Års- och hållbarhetsredovisning
1 september 2022–31 augusti 2023
2022
2023
Företaget
Året i korthet 3
Det här är Dustin 4
Nio anledningar att investera i Dustin 5
VD har ordet 6
Ett år av transformation 8
Affärsmodell
Våra affärssegment 9
Strategisk riktning
Stark position i en utmanande marknad 12
Dustin – destinationen 16
Våra mål 17
Strategi för lönsam och hållbar tillväxt 20
Aktie och aktieägarna
Vår aktie och aktieägarna 24
Finansiell information
Koncernens räkningar 82
Koncernens noter 84
Moderbolagets räkningar 103
Moderbolagets noter 105
Styrelsens underskrifter 109
Revisionsberättelse 110
Övrig information
Årsstämma 2022/23 113
Redovisningsprinciper
för hållbarhet 114
GRI-Index 116
Revisors rapport 118
Ersättningsrapport 119
Flerårsöversikt 123
Härledning av alternativa
nyckeltal 124
Definitioner 125
Ordlista 126
Finansiell kalender 126
Dustins års- och hållbarhetsredovisning sammanfattar verksamheten, det finansiella resultatet och vårt
genomförda hållbarhetsarbete under verksamhetsåret 1 september 2022- 31 augusti 2023. Dustin redovisar
årligen finansiell information och hållbarhetsinformation integrerat i en gemensam rapport.
Den av revisorerna granskade årsredovisningen och koncernredovisningen för Dustin Group AB (publ) omfattar
sidorna 26-109 Revisorerna har därutöver översiktligt granskat hållbarhetsredovisningen, som återfinns på sidorna
27-57 och 114-117. Den lagstadgade hållbarhetsrapporten definieras på sidan 26. Års- och hållbarhetsredovisningen
publiceras på svenska och engelska. Den svenska versionen är originalversion.
Dustin Group AB (publ) är ett svenskt publikt aktiebolag med huvudkontor i Nacka Strand utanför Stockholm.
Aktien är noterad i segmentet Mid Cap på Nasdaq Stockholm sedan 2015.
Postadress: Box 1194, 131 27 Nacka Strand
Besöksadress: Augustendalsvägen 7, 131 52 Nacka Strand
Org.nr: 556703-3062 Säte: Stockholm
Telefon: 08-553 440 00 www.dustingroup.com
Förvaltningsberättelse 26
Hållbarhetsarbete
Hållbarhet 28
Väsentlighetsanalys 33
Klimat 35
Cirkularitet 40
Social jämlikhet 43
Affärsetik och anti-korruption 45
Ansvarsfulla inköp 46
Sustainability Due Dilligence 48
Övrig hållbarhetsinformation 50
Hållbarhetsnoter 53
Styrning och utveckling
Finansiell översikt 58
Risker och riskhantering 63
Bolagsstyrningsrapport 69
Vår styrelse 73
Vår koncernledning 78
2 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Under verksamhetsåret 2022/23 har vi
fokuserat på att konsolidera vår organisation,
ta fram starka enhetliga erbjudanden och
bygga en gemensam IT-plattform som
möjliggör en mer effektiv verksamhet
och fortsatt expansion. Sedan 2015 har vi
genomfört 17 förvärv och expanderat utanför
Norden. Det har i flera fall bidragit till olika
strukturer, system, arbetssätt och erbjudanden
inom bolaget. Nu bygger vi ihop delarna till
en stark och konkurrenskraftig helhet. Den
transformation vi genomför nu gör oss redo för
att kunna ta nästa steg och bli en av Europas
främsta IT-partners.
Med vår framgångsrika verksamhetsmodell
i kombination med vår långa erfarenhet från
kunder inom både privat och offentlig sektor
lägger vi grunden för fortsatt långsiktigt
lönsam tillväxt. Vår storlek, starka gemenskap
och värderingar, kompetens och effektiva
arbetsprocesser ger oss också förutsättningar
för att skapa långsiktigt lönsam tillväxt och
samtidigt bidra till en hållbar bransch.
På kort sikt, innevarande år och den närmaste
framtiden, har vi ett starkt fokus på kapital-
effektivitet, minskad skuldsättning och ökade
interna synergier. Parallellt fokuserar vi på
att växa vår kundbas inom SMB och stärka
marginalerna inom LCP.
We keep things moving
Året i korthet
3
Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Det här är Dustin
Vad vi gör
Genom att ta fram rätt IT-lösning, vid rätt tidpunkt och
till ett attraktivt pris hjälper vi våra kunder att ligga
i framkant. Vår försäljning sker online kompletterat
med relationsförsäljning och ett team fokuserat på
offentlig upphandling. Genom vår modell kan vi vara
en IT-partner för såväl små och medelstora företag
samt konsumenter (segment SMB) som stora företag
och offentlig sektor (segment LCP).
Vilka vi är
Vi är en ledande onlinebaserad IT-partner i Norden
och Benelux som kontinuerligt utvecklas och tror på
de möjligheter som digitaliseringen innebär. Med vårt
dedikerade team av cirka 2 200 kollegor kombinerar
vi omfattande erfarenhet med nyfikenhet och ett
pragmatiskt tillvägagångssätt för att underlätta
vardagen för våra kunder.
Vad vi erbjuder
Olika kunder har olika behov beroende på sina unika
förutsättningar. Vi hjälper kunderna att hitta rätt IT-
lösning bland våra runt 280 000 produkter och olika
typer av tjänster från drygt 3 500 varumärken.
Vad vi tror på
Vi ska bli en av Europas främsta IT-partners genom
att bygga ett företag som är hållbart för medarbetare,
kunder, investerare och miljö. Ambitionen syns i alla
delar av verksamheten; från erbjudande och resurs-
användning till hur vi guidar kunder till mer hållbara
val och hur vi arbetar tillsammans inom Dustin.
Vår historia
Dustin grundades 1984 och har funnits online sedan
1995. Tillsammans med våra kunder och partners har
vi byggt en stark position i Norden och Benelux med
målsättningen att bli en av Europas främsta
IT-partners.
Våra värderingar Våra kunder Vårt löfte
Strive to improve
Keep it simple
Live up to promises
Challenge all cost
Win as a team
SMB-kunder:
~100 000
LCP-kunder:
~10 000
B2C-kunder:
~250 000
We keep things
moving
LCP: ~71%
Vår affär
SMB: ~29%
Mjukvara och
tjänst: ~18%
Hårdvara: ~82%
Belgien ~4%
Sverige ~23%
Finland ~10%
Danmark ~9%
Nederländerna ~41%
Norge ~13%
Offline: ~40%
Online: ~60%
Var vi finns
4 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Nio anledningar att investera i Dustin
Historiskt stabil lönsamhet
Vi har en effektiv och skalbar verksamhet,
vilket har varit basen i vår verksamhet
alltsedan starten 1984. Vår historiskt
branschledande lönsamhet skapar vi genom
vår storlek och unika affärsmodell med ett
nära samarbete med ledande distributörer.
Potential för marginalförstärkning
Vår storlek innebär att vi kan utvinna
synergier och dela värdefulla kompetenser
mellan våra marknader i Norden och
Benelux. Med en ökad andel tjänste-
försäljning och egna märkesvaror i
kombination med en allt högre grad av
automatisering och standardisering kan vi
öka effektiviteten och stärka våra marginaler
över tid.
Starka kassaflöden
Vår affärsmodell har ett lågt kapitalbehov
och genererar starka och stabila kassaflöden
över tid. Det skapar utrymme för en lägre
skuldsättningsgrad och på sikt fortsatta
förvärv samt en återkomst till stabil och
ökande utdelning över tid.
Marginalpotential och
starkt kassaflöde
Stark marknadsposition och
gynnsamma trender
Drivande för en hållbar IT-bransch
Som en av de ledande aktörerna i Norden
och Benelux får vi möjlighet att påverka
både tillverkare, logistikpartners och
kunder för att driva hållbarhetsagendan
genom hela värdekedjan, från tillverkning
och transporter till återanvändning och
återvinning.
Attraktivt återtagserbjudande
Vi har redan idag ett omfattande erbjudande
inom återtag av hårdvaruprodukter.
Kundernas kraftigt ökande efterfrågan
på såväl återtag av använda produkter
som användning av renoverade produkter
kommer skapa stora volymer och en mycket
attraktiv affär för cirkulära erbjudanden
under de kommande åren.
Mångfald attraherar spetskompetens
Ett långsiktigt och målstyrt arbete för
ökad mångfald och jämställdhet, som
lett till flera utmärkelser, i kombination
med internationell expansion ökar vår
attraktionskraft som arbetsgivare. Det gör
att vi kan rekrytera den spetskompetens
som krävs för att bli en av Europas främsta
IT-partners.
Fokus på cirkularitet och håll-
barhet som affärs möjligheter
Unik marknadsposition
Vi är en ledande aktör med en unik position
som bygger på nära och långvariga
kundrelationer på våra marknader. Vi har
både historiken och rätt förutsättningar
att bli en av Europas främsta IT-partners
med utgångspunkt i vårt starka och breda
sortiment samt genom fortsatt expansion
och utveckling av vår portfölj.
Tillväxtpotential
Vi har utvecklat ett enhetligt och konkurrens-
kraftigt kunderbjudande för att befästa
positionen som en ledande aktör på våra
marknader. Med vårt breda erbjudande av
produkter, tjänster och lösningar, med en
hög grad av standardisering skapar vi goda
förutsättningar för att möta kundernas
behov. Det ger oss stor potential att fortsätta
att växa på befintliga och nya marknader.
Gynnsamma marknadstrender
Vi gynnas av en långsiktigt växande
marknad, driven av ökad e-handel och
digitalisering, samt en accelererande
efterfrågan på säkra och flexibla IT-lösningar.
Konstant teknikutveckling inom bland annat
säkerhet, AI, molnlösningar och hållbarhet
driver vår tillväxt.
Vi har en stark marknadsposition och positiva underliggande marknadstrender
som gynnar oss på lång sikt, trots kortsiktigt utmanande omvärldsfaktorer.
5 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Aktivt arbete för att balansera
en turbulent marknad
Det har varit en fortsatt dramatisk omvärld
med en marknad präglad av makroekonomisk
oro och en avvaktande efterfrågan hos
flera av våra kundgrupper. Vi har kunnat
använda vår operationella styrka, goda
kundrelationer och effektiva arbetssätt för
att kunna navigera på denna turbulenta
marknad. Genom att fokusera på att anpassa
kostnadskostymen och vidta åtgärder
för att minska effekterna av den svagare
efterfrågan har vi under året inte bara behållit
utan också tagit marknadsandelar och
kunnat uppvisa en resultatnivå som inte är
tillfredställande men bör ses i ljuset av rådande
marknadsförhållanden.
Transformation för långsiktig
lönsam tillväxt
De senaste åren har vi genomfört totalt 17
förvärv som tillsammans breddat vår marknad,
kunderbjudande och kompetens. Sedan förra
året verkar vi under ett varumärke, och under
verksamhetsåret har vi fortsatt att bygga
mot ett Dustin. För att fullt ut kunna dra nytta
av fördelarna förvärven fört med sig har vi
under året konsoliderat vår verksamhet sett
till organisation, arbetssätt, erbjudanden
och kultur. Med en koncerngemensam
organisation får vi också gemensamma
arbetssätt som gör oss effektivare och leder
till att vi använder best practice när vi tar fram
erbjudanden och möter våra kunders behov.
Vi har också ökat takten i utvecklings- och
förändringsprojekt, såsom en gemensam IT-
plattform, som är en grundsten i vår fortsatta
expansion. Under året har vi även intensifierat
kommunikationen av vårt varumärke för att
stärka vår position hos både befintliga och
potentiella kunder. Sammantaget ger detta
inte bara en mer effektiv organisation och
ett väldigt konkurrenskraftigt företag utan
vi har även lagt grunden för den framtida
lönsamheten där vi ser stora synergier och
ser fram emot att kunna leverera på vårt
finansiella marginalmål.
En viktig byggsten i vår framtida expansion
är vår unika företagskultur. Att bygga och
utveckla kulturen är ett ständigt pågående
arbete där vi tar utgångspunkt i våra
värderingar och det engagemang och driv som
finns bland alla kollegor i bolaget. Allt detta
sammantaget gör oss redo för att fortsätta
utveckla Dustin och fullt ut dra nytta av den
kompetens och de resurser vi har.
Affärsdrivet hållbarhetsarbete
Företag och offentlig sektors efterfrågan på
hållbara lösningar fortsätter att öka i hög
takt och kommer fortsätta öka i betydelse
de kommande åren. Det syns inte minst i
efter frågan på vårt erbjudande för återtag
av använda IT-produkter där antalet återtag
ökat med cirka 80 procent under året. När det
finns en tydlig koppling mellan affärsnytta och
hållbarhet driver det också den förändring som
krävs.
För oss är det viktigt att både ha en nära
affärs koppling i vårt hållbarhetsarbete och
sam tidigt verka för en hög transparens för
att underlätta för våra kunder och partners
och tillsammans med dem driva utvecklingen
framåt.
Avvaktande marknad präglar tillväxt-
och resultatutveckling
Den allmänna osäkerheten i samhället och ett
försiktigt köpbeteende bland flera kund grupper
har hämmat tillväxt och resultat. Netto-
omsättningen uppgick till 23,6 miljarder kronor
vilket var oförändrat jämfört med före gående
år. Vår organiska tillväxt minskade med cirka
fem procent.
Bruttomarginalen minskade något till 14,5
procent (14,7), framförallt på grund av högre
andel intäkter inom LCP. Justerat EBITA
uppgick till 724 miljoner kronor (979). Den
justerade EBITA-marginalen minskade till
3,1 procent (4,1). Den lägre marginalen är
huvudsakligen relaterad till en något lägre
bruttomarginal, lägre volymer inom främst
SMB och en generellt högre inflationsdriven
kostnadsnivå.
Efter årets slut har styrelsen beslutat om
en fullt garanterad företrädesemission
om cirka 1 750 miljoner kronor för att
reducera nettoskuldsättningen och därmed
skuldsättningsgraden och stödja fortsatt
lönsam tillväxt. Emissionen innebär att vi får en
större finansiell flexibilitet och kan lägga vårt
fokus på att implementera vår strategi i den
takt vi önskar.
Vi ser tillbaka på ett år där vi tagit viktiga steg för att bygga för framtiden
och skapa förutsättningar för att kunna fortsätta stärka vår position i Europa.
Samtidigt har vi lagt stort fokus på att möta en utmanande marknadssituation
som har ställt krav på snabba anpassningar och hög förändringstakt.
6 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
VD har ordetVD har ordet
”Vi uppvisar en
resultatnivå som inte är
tillfredställande men bör
ses i ljuset av rådande
marknadsförhållanden.
”Nu tar vi avstamp i den
interna kraften, våra goda
kundrelationer och starka
erbjudande.
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Redo att bli en av Europas främsta IT-partners
I april i år fick jag glädjen att tillträda som VD
för Dustin. Efter 14 år i bolaget känner jag oss
väl men jag upphör aldrig att imponeras av den
drivkraft, engagemang och kompetens som
finns hos alla som jobbar på Dustin.
Nu tar vi avstamp i den interna kraften, våra
goda kundrelationer och starka erbjudande,
det viktiga utvecklingsarbete vi genomfört
under året och vårt kortsiktiga fokus på
kapitaleffektivitet, minskad skuldsättning och
ökade interna synergier. Det i kombination
med vår position och strategi för långsiktig
lönsam tillväxt gör att vi när marknaden vänder
är redo att ta nästa steg mot att bli en av
Europas främsta IT-partners.
Johan Karlsson
VD och koncernchef
7
Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Ett år av transformation
Nu är vi mitt i en transformation där vi
konsoliderar, utvecklar och uppdaterar för att
bli mer effektiva, möjliggöra synergier och
kunskapsöverföring mellan regioner samt göra
oss redo att ta nästa steg i Europa; samtidigt
som vi skapar förutsättningar för långsiktigt
hållbar och lönsam tillväxt.
Parallellt har utvecklingen de senaste åren
präglats av stora omvärldsförändringar som i
sin tur påverkat marknaden genom störningar
i leverantörskedjor och en konjunktur som
bidragit till en mer avvaktande inställning i
flera av våra kundsegment. Vi har begränsat
effekterna av detta genom vår operationella
styrka och ökad effektivitet, samtidigt som
vi fortsätter investera och effektivisera för
framtiden.
Med de förändringar som genomfördes under
2022/23 har vi nu en koncerngemensam
organisation för samtliga regioner och
verksamheter i bolaget. Det gör att vi mer
effektivt kan utnyttja kompetensen och
resurserna i hela verksamheten och bygga en
gemensam kultur. Det ökar konkurrenskraften
i vårt samlade kunderbjudande och gör oss till
en ännu mer attraktiv samarbetspartner och
arbetsgivare.
Under året har vi också intensifierat
utvecklingen av vår gemensamma IT-plattform.
Den är en möjliggörare för nästa steg i Dustins
utveckling. En gemensam plattform ligger
till grund för enhetliga arbetssätt, snabbare
lansering av våra erbjudanden och effektivare
integration av framtida förvärv.
Framsteg under året
Koncerngemensam organisation på såväl
grupp som segmentsnivå
Enhetlig europeisk portfölj för managerade
tjänster
En gemensam enhet för större
upphandlingar och anbud som väsentligt
ökar kunskapsöverföring och ökar
effektivitet och kvalitet
Acceleration i utvecklingen av vår
gemensamma IT-plattform
Anpassning av kontorsnätverket i
Nederländerna
Outsourcing av marknadsproduktion för
ökad effektivitet
Utmaningar under året
Generellt svagare efterfrågan på främst
hårdvara
Utmanande omvärldsfaktorer skapar
kontinuerligt nya förutsättningar vilket
ställer högre krav på intern transformation
Transformation och förändring tar intern
kraft och energi
Sedan 2015 har vi genomfört 17 förvärv och expanderat utanför Norden.
Det har i flera fall bidragit till olika strukturer, system, arbetssätt och
erbjudanden inom bolaget.
8 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Våra affärssegment
Vi har delat upp vår verksamhet i två affärssegment baserat
på våra kundkategorier. Genom uppdelningen kan vi ge rätt
stöd till rätt kund.
9 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Försäljning i Norden:
5 762 Mkr
Försäljning i Benelux:
1 081 Mkr
Vi är den naturliga och dominerande inköps-
kanalen för IT-lösningar för små- och medel-
stora företag i Norden. I Benelux växer vi
snabbt men på denna marknad vi mer av en
vass utmanare.
Inom SMB fokuserar vi på små och medelstora
företag med upp till 500 anställda. Vi har lång
erfarenhet av SMB-segmentet och deras
behov och vi utvecklar vårt standardiserade
tjänsteerbjudande specifikt för dem.
Mindre företag vill ofta ha en helhetspartner
som kan erbjuda rådgivning och ett komplett
sortiment av produkter, tjänster och lösningar.
De prioriterar ett brett utbud, en personlig
och smidig köpupplevelse samt snabba och
pålitliga leveranser. Vid försäljning av tjänster
är en personlig relation och förståelse för
företagets behov avgörande.
Kundkontakten sker huvudsakligen online, och
vi fokuserar på att bygga relationsbaserad och
rådgivande försäljning.
Inom hårdvarumarknaden för SMB-segmentet
är det vanligt med flera mindre och direkta
inköp vid behov. Kunderna är generellt sett inte
bundna till specifika modeller av hårdvara och
köper det som finns tillgängligt i sortimentet.
För tjänster och lösningar efterfrågar de
helhets lösningar från en pålitlig partner.
Vi strävar efter att erbjuda enkla val av IT-
lösningar som bidrar till att minska kundernas
miljö påverkan och driver deras verksamhet
framåt.
Inom SMB ryms sedan det andra kvartalet
också B2C, som är en liten men relevant
marknad för oss.
Framsteg under året
En koncerngemensam SMB-organisation
Implementation av Dustins modell för SMB
i Benelux för att dra nytta av vår kunskap
och erfarenhet samt ha en enhetlig och
gemensam modell
En enhetlig europeisk portfölj för
managerade tjänster
Genom stark prisdisciplin i en prismedveten
marknad har vi kunnat bibehålla brutto-
marginalen, trots dämpad efterfrågan
Utmaningar under året
En svagare ekonomisk utveckling har
minskat efterfrågan hos våra kunder
Betydande utbudsdriven prispress under
första halvåret har påverkat segments-
marginalen negativt, jämfört med ett
motsatt scenario föregående år med hög
efterfrågan och begränsat utbud
Ökad andel försäljning av kampanjvaror
och skifte till enklare alternativ i utbudet av
produkter har påverkat segmentsmarginalen
negativt
Lägre volymer och en temporärt för hög
kostnadsbas i kombination med en
generellt högre inflationsdriven
kostnadsnivå påverkade
segmentsmarginalen
negativt
Små- och medelstora bolag (SMB)
Andel av total försäljning: 29 procent (32)
Omsättningstillväxt: -9,9 procent (10,2),
varav -10,5 procent (7,9) organiskt
Segmentsmarginal: 4,6 procent (6,1)
10 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
10
Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Försäljning i Norden:
7 267 Mkr
Försäljning i Benelux:
9 467 Mkr
Vi är en ledande aktör i såväl Norden som
i Benelux och en pålitlig partner för större
företag och organisationers IT-lösningar. Våra
kunder uppskattar framför allt vårt breda
sortiment och vår effektiva leveransförmåga
där en stor andel av inköpen hanteras online.
Inom LCP bistår vi större företag och
organisationer med över 500 anställda samt
offentlig sektor. Vi möter deras behov av ett
omfattande sortiment och effektiva leveranser.
För dessa kunder erbjuder vi huvudsakligen
hård- och mjukvara samt produktnära
tjänster, inklusive take-back, konfigurering,
kundspecifik lagerhållning och stöldmärkning.
Större företagskunder lockas främst av lång-
siktiga och personliga relationer, samt en
partner som förstår deras affär. Upphandlingar
och stora beställningar hanteras antingen
av vårt specialiserade team inom offentlig
upphandling eller genom dedikerade säljare,
medan mindre och repetitiva beställningar
hanteras online. Kunderna gör oftast större
inköp av datorer för antingen hela personal-
styrkan eller delar av den.
Inom offentlig sektor specificeras vanligt vis
modell eller prestandakrav i upphandlings-
kontrakten. När det gäller tjänster och
lösningar efterfrågar kunderna ofta
individuella lösningar som komplement
till deras befintliga IT-miljö. De offentliga
kontrakten kännetecknas av att de i
uppstartsfasen genererar en lägre marginal
som sedan ökar över tid. Med en bredare
kundportfölj skapar vi en balans mellan
kontrakt som befinner sig i olika faser och
minskar beroendet av enskilda kontrakt.
Framsteg under året
En koncerngemensam LCP-organisation
En kraftig ökning av vårt hållbara erbjudande
inklusive återtag
Koncerngemensam enhet för offentliga
upphandlingar
Positiv utveckling i Nederländerna hos såväl
befintliga som nya kunder som avseende
nya avtal
God försäljningsutveckling för egna märkes-
varor i främst Benelux, vilket har haft en
positiv effekt på segmentsmarginalen
Utmaningar under året
En svagare efterfrågan under andra
halvåret har medfört en ökad pris-
medvetenhet och en viss utbudsdriven
prispress på standard hårdvara
Ett större avtal i Danmark löpte ut
i början av året, vilket påverkat
försäljnings utvecklingen negativt
En generellt högre inflationsdriven
kostnads nivå påverkade segments-
marginalen negativt
Stora företag och offentlig sektor (LCP)
Andel av total försäljning: 71 procent (68)
Omsättningstillväxt: 4,6 procent (96,7),
varav -2,6 procent (15,9) organiskt
Segmentsmarginal: 3,3 procent (3,9)
11
Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
1. IDC Nordic & Benelux IT Market Update, juni 2023
Stark position i en utmanande marknad
IT-marknaden i Europa växer organiskt
med i genomsnitt 2–3 procent per år. Inom
onlineförsäljning, mobilitet och molntjänster
samt säkerhetslösningar är tillväxten ännu
högre. Under verksamhetsåret 2022/23 har
marknadsutvecklingen tydligt påverkats av
ekonomisk osäkerhet och en avvaktande
utveckling i flera av våra kundsegment.
Marknadsprognoser från IDC pekar på en
kraftig försäljningsnedgång för datorer
i Norden och Benelux med närmare 15
procent under kalenderåret 2023, jämfört
med föregående år
1
. Vi har historiskt sett
liknande mönster och är kommersiellt väl
positionerade för att hantera kort siktig
turbulens i marknaden med stöd i de starka
underliggande marknadstrenderna.
Aktuella marknadstrender
Utöver de underliggande marknads -
trenderna som drivit marknaden under
lång tid och fortsatt väntas vara en driv kraft
i många år, finns ett antal krafter som
påverkar marknaden i positiv riktning.
Bland dessa ser vi nu:
AI
Hållbarhet
Säkerhet
E-handel är ett fortsatt ökande och naturligt
val för många företag, vilket naturligt ger en
ökad efterfrågan på digital rådgivning och
support online.
Långsiktig tillväxt inom mobilitet och moln-
tjänster, driven av fortsatt digitalisering, nya
arbetssätt och växlande arbetsplatser som
ökar behovet av integrerade IT-lösningar och
tjänster.
Ökad efterfrågan på abonnemangsmodeller
som erbjuder ett enkelt sätt för kunder att
ta kontroll över sina IT-kostnader. Att dela
och hyra digitala tjänster och därmed få
en fast och förutsägbar månadskostnad
ger ökad flexibilitet, förutsägbarhet och
kostnadskontroll.
Underliggande marknads trender
Vi har etablerat oss som en av de ledande på vår marknad som karaktäriseras av
några större och ett stort antal mindre aktörer. Vår adresserbara marknad uppgår
till omkring 450 miljarder kronor, varav 250 miljarder i Norden och 200 miljarder i
Benelux. Det ger oss en marknadsandel på drygt 5 procent i respektive region.
12 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
AI accelererar digitaliseringen
Digitaliseringen förändrar stora delar av
samhället och artificiell intelligens (AI) är
nästa steg i denna transformation. AI kan
användas på många olika sätt, till exempel för
att analysera stora mängder data, förutsäga
händelser, effektivisera beslutsfattande och
automatisera arbetsuppgifter. På kort sikt kan
AI bidra till ökad konkurrenskraft och en högre
effektivitet genom en ökad automatisering
av rutinuppgifter inom främst industrin och
tjänstesektorn. En ökad tillämpning av AI
driver nyttjandet av alltmer kraftfull hårdvara,
användandet av molntjänster samt ökad
anpassning av och efterfrågan på digital
infrastruktur.
Hur vi möter denna trend
Ett brett erbjudande av hårdvara, såväl
standardhårdvara som mer avancerad
hårdvara för att möta kundernas behov
Ett standardiserat tjänsteerbjudande med
allt från mjukvarulösningar till molnbaserade
infrastrukturlösningar för att möta
kundernas krav
32,9%
Förväntad genomsnittlig årlig tillväxttakt för
AI-marknaden globalt från 2021-2030
2
2. Next Move Strategy Consulting, Artificial Intelligence (AI) Market, januari 2023
AI
13 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Ökade krav och högre förväntningar
inom hållbarhet
Hållbarhet blir alltmer en integrerad del av
företagens affärsstrategi. Denna utveckling
påverkas av både branschinitiativ, lagstiftning
och ökad efterfrågan från kunderna. Kunder
ställer också allt högre krav på de IT-företag
som de köper varor och tjänster från.
Efterfrågan på hållbara och cirkulära
IT-lösningar ökar, vilket innebär att det finns
en ökad efterfrågan på återanvändning och
återvinning
Kunder har högre förväntningar när det
gäller ansvarstagande och transparens,
särskilt inom områden som socialt ansvar,
inkludering samt hantering av klimat- och
miljörisker
Hållbar offentlig upphandling fungerar som
ett styrmedel för att uppnå samhällspolitiska
mål genom att fokusera på hela livscykeln
för produkter och tjänster
Hållbarhet
Hur vi möter denna trend
Vi har ett långsiktigt åtagande att uppnå
klimatneutralitet i hela vår värdekedja och
bli helt cirkulära 2030. För att bidra till att
nå vårt mål avser vi att minska växthus-
gas utsläppen i förhållande till vår netto-
omsättning med 25 procent under de
tre närmaste åren. Vi strävar också efter
att vara en transparent och pålitlig IT-
partner och utökar exempelvis löpande vår
onlineplattform med hållbarhetsinformation
Vi har tidigare anpassat vår rapportering
enligt ramverket från TCFD (Task Force
on Climate-related Financial Disclosures)
för att beskriva vårt strategiska arbete
med klimatrelaterade finansiella risker och
möjligheter. Dessutom redovisar vi sedan
tidigare vår klimatpåverkan till CDP
Vi fortsätter omställningen till en cirkulär
affärsmodell och vidareutvecklar vårt
utbud av ansvarsfulla och klimatneutrala
IT-lösningar, inklusive exempelvis life cycle
management och managerade tjänster
10,8%
3. Statista, Size of the global refurbished PC market from 2022 to 2031, juli 2023
Förväntad genomsnittlig årlig tillväxttakt för
antalet återvunna datorer i Europa från 2022
till 2031
3
.
14 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Ökat fokus på säkerhet och integritet
Osäkerheten i den geopolitiska utvecklingen
och fortsatt distansarbete har ökat behovet
av ökat skydd mot cyberhot och intrång hos
allt fler företag. I många fall utnyttjas okända
sårbarheter, utan att användaren upptäcker
det. Ökat fokus på AI under 2023 har också lyft
frågor om ökade säkerhetsrisker. Vi erbjuder
olika tjänster som skapar en tryggare och
säkrare IT-miljö för företag.
Ökade krav på helhetslösningar för att
förbättra skyddet mot intrång och attacker
Större behov av kontinuerligt uppdaterade
säkerhetslösningar på grund av ökad
mobilitet, hemarbete och digitalisering
Personuppgiftsincidenter fortsätter att öka,
liksom kraven på informationssäkerhet
Hur vi möter denna trend
Vår expertis breddas och vi erbjuder ett
samlat erbjudande kring säkerhetslösningar
Våra tjänster inkluderar grundläggande
skydd av IT-miljön genom tredjepartstjänster
samt avancerade säkerhetslösningar för IT-
infrastrukturen
Vi erbjuder integrerade lösningar som
hanterar kraven på informationssäkerhet
enligt bland annat GDPR
Genom vårt samarbete med branschledande
specialister som Truesec, förstärker vi vårt
säkerhetserbjudande som är specifikt riktat
mot små och medelstora företag
71%
Under 2022 var andelen bolag globalt som
drabbades av ransomware (skadlig kod)
4
4. Statista, Percentage of companies worldwide that paid to recover data compromised in a ransomware attack in 2022, maj 2023
Säkerhet
15
Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Dustin – destinationen
Vi har ett brett utbud av hårdvara och mjukvara kompletterat med standardiserade tjänster
och hållbara lösningar. Med vår samlade kompetens utgör vi destinationen som kan tillgodose
alla kunders IT-behov. Våra kunder uppskattar en samarbetspartner som förstår deras
verksamhet och med vilken de kan bygga upp en långsiktig och personlig relation. Med vårt
praktiska tillvägagångssätt kan vi göra det komplicerade enkelt och skapa ännu större värde,
oavsett om det handlar om kompletta lösningar, hårdvara, mjukvara eller tjänster.
Ett brett sortiment från ett stort antal leverantörer... behöver en aggregatör att interagera med... ett stort antal kunder.
Hårdvara, mjukvara
& tjänster
Dustins tjänster
Dustins produkter
Distributörer
~10 000
LCP-kunder:
~100 000
SMB-kunder:
~250 000
B2C-kunder:
16 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Våra mål
Genom våra mål vill vi befästa och stärka vår ledande position samt skapa
aktieägarvärde över tid.
Under senaste verksamhetsåret uppdaterade vi våra mål. Vi har de senaste
åren utvecklats genom förvärv och stark tillväxt, vilket kraftigt har påverkat
segmentsmixen jämfört med den mix som förelåg då de tidigare finansiella
målen antogs i samband med börsnoteringen 2015.
De uppdaterade målen ger ökad transparens, ökat tillväxt- och kostnadsfokus
samt aktieägarvärde och reflekterar den nya segmentsfördelningen och det
bolag Dustin är idag. Våra uppdaterade mål fokuserar på hållbar och lönsam
tillväxt, finansiell stabilitet samt utdelning.
17
Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Kapitalstruktur
Kapitalstrukturen ska möjliggöra en hög grad av
finansiell flexibilitet samt ge utrymme för förvärv.
Målsättningen är att nettoskuldsättningen ska
uppgå till 2,0–3,0 gånger justerad EBITDA för
den senaste tolvmånadersperioden.
Utfall 2022/23: 5,0 gånger
Marginal SMB och LCP
Att från verksamhetsåret 2022/2023 uppnå
en segmentsmarginal om minst 6,5 procent för
SMB och minst 4,5 procent för LCP inom den
kommande 3-årsperioden.
Utfall 2022/23: SMB 4,6 procent och
LCP 3,3 procent.
Ton CO
2
e/MSEK netto omsättning
Att från och med verksamhetsåret 2022/2023
minska ton CO
2
e/MSEK nettoomsättning med 25
procent den kommande 3-årsperioden, vilket bidrar
till det oförändrade hållbarhets målet att vara helt
klimatneutrala 2030.
Utfall 2022/23: CO
2
e/MSEK nettoomsättning har
minskat med 8 procent till 55,6 ton.
Läs mer på sidorna 36-37.
Utdelningspolicy
Att dela ut mer än 70 procent av årets
resultat. Hänsyn ska dock tas till bolagets
finansiella ställning, kassaflöde, förvärvs-
möjligheter och framtidsutsikter.
Styrelsens förslag 2022/23: Styrelsen
föreslår att ingen utdelning betalas.
Verksamhetens mål
Tillväxt i vinst per aktie
Tillväxt i vinst per aktie om minst
10 procent (3-årig genomsnittlig årlig
tillväxttakt).
Utfall 2022/23: Negativ
Tillväxt SMB och LCP
Organisk årlig tillväxt i nettoomsättning
för SMB om 8 procent och för LCP om
5 procent (årligt genomsnitt över en
3-årsperiod).
Utfall 2022/23: SMB 2,5 procent och
LCP 6,8 procent
Stödjande mål avseende vinst per aktie
18 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Klimat
Att minska vår klimatpåverkan till noll utsläpp
inom Scope 1, 2 och 3 fram till år 2030.
Utfall 2022/23: De totala utsläppen har
minskat med 9 procent. Utsläpp inom Scope
1 har ökat med 111 procent, inom Scope 2
med 23 procent medan utsläppen inom
Scope 3, som står för 99 procent av Dustins
klimatpåverkan, har minskat med 9 procent.
Läs mer på sidorna 35-38.
Cirkularitet
Att arbeta mot 100 procent cirkularitet
fram till 2030.
Utfall 2022/23: Under verksamhetsåret
uppgick den cirkulära andelen av
vår nettoomsättning till 38 procent.
Läs mer på sidorna 40-42.
Social jämlikhet
Att från och med början av verksamhetsåret
2020/21 ha genomfört 100 initiativ för social
jämlikhet i vår värdekedja fram till 2030.
Utfall 2022/23: Vi har genomfört totalt
10 aktiviteter för social jämlikhet under
verksamhetsåret, vilket ligger i linje med
delmålet om 10 aktiviteter per år fram till 2030.
Läs mer på sidorna 43-49.
Hållbarhetsmål
19
Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Vår strategi fokuserar på att uppnå lönsam och långsiktig
tillväxt samtidigt som vi tar en ledande roll för en mer hållbar
IT-bransch. Vi har under året preciserat vår strategiska riktning
för respektive segment och fortsatt vårt arbete med att fullt ut
integrera hållbarhet i vår affärsstrategi.
På kort sikt, innevarande år, har vi ett starkt fokus
på kapital effektivitet, minskad skuldsättning och
ökade interna synergier. Parallellt fokuserar vi
på att växa vår kundbas inom SMB och
stärka marginalerna inom LCP.
Strategi för lönsam
och hållbar tillväxt
Marginal-
expansion
Tillväxt
Hållbarhet
20 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Marginalexpansion
Effektivitet och skalbarhet
Genom att samordna och automatisera
våra processer kan vi förbättra
effektiviteten och öka vår lönsamhet.
Synergier inom flera
områden
En gemensam organisation innebär att
vi kan realisera synergier inom områden
som upphandling, IT, teknisk plattform
och onlineplattform.
Lönsamma produkter och
utvecklat erbjudande
gentemot större kunder
Vi ser fortsatt stark potential att
expandera sortiment och försäljning
av våra egna märkesvaror på såväl den
nordiska marknaden som i Benelux. Ett
utvecklat erbjudande mot större kunder
ökar möjligheterna till kontrakt med
högre marginaler.
Ökad efterfrågan av vår
tjänst Takeback
Försäljning av återtagna och
renoverade produkter ger förbättrade
marginaler.
1
4
2
3
21
Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
1
4
2 3
Tillväxt inom vår
kärnverksamhet
Hårdvara och mjukvara är kärnan i vår
verksamhet i både Norden och Benelux.
Vi utvecklar erbjudandet online
genom ökad personalisering och fler
leveransmöjligheter.
Värdeskapande förvärv
Vi ser över tid att försäljning från mindre
förvärv kan representera en årlig tillväxt
på i genomsnitt 2-3 procent under vår
långsiktiga planeringsperiod.
Ett starkt tjänste-
erbjudande
Våra 17 förvärv, varav de flesta i dag är
integrerade i vårt erbjudande, skapar
basen utifrån vilken vi kan accelerera
försäljning inom tjänstesegmentet.
Geografisk expansion
Expansion till nya marknader innebär
att vi kan fortsätta att kapitalisera på vår
storlek och samtidigt bidra till att öka vår
adresserbara marknad.
Ökade synergier genom
expansionen i Benelux
Genom integrationen har vi möjliggjort
synergier mellan våra regioner. Kompetens
inom online samt SMB i Norden överförs till
Benelux och anbudsplattformen i Benelux
kan nyttjas för att nå framgång i Norden.
Tillväxt
5
22 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
1 2 3
Hållbarhet
En klimatneutral
värdekedja
Vår ambition är att minska vår
klimatpåverkan till noll genom
hela värdekedjan fram till 2030. I
beräkningarna beaktar vi våra utsläpp
inom Scope 1, 2 och 3.
Helt cirkulära
Vår målsättning är att bli helt cirkulära
till 2030. Vi tror på en omställning till en
cirkulär affärsmodell där vi erbjuder våra
kunder olika typer av IT-lösningar. För
kunder som vill äga sin hårdvara kommer
vi säkerställa ett cirkulärt flöde genom
återanvändning och återvinning.
100 initiativ för social
jämlikhet
Vi ska genomföra 100 aktiviteter för att
driva social jämlikhet i vår värdekedja
fram till 2030. Vi menar att det finns mer
att göra för att bryta normer och driva en
positiv utveckling och arbetar därför med
100 initiativ för mångfald, inkludering och
social jämlikhet.
23 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
23
Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Vår aktie och aktieägarna
Aktien
Dustins stamaktie är noterad i segment Mid
Cap på Nasdaq Stockholm och varje aktie
ger innehavaren en röst och lika andel i
bolagets tillgångar och vinst. Det totala antalet
emitterade stamaktier var oförändrat under
perioden och uppgick till 113 118 776 aktier vid
verksamhetsårets slut. I enlighet med villkoren
för det långsiktiga prestationsaktieprogram för
koncernledningen och andra nyckelpersoner
inom Dustin som antogs av årsstämman den
15 december 2022 (PSP 2023), emitterades
och återköptes 825 000 C-aktier den 17
februari 2023. Det totala antalet utestående
stamaktier och C-aktier (i eget förvar) uppgick
till 113 943 776 vid verksamhetsårets slut.
Kursutveckling och börsvärde
Aktiekursen uppgick den 31 augusti 2023 till
22,78 kronor per aktie (61,75). Förändringen
representerar en nedgång med 63,1 procent,
jämfört med motsvarande tidpunkt föregående
år. Börsvärdet uppgick till 2 577 miljoner kronor
(6 985). OMX Stockholm Mid Cap PI index
minskade under motsvarande period med 5,6
procent.
Handel
Under verksamhetsåret omsattes totalt cirka
80,9 miljoner aktier (46,2) till ett sammanlagt
värde av 2,9 miljarder kronor (4,0). Den
genom snittliga omsättningen per handelsdag
uppgick till omkring 320 000 aktier (183 000),
Ägare Aktier Kapital & röster
Axel Johnson Gruppen 38 469 055 33,8%
Kempen Capital Management 9 285 586 8,1%
AMF Tjänstepension & Fonder
8 619 881
7,6%
Fidelity Investments (FMR) 5 706 444 5,0%
Allianz France 5 666 410 5,0%
Rotla B.V. 3 315 886 2,9%
Avanza Pension 3 013 151 2,6%
Protector Forsikring ASA 2 757 631 2,4%
Highclere International Investors LLP 2 730 773 2,4%
Fjärde AP-fonden 2 402 700 2,1%
motsvarande ett värde om ungefär 11,3
miljoner kronor (15,9) dagligen. Nasdaq
Stockholm stod för 46 procent (39) av den
totala handeln i Dustin under verksamhetsåret.
Budpliktsbud
Axel Johnson Gruppen offentliggjorde den
27 juni 2023 att bolaget förvärvat ytterligare
2 000 000 aktier och därefter ägde 30,5
procent av aktierna och rösterna i Dustin.
Därigenom uppkom budplikt och den
29 juni 2023 lämnade Axel Johnson Gruppen
ett offentligt budpliktserbjudande om 28,50
kronor per aktie till aktieägarna i Dustin. Vid
utgången av acceptfristen den 31 juli 2023
hade erbjudandet accepterats av aktieägare
med sammanlagt 3 724 267 aktier i Dustin,
vilket motsvarar cirka 3,27 procent av det totala
antalet aktier och röster i Dustin.
Incitamentsprogram
Det incitamentsprogram för ledande
befattnings havare som infördes vid års-
stämman 2019 berättigade till teckning av
nya aktier i bolaget under det första halv året
2023. Under perioden tecknades inga aktier
genom utnyttjande av teckningsoptioner till
följd av ett lägre marknadsvärde än lösenpriset
på optionerna. Årsstämman 2021/22
beslutade om återköp av samtliga utestående
tecknings optioner av serie 2020/2023 mot ett
marknads mässigt vederlag.
Källa: Modular Finance
Dustins aktier noterades i segmentet Mid Cap på Nasdaq Stockholm den 13 februari 2015
till en kurs om 50,00 kronor per aktie. Vid verksamhetsårets slut den 31 augusti 2023
uppgick aktiekursen till 22,78 kronor, vilket motsvarar en nedgång med 63,1 procent under
året. Det kan jämföras med OMX Stockholm Mid Cap PI index som under motsvarande
period visar en nedgång med 5,6 procent.
Utdelning
Enligt den av styrelsen antagna utdelnings-
policyn har Dustin som mål att dela ut
mer än 70 procent av årets resultat, men
att hänsyn ska tas till bolagets finansiella
ställning, kassaflöde, förvärvsmöjligheter och
framtidsutsikter. För verksamhetsåret 2022/23
föreslår styrelsen att ingen utdelning betalas
till aktieägarna.
Ägarstruktur
Vid periodens utgång hade bolaget totalt
12 617 aktieägare (14 544), motsvarande en
minskning med 13,2 procent. I tabellen nedan
återfinns de tio största ägarna och deras
innehav per den 31 augusti 2023.
24 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Analytikerbevakning
Följande analytiker bevakar Dustin:
ABG Sundal Collier Daniel Thorsson
Carnegie Investment Bank AB Mikael Laséen
Handelsbanken Capital Markets Daniel Djurberg/Fredrik Lithell
Kepler Cheuvreux Anders Jåfs
Nordea Equities Klas Danielsson
Ägarfördelning per land
den 31 augusti 2023
Ägarfördelning per kategori
den 31 augusti 2023
Utländska institutionella ägare
Svenska institutionella ägare
Övriga
Svenska privatpersoner
Okänd ägartyp
Sverige
Nederländerna
Frankrike
USA
Norge
Storbritannien
Övriga
Källa: Modular Finance Källa: Modular Finance
60,5%
7,9 %
11,2%
7,9 %
4,0%
5,4%
3,1%
34,1%
13,0%
40,6%
10,9%
1,4%
25
Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Hållbarhetsarbete
Hållbarhet 28
Väsentlighetsanalys 33
Klimat 35
Cirkularitet 40
Social jämlikhet 43
Affärsetik och Antikorruption 45
Ansvarsfulla inköp 46
Sustainability Due Diligence 48
Övrig hållbarhetsinformation 50
Hållbarhetsnoter 53
Styrning och utveckling
Finansiell översikt 58
Risker och riskhantering 63
Bolagsstyrningsrapport 69
Vår styrelse 73
Vår koncernledning 78
Finansiell information
Koncernens räkningar 82
Koncernens noter 84
Moderbolagets räkningar 103
Moderbolagets noter 105
Styrelsens underskrifter 109
Revisionsberättelse 110
Förvaltningsberättelse
Styrelsen och verkställande direktören för Dustin Group AB (publ), organisationsnummer
556703-3062, avger härmed års- och hållbarhetsredovisningen och koncernredovisningen
för räkenskapsåret 1 september 2022 till 31 augusti 2023.
Den av revisorerna granskade årsredovisningen och koncernredovisningen för Dustin Group AB (publ)
omfattar sidorna 26-109. Revisorerna har därutöver översiktligt granskat hållbarhetsredovisningen, vilken
återfinns på sidorna 27-57 och 114-117. Den lagstadgade hållbarhetsrapporten definieras på sidan 26.
Lagstadgad hållbarhetsrapport
Dustin omfattas av kravet på lagstadgad hållbar-
hets rapportering i enlighet med årsredovisnings-
lagen. Lagen omfattar rapporterings krav på miljö,
socialt ansvar, personal, mänskliga rättigheter
och antikorruption. Den lagstadgade hållbarhets-
rapporten återfinns i Års- och hållbarhets-
redovisningen under följande rubriker:
Affärsmodell och värdeskapande på
sidorna 12, 20-23
Mål och nyckeltal på sidorna 17-19 samt 28
Integritet och riskhantering på sidorna 63-68
Intern styrning på sidorna 69-80
Väsentlighetsanalys och intressenter på
sidorna 33-34
Ansvarsfulla inköp på sidorna 16, 32 samt 46-49
Mänskliga rättigheter på sidorna 46-49
Miljö på sidorna 30-31, 35-42 samt 53
Personal på sidorna 32, 43-45 samt 54
EU Taxonomi rapportering på sida 50-51 samt 55-57
26 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
”Företag och offentlig sektors
efterfrågan på hållbara lösningar
fortsätter att öka i hög takt och
kommer fortsätta öka i betydelse
under de kommande åren.
– Johan Karlsson, VD och koncernchef
27
Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Att skapa värde för våra intressenter och samhället i stort bygger på att
vara ett finansiellt, socialt och miljömässigt sunt och långsiktigt bolag.
Det är essensen i hur vi agerar och i vår syn på vårt ansvar. Vår strategi
ska skapa långsiktigt lönsam och hållbar tillväxt.
I det här avsnittet presenterar vi våra
viktigaste fokusområden, hur vi integrerar
hållbarhet i vår dagliga verksamhet, hur vi
prioriterar, vad vi uppnått så här långt och
vilka utmaningar vi mött på vägen.
2030 ska vi:
Vara klimatneutrala genom hela
vår värdekedja
Vara 100 % cirkulära
Ha genomfört 100 åtgärder för
social jämlikhet i vår värdekedja
Vårt hållbarhetsarbete bygger på internationella standarder
konventioner och ramverk som FN:s allmänna deklaration
om de mänskliga rättigheterna (UDHR), Barnrättsprinciperna
för företag, FN:s vägledande principer för företag och
mänskliga rättigheter, OECD:s riktlinjer för multinationella
företag, kärnkonventionerna framtagna av Internationella
arbetsorganisationen (ILO), Fair Labor Association
samt FN:s Global Compact och Ethical Trading Initative
(ETI). Vi rapporterar vårt hållbarhetsarbete i enlighet
med svensk årsredovisningslag, inklusive rapportering
enligt taxonomiförordningen. Vi har valt att tillämpa
ramverk från TCFD och GRI´s rapporteringsstandard i vår
hållbarhetsrapport. Vi rapporterar även till CDP och Global
Compact.
Hållbarhet
28 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Hos oss har årets hållbarhetsarbete präglats
av ett internt fokus och förberedelser
för att bemöta efterfrågan och ta vara
på möjlig heterna det ger. Vi har bland
annat inkluderat de förvärvade delarna
av bolaget i rapporteringen, konsoliderat
vår rapportering och förberett oss för
kommande lagkrav.
Våra prioriteringar
Vi analyserar kontinuerligt vilka hållbarhets-
frågor vi behöver vara aktiva inom och
rapportera om, antingen för att vårt
agerande inom området påverkar miljön och
samhället eller för att det kan påverka vårt
finansiella värde.
Under året har vi genomfört en så kallad
dubbel västentlighetsanalys, i linje med det
kommande European Corporate Sustainability
Reporting Directive (CSRD). Analysen visar att
våra tre fokusområden; klimat, cirkularitet och
social jämlikhet fortfarande är de viktigaste,
såväl utifrån hållbarhetspåverkan som den
finansiella påverkan. Det bekräftar våra 2030-
mål och vårt fortsatta fokus på dessa områden.
Nytt finansiellt mål
Under året har vi uppdaterat våra
finansiella mål med ett mål kopplat till vårt
hållbarhetsarbete. Det nya målet är: 25%
minskning av CO
2
e/MSEK nettoomsättning
den kommande 3-årsperioden, det bidrar till
vårt 2030-mål att vara helt klimatneutrala.
Vårt fokus
I vår omvärld fortsätter trenden med ett ökat intresse för hållbarhet. Kunder efterfrågar
cirkulära produkter och tjänster i form av återtag och återanvändning i allt större
utsträckning. Offentliga upphandlingar breddar kraven på transparens i värdekedjan,
miljömärkningar och utsläppsrapportering. Utvecklingen drivs också framåt av
kommande lagstiftningar på lokal och europeisk nivå.
29 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
29
Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Klimat
Vårt mål är att 2030 ha en helt klimatneutral värdekedja. För att uppnå det behöver
vi minska våra utsläpp i hela vår verksamhet, och arbeta tillsammans med våra
partners och leverantörer. Under året har vi fokuserat på våra stora utsläppskällor
samt även tagit fram en plan för hur vi ska arbeta kommande tre år.
Mål för verksamhetsåret
100% förnybar el för kontor, lager och
datacenter
Fastställa nyckeltal för energieffektivitet
i datacenter med syfte att öka
energieffektiviteten
Minskning av kg CO
2
e per sändning från
våra centrallager till slutkund med 1%,
från 0,79 till 0,78
Göra det enklare för kunder att välja
miljömärkta produkter
Utfall för verksamhets året
81% förnybar el, verksamheten i Benelux har
inkluderats under året. I Norden var utfallet
95% (97%)
Basmått för energieffektivitet i datacenter är
1,32 PUE (Power Usage Effectiveness)
CO
2
e per sändning är 0,78 (0,79), sändningar
från Benelux har inkluderats under året
Filtrering efter hållbarhetsmärkningen
TCO Certified för alla produkter på våra
webbsidor i Norden och Nederländerna.
Implementering sker även i Belgien
kommande verksamhetsår.
30 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Cirkularitet
Vårt mål är att vara 100 procent cirkulära 2030. Det innebär en omställning för vår
verksamhet men även nya affärsmöjligheter. För att nå målet ökar vi andelen cirkulära
lösningar och återanvänder produkter och material i allt större utsträckning. Exempel
på cirkulära lösningar är att leasa istället för att köpa och att flytta tjänster till molnet,
vilket gör det möjligt att inkludera återtag med återanvändning i erbjudandet och att
säkerställa mer energieffektiva produkter och tjänster. Det minskar både mängden
avfall och behovet av orörda resurser.
Mål för verksamhetsåret
Att öka antal återtag till 529 760 enheter
från 423 000 enheter
Att öka vår cirkulära andel av omsättningen
till 30% från 25%
Utfall för verksamhetsåret
Vi har ökat andelen återtagna enheter till
totalt 764 000 under verksamhetsåret
Vi har ökat den cirkulära andelen
av omsättningen till 38,4% under
verksamhetsåret
31
Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Social jämlikhet
Vi arbetar kontinuerligt för social jämlikhet i hela värdekedjan. Möjligheterna
och riskerna ser olika ut i olika delar av värdekedjan. I produktionsledet arbetar
vi med att främja mänskliga rättigheter och arbetsvillkor. I vår verksamhet och i
andra delar i värdekedjan är andra områden mer prioriterade såsom mångfald,
inkludering, hälsa och välmående. Vårt mål är att fram till 2030 ha genomfört
100 aktiviteter som bidrar till ökad social jämlikhet i vår värdekedja.
