549300BG6SL5QQ7LQW562024-01-012024-12-31549300BG6SL5QQ7LQW562023-01-012023-12-31549300BG6SL5QQ7LQW562024-12-31549300BG6SL5QQ7LQW562023-12-31549300BG6SL5QQ7LQW562022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300BG6SL5QQ7LQW562022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300BG6SL5QQ7LQW562022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300BG6SL5QQ7LQW562022-12-31549300BG6SL5QQ7LQW562023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:sharesxbrli:shares549300BG6SL5QQ7LQW562023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300BG6SL5QQ7LQW562023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300BG6SL5QQ7LQW562023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300BG6SL5QQ7LQW562024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300BG6SL5QQ7LQW562024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300BG6SL5QQ7LQW562024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300BG6SL5QQ7LQW562024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember
Finansiering
Fastpartners egna kapital uppgick till 15 009,8 MSEK vid utgången av
2024. De räntebärande skulderna uppgick till 16 293,9 MSEK motsva-
rande en belåningsgrad om 48,0 procent. I likhet med föregående år
har 2024 präglats av höga marknadsräntor vilket gav en oförändrad
räntetäckningsgrad om 1,8 ggr.
LÅNESTRUKTUR PER 2024-12-31 (MSEK)
Låneavtal Varav utnyttjat Låneavtalets löptid
3 955,4 3 480,4
1)
2025
6 827,0 4 992,0
2)
2026
4 171,6 4 171,6
3)
2027
1 277,6 1 277,6 2028
216,0 216,0 2029
1 115,0 1 115,0 2032
1 041,3 1 041,3 2034
Totalt 18 603,9 16 293,9
1)
Varav 1 750,0 avser grönt obligationslån och 610,0 avser företagscertifikat.
2)
Varav 1 300,0 avser grönt obligationslån.
3)
Varav 2 100,0 avser grönt obligationslån.
FINANSIERING
46
FASTPARTNER 2024
Finansiering
Att äga och förvalta fastigheter är en
kapitalintensiv verksamhet. Tillgång till
kapital är en grundläggande förutsättning
för att utveckla en framgångsrik fastighets-
rörelse. Fastpartners tillgångar uppgick
per 31 december 2024 till 36,2 (36,0)
miljarder kronor. Verksamheten finansieras
med en kombination av eget kapital, rän-
tebärande skulder samt övriga skulder. De
två viktigaste kapitalkällorna är det egna
kapitalet och de räntebärande skulderna.
Dessa svarade vid årsskiftet för 41,5 (40,6)
procent respektive 45,0 (46,2) procent av
Fastpartners finansiering.
Ränterisk och räntetäckningsgrad
Räntekostnader utgör en av verksamhet-
ens största kostnader och påverkar tillväx-
ten i förvaltningsresultatet. Räntekostna-
den påverkas i huvudsak av förändring i
marknadsräntan men även av förändrade
förutsättningar på kreditmarknaden, som i
sin tur påverkar den marginal kreditgivare
kräver i ersättning för att låna ut pengar.
Fastpartner har ingen fast angiven löptid
inom vilken den genom snittliga ränte-
bindningstiden ska ligga. De fleråriga kre-
ditavtalen innebär bland annat räntevill-
kor där bankens marginaler är fastställda i
avtalen och där Fastpartner har möjlighet
att välja räntebindningstid. Fastpartners
finansiella struktur är ut formad med ett
tydligt fokus på löpande kassaflöden och
räntetäckningsgrad.
Räntetäckningsgraden är det finansiella
mått som beskriver bolagets motstånds-
kraft och risknivå för förändringar i ränte-
nettot. Fastpartner har en målsättning om
en räntetäckningsgrad om minst 3,0 ggr.
För 2024 uppgick räntetäckningsgraden
till 1,8 (1,8) ggr. En förändring av de rör-
liga marknadsräntorna med en procent-
enhet skulle påverka räntekostnaderna
med cirka 110 MSEK per år med befintlig
kapitalstruktur.
Fastpartner har valt att fortsätta använda
korta bindningstider för huvuddelen av bo-
lagets finansiering. Detta finansie ringssätt
har inneburit att bolagets räntekostnader
fortsatt varit höga under året då Riksban-
ken har höjt styrräntan kraftigt under 2022
och 2023 för att få bukt på den stigande
inflationen. De räntesänkningar som Riks-
banken gjort av styrräntan under andra
halvåret 2024 har inte slagit igenom fullt
ut under 2024. Genomsnittlig räntesats på
fastighets lånen var per 31 december 2024
4,0 (4,8) procent.
Fastpartner bedömer att förutsägbar-
heten i förvaltningsresultatet medger en
relativt hög andel lånat kapital. Fastpart-
ners egna kapital kan därigenom användas
effektivt, vilket skapar högre avkastning
än vad som annars skulle vara möjligt, utan
att risknivån blir för hög.
Eget kapital
Fastpartners egna kapital uppgick per 31
december 2024 till 15 009,8 (14 618,0)
MSEK vilket motsvarade 41,5 (40,6) pro-
cent av bolagets totala finansiering. Juste-
ras det egna kapitalet enligt NRV uppgår
soliditeten till 49,4 (48,3) procent. Då
Fastpartner normalt säljer fastigheter i bo-
lagsform, vilket är en skattebefriad trans-
aktion, är det sannolikt att Fastpartner
inte kommer att betala den uppskjutna
skatteskulden och bolaget anser därför att
det är mest korrekt att justera soliditeten
för detta. Fastpartner strävar efter balans
mellan en hög avkastning på eget kapital
och en acceptabel risknivå. Bolagets mål-
sättning är att soliditeten långsiktigt ska
över stiga 25 procent. Fastpartner har gjort
bedömningen att en soliditet överstigan-
de 25 procent är lämplig med hänsyn till
bolagets långa hyresavtal, kapitalbindning
och finansiella ställning i övrigt.
Fastpartners målsättning för avkastning
på eget kapital under en konjunktur cykel
uppgår till 12 procent. För år 2024 uppgick
avkastningen på eget kapital till 4,4 (–9,9)
procent. Den genomsnittliga avkastning-
FINANSIERING
FASTPARTNER 2024
47
en på eget kapital har uppgått till –1,7
procent för de senaste tre åren och 5,7
procent för de senaste fem åren.
Räntebärande skulder
Fastigheter är en långfristig tillgång och
kräver långfristig finansiering där fördel-
ning mellan eget kapital och räntebärande
skulder sätts så att nödvändig finansiering
erhålls. De räntebärande skulderna, som är
Fastpartners huvudsakliga finansieringskäl-
la, utgjorde 45,0 (46,2)procent av bolagets
finansiering vid årsskiftet. De räntebäran-
de skulderna består dels av banklån om
10 533,9 (10 345,3) MSEK som upptagits
med säkerhet i koncernens fastigheter,
dels av fem börsnoterade icke säkerställda
obliga tionslån om 5 150,0 (6 250,0) MSEK
och dels av ett icke säkerställt företags-
certifikatsprogram om 610,0 (55,0) MSEK.
Vid årsskiftet uppgick således de räntebä-
rande skulderna till 16 293,9 (16 650,3)
MSEK vilket motsvarade 48,0 (49,3) pro-
cent av fastigheternas mark nadsvärde.
Räntebärande nettoskulder uppgick till
15 498,1 (15 814,9) MSEK vilket motsva-
rade 45,7 (46,9) procent av fastigheternas
marknadsvärde.
Av de räntebärande skulderna var
3 588,6 (1 276,5) MSEK per årsskiftet
klassificerade som kortfristiga med anled-
ning av att de förfaller eller ska delamor-
teras under 2025. Fastpartner har redan
kommit långt i refinansieringsdiskus-
sionerna med berörda banker angående
marginaler och löptider för den korta delen
av låneportföljen och bolaget har för avsikt
att omsätta dessa lån till långfristig finan-
siering med kort räntebindningstid under
2025. Fastpartners kapitalbind ning per 31
december 2024 uppgick till 2,6 (3,3) år.
Justerat för den del av låneportföljen som
förfaller under 2025 uppgår kapitalbind-
ningen till 3,2 (3,5) år. Samtliga Fastpart-
ners lån är tagna i SEK.
Under året har Fastpartner tecknat nya
långfristiga kreditavtal om 1 415,0 MSEK
samt amorerat och löst befintliga lång-
fristiga kreditavtal om 1 771,4 MSEK.
FÖRÄNDRING AV RÄNTEBÄRANDE SKULDER,
MSEK
Räntebärande skulder vid årets början 16 650,3
Nyupptagna lån 1 415,0
Amorteringar och lösen av lån –1 771,4
Räntebärande skulder vid årets slut 16 293,9
Obligationslån
Fastpartner har emitterat sex icke säker-
ställda obligationslån på den svenska
marknaden om 5 150,0 (6 250,0) MSEK
vilket motsvarar 15,2 (18,5) procent av
fastigheternas marknadsvärde vid årets
utgång. Under år 2024 har Fastpartner inte
emitterat några nya obligationslån. Däre-
mot har Fastpartner under 2024 löst ett
befintligt obligationslån uppgående till
1 100 MSEK vid förfall. Nedan redovisas
en sammanställning över de fem uteståen-
de marknadsnoterade obligations lånen.
Belopp
(MSEK) Ränta (%)
Obligations-
lånets löptid
1 750,0 Stibor 3M + 1,12
1)
maj-25
1 300,0 Stibor 3M + 1,27
1)
jun-26
1 200,0 Stibor 3M + 1,45
1)
feb-27
400,0 2,288
1), 2)
feb-27
500,0 Stibor 3M + 1,28
1)
aug-27
5 150,0
1)
Talet avser procentenheter.
2)
Ingånget ränteswapavtal om 400,0 MSEK till rörlig ränta om Stibor
3M + 1,32 procentenheter. Löptid feb-27.
Gröna obligationslån
Av Fastpartners utestående obligationslån
om 5 150 (6 250) MSEK avser 5 150
(5 150) MSEK gröna obligationslån. Emis-
sionslikviden har använts i enlighet med
Fastpartners gröna ramverk till finansiering
eller refinansiering av gröna fastigheter
samt investeringar i förnybara energikällor
och energieffektivitet. Gröna fastigheter
inkluderar bland annat nya fastigheter
med minimumcertifiering Miljöbyggnad
Silver samt renoveringar som leder till
en sänkning av energiför brukningen med
minst 25 procent.
Certifikatprogram
Fastpartner etablerade under år 2017
ett certfikatprogram som handlas via
Handelsbanken och Swedbank. Program-
met har ett rambelopp om 2 000 MSEK
och löptiden för certifikaten är högst ett
år. Per 2412 31 var certifikat om 610,0
(55,0) MSEK utestående vilket motsvarar
1,8 (0,2) procent av fastighe ternas mark-
nadsvärde. Fastpartner har ett åtagande
om att hålla tillgängliga outnytt jade kre-
ditfaciliteter som vid varje tillfälle täcker
samtliga utestående certifikat.
Finansfunktion och finanspolicy
Finansfunktionen ska stödja bolagets
kärnverksamhet genom att minimera kost-
naden för kapital på lång sikt. Funktionen
har till uppgift att förvalta befintlig skuld,
ombesörja nyupplåning för investeringar
och förvärv samt begränsa de finansiella
riskerna. Fastpartners finanspolicy, som
fastställs av styrelsen, anger hur de olika
riskerna i finansverksamheten ska be-
gränsas och vilka risker Fastpartner får ta.
Målsätt ningen för Fastpartners finansfunk-
tion ska vara att:
Säkerställa kort och långsiktig kapital-
försörjning.
Anpassa den finansiella strategin och
hanteringen av finansiella risker efter
hur verksamheten utvecklar sig så att
en långsiktig och stabil kapitalstruktur
uppnås och bibehålls.
Uppnå bästa möjliga finansnetto inom
givna ramar med hänsyn till riskhantering.
Finansfrågor av strategisk betydelse
behandlas i Fastpartners styrelse.
Säkerhet för räntebärande skulder
Långfristiga kreditavtal i bank säkerställs
i huvudsak med säkerheter i bolagets fast-
igheter. Som säkerhet för de sä kerställda
räntebärande skulderna har pantbrev
om sammanlagt 11 965,7 (11 624,2)
MSEK pantsatts. Utöver dessa pantbrev
i bolagets fastigheter lämnar Fastpartner
regelmässigt pant i form av aktiebrev i de
fastighetsägande koncernbolagen. I kredit-
avtalen med bankerna finns även fastlagda
gränsvärden för definierade nyckeltal, så
kallade ”covenants”. Fast partners egna
finansiella mål stämmer väl överens med
bankernas krav. Dessutom finns allmänna
åtaganden om att Fastpartner ska förse
sina långivare med finansiell information,
såsom årsredo visningar och delårsrappor-
ter, och i vissa fall rätt till omförhandling
vid avnotering eller då Fastpartners hu-
vudägare ej längre kontrollerar mer än 51
procent av aktierna i bolaget. Utöver detta
förs en löpande dialog med bankerna.
FÖRDELNING FINANSIERING KAPITALSTRUKTUR
n Banklån 64,7%
n Obligationslån 31,6%
n Certifikat 3,7%
n Eget kapital 41,5%
n Räntebärande skulder 45,0%
n Uppskjuten skatteskuld 8,0%
n Ej räntebärande skulder 5,5%
FINANSIERING
48
FASTPARTNER 2024
Räntebindning
Fastpartners låneavtal löper i huvudsak
med tre månaders Stibor som räntebas.
Den korta räntebindningen i låneavta-
len medger att bolaget kan förändra sin
kapitalstruktur utan kostnad för rän te-
skillnads ersättning. För att i viss mån be-
gränsa ränterisken, definierad som risken
för en resultat - och kassaflödes påverkan
genom förändring av marknads räntan,
och öka förutsägbarheten i förvaltnings-
resultatet har Fastpartner valt att ingå
ränteswap avtal om totalt 3 700 (2 975)
MSEK. Tillsammans med upptagna
fasträntelån om 201,2 (203,3) MSEK har
Fastpartner räntesäkrat 24 (19) procent av
sin låneportfölj.
Fastpartners räntebindning uppgick per
31 december 2024 till 1,1 (0,9) år. Justerat
för den rörliga räntedelen av låneportföljen
uppgick räntebindningen till 3,2 (3,4) år.
Värdering av derivat
I enlighet med redovisningsreglerna
(IFRS 9) ska räntederivat marknads-
värderas och värdeförändringen redovisas
över resultaträkningen. Under året har
Fastpartners resultat påverkats med
6,1 (–49,4) MSEK i orealiserade värde-
förändringar på ingångna ränteswapavtal.
Swapens värde påverkas av den allmänna
räntenivån och swapavtalets återstående
löptid. Skulle det allmänna ränteläget
förändras i förhållande till ränteläget när
swapavtalet ingicks medför detta att swa-
pens värde förändras. Marknadsvärdet på
en nominell ränteswap beräknas till exem-
pel genom att nuvärdesberäkna skillnaden
mellan swapens fasta ränta och rådande
marknadsränta med motsva rande löptid.
Kalkylperioden motsvarar swapens återstå-
ende löptid. Om rådande marknadsränta
överstiger swapens fasta ränta erhålls ett
övervärde och vice versa. Som kalkylränta
för diskonterings perioden används rådan-
de swapränta med motsvarande löptid.
Marknadsvärdet på en ränteswap förändras
således under swapens löptid men värdet
är alltid noll vid förfallotidpunkten.
De kvartalsvisa marknadsvärderingarna
av swapavtalen påverkar Fastpartners
redovisade resultat och egna kapital men
påverkar ej bolagets kassaflöde.
Övriga skulder
Fastpartners övriga skulder uppgick vid
årsskiftet till 4 880,1 (4 759,1) MSEK
vilket motsvarar 13,5 (13,2) procent av
bolagets totala finansiering. Övriga skul-
der utgörs huvudsakligen av uppskjuten
skatteskuld, leasingskuld avseende tom-
trättsavgälder samt förutbetalda intäkter
och upplupna kostnader. Uppskjuten
skatteskuld avser till största delen skatte-
effekten av skillnaden mellan marknads-
värdet och det skattemässiga restvärdet på
koncernens fastigheter.
Förutbetalda intäkter uppstår till följd
av att Fastpartner erhåller hyresinbetal-
ningar kvartalsvis i förskott. Denna skuld
upplöses genom att Fastpartner tillhanda-
håller lokaler under den period för vilken
hyra betalts. Upplupna kostnader utgörs
i huvudsak av upplupna räntekostnader
och upplupna kostnader för media för det
närmast föregående kvartalet.
Sammantaget medför betalningsstruk-
turen att Fastpartner saknar behov av att
finansiera rörelsekapital med ränte bärande
skulder eller eget kapital.
Finansiell ställning
Soliditeten uppgick vid årets slut till 41,5
(40,6) procent. Likvida medel uppgick vid
årets slut till 33,4 (96,0) MSEK. Disponi-
bel likviditet inklusive outnytt jad check-
kredit om 395,0 (395,0) MSEK uppgick
till 428,4 (490,9) MSEK.
Finansiella poster
Årets finansiella poster uppgick till –850,8
(–878,8) MSEK. De finansiella poster-
na består främst av räntekostnader för
koncernens lån och ränteintäkter avseende
reversfordringar. Koncernens räntekostna-
der uppgick till –842,1 (–837,9) MSEK. I
de finansiella posterna ingick också mark-
nadsvärdering av koncernens finansiella
placeringar om 12,9 (–27,3) MSEK och
räntederivat om 6,1 (–49,4) MSEK.
I enlighet med redovisningsreglerna
i IFRS 9 ska räntederivat marknadsvär-
deras, vilket innebär att det uppstår ett
teoretiskt över- eller undervärde om den
avtalade räntan avviker från den aktuella
marknadsräntan, där värdeförändring-
en i Fastpartners fall ska redovisas över
resultat räkningen.
Kassaflöde
Årets kassaflöde från den löpande förvalt-
ningen före förändring i rörelsekapital
uppgick till 612,3 (716,6) MSEK. Kassa-
flödet efter förändring i rörelsekapitalet
uppgick till 611,7 (917,5) MSEK. Föränd-
ringen i likvida medel uppgick för året
till –62,6 (–89,8) MSEK. Förändringen
NETTOBELÅNINGSGRAD
n Marknadsvärde fastigheter
n Räntebärande nettoskulder
Nettobelåningsgrad
BELÅNINGSGRAD OCH MEDELRÄNTA VID
ÅRETS SLUT, %
2020 2021
2022 2023 2024
0
20
40
60
80
0
2
4
6
8
2023 2024202220212020
0
7 000
14 000
21 000
28 000
35 000
MSEK %
0
20
40
60
80
100
FÖRDELNING LÅNGIVARE
n Swedbank 26,4%
n Realkredit 18,5%
n Danske Bank 1,1%
n Handelsbanken 16,7%
n SBAB 2,0%
n Obl.lån 31,6%
n Certifikat 3,7%
KONCERNENS INGÅNGNA RÄNTE SWAPAVTAL
PER 31 DECEMBER 2024
Belopp
(MSEK)
Ränta
1
(%)
Swapens
löptid
300 0,93 mar-25
200 1,23 feb-26
600 1,83 feb-26
300 2,30 dec-26
300 2,71 dec-28
200 2,41 dec-28
400 2,20 aug-29
300 2,12 aug-29
100 2,17 sep-29
500 1,99 dec-29
500 2,72 dec-33
3 700
1
Exklusive lånets marginal
1 415 mkr
Upptagande av lån
282
Försäljning av fastigheter
612 mkr
Löpande verksamhet
–1 771 mkr
Lösen och amortering lån
–1 mkr
Förändring rörelsekapital
–344 mkr
Investeringar
–256 mkr
Utdelning
428 mkr
Disponibel likviditet
33 mkr
Likvida
medel vid
årets utgång
395 mkr
Tillkommer
outnyttjad
checkkredit
Likvida
medel
+
=
Inflöde Utflöde
96 mkr
Likvida medel vid
årets ingång
FINANSIERING
FASTPARTNER 2024
49
-2 000
-1 000
0
1 000
2 000
3 000
4 000
2022 2023 202420212020
mkr
förklaras främst av ökat driftnetto till följd
av nytecknade hyreskontrakt, indexe-
rade hyreshöjningar samt färdigställda
hyresgästanpassningar och avyttring av
fastigheter. Dessutom förklaras föränd-
ringen av utförda investeringar i befintliga
fastigheter och lösen av ett obligationslån
om 1 000 MSEK. Under året uppgick
kassaflödet från investe ringsverksamheten
till –61,7 (–678,7) MSEK varav –343,7
(–499,9) MSEK utgör fastighetsinveste-
ringar. Kassaflödet från finansieringsverk-
samheten uppgick till –612,6 (–328,6)
MSEK och innefattar bland annat
upptagande och lösen av lån. Under året
har utdelning till aktieägarna lämnats med
256,2 (256,2) MSEK.
Kreditrating från Moodys
Fastpartner erhöll i maj 2021 en Invest-
ment Grade-rating om Baa1 med stable
outlook av Moody’s Investors Service. I
november 2022 bekräftade Moody’s Fast-
partners kreditbetyg Baa3 men justerade
utsikterna till negativa. Mot bakgrund
av förändrade marknadsförutsättningar
under 2023 med ökade marknadsräntor
och försämrad räntetäckningsgrad sänkte
Moody´s vid tre tillfällen under 2023 kre-
ditbetyget till B1, vilket även är det kre-
ditbetyg Fastpartner har vid årets utgång.
Till följd av de snabba räntesäkningar som
Riksbanken genomfört av styrräntan andra
halvan av 2024, vilket påverkat Fastpartnes
räntetäckningsgrad positivt, har Moody´s
per den 27 februari 2025 höjt Fastpartners
kreditbetyg till Ba3 med positiva utsiket.
Moody’s använder en särskild metodo logi
för att fastställa en profil för Fastpartner enligt
sin ratingskala. En full ständig beskrivning
av ratingskalan och ratingmetodologin för
”REITs and Other Commercial Property
KAPITALSTRUKTURENS UTVECKLING, MKR FÖRÄNDRING AV EGET KAPITAL
Räntebärande skulder Totalresultat Eget kapital Aktieemissioner Uppskjuten skatt Utdelningar Övriga skulder Inlösen av preferensaktier
0
20
40
60
80
100
2022 2023 202420212020
14 608
14 057
2 464
2 020
15 280
17 457
3 227
1 956
16 723
16 402
3 172
1 827
%
16 650
14 618
2 794
1 966
16 294
15 010
2 878
2 002
FINANSIERING
50
FASTPARTNER 2024
Firms” återfinns på www.moodys.com.
Fastpartner kommer under 2025 arbeta
med att stärka balansräkningen och
förbättra våra finansiella nyckeltal och vi
har goda förhoppningar om att under 2025
höja vårt kreditbetyg hos Moody´s.
Kreditrating från Scope Ratings
Fastpartner erhöll i augusti 2020 en
Investment Grade-rating med kreditbe-
tyget BBB- med stabila utsikter av Scope
Ratings. Kreditbetyget omfattar även
Fastpartners seniora icke säkerställda
obligationer och företagscertifikat. Scope
Ratings bekräftade detta kreditbetyg i
augusti 2022. Med anledning av ändrade
marknadsförutsättningar under 2023 med
ökade marknadsräntor och försämrad
räntetäckningsgrad sänkte Scope Ratinghs
Fastpartners kreditbetyg till BB. Under
2024 har Scope Ratings bekräftat detta
kreditbetyg men justerat upp utsikterna
från stabila till positiva. Fastpartner kom-
mer under 2025 arbeta med att stärka ba-
lansräkningen och förbättra våra finansiella
nyckeltal och vi har goda förhoppningar
om att under 2025 höja vårt kreditbetyg
hos Scope Ratings.
Ba3
Moodys kreditbetyg.
Aaa
Ba1
Aa1
Ba2
Aa2
Ba3
Aa3
B1
A1
B2
A2
B3
A3
Caa1
Baa1
Caa2
Baa2
Caa3
Baa3
Ca
C
Högst
Investment gradeEj Investment grade
Lägst
Fastpartners
rating,
december
2024, stable
outlook
RATINGSKALA – MOODY’S INVESTOR SERVICES
AAA
BB+
AA+
BB
AA
BB-
AA-
B+
A+
B
A
B-
A-
CCC
BBB+
CC
BBB
C
BBB-
Högst
Investment gradeEj Investment grade
Lägst
Fastpartners
rating,
december
2024, positive
outlook
RATINGSKALA – SCOPE RATINGS
BB
Scope Ratings kreditbetyg.
Fastpartners
rating, februari
2025, positive
outlook
RISKHANTERING
FASTPARTNER 2024
51
Hållbar riskhantering
Risk Beskrivning Konsekvens Riskhantering
HYRESNIVÅRISK
Hyresnivårisken står i relation till
utvecklingen av aktuella marknadshyror.
Fallande hyresnivåer leder till lägre
intäkter vilket på lång sikt kan ge
likviditetsproblem.
Fastpartners förvaltningsstrategi att arbeta med långa
hyresavtal reducerar denna risk. Det sker ett
kontinuerligt arbete med att omförhandla befintliga
hyresavtal i syfte att minimera denna risk på kort sikt.
Merparten av Fastpartners hyresavtal är helt eller
delvis bundna till konsumentprisindex (KPI) vilket
innebär att de är helt eller delvis inflationsjusterade.
l
l
l
KREDITRISK
Fastpartners primära motpartsrisk
ligger i att hyresgästerna inte kan
fullgöra sina betalningar enligt
hyres kontrakten.
Det finns alltid en risk att hyres-
gästerna inte kan infria åtaganden i
form av de hyreskontrakt som de ingått
med Fastpartner.
I samband med förvärv och uthyrningar värderas
motpartsrisken och avtalen kompletteras vid behov
med säkerheter i form av depositioner, bankgarantier,
moderbolagsborgen och liknande. Fastpartner arbetar
mycket nära sina hyresgäster och följer löpande
utvecklingen av deras finansiella ställning.
Fastpartner bedömer att bolagets hyresgäster, med
ett fåtal undantag, har en god finansiell ställning.
l
l
l
RISKER I SAMBAND
MED FASTIGHETS-
FÖRVÄRV
Fastighetsförvärv är en del av
Fastpartners löpande verksamhet och är
till sin natur alltid förenade med viss
osäkerhet. Hyresbortfall, miljöförhål-
landen samt tekniska brister är en del
av de risker som är förenliga med
fastighetsförvärv.
Dåliga miljöförhållanden samt tekniska
brister på de fastigheter som förvärvas
kan bli mycket kostsamma för bolaget.
Fastpartner är noga med att rätt kompetens för
fastighetsförvärv finns i organisationen. Extern
spetskompetens tas alltid in när det anses
nödvändigt. Fastpartner bedömer att bolaget besitter
rätt kompetens för att genomföra fastighetsförvärv
och integrera dessa i verksamheten.
l
l
l
EXPONERING
MOT VÄRDE-
FÖRÄNDRINGAR
PÅ FASTIGHETER
Fastpartner är exponerat mot
förändringar av fastighetsportföljens
marknadsvärde. Sjunkande marknads-
värden kan inträffa bland annat till följd
av försvagad konjunktur, stigande
räntelägen, avflyttningar av hyresgäster
eller försämrad teknisk standard.
Fallande fastighetsvärderingar slår
direkt på resultatet och leder till
minskat eget kapital. Det kan även leda
till stigande räntekostnader på grund av
att marginalerna mot bolagets banker
kan öka då utestående lån i relation till
fastighetsvärdet ökar.
För att bibehålla eller öka marknadsvärdet på
fastigheterna arbetar Fastpartner kontinuerligt med
att hyra ut vakanta lokaler samt att hantera det
löpande underhållet av fastigheterna på ett optimalt
sätt. För att bedöma fastigheternas marknadsvärde
använder sig Fastpartner av de externa värderingsin-
stituten Cushman & Wakefield och Newsec.
Fastpartner har gjort bedömningen att dessa
värderingsinstitut ger de bästa långsiktiga
förutsättningarna för rättvisande och trovärdiga
bedömningar av fastigheternas marknadsvärden.
l
l
l
EXPONERING MOT
DRIFT KOSTNADS-
FÖRÄNDRING
En stor kostnadspost för Fastpartner är
driftkostnaderna i form av bland annat
el, värme, kyla och vatten. Stigande
priser på el- och uppvärmningskostnader
ger ökade kostnader för Fastpartner.
Ökade driftkostnader leder
till lägre förvaltningsresultat
och sämre nyckeltal.
En stor del av driftkostnaderna debiteras hyres-
gästerna direkt eller vidaredebiteras av Fastpartner
till självkostnadspris. Fastpartners exponering mot
driftkostnadsförändringar är således relativt begränsad.
l
l
l
Exponering: l Hög l Medel l Låg
All affärsverksamhet står inför osäkerhet om framtida händelser.
Fastpartner utsätts löpande för olika risker som kan få betydelse
för bolagets framtida verksamhet, resultat och finansiella
ställning. Bolaget arbetar kontinuerligt med att bedöma och
förebygga risker i verksamheten.
RISKHANTERING
52
FASTPARTNER 2024
Risk Beskrivning Konsekvens Riskhantering
REFINANSIERINGS-
RISK
Fastpartners finansiering består primärt
av eget kapital och räntebärande
skulder. De räntebärande skulderna är
upptagna i svenska affärsbanker och via
obligationslån. Refinansieringsrisken,
definierat som risken att refinansiering
av befintliga skulder ej kan ske på
skäliga villkor, är något som Fastpartner
hela tiden följer och arbetar med.
Fastpartners lån löper i vissa fall med
särskilda åtaganden som upprätthållan-
de av exempelvis räntetäckningsgrad.
Med en försämrad balansräkning ökar
refinansieringsrisken. Detta kan leda till att
bolagets villkor mot bankerna försämras vilket
kan leda till högre räntekostnader och lägre
lånebelopp.
Fastpartner strävar efter en låg genomsnittlig
räntekostnad på låneportföljen. För att uppnå
detta använder bolaget i huvudsak korta
räntebindningstider. Fastpartner arbetar hårt för
att bibehålla goda kassaflöden vilket ger bättre
finansieringsmöjligheter och bättre villkor. Det
är Fastpartners bedömning att bolagets
faciliteter har marknadsmässiga villkor.
l
l
l
RÄNTERISK
Räntekostnaderna är Fastpartners
största löpande kostnad. Denna risk
definieras som risken att förändringar i
ränteläget påverkar Fastpartners
finansieringskostnad. Ränterisken är
hänförlig till utvecklingen av aktuella
räntenivåer.
Per den 31 december 2024 uppgick de
räntebärande skulderna till 16 293,9 MSEK.
En förändring av de rörliga marknadsräntorna
med en procentenhet skulle påverka
räntekostnaderna med cirka 110 MSEK per år
med befintlig kapitalstruktur.
Fastpartners mycket goda kassaflöde innebär att
bolaget kan arbeta med korta räntebindningstider
då tillfälliga räntehöjningar inte innebär någon
likviditetsrisk. Fastpartner följer räntesäkrings-
marknaden noga och när nivåerna på långa räntor
är låga överväger Fastpartner att ingå förmånliga
ränteswapavtal. Fastpartner har även erhållit
officiella ratingar från Moody´s och Scope Ratings
som bör öka motståndskraften för stigande räntor.
l
l
l
ORGANISATION
OCH MED ARBETARE
Fastpartner har en relativt liten
organisation vilket medför beroende av
enskilda medarbetare.
Bristfälliga rutiner och bristande intern
kontroll kan leda till att företagsledningen
tappar kontrollen över bolagsstyrningen vilket
åsamkar bolaget skada.
Fastpartner arbetar långsiktigt med att skapa en
god intern kontroll med dokumenterade rutiner
och policys för det dagliga arbetet. Fastpartner har
träffat anställningsavtal med sina medarbetare och
bolaget bedömer att dessa är marknadsmässiga.
l
l
l
OPERATIONELL
RISK
Inom ramen för den löpande
verksamheten kan Fastpartner åsamkas
förluster på grund av bristfälliga rutiner,
bristande kontroll eller oegentligheter.
Bristfälliga rutiner och bristande intern
kontroll kan leda till att företagsledningen
tappar kontrollen över bolagsstyrningen vilket
åsamkar bolaget skada.
Bra systemstöd, god intern kontroll och
kompetensutveckling ger bolaget goda
förutsättningar att minska de operationella
riskerna.
l
l
l
MILJÖRISK
Enligt gällande miljölagstiftning bär
verksamhetsutövaren ansvaret
avseende föroreningar och andra
miljöskador. Fastpartner bedriver ej
någon verksamhet som kräver tillstånd
enligt miljöbalken.
Det kan finnas hyresgäster som bedriver
verksamhet som kräver särskilt tillstånd enligt
miljöbalken, det vill säga är verksamhetsutöva-
re enligt miljöbalken. Om inte verksamhetsut-
övaren kan utföra eller bekosta efterbehand-
ling av en fastighet är det den som förvärvat
fastigheten och som vid förvärvet känt till eller
borde ha upptäckt föroreningarna som är
ansvarig. Det kan leda till krav mot Fastpartner
att återställa fastigheten i sådant skick som
miljöbalken erfordrar.
Fastpartner samarbetar tillsammans med
verksamhetsutövaren i frågor som rör
verksamhetens miljöpåverkan. Vid fastighetsför-
värv genomför Fastpartner regelmässigt
miljöanalyser av fastigheterna. Fastpartner har
genomfört riskanalyser på samtliga fastigheter. I
dagsläget finns inga miljökrav riktade mot något
av koncernbolagen inom Fastpartner-koncernen.
l
l
l
EXPONERING
MOT ÄNDRAD
LAGSTIFTNING
Ändrad lagstiftning eller rättspraxis.
Exempelvis hyres-, förvärvs- och
miljölagstiftningen kan få negativa
konsekvenser för bolaget.
Under år 2009 drabbades Fastpartner av
ändrad skattelagstiftning till följd av
regeringens beslut från den 17 juni 2009 om
ändringar i rätten till avdrag i inkomstslaget
näringsverksamhet för kapitalförluster på
andelar i handelsbolag. Detta fick till följd att
Fastpartner under år 2009 var tvungen att lösa
upp en uppskjuten skattefordran om 104,3
MSEK (ej kassaflödespåverkande). Detta är
ett exempel på en konsekvens som kan
påverka Fastpartner vid ändrad lagstiftning.
Fastpartner använder sig inte av avancerad
skatteplanering för att på så sätt minimera sin
skatt. Fastpartner är noga med att följa de
lagstiftningar och direktiv som finns. Flera
utredningar om förändrade regelverk för
beskattning pågår. Potentiella förändringar avser
begränsningar av ränteavdrag samt beskattning
vid transaktioner i samband med s.k.
paketeringar. Inga konkreta förslag föreligger
ännu. Fastpartner följer utvecklingen löpande.
l
l
l
KORRUPTION
OCH MUTOR
Anställd eller affärspartner agerar
oetiskt i syfte att nå otillbörlig vinning
för egen del.
Risk för legala konsekvenser samt försämrat
rykte och anseende.
Fastpartner har stärkt riktlinjerna i en
uppförandekod för anställda och för leverantörer
samt har interna kontroller och rutiner för att
undvika brottsliga och korrupta handlingar.
l
l
l
MÄNSKLIGA
RÄTTIGHETER
Risk för brott mot mänskliga rättigheter
i Fastpartners eller leverantörs
verksamhet.
Risk för legala konsekvenser samt försämrat
rykte och anseende.
Fastpartner har en policy mot kränkande
sär behand ling och för likabehandling. Fastpartner
har även antagit en uppförandekod för
leverantörer och medarbetare.
l
l
l
Exponering: l Hög l Medel l Låg
AKTIEN
FASTPARTNER 2024
53
0
600
1 200
1 800
2 400
3 000
3 600
4 200
4 800
Omsatt antal aktier i 1000-tal per månad
20242023202220212020
0
20
40
60
80
100
120
140
160
OMX Stockholm PIFastpartner A
Fastpartner
Källa:
Aktien och
aktieägarna
Fastpartner har två aktieslag som båda är noterade på Nasdaq
Stockholm, Largecap. Bolagets börsvärde uppgick
till 12,7 miljarder kronor per den 31 december 2024.
Börsvärde och kursutveckling
– stamaktie, serie A
Börsvärdet på Fastpartners A-aktier
uppgick den 31 december 2024 till 11 706
MSEK, att jämföra med 11 468 MSEK vid
utgången av 2023. Aktiekursen har under
2024 ökat med 2,1 procent, att jämföra
med ökningen av SIX generalindex med
5,6 procent och Carnegies fastighetsindex
som minskat med 5,4 procent. Högsta
betalkurs under året var 85,50 kronor och
lägsta var 58,30 kronor. Den genomsnittli-
ga omsättningen har under året varit
5 552 341 kronor per dag med ett genom-
snittligt antal om 77 547 aktier.
Fastpartner har sedan flera år tillbaka
likviditetsgaranter för aktien. Garanter
är ABG Sundal och Carnegie. Syftet
med avtalen är att främja likviditeten
i aktien. Avtalen innebär i korthet att
likvidi tetsgaranterna ställer köp- och
säljkurs i Fastpartners aktie och förbinder
sig att för egen räkning köpa och sälja
aktier till dessa kurser.
Börsvärde och kursutveckling
– stamaktie, serie D
Börsvärdet på Fastpartners D-aktier
uppgick den 31 december 2024 till 1 026
MSEK, att jämföra med 821 MSEK vid
utgången av 2023. Aktiekursen har under
2024 ökat med 25,0 procent. Högsta
betalkurs under året var 75,80 kronor och
lägsta var 55,60 kronor. Den genomsnittli-
ga omsättningen har under året varit 742
837 kronor per dag med ett genomsnittligt
antal om 11 184 aktier.
Samlat börsvärde
Fastpartners samlade börsvärde per den
31 december 2024 uppgick till 12 732
(12 289) MSEK.
Utdelning och avkastning
– stamaktie serie A
Fastpartners målsättning är att utdelning
till stamaktieägarna av serie A ska uppgå
till minst en tredjedel av resultatet före
skatt och värdeförändringar. Hänsyn ska
tas till konsolideringsbehov, likviditet och
bolagets ställning i övrigt. Utdelningen
per stam aktie har ständigt ökat från 16,67
öre för år 2002 till 1,10 kronor för år 2024.
Totalt uppgår föreslagen utdelning för år
2024 till 201,2 MSEK, vilket motsvarar
29,1 procent av resultat före skatt och
värde förändringar.
Den föreslagna utdelningen om 1,1 (1,0)
kronor motsvarar en direktavkastning om
1,7 (1,6) procent beräknat på kursen vid
årets utgång. Under året har aktiens total-
avkastning, inklusive utdelning om 1,0
(1,0) kronor, varit 3,7 (–10,7) procent.
Utdelning och avkastning
– stamaktie serie D
Fastpartners D-aktier berättigar till fem
gånger den sammanlagda utdelningen på
stamaktierna av serie A, dock högst 5,0
kronor per aktie och år. Den föreslagna
utdelningen om 5,0 (5,0) kronor motsvarar
en direktavkastning om 7,1 (8,9) procent
beräknat på kursen vid årets utgång.
Under året har aktiens totalavkastning,
inklusive utdelning om 5,0 (5,0) kronor
varit 33,9 (–10,7) procent.
Eget kapital och substansvärde
Tillgångar och skulder är i allt väsentligt
värderade till verkligt värde varför sub-
stansvärdet kan beräknas utifrån balans-
räkningens egna kapital. Eget kapital per
stamaktie av serie A uppgick vid årets
utgång till 82,1 (79,9) kronor efter en
ökning med 2,2 (minskning 9,8) kronor
under året. Eget kapital justerat enligt
NRV per stam aktie av serie A uppgick vid
årets utgång till 97,7 (95,1) kronor.
KURSUTVECKLING OCH HANDEL, 2020–2024
Exponering: l Hög l Medel l Låg
AKTIEN
54
FASTPARTNER 2024
Aktieägare
Antal stamaktieägare, serie A, per 31 de-
cember 2024 uppgick till 3 797. Vid årets
ingång var motsvarande siffra 3 914. Antal
stamaktieägare, serie D, per 31 december
2024 uppgick till 5 635. Vid årets ingång
var motsvarande siffra 5 554. Största aktie-
ägare är bolagets VD Sven-Olof Johansson
som genom Compactor Fastigheter AB
äger 71,7 procent av stam aktierna av
serie A. Därefter följer Länsförsäkringar
Fondförvaltning AB och Tredje AP-fonden
som äger 4,0 respektive 2,6 procent av
stamaktierna av serie A.
Aktiekapital, antal aktier
Per den 31 december 2024 uppgick aktie-
kapitalet i Fastpartner till 659 642 585
kronor fördelat på 183 233 636 stamakti-
er av serie A och14 659 140 stamaktier
av serie D. Vid års skiftet fanns totalt
197 892 776 aktier i bolaget, med ett
kvotvärde på 3,33 kronor per aktie. Varje
stamaktie av serie A, förutom återköpta
egna aktier, berättigar till en röst och
varje stamaktie av serie D berättigar till
en tiondels röst. Vid årets ingång hade
Fastpartner 333 636 stamaktier av serie A i
eget förvar. Under 2024 har inga ytterli-
gare aktier återköpts. Innehavet vid årets
slut uppgår därmed till 333 636 stamaktier
av serie A, vilket utgör 0,2 procent av totalt
antal utgivna stamaktier av serie A. Inget
värde har redovisats för innehavet enligt
tillämpade redovisningsprinciper.
A-AKTIENS TOTALAVKASTNING %
Aktiens kursutveckling och faktisk utdelning i relation till
börskurs vid årets början
EGET KAPITAL OCH BÖRSKURS
n
Eget kapital/stamaktie serie A
n
Börskurs
A-AKTIENS DIREKTAVKASTNING %
Aktieutdelning i procent av börskurs vid motsvarande
räkenskapsårs slut
RESULTAT FÖRE SKATT OCH VÄRDEFÖRÄNDRING
OCH UTDELNING, PER STAMAKTIE SERIE A
n
Resultat före skatt och värdeförändring
n
Utdelning
1)
Av styrelsen föreslagen utdelning
2023 2024202220212020
-40
-20
0
20
40
60
80
2023 2024202220212020
0
1
2
3
4
5
2023
2024
202220212020
0
20
40
60
80
100
120
SEK
20232022 2024
1)
20212020
0
2
4
6
8
SEK
AKTIEN
FASTPARTNER 2024
55
Totalt börsvärde utestående aktier 12 731 740
Börsvärde eget innehav 21 353
Summa börsvärde 12 753 093
DE FEM STÖRSTA ÄGARNA PER 2024-12-31
Antal A-aktier Andel %
Compactor Fastigheter AB
1)
131 200 000 71,7
Länsförsäkringar Fond-
förvaltning AB 7 227 571 4,0
Tredje AP-fonden 4 762 753 2,6
Swedbank Robur Fonder AB 4 296 811 2,3
Familjen Kamprads Stiftelse 4 187 500 2,3
Övriga 31 225 365 17,1
Antal utestående aktier 182 900 000 100,0
Fastpartner AB 333 636
Totalt utgivna 183 233 636
1)
Varav 180 000 (180 000) aktier är utlånade till Carnegie i
samband med tecknandet av likviditetsgaratin.
