MSEK | Not | 2022 | 2021 |
Hyresintäkter | 3 | ||
Övriga intäkter | |||
| Fastighetskostnader | |||
Driftskostnader | – | – | |
Reparation och underhåll | – | – | |
Fastighetsskatt | – | – | |
Arrenden | – | – | |
Fastighetsadministration och marknadsföring | – | – | |
Driftnetto | |||
Central administration | 5 | – | – |
Orealiserade värdeförändringar på fastigheter | 8 | – | |
Realiserade värdeförändringar på fastigheter | 8 | ||
Resultat från andelar i intresseföretag | 14 | ||
Resultat före finansiella poster | 26 | ||
| Finansiella poster | |||
Finansiella intäkter | 6 | ||
Finansiella kostnader | 4, 7 | – | – |
Värdeförändringar finansiella instrument | 8 | – | |
Resultat före skatt | |||
Aktuell skatt | 9 | – | – |
Uppskjuten skatt | 9 | – | |
ÅRETS RESULTAT | |||
Övrigt totalresultat | |||
ÅRETS TOTALRESULTAT | |||
| Årets totalresultat hänförligt till: | |||
Moderbolagets aktieägare | |||
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
Resultat per stamaktie, serie A, kr | |||
Antal utgivna stamaktier, serie A | |||
Antal utestående stamaktier, serie A | |||
Genomsnittligt antal stamaktier, serie A |
MSEK | Not | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
Förvaltningsfastigheter | 10 | ||
Fastigheter under uppförande | 10 | ||
Nyttjanderättstillgång tomträtt | |||
Maskiner och inventarier | 11 | ||
Summa materiella anläggningstillgångar | |||
Aktier och andelar | 13, 22 | ||
Andelar i intresseföretag | 14 | ||
Andra långfristiga fordringar | 15 | ||
Derivatinstrument | 22 | ||
Summa finansiella anläggningstillgångar | |||
Summa anläggningstillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | |||
Kundfordringar | 1 | ||
Övriga fordringar | 1 | ||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 16 | ||
Kortfristiga placeringar | 22 | ||
Likvida medel | 17 | ||
Summa omsättningstillgångar | |||
SUMMA TILLGÅNGAR | |||
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital och skulder hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||
Aktiekapital | |||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Balanserade vinstmedel inklusive årets totalresultat | |||
Summa eget kapital | |||
| SKULDER | |||
| Långfristiga skulder | |||
Skulder till kreditinstitut och liknande skulder | 18 | ||
Leasingskuld tomträtt | |||
Övriga långfristiga skulder | 20 | ||
Uppskjuten skatteskuld | 9 | ||
Summa långfristiga skulder | |||
| Kortfristiga skulder | |||
Skulder till kreditinstitut och liknande skulder | 18 | ||
Leverantörsskulder | 1 | ||
Övriga skulder | 1 | ||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 21 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
Summa skulder | |||
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
| Antal ute stående | Antal utestående | Antal utestående | Övrigt till- | Balanserade | Totalt | ||
| Koncernen MSEK | stamaktier, serie A | stamaktier, serie D | preferensaktier | Aktiekapital | skjutet kapital | vinstmedel | eget kapital |
Eget kapital 2020-12-31 | 182 900 000 | 8 500 000 | 5 692 497 | ||||
Emission av stamaktier, serie D | 6 159 140 | ||||||
| Utdelning 2,0 kr/stamaktie serie A, 5,0 kr/ | – | – | |||||
| stamaktie serie D och 6,68 kr/preferensaktie | |||||||
Årets totalresultat | |||||||
Eget kapital 2021-12-31 | 182 900 000 | 14 659 140 | 5 692 497 | ||||
Inlösen av preferensaktier | –5 692 497 | – | – | – | – | ||
| Utdelning 2,20 kr/stamaktie serie A och 5,0 | – | – | |||||
| kr/stamaktie serie D | |||||||
Årets totalresultat | |||||||
Eget kapital 2022-12-31 | 182 900 000 | 14 659 140 | - | ||||
Hänförligt till moderbolagets aktieägare |
MSEK | Not | 2022 | 2021 | 2022 | 2021 |
| Den löpande verksamheten | |||||
Resultat före skatt | 585,3 | 1 360,4 | |||
| Justeringsposter | |||||
Avskrivningar | 11 | 0,1 | 0,1 | ||
Orealiserade värdeförändringar | 8 | – | 22,9 | –229,9 | |
Övriga poster | 27 | – | – | –3,3 | –277,3 |
Betalda skatter | – | – | –89,3 | –90,4 | |
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapital | 515,7 | 762,9 | |||
| Förändringar i rörelsekapital | |||||
Ökning (–) / minskning (+) kortfristiga fordringar | – | – | –116,4 | –176,9 | |
Ökning (+) / minskning (–) korfristiga skulder | – | 169,1 | –125,1 | ||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | 568,4 | 460,9 | |||
| INVESTERINGSVERKSAMHETEN | |||||
Investeringar i fastigheter | – | – | - | - | |
Försäljning av fastigheter | - | - | |||
Finansiella anläggningstillgångar, erhållen likvid | 0,6 | 325,4 | |||
Finansiella anläggningstillgångar, betald likvid | – | – | –344,5 | –743,8 | |
Kassaflöde från investeringsverksamheten | – | – | –343,9 | –418,4 | |
FINANSIERINGSVERKSAMHETEN | 28 | ||||
Upptagande av lån | 4 595,6 | 2 584,6 | |||
Lösen och amortering av lån | – | – | –3 630,7 | –2 652,6 | |
Emission av stamaktier, serie D | - | 494,0 | |||
Inlösen preferensaktier | – | –664,1 | - | ||
Lämnade utdelningar | – | – | –494,6 | –453,9 | |
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | –193,8 | –27,9 | |||
ÅRETS KASSAFLÖDE | – | 30,7 | 14,6 | ||
Kassabehållning vid årets ingång | 17 | 149,6 | 135,0 | ||
Förvärvade likvida medel | - | - | |||
Kassabehållning vid årets slut | 17 | 180,3 | 149,6 |
| Till årsstämmans förfogande står: | |
Överkursfond | 2 051 396 839 |
Balanserat resultat | 3 775 456 819 |
Årets resultat | 576 150 887 |
Summa | 6 403 004 545 |
Styrelsen och verkställande direktören förslår att till för- fogande stående vinstmedel disponeras enligt följande: | |
Till stamaktieägarna av serie A utdelas 1,0 kr per aktie | |
Till stamaktieägarna av serie D utdelas 5,0 kr per aktie | |
Övriga medel som minst balanseras i ny räkning | 6 146 808 845 |
Summa | 6 403 004 545 |