MSEK | Not | 2023 | 2022 |
Hyresintäkter | 3 | ||
Övriga intäkter | |||
| Fastighetskostnader | |||
Driftskostnader | – | – | |
Reparation och underhåll | – | – | |
Fastighetsskatt | – | – | |
Arrenden | – | – | |
Fastighetsadministration och marknadsföring | – | – | |
Driftnetto | |||
Central administration | 5 | – | – |
Orealiserade värdeförändringar på fastigheter | 8 | – | – |
Realiserade värdeförändringar på fastigheter | 8 | ||
Resultat från andelar i intresseföretag | 15 | ||
Resultat före finansiella poster | 27 | – | |
| Finansiella poster | |||
Finansiella intäkter | 6 | ||
Finansiella kostnader | 4, 7 | – | – |
Värdeförändringar finansiella instrument | 9 | – | – |
Resultat före skatt | – | ||
Aktuell skatt | 10 | – | – |
Uppskjuten skatt | 10 | ||
ÅRETS RESULTAT | – | ||
Övrigt totalresultat | |||
ÅRETS TOTALRESULTAT | – | ||
| Årets totalresultat hänförligt till: | |||
Moderbolagets aktieägare | – | ||
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
– | |||
Resultat per stamaktie, serie A, kr | – | ||
Antal utgivna stamaktier, serie A | |||
Antal utestående stamaktier, serie A | |||
Genomsnittligt antal stamaktier, serie A |
MSEK | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
Förvaltningsfastigheter | 11 | ||
Fastigheter under uppförande | 11 | ||
Nyttjanderättstillgång tomträtt | |||
Maskiner och inventarier | 12 | ||
Summa materiella anläggningstillgångar | |||
Aktier och andelar | 14, 23 | ||
Andelar i intresseföretag | 15 | ||
Andra långfristiga fordringar | 16 | ||
Derivatinstrument | 23 | ||
Summa finansiella anläggningstillgångar | |||
Summa anläggningstillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | |||
Kundfordringar | 1 | ||
Övriga fordringar | 1 | ||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 17 | ||
Kortfristiga placeringar | 23 | ||
Likvida medel | 18 | ||
Summa omsättningstillgångar | |||
SUMMA TILLGÅNGAR | |||
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital och skulder hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||
Aktiekapital | |||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Balanserade vinstmedel inklusive årets totalresultat | |||
Summa eget kapital | |||
| SKULDER | |||
| Långfristiga skulder | |||
Skulder till kreditinstitut och liknande skulder | 19 | ||
Leasingskuld tomträtt | |||
Övriga långfristiga skulder | 21 | ||
Uppskjuten skatteskuld | 10 | ||
Summa långfristiga skulder | |||
| Kortfristiga skulder | |||
Skulder till kreditinstitut och liknande skulder | 19 | ||
Leverantörsskulder | 1 | ||
Övriga skulder | 1 | ||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 22 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
Summa skulder | |||
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
| Antal ute stående | Antal utestående | ||||||
| stamaktier, | stamaktier, | Antal utestående | Övrigt till- | Balanserade | Totalt | ||
| Koncernen MSEK | serie A | serie D | preferensaktier | Aktiekapital | skjutet kapital | vinstmedel | eget kapital |
Eget kapital 2021-12-31 | 182 900 000 | 14 659 140 | 5 692 497 | ||||
Inlösen av preferensaktier | –5 692 497 | – | – | – | – | ||
| Utdelning 2,20 kr/stamaktie serie A och 5,0 | – | – | |||||
| kr/stamaktie serie D | |||||||
Årets totalresultat | |||||||
Eget kapital 2022-12-31 | 182 900 000 | 14 659 140 | - | ||||
| Utdelning 1,0 kr/stamaktie serie A och | – | – | |||||
| 5,0 kr/stamaktie serie D | |||||||
Årets totalresultat | – | – | |||||
Eget kapital 2023-12-31 | 182 900 000 | 14 659 140 | - | ||||
Hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||||||
MSEK | Not | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
| Den löpande verksamheten | |||||
Resultat före skatt | – | 212,0 | 585,3 | ||
| Justeringsposter | |||||
Avskrivningar | 12 | 0,1 | 0,1 | ||
Orealiserade värdeförändringar | 8 | 76,3 | 22,9 | ||
Övriga poster | 28 | – | – | –38,2 | –3,3 |
Betalda skatter | – | –1,5 | –89,3 | ||
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapital | 248,7 | 515,7 | |||
| Förändringar i rörelsekapital | |||||
Ökning (–) / minskning (+) kortfristiga fordringar | – | 164,2 | –116,4 | ||
Ökning (+) / minskning (–) korfristiga skulder | –25,7 | 169,1 | |||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | 387,2 | 568,4 | |||
| INVESTERINGSVERKSAMHETEN | |||||
Investeringar i fastigheter | – | – | - | - | |
Försäljning av fastigheter | - | - | |||
Finansiella anläggningstillgångar, erhållen likvid | - | 0,6 | |||
Finansiella anläggningstillgångar, betald likvid | – | – | –186,5 | –344,5 | |
Kassaflöde från investeringsverksamheten | – | – | –186,5 | –343,9 | |
FINANSIERINGSVERKSAMHETEN | 29 | ||||
Upptagande av lån | 4 925,0 | 4 595,6 | |||
Lösen och amortering av lån | – | – | –4 985,0 | –3 630,7 | |
Inlösen preferensaktier | – | - | –664,1 | ||
Lämnade utdelningar | – | – | –256,2 | –494,6 | |
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | – | –316,2 | –193,8 | ||
ÅRETS KASSAFLÖDE | – | – | –115,5 | 30,7 | |
Kassabehållning vid årets ingång | 18 | 180,3 | 149,6 | ||