Fördelning i
storleksklasser
Antal
aktieägare
Andel
%
1–1 000 6 796 80,7
1 001–2 000 612 7,3
2 001–5 000 502 6,0
5 001–10 000 220 2,6
10 001–20 000 104 1,2
20 001–50 000 80 0,9
50 001–100 000 40 0,5
100 001– 68 0,8
Summa 8 422 100,0
1)
Inklusive aktier som innehas av Fastpartner.
AKTIEÄGARSTRUKTUR, FÖRDELNING I STORLEKSKLASSER, PER 2024-12-31
1)
2024 2023 2022 2021 2020
Börskurs vid årets slut, kr 64,0 62,7 71,3 121,4 97,0
Börsvärde vid årets slut, mkr 11 706 11 468 13 041 22 204 17 741
Förvaltningsresultat per stamaktie, kr 3,78 3,80 5,29 5,32 5,21
Resultat per stamaktie, kr 3,14 –8,75 0,01 17,92 8,55
Eget kapital per stamaktie, kr 82,1 79,9 89,7 95,4 76,9
Utdelning per stamaktie, kr 1,10
1)
1,0 1,0 2,20 2,0
Direktavkastning, % 1,7 1,6 1,4 1,8 2,1
Totalavkastning, % 3,7 –10,7 –39,5 27,2 –0,2
1)
Av styrelsen föreslagen utdelning.
FASTPARTNERS STAMAKTIE, SERIE A, UNDER 5 ÅR
Årsredovisning
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
FASTPARTNER 2024
57
Innehåll sidorna 57124
Årsredovisning
Förvaltningsberättelse
58
Bolagsstyrningsrapport
63
Ledning
68
Styrelse och revisorer
69
Femårsöversikt
70
Rapport över totalresultat, koncernen
72
Balansräkning, koncernen
73
Resultaträkning, moderbolaget
74
Balansräkning, moderbolaget
75
Förändringar i eget kapital
76
Kassaflödesanalyser
77
NOT 01
Redovisningsprinciper och noter
78
NOT 02
Redovisning av segment
81
NOT 03
Hyresintäkter
82
NOT 04
Räntekostnad leasingskulder / Tomträttsavgälder
82
NOT 05
Central administration
82
NOT 06
Finansiella intäkter
82
NOT 07
Finansiella kostnader
82
NOT 08
Värdeförändringar fastigheter
82
NOT 09
Värdeförändringar finansiella instrument
83
NOT 10
Skatt
83
NOT 11
Förvaltningsfastigheter och fastigheter under uppförande
83
NOT 12
Maskiner och inventarier
84
NOT 13
Aktier och andelar i dotterföretag
85
NOT 14
Aktier och andelar
88
NOT 15
Andelar i intressebolag
88
NOT 16
Andra långfristiga fordringar
90
NOT 17
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
90
NOT 18
Likvida medel
90
NOT 19
Skulder till kreditinstitut och liknande skulder
90
NOT 20
Finansiell riskhantering
91
NOT 21
Övriga långfristiga skulder
92
NOT 22
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
92
NOT 23
Verkligt värde finansiella instrument
92
NOT 24
Upplysningar om transaktioner med närstående
94
NOT 25
Ställda säkerheter
94
NOT 26
Eventualförpliktelser
94
NOT 27
Personal, styrelse och revisorer
94
NOT 28
Specifikation till kassaflödesanalys
95
NOT 29
Skulder hänförliga till finansieringsverksamheten
95
NOT 30
Händelser efter balansdagen
96
NOT 31
Väsentliga bedömningar och antaganden
96
NOT 32
Förslag till vinsdisposition
96
Årsredovisningens undertecknande
97
Revisionsberättelse
98
Hållbarhetsrapport
Om hållbarhetsrapporten
103
Hållbarhetsnoter
105
Revisorns yttrande avseende den lagstadgade hållbarhetsrapporten
110
GRI-index
111
Övrigt information
Definitioner
114
Finansiella mått
115
Fastighetsförteckning
116
Kalendarium och IR-kontakt
120
Styrelsen och verkställande direktören för
Fastpartner AB (publ) 556230–7867 får härmed
avge årsredovisning för räkenskapsåret 2024.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
58
FASTPARTNER 2024
Verksamheten 2024
Under året har Fastpartner fortsatt arbetet med att förvalta
och utveckla fastighetsbeståndet. Koncernen har fortsatt att
expandera, dels genom att man under tredje kvartalet tillträde en
fastighet med en sammanlagd uthyrningsbar yta om 1 167 kvm
och dels genom investeringar i eget bestånd.
På hyresmarknaden har omförhandlingar och nya kontrakt
tecknats på stabila nivåer.
Fastighetsbeståndet
Fastighetsbeståndet utgörs främst av fastigheter lämpliga för
kontor, logistik och lager, industri och verkstad, handel samt vård
och skola. Fastigheterna är belägna framför allt i Stockholms-
regionen. Denna region är och förblir Fastpartners mest prio-
riterade investeringsområde. Cirka 78 procent av hyresvärdet
kommer från Stockholmsregionen och dess närområde i Mälar-
dalen och cirka 22 procent från övriga landet med Gävle som
största förvaltningsenhet.
Vid årets början ägde Fastpartner 223 fastigheter, till ett redovisat
värde om 33 750,1 MSEK. Uthyrningsbar yta uppgick till 1 562
761 kvm. Vid årets slut ägde Fastpartner 217 fastigheter, till ett
redovisat värde om 33 923,1 MSEK och den uthyrningsbara ytan
uppgick till 1 571 170 kvm. Under året har fastighetsreglering
skett av fastigheterna Gredelby 28:2, Gredelby 28:3, Gredelby
28:4 och Gredelby 28:5 vilket medfört att antalet fastigheter
minskat med tre.
Under tredje kvartalet tillträdde Fastpartner en fastighet
belägen i Gävle med en uthyrningsbar yta om 1 167 kvm.
Under andra kvartalet frånträdde Fastpartner tre fastigheter
belägna i Stockholm med en uthyrningsbar yta om 8 593 kvm och
under fjärde kvartalet frånträdde man en fastighet som enbart
bestod av mark i Sigtuna.
Fastighetsvärdering
Under 2024 har Fastpartner gjort halvårsvisa värderingar av hela
fastighetsbeståndet hos externa värderingsföretag. Värdering-
arna utförs av Cushman & Wakefield och Newsec. Värderings-
företagens underlag för värderingarna utgörs av den information
som Fastpartner har lämnat om fastigheterna. Denna informa-
tion består av utgående hyra, avtalsperiod, eventuella tillägg
och rabatter, vakansnivåer, kostnader för drift och underhåll,
samt större planerade eller nyligen utförda investeringar
och reparationer.
Därutöver använder värderingsföretagen också egen information
avseende ort- och marknadsvillkor för respektive fastighet.
Värderingen syftar till att bedöma fastigheternas marknads-
värde vid värdetidpunkten. Med marknadsvärde avses det mest
sannolika priset vid en försäljning med normal marknadsföringstid
på den öppna marknaden. För värdebedömningen genomförs en
kassaflödesanalys för varje fastighet. Kassaflödesanalysen utgörs
av en bedömning av nuvärdet av fastighetens framtida driftnetton
under en kalkylperiod samt nuvärdet av objektets restvärde efter
kalkylperiodens slut. Kalkylen beaktar framtida förändringar av
driftnettot samt objektets behov av underhåll och investeringar.
Värderingsinstitutens utlåtande granskas och jämförs med Fast-
partners interna värdering. För byggrätter används en kassaflödes-
analys eller ortprismetoden.
Årets orealiserade värdeförändringar uppgår till 128,2
(–2 473,9) MSEK. Värdeförändringarna i fastigheterna förklaras i
huvudsak av indexerade hyreshöjningar, nytecknade hyreskontrakt
med ökade hyresnivåer och färdigställda hyresgästanpassningspro-
jekt. I Fastpartners värderingsunderlag uppgår det genomsnittliga
avkastningskravet för hela beståndet till cirka 5,2 (5,2) procent.
Hyresintäkter
Koncernens hyresintäkter uppgick under räkenskapsåret till 2
293,4 (2 208,7) MSEK. Ökningen beror framförallt på indexerade
hyreshöjningar, nytecknade kontrakt samt färdigställda hyres-
gästanpassningar. Kontraktsportföljen för kommersiella kontrakt
uppgår till 8 908,9 (9 028,1) MSEK, och utgörs av 2 110 (2 163)
kontrakt. Detta motsvarar en kontrakterad årshyresintäkt på 2
136,3 (2 129,9) MSEK. Den genomsnittliga kontraktslängden
uppgår till 4,2 (4,2) år.
Kontrakterad årshyresintäkt för bostäder uppgår till 45,9 (45,2)
MSEK medan kontrakterad årshyresintäkt för p -platser och garage
uppgår till 46,5 (58,7) MSEK.
Resultat
Fastpartnerkoncernens resultat före skatt för 2024 uppgick till
844,7 (–1 812,3) MSEK. I resultatet ingick orealiserade värde-
förändringar på fastigheter om 128,2 (–2 473,9). Driftnettot
uppgick till 1 610,8 (1 554,6) MSEK och förvaltningsresultatet i
fastighetsrörelsen uppgick till 690,7 (694,7) MSEK. Förbättringen
i driftnettot förklaras framför allt av ökade hyresintäkter till följd
av indexerade hyreshöjningar, nytecknade hyreskontrakt och
färdigställda hyresgästanpassningar.
Skatt
Årets skattekostnad uppgick till –196,7 (284,4) MSEK. Skatten
utgörs av aktuell skatt om –112,1 (–94,3) MSEK samt uppskjuten
Förvaltningsberättelse
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
FASTPARTNER 2024
59
skatt om –84,6 (378,7) MSEK. Bolagsskattesatsen för beskatt-
ningsår 2024 är 20,6 (20,6) procent. Uppskjuten skatt beräknas
till den beslutade skattesats som bedöms vara gällande vid
realisering av denna.
Förvaltning av kapital
Förvaltat kapital avser eget kapital samt lånat kapital. Vid årets
slut uppgick eget kapital och lånat kapital i koncernen till 31
346,8 (31 314,3) MSEK varav eget kapital utgör 15 009,8
(14 618,0) MSEK och lånat kapital 16 337,0 (16 696,3) MSEK.
Koncernens mål för förvaltning av kapital är att trygga koncernens
framtid och handlingsfrihet och att tillse att aktieägarna även
fortsättningsvis erhåller en bra avkastning på investerat kapital.
Fördelningen mellan eget och lånat kapital ska ge en god balans
mellan risk och avkastning. Kapitalstrukturen anpassas om så är
nödvändigt till förändrade ekonomiska förutsättningar och andra
omvärldsfaktorer. För att bibehålla och anpassa kapitalstrukturen
kan koncernen dela ut medel, öka det egna kapitalet genom
utgivande av nya aktier eller kapitaltillskott eller minska respek-
tive öka skulderna.
Av balansräkningen framgår koncernens skulder och egna
kapital. Av rapporten ”Förändringar i eget kapital” framgår de
olika komponenterna i eget kapital och även en specifikation av
de olika komponenterna som ingår i reserver.
Fastpartners målsättning är en soliditet på minst 25 procent,
samt att räntetäckningsgraden ska uppgå till minst 3,0 ggr.
Vid årets slut uppgick soliditeten till 41,5 (40,6)
1)
procent och
räntetäckningsgraden uppgick till 1,8 (1,8)
1)
ggr.
Målsättningen för avkastning på eget kapital är minst 12 procent
per år under en femårsperiod. Utfallet för 2024 uppgick till 4,4
(–9,9)
1)
procent. Gällande utdelning till aktieägare är Fastpartners
målsättning att utdelningen till stamaktieägarna av serie A ska
uppgå till minst en tredjedel av resultatet före skatt och värde-
förändringar. Hänsyn ska tas till konsolideringsbehov, likviditet
och bolagets ställning i övrigt. Föreslagen utdelning för 2024 om
1,10 (1,0) kronor/stamaktie av serie A uppgår till 29,1 (26,3)
procent av detta belopp. Föreslagen utdelning för 2024 avseende
stamaktier av serie D uppgår till 5,0 (5,0) kronor. Se nedan för
styrelsens motivering till föreslagen utdelning. Den föreslagna
utdelningen om 1,10 (1,0) kronor per stamaktie av serie A
motsvarar en direktavkastning om 1,7 (1,6) procent beräknat
på kursen vid årets utgång. Under året har stamaktien av serie
As totalavkastning, inklusive utdelning om 1,0 kronor, varit 3,7
(–10,7) procent. Den föreslagna utdelningen om 5,0 (5,0) kronor
per stamaktie av serie D motsvarar en direktavkastning om 7,1
(8,9) procent beräknat på kursen vid årets utgång. Under året har
stamaktien av serie D:s totalavkastning varit 33,9 (–10,7) procent.
Finansiering
Fastpartner har ingen fast angiven löptid inom vilken den genom-
snittliga kapital eller räntebindningstiden ska ligga. Fastpartner
innehar flera kreditavtal hos större svenska banker, med en total
låneram om 12 843,9 (12 295,3) MSEK. Dessa kreditavtal innebär
räntevillkor där bankernas marginaler är fastställda i avtalen och
där Fastpartner har möjlighet att välja räntebindningstid. Vid
årets utgång uppgick koncernens fastighetslån hos kreditinstitut
till sammanlagt 10 533,9 (10 345,3) MSEK. Vid årets slut utgör
den kortfristiga delen av dessa skulder inklusive delamorteringar
1 228,6 (121,5) MSEK. Fastpartner har redan kommit långt i
refinansieringsdiskussionerna med berörda banker och bolaget har
för avsikt att omsätta dessa lån till långfristig finansiering med
kort räntebas under 2025.
Utöver lån till kreditinstitut har även Fastpartner emitterat fem
obligationslån. Per 241231 uppgick emitterade obligationslån till
5 150 (6 250) MSEK. Vid årets slut utgör den kortfristiga delen av
dessa obligationslån 1 750 (1 100) MSEK.
Fastpartners etablerade certifikatsprogram har ett rambelopp
om 2 000 MSEK och löptiden för certifikaten är högst ett år. Per
241231 var 610 (55) MSEK utestående.
Gentemot samtliga långivare har Fastpartner informations-
åtaganden. Dessa informationsåtaganden gäller framför allt
efterlevnaden av de villkor som stipulerats i respektive avtal, så
kallade ”covenants”. Dessa ”covenants” omfattar i huvudsak mått
på soliditet och räntetäckningsgrad. Fastpartners egna finansiella
mål stämmer väl överens med bankernas krav.
Dessutom finns allmänna åtaganden om att Fastpartner ska
förse sina långivare med finansiell information såsom årsredovis-
ningar och delårsrapporter. Fastpartner har under året efterlevt
samtliga aktuella informationsåtaganden.
Finansiella intäkter uppgick till 25,6 (40,2) MSEK, medan
finansiella kostnader uppgick till –895,4 (–885,9) MSEK. Av de
finansiella kostnaderna avser –834,5 (–833,2) MSEK kostnader för
lån hos kreditinstitut och emitterade obligationslån samt företags-
certifikat. Koncernens disponibla likviditet, inklusive outnyttjad
checkräkningskredit uppgick vid årets slut till 428,4 (490,9)
MSEK. Utöver detta har Fastpartner outnyttjade kreditramar med
svenska banker om 2 310 (1 950) MSEK. Medelräntan för koncer-
nens räntebärande skulder var vid årets slut 4,0 (4,8) procent.
Övrig finansiell verksamhet
Koncernens finansiella investeringar ingår i Fastpartners övriga
finansiella verksamhet. De värdemässigt största investeringarna
avser Slättö Fastpartner Holding AB som per 2024 12 31 uppgick
till 537,8 (537,8) MSEK och Stenhus Fastigheter i Norden AB
(publ) som per 202412 31 uppgick till 118,7 ( 108,7) MSEK.
1) För definition och beräkning , se sid 114-115.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
60
FASTPARTNER 2024
Kassaflöde
Årets kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring i
rörelsekapital uppgår till 612,3 (716,6) MSEK. Kassaflödet efter
förändring i rörelsekapitalet uppgick till 611,7 (917,5) MSEK.
Kassaflödet har påverkats med –343,7 (–499,9) MSEK av förvärv
och investeringar i fastigheter samt med 282,8 (-) MSEK av
försäljning av fastigheter.
Inom finansieringsverksamheten har upptagande och lösen av
lån samt amorteringar påverkat kassaflödet med –356,4 (–72,4)
MSEK och utbetald utdelning med –256,2 (–256,2) MSEK.
Förändringen i likvida medel uppgår för året till –62,6 (–89,8)
MSEK. Årets kassaflöde förklaras främst av ökat driftnetto till
följd av nytecknade kontrakt, indexerade hyreshöjningar samt
färdigställda hyresgästanpassningar och avyttring av fastigheter.
Dessutom förklaras förändringen av utförda investeringar i befint-
liga fastigheter och lösen av ett obligationslån om 1 100 MSEK.
Investeringar och försäljningar
Under 2024 förvärvade Fastpartner 1 (1) fastighet för 8,5 (3,9)
MSEK. Detta motsvarar uthyrningsbara ytor om cirka 1 167 (530)
kvm. Förvärvet har gjorts via bolagsförvärv vilket redovisningsmäs-
sigt har klassificerats som tillgångsförvärv.
Investeringar i befintliga fastigheter och projekt har under
året uppgått till 335,3 (492,2) MSEK. Projekten omfattar ett
flertal anpassningar för hyresgästerna i fastigheterna i de olika
förvaltningsområdena.
Under 2024 har fyra (inga) fastigheter avyttrats.
Medarbetare
Vid räkenskapsårets utgång hade koncernen totalt 84 (82)
anställda, varav 26 (24) kvinnor och 58 (58) män. Medelantalet
anställda har under året varit 83 (84), varav 26 (23) kvinnor och
57 (61) män.
Hos Fastpartner arbetar uppskattningsvis ett 50-tal konsulter,
fördelat på alla våra regioner och huvudkontoret. De arbetar som
konsulter inom förvaltningen, drift och projektledning exempelvis
via rekryteringsbolag eller i egna bolag. Därtill har vi samarbetsavtal
inom lokalvård och blomskötsel och andra underentreprenörer
men de är inte inräknade i denna redogörelse.
Årsstämman 2024 beslutade att följande riktlinjer för ersättning
till ledande befattningshavare ska gälla:
Bolaget ska erbjuda en marknadsmässig totalkompensation
som möjliggör att ledande befattningshavare kan rekryteras och
behållas. Kompensationen till bolagsledningen kan bestå av en
eller flera utav följande: fast lön, rörlig ersättning, pension samt
övriga ersättningar.
Tillsammans utgör dessa delar individens totalkompensa-
tion. För att nyckelpersonerna ska uppmuntras till långsiktig
samsyn med bolagets aktieägare, ska utöver lön, pension och
övriga ersättningar även incitament kunna erbjudas i form av
aktierelaterade instrument. Den fasta lönen ska beakta den
enskildes ansvarsområden samt erfarenhet och omprövas varje år.
Den rörliga ersättningen ska baseras på enkla och transparenta
konstruktioner och ska inte överstiga den fasta lönen. Pensions-
villkor ska vara marknadsmässiga i förhållande till vad som gäller
för motsvarande befattningshavare på marknaden och ska baseras
på avgiftsbestämda pensionslösningar. Uppsägningslön och
avgångsvederlag ska sammantaget inte överstiga 24 månadslöner
för verkställande direktören respektive 12 månadslöner för övriga
ledande befattningshavare.
För senaste beslutade riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare och förslag till nya riktlinjer, se not 27. I
företagets ledning ingår 8 (8) personer. Till dessa personer har
det under året utgått fast lön inklusive bilförmåner om 12 983
(12 758) kSEK, varav VD 984 (963) kSEK. Pensionspremier om
3 161 (2 995) kSEK har erlagts för personer i bolagets ledning
varav VD 0 (0) kSEK. Till styrelsen har det utgått ersättning om
825,0 (800,0) kSEK varav ordföranden erhållit 330 (320) kSEK
och övriga ledamöter erhållit 165 (160) kSEK vardera. VD uppbär
ej något styrelsearvode. Inga pensionspremier har erlagts för
styrelsens ledamöter.
Hållbarhet, miljö och energi
Fastpartner arbetar målmedvetet och engagerat med hållbarhets-
och miljöfrågor samt med att ha ett långsiktigt perspektiv på de
beslut som fattas. Hållbarhetsarbetet är en helhet; ekologisk-,
social- och ekonomisk hållbarhet. Fastpartners engagerade
medarbetare har en stor del i de miljövinster som skapas i den
dagliga verksamheten. Fastpartner har visat ett stort socialt ansvar,
inte minst vid våra centrumanläggningar. Genom att investera
i åtgärder som skapar bättre förutsättningar för de som bor och
arbetar i och runt dessa bidrar Fastpartner aktivt till ett hållbart
samhälle ur ett ekologiskt, socialt och ekonomiskt perspektiv.
Fastpartner strävar efter att investera i moderna tekniska
lösningar för ökad anpassning till miljöförbättrande åtgärder i
fastigheterna. Bolagets Hållbarhets- , Miljö- och Energilednings-
system fortsätter att utvecklas och nya mål sätts upp och följs
upp årligen och processerna utvecklas. Hållbarhets -, Miljö- och
Energipolicyn ger de övergripande riktlinjerna för vårt arbete.
Fastpartners hållbarhetsarbete och certifiering av bolagets
fastigheter fortsätter att utvecklas. De projekt som certifieras
är enligt Miljöbyggnad, silver, Miljöbyggnad iDrift, silver, BRE-
EAM, very good och BREEAM In Use, very good eller högre.
GreenBuilding-certifieringar kommer att avslutas under april
2025 och ersättas av Miljöbyggnad iDrift eller BREEAM In-Use.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
FASTPARTNER 2024
61
Fastpartner sänker klimatavtrycket, minskar energianvändningen
och vattenförbrukningen från sina fastigheter även 2024.
Moderbolaget
Moderbolaget bedriver delar av fastighetsrörelsen i kommission.
Moderbolaget redovisade för verksamhetsåret hyresintäkter på
630,6 (611,3) MSEK och ett resultat efter finansiella poster på
663,1 (226,8) MSEK. Förändringen mot föregående år förklaras
främst av högre driftnetto, försäljning av dotterbolag och högre
utdelning från dotterbolag.
Moderbolagets likvida medel uppgick den 31 december 2024
till 23,9 (64,8) MSEK. Kassaflödet från investeringsverksamheten
uppgick till 273,6 (–186,5) MSEK. Under räkenskapsåret har
moderbolaget mottagit koncernbidrag netto från dotterbolag om
11,4 (–14,8) MSEK.
Aktier
Totalt antal utgivna stamaktier av serie A i Fastpartner AB uppgår
till 183 233 636 (183 233 636) varav Fastpartner vid räkenskaps-
årets slut innehar 333 636 (333 636) egna aktier. Utav dessa har 0
(0) aktier anskaffats under räkenskapsåret.
Under året har inga egna stamaktier avyttrats eller återköpts.
Inget värde har redovisats för innehavet enligt tillämpade redovis-
ningsprinciper.
Fastpartners innehav av egna aktier vid räkenskapsårets slut
utgör 0,2 (0,2) procent av det totala antalet utgivna stamaktier
av serie A. Genomsnittligt anskaffningspris för samtliga åter-
köpta aktier uppgår till 3,17 (3,17) kronor/aktie. Ägaren till det
aktieinnehav som representerar minst en tiondel av röstetalet för
samtliga aktier i bolaget är Compactor Fastigheter AB, som ägs av
Sven Olof Johansson, verkställande direktör i Fastpartner AB. Com-
pactor Fastigheter ABs ägarandel uppgår till 71,4 (71,4) procent.
Totalt antal utestående stamaktier av serie D uppgår till
14 659 140 (14 659 140) vid årets utgång. Stamaktierna av serie D
berättigar till en årlig utdelning om högst 5,0 kr/D aktie och varje
stamaktie av serie D berättigar till en tiondels röst.
Händelser efter räkenskapsårets utgång
Per den 27 februari 2025 höjde Moody´s sitt kreditbetyg på
Fastpartner från B1 stable outlook till Ba3 positive outlook.
Under februari och mars månad har Fastpartner återköpt 1 000
000 stamaktier av serie A.
Fastpartner har emitterat icke säkerställda gröna obligationer
om totalt 1 250 MSEK, med en löptid om tre år, under det nyligen
uppdaterade MTN-programmet. Lånet löper med en rörlig ränta
om Stibor 3M + 2,50 procentenheter. Obligationslånet kommer
användas till att lösa ett utestående obligationslån med slutförfall
i maj 2025.
Hållbarhetsrapport
Fastpartner har upprättat en hållbarhetsrapport i enlighet med
bestämmelserna i årsredovisningslagen (1995: 1554) 6 kap 11 §,
enligt den äldre lydelsen i årsredovisningslagen som gällde före
den 1 juli 2024. Hållbarhetsrapporten återfinns på sidorna
19–31, 38-41 samt 103–113. Riskbeskrivningarna återfinns på
sidorna 51–52.
Förväntningar om framtida utveckling,
risker och osäkerhetsfaktorer
Fastpartners huvudsakliga risker är kopplade till konjunkturut-
veckling, finansieringskostnad, tillgång till likviditet på finansie-
ringsmarknaden och värdeförändringar på fastigheter. Samtliga
dessa risker är sammankopplade med varandra och samverkande.
Tillgång till likviditet och räntenivån är avgörande för hur investe-
ringar och konsumtion utvecklas, vilket i sin tur påverkar kon-
junkturen likväl som räntan självklart är den viktigaste faktorn för
såväl förvaltningsresultatet som värdeutvecklingen på fastigheter.
Vi befinner oss fortfarande i en situation med sjunkande räntor
och där ECB med stor sannolikhet kommer att genomföra omfat-
tande räntesänkningar i ett försök att ändra den negativa spiral
som europeisk industri och konjunktur befinner sig i.
Likviditeten på kapitalmarknaden är tillbaka på förpandemiska
nivåer och banksystemet är fortsatt supporterande mot sina gamla
kunder. Riskerna har i högre grad flyttats från finansieringssidan
till hyresgästsidan. Detta som en konsekvens av sämre konjunktur
och svag konsumtionsefterfrågan. För Fastpartners del är den posi-
tiva påverkan av lägre finansieringskostnader betydligt större än
den negativa effekten av en sämre konjunktur för våra hyresgäster.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
62
FASTPARTNER 2024
Risk Beskrivning Konsekvens Riskhantering
HYRESNIVÅRISK
Hyresnivårisken står i relation till utveckling
en av aktuella marknadshyror.
Fallande hyresnivåer leder till lägre
intäkter vilket på lång sikt kan ge likvidi
tetsproblem.
Fastpartners förvaltningsstrategi att arbeta
med långa hyresavtal reducerar denna risk.
Det sker ett kontinuerligt arbete med att
omförhandla befintliga hyresavtal i syfte att
minimera denna risk på kort sikt. Merparten
av Fastpartners hyresavtal är helt eller delvis
bundna till konsumentprisindex (KPI) vilket
innebär att de är helt eller delvis inflations-
justerade.
KREDITRISK
Fastpartners primära motpartsrisk ligger i att
hyresgästerna inte kan fullgöra sina betalning
ar enligt hyreskontrakten.
Det finns alltid en risk att hyresgäster
na inte kan infria åtaganden i form av
de hyreskontrakt som de ingått med
Fastpartner.
I samband med förvärv och uthyrningar värde-
ras motpartsrisken och avtalen kompletteras
vid behov med säkerheter i form av depositio-
ner, bankgarantier, moderbolagsborgen och
liknande. Fastpartner arbetar mycket nära sina
hyresgäster och följer löpande utvecklingen av
deras finansiella ställning. Fastpartner bedömer
att bolagets hyresgäster, med ett fåtal undan-
tag, har en god finansiell ställning.
RISKER I SAMBAND
MED FASTIGHETS-
FÖRVÄRV
Fastighetsförvärv är en del av Fastpartners
löpande verksamhet och är till sin natur alltid
förenade med viss osäkerhet. Hyresbortfall,
miljöförhållanden samt tekniska brister
är en del av de risker som är förenliga med
fastighetsförvärv.
Dåliga miljöförhållanden samt tekniska
brister på de fastigheter som förvärvas
kan bli mycket kostsamma för bolaget.
Fastpartner är noga med att rätt kompetens
för fastighetsförvärv finns i organisationen.
Extern spetskompetens tas alltid in när det
anses nödvändigt. Fastpartner bedömer att
bolaget besitter rätt kompetens för att ge
nomföra fastighetsförvärv och integrera dessa i
verksamheten.
EXPONERING
MOT VÄRDE-
FÖRÄNDRINGAR PÅ
FASTIGHETER
Fastpartner är exponerat mot förändringar av
fastighetsportföljens marknadsvärde.
Sjunkande marknadsvärden kan inträffa bland
annat till följd av försvagad konjunktur, sti-
gande räntelägen, avflyttningar av hyresgäster
eller försämrad teknisk standard.
Fallande fastighetsvärderingar slår direkt
på resultatet och leder till minskat eget
kapital. Det kan även leda till stigande
räntekostnader på grund av att margi-
nalerna mot bolagets banker kan öka då
utestående lån i relation till fastighets-
värdet ökar.
För att bibehålla eller öka marknadsvärdet på
fastigheterna arbetar Fastpartner kontinuerligt
med att hyra ut vakanta lokaler samt att hante-
ra det löpande underhållet av fastigheterna på
ett optimalt sätt. För att bedöma fastigheter-
nas marknadsvärde använder sig Fastpartner
av de externa värderingsinstituten Cushman
& Wakefield och Newsec. Fastpartner har gjort
bedömning en att dessa värderingsinstitut
ger de bästa långsiktiga förutsättningarna för
rättvisande och trovärdiga bedömningar av
fastigheternas marknadsvärden.
EXPONERING MOT
DRIFT KOSTNADS-
FÖRÄNDRING
En stor kostnadspost för Fastpartner är
driftkostnaderna i form av bland annat el,
värme och vatten. Stigande priser på el och
uppvärmningskostnader ger ökade kostnader
för Fastpartner.
Ökade driftkostnader leder till lägre
förvaltningsresultat och sämre nyckeltal.
En stor del av driftkostnaderna debiteras
hyresgästerna direkt eller vidaredebiteras av
Fastpartner till självkostnadspris. Fastpartners
exponering mot driftskostnadsförändringar är
således relativt begränsad.
REFINANSIERINGS-
RISK
Fastpartners finansiering består primärt av eget
kapital och räntebärande skulder. De räntebäran
de skulderna är upptagna i svenska affärsbanker
och via obligationslån samt företagscertifikat.
Refinansieringsrisken, definierat som risken att
refinansiering av befintliga skulder ej kan ske på
skäliga villkor, är något som Fastpartner hela ti-
den följer och arbetar med. Fastpartners lån löper
i vissa fall med särskilda åtaganden som upprätt-
hållande av exempelvis räntetäckningsgrad.
Med en försämrad balansräkning ökar re
finansieringsrisken. Detta kan leda till att
bolagets villkor mot bankerna försämras
vilket kan leda till högre räntekostnader
och lägre lånebelopp.
Fastpartner strävar efter en låg genomsnittlig
räntekostnad på låneportföljen. För att uppnå
detta använder bolaget i huvudsak korta rän
tebindningstider. Fastpartner arbetar hårt för
att bibehålla goda kassaflöden vilket ger bättre
finansieringsmöjligheter och bättre villkor.
Det är Fastpartners bedömning att bolagets
faciliteter har marknadsmässiga villkor.
RÄNTERISK
Räntekostnaderna är Fastpartners största
löpande kostnad. Denna risk definieras som
risken att förändringar i ränteläget påverkar
Fastpartners finansieringskostnad. Ränteris
ken är hänförlig till utvecklingen av aktuella
räntenivåer.
Per den 31 december 2024 uppgick de
räntebärande skulderna till 16 293,9
MSEK. En förändring av de rörliga
marknadsräntorna med en procentenhet
skulle påverka räntekostnaderna med
cirka 110 MSEK per år med befintlig
kapitalstruktur.
Fastpartners goda kassaflöde innebär att bola-
get kan arbeta med korta räntebind ningstider
då tillfälliga räntehöjningar inte innebär någon
likviditetsrisk. Fastpartner följer räntesäk-
ringsmarknaden noga och när nivåerna på
långa räntor är låga överväger Fastpartner att
ingå förmånliga ränteswapavtal. Fastpartner
har även erhållit officiella ratingar från
Moody’s och Scope Ratings som bör öka
motståndskraften för stigande räntor.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
FASTPARTNER 2024
63
Fastpartner är ett publikt bolag noterat
Nasdaq Stockholm.
Bolagsstyrning inom Fastpartner
Bolagsstyrning omfattar olika beslutssystem genom vilket ägarna
direkt och indirekt styr bolaget. God transparens i informationen
gentemot ägare och kapitalmarknad ska bidra till att besluts
system fungerar effektivt. Ytterst syftar bolagsstyrning till att
tillgodose aktieägarnas krav på avkastning och samtliga intressen-
ters behov av information om bolaget och dess utveckling.
Bolagsstyrningen har utvecklats genom lagstiftning, rekommen-
dationer, den så kallade koden och genom självreglering.
Ansvaret för styrning, ledning och kontroll av Fastpartners
verksamhet fördelas mellan styrelsen och verkställande direktören
(”VD”). Fastpartner arbetar löpande med att uppnå en än mer
effektiv och ändamålsenlig styrning av bolaget.
Fastpartner tillämpar, utöver de regler som följer av lag eller
annan förordning, Svensk kod för bolagsstyrning. Styrelsen är
ansvarig för att tillse att koden tillämpas av såväl styrelsen som
ledningen och bolaget i övrigt, och övervakar tillämpningen
av koden löpande. Om bolag som omfattas av Svensk kod för
bolagsstyrning i något avseende inte följer koden, ska bolaget
redovisa denna avvikelse. Fastpartner har under 2024 tillämpat
Svensk kod för bolagsstyrning utan att några avsteg från kodens
bestämmelser gjorts.
Aktieägarna
Fastpartners aktie är noterad på Nasdaq Stockholm. Aktiekapi-
talet uppgår till 659,6 MSEK fördelat på 183 233 636 stamaktier
av serie A och 14 659 140 stamaktier av serie D. Av dessa uppgår
Fastpartners egna innehav till 333 636 stamaktier av serie A
motsvarande 0,2 procent av antalet registrerade stamaktier av
serie A vid räkenskapsårets slut.
I Fastpartner berättigar stamaktier av serie A till en röst på
årsstämman. Stamaktier av serie D berättigar till en tiondels röst.
Följande direkta eller indirekta aktieinnehav i bolaget per den
31 december representerar en tiondel eller mer av röstetalet för
samtliga aktier i bolaget:
Innehav Andel av röstetalet, %
Compactor Fastigheter AB 71,4
Fastpartners ägarstruktur framgår av sidan 55.
Bolagsstyrningsrapport
BOLAGSORDNING
Bolagets firma är Fastpartner AB och bolaget är publikt (publ).
Bolagets styrelse ska ha sitt säte i Stockholm. Föremål för bolagets
verksamhet ska vara att äga och förvalta fast egendom och aktier
samt bedriva därmed förenlig verksamhet. Ändringar i Fastpart-
ners bolagsordning sker enligt föreskrifter i aktiebolagslagen.
Bolagsordningen, som i övrigt innehåller uppgifter om bland annat
aktiekapital, antal styrelseledamöter och revisorer samt bestäm-
melser om kallelse och dagordning för årsstämman, finns i sin
helhet att tillgå på bolagets hemsida, www.fastpartner.se.
Bolagsstämma
Bolagsstämman är bolagets högsta beslutande organ. Vid
bolagsstämman utövar aktieägarna sin rösträtt genom att bland
annat utse bolagets styrelse och revisorer samt fatta beslut om
riktlinjer för ersättning till bolagets styrelse, ledning och revisorer.
Bolags stämman fattar också i förekommande fall beslut om
bolagsordningen, utdelning och ändringar i aktiekapitalet. Vid
den bolagsstämma som ska hållas inom sex månader efter räken-
skapsårets slut fattas också beslut om fastställande av resultat och
balansräkningar, disposition av resultatet samt ansvarsfrihet för
styrelseledamöter och VD.
Årsstämma 2024
Årsstämma med aktieägarna i Fastpartner AB hölls i Stockholm
den 18 april 2024. Vid stämman beslutades att fastställa de i
årsredovisningen intagna resultat och balansräkningarna samt
koncernresultat och koncernbalansräkningarna. Stämman fattade
också beslut att, i enlighet med styrelsens och VDs förslag, lämna
utdelning om 1,0 kronor per stamaktie av serie A och 5,0 kronor
per stamaktie av serie D. Stämman beslutade att bevilja styrelsens
ledamöter och VD ansvarsfrihet för verksamhetsåret 2023.
I övrigt fattade stämman följande beslut:
Omval av följande styrelseledamöter för tiden intill dess nästa
årsstämma hållits: Peter Carlsson (ordf), Sven -Olof Johansson,
Charlotte Bergman, Katarina Staaf och Cecilia Vestin.
Bemyndigande för styrelsen för tiden intill dess nästa års-
stämma hållits att fatta beslut om nyemission av stamaktier av
serie A och/eller D för fastighets /bolagsförvärv.
Bemyndigande för styrelsen för tiden intill dess nästa års-
stämma hållits att fatta beslut om förvärv och överlåtelse av
egna aktier.
Beslut att anta riktlinjer för ersättning till ledande befattnings-
havare i enlighet med styrelsens förslag.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
64
FASTPARTNER 2024
Beslut att utdelning för verksamhetsåret 2024 gällande stamak-
tie av serie A uppdelas på två utdelningstillfällen, med hälften
vardera och med ett halvår emellan.
Fullständigt protokoll från årsstämman finns tillgängligt på
bolagets hemsida, www.fastpartner.se.
Årsstämma 2025
Årsstämma 2025 kommer att hållas i Stockholm den 24 april 2025
kl 16:00. Kallelse till denna kommer att ske enligt bolagsord-
ningen och de regler som gäller enligt Aktiebolagslagen samt med
beaktande av Svensk kod för bolagsstyrning.
Valberedning
Valberedningen är bolagsstämmans organ för beredning av
stämmans beslut i tillsättningsfrågor. Valberedningen har till
uppgift att till årsstämman förbereda och lämna förslag till val av
stämmoordförande, styrelseordförande och övriga styrelseledamö-
ter, revisor samt arvodesfrågor och därtill hörande frågor.
Valberedningens ledamöter ska tillvarata samtliga aktieägares
intressen. Koden har fastställt oberoenderegler för valbered-
ningen. Dessa innebär att minst en av valberedningens ledamöter
ska vara oberoende i förhållande till den i bolaget röstmässigt
största aktieägaren eller grupp av aktieägare som samverkar
om bolagets förvaltning. I koden finns också bestämmelser
som reglerar oberoendet i de fall att styrelseledamöter ingår i
valberedningen. Fastpartner har en valberedning bestående av
tre representanter. Valberedningen har fortlöpande kontakter och
sammanträder inför årsstämman.
Valberedningen består av följande personer:
Christopher Johansson, ordförande i valberedningen, som före-
trädare för Compactor Fastigheter AB.
Johannes Wingborg
1)
som företrädare för Länsförsäkringar Fond-
förvaltning AB.
Peter Lundkvist
1)
som företrädare för Tredje AP-fonden.
I sitt arbete har valberedningen tillämpat regel 4.1 i Svensk kod
för bolagsstyrning som mångfaldspolicy. Enligt 4.1 i koden ska
styrelsen, med hänsyn till bolagets verksamhet, utvecklingsskede
och förhållanden i övrigt ha en ändamålsenlig sammansättning,
vara präglad av mångsidighet och bredd avseende de bolagsstäm-
movalda ledamöternas kompetens, erfarenhet och bakgrund
samt eftersträva en jämn könsfördelning. Bland de kompetenser
som valberedningen beaktar ingår hållbarhetsfrågor. Fastpartners
styrelse bestod per 2024 -12- 31 av 60 procent kvinnor.
Styrelsen
Enligt Fastpartners bolagsordning ska styrelsen bestå av lägst
fyra och högst tio ledamöter med högst fyra suppleanter.
Styrelsen väljs årligen på årsstämman för tiden intill slutet
av nästa års stämma. Styrelsens arbete ska ske i enlighet med
gällande lagstiftning, bolagsordning och styrelsens arbetsordning.
Arbetsordningen tas upp på konstituerande styrelsemöte och
fastställs årligen. Styrelsen svarar för bolagets organisation och
förvaltning en av bolagets angelägenheter. Styrelsen ska se till att
bolagets organisation är utformad så att bokföringen, medelsför-
valtningen och bolagets ekonomiska förhållanden i övrigt kontroll-
eras på ett betryggande sätt. Styrelsen sätter bolagets finansiella
mål och hållbarhetsmål. Styrelsen har under året bestått av fem
ordinarie ledamöter. Presentation av styrelsen finns på sidan 69.
Styrelsens ansvar
Styrelsen utser bolagets verkställande direktör och fastställer
lön och annan ersättning till denne. Enligt den svenska aktiebo-
lagslagen och styrelsens arbetsordning ansvarar styrelsen även för
att upprätta övergripande, långsiktiga strategier och mål, budget
och affärsplaner, granska och godkänna bokslut samt fatta beslut i
frågor rörande investeringar och betydande förändringar i Fastpart-
ners organisation och verksamhet.
Styrelsens arbetsordning
Styrelsens arbetsordning fastställs årligen. I arbetsordningen
beskrivs styrelsens arbetsuppgifter samt ansvarsfördelningen
mellan styrelsen och verkställande direktören. Av arbetsordningen
framgår även vilka ärenden som ska hanteras på respektive
styrelsemöte samt instruktioner avseende den ekonomiska
rapporteringen till styrelsen.
Styrelsens ordförande
Styrelsens ordförande ansvarar bland annat för att tillse att
styrelsens ledamöter, genom verkställande direktörens försorg,
fortlöpande får den information som behövs för att kunna följa
bolagets ställning, resultat, likviditet, ekonomiska planering
och utveckling.