Mål för verksamhetsåret
Implementera en riskbaserad metodik för
urval av leverantörer att inspektera för
private label
Utföra fabriksinspektioner på 100% av
högrisk leverantörer för private label
Genomföra 10 aktiviteter för att främja
social jämlikhet
Vidareutvecklad Due Diligence process
Utfall för verksamhetsåret
Implementerat riskbaserad metodik för
urval av leverantörer
Fabriksinspektioner genomförda på 100%
av högrisk leverantörer för private label
Vi har utfört 10 aktiviteter för att främja
social jämlikhet
Utvecklad Due Diligence process.
Redovisas på sidorna 48-49
32 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Under året har vi genomfört en uppdaterad väsentlighets- och påverkansanalys
där vi identifierat våra väsentliga hållbarhets aspekter. För dessa har vi analyserat
faktisk och potentiell positiv och negativ påverkan som vår verksamhet ger
upphov till avseende ekonomi, miljö och människor. Utgångspunkt för analysen
har varit förberedelse inför rapportering i enlighet med CSRD och den europeiska
hållbarhetsrapporteringsstandarden ESRS. Analysen har genomförts i fyra steg:
1. Förståelse för affärskontext. Vi har
genomfört en kartläggning av våra
aktiviteter, våra affärsrelationer och de
länder där vi har verksamheter i hela vår
värdekedja, uppströms och nedströms,
samt våra relevanta intressenter.
2. Identifiering av faktiska och potentiella
effekter. Baserat på kartläggningen har
vi identifierat faktiska och potentiella
positiva och negativa konsekvenser på
ekonomi, miljö och människor kopplade till
vår verksamhet och våra affärsrelationer.
Identifieringen av konsekvenser har
baserats på interna och externa källor,
exempelvis medarbetarundersökningar,
leverantörsrevisioner, miljöbedömningar,
riskbedömningar avseende
mänskliga rättigheter och bransch-
och landrelaterade rapporter samt
intressenters engagemang.
3. Bedömning av konsekvens. Konsekvensen
av en effekt fastställdes genom
bedömning av allvarlighetsgrad (storlek,
omfattning, oåterkallelighet) för negativ
påverkan samt storlek och omfattning
för positiv påverkan. Påverkan bedömdes
även baserat på tidshorisont och, i
händelse av en potentiell påverkan,
sannolikheten. I tillägg har varje effekt
utvärderats baserat på företagets
koppling genom orsak, bidrag till eller
direkt koppling till ESRS-standarderna.
Konsekvensbedömningen resulterade i en
lista över våra väsentliga aspekter.
4. Intressent- och expertengagemang.
För en ökad förståelse för vår faktiska
och potentiella hållbarhetspåverkan,
har engagemang med intressenter och
hållbarhetsexperter varit av yttersta
vikt. Genom dialoger med externa
intressenter och experter relaterade till
oss och IT-branschen, såsom investerare,
aktieägare, branschorganisationer
och samhällsgrupper, samt interna
företagsfunktioner som HR, upphandling
och juridik har vi fått en bättre förståelse
för den påverkan som är relaterad
till vår verksamhet och genom våra
affärsrelationer.
Väsentlighetsanalys
33
Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Väsentlighetsanalysen bekräftar valet
av våra tre övergripande fokusområden;
klimatpåverkan, cirkulär transformation
och social jämlikhet, och samtliga aspekter
som identifierats ryms i vår definition för
hållbarhetsarbete. Väsentlighetsanalysen
identifierade tydligare var i vår värdekedja
som risker och möjligheter relaterade till våra
hållbarhetsaspekter är störst, och var vi har
störst möjlighet att påverka. Vi har i detta
arbete prioriterat upp ett antal aspekter som
tidigare inte bedömts som väsentliga, som
vi nu under kommande år kommer definiera
aktiviteter och mål för. Detta inkluderar
biologisk mångfald samt vatten och marina
resurser. Under kommande år kommer vi
att fortsätta arbeta fram mål och aktiviteter
för att arbeta riskminimerande i hela
värdekedjan.
Företagets påverkan Påverkan på företaget
Signifikant
(hög)
Signifikant
(hög)
Väsentlig
(medium)
Väsentlig
(medium)
Väsentlig
(låg)
Väsentlig
(låg)
Resursanvändning
och cirkulär ekonomi
Klimatförändring
Resursanvändning
och cirkulär ekonomi
Klimatförändring
Egen personal*
Medarbetare i värdekedjan**
Farliga ämnen och mycket farliga ämnen
Förorening av luft, vatten, mark och levande organismer
Anti-korruption
lsa och säkerhet för konsumenter och slutanvändare
Egen personal*
Medarbetare i värdekedjan**
Farliga ämnen och mycket farliga ämnen
lsa och säkerhet för konsumenter
Anti-korruption
Vattenuttag, -konsumtion och -användande
Biologisk mångfald och ekosystem
Dataskydd och informationssäkerhet
Skydd för visselblåsare
Negativ påverkan på relationer med leverantörer
Politiskt engagemeng och lobbyism
Förorening av luft, vatten, mark och levande organismer
Dataskydd och informationssäkerhet
Skydd för visselblåsare
Negativ påverkan på relationer med leverantörer
*Egen personal = Arbetsvillkor, mångfald och inkludering, andra arbetsrättsliga villkor tex integritet.
** Medarbetare i värdekedjan = Arbetsvillkor, mångfald och inkludering, andra arbetsrättsliga villkor t.ex. slavarbete och barnarbete.
Prioritering av väsentliga aspekter
34 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Klimatneutral värdekedja Vår väg till klimatneutralitet
Senast 2030 ska vi ha en helt klimatneutral
värdekedja. För att uppnå det behöver vi
minska våra utsläpp i hela verksamheten,
och arbeta tillsammans med våra partners
och leverantörer. Majoriteten av våra utsläpp
kommer från tillverkning av våra produkter,
därför är ökad kartläggning av våra utsläpp
prioriterat för kommande år. Med bättre data
har vi möjlighet att genomföra förändringar
som ger resultat. Leveranser till våra lager är
vår näst största källa till utsläpp, där arbetar
vi kontinuerligt med att öka tillgången till
tillförlitliga data och att med i samarbete
med partners byta till alternativ med lägre
klimatpåverkan. Uppvärmning av våra lokaler
och datacenter sker till allt större del med
förnybar energi. Under året har vi fokuserat på
våra stora utsläppskällor och tagit fram en plan
för hur vi ska arbeta kommande tre år.
Enligt vår uppskattning kommer nästan hela
vårt klimatavtryck, cirka 99 procent, från våra
produkter. Utsläppen uppstår vid tillverkning
(79 procent) och vid användning (20 procent).
Genom att arbeta tillsammans med våra
tillverkare kan vi verka för produkter med lägre
utsläpp. I dialog med våra kunder hjälper vi
dem att välja energisnåla och mer hållbara
produkter.
Genom förvärvet av Centralpoint i juni 2021
ökade vi vårt klimatavtryck jämfört med
tidigare år. Under året har vi därför uppdaterat
vårt basår för utsläpp av växthusgaser. Det
gör att vi framöver kan följa och redovisa våra
jämförbara utsläpp på ett mer transparent
sätt.
Scope 1 omfattar de utsläpp som vi har direkt
kontroll över, Scope 2 omfattar indirekta
utsläpp relaterade till vår inköpta energi
och Scope 3 omfattar alla övriga indirekta
utsläpp som uppkommer i samband med vår
verksamhet. Inkluderade GHG-kategorier
framgår av grafiken till vänster och är
signifikanta enligt riktlinjerna i Greenhouse
Gas (GHG) Protocol. (Flera av kategorierna
är under 1 procent men ändå relevanta att
rapportera).
Scope 3
Indirekt
Scope 3
Indirekt
Scope 2
Indirekt
Scope 1
Direkt
Inköpt energi
för eget bruk
Gas för egna
lokaler
Bränsle för
egna fordon
6. Affärsresor
4. Uppströms
transport och
distribution
5. Avfall
1. Köpta varor
och tjänster
2. Kapital-
varor
3. Bränsle
och energi
7. Anställdas
pendling
9. Nedströms
transport och
distribution
11. Användning av
sålda produkter
13. Nedströms
leasade
tillgångar
14. Franchise
12. Slut-
behandling av
sålda produkter
15. Investeringar
10. Bearbetning
av sålda
produkter
Uppstöms Nedströms
Företag
8. Uppströms
leasade tillgångar
För att säkerställa att vi når vårt mål
om klimatneutralitet 2030 behöver vi
kartlägga och visualisera de delmål och
förflyttningar som krävs. Under året har vi
därför etablerat årliga mål till 2025/2026
i linje med vår övergripande strategiska
plan. Genom att framöver även mäta och
redovisa utsläppsintensitet relaterat till
nettoomsättning kan vi tydligare visa på
kopplingen mellan finansiella resultat och våra
faktiska klimatutsläpp.
Klimat
35
Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Minskade växthusgasutsläpp på
vår väg mot klimatneutralitet
Under året har våra totala utsläpp minskat
med 9 procent och de uppgick till totalt
1 311 642 ton koldioxidekvivalenter (CO
2
e).
Årets utfall är framför allt ett resultat av
förändrad produktmix till viss del påverkad av
efterfrågan samt en förbättrad kartläggning
som förbättrat beräkningen av Scope
3-kategorin Produktion av inköpta varor och
tjänster. Vår utsläppsintensitet, mätt som
ton CO
2
e per miljoner SEK i nettoomsättning
har minskat jämfört med föregående
verksamhetsår från 60,7 till 55,6. Detta beror
till viss del på samma anledningar som för de
totala utsläppen, men även prisökningar för
våra produkter till följd av hög inflation har
påverkat detta nyckeltal.
Inkluderingen av Centralpoint i vårt nya
basår 2021/22 gör att de siffror vi redovisar
i år är jämförbara med förra årets siffror fullt
ut. Ingen omräkning har gjorts för tidigare
redovisade siffror för 2020/21. För att
säkerställa korrekt klimatdata har vi under året
uppdaterat vår rutin för klimatrapportering.
Vi samlar in data för halvårsvis rapportering
av vår klimatdata med målet att även kunna
rapportera den externt framöver.
Av vår totala produktportfölj kan vi nu
redovisa klimatavtryck för 80 procent av
våra produkter och tjänster, mätt i netto-
omsättning, en ökning med fyra procent
jämfört med förra verksamhetsåret. Den
ökade kartläggningen bidrar till mer korrekta
siffror i vår rapportering, men ger även en
ökad tydighet och transparens till våra kunder.
Under året har klimat även inkluderats i våra
kundrapporter.
Under året har vi fortsatt övergången till
förnybar energi för våra kontor och data-
center. Vid verksamhetsårets slut användes
81 procent förnybar elektricitet i hela
verksamheten, jämfört med förra verk-
samhetsåret då vi rapporterade en andel
på 97 procent för Norden. För endast
Norden användes vid verksamhetsårets
slut 95 procent förnybar elektricitet.
Minskningen beror på ett kontor i Finland
som ökat sin elkonsumtion samtidigt som
emissionsfaktorn har stigit. Läs mer i kapitlet
Redovisningsprinciper för hållbarhet på
sidorna 114-115.
Våra utsläpp inom Scope 1 har under året ökat
med 111 procent, då vi adderat gasförbrukning,
den främsta metoden för uppvärmning i
Nederländerna. Flera av våra tidigare ägda
bilar har ersatts av leasingavtal, vilket gör att
de utsläppen nu ingår i Scope 3.
Våra utsläpp inom Scope 2 har under året
ökat med 23 procent medan den totala
energiförbrukningen ökat med 16 procent.
Ökningen beror på att samtliga våra
kontor, lager och datacenter nu inkluderas
i rapporteringen, varav några av dessa
använder icke-förnybar energi. Vi kan se en
ökad förbrukning för elbilsladdning på de
ställen där vi erbjuder detta. Utsläppen från
rapporterad fjärrvärme såväl som fjärrkyla
har minskat jämfört med tidigare år. Vi ser
en fortsatt positiv trend för andelen förnybar
energi och har under året kunnat verifiera
en högre andel förnybara elcertifikat. Under
verksamhetsåret har vi fastställt nyckeltalet
PUE för våra datacenter. PUE står för Power
Usage Effectiveness och är ett etablerat mäte -
tal för att beskriva energieffektivitet för data-
center. Vårt nuläge är 1,32 där idealtalet är 1.
36 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Utsläpp per Scope 3, ton CO
2
e
Utsläpp per Scope 1, ton CO
2
e
Utsläpp per Scope 2, ton CO
2
e
21/22
22/23
0
600 000300 000 1 200 000900 000 1 500 000
Scope 3
21/22
22/23
0
200100 400300 600
Scope 1
500
21/22
22/23
0 200100 400300 600500
Scope 2
Våra utsläpp inom Scope 3 har under året
minskat med 9 procent. Minskningen beror
främst på färre antal sålda produkter inom den
emissionsintensiva kategorin datorskärmar,
samt en förändrad produktmix. Utsläppen från
uppströms leasade datacenter har minskat
med 88 procent då vi bekräftat förnybar
elektricitet för samtliga utom ett, samt att
våra egna datacenter nu korrekt rapporteras
i Scope 2. Den pågående konsolideringen av
datacenter förväntas öka energieffektiviteten
över tid. Jämfört med föregående år ökar
utsläppen för leasade fordon med 9 procent.
Antalet rapporterade leasade fordon har
ökat samtidigt som utsläpp per kilometer har
minskat, delvis på grund av omställningen
till eldrift. Utsläppen per sändning från
våra centrallager till slutkund minskar från
0,79 till 0,78 kg CO
2
e som en följd av en
ny beräkningsmetod hos en betydande
transportpartner samt högre andel förnybart
bränsle. I år har vi även inkluderat sändningar
från vårt centrallager i Nederländerna i detta
nyckeltal.
I linje med vårt mål om 100 procent förnybar
inköpt el samarbetar vi med fastighetsägare
på alla våra marknader. I april 2023
installerades solpaneler på Chilitaitos lager i
Åbo som genererar 25 procent av fastighetens
elförbrukning. Även vårt kontor i Esbo, vårt
nya kontor i Malmö och det nordiska central-
lagret i Rosersberg har solpaneler på taken.
Växthusgasutsläpp (ton CO
2
e) 22/23 21/22
1
20/21
Scope 1 – Direkta utspp 501 238 151
Scope 2 – Indirekta marknadsbaserade utsläpp 597 486 132
Scope 3 – Indirekta övriga utspp 1 310 544 1 432 955 969 160
Totalt 1 311 642 1 433 679 969 443
Mål 22/23 21/22
1
20/21
46 ton CO
2
e / MSEK nettoförsäljning till 25/26 56 61 64
Klimatneutral i egen verksamhet till 25/26 (ton CO
2
e)
2
3 266 2 353 646
100% inköpt förnybar el för kontor, lager och datacenter 81 97
3
N/A
Energieffektivitet (PUE) i hyrda datacenter
4
1,32 N/A N/A
0,78 kg CO
2
e / leverans från Dustin till kunder 0,78 0,79
5
0,92
1. Inkluderat Centralpoint
2. Inkluderat Scope 1, Scope 2 samt affärsresor och uppströms leasade fordon och datacenter i Scope 3
3. Endast Norden
4. Nyckeltal fastsllt och mål kommer att sättas för kommande år
5. Inkluderat sändningar från centrallagret i Nederländerna
Energiförbrukning
Egen bränsleförbrukning 22/23 21/22 20/21
Naturgas (nm
3
) 73 329 N/A N/A
Bensin (liter) 17 321
Diesel (liter) 67 447
Inköpt energi för förbrukning (MWh) 22/23 21/22 20/21
Elektricitet 7 416 6 366 5 707
Fjärrvärme 2 370 2 090 1 647
Fjärrkyla 503 391 375
Totalt 10 289 8 846 7 729
37
Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Klimatrelaterade risker och möjligheter
För tredje året har vi valt att tillämpa Task
Force on Climate-related Financial Disclosures
(TCFD) för att beskriva våra klimatrelaterade
finansiella risker och möjligheter. Ramverket
syftar till att identifiera, hantera och redovisa
den finansiella effekt som klimatförändringar
har på bolag, snarare än den effekt som bolag
har på klimatet. Analysen bygger på både
fysiska klimatrisker och omställningsrisker till
följd av ett förändrat klimat.
Under året uppdaterades vår scenarioanalys
kopplat till klimatförändringar. Analysen utgick
från två scenarier, RCP 8.5 (Representative
Concentration Pathway, scenario 8.5) och
IEA NZE (International Energy Agency,
scenario Net Zero Emissions by 2050), som
representerar olika vägar och antaganden,
vilket gör det möjligt att utforska olika rimliga
utfall. RCP 8.5 syftar till att bedöma fysisk
påverkan i en framtid med begränsade policy-
ändringar för att minska utsläppen och en
temperaturhöjning på 1,6 till 4 °C till 2050.
IEA NZE används för att bedöma möjliga
omställningseffekter på Dustin i ett framtida
tillstånd där Parisavtalet nås och den globala
ekonomin övergår till en värld med lägre
utsläpp av växthusgaser.
I scenarioanalysen kvantifierade vi våra
tidigare identifierade risker och möjligheter,
konkretiserade våra riskminimerande
åtgärder samt implementerade aktiviteter
som stöder vårt strategiarbete. Vidare tydlig-
gjordes riskdefinitioner och uttalanden
om orsak och effekter för risker. Vi tydlig-
gjorde även kopplingen till ESRS (European
Sustainability Reporting Standards) samt mellan
klimatrelaterade risker och före tags öve rgripande
risker. I enlighet med rekommendationerna i
ESRS E1 om klimat förändringar har vi använt
oss av tids horisonterna kort sikt (kommande
rapporterings period) och medellång sikt (2030).
Våra identifierade risker och möjligheter med
högst påverkansgrad på kort- och medellång
sikt är:
Omställningsrisker
Företagets bidrag till klimatomställningen
gentemot konkurrenter leder till minskat
förtroende och förlorade kunder
Förändringar i framför allt större kunders
behov och krav på produkter och tjänster
med lägre klimatpåverkan resulterar i
minskad försäljning
Förlängd användningstid och produktlivs-
cykel innebär framskjutna köpbeslut
Minskad förmåga att attrahera investeringar
och hantera finansiella kreditrisker om vi
inte påskyndar hållbarhetsagendan och
åtgärder i linje med förväntningarna från
marknaden
Fysiska risker
Ökad allvarlighetsgrad av framtida
extrema väderhändelser leder till minskad
produktionskapacitet och pålitlighet i
datacenter
Ökad allvarlighetsgrad av framtida extrema
väderhändelser innebär störningar
i värdekedjan och därmed minskad
efterfrågan på produkter
Möjligheter
Förbättrade processer och effektivisering
ökar resurseffektiviteten och
kapitaltillgången
Ökad efterfrågan på cirkulära
affärsmodeller bidrar till att växa vårt
erbjudande och omsättning kopplat till
tjänster och återtag
Dustins bidrag till FN:s globala mål för
hållbar utveckling
SDG 13:
Bekämpa klimatförändringarna
l vi indirekt bidrar till:
Styrning:
Styrelsen fastställer våra strategier och mål
samt fattar beslut om större investeringar och
verksamhetsförändringar. Vart fjärde kvartal följs
strategin upp (inklusive hållbarhet och risker)
av styrelsen och budget och finansiella utsikter
övervakas. Koncernledningen godkänner och
följer upp de årliga målen. Uppfyllelsen av vår
klimatomställning följs upp på styrelsemöten
och årsstämman. Årets klimatscenarioanalys
genomfördes och godkändes av en arbetsgrupp
bestående av koncernledning samt medlemmar
av riskkommittén och hållbarhetsteamet, med
support från tredjepart. Läs om styrelsens
översikt av klimatrelaterade risker och
möjligheter på sidan 63.
Strategi:
Det monetära resultatet i årets
klimatscenarioanalys har inkluderats i
den utförda känslighetsanalysen. Under
verksamhetsåret etablerades ett finansiellt mål
om att minska ton CO
2
e/MSEK nettoomsättning
med 25 procent under den kommande
3-årsperioden som en del av hållbarhetsmålet
att vara helt klimatneutrala 2030. Läs om
identifierade klimatrelaterade risker och
möjligheter utifrån två olika scenarier på den
här sidan, beskrivning av risker relaterade
till klimatförändringar på sidan 65 och om
känslighetsanalysen på sidorna 91-92.
Riskhantering:
Risker relaterade till vår klimatpåverkan
är ett av de operativa riskområdena i vår
koncernövergripande riskhanteringsprocess.
Läs mer om om vår process för att identifiera,
hantera och redovisa klimatrelaterade risker
och möjligheter på den här sidan och om vår
företagsövergripande riskhanteringsprocess på
sidorna 63-68.
Mätvärden och mål:
Återtag är ett centralt erbjudande till våra
kunder för att öka livslängden för våra produkter
och därmed vår cirkularitet. Ökade volymer
återtagen hårdvara är en delkomponent i
bolagets kortsiktiga incitamentsplan. Denna
typ av incitament kommer att utökas i takt med
att planer och budgetar kopplas till de enskilda
verksamhetsmålen för att därefter följas upp
och belönas som andra mål. Läs mer om klimat-
relaterade mätvärden och mål samt utfall på
sidorna 30 och 37.
38 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Under 2023 startade Dustin ett samarbete
med en extern part där vi skapar en databas
med REACH-certifikat för våra produkter
under eget varumärke. Vår ambition är att
synliggöra detta på vår webbplats. REACH är
en EU-förordning om registrering, utvärdering,
godkännande och begränsning av kemikalier.
Vi engagerar oss i Responsible Business
Alliance (RBA) och dess program och
verktyg för ansvarsfulla leverantörskedjor
och Responsible Minerals Initiative (RMI)
för att garantera att smältverk är fria från
konfliktmineraler. Till våra kunder erbjuder vi
ett flertal märkningar såsom TCO Certified,
en standard för hållbarhetscertifiering för
IT-produkter, som bland annat ställer krav
på en ansvarsfull anskaffning av mineraler
i alla länder där konfliktmineraler bryts.
Certifieringen syftar också till att minska eller
eliminera användningen av ämnen med kända
och okända risker. För att hjälpa våra kunder
att välja hållbart har vi under året möjliggjort
filtrering efter TCO Certified för alla produkter
inom tillämpliga kategorier på våra webbsidor
i Norden och Nederländerna. Detta kommer
implementeras även i Belgien kommande
verksamhetsår.
Biologisk mångfald
Som aktör i IT-branschen har Dustin ett stort
ansvar för att begränsa vår negativa påverkan
på miljö och klimat och bidra till en mer
motståndskraftig natur. Årets uppdatering
av våra väsentliga aspekter (se sidorna
33-34) har identifierat biologisk mångfald,
vattenanvändning och föroreningar som viktiga
aspekter för oss och områden som vi påverkar
genom vår värdekedja. Råvaruutvinning,
materialframställning till produktkomponenter
och tillverkning av våra produkter kan innebära
stora risker i form av klimatpåverkan, luft- och
markföroreningar, urlakning av giftiga ämnen,
spridning av dammpartiklar och inte minst
lokalbefolkningens försörjningsmöjligheter. Att
samarbeta med våra tillverkare, kunder och i
upphandlingar är nyckelfaktorer för att bidra
till positiv utveckling. Vår uppförandekod och
uppförandekod för leverantörer stipulerar vårt
ansvarstagande inom miljö och klimat. Läs
mer om vårt arbete med ansvarsfulla inköp på
sidorna 46-47.
Förlusten av biologisk mångfald, utarmandet
av fungerande ekosystem och det globala
artutdöendet är ett faktum, och vi vill vara
med och vända den negativa påverkan. För
att hantera relaterade risker och möjligheter
har vi kartlagt hur vi kan minska effekter och
möjligheter att bidra främjande. Vår analys har
utgått från både egen verksamhet och från
vår värdekedja och har en stark koppling till
vårt pågående arbete med klimat, cirkularitet
och resursanvändning. Exempelvis bidrar
omställningen till förnybara energikällor till
att minska vårt behov av exploatering av
fossila bränslen. Läs mer på sidorna 35-37.
I vårt ramverk för cirkularitet som är under
uppdatering blir inflöde och utflöde av material
och produkter nycklar för omställning.
Vatten
För oss är det viktigt att vi tar vara på,
och hanterar, de resurser vi delar med de
samhällen där vi och våra leverantörer
verkar. Årets väsentlighetsanalys har visat
att vatten är en viktig aspekt för oss som
aktör i vår bransch. Vi använder vatten i våra
egna verksamheter, dock är vår främsta
påverkan relaterad till våra leverantörsled, där
utvinning av råmaterial samt produktion av
IT-produkter kan belasta lokala vattenresurser,
särskilt i områden med vattenbrist. För
att främja ansvarsfull vattenanvändning
i vår leverantörskedja ställer vi krav på
vattenanvändning genom vår uppförandekod
för leverantörer samt följer upp kraven genom
inspektioner. Se vidare på sidorna 46-47.
Föroreningar
IT-produkter innehåller farliga ämnen som
kan utgöra risk för vår hälsa och miljön.
Kemikalier som kan utgöra en risk är framför-
allt tungmetaller och flamskyddsmedel
som används vid tillverkningen och avfalls-
hanteringen av elektronik. Om kemikalierna
läcker ut i naturen, antingen via elektronik-
avfall eller i produktionen av produkterna, kan
de bidra till förorening av luft, mark och vatten.
För att minska potentiella negativa effekter är
samarbete med våra tillverkare, kunder och
i upphandlingar avgörande för att komma
framåt. Genom vårt arbete med cirkularitet och
program för återtag förlänger vi livscykeln på
produkterna och arbetar för att farliga ämnen
inte ska läcka ut i naturen. Läs mer på sidorna
40-41. Vår uppförandekod för leverantörer
ställer dessutom krav på kemikaliehantering
och miljöarbete gentemot våra leverantörer,
vilket vi följer upp genom inspektioner. Se
vidare på sidorna 46-47.
39
Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Vår cirkulära strategi vilar på tre ben:
Produktdesign och materialval. Vi strävar efter
produktdesign och materialval som fokuserar
på återvinning och användning av material
med låg negativ miljöpåverkan. Genom
ett nära samarbete med våra leverantörer
identifierar vi material som enkelt kan
återvinnas eller återanvändas vid slutet av
en produkts livslängd. Vårt mål är att främja
produkter med förnybart och återvunnet
innehåll, utan farliga ämnen samt säkerställa
enkel demontering för effektiv återvinning.
Lifecycle Management Center. I linje med
principerna för cirkulär ekonomi fokuserar vi
på att renovera och förlänga livslängden på
våra produkter när det är möjligt. Returnerade
enheter som fortfarande är funktionsdugliga
genomgår tester, reparationer och
uppgraderingar för att kunna återföras till
marknaden som renoverade produkter.
Reparationer och renoveringar görs i vårt
nybildade Lifecycle Management Center.
Genom detta arbete minskar vi inte enbart
avfallet, vi kan också erbjuda prisvärda
alternativ för kunder som föredrar renoverade
enheter. För att minimera användningen av
värdefulla resurser och maximalt utnyttja de
resurser som finns erbjuder vi våra kunder
tjänster och olika PaaS-varianter (Product
as a Service). För att uppmuntra våra kunder
att lämna tillbaka sina gamla eller omoderna
enheter har vi inrättat ett omfattande
återtagsprogram. Genom bekväma och
tillgängliga insamlingsplatser kan de lämna
in sina produkter för återanvändning eller
återvinning. Programmet marknadsförs på vår
webbplats, på produktförpackningar och i vårt
marknadsföringsmaterial. Under året har vi
även påbörjat direktförsäljning av återanvända
produkter.
Återvinning och materialåtervinning. För
enheter som inte kan repareras säkerställer
vi att de återvinns på ett ansvarsfullt sätt som
möjliggör materialåtervinning. Vi samarbetar
med certifierade återvinningspartners
som följer strikta miljömässiga och etiska
standarder. Under återvinningsprocessen
återvinns värdefulla material som ädelmetaller,
plast och sällsynta jordartselement som kan
återanvändas i produktion av nya enheter.
Under året har vi tagit fram riktlinjer för
återvinning som under nästa år kommer
att implementeras på samtliga våra lager
och produktionsenheter. Vi antar ett utökat
producentansvar för hela livscykeln för våra
produkter. Detta inkluderar program för
att samla in och hantera elektroniskt avfall
(e-avfall) som genereras av våra produkter,
även efter att de har nått slutet av sin
livslängd. Vi samarbetar med auktoriserade
återvinningspartners för e-avfall och lokala
producentansvarsprogram för att säkerställa
korrekt demontering, återvinning och säker
kassering av material.
Cirkularitet
2030 ska vi vara helt cirkulära. Genom att förlänga livslängden på våra produkter, återta
produkter och cirkulera dem på nytt kan vi bidra till att minska resursförbrukningen samtidigt
som vi skapar nya affärsmöjligheter som attraherar även framtidens kunder. Att utveckla ett
cirkulärt produktflöde handlar lika mycket om återtag och hantering av befintliga produkter
som att designa produkter som är möjliga att använda igen, och som är designade av redan
återanavända material. Helt enkelt att stänga loopen för nya material.
Design
Komponent-
tillverkare
IT-Partner
Insamling
Material-
återvinna
Teknisk cykel
Renovera/
göra om
Återanvända/
omfördela
Upprätthålla/
förlänga
Användare
Varumärkes-
producenter
40 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Återtagna produkter banar väg för cirkularitet
Vårt mål är att ta tillbaka en använd produkt
för varje såld produkt. Vi har dedikerade
enheter som hanterar alla återtag. De
säkerställer kontroll och ansvar genom
hela processen och garanterar ett återbruk
som är säkert för både människa och miljö.
Genom att ha börjat erbjuda våra kunder
begagnad hårdvara förlänger vi livslängden
på produkterna. I samarbete med tillverkare
kan vi också erbjuda ett bredare sortiment av
begagnad hårdvara.
Under verksamhetsåret 2022/23 har vi
återtagit totalt 764 000 (423 000) produkter.
Vi ser en ökad efterfrågan från både Benelux
och Norden i kombination med högre
effektivitet i våra återtagsprocesser.
21/22 20/21
22/23
0
400 000200 000 800 000600 000
Återtag, enheter 1:1
Under verksamhetsåret har vi ökat den
cirkulära andelen av vår nettoomsättning
från 25 procent till 38 procent. Orsaken till
ökningen är främst den ökade volymen av
återtag som tillsammans med omsättning för
tjänster och begagnad hårdvara ingår i vår
beräkningsmodell för cirkulär andel. Läs mer
om hur vi räknar på sidorna 114-115.
SDG 12:
Hållbar konsumtion
och produktion
l vi indirekt bidrar till:
Dustins bidrag till FN:s globala mål
för hållbar utveckling
I dagsläget mäter och redovisar vi resultat
för cirkulärt utflöde för mätetalen antal
återtag, materialåtervinning samt cirkularitet
för material och resurser. Vi arbetar för
att inkludera data för förlängning av
användarfasen, materialtyp för inköpta
produkter samt en kvantifiering av effekten av
olika as-a-service-tjänster.
Våra utmaningar delar vi med våra
branschkollegor, lokalt och globalt. Genom
att samarbeta och lära av varandra kan vi
tillsammans göra framsteg. Under året har vi
fortsatt vår medverkan i Circular Electronics
Partnership (CEP), som samlar världens största
bolag inom IT, konsultverksamhet, försäljning
och återvinning i syfte att tillsammans öka
den cirkulära affären. Vi har även bidragit
till utvecklingen av den nya ISO-standarden
för cirkulär ekonomi genom vårt arbete i
den svenska tekniska kommittén. Utöver
det fortsätter vi arbetet med projektet
KEEP som är ett forskningsprojekt drivet av
Chalmers kopplat till kommande krav på ökad
transparens genom exempelvis EU:s digitala
produktpass.
Under våren 2023 inledde vi ett pilotprojekt
tillsammans med GIAB Nordic AB. Syftet
med projektet är att skapa en hållbar
eftermarknad för produkter från vår e-handel
för hantering av returer, reklamationer och
ångrade köp. Piloten syftar till att säkra en
effektiv arbetsmodell för ett kontinuerligt
samarbete med hållbarhet och återbruk i
fokus där produkter som skickas i retur till
oss får möjlighet att bli en återbruksprodukt.
Med GIAB:s återbruksmodell har vi bra
förutsättningar att uppnå både ekonomiska-
såväl som miljö- och klimatmässiga vinster.
GIAB:s kärnverksamhet utgår från ett mål
om att förlänga livslängden på produkter
som hamnat utanför de klassiska linjära
flödena som exempelvis försäkringsskador,
returer eller transportskadade produkter.
Från projektets start till verksamhetsårets
slut så har totalt 1 982 produkter hanterats
i pilotprojektet vilket genererat 29 876 ton
koldioxidekvivalenter (CO
2
e) i undvikna
utsläpp enligt GIAB:s beräkningsmodell för
miljöbesparingar i återbruksprocessen. Läs
vidare om beräkningsmodellen här:
https://www.giabnordic.se/hallbarhetsmodell/
38,4%
Cirkulär andel
41
Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Avfall
Avfall utgör ett viktigt inslag inom ramen för den
cirkulära ekonomin på Dustin. Återanvändbart
avfall erbjuder möjligheten att skapa nya
produkter utan att behöva använda jungfrueliga
varor. Detta tillvägagångssätt underlättar
effektiv resursanvändning och möjliggör
kontinuerlig cirkulation av material. Genom
att mäta det avfall som härrör från vår egen
verksamhet ökar våra möjligheter att förbättra
materialåtervinningsandelen och hantera
flödena i enlighet med den avfallshierarki som
beskrivs i EU:s ramdirektiv om avfall. Detta
tillvägagångssätt fokuserar på strategier
för avfallsminimering, återanvändning och
återvinning
Vår rapporteringsstruktur delar in avfall i två
kategorier: farligt avfall och icke-farligt avfall,
i linje med både avfallsförordningen och de
direktiv som beskrivs i EU:s avfallsförordningar.
Icke-farligt avfall
Icke-farligt avfall som inte återvinns eller
energiåtervinns utgör en relativt liten del av vår
avfallsproduktion. Riktlinjer för avfallssortering
inom våra fastigheter har under året utvecklats
med avsikten att initiera källsortering i alla våra
fastigheter.
Under året har volymerna av icke-farligt
avfall som återvinns ökat. Detta beror främst
på att vi i år inkluderat vårt takeback-center
och lager i Nederländerna samt ökat vårt
arbete med sortering av avfallet för att kunna
materialåtervinna så hög andel som möjligt.
Farligt avfall
Farligt avfall består hos oss till övervägande del
av uttjänt elektronisk utrustning, kompletterad
med en mindre andel batterier, lysrör och
brandfarliga eller giftiga aerosoler. Genom
vårt arbete med sortering och samarbete med
avfallshanteringspartners söker vi begränsa
avfallsflödet genom att underlätta större
återanvändning av material och resurser samt
ökad återvinningsgrad av material. Avfalls-
volymen omfattar avfall från våra olika lokaler,
kvantifierat i kilogram, tillsammans med
information om andel farligt och icke-farligt
avfall, samt de behandlingsmetoder som
tillämpas för varje avfallskomponent. De lokaler
som ingår i vår rapportering omfattar Växjö,
Esbo, Nacka strand, Rosersberg, Wijchen och
data från producentansvarsorganisationer.
Läs mer på sidan 115.
Icke-farligt avfall  22/23  21/22  20/21  19/20 
Återvinning (kg) 627 050 176 285  187 659  416 720 
Energiåtervinning (kg) 367 857 342 154  380 841  417 678 
Deponi (kg)   1 156 -  483  901 
Annat (kg) - -  -  - 
Total mängd avfall (kg) 996 063 518 439  568 983  835 299 
Farligt avfall 22/23  21/22  20/21  19/20 
Återvinning (kg) 150 336 167 935  5 003  109 571 
Energiåtervinning (kg) 25 443 16 711  79  11 328 
Deponi (kg) - -  -  11 
Annan hanteringsmetod (kg) - 9 898  7,5  8 688 
Total mängd farligt avfall (kg) 175 779 194 544  5 090  129 598 
Avfall totalt
21/2222/23
0%
25% 75%50% 100%
Återvinning
Energiåtervinning
Deponi
Annat
42 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
*Utbildningen är framtagen och implementeras under 2023/24
Social jämlikhet innebär ett ansvars tagande
inom arbetsrätt, arbetsmiljö, anti-korruption
och mänskliga rättigheter. För oss börjar
arbetet med våra medarbetare. Vi strävar
efter att erbjuda en öppen arbetsplats med en
inkluderande arbetsmiljö för alla. Tillsammans
med våra samarbetspartners arbetar vi aktivt
för social jämlikhet genom hela värdekedjan.
Utmaningar med social jämlikhet finns i alla
delar av vår värdekedja, från råvaruförsörjning,
produktion och leverans, till återtag och åter-
vinning. Vi har åtagit oss att genomföra 100
aktiviteter som bidrar till ökad social jämlikhet i
vår värdekedja fram till 2030.
10 aktiviteter för social jämlikhet i vår värdekedja
Under året har vi genomfört tio aktiviteter för att främja social jämlikhet i vår värdekedja.
Implementerat Policy för mänskliga
rättigheter
Genomfört utbildning inom mänskliga
rättigheter internt för koncernledning
och anställda i nyckelpositioner
Etablerat en fokusgrupp för mångfald och
inkludering
9
5
1
Anpassat processen för ansvarsfulla
inköp till Due Diligence-programmet
Genomfört utbildning för fabriksledning
i fabriker för tillverkning av Dustins
egna varumärken om miljöpåverkan och
hälsoeffekter
7
3
Utvecklat Dustins riktlinjer för
gottgörelse
Lanserat internutbildning om Dustins syn och
arbete med hållbarhet*
8
4
Formaliserat Dustins Due Diligence-
program
Genomfört utbildning för fabriksanställda
vid tillverkning av Dustins egna varumärken
inom social jämlikhet
10
6
2
Genomfört utökad och fördjupad utbildning
inom hälsa och säkerhet för anställda
SDG 8:
Anständiga arbets villkor
och ekonomisk tillväxt
l vi indirekt bidrar till:
Dustins bidrag till FN:s globala mål
för hållbar utveckling
Social jämlikhet
43
Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Systematiskt arbete för
mångfald och inkludering
För att säkerställa att mångfalds- och
inkluderingsfrågor är i fokus jobbar vi
med aktiviteter under året för att skapa
medvetenhet och kunskap. Vi har format en
grupp för mångfald och inkludering för att
skapa representation från minoritetsgrupper
och väcka engagemang och arbetar i nuläget
på att etablera mötesformer samt arbetssätt
för gruppen. För att säkerställa att vi är en
inkluderande och jämlik arbetsplats genomför
vi årligen mätningar kring könsfördelning,
åldersfördelning och mångfald. Vi genomför
lönekartläggningar på alla våra marknader.
Alla chefer har ett ansvar att varje år se över
lönestrukturen enligt de löneprinciper vi har
om att följa branchen och ha lika löner för lika
arbete. I samband med lönerevisionen tas
åtgärder fram på grupp och bolagsnivå för att
nå vår målbild.
Vi följer upp och analyserar regelbundet
löner och utför benchmark mot lönedata
för bransch och roll. Utöver det genomför
vi en årlig analys av löneskillnader mellan
kvinnor och män. Analysen syftar till att
studera om Dustin betalar ut lika lön till
män och kvinnor för likvärdigt arbete, och
om det finns några objektiva förklaringar
till eventuella löneskillnader. Analysen
2022/23 fann få avvikelser. Inga omotiverade
skillnader identifierades. Objektiva orsaker
till löneskillnader mellan könen relaterade
främst till erfarenhet, djupare kunskap och
arbetskomplexitet. I år genomfördes analysen
i de länder där det är lagstadgat, under
kommande verksamhetsår kommer vi att
analysera lika lön för samtliga marknader.
En socialt jämlik arbetsplats
För att erbjuda en öppen och inkluderade
arbets plats har vi ett arbetssätt som stöttar
hälsa och välmående, mångfald, inkludering
och jämlikhet. Med företagsgemensamma
processer och ramverk stödjer vi hela
organisationen och har en process för att
säker ställa att alla delar detta arbetssätt.
Under året har vi löpande utvecklings- och
uppföljningssamtal med medarbetarna
för att säkerställa goda förutsättningar för
välmående, prestation och lärande. Processen
hänger ihop med den årliga lönerevisionen
för att säkerställa objektiva bedömningar.
Vi har tagit ett stort kliv mot att stärka
förutsättningarna för en lärande kultur genom
att skapa en plattform där medarbetare själva
kan skapa och dela kunskap. Vi uppmuntrar
intern rörlighet och utlyser lediga tjänster
både internt och externt.
Kollektivavtal finns avtalat för medarbetare i
Sverige och Finland vilket utgör 44 procent
av våra medarbetare. I de länder där vi inte
har kollektivavtal styr landets arbetsmiljö-
regler arbetsvillkoren tillsammans med
branschpraxis.
Vi genomför årligen mätningar över hur
våra med arbetare mår och vad de tycker
om oss som arbetsgivare. I vår medarbetar-
under sökning följer vi upp engagemang,
ledarskap och i vilken grad våra med arbetare
rekommenderar oss som arbets givare.
Nyckeltal för sjukfrånvaro och personal-
omsättning följs upp kvartalsvis. Resultaten
följs upp i alla grupper där resultatet
diskuteras och åtgärder tas fram. Dustins
koncernledning analyserar resultatet per
enhet och på totalnivå för att hitta företags-
övergripande aktiviteter som hjälper oss
nå målen. Resultatet diskuteras även med
bolagets styrelse.
eNPS har haft stora svängningar under
det senaste året på grund av den höga
förändringstakten. Under andra halvåret vände
vi till en positiv trend efter en nedgång i eNPS
under första halvåret. Att bibehålla ett högt
ledarskaps- och engagemangsindex är i fokus
för att vi ska ha engagerade medarbetare som i
sin tur rekommenderar bolaget.
Engagemangsindex: 74 (79)
Ledarskapsindex: 80 (80)
eNPS: -10 (14)
Sjukfrånvaro: 3,6%* (3,5%)
Personalomsättning: 22% (18,3%)
Dustin Pulse inkludering KPI: 79 (81)
*Tabellen visar medarbetare från majoritetsägda bolag.
Könsfördelning Dustin Antal Procentuell fördelning
Anställningar Totalt Kvinnor Män Kvinnor Män
Totalt 2395 663 1730 28% 72%
Nyanställda 379 118 254 31% 67%
Avslutade anställningar 549 133 407 24% 74%
Chefer 314 94 220 30% 70%
Koncernledningen 7 4 3 57% 43%
Styrelsen 8 3 5 38% 63%
Ålder -29 30-39 40-49 50-59 60-
Medarbetare 422 881 631 373 82
Chefer 6 97 129 67 15
* Exkluderar Chilitaito för hela året samt JML för september-januari
SDG 5:
Jämställdhet
l vi indirekt bidrar till:
Dustins bidrag till FN:s globala mål
för hållbar utveckling
44 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
SDG 5:
Jämställdhet
Mål vi indirekt bidrar till:
Dustins bidrag till FN:s globala mål
förllbar utveckling
Affärsetik är grundläggande för ett
ansvarsfullt företagande, för oss och
för våra intressenter. Mutor eller andra
överträdelser av affärsetiska principer är
aldrig accepterat. I vår interna och externa
kommunikation är vi tydliga med att brott mot
vår uppförandekod, vår uppförandekod för
leverantörer eller våra affärsetiska riktlinjer
kan leda till att samarbeten avslutas, samt
kan få arbetsrättsliga och straffrättsliga
konsekvenser för individen. Vi vill skapa
en ansvarsfull företagskultur och en
riskmedvetenhet som stärker förtroendet hos
våra intressenter.
Våra afrsetiska riktlinjer baseras på
Näringslivs koden som ges ut av Institutet
mot Mutor i Sverige. De erbjuder ett tydligt
ramverk för våra medarbetare att förhålla
sig till, och ska undertecknas av samtliga
ansllda. För att minimera risken för mutor
innehåller riktlinjerna följande principer:
Våra medarbetare får inte erbjuda eller ta
emot några gåvor eller förmåner, direkt eller
indirekt, från en tredje part, om det inte
anses vara inom gränsen för god affärssed
och tillämpliga lagar.
Vid minsta osäkerhet förntas våra
medarbetare söka råd från närmaste chef,
koncernledningen eller bolagets chefsjurist.
Våra medarbetare uppmuntras att
och förväntas rapportera misstänkta
överträdelser till sin närmaste chef,
koncernledningen eller bolagets chefsjurist.
Genom vårt visselblåsarsystem har våra med-
arbetare möjlighet att anonymt rapportera
miss tänkta överträdelser mot vår uppförande-
kod eller våra affärsetiska riktlinjer. Vissel-
blåsar funktionen är ett säkert digitalt
rapporterings system som leds av ordföranden
i revisionsutskottet. Under året registrerades
ett visselblåsarärende genom systemet
(2021/22: 0). Ärendet är utrett och avslutat.
Andel verksamhetsområden
som genomgått en årlig
riskbedömning 22/23 21/22 20/21 19/20 18/19 17/18 16/17
Dustin Group 100% 100% 100% 100% 100% 100% 100%
Andel medarbetare som
genomfört webbutbildning
i vår uppförandekod 22/23 21/22 20/21 19/20 18/19 17/18 16/17
Dustin Group 92,7% 91,1% 93,6% 96,7% 85,6% 87,7% 94,1%
Tillsammans med en extern part
utbildar vi våra chefer i mångfalds- och
inkluderingsfrågor. Ett resultat av arbetet
är att alla chefer har genomfört workshops
i sina respektive team under året. Årligen
genomförs pulsmätningar för inkludering där
våra medarbetare får skatta sin upplevelse
av inkludering. Utifrån resultatet genomför
vi prioriterade aktiviteter i dialog med våra
medarbetare för att säkerställa att vi även
fortsättningsvis är en arbetsgivare för alla.
För att säkerställa att kompetens är
avgörande i urval av nya kandidater har vi
en helt anonymiserad rekryteringsprocess.
Rekryterande chefer får stöttning i våra interna
processer och rutiner, och erbjuds individuell
coachning i hur rekrytering med fokus på
efterfrågad kompetens genomförs.
För att främja god hälsa och välbefinnande har
vi en intern wellness-grupp. Gruppen ansvarar
för att driva hälsoaktiviteter som riktar sig till
alla medarbetare. Under året har alla anställda
erbjudits ett individuellt hälsoprogram.
Programmet stöttar deltagarna med kost och
träning, men även med mental styrka och
återhämtning.
En socialt jämlik värdekedja
En socialt hållbar och jämlik värdekedja
kräver att vi och våra medarbetare arbetar
tillsammans med våra leverantörer, våra
samarbetspartners och våra kunder. För att
säkerställa att vår verksamhet kännetecknas
av god affärsetik gör vi årligen genomlysningar
och riskbedömningar av hela organisationen.
Vår uppförandekod och våra affärsetiska
riktlinjer guidar våra medarbetare i affärsetik
och anti-korruption. För att säkerställa
efterlevnad genomförs regelbundna
webutbildningar i vår uppförandekod.
SDG 16:
Fredliga och inkluderande
samhällen
l vi indirekt bidrar till:
Dustins bidrag till FN:s globala mål
för hållbar utveckling
Affärsetik och anti-korruption
45
Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Ansvarsfulla inköp
För att uppnå social jämlikhet behöver vi
främja sunda arbetsvillkor och en ansvarsfull
tillverkning. För att nå dit är samarbete,
transparens, närvaro och ett kontinuerligt
arbete nödvändigt. Sedan 2018 är vi
medlemmar av Responsible Business Alliance
(RBA), världens största samarbetsorgan för
hållbarhetsfrågor i globala leverantörskedjor.
Genom RBA kan vi tillsammans med övriga
medlemmar verka för bättre arbetsvillkor i den
globala leverantörskedjan och arbeta för en
konfliktfri IT-bransch. Medlemskapet ger oss
tillgång till en rad olika program och verktyg för
utbildning och utvärdering. Vi använder dem i
vårt löpande förbättringsarbete kopplat till vår
leverantörskedja och vår tillverkning.
Ansvarstagande genom hela värdekedjan
För att säkerställa ansvarsfulla inköp krävs
tydlig kravställning tillsammans med insyn
och närvaro. Vi väljer att besöka de fabriker
som tillverkar våra egna varumärken. På plats
genomför vi inspektioner och pratar med
de som jobbar där. Under verksamhetsåret
omarbetade vi vår revisionsprocess till att
baseras på risk. Detta innebar att målet
gällande fabriksrevisioner justerades till att från
ett bestämt antal inspektioner övergå till att
inspektera de fabriker där vi uppmätte högst
risk. Detta år genomfördes 15 fabriksrevisioner
(2021/22:20), detta motsvarar 100% av de
högriskfabriker vi identifierat. Genom att
systematiskt arbeta och samarbeta med våra
leverantörer och våra leverantörers leverantörer
säkerställer vår modell en ansvarsfull
leverantörskedja.
Vår uppförandekod för leverantörer reglerar
de krav vi ställer på våra leverantörer och
samarbetspartners. I koden beskrivs bland
annat våra krav kopplat till mänskliga
rättigheter och rättigheter i arbetslivet, hälsa
och säkerhet samt affärsetiska principer. Under
året har en leverantör pausats på grund av
bristande arbete inom området mänskliga
rättigheter. Beslutet att pausa denna leverantör
kvarstår tills dess att begäran om förbättringar
har hörsammats. För närvarande pågår upp-
följning kring åtgärder för berörda i ärendet.
Vår modell
för en ansvarsfull
värdekedja
Riskanalys
Bedömning av
leverantörens pågående
arbete i att säkerställa
agerande i enlighet med
vår uppförandekod.
Fabriksinspektioner
Fabriksinspektioner ledda
av Dustin, RBA eller tredje
part. Inspektionerna kan
vara anmälda eller
oanmälda.
Avvikelse-
korrigering
Hantering av möjliga
avvikelser mot vår
uppförandekod samt
upprättande av
förebyggande
åtgärder
Ständiga
förbättringar
Utbildning och
kompetens byggande
aktiviteter hos
leverantörerna.
Uppförandekod
för leverantörer
Antagande av Dustins
uppförandekod alternativt
en uppförandekod med
minst motsvarande
krav.
46 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Våra nyckeltal för ansvarsfullt tillverkade produkter
99,9%
av våra hårdvaruleverantörer* för direkta inköp
har antagit Dustins uppförandekod alternativt en
uppförandekod med minst motsvarande krav.
97, 2%
av nya distributörer* för direkta inköp har
antagit Dustins uppförandekod alternativt har en
uppförande kod med minst motsvarande krav.
95%
av inköpen sker via distributörer och 5% direkt från
tillverkare.
Uppförandekod
för leverantörer
* Avser hårdvaruleverantörer med en årlig inköpsvolym på
över 200 000 SEK. Exkl. Centralpoint.
98,2%
av våra distributörer* har genomfört en
riskutvärdering angående pågående arbete
i att säkerställa agerande i enlighet med vår
uppförandekod.
88,2%
av våra nya distributörer* som genomfört en risk -
utvärdering angående pågående arbete i att säker -
ställa agerande i enlighet med vår upp förande kod.
100%
av produkterna under eget varumärke är konflikt-
mineralfria. Det innebär att mineralerna kommer från
certifierat konfliktfria smältverk och har klarat en
smältverksgranskning enligt Responsible Minerals
Initiative (RMI)
Riskanalys
382
identifierade avvikelser mot vår uppförandekod
under årets inspektioner, varav inga var så
kallade nolltoleransavvikelser.
97%
identifierade avvikelser stängda inom given
tidsfrist av leverantörer för förra verksamhetsåret
(21/22) Under denna verksamhetsperiod har
tidsfristen för korrigering ännu inte nåtts för alla
avvikelser.
Avvikelse-
korrigering
3
externa leverantörer sattes på paus från inköp på grund av
bristande arbete inom området mänskliga rättigheter. Två har
implementerat åtgärdsplaner, där Dustin kommer följa upp
åtgärder och efterlevnad. Den tredje har inte implementerat
tillräckliga åtgärder, varför den externa parten kavarstår på paus.
Uppföljnig om behov av gottgörelse för berörda parter pågår.
Registrerade avvikelser vid
verksamhetsårets fabriksinspektioner
Mänskliga rättigheter och arbetsrätt
Lagefterlevnad och affärsetiska principer
Hälsa och säkerhet
Miljöskydd
135
53
62
132
Totalt mängd avvikelser: 382
47
Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Under året har vi utvecklat och formaliserat
vårt arbete med Due Diligence för hållbarhet,
Sustainability Due Diligence. Vi har skapat
ett arbetssätt för att säkerställa att de
tredjeparter och affärspartners vi arbetar med
delar våra värderingar när det gäller hållbarhet
och affärsetik. Genom att tidigt identifiera
risker kan vi lindra potentiella negativa effekter
orsakade av vår verksamhet eller direkt
kopplade till vår verksamhet, våra produkter
eller tjänster. Vårt arbetssätt bygger på OECD
Due Diligence Guidance for Responsible
Business Conduct och OECD Due Diligence
Guidance for Responsible Supply Chains
of Minerals från så kallade konfliktberörda
områden och högriskområden.
