Årsredovisning  
2024  
 
I N N E H Å L L  
Innehåll  
03  
04  
Förvaltningsberättelse  
2024 i korthet  
och finansiella rapporter  
I korthet:  
24  
34  
42  
44  
47  
48  
50  
51  
Kort om Q-linea, sepsis och ASTar samt medarbetare  
Förvaltningsberättelse  
05  
I korthet:  
Bolagsstyrningsrapport  
Vision, mission, affärsidé,  
strategi och kommersialiseringsstrategi  
Styrelseledamöter  
06  
08  
09  
10  
11  
VD-ord:  
Ledande befattningshavare  
En plattform för tillväxt  
Koncernens rapport över resultat  
Koncernens rapport över finansiell ställning  
Koncernens rapport över förändringar i eget kapital  
Koncernens rapport över kassaflöden  
Moderbolagets resultaträkning  
Moderbolagets balansräkning  
Om sepsis | om Q-linea:  
Sepsis är immunförsvarets överreaktion  
Om antimikrobiell resistens:  
Antimikrobiell resistens – en global hälsokris  
Om ASTar:  
Stora laboratorier har behov som inte tillgodoses  
52  
53  
55  
Prof. Cartesio D'Agostini, Policlinico Tor Vergata,  
Rom, Italien :  
”ASTar har visat sig vara banbrytande  
för vårt laboratorium”  
Moderbolagets rapport över förändringar  
i eget kapital  
14  
15  
Marknadsexpansion:  
Q-lineas expansion på världsmarknaden  
56  
57  
78  
79  
Moderbolagets rapport över kassaflöden  
Redovisningsprinciper och noter  
Intygande  
Rebecca Yee, PhD, D(ABMM), M(ASCP),  
Jag tror att ASTar har stor potential  
att positivt påverka klinisk vård”  
16  
Sherif Harydi, Business Development Director,  
AMICO Group  
Revisionsberättelse  
”Ett partnerskap med Q-linea överensstämmer  
exakt med AMICOs åtagande att leverera effektfull  
IVD-teknologi till sjukvårdsmarknaden för  
sepsisdiagnostik”  
84  
85  
85  
Litteraturlista  
Ordlista  
18  
Hälsoekonomisk studie – LIFETIMES  
LIFETIMES - en hälsoekonomisk studie  
sponsrad av Q-linea  
Kommande rapporttillfällen  
20  
22  
Hållbarhet:  
Hållbarhet är en integrerad del av Q-lineas vision  
Aktieägarinformation:  
Q-lineas aktie  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISING 2024  
02  
 
2024 i korthet  
Q-linea utvecklar banbrytande infektionsdiagnostik  
som gynnar patienter, sjukvården och samhället  
Q1  
Q3  
Q-linea vann en offentlig upphandling av instrument och  
förbrukningsvaror för snabb resistensbestämning (rapid AST)  
av Fondazione PTV i Italien.  
Q-linea deltog i första offentliga upphandlingen i Belgien.  
Två amerikanska sjukhus presenterade ASTar-data med resultat  
som ligger i linje med vad som visats i flera europeiska studier.  
Kliniska prövningar som krävdes för att kunna lägga  
läkemedlet Meropenem-Vaborbactam till den befintliga  
ASTar-panelen avslutades.  
Bolaget meddelade att Stuart Gander tillträder som  
koncernchef för Q-linea och att Anders Ljunggren tillträder  
som vd för Q-linea AB i Sverige den 1 mars 2024.  
CMS beviljade New Technology Add-on Payment (NTAP)  
för ASTar med en ersättning på 97,50 USD per berättigad  
Medicarepatient på amerikanska sjukhus.  
Bolaget expanderade verksamheten till Rumänien och  
Mellanöstern genom två nya distributionsavtal  
Q-linea initierade ett kostnadsbesparingsprogram med  
förväntad årlig besparing om 50 miljoner kronor.  
Bolaget skapade ett separat dotterbolag för Podler.  
Q4  
Q-linea tillkännager förändringar i ledningsgruppen samt  
utökar det kommersiella teamet i USA ytterligare.  
Ett stort amerikanskt referenslaboratorium slutför utvärdering  
av ASTar-systemet och första kliniska utvärderingen av ASTar  
påbörjas vid ett cancercenter i USA som stöds av National  
Cancer Institute (NCI).  
Q2  
Bolaget fick FDA 510(k)-godkännande för ASTar® den 26 april.  
Q-linea ansökte om en NTAP-kod för den amerikanska  
marknaden.  
Två kommersiella utvärderingar i Storbritannien slutförs.  
Q-linea meddelade att tekniken bakom Podler har blivit  
värderad till 70 MSEK. Värderingen grundar sig på en rapport  
utförd av ett externt analysföretag.  
Bolaget erhöll en utökad och förlängd lånefacilitet från  
huvudägaren Nexttobe om maximalt 101 500 000 kronor.  
Lånefaciliteten löper som längst till 30 juni 2026.  
•Bolaget får förfrågan om kontrakt från ett framstående sjukhus  
i Milano samt deltar i en multicenterupphandling i Italien.  
Q-linea beslutar att genomföra en företrädesemission om cirka  
225 MSEK i januari samt ingår avtal om brygglånefacilitet om  
40 MSEK.  
Händelser efter periodens utgång  
Q-linea tillkännager utfallet i företrädesemissionen som  
tecknats till 90,5 procent motsvarande cirka 204 MSEK före  
transaktionskostnader. Totalt tillfördes koncernen likvida  
medel om cirka 93 MSEK efter transaktionskostnader,  
kvittning av lån samt återbetalning av brygglån.  
Bolaget publicerar en företags- och marknadsuppdatering  
med huvudbudskapet att 30 – 40 instrument beräknas vara  
kontrakterade i slutet av 2025 och att ytterligare 60 – 90  
instrument placeras 2026.  
Bolaget meddelar att den första kliniska utvärderingen i  
Gulfstaternas samarbetsrådsregion av ASTar har inletts vid  
Sheikh Kalifa Medical City, Abu Dhabi (UAE).  
Q-linea publicerar kommuniké från extra bolagsstämman  
den 3 april där beslut fattades om att minska Bolagets  
aktiekapital med primärt syfte att möjliggöra en rabatt vid  
kommande utövning av teckningsoptioner av serie TO1.  
Bolaget tecknar sina två första avtal med kunder i USA.  
Q-linea tecknar ramavtal med stort nationellt amerikanskt  
referenslaboratorium.  
Bolaget vinner den första upphandlingen i Belgien samt  
vinner ytterligare ett anbud i Italien.  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISING 2024  
03  
 
I K O R T H E T  
Kort om Q-linea, sepsis och ASTar  
Kort om Q-linea  
ger omfattande och detaljerade rekommendationer som läkare  
använder för att optimera behandlingen av patienter.  
Q-linea är världsledande inom utveckling av tekniker för snabb  
resistensbestämning (AST) som används vid diagnostik av tidskri-  
tiska sjukdomstillstånd som blodomloppsinfektioner och sepsis.  
Sjukhus använder ASTar® för att avsevärt minska tiden till optimal  
antibiotikabehandling och se till att patienter får rätt behandling,  
med rätt dos, i rätt tid. Vi hjälper till att skapa hållbar sjukvård,  
nu och i framtiden, och värnar om antibiotikans effektivitet för  
kommande generationer. Q-linea har sitt huvudkontor i Uppsala,  
Sverige och har regionala kontor i Italien och USA, samt ett  
nätverk av partners i Europa och Mellanöstern.  
Historik och framtid  
Q-linea grundades 2008 av forskare från Rudbecklaboratoriet  
vid Uppsala universitet tillsammans med Olink AB och Uppsala  
universitets holdingbolag, UUAB. Initialt fokuserade bolaget  
på bioskyddsapplikationer med egenutvecklad teknologi för  
molekylär identifiering av bakterier och virus.  
År 2012 gick Q-linea in i in vitro-infektionsdiagnostik  
med sina innovativa teknologier för snabba och känsliga  
analyser av nukleinsyror och proteiner. Ett partnerskap med  
riskkapitalbolaget Nexttobe säkerställde finansiering och  
teknisk utveckling. Även kliniska samarbeten inleddes, inklusive  
framgångsrika tester på septiska patienter tillsammans med  
Örebro universitetssjukhus 2016. Under de följande åren  
skedde en revolution inom bakterieidentifiering från positiva  
blodkulturer med bland annat masspektrometri. Detta ledde  
till utvecklingen av ASTar, ett helautomatiserat resistensbestäm-  
ningssystem för positiva blodkulturer. År 2018 börsnoterades  
Q-linea för att finansiera utvecklingen och 2021 lanserades  
ASTar i Europa.  
Under 2024 fick ASTar FDA-godkännande och lanserades i  
USA. ASTars användarvänlighet i kombination med kapaciteten  
är fortfarande oöverträffad på marknaden. Framtida utveckling  
inkluderar utvidgning av antibiotikapanelen och analys av  
isolat.  
Vi fortsätter att stödja vårdpersonal och deras patienter, och  
strävar efter att omdefiniera standarden för snabb resistens-  
bestämning för att förbättra vården av patienter med allvarliga  
infektioner.  
Kort om sepsis  
Sepsis är ett livshotande tillstånd där immunsystemet överrea-  
gerar på en infektion och orsakar skador på kroppens vävnader  
och organ1. Bakteriella blodomloppsinfektioner är en vanlig orsak  
till sepsis. Den underliggande infektionen måste behandlas så  
snart som möjligt för att minimera skadan. Forskning har visat  
att varje timme av försenad lämplig anmikrobiell behandling  
minskar en patients chanser att överleva och ökar risken för  
långvariga komplikationer2. Valet av det bästa terapeutiska  
alternativet för behandling av bakteriella infektioner beror på  
AST-resultaten.  
Kort om ASTar – ASTar möjliggör  
ett efterlängtat paradigmskifte  
ASTar är ett helautomatiserat system som levererar resultat upp  
till 48 timmar snabbare än traditionella AST-metoder. ASTar  
Instrument och ASTar BC G- Kit ger omfattande svar genom att  
testa gramnegativa bakteriers känslighet mot ett brett spektrum  
av antibiotika. Det inkluderar även svårodlade bakterier3, vilket  
Fotnoter – se Litteraturlista på sid 84.  
Medarbetare  
Q-linea har ett engagerat team med breda kunskaper och  
erfarenheter från olika områden. Vid årets slut hade företaget  
94 (127) anställda, varav 41(53) kvinnor och 53 (74) män, samt  
4 (3) inhyrda konsulter. Sju medarbetare är baserade i USA och  
tre medarbetare är baserade i Italien för kliniska och kommer-  
siella aktiviteter. Två konsulter är baserade i USA. Q-linea  
fokuserar på strategiska partnerskap för teknisk utvärdering och  
komplettering av expertis samt att expandera på marknaden.  
53  
41 µ  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISING 2024  
04  
 
Vision  
Strategi  
Q-linea räddar liv genom att säkerställa att  
antibiotika kan bibehållas som en effektiv  
behandling för framtida generationer.  
Q-linea har byggt stark kompetens och infrastruktur för  
att utveckla och leverera integrerade diagnostiksystem.  
Försäljningen sker direkt och genom samarbetspartners,  
där försäljning av förbrukningsmaterial förväntas stå för  
majoriteten av intäkterna.  
Mission  
Q-linea utvecklar och levererar innovativa  
lösningar till hälsovården som möjliggör  
diagnostisering och behandling av infektions-  
sjukdomar på kortast möjliga tid. Bolagets  
lösningar hjälper vårdgivare i hela världen  
att minska antibiotikaanvändningen genom  
att tillhandahålla optimal behandlings-  
information för varje patient.  
Kommersialiseringsstrategi  
Under 2024 har Q-linea breddat och fördjupat sitt kommer-  
siella engagemang på marknaden. FDA-godkännandet i april  
var avgörande för att möjliggöra fullständig marknadsföring  
av ASTar-plattformen i USA, och företaget fortsätter att  
bygga upp sitt kommersiella team för direktförsäljning och  
marknadsföring på den största globala marknaden. Q-linea  
har segmenterat tusentals amerikanska laboratorier och  
fokuserar inledningsvis på de mest lovande kandidaterna –  
större, akademiska sjukhus, hälsosystem (IDNs) och regionala  
och nationella referenslaboratorier. Tillsammans utgör denna  
första våg av målkunder 25 % av alla tester för patienter med  
blodomloppsinfektioner i USA. När försäljningen tar fart  
kommer företaget fortsätta att utöka det kommersiella teamet  
för att inrikta sig på "nästa 1000 laboratorier" som tillsammans  
omfattar 60 % av den amerikanska provvolymen och har ett  
patientunderlag som stödjer ASTar-testning.  
Affärsidé  
Q-linea utvecklar och levererar lösningar  
för vårdgivare som på kortast möjliga tid  
möjliggör korrekt diagnos och behandling av  
infektionssjukdomar.  
Parallellt har företaget varit aktivt med att stärka sin  
närvaro i EMEA-regionen. Tidigare investeringar i direkt-  
försäljning i Italien har börjat bära frukt med de tre första  
kommersiella placeringarna av ASTar i Italien. Q-linea  
fortsätter att arbeta med befintliga partners över hela Norden  
och Västeuropa för att bygga och konvertera en pipeline av  
intresserade användare. Dessutom genomför vi vår strategi att  
"följa patienten" in på marknaderna med högst antibiotika-  
resistens med distributionspartnerskap i Östeuropa och  
Gulfstaterna som förväntas generera försäljning under 2025.  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISING 2024  
05  
 
V D - O R D  
En plattform för tillväxt  
2024 var ett betydelsefullt år för Q-linea där det övergripande temat var övergången från ett bolag  
med utvecklingsfokus till ett bolag med fokus på kommersialiseringen av ASTar®-systemet.  
Den amerikanska marknaden öppnas upp  
Att etablera nästa väg för tillväxt  
Vårt viktigaste framsteg under året var den kommersiella  
lanseringen på den amerikanska marknaden. Den står för  
över 50% av den globala affärsmöjligheten sett till värde. Efter  
FDA-godkännandet i april inledde vi snabbt en dialog med  
de 300 främsta sjukhusen och laboratorierna i landet för att  
introducera ASTar. Det har resulterat i en betydande pipeline  
av intresserade kunder och ett flertal planerade utvärderingar i  
början av 2025.  
Våra nya partners i Mellanöstern och Östeuropa har redan  
byggt upp ett intresse hos kunder med förväntat synligt resultat  
under 2025. Vi effektiviserade också vår utvecklingspipeline  
och koncentrerade resurserna till ett antal huvudprojekt för  
leverans under 2024 och början av 2025. Q-linea kommer att  
fortsätta att ligga i framkant när det gäller innovation inom AST  
genom tillägg av nya antibiotika och utveckling som stödjer  
nya provtyper. Våra prioriteringar baseras på den ökande  
mängden av feedback vi får från kunder genom våra aktiviteter  
på marknaden. Det kliniska området området är fortsatt mycket  
dynamiskt och vi är glada över att se den positiva responsen från  
kunderna på vår nuvarande plattform och planerad produktut-  
veckling.  
Bekräftelsen av NTAP-finansiering, 97.50 USD per patient  
och tillgängligheten för Medicarepatienter på amerikanska  
sjukhus via en unik kod, stärker det ekonomiska erbjudandet för  
ASTar som redan är den ledande tekniska lösningen för snabb  
AST på marknaden. Den tidiga efterfrågan har varit stark och  
Q-linea har fortsatt att bygga upp det kommersiella teamet i  
USA för att möta marknaden. Det kan vara svårt att förutsäga  
hur lång tid det tar att få ett avtal på plats, men vi välkomnade  
vår första kommersiella försäljning i USA i början av januari,  
endast nio månader efter FDA-godkännandet.  
Förstärkning av organisationen  
På temat omställning har vi under första delen av året genom-  
fört ett framgångsrikt kostnadsbesparingsprogram som minskat  
utvecklings- och overheadkostnader. En del av besparingarna  
återinvesterades i kommersiell kapacitet för en nettokostnads-  
minskning på cirka 40 MSEK årligen.Vår ledningsgrupp har  
utvcklats avsevärt under året.  
Bevis som stödjer klinisk nytta  
Inom vårt område är klinisk nytta den avgörande faktorn för  
värde, och vi var glada över att se en stadig takt av kliniska bevis  
från studier i Italien, Belgien och USA, där vi fick bekräftat att  
ASTar kan minska tiden till resultat med 30 timmar eller mer.  
Genom investeringen i den hälsoekonomiska multicenterstu-  
dien LIFETIMES är vi en pionjär inom vårt område. Vi ser fram  
emot att komplettera de initiala resultaten som presenterades  
vid AMCLI och ESCMID 2024 med ytterligare insikter från den  
andra fasen under 2025 kring de ekonomiska fördelarna med  
ASTar. Q-linea har varit en aktiv ledare inom området för snabb  
AST genom poster- och podiumpresentationer på stora globala  
och regionala konferenser.  
Finansiering  
Vi avslutade året med en vältecknad företrädesemission som  
tillsammans med en riktad emission tillförde cirka 216 MSEK  
i nytt eget kapital före emissionskostnader. Detta ger oss  
de resurser som behövs för att fortsätta vårt kommersiella  
försprång på marknaden. Jag vill särskilt tacka alla anställda  
som lämnade under 2024 och som har gjort stora insatser för  
Q-linea genom åren. Vi har också välkomnat nya medlemmar i  
teamet som ansluter med nya idéer och en gemensam längtan  
efter att ta ASTar till patienter under 2025.  
Första patienterna behandlade i Europa  
Den första kommersiella installationen av ASTar slutfördes  
under Q1 2024 och instrumentet har genererat kliniska resultat  
för patienter i Rom. Ytterligare två sjukhus har tillkommit i  
Italien och fler förväntas inom kort. Italien är det snabbast  
växande landet i Europa på grund av den höga förekomsten av  
resistenta bakterier. Vi förväntar oss att andra stora europeiska  
marknader följer efter, eftersom snabb AST fortsätter att visa på  
positiv klinisk och ekonomisk inverkan.  
Uppsala april 2025  
Stuart Gander, VD  
QQ--LLIINNEEAA || ÅÅRRSSRREEDDOOVVIISSIINNGG 22002244  
06  
 
Området är fortsatt  
mycket dynamiskt och  
vi är glada över att se  
den positiva responsen  
från kunderna på vår  
nuvarande plattform  
och planerad  
produktutveckling.  
Stuart Gander, VD  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISING 2024  
07  
 
O M S E P S I S | O M Q -L I N E A | O M A N T I M I K R O B I E L L R E S I S T E N S  
Sepsis är immunförsvarets överreaktion  
Sepsis är ett livshotande tillstånd där kroppens immunsystem  
överreagerar på en infektion.  
Alla infektioner kan orsaka sepsis, men bakteriella blod-  
omloppsinfektioner är en vanlig orsak, eftersom bakterier som  
sprids genom kroppen kan påverka flera organ snabbt och  
samtidigt.  
Varje år drabbas cirka 50 miljoner människor världen över av  
sepsis och 11 miljoner dör. Det innebär att 1 av 5 globala dödsfall  
är förknippat med sepsis, fler än bröst-, lung- och prostata-  
cancer tillsammans. Nästan hälften av alla sepsisfall är barn  
under fem år4.  
Snabb och noggrann diagnos och behandling är avgörande  
för patientens överlevnad eftersom varje timmes försening av  
lämplig behandling avsevärt ökar risken för komplikationer  
och dödsfall. Septisk chock är en allvarlig komplikation som  
kännetecknas av farligt lågt blodtryck och organsvikt – 40 %  
av patienterna med septisk chock dör5. Sepsis är den dyraste  
sjukdomen att behandla i USA, där kostnaden överstiger 60  
miljarder dollar årligen6,7. Många sepsisöverlevare drabbas av  
fysiska och psykologiska komplikationer som allvarligt påverkar  
deras livskvalitet.  
typ av förändring t ex. antibiotikaeskalering, nedtrappning eller  
justering av dosen. Antibiotikaresistens är ett växande problem  
som begränsar behandlingsalternativen.  
ASTar – vårt framtidssäkra AST-system  
ASTar är ett helautomatiserat system baserat på buljongspäd-  
ning (BMD), standardmetoden för resistensbestämning. Det  
första användningsområdet är analys av gramnegativa bakterier  
från positiva blodkulturer från patienter som misstänks ha en  
blodomloppsinfektion eller sepsis. ASTar utför en noggrann  
provpreparation inklusive koncentrationsbestämning och  
bakterien från patientens prov odlas sedan i buljong i närvaro  
av olika koncentrationer av antibiotika. Resultat i form av  
MIC-värden och SIR-kategorisering är tillgängliga efter cirka  
sex timmar, vilket möjliggör patientspecifika behandlingsre-  
kommendationer upp till 48 timmar tidigare än traditionella  
tekniker8. Instrumentmjukvaran hålls uppdaterad med de  
senaste kliniska brytpunkterna, och AST-disken är designad för  
att möjliggöra framtida expansion med nya antibiotika. Detta  
säkerställer att ASTar är redo att möta framtida behov inom  
diagnostik av infektionssjukdomar och fortsätter att vara ett  
ovärderligt verktyg för Antimicrobial Stewardship Programs.  
Initialt behandlas patienten med bredspektrumantibiotika.  
När AST-resultaten är tillgängliga kan läkare få bekräftat att  
den initiala behandlingen är korrekt eller välja att göra någon  
QQ--LLIINNEEAA || ÅÅRRSSRREEDDOOVVIISSIINNGG 22002244  
08  
 
Antimikrobiell resistens – en global hälsokris  
Antimikrobiell resistens (AMR) uppstår när patogener slutar svara på antimikrobiella  
behandlingar som tidigare fungerat. En vanlig infektion kan eskalera till något mycket  
allvarligare och inte bara innebära problem för individen, utan även för samhället.  
AMR är en global hälsokris som påverkar miljoner människor.  
Exempel på strategier som används för minska  
spridningen av antimikrobiell resistens  
Förbättra infektionsförebyggande program  
1
Stödja ett tvärvetenskapligt förhållningssätt  
Identifiera och kontrollera infektionskällor  
9
2
Förskriva antibiotika endast  
när det verkligen behövs  
De centrala  
delarna för  
antimicrobial  
stewardsship  
(AMS)  
Utbilda personal  
8
3
Förskriva lämplig antibiotika  
med korrekta doser  
Stödja övervakning av AMR och HAIs  
Övervaka antibiotikakonsumtion  
4
7
Justera behandling när odlings-  
och AST-resultat finns tillgängliga  
6
5
Fotnoter – se Litteraturlista på sid 84.  
Bekämpa AMR med AST  
Enligt en skattning dör ungefär fem miljoner personer varje  
år på global nivå till följd av antibiotikaresistenta bakterier.  
AMR förutspås bli den vanligaste dödsorsaken år 2050. Ett av  
fem dödsfall från AMR sker hos barn under fem år9,10. Många  
bakteriearter är naturligt resistenta mot vissa typer av antibio-  
tika. Ökad användning av antibiotika skapar ett selektionstryck  
för de bakterier som redan är resistenta. Dessa kan föröka sig  
medan övriga bakterier dör ut. Resistenta bakterier är mycket  
svårare att behandla, förlänger sjukhusvistelser, ökar medi-  
cinska kostnader och ökar patientdödligheten.  
Antimicrobial stewardship (AMS) är ett arbetssätt och en  
samordnad insats för att förbättra användningen av antibiotika  
samt minska risken för biverkningar och resistensutveckling  
mot antibiotika. Investeringar i snabba metoder för bakterie-  
identifiering (ID) och resistensbestämning (AST) krävs för att  
optimera användningen av antibiotika.  
Snabb resistensbestämning förkortar tiden till optimal  
behandling vilket minskar användningen av bredspektrumanti-  
biotika. Genom ansvarsfull användning kan spridningen och  
utvecklingen av resistens bromsas, samtidigt som effektiviteten  
hos befintliga antibiotika bevaras.  
AST-teknologier måste vara lätta att uppdatera baserat på de  
ständigt föränderliga kraven som ställs av AMR och den kliniska  
efterfrågan. ASTar-systemet har designats så att det är förberett  
för utökningar av antibiotikapanelen samt vilka bakteriearter  
som kan analyseras.  
Behandling av resistenta infektioner kräver användning av  
mer potenta läkemedel utan garanti att ytterligare resistens inte  
kommer att uppstå.  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISING 2024  
09  
 
O M A S Ta r  
Stora laboratorier har behov  
som inte tillgodoses  
Det finns ett stort behov av snabb behandlingsrekommendation vid  
infektionssjukdomar, ett behov som inte tillgodoses på marknaden idag.  
Upp till 48 timmar snabbare resultat  
En bred panel möjliggör simultan  
start av AST och ID  
DAG 1  
DAG 2  
Snabb  
ID  
Provtagning  
för blododling  
Gramfärgning  
Snabb ID  
Optimal  
behandling  
Inkubation och  
Tid till  
användbart svar  
är det som  
är viktigt för  
septiska  
screening av  
Snabb  
AST  
blododlingsflaska  
DAG 1  
DAG 2  
DAG 3  
DAG 4  
Resistens-  
bestämning  
(AST)  
patienter  
Provtagning  
för blododling  
Gramfärgning  
Snabb ID  
Renodling  
av bakterier  
Val av  
koloni  
Optimal  
behandling  
Inkubation och  
Utodling på  
agarplattor  
Inkubering  
0,5 McFarland  
förbereds  
screening av  
över natten  
blododlingsflaska  
För att möta den dagliga provgenomströmningen på ett större  
laboratorium bör ett system klara 10–30 positiva blododlingar  
per dag. Dessutom kan blododlingar signalera positivt under  
natten, vilket gör att ett system behöver ytterligare kapacitet.  
På dygnet-runt-öppna laboratorier finns ett behov av ständig  
tillgång, så kallad ”random access”, för att snabbt kunna påbörja  
och köra ett prov närhelst det signalerar positivt.  
ASTar är lätt att använda med ett intuitivt och användarvänligt  
gränssnitt vilket gör det snabbt och enkelt att starta och att få  
resultat. ASTar kan analysera upp till 12 prover samtidigt och  
erbjuder ”random access”. ASTar kan startas parallellt med valfri  
lösning för bakterieidentifiering (ID). Inmatning av ID krävs för  
att skapa den slutliga resultatrapporten.  
QQ--LLIINNEEAA || ÅÅRRSSRREEDDOOVVIISSIINNGG 22002244  
10  
 
INTERVJU: PROF. CARTESIO D'AGOSTINI, POLICLINICO TOR VERGATA, ROM, ITALIEN  
ASTar har visat sig vara banbrytande  
för vårt laboratorium”  
Vilka egenskaper hos ASTar är mest uppskattade  
av labbet och den kliniska personalen?  
Användarvänligheten är verkligen en av de mest uppskattade  
egenskaperna hos ASTar, eftersom det gjorde det möjligt  
för oss att snabbt börja använda systemet som en del av den  
kliniska rutinen vid diagnostik och behandling av patienter med  
gramnegativa blodomloppsinfektioner. Enkelheten säkerställde  
Prof. Cartesio D'Agostini,  
Policlinico Tor Vergata, Rom, Italien  
en smidig implementering och ställde minimala krav på  
utbildning av personalen. Dessutom har tillförlitligheten och  
den goda överensstämmelsen mellan ASTar och vår standard-  
metod värderats högt av både laboratoriepersonal och läkare.  
Tillsammans inger egenskaperna förtroende för systemets  
noggrannhet, vilket i slutändan stöder bättre kliniska beslut och  
förbättrar den övergripande patientvården.  
När träffade du Q-linea för första gången?  
Mitt första möte med Q-linea och ASTar var på ECCMID i  
Lissabon år 2022. Jag insåg direkt vilken potential instrumentet  
har. De följande åren höll jag kontakten med säljorganisationen  
och så fort det var möjligt inleddes en upphandling av ett  
instrument för snabb resistensbestämning. För oss var det  
avgörande att välja ett system med den användarvänlighet som  
ASTar erbjuder.  
Hur har ASTar hjälpt sjukhuset?  
ASTar har hjälpt sjukhuset avsevärt genom att minska  
svarstiden, vilket i sin tur har förkortat patienternas vistelse på  
sjukhuset. Detta kommer att ge påtagliga fördelar både för  
patienter som får en snabbare och mer riktad behandling och  
för sjukhuset som kan optimera användningen av resurser och  
minska de totala kostnaderna.  
Kan du berätta lite om era erfarenheter så här långt?  
Det gick snabbt att integrera ASTar i vårt arbetsflöde. Under de  
första månaderna gjorde vi en omfattande utvärdering där vi  
jämförde ASTars prestanda med vår standardmetod. Resultaten  
har varit otroligt lovande, överträffat våra förväntningar och  
visar systemets tillförlitlighet och effektivitet. Vi kommer att  
presentera resultaten vid den nationella AMCLI-kongressen  
i Rimini i mars 2025. Det är en spännande milstolpe för oss,  
eftersom ASTar visat sig vara banbrytande för vårt laboratorium.  
Både våra diagnostiska möjligheter och den totala effektiviteten  
har förbättrats.  
Tror du att ASTar kan påverka utfallet för patienter?  
Absolut, jag tror att ASTar har potential att påverka utfallet för  
patienter. Genom att leverera snabba och tillförlitliga resultat  
möjliggör instrumentet tidigare och mer exakta justeringar  
av antimikrobiella terapier. Detta kan leda till snabbare  
återhämtningstider, minskade komplikationer och generellt  
förbättrad patientvård. Dessutom bidrar ASTar till att bekämpa  
antibiotikaresistens, vilket säkerställer att patienter får den mest  
effektiva behandlingen samtidigt som antibiotikans effektivitet  
bevaras för framtida användning. Kombinationen av dessa  
faktorer understryker ASTars förmåga att göra en väsentlig  
skillnad för utfallet för patienter.  
Varför var det viktigt att införa snabb AST?  
Införandet av snabb AST var viktigt på grund av den inverkan  
metoden har på antimicrobial stewardship (AMS) och behand-  
ling av patienter. Snabba resultat innebär att vi kan ge riktad  
behandling mycket tidigare, förbättra utfallet för patienter  
och minska riskerna förknippade med olämplig eller försenad  
behandling. Ur ett AMS-perspektiv spelar snabb AST en  
avgörande roll för att bekämpa resistens genom att minimera  
användandet av bredspektrumantibiotika. Detta gynnar inte  
bara enskilda patienter, utan bidrar också till folkhälsan genom  
att bevara effektiviteten hos befintliga antibiotika. I dagens  
hälsovårdslandskap är att ha ett instrument som ASTar mer än  
bara en förbättring, det är en nödvändighet.  
Tack för att du delar med dig av dina erfarenheter av att  
använda ASTar-systemet. Finns det något mer du skulle  
vilja tillägga?  
Tack! Jag skulle bara vilja tillägga att implementeringen av en  
grampositiv panel kommer att vara ett viktigt steg för att ytterli-  
gare öka användningen och värdet av ASTar. Vi ser fram emot att  
ytterligare kunna förbättra vår diagnostik och patientvård.  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISING 2024  
11  
 
O M A S Ta r  
ASTar är utvecklad för  
hög provgenomströmning  
samt erbjuder möjligheten  
att hantera toppar i provflödet.  
ASTar Instrument  
AST-skiva  
Det helautomatiska ASTar instrumentet ger noggrann och  
reproducerbar provpreparation för resistensbestämning, samt  
MIC-bestämning genom ett högkvalitativt optiskt detektions-  
system. Inmatning av Bakterie ID är nödvändig för att få resultat  
och tillgång till expertregler som stöd till behandlingsbeslut.  
AST-skivan används för koncentrationsbestämning och resis-  
tensbestämning. Den innehåller mer än 330 odlingskammare,  
vilket möjliggör en omfattande antibiotikapanel med många  
tvåfaldiga spädningssteg för varje antibiotikum. En resistens-  
bestämning från en bredare panel ger ett mer komplett resultat  
och minskar behovet av ytterligare tidskrävande tester.För snabb  
testning direkt från kliniska prov möjliggör en bred panel också  
att det går att starta analysen innan bakterien är identifierad,  
vilket förkortar tiden till korrekt antibiotikabehandling.  
ASTar BC G- Consumable Kit  
ASTar BC G- Consumable Kit består av två delar; en provprepa-  
reringskassett och en AST-skiva. En mindre fryst komponent  
sätts till kassetten innan användning. Kassetten innehåller alla  
reagenser och engångsartiklar som behövs för provbearbetning,  
koncentrationsbestämning och koncentrations justering.  
QQ--LLIINNEEAA || ÅÅRRSSRREEDDOOVVIISSIINNGG 22002244  
12  
 
Vem som helst på labbet kan ladda ASTar, när som helst  
Tryck på start  
Skanna streckkoden  
Ladda AST-skivan  
Lägg till prov  
1 mL  
Snabbt och enkelt integrerat  
i laboratoriets arbetsflöde  
Lägg till provets  
streckkod  
Tryck "Start run"  
Helautomatisk provpreparation  
och resistensbestämning  
Tillsätt positiv blodkultur  
och ladda förbrukningsartiklar  
Användaren för över blodprovet från blododlingsflaskan till en  
särskild position i provprepareringskassetten, skannar kasset-  
tens patientstreckkod och placerar kassetten och AST-skivan/  
panelen i instrumentet. Därefter sker alla steg automatiskt.  
Instrumentets förmåga att hantera olika organismer parallellt  
sparar tid och tillåter analys utan kännedom om bakterie-ID.  
AST-skivan, laddad med bakterier och antibiotika, placeras i  
en temperaturreglerad del av instrumentet. Odlingskamrarna  
avbildas med ett optiskt detektionssystem, och en bildanalys-  
algoritm kvantifierar bakteriell biomassa över tid. MIC bestäms  
med en algoritm som även tar hänsyn till bakterie-ID, och  
bakterien klassificeras som känslig (S), känslig vid ökad  
exponering (I) eller resistent (R).  
Q-linea får FDA-godkännande för ASTar 2024  
I april 2024 meddelade Q-linea att  
ASTar-instrumentet och ASTar BC  
G-Consumable Kit hade beviljats mark-  
exempel vilken teknisk och vetenskaplig  
kunskapsnivå som krävs för att utföra  
testet och graden av automatisering.  
CE-märktes enligt direktiv 98/79/EC för  
medicintekniska produkter för in vitro-di-  
agnostik i maj 2021. Q-linea implemen-  
terade alla tillämpliga IVDR-krav och  
CE- märkte ASTar-instrumentet enligt  
nadsgodkännande av U.S. Food and Drug Majoriteten av FDA-godkända snabba  
Administration (FDA). FDA kategoriserar AST-system kategoriseras som hög  
kliniska laboratorietester beroende på  
komplexitet baserat på sju kriterier i  
komplexitet. ASTar kategoriseras som ett IVDR i maj 2022. ASTar BC G- Kit CE-IVDR  
system med måttlig komplexitet.  
märktes 2023. Certifieringen utfärdades  
av Q-lineas anmälda organ TÜV SÜD.  
CLIA-föreskrifterna. Kriterierna fokuserar ASTar-instrumentet och ASTar BC G- Kit  
på personal och laboratorieprocesser, till  
(förbrukningsvaror och analysmjukvara)  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISING 2024  
13  
 
M A R K N A D S E X PA N S I O N  
Q-lineas expansion på världsmarknaden  
Vår första kommersiella placering av ASTar 2024 kom från  
Italien. Ett ASTar-system installerades vid universitetet  
Policlinico Tor Vergata i Rom. Bolaget fortsatte den geografiska  
expansionen med fokus på länder och regioner som aktivt  
arbetar med att bromsa uppkomst och spridning av antibiotika-  
resistens. Som ett resultat skrev vi distributionsavtal med Mecro  
System i Rumänien och AMICO Group i Mellanöstern.  
Rumänien är ett av de länder som har flest infektioner med  
antibiotikaresistenta bakterier i EU. Enligt European Centre for  
Disease Prevention and Control (ECDC) är den höga antibiotika-  
konsumtionen och den utbredda användningen av så kallade  
sista linjens bredspektrumantibiotika särskilt oroande11. Landet  
implementerar nu en nationell strategiplan för att förebygga  
och begränsa vårdrelaterade infektioner och bekämpa anti-  
biotikaresistens. På liknande sätt har GCC-länderna utvecklat  
en gemensam strategisk AMR-plan12, där en av delarna är att  
säkerställa tillgång till mikrobiell identifiering och antimikro-  
biella känslighetstest, och snabb och relevant rapportering av  
resultat.  
I april 2024 meddelade Q-linea att ASTar-instrumentet  
och ASTar BC G-Consumable Kit hade beviljats marknads-  
godkännande av U.S. Food and Drug Administration (FDA).  
Enligt Centers for Disease Control and Prevention utvecklar  
minst 1,7 miljoner vuxna i USA sepsis varje år och nästan  
270 000 dör som ett resultat. Ett flertal ASTar-utvärderingar  
hade påbörjats före godkännandet och prestanda och resultat  
var som förväntat i linje med vad som tidigare visats i flera  
europeiska studier.  
n Länder som täcks av Q-linea:  
USA, Italien och Sverige  
n Länder som täcks av partners:  
Storbritannien, Norge, Finland, Baltikum, Frankrike, Benelux, Polen, Rumänien,  
Bahrain, Kuwait, Oman, Qatar, Saudiarabien och Förenade arabemiraten.  
Det enda snabba AST-systemet som beviljats New Technology Add-on Payment (NTAP)  
US Centers for Medicare & Medicaid  
Services (CMS) erbjuder tillverkare  
(MS-DRG). I augusti 2024 meddelade CMS  
att ASTar System hade tilldelats NTAP-  
finansiering. NTAP-ersättningen kommer  
att vara tillgänglig för amerikanska sjukhus  
för Medicarepatienter till ett belopp  
Finansieringen kommer att gälla i tre år,  
från oktober 2024 till september 2027.  
Fall som involverar användning av  
ASTar-systemet som är berättigade till  
NTAP kommer att identifieras med en  
unik kod.  
möjligheten att ansöka om en NTAP-kod,  
vilket ger ytterligare betalning till sjukhus  
över standardbetalningsbeloppet för  
Medicare Severity Diagnosis-Related Group av 97,50 USD per berättigad patient.  
QQ--LLIINNEEAA || ÅÅRRSSRREEDDOOVVIISSIINNGG 22002244  
14  
 