1) Oberoende i förhållande till den röstmässigt största aktieägaren
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
FASTPARTNER 2024
65
Styrelsens arbete 2024
Under 2024 höll styrelsen totalt 12 styrelsemöten varav fem ordi-
narie möten, ett konstituerande möte och sex per capsulammöten.
Revisorn har deltagit på två av de ordinarie styrelsemötena. Enligt
styrelsebeslut ska revisorn närvara vid minst ett styrelse möte
per år. Styrelsearbetet och den löpande verksamheten i företaget
bedrivs i enlighet med bolagets fastställda arbetsordning för styrel-
sen och instruktion avseende arbetsfördelningen mellan styrelsen
och verkställande direktören samt instruktionen för ekonomisk
rapportering till styrelsen. Styrelsearbetet leds av styrelsens
ordförande som också har löpande kontakter med bolagets VD. På
styrelsemötena behandlas ledningens avrapportering av koncer-
nens ekonomiska och finansiella ställning, i förekommande fall
förvärv och avyttringar, väsentliga projekt, bolagets finansiering och
det aktuella affärsläget. Kvartalsvis rapporteras koncernens utfall
mot budget och prognoser och under december månad behandlas
budget och affärsplan för nästkommande år. Styrelsen diskuterar
och utvärderar också regelbundet koncernens policyfrågor och
strategier. Revisions- och ersättningsfrågor behandlas och beslutas
av hela styrelsen varmed inga särskilda utskott för dessa frågor
har tillsatts. Valberedningens process för att utvärdera styrelsens
arbete och att styrelsen besitter rätt kompetens sker genom en
årlig utvärdering. Valberedningen skickar varje år ut ett skriftligt
frågeformulär som varje styrelsemedlem besvarar enskilt gällande
styrelsearbetet generellt samt dess arbete i fråga gällande miljö
och hållbarhet. Styrelsen utbildas kontinuerligt gällande hållbar-
hetsfrågor. I slutet av året genomfördes en styrelse utvärdering
som visade på ett väl fungerande styrelsearbete. Resultatet
diskuterades i styrelsen i februari 2025.
STYRELSENS SAMMANSÄTTNING OCH ERSÄTTNING
Antal möten och närvaro 2024
Namn Invald Oberoende
Arvode
(kSEK)
Antal ordinarie
styrelsemöten
1)
Peter Carlsson, ordf 2008 Ja 330 5 av 5
Sven-Olof Johansson 2017 Nej - 5 av 5
Charlotte Bergman 2015 Ja 165 5 av 5
Cecilia Vestin 2019 Ja 165 5 av 5
Katarina Staaf 2020 Ja 165 5 av 5
1)
Under år 2024 har styrelsen även haft sex per capsulammöten där samtliga valda ledamöter närvarat
där bland annat fastighetsförvärv och finansieringar beslutats.
I den reviderade koden hänvisas till oberoendereglerna för
styrelseledamöter i Nasdaq Stockholms regelverk för emittenter.
Enligt dessa regler får högst en av styrelsens bolagsstämmovalda
ledamöter ingå i bolagets ledning eller ledningen i dess dotterbo-
lag. Vidare ska enligt samma börsregler en majoritet av styrelsens
ledamöter vara oberoende i förhållande till bolaget och bolagsled-
ningen. Minst två av dessa ska även vara oberoende i förhållande
till bolagets större aktieägare. Enligt regelverket för emittenter
kan en styrelseledamots oberoende ifrågasättas om ledamoten
direkt eller indirekt har omfattande affärsförbindelser eller andra
omfattande ekonomiska mellanhavanden med bolaget. Detta
kan uppstå exempelvis genom att styrelseledamoten är anställd,
leverantör, kund eller uppdragstagare hos bolaget. Detsamma
gäller om en styrelseledamot är anställd i ett närstående företag.
Inför årsstämman 2024 gjorde valberedningen bedömningen att
samtliga föreslagna styrelseledamöter förutom Sven- Olof Johans-
son var oberoende från såväl bolaget och bolagsledningen som från
större aktieägare.
Styrelsens uppföljning av hållbarhet
Styrelsen följer upp bolagets påverkan på miljö, människor och
ekonomi indirekt genom det arbete som bolagets revisor gör.
Styrelsen granskar löpande resultatet av hållbarhetsarbetet vid
sina styrelsemöten. Extra vikt läggs vid strategimöten på hösten
och vid revisorsrapporteringen på våren varje år.
Styrelseledamöterna arbetar kontinuerligt med att uppdatera
sina kunskaper inom ESG. Speciellt relevant är kunskaper inom
Taxonomins sex huvudmål och att inom var och ett av dessa
tillämpa principen orsaka inte betydande skada:
1. Begränsning av klimatförändringar
2. Anpassning till klimatförändringar
3. Hållbar användning och skydd av vatten och marina resurser
4. Omställning till en cirkulär ekonomi
5. Förebyggande och begränsning av miljöföroreningar
6. Skydd och återställande av biologisk mångfald och ekosystem
Dessa mål integrerar i Fastpartners väsentliga frågor som tar upp
ESG-relaterade frågeställningar i bolagets verksamhet.
Verkställande direktören
Styrelsen har fastställt en instruktion för VDs arbete och roll.
VD ansvarar för bolagets löpande förvaltning och ska tillse att
verksamheten i bolaget bedrivs i enlighet med de principer som
gäller i den av styrelsen upprättade VD instruktionen samt övriga
fastställda policys och riktlinjer. VD ska ta fram erforderliga
informations och beslutsunderlag inför styrelsemöten samt vid
dessa föredra och avge motiverade förslag till beslut. VD ansvarar
också för att styrelsebeslut blir verkställda och VD rapporterar
måluppfyllelsen för finansiella mål och hållbarhetsmål till sty-
relsen. Fastpartners VD Sven- Olof Johansson är också bolagets
största aktieägare genom Compactor Fastigheter AB.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
66
FASTPARTNER 2024
FÖRETAGSLEDNINGEN
Företagsledningen består av VD, vVD/marknadschef, ekonomi-
chef, hållbarhets- och projektchef, HR- chef samt regioncheferna
inom fastighetsförvaltningen. Företagsledningen presenteras på
sidan 68. Företagsledningen har löpande möten där verksam-
hetens resultat och utveckling följs upp. Strategifrågor, planer,
väsentliga projekt, budgetuppföljning och prognosarbete är också
viktiga områden som behandlas av företagsledningen. Principerna
för ersättning till ledande befattningshavare har fastställts av
bolagsstämman och innebär att bolaget ska erbjuda en marknads-
mässig totalkompensation som möjliggör att ledande befatt-
ningshavare kan rekryteras och behållas. Pensionsvillkor ska vara
marknadsmässiga i förhållande till vad som gäller för motsvarande
befattningshavare på marknaden och baseras på avgiftsbestämda
pensionslösningar. Uppsägningslön och avgångsvederlag ska
sammantaget inte överstiga 24 månadslöner för VD respektive
12 månadslöner för övriga ledande befattningshavare. Ersättning
till VD beslutas av styrelsen. För ytterligare information kring
ersättning till ledande befattningshavare, se not 27 Personal,
styrelse och revisorer.
BOLAGETS REVISORER
Revisorerna ska granska Fastpartners årsredovisning, koncernredo-
visning och bokföring samt styrelsens och VDs förvaltning. Reviso-
rerna ska efter varje räkenskapsår lämna en revisionsberättelse
till årsstämman. Revisorer utses av årsstämman för en mandattid
om fyra år. Vid årsstämman 2021 valdes revisions bolaget Ernst &
Young AB till revisor för tiden intill slutet av årsstämman 2025.
Som huvudansvarig revisor utsågs auktoriserade revisorn Fredric
Hävrén för en period om fyra år räknat från Årsstämman 2021.
Styrelsen träffar revisorn minst två gånger per år.
FINANSIELL RAPPORTERING
Kvalitén i den finansiella rapporteringen styrs genom av styrelsen
fastställda policys och instruktioner för ansvarsfördelning och
styrning, såsom instruktioner för VD avseende bland annat den
finansiella rapporteringen. Styrelsen erhåller inför varje styrelse-
möte de senaste ekonomiska rapporterna och vid varje styrelse-
sammanträde behandlas koncernens ekonomiska och finansiella
ställning. Styrelsen behandlar även delårsrapporter och årsredo
visning. Minst två gånger per år redogör bolagets revisor för sin
granskning av bolagets bokföring och förvaltning.
STYRELSENS RAPPORT OM INTERN KONTROLL TILL DEN
DEL DEN AVSER FINANSIELL RAPPORTERING
Styrelsen ansvarar enligt den svenska aktiebolagslagen och Svensk
kod för bolagsstyrning för den interna kontrollen. Denna rapport
om intern kontroll avseende den finansiella rapporteringen 2024
har upprättats i enlighet med den svenska aktiebolagslagen och
Svensk kod för bolagsstyrning och är en del av bolagsstyrnings-
rapporten. Fastpartners styrelse har inte funnit någon anledning
att inrätta en funktion för intern revision. Uppföljning och
kontroll av den interna kontrollen utförs främst av företagets vice
verkställande direktör, ekonomichef, controller och hållbarhets-
och projektchef.
Styrelsen utvärderar regelbundet den information som bolags-
ledningen och revisorerna lämnar. Vidare rapporterar bolagets
revisorer personligen direkt till styrelsen minst en gång per år sina
iakttagelser från granskningen och sin bedömning av den interna
kontrollen. Styrelsen har en tät dialog med bolagets VD och
ekonomichef vilket bekräftas av att under 2024 höll styrelsen
12 protokollförda möten.
ORGANISATION AV INTERN KONTROLL AVSEENDE
DEN FINANSIELLA RAPPORTERINGEN
Kontrollmiljö
Styrelsens arbetsordning och instruktionerna för VD avser att
säkerställa att den interna kontrollmiljön inom bolaget fungerar
väl. Därtill kommer de interna riktlinjer och policys som har utar-
betats av styrelsen och företagsledningen. Bland dessa riktlinjer
och policys kan nämnas informationspolicy, investeringspolicy och
ITpolicy. Styrelsen har också fastställt en instruktion för rappor-
tering av finansiell information, enligt vilken företags ledningen
löpande rapporterar till styrelsen. Utöver detta finns inom bolaget
fastställda rutiner för bland annat tecknande av hyreskontrakt och
intäktsredovisning, inköp, tjänstebilar samt attestordning med
fastställda beloppsgränser.
Riskbedömning
Riskbedömningen innebär att en analys har gjorts för att identi-
fiera områden där det finns en risk för väsentliga fel i den finan-
siella rapporteringen. Resultatet av denna analys, och de bedöm-
ningar som företagsledningen har gjort, visar att dessa områden
främst avser värdering av fastigheter och projekt, fastighetsförvärv,
reserveringar, finansiella investeringar och skatter. Fastigheter
och därtill hörande pågående projekt utgör den enskilt största
posten i balansräkningen. Detta medför att rutiner för värdering
av fastigheter är mycket viktiga. Reserveringar i balansräkningen
innefattar vanligtvis ett visst mått av bedömningar från företags-
ledningen, vilket också innebär att dessa bedömningar och rutiner
kring dem får stor betydelse. Finansiella instrument ska redovisas
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
FASTPARTNER 2024
67
till verkligt värde eller upplupet anskaffningsvärde, vilka baseras
på värderingstekniker med visst mått av bedömningar.
Bolagets skattesituation analyseras löpande för att kontrollera
att lagar och regler följs samt att bolagets skattesituation blir
rättvisande redovisad i de finansiella rapporterna. Bolagets risker
finns utförligt beskrivna på sidorna 51-52.
Kontrollaktiviteter
De kontrollaktiviteter som finns inom bolaget syftar till att hantera
de identifierade riskområdena och att förebygga att väsentliga fel
uppstår. Kontrollaktiviteterna består dels av företagsledningens
analys av verksamhetens resultat och balansräkning, kassaflöde och
nyckeltal, dels av löpande avstämningar, attester och uppföljningar.
Information och kommunikation
Interna policys och riktlinjer finns tillgängliga för samtliga
anställda. Därutöver ligger det löpande ansvaret att informera
avdelningarna på respektive chef inom organisationen. Hantering
av både den interna och den externa informationen finns angiven i
bolagets informationspolicy.
Uppföljning
Styrelsen utvärderar och analyserar löpande den information som
erhålls från företagsledningen. Därtill görs uppföljning av revisorernas
rapportering avseende granskningen av intern kontroll för finansiell
rapportering. Detta arbete innebär att följa upp och stämma av
vilka åtgärder som företagsledningen vidtar för att komma tillrätta
med de förbättringsområden som rapporterats av revisorn.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
68
FASTPARTNER 2024
SVEN-OLOF JOHANSSON
Verkställande direktör sedan
1997. Stockholm, född 1945.
Anställd år: 1997.
Övriga uppdrag: Styrelseordfö-
rande i Compactor Fastigheter
AB, styrelseledamot i bolag
inom Fastpartner-koncernen och
styrelseledamot i SBB i Norden
AB, Public Property Invest ASA
och STC Interfinans AB.
Antal A-aktier i Fastpartner
direkt samt via bolag och
närstående: 131 200 000
(förra året: 131 070 000).
Per datum för avlämnade av
årsredovisningen uppgår aktuellt
innehav till 131 500 000 A-aktier.
Antal D-aktier i Fastpartner:
4 873 407 (förra året 4 873 407).
HÅKAN BOLINDER
Regionchef. Region 1
Stockholm, född 1963.
Anställd år: 2004.
Antal A-aktier i Fastpartner:
3 000 (förra året: 3 000).
Antal D-aktier i Fastpartner:
93 (förra året 93).
CHRISTOPHER JOHANSSON
Vice verkställande direktör och
Marknadschef
Stockholm, född 1977.
Anställd år: 2012.
Övriga uppdrag: Verkställande
direktör och styrelseledamot i
Compactor Fastigheter AB och
styrelseledamot i Litium AB.
Antal A-aktier i Fastpartner:
6 750 (förra året: 6 750).
Antal D-aktier i Fastpartner:
210 (förra året 210).
DANIEL GERLACH
Ekonomichef
Stockholm, född 1976.
Anställd år: 2009.
Antal A-aktier i Fastpartner:
27 000 (förra året: 26 000).
Per datum för avlämnade av
årsredovisningen uppgår aktuellt
innehav till 28 000 A-aktier.
Antal D-aktier i Fastpartner:
6 000 (förra året 6 000).
SVANTE HEDSTRÖM
Hållbarhets- och Projektchef
Stockholm, född 1961.
Anställd år: 2008.
Antal A-aktier i Fastpartner:
69 153 (förra året: 66 103).
Per datum för avlämnade av
årsredovisningen uppgår aktuellt
innehav till 70 903 A-aktier.
Antal D-aktier i Fastpartner:
4 900 (förra året 4 900)
PATRIK ARNQVIST
Regionchef. Region 2
Stockholm, född 1979.
Anställd år: 2012.
Antal A-aktier i Fastpartner:
19 500 (förra året: 19 500).
Antal D-aktier i Fastpartner:
450 (förra året 450).
FREDRIK THORGREN
Regionchef. Region 3
Gävle, född 1974.
Anställd år: 2015.
Antal A-aktier i Fastpartner:
10 000 (förra året: 8 000).
Antal D-aktier i Fastpartner:
919 (förra året 500).
Ledning
SARA SIGGE
HR-chef & Kommunikation
Stockholm, född 1980.
Anställd år: 2018.
Antal A-aktier i Fastpartner:
0 (förra året: 0).
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
FASTPARTNER 2024
69
Styrelse och revisorer
SVEN-OLOF JOHANSSON
Ledamot av Fastpartners styrelse
sedan 2017. Verkställande
direktör sedan 1997.
Stockholm, född 1945.
Övriga uppdrag: Compactor
Fastigheter AB, bolag inom
Fastpartner-koncernen och styrel-
seledamot i SBB i Norden AB,
Public Property Invest ASA och
STC Interfinans AB.
Antal A-aktier i Fastpartner
direkt samt via bolag och
närstående: 131 200 000
(förra året: 131 070 000).
Per datum för avlämnade av
årsredovisningen uppgår aktuellt
innehav till 131 500 000 A-aktier.
Antal D-aktier i Fastpartner:
4 873 407 (förra året 4 873 407).
PETER CARLSSON
Styrelseordförande, ledamot av
Fastpartners styrelse
sedan 2008.
Stockholm, född 1954.
Övriga uppdrag:
Antal A-aktier i Fastpartner:
50 000 (förra året: 45 000).
Antal D-aktier i Fastpartner:
80 000 (förra året 60 000).
Enligt Svensk kod för bolagsstyr-
ning, oberoende i förhållande till
bolaget, bolagsledningen och
större aktieägare.
CHARLOTTE BERGMAN
Ledamot av Fastpartners styrelse
sedan 2015.
Lidingö, född 1963.
Övriga uppdrag: Styrelseordfö-
rande i ELU Konsult AB, Broviken
Gruppen AB, Svefa Holding AB
och HRP AS. Styrelseledamot i
Infrea AB och Infranord AB.
Antal A-aktier i Fastpartner:
10 000 (förra året: 8 000).
Antal D-aktier i Fastpartner:
84 (förra året 84).
Enligt Svensk kod för bolagsstyr-
ning, oberoende i förhållande till
bolaget, bolagsledningen och
större aktieägare.
CECILIA VESTIN
Ledamot av Fastpartners styrelse
sedan 2019.
Älvsjö, född 1977.
Övriga uppdrag: Verkställande
direktör Kåpan Fastigheter AB.
Antal A-aktier i Fastpartner:
3 670 (förra året: 3 670).
Antal D-aktier i Fastpartner:
0 (förra året 0).
Enligt Svensk kod för bolagsstyr-
ning, oberoende i förhållande till
bolaget, bolagsledningen och
större aktieägare.
KATARINA STAAF
Ledamot av Fastpartners styrelse
sedan 2020.
Stockholm, född 1967.
Övriga uppdrag: Verkställande
direktör AP6. Ledamot i Fondtorgs-
nämnden och i Fonddelegationen
vid Kammarkollegiet.
Antal A-aktier i Fastpartner:
6 000 (förra året: 6 000).
Antal D-aktier i Fastpartner:
62 (förra året 62).
Enligt Svensk kod för bolagsstyr-
ning, oberoende i förhållande till
bolaget, bolagsledningen och
större aktieägare.
Revisor
ERNST & YOUNG AB
FREDRIC HÄVRÉN
Huvudansvarig auktoriserad
revisor. Född 1971.
Revisionsuppdrag i följande
större företag: ALM Equity AB
(publ), Heba Fastighets AB (publ),
Logistri Fastighets AB (publ), HSB
Stockholm, Areim Fastigheter,
Niam fastighetsfonder.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
70
FASTPARTNER 2024
Femårsöversikt
MSEK om inget annat anges
2024 2023 2022 2021 2020
RESULTATRÄKNINGEN
Hyresintäkter 2 293,4 2 208,7 1 997,5 1 856,3 1 801,6
Fastighetskostnader –682,6 –654,1 –599,2 –555,3 –516,6
Driftnetto 1 610,8 1 554,6 1 398,3 1 301,0 1 285,0
Förvaltningsresultat fastighetsrörelsen 690,7 694,7 967,8 972,4 952,1
Resultat före orealiserade värdeförändringar och skatt 690,7 694,7 958,2 973,8 952,6
Orealiserade värdeförändringar
Fastigheter 128,2 –2 473,9 –864,2 3 027,9 1 074,1
Finansiella instrument 19,0 –33,1 –2,3 237,5 –16,9
Skatt
Aktuell skatt –112,1 –94,3 –62,3 –107,8 –92,9
Uppskjuten skatt –84,6 378,7 55,1 –763,7 –284,7
Resultat efter skatt 648,0 –1 527,9 84,5 3 367,7 1 632,2
BALANSRÄKNINGEN
Förvaltningsfastigheter
33 727,5 33 354,1 35 377,0 35 323,0 31 168,3
Fastigheter under uppförande
195,6 396,0 350,9 176,1
Övriga anläggningstillgångar
1 951,1 1 935,8 1 822,3 2 000,2 1 504,4
Omsättningstillgångar
276,2 245,5 391,8 388,2 152,4
Likvida medel
33,4 96,0 182,0 210,7 147,1
Fastighetslån (inkl. kortfristig del)
16 293,9 16 650,3 16 722,7 15 280,6 14 607,6
Övriga långfristiga skulder
1 247,1 1 246,0 1 239,2 1 212,7 1 073,8
Kortfristiga skulder
754,8 719,5 587,7 744,0 945,8
Uppskjuten skatteskuld
2 878,2 2 793,6 3 172,3 3 227,4 2 463,7
Eget kapital
15 009,8 14 618,0 16 402,1 17 457,4 14 057,4
Balansomslutning 36 183,8 36 027,4 38 124,0 37 922,1 33 148,3
KASSAFLÖDESANALYSEN
Kassaflöde före förändring i rörelsekapital 612,3 716,6 799,9 823,9 854,6
Kassaflöde efter förändring i rörelsekapital 611,7 917,5 751,1 525,0 802,9
Kassaflöde från investeringsverksamheten –61,7 –678,7 –1 090,6 –1 185,2 –1 937,1
Kassaflöde från finansieringsverksamheten –612,6 –328,6 283,4 713,1 1 017,0
Årets kassaflöde –62,6 –89,8 –56,1 52,9 –117,2
Genomsnittligt antal stamaktier, serie A 182 900 000 182 900 000 182 900 000 182 900 000 182 650 000
Antal utestående stamaktier, serie A 182 900 000 182 900 000 182 900 000 182 900 000 182 900 000
NYCKELTAL
Soliditet, % 41,5 40,6 43,0 46,0 42,4
Soliditet justerat enligt NRV, % 49,4 48,3 51,2 54,7 50,3
Räntetäckningsgrad, ggr 1,8 1,8 3,4 4,2 4,1
Avkastning på eget kapital, % 4,4 –9,9 0,5 21,4 12,2
DATA PER AKTIE
Förvaltningsresultat/stamaktie, serie A 3,78 3,80 5,29 5,32 5,21
Resultat kronor/stamaktie, serie A 3,14 –8,75 0,01 17,92 8,55
Rörelsens kassaflöde kronor/stamaktie, serie A 3,35 3,92 4,37 4,50 4,67
Eget kapital kronor/stamaktie, serie A 82,1 79,9 89,7 95,4 76,9
Börskurs vid årets slut, stamaktie, serie A 64,0 62,7 71,3 121,4 97,0
FASTIGHETSRELATERADE NYCKELTAL
Uthyrningsgrad, % 92,4 92,9 92,4 90,6 90,6
Driftnetto, % 5,1 4,8 4,2 4,2 4,5
Överskottsgrad, % 70,2 70,4 70,0 70,1 71,3
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
FASTPARTNER 2024
71
Förslag till vinstdisposition
Till årsstämmans förfogande står:
SEK
Överkursfond 2 051 396 839
Balanserat resultat 4 025 563 027
Årets resultat 626 151 485
Summa
6 703 111 351
Styrelsen och verkställande direktören föreslår att till förfogande
stående vinstmedel disponeras enligt följande:
SEK
Till stamaktieägarna av serie A utdelas 1,10 kr per aktie 201 190 000
Till stamaktieägarna av serie D utdelas 5,0 kr per aktie 73 295 700
Övriga medel som minst balanseras i ny räkning 6 428 625 651
Summa
6 703 111 351
Utdelningsbeloppet ovan är beräknat på antal utestående stam-
aktier av serie A per 31 december 2024, det vill säga 182 900 000
aktier, och antal utestående stamaktier av serie D per 31 decem-
ber 2024, det vill säga 14 659 140 aktier. Det totala utdelnings-
beloppet kan komma att ändras om antalet återköpta egna aktier
förändras innan avstämningsdagen.
Som avstämningsdagar för de halvårsvisa utdelningarna gällande
stamaktie av serie A föreslås den 30 april 2025 och den 31 oktober
2025. Som avstämningsdagar för de kvartalsvisa utdelningarna
gällande stamaktie av serie D föreslås den 30 april 2025, den 31
juli 2025, den 31 oktober 2025 och den 30 januari 2026.
Under februari och mars månad 2025 har Fastpartner återköpt
1 000 000 stamaktier av serie A.
Styrelsens yttrande avseende föreslagen vinstutdelning
Motivering
Koncernens egna kapital uppgår till 15 009,8 MSEK. Det egna
kapitalet i moderbolaget uppgår till 7 473,3 MSEK av vilka
6 703,1 MSEK är utdelningsbara. Bolagets egna kapital har
ackumulerat påverkats med 18,9 MSEK till följd av att finansiella
instrument och långfristiga värdepappersinnehav värderats till
verkligt värde.
Den föreslagna utdelningen uppgår till 274,5 MSEK och utgör
39,7 procent av årets resultat i koncernen före skatt och värdeför-
ändringar i fastigheter och finansiella instrument.
Styrelsens fastställda utdelningspolicy för stamaktien av serie A
är att utdelning ska uppgå till minst en tredjedel av årets resultat
före skatt och värdeförändringar.
Likviditet och soliditet
Koncernen och moderbolaget har en god likviditet och koncernens
soliditet, som enligt fastställd målsättning ska uppgå till minst
25 procent, minskar efter föreslagen utdelning till stamaktie-
ägarna med beaktande av kända händelser efter balansdagen från
41,5 procent till cirka 41,2 procent.
Det finns enligt styrelsens bedömning, med hänsyn tagen till
likviditetsbehov, framlagd budget, investeringsplaner och förmåga
att lyfta långfristiga krediter, inget som talar för att moderbolagets
och koncernens egna kapital inte skulle vara tillräckligt i relation
till verksamhetens art, omfattning och risker efter den föreslagna
utdelningen till stamaktieägarna av serie A.
RAPPORT ÖVER
TOTALRESULTAT, KONCERNEN
MSEK
Not
2024
2023
Hyresintäkter
3
2 293,4
2 208,7
Övriga intäkter
Fastighetskostnader
Driftskostnader
394,9
376,1
Reparation och underhåll
73,4
72,9
Fastighetsskatt
119,1
120,4
Arrenden
9,1
8,5
Fastighetsadministration och marknadsföring
86,1
76,2
Driftnetto
1 610,8
1 554,6
Central administration
5
46,5
46,1
Orealiserade värdeförändringar på fastigheter
8
128,2
2 473,9
Realiserade värdeförändringar på fastigheter
8
6,8
Resultat från andelar i intresseföretag
15
3,8
31,9
Resultat före finansiella poster
27
1 695,5
933,5
Finansiella poster
Finansiella intäkter
6
25,6
40,2
Finansiella kostnader
4, 7
895,4
885,9
Värdeförändringar finansiella instrument
9
19,0
33,1
Resultat före skatt
844,7
1 812,3
Aktuell skatt
10
112,1
94,3
Uppskjuten skatt
10
84,6
378,7
ÅRETS RESULTAT
648,0
1 527,9
Övrigt totalresultat
-
-
ÅRETS TOTALRESULTAT
648,0
1 527,9
Årets resultat och totalresultat hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare
648,0
1 527,9
Innehav utan bestämmande inflytande
648,0
1 527,9
Resultat per stamaktie, serie A, kr
3,14
8,75
Antal utgivna stamaktier, serie A
183 233 636
183 233 636
Antal utestående stamaktier, serie A
182 900 000
182 900 000
Genomsnittligt antal stamaktier, serie A
182 900 000
182 900 000
Ingen utspädning aktuell då det inte förekommer några potentiella stamaktier av serie A i Fastpartner.
72
FASTPARTNER 2024
RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT, KONCERNEN
BALANSRÄKNING,
KONCERNEN
MSEK
Not
2024-12-31
2023-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Förvaltningsfastigheter
11
33 727,5
33 354,1
Fastigheter under uppförande
11
195,6
396,0
Nyttjanderättstillgång tomträtt
1 190,0
1 200,0
Maskiner och inventarier
12
3,4
4,4
Summa materiella anläggningstillgångar
35 116,5
34 954,5
Aktier och andelar
14, 23
138,4
131,9
Andelar i intresseföretag
15
590,3
590,4
Andra långfristiga fordringar
16
0,2
0,4
Derivatinstrument
23
28,8
8,7
Summa finansiella anläggningstillgångar
757,7
731,4
Summa anläggningstillgångar
35 874,2
35 685,9
Omsättningstillgångar
Kundfordringar
1
34,0
18,4
Övriga fordringar
1
20,2
7,9
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
17
178,3
178,5
Kortfristiga placeringar
23
43,7
40,7
Likvida medel
18
33,4
96,0
Summa omsättningstillgångar
309,6
341,5
SUMMA TILLGÅNGAR
36 183,8
36 027,4
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital och skulder hänförligt till moderbolagets aktieägare
Aktiekapital
659,6
659,6
Övrigt tillskjutet kapital
2 051,4
2 051,4
Balanserade vinstmedel inklusive årets totalresultat
12 298,8
11 907,0
Summa eget kapital
15 009,8
14 618,0
SKULDER
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut och liknande skulder
19
12 705,3
15 373,8
Leasingskuld tomträtt
1 190,0
1 200,0
Övriga långfristiga skulder
21
43,1
46,0
Uppskjuten skatteskuld
10
2 878,2
2 793,6
Derivatinstrument
23
14,0
Summa långfristiga skulder
16 830,6
19 413,4
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut och liknande skulder
19
3 588,6
1 276,5
Leverantörsskulder
1
104,2
116,9
Övriga skulder
1
344,0
208,3
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
22
306,6
394,3
Summa kortfristiga skulder
4 343,4
1 996,0
Summa skulder
21 174,0
21 409,4
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
36 183,8
36 027,4
FASTPARTNER 2024
73
BALANSRÄKNING, KONCERNEN
RESULTATRÄKNING,
MODERBOLAGET
MSEK Not 2024 2023
Hyresintäkter 3 630,6 611,3
Fastighetskostnader
Driftskostnader –89,1 –88,0
Reparation och underhåll –30,6 –31,9
Fastighetsskatt –33,6 –32,9
Tomträttsavgälder/arrenden –16,0 –16,1
Fastighetsadministration och marknadsföring –52,2 –46,9
Driftnetto 409,1 395,5
Central administration 5 –30,7 –27,7
Resultat från andelar i intresseföretag 15 –3,8 –5,4
Resultat före finansiella poster 27 374,6 362,4
Finansiella poster
Finansiella intäkter 6 406,0 416,8
Finansiella kostnader 7 –843,4 –831,9
Försäljning aktier och andelar 236,3 43,6
Resultat från andelar i dotterbolag (resultatandel HB/KB inkl. anteciperad utdelning) 470,6 312,2
Värdeförändringar finansiella tillgångar och instrument 9 19,0 –76,3
Resultat före dispositioner och skatt 663,1 226,8
Bokslutsdispositioner
Koncernbidrag 1 11,4 –14,8
Resultat före skatt 674,5 212,0
Aktuell skatt 10 –44,5 –41,3
Uppskjuten skatt 10 –3,9 15,7
ÅRETS RESULTAT 626,1 186,4
Rapport över totalresultat har inte upprättats då det i moderbolaget inte finns några transaktioner som ska ingå i övrigt totalresultat.
74
FASTPARTNER 2024
RESULTATRÄKNING, MODERBOLAGET
BALANSRÄKNING,
MODERBOLAGET
MSEK Not 2024-12-31 2023-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Maskiner och inventarier 12 0,8 0,8
Summa materiella anläggningstillgångar 0,8 0,8
Andelar i koncernföretag 13 8 996,4 8 885,7
Fordringar hos koncernföretag 11 682,6 11 631,4
Aktier och andelar 14, 23 138,4 131,9
Andelar i intresseföretag 15 553,1 553,2
Andra långfristiga fordringar 16 0,1 0,4
Derivatinstrument 28,8 8,7
Summa finansiella anläggningstillgångar 21 399,4 21 211,3
Summa anläggningstillgångar 21 400,2 21 212,1
Omsättningstillgångar
Kundfordringar 1 8,9 8,3
Övriga fordringar 1 18,1 6,1
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 17 163,0 167,1
Kortfristiga placeringar 23 43,7 40,7
Likvida medel 18 23,9 64,8
Summa omsättningstillgångar 257,6 287,0
SUMMA TILLGÅNGAR 21 657,8 21 499,1
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital 659,6 659,6
Uppskrivningsfond 78,5 78,5
Reservfond 32,1 32,1
Fritt eget kapital
Överkursfond 2 051,4 2 051,4
Balanserade vinstmedel 4 025,6 4 095,4
Årets resultat 626,1 186,4
Summa eget kapital 7 473,3 7 103,4
SKULDER
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut och liknande skulder 19 9 286,8 11 864,0
Skulder till koncernföretag 953,1 916,4
Övriga långfristiga skulder 21 23,5 21,9
Derivatinstrument 14,0 -
Summa långfristiga skulder 10 277,4 12 802,3
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 19 3 497,3 1 256,0
Leverantörsskulder 1 48,0 44,5
Övriga skulder 1 230,7 102,4
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 22 131,1 190,5
Summa kortfristiga skulder 3 907,1 1 593,4
Summa skulder 14 184,5 14 395,7
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 21 657,8 21 499,1
FASTPARTNER 2024
75
BALANSRÄKNING, MODERBOLAGET
FÖRÄNDRINGAR
I EGET KAPITAL
Antal ute stående Antal utestående
stamaktier, stamaktier, Övrigt till- Balanserade Totalt
Koncernen MSEKserie A
serie D
Aktiekapital
skjutet kapitalvinstmedeleget kapital
Eget kapital 2022-12-31
182 900 000
14 659 140
659,6
2 051,4
13 691,1
16 402,1
Utdelning 1,0 kr/stamaktie serie A och
256,2
256,2
5,0 kr/stamaktie serie D
1)
Transaktioner med ägare
Årets totalresultat
1 527,9
1 527,9
Eget kapital 2023-12-31
182 900 000
14 659 140
659,6
2 051,4
11 907,0
14 618,0
Utdelning 1,0 kr/stamaktie serie A och
256,2
256,2
5,0 kr/stamaktie serie D
1)
Transaktioner med ägare
Årets totalresultat
648,0
648,0
Eget kapital 2024-12-31
182 900 000
14 659 140
659,6
2 051,4
12 298,8
15 009,8
Hänförligt till moderbolagets aktieägare
659,6
2 051,4
12 298,8
15 009,8
Moderbolaget MSEK
Antal utestående
stamaktier,
serie A
Antal utestånde
stamaktier,
serie D Aktiekapital
Reserv- och upp-
skrivningsfond
Fritt eget
kapital
Totalt
eget kapital
Eget kapital 2022-12-31 182 900 000 14 659 140 659,6 110,6 6 403,0 7 173,2
Utdelning 1,0 kr/stamaktie serie A och
5,0 kr/stamaktie serie D
1)
–256,2 –256,2
Transaktioner med ägare -
Årets resultat 186,4 186,4
Eget kapital 2023-12-31 182 900 000 14 659 140 659,6 110,6 6 333,2 7 103,4
Utdelning 1,0 kr/stamaktie serie A och
5,0 kr/stamaktie serie D
1)
–256,2 –256,2
Transaktioner med ägare -
Årets resultat 626,1 626,1
Eget kapital 2024-12-31 182 900 000 14 659 140 659,6 110,6 6 703,1 7 473,3
1)
För att se fördelning per aktieslag, se not 20.
76
FASTPARTNER 2024
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
KASSAFLÖDESANALYSER
Koncernen
Moderbolaget
MSEK
Not
2024
2023
2024
2023
Den löpande verksamheten
Resultat före skatt
844,7
1 812,3
674,5
212,0
Justeringsposter
Avskrivningar
12
1,0
1,1
0,1
0,1
Orealiserade värdeförändringar
8
135,6
2 550,7
–19,0
76,3
Övriga poster
28
3,0
75,5
–232,5
–38,2
Betalda skatter
94,8
52,6
–48,6
–1,5
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapital
612,3
716,6
374,5
248,7
Förändringar i rörelsekapital
Förändring av kortfristiga fordringar
23,1
169,8
–8,5
164,2
Förändring av korfristiga skulder
22,5
31,1
76,5
–25,7
Kassaflöde från den löpande verksamheten
611,7
917,5
442,5
387,2
INVESTERINGSVERKSAMHETEN
Investeringar i fastigheter
343,7
499,9
-
-
Försäljning av fastigheter
282,8
Finansiella anläggningstillgångar, erhållen likvid
3,7
0,2
286,5
Finansiella anläggningstillgångar, betald likvid
4,5
179,0
–12,9
–186,5
Kassaflöde från investeringsverksamheten
61,7
678,7
273,6
–186,5
FINANSIERINGSVERKSAMHETEN
29
Upptagande av lån
1 415,0
5 127,7
1 250,1
4 925,0
Lösen och amortering av lån
1 771,4
5 200,1
–1 750,9
–4 985,0
Lämnade utdelningar
256,2
256,2
–256,2
–256,2
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
612,6
328,6
–757,0
–316,2
ÅRETS KASSAFLÖDE
62,6
89,8
–40,9
–115,5
Kassabehållning vid årets ingång
18
96,0
182,0
64,8
180,3
Förvärvade likvida medel
3,8
Kassabehållning vid årets slut
18
33,4
96,0
23,9
64,8
FASTPARTNER 2024
77
KASSAFLÖDESANALYSER
Redovisningsprinciper och noter
NOT 01
Redovisningsprinciper
ALLMÄN INFORMATION
Fastpartner AB (publ) (556230–7867) är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm i
Sverige. Bolagets aktie är sedan 1994 noterad vid NASDAQ OMX Nordiska börs på
Stockholms huvudlista, den så kallade Largecap-listan. Koncernens huvudsakliga verksamhet
är att äga, förvalta och utveckla fastigheter i expansiva orter. Bolagets huvudkontor är
beläget i Stockholm på följande adress: Sturegatan 38, Box 55625, 102 14 Stockholm.
Styrelsen och verkställande direktören har per 28 mars 2025 godkänt denna årsredovis-
ning och koncernredovisning för publicering och den kommer att föreläggas årsstämman
den 24 april 2025 för fastställande.
KONCERNENS REDOVISNINGSPRINCIPER
ÖVERENSSTÄMMELSE MED LAG OCH NORMGIVNING
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen, IFRS®Redovis-
ningsstandarder utgivna av International Accounting Standards Board (IASB) sådana de
antagits av EU. Vidare tillämpar koncernen RFR 1 Kompletterande redovisningsregler för
koncerner utfärdade av Rådet för hållbarhets- och finansiell rapportering.
Moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper som koncernen utom i de fall som
anges nedan under avsnittet ”Moderbolagets redovisningsprinciper”. Redovisningsprinciper-
na är i överensstämmelse med Årsredovisningslagen, RFR 2 för Redovisning i juridisk person
och uttalanden från Rådet för hållbarhets- och finansiell rapportering.
FÖRUTSÄTTNINGAR VID UPPRÄTTANDE AV MODERBOLAGETS
OCH KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER
Moderbolagets funktionella valuta är svenska kronor, vilket också är moderbolagets och
koncernens rapporteringsvaluta. Samtliga belopp är angivna i miljontals kronor med en
decimal om ej annat anges. Rapporterna är upprättade enligt antagandet om fortlevnad.
Tillgångar och skulder är redovisade till historiska anskaffningsvärden, förutom förvaltnings-
fastigheter samt vissa finansiella tillgångar och skulder som redovisas till verkligt värde och
skulder redovisade till upplupet anskaffningsvärde. Finansiella tillgångar och skulder som
redovisas till verkligt värde består av andra långfristiga värdepapper och övriga skulder.
TILLÄMPNING AV NYA REDOVISNINGSPRINCIPER
Nya och ändrade redovisningsstandarder som tillämpas av koncernen:
Nya och ändrade standarder och tolkningar som trätt i kraft från och med 1 januari 2024
har inte haft någon väsentlig påverkan på koncernens finansiella rapporter 2024. Kon-
cernen tillämpar samma redovisningsprinciper och värderingsmetoder som i den senaste
årsredovisningen. Övriga nya eller reviderade IFRS-standarder eller övriga IFRIC tolkningar
som trätt i kraft efter 1 januari 2024 har inte haft någon nämnvärd effekt på koncernens
finansiella rapporter.
Ändrade redovisningsstandarder med tillämpning från 2025 och framåt:
IASB har utfärdat IFRS 18, en ny standard för presentation och upplysningar i finansiella
rappporter, som ersätter IAS 1. IFRS 18 träder i kraft för räkenskapsår som börjar den 1
januari 2027, med jämförelsetal för år 2026. Denna standard bedöms få en väsentlig
påverkan på utformningen av koncernens rapporter, och koncernen har inlett en utvärdering
av dess effekter.
Inga övriga förändringar av IFRS eller IFRIC-tolkningar som godkänts av EU, men ännu inte
trätt i kraft, förväntas ha någon väsentlig påverkan på koncernens finansiella rapportering .
KONSOLIDERINGSPRINCIPER
Koncernredovisning
Dotterbolag är de bolag där koncernen direkt eller indirekt innehar mer än 50 procent av
röstvärdet eller på annat sätt har ett bestämmande inflytande. Bestämmande inflytande upp-
nås när moderbolaget har inflytande över ett företag, är exponerad för, eller har rätt till, rörlig
avkastning från innehavet i företaget samt har möjlighet att använda inflytande över företaget
till att påverka avkastningen. Koncernens sammansättning framgår i not 13.
Förekomsten och effekten av potentiella rösträtter som för närvarande är möjliga att utnytt-
ja eller konvertera, beaktas vid bedömningen av huruvida koncernen utövar bestämmande
inflytande. Dotterbolag medtas i koncernredovisningen från och med den tidpunkt då det
bestämmande inflytandet överförs till koncernen och ingår inte i koncernredovisningen från
och med den tidpunkt då det bestämmande inflytandet upphör.
Förvärv av dotterbolag redovisas enligt förvärvsmetoden. Köpeskillingen för rörelseför-
värvet värderas till verkligt värde vid förvärvstidpunkten, vilket beräknas som summan av de
verkliga värdena per förvärvstidpunkten för erlagda tillgångar, uppkomna eller övertagna
skulder samt emitterade egetkapitalandelar i utbyte mot kontroll över den förvärvade rörel-
sen. Förvärvsrelaterade kostnader redovisas i resultaträkningen när de uppkommer. Vid rö-
relseförvärv där summan av köpeskillingen, eventuellt innehav utan bestämmande inflytande
och verkligt värde vid förvärvstidpunkten på tidigare aktieinnehav överstiger verkligt värde
vid förvärvstidpunkten på identifierbara förvärvade nettotillgångar redovisas skillnaden som
goodwill i rapporten över finansiell ställning. Om skillnaden är negativ redovisas denna som
en vinst på ett förvärv till lågt pris direkt i resultatet efter omprövning av skillnaden. I de fall
förvärv sker av en grupp av tillgångar eller nettotillgångar som inte utgör en rörelse fördelas
istället anskaffningsvärdet på de enskilt identifierbara tillgångarna och skulderna baserat på
deras relativa verkliga värden vid förvärvstidpunkten. Samtliga bolagsförvärv under 2024
har klassificerats som tillgångsförvärv. Se även Not 31.