Vår process för Sustainability Due Diligence
bygger på sex olika prioriterade områden;
1. Införliva ansvarsfull affärsetik i policyer
och ledningssystem
2. Identifiera och bedöm negativ påverkan
i verksamheten, leveranskedjor och
affärsrelationer
3. Stoppa, förhindra eller lindra negativa
effekter
4. Kontrollera implementering och resultat
5. Kommunikation om påverkan
6. Tillhandahålla hjälp eller samarbeta
när så krävs
Under kommande år kommer vi utveckla
processen utifrån identifierade förbättrings-
områden. Utveckling kommer ske såväl
vertikalt i värdekedjan med ett mål om
full transparens i produktionskedjan, som
horisontellt inom Dustin för att i framtiden
inkludera samtliga affärsområden.
Transparens i våra produktionskedjor för
inköpt elektronik är särskilt prioriterat.
Läs mer om vår Due Diligence process på
nästa sida.
Sustainability Due Diligence
Due Diligence process
2
6
1
3
4
5
Införliva
ansvarsfull
affärsetik
i policyer och
lednings-
system
Identifiera och bedöm negativ
påverkan i verksamheten,
leveranskedjor och affärsrelationer
Tillhandahålla hjälp
eller samarbeta när
så krävs
Kommunikation
om påverkan
Stoppa, förhindra
eller lindra
negativa effekter
Kontrollera
implementering
och resultat
48 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Process för Sustainability Due Diligence
1. Införliva ansvarsfull affärsetik i
policyer och ledningssystem
Vår antagna uppförandekod gäller alla
anställda, in-house-konsulter, chefer
och styrelse ledamöter i Dustin, på alla
marknader och vid alla tidpunkter. Samtidigt
förväntar vi oss att våra leverantörer
tillämpar de krav som anges i Dustins
uppförande kod för leverantörer. Vi har
antagit en policy för konfliktmineraler för att
hantera högriskområden i vår värdekedja.
Våra policys godkänns av Dustin Groups
styrelse och granskas och uppdateras
regelbundet.
2. Identifiera och bedöm negativ påverkan
i verksamheten, leveranskedjor och
affärsrelationer
Riskbedömningar avseende hållbarhet
görs regelbundet för att säkerställa att
vårt hållbarhetsarbete är uppdaterat och
följer mänskliga rättigheter, affärsetik och
miljöskydd i hela verksam heten och i värde-
kedjan. De viktigaste hållbarhetsrelaterade
risker som identifierats är kopplade till vår
leverans kedja, och framför allt till gruvdrift
och utvinning av mineraler för produktion
av elektronik. De största riskerna berör
mänskliga rättigheter och arbetsrätt. Under
året har en omfattande riskbedömning av
mänskliga rättigheter utförts av en extern
part, de främsta riskerna är relaterade till
elektroniktillverkning i Asien. Potentiella
risker som identifierades var barn- och
slavarbete, anställningsförhållanden,
restriktioner avseende föreningsfrihet,
diskriminering samt hälsa och säkerhet.
3. Stoppa, förhindra eller lindra
negativa effekter
Vi identifierar risker och kontrollerar
efterlevnad i enlighet med vår
uppförandekod för leverantörer på i
huvudsak sex olika sätt:
Supplier Compliance Capability
Assessment är en självutvärdering som
bedömer efterlevnad hos leverantörer och
distributörer
Hållbarhetsrevisioner utförs på plats
hos våra leverantörer eller deras
underleverantörer av interna revisorer
eller av tredjepartsrevisorer
Vi använder verktyg och information
som tillhandahålls av RBA för ansvarsfull
leveranskedja, såsom riskkartor,
självutvärderingar och revisionsprotokoll
Vi använder mallar i Responsible
Minerals Initiative (RMI) för att underlätta
efterlevnaden av konfliktmineraler
Alla våra anställda ska delta i utbildning
om vår uppförandekod varje år. Vi
tillhandahåller även utbildning inom
leverantörskedjan för identifierade
målgrupper varje år
Granskningar av externa analyser och
rapporter från ideella organisationer
används för att identifiera potentiella,
faktiska risker
Vi ställer krav på att vår uppförandekod för
leverantörer distribueras i hela produktions-
kedjan. För leverantörer som levererar
Dustins egna varumärkes produkter
genomför vi egna revisioner på plats.
4. Kontrollera implementering och resultat
Vid identifierade avvikelser vid revisioner
förväntas leverantörerna lämna in nya
och/eller korrigerade åtgärdsplaner för
godkännande. Avvikelser följs upp och
hanteras av vårt hållbarhetsteam till dess
åtgärderna har implementerats. Genom
att fortlöpande granska resultat från
leverantörsbedömningar, revisioner, avtals-
och styrningsdialoger kan vi kontrollera
våra leverantörers prestationer och främja
förbättringar.
5. Kommunikation om påverkan
Vårt övergripande hållbarhetsarbete,
inklusive Sustainability Due Diligence,
redovisas och kommuniceras i vår Års-
och hållbarhetsredovisning samt via vår
hemsida. Vi kommunicerar kontinuerligt
med våra intressenter om framsteg och
ambitioner inom hållbarhet och agendan för
ansvarsfullt företagande.
6. Tillhandahålla hjälp eller samarbeta
när så krävs
Vi har ett anonymt visselblåsarsystem
som utgörs av ett säkert webbaserat
rapporteringssystem. Information om
visselblåsarfunktionen finns på vårt
intranät. Vår uppförandekod för leverantörer
anger att leverantörer ska säkerställa att
deras anställda har en mekanism för att
rapportera klagomål och få upprättelse vid
frågor som rör anställningen. Vi har tagit
fram en intern vägledning om hur och när
man ska vidta åtgärder.
För att nå sunda arbetsvillkor och
ansvarsfull tillverkning är vi övertygade
om att det är nödvändigt med
samarbete, transparens, närvaro och
ett kontinuerligt arbete. Vårt arbete för
ansvarsfull tillverkning samt ansvarsfulla
inköp drivs genom samma process. Alla
inköp, inklusive våra egna varumärken
genomförs genom vår Due Diligence
process. Processen är densamma, men
beroende på risk och typ av inflytande
vi uppmäter, så används olika verktyg.
Återkommande riskanalys är basen för
de aktiviteter och åtgärder vi nyttjar.
Under året har en ny inköpspolicy
tagits fram samt en mer detaljerad
inköpshandbok som beskriver processen
för ansvarsfulla inköp.
5-stegs process för ansvarsfulla inköp
Identifiera
Vad bever
vi?
Vem kan
leverera?
Lokalisera
ra
tillgängligt
Onboard
Kontroll och
översyn
Leverera
Skriftligt
avtala
Kontrakt
49
Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Under 2021 ingick vi en kreditfacilitet
om cirka 5 miljarder kronor med
Handelsbanken, Nordea och Swedbank.
Under 2021 omvandlades faciliteten till ett
hållbarhetslänkat lån, vilket innebär att
faciliteten är direkt kopplad till utfallet av vårt
hållbarhetsarbete. Den hållbarhetslänkade
kreditfaciliteten stärker vår finansiella
flexibilitet och inkluderar samtidigt incitament
för ett framgångsrikt hållbarhetsarbete.
Uppfyller vi uppsatta hållbarhetskriterier
erhåller vi en årlig ränterabatt, uppnår vi dem
inte innebär det en större årlig ränteutgift.
Under året har vår verksamhet i Benelux
inkluderats i de KPI:er som påverkar
räntemekanismen, därmed ingår nu hela vår
verksamhet. Läs mer i Not 24. De KPI:er som
överenskommits med bankklubben och som
påverkar räntemekanismen är:
Klimatpåverkan: Kg CO
2
e per sändning från
våra centrallager till kund
Cirkularitet: Antal återtagna enheter (PC,
surfplattor, telefoner och skärmar)
EU:s taxonomi är ett gemensamt
klassificerings system för att definiera vilka
ekonomiska aktiviteter som är miljömässigt
hållbara. Taxonomin hjälper investerare att
identifiera och jämföra hållbara investeringar
när bolag redovisar hur stor andel av
verksamheten som omfattas av taxonomin,
och hur stor del som är förenlig med
taxonomin. För att en ekonomisk aktivitet ska
klassas som hållbar behöver den väsentligt
bidra till minst ett av de sex utpekade
miljömålen, inte göra någon avsevärd skada på
något av de övriga miljömålen, samt uppfylla
sociala minimiskyddsåtgärder enligt OECD:s
riktlinjer för multinationella företag samt FN:s
principer för mänskliga rättigheter.
Dustin omfattas av EU:s direktiv om icke
finansiell rapportering och vi behöver uppge
i vilken utsträckning våra ekonomiska
aktiviteter uppfyller kraven i EU:s taxonomi.
1 procent av vår verksamhet omfattas av
EU:s taxonomi. De ekonomiska aktiviteter
som omfattas utgörs av produktion av
elektricitet genom solcellspaneler, datacenter,
hosting samt godstransporter på väg. För
att analysera vår efterlevnad av kraven på
minimiskyddsåtgärder har vi använt oss
av vägledningen Final report on Minimum
Safeguards från Platform of Sustainable
Finance.
Mänskliga rättigheter
Dustin har en implementerad Due Diligence-
process med fokus på mänskliga rättigheter,
ett högriskområde i vår värdekedja. Läs mer på
sidorna 48-49.
Konkurrens
Dustin har rutiner och arbetssätt för att
säkerställa att vi konkurrerar på ett rättvist och
hederligt sätt, dessa finns integrerade i vårt
aktiva arbete kring affärsetik. Vi har antagit
affärestiska riktlinjer som gäller för samtliga
anställda, vars fokusområden lyfts fram i vår
uppförandekod som är en del i en obligatorisk
webbaserad utbildning som samtliga
medarbetare ska genomföra. Antalet anställda
som genomfört utbildningen följs upp och
redovisas externt. Nyanställda introduceras
till vårt affärsetiska arbete i samband med
introduktionsdagar för att säkerställa att
alla anställda har en god kännedom om våra
affärsetiska riktlinjer.
De affärsetiska riktlinjerna lyfter bland annat
fram att anställda inte ska utbyta information
eller ingå avtal eller överenskommelser med
konkurrenter, kunder eller leverantörer på ett
sätt som otillbörligt påverkar marknaden eller
utgången av ett anbudsförfarande i strid med
konkurrenslagstiftningen för att säkerställa att
vi konkurrerar på ett rättvist sätt.
Som ett led i att utbilda och motverka
anti-korruption, utöver den webbaserade
utbildningen som samtliga medarbetare
genom för, genomförs ”Dilemma Games” via
en digital plattform. Därigenom kan arbets-
grupper och enskilda medarbetare lära sig
mer om affärsetiska dilemman baserade på
risksituationer som användaren tränar på att
hantera.
Utfall KPI klimatpåverkan
För verksamhetsåret 2022/23 uppgår
klimatpåverkan, mätt i kg CO
2
e per sändning,
till 0,78 (0,79). Målet för 2022/23 uppgick
till 0,78 kg CO
2
e per sändning. Bring, en
av våra stora transportörer i den nordiska
verksamheten, har bytt till emissionsfaktorer
från DEFRA och beräknar numera utsläpp
per sändning. Det baseras på parametrarna
vikt, antal körda kilometer, antal paket och
typ av tjänst (”first mile”, ”linehaul” eller
”last mile”). Minskning har uppnåtts genom
en kombination av förfinad mätmetodik,
gemensamt målsättande med våra
logistikpartners samt inköp av biobränsle.
Läs mer om hur vi räknar på sidorna 114-115.
Utfall KPI cirkularitet
För verksamhetsåret 2022/23 uppgår
cirkularitet, mätt i antalet återtagna enheter
(omfattar enbart PC, surfplattor, telefoner
och skärmar), till 617 207. Målet för 2022/23
uppgick till 383 000 enheter. Läs mer på
sidan 115.
Övrig hållbarhetsinformation
Hållbarhetslänkat lån
EU:s Taxonomi
50 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Anti-korruption
Samma rutiner och arbetssätt gäller för
området anti-korruption som för konkurrens.
Se ovan stycke konkurrens sidan 50.
I vårt arbete kring affärsetik lyfts en
nolltolerans mot alla former av mutor där
anställda varken erbjuder, ger, ber om,
accepterar eller tar emot någon form av muta
eller otillbörlig förmån, oavsett om det sker
direkt eller via mellanhänder. I arbetet kring
affärsetik framhålls även att anställda ska
vara försiktiga vid givande och tagande av
gåvor och gästfrihet och företagspresenter.
Betalningar och gästfrihet ska alltid gynna
ett tydligt affärssyfte, redovisas öppet, ha ett
rimligt värde och vara anpassat för typen av
affärsförbindelse. Om syftet kan uppfattas som
otillbörligt ska gåvor eller andra ersättningar
varken ges eller tas emot. Kontanta medel eller
motsvarande varken erbjuds eller accepteras
som gåvor.
Som ett led i att utbilda och motverka
anti-korruption utöver den webbaserade
utbildningen som samtliga medarbetare
genomför utför Bolaget ”Dilemma Games”
genom en digital plattform. Därigenom kan
arbetsgrupper och enskilda medarbetare lära
sig mer om affärsetiska dilemman baserade på
risksituationer som användaren tränar på att
hantera.
Ansvarsfull skattepraxis
Transparent, rättvis och etisk skattepraxis
är en del av grunden för Dustins affärs-
verk samhet. Dustin arbetar enligt interna
kontrollrutiner och följer lokal lagstiftning och
internationellt överenskomna principer för
att säkerställa att det betalas den skatt som
enligt lag ska betalas i olika jurisdiktioner.
Den totala skatten som betalades under
räkenskapsår 2022/23 uppgick till 88 miljoner
kronor (96). Notera att betald skatt kan skilja
mot kostnadsförd skatt, då kassaflödet och
kostnad kan uppstå i olika perioder.
Betald inkomstskatt, MSEK 22/23 21/22
Sverige -38,2 -46,3
Finland -4,2 -15,4
Danmark -19,0 -26,3
Nederländerna 1,9 7,2
Norge -28,7 -10,7
Belgien 1,2 -5,9
Övrigt -1,1 1,3
Summa -88,0 -96,1
I dagsläget är det endast en mindre del
av vår totala verksamhet som omfattas
av taxonomins krav. I vår analys för att
identifiera i vilken grad våra ekonomiska
aktiviteter är i linje med taxonomins krav
har vi haft dialog med våra partners som
bidrar till den ekonomiska aktiviteten.
Majoriteten av dessa rapporterar att de
arbetar i linje med taxonomin, men då inte
alla kan bevisföra detta, och vi i dagsläget inte
kan separera omsättning/opex/capex helt
säkerställt till respektive partner, väljer vi att
försiktighetsdeklarera 0 för dessa kategorier.
I takt med att taxonomin utvecklas räknar
vi med att en större del av vår verksamhet
kommer omfattas i framtiden, inte minst
gällande cirkulär konsumtion och produktion
samt att vår granularitet på datan kommer
förbättras. Vi bevakar därför utvecklingen
noga. Vi använder redan nu Taxonomin
som styrmedel för att rikta in verksamheten
i enlighet med de kriterier Taxonomin
stipulerar. Detta kan vara exempelvis hur
vi separerar olika omsättningsflöden i
redovisningen eller vid utvärdering och urval
av nya logistikpartners eller datacenter. Vårt
långsiktiga mål är att vår verk samhet ska vara
helt förenlig med kraven i taxonomin.
* Enligt definition i EUs taxonomi
Total (MSEK)
Andelen ekonomiska
verksamheter som omfattas
av taxonomin (%)
Andelen ekonomiska
verksamheter som inte
omfattas av taxonomin (%)
Andel verksamheter
som är förenliga med
taxonomin (%)
Omsättning 23 577 1,09% 98,91% 0,00%
Driftsutgifter* 12,0 0,00% 0,00% 0,00%
Kapitalutgifter 352,9 0,00% 0,00% 0,00%
För fullständiga tabeller över vår förenlighet med EU:s
taxonomi se sidorna 55-57. Tre tabeller.
51
Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Vi tror på samarbete och att samverka över företags- och branschgränser.
Därför är vi aktiva medlemmar i Global Compact, Responsible Business
Alliance (RBA); världens största samarbetsorgan för hållbarhetsfrågor i globala
leverantörskedjor och KEEP, ett forskningsprojekt drivet av Chalmers Industriteknik
i Sverige. Vi är också medlemmar i den svenska tekniska kommittéen för
framtagande av ISO-standarden för circulär ekonomi, Circular Electronics
Patrnership (CEP) och Circular Electronics Initiative (CEI) som syftar till att främja
circularitet i elektronikbranschen.
Vi rapporterar vårt hållbarhetsarbete i enlighet med svensk årsredovisningslag,
inklusive rapportering enligt taxonomiförordningen. Vi rapporterar även till CDP,
EcoVadis och MSCI för extern utvärdering av vårt hållbarhetsarbete.
Medlemsskap och utvärderingar
52 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Scope 1
Många tidigare ägda bilar har ersatts av
leasingavtal. Det totala antalet ägda fordon
minskade från 38 till 16 samtidigt som fem
ägda lastbilar i Nederländerna (tidigare
Centralpoint) har inkluderats i Scope 1. Bilar
ägda av tidigare JML-System var tidigare
felaktiga och har nu inkluderats korrekt.
Förbrukning av naturgas i egna lokaler har
adderats, vilket är den främsta metoden
för uppvärmning i Nederländerna. Utan nu
inkluderade lastbilar samt gasförbrukning
skulle utsläppen i Scope 1 ha minskat med
72 procent. Arbete pågår med att se över
våra interna rutiner och instruktioner för
förmånsbilar, bland annat har gränsvärden
för leasingbilarnas påverkan i Sverige
uppdaterats.
Scope 2 och energiförbrukning
Vårt kontor i Aarshot, lager i Veenendaal,
återtagscenter i Växjö samt eget datacenter i
Leeuwarden har inkluderats i rapporteringen. I
de flesta fall rapporteras kyla som elektricitet.
Fjärrkyla rapporteras endast av kontoret
i Nacka Strand och verksamheten i Växjö.
Förbrukningen av fjärrvärme ökade främst i
vårt lager i Rosersberg. Tidigare rapporterad
gasförbrukning i Amersfoort och Sittard
inkluderas nu i Scope 1. I enstaka fall baseras
energidata och således utsläpp på föregående
period alternativt tidigare fakturor.
Scope 3
Kategori 1: Produktion av köpta varor och
tjänster
Stora fluktuationer i försäljningsmixen från
år till år påverkar utsläppsintensiteten.
Unde året har försäljningen av skärmar gått
ner vilket är en förklaring till den minskade
intensiteten. Skärmar är en av de största
utsläppskategorierna med väldigt hög
intensitet. Arbete pågår för att höja kvaliteten.
Kategori 4: Uppströms transport och
distribution
Se Kategori 1: Produktion av köpta varor och
tjänster
Kategori 6: Affärsresor
Vi har nu uteslutit källor som utgör mindre än
5 procent av totalt utsläpp från affärsresor,
tidigare rapporterade av nu integrerade
dotterbolag.
Kategori 8: Uppströms leasade
tillgångar – externa datacenter
Samtliga datacenter från tidigare Vincere
Group har nu inkluderats, i enlighet med
uppdaterad redovisningsprincip. Samtliga
datacenter som drivs av Dustin redovisas
nu i Scope 2. Vissa datacenter har adderat
schabloniserad förbrukning av fjärrkyla
baserad på elförbrukning. I enstaka fall
baseras energidata och således utsläpp på
föregående period alternativt tidigare fakturor.
Kategori 8: Uppströms leasade tillgångar –
fordon
Samtliga leasade bilar i Nederländerna
rapporteras nu av vår partner och från och
med i år rapporteras även data från Belgien.
Även leasade lastbilar rapporteras nu i denna
kategori istället för nedströms transport
och distribution. Utsläpp från nyttjade
modeller och storlekar har beräknats genom
tillverkarnas WLTP-värden, alternativt NEDC,
och en sammanställning av periodens fakturor.
Läs mer under Redovisningsprinciper för
hållbarhet på sidorna 114-115. I Norge där vi
saknar en del av datan har vi baserat distans
och utsläpp på genomsnittliga siffror jämfört
med den senaste perioden. Andra halvåret har
estimerats då data saknas.
Kategori 9: Nedströms transport och
distribution
Bring och Posti, några av våra stora
transportörer i Norge och Danmark
respektive Finland, baserar numera utsläpp
per sändning, vilket minskar utsläppen, se
sidorna 30, 37 och 50. Utsläppen minskar
även på grund av supportering av leverantörer
i biobränsleåtaganden. “Drop shipments
rapporterats nu separat i Nederländerna
och Belgien, istället för hela Benelux, vilket
ger mer korrekta beräkningar. En betydande
transportpartner i Nederländerna har lagts till i
rapporteringen, dock utan erhållen rådata. I år
har vi adderat sändningar från en betydande
partner i Nederländerna, siffror är estimerade
då grunddata saknas.
Kategori 11: Användning av sålda produkter
Schablonberäkning för användarfasen
som utgår från årets försäljning och
emissionsfaktorer för respektive
produktkategorier. Läs mer i kapitlet
Redovisningsprinciper för hållbarhet på
sidorna 114-115.
Växthusgasutsläpp (ton CO
2
e) 22/23 % totalt 21/22 % totalt 20/21 % totalt
Scope 1
Direkta utsläpp från egna fordon och gas 501 0,0 238 0,0 151 0,0
Scope 2
Indirekta utsläpp – marknadsbaserade 597 0,0 486 0,0 132 0,0
Scope 3
Produktion av inköpta varor och tjänster 1 039 990 79,3 1 132 000 79,0 765 000 78,9
Uppströms transport och distribution 11 288 0,9 11 000 0,8 8 000 0,8
Affärsresor 823 0,1 289 0,0 10 0,0
Uppströms leasade datacenter 7 0,0 60 0,0 21 0,0
Uppströms leasade fordon 1 338 0,1 1 280 0,1 332 0,0
Nedströms transport och distribution 763 0,1 1 326 0,1 1 797 0,2
Användning av sålda produkter 256 335 19,5 287 000 20,0 194 000 20,0
Totalt växthusgasutsläpp –
marknadsbaserade (ton CO
2
e) 1 311 642 100 1 433 679 100 969 443 100
HNot 1 Växthusgasutsläpp
Hållbarhetsnoter
53
Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Åldersfördelning anställningar –29 år 30–49 år 50– år
Nyanställningar (antal) 136 188 42
Nyanställningar (%) 36% 50% 11%
Avslutade anställningar (antal) 141 297 98
Avslutade anställningar (%) 26% 54% 18%
Åldersfördelning koncernledning och styrelsen –29 år 30–49 år 50– år
Koncernledning (%) 0% 57% 43%
Styrelsen (%) 0% 13% 88%
Totalt (%) 0% 33% 67%
Anställda Totalt Sverige Norge Danmark Finland Benelux
Total omsättning för ansllda (%) 22% 18% 16% 33% 12% 26%
Nyanställda (antal) 379 131 25 41 19 163
Nyanställda (%) 35% 7% 11% 5% 43%
Avslutade anställningar (antal) 549 153 26 64 28 278
Avslutade anställningar (%) 28% 5% 12% 5% 51%
Hel- och deltidsanställda Totalt Kvinnor Män
Dustins personalstyrka 2343 625 1715 Långtidsfrånvarande (mer än 3 mån) är ej inräknade
Heltidsanställda 2124 524 1598 Långtidsfrånvarande (mer än 3 mån) är ej inräknade
Deltidsanställda 213 100 112
HNot 2 Personaldata
54 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Kriterier för
väsentligt bidrag Kriterier avseende att inte orsaka betydande skada (DNSH)
Ekonomiska aktiviteter Kod
Absolut
omsättning
Andel av
omsättning
Begränsning
av klimat-
förändringar
Anpassning
till klimat-
förändringar
Begränsning
av klimat-
förändringar
Anpassning
av klimat-
förändringar
Vatten och
marina
resurser
Cirkulär
ekonomi
Föro-
reningar
Biologisk
mångfald
och eko-
system
Minimi-
skydds-
åtgärder
Taxonomi-
renlig
andel av om-
sättningen
22/23
Kategori
(möjlig-
görande
aktivitet)
Kategori
(omställnings-
aktivtet)
A. Aktiviter som omfattas av
taxonomin MSEK % % % J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N %
Möjlig-
görande
Ett steg till
omställning
A.1 Milssigt hållbara
verksamheter (taxonomiförenliga)
Omsättning för de miljömässigt
hållbara (taxonomiförenliga)
verksamheterna (A.1) - 0%
- 0% N/A N/A N/A N/A N/A N/A N/A N/A N/A N/A N/A N/A
A.2 Verksamheter som omfattas
av taxonomin men som inte är
miljömässigt hållbara
Vägtransport 6.6 109 0,46%
Databehandling, hosting och
relaterade verksamheter-
datacenter 8.1 148 0,63%
Omsättning för de verksamheter
som omfattas av taxonomin men
som inte är miljömässigt hållbara
(A.2) 256
Totalt (A.1+A2) 256 1,09% 0%
B. Verksamheter som inte
omfattas av taxonomin
Omttning av verksamheter som
inte omfattas av taxonomin 23 321 99%
Totalt (A+B) 23 577 100,00%
Omsättning
Omsättning:
Mer information om total omsättning (A+B ) i Koncernens noter Not 3 Nettoomsättning.
HNot 3 EU:s Taxonomi, tabeller
55
Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Driftkostnader
Kriterier för
väsentligt bidrag Kriterier avseende att inte orsaka betydande skada (DNSH)
Ekonomiska aktiviteter Kod
Absolut
Opex
Andel
av Opex
Begränsning
av klimat-
förändringar
Anpassning
till klimat-
förändringar
Begränsning
av klimat-
förändringar
Anpassning
av klimat-
förändringar
Vatten och
marina
resurser
Cirkulär
ekonomi
Föro-
reningar
Biologisk
mångfald
och eko-
system
Minimi-
skydds-
åtgärder
Taxonomi-
renlig
andel av
Opex 22/23
Kategori
(möjlig-
görande
aktivitet)
Kategori
(omställnings-
aktivtet)
A. Aktiviter som omfattas av
taxonomin MSEK % % %
A.1 Milssigt hållbara
verksamheter (taxonomiförenliga)
Driftkostnader för de miljömässigt
hållbara (taxonomiförenliga)
verksamheterna (A.1) - %
- 0% N/A N/A N/A N/A N/A N/A N/A N/A N/A N/A N/A N/A
A.2 Verksamheter som omfattas
av taxonomin men som inte är
miljömässigt hållbara
Driftkostnader för de
verksamheter som omfattas
av taxonomin men som inte är
miljömässigt hållbara (A.2) 0
Totalt (A.1+A2) 0 0,00% 0%
B. Verksamheter som inte
omfattas av taxonomin
Driftkostnader för verksamheter
som inte omfattas av taxonomin 12,0 100%
Totalt (A+B) 12,0 100,00%
56 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Kapitalutgifter
Totala kapitalutgifter (Capex) enligt investeringar sida 61. Inga nya investeringar för Data centers under 22/23.
Kriterier för
väsentligt bidrag Kriterier avseende att inte orsaka betydande skada (DNSH)
Ekonomiska aktiviteter Kod
Absolut
Capex
Andel
av Capex
Begränsning
av klimat-
förändringar
Anpassning
till klimat-
förändringar
Begränsning
av klimat-
förändringar
Anpassning
av klimat-
förändringar
Vatten och
marina
resurser
Cirkulär
ekonomi
Föro-
reningar
Biologisk
mångfald
och eko-
system
Minimi-
skydds-
åtgärder
Taxonomi-
renlig
andel av
Capex 22/23
Kategori
(möjlig-
görande
aktivitet)
Kategori
(omställnings-
aktivtet)
A. Aktiviter som omfattas av
taxonomin MSEK % % %
A.1 Milssigt hållbara
verksamheter (taxonomiförenliga)
Kapitalutgifterna för de
miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga)
verksamheterna (A.1 - %
- 0% N/A N/A N/A N/A N/A N/A N/A N/A N/A N/A N/A N/A
A.2 Verksamheter som omfattas
av taxonomin men som inte är
miljömässigt hållbara
Kapitalutgifterna för de
verksamheter som omfattas
av taxonomin men som inte är
miljömässigt hållbara (A.2) 0
Totalt (A.1+A2) 0 0,00% 0%
B. Verksamheter som inte
omfattas av taxonomin
Kapitalutgifter för verksamheter
som inte omfattas av taxonomin 352,9 100%
Total (A+B) 352,9 100,00%
57
Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Finansiell översikt
Verksamheten
Dustin Group AB (”Dustin”) är en ledande
onlinebaserad IT-partner i Norden och Benelux.
Vi hjälper våra kunder att ligga i framkant med
rätt IT-lösning, vid rätt tidpunkt och till rätt pris.
Med vår höga IT-kompetens, breda utbud och
pragmatiska attityd blir vi en strategisk IT-
partner för fmst små och medelstora företag
men också för stora företag, offentlig sektor
och konsumenter. Dustin är ett svenskt publikt
aktiebolag med huvudkontor i Nacka Strand
utanför Stockholm. Aktien noterades i segmentet
Mid Cap på Nasdaq Stockholm den 13 februari
2015.
Dustins verksamhet består av två affärssegment:
SMB (Small and Medium Sized Businesses) med
en försäljningsandel om cirka 29 procent under
2022/23 och LCP (Large Corporate and Public)
med en försäljningsandel om cirka 71 procent.
Det tidigare affärssegmentet B2C (Business to
Consumer) med en försäljningsandel om cirka
2 procent är sedan det andra kvartalet 2022/23
inkluderat i segment SMB. Dustins försäljning
sker främst online och kompletteras med
rådgivande försäljning.
Väsentliga händelser under året
I september 2022 skapades en koncerngemensam organisation för Operations respektive
SMB. Alexandra Fürst blev ansvarig för Operations och Rebecca Tallmark för SMB.
I oktober 2022 meddelande Dustins VD och koncernchef Thomas Ekman att han lämnar
sin roll under 2023 för att tilltda rollen som VD för Axel Johnson i september 2023.
Q1
I juni utgs Julia Lagerqvist till ny CFO och medlem av koncernledningen på Dustin.
Hon tillträder i december, 2023.
I juni meddelade Dustin att den befintliga långfristiga kreditfaciliteten om cirka 5,4
miljarder kronor har förlängts med ett år. Det nya avtalet löper till oktober 2025.
Q4
Q2
Johan Karlsson utsågs till ny VD och koncernchef för Dustin. Han har varit CFO på Dustin
sedan 2009 och tillträdde sin nya roll den 3 april 2023.
Martin Lindecrantz, EVP HR & Sustainability, meddelade i mars att han lämnar bolaget.
Under april tillträdde Johan Ryrberg som tf CFO och medlem i koncernledningen.
Under maj utsågs Jenny Ring till ny EVP People, Culture & Sustainability. Hon tillträdde sin nya
roll och blev medlem i koncernledningen i juni 2023.
Q3
Nettoomsättning
23 577 MSEK
Rörelseresultat
467 MSEK
Organisk omsättningstillväxt
-5,0%
Bruttomarginal
14,5%
Justerad EBITA-marginal
3,1%
58 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Miljoner kronor
18/19 Q1
18/19 Q4
19/20 Q1
20/21 Q1
21/22 Q1
18/19 Q2
19/20 Q2
20/21 Q2
21/22 Q2
18/19 Q3
19/20 Q4
20/21 Q4
19/20 Q3
20/21 Q3
21/22 Q4
22/22 Q1
22/23 Q2
22/23 Q3
22/23 Q4
21/22 Q3
1 200
1 000
800
600
400
200
0
7,0%
6,0%
4,0%
3,0%
2,0%
1,0%
0,0%
Justerad EBITA & marginal, rullande 12 månader
Nettoomsättning och resultat
Resultaträkning, sammandrag
Miljoner kronor 22/23 21/22 Förändring %
Nettoomsättning 23 577,4 23 600,9 -0,1
Rörelseresultat 466,6 758,0 -38,4
Resultat efter
finansnetto 237,2 629,5 -62,3
Årets resultat 173,9 477,7 -63,6
Nettoomttningen under året uppgick till
23 577 miljoner kronor (23 601). Den organiska
omsättningstillväxten uppgick till -5,0 procent
(11,4), varav SMB -10,5 procent (7,9) och LCP
-2,6 procent (15,9). Den förrvade tillväxten
uppgick till 0,0 procentenheter (43,9) och
valutakursförändringar påverkade med 4,9
procentenheter (1,8).
Nettoomsättningen fördelas mellan segmenten
enligt följande:
Miljoner kronor 22/23 21/22 Förändring %
SMB* 6 843,9 7 600,1 -9,9
LCP 16 733,5 16 000,8 4,6
Summa 23 577,4 23 600,9 -0,1
*Jämförelsetalen har omräknats i enlighet med
segmentsuppdatering från Kv 2 2022/23.
Bruttoresultatet för året uppgick till 3 409 miljoner
kronor (3 458). Bruttomarginalen minskade till 14,5
procent (14,7), främst som en följd av en förändrad
produktmix med en högre andel intäkter inom
segment LCP. God prisdisciplin i en prismedveten
marknad har tillsammans med utfasningen av det
stora danska ramavtalet med låg marginal haft en
positiv effekt.
Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 467 miljoner
kronor (758). I rörelseresultatet (EBIT) inkluderas
jämförelsestörande poster om -73 miljoner kronor
(-50).
Justerat EBITA uppgick till 724 miljoner kronor
(979) motsvarande en justerad EBITA-marginal
om 3,1 procent (4,1). Marginalnedgången förklaras
främst av en något lägre bruttomarginal, lägre
volymer inom främst SMB och en generellt
högre inflationsdriven kostnadsnivå. Justerat
EBITA exkluderar jämförelsestörande poster om
-73 miljoner kronor (-50) som i huvudsak avser
integrationskostnader. För ytterligare information
hänvisas till Not 5. För avstämning mellan justerat
EBITA och rörelseresultat, se Not 3.
Finansiella poster
De finansiella kostnaderna uppgick till -239
miljoner kronor (-130). Årets kostnader för extern
finansiering uppgick till -219 miljoner kronor (-115).
Ökningen förklaras av högre räntekostnader
till följd av en högre räntenivå. De finansiella
kostnaderna påverkades också av räntekostnader
relaterade till leasing om -16 miljoner kronor (-18).
De finansiella intäkterna uppgick till 9 miljoner
kronor (1) och avser i huvudsak inlåningsränta.
Skatt och årets resultat
Årets skattekostnad uppgick till -63 miljoner kronor
(-152) motsvarande en effektiv skattesats om
26,7 procent (24,1). Den högre effektiva skatten
förklaras främst av ej avdragsgilla kostnader.
Årets resultat uppgick till 174 miljoner kronor (478).
Resultat per aktie uppgick till 1,54 kronor (4,22)
före och efter utspädning.
Miljoner kronor
Nettoomsättning
25 000
20 000
15 000
10 000
5 000
0
2004/05
2005/06
2006/07
2007/08
2008/09
2009/10
2010/11
2011/12
2012/13
2013/14
2014/15
2015/16
2016/17
2017/18
2018/19
2020/21
2022/23
2021/22
2019/20
59 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Nettoomsättning och resultat för segment SMB
Miljoner kronor 22/23 21/22 Förändring %
Nettoomsättning* 6 843,9 7 600,1 -9,9
Segmentsresultat* 312,8 461,6 -32,3
Segmentsmarginal, (%)* 4,6 6,1 -
*Jämförelsetalen har omräknats i enlighet med
segmentsuppdatering från Kv 2 2022/23.
Nettoomsättning
Verksamhetsårets nettoomsättning minskade
med 9,9 procent till 6 844 miljoner kronor (7 600).
Den organiska tillxten uppgick till -10,5 procent
(7,9). Förvärvsrelaterad tillväxt, i sin helhet
relaterat till kundflyttar, förklarar -1,2 procent-
enheter. Valutakursförändringar förklarar 1,8
procentenheter.
Marknaden har präglats av allmän osäkerhet i
samhällsekonomin, vilket medfört ett avvaktande
och försiktigt köpbeteende. Verksamhetsårets
försäljningsutveckling förklaras främst av
en generellt dämpad efterfrågan och i viss
mån av stark prisdisciplin i en prismedveten
marknad. Efterfrågan inom segmentet har
stabiliserats på en låg nivå under slutet av
verksamhetsåret. Försäljningen till konsumenter
har generellt varit svag, men utvecklats positivt
i verksamhetsårets fjärde kvartal. Geografiskt
utvecklades den nordiska marknaden något bättre
försäljningsmässigt.
Mjukvara och tjänster som andel av omttningen
uppgick till 11,8 procent (13,3), främst som en följd
av mjukvarumixen och kundflyttar mellan segment.
Försäljningsutvecklingen inom kontrakterade
återkommande tjänster i Norden har varit god
under verksamhetsåret.
Segmentsresultat
Segmentsresultatet minskade med 32,3 procent,
motsvarande cirka 149 miljoner kronor, till 313
miljoner kronor (462). Segmentsmarginalen
minskade till 4,6 procent (6,1), främst som en följd
av lägre volymer och kostnadsinflation.
Förändringen förklaras huvudsakligen av:
allmän osäkerhet i samhällsekonomin och
ett avvaktande köpbeteende har påverkat
försäljningen negativt
prisdisciplin i en prismedveten marknad har
påverkat bruttomarginalen positivt och i viss
mån volymen negativt
lägre försäljningsvolymer och en temporärt för
hög kostnadsbas i kombination med generellt
högre inflationsdriven kostnadsnivå påverkade
segmentsmarginalen negativt
högre andel kampanjvaror och skifte till enklare
alternativ med låg marginal
god försäljningsutveckling inom egna märkes-
varor och kontrakterade återkommande tjänster
har haft en positiv effekt på marginalen
Nettoomsättning och resultat för segment LCP
Miljoner kronor 22/23 21/22 Förändring %
Nettoomsättning 16 733,5 16 000,8 4,6
Segmentsresultat* 559,5 629,9 -11,2
Segmentsmarginal, (%)* 3,3 3,9 -
*Jämförelsetalen har omräknats i enlighet med
segmentsuppdatering från Kv 2 2022/23.
Nettoomsättning
Nettoomsättningen ökade under året med
4,6 procent till 16 734 miljoner kronor (16 001).
Den organiska tillxten uppgick till -2,6
procent (15,9). Förrvsrelaterad tillxt, i sin
helhet relaterat till kundflyttar, förklarar 0,7
procentenheter (78,5). Valutakursförändringar
förklarar 6,5 procentenheter (2,3).
Tillgången på såväl standardhårdvara som mer
avancerad hårdvara har normaliserats under
verksamhetsåret. Efterfrågan inom segmentet har
varit god i kundgruppen offentlig sektor, medan
kundgruppen större företag varit mer avvaktande
under senare delen av verksamhetsåret. Justerat
för det stora ramavtalet 50.40 med danska SKI som
löpte ut under det första kvartalet var tillxten
fortsatt stark för den offentliga sektorn, medan
försäljningen till de större företagen präglats av
en avvaktande marknadsutvecklingen under det
andra halvåret. Geografisk var försäljningstillväxten
starkast i Nederländerna, Finland och Belgien.
Segmentsresultat
Segmentsresultatet minskade med 11,2 procent,
motsvarande cirka 70 miljoner kronor, till 560
miljoner kronor (630). Segmentsmarginalen
minskade till 3,3 procent (3,9), främst som en följd
av lägre volymer och kostnadsinflation.
Förändringen förklaras huvudsakligen av:
tillgången på hårdvara har normaliserats
och påverkat försäljningen positivt, men
motverkats av en generellt mer selektiv och
marginalfokuserad inställning till nya kunder och
avtal
viss prispress på nya avtal i kombination med en
generellt mer selektiv och marginalfokuserad
inställning till nya kunder och avtal har påverkat
försäljningen negativt
ga volymer av bashårdvara med låg marginal
har påverkat bruttomarginalen negativt
ramavtalet 50.40 med danska SKI som
löpte ut under första kvartalet har påverkat
bruttomarginalen positivt
kraftig ökning av återtag i Norden och god
försäljningsutveckling inom egna märkesvaror i
främst Benelux har haft en positiv marginaleffekt
en generellt högre inflationsdriven kostnads-
nivå har haft en negativ effekt på segments-
marginalen
SMB – Nettoomsättning och segmentsmarginal LCP – Nettoomsättning och segmentsmarginal
2 500
2 000
1 500
1 000
500
0
5 000
4 000
3 000
2 000
1 000
0
Miljoner kronor Miljoner kronor
22/23 Q1
22/23 Q1
21/22 Q1
21/22 Q1
22/23 Q2
22/23 Q2
21/22 Q2
21/22 Q2
22/23 Q3
22/23 Q3
21/22 Q3
21/22 Q3
22/23 Q4
22/23 Q4
21/22 Q4
21/22 Q4
10,0%
8,0%
6,0%
4,0%
2,0%
0,0%
8,0%
7,0%
6,0%
5,0%
4,0%
3,0%
2,0%
1,0%
0,0%
60 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Corporate functions
Miljoner kronor 22/23 21/22 Förändring %
Kostnader för corporate
functions* -148,3 -112,9 31,4
Kostnad i relation till
nettoomsättning, (%)* -0,6 -0,5 -
*Jämförelsetalen har omräknats i enlighet med
segmentsuppdatering från Kv 2 2022/23.
Verksamhetsårets kostnader för corporate
functions uppgick till motsvarande 0,6 procent
(0,5) i relation till omttningen. Kostnaderna
för corporate functions uppgick till 148 miljoner
kronor (113), där ökningen jämfört med föregående
år främst är relaterad till en generellt högre
inflationsdriven kostnadsnivå, valuta kusrs för-
ändringar och engångseffekter. Den positiva
resultat effekten av IFRS 16, som uppstår när
rörelsekostnader ersatts av avskrivningar, ingår i
kostnader för corporate functions om 14 miljoner
kronor (14) under verksamhetsåret. För ytterligare
finansiella data avseende segmenten hänvisas till
Not 3.
Finansiell ställning
Koncernens balansräkning, sammandrag
Miljoner kronor 23-08-31 22-08-31
Anläggningstillgångar 10 717,1 9 885,0
Omsättningstillgångar 5 416,0 5 969,9
Summa tillgångar 16 133,1 15 854,9
Eget kapital 5 394,3 5 085,0
Långfristiga skulder 5 861,8 5 430,6
Kortfristiga skulder 4 877,0 5 339,2
Summa eget kapital och skulder 16 133,1 15 854,9
Nettorörelsekapital
Nettorörelsekapitalet uppgick till -36 miljoner
kronor (80) vid årets slut. Varulagret minskade med
353 miljoner kronor, främst genom lägre nivåer av
kundspecifikt lager. Av det totala lagret om 987
miljoner kronor (1 340) utgjorde kundspecifikt
lager 550 miljoner kronor (887). Kundfordringar har
minskat främst som en följd av lägre affärsvolymer
samt lägre andel försäljning i periodens senare del
jämfört mot föregående år. Leverantörsskulder har
minskat som en följd av lägre afrsvolymer samt
reducerat lager.
Miljoner kronor 23-08-31 22-08-31
Varulager 987,0 1 340,2
Kundfordringar 2 690,0 3 165,7
Skattefordringar, övriga
kortfristiga fordringar samt
förutbetalda kostnader och
upplupna intäkter 630,6 691,5
Leverantörsskulder -3 072,3 -3 790,5
Skatteskulder, övriga kortfristiga
skulder samt upplupna kostnader
och förutbetalda intäkter -1 271,4 -1 327,0
Nettorörelsekapital -35,8 79,9
Nettoskuld och likvida medel
Nettoskulden uppgick vid årets slut till 4 794
miljoner kronor (4 509). Förändringen förklaras
främst av valutaeffekter samt ökad finansiering
om 250 miljoner kronor (-) motverkat av högre
likvida medel. Vid årets utgång fanns en outnyttjad
checkräkningskredit om 100 miljoner kronor (100).
Nettoskuld vid årets slut i relation till justerad
EBITDA under den senaste tolvmånadersperioden
var 5,0 (3,7). Ökningen förklaras av ökade skulder
till kreditinstitut, främst till följd av valutaeffekter, i
kombination en lägre EBITDA.
Miljoner kronor 23-08-31 22-08-31
Skulder till kreditinstitut 5 401,9 4 741,8
Leasingskuld 500,2 533,6
Likvida medel -1 108,0 -766,8
Nettoskuld 4 794,1 4 508,6
Investeringar
Årets investeringar uppgick till 353 miljoner
kronor (304), varav 240 miljoner kronor (191) var
kassaflödespåverkande och avser främst IT-
utveckling samt utveckling av afrssystem, nya
kontorslokaler, IT-utrustning för internt bruk samt
investeringar i återtagsanläggningen i Växjö.
Miljoner kronor 22/23 21/22
Investeringar i integrerad IT-plattform
samt strategiska IT-system 190,5 134,8
varav kassaflödespåverkande 190,5 134,8
varav projektrelaterade investeringar 103,0 55,5
Investeringar i materiella- och
immateriella anläggningstillgångar 120,0 115,6
varav kassaflödespåverkande 48,2 30,5
varav projektrelaterade investeringar 23,0 23,6
Investeringar i tjänsteleveransen 42,4 53,8
varav kassaflödespåverkande 1,3 25,6
Summa 352,9 304,1
varav kassaflödespåverkande 240,1 190,9
varav kassaflödespåverkande 126,0 79,1
Årets förrv
Under året har Dustin inte genomfört något förvärv.
Kassaflöde
Kassaflöde, sammandrag
Miljoner kronor 23-08-31 22-08-31
Kassaflöde från den löpande
verksamheten 619,2 584,3
Kassaflöde från
investeringsverksamheten -240,1 -211,6
Kassaflöde från
finansieringsverksamheten 26,7 -434,6
Årets kassaflöde 405,8 -61,9
Kassaflödet före förändringar i rörelsekapitalet
uppgick till 578 miljoner kronor (956) och
förändringar i rörelsekapitalet uppgick till 41
miljoner kronor (-372). Den positiva förändringen
mot föregående år avser främst minskat lager
tillsammans med minskade kundfordringar som
motverkas av minskade leverantörsskulder.
Det genererade kassaflödet från den löpande
verksamheten summerar därmed till 619 miljoner
kronor (584). För ytterligare förklaringar
om rörelsekapitalet hänvisas till avsnittet
Nettorörelsekapital.
Kassaflödet från investeringsverksamheten
uppgick till -240 miljoner kronor (-212) som
avser investeringar i materiella och immateriella
tillgångar. Investeringar i IT-plattformen uppgick
till -190 miljoner kronor (-135) en del i det pågående
integrationsarbetet. Resterande -50 miljoner
kronor (-56) av utveckling av affärssystem, nya
kontorslokaler, IT-utrustning för internt bruk samt
investeringar i återtagsanläggningen i Växjö.
Förändringen mot föregående år förklaras även av
betald tilläggsköpeskilling om -21 miljoner kronor.
Kassaflödet från finansieringsverksamheten
uppgick till 27 miljoner kronor (-435). Året
förklaras främst av kortfristig finansiering om 246
miljoner kronor (-) som motverkas av amortering
av leasingskuld om -191 miljoner kronor (-190).
Föreende år påverkas negativt av utdelning om
-250 miljoner kronor.
Årets rapporterade kassafde uppgick till 406
miljoner kronor (-62).
Väsentliga nyckeltal
Dustin använder sig av finansiella mått som
inte definieras enligt IFRS. Dustin anser att
dessa finansiella mått ger värdefull information
till läsaren av de finansiella rapporterna då de
utgör ett komplement vid utvärdering av Dustins
prestation. Nyckeltalen som Dustin har valt att
presentera är relevanta beaktande verksamheten
samt i förhållande till de finansiella målen
avseende tillväxt, marginal och kapitalstruktur
samt i förhållande till Dustins utdelningspolicy. De
alternativa nyckeltalen är inte alltid jämförbara
med mått som används av andra företag
eftersom andra företag kan ha beräknat dem
på annat vis. I Definitioner på sidan 125 anges
hur Dustin definierar sina nyckeltal samt syftet
med respektive nyckeltal. På sidan 124 anges
kompletterande information för att kunna härleda
samtliga nyckeltal.
Marknads- och framtidsutsikter
För verksamhetsåret 2022/23 redovisade Dustin
en organisk tillväxt på -5,0 procent (11,4) varav
SMB -10,5 procent (7,9) och LCP -2,6 procent
(15,9). Den organiska tillväxten ligger under våra
finansiella mål för såväl SMB som LCP. Den svaga
utvecklingen inom främst hårdvaruförsäljningen
61 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
förklaras främst av avvaktan och försiktighet bland
kunderna, som en följd av hög inflation och alln
osäkerhet i samhällsekonomin. Tillgången på såväl
standardhårdvara som mer avancerad hårdvara
har normaliserats under verksamhetsåret, efter
en period av komponentbrist och srningar i
leverans kedjorna och därmed längre leveranstider.
Inom tjänster och lösningar har bolaget haft en
god försäljningsutveckling inom kontrakterade
återkommande tjänster. Utvecklingen har varit
god inom återtag av begagnad hårdvara i främst
Norden och avseende egna märkesvaror i fmst
Benelux.
Digitaliseringen i samhället har fortsatt, med ökad
andel handel online samt ökad efterfrågan på
mobilitet, molnlösningar och säkerhet. Dustin är väl
positionerade för dessa trender med en unik digital
relation med hundratusentals kunder, en effektiv
e-handelsplattform samt ett brett erbjudande av
standardiserade tjänster för att ytterligare öka
relevansen och nyttan för kunderna.
Vidare bedöms Dustins starka operativa
kassaflöden tillsammans med den föreslagna
nyemissionen bidra till att över tid reducera
bolagets nettoskuldsättning mot det finansiella
målet om 2,0-3,0 gånger. Det ger i förlängningen
fortsatt möjlighet att ytterligare stärka positionen
på befintliga marknader och stå väl rustade för
de möjligheter och utmaningar affärsklimatet
kan ge bolaget och dess kunder, trots ett under
året stigande inflationstryck och ökad oro kring
konjunkturutvecklingen.
Säsongsvariationer
Dustin påverkas av säsongsmässiga variationer.
Respektive kvartal är jämförbara mellan åren.
Försäljnings volymerna är normalt sett högre
i november och december samt lägre under
sommar månaderna när försäljnings- och
marknads föringsaktiviteterna minskar i omfattning.
Liknande säsongsmässiga variationer inträffar på
samtliga geografiska marknader.
Aktien
Moderbolagets aktie är noterad på Nasdaq
Stockholm sedan den 13 februari 2015 och tillr
segmentet Mid Cap. Aktiekursen uppgick per
den 31 augusti 2023 till 22,78 kronor per aktie
(61,75), motsvarande ett totalt marknadsvärde om
2 596 miljoner kronor (6 985). Per den 31 augusti
2023 hade bolaget totalt 12 619 aktieägare
(14 544). Bolagets tre största aktieägare var Axel
Johnson Gruppen med 33,8 procent, Kempen
Capital Management med 8,1 procent och AMF
Tjänstepension & Fonder med 7,6 procent.
Anställda
Genomsnittligt antal heltidsanställda medarbetare
uppgick till 2 409 (2 424).
Riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare
De senast beslutade riktlinjerna för ersättning till
ledande befattningshavare redogörs för i Not 7.
Styrelsens förslag till riktlinjer för ersättning
till verkställande direktör och övriga ledande
befattningshavare att gälla för tiden från nästa
årsstämma är oförändrat mot föregående år.
För mer information kring riktlinjer hänvisas till
Bolagsstyrningsrapporten sida 77 och Not 7.
Väsentliga händelser efter
balansdagens utgång
Nyemission
I oktober beslutade styrelsen om en fullt
garanterad nyemission med företrädesrätt för
befintliga aktieägare om cirka 1 750 miljoner kronor
före avdrag för emissionskostnader villkorad av
god kännande av en extra bolagsstämma som
avses hållas den 10 november 2023. Ett garanti-
åtagande har ingåtts med Axel Johnson för
hela företrädesemissionen. Syftet med före-
trädes emissionen är att säkerställa en flexibel
och optimerad kapitalstruktur och stärka
balans räkningen genom att reducera netto-
skuldttningen och därmed stödja fortsatt lönsam
tillxt. I samband med nyemission har Dustin
ingått en uppgörelse med bankerna att inräkna
emissions likviden i beräkningen av kovenanter
per 30 november 2023. Uppgörelsen innehåller
också en reduktion av det totala kreditutrymmet
om 50 procent av emissionslikviden efter
transaktionskostnader.
I samband med nyemissionen har Dustin publicerat
finansieringsvillkoren i befintlig kreditfacilitet där
den framtida nettoskuldsättningsgraden uppgår till
4,5 gånger i första kvartalet 2023/24 för att sedan
fortsatt avta succesivt under kommande kvartal.
Ny styrelseordförande
Valberedningen i Dustin har beslutat att föreslå att
Thomas Ekman väljs till ny styrelseordförande vid
årsstämman den 12 december 2023. Mia Brunell
Livfors har meddelat att hon inte är tillnglig för
omval som styrelseordförande men däremot som
ordinarie ledamot i styrelsen.
Moderbolaget
Dustin Group AB (organisationsnummer
556703-3062), med säte i Nacka, Sverige, bedriver
enbart holdingverksamhet. Vidare är den externa
finansieringen samlad i moderbolaget.
Årets resultat uppgick till 106 miljoner kronor (61).