INTERVJU: REBECCA YEE, PHD, D(ABMM), M(ASCP), GEORGE WASHINGTON UNIVERSITY, USA  
Jag tror att ASTar har stor potential  
att positivt påverka klinisk vård”  
bakterier. Därför behöver vi även utföra en konventionell  
fenotypisk resistensbestämning som tar ytterligare 24 timmar  
efter att en ren isolerad bakteriekoloni erhållits. En annan fördel  
med ASTar är att resistensbestämningen kan utföras direkt från  
positiva blododlingsflaskor utan att man behöver isolera fram  
Rebecca Yee, PhD, D(ABMM),  
rena kolonier, en process som ytterligare kan försena vården. Vi  
M(ASCP), Chief of Microbiology,  
har för närvarande ingen snabb fenotypisk test och ASTar har  
Assistant Professor of Pathology,  
George Washington University,  
Washington D.C., USA  
potential att tillgodose det behovet.  
Vad är dina slutsatser efter att ha använt ASTar?  
Vår studie visade utmärkt prestanda med essential agreement  
(EA) på mer än 90 % för alla antibiotika som testades mot ett  
antal olika gramnegativa bakterier inklusive multiresistenta  
organismer. Jämfört med vårt befintliga arbetsflöde möjliggör  
ASTar resultat inom 11ꢀtimmar från positiva blododlingar,  
vilket är 36 timmar snabbare än vår nuvarande plattform. Vår  
preliminära analys av eventuell klinisk påverkan visade att en  
behandlingsjustering skulle gjorts i ungefär 90% av fallen,  
till exempel nedtrappning, upptrappning, annan adminis-  
treringsväg och justering av dos. Potentiella kliniska effekter  
var exponering för färre antibiotika, färre biverkningar och  
kortare vistelsetid. I samtliga fall stoppades behandlingar med  
vankomycin, ett antibiotikum för grampositiva organismer. Som  
chef för laboratoriet är prestandan hos ny teknik viktig för mig,  
samt att den ska vara enkel att använda för min personal. Alla  
labbanvändare var överens om att ASTar-systemet är lätt att  
använda med en mycket enkel överföring av patientprovet till  
provprepareringskassetten och ett enkelt och tydligt användar-  
gränssnitt.  
Var stötte du på Q-linea och ASTar första gången?  
Första gången jag träffade på Q-linea och ASTar var på en  
vetenskaplig konferens med fokus på infektionssjukdomar.  
Jag träffade det kunniga teamet som berättade om tekniken  
och dess tillämpningar, och jag fick en praktisk demonstration  
som visade hur lätt systemet är att använda och vilken kapaci-  
titet det har.  
Du har praktisk erfarenhet av ASTar:  
Kan du berätta lite om er studie?  
Vår studie utvärderade prestandan och den kliniska nyttan  
av ASTar på vårt storstadssjukhus. Vi jämförde ASTar med vår  
nuvarande metod som är MicroScan Walkaway-plattformen.  
Resultaten presenterades som essential agreement (EA)  
respektive categorial agreement (CA). Vi jämförde också tiden  
till resultat, definierat som tiden från positiv blododling till  
tillgängligheten av AST-rapporten. För att fastställa vilken  
inverkan ASTar har på den kliniska vården, granskade vårt  
Antimicrobial Stewardship team bestående av en infektions-  
läkare och en utbildad farmaceut rapporterna från ASTar för  
att föreslå eventuella behandlingsjusteringar som läkare hade  
gjort baserat på resultaten.  
Tror du att ASTar kan påverka utfallet för patienter?  
Eftersom långvariga förseningar av adekvat behandling har visat  
sig korrelera med högre dödlighet är det är absolut nödvändigt  
att patienter omedelbart ges lämplig empirisk antibiotikabe-  
handling. Med det sagt, ja, jag tror att ASTar har stor potential  
att påverka klinisk vård positivt. Med ASTars snabba svarstider  
kommer läkare kunna få en fullständig AST-rapport minst en  
dag tidigare än med traditionella metoder. ASTar kan då bidra  
till ett förbättrat antimicrobial stewardship och minska tiden  
till optimal terapi i form av eskalering eller nedtrappning av  
antibiotika. För patienterna kan risken för biverkningar från  
behandling av bredspektrumantibiotika eller empirisk terapi  
minska. Implementering av ASTar har också potential att sänka  
sjukvårdskostnaderna genom att tiden för sjukhusvistelsen  
minskar.  
Hur skiljer sig ASTar från era befintliga system eller rutiner?  
Det konventionella arbetsflödet börjar med att en odlings-  
flaska i ett blododlingsskåp larmar positivt för bakterieväxt.  
Därefter utför vi Gramfärgningar, subkulturer och kör en snabb  
PCR-panel för identifiering och genotypisk resistensbestämning  
med resultat inom två timmar. Till skillnad från ASTar, som är  
ett snabbt fenotypiskt test med en bred antibiotikapanel, har  
genotypiska resistensplattformar endast ett mycket begränsat  
antal genetiska markörer för antimikrobiell resistens. Mekanis-  
merna för antibiotikaresistens är komplexa för gramnegativa  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISING 2024  
15  
 
                                           
INTERVJU: SHERIF HARYDI, BUSINESS DEVELOPMENT DIRECTOR, AMICO GROUP  
JU: DR. ERMINIA CASARI, HUMANITAS R SEARCH H SPITAL  
Ett partnerskap med Q-linea överensstämmer exakt med  
AMICOs åtagande att leverera effektfull IVD-teknologi till  
sjukvårdsmarknaden för sepsisdiagnostik”  
ledande sjukhus och referenslaboratorier och visa upp ASTars  
kapacitet genom pilotprogram och partnerskap. Slutligen  
kommer vi att driva marknadsexpansion genom att samarbeta  
med stora institutioner, statliga organ och den privata sektorn  
för att integrera ASTar i deras AMR-program och handlings-  
planer. Detta kommer att säkerställa leverans av exakt och  
Sherif Harydi, Business  
Development Director,  
snabb AST och göra den tillgänglig i hela regionen.  
AMICO Group  
Vad är din syn på nödvändigheten av ASTar i Mellanöstern?  
Mellanöstern har betydande utmaningar med AMR. För det  
första eftersom det är en region med mycket internationella  
Kan du berätta om AMICO?  
resor. I Dubai har vi till exempel mer än 200 nationaliteter som  
bor och reser från alla håll på jorden. För det andra har regionen  
betydande utmaningar med överanvändning av antibiotika,  
begränsad diagnostisk infrastruktur och den växande bördan av  
vårdrelaterade infektioner. ASTar-systemet kommer att tillhan-  
dahålla snabb och exakt resistensbestämning. Denna förmåga  
kan förändra hur läkare i regionen hanterar sina patienter  
genom att möjliggöra snabbare riktad behandling och, natur-  
ligtvis, det slutliga målet, minska risken för AMR-spridning.  
AMICO är ett ledande kommersiellt företag inom hälsovård  
och en IVD-distributör med stark närvaro i hela Mellanöstern-  
regionen – hittills finns vi i 13 länder. Företaget har funnits i mer  
än fyrtio år och är dedikerat till att tillhandahålla innovationer  
och diagnostiska lösningar till vårdgivare, vilket gör det möjligt  
för dem att leverera exceptionell vård till sina patienter. Vårt  
uppdrag, särskilt inom in vitro-diagnostik (IVD), är att över-  
brygga klyftan mellan spjutspetsteknologier och det mångsi-  
diga behovet hos hälsovårdssystemen i Mellanösternregionen.  
Hur tror du att ASTar kan hjälpa sjukhus och patienter?  
ASTar kan revolutionera patientvården på många sätt. Om  
vi talar om sjukhus, kan snabb AST bidra till förbättring av  
program för infektionskontroll, vägleda förskrivning av lämpliga  
antibiotika, minska användningen av bredspektrumantibiotika  
och stödja efterlevnad av AMS-program. Vi har hört talas om  
dem länge nu, men vi ser inte riktigt hur de implementeras  
eller ägs. Vi tror att ASTar kommer att vara till stor hjälp för att  
uppnå det. För patienter kan de snabba resultaten hjälpa till  
att säkerställa snabb och effektiv behandling och förbättra  
utfallen, minimera komplikationer och minska sjukhusvis-  
telsen. ASTar-systemets effektivitet och tillförlitlighet kan  
minska påfrestningarna på sjukvårdens resurser och gynna det  
övergripande sjukvårdssystemet.  
Hur mötte du Q-linea och ASTar-systemet första gången?  
Jag lärde mig om Q-linea och ASTar-systemet genom mitt  
kontinuerliga sökande efter innovationer som adresserar det  
kritiska gapet mellan diagnostik och patienthantering, specifikt  
för sepsis. Sepsis står alltid högt på radarn för infektionsläkare  
och kliniska mikrobiologer, och lösningar som ASTar kommer  
att förändra sjukhusens hela patienthantering. ASTar-systemets  
verkliga potential är att avsevärt förbättra antimicrobial  
stewardship (AMS) och påskynda riktade behandlingar, och  
det var det som fångade min uppmärksamhet. Ett partnerskap  
med Q-linea överensstämmer exakt med AMICOs åtagande att  
leverera effektfull IVD-teknologi till sjukvårdsmarknaden för  
sepsisdiagnostik.  
Vilka är dina planer för att introducera ASTar  
i Mellanöstern?  
Introduktionen av ASTar kommer att ske i tre faser. Den första  
fasen är att skapa medvetenhet och utbilda vårdpersonal  
om fördelarna med snabb AST och dess roll i patientvård och  
bekämpning av antimikrobiell resistens (AMR). Den andra fasen  
är att främja införandet av snabb AST genom att identifiera  
Vilka aspekter av snabba AST-system är mest värdefulla  
för framtiden? Hur möter ASTar dessa behov?  
För mig är svaret enkelt: framgångsrika diagnostiska produkter  
kombinerar hastighet, noggrannhet och användarvänlighet.  
Hastigheten kommer att underlätta tidiga och exakta behand-  
lingsbeslut, vilket är mycket viktigt. Det andra elementet är  
noggrannhet, du måste ha tillförlitliga data och tillförlitliga  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISING 2024  
16  
 
ASTar-systemets verkliga potential är  
att avsevärt förbättra antimicrobial  
stewardship (AMS) och påskynda riktade  
behandlingar, och det var det som fångade  
min uppmärksamhet.  
Sherif Harydi,  
Business Development Director, AMICO Group  
resultat för att kunna optimera behandlingen. Det sista är  
användarvänlighet, du borde inte behöva någon med doktors-  
examen för att kunna köra testet. Allt detta samlas i ASTar som  
levererar snabba och exakta resultat samtidigt som systemet är  
lätt att använda.  
verktyg, framsteg och innovation, fångar vi styrelsens uppmärk-  
samhet. De uttrycker sin vilja och stöd för samarbete i den  
riktningen, och tror att det kommer att ge högt värde till hela  
företaget, inte bara IVD-divisionen. Med kunskap om vad snabb  
AST kan leverera när det gäller patientvård och AMR-hantering,  
är vi är glada över att introducera ASTar i Mellanöstern. Vi ser  
fram emot att samarbeta med Q-linea och alla intressenter för  
att skapa en framgångsrik och hälsosammare framtid för alla.  
Tack för att du delar med dig av dina insikter om  
att samarbeta med Q-linea och sälja ASTar-systemet,  
finns det något mer du skulle vilja tillägga?  
Våra kollegor på Q-linea vet att vi precis har börjat vår IVD-resa  
under AMICO-paraplyet, och när vi pratar om sepsishanterings-  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISING 2024  
17  
 
H Ä L S O E K O N O M I S K S T U D I E L I F E T I M E S  
LIFETIMES - en hälsoekonomisk studie  
sponsrad av Q-linea  
LIFETIMES-studien är en viktig del av vår strategi för att visa värdet av ASTar  
i en klinisk miljö och undersöka de hälsoekonomiska fördelarna med ASTar vid  
behandling av intensivvårdspatienter med blodomloppsinfektioner och sepsis.  
Studien fokuserar på resistensbestämning för gramnegativa  
bakterier, inklusive fastidiösa (svårodlade) bakterier, direkt från  
positiva blodkulturer, och genomförs på flera platser över hela  
Italien, ett land med hög förekomst av antimikrobiell resistens.  
Vi förväntar oss att studien kommer att visa att ASTar  
förbättrar kvalitetsjusterade levnadsår (QALYs) för patienter,  
motverkar antibiotikaresistens, bidrar till att förbättra infek-  
tionskontrollåtgärder, minskar sjukhuskostnaderna, effektivi-  
serar arbetsflödet i laboratoriet och den kliniska verksamheten.  
Hälsoekonomiska studier är viktiga för att beslutsfattare  
ska kunna utvärdera hur implementering av ett nytt system  
kan gynna deras befintliga rutiner och förbättra utfallet för  
patienter13.  
För vårdpersonal underlättade ASTar både det laborativa och  
det kliniska arbetsflödet, effektiviserade behandlingsprocessen  
och gjorde det möjligt för läkare att agera åtminstone en dag  
tidigare jämfört med den nuvarande vårdstandarden. Den  
genomsnittliga kostnaden för en patient på en intensivvårdsav-  
delning är 32 000 USD14. Kostnadsanalysen kommer att avgöra  
om ASTar kan minska detta belopp genom påskyndad och  
förbättrad vård och tidigare patientutskrivning. Om så är fallet  
skulle det leda till betydande besparingar för sjukhusen.  
De fullständiga resultaten från LIFETIMES-studien kommer  
att publiceras i en vetenskaplig artikel.  
Framgångsrika utvärderingar av ASTar  
LIFETIMES är en prospektiv studie, vilket innebär att läkare  
använder ASTar-resultat i klinisk rutin för att anpassa behand-  
lingarna de ger till sina patienter.  
Ett flertal utvärderingar av ASTar genomfördes under 2024.  
Resultaten från studierna presenterades på ett antal konfe-  
renser, inklusive utvärderingar från flera sjukhus i USA, en viktig  
geografisk marknad där vi förväntar oss se en utbredd använd-  
ning av snabb resistensbestämning under de kommande åren.  
I utvärderingarna testades positiva blododlingar från  
sepsispatienter med ASTar, och prestanda och teoretiska  
patientresultat jämfördes med de AST-metoder som används  
för närvarande på respektive sjukhus.  
I juni 2023 var vi stolta över att meddela att den första  
patienten hade registrerats i multicenterstudien, och i mars  
2024 presenterade vi för första gången interimsresultat vid  
AMCLI-kongressen i Italien. De preliminära resultaten visade  
att ASTar kan minska tiden till optimal antibiotikabehandling  
med över 30 timmar, vilket potentiellt skulle kunna förbättra  
kvaliteten på patientvården och minska den totala vistelsen  
på intensivvårdsavdelningen och sjukhuset. Empiriska anti-  
biotikaterapier skulle kunna justeras tidigare, vilket potentiellt  
sparar kostnader och förhindrar uppkomsten av antimikrobiell  
resistens.  
I mitten av 2024 bjöd vi in två av de amerikanska sjukhusen  
för att dela och diskutera sina resultat vid ett webbinarium  
arrangerat av www.360dx.com/.  
Fotnoter – se Litteraturlista på sid 84.  
Recorded presentation  
from a workshop held at the AMCLI Congress, March 2024  
Title: LIFETIMES – Risultati preliminari di uno studio multcentrico di Health Economics  
(English subtitles)  
Prof. Maurizio Sanguinetti, Universitá Cattolica del Sacro Cuore, Rome, Italy.  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISING 2024  
18  
 
Preliminära resultat från LIFETIMES-studien  
Under 2024 presenterade vi preliminära resultat från LIFETIMES-studien vid flera kongresser  
världen över. Här delar vi med oss av preliminära kliniska data , som visar hur ASTar har bidragit  
till vården av patienter med blodomloppsinfektioner  
ASTar underlättar behandlingsförändringar  
Byte av antibiotika2  
1/16  
ASTar bekräftade  
tidigare terapi1  
21/37  
ASTar-resultat ledde till  
antibiotikaförändring  
16/37  
Dosjustering och  
eskalering  
1/16  
Eskalering och  
de-eskalering4  
1/16  
Eskalering3  
6/16  
De-eskalering  
7/16  
1. I tre fall dog patienterna innan läkarna kunde agera på ASTar-resultaten  
2. På grund av anafylaktisk chock orsakad av den empiriska behandlingen  
3. I ett fall gav ASTar ett bättre resultat än det genotypiska resultatet (AmpC)  
4. De-eskalering av Pip-Tazo till Cefepime, eskalering genom att lägga till Gentamicin  
Vad betyder dessa förändringar för läkare och patienter?  
Snabbare bekräftelse på tidigare terapi  
Initial empirisk terapi bekräftades som lämplig för patienten och deras infektion  
Tidigare AST-resultat sparar tid, pengar och resurser på sjukhuset  
Minskar onödig antibiotikaanvändning och förhindrar patientkomplikationer som kan bli följden  
av långvarig infektion eller behandling  
Eskalering  
Tillägg av ett nytt antibiotikum eller byte till bredspektrum antibiotikum  
Kan förhindra att resistens utvecklas på grund av ineffektiv behandling, ser till att patienten  
blir fri från infektionen och att antibiotikans effektivitet bibehålls  
Nedtrappning  
Byte till smalspektrumantibiotika eller utsättande av en eller flera antibiotika.  
Minimerar exponeringen för bredspektrumantibiotika och minskar resistensrisken  
Patienter är mindre benägna att uppleva antibiotikatoxicitet eller andra biverkningar  
Bevarar effekten av karbapenemer, antibiotika med mycket brett spektrum som används  
på sjukhus vid allvarliga infektioner  
Ekonomiska besparingar på grund av lägre antibiotikaanvändning  
Dosjustering  
Tidigare antibiotikabehandling var korrekt, men dosen måste justeras för optimal effektivitet.  
Minskar resistensutveckling eller andra biverkningar hos patienten  
Kan bidra till lägre behandlingskostnader  
Tidiga, lämpliga, riktade terapier kan leda till snabbare återhämtning,  
gynna både patienter och sjukhus och bidra till förbättrat antimicrobial stewardship.  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISING 2024  
19  
 
H Å L L B A R H E T  
Hållbarhet är en integrerad del  
av Q-lineas vision  
Att utveckla hjälpmedel för en förbättrad diagnostik av bakteriella infektionssjukdomar,  
i synnerhet svåra sjukdomar som sepsis, där felaktig eller för sent insatt behandling med  
effektiva antibiotika kan få dödliga följder, innebär i sig att arbeta för en hållbar värld. Q-lineas  
vision är att bidra till att antibiotika kan bibehållas som en effektiv behandling för framtida  
generationer. Det ger hållbarheten en ännu vidare innebörd.  
Q-linea ska:  
Under 2024 har Q-linea fortsatt arbetet inom de tre områdena  
bolagsstyrning (governance), miljö (environmental) och socialt  
ansvar. Arbetet har gjorts av en grupp som spänt över flera  
avdelningar på företaget och gruppen har letts av bolagets vd  
Anders Ljunggren.  
Uppfylla aktuella miljöskyddslagar och föreskrifter på lokal,  
nationell och internationell nivå.  
Arbeta med säker, resurseffektiv och miljövänlig produktion  
och utveckling.  
Använda naturtillgångar effektivt. Q-linea köper idag så  
kallad grön el, dvs el som kommer från förnybara energi-  
källor.  
Bolagsstyrning  
Ett viktigt mål inom ramen för Q-lineas bolagsstyrningsarbete  
är en bättre dokumentation av bolagets underleverantörer.  
Arbetet har fortsatt under 2024 och processerna för hur det  
skall ske och hur leverantörer ska följas upp och utvärderas  
utvecklas löpande. Q-linea har en Supplier Code of Conduct som  
alla underleverantörer förväntas följa. Den finns tillgänglig på  
Q-lineas hemsida.  
Reducera energikonsumtion och utsläpp av växthusgaser  
i alla delar av verksamheten, såväl under utveckling och  
tillverkning av ingående komponenter som vid framtida  
användning av systemen.  
Beakta miljökriterier vid val av leverantörer.  
Produkten  
Miljö  
Q-linea strävar efter att samtliga komponenter i bolagets  
produkter ska vara återvinningsbara. Förbrukningsartiklar hos  
användare är dock att betrakta som smittförande avfall och  
destrueras idag av smittskyddsskäl främst via förbränning.  
Detta gäller även artiklar som kommit i kontakt med antibiotika.  
För att antibiotika inte ska komma ut i naturen förbränns dessa  
artiklar. Q-linea utvärderar även andra alternativ.  
Q-linea värnar om att bevara och skydda miljön i alla delar  
av verksamheten. Bolaget strävar efter att minimera negativ  
miljöpåverkan direkt och indirekt och att kontinuerligt förbättra  
sin miljöpåverkan genom att upprätthålla goda arbetsproce-  
durer och använda miljöfrämjande teknologi. Bolagets miljöpo-  
licy inkluderar en strävan att implementera och underhålla ett  
miljöledningssystem i enlighet med ISO 14001 för att bedriva  
miljöarbete på ett strukturerat sätt. Q-linea har implementerat  
ett miljöledningssystem med flera processer där majoriteten  
av kraven i ISO 14001 täcks in, men ännu inte planerat någon  
certifiering av miljöledningssystemet.  
Transporter  
Q-linea ska beakta miljökriterier vid val av leverantörer och  
utnyttja eldrivna transporter i den mån det är görligt. Eldrivna  
lastbilar är ännu inte implementerat i något större utsträckning  
och Q-linea har i första hand valt transportörer som är certifie-  
rade enligt ISO 14001.  
Bolagets miljöansvar kan beskrivas  
i följande fyra områden:  
Resor  
Q-linea ska beakta miljökriterier vid val av leverantörer och  
sträva efter att kommunicera digitalt och att alltid utvärdera  
olika möjligheter att resa miljövänligt. Under 2024 har vi fortsatt  
med digital kommunikation som möjliggör för medarbetare att  
ha en flexibilitet kring var arbetet skall förläggas där så är lämp-  
Produktionen  
I den egna produktionen återvinner Q-linea avfall och rest-  
produkter via Ragn-Sells som är ISO 14001certifierade, samt  
köper från emballagetillverkare som är ISO 14001certifierade.  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISING 2024  
20  
 
Q-lineas övergripande  
hållbarhetsmål ligger i  
bolagets vision. Detta  
kompletteras med viktiga  
program och åtgärder  
för bolagets miljömässiga  
och sociala ansvar.  
ligt med hänsyn till verksamheten. Q-linea har även fortsatt  
utnyttja möjligheten till digitalt deltagande för medarbetare  
vid stora mässor och konferenser för att ge fler medarbetare  
möjlighet att vidareutbilda sig och hålla sig uppdaterade inom  
fältet utan att behöva resa till konferenserna.  
mångfaldsperspektivet beaktas vid rekrytering av anställda och  
kontraktering av konsulter. Under 2024 har företaget implemen-  
terat initiativ för att utvecklingen av existerande medarbetare  
ska bli mer strukturerad och aktiv.  
Viktiga mål är att:  
Socialt ansvar  
Nå starkt engagemang i bolagets verksamhet och vision.  
Vara en attraktiv arbetsgivare för existerande medarbetare  
såväl som för blivande medarbetare.  
Bejaka mångfalden.  
Erbjuda utbildning inom miljöområdet när det är relevant.  
Socialt ansvar är ett av de tre områden som Q-lineas hållbar-  
hetsarbete fokuserat på under året. Q-lineas utgångspunkt är  
att alla medarbetare har lika värde och samma möjligheter,  
oavsett bakgrund och individuella olikheter, samt att dessa  
olikheter i samspel ökar utvecklings och förändringskraften och  
blir en tillgång för organisationen. Bolagets mångfaldsarbete  
innebär att inte diskriminera utan att värdesätta och hantera  
mångfald.  
En viktig del av Q-lineas sociala ansvar är interaktionen med  
akademin. Under de senaste åren har företaget tagit emot  
studenter som slutfört sin utbildning hos Q-linea med ett  
examensarbete. Dessutom tar Q-linea regelbundet emot  
studiebesök från universitetets grundutbildning och forskar-  
utbildning.  
I Q-lineas styrelse är två av sex ledamöter kvinnor, inklusive  
styrelsens ordförande. Q-linea ser löpande över bolagets  
processer för att säkerställa att de fungerar med syfte att  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISING 2024  
21  
 
A K T I E Ä G A R I N F O R M AT I O N  
Q-lineas aktie  
Q-linea AB (publ) är ett svenskt publikt aktiebolag vars aktie  
är noterad på Nasdaq Stockholm sedan den 7 december 2018.  
Börsvärde och handel  
Aktiens omsättning  
Q-lineas aktie är sedan den 7 december 2018 noterad på Nasdaq  
Stockholm. Börsvärdet vid årets slut uppgick till 434 (434)  
miljoner kronor. Aktien ingår i Small Cap-segmentet. Bolaget  
klassas som ett healthcare-bolag. Noteringen möjliggör för  
bolaget att genomföra sin långsiktiga strategi genom att bredda  
ägarbasen, vilket bidrar till en ökad kännedom om bolaget och  
dess verksamhet samt ger tillgång till svenska och internatio-  
nella kapitalmarknader.  
Under 2024 omsattes totalt 621,1 (65,9) miljoner aktier till ett  
värde av 273 (341) miljoner kronor. I genomsnitt omsattes varje  
dag 2 474 634 (263 543) av Q-lineas aktier.  
Aktiens kursutveckling och omsättning  
0,80  
0,60  
0,50  
0,40  
0,30  
0,20  
0,10  
0,00  
1 000  
800  
600  
400  
200  
0
Aktiekapital och antal aktier  
Aktiekapitalet uppgick vid utgången av året till 5 858 318,60  
(5 858 318,60) kronor fördelat på 117 166 372 (117 166 372) aktier.  
Av de totalt 117 166 372 utestående aktierna vid årets slut  
utgjorde 328 472 aktier i eget förvar. Varje aktie berättigar till en  
röst per aktie och kvotvärdet per aktie är 0,05 kronor.  
Aktiekapitalets utveckling  
Antal aktier Aktiekapital  
’000 st  
29 538  
87 628  
117 166  
TSEK  
1 477  
4 381  
5 858  
Ingående balans per 1 januari 2023  
Nyemission i juli 2023  
Utgående balans 31 december 2023  
J
F
M
A
M
J
J
A
S
O
N
D
Omsatt antal aktier i 1000-tal per vecka  
Q-linea  
OMX Stockholm_PI  
Ingående balans per 1 januari 2024  
Utgående balans 31 december 2024  
117 166  
117 166  
5 858  
5 858  
OMX Stockholm Pharmaceuticals & Biotechnology PI  
Källa: Monitor  
Aktieägarinformation  
Q-linea informerar aktieägare och omvärlden genom flera  
kanaler. Information som offentliggörs via pressmeddelanden,  
kvartalsrapporter och årsredovisningar publiceras på bolagets  
hemsida www.qlinea.com. Där finns också presentations- mate-  
rial från presentationer av kvartalsrapporterna tillgängligt för  
nedladdning för journalister, investerare, analytiker och övriga  
intressenter. Q-lineas hemsida är huvudkanal för årsredovis-  
ningen, varför årsredovisningen inte skickas till aktieägare som  
inte uttryckligen begär detta.  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISING 2024  
22  
 
Ägare per 31 december 20241)  
Utdelning och utdelningspolicy  
Tillgängliga finansiella resurser återinvesteras i rörelsen för  
finansiering av bolagets kort- och långsiktiga strategi. Styrelsens  
avsikt är därför att inte föreslå någon utdelning till aktieägarna  
innan Q-linea genererar en långsiktigt uthållig lönsamhet.  
Eventuella framtida utdelningar och storleken därav kommer  
att fastställas utifrån bolagets långsiktiga tillväxt, resultatutveck-  
ling och kapitalbehov med hänsyn tagen till vid var tid gällande  
mål och strategier. Utdelningen ska, i den mån utdelning  
föreslås, vara väl avvägd med hänsyn till verksamhetens mål,  
omfattning och risk.  
Andel aktier  
Antal aktier  
& röster  
Nexttobe AB  
62 712 440  
8 721 770  
7 603 922  
5 477 538  
1 703 004  
1 030 654  
778 519  
53,52%  
7,44%  
6,49%  
4,68%  
1,45%  
0,88%  
0,66%  
0,61%  
0,58%  
0,58%  
0,51%  
0,48%  
Fjärde AP-fonden  
Investment AB Öresund  
Nordnet Pensionsförsäkring  
Ulf Landegren  
Mats Nilsson  
Avanza Pension  
SEB-Stiftelsen  
715 000  
Handelsbanken Fonder  
Aktie Ansvar Sverige  
SEB Investment Management  
Hans Malm  
680 029  
675 000  
601 720  
Aktierelaterade incitamentsprogram  
Q-linea hade vid utgången av 2024 ett kvarvarande aktierela-  
terat incitamentsprogram av typen personaloptionsprogram.  
Ett prestationsaktiebaserat incitamentsprogram (LTIP 2021)  
avslutades under senare delen av året och prestationsaktie-  
rätterna förföll då prestationsmålen ej uppnåddes. Två  
568 000  
Cancerfonden - Riksföreningen  
Mot Cancer  
566 699  
550 066  
504 716  
485 857  
473 509  
470 007  
426 570  
399 453  
95 144 473  
22 021 899  
117 166 372  
0,48%  
0,47%  
0,43%  
0,41%  
0,40%  
0,40%  
0,36%  
0,34%  
81,20%  
18,80%  
100%  
Thorvald Hall  
Daniel Redén  
Jonas Jarvius  
Johan Stenberg  
Guntis Brands  
Christian Lindström  
FCG Fonder  
Innehav, tjugo största ägarna  
Övriga ägare  
Totalt antal aktier  
prestationsbaserade incitamentsprogram (LTIP 2022 och 2023)  
avslutades i samband med att LTIP 2024 gavs ut. Detta program  
beskrivs i detalj i Bolagsstyrningsrapport – avsnittet "Aktierelate-  
rade incitamentsprogram" sidorna 48-50 samt Noten 9.  
Analytiker  
Dessa analytiker följer regelbundet utvecklingen av Q-linea:  
ABG Sundal Collier  
Sten Gustafsson: sten.gustafsson@abgsc.se  
1) Ägande kan avse eget ägande eller ägande genom bolag.  
Källa: Monitor  
Redeye  
Johan Unnerus: johan.unnerus@redeye.se  
Finansiella mål  
Fram till etablering av ASTar på den amerikanska och europeiska  
marknaden kommer Q-linea att ha som mål att vara i en stark  
finansiell ställning för att säkerställa att produktutvecklings- och  
lanseringsprogram och produktionsuppbyggnad kan fortskrida  
enligt plan. Q-linea kommer fortsatt att fokusera på lanseringen  
av ASTar.  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISING 2024  
23  
 
F Ö R V A L T N I N G S B E R ÄT T E L S E  
Förvaltningsberättelse  
Styrelsen och verkställande direktören i Q-linea AB, organisationsnummer 556729-0217  
med säte i Uppsala, avger härmed årsredovisning för räkenskapsåret 2024.  
Verksamheten  
för den rumänska marknaden och ett med Amico Group som  
Q-linea utvecklar innovativa lösningar för förbättrad diagnostik  
av infektionssjukdomar genom tillverkning av instrument  
och förbrukningsvaror som gynnar patienter, vårdgivare och  
samhället. Q-lineas lösningar gör det möjligt för vårdgivare att  
diagnostisera och behandla infektionssjukdomar på kortast  
möjliga tid.  
Företagets ledande produkt, ASTar, är ett helautomatiskt  
instrument för snabb resistensbestämning av positiva blod-  
kulturer, vilket ger svar på ca sex timmar. ASTar förväntas  
förkorta den tid det tar att identifiera lämplig antibiotika  
behandling för patienter med sepsis med upp till 40 timmar.  
Tekniken har stor potential att rädda liv, minska sjukhus-  
kostnader, undvika onödig antibiotikabehandling och bromsa  
utvecklingen av resistenta bakterier.  
Utöver ASTar har Q-linea även utvecklat en portabel  
blododlingsbehållare, Podler. Podler-teknologin kan möj-  
liggöra ett avgörande steg för blododling för patienter med  
blodinfektioner, varav sepsis är det allvarligaste tillståndet.  
Podler är en handhållen autonom enhet för att inkubera och  
upptäcka tillväxt i blododlingsflaskor. Tekniken kan utnyttja  
värdefull transporttid, tid som annars går till spillo när man  
använder traditionella metoder. Användning av transporttiden  
kan möjliggöra mycket snabbare svarstider för patienter med  
blodinfektioner och ge lika vård till alla patienter med allvarliga  
infektioner. Styrelsen har fattat beslut att utveckla tekniken i  
ett separat dotterbolag för att Q-linea skall kunna fokusera på  
bolagets huvudprodukt, ASTar.  
Q-linea grundades 2008 av forskare från Rudbecklabora-  
toriet vid Uppsala universitet tillsammans med Olink AB och  
Uppsala universitets holdingbolag, UUAB och är idag en  
koncern med dotterbolag i USA och Italien där moderbolaget  
bedriver sin verksamhet i Uppsala. Utöver ledningsfunktioner  
utgörs moderbolagets verksamhet främst av utveckling och  
produktion.  
täcker GCC-regionen.  
FDA beviljade i april 510 (k)-marknadsgodkännande för  
ASTar-systemet vilket möjliggjorde lansering till sjukhus och  
laboratorier i USA och bolaget kunde i maj meddela att ett  
utvärderingsavtal med ett referenslaboatorium tecknats.  
US Centers for Medicare and Medicaid Services (CMS)  
meddelade i augusti att Q-lineas ASTar-system är berättigad  
till NTAP-finansiering. Ersättningen kommer att vara 97,50  
USD per berättigad Medicarepatient på amerikanska sjukhus  
och finansieringen gäller i tre år, från oktober 2024 till och med  
september 2027.  
I oktober slutförde ett amerikanskt referenslaboatorium  
sin analytiska utvärdering av ASTar-instrumentet och den  
gramnegativa panelen och ett nationellt cancercenter (NCI)  
påbörjande sin kliniska utvärdering.  
Q-linea meddelade i maj att Podler-teknologin har lagts i  
ett separat dotterbolag och där värderats till 70 MSEK vilket  
innebar att moderbolaget eget kapital stärkts i motsvarande  
grad.  
I januari vinner bolaget sin första offentliga upphandling i  
Italien för snabb resistensbestämning. ASTar-systemet valdes  
ut tack vare att det fick den högsta kombinerade poängen när  
teknik och pris sammanvägdes. Q-linea fick en andra kommer-  
siell affär i Italien i juni och en tredje i november.  
I maj erhöll Q-linea en utökad lånefacilitet från bolagets  
huvudägare Nexttobe. Den utökade lånefaciliteten om  
60 000 000 kronor, tillsammans med den befintliga faciliteten  
om 41 500 000 kronor, kan maximalt uppgå till 101 500 000  
kronor vid fullt utnyttjande.  
Styrelsen beslutade i november att genomföra en  
företrädesemission om cirka 225 000 000 kronor samt ingå  
avtal om en brygglånefaciltet för att säkra bolagets finansie-  
ringsbehov fram till slutförande av företrädesemissionen.  
Emissionsgarantier från externa investerare coh befintliga  
aktieägare tillsammans med teckningsåtaganden från bolagets  
största ägare Nexttobe täckte sammantaget cirka 80 procent  
av emissionen. En extra bolagsstämma i december godkände  
styrelsen beslut att genomföra en nyemission av aktier och  
teckningsoptioner med företrädesrätt för befintliga aktieägare  
samt ett bemyndigande till styrelsen att med avvikelse från  
Väsentliga händelser under räkenskapsåret  
Vid årets början hade Q-linea personal i Sverige, Italien och  
USA, samt partners i Storbritannien, Frankrike, Belgien, Neder-  
länderna, Norge, Finland, Estland, Litauen och Polen. Under  
året har Q-linea tecknat två nya partneravtal, ett med Mecro Srl.  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISNING 2024  
24  
 
aktieägarnas företrädesrätt besluta om emission av aktier och  
teckningsoptioner som garantiersättning till de som ingått  
garantiåtaganden i företrädesemissionen.  
värde med ASTar-plattformen. Styrelsen har fortsatt undersökt  
olika alternativ för att på bästa sätt kommersialisera tekniken  
och diskussioner med möjliga samarbetspartners och investe-  
rare pågår.  
Produktutveckling  
ASTar kit-produkter  
Årsstämman  
Utvecklingen av bolagets kommande kit-produkter har fortsatt  
under året. Utvecklingsstrategin baseras på att de ingående  
komponenterna i kommande produkter till största delen är att  
identiska med de som ingår i den Gramnegativa produkten,  
vilket möjliggör stora synergier i produktion och lagerhållning.  
Bolaget har även jobbat vidare med sin egenutvecklade  
process och produktionslina för dispensering, torkning och  
kvalitetskontroll av antibiotika i AST-skivan. Den nya processen  
ger en betydligt lägre produktionskostnad, ökad produktions-  
kapacitet och möjliggör en mer flexibel produktionsplanering.  
Utrustningen och processen är generisk och kommer i fram-  
tiden därför även att kunna användas för alla produkter.  
Under 2024 har bolagets produkt för analys av gramnegativa  
bakterier erhållit regulatoriskt godkännande från FDA (510(k)  
clearance). Ett nytt projekt syftande till att utveckla en förbätt-  
rad version av den amerikanske versionen av produkten inletts  
också inletts under året.  
Den CE-märkta produkten har förbättrats genom att  
lägga till läkemedlet Meropenem-Vaborbactam. De kliniska  
prövningarna kunde samordnats med bolagets prövningar i  
USA, vilket har möjliggjort ett effektivt nyttjande av resurser.  
Meropenem-Vaborbactam är ett kombinationsläkemedel av  
en karbapenem och en betalaktamashämmare med ökad  
aktivitet mot gramnegativa organismer.  
Utöver sedvanliga ärenden på årsstämman i juni 2024 besluta-  
des om omval av Erika Kjellberg Eriksson, Hans Johansson,  
Mario Gualano, Finn Sander Albrechsen och Karin Fischer samt  
nyval av Jonas Jarvius. Erika Kjellberg Eriksson omvaldes till  
styrelsens ordförande och Mario Gualano omvaldes till vice  
ordförande.  
I enlighet med valberedningens förslag beslutade års-  
stämman att utse det registrerade revisionsbolaget Öhrlings  
PricewaterhouseCoopers AB till Bolagets revisor.  
Årsstämman beslutade även att i enlighet med styrelsens  
förslag bemyndiga styrelsen att, vid ett eller flera tillfällen  
under tiden fram till nästa årsstämma, fatta beslut om att  
öka Bolagets aktiekapital med högst 20 procent av Bolagets  
registrerade aktiekapital vid det tillfälle då bemyndigandet tas i  
bruk första gången. Styrelsen ska kunna besluta om emission av  
aktier, teckningsoptioner och/eller konvertibler med avvikelse  
från aktieägarnas företrädesrätt och/eller med bestämmelse  
om apport, kvittning eller eljest med villkor enligt 2 kap 5 §  
andra stycket 1-3 och 5 aktiebolagslagen.  
Emission i enlighet med bemyndigandet ska ske på  
marknadsmässiga villkor. Därutöver beslutades i enlighet  
med styrelsens förslag att införa ett personaloptionsprogram  
(”Personaloptionsprogram 2024/2027”), villkorat av att  
deltagaren ingår ett optionsavtal med Bolaget. Det beslutades  
även att de befintliga personaloptionsprogrammen 2021/2024  
och 2022/2025 skulle avvecklas och makuelera de under-  
liggande teckningsoptionerna vilket förutsätter att deltagarna  
godkänner avvecklingen av sina respektive teckningsoptioner.  
Personaoptionsprogammet 2023/2026 genomfördes aldrig  
då värdet av programmet substantiellt minskade efter den  
företrädesemisson som genomfördes efter stämman 2023.  
Årsstämman gokände vidare styrelsens förslag att utöka  
Bolagets lånefacilitet från Bolagets huvudägare Nexttobe AB  
med 60 000 000 kronor. Nexttobe AB anses vara närsstående  
då de äger ca 53,52 procent av aktierna i Bolaget. Den totala  
lånefaciliteten från Bolagets huvudägare Nexttobe AB uppgår  
därmed till 101 500 000 kronor och löper som längst till  
30 juni 2026.  
ASTar Instrument  
Bolaget har under det gångna året arbetat vidare med  
förbättringar av robusthet och uppdateringar av hårdvaru-  
komponenter i instrumentet. Arbetet syftar bland annat till att  
säkerställa kompatibilitet med nya hårdvarukomponenter och  
att underlätta eller minska behovet av serviceåtgärder.  
Regulatoriska studier  
Q-linea har efter marknadsgodkännande i USA initierat ett  
projekt för att utöka produktens panel. Bolaget har inlett en  
dialog med FDA angående detta och fått återkoppling gällande  
planer för genomförande av en ny klinisk studie, vilken är  
planerad att genomföras under 2025.  
Podler  
Finansiering  
Utvecklingen av Podler, Q-lineas portabla blododlingsteknik,  
har prioriterats ner under året för att fokusera på att bygga  
Lånelöftet från Bolagets huvudägare Nexttobe AB, som vid  
årets ingång uppgick till 41 500 000 kronor utökandes vid års-  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISNING 2024  
25  
 