Förvärvade likvida medel | - | - | |||
Kassabehållning vid årets slut | 18 | 64,8 | 180,3 |
| Summa | Elimineringar | ||||||||||||
| fastighets- | och koncern- | Summa | |||||||||||
Region 1 | Region 2 | Region 3 | förvaltning | gemensamma poster | koncernen | ||||||||
| MSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Hyresintäkter | 1 061,7 | 964,9 | 682,7 | 626,3 | 464,3 | 406,3 | 2 208,7 | 1 997,5 | 2 208,7 | 1 997,5 | |||
Fastighetskostnader | –276,1 | –258,8 | –237,3 | –216,1 | –140,7 | –124,3 | –654,1 | –599,2 | –654,1 | –599,2 | |||
Driftnetto | 785,6 | 706,1 | 445,5 | 410,2 | 323,6 | 282,0 | 1 554,6 | 1 398,3 | 1 554,6 | 1 398,3 | |||
Tomträttsavgälder | –29,7 | –29,5 | –5,2 | –5,0 | –0,9 | –0,9 | –35,8 | –35,4 | –35,8 | –35,4 | |||
| Värdeförändringar | |||||||||||||
| Orealiserade värdeförändringar | |||||||||||||
fastigheter | –1 439,7 | –442,5 | –762,4 | –232,9 | –271,8 | –188,8 | –2 473,9 | –864,2 | –2 473,9 | –864,2 | |||
| Realiserade värdeförändringar | |||||||||||||
fastigheter | 0,4 | 0,4 | - | 0,4 | |||||||||
| Värdeförändringar finansiella | |||||||||||||
instrument | –33,1 | –2,3 | –33,1 | –2,3 | |||||||||
Bruttoresultat | –683,8 | 234,1 | –322,2 | 172,3 | 50,9 | 92,7 | –988,2 | 496,8 | –988,2 | 496,8 | |||
| Ofördelade poster | |||||||||||||
Central administration | –56,9 | –46,1 | –46,1 | –56,9 | |||||||||
Andel i intresse företags resultat | 31,9 | 3,4 | 31,9 | 3,4 | |||||||||
Finansiella intäkter | 40,2 | 45,9 | 40,2 | 45,9 | |||||||||
Finansiella kostnader | –850,1 | –397,5 | –850,1 | –397,5 | |||||||||
Resultat före skatt | –1 812,3 | 91,7 | |||||||||||
Skatt | –7,2 | 284,4 | 284,4 | –7,2 | |||||||||
Årets totalresultat | –1 766,2 | 148,6 | –64,1 | 238,3 | –1 527,9 | 84,5 | |||||||
| Förvaltningsfastigheter | 18 442,2 | 19 574,9 | 9 523,3 | 10 200,4 | 5 784,6 | 5 952,6 | 33 750,1 | 35 727,9 | 33 750,1 | 35 727,9 | |||
Nyttjanderättstillgång tomträtt | 1 004,3 | 994,6 | 167,2 | 167,0 | 28,5 | 28,4 | 1 200,0 | 1 190,0 | 1 200,0 | 1 190,0 | |||
| Ofördelade poster | |||||||||||||
| Finansiella | |||||||||||||
| anläggningstillgångar | 731,4 | 628,4 | |||||||||||
Maskiner och inventarier | 4,4 | 3,9 | |||||||||||
Omsättningstillgångar | 245,5 | 391,8 | |||||||||||
Likvida medel | 96,0 | 182,0 | |||||||||||
Summa tillgångar | 19 445,6 | 20 569,5 | 9 690,5 | 10 367,4 | 5 813,1 | 5 981,0 | 34 950,1 | 36 917,9 | 36 027,4 | 38 124,0 | |||
| Ofördelade poster | |||||||||||||
Eget kapital | 14 618,0 | 16 402,1 | |||||||||||
Långfristiga skulder | 16 619,8 | 14 100,2 | |||||||||||
Uppskjuten skatteskuld | 2 793,6 | 3 172,3 | |||||||||||
Kortfristiga skulder | 1 996,0 | 4 449,4 | |||||||||||
Summa eget kapital och skulder | 36 027,4 | 38 124,0 | |||||||||||
Årets förvärv och investeringar | 307,0 | 475,4 | 85,3 | 256,2 | 103,8 | 537,7 | 496,1 | 1 269,3 | 496,1 | 1 269,3 | |||
Årets försäljningar | –0,2 | –0,2 | - | –0,2 | |||||||||
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Hyresvärde | 2 425,8 | 2 219,4 | 680,5 | 623,9 |
Hyresrabatter och förluster | –44,6 | –54,2 | –18,7 | –8,7 |
Vakanser | –172,5 | –167,7 | –50,5 | –35,3 |
Summa | 2 208,7 | 1 997,5 | 611,3 | 579,9 |
| Kontrakts värde | |||
| Löptid | Antal | (årshyra) | Andel % |
2024 | 753 | 240,1 | 12,6 |
2025 | 494 | 422,9 | 16,2 |
2026 | 458 | 464,8 | 18,4 |
2027 | 261 | 272,3 | 17,8 |
2028 | 75 | 109,3 | 6,5 |
2029 > | 122 | 620,5 | 28,5 |
Summa kommersiella fastigheter | 2 163 | 2 129,9 | 100,0 |
Bostäder | 413 | 45,2 | |
Garage och p-platser | 1 302 | 26,7 | |
Summa | 3 878 | 2 201,8 |
Avtalade framtida hyresintäkter för kommersiella lokaler | 2023 | 2022 |
Avtalade hyresintäkter år 1 | 2 129,8 | 2 061,7 |
Avtalade hyresintäkter år 2 till 5 | 5 088,2 | 5 079,7 |
Avtalade hyresintäkter senare än 5 år | 1 810,1 | 2 113,0 |
Summa | 9 028,1 | 9 254,4 |
| Kommersiellt | Kontrakts- | ||
| kontraktsvärde per region | värde | Löptid | Yta (kvm) |
Region 1 | 4 083,5 | 4,0 | 491 834 |
Region 2 | 2 740,0 | 4,5 | 466 196 |
Region 3 | 2 204,6 | 4,4 | 577 085 |
Summa | 9 028,1 | 4,2 | 1 535 115 |
| Koncernen | ||
Fördelning av intäkter | 2023 | 2022 |
Hyresintäkter | 2 067,8 | 1 868,80 |
Serviceintäkter | 140,9 | 128,7 |
Summa | 2 208,7 | 1 997,5 |
| Koncernen | ||
| Avtalade framtida tomträttsavgälder | 2023 | 2022 |
Avtalade tomträttsavgälder år 1 | –36,0 | –35,3 |
Avtalade tomträttsavgälder år 2 till 5 | –119,4 | –123,6 |
Avtalade tomträttsavgälder år 6 och framåt | –52,3 | –65,5 |
Summa | –207,7 | –224,4 |
| Koncernen | ||
2023 | 2022 | |
| Fastigheter | ||
Realiserade | - | 0,4 |
Orealiserade | – 2 473,9 | –864,2 |
Summa värdeförändringar fastigheter | –2 473,9 | –863,8 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Central administration | –46,0 | –46,8 | –27,6 | –28,4 |
Donation UNHCR:s verksamhet i Ukraina | - | –10,0 | - | –10,0 |
Avskrivningar kontorsutrustning | –0,1 | –0,1 | –0,1 | –0,1 |
Summa | –46,1 | 56,9 | –27,7 | –38,5 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Ränteintäkter | 28,4 | 24,3 | 405,0 | 255,5 |