Förändringen främst förklaras av erhållen utdelning
från koncernbolag om 299 miljoner kronor (100)
samt koncerninterna ränteintäkter om 258
miljoner kronor (163). Kostnaderna för den externa
finansieringen uppgick till -214 miljoner kronor
(-110) som förklaras av högre räntekostnader till
följd av högre räntor. Valutanettot utgör -358
miljoner kronor (-209) som huvudsakligen hänförs
till den externa finansieringen.
Årsstämma
Information om årets årssmma framgår av
sida 113.
Flerårsöversikt
Alla siffror i miljoner kronor om inte annat anges 22/23 21/22 20/21 19/20 18/19
Nettoomsättning 23 577,4 23 600,9 15 028,0 12 415,8 11 874,7
Organisk omsättningstillväxt (%) -5,0 11,4 10,3 1,7 10,5
Bruttomarginal (%) 14,5 14,7 16,5 16,5 17,6
Justerat EBITA 723,9 978,7 758,6 517,3 559,7
Justerad EBITA-marginal (%) 3,1 4,1 5,0 4,2 4,7
Rörelseresultat (EBIT) 466,6 758,0 576,2 387,2 489,1
Årets resultat 173,9 47 7,7 357,0 277,3 356,2
Resultat per aktie före utspädning (SEK) 1,54 4,22 3,82 3,04 4,00
Kassaflödet från den löpande verksamheten 619,2 584,3 168,6 867,7 264,0
Nettoskuld/justerad EBITDA (ggr) 5,0 3,7 4,3 2,7 -
Avkastning på eget kapital (%) 3,4 9,4 7,6 11,3 14,5
Utdelning
Dustins mål är att dela ut minst 70 procent av
periodens resultat. Hänsyn ska dock tas till
bolagets finansiella ställning, kassaflöde, förvärvs-
möjligheter och framtidsutsikter. Styrelsen föreslår
en utdelning om 0,00 (0,00) kronor per aktie,
totalt 0 miljoner kronor (0).
Förslag till vinstdisposition
Styrelsen föreslår att av till förfogande stående
vinstmedel om 3 041 330 678 kronor inte lämna
någon utdelning för räkenskapsåret 2022/23.
Förslaget lämnas mot bakgrund av bolagets höga
skuldsättningsgrad och den utdelningsrestriktion
som tillkom i samband med förlängning av
kreditfacilitetsavtalet i juni 2023. Det innebär
att utdelning till aktieägarna inte är tillåten om
skuldsättningsgraden, mätt som nettoskuld/
justerad EBITDA, överstiger 3,5.
Vinstdisposition
Kronor
Utdelning -
Balanseras i ny räkning 3 041 330 678
Summa 3 041 330 678
62 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
63 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Riskhanteringsprocess
Vår koncerngemensamma riskhanteringsprocess är
en integrerad del av vårt ramverk för bolagsstyrning.
Vi definierar risk som en framtida osäker händelse
som har potential att få en negativ påverkan på vår
förga att uppnå våra strategiska, finansiella och
operationella mål, liksom att tillmötesgå lagar och
regelverk.
Vår riskhanteringsprocess består av fyra
huvudaktiviteter:
1. Riskidentifiering,
2. Riskbedömning,
3. Riskhantering, och
4. Rapportering och övervakning
Externa risker är kopplade till osäker-
heter utanför vår direkta kontroll, som
regelförändringar eller ändrade marknads-
förhållanden. Vi hanterar externa risker genom
att fortlöpande följa regelförändringar och
trender på marknaden.
2. Riskbedömning
När riskerna har identifierats utvärderar vi
dem baserat på deras potentiella effekter och
sannolikheten för att de uppstår inom en definierad
period. Att bedöma den totala riskexponeringen
utgör grunden för våra beslut om lämpliga
riskhanteringsåtgärder. Våra ledningsgrupper
rapporterar in de mest framträdande riskerna till
vår riskkommitté. Kommittén bedömer riskerna och
fattar beslut om vilka som kommer att följas upp på
koncernnivå.
3. Riskhantering
Våra riskägare ansvarar för att identifiera
lämpliga riskhanteringsåtgärder baserat
på riskbedömningen. Beslut om risk-
hanteringsåtgärder fattas med stöd av
riskbedömningen och kan innebära:
(i) undvikande, vilket innebär att
det som orsakar risken helt ska
undvikas,
(ii) reducering, vilket innebär
att vi ska genomföra
åtgärder för att minska
riskexponeringen,
(iii) övervakning, vilket innebär
att riskexponeringen
accepteras men att
utvecklingen av risken ska
följas, eller
(iv) ökning av risken, vilket
innebär att vi ska genomföra
åtgärder för att öka risk-
exponeringen.
1. Riskidentifiering
Vår riskidentifiering genomförs av koncernens
ledningsgrupper inom respektive ansvarsområde.
Varje ledningsgrupp identifierar de viktigaste
riskerna och utser riskägare för varje risk
(normalt en medlem i ledningsgruppen eller
direktrapporterande till ledningsgruppen).
Koncernens ramverk för riskhantering har
implementerats för hela organisationen.
Vi klassificerar alla risker till någon av följande
tre kategorier;
Strategiska risker,
Operationella risker, eller
Externa risker.
Den här kategoriseringen hjälper oss att välja lämpliga
metoder för att identifiera, utvärdera och hantera
befintliga, nya och framväxande risker, samt att förstå
hur de hänger samman.
Strategiska risker är kopplade till utveckling
av vår verksamhet och identifieras oftast vid
diskussioner om vår strategiska plan eller våra
strategiska initiativ. Åtgärder för att hantera
strategiska risker omfattar vanligtvis att
minimera påverkan av såväl som sannolikheten
för att risken uppkommer.
Operationella risker är kopplade till vår löpande
verksamhet och identifieras främst genom
processgenomgångar och affärsuppföljning. Vår
metod för att hantera operationella risker har
fokus på att minska sannolikheten för att risken
uppstår genom interna kontroller, riktlinjer och
instruktioner för interna processer.
4. Rapportering och övervakning
Våra riskägare bevakar och rapporterar riskens
utveckling till riskkommittén. Riskkommittén
sammanställer, samordnar och utvecklar vår
riskhantering och rapporterar därefter till vår
koncernledning och styrelse. Våra mest betydande
risker samt dess utveckling rapporteras minst t
gånger per år till revisionsutskott och/eller hela
styrelsen. Våra mest betydande riskområden och
de åtgärder som vidtas för att hantera riskerna
presenteras i det följande avsnittet.
Risker och riskhantering
Risker är en naturlig del av vår affärsverksamhet och en viss nivå av risktagande är
en förutsättning för vår koncerns ekonomiska tillväxt. Vår riskhantering är inriktad på
att upprätthålla en god kontroll av vår samlade riskexponering och att implementera
kostnadseffektiva, systematiska och värdeskapande strategier för riskhantering i vår
verksamhet. På så sätt förbättrar vi beslutsfattandet och ökar möjligheterna att uppnå
våra strategiska, finansiella och operationella mål samt tillmötesgå relevanta lagar och
regler.
R
i
s
k
i
d
e
n
t
i
f
i
e
r
i
n
g
R
i
s
k
b
e
d
ö
m
n
i
n
g
ö
v
e
r
v
a
k
n
i
n
g
R
a
p
p
o
r
t
e
r
i
n
g
o
c
h
R
i
s
k
h
a
n
t
e
r
i
n
g
Strategiska
risker
Risker
relaterade till förvärv
och integration
Risker relaterade
till kund erbjudanden
IT-relaterade
risker
Marknadsrisker
Risker relaterade
till kundnöjdhet
Risker relaterade
till klimat-
förändringar
Risker relaterade
till regleringar
Finansiella
risker
Risk för otillbörliga
rmåner i samband
med inköp
Risker relaterade till
förmåga att attrahera,
engagera och utveckla
medarbetare
Risker relaterade
till informations-
kerhet och
kundintegritet
Anseenderisk
Operationella
risker
Externa
risker
Riskområden
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
64 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Strategiska risker
Risker relaterade till förvärv och integration
Anseenderisk
Beskrivning
Beskrivning
Hantering
Hantering
En viktig del i vår strategi är att stödja tillxten och marginalutvecklingen genom
värdeskapande förvärv. Vi vill förvärva företag för att expandera vår kundbas, förbättra
kunderbjudandet och ta steget in i nya regioner. Det finns emellertid en risk att det inte finns
några lämpliga förvärvsobjekt tillgängliga. Vidare kanske inte den faktiska integrationen
av förvärvade bolag, inklusive realiserandet av kostnads- och intäktssynergier, utvecklas
enligt förväntan.
Att upprätthålla ett mycket gott anseende är helt avgörande för vår framgång, eftersom
varumärket är en av våra främsta tillgångar. Det är viktigt att vi fortsätter att agera i enlighet
med våra värderingar och affärsprinciper, vilka kännetecknas av ett ansvarsfullt företagande
och värdeskapande för kunden.
Om någon av våra leverantörer, distributörer, övriga samarbetspartners eller medarbetare
inte lever upp till våra starka värderingar, affärsprinciper, policyer och riktlinjer finns det risk
för skador på vårt anseende och varumärke.
Vi utvärderar kontinuerligt flertalet företag för att finna verksamheter som kan stärka vårt
erbjudande och bidra till en fortsatt positiv utveckling för koncernen. Innan vi förvärvar
ett företag gör vi en noggrann utvärdering av dess verksamhet för att identifiera och
bedöma investeringens möjligheter och risker. Vi genomför ett strukturerat integrations-
och transformationsprogram anpassat till det förvärvade bolaget för att maximera dess
intäktspotential. Under föregående räkenskapsår etablerade vi ett transformationsgrupp
med uppgift att arbeta med integrationen av investeringarna i Benelux-området.
Vi arbetar sndigt för att vara ett ansvarsfullt och hållbart företag. I det arbetet ingår
fortlöpande kommunikation om och utbildning i våra värderingar och affärsprinciper.
Du kan läsa mer om våra värderingar, vårt hållbarhetsarbete samt våra hållbarhetsmål
för 2030 på sidan 4 och 19, samt sidorna sidorna 28-57. Vi anser vidare att en korrekt,
transparent och tillförlitlig kommunikation kan förebygga uppkomsten av anseenderisk
samt mildra konsekvenserna vid eventuella incidenter.
Risker relaterade till kunderbjudanden
Beskrivning
Hantering
Vi bedriver verksamhet på en dynamisk marknad och utmanas därför ständigt av
konkurrenter och av makroekonomiska faktorer. Detta påverkar både kundernas
efterfrågan samt tillverkarnas prissättning och leveranskapacitet. Förändringar i
tillverkarnas marknadsstrategier, omsvängningar i kundernas efterfrågan, störningar
i leverantörskedjorna och tekniska framsteg kan inverka på vår förmåga att skapa
attraktiva och lönsamma kunderbjudanden. Detta kan påverka Dustins resultat och
marknadsställning negativt.
För att anpassa oss till den föränderliga marknaden följer vår koncernledning noggrant
marknadsutvecklingen, kundernas förväntningar samt den tekniska utvecklingen.
Vi arbetar kontinuerligt med att utveckla nya och lockande erbjudanden för våra kunder.
Vi har fått en ledande ställning i Benelux-området och stärker aktivt våra SMB- och LCP-
segment genom att integrera Centralpoint och Vincere-bolagen i Dustin. Integrationen
gör det möjligt för oss att dra nytta av synergier, expandera verksamheten och förttra
kundupplevelsen.
Vi fokuserar på att kombinera hårdvaru- och mjukvaruförsäljning med attraktiva tjänste-
erbjudanden som ska tillgodose framväxande krav från kunderna, som hållbarhets-
relaterade erbjudanden och andra tjänster för hantering av produkterna under hela deras
livscykel. Vårt mål med att skapa en enhetlig organisation i Norden och Benelux är att
fortsätta att ta tillvara på skalfördelar i verksamheten, förbättra kundupplevelsen och
ytterligare stärka våra redan starka affärssegment. Vårt serviceerbjudande har förbättrats
och gör det möjligt för oss att anpassa vårt erbjudande för att möta specifika behov inom
olika segment och skapa värde för kunderna. På så sätt blir vi också en än mer attraktiv
partner för våra leverantörer och tillverkare.
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
65 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Operationella risker
IT-relaterade risker
Beskrivning Vår verksamhet är i hög grad beroende av en välfungerande IT-plattform. Den ökande
digitaliseringen har ökat hotet från så kallade cyberattacker, vilka innebär en ständig och
ökande risk för oss. Vid bristande skydd och incidenthantering kan det leda till avsevärda
störningar av vår IT-plattform och omfattande skador vid förlust av värdefull information. Om
vi inte kan säkerställa en modern, säker och verksamhetsanpassad IT-infrastruktur och IT-
plattform kan det få en betydande negativ påverkan på vår verksamhet och vårt resultat.
Hantering Vi arbetar fortlöpande för att begränsa antalet störningar i våra system och
konsekvenserna av dessa samt att öka säkerheten för såväl våra kunder som för oss
själva. Vidare följer vi regelbundet upp våra kunders uppfattning av IT-plattformens
tillgänglighet och respons för att säkerställa en god kundnöjdhet. Dessutom genomför
vi regelbundna utvärderingar för att upptäcka förbättringsåtgärder och källor
till potentiella fel. Vi utbildar kontinuerligt våra medarbetare i IT-säkerhet. För att
skydda oss från cyberattacker uppdateras våra säkerhetssystem och vår mjukvara
löpande. Vi utför även löpande penetrationstester och säkerställer solida incident-
och eskaleringsprocesser. Säkerhet har blivit en naturlig del av affären och för att
integrera säkerhet i ännu större utsträckning har vi ett säkerhetsledningsteam med en
informationssäkerhetsansvarig som leder IT-säkerhetsteamet och våra tre CISOs (Chief
Information Security Officer), en Group CISO med övergripande koncernansvar som
också leder säkerhetsorganisationen, och två regionala CISOs med ansvar för Norden
respektive Benelux. Vi har under året utökat personalstyrkan i säkerhetsteamet med IT-
säkerhetsspecialister för att ytterligare stärka vår kapacitet.
Risker relaterade till förmåga att attrahera, engagera och utveckla medarbetare
Beskrivning Vårt företag har upplevt en betydande tillxt samtidigt som det råder en allt hårdare
konkurrens om talanger. Vår förmåga att attrahera, utveckla och skapa engagemang hos
rätt medarbetare är avgörande för att nå våra mål. Om vi inte har tillng till relevanta
talanger vid rätt tidpunkt, eller om vi inte kan låta dem utvecklas, kommer vår förmåga att
leverera på vår strategi och våra mål att vara begnsad.
Hantering Vi utvecklar ständigt våra processer för att attrahera, rekrytera, utveckla och engagera
våra medarbetare. Vi samlar regelbundet in feedback från medarbetarna genom åter-
kommande medarbetareundersökningar som följs upp i respektive team. Detta utgör en
källa till förbättringar för att öka medarbetarengagemanget.
Risker relaterade till klimatförändringar
Beskrivning
Hantering
Dagens klimatförändringar får en allt större påverkan på vår verksamhet och förändrar hur
vi lever i dag och hur vi kan leva i framtiden. I vår riskhanteringsprocess inkluderar vi en
analys av risker och möjligheter relaterade till klimatförändringarna för att kunna integrera
dessa i verksamheten på samma sätt som andra finansiella risker. En sådan relaterad risk
kan exempelvis vara bristande tillgång på produkter.
Vi granskar och uppdaterar vår scenarioanalys för att få en bättre förselse av
klimatrelaterade risker och för att förbättra vår motståndskraft.
Genom att på ett effektivt sätt integrera klimatrelaterade överväganden i vår risk-
hanterings process och anpassa dessa till våra strategiska mål är vi bättre positionerade för
att tillvarata de möjligheter som klimatförändringarna innebär. Det omfattar att identifiera
nya marknader och tekniker som framkommer som ett resultat av övergången till en
ekonomi med låga utsläpp av växthusgaser samt att anpassa vårt produkterbjudande och
våra tjänster för att möta kundernas nya behov.
Att redovisa enligt rekommendationerna i Task Force on Climate-related Financial
Disclosures (TCFD) ramverk gör det möjligt för oss att vara öppna om klimatrelaterade
risker och möjligheter. Det stärker vår kunskap om och motsndskraft mot klimatpåverkan
på lång sikt och medger en större transparens gentemot marknaden. Läs mer på sidan 38.
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
66 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Risker relaterade till kundnöjdhet
Beskrivning
Hantering
Vår förmåga att behålla kunder kan minska om vi inte kan erbjuda en tillfredställande
upplevelse i olika delar av kundresan, i kontakten med kundservice eller matcha
konkurrenters erbjudanden på marknaden. Om vi inte lyckas behålla och attrahera nya
kunder kan det ha väsentlig negativ inverkan på vår verksamhet och vårt resultat.
Vi arbetar fortlöpande med att följa upp och förbättra våra kunders upplevelse genom
Net Promoter Score, ”NPS, som används för att mäta kundnöjdhet och kundlojalitet. Vi
utvärderar och uppdaterar kontinuerligt NPS utifrån vilka faktorer som påverkar den totala
upplevelsen. Om resultatet av mätningarna inte uppnår förntad nivå, vidtar vi åtgärder för
att öka kundnöjdheten och kundlojaliteten.
Risk för otillbörliga förmåner i samband med inköp
Beskrivning
Hantering
En av våra största affärsetiska risker återfinns i inköpsprocessen och avser risken för att
våra medarbetare erhåller otillbörliga förmåner.
Vi arbetar kontinuerligt med att minska risken för mutor och andra otillbörliga förner
genom att öka kunskapen internt kring hur ett ansvarsfullt samarbete med leverantörer,
kunder och andra samarbetspartners bör se ut. Utöver kunskap på ett övergripande plan
för samtliga anställda utbildas nyckelpersoner inom exempelvis inköp mer grundligt,
i syfte att minska riskerna för otillbörliga förner. Vi har en löpande dialog med
strategiskt viktiga leverantörer rörande våra krav och förntningar på ett etiskt korrekt
beteende. Samtliga anställda har under året fått en utbildning i vår uppförandekod och
det har hållits separata affärsetiksessioner med ledningsgruppen och de enheter där
risker identifierats. Alla nyanställda får en introduktionsutbildning i vår uppförandekod
och dilemmadiskussioner hålls i nyförvärvade bolag.
Risker relaterade till informationssäkerhet och kundintegritet
Beskrivning
Hantering
Som ett företag som bearbetar betydande datamängder är det av avgörande betydelse att
vi skyddar kundintegriteten och säkerställer datasäkerheten. Den ökade digitaliseringen,
molnbaserade tjänster, dataöverföringar över landsgränserna och en lagstiftning som
ständigt förändras utgör risker för kundintegriteten. Därtill finns höga krav på säkerhet
och integritet i de IT-produkter och tjänster som vi säljer. Bristande efterlevnad av lagkrav
och våra kunders krav på säkerhet kan medföra höga sanktionsavgifter, att vi förlorar våra
kunders förtroende och en betydande negativ inverkan på vårt varumärke.
Vi har infört ett heltäckande säkerhetsprogram för att skydda både våra och kundernas
data. Vårt arbete styrs av etablerade riktlinjer för behandling av personuppgifter som anger
principer för insamling, bearbetning och lagring av persondata, säkerhet samt våra kunders
rättigheter. Dustins program för dataskydd leds av en tvärfunktionell styrgrupp med ansvar
för att säkerställa riskhantering, fatta strategiska beslut samt se till att vår behandling lever
upp till lagar och interna krav. Förvaltningsorganisationen arbetar aktivt med att ständigt
förbättra system och processer, uppdatera säkerheten samt att fortsatt utveckla en gedigen
incidenthantering för att säkerställa att våra kunders personuppgifter hanteras och skyddas
på ett ansvarsfullt sätt. Vi har även utnämnt ett externt dataskyddsombud som bland annat har
till uppgift att övervaka vår efterlevnad av dataskyddsförordningen. Med stöd av bland annat
ett ramverk för interna kontroller för dataskyddsarbetet genomför vårt dataskyddsombud
regelbunden rapportering till styrgrupp och styrelse.
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
67 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Marknadsrisker
Beskrivning
Hantering
Vår verksamhet påverkas av det allmänna konjunkturläget, strukturförändringar samt
inköps- och distributionskostnader framförallt i Norden och Nederländerna.
Marknaden har haft en kontinuerlig tillväxt de senaste åren, men det finns en risk att
marknaden inte fortsätter att växa och att det leder till en minskad efterfrågan på våra
produkter och tjänster.
Dustins risker och osäkerhetsfaktorer har ökat som en följd av ökad ekonomisk osäkerhet,
till exempel i form av en utdragen lågkonjunktur med dämpad efterfrågan och ökade
kostnader. Denna ökade osäkerhet kan uppkomma på grund av geopolitiska orsaker,
störningar i logistikkedjor, ökad volatilitet på energi- och finansmarknaden och ett högt
inflationstryck.
Vi bevakar fortlöpande marknadsutvecklingen och arbetar fortsatt med att stärka vår
digitala plattform samt att anpassa vårt produktsortiment och tjänsteerbjudande för att
säkra ett relevant, konkurrenskraftigt och hållbart kunderbjudande som hjälper våra kunder
att ligga i framkant. Vi arbetar efter en dynamisk modell, i syfte att säkra upp produkter så
att vi kan leverera i enlighet med våra kundåtaganden. Vi har en transparent dialog med
kunder och leverantörer för att på ett effektivt sätt hantera utmaningar med logistiken. Vi
uppdaterar våra beredskapsplaner för att säkerställa att vi ska kunna hantera utmanande
omständigheter.
Risker relaterade till regleringar
Beskrivning
Hantering
Våra möjligheter att effektivt anpassa verksamheten till nya eller förändrade lagar,
regler eller myndighetsbeslut kan få en betydande påverkan på vår verksamhet och
konkurrensställning på marknaden.
Vi bevakar utvecklingen gällande regleringar på de marknader där vi bedriver verksamhet för
att proaktivt kunna hantera förändringar och säkerställa efterlevnaden.
Externa risker
Finansiella risker
Beskrivning
Hantering
Finansiell oro och större förändringar i bland annat valutakurser och räntor kan medföra
negativa effekter. Vår förga att trygga vår finansiering och kontrollera att den finansiella
exponeringen är i enlighet med policyer och riktlinjer är väsentlig för att uppnå våra
finansiella mål.
Finansiella risker såsom valutarisk, kredit- och motpartsrisk, likviditetsrisk och ränterisk
hanteras i enlighet med vår policy för finansiell förvaltning som reglerar ansvarsfördelningen
mellan vår styrelse, CFO och Head of Reporting and Internal Control. För en utförligare
beskrivning av finansiella risker och deras hantering, se nedan samt Not 21..
Valutarisk
Beskrivning
Hantering
Våra risker kopplade till valutarisk delas in i transaktionsexponering och omräknings-
exponering. Transaktionsexponering avser risker kopplade till inköp och försäljning i
utländsk valuta. Omräkningsexponering avser exponeringen i nettotillgångar för våra
utländska dotterbolag i Belgien, Danmark, Finland, Nederländerna och Norge.
I enlighet med vår finansiella policy ska transaktioner med en beräknad kvartalsmässig
nettoexponering i respektive valuta som överstiger 50 miljoner kronor säkras. För
transaktioner med leverantörer har vår CFO rätt att säkra transaktioner baserat på bedömd
risk. Transaktionsexponering är dock begränsad då vi främst verkar på den nordiska
marknaden och i Beneluxregionen, där inköp och försäljning huvudsakligen sker i lokala
valutor. Våra utestående valutasäkringar per balansdagen framgår av Not 17.
Vår finanspolicy stipulerar att valutakursexponering ska säkras genom att externa banklån
tas upp i motsvarande valuta och kompletteras med valutaterminer när så är tillämpligt
i huvudsak till samma nivå som nettoinvesteringen. Vår CFO har rätt att fngå denna
säkringsnivå om maximalt 100 miljoner kronor i nettoexponering per utländsk valuta. Våra
upptagna lån i respektive valuta (danska kronor, norska kronor och euro) framr av Not 24.
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
68 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Kredit- och motpartsrisk
Beskrivning
Hantering
Vår kredit- och motpartsrisk avser risken att en motpart inte fullr sina förpliktelser i en
transaktion, vilket leder till förlust för oss.
Vi har fastsllda rutiner för att säkra att försäljning endast sker till kunder med god
betalningshistorik. Vår kreditinstruktion inkluderar kreditbegränsningar beroende av våra
företagskunders storlek och riskklass. Våra företagskunders kreditvärdighet kontrolleras
innan varuleveranser sker. När privatkunder utnyttjar kredit står en extern part för hela
kreditrisken. Den maximala exponeringen för kreditrisk framgår av det redovisade värdet
i balansräkningen för respektive finansiell tillgång. Vår motpartsrisk framgår av vår
finansiella policy och hanterar risknivåer hos motparten, förfallotid samt belopp. Våra
motparter utgörs främst av nordiska och nederländska banker. Under verksamhetsåret har
våra motpartsrisker varit begränsade och vår finansiella policy har efterlevts.
Ränterisk
Beskrivning
Hantering
Vår ränterisk avser risken för väsentliga förändringar av marknadsräntan som påverkar den
rörliga räntesatsen på våra externa banklån.
Bolaget har tecknat räntesäkringsavtal med banker för att minska andelen rörlig ränta
i skuldportljen. Säkringsavtalen har olika löptid för att minska risken vid samtida
nyteckning. Vi tillämpar säkringsredovisning, vilket framgår av redovisningsprinciperna
och i Not 18. Våra externa lån i respektive valuta specificeras i tilggsupplysningarna.
Om marknads räntan ökar med en procentenhet försämras resultat före skatt med omkring
17,2 miljoner kronor baserat på balansdagens lånestruktur, ränteterminer och fördelning
av valutor.
Likviditetsrisk
Beskrivning
Hantering
Vår likviditetsrisk hänförs till att inte kunna sluta avtal om externa krediter och externa
banklån. Det inkluderar även vår förmåga att finansiera kortfristiga betalningsskyldigheter.
Dustin är föremål för likviditetsrisk för det fall Koncernen inte kan uppfylla betalnings-
åtaganden på grund av otillräckliga likvida medel, till exempel om det skulle inträffa en
kreditkris eller om det skulle uppstå allvarliga negativa ekonomiska förhållanden i de
länder där Koncernen bedriver verksamhet. Därutöver är Dustin föremål för risken att
finansieringen av Koncernens kapitalbehov samt refinansiering av utestående lån försvåras
eller fördyras i framtiden. Dustin har kreditfaciliteter som innehåller finansiella villkor bland
annat relaterade till att Koncernens skuldsättningsgrad inte får överstiga vissa överens-
komna nivåer. Det finns en risk att Dustin bryter mot det finansiella villkoret avseende
nettoskuldsättning under den kommande tolvmånadersperioden vilket är bakgrunden till
Företrädesemissionen som framgår i Not 29. Om Dustin skulle bryta mot ett eller flera villkor
kan utesende belopp att betala i enlighet med det aktuella villkoret förfalla till omedelbar
betalning som framgår i Not 24, vilket skulle ha en negativ inverkan på Koncernens likviditet
och finansiella ställning. Om Dustin inte kan erhålla nödvändig extern finansiering till
för Dustin attraktiva villkor eller överhuvudtaget, kan det de ha en negativ påverkan på
Dustins resultat och finansiella sllning. Det skulle vidare öka Dustins sårbarhet för, och
minska dess flexibilitet vad gäller att hantera, allmänna ekonomiska och branschrelaterade
förutsättningar samt begränsa Koncernens flexibilitet med avseende på att planera för, eller
reagera på, förändringar i Dustins verksamhet, konkurrenssituation och den bransch som
Dustin verkar i samt ha en negativ effekt på Koncernens konkurrenskraft.
Policyn för finansiell förvaltning inkluderar den kort- och långfristiga planeringen av kassa-
flödet. Vår nuvarande finansiering baseras på externa banklån förenade med finansiella
villkor och villkoren har varit uppfyllda under hela räkenskapsåret. Vår kort- och långfristiga
upplåning framr av Not 24.
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
69 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Vi värdesätter en god bolagsstyrning och ser
styrningen som en förutsättning för att kunna
bedriva vår verksamhet med en lönsam och
hållbar tillväxt. Styrningen ger oss en stabilitet
och möjliggör att vi enklare kan ställa om, anpassa
oss och ta tillvara på förändrade förutttningar.
Bolagsstyrningen lägger grunden för en tydlig
ansvarsfördelning och beslutsordning, vilket
bidrar till att rätt beslut fattas på rätt slle i vår
organisation. När beslut fattas på rätt ställe i
organisationen innebär det också att rätt besluts-
underlag finns tillgängligt. Välinformerade beslut
är fundamentalt i ansvarsfullt företagande.
Vår modell för bolagsstyrning
Vår bolagsstyrning bygger på lagar, självreglering
på aktiemarknaden samt praxis. De mest
centrala externa styrinstrumenten är den
svenska aktiebolagslagen, årsredovisningslagen,
EU:s marknadsmissbruksförordning, Global
Reporting Initiatives (GRI), International Financial
Reporting Standards (IFRS), Nasdaqs regelverk
för aktieemittenter på huvudmarknaden (Nasdaq
Nordic Main Market Rulebook for Issuers of Shares)
samt Svensk kod för bolagsstyrning (”Koden”). De
mest centrala interna styrinstrumenten är bolags -
ordningen, styrelsens och styrelse utskottens
arbetsordningar, VD-instruktionen, instruktionen
för finansiell rapportering samt de koncern-
övergripande policyer som vår styrelse fastställer
varje år.
Aktieägarna utövar sitt inflytande genom att
rösta på bolagsmma i Dustin Group AB, som är
moderbolag i koncernen, och beslutar på så vis
bland annat om sammansättningen av styrelse
och val av revisorer. Val av styrelse och revisor
förbereds av vår valberedning. Vår styrelse är
ansvarig för vår organisation och förvaltningen av
bolagets angelägenheter.
Vår VD ansvarar för att den löpande förvaltningen
sker enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar.
Vår VD sammanställer, i dialog med vår styrelse-
ordförande, dagordningarna för styrelsemötena
och ansvarar i övrigt för att ta fram informations-
och beslutsunderlag till styrelsen. På så vis skapar
vi en hållbar, ansvarsfull och effektiv styrning.
Vår organisation och våra styrningsprinciper
beskrivs närmare nedan.
Bolagsstyrningsrapport
Vår bolagsstyrning
God bolagsstyrning handlar om att säkerställa att vi driver Dustins
1
verksamhet på
ett hållbart, ansvarsfullt och effektivt sätt. Styrningen utgör en viktig grund för att
vi ska uppnå våra långsiktiga strategiska mål och upprätthålla förtroendet bland
aktieägare och andra intressenter.
Svensk kod för bolagsstyrning
Bolags styrningsrapporten upprättas
i enlighet med Svensk kod för bolags-
styrning samt årsredovisningslagen.
Rapporteringen om bolagsstyrning är en
del av förvaltnings berättelsen och har
granskats av bolagets revisor Ernst &
Young AB, vars yttrande återfinns som en
del av revisionsberättelsen.
1
Med Dustin eller ’’vi’’ menas Dustin Group AB eller den koncern som Dustin Group AB är moderbolag i, beroende på sammanhanget.
1. Aktieägare
3. Valberedning 2. Bolagsstämma 4. Revisorer
8. Regelverk
Riskkommitté
Affärsetiskt
program
7. Ersättningsutskott
5. Styrelse
10. VD
6. Revisionsutskott
11. Koncernledning
9. Våra värderingar
Dataskydds-
program
Informations-
säkerhetsforum
12. Intern kontroll
över finansiell och
hållbarhets-
rappportering
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
70 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
1. Aktier och aktieägare
Vår aktie är sedan 2015 noterad på Nasdaq
Stockholm. Alla våra aktier ger lika rösträtt och
lika rätt till vår vinst och vårt kapital. Vid slutet av
verksamhetsåret hade vi 12 619 aktieägare. Vår
största aktieägare var per den 31 augusti 2023
Axel Johnson AB med 33,76 procent av aktierna
och rösterna. Vi hade vid samma tidpunkt ingen
annan aktieägare som representerade minst tio
procent av aktiekapitalet.
Årsstämman 2021/22 beslutade att bemyndiga
styrelsen att besluta om en riktad emission
om högst 825 000 aktier av serie C samt
bemyndiga styrelsen att besluta om återköp
av egna aktier av serie C. Bemyndigandena har
till syfte att säkerställa leverans av aktier till
deltagare i Dustins prestationsaktieprogram som
beslutades av årssmman 2021/22 (PSP 2023).
2. Bolagsstämma
Vårt högsta beslutsfattande organ är bolags-
stämman. Alla aktieägare har rätt att delta, få ett
ärende behandlat samt rösta för samtliga sina
aktier på våra bolagsstämmor. Utöver vad som
följer av lag för våra aktigares rätt att delta
vid stämman, krävs enligt vår bolagsordning
föranmälan inom viss i kallelsen angiven tid.
Årsstämma 2021/22
Vår senaste årsstämma hölls i Stockholm den
15 december 2022 och avsåg räkenskapsåret
2021/22. Årsstämman genomfördes med möjlighet
för aktieägarna att närvara personligen, genom
ombud, eller genom att utöva sin rösträtt genom
ett så kallat poströstningsförfarande. Totalt
representerades 81 046 825 aktier och röster på
årsstämman, vilket motsvarar 71,65 procent av
antalet röster i Dustin.
Protokollet från årsstämman och andra
relevanta dokument finns på vår hemsida,
www.dustingroup.com.
Årsstämma 2022/23
Vår nästa årsstämma kommer att hållas den
12 december 2023 och avser räkenskapsåret
2022/23. För mer information om nästa
årsstämma, se sida 113 och vår hemsida,
www.dustingroup.com.
Procentuellt ägande (röster och kapital)
Svenska privatpersoner: 10,9%
Svenska institutionella ägare: 12,9%
Utländska institutionella ägare: 34,8%
Övriga: 41,4%
Källa: Modular Finance
3. Valberedning
Valberedningen inför vår årsstämma består
av representanter för de av våra största
aktieägare som väljer att utse en representant.
Valberedningen tillsätts enligt en instruktion för
valberedningen som beslutats av årsstämman.
Valberedningens huvuduppgift är att förbereda
och lägga fram förslag på styrelseledamöter och
styrelseordförande, ersättning för styrelse- och
utskottsarbete samt val av och ersättning till revisor.
Dessutom presenterar valberedningen förslag på
hur valberedningen ska utses till nästa årsstämma,
och om det finns sl att ändra på den instruktionen
som gäller tillsvidare.
I förberedelserna utvärderar valberedningen
styrelsens arbete och bedömer styrelsens samlade
kompetens, bredd och erfarenhet.
Enligt gällande instruktion för valberedningen ska
valberedningen utses på basis av ägarförhållandena
per den sista handelsdagen i mars. Den 22 maj 2023
presenterade vi vår valberedning inför årsstämman
2022/23 med följande sammansättning:
Marie Ehrling, Axel Johnson AB, ordförande i
valberedningen,
Sophie Larn, AMF Pension & Fonder,
Jonas Backman, Protector Forsikring ASA, och
Mia Brunell Livfors, ordförande i Dustins styrelse
(adjungerad).
Jonas Backman, Protector Forsikring ASA, lämnade
valberedningen den 11 oktober 2023.
Sammansättningen av valberedningen uppfyller
kraven i Koden. Valberedningens mandatperiod
sträcker sig fram till dess att ny valberedning har
utsetts.
Valberedningen har hittills haft fyra protokoll-
förda möten. Utöver möten har ledamöter i
valberedningen haft samtal och genomfört
individuella intervjuer med styrelseledamöter
och VD. Styrelseordföranden har informerat
valberedningen om styrelsens och utskottens
arbete samt presenterat styrelsens utvärdering av
dess arbete. Utvärderingen har, tillsammans med
våra bolagsspecifika krav, utgjort grunden för
valberedningens arbete.
Ingen särskild ersättning har utgått till
valberedningens ledamöter, men valberedningen
har rätt till ersättning för vissa utlägg.
Valberedningens förslag och ett motiverat
yttrande över förslaget till styrelse finns på vår
hemsida, www.dustingroup.com.
4. Revisor
Vår revisor granskar Dustins och koncernens års-
och hållbarhetsredovisning samt genomför en
översiktlig granskning av kvartalsrapporten för det
tredje kvartalet.
Revisorn rapporterar resultatet från revisionen
av års- och hållbarhetsredovisningen samt
granskningen av bolagsstyrningsrapporten och
presenterar sina slutsatser inför årsstämman.
Vid årsstämman 2021/22 omvaldes Ernst & Young
AB som revisionsbolag, med Åsa Lundvall som
huvudansvarig revisor för tiden intill slutet av
årsstämman 2022/23. Utöver uppdraget för oss är
Åsa Lundvall även huvudansvarig revisor i bland
annat Rejlers AB och Storskogen Group AB (publ).
Om Ernst & Young AB anlitas för att tillhandahålla
andra tjänster än den ordinarie revisionen, beslutas
uppdragets art, omfattning samt ersättning av
revisionsutskottet. Information om ersättning till
revisorerna under verksamhetsåret 2022/23 finns
i Not 6.
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
71 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
5. Styrelse
Vår styrelse har det övergripande ansvaret för vår
organisation och förvaltning av verksamheten.
Styrelsen fastställer våra strategier och mål samt
tar beslut vid bland annat större investeringar och
verksamhetsförändringar. Styrelseordföranden
leder och ansvarar för att styrelsens arbete är väl
organiserat och bedrivs effektivt.
Vår styrelse ska enligt bolagsordningen bestå
av minst tre och högst tio ledamöter utan
suppleanter. Styrelsen består för närvarande av
åtta ledamöter:
Mia Brunell Livfors (ordförande),
Stina Andersson,
Gunnel Duveblad,
Thomas Ekman
Johan Fant,
Tomas Franzén,
Morten Strand, och
Dolph Westerbos.
Under verksamhetsåret 2022/23 uppfyllde vår
styrelse Kodens oberoendekrav. Kraven innebär
att majoriteten av de stämmovalda ledamöterna
ska vara oberoende i förhållande till bolaget och
bolagsledningen. Dessutom ska minst två av dessa
även vara oberoende i förhållande till bolagets större
aktieägare. Våra styrelseledamöters beroenden
framgår av presentationen av styrelsen på sida 73.
Styrelsen har antagit en arbetsordning som
reglerar styrelsens arbetsformer och uppgifter,
samt en VD-instruktion, inklusive instruktioner för
finansiell rapportering. Styrelsen har därutöver
antagit styrdokument för väsentliga delar av
verksamheten som till exempel informationsgivning
och en uppförande kod. Samtliga väsentliga
styrdokument utvärderas vid behov och minst en
gång vartannat år.
Inom styrelsen finns ingen särskild arbetsfördelning
utöver den som följer av att vissa frågor bereds
i utskott. Vi har inrättat ett revisionsutskott och
ett ersättningsutskott. Utskottens ledamöter
utses årligen och arbetet regleras av de årligen
fastställda utskottsinstruktionerna. Utskotten har
en beredande och handläggande roll. De frågor som
behandlats vid utskottens möten protokollförs och
rapporteras vid efterföljande styrelsemöte.
Utvärdering av styrelsens arbete
Varje år utrderas styrelsens och VD:s arbete.
Det sker genom en systematisk och strukturerad
process. Syftet är att få fram ett bra underlag
för styrelsens egen utveckling avseende bland
annat arbetsformer och effektivitet samt att ge
valberedningen ett underlag för nominerings-
arbetet. Styrelseordföranden ansvarar för
utvärderingen.
För verksamhetsåret 2022/23 genomfördes
den årliga utrderingen med hjälp av ett
utvärderingsverktyg som tagits fram av en extern
part. När resultatet var klart rapporterades och
diskuterades det i styrelsen. Undersökningen
fokuserade på hur styrelsearbetet fungerar,
styrelsens engagemang och kompetens.
Resultatet av utvärderingen har presenterats för
valberedningen.
Precis som tidigare år bemdes styrelsearbetet
fungera mycket bra. Ledamöterna anses bidra
på ett konstruktivt sätt till såväl den strategiska
diskussionen som styrningen av bolaget.
Diskussionerna präglas av öppenhet och dialogen
mellan styrelse och ledning uppfattas som god.
Styrelsen utvärderas också av valberedningen.
Valberedningen har haft möten med styrelse-
ledamöter och VD för att därigenom kunna
ställa frågor till de enskilda ledamöterna om hur
styrelsens arbete fungerar.
Ersättningar till styrelsen
De ersättningar och arvoden som godkändes av
årsstämman 2021/22 samt styrelseledamöternas
mötesnärvaro för verksamhetsåret 2022/23
framgår av presentationen av styrelsen på sida
72 samt i Not 7. Styrelsens ledamöter har inte rätt
till några förmåner efter att deras uppdrag som
styrelseledamöter har upphört.
Första kvartalet
Bokslutskommuniké
Års- och hållbar-
hetsredovisning
Fjärde kvartalet
Uppföljning av strategi
(inklusive hållbarhet) och
risker
Tredje delårs rapporten*
Budget och
ekonomiska utsikter
Utvärdering av
styrelsens arbete
Andra kvartalet
Konstituerande
styrelsemöte
Första delårs-
rapporten*
Väsentliga
styrdokument
(vartannat år)
Tredje kvartalet
Andra delårs rapporten*
Strategidag
Q1
Q3 Q2
Q4
Sep
Okt
Nov
Dec
Jan
FebMar
Apr
Maj
Jun
Jul
Aug
Styrelsens årskalender
* Delårsrapporterna innehåller även hållbarhetsinformation.
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
72 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Styrelsens utskott
6. Revisionsutskott
Revisionsutskottets huvudsakliga uppgift är
att kvalitetssäkra vår finansiella rapportering
respektive vår hållbarhetsrapportering,
riskhantering och effektivitet i den interna
kontrollen och regelefterlevnaden.
Utskottet består för närvarande av tre ledamöter:
Johan Fant (ordförande), Gunnel Duveblad och
Morten Strand. Under verksamhetsåret 2022/23
Styrelsens sammansättning samt närvaro under 2022/23
ll utskottet sju protokollförda möten. Vår VD,
CFO, externa revisor och representanter från
organisationens specialistfunktioner föredrar vid
utskottsmöten.
Arbetet i revisionsutskottet har framförallt
fokuserat på övervakning av förbättringar
avseende finansiell rapportering och finansiella
processer, med speciellt fokus på identifiering
av risker och utvärdering av den interna
kontrollmiljön samt uppföljning av resultatet av de
externa revisorernas granskning.
Granskning av bolagets finansiella rapporter,
genomgång av väsentliga risker i verksamheten,
genomgång och uppdatering av intern
kontroll samt uppföljning av inrapporterade
visselblåsarärenden har varit stående punkter
på dagordningen. Under verksamhetsåret
har revisionsutskottet dessutom följt
utvecklingen av väsentliga finansiella nyckeltal i
förhållande till kreditavtalet, granskat den årliga
nedskrivningsprövningen av goodwill, diskuterat
ny finansiering och de externa revisorernas
revisionsplaner samt utvärderat revisorernas
oberoende.
7. Ersättningsutskott
Ersättningsutskottets huvudsakliga uppgift är
att granska och ge styrelsen rekommendationer
beträffande principerna för ersättning till
ledande befattningshavare och långsiktiga
incitamentsprogram.
Utskottet består för närvarande av tre
ledamöter: Mia Brunell Livfors (ordförande),
Dolph Westerbos och Tomas Franzén. Under
verksamhetsåret 2022/23 höll utskottet ett
protokollfört möte och arbetet har främst rört
ersättning till VD och ledande befattningshavare
(innefattande långsiktigt incitamentsprogram),
struktur för målformulering, finansiella mål samt
resultatstyrningsmodell.
Vår VD och CFO deltar vid utskottsmöten.
De deltar dock inte i de punkter på agendan
där utskottet behandlar ersättning till VD
respektive CFO.
* Totalt arvode inkluderar arvode för utskottsarbete, vilket fastslldes av årssmman i december 2022. I tilgg till ovan angivna arvoden har det för
varje fysiskt styrelsete som hållits i Sverige utgått ett mötesarvode om 20 000 kronor till varje ledamot boende i Europa men utanför Norden.
** Gregor Bieler avböjde omval och avgick från styrelsen efter årsstämman i december 2022.
*** Thomas Ekman blev invald i styrelsen vid årsstämman i december 2022.
Befattning Närvaro
Styrelseledamot Styrelse Revisionsutskott Ersättnings utskott Styrelse möten
Revisions-
utskotts möten
Ersättnings-
utskotts möten
Totalt arvode,
SEK*
Oberoende i
förhållande till
bolaget
Oberoende i
förhållande till
bolagets huvudägare
Mia BrunellLivfors Ordförande - Ordförande 19/19 - 1/1 793 000 Ja Nej
Stina Andersson Ledamot - - 18/19 - - 420 000 Ja Ja
GregorBieler** Ledamot - - 2/4 - - - Ja Ja
Gunnel Duveblad Ledamot Ledamot - 19/19 6/7 - 498 000 Ja Ja
Thomas Ekman*** Ledamot - - 15/15 - - 315 000 Nej Nej
Johan Fant Ledamot Ordförande - 19/19 7/7 - 562 000 Ja Nej
Tomas Franzén Ledamot - Ledamot 19/19 - 1/1 462 000 Ja Nej
Morten Strand Ledamot Ledamot - 18/19 6/7 - 498 000 Ja Ja
Dolph Westerbos Ledamot - Ledamot 14/19 - 1/1 462 000 Ja Ja
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
73 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Vår styrelse
Mia Brunell Livfors
Styrelseordförande
Stina Andersson
Styrelseledamot
Gunnel Duveblad
Styrelseledamot
Thomas Ekman
Styrelseledamot
Johan Fant
Styrelseledamot
Tomas Franzén
Styrelseledamot
Morten Strand
Styrelseledamot
Dolph Westerbos
Styrelseledamot
Född 1965 1983 1955 1969 1959 1962 1965 1964
Invald 2016, styrelseordförande
sedan 2017.
2020 2016 2022 2016 2013 2017 2021
Utbildning Ekonomistudier vid
Stockholms universitet.
Civilekonomexamen
från Handelshögskolan i
Stockholm med inriktning
finansiell ekonomi, CEMS
Master i International
Management från HHS och
HEC i Paris.
Systemvetarstudier vid
Umeå universitet.
Magisterexamen i ekonomi
från Stockholms universitet.
Civilekonomexamen
från Handelshögskolan i
Stockholm.
Civilingenjörsutbildning
inom industriell ekonomi
från Linköping universitet.
Kandidatexamen i
Business and Information
Management från University
of San Francisco, USA.
Magisterexamen i
Management från
Stanford Graduate School
of Business, USA, och
kandidatexamen i Business
Administration från Hotel
Management School
Maastricht, Nederländerna.
Övriga nuvarande
befattningar
Styrelseordförande i Axfood.
Styrelseledamot i Axel
Johnson, Axfood, Efva Attling
Stockholm och Eutelsat
Communications SA.
Partner på Norvestor.
Styrelseledamot i Veni
Energy Group.
Styrelseordförande i bland
annat Team Olivia och Ruter
Dam Chefsutveckling.
VD för Axel Johnson.
Styrelseordförande i Axel
Johnson International,
Martin & Servera och AxSol.
Styrelseledamot i Axfood
och Novax.
VD för AltoCumulus.
Styrelseordförande
i Perlavita och
Frantzén Productions.
Styrelseledamot i bland
annat AltoCumulus Asset
Management, AltoCumulus
Investment, Perituskliniken
och Axfast.
Styrelseordförande i bland
annat Bonnier News Group,
Elajo Invest, TietoEVRY
Corporation och Sappa
Holding. Styrelseledamot i
bland annat Axel Johnson,
Martin & Servera och
Thunderful Group.
Vice styrelseordförande
i ABAX Group AS och
ABAX Invest AS. Styrelse-
ordförande i EMHA Holding
AS. Styrelseledamot i ABAX
AS. Senior Industry Advisor
på Nordic Capital.
VD för Staple Solutions B.V.
Tidigare befattningar VD för Axel Johnson
och Kinnevik. Styrelse-
ordförande i Novax och
Axel Johnson International.
Styrelseledamot i bland
annat Martin & Servera,
AxSol, Kicks, Stena, Svensk
Handel och Mekonomen.
VD för Bonnier Group.
Styrelseordförande i Åhléns
och AxSol. Styrelseledamot
i bland annat Axfood, Röko,
Kicks Kosmetikkedjan,
Axel Johnson International
och Novax. COO på Axel
Johnson. Strategi- och
affärsutvecklingschef på
Tele2. Investeringsdirektör
och strategichef på
Kinnevik. Management-
konsult på McKinsey.
Styrelseordförande i
Global Scanning A/S
och HiQ International.
Styrelseledamot i bland
annat Kindred Groupl plc,
PostNord och Sweco.
VD för Dustin, Cabonline
Group och Tele2 Sverige.
Styrelseledamot i
KICKS Group, Com Hem,
Sportamore och Pierce
Group.
Styrelseledamot i Novax.
CFO för Axel Johnson, Assa
Abloy och Boliden. Group
Treasurer på Electrolux.
Group Controller på
Ericsson.
VD för Bonnier och
Com Hem.
VD för ABAX Group.
Styrelseledamot och VD
r Cint. Styrelseledamot i
Teamleader B.V. och CXM
B.V. Operativ chef på Visma
Software International AS.
VD för Westcon Group.
Styrelseordförande i
Teleplan International N.V.
Styrelseledamot i Ammeraal
Beltech Holding B.V. och
the Global Technology
Distribution Council.
Aktieinnehav per
31 augusti 2023
- - 2 666 aktier. 74 083 aktier och 218 926
teckningsoptioner
2
.
- 67 300 aktier. - 1 434 aktier.
Oberoende Oberoende i förhållande
till bolaget och bolags-
ledningen. Ej oberoende
i förhållande till srre
aktieägare.
Oberoende i förhållande
till bolaget och bolags-
ledningen. Oberoende
i förhållande till srre
aktieägare.
Oberoende i förhållande
till bolaget och bolags-
ledningen. Oberoende
i förhållande till srre
aktieägare.
Ej oberoende i förhållande
till bolaget och bolags-
ledningen. Ej oberoende
i förhållande till srre
aktieägare.
Oberoende i förhållande
till bolaget och bolags-
ledningen. Ej oberoende
i förhållande till srre
aktieägare.
Oberoende i förhållande
till bolaget och bolags-
ledningen. Ej oberoende
i förhållande till srre
aktieägare.
Oberoende i förhållande
till bolaget och bolags-
ledningen. Oberoende
i förhållande till srre
aktieägare.
Oberoende i förhållande
till bolaget och bolags-
ledningen. Oberoende
i förhållande till srre
aktieägare.
2
Optionsinnehavet hänrs till LTI 2021 och LTI 2022, då han vid tidpunkten för implementeringen av dessa program var Dustins VD och koncernchef.
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
74 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
8. Regelverk och styrdokument
De regelverk och styrdokument som utgör ramen
för hur vi bedriver vår verksamhet är både externa
och interna.
Externa regler
Eftersom vi är ett svenskt publikt aktiebolag som
är noterat på Nasdaq Stockholm är vi skyldiga
att följa ett antal lagar och EU-regleringar, såsom
den svenska aktiebolagslagen, och ett antal
självregleringar, såsom Nasdaqs regelverk för
aktieemittenter på huvudmarknaden och Koden.
Bolagsordningen fastställs av våra aktieägare
på bolagsstämma och innehållet är i stort styrt
av den svenska aktiebolagslagen. Syftet är att
externa intressenter enkelt ska kunna ta del av, och
jämföra information om antalet aktier, gränserna
för vårt aktiekapital och annan grundläggande
information.
Avvikelser från Koden, Nasdaqs regelverk
för aktieemittenter på huvudmarknaden eller
god sed på aktiemarknaden
Vi har under verksamhetsåret 2022/23 inte
brutit mot eller avvikit från Nasdaqs regelverk för
aktieemittenter på huvudmarknaden, Koden eller
god sed på aktiemarknaden.
Vi har inte haft någon överträdelse vare sig av
Nasdaqs regelverk för aktieemittenter på huvud-
marknaden eller av god sed på aktiemarknaden.
Styrelsens och styrelseutskottens
arbetsordningar, VD-instruktionen och
instruktionen för finansiell rapportering antas
av styrelsen i samband med det konstituerande
mötet efter årsstämman. Syftet med dessa
styrdokument är att fördela ansvaret mellan
styrelsen, styrelsens utskott, VD och i viss mån
koncernledningen.
Andra mycket viktiga komponenter för vår
interna styrning är vår vision, strategi och
affärsplan. Vi har en strukturerad strategi-
och affärsplaneringsprocess där målsättning
och resurstilldelning för såväl koncernen som
respektive affärsområde och koncernfunktion
sätts. För att säkerställa att hela verksamheten
gör rätt prioriteringar för att nå uppsatta mål
och forttter att arbeta enligt vår strategi,
genomför vi en regelbunden affärsuppföljning
med rapportering av utveckling och KPI:er.