F Ö R V A L T N I N G S B E R ÄT T E L S E  
stämman med 60 000 000 kronor. Per den 31 december 2024  
hade 99 500 000 kronor av lånelöftet utnttjats.  
Q-linea kallar till extra bolagsstämma med förslag om att  
minska Bolagets aktiekapital med 177 931 523,84 kronor för  
avsättning till fritt eget kapital.  
Den 5 november 2024 beslutade styrelesen att genomföra  
en nyemission med företrädesrätt för Bolagets befintliga  
aktieägare samt ingå avtal om brygglånefacilitet om cirka  
40 000 000 kronor för att säkerställa Bolagets finansierings-  
behov fram till slutförandet av företrädesemissionen. Den  
6 december godkände en extra bolagsstämma styrelsens  
beslut. Förutsatt att emissionen fulltecknas kommer Bolaget  
att erhålla cirka 225 000 000 kronor före emissionskostnader.  
Därutöver kan Bolaget tillföras ytterligare kapital i samband  
med nytjande av teckningsoptioner som ges ut under  
företrädesemissionen. Tecknings- och garantiåtaganden  
uppgick till cirka 80 procent eller cirka 180 000 000 kronor.  
Per den 31 december hade hela brygglånefaciliteten utnyttjats,  
dvs. 40 000 000 kronor.  
Ramavtal tecknat med ett stort amerikanskt referens-  
laboratorium.  
Bolaget publicer en företags- och marknadsuppdatering.  
Forskning och utveckling  
Bolagets fortsatta utveckling av huvudprodukten ASTar, ett helt  
integrerat och automatiskt system för snabb resistensbestäm-  
ning av bakterier i kliniska prover har fortgått framgångsrikt  
under året. Bolaget utvecklar både förbrukningsartiklar samt  
instrument med tillhörande mjukvara. Den första förbruk-  
ningsartikeln som kan användas med ASTar instrumentet på  
marknaden är riktad mot sepsis (blodförgiftning) och  
vi har idag en produkt för analys av så kallade gramnegativa  
bakterier från prover tagna från patienter med misstänkt sepsis  
godkänd för klinisk användning.  
Väsentliga händelser  
efter räkenskapsårets utgång  
Sepsis är ett mycket kritiskt förlopp, där kroppens immun-  
försvar överreagerar på en infektion. Denna reaktion kan vara  
mycket allvarlig med påverkan på flertalet av kroppens organ,  
med permanent organskada eller död som möjlig konsekvens.  
Ett viktigt framsteg inom Bolagets produktutveckling under  
2024 var att ASTar-plattformen och produkten för analys av  
gramnegativa bakterier erhöll regulatoriskt godkännande från  
FDA (510(k) clearance). Utöver detta har Bolaget fortsatt arbetet  
med att ta fram ytterligare applikationer för ASTar-plattformen  
samt genomfört förbättringar av robusthet och uppdateringar  
av hårdvarukomponenter i instrumentet.  
Första amerikanska kunden tecknar kommersiellt kontrakt  
och förhandlingarna med stort referenslaboratorium  
fortsätter.  
Bolaget tillkännager utfallet i företrädesemissionen som  
tecknats till 90,5 procent motsvarande cirka 204 MSEK före  
transaktionskostnader samt genomför en riktad nyemission  
om cirka 13 MSEK till garanter i samband med den genom-  
förda företrädesemissionen.  
Bolaget vinner den första upphandlingen i Belgien och  
erhåller ett andra kontrakt i USA.  
Flerårsöversikt  
Belopp i tusentals kronor (TSEK)  
Resultaträkningen  
Nettoomsättning  
Rörelseresultat (EBIT)  
Rörelseresultat före avskrivningar ( EBITDA)  
2024  
2023  
2022  
2021  
2020  
2 362  
-213 641  
-195 878  
4 440  
-230 587  
-213 066  
12 788  
-262 247  
-246 961  
9 335  
-232 033  
-219 844  
243  
-221 543  
-215 442  
2024  
2023  
2022  
2021  
2020  
Finansiell ställning  
Balansomslutning  
Likvida medel, kort- och långfristiga placeringar  
Eget kapital  
147 990  
25 664  
-27 456  
-19  
231 976  
81 895  
189 636  
82  
229 916  
72 878  
163 190  
71  
484 460  
346 713  
430 454  
89  
412 233  
331 256  
380 197  
92  
Soliditet, %  
Skuldsättningsgrad, %  
-415  
neg  
neg  
neg  
neg  
För nyckeltalsdefinitioner se not 27 ”Nyckeltalsdefinitioner”. Siffrorna för år 2021, 2022, 2023 och 2024 avser koncernen, medan år 2020 är för  
moderbolaget (då koncernen utgjordes av endast moderbolaget under detta år), se avsnittet ”Finansiell rapportering” nedan.  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISNING 2024  
26  
 
Q-lineas IP-portfölj bestod i slutet av 2024 av 17 olika patent-  
familjer och 3 registrerade designfamiljer med totalt 130  
patentansökningar eller registrerade designer i olika geografier.  
Totalt har Q-linea vid 2024 års utgång 77 patent beviljade i  
olika geografier. Av de beviljade patenten finns dels sådana  
som beskriver delar av ASTar, dels patent som berör möjliga  
framtida produkter såsom exempelvis ett portabelt blod-  
odlingssystem.  
Srl (2023). Under året överfördes Podlerteknologin till det  
nybildade dotterbolaget NexttoQ AB.  
Intäkter, kostnader och resultat  
Nettoomsättningen för helåret uppgick till 2 362 (4 440) TSEK,  
vilket utgör en minskning med 2 078 TSEK som förklaras av att  
färre instrument såldes 2024. Försäljningen utgörs av ASTar  
instrument och tillhörande förbrukningsartiklar.  
Övriga rörelseintäkter för helåret uppgick till 3 423 (2 183)  
TSEK, en ökning med 1 241 TSEK och avser främst försäljning av  
kundspecifika prototyper till externa kunder.  
Förändringen i lager av produkter i arbete, halvfabrikat och  
färdiga varor uppgick till -9 431 (2 341) TSEK för helåret vilket  
främst förklaras av ökade utleveranser av Q-lineas produkter  
till kunder och potentiella kunder. Kostnader för råvaror och  
förnödenheter samt handelsvaror uppgick under året till  
-4 044 (-5 786) TSEK.  
Marginalerna för ASTar kommer successivt att förbättras  
allteftersom volymerna ökar och produktmixen förskjuts mot  
förbrukningsartiklar. De effektiviseringsprojekt som pågår  
inom tillverkningsavdelningen kommer också att bidra till  
kommande marginalförbättringar.  
Övriga externa kostnader uppgick till -49 985 (-64 083) TSEK,  
en minskning med 14 098 TSEK. Förändringen förklaras till stor  
del av att företaget genomfört ett kostnadsbesparingsprogram  
vilket bland annat inneburit att antalet inhyrda konsulter  
minskat jämfört med föregående år.  
Personalkostnaderna uppgick till -136 593 (-150 643) TSEK,  
en minskning med 14 050 TSEK jämfört med föregående år  
vilket främst förklaras av det genomförda kostnadsbesparings-  
programmet 2024. Upplösning av tidigare perioders kostnader  
för Personaloptionsprogram samt kostnader för återstående  
personaloptionsprogram uppgick under helåret till 309  
(3 248 ) TSEK.  
Kostnader för av- och nedskrivningar av materiella och  
immateriella anläggningstillgångar uppgick till -17 763 (-17 521)  
TSEK. Kostnadsökningen förklaras främst av ASTar instrument  
som används i kliniska studier och som nu skrivs av.  
Övriga rörelsekostnader uppgick till -1 610 (-1 519) TSEK för  
året och avser främst valutakursförluster.  
Produktion och övrig försörjningskedja  
Bolaget har produktion, lager, logistik och kvalitetskontroll  
av sina förbrukningsartiklar i produktionslokalerna på  
Palmbladsgatan i Uppsala. Produktionen sker till stor del i  
ISO8 klassat renrum. Utöver detta sker även driftsättning och  
kvalitetskontroll av Bolagets diagnostikinstrument ASTar i  
produktionslokalerna.  
Under 2024 har följande viktiga händelser inträffat och  
delmål uppfyllts:  
Fortsatt utveckling av metoder och utrustning för fyllning och  
intorkning av antibiotika. Drifttagande planeras till 2025.  
Utvecklat processerna för att möta framtida efterfrågan.  
Fortsatt optimering av produktionsprocessen för att mini-  
mera risken för produktionsfel.  
Kommersialisering  
Bolaget har fortsatt att metodiskt bygga upp ett starkt näverk av  
partners i Europa och Mellanöstern och har under året tecknat  
två nya avtal med distributionspartners, dels med Amico Group  
som täcker GCC-länderna, dels med San Mecro Systems för den  
rumänska marknaden. Bolaget finns nu representerade i  
Storbritannien, Frankrike, Benelux, Polen, Norge, Finland,  
Baltikum, Rumänien och GCC-länderna med distributions-  
partners och med egna dotterbolag i Italien och USA.  
I april beviljade den amerikanska läkemedelsmyndgheten,  
FDA, 510(k)-godkännande för Bolagets ASTar-system vilket  
möjliggör lansering till sjukhus och laboratorier i USA.  
US Centers for Medicare and Medicaid Services (CMS)  
meddelade i augusti att Q-lineas ASTar-system har tilldelats  
NTAP-finansiering. Ersättningen kommer att vara 97,50 USD  
per berättigad Medicarepatient på amerikanska sjukhus.  
Finansieringen kommer att gälla i tre år, från oktober  
Rörelseresultatet uppgick till -213 641 (-230 587) TSEK för  
helåret, en resultatförbättring med 16 946 TSEK jämfört med  
föregående verksamhetsår. Resultatförbättringen är i huvudsak  
hänförlig till minskade omkostnader kopplat till genomförda  
omorganisationer 2023 och 2024.  
2024 till och med september 2027. Patientfall som involverar  
användning av ASTar och är berättigade till ersättning kommer  
att identifieras med hjälp av en unik NTAP-kod.  
Resultat från finansiella poster uppgick till -3 230 (1 221) TSEK  
för helåret och avser främst räntekostnader på lån från Bolagets  
huvudägare Nexttobe AB. Ingen skatt redovisades under åren  
2024 och 2023. Årets resultat uppgick till -216 871 (-229 366)  
TSEK.  
Finansiell rapportering  
Q-linea utgör en koncern, i vilken Q-linea AB är moderbolag,  
och upprättar för tredje gången en koncernredovisning enligt  
IFRS jämte moderbolagets årsredovisning. Q-linea AB har  
sedan tidigare dotterbolagen Q-linea Inc (2022) och Q-linea  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISNING 2024  
27  
 
F Ö R V A L T N I N G S B E R ÄT T E L S E  
Finansiell ställning  
vilket innebär att det totala utfallet uppgick till cirka 216 MSEK  
före emissionskostnader. Utöver denna första del innehåller  
emissionen en teckningsoptionsdel med en teckningsperiod i  
maj månad. Denna del är inte garanterad utan innebär en  
rätt för aktieägare att teckna aktier till en rabatterad kurs  
(30 procent rabatt på den genomsnittliga kursen under en  
Vid utgången av räkenskapsåret uppgick likvida medel till  
25 664 (81 895) TSEK. Q-linea har en policy att likvida medel  
som inte används i den dagliga verksamheten under de  
kommande 12 månaderna placeras dels i räntefonder, dels i  
noterade företagsobligationer. Q-linea följer en av styrelsen  
godkänd placeringspolicy. Den innehåller bland annat regler för period i april månad). Vid fullt utnyttjande och till en teck-  
förvaltning och placering av likvida medel. För de långfristiga  
obligationerna gäller att räntedurationen får i genomsnitt  
högst vara 5 år och placering sker i värdepapper med hög  
kreditvärdighet, ”investment grade rating” eller motsvarande.  
Vid årets utgång uppgick Q-lineas kortfristiga placeringar till  
0 (0) TSEK.  
Finansiella anläggningstillgångar uppgick på balansdagen  
till 4 202 (4 146) TSEK, en ökning med 56 TSEK jämfört med  
2023.  
De finansiella anläggningstillgångarna består i huvudsak av  
andelar i EMPE Diagnostics AB som vid årets utgång uppgick  
till 4 095 (4 095) TSEK. Q-lineas innehav är 23 400 aktier vilket  
motsvarar 4,97 % av kapital och röster.  
Vid årets utgång var det egna kapitalet -27 456 (189 636)  
TSEK, soliditeten var -19% (82) procent och skuldsättnings-  
graden var -415(-43) procent.  
ningskurs motsvarande teckningskursen per aktie i Företrädes-  
emissionen, kommer Bolaget att tillföras ytterligare 108 MSEK  
före emissionskostnader.  
Q-lineas tillgängliga likvida medel per den 31 december  
2024 uppgick till 25,6 MSEK. Likviditetstillskottet från den  
första delen av emissionen uppgår till cirka 143 MSEK. Detta  
belopp erhålls om man från bruttobeloppet om cirka 216 MSEK  
räknar bort 50 MSEK avseende kvittning av lån, uppskattade  
transaktionskostnader om cirka 10 MSEK samt cirka 13 MSEK  
avseende kvittning av garantiavgifter. Från dessa 143 MSEK skall  
två brygglån på totalt cirka 50 MSEK återbetalas, dvs. cirka  
93 MSEK kvarstår efter att dessa brygglån återbetalats.  
Styrelsen bedömer att likvida medel, tillsammans med  
likviditetstillskottet från den första delen av företrädesemissio-  
nen om cirka 93 MSEK, ej täcker Bolagets behov för att bedriva  
den planerade verksamheten de närmaste 12 månaderna.  
Skulle den andra, ej garanterade, delen av företrädesemissio-  
nen tillföra 80 MSEK eller mer i likviditetstillskott, gör styrelsen  
bedömingen att detta ytterligare likviditetstillskott täcker  
behovet för att driva verksamheten de närmast 12 månaderna.  
Mot bakgrund av det arbete som pågår med möjliga finan-  
sieringsalternativ gör styrelsen bedömningen att utsikterna är  
goda för att finansiera Q-lineas verksamhet.  
Kassaflöde och investeringar  
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick för helåret  
till -182 495 (-228 521) TSEK. Förändringen förklaras av ett  
förbättrat rörelseresultat.  
Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick under  
helåret till -5 043 (-7 766 ) TSEK, varav Investeringar i materiella  
anläggningstillgångar uppgick till -4 991 (-7 766) TSEK.  
Q-linea har under året avyttrat kortfristiga placeringar om  
0 (80 000) TSEK.  
Kassaflödet från finansieringsverksamheten uppgick under  
året till 131 273 (245 408) TSEK.  
Om arbetet med att uppnå nödvändig finansiering inte  
lyckas, kan det påverka koncernens förmåga att implementera  
nuvarande affärsplan och även utgöra en signifikant osäkerhets-  
faktor avseende koncernens fortsatta verksamhet.  
Medarbetare  
Framtida finansiering och utveckling  
Q-lineas utgångspunkt är att alla medarbetare och arbets-  
sökande ska behandlas lika. Alla har lika värde och samma  
möjligheter, oavsett bakgrund och individuella olikheter, samt  
att dessa olikheter i samspel ökar utvecklings- och förändrings-  
Q-lineas första produkt, ASTar, är godkänd för försäljning i  
Europa och i USA efter FDA´s godkännande av ASTar den 26  
april. Dock generar Bolaget ännu inget eget positivt kassaflöde.  
Därför bedrivs ett kontinuerligt arbete med andra finansierings- kraften och blir en tillgång för organisationen.  
alternativ. Detta arbete inkluderar att bolaget för diskussioner  
med potentiella samarbetspartners om utlicensiering av  
distributions- och försäljningsrättigheter, förhandlingar med  
nya och befintliga investerare, finansiärer och långivare.  
Den 5 november annonserade Bolaget en företrädes-  
emission om cirka 225 MSEK som var garanterad till cirka  
81 procent eller motsvarande cirka 183 MSEK. Företrädes-  
emissionen slutfördes under januari månad där utfallet blev  
90.5 procent eller cirka 204 MSEK före emissionskostnader.  
Därutöver bestämde sig garanterna till emissionen för att  
investera sin garantiavgift istället för att få den utbetalad  
Vårt mångfaldsarbete innebär att inte diskriminera utan  
att värdesätta och hantera mångfald. Q-linea har processer för  
att säkerställa att de fungerar med syfte att mångfaldsperspek  
tivet beaktas vid rekrytering av anställda och kontraktering av  
konsulter.  
Q-linea hade 94 (127) anställda vid årets slut, varav 41 (53)  
var kvinnor. Antalet inhyrda konsulter vid årets utgång uppgick  
till 4 (3) varav 1 (1) kvinnor. Det genomsnittliga antalet anställda  
under verksamhetsåret var 102 (142).  
Totala löner, ersättningar och sociala avgifter uppgick till  
126 904 (141 035) TSEK. För ersättningar till styrelse, verk-  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISNING 2024  
28  
 
Forskning och utvecklingsrisker  
ställande direktör och andra ledande befattningshavare,  
se Not 9.  
Q-lineas framtida tillväxt är beroende av förmågan att få  
fram nya produkter och vidareutveckla och kommersialisera  
existerande produkter. Forskning och utveckling av diagnostik-  
instrument fram till godkännande är i hög grad en både risk-  
fylld, komplicerad, tidskrävande och kapitalkrävande process.  
Ett stort antal förhållanden och regler gör att risken för både  
förseningar och misslyckande finns. Avgörande för Q-lineas  
framtid är förmågan att ta fram nya produkter, ingå partnerskap  
och framgångsrikt utveckla egna projekt till marknadslansering  
och försäljning.  
Forskning och utveckling är tids- och kapitalkrävande och  
i likhet med många andra forsknings- och utvecklingsbolag  
kan även Q-linea vara beroende av extern finansiering av sina  
projekt inom kärnområdet in vitro-diagnostik. Q-linea har  
den första produkten ASTar godkänd för försäljning i Europa  
och USA. Dock genererar Bolaget ännu inget eget positivt  
kassaflöde.  
Aktien och aktieägare  
Bolagets tre största ägare vid årets utgång var Nexttobe AB,  
Fjärde AP-fonden samt Investment AB Öresund. Ägarlistan  
med de 20 största ägarna och aktiegraf presenteras i avsnittet  
"Q-lineas aktie", sidorna 22-23.  
Legala frågor  
Q-linea är inte och har heller inte varit part i något rättsligt för-  
farande eller skiljeförfarande under de senaste tolv månaderna.  
Q-linea har inte heller informerats om anspråk som kan leda till  
att Bolaget blir part i sådan process eller förfarande.  
Hållbarhet och miljö  
Q-lineas vision är att rädda liv och bidra till att antibiotika kan  
bibehållas som en effektiv behandling för framtida genera-  
tioner. Det ger hållbarheten en ännu vidare innebörd.  
Rent konkret har Q-linea under 2024 fortsatt genom-  
lysningen av företaget inom de tre områdena miljö, socialt  
ansvar och bolagsstyrning. Arbetet har gjorts av en grupp  
som spänt över alla avdelningar på företaget och gruppen  
har letts av bolagets vd Anders Ljungren. Initialt definierades  
arbetsgången och ambitionsnivån och under sommaren 2021  
genomfördes en gap-analys som mynnade ut i ett antal mål  
för 2022–2024.  
Immaterialrättsligt skydd och patentrisker  
Q-linea har patentskydd för sin teknologi, men inom området  
medicinteknik finns ändå ett antal risker förenade med  
immaterialrätt och patent. Det finns risk för att produkt  
utveckling leder till en produkt som är omöjlig att patentera.  
Att nuvarande eller framtida patentansökningar inte leder  
till patent, godkända patent inte medför tillräckligt skydd,  
annat/andra patent dominerar över eget/egna patent, att man  
använder sig av substanser, metoder eller förfaranden som är  
patenterade eller patentsökta av annan. Det föreligger också  
risk för att konkurrenter gör intrång i Bolagets patenträttigheter.  
Hittills har Q-linea inte varit inblandad i någon tvist rörande  
patent eller varumärken.  
Patent och andra immateriella rättigheter såsom varu-  
märken är en central tillgång i Bolagets verksamhet och  
värdet på Bolaget är till stor del beroende av förmågan att  
erhålla och försvara patent samt av förmågan att skydda andra  
immateriella rättigheter och specifik kunskap om Bolagets  
verksamhet. Den patenträttsliga ställningen för företag inom  
Bolagets bransch, inkluderat Bolaget, är dock generellt osäker  
och innefattar komplexa medicinska, juridiska och tekniska  
bedömningar som kan ge upphov till osäkerhet avseende  
giltighet, omfattning och prioritet avseende ett visst patent.  
Det finns en risk att befintlig och/eller framtida patent-  
portfölj och övriga immateriella rättigheter som innehas av  
Bolaget inte ger Bolaget ett fullgott kommersiellt skydd.  
Även om ett patent har beviljats finns en risk för att  
I det strategiska och vardagliga arbetet är utgångspunkten  
Q-lineas uppförandekod. Koden bygger på grundprinciperna  
i Förenta Nationernas Global Compact som Q-linea anslöt sig  
till under 2018. Därmed stödjer Bolaget tio grundläggande  
principer om mänskliga rättigheter, arbetsvillkor, miljöhänsyn  
och motarbetande av korruption. Som en del av hållbarhets-  
arbetet arbetar Q-linea bland annat inom nätverket Uppsala:  
2030, ett lokalt program som hjälper företag att definiera och  
konkretisera hållbarhetsmål.  
Ett annat mål inom ramen för Q-lineas bolagsstyrnings-  
arbete är en bättre dokumentation av bolagets under-  
leverantörer. För information om Bolagets hållbarhetsarbete  
se sidorna 20-21.  
Väsentliga riskfaktorer  
Riskhanteringen sköts av bolagsledningen i samråd med verk-  
ställande direktör och styrelsen enligt riktlinjer som fastställts  
av styrelsen. I riskfunktionen ingår att identifiera, utvärdera  
och säkra finansiella risker. En effektiv riskbedömning förenar  
Q-lineas affärsmöjligheter och resultat med aktieägarnas och  
andra intressenters krav på stabil långsiktig värdeutveckling  
och kontroll. De finansiella riskerna och hanteringen av dessa  
beskrivs i not 4.  
patentets skyddsomfattning inte är tillräcklig och att konkur-  
renter eller liknande tekniker kan komma att kringgå patentet.  
Vidare finns en risk att beviljade patent inte kommer att kunna  
upprätthållas eller att de begränsas. Om Bolaget inte erhåller  
patent för sina tekniker eller om patent upphävs (exempelvis  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISNING 2024  
29  
 
F Ö R V A L T N I N G S B E R ÄT T E L S E  
genom upptäckt av känd teknik), kan tredje part som innehar  
nödvändig know-how komma att använda tekniken utan ersätt-  
ning till Bolaget. Vidare har patent en begränsad livslängd och  
Bolagets bransch präglas av hög förändringstakt och innovation  
och Bolagets patent och patentansökningar kan snabbt komma  
att bli oattraktiva ur kommersialiseringssynpunkt.  
Mot bakgrund av att teknologin är väl skyddad av patent och  
know-how, bedömer Bolaget att sannolikheten för att risken,  
helt eller delvis, inträffar är låg och att effekten av risken, om  
den realiseras, skulle vara medel.  
mer Bolaget att sannolikheten för att risken, helt eller delvis,  
inträffar är låg och att effekten av risken, om den realiseras,  
skulle vara medel.  
Risker med kliniska studier  
Innan en medicinteknisk produkt kan lanseras på marknaden  
måste kliniska studier genomföras. Kraven på sådana studier  
varierar mellan olika geografiska marknader. Kliniska studier  
är kostnads- och tidskrävande och förenade med risker såsom  
svårigheter i att hitta kliniska samarbetsparter och samla in  
tillräckliga mängder patientprover, att kostnaderna för studien  
överskrider budget och att de kliniska samarbetsparterna  
brister i utförande av studien.  
Det finns också risk för förseningar i kliniska studier. Sådana  
förseningar kan uppkomma av ett antal orsaker, innefattande  
svårigheter i att träffa avtal med acceptabla villkor med kliniska  
samarbetsparter, förseningar gällande etikgodkännande samt  
svårigheter att lägga till nya kliniska samarbetsparter där så  
bedöms nödvändigt eller att kliniska samarbetsparter väljer att  
avbryta sitt deltagande i studien.  
Om förseningar uppkommer på grund av omständigheter  
som Bolaget har svårt att kontrollera, eller omöjligen kan  
kontrollera, eller om de åtgärder som krävs för att fortsätta  
studierna bedöms vara för kostsamma eller komplicerade i  
relation till studiernas omfattning eller mål finns det en risk att  
studierna försenas eller läggs ned.  
Om önskade resultat av kliniska studier inte uppnås kan  
det leda till uteblivet marknadsgodkännande, vilket i sin tur  
kan försena eller förhindra Bolagets möjligheter att utveckla,  
marknadsföra och sälja produkten i fråga, eller leda till  
begränsat godkännande, vilket innebär att fortsatta studier  
krävs i de delar av studien som inte godkänts. Under alla faser i  
utvecklingen kan Bolaget, baserat på sin granskning av tillgäng-  
liga kliniska data, uppskattade kostnader för fortsatt utveckling,  
marknadsöverväganden eller andra faktorer, komma att lägga  
Produktionsrisker  
Produktion av ASTar instrumentet sker hos en internationell  
kontraktstillverkare med dotterbolag i Sverige men med global  
produktionskapacitet. Denna globala kontraktstillverkare har  
möjlighet att flytta produktion till andra regioner om detta  
skulle vara önskvärt. Förbrukningsartiklar produceras främst  
i egen regi i hyrda produktionslokaler i Uppsala medan vissa  
delmoment av produktionen sker hos kontraktstillverkare i  
Sverige och Tyskland. Skador på produktionsanläggningen och  
tillhörande logistikkedjor förorsakade av till exempel brand,  
haveri, väderförhållanden, arbetskonflikter och naturkata-  
strofer, kan få negativa konsekvenser dels i form av direkta  
skador på produktionsanläggningen, dels i form av avbrott som  
hämmar produktionen av ASTar eller förbrukningsartiklar och  
riskerar att försvåra möjligheterna att leva upp till Bolagets  
åtaganden mot kunder.  
Även ökade råvaru- eller transportkostnader och felaktiga  
leveransprognoser kan ha en negativ inverkan på produktionen  
och innebära flaskhalsar i processerna vilket kan få återverk-  
ningar på Bolagets förmåga att fullgöra sina kundåtaganden.  
Det finns också risk för bristande eller uteblivna leveranser  
från nuvarande eller framtida leverantörer för tillverkning av  
instrument samt för att en eller flera av Bolagets nuvarande  
eller framtida leverantörer väljer att avbryta sitt samarbete med  
Bolaget (t.ex. om en leverantör blir uppköpt av en konkurrent till ned utvecklingen av sina planerade produkter. Om någon av  
Bolaget), eller att priset för deras varor och tjänster väsentligt  
förändras. Bolaget har för närvarande inte säkerställt att det  
finns alternativa leverantörer (s.k. second source) för Bolagets  
samtliga komponenter och produkter, vilket innebär att det kan  
bli mycket kännbart om leveranser brister eller uteblir, eller om  
överenskomna priser väsentligen förändras.  
ovanstående risker realiseras kan det påverka Bolagets verksam-  
het, finansiella ställning och resultat negativt.  
Risker i samband med produktgodkännande  
Bolaget är skyldigt att uppfylla regulatoriska krav, innefattande  
erhållande av regulatoriskt godkännande enligt tillämpliga  
lagar och regler, innan Bolaget kan marknadsföra och sälja sina  
produkter på respektive marknad. Processen för att erhålla  
regulatoriskt godkännande för medicintekniska produkter kan  
vara lång, omfattande och osäker.  
ASTar har sedan i maj 2021 CEIVDcertifiering vilket krävs  
inom EU för marknadsföring och försäljning av medicintekniska  
produkter (innefattande in vitro-diagnostikprodukter). Under  
2022 började den nya IVD-förordningen (”IVDR”) att tillämpas  
i Europa med kraftigt utökade krav från regulatoriska myndig-  
heter för diagnostiska produkter och instrumentet CE-märktes  
Om produktvolymerna ökar kan även stora lagernivåer  
komma att behövas för att kunna möta efterfrågan. Produk-  
tionsanläggningarna har kapacitet att öka produktionskapaci-  
teten på relativt kort varsel. Beroendet av extern produktions-  
kapacitet kan öka risken för att leveranser försenas eller uteblir  
men den risken bedöms som begränsad. Bolaget har särskild  
personal avdelad för att följa upp hur leverantörerna uppfyller  
sina åtaganden såväl med avseende kvalitet och leveranstider.  
Eftersom bolaget långsiktigt byggt upp produktionskapacitet  
och under lång tid samarbetat med produktionspartners bedö-  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISNING 2024  
30  
 
enligt IVDR i maj 2022. I april 2023 CE-märktes även förbruk-  
resurser i anspråk, resultera i skadade relationer med regulato-  
ningsartiklar och analysmjukvara enligt IVDR, vilka har en högre riska myndigheter samt leda till förlust av marknadsandelar till  
riskklassificering och därmed behöver genomgå granskning av  
ett anmält organ. Bolagets anmälda organ TÜV SÜD utförde  
under 2022 granskningar av både produktdokumentation  
och kvalitetssystem enligt IVDR, varpå IVDRcertifikat erhölls  
i februari 2023. Under 2023 genomförde även TÜV SÜD årlig  
granskning enligt ISO 13485 och IVDR med goda resultat.  
För att erhålla marknadsgodkännande i USA krävs en regu-  
latorisk ansökan som bland annat ska innehålla information  
om resultaten från genomförda kliniska studier. Food and Drug  
Administration (”FDA”) i USA granskar både studieprotokollet  
och resultaten av studien. Kraven som gäller för den kliniska  
studien beror huvudsakligen på typ av klassificering och vilken  
regulatorisk ansökan som krävs. FDA har, efter dialog med  
Bolaget, bekräftat Bolagets tolkning att den regulatoriska  
ansökan ska vara av typen 510(k). I en 510(k) ska det ansökande  
bolaget visa att den nya produkten är "väsentligen likvärdig"  
med en motsvarande predikatprodukt (eng. predicate device)  
vad gäller avsedd användning, tekniska egenskaper och  
prestanda. Detta innebär att Bolagets produkt kommer att jäm-  
föras med en produkt som redan är godkänd av FDA. Bolaget  
har under 2023 haft en kontinuerlig dialog med FDA, något  
som sannolikt har underlättats av ASTars klassificering som ett  
”Breakthrough Device”. Under 2023 genomförde Bolaget utökad  
testning och kompletterade pågående 510(k)-ansökan enligt  
återkoppling från FDA.  
konkurrenter.  
De regelverk som Bolaget lyder under är komplexa och  
har blivit allt mer krävande över tid. Förutom regler som är  
specifika för in vitrodiagnostikprodukter kan Bolaget också bli  
föremål för andra tillämpliga regler på relevanta marknader,  
t.ex. miljöregler. Bolaget kan påverkas negativt av förändringar  
i statliga policyer eller lagstiftning. Strikta eller ändrade  
statliga policyer eller lagstiftning på relevanta marknader kan  
försena, minska eller förhindra försäljning eller medföra ökade  
kostnader. Eventuella förändringar i regelverk riskerar att inte  
implementeras i tid eller på korrekt sätt vilket kan exponera  
Bolaget för regulatoriska åtgärder och sanktioner eller annat  
juridiskt ansvar.  
Mot bakgrund av att Bolaget genomgått certifiering för  
ISO-13485, har erhållit CE-IVD godkännande för nuvarande  
produkter (ASTar Instrument och ASTar BC G-) och bedömts  
uppfylla samtliga krav i det nya striktare regelverket IVDR, samt  
lämnat in ansökan för marknadsgodkännande i USA genom  
en 510(k) ansökan till FDA, och även att Bolaget har god intern  
regulatorisk kompetens, bedömer Bolaget att sannolikheten för  
att risken, helt eller delvis, inträffar är låg men att effekten av  
risken, om den realiseras, skulle vara hög. Om någon av dessa  
risker skulle realiseras kan det påverka Bolagets verksamhet,  
finansiella ställning och resultat negativt.  
Marknadsrisker  
Bolaget är vidare skyldigt att följa lokala regulatoriska krav  
på andra relevanta marknader. Godkännandeprocessen för  
medicintekniska produkter varierar mellan olika länder och  
sjukvårdssystem, vilket innebär att det kan vara svårt för Bolaget  
att förutsäga vilka resurser i form av tid och kostnader som  
kommer att krävas för att erhålla produktgodkännande, inte  
minst vid eventuell lansering av produkter utanför Europa och  
USA (som är Bolagets tilltänkta huvudmarknader för ASTar).  
Om Bolaget inte lyckas erhålla godkännande för ASTar eller  
framtida produkter på relevanta marknader (i tid eller över-  
huvudtaget), eller inte lyckas behålla sådana godkännanden,  
kan marknadsföringen och försäljningen av ASTar och eventu-  
ella framtida produkter försenas eller utebli på vissa marknader,  
vilket skulle kunna få väsentligt negativa effekter för Bolagets  
verksamhet, finansiella ställning och resultat.  
Bolaget är verksamt på en global och konkurrensutsatt  
marknad där det sker snabba förändringar och teknologisk  
utveckling. Ett stort antal företag är aktiva inom forskning och  
utveckling av produkter som kan komma att konkurrera med  
Bolagets produkter. Vissa av Bolagets konkurrenter har stora  
ekonomiska resurser och Bolagets konkurrenter kan också  
ha högre tillverknings- och distributionskapacitet och bättre  
förutsättningar för att sälja och marknadsföra sina produkter än  
Bolaget. Bolagets konkurrenter kan vidare komma att utveckla  
produkter som är effektivare, säkrare och billigare än Bolagets  
produkter.  
Forskning och utveckling inom andra företag, liksom  
förändringar i kompletterande teknik, kan leda till att  
Bolagets produkter blir omoderna. Konkurrenter, varav vissa  
har avsevärda finansiella och andra resurser, kan komma att  
ligga före Bolaget när det gäller att utveckla produkter och få  
myndighetsgodkännande eller lyckas utveckla en produkt som  
är effektivare och mer ekonomiskt livskraftig. Dessutom måste  
utveckling av produkter tillgodose klinisk praxis och möta  
patienternas förväntningar. Det finns således en risk för att  
Bolaget inte har förmåga att uthålligt hävda sig i konkurrensen.  
Om konkurrerande produkter tar marknadsandelar eller når  
marknaden snabbare kan det framtida värdet av Q-lineas pro-  
dukt- och projektportfölj bli lägre än ursprungligen förväntat.  
Även efter att ett marknadsgodkännande erhållits  
utvärderas godkända medicintekniska produkter löpande  
av Bolaget och relevanta myndigheter och det finns en risk  
för att en godkänd produkt återkallas från marknaden av  
regulatoriska myndigheter eller på Bolagets initiativ, t.ex. av  
säkerhetsskäl, brister i design eller tillverkning eller kompo-  
nentbrister.  
Återkallanden eller andra uppföljande åtgärder (t.ex.  
reparationer av instrument eller kommunikation till relevanta  
personer i vården) kan ta ledningens tid och ekonomiska  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISNING 2024  
31  
 
