549300BG6SL5QQ7LQW562021-01-012021-12-31549300BG6SL5QQ7LQW562020-01-012020-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300BG6SL5QQ7LQW562020-01-012020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300BG6SL5QQ7LQW562020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300BG6SL5QQ7LQW562020-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300BG6SL5QQ7LQW562020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300BG6SL5QQ7LQW562021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300BG6SL5QQ7LQW562021-01-012021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300BG6SL5QQ7LQW562021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300BG6SL5QQ7LQW562021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300BG6SL5QQ7LQW562021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300BG6SL5QQ7LQW562020-01-012020-12-31549300BG6SL5QQ7LQW562021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300BG6SL5QQ7LQW562021-12-31549300BG6SL5QQ7LQW562020-12-31549300BG6SL5QQ7LQW562019-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300BG6SL5QQ7LQW562019-12-31ifrs-full:OtherReservesMember549300BG6SL5QQ7LQW562019-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300BG6SL5QQ7LQW562019-12-31549300BG6SL5QQ7LQW562020-01-012020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:sharesxbrli:shares
F
A
T
N
A
R
E
S
T
P
R
Fastpartner
Årsredovisning
2021
Klimatneutrala
till 2030
Innehåll
40
Fastpartners verksamhet
2 Fastpartner i korthet
4 Året i korthet
6 VD har ordet
8 Trender
10 Strategi
12 Intervju med vice VD
16 Mål och utfall
18 Hållbarhet på Fastpartner
32 Ett urval av fastigheter
40 Klimatneutrala till 2030
41 Intervju med Hållbarhets- och projektchef
44 Projekt- och fastighetsutveckling
48 Förvärv och avyttringar
50 Finansiering
55 Riskhantering
57 Aktien och aktieägare
Årsredovisning
61 Förvaltningsberättelse
66 Femårsöversikt
68 Bolagsstyrningsrapport
72 Ledning
73 Styrelse och revisorer
74 Resultaträkningar och totalresultat
koncernen
75 Balansräkningar koncernen
76 Resultaträkningar moderbolaget
77 Balansräkningar moderbolaget
78 Förändringar i eget kapital
79 Kassaflödesanalyser
80 Redovisningsprinciper och noter
99 Årsredovisningens undertecknande
100 Revisionsberättelse
Hållbarhetsrapport
105 Om hållbarhetsrapporten
107 Hållbarhetsnoter
110 GRI-Index
Övrig information
112 Definitioner
113 Finansiella mått
114 Fastighetsförteckning
118 Kalendarium & IR-kontakt
Trender
i vår
omvärld
Ett långsiktigt
ansvar
Arbetsmiljö
och balans
26
8
20
Fastpartner är ett börsnoterat svenskt fastighetsbolag
som äger, förvaltar och utvecklar fastig heter i Sveriges
största befolkningscentrum. Vårt fastighetsbestånd
finns i Stockholm, Göteborg, Malmö, Uppsala och
Mälardalen, Norrköping samt Gävle.
I våra fastigheter finns några
av Sveriges ledande och största
teknik-, tjänste- och industribolag,
liksom unga entreprenörer med
nystartade bolag samt olika typer
av samhällstjänster, som äldreboen-
den, skolor, statliga och kommu-
nala förvaltningar och vårdinrätt-
ningar. Vi utvecklar fastigheterna
i nära dialog med våra hyresgäster.
Därmed kan vi skapa effektiva
verksamhets lokaler och bidra till
en långsiktigt positiv och hållbar
utveckling av stadsrummet.
FASTPARTNER
I KORTHET
Enkelt
Raka och enkla i vår kontakt
med hyresgäster och leve-
rantörer.
Vi vet vilket ansvar och vilka
befogenheter vi har, det
skapar handlingskraft i mötet
med andra.
Stora beslut får ta tid, andra
beslut ska fattas snabbt.
Engagerat
Vi tar initiativ och ansvar,
och strävar alltid mot att över-
träffa förväntningarna.
Arbetar lösningsorienterat
och affärsmässigt.
Visar respekt och omtanke
mot varandra, våra hyres-
gäster och vår omvärld.
Nära
Vi är tillgängliga och till-
mötesgående.
Bygger relationer till våra
hyresgäster, medarbetare
och leverantörer.
Visar glädje och återkopplar
snabbt.
VÄRDEGRUND
FASTPARTNER I KORTHET
2
FASTPARTNER 2021
Fastighetsvärde,
MSEK
Fastighetsvärde, MSEK
2 590,3
1 082,4
GÄVLE
Fastighetsvärde, MSEK
27 573,1
STOCKHOLM
Fastighetsvärde, MSEK
1)
2 146,1
UPPSALA
NORRKÖPING
Fastighetsvärde, MSEK
1 085,6
GÖTEBORG
543,7
MALMÖ
1) Avser Uppsala och Mälardalen
80%
Cirka 80 % av hyresvärdet finns i
Stockholm och dess närområden
i Mälardalen.
1 856 MSEK
Hyresintäkterna uppgick till
1 856,3 MSEK för året.
Vårt fastighetsbestånd finns
i Stockholm, Göteborg, Mal-
mö, Uppsala och Mälarda-
len, Norrköping samt Gävle.
Vision Affärsidé
Vår affärsidé är att hållbart äga,
förvalta och utveckla fastigheter
med god värdetillväxt och posi-
tiva kassaflöden på expansiva
orter. Vi ska samtidigt bygga
goda och långsiktiga relationer
med våra hyresgäster.
Mission
Fastpartner ska tillhandahålla
funktionella och effektiva lokaler
till näringsliv och offentlig sektor,
för att deras verksamheter
ska kunna bedrivas på bästa
möjliga sätt.
Vi skapar håll-
bara miljöer
där människor
och företag kan
utvecklas.
FASTPARTNER I KORTHET
3
FASTPARTNER 2021
ÅRET I KORTHET
4
FASTPARTNER 2021
ÅRET I KORTHET
Finansiering
• Fastpartner erhöll Investment Grade-rating av
Moody’s. Kreditbetyget uppgick till Baa3 med
stabila utsikter. Fastpartner har kreditbetyget
BBB– med stabila utsikter från Scope Ratings
vilket även omfattar Fastpartners seniora icke
säkerställda obligationer och företagscertifikat.
• Fastpartners egna kapital uppgick 17 457,4
(14 057,4) MSEK vid utgången av 2021.
• De räntebärande skulderna uppgick till 15
280,6 (14 607,6) MSEK motsvarande en net-
tobelåningsgrad om 39,7 (44,5)%. Räntetäck-
ningsgraden för året uppgick till 4,2 (4,1) ggr.
Nettouthyrningen för året var ca 30 300 (8 000)
kvm och nettot för antalet kontrakt blev 213 (186).
Under året har vi haft nöjet att teckna avtal med
flera nya hyresgäster. Nedan följer en summering
av några av de största nytecknade hyreskontrakten
under 2021:
• Centrala Frösunda flyttar flera företag in, tex
Webhallen, Tech Data, Office Management,
MW Group och Fudd har valt att lägga sina
kontor här. Totalt flyttar fler än 600 nya medar-
betare in under första halvåret 2022 och den
sammanlagda ytan ligger på drygt 9 000 kvm.
Sedan tidigare är det klart att K-märkt kommer
att driva lunchrestaurang och café i de cirka
1 100 kvm de hyr av Fastpartner samt att Nordic
Wellness har etablerat en anläggning om ca
1 080 kvm.
• I Sätra, söder om Stockholm, har Fastpartner
tecknat ett hyresavtal med Debe Flow Group
gällande 2 990 kvadratmeter.
• I Dalénum-området och den historiska fastighe-
ten Aga2, har Fastpartner tecknat hyresavtal
med Beckmans Designhögskola gällande 3 830
kvm.
• I Lunda Företagspark i Stockholm har Fastpartner
utökat sitt tidigare samarbete med Heat Restau-
ranger och under året tecknat ett avtal om cirka
600 kvm för ytterligare en lunch restaurang.
• I Norrköping har Fastpartner tecknat avtal med
Kriminalvården, Johnson Controls Systems &
Service AB, MR Svets och Sliptjänst AB avseen-
de nya lokaler i kvarteret Amerika i östra delen
av Norrköping. Därutöver har flertalet hyresgäs-
ter såsom Tupac AB och PreZero Recycling AB
utökat sina befintliga förhyrningar. Totalt rör det
sig om ca 16 000 kvm.
• I Runeberga i Enköping har hyresavtal tecknats
med Enköpings kommun gällande utbildnings-
lokaler för vuxenutbildning avseende en yta på
3 300 kvm.
• I det expansiva företagarområde Björnänge i
Söderhamn har Fastpartner tecknat hyresavtal
med We Are Padel, WAP för etablering av pa-
delanläggning med sex banor, omklädningsrum,
loungedel och konferens. Totalt omfattar ytan 1
850 kvm.
• Till det moderna kontors- och verksamhetsom-
rådet Hemsta Works i Gävle har Fastpartner
välkomnat Gavlefastigheter och Secab till nya
lokaler vilka tillsammans hyr en yta på cirka
1 700 kvm bestående av kontor, förråd och
produktionslokaler.
• I Upplands Väsby och fastigheten J12 har Fast-
partner tecknat flera mindre kontorshyreskontrakt
under året. Det största hyresavtalet tecknandes
med MAXFPS AB om ca 2 300 kvm.
• I Solna har hyresavtal tecknats med Philips
Sverige om 950 kvadratmeter kontor.
Utdelning
Styrelsen föreslår en utdelning om 2,20 (2,0)
kronor per stamaktie av serie A.
Eget kapital
Eget kapital per stamaktie av serie A uppgick till
95,4 (76,9) kronor vid årets slut.
Långsiktigt substansvärde NRV
Långsiktigt substansvärde per stamaktie av serie A
uppgick till 95,4 (76,9) vid årets slut.
Soliditet
Soliditeten vid årets slut uppgick till 46,0 (42,4)%.
Soliditet NRV
Soliditeten justerad enligt NRV vid årets slut upp-
gick till 54,7 (50,3)%.
Räntetäckningsgrad
Räntetäckningsgraden uppgick till 4,2 (4,1) ggr.
Fastpartner tror på fortsatt låga räntor framöver och
kommer fortsätta att i huvudsak arbeta med korta
räntebindningstider.
Avkastning på eget kapital
För 2021 uppgick avkastningen på eget kapital till
21,4 (12,2)%.
Avkastning på totalt kapital
Avkastning på totalt kapital uppgick för året till
12,8 (7,4)%.
FINANSIELLA MÅL
Hösten 2020 beslutade styrelsen om
nya finansiella mål där en av de nya
målsättningarna är att Fastpartner ska nå
ett årligt rullande förvaltningsresultat om
1 500 MSEK vid utgången av år 2025.
Andra finansiella mål är bland annat att
avkastningen av eget kapital ska uppgå
till minst 12% per år och av bolagets
totala låneportfölj ska 70% utgöras av
grön finansiering.
Uthyrningar
Brahelund 2
ÅRET I KORTHET
5
FASTPARTNER 2021
972
Förvaltningsresultatet
uppgick till 972,4 MSEK.
Året i sammandrag
• Hyresintäkterna för 2021 ökade med 3,0% och
uppgick till 1 856,3 (1 801,6) MSEK.
• Driftnettot ökade med 1,2% och uppgick till
1 301,0 (1 285,0 0) MSEK.
• Överskottsgraden uppgick till 70,1 (71,3)%.
• Förvaltningsresultatet ökade med 2,1% och
uppgick till 972,4 (952,1) MSEK.
• Det rullande årliga förvaltningsresultatet
uppgår till cirka 1 050 (970) MSEK.
• Resultat efter skatt uppgick till 3 367,7 (1 632,2)
MSEK.
• Resultat per stamaktie av serie A uppgick till
17,92 (8,55) kronor.
• Fastigheternas marknadsvärde uppgick till
35 323,0 (31 344,4) MSEK
Händelser under året
Covid-19 har satt sin prägel även på 2021, men
i spåren av vaccinationerna har vi sett en viss
återgång till en mer normaliserad tillvaro. Återhämt-
ningen i svenska ekonomin har varit stark under året
och företagens försäljningar har ökat, ny personal
har anställts och med det följer behovet av större
lokaler. Med andra ord ett mer gynnsammt läge
för fastighetsbranschen i allmänhet och Fastpart-
ner i synnerhet som mot bakgrund av våra korta
beslutsvägar snabbt kunnat möta verksamheternas
förändrade behov. Pandemin har påskyndat utveck-
lingen mot en något annorlunda, mer flexibel och
rörligare uthyrningsmarknad med fler möjligheter
än problem. Den enda smolken i bägaren är de
skenande energipriserna mot slutet av året som har
en direkt påverkan på våra driftskostnader. Vi har i
år lyckats nå en överskottsgrad om 70,1%. Fastpart-
ner har som mål att uppnå en överskottsgrad om
75% vid utgången av år 2025. Förvaltningsresulta-
tet uppgick till 972,4 MSEK.
Vi har ökat vår aktivitet i att utveckla våra bygg-
rätter och har nu totalt en porfölj om cirka 450
000 kvm. Vi har slutit avtal om nybyggnation av
fastigheter om cirka 5 200 kvm i Västberga och
cirka 7 000 kvm i Norrköping.
Till vår portfölj av stadsdelscentrum har vi skaffat
ett tillskott i form av Dalénum på Lidingö. Vi har ägt
fastigheten Aga 2 länge, men den har nu ändrat
karatkär från att vara en delvis tom kontorsfastighet
till att bli en samhällsfastighet.
I april respektive maj förvävades två fastigheter i
Gävle, Alderholmen 13:2 om 9 500 samt Hemsta
2021 2020 2019 2018 2017
Resultat, kr/stamaktie, serie A 17,92 8,55 17,90 9,77 7,81
Utdelning, kr/stamaktie, serie A 2,20
1)
2,0 1,90 1,60 1,44
Eget kapital, kr/stamaktie, serie A 95,4 76,9 69,8 50,4 42,1
Soliditet, % 46,0 42,4 42,1 38,7 36,3
Soliditet NRV, % 54,7 50,3 49,8 45,9 43,3
Räntetäckningsgrad, ggr 4,2 4,1 4,0 4,2 4,0
Driftnetto, % 4,0 4,3 4,6 4,7 4,9
Avkastning på eget kapital, % 21,4 12,2 28,9 21,6 20,7
Avkastning på totalt kapital, % 12,8 7,4 15,4 10,6 9,6
1)
Av styrelsen föreslagen utdelning enligt 2021 års vinstdisposition
0
300
600
900
1 200
1 500
1 800
21 20191817
MSEK
Hyresintäkter och förvaltningsresultatNyckeltal
14:1 om 7 300 kvm för en köpeskilling om 384,0
respektive 53,3 MSEK. Den förstnämnda ligger i
centrala Gävle med närhet till stationen och attrakti-
va utvecklingsområden. Största hyresgäst är Region
Gävleborg. Hemsta 14:1 är belägen i södra
Gävle i närheten av Fastpartners kvarter Hemsta
Works. Fastigheten används idag för försäljning
av bilar. I slutet av året förvärvades ytterligare en
fastighet i centrala Gävle för 73,5 MSEK med en
uthyrningsbar yta om cirka 3 400 kvm. Idag är
Handelsbanken ensam hyresgäst och Fastpartner
tillträdde fastigheten den 31 januari 2022.