Resultat från finansiella placeringar | 11,8 | 21,6 | 11,8 | 21,6 |
Summa | 40,2 | 45,9 | 416,8 | 277,1 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
| Räntekostnader avseende lån hos | ||||
kreditinstitut och liknande skulder | –833,2 | –383,3 | –722,2 | –331,1 |
Räntekostnader koncernbolag | - | - | –93,0 | –68,7 |
Räntekostnader avseende checkräkning | –2,5 | –2,1 | –2,5 | –2,1 |
Räntekostnader övriga skulder | –2,2 | –1,2 | –2,0 | –1,1 |
Summa räntekostnader | –837,9 | –386,6 | –819,7 | –403,0 |
Övriga finansiella poster | –8,4 | –8,8 | –8,4 | –8,6 |
Pantbrevskostnader | –3,8 | –2,1 | –3,8 | –2,1 |
Räntekostnad leasingskulder / Tomt- rättsavgälder | –35,8 | –35,4 | - | - |
Summa övriga finansiella poster | –48,0 | –46,3 | –12,2 | –10,7 |
| Finansiella kostnader enligt | ||||
resultaträkning | –885,9 | –432,9 | –831,9 | –413,7 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
| Finansiella instrument | ||||
Realiserade värdeförändringar i lång- och kortfristiga innehav | 43,6 | 13,5 | 43,6 | 13,5 |
| Orealiserade värdeförändringar | ||||
i lång- och kortfristiga innehav | –27,3 | –149,6 | –27,3 | –149,6 |
| Orealiserade värdeförändringar | ||||
räntederivat | –49,4 | 133,8 | –49,0 | 126,7 |
| Summa värdeförändringar | ||||
finansiella instrument | –33,1 | –2,3 | –32,7 | –9,4 |
Koncernen | Moderbolaget | ||||
Uppskjuten skatteskuld -/fordran | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
| Temporära skillnader | |||||
Fastigheter | –13 585,1 | –15 401,0 | - | - | |
Uppskjuten skatteskuld 20,6 (20,6) | % | –2 798,5 | –3 172,6 | - | - |
Marknadsvärdering räntederivat | –8,7 | –58,1 | –8,7 | –57,6 | |
Uppskjuten skattefordran 20,6 (20,6) | % | –1,8 | –12,0 | –1,8 | –11,9 |
Marknadsvärdering noterade innehav | –8,8 | 18,5 | –8,8 | 18,5 | |
Uppskjuten skatteskuld 20,6 (20,6)% | 1,8 | –3,8 | 1,8 | –3,8 | |
Outnyttjade underskottsavdrag | 26,1 | 80,6 | - | - | |
Uppskjuten skattefordran 20,6 (20,6) | % | 5,4 | 16,6 | - | - |
Övrigt | –2,3 | –2,3 | –2,3 | –2,3 | |
Uppskjuten skatteskuld 20,6 (20,6)% | –0,5 | –0,5 | –0,5 | –0,5 | |
Uppskjuten skatteskuld | –2 793,6 | –3 172,3 | –0,5 | –16,2 | |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
| Inkomstskatt | ||||
Resultat före skatt | –1 812,3 | 91,7 | 212,0 | 585,3 |
| Nominell skattesats i Sverige, 20,6 | ||||
(20,6) % | 373,3 | –18,9 | –43,7 | –120,6 |
Justering resultatandel i HB/KB | - | - | 8,2 | 9,4 |
| Justering för övriga ej avdragsgilla/ | ||||
skattepliktiga poster | 0,3 | –2,4 | 71,6 | 76,5 |
Andel i intresseföretags resultat | 6,6 | 0,7 | - | - |
Justering för ej avdragsgilla räntor | –84,9 | –6,8 | –62,4 | –3,7 |
Övrigt | –12,1 | 10,6 | - | 29,2 2 ) |
| Korrigering tidigare års taxering/ | ||||
beräkning | 1,2 | 9,6 | 0,7 | - |
Redovisad skattekostnad | 284,4 | –7,2 | –25,6 | –9,2 |
| varav | ||||
Aktuell skatt | –94,3 | –62,3 | –41,3 | –13,9 |
Uppskjuten skatt | 378,7 | 55,1 | 15,7 | 4,7 |
Redovisad skatt | 284,4 | –7,2 | –25,6 | –9,2 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Förvaltningsfastigheter | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Verkligt värde vid årets början | 35 377,0 | 35 323,0 | - | - |
Omklassificering | - | –377,4 | - | - |
Försäljningar av fastigheter | - | –0,2 | - | - |
Förvärv av fastigheter | 3,9 | 522,6 | - | - |
Investeringar | 427,0 | 679,0 | - | - |
| Värdeförändring | –2 453,8 | –770,0 | - | - |
Verkligt värde vid årets slut | 33 354,1 | 35 377,0 | - | - |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Fastigheter under uppförande | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Värde vid årets början | 350,9 | - | - | - |
Omklassificering | - | 377,4 | - | - |
Investering | 65,2 | 67,7 | - | - |
Värdeförändring | –20,1 | –94,2 | - | - |
Verkligt värde vid årets slut | 396,0 | 350,9 | - | - |
Företag | Org nummer | Säte | Kapital- och röstandel | Bokfört värde kSEK |
| I Moderbolaget | ||||
Batteriet Fastighetsförvaltning AB | 556178-8968 | Stockholm | 100% | 50 283 |
Batteriet Hus AB | 556055-9519 | Stockholm | 100% | 8 121 |
Colonia Fastighet AB | 556241-5140 | Stockholm | 100% | 50 |
Darrgräset HB | 969649-6810 | Stockholm | 100% | 3 000 |
Deamatris Förvaltning AB | 556518-6896 | Stockholm | 100% | 170 737 |
Fastighets AB Bomullsspinneriet | 556680-2186 | Stockholm | 100% | 70 753 |
Fastighets AB Drillsnäppan | 556660-5761 | Stockholm | 100% | 224 671 |
Fastighets AB Repslagaregatan | 556824-7281 | Stockholm | 100% | 6 319 |
Fastighetsbolaget Oljan 2 i Täby AB | 556793-1174 | Stockholm | 100% | 57 680 |
Fastighetspartner Avaström Holding AB | 556651-9723 | Stockholm | 100% | 90 153 |
Fastighetspartner Bromma AB | 556682-0956 | Stockholm | 100% | 37 576 |
Fastighetspartner Globen AB | 556625-5708 | Stockholm | 100% | 28 814 |
Fastighetspartner Hallstahammar AB | 556214-5580 | Stockholm | 100% | 16 500 |
Fastighetspartner Knivsta-AR AB | 556671-8507 | Stockholm | 100% | 27 821 |
Fastighetspartner Lunda AB | 556669-0656 | Stockholm | 100% | 7 105 |