F Ö R V A L T N I N G S B E R ÄT T E L S E  
Då Bolaget regelbundet analyserar marknaden med avseende  
på konkurrenter samt att Bolagets första produkt är utvecklad i  
nära samarbete med slutkunder bedömer Bolaget att sanno-  
likheten för att risken, helt eller delvis, inträffar är låg och att  
effekten av risken, om den realiseras, skulle vara medel.  
Om någon av ovanstående risker realiseras kan det påverka  
Bolagets verksamhet, finansiella ställning och resultat negativt.  
kan det leda till minskat intresse att använda Bolagets  
produkter och till minskad försäljning.  
Möjligheten att erhålla adekvat eller önskad ersättning för  
en produkt eller ett förfarande kräver ofta goda resultat från  
hälsoekonomiska studier. Hälsoekonomiska studier är kliniska  
studier som utformats för att visa kostnadseffektiviteten hos  
en produkt eller ett förfarande. Det finns ingen garanti för att  
sådana studier kommer att visa kostnadseffektivitet hos ASTar  
eller andra produkter från Bolaget, vilket kan påverka Bolagets  
verksamhet, finansiella ställning och resultat negativt.  
Många länder, däribland ett antal EU-länder, förlitar sig i  
allt större utsträckning på hälsoteknikbedömningar (HTA) för  
att fatta policybeslut om prissättning och ersättning samt för  
att fastställa ”best practice” på grundval av evidensbaserade  
riktlinjer. HTA avser den systematiska utvärderingen av  
hälsoteknikens egenskaper, effekter och/eller påverkan av  
hälsoteknik. Det är en tvärvetenskaplig process för att utvärdera  
de sociala, ekonomiska, organisatoriska och etiska frågorna  
i ett hälsoprojekt eller en hälsoteknik. Tillämpningen av  
HTA på medicinteknisk utrustning är utmanande. HTA är en  
process baserad på data och många HTA-organ fäster stor  
tilltro till verifierade resultat, vilket kräver att tekniken vinner  
stöd av resultat från robusta och kontrollerade studier. För  
många medicintekniska utrustningar är sådana resultat ofta  
begränsade eller otillgängliga vid lanseringen, vilket kan leda  
till begränsningar i marknadsupptaget.  
Bristande marknadsacceptans  
Det finns en risk för att en produkt som har godkänts för  
marknadsföring och försäljning inte uppnår den önskade nivån  
av marknadsacceptans från läkare, sjukhus, laboratorium,  
vårdbetalare och läkarkåren i allmänhet, vilket skulle kunna  
förhindra Bolaget att generera intäkter eller nå lönsamhet.  
Marknadsacceptans av Bolagets nuvarande och framtida  
produkter från läkare, sjukhus, laboratorium, vårdbetalare och  
patienter kommer att bero på ett antal faktorer, som i många  
fall är bortom Bolagets kontroll, inkluderande: de kliniska  
indikationer för vilka varje produkt är godkänd, acceptans av  
läkare, sjukhus, laboratorium och vårdbetalare att produkten  
anses utgöra en säker och effektiv analysmetod, relativ  
användarvänlighet, enkel administrering och andra upplevda  
fördelar jämfört med konkurrerande analysmetoder, kostnaden  
för produkten och dess användning i förhållande till alternativa  
produkter, i vilken utsträckning produkten har godkänts för att  
upptas i upphandlingen hos sjukhuslaboratorier, om produkten  
i enlighet med riktlinjer har utsetts som föredragen metod  
för fastställande av behandlingspreparat för relevant diagnos,  
och begränsningar och varningar som finns på produktens  
godkända märkning.  
Bolaget kan inte förutsäga vilka hälsoprogram och regelverk  
som slutligen kommer att genomföras i EU och dess med-  
lemsstater, USA (på federal och/eller delstatlig nivå) och andra  
relevanta marknader eller effekterna av framtida lagstiftning  
eller regler. Dessa typer av bestämmelser kan emellertid  
väsentligt förändra hälso- och sjukvården och dess finansiering,  
vilket kan påverka många aspekter av Bolagets verksamhet  
väsentligt.  
Marknadsacceptans är även beroende av möjligheten till  
adekvat ersättning för produkterna och tillhörande förbruk-  
ningsartiklar från tredje part såsom försäkringsbolag och  
andra vårdbetalare. I många länder är ersättningen för ASTar,  
tillhörande förbrukningsartiklar och/eller framtida produkter  
I Sverige, liksom andra marknader, kommer även Bolagets  
beroende av att man erhåller en s.k. ersättningskod för förfaran- produkter att vara föremål för offentlig upphandling där  
det och produkten, eller att det redan finns ersättningskoder  
för liknande produkter som kan tillämpas. Bolaget bedömer att  
det finns ersättningskoder som kan tillämpas på ASTar i såväl  
Europa som USA. Om denna bedömning skulle visa sig vara  
felaktig, eller om befintliga ersättningskoder inte skulle anses  
medföra adekvat ersättning, kan det komma att krävas nya  
ersättningskoder för att uppnå önskad marknadsacceptans för  
ASTar. Att få en sådan ersättningskod kan vara en lång process  
(månader till år) och det finns risk att en sådan kod hamnar på  
otillfredsställande ersättningsnivåer. Efter att en ny ersättnings-  
kod erhållits måste vårdbetalare (t.ex. nationella hälso- och  
Bolaget kommer att konkurrera utifrån en kombination av pris  
och funktion. Beroende på hur annonserna i upphandlings-  
processerna är utformade och vilka krav som ställs kan detta  
påverka priserna på Bolagets produkter och därmed Bolagets  
resultat. Sådana upphandlingar sker ofta en gång per år eller  
vartannat år per region, vilket kan innebära förändringar av  
prisnivåer vid specifika tillfällen.  
Dessutom kan Bolagets satsning på att utbilda och ge  
kännedom om produkternas fördelar i jämförelse med andra  
tekniker och processer till sjukvårdsgivare misslyckas. Otillräck-  
liga åtgärder avseende detta kan det leda till felanvändning av  
sjukvårdssystem eller sjukförsäkringsbolag) komma överens om produkterna, vilket i sin tur kan resultera i otillfredsställande  
att lämna ersättning för de förfaranden som genomförs med  
hjälp av produkten som koden avser. Om laboratorier, sjukhus  
och andra vårdinrättningar inte erhåller tillräcklig ersättning för  
förfaranden som genomförs med hjälp av Bolagets produkter  
resultat för patient, patientskada, felbehandlingar (vilket kan  
påverka pris och ersättningsnivåer), negativ publicitet och/  
eller rättsliga åtgärder. Vidare kan negativ medierapportering  
förhindra vidsträckt acceptans av produkterna, vilket ökar risken  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISNING 2024  
32  
 
för oväntade resultat på marknaden. Utebliven marknads-  
acceptans från laboratorier och andra relevanta vårdaktörer  
kan påverka Bolagets rykte och den generella efterfrågan på  
Bolagets produkter och försvåra kommersiell framgång för  
nuvarande och framtida produkter.  
inom branschen, vilket gör att rekryteringsmöjligheterna  
bedöms vara goda.  
Bolaget bedömer att sannolikheten för att risken inträffar  
är låg och att effekten av risken, om den realiseras, skulle vara  
medel.  
Bolaget bedömer baserat på återkoppling från kunder och  
institutioner som utvärderat ASTar att den samlade sanno-  
likheten för att risken, helt eller delvis, inträffar är låg men att  
effekten av risken, om den realiseras, skulle vara hög.  
Utländska dotterbolag  
Q-linea AB har två utländska dotterbolag, ett i USA och ett i  
Italien. Att verka genom utländska dotterbolag innebär att vara  
verksam i en främmande jurisdiktion, som i olika hög grad kan  
avvika från den svenska både gällande lagstiftning, rättspraxis  
och tradition och som därför kan vara svårare och dyrare för  
Förmåga att hantera tillväxt  
Bolaget befinner sig i en expansionsfas med godkända produk-  
ter i Europa och enligt Bolagets förmåga att hantera tillväxt är av Q-linea att förhålla sig till. Samtidigt innebär det också att, i  
central betydelse för Bolagets framtida framgång. Bolaget siktar större eller mindre omfattning, delar av koncernens tillgångar  
bland annat på att expandera egna försäljningsorganisationer i  
USA och övriga relevanta länder i syfte att accelerera marknads-  
penetrationen. Bolagets tilltänkta marknader kan därmed  
komma att växa betydligt genom en snabb ökning i efterfrågan  
på Bolagets produkter, vilket skulle ställa stora krav på Bolagets  
ledning och den operativa och finansiella kapaciteten samt på  
Bolagets leverantörers förmåga att öka leveranstakten av fär-  
diga produkter (eller i produkter ingående komponenter). I takt  
med detta skulle även Bolagets verksamhet behöva expandera  
genom bl.a. utökad personalstyrka likväl som implementering  
av effektiva planerings- och ledningsprocesser för att på ett  
verksamt sätt kunna genomföra affärsplanen på en marknad  
under snabb utveckling.  
Om Bolaget och dess leverantörer inte lyckas hantera ökade  
kapacitetsbelastningar skulle det kunna få Bolagets presumtiva  
kunder att istället välja konkurrerande produkter vilket kan  
påverka Bolagets verksamhet, finansiella ställning och resultat  
negativt.  
Bolaget bedömer att risken för att inte ha förmågan att  
hantera tillväxt är låg och att effekten av risken, om den  
realiseras, är medelhög.  
allokeras till de utländska dotterbolagen och dessa tillgångar  
är i allmänhet denominerade i utländsk valuta. Sammantaget  
innebär detta alltså risk för en högre kostnad för rättskydd, ökad  
risk för att kontrollen över tillgångar ska minska eller förloras  
samt att tillgångar ska förlora i värde på grund av valutakurs-  
förändringar. Bolaget bedömer att risker förenade med att  
etablera verksamhet i utländska dotterbolag, helt eller delvis,  
inträffar är låg och att effekten av risken, om den realiseras,  
skulle vara medel.  
Förslag till behandling av ansamlad förlust  
Till årsstämmans förfogande står följande fansamlad förlust:  
Kronor  
Överkursfond  
Balanserat resultat  
Årets resultat  
1 482 783  
-1 291 076  
- 193 297  
Summa  
-1 591  
Styrelsen föreslår att förlusten behandlas enligt följande. I  
ny räkning överföres -1 591 tkr. Styrelsen föreslår årsstämman  
att ingen utdelning lämnas för 2024. Vad beträffar Bolagets  
resultat och ställning i övrigt hänvisas till efter följande resul-  
taträkning och balansräkning samt rapport över totalresultat  
med tillhörande bokslutskommentarer och noter.  
Där inte annat framgår är samtliga belopp i de finansiella  
rapporterna med tillhörande noter angivna i tusentaltal kronor  
(TSEK).  
Nyckelpersoner och rekrytering  
Q-lineas framgång är till hög grad beroende av anställda  
nyckelpersoner och kvalificerad arbetskraft samt den  
omfattande kompetens och långa erfarenhet inom Bolagets  
verksamhetsområde som innehas av dessa. Om Q-linea skulle  
förlora nyckelmedarbetare och/eller inte lyckas rekrytera i  
önskvärd takt sådan ytterligare kvalificerad arbetskraft som  
kommer att behövas i framtiden skulle det kunna försena eller  
orsaka avbrott i verksamhetens utveckling. Det finns en risk för  
att rekryteringar inte kan ske på tillfredsställande villkor till följd  
av konkurrens om arbetskraft med andra företag i branschen,  
universitet och andra institutioner.  
Bolaget söker minska risken att förlora nyckelmedarbetare  
genom att utforma och upprätthålla en bra arbetsmiljö med  
bra arbetsvillkor. Q-linea är främst lokaliserat i Uppsala där det  
finns gott om personer som har de kompetenser som behövs  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISNING 2024  
33  
 
B O L A G S S T Y R N I N G S R A P P O R T  
Bolagsstyrningsrapport  
Q-linea AB (publ) (”Q-linea” eller ”Bolaget”) är ett svenskt
publikt aktiebolag, vars aktier är noterade på Nasdaq Stock-  
holms huvudlista sedan december 2018. Q-lineas bolags-  
styrning styrs av aktiebolagslagen, Bolagets bolagsordning,  
Nasdaqs regelverk för emittenter, svensk kod för bolagsstyrning  
(”Koden”), god sed på aktiemarknaden samt andra tillämpliga  
regler och rekommendationer och interna styrdokument.  
De interna styrdokumenten omfattar främst styrelsens  
arbetsordning, instruktion för verkställande direktören samt  
instruktion för ekonomisk rapportering. Vidare har Q-linea  
också ett antal policydokument och manualer som innehåller  
regler, rekommendationer och principer, vilka ger vägledning i  
Bolagets verksamhet samt för dess medarbetare.  
röstetalet för samtliga aktier i Bolaget. Nexttobe ABs andel  
aktier och röster uppgick vid årets utgång till 53,52 (53,52)  
procent och Bolagets 20 största aktieägare redovisas i avsnittet  
"Q-lineas aktie", sidorna 22-23.  
Bolagsstämman  
Aktieägarnas inflytande i Bolaget utövas vid årsstämman, eller  
i förekommande fall vid extra bolagsstämma. Varje aktieägare  
som på avstämningsdagen för bolagsstämman är införd i den  
av Euroclear förda aktieboken och antecknad i ett avstämnings-  
register eller på ett avstämningskonto har rätt att delta,  
personligen eller genom befullmäktigat ombud.  
Stämman kan besluta i alla frågor som rör Bolaget och som  
inte enligt aktiebolagslagen eller bolagsordningen uttryckligen  
faller under ett annat bolagsorgans exklusiva kompetens.  
Årsstämma hålls årligen inom sex månader efter räken-  
skapsårets utgång. Stämmans ordförande ska nomineras av  
valberedningen och väljas av stämman. Till årsstämmans  
uppgifter hör att välja Bolagets styrelse och revisorer, fastställa  
Bolagets balans- och resultaträkningar, besluta om dispositio-  
ner beträffande Bolagets vinst eller förlust enligt den fastställda  
balansräkningen samt att besluta om ansvarsfrihet för styrelse-  
ledamöter och verkställande direktör. Stämman beslutar även  
om de arvoden som ska utgå till styrelseledamöterna och  
Bolagets revisorer. På stämman finns tillfälle för aktieägare att  
ställa frågor till styrelse, ledning och revisorer. Varje stamaktie  
berättigar till en röst och varje C-aktie berättigar till en tiondels  
röst. Q-lineas bolagsordning innehåller inga begränsningar  
i fråga om hur många röster varje aktieägare kan avge vid en  
bolagsstämma.  
Figuren nedan ger en översiktlig bild av Q-lineas bolags-  
styrningsstruktur.  
Aktieägare  
Extern revision  
Bolagsstämma  
Styrelse  
Valberedning  
Revisionsutskott  
Ersättningsutskott  
VD  
Bolagsledning  
Extra bolagsstämma kan sammankallas av styrelsen när  
styrelsen anser att det finns skäl att hålla en stämma före nästa  
årsstämma. Styrelsen ska också sammankalla extra bolags-  
stämma när en revisor eller aktieägare som innehar mer än tio  
procent av aktierna i Bolaget skriftligen begär att stämma ska  
hållas för att behandla ett specifikt ärende.  
Efterlevnad av svensk kod för bolagsstyrning (”Koden”)  
Q-linea tillämpar Koden sedan 7 december 2018, och har  
förbundit sig att varhelst det är möjligt följa bästa praxis när det  
gäller bolagsstyrning. Bolaget har under 2024 inte avvikit från  
någon av de regler som fastställs i Koden. Q-linea har inte heller  
varit föremål för beslut av Nasdaq Stockholms disciplinnämnd  
eller uttalande av Aktiemarknadsnämnden.  
Kallelse till bolagsstämma ska ske genom annonsering i Post  
och Inrikes Tidningar samt på Bolagets webbplats.  
Vid tidpunkten för kallelse ska information om att kallelse  
skett annonseras i Svenska Dagbladet. Kallelse till ordinarie  
bolagsstämma och extra bolagsstämma där ändring av  
bolagsordning ska behandlas ska utfärdas tidigast sex och  
senast fyra veckor före bolagsstämman. Kallelse till annan  
extra bolagsstämma ska utfärdas tidigast sex veckor före och  
senast tre veckor före bolagsstämman. Stämmoprotokollet ska  
finnas tillgängligt på Bolagets webbplats senast två veckor efter  
stämman.  
Aktieägare  
Q-lineas aktie är noterad på Nasdaq Stockholm. Aktiekapitalet  
per den 31 december 2024 uppgick till 5 858 318,60 fördelat  
på 117 166 372 aktier, varav 117 166 372 är stamaktier och 0 är  
C-aktier. Aktiernas kvotvärde är 0,05 kronor. Av dessa 117 166 372  
aktier innehar Bolaget 328 472 egna aktier. Nexttobe AB är  
den enda aktieägare som per den 31 december 2024 hade ett  
aktieinnehav i Q-linea som representerar minst en tiondel av  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISNING 2024  
34  
 
Årsstämma 2024  
Utöver sedvanliga årsstämmoärenden fattade årsstämman  
den 28 juni 2024 följande beslut;  
största aktieägaren tillfrågas, och så vidare intill dess att  
valberedningen består av tre ledamöter.  
Valberedningens ledamöter ska offentliggöras på Bolagets  
webbplats senast sex månader före årsstämman. Mandat-  
perioden för den utsedda valberedningen ska löpa intill dess att  
ny valberedning utsetts. Inget arvode ska utgå till ledamöterna  
för deras arbete i valberedningen. Valberedningen ska inom  
sig utse valberedningens ordförande. Styrelseordföranden  
eller annan styrelseledamot får inte vara valberedningens  
ordförande.  
Omval av styrelseledamöterna Erika Kjellberg Eriksson,  
Hans Johansson, Karin Fischer, Finn Sander Albrechsen och  
Mario Gualano samt nyval av Jonas Jarvius. Erika Kjellberg  
Eriksson omvaldes som ordförande i styrelsen.  
Att till revisor utse det registrerade revisionsbolaget Öhrlings  
PriceWaterhouseCoopers AB.  
Att införa ett nytt personaloptionsprogram (”Personal-  
Valberedningen ska lägga fram förslag till beslut  
i följande frågor för årsstämman 2025:  
a) Val av ordförande vid stämman,  
b) Fastställande av antal styrelseledamöter,  
c) Fastställande av arvoden och annan ersättning till styrelsen  
och dess utskott, med uppdelning mellan ordförande och  
övriga ledamöter,  
d) Fastställande av arvoden till revisorer,  
e) Val av styrelseledamöter och styrelseordförande,  
f) Val av revisorer, och  
g) Förslag till principer för valberedningens sammansättning  
och arbete inför årsstämman 2026.  
optionsprogram 2024/2027”) avsett för Bolagets anställda.  
Att bemyndiga styrelsen att, vid ett eller flera tillfällen under  
tiden fram till nästa årsstämma, fatta beslut om att öka Bola-  
gets aktiekapital med högst 1 171 663,72 kronor. Styrelsen ska i  
enlighet med bemyndigandet kunna besluta om emission av  
aktier, teckningsoptioner och/eller konvertibler med avvikelse  
från aktieägarnas företrädesrätt och/eller med bestämmelse  
om apport, kvittning eller eljest med villkor enligt 2 kap 5 §  
andra stycket 1-3 och 5 aktiebolagslagen. Emission i enlighet  
med bemyndigandet ska ske på marknadsmässiga villkor.  
Att godkänna villkoren för utökad lånefacilitiet från Bolagets  
huvudägare Nexttobe AB. Efter utökning av lånefacilitet  
uppgår den totala lånefaciliteten till 101 500 000 kronor.  
Bolagets valberedning inför årsstämman 2025 och för tiden  
intill dess att ny valberedning utsetts består av Erika Kjellberg  
Eriksson (Nexttobe AB), Ulf Landegren (Landegren Gene  
Technology AB) och Öystein Engebretsen (Investment AB  
Öresund). Öystein Engebretsen är valberedningens ordförande.  
Aktieägare som önskar komma i kontakt med valbered-  
ningen kan göra detta per brev till: Valberedningen,  
Q-linea AB, Dag Hammarskjölds Väg 52 A, 752 37 Uppsala,  
eller via e-post till: contact@Q-linea.com.  
Årsstämma 2025  
Q-lineas årsstämma 2025 kommer att hållas klockan 15.00,  
torsdagen den 26 juni 2025. Stämman kommer som utgångs-  
punkt att hållas på Hubben Konferens, Uppsala Science Park  
lokal 3+4, Dag Hammarskjölds väg 38 i Uppsala. Aktieägare som  
vill ha en fråga behandlad på årsstämman ska inkomma med  
en skriftlig begäran till styrelsen senast den 9 maj 2025.  
Styrelsen kan kontaktas genom brev till: Styrelsen, Q-linea  
AB, Dag Hammarskjölds väg 52 A, 752 37 Uppsala, eller via epost  
till: contact@Q-linea.com. Mer information finns på Q-lineas  
webbplats, www.Q-linea.com.  
Styrelsen  
Styrelsens uppgifter  
Styrelsen bär det yttersta ansvaret för Bolagets organisation  
och förvaltningen av Bolagets verksamhet, som ska ske i  
Bolagets och samtliga aktieägare intresse. Några av styrelsens  
huvuduppgifter är att hantera strategiska frågor avseende  
Valberedningen  
Valberedningens uppdrag omfattar beredning och upprättande verksamhet, finansiering, etableringar, tillväxt, resultat och  
av förslag till val av styrelseledamöter, styrelsens ordförande,  
ordförande vid stämma samt revisorer. Valberedningen ska  
också föreslå arvode till styrelseledamöter och revisorer.  
Vid årsstämman den 28 juni 2024 beslutades att anta en  
instruktion och arbetsordning för valberedningen, enligt vilken  
valberedningen ska bestå av tre ledamöter.  
Valberedningen utses genom att styrelsens ordförande, på  
stämmans uppdrag, tar kontakt med de tre röstmässigt största  
aktieägarna enligt Euroclears utskrift av aktieboken per den  
1 september 2024, som vardera har rätt att utse en ledamot av  
valberedningen. För det fall någon av de tre största aktieägarna  
inte önskar utse en ledamot av valberedningen ska den ꢀärde  
finansiell ställning och fortlöpande utvärdera Bolagets ekono-  
miska situation. Styrelsen ska också se till att det finns effektiva  
system för uppföljning och kontroll av Bolagets verksamhet  
och säkerställa att Bolagets informationsgivning präglas av  
öppenhet och är korrekt, relevant och tillförlitlig.  
Styrelsens sammansättning  
Enligt Q-lineas bolagsordning ska styrelsen bestå av lägst tre  
och högst tio ledamöter utan suppleanter. Bolagsordningen  
innehåller inga bestämmelser som rör tillsättande och entledi-  
gande av styrelseledamöter. Ledamöterna väljs normalt årligen  
på årsstämman för tiden intill slutet av nästa årsstämma, men  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISNING 2024  
35  
 
B O L A G S S T Y R N I N G S R A P P O R T  
Styrelsens utskott  
ytterligare styrelseledamöter kan väljas under året vid en extra  
bolagsstämma. Styrelsen har gjort bedömningen att Hans  
Johansson, Karin Fischer, Finn Sander Albrechtsen, Jonas Jarvius  
och Mario Gualano är oberoende i förhållande till såväl Bolaget  
och bolagsledningen som större aktieägare.  
Revisionsutskottet  
Styrelsens revisionsutskott ska bestå av minst tre ledamöter  
varav en ska vara ordförande. Utskottet arbetar enligt en  
instruktion som antagits av styrelsen. Revisionsutskottets  
uppgifter är huvudsakligen att övervaka Bolagets finansiella  
ställning, att övervaka effektiviteten i Bolagets interna kontroll,  
internrevision och riskhantering, att hålla sig informerad om  
revisionen av årsredovisningen samt att granska och övervaka  
revisorns opartiskhet och självständighet. Revisionsutskottet  
ska också bistå valberedningen vid förslag till val och arvodering  
av Bolagets revisor samt fortlöpande träffa Bolagets revisor.  
Revisionsutskottets samtliga möten ska protokollföras och  
protokollen tillställas styrelsen tillsammans med muntlig  
avrapportering i samband med styrelsens beslutsfattande.  
Revisionsutskottet består, sedan årsstämman 2024, av  
Erika Kjellberg Eriksson (ordförande), Jonas Jarvius och  
Karin Fischer.  
Styrelsens ordförande  
Styrelsens ordförande har till uppgift att bland annat leda  
styrelsens arbete samt att tillse att styrelsens arbete bedrivs  
effektivt och att styrelsen fullgör sina skyldigheter och åtag-  
anden. Ordföranden ska genom kontakter med verkställande  
direktören fortlöpande få den information som behövs för  
att kunna följa Bolagets ställning, ekonomiska planering och  
utveckling. Ordföranden ska vidare samråda med verkställande  
direktören i strategiska frågor samt kontrollera att styrelsens  
beslut verkställs på ett effektivt sätt. Styrelseordföranden  
ansvarar för kontakter med aktieägarna i ägarfrågor och för att  
förmedla synpunkter från ägarna till styrelsen.  
Styrelseordföranden väljs av bolagsstämman.  
Ersättningsutskottet  
Styrelsens arbetsformer  
Styrelsens ersättningsutskott ska bestå av minst två ledamöter,  
varav en ska vara ordförande. Utskottet arbetar enligt en  
arbetsordning som antagits av styrelsen. Ersättningsutskottets  
uppgifter är huvudsakligen att bereda frågor om ersättning och  
andra anställningsvillkor för VD och andra ledande befattnings-  
havare. Ersättningsutskottet ska också följa och utvärdera pågå-  
ende och under året avslutade program för rörliga ersättningar  
för bolagsledningen samt följa och utvärdera tillämpningen av  
de riktlinjer för ersättningar till ledande befattningshavare som  
årsstämman fattat beslut om. Ersättningsutskottets samtliga  
Styrelsen följer en skriftlig arbetsordning som ses över årligen  
och fastställs på det konstituerande styrelsemötet som hålls  
i anslutning till årsstämman. Arbetsordningen reglerar bland  
annat styrelsens arbetsformer, arbetsuppgifter, beslutsord-  
ning inom Bolaget, styrelsens mötesordning, ordförandens  
arbetsuppgifter samt arbetsfördelningen mellan styrelsen  
och verkställande direktören. Instruktion avseende ekonomisk  
rapportering och instruktion till verkställande direktör fastställs  
också i samband med det konstituerande styrelsemötet.  
Styrelsens arbete  
Oberoende i förhållande till  
Bolaget och Större  
Närvaro (totalt antal möten)  
Styrelse-  
Revisions- Ersättnings-  
Namn  
Befattning  
Ledamot sedan  
bolagsledningen aktieägare  
möten  
17(19)  
16(19)  
utskott  
utskott  
Erika Kjellberg Eriksson2) Styrelseordförande Ledamot sedan 2012,  
ordförande sedan 2018  
Ja  
Ja  
Nej  
5(5)  
1(1)  
Mario Gualano  
Mats Nilsson  
Vice ordförande  
Styrelseledamot  
Ledamot sedan 2020, vice  
ordförande sedan 2023  
Ja  
Ledamot sedan 2008,  
ordförande 2008-2013  
Nej  
Ja  
Ja  
Ja  
Ja  
Ja  
Ja  
Ja  
Ja  
Ja  
Ja  
9(9)  
19(19)  
19(19)  
5(9)  
10(10)  
19(19)  
Karin Fischer  
Styrelseledamot  
Styrelseledamot  
Styrelseledamot  
Styrelseledamot  
Styrelseledamot  
Ledamot sedan 2018  
Ledamot sedan 2023  
Ledamot sedan 2023  
Ledamot sedan 2024  
Ledamot sedan 2018  
5(5)  
Finn Sander Albrechtsen  
Nina Korfu Pedersen  
Jonas Jarvius1)  
1(1)  
3(3)  
2(2)  
Hans Johansson  
Ja  
Totalt  
19  
5
1
1) Jonas Jarvius nyvaldes som ledamot vid årsstämman 2023 samt ersatte Nina Korfu Pedersen i revisionsutskottet  
2) Deltog inte på två möten där lånevillkoren från Nextobe diskuterades för att inte riskera intressekonflikt  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISNING 2024  
36  
 
Utvärdering av styrelsens arbete  
möten ska protokollföras och protokollen tillställas styrelsen  
tillsammans med muntlig avrapportering i samband med  
styrelsens beslutsfattande.  
Styrelsen utvärderar sitt arbete genom en årlig styrelse-  
utvärdering i enlighet med vad som fastställts i styrelsens  
arbetsordning. Under det gånga året genomfördes utvärde-  
ringen genom en enkät baserad på tidigare års genomgångar.  
Resultaten var genomgående positiva och har diskuterats i  
styrelsen. Resultaten har även delgivits valberedningen där  
de bidragit till dess arbete.  
Ersättningsutskottet består av Finn Sander Albrechten  
(ordförande) och Erika Kjellberg Eriksson.  
Ersättning till styrelsens ledamöter  
Ersättningen till bolagsstämmovalda styrelseledamöter  
beslutas av bolagsstämman. Vid årsstämman den 28 juni  
2024 beslutades att arvode skulle utgå med 450 000 SEK per  
år till styrelsens ordförande, 337 500 kronor till styrelsens vice  
ordförande och 225 000 SEK till var och en av de andra styrelse-  
ledamöterna. Vidare beslutades att ytterligare arvode om  
40 000 SEK per år skulle utgå till ersättningsutskottets  
ordförande och 20 000 SEK per år till var och en av ledamöterna  
i styrelsens ersättningsutskott, samt ytterligare arvode om  
90 000 SEK per år till revisionsutskottets ordförande och  
45 000 SEK per år till och var och av ledamöterna i styrelsens  
revisionsutskott. Erika Kjellberg Eriksson meddelade att arvode  
inte skulle utgå till henne i det fall att hon valdes i enlighet med  
Valberedningens förslag.  
Verkställande direktören och andra  
ledande befattningshavare  
VD:s och övrig bolagslednings uppgifter  
Den verkställande direktören utses av styrelsen och sköter  
Bolagets löpande förvaltning enligt styrelsens riktlinjer och  
anvisningar. VD ansvarar för att hålla styrelsen informerad om  
Bolagets utveckling och rapportera om väsentliga avvikelser  
från fastställda affärsplaner och om händelser som har stor  
inverkan på Bolagets utveckling och verksamhet, samt att ta  
fram relevant beslutsunderlag till styrelsen exempelvis gällande  
etableringar, investeringar och övriga strategiska frågeställ-  
ningar. Bolagsledningen, som leds av Bolagets koncernchef  
Stuart Gander, består av personer med ansvar  
För räkenskapsåret 2023 och 2024 utgick ersättning enligt  
tabellen i Not 9.  
för väsentliga verksamhetsområden inom Q-linea.  
Styrelsens arbete 2024  
Ersättning till VD och ledande befattningshavare  
Styrelsen har under 2024 haft 19 protokollförda sammanträden.  
De enskilda styrelseledamöternas deltagande vid dessa möten  
redovisas i tabellen på sidan 45. Samtliga sammanträden  
under året har följt en godkänd agenda, som tillsammans med  
dokumentation för punkterna på agendan har tillhandahållits  
ledamöterna inför styrelsemötena.  
Ersättning till ledande befattningshavare utgörs av grundlön,  
rörlig ersättning, aktierelaterade ersättningar, pensionsavsätt-  
ningar och övriga förmåner. För räkenskapsåret 2024 utgick  
ersättning till VD och ledande befattningshavare i enlighet med  
vad som anges i tabellen nedan. Samtliga belopp anges i TSEK.  
Vanligtvis pågår ordinarie styrelsemöte en halv dag för att  
ge tid för presentationer och diskussioner. En utsedd jurist har  
varit sekreterare vid flertalet styrelsemöten. Koncernchef, VD  
och CFO deltar vid styrelsemöten. Vid varje ordinarie styrelse-  
möte sker en genomgång av bland annat aktuellt affärsläge,  
resultat och finansiella ställning samt utsikter för resten av året.  
Medemmar av Bolagets ledningsgrupp kan adjungeras och  
hålla en genomgång av ett aktuellt strategiskt ärende. Vid varje  
styrelsemöte behandlas vanligtvis också rapporter om arbetet i  
utskotten genom ordföranden i respektive utskott.  
Ersättning till koncernchef och ledande befattningshavare  
Övriga ledande  
Koncernchef  
befattnings  
havare  
TSEK  
Stuart Gander  
Totalt  
25 106  
563  
Fast lön  
Rörlig ersättning  
Förmåner  
2 943  
22 163  
563  
-
388  
-
-
-
388  
Övrig ersättning  
-
Aktierelaterad  
ersättning  
-
3 331  
55  
-
22 726  
3 302  
-
26 057  
3 357  
Styrelsens arbete har under 2024 i stor utsträckning  
fokuserat på:  
Kommersialisering av ASTar och förbrukningsartiklar.  
Kostnadsbesparingsåtgärder  
Summa  
Pension  
Totalt  
3 386  
26 028  
29 414  
Strategi och omvärldsanalys.  
Finansiell utveckling, optimering av Bolagets kapitalstruktur.  
Finansiell rapportering och intern kontroll.  
Samarbeten och partnerskap.  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISNING 2024  
37  
 
B O L A G S S T Y R N I N G S R A P P O R T  
Styrelsens förslag till riktlinjer för ersättning  
till bolagsledningen  
intäkterna. Vid samarbete med distributörer gällande service  
kommer distributören att hantera all förstahandsservice och  
Q-linea kommer att ansvara för expertkunskapen vid svårare  
frågeställningar. Enligt beslut från styrelsen i Q-linea har  
Bolaget lagt tekniken bakom Podler i ett separat dotterbolag  
för att på bästa sätt fokusera Q-linea på ASTar och samtidigt  
maximera affärsmöjligheterna för Podler.  
Enligt aktiebolagslagen ska bolagsstämman besluta om rikt-  
linjer för ersättning till VD och andra ledande befattnings-  
havare. Vid årsstämma den 28 juni 2024 antogs riktlinjer med  
huvudsakligen följande innehåll. Riktlinjer för ersättning till  
bolagsledningen ska gälla fram till årsstämman 2029 om inte  
omständigheter uppkommer som gör att revidering måste ske  
tidigare.  
Hälsoekonomisk strategi: Bolaget kommer att fortsatt  
fokusera på den kliniska och ekonomiska nyttan för ett sjukhus  
att implementera snabb AST. Detta genom att utföra hälsoeko-  
nomiska studier och mindre studier som fokuserar på att visa  
klinisk nytta. Syftet med dessa är att använda studieresultaten  
som säljstöd;  
Riktlinjernas omfattning och tillämplighet  
Riktlinjerna omfattar Q-lineas verkställande direktör samt de  
personer som vid var tid ingår i Q-lineas ledningsgrupp. I den  
mån styrelseledamot i Bolaget utför arbete för Bolaget vid sidan  
av sitt styrelseuppdrag ska dessa riktlinjer tillämpas även för  
eventuell ersättning som betalas till styrelseledamot för sådant  
arbete.  
Operationell strategi: fortsatt uppbyggnad av Q-lineas  
infrastruktur för att säkra utvecklings- och produktions-  
kapacitet;  
Riktlinjerna ska tillämpas på ersättningar som avtalas, och  
på ändringar som görs i redan avtalade ersättningar, efter  
det att riktlinjerna antagits av årsstämman 2024. Ersättning  
jämställs med överlåtelse av värdepapper och upplåtelse av rätt  
att i framtiden förvärva värdepapper från Bolaget.  
De ersättningar som beslutas av bolagsstämman, exempel-  
vis aktie- och aktiekursrelaterade incitamentsprogram,  
omfattas inte av dessa riktlinjer.  
Produktutvecklingsstrategi: fortsatt utveckling av nya  
applikationer främst fokuserat på ASTar plattformen;  
Immaterialrättslig strategi: fortsatt utveckling och  
upprätthållande av en bred och relevant IP-portfölj; och  
Service & Supportstrategi: fortsätta att bygga en fristående  
serviceorganisation med fokus på expertservice samt att  
fortsätta utveckla Bolagets applikationsspecialister för att  
närvara och följa upp kundbesök.  
Riktlinjernas bidrag till affärsstrategi,  
långsiktiga intressen och hållbarhet  
Den ersättning som utgår ska motivera bolagsledningen att  
genomföra Bolagets affärsstrategi och därmed säkerställa  
Bolagets långsiktiga intressen på ett hållbart sätt. Kriterier för  
rörlig ersättning är utformade på ett sådant sätt att de kan  
kopplas till detta.  
För ytterligare information om Bolagets affärsstrategi, se:  
www.Q-linea.com/sv/om-oss/business-concept-and-strategy  
Målet med ersättningspaketet till bolagsledningen är att  
motivera, behålla och belöna kvalificerad personal för deras  
bidrag till att uppnå Bolagets affärsstrategi, långsiktiga  
intressen och hållbarhet.  
Affärsstrategierna för Bolaget är:  
Incitamentsprogram som består av aktie- och aktiekurs-  
relaterade ersättningar beslutas av bolagsstämman och ingår  
inte i dessa riktlinjer. Befintliga incitamentsprogram finns  
emellertid beskrivna längre ned för att ge en komplett bild av  
Bolagets totala ersättningspaket till bolagsledningen.  
Regulatorisk strategi: genomföra nödvändiga regulatoriska  
aktiviteter för lanseringen av ASTar-instrumentet och för-  
brukningsartiklarna i USA och andra nyckelgeografier. Första  
produkten fokuserar på sepsisdiagnostik;  
Kommersiell strategi: Bolaget avser att adressera nyckel-  
marknader själv med lokala dotterbolag och samtidigt arbeta  
med att sluta distributionsavtal för att nå en bredare och  
snabbare marknadspenetration. Initialt kommer fokus att  
ligga på nyckelgeografier inom europa samt den amerikanska  
marknaden. Under året ingick Q-linea två nya distributionsavtal  
vilket innebär att våra distributionspartners täcker följande  
marknader: Frankrike, Storbritannien, Benelux, Norge, Finland,  
Baltikum, Polen Rumänien (nytt) och GCC-länderna Förenade  
Arabemiraten, Saudiarabien, Kuwait, Qatar, Bahrain och Oman.  
Bolaget har sedan tidigare verksamhet i egen regi i Italien och i  
USA. Försäljning ska ske av instrument och förbrukningsartiklar  
varav de sistnämnda förväntas stå för majoriteten av de möjliga  
Olika former av ersättning  
Den ersättning som erbjuds ska vara marknadsmässig och  
består av fast lön, rörlig kontantersättning, pensionsförmåner  
samt övriga förmåner. Fast lön ska vara individuell för varje  
enskild befattningshavare och baseras på befattningshavarens  
ansvarsområden och erfarenhet och omprövas årligen.  
Fördelningen mellan fast lön och eventuell rörlig kontant-  
ersättning ska stå i proportion till befattningshavarens ansvar  
och befogenhet.  
Rörlig kontantersättning kräver uppfyllelse av kriterier  
som ska kunna mätas under en period om ett år. Taket för den  
rörliga kontantersättningen uppgår till högst 40 procent för  
verkställande direktör och högst 30 procent för övriga ledande  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISNING 2024  
38  
 
befattningshavare av den sammanlagda fasta kontantlönen  
under perioden som mäts för måluppfyllandet. Rörlig  
kontantersättning ska inte vara pensionsgrundande i den mån  
inte annat följer av tvingande kollektivavtalsbestämmelser.  
Styrelsen har möjlighet att begränsa eller underlåta att ge ut  
rörlig ersättning om sådant utgivande bedöms orimligt, eller  
oförenligt med Bolagets ansvar i övrigt mot aktieägarna, om  
särskilt svåra ekonomiska förhållandet skulle råda. Styrelsen  
ska även ha möjlighet att enligt lag eller avtal, med de  
begränsningar som följer därav, helt eller delvis återkräva  
rörlig ersättning som utbetalats på felaktiga grunder.  
Pensionsförmåner ska vara avgiftsbestämda pensionsplaner  
efter avslutad anställning. För avgiftsbestämda pensionsplaner  
ska Q-linea betala avgifter till offentligt eller privat admi-  
nistrerade pensionsförsäkringar på obligatorisk, avtalsenlig  
eller frivillig basis. Bolaget har olika pensionsnivåer för olika  
kategorier av anställda och ålder. Pensionspremierna för  
premiebestämd pension får uppgå till högst 25 procent av den  
ledande befattningshavarens årliga fasta lön.  
till grund för utbetalning av rörlig ersättning ska fastställas  
årligen av styrelsen i syfte att säkerställa att kriterierna ligger  
i linje med Bolagets affärsplan. STI-målen kan sättas både på  
individuell och gemensam nivå och ska vara utformade på ett  
sådant sätt att de främjar Bolagets affärsplan. Kriterierna kan  
exempelvis vara kopplade till att Bolaget uppnår vissa mål inom  
ramen för sina kommersialiseringsplaner, att Bolaget inleder  
eller avslutar ett visst steg eller att Bolaget ingår ett visst avtal.  
Utfall jämförs mot dessa uppsatta mål efter att mätperioden  
har avslutats. Utfall av innevarande års STI-program ska  
diskuteras i slutet av året av styrelsen och VD (efter beredning i  
ersättningsutskottet). Beslut om utfall tas av styrelsen utan att  
VD eller CFO närvarar.  
För verksamhetsåret 2024 har Bolaget beslutat att ta bort det  
kortsiktiga incitamentsprogrammet, dvs. ingen rörlig ersättning  
baserat på detta program kommer att betalas ut.  
Långsiktiga incitamentsprogram  
Personaloptionsprogram 2024/27  
Vid årsstämman den 28 juni 2024 beslutades om ett lång-  
siktigt incitamentsprogram (Personaloptionsprogram 2024/27)  
i form av ett prestationsaktieprogram. Rättigheterna för att  
erhålla prestationsaktier tilldelades vederlagsfritt under hösten  
2024. Programmet mäter prestationen över en treårsperiod och  
prestationsmålen är kopplade till olika operativa delmål under  
denna period. Målen omfattar produktutveckling, produkt-  
godkännande samt att kommersialisering uppnås, vilket är i  
linje med Bolagets affärsstrategier. Prestationsaktierätterna  
intjänas om prestationsmålen uppfylls. I samband med  
att rättigheter tilldelades för detta program avsade sig  
den anställde tidigare tilldelade rättigheter i incitaments-  
programmen 2021/2024 samt 2022/2025 vilket innebär att  
incitamentsprogrammet 2024/2027 är det enda kvarvarande  
programmet eftersom incitamentsprogrammet 2023/2026  
aldrig delades ut.  
För verksamhetsåret 2024 gäller följande pensionsnivåer:  
Ålder och kategori  
Avsättning  
Ingen avsättning  
6,5%  
Upp till 25 år  
Mellan 25-35 år  
Över 35 år  
12,5%  
Medlem av OMG/SDG1)  
Chef med mer än 10 anställda  
VD och ledningsgrupp  
+2,5%  
+5%  
högst 25%  
1) OMG – Operational Management Group, SDG – Strategic Development Group  
Övriga förmåner får innefatta företagshälsovård, tjänstegrupp-  
livförsäkring, sjukvård- och sjukförsäkring samt andra liknande  
förmåner. Övriga förmåner får högst motsvara 3 procent av den  
ledande befattningshavarens årliga fasta lön.  
I den kommersiella organisationen (med huvudinriktning  
försäljning) kommer en ersättningsstruktur tillämpas med  
dels en fast lön, dels en provisionsbaserad del. Det överlåts  
på koncernchef att bestämma den närmare utformningen av  
modellen/villkoren, som dock ska följa branschstandard och  
vara optimerad för att skapa gott incitament för de relevanta  
anställda.  
Konsultarvode ska vara marknadsmässigt. I den mån  
konsulttjänster utförs av styrelseledamot i Bolaget har den  
berörda styrelseledamoten inte rätt att delta i styrelsens (eller  
ersättningsutskottets) beredning av frågor rörande ersättning  
för de aktuella konsulttjänsterna.  
Upphörande av anställning och avgångsvederlag  
Uppsägningstiden för verkställande direktören och andra  
ledande befattningshavare får vara högst sex månader vid  
uppsägning från Bolagets sida. Den fasta kontantlönen under  
uppsägningstiden och eventuellt avgångsvederlag får samman-  
taget inte överstiga ett belopp som motsvarar den fasta  
kontantlönen för ett år för verkställande direktören eller den  
ledande befattningshavaren. Uppsägningstiden får vara högst  
sex månader, utan rätt till avgångsvederlag, vid uppsägning  
från befattningshavarens sida.  
Därutöver kan ersättning för eventuellt åtagande om  
konkurrensbegränsning utgå. Sådan ersättning ska kompensera  
för eventuellt inkomstbortfall. Den ersättning som  
Bolaget betalar ska dock inte överstiga 80 procent av den  
tidigare månadsinkomsten vid tiden för anställningens  
upphörande och ersättningen betalas ut under högst sex (6)  
månader efter anställningens avslutande.  
Uppgifter om kriterier och villkor för utdelning  
av rörlig ersättning  
Kortfristiga incitamentsprogram (short term incentive, STI)  
Val av kriterier (STI-mål) för kommande års STI som ligger  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISNING 2024  
39  
 