Under hösten förvärvades fastigheterna Broby
11:5 i Sigtuna om 7 188 kvm och Årsta 84:3 i
Uppsala om 3 096 kvm uthyrningsbar yta. Den
senare ligger i närheten av Fastpartners befintliga
bestånd i området Fyrislund.
Även detta år avslutades med den positiva nyheten
att vi certifierats av Great Place to Work vilket är
världens största och mest erkända certifiering av
arbetsplatser. Fastpartner förbättrade dessutom
resultat jämfört med förra året.
6
FASTPARTNER 2021
VD HAR ORDET
OMVÄRLD I FÖRÄNDRING
2021 har varit ett på många sätt exeptio-
nellt år med fortsatt stark påverkan av
pandemin vilket medföljt att västvärlden
genomfört omfattande stimulansåtgärder
för att motverka effekten av pandemin.
Det har inneburit att likviditeten på de
finansiella marknaderna varit god vilket
medfört en god konsumtionsefterfrågan
och samtidigt en stark efterfrågan på
investeringstillgångar som aktier och
fastigheter. Dessa effekter har ytterligare
förstärkts av låga räntor under hela 2021.
Den starka konsumtionen i kombination
med den ”supply chain”-problematik
som uppstått som en följd av pandemin
medförde att inflationen började att ta
fart under slutet av året. En ytterligare
effekt av den goda tillgången på kapital
och de låga räntorna var att avkastnings-
kraven för aktier och fastigheter sjönk
ordentligt under det fjärde kvartalet
2021. Detta ledde till ordentliga värde-
justeringar för båda dessa tillgångsslag.
Sammantaget var 2021 ett bra år med en
god konjunktur och god tillväxt.
Om 2021 var ett riktigt bra år så har
år 2022 börjat mer problematiskt. Det
började med att alla de större central-
bankerna annonserade en mer hökaktig
penningpolitik med aggresiva räntebanor
och en avsikt att reducera sina balansräk-
ningar och därmed avsluta sina QE-pro-
gram. Detta för att bemöta en alltmer
tilltagande inflation som förstärkts av
händelseutvecklingen i Ukraina där
Ryssland genomför ett fullständigt
obegripligt, vansinnigt och orättfärdigt
anfallskrig och där det inte verkar finnas
några gränser för brutaliteten. Kriget har
förstärkt ”supply chain”-problematiken
samt inneburit kraftiga prisuppgångar på
energi, transporter, indusriråvaror samt
livsmedel. Dessa är i stor utsträckning
livsnödvändiga för den vanliga konsu-
menten vilket i hög grad begränsar ut-
rymmet för övrig konsumtion. Lägger vi
sedan till höjda räntor för bostadslån och
konsumtionskrediter så kommer detta
givetvis medföra en påtaglig försämring
av konjunkturen.
Finansiering
Vi har med början under hösten sett
hur kreditspreadarna gått isär för både
räntor i SEK och EUR, samma trend har
fortsatt även under inledningen av 2022.
Finansieringskostnaden för fastighets-
bolag med en Investment Grade-rating
har under de senaste sex månaderna ökat
med 70 100 räntepunkter för samtli-
ga löptider. För bolag med sämre eller
ingen rating ligger motsvarande ökning i
intervallet 200 300 räntepunkter. Detta
gäller i första hand för obligationsmark-
naden, för traditionell bankfinansiering
är ränteuppgången något mindre.
I den nu rådande situationen på finan-
sieringssidan är Fastpartners starka
balansräkning, med en belångsgrad på
40%, avgörande för att fortsatt kunna
finansiera verksamheten på ett effektivt
sätt till rimliga räntekostnader.
Strategi
Stigande finansieringskostnader i
kombination med allt lägre avkastnings-
krav för fastigheter har varit avgörande
för Fastpartner då det gäller att ta det
strategiska beslutet att vara restriktiva
med större förvärv. Istället har vi valt
att investera i och utveckla våra befint-
liga fastigheter där riskersättningen är
avsevärt mycket bättre. Det är dock vår
uppfattning att inflation för livsnödvän-
diga varor och högre räntor skapar en så
kraftig ekonomisk inbromsning att vi i
slutet av nästa år återigen kan behöva
stimulera efterfrågan genom en mjukare
penning- och finanspolitik.
Gåva till UNHCR
Med anledning av de flyktingströmmar
som föranletts av kriget i Ukraina har
Fastpartners styrelse beslutat att föreslå
årsstämman att ge en gåva om 10 MSEK
til UNHCR’s arbete med situationen
i Ukraina. Fastpartner har även kost-
nadsfritt upplåtit boende för ett 50-tal
flyktingar i en av våra fastigheter i norra
Stockholm.
Portföljpremie
Fastpartner har per den 31 december
2021 externvärderat hela sitt fastighets-
bestånd och med dessa värderingar som
stöd kommit fram till ett långsiktigt
NRV-värde per stamaktie av serie A
om 113,5 kronor. I den marknad vi nu
befinner oss i har vi kunnat konstatera att
väl sammansatta fastighetsportföljer alltid
erhåller en premie vid en försäljning. Det
finns givetvis flera fördelar för en köpare
att kunna komma att förvärva en väl sam-
mansatt portfölj, såsom balanserad risk,
rationalitet i förvaltning, synergier vid
sammanläggning av redan befintlig port-
följ med mera. För att få fram ett ”break
up-värde” för Fastpartner, utifrån att bola-
gets totala fastighetsportfölj skulle delas
upp i sex separata portföljer och därefter
avyttras portföljvis, har vi givit Cushman
& Wakefield i uppdrag att bedöma denna
portföljpremie. Cushman & Wakefield
har gjort bedömningen att portföljpre-
mien i dagens fastighetsmarknad ligger i
intervallet 12,5 17,5% av marknadsvär-
det på bolagets fastigheter. Om vi lägger
oss i mitten av detta intervall innebär
detta ett ”break-up-värde” per stamaktie
av serie A om cirka 142 kronor.
Aktiv fastighetsförvaltning
Under 2021 har Fastpartner tillträtt fyra
fastigheter och avyttrat två. Under årets
fjärde kvartal har vi även tecknat avtal
om förvärv av två fastigheter i Gävle med
tillträde i januari 2022. Under januari
2022 tillträdde vi, utöver fastigheterna i
Gävle, även två fastigheter i Stockholm.
Samtliga förvärv under fjolåret gjordes
i någon av våra sex kärnmarknader
Stockholm, Göteborg, Malmö, Uppsala,
Norrköping och Gävle.
ESG-arbetet är centralt i Fastpartners
verksamhet. Vi är en av Fryshusets
huvudsponsorer och vi sponsrar en rad
verksamheter som engagerar sig socialt
i de område där vi äger fastigheter. Varje
år erbjuder vi praktikplatser kopplade
till våra fastigheter och deras lokala för-
valtning. Det är väldigt uppskattat och
7
FASTPARTNER 2021
I Hemsta, Gävle, har vi gjort ännu en
framgångsrik satsning motsvarande den
i Centrala Frösunda. Industrilokalerna,
som tidigare ägdes av Ericsson, har
byggts om till tuffa och moderna kontor.
Områdets serviceerbjudande har utveck-
lats så att fastigheten nu har blivit ett
lokalt nav med många besökare varje dag.
Sammanfattningsvis kan man säga att
vi har en stark efterfrågan på alla typer av
lokaler i alla våra sex kärnmarknader. För
lager/logistik, lättindustri och samhälls-
fastigheter har hyresgästernas efterfrågan
varit i det närmaste oförändrad under
de senaste två åren av covid-restriktio-
ner. För kontor har vi sett att kraven på
kvalité har ökat markant, men att vi har
varit framgångsrika i att möta kundernas
förväntningar.
Stockholm den 31 mars 2022
Sven-Olof Johansson, VD
VD HAR ORDET
öppnar dörren till arbetsmarknaden för
många ungdomar.
Vi arbetar också intensivt med att
sänka vår energiförbrukning i fastigheter-
na och deras CO
2
e belastning. Till nästa
år höjer vi vår ambitionsnivå och siktar
på att sänka energiförbrukning i hela be-
ståndet med 2% per år, tidigare var målet
1% per år. En nyckelfaktor i vårt arbete
med hållbarhet, men också i att utveckla
vårt erbjudande och öka servicen till
våra hyresgäster, är våra satsningar på IT.
Idag har närmare 50% av våra fastigheter
en intrångssäker uppkoppling och ett
digitalt styrsystem. Detta utgör grunden
och på den kan man addera fler tjänster
och erbjudanden, som till exempel digi-
tala informationstavlor, digitala nycklar,
behovsstyrt klimat med mera.
Fastpartner tar, som sagt, stora kliv
framåt i miljö- och hållbarhetsarbetet.
Vi sänker våra CO
2
e utsläpp i verksam-
heten (Scope 1 och 2) med 61,4% under
fjolåret och året innan dess minskade vi
dessa utsläpp med 45,4%. Fjärrvärme är
den största källan till dessa utsläpp och
står för ungefär 80% och den näst största
utsläppskällan är köldmedier med en
andel om ca 15%. I absoluta tal har vi
under de senaste två åren gått från en
CO
2
e belastning på ca 4,44 kg/kvm till
endast 0,89 kg/kvm, en imponerande
minskning! Vi har under fjolåret startat
att mäta våra indirekta CO
2
e utsläpp
som uppstår när vi bygger och renoverar
fastigheter. För fjolåret var dessa utsläpp
strax över 28 kg CO
2
e/kvm. I relation
till utsläppen inom ramen för driften av
fastigheterna (Scope 1 och 2) är utsläp-
pen från byggnation (Scope 3) mycket
större, eftersom det går åt mycket energi
att producera stål och betong. Kan man
återanvända befintliga stommar i husen
är mycket vunnet, nybyggda miljösmarta
hus är inte alltid ett genidrag.
Vi har under januari 2022 gjort en väl-
digt spännande uthyrning till en ny typ av
klimatsmart serverhall i Stockholmsområ-
det. Det nya med denna serverhall är att
man återför spillvärmen till fjärrvärme-
nätet istället för att som i en traditionell
serverhall dumpa överskottsvärmen rakt
ut i det fria. Initialt bygger vi ca 4 000
kvm som inom ett par år kommer kunna
dubblas. Här har läget för fastigheten
varit helt avgörande för affären då server-
hallen ligger på en knutpunkt för el-,
fiber- och fjärrvärmenätet. För våra kon-
torsfastigheter, tex i Centrala Frösunda, är
det andra parametrar som skapar läget.
Vi har under året arbetet intensivt
med att utveckla vårt kontorserbjudande
på ett par platser. Centrala Frösunda i
Stockholm är ett av de mest lysande ex-
emplen, där Fastpartners satsningar har
lett till en kraftig ökning av efterfrågan
på lokaler i stadsdelen. På bara några må-
nader har Webhallen, Tech Data, Office
Management, MW Group och Fudd valt
att lägga sina kontor här. Totalt flyttar
fler än 600 nya medarbetare in under för-
sta halvåret 2022 och den sammanlagda
uthyrda ytan ligger på drygt 9 000 kvm. I
dialogen med våra nya hyresgäster är det
tydligt att det är helheten med Centrala
Frösunda som lockar, attraktiva moderna
kontor, i kombination med ett rikt utbud
av service och pendeltåg inom gångav-
stånd samt en trygg urban miljö.
Timpenningen 6
TRENDER
FASTPARTNER 2021
8
Flexibilitet och omställningsförmånga premieras i en värld
som förändras i snabb takt. Därför blir mötet med våra
hyresgäster allt viktigare tillsammans med att hänga med i
den accelererande teknikutvecklingen. Samtidigt bidrar
klimatförändringar, global oro och växande samhällsklyf-
tor till ett allt större fokus på hållbarhetsfrågorna. Fastpart-
ner har örat mot marken och lyssnar in framtida trender.
Genom analys, proaktivitet och lyhördhet kan vi ligga i
framkant och identifera nya affärsmöjligheter.
TRENDER
I VÅR
OMVÄRLD
TRENDER
9
FASTPARTNER 2021
Digitalisering
Digitaliseringen går allt fortare, en
trend som har förstärkts kraftigt
under pandemin. Vi är sannolikt
bara i början av en teknikutveckling
som kommer att förändra stora delar
av samhället och vårt sätt att leva.
För fastighetsbranschen innebär
digitaliseringen att nya verktyg för
att bygga, förvalta, renovera, sälja och
hyra ut fastigheter utmanar rådande
branschpraxis. Med algoritmstyrd
precision ökar hyresgästernas snabb-
rörlighet och behovet av flexibilitet.
Det kan leda till utmaningar för ak-
törer med mer trögrörliga processer,
men skapar också stora möjligheter
för fastighetsägare med förmåga att
följa med i utvecklingen.
Affärsmöjligheter:
De närmaste åren kommer vi få se
en utveckling av verktyg och tjänster
som vi tidigare inte kunnat dröm-
ma om, inte minst mot bakgrund
av att flera olika teknologier vävs
samman. Det betyder att vi blir
än mer resurseffektiva med hjälp
av smarta energilösningar, digitala
kommunikationskanaler, sensorbase-
rad prediktionsanalys för preventivt
underhåll och mycket annat. Men
det finns också annat som följer med
den teknologiska utvecklingen. I
takt med att kraven på effektivitet
blir allt större ökar efterfrågan på
fullservicekontor, platser där det är
möjligt att lösa flera av vardagens
måsten samtidigt. Här kommer
medarbetare också berikas med de
sociala dimensioner som de digitala
kommunikationskanalerna inte kan
tillfredställa.
Hållbarhet
Fastighetsbranschen spelar en viktig
roll i den gröna omställningen av
vårt samhälle. Såväl hyresgäster som
medarbetare och investerare intres-
serar sig allt mer för hållbarhets- och
klimatfrågor. Debatten har tidigare
mest kretsat kring klimatförändring-
ar, fossila bränseln och utsläpp av
växthusgaser. Men bland annat i takt
med ökad polarisering i samhället
har den sociala hållbarheten tagit
plats på agendan och frågor som
psykosocial utveckling, trygghet,
inkludering och mångfald fått ett
allt större fokus.
Affärsmöjligheter:
Med ökade krav och kunskap om
klimatfrågorna ökar möjligheterna för
oss att etablera en konstruktiv dialog
med våra hyresgäster och partners.
Vi kan vässa vårt erbjudande ytterli-
gare och välkomnar den positiva
utvecklingen. Det råder ingen tve-
kan om att hållbarhet och lönsamhet
inte står i ett motsatsförhållande
utan snarare tvärtom. Förnybar ener-
gi, som solceller, sjunker successivt
i pris och därmed kan fastighets-
ägare producera egen el. Den gröna
omställningen följer den affärs-
strategiska logiken.