Intresseföretag
Intresseföretag är företag för vilka koncernen har ett betydande inflytande över den driftsmäs-
siga och finansiella styrningen, men inte ett bestämmande inflytande. Betydande inflytande
innebär att ägarföretaget kan delta i de beslut som rör ett företags finansiella och operativa
strategier, men innebär inte bestämmande över dessa strategier. Intresseföretag redovisas
enligt kapitalandelsmetoden. Andelar i intresseföretag redovisas i balansräkningen till anskaff-
ningsvärde justerat för förändringar i koncernens andel av intresseföretagets nettotillgångar,
med avdrag för eventuella värdeminskningar i verkligt värde på individuella andelar. Resultat
från intressebolag redovisas i resultaträkningen under rubriken ”Andel i intresseföretags resul-
tat”. Avskrivningar på övervärden i intresseföretag ingår också i denna resultatpost. Erhållna
utdelningar från intresseföretag minskar investeringens redovisade värde.
Samarbetsarrangemang
Ett samarbetsarrangemang är ett avtalsbaserat ekonomiskt förhållande där koncernen
tillsammans med en annan part bedriver en ekonomisk verksamhet och där parterna har
ett gemensamt bestämmande inflytande över den driftsmässiga och finansiella styrningen.
Innehav i ett sammarbetsarrangemang kan vara antingen en gemensam verksamhet eller joint
venture. Fastpartners innehav i samarbetsarrangemang är joint venture. Innehav i joint venture
redovisas enligt kapitalandelsmetoden. Se ovan under Intresseföretag för redogörelse av ka-
pitalandelsmetoden. Kapitalandelsmetoden tillämpas från den tidpunkt då det gemensamma
bestämmande inflytandet uppkommer och fram till den tidpunkt då detsamma upphör.
SEGMENTRAPPORTERING
I enlighet med IFRS 8 presenteras segmentredovisningen med företagsledningens synsätt
uppdelat på Region 1, Region 2 och Region 3. Dessa tre identifierade regioner är de
förvaltningsområden som verksamheten följs upp på och rapporteras till företagsledningen.
Redovisningsprinciperna som används vid den interna rapporteringen är samma som för
koncernen i övrigt. De tre regionerna följs upp på driftnettonivå. Därtill kommer ofördelade
poster samt koncernjusteringar. Hyresintäkter, vilka är externa i sin helhet, och fastighetskost-
nader samt orealiserade värdeförändringar är direkt hänförliga till fastigheterna i respektive
segment. Bruttoresultatet består av resultat från respektive segment exklusive allokering av
centrala administrationskostnader, andel i intresseföretags resultat, poster i finansnettot samt
skatt. Tillgångar och skulder redovisas per balansdagen och fastighetstillgångarna är direkt
hänförliga till respektive segment.
INTÄKTER
Hyresintäkter
Koncernen genererar intäkter huvudsakligen från uthyrning av bostäder och lokaler under
operationella leasingavtal. Intäkterna redovisas linjärt över den period då bostaden/
lokalen är upplåten. Förskottshyror redovisas som förutbetalda hyresintäkter. Ersättningar i
samband med uppsägning av hyresavtal i förtid intäktsförs direkt.
Resultat från fastighetsförsäljning
Resultat från fastighetsförsäljningar redovisas normalt på kontraktsdagen såvida motparten
inte erhåller kontroll över fastigheten vid ett senare tillfälle. Vid bedömning av redovisnings-
tidpunkt av försäljningen beaktas vad som avtalats mellan parterna beträffande risker och
förmåner samt engagemang i den löpande förvaltningen. Därutöver beaktas omständig-
heter som kan påverka affärens utgång vilka ligger utanför säljarens och/eller köparens
kontroll. Resultat från fastighetsförsäljning redovisas på raden Realiserade värdeförändringar
på fastigheter i resultaträkningen.
LEASINGAVTAL
Ett finansiellt leasingavtal föreligger då de ekonomiska risker och fördelar som förknippas
med ägandet i allt väsentligt överförs från leasegivaren till leasetagaren. De leasingavtal
som inte är finansiella klassificeras som operationella leasingavtal. Alla Fastpartners lea-
singavtal av väsentlig karaktär har klassificerats som operationella.
78
FASTPARTNER 2024
REDOVISNINGSPRINCIPER OCH NOTER
Koncernen som leasegivare
Samtliga förvaltningsfastigheter hyrs ut under operationella leasingavtal och genererar hyre-
sintäkter. Hyreskontrakten avseende förvaltningsfastigheterna klassificeras som operationella
leasingavtal, där koncernen står som leasegivare. Principer för redovisning av erhållna
leasinginbetalningar redovisas under avsnittet intäkter.
Koncernen som leasetagare
Fastpartner har i egenskap av leasetagare identifierat tomträttsavtal som de enskilt mest
väsentliga. Tomträtter beaktas om eviga hyresavtal och redovisas till verkligt värde och kom-
mer därmed inte att skrivas av. För Fastpartner innebär detta att en nyttjanderättstillgång och
en långfristig leasingskuld hänförlig till tomträttsavtal redovisas i balansräkningen. Värdet
på nyttjanderättstillgången kvarstår till nästa omförhandling av respektive tomträttsavgäld.
Korttidsleasing och leasing av mindre värde kostnadsförs linjärt över perioden.
FINANSIELLA INTÄKTER OCH KOSTNADER
Finansiella intäkter och kostnader består av ränteintäkter på bankmedel och fordringar,
utdelningsintäkter, räntekostnader på lån, orealiserade och realiserade vinster och förluster
på finansiella tillgångar. Ränteintäkter periodiseras över löptiden med tillämpning av effektiv-
räntemetoden. Utdelning på aktier redovisas när rätten att erhålla betalning fastställts. Resul-
tat från försäljning av värdepapper redovisas då de risker och fördelar som är förknippade
med ägandet av instrumentet i allt väsentligt överförts till köparen och koncernen ej längre
har kontroll över instrumentet. Lånekostnader redovisas i den period till vilken de hänför sig
utom till den del de inräknas i anskaffningsvärdet vid väsentliga ny-, till- och ombyggnatio-
ner. Räntekostnaden motsvarar faktisk kostnad eller beräknas efter en räntefot motsvarande
koncernens genomsnittliga räntekostnad för perioden. Kostnad för uttag av pantbrev
betraktas som finansiell kostnad och periodiseras över tre år.
FINANSIELLA INSTRUMENT
Finansiella instrument som redovisas i balansräkningen inkluderar bland tillgångarna
likvida medel, hyresfordringar, övriga fordringar och lånefordringar samt bland skulderna
räntederivatinstrument, leverantörsskulder, övriga skulder och låneskulder. Finansiella
instrument redovisas initialt till verkligt värde, motsvarande anskaffningsvärde, med tillägg
för transaktionskostnader, med undantag för kategorin finansiella instrument redovisade
till verkligt värde via resultaträkningen där transaktionskostnader inte ingår. Koncernens
finansiella instrument redovisas till upplupet anskaffningsvärde, förutom räntederivat
respektive långfristiga värdepappersinnehav och kortfristiga placeringar, vilka redovisas till
verkligt värde i resultaträkningen på raden Värdeförändringar finansiella instrument, se Not
9 Värdeförändringar finansiella instrument. Koncernens finansiella instrument framgår av Not
23 Verkligt värde finansiella instrument. Finansiella transaktioner såsom in- och utbetalning
av räntor och krediter bokförs på kontoförande banks likviddag medan övriga in- och
utbetalningar bokförs på kontoförande banks bokföringsdag.
Aktier och andelar
Aktier och andelar avser andra långfristiga värdepappersinnehav utanför fastighetsrörelsen
och är redovisade till verkligt värde med värdeförändringar redovisade över resultaträkning-
en. Fastpartner har klassificerat innehaven som ses som kapitalinvesteringar som finansiella
instrument. Innehavet av egna aktier har inte redovisats som finansiell tillgång, vilket är i
överensstämmelse med IAS 32 .
Andra långfristiga fordringar och övriga fordringar
Andra långfristiga fordringar och övriga fordringar är fordringar som uppkommer då
företaget tillhandahåller pengar utan avsikt att idka handel med fordringsrätten. Om den
förväntade innehavstiden är längre än ett år klassificeras de som andra långfristiga fordring-
ar och om innehavstiden är kortare klassificeras de som övriga fordringar. Dessa fordringar
värderas till upplupet anskaffningsvärde genom tillämpning av effektivräntemetoden.
Fordringar
Finansiella tillgångar som inte är derivat, som har fastställda eller fastställbara betalningar
och som inte noteras på en aktiv marknad, redovisas som fordringar. Finansiella tillgångar
klassificeras som upplupet anskaffningsvärde, verkligt värde via resultaträkningen eller
verkligt värde via övrigt totalresultat baserat på karaktären hos tillgångens kassaflöde och
på den affärsmodell som tillgången omfattas av. Samtliga Fastpartners finansiella tillgångar
som inte är derivat uppfyller kriteriet för kontraktsenliga kassaflöden och innehas i en affärs-
modell vars syfte är att inkassera dessa kontraktsenliga kassaflöden. Fordringarna redovisas
därmed till upplupet anskaffningsvärde. I koncernen finns hyresfordringar samt övriga
fordringar, där de sistnämnda avser främst moms- och skattefordringar. Fordringarna har
efter individuell värdering upptagits till det belopp varmed de beräknas inflyta, vilket innebär
att de redovisas till anskaffningsvärde med reservering för osäkra fordringar. För koncernens
fordringar, utom likvida medel, används den förenklade modellen för kreditreserveringar.
Det görs löpande bedömning av kreditreserveringar baserat på historik samt nuvarande
och framåtblickande faktorer. På grund av fordringarnas korta löptid uppgår reserverna
till oväsentliga belopp. Koncernen definierar fallissemang som fordringar som är förfallna
mer än 90 dagar och i de fallen görs en individuell bedömning och reservering. För likvida
medel bedöms reserven baserat på bankernas sannolikhet för fallissemang och framåtblick-
ande faktorer. På grund av kort löptid och hög kreditvärdighet uppgår reserveringarna till
oväsentliga belopp. Reservering för osäkra fordringar sker när det finns objektiva riskbe-
dömningar för att koncernen inte kommer att erhålla fordran.
Likvida medel
I likvida medel ingår kassa och banktillgodohavanden. Tillgodohavanden under kassa och
bank kategoriseras som ”Lånefordringar och kundfordringar” vilket innebär redovisning till
upplupet anskaffningsvärde. På grund av att banktillgodohavanden är betalningsbara på
anfordran motsvaras upplupet anskaffningsvärde av nominellt belopp.
Låneskulder
Låneskulder kategoriseras som ”Finansiella skulder” och värderas till upplupet anskaff-
ningsvärde. Eventuella väsentliga transaktionskostnader fördelas över låneperioden med
tillämpning av effektivräntemetoden. Långfristiga skulder har en förväntad löptid längre än
ett år medan kortfristiga har en löptid kortare än ett år.
FÖRVALTNINGSFASTIGHETER
Förvaltningsfastigheter är fastigheter som innehas i syfte att generera hyresintäkter eller
värdestegring eller en kombination av dessa. Initialt redovisas förvaltningsfastigheter till
anskaffningsvärde vilket inkluderar, till förvärvet, direkt hänförbara utgifter. Därefter redovisas
förvaltningsfastigheter i balansräkningen till verkligt värde. Fastigheter under uppförande av-
ser nyproducerade fastigheter som Fastpartner uppför från grunden och inkluderar således
ej hyresgästanpassningar och övriga pågående projekt i befintliga fastigheter. Två gånger
per år görs värderingar av Fastpartners hela fastighetsbestånd av externa värderingsinstitut.
Under 2024 är det Cushamn & Wakefield Sweden AB och Newsec Advice AB som utfört
dessa. Värderingsföretagens underlag för värderingarna utgörs av den information som
Fastpartner har lämnat om fastigheterna. Denna information består av utgående hyra, avtals-
period, eventuella tillägg och rabatter, vakansnivåer, kostnader för drift och underhåll samt
större planerade eller nyligen utförda investeringar, underhåll och reparationer. Därutöver
använder värderingsföretagen också egen information avseende ort- och marknadsvillkor
för respektive fastighet.
Värderingen syftar till att bedöma fastigheternas marknadsvärde vid värdetidpunkten.
Med marknadsvärde avses det mest sannolika priset vid en försäljning med normal mark-
nadsföringstid på den öppna marknaden. För värdebedömningen har en kassaflödesanalys
genomförts för varje fastighet. Kassaflödesanalysen utgörs av en bedömning av nuvärdet av
fastighetens framtida driftnetton under en kalkylperiod samt nuvärdet av objektets restvärde
efter kalkylperiodens slut. Byggrätter redovisas till marknadsvärde när detaljplaneprocessen
har framskridit så långt att ett reellt marknadsvärde uppstår. Byggrätter värderas främst till
ortsprisanalys, vilket innebär att bedömningen av marknadsvärdet sker utifrån jämförelser
av priser för likartade byggrätter. För Fastpartner är det endast ett fåtal fastigheter där bygg-
rätten har värderats. Värderingsinstitutens utlåtande granskas och jämförs med Fastpartners
interna värdering. Se även beskrivning under not 11 Förvaltningsfastigheter. Såväl orealise-
rade som realiserade värdeförändringar hänförliga till förvaltningsfastigheters verkliga värde
redovisas på raderna Orealiserade värdeförändringar på fastigheter och Realiserade
värdeförändringar på fastigheter i resultaträkningen.
MASKINER OCH INVENTARIER
Maskiner och inventarier redovisas till anskaffningsvärde med avdrag för ackumulerade avskriv-
ningar och eventuella nedskrivningar. Avskrivning sker linjärt över nyttjandeperioden. Maskiner
och inventarier har en bedömd nyttjandeperiod om fem år.
ERSÄTTNINGAR TILL ANSTÄLLDA
Ersättningar till anställda i form av löner, betald semester, betald sjukfrånvaro med mera,
samt pensioner redovisas i takt med intjänandet. Beträffande pensioner och andra ersätt-
ningar efter avslutad anställning klassificeras dessa som avgiftsbestämda eller förmånsbe-
stämda pensionsplaner.
Avgiftsbestämda planer
För avgiftsbestämda planer betalar företaget fastställda avgifter till en separat oberoende
juridisk enhet och har ingen förpliktelse att betala ytterligare avgifter. Koncernens resultat
belastas för kostnader i takt med att förmånerna intjänas vilket normalt sammanfaller med
tidpunkten för när premie erläggs.
Förmånsbestämda planer
Koncernens pensioner utgörs av ITP-planen genom försäkring i Alecta vilken, enligt ett utta-
lande från Rådet för finansiell rapportering, UFR 10, klassificeras som en förmånsbestämd
plan som omfattar flera arbetsgivare. Detta innebär att företaget ska redovisa sin proportio-
nella del av de förmånsbestämda förpliktelserna samt förvaltningstillgångar och kostnader
som är förknippade med planen. Enligt uppgift från Alecta kan de ej lämna dessa uppgifter,
varför planen redovisas som en avgiftsbestämd plan i enlighet med punkt 30 i IAS 19.
FASTPARTNER 2024
79
REDOVISNINGSPRINCIPER OCH NOTER
AVSÄTTNINGAR
Avsättningar är skulder som är ovissa med avseende på belopp och/eller tidpunkt då de
kommer att regleras. Fastpartner redovisar en avsättning i balansräkningen när det finns ett
åtagande till följd av en inträffad händelse och att det är troligt att ett utflöde av resurser
krävs för att reglera åtagandet och en tillförlitlig uppskattning av beloppet kan göras. Nuvär-
desberäkning görs vid eventuella väsentliga tidseffekter för framtida betalningsflöden.
SKATT
Inkomstskatter utgörs av aktuell skatt och uppskjuten skatt. Aktuell skatt är skatt som ska betalas
eller erhållas avseende aktuellt år samt justeringar av tidigare års aktuella skatt. Uppskjuten
skatt beräknas på skillnaden mellan redovisade och skattemässiga värden på företagets
tillgångar och skulder. Uppskjutna skatteskulder redovisas i princip för alla skattepliktiga
temporära skillnader, förutom till den del den uppskjutna skatten hänförs till den första
redovisningen av goodwill eller en tillgång eller skuld som härrör från en transaktion som inte
är ett tillgångsförvärv och vid tidpunkten för förvärvet inte påverkar vare sig redovisat eller
skattepliktigt resultat. Uppskjutna skattefordringar redovisas endast i den utsträckning det är
sannolikt att beloppen kan utnyttjas mot framtida skattepliktiga överskott. Det redovisade värdet
på uppskjutna skattefordringar prövas vid varje bokslutstillfälle och reduceras till den del det
inte längre är sannolikt att tillräckliga skattepliktiga överskott kommer att finnas tillgängliga för
att utnyttjas helt eller delvis mot den uppskjutna skattefordran. Uppskjuten skatt beräknas enligt
de skattesatser som förväntas gälla för den period då tillgången återvinns eller skulden regle-
ras. Uppskjuten skatt redovisas som intäkt eller kostnad i resultaträkningen, utom i de fall den
avser transaktioner eller händelser som redovisats direkt mot totalresultatet, varvid tillhörande
skatteeffekt också redovisas mot totalresultatet. Uppskjutna skattefordringar och skatteskulder
kvittas då de hänför sig till inkomstskatt som debiteras av samma myndighet och då koncernen
har för avsikt att reglera skatten med ett nettobelopp.
KASSAFLÖDESANALYS
Kassaflödesanalysen upprättas enligt den indirekta metoden, vilket innebär att nettoresultatet
justeras för poster som inte är kassaflödespåverkande.
EVENTUALFÖRPLIKTELSER
En eventualförpliktelse redovisas när det finns ett möjligt åtagande som härrör från inträf-
fade händelser och vars förekomst bekräftas endast av att en eller flera osäkra framtida
händelser, som inte ligger inom företagets kontroll, inträffar eller uteblir, eller ett åtagande
som härrör från inträffade händelser men som inte redovisas som en skuld eller avsättning
på grund av att det inte är troligt att ett utflöde av resurser kommer att krävas för att reglera
åtagandet eller att åtagandets storlek inte kan beräknas tillräckligt tillförlitligt.
MODERBOLAGETS REDOVISNINGSPRINCIPER
Moderbolaget upprättar sina finansiella rapporter enligt årsredovisningslagen
(1995:1554) och den av Rådet för hållbarhets- och finansiell rapportering utgivna
rekommendation RFR 2 Redovisning för juridiska personer. Moderbolaget tillämpar samma
redovisningsprinciper som koncernen med de undantag och tillägg som anges i RFR 2.
Ändrade redovisningsprinciper för moderbolaget
De ändringar i RFR 2 Redovisning för juridiska personer som har trätt i kraft och gäller för
räkenskapsåret 2024 har inte haft någon väsentlig påverkan på moderföretagets finansiella
rapporter 2024.
Ändringar i RFR 2 som ännu inte har trätt i kraft:
Företagsledningen bedömer att övriga ändringar i RFR 2, som ännu inte trätt i kraft och som
gäller från och med 1 januari 2025, inte väntas få någon väsentlig påverkan på moderfö-
retagets finansiella rapporter när de tillämpas för första gången.
SKILLNADER MELLAN KONCERNENS OCH
MODERBOLAGETS REDOVISNINGSPRINCIPER
Skillnaderna mellan koncernens och moderbolagets redovisningsprinciper framgår nedan.
Dotterföretag, intresseföretag och joint ventures
Andelar i dotterföretag, intresseföretag och joint venture redovisas i moderbolaget enligt
anskaffningsvärdemetoden enligt kapitalandelsmetoden justerat för upp- och/eller nedskriv-
ningar. Utdelningar redovisas i sin helhet som intäkt. Transaktionskostnader i samband med
förvärv av dotterföretag redovisas som del av anskaffningsvärdet.
Förvaltning i kommission
Fastighetsägande dotterföretag driver förvaltningen i kommission för moderbolaget. Löpan-
de intäkter och kostnader, och driftrelaterade balansposter, redovisas direkt i moderbolaget.
I dotterföretagen redovisas i princip endast avskrivningar på byggnader.
Uppskjuten skatt
De belopp som avsatts till obeskattade reserver utgör skattepliktiga temporära skillnader. På
grund av sambandet mellan redovisning och beskattning särredovisas i juridisk person inte
den uppskjutna skatteskuld som är hänförlig till de obeskattade reserverna. Förändringar
av obeskattade reserver redovisas enligt svensk praxis över resultaträkningen i enskilda
bolag under rubriken ”Bokslutsdispositioner”. I balansräkningen redovisas det ackumulerade
värdet av avsättningarna under rubriken ”Obeskattade reserver”, av vilka 20,6 procent kan
betraktas som uppskjuten skatteskuld och 79,4 procent som bundet eget kapital.
Koncernbidrag och aktieägartillskott
Aktieägartillskott förs direkt mot fritt eget kapital hos mottagaren och som en ökning av posten
”Andelar i koncernföretag” hos givaren. Koncernbidrag som lämnas och tas emot i syfte att mi-
nimera koncernens skattebetalningar redovisas som en bokslutsdisposition i resultaträkningen.
80
FASTPARTNER 2024
REDOVISNINGSPRINCIPER OCH NOTER
NOT 02
Redovisning av segment
I enlighet med IFRS 8 presenteras segmentsredovisning med företags ledningens synsätt
uppdelat på Region 1, Region 2 och Region 3. Dessa tre identifierade regioner är de
förvaltningsområden som verksamheten följs upp på och rapporteras till företags ledningen.
Redovisningsprinciperna som används vid den interna rapporteringen är densamma som
för koncernen i övrigt förutom vad gäller tomträttsavgälder som i resultaträkningen för
koncernen redovisas som en finansiell post. De tre regionerna följs upp på driftnettonivå.
Därtill kommer ofördelade poster samt koncernjusteringar. Hyresintäkterna, vilka är externa i
sin helhet, och fastighetskostnader samt orealiserade värdeförändringar är direkt hänförliga till
fastigheterna i respektive segment. Bruttoresultatet består av resultat från respektive segment
exklusive allokering av centrala administrationskostnader, andel i intresseföretags resultat,
poster i finansnettot samt skatt. Tillgångar och skulder redovisas per balansdagen och
fastighets tillgångarna är direkt hänförliga till respektive segment.
Ingen hyresgäst står för mer än tio procent av hyresintäkterna och ingen verksamhet eller
några tillgångar finns utanför Sverige.
Region 1 innefattar bolagets fastigheter i områdena Stockholm city/Solna/Västberga/
Södertälje/Lunda/Spånga samt bolagets fem stadsdelscentrum i
Älvsjö, Hässelby, Bredäng, Tensta och Rinkeby.
Region 2 innefattar bolagets fastigheter i Bromma/Täby/Lidingö/Akalla/Märsta/Knivsta/
Sollentuna/Vallentuna/Upplands Väsby/Uppsala/Strängnäs/Eskilstuna och Enköping.
Region 3 innefattar bolagets fastigheter i Gävle/Norrköping/Göteborg/Malmö/
Växjö/Alvesta/Ulricehamn/Åtvidaberg/Ystad/Söderhamn/Borlänge/Finspång/Flen/
Sundsvall/Ludvika och Hedemora.
Summa Elimineringar
fastighets- och koncern- Summa
Region 1
Region 2
Region 3
förvaltning gemensamma poster koncernen
MSEK
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
Hyresintäkter
1 095,0
1 061,7
706,2
682,7
492,2
464,3
2 293,4
2 208,7
2 293,4
2 208,7
–282,6
–276,1
–245,2
–237,3
–154,8
–140,7
–682,6
–654,1
–682,6
–654,1
Driftnetto
812,4
785,6
461,0
445,4
337,4
323,6
1 610,8
1 554,6
1 610,8
1 554,6
Tomträttsavgälder
–29,6
–29,7
–5,0
–5,2
–0,8
–0,9
–35,4
–35,8
–35,4
–35,8
Värdeförändringar
Orealiserade värdeförändringar
fastigheter
94,1
–1 439,7
9,7
–762,4
24,4
–271,8
128,2
–2 473,9
128,2
–2 473,9
Realiserade värdeförändringar
fastigheter
6,4
0,1
0,3
6,8
6,8
-
Värdeförändringar finansiella
instrument
19,0
–33,1
19,0
–33,1
Bruttoresultat
883,3
–683,8
465,8
–322,2
361,3
50,9
1 729,4
–988,2
1 729,7
–988,2
Ofördelade poster
Central administration
–46,5
–46,1
–46,5
–46,1
Andel i intresse företags resultat
–3,8
31,9
–3,8
31,9
Finansiella intäkter
25,6
40,2
25,6
40,2
Finansiella kostnader
–860,0
–850,1
–860,0
–850,1
Resultat före skatt
844,7
–1 812,3
Skatt
–196,7
284,4
–196,7
284,4
Årets totalresultat
891,2
–1 766,2
–243,2
238,3
648,0
–1 527,9
Förvaltningsfastigheter
18 401,7
18 442,2
9 635,2
9 523,3
5 886,2
5 784,6
33 923,1
33 750,1
33 923,1
33 750,1
Nyttjanderättstillgång tomträtt
994,7
1 004,3
166,9
167,2
28,4
28,5
1 190,0
1 200,0
1 190,0
1 200,0
Ofördelade poster
Finansiella
anläggningstillgångar
757,7
731,4
Maskiner och inventarier
3,4
4,4
Omsättningstillgångar
276,2
245,5
Likvida medel
33,4
96,0
Summa tillgångar
19 396,4
19 445,6
9 802,1
9 690,5
5 914,6
5 813,1
35 113,1
34 950,1
36 183,8
36 027,4
Ofördelade poster
Eget kapital
15 009,8
14 618,0
Långfristiga skulder
13 952,4
16 619,8
Uppskjuten skatteskuld
2 878,2
2 793,6
Kortfristiga skulder
4 343,4
1 996,0
Summa eget kapital och skulder
36 183,8
36 027,4
Årets förvärv och investeringar
108,8
307,0
158,0
85,3
77,0
103,8
343,8
496,1
343,8
496,1
Årets försäljningar
–243,3
–55,7
–299,0
–299,0
-
FASTPARTNER 2024
81
REDOVISNINGSPRINCIPER OCH NOTER
NOT 03
Hyresintäkter
Koncernen
Moderbolaget
2024
2023
2024
2023
Hyresvärde
2 549,6
2 425,8
706,1
680,5
Hyresrabatter och förluster
–61,9
–44,6
–19,8
–18,7
Vakanser
–194,3
–172,5
–55,7
–50,5
Summa
2 293,4
2 208,7
630,6
611,3
Den genomsnittliga återstående kontraktslängden uppgår till 4,2 (4,2) år. Koncernens
kreditförluster avseende hyresfordringar uppgår för året till –11,1 (–6,1) MSEK.
Fastpartners kontraktsförfallostruktur framgår av nedanstående tabell:
Kontrakts värde
Löptid Antal
(årshyra)
Andel %
2025
778
298,3
14,0
2026
531
486,3
22,8
2027
370
326,1
15,3
2028
259
287,0
13,4
2029
54
216,9
10,2
2030 >
118
521,7
24,3
Summa kommersiella fastigheter
2 110
2 136,3
100,0
Bostäder
404
45,9
Garage och p-platser
1 270
46,5
Summa
3 784
2 228,7
Nedanstående tabell beskriver framtida hyresintäkter avseende befintliga kontrakt för
kommersiella fastigheter (orderstock). Denna kontraktsvolym uppgår till 8 908,9 (9 028,1)
MSEK. Orderstocken för bostäder uppgår till 45,9 (45,2) MSEK i årshyra och orderstocken
för garage och p-platser uppgår till 46,5 (58,7) MSEK.
Avtalade framtida hyresintäkter för kommersiella lokaler
2024
2023
Avtalade hyresintäkter år 1
2 136,3
2 129,8
Avtalade hyresintäkter år 2 till 5
4 954,1
5 088,2
Avtalade hyresintäkter senare än 5 år
1 818,5
1 810,1
Summa
8 908,9
9 028,1
Fördelningen av kontraktsportföljen per region framgår nedan.
Kommersiellt Kontrakts-
kontraktsvärde per region
värde
Löptid
Yta (kvm)
Region 1
4 166,0
4,0
493 658
Region 2
2 631,5
4,3
467 198
Region 3
2 111,4
4,3
585 634
Summa
8 908,9
4,2
1 546 490
Koncernen
Fördelning av intäkter
2024
2023
Hyresintäkter
2 152,2
2 067,8
Serviceintäkter
141,2
140,9
Summa
2 293,4
2 208,7
NOT 04
Räntekostnad leasingskulder / Tomträttsavgälder
Tomträttsavgäld är den avgift en ägare till en byggnad på kommunägd mark betalar
till kommunen. Tomträttsavgälderna uppgick till 35,4 (35,8) MSEK för 2024. Tomträtter
innehas främst i Stockholms regionen. Fastpartner innehar 51 tomträtter genom dotterbolag.
Tomträttsavtalens förfallotidpunkter framgår nedan.
Koncernen
Avtalade framtida tomträttsavgälder
2024
2023
Avtalade tomträttsavgälder år 1
–35,7
–36,0
Avtalade tomträttsavgälder år 2 till 5
–113,2
–119,4
Avtalade tomträttsavgälder år 6 och framåt
–52,9
–52,3
Summa
–201,8
–207,7
NOT 08
Värdeförändringar fastigheter
Realiserade värdeförändringar i förvaltningsfastigheter uppgår till 6,8 (-) MSEK där 0,7
MSEK avser vinst vid försäljning av fastigheterna Skultuna 1, 2 och 5 i Region 1, 0,1 MSEK
avser vinst vid försäljning av fastigheten Märsta 25:1 i Region 2 och 0,3 MSEK avser
vinst vid försäljning av mark i Region 3. 5,7 MSEK avser upplösning av försäljningsreserv
gällande markförsäljning i Region 1.
Samtliga värdeförändringar framgår av nedanstående tabell.
Koncernen
2024
2023
Fastigheter
Realiserade
6,8
-
Orealiserade
128,2
– 2 473,9
Summa värdeförändringar fastigheter
135,0
–2 473,9
Årets totala värdeförändringar i förvaltningsfastigheter uppgår till 135,0 (–2 473,9) MSEK.
Av årets orealiserade värdeförändringar om 128,2 (–2 473,9) MSEK avser 94,1 (–1
439,7) MSEK beståndet i Region 1, 9,7 (–762,4) MSEK beståndet i Region 2 samt 24,4
(–271,8) MSEK beståndet i Region 3.
Under året har Fastpartner gjort halvårsvisa värderingar av hela fastighetsbeståndet med
hjälp av värderingsinstituten Cushman & Wakefield Sweden AB och Newsec Advice AB.
För ytterligare information kring värdering av förvaltningsfastigheter, se not 11 Förvalt-
ningsfastigheter.
NOT 05
Central administration
Koncernen
Moderbolaget
2024
2023
2024
2023
Central administration
–46,4
–46,0
–30,7
–27,6
Avskrivningar kontorsutrustning
–0,1
–0,1
0,0
–0,1
Summa
–46,5
–46,1
–30,7
–27,7
NOT 06
Finansiella intäkter
Koncernen
Moderbolaget
2024
2023
2024
2023
Ränteintäkter
23,4
28,4
403,8
405,0
Resultat från finansiella placeringar
2,2
11,8
2,2
11,8
Summa
25,6
40,2
406,0
416,8
På koncerninterna fordringar bokförs i moderbolaget ränteintäkter på reversfordringar
avseende koncernens skulder till kreditinstitut. Koncerninterna ränteintäkter elimineras i
koncernresultaträkningen.
NOT 07
Finansiella kostnader
Koncernen
Moderbolaget
2024
2023
2024
2023
Räntekostnader avseende lån hos
kreditinstitut och liknande skulder
–834,5
–833,2
–719,6
–722,2
Räntekostnader koncernbolag
-
-
–99,2
–93,0
Räntekostnader avseende checkräkning
–3,8
–2,5
–3,8
–2,5
Räntekostnader övriga skulder
–3,8
–2,2
–3,0
–2,0
Summa räntekostnader
–842,1
–837,9
–825,6
–819,7
Övriga finansiella poster
–14,8
–8,4
–14,7
–8,4
Pantbrevskostnader
–3,1
–3,8
–3,1
–3,8
Räntekostnad leasingskulder / Tomt-
rättsavgälder
–35,4
–35,8
-
-
Summa övriga finansiella poster
–53,3
–48,0
–17,8
–12,2
Finansiella kostnader enligt
resultaträkning
–895,4
–885,9
–843,4
–831,9
82
FASTPARTNER 2024
REDOVISNINGSPRINCIPER OCH NOTER
NOT 09
Värdeförändringar finansiella instrument
Under 2024 har inga försäljningar skett . Under 2023 uppgick realiserade värdeföränd-
ringar till 43,6 MSEK.
Samtliga värdeförändringar framgår av nedanstående tabell.
Koncernen
Moderbolaget
2024
2023
2024
2023
Finansiella instrument
Realiserade värdeförändringar i lång-
och kortfristiga innehav
-
43,6
-
43,6
Orealiserade värdeförändringar
i lång- och kortfristiga innehav
12,9
–27,3
12,9
–27,3
Orealiserade värdeförändringar
räntederivat
6,1
–49,4
6,1
–49,0
Summa värdeförändringar
finansiella instrument
19,0
–33,1
19,0
–32,7
För ytterligare information kring värdering av finansiella instrument, se not 23 Verkligt värde
finansiella instrument.
Koncernen
Moderbolaget
Uppskjuten skatteskuld -/fordran
2024
2023
2024
2023
Temporära skillnader
Fastigheter
–13 973,1
–13 585,1
-
-
Uppskjuten skatteskuld 20,6
(20,6) %
–2 878,4
–2 798,5
-
-
Marknadsvärdering räntederivat
–14,8
–8,7
–14,8
–8,7
Uppskjuten skattefordran
20,6
(20,6) %
–3,1
–1,8
–3,1
–1,8
Marknadsvärdering noterade innehav
4,1
–8,8
4,1
–8,8
Uppskjuten skatteskuld 20,6 (20,6)%
–0,8
1,8
–0,8
1,8
Outnyttjade underskottsavdrag
22,4
26,1
-
-
Uppskjuten skattefordran
20,6
(20,6) %
4,6
5,4
-
-
Övrigt
–2,3
–2,3
–2,3
–2,3
Uppskjuten skatteskuld 20,6 (20,6)%
–0,5
–0,5
–0,5
–0,5
Uppskjuten skatteskuld
–2 878,2
–2 793,6
–4,4
–0,5
Årets skatt uppgår till –196,7 (284,4) MSEK. Skatten utgörs främst av uppskjuten skatt
hänförlig till orealiserade värdeförändringar på förvaltningsfastigheter samt möjligheter att
utnyttja skattemässiga avskrivningar för förvaltningsfastigheterna. Detta innebär att skatten ej
är kassaflödespåverkande. Vid avyttringar av fastigheter i bolagsform omvandlas sällan den
uppskjutna skatten till aktuell skatt eftersom vinst vid försäljning av dotterbolagsaktier är skattefri.
Spärrade underskott finns i koncernen om cirka 22,4 MSEK. Dessa kan börja utnyttjas i
koncernen tidigast i taxeringen 2026. Uppskjuten skattefordran om 4,6 MSEK avseende
dessa underskott har bokförts per 2024-12-31.
NOT 10
Skatt
Koncernen
Moderbolaget
2024
2023
2024
2023
Inkomstskatt
Resultat före skatt
844,7
–1 812,3
674,5
212,0
Nominell skattesats i Sverige, 20,6
(20,6) %
–174,0
373,3
–138,9
–43,7
Justering resultatandel i HB/KB
-
-
7,0
8,2
Justering för övriga ej avdragsgilla/
skattepliktiga poster
–0,4
0,3
101,3
1)
71,6
1)
Andel i intresseföretags resultat
–0,8
6,6
–0,7
-
Justering för ej avdragsgilla räntor
–87,0
–84,9
–65,8
–62,4
Justering försäljning dotterbolag
-
-
48,7
-
Övrigt
66,4
–12,1
-
-
Korrigering tidigare års taxering/
beräkning
–0,9
1,2
0,0
0,7
Redovisad skattekostnad
–196,7
284,4
–48,4
–25,6
varav
Aktuell skatt
–112,1
–94,3
–44,5
–41,3
Uppskjuten skatt
–84,6
378,7
–3,9
15,7
Redovisad skatt
–196,7
284,4
–48,4
–25,6
Aktuell skatt i moderbolaget 2024 avser till –44,5 MSEK skatt på årets resultat och till 0,0
MSEK korrigering av skatt från föregående år.
Aktuell skatt i moderbolaget 2023 avser till –41,9 MSEK skatt på årets resultat och till
0,6 MSEK korrigering av skatt från föregående år.
Bolagsskattesatsen för beskattningsår 2024 är 20,6 (20,6) procent. Uppskjuten skatt
beräknas till den skattesats som bedöms vara gällande vid realisering av denna.
1)
I övriga ej skattepliktiga intäkter ingår skatteeffekten på anticiperad utdelning från dotterbolag .
NOT 11
Förvaltningsfastigheter och fastigheter
under uppförande
Koncernen
Moderbolaget
Förvaltningsfastigheter
2024
2023
2024
2023
Verkligt värde vid årets början
33 354,1
35 377,0
-
-
Omklassificering
206,4
-
-
-
Försäljningar av fastigheter
–299,0
-
-
-
Förvärv av fastigheter
8,5
3,9
-
-
Investeringar
335,1
427,0
-
-
Värdeförändring
122,4
–2 453,8
-
-
Verkligt värde vid årets slut
33 727,5
33 354,1
-
-
Koncernen
Moderbolaget
Fastigheter under uppförande
2024
2023
2024
2023
Värde vid årets början
396,0
350,9
-
-
Omklassificering
–206,4
-
-
-
Investering
0,2
65,2
-
-
Värdeförändring
5,8
–20,1
-
-
Verkligt värde vid årets slut
195,6
396,0
-
-
Koncernens fastigheter redovisas till verkligt värde och samtliga fastigheter har värderats
enligt nivå 3, IFRS 13.
Två gånger under året har värderingar av Fastpartners hela fastighetsbestånd gjorts av
värderingsinstituten Cushman & Wakefield Sweden AB och Newsec Advice AB.
Värderingsföretagens underlag för värderingarna utgörs av den information som
Fastpartner har lämnat om fastigheterna. Denna information består av utgående hyra, avtals-
period, eventuella tillägg och rabatter, vakansnivåer, kostnader för drift och underhåll, samt
större planerade eller nyligen utförda investeringar och reparationer. Därutöver använder
värderingsföretagen också egen information avseende ort- och marknadsvillkor för respek-
tive fastighet. Värderingsinstitutens utlåtande granskas och jämförs med Fastpartners interna
värdering och den värdering som bäst stämmer överens med Fastpartners egna värdering
används vid bedömningen av det totala marknadsvärdet för koncernens fastigheter.
Värderingen syftar till att bedöma fastigheternas marknadsvärde vid värdetidpunkten.
Med marknadsvärde avses det mest sannolika priset vid en försäljning med normal
marknadsföringstid på den öppna marknaden. För värdebedömningen genomförs en
kassaflödesanalys för varje fastighet. Kassaflödesanalysen utgörs av en bedömning av
nuvärdet av fastighetens framtida driftnetton under en kalkylperiod samt nuvärdet av
objektets restvärde efter kalkylperiodens slut. Kalkylperioden uppgår normalt till tio år. För
bedömning av restvärdet vid utgången av kalkylperioden beräknas driftnettot för året efter
kalkylperiodens slut.
FASTPARTNER 2024
83
REDOVISNINGSPRINCIPER OCH NOTER
Not 11 fortsättning
Bedömningen av utbetalningar för drift och underhåll har gjorts dels utifrån Fastpartners
lämnade uppgifter, dels utifrån erfarenhet avseende jämförbara objekt. Utbetalningarna för
drift och underhåll bedöms öka i takt med den antagna inflationen.
Avkastningskrav härleds från faktiska transaktioner. Antalet jämförelseobjekt som sålts kan
ibland vara få, vilket gör det svårare att härleda förändringar i avkastningskrav under vissa
perioder. I avsaknad av transaktioner på en viss ort eller för en viss typ av fastighet, hämtas
jämförelseinformation istället från liknande orter eller liknande typ av fastighet. I avsaknad
av transaktioner som helhet, baseras uppfattningen på rådande makroekonomiska faktorer.
Kalkylräntan utgör ett nominellt räntekrav på totalt kapital före skatt. Räntekravet är
baserat på erfarenhetsmässiga bedömningar av marknadens förräntningskrav för likartade
fastigheter. Bedömningen av räntekravet görs per fastighet.
Samtliga förvaltningsfastigheter i beståndet genererar hyresintäkter.
Uthyrningsbar Direktavkast-
Verkligt värde
Hyresvärde
1)
yta, tkvm
Kalkylränta, %
ningskrav, %
Avkastningskrav, %
Stockholm
25 879,9
1 733,8
876,2
5,4 –
9,7
4,0 –
7,7
4,7
Uppsala & Mälardalen
2 163,2
160,3
107,9
6,9 –
9,3
5,0 –
7,4
5,4
Gävle
2 564,9
235,8
233,8
7,5 –
9,4
5,5 –
7,5
5,7
Göteborg
1 082,2
91,5
110,6
8,0 –
8,7
6,1 –
6,8
6,4
Norrköping
1 270,2
116,0
144,7
6,5 –
9,5
5,8 –
7,6
6,0
Malmö
567,2
54,0
51,8
7,2 –
9,4
5,3 –
7,5
5,7
Övrigt
395,5
38,7
46,1
8,6 –
11,9
6,7 –
10,0
6,3
Totalt
33 923,1
2 430,1
1 571,1
5,4 –
11,9
4,0 –
10,0
5,2
1)
Hyresvärde per 2025-01-01 12 månader framåt.