B O L A G S S T Y R N I N G S R A P P O R T  
Lön och anställningsvillkor för anställda  
utanför Bolagets ledning  
Aktierelaterade ersättningsprogram  
Personaloptionsprogram 2024  
(”Personaloptionsprogram 2024/2027”)  
Lön och anställningsvillkor för Bolagets anställda har beaktats  
vid beredning av dessa ersättningsriktlinjer genom att upp-  
gifter om anställdas totalersättning, ersättningens kompo-  
nenter samt ersättningens ökning och ökningstakt över tid har  
utgjort en del av ersättningsutskottets och styrelsens besluts-  
underlag vid utvärderingen av skäligheten av riktlinjerna och  
de begränsningar som följer av dessa. I den ersättningsrapport  
som kommer att tas fram avseende utbetald och innestående  
ersättning som omfattas av riktlinjerna kommer utvecklingen  
av avståndet mellan bolagsledningens ersättning och övriga  
anställdas ersättning att redovisas.  
Vid Bolagets årsstämma den 28 juni 2024 beslutades om att  
införa ett Personaloptionsprogram för Bolagets anställda.  
Personaloptionsprogram 2024/2027 ska omfatta högst  
6 534 000 personaloptioner. Personaloptioner ska erbjudas  
vederlagsfritt till personer som är anställda i Bolaget per den  
1 juli 2024.  
Antalet optioner per individ per kategori följer nedan.  
I. koncernchef 2 343 000  
II. vd: 200 000  
III. ledningsgruppen: 170 000  
IV. andra anställda: 30 000  
Beslutsprocess för fastställande, översyn och  
genomförande av riktlinjer  
Styrelsen har inrättat ett ersättningsutskott med huvudsakliga  
uppgifter att bereda styrelsens beslut i frågor om ersättnings-  
principer, ersättningar och andra anställningsvillkor för  
bolagsledningen. Ersättningsutskottet ska även följa och  
utvärdera pågående och under året avslutade program för  
rörliga ersättningar till bolagsledningen. De ska även följa och  
utvärdera tillämpningen av de riktlinjer för ersättningar till  
bolagsledningen som bolagsstämman enligt lag ska besluta  
om samt gällande ersättningsstrukturer och ersättningsnivåer  
i Bolaget.  
Styrelsen ska upprätta förslag till nya riktlinjer minst vart  
ꢀärde år och lägga fram förslaget till bolagsstämman för beslut.  
Dessa riktlinjer ska gälla till dess att nya riktlinjer antagits av  
bolagsstämman.  
Varje personaloption ska berättiga innehavaren att, vid  
måluppfyllnad av vissa av styrelsen uppsatta strategiska och  
operationella mål, kopplade till viktiga händelser i Bolagets  
utveckling. Intjänandeperioden är tre år innan personalop-  
tionerna får utövas och förvärva en (1) ny stamaktie i bolaget  
till ett lösenpris motsvarande 110 procent av den volymvägda  
genomsnittskursen för bolagets aktie enligt Nasdaq Stock-  
holms kurslista under perioden tio  
(10) handelsdagar före den 28 juni 2024. Lösenpriset, dvs.  
110 procent av den volymvägda genomsnittkursen för nämnda  
period, blev 4,24 kronor. För att täcka kassaflödesmässiga  
effekter till följd av eventuella sociala avgifter med anledning  
av detta personaloptionsprogram, beslutade årsstämman  
om riktad emission av högst 2 053 000 teckningsoptioner till  
Bolaget.  
Vid styrelsens behandling av och beslut i ersättnings-  
relaterade frågor närvarar inte, i den mån de berörs av frågorna,  
den verkställande direktören eller andra personer  
i bolagsledningen.  
Verkligt antal utdelade prestationsaktierätter  
Antal utdelade  
Antal tilldelade  
Antal personaloptioner personaloptioner  
Frångående av riktlinjer för ersättning  
Kategori  
deltagare  
per deltagare  
2 343 000  
200 000  
170 000  
30 000  
per kategori  
2 343 000  
200 000  
1 190 000  
2 600 000  
6 333 000  
Styrelsen får tillåtas att frångå riktlinjerna endast i enskilda fall  
där det finns särskilda skäl för det och ett avsteg är nödvändigt  
för att tillgodose Bolagets långsiktiga intressen och hållbarhet  
eller för att säkerställa Bolagets ekonomiska bärkraft.  
Koncerchef  
VD  
Ledningsgruppen  
Andra anställda1)  
Totalt  
1
1
7
72  
81  
Beskrivning av betydande förändringar av riktlinjerna  
De riktlinjer som beslutades av årsstämman år 2024 gäller fram  
till årsstämman 2028 och några förändringar i riktlinjerna har  
inte skett.  
1) Innehåller 440 000 extra personaloptioner fördelade på 22 personer,  
dvs. 20 000 extra per person.  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISNING 2024  
40  
 
Intern revision och kontroll  
Revision och kontroll  
Extern revisor  
Den interna kontrollens övergripande syfte är att i rimlig grad  
säkerställa att Bolagets operativa strategier och mål följs upp  
och att ägarnas investering skyddas. Den interna kontrollen ska  
vidare säkerställa att den externa finansiella rapporteringen  
med rimlig säkerhet är tillförlitlig och upprättad i överens-  
stämmelse med god redovisningssed, att tillämpliga lagar och  
förordningar följs samt att krav på noterade bolag efterlevs. Det  
är styrelsen som har det övergripande ansvaret för den interna  
kontrollen.  
Aktiebolagslagen och årsredovisningslagen innehåller  
krav som innebär att information om de viktigaste inslagen i  
Q-lineas system för intern kontroll och riskhantering ska ingå i  
Bolagets bolagsstyrningsrapport.  
I valberedningens uppgift ingår att lägga fram förslag till beslut  
om val av revisor för årsstämman. Öhrlings Pricewaterhouse-  
Coopers AB (PwC) utsågs till Bolagets externa revisorer fram  
till årsstämman 2025. Auktoriserad revisor Lars Kylberg är  
huvudansvarig för revisionen av Q-linea. Revisorn ska granska  
ett bolags årsredovisning och bokföring samt styrelsens och  
den verkställande direktörens förvaltning. Detta sker normalt  
åtminstone två gånger per år, då minst en delårsrapport,  
förutom årsredovisningen, ska granskas av revisorn.  
Ersättning till revisorn  
Beslut om ersättning till revisorn fattas av bolagsstämman,  
efter förslag från valberedningen. Vid årsstämman den 28  
juni 2024 beslutades att arvode till revisorn skulle utgå enligt  
godkänd löpande räkning.  
Styrelsen har, i syfte att upprätthålla en god intern kontroll,  
upprättat ett flertal styrdokument, såsom till exempel arbets-  
ordning för styrelsen, VD-instruktion, instruktion för ekonomisk  
rapportering, finanspolicy och informationspolicy.  
För 2024 och 2023 har ersättningar utgått enligt  
tabell nedan  
Styrelsen utvärderar årligen behovet av att inrätta en särskild  
internrevisionsfunktion. Styrelsen har gjort bedömningen att  
det, med tanke på Bolagets storlek och omfattning av trans-  
aktioner, samt den kompetens inom området som styrelsen  
besitter och styrelsens möten med revisorn, inte finns anled-  
ning att inrätta en formell internrevisionsfunktion. Styrelsen  
har etablerat ett revisionsutskott, vars huvuduppgifter bland  
annat är att övervaka och kvalitetssäkra Bolagets finansiella  
rapportering, fortlöpande träffa Bolagets externa revisor,  
övervaka effektiviteten i Bolagets interna kontroll vad avser den  
finansiella rapporteringen samt granska och övervaka revisorns  
opartiskhet och självständighet. Inom styrelsen har revisions-  
utskottet också huvudansvaret för att övervaka och hantera  
risker som kan påverka Bolagets verksamhet negativt.  
Det fortlöpande ansvaret för intern kontroll och riskhan-  
tering har delegerats till Bolagets VD som regelbundet ska  
återrapportera till styrelsen i enlighet med fastställda instruk-  
tioner.  
TSEK  
2024  
2023  
PwC, Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB  
Revisionsuppdrag  
Revision utöver revisionsuppdraget  
Skatterådgivning  
Övriga rådgivningstjänster  
Emissionskostnader  
Summa  
1 623  
1 409  
80  
114  
10  
87  
165  
212  
1 827  
1 873  
Samtliga ovanstående arvoden avser ersättning till revisions-  
företaget Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB och ingen  
del till dess nätverk. Ingen ersättning har utgått för värderings-  
tjänster.  
Bemyndiganden  
Årsstämman som hölls den 28 juni 2024 beslutade att bemyn-  
Den interna kontrollen och riskhanteringen kontrolleras och  
diga styrelsen att, vid ett eller flera tillfällen under tiden fram till utvärderas löpande genom interna och externa kontroller och  
nästa årsstämma, fatta beslut om att öka Bolagets aktiekapital  
med högst 20 procent av Bolagets registrerade aktiekapitaal  
vid det tillfälle då bemyndigandet tas i anspråk första gången,  
Enligt emissionsbemyndigandet ska styrelsen kunna besluta  
om emission av aktier, teckningsoptioner och/eller konvertibler  
med avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt och/eller  
med bestämmelse om apport, kvittning eller annars med villkor  
enligt 2 kap 5 § andra stycket 1-3 och 5 aktiebolagslagen.  
Därutöver finns det inga av bolagsstämman beslutade  
bemyndiganden för styrelsen att fatta beslut om emission  
av aktier, teckningsoptioner och/eller konvertibler eller förvärv  
av aktier.  
utvärderingar av Bolagets styrdokument.  
Utöver den ovan beskrivna interna kontrollen finns även  
intern verksamhetsspecifik kontroll av data avseende forskning  
och utveckling samt kvalitetskontroll som omfattar en syste-  
matisk övervakning och utvärdering av Bolagets utvecklings-  
och tillverkningsarbete samt produkter.  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISNING 2024  
41  
 
S T Y R E L S E  
Styrelseledamöter  
Q-lineas styrelse består av en kombination av entreprenörer, uppfinnare och industriellt erfarna personer som  
representerar bolagets största ägare och ger aktivt stöd till ledningen. Styrelsen består av sex ordinarie ledamöter:  
Erika Kjellberg Eriksson (ordförande), Karin Fischer, Hans Johansson, Mario Gualano (vice ordförande),  
Finn Sander Albrechtsen och Jonas Jarvius. Uppdraget för samtliga styrelseledamöter gäller till slutet av nästa  
årsstämma, vilken kommer att hållas den 26 juni 2025. Var och en av styrelseledamöterna äger dock rätt att  
frånträda uppdraget dessförinnan. Styrelseledamöterna, deras befattning, när de valdes första gången och om  
de anses vara oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen samt i förhållande till större aktieägare  
beskrivs också i tabellen på sidan 23.  
1. Erika Kjellberg Eriksson  
2. Karin Fischer  
3. Hans Johansson  
Styrelseordförande sedan 2018,  
styrelseledamot sedan 2012  
Styrelseledamot sedan 2023  
Styrelseledamot sedan 2018  
Karin Fischer har mer än 15 års global  
kommersiell erfarenhet från både strate-  
giska och operativa roller. Hon har även  
varit stationerad i USA. Karin har arbetat för  
företag som Johnson & Johnson, Getinge,  
Xvivo Perfusion och RLS Global. För det  
sistnämnda var hon VD i drygt fyra år. RLS är  
listat på Nasdaq First North.  
Född: 1976  
Utbildning: Civilekonomexamen,  
Universitetet i Aberdeen.  
Andra pågående uppdrag: Karin Fischer är  
VD för Biolin Scientific AB, ett bolag inom  
AddLife-koncernen.  
Innehav i Bolaget: Karin Fischer äger inga  
aktier i Q-linea.  
Hon är oberoende i förhållande till bolaget  
och bolagsledningen och i förhållande till  
större aktieägare.  
Hans Johansson har lång erfarenhet och  
ett brett kontaktnät från tidigare roller  
inom Life Science- och diagnostikindustrin.  
Tidigare roller inkluderar bland annat  
Vice President, ansvarig för affärsområdet  
”Companion Diagnostics”, inom Thermo  
Fishers Speciality Diagnostics Group,  
global marknadschef och ansvarig för  
marknadsföring och kommersiell utveckling  
inom Thermo Fishers Immuno Diagnostics  
Division, VD för bland annat Pyrosequen-  
cing/Personal Chemistry (dagens Biotage),  
samt ansvarig för laboratorieaffärsområdet  
inom Pharmacia Biotechnology AB.  
Född: 1954  
Utbildning: Civilingenjör i kemiteknik.  
Andra pågående uppdrag: Hans Johansson  
är styrelseordförande i Myrtila AB och  
styrelseledamot i Immunovia AB (publ).  
Erika Kjellberg Eriksson har under mer  
än 25 år innehaft styrelseuppdrag och  
ledande positioner inom läkemedelsbolag,  
bioteknikbolag och medicintekniska bolag.  
Hon har lång erfarenhet av arbete i såväl  
noterade som onoterade bolag och har  
omfattande erfarenhet av styrelsearbete.  
Född: 1962  
Utbildning: Civilekonom,  
Uppsala universitet, 1985.  
Andra pågående uppdrag: Erika Kjellberg  
Eriksson är VD och styrelseordförande i  
Nexttobe AB, styrelseordförande i Linum  
AB, Brixton Medical AB, Aros Biotech,  
Lumina Adhesives AB, Lokon Pharma AB  
och Tanea Medical AB, och styrelseledamot i  
Vivolux AB och Findolon AB.  
Innehav i Bolaget: Erika Kjellberg Eriksson  
äger 199 000 aktier i Bolaget.  
Hon är oberoende i förhållande till Bolaget  
och bolagsledningen men inte i förhållande  
till större aktieägare.  
Innehav i Bolaget: Hans Johansson äger  
23 528 aktier i Q-linea.  
Han är oberoende i förhållande till Bolaget  
och bolagsledningen och i förhållande till  
större aktieägare.  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISNING 2024  
42  
 
1.  
2.  
6.  
3.  
4.  
5.  
4. Mario Gualano  
5. Jonas Jarvius  
6. Finn Sander Albrechtsen  
Styrelseledamot sedan 2021  
Styrelseledamot sedan 2024  
Styrelseledamot sedan 2023  
Mario Gualano är för närvarande VD för  
BBI Group Ltd och har mer än 25 års  
kommersiell, teknisk och operativ  
erfarenhet inom mikrobiologi- och  
diagnostikindustrin och 15 års erfarenhet  
av internationella ledarroller hos Thermo  
Fisher Scientific. Under hans tid hos Thermo  
Fisher Scientific ledde han Thermo Fisher  
Scientifics specialistdiagnostikgrupp i APAC  
och senast var han chef inom Mikrobiologi-  
divisionen.  
Jonas Jarvius har över 20 års erfarenhet av  
forskning och utveckling inom molekylär-  
medicin samt molekylärbiologisk detektion.  
Han har varit medgrundare i flertalet bolag  
samt är en av Q-lineas grundare. Jonas var  
VD för bolaget mellan 2008 och 2024. Han  
har även under många år varit verksam i  
ledande positioner i olika bioteknikföretag  
och har i dessa roller ansvarat för projekt  
rörande bl.a. molekylär identifiering för  
säkerhetstillämpningar samt tillverkning  
och utveckling av medicintekniska  
produkter. Han har dessutom erfarenhet  
av certifiering enligt ISO-13485, en standard  
för kvalitetsledning avsedd för medicinsk  
apparatur. Han har därutöver varit engage-  
rad i ett flertal biotech-startups.  
Finn Sander Albrechtsen är för närvarande  
globalt ansvarig för forskning och utveckling  
hos SSI Diagnostica Group och har mer än  
16 års internationell ledarskapserfarenhet  
från life science och diagnostikbranschen  
i bolag som Dako, Agilent Technologies oc  
Thermo Fischer.  
Född: 1967  
Utbildning: Apotekarexamen,  
Uppsala universitet, 1972.  
Andra pågående uppdrag: Finn Sander  
Albrechtsen är styrelseledamot i Panacea  
Diagnostica Ltd.  
Innehav i Bolaget: Finn Sander Albrechtsen  
äger 100 000 aktier i Bolaget.  
Han är oberoende i förhållande till Bolaget  
och bolagsledningen och i förhållande till  
större aktieägare.  
Född: 1969  
Utbildning: Doktorsexamen i mikrobiologi  
och immundiagnostik och en MBA från  
Henley Management.  
Andra pågående uppdrag:  
Strategisk rådgivare i BBI Solutions Ltd.  
Innehav i Bolaget: Mario Gualano äger inga  
aktier i Q-linea.  
Han är oberoende i förhållande till Bolaget  
och bolagsledningen och i förhållande till  
större aktieägare.  
Född: 1971  
Utbildning: Doktor i molekylärmedicin,  
Uppsala universitet, 2006, Medicine  
magisterexamen, Uppsala universitet, 1999.  
Jonas Jarvius är VD för Biofrost Biosystems,  
Inc. samt styrelseledamot i Umbrella  
Science AB.  
Andra pågående uppdrag: Jonas Jarvius  
är VD för Biofrost Biosystems, Inc. samt  
styrelseledamot i Umbrella Science AB.  
Innehav i Bolaget: Jonas Jarvius äger 485 857  
aktier i Bolaget.  
Han är oberoende i förhållande till bolaget  
och bolagsledningen och i förhållande till  
större aktieägare.  
.
Q-LINEA | ÅRSREDOVISNING 2024  
43  
 
L E D N I N G S G R U P P  
Ledande befattningshavare  
Bolagets ledningsgrupp består av 8 personer. Stuart Gander är koncernchef (Chief Executive Officer/CEO),  
Anders Ljunggren är verkställande direktör, VD i Q-linea AB. Andra ledande befattningshavare i Bolaget är  
Jim Kathrein är kommersiellt ansvarig i USA (VP US Commercal Operations), Franco Pellegrini är kommersiellt  
ansvarig i EMEA (VP Sales EMEA), Christer Samuelsson, ekonomichef och IR-ansvarig (Chief Financial Officer/  
CFO, Investor Relations), Jonas Melin, produktutvecklingsansvarig (Director Product Development), Karl Sköld,  
kontraktstillverkningsansvarig (Director Contract Development), Henrik Jacobson, verksamhetschef  
(Chief Operating Officer) och Victoria Lerneryd kvalitets- och regulatoriskt ansvarig (Manager QA/RA).  
1.  
4.  
7.  
2.  
5.  
3.  
6.  
8.  
9.  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISNING 2024  
44  
 
1. Stuart Gander  
3. Jim Kathrein  
5. Christer Samuelsson  
Anställd av Bolaget sedan mars 2024 som  
koncernchef  
Anställd av Bolaget sedan 2023 som VP US  
Anställd av Bolaget som Chief Financial Officer  
and Investor Relations (ekonomichef och  
IR-ansvarig) sedan maj 2023  
Commercial Operations  
Suart Gander har arbetat inom hälso- och  
sjukvårdsbranschen sedan 2006, där han  
som managing director och partner på  
Boston Consulting Group rådgett företag  
inom alla sektorer. Han var specialiserad på  
Jim Kathrein har mer än 25 års global  
kommersiell branscherfarenhet inom  
hälso- och sjukvårdsadministration, klinisk  
och anatomisk patologi och industriella  
marknadssegment med fokus på infektions-  
Christer Samuelsson har över 20 års erfaren-  
het som CFO och andra ledande befattningar  
inom ett flertal branscher i såväl noterade  
som onoterade bolag samt 10 års erfarenhet  
från den finansiella sektorn.  
Född: 1962  
Utbildning: Civilekonomexamen, Uppsala  
universitet, 1987.  
Andra pågående uppdrag: Christer  
Samuelsson har inga andra pågående  
uppdrag.  
Innehav i Bolaget: Christer Samuelsson äger  
50 000 aktier i Bolaget och 170 000 personal-  
optioner i Bolaget.  
medicinteknik och arbetade inom en mängd sjukdomar och innovativ teknik. I sina  
olika sektorer med tonvikt på medicinsk  
diagnostik. Han har erfarenhet av att arbeta  
på de flesta större vårdmarknader runtom  
i världen och har bott i nästan lika stor  
utsträckning i Europa och Nordamerika.  
Innan han började på Q-linea var han  
medlem av ledningsgruppen på StatLab,  
ett USA-baserat företag inom histologi, där  
han hade en mängd olika ledande roller  
inom drift, försäljning och marknadsföring,  
FoU och ledning av dess internationella  
dotterbolag.  
tidigare roller har Jim lett Business  
Administration, Sales, Marketing,  
Commercial Operations, Customer Service  
och Support i USA och globalt. I sin tidigare  
roll var han VP of US Sales för BioFire Dx,  
dotterbolag till bioMerieux. Jim är en  
pensionerad veteran som tjänstgör som MSC  
Healthcare Administrator i USAF.  
Född: 1962  
Utbildning: Kandidatexamen (BSc) i  
företagsekonomi och yrkesutbildning vid  
Wayland Baptist University (1989); Medicinsk  
tekniker, Midwestern State University (1987).  
Andra pågående uppdrag: Jim Kathrein har  
inga andra pågående uppdrag.  
Innehav i Bolaget: Jim Kathrein äger inga  
aktier men 170 000 personaloptioner i  
Bolaget.  
6. Henrik Jacobson  
Född: 1978  
Anställd av Bolaget som produktionschef  
sedan 2021 och Chief Operating Officer  
(verksamhetschef) sedan 2022  
Utbildning: Queens´s University of  
Commerce (nu Smith) i Kingston, Kanada,  
2000.  
Andra pågående uppdrag: Stuart Gander  
har inga andra pågående uppdrag.  
Innehav i Bolaget: Stuart Gander äger  
200 000 aktier i Bolaget och 2 343 000  
personaloptioner i Bolaget.  
Henrik har mer än 25 års erfarenhet av  
ledande befattningar inom främst operations  
och produktion. Han var med och skapade  
färdigmatskonceptet och företaget Gooh där  
han ansvarade för att bygga upp produktions-  
och logistikverksamheten. Detta arbete gav  
bra erfarenhet av att skapa och skala upp  
fabrik och organisation. Henrik har även varit  
produktionsdirektör inom Lantmännen  
Cerealia samt VD för Swedish Meats  
4. Franco Pellegrini  
Anställd av Bolaget som VP Sales EMEA sedan  
2023  
Född: 1968  
2. Anders Ljunggren  
Anställd av Bolaget sedan 2022 som Manager  
Project Management Office. VD i Q-linea AB  
sedan mars 2024  
Franco Pellegrini har mer än 20 års k  
ommersiell erfarenhet inom olika segment  
av hälso- och sjukvårdsmarknaden som  
hjärtkirurgi, radiologi och ultraljud, minimalt  
invasiv kirurgi och mikrobiologi, i både  
Europa och USA.  
Utbildning: Juristexamen vid Università  
Statale di Milano, Italien (1992).  
Andra pågående uppdrag: Franco Pellegrini  
har inga andra pågående uppdrag.  
dotterbolag Esca Food Solutions.  
Född: 1969  
Anders Ljunggren hara 15 års erfarenhet av  
att projektleda tekniska utvecklingsprojekt  
på innovativa bolag inom medicinteknik,  
industri, konsumentelektronik och rymd-  
teknik. Genom att kombinera sin djupa  
förståelse för produktutveckling med gott  
tvärfunktionellt ledarskap har han fram-  
gångsrikt lett såväl B2B-projekt som interna  
utvecklingsprojekt.  
Utbildning: Civilingenjörsexamen i  
Industriell Ekonomi, Linköpings Universitet,  
1995  
Andra pågående uppdrag: Styrelseledamot i  
Jacobson Energi AB, Skånings Åsaka Vind AB  
och Vida Vind AB.  
Innehav i Bolaget: Henrik Jacobson äger  
Innehav i Bolaget: Franco Pellegrini äger inga 10 800 aktier samt 170 000 personaloptioner  
aktier i Q-linea. Han äger 170 000 personal-  
optioner i Bolaget.  
i Bolaget.  
Född: 1981  
Utbildning: Magisterexamen i material-  
teknik, Uppsala universitet, 2007.  
Andra pågående uppdrag: Anders  
Ljunggren är ägare av Coego Consulting AB  
och Introspecton AB.  
Innehav i Bolaget: Anders Ljunggren äger  
12 300 aktier och 200 000 personaloptioner  
i Bolaget.  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISNING 2024  
45  
 
L E D N I N G S G R U P P  
7. Jonas Melin  
8. Karl Sköld  
9. Victoria Lerneryd  
Director Product Development  
Anställd av Bolaget som Director Contract  
Development (kontraktstillverkningsansvarig)  
sedan 2018  
Anställd av Bolaget som Manager QA/RA  
(produktutvecklingsansvarig) sedan 2017  
(kvalitets- och regulatoriskt ansvarig) sedan 2021  
Jonas Melin har lång erfarenhet av forskning  
och utveckling samt djup förståelse för  
tekniska och regulatoriska frågeställningar.  
Victoria Lerneryd har över 12 års erfarenhet  
inom kvalitetssäkring och regulatoriska  
frågor för medicintekniska produkter, med  
utveckling och underhåll av kvalitetsled-  
ningssystem, framtagande av regulatorisk  
produktdokumentation samt regulatoriska  
granskningar och ansökningar. Hon har  
tidigare haft positioner som Quality Manager  
på St. Jude Medical och Quality & Regulatory  
Affairs Manager på Cavidi. Dessa roller  
har inkluderat ansvar för efterlevnad mot  
regulatoriska krav från produktutveckling  
till produktion och övervakning av produkter  
som släppts ut på marknaden.  
Född: 1984  
Utbildning: Civilingenjörsexamen i kemi-  
teknik, Uppsala universitet (2009).  
Andra pågående uppdrag: Victoria Lerneryd  
har inga andra pågående uppdrag.  
Innehav i Bolaget: Victoria Lerneryd äger  
7 585 aktier och 170 000 personaloptioner i  
Bolaget.  
Karl Sköld har en bakgrund som forskare  
inom molekylärbiologi och farmaceutisk  
Han har erfarenhet av projektledning och har biovetenskap vid Uppsala universitet. Under  
framgångsrikt fört projekt från utveckling  
till regulatoriskt godkännande. Han har  
bland annat varit projektledare för Meritas  
D-Dimer-test, Troponin-test och BNP-test  
samt ansvarig för den tekniska utvecklingen  
av Meritas troponin I.  
perioden 2007–2016 var han verksam som  
grundare, styrelseledamot och forsknings-  
chef i Denator AB, ett bolag som utvecklat  
och säljer system för värmestabilisering av  
kliniska prover. Vidare är han medgrundare  
av Maurten AB som bland annat utvecklar  
energi- och näringsprodukter till idrottsmän  
och sjukvården. Under 2017 blev han VD i  
Umbrella Science AB vars verksamhet för-  
värvades av Q-linea under sommaren 2018.  
Född: 1974  
Utbildning: Doktor i farmaceutisk bio-  
vetenskap, Uppsala universitet, 2006.  
Andra pågående uppdrag: Karl Sköld är  
styrelseledamot i Hardcover AB,  
styrelsesuppleant i Laminaria Group AB  
och Maurten AB.  
Innehav i Bolaget: Karl Sköld äger 2 500  
aktier och 170 000 personaloptioner i  
Bolaget.  
Född: 1976  
Utbildning: Doktor i teknikvetenskap,  
Uppsala universitet, 2006, civilingenjör  
teknisk biologi, Linköping universitet, 2002.  
Andra pågående uppdrag: Jonas Melin är  
styrelseledamot i Melin Science AB.  
Innehav i Bolaget: Jonas Melin äger 1 764  
aktier och 170 000 personaloptioner i  
Bolaget.  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISNING 2024  
46  
 
Koncernens rapport över resultat  
Belopp i tusentals kronor (TSEK)  
Not  
2024  
2023  
Nettoomsättning  
Övriga rörelseintäkter  
5
6
2 362
3 423
4 440
2 183
Förändring lager av produkter i arbete, halvfabrikat och färdiga varor  
Råvaror och förnödenheter  
-9 431
-4 044
2 341
-5 786
Övriga externa kostnader  
Personalkostnader  
Avskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar  
Övriga rörelsekostnader  
7,8  
9
7,12,13  
-49 985
-136 593
-17 763
-1 610
-64 083
-150 643
-17 521
6
-1 519
Rörelseresultat  
-213 641
-230 587
Finansiella intäkter  
Finansiella kostnader  
Resultat från finansiella poster  
10  
10  
476
-3 706
-3 230
2 790
-1 569
1 221
Resultat före skatt  
-216 871
-229 366
Skatt på årets resultat  
11  
-
-
Årets resultat  
-216 871
-229 366
Årets resultat hänförligt till:  
Moderbolagets aktieägare  
Innehav utan bestämmande inflytande  
Resultat per aktie före utspädning, kr  
Resultat per aktie efter utspädning, kr  
-216 871
-
-229 366
-
18  
-1,86
-1,86
-3,48
-3,48
Koncernens rapport över totalresultat  
Belopp i tusentals kronor (TSEK)  
Årets resultat  
Not  
2024  
2023  
-216 871
-229 366
Övrigt totalresultat  
Poster som senare kan återföras i resultatet:  
Värdering till verkligt värde  
Omräkningsdifferenser  
Summa totalresultat  
4
-
51
-
-160
-229 526
-216 820
Q-LINEA | ÅRSREDOVISNING 2024  
47  
 
R Ä K E N S K A P E R  
Koncernens rapport över finansiell ställning  
Belopp i tusental kronor (TSEK) Not  
Not  
2024-12-31  
2023-12-31  
TILLGÅNGAR  
Anläggningstillgångar  
Materiella anläggningstillgångar  
Nyttjanderätter  
Goodwill  
Övriga immateriella anläggningstillgångar  
Finansiella anläggningstillgångar  
Summa anläggningstillgångar  
12  
3,7  
3,13  
13  
29 149
12 831
4 889
42
4 202
51 113
34 060
21 528
4 889
126
4 146
64 749
4
Omsättningstillgångar  
Varulager  
Kundfordringar  
14  
4
33 191
627
46 527
60
Övriga fordringar  
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter  
Kortfristiga placeringar  
15  
16  
3,4  
34 423
2 972
-
35 711
3 034
-
Likvida medel  
4
25 664
81 895
Summa omsättningstillgångar  
96 877
167 227
SUMMA TILLGÅNGAR  
147 990
231 976
Q-LINEA | ÅRSREDOVISNING 2024  
48  
 
Koncernens rapport över finansiell ställning  
Belopp i tusental kronor (TSEK) Not  
Not  
2024-12-31  
2023-12-31  
EGET KAPITAL OCH SKULDER  
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare  
Aktiekapital  
Reserver  
17  
5 858
1 312
5 858
-745
Övrigt tillskjutet kapital  
Balanserat resultat inklusive årets resultat  
Summa eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare  
1 482 783
-1 517 409
-27 456
1 483 364
-1 298 842
189 636
Eget kapital hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande  
-
-
Summa eget kapital  
-27 456
189 636
Skulder  
Långfristiga skulder  
Leasingskulder, långfristiga  
Upplåning från ägare  
Summa långfristiga skulder  
3,7  
4,21,22  
5 568
40 500
46 068
12 905
-
12 905
Kortfristiga skulder  
Upplåning från ägare  
Leverantörsskuld  
Leasingskulder, kortfristiga  
Aktuella skatteskulder  
Övriga skulder  
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter  
Summa kortfristiga skulder  
4,21,22  
4
3,7,22  
11  
99 000
3 702
6 137
-
5 305
7 659
-
6 805
9 665
29 435
19  
20  
3 063
17 476
129 378
Summa skulder  
175 446
42 340
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER  
147 990
231 976
Q-LINEA | ÅRSREDOVISNING 2024  
49  
 
R Ä K E N S K A P E R  
Koncernens rapport över förändringar i eget kapital  
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare 1)  
Balanserat  
resultat inklusive  
årets resultat  
Övrigt tillskjutet  
kapital  
Summa eget  
kapital1)  
Belopp i tusentals kronor (TSEK)  
Not  
Aktiekapital  
Reserver  
Ingående balans per 2023-01-01  
Årets resultat  
Övrigt totalresultat  
1 477
1 234 972
-4
-
-742
-1 073 255
-229 366
582
163 190
-229 366
-160
-
-
Årets totalresultat  
Nyemission  
Emissionskostnader  
Aktierelaterade ersättningsprogram  
-
4 381
-
-
258 504
-10 111
-
-742
-228 784
-
-229 526
262 885
-10 111
-
-
-
-
9
-
3 198
3 198
Transaktioner med aktieägare  
4 381
248 393
0
3 198
255 972
Utgående balans per 2023-12-31  
5 858
1 483 364
-745
-1 298 842
189 636
Ingående balans per 2024-01-01  
Årets resultat  
Övrigt totalresultat  
5 858
1 483 364
-745
-
2 057
-1 298 842
-216 871
-2 006
189 636
-216 871
51
-
-
Årets totalresultat  
Nyemission  
Emissionskostnader  
Aktierelaterade ersättningsprogram  
-
-
-
-
-
-
2 057
-218 877
-216 820
-582
-
-582
-
309
309
-582
309
-272
9
-
-
Transaktioner med aktieägare  
Utgående balans per 2024-12-31  
5 858
1 482 783
1 312
-1 517 409
-27 456
1) Ägande utan bestämmande inflytande saknas  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISNING 2024  
50  
 
Koncernens rapport över kassaflöden  
Belopp i tusentals kronor (TSEK)  
Not  
2024  
2023  
Kassaflöde från den löpande verksamheten  
Rörelseresultat  
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet  
Erhållen ränta  
-213 641
17 956
476
-230 587
20 879
1 691
22  
Erlagd ränta  
Betald skatt  
-3 398
-
-1 562
-
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital  
-198 607
-209 580
Förändringar i rörelsekapital  
Förändring av varulager  
Förändring av kundfordringar  
14  
13 527
-572
-4 265
-61
Förändring av övriga kortfristiga fordringar  
Förändring av övriga kortfristiga skulder  
Förändring av leverantörsskulder  
Förändringar i rörelsekapital  
1 109
3 687
-1 639
16 112
9 485
-7 874
-16 227
-18 941
Kassaflöde från den löpande verksamheten  
-182 495
-228 521
Kassaflöde från investeringsverksamheten  
Investeringar i materiella anläggningstillgångar  
Försäljning av materiella anläggningstillgångar  
Investeringar i kortfristiga placeringar  
7,12  
-4 991
-8 341
575
-80 000
80 000
-
-
-
-
-52
-
Avyttring av kortfristiga placeringar  
Investering i finansiella anläggningstillgångar  
Avyttring av finansiella anläggningstillgångar  
Kassaflöde från investeringsverksamheten  
-
-5 043
-7 766
Kassaflöde från finansieringsverksamheten  
Nyemission  
Emissionskostnader  
22  
22  
-
-582
262 885
-10 111
Upptagande av lån av ägare  
Amortering av leasingskuld  
Amortering av lån  
139 500
-7 645
-
87 000
-7 367
-87 000
22  
22  
Kassaflöde från finansieringsverksamheten  
131 273
245 407
Årets kassaflöde  
-56 265
9 120
Likvida medel vid årets början  
Kursdifferens i likvida medel  
Likvida medel vid årets slut  
81 895
34
25 664
72 878
-103
81 895
Q-LINEA | ÅRSREDOVISNING 2024  
51  
 
R Ä K E N S K A P E R  
Moderbolagets resultaträkning  
Belopp i tusentals kronor (TSEK)  
Not  
2024  
2023  
Rörelsens intäkter  
Nettoomsättning extern  
Nettoomsättning intern  
Övriga rörelseintäkter  
5
2 007  
15 503  
3 423  
4 440  
2 951  
2 183  
6
Förändring lager av produkter i arbete, halvfabrikat och färdiga varor  
Råvaror och förnödenheter  
-19 376  
-4 038  
-480  
-5 786  
Övriga externa kostnader  
Personalkostnader  
Avskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar  
Övriga rörelsekostnader  
7,8  
9
12,13  
6
-53 065  
-109 230  
-10 472  
-1 488  
-70 191  
-142 352  
-11 093  
-1 516  
Rörelseresultat  
-176 737  
-221 844  
Intäkter från innehav i noterade företagsobligationer som är anläggningstillgångar  
Resultat från andelar i koncernföretag  
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter  
Räntekostnader och liknande resultatposter  
10  
-
-14 414  
959  
-3 105  
-16 561  
-
-
10  
10  
2 790  
-710  
2 080  
Resultat från finansiella poster  
Resultat före skatt  
-193 297  
-219 764  
Skatt på årets resultat  
11  
-
-
Årets resultat  
-193 297  
-219 764  
Moderbolagets rapport över totalresultat  
Belopp i tusentals kronor (TSEK)  
Årets resultat  
Not  
2024  
2023  
-193 297  
-219 764  
Övrigt totalresultat  
-
-
Poster som senare kan återföras i resultatet:  
Värdering till verkligt värde  
Summa totalresultat  
-
-
-
-
4
-193 297  
-219 764  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISNING 2024  
52  
 
Moderbolagets balansräkning  
Belopp i tusental kronor (TSEK)  
Not  
2024-12-31  
2023-12-31  
TILLGÅNGAR  
Anläggningstillgångar  
Immateriella tillgångar  
Licenser  
Teknologi och kundrelationer  
Goodwill  
13  
13  
3,13  
-
42  
543  
-
126  
1 630  
Summa immateriella tillångar  
585  
1 756  
Materiella anläggningstillgångar  
Inventarier, verktyg och installationer  
Summa materiella anläggningstillgångar  
12  
22 536  
22 536  
31 838  
31 838  
Finansiella anläggningstillgångar  
Andelar i koncernföretag  
Andra långfristiga värdepappersinnehav  
Andra långfristiga fordringar  
24  
4
101 873  
4 095  
52  
12 966  
4 095  
51  
Långfristiga fordringar till koncernföretag  
11 695  
-
Summa finansiella anläggningstillgångar  
117 715  
17 112  
Summa anläggningstillgångar  
140 837  
50 706  
Omsättningstillgångar  
Varulager  
14  
28 806  
46 225  
Kortfristiga fordringar  
Kundfordringar  
Kundfordringar koncernföretag  
Övriga fordringar  
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter  
Summa kortfristiga fordringar  
481  
3 513  
33 937  
3 740  
41 672  
60  
1 498  
35 367  
4 299l  
41 224  
15  
16  
Kortfristiga placeringar  
3,4  
-
-
Summa kortfristiga placeringar  
0
0
Kassa och bank  
20 553  
79 712  
Summa omsättningstillgångar  
91 031  
167 161  
SUMMA TILLGÅNGAR  
231 868  
217 867  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISNING 2024  
53  
 
R Ä K E N S K A P E R  
Moderbolagets balansräkning  
Belopp i tusental kronor (TSEK)  
Not  
2024-12-31  
2023-12-31  
EGET KAPITAL OCH SKULDER  
Bundet eget kapital  
Aktiekapital  
Uppskrivningsfond  
17  
5 858  
70 000  
75 858  
5 858  
-
5 858  
Summa bundet eget kapital  
Fritt eget kapital  
Överkursfond  
1 482 783  
1 483 364  
Fond för verkligt värde  
Balanserat resultat  
Årets resultat  
-1 291 076  
-193 297  
-1 591  
-1 071 622  
-219 764  
191 979  
Summa fritt eget kapital  
26  
Summa eget kapital  
74 268  
197 837  
Skulder  
Långfristiga skulder  
Upplåning från kreditinstitut  
Summa långfristiga skulder  
4,21,22  
40 500  
40 500  
-
0
Kortfristiga skulder  
Upplåning från ägare  
Leverantörsskuld  
Leverantörsskuld koncernföretag  
Aktuella skatteskulder  
4,21,22  
4
99 000  
3 023  
28  
-
4 509  
253  
11  
-
-
Övriga skulder  
19  
2 562  
25  
12 462  
6 356  
-
8 912  
Övriga skulder koncernföretag  
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter  
Summa kortfristiga skulder  
20  
117 100  
20 030  
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER  
231 868  
217 867  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISNING 2024  
54  
 