Urbanisering
Människor och verksamheter kon-
centreras alltmer till större städer
och våra urbana områden breder ut
sig. Innan industraliseringen tog
fart i slutet 1800-talet bodde större
delen av befolkningen på lands-
bygden. Idag är förhållandet det
omvända, nästan nio av tio svenskar
bor i tätort. Det betyder att den så
kallade tätortsgraden sett till riket är
88 procent, i Stockholms län är den
så hög som 97 procent. Det bildas
dessutom städer i staden utmed
kollektivtrafikens viktiga noder.
Pandemin har kortsiktigt försva-
gat denna trend, men Stockholm
fortsätter att präglas av en stabil
ekonomi, hög innovationsgrad och
ett allt mer gynnsamt företagsklimat.
Befolkningsökningen drivs av flyk-
tingmottagning, arbetskraftsinvand-
ring och en snabb urbaniseringstakt.
En utveckling som ställer nya krav,
på såväl samhällssystemet som på
infrastruktur och fastigheter.
Affärsmöjligheter:
Med en stor inflyttning följer också
andra behov än bara bostäder som
till exempel samhällsservice, butiker,
industrier och kontorsfastigheter.
Genom en god analys av Stockholm
och andra svenska storstads områden
som växer, kan vi med relativt
enka medel extrapolera framtidens
befolkningsflöden. Vi har en ständig
närvaro i ytterområden där tillväxten
kan skena. Förutom att vara tidigt
ute på en spännande marknad är
detta också ett utmärkt sätt för
Fastpartner att erbjuda tjänster till
samhällsgrupper som ofta åsidosätts.
Hållbarhet och
lönsamhet står inte
i ett motsatsförhål-
lande utan snarare
tvärtom”
STRATEGI
FASTPARTNER 2021
10
Fastpartnes strategiarbete
präglas av långsiktigt ägande
och hållbarhet. Men vi strävar
också efter att arbeta snabbt och
effektivt för att kunna tillvarata
de affärsmöjligheter som uppstår
i de växande storstads regioner
där vi är verksamma. Områden
som har potential att öka i att-
raktivitet skapar förutsättningar
för stigande hyresintäkter.
Strategi
Affärsmodell och strategi
Fastpartner äger, förvaltar och utvecklar fastigheter
i Sveriges största befolkningscentrum. I dessa
storstadsregioner har vi en bred riskspridning med
fastigheter inom flera olika segment.
Vi strävar efter att arbeta snabbt och effektivt
för att kunna tillvarata de affärsmöjligheter som
uppstår i de växande storstadsregionerna. Fast-
partners affärsmodell uppdateras årligen samtidigt
som hållbarhetsarbetet ingår som en del i den
långsiktiga affären.
Hilton 2
STRATEGI
11
FASTPARTNER 2021
En framgångsrik verksamhet bedrivs inte isolerat. Vi finns till för
våra intressenter och det är deras välbefinnande och utveckling
som skapar ett långsiktigt värde för alla inblandade.
Våra intressenter
Nätverksbyggande
Att etablera och vårda våra nätverk är viktigt
för att uppnå en långsiktig förädling av vårt
fastighetsbestånd. Fastpartner är aktiva i diskus-
sioner och beslutsfattande på ett flertal nivåer
för att stärka de områden och stadsdelar där
vi är verksamma. Det finns goda möjligheter att
utveckla mark- och byggrätter för att möta regi-
onernas behov av kommersiella fastigheter, men
även hyreslägenheter och bostadsrätter ingår i
planerna. Under 2021 har nätverksbyggandet
fått ytterligare fokus. Idag finns till exempel upp-
arbetade kontakter och ett fruktbart samarbete
med kommunen, intresseföreningar och polisen
i både Tensta Centrum och Rinkeby Centrum.
Här strävar Fastpartner efter att skapa en natur-
lig och trygg mötesplats för såväl boende som
besökare med fokus på att stärka kvinnors och
barns villkor och trygghet i dessa områden.
Kunder
Våra hyresgäster är det viktigaste vi har. Der är
tack vare dem som våra fastigheter får liv och
utvecklas. Det är Fastpartners främsta uppgift att
tillgodose deras behov på bästa möjliga sätt,
oavsett om hyresgästen är en egenföretagare
i ytterstaden eller ett multinationellt bolag vid
Stureplan. Alla ska ha möjlighet att trivas i sin
fastighet och känna sig sedda av sin hyresvärd.
Detta kundfokus genomsyrar all vår verksamhet.
Medarbetare
Fastpartner ska vara en trygg, välkomnande och
rolig arbetsplats, inte minst för att kunna attrahe-
ra och behålla marknadens bästa talanger och
säkerställa att de presterar väl. Våra medarbeta-
re med familjer är Fastpartners framtid och deras
välbefinnande är ett kvitto på att vi gör rätt.
Aktieägare
Våra investerare och aktieägare tror på oss som
bolag. Med stolthet och ödmjukhet arbetar vi
varje dag för att leva upp till deras högt ställda
krav på sunda affärer, långsiktig hållbarhet och
pålitlig avkastning. Fastpartner ska vara en trygg
och lönsam investering.
Samhället
Fastigheter är en vital del av samhället. Vi verkar
inom expansiva storstadsområden vilket gör att
vårt innehav har stor betydelse för att främja
närmiljöer, lönsam handel och effektiva sam-
hällstjänster. Vi har dessutom ett ansvar att bidra
till en positiv samhällsutveckling i de områden
där våra fastigheter finns. Vi ingår i flera lokala
samverkansprojekt samt i nationella hållbar-
hetsinitiatv för att på så sätt vara delaktiga i
framtidsbygget.
STRATEGI
12
FASTPARTNER 2021
Möt Christopher Johansson,
vice VD på Fastparter
Christopher har i snart 25 år på ett eller annat
sätt varit involverad i Fastpartner ABs verksam-
het. Från 1998 var Christopher medlem i styrel-
sen, innan han började arbeta operativt på
företaget 2012. År 2006 disputerade han på
KTH i Stockholm inom datalogi och området
brain-like-computing dvs AI. Han har under
2000-talet arbetat som konsult inom finansvärl-
den, bla i Schweiz, samt varit anställd på Första
AP-fonden, Swedbank och Danske Bank.
Fastpartner har
som ambition
att bli Sveriges
bästa fastighets-
bolag”
Hur ser din roll ut på Fastpartner idag?
-Idag har jag fullt fokus på en av de intressan-
taste tillgångarna man kan äga, fastigheter.
Att arbeta med fastigheter i ett stort noterat
bolag bjuder på många olika perspektiv. Man
får nöjet att träffa den lilla entreprenören
som är i början på sin karriär på samma gång
som man får möjligheten att göra affärer med
internationella storbolag. Genom att äga
fastigheter blir man oundvikligen också en del
av samhällsutvecklingen med allt från sociala
frågor till miljö- och energifrågor. Slutligen
är fastighetsbranschen, precis som alla andra
delar av näringslivet, just nu inne i en snabb
teknisk utveckling vilket för mig känns extra
intressant.
Vad karaktäriserar er investeringsstrategi och
vilka parametrar kollar ni på innan ni investe-
rar i nya fastigheter?
Vår målsättning är att över tid skapa en hög
avkastning med låg risk. Detta gör vi genom
att förvärva fastigheter i någon av Sveriges
största tätorter där ekonomin växer. Vi förvärvar
fastigheter som levererar ett bra kassaflöde
från dag ett men som också har en utveck-
lingspotential över tid. Det intala kassaflödet
gör att vi redan vid tillträdet skapar tillväxt i
vårt förvaltningsresultat. Genom att investe-
ringen så att säga finansierar sig självt ger det
oss tid till att ta nästa steg i utvecklingen av
fastigheten. Man kan säga att vi lägger den nya
fastighetens utvecklingspotential på hög i vår
projektutvecklingsportfölj. Att tillskapa tex nya
detaljplaner tar lång tid, en tidsåtgång som ofta
underskattas. Varje år väljer vi att utveckla ett
STRATEGI
13
FASTPARTNER 2021
Avkastningen
på våra
projekt är
långt större
än vad man
finner i den
direkta trans-
aktionsmark-
naden”
antal av de allra mest lönsamma projekt som
finns i vår projektportfölj och på så vis skapar vi
en hög lönsamhet. Avkastning på våra projekt
är långt större än vad man finner i den direkta
transaktionsmarknaden. För att denna strategi
ska fungera, och utan att man ska behöva ta
stora projektrisker, måste man ha en investe-
ringshorisont på gärna tio år eller mer. Givet
denna långa tidshorisont är det möjligt att, som
vi, hålla en god tillgänglighet av högavkastande
fastighetsutvecklingsprojekt.
Vilka är era största utmaningar som börsnote-
rat fastighetsbolag?
Våra två största utmaningar är att skapa tillväxt
i vår affär samt att tillvarata potentialen i
digitalisering.
Under 2021 var transaktionsmarknaden för
fastigheter glödhet och nya prisrekord sattes.
I en sådan marknad är det svårt att hitta bra
affärer. För att skapa tillväxt i vårt förvaltnings-
resultat arbetar vi, utöver förvärv, även med
utveckling av befintliga lokaler, uthyrning av
vakanser, nybyggnationsprojekt inom ramen
för vår projektportfölj samt kostnadseffektivi-
seringar.
För att nå våra tillväxtmål, men även för att
nå våra högt satta mål inom hållbarhet, är digi-
talisering en nyckelfaktor. Genom att fullt ut
digitalisera våra fastigheter kommer vi kunna
höja servicenivån till våra hyresgäster samti-
digt som vi sänker energiförbrukning i våra
fastigheter. Här är tekniken på sätt och vis det
enkla, det svåra är att implementera den över
alla fastigheter och genom hela organisationen.
Stora fastigheter har väldigt komplexa styr- och
reglersystem som kräver en hög kunskapsnivå
hos de som förvaltar dessa.
Hur ser framtidsambitionerna ut för Fast-
partner och vart är ni om 5 år?
Fastpartner har som ambition att bli Sveriges
bästa fastighetsbolag. Det innebär att våra
hyresgäster ska stortrivas och känna att dom
hyr en fantastisk lokal för deras verksamhet.
Våra medarbetar ska vara affärsorienterade
och engagerade i att utveckla våra fastigheter
tillsammans med våra hyresgäster. Då finns
förutsättningarna för ett stimulerande och
meningsfullt arbete med många möjligheter
till att växa och utvecklas i sin yrkesroll. Nöjda
hyresgäster tillsammans med engagerade och
begåvade medarbetar skapar förutsättningarna
för Fastpartner att växa det rullande årliga för-
valtningsresultat till 1 500 MSEK vid utgången
av år 2025.
STRATEGI
14
FASTPARTNER 2021
STRATEGI
Investering i nya och befintliga fastighe-
ter samt omvandling av byggrätter till
uthyrningsbara ytor.
Aktiv och
långsiktig för-
valtning för
ökade intäkter.
Investering
Förvaltning
Avvägd kombination av
eget och lånat kapital.
Finansiering
STRATEGI
15
FASTPARTNER 2021
STRATEGI
Förvaltningsstrategi
Fastpartners förvaltningsstrategi innebär att vi
tillsammans med hyresgästerna utvecklar våra fast-
igheter och lokaler och att detta är ett långsiktigt
arbete. Förvaltare och tekniker samarbetar för att
skapa goda relationer med våra hyresgäster, en
viktig del i vår förvaltning som ger mervärde. Det
innebär också att vi kan vara behjälpliga vid snab-
ba förändringar i våra hyresgästers verksamhet och
på så sätt även skapa värde för dem. Merparten
av alla nya hyresavtal kommer till i dalog mellan
Fastpartner och befintliga hyresgäster.
Fastpartner har en kompetent och väl fungerande
Investeringsstrategi
En viktig del i Fastpartners verksamhet är att utveck-
la och investera i befintligt fastighetsbestånd samt
att omvandla byggrätter till uthyrningsbara ytor. Att i
enlighet med vår strategi investera i fastigheter i bra
lägen med potential att öka i attraktivitet, möjliggör
värdeskapande projektinvesteringar.
Syftet med investeringarna är att de ska resultera
i en god avkastning. Utvecklingsprojekt som kräver
en ny detaljplan innebär ofta ett utredningsarbete
under en längre tid innan själva byggandet kan
påbörjas.
Fastpartners förvärvsstrategi utgår från perspek-
tivet att bolaget vid förvärv väljer fastigheter i
lägen som kommer att öka i attraktivitet över tiden.
Genom denna strategi skapas förutsättningar för
stigande hyresintäkter och lägre värderingsyielder
som tillsammans kan åstadkomma en god värdeut-
veckling för bolagets fastighetsbestånd. Den goda
värdeutvecklingen bidrar i sin tur till att fastighetsbe-
ståndet kan fortsätta att växa. Fastpartner förvärvar
fastigheter i Stockholmsregionen och i övriga
storstadsregioner för att kunna dra nytta av den
positiva korrelationen mellan städernas storlek och
deras ekonomiska utveckling.
Fastpartner investerar i alla typer av kommersiella
lokaler som till exempel kontor, samhällsfastigheter,
lager och logistik, industri och produktion samt bu-
tik. Vid förvärv prioriteras fastigheter med bra kassa-
flöden och som geografiskt kompletterar bolagets
befintliga fastighetsbestånd. I vår organisation finns
en diger kompetens inom fastighetsförvärv. Det
innebär att vi kan dra fördel av affärsmöjligheter
som dyker upp med kort varsel och vi kan agera
snabbt i förvärvsprocessen. På de orter vi är ver-
samma följer vi marknaderna nära och kan därför
i samband med förvärv välja mikrolägen med god
tillväxt över tid.
Tack vare att Fastpartner har hög prioritet på
goda kassaföden kan vi växa och förvärva nya
fastigheter. Dessutom gör det oss mer motstånds-
kraftiga när konjunkturen är sämre eftersom det
finns tillgängligt kapital för löpande kostnader. I
samband med förvärv görs också en genomlysning
av potentialen att öka exploateringsgraden i de
objekt som vi investerar i. Det inebär att vi kan utö-
ka den uthyrningsbara ytan. Fastpartner utvärderar
också vilka möjligheter det finns för alternativa
användingsområden av fastighetens lokaler.
Finansieringsstrategi
Att äga och förvalta fastigheter är en kapitalintensiv
verksamhet. Fastpartner eftersträvar en avvägd
kombination av eget och lånat kapital. Lånat kapi-
tal utgörs av banklån från större svenska banker,
obligationslån och företagscertifikat. Fastpartner
arbetar med att ha ett tydligt fokus på löpande
kassaflöden. Stabila kassaflöden ger goda förut-
sättningar för både expansion och tillfredsställande
avkastning på aktieägarnas kapital.
förvaltningsorganisation som arbetar effektivt och
med god kvalitet vilket resulterar i låga omkost-
nader, realtivt sett. Den effektiva förvaltningen
möjliggör dessutom hyreshöjningar i samband med
omförhandling gällande lokaler i attraktiva lägen.