NOT 12
Maskiner och inventarier
Koncernen
Moderbolaget
2024
2023
2024
2023
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början
11,8
10,2
1,5
1,5
Förvärv
-
-
-
-
Investeringar
-
1,6
-
-
Avyttringar och utrangeringar
-
-
-
-
Summa
11,8
11,8
1,5
1,5
Ackumulerade avskrivningar
Vid årets början
–7,4
–6,3
–0,7
–0,6
Förvärv
-
-
-
-
Avyttringar och utrangeringar
-
-
-
-
Årets avskrivning enligt plan
–1,0
–1,1
–0,0
–0,1
Summa
–8,4
–7,4
–0,7
–0,7
Planenligt restvärde vid årets slut
3,4
4,4
0,8
0,8
Känslighetsanalys
En fastighetsvärdering är en uppskattning av värdet som en investerare är villig att betala
för en fastighet vid en given tidpunkt. Värderingen är gjord utifrån vedertagna modeller och
vissa antaganden om olika parametrar.
Fastighetens marknadsvärde kan endast säkerställas vid en transaktion mellan två obero-
ende parter. Ett osäkerhetsintervall anges i fastighetsvärderingarna och ligger i en normal
marknad på +/– 5 till 10 procent. Ett förändrat fastighetsvärde med +/– fem procent
påverkar Fastpartners fastighetsvärde med +/– 1 700 MSEK.
Bolagets ekonomiska uthyrningsgrad uppgick till 92,4 (92,9) procent per 2024-12-31.
En förändring av uthyrningsgraden med +/– en procentenhet visas i nedan känslighetsa-
nalys.
Tabellen nedan visar hur olika parametrar påverkar fastighetsvärdet. De olika paramet-
rarna påverkas var för sig av olika antaganden och i normal fallet samverkar de inte i
samma riktning.
Känslighetsanalys, fastighetsvärdering
Resultateffekt
Förändring +/– fastighetsvärdering, MSEK
Direktavkastning
0,5 procentenheter
+3 200/–2 600
Hyresintäkt
50 kr/kvm
+/–1 300
Driftskostnader
25 kr/kvm
+/–650
Vakansgrad
1,0 procentenheter
+/–380
För ytterligare information om värdeförändringar i förvaltningsfastigheter under året,
se not 8 Värdeförändringar.
Översikt per lokaltyp
Uthyrningsbar yta,
2024-12-31
tkvm
Hyresvärde
1)
Kontor
528,5
1 100,4
Logistik & lager
495,0
418,4
Industri & verkstad
161,0
163,3
Handel & restaurang
172,8
318,7
Vård & skola
159,1
308,0
Bostad & hotell
45,0
74,9
Övrigt
9,7
46,4
Summa kommersiella fastigheter
1 571,1
2 430,1
1)
Hyresvärde per 2025-01-01 12 månader framåt.
Åtaganden
Fastpartner har inga väsentliga åtaganden att utföra reparationer och underhåll annat än
vad som följer av god fastighetsförvaltning. Däremot finns åtaganden att färdigställa påbör-
jade investeringar i förvaltnings fastigheterna om cirka 310 (236) MSEK .
Förvaltningsfastigheter värdering verkligt värde per 31 december 2024
Nedan tabell visar de väsentliga antagenden som använts vid värderingen. Då Fastpartner
har många kombinationsfastigheter, fastigheter som både består av kontor/lager/produk-
tion, har en geografisk indelning gjorts av beståndet i nedan risköversikt. Inflationsantagan-
det för hela kalkylperioden uppgår till två procent per år. Genomsnittligt avkastningskrav för
hela fastighetsbeståndet uppgår till cirka 5,2 (5,2) procent. För Region 1är det genomsnitt-
liga avkastningskravet cirka 4,6 (4,7) procent, för Region 2 är det cirka 5,5 (5,4) procent
och för Region 3 är det cirka 6,1 (6,2) procent.
84
FASTPARTNER 2024
REDOVISNINGSPRINCIPER OCH NOTER
NOT 13
Aktier och andelar i dotterföretag
Företag
Org nummer
Säte
Kapital- och röstandel
Bokfört värde kSEK
I Moderbolaget
Batteriet Fastighetsförvaltning AB
556178-8968
Stockholm
100%
50 784
Batteriet Hus AB
556055-9519
Stockholm
100%
8 521
Colonia Fastighet AB
556241-5140
Stockholm
100%
50
Darrgräset HB
969649-6810
Stockholm
100%
3 000
Deamatris Förvaltning AB
556518-6896
Stockholm
100%
170 738
Fastighets AB Bomullsspinneriet
556680-2186
Stockholm
100%
70 753
Fastighets AB Drillsnäppan
556660-5761
Stockholm
100%
231 971
Fastighets AB Repslagaregatan
556824-7281
Stockholm
100%
7 519
Fastighetsbolaget Oljan 2 i Täby AB
556793-1174
Stockholm
100%
59 080
Fastighetspartner Avaström Holding AB
556651-9723
Stockholm
100%
90 153
Fastighetspartner Bromma AB
556682-0956
Stockholm
100%
37 576
Fastighetspartner Globen AB
556625-5708
Stockholm
100%
28 814
Fastighetspartner Hallstahammar AB
556214-5580
Stockholm
100%
16 500
Fastighetspartner Lunda AB
556669-0656
Stockholm
100%
7 105
Fastighetspartner Norrköping AB
556231-5902
Stockholm
100%
11 022
Fastighetspartner Skolfastigheter AB
556661-5521
Stockholm
100%
22 768
Fastighetspartner Söderhamn Holding KB
969666-8889
Stockholm
100%
1
Fastighetspartner Täby AB
556204-1177
Stockholm
100%
16 350
Fastpartner Aga 2 AB
556944-3145
Stockholm
100%
71 137
Fastpartner Amerika 3 KB
969695-2499
Stockholm
100%
88 102
Fastpartner Andersberg 14:44 AB
556968-0662
Stockholm
100%
17 735
Fastpartner Bagaren 7 AB
556529-6356
Stockholm
100%
24 030
Fastpartner Biskopsgården 46:4 AB
556981-8460
Stockholm
100%
8 150
Fastpartner Bolmensvägen AB
559049-7375
Stockholm
100%
50
Fastpartner Bosgården 1:32 AB
559088-2576
Stockholm
100%
50
Fastpartner Bredden AB
556876-2917
Stockholm
100%
6 238
Fastpartner Bredäng AB
556731-1070
Stockholm
100%
52 373
Fastpartner Brista AB
556822-2466
Stockholm
100%
21 422
Fastpartner Brynäs 124:3 AB
556740-0774
Stockholm
100%
17 924
Fastpartner Brynäs 125:1 AB
559198-9941
Stockholm
100%
4 960
Fastpartner Centrum 13 AB
556664-5700
Stockholm
100%
41 765
Fastpartner Dragarbrunn 10:3 AB
559029-8583
Stockholm
100%
24 196
Fastpartner Ekenäs 1 AB
559029-9300
Stockholm
100%
17 053
Fastpartner Ekenäs 2 AB
559029-9292
Stockholm
100%
36 340
Fastpartner Ekenäs 3 AB
559029-9284
Stockholm
100%
17 116
Fastpartner Ekenäs 4 AB
559029-9276
Stockholm
100%
48 544
Fastpartner Ekplantan 2 AB
556664-2723
Stockholm
100%
39 479
Fastpartner Expansion AB
556259-3060
Stockholm
100%
24 735
Fastpartner Fagerstagatan 21 AB
556953-0065
Stockholm
100%
61 998
Fastpartner Fastigheter Märsta AB
556746-6130
Stockholm
100%
7 344
Fastpartner Flyggodset AB
559161-0810
Stockholm
100%
43 759
Fastpartner Frihamnen AB
556556-9596
Stockholm
100%
463 216
Fastpartner Frösunda Port KB
969690-1629
Stockholm
100%
119 867
Fastpartner Gredelby 28:5 HB
916671-2902
Stockholm
100%
4 192
Fastpartner Hammarby-Smedby AB
556746-8474
Stockholm
100%
38 044
Fastpartner Hammarby-Smedby 1:446 AB
556566-6277
Stockholm
100%
13 318
Fastpartner Hammarby-Smedby 1:454 AB
556645-8757
Stockholm
100%
125 555
Fastpartner Hammarby-Smedby 1:461 AB
556645-9169
Stockholm
100%
22 410
Fastpartner Haninge AB
556723-3746
Stockholm
100%
28 663
Fastpartner Hemsta 9:4 AB
556740-0972
Stockholm
100%
6 969
Fastpartner Hemsta 14:1 KB
969668-5255
Stockholm
100%
28 541
Fastpartner Herrjärva 3 AB
559080-0271
Stockholm
100%
839 377
Fastpartner Hjulet AB
556037-9744
Stockholm
100%
79 591
Fastpartner Humlet AB
556535-9022
Stockholm
100%
41 061
Fastpartner Hässelby AB
556730-8613
Stockholm
100%
127 738
Fastpartner Högsbo 27:6 AB
556711-3260
Stockholm
100%
55 928
Fastpartner Importen 3 AB
556985-3509
Stockholm
100%
13 618
Fastpartner Karis 3 AB
559029-9268
Stockholm
100%
16 833
Fastpartner Karis 4 AB
559029-9136
Stockholm
100%
27 050
Fastpartner Knivsta-AR AB
556671-8507
Stockholm
100%
27 821
Fastpartner Kostern 11 AB
556990-7537
Stockholm
100%
61 925
Fastpartner Kungsängen 6:10 KB
916671-8511
Stockholm
100%
14 762
FASTPARTNER 2024
85
REDOVISNINGSPRINCIPER OCH NOTER
Företag
Org nummer
Säte
Kapital- och röstandel
Bokfört värde kSEK
Fastpartner Kungsängen 40:1 AB
559101-5036
Stockholm
100%
34 379
Fastpartner Kålltorp 127:2 AB
556927-9044
Stockholm
100%
15 201
Fastpartner Kärra 72:33 KB
969695-3398
Stockholm
100%
36 550
Fastpartner Kärra 78:3 AB
556937-4522
Stockholm
100%
40 810
Fastpartner Kärra 90:1 KB
969695-4222
Stockholm
100%
47 035
Fastpartner Luntmakargatan 22-34 AB
556877-0076
Stockholm
100%
47 496
Fastpartner Malmö I KB
969634-5355
Stockholm
100%
84 372
Fastpartner Målaren 14 AB
556937-4464
Stockholm
100%
12 929
Fastpartner Mälardalen AB
556712-1461
Stockholm
100%
83 851
Fastpartner Mälarporten AB
556417-7201
Stockholm
100%
86 800
Fastpartner Märsta Kontor AB
556822-2474
Stockholm
100%
40 785
Fastpartner Märsta 1:259 AB
559079-8897
Stockholm
100%
2 950
Fastpartner Märsta 24:4 AB
556661-9671
Stockholm
100%
55 569
Fastpartner Norr 22:2 AB
559337-1635
Stockholm
100%
67 584
Fastpartner Pooc AB
559015-9116
Stockholm
100%
11 050
Fastpartner Reläet 8 AB
559163-0701
Stockholm
100%
5 510
Fastpartner Ringpärmen 4 HB
916608-4138
Stockholm
100%
30 438
Fastpartner Rinkeby AB
556730-0296
Stockholm
100%
60 422
Fastpartner Ritmallen 1 AB
556664-5726
Stockholm
100%
33 315
Fastpartner Sjöstugan 1 AB
559012-1298
Stockholm
100%
20 544
Fastpartner Slakthuset 18 AB
556985-3517
Stockholm
100%
26 469
Fastpartner Slakthuset 19 AB
556985-3525
Stockholm
100%
12 784
Fastpartner Slakthuset 20 AB
556985-3491
Stockholm
100%
5 155
Fastpartner Slakthuset 21 AB
556985-3483
Stockholm
100%
9 455
Fastpartner Slakthuset 22 AB
556985-3582
Stockholm
100%
23 646
Fastpartner Slingan 1 AB
556909-5994
Stockholm
100%
58 139
Fastpartner Solna One AB
556691-9360
Stockholm
100%
263 578
Fastpartner Solna Port AB
559021-1230
Stockholm
100%
864 348
Fastpartner Sporren 4 AB
556714-2400
Stockholm
100%
38 878
Fastpartner Stångmärket 5 och 7 AB
556713-3037
Stockholm
100%
112 058
Fastpartner Syllen 4 AB
556660-5571
Stockholm
100%
148 479
Fastpartner Sylten 4:7 KB
969761-5475
Stockholm
100%
8 703
Fastpartner Sätesdalen 2 AB
556627-7793
Stockholm
100%
42 515
Fastpartner Sätra 108:23 AB
556766-4718
Stockholm
100%
1 921
Fastpartner Sätra Skolfastigheter AB
559100-5276
Stockholm
100%
44 338
Fastpartner Tech Center AB
556591-2010
Stockholm
100%
24 195
Fastpartner Tensta AB
556731-0734
Stockholm
100%
45 577
Fastpartner Timpenningen 6 KB
916610-5974
Stockholm
100%
1 085
Fastpartner Tränsbettet 8 KB
916851-4876
Stockholm
100%
27 400
Fastpartner Tullhuset AB
559054-5777
Stockholm
100%
134 642
Fastpartner Uppfinnaren 1 AB
556973-5797
Stockholm
100%
264 550
Fastpartner Valbo-Backa 6:13 AB
556883-5481
Stockholm
100%
21 947
Fastpartner Verkstäderna 2 KB
969629-4561
Stockholm
100%
21 088
Fastpartner Vision AB
556840-4395
Stockholm
100%
145
Fastpartner Västerbotten 19 AB
556661-8087
Stockholm
100%
94 426
Fastpartner Västra Hindbyvägen 12 AB
556937-4456
Stockholm
100%
19 626
Fastpartner Årsta 76:2 AB
556065-8956
Stockholm
100%
293 274
Fastpartner Årsta 84:3 AB
559059-2597
Stockholm
100%
47 382
Fastpartner Älvsjö AB
556731-0619
Stockholm
100%
24 374
FastProp Holding AB
556706-5072
Stockholm
100%
40 005
Forsdala Företagscenter HB
916524-4691
Stockholm
100%
29 568
Fredriksten Fastighet AB
556096-0840
Stockholm
100%
33 902
Gävle Näringen 22:2 AB
556718-2448
Stockholm
100%
103 642
HB Näringshuset
916637-2897
Stockholm
100%
36 356
HB Robertsfors Fastighetsförvaltning
916618-9465
Stockholm
100%
11 080
HB Skebo Fastighetsförvaltning
916618-9473
Stockholm
100%
1
HB Solhem Fastighetsförvaltning
916618-9424
Stockholm
100%
1
KB Arbetsbasen Västberga
916618-0837
Stockholm
100%
9 255
KB Avesta 1 Stockholm
916582-2009
Stockholm
100%
48 577
KB Fisken 13 Södertälje
916614-4452
Stockholm
100%
10 785
KB Lerkrogen Fastighetsförvaltning
916618-0860
Stockholm
100%
427 852
KB Päronet 2
916613-9023
Stockholm
100%
2 607
Kebarco AB
556006-9584
Stockholm
100%
6 601
Landeriet Fastighet AB
556203-2218
Stockholm
100%
133 521
Landeriet Förvaltning AB
556057-9665
Stockholm
100%
128 690
Märsta Centrum AB
556106-8817
Stockholm
100%
360 346
Partnerfastigheter NF AB
556139-1722
Stockholm
100%
92 878
Not 13 fortsättning
86
FASTPARTNER 2024
REDOVISNINGSPRINCIPER OCH NOTER
Not 13 fortsättning
Företag
Org nummer
Säte
Kapital- och röstandel
Bokfört värde kSEK
Standard Fastighet i Märsta AB
556067-2221
Stockholm
100%
8 773
Storheden Invest AB
556047-1087
Stockholm
100%
94 817
Sätra Hälsofastigheter AB
556704-8748
Stockholm
100%
9 243
Vallentuna Centrum AB
556684-3420
Stockholm
100%
203 226
Vexillum Duo AB
556680-9355
Stockholm
100%
43 226
Summa
8 996 403
2024
2023
Aktier och andelar i dotterföretag vid årets början
8 885,7
8 658,0
Förvärv under året
-
7,8
1)
Nedskrivningar under året
–11,9
–86,0
Avyttringar under året
–59,1
-
Lämnade aktieägartillskott
181,7
305,9
Aktier och andelar i dotterföretag vid årets slut
8 996,4
8 885,7
1)
Samtliga förvärv har i koncernen klassificerats som tillgångsförvärv.
Företag
Org nummer
Säte
Kapital- och röstandel
Tillkommer i koncernen
Batteriet Centrumhus AB
556436-5988
Stockholm
100%
Cabinjo Holding AB
556239-5243
Stockholm
100%
Fastighetsbolaget Färgelanda Prästgård KB
969634-0653
Stockholm
100%
Fastighetsbolaget Gråbo Centrum KB
969633-4540
Stockholm
100%
Fastighetspartner Amplus AB
556209-8128
Stockholm
100%
Fastighetspartner Avaström KB
969645-2730
Stockholm
100%
Fastpartner Forsmark 4 AB
556863-7101
Stockholm
100%
Fastpartner Märsta Holding I AB
559079-8962
Stockholm
100%
Fastighetspartner Gävle Hemsta KB
969668-0256
Stockholm
100%
Fastighetspartner Gävle Holding KB
969666-4177
Stockholm
100%
Fastighetspartner Söderhamn KB
969670-3009
Stockholm
100%
Fastpartner Märsta 1:257 AB
559079-8871
Stockholm
100%
Fastpartner Märsta 1:258 AB
559079-8889
Stockholm
100%
Fastpartner Gustav 1D AB
559079-8921
Stockholm
100%
Fastpartner Gustav 1E AB
559079-8939
Stockholm
100%
Fastpartner Gustav 1F AB
559079-8848
Stockholm
100%
FastProp Gävle AB
556712-2485
Stockholm
100%
Gaudeamus AB
556087-6681
Stockholm
100%
HB Fastighetspartner 11
916629-8092
Stockholm
100%
KB Amplus
916557-5953
Göteborg
100%
KB Gävle Söder Fastighetsförvaltning
916618-9440
Stockholm
100%
KB Pottegården 3
916557-4972
Göteborg
100%
Landeriet 14 AB
556083-2155
Stockholm
100%
Märstakullen Ekonomisk förening
769636-2339
Stockholm
100%
Märsta 1:198 AB
556848-9636
Stockholm
100%
Nordpartner AB
556535-1938
Stockholm
100%
Profundo AB
556199-8146
Stockholm
100%
Vallentuna 1:472 AB
556778-9309
Stockholm
100%
Vallentuna 1:474 AB
556698-8175
Stockholm
100%
Vallentuna 1:7 AB
556698-8100
Stockholm
100%
Vallentuna Prästgård 1:130 AB
556698-8159
Stockholm
100%
VaTellus AB
556549-0538
Stockholm
100%
VaTellus Holding AB
556698-5379
Stockholm
100%
Vinsta Stenskärve AB
556725-8685
Stockholm
100%
FASTPARTNER 2024
87
REDOVISNINGSPRINCIPER OCH NOTER
NOT 14
Aktier och andelar
Koncernen
Moderbolaget
Kapital- och
Org nummer
röstandel
Säte
2024
2023
2024
2023
Slättö Value Add I AB
556994-4464
1,66/0,74%
Stockholm
19,7
23,2
19,7
23,2
Stenhus Fastigheter i Norden AB (publ)
559269-9507
2,8%
Stockholm
118,7
108,7
118,7
108,7
Summa aktier och andelar
138,4
131,9
138,4
131,9
Innehaven i aktier och andelar redovisas till verkligt värde i enlighet med IFRS 9.
NOT 15
Andelar i intresseföretag
Koncernen
Moderbolaget
Kapital- och
Org nummer
röstandel
Säte
2024
2023
2024
2023
Litium AB (publ)
556562-1835
19,5%
Stockholm
24,4
27,8
24,4
27,8
Kapitalandel
Vid årets början
27,8
32,6
27,8
32,6
Förvärv av andelar
-
-
-
-
Andel av årets resultat
–3,4
–4,8
–3,4
–4,8
Vid årets slut
24,4
27,8
24,4
27,8
Tenzing Industrihus AB
1)
559384-8889
22,3%
Stockholm
27,2
22,7
27,6
23,1
Kapitalandel
Vid årets början
22,7
10,1
23,1
10,1
Förvärv av andelar
4,5
13,0
4,5
13,0
Andel av årets resultat
-
–0,4
-
-
Vid årets slut
27,2
22,7
27,6
23,1
Bostadsbyggarna FastPartner – Besqab HB
1)
969755-7222
50,0%
Stockholm
1,1
1,1
1,1
1,1
Kapitalandel
Vid årets början
1,1
1,1
1,1
1,1
Återbetalning av ägartillskott
-
-
-
-
Andel av årets resultat
-
-
-
-
Vid årets slut
1,1
1,1
1,1
1,1
Centralparken Holding AB
1)
556908-8833
50,0%
Stockholm
-
-
-
-
Kapitalandel
Vid årets början
-
0,3
-
0,3
Andel av årets resultat
-
–0,1
-
–0,1
Likvidation
-
–0,2
-
–0,2
Vid årets slut
-
-
-
-
Slättö Fastpartner Holding AB
1)
559199-8298
61,0%/40,0%
Stockholm
537,8
537,8
500,1
500,1
Kapitalandel
Vid årets början
537,8
297,3
500,1
297,3
Förvärv av andelar
-
164,0
-
164,0
Lämnat aktieägartillskott
-
38,8
-
38,8
Andel av årets resulat
-
37,7
-
-
Vid årets slut
537,8
537,8
500,1
500,1
Slättö Fastpartner II AB
1)
559211-9720
50,0%
Stockholm
-
1,1
1,1
Kapitalandel
Vid årets början
1,1
54,6
54,6
Utbetald utdelning
-
–53,0
–53,0
Andel av årets resultat
–0,4
–0,5
–0,4
–0,5
Utbokning försäljning
–0,7
-
–0,7
-
88
FASTPARTNER 2024
REDOVISNINGSPRINCIPER OCH NOTER
Not 15 fortsättning
Koncernen
Moderbolaget
Kapital- och
Org nummer
röstandel
Säte
2024
2023
2024
2023
Vid årets slut
-
1,1
-
1,1
Koncernen
Moderbolaget
2024
2023
2024
2023
Summa andelar i intresseföretag
590,3
590,4
553,1
553,2
Kapitalandel
Vid årets början
590,4
395,9
553,2
395,9
Förvärv/Försäljning av andelar
4,5
177,0
4,5
177,0
Lämnat aktieägartillskott
-
38,8
-
38,8
Erhållen utdelning
-
–53,0
-
–53,0
Likvidation
-
–0,2
-
–0,2
Andel av årets resultat
–3,8
31,9
–3,8
–5,4
Utbokning försäljning
–0,7
-
–0,7
-
Vid årets slut
590,3
590,4
553,1
553,2
1)
Innehaven redovisas enligt kapitalandelsmetoden i enlighet med IAS 28. Innehaven är av karaktären joint ventures.
Nedan presenteras kompletterande upplysningar om de mest väsentliga innehaven. Upplysningar om övriga innehav lämnas ej då dessa innehav är av mindre karaktär.
Koncernens andel av nettotillgångar i väsentliga intresseföretag
2024
2023
2024
2023
2024
2023
Litium AB Litium AB Slättö Fastpartner Slättö Fastpartner Slättö Fastpartner Slättö Fastpartner
(publ) (publ) Holding AB Holding AB II AB II AB
Anläggningstillgångar
80,1
77,1
839,2
827,6
-
-
Omsättningstillgångar
21,2
24,2
157,9
198,9
1,2
1,2
Långfristiga skulder
-
-
19,6
19,0
-
-
Kortfristiga skulder
15,9
16,8
15,6
39,7
0,2
0,2
Nettotillgångar (100%)
85,4
84,5
961,9
967,8
1,0
1,0
Ägarandel (%)
19,5
19,5
40,0
40,0
50,0
50,0
Koncernens andel av nettotillgångar
16,7
16,5
580,5
590,4
0,5
0,5
Eventualförpliktelser avseende koncernens innehav i intresseföretag uppgår till 0,0 (0,0) MSEK.
Koncernens andel av resultat i väsentliga intresseföretag
2024
2023
2024
2023
2024
2023
Litium AB Litium AB Slättö Fastpartner Slättö Fastpartner Slättö Fastpartner Slättö Fastpartner
(publ) (publ) Holding AB Holding AB II AB II AB
Intäkter
72,3
68,9
19,2
42,8
-
-
Rörelseresultat
0,6
–3,3
–0,7
3,2
0,0
–0,2
Övriga finansiella intäkter och kostnader
0,1
–0,1
–0,1
133,4
–0,3
1,1
Skatt
-
-
0,4
–1,6
-
0,0
Årets totalresultat (100%)
0,7
–3,4
–6,0
129,6
–0,4
0,9
Erhållna utdelningar från intresseföretag
-
-
-
-
-
53,0
Under 2024 har - (–0,1) MSEK i resultatandelar redovisats för Centralparken Holding AB, - (37,7) MSEK för Slättö Fastpartner Holding AB, –0,3 (–0,5) MSEK för Slättö Fastpartner II AB, -
(–0,4) MSEK för Tenzing Inustrihus AB och –3,4 (–4,8) MSEK för Litium AB (publ).
FASTPARTNER 2024
89
REDOVISNINGSPRINCIPER OCH NOTER
NOT 16
Andra långfristiga fordringar
Koncernen
Moderbolaget
2024
2023
2024
2023
Reversfordringar
0,2
0,4
0,1
0,4
Uppskjuten skattefordran
-
-
-
-
Summa
0,2
0,4
0,1
0,4
Specifikation förfallostruktur reversfordringar.
Förfall
Genomsnittlig ränta %
Belopp MSEK
2025
0,9
0,2
Summa
0,2
Nedan redovisas koncernens lånestruktur per 31 december 2024:
Varav Låneavtalens
MSEK Låneavtal utnyttjat löptid
3 955,4
1)
3 480,4
2025
6 827,0
2)
4 992,0
2026
4 171,6
3)
4 171,6
2027
1 277,6
1 277,6
2028
216,0
216,0
2029
1 115,0
1 115,0
2032
1 041,3
1 041,3
2034
Summa
18 603,9
16 293,9
1)
varav 1 750,0 avser grönt obligationslån och 610,0 avser företagscertifikat
2)
varav 1 300,0 avser grönt obligationslån
3)
varav 2 100,0 avser grönt obligationslå n
Fastpartners lån hos kreditinstitut och liknande skulder uppgår vid årets slut till 16 293,9
(16 650,3) MSEK.
Fastpartner upprättade under 2017 ett certifikatprogram med ett rambelopp om 2 000
MSEK och där löptiden är högst ett år. Per 31 december var certifikat om 610 (55) MSEK
utestånde. Fastpartner har ett åtagande om att hålla tillgängliga outnyttjade kreditfaciliteter
som vid varje tillfälle täcker samtliga utestående certifikat.
Fastpartner emitterade i februari 2022 icke säkerställda gröna obligationslån om 1 300
MSEK under befintligt MTN-program. Ett lån om 900 MSEK löper med en rörlig ränta om
Stibor 3M + 1,45 procentenheter och har slutligt förfall år 2027 och ett lån om 400 MSEK
löper med en fast ränta om 2,288 procentenheter och har slutligt förfall år 2027.
Fastpartner emitterade i augusti 2021 ett icke säkerställt grönt obligationslån om 500
MSEK under befintligt MTN-program. Lånet löper med en rörlig ränta om Stibor 3M +
1,28 procentenheter och har slutligt förfall år 2027.
Fastpartner emitterade i augusti 2021 ett icke säkerställt grönt obligationslån om 600
MSEK under befintligt MTN-program. Lånet löper med en rörlig ränta om Stibor 3M +
1,10 procentenheter och har slutligt förfall år 2026.
Fastpartner emitterade i juni 2021 ett icke säkerställt grönt obligationslån om 700 MSEK
under befintligt MTN-program. Lånet löper med en rörlig ränta om Stibor 3M + 1,27
procentenheter och har slutligt förfall år 2026.
Fastpartner emitterade i maj 2021 och februari/september 2022 icke säkerställda
gröna obligationslån om 1 750 MSEK under befintligt MTN-program. Lånet löper med en
rörlig ränta om Stibor 3M + 1,12 procentenheter och har slutligt förfall år 2025.
Koncernens totala tillgängliga låneram uppgår till 18 603,9 (18 600,3) MSEK. I detta
belopp ingår lån på totalt 3 588,6 (1 276,5) MSEK som förfaller eller ska delamorteras
inom 12 månader och är därför klassificerade som kort fristiga skulder till kreditinstitut per
31 december 2024. Fastartner har kommit långt i diskussionerna om refinansiering av
dessa krediter. För ytterligare upplysningar om finansiell riskhantering, se not 20 Finansiell
riskhantering.
NOT 17
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
Koncernen
Moderbolaget
2024
2023
2024
2023
Övriga förutbetalda kostnader
49,5
64,2
38,6
57,0
Förutbetald färsäkringspremie
7,9
6,7
7,9
6,7
Förutbetald pantbrevskostnad
5,6
7,9
5,6
7,9
Förutbetald tomträttsavgäld
9,8
9,1
5,4
4,9
Upplupna ränteintäkter
105,5
90,6
105,5
90,6
Summa
178,3
178,5
163,0
167,1
NOT 18
Likvida medel
Koncernen
Moderbolaget
2024
2023
2024
2023
Kassa och banktillgodohavanden
33,4
96,0
23,9
64,8
Likvida medel
33,4
96,0
23,9
64,8
NOT 19
Skulder till kreditinstitut och liknande skulder
Koncernen
Moderbolaget
2024
2023
2024
2023
Fastighetslån
10 533,9
10 345,3
7 024,1
6 815,0
Företagscertifikat
610,0
55,0
610,0
55,0
Obligationslån
5 150,0
6 250,0
5 150,0
6 250,0
Summa
16 293,9
16 650,3
12 784,1
13 120,0
Varav kortfristig del ovan lån
–3 588,6
–1 276,5
–3 497,3
–1 256,0
Summa långfristiga lån
till kreditinstitut och liknande skulder
12 705,3
15 373,8
9 286,8
11 864,0
Specifikation checkräkningskredit
Beviljad kreditlimit
395,0
395,0
395,0
395,0
Outnyttjad del
–395,0
–395,0
–395,0
–395,0
Utnyttjat kreditbelopp
-
- - -
90
FASTPARTNER 2024
REDOVISNINGSPRINCIPER OCH NOTER
NOT 20
Finansiell riskhantering
Fastpartner är genom sin verksamhet exponerad för finansiella risker så som ränte-, kredit-
och motparts- samt likviditets- och refinansieringsrisker. Ansvaret för Fastpartners finansiella
risker hanteras av företagets styrelse samt VD och VD tillsammans med bolagets ekonomi-
avdelning ser till att riktlinjerna efterlevs. Fastpartner använder derivatinstrument för att säkra
de finansiella riskerna.
Ränterisk
Med ränterisk avses risken att förändringar i marknadsräntan påverkar koncernens ränte-
netto. Hur snabbt en ränteförändring får genomslag i räntenettot beror på räntebindnings-
tiden för de finansiella tillgångarna och de finansiella skulderna.
Fastpartner har ingen fast angiven löptid inom vilken den genomsnittliga ränte bindnings-
tiden ska ligga. De fleråriga kreditavtal som Fastpartner tecknat innebär räntevillkor där
bankens marginaler i stor utsträckning är fastställda i avtalen och där Fastpartner har
möjlighet att välja räntebindningstiden.
Fastpartners strävan är att utnyttja löptider på låneportföljen som ger en så låg
genomsnittlig ränta som möjligt. Totalt uppgår Fastpartners ränteswapsportfölj till 3 700
MSEK. Fastpartners räntesäkring och finansiering med fast ränta omfattar cirka 24 procent
av Fastpartners totala låneportfölj. Ränteswapavtalen om totalt 3 700 MSEK innebär att
Fastpartner betalar en fast årlig ränta om cirka 2,1 procent exklusive marginal. Fastpartners
räntebindning uppgår per 2024-12-31 till 1,1 år. Fastpartners övriga finansiering löper
för närvarande med kort ränta, merparten omfattar tre månaders bindningstid, då detta
bedöms vara mer lönsamt än att binda räntorna på längre tid. Fastpartner har under året i
stor utsträckning valt att använda Stibor 3M som huvudsaklig räntebas.
Per den 31 december 2024 uppgick de räntebärande skulderna till 16 293,9 MSEK.
En förändring av de rörliga marknadsräntorna med en procentenhet skulle påverka ränte-
kostnaderna med cirka 110 MSEK per år med befintlig kapitalstruktur.
Nedan redovisas räntebindningsstrukturen per 31 december 2024 för koncernens
skulder hos kreditinstitut.
Räntebindningsstruktur per 2024-12-31
Utnyttjade Beviljade
låneavtal låneavtal
Löptid
(MSEK)
Andel %
Medelränta %
(MSEK)
2025
3 480,4
1)
21,4
3,9
3 955,4
2026
4 992,0
2)
30,6
3,8
6 827,0
2027
4 171,6
3)
25,6
4,2
4 171,6
2028
1 277,6
7,8
4,2
1 277,6
2029
216,0
1,3
4,3
216,0
2032
1 115,0
6,9
4,2
1 115,0
2034
1 041,3
6,4
4,1
1 041,3
Summa
16 293,9
100,0
4,0
18 603,9
1)
varav 1 750,0 avser grönt obligationslån och 610,0 avser företagscertifikat
2)
varav 1 300,0 avser grönt obligationslån
3)
varav 2 100,0 avser grönt obligationslån
Koncernens ingångna ränteswapavtal per 2024-12-31
Belopp, (MSEK)
Ränta
1)
%
Swapens löptid
300
0,93
mar-25
200
1,23
feb-26
600
1,83
feb-26
300
2,30
dec-26
300
2,71
dec-28
200
2,41
dec-28
400
2,20
aug-29
300
2,12
aug-29
100
2,17
sep-29
500
1,99
dec-29
500
2,72
dec-33
3 700
1)
Exklusive lånets marginal.
Medelräntan för koncernens skulder hos kreditinstitut och liknande skulder på 16 293,9
(16 650,3) MSEK var per 31 december 2024 4,0 (4,8) procent.
Vid utgången av 2024 uppgick koncernens likvida medel till 33,4 (96,0) MSEK .
En ränteförändring på en procentenhet som baseras på exponeringen per balansdagen
skulle för 2025 påverka Fastpartners resultaträkning med cirka 110 MSEK.
Kredit- och motpartsrisker
Fastpartners kredit- och motpartsrisker består av exponeringar gentemot kommersiella
motparter och finansiella motparter. Med kredit- eller motpartsrisk avses risken för förlust om
motparten inte fullgör sina förpliktelser. Fastpartners kommersiella kredit- och motpartsrisk
består främst av hyresfordringar vilka är fördelade över ett stort antal motparter. Kredit- och
motpartsrisken gentemot finansiella motparter begränsas till finansiella institutioner med
hög kreditvärdighet. Per den 31 december 2024 fanns inga väsentliga koncentrationer av
kredit- och motpartsrisk. Den maximala kredit- och motpartsrisken motsvaras av de finansiella
tillgångarnas bokförda värde. Kredit- och motpartsrisker bedöms vara oväsentliga. Årets
hyresförluster uppgick i koncernen till –11,1 (–6,1) MSEK.
Koncernen
2024
2023
Förfallna, ej reserverade hyresfordringar
Förfallna upp till 30 dagar
6,2
7,6
Förfallna 31–60 dagar
22,9
2,4
Förfallna mer än 61 dagar
-
0,5
Totalt
29,1
10,5
Likviditets- och refinansieringsrisker
Med likviditets- och refinansieringsrisk avses risken att kostnaden blir högre och finansierings-
möjligheterna begränsade när lån ska omsättas samt att betalningsförpliktelser inte kan
uppfyllas som följd av otillräcklig likviditet eller svårigheter att erhålla finansiering.
Fastpartner strävar efter balans mellan kort- och långfristig upplåning. Fastpartner innehar
via flera kreditavtal med större svenska banker, ett utestånde företagscertifikatsprogram och
via obligationslån med en total tillgänglig låneram om 18 603,9 (18 600,3) MSEK. Avta-
len är ett bra sätt att säker ställa tillgång till likviditet i en marknadssituation där tillgången på
krediter blivit mycket begränsad. Avtalen löper ut mellan åren 2025, 2026, 2027, 2028,
2029, 2032 och 2034.
Av koncernens totala lån om 16 293,9 (16 650,3) MSEK löper lån om 3 588,6
(1 276,5) MSEK ut eller ska delamorteras under år 2025. Fastpartner har kommit
långt i diskussionerna om refinansiering av dessa lån. Fastpartners kapital bindning per
2024-12-31 uppgår till 2,6 år. Justerat för den del av låne portföljen som förfaller under
2025 uppgår kapitalbindningen till 3,2 år.
Löptidsanalys
Inom 1 år
1–3 år
3–5 år
Efter 5 år
Totalt
Finansiella skulder
4 597,1
11 244,8
485,3
2 473,6
18 800,9
Åtaganden, övrigt
310,0
310,0
Summa kontrak-
terade åtaganden,
kommersiella löften
4 907,1
11 244,8
485,3
2 473,6
19 110,9
I ovan tabell presenteras förfallostrukturen för Fastpartners finansiella skulder och kontrakte-
rade åtaganden, inklusive räntebetalningar, till nominella belopp.
Finansiella tillångar består av aktier och andelar som klassificeras som tillgångar som kan
säljas där förfallotidpunkten är okänd, av reversfordringar där förfallostrukturen presenteras i
not 15 och likvida medel, kortfristiga fordringar och kundfordringar som förfaller inom 1 år.
Operationella leasingavtal omfattar endast kontorsinventarier och tjänste bilar och
bedöms ej vara av materiell karaktär.
Av de finansiella skulderna om 4 597,1 MSEK som förfaller inom 1 år utgör
3 955,4 MSEK skulder till kreditinstitut och liknande skulder. Fastpartner har en pågående
diskussion med bolagets huvudbanker angående marginaler och löptider för den korta
delen av låneportföljen och bedömer utsikterna för att refinansiera dessa lån till marknads-
mässiga villkor som goda.
Förvaltning av kapital
Förvaltat kapital avser eget kapital samt lånat kapital. Vid årets slut uppgår eget kapital
och lånat kapital i koncernen till 31 346,8 (31 314,3) MSEK varav eget kapital utgör
15 009,8 (14 618,0) MSEK och lånat kapital 16 337,0 (16 696,3) MSEK.
Koncernens mål för förvaltning av kapital är att trygga koncernens framtid och handlings-
frihet och att tillse att aktieägarna även fortsättningsvis erhåller en bra avkastning på inves-
terat kapital. Fördelningen mellan eget och lånat kapital ska ge en god balans mellan risk
och avkastning. Kapitalstrukturen anpassas om så är nödvändigt till förändrade ekonomiska
förutsättningar och andra omvärldsfaktorer. För att bibehålla och anpassa kapitalstrukturen
kan koncernen dela ut medel, öka det egna kapitalet genom utgivande av nya aktier eller
kapitaltillskott eller minska respektive öka skulderna.
Av balansräkningen framgår koncernens skulder och egna kapital. Av rapporten
”Förändringar i eget kapital” framgår de olika komponenterna i eget kapital och även en
specifikation av de olika komponenterna som ingår i reserver.
FASTPARTNER 2024
91
REDOVISNINGSPRINCIPER OCH NOTER
Fastpartners målsättning är en soliditet på minst 25 procent, samt att ränte täcknings-
graden ska uppgå till minst 3,0 ggr. Vid årets slut uppgår soliditeten till 41,5 (40,6) procent
och räntetäckningsgraden uppgår till 1,8 (1,8) ggr.
Målsättningen för avkastning på eget kapital är minst 12 procent. Utfallet för 2024 upp-
går till 4,4 (–9,9) procent. Gällande utdelning till aktieägare är Fastpartners målsättning att
utdelningen till stamaktieägarna ska uppgå till minst en tredjedel av resultatet före skatt och
värdeförändringar. Hänsyn ska tas till konsolideringsbehov, likviditet och bolagets ställning i
övrigt. Föreslagen utdelning för 2024 om 1,10 (1,0) kronor/stamaktie av serie A uppgår till
29,1 (26,3) procent av detta belopp. Föreslagen utdelning för 2024 avseende stamaktier
av serie D uppgår till 5,0 (5,0) kronor/stamaktie av serie D. Se nedan för styrelsens
motivering till föreslagen utdelning. Den föreslagna utdelningen om 1,10 (1,0) kronor per
stamaktie av serie A motsvarar en direktav kastning om 1,7 (1,6) procent beräknat på kursen
vid årets utgång. Under året har stamaktien av serie As totalavkastning, inklusive utdelning
om 1,0 kronor, varit 3,7 (–10,7) procent. Den föreslagna utdelningen om 5,0 (5,0) kronor
per stamaktie av serie D motsvarar en direktav kastning om 7,2 (8,9) procent beräknat på
kursen vid årets utgång. Under året har stamaktien av serie Ds totalavkastning, inklusive
utdelning om 5,0 (5,0) kronor, varit 33,9 (–10,7) procent.
Stamaktier av serie D
Fastpartner har via två emissioner emitterat 14 659 140 stycken stamaktier av serie D. För
dessa aktier föreligger det ingen kontraktuell betalningsförpliktelse i villkoren då både utdel-
ningar och återköp bara kan göras efter beslut av årsstämman eller annan bolagsstämma.
Beslutad utdelning
Av årets beslutade utdelning om 256,2 (256,2) MSEK utgör utdelning stamaktie serie A
182,9 (182,9) MSEK vilket motsvarar en utdelning om 1,0 (1,0) kronor per stamaktie av
serie A. Utdelning stamaktie serie D utgör 73,3 (73,3) MSEK vilket motsvarar en utdelnig
om 5,0 (5,0) kronor per stamaktie av serie D. Av detta är 237,9 (237,9) MSEK utbetalt
och resterande del är skuldförd per 2024-12-31 .
NOT 23
Verkligt värde finansiella instrument
I nedan tabeller framgår de tillgångar och skulder som är värderade till verkligt värde.
Det verkliga värdet baseras på officiella marknadsnoteringar eller externa uppgifter som
extern part huvudsakligen baserat på observerbar marknadsdata. Med anledning av
detta redovisas Fastpartners innehav i Swedbank och Stenhus Fastigheter enligt Nivå 1
och Fastpartners räntederivat, där Fastpartner erhållit marknadsvärderingen från respektive
långivare, enligt Nivå 2. Fastpartners innehav i Slättö Value Add I värderas enligt Nivå 3
där värderingen baseras på egna relevanta antaganden.