Moderbolagets rapport över  
förändringar i eget kapital  
Bundet eget kapital  
Fritt eget kapital  
Aktie-  
kapital  
Uppskrivnings-  
fond  
Överkurs-  
fond  
Balanserat  
resultat  
Årets  
resultat  
Summa eget  
kapital  
Belopp i tusentals kronor (TSEK)  
Not  
Ingående balans per 2023-01-01  
1 477  
-
1 234 972  
-805 316  
-269 503  
161 630  
Totalresultat  
Årets resultat  
Övrigt totalresultat  
-
-
-
-
-
-
-
-
-219 764  
-219 764  
0
-
Resultatdisposition enligt beslut vid  
bolagsstämma:  
- Balanserat mot fritt eget kapital  
-
-
-
-269 503  
269 503  
0
Summa totalresultat  
0
0
0
-269 503  
49 739  
-219 764  
Transaktioner med aktieägare  
Nyemission  
Emissionskostnader  
Aktierelaterade ersättningsprogram  
Transaktioner med aktieägare  
9
4 381  
-
-
-
-
258 504  
-10 111  
-
-
-
-
-
-
262 885  
-10 111  
3 198  
-
-
3 198  
3 198  
4 381  
248 393  
0
255 972  
Utgående balans per 2023-12-31  
5 858  
-
1 483 364 -1 071 622  
-219 764  
197 837  
Ingående balans per 2024-01-01  
Totalresultat  
5 858  
-
1 483 364 -1 071 622  
-219 764  
197 837  
Årets resultat  
Övrigt totalresultat  
Uppskrivning av andelar i DB  
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-193 297  
-193 297  
-
70 000  
-
-
70 000  
Resultatdisposition enligt beslut vid  
bolagsstämma:  
- Balanserat mot fritt eget kapital  
-
-
-
-219 764  
219 764  
0
Summa  
0
70 000  
0
-219 764  
26 467  
-123 297  
Transaktioner med aktieägare  
Nyemission  
Emissionskostnader  
17  
9
-
-
-
-
-
-
-
-582  
-
-
-
-
-
-
0
582  
309  
Aktierelaterade ersättningsprogram  
309  
Transaktioner med aktieägare  
0
0
-582  
309  
0
-272  
Utgående balans per 2024-12-31  
5 858  
70 000  
1 482 783 -1 291 076  
-193 297  
74 268  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISNING 2024  
55  
 
R Ä K E N S K A P E R  
Moderbolagets rapport över kassaflöden  
Belopp i tusentals kronor (TSEK)  
Not  
2024  
2023  
Kassaflöde från den löpande verksamheten  
Rörelseresultat  
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet  
Erhållen ränta  
-176 737  
10 992  
958  
-221 844  
14 387  
1 691  
22  
Erlagd ränta  
Betald skatt  
-3 105  
-
-710  
-
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital  
-167 891  
-206 476  
Förändringar i rörelsekapital  
Ökning/minskning varulager  
14  
17 419  
-2 437  
1 988  
-654  
-1 486  
14 831  
-3 944  
-1 558  
10 198  
-8 861  
-17 006  
-21 170  
Ökning/minskning kundfordringar  
Ökning/minskning övriga kortfristiga fordringar  
Ökning/minskning övriga kortfristiga skulder  
Ökning/minskning leverantörsskulder  
Förändringar i rörelsekapital  
Kassaflöde från den löpande verksamheten  
-153 061  
-227 646  
Kassaflöde från investeringsverksamheten  
Investeringar i koncernföretag  
Investeringar i materiella anläggningstillgångar  
Investeringar i kortfristiga placeringar  
Avyttring av materiella anläggningstillgångar  
Avyttring av kortfristiga placeringar  
Investering i finansiella anläggningstillgångar  
Avyttring av finansiella anläggningstillgångar  
Kassaflöde från investeringsverksamheten  
24  
12  
-33 321  
-12 702  
-5 906  
-80 000  
575  
80 000  
-
-
-
-
-
-11 695  
-
-
-45 016  
-18 032  
Kassaflöde från finansieringsverksamheten  
Nyemission  
Emissionskostnader  
22  
22  
-
-582  
262 885  
-10 111  
Upptagande av lån  
Amortering av lån  
Kassaflöde från finansieringsverksamheten  
139 500  
87 000  
-87 000  
252 774  
138 918  
Årets kassaflöde  
-59 159  
7 095  
Likvida medel vid årets början  
79 712  
72 617  
Likvida medel vid årets slut  
20 553  
79 712  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISNING 2024  
56  
 
Redovisningsprinciper och noter  
Not 1 Allmän information  
Moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper som  
koncernen utom i de fall som anges under avsnittet ”Moderbolagets  
redovisningsprinciper” nedan. De avvikelser som förekommer mellan  
moderbolagets och koncernens principer föranleds av begränsningar  
i möjligheterna att tillämpa IFRS i moderbolaget till följd av  
Årsredovisningslagen.  
Q-linea AB (publ)
, organisationsnummer 556729-0217, är moder-  
bolag i Q-linea-koncernen och har sitt säte och sin huvudsakliga  
verksamhet i Uppsala. Besöksadressen till huvudkontoret är
Dag
Hammarskjölds väg 52 A, Uppsala.
Q-lineas aktie är noterat på  
Nasdaq Stockholm.  
Bolaget är ett innovativt infektionsdiagnostikbolag vars fokus  
är utveckling av instrument och förbrukningsartiklar för snabb och  
pålitlig infektionsdiagnostik. Q-lineas vision är att hjälpa till att  
rädda liv genom att säkerställa att antibiotika fortfarande är en  
effektiv behandling för kommande generationer. Q-linea utvecklar  
och levererar lösningar för vårdgivare som på kortast möjliga tid  
kan diagnostisera och behandla infektionssjukdomar. Bolagets  
ledande produkt ASTar® är ett helautomatiskt instrument för test av  
antibiotikaresistens (AST), vilket ger en känslighetsprofil inom sex  
timmar direkt från en positiv blodkultur. För mer information, besök  
gärna www.Q-linea.com.  
Den 24 april 2025 har denna årsredovisning godkänts av styrelsen  
för offentliggörande.  
3. Koncernens redovisningsprinciper  
3.1 Nya och ändrade standarder  
Ett antal nya standarder, ändringar i standarder och tolkningar  
somhar publicerats träder i kraft för räkenskapsår som börjar efter  
1 januari 2024 och har inte tillämpats vid upprättandet av denna  
finansiella rapport. Dessa nya standarder, ändringar och tolkningar  
väntas inte ha en väsentlig inverkan på koncernens finansiella  
rapporter.  
3.2 Koncernredovisning  
Q-linea AB är moderbolag i Q-lineakoncernen och upprättar en  
koncernredovisning omfattande moderbolaget och samtliga dess  
dotterbolag.
Dotterbolag är de företag som moderbolaget har  
bestämmande inflytande över.
Det bestämmande inflytandet kan  
härröra från att moderbolaget äger majoriteten av andelarna i  
dotterbolaget men även från andra förhållanden. I Q-lineas fall härrör  
det bestämmande inflytandet från majoritetsägande. Bestämmande  
inflytande innebär att moderbolaget exponeras för eller har rätt till  
rörlig avkastning från sitt innehav i företaget och har möjlighet att  
påverka avkastningen genom sitt inflytande i företaget.  
Dotterbolag inkluderas i koncernredovisningen från och med den  
dag då det bestämmande inflytandet överförs till koncernen. De  
exkluderas ur koncernredovisningen från och med den dag då det  
bestämmande inflytandet upphör. Förvärvsmetoden används för  
redovisning av förvärv av dotterbolag. Det innebär att förvärvade  
tillgångar och skulder initialt värderas till verkligt värde. Uppstår  
därvid en avvikelse mot anskaffningsvärdet så redovisas denna som  
goodwill i koncernbalansräkningen i det fall avvikelsen är positiv och i  
resultaträkningen om den är negativ.  
Koncerninterna transaktioner och balansposter samt orealiserade  
vinster på transaktioner mellan koncernföretag elimineras.  
Not 2 Sammanfattning av väsentliga  
redovisningsprinciper  
1. Tredje gången IFRS tillämpas  
Q-linea AB hade fram till den 29 november 2022 inte några dotter-  
bolag och upprättade därför inte heller någon koncernredovisning.  
Det innebär att årsredovisningen för januari – december 2021 endast  
omfattade Q-linea AB. Den var upprättad i enlighet med årsredo-  
visningslagen (1995:1554) samt International Financial Reporting  
Standards (IFRS) i den begränsade omfattning som medges av Rådet  
för finansiell rapporterings rekommendation RFR 2, Redovisning för  
juridiska personer.  
Den 29 november 2022 grundade Q-linea AB det amerikanska  
bolaget Q-linea Inc och bildade därigenom en koncern. Under 2023  
bildades det italienska bolaget Q-linea Srl och Q-linea upprättar  
därför för tredje året, utöver moderbolagets årsredovisning, en  
koncernredovisning i enlighet med IFRS utgivna av International  
Accounting Standards Board (IASB) sådana de antagits av EU. De  
jämförelsesiffror som presenteras utgörs av moderbolaget vilket  
omräknats till IFRS.  
3.3 Omräkning av utländsk valuta  
Q-lineas funktionella valuta är svenska kronor som även utgör koncer-  
nens rapporteringsvaluta.
Det innebär att de finansiella rapporterna  
presenteras i svenska kronor, SEK.
Transaktioner i utländsk valuta  
omräknas till den funktionella valutan enligt de valutakurser som  
gäller på transaktionsdagen eller den dag då posterna omvärderas.  
Valutakursvinster och förluster som uppkommer vid betalning av  
sådana transaktioner och vid omräkning av monetära tillgångar och  
skulder i utländsk valuta till balansdagens kurs, redovisas i resultatet.  
Alla valutakursvinster och förluster redovisas i rörelseresultatet.  
Enskilda dotterbolag har annan funktionell valuta än SEK. Vid upp-  
rättandet av koncernredovisningen räknas dotterbolags tillgångar  
och skulder om till balansdagens kurs medan intäkter och kostnader  
räknas om till årets genomsnittskurs. De omräkningsdifferenser som  
därvid uppstår redovisas i övrigt totalresultat.  
2. Grund för rapporternas upprättande  
Q-linea AB har upprättat sin koncernredovisning i enlighet med  
International Financial Reporting Standards (IFRS) utgivna av  
International Accounting Standards Board (IASB) samt tolknings-  
uttalanden från International Financial Reporting Interpretations  
Committee (IFRIC) sådana de antagits av EU. Vidare har rekom-  
mendation RFR 1 Kompletterande redovisningsregler för koncerner  
utgiven av Rådet för finansiell rapportering tillämpats.  
Att upprätta finansiella rapporter i enlighet med IFRS kräver att  
ledningen gör vissa bedömningar vid tillämpningen av redovisnings-  
principer. De områden som innefattar en hög grad av bedömning,  
som är komplexa eller sådana områden där antaganden och  
uppskattningar är av väsentlig betydelse för koncernredovisningen  
anges i not 3 ”Viktiga uppskattningar och bedömningar”.  
3.4. Segmentsrapportering  
Ett rörelsesegment är en del av ett företag som bedriver affärsverk-  
samhet från vilken den kan generera intäkter och ådra sig kostnader  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISNING 2024  
57  
 
N OT E R  
och för vilket det finns fristående finansiell information tillgänglig.  
Segmentets rörelseresultat bedöms regelbundet av företagets högste  
verkställande beslutsfattare som underlag bland annat för beslut  
om resurstilldelning till segmentet. I Q-lineakoncernen har företags-  
ledningen identifierats som högste verkställande beslutsfattare.  
Företagsledningen bedömer verksamheten i sin helhet, det vill säga  
som ett segment, och koncernen redovisar därför ingen information  
per segment.  
som kontant återbetalning eller minskning av framtida betalningar  
kan komma Q-linea tillgodo. Kostnader avseende tjänstgöring under  
tidigare perioder redovisas direkt i rapporten över resultat.  
3.7. Aktierelaterade ersättningar  
Bolaget har en typ av aktierelaterade ersättningsprogram vid  
utgången av 2024.  
Personaloptionsprogram  
Den kostnad för ersättningen som redovisas i en period är beroende  
av den ursprungliga värdering som gjordes vid avtalstidpunkten  
med deltagarna i Personaloptionsprogrammet, det antal månader  
som deltagare måste tjänstgöra för att få rätt till sina optioner  
(periodisering sker över denna tid), det antal optioner som förväntas  
tjänas in av deltagarna enligt villkoren i planerna och en kontinuerlig  
omvärdering av värdet på den skattemässiga förmånen för deltagarna  
i planerna (som underlag för avsättning för sociala kostnader). De  
uppskattningar som påverkar kostnaden i en period och motsvarande  
ökning av eget kapital är framför allt indata i värderingarna av  
optionerna. Regleringen av intjänade optioner görs med aktier.  
Mottagna betalningar, efter avdrag för eventuella direkt hänförbara  
transaktionskostnader, krediteras aktiekapital och övrigt tillskjutet  
eget kapital.  
3.5. Intäktsredovisning  
Intäkter innefattar det värde som Q-linea har rätt att erhålla för  
sålda varor och tjänster i bolagets löpande verksamhet, exklusive  
mervärdesskatt och volymrabatter.
Avtalade volymrabatter reducerar
intäkterna och redovisas till det verkliga örväntade värdet.
Försäljning av varor  
Bolaget utvecklar, tillverkar och säljer instrument, förbruknings-  
artiklar och reservdelar. Intäkter från försäljning redovisas när  
kontrollen av varorna övergått från Q-linea till kunden. Tidpunkten  
för när kontrollen övergår från Q-linea till kunden är normalt vid leve-  
rans. Leveranstidpunkt till återförsäljare är när varorna transporteras  
från Q-lineas produktionslokaler. Leveranstidpunkt till slutanvändare  
är normal sett när varorna har transporterats till den specifika plats  
som slutanvändaren anvisat och installation utförts. Intäkter från  
försäljning redovisas i dessa fall vid en tidpunkt. Frakt betalas normalt  
av kund.  
Sociala avgifter  
De sociala avgifter som uppkommer på tilldelningen av aktieoptioner  
betraktas som en integrerad del av tilldelningen, och kostnaden  
behandlas som en kontantreglerad aktierelaterad ersättning, vilket  
innebär att en skuld redovisas i rapporten över finansiell ställning.  
Skulden omvärderas löpande och värdet på skulden samt kostnaden  
i rapporten över resultat beror dels på en värdeförändring, dels på  
periodisering utifrån intjänandet av optioner.  
Försäljning av tjänster  
Bolaget erbjuder tjänster, främst i form av service av instrument.  
Serviceavtal kan tecknas direkt mellan Q-linea och slutanvändare och  
faktureras vanligtvis årsvis i förskott. Q-lineas insats för att uppfylla  
sitt prestationsåtagande i serviceavtalet bedöms vara jämnt fördelat  
under avtalstiden. Detta då kunden kan ha nytta av tjänsten när som  
helst under hela kontraktstiden och graden av nyttjande är okänt.  
Intäkten redovisas därmed linjärt över hela avtalsperioden.  
Servicetjänster kan även erbjudas till återförsäljaren och sker  
då via avrop enligt avtalad prislista. Avtalet är normalt på löpande  
räkning baserat på pris per timme. Bolagets insats för att uppfylla sitt  
prestationsåtagande gentemot återförsäljaren sker vid utförande och  
intäkten redovisas över den tid då tjänsten utförs.  
Q-linea tillämpar en genomsnittlig kredittid om 30-60 dagar  
för försäljningen av instrument, 30-45 dagar för försäljning av  
förbrukningsartiklar och reservdelar. Q-linea erhåller delbetalning för  
instrument i förskott och redovisar erhållet förskott som avtalsskuld  
fram till tidpunkt för leverans.  
3.8. Finansiella intäkter och kostnader  
Finansiella intäkter och kostnader består av ränteintäkter på  
bankmedel och fordringar, räntekostnader på skulder samt  
förändringar i verkligt värde på finansiella placeringar. Ränte-  
intäkter på fordringar och räntekostnader på skulder beräknas med  
tillämpning av effektivräntemetoden. Effektivräntan är den ränta  
som exakt diskonterar de uppskattade framtida in- och utbetalning-  
arna under den förväntade löptiden för det finansiella instrumentet  
till det redovisade bruttovärdet för en finansiell tillgång eller det  
upplupna anskaffningsvärdet för en finansiell skuld. Ränteintäkter  
respektive räntekostnader inkluderar periodiserade belopp av  
transaktionskostnader samt eventuella rabatter eller premier.  
Utdelningsintäkt redovisas när rätten att erhålla betalning fastställts.  
Resultat från försäljning av finansiella placeringar redovisas på  
affärsdagen.  
Räntekostnader belastar resultatet i den period till vilken de  
hänför sig utom till den del de ingår i en tillgångs anskaffningsvärde.  
För närvarande redovisas emellertid inga räntekostnader i tillgångars  
anskaffningsvärde.  
3.6. Ersättningar till anställda  
Ersättningar till anställda i form av löner, bonus, betald semester,  
prestationsaktierätter, personaloptioner med mera samt pensioner  
redovisas i takt med intjänandet.
Ersättningar vid uppsägning
utgår när en anställds anställning sagts upp av bolaget före normal  
pensionstidpunkt eller då en anställd accepterar frivillig avgång i  
utbyte mot sådana ersättningar. Bolaget redovisar avgångsvederlag  
när det bevisligen är förpliktat endera att säga upp anställda enligt en  
detaljerad formell plan utan möjlighet till återkallande, eller att lämna  
ersättningar vid uppsägning som resultat av ett erbjudande som  
gjorts för att uppmuntra till frivillig avgång.
Förmåner som förfaller  
mer än 12 månader efter balansdagen diskonteras till nuvärde.  
3.9. Inkomstskatt  
Inkomstskattemässiga intäkter och kostnader utgörs av aktuell och  
uppskjuten skatt. Aktuell skatt är den skatt som beräknas på varje  
i koncernen ingående juridiska enhets skattepliktiga resultat för  
aktuell eller tidigare period. Uppskjuten skatt är skatt på temporära  
skillnader mellan tillgångars och skulders redovisade respektive  
skattemässiga värde.  
Pensionsförpliktelser  
Q-linea har endast avgiftsbestämda pensionsplaner efter avslutad  
anställning. För avgiftsbestämda pensionsplaner betalar Q-linea  
avgifter till offentligt eller privat administrerade pensionsförsäkringar  
på obligatorisk, avtalsenlig eller frivillig basis. Q-linea har inga ytter-  
ligare betalningsförpliktelser när avgifterna väl är betalda. Avgifterna  
redovisas som personalkostnader när de förfaller till betalning.  
Förutbetalda avgifter redovisas som en tillgång i den utsträckning  
En uppskjuten skatteintäkt uppstår också i den mån skatteeffekten  
av ett skattemässigt underskottsavdrag bokas som uppskjuten  
skattefordran. Dock redovisas en uppskjuten skattefordran endast  
i den mån som det på ett övertygande vis framstår som sannolikt  
att koncernen i framtiden kommer att generera tillräckliga skatte-  
mässiga överskott att räkna av denna emot. Då det ännu inte går att  
tillförlitligt beräkna när Q-linea kommer att göra ett sådant överskott,  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISNING 2024  
58  
 
så har inga uppskjutna skattefordringar redovisats. Q-linea AB har  
skattemässiga underskottsavdrag och därför redovisas inte heller  
uppskjutna skatteskulder, som uppkommer på grund av skatte-  
mässiga temporära skillnader, i rapporten över finansiell ställning,  
då dessa kan nettoredovisas mot underskottsavdraget.  
eller före inledningsdatumet betalade leasingavgifter plus direkta  
kostnader hänförliga till tecknandet av leasingavtalet. Nyttjande-  
rätterna kan komma att omvärderas under löptiden beroende på om  
leasingskulden omvärderas
. Nyttjanderätter skrivs av linjärt över det
kortare av tillgångens nyttjandeperiod och leasingavtalets längd.  
Leasade tillgångar är föremål för nedskrivningsprövning.  
3.10. Materiella anläggningstillgångar  
Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde  
med avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuell ackumu-  
lerad nedskrivning. I anskaffningsvärdet ingår utgifter som direkt  
kan hänföras till förvärvet av tillgången. Tillkommande utgifter  
läggs till tillgångens redovisade värde eller redovisas som en separat  
tillgång, beroende på vilket som är lämpligt, endast då det är  
sannolikt att de framtida ekonomiska fördelar som är förknippade  
med tillgången kommer att komma Q-linea tillgodo och tillgångens  
anskaffningsvärde kan mätas på ett tillförlitligt sätt. Redovisat värde  
för den ersatta delen tas bort från balansräkningen. Alla andra former  
av reparationer och underhåll redovisas som kostnader i resultaträk-  
ningen under den period de uppkommer.  
Avskrivningar görs linjärt för att fördela anskaffningsvärde minskat  
med det beräknade restvärdet, över den beräknade nyttjande-  
perioden. Nyttjandeperioderna är som följer:  
3.12. Immateriella tillgångar  
Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten  
Utgifter för forskning som syftar till att erhålla ny vetenskaplig eller  
teknisk kunskap redovisas som kostnad då de uppkommer. Utgifter  
avseende utvecklingsprojekt, hänförliga till framtagning och test av  
nya eller förbättrade produkter, balanseras i den omfattning som  
dessa utgifter förväntas generera framtida ekonomiska fördelar.  
Q-linea aktiverar utgifter för utvecklingsarbeten när samtliga av  
följande förutsättningar är uppfyllda:  
a) Det är tekniskt möjligt att färdigställa utvecklingsobjektet så att  
det kan användas eller säljas.  
b) Ledningen har fattat beslut om att färdigställa det.  
c) Q-linea har förutsättningar att använda eller sälja det.  
d) Det går att påvisa hur det kommer att generera framtida  
sannolika ekonomiska fördelar.  
e) Q-linea har adekvata tekniska, ekonomiska och andra resurser  
att fullfölja utvecklingen.  
f) Q-linea kan på ett tillförlitligt sätt beräkna de utgifter som är  
förbundna med utvecklingen av utvecklingsobjektet.  
Inventarier, verktyg och installationer  
Tillgångarnas restvärden och nyttjandeperioder prövas vid varje  
rapportperiods slut och justeras vid behov. Vinster och förluster  
vid avyttring fastställs genom en jämförelse mellan försäljnings-  
intäkten och tillgångens redovisade värde och redovisas netto i  
resultaträkningen
. Q-linea skriver av materiella tillgångar linjärt
över 5-10 år.
Vid utgången av året har ledningen bedömt att inte samtliga  
förutsättningar för att aktivera utvecklingskostnader är uppfyllda.  
Övriga utvecklingsutgifter kostnadsförs i takt med att de  
uppkommer. Utvecklingsutgifter som tidigare kostnadsförts balan-  
seras inte som tillgång i senare periode
r. Avskrivning av balanserade
utgifter för utvecklingsarbeten sker linjärt över den period som  
de förväntade fördelarna beräknas komma bolaget tillgodo, och  
påbörjas när tillgången är klar att använda, vilket i praktiken innebär  
vid det tidigare av när produkten har erhållit alla för försäljning  
nödvändiga godkännande på en marknad eller på annat vis har börjat  
generera intäkter för Q-linea.  
3.11.Leasing  
Leasing redovisas i enlighet med IFRS 16 Leasingavtal. Denna  
standard föreskriver att leasetagare vid ett leasingavtals början ska  
redovisa rätten att använda de leasade tillgångarna i rapporten över  
finansiell ställning och samtidigt ska en leasingskuld redovisas.  
Q-lineas leasingaktiviteter består huvudsakligen i att hyra sina  
verksamhetslokaler samt viss kontors- och lagerutrustning. Därutöver  
finns ett fåtal billeasingavtal. Den leasingperiod som ligger till  
grund för beräkningarna av leasingskulden enligt nedan utgörs  
av respektive avtals löptid. Framför allt hyresavtalen för lokaler är  
emellertid relativt korta, 1 – 3 år, men förlängs automatiskt om de inte  
sägs upp. I de fallen uppskattas leasingperioden till den kortaste tid  
som ledningen bedömer det som mycket sannolikt att förlängnings-  
möjligheten utnyttjas.  
Licenser  
Licenser som förvärvats separat redovisas till anskaffningsvärde.  
Licenser har en bestämbar nyttjandeperiod och redovisas till  
anskaffningsvärde minskat med ackumulerade avskrivningar och  
eventuella nedskrivninga
r. Q-linea skriver av licenser med bestämbar
nyttjandeperiod linjärt över följande tider:  
Licenser 7 år  
Leasingskulder värderas initialt till nuvärdet av framtida fasta  
och variabla leasingavgifter samt framtida förväntade betalningar  
för eventuella restvärdesgarantier och eventuella köpoptioner. Vid  
beräkningen av nuvärdet användes företagets marginella låneränta  
som diskonteringsränta. Den marginella låneräntan utgörs av den  
ränta företaget skulle behöva betala för att få låna motsvarande  
belopp över leasingperioden med motsvarande säkerhet för  
långivaren.  
Varje leasingbetalning redovisas fördelad dels som amortering  
av leasingsskulden i rapporten över finansiell ställning, dels som  
räntekostnad i resultatet. I rapporten över kassaflöden redovisas  
motsvarande belopp som ”Amortering av leasingskuld” i ”Kassaflöde  
från finansieringsverksamheteten” respektive som ”Erlagd ränta” i  
”Kassaflöde från den löpande verksamheten”.  
Goodwill  
Goodwill uppstår vid förvärv av rörelse och redovisas vid förvärvs-  
tidpunkten som summan av det verkliga värdet av de tillgångar som  
överförts som ersättning till säljaren minus nettovärdet av de till  
verkligt värde värderade identifierade tillgångar och skulder som  
överförts vid förvärvet.  
Goodwill skrivs inte av utan nedskrivningstestas om en indikation  
på värdeminskning föreligger. Oavsett om en sådan föreligger eller ej  
så görs ett nedskrivningstest en gång om året. Om det vid ett sådant  
test konstateras att goodwillens återvinningsvärde är lägre än det  
redovisade värdet så skrivs värdet ned.  
Leasingsskulden kan komma att omvärderas under löptiden  
beroende på om vissa omständigheter, såsom exempelvis nya  
leasingvillkor, inträder.  
Betalda leasingavgifter avseende leasingavtal rörande underlig-  
gande tillgångar av lågt värden samt leasingavtal med kortare löptid  
än 12 månader redovisas som en kostnad linjärt över leasingperioden.  
Leasade tillgångar (nyttjanderätter) redovisas initialt till anskaff-  
ningsvärde, vilket omfattar den initialt beräknade leasingskulden, vid  
Förvärvade immateriella tillgångar  
Teknologi (mjukvaruprotokoll) och kundrelationer som förvärvats  
genom ett rörelseförvärv redovisas till verkligt värde på förvärvs-  
dagen. Teknologi (mjukvaruprotokoll) och kundrelationer har en  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISNING 2024  
59  
 
N OT E R  
bestämbar nyttjandeperiod och redovisas till anskaffningsvärde  
minskat med ackumulerade avskrivninga
r. Avskrivningar görs linjärt
för att fördela kostnaden för teknologi (mjukvaruprotokoll) och  
kundrelationer över deras bedömda nyttjandeperiod:  
Teknologi (mjukvaruprotokoll)  
7 år  
Kundrelationer  
3 år  
Q-lineas finansiella instrument redovisas till verkligt värde eller till  
upplupet anskaffningsvärde:  
Verkligt värde är det pris som skulle erhållas vid försäljning av  
en tillgång eller betalas vid överlåtelse av en skuld vid en ordnad  
transaktion mellan kunniga och oberoende aktörer.  
Upplupet anskaffningsvärde är initialt det verkliga värdet plus eller  
minus transaktionskostnader. Efterföljande värdering görs enligt  
Effektivräntemetoden med beaktande av eventuell reservering för  
värdeminskning.  
3.13. Nedskrivningar av icke-finansiella anläggningstillgångar  
Immateriella tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod eller  
sådana immateriella tillgångar som ännu inte är färdigställda skrivs  
inte av utan prövas årligen för att fastställa om ett nedskrivnings-  
behov föreligger.  
Klassificering av finansiella instrument  
Vid första redovisningstillfället klassificeras en finansiell tillgång som  
värderad till: verkligt värde via resultatet, verkligt värde via övrigt  
totalresultat eller upplupet anskaffningsvärde. Klassificeringen är  
i första hand beroende av vilken affärsmodell för förvaltningen av  
respektive finansiell tillgång som Q-linea tillämpar.  
Finansiella skulder klassificeras som värderade till upplupet  
anskaffningsvärde. Finansiella tillgångar omklassificeras inte efter det  
första redovisningstillfället förutom om koncernen ändrar syfte och  
modell för förvaltningen av de finansiella tillgångarna.  
Finansiella tillgångar och skulder som värderas till verkligt värde  
via resultatet  
Förändringar i det verkliga värdet bokas i rapporten över resultat.  
Materiella tillgångar och immateriella tillgångar som skrivs av  
nedskrivningstestas när en indikation på värdeminskning föreligger.  
Vid nedskrivningstestet beräknas tillgångens återvinningsvärde  
och om det understiger tillgångens redovisade värde så skrivs  
tillgången ned.  
Återvinningsvärdet är det högre av tillgångens verkliga värde  
minskat med försäljningskostnader och dess nyttjandevärde. Vid  
bedömning av nedskrivningsbehov grupperas tillgångar på de lägsta  
nivåer där det finns i allt väsentligt oberoende kassaflöden (kassa-  
genererande enheter). För tillgångar som tidigare har skrivits ner görs  
per varje balansdag en prövning av om återföring bör göras. Detta  
gäller dock ej goodwill för vilken ingen återföring görs.  
3.14. Varulager  
Varulagret redovisas till det lägsta av anskaffningsvärdet och  
nettoförsäljningsvärdet. Anskaffningsvärdet fastställs med använd-  
ning av först in, först ut-metoden (FIFU).  
Handelsvaror är sådana varor som köps in för att säljas vidare  
utan att Q-linea förädlar dem. Dessa värderas till av leverantören  
fakturerat inköpspris plus kostnader för kvalitetskontroller.  
Anskaffningsvärdet för Råvaror och förnödenheter består av av  
leverantören fakturerat inköpspris. Anskaffningsvärdet för Produkter  
i arbete, Halvfabrikat samt för Färdiga varor består av kostnaderna  
för ingående råvaror plus påslag för tillverkningskostnader och för  
kostnader för kvalitetskontroller.  
Nettoförsäljningsvärdet är det uppskattade försäljningspriset  
i den löpande verksamheten, med avdrag för tillämpliga rörliga  
försäljningskostnader.  
Till denna kategori hör:  
– Kortfristiga placeringar i räntefonder. De i dessa fonder ingående  
enskilda värdepapperna har en återstående löptid som överstiger 3  
månader och kan vara utsatta för en mer än obetydlig värdefluktu-  
ation. De redovisas därför som Kortfristiga placeringar och inte som  
Likvida medel. Fonderna handlas på en aktiv finansmarknad och för  
varje handelsdag publiceras ett officiellt marknadspris, vilket utgör  
fondernas verkliga värde, till vilket de värderas.  
Q-lineas räntefonder innehas för att säljas och på så vis tillgodogöra  
sig fondernas värdeökning.  
– Andelar i andra bolag. Dessa utgörs av andelar i ett svenskt onoterat  
aktiebolag. De innehas för att Q-linea ska tillgodogöra sig antingen  
avtalsenliga kassaflöden i form av utdelning eller genom försäljning.  
3.15. Finansiella instrument  
Finansiella instrument är avtal som ger upphov till en finansiell  
tillgång eller skuld. Finansiella tillgångar är kontanter, egetkapital-  
instrument i andra företag och sådana avtal som ger rätt till kontanter  
eller andra finansiella tillgångar. Finansiella skulder är avtal som  
förpliktigar företaget att till ett annat företag erlägga kontanter eller  
andra finansiella tillgångar. Det innebär att det finns flertalet såväl  
fordringar som skulder som inte är finansiella instrument. Exempelvis  
fordringar eller skulder som kan förväntas bli reglerade på annat vis  
än med kontanter eller andra finansiella tillgångar behandlas inte  
enligt de redovisningsprinciper som gäller för finansiella instrument.  
Det samma gäller för fordringar och skulder som inte baseras på  
avtal.  
Finansiella instrument tas upp i rapporten över finansiell ställning  
när Q-linea blir part i instrumentets avtalsmässiga villkor. Vid första  
redovisningstillfället värderas de, förutom kundfordringar, till verkligt  
värde. Kundfordringar redovisas när de är utgivna till transaktions-  
värdet. En finansiell tillgång tas bort från rapporten över finansiell  
ställning när rättigheterna i avtalet upphör genom att de realiserats  
eller Q-linea förlorar kontrollen över dem. En finansiell skuld tas  
bort från rapporten över finansiell ställning när förpliktelsen i avtalet  
fullgörs eller på annat sätt upphör att gälla.  
Finansiella tillgångar och skulder som värderas till verkligt värde  
via övrigt totalresultat  
Förändringar i det verkliga värdet bokas i rapporten över totalresultat.  
Till denna kategori hör:  
- Noterade företagsobligationer. Dessa består av företagsobligationer  
med låg risk utgivna av svenska bolag med hög  
kreditvärdighet. Obligationerna har olika restlöptid och de med en  
restlöptid på tolv månader eller mindre klassificeras i rapporten  
över finansiell ställning som kortfristiga placeringar och övriga som  
finansiella anläggningstillgångar.  
Q-lineas tillgångar i noterade obligationer innehas för att tillgodo-  
göra sig både avtalsenliga kassaflöden, i form av ränteinflöden och  
återbetalning av kapitalbeloppen, och kassaflöden från försäljning.  
Finansiella tillgångar som värderas till upplupet anskaffningsvärde  
Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde  
är skuldinstrument som förvaltas med målet att realisera instru-  
mentens kassaflöden genom att erhålla avtalsenliga kassaflöden  
som endast utgörs av kapitalbelopp och ränta på det utestående  
kapitalbeloppet.  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISNING 2024  
60  
 
Till denna kategori hör:
3.18. Avsättningar  
Garantier  
Bolaget säljer instrument med garanti enligt branschpraxis.  
Långfristiga fordringar  
Likvida medel som består av banktillgodohavanden i svenska och  
utländska affärsbanker. I de fall de är denominerade i annan valuta  
än svenska kronor så är de omräknade till balansdagens kurs.  
Kundfordringar, övriga kortfristiga fordringar samt upplupna intäkter.  
Garantitiden är normalt 12 månader räknat ifrån godkänd installa-  
tion. Returrätt tillämpas endast vid tekniska fel. Avsättningar för  
dessa garantiåtaganden beräknas för varje enskilt instrument och  
baseras på gällande garantivillkor och bedömd produktkvalitet och  
redovisas som en skuld till dess att garantiperioden har upphört eller  
till dess att garantin har blivit utnyttjad.  
Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
 
Till denna kategori hör:
3.19. Kassaflöde  
Rapporten över kassaflöden upprättas enligt indirekt metod. Det  
redovisade kassaflödet omfattar endast transaktioner som medfört  
in- eller utbetalningar.
Som likvida medel klassificerar företaget
disponibla tillgodohavanden hos banker och andra kreditinstitut.  
Upplåning  
Leverantörsskulder, förutbetalda kostnader och upplupna kostnader  
Nedskrivning av finansiella tillgångar  
Vid första redovisningstillfället och löpande görs bedömning av  
förväntade kreditförluster på finansiella tillgångar värderade till  
upplupet anskaffningsvärde. Reserv för kreditförluster beräknas och  
redovisas initialt utifrån tolv månaders förväntade kreditförluster.  
Vid varje rapporteringstillfälle görs en bedömning av huruvida de  
förväntade kreditförlusterna för ett finansiellt instrument har ökat  
betydligt sedan det första redovisningstillfället och om så är fallet  
så redovisas en förlustreserv utifrån förväntade kreditförluster för  
tillgångens hela återstående löptid. Förlustreserv för kundfordringar,  
som inte innehåller en väsentlig finansieringskomponent, värderas  
alltid till ett belopp som motsvarar de förväntade kreditförlusterna  
under fordrans återstående löptid. Förändring av kreditreserver  
redovisas i resultatet. En finansiell tillgångs redovisade bruttovärde  
skrivs bort när koncernen inte har några rimliga förväntningar på att  
återvinna en finansiell tillgång i sin helhet eller en del av den.  
4. Moderbolagets redovisningsprinciper  
Moderbolagets redovisning är upprättad enligt Årsredovisningslagen  
(1995:1554) och rekommendation RFR 2 Redovisning för juridiska  
personer, utgiven av Rådet för finansiell rapportering. RFR 2 innebär  
att moderbolaget i årsredovisningen för den juridiska personen skall  
tillämpa samtliga av EU godkända IFRS och uttalanden så långt detta  
är möjligt inom ramen för Årsredovisningslagen och med hänsyn  
till sambandet mellan redovisning och beskattning. Rekommenda-  
tionen anger vilka undantag och tillägg som skall göras från IFRS.  
Skillnaderna mellan koncernens och moderbolagets redovisnings-  
principer framgår nedan. De nedan angivna redovisningsprinciperna  
för moderbolaget har tillämpats konsekvent på samtliga perioder  
som presenteras i moderbolagets finansiella rapporter, om inte annat  
anges.  
Kvittning  
Finansiella tillgångar och finansiella skulder kvittas och redovisas  
med ett nettobelopp i rapporten över finansiell ställning endast när  
koncernen har en legal rätt att kvitta de redovisade beloppen och har  
för avsikt att reglera posterna med ett nettobelopp eller att samtidigt  
realisera tillgången och reglera skulden.  
4.1. Klassificering och uppställningsformer  
Moderbolagets uppställningsformer och klassificering av posterna  
i de finansiella rapporterna bygger på scheman och anvisningar i  
Årsredovisningslagen. Det innebär att rapporternas utformning  
och klassificeringar i vissa fall skiljer sig åt från de som används i  
koncernen.  
3.16. Eget kapital  
Transaktionskostnader som direkt kan hänföras till emission av nya  
aktier eller optioner redovisas, netto efter skatt, i eget kapital som ett  
avdrag från emissionslikviden.  
Q-linea innehar egna aktier vid utgången av 2024. Vid återköp  
av egna aktier reducerar den betalda köpeskillingen eget kapital  
(balanserat resultat). Innehav av egna aktier exkluderas vid beräkning  
av resultat per aktie.  
Syftet med dessa aktier är att säkerställa leverans av prestations-  
aktier inom ramen för långsiktiga incitamentsprogram.  
I moderbolaget används beteckningarna Moderbolagets resulta-  
träkning, Moderbolagets rapport över totalresultatet, Moderbolagets  
balansräkning, Moderbolagets förändringar i eget kapital och  
Moderbolagets rapport över kassaflöden där i koncernen beteck-  
ningarna Koncernens rapport över resultat, Koncernens rapport över  
totalresultat, Koncernens rapport över finansiell ställning, Koncer-  
nens rapport över förändringar i eget kapital och Koncernens rapport  
över kassaflöden används.  
4.2. Leasing  
I enlighet med undantag i RFR 2 tillämpas IFRS 16 Leasingavtal inte  
i moderbolaget. Leasingavgifter kostnadsförs i resultaträkningen  
linjärt över leasingperioden.  
3.17. Resultat per aktie  
Resultat per aktie före utspädning beräknas genom att årets resultat  
divideras med viktat genomsnittligt antal utestående aktier under  
året, med avdrag för innehav av genomsnittligt antal egna aktier.  
Resultat per aktie efter utspädning beräknas genom att årets  
resultat divideras med summan av det vägda genomsnittliga antalet  
stamaktier och potentiella stamaktier som kan ge upphov till  
utspädningseffekt.  
4.3. Goodwill  
Goodwill redovisas i moderbolaget till anskaffningsvärde minskat  
med ackumulerade avskrivningar. Avskrivningar görs linjärt för att  
fördela kostnaden för goodwill över den bedömda nyttjandeperioden  
som uppgår till 7 år.  
4.4 Andelar i koncernföretag  
Kapitaltillskott till koncernföretag och uppskrivningar i koncern-  
företag redovisas i moderbolagets balansräkning som andelar i  
koncernföretag till anskaffningsvärde.  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISNING 2024  
61  
 