Fastighetspartner Norrköping AB | 556231-5902 | Stockholm | 100% | 10 722 |
Fastighetspartner Skolfastigheter AB | 556661-5521 | Stockholm | 100% | 22 768 |
Fastighetspartner Söderhamn Holding KB | 969666-8889 | Stockholm | 100% | 1 |
Fastighetspartner Täby AB | 556204-1177 | Stockholm | 100% | 16 350 |
Fastpartner Aga 2 AB | 556944-3145 | Stockholm | 100% | 63 737 |
Fastpartner Amerika 3 KB | 969695-2499 | Stockholm | 100% | 88 102 |
Fastpartner Andersberg 14:44 AB | 556968-0662 | Stockholm | 100% | 17 735 |
Fastpartner Bagaren 7 AB | 556529-6356 | Stockholm | 100% | 24 030 |
Fastpartner Biskopsgården 46:4 AB | 556981-8460 | Stockholm | 100% | 8 150 |
Fastpartner Bolmensvägen AB | 559049-7375 | Stockholm | 100% | 50 |
Fastpartner Bosgården 1:32 AB | 559088-2576 | Stockholm | 100% | 50 |
Fastpartner Bredden AB | 556876-2917 | Stockholm | 100% | 6 238 |
Fastpartner Bredäng AB | 556731-1070 | Stockholm | 100% | 52 373 |
Fastpartner Brista AB | 556822-2466 | Stockholm | 100% | 21 322 |
Fastpartner Brynäs 124:3 AB | 556740-0774 | Stockholm | 100% | 17 924 |
Fastpartner Brynäs 125:1 AB | 559198-9941 | Stockholm | 100% | 5 560 |
Fastpartner Centrum 13 AB | 556664-5700 | Stockholm | 100% | 41 765 |
Fastpartner Dragarbrunn 10:3 AB | 559029-8583 | Stockholm | 100% | 24 196 |
Fastpartner Ekenäs 1 AB | 559029-9300 | Stockholm | 100% | 13 053 |
Fastpartner Ekenäs 2 AB | 559029-9292 | Stockholm | 100% | 36 340 |
Fastpartner Ekenäs 3 AB | 559029-9284 | Stockholm | 100% | 16 716 |
Fastpartner Ekenäs 4 AB | 559029-9276 | Stockholm | 100% | 45 344 |
Fastpartner Ekplantan 2 AB | 556664-2723 | Stockholm | 100% | 35 679 |
Fastpartner Expansion AB | 556259-3060 | Stockholm | 100% | 24 735 |
Fastpartner Fagerstagatan 21 AB | 556953-0065 | Stockholm | 100% | 53 098 |
Fastpartner Fastigheter Märsta AB | 556746-6130 | Stockholm | 100% | 6 444 |
Fastpartner Flyggodset AB | 559161-0810 | Stockholm | 100% | 43 759 |
Fastpartner Frihamnen AB | 556556-9596 | Stockholm | 100% | 462 616 |
Fastpartner Frösunda Port KB | 969690-1629 | Stockholm | 100% | 119 867 |
Fastpartner Gredelby 28:5 HB | 916671-2902 | Stockholm | 100% | 7 792 |
Fastpartner Hammarby-Smedby AB | 556746-8474 | Stockholm | 100% | 16 244 |
Fastpartner Hammarby-Smedby 1:446 AB | 556566-6277 | Stockholm | 100% | 13 318 |
Fastpartner Hammarby-Smedby 1:454 AB | 556645-8757 | Stockholm | 100% | 131 455 |
Fastpartner Hammarby-Smedby 1:461 AB | 556645-9169 | Stockholm | 100% | 21 510 |
Fastpartner Haninge AB | 556723-3746 | Stockholm | 100% | 28 163 |
Fastpartner Hemsta 9:4 AB | 556740-0972 | Stockholm | 100% | 6 969 |
Fastpartner Hemsta 14:1 KB | 969668-5255 | Stockholm | 100% | 28 541 |
Fastpartner Herrjärva 3 AB | 559080-0271 | Stockholm | 100% | 839 377 |
Fastpartner Hjulet AB | 556037-9744 | Stockholm | 100% | 79 591 |
Fastpartner Humlet AB | 556535-9022 | Stockholm | 100% | 41 061 |
Fastpartner Hässelby AB | 556730-8613 | Stockholm | 100% | 127 438 |
Fastpartner Högsbo 27:6 AB | 556711-3260 | Stockholm | 100% | 55 928 |
Fastpartner Importen 3 AB | 556985-3509 | Stockholm | 100% | 13 548 |
Fastpartner Karis 3 AB | 559029-9268 | Stockholm | 100% | 16 533 |
Fastpartner Karis 4 AB | 559029-9136 | Stockholm | 100% | 26 250 |
Fastpartner Kostern 11 AB | 556990-7537 | Stockholm | 100% | 61 925 |
Fastpartner Kungsängen 6:10 KB | 916671-8511 | Stockholm | 100% | 14 762 |
Företag | Org nummer | Säte | Kapital- och röstandel | Bokfört värde kSEK |
Fastpartner Kungsängen 40:1 AB | 559101-5036 | Stockholm | 100% | 33 979 |
Fastpartner Kålltorp 127:2 AB | 556927-9044 | Stockholm | 100% | 15 201 |
Fastpartner Kärra 72:33 KB | 969695-3398 | Stockholm | 100% | 36 550 |
Fastpartner Kärra 78:3 AB | 556937-4522 | Stockholm | 100% | 40 810 |
Fastpartner Kärra 90:1 KB | 969695-4222 | Stockholm | 100% | 47 035 |
Fastpartner Luntmakargatan 22-34 AB | 556877-0076 | Stockholm | 100% | 47 496 |
Fastpartner Malmö I KB | 969634-5355 | Stockholm | 100% | 84 372 |
Fastpartner Målaren 14 AB | 556937-4464 | Stockholm | 100% | 12 629 |
Fastpartner Mälardalen AB | 556712-1461 | Stockholm | 100% | 75 951 |
Fastpartner Mälarporten AB | 556417-7201 | Stockholm | 100% | 85 800 |
Fastpartner Märsta Kontor AB | 556822-2474 | Stockholm | 100% | 40 785 |
Fastpartner Märsta 1:259 AB | 559079-8897 | Stockholm | 100% | 2 950 |
Fastpartner Märsta 24:4 AB | 556661-9671 | Stockholm | 100% | 55 569 |
Fastpartner Märsta 25:1 AB | 559272-6615 | Stockholm | 100% | 36 758 |
Fastpartner Norr 22:2 | 559337-1635 | Stockholm | 100% | 67 584 |
Fastpartner Pooc AB | 559015-9116 | Stockholm | 100% | 9 450 |
Fastpartner Reläet 8 AB | 559163-0701 | Stockholm | 100% | 5 430 |
Fastpartner Ringpärmen 4 HB | 916608-4138 | Stockholm | 100% | 30 438 |
Fastpartner Rinkeby AB | 556730-0296 | Stockholm | 100% | 60 422 |
Fastpartner Ritmallen 1 AB | 556664-5726 | Stockholm | 100% | 32 514 |
Fastpartner Sjöstugan 1 AB | 559012-1298 | Stockholm | 100% | 20 544 |
Fastpartner Slakthuset 18 AB | 556985-3517 | Stockholm | 100% | 26 369 |
Fastpartner Slakthuset 19 AB | 556985-3525 | Stockholm | 100% | 10 883 |