Fastpartner strävar efter att bolagets hyresavtal
ska löpa över lång tid och vara, helt eller delvis,
bundna till konsumentprisindex. Många av våra
hyresavtal uppfyller dessa kriterier och det innebär
att de är helt eller delvis inflationsjusterade. Mot
bakgrund av Riksbankens inflationsmål betyder
det att merparten av Fastpartners hyresintäkter,
som är långt större än kostnaderna i verksamheten,
automatiskt justeras upp med cirka 2% per år. Detta
skapar ett ökat driftnetto och en god värdetillväxt.
Nyckeln till framgång i vår förvaltningsstrategi är
våra medarbetare och deras prestation och välbe-
finnande. Därför arbetar vi aktivt för att skapa en
arbetsplats som uppmuntrar till personlig utveckling.
Vi använder IT-system för att kontinuerligt förbättra
förvaltningen, något som gör det möjligt att höja
kvaliteten och samtidigt sänka kostnaderna. Detta
är ett arbete som pågår oavbrutet och som blivit
alltmer betydelsefullt.
Strategiformulering
Att äga och förvalta
fastigheter är en kapital-
intensiv verksamhet”
»
16
FASTPARTNER 2021
MÅL & UTFALL
0
1200
MSEK
2017 2018 2019 2020 2021
Mål
0
40
%
2017 2018 2019 2020 2021
Mål
0
5
ggr
2017 2018 2019 2020 2021
Mål
%
2017 2018 2019 2020 2021
0
100
Mål
0
50
%
2017 2018 2019 2020 2021
Mål
%
2017 2018 2019 2020 2021
0
100
Mål
Målet var att uppnå ett förvaltnings-
resultat om 970 MSEK år 2021.
Långsiktigt mål är att det rullande år-
liga förvaltningsresultat skall uppgå
till 1 500 MSEK i slutet av 2025.
Målformulering Mål Utfall 2021 Historisk måluppfyllelse
Avkastning på eget kapital skall
uppgå till >12% per år.
Räntetäckningsgraden skall vara
>3×.
Säkerställd belåningsgrad skall
vara <30%.
Förvaltningsresultat per stamaktie av
serie A skall öka >10% per år.
Nettobelåningsgraden skall
vara <48%.
1 500 MSEK
>12% per år
>3×
<30%
>10%
per år
<48%
Årets förvaltningsresultatet uppgick till
972,4 MSEK. Förändringen, 20,3 MSEK
mot föregående år, förklaras främst av ökat
driftnetto till följd av nytecknade kontrakt och
färdigställda projekt, men även av förvärva-
de fastigheter under 2020 och 2021.
Avkastning på eget kapital uppgick till
21,4%. Avkastningen de senaste fem åren
har i genomsnitt uppgått till 21,0% per år.
Räntetäckningsgraden uppgick till 4,2×.
Räntetäckningsgraden ökade under året
tack vare högre driftnetto.
Säkerställd belåningsgrad uppgick till
20,4%.
Förvaltningsresultatet per stamaktie av serie
A ökade med 2,1% under 2021. De senaste
fem åren har förvaltningsresultatet per sta-
maktie av serie A ökat med 10,0% per år.
Nettobelåningsgraden uppgick till 39,7%.
MÅL & UTFALL
Styrelsen och vd utvärderar fortlöpande bolagets
strategier. Målen grundar sig bland annat på
ingående analyser av marknaden samt insikter
kring Fastpartners konkurrenssituation, optimala
finansieringslösningar och bibehållna starka
kassaflöden. I september 2020 fastställde
styrelsen nya mål för 2025.
Finansiella mål
FASTPARTNER 2021
17
MÅL & UTFALL
%
2017 2018 2019 2020 2021
0
100
Mål
0
100
%
2017 2018 2019 2020 2021
Mål
0
6
2017 2018 2019 2020 2021
kg CO
²
e/
m², år
Mål
0
100
%
2017 2018 2019 2020 2021
Mål
0
200
2017 2018 2019 2020 2021
kWh/
m
2
, år
Mål
NKI
E/T
2017 2018 2019 2020
1)
2021
0
100
Mål
2017 2018 2019 2020 2021
C
Lång-
Kort-
Aaa
siktigt mål
siktigt mål
0
100
%
2017 2018 2019 2020 2021
100
Mål
Finansiella mål
fortsättning
Bolagets totala låneportfölj skall till
70% utgöras av grön finansiering i
slutet av 2025.
Överskottsgraden skall uppgå till
minst 75% i slutet av 2025.
CO
2
e utsläppen skall minska
med >15% per år.
Energianvändningen skall minska
med >2% per år i befintligt bestånd
från och med 2022.
NKI (nöjd kund-index) skall
överstiga 75.
Fastpartners långsiktiga ratingmål är
att uppnå kreditbetyget Baa1.
Volymen miljöcertifierade fastig heter
skall öka med >10% per år och
utgöra >80% av fastighets värdet i
slutet av 2025.
70%
75%
>15%
per år
>1% per år
Den föreslagna utdelningen om 2,20 kr/stam aktie
av serie A uppgår till 41,4% av resultat före skatt
och värdeförändringar.
75
Baa1
>80%
Grön finansiering utgjorde 46,5% av låneport-
följen.
Överskottsgraden i fastighetsförvaltningen uppgick
till 70,1%.
Kraftig minskning av växthusgaser med 61,4% skedde under
2021 jämfört med 2020. Detta är inklusive inköpt klimatkom-
penserad fjärrvärme. Målet att halvera utsläppen senast till
2025 jämfört med 2019 uppnåddes redan under 2021.
Utsläppsminskningen är ett resultat av minskad energianvänd-
ning, klimatkompenserad fjärrvärme och ett litet tillskott av
egenproducerad energi.
Fastpartners totala energianvändning 2021 har
minskat med 5,9 kWh/m
2
, Atemp, jämfört med
föregående år eller 5,8%/ m
2
, Atemp. Energi-
användningen har minskat med 10,1 kWh/m
2
,
Atemp, per år sedan 2016. Energianvändningen
2021 är 95,7 kWh/m
2
.
Under 2021 uppgick NKI till 73.
1)
Under 2020 genofördes ingen undersökning på grund
av Covid-19.
Under 2021 erhöll Fastpartner en Investment
Grade-rating från Moody´s. Kreditbetyget uppgår
till Baa3 med stabila utsikter.
De certifierade fastigheterna har ett marknads-
värde om 14 339 MSEK. Det är en ökning
med 44,3% sedan 2020 eller 4 403 MSEK.
Dessa fastigheter utgör 40,6% av fastigheternas
marknadsvärde. Beslutet om att öka volymen
certifierade fastigheter med >10% per år och att
dessa ska utgöra > 80% av marknadsvärdet i slutet
av 2025 togs under 2020.
Målformulering Mål Utfall 2021 Historisk måluppfyllelse
Bolaget skall generera en stabil
ökande årlig utdelning per stam-
aktie av serie A och utgöra minst
1/3 av förvaltningsresultatet per år.
Utdelning
Fastpartners
vision är att
uppnå 100%
klimatneutralitet
år 2030
Operationella målMiljömål
HÅLLBAHET PÅ FASTPARTNER
18
FASTPARTNER 2021
Fastpartner strävar efter långsiktighet och en helhet. Vi ser vårt
hållbarhetsarbete som en del av denna helhet såväl ekologisk
som ekonomisk och social hållbarhet. Vi är med och utvecklar
sam- hället och tar stort ansvar för att bidra till en bättre om-
värld för alla. Fastpartner bidrar till de nationella och globala
klimatmålen samt värnar om jordens resurser.
HÅLLBARHET ETT SJÄLVKLART
MÅL OCH ANSVAR
Långsiktig tillväxt
Fastpartners verksamhet påverkar inte
bara omvärlden genom våra hyresgästers
verksamheter och de fastigheter vi äger.
Det handlar även om vårt engagemang
i de områden där vi verkar och vad vi
gör som arbetsgivare. Hållbarhet för oss
handlar om att bidra till de nationella och
globala klimatmålen och värna natu-
rens resurser, men också om ett socialt
och ekonomiskt ansvar. Vi arbetar med
ambitionen att se till alla dessa delar.
Därigenom kan vi skapa förutsättningar
för en långsiktigt hållbar tillväxt och
lönsamhet över tid.
Ekologisk hållbarhet
Verksamhetens klimatavtryck mäts
och bearbetas, det är en viktig del för
Fastpartners framtida värdeskapande. Det
ger oss förutsättningar att aktivt följa vår
klimatpåverkan och på ett effektivt sätt
arbeta mot en förbättring. Genom att ver-
ka för en ansvarsfull resursanvändning och
ett minskat klimatavtryck kan vi också få
en viktig konkurrensfördel. Förutom att
vi kan bygga miljömässigt hållbara och
certifierade fastigheter där människor vill
vistas, kan vi förbättra våra möjligheter
till grön finansiering. Vi kan också skapa
socialt trivsamma områden och bidra till
möjligheterna att uppfylla våra klimatmål.
Social hållbarhet
Social hållbarhet är av avgörande betydel-
se både för Fastpartner samt ur ett sam-
hällsekonomiskt perspektiv. Det handlar
om att långsiktigt utveckla ett samhälle
genom att säkerställa människors lika
värde, deras välbefinnande, rättigheter
och behov. Fastpartner arbetar med ambi-
tionen att spela en aktiv roll i de områden
och städer där vi är närvarande. Genom
att vi är verksamma i många ytterstads-
områden kan vi också vara en positiv kraft
för att utveckla inkluderade och trygga
stadsmiljöer. Vi engagerar oss i föreningar
för unga och samverkar med kommuner
och andra relevanta aktörer för att på olika
sätt främja en hållbar samhällsutveckling.
Vi arbetar även med att utveckla och
stödja medarbetare, hyresgäster och andra
som kommer i kontakt med Fastpartner.
Ekonomisk hållbarhet
Ekonomisk hållbarhet handlar om att
bidra till en hållbar ekonomisk tillväxt och
stabilitet genom att samtidigt värna eko-
logisk och social tillväxt. Fastpartner ar-
betar för en ekonomisk hållbarhet genom
ambitionen att bedriva ett ansvarsfullt
företagande i alla delar av verksamheten.
Agenda 2030
Fastpartner bidrar till omställningen till
ett mer hållbart samhälle med stöd av Ag-
enda 2030. Med stöd av de globala målen
har vi kartlagt Fastpartners verksamhet
för att se inom vilka områden vi har bäst
förutsättningar att göra en positiv skill-
nad. Därefter har vi identifierat tio delmål
som är prioriterade i hållbarhetsabetet.
Genom att arbeta aktivt med dessa mål,
och fortsätta integrera fler hållbarhetsmål
i verksamheten, vill vi ständigt förbättra
vår möjlighet att verka för en hållbar
utveckling för Fastpartner och samhället.
Brahelund 2
HÅLLBAHET PÅ FASTPARTNER
3:5 – Förebygg och behandla
drogmissbruk
Tillsammans med viktiga samhällsak-
törer som kommuner, polisen och
SL, arbetar Fastpartner med att
förebygga och stävja drogförsäljning
i och kring våra fastigheter. Denna
täta samverkan betyder mycket för att
säkerställa trygga stadsmiljöer i våra
områden.
7:2 – Öka andelen förnybar
energi i världen
Fastigheternas el kommer till 100
procent från förnybara källor. Fast-
partner strävar även efter att minska
klimatavtrycket genom att installera
geoenergilösningar och solceller.
Med sjunkande priser och ökad
utbyggnadstakt kommer implemente-
ringen av lösningar för egenprodu-
cerad energi växa i omfattning och
därmed bidra till ett alltmer cirkulärt
energisystem.
8:5 – Full sysselsättning och
anständiga arbetsvillkor med lika
lön för alla
Inför lönerevisionen kartlägger
Fastpartner årligen bolagets löner för
att säkerställa lika lön för lika arbete.
Individuell lönesättning tillämpas och
alla anställda erbjuds kollektivavtal
från dag ett. Fastpartners lönesättning
grundas i årliga lönesamtal där
en konstruktiv dialog förs med med-
arbetarna för att inspirera och möjlig-
göra utveckling. Vid nyanställning
sätts lönen efter den kravprofil som
tagits fram för rollen. Sommarjobb
och praktik tillämpas lokalt i våra
områden.
8:6 – Främja ungas anställning,
praktik och utbildning
Fastpartner har ett långsiktigt samar-
bete med Fryshuset, som vi stöttar för
att unga ska få en mer framträdande
plats i samhället. Vi erbjuder även ett
antal ungdomar sommarjobb varje år
i syfte att hjälpa dem ut i arbetslivet.
10:2 – Främja social, ekonomisk
och politisk inkludering
Fastpartner försöker på olika sätt
bidra till ett öppet samhälle där
alla människor blir inkluderade i det
sociala, ekonomiska och politiska
livet. Ett exempel är våra projekt och
samarbeten för att skapa en menings-
full tillvaro för unga. Vi verkar ock
för utvecklingen av inkluderande
stadsmiljöer som ger förutsättningar
för social samvaro och nya arbetstill-
fällen, bland annat i ytterstadsområ-
dena vilka ofta åsidosätts.
10:3 – Säkerställa lika rättigheter
för alla och utrota diskriminering
Hos Fastpartner ska ingen diskrimi-
neras på grund av etnisk bakgrund,
religion, funktionsvariation, ålder, kön,
sexuell läggning eller könsöverskri-
dande identitet eller uttryck. En jämlik
arbetsplats är grunden för en inklude-
rande organisation där medarbetar-
na känner stolthet och gemenskap.
Fastpartner undersöker inställningen
till dessa parametrar i medarbetar-
undersökningen samt i den årliga
uppföljningen av det systematiska ar-
betsmiljöarbetet. I arbetsmiljöhandbo-
ken finns rutiner och åtgärdsprogram
som ska användas vid misstanke om
kränkningar av olika slag.
Hållbarhet och styrning
Hos Fastpartner ses hållbarhet inte som en isolerad verksamhet, utan våra hållbarhets-
mål är ständigt integrerade med övriga mål för verksamheten. För att systematiskt
stärka och utveckla hållbarhetsarbetet tar vi stöd av interna policybeslut, certifiering-
arnas riktlinjer och lokala regelverk. Vi arbetar med FN:s globala hållbarhetsmål som
vägledning och står bakom FN:s Global Compacts principer om mänskliga rättigheter,
arbetsrätt, miljö och korruption. Hållbarhetsarbetet beskrivs i enlighet med lagkravet
om hållbarhetsrapportering och vår hållbarhetsredovisning har upprättats i enlighet
med GRI (Global Reporting Initiative Standards) nivå Core.
11:6 – Minska städers
miljöpåverkan
Fastigheter står för en stor del av
utsläpp som bidrar till klimatföränd-
ringar. Vi erbjuder våra hyresgäster
gröna hyresavtal och miljöcertifierade
byggnader som en del i vår strävan
mot att minska verksamheternas kli-
matpåverkan. Genom dessa verktyg
läggs en solid grund för vidare klima-
tarbete hos såväl fastighetsägare som
hyresgäster. Fastpartner minskar sin
energianvändning år för år.