N OT E R  
Not 3 Viktiga uppskattningar  
och bedömningar  
Lagervärdering  
Varulagret värderas till det lägsta av anskaffningsvärde och netto-  
försäljningsvärde. Utgångspunkt är därför ledningens antagande om  
att inneliggande lager kommer att kunna säljas och att det kan göras  
till ett nettoförsäljningspris som överstiger anskaffningsvärdet. I ett  
företag som ännu inte har en bred kundbas och ingen försäljnings-  
historik att falla tillbaka på är osäkerheten i dessa uppskattningar  
större än vad annars är fallet.  
Nedan redogörs för de viktigaste antagandena om framtiden, och  
andra viktiga källor till osäkerhet i uppskattningar per balansdagen,  
som innebär en betydande risk för väsentliga justeringar i redovisade  
värden för tillgångar och skulder under nästkommande räkenskapsår.  
Forskning och Utvecklingskostnader  
De tillgångar som uppstår genom forskning eller befinner sig i  
forskningsfas för interna projekt redovisas inte som en tillgång i de  
finansiella rapporterna. Utgifter för forskning eller för interna projekt  
under forskningsfas kostnadsförs när de uppkommer. De tillgångar  
som uppstår genom utveckling, eller befinner sig i en utvecklingsfas  
för interna projekt tas upp som en tillgång under vissa förutsätt-  
ningar. Q-linea gör en bedömning varje år, eller vid indikation om ett  
internt projekt i forskningsfas uppfyller kriterier för att gå över till en  
utvecklingsfas. I de finansiella rapporterna per 2024-12-31 uppfyller  
inte några av de pågående projekten kriterierna för att redovisas som  
en tillgång.  
Garantireserv  
Antagande om garantireservens storlek bygger på uppskattning och  
bedömning då historik över verkliga garantikostnader saknas.  
Not 4 Finansiella risker och riskhantering  
Q-lineas verksamhet är, liksom all affärsverksamhet, utsatt för ett  
stort antal risker. Generellt kan dessa indelas i sådana risker som  
direkt påverkar bolagets finansiella situation (finansiella risker) och  
sådana risker som endast indirekt påverkar den finansiella situa-  
tionen (operativa risker). Vilka operativa risker Q-linea är utsatt för  
och hur dessa hanteras beskrivs i förvaltningsberättelsen. Finansiella  
risker kan delas upp i dels sådana risker som härrör från bolagets  
finansiella instrument (för definition av finansiella instrument se  
not 2 ”Sammanfattning av väsentliga redovisningsprinciper”), dels  
övriga finansiella risker, vilka berör övriga tillgångar och skulder samt  
eget kapital.  
Upplysningarna i denna not fokuserar på de risker som härrör från  
finansiella instrument och som företaget alltså är exponerat för vid  
årets slut.  
Uppskjuten skatt  
Uppskjuten skatt beräknas på temporära skillnader mellan  
redovisade och skattemässiga värden på tillgångar och skulder.  
Uppskattningar och bedömningar påverkar det redovisade  
uppskjutna skattebeloppen genom att det redovisade värdet på olika  
tillgångar och skulder ska fastställas men även genom prognoser  
avseende framtida skattepliktiga vinster om ett framtida nyttjande av  
uppskjutna skattefordringar är beroende av sådana.  
Uppskjutna skattefordringar redovisas i den omfattning det är  
sannolikt att framtida skattemässiga överskott kommer att finnas till-  
gängliga, mot vilka de temporära skillnaderna kan utnyttjas. Q-linea  
redovisar inte någon uppskjuten skatt i balansräkningen på grund  
av osäkerhet om förlusterna kan utnyttjas inom en överskådlig tid.  
Ackumulerade ej redovisade skattemässiga underskott i koncernen  
beräknas per 31 december 2024 uppgå till 97 446 (49 222) TSEK.  
Kategorisering av finansiella instrument  
Principerna för klassificeringen av Q-lineas finansiella instrument  
framgår av not 2 ”Sammanfattning av väsentliga redovisnings-  
principer”. Se tabell på nästa sida.  
Finansiella instrument värderade till upplupet anskaffningsvärde  
är av kortfristig natur och de redovisade värdena utgör rimliga  
uppskattningar av det verkliga värdet.  
Aktierelaterade ersättningsprogram  
Q-linea har flera optionsbaserade incitamentsprogram som riktar sig  
till bolagets anställda. För dessa program redogörs i detalj i not 10  
”Ersättning till anställda samt upplysningar om personal”. Beräk-  
ningen av de kostnader som löpande redovisas för dessa program är  
beroende av flera komponenter som vid beräkningstillfället ännu inte  
ligger fast, utan endast kan uppskattas. De kan utvecklas på annat  
sätt än enligt ledningens bedömningar på balansdagen. Exempel  
på sådana komponenter är uppskattad måluppfyllelse av styrelsen  
uppsatta strategiska och operationella mål samt Q-lineaaktiens  
framtida kursutveckling.  
Värdering till verkligt värde  
Verkligt värde är det pris som skulle erhållas vid försäljning av  
en tillgång eller betalas vid överlåtelse av en skuld vid en ordnad  
transaktion mellan kunniga och oberoende aktörer. Värderingen  
till verkligt värde bygger på indata vilka kan ordnas i en värderings-  
hierarki baserad på deras relevans och hur observerbara de är. Man  
kan därvid fastställa följande nivåer:  
Nivå 1: Det finns en aktiv marknad med noterade priser för  
värderingstidpunkten. Q-lineas räntefonder och obligationer värderas  
på denna nivå. Inga av Q-lineas finansiella instrument värderas på  
denna nivå.  
Nivå 2: Värderingen baserar på andra direkt eller indirekt observer-  
bara indata än noterbara priser enligt nivå 1. Inga av Q-lineas  
finansiella instrument värderas på denna nivå.  
Nivå 3: Det finns inga observera indata för tillgången i fråga utan  
värderingen bygger på andra, icke observerbara indata, rimliga  
analogier och resonemang. Q-lineas innehav av onoterade aktier och  
övriga långfristiga fordringar värderas på denna nivå. Totalt uppgår  
värdet av finansiella tillgångar värderade på nivå 3 till 4 146 (4 146)  
TSEK.  
Leasing  
Redovisningen av nyttjanderätter till leasade tillgång, leasingskulder  
och därmed sammanhängande avskrivningar och finansiella  
kostnader bygger på antaganden om bolagets marginella låneränta  
och om respektive tillgångs uppskattade leasingperiod.  
Nedskrivningstest av goodwill  
Goodwill nedskrivningstestas årligen. Det innebär att dess åter-  
vinningsvärde beräknas och jämförs med det redovisade värdet.  
Är återvinningsvärdet lägre än det redovisade värdet så skrivs det  
redovisade värdet ner. Beräkningen av återvinningsvärdet baserar på  
en rad antaganden, såsom exempelvis förväntat framtida kassaflöde  
och lämplig diskonteringssats vid nuvärdesberäkning av de antagna  
kassaflödena. För vidare upplysningar hänvisas till not 14 ”Immateri-  
ella anläggningstillgångar”.  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISNING 2024  
62  
 
Finansiella risker  
De finansiella risker som Q-lineas finansiella instrument, i olika  
omfattning, är utsatta för är i första hand:  
Risker består av två komponenter:  
Risken att en negativ händelse inträffar  
Risken att konsekvenserna blir stora om en negativ händelse skulle  
inträffa.  
Marknadsrisk, innebärande risken att storheter som är beroende av  
de finansiella marknadernas utveckling påverkar värdet på Q-lineas  
finansiella instrument negativt.  
En korrekt bedömning av en risk, och därmed beslut om lämpliga  
riskhanteringsåtgärder, baseras på en riktig bedömning av bägge  
dessa komponenter. Det är uppenbart att det kan finnas situationer,  
i vilka det inte är lönsamt att aktivt vidta åtgärder för att förhindra  
en negativ händelse även om det finns en risk att den inträffar,  
om samtidigt följderna av en sådan negativ händelse är små. I ett  
sådant fall är sannolikt det bästa att acceptera risken. I andra fall, där  
konsekvenserna kan bli mer omfattande vid en negativ händelse,  
kan riskhanteringen bestå i att genom lämpliga åtgärder försöka  
minimera bägge komponenterna. Beroende på riskens karaktär  
kan dessa åtgärder riktas mer mot den ena eller andra av dem. I  
vissa fall, framför allt marknadsrisken, kan det enskilda företaget  
ofta överhuvudtaget inte påverka riskparametrarna. I de fallen  
får riskhanteringen inriktas helt på att minska konsekvenserna av  
negativa händelser.  
Kreditrisk, innebärande risken att en gäldenär inte betalar sin skuld  
till Q-linea.  
Likviditetsrisk, innebärande risken att Q-linea inte har nog med  
likvida medel att betala en skuld när den förfaller till betalning. Nära  
förbunden med likviditetsrisken är finansieringsrisken, som innebär  
risken att Q-linea långfristigt inte lyckas försörja sig med tillräckligt  
kapital för att kunna säkra sin vidare drift. Hur Q-lineas ledning  
arbetar med detta beskrivs närmare under avsnittet ”Hantering av  
kapital” nedan.  
Risker hanteras av ledningen enligt riktlinjer från styrelsen gällande  
såväl för operativa som för finansiella risker. Den finansiella risk-  
hanteringen består i att identifiera, utvärdera och säkra finansiella  
risker.  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISNING 2024  
63  
Följande finansiella instrument innehades:  
Finansiella  
Finansiella  
Finansiella  
Finansiella  
tillgångar värderade
tillgångar värderade
tillgångar värderade  
skulder värderade  
till verkligt värde
till verkligt värde via  
till upplupet  
till upplupet  
2024-12-31  
via resultatet  
övrigt totalresultat  
anskaffningsvärde  
anskaffningsvärde  
Summa  
Finansiella anläggningstillgångar  
4 202  
0
0
4 202  
Noterade långfristiga obligationer  
0
0
Innehav i onoterade aktiebolag  
4 095  
Långfristiga fordringar  
107  
Kundfordringar  
627  
627  
Likvida medel  
25 664  
25 664  
Summa finansiella tillgångar  
4 202  
0
26 291  
30 493  
Upplåning från ägare  
139 500  
139 500  
Leverantörsskuld  
3 702  
3 702  
Upplupna kostnader  
2 310  
2 310  
Summa finansiella skulder  
145 512  
145 512  
Finansiella  
Finansiella  
Finansiella  
Finansiella  
tillgångar värderade
tillgångar värderade
tillgångar värderade  
skulder värderade  
till verkligt värde
till verkligt värde via  
till upplupet  
till upplupet  
2023-12-31  
via resultatet  
övrigt totalresultat  
anskaffningsvärde  
anskaffningsvärde  
Summa  
Finansiella anläggningstillgångar  
4 146  
0
4 146  
Noterade långfristiga obligationer  
0
0
Innehav i onoterade aktiebolag  
4 095  
Långfristiga fordringar  
51  
Kundfordringar  
0
60  
60  
Likvida medel  
81 895  
81 895  
Summa finansiella tillgångar  
4 146  
0
81 955  
86 101  
Upplåning från kreditinstitut  
0
0
Leverantörsskuld  
5 305  
5 305  
Upplupna kostnader  
2 944  
2 944  
Summa finansiella skulder  
8 249  
8 249  
 
N OT E R  
Kredit- och likviditetsriskerna styrs till större del av händelser som  
kan hanteras genom ett aktivt förebyggande arbete. De dominerande  
finansiella riskerna hos Q-linea är finansierings- och, därmed  
sammanhängande, likviditetsriskerna så som de beskrivits ovan.  
Detta har till följd att den största delen av arbetet med den  
finansiella riskhanteringen är inriktad på dessa två risker.  
Det innebär att den primära målsättningen för ledningens arbete  
med de finansiella riskerna är att genom ett kontinuerligt pågående  
arbete med att hitta och utveckla olika finansieringsmöjligheter  
säkerställa att bolaget har tillräckliga likvida medel för att inte  
begränsas i sin operativa verksamhet och att kunna betala sina  
skulder vid förfall. Därutöver är det en uttalad målsättning att placera  
det likvida överskott som regelmässigt uppstår vid nyemissioner i  
värdepapper med låg risk.  
Valutarisk  
Följande känslighetsanalys visar hur det redovisade värdet på  
Q-lineas finansiella tillgångar och skulder skulle förändras om  
valutakurserna förändrades med 10 procent:  
Marknadsrisker  
De marknadsrisker som påverkar Q-lineas finansiella instrument är i  
första hand:  
Marknadsprisrisk; risken att marknadspriset på de räntefonder och  
noterade obligationer i vilka Q-linea placerat sitt likviditetsöverskott  
utvecklas negativt.  
Valutarisk; risken att kursen för de valutor som Q-lineas finansiella  
instrument är denominerade i utvecklas på ett ogynnsamt sätt.  
Ränterisk; risken av för Q-linea ogynnsamma förändringar i  
marknadsräntor. Ränterisk kan leda till förändring i de finansiella  
instrumentens verkliga värden och förändringar i deras kassaflöden.  
Marknadsprisrisk  
Följande känslighetsanalys visar hur det verkliga värdet på Q-lineas  
noterade obligationer och räntefonder, som är de av Q-lineas  
finansiella instrument som omfattas av en marknadsprisrisk,  
skulle förändras om de noterade marknadspriserna ändrades med  
10 procent.  
Valutarisken kan betraktas som försumbar.
 
Ränterisk  
De av Q-lineas finansiella instrument som påverkas av en ränterisk är  
dels innehav av noterade obligationer, dels banklån och övriga lån.  
Lånen framgår av nedanstående tabell:  
Q-linea hade per en 31 december 2024 två lån från Bolagets ägare.  
99.5 MSEK från Nexttobe AB och 40 MSEK från Ulf Landegrenn.  
Kreditrisk  
Kreditrisk innebär risken att en gäldenär inte kan betala sina  
åtaganden till Q-linea vid förfall. De av Q-lineas finansiella tillgångar  
som omfattas av kreditrisker är:  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISNING 2024  
64  
TSEK  
Valuta  
2024-12-31  
2023-12-31  
Finansiell tillgång  
Likvida medel  
EUR  
163  
149  
USD  
361  
187  
GBP  
1
Total valutarisk i  
finansiella tillgångar  
525  
336  
TSEK  
Valuta  
2024-12-31  
2023-12-31  
Finansiell skuld  
Leverantörsskulder  
DKK  
-
13  
EUR  
25  
140  
USD  
56  
45  
GBP  
3
2
Upplupna kostnader  
EUR  
110  
12  
USD  
-
-
GBP  
-
15  
Total valutarisk  
i finansiella skulder  
194  
227  
TSEK  
2024-12-31  
2023-12-31  
Upplåning ägare  
139 500  
-
Redovisat belopp  
TSEK  
2024-12-31  
2023-12-31  
Finansiell tillgång  
Likvida medel  
25 664  
81 895  
Kundfordringar  
627  
60  
Andra långfristiga fordringar  
107  
51  
 
Likvida medel  
Kreditrisken i likvida medel är försumbar, då de helt utgörs av  
banktillgodohavanden i stora affärsbanker.  
Q-linea den 31 december 2024 likvida medel om 25,7 MSEK.  
Lånelöftet från Bolagets huvudägare
Nexttobe AB
hade utnyttjats i  
sin helhet och uppgick till 99,5 MSEK per den 31 december 2024.  
Den 5 november 2024 beslutade styrelsen att genomföra en  
nyemission med företrädesrätt för Bolagets befintliga aktieägare  
samt ingå avtal om brygglånefacilitet om cirka 40 MSEK för att  
säkerställa Bolagets finansieringsbehov fram till slutförandet  
av företrädesemissionen. Den 6 december godkände en extra  
bolagsstämma styrelsens beslut. Förutsatt att emissionen fulltecknas  
kommer Bolaget att erhålla cirka 225 000 000 kronor före emis-  
sionskostnader. Därutöver kan Bolaget tillföras ytterligare kapital  
i samband med nytjande av teckningsoptioner som ges ut under  
företrädesemissionen. Tecknings- och garantiåtaganden uppgick till  
cirka 80 procent eller cirka 180 000 000 kronor. Per den 31 december  
hade hela brygglånefaciliteten utnyttjats, dvs. 40 000 000 kronor.  
De tillgängliga likvida medlen tillsammans med utfallet från ovan  
beskrivna nyemission bedöms ej täcka den likviditet som behövs för  
att bedriva den planerade verksamheten de närmaste 12 månaderna.  
Mot bakgrund av det arbete som pågår med möjliga finansierings-al-  
ternativ och den senaste tidens utveckling i bolaget gör styrelsen  
bedömningen att utsikterna är goda för att finansiera bolagets  
verksamhet. Om arbetet med att uppnå nödvändig finansiering  
inte lyckas, kan det påverka koncernens förmåga att implementera  
nuvarande affärsplan och även utgöra en signifikant osäkerhetsfaktor  
avseende koncernens fortsatta verksamhet.  
Kundfordringar  
Q-linea befinner sig i en tidig kommersiell fas där såväl samarbets  
partners/distributörer som kunder, bedäms vara kreditvärdiga och  
pålitliga betalare.  
Maximal kreditriskexponering utgörs av det redovisade värdet.  
Andra långfristiga fordringar  
Denna fordring utgörs av deposition till leverantör och omfattas av  
en kreditrisk, men då gäldenärena är mycket solida och beloppen  
låga så anses risken vara försumbar och inga åtgärder vidtas för att  
bemöta den.  
Maximal kreditriskexponering utgörs av det redovisade värdet.  
Likviditetsrisk  
Likviditetsrisken innebär risken att Q-linea inte kan betala en skuld  
när den förfaller. De finansiella skuldernas förfallstruktur framgår av  
följande tabell:  
Kapitalhantering  
Q-linea befinner sig ännu i en tidig kommersiell fas och uppvisar  
ännu inte vare sig vinst eller positivt operativt kassaflöde. Det innebär  
att Q-lineas kapitalhantering fortfarande är helt inriktat på att skaffa  
externt kapital för verksamheten fram till dess att ett positivt resultat  
och ett positivt operativt kassaflöde uppnås. Detta har hittills skett  
genom nyemissioner av aktier men styrelsen kan även, om det skulle  
bedömas vara fördelaktigt, besluta om att ta upp lån.  
Q-linea är i sin kapitalhantering inte begränsad av några externt  
ålagda kapitalkrav. Internt har målvärden för flera nyckeltal  
relaterade till kapitalstrukturen satts, såsom soliditet och skuldsätt-  
ningsgrad. Även flertalet nyckeltal relaterade till finansiella risker  
övervakas tidsnära av styrelsen. För ytterligare information kring  
dessa nyckeltal, se not 27.  
Enligt Q-lineas utdelningspolicy så ska framtida positiva resultat  
återinvesteras i rörelsen fram till dess långsiktigt hållbar lönsamhet  
har uppnåtts, innan styrelsen kommer att föreslå utdelning till  
aktieägarna.  
Not 5 Nettoomsättningens fördelning  
Nettoomsättningen utgörs av försäljning av ASTar Instrument  
och tillhörande förbrukningsartiklar och fördelas på geografiska  
marknader enligt följande:  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISNING 2024  
65  
Per 2024-12-31:  
TSEK  
< 3 mån  
3- 6 mån
6- 12 mån  
> 1 år  
Total  
Leasingskulder  
1 769  
1 769  
3 351  
5 793
12 682  
Ägarlån  
49 000  
0
0
90 500
139 500  
Leverantörsskuld  
3 180  
522  
0
0
3 702  
Upplupna  
kostnader  
2 725  
694  
0
0
3 419  
Summa  
56 675  
2 985  
3 351
96 293
159 304  
Per 2023-12-31:  
TSEK  
< 3 mån  
3- 6 mån
6- 12 mån  
> 1 år  
Total  
Leasingskulder  
2 072  
2 072  
4 106  
13 323  
21 573  
Leverantörsskuld  
5 305  
0
0
0
5 305  
Upplupna  
kostnader  
2 797  
-
-
-
2 797  
Summa  
10 175  
2 072  
4 106  
13 323
29 676  
Q-linea hade följande likvida medel och övriga finansiella tillgångar,
vilka inom ett fåtal bankdagar kan omvandlas till likvida medel:  
TSEK  
2024-12-31  
2023-12-31  
Likvida medel  
25 664  
81 895  
Räntefonder  
-
Noterade obligationer  
-
Summa  
25 664  
81 895  
Koncernen och moderbolaget  
TSEK  
2024  
2023  
Storbritannien  
459  
1 522  
EU  
1 904  
2 857  
Sverige  
-
61  
Summa nettoomsättning  
per geografisk marknad  
2 362  
4 440  
 
N OT E R  
Not 6 Övriga rörelseintäkter och övriga rörelsekostnader  
Not 7 Leasing  
Q-lineas leasingaktiviteter  
Q-linea har hyreskontrakt i första hand för sina kontors-, labb-,  
produktions- och lagerlokaler (redovisade nedan som Byggnader  
och mark), men även för viss kontors- och lagerutrustning samt ett  
fåtal billeasingavtal (sammanfattningsvis redovisade som Övriga  
tillgångar). Lokalhyresavtal har en löptid på 1 – 3 år och dessa  
förlängs vid förfall om de inte sagts upp i förväg. Leasingavtalen för  
kontors- och lagerutrustning löper på 3-5 år och även de kan förlängas  
vid förfall. Koncernen fördelar ersättningen i avtalet till leasing- och  
icke-leasingkomponenter baserat på deras relativa fristående priser.  
Betalningar för korta kontrakt och samtliga leasingavtal av mindre  
värde kostnadsförs linjärt i rapporten över resultat. Korta kontrakt är  
avtal med en leasingtid på 12 månader eller mindre utan köpoption.  
För en löptidsanalys av leasingskulder hänvisas till not 4 ”Finan-  
siella risker och riskhantering”.  
Redovisning av leasing i moderbolaget  
TSEK  
2024-12-31  
2023-12-31  
Förfaller till betalning inom ett år  
6 280  
5 834  
Förfaller till betalning senare än ett  
men inom fem ett år  
5 144  
3 118  
Förfaller till betalning senare än fem år  
Summa  
11 424  
8 952  
Under året kostnadsförda leasingavgifter  
8 179  
8 091  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISNING 2024  
66  
Koncernen  
Moderbolaget  
TSEK  
2024  
2023  
2024  
2023  
Övriga rörelseintäkter  
Erhållna statliga bidrag  
172  
598  
172  
598  
Försäljning av råvaror till leverantör  
385  
385  
Utförda utvecklingstjänster  
1 221  
495  
1 221  
495  
Valutakursdifferenser  
1 561  
471  
1 561  
471  
Vinst vid avyttring av inventarier  
85  
618  
85  
618  
Övrigt  
0
0
Summa övriga rörelseintäkter  
3 423  
2 183  
3 423  
2 183  
Övriga rörelsekostnader  
Valutakursdifferenser  
1 610  
944  
1 488  
941  
Utrangering inventarier  
575  
575  
Summa övriga rörelsekostnader  
1 610  
1 519  
1 488  
1 516  
Redovisade belopp för nyttjanderätter i koncernen  
Underliggande tillgångsslag  
2024-12-31  
2023-12-31  
Byggnader och mark  
11 764  
21 353  
Övriga tillgångar  
1 067  
175  
Summa nyttjanderätter1)  
12 831  
21 528  
Redovisade belopp för leasing i rapporten över resultat i koncernen  
TSEK  
2024  
2023  
Avskrivning på nyttjanderätter  
för Byggnad och mark  
7 157  
7 284  
Avskrivning på nyttjanderätter för  
Övriga tillgångar  
417  
192  
Räntekostnader för leasingskulder  
600  
859  
Kostnad för korttidsavtal  
51  
51  
Kostnad för leasing av lågt värde  
-
-
Kostnad för variabla leasingavgifter som inte  
inkluderas i värderingen av leasingskulder  
-
-
Kassaflöden från leasingverksamheten i koncernen  
TSEK  
2024  
2023  
Återbetalning av leasingskulder  
-7 645  
-7 367  
Betalda räntor på leasingskulder  
-291  
-852  
Investeringar  
-108  
-31  
Övriga kassaflöden från leasing i den  
löpande verksamheten  
-134  
159  
Totalt kassautflöde för leasing  
-8 179  
-8 091  
 
Not 8 Revisionsarvoden  
Med revisionsuppdrag avses granskning av årsredovisningen  
och bokföringen samt styrelsens och verkställande direktörens  
förvaltning, övriga arbetsuppgifter som det ankommer på företagets  
revisor att utföra samt rådgivning eller annat biträde som föranleds  
av iakttagelser vid sådan granskning eller genomförandet av sådana  
övriga arbetsuppgifter. Allt annat är andra uppdrag.  
Samtliga nedanstående arvoden avser ersättning till revisions-  
företaget Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB och ingen del till dess  
nätverk. Ingen ersättning har utgått för värderingstjänster.  
Not 9 Ersättningar till anställda samt upplysningar om personal  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISNING 2024  
67  
Koncernen och moderbolaget  
TSEK  
2024  
2023  
PwC,  
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB  
Revisionsuppdrag  
1 623  
1 409  
Revision utöver revisionsuppdraget  
-
0
Skatterådgivning  
80  
87  
Övriga rådgivningstjänster  
114  
165  
Emissionskostnader  
10  
212  
Summa  
1 827  
1 873  
Medelantal anställda  
Koncernen  
Moderbolaget  
2024  
2023  
2024  
2023  
Medelantal  
Medelantal  
Medelantal  
Medelantal  
anställda  
Varav män  
anställda  
Varav män  
anställda  
Varav män  
anställda  
Varav män  
Sverige  
93  
51  
139  
79  
93  
51  
139  
79  
USA  
5
4
2
2
Italien  
4
3
1
1
Totalt  
102  
57  
142  
82  
93  
51  
139  
79  
Ersättningar till anställda  
Koncernen  
Moderbolaget  
2024  
2023  
2024  
2023  
Löner och ersättningar  
93 381  
98 229  
72 146  
91 789  
Sociala kostnader  
22 320  
26 944  
20 510  
26 073  
Aktieoptioner och prestationsaktierätter som tilldelats anställda1)  
309  
3 198  
309  
3 198  
Pensionskostnader – avgiftsbestämda planer  
10 894  
12 664  
10 028  
12 544  
Summa  
126 904  
141 035  
102 993  
133 604  
 
N OT E R  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISNING 2024  
68  
Ersättningar till ledande befattningshavare  
Koncernen  
Moderbolaget  
2024  
2023  
2024  
2023  
Löner och andra  
Pensions
Löner och andra  
Pensions
Löner och andra  
Pensions
Löner och andra  
Pensions  
ersättningar  
kostnader  
ersättningar  
kostnader  
ersättningar  
kostnader  
ersättningar  
kostnader  
Styrelseledamöter, verkställande  
direktörer och andra ledande  
befattningshavare  
26 057  
3 357  
15 843  
3 464  
14 214  
3 058  
15 843  
3 464  
varav rörlig ersättning  
563  
-
-
-
-
-
-
-
Övriga anställda  
67 324  
7 537  
82 386  
9 201  
57 932  
6 970  
75 945  
9 081  
varav rörlig ersättning  
1 941  
-
69  
-
0
-
69  
-
Summa  
93 381  
10 894  
98 229  
12 664  
72 146  
10 028  
91 788  
12 545  
varav rörlig ersättning  
2 504  
-
69  
-
0
-
69  
-
Grundlön/  
Rörlig  
Pensions-  
Aktierelaterad  
Övrig  
Styrelsearvode  
ersättning  
kostnad  
ersättning 4)  
ersättning  
Summa  
2024  
Styrelsens ordförande Erika Kjellberg Eriksson1)  
-
0
Styrelselsens vice ordförande Mario Gualano  
338  
338  
Styrelseledamot Mats Nilsson  
113  
113  
Styrelseledamot Hans Johansson  
225  
225  
Styrelseledamot Nina Korfu-Pedersen  
135  
135  
Styrelseledamot Karin Fischer  
270  
270  
Styrelseledamot Finn Albrechsen 3)  
275  
275  
Styrelseledamot Jonas Jarvius  
135  
135  
Verkställande direktören Anders Ljunggren  
2 235  
470  
2 705  
Andra ledande befattningshavare (11 personer)  
22 333  
2 887  
25 220  
Summa  
26 057  
0
3 357  
0
0
29 414  
2023  
Styrelsens ordförande Erika Kjellberg Eriksson1)  
-
0
Styrelselsens vice ordförande Mario Gualano  
279  
279  
Styrelseledamot Mats Nilsson  
223  
223  
Styrelseledamot Marianne Hansson 2)  
130  
130  
Styrelseledamot Per-Olof Wallström 2)  
133  
133  
Styrelseledamot Hans Johansson  
222  
223  
Styrelseledamot Nina Korfu-Pedersen  
267  
268  
Styrelseledamot Karin Fischer  
135  
135  
Styrelseledamot Finn Albrechsen 3)  
122  
123  
Verkställande direktören Jonas Jarvius  
2 670  
653  
3 323  
Andra ledande befattningshavare (11 personer)  
11 662  
2 810  
14 472  
Summa  
15 843  
0
3 463  
0
0
19 307  
1) Ordförande från och med årsstämman i juni 2018, avstår arvode.  
2) Avböjde omval och frånträdde vid årsstämman 2023  
3) Finn Albrechsen tillträdde som styrelseledamot vid nyvalet i årsstämman 2023.  
4) Avböjde omval och frånträdde vid årsstämman 2024  
5) Jonas Jarvius tillträdde som styrelseledamot vid årsstämman 2024..  
 
Med andra ledande befattningshavare avses förutom koncerchef och  
VD, de personer som tillsammans med koncernchef och VD under  
året har utgjort ledningsgruppen. Vid årets utgång bestod lednings-  
gruppen exklusive koncernchef och VD av 7 (10) personer bestående  
av 1(3) kvinnor och 6 (7) män.  
Styrelsen bestod vid utgången av verksamhetsåret 2024 av  
6 personer (2 kvinnor och 4 män).  
Arvode har under 2024 utgått till styrelsemedlemmar som  
ej är anställda inom Nexttobekoncernen. Arvoden uppgick till  
1 489 (1 511) TSEK.  
Vid uppsägning från bolagets sida är den avtalsenliga upp-  
sägningstiden för vd och övriga anställda ledande befattningshavare  
6 månader. Samma uppsägningstid gäller vid uppsägning från vd:s  
eller den anställda ledande befattningshavarens sida. För ledande  
befattningshavare utgår avgångsvederlag som uppgår till 3 månads-  
löner om uppsägningen sker från bolagets sida. För vd utgår inga  
särskilda avgångsvederlag vid uppsägning från bolagets sida.  
Programmet hade per den 31 december 2024 6 333 000 tilldelade och  
utestående personaloptioner fördelat på 81 anställda. Tilldelningen  
av personaloptioner per deltagare och kategori framgår av tabellen  
nedan.  
Aktierelaterat optionsprogram  
Vid årets utgång har Q-linea ett pågående aktierelaterat ersättnings-  
program, Personaloptionsprogram, 2024/2027. Under året har de  
aktierelaterade ersättningsprogrammen LTIP 2021/2024 och LTIP  
2022/2025 avslutats och prestationsaktierätterna har förfallit. Sedan  
tidigare har styrelsen beslutat att ej implementera det personal-  
optionsprogram 2023/2026 som beslutades på årsstämman 2023  
då programmet ej ansågs uppfylla sina syften.  
Personaloptionsprogram 2024/2027  
Vid bolagets årsstämma den 28 juni 2024 beslutades om att  
införa ett Personaloptionsprogram för bolagets anställda. Personal-  
optionsprogram 2024/2027 ska omfatta högst 6 534 000 personal-  
optioner. Personaloptioner ska erbjudas vederlagsfritt till personer  
som är anställda i Bolaget per den 1 juli 2024.  
Detta totala antal optioner per individ per kategori följer nedan.  
I. Koncerchef:2 343 000  
II. VD: 200 000  
III. Ledningsgruppen: 170 000  
IV. Andra anställda: 30 000  
Varje personaloption ska berättiga innehavaren att, vid målupp-  
fyllnad av vissa av styrelsen uppsatta strategiska och operationella  
mål, kopplade till viktiga händelser i Bolagets utveckling såsom  
framsteg inom produktutveckling, produkt-godkännanden och  
kommersialisering. Intjänandeperioden är tre år innan personal-  
optionerna får utövas och förvärva en (1) ny stamaktie i bolaget för  
4,24 kronor (Teckningskursen). Teckningskursen motsvar 110 procent  
av den volymvägda genomsnittskursen för bolagets aktie enligt  
Nasdaq Stockholms kurslista under perioden tio (10) handelsdagar  
före den 28 juni 2024. För att möjliggöra bolagets leverans av aktier  
enligt programmet, och för att täcka kassaflödesmässiga effekter  
till följd av eventuella sociala avgifter med anledning av detsamma,  
beslutade årsstämman om riktad emission av högst 8 587 000  
teckningsoptioner till bolaget, varav högst 2 053 000 tecknings-  
optioner emitterades för att täcka eventuella kassaflödesmässiga  
effekter till följd av sociala avgifter med anledning av personal-  
optionsprogrammet 2024/2027.  
Vid årets utgång fanns det 6 333 000 (155 200) personaloptioner  
utestående och således hade 155 200 (53 550) optioner förfallit under  
året. Optionernas verkliga värde, beräknade med hjälp av
Black
& Scholes värderingsmodell, uppgick på balansdagen till 0 SEK  
per option och redovisad kostnad inklusive sociala avgifter under  
räkenskapsåret 2024 uppgick till 309 (1 532)
TSEK. Q-lineas aktiekurs  
har från tilldelningsdagen till utgången av 2024 minskat från 3,86  
kronor till 0,19 kronor, en nedgång på ca 95%. De utdelade option-  
ernas verkliga värde har beräknats till 0 (0) TSEK med följande indata;  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISNING 2024  
69  
Antal utdelade personaloptioner  
Antal  
per  
per  
Kategori  
deltagare  
deltagare  
kategori  
Koncernchef  
1
2 343 000  
2 343 000  
VD  
1
200 000  
200 000  
Ledningsgrupp  
7
170 000  
1 190 000  
Övriga anställda  
22  
50 000  
1 100 000  
Övriga anställda  
50  
30 000  
1 500 000  
Totalt  
81  
6 333 000  
Antal utestående personaloptioner  
Antal (st)  
2024-12-31  
2023-12-31  
Ingående antal  
155 200  
208 750  
under perioden utdelade  
6 333 000  
-
under perioden utnyttjade  
-
under perioden förfallna  
-155 200  
-53 550  
Utgående antal optioner  
6 333 000  
155 200  
Antal (st)  
2024-12-31  
2023-12-31  
Aktiekurs på värderingsdagen  
0,13 SEK  
3,70 SEK  
Lösenkurs, utestående optioner  
4,24 SEK
102,82 SEK  
Förväntad volatilitet1)  
0,50  
0,39  
Löptid, optioner med 3 års vesting  
2,875 år  
1,625 år  
Riskfri ränta, %  
2,20  
2,702  
Verkligt värde per option, SEK  
0
0
1) Den förväntade volatiliteten har fastställts genom att analysera aktiekursutveckling för  
jämförbara bolag.  
 
N OT E R  
Not 10 Finansiella intäkter och kostnader  
Not 11 Skatt på årets resultat  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISNING 2024  
70  
Koncernen  
Moderbolaget  
TSEK  
Kategori  
Resultateffekt  
2024  
2023  
2024  
2023  
Finansiella intäkter  
Räntebärande värdepapper
Finansiella tillgångar värderade  
Omräkning till  
till verkligt värde via resultatet  
verkligt värde  
476  
2790  
959  
2790  
Noterade obligationer  
Finansiella tillgångar värderade  
till verkligt värde via övrigt totalresultat
Ränteintäkter  
-
-
-
-
Summa finansiella intäkter  
476  
2 790  
959  
2 790  
Finansiella kostnader  
Banklån  
Finansiella tillgångar värderade  
till upplupet anskaffningsvärde  
Räntekostnader  
-
-
-
-
Räntebärande värdepapper
Finansiella tillgångar värderade  
Omräkning till  
till verkligt värde via resultatet  
verkligt värde  
-3104  
-705  
-3 105  
-710  
Leasingskulder  
-
Räntekostnader  
-602  
-864  
-
-
Summa finansiella kostnader  
-3 706  
-1 569  
-3 105  
-710  
Skatt på årets resultat  
Koncernen och moderbolaget  
TSEK  
2024  
2023  
Aktuell skatt för året  
-
-
Uppskjuten skatt  
-
-
Summa skatt på årets resultat  
-
-
Skillnaderna mellan redovisad skattekostnad och en beräknad skattekostnad baserad på gällande skattesats är följande:  
Koncernen  
Moderbolaget  
TSEK  
2024  
2023  
2024  
2023  
Resultat före skatt  
-216 871  
-229 366  
-193 297  
-219 764  
Inkomstskatt beräknad enligt gällande skattesats i Sverige (20,6%)  
44 675  
47 249  
39 819  
45 271  
Emissionskostnader som ej ingår i resultatet  
120  
2 083  
120  
2 083  
Ej skattepliktiga intäkter  
2
229  
2
229  
Ej avdragsgilla kostnader  
-3 078  
-339  
-3 078  
-322  
Inrullade skattemässiga underskott  
47 262  
0
47 262  
0
Temporära skillnader  
-895  
0
0
0
Utländsk skatt  
9 360  
0
0
0
Ej redovisad uppskjuten skatt  
-97 446  
-49 222  
-84 125  
-47 262  
Skatt på årets resultat  
0
0
0
0
Ej redovisad uppskjuten skatt  
Följande uppskjutna skattefordringar respektive skulder föreligger:  
Koncernen  
Moderbolaget  
TSEK  
2024  
2023  
2024  
2023  
Uppskjuten skattefordran härrörande från skattemässiga underskott  
88 981  
49 893  
84 125  
47 262  
Uppskjuten skattefordran på utländsk skatt  
9 360  
-
-
-
Uppskjuten skatteskuld härrörande från temporära differenser  
-895  
-671  
-
-
Netto uppskjuten skattefordran  
97 446  
49 222  
84 125  
47 262  
Då det ännu inte är möjligt att bedöma när Q-linea kommer att generera ett beskattningsbart överskott så har ingen uppskjuten skattefordran  
redovisats i rapporten över finansiell ställning.  
 