Fastpartner Slakthuset 20 AB | 556985-3491 | Stockholm | 100% | 4 955 |
Fastpartner Slakthuset 21 AB | 556985-3483 | Stockholm | 100% | 8 655 |
Fastpartner Slakthuset 22 AB | 556985-3582 | Stockholm | 100% | 23 646 |
Fastpartner Slingan 1 AB | 556909-5994 | Stockholm | 100% | 54 839 |
Fastpartner Solna One AB | 556691-9360 | Stockholm | 100% | 263 578 |
Fastpartner Solna Port AB | 559021-1230 | Stockholm | 100% | 823 348 |
Fastpartner Sporren 4 AB | 556714-2400 | Stockholm | 100% | 34 478 |
Fastpartner Stångmärket 5 och 7 AB | 556713-3037 | Stockholm | 100% | 112 058 |
Fastpartner Syllen 4 AB | 556660-5571 | Stockholm | 100% | 138 479 |
Fastpartner Sylten 4:7 KB | 969761-5475 | Stockholm | 100% | 8 703 |
Fastpartner Sätesdalen 2 AB | 556627-7793 | Stockholm | 100% | 39 015 |
Fastpartner Sätra 108:23 AB | 556766-4718 | Stockholm | 100% | 1 921 |
Fastpartner Sätra Skolfastigheter AB | 559100-5276 | Stockholm | 100% | 42 437 |
Fastpartner Tech Center AB | 556591-2010 | Stockholm | 100% | 24 195 |
Fastpartner Tensta AB | 556731-0734 | Stockholm | 100% | 38 577 |
Fastpartner Timpenningen 6 KB | 916610-5974 | Stockholm | 100% | 1 085 |
Fastpartner Tränsbettet 8 KB | 916851-4876 | Stockholm | 100% | 27 400 |
Fastpartner Tullhuset AB | 559054-5777 | Stockholm | 100% | 134 642 |
Fastpartner Uppfinnaren 1 AB | 556973-5797 | Stockholm | 100% | 264 550 |
Fastpartner Valbo-Backa 6:13 AB | 556883-5481 | Stockholm | 100% | 21 947 |
Fastpartner Verkstäderna 2 KB | 969629-4561 | Stockholm | 100% | 21 088 |
Fastpartner Vision AB | 556840-4395 | Stockholm | 100% | 145 |
Fastpartner Västerbotten 19 AB | 556661-8087 | Stockholm | 100% | 92 426 |
Fastpartner Västra Hindbyvägen 12 AB | 556937-4456 | Stockholm | 100% | 19 126 |
Fastpartner Årsta 76:2 AB | 556065-8956 | Stockholm | 100% | 286 774 |
Fastpartner Årsta 84:3 AB | 559059-2597 | Stockholm | 100% | 47 382 |
Fastpartner Älvsjö AB | 556731-0619 | Stockholm | 100% | 23 074 |
FastProp Holding AB | 556706-5072 | Stockholm | 100% | 40 005 |
Forsdala Företagscenter HB | 916524-4691 | Stockholm | 100% | 29 568 |
Fredriksten Fastighet AB | 556096-0840 | Stockholm | 100% | 33 902 |
Förvaltningsbolaget Entuna HB | 916600-0381 | Stockholm | 100% | 22 375 |
Gävle Näringen 22:2 AB | 556718-2448 | Stockholm | 100% | 102 842 |
HB Näringshuset | 916637-2897 | Stockholm | 100% | 36 356 |
HB Robertsfors Fastighetsförvaltning | 916618-9465 | Stockholm | 100% | 11 080 |
HB Skebo Fastighetsförvaltning | 916618-9473 | Stockholm | 100% | 1 |
HB Solhem Fastighetsförvaltning | 916618-9424 | Stockholm | 100% | 1 |
KB Arbetsbasen Västberga | 916618-0837 | Stockholm | 100% | 9 255 |
KB Avesta 1 Stockholm | 916582-2009 | Stockholm | 100% | 48 577 |
KB Fisken 13 Södertälje | 916614-4452 | Stockholm | 100% | 10 785 |
KB Lerkrogen Fastighetsförvaltning | 916618-0860 | Stockholm | 100% | 427 852 |
KB Päronet 2 | 916613-9023 | Stockholm | 100% | 2 607 |
Kebarco AB | 556006-9584 | Stockholm | 100% | 5 501 |
Landeriet Fastighet AB | 556203-2218 | Stockholm | 100% | 133 521 |
Landeriet Förvaltning AB | 556057-9665 | Stockholm | 100% | 128 690 |
Företag | Org nummer | Säte | Kapital- och röstandel | Bokfört värde kSEK |
Märsta Centrum AB | 556106-8817 | Stockholm | 100% | 360 346 |
Partnerfastigheter NF AB | 556139-1722 | Stockholm | 100% | 81 078 |
Standard Fastighet i Märsta AB | 556067-2221 | Stockholm | 100% | 8 773 |
Storheden Invest AB | 556047-1087 | Stockholm | 100% | 94 817 |
Sätra Hälsofastigheter AB | 556704-8748 | Stockholm | 100% | 9 043 |
Vallentuna Centrum AB | 556684-3420 | Stockholm | 100% | 203 226 |
Vexillum Duo AB | 556680-9355 | Stockholm | 100% | 38 726 |
Summa | 8 885 681 |
2023 | 2022 | |
Aktier och andelar i dotterföretag vid årets början | 8 658,0 | 7 369,4 |
| Förvärv under året | 7,8 | 362,5 |
| Nedskrivningar under året | –86,0 | –31,0 |
Avyttringar under året | - | - |
Lämnade aktieägartillskott | 305,9 | 957,1 |
Aktier och andelar i dotterföretag vid årets slut | 8 885,7 | 8 658,0 |
Företag | Org nummer | Säte | Kapital- och röstandel |
| Tillkommer i koncernen | |||
Batteriet Centrumhus AB | 556436-5988 | Stockholm | 100% |
Cabinjo Holding AB | 556239-5243 | Stockholm | 100% |
Fastighetsbolaget Färgelanda Prästgård KB | 969634-0653 | Stockholm | 100% |
Fastighetsbolaget Gråbo Centrum KB | 969633-4540 | Stockholm | 100% |
Fastighetspartner Amplus AB | 556209-8128 | Stockholm | 100% |
Fastighetspartner Avaström KB | 969645-2730 | Stockholm | 100% |
Fastpartner Forsmark 4 AB | 556863-7101 | Stockholm | 100% |
Fastpartner Märsta Holding I AB | 559079-8962 | Stockholm | 100% |
Fastighetspartner Gävle Hemsta KB | 969668-0256 | Stockholm | 100% |
Fastighetspartner Gävle Holding KB | 969666-4177 | Stockholm | 100% |
Fastighetspartner Söderhamn KB | 969670-3009 | Stockholm | 100% |
Fastpartner Märsta 1:257 AB | 559079-8871 | Stockholm | 100% |
Fastpartner Märsta 1:258 AB | 559079-8889 | Stockholm | 100% |
Fastpartner Gustav 1D AB | 559079-8921 | Stockholm | 100% |