12:5 – Minska mängden avfall
markant
Fastpartner arbetar för att minska
resursanvändningen, öka återbruket
och återvinningen i alla delar av vår
verksamhet. Vi väljer material med
omsorg och strävar alltid efter att
optimera såväl transporter som resurs-
hanteringen i våra fastigheter.
13.1 – Stärk motståndskraften
mot och anpassningsförmågan till
klimatrelaterade katastrofer
Fastpartner utför klimatriskbedöm-
ningar på fastigheter i samband med
förvärv, projekt eller certifieringar.
Åtgärder vidtas för att öka motstånds-
kraften samt anpassningsförmågan på
kort och lång sikt. Fastigheterna stärks
bland annat för att klara extremvärme
och extremkyla och stora nederbörds-
mängder. Fördröjningsmagasin för
dagvatten, förbättrat solskydd, bättre
isolering samt generellt ett hållbart
byggande är delar det som utförs.
16:5 – Bekämpa korruption
och mutor
Fastpartner följer Global Compacts
riktlinjer och har nolltolerans mot
korruption och mutor. Våra anställda
utbildas kontinuerligt och vi ställer mot-
svarande krav på våra leverantörer.
Fastpartner stödjer
FN:s Global Compact
Förutom att följa lagstiftningen har vi åtagit oss
att efterleva och främja internationella konven-
tioner och normer om skydd av mänskliga rät-
tigheter, arbetsmiljö och arbetsrätt, miljöhänsyn
och antikorruption. Fastpartner är sedan 2019
medlemmar i det svenska nationella nätverket
Global Compact Network Sweden som
bildades i april 2018.
19
FASTPARTNER 2021
HÅLLBAHET PÅ FASTPARTNER
20
FASTPARTNER 2021
Hållbarhet handlar till stor del om att arbeta kontinuerligt och
att ta ansvar. Med Fastpartners långsiktighet är affärsetik och
transparens självklara kärnvärden för oss alla.
ETT LÅNGSIKTIGT
ANSVAR
Ansvarsfulla affärer
Fastpartner har varit börsnoterat sedan
1994 och har en solid balansräkning.
Vi arbetar långsiktigt med fastighetsbe-
ståndet och agerar etiskt och ansvarsfullt
i våra affärsrelationer. Därigenom kan vi
verka framgångsrikt på marknaden och
bygga starka relationer med våra intres-
senter. I alla former av affärer betraktar vi
förtroende som något värdefullt och det
ska aldrig råda något tvivel om bolagets
moraliska kompass. Vi strävar efter att
bedriva verksamheten på ett öppet
och transparent sätt vilket gynnar såväl
aktieägare som leverantörer, medarbetare
och andra som är i kontakt med bola-
get. Förutom att det ger en ekonomisk
effektivitet borgar det även för att vi ska
ha möjlighet att fortsätta leva upp till våra
högt ställda mål inom miljö- och säker-
hetsarbetet.
Fastpartner skapar solida samarbeten
Fastpartners service ska vara personlig
och förtroendeingivande. Vi ska också
alltid möta våra affärskontakter med
respekt. Med den ambitionen kan vi
verka som en trygg partner för våra
hyresgäster och erbjuda dem lämpliga
lösningar i både expansionsfaser och låg-
konjunkturer. Hur vi ska behandla våra
hyresgäster och andra finns beskrivet i
vår hållbarhetspolicy och i vår interna
uppförandekod. Våra värderingar är även
tydliggjorda i vår externa uppförandekod
för leverantörer. Genom det kan vi
understryka vikten av att även våra sam-
arbetspartners åtar sig att upprätthålla
öppna och ärliga affärsprocesser.
Nolltolerans mot korruption och mutor
På Fastpartner ska alla medarbetare
agera ansvarsfullt och etiskt i sina
affärsrelationer. Under 2021 har inget
fall av korruption konstaterats vilket
också ligger i linje med vår förväntan.
Oetiska beteenden inom bolaget skulle
påverka verksamheten negativt, vilket är
anledningen till att vi har en nolltolerans
för alla former av korruption och mutor.
Vårt tydliga mål hänger ihop med att
korruptionsfall riskerar att försämra det
ekonomiska resultatet för våra aktieäga-
re. Konsekvensen skulle även bli att vi
inte lägre kan leva upp till våra höga krav
inom miljö och arbetsplatssäkerheten.
För att behålla en vaksamhet kring etiska
och moraliska frågor har vi återkomman-
de diskussioner kring ämnet, vilket vi
anser är betydelsefullt för att upprätthål-
la sunda värderingar inom bolaget. Till
stöd för vårt arbete har vi även riktlinjer
som redogör för hur vi på bästa sätt kan
agera ansvarsfullt i våra affärskontakter,
till exempel genom att konkurrensutsät-
ta anbud, alltid låta minst två personer
attestera fakturor, ställa krav på våra
leverantörer och mycket annat.
Vi ser också regelbundet över och upp-
daterar såväl vår interna uppförandekod
som vår uppförandekod för leverantörer
Det ska aldrig
råda några tvivel
om vår moraliska
kompass«
»
Alderholmen 13:2
HÅLLBAHET PÅ FASTPARTNER
21
FASTPARTNER 2021
och ledningen säkerställer att dessa
efterlevs.
Genom att arbeta ansvarsfullt i våra af-
färsrelationer kan vi undgå negativ påver-
kan i relation till ekonomi, säkerhet och
miljö. Betydande risker finns bland annat
kopplade till våra inköpsprocesser och
inom försäljning. Vi arbetar ständigt för
att vara på tårna och proaktivt motverka
tveksamma genvägar. Bland annat genom
att se över rutiner för entreprenad- och
konsultarbeten och arrangera utbild-
ningar kring ett ansvarsfullt agerande.
Därigenom vill vi alltid maximera den
ömsesidiga affärsnyttan.
I ett börsnoterat fastighetsbolag är en
hel del av de fortlöpande rutinarbets-
uppgifterna de facto ett arbete med
att motverka korruption. Det gäller till
exempel vid förvärv och försäljning av
fastigheter där alla betalningsströmmar
ska ha sin förankring i skrivna avtal.
Noggranna kreditupplysningar och
övriga upplysningar ska inhämtas i sam-
band med att nya hyresgäster ska teckna
avtal. Befintliga hyresgäster som har
betalningssvårigheter med hyror utreds
beträffande framtida affärsupplägg, kre-
ditvärdighet och eventuella stödåtgärder
från oss.
Fastpartner äger fastigheter i ytters-
tadsområden som Rinkeby och Tensta.
Arbetet vi gör tillsammans med polis,
kommuner, föreningar och berörda
butiksinnehavare för att få drogfria
centrum är också ett sätt att motarbeta
kriminalitet samt korruption. Inte minst
eftersom droghandel ofta kan vara en del
av ett större sammanhang. Den öppna
knarkhandeln på gator och torg är ett
samhälleligt ansvar, men som fastighetsä-
gare är det något vi försöker bidra till att
lösa på lång sikt.
Visselblåsarfunktion
Fastpartner har en funktion för vissel-
blåsning både internt och externt, vilket
gör det möjligt att anmäla misstanke om
avvikelser mot policyer, korruption eller
andra brott. Medarbetare och externa
parter kan använda sig av tjänsten via
mejl eller anonymt via post.
Funktionen hanteras internt och
externt vid behov. Inga anmälningar
har inkommit via visselblåsartjänsten
under 2021.
HÅLLBARHET PÅ FASTPARTNER
22
FASTPARTNER 2021
Fastpartner sätter
människan i centrum och
värdesätter en trygg och
stimulerande arbets-
miljö. Våra arbetsplatser
genomsyras av en entre-
prenöriell anda där egna
initiativ och engagemang
värdesätts. Vi arbetar
målstyrt och bejakar ny
teknik och lärande vilket
i sin tur främjar den per-
sonliga utvecklingen.
Fastpartner bedriver en
hållbar förvaltning i framkant
där ”Finaste huset på gatan
och ”Trevligare än hemma”
är bärande budskap.
Fastpartner erbjuder
service på hög nivå med
ledorden säkerhet, ny
teknik och hållbarhet.
Arbetsgivarlöfte Förvaltning Service
Vi är initiativrika
och ansvarsfulla
och strävar alltid
efter att överträffa
förväntningarna.
Fastpartner arbetar
lösningsorienterat och
affärsmässigt. Vi visar
respekt och omtanke
mot varandra, våra
hyresgäster och vår
omvärld.
Vi är tillgängliga
och tillmötesgå ende.
Vi värnar om våra
relationer till
hyresgäster,
medarbetare och
leverantörer.
Vi visar glädje
och är snabba i
vår återkoppling
Engagerat Nära
Vi är raka och enkla
i vår kontakt med
hyresgäster och
leverantörer. Vi vet
vilket ansvar och vilka
befogenheter vi har,
det gör oss handlings-
kraftiga i mötet med
andra. Stora beslut
får ta tid, andra beslut
ska fattas snabbt.
Enkelt
ENGAGERADE MEDARBETARE
NYCKELN TILL FRAMGÅNG
HÅLLBARHET PÅ FASTPARTNER
23
FASTPARTNER 2021
En briljant idé börjar ofta som
en utmanande tanke. Det som
är självklart idag har inte alltid
varit det. Det är våra engagera-
de medarbetare som är nyckeln
till Fastpartners framgång och
vi skapar värden både för oss
själva och för våra kunder
genom att erbjuda både erfa-
renhet och nytänkande.
F
astpartners kompetenta medarbeta-
re är bolagets viktigaste resurs. Våra
medarbetares välbefinnande är ett
av våra mest prioriterade fokusområden.
Vill vill erbjuda en trygg och attraktiv
arbetsplats med målsättning att ständigt
förbättra våra möjligheter att attrahera
och behålla talanger. En god företags-
kultur är grundläggande för att företaget
ska utvecklas och det finns en tydlig
koppling mellan mellan tillit och hög
produktivietet och engagemang.
Alla satsningar följs upp noggrant för att
på så sätt bidra till en positiv anda och
starka prestationer.
Vi har tagit fram nyckeltal och mäter
regelbundet stolthet för företaget,
trivsel på arbetsplatsen och tillit till
ledarskapet. Tillsammans har vi arbetat
fram värdeorden enkelt, engagerat och
nära. Detta är värderingar som delas av
alla våra medarbetare och som genom-
syrar allt vi gör. Det är vår önskan att
tiden som anställd hos Fastpartner ska
upplevas som den bästa under ett helt
arbetsliv.
Styrning och uppföljning
Det är ledningsgruppen som hanterar
personalfrågorna där VD har det yttersta
ansvaret och då även efterlevnad av
fastställda riktlinjer och policys liksom
utveckling av dessa. I andra hand ligger
ansvaret hos styrelsen. Fastpartners
HR-chef ingår i ledningsgruppen och
säkerställer att personalfrågorna finns
med på agendan. Personalarbetet följer
en årscykel och samverkar med arbets-
miljöarbetet.
Mångfald och förnyelse en stor tillgång
Fastpartners värdeskapande bygger på
en hållbar utveckling. Våra medarbetare
utbildas, informeras och uppmuntras
kontinuerligt till engagemang inom håll-
barhet. Vårt arbetsklimat kännetecknas
av respekt, förståelse och kunskap om
andra människor och kulturer. Vi utgår
från allas lika värde och rättvisa förhål-
landen mellan individer och grupper.
Alla medarbetare ska ha samma möjlig-
heter, rättigheter och skyldigheter.
Ingen ska diskrimineras på grund av
etnisk bakgrund, religion, funktions-
nedsättning, ålder, kön, sexuell läggning
eller könsöverskridande identitet eller
uttryck. Fastpartner stöttar förnyelse och
mångfald i verksamheten och vill med
respekt för individen bidra som bolag
och arbetsgivare. Ett spektra av perspek-
tiv skapar mervärde och dynamik inom
organisationen. Detta har blivit än mer
tydligt under de senaste årens kraftiga
expansion. Sedan 2012 har vi blivit be-
tydligt fler medarbetare och vi fortsätter
att växa varje år. Det innebär att ständigt
inflöde av nya infallsvinklar och idéer
som tillsammans med gedigen erfarenhet
är en stor tillgång för Fastpartner.
HÅLLBARHET PÅ FASTPARTNER
24
FASTPARTNER 2021
Högt rankad arbetsplats
Fastpartner är för andra året i rad
certifierade enligt Great Place to Work
®
som med mer än 30 års erfarenhet utför
världens största arbetsplatsstudie. Great
Place to Work delar årligen ut sin kva-
litetsutmärkelse i mer än 50 länder till
de arbetsplatser som efter studien anses
ha de allra bästa arbetsplatskulturerna.
Under året deltog Fastpartner för tredje
gången i undersökningen. Resultatet
visade att hela 83% av medarbetarna
anser att Fastpartner är en mycket bra ar-
betsplats – vilket ska ses som ett mycket
gott betyg. Fastpartner hade även en för
medelstora bolag hög svarsfrekvens på
91%. Resultaten visar också att det finns
en stolthet för företaget vilket vi värde-
sätter högt och är ödmjuka inför.
Engagerade medarbetare med lust att
lära och en vilja att ta sig an utmaningar
är en framgångsfaktor. Det är viktigt att
alla känner sig stolta över sitt arbete och
upplever delaktighet i den starka helhet
som utgör Fastpartner. Förutom kompe-
tensutveckling och liknande förmåner är
öppenhet och medbestämmande viktigt
för en god sammanhållning. Teamkänsla
är det kitt som håller ihop en verksam-
het och skapar en attraktiv arbetsplats.
Detta är inte minst viktigt i en så slim-
mad organisation som Fastpartners där
varje enskild medarbetare har en viktigt
roll. Vi rekryterar med omsorg, de som
söker sig till oss ska dela våra värderingar
och bidra till att ytterligare höja nivån
på humankapitalet. Vår organisation är
platt för att ge ökad tillgänglighet och
för att värna teamkänslan. Vi har en väl
fungerande kommunikation internt,
bland annat via intranät och värdeska-
pande möten.
Kompetensutveckling
Teknikutvecklingen och digitaliseringen
accelererar i en allt snabbare takt och
Fastpartner fortsätter att satsa inom det-
ta område. Satsningar som kan leda till
betydande kostnadsbesparingar inom ett
flertal verksamhetsområden (läs mer på
sid 43). Våra utbildningar inom digitala
lösningar är viktiga investeringar tillsam-
mans med övriga satsningar på kompe-
tensutveckling. Vi ser gärna att alla våra
medarbetare vidareutbildar sig inom sina
respektive yrkesområden. Under 2021
användes i snitt 13 utbildningstimmar
per person. Det har bland annat handlat
om kurser som rör konflikthantering och
arbetsbmiljö. I höstas kunde vi återigen
genomföra introduktionskursen för nyan-
ställda på plats på huvudkontoret.
Det är organisationens behov som
är styrande för hur vi planerar våra ut-
bildningar. De identifieras via utveck-
lingssamtal och genom en nära dialog
mellan medarbetarna och deras chefer.
Vi ser gärna att alla våra mederbetare är
drivande i frågor som rör kompetensut-
veckling och målet är minst åtta timmars
utbildning per år inom sitt yrkesområde.