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde per 2024-12-31
Totalt
Nivå 1
Nivå 2
Nivå 3
Aktieinnehav värderade till verkligt
värde vid årets början
172,6
149,4
23,2
Förvärv/Försäljning under året
–3,5
–3,5
Orealiserad värdeförändring
13,0
13,0
Aktieinnehav värderade till verkligt
värde vid periodens slut
182,1
162,4
-
19,7
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde per 2023-12-31
Totalt
Nivå 1
Nivå 2
Nivå 3
Aktieinnehav värderade till verkligt
värde vid årets början
328,5
305,3
23,2
Förvärv/Försäljning under året
–148,0
–148,0
Orealiserad värdeförändring
–7,9
–7,9
Aktieinnehav värderade till verkligt
värde vid periodens slut
172,6
149,4
-
23,2
Finansiella skulder värderade till verkligt värde per 2024-12-31
Koncernen
Totalt
Nivå 1
Nivå 2
Nivå 3
Räntederivat värderade till verkligt
värde vid årets början
8,7
8,7
Orealiserad värdeförändring
6,1
6,1
Räntederivat värderade till
verkligt värde vid årets slut
14,8
-
14,8
-
Moderbolaget
Totalt
Nivå 1
Nivå 2
Nivå 3
Räntederivat värderade till verkligt
värde vid årets början
8,7
8,7
Orealiserad värdeförändring
6,1
6,1
Räntederivat värderade till
verkligt värde vid årets slut
14,8
-
14,8
-
Finansiella skulder värderade till verkligt värde per 2023-12-31
Koncernen
Totalt
Nivå 1
Nivå 2
Nivå 3
Räntederivat värderade till verkligt
värde vid årets början
58,1
58,1
Orealiserad värdeförändring
–49,4
–49,4
Räntederivat värderade till
verkligt värde vid årets slut
8,7
-
8,7
-
Moderbolaget
Totalt
Nivå 1
Nivå 2
Nivå 3
Räntederivat värderade till verkligt
värde vid årets början
57,6
57,6
Årets förändring
–48,9
–48,9
Räntederivat värderade till
verkligt värde vid årets slut
8,7
-
8,7
-
Verkligt värde enligt de tre nivåerna ovan:
Nivå 1: Noterade priser på en aktiv marknadplats.
Nivå 2: Värderingsmodell huvudsakligen baserad på observerbar marknadsdata
för tillgången eller skulden.
Nivå 3: Värderingsmodell huvudsakligen baserad på egna antaganden .
Not 20 fortsättning
NOT 21
Övriga långfristiga skulder
Koncernen
Moderbolaget
2024
2023
2024
2023
Depositioner
43,1
46,0
19,1
21,4
Övriga skulder
-
-
4,4
0,5
Summa
43,1
46,0
23,5
21,9
NOT 22
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
Koncernen
Moderbolaget
2024
2023
2024
2023
Förutbetalda hyror
219,7
260,2
67,8
89,9
Upplupna räntekostnader
42,9
66,2
42,9
66,2
Öviga upplupna kostnader
44,0
67,9
20,4
34,4
Summa
306,6
394,3
131,1
190,5
92
FASTPARTNER 2024
REDOVISNINGSPRINCIPER OCH NOTER
Not 23 fortsättning
Klassificering av finansiella tillgångar och skulder samt verkligt värde
2024-12-31
Finansiella tillgångar
Verkligt värde via Verkligt värde via och skulder värderade till Totalt redovisat Totalt verkligt
totalresultatet resultaträkningen upplupet anskaffningsvärde värde värde
Långfristiga värdepappersinnehav
138,4
138,4
138,4
Andra långfristiga fordringar
0,2
0,2
0,2
Kundfordringar
34,0
34,0
34,0
Övriga kortfristiga fordringar
24,8
24,8
24,8
Kortfristiga placeringar
43,7
43,7
43,7
Derivatinstrument
28,8
1)
28,8
28,8
Likvida medel
33,4
33,4
33,4
Upplupna intäkter
105,5
105,5
105,5
Summa finansiella tillgångar
-
210,9
197,9
408,8
408,8
Skulder till kreditinstitut och liknande skulder
16 293,9
16 293,9
16 293,9
Leasingskuld tomträtt
1 190,0
1 190,0
1 190,0
Övriga långfristiga skulder
43,1
43,1
43,1
Derivatinstrument
14,0
1)
14,0
14,0
Leverantörsskulder
104,2
104,2
104,2
Övriga kortfristiga skulder
341,0
341,0
341,0
Upplupna kostnader
86,9
86,9
86,9
Summa finansiella skulder
-
14,0
18 059,1
18 073,1
18 073,1
1)
Avser derivatinstrument ej avsedda för säkringsredovisning .
Klassificering av finansiella tillgångar och skulder samt verkligt värde
2023-12-31
Finansiella tillgångar
Verkligt värde via Verkligt värde via och skulder värderade till Totalt redovisat Totalt verkligt
totalresultatet resultaträkningen upplupet anskaffningsvärde värde värde
Långfristiga värdepappersinnehav
131,9
131,9
131,9
Andra långfristiga fordringar
0,4
0,4
0,4
Kundfordringar
18,4
18,4
18,4
Övriga kortfristiga fordringar
13,3
13,3
13,3
Kortfristiga placeringar
40,7
40,7
40,7
Derivatinstrument
8,7
1)
8,7
8,7
Likvida medel
96,0
96,0
96,0
Upplupna intäkter
90,6
90,6
90,6
Summa finansiella tillgångar
-
181,3
218,7
400,0
400,0
Skulder till kreditinstitut och liknande skulder
16 650,3
16 650,3
16 650,3
Leasingskuld tomträtt
1 200,0
1 200,0
1 200,0
Övriga långfristiga skulder
46,0
46,0
46,0
Leverantörsskulder
116,9
116,9
116,9
Övriga kortfristiga skulder
205,3
205,3
205,3
Upplupna kostnader
134,1
134,1
134,1
Summa finansiella skulder
-
-
18 352,6
18 352,6
18 352,6
1)
Avser derivatinstrument ej avsedda för säkringsredovisning.
FASTPARTNER 2024
93
REDOVISNINGSPRINCIPER OCH NOTER
NOT 24
Upplysningar om transaktioner med närstående
Moderbolaget hanterar löpande dotterföretagens in- och utbetalningar samt lånetransaktio-
ner. För vissa bolag sker detta enligt kommissionärsavtal (se not 1 Redovisningsprinciper).
Transaktioner med bolag inom Fastpartner-koncernen sker till marknadsmässiga villkor.
Vid årets utgång har Fastpartner en skuld till Compactor Fastigheter AB, bolagets största
ägare, uppgående till 192,6 (36,6) MSEK. Under året har Fastpartner lämnat utdelning
om 149,3 (149,3) MSEK till moderbolaget Compactor Fastigheter AB. Lön till Fast partners
VD Sven-Olof Johansson, tillika ägare av Compactor Fastigheter AB, uppgår till 984 (963)
kSEK.
Under året har Fastpartner hanterat den ekonomiska och administrativa förvaltningen av
Henrik och Sven-Olof Fastigheter AB. För dessa tjänster fakturerar Fast partner ett marknads-
mässigt arvode om 0,7 (0,7) MSEK per år.
Avseende ersättning till styrelse och ledande befattningshavare, se Not 27.
Till styrelsen har utgått ersättning om 825,0 (800,0) kSEK, varav ordföranden erhållit 330
(320) kSEK och övriga ledamöter erhållit 165 (160) kSEK vardera. VD uppbär ej något
styrelsearvode. Ersättning utöver styrelsearvode har ej utgått. Inga pensionspremier eller
liknande förmåner har erlagts för styrelsens ledamöter. Beslut om styrelsearvode fattas
av bolagsstämman, och fördelningen beslutas av styrelsen. En presentation av styrelsen
återfinns på sidan 73.
Årsstämman 2024 beslutade att följande riktlinjer för ersättning till ledande befatt-
ningshavare ska gälla: Bolaget ska erbjuda en marknads mässig totalkompensation som
möjliggör att ledande befattningshavare kan rekryteras och behållas. Kompensationen till
bolagsledningen kan bestå av en eller flera utav fast lön, rörlig ersättning, pension samt
övriga ersättningar. Tillsammans utgör dessa delar individens totalkompensation. För att
nyckelpersonerna ska uppmuntras till långsiktig samsyn med bolagets aktieägare, ska utöver
lön, pension och övriga ersättningar även incitament kunna erbjudas i form av aktierelatera-
de instrument. Den fasta lönen ska beakta den enskildes ansvarsområden samt erfarenhet
och omprövas varje år. Den rörliga ersättningen ska baseras på enkla och transparenta
konstruktioner och ska inte överstiga den fasta lönen. Pensionsvillkor ska vara marknadsmäs-
siga i förhållande till vad som gäller för motsvarande befattningshavare på marknaden och
ska baseras på avgiftsbestämda pensionslösningar. Uppsägningslön och avgångsvederlag
ska sammantaget inte överstiga 24 månadslöner för verkställande direktören respektive 12
månadslöner för övriga ledande befattningshavare.
Till verkställande direktören har under året utgått fast lön om 984 (963) kSEK. Härutöver
har erlagts pensionspremier om 0 (0) kSEK. Verkställande direktören har rätt till lön i tolv
månader vid uppsägning från bolagets sida. Några pensionsförpliktelser föreligger ej.
Ej heller föreligger något avtal om ålder för pensionsavgång. Ersättning till verkställande
direktören beslutas av styrelsen.
I bolagets ledning ingår sju personer, exkl verkställande direktören. Till dessa personer
har, under räkenskapsåret, utgått fast lön inkl. bilförmåner om 11 999 (11 795) kSEK .
Några rörliga ersättningsformer för företagsledningen förekommer inte. En presentation av
bolagets ledning återfinns på sidan 72.
För personer i bolagets ledning har pensionspremier om 3 161 (2 995) kSEK erlagts.
Vid uppsägning från företagets sida äger dessa personer rätt till lön under maximalt tolv
månader. Ersättningar och övriga villkor för övriga ledande befattningshavare beslutas av
verkställande direktören.
I Fastpartner-koncernen förekommer bara åtaganden enligt ITP-planen vilken enligt
uttalande från Rådet för finansiell rapportering ska betraktas som en förmånsbestämd plan.
Planen administreras genom Alecta som inte har möjlighet att lämna sådana upplysningar
som krävs för att Fastpartner ska kunna redovisa planen som en förmånsbestämd plan,
varför den klassificeras som en avgiftsbestämd plan. Under året har pensionspremier om
totalt 7 852 (7 467) kSEK erlagts.
För tjänstemän i Sverige tryggas ITP 2-planens förmånsbestämda pensionsåtaganden för
ålders- och familjepension (alternativt familjepension) genom en försäkring i Alecta. Enligt
ett uttalande från Rådet för finansiell rapportering, UFR 10 Klassificering av ITP-planer som
finansieras genom försäkring i Alecta, är detta en förmånsbestämd plan som omfattar flera
arbetsgivare. För räkenskapsåret 2024 har bolaget inte haft tillgång till information för att
kunna redovisa sin proportionella andel av planens förpliktelser, förvaltningstillgångar och
kostnader vilket medfört att planen inte varit möjlig att redovisa som en förmånsbestämd
plan. Pensionsplanen ITP 2 som tryggas genom en försäkring i Alecta redovisas därför som
en avgiftsbestämd plan. Premien för den förmånsbestämda ålders- och familjepensionen är
individuellt beräknad och är bland annat beroende av lön, tidigare intjänad pension och
förväntad återstående tjänstgöringstid.
Förväntade avgifter nästa rapportperiod för ITP-försäkringar som administreras av Col-
lectum/Alecta uppgår till 4 929 (4 579) kSEK och avser 61 (59) aktiva medlemmar. För
ytterligare information om totala antalet aktiva medlemmar, se Alectas finansiella rapporter.
Den kollektiva konsolideringsnivån utgörs av marknadsvärdet på Alectas tillgångar i procent
av försäkringsåtagandena beräknade enligt Alectas försäkringstekniska metoder och
antaganden, vilka inte överensstämmer med IAS 19. Den kollektiva konsolideringsnivån ska
normalt tillåtas variera mellan 125 och 155 procent. Om Alectas kollektiva konsolide-
ringsnivå understiger 125 procent eller överstiger 155 procent ska åtgärder vidtas i syfte
att skapa förutsättningar för att konsolideringsnivån återgår till normalintervallet. Vid låg
konsolidering kan en åtgärd vara att höja det avtalade priset för nyteckning och utökning av
befintliga förmåner. Vid hög konsolidering kan en åtgärd vara att införa premiereduktioner.
Alectas överskott kan fördelas till försäkringstagarna och/eller de försäkrade. Vid utgången
av 2024 uppgick Alectas överskott i form av den kollektiva konsolideringsnivån till 162
(158) procent. Den kollektiva konsolideringsnivån utgörs av marknadsvärdet på Alectas
tillgångar i procent av för säkringsåtaganden beräknade enligt Alectas försäkringstekniska
beräkningsantaganden, vilka inte överensstämmer med IAS 19.
NOT 25
Ställda säkerheter
Koncernen
Moderbolaget
2024
2023
2024
2023
Fastighetsinteckningar
11 965,7
11 624,2
-
-
Andelar
-
-
5 073,1
4 820,3
Fordringar på dotterföretag
-
-
7 981,3
7 656,3
Summa
11 965,7
11 624,2
13 054,4
12 476,6
NOT 26
Eventualförpliktelser
Koncernen
Moderbolaget
2024
2023
2024
2023
Borgensåtaganden
0,2
0,3
501,3
521,1
Summa
0,2
0,3
501,3
521,1
Moderbolaget är, i egenskap av ägare och komplementär i koncernens handels- och
kommanditbolag, ytterst ansvarig för dessa bolags skulder.
NOT 27
Personal, styrelse och revisorer
Koncernen
Moderbolaget
2024
2023
2024
2023
Medelantal anställda
83
84
83
84
varav män
57
61
57
61
Löner och ersättningar
Styrelse och VD
1,8
1,8
1,8
1,8
Övriga anställda
54,1
53,3
54,1
53,3
Summa
55,9
55,1
55,9
55,1
Sociala kostnader
Styrelse och VD
0,3
0,3
0,3
0,3
varav pensionskostnader
-
-
-
-
Övriga anställda
17,7
17,3
17,7
17,3
varav pensionskostnader
7,8
7,5
7,8
7,5
Summa
18,0
17,6
18,0
17,6
Ersättning till revisorer
Revisionsuppdrag
2,4
2,4
2,4
2,4
Andra tjänster utöver revisions-
uppdraget
-
-
-
-
Skatterådgivning
-
-
-
-
Övriga tjänster
-
-
-
-
94
FASTPARTNER 2024
REDOVISNINGSPRINCIPER OCH NOTER
NOT 28
Specifikation till kassaflödesanalys
Koncernen
Moderbolaget
2024
2023
2024
2023
Skillnad mellan betald och
kostnadsförd ränta
23,3
5,8
23,3
5,8
Skillnad mellan erhållen och
intäktsförd ränta
–14,9
–24,0
–14,9
–24,0
Andel i intresseföretags resultat
3,8
–31,9
3,8
5,4
Realisationsvinst försäljning
fastigheter/andelar
–6,8
–43,6
–236,3
–43,6
Övriga poster
–8,4
18,2
–8,4
18,2
Summa
–3,0
–75,5
-232,5
–38,2
NOT 29
Skulder hänförliga till finansieringsverksamheten
Ej kassaflödes påverkande
Kassaflöde från
finansierings- Förändring i
Koncernen UB 2023
verksamheten
För ändring
verkligt värde
UB 2024
Skulder till kreditinstitut och liknande skulder, långfristiga
15 373,8
–2 668,5
12 705,3
Skulder till kreditinstitut och liknande skulder, kortfristiga
1 276,5
2 312,1
3 588,6
Leasingskuld tomträtt
1 200,0
–10,0
1 190,0
Ränteswapar, räntesäkring
-
–14,0
14,0
Summa skulder hänförliga till finansieringsverksamheten
17 850,3
–356,4
–10,0
–14,0
17 497,9
Ej kassaflödes påverkande
Kassaflöde från
finansierings- Förändring i
Koncernen UB 2022
verksamheten
För ändring
verkligt värde
UB 2023
Skulder till kreditinstitut och liknande skulder, långfristiga
12 861,0
2 512,8
15 373,8
Skulder till kreditinstitut och liknande skulder, kortfristiga
3 861,7
–2 585,2
1 276,5
Leasingskuld tomträtt
1 190,0
10,0
1 200,0
Ränteswapar, räntesäkring
-
-
Summa skulder hänförliga till finansieringsverksamheten
17 912,7
–72,4
10,0
-
17 850,3
Ej kassaflödespåverkande
Kassaflöde från
finansierings- Förändring i
Moderbolaget UB 2023
verksamheten
För ändring
verkligt värde
UB 2024
Skulder till kreditinstitut och liknande skulder, långfristiga
11 864,0
–2 577,2
9 286,8
Skulder till kreditinstitut och liknande skulder, kortfristiga
1 256,0
2 241,3
3 497,3
Fordringar/Skulder till koncernföretag
–10 715,0
402,7
–417,2
–10 729,5
Ränteswapar, räntesäkring
-
–14,0
14,0
Summa skulder hänförliga till finansieringsverksamheten
2 405,0
66,8
2 068,6
Ej kassaflödespåverkande
Kassaflöde från
finansierings- Förändring i
Moderbolaget UB 2022
verksamheten
För ändring
verkligt värde
UB 2023
Skulder till kreditinstitut och liknande skulder, långfristiga
9 516,5
2 347,5
11 864,0
Skulder till kreditinstitut och liknande skulder, kortfristiga
3 655,5
–2 399,5
1 256,0
Fordringar/Skulder till koncernföretag
–10 915,4
–12,4
212,8
–10 715,0
Ränteswapar, räntesäkring
-
-
Summa skulder hänförliga till finansieringsverksamheten
2 256,6
–64,4
212,8
-
2 405,0
FASTPARTNER 2024
95
REDOVISNINGSPRINCIPER OCH NOTER
NOT 30
Händelser efter balansdagen
Per den 27 februari 2025 höjde Moody´s sitt kreditbetyg på Fastpartner från B1 stable
outlook till Ba3 positive outlook.
Under februari och mars månad har Fastpartner återköpt 1 000 000 stamaktier av serie A.
Fastpartner har emitterat icke säkerställda gröna obligationer om totalt 1 250 SEK, med en
löptid om tre år, under det nyligen uppdaterade MTN-programmet. Lånet löper med en rörlig
ränta om Stibor 3M + 2,50 procentenheter. Obligationslånet kommer användas till att lösa ett
utestående obligationslån med slutförfall i maj 2025.
NOT 32
Förslag till vinstdisposition
Till årsstämmans förfogande står:
Överkursfond
2 051 396 839
Balanserat resultat
4 025 563 027
Årets resultat
626 151 485
Summa
6 703 111 351
Styrelsen och verkställande direktören förslår att till för-
fogande stående vinstmedel disponeras enligt följande:
Till stamaktieägarna av serie A utdelas 1,10 kr per aktie
201 190 000
Till stamaktieägarna av serie D utdelas 5,0 kr per aktie
73 295 700
Övriga medel som minst balanseras i ny räkning
6 428 625 651
Summa
6 703 111 351
Utdelningsbeloppet ovan är beräknat på antal utestående stamaktier av serie A per 31
december 2024, det vill säga 182 900 000 aktier och antal utstående stamaktier av serie
D per 31 december 2024, det vill säga 14 659 140 aktier. Det totala utdelningsbeloppet
kan komma att ändras om antalet återköpta egna aktier förändras innan avstämningsda-
gen.
Som avstämningsdagar för de halvårsvisa utdelningarna gällande stamaktie av serie A före-
slås den 30 april 2025 och den 31oktober 2025. Som avstämningsdagar för de kvartalsvisa
utdelningarna gällande stamaktie av serie D föreslås den 30 april 2025, den 31 juli 2025,
den 31 oktober 2025 och den 30 januari 2026. Under februari och mars månad 2025 har
Fastpartner återköpt 1 000 000 stamaktier av serie A.
NOT 31
Väsentliga bedömningar, uppskattningar och
antaganden
Att upprätta de finansiella rapporterna i enlighet med IFRS kräver att styrelsen och företags-
ledningen gör bedömningar, uppskattningar och antaganden som påverkar tillämpningen
av redovisningsprinciperna och de redovisade beloppen av tillgångar, skulder, intäkter
och kostnader. Uppskattningar och antaganden är baserade på historiska erfarenheter
och ett antal andra faktorer som under rådande förhållanden synes vara rimliga. Resultatet
av dessa uppskattningar och antaganden används sedan för att bedöma de redovisade
värdena på tillgångar och skulder som inte annars framgår tydligt från andra källor. Det
verkliga utfallet kan avvika från dessa uppskattningar och antaganden. Uppskattningar och
antaganden ses över regelbundet. Ändringar av uppskattningar och antaganden redovisas
i den period ändringen görs om ändringen endast påverkar denna period, eller den period
ändringen görs och framtida perioder om ändringen påverkar både aktuell period och
framtida perioder. Bedömningar som är gjorda av styrelsen och företagsledningen vid
tillämpningen av IFRS och som bedöms kunna ha en betydande inverkan på de finansiella
rapporterna och gjorda uppskattningar och antaganden som kan medföra väsentliga
justeringar i påföljande års finansiella rapporter beskrivs närmare nedan.
VÄSENTLIGA BEDÖMNINGAR
Tillgångsförvärv kontra rörelseförvärv
Vid förvärv av bolag görs en bedömning av om förvärvet är att betrakta som ett tillgångsför-
värv eller ett rörelseförvärv. Bolag innehållande endast fastigheter utan tillhörande fastighets-
förvaltning/administration klassificeras i normalfallet som tillgångsförvärv. Någon uppskjuten
skatt redovisas inte vid tillgångsförvärv. Eventuell skatterabatt reducerar anskaffningsvärdet
och påverkar således värdeförändringar i efterföljande perioder. Samtliga bolagsförvärv
under 2024 har klassificerats som tillgångsförvärv.
VÄSENTLIGA UPPSKATTNINGAR OCH ANTAGANDEN
Förvaltningsfastigheter och byggrätter
För viktiga uppskattningar och antaganden i samband med värdering av förvaltningsfastig-
heter, byggrätter och upprättande av en känslighetsanalys, se not 11 Förvaltningsfastighe-
ter. Fastpartner redovisar sina fastigheter till verkligt värde, vilket innebär att värdeförändring-
ar redovisas i resultaträkningen. Resultatet kan därför påverkas väsentligt beroende på vilka
antaganden som görs i värderingen. Värdet på fastigheterna påverkas av ett antal faktorer,
dels fastighetsspecifika såsom uthyrningsgrad, hyresnivå samt driftskostnader och dels av
externa faktorer såsom ränte- och inflationsnivå samt utbud och efterfrågan av en viss typ
av fastigheter. Fastpartner värderar samtliga fastigheter halvårsvis med externa värderingar
från de oberoende värderingsinstituten Cushman & Wakefield Sweden AB och Newsec
Advice AB. Fastpartner har till värderarna lämnat information om gällande samt nytecknade
hyreskontrakt, löpande drift- och underhållskostnader samt bedömda investeringar och
bedömda framtida vakanser .
96
FASTPARTNER 2024
REDOVISNINGSPRINCIPER OCH NOTER
Stockholm den 28 mars 2025
Årsredovisningens undertecknande
Styrelsen och verkställande direktören intygar härmed att:
årsredovisningen har upprättats i enlighet med
Årsredovisnings lagen samt RFR 2.
årsredovisningen ger en rättvisande bild av företagets ställning
och resultat samt
förvaltningsberättelsen ger en rättvisande översikt över
utvecklingen av företagets verksamhet, ställning och resultat
samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som
företaget står inför.
Styrelsen och verkställande direktören intygar vidare att:
koncernredovisningen har upprättats i enlighet med de
internationella redovisningsstandarder (IFRS) som avses i
Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1606/2002
av den 19 juli 2002 om tillämpning av internationella redovis-
ningsstandarder
koncernredovisningen ger en rättvisande bild av koncernens
ställning och resultat samt
förvaltningsberättelsen för koncernen ger en rättvisande
översikt över utvecklingen av koncernens verk samhet, resultat
och ställning samt beskriver väsentliga risker och osäkerhets-
faktorer som de företag som ingår i koncernen står inför.
Sven-Olof Johansson
Styrelseledamot och Verkställande direktör
Peter Carlsson
Styrelseordförande
Cecilia Vestin
Styrelseledamot
Charlotte Bergman
Styrelseledamot
Katarina Staaf
Styrelseledamot
Vår revisionsberättelse beträffande denna årsredovisning har avgivits den 28 mars 2025
Ernst & Young AB
Fredric Hävrén
Auktoriserad revisor
FASTPARTNER 2024
97
ÅRSREDOVISNINGENS UNDERTECKNANDE
ÅRSREDOVISNINGENS UNDERTECKNANDE
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i Fastpartner AB (publ),
org nr 556230-7867
RAPPORT OM ÅRSREDOVISNINGEN
OCH KONCERNREDOVISNINGEN
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncern-
redovisningen för Fastpartner AB (publ) för år 2024 med undan-
tag för bolagsstyrningsrapporten på sidorna 63–69. Bolagets
årsredovisning och koncernredovisning ingår på sidorna 58–97 i
detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i
enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga
avseenden rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställning
per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat och
kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovis-
ningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och
ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av koncer-
nens finansiella ställning per den31 december 2024 och av dess
finansiella resultat och kassaflöde för året enligt IFRS Redovis-
ningsstandarder, så som de antagits av EU, och årsredovisningsla-
gen. Våra uttalanden omfattar inte bolagsstyrningsrapporten på
sidorna 63–69. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredo-
visningens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträk-
ningen och balansräkningen för moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och
koncern redovisningen är förenliga med innehållet i den
kompletterande rapport som har överlämnats till moder-
bolagets revisionsutskott i enlighet med Revisorsförordningens
(537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing
(ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa
standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är
oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt
god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår bästa
kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster som avses i
Revisorsförordningens (537/2014) artikel 5.1 har tillhandahållits
det granskade bolaget eller, i förekommande fall, dess moder-
företag eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden
som enligt vår professionella bedömning var de mest betydelse-
fulla för revisionen av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen för den aktuella perioden. Dessa områden behandlades
inom ramen för revisionen av, och i vårt ställningstagande till,
årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet, men vi
gör inga separata uttalanden om dessa områden. Beskrivningen
nedan av hur revisionen genomfördes inom dessa områden ska
läsas i detta sammanhang.
Vi har fullgjort de skyldigheter som beskrivs i avsnittet
Revisorns ansvar i vår rapport om årsredovisningen också inom
dessa områden. Därmed genomfördes revisionsåtgärder som
utformats för att beakta vår bedömning av risk för väsentliga fel
i årsredovisningen och koncernredovisningen. Utfallet av vår
granskning och de granskningsåtgärder som genomförts för att
behandla de områden som framgår nedan utgör grunden för vår
revisionsberättelse.
98
FASTPARTNER 2024
REVISIONSBERÄTTELSE
Annan information än årsredovisningen
och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredo-
visningen och koncernredovisningen och återfinns på sidorna
1-57 och 103-120. Den andra informationen består även av
ersättningsrapporten som vi inhämtade före datumet för denna
revisionsberättelse. Det är styrelsen och verkställande direktö-
ren som har ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovis-
ningen omfattar inte denna information och vi gör inget uttalan-
de med bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncern-
redovisningen är det vårt ansvar att läsa den information som
identifieras ovan och överväga om informationen i väsentlig
utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och koncernredo-
visningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den kunskap vi
i övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om informatio-
nen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna
information, drar slutsatsen att den andra informationen
innehåller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera
detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret
för att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas och
att den ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och,
vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS Redovisningsstan-
darder så som de antagits av EU. Styrelsen och verkställande di-
rektören ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer
är nödvändig för att upprätta en årsredovisning och koncernre-
dovisning som inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare
sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisning-
en ansvarar styrelsen och verkställande direktören för bedöm-
ningen av bolagets förmåga att fortsätta verksamheten. De
upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som kan påverka
förmågan att fortsätta verksamheten och att använda antagandet
om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte
om styrelsen och verkställande direktören avser att likvidera bo-
laget, upphöra med verksamheten eller inte har något realistiskt
alternativ till att göra något av detta
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om att årsredo-
visningen och koncernredovisningen som helhet inte innehåller
några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegent-
ligheter eller misstag, och att lämna en revisionsberättelse som
innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av sä-
kerhet, men är ingen garanti för att en revision som utförs enligt
ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en
väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå
på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga
om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka
de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i årsredo-
visningen och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt
omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under hela
revisionen. Dessutom:
• identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktig-
heter i årsredovisningen och koncernredovisningen, vare sig
dessa beror på oegentligheter eller misstag, utformar och
utför granskningsåtgärder bland annat utifrån dessa risker och
inhämtar revisionsbevis som är tillräckliga och ändamålsenliga
för att utgöra en grund för våra uttalanden. Risken för att inte
upptäcka en väsentlig felaktighet till följd av oegentligheter
är högre än för en väsentlig felaktighet som beror på misstag,
eftersom oegentligheter kan innefatta agerande i maskopi,
förfalskning, avsiktliga utelämnanden, felaktig information
eller åsidosättande av intern kontroll.
• skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna
kontroll som har betydelse för vår revision för att utforma
Värdering av förvaltningsfastigheter (inklusive fastigheter under uppförande)
Beskrivning av området Hur detta område beaktades i revisionen
Det redovisade verkliga värdet för förvaltningsfastigheterna (inklusive fastigheter under
uppförande) i koncernen uppgick den 31 december 2024 till 33 923,1 mSEK och
värdeförändringarna till 135 mSEK. Förvaltningsfastigheter (inklusive fastigheter under
uppförande) är beloppsmässigt den mest väsentliga posten i koncernens balansräk-
ning. Värdering till verkligt värde är till sin natur behäftat med subjektiva bedömningar
där en liten förändring i gjorda antaganden som ligger till grund för värderingarna kan
få väsentlig effekt i redovisade värden. Värderingarna är dels avkastningsbaserade i
enlighet med kassaflödesmodellen, dels upprättade i enlighet med ortsprismetoden för
byggrätter. Kassaflödesmodellen innebär att framtida kassaflöden prognostiseras. Fast-
igheternas direktavkastningskrav bedöms utifrån varje fastighets unika risk samt gjorda
transaktioner på marknaden. Ortsprismetoden innebär att bedömningen av värdet sker
utifrån jämförelser av priser för likartade byggrätter.
Med anledning av den höga graden av antaganden och bedömningar som sker
i samband med värderingen av förvaltningsfastigheter (inklusive fastigheter under
uppförande) anser vi att detta område är ett särskilt betydelsefullt område i vår revision.
En beskrivning av värdering av fastighetsinnehavet framgår av not 1 avsnitt om redovis-
ningsprinciper samt not 11 över fastighetsinnehavet.
I vår revision har vi utvärderat bolagets process för fastighetsvärdering, bland annat
genom att utvärdera tillämpad värderingsmetod och indata i värderingarna.
Vi har utvärderat de externt anlitade värderingsexperternas kompetens och objektivi-
tet samt utvärderat bolagets interna värderares kompetens.
Vi har gjort jämförelser mot känd marknadsinformation.
Vi har med stöd av vår värderingsexpertis granskat använd modell för fastighets-
värdering. Med stöd av våra värderingsspecialister har vi också granskat rimligheten i
gjorda antaganden för ett urval av fastigheterna som direktavkastningskrav, vakansgrad,
hyresintäkter och driftkostnader.
Vi har för ett urval av fastigheter granskat indata i värderingsmodellen avseende
hyresintäkter och driftkostnader samt även kontrollerat de beräkningar som ligger till
grund för värderingen.
Vi har granskat lämnade upplysningar i årsredovisningen.
FASTPARTNER 2024
99
REVISIONSBERÄTTELSE
granskningsåtgärder som är lämpliga med hänsyn till om-
ständigheterna, men inte för att uttala oss om effektiviteten i
den interna kontrollen.
• utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som
används och rimligheten i styrelsens och verkställande
direktörens uppskattningar i redovisningen och tillhörande
upplysningar.
• drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verk-
ställande direktören använder antagandet om fortsatt drift
vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen. Vi drar också en slutsats, med grund i de inhämtade
revisionsbevisen, om det finns någon väsentlig osäkerhets-
faktor som avser sådana händelser eller förhållanden som kan
leda till betydande tvivel om bolagets förmåga att fortsätta
verksamheten. Om vi drar slutsatsen att det finns en väsent-
lig osäkerhetsfaktor, måste vi i revisionsberättelsen fästa
uppmärksamheten på upplysningarna i årsredovisningen om
den väsentliga osäkerhetsfaktorn eller, om sådana upplysningar
är otillräckliga, modifiera uttalandet om årsredovisningen och
koncernredovisningen. Våra slutsatser baseras på de revisions-
bevis som inhämtas fram till datumet för revisionsberättelsen.
Dock kan framtida händelser eller förhållanden göra att ett
bolag inte längre kan fortsätta verksamheten.
• utvärderar vvi den övergripande presentationen, strukturen
och innehållet i årsredovisningen och koncernredovisningen,
däribland upplysningarna, och om årsredovisningen och kon-
cernredovisningen återger de underliggande transaktionerna
och händelserna på ett sätt som ger en rättvisande bild.
• planerar och utför vi koncernrevisionen för att inhämta
tillräckliga och ändamålsenliga revisionsbevis avseende den
finansiella informationen för företag eller affärsenheter inom
koncernen som grund för att göra ett uttalande avseende kon-
cernredovisningen. Vi ansvarar för styrning, övervakning och
genomgång av det revisionsarbete som utförts för koncernrevi-
sionens syfte. Vi är ensamt ansvariga för våra uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens planera-
de omfattning och inriktning samt tidpunkten för den. Vi måste
också informera om betydelsefulla iakttagelser under revision-
en, däribland de eventuella betydande brister i den interna
kontrollen som vi identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har
följt relevanta yrkesetiska krav avseende oberoende, och ta upp
alla relationer och andra förhållanden som rimligen kan påverka
vårt oberoende, samt i tillämpliga fall åtgärder som har vidtagits
för att eliminera hoten eller motåtgärder som har vidtagits.
Av de områden som kommuniceras med styrelsen fastställer vi
vilka av dessa områden som varit de mest betydelsefulla för revi-
sionen av årsredovisningen och koncernredovisningen, inklusive
de viktigaste bedömda riskerna för väsentliga felaktigheter, och
som därför utgör de för revisionen särskilt betydelsefulla område-
na. Vi beskriver dessa områden i revisionsberättelsen såvida inte
lagar eller andra författningar förhindrar upplysning om frågan.
RAPPORT OM ANDRA KRAV ENLIGT LAGAR
OCH ANDRA FÖRFATTNINGAR
Revisorns granskning av förvaltning och förslaget
till dispositioner av bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen har vi även utfört en re-
vision av styrelsens och verkställande direktörens förvaltning av
Fastpartner AB (publ) för år 2024 samt av förslaget till dispositio-
ner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten disponerar
vinsten enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar
styrelsens ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet
för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt
ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar.
Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen
enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt
yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning
innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen är
försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets och koncernens
verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av mo-
derbolagets och koncernens egna kapital, konsolideringsbehov,
likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltning-
en av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat
att fortlöpande bedöma bolagets och koncernens ekonomiska
situation, och att tillse att bolagets organisation är utformad så
att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska
angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt.
Verkställande direktören ska sköta den löpande förvaltningen
enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta
de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bokföring ska
fullgöras i överensstämmelse med lag och för att medelsförvalt-
ningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed
vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis
för att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon
styrelseledamot eller verkställande direktören i något väsentligt
avseende:
100
FASTPARTNER 2024
REVISIONSBERÄTTELSE
• företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försum-
melse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget,
eller
• på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsre-
dovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av
bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta,
är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är fören-
ligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti
för att en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige
alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan
föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag
till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt
med aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige
använder vi professionellt omdöme och har en professionellt
skeptisk inställning under hela revisionen. Granskningen av för-
valtningen och förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller
förlust grundar sig främst på revisionen av räkenskaperna. Vilka
tillkommande granskningsåtgärder som utförs baseras på vår pro-
fessionella bedömning med utgångspunkt i risk och väsentlighet.
Det innebär att vi fokuserar granskningen på sådana åtgärder,
områden och förhållanden som är väsentliga för verksamheten
och där avsteg och överträdelser skulle ha särskild betydelse
för bolagets situation. Vi går igenom och prövar fattade beslut,
beslutsunderlag, vidtagna åtgärder och andra förhållanden som
är relevanta för vårt uttalande om ansvarsfrihet. Som underlag för
vårt uttalande om styrelsens förslag till dispositioner beträffande
bolagets vinst eller förlust har vi granskat styrelsens motiverade
yttrande samt ett urval av underlagen för detta för att kunna
bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
REVISORNS GRANSKNING AV ESEF-RAPPORTEN
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen har vi även utfört en granskning av att styrelsen och
verkställande direktören har upprättat årsredovisningen och
koncernredovisningen i ett format som möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a §
lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden för Fastpartner AB
(publ) för år 2024.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade
kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett
format som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rappor-
tering.
Grund för uttalande
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR
18 Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna
rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar.
Vi är oberoende i förhållande till Fastpartner AB (publ) enligt
god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamål-
senliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Detär styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret
för att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a
§ lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det
finns en sådan intern kontroll som styrelsen och verkställande
direktören bedömer nödvändig för att upprätta Esef-rapporten
utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentlighe-
ter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rappor-
ten i allt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller kraven
i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, på
grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra gransknings-
åtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är
upprättad i ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen
garanti för att en granskning som utförs enligt RevR 18 och god
revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig
felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund
av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om
de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de
ekonomiska beslut som användare fattar med grund i Esef-rap-
porten.
Revisionsföretaget tillämpar ISQM 1 Kvalitetsstyrning för
revisionsföretag som utför revision och översiktlig granskning
av finansiella rapporter samt andra bestyrkandeuppdrag och
näraliggande tjänster som kräver att företaget utformar, imple-
menterar och hanterar ett system för kvalitetsstyrning inklusive
riktlinjer och rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska krav,
standarder för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och
andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta
bevis om att Esef-rapporten har upprättats i ett format som
möjliggör enhetlig elektronisk rapportering av årsredovisningen
och koncernredovisning. Revisorn väljer vilka åtgärder som ska
utföras, bland annat genom att bedöma riskerna för väsentliga
felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa beror på oegentlig-
heter eller misstag. Vid denna riskbedömning beaktar revisorn de
delar av den interna kontrollen som är relevanta för hur styrel-
sen och verkställande direktören tar fram underlaget i syfte att
utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn
till omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om
effektiviteten i den interna kontrollen. Granskningen omfattar
också en utvärdering av ändamålsenligheten och rimligheten i
styrelsens och verkställande direktörens antaganden.
FASTPARTNER 2024
101
REVISIONSBERÄTTELSE
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av
att Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-format och
en avstämning av att Esef-rapporten överensstämmer med den
granskade årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida
koncernens resultat-, balans- och egetkapitalräkningar, kassaflö-
desanalys samt noter i Esef-rapporten har märkts med iXBRL i
enlighet med vad som följer av Esef-förordningen.
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten
på sidorna 63-69 och för att den är upprättad i enlighet med
årsredovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR
16 Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta
innebär att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en
annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört
med den inriktning och omfattning som en revision enligt In-
ternational Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige
har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för våra
uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i
enlighet med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2-6 årsredovis-
ningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga
med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar
samt i överensstämmelse med årsredovisningslagen.
Stockholm den 28 mars 2025
Ernst & Young AB
Fredric Hävrén
Auktoriserad revisor
102
FASTPARTNER 2024
REVISIONSBERÄTTELSE
Hållbarhetsrapport
Om hållbarhetsrapporten
Fastpartner har upprättat sin hållbarhetsredovisning i enlighet
med GRI 1, Fundament 2021, för perioden 1 januari 2024 till
31 december 2024. Fastpartners hållbarhetsrapport redovisas
årligen som en avskild del i Årsredovisningen och omfattar hela
Fastpartners verksamhet. Styrelsen har ansvaret för hållbarhets-
rapporten. Hållbarhetsredovisningen utgår ifrån den intres-
sentdialog och väsentlighetsanalys som genomförts, där de mest
väsentliga områdena för våra intressenter och verksamhet iden-
tifierades.Hållbarhetsredovisningen speglar resultatet av denna
analys som presenteras nedan. I GRI- indexet på sidorna 111-113
finns hänvisningar till de generella GRI -upplysningarna och de
områdesspecifika upplysningarna som baseras på Fastpartners
mest väsentliga områden.
De utsläppsberäkningar som gjorts baseras på GHG Protocol
Corporate Standard (Operational control) och baseras på normal-
årskorrigerad energistatistik för respektive fastighet i Fastpartners
fastighetsbestånd. Energianvändningen i MWh är uppmätt
och framtagen utefter Boverkets byggreglers specifikation för
fastighetsenergi. Totalt utsläpp av CO
2
e hänfört till energi- och
medieanvändningen i Fastpartners fastighetsbestånd är framräknat
baserat på energileverantörernas (fjärrvärme, fjärrkyla, köld-
medium och el) redovisning av emissionsfaktorer för växthusgaser
(kg CO
2
e/kWh). Koldioxidutsläppen fördelas mellan Scope 2 och
Scope 3 avseende el, fjärrvärme samt fjärrkyla för energiproduktion
respektive transporter för energiproduktionen. Location based re-
dovisning utgår från tillgängliga nationella värden eller värden från
leverantör. Om dessa värden ej finns används Market based-värden.
I enlighet med bestämmelserna i ÅRL (1995: 1554) 6 kap 11§
har Fastpartner valt att upprätta den lagstadgade hållbarhets-
rapporten som en från årsredovisningen avskild rapport, vilken
återfinns på sidorna 19-31, 38–41 samt 103–113. Riskbeskriv-
ningarna återfinns på sidorna 51–52.