Fastpartner Gustav 1E AB | 559079-8939 | Stockholm | 100% |
Fastpartner Gustav 1F AB | 559079-8848 | Stockholm | 100% |
FastProp Gävle AB | 556712-2485 | Stockholm | 100% |
Gaudeamus AB | 556087-6681 | Stockholm | 100% |
HB Fastighetspartner 11 | 916629-8092 | Stockholm | 100% |
KB Amplus | 916557-5953 | Göteborg | 100% |
KB Gävle Söder Fastighetsförvaltning | 916618-9440 | Stockholm | 100% |
KB Pottegården 3 | 916557-4972 | Göteborg | 100% |
Landeriet 14 AB | 556083-2155 | Stockholm | 100% |
Märstakullen Ekonomisk förening | 769636-2339 | Stockholm | 100% |
Märsta 1:198 AB | 556848-9636 | Stockholm | 100% |
Nordpartner AB | 556535-1938 | Stockholm | 100% |
Profundo AB | 556199-8146 | Stockholm | 100% |
Vallentuna 1:472 AB | 556778-9309 | Stockholm | 100% |
Vallentuna 1:474 AB | 556698-8175 | Stockholm | 100% |
Vallentuna 1:7 AB | 556698-8100 | Stockholm | 100% |
Vallentuna Prästgård 1:130 AB | 556698-8159 | Stockholm | 100% |
VaTellus AB | 556549-0538 | Stockholm | 100% |
VaTellus Holding AB | 556698-5379 | Stockholm | 100% |
Vinsta Stenskärve AB | 556725-8685 | Stockholm | 100% |
Koncernen | Moderbolaget | ||||||
| Kapital- och | |||||||
| Org nummer | röstandel | Säte | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Slättö Value Add I AB | 556994-4464 | 1,66/0,74% | Stockholm | 23,2 | 23,2 | 23,2 | 23,2 |
Stenhus Fastigheter i Norden AB (publ) | 559269-9507 | 2,8% | Stockholm | 108,7 | 116,0 | 108,7 | 116,0 |
Summa aktier och andelar | 131,9 | 139,2 | 131,9 | 139,2 | |||
Koncernen | Moderbolaget | ||||||
| Kapital- och | |||||||
| Org nummer | röstandel | Säte | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Litium AB (publ) | 556562-1835 | 19,5% | Stockholm | 27,8 | 32,6 | 27,8 | 32,6 |
| Kapitalandel | |||||||
Vid årets början | 32,6 | 22,1 | 32,6 | 22,1 | |||
Förvärv av andelar | - | 10,5 | - | 10,5 | |||
Andel av årets resultat | –4,8 | - | –4,8 | - | |||
Vid årets slut | 27,8 | 32,6 | 27,8 | 32,6 | |||
| Tenzing Industrihus HoldCo 2 AB | 559310-0984 | 50,0% | Stockholm | - | - | - | - |
| Kapitalandel | |||||||
Vid årets början | - | 0,0 | - | 0,0 | |||
Andelen av årets försäljning | - | 8,6 | - | 8,6 | |||
Utbokning försäljning | - | –8,6 | - | –8,6 | |||
Vid årets slut | - | - | - | - | |||
| Tenzing Industrihus AB | 559384-8889 | 22,3% | Stockholm | 22,7 | 10,1 | 23,1 | 10,1 |
| Kapitalandel | |||||||
Vid årets början | 10,1 | - | 10,1 | - | |||
Förvärv av andelar | 13,0 | 10,1 | 13,0 | 10,1 | |||
Andel av årets resultat | –0,4 | - | - | - | |||
Vid årets slut | 22,7 | 10,1 | 23,1 | 10,1 | |||
| Bostadsbyggarna FastPartner – Besqab HB | 969755-7222 | 50,0% | Stockholm | 1,1 | 1,1 | 1,1 | 1,1 |
| Kapitalandel | |||||||
Vid årets början | 1,1 | 1,1 | 1,1 | 1,1 | |||
Återbetalning av ägartillskott | - | - | - | - | |||
Andel av årets resultat | - | - | - | - | |||
Vid årets slut | 1,1 | 1,1 | 1,1 | 1,1 | |||
| Centralparken Holding AB | 556908-8833 | 50,0% | Stockholm | - | 0,3 | - | 0,3 |
| Kapitalandel | |||||||
Vid årets början | 0,3 | 0,2 | 0,3 | 0,3 | |||
Andel av årets resultat | –0,1 | 0,1 | –0,1 | - | |||
Likvidation | –0,2 | - | –0,2 | - | |||
Vid årets slut | - | 0,3 | - | 0,3 | |||
| Slättö Fastpartner Holding AB | 559199-8298 | 61,0%/40,0% | Stockholm | 537,8 | 297,3 | 500,1 | 297,3 |
| Kapitalandel | |||||||
Vid årets början | 297,3 | 302,6 | 297,3 | 302,6 | |||
Förvärv av andelar | 164,0 | - | 164,0 | - | |||
Lämnat aktieägartillskott | 38,8 | - | 38,8 | - | |||
Andel av årets resulat | 37,7 | –5,3 | - | –5,3 | |||
Vid årets slut | 537,8 | 297,3 | 500,1 | 297,3 | |||
Koncernen | Moderbolaget | ||||||
| Kapital- och | |||||||
| Org nummer | röstandel | Säte | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
| Slättö Fastpartner II AB | 559211-9720 | 50,0% | Stockholm | 1,1 | 54,6 | 1,1 | 54,6 |
| Kapitalandel | |||||||
Vid årets början | 54,6 | 54,6 | 54,6 | 54,6 | |||
Utbetald utdelning | –53,0 | - | –53,0 | - | |||
Andel av årets resulat | –0,5 | - | –0,5 | - | |||
Vid årets slut | 1,1 | 54,6 | 1,1 | 54,6 | |||
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Summa andelar i intresseföretag | 590,4 | 395,9 | 553,2 | 395,9 |
| Kapitalandel | ||||
Vid årets början | 395,9 | 380,5 | 395,9 | 380,6 |
Förvärv/Försäljning av andelar | 177,0 | 20,6 | 177,0 | 20,6 |
Lämnat aktieägartillskott | 38,8 | - | 38,8 | - |
Erhållen utdelning | –53,0 | - | –53,0 | - |
Likvidation | –0,2 | - | –0,2 | - |
Andel av årets resultat | 31,9 | 3,4 | –5,4 | 3,3 |
Utbokning försäljning | - | –8,6 | - | –8,6 |
Vid årets slut | 590,4 | 395,9 | 553,2 | 395,9 |
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
| Litium AB | Litium AB | Slättö Fastpartner | Slättö Fastpartner | Slättö Fastpartner | Slättö Fastpartner | |
| (publ) | (publ) | Holding AB | Holding AB | II AB | II AB | |
Anläggningstillgångar | 77,1 | 70,4 | 827,6 | 819,2 | - | - |
Omsättningstillgångar | 23,8 | 36,8 | 198,9 | 36,7 | 1,2 | 107,1 |
Långfristiga skulder | - | - | 19,0 | 51,4 | - | - |
Kortfristiga skulder | 16,4 | 19,2 | 39,7 | 473,1 | 0,2 | 0,0 |