Goda möjigheter att avancera internt
Vår medarbetarundersökning visar att
hela 89% av medarbetarna tycker att
arbetet har en mening och är mer än bara
ett jobb. För att bidra till en fortsatt ar-
betsglädje ska alla erbjudas möjlighet att
utvecklas inom företaget. Vårt mål är att
det genomförs årliga utvecklingssamtal
med alla medarbetare och det är HR som
ska säkerställa detta. Under samtalen,
som hjälper oss att förbättra organisa-
tionen, får medarbetarna möjlighet att
utvärdera det gångna året samt sätta mål
för framtiden.
Fastpartner främjar karriärvägar internt
och rekryterar gärna inom organisatio-
nen. Under 2021 har vi bland annat
tillsatt en chefstjänst internt. Sju av våra
åtta områdeschefer är internrekrytera-
de. En av våra givande utvecklingsvägar
är Fastpartners kontorshotellskoncept
Fastoffice (läs mer på sidan 39) som är
en attraktiv inkörsport för unga talanger
och nya medarbetare som vill utvecklas
inom bolaget.
En väg kan vara att börja som prak-
tikant på Fastoffice och därefter bli er-
bjuden sommarjobb för att så småningom
avancera till junior förvaltare. En av flera
karriärvägar inom företaget som med ti-
den kan leda till ännu större utmaningar
och utökade ansvarsområden.
Uppfinnaren 1
HÅLLBARHET PÅ FASTPARTNER
25
FASTPARTNER 2021
83% av medarbetarna anser
att Fastpartner är en mycket
bra arbetsplats
83%
Hilton 5
Brahelund 2
HÅLLBARHET PÅ FASTPARTNER
26
FASTPARTNER 2021
Vi äger, förvaltar och utvecklar fastigheter och vårt fokus på
arbetsmiljö är en viktig och naturlig del av vår dagliga verk-
samhet. Fastpartner är proaktiva inom arbetsmiljöområdet
och ambitionen är att alltid ligga i framkant.
Arbetsmiljö och balans
– ett hållbart arbetsliv
Medarbetare som håller i längden
Medarbetarnas hälsa, utveckling och
arbetsglädje är grundläggande för Fast-
partners attraktionskraft. Engagemang
och kompetens har skapat en kultur
där både vi själva och våra kunder trivs.
Fastpartner erbjuder en bra arbetsmiljö
med ett flertal aktiviteter som främjar
hälsa och balans samt den egna utveck-
lingen. Det handlar bland annat om
hälsoundersökningar, motionsaktiviteter,
medarbetarundersökning och medarbe-
tarsamtal. Vi vill skapa förutsättningar för
långsiktigt hållbara medarbetare. Det ska
vara enkelt att hitta en bra balans mellan
arbete och fritid vilket i sin tur möjliggör
goda insatser på arbetsplatsen.
Det systematiska arbetsmiljöarbetet
(SAM) sker löpande och genom en
strukturerad process enligt svensk ar-
betsmiljölagstiftning. Arbetet knyts sam-
man av Fastpartners arbetsmiljöhandbok
och arbetsmiljöpolicy. Processen kan
kortfattat beskrivas genom att vi:
1. Undersöker vår arbetsmiljö
2. Riskbedömer resultatet av undersök-
ningen
3. Åtgärdar det som framkommit i risk-
bedömningen
4. Kontrollerar och följer upp resultatet
av åtgärderna
Genom det löpande arbetsmiljöarbetet
kan vi snabbt fånga upp och åtgärda
eventuella tillbud. Start och mål för det
systematiska arbetet är ledningens årliga
kontroll och uppföljning. Processen be-
skrivs närmare i Fastpartners arbetsmil-
jöhandbok där utförliga policys, rutiner
och riktlinjer finns. En arbetsmiljögrupp
med skyddsombud och representan-
ter från företagsledningen leder och
utvecklar arbetet där HR informerar och
är sammankallande. Bolagets ledning,
medarbetare och företrädare för perso-
nalen deltar aktivt i arbetsmiljöarbetet
avseende fysisk-, social- och psykosocial
arbetsmiljö. Lokala arbetsmiljöfrågor
fångas även upp vid arbetsplatsträffar-
na som genomförs på våra kontor fyra
gånger om året.
Arbetsmiljöpolicyn är en del av arbets-
miljöhandboken som årligen granskas
och uppdateras vid behov för att sedan
godkännas av ledningen. Vi kan samman-
fatta arbetsmiljöpolicyn i följande utdrag:
”Vi ska verka för en sund arbetsplats
där alla trivs och inga skador uppkom-
mer. Vi har en nollvision för alla typer av
skador”.
Förebyggande av tillbud
Fastpartner följer aktivt upp ohälsotal
och olycksfall. Under 2021 rapporterades
två olyckor som utgjordes av en min-
dre elolycka och en lättare handskada.
Fastpartner utför löpande riskanalyser
och skyddsronder för att förebygga
tillbud. Skyddsronderna genomförs i våra
kontorslokaler, i fordon och i fastigheter-
nas allmänna utrymmen. Vi är måna om
att chefer, HR-avdelning och skydds-
ombud ska vara tillgängliga för att bidra
till tryggheten. Fastpartner har även en
vissel blåsarfunktion som gör det möjligt
att anonymt rapportera eventuella
tillbud och andra oegentligheter. Under
året har nya chefer och skyddsombud
vidareutbildat sig inom frågor som rör
arbetsmiljön. Samtliga medarbetare är
utbildade sedan tidigare för att säkerstäl-
la att rätt kompetens finns inom bolaget.
Drifttekniker går arbetsmiljöutbildningar
som är anpassade för specifika arbets-
uppgifter och som kan var riskfyllda, till
exempel höghöjdsarbete.
Arbetet under pandemin
Under pandemin har arbetsmiljöarbetet
varit intensivt. Det har krävts mer plane-
ring, fler riskanalyser och tätare arbets-
miljömöten. Fastpartner har haft stort
fokus på att upprätthålla en god kommu-
nikation med medarbetare, kunder och
övriga intressenter. Ledningen har också
varit noga med att hålla sig uppdaterade
om händelseutvecklingen i stort. Det har
varit möjligt för samtliga medarbetare att
vaccinera sig mot covid-19 under arbets-
tid. Vi har uppmuntrat alla i den mån det
varit möjligt, att arbeta på distans när
smittspridningen varit som störst. I de
fall medarbetarna inte har haft möjlighet
att arbeta hemifrån, eller behövt vara på
kontoret av andra skäl, har vi gjort indi-
viduella anpassningar för att säkerställa
en trygg arbetsmiljö. Under 2021 tog
vi fram en policy om distansarbete som
sammanfattningsvis möjliggör ett mer
flexibelt arbetssätt.
HÅLLBARHET PÅ FASTPARTNER
27
FASTPARTNER 2021
1. Undersöker vår arbetsmiljö
2. Riskbedömer resultatet av
under sökningen
3. Åtgärdar det som framkommit
i riskbedömningen
4. Kontrollerar och följer upp
resultatet av åtgärderna
Det systematiska arbets-
miljöarbetet (SAM) sker
löpande enligt en struk-
turerad process och binds
samman av bolaget arbetsmil-
jöhandbok och arbetsmiljöpo-
licy. Processen kan kortfattat
beskrivas genom att vi:
SAM
Hilton 2
HÅLLBARHET PÅ FASTPARTNER
28
FASTPARTNER 2021
Förmåner
Fastpartner har ett generöst förmåns-
paket som erbjuder privat sjukvårdsför-
säkring, extra ledighet utöver kollek-
tivavtalet, tjänstebil för majoriteten av
tjänstemännen samt maximalt friskvårds-
bidrag. Vi uppmuntrar också till motion
och erbjuder omfattande förebyggande
hälsovård.
Medarbetarna har tillgång till tider för
padelträning och för träning på gym. I
varje kontorslokal finns omklädningsrum
med dusch. Lokalerna är trivsamma med
möjlighet till vila och återhämtning. Vår
medarbetarundersökning visar att våra
medarbetare trivs på jobbet, känner
arbetsglädje och kan vara sig själva på
arbetsplatsen. Enligt undersökningar
upplever de dessutom att det är enkelt
att få ledigt efter önskemål. Vi tillämpar
förtroendearbetstid vilket innbär en
flexibilitet i arbetssättet. Närmaste chef
och den enskilde medarbetaren för en
dialog om det arbete som den specifika
tjänsten kräver utan att specificera det
exakta antalet arbetstimmar per vecka.
Arbetsvillkor, mångfald och jämställdhet
Fastpartner arbetar för likabehandling.
Ingen medarbetare, arbetssökande,
hyresgäst eller kund ska utsättas för
kränkande särbehandling. Vi ska erbjuda
våra medarbetare en inkluderande
arbetsplats där vi möter varandra med
respekt. Därigenom kan vi främja hälsa,
arbetsglädje och utveckling. Fastpartner
har nolltolerans för utfrysning, mobb-
ning, trakasserier, pennalism eller annan
kränkande behandling. Detta gäller för
Fastpartners arbetsplatser men också
i möten med hyresgäster, arbets- eller ut-
bildningssökande eller annan tredje part.
Fastpartners arbete med mångfald
och jämställdhet syftar till en ökad
dynamik internt. Alla medarbetare ska
ha goda villkor och vi arbetar tillsam-
Intressanta och utmanande arbetsuppgifter
samt gemenskapen och härliga kollegor.«
Citat ur medarbetarundersökningen 2021
»
HÅLLBARHET PÅ FASTPARTNER
29
FASTPARTNER 2021
mans med jämställdhetsfrågorna. Lika
tillämpning gäller för löner och övriga
anställningsvillkor. Fastpartner genomför
lönerevision och lönekartläggning, ett
arbete som har stöd i vår lönepolicy. Vi
har kollektivavtal och arbetar efter ILO:s
arbetsrättsliga konventioner om mänskli-
ga rättigheter i arbetslivet. Vi följer även
de internationellt erkända mänskliga
rättigheterna i FN:s deklaration. Detta
gäller i vårt dagliga arbete, men också i
samband med att vi tar fram och planerar
nya projekt.
Mänskliga rättigheter
Det internationella arbetet med att
säkerställa mänskliga rättigheter för
alla individer är en viktig fråga för oss.
Fastpartner är medlemmar i och stöder
FN:s Global Compact. Det betyder att
vi har åtagit oss att efterleva och främja
internationella konventioner och normer
gällande skydd av mänskliga rättigheter,
arbetsmiljö och arbetsrätt, miljö-
hänsyn, försiktighetsprincipen och
antikorruption.
Vi arbetar aktivt med åtgärder för att
förebygga diskriminering i arbetslivet
och att säkerställa en god arbetsmiljö. Vår
policy mot kränkande särbehandling och
arbete för likabehandling inom bolaget
är beskriven i vår arbetsmiljöbok liksom
våra rutiner för att hantera situationer
med hot eller våld inom organisationen.
För att främja trygga arbetsförhållan-
den har vi en lönepolicy och en intern
uppförandekod. Arbetsmiljöarbetet är
omfattande, det sammanställs årligen
och följs regelbundet upp av arbetsmiljö-
gruppen där skyddsombud och företags-
representanter samvarkar. Arbetat stöttas
av en visselblåsarfunktion.
Mångfald inom styrelsen
Styrelsen har antagit en mångfaldspolicy,
ett styrdokument för valberedning och
MEDARBETARE
2021 2020 2019
Antal anställda per
31 december 80 79 71
Antal kvinnor 24 20 18
Antal män 56 59 53
Snittålder 45 44 45
Snittålder kvinnor 46 48 49
Snittålder män 44 43 45
SJUKFRÅNVARO, %
2021 2020 2019
Total sjukfrånvaro 2,61 4,10 3,28
Varav korttidssjukfrånvaro 1,62 1,69 2,94
Varav långtidssjukfrånvaro 0,99 2,41 0,34
Varav sjukfrånvaro, kvinnor 0,46 0,59 0,82
Varav sjukfrånvaro, män 2,15 3,51 2,46
bolagsstämma som ska alltid tillämpas
vid tillsättning av styrelseledamöter.
Detta gäller oavsett om nomineringen
sker genom omval eller nyval. I mång-
faldspolicyn framgår att när styrelsele-
damöter tillsätts så ska en bred uppsätt-
ning egenskaper och kunskaper beaktas
för att mångfalden i styrelsen i sin helhet
ska främjas.
Följande aspekter ska vägas in för att
uppnå en tillräcklig mångfald i styrelsen:
• En god bredd avseende ålder
• En jämn könsfördelning
• En diversifierad bakgrund som exem-
pelvis utbildnings- och yrkesbakgrund
samt geografiskt ursprung
Employer Branding
Fastpartner ska både attrahera nya
kompetenta medarbetare och samtidigt
behålla talanger inom bolaget. Vårt över-
gripande arbetsgivarlöfte är att Fastpart-
ner ska var en trygg arbetsgivare med
framåtanda där alla medarbetare har möj-
lighet att utvecklas. Det råder ett öppet
företagsklimat med en entreprenöriell
anda. Fastpartners ledare är kompetenta
och entusiastiska och vi arbetar under
frihet med ansvar och mot tydliga mål.
Vi vill att alla ska trivas och genomför
sociala sammankomster för att bygga och
utveckla medarbetarupplevelsen. Under
2021 har våra träffar, till följd av pande-
min, genomförts utomhus och i mindre
grupper där några av aktiviteterna har
varit boule, paddling och höghöjdsbanor.
Fastpartners arbete med Employer
Branding är långsiktigt och vänder sig
både till nuvarande och framtida medar-
betare. Därför arbetar vi aktivt med att
identifera och förstå de drivkrafter som
finns hos vår målgrupp. Det är viktigt
att vi har förmågan att identifiera de
kompetenser som är väsentliga för att
Fastpartner ska nå sina långsiktiga mål.
Sjukfrånvaron sammanställs årligen och vid behov.
Fastpartners arbetsmiljögrupp samt ledningsgrupp
analyserar föregående års sjukfrånvaro i den årliga
sammanställningen av det systematiska arbets-
miljöarbetet. Åtgärder vidtas om sjukfrånvaron är
hög eller annat utmärkande mönster kan ses. En
sjukfrånvaro på ca 3% är acceptabel.
Vi samarbetar med ungdomsorganisatio-
ner som bedriver utbildningsinsatser och
vi tar emot praktikanter i den mån det
är möjligt. Vår ambition är att hitta och
lära känna dem som kan bli våra framtida
talanger. Vi deltar regelbundet i utvalda
branschmässor för att få möjlighet att
presentera Fastpartner och vårt värde-
skapande för potentiella medarbetare. Vi
uppmuntrar alla som arbetar på Fastpart-
ner att ta plats i det offentliga rummet
och vi är aktiva i sociala medier där vi
synliggör vår företagsresa samt kommu-
nicerar med olika intressenter.
89%
av medarbetarna säger att mitt arbete är
menings fullt – det är inte ”bara ett jobb”
HÅLLBARHET PÅ FASTPARTNER
30
FASTPARTNER 2021
Tillsammans bygger vi ett tryggare och stabilare samhälle. Genom att
stödja ett antal beundransvärda organisationer tar vi ansvar och arbetar
för att skapa en bättre omvärld.