Intressenter Dialog med respektive intressentgrupp Viktiga frågor Fastpartners hantering
SAMHÄLLET Möten och nära samarbete med samhälls-
organisationer
Avstämningar genom möten och samtal med
kommuner och myndigheter
Klimat (riskhantering, utsläpp, resande,
mobilitet)
Skapa trygghet
Arbetstillfällen
Samarbete med kommuner för att utveckla
allmänna och privata transportmedel
Erbjuder unga arbetstillfällen
Bidrar till en levande stadsmiljö genom våra
hållbara fastigheter
AKTIEÄGARE • Årsredovisningar
Kvartalsrapporter
Årsstämmor
Styrelsemöten
Hög avkastning
Hållbar tillväxt
Långsiktighet
Stabil verksamhet med långsiktiga mål
Tydlig finansiell kommunikation
MEDARBETARE Utvecklingssamtal
Medarbetarundersökningar
Löpande dialog
Arbetsplatsträffar
Arbetsvillkor (hälsa och arbetslivsbalans)
Personlig utveckling
Meningsfullhet (känna att man bidrar)
Stort fokus på att efterleva värdegrunden, uppfö-
randekoden, policys och att se till att det finns en
hög trivselfaktor
Satsningar på hälsa, friskvård och balans
mellan arbete och fritid
Satsning på arbetsmiljö genom arbetsmiljöträf-
far, skyddsronder och arbetsmiljögrupp
Identifiera kompetensutvecklingsbehov
KUNDER Kundundersökningar
Kundtjänst
Förvaltare och drifttekniker
Informationsskärmar
Informationsutskick
Hållbarhet, miljö och klimat
Attraktiva lägen
Väl fungerande lokaler (rent, snyggt och
tryggt)
Arbetar för att utveckla våra fastigheter så att
de är hållbara, energieffektiva, attraktiva och
trivsamma
Fastpartner stävar alltid efter att våra kunder ska
finnas nära sina kunder för att möjliggöra för
deras verksamheter att växa
FINANSIÄRER Finansiella rapporter
Kapitalmarknadsdagar / Investerarpresentationer
Pressmeddelanden
Förtroende
Säkerhet och stabilitet (hållbarhet)
Arbetar med att bygga långsiktigt förtroende
genom en transparent kommunikation och tydlig
ekonomisk rapportering
LEVERANTÖRER Kontraktsmöten
Ramavtal och hållbarhetskrav
Besiktningar och kontroller
Besök på arbetsplatser
Långsiktigt förtroende
Korruption och mutor
Genomgång av uppförandekod för leverantörer
Kontroll av efterlevnad av uppförandekod och
klimatkrav
Säkerställer en trygg och säker arbetsmiljö,
skyddsronder
FASTPARTNER 2024
103103
HÅLLBARHETSRAPPORT
Intressentdialog
Det har genomförts ett arbete för att kartlägga vilka områden
Fastpartners intressenter anser är högst prioriterade. De viktigaste
intressentgrupperna för Fastpartner är samhället, aktieägare,
medarbetare, kunder, finansiärer och leverantörer. Vi har en kon-
tinuerlig dialog med dessa grupper genom vår dagliga verksam-
het. Genom en samlad bild av intressenternas förväntningar kan
Fastpartner bättre styra rapportering och kommunikation till de
områden som identifierats som speciellt viktiga.
Dubbel väsentlighetsanalys
I samband med intressentanalysen genomfördes även ett arbete
med en dubbel väsentlighetsanalys där representanter och an-
svariga för bland annat medarbetare, förvaltning, hållbarhet och
projekt, ekonomi och ledning deltog. Syftet med workshopen var
att besluta vilka hållbarhetsområden som ska prioriteras baserat
på intressenternas förväntningar, omvärldshändelser och verk-
samhetens strategiska mål.
Mänskliga rättigheter i leverantörskedjan
Fastpartner har nolltolerans när det gäller kränkningar av mänsk-
liga rättigheter och barns rättigheter. Genom arbetet med utvär-
deringar som innehåller riskanalyser, genomlysningar och en väl
utvecklad uppförandekod för leverantörer säkerställer Fastpartner
MEST VÄSENTLIGA OMRÅDEN
Dessa områden är mest väsentliga vilket betyder att Fastpartner
både ska rapportera avseende dessa områden och ha fokus på dem i
den strategiska utvecklingen
av bolaget.
Hållbar tillväxt och
hög avkastning
Miljö och klimat
Hållbarhetscertifieringar
Nöjda kunder, väl fungerande
lokaler och trygga områden
Hög
VIKTIGA OMRÅDEN ATT RAPPORTERA
Dessa områden är till stor del en hygienfaktor och väl inarbetade
i verksamheten. Därför blir fokus att fortsatt rapportera och
kommunicera hur arbetet ser ut inom dessa områden
Korruption och mutor
Mångfald och jämställdhet
Arbetsvillkor
Medarbetares personliga
utveckling för att
skapa meningsfullhet
Skapa arbetstillfällen
VÄSENTLIGHET
Medel
Väsentlighetsmodell
att kontroller finns på plats för att förhindra kränkningar av
mänskliga rättigheter och barns rättigheter. Bolaget tillåter inte
barnarbete eller tvångsarbete varken i den egna verksamheten
eller i den verksamhet som leverantörer bedriver på uppdrag av
Fastpartner. Fastpartner följer de internationella standarder som
finns såsom FN:s Global Compact, FN:s vägledande principer
för företag och mänskliga rättigheter samt OECD:s riktlinjer
för multinationella företag. Risken för kränkningar av mänskliga
rättigheter ingår som en komponent i bolagets årliga riskanalys.
Under de kommande åren ska Fastpartner utveckla sättet som
bolaget genomlyser verksamheten för att säkerställa att inga
kränkningar av mänskliga rättigheter sker i den egna värdekedjan.
Genom analysen har vi identifierat de områden som represente-
rar Fastpartners mest betydande påverkan på människor, miljö,
styrning och ekonomi. Många väsentliga områden visar på ett
stort engagemang och fokus har varit frågor som rör miljö och
klimat men har även inneburit att säkerställa att våra kunder
fortsatt är nöjda och att Fastpartner lever upp till deras krav på
fastigheter och trivsel. Dessa frågor berör den direkta verksam-
heten men även indirekt, genom exempelvis klimatpåverkan,
närvaro i ytterstadsområden och våra kunders förmåga att bedriva
sina verksamheter med rätt förutsättningar.
104
FASTPARTNER 2024
HÅLLBARHETSRAPPORT
Anti-korruption GRI - 205-1 och 205-3
Korruption förekommer i den svenska bygg- och fastighets-
branschen, där stora mängder produkter och tjänster omsätts var-
je år. Med detta i åtanke måste vi ha ett arbetssätt som minimerar
all risk för korruption inom verksamheten.
Avgränsning
Antikorruptionsarbetet avser i första hand det vi gör för att
förhindra korruption inom bolaget, men innefattar även de krav
vi ställer på att våra leverantörer och samarbetet med hyresgäs-
terna. Arbetet sker långsiktigt och ska på både kort och lång sikt
motverka korruption och även risken att utsättas för korruption.
Arbetssättet ska vara ett systematiskt för att motverka korrup-
tion i verksamheterna.
Ansvar och uppföljning
Arbetet med att motverka korruption och mutor leds av verksam-
hetens Ledningsgrupp och har beslutats av Fastpartners styrelse.
Överträdelser godtas inte och kan resultera i disciplinåtgärder,
uppsägning eller åtal. Genom vår attestordning granskas löpande
100 procent av vår interna organisation med avseende på korrup-
tionsrisker. En visselblåsarfunktion finns även för att förenkla
för medarbetare och utomstående att anmäla misstankar om
korruption eller andra oegentligheter.
Styrning och mål
Internt styrs den löpande verksamheten av policyer och
riktlinjer för bland annat IT, likabehandling, hållbarhet och
uppförandekod. Styrelsen fastställer policyer och riktlinjer samt
uppförandekoder och delegerar till företagsledningen att se till
att dessa efterlevs.Tillsammans samverkar uppförandekoder,
policyer, rutiner och utbildningar för att motverka alla former av
korruption och oegentligheter. Samtliga Fastpartners anställda
och leverantörer förväntas följa de interna reglerna såväl som
gällande lagar. Fastpartners Uppförandekod för anställda ligger på
bolagets intranät samt skickas till alla nyanställda att läsa i sam-
band med anställningsstart. Intern uppföljning och kontroll sker
löpande för att säkerställa att de policys som finns följs. Målet är
nolltolerans mot alla former av korruption. Uppförandekod för
leverantörer finns på fastpartner.se/hallbarhet/policys-och-rikt-
linjer
Utfall
Under 2024 anmäldes inga korruptionsincidenter.
Under året har ytterligare åtgärder vidtagits i syfte att minime-
ra risken för korruption.
Avvikelsehantering, lagefterlevnad, korruptionsincidenter och
konkurrensbegränsning (GRI 2-16, 2-27, 205-3)
Kritiska frågeställningar, väsentliga avvikelser och åtgärder
kopplade till Fastpartners hållbarhetsarbete och uppförandekod
rapporteras till styrelsen när sådana inträffar. Under året har
inga väsentliga avvikelser kopplat till hållbarhetsarbetet och
uppförandekoden identifierats eller rapporterats till styrelsen.
Avvikelser från uppförandekoden ska rapporteras och diskuteras
Hållbarhetsnoter
HÅLLBART FÖRETAGANDE
Skapat och fördelat ekonomiskt värde – GRI 201-1
Att vi tar ett ekonomiskt ansvar för vår verksamhet och att vi har
sunda och stabila finanser är en förutsättning för att vi ska lyckas
uppfylla de mål som ägarna har på oss om en långsiktig och stabil
avkastning. Det är också viktigt med långsiktiga och stabila
finanser för att kunna möta ekonomiska förväntningar från våra
intressenter.
Avgränsning
Rapporteringen omfattar enbart det ekonomiska värde som
skapas inom Fastpartner. Detta värde påverkas delvis av faktorer
som Fastpartner har kontroll över, men det påverkas även av yttre
faktorer såsom konjunktur och ränteläge samt ägarnas beslut om
utdelning.
Ansvar och uppföljning
Styrelsen slår fast bolagets finansiella mål och hållbarhetsmål.
VD rapporterar till styrelsen hur väl organisationen lever upp till
dessa mål. Det är Fastpartners VD och ledningsgrupp som har det
övergripande ansvaret för att verksamheten styrs mot de uppsatta
finansiella målen och hållbarhetsmålen. Utfallet följs upp kvar-
talsvis i samband med upprättande av delårsrapporter samt ge-
nom uppföljning av interna mål som fastställts för verksamheten.
Styrning och mål
Fastpartners långsiktiga övergripande mål är att uppnå ett årligt
rullande förvaltningsresultat om 1 100 MSEK i slutet av år 2025.
Utöver detta övergripande mål finns andra uppsatta mål som
verksamheten styrs mot. För en sammanställning av dessa mål, se
sidorna 16-17.
Utfall
Fastpartner skapar värden genom att äga, förvalta och utveckla
kommersiella fastigheter i Sveriges största befolkningscen-
trum. Det skapade ekonomiska värdet utgörs främst av hyres-
intäkter, investeringar och orealiserade värdeförändringar på
fastigheterna.
Det skapade ekonomiska värdet fördelas sedan på leverantörer,
ägare, medarbetare, långivare och samhället enligt nedan tabell.
2024 2023 2022
Direkt skapat ekonomiskt värde 2 293,4 2 208,7 1 997,5
Intäkter 2 293,4 2 208,7 1 997,5
Fördelat ekonomiskt värde 1 835,4 1 795,4 1 498,3
Driftskostnader 394,9 376,1 337,0
Utdelning till aktieägare 256,2 256,2 475,7
Löner och ersättningar till medarbetare 73,9 72,7 70,5
Ränta till finansiärer 842,1 837,9 386,6
Skatt till staten 266,3 250,5 216,4
Donation till UNHCR:s verksamhet i Ukraina - - 10,0
Bidrag till lokalsamhället 2,0 2,0 2,1
Behållet ekonomiskt värde
458,0 413,3 499,2
FASTPARTNER 2024
105
HÅLLBARHETSRAPPORT
med närmaste chef eller, om det inte går, med annan företrädare
för bolaget.
Under 2024 har Fastpartner erhållit ett ärende via visselblå-
sarfunktionen. En händelse som har utretts och även hanterats
internt. Varken Fastpartner eller någon företrädare för bolaget har
under de senaste fem åren dömts för något brott som kan kopplas
till avvikelse mot bolagets uppförandekod, korruptionsincidenter,
konkurrenshämmande verksamhet eller brott mot monopollag-
stiftning. Företaget har under 2024 inte heller dömts att betala
skadestånd eller någon form av böter, varken kopplat till brott
mot miljölagstiftning eller annan lagstiftning. Fastpartner har
inte heller lämnat finansiella bidrag eller på annat sätt kompen-
serat lobbyorganisationer eller andra ideella verksamheter vars
huvudsyfte är att påverka politiska kampanjer eller olika former av
lagstiftning.
ATT ARBETA PÅ FASTPARTNER
Mångfald och jämställdhet inom organisationen – GRI 405-1
Fastpartner främjar mångfald och jämställdhet. Lika behandling
och villkor ska gälla och Fastpartner ska vara en attraktiv arbets-
plats för personer oavsett kön och bakgrund.
Avgränsning
Främjandet av mångfald, inkludering och jämställdhet omfattar
anställda i bolaget och innefattar även att vi bemöter våra intres-
senter på lika villkor och med respekt.
Ansvar och uppföljning
Fastpartner undersöker inställningen till dessa parametrar i
medarbetarundersökningen, på arbetsplatsträffar och i utveck-
lingssamtal. I arbetsmiljöhandboken finns rutiner och åtgärds-
program som ska användas vid misstanke om kränkningar av olika
slag. Arbetet styrs av policys som uppförandekod, lönepolicy och
processer som lönekartläggning. Cheferna har delegerats ansva-
ret att följa upp detta arbete. Resultatet av medarbetarundersök-
ningen följs upp centralt och lokalt.
Styrning och mål
Vi strävar efter att ge alla medarbetare goda arbetsvillkor och
arbetar aktivt tillsammans med medarbetarna kring frågorna om
jämställda rättigheter. Lika tillämpning gäller för löner och övriga
anställningsvillkor.
Utfall
Ett av fokusområdena 2024 var att fortsätta förbättra den kolle-
giala gemenskapen. Något som Fastpartner genom nytt kontor,
aktiviteter och gemensamma träffar arbetat med att förbättra.
Och andelen som höll med om påståenden inom området Trivsel
med kollegor i medarbetarundersökningen steg till 84 (74)
procent. Förbättringar gjordes även inom Tillit till Ledarskapet
76 (73) procent.
Åldersfördelning samtliga anställda
2024
Antal
Andel
Kvinnor, %
Andel
Män, %
Under 30 3 33 67
30–49 47 26 74
50 och över 34 44 56
Totalt 84 33 67
Åldersfördelning ledningsgrupp
2024
Antal
Andel
Kvinnor, %
Andel
Män, %
Under 30 0 0 0
30–49 4 20 80
50 och över 4 0 100
Totalt
8 12 88
Åldersfördelning övriga chefer och anställda,
ex ledningsgrupp, 2024
Antal
Andel
Kvinnor, %
Andel
Män, %
Under 30 3 33 67
30–49 43 26 74
50 och över 30 50 50
Totalt 76 36 64
Åldersfördelning styrelse
2024
Antal
Andel
Kvinnor, %
Andel
Män, %
Under 30 0 0 0
30–49 1 100 0
50 och över 4 50 50
Totalt 5 60 40
Könsfördelning
2024
Antal
Andel
Kvinnor, %
Andel
Män, %
Styrelse 5 60 40
Bolagsledning 8 12 88
Mellanchefer 8 50 50
Övriga 68 34 66
Totalt 89 35 65
Åldersfördelning, anställningskategorier
Kollektivare
2024
Antal
Andel
Kvinnor, %
Andel
Män, %
Under 30 1 0 100
30–49 11 0 100
50 och över 9 11 89
Totalt 21 1 99
Åldersfördelning, anställningskategorier
Tjänstemän
2024
Antal
Andel
Kvinnor, %
Andel
Män, %
Under 30 2 50 50
30–49 36 33 67
50 och över 25 56 44
Totalt 63 43 57
Information om anställda – GRI-2-7
Antal anställda per 2024-12-31
Anställningsform,
antal personer
2024
Andel
kvinnor, % 2023
Andel
kvinnor, % 2022
Andel
kvinnor, %
Tillsvidareanställda 84 33 82 29 84 25
Typ av anställning,
andel
Heltidsanställda, % 100 100 100
Deltidsanställda, %
)
¹
)
)
¹
)
)
¹
)
Fastpartner tillämpar endast heltidsanställning. Vi redovisar inte antal visstidsanställda eller timanställda
då de är för få och därmed utgör en känslig uppgift.
106
FASTPARTNER 2024
HÅLLBARHETSRAPPORT
Antal anställda och snittålder
2024 2023 2022
Antal anställda per 31 december 84 82 84
Antal kvinnor 28 24 21
Antal män 56 58 63
Snittålder 47 45 45
Snittålder kvinnor 49 47 50
Snittålder män 46 45 43
Sjukfrånvaro i procent
2024 2023 2022
Total sjukfrånvaro 2,30 1,67 1,53
Varav korttidssjukfrånvaro 1,44 1,46 1,53
Varav långtidssjukfrånvaro 0,86 0,20 0
Varav sjukfrånvaro, kvinnor 0,48 0,52 0,37
Varav sjukfrånvaro, män 1,82 1,15 1,16
Personalomsättning 2024
10 (13) procent.
MILJÖARBETE MED HELHETEN I FOKUS
Energianvändning och energiintensitet – GRI 302-1 och 302-3
Vi arbetar aktivt med att minska energianvändningen i våra
fastigheter för att på så sätt bidra till ett hållbart samhälle och en
effektivare fastighetsförvaltning.
Avgränsning
Energianvändningen för fastigheter är omräknat till energian-
vändning avseende normalårs korrigerade graddagar. Mätning
sker genom energiintensitet kWh/m
2
Atemp, år. Ytan Atemp har
ökat med 3,4 procent till 1 755 292 m
2
.
Ansvar och uppföljning
Styrelsen sätter upp övergripande mål och riktlinjer. Led-
ningsgruppen tar beslut om Hållbarhet, Miljö- och Energi-
ledningssystem och följer dessutom regelbundet upp hållbar-
hetsarbetet med Hållbarhets- och Projektchefen som ansvarig.
Hållbarhetsgrupp, Miljö och Energi har representanter från
samtliga enheter inom bolaget och arbetar fram metoder och sys-
tem för att genomföra hållbarhetsåtgärder i verksamheten med
Hållbarhets- och Projektchefen som ansvarig.
Styrning och mål
Fastpartner har som mål att minska den totala energianvändning-
en med minst 2 procent per år från och med 2022. Styrning sker
genom Hållbarhets-, Miljö- och Energiledningssystem (HME)
och även ett ramverk som omfattar BBR-krav, taxonomikrav,
Fastpartners krav samt certifieringskrav med tydliga krav på
energieffektivitet. Vi arbetar med att sänka energianvändningen
kontinuerligt genom att installera smarta energisystem och ener-
gieffektivisera våra fastigheter. Uppföljning sker regelbundet och
kan leda till energisparande åtgärder.
Utfall
Energiintensiteten har minskat med 1,4 (5,7) procent från 2023
och den totala energianvändningen har ökat med 2,0 (minsk-
ning 2023, 1,9) procent från 2023. Ökningen beror främst på att
lokalytan, Atemp, har ökat med 3,4 procent. Av nedanstående el
är tillförd energi från solcellsel 906 (895) MWh och från värme-
pumpar, både för kyla och värme, (ex. geo eller luft/vatten) 7
165 (7 410) MWh. Andel förnyelsebar energi för fastighetsel och
värmepump är minst 94 (89) procent, 35 291 (33 181) MWh.
Fastpartner har inte all information om hur el som tillhandahålls
av hyresgäst har köpts in avseende andel förnyelsebar energi,
och räknar därmed ej denna el som förnyelsebar. Hyresgäster har
använt el tillhandahållen av Fastpartner, 24 128 (29 528) MWh.
Elen som Fastpartner tillhandahållit är av typen Bra Miljöval,
vatten och därmed helt förnyelsebar. Andelen förnybar energi av
totaltanvänd fastighetsenergi är 97,0 procent, fossilfri energi 2,4
procent och fossil energi 0,6 procent. Fastpartner använder inte
olja, gas eller ånga i fastigheterna.
Energiförbrukning (MWh)
2024 2023 2022
Fastighetsel 29 437 29 881 34 500
Värme total 102 456 99 522 97 339
Fjärrvärme 98 838 96 064 93 580
El 1 697 1 178 1 814
Värmepump, ex Geoenergi och
luft/vattenvärmepump 1 922 2 280 1 946
Olja/Gas
1)
0 0 0
Kyla 8 229 7 976 8 198
Summa 140 123 137 379 140 038
Intensitetsmått (kWh/m
2
Atemp, år) 79,8 80,9 85,8
1)
Den sista gaskällan fasades ut i maj 2020
Vattenanvändning GRI – 303–5
Vatten är en begränsad resurs och Fastpartners Hållbarhets-,
Miljö- och Energiledningssystem (HME) sätter upp riktlinjer för
att begränsa och minska vattenanvändningen i våra fastigheter.
Målet är att vattenintensiteten ska minska med minst 1 procent
per år. Fastpartner har ingen vattenanvändning i områden med
vattenbrist.
Avgränsning
Vattenanvändningen mäts och följs upp i fastigheterna och vat-
tenintensiteten avser användning i m
3
/m
2
, Atemp, år. Ytan Atemp
har ökat med 3,4 procent till 1 755 292 m
2
.
Ansvar och uppföljning
Styrelsen sätter upp övergripande mål och riktlinjer för vatte-
nanvändningen. Ledningsgruppen tar beslut om Hållbarhets-,
Miljö- och Energiledningssystem (HME) och följer även upp det
regelbundet med Hållbarhets- och Projektchefen som ansvarig.
Hållbarhetsgruppen, Miljö och Energi har representanter från
samtliga enheter inom bolaget och arbetar fram metoder, styr och
genomför hållbarhetsåtgärder.
Styrning och mål
Fastpartner har som mål att årligen minska vattenintensiteten
med minst 1 procent i fastigheterna och har förutom Hållbar-
hets-, Miljö- och Energiledningssystem (HME) även ett ramverk
som omfattar BBR-krav, taxonomikrav, Fastpartners krav samt
certifieringskrav med tydliga krav på snålspolande vattenarmatu-
rer vid om- och nybyggnad. Uppföljning sker regelbundet och kan
leda till ytterligare åtgärder.
FASTPARTNER 2024
107
HÅLLBARHETSRAPPORT
Utfall
2024 års användning var 351 921 (386 776) m³ vatten eller 0,200
(0,228) m³/m², Atemp, år. Intensitetsmåttet har minskat med
12,0 (8,4) procent jämfört med 2023. Vattenintensiteten har
minskat genom åren och 2024 var den 31 (22) procent lägre än
2019. 2024 var ett år med installationer av snålspolande armatu-
rer och utökad mätning av vattenanvändningen. Ett förbättrings-
arbete med att minska vattenanvändningen pågår fortlöpande i
Fastpartners förvaltningsverksamhet.
Vattenanvändning
2024 2023 2022
Total vattenanvändning (m
3
) 351 921 386 776 405 678
Vattenintensitet (m
3
/m
2
, Atemp, år) 0,200 0,228 0,249
Utsläpp – GRI 305-1, 305-2 och 305-4
Fastpartners målsättning är att vara klimatneutrala år 2030 i
Scope 1 och 2. Fastpartners målsättning är att vara klimatneutrala
år 2045 i Scope 1, 2 och 3.
Avgränsning
Växthusgasutsläppen beräknas för Scope 1 och 2 samt för Scope
3. Fastpartner använder inga fossila bränslen till uppvärmning
efter maj 2020. Scope 1 innefattar företagsbilar och köldmedia.
De köldmedium (gaser) som Fastpartner använder i fastigheter-
na ingår i beräkningarna. Scope 2 avser inköpt el, fjärrvärme och
fjärrkyla med undantag för transporter för energiproduktionen
som redovisas i Scope 3. Scope 3 avser projektverksamhet som
nybyggnad, lokalanpassning och underhållsprojekt samt miljö
och planprojekt. Dessutom medräknas utsläpp från avfall och
transporter. Samtliga energi- och medieslag är omräknade med
koldioxidekvivalenter från respektive leverantör, Allt om F-gas,
Naturvårdsverket eller IPCC fjärde utvärderingsrapport. För
företagsbilar har vi gjort ett antagande om jämn CO
2
e belastning
per körda kilometer. Intensitet beräknas i arean Atemp, upp-
värmd area, för våra fastigheter. Utsläppen från avfall beräknas
enligt riktlinjer från Avfall Sverige och Naturvårdsverket. Loca-
tion based värden beräknas för el och värmepumpar (el)samt
fjärrvärme från respektive leverantörs Location based värde.
Fjärrkyla har endast Market based värden tillgängliga. I de fall
Location based värde saknas används Market based värde. Ytan
Atemp har ökat med 3,4 procent till 1 755 292 m
2
.
Ansvar och uppföljning
Styrelsen sätter upp övergripande mål och riktlinjer. Lednings-
gruppen tar beslut om Hållbarhet, Miljö- och Energilednings-
system (HME) och följer dessutom regelbundet upp hållbar-
hetsarbetet med Hållbarhets- och Projektchefen som ansvarig.
Hållbarhetsgruppen, Miljö och Energi har representanter från
samtliga enheter inom bolaget och arbetar fram metoder och
system för att genomföra hållbarhetsåtgärder i verksamheten.
Styrning och mål
Fastpartner har som mål att vara klimatneutral i förvaltningen till
2030 vilket innefattar Scope 1 och 2. Fastpartner har som mål att
vara klimatneutrala år 2045 i Scope 1, 2 och 3. För att nå målet
finns det beslut på att all inköpt el ska vara Bra Miljöval eller
komma från förnyelsebara källor och bilar som anskaffas ska vara
elbilar. Fjärrvärme och fjärrkyla ska vara allokerad, klimatkom-
penserad eller miljövänlig. Fastigheterna ska energieffektivi-
seras, styras och övervakas digitalt. Utsläppen från projekt- och
fastighetsutveckling måste minskas påtagligt. Andelen material
och tjänster med lågt klimatavtryck måste ökas. Detsamma gäl-
ler avfall som bör styras om mot resurseffektivisering, återbruk
och ökad återvinning.
Utfall Market based and Location based
De totala Market based utsläppen av växthusgaser i Scope 1 och
2 har minskat jämfört med 2023, 61,1 (fg år ökning med 18,1)
procent, 446 (1 147) ton CO
2
e. Intensitetsmåttet för 2024 blev
0,25 (0,68) kg CO
2
e/m
2
, en minskning med 62,4 ( fg år ökning
med 13,5) procent. Fastpartners mål att halvera utsläppen, in-
tensitetsvärdet, till år 2025 jämfört med 2019, 4,44 kg CO
2
e/m
2
,
Atemp, år uppnåddes redan under 2021 till nivån 0,89 kg CO
2
e/
m
2
, Atemp, år. De totala utsläppen från Scope 3 beräknades till
9 737 (13 507) ton CO
2
e eller 5,55 (7,96) kg CO
2
e/m
2
, Atemp,
år vilket är en minskning med 30,3 (9,4) procent. De totala
utsläppen i Scope 1, 2 och 3 har minskat med 30,5 (7,8) procent
eller 10 183 (14 654) ton CO
2
e. Minskningen inom Scope 1 och
2 beror bland annat på att energiinköp och energileveranserna
varit mer miljöanpassade. Minskningen i Scope 1 härrör från att
köldmedier och bilar har varit mer klimatanpassade. Minskning-
en av utsläppen inom Scope 3 härrör från en mindre omfattning
av projekt, mer klimatanpassade projekt med återbruk, åter-
vinning och mer miljöanpassade materialval såsom exempelvis
miljöbetong. I tabellen nedan visas utsläppsvärdena enligt
Market based, men även enligt Location based.
Utsläpp (ton CO
2
e)
2024
Market
based
2023
Market
based
2022
Market
based
2024
Location
based
2023
Location
based
2022
Location
based
Scope 1
1)
73 301 203 73 301 203
Scope 2 373 846 769 7 271 8 860 6 200
Scope 3 9 737 13 507 14 915 10 660 13 507 14 915
Summa 10 183 14 654 15 886 18 004 22 668 21 318
Intensitetsmått Scope 1+2
(kg CO
2
e/m
2
Atemp,år) 0,25 0,68 0,60 4,18 5,40 3,92
Intensitetsmått Scope 1+2+3
(kg CO
2
e/m
2
Atemp,år) 5,80 8,64 9,74 10,3 13,4 13,1
1)
Den sista fossila energikällan fasades ut i maj 2020
Avfall GRI – 306–1, 306-2, 306-3
Avfall är en resurs som ska minimeras. Fastpartner ska genom
aktiv planering, design, återbruk och återvinning tillse så att
mängden avfall minskas år för år. Avfallsmängden ska minska
år för år och med minst 1 procent. Det gäller både total mängd
avfall och avfallsintensiteten. För att minska avfallsmängden
krävs ett gott och välutvecklat samarbete med våra hyresgäster,
leverantörer och övriga intressenter. Avfall mäts för Fastpartner
och hyresgäster gemensamt. Undantag görs där hyresgästers
avfall kan avskiljas i deras processer eller där separat mätning
sker. Byggavfall inkluderas i mätningarna.
108
FASTPARTNER 2024
HÅLLBARHETSRAPPORT
Avgränsning
Avfall mäts och följs upp i fastigheterna. Total mängd mäts i ton
och avfallsintensiteten avser uppmätt vikt i kg/m
2
, Atemp, år.
Ytan Atemp har ökat med 3,4 procent till 1 755 292 m
2
.
Ansvar och uppföljning
Styrelsen sätter upp övergripande mål och riktlinjer för reduk-
tion av avfall. Ledningsgruppen tar beslut om Hållbarhets-,
Miljö- och Energiledningssystem (HME) och följer även upp det
regelbundet med Hållbarhets- och Projektchefen som ansvarig.
Hållbarhetsgruppen, Miljö och Energi har representanter från
samtliga enheter inom bolaget och arbetar fram metoder, styr och
genomför hållbarhetsåtgärder.
Styrning och mål
Fastpartner har som mål att årligen minska mängden avfall och
avfallsintensiteten i fastigheterna med minst 1 procent och har
förutom Hållbarhets-, Miljö- och Energiledningssystem(HME)
även ett ramverk som omfattar BBR-krav, taxonomikrav, Fastpart-
ners krav samt certifieringskrav med tydliga krav på god planering,
hållbart designade fastigheter och lokaler, resurseffektivitet, åter-
bruk, källsortering och återvinning. Avfallshierarkin är viktig att
följa, vilket innebär att i första hand skall avfall förebyggas innan
det uppstår. Även i källsorterade fraktioner är det viktigt att
fortsätta sortera, viktigt framför allt inom farligt avfall. Det påver-
kar hållbarhetsarbetet positivt och är även viktigt ekonomiskt att
inte få onödiga avfallskostnader. Uppföljning sker regelbundet
och förbättringar sker succesivt i alla led.
Utfall
2024 års totala avfallsmängd var 4 834 ton avfall eller 2,75 kg
avfall /m
2
, Atemp, år. Mängden farligt avfall inklusive elavfall
var 109 ton avfall eller 0,06 kg avfall /m
2
, Atemp, år. Under 2024
infördes förbättrade system och resurser för att följa upp avfallet.
Det är ett arbete som fortgår löpande inom Fastpartners fastig-
hetsverksamhet och processerna förbättras löpande.
Avfallsmängder ton
2024
Hushållsavfall 690
Matavfall 278
Tidningar, papper 87
Wellpapp, pappersförpackningar 1 048
Plast 92
Metall 54
Glas 551
Gips 31
Trä ink lastpall 935
Konstruktionsavfall (t ex betong och tegel) 54
Mineralull 1
Brännbart 901
Deponi 4
Farligt avfall (inkl. elavfall) 109
Total avfallsmängd (ton) 4 834
Avfallsintensitet (kg/m
2
, Atemp, år) 2,75
FASTPARTNER 2024
109
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten för år
2024-01-01–2024-12-31 på sidorna 19–31 och 103–109 och för
att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen i enlig-
het med den äldre lydelsen som gällde före den 1 juli 2024.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 12
Revisorns yttrande om den lagstadgade hållbarhetsrapporten.
Detta innebär att vår granskning av hållbarhetsrapporten har en
annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört
med den inriktning och omfattning som en revision enligt
International Standards on Auditing och god revisionssed i
Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig
grund för vårt uttalande.
Uttalande
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Stockholm den 28 mars 2025
Ernst & Young AB
Fredric Hävrén
Auktoriserad revisor
Revisorns yttrande avseende
den lagstadgade hållbarhetsrapporten
Till bolagsstämman i Fastpartner AB (publ), org. nr 556230-7867
110
FASTPARTNER 2024
Avsteg
GRI standard Upplysning nr Upplysningens namn Sidhänvisning Från krav Skäl Förklaring
Generella upplysningar
Organisationen och dess
rapporteringsmetoder
GRI 2:
Generella upplysningar 2021
2-1 Information om organisationen 2, 3, 29–31, 63–69, 78
2-2 Enheter som omfattas av hållbarhetsredovisningen 103
2-3 Redovisningsperiod, frekvens och kontaktperson 58, 103, 120
2-4 Förändringar i tidigare rapporterad information 108–109
2-5 Externt bestyrkande 66, 110
Aktiviteter och medarbetare
2-6 Aktiviteter, värdekedja och andra affärsförbindelser 2–3, 12–15, 33–35,
41, 103–105
2-7 Medarbetare 13, 20–23, 26–31, 60,
103–107
2-8 Medarbetare som inte är anställda 60, 103–106
Styrning
2-9 Sammansättning och struktur för styrning 63–69
2-10 Nominering och val av högsta styrande organ 64
2-11 Ordförande för högsta styrande organ 68–69
2-12 Högsta styrande organets roll gällande översyn
av hantering av påverkan
63–67, 103–109
2-13 Delegering av ansvar för att hantera påverkan 64–67, 103–109
2-14 Högsta styrande organets roll gällande hållbarhets-
rapportering
63–67, 80, 103–109
2-15 Intressekonflikter 65–67, 94
2-16 Kommunikation av kritiska frågeställningar 103–109, 120
2-17 Samlad kunskap hos det högsta styrande organet 63–69
2-18 Utvärdering av det högsta styrande organets arbete 63–69
2-19 Ersättningspolicy 60, 94 2-19-b Inte tillämp-
ligt
Styrelsens och
företags-
sledningens
ersättning
är inte direkt
relaterad till
hållbarhetsre-
sultat.
2-20 Process för att fastställa ersättningar 60, 63–67, 94
2-21 Årlig total ersättningsgrad 2-21 Information
saknas
Informationen
redovisas inte.
Strategier, policyer och praxis
2-22 Uttalande om strategi för hållbar utveckling 8–11, 19–22, 103–106
2-23 Åtaganden gällande ansvarsfullt företagande
(Policy commitments)
8–11, 19–23, 63–67,
103–107
2-24 Förankring av åtagandena i verksamhet
och affärsrelationer
19–23, 40–41, 103–109
2-25 Processer för att åtgärda negativ påverkan 19–23, 40–41, 105–108
2-26 Mekanismer för att söka råd och
rapportera farhågor
19–23, 40–41, 103–106
2-27 Efterlevnad av lagar och förordningar 38–39, 103–109
2-28 Medlemskap i organisationer 20, 40–41
Intressentengagemang
2-29 Metoder för intressentengagemang 2, 13, 38–41, 103–109
2-30 Kollektivavtal 20, 23, 31, 103–107
Uttalande om användning Fastpartner AB rapporterar härmed i enlighet med GRI Standarder och redovisningen gäller rapporteringsperioden 1 januari 2024 – 31 december 2024.
GRI 1-standard GRI 1: Fundament 2021
GRI Sektor Standard Ingen sektorstandard är tillgänglig ännu.
GRI-index
FASTPARTNER 2024
111
HÅLLBARHETSRAPPORT
Väsentliga frågor
Avsteg
GRI standard Upplysning nr Upplysningens namn Sidhänvisning Från krav Skäl Förklaring
GRI 3: Väsentliga frågor 2021 3-1 Process för att fastställa väsentliga frågor 20, 38, 103–105
3-2 Lista med väsentliga frågor 104
Ekonomiskt resultat
GRI 3: Väsentliga frågor 2021 3-3 Styrning av väsentlig fråga 16–17, 63–67,
103–109
GRI 201: Ekonomiskt resultat
2016
201-1 Genererat och distribuerat direkt ekonomiskt värde 105
201-3 Fastställda förmånsplaner och andra pensionsplaner 60, 66, 79, 94
Anti-korruption
GRI 3: Väsentliga frågor 2021 3-3 Styrning av väsentlig fråga 19–23, 41, 60–62,
103–106
GRI 205: Anti-korruption 2016 205-1 Verksamheter utvärderade med avseende på korruptions-
risker
19–22, 31, 52,
103–106
205-3 Bekräftade korruptionsincidenter och vidtagna åtgärder 21, 105–106
Energi
GRI 3: Väsentliga frågor 2021 3-3 Styrning av väsentlig fråga 16–17, 60–67,
103, 107
GRI 302: Energi 2016 302-1 Energianvändning inom den egna organisationen 38–39, 103,
107–108
302-3 Energiintensitet 38–39, 107
Företagsspecifik Installerad effekt solceller och levererad energi 38, 107
Företagsspecifik Installerade värmepumpanläggningar och levererad
energi
38, 107
Företagsspecifik Antal installerade laddplatser för fordon 38–41
Vatten och utsläpp
GRI 3: Väsentliga frågor 2021 3-3 Styrning av väsentlig fråga 38–40, 103,
107–108
GRI 303: Vatten och avlopps-
vatten 2018
303-5 Vattenanvändning 38, 40, 107–108
Biologisk mångfald
GRI 3: Väsentliga frågor 2021 3-3 Styrning av väsentlig fråga 40–43, 103,
107–108
GRI 304: Biologisk mångfald
2016
304-2 Signifikant påverkan från aktiviteter, produkter och tjänster
på biologisk mångfald
40–43 304-2-b Information saknas
Växthusgatsutsläpp
GRI 3: Väsentliga frågor 2021 3-3 Styrning av väsentlig fråga 17, 20, 38–41,
103, 108–109
GRI 305: Utsläpp 2016 305-1 Direkta utsläpp av växthusgaser (Scope 1) 17, 38–41, 103,
108–109
305-2 Indirekta utsläpp av växthusgaser (Scope 2) 17, 38–41, 103,
108
305-4 Utsläppsintensitet av växthusgaser 17, 38–41, 103,
108
Avfall
GRI 3: Väsentliga frågor 2021 303-3 Styrning av väsentlig fråga 20, 39–41, 103
108–109
GRI 306: Avfall 2020 306-1 Genererat avfall och signifikant avfallsrelaterad påverkan 41, 109
Hälsa och säkerhet
GRI 3: Väsentliga frågor 2021 3-3 Styrning av väsentlig fråga 20, 23, 27–31,
103–107
GRI 403:
Hälsa och säkerhet 2018
403-1 Ledningssystem gällande hälsa och säkerhet 23, 27–31
403-2 Riskidentifiering, riskbedömning och incidentundersökning 23, 27–28
403-3 Företagshälsovård 27–31
403-4 Medarbetardeltagande, konsultation och kommunikation
gällande hälsa och säkerhet
27–31
403-5 Träning och utbildning gällande hälsa och säkerhet 27–31
403-6 Främjande av medarbetares hälsa 27–31
403-7 Förebyggande och hantering av hälso- och säkerhetspå-
verkan på arbetsplatsen direkt kopplade till affärsrelationer
27–31
403-8 Medarbetare som omfattas av ledningssystem gällande
hälsa och säkerhet
27–29
Företagsspecifik Sjukfrånvaro 28, 107
112
FASTPARTNER 2024
HÅLLBARHETSRAPPORT
Träning och utbildning
GRI 3: Väsentliga frågor 2021 3-3 Styrning av väsentlig fråga 27–31, 103
GRI 404:
Träning och utbildning 2016
404-1 Genomsnittligt antal utbildnings-timmar per år och anställd 30–31 404-1-a-i och
404-1-a-ii
Konfidentiell
information
Vi delar inte upp
genomsnittlig utbild-
ningstid på kön och
anställningskategori då
vi är få anställda.
404-2 Program för uppgradering av anställdas färdigheter och
övergångsstöd
29–31
404-3 Andel anställda som får regelbunden utvärdering av
prestation och karriärutveckling
30–31 404-3-a Konfidentiell
information
Vi delar inte upp andel
av anställda som har ut-
vecklingssamtal på kön
och anställningskategori
då vi är få anställda
Mångfald och lika möjligheter
GRI 3: Väsentliga frågor 2021 3-3 Styrning av väsentlig fråga 20, 30–31, 64,
103–107
GRI 405: Mångfald och
lika möjligheter 2016
405-1 Mångfald i ledningar och bland medarbetare 68–69, 106–107
Certifierade fastigheter
GRI 3: Väsentliga frågor 2021 3-3 Styrning av väsentlig fråga 17, 20, 38–41
Företagsspecifik Andel certifierade fastigheter 17, 38–41
Nöjda kunder
GRI 3: Väsentliga frågor 2021 3-3 Styrning av väsentlig fråga 2, 13, 17, 29, 104
Företagsspecifik Nöjdkund-index (NKI) 17
Andel småföretagare
GRI 3: Väsentliga frågor 2021 3-3 Styrning av väsentlig fråga 25, 103
Företagsspecifik Andel hyresgäster som är små eller medelstora bolag 25
Avsteg
GRI standard Upplysning nr Upplysningens namn Sidhänvisning Från krav Skäl Förklaring
FASTPARTNER 2024
113
HÅLLBARHETSRAPPORT
Definitioner
Fastighetsrelaterade
DRIFTNETTO
Hyresintäkter minus fastighetskostnader.
DRIFTNETTO, %
Driftnetto exklusive fastighetsadministration i förhållande till
förvaltningsfastig heternas genomsnittliga redovisade värde,
justerat för utvecklingsfastigheter och årets förvärv.
EKONOMISK UTHYRNINGSGRAD, %
Redovisade hyresintäkter med justering för rabatter och
hyresförluster i procent av hyres värde.
EKONOMISK VAKANSGRAD
Bedömd marknadshyra för befintliga ej
uthyrda ytor, i procent av hyresvärde.
FASTIGHETSKOSTNADER
Summan av direkta fastighetskostnader som driftkostnader,
kostnader för reparation och underhåll, avgälder, skatt, och
indirekta fastighetskostnader som kostnader för fastighets-
administration och marknadsföring.
FÖRVALTNINGSRESULTAT
Resultat före skatt i fastighetsrörelsen exklusive värde-
förändringar, valutaeffeker och skatt.