Rapportering av hållbarhetsdata är integrerad
med den finansiella rapporteringen. Se sidorna
4 och 1723 för mer information om vision, våra
värderingar och vårt löfte samt strategi och mål.
En annan viktig del i styrningen är våra policyer
och instruktioner, såsom uppförandekoden
samt ansvars- och befogenhetsstrukturer som
innehåller koncerngemensamma regler för
verksamheten.
Interna regler
Vi har ett antal interna styrdokument som
kompletterar de externa reglerna och tillsammans
utgör ramarna för vår verksamhet. De interna
styrdokumenten delas in i olika nivåer beroende
på var beslut fattas och vilka som styrdokumentet
riktar sig mot.
Bolags-
ordning
Vision, strategi och afrsplan
Policyer och instruktioner
Värderingar
Styrelsens och
styrelseutskottens
arbetsordningar
Våra policyer
Vi har antagit sju policyer, som alla har olika
fokusområden.
Uppförandekod
Vår uppförandekod inkluderar våra värderingar
och afrsprinciper och beskriver vårt
åtagande att göra afrer på ett ansvarsfullt,
effektivt och transparent sätt. Policyn ska
vara vägledande i vår vardag och integreras
i processer, metoder, beslut och aktiviteter.
Policyn innehåller vägledning inom områdena
ansvarsfullt verksamhetsdrivande, miljö,
social jämlikhet, mänskliga rättigheter och
antikorruption.
Uppförandekod för leverantörer
Precis som vi ställer krav på våra ansllda i
vår uppförandekod förväntar vi oss att våra
leverantörer, inklusive underleverantörer,
tillverkare och alla andra affärspartners som
är en del av våra produkter, tjänster och
lösningar, anpassar sin verksamhet i enlighet
med principerna i vår uppförandekod och
uppförandekoden för leverantörer. För oss är
det ett kriterium, både när vi bygger nya och
upprätthåller existerande affärsrelationer.
Kommunikationspolicy
Välfungerande kommunikation är avgörande för
oss och för att säkerställa att vi kan tillhandahål-
la korrekt, relevant, tydlig, faktabaserad, trans-
parent och tillförlitlig kommunikation till externa
intressenter och medarbetare har vi antagit en
kommunikationspolicy som beskriver principer-
na för kommunikation mellan våra medarbetare
och mellan oss och våra externa intressenter.
Kommunikationspolicyn stöds även av ett antal
underliggande instruktioner.
Insiderpolicy
För att säkra ett fortsatt förtroende från
allmänheten och aktiemarknaden har vi antagit
en insiderpolicy som beskriver principerna
för handel i vår aktie samt hur vi ska hantera
insiderinformation.
Informationssäkerhetspolicy
Syftet med vår informationssäkerhetspolicy
är att skydda vår information och
informationsflöden från att komma i orätta
händer, förändras eller förstöras på ett
otillåtet sätt. Målet är även att skydda
våra medarbetares och våra kunders
integritet, vilket framgår närmare av vårt
dataskyddsarbete som beskrivs på sida 79.
Riskhanteringspolicy
Risktagande är en naturlig del i all
affärsverksamhet och krävs för finansiell
tillväxt. För att vårt sammantagna risktagande
ska kunna kontrolleras och för att vi ska kunna
hantera risker på ett effektivt sätt har vi
antagit en riskhanteringspolicy som beskriver
principerna för vårt arbete med risker och
riskhantering.
Policy för finansiell styrning
För att uppnå en transparent, samman-
hängande och korrekt finansiell rapportering,
en proaktiv riskhantering och ständig
förbättring av våra finansiella processer har vi
antagit en policy för finansiell styrning som ger
oss ett ramverk för att vidta lämpliga åtgärder
med hänsyn till vår finansiella situation och
affärsstrategi.
Efterlevnad
Alla våra medarbetare har ett personligt
ansvar att följa våra externa och interna regler
vilket innefattar att handla i enlighet med våra
värderingar, policyer och instruktioner.
Våra medarbetare ska genomgå en webb-
utbildning vartannat år. Webbutbildningen riktar
sig mot samtliga anställda och i samband med
den bekräftar de anställda att de åtar sig att följa
vår uppförandekod. Under verksamhetsåret har
vi genomfört en uppföljning för medarbetare som
inte genomförde webbutbildningen förra året. Vid
slutet av verksamhetsåret hade 92,7 procent av
våra aktiva medarbetare genomfört utbildningen.
Våra medarbetare uppmuntras att anmäla
missförhållanden och misstänkta överträdelser
till sin närmaste chef, skyddsombud,
koncernledningen eller vår chefsjurist. Det
finns även ett visselbsarsystem som ger
våra anställda möjlighet att anonymt kontakta
ordrande i revisionsutskottet. Systemet är
ett säkert webbaserat rapporteringssystem.
Funktionen leds av ordförande i revisions-
utskottet. Visselblåsartjänsten innehåller tydliga
rutiner och processer för hur anmälda ärenden
ska hanteras. Under 2022/23 registrerades ett
visselblåsarärende som har utretts. Utredningen
i det aktuella ärendet visade inte på några grövre
oegentligheter och har avslutats.
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
75 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
9. Våra värderingar
Våra värderingar utgör hjärtat i vår kultur och
identitet. Tillsammans med våra affärsprinciper
vägleder de oss i vårt dagliga arbete. Våra
värderingar är keep it simple, strive to improve,
challenge all costs, live up to promises och
win as a team. Dessa värderingar skapar goda
förutttningar för att våra medarbetare ska vara
engagerade. Engagerade medarbetare säkerställer
i sin tur att vi har en välfungerande bolagsstyrning
och hantering av risker.
utbildning i samband med att vi förvärvar bolag
och diskuterar dessa frågor tillsammans med
våra strategiska partners.
Vi har nolltolerans mot alla former av mutor
Vi varken erbjuder, ger, ber om, accepterar eller
tar emot någon form av muta eller otillrlig
förn, oavsett om det sker direkt eller via
mellanhänder.
Vi är försiktiga när vi ger och tar emot gåvor
och gästfrihet
Vi ser till att företagspresenter, betalningar och
gästfrihet alltid gynnar ett tydligt affärssyfte,
redovisas öppet, har ett rimligt värde och är
anpassat för typen av affärsförbindelse.
Vi varken ger eller tar emot gåvor eller andra
erttningar om det kan uppfattas som att
syftet är att otillbörligt påverka ett affärsbeslut.
Vi erbjuder eller accepterar inte heller några
kontanta medel eller motsvarande som gåvor.
Vi agerar i Dustins bästa intresse
Vi agerar alltid i Dustins bästa intresse. Vi
undviker alla aktiviteter som kan leda till eller
antyda en konflikt mellan en medarbetares
personliga intresse och vår affärsverksamhet.
Vi undviker även andra aktiviteter där det
är tveksamt om medarbetaren kan utföra
arbetsuppgifterna.
Vi konkurrerar på ett rättvist sätt
Vi konkurrerar på ett rättvist och hederligt
tt. Vi ska inte utbyta information eller
ingå avtal eller överenskommelser med
konkurrenter, kunder eller leverantörer på ett
sätt som otillbörligt påverkar marknaden eller
utgången av ett anbudsförfarande i strid med
konkurrenslagstiftningen.
Våra fokusområden
Vi har identifierat ett antal fokusområden där
vi oftast ställs inför affärsetiska dilemman.
Våra fokusområden är:
Säljtävlingar och andra incitament för säljare,
Sponsrade events, både event vi själva
genomr och event som vi bjuds in till,
Gåvor, främst från våra tillverkare och
distributörer, men även från andra
samarbetspartners, och
Intressekonflikter, både vid anställning
och anlitande av konsulter och
tjänsteleverantörer.
För att stötta medarbetare inom våra
fokusområden finns särskilt utbildade anställda
som granskar inbjudningar och upplägg samt
kan fungera som bollplank.
Vårt arbete kring affärsetik
Vårt aktiva arbete med affärsetik är något
som vi ser som centralt för att skapa ett högt
förtroende hos våra intressenter. För att avgöra
vad som är mest relevant för oss genomr vi
årliga riskutvärderingar i samtliga affärsområden
och koncernfunktioner. Vid behov håller vi även
separata riskdiskussioner med utvalda anställda i
särskilt utsatta delar av organisationen.
Vi har antagit affärsetiska riktlinjer som gäller
för samtliga anställda. Våra fokusområden lyfts
upp i vår uppförandekod och är en del i den
obligatoriska webbaserade utbildningen för alla
anställda. Antalet anställda som har genomfört
webbutbildningen följs upp och redovisas
externt. Som komplement till webbutbildningen
genomförs även klassrumsundervisning för de
medarbetargrupper som är mest exponerade
mot affärsetiska dilemman. Arbetsgrupper
eller den enskilda medarbetaren kan även lära
sig mer om affärsetiska dilemman genom en
digital plattform som vi kallar ”Dilemma Games”.
Dilemma Games består av en uppsättning
dilemman baserade på risksituationer som
användaren tränar på att hantera.
För att säkerställa att alla anställda har god
kännedom om våra affärsetiska riktlinjer
och hur vi bedömer frågor introduceras alla
nyanställda till vårt affärsetiska arbete i samband
med introduktionsdagar. Vi genomför också
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
76 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
11. Koncernledning
Vår VD leder koncernledningens arbete och fattar
beslut angående verksamheten i samråd med
andra ledande befattningshavare i koncernen.
Koncernledningen bestod vid utgången av
verksamhetsåret 2022/23 av sju personer där
varje medlem (förutom vår VD) ansvarar för ett av
våra affärsområden eller koncernfunktioner.
Koncernledningsmöten hålls minst varannan
vecka och därutöver vid behov. Mötena är främst
inriktade på strategisk och operativ uppföljning
och utveckling samt resultatuppföljning. Utöver
dessa möten sker ett nära dagligt samarbete
inom ledningen. Presentation av medlemmarna i
koncernledningen finns på sida 78.
CEO
Johan Karlsson
EVP People & Culture
Jenny Ring
EVP LCP
Michael Haagen Petersen
CFO & EVP
Group Commercial Functions
Johan Ryrberg (tf)
EVP Marketing & Communication
Stephanie Forsblom
COO
Alexandra Fürst
EVP SMB
Rebecca Tallmark
10. VD
Vår VD ansvarar för den löpande förvaltningen
och dagliga driften. Arbetsfördelningen mellan
styrelsen och VD anges i arbetsordningen för
styrelsen och i VD-instruktionen.
Vår VD rapporterar till styrelsen och säkerställer
att styrelsen får den information som krävs för
att kunna fatta väl underbyggda beslut. VD ska
hålla styrelsen kontinuerligt informerad om
utvecklingen av vår verksamhet, omsättningens
utveckling, vårt resultat och ekonomiska ställning,
likviditetsprognos, viktigare affärshändelser
samt varje annan händelse, omständighet eller
förhållande som kan antas vara av väsentlig
betydelse för verksamheten.
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
77 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Ersättningar till ledande befattningshavare
En framgångsrik implementering av vår
affärsstrategi och tillvaratagandet av våra
långsiktiga intressen, inklusive hållbarhet,
föruttter att vi kan rekrytera och bella
kvalificerade medarbetare med rätt
kompetens. För att göra det krävs att vi kan
erbjuda konkurrenskraftiga ersättningar.
Ersättningsriktlinjerna möjliggör att ledande
befattningshavare kan erbjudas konkurrens-
kraftiga totalersättningar som håller sig inom
ramarna för vad årsstämman har beslutat.
Aktieägarna beslutar om riktlinjer för ersättning
till VD och andra ledande befattningshavare på
årsstämman. Ersättningar till VD och till övriga
medlemmar i koncernledningen beslutas sedan
av styrelsen baserat på rekommendationer från
ersättningsutskottet.
Ersättningar 2022/23
Riktlinjer för ersättning 2022/23
Årsstämman 2019/20 beslutade att anta riktlinjer
för ersättning till ledande befattningshavare som
består av fast lön, kortsiktig rörlig erttning (STI)
som är knuten till av bolaget uppnådda finansiella
mål och individuella prestationsmål, samt
långsiktiga aktiebaserade eller aktierelaterade
incitamentsprogram (LTI), utöver pension och
andra sedvanliga förmåner.
Under särskilda omständigheter kan styrelsen
avvika från riktlinjerna. Styrelsen ska i så fall
redogöra för orsaken till avvikelsen vid nästa
årsstämma. Riktlinjerna återfinns på
www.dustingroup.com/sv/ersattning.
Utfall 2022/23
Under verksamhetsåret 2022/23 har ersättningen
till koncernledningen bestt av fast lön, kortsiktig
rörlig ersättning om 30–60 procent av den fasta
lönen, långsiktigt incitamentsprogram samt
pension och andra sedvanliga förmåner. Den rörliga
lönen är kopplad till bolagets finansiella mål och
individuella prestationsmål.
Den totala ersättningen till koncernledningen
uppgick till 44,3 miljoner kronor under
verksamhets året 2022/23 och redovisas mer
utrligt i Not 7.
Nuvarande riktlinjer som beslutades på års-
stämman den 14 december 2020 har följts och
samtliga beslutade ersättningar håller sig inom
ovan angivna riktlinjer. För ytterligare information
hänvisas till Dustins ersättningsrapport 2022/23
som finns tillnglig på sidorna 119–122 samt på
Dustins hemsida, www.dustingroup.com.
Långsiktigt incitamentsprogram
Styrelsen utrderar på årlig basis om ett
lång siktigt incitamentsprogram ska föreslås
årsstämman eller inte. Vi har tre utestående
incitaments program; LTI 2021, LTI 2022 och
PSP 2023. Inget av programmen inkluderar
styrelseledamöterna
3
.
Vid årsstämman den 15 december 2022 beslutades
det att införa ett nytt incitamentsprogram för
koncern ledningen och andra nyckelpersoner inom
Dustin (PSP 2023). Programmet omfattar högst
825 000 stamaktier i Dustin. Inom ramen för PSP
2023 tilldelas deltagarna prestationsaktierätter
som berättigar deltagarna att erhålla stamaktier
i Dustin efter en treårig intjänandeperiod.
Intjänandet av prestationsaktierätterna och
således rätten att erhålla Dustinaktier beror på
graden av uppfyllande av ett antal prestations-
villkor. Deltagande i programmet föruttter att de
anställda investerar i stamaktier i Dustin och att
dessa aktier allokeras till PSP 2023.
För ytterligare information, se Not 7.
Ytterligare information
Mer information om fast och rörlig erttning finns
på vår hemsida, i ersättningsrapporten, kallelsen till
årsstämman samt i Not 7.
Styrelseledamoten Thomas Ekman omfattas dock av LTI 2021 och LTI 2022, då han vid
tidpunkten för implementeringen av dessa program var Dustins VD och koncernchef.
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Johan Karlsson Johan Ryrberg Alexandra Fürst Jenny Ring Michael Haagen Petersen Rebecca Tallmark Stephanie Forsblom
Titel VD och koncernchef. CFO (tf). COO. EVP People, Culture &
Sustainability.
EVP Large Corporate & Public. EVP SMB. EVP Marketing & Communication.
Född 1965 1959 1973 1978 1971 1976 1983
Dustin sedan 2009 2023 2019 2015 2008 2017 2016
Utbildning Civilekonomexamen från
Handelshögskolan vid Göteborgs
universitet.
Civilekonomexamen från
Handelshögskolan Stockholm.
Industriell ekonomi, Linköping
tekniska högskola.
Kandidatexamen i ekonomi, Stock-
holms universitet.
Kandidatexamen i ekonomi från
Handelshögskolan i Århus.
Civilekonomexamen från
Handelshögskolan i Stockholm.
Civilingenjör från Helsingfors
tekniska universitet och civil-
ekonom från Hanken School
of Economics and Business
Administration i Helsingfors.
Övriga
uppdrag
Styrelseledamot i Adlibris, Kontext
Agency of Scandinavia och
Permascand Top Holding.
Styrelseledamot i QleanAir och
DHS Venture Partners.
Styrelseledamot i Polarcape och
Ngenic.
Styrelseledamot i SignMax. - - Styrelseledamot i Super Voucher.
Tidigare
befattningar
CFO på Dustin, Regional Finance
Director på Tech Data samt CFO
på ACO Hud Nordic.
CFO på Kry, tf CFO på ROL Group,
Perstorp Group och Cabonline
Group. CFO på Ovako och Camfil
Group.
COO Nordic på Dustin, CIO på
Dustin, EVP Business Development
& IT på Wasa Kredit samt VP
Financial Services Sweden
Tieto.
VP Operations på Dustin, EVP
Supply Chain på Dustin. Sales
Director på GE Money Bank och
Customer Sales Manager på GE
Money Bank.
Sales Manager på thy:data A/S.
Market Manager på Logica A/S.
Chef över strategi och
verksamhetsutveckling
på Systembolaget,
affärsområdesansvarig Finance
och M&A på Axel Johnson
International samt konsult
McKinsey.
VP Corporate Responsibility,
Communication & Brand på Dustin,
Head of Corporate Responsibility
på Dustin samt Supply Chain
Sustainability Manager på
Microsoft Corporation.
Innehav per
31 augusti 2023
379 052 aktier och
175 140 teckningsoptioner.
- 2 333 aktier och
67 113 teckningsoptioner.
12 465 aktier och
43 785 teckningsoptioner.
75 000 aktier och
87 570 teckningsoptioner.
48 044 aktier och
87 570 teckningsoptioner.
56 884 teckningsoptioner.
Vår koncernledning
1
1
Under räkenskapsåret ingick även Thomas Ekman (VD och koncernchef), Martin Lindecrantz (EVP HR & Sustainability)
och Angelo Bul (EVP LCP Benelux) i koncernledningen. I juni 2023 meddelades att Julia Lagerqvist kommer att tilltda
som ny CFO den 11 december 2023 och därmed efterträda tf CFO Johan Ryrberg.
78 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
79 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Vårt dataskyddsprogram
Vi är fast beslutna att behandla personuppgifter
på ett ansvarsfullt sätt och i linje med gällande
regleringar och våra intressenters förväntningar.
Vi vill möjligra för våra kunder att vara i
framkant och lyckas med sin verksamhet. För
att göra det måste vi se till att våra kunder
anförtror oss med deras personuppgifter.
Detta bland annat för att vi ska kunna utveckla
relevanta erbjudanden. Dessutom vill vi hjälpa
våra kunder att lyckas i sin roll som ansvarig för
personuppgiftsbehandling.
Sedan augusti 2018 driver vi ett strukturerat
dataskyddsprogram som leds av vår chefsjurist.
Vår chefsjurist är även ordförande i styrgruppen
för dataskyddsprogrammet som sammanträder
på kvartalsbasis. Vi har ock, på frivillig basis,
utsett ett dataskyddsombud, Caroline Olstedt
Carlström, degare på Cirio Advokatbyrå. Varje
kvartal avlämnar vårt dataskyddsombud en
rapport som presenteras för styrgruppen och på
årlig basis rapporterar hon även till styrelsen.
För att säkerställa att alla anställda har en
grundläggande kunskap inom dataskydd
har vi en webbaserad utbildning som ska
genomras en gång per år. Vi har även ett
ambassadörsnätverk som består av medarbetare
från våra olika marknader och representerar
alla affärsområden och koncernfunktioner.
Genom ambassadörsnätverket kan vi på
ett ändamålsenligt sätt nå ut med relevant
information och utbildning som anpassats efter
mottagarna.
Även om ansvaret för dataskyddsfrågorna är
en del av varje ansllds uppdrag har vi tillsatt
en förvaltningsorganisation, vårt Data Privacy
Team. Teamets ansvar är bland annat att:
stötta verksamheten i dataskyddsfrågor,
säkerställa att vi lever upp till individers
rättigheter,
säkerställa att vi upprätthåller ett korrekt
register över personuppgiftsbehandlingar,
inklusive dokumentation av legal grund,
tillse att vi genomför risk- och konsekvens-
analyser där så behövs, och
tillse att utbildningar tas fram och genomförs.
Förutom vårt dedikerade Data Privacy Team
är det flera olika funktioner som spelar en
viktig roll i arbetet med dataskyddsfrågor,
bland annat informationssäkerhet, inköp och
tjänsteutveckling. Dessutom är riskhantering
en naturlig del av dataskyddsarbetet
och i det avseendet följer vi vår generella
riskhanteringspolicy. För att säkerställa att vi
följer och ständigt förbättrar våra processer
och rutiner avseende våra största risker har
vi implementerat dataskyddskontroller som
genomrs i enlighet med ett av styrgruppen
beslutat ramverk.
12. Intern kontroll över finansiell
och hållbarhetsrapportering
Intern kontroll över finansiell och
hållbarhetsrapportering är en central komponent i
vår bolagsstyrning. Vår process för intern kontroll
är baserad på ramverket för internkontroll utgivet
av COSO och har anpassats till vår verksamhet.
Ramverket består av följande fem komponenter:
kontrollmiljö,
riskbedömning,
kontrollaktiviteter,
information och kommunikation, och
uppföljning.
Vår styrelse har det övergripande ansvaret
för finansiell och hållbarhetsrapportering.
Övervakning av effektiviteten i vår interna
kontroll och riskhantering hanteras främst av
revisionsutskottet.
Vi har en funktion för internkontroll med syfte
att stödja revisionsutskottet och ledningen
att upprätthålla en god intern kontrollmiljö.
Funktionen rapporterar till revisionsutskottet.
Kontrollmiljö
Kontrollmiljön utgör grunden för den interna
kontrollen. En viktig del är att beslutsgar,
befogenheter och ansvar är tydligt definierade
och kommunicerade inom vår koncern. Styrelsen
har antagit grundläggande interna styrdokument
som arbetsordningar för styrelse och utskott
samt VD-instruktion. Dessutom finns en koncern-
övergripande delegationsordning där ansvar och
befogenheter för olika nivåer och funktioner inom
koncernen framgår.
En annan viktig del är att upptthålla en hög etisk
standard genom etablering av värderingar och
styrdokument i form av policyer, instruktioner och
rutiner.
Vår funktion för intern kontroll arbetar med att
utveckla, förbättra och säkra koncernens ramverk
för den interna kontrollmiljön. Syftet är att
upprätthålla ett ramverk som är ändamålsenligt
och effektivt samt möjliggör tillförlitliga finansiella
och hållbarhetsrapporter.
Riskbedömning
Vid riskbedömningen identifierar och utvärderar
vi de mest väsentliga riskerna som påverkar den
interna kontrollen inom koncernen. Bedömningen
utgör underlag för hur riskerna ska hanteras
genom olika kontroller. Riskbedömningen
uppdateras regelbundet och resultatet rapporteras
till revisionsutskottet.
Kontrollaktiviteter
Kontrollaktiviteterna är definierade i ett koncern-
övergripande ramverk för intern kontroll uppdelad
på koncernens viktigaste processer relaterade
till finansiell och hållbarhetsrapportering. De
mest väsentliga riskerna från riskbedömningen
hanteras genom kontrollaktiviteterna. Kontrollerna
ska säkerställa såväl effektivitet i koncernens
processer som en god intern kontroll.
Varje kontroll har en utsedd kontrolgare som
löpande utvärderar om kontrollen täcker den
identifierade risken samt utförandet av kontrollen.
Exempel på kontrollaktiviteter är kontroll av
behörigt godkännande av affärstransaktioner,
kontoavstämningar, analys av resultatposter samt
kontroll av ansvarsfördelning i beslutsprocesser.
Information och kommunikation
De interna styrdokumenten finns tillgängliga
på vårt intranät. Vi ser även till att berörda
medarbetare i nyrrvade bolag kan ta del
av styrdokument relevanta för redovisning och
finansiell rapportering i en elektronisk handbok. Vi
reviderar styrdokumenten minst en gång per år.
Vid revisionsutskottets möten rapporterar vår
funktion för intern kontroll resultatet av sitt arbete
med intern kontroll. Revisionsutskottet rapporterar
i sin tur löpande till styrelsen, främst avseende
observationer, rekommendationer och åtgärder.
Styrelsen får även ta del av revisionsutskottets
protokoll och ordföranden i revisionsutskottet
rapporterar om dess arbete vid det styrelsemöte
som hålls närmast efter utskottets möte.
Den externa finansiella och hållbarhets-
rapporteringen sker i enlighet med relevanta
externa och interna styrinstrument, såsom
koncernens kommunikationspolicy.
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
80 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Utvärdering av en särskild
granskningsfunktion
Dustin har ingen särskild gransknings-
funktion (intern revision). Styrelsen har
prövat frågan och bemt att befintlig
struktur för uppföljning samt de aktiviteter
som utrs inom ramverket för riskhantering
och intern kontroll ger ett tillfredssllande
underlag.
Styrelsen utvärderar årligen behovet av en
särskild granskningsfunktion.
Uppföljning
Vi följer löpande upp effektiviteten i den interna
kontrollmiljön genom självutvärderingar. Eventuella
avvikelser rapporteras till kontrollägaren som
ansvarar för att åtgärda noterade brister.
Utveckling av intern kontroll rapporteras löpande
till revisionsutskottet. Vår revisor rapporterar också
sin bedömning av den interna kontrollmiljön till
revisionsutskottet.
Fokusområden under året
Under verksamhetsåret har vi vidareutvecklat den
interna kontrollmiljön inom hållbarhetsområdet
med fokus på hållbarhetsrapporteringen och dess
bakomliggande processer och kontroller.
Under verksamhetsåret har ett stort fokus varit
att harmonisera Benelux interna kontrollmiljö till
Dustins ramverk. Benelux investerar för närvarande
i ett nytt afrssystem, varpå Dustins ramverk
och integrerade kontrollmiljö kan appliceras och
kontrollmiljön effektiviseras.
Som en följd av Dustins omorganisation under
året uppdateras och kommuniceras den
koncernövergripande delegationsordningen
kontinuerligt.
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Koncernens räkningar
Koncernens resultaträkning 82
Koncernens rapport över totalresultat 82
Koncernens balansräkning 82
Rapport över förändring i koncernens eget kapital 83
Koncernens rapport över kassaflöden 83
Koncernens noter
Not 1 Övergripande redovisningsprinciper 84
Not 2 Väsentliga uppskattningar och bedömningar 84
Not 3 Nettoomsättning och segmentsrapportering 85
Not 4 Kostnader fördelade per kostnadsslag 87
Not 5 Jämförelsestörande poster 87
Not 6 Revisorers arvode och kostnadsersättning 87
Not 7 Antalet anställda, personalomkostnader och
ersättningar till företagsledningen 88
Not 8 Finansiella poster 90
Not 9 Inkomstskatter 91
Not 10 Resultat per aktie 91
Not 11 Goodwill 91
Not 12 Immateriella anläggningstillgångar 92
Not 13 Materiella anläggningstillgångar 94
Not 14 Leasing 94
Not 15 Uppskjuten skatt 96
Not 16 Avsättningar 97
Not 17 Derivatinstrument och säkringsredovisning 97
Not 18 Varulager 98
Not 19 Kundfordringar 98
Not 20 Förutbetalda kostnader och upplupna
intäkter 99
Not 21 Finansiella tillgångar och skulder 99
Not 22 Likvida medel 100
Not 23 Eget kapital 100
Not 24 Upplåning 100
Not 25 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 101
Not 26 Kassaflödesanalys 101
Not 27 Ställda säkerheter och eventualförpliktelser 102
Not 28 Transaktioner med närstående 102
Not 29 Väsentliga händelser efter balansdagen 102
Not 30 Förslag till disposition beträffande
bolagets vinst 102
Moderbolagets räkningar
Moderbolagets resultaträkning 103
Moderbolagets rapport över totalresultat 103
Moderbolagets balansräkning 103
Rapport över förändring i moderbolagets eget kapital 104
Moderbolagets rapport över kassaflöden 104
Moderbolagets noter
Not M1 Moderbolagets redovisningsprinciper 105
Not M2 Uppgift om intäkter och kostnader
inom koncernen 105
Not M3 Antalet anställda, personalomkostnader och
ersättningar till ledande befattningshavare 105
Not M4 Revisionsarvode 105
Not M5 Finansiella poster 105
Not M6 Bokslutsdispositioner 106
Not M7 Inkomstskatter 106
Not M8 Andelar i koncernbolag 106
Not M9 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 107
Not M10 Kassa och bank 107
Not M11 Eget kapital 107
Not M12 Obeskattade reserver 108
Not M13 Upplåning 108
Not M14 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 108
Not M15 Transaktioner med närstående 108
Styrelsens underskrifter 109
Revisionsberättelse 110
Finansiell information
81 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Miljoner kronor Not 22/23 21/22
Nettoomsättning 3 23 577,4 23 600,9
Kostnader för sålda varor och tjänster 4 -20 168,8 -20 143,3
Bruttoresultat 3 408,6 3 457,6
Försäljnings- och administrationskostnader 4, 6, 7 -2 865,3 -2 628,3
Jämförelsestörande poster 5 -73,2 -50,1
Övriga rörelseintäkter 46,5 20,5
Övriga rörelsekostnader -50,1 -41,7
Rörelseresultat 466,6 758,0
Finansiella intäkter och andra liknande resultatposter 8 9,3 1,2
Finansiella kostnader och andra liknande resultatposter 8 -238,7 -129,8
Resultat efter finansiella poster 237,2 629,5
Inkomstskatter 9 -63,2 -151,8
Årets resultat, i sin helhet hänförligt till moderbolagets aktieägare 173,9 477,7
Resultat per aktie före utspädning (SEK) 10 1,54 4,22
Resultat per aktie efter utspädning (SEK) 10 1,54 4,22
Miljoner kronor 22/23 21/22
Årets resultat 173,9 477,7
Övrigt totalresultat:
Poster som kan komma överföras till resultaträkningen
Resultat från omvärdering av derivat redovisat i eget kapital -127,0 27,0
Resultat från säkring av nettoinvestering i utländsk verksamhet -473,0 -225,6
Omräkningsreserv 610,7 330,4
Skatt hänförligt till komponenter i övrigt totalresultat 123,6 40,9
Övrigt totalresultat efter skatt 134,3 172,7
Årets toltalresultat, i sin helhet hänförligt till moderbolagets aktieägare 308,2 650,4
Koncernens resultaträkning
Koncernens rapport
över totalresultat
Miljoner kronor Not 2023-08-31 2022-08-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Goodwill 11 8 746,3 8 097,0
Immateriella tillgångar hänförliga till förvärv 12 607,5 674,9
Övriga immateriella tillgångar 12 434,0 290,7
Materiella anläggningstillgångar 13 119,6 130,0
Nyttjanderättstillgångar 14 483,6 512,5
Uppskjutna skattefordringar 15 96,7 14,5
Derivatinstrument 17, 21 223,8 156,0
Övriga anläggningstillgångar 5,6 9,5
Summa anläggningstillgångar 10 717,1 9 885,0
Omsättningstillgångar
Varulager
18 987,0 1 340,2
Kundfordringar
19, 21 2 690,0 3 165,7
Derivatinstrument
17, 21 0,3 5,7
Skattefordringar
9 76,9 15,7
Övriga fordringar
21 33,9 77,9
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
20 519,8 597,9
Likvida medel
22 1 108,0 766,8
Summa omsättningstillgångar
5 416,0 5 969,9
SUMMA TILLGÅNGAR
16 133,1 15 854,9
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
23
Aktiekapital
565,6 565,6
Övrigt tillskjutet kapital
3 030,5 3 029,5
Reserver
310,0 175,7
Balanserade vinstmedel inkl. årets resultat
1 488,2 1 314,3
Summa eget kapital, i sin helhet hänförligt till moderbolagets
aktieägare
5 394,3 5 085,0
Långfristiga skulder
Övriga avsättningar
16 4,3 3,9
Uppskjutna skatteskulder
15 165,1 238,1
Skulder till kreditinstitut
21, 24 5 146,8 4 734,4
Långfristiga leasingskulder
14 332,4 361,7
Derivatinstrument
17, 21 213,3 92,6
Summa långfristiga skulder
5 861,8 5 430,6
Kortfristiga skulder
Övriga avsättningar
16 0,6 0,8
Skulder till kreditinstitut
21, 24 255,2 7,4
Kortfristiga leasingskulder
14 167,9 171,9
Leverantörsskulder
21, 24 3 072,3 3 790,5
Skatteskulder
9 207,3 120,0
Derivatinstrument
17, 21 114,8 46,1
Övriga kortfristiga skulder
21, 24 343,3 493,0
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
25 715,8 709,4
Summa kortfristiga skulder
4 877,0 5 339,2
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
16 133,1 15 854,9
Koncernens balansräkning
82 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Rapport över förändring
i koncernens eget kapital
Eget kapital hänförligt till moderbolagets ägare
Miljoner kronor
Aktie-
kapital
Övrigt
till skjutet
kapital
Omräknings-
reserv
Säkrings-
reserv
Balanserad
vinst
Summa
eget
kapital
Ingående eget kapital 2022-09-01 565,6 3 029,5 322,9 -147,3 1 314,3 5 085,0
Årets resultat - - - - 173,9 173,9
Övrigt totalresultat
Omräkningsdifferens - - 610,7 - - 610,7
Resultat från omvärdering av derivat
redovisat i eget kapital - - - -127,0 - -127,0
Resultat från säkring av
nettoinvestering i utländsk verksamhet - - - -473,0 - -473,0
Skatt hänförlig till komponenter i övrigt
totalresultat - - - 123,6 - 123,6
Summa övrigt totalresultat - - 610,7 -476,5 - 134,3
Summa totalresultat - - 610,7 -476,5 173,9 308,2
Utdelning till aktieägare - - - - - -
Nyemission - 4,1 - - - 4,1
Emissionskostnader - -0,2 - - - -0,2
Återköp egna aktier - -4,1 - - - -4,1
Aktiebaserat incitamentsprogram - 1,2 - - - 1,2
Summa transaktioner med aktieägare - 1,0 - - - 1,0
Utgående eget kapital 2023-08-31 565,6 3 030,5 933,7 -623,7 1 488,2 5 394,3
Eget kapital hänförligt till moderbolagets ägare
Miljoner kronor
Aktie-
kapital
Övrigt
till skjutet
kapital
Omräknings-
reserv
Säkrings-
reserv
Balanserad
vinst
Summa
eget
kapital
Ingående eget kapital 2021-09-01 565,1 3 021,7 -7,4 10,4 1 086,6 4 676,4
Årets resultat - - - - 477,7 477,7
Övrigt totalresultat
Omräkningsdifferens - - 330,4 - - 330,4
Resultat från omvärdering av derivat
redovisat i eget kapital - - - 27,0 - 27,0
Resultat från säkring av
nettoinvestering i utländsk verksamhet - - - -225,6 - -225,6
Skatt hänförlig till komponenter i övrigt
totalresultat - - - 40,9 - 40,9
Summa övrigt totalresultat - - 330,4 -157,7 - 172,7
Summa totalresultat - - 330,4 -157,7 477,7 650,4
Utdelning till aktieägare - - - - -250,0 -250,0
Återköp egna optioner - -1,9 - - - -1,9
Nyemission 0,5 6,7 - - - 7,2
Emissionskostnader - -1,4 - - - -1,4
Återköp och teckning med sd av
teckningsoptioner - 4,3 - - - 4,3
Summa transaktioner med aktieägare 0,5 7,7 - - -250,0 -241,8
Utgående eget kapital 2022-08-31 565,6 3 029,5 322,9 -147,3 1 314,3 5 085,0
Koncernens rapport
över kassaflöden
Miljoner kronor Not 22/23 21/22
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat 466,6 758,0
Justeringar för poster som inte inr i kassaflödet 26 421,0 419,5
Erhållen ränta 9,3 1,2
Erlagd ränta -230,4 -126,4
Betald inkomstskatt -88,0 -96,1
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i
rörelsekapital 578,4 956,2
Minskning (+)/ökning (-) av varulager 425,1 -289,2
Minskning (+)/ökning (-) av fordringar -725,1 -686,1
Minskning (-)/ökning (+) av kortfristiga skulder -1109,4 603,4
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital 40,8 -371,9
Kassaflöde fn den löpande verksamheten 619,2 584,3
Investeringsverksamheten
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar -204,9 -152,4
Förvärv av materiella anläggningstillgångar -35,2 -38,5
Erlagd villkorad köpeskilling - -20,7
Kassaflöde från investeringsverksamheten -240,1 -211,6
Finansieringsverksamheten
Nyemission 23 3,9 5,8
Återköp av egna aktier -4,1 -
Kassaflöde från LTI program - 2,4
Nyupptagna lån 24 550,0 4 466,4
Återbetalning av lån 24 -303,8 -4 452,4
Betalda låneupptagningskostnader 24 -28,3 -16,8
Utdelning - -250,0
Amortering av leasingskuld 14, 24 -191,0 -190,0
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 26,7 -434,6
Årets kassaflöde 405,8 -61,9
Likvida medel vid årets början 766,8 847,4
Årets kassaflöde 405,8 -61,9
Kursdifferens i likvida medel -64,5 -18,6
Likvida medel vid årets slut 1 108,0 766,8
83 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Koncernredovisningens upprättande
Koncernredovisningen för Dustin har upprättats i
enlighet med Årsredovisningslagen, International
Financial Reporting Standards (IFRS) såsom
de antagits av EU. Vidare tillämpas Rådet för
finansiell rapporterings rekommendation RFR 1
Kompletterande redovisningsregler för koncern,
avseende svenska förhållanden. Styrelsen och
verkställande direktören har den 8 november 2023
godkänt denna års- och koncernredovisning för
offentliggörande. Koncernens och moderbolagets
resultat- och balansräkning kommer att bli föremål
för fastställelse på årsstämman den 12 december
2023.
Värderingsgrunder vid upprättande av
finansiella rapporter
Tillgångar och skulder är redovisade till historiska
anskaffningsvärden, förutom vissa finansiella
tillngar och skulder som värderas till verkligt
värde. Finansiella tillgångar och skulder som
redovisas till verkligt värde består av syntetiska
optionersamt derivat instrument och stryk allt efter
derivatinstrument.
Funktionell valuta och rapporteringsvaluta
Koncernredovisningen presenteras i svenska kronor
(SEK) vilket är moderbolagets funktionella valuta.
Funktionell valuta är valutan i de primära
ekonomiska miljöer bolagen bedriver sin
verksamhet, vilket innebär att den lokala valutan
motsvarar den funktionella valutan för bolagen.
Vid konsolidering innebär detta att samtliga
tillgångar och skulder i utländska dotterbolagens
balansräkningar omräknas till balansdagskurs
och samtliga poster i resultaträkningen omräknas
till genomsnittskurs. Omräkningsdifferenser
redovisas i övrigt totalresultat och ackumuleras i
omräkningsreserven under eget kapital.
Klassificering av lång- och kortfristiga poster
Tillgångar och skulder fördelas på lång- respektive
kortfristiga. Långfristiga fordringar och skulder
består fmst av tillgångar och skulder som
Nya och ändrade redovisningsprinciper för
räkenskapsåret
De ändringar som skett i befintliga redovisnings-
standarder och som är godkända för räkenskaps-
året har bedömts inte ha någon väsentlig effekt på
koncernens finansiella rapporter. De redovisnings-
principer som anges tillämpas konsekvent på all
extern rapportering om inte annat framgår.
Nya och ändrade redovisningsprinciper som
träder i kraft efter räkenskapsårets slut
Nya publicerade ändringar och tolkningar av
befintliga redovisningsstandarder som ännu
inte har trätt i kraft har inte tilmpats i förhand
och förntas inte ha någon väsentlig effekt på
företagets finansiella rapporter.
Samtliga belopp, om inte annat anges, är
avrundade till närmaste miljontals kronor.
Not 1 Övergripande redovisningsprinciper
Koncernens noter
Not 2
Väsentliga uppskattningar och
bedömningar
förväntas förfalla till betalning mer än tolv månader
efter balansdagen. Kortfristiga fordringar och
skulder besr främst av tillngar och skulder
som förfaller till betalning inom tolv månader efter
balansdagen.
Bedömningar och uppskattningar i de
finansiella rapporterna
Att upptta de finansiella rapporterna i enlighet
med IFRS kräver att företagsledningen gör
uppskattningar och antaganden som påverkar
tillämpningen av redovisningsprinciperna och
de redovisade beloppen av tillgångar, skulder,
intäkter och kostnader. Dessa uppskattningar
och antaganden grundas på tidigare erfarenheter
och på ett antal andra faktorer som under
rådande förhållanden verkar rimliga och ses över
regelbundet. Det verkliga utfallet kan avvika från
dessa uppskattningar och antaganden, dock inte
väsentligt. Ändring av uppskattningarna redovisas
i den period ändringen inträffade. De områden som
innefattar en hög grad av bemning och som är av
väsentlig betydelse för koncernen anges i Not 2.
Konsolideringsprinciper
Dotterbolagens finansiella rapporter konsolideras
i koncernredovisningen från och med den
tidpunkt då bestämmande inflytande uppnås och
fram till och med den dag då det bestämmande
inflytandet upphör. Koncerninterna fordringar och
skulder, intäkter och kostnader som härrör från
transaktioner mellan koncernbolagen elimineras
vid upprättandet av koncernredovisning. En
översikt över alla konsoliderade bolag i koncernen
finns i Not M8.
Omräkning av utländsk valuta
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till
den funktionella valutan till den valutakurs som
föreligger på transaktionsdagen. Valutakurs-
differenser som uppstår i samband med reglering
av sådana transaktioner, eller vid omräkning av
valutakurser för monetära tillgångar och skulder
i utländska valutor på balansdagen, redovisas i
resultaträkningen.
Valutakursdifferenser hänförliga till rörelse-
relaterade tillgångar och skulder redovisas i
resultat räkningen inom Övriga rörelseintäkter eller
Övriga rörelsekostnader.
Upprättandet av de finansiella rapporterna kräver
att ledningen gör uppskattningar och bedömningar.
Dessa antaganden och uppskattningar baseras
på tidigare erfarenheter och andra faktorer
som beaktas för dessa väsentliga områden och
utvärdering av uppskattningar och bedömningar
görs löpande. Härigenom dragna slutsatser utgör
grunden för redovisade värden på tillgångar och
skulder, i de fall dessa inte kan fastställas genom
information från andra källor. Faktiskt utfall kan skilja
sig från dessa uppskattningar och bedömningar.
De identifierade väsentliga uppskattningarna och
bedömningarna är:
Nedskrivningsprövning av anläggningstillgångar
De mest väsentliga anläggningstillgångarna
där nedskrivningsprövning bedöms
kritiskt anses vara goodwill. Prövningen av
nedskrivningsbehov görs utifrån ledningens
bästa bedömning av återvinningsvärdet. Det
beräknade återvinningsvärdet för identifierade
kassagenererande enheter bygger på framtida
kassaflöden baserat på interna affärsplaner och
prognoser. Förändringar av dessa skulle kunna
resultera i väsentlig effekt på återvinningsvärdet.
Känslighetsanalys visar att rimliga förändringar
i gjorda antaganden ej skulle medföra ett lägre
återvinningsvärde än redovisat värde på goodwill.
Prövningarna av nedskrivningsbehovet för
innevarande räkenskapsår indikerar inte något
nedskrivningsbehov.
84 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Nettoomsättning
Nettoomsättning omfattar intäkter vilka redovisas
till det transaktionspris som erhållits eller
förväntas erhållas för sålda varor och tjänster
exklusive mervärdesskatt efter eliminering av
koncernintern försäljning samt efter beaktning
av rörlig erttning så som exempelvis förntat
värde av volymrabatter. De förväntade värdena
av volymrabatter baseras på historisk data och
presenteras som en upplupen kostnad och som en
reducering av intäkt.
Dustin har bemt att utnyttjande av returer har
haft en oväsentlig påverkan på intäkterna varr
någon reservering för effekten av returer inte har
gjorts och separat upplysning avseende returer
anses vara oväsentlig. Dustin utför kvartalsvis
kontroll för att säkerställa att nivån är fortsatt
oväsentlig.
Dustins försäljning utgörs av försäljning av IT-
produkter samt mer avancerade produkter och
tjänster till företag (B2B) inom segmenten SMB
(Small and Medium-sized Businesses) och LCP
(Large Corporate and Public Sector).
Intäkter redovisas vid den tidpunkt då Dustin
har uppfyllt sitt prestationsåtagande genom att
överföra kontrollen av en vara eller en tjänst till en
kund. Fakturering sker i samband med leverans
och den normala betalningstiden är 10-30 dagar.
Garantier som erbjuds som extra tillval till en
produkt där Dustin är återförsäljare innebär att
prestationsåtagandet är att förmedla en annan
parts garantiåtaganden. När Dustin som ombud
uppfyller prestationsåtagandet redovisas intäkten.
Dustin redovisar huvudsakligen intäkter från
följande intäktsströmmar:
Försäljning av hårdvara
Förljning av hårdvara är den väsentligt största
för koncernen. Intäkten redovisas vid den tidpunkt
då kunden får kontroll över hårdvaran. Detta
inträffar när hårdvaran är levererad till speditör om
kunden är ett företag och när varan överlämnats av
speditören om kunden är en konsument.
Försäljning av licenser
Dustin är återförsäljare av licenser och säljer
inga egna licenser till kunder. Beroende på vilka
mjukvarulicenser som säljs har Dustin identifierat
kundavtal där Dustin i vissa licensavtal är
huvudman, men i andra agerar ombud.
När Dustin är huvudman anses prestations-
åtagandet vara uppfyllt vid den tidpunkt då kunden
får kontroll över licensen, vilket typiskt sett är vid
leverans.
När Dustin agerar ombud består prestations-
åtagandet i att förmedla förljning mellan
leverantören och kunden. Intäkten redovisas när
åtagandet att förmedla försäljningen är uppfyllt
vilket typiskt sett sker när licensen har levererats
till kund. Dustins intäkt utgöras av marginalen och
redovisas på nettobasis.
Konsulttjänster
Dustin har konsulter som utr tjänster på löpande
räkning eller till fast pris.
Prestationsåtagandet, kan vid konsulttjänster
på löpande räkning, anses uppfyllt allt eftersom
kunden erhåller och förbrukar de fördelar som
tillhandahålls. Detta sker när Dustin uppfyller de
åtaganden som finns specificerade i kontrakten,
vilket vanligtvis är när konsulttimmarna levereras.
Vid tjänster på fastpris redovisas typiskt sett
intäkten när uppdraget enligt kontraktet är utfört.
Intäkter från kombinerade tjänster
För de olika kombinerade tjänsterna görs en
bemning av huruvida tjänst och hårdvara ska
anses som ett prestationsåtagande eller om
tjänsten och hårdvaran ska redovisas separat.
Bedömningen baseras på huruvida kunden kan
dra nytta av hårdvaran separat från tjänsten och
om det går att särskilja tjänsten från hårdvaran i
avtalet med kunden.
Huvuddelen av de kombinerade tjänsterna utgörs
av separata prestationsåtaganden där tjänsten och
hårdvaran redovisas separat. Intäkt från hårdvara
redovisas när kunden får kontroll, det vill säga
vid leverans av hårdvaran, och tjänsten redovisas
över tid. Transaktionspriset fördelas till respektive
prestationsåtagande utifrån det fristående
försäljningspriset.
Dustin har även vissa avtal med kunder
där tjänst och hårdvara ska anses som ett
prestationsåtagande och redovisas löpande över
kontraktstiden som prestationsåtagandet avser.
Mätning av förloppet av ett fullständigt uppfyllande
prestationsåtagande görs på basis av Dustins
utrda insatser i förllande till totala förntade
insatser.
Segmentsrapportering
Segmentsrapportering i Dustin baseras på
koncernens slutkunder och motsvarar den
interna rapportstruktur som ledningen, styrelsen
och högsta verkställande beslutsfattare (VD)
använder. Dustins verksamhet är uppdelad i
två affärssegment: LCP och SMB. De nyckeltal
som används för uppföljning av segmenten är
nettoomsättning och segmentsresultat. Det finns
även corporate functions dit alla kostnader som
inte allokerats förs.
Not 3 Nettoomsättning och segmentsrapportering
Redovisningsprinciper
85 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Nettoomsättning 22/23 21/22
LCP 16 733,5 16 000,8
varav hårdvara 13 263,3 13 596,0
varav mjukvara och tjänster 3 470,2 2 404,8
SMB* 6 843,9 7 600,1
varav hårdvara 6 037,7 6 590,7
varav mjukvara och tjänster 806,2 1 009,3
Summa 23 577,4 23 600,9
varav hårdvara 19 300,9 20 186,8
varav mjukvara och tjänster 4 276,4 3 414,1
Segmentsresultat
LCP* 559,5 629,9
SMB* 312,8 461,6
Summa* 872,2 1091,5
Corporate functions* -148,3 -112,9
varav effekter relaterade till IFRS 16 13,8 13,5
Justerat rörelseresultat (EBITA) 723,9 978,7
Segmentsmarginal
LCP, segmentsmarginal (%)* 3,3 3,9
SMB, segmentsmarginal (%)* 4,6 6,1
Segmentsmarginal (%)* 3,7 4,6
Kostnaden för corporate functions, exkl. jämförelsestörande poster,
i relation till nettoomsättningen (%) -0,6 -0,5
Avstämning mot rörelseresultat
Jämförelsestörande poster -73,2 -50,1
Av- och nedskrivning immateriella tillgångar -184,1 -170,5
Rörelseresultat koncernen 466,6 758,0
Finansiella intäkter och andra liknande resultatposter 9,3 1,2
Finansiella kostnader och andra liknande resultatposter -238,7 -129,8
Resultat efter finansiella poster, koncernen 237,1 629,5
Not 3 Nettoomsättning och segmentsrapportering - fortsättning
Nettoomsättning Anläggnings tillgångar*
Per geografiskt område 22/23 21/22 2023-08-31 2022-08-31
Sverige 5 465,2 5 812,7 2 130,1 2 124,8
Finland 2 356,7 2 296,8 754,8 694,2
Danmark 2 237,7 3 448,2 1 020,4 942,8
Nederländerna 9 685,1 8 236,6 6 003,5 5 427,2
Norge 2 969,9 2 985,4 477,5 512,3
Belgien 862,7 821,3 4,7 3,9
Summa 23 577,4 23 600,9 10 391,0 9 705,1
* Anläggningstillgångar exklusive avyttringsrelaterade fordringar, uppskjutna skattefordringar,
derivatinstrument samt övriga anläggningstillgångar.
* Jämförelsetalen har omräknats i enlighet med segmentsuppdatering från Kv 2 2022/23.
Affärssegment
Som ett led i anpassning till verksamhetens
utveckling har Dustin under andra kvartalet
2022/23 genomfört förändring i segments-
rapporteringen med två segment, SMB och LCP.
Tidigare segment B2C ingår numera i segment
SMB. En större andel av tidigare rapporterade
centrala funktioner allokeras till segmenten
då större andel av kostnaderna anses tillra
segmenten. Förändringen innebär att siffrorna för
räkenskaps året samt jämförelsetalen har justerats i
enlighet med uppdateringen.
Inom segmenten LCP och SMB betjänas
kunderna både via onlineplattformen och genom
relationsbaserad försäljning. Dustins försäljnings-
modell har anpassats för att så effektivt som
möjligt kunna möta kundens behov.
Dessa två affärssegment sds av ett antal
koncerngemensamma funktioner inklusive
produktinköp, prissättning, online, ekonomi,
marknadsföring, affärsstöd och personal-
utveckling. Dustins corporate functions är
nyckeln till att leverera koncernens erbjudanden
på samtliga marknader, generera skalfördelar
och för att förenkla integrationen av förrvade
verksamheter.
Under räkenskapsåret uppgick nettoomsättningen
för LCP till 16 734 miljoner kronor (16 001), varav
Norden 7 267 miljoner kronor (6 238) och Benelux
9 467 miljoner kronor (7 696). Nettoomttningen
för SMB uppgick till 6 844 miljoner kronor (7 600),
varav Norden 5 762 miljoner (6 238) och Benelux
1 081 miljoner kronor (1 362).
86 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Kostnad för sålda varor och tjänster
Kostnaden för sålda varor och tjänster från externa
leverantörer avser direkta kostnader för inköp av
varor samt direkta kostnader relaterat till leverans
av tjänst. Det innefattar exempelvis inköpspris,
tullavgifter, transportkostnader för inleverans,
kostnader för konsulter och andra direkt hänförliga
kostnader. Rabatter från leverantörer, kassarabatter,
leverantörsbonusar och liknande poster har
minskat kostnaden för sålda varor och tjänster.
Personalkostnader och avskrivningar enligt plan på
anläggningstillgångar inkluderade i kostnad sålda
varor och tjänster avser kostnader som är direkt
hänförliga till leverans av tjänst.
Dustin har använt den praktiska lösningen, som
finns i IFRS 15, som innebär att ett företag kan
redovisa tillkommande utgifter för att erhålla
ett avtal som en kostnad när de uppkommer om
avskrivningstiden för den tillgång som Dustin annars
skulle ha redovisat är högst ett år.
Personalkostnader
Personalkostnader som inte är direkt relaterade till
leverans av tjänst inkluderas i raden Försäljnings-
och administrationskostnader och avser
lönekostnader inklusive sociala kostnader.
Försäljnings- och administrationskostnader
Försäljningskostnader omfattar kostnader
direkt hänförliga till försäljningen av varor och
tjänster. Denna post inkluderar kostnader för
frakt till kunderna, marknadsföring, ersättningar
till säljarna, inkasso, kreditupplysningar etc.