SAMHÄLLSANSVAR
Våra kunder
Fastpartner har ett aktivt socialt hållbar-
hetsarbete och en viktig byggsten i detta
arbete är att vara delaktig i det lokala och
småskaliga företagandet. Detta bidrar till
att skapa lokalsamhällen som är trygga
och främjar en positiv social utveckling.
Cirka 50% av våra cirka 2 000 hyresgäs-
ter är små eller medelstora bolag enligt
definitionen max 10 MEUR eller 50
anställda. Fastpartner samverkar dessut-
om med kommun och stadsdelsnämnder
i de områden där vi verkar. Vi utvecklar
platserna genom att planera för gatu-
belysning och attraktiva lösningar som
bidrar till levande stadsmiljöer.
Vi vill vara en möjliggörare för dessa
bolag genom att ge dem förutsättningar
att bedriva sina verksamheter på ett
kundnära och behovsanpassat sätt. Vi
erbjuder lokaler som gör det möjligt
för bolagen att utvecklas och växa. Det
är viktigt eftersom företagen spelar en
betydelsefull roll för att göra områdena
utanför citykärnan mer attraktiva. Det
gäller både ur ett företagsperspektiv och
på en samhällsnivå. Företagen bidrar till
att skapa livfulla stadsmiljöer och nya
arbetstillfällen. När områdena omvand-
las ger de även möjlighet till trygghet,
mångfald och god integration. För
Fastpartner är det därför angeläget att
aktivt förbättra våra möjligheter att bidra
till framstegen. Den viktiga frågan hant-
eras inom förvaltningen med stöd från
Projekt- och hållbarhetschef och HR.
Samhällsengagemang
Under året har pandemin medfört att ar-
betslösheten i samhället ökat dramatiskt.
Det har även bidragit till att vi 2021 sat-
sat stort på att anställa sommarjobbare
även detta år. Sommaren 2021 motsva-
rade sommarjobbarna 48 % av ordinarie
medarbetare. Vi erbjuder sommarjobb
lokalt och där vi verkar. Vi erbjuder också
praktik i den mån vi kan. Allt i syfte att
få ut unga i arbetslivet.
Fastpartner har på olika sätt försökt
stötta samhället under virusutbrottet.
Vårt största stöd går till Fryshuset sedan
hela 14 år tillbaka. Huvuddelen av vårt
bidrag går till projektet Lovely Days
som erbjuder ungdomar lagad mat och
en meningsfull tillvaro under skollo-
ven. Ungdomarna får möta engagerade
ledare som hjälper dem att delta i nya
aktiviteter och på olika sätt stärka sin
självkänsla. För Fastpartner är samarbe-
tet givande på flera sätt. Bland annat
genom att vi får kunskap om vad som
är viktigt för ungdomar som visas i våra
områden och stadsdelscentrum. Vi får
också möjlighet att inspirera unga till en
möjlig karriär inom fastighetsbranschen.
Vi vet att det är otroligt betydelsefullt
att unga kan känna meningsfullhet och
framtidstro. I oroliga tider kan det även
finnas ett extra stort behov av en trygg
och välkomnande plats. Vi är därför stolta
över att sedan flera år tillbaka samarbeta
med Fryshuset. Vårt stöd om 1,5 miljoner
kronor per år är av stor betydelse för
verksamheten och innebär att den kan
hålla öppet – vilket även har varit möjligt
under pandemin.
Fastpartner stöttar utöver Fryshuset
flera beundransvärda organisationer som
arbetar för ett bättre samhälle. Några
exempel är Noll tolerans mot mobbing,
Säkra varje unge, Tensta konsthall och
Kriminellas revansch i samhället.
Vi står även bakom flera lokala insatser
för ett tryggare samhälle. Fastpartner är
officiell partner till ”Ett bättre Gävle”
som Gefle IF Fotboll driver.
Fastpartner stödjer även FN:s Global
Compact och är sedan 2019 en del av
det svenska nätverket, Global Compact
Network Sweden, som startade 2018.
Vi följer därmed Global Compacts 10
grundläggande principer som är baserade
på internationellt vedertagna konventio-
ner om mänskliga rättigheter, arbetsrät-
tigheter, miljö och antikorruption.
En BID-förening för Märsta Centrum
har bildats med fastighetsbolagen där
Fastpartner ingår. Syftet är att öka trygg-
heten och attraktiviteten i och kring
Märsta centrum. Det är en samverkans-
modell som syftar till att utveckla ett av-
gränsat område och öka dess attraktivitet
och konkurrenskraft. För att nå dit är en
första åtgärd att göra området tryggare.
Därför kretsar oftast insatserna som
finansieras och utförs av BID-föreningen
kring lokala trygghets- och attraktions-
skapande åtgärder.
*
)
Fastpartner stödjer även Tensta konsthall, Kriminellas Revansch i
Samhället Säkra varje unge m.m. Utöver detta görs lokala insatser i det
områden vi verkar. Nytt för 2021 är att Fastpartner är officell partner
Till ett bättre Gävle.
Fryshuset
Övrigt*
1 500 000
ca 500 000
HÅLLBARHET PÅ FASTPARTNER
31
FASTPARTNER 2021
Fastpartner har även i år
stöttat sommarprojektet
Sambafotboll i Hässelby
samt varit drivande och

Rinkeby Torg 50 år.
32
FASTPARTNER 2021
ETT URVAL FASTIGHETER
Fastpartners fastighetsbestånd finns i stora befolkningscentrum som har en
stark ekonomisk utveckling och god hyrestillväxt. Det innebär att vi finns i
Sveriges fyra största städer samt Norrköping och Gävle. Här erbjuder vi
attraktiva lokaler för ett stort antal verksamheter, från modedesign och
innovativ spjutspetsteknik till äldreboenden.
ETT URVAL AV FASTIGHETER
Storstädernas befolkning växer alltjämt.
Hög sysselsättning, goda kommunika-
tioner och närhet till service bidrar till
fortsatt inflyttning vilket i sin tur lägger
grunden för låga vakanser och stigande
fastighetspriser och hyresnivåer. Det
finns en stor efterfrågan på lokaler som
anpassas utifrån skiftande behov och
en föränderlig omvärld. Genom att vara
lyhörda och förädla såväl byggnader som
omgivning kan vi skapa mervärden för
både Fastpartner, våra hyresgäster och
andra som vistas i våra områden.
Hos Fastpartner är hyresgästerna och
miljön i centrum, det är den bärande
tanken i vår långsiktiga strategi. Vi
arbetar med egen personal som utgår
från lokalkontoren, belägna i anslutning
till våra fastighetskluster. Våra enga-
gerade förvaltare och tekniker har god
kännedom om såväl våra fastigheter som
den lokala marknaden. Det finns där-
med goda förutsättningar för att skapa
förtroende hos hyresgästerna och att
säkerställa kvaliteten och effektiviteten i
förvaltningen.
Vår värdegrund nära, enkelt och
engagerat är bärande för hur vi förvaltar.
Närheten till våra hyresgäster under-
lättar dialogen vilket gör det möjligt att
vara proaktiva. Vi är angelägna om att
överträffa våra hyresgästers förväntning-
ar och att snabbt leverera åtgärder och
lösningar. Vi undviker i görligaste mån
onödig byråkrati, fokuserar på affärs-
mässiga lösningar och arbetar smart och
enkelt för att frigöra tid för de viktigaste
frågorna.
Nya hyreskontrakt tecknas till största
delen med eller via befintliga hyres-
gäster, vilket tydliggör vikten av att
ta väl hand om våra kunder. I 2021 års
Fastighetsbarometer förbättrade vi vårt
NKI-index med två enheter från 71 till
73. Målsättningen är ett index på 75.
Avtalsstruktur
Generellt sett har vi med 90,6 % en hög
ekonomisk uthyrningsgrad och långa
hyresavtal, 4,4 år i genomsnitt. Det inne-
bär att exponeringen mot förändringar
på hyresmarknaden inom den närmaste
framtiden är relativt låg. Om vi rensar för
våra projektfastigheter stiger uthyrnings-
graden till 91,1 %.
Kontorsytorna utgör i dag nästan 50 %
av vårt hyresvärde, följt av lager, logistik,
handel och offentlig verksamhet. Under
de senaste åren har andelen kontor växt
samtidigt som andelen industri minskat
från cirka 35 till cirka 7 %.
Ytor för statliga och kommunala verk-
samheter samt andra indirekt skatte-
finansirerade verksamheter står för ca
244 miljoner kronor av hyresvärdet och
har en lokalyta om 152 444 kvadratme-
ter, det vill säga cirka 12 % av det totala
hyresvärdet.
Vår kontraktsportfölj bestod vid års-
skiftet av 3 853 kontrakt fördelade på 2
071 unika hyresgäster. Av dessa kontrakt
avsåg 2 024 lokalhyresavtal, 1 415 gara-
gehyresavtal och p-platsavtal samt 414
bostadshyresavtal.
Timpenningen 6
33
FASTPARTNER 2021
ETT URVAL FASTIGHETER
Hyresvärdets fördelning – lokaltyper
Regionchefer
Håkan Bolinder Jenny Tallskog Fredrik ThorgrenPatrik Arnqvist
Kontor 46%
Logistik & lager 16%
Butik & restaurang 13%
Bostad & hotell 4%
Vård & skola 12%
Industri & verkstad 7%
Övrigt 2%
Historisk utveckling av fastighets-
beståndets sammansättning
Kontor Logistik & lager Butik & restaurang
Vård & skola Industri & verkstad
0
10
20
30
40
50
20 2119181711 12 13 14 15 16
%
35 323 MSEK
90,6%
Fastigheternas marknadsvärde
per 2021-12-31
Ekonomisk uthyrningsgrad
Timpenningen 6
Märsta
Bredäng
Älvsjö
Södertälje, Salem och Haninge
Kista
Västberga
Täby
Lidingö
Vallentuna
Upplands Väsby
Sollentuna
Stockholm City
Spånga
Lunda
Solna
Bromma
34
FASTPARTNER 2021
2 067
Totalt hyresvärde MSEK
Stockholm fort-
sätter att vara en
marknad med högt
tryck på verksam-
hetslokaler inom
alla segment«
»
ETT URVAL FASTIGHETER
Ekenäs 1
Hilton 2
35
FASTPARTNER 2021
Stockholm
Stockholm fortsätter att vara en marknad
med mycket stor efterfrågan på verksam-
hetslokaler inom alla segment, detta trots
den fortsatta covid-pandemin. När pan-
demin slog till 2020 så innebar det en tvär
inbromsning för Stockholms tjänstebase-
rade näringsliv. Under 2021 har ekonomin
vuxit starkt trots ett par inbromsningar
när pandemin har blossat upp under året.
För Fastpartners del innebär den positiva
utvecklingen i ekonomin att hyresintäk-
terna har ökat och vakanserna minskat.
Vi ser att det är många företag som passar
på att se över sina kontorslokaler för att
vara förberedda när pandemin är över. Vi
har inte förvärvat några stora volymer i
Stockholmsområdet under året, istället
har vi fokuserat på att utveckla våra fastig-
heter och byggrätter för att på så vis öka
våra intäkter.
Centrala Frösunda
Vi har under året arbetet intensivt med
att utveckla vårt kontorserbjudande på
ett par platser. Centrala Frösunda är
ett av de mest lysande exemplen, där
Fastpartners satsningar har lett till en
kraftig ökning av efterfrågan på lokaler
i stadsdelen. På bara några månader har
Webhallen, Tech Data, Office Manage-
ment, MW Group och Fudd valt att lägga
sina kontor här. Totalt flyttar fler än 600
nya medarbetare in under första halvåret
2022 och den sammanlagda uthyrda ytan
ligger på drygt 9 000 kvm. I dialogen
med våra nya hyresgäster är det tydligt
att det är helheten med Centrala Frösun-
da som lockar, attraktiva moderna kontor
i kombination med ett rikt utbud av
service och pendeltåg inom gångavstånd
samt en trygg urban miljö.
I området äger Fastpartner en bit över
100 000 kvm uthyrningsbar yta i fast-
igheterna Hilton 2 och Hilton 5, vilka
utgör navet i Centrala Frösunda, samt
Brahelund 2 och Herrjärva 3.
ETT URVAL FASTIGHETER
Hilton 2
36
FASTPARTNER 2021
Malmö
Tillsamans med Helsingborg är Malmö en viktig logistisk knut-
punkt. Kombinationen av en ung befolkning och närheten till
Köpenhamn och kontinenten bidrar till att skapa ett dynamiskt
näringsliv. I Malmö är det fortfarande vanligt med äldre industri-
fastigheter insprängda bland bostäder. Det betyder att det finns
ett flertal intressanta utvecklingsprojekt för de närmaste åren.
Sporren 4
Kvarteret Sporren 4 i Kirseberg, i de norra delarna av Malmö,
är en stor pampig fastighet som genomsyras av kreativitet och
möjligheter. Den danske redaren Einar Hansen bodde från
början i villan som uppfördes på tidigt 1900-tal och låg i det
nordvästra hörnet av fastigheten. Hansen var en företagsam
man och parallellt med sina åtagande i rederibranschen gav
han sig in i bokförlagsbranschen. Villan byggdes om i slutet av
1920-talet och byggdes sedan på till 23 000 kvm innan allt var
färdigbyggt i slutet av 1940-talet. Allhems förlag som företaget
hette levde kvar i huset till 1981. I dag inrymmer huset bl a en
Coop-butik, gym, en kyrka, vårdcentral, kreativa verksamheter,
flertalet kontor och vårt egna kontorshotell. Fastigheten ligger
nära både motorvägar, ringleder och Malmö C.
Hyresvärdets fördelning,
geografiskt
Stockholm 74%
Gävle 9%
Uppsala & Mälardalen 6%
Göteborg 5%
Norrköping 4%
Malmö 2%
Övriga orter 1%
ETT URVAL FASTIGHETER
Sporren 4
37
FASTPARTNER 2021
Uppsala & Mälardalen
Uppsala som region har under 2010-talet upplevt en kraftig
tillväxt med ett stort tillskott av nya bostäder. Uppsala univer-
sitet har under lång tid varit en av Sveriges viktigaste instu-
tioner för skapandet av nya kunskapsintensiva företag, många
gånger inom medicinteknik. Fastpartner har en fin portfölj av
centralt belägna fastigheter i Uppsala om ca 50 000 m².
Dragarbrunn 10:3
Fastigheten Dragarbrunn 10:3 är en stor kombinationsfastighet
med vårdcentral, butiker, café, lägenheter och kontor, centralt
belägen mellan Fyrisån och Svartbäcksgatan/gågatan.
I fastigheten finns Fastpartners kontorshotellskoncept Fastof-
fice vilket under 2021 växt till ett av Uppsalas största kontors-
hotell med totalt 53 stycken kontorsrum fördelat på 1 600 m².
Fastigheten är att bra exemepel på hur man kan öka hyresin-
täkterna genom att förädla lokalerna och bygga om.