RULLANDE ÅRLIGT FÖRVALTNINGSRESULTAT
(4 KVARTAL FRAMÅT)
Resultat före skatt i fastighetsförelsen exklusive värdeför-
ändringar, valuta effekter och skatt justerat för genomsnittlig
överskottsgrad, periodens förvärv/försäljningar samt
nytecknade kontrakt som ännu inte börjat löpa/kontrakt
som sagts upp.
HYRESVÄRDE
Redovisade hyresintäkter med återläggning av eventuella
rabatter och hyresförluster, plus bedömd marknadshyra för
befintliga ej uthyrda ytor.
JÄMFÖRBART BESTÅND
Jämförelseperioden justeras med avseende
på förvärv ade och sålda fastigheter som om de hade
innehafts under motsvarande period som innevarande
rapport period.
ÖVERSKOTTSGRAD, %
Driftnetto i förhållande till redovisade hyres intäkter.
Finansiella
AVKASTNING PÅ EGET KAPITAL, %
Resultat efter skatt i förhållande till genom snittligt eget
kapital.
AVKASTNING PÅ TOTALT KAPITAL, %
Resultat efter finansiella poster plus ränte- kostnader
minus räntebidrag i förhållande till genomsnittlig balans-
omslutning.
BELÅNINGSGRAD, %
Skulder till kreditinstitut i procent av fastig heternas
redovisade värde.
GENOMSNITTLIG RÄNTA, %
Genomsnittlig räntesats för bolagets räntebärande skulder
per 2024-12-31.
NETTOSKULDER
Räntebärande skulder minskade med räntebärande
tillgångar, likvida medel och börsnoterade aktier.
RÄNTEBÄRANDE SKULDER
Skulder som löper med avtalad ränta.
RÄNTETÄCKNINGSGRAD, GGR
Resultat före skatt med återläggning av värde förändringar
och räntekostnader, som multipel
av räntekostnader.
SOLIDITET, %
Eget kapital i förhållande till balansom slutningen.
SOLIDITET JUSTERAD ENLIGT NRV
(Net Reinvestment Value) %
Eget kapital med återläggning av räntederivat och upp-
skjuten skatt i förhållande till balansomslutningen.
Aktierelaterade
AKTIENS DIREKTAVKASTNING, %
Aktieutdelning i procent av börskurs vid motsvarande
räkenskapsårs slut.
AKTIENS TOTALAVKASTNING, %
Aktiens kursutveckling och faktisk utdelning i relation till
börskurs vid årets början.
EGET KAPITAL PER AKTIE
Eget kapital i förhållande till antal utestående aktier vid
periodens slut.
LÅNGSIKTIGT SUBSTANSVÄRDE PER AKTIE,
NRV (Net Reinvestment Value)
Eget kapital per aktie med återläggning av räntederivat
och uppskjuten skatt.
GENOMSNITTLIGT ANTAL AKTIER
Vägt genomsnittligt antal utestående aktier under viss
period.
RESULTAT PER STAMAKTIE, SERIE A
Resultat efter skatt justerat för utdelning på stamaktier
serie D och preferensaktier i förhållande till genomsnittligt
antal utestående stamaktier serie A. Jämförelsetalen för
föregående år har även de justerats för utdelning på
preferensaktier.
Fastpartner presenterar vissa finansiella mått i delårsrapporten som inte
definieras enligt IFRS. Fastpartner anser att dessa mått ger värdefull kom-
pletterande information till investerare och bolagets ledning då de möjligör
utvärdering av bolagets prestation. Eftersom inte alla företag beräknar
finansiella mått på samma sätt, är dessa inte alltid jämförbara med mått som
används av andra företag. Dessa finansiella mått ska därför inte ses som en
ersättning för mått som definieras enligt IFRS. På nästa sida presenteras mått
som inte definieras enligt IFRS, om inte annat anges.
114
FASTPARTNER 2024
DEFINITIONER
2024
1/1–31/12
2023
1/1–31/12
Rullande årligt förvaltningsresultat, MSEK
(4 kvartal framåt)
Rullande årligt förvaltningsresultat är ett nyckeltal som Fastpartner
betraktar som relevant för att bedöma den underliggande verksamhetens
resultatgenereringsförmåga och nyckeltalet ligger till grund för uppföljning
av Bolagets finansiella mål.
Förvaltningsresultat, MSEK 690,7 694,7
Justering för resultatandelar från intressebolag, MSEK 3,8 –31,9
Justering till en genomsnittlig överskottsgrad, MSEK 2,0 3,5
Justering för förvärv samt nytecknade kontrakt som ännu inte börjat löpa, MSEK 15,0 53,7
Justering för stigande marknadsräntor och förändrade marginaler vid refinansie-
ring, MSEK 188,5 –30,0
Justerat förvaltningsresultat, MSEK 900,0 690,0
Rullande årligt förvaltningsresultat, (4 kvartal framåt), MSEK 900,0 690,0
Eget kapital/stamaktie A, SEK
Fastpartner betraktar nyckeltalet som relevant då det visar hur Koncernens
egna kapital fördelas per utestående stamaktier av serie A och har inklu-
derats för att upplysa om mängden eget kapital, enligt denna definition,
per stamaktie A.
Eget kapital, MSEK 15 009,8 14 618,0
Antal utestående stamaktier A, st 182 900 000 182 900 000
Eget kapital/stamaktie A, SEK 82,1 79,9
Långsiktigt substansvärde per stamaktie A, NRV, SEK
Fastpartner betraktar nyckeltalet som relevant då substansvärdet är det
samlade kapital som Fastpartner förvaltar åt sina ägare. Långsiktigt sub-
stansvärde utgår från Koncernens bokförda egna kapital med justering för
poster som inte innebär någon utbetalning i närtid, såsom i Fastpartners
fall derivat och uppskjuten skatteskuld, fördelat per stamaktie A.
Eget kapital, MSEK 15 009,8 14 618,0
Återläggning uppskjuten skatt, MSEK 2 878,2 2 793,6
Återläggning räntederivat, MSEK –14,8 –8,7
Antal utestående stamaktier A, st 182 900 000 182 900 000
Långsiktigt substansvärde per stamaktie A, NRV, SEK 97,7 95,1
Avkastning på eget kapital, %
Avkastning på eget kapital är ett nyckeltal som Fastpartner betraktar
som relevant för att visa Bolagets förräntning på det egna kapitalet i
Koncernen.
Resultat efter skatt, MSEK 648,0 –1 527,9
Genomsnittligt eget kapital, MSEK 14 813,9 15 510,1
Avkastning på eget kapital, % 4,4 –9,9
Avkastning på totalt kapital, %
Avkastning på totalt kapital är ett nyckeltal som Fastpartner betraktar
som relevant för att visa Bolagets förräntning på det totala kapitalet i
Koncernen.
Resultat efter finansiella poster, MSEK 844,7 –1 812,3
Återläggning av finansiella kostnader, MSEK 860,0 850,1
Beräknat till årstakt baserat på respektive period, MSEK 1 704,7 –962,2
Genomsnittlig balansomslutning, MSEK 36 105,6 37 075,7
Avkastning på totalt kapital, % 4,7 –2,6
Räntetäckningsgrad, ggr
Räntetäckningsgrad är ett nyckeltal som Fastpartner betraktar som
relevant för att bedöma Koncernens förmåga och känslighet att betala
ränta på de räntebärande skulderna.
Resultat före skatt, MSEK 844,7 –1 812,3
Återläggning av värderförändringar, MSEK –154,0 2 507,0
Återläggning av räntekostnader, MSEK 860,0 850,1
Justerat resultat före skatt, MSEK 1 550,7 1 544,8
Justerat resultat före skatt som en multipel av räntekostnader, ggr 1,8 1,8
Soliditet, %
Soliditet betraktar Fastpartner som relevant för att visa Koncernens
kapitalstruktur genom hur stor andel av Koncernens balansomslutningen
som utgörs av eget kapital.
Eget kapital, MSEK 15 009,8 14 618,0
Balansomslutning, MSEK 36 183,8 36 027,4
Soliditet, % 41,5 40,6
Soliditet justerad enligt NRV, %
Soliditet justerat enligt NRV betraktar Fastpartner som relevant för att
visa Koncernens kapitalstruktur genom hur stor andel av Koncernens
balansomslutningen som utgörs av eget kapital med justering för poster
som inte innebär någon utbetalning i närtid, såsom i Fastpartners fall
derivat och uppskjuten skatteskuld.
Eget kapital, MSEK 15 009,8 14 618,0
Återläggning uppskjuten skatt, MSEK 2 878,2 2 793,6
Återläggning räntederivat, MSEK –14,8 –8,7
Justerat eget kapital, MSEK 17 873,2 17 402,9
Balansomslutning, MSEK 36 183,8 36 027,4
Soliditet justerad enligt NRV, % 49,4 48,3
Nettoskulder, MSEK Räntebärande skulder, MSEK 16 293,9 16 650,3
Räntebärande tillgångar –575,6 –562,1
Likvida medel –33,4 –96,0
Börsnoterade aktier –186,8 –177,3
Nettoskulder, MSEK 15 498,1 15 814,9
Driftnetto, % Driftnetto enligt resultaträkningen, MSEK 1 610,8 1 554,6
Återläggning fastighetsadministration 86,1 76,2
Driftnetto för utv.fastigheter samt justering för periodens förvärv, MSEK –21,6 –17,4
Justerat driftnetto för utv.fastigheter samt periodens förvärv, MSEK 1 675,3 1 613,4
Förvaltningsfastigheters (justerade för utv.fastigheter och periodens förvärv)
genomsnittliga värde, MSEK 33 058,6 33 875,9
Driftnetto, % 5,1 4,8
Överskottsgrad, % Hyresintäkter, MSEK 2 293,4 2 208,7
Fastighetskostnader, MSEK –682,6 –654,1
Driftnetto, MSEK 1 610,8 1 554,6
Överskottsgrad, % 70,2 70,4
Finansiella mått som inte definieras enligt IFRS
FASTPARTNER 2024
115
FINANSIELLA MÅTT
Fördelning
Fastighetsbeteckning Gatuadress Område Fotnot Tomtarea
Uthyrn.
area Kontor
Logistik &
lager
Handel &
restaurang
Industri &
verkstad
Bostad &
hotell
Vård &
skola Övrigt
Taxvärde,
Kkr
Allgunnen 7 Bolmensvägen 51 Årsta T 1 569 1 772 1 772 0 0 0 0 0 0 11 964
Arbetsbasen 3 Elektrav 68/Lerkrogsv 9 Västberga T 6 263 5 160 0 5 160 0 0 0 0 0 14 938
Arbetslaget 1 Elektrav 83-85/Lerkrogsv 13 Västberga T 8 000 12 312 4 150 15 0 8 147 0 0 0 72 043
Arbetslaget 2 Lerkrogsvägen 19 Västberga T 17 742 30 216 9 766 4 081 416 15 953 0 0 0 119 800
Avesta 1 Avestagatan 61 Spånga T 20 595 7 898 2 717 3 801 0 1 380 0 0 0 56 400
Brahelund 2 Råsundavägen 2-16 Solna 13 090 41 386 32 587 3 123 1 530 0 0 3 554 592 1 102 000
Bränninge 4 Taxingegränd 8-10 Spånga T 12 192 9 671 385 701 6 684 0 0 1 821 80 101 600
Bränninge 7 Taxingegränd 4 Spånga T 3 334 700 0 510 0 0 0 0 190 22 599
Båggången 5 Hässelby Torg 8-10 Hässelby T 4 230 3 768 1 464 446 1 201 0 0 640 17 37 400
Concordia 1 Bredängstorget 24-32 Skärholmen T 1 502 1 917 336 102 936 0 0 543 0 18 857
Domnarvet 41 Gunnebogatan 32 A Spånga T 436 668 546 122 0 0 0 0 0 6 027
Domnarvet 43 Gunnebogatan 30 Spånga T 845 1 226 888 338 0 0 0 0 0 10 284
Domnarvet 44 Gunnebogatan 22 Spånga T 456 690 350 340 0 0 0 0 0 5 652
Domnarvet 45 Gunnebogatan 32 B Spånga T 436 783 423 360 0 0 0 0 0 5 682
Forsmark 4 Fagerstagatan 53 Spånga T 3 224 1 120 300 820 0 0 0 0 0 9 094
Grävmaskinen 5 Morabergsvägen 9 Södertälje 4 917 2 081 224 1 857 0 0 0 0 0 13 366
Herrjärva 3 Herrjärva torg 2 Solna 3 936 19 949 18 817 320 770 0 0 0 42 688 000
Hilton 2 Gustav III:s Boulevard 26-38 Solna 12 736 22 350 17 859 1 164 1 669 0 0 1 084 574 721 000
Hilton 5 Telegrafgatan 4, 6A, 6B Solna 7 063 13 712 12 391 1 321 0 0 0 0 0 320 000
Jordbromalm 5:1 Rörvägen 3-5 Jordbro 35 135 21 686 1 979 19 707 0 0 0 0 0 87 400
Kallhäll 1:5 Gjutarplan 19 Järfälla 1 728 1 730 0 0 1 730 0 0 0 0 12 541
Kostern 11 Balticvägen 2 Södertälje 12 749 8 174 2 280 1 075 4 019 0 0 800 0 58 400
Krejaren 2 Östermalmstorg 1, 3 Stockholm T 1 568 8 569 4 809 0 3 760 0 0 0 0 740 000
Kungsängens-Tibble 25:2Hjortronvägen 1 Kungsängen 1 845 925 0 0 925 0 0 0 0 5 504
Kvarnberget 3 Rinkebytorget 8 Spånga T 3 662 5 462 682 100 3 293 0 0 1 372 15 51 200
Kvarnberget 4 Rinkebytorget 1 Spånga T 2 730 4 315 958 248 3 028 0 0 75 6 43 400
Kvarnberget 5 Skårbygränd 3-5 Spånga T 771 1 904 0 0 107 0 0 1 797 0 0
Kvarnberget 7 Skårbygränd 2 Spånga T 2 062 0 0 0 0
0 0 0 0 2 886
Kvarnberget 8 Rinkebytorget 2-6 Spånga T 1 884 2 755 1 266 424 1 059 0 0 0 6 31 400
Labyrinten 1 Astrakangatan 17-21 Hässelby T 9 913 15 982 7 766 335 2 966 0 0 4 908 7 140 000
Ladugårdsgärdet 1:48 Tullvaktsvägen 5-15 m. fl. Stockholm 19 197 37 403 36 085 0 0 0 0 1 000 318 1 086 800
Ljusets Bröder 1 Bredängstorget 2-12 Skärholmen T 1 184 2 475 0 174 1 253 0 0 1 048 0 22 736
Loftgången 1 Hässelby Torg 3-5 Hässelby T 581 1 021 504 0 517 0 0 0 0 10 928
Löjan 13 Nyköpingsvägen 52 Södertälje 3 662 1 983 0 0 160 1 823 0 0 0 7 493
Oxen Mindre 30 Luntmakargatan 34 Stockholm 850 3 212 2 148 159 0 0 0 899 6 139 000
Oxen Mindre 34 Luntmakargatan 22 Stockholm 335 1 435 814 117 0 0 0 504 0 72 000
Oxen Mindre 35 Luntmakargatan 26 Stockholm T 644 2 562 1 520 37 0 0 0 1 005 0 112 000
Prästgårdsängen 1 Götalandsvägen 220 Älvsjö T 3 315 5 426 765 0 132 0 0 4 529 0 0
Päronet 2 Ursviksvägen 127 Sundbyberg 15 937 8 075 3 436 2 505 0 2 120 0 0 14 53 768
Recetten 1 Blackebergsvägen 109 Stockholm T 900 851 202 275 104 0 270 0 0 8 463
Robertsfors 2 Domnarvsgatan 11 Spånga T 22 448 11 137 4 130 7 007 0 0 0 0 0 81 872
Robertsfors 3 Finspångsgatan 52 Spånga T 23 524 9 837 1 366 24 4 485 3 962 0 0 0 67 126
Robertsfors 4 Finspångsgatan 54 Spånga T 5 850 6 261 3 163 101 1 029 0 1 968 0 0 42 200
Rånäs 1 Fagerstagatan 18 Spånga T 27 495 36 867 14 523 19 719 1 040 1 538 0 0 48 212 318
Skebo 2 Fagerstagatan 21 Spånga T 21 280 20 102 893 2 429 250 12 220 0 4 310 0 117 000
Skebo 3 Finspångsgatan 42 Spånga T 9 881 9 105 3 103 5 945 0 0 0 0 57 52 890
Skänninge 6 Tenstagången 14-20 Spånga 1 585 3 676 1 714 445 0 0 0 1 517 0 0
Stenskärven 8 Siktgatan 2 Vinsta T 6 409 9 510 4 162 2 403 0 433 0 2 512 0 67 000
Stensätra 19 Stensätravägen 6 Stockholm T 10 017 8 850 500 7 163 0 1 187 0 0 0 53 455
Strömsdal 3 Rönninge Torg 7-11 Rönninge 2 323 1 368 0 0 1 206 0 0 162 0 12 875
Svenska Gillet 1 Bredängstorget 1-5,9 Skärholmen T 5 647 8 813 1 207 2 050 3 887 320 0 1 343 6 71 400
Syllen 4 Förmansvägen 1-11 Stockholm T 3 238 10 876 10 240 123 0 0 0 513 0 74 000
Timpenningen 5 Västbergavägen 32 Västberga T 7 680 13 339 4 705 2 210 0 4 824 0 1 600 0 55 817
Timpenningen 6 Elektrav 79-81/Västbergav 14-16 Västberga T 16 276 0 0 0 0 0 0 0 0 34 073
Trymån 3 Hässelby Torg 7 Hässelby T 920 1 891 0 0 811 0 0 1 080 0 14 717
Tyrannen 14 Johan Skyttes Väg 190-194 Älvsjö T 2 206 3 345 1 065 0 0 0 1 677 595 8 39 600
Uppfinnaren 1 Valhallavägen 136 Stockholm 5 904 16 162 16 162 0 0 0 0
0 0 538 000
Veddesta 5:3 Bruttovägen 6 Järfälla 17 080 6 637 1 153 5 484 0 0 0 0 0 63 852
Vitgröet 8 Stormbyvägen 6 Spånga T 3 233 2 830 2 188 642 0 0 0 0 0 22 600
Summa Region 1 436 214 493 929 240 463 105 481 48 967 53 907 3 915 39 211 1 986 7 643 420
Fotnoter: T = Tomträtt, O = Obebyggd fastighet, A = Arrendetomt
Region 1
Fastighetsförteckning
116
FASTPARTNER 2024
FASTIGHETSFÖRTECKNING
Fördelning
Fastighetsbeteckning Gatuadress Område Fotnot Tomtarea
Uthyrn.
area Kontor
Logistik &
lager
Handel &
restaurang
Industri &
verkstad
Bostad &
hotell
Vård &
skola Övrigt
Taxvärde,
Kkr
Aga 2 Ackumulatorvägen 15 Lidingö 14 194 23 913 4 978 3 222 435 300 0 14 978 0 0
Bensinen 6 Svetsarvägen 6-8 Täby Kyrkby 2 923 1 549 422 65 0 1 062 0 0 0 7 924
Broby 11:2 Östra Bangatan 8 Arlandastad 23 203 3 524 250 2 443 0 831 0 0 0 35 077
Broby 11:5 Östra Bangatan 20 Arlandastad 1 893 718 151 0 0 567 0 0 0 5 149
Bussen 3 Fjädervägen 20 Strängnäs 81 044 33 399 0 33 399 0 0 0 0 0 120 108
Centrum 13 Kung Agnes väg 1 m. fl. Sollentuna 1 970 4 642 4 056 101 485 0 0 0 0 81 800
Degeln 2 Nytorpsvägen 2 A - 34 Täby 21 647 13 050 11 977 894 0 179 0 0 0 69 800
Diviatorn 1 Agavägen Lidingö O 2 020 0 0 0 0 0 0 0 0 27 780
Dragarbrunn 10:3 Svartbäcksgatan 12-14 Uppsala 4 719 14 715 4 735 1 134 3 743 0 3 449 1 654 0 379 200
Ekenäs 1 Finlandsgatan 28-40 Kista T 9 631 19 023 17 539 445 1 031 0 0 0 8 182 000
Ekenäs 2 Finlandsgatan 10 Kista T 1 987 4 806 4 627 179 0 0 0 0 0 54 400
Ekenäs 3 Finlandsgatan 16-22 Kista T 4 792 4 265 3 375 890 0 0 0 0 0 39 000
Ekenäs 4 Finlandsgatan 32 Kista T 2 255 7 844 7 288 350 206 0 0 0 0 88 000
Ekplantan 2 Djupdalsvägen 13-15 Sollentuna 7 853 4 529 4 529 0 0 0 0 0 0 40 400
Fogden 12 Bergtorpsvägen 43 C Täby 1 067 100 0 0 100 0 0 0 0 1 337
Fogden 4 Bergtorpsvägen 43 A-B Täby 8 356 6 594 1 383 913 2 340 0 0 1 958 0 72 800
Fogden 6 Fogdevägen 4 Täby 14 632 12 219 1 047 417 10 495 260 0 0 0 124 000
Gredelby 1:13 Rubanksgatan 6 Knivsta 2 840 1 228 711 517 0 0 0 0 0 5 884
Gredelby 24:1 Rubanksgatan 9 Knivsta 21 224 3 294 3 139 5 0 0 0 0 150 20 697
Gredelby 28:8 Hyvelgatan 24-30 Knivsta 4 099 2 359 1 004 1 005 0 0 0 350 0 6 003
Hammarby-Smedby
1:446 Galoppgatan 84
Upplands
Väsby 3 306 1 457 0 0 0 1 457 0 0 0 10 894
Hammarby-Smedby
1:454 Johanneslundsvägen 2-4
Upplands
Väsby 10 460 8 296 7 731 565 0 0 0 0 0 88 000
Hammarby-Smedby
1:458 Johanneslundsvägen 10
Upplands
Väsby 21 117 15 061 6 775 3 309 659 0 3 744 0 574 182 000
Hammarby-Smedby
1:461 Johanneslundsvägen 3-5
Upplands
Väsby 6 798 4 458 1 566 161 676 0 0 2 055 0 0
Hammarby-Smedby 2:37Stockholmsvägen 22
Upplands
Väsby 2 428 579 0 0 579 0 0 0 0 5 551
Humlet 2 Ytterbyvägen 14-18 Täby 3 825 2 139 0 0 2 139 0 0 0 0 20 211
Humlet 3 Ytterbyvägen 14-18 Täby 1 630 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Hägernäs 7:12 Termikvägen 2 Täby 1 917 0 0 0 0 0 0 0 0 1 629
Karis 3 Finlandsgatan 48 Kista T 2 248 3 348 1 853 275 0 0 0 1 215 5 33 200
Karis 4 Finlandsgatan 50-60 Kista T 3 920 5 212 4 981 110 121 0 0 0 0 59 200
Kungsängen 40:1 Hamnplan 9-13 Uppsala 1 108 1 125 931 74 0 0 0 120 0 24 000
Kungsängen 6:10
Bäverns gränd 8/
Kungsängsgatan 29 Uppsala 584 1 731 1 560 119 0 52 0 0 0 28 000
Märsta 1:189 Märsta Centrum Märsta 2 051 3 570 1 065 73 583 0 1 489 353 7 46 600
Märsta 1:190 Märsta Centrum Märsta 2 183 3 726 976 22 1 548 0 0 1 180 0 52 200
Märsta 1:191 Märsta Centrum Märsta 587 1 066 580 0 486 0 0 0 0 12 263
Märsta 1:193 Märsta Centrum Märsta 4 648 7 574 0 0 6 130 0 0 1 443 1 111 400
Märsta 1:194 Märsta Centrum Märsta 817 2 886 1 161 0 1 725 0 0 0 0 56 000
Märsta 1:198 Märsta Centrum Märsta 788 619 0 0 619 0 0 0 0 7 248
Märsta 1:199 Märsta Centrum Märsta 1 727 2 649 280 249 950 0 892 278 0 38 991
Märsta 1:200 Märsta Centrum Märsta 3 633 3 438 0 0 3 438 0 0 0 0 39 200
Märsta 1:201 Märsta Centrum Märsta 535 755 71 0 563 0 0 121 0 8 514
Märsta 1:202 Märsta Centrum Märsta 1 152 1 823 0 0 58 0 1 223 542 0 26 474
Märsta 1:217 Märsta Centrum Märsta 2 521 5 623 1 286 20 1 995 0 2 322 0 0 98 400
Märsta 1:219 Raisiogatan 1-27 Märsta 5 121 3 667 2 777 7 0 0 883 0 0 48 353
Märsta 1:257 Märsta Centrum Märsta 744 3 657 0 0 0 0 3 657 0 0 124 200
Märsta 1:258 Märsta Centrum Märsta 733 0 0 0 0 0 0 0 0 3 269
Märsta 1:259 Märsta Centrum Märsta 1 460 2 048 0 0 0 0 2 048 0 0 72 400
Märsta 1:260 Märsta Centrum Märsta 34 998 4 655 0 8 0 0 0 4 647 0 28 734
Märsta 1:261 Märsta Centrum Märsta 1 105 3 984 0 0 0 0 3 984 0 0 131 000
Märsta 11:8 Generatorgatan 6 Märsta O 2 012 1 240 478 762 0 0 0 0 0 12 036
Märsta 15:3 Bristagatan 12 Märsta 5 518 2 009 179 1 004 826 0 0 0 0 8 782
Märsta 16:2 Maskingatan 5 Arlandastad 3 500 1 586 599 310 0 677 0 0 0 9 694
Märsta 16:3 Maskingatan 3 Arlandastad 3 000 2 899 2 363 536 0 0 0 0 0 18 200
Märsta 17:5 Industrigatan 6 Märsta 7 225 3 413 1 837 1 547 0 0 0 0 29 21 968
Märsta 17:6 Maskingatan 8 B Arlandastad 5 318 2 717 295 1 807 0 615 0 0 0 14 133
Märsta 19:2 Bristagatan 16 Märsta 34 002 12 303 2 016 8 380 0 1 907 0 0 0 62 600
Region 2
FASTPARTNER 2024
117
FASTIGHETSFÖRTECKNING
Region 2, forts.
Fördelning
Fastighetsbeteckning Gatuadress Område Fotnot Tomtarea
Uthyrn.
area Kontor
Logistik &
lager
Handel &
restaurang
Industri &
verkstad
Bostad &
hotell
Vård &
skola Övrigt
Taxvärde,
Kkr
Märsta 19:3 Bristagatan 16 Märsta 1 835 4 513 0 32 0 0 4 481 0 0 58 000
Märsta 21:54 Elkraftsgatan 11 Arlandastad 10 934 2 200 200 2 000 0 0 0 0 0 19 067
Märsta 24:4 Industrigatan 7 Arlandastad 31 705 10 273 1 620 5 880 0 2 773 0 0 0 64 000
Nattugglan 13 Gränsgatan 9 Eskilstuna 2 902 1 080 0 1 080 0 0 0 0 0 2 568
Oljan 2 Eldarvägen 4 Täby Kyrkby 7 972 4 709 200 1 353 0 0 0 3 156 0 7 354
Reparatören 4 Reprovägen 9 Täby 8 164 2 401 0 0 0 2 401 0 0 0 15 255
Riksby 1:13 Kvarnbacksvägen 30 Bromma A 64 864 41 848 5 113 31 130 1 120 1 689 0 0 2 796 149 437
Ringpärmen 4 Bergkällavägen 32 Sollentuna 12 205 12 667 3 374 1 606 600 0 7 087 0 0 104 000
Ringpärmen 5 Bergkällavägen 34 Sollentuna 4 022 3 999 2 436 1 563 0 0 0 0 0 32 400
Ritmallen 1 Rotebrovägen 115 m. fl. Sollentuna 5 306 4 560 2 253 796 751 0 0 760 0 46 000
Romberga 2:65 Romgatan 1 A Enköping 16 408 5 505 0 0 5 505 0 0 0 0 43 000
Romberga 25:4 Östra Järnvägsgatan 8 Enköping 10 814 5 803 430 0 1 050 0 0 4 323 0 14 289
Sjöstugan 1 Sidensvansvägen 8 Sollentuna 9 155 6 346 3 749 2 597 0 0 0 0 0 48 000
Stansen 1 Maskinvägen 1, 3 Täby 11 179 790 0 0 0 0 0 790 0 0
Stenvreten 5:67 Kvartsgatan 10 Enköping 4 936 1 912 700 697 0 515 0 0 0 6 254
Sätesdalen 2 Norgegatan 2 Kista T 10 812 11 680 10 729 319 194 388 0 0 50 147 800
Valhall Norra 21 S Kungsvägen 64 Lidingö 991 564 82 0 482 0 0 0 0 11 818
Valhall Norra 22 S Kungsvägen 66 Lidingö 1 993 836 766 70 0 0 0 0 0 6 566
Vallentuna Prästgård
1:130 Tuna Torg 1-5 ,1A, 2-4 Vallentuna 4 836 10 120 5 440 113 3 502 0 0 1 055 10 107 200
Vallentuna-Rickeby
1:472 Torggatan Vallentuna O 755 0 0 0 0 0 0 0 0 6 600
Vallentuna-Rickeby
1:474 Torggatan 9-17 Vallentuna 5 312 7 956 2 892 640 4 424 0 0 0 0 124 000
Vallentuna-Rickeby 1:58 Torggatan 14-16 Vallentuna 3 416 4 593 0 10 3 406 0 1 150 0 27 54 000
Vallentuna-Rickeby 1:7 Tuna Torg 6-8 Vallentuna 1 128 1 634 279 37 744 0 0 574 0 16 760
Vallentuna-Åby 1:99 Tellusvägen 5A-C, 7-45, 7A Vallentuna 34 450 17 311 4 163 46 200 1 468 0 11 434 0 51 792
Vilunda 20:80 Optimusvägen 21
Upplands
Väsby 1 467 1 080 474 154 317 0 135 0 0 8 153
Västerbotten 19 Stockholmsvägen 18 Lidingö 7 811 12 273 2 631 780 6 572 0 1 778 507 5 212 000
Årsta 68:5 Fyrislundsgatan 79A Uppsala 2 379 1 010 0 0 785 225 0 0 0 8 259
Årsta 76:2 Fyrisborgsgatan 1-5, 2,4 Uppsala 28 027 25 381 20 238 2 468 1 684 430 0 550 11 281 102
Årsta 84:3 Palmgatan 1-3 Uppsala 8 984 3 096 0 0
0 3 096 0 0 0 31 559
Summa Region 2 731 830 489 221 180 339 118 687 73 266 20 892 38 322 54 043 3 673 4 543 936
Fotnoter: T = Tomträtt, O = Obebyggd fastighet, A = Arrendetomt
Fördelning
Fastighetsbeteckning Gatuadress Område Fotnot Tomtarea
Uthyrn.
area Kontor
Logistik &
lager
Handel &
restaurang
Industri &
verkstad
Bostad &
hotell
Vård &
skola Övrigt
Taxvärde,
Kkr
Alderholmen 13:2
Norra Skeppsbron 11, 13A-C,
15A-C Gävle 3 552 9 505 2 631 0 1 197 0 0 5 677 0 0
Alvesta 13:27 Forsdalavägen 2 Alvesta 38 187 13 200 3 200 10 000 0 0 0 0 0 13 671
Amerika 3
Lindövägen 65, Röda Stugans
Gata Norrköping 122 483 49 631 5 282 28 376 1 404 13 365 0 1 204 0 177 264
Andersberg 14:44 Ersbogatan 4 Gävle 10 486 1 912 211 0 0 1 520 0 0 181 14 621
Bagaren 7 Ljungadalsgatan 4 A-H, J-K Växjö 28 077 8 630 736 1 556 5 194 1 144 0 0 0 44 080
Biskopsgården 46:4 Åskvädersgatan 1 Göteborg 19 458 16 212 902 15 310 0 0 0 0 0 40 377
Björnänge 5:1 Granvägen 1 Söderhamn 78 500 40 326 8 434 10 492 1 151 19 308 0 0 941 21 351
Blyet 5 Järngatan 23 Norrköping T 9 491 2 824 399 170 2 193 0 0 0 62 16 033
Bomullsspinneriet 3 Holmensgatan 26 Norrköping 2 865 7 174 0 0 0 0 0 7 174 0 0
Bosgården 1:32 Göteborgsvägen 91 Mölndal O 5 800 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Brynäs 124:3 Södra Skeppsbron 17 Gävle 3 530 2 090 1 115 145 0 830 0 0 0 13 725
Brynäs 125:1 Södra Skeppsbron 19 Gävle 1 210 825 412 84 0 329 0 0 0 6 934
Elverket 8 Ivarshyttevägen 6 Hedemora 4 059 788 0 0 788 0 0 0 0 1 297
Flyggodset 1 Cederströmsgatan 4 Malmö T 9 104 5 392 449 4 133 0 0 0 0 810 14 199
Flyggodset 2 Cederströmsgatan 4 Malmö T 6 747 2 023 0 0 0 0 0 2 023 0 0
Färgelanda P-gård
1:430 Centrumvägen 7 Färgelanda 2 067 1 498 309 0 1 189 0 0 0 0 5 512
Region 3
118
FASTPARTNER 2024
FASTIGHETSFÖRTECKNING
Fördelning
Fastighetsbeteckning Gatuadress Område Fotnot Tomtarea
Uthyrn.
area Kontor
Logistik &
lager
Handel &
restaurang
Industri &
verkstad
Bostad &
hotell
Vård &
skola Övrigt
Taxvärde,
Kkr
Gropen 9 Holmentorget 1 Norrköping 4 268 4 449 2 295 123 0 396 0 1 635 0 19 179
Hemsta 11:11 Skolgången 17 Gävle 22 900 13 100 2 324 1 114 0 7 990 0 1 672 0 29 200
Hemsta 14:1 Skolgången 5 Gävle 20 939 7 305 0 0 7 305 0 0 0 0 27 136
Hemsta 15:7 Skolgången 17 Gävle 39 190 31 570 13 663 4 890 6 857 6 160 105 583
Hemsta 9:4 Rynningsgatan 8 Gävle 4 767 1 343 0 1 343 0 0 0 0 0 0
Hjällsnäs 8:30 Mjörnbotorget 4-10 Lerum 3 544 3 027 15 0 2 642 0 0 371 0 15 226
Hjällsnäs 8:31 Mjörnbotorget 14 Lerum 1 218 700 0 0 700 0 0 0 0 2 953
Hårstorp 8:2 Leverstorpsvägen 4 Finspång 4 598 3 153 171 2 982 0 0 0 0 0 1 872
Högsbo 2:3 Gruvgatan 5-17, 23 Göteborg 9 900 2 193 1 121 789 0 283 0 0 0 16 963
Högsbo 27:6 August Barks gata 2
Västra
Frölunda 16 971 8 519 118 6 214 936 143 0 1 109 0 37 152
Importen 3 Hospitalsgatan 78 Norrköping 8 532 5 833 539 3 519 0 1 775 0 0 0 15 744
Industrien 7 Gamla Bangatan 50 Ludvika 2 000 468 0 0 468 0 0 0 0 1 100
Konduktören 5 Stockholmsvägen 50 Norrköping 2 684 912 0 0 912 0 0 0 0 4 487
Kristiansborg 2 Västra Hindbyv. 12 , 14 Malmö T 11 530 7 088 2 427 3 908 753 0 0 0 0 18 600
Kålltorp 127:2 Torpavallsgatan 4 Göteborg 5 389 1 234 0 0 1 234 0 0 0 0 20 464
Kärra 72:33 Tagenevägen 34 A-E Hisings Kärra 15 497 6 274 1 288 4 986 0 0 0 0 0 30 000
Kärra 78:3 Trankärrsgatan 15 och 17 Hisings Kärra 15 162 8 524 1 625 6 899 0 0 0 0 0 34 400
Kärra 90:1 Orrekulla Industrigata 61 Hisings Kärra 26 420 10 305 2 465 7 840 0 0 0 0 0 59 000
Lektorn 2 Jakobsbergsgatan 57 Ystad 3 534 1 270 0 0 1 270 0 0 0 0 3 124
Målaren 14 Arabygatan 43-45 m. fl. Växjö 47 629 12 055 1 327 8 205 0 2 509 0 0 14 42 288
Norr 22:2 Nygatan 20 Gävle 785 3 396 3 188 0 0 0 208 0 0 28 005
Näringen 10:4 Strömmavägen 2 Gävle 68 334 17 002 2 255 437 978 11 946 0 0 1 386 79 204
Näringen 15:6
Beckasinvägen 14-16/
Kanalvägen 11 Gävle 25 632 4 373 1 494 0 0 2 599 0 0 280 16 993
Näringen 22:2 Beckasinvägen / Krickvägen Gävle 75 183 27 926 3 430 22 416 0 2 080 0 0 0 109 749
Näringen 5:1 Lötängsgatan 14-16 Gävle 31 277 19 604 1 725 16 260 0 1 304 0 0 315 34 824
Pelargonian 6 Ågatan 18 Mölndal 9 677 4 078 0 1 000 2 252 826 0 0 0 17 345
Pottegården 3 Taljegårdsgatan 3 Mölndal 13 043 6 115 1 456 391 3 672 596 0 0 0 38 400
Reläet 8 Kromgatan 10 Norrköping 52 230 9 364 1 079 8 285 0 0 0 0 0 0
Slagan 2 Axvägen 4 Sundsvall 2 444 632 0 0 430 202 0 0 0 3 109
Slakthuset 18 Risängsgatan 19 Norrköping 15 099 2 729 1 388 1 341 0 0 0 0 0 20 193
Slakthuset 19 Risängsgatan 15 E Norrköping 5 881 1 765 1 044 73 648 0 0 0 0 13 445
Slakthuset 20 Tolagsgatan 6 Norrköping 4 000 1 862 0 0 1 192 670 0 0 0 5 643
Slakthuset 21 Lindövägen 72, 72 B Norrköping 11 970 6 893 2 906 2 903 0 479 210 395 0 20 276
Slakthuset 22 Risängsgatan 15 A-D Norrköping 16 185 6 711 812 4 105 432 1 362 0 0 0 27 114
Slingan 1 Vistaforsvägen 3 Ulricehamn 89 067 43 473 7 601 35 872 0 0 0 0 0 73 092
Smedjan 8 Repslagaregatan 19 Norrköping 693 2 320 1 655 400 0 0 0 265 0 27 200
Spolaren 3 Maskingatan 14 Norrköping 10 777 1 710 350 0 0 1 360 0 0 0 12 531
Sporren 4 Alhemsgatan 2 m. fl. Malmö 10 459 19 424 11 653 5 554 1 038 0 0 1 179 0 111 000
Stångmärket 5 Hanholmsvägen 63 Norrköping 8 184 2 684 524 2 160 0 0 0 0 0 11 893
Stångmärket 7 Hanholmsvägen 61 Norrköping 80 141 31 445 2 207 29 238 0 0 0 0 0 107 600
Sylten 4:7 Röda Stugans Gata 2-4 Norrköping 10 133 3 238 0 0 3 238 0 0 0 0 20 738
Sätra 108:23 Folkparksvägen 7 Gävle 4 912 498 0 0 0 0 0 498 0 0
Sätra 11:3 Norrbågen 32 Gävle 2 556 2 140 0 0 0 0 0 2 140 0 0
Sätra 11:4 Gavlehovsvägen 5 Gävle 22 194 6 300 0 0 0 0 0 6 300 0 0
Sätra 64:5 Folkparksvägen 13 Gävle 14 555 4 534 0 0 0 0 0 4 534 0 4 159
Söder 37:5 Södra Kansligatan 22 Gävle 446 1 167 136 128 627 0 0 276 0 16 440
Söder 67:1 Nedre Åkargatan 67 A-C Gävle 9 072 16 018 0 0 332 0 0 15 676 10 0
Talja 1:32 Taljavägen 2C Flen 9 900 942 55 0 0 887 0 0 0 2 945
Teknikern 6 Gjutargatan 36 Borlänge 6 489 2 424 310 2 114 0 0 0 0 0 10 092
Trekanten 9 Adelswärdsg 4-8 m fl Åtvidaberg 3 610 5 110 960 222 1 250 0 2 339 339 0 26 136
Tränsbettet 8 Travbanegatan 10 Malmö 4 619 3 350 982 2 368 0 0 0 0 0 11 355
Tågarp 16:43 Företagsvägen 29 Arlöv 40 284 12 998 923 9 825 0 2 250 0 0 0 42 800
Tågarp 21:144 Arlövsvägen 36 Arlöv 4 157 432 0 0 432 0 0 0 0 3 061
Valbo-Backa 6:13 Johanneslötsvägen 22 Gävle 12 192 3 981 1 500 2 481 0 0 0 0 0 18 579
Verkstäderna 2 Kungsgatan 30 m fl Söderhamn 26 536 15 251 1 305 126 3 353 3 226 0 7 241 0 10 360
Väster 4:3 Västra vägen 54-56 Gävle 17 178 3 648 3 191 74 383 0 0 0 0 20 820
Åkarp 3:79 Dalslundsvägen 1 Åkarp 3 031 1 131 130 50 951 0 0 0 0 6 470
Summa Region 3 1 335 213 588 020 107 717 270 901 50 544 86 236 2 757 65 867 3 999 1 805 106
SUMMA TOTALT 2 503 257 1 571 170 528 517 495 069 172 777 161 035 44 994 159 121 9 657 13 992 462
Fotnoter: T = Tomträtt, O = Obebyggd fastighet, A = Arrendetomt,
Region 3, forts.
FASTPARTNER 2024
119
FASTIGHETSFÖRTECKNING
Kalendarium 2025
Delårsrapport per 31 mars 2025
Årsstämma 2025
Delårsrapport per 30 juni 2025
Delårsrapport per 30 september 2025
24 april 2025
24 april 2025
3 juli 2025
23 oktober 2025
IR-kontakt
SVEN-OLOF JOHANSSON, VD
08 - 402 34 65 (direkt), 08 - 402 34 60 (växel)
DANIEL GERLACH, CFO
08 - 402 34 63 (direkt), 08- 402 34 60 (växel)
Form och produktion: Narva Communications
Foto: Fastpartner, Fond & Fond,
Magnus Fond och Solna Fotostudio
Tryck: Elanders Sverige AB
S
V
A
N
E
N
M
Ä
R
K
E
T
Trycksak
3041 0123
120
FASTPARTNER 2024
FASTPARTNER 2024
121
Stockholm HK
Fastpartner AB (publ)
Box 55625
102 14 Stockholm
Besöksadress: Sturegatan 38
Tel 08-402 34 60
info@fastpartner.se
www.fastpartner.se