Administrations kostnader avser kostnader
som inte är hänförliga till kostnaden för sålda
varor och tjänster eller försäljningskostnader.
I administrationskostnader ingår bland annat
kostnad för finansavdelning, personalavdelning,
IT-avdelning, avskrivningar samt övriga kostnader.
Avskrivningar enligt plan på anläggnings tillgångar
ingår i posten Försäljnings- och administrations-
kostnader till den del avskrivningarna avser
anläggningstillgångar som används vid försäljning
eller administation.
Med jämförelsestörande poster avses intäkts- eller
kostnadsposter som på grund av sin storlek eller
till följd av betydelsen av deras karaktär redovisas
separat för att underlätta förståelse för koncernens
finansiella utveckling. Posterna hänför sig
främst till omstruktureringskostnader, kostnader
relaterade till förvärv och avyttringar samt andra
väsentliga poster av engångskaraktär.
Not 4 Kostnader fördelade per kostnadsslag Not 5 Jämförelsestörande poster
Avskrivningarna omfattar immateriella- och
materiella tillgångar samt nyttjanderättstillgångar
och inkluderas på raderna kostnad för sålda
varor och tjänster samt försäljnings- och
administrationskostnader i resultaträkningen.
Övriga försäljnings- och administrationskostnader
inkl. jämförelsestörande poster avser, förutom
jämförelsestörande poster som specificeras i Not 5,
kostnader för inhyrd personal, marknadsföring, IT
samt övriga personalkostnader som ej avser lön eller
sociala avgifter.
22/23 21/22
Kostnad för sålda varor och tjänster från leverantörer 19 819,9 19 797,0
Personalkostnader 295,6 291,6
Avskrivningar 53,3 54,6
Kostnad för sålda varor och tjänster 20 168,8 20 143,3
Personalkostnader 1 665,5 1 556,4
Avskrivningar 365,3 352,6
Övriga försäljnings- och administrationskostnader inkl. jämförelsestörande poster 907,6 769,4
Försäljnings- och administrationskostnader inkl. jämförelsestörande poster 2 938,4 2 678,4
Summa 23 107,2 22 821,7
Jämförelsestörande poster uppgick för året till
-73 miljoner kronor (-50) som i huvudsak avser
integrationskostnader i Nederländerna och
Finland om -70 miljoner kronor (-36) relaterat till
avgångsvederlag. Nederländerna består av ett
22/23 21/22
Integrationskostnader -69,5 -36,4
Uppgörelse av tvist - -12,8
Rekryteringskostnader ledande befattningshavare -3,7 -0,9
Summa -73,2 -50,1
flertal enheter och för att uppnå önskad nivå av
synergier krävs att enheterna integreras med
Dustin. Rekrytering av ledande befattningshavare
uppgick till -4 miljon kronor (-1).
Redovisningsprinciper Redovisningsprinciper
Not 6 Revisorers arvode och kostnadsersättning
Med revisionsuppdrag avses granskning av
årsredovisningen och bokföringen samt styrelsens
och verkställande direktörens förvaltning, övriga
arbetsuppgifter som det ankommer på bolagets
revisor att utföra samt rådgivning eller övriga
tjänster som föranleds av iakttagelser vid sådan
granskning eller genomförandet av sådana
arbetsuppgifter.
22/23 21/22
Revisionsuppdrag 9,0 5,4
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget 1,0 1,1
Skatterådgivning 0,4 0,2
Övriga tjänster 0,6 0,2
Summa 11,0 6,9
Med revisionsverksamhet utöver revisions-
uppdraget avses huvudsakligen revisorns
översiktliga granskning av delårsrapport samt
översiktlig granskning av bolagets hållbarhets-
redovisning. För räkenskapsåren 2022/23 och
2021/22 var Ernst & Young AB utsedd revisor för
koncernen. Revisionsuppdrag uppgick till
9 miljoner kronor varav 3 miljoner är hänförligt till
föregående år.
87 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Kortfristiga ersättningar
Kortfristiga ersättningar till anställda beräknas utan
diskontering och redovisas som kostnad i takt med
intjänandet. Skuld för förntad kostnad för rörlig
kontant lön och vinstdelningsprogram till anställda
redovisas när det föreligger en befintlig legal eller
informell förpliktelse som kan beräknas tillförlitligt.
Pensionsplaner
Koncernen har enbart avgiftsbestämda
pensionsplaner, d.v.s. företagets skyldigheter
är begränsade till betalning av fastsllda
avgifter. Dustin har inga rättsliga eller informella
förpliktelser att betala ytterligare avgifter om
fonden inte har tillräckliga medel att betala
de ersättningar till anställda som hänger
samman med de anställdas tjänstgöring
under innevarande eller tidigare perioder. För
avgiftsbestämda pensionsplaner betalar Dustin
avgifter till offentligt eller privat administrerade
pensionsförsäkringsplaner på obligatorisk,
avtalsenlig eller frivillig basis. Avgifterna redovisas
som ersättningar till anställda när de förfaller
till betalning. Förutbetalda avgifter redovisas
som en tillgång i den omfattning som en kontant
återbetalning eller en minskning av framtida
betalningar kan komma Dustin tillgodo.
Aktierelaterade ersättningar
Dustin har två aktierelaterade incitamentsprogram
för ledande befattningshavare och andra nyckel-
personer inom koncernen; ett tecknings options-
program och ett prestationsaktieprogram.
Teckningsoptionsprogram
Teckningsoptioner har tilldelats inom linjen för
koncernens aktierelaterade ersättningsplan och
samtliga optioner har getts ut på marknadsmässiga
villkor vid teckningstillfället. Teckningsoptionerna
ökar det egna kapitalet med motsvarande
likviditetseffekt. Vidare omfattar programmet även
ett begränsat antal optioner som regleras med
kontanter, s.k. syntetiska optioner. De syntetiska
optionerna värderas löpande till verkligt värde via
resultaträkningen med en motsvarande förändring
av skulden fram till skulden till innehavaren regleras.
När optionerna utnyttjas, emitterar Dustin
nya aktier. Mottagna betalningar efter avdrag
för eventuella transaktionskostnader ökar
aktiekapitalet och övrigt tillskjutet kapital till den del
som överstiger kvotvärdet.
Prestationsaktieprogram
Under räkenskapsåret 2022/23 har ett nytt
långsiktigt incitamentsprogram implementerats i
form av ett prestationsbaserat aktieprogram.
Programmet redovisas i enlighet med IFRS 2
som innebär att vid varje redovisningstidpunkt
uppskattas det förväntade antalet tilldelade
aktier utifrån sannolikheten att prestationsmålen
kommer att uppnås. Kostnaderna beräknas
med utgångspunkt från det antal aktier som
Dustin räknar med att behöva reglera vid
intjänandeperiodens slut, med motsvarande
justering av eget kapital. När tilldelning av aktier
sker ska sociala avgifter betalas för värdet av den
anställdes förmån. Detta värde baseras på verkligt
värde vid varje redovisningstidpunkt och redovisas
som avsättning för sociala avgifter.
Not 7 Antalet anställda, personalomkostnader och ersättningar till företagsledningen
22/23 21/22
Fördelning styrelse och ledande
befattningshavare per balansdagen Kvinnor Män Total Kvinnor Män Total
Styrelseledamöter 3 5 8 3 5 8
Koncernledning, inkl. VD 4 3 7 3 7 10
Summa 7 8 15 6 12 18
22/23 21/22
Medelantalet anställda Kvinnor Män Summa Kvinnor Män Summa
Dotterbolag
Sverige 292 521 812 275 528 803
Norge 51 107 157 45 123 168
Finland 56 173 229 59 179 238
Danmark 43 155 199 42 177 218
Nederländerna 169 765 934 162 774 936
Belgien 27 51 78 22 39 61
Summa 637 1 772 2 409 604 1 820 2 424
22/23
Löner och andra ersättningar till VD,
koncernledning och övriga anställda
VD och
koncernledning*
varav VD**
Johan Karlsson
varav VD
Thomas Ekman**
Övriga
anställda Summa
Löner och andra ersättningar 30,7 2,8 4,3 1 473,9 1 504,6
varav rörlig ersättning - - - 37,5 37,5
Sociala kostnader 13,6 1,4 2,8 442,9 456,5
varav pensionskostnader 6,6 0,5 1,4 140,3 146,9
Summa 44,3 4,2 7,0 1 916,8 1 961,1
21/22
Löner och andra ersättningar till VD,
koncernledning och övriga anställda
VD och
koncernledning
varav VD
Thomas Ekman
Övriga
anställda Summa
Löner och andra ersättningar 38,0 8,7 1 402,5 1 440,5
varav rörlig ersättning 7,6 1,9 72,3 79,9
Sociala kostnader 15,3 4,6 392,2 407,5
varav pensionskostnader 6,8 1,9 127,8 134,6
Summa 53,3 13,3 1 794,7 1 848,0
Redovisningsprinciper
* Erttning till interim CFO utgår genom fakturering fn konsultbolag.
** Thomas Ekmans ansllning avslutades 10 april 2023 och hans ersättning för 2022/23 utgick för perioden
1 september 2022–10 april 2023. Johan Karlsson, tidigare CFO, utsågs till VD och koncernchef fn och med
3 april 2023, och endast hans ersättning för perioden 3 april 2023–31 augusti 2023 inkluderas i ovan tabell.
88 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Not 7 Antalet anställda, personalomkostnader och ersättningar till företagsledningen - fortsättning
Ersättning till ledande befattningshavare
Riktlinjer för ersättningar till ledande
befattningshavare
Riktlinjerna för ersättning till ledande befattnings-
havare beslutas av aktieägarna på årsstämman.
Årsstämman 2019/20 beslutade om riktlinjer för
ersättning, vilka är tillämpliga till årsstämman
2024/25 under förutsättning att inga ändringar
beslutas av bolagsstämman. Den fullständiga
lydelsen av de beslutade riktlinjerna finns
tillgängliga på www.dustingroup.com.
Styrelseledamöterna
De ersättningar och arvoden som har godkänts
för 2022/23 beskrivs på sidorna 71-72. Under
räkenskapsåret 2022/23 har separat ersättning
för arbete i utskotten utgått, vilket beslutades om
på årsstämman den 15 december 2022.
Verkställande direktören och övrig koncernledning
Thomas Ekman har under räkenskapsåret avgått
som VD för Dustin och ersattes av Johan Karlsson
som tillträdde den 3 april 2023. Ersättning till
den verkställande direktören Johan Karlsson
består av fast lön, pension och övriga sedvanliga
förmåner samt rörlig ersättning. Han har rätt till
en fast årslön på 7 miljoner kronor (7) samt en
årlig rörlig ersättning på maximalt 60 procent
av den fasta lönen. Verkställande direktörens
avtalade pensionsålder är 65 år. Fram till avtalad
pensionsålder ska bolaget månatligen avsätta
ett belopp motsvarande 30 procent av den
fasta lönen i pension. Han har 12 månaders
uppsägningstid vid bolagets uppsägning och 6
månaders uppsägningstid vid egen uppsägning.
Ersättning till den före detta verkställande
direktören Thomas Ekman bestod av fast lön,
pension och övriga sedvanliga förmåner samt
rörlig ersättning. Han hade rätt till en fast årslön
på 7 miljoner kronor (7) samt en årlig rörlig
erttning på maximalt 60 procent av den fasta
lönen. Den avtalade pensionsåldern var 65 år
och fram till avtalad pensionsålder skulle bolaget
månatligen avsätta ett belopp motsvarande 30
procent av den fasta lönen i pension.
Ersättning till övrig koncernledning utgörs av fast
lön, pension och övriga sedvanliga förmåner samt
en rörlig ersättning på maximalt 60 procent av
den fasta lönen. Pension för övrig koncernledning
utgår som en procentuell andel av den fasta
lönen eller premiebaserad pensionslösning.
Vid uppsägning från bolagets sida för övrig
koncernledning gäller en uppsägningstid på
maximalt 12 månader. Vid egen uppsägning gäller
en uppsägningstid på 6 månader.
Program Nyttjandeperiod
Utestående
teckningsoptioner*
Lösenpris,
kronor**
Utspädningseffekt vid
fullt utnyttjande
LTI 2022 2025-01-30 - 2025-06-30 700 649 112,0 0,6%
LTI 2021 2024-01-30 - 2024-06-30 734 833 86,0 0,6%
Summa 1 435 482 1,3%
* Antalet aktier som varje option ger rätt att teckna har justerats med faktor 1,03 för LTI 2021
efter företrädesemissionen genomförd 2021.
** Lösenpriset för LTI 2021 har justerats till följd av företrädesemissionen genomförd 2021.
* VD kan erhålla högst 7 prestationsaktier, CFO högst 6, övriga i koncernledningen högst 5 samt
övriga nyckelpersoner högst 4 prestationsaktier.
** Inklusive sociala avgifter
*** Estimeras årligen och förändras främst av personalomsättning och sannolik måluppfyllelse.
Antal optioner att nyttja per program
Deltagare LTI 2022 LTI 2021
VD Johan Karlsson 81 828 93 312
Övrig koncernledning 132 970 209 952
Övriga deltagare 506 307 431 569
varav syntetiska optioner 20 456 -
Återköp av egna optioner genom Dustin Aktiebolag - 58 320
Summa 721 105 793 153
Program PSP 2023
Mätperiod Sep 2022 - Dec 2025
Antal deltagare 32
Tilldelning av antal prestationsaktier* 1-7
Maximalt antal prestationsaktier 361 301
Årets avsättning, MSEK** 1,2
Ackumulerad avsättning, MSEK 1,2
Beräknad total kostnad, MSEK*** 4,6
Långsiktigt incitamentsprogram
Vid årsstämman den 15 december 2022
beslutade aktieägarna att anta ett nytt långsiktigt
aktierelaterat incitamentsprogram, PSP 2023, som
är prestationsbaserat för koncernledningen och
andra identifierade nyckelpersoner. Programmet är
treårigt och har en tydlig koppling till affärs strategin
och därmed till Dustins långsiktiga värdeskapande.
Prestationskraven för PSP 2023 innefattar organisk
tillväxt, EBITA-marginal, total avkastning för aktie-
ägarna (TSR) samt produktåtervinning (årliga
återtagandeförsäljning).
För att delta i programmet krävs att de anställda
investerar i stamaktier i Dustin och att dessa aktier
allokeras till PSP 2023, i s k investeringsaktier. Det
maximala antalet investeringsaktier som respektive
deltagare allokerar till PSP 2023 motsvarar ca 7,5-
10 procent av deltagarens individuella grundlön.
Deltagarna tilldelas prestationsaktierrätter som
berättigar deltagarna att erhålla stamaktier i Dustin
efter en treårig intjänandeperiod, i den utsträckning
relevanta prestationsvillkor har uppfyllts under
programmets mätperiod. För att säkerställa
leverans av stamaktier till deltagarna i PSP 2023
har styrelsen med stöd av bemyndigande från
årstämman genomfört en riktad nyemission av
825 000 C-aktier som omedelbart har återköpts.
Vidare finns två långsiktiga incitamentsprogram från
tidigare år (LTI 2022 och LTI 2021) vilket omfattar
totalt 721 105 respektive 793 153 antal optioner
med en löptid om 3,5 år. Ett fullt utnyttjande av
optionerna skulle medföra en utsdning om cirka
1,3 procent. Syftet med optionsprogrammen är att
öka andelen ägande bland ledande befattnings-
havare och andra identifierade nyckel personer samt
att motivera dessa att stanna kvar inom bolaget.
Vidare förväntas ägandet öka det långsiktiga
engagemanget för Dustin och dess resultat-
utveckling.
Under räkenskapsåret har det långsiktiga
incitaments programmet LTI 2020 löpt ut. Inga
optioner löstes in till följd av lägre marknads värde än
lösen pris och därmed ingen effekt på eget kapital.
89 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
22/23
Ersättning till styrelsen (årligt arvode
angivet i kronor)
Styrelse-
arvode
Revisions-
utskott
Ersättnings-
utskott Summa
Stina Andersson 420 000 - - 420 000
Gregor Bieler 100 000 - 10 000 110 000
Mia Brunell Livfors 715 000 - 78 000 793 000
Gunnel Duveblad 420 000 78 000 - 498 000
Tomas Ekman 163 333 - - 163 333
Johan Fant 420 000 142 000 - 562 000
Tomas Franzén 420 000 - 42 000 462 000
Morten Strand 420 000 78 000 - 498 000
Dolph Westerbos 420 000 - - 420 000
Summa 3 498 333 298 000 130 000 3 926 333
21/22
Ersättning till styrelsen (årligt arvode
angivet i kronor)
Styrelse-
arvode
Revisions-
utskott
Ersättnings-
utskott Summa
Stina Andersson 400 000 - - 400 000
Gregor Bieler 400 000 - 40 000 440 000
Mia Brunell Livfors 680 000 - 75 000 755 000
Gunnel Duveblad 400 000 75 000 - 475 000
Johan Fant 400 000 135 000 - 535 000
Tomas Franzén 400 000 - 40 000 440 000
Mattias Miksche
100 000 - - 100 000
Morten Strand 400 000 75 000 - 475 000
Dolph Westerbos 300 000 - - 300 000
Summa 3 480 000 285 000 155 000 3 920 000
Not 7 Antalet anställda, personalomkostnader och ersättningar till företagsledningen - fortsättning
Styrelseledamöterna
Ersättningar och arvoden för 2022/23 som har
godkänts vid årsstämman framgår på hemsidan
ww.dustingroup.com. Tabellerna ovan visar
erhållen ersättning för räkenskapsåren. Dustin
Groups styrelse har erhållit arvode under året
som reglerats via Dustin Group AB (publ). Inget
styrelsearvode har utgått i dotterbolagen under
året. Under 2022/2023 var Mia Brunell Livfors
ordförande.
Revisionsutskottet
Revisionsutskottets uppgift är att övervaka
finansiell rapportering, riskhantering och
effektiviteten i bolagets interna kontroll
och regelefterlevnad. Under 2022/23 var
styrelseledamoten Johan Fant ordförande.
Ersättningsutskottet
Ersättningsutskottets huvudsakliga uppgift är
att granska och ge styrelsen rekommendationer
beträffande principerna för ersättning till
ledande befattningshavare och långsiktiga
incitamentsprogram. Under 2022/23 var
styrelseledamoten Mia Brunell Livfors ordförande.
Utskottet kommer för räkenskapsåret 2023/24 att
lägga fram förslag på ersättning till verkställande
direktören för godkännande av styrelsen.
Not 8 Finansiella poster
Ränteintäkter och liknande resultatposter 22/23 21/22
Ränteintäkter 9,3 1,2
Summa 9,3 1,2
Räntekostnader och liknande resultatposter 22/23 21/22
Räntekostnader för extern finansiering 219,2 115,4
Räntekostnader för leasing 15,7 17,6
Övriga finansiella kostnader 3,8 -3,2
Summa 238,7 129,8
Finansiella intäkter och kostnader består av ränte-
intäkter på banktillgodohavanden och fordringar
samt räntekostnader på extern finansiering.
Ökningen av ränteintäkter är hänförlig till högre
inlåningsränta. Räntekostnader för extern
finansiering har ökat främst till följd av högre
räntenivå. Omvärdering av syntetiska optioner
föreende år resultade i positiv effekt om 2
miljoner kronor.
90 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Koncernens skattekostnad utgörs av aktuell skatt
och uppskjuten skatt.
Koncernens aktuella skatt och uppskjutna skatt
beräknas enligt de skattesatser som är beslutade
eller i praktiken beslutade per balansdagen.
Aktuell skatt beknas på det skattepliktiga
resultatet för perioden baserat på de skatteregler
som är gällande i de länder där koncernbolag är
verksamma. Aktuell skatt innefattar även justering
av aktuell skatt hänförlig till tidigare perioder.
Uppskjuten skatt redovisas på temporära skillnader
som uppkommer mellan det skattemässiga samt
redovisningsmässiga värdet på tillgångar och
skulder i koncernredovisningen. För uppskjuten
skatt se Not 15.
Skatter redovisas i resultaträkningen. För poster
som redovisas i övrigt totalresultat eller direkt
mot eget kapital redovisas skatteeffekten i övrigt
totalresultat respektive direkt mot eget kapital.
Resultat per aktie före utspädning
Beräkningen av resultat per aktie före utspädning
har baserats på årets resultat i förllande till vägt
genomsnittligt antal utestående aktier, exklusive
innehav av egna aktier om 825 000 aktier.
Resultat per aktie efter utspädning
För beräkning av resultat per aktie efter utspädning
har vägt antal genomsnittligt utestående aktier
enligt ovan justerats för en potentiell utspädnings-
effekt av utestående teckningsoptioner.
Not 9 Inkomstskatter
Skattekostnad 22/23 21/22
Följande komponenter ingår i skattekostnaden i resultaträkningen:
Aktuell skatt -179,4 -183,9
Uppskjuten skatt 116,7 37,3
Justering aktuell skatt hänrligt till tidigare år -0,5 -5,2
Redovisade inkomstskatter -63,2 -151,8
Redovisad effektiv skattesats 26,7% 24,1%
Redovisat resultat före skatt 237,2 629,5
Avstämning av den effektiva skattesatsen
Skatt enligt gällande skattesats för moderbolaget -48,9 -129,7
Skatteeffekt av:
Ej avdragsgilla kostnader -92,5 -64,4
Ej skattepliktig intäkt 84,1 65,1
Schablonintäkt hänförlig till periodiseringsfond -0,2 -0,3
Justering av skatt fn tidigare år och övrigt -0,5 -5,2
Skillnad i skattesats mellan moderbolag och dotterbolag -4,3 -11,2
Ändrad skattesats -0,9 -6,2
Redovisad effektiv skatt -63,2 -151,8
Aktuella skatter enligt balansräkningen 22/23 21/22
Aktuella skatteskulder -207,3 -120,0
Aktuella skattefordringar 76,9 15,7
Summa -130,4 -104,2
Redovisad effektiv skatt
Not 10 Resultat per aktie
Resultat per aktie före utspädning 22/23 21/22
Årets resultat, miljoner kronor 173,9 477,7
Vägt antal utestående aktier 113 118 776 113 118 776
Antal aktier vid beräkning av resultat per aktie 113 118 776 113 118 776
Resultat per aktie före utspädning (SEK) 1,54 4,22
Resultat per aktie efter utspädning 22/23 21/22
Årets resultat, miljoner kronor 173,9 477,7
Vägt antal utestående aktier 113 118 776 113 118 776
Justering för antagen utspädning via incitamentsprogram* - -
Antal aktier vid beräkning av resultat per aktie 113 118 776 113 118 776
Resultat per aktie efter utspädning (SEK) 1,54 4,22
* För mer information om incitamentsprogram, se Not 7.
Redovisningsprinciper Redovisningsprinciper
Goodwill uppstår i samband med förvärv av
rörelse då anskaffningsvärdet överstiger det
verkliga värdet av den förvärvade rörelsens
identifierbara nettotillgångar. Goodwill redovisas
till anskaffningsvärde minskat med eventuella
nedskrivningar. Nedskrivningsbehovet prövas
årligen eller så snart indikationer uppkommer som
tyder på att en värdeminskning uppkommit.
Det redovisade värdet av goodwill jämförs med
återvinningsvärdet, vilket är det högsta av
nyttjandevärdet och verkligt värde efter avdrag
för försäljningskostnader. Om det beräknade
återvinningsvärdet understiger det redovisade
värdet görs en nedskrivning av tillgången. Eventuell
nedskrivning redovisas som kostnad och återförs
aldrig.
Värderingen baseras på Dustins affärsplan och en
analys av diskonterat kassafde som den huvud-
sakliga metoden för att uppskatta återvinnings-
värdet. En känslighetsanalys av diskonteringsräntan,
tillväxtantagande och marginaler utförs efter varje
prövning av nedskrivningsbehovet för att avgöra
om det kvarvarande värdet (skillnaden mellan
återvinningsvärdet och det redovisade värdet) är
tillräckligt.
Not 11 Goodwill
Redovisningsprinciper
91 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
* Omräknats i enlighet med segmentsuppdateringen.
Immateriella tillgångar hänförliga till förvärv
Immateriella tillgångar hänförliga till förvärv är
tillngar som har anskaffats som en del av ett
rörelseförvärv och består av förvärvade kund-
relationer, teknologi och varumärke. Immateriella
tillgångar redovisas i balansräkningen om de
uppfyller kriterierna för immateriella tillgångar
enligt IAS 38 Immateriella tillgångar.
Varumärket redovisas som en immateriell
tillgång med en obestämbar nyttjandeperiod
då koncernen aktivt forttter att sdja
varumärket via kontinuerlig vidareutveckling och
försrkning. Varumärket skrivs inte av, utan prövas
årligen för nedskrivningsbehov i samband med
nedskrivningsprövningen av goodwill eller när
indikation på en värdeminskning uppkommit.
Immateriella tillgångar
Immateriella tillgångar består främst av aktiverade
IT-utgifter för den integrerade IT-plattformen samt
prisplattform.
Aktivering av IT-utgifter för den integrerade IT-
plattformen (se definitioner) sker endast för system
som har bedömt som strategiskt långsiktiga
system. Utgifter för andra system kostnadsförs
löpande. Aktiverade IT-utgifter består av:
Systemutveckling och uppgraderingar som
förbättrar systemens funktionalitet. Detta
inbegriper aktiviteter såsom funktionell och
teknisk design, uppgraderingar, utveckling/
konfiguration, implementering, migrering och
projektadministration av nämnda aktiviteter
inom ramen för arkitekturens principer.
Kostnader för att utveckla användningen av IT-
plattformen i nya delar av organisationen.
Avskrivningar sker linjärt över den beräknade
nyttjandeperioden och redovisas under
kostnader för sålda varor och försäljnings och
administrationskostnader i resultaträkningen.
Avskrivningsbara immateriella tillgångar skrivs av
från det datum då de är tillngliga för användning.
De förväntade nyttjandeperioderna för immateriella
anläggningstillgångar är följande:
Nedskrivningsprövning
Nedskrivningsprövning görs baserat på de
kassagenererande enheternas nyttjandevärde
där dessa enheter är likställda med koncernens
rapporterade segment. Beräkningen av värdet
på Dustins kassagenererande enheter baseras
på ledningens kassaflödesprognoser för en
femårsperiod. Kassaflödet för de påföljande
åren har extrapolerats genom att använda ett
tillxtantagande på 2,5 procent (2,5). Huvud-
antagandet som ledningen använt vid beräkningen
av prognoser för framtida kassaflöden är
marknads tillväxt, de kassagenererande enheternas
förväntade marknadsandelar, utvecklingen
av produkt marginaler och personal kostnader.
Den uppskattade marknaden har baserats
externa branschuppskattningar. Marknads-
andelsutvecklingen, produktmarginaler och
personalkostnader har bedömts baserat
tidigare erfarenheter.
Vid beräkning av nyttjandevärdet för de t
kassa genererande enheterna används en
diskonterings ränta på 8,9 procent (8,5) före skatt.
Huvud antagandena avser främst aktiemarknads-
premie 6,6 procent (6,5), aktiebeta 1,1 procent (0,9),
beräknad lånemarginal om 2,5 procent (1,85) samt
riskfri ränta 1,3 procent (0,8) som är baserat på ett
flerårigt genomsnitt av svensk statsobligation.
Vid årets och föregående års nedskrivnings-
prövning översteg det beräknade värdet det
bokförda värdet för samtliga enheter och därmed
föreligger inget nedskrivningsbehov.
Känslighetsanalyser med avseende på
tillväxtantagandena, diskonteringsräntan och
minskad segmentsmarginal har upprättats.
Analyserna visade att om tillväxtantagandet
minskade med 1,5 procentenheter minskade
återvinningssvärdet med 13 procent (-).
Om diskonteringsräntan ökade med 0,5
procentenheter minskade återvinningsvärdet
med 5,0 procent (8,0). Om segmentsmarginalen
minskades med 20 procent minskade
återvinningsvärdet med 22 procent (32).
En analys omfattade även en beräkning där
diskonterings räntan ökades med 2 procent-
enheter (5) utan att nedskrivningsbehov
indikerades. Omfattande analys har genom-
förts under året med utgångpunkt i Dustins
klimatriskramverk, se sidan 38. Analysen visade
att om segmentsmarginalen minskades med
5 procententer minskade återvinningsvärdet
med 11 procent. Känslighetsanalyserna påvisar
att nedskrivnings behov för goodwill eller andra
immateriella tillgångar inte föreligger.
Not 12 Immateriella anläggningstillgångar
Årets förändring av goodwill 2023-08-31 2022-08-31
Ingående anskaffningsvärde 8 097,0 7 752,7
Omallokering övervärden för preliminära förvärvsanalyser - 0,9
Valutakursdifferenser 649,3 343,4
Utgående planenligt restvärde 8 746,3 8 097,0
Goodwill per segment 2023-08-31 2022-08-31
LCP 5 555,0 5 086,2
SMB* 3 191,3 3 010,8
Summa 8 746,3 8 097,0
Goodwill hänför sig till övervärden från
rörelseförvärv. Vid varje förvärv genomförs
en analys för att allokera övervärdet vid
förvärvet till immateriella tillgångar. Identifierad
goodwill är främst relaterad till kompetens och
organisationsstruktur.
Redovisningsprinciper
Beräknade nyttjandeperioder
Hänförligt till förvärv:
Kundrelationer 3–10 år
Teknologi 3–5 år
IT-plattform:
ERP-plattform 3–15 år
Webb-plattform 3–6 år
Övrig teknologi 2–5 år
Övrigt:
Dataplattform 5 år
Licenser 3 år
Prisplattform 3 år
Not 11 Goodwill - fortsättning
92 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Dustins varumärke
Varumärken avser Dustins varumärke om 312
miljoner kronor. Varumärket Dustin förvärvades
år 2006, detta varumärke har åsatts en obestämd
livslängd eftersom varumärket Dustin är
väletablerat, vilket gör det svårt att uppskatta
vilken tidpunkt det slutar inbringa inkomster.
Den årliga nedskrivningsprövningen visar att
det inte föreligger något nedskrivningsbehov.
För ytterligare information se Not 11.
Immateriella tillgångar hänförliga till förvärv
Kundrelationer och teknologi Varumärken Summa
2023-08-31 2022-08-31 2023-08-31 2022-08-31 2023-08-31 2022-08-31
Ingående
anskaffningsvärde 851,5 809,6 312,0 312,0 1 163,5 1 121,6
Inköp - - - - - -
Valutakursdifferenser 54,8 41,9 - - 54,8 41,9
Utgående
anskaffningsvärde 906,2 851,5 312,0 312,0 1 218,2 1 163,5
Ingående avskrivningar -488,6 -368,9 - - -488,6 -368,8
Årets avskrivningar enligt
plan -101,3 -97,5 - - -101,3 -97,5
Valutakursdifferenser -20,9 -22,2 - - -20,9 -22,2
Utgående avskrivningar
enligt plan -610,8 -488,6 - - -610,7 -488,6
Utgående planenligt
restvärde 295,5 362,9 312,0 312,0 607,5 674,9
Not 12 Immateriella anläggningstillgångar - fortsättning
IT-plattform Övrigt Summa
2023-08-31 2022-08-31 2023-08-31 2022-08-31 2023-08-31 2022-08-31
Ingående
anskaffningsvärde 467,7 296,0 167,8 143,9 635,4 439,9
Aktiveringar 190,5 134,8 14,4 17,7 204,9 152,4
Omklassificering - 32,9 - - - 32,9
Valutakursdifferenser 13,9 4,0 14,0 6,2 27,9 10,1
Utgående anskaffningsvärde 672,1 467,7 196,2 167,8 868,3 635,4
Ingående avskrivningar -214,5 -166,3 -106,7 -77,7 -321,1 -244,0
Årets avskrivningar enligt
plan -55,0 -48,2 -27,9 -24,8 -82,8 -73,0
Omklassificering - - - - - -
Valutakursdifferenser -0,1 - -6,7 -4,2 -6,7 -4,2
Utgående avskrivningar
enligt plan -269,5 -214,5 -141,2 -106,7 -410,7 -321,1
Ingående nedskrivning -23,6 -23,6 - - -23,6 -23,6
Årets nedskrivning - - - - - -
Utgående nedskrivning -23,6 -23,6 - - -23,6 -23,6
Utgående planenligt
restvärde 379,0 229,6 55,0 61,1 434,0 290,7
Immateriella tillgångar
93 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Materiella anläggningstillgångar redovisas som
tillgångar i balansräkningen om det är sannolikt att
de framtida ekonomiska fördelarna förknippade
med tillngen kommer bolaget till handa och om
tillgångens anskaffningsvärde kan beräknas på ett
tillförlitligt sätt. Materiella anläggningstillgångar
redovisas till anskaffningsvärde efter avdrag
för ackumulerade av- och nedskrivningar. I
anskaffningsvärdet ingår inköpspriset samt
kostnader direkt hänförliga till tillgången för att få
den på plats och i skick att användas på avsett sätt.
Det redovisade värdet för materiella anläggnings-
tillgångar tas bort ur balansräkningen vid
utrangering, avyttring eller när inga framtida
ekonomiska fördelar förväntas av tillgången.
Vinst eller förlust vid avyttring eller utrangering
av en tillgång utgörs av skillnaden mellan
försäljnings priset (efter avdrag för direkta
försäljningskostnader) och tillgångens redovisade
värde. Vinst eller förlust redovisas som övrig
rörelseintäkt/ kostnad i resultaträkningen då
kontroll har övergått till köparen.
Avskrivningar sker linjärt över den beräknade
nyttjandeperioden och redovisas under
kostnadader för sålda varor och försäljnings och
administrations kostnader i resultaträkningen.
Utvärdering av nyttjandeperioden sker
kontinuerligt. De förväntade nyttjandeperioderna
för materiella anläggningstillgångar är följande:
Dustin som leasetagare
Dustin som leasingtagare redovisar en nyttjande-
rättstillgång som representerar rätten att
använda tillgången och en leasingskuld som utgör
skyldigheten att betala leasingavgifter under
leasingperioden. Koncernen har valt att tillämpa
lättnadsregler enligt IFRS 16 för nyttjanderättsavtal
av lågt värde samt kortare än 12 månader. Dessa
avtal redovisas inte i balansräkningen, utan
kostnaden fördelas linjärt över leasingperioden i
resultaträkningen.
När ett avtal ingås bemer Dustin om avtalet är
eller innehåller ett leasingavtal. Avtal kan innehålla
både leasing- och icke-leasingkomponenter,
t.ex. servicekomponenter och andra variabla
komponenter som inte beror på ett index eller pris.
Om komponenterna kan särskiljas i kontrakten
avseende den leasade tillgången redovisas de icke-
leasingkomponenterna som en kostnad.
Nyttjanderättstillgång
Nyttjanderättstillgång värderas initialt
till anskaffningsvärde, vilket består av
leasingskuldens initiala belopp justerat för
eventuella leasingavgifter som betalats vid
före inledningsdatumet samt eventuella initiala
direkta utgifter. Tillngen skrivs av linjärt
från inledningsdatumet till leasingperiodens
slut. Avskrivningar redovisas i huvudsak under
försäljnings- och administrationskostnader i
resultaträkningen. Avskrivningar på tillgångar som
används i leverans av varor och tjänster redovisas i
Kostnad för sålda varor och tjänster. Tillgångarnas
restrden och nyttjande perioder ses över och
justeras om behov föreligger vid varje kvartals
balansdag.
Leasingskuld
Leasingskuld delas upp i långfristig och
kortfristig del som värderas initialt till nuvärdet av
återstående leasingavgifter under leasingperioden.
Leasingavgifterna diskonteras med den
marginella låneräntan. Den marginella låneränta
är fördelad på olika löptider beroende på hur
långa leasingavtalen är. Leasingskulden ökas
med räntekostnaden och minskas med betalade
leasingavgifter.
Leasingskulden omvärderas när det är är rimligt
kert att det sker en förändring av framtida
leasingavgifter i form av förändringar av
uppskattade framtida betalningar. Det kan vara
till följd av ändringar i index eller pris under den
garanterade resterande leasingperioden eller
vid förändringar av bedömning ifall köp eller
förlängning av avtalet respektive uppsägning.
Not 13 Materiella anläggningstillgångar Not 14 Leasing
Beräknade nyttjandeperioder
Mobiltelefoner 2 år
Datorer och datortillbehör 3 år
Inventarier, verktyg och installationer 5 år
Förbättringsutgifter på annans fastighet 5–10 år
Förbättringsutgifter på
annans fastighet Inventarier Summa
2023-08-31 2022-08-31 2023-08-31 2022-08-31 2023-08-31 2022-08-31
Ingående anskaffningsvärde 63,6 59,0 361,6 358,4 425,2 417,4
Inköp 4,9 3,4 30,3 36,6 35,2 40,0
Omklassificeringar - - -9,4 -32,9 -9,4 -32,9
Avyttringar och utrangeringar -2,9 -0,6 -42,5 -13,4 -45,4 -14,0
Valutakursdifferenser 4,1 1,8 23,1 12,9 27,2 14,7
Utgående anskaffningsvärde 69,7 63,6 363,1 361,6 432,8 425,2
Ingående avskrivningar -31,2 -25,2 -264,0 -219,3 -295,2 -244,5
Årets avskrivningar enligt plan -6,6 -6,1 -40,3 -45,7 -46,9 -51,7
Omklassificeringar - - 3,5 - - -
Avyttringar och utrangeringar 2,9 0,6 40,7 10,5 43,6 11,1
Valutakursdifferenser -1,5 -0,6 -17,0 -9,5 -18,5 -10,1
Utgående avskrivningar
enligt plan -36,4 -31,2 -277,1 -264,0 -313,5 -295,2
Utgående planenligt restvärde 33,3 32,5 86,0 97,6 119,3 130,0
Redovisningsprinciper Redovisningsprinciper
94 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Not 14 Leasing - fortsättning
Leasingavtal
De leasingavtal som har redovisats i Dustins
balansräkning är kategoriserade som byggnader
(t.ex. kontor, lager), bilar, IT-utrustning för internt
bruk (t.ex. robot, servrar, datorer), IT-utrustning
kopplat till tjänsteleverans (t.ex. nätverkslösningar)
och övrig utrustning.
Kassaflöde från leasing
Leasingskulden består av framtida leasingavgifter
och årets kassaflödes påverkan av leasingavtal
Många leasingavtal innehåller möjligheter till
förlängning eller till att avsluta kontrakten i förg.
I den mån Dustin är rimligt säker på att möjligheten
att förlänga respektive säga upp kontraktet i
förväg kommer att utnyttjas återspeglas dessa
möjligheter i leasingskuldens värdering.
uppgår till 191 miljoner kronor (190). Årliga
betalnings åtaganden avseende leasing förfaller till
betalning enligt tabell nedan.
Belopp redovisade i resultaträkningen 22/23 21/22
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar 187,6 185,0
Ränta på leasingskuld 15,7 17,5
Kostnader för korttidsleasing 1,6 1,8
Kostnader för leasing av lågt värde 2,3 0,9
Summa 207,1 205,2
Framtida årliga betalningsåtaganden 22/23 21/22
Inom 1 år 168,3 178,8
1- 5 år 299,3 333,7
Mer än 5 år 33,1 50,5
Summa 500,6 563,0
Nyttjanderättstillgång Byggnader Bilar
IT-
utrustning för
internt bruk
IT-utrustning
kopplat till
tjänsteleverans Övrigt Summa
Ingående balans 2022-09-01 257,3 91,5 61,3 101,6 0,8 512,5
Nya nyttjanderättstillgångar 24,0 48,8 1,5 41,1 0,6 116,0
Omvärderade kontrakt 23,2 0,8 -1,4 0,3 0,4 23,2
Valutakursdifferenser 9,8 1,9 -2,7 3,0 7,5 19,5
Avskrivningar -66,7 -46,9 -19,7 -45,9 -8,4 -187,6
Utgående balans 2023-08-31 247,5 96,1 39,0 100,2 0,9 483,6
Nyttjanderättstillgång Byggnader Bilar
IT-
utrustning för
internt bruk
IT-utrustning
kopplat till
tjänsteleverans Övrigt Summa
Ingående balans 2021-09-01 279,8 93,4 86,0 92,8 0,7 552,8
Nya nyttjanderättstillgångar 22,0 38,8 24,4 28,2 0,8 114,2
Omvärderade kontrakt 15,2 -3,3 -0,1 4,1 0,3 16,2
Valutakursdifferenser 15,2 5,8 -25,1 19,2 -0,9 14,3
Avskrivningar -75,1 -43,3 -23,9 -42,6 -0,1 -185,0
Utgående balans 2022-08-31 257,3 91,5 61,3 101,6 0,8 512,5
Dustin som leasetagare
95 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Not 15 Uppskjuten skatt
Anläggnings-
tillgångar
Boksluts-
dispositioner
Finansiella
instrument Övrigt
Summa
uppskjuten
skatte skuld
Ingående balans 2022-09-01 191,5 44,8 1,7 0,2 238,1
Redovisat över årets resultat -17,9 -16,6 - - -34,5
Redovisat över finansiell ställning -0,5 - - - -0,5
Redovisat över övrigt totalresultat 10,9 - -48,9 - -38,0
Utgående balans 2023-08-31 184,0 28,2 -47,3 0,2 165,1
Anläggnings-
tillgångar
Boksluts-
dispositioner
Finansiella
instrument Övrigt
Summa
uppskjuten
skatte skuld
Ingående balans 2021-09-01 189,8 57,5 -1,3 0,2 246,3
Redovisat över årets resultat -14,9 -12,8 - - -27,7
Redovisat över finansiell ställning 10,9 - - - 10,9
Redovisat över övrigt totalresultat 5,7 - 2,9 - 8,6
Utgående balans 2022-08-31 191,5 44,8 1,7 0,2 238,1
Anläggnings-
tillgångar
Outnyttjat
underskott Övrigt
Summa
uppskjuten
skattefordran
Ingående balans 2022-09-01 2,6 9,3 2,6 14,5
Redovisat över årets resultat 0,1 82,1 0,0 82,2
Redovisat över finansiell ställning - - - -
Redovisat över övrigt totalresultat 0,0 - - 0,0
Utgående balans 2023-08-31 2,7 91,4 2,6 96,7
Anläggnings-
tillgångar
Outnyttjat
underskott Övrigt
Summa
uppskjuten
skattefordran
Ingående balans 2021-09-01 2,4 - 2,2 4,6
Redovisat över årets resultat -0,1 9,3 0,4 9,6
Redovisat över finansiell ställning - - - -
Redovisat över övrigt totalresultat 0,2 - - 0,2
Utgående balans 2022-08-31 2,6 9,3 2,6 14,5
Uppskjuten skatt redovisas på temporära skillnader
som uppkommer mellan det skattemässiga samt
redovisningsmässiga värdet på tillgångar och
skulder i koncernredovisningen. Uppskjutna skatte-
fordringar redovisas endast i den omfattning det
är sannolikt att framtida skattemässiga överskott
kommer att finnas tillgängliga mot vilka de
temporära skillnaderna kan utnyttjas. Uppskjutna
skatte fordringar och skatteskulder kvittas då
de hänför sig till inkomstskatt som debiteras av
samma myndighet och då koncernen har för avsikt
att reglera skatten med ett nettobelopp.
Redovisningsprinciper
Det finns inga oredovisade uppskjutna skattefordringar eller skatteskulder i koncernen på bokslutsdagen
eller i motsvarande period föregående år.
96 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Derivatinstrument redovisas på kontraktsdagen
och värderas till verkligt värde enligt nivå 2 i IFRS
13, både initialt och vid efterföljande omvärderingar
via övrigt totalresultat, i säkringsreserven i eget
kapital, under förutsättning att säkringen är effektiv.
I samband med att säkringen realiseras återförs
den realiserade delen till resultaträkningen vid
räntederivat och till bokrt värde av den inköpta
balansposten vid säkrade inköp i utländsk valuta.
Om säkringsredovisningen upphör kvarstår
den ackumulerade vinsten eller förlusten på
säkringsinstrumentet som uppkommit till dess att
den prognostiserade transaktionen inträffar. Om
den prognostiserade transaktionen inte längre
förväntas inträffa redovisas säkringsinstrumentets
ackumulerade vinster eller förluster i finansnettot
i resultaträkningen. Om ett derivat avbryts i förtid
och ersätts med nytt liknande derivat periodiseras
derivatets kostnad ut via resultaträkningen
ursprunglig återstående löptid.
Säkringsredovisning i enlighet med IFRS 9 tillämpas
på nettoinvesteringar i utländska dotterbolag.
Detta innebär att valutakursdifferenser på externa
lån redovisas via övrigt totalresultat. Effektivitets-
mätningar görs kvartalsvis och i enlighet med
Dustins finanspolicy. Eventuell vinst eller förlust från
säkringsinstrumentet hänförlig till den effektiva
delen av säkringen redovisas i övrigt totalresultat.
Vinsten eller förlusten hänförlig till den ineffektiva
delen redovisas i resultaträkningen under
finans nettot och andra liknande resultatposter.
Ackumulerade vinster och förluster i övrigt total-
resultat redovisas i resultaträkningen när den
utländska verksamheten helt eller delvis avyttras.
Koncernen uppfyller kraven för att tillämpa säkring
av nettoinvesteringar.
Not 17 Derivatinstrument och säkringsredovisning
Kortfristiga tillgångar 2023-08-31 2022-08-31
Ränteswappar - -
Valutaterminer 0,3 5,7
Summa 0,3 5,7
Långfristiga tillgångar 2023-08-31 2022-08-31
Ränteswappar 223,8 156,0
Valutaterminer - -
Summa 223,8 156,0
Kortfristiga skulder 2023-08-31 2022-08-31
Ränteswappar - -
Valutaterminer 114,8 46,1
Summa 114,8 46,1
Långfristiga skulder 2023-08-31 2022-08-31
Ränteswappar 3,8 -
Valutaterminer 209,5 92,6
Summa 213,3 92,6
Redovisningsprinciper
En avsättning görs i balansräkningen när Dustin har
en befintlig legal eller informell förpliktelse till följd
av en tidigare händelse och det är sannolikt att ett
utflöde av ekonomiska medel kommer att krävas
för att reglera förpliktelsen samt om en tillrlitlig
uppskattning av beloppet kan göras.
En avsättning för omstrukturering redovisas
när koncernen har fastställt en utförlig
omstruktureringsplan, och genomförandet antingen
har påbörjats eller blivit offentligt tillkännagivet.
Kostnadsberäkningen baseras på detaljerade
åtgärdsplaner som förväntas förbättra koncernens
kostnadsstruktur och produktivitet. Om effekten
av betalningstidpunkten är väsentlig beräknas
avsättningar genom diskontering av det förväntade
framtida kassafdet till en räntesats före skatt
som avspeglar aktuella marknadsförhållanden av
pengars tidsvärde och, om tillämpligt, de risker som
är förknippade med skulden.
Not 16 Avsättningar
Övriga avsättningar
Övriga avsättningar består huvudsakligen
av avsättningar för flerårig avtalad
personalkompensation.
Förändring av avsättningar
Omstrukturering Övrigt Summa
2023-08-31 2022-08-31 2023-08-31 2022-08-31 2023-08-31 2022-08-31
Ingående balans - 2,2 4,7 3,5 4,7 5,7
Avsättningar under perioden - - - 8,7 - 8,7
Ökning genom förvärv av
verksamheter - - - 0,7 - 0,7
Utnyttjat under perioden - -2,2 -0,2 -7,8 -0,2 -10,0
Valutakursdifferenser - - 0,4 -0,3 0,4 -0,3
Utgående balans - - 4,9 4,7 4,9 4,7
varav kortfristig del - - 0,6 0,8 0,6 0,8
varav långfristig del - - 4,3 3,9 4,3 3,9
Redovisningsprinciper
97 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Not 17 Derivatinstrument och säkringsredovisning - fortsättning
Värdering
Derivatinstrument värderade till verkligt värde
består av räntederivat och valutaterminer.
Räntederivat är avsedda som säkringsinstrument
för säkring av rörlig ränta på externa banklån.
Valutaterminer avser dels säkringar av utländska
investeringar i EUR, dels av inköp i USD från
Kina. Ingen vinst eller förlust har bokförts i
resultaträkningen till följd av ineffektiv säkring
under räkenskapsåret och alla säkrade poster
per 2023-08-31 är kvalificerade för fortsatt
säkringsredovisning.
Varulager värderas till det lägsta av
anskaffningsvärdet och nettoförsäljningsvärdet.
Nettoförsäljningsvärdet är det uppskattade
försäljningspriset i den löpande verksamheten,
efter avdrag för uppskattade kostnader för att
åstadkomma en försäljning. Varan anses ingå i
Dustins lager från tidpunkt när varan civilrättsligt
ägs av Dustin. Anskaffningsvärdet för varulagret
beräknas genom en vägd genomsnittsberäkning.
Denna värderingsmetod anses ge en säker
och försiktig uppskattning för redovisning av
ekonomiska resultat. Beräkningen av den vägda
genom snittliga anskaffningskostnaden sker genom
att dividera de totala kostnaderna för inköpta
artiklar med antalet artiklar som finns i lager.
Genomsnittskostnaden inkluderar alla artiklar i
lager och omräknas efter varje lagerinköp.
Not 18 Varulager
Den lägre volymen förklaras främst till följd av
reducering av lagerhållning av kundspecifikt lager.
Kostnad för nedskrivning av lager har under året
uppgått till -16 miljoner kronor (-10).
Reserv för okra kundfordringar baseras på följande:
2023-08-31 2022-08-31
Handelsvaror 987,0 1 340,2
Summa 987,0 1 340,2
Kostnad för sålda varor och tjänster från leverantörer -19 819,9 -19 797,0
Redovisningsprinciper
En kundfordran redovisas i balansräkningen när
Dustin har fullgjort ett åtagande och en avtalsenlig
skyldig het föreligger för motparten att betala,
även om fakturan inte har skickats. Fordringarnas
förväntade löptid är kort, varför värdet redovisas utan
diskontering.
Kundfordringar redovisas till transaktionspriset
vid första redovisningstillfället, därefter redovisas
kundfordringar till upplupet anskaffningsvärde
minskat med eventuell nedskrivning. Nedskrivningar
baseras på förväntade kreditförluster och redovisas
i resultaträkningen under administrationskostnader.
För kundfordringar tillämpar Dustin den förenklade
metoden enligt IFRS 9 som innebär värdering av
förlustreserven till ett belopp som motsvarar de
förväntade kreditförlusterna för återstående löptid
oavsett om krediterna är kreditförsämrade eller inte.
Not 19 Kundfordringar
Dustin har historiskt haft låga kundrluster och tar
löpande kreditupplysning på alla företagskunder
och erbjuder själva inte någon kredit till privat-
kunder. Med anledning av kundfordringarnas
kortfristiga natur bedöms effekten av diskontering
inte som väsentlig och det bokförda värdet bedöms
överensstämma med verkligt värde. Således är
detta den maximala exponeringen. För exponering
i kundfordringar avseende vissa LCP kunder i
Nederländerna avänder sig Centralpoint B.V. av
en kreditsäkring. Koncernens riskexponering i
utländsk valuta har bemts som låg.
Förändringar i reserv för
osäkra kundfordringar 2023-08-31 2022-08-31
Ingående balans 33,9 22,9
Reservering för osäkra
kundfordringar -9,3 11,2
Konstaterade kundförluster -7,0 -1,3
Återvunna kundförluster 0,3 0,0
Valutakursdifferens 3,5 1,1
Utgående balans 21,5 33,9
2023-08-31
Förfallet mindre
än 30 dagar
Förfallet mellan
31-90 dagar
Förfallet mer
än 90 dagar Summa
Förväntad förlustnivå i % 0,0% 0,6% 22,0% 0,8%
Kundfordingar, brutto 2 493,3 127,5 90,7 2 711,5
Reservering för osäkra kundfordringar -0,8 -0,7 -20,0 -21,5
Summa 2 492,5 126,7 70,7 2 690,0
2022-08-31
Förfallet mindre
än 30 dagar
Förfallet mellan
31-90 dagar
Förfallet mer
än 90 dagar Summa
Förväntad förlustnivå i % 0,0% 0,7% 32,8% 1,1%
Kundfordingar, brutto 2 978,0 124,0 97,5 3 199,5
Reservering för osäkra kundfordringar -1,0 -0,9 -32,0 -33,9
Summa 2 977,0 123,1 65,5 3 165,7
Redovisningsprinciper
98 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
2023-08-31
Poster som
värderas till
verkligt värde via
resultaträkningen
Finansiella
tillgångar och
skulder till upplupet
anskaf fningsvärde
Derivat som
används i
krings-
redo visning
Summa
redovisat
värde
Verkligt
värde
Tillgångar
Derivatinstrument (Nivå 2) - - 224,1 224,1 224,1
Kundfordringar - 2 690,0 - 2 690,0 2 690,0
Övriga fordringar - 33,9 - 33,9 33,9
Upplupna intäkter - 376,2 - 376,2 376,2
Likvida medel - 1 108,0 - 1 108,0 1 108,0
Summa - 4 208,1 224,1 4 432,2 4 432,2
Skulder
Skulder till kreditinstitut - 5 401,9 - 5 401,9 5 401,9
Derivatinstrument (Nivå 2) - - 328,0 328,0 328,0
Leverantörsskulder - 3 072,3 - 3 072,3 3 072,3
Övriga kortfristiga skulder 0,1 343,3 - 343,3 343,3
Upplupna kostnader - 695,6 - 695,6 695,6
Summa 0,1 9 513,0 328,0 9 841,1 9 841,1
2022-08-31
Poster som
värderas till
verkligt värde via
resultaträkningen
Finansiella
tillgångar och
skulder till upplupet
anskaf fningsvärde
Derivat som
används i
krings-
redo visning
Summa
redovisat
värde
Verkligt
värde
Tillgångar
Derivatinstrument (Nivå 2) - - 161,7 161,7 161,7
Kundfordringar - 3 165,7 - 3 165,7 3 165,7
Övriga fordringar 7 7,9 - 77,9 77,9
Upplupna intäkter - 440,8 - 440,8 440,8
Likvida medel - 766,8 - 766,8 766,8
Summa - 4 451,1 161,7 4 612,8 4 612,8
Skulder
Skulder till kreditinstitut - 4 734,4 - 4 734,4 4 734,4
Derivatinstrument (Nivå 2) - - 138,6 138,6 138,6
Leverantörsskulder - 3 790,5 - 3 790,5 3 790,5
Övriga kortfristiga skulder 0,4 492,7 - 493,0 493,0
Upplupna kostnader - 699,6 - 699,6 699,6
Summa 0,4 9 717,2 138,6 9 856,2 9 856,2
Not 20 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
Upplupet marknadsföringsstöd avser ersättning
som Dustin väntar sig från leverantörer då Dustin
fullgjort en förpliktelse att utra marknads-
aktiviteter åt leverantören.