Not 12 Materiella anläggningstillgångar  
Not 13 Immateriella anläggningstillgångar  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISNING 2024  
71  
Inventarier, verktyg och installationer  
Koncernen  
Moderbolaget  
TSEK  
2024-12-31  
2023-12-31  
2024-12-31  
2023-12-31  
Ingående anskaffningsvärde  
69 248  
61 699  
66 988  
61 699  
Inköp  
4 883  
8 310  
5 906  
Valutakursdifferenser  
334  
-145  
-
Försäljningar och utrangeringar  
-225  
-616  
-225  
-616  
Utgående ackumulerat anskaffningsvärde  
74 240  
69 248  
66 763  
66 988  
Ingående avskrivningar  
-35 188  
-25 337  
-35 150  
-25 337  
Årets avskrivningar  
-10 105  
-9 937  
-9 302  
-9 898  
Valutakursdifferenser  
-23  
1
-
Försäljningar och utrangeringar  
225  
84  
225  
84  
Utgående ackumulerade avskrivningar  
-45 091  
-35 188  
-44 227  
35 150  
Utgående redovisat värde  
29 149  
34 060  
22 536  
31 838  
Koncernen  
Moderbolaget  
Teknologi och  
Teknologi och  
TSEK  
Licenser
kundrelationer  
Goodwill  
Licenser
kundrelationer  
Goodwill  
2024-12-31  
Ingående anskaffningsvärde  
5 500  
835  
4 889  
5 500  
835  
7 605  
Utgående ackumulerat anskaffningsvärde  
5 500  
835  
4 889  
5 500  
835  
7 605  
Ingående avskrivningar  
-5 500  
-709  
-
-5 500  
-709  
-5 975  
Årets avskrivningar  
-
-84  
-
-
-84  
-1 086  
Utgående ackumulerade avskrivningar  
-5 500  
-793  
-
-5 500  
-793  
-7 061  
Utgående redovisat värde  
-
42  
4 889  
-
42  
543  
2023-12-31  
Ingående anskaffningsvärde  
5 500  
835  
4 889  
5 500  
835  
7 605  
Utgående ackumulerat anskaffningsvärde  
5 500  
835  
4 889  
5 500  
835  
7 605  
Ingående avskrivningar  
-5 476  
-624  
-
-5 476  
-624  
-4 889  
Årets avskrivningar  
-24  
-84  
-
-24  
-84  
-1 086  
Utgående ackumulerade avskrivningar  
-5 500  
-709  
-
-5 500  
-709  
-5 975  
Utgående redovisat värde  
-
126  
4 889  
-
126  
1 630  
 
N OT E R  
Not 13 Fortsättning  
Totala utgifter för forskning och utveckling som kostnadsförts  
uppgick till 100 095 (128 092) TSEK vilket motsvarar 47 (55) procent av  
rörelsens kostnader.  
process för en av Q-lineas produkter. Att Q-linea äger denna process  
gör det möjligt att tillverka produkten i fråga till ett avsevärt lägre  
styckpris än om produkten hade köpts från en extern leverantör  
respektive lagts ut på legotillverkning. Nyttjandevärdet för denna  
kassagenererande enhet har därför beräknats som nuvärdet av den  
besparing som görs härigenom under de närmaste fem åren, baserat  
på den femåriga affärsplan som ledningen upprättat. På grund av  
att Q-linea ännu befinner sig i en kommersialiseringsfas och att  
volymprognoser därför är osäkrare än om historisk statistik föreligger  
så har inga besparingar efter denna femårsperiod inkluderats i  
beräkningen. Av samma skäl har nuvärdesberäkningen gjorts under  
användande av en förhållandevis hög diskonteringssats, 25 procent.  
Det nyttjandevärde som på ovan beskrivet sätt beräknats  
överstiger den kassagenererande enheten på ett betryggande  
vis och därmed föreligger heller inget nedskrivningsbehov. De  
känslighetsanalyser som gjorts visar att ingen rimlig förändring  
av de i beräkningen ingående antagandena skulle föra till ett  
nedskrivningsbehov.  
Q-linea har en goodwill som härrör från ett inkråmsförvärv år  
2018. Vid varje årsbokslut testas det om det föreligger ett nedskriv-  
ningsbehov för denna goodwill. Det görs genom att goodwill först  
allokeras till en kassagenererande enhet, det vill säga den minsta  
grupp av tillgångar som kan förväntas generera ett kassaflöde som är  
väsentligen oberoende av andra tillgångar eller grupper av tillgångar.  
Därefter beräknas den kassagenererande enhetens återvinnings-  
värde, vilket jämförs med dess redovisade värde. Återvinningsvärdet  
utgörs i Q-lineas fall av den kassagenererande enhetens nyttjande-  
värde. Är återvinningsvärdet lägre än det redovisade värdet så görs en  
nedskrivning ner till återvinningsvärdet. Nedskrivningen görs först  
från goodwillen och, i den mån nödvändigt, därefter proportionerligt  
från de andra i den kassagenererande enheten ingående tillgångarna  
Den kassagenererande enhet till vilken goodwillen har allokerats  
utgörs av en grupp tillgångar som möjliggör en viss produktions-  
Not 14 Varulager  
Not 15 Övriga fordringar  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISNING 2024  
72  
Vid utgången av året har koncernen ett lagervärde om 28 806 (46 527) TSEK.  
Koncernen  
Moderbolaget  
TSEK  
2024-12-31  
2023-12-31  
2024-12-31
2023-12-31  
Råvaror och förnödenheter  
5 932  
8 531  
5 932  
8 531  
Handelsvaror  
22 409  
27 353  
18 246  
27 346  
Produkter i arbete  
1 782  
5 856  
1 782  
5 856  
Halvfabrikat  
1 556  
2 361  
1 556  
2 361  
Färdiga varor  
1 511  
2 426  
1 290  
2 131  
Summa varulager  
33 191  
46 527  
28 806  
46 225  
Under året har varor för 10 407 (4 463) TSEK kostnadsförts i koncernen.
Koncernen  
Moderbolaget  
TSEK  
2024-12-31  
2023-12-31  
2024-12-31  
2023-12-31  
Momsfordran  
2 143  
2 891  
1 658  
2 547  
Förskottsbetalning till leverantör  
32 065  
32 791  
32 065  
32 791  
Fordran leverantör  
215  
0
214,77  
0
Övrigt  
0
29  
0
29,11  
Summa övriga fordringar  
34 423  
35 711  
33 937  
35 367  
 
Not 16 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter  
Not 17 Aktiekapitalets utveckling  
Not 18 Resultat per aktie  
Aktiekapitalet uppgick vid utgången av året till 5 858 318,65  
(5 858 318,65) kronor fördelat på 117 166 372 (117 166 372) aktier.  
Kvotvärdet per aktie är 0,05 (0,05) kronor.  
Innehav av egna aktier  
Q-linea innehar vid årets utgång 328 472 (328 472) egna aktier. Varje  
aktie berättigar till en röst per aktie och kvotvärdet per aktie är 0,05  
(0,05) kronor. Syftet med dessa aktier är att utnyttjas till framtida  
eventuella inlösen av personaloptioner, se not 10. Innehav av egna  
aktier exkluderas vid beräkning av nyckeltal per aktie.  
Resultat per aktie beräknas genom att årets resultat divideras med  
ett vägt genomsnitt av antalet utestående stamaktier under året.  
Antalet utestående aktier har beräknats som totalt antal emitterade  
aktier minus innehav av egna aktier.  
Följande instrument är per den 31 december 2024 utestående.  
De har inte givit någon utspädningseffekt per bokslutsdagen men  
skulle kunna göra det i framtiden:  
Upplysningar om teckningskurser och övriga villkor för dessa  
optioner lämnas i not 9 ”Ersättning till anställda samt upplysningar  
om personal”.  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISNING 2024  
73  
Koncernen  
Moderbolaget  
TSEK  
2024-12-31  
2023-12-31  
2024-12-31
2023-12-31  
Förutbetald hyra  
533  
217  
1 815  
2 123  
Förutbetalda försäkringskostnader  
214  
341  
185  
211  
Förutbetalda marknadsföringskostnader  
907  
727  
386  
404  
Förskott leverantör  
81  
81  
Förutbetalda räntekostnader  
-131  
180  
1
Förutbetalda IR kostnader  
60  
-
60  
-
Förutbetalda kostnader programvaror  
521  
-
521  
-
Förutbetalda IT kostnader  
343  
1 057  
343  
1 057  
Övrigt  
443  
512  
349  
502  
Summa förutbetalda kostnader och upplupna intäkter  
2 972  
3 034  
3 740  
4 299  
Aktiekapitalets utveckling  
Antal aktier
Aktiekapital  
’000 st  
TSEK  
Ingående balans per 1 januari 2023  
29 538  
1 477  
Nyemission  
87 628  
4 381  
Utgående balans per 31 december 2023  
117 166  
5 858  
Förändring under 2024  
-
-
Utgående balans per 31 december 2024  
117 166  
5 858  
Koncernen  
2024  
2023  
Årets resultat, TSEK  
-216 871  
-229 366  
Vägt genomsnittligt  
antal utestående aktier, st  
116 837 900
65 941 390  
Resultat per aktie före utspädning,SEK  
-1,86  
-3,48  
Resultat per aktie efter utspädning,SEK  
-1,86  
-3,48  
Antal  
Totalt möjligt  
optioner  
antal nya aktier  
Personaloptionsprogram 2024/2027  
6 333 000  
6 333 000  
Totalt möjligt antal nya aktier  
6 333 000  
6 333 000  
 
N OT E R  
Not 19 Övriga kortfristiga skulder  
Not 20 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter  
Not 21 Ställda säkerheter och eventualförpliktelser  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISNING 2024  
74  
Koncernen  
Moderbolaget  
TSEK  
2024-12-31  
2023-12-31  
2024-12-31
2023-12-31  
Personalrelaterade skulder  
3 063  
6 805  
2 562  
6 356  
Förskott från kunder  
-
-
-
-
Summa övriga kortfristiga skulder  
3 063  
6 805  
2 562  
6 356  
Koncernen  
Moderbolaget  
TSEK  
2024-12-31  
2023-12-31  
2024-12-31  
2023-12-31  
Upplupna personalkostnader  
10 703  
6 721  
6 383  
5 968  
Upplupna kostnader inhyrd personal  
0
321  
0
321  
Upplupna konsultarvoden  
2 782  
1 283  
2 088  
1 283  
Upplupna kostnader för råvaror  
0
507  
0
507  
Upplupna räntekostnader  
3 068  
3 068  
0
Övrigt  
923  
833  
923  
833  
Summa upplupna kostnader och förutbetalda intäkter  
17 476  
9 665  
12 462  
8 912  
I denna tabell har vissa poster i jämförelsespalterna lagts ihop jämfört med hur de har redovisats i tidigare finansiella rapporter.  
Bolaget har inga ställda säkerheter vid årets utgång.  
Koncernen och moderbolaget  
TSEK  
2024-12-31  
2023-12-31  
Ställda säkerheter  
-
-
Bolaget har inga eventualförpliktelser.  
 
Not 22 Upplysningar om kassaflöde  
Not 23 Transaktioner med närstående  
Som närstående definieras ägare med betydande eller bestämmande  
inflytande, ledande befattningshavare i bolaget, det vill säga styrelse  
och ledningsgrupp, samt dess nära familjemedlemmar. Upplysningar  
om transaktioner mellan bolaget och övriga närstående presenteras  
nedan. Transaktioner med närstående sker till marknadsmässiga  
villkor.  
Transaktioner med närstående  
Q-linea har vid årsstämman 2024 erhållit ytterligare lånelöfte om  
60 000 000 kronor från Bolagets huvudägare Nexttobe AB  
Tillsammans med kvarstående lånelöfte om 41 500 000 kronor  
uppgick därmed det totala lånelöftet till 101 500 000 kronor efter  
årsstämman.  
Per den 31 december uppgick Bolagets lån till marknadsmässiga  
villkor från Nexttobe AB till 99 500 000 kronor.  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISNING 2024  
75  
Justeringar för ej kassapåverkande poster  
Koncernen  
Moderbolaget  
TSEK  
2024  
2023  
2024  
2023  
Avskrivningar  
17 763  
17 521  
10 472  
11 093  
Utrangering av inventarier  
-43  
-43  
Förändring av garantireserv  
210  
140  
210  
140  
Aktierelaterade ersättningsprogram  
309  
3 198  
309  
3 198  
Omräkningsdifferenser  
-327  
63  
Summa ej kassapåverkande poster  
17 956  
20 879  
10 992  
14 387  
Inflöde från nyemissioner  
Koncernen och moderbolaget  
TSEK  
2024  
2023  
Nyemission av 87 628 425aktier till en teckningskurs på 3 kronor/aktie  
-
258 504  
Ökat aktiekapital  
-
4 381  
Emissionskostnader  
-582  
-10 111  
Nettoinflöde från nyemissioner  
-582  
252 774  
Kassaflöde härrörande från skulder som ingår i  
finansieringsverksamheten  
Icke kassaflödes-  
Ingående balans  
påverkande  
Utgående balans  
TSEK  
2024-01-01  
Kassaflöden  
transaktioner  
2024-12-31  
Koncernen 2024  
Leasingskulder, kortfristiga  
7 659  
-7 645  
6 123  
6 137  
Upplåning  
-
139 500  
-
139 500  
Moderbolaget 2024  
Upplåning  
-
139 500  
-
139 500  
Icke kassaflödes-  
Ingående balans  
påverkande  
Utgående balans  
TSEK  
2023-01-01  
Kassaflöden  
transaktioner  
2023-12-31  
Koncernen 2023  
Leasingskulder, kortfristiga  
6 117  
-7 367  
8 909  
7 659  
Upplåning  
-
-
-
-
Moderbolaget 2023  
Upplåning  
-
-
-
-
 
N OT E R  
Not 24 Andelar i koncernföretag  
Not 25 Väsentliga händelser  
efter räkenskapsårets utgång  
Första amerikanska kunden tecknar kommersiellt kontrakt  
och förhandlingarna med stort referenslaboratorium  
fortsätter.  
Bolaget tillkännager utfallet i företrädesemissionen som  
tecknats till 90,5 procent motsvarande cirka 204 MSEK före  
transaktionskostnader samt genomför en riktad nyemission  
om cirka 13 MSEK till garanter i samband med den genom-  
förda företrädesemissionen.  
Bolaget vinner den första upphandlingen i Belgien och  
erhåller ett andra kontrakt i USA.  
Q-linea kallar till extra bolagsstämma med förslag om att  
minska Bolagets aktiekapital med 177 931 523,84 kronor för  
avsättning till fritt eget kapital.  
Ramavtal tecknat med ett stort amerikanskt referens-  
laboratorium.  
Bolaget publicer en företags- och marknadsuppdatering.  
Styrelsen föreslår att förlusten behandlas enligt följande. I ny räkning  
överföres -1 590 712 kr. Styrelsen föreslår årsstämman att ingen  
utdelning lämnas för 2024.  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISNING 2024  
76  
Under året har Q-linea AB grundat ett dotterbolag Q-linea Srl i Italien.  
Moderbolagets andel  
Bokfört värde, TSEK  
Dotterbolag  
Org. Nr  
Säte  
Kapitalandel %
Röstandel %  
2024-12-31  
2023-12-31  
Q-linea Inc  
7158966  
Delaware, USA  
100  
100  
31 848  
8 222  
Q-linea Srl  
IT12828630967  
Milano, Italy  
100  
100  
o
4 744  
NexttoQ AB  
559474-4095  
Uppsala, Sverige  
100  
100  
70 025  
o
Moderbolaget  
TSEK  
2024  
2023  
Ingående anskaffningsvärde  
12 966  
264  
Investeringar under året  
33 321  
12 702  
Årets uppskrivning  
70 000  
0
Årets nedskrivning  
-14 414  
0
Utgående anskaffningsvärde  
101 873  
12 966  
Not 26
Förslag till disposition  
av fritt eget kapital  
Styrelsen föreslår att förlusten behandlas enligt följande.  
Till årsstämmans förfogande står följande fritt eget kapital:  
Kronor  
Överkursfond  
1 482 782 897  
Balanserat resultat  
-1 291 076 180  
Årets resultat  
-193 297 429  
Summa  
-1 590 712  
 
Not 27 Nyckeltalsdefinitioner  
Definition av nyckeltal i flerårsöversikt i förvaltningsberättelsen  
Nedan följer definitioner av vissa nyckeltal som inte är definierade av IFRS eller som inte direkt framgår av de finansiella rapporterna, samt en  
förklaring till varje nyckeltal. Nedan angivna nyckeltal bedöms vara relevanta för den typ av verksamhet som Q-linea bedriver och bidrar till en  
ökad förståelse för bolagets räkenskaper.  
Nyckeltal  
Definition  
Motivering för användande  
EBITDA  
Rörelseresultat innan avskrivningar och nedskrivningar.  
Nyckeltalet ger en helhetsbild av resultatet för den löpande  
verksamheten.  
Soliditet %  
Eget kapital i förhållande till balansomslutningen.  
Nyckeltalet visar hur stor del av balansräkningen som har  
finansierats med eget kapital och används för att mäta bolagets  
finansiella ställning.  
Skuldsättningsgrad %  
Nettoskuld dividerat med redovisat eget kapital enligt balans-  
räkningen. Nettoskuld beräknas som total upplåning (omfattande  
posterna Kortfristig upplåning och Långfristig upplåning i balans-  
räkning, inklusive upplåning från ägare (leasingskuld beräknad  
enligt IFRS 16 medräknas dock inte i nettoskuld), med avdrag för  
likvida medel, kort- och långfristiga placeringar.  
Nyckeltalet är ett mått på kapitalstyrka och används för att se  
relationen mellan justerade skulder och eget kapital. Vid ett positivt  
eget kapital så innebär en negativ skuldsättningsgrad att tillgängliga  
likvida medel och kortfristiga placeringar överstiger total upplåning.  
Eget kapital per aktie före och efter utspädning  
Eget kapital hänförligt till bolagets aktieägare i förhållande till antal  
Nyckeltalet visar hur stor del av bolagets egna kapital kan  
tillgodoräknas en aktie.  
utestående aktier, exklusive innehav av egna aktier, vid årets slut.  
Härledning av alternativa nyckeltal  
Skuldsättningsgrad  
Nedan följer en härledning av ovan definierade nyckeltal som visar  
de olika nyckeltalskomponenterna som nyckeltalen består av.  
Beräkningarna gäller för koncernen. Egna aktier avser eget innehav  
som säkerhet för leverans av aktier inom ramen för bolagets  
aktierelaterade incitamentsprogram. Vid beräkning av nyckeltal  
per aktie har innehav av egna aktier exkluderats.  
TSEK (om inget annat anges)  
Kortfristiga skulder till kreditinstitut  
Total upplåning  
Avgår:  
Likvida medel  
Räntefonder  
Kort- och långfristiga obligationer  
Nettoskuld  
Eget kapital  
2024-12-31  
2023-12-31  
-
-
-
-
-
-25 664  
-
-
-81 895  
-
EBITDA  
TSEK (om inget annat anges)  
2024  
-213 641  
17 763  
2023  
-230 587  
17 521  
-
-
Rörelseresultat  
Av- och nedskrivningar  
EBITDA  
-25 664  
-27 456  
93%  
-81 895  
189 636  
43%  
-196 878  
-213 066  
Skuldsättningsgrad (%)  
Soliditet  
Eget kapital per aktie  
TSEK (om inget annat anges)  
Balansomslutning  
Eget kapital  
2024-12-31  
147 990  
-27 456  
neg.  
2023-12-31  
231 976  
189 636  
82%  
TSEK (om inget annat anges)  
2024-12-31  
2023-12-31  
Eget kapital (a)  
-27 456  
117 166 372 117 166 372  
-328 472  
189 636  
Totalt antal utestående aktier, st (b)  
- Avgår innehav av egna aktier, st (c)  
Eget kapital per aktie (a/(b-c)), SEK  
Soliditet (%)  
-328 472  
-0,23  
1,62  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISNING 2024  
77  
 
I N T Y G A N D E  
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att koncernredovisningen  
respektive årsredovisningen har upprättats i enlighet med internationella redovisningsstandarder IFRS,  
sådana de antagits av EU, respektive god redovisningssed och ger en rättvisande bild  
av koncernens och moderbolagets ställning och resultat samt att förvaltningsberättelsen  
ger en rättvisande översikt över koncernens och moderbolagets verksamhet, ställning  
och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget  
och de företag som ingår i koncernen står inför. Moderbolagets och koncernens  
resultaträkningar är föremål för fastställande på årsstämman den 26 juni 2025.  
Uppsala den 25 april 2025  
Anders Ljunggren  
Stuart Gander  
Verkställande direktör  
Koncernchef  
Erika Kjellberg Eriksson  
Styrelseordförande  
Hans Johansson  
Mario Gualano  
Karin Fischer  
Styrelseledamot  
Styrelseledamot  
Styrelseledamot  
Finn Sander Albrechtsen  
Jonas Jarvius  
Styrelseledamot  
Styrelseledamot  
Vår revisionsberättelse har avgivits den 25 april 2025  
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB  
Lars Kylberg  
Auktoriserad revisor  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISNING 2024  
78  
 
R E V I S I O N S B E R ÄT T E L S E  
Revisionsberättelse  
Till bolagsstämman i Q-linea AB (publ), org.nr 556729-0217  
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen  
Uttalanden  
Väsentlig osäkerhetsfaktor avseende antagandet om  
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncern-  
redovisningen för Q-linea AB för år 2024 med undantag för  
bolagsstyrningsrapporten på sidorna 34-46. Bolagets årsredo-  
visning och koncernredovisning ingår på sidorna 24-78 i detta  
dokument.  
fortsatt drift  
Vi vill fästa uppmärksamheten på förvaltningsberättelsen  
och avsnittet Framtida finansiering och utveckling samt not  
4 Finansiella risker och riskhantering i årsredovisningen och  
koncernredovisningen. Där framgår att styrelsen bedömer  
att likvida medel tillsammans med likviditetstillskottet från  
den första delen av företrädesemissionen om cirka 93 mkr  
inte bedöms täcka det likviditetsbehov som behövs för den  
planerade verksamheten kommande tolv månader. Av årsredo-  
visningen framgår vidare att koncernen redovisar en förlust om  
216 871 tkr för det år som slutade den 31 december 2024. Dessa  
förhållanden tyder på att det finns en väsentlig osäkerhets-  
faktor som kan leda till betydande tvivel om företagets förmåga  
att fortsätta verksamheten.  
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i  
enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga  
avseenden rättvisande bild av moderbolagets finansiella  
ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella  
resultat och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen.  
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med årsredo-  
visningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande  
bild av koncernens finansiella ställning per den 31 december  
2024 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året  
enligt IFRS Redovisningsstandarder, som de antagits av EU, och  
årsredovisningslagen. Våra uttalanden omfattar inte bolags-  
styrningsrapporten på sidorna 34-46. Förvaltningsberättelsen  
är förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens  
övriga delar.  
Vi har inte modifierat vår yttrande med avseende på detta.  
Vår revisionsansats  
Revisionens inriktning och omfattning  
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resulta-  
träkningen och balansräkningen för moderbolaget och rapport  
över totalresultat och rapport över finansiell ställning för  
koncernen.  
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och  
koncernredovisningen är förenliga med innehållet i den  
kompletterande rapport som har överlämnats till moder-  
bolagets revisionsutskott i enlighet med revisorsförordningens  
(537/2014) artikel 11.  
Vi utformade vår revision genom att fastställa väsentlighetsnivå  
och bedöma risken för väsentliga felaktigheter i de finansiella  
rapporterna. Vi beaktade särskilt de områden där verkställande  
direktören och styrelsen gjort subjektiva bedömningar, till  
exempel viktiga redovisningsmässiga uppskattningar som har  
gjorts med utgångspunkt från antaganden och prognoser om  
framtida händelser, vilka till sin natur är osäkra. Liksom vid  
alla revisioner har vi också beaktat risken för att styrelsen och  
verkställande direktören åsidosätter den interna kontrollen,  
och bland annat övervägt om det finns belägg för systematiska  
avvikelser som givit upphov till risk för väsentliga felaktigheter  
till följd av oegentligheter.  
Grund för uttalanden  
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on  
Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt  
dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar.  
Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen  
enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt  
Vi anpassade vår revision för att utföra en ändamålsenlig  
granskning i syfte att kunna uttala oss om de finansiella rappor-  
terna som helhet, med hänsyn tagen till koncernens struktur,  
redovisningsprocesser och kontroller samt den bransch i vilken  
yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat koncernen verkar.  
på vår bästa kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster  
Väsentlighet  
som avses i revisorsförordningens (537/2014) artikel 5.1 har  
tillhandahållits det granskade bolaget eller, i förekommande  
fall, dess moderföretag eller dess kontrollerade företag inom  
EU.  
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga  
och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.  
Revisionens omfattning och inriktning påverkades av vår  
bedömning av väsentlighet. En revision utformas för att  
uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida de finansiella  
rapporterna innehåller några väsentliga felaktigheter. Felaktig-  
heter kan uppstå till följd av oegentligheter eller misstag. De  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISNING 2024  
79  
 
R E V I S I O N S B E R ÄT T E L S E  
betraktas som väsentliga om enskilt eller tillsammans rimligen  
kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användarna  
fattar med grund i de finansiella rapporterna.  
Baserat på professionellt omdöme fastställde vi vissa kvan-  
titativa väsentlighetstal, däribland för den finansiella rapporte-  
ringen som helhet. Med hjälp av dessa och kvalitativa övervägan-  
den fastställde vi revisionens inriktning och omfattning och våra  
granskningsåtgärders karaktär, tidpunkt och omfattning, samt  
att bedöma effekten av enskilda och sammantagna felaktigheter  
på de finansiella rapporterna som helhet.  
Särskilt betydelsefulla områden  
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som enligt vår professionella bedömning var de mest betydelsefulla  
för revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen för den aktuella perioden. Dessa områden behandlades inom ramen  
för revisionen av, och i vårt ställningstagande till, årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga separata  
uttalanden om dessa områden. Utöver det förhållande som beskrivs i avsnittet Väsentlig osäkerhetsfaktor avseende antagandet om  
fortsatt drift har vi fastställt att de förhållanden vi beskriver nedan är det särskilt betydelsefulla område som ska kommuniceras i  
denna rapport.  
Särskilt betydelsefullt område  
Varulager  
Hur vår revision beaktade det särskilt  
betydelsefulla området  
Koncernens varulager har ett bokfört värde om 33 191 tkr per  
den 31 december 2024.  
Lagrets sammansättning, tillämpade redovisningsprinciper  
samt viktiga uppskattningar och bedömningar avseende  
varulager finns i not 14 Varulager, not 2 Sammanfattning av  
viktiga redovisningsprinciper och not 3 Viktiga uppskattningar  
och bedömningar.  
Att fastställa ett korrekt värde på varulager är komplext och  
innefattar en rad bedömningar. För egentillverkade artiklar  
är fastställande av produktkalkyler och i det till exempel  
bedömningar av bland annat normalproduktion en viktig  
bedömning. För färdigvarulager har ledningen även att  
bedöma om varornas bedömda försäljningsvärde överstiger  
deras bokförda värde.  
Vår revision omfattade, men var inte begränsad till, följande  
granskningsåtgärder att vi bland annat har:  
Utvärderat bolagets rutiner, uppföljning och interna kontroll.  
Stickprovsvis testat anskaffningsvärden mot leverantörs-  
fakturor  
Tagit del av och utmanat företagsledningen i dess bedömning  
av verkligt värde för färdigvarulager.  
Stickprovsvis testat bedömt försäljningspris mot kundfakturor.  
Granskat att koncernen redovisar redovisningsprinciper,  
viktiga uppskattningar och bedömningar samt samman-  
sättningen av varulager på ett korrekt sätt i årsredovisningen.  
Annan information än årsredovisningen  
och koncernredovisningen  
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncern-  
redovisningen är det vårt ansvar att läsa den information som  
identifieras ovan och överväga om informationen i väsentlig  
utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och koncern-  
redovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den  
kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer  
om informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktig-  
heter.  
Detta dokument innehåller även annan information än  
årsredovisningen och koncernredovisningen och återfinns på  
sidorna 1-23 och på sidorna 84-85. Ersättningsrapporten som  
publiceras samma dag som denna utgör även annan informa-  
tion. Det är styrelsen och verkställande direktören som har  
ansvaret för denna andra information.  
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncern-  
redovisningen omfattar inte denna information och vi gör  
inget uttalande med bestyrkande avseende denna andra  
information.  
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende  
denna information, drar slutsatsen att den andra informationen  
innehåller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera  
detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISNING 2024  
80  
 
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar  
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens  
ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets  
finansiella rapportering.  
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret  
för att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas  
och att de ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen  
och, vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS Redovisnings-  
standarder, som de antagits av EU, och årsredovisningslagen.  
Styrelsen och verkställande direktören ansvarar även för den  
interna kontroll som de bedömer är nödvändig för att upprätta  
en årsredovisning och koncernredovisning som inte innehåller  
några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegent-  
ligheter eller misstag.  
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredo-  
visningen ansvarar styrelsen och verkställande direktören för  
bedömningen av bolagets och koncernens förmåga att fortsätta  
verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt, om förhål-  
landen som kan påverka förmågan att fortsätta verksamheten  
och att använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet om  
fortsatt drift tillämpas dock inte om styrelsen och verkställande  
direktören avser att likvidera bolaget, upphöra med verksam-  
heten eller inte har något realistiskt alternativ till att göra något  
av detta.  
Revisorns ansvar  
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida  
årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet inte  
innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror  
på oegentligheter eller misstag, och att lämna en revisions-  
berättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är  
en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en revision  
som utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid  
kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan  
finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter  
eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller  
tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska  
beslut som användare fattar med grund i årsredovisningen och  
koncernredovisningen.  
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen  
av årsredovisningen och koncernredovisningen finns på  
Revisorsinspektionens webbplats: www.revisorsinspektionen.  
se/revisornsansvar. Denna beskrivning är en del av revisions-  
berättelsen.  
Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar  
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar  
Revisorns granskning av förvaltning och förslag  
till disposition av bolagets vinst eller förlust  
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner  
beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning  
innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen  
är försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets och koncer-  
nens verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken  
av moderbolagets och koncernens egna kapital, konsoliderings-  
behov, likviditet och ställning i övrigt.  
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvalt-  
ningen av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland  
annat att fortlöpande bedöma bolagets och koncernens  
ekonomiska situation, och att tillse att bolagets organisation  
är utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen och  
bolagets ekonomiska angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett  
betryggande sätt. Den verkställande direktören ska sköta den  
löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvis-  
ningar och bland annat vidta de åtgärder som är nödvändiga  
för att bolagets bokföring ska fullgöras i överensstämmelse  
med lag och för att medelsförvaltningen ska skötas på ett  
betryggande sätt.t.  
Uttalanden  
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovis-  
ningen har vi även utfört en revision av styrelsens och verk-  
ställande direktörernas förvaltning för Q-linea AB för år 2024  
samt av förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst  
eller förlust.  
Vi tillstyrker att bolagsstämman behandlar förlusten enligt  
förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens  
ledamöter och verkställande direktörerna ansvarsfrihet för  
räkenskapsåret.  
Grund för uttalanden  
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt  
ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns  
ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och  
koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt  
fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.  
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga  
och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISNING 2024  
81  
 
R E V I S I O N S B E R ÄT T E L S E  
Revisorns ansvar  
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner  
av bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om  
detta, är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget  
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed  
vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis  
för att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon är förenligt med aktiebolagslagen.  
styrelseledamot eller verkställande direktör i något väsentligt  
avseende:  
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen  
garanti för att en revision som utförs enligt god revisionssed i  
Sverige alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser  
som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att  
ett förslag till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är  
förenligt med aktiebolagslagen.  
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon  
försummelse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot  
bolaget, eller  
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen,  
årsredovisningslagen eller bolagsordningen.  
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av  
förvaltningen finns på Revisorsinspektionens webbplats: www.  
revisorsinspektionen.se/revisornsansvar. Denna beskrivning är  
en del av revisionsberättelsen.  
Revisorns granskning av ESEF-rapporten  
Uttalanden  
Revisorns ansvar  
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovis-  
ningen har vi även utfört en granskning av att styrelsen och  
verkställande direktören har upprättat årsredovisningen och  
koncernredovisningen i ett format som möjliggör enhetlig  
elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a §  
lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden för Q-linea AB  
för år 2024.  
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstad-  
gade kravet.  
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett  
format som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk  
rapportering.  
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-  
rapporten i allt väsentligt är upprättad i ett format som  
uppfyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värde-  
pappersmarknaden, på grundval av vår granskning.  
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra gransk-  
ningsåtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esefrappor-  
ten är upprättad i ett format som uppfyller dessa krav.  
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen  
garanti för att en granskning som utförs enligt RevR 18 och  
god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en  
väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan  
uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses  
vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen  
kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare  
fattar med grund i Esefrapporten.  
Grund för uttalanden  
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR  
18 Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt  
denna rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns  
ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Q-linea AB enligt god  
revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska  
ansvar enligt dessa krav.  
Revisionsföretaget tillämpar International Standard on  
Quality Management 1, som kräver att företaget utformar,  
implementerar och hanterar ett system för kvalitetsstyrning  
inklusive riktlinjer eller rutiner avseende efterlevnad av  
yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen och tillämp-  
liga krav i lagar och andra författningar.  
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och  
ändamålsenliga som grund för vårt uttalande.  
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder  
inhämta bevis om att Esef-rapporten har upprättats i ett  
format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering  
av årsredovisningen och koncernredovisningen. Revisorn  
väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland annat genom  
att bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter i rapporte-  
ringen vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.  
Vid denna riskbedömning beaktar revisorn de delar av den  
interna kontrollen som är relevanta för hur styrelsen och  
verkställande direktören tar fram underlaget i syfte att  
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar  
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret  
för att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap.  
4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, och  
för att det finns en sådan intern kontroll som styrelsen och  
verkställande direktören bedömer nödvändig för att upprätta  
Esef-rapporten utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa  
beror på oegentligheter eller misstag.  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISNING 2024  
82  
 
utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med  
hänsyn till omständigheterna, men inte i syfte att göra ett  
uttalande om effektiviteten i den interna kontrollen.  
Granskningen omfattar också en utvärdering av ändamål-  
senligheten och rimligheten i styrelsens och verkställande  
direktörens antaganden.  
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen  
validering av att Esef-rapporten upprättats i ett giltigt  
XHTMLformat och en avstämning av att Esef-rapporten  
överensstämmer med den granskade årsredovisningen och  
koncernredovisningen.  
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av  
huruvida koncernens resultat-, balans- och eget kapital-  
räkningar, kassaflödesanalys samt noter i Esef-rapporten  
har märkts med iXBRL i enlighet med vad som följer av  
Esef-förordningen.  
Vår granskning har skett enligt FAR:s uttalande RevR 16  
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta  
innebär att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en  
annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört  
med den inriktning och omfattning som en revision enligt Inter-  
national Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige  
har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för  
våra uttalanden.  
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i  
enlighet med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2–6 årsredovis-  
ningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga  
med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar  
samt är i överensstämmelse med [årsredovisningslagen/lagen  
om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag/lagen  
om årsredovisning i försäkringsföretag].  
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB, Torsgatan 21,  
113 97 Stockholm, utsågs till Q-linea ABs revisor av bolags-  
stämman den 28 juni 2024 och har varit bolagets revisor  
sedan april 2007.  
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten  
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten  
på sidorna 34-44 och för att den är upprättad i enlighet med  
årsredovisningslagen.  
Uppsala den 25 april 2025  
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB  
Lars Kylberg  
Auktoriserad revisor  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISNING 2024  
83  
 
L I T T E R AT U R L I S TA | O R D L I S TA  
Litteraturlista  
Sid  
Källa:  
1. Singer, M. et al. The Third International Consensus Definitions for Sepsis and Septic Shock (Sepsis-3). JAMA 315, 801-810 (2016).  
https://doi.org:10.1001/jama.2016.0287  
04  
2. Rhodes, A. et al. Surviving Sepsis Campaign: International Guidelines for Management of Sepsis and Septic Shock: 2016.  
Intensive Care Med 43, 304-377 (2017). https://doi.org:10.1007/s00134-017-4683-6  
3. ASTar® BC G-Kit (CE-IVDR). Available in Europe.  
08 4. Rudd, K. E. et al. Global, regional, and national sepsis incidence and mortality, 1990–2017: analysis for  
the Global Burden of Disease Study. The Lancet 395, 200-211 (2020). https://doi.org:10.1016/s0140-6736(19)32989-7  
5. Singer, M. et al. The Third International Consensus Definitions for Sepsis and Septic Shock (Sepsis-3). JAMA 315, 801-810 (2016).  
https://doi.org:10.1001/jama.2016.0287  
6. Arefian, H. et al. Hospital-related cost of sepsis: A systematic review. J Infect 74, 107-117 (2017). https://doi.org:10.1016/j.  
jinf.2016.11.006  
7. Buchman, T. G. et al. Sepsis Among Medicare Beneficiaries: 3. The Methods, Models, and Forecasts of Sepsis, 2012-2018.  
Crit Care Med 48, 302-318 (2020). https://doi.org:10.1097/CCM.0000000000004225  
8. Goransson, J. et al. Performance of a System for Rapid Phenotypic Antimicrobial Susceptibility Testing of Gram-Negative Bacteria  
Directly from Positive Blood Culture Bottles. J Clin Microbiol 61, e0152522 (2023). https://doi.org:10.1128/jcm.01525-22  
9. Antimicrobial Resistance, C. Global burden of bacterial antimicrobial resistance in 2019: a systematic analysis. Lancet 399, 629-655 (2022).  
https://doi.org:10.1016/S0140-6736(21)02724-0  
09  
10. O'Neill, J. Tackling drug-resistant infections globally: final report and recommendations. (2016).  
14 11. https://www.ecdc.europa.eu/sites/default/files/documents/Country-visit-Romania-discuss-AMR-issues-June-2018.pdf  
12. https://www.fao.org/faolex/results/details/en/c/LEX-FAOC223408/  
13. ISPOR. About HEOR, <https://www.ispor.org/heor-resources/about-heor> (2024).  
18  
14. Arefian, H. et al. Hospital-related cost of sepsis: A systematic review. J Infect 74, 107-117 (2017). https://doi.org:10.1016/j.jinf.2016.11.006  
QQ--LLIINNEEAA || ÅÅRRSSRREEDDOOVVIISSNNIINNGG 22002244  
84  
 
Ordlista  
AST  
CLIA  
In vitro-diagnostik (IVD)  
Antibiotic Susceptibility Test, på svenska  
resistensbestämning.  
Syftet med Clinical Laboratory Improvement  
Amendments (CLIA) programmet är att  
säkerställa laboratorietesters kvalitet.  
Undersökning av en levande mikroorganism,  
cell eller biomolekyl utanför dess normala  
biologiska kontext.  
Antibiotikaresistens  
Innebär att bakterier utvecklar motståndskraft  
mot antibiotika.  
ECCMID  
Kliniska studier  
European Congress of Clinical Microbiology  
and Infectious Diseases, en stor branschmässa  
för bolag verksamma inom mikrobiologi och  
infektionssjukdomar.  
En klinisk studie för in vitro-diagnostikprodukter,  
en så kallad prestandautvärderingsstudie, syftar  
till att validera prestanda- och säkerhetskrav  
utifrån produktens avsedda användning genom  
att undersöka prover tagna från människan.  
Antimicrobial stewardship (AMS)  
Ett systematiskt tillvägagångssätt för att utbilda  
och stödja vårdpersonal att följa evidensbase-  
rade riktlinjer för förskrivning och administre-  
ring av antimikrobiella medel.  
EES  
Europeiska ekonomiska samarbetsområdet.  
MIC-värde  
Minimum Inhibitory Concentration. Den lägsta  
koncentrationen av ett antibiotikum som  
hämmar tillväxten av de testade bakterierna.  
Bredspektrumantibiotika  
Antibiotika som verkar på många olika,  
men inte alla, sorters bakterier.  
Empirisk antibiotikabehandling  
Initiering av antibiotikabehandling innan bakte-  
rie-ID och resultat från resistensbestämningen  
är tillgängliga. Empirisk behandling är vanligtvis  
bredspektrumantibiotika.  
Patogen  
CE-märkning  
Conformité Européenne, produktmärkning  
inom främst EU och EES.  
Något som orsakar sjukdom, till exempel ett  
virus eller bakterie.  
Food and Drug administration (FDA)  
Den amerikanska läkemedelsmyndigheten  
som ansvarar för marknadsgodkännande av  
IVD-produkter i USA.  
Sepsis  
CE-IVD  
Allvarligt tillstånd som innebär att en infektion  
påverkar hela kroppen och gör att viktiga organ  
som hjärtat, lungorna, hjärnan och njurarna inte  
fungerar som de ska (förr kallat blodförgiftning).  
Märkning av produkter och instrument som  
används på laboratorier med syfte att ge  
garantier för att produkten uppfyller ett antal  
ställda krav för bland annat säkerhet, kvalitet,  
validitet och spårbarhet, vilket innebär att  
användaren kan vara säker på att produkten  
håller de prestanda som krävs för användning  
så att analysresultaten som genereras är  
tillförlitliga.  
Gramnegativa  
Bakterier som inte färgas i ett gramfärgningstest.  
Motsatsen är grampositiva bakterier. Skillnaden  
mellan gramnegativa och grampositiva  
bakterier är hur deras cellväggar är uppbyggda.  
Gramnegativa bakterier förkortas ofta G-.  
Sjukvårdsrelaterad infektion (HAI)  
En infektion som inträffat hos en patient under  
vård på sjukhus eller annan vårdinrättning, som  
inte var närvarande när patienten lades in.  
Grampositiva  
Grampositiva bakterier är bakterier som  
färgas i ett gramfärgningstest. Motsatsen är  
gramnegativa bakterier. Skillnaden mellan  
gramnegativa och grampositiva bakterier är hur  
deras cellväggar är uppbyggda. Grampositiva  
bakterier förkortas ofta G+.  
Kommande rapporttillfällen  
Uppgifter om bolaget  
26 juni 2025  
Årsstämma 2025  
Q-linea AB (publ)  
10 juli 2025  
Delårsrapport januari – juni 2025  
Organisationsnummer: 556729-0217  
30 oktoberr 2025  
Delårsrapport januari – september 2025  
Säte: Uppsala  
Dag Hammarskjölds väg 52 A, 752 37, Uppsala  
Tel: 018-444 3610  
E-post: contact@Q-linea.com  
www.Q-linea.com  
Q-LINEA | ÅRSREDOVISNING 2024  
85  
 
Q-linea AB  
Dag Hammarskjölds väg 52 A  
752 37 Uppsala,
Sverige
E-post: contact@Q-linea.com  
Telefon: 018 – 444 36 10  
www.Q-linea.com