Nettotillgångar (100 %) | 84,5 | 88,0 | 967,8 | 331,4 | 1,0 | 107,1 |
Ägarandel (%) | 19,5 | 19,5 | 40,0 | 40,0 | 50,0 | 50,0 |
Koncernens andel av nettotillgångar | 16,5 | 17,2 | 590,4 | 132,6 | 0,5 | 53,6 |
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
| Litium AB | Litium AB | Slättö Fastpartner | Slättö Fastpartner | Slättö Fastpartner | Slättö Fastpartner | |
| (publ) | (publ) | Holding AB | Holding AB | II AB | II AB | |
Intäkter | 68,9 | 64,9 | 42,8 | 17,3 | - | - |
Rörelseresultat | –3,3 | –12,4 | 3,2 | –1,4 | –0,2 | –0,2 |
Övriga finansiella intäkter och kostnader | –0,1 | 0,0 | 133,4 | –4,2 | 1,1 | –0,1 |
Skatt | - | - | –1,6 | –4,9 | 0,0 | 0,0 |
Årets totalresultat (100%) | –3,4 | –12,4 | 129,6 | –13,7 | 0,9 | –0,3 |
Erhållna utdelningar från intresseföretag | - | - | - | - | 53,0 | - |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Reversfordringar | 0,4 | 35,2 | 0,4 | 35,2 |
Uppskjuten skattefordran | - | - | - | - |
Summa | 0,4 | 35,2 | 0,4 | 35,2 |
| Specifikation förfallostruktur reversfordringar. | ||||
| Förfall | Genomsnittlig ränta % | Belopp MSEK | ||
2025 | 0,1 | 0,4 | ||
Summa | 0,4 | |||
| Varav | Låneavtalens | ||
| MSEK | Låneavtal | utnyttjat | löptid |
| 1 155,0 | 1 155,0 | 2024 | |
| 7 605,4 | 5 655,4 | 2025 | |
| 2 295,7 | 2 295,7 | 2026 | |
| 3 887,8 | 3 887,8 | 2027 | |
1 284,1 | 1 284,1 | 2028 | |
216,0 | 216,0 | 2029 | |
1 115,0 | 1 115,0 | 2032 | |
1 041,3 | 1 041,3 | 2034 | |
Summa | 18 600,3 | 16 650,3 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Övriga förutbetalda kostnader | 64,2 | 71,8 | 57,0 | 61,9 |
Förutbetald färsäkringspremie | 6,7 | 6,2 | 6,7 | 6,2 |
Förutbetald pantbrevskostnad | 7,9 | 4,7 | 7,9 | 4,7 |
Förutbetald tomträttsavgäld | 9,1 | 9,0 | 4,9 | 4,9 |
Upplupna ränteintäkter | 90,6 | 66,6 | 90,6 | 66,6 |
Summa | 178,5 | 158,3 | 167,1 | 144,3 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Kassa och banktillgodohavanden | 96,0 | 182,0 | 64,8 | 180,3 |
Likvida medel | 96,0 | 182,0 | 64,8 | 180,3 |
| NOT 19 | Skulder till kreditinstitut och liknande skulder | |||
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Fastighetslån | 10 345,3 | 8 717,7 | 6 815,0 | 5 167,0 |
Företagscertifikat | 55,0 | 455,0 | 55,0 | 455,0 |
Obligationslån | 6 250,0 | 7 550,0 | 6 250,0 | 7 550,0 |
Summa | 16 650,3 | 16 722,7 | 13 120,0 | 13 172,0 |
Varav kortfristig del ovan lån | –1 276,5 | –3 861,7 | –1 256,0 | –3 655,5 |
| Summa långfristiga lån | ||||
till kreditinstitut och liknande skulder | 15 373,8 | 12 861,0 | 11 864,0 | 9 516,5 |
| Specifikation checkräkningskredit | ||||
Beviljad kreditlimit | 395,0 | 395,0 | 395,5 | 395,0 |
Outnyttjad del | –395,0 | –395,0 | –395,0 | –395,0 |
Utnyttjat kreditbelopp | - | - | - | - |
| Utnyttjade | Beviljade | |||
| låneavtal | låneavtal | |||
| Löptid | (MSEK) | Andel % | Medelränta % | (MSEK) |
2024 | 1 155,0 | 6,9 | 6,3 | 1 155,0 |
2025 | 5 655,4 | 34,0 | 4,4 | 7 605,4 |
| 2026 | 2 295,7 | 13,8 | 5,2 | 2 295,7 |
2027 | 3 887,8 | 23,3 | 4,9 | 3 887,8 |
2028 | 1 284,1 | 7,7 | 5,7 | 1 284,1 |
2029 | 216,0 | 1,3 | 2,5 | 216,0 |
2032 | 1 115,0 | 6,7 | 4,4 | 1 115,0 |
2034 | 1 041,3 | 6,3 | 4,0 | 1 041,3 |
Summa | 16 650,3 | 100,0 | 4,8 | 16 600,3 |
| Belopp, (MSEK) | Ränta 1) % | Swapens löptid |
125 | 1,94 | maj-24 |
500 | 1,44 | nov-24 |
250 | 1,23 | dec-24 |
300 | 0,93 | mar-25 |
200 | 1,23 | feb-26 |
600 | 1,83 | feb-26 |
300 | 2,71 | dec-28 |
200 | 2,41 | dec-28 |
500 | 2,72 | dec-33 |
| 2 975 |
| Koncernen | ||
2023 | 2022 | |
| Förfallna, ej reserverade hyresfordringar | ||
Förfallna upp till 30 dagar | 7,6 | 6,1 |
Förfallna 31–60 dagar | 2,4 | 2,8 |
Förfallna mer än 61 dagar | 0,5 | 0,1 |
Totalt | 10,5 | 9,0 |
Inom 1 år | 1–3 år | 3–5 år | Efter 5 år | Totalt | |
Finansiella skulder | 2 357,2 | 13 152,0 | 1 708,8 | 2 473,5 | 19 691,5 |
Åtaganden, övrigt | 236,0 | 236,0 | |||
Summa kontrak- terade åtaganden, kommersiella löften | 2 593,2 | 13 152,0 | 1 708,8 | 2 473,5 | 19 927,5 |
| 2023-12-31 | |||||
| Finansiella tillgångar | |||||
| Verkligt värde via | Verkligt värde via | och skulder värderade till | Totalt redovisat | Totalt verkligt | |
| totalresultatet | resultaträkningen | upplupet anskaffningsvärde | värde | värde | |
Långfristiga värdepappersinnehav | 131,9 | 131,9 | 131,9 | ||
Andra långfristiga fordringar | 0,4 | 0,4 | 0,4 | ||
Kundfordringar | 18,4 | 18,4 | 18,4 | ||
Övriga kortfristiga fordringar | 13,3 | 13,3 | 13,3 | ||
Kortfristiga placeringar | 40,7 | 40,7 | 40,7 | ||
Derivatinstrument | 8,7 | 8,7 | 8,7 | ||
Likvida medel | 96,0 | 96,0 | 96,0 | ||
Upplupna intäkter | 90,6 | 90,6 | 90,6 | ||
Summa finansiella tillgångar | - | 181,3 | 218,7 | 400,0 | 400,0 |
Skulder till kreditinstitut och liknande skulder | 16 650,3 | 16 650,3 | 16 650,3 | ||
Leasingskuld tomträtt | 1 200,0 | 1 200,0 | 1 200,0 | ||
Övriga långfristiga skulder | 46,0 | 46,0 | 46,0 | ||
Leverantörsskulder | 116,9 | 116,9 | 116,9 | ||
Övriga kortfristiga skulder | 205,3 | 205,3 | 205,3 | ||
Upplupna kostnader | 134,1 | 134,1 | 134,1 | ||