Upplupna rabatter från leverantörer hänför sig till
ersättning från leverantörer där ingen förpliktelse
mot leverantören finns.
2023-08-31 2022-08-31
Förutbetalda kostnader till leverantörer 67,0 60,2
Upplupet marknadsföringsstöd 23,1 33,6
Upplupna rabatter från leverantörer 194,1 185,3
Upplupna intäkter hänförligt till levererat men ej fakturerat 32,1 81,5
Övriga förutbetalda kostnader 76,6 96,9
Övriga upplupna intäkter 126,9 140,3
Summa 519,8 597,9
Not 21 Finansiella tillgångar och skulder
Finansiella instrument som redovisas i
balansräkningen inkluderar på tillgångssidan
derivat, kundfordringar och övriga fordringar samt
likvida medel. På skuldsidan återfinns skulder till
kreditinstitut, derivat, leverantörsskulder, utgivna
skuld- och eget kapitalinstrument, villkorade
tilläggsköpeskillingar samt övriga kortfristiga
skulder. En finansiell tillgång eller finansiell
skuld tas upp i balanskningen när bolaget blir
part till instrumentets avtalsmässiga villkor. En
finansiell tillgång tas bort från balansräkningen
när rättigheterna i avtalet realiseras, förfaller
eller bolaget förlorar kontrollen över dem.
Detsamma gäller för del av en finansiell tillgång. En
finansiell skuld tas bort från balansräkningen när
förpliktelsen i avtalet fullrs eller på annat sätt
utsläcks. Detsamma gäller för del av en finansiell
skuld. Förvärv och avyttring av finansiella tillgångar
redovisas på afrsdagen, som utgör den dag då
bolaget förbinder sig att förvärva eller avyttra
tillgången.
Finansiella instrument som inte är derivat
redovisas initialt till anskaffningsvärde
motsvarande instrumentets verkliga värde.
Derivatinstrument som används för säkring av
framtida kassaflöden redovisas i balansräkningen
till verkligt värde. Värdeförändringarna redovisas
i övrigt totalresultat. Tillgångar och skulder som
värderas löpande till verkligt värde med periodens
förändringar redovisade i årets resultat avser
tilläggsköpeskilling och syntetiska optioner.
Redovisningsprinciper
99 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Stamaktier klassificeras som eget kapital.
Transaktions kostnader direkt hänförliga till
emission av nya aktier eller optioner redovisas
(netto efter skatt) i eget kapital som ett avdrag från
emissionslikviden.
I likvida medel ingår kassa och banktillgodo-
havanden som omedelbart kan göras tillgängliga.
Likvida medel redovisas till upplupet anskaffnings-
värde. Utnyttjade checkräknings krediter redovisas
under kortfristiga lån.
Not 22 Likvida medel
2023-08-31 2022-08-31
Likvida medel 1 108,0 766,8
Utgående balans 1 108,0 766,8
Ej nyttjad checkräkningskredit uppgick vid räken-
skaps årets slut till 100 miljoner kronor (100). Dustin
har en global cash pool hos Nordea. Moderbolaget
är huvudkontoinnehavare till koncernkontot som
möjliggör för dotterbolagen att använda likvida
medel i banken i en eller flera valutor. Syftet är att
effektivisera likviditetshanteringen med dagliga
utbetalningar i olika valutor och länder i den
löpande verksamheten. Koncernkontot möjliggör
dessa transaktioner utan att nödvändiga medel
anslås i respektive valuta, under förutsättning att
motsvarande medel sammantaget finns tillgängliga
på koncernkontot.
Not 23 Eget kapital
Aktiekapital
Det finns två serier av aktier inom Dustin Group och
totalt antal aktier per 31 augusti 2023 uppgick till
113 943 776, varav 113 118 776 (113 118 776) stamaktier
och 825 000 (-) av serie C som till sin helhet avser
innehav av egna aktier. Dustin äger inte rätt att rösta
för dessa egna aktier. Per balansdagen uppgick
aktiekapitalet till 566 miljoner kronor (566).
Övrigt tillskjutet kapital
Posten avser eget kapital som är tillskjutet från
ägarna. Per balansdagen uppgick övrigt tillskjutet
kapital till 3 031 miljoner kronor (3 030). Under
året har en nyemssion om 825 000 C-aktier skett.
Syftet med emissionen är att använda aktierna
inom Dustins långsiktiga incitamentsprogram PSP
2023. I anslutning till emissionen har de aktuella
aktierna återköpts av Dustin och kommer att
inneha fram till leverans av aktier till deltagare i PSP
2023. C-aktierna kommer omvandlas till stamaktier
före leverans till deltagare.
Omräkningsreserv
Omräkningsreserven avser valutakursdifferenser
som uppstår vid omräkning av utländska
verksamheter som har upprättat sina finansiella
rapporter i annan valuta än SEK samt omräkning av
koncernens nettotillgångar.
Säkringsreserv
Säkringsreserven innefattar den effektiva andelen
av verkligt värde värdering av derivat som har
ingåtts för att säkra den rörliga räntan på externa
banklån samt den effektiva andelen av säkring av
nettoinvestering i utländsk valuta.
Balanserad vinst
I balanserad vinst ingår årets resultat samt tidigare
års intjänade vinstmedel i moderbolaget och
koncernens dotterbolag.
Redovisningsprinciper
Redovisningsprinciper
Externa lån och utnyttjade krediter redovisas
inledningsvis till verkligt värde av erhållet
belopp, netto efter transaktionskostnader. Till
transaktionskostnader räknas kostnader som
uppstår i samband med anskaffande av lån eller
lånelöften om det bedöms sannolikt att lån eller
kredit kommer att utnyttjas. Kostnaden redovisas
som förutbetalda tills dess att kredit eller lån
utnyttjas. Därefter redovisas upplåningen till
upplupet anskaffningsvärde, och eventuell skillnad
mellan erhållet belopp (netto efter transaktions-
kostnader) och återbetalningsbeloppet redovisas i
resultaträkningen fördelat över låneperioden med
tillämpning av effektivräntemetoden.
Lån klassificeras som kortfristiga skulder om inte
Dustin har en ovillkorlig rätt att skjuta upp betalning
av skulden i minst 12 månader efter balansdagen.
Not 24 Upplåning
Redovisningsprinciper
Förfallostruktur i upplåning
Tabellerna ovan visar förfallostrukturen för Dustins
avtalsenliga finansiella skulder. Beloppen gäller
icke-diskonterade framtida kassaflöden och kan
därför avvika från redovisade siffror.
Avseende förfallostruktur för leasingåtagande se Not 14.
Summa
upplåning
Förfallotid
gst 1 år
Förfallotid
ngre än
1 år men
gst 2 år
Förfallotid
ngre än
2 år men
gst 5 år
Förfallotid
ngre
än 5 år2023-08-31
Skulder till kreditinstitut inkl. framtida
räntebetalningar 6 034,6 454,9 199,7 5 379,9 -
Leverantörsskulder 3 072,3 3 072,3 - - -
Skatteskulder 207,3 207,3 - - -
Derivatinstrument 328,0 114,8 - 213,3 -
Övriga kortfristiga skulder 343,3 343,3 - - -
Upplupna kostnader 695,6 695,6 - - -
Summa 10 681,0 4 888,0 199,7 5 593,2 -
Summa
upplåning
Förfallotid
gst 1 år
Förfallotid
ngre än
1 år men
gst 2 år
Förfallotid
ngre än
2 år men
gst 5 år
Förfallotid
ngre
än 5 år2022-08-31
Skulder till kreditinstitut inkl. framtida
räntebetalningar 5 044,6 103,9 96,5 4 844,3 -
Leverantörsskulder 3 790,5 3 790,5 - - -
Skatteskulder 120,0 120,0 - - -
Derivatinstrument 138,6 46,1 - 92,6 -
Övriga kortfristiga skulder 493,0 493,0 - - -
Upplupna kostnader 699,6 699,6 - - -
Summa 10 286,4 5 253,1 96,5 4 936,9 -
100 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Förändringar i finansieringsverksamheten
Lån
Under räkenskapsåret har Dustin förlängt den
befintliga hållbarhetslänkade kreditfaciliteten
om cirka 5 400 miljoner kronor. Förlängningen
gäller fram till oktober 2025. I samband med
förlängningen tillkom ett villkor om utdelnings-
restriktion, för mer information se Not 30. Ränte-
villkoren för de utnyttjade banklånen är beskrivna
i tabellen nedan. I det hållbarhetslänkande lånet
som beskrivs på sida 50, finns en räntemekanism
som baseras på två KPIer. Målen uppfylldes för
räkenskapsåret 2022/23 som inte haft väsentlig
effekt på räntekostnaden. Lånet är fritt från
amortering under löptiden. Amortering av
leasingskuld uppgår till 191 miljoner kronor (190).
För ytterligare information se Not 14.
Verkligt värde på externa lån
Verkligt värde på externa lån bems motsvara
de bokförda värdena. Räntan på banklånen
är rörlig och räntesäkras delvis med hjälp av
derivatinstrument. För mer information om
hantering av ränterisk se sida 68. Finansierings-
tillika likviditetsrisken bedöms ej ha förändrats
sedan lånen ingicks ni någon väsentlig grad.
Kovenant
Den nuvarande finansieringen för koncernen
baseras på externa banklån förbundna med
finansiella villkor så kallade kovenanter, såsom
skulsättningsgrad och ränteteckningsgrad.
Dessa rapporteras löpande till bankerna och
om inte kovenanterna uppfylls omförhandlas
villkoren och lånekostnaden riskerar att öka.
Långivarna har även rätt att säga upp låneavtalet
och kräver då att återbetalning av lånen ska göras
omgående. Samtliga villkor var uppfyllda vid
räkenskapsårets utgång.
Koncernen och moderbolaget
2023-08-31
Skulder till
kreditinstitut Räntevillkor Låneperiod
Banklån i DKK 510,0 Cibor + räntemarginal 1,50 - 3,10 % 2 år
Banklån i EUR 330,0 Euribor + räntemarginal 1,50 - 3,10 % 2 år
Banklån i NOK 450,0 Nibor + räntemarginal 1,50 - 3,10 % 2 år
Banklån i SEK 250,0 Stibor + räntemarginal 1,50 - 3,10 % 2 år
Ej kassaföedespåverkande
2023-08-31
Ingående
balans
Kassa-
flöde
Om-
klassificering
från kort till
lång skuld
r-
ändring
leasing-
avtal
Valutakurs-
differenser
Av-/ned-
skrivningar
aktiverade låne-
upptagnings-
kostnader
Utgående
balans
Skulder till kreditinstitut 4 741,8 217,8 - - 434,0 8,3 5 401,9
Leasingskulder 533,6 -191,0 - 139,2 18,4 - 500,2
Summa 5 275,4 26,9 - 139,2 452,3 8,3 5 902,1
Ej kassaföedespåverkande
2022-08-31
Ingående
balans
Kassa-
flöde
Om-
klassificering
från kort till
lång skuld
r-
ändring
leasing-
avtal
Valutakurs-
differenser
Av-/ned-
skrivningar
aktiverade låne-
upptagnings-
kostnader
Utgående
balans
Skulder till kreditinstitut 4 481,4 -2,9 8,3 - 249,4 5,6 4 741,8
Leasingskulder 577,0 -190,0 - 130,4 16,1 - 533,6
Summa 5 058,4 -192,9 8,3 130,4 265,5 5,6 5 275,4
Not 24 Upplåning - fortsättning
Not 25 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
2023-08-31 2022-08-31
Upplupna personalkostnader 310,9 316,7
Upplupna kostnader från leverantörer 255,9 302,1
Upplupna rabatter till kunder 12,3 6,0
Förutbetalt marknadsstöd 7,0 4,6
Förskottsfakturering 8,3 5,2
Övriga upplupna kostnader 116,5 74,2
Övriga förutbetalda intäkter 4,8 0,5
Summa 715,8 709,4
Not 26 Kassaflödesanalys
Justering för poster som ej ingår i kassaflödet 2023-08-31 2022-08-31
Avskrivning av materiella tillgångar 46,9 51,7
Avskrivning av nyttjanderättstillgångar 187,6 185,0
Avskrivning av immateriella tillgångar 184,1 170,5
Förändring av avsättningar -0,2 0,3
Realisationsresultat 1,7 3,9
Valutakursdifferens - 0,1
Övrigt 1,1 8,0
Summa 421,1 419,5
101 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Eventualförpliktelser
Uppgift om eventualförpliktelser lämnas när det
finns en möjlig förpliktelse beroende av om osäkra
framtida händelser kommer att inträffa, eller när
det finns en befintlig förpliktelse där betalning inte
är trolig eller beloppet inte kan uppskattas på ett
tillförlitligt sätt.
Not 27
Ställda säkerheter och
eventualförpliktelser
Moderbolagsgaranti
I enlighet med artikel 403, Book 2 of the Civil Code
of the Netherlands, säkerställer Dustin skulderna
för några de helägda nederländska dotterbolagen.
Separata finansiella rapporter för dotterbolaget
registreras därmed inte i handelsregistret för
handelskammaren i Nederländerna. Per den 31
augusti 2023 har ett 403-åtagande utfärdats
för följande företag: Centralpoint Holding B.V.,
Centralpoint B.V., Compromise Domino B.V., Dustin
Netherlands B.V., Dustin Supply Chain Netherlands
B.V., Issys ICT B.V. och NORISK IT Groep B.V..
Dustin har inte ställt några säkerheter för sina
skyldigheter under innevarande låneavtal.
Redovisningsprinciper
Not 28 Transaktioner med närstående
Transaktioner med närstående leverantörer
och kunder
Dustin har transaktioner med leverantörer och
kunder som har definierats som närstående. Dessa
transaktioner är normala affärstransaktioner
och beloppen har ej bemts vara av väsentlig
karaktär för koncernen. Samtliga koncernföretag
som nämns i Not M8 anses vara närstående.
Transaktioner mellan koncernföretag elimineras vid
konsolidering. Beträffande löner och ersättningar
till styrelse och ledande befattningshavare
hänvisas till Not 7.
Not 29 Väsentliga händelser efter balansdagen
Not 30
Förslag till disposition beträffande
bolagets vinst
Kronor
Utdelning -
Balanseras i ny räkning 3 041 330 678
Summa 3 041 330 678
Styrelsen föreslår att av till förfogande stående
vinstmedel om 3 041 330 678 kronor inte lämna
någon utdelning för räkenskapsåret 2022/23.
Förslaget lämnas mot bakgrund av bolagets höga
skuldsättningsgrad och den utdelningsrestriktion
som tillkom i samband med förlängning av
kredit facilitetsavtalet i juni 2023. Det innebär
att utdelning till aktieägarna inte är tillåten om
skuldsättningsgraden, mätt som nettoskuld/
justerad EBITDA, överstiger 3,5.
Förslaget innebär följande disponering av vinsten:
Vinstdisposition
Nyemission
I oktober beslutade styrelsen om en fullt garanterad
nyemission med företrädesrätt för befintliga
aktieägare om cirka 1 750 miljoner kronor
före avdrag för emissionskostnader villkorad
av godkännande av en extra bolagsstämma
som avses hållas den 10 november 2023. Ett
garantiåtagande har ingåtts med Axel Johnson
för hela företrädesemissionen. Syftet med
företrädesemissionen är att säkerställa en
flexibel och optimerad kapitalstruktur och
stärka balansräkningen genom att reducera
nettoskuldsättningen och därmed stödja fortsatt
lönsam tillväxt.
I samband med nyemission har Dustin ingått
en uppgörelse med bankerna att inräkna
emissionslikviden i beräkningen av kovenanter
per 30 november 2023. Uppgörelsen innehåller
också en reduktion av det totala kreditutrymmet
om 50 procent av emissionslikviden efter
transaktionskostnader.
I samband med nyemissionen har Dustin publicerat
finansieringsvillkoren i befintlig kreditfacilitet där
den framtida nettoskuldsättningsgraden
uppgår till 4,5 gånger i första kvartalet 2023/24 för
att sedan fortsatt avta succesivt under kommande
kvartal.
Ny styrelseordförande
Valberedningen i Dustin har beslutat att föreslå att
Thomas Ekman väljs till ny styrelseordförande vid
årsstämman den 12 december 2023. Mia Brunell
Livfors har meddelat att hon inte är tillnglig för
omval som styrelseordförande men däremot som
ordinarie ledamot i styrelsen.
102 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Moderbolagets resultaträkning
Miljoner kronor Not 22/23 21/22
Nettoomsättning 14,3 13,5
Kostnader för sålda varor och tjänster -9,5 -9,3
Bruttoresultat M2, M15 4,8 4,2
Försäljnings- och administrationskostnader M3, M4 -9,1 -17,1
Övriga rörelsekostnader - 0,0
Rörelseresultat -4,3 -12,9
Finansiella intäkter och andra liknande resultatposter M5 557,2 263,2
Finansiella kostnader och andra liknande resultatposter M5 -572,0 -319,0
Resultat efter finansiella poster -19,2 -68,7
Bokslutsdispositioner M6 58,8 120,6
Skatt M7 66,0 9,0
Årets resultat 105,6 60,8
Moderbolagets rapport
över totalresultat
Miljoner kronor 22/23 21/22
Årets resultat 105,6 60,8
Övrigt totalresultat - -
Årets totalresultat 105,6 60,8
Moderbolagets balansräkning
Miljoner kronor Not 2023-08-31 2022-08-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag M8 1 211,6 1 211,6
Summa anläggningstillgångar 1 211,6 1 211,6
Omsättningstillgångar
Fordringar hos koncernföretag M16 7 528,9 6 975,4
Skattefordran M7 79,2 46,8
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter M9 7,3 7,1
Kassa och bank M10 371,3 207,7
Summa omsättningstillgångar 7 986,6 7 236,9
SUMMA TILLGÅNGAR 9 198,2 8 448,5
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Bundet eget kapital M11
Aktiekapital 565,6 565,6
Summa bundet eget kapital 565,6 565,6
Fritt eget kapital M11
Överkursfond 3 023,4 3 023,6
Balanserat resultat -87,6 -148,5
Årets resultat 105,6 60,8
Summa fritt eget kapital 3 041,3 2 936,0
Summa eget kapital 3 606,9 3 501,5
Obeskattade reserver M12 134,1 192,9
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut M13 5 146,8 4 733,5
Övriga långfristiga skulder 0,0 0,1
Summa långfristiga skulder 5 146,8 4 733,6
Kortfristiga skulder
Kortfristiga skulder till kreditinstitut M13 250,0 -
Leverantörsskulder M13 0,2 0,0
Övriga kortfristiga skulder M13 0,8 1,6
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter M14 59,4 18,9
Summa kortfristiga skulder 310,4 20,5
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 9 198,2 8 448,5
103 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Rapport över förändring
i moderbolagets eget kapital
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
Miljoner kronor Aktiekapital Överkursfond
Balanserat
resultat
Summa eget
kapital
Ingående eget kapital 2022-09-01 565,6 3 023,6 -87,6 3 501,5
Årets resultat - - 105,6 105,6
Summa totalresultat - - 105,6 105,6
Utdelning - - - -
Nyemission - 4,1 - 4,1
Emissionskostnader - -0,2 - -0,2
Återköp egna aktier - -4,1 - -
Summa transaktioner med aktieägare - -0,2 105,6 105,4
Utgående eget kapital 2023-08-31 565,6 3 023,4 17,9 3 606,9
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
Miljoner kronor Aktiekapital Överkursfond
Balanserat
resultat
Summa eget
kapital
Ingående eget kapital 2021-09-01 565,1 3 014,0 101,5 3 680,6
Årets resultat - - 60,8 60,8
Summa totalresultat - - 60,8 60,8
Utdelning - - -250,0 -250,0
Nyemission 0,5 6,7 - 7,2
Emissionskostnader - -1,4 - -1,4
Återköp och teckning med sd av
teckningsoptioner - 4,3 - 4,3
Summa transaktioner med aktieägare 0,5 9,6 -189,2 -179,0
Utgående eget kapital 2022-08-31 565,6 3 023,6 -87,6 3 501,5
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
Miljoner kronor Not 22/23 21/22
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat -4,3 -12,9
Erhållen ränta 257,7 163,2
Erlagd ränta -130,4 -70,9
Betald inkomstskatt 33,6 -41,3
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i
rörelsekapital 156,5 38,2
Minskning (+)/ökning (-) av fordringar -553,7 22,4
Minskning (-)/ökning (+) av kortfristiga skulder 39,8 10,3
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital -513,8 32,7
Kassaflöde fn den löpande verksamheten -357,3 70,8
Finansieringsverksamheten
Nyemission M11 3,9 5,8
Kassaflöde från LTI program - 4,3
Återköp av egna aktier M11 -4,1 -
Nyupptagna lån M13 550,0 4 466,4
Återbetalning avn M13 -300,0 -4 445,1
Betalda låneupptagningskostnader M13 -28,3 -16,8
Erhållen utdelning 299,5 -
Utdelning - -250,0
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 520,9 -235,5
Årets kassaflöde 163,6 -164,6
Likvida medel vid årets början 207,7 372,3
Årets kassaflöde 163,6 -164,6
Likvida medel vid årets slut 371,3 207,7
104 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Moderbolagets noter
Not M1 Moderbolagets redovisningsprinciper
Allmänt
Moderbolaget Dustin Group AB:s finansiella
rapporter har uppttats i enlighet med
Årsredovisningslagen och RFR 2, Redovisning
för juridiska personer. RFR 2 fastsr att de
finansiella rapporterna för moderbolaget så långt
som möjligt ska överenssmma med alla IFRS-
principer och tolkningar godkända av EU. Vidare
beskriver rekommendationen tillåtna undantag
från IFRS, samt de tillägg till IFRS som krävs för
att moderbolaget ska uppfylla kraven i svensk
lagstiftning. Moderbolaget tillämpar samma
redovisningsprinciper som koncernen med de
undantag som anges nedan.
Finansiella instrument
Moderbolaget tillämpar inte IFRS 9 Finansiella
instrument. Finansiella instrument redovisas till
anskaffningsvärde i enlighet med Årsredovisnings-
lagen. Till skillnad mot koncernen tillämpar
moderbolaget inte säkringsredovisning för
nettoinvesteringen i utländska dotterbolag. Detta
innebär att i moderbolagets resultaträkning
Not M2 Uppgift om intäkter och kostnader inom koncernen
22/23 21/22
Intäkter 100% 100%
Kostnader 51% 35%
redovisas valutaeffekten av lån i utländsk valuta. I
enlighet med Dustins Policy för finansiell styrning
ska derivat användas för säkring av de externa
lånens rörliga räntor. För att minimera risk för
svängningar i räntekostnader för koncernen ska
derivaten vara utformade så att förfallotider är
spridda över flera perioder.
Under innevarande räkenskapsår samt föregående
räkenskapr har derivat avslutats i förtid och
ersatts med nya med srre spridning i förfallotider.
Effekterna av att derivaten har avslutats i förtid är
att den förtida betalningen redovisas som tillgång
(förutbetald kostnad) i balansräkningen och
kostnaden periodiseras ut via finansnettot över
ursprunglig återstående löptid.
Leasingavtal
IFRS 16 Leasingavtal tilmpas inte av moder-
bolaget utan tillämpar undantaget i RFR 2. Det
innebär att moderbolaget redovisar existerande
leasingavtal i resultaträkningen.
Not M3 Antalet anställda, personalomkostnader och ersättningar till ledande befattningshavare
Antal anställda och könsfördelning 22/23 21/22
Fördelning styrelse och ledande befattningshavare
per balansdagen Kvinnor Män Total Kvinnor Män Total
Styrelseledamöter 3 5 8 3 5 8
Summa 3 5 8 3 5 8
Moderbolaget har inga anställda. Information
om ersättningar till bolagets styrelse framgår av
koncernens Not 7.
Not M4 Revisionsarvode
Kostnader för revision i moderbolaget betalas av
dotterbolaget Dustin Aktiebolag. För ytterligare
information se koncernens Not 6.
Not M5 Finansiella poster
Ränteintäkter och liknande resultatposter 22/23 21/22
Ränteintäkter 257,7 163,2
Utdelning 299,5 100,0
Summa 557,2 263,2
Ökningen av ränteintäkter är hänförlig till koncernintern fakturering.
Räntekostnader och liknande resultatposter 22/23 21/22
Räntekostnader på extern finansering 214,4 110,0
Valutakursdifferenser på skulder till kreditinstitut 357,6 209,1
Övriga finansiella kostnader 0,0 0,0
Summa 572,0 319,0
Redovisningsprinciper
105 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Koncernbidrag
Dustin tillämpar alternativregeln enligt RFR 2,
vilket betyder att koncernbidrag redovisas som
bokslutsdispositioner.
Not M6 Bokslutsdispositioner
22/23 21/22
Erhållna koncernbidrag - 70,0
Återföring av periodiseringsfond 58,8 50,6
Summa 58,8 120,6
Redovisningsprinciper
Not M7 Inkomstskatter
Skattekostnad 22/23 21/22
Följande komponenter ingår i skattekostnaden i resultaträkningen:
Aktuell skatt 52,8 9,3
Justering aktuell skatt hänrlig till tidigare år 13,2 -0,3
Redovisad effektiv skatt 66,0 9,0
Redovisad effektiv skattesats -166,6% -17,3%
Redovisat resultat före skatt 39,6 51,8
Avstämning av den effektiva skattesatsen
Skatt enligt gällande skattesats -8,2 -10,7
Skatteeffekt av:
Ej avdragsgilla kostnader -0,7 -0,7
Ej skattepliktiga intäkter 61,8 20,9
Justering av skatt fn tidigare år och övrigt 13,0 -0,5
Redovisad effektiv skatt 66,0 9,0
Aktuella skatter 22/23 21/22
Aktuella skatteskulder - -
Aktuella skattefordringar 79,2 46,8
Summa 79,2 46,8
Redovisad effektiv skatt
Moderbolaget har inga redovisade eller
oredovisade uppskjutna skattefordringar eller
skulder.
Andelar i dotterbolag redovisas i moderbolaget
enligt anskaffningsvärdemetoden. Eventuell
utdelning från dotterbolag redovisas i moder-
bolagets resultaträkning som finansiell intäkt. Vid
indikation på att värdet av aktier i dotterbolag har
sjunkit utförs ett nedskrivningstest. Anteciperad
utdelning från dotterbolag redovisas i de fall
moderbolaget ensamt har rätt att besluta om
utdelningens storlek samt om moderbolaget
har fattat beslut om utdelningens storlek innan
moderbolaget publicerat sina finansiella rapporter.
Not M8 Andelar i koncernbolag
Redovisningsprinciper
Bokfört värde
Bolagsnamn Org.nr Säte
Antal
aktier Andel
Eget
kapital
Årets
resultat 2023-08-31 2022-08-31
Dustin AB 556237-8785 Stockholm 25000000 100% 362,0 46,1 1 211,6 1 211,6
Summa 1 211,6 1 211,6
Moderbolagets innehav i koncernföretag
106 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Utöver moderbolagets direkta ägande ingår följande bolag i koncernen:
2023-08-31 2022-08-31
Bolagsnamn Org.nr Ägarandel Ägarandel
Centralpoint België N.V. 0841648610 100% 100%
Centralpoint B.V. 09078252 100% 100%
Centralpoint Holding B.V. 28035220 100% 100%
ComPromise Domino B.V. 04062532 100% 100%
Chilitaito Oy 2201996-8 100% 100%
Dustin A/S 26092183 100% 100%
Dustin Finland Oy 0935141-3 100% 100%
Dustin Netherlands B.V. 06088974 100% 100%
Dustin Netherlands Holding B.V.* 71903968 0% 100%
Dustin Norway AS 939483969 100% 100%
Dustin Supply Chain Netherlands B.V. 73864994 100% 100%
Dustin Sverige AB 556666-1012 100% 100%
Issys ICT B.V. 37104253 100% 100%
Inventio IT A/S 26112001 100% 100%
JML-System AB** 556643-2802 0% 100%
NORISK Beheer B.V. 04039918 100% 100%
NORISK IT Groep B.V. 04073648 100% 100%
NORISK Facilitair B.V. 56499248 100% 100%
NORISK Visionair B.B*** 58806687 0% 40%
Sincerus B.V. 51450976 100% 100%
Sincerus Consultancy B.V. 08142104 100% 100%
Switch IT Solutions B.V.**** 06070240 0% 100%
TopCrowd B.V. 08142105 100% 100%
Unilogic B.V. 14053559 100% 100%
Unilogic Networks 2 B.V. 68329210 100% 100%
Vincere Group B.V.***** 06070239 0% 100%
Xcellent Automatisering B.V.****** 32119865 0% 100%
Aktieägartillskott
Aktieägartillskott aktiveras i aktier och andelar.
Eventuellt nedskrivningsbehov beaktas.
Not M9 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
2023-08-31 2022-08-31
Förutbetald ränteswap 1,3 1,6
Övriga förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 6,0 5,5
Summa 7,3 7,1
2023-08-31 2022-08-31
Likvida medel 371,3 207,7
Utgående balans 371,3 207,7
Moderbolaget är huvudkontoinnehavare till
koncernkontot hos Nordea (publ). För mer
information om koncernkonto (cash pool) samt
checkräkningskredit, se koncernens Not 24.
Not M10 Kassa och bank
Not M11 Eget kapital
Aktiekapital
Se Not 23 för koncernen angående upplysningar
om moderbolagets aktiekapital.
Balanserad vinst
I balanserad vinst ingår årets resultat samt
tidigare års intjänade vinstmedel.
Utdelning
Under räkenskapsåret betalades ingen utdelning
i enlighet med beslut på årsstämman den 15
december 2022. För innevarande räkenskapsår
föreslår styrelsen att inte lämna någon
utdelning.
Överkursfond
Under året har överkursfonden minskat med
0,2 miljoner kronor (9,6) vilket är hänförligt till
emissionskostnader.
Redovisningsprinciper
Not M8 Andelar i koncernbolag – fortsättning
* Dustin Netherlands Holding B.V. har fusionerats med Dustin Supply Chain Netherlands B.V.
** JML-Systems AB har fusionerats med Dustin Sverige AB
*** Norisk Visionair B.B har sålts
**** Switch IT Solutions B.V. har fusionerats med Dustion Netherlands B.V.
***** Vincere Group B.V har fusionerats med Switch IT Solutions B.V.
****** Xcellent Automatisering B.V. har fusionerats med Dustin Netherlands B.V.
107 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Not M12 Obeskattade reserver
2023-08-31 2022-08-31
Periodiseringsfond 134,1 192,9
Summa 134,1 192,9
Not M13 Upplåning
Koncernens externa finansiering är samlad i moder-
bolaget. Totalt uppr externa lån till 5 147 miljoner
kronor (4 734). För mer information avseende lån se
Not 24 för koncernen.
Förfallostruktur i upplåning
Tabellen ovan visar förfallostrukturen för moder-
bolagets avtalsenliga finansiella skulder. Beloppen
gäller icke-diskonterade framtida kassaflöden och
kan därför avvika från redovisade siffror.
Summa
upplåning
Förfallotid
gst 1 år
Förfallotid
ngre än
1 år men
gst 2 år
Förfallotid
ngre än
2 år men
gst 5 år
Förfallotid
ngre än
5 år
2023-08-31
Skulder till kreditinstitut inkl. framtida
räntebetalningar 6 034,6 454,9 199,7 5 379,9 -
Leverantörsskulder 0,2 0,2 - - -
Övriga kortfristiga skulder 0,8 0,8 - - -
Upplupna kostnader 59,4 59,4 - - -
Summa 6 095,0 515,3 199,7 5 379,9 -
Summa
upplåning
Förfallotid
gst 1 år
Förfallotid
ngre än
1 år men
gst 2 år
Förfallotid
ngre än
2 år men
gst 5 år
Förfallotid
ngre än
5 år2022-08-31
Skulder till kreditinstitut inkl. framtida
räntebetalningar 5 044,6 103,9 96,5 4 844,3 -
Övriga långfristiga skulder 0,1 - - 0,1 -
Leverantörsskulder 0,0 0,0 - - -
Övriga kortfristiga skulder 1,6 1,6 - - -
Upplupna kostnader 18,9 18,9 - - -
Summa 5 065,2 124,4 96,5 4 844,4 -
Not M14 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
2023-08-31 2022-08-31
Upplupna finansiella kostnader 59,1 18,5
Övriga upplupna kostnader 0,3 0,4
Summa 59,4 18,9
Not M15 Transaktioner med närstående
För upplysningar om direkt och indirekt aktieinnehav i
dotterbolag hänvisas till Not M8 för moderbolaget.
Ökningen av upplupna finansiella kostnader är
hänförligt till ökade kostnader för extern finansiering.
Transaktioner med dotterbolag 22/23 21/22
Inköp - -
Försäljning 14,3 13,5
Fordran per 31 augusti 7 528,9 6 975,4
Skuld per 31 augusti - -
108 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Koncernens resultat- och balansräkning kommer att föreläggas årsstämman den 12 december
2023 för fastställelse. Års- och koncernredovisningen har upprättats i enlighet med internationella
redovisningsstandarder IFRS sådana de antagits av EU och ger en rättvisande bild av koncernens
ställning och resultat. Årsredovisningen har upprättats i enlighet med god redovisningssed och ger
en rättvisande bild av moderbolagets ställning och resultat. Förvaltningsberättelsen för koncernen
och moderbolaget ger en rättvisande översikt över utvecklingen av koncernens och moderbolagets
verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfakturor som
moderföretaget och de företag som ingår i koncernen stå inför. Den lagstadgade Hållbarhets-
rapporten, för Dustin Group AB (publ), vars innehåll anges i förvaltningsberättelsen, har godkänts
för utfärdande av styrelsen.
Mia Brunell Livfors
Styrelseordförande
Stina Andersson Gunnel Duveblad Thomas Ekman
Johan Fant Tomas Franzén Morten Strand Dolph Westerbos
Johan Karlsson
VD
Stockholm 8 november 2023
Vår revisionsberättelse har avgivits den 8 november 2023
Ernst & Young AB
Åsa Lundvall
Auktoriserad revisor
109 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Revisionsberättelse
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen
och koncernredovisningen för Dustin Group AB
(publ räkenskapsåret 2022-09-01 – 2023-08-31
med undantag för bolagsstyrnings-rapporten på
sidorna 69-80 och hållbarhetsrapporten som den
definieras på sidan 26. Bolagets årsredovisning och
koncernredovisning ingår på sidorna 26-109 i detta
dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen
upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och
ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild
av moderbolagets finansiella ställning per den 31
augusti 2023 och av dess finansiella resultat och
kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen.
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med
årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga
avseenden rättvisande bild av koncernens
finansiella ställning per den 31 augusti 2023
och av dess finansiella resultat och kassaflöde
för året enligt International Financial Reporting
Standards (IFRS), så som de antagits av EU, och
årsredovisnings lagen. Våra uttalanden omfattar
inte bolagsstyrningsrapporten på sidorna
69-80 och hållbarhetsrapporten på sidan
26. Förvaltningsberättelsen är förenlig med
årsredovisningens och koncernredovisningens
övriga delar.
Värdering av goodwill och övriga immateriella tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer
resultaträkningen och balansräkningen för
moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om
årsredovisningen och koncernredovisningen är
förenliga med innehållet i den kompletterande
rapport som har överlämnats till moder-
bolagets revisionsutskott i enlighet med
Revisorsförordningens (537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International
Standards on Auditing (ISA) och god
revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt
dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet
Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande
till moderbolaget och koncernen enligt god
revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort
vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta
innefattar att, baserat på vår bästa kunskap och
övertygelse, inga förbjudna tjänster som avses
i Revisorsförordningens (537/2014) artikel 5.1
har tillhandahållits det granskade bolaget eller,
i förekommande fall, dess moderföretag eller
dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är
tillräckliga och ändamålsenliga som grund för
våra uttalanden.
Till bolagsstämman i Dustin Group AB (publ), org nr 556703-3062
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen
är de områden som enligt vår professionella
bedömning var de mest betydelsefulla för revisionen
av årsredovisningen och koncernredovisningen
för den aktuella perioden. Dessa områden
behandlades inom ramen för revisionen av, och i
vårt ställningstagande till, årsredovisningen och
koncernredovisningen som helhet, men vi gör
inga separata uttalanden om dessa områden.
Beskrivningen nedan av hur revisionen genomfördes
inom dessa områden ska läsas i detta sammanhang.
Vi har fullgjort de skyldigheter som beskrivs
i avsnittet Revisorns ansvar i vår rapport om
årsredovisningen också inom dessa områden.
Därmed genomfördes revisionsåtgärder som
utformats för att beakta vår bemning av
risk för väsentliga fel i årsredovisningen och
koncernredovisningen. Utfallet av vår granskning
och de granskningsåtgärder som genomförts för
att behandla de områden som framgår nedan utgör
grunden för vår revisionsberättelse.
Beskrivning av området Hur detta område beaktades i revisionen
Goodwill och övriga immateriella tillgångar
med obestämbar nyttjandeperiod utgör per 31
augusti 2023 en väsentlig del av Dustin Group
ABs totala balansomslutning och uppgick
till 9 058 MSEK i rapport över finansiell
ställning för koncernen. De utgör 56 % av
koncernens balansomslutning och 168 % av
eget kapital. Goodwill och övriga immateriella
tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod
redovisas till historiskt anskaffningsvärde
och testas årligen eller vid indikation på
nedskrivningsbehov. Ett nedskrivningsbehov
finns om en tillgångs återvinningsvärde
understiger det redovisade värdet.
Återvinningsvärdet för tillgångarna är
baserat på bolagets nyttjandevärde
genom framtida möjlighet och förga att
generera kassaflöden. Bolagets bedömning
av återvinnings värdet per 31 augusti 2023
baseras därför på bolagets prognos avseende
framtida kassaflöden. I bedömningen ingår
även diskonteringsränta och tillväxttakt efter
de första fem åren.
Då värdet av goodwill och de övriga
immateriella tillgångarna med obestämbar
nyttjande period i förhållande till bolagets
totala balansomslutning är stort är det
ett omde vi fäster stor vikt vid. Det i
kombination med den osäkerhet som normalt
finns vid bedömningar i samband med
beräkning av återvinningsvärdet, gör att vi i
vår revision bedömt värderingen av goodwill
och övriga immateriella tillgångar med
obestämbar nyttjandeperiod som ett särskilt
betydelsefullt område.
Vår granskning har omfattat bland annat
följande granskningsåtgärder:
Utrdering av Bolagets process för att
upprätta och genomföra nedskrivningstest.
Granskning av Bolagets identifiering av
kassagenererande enheter (KGE) och hur
verksamheten följs upp internt.
Utvärdering, med hjälp av värderings-
experter av använda värderingsmetoder
och beräkningsmodeller, av varje KGEs
diskonteringsränta och terminaltillväxt, och
där möjligt genom jämförelse med andra
bolag verksamma inom samma bransch.
Bedömt rimligheten i gjorda antaganden,
som inkluderar prognosperiodens
tillväxt och marginaler, bland annat
genom jämförelse av historiska utfall och
tillförlitligheten i tidigare prognoser.
Vi har granskat lämnade tilläggs-
upplysningar i årsredovisningen
Se not 2, 11 och 12 för redovisningsprinciper
avseende värdering av goodwill och övriga
immateriella tillgångar med obestämbar
nyttjandeperiod och för bolagets beskrivning
av de bedömningar som görs i samband med
nedskrivningstestets utförande. Slutligen har
vi bedömt om de till det särskilt betydelsefulla
områden hänförliga upplysningarna som
lämnas i årsredovisningen är ändamålsenliga.
110 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar
Annan information än årsredovisningen och
koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information
än årsredovisningen och koncernredovisningen
och återfinns på sidorna 1-25, 113 och 119-127. Det
är styrelsen och verkställande direktören som har
ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och
koncernredovisningen omfattar inte denna
information och vi gör inget uttalande med
bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen
och koncernredovisningen är det vårt ansvar
att läsa den information som identifieras ovan
och överga om informationen i väsentlig
utsträckning är oförenlig med årsredovisningen
och koncernredovisningen. Vid denna genomgång
beaktar vi även den kunskap vi i övrigt inhämtat
under revisionen samt bedömer om informationen i
övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utrts
avseende denna information, drar slutsatsen att
den andra informationen innehåller en väsentlig
felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi
har inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören
som har ansvaret för att årsredovisningen och
koncernredovisningen upprättas och att den ger en
rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och,
vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS så
som de antagits av EU. Styrelsen och verkställande
direktören ansvarar även för den interna kontroll
som de bedömer är nödvändig för att upprätta en
årsredovisning och koncernredovisning som inte
innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig
dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och
koncernredovisningen ansvarar styrelsen och
verkställande direktören för bedömningen av
bolagets förmåga att fortsätta verksamheten. De
upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som
kan påverka förmågan att fortsätta verksamheten
och att använda antagandet om fortsatt drift.
Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte
om styrelsen och verkställande direktören avser
att likvidera bolaget, upphöra med verksamheten
eller inte har något realistiskt alternativ till att göra
något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det
påverkar styrelsens ansvar och uppgifter i
övrigt, bland annat övervaka bolagets finansiella
rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om
att årsredovisningen och koncernredovisningen
som helhet inte innehåller några väsentliga
felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentlig-
heter eller misstag, och att lämna en revisions-
berättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig
säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är
ingen garanti för att en revision som utrs enligt
ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer
att upptäcka en väsentlig felaktighet om en
sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund
av oegentligheter eller misstag och anses vara
väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen
kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som
användare fattar med grund i årsredovisningen och
koncernredovisningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för
revisionen av årsredovisningen och koncern-
redovisningen finns på Revisors inspektionens
webbplats. Denna beskrivning är en del av
revisionsberättelsen.
Revisorns granskning av förvaltning och förslaget
till dispositioner av bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen har vi även
utfört en revision av styrelsens och verkställande
direktörens förvaltning av Dustin Group AB (publ) för
räkenskapret 2022-09-01 – 2023-08-31 samt av
förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst
eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten
enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar
styrelsens ledamöter och verkställande direktören
ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i
Sverige. Vårt ansvar enligt denna beskrivs närmare
i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i
förhållande till moderbolaget och koncernen enligt
god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort
vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är
tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra
uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget
till dispositioner beträffande bolagets vinst eller
förlust. Vid förslag till utdelning innefattar detta
bland annat en bedömning av om utdelningen är
försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets
och koncernens verksamhetsart, omfattning och
risker ställer på storleken av moderbolagets och
koncernens egna kapital, konsolideringsbehov,
likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation
och förvaltningen av bolagets angelägenheter.
Detta innefattar bland annat att fortlöpande
bedöma bolagets och koncernens ekonomiska
situation, och att tillse att bolagets organisation är
utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen
och bolagets ekonomiska angelägenheter i
övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt.
Verkställande direktören ska sköta den löpande
förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och
anvisningar och bland annat vidta de åtgärder
som är nödvändiga för att bolagets bokring
ska fullgöras i överensstämmelse med lag och
för att medelsrvaltningen ska skötas på ett
betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen,
och därmed vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att
inhämta revisionsbevis för att med en rimlig grad av
säkerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot
eller verkställande direktören i något väsentligt
avseende
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig
till någon försummelse som kan föranleda
ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med
aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller
bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till
dispositioner av bolagets vinst eller förlust, och
därmed vårt uttalande om detta, är att med rimlig
grad av säkerhet bema om förslaget är förenligt
med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men
ingen garanti för att en revision som utrs enligt
god revisionssed i Sverige alltid kommer att
upptäcka åtgärder eller försummelser som kan
föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
att ett förslag till dispositioner av bolagets vinst
eller förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar
för revisionen av förvaltningen finns på
Revisorsinspektionens webbplats. Denna
beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
111 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Revisorns granskning av Esef-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen har vi även utfört en
granskning av att styrelsen och verkställande
direktören har upprättat årsredovisningen och
koncernredovisningen i ett format som möjlig-
gör enhetlig elektronisk rapportering (Esef-
rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om
värdepappersmarknaden för Dustin Group AB (publ)
för räkenskapsåret 2022-09-01 – 2023-08-31.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det
lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats
i ett format som i allt väsentligt möjligr enhetlig
elektronisk rapportering.
Grund för uttalande
Vi har utfört granskningen enligt FARs
rekommendation RevR 18 Revisorns granskning
av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna
rekommendation beskrivs närmare i avsnittet
Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande
till Dustin Group AB (publ) enligt god revisorssed
i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inmtat är tillräckliga
och ändamålsenliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören
som har ansvaret för att Esef-rapporten har
upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden, och
för att det finns en sådan intern kontroll som
styrelsen och verkställande direktören bedömer
dvändig för att upprätta Esef-rapporten utan
väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet
om Esef-rapporten i allt väsentligt är upprättad
i ett format som uppfyller kraven i 16 kap. 4 a §
lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, på
grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra
granskningsåtgärder för att uppnå rimlig säkerhet
att Esef-rapporten är upprättad i ett format som
uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men
är ingen garanti för att en granskning som utrs
enligt RevR 18 och god revisionssed i Sverige alltid
kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om
en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund
av oegentligheter eller misstag och anses vara
väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen
kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som
användare fattar med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar ISQC 1 Kvalitetskontroll
för revisionsföretag som utför revision och
översiktlig granskning av finansiella rapporter
samt andra bestyrkandeuppdrag och näraliggande
tjänster och har därmed ett allsidigt system för
kvalitetskontroll vilket innefattar dokumenterade
riktlinjer och rutiner avseende efterlevnad av
yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen
och tillämpliga krav i lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika
åtgärder inhämta bevis om att Esef-rapporten
har uppttats i ett format som möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering av årsredovisningen
och koncernredovisning. Revisorn väljer
vilka åtgärder som ska utföras, bland annat
genom att bema riskerna för väsentliga
felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa
beror på oegentligheter eller misstag. Vid denna
riskbedömning beaktar revisorn de delar av
den interna kontrollen som är relevanta för hur
styrelsen och verkställande direktören tar fram
underlaget i syfte att utforma granskningsåtgärder
som är ändamålsenliga med hänsyn till
omständigheterna, men inte i syfte att göra ett
uttalande om effektiviteten i den interna kontrollen.
Granskningen omfattar också en utvärdering av
ändamålsenligheten och rimligheten i styrelsens
och verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen
validering av att Esef-rapporten uppttats i
ett giltigt XHTML-format och en avstämning
av att Esef-rapporten överensstämmer
med den granskade årsredovisningen och
koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning
av huruvida koncernens resultat-, balans- och
egetkapitalräkningar, kassaflödesanalys samt
noter i Esef-rapporten har märkts med iXBRL i
enlighet med vad som följer av Esef-förordningen.
Revisorns granskning av
bolagsstyrnings rapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för
bolagsstyrningsrapporten på sidorna 69-80 och
för att den är upprättad i enlighet med årsredovis-
ningslagen.
Vår granskning har skett enligt FARs
rekommendation RevR 16 Revisorns granskning
av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att
vår granskning av bolagsstyrningsrapporten
har en annan inriktning och en väsentligt mindre
omfattning jämfört med den inriktning och
omfattning som en revision enligt International
Standards on Auditing och god revisionssed i
Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss
tillräcklig grund för våra uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats.
Upplysningar i enlighet med 6 kap. 6 § andra
stycket punkterna 2-6 årsredovisningslagen samt
7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga
med årsredovisningens och koncernredovisningens
övriga delar samt i överensstämmelse med
årsredovisningslagen.
Revisorns yttrande avseende den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhets-
rapporten som den definieras på sidan 26
och för att den är upprättad i enlighet med
årsredovisnings lagen.
Vår granskning har skett enligt FARs
rekommendation RevR 12 Revisorns yttrande om
den lagstadgade hållbarhetsrapporten. Detta
innebär att vår granskning av hållbarhetsrapporten
har en annan inriktning och en väsentligt mindre
omfattning jämfört med den inriktning och
omfattning som en revision enligt International
Standards on Auditing och god revisionssed i
Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss
tillräcklig grund för vårt uttalande.
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Ernst & Young AB, Box 7850, 103 99 Stockholm med
Åsa Lundvall som huvudansvarig revisor, utsågs
till Dustin Group ABs revisor av bolagssmman
den 15 december 2022 och har varit bolagets
huvudansvariga revisor sedan 15 december 2021
(Ernst & Young AB har varit valda revisorer sedan
2 oktober 2006).
Stockholm den 8 november 2023
Ernst & Young AB
Åsa Lundvall
Auktoriserad revisor
112 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Årsstämma 2022/23
Registrering och anmälan
Aktieägare som önskar delta i årsstämman ska:
dels vara införd som aktieägare i den av
Euroclear Sweden framställda aktieboken
avseende förhållandena måndagen den
4 december 2023,
dels anla sin avsikt att delta i årssmman till
Bolaget senast onsdagen den 6 december 2023.
Deltagande i stämmolokalen
Aktieägare som önskar närvara i stämmolokalen
personligen eller genom ombud ska anmäla sin
avsikt att delta senast onsdagen den 6 december
2023. Anmälan kan göras på något av följande sätt:
på Euroclear Swedens hemsida,
https://anmalan.vpc.se/euroclearproxy,
via e-post till
GeneralMeetingService@euroclear.com,
via telefon, 08-402 91 33, eller
via post till Dustin Group AB, ”Årssmma”, c/o
Euroclear Sweden AB, Box 191, 101 23 Stockholm.
Vid anmälan, vänligen uppge aktieägarens
fullständiga namn, personnummer eller
organisationsnummer, adress och telefonnummer,
och eventuella biträden. Aktieägare som deltar
genom ombud eller ställföreträdare bör skicka
behörighetshandlingar till ovanstående adress i
god tid före årsstämman. Fullmaktsformulär finns
tillgängligt på Dustins hemsida,
www.dustingroup.com/sv/bolagsstammor.
Förvaltarregistrerade aktier
För att få delta i årsstämman måste aktieägare
som har sina aktier förvaltarregistrerade, förutom
att anla sin avsikt att delta, omregistrera
aktierna i eget namn så att aktieägaren är införd
i framställningen av aktieboken per måndagen
den 4 december 2023. Sådan omregistrering kan
vara tillfällig (s.k. rösträttsregistrering) och kan
begäras hos förvaltaren enligt förvaltarens rutiner
i sådan tid i förväg som förvaltaren bestämmer.
Rösträttsregistreringar som gjorts av förvaltaren
senast onsdagen den 6 december 2023 kommer
att beaktas vid framställningen av aktieboken.
Utdelning
Styrelsen föreslår för 2022/23 att ingen utdelning
betalas och att hela det disponibla beloppet
balanseras i ny räkning.
Deltagande genom poströstning
Aktieägare som önskar delta i årsstämman genom
poströstning på förhand ska anla sin avsikt att
delta genom att avge sin poströst så att denna
är Euroclear Sweden AB (som administrerar
formulären å Dustins vägnar) tillhanda senast
onsdagen den 6 december 2023. För poströstning
ska ett särskilt formulär användas. Formuläret finns
tillgängligt på Dustins hemsida, www.dustingroup.
com/sv/bolagsstammor, och på Euroclear Swedens
hemsida, https://anmalan.vpc.se/euroclearproxy.
Ifyllt och undertecknat poströstningsformulär
kan skickas in antingen via e-post till
GeneralMeetingService@euroclear.com, eller
per post till Dustin Group AB, ”Årsstämma”, c/o
Euroclear Sweden AB, Box 191, 101 23 Stockholm.
Aktieägare kan även poströsta digitalt genom
verifiering med BankID enligt instruktioner
https://anmalan.vpc.se/euroclearproxy. Om
aktieägaren poströstar genom ombud ska
fullmakt biläggas poströstningsformuläret.
Fullmaktsformulär finns tillgängligt
Dustins hemsida, www.dustingroup.com/
sv/bolagsstammor. Om aktieägaren är
en juridisk person ska registreringsbevis
(eller annan behörighetshandling) biläggas
poströstningsformuläret. Ytterligare anvisningar
och villkor framgår av poströstningsformuläret och
Euroclear Swedens hemsida, https://anmalan.vpc.
se/euroclearproxy.
Vänligen notera att om du önskar närvara i
stämmolokalen personligen eller genom ombud
krävs att du anmäler detta enligt instruktionerna
under rubriken Deltagande i stämmolokalen
ovan. Det innebär att en anmälan genom endast
poströstning inte är tillckligt för den som vill delta
i årsstämman i stämmolokalen.
Vår årsstämma för 2022/23 hålls tisdagen den 12 december 2023
klockan 15.00 på IVA Konferenscenter, Grev Turegatan 16 i Stockholm.
Inregistrering till årsstämman börjar klockan 14.00.
113 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Om denna redovisning
Dustins års- och hållbarhets redo visning summerar
vårt finansiella resultat och det hållbarhets arbete
som utförts under verksamhetsåret 2022/23. Vi
redovisar finansiell information och håll barhets-
information i en integrerad rapport. Vi har redovisat
enligt Global Reporting Initiatives (GRI) riktlinjer
sedan 2014/15. För 2022/23 följer Dustin ”GRI
Standards 2021” och rapporterar på nivå ”in
accordance”. Det innebär att vi har identifierat
de aspekter som är väsentliga och rapporterar
på minst en indikator per aspekt. Rapporten
omfattar koncernens håll barhetsarbete under
verksamhets året från den 1 september 2022 till
den 31 augusti 2023. Vi redovisar hållbar hetsdata
årligen, och föregående års rapport publicerades
den 17 november 2022. Denna års- och hållbarhets-
redovisning utgör Dustins Communication on
Progress (COP).
Datainsamling och mätning
Konsolideringsprinciperna för hållbarhetsdata
inkluderar alla bolag inom koncernen. Förvärvade
verksamheter rapporterar senast tolv månader
efter förvärvsdagen. All data är insamlad i enlighet
med Dustins räkenskapsår. Data för utsläpp, energi
och avfall samlas in halvårsvis via koncernens
miljörapporteringsprocess. Vid insamling av denna
data används rapporteringsperioden den 1 augusti
till den 31 juli, för att säkerställa kvaliteten i det som
rapporterats.
Utsläpp till luft
Totala mängden växthusgaser rapporteras i ton
koldioxidekvivalenter (ton CO
2
e) och inkluderar
främst koldioxid, CO
2
. Biogent utsläpp är inte
väsentligt och har inte rapporterats. Rapporteringen
sker i enlighet med Greenhouse Gas (GHG) Protocol
och inkluderar utsläpp i Scope 1, Scope 2 och Scope
3. Hänsyn bör tas till osäkerhet kring insamlade data,
vetenskapliga mätmetoder samt applicering. Vald
ansats för konsolidering av utsläpp går från att vara
operationell kontroll” till att omfatta signifikanta
GHG-kategorier enligt riktlinjerna i Greenhouse
Gas (GHG) Protocol samt ytterligare kategorier som
anses relevanta att rapportera. Baserat på detta
ingår följande utsläppskällor:
Scope 1 – Direkta utsläpp
Mobil förbränning av drivmedel för företagsägda
fordon, Tank-to-Wheel (TTW). Utsläpp baserade
på körd sträcka under perioden multiplicerat med
WLTP-värde, alternativt NEDC. Utsläpp från fordon
i Nederländerna beräknade med emissionsfaktorer
hämtade från CO2emissiefactoren.nl, ett initiativ
från Milieu Centraal, Stimular, SKAO, Connekt och
den nederländska regeringen.
Stationär förbränning av naturgas för
lokaler, Tank-to-Wheel (TTW). Utsläpp
beräknade genom att översätta rapporterad
volym normalkubikmeter (Nm3) enligt en
emissions faktor för fossil gas hämtad från
CO2emissiefactoren.nl.
Scope 2 – Indirekta utsläpp från inköpt elektricitet,
ånga, värme och kyla
Elektricitet, fjärrvärme och fjärrkyla för Dustins
kontor, lager och egna datacenter.
Energiförbrukningsdata samlas in enligt följande
prioritet: automatisk mätaravläsning (AMR),
manuell mätaravläsning, erhållen information
eller uppskattning av fastighetsägare. I vissa fall
där Dustin hyr en del av en större anläggning
och det inte finns automatisk mätaravläsning
har energiförbrukningen beräknats per
kvadratmeteryta.
Utsläpp från kontor med färre än 15 heltids-
ekvivalenter eller från kontor eller lager med
en elkonsumtion som uppgår till mindre än 2
procent av den totala förbrukningen i Scope 2 har
beräknats baserat på kvadratmeteryta och ett
genom snitt av rapporterad förbrukning för kontor.
Endast ett lager i Vellinge på 22 kvadratmeter har
estimerats enligt denna princip.
Utsläpp baseras på emissionsfaktorer för den
senast publicerade nationella residualmixen från
Association of Issuing Bodies (AIB), undantaget i
Nederländerna där emissionsfaktorn hämtas från
CO2emissiefactoren.nl, alternativt giltiga certifikat
för förnybar energikälla.
Utsläpp redovisas enligt den ”marknadsbaserade
metoden som, till skillnad från den “platsbaserade”
metoden, tar hänsyn till elavtal och ursprungs-
garantier för förnybar el.
Scope 3 – Övriga indirekta utsläpp
Kategori 1: Inköpta varor och tjänster vars utsläpp
har uppskattats baserat på såld hårdvara till
kunder som delats in i ”klimatkategorier” med
tillhörande emissionsfaktorer utifrån en rapport
av IVL Svenska Miljöinstitutet: Produktdatabaser:
miljöfördelar med återbruk, 2020. Kartläggning
av klimatkategorier görs halvårsvis av
produktspecialister för att synkronisera
med Dustins sortiment. Med inkludering av
produkter som inte tidigare har kartlagts ökar
andelen indelade produkter som nu utgör 80%
av utsläppen baserat på nettoomsättning.
Resterande 20% antas ha samma genomsnittliga
klimatavtryck.
Kategori 4: Uppströms transporter beräknade med
faktisk försäljning och antagna schablonvärden
för transporter från rapporten ovan. Kontrollerat
med insamlade utsläppsdata från distributörer.
Kategori 6: Affärsresor med flyg, exklusive
enheter som rapporterat mindre än 5% av de
totala utsläppen i kategorin. Utsläpp beräknas
automatiskt av resebyrå i enlighet med
DEFRA -metoden genom att använda årliga
CO
2
e-koefficienter med Radiative forcing (RF).
I de specifika fall då flygresor bokats separat
i Nederländerna har en emissionskalkylator
använts för estimering. Utsläpp från flygresor i
samband med konferensen Dustin Summit har
beräknats av respektive flygbolag.
Kategori 8: Uppströms leasade fordon: Tank-to-
Wheel (TTW). Utsläpp baserade på körd sträcka
under perioden multiplicerat med WLTP-värde,
alternativt NEDC. Fordon för varutransport:
uppskattad körd sträcka för leasade lastbilar
i Benelux har estimerats baserat på verifierad
data för våra egna lastbilar. Nyttjade modeller,
storlekar samt bränslekvalitet har uppskattats
genom en sammanställning av periodens fakturor.
Personbilar: enheter med färre än 10 fordon
anses vara icke-signifikanta och är exkluderade. I
avsaknad av uppgifter om faktiska körda kilometer
används maximalt antal kilometer i leasingavtal
alternativt samma data som föregående period.
Kategori 8: Uppströms leasade datacenter
exklusive de vars avtal går ut inom sex månader
från rapporteringstidpunkt eller som förbrukar
mindre än 1 % av den totala energi användningen
för kategorin. Utsläpp baseras på emissionsfaktorer
för den senast publicerade nationella residualmixen
från Association of Issuing Bodies (AIB), undantaget
i Nederländerna där emissionsfaktorn hämtas från
CO2emissiefactoren.nl, alternativt giltiga certifikat
för förnybar energikälla. I enstaka fall då data ej
har rapporterats har samma data som föregående
period använts.
Kategori 9: Nedströms transporter från lager
till kund, Well-to-Wheel (WTW). Partners vars
transporter utgör mindre än 5% av de totala
utsläppen i kategorin har exkluderats. Källor
inkluderar direkt leveranser från distributör eller
tillverkare till kund, så kallad ”dropshipping”. Det
sistnämnda har beräknats genom rapporterade
antal ”drop shipments” och genom snittliga utsläpp
per sändning i respektive land.
Kategori 11: Användning av sålda produkter.
På grund av Dustins omfattande sortiment av
produkter och tjänster är variationen av utsläpp
stor i användarfasen. Därför baseras uträkningen
på resultatet i kategori 1 samt ett antagande om
att 20 procent av de totala utsläppen genereras
från energianvändning i användarfasen. Detta
estimat utgår våra största produktkategorier samt
senast tillgänglig data från våra största tillverkare
räknat i nettoomsättning.
Övriga kategorier har i beräkningar visat sig vara
obefintligt eller väsentligt under 1% och därför inte
inkluderats.
Redovisningsprinciper för hållbarhet
114 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
KPI klimatpåverkan i hållbarhetslänkat lån
För att redovisa utsläppen från hela bränslets
livscykel enligt metoden Well-to-Wheel (WTW)
för våra leasade lastbilar har vi kompletterat
användningsfasen Tank-to-Wheel (TTW) med
en emissionsfaktor för Well-to-Tank (WTT) från
CO2emissiefactoren.nl. Läs mer om beräknings-
metod för TTW under Kategori 8 på sidan 114.
Energi
Den totala mängden inköpt energi rapporteras
i megawattimmar och inkluderar elektricitet,
fjärrvärme och fjärrkyla. Avgränsningen är enhetlig
med uträkningarna av Scope 2-utsläpp.
Cirkularitet
Cirkulär andel av nettoomsättning, där
faktisk omsättning för begagnad hårdvara
och tjänster tillsammans med en beräknad
omsättningsekvivalent för återtagen hårdvara
(snittpriserna för relevanta kategorier multipliceras
med antalet återtag för att nå värdet av
motsvarande nyförsäljning) ställs i relation till
nettoomsättningen för perioden.
Återtag där målsättningen är att ta tillbaka lika
många produkter som säljs 2030 räknas antalet
återtagna produkter och multipliceras med
snittpriserna för relevanta kategorier för att nå
värdet av nyförsäljningen som återtaget motsvarar.
Detta har under året varit till största delen i egen regi
via vårt återtag i Nederländerna och Växjö. En viss
del av återtaget sker fortfarande via våra externa
samarbetspartners. För två av externa partners så
rapporteras återtagssiffror via vår PowerBI plattform.
För övriga så rapporteras och sammanställs återtag
manuellt.
Begagnad hårdvara. Intäkter från försäljning av åter-
brukade produkter. Managerade tjänster, cloud och
device as a service räknas som cirkulära eftersom
hårdvaran i produkterna går till återanvändning eller
återvinning.
Avfall och farligt avfall
Den totala rapporterade avfallsmängden omfattar
Dustins avfall från vår verksamhet såsom lager
(med undatag för Wijchen där man ännu inte
rapporterar farligt avfall), återtagscenter och från
producentansvarsorganisationerna i de marknader
vi är representerade. Gällande våra kontor så
rapporterar vi idag för vårt huvudkontor i Nacka
Strand. För resterande kontor kan vi idagsläget inte
urskilja avfall från vår verksamhet från resterande
hyresgästers då alla våra kontor är hyreslokaler. Våra
lokaler har olika förutsättningar för att rapportera
avfallsmängder. För att avfalls mängderna ska ingå
i rapporten så behöver avfalls entreprenören kunna
rapportera mängder i kilo, andelen farligt respektive
icke farligt avfall samt behandlingsmetoder för de
olika avfallsfraktionerna.
Medarbetardata
Medarbetardata samlas in i ett separat HR-system.
Konsolideringsprinciperna för medarbetardata
inkluderar alla majoritetsägda bolag i
koncernen. Personer som är föräldralediga eller
långtidsfrånvarande inkluderas ej. Konsulter är inte
inkluderade i siffrorna för medarbetardata.
Vissa GRI-indikatorer angående våra medarbetare
har inte rapporterats per ålders grupp och land
när skillnaden mellan åldern inte har ansetts
väsentlig. Siffrorna avser antal medarbetare i slutet
av räkenskapsåret. Med chef menas person med
personalansvar.
Ansvarsfulla inköp
Inkluderar endast Norden.
Förändrad information från tidigare
hållbarhetsredovisning
Föregående verksamhetsårs rapporterade sjuk-
frånvaro har justerats till 3,5% från 5,1%
Väsentliga förändringar avseende
omfattning och avgränsningar
Beräkning av utsläppsintensitet, det vill säga
ton CO
2
e/MSEK nettoomsättning, baseras på
det finansiella året istället för, som tidigare,
rapporterings perioden den 1 augusti till den 31 juli.
Under 2022/23 har rapportering av gaskonsumtion
i våra lokaler lagts till. Avgränsningar och
beräknings metodik finns beskriven under HNot 1
Växthusgasutsläpp.
Förvärvade bolag:
Hållbarhetsavsnittets omfattning är det samma som
övriga delar i Års- och hållbar hets redovisningen, det
vill säga hela verk sam heten.
Försiktighetsprincipen
Försiktighetsprincipen är en av de grund läggande
principerna för god redovisnings standard hos
Dustin. I dagsläget tillämpas försiktighetsprincipen
för hållbarhet vid behov, såsom vid uppskattningen
av utsläpp från leasingbilar. Principen är definierad i
bolagets uppförandekod.
115 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
GRI-index
GRI Standard Index Beskrivning/upplysning
Uttalande om
rapportering i enlighet
med GRI Standard
Dustin har redovisat informationen
enligt detta GRI-index för perioden 1/9
2022-31/8 2023 på nivå ”in accordance”
i enlighet med GRI Standards 2021
GRI 1 använd GRI 1: Foundation 2021
Allmänna
standardupplysningar
GRI-standard Upplysning Sidhänvisning Utelämnande/Kommentar
1. Organisationen och
dess redovisningsprofil
2-1 Organisationsdetaljer 24-26, 58, 4
2-2 Enheter som ingår i organisationens
hållbarhetsredovisning
107, 114-115
2-3 Redovisningsperiod, frekvens och
kontakt
3, 114-115, 119,
127
2-4 Revidering av information från
tidigare redovisningar
115
2-5 Externt bestyrkande 1110-112,118
2. Aktiviteter och
medarbetare
2-6 Aktiviteter, värdekedja och andra
affärsrelationer
4, 10-11, 16, 49
2-7 Anställda 44, 54, 88 Ofullständig information.
Dustin rapporterar för
heltidsanställda per region och
kön samt för deltidsanställda
per kön. Heltids- och
deltidsanställda representerar
den övervägande majoriteten
av anställda
2-8 Arbetare i värdekedjan Ej tillgänglig/ofullständig
information
3. Styrning
2-9 Styrningsstruktur och
sammansättning
69-71
2-10 Nominering och val av högsta
styrande organ
70
2-11 Ordförande för högsta styrande
organ
72
2-12 Högsta styrande organs roll
llande översyn av hantering av
påverkan
69-74
2-13 Delegering av ansvar för att
hantera påverkan
74
2-14 Högsta styrande organs roll
gällande hållbarhetsrapportering
74, 109
2-15 Intressekonflikter 71, 74
2-16 Kommunikation av kritiska
frågeställningar
69, 72
2-17 Samlad kunskap hos det högsta
styrande organet
70-71 Refererar till styrelsens
samlade uppdrag, inkluderat
hållbarhet
2-21 Årlig total ersättningsgrad 120
2-18 Utrdering av det högsta styrande
organets arbete
71 Refererar till styrelsens
samlade uppdrag, inklusive
hållbarhet
2-19 Ersättningspolicy 77, 88, 119-121
2-20 Process för att fastställa
ersättningar
72, 77, 88,
119-122
4. Strategi, policy
och praxis
2-22 Uttalande om strategi för hållbar
utveckling
27
2-23 Policyåtagande 74 Policy för ansvarsfullt
företagande
Åtagande att utra Due
Diligence har inkluderats i vår
Mänskliga rättighetspolicy som
nu är implementerad i Norge
och pågående i resterande
verksamhetsländer
2-24 Förankring av policyåtaganden 48-49, 74 Fokus för Due Diligence är de
högsta identifierade riskerna,
med mål om utvidgande
kommande verksamhetsår
2-25 Processer för att åtgärda negativ
påverkan
46-49
2-26 Mekanism för att söka råd och
rapportera farhågor
49
2-27 Efterlevnad av lagar och
förordningar
74 Bolaget har inte registrerat
några betydande fall av
bristande efterlevnad av
lagar och regelverk under
verksamhetsåret
2-28 Medlemskap i organisationer 52
5. Intressent-
engagemang
2-29 Metoder för
intressentengagemang
33
2-30 Kollektivavtal 44
Väsentliga aspekter
3-1 Process för att fastslla väsentliga
aspekter
44
3-2 Lista på väsentliga aspekter 45
Specifika
standardupplysningar
Ekonomisk påverkan
Etiskt företagande
GRI 3-3: Hantering av
materiella aspekter
43-49,75
GRI 205: Antikorruption 205-1 Riskbedömning med avseende på
korruption
45
GRI 205: Antikorruption 205-3 Bekräftade fall av korruption och
vidtagna åtgärder
45
116 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Granskning av
leverantörer avseende
miljö
GRI 3-3: Hantering av
materiella aspekter
46-49
GRI 308: Granskning av
leverantörer avseende
miljö
308-1 Nya leverantörer som granskats
utifrån miljökriterier
46-47
Social påverkan
Egna anställda
GRI 3-3: Hantering av
materiella aspekter
32, 43-45,
54, 88
GRI 401: Anställning 401-1 Personalomsättning 44, 54
GRI 405: Mångfald och
Jäm-ställdhet
405-1 Mångfald i ledningsgrupper
och bland anställda
44, 54
Arbetare i värdekedjan
GRI 3-3: Hantering av
materiella aspekter
43-49
GRI 414: Social
granskning av
leverantörer
414-1 Nya leverantörer som granskats
utifrån sociala kriterier
46-47
Konsumenter och
slutanvändare
GRI 3-3: Hantering av
materiella aspekter
39 Då detta är en ny väsentlig
aspekt för Dustin så redovisas
enbart grundläggande position
Miljöpåverkan
Klimatförändringar
GRI 3-3: Hantering av
materiella aspekter
30, 35-38, 53,
65, 114-115
GRI 302: Energi 302-1 Energianvändning 30, 35-37, 53,115
GRI 305: Utsläpp 305-1 Direkta GHG-utspp (Scope 1) 19, 35-37, 53,
114-115
GRI 305: Utsläpp 305-2 Indirekta GHG-utspp (Scope 2) 19, 35-37, 53,
114-115
Dustin redovisar endast enligt
den ”marknadsbaserade”
och inte den ”platsbaserade”
metoden.
GRI 305: Utsläpp 305-3 Andra indirekta GHG-utsläpp
(Scope 3)
19, 35-37, 53, 114
GRI 305: Utsläpp 305-4 Utsläppsintensitet av GHG-
utsläpp
36-37, 114-115
GRI 305: Utsläpp 305-5 Minskning av GHG-utsläpp 19, 30, 35-37 Kvantifieringen av de
respektive utsläpps-
minimerande åtgärdernas
enskilda exakta kausala effekt
kan innehålla en viss grad av
osäkerhet
Egendefinerade mål Kg CO
2
e / Leverans fn Dustins
centrallager till kund
30, 37, 50
Föroreningar
GRI 3-3: Hantering av
materiella aspekter
39 Då detta är en ny väsentlig
aspekt för Dustin så redovisas
enbart grundläggande position
Vatten och marina
resurser
GRI 3-3: Hantering av
materiella aspekter
39 Då detta är en ny väsentlig
aspekt för Dustin så redovisas
enbart grundläggande position
Biologisk mångfald
och ekosystem
GRI 3-3: Hantering av
materiella aspekter
39
GRI 3-3: Hantering av
materiella aspekter
39 Då detta är en ny väsentlig
aspekt för Dustin så redovisas
enbart grundläggande position
Cirkulärekonomi
GRI 3-3: Hantering av
materiella aspekter
31, 40-42,
1114-115
GRI 301: Material 301-3 Andel återlämnade och återvunna
produkter
31 Dustin redovisar antal och inte
andel
Egendefinerade mål Antal återtagna enheter (PC, surfplattor
och telefoner)
50
GRI 306: Avfall
GRI 306:1 Uppkommet avfall och betydande
avfallsrelaterad påverkan
42
GRI 306:2 Hantering av betydande avfallsrelaterad
påverkan
42
GRI 306:3 Uppkommet avfall 42
GRI 306:4 Avfall dirigerat från förstörelse eller
depåer
42
GRI 306:5 Avfall omdirigerat till förstörelse eller
depåer
42
117 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Revisors rapport över översiktlig granskning av
Dustin Group AB:s hållbarhetsredovisning
Till Dustin Group AB (publ), org nr 556703 3062
Inledning
Vi har fått i uppdrag av styrelsen i Dustin Group
AB att översiktligt granska Dustin Group AB:s
hållbarhetsredovisning för räkenskapsåret
1 september 2022 - 31 augusti 2023. Företaget har
definierat hållbarhetsredovisningens omfattning
till de omden som hänvisas till i GRI index på
sidorna 116-117.
Styrelsens och företagsledningens ansvar
för hållbarhetsredovisningen
Det är styrelsen och företagsledningen som har
ansvaret för att upprätta hållbarhetsredovisningen
i enlighet med tillämpliga kriterier, vilka framgår
på sidorna 114-115 i hållbarhetsredovisningen,
och utgörs av de delar av ramverket för
hållbarhetsredovisning utgivna av The Global
Reporting Initiative (GRI) som är tilmpliga
för hållbarhetsredovisningen, samt av
företagets egna framtagna redovisnings- och
beräkningsprinciper. Detta ansvar innefattar även
den interna kontroll som bedöms nödvändig för
att upprätta en hållbarhetsredovisning som inte
innehåller väsentliga fel, vare sig dessa beror
oegentligheter eller på fel.
Revisorns ansvar
Vårt ansvar är att uttala en slutsats om
hållbarhetsredovisningen grundad på vår
översiktliga granskning. Vårt uppdrag är begränsat
till informationen i detta dokument, och den
historiska information som redovisas och omfattar
således inte framtidsorienterade uppgifter.
Vi har utfört vår översiktliga granskning i
enlighet med ISAE 3000 (omarbetad) Andra
bestyrkandeuppdrag än revisioner och
översiktliga granskningar av historisk finansiell
information. En översiktlig granskning består
av att göra förfgningar, i första hand till
personer som är ansvariga för upprättandet av
hållbarhetsredovisningen, att utföra analytisk
granskning och att vidta andra översiktliga
granskningsåtgärder. En översiktlig granskning
har en annan inriktning och en betydligt mindre
omfattning jämfört med den inriktning och
omfattning som en revision enligt IAASB:s
standarder för revision och kvalitetskontroll i övrigt
har.
Revisionsföretaget tillämpar ISQM 1 (International
Standard on Quality Management 1) och har
därmed ett allsidigt system för kvalitetskontroll
vilket innefattar dokumenterade riktlinjer och
rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska krav,
standarder för yrkesutövningen och tillämpliga
krav i lagar och andra författningar. Vi är
oberoende i förhållande till Dustin Group AB enligt
god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort
vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
De granskningsåtgärder som vidtas vid en
översiktlig granskning gör det inte möjligt för
oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir
medvetna om alla viktiga omständigheter som
skulle kunna ha blivit identifierade om en revision
utrts. Den uttalade slutsatsen grundad på en
översiktlig granskning har därför inte den säkerhet
som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Vår granskning utgår från de av styrelsen och
företagsledningen valda kriterier, som definieras
ovan. Vi anser att dessa kriterier är lämpliga för
upprättande av hållbarhetsredovisningen. Vi anser
att de bevis som vi skaffat under vår granskning
är tillräckliga och ändamålsenliga i syfte att ge oss
grund för vårt uttalande nedan.
Uttalande
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte
kommit fram några omständigheter som ger oss
anledning att anse att hållbarhetsredovisningen
inte, i allt väsentligt, är upprättad i enlighet med de
ovan av styrelsen och företagsledningen angivna
kriterierna.
Stockholm den 8 november 2023
Ernst & Young AB
Åsa Lundvall
Auktoriserad revisor
118 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Inledning
Denna rapport beskriver hur riktlinjerna för
ersättning till ledande befattningshavare för
Dustin Group AB antagna av årssmman 2019/20,
tillämpades under år 2022/23. Rapporten
innehåller även information om ersättning till
verkställande direktören samt en sammanfattning
av vår utestående aktie- och aktiekursrelaterade
incitamentsprogram. Rapporten har upprättats i
enlighet med aktiebolagslagen och Kollegiet för
svensk bolagsstyrnings Regler om ersättningar till
ledande befattningshavare och om incitaments-
program.
Ytterligare information om ersättningar till ledande
befattningshavare finns i Not 7 på sidorna 88–90
i vår årsredovisning för 2022/23. Information om
ersättningsutskottets arbete under 2022/23 finns
i bolagsstyrningsrapporten på sidorna 71–72 i
årsredovisningen för 2022/23.
Styrelsearvode omfattas inte av denna rapport.
Sådant arvode beslutas årligen av årsstämman och
redovisas i Not 7 på sidan 90 i årsredovisningen för
2022/23.
Utveckling under 2022/23
Verkställande direktören sammanfattar Dustins
övergripande resultat i sin redogörelse på sidorna
6–7 i årsredovisningen för 2022/23.
Dustins ersättningsriktlinjer:
tillämpnings område, ändamål
och avvikelser
En förutsättning för en framgångsrik
implementering av vår affärsstrategi och tillvar-
atagandet av dess långsiktiga intressen, inklusive
dess hållbarhet, är att vi kan rekrytera och behålla,
engagera och utveckla kvalificerade medarbetare.
För detta krävs att vi kan erbjuda konkurrenskraftig
ersättning. Våra ersättningsriktlinjer möjliggör
att ledande befattningshavare kan erbjudas
en konkurrens kraftig totalersättning. Enligt
ersättnings riktlinjerna ska ersättningen till ledande
befattnings havare vara marknadsmässig, och får
bestå av följande komponenter: fast kontantlön,
rörlig kontant ersättning, pensionsförmåner och
andra förmåner. Utöver ersättningar som omfattas
av ersättningsriktlinjerna har Dustins årsstämma
beslutat att införa långsiktiga aktierelaterade
incitamentsprogram.
Ersättningsriktlinjerna återfinns i sin helhet
på https://www.dustingroup.com/sv/riktlinjer-
ersattning. Under 2022/23 har Dustin tillämpat
de riktlinjer som antagits vid årsstämman.
Inga avsteg från riktlinjerna har gjorts och inga
avvikelser har gjorts från den beslutsprocess
som enligt riktlinjerna ska tillämpas för att
fastställa ersättningen. Revisorns yttrande över
vår efterlevnad av riktlinjerna för ersättning är
tillgängligt på https://www.dustingroup.com/sv/
bolagsstammor. Ingen ersättning har återbetalats.
Baserat på slutsatserna från utvärderingen av
programmen för rörlig ersättning och tillämpningen
av ersättningsriktlinjerna har styrelsen beslutat
att föreslå att ersättningsriktlinjerna ska förbli
oförändrade.
Under räkenskapsåret 2022/2023 genomgick
Dustin Group ett VD-skifte. Thomas Ekman, som
tjänstgjorde som VD fram till april 2023, erhöll en
total ersättning (exkl. pension) om 4,3 miljoner
kronor för perioden september 2022 till april 2023.
Hans efterträdare, Johan Karlsson, som tillträdde
i april 2023, har en ackumulerad ersättning (exkl.
pension) om 2,8 miljoner kronor för perioden
april till augusti 2023. Det genomsnittliga årliga
ersättningsbeloppet för företagets övriga anställda,
exklusive sociala avgifter, uppr till 622 KSEK.
För perioden september 2022-april 2023 (8
månader) har den årliga totala ersättningsgraden
beräknats baserad på total ersättning till Thomas
Ekman samt belopp för motsvarande period med
genomsnittligt ersättningsbelopp för bolagets
övriga ansllda, 415 KSEK. Den årliga totala
ersättningsgraden uppgår då till 10,29.
För perioden april 2023-augusti 2023 (5 månader)
har den årliga totala ersättningsgraden beräknats
baserad på total ersättning till Johan Karlsson samt
belopp för motsvarande period med genomsnittligt
ersättningsbelopp för bolagets övriga anställda,
259 KSEK. Den årliga totala ersättningsgraden
uppgår då till 10,60.
Thomas Ekmans anställning avslutades 10 april 2023 och hans ersättning för 2022/23 utgick för perioden 1 september 2022–10 april 2023. Johan Karlsson, tidigare CFO,
utgs till VD och koncernchef från och med 3 april 2023, och endast hans erttning för perioden 3 april 2023–31 augusti 2023 inkluderas i ovan samt efterljande tabeller.
* Inklusive semesterersättning uppgående till 15 KSEK.
** Besr av bilrmån.
*** Bestående av kortfristig rörlig ersättning intjänad under 2022/23 som betalas ut kvartalsvis i efterskott.
**** Fast ersättning besr här av grundn, andra förner samt pensionskostnad.
Total ersättning till verkställande direktören
Tabell 1 – Totalersättning till verkställande direktören (KSEK) under 2022/23
Ersättningsrapport 2022/23
Fast ersättning Rörlig ersättning
Befattningshavarens
namn, position Räkenskapsår Grundlön*
Andra
förmåner** Ettårig*** Flerårig
Extraordinära
poster
Pensions-
kostnad
Total-
ersättning
Andelen fast resp.
rörlig ersättning****
Johan Karlsson, VD 2022/23 2 712,0 38,0 - - - 541,6 3 291,6 100/0
Thomas Ekman
(avgående VD) 2022/23 4 211,0 59,6 - - - 1 409,4 5 637,4 100/0
Thomas Ekman 2021/22 6 686,1 78,2 1 903,5 - - 1 900,6 10 568,4 82/18
119 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig informationFöretaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Kort- och långsiktig rörlig erttning
till verkställande direktören
Tillämpning av prestationskriterier på kortsiktig
rörlig ersättning
Prestationskriterierna för verkställande direktörens
rörliga erttning har valts för att förverkliga
Dustins strategi och för att uppmuntra agerande
som ligger i Dustins långsiktiga intresse. Vid valet
av prestationskriterier har de strategiska målen
samt kort- och långsiktiga affärsprioriteringar för
2022/23 beaktats. De icke-finansiella prestations-
kriterierna bidrar vidare till anpassning till
hållbarhet, kundnöjdhet och kultur.
Tabell 2 – Verkställande direktörens prestation under det rapporterade räkenskapsåret:
rörlig kontantersättning
Befattningshavarens
namn, position
Beskrivning av kriterier hänförliga till
ersättningskomponenten
Relativ viktning av
prestationskriterier
a. Uppmätt prestation och
b. Faktiskt ersättningsutfall
Johan Karlsson, VD EBITA koncern (kvartalsvis) 50% a) Q1: N/A b) N/A
a) Q2: N/A b) N/A
a) Q3: 0% b) -
a) Q4: 0% b) -
Group EBITA (årligen) 20% a) 0% b) -
Milestones (årligen) 30% a) 0% b) -
Thomas Ekman,
avgående VD
EBITA koncern (kvartalsvis) 50% a) Q1: 0% b) -
a) Q2: 0% b) -
a) Q3: 0% b) -
a) Q4: N/A b) N/A
Group EBITA (årligen) 20% a) 0 % b) N/A
Milestones (årligen) 30% a) 0 % b) N/A
Teckningsoptionsprogram
Dustin har för närvarande två utestående lång-
siktiga incitamentsprogram avseende tecknings-
optioner som har genomförts efter beslut av
årsstämman (LTI 2021 och LTI 2022). Under detta
räkenskapsår har ett incitamentsprogram intjänats
(LTI 2020). Inga optioner löstes in till följd av ett
lägre marknadsvärde än lösenpris.
Dessa långsiktiga incitamentsprogrammen
består av teckningsoptioner och syntetiska
optioner (gäller endast för anställda i Norge och
Nederländerna) och har en intjänandeperiod på
3,4 år. Överföringen av teckningsoptionerna och
de syntetiska optionerna gjordes till ett pris som
motsvarar marknadsvärdet på teckningsoptionerna
och de syntetiska optionerna vid tidpunkten
för överlåtelsen (premien), beräknat enligt en
allmänt accepterad värderingsmodell (Black &
Scholes). Beräkningen utfördes av ett oberoende
värderingsinstitut.
I samband med överlåtelsen av tecknings-
optionerna till deltagarna har Dustin förbehållit
sig rätten att återköpa teckningsoptionerna om
deltagaren upphör att vara anställda eller utför
tjänster åt koncernen eller om deltagaren skulle
överlåta sina teckningsoptioner (hembud). Dustin
har också förbehållit sig rätten att (i) återköpa
de syntetiska optionerna om deltagaren skulle
överföra de syntetiska optionerna (hembud) och
(ii) begränsa beloppet per syntetisk option som
varje deltagare kan få för att marknadsvärdet per
syntetisk option ska motsvara marknadsvärdet per
teckningsoption.
Dustin har emitterat totalt 2 286 168 tecknings-
optioner (varav 1 435 482 är utestående) och
20 456 har utgetts i syntetiska optioner i de t
utestående programmen.
Ökningen av Dustins aktiekapital kan vid fullt
utnyttjande av teckningsoptionerna uppgå till
gst 7 287 634,95 SEK (förutsatt nuvarande
kvotvärde och att ingen omräkning har skett enligt
villkoren), vilket motsvarar en utspädning om cirka
1,3% av aktierna i Dustin, beräknat på antalet
utestående aktier.
120 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Tabell 3 – Långsiktiga incitamentsprogram (verkställande direktör)
Tabell 4 – Långsiktiga incitamentsprogram (avgående verkställande direktör)
De huvudsakliga villkoren för teckningsoptionsprogrammen Ingående balans Under året Utgående balans
Namn på ledande
befattningsavare
Programmets
namn
Datum för
intjänande
Inköps-
datum
Period för
utnyttjande
Lösenpris
(SEK)
Tecknings-
optioner vid
årets början
Köpta
tecknings-
optioner
Ej inlösta
tecknings-
optioner
Inlösta
tecknings-
optioner
Tecknings-
optioner vid
årets slut
Thomas Ekman,
avgående VD
LTI 2020 20 januari 2020–
30 juni 2023
20 januari
2020
31 januari–
30 juni 2023
90,90 103 883 - 103 883 - -
LTI 2021 20 januari 2021–
30 juni 2024
27 januari
2021
31 januari–
30 juni 2024
86,00 116 641 - - - 116 641
LTI 2022 20 januari 2022
30 juni 2025
1 februari
2022
31 januari–
30 juni 2025
112,00 102 285 - - - 102 285
Totalt 322 809 - 103 883 - 218 926
De huvudsakliga villkoren för teckningsoptionsprogrammen Ingående balans Under året Utgående balans
Namn på ledande
befattningsavare
Programmets
namn
Datum för
intjänande
Inköps-
datum
Period för
utnyttjande
Lösenpris
(SEK)
Tecknings-
optioner vid
årets början
Köpta
tecknings-
optioner
Ej inlösta
tecknings -
optioner
Inlösta
tecknings-
optioner
Tecknings-
optioner vid
årets slut
Johan Karlsson,
VD
LTI 2020 20 januari 2020–
30 juni 2023
20 januari
2020
31 januari–
30 juni 2023
90,90 99 727 - 99 727 - -
LTI 2021 20 januari 2021–
30 juni 2024
27 januari
2021
31 januari–
30 juni 2024
86,00 93 312 - - - 93,312
LTI 2022 20 januari 2022
30 juni 2025
1 februari
2022
31 januari–
30 juni 2025
112,00 81 828 - - - 81 828
Totalt 228 211 - 99 727 - 175 140
Prestationsaktieprogram (PSP)
Under räkenskapsåret 2022/23 har ett nytt
långsiktigt incitamentsprogram implementerats
i form av ett prestationsbaserat aktieprogram,
PSP 2023.
På årsstämman den 15 december 2022 beslutades
att anta det av styrelsen föreslagna aktiebaserade
incitamentsprogrammet. Med stöd av bemyndigande
från stämman har styrelsen den 17 februari
2023 beslutat om en riktad nyemission och
omedelbart återköp av 825 000 C-aktier. Syftet
med emissionen och återköpet är att säkerställa
framtida leverans av stamaktier till deltagarna i
incitamentsprogrammet.
PSP 2023 fokuserar på de för Dustin strategiskt
viktiga finansiella resultatmåtten organisk tillväxt
och EBITA-marginal samt på totalavkastningen
för aktieägarna (TSR). Vidare inkluderar PSP
2023 ett mål relaterat till produktåtervinning
(årlig återtagandeförsäljning) i syfte att koppla
deltagarnas ersättning till Dustins hållbarhetsmål
för 2030.
Kategori 1 (VD) kan allokera upp till 15 900
Investeringsaktier. För varje Investeringsaktie har
deltagaren rätt att erhålla totalt 7 prestations-
aktierätter, varav 1 prestationsaktierätt av serie A,
2,25 prestationsaktierätter av serie B respektive C
och 1,5 prestationsaktierätt av serie D.
Tabell 5 – Prestationsaktieprogram (verkställande direktör)
Resultatmål
Totalavkastning för aktieägare (A) Organisk tillxt (B) EBITA marginal (C) Total
Namn på ledande
befattningsavare
Antal
aktier Min Max Max antal Min Max Max antal Min Max Max antal Min Max antal Max total
Johan Karlsson, VD 15 900 0,0x 1,0x 15 900 0,0x 2,3x 35 775 0,0x 1,5x 23 850 0,0x 111 300 7,0x
Total 15 900 - - 15 900 - - 35 775 - - 23 850 0,0x 111 300 7,0x
121 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
* Total ersättning under 2022/23 uppdelad i genomsnittligt antal anställda i Dustin Aktiebolag
(enligt årsredovisningen för 2022/23), exklusive medlemmar i koncernledningen.
Jämförande information om förändring av ersättning och företagets resultat
Tabell 6 – Förändring av ersättning och företagets resultat för rapporterat räkenskapsår
2022/23 2021/22
Total ersättning för verkställande direktören (KSEK) 8 969,0 10 570,8
Förändring i jämförelse med föregående år (KSEK) -1 601,8 -520,3
Förändring i procent (%) -15,2% -4,7%
Koncernens rörelseresultat (MSEK) 466,6 758,0
Förändring i jämförelse med föregående år (MSEK) -291,4 181,8
Förändring i procent (%) -38,4% 31,6%
Genomsnittlig ersättning till anställda på heltid i Dustin Aktiebolag (KSEK)* 551,9 520,7
Förändring i jämförelse med föregående år (MSEK) 31,2 -22,2
Förändring i procent (%) 6,0% -4,1
122 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Alla siffror i miljoner kronor om inte annat anges 22/23 21/22 20/21 19/20 18/19
Resultaträkning
Organisk omsättningstillväxt (%) -5,0 11,4 10,3 1,7 10,5
Bruttomarginal (%) 14,5 14,7 16,5 16,5 17,6
Rörelseresultat (EBIT) 466,6 758,0 576,2 387,2 489,1
Justerat EBITDA 958,4 1 215,4 970,8 715,0 -
Justerat EBITA 723,9 978,7 758,6 517,3 559,7
Justerad EBITA-marginal (%) 3,1 4,1 5,0 4,2 4,7
Avkastning på eget kapital (%) 3,4 9,4 7,6 11,3 14,5
Balansräkning
Nettorörelsekapital -35,8 79,9 -256,4 -421,8 -67,6
Sysselsatt kapital 1 327,5 1 193,0 654,5 338,0 196,6
Nettoskuld 4 794,1 4 508,6 4 211,1 1 940,4 1 736,4
Nettoskuld/justerad EBITDA (ggr) 5,0 3,7 4,3 2,7 -
Underhållsinvesteringar -240,1 -190,9 -85,0 -111,3 -79,5
Soliditet (%) 33,4 32,1 32,7 31,6 33,8
Kassaflöde
Operativt kassaflöde 759,1 652,6 340,7 904,1 395,5
Kassaflöde från den löpande verksamheten 619,2 584,3 168,6 867,7 264,0
Data per aktie
Resultat per aktie inkl. avvecklad verksamhet före utspädning (SEK) 1,54 4,22 3,82 3,04 4,00
Resultat per aktie inkl. avvecklad verksamhet efter utspädning (SEK) 1,54 4,22 3,82 3,04 3,99
Eget kapital per aktie före utsdning (SEK) 47,69 44,95 41,38 27,70 27,75
Kassaflöde från den löpande verksamheten per aktie före utspädning (SEK) 5,47 5,17 1,80 9,50 2,96
Kassaflöde från den löpande verksamheten per aktie efter utspädning (SEK) 5,47 5,17 1,80 9,50 2,95
Genomsnittligt beräknat antal aktier 113 118 776 113 118 776 90 742 103 88 647 339 86 766 793
Genomsnittligt beräknat antal aktier efter utspädning 113 118 776 113 118 776 93 455 077 91 306 759 89 360 972
Antal emitterade aktier vid årets slut 113 943 776 113 118 776 113 023 003 88 647 339 88 647 339
Utdelning per aktie - - 2,21 2,20 3,00
Flerårsöversikt
123 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Härledning av alternativa nyckeltal
Alla siffror i miljoner kronor om inte annat anges 22/23 21/22 20/21 19/20 18/19
Organisk tillväxt
Omsättningstillväxt (%) -0,1 57,0 21,0 4,6 22,3
Förvärvad tillväxt (%) - -43,9 -12,9 -3,4 -9,9
Valutaeffekt i omsättningstillväxt (%) -4,9 -1,8 2,1 0,5 -1,9
Organisk omsättningstillväxt (%) -5,0 11,4 10,3 1,7 10,5
Resultat före finansiella poster inkl. rörelseresultat för avvecklade verksamheter
Rörelseresultat kvarvarande verksamheter 466,6 758,0 576,2 387,2 489,1
Rörelseresultat avvecklade verksamheter - - - - -
Summa 466,6 758,0 576,2 387,2 489,1
Justerat EBITA 22/23 21/22 20/21 19/20 18/19
Rörelseresultat (EBIT) 466,6 758,0 576,2 387,2 489,1
Av- och nedskrivningar på immateriella anläggningstillgångar 184,1 170,5 108,9 99,1 74,1
Jämförelsestörande poster 73,2 50,1 73,4 31,0 -3,5
Justerat EBITA 723,9 978,7 758,6 517,3 559,7
Justerat EBITDA 22/23 21/22 20/21 19/20 18/19
Rörelseresultat inklusive avvecklade verksamheter 466,6 758,0 576,2 387,2 489,1
Av- och nedskrivningar på materiella anläggningstillgångar 46,9 51,7 48,3 44,8 39,5
Av- och nedskrivningar på nyttjanderättstillgångar 187,6 185,0 163,8 152,9 1,9
Av- och nedskrivningar på immateriella tillgångar 184,1 170,5 108,9 99,1 74,1
Jämförelsestörande poster 73,2 50,1 73,4 31,0 -3,5
Justerat EBITDA 958,4 1 215,4 970,8 715,0 601,1
124 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
IFRS-mått: Definition/Beräkning
Resultat per aktie Nettoresultat i kronor i relation till
genomsnittligt antal aktier, enligt IAS 33.
Alternativa nyckeltal: Definition/Beräkning Syfte
Avkastning på eget kapital Årets resultat i relation till eget kapital vid
periodens slut.
Dustin anser att nyckeltalet mäter hur
lönsamt bolaget är för dess aktieägare.
Bruttomarginal Bruttoresultat i relation till nettoomsättning. Används för att mäta produkt- och
tjänstelönsamheten.
Cirkularitet Cirkulär andel av nettoomsättning, där
faktisk omsättning för mjukvara och tjänster
tillsammans med en beräknad omsättnings-
ekvivalent för återtagen hårdvara (snittpriserna
för relevanta kategorier multipliceras
med antalet återtag för att nå värdet av
motsvarande nyförsäljning) ställs i relation till
netto omsättningen för perioden.
Visar Dustins cirkularitet i förhållande till
nettoomsättningen.
Eget kapital per aktie Eget kapital vid periodens slut i relation till
antalet aktier vid periodens slut.
Visar Dustins egna kapital per aktie.
Förvärvad tillväxt Nettoomsättning för den aktuella perioden
hänförlig till förvärvade och avyttrade
verksamheter samt interna kundflyttar i
samband med integration, i förhållande till
nettoomsättningen för jämförelseperioden.
Förvärvad tillväxt rensas bort vid beräkning
av organisk tillväxt för att möjligra en
jämförelse av nettoomsättningen över tid.
Justerat EBITA Rörelseresultat EBIT enligt resultaträkning,
före jämförelsestörande poster samt av- och
nedskrivning av immateriella tillgångar.
Dustin anser att nyckeltalet mäter rörelsens
underliggande intjänandeförmåga och
underlättar jämförelse mellan kvartalen.
Justerat EBITDA Rörelseresultat EBIT enligt resultaträkning,
före jämförelsestörande poster samt av- och
nedskrivningar av immateriella och materiella
tillgångar.
Dustin anser att nyckeltalet mäter rörelsens
underliggande intjänandeförmåga och
underlättar jämförelse mellan kvartalen.
Justerad EBITA-marginal Justerat rörelseresultat (EBITA) i relation till
nettoomsättning.
Nyckeltalet syftar till att mäta rörelsens
lönsamhetsgrad.
Jämförelsestörande poster Med jämförelsestörande poster avses väsentliga
intäkts- eller kostnadsposter som redovisas
separat på grund av betydelsen av deras
karaktär och belopp.
Dustin anser att särredovisning av
jämförelse störande poster ökar jämför-
barheten av rörelseresultatet över tid.
Kassaflöde från den löpande
verksamheten
Kassaflöde från den löpande verksamheten
efter förändringar i rörelsekapital.
Avser att visa hur stort kassaflöde som
genereras från den löpande verksamheten.
Kassaflöde från den löpande
verksamheten per aktie
Kassaflöde från den löpande verksamheten
i relation till genomsnittligt antal utestående
aktier.
Avser att visa hur stort kassaflöde som
genereras från den löpande verksamheten
per aktie.
Nettorörelsekapital Summa omsättningstillgångar minus likvida
medel, kortfristiga finansiella leasingtillgångar
och kortfristiga icke räntebärande skulder, vid
periodens slut.
Är ett mått som visar Dustins effektivitet och
kapitalbindning.
Nettoskuld Lång- och kortfristiga räntebärande skulder,
exklusive förvärvsrelaterade skulder, minus
likvida medel vid periodens slut.
Detta visar Dustins totala skuld justerad för
likvida medel.
Definitioner
Nettoskuld/EBITDA
(nettoskuldsättningsgrad)
Nettoskuld i förhållande till Justerat EBITDA. Detta mått syftar till att visa på förgan att
betala sina skulder.
Organisk tillväxt Nettoomsättningstillväxt för den aktuella
perioden, justerad för förvärv och
avyttringar, kundflyttar mellan segment samt
valutaeffekter.
Ger ett mått på den tillxt som Dustin
åstadkommit av egen kraft.
Omsättningstillväxt Nettoomsättning för den aktuella perioden
i förhållande till nettoomsättning för
jämförelseperioden.
Syftar till att visa nettoomsättningens
utveckling.
Operativt kassaflöde Justerad EBITDA minus underhållsinvesteringar
plus kassaflöde från förändringar i rörelse-
kapital.
Avser att visa hur stort kassaflöde som
genereras från den löpande verksamheten och
som finns kvar till utbetalningar hänförliga till
utdelningar, räntor och skatter.
Projektrelaterade
investeringar
Investeringar i molnbaserat affärsutvecklings-
system, etablering av verksamhet för återtag
samt större förändringar i hyresåtaganden.
För att underlätta jämförelser och utveckling
av investeringar.
Rörelseresultat relseresultat (EBIT) är ett mått på företagets
resultat före skatt och finansiella poster.
Detta mått visar på Dustins lönsamhet från
rörelsen.
Soliditet Eget kapital vid periodens slut i relation till
totala tillgångar vid periodens slut.
Dustin anser att detta mått ger en bild av
bolagets betalningsförmåga på sikt.
Segmentsresultat Segmentets rörelseresultat exklusive
avskrivningar och jämförelsestörande poster.
Dustin anser att nyckeltalet mäter
segmentets intjänandeförmåga.
Sysselsatt kapital Rörelsekapital plus totala anläggnings-
tillgångar, exklusive goodwill och övriga
immateriella tillgångar hänförliga till förvärv
samt räntebärande fordringar avseende
finansiell leasing, vid periodens slut.
Sysselsatt kapital mäter kapitalanvändning
och effektivitet.
Underhållsinvesteringar Investeringar som krävs för att upptthålla
nuvarande verksamhet exklusive finansiell
leasing.
Används för beräkning av operativt
kassaflöde.
Valutaeffekter Skillnaden mellan nettoomsättning i SEK för
jämförelseperioden och nettoomsättning i lokal
valuta för jämförelseperioden, omräknat till SEK
med den aktuella periodens genomsnittsvaluta.
Valutaeffekter rensas bort vid beräkning av
organisk tillväxt.
125 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
Ordlista
Ord/Begrepp Definition/Beräkning
B2B Avser all förljning till företag och organisationer, delas upp i LCP och SMB
enligt nedan definition.
B2C Avser all försäljning till konsumenter.
Centrala funktioner Kostnader för centrala funktioner består av samtliga icke-allokerade centrala
kostnader, inklusive avskrivningar, exklusive jämförelsestörande poster.
COO Chief operating officer
EVP Executive vice president
Integrationskostnader Integrationskostnader består av kostnader för att integrera förrvade bolag in till
Dustin-plattformen. Med Dustin-plattformen avses Dustins IT-plattform för e-handel
samt organisation.
Klienter Samlingsnamn för produktkategorierna datorer, mobiltelefoner och surfplattor.
KPI Key Performance Indicator
Kontrakterade åter-
kommande intäkter
Prenumerationsliknande och återkommande intäkter som antas ha en löptid
på flera år.
LCP Avser all försäljning till stora företag och offentlig sektor (Large Corporate and Public
sector). Som huvudregel definieras detta segmentet som företag och organisationer
med mer än 500 anställda alternativt offentlig verksamhet.
LT I Långsiktigt incitamentsprogram som omfattar koncernledning och andra
nyckelpersoner inom Dustin.
SaaS Software as a service (SaaS) är en typ av molntjänst som tillhandaller
programvara över internet.
SMB Avser all försäljning till små och medelstora företag (Small and Medium-sized
Businesses).
Finansiell kalender
2023-12-12
Årsstämma 2022/23
2024-01-10
Delårsrapport för första kvartalet
1 september 2023 – 30 november 2023
2024-04-10
Delårsrapport för andra kvartalet
1 december 2023 – 28 februari 2024
2024-07-02
Delårsrapport för tredje kvartalet
1 mars 2024 – 31 maj 2024
2024-10-09
Bokslutskommuniké,
1 september 2023 – 31 augusti 2024
2024-11-18
Årsredovisning 2023/24
2024-12-12
Årsstämma 2023/24
För mer information, kontakta:
Fredrik Sätterström, Head of Investor Relations
fredrik.satterstrom@dustin.com
0705-10 10 22
126 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
Företaget Affärsmodell Strategisk riktning Aktie och aktieägarna Förvaltningsberättelse Finansiell information Övrig information
127 Dustin Group AB Års- och hållbarhetsredovisning 2022/23
549300C3IRYAOWOT07832022-09-012023-08-31549300C3IRYAOWOT07832021-09-012022-08-31549300C3IRYAOWOT07832023-08-31549300C3IRYAOWOT07832022-08-31549300C3IRYAOWOT07832022-08-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300C3IRYAOWOT07832022-09-012023-08-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300C3IRYAOWOT07832023-08-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300C3IRYAOWOT07832022-08-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300C3IRYAOWOT07832022-09-012023-08-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300C3IRYAOWOT07832023-08-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300C3IRYAOWOT07832022-08-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300C3IRYAOWOT07832022-09-012023-08-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300C3IRYAOWOT07832023-08-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300C3IRYAOWOT07832022-08-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300C3IRYAOWOT07832022-09-012023-08-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300C3IRYAOWOT07832023-08-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300C3IRYAOWOT07832022-08-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300C3IRYAOWOT07832022-09-012023-08-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300C3IRYAOWOT07832023-08-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300C3IRYAOWOT07832021-08-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300C3IRYAOWOT07832021-09-012022-08-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300C3IRYAOWOT07832021-08-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300C3IRYAOWOT07832021-09-012022-08-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300C3IRYAOWOT07832021-08-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300C3IRYAOWOT07832021-09-012022-08-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember549300C3IRYAOWOT07832021-08-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300C3IRYAOWOT07832021-09-012022-08-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember549300C3IRYAOWOT07832021-08-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300C3IRYAOWOT07832021-09-012022-08-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300C3IRYAOWOT07832021-08-31iso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:shares