Summa finansiella skulder | - | - | 18 352,6 | 18 352,6 | 18 352,6 |
| 2022-12-31 | |||||
| Finansiella tillgångar | |||||
| Verkligt värde via | Verkligt värde via | och skulder värderade till | Totalt redovisat | Totalt verkligt | |
| totalresultatet | resultaträkningen | upplupet anskaffningsvärde | värde | värde | |
Långfristiga värdepappersinnehav | 139,2 | 139,2 | 139,2 | ||
Andra långfristiga fordringar | 35,2 | 35,2 | 35,2 | ||
Kundfordringar | 23,6 | 23,6 | 23,6 | ||
Övriga kortfristiga fordringar | 37,2 | 37,2 | 37,2 | ||
Kortfristiga placeringar | 189,3 | 189,3 | 189,3 | ||
Derivatinstrument | 58,1 | 58,1 | 58,1 | ||
Likvida medel | 182,0 | 182,0 | 182,0 | ||
Upplupna intäkter | 66,6 | 66,6 | 66,6 | ||
Summa finansiella tillgångar | - | 386,6 | 344,6 | 731,2 | 731,2 |
Skulder till kreditinstitut och liknande skulder | 16 722,7 | 16 722,7 | 16 722,7 | ||
Leasingskuld tomträtt | 1 190,0 | 1 190,0 | 1 190,0 | ||
Övriga långfristiga skulder | 49,2 | 49,2 | 49,2 | ||
Leverantörsskulder | 117,6 | 117,6 | 117,6 | ||
Övriga kortfristiga skulder | 51,1 | 51,1 | 51,1 | ||
Upplupna kostnader | 150,4 | 150,4 | 150,4 | ||
Summa finansiella skulder | - | - | 18 281,0 | 18 281,0 | 18 281,0 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Fastighetsinteckningar | 11 624,2 | 10 409,2 | - | - |
Andelar | - | - | 4 820,3 | 4 502,4 |
Fordringar på dotterföretag | - | - | 7 656,3 | 6 041,3 |
Summa | 11 624,2 | 10 409,2 | 12 476,6 | 10 543,7 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Borgensåtaganden | 0,3 | 0,5 | 521,1 | 541,7 |
Summa | 0,3 | 0,5 | 521,1 | 541,7 |
| Löner och ersättningar | ||||
Styrelse och VD | 1,8 | 1,8 | 1,8 | 1,8 |
Övriga anställda | 53,3 | 51,8 | 53,3 | 51,8 |
Summa | 55,1 | 53,6 | 55,1 | 53,6 |
| Sociala kostnader | ||||
Styrelse och VD | 0,3 | 0,3 | 0,3 | 0,3 |
varav pensionskostnader | - | - | - | - |
Övriga anställda | 17,3 | 16,6 | 17,3 | 16,6 |
varav pensionskostnader | 7,5 | 8,3 | 7,5 | 8,3 |
Summa | 17,6 | 16,9 | 17,6 | 16,9 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
| Skillnad mellan betald och | ||||
kostnadsförd ränta | 5,8 | –13,3 | 5,8 | –13,5 |
| Skillnad mellan erhållen och | ||||
intäktsförd ränta | –24,0 | –16,4 | –24,0 | –16,4 |
Andel i intresseföretags resultat | –31,9 | –3,4 | 5,4 | –3,3 |
| Realisationsvinst försäljning | ||||
fastigheter/andelar | –43,6 | –13,9 | –43,6 | –13,5 |
Övriga poster | 18,2 | 29,7 | 18,2 | 43,4 |
Summa | –75,5 | –17,3 | –38,2 | –3,3 |
| Ej kassaflödes påverkande | |||||
| Kassaflöde från | |||||
| finansierings- | Förändring i | ||||
| Koncernen | UB 2022 | verksamheten | För ändring | verkligt värde | UB 2023 |
Skulder till kreditinstitut och liknande skulder, långfristiga | 12 861,0 | 2 512,8 | 15 373,8 | ||
Skulder till kreditinstitut och liknande skulder, kortfristiga | 3 861,7 | –2 585,2 | 1 276,5 | ||
Leasingskuld tomträtt | 1 190,0 | 10,0 | 1 200,0 | ||
Ränteswapar, räntesäkring | - | - | |||
Summa skulder hänförliga till finansieringsverksamheten | 17 912,7 | –72,4 | 10,0 | - | 17 850,3 |
| Ej kassaflödes påverkande | |||||
| Kassaflöde från | |||||
| finansierings- | Förändring i | ||||
| Koncernen | UB 2021 | verksamheten | För ändring | verkligt värde | UB 2022 |
Skulder till kreditinstitut och liknande skulder, långfristiga | 12 059,3 | 801,7 | 12 861,0 | ||
Skulder till kreditinstitut och liknande skulder, kortfristiga | 3 221,3 | 640,4 | 3 861,7 | ||
Leasingskuld tomträtt | 1 165,0 | 25,0 | 1 190,0 | ||
Ränteswapar, räntesäkring | 75,7 | 75,7 | - | ||
Summa skulder hänförliga till finansieringsverksamheten | 16 521,3 | 1 442,1 | 25,0 | 75,7 | 17 912,7 |
| Ej kassaflödespåverkande | |||||
| Kassaflöde från | |||||
| finansierings- | Förändring i | ||||
| Moderbolaget | UB 2022 | verksamheten | För ändring | verkligt värde | UB 2023 |
Skulder till kreditinstitut och liknande skulder, långfristiga | 9 516,5 | 2 347,5 | 11 864,0 | ||
Skulder till kreditinstitut och liknande skulder, kortfristiga | 3 655,5 | –2 399,5 | 1 256,0 | ||
Fordringar/Skulder till koncernföretag | –10 915,4 | –12,4 | 212,8 | –10 715,0 | |
Ränteswapar, räntesäkring | - | - | |||
Summa skulder hänförliga till finansieringsverksamheten | 2 256,6 | –64,4 | 212,8 | - | 2 405,0 |
| Ej kassaflödespåverkande | |||||
| Kassaflöde från | |||||
| finansierings- | Förändring i | ||||
| Moderbolaget | UB 2021 | verksamheten | För ändring | verkligt värde | UB 2022 |
Skulder till kreditinstitut och liknande skulder, långfristiga | 9 817,1 | –300,6 | 9 516,5 | ||
Skulder till kreditinstitut och liknande skulder, kortfristiga | 3 081,9 | 573,6 | 3 655,5 | ||
Fordringar/Skulder till koncernföretag | –12 311,7 | –696,2 | 2 092,5 | –10 915,4 | |
Ränteswapar, räntesäkring | 69,1 | 69,1 | - | ||
Summa skulder hänförliga till finansieringsverksamheten | 656,4 | –423,2 | 2 092,5 | 69,1 | 2 256,6 |
| Till årsstämmans förfogande står: | |
Överkursfond | 2 051 396 839 |
Balanserat resultat | 4 095 412 006 |
Årets resultat | 186 346 721 |
Summa | 6 333 155 566 |