Göteborg
Göteborg genomgår en stor förändring där tidigare centrala
hamnområden bebyggs med kontor och bostäder. Göteborg
är en centralpunkt för stora delar av Sveriges exportinriktade
industri och Västra Götalands län ligger i topp när det gäller
ekonomisk utveckling.
Pottegården 3
Pottegården 3 är en fastighet som erbjuder kontor och en
nybyggd byggvaruhandel. Den är ett bra exempel på att vi
har förmåga att driva större nybyggnadsprojekt samt att hyra
ut i alla de sex städer som vi fokuserar att vara verksamma i.
Efterfrågan på lättindustri är stor i Göteborg, vilket gör att
vakanserna är låga och möjligheten god till en bra utveckling
av hyresintäkterna.
50 000
Fastpartner har en portfölj av
centralt belägna fastigheter i
Uppsala om ca 50 000 m
2
.
Pottegården 3 är en fastighet
som erbjuder kontor och en
nybyggd byggvaruhandel«
»
ETT URVAL FASTIGHETER
Dragarbrunn 10:3Pottegården 3
38
FASTPARTNER 2021
Norrköping
Norrköping har ett av Sveriges bästa lägen, med omedelbar
närhet till europavägar, flyg, hamn och spårbunden trafik via
södra stambanan. Fastpartners fastighetsbestånd omfattar 15
fastigheter med en uthyrningsbar yta om cirka 105 000 m². En
av hyresgästerna är Kunskapsskolan som hyr centralt belägna
lokaler för sitt gymnasium. Norrköping har genomgått en stor
förändring under 2010-talet, från klassisk industristad till en
stad med ett kunskapsorienterat näringsliv.
Amerika 3
I fastigheten Amerika 3 har Fastpartner förädlat industrilokaler
som tidigare användes till att producera plastkassar. Idag är det
moderna lager- och kontorsytor som används av leverantörer
av förpackningar till e-handel, modern industriell projektering
och tillverkning, materialåtervinning samt av statliga och regio-
nala verksamheter.
Fastigheten, som från början byggdes i slutet av 50-talet och
som byggdes om för plastindustrin på 80-talet, har återigen
bytt skepnad och tillhandahåller moderna verksamhetsanpas-
sade lokaler för en bred samling hyresgäster. Hela fastighetens
struktur med entréer, gårdsytor, takhöjder och robusta kon-
struktion medger en stor variation av möjligheter för anpass-
ningar enligt dagens behov. Huset möter den efterfrågan som
finns i dag och i morgon.
Fastpartners fastighetsbestånd i
Norrköping omfattar 15 fastigheter
med en uthyrningsbar area om
cirka 105 000 m².
105 000 m
2
Gävle
I residensstaden Gävle äger Fastpartner 16 fastigheter med
en sammanlagd yta på 170 937 m². Gävle har likt Norrköping
gått från industristad till högskolestad med ett kunskapsinten-
sivt näringsliv. Staden har med sin närhet till E4 och E16 och
med stambana och djuphamn, all tänkbar infrastruktur som
stöttar ett näringsliv i tillväxt. Dessutom nås Arlanda inom 60
minuter. Under 2021 har vi tecknat avtal om förvärv av två
fastigheter i centrala Gävle, men det mest intressanta händer
strax utanför centrum i ett område som kallas Hemsta.
Hemsta Works
I Hemsta 11:11/15:7 har vi skapat Hemsta Works, ett kon-
torserbjudande som förutom moderna kontor också erbjuder
kringtjänster som restaurang, gym och kontorshotell.
Det är en framgångsrik satsning motsvarande den i Centrala
Frösunda. Industrilokalerna, som tidigare ägdes av Ericsson,
har byggts om till tuffa och moderna kontor. Områdets service-
erbjudande har utvecklats så att fastigheten nu har blivit ett
lokalt nav med många besökare varje dag. Uthyrningsarbetet
är på god väg och många av de nya hyresgästerna älskar sina
lokaler och området.
ETT URVAL FASTIGHETER
Bomullsspinneriet 3
39
FASTPARTNER 2021
Fastoffice
Under året har vi fortsatt att utveckla
Fastoffice, vårt koncept för mindre och
mer flexibla kontorslokaler. Fastoffice
finns på fler än 20 platser, det finns fler
än 500 stycken uthyrningsbara kon-
torsrum på en yta om ca 20 000 kvm.
På dessa platser skapas mervärden som
ökad trivsel och ett bättre serviceutbud
för alla hyresgäster i respektive område.
Dessutom kan våra befintliga hyresgäs-
ter ta del av de nya möjligheter som en
co-workingyta kan erbjuda. I spåren av
pandemin har vi sett en stor efterfrågan
på denna typ av lokaler. Framåt ser vi att
vi kan utveckla detta erbjudande än mer,
dels med nya ytor men också med nya
affärsmodeller.
Stor satsning
på Fastoffice


»
FASTOFFICE
HÅLLBARHET I VÅRA FASTIGHETER
40
FASTPARTNER 2021
KLIMATNEUTRALA
TILL 2030
Fastpartners hållbarhetsmål att minska energianvändning med >2%
per år, att vara klimatneutrala 2030 samt att minska CO
2
e >15% per
år går hand i hand med våra övriga finansiella och operationella mål.
Långsiktig lönsamhet och ansvarsfullt företagande verkar i symbios
med vårt hållbarhets arbete.
Hållbarhetsarbete, styrning och
genomförande
Fastpartners satsning på hållbarhet
fortsätter genom utökade resurser inom
hållbarhetsarbetet, såväl personalmässigt
som med övriga resurser. De övergripan-
de målen arbetas fram inom bolaget och
styrelsen samt ledningsgruppen beslutar
om dessa. Hållbarhets- och Projektche-
fen leder arbetet. Hållbarhetsgruppen,
Miljö och Energi, uppdaterar och för-
bättrar Hållbarhet, Miljö- och Energiled-
ningssystemet löpande. Den nya taxono-
miförodningen, certifieringsregler, BBR
och Fastpartners egna mål inarbetas i
Fastpartners Ramverk Hållbarhet. Fokus
ligger på att minska energianvändning
och klimatavtryck samt att öka andelen
egenproducerad energi som solel och
geoenergi.
Andelen certifieringade fastigheter
ökade med 44%
Fastpartner har under 2021 ytterligare
ökat arbetet med att certifiera fastighe-
ter. Vid utgången av 2021 ägde Fastpart-
ner miljöcertifierade fastigheter med ett
sammanlagt värde om 14 338,8 MSEK.
Det är en ökning med 44,3 % under
året. Ökningstakten har varit hög även
om vi haft vissa fördröjningar. Certifie-
ringsarbetet pågår fortlöpande intensivt
under 2022. Fastpartner har som mål
att mer än 80% av fastigheterna skall
vara certifierade 2025, detta mätt i fast-
ighetsvärde. Nuvarande certifierings-
grad är 40,6% av fastigheternas mark-
nadsvärde.
Fastpartner är medlem i Sweden
Green Building Council (SGBC). SGBC
är en branschorganisation som utveck-
lar och följer upp miljöcertifieringar av
fastigheter. Av de certifieringssystem
som finns tillgängliga har Fastpartner valt
att certifiera sina befintliga byggnader i
BREEAM In-Use, very good eller Miljö-
byggnad iDrift, Silver. För nybyggnation
har Fastpartner valt att certifiera sig
enligt BREEAM (alternativt den svenska
anpassningen BREEAM-SE), very
good eller Miljöbyggnad, Silver. Dessa
certifieringssystem bedömer många olika
aspekter av byggnader, byggnaders inre
och yttre miljö, underhåll samt media-
och energiförbrukning.
Fastpartner har även valt att certifiera
Volymen miljöcertifierade fastigheter
skall öka med >10% per år och utgöra
> 80% i slutet av 2025
CO
2
e utsläppen skall minska med
>15% per år
Energianvändningen skall minska med
>2% per år i befintligt bestånd från
och med 2022. Tidigare var målet att
minskningen skulle vara >1% per år i
befintligt bestånd.
VISION 2030:
Att uppnå100% klimatneutralitet
Miljömål
HÅLLBARHET I VÅRA FASTIGHETER
41
FASTPARTNER 2021
Hur bra är fastighetsbranschen på hållbarhet?
Och varför är ett ökat hållbarhetsfokus så
viktigt för Fastpartner som bolag? Fastpartners
Hållbarhets- och Projektchef Svante Hedström
ger svar.
Kan du berätta lite mer om din roll?
– Det handlar mycket om samordning,
att leda, styra och utveckla arbetet för
att nå Fastpartners hållbarhetsmål, som
till exempel att föreslå och följa upp
åtgärder för minskad energi- och med-
ieanvändning eller att vara involverad i
våra miljöcertifieringar som BREEAM
och Miljöbyggnad. Jag arbetar också med
större projekt som Västberga Entré och
Riksby.
– Allra viktigast är att vara drivande
i arbetet med att minska Fastpartners
klimat avtryck, att sänka vår energi-
användning och minska utsläppen av
växthusgaser.
Varför är ett ökat hållbarhetsfokus vik-
tigt för Fastpartner som bolag?
– Det är en viktig samhällsfråga och vi är
en del av samhället och arbetar både so-
litärt och tillsammans med andra för en
ekologisk, social och ekonomisk hållbar-
het. Idag är det nödvändigt att ta håll-
barhetsfrågorna på allvar, det förväntas
att vi kan erbjuda klimatvänliga lokaler.
Det är med andra ord viktigt även ur ett
konkurrens- och marknadsperspektiv.
Vad är Fastpartners nästa steg i
hållbarhetsarbetet?
– Att fortsätta minska våra växthusgasut-
släpp och därför öka produktionen av ren
el från solceller och geonergi. Dessutom
Samarbete är viktigt
för ett framgångsrikt
hållbarhetsarbete”
ska vi arbeta vidare med att sänka vår
energianvändning samt öka användning-
en av miljövänliga material. Fastpartners
övergripande mål är att nå en klimat-
neutral verksamhet till år 2030.
Vad är din bild av hållbarhetsarbetet
inom fastighetsbranschen generellt?
– Bygg- och fastighetssektorn har en
stor påverkan på klimatet och svenska
byggnader svarar för totalt sett cirka en
femtedel av växthusgaserna sett ur ett
livscykelperspektiv. Det krävs krafttag
och stora insatser görs för att minska
påverkan. Merparten av alla fastighetsbo-
lag arbetar målmedvetet och strukturerat
och vi lär av varandra.
– Det har hänt mycket de senaste
åren, hållbarhetsarbetet har utvecklats
från att mest handla om miljö till att vi
nu inkluderar ekologisk, social och eko-
nomisk hållbarhet. Idag har Fastpartner
fasat ut alla våra fossila bränslen och har
kunnat flytta vårt fokus.
Hur bidrar Fastpartner till hållbara
kontor?
– Vi ser till att det finns bra kommunika-
tioner, närhet till kollektivtrafik och att
det är möjligt att gå och cykla till jobbet.
Vi ordnar så att det finns cykelrum,
cykelverkstad och omklädningsrum. Vi
sätter solceller på fastigheternas tak,
arbetar med värmeåtervinning och har
Möt Svante Hedström, Hållbarhets-
och Projektchef på Fastpartner
kontroll över ventilationen.
– Vi samarbetar med våra hyresgäster
för att gemensamt sänka klimatavtryck-
et. Vi skapar en trivsam miljö i och kring
fastigheterna och har en kontinuerlig
dialog med hyresgästerna, vi är öppna för
idéer och förslag på förbättringar.
– En av våra hyresgäster, H&M Studi-
os, önskade miljövänlig el i samband med
att vi var mitt en sådan upphandling.
De litade på oss, trots att vi inte kunde
röja vår motpart. H&M var mycket nöjda
när det visade sig att vi använde EL, Bra
Miljöval, med Naturskyddsföreningen
som garant. Tillit och samarbete är
viktigt för ett framgångsrikt hållbarhets-
arbete.
HÅLLBARHET I VÅRA FASTIGHETER
42
FASTPARTNER 2021
ett antal fastigheter enligt GreenBuil-
ding som fokuserar på energiförbruk-
ningen i fastigheterna. GreenBuilding
har som krav att energianvändningen ska
vara 25% lägre än nybyggnadsstandarden
i BBR eller för befintliga fastigheter
25% lägre än tidigare energianvändning.
Förutom certifieringsprocessen ställs
krav på att fastigheterna ska följas upp
regelbundet och även redovisas för certi-
fieringsorganen. Av fastighetererna är 25
certifierade enligt BREEAM, Miljöbygg-
nad eller GreenBuilding.
Energianvändning, solceller och
geoenergi
Fastpartner fortsätter sin satsning på
att öka andelen förnybar energi genom
solcellsanläggningar och geoenergi.
Installationen av solcellsanläggning-
ar har tagit fart även om det har blivit
fördröjningar i samband med pandemin.
Vi har tillsammans med våra leverantörer
och konsulter utvecklat våra processer
så att de fungerar effektivt. Fastpartner
har nu tio fastigheter med solcellsanlägg-
ningar på våra tak eller fasader. Genom
vår geoenergi ökar vi också andelen
miljövänlig värme och kyla till våra fast-
igheter. Geoenergi och luftvärmepumpar
finns nu i 13 av våra fastigheter. Andelen
egenproducerad el är idag 1 % av den
totala elanvändningen och geoenergin
står för cirka 5 % av den totala värmean-
vändningen.
Att sänka energianvändningen i våra
fastigheter är en av de absolut viktigaste
åtgärderna vi fortsätter att arbeta med år
efter år. Vi har haft som mål att minska
energianvändningen med >1% per år i
befintligt bestånd. Denna målsättning
har under året reviderats >2% per år i
befintligt bestånd från och med 2022.
Vi har minskat energianvändningen för
värme med 14,4% sedan 2013 vilket
ger 1,8% i snitt. Mellan 2020 och 2021
minskade värmeenergin med 5,8 %/m²,
Atemp. Under 2021 hade vi en högre
beläggning i våra fastigheter jämfört med
2020 på grund av pandemieffekter. Det
intensiva arbete som pågår internt med
energigenomlysningar av alla våra fast-
igheter kommer att sänka vår energian-
vändning ytterligare steg för steg.
Sänkta utsläpp och satsning på
förnybar energi
Sedan 2013 har Fastpartner mer än halv-
erat växthusgasutsläppen. Vi satte upp
ett nytt mål att vi ytterligare ska halvera
våra utsläpp fram till 2025 jämfört med
2019 års utsläpp. Varje år ska utsläppen
av CO
2
e minska med mer än 15%.
Fastpartner har förbättrat inköpen av
miljövänlig och klimatkompsenserad
fjärrvärme till alla våra fastigheter som
har fjärrvärme. Tillsammans med samtli-
ga fjärrvärmeleverantörer har vi kommit
fram till mer miljövänliga fjärrvärmeleve-
ranser. Fastpartner köper idag el som till
100% är producerad av vattenkraft med
noll CO
2
e-utsläpp, Bra Miljöval, 100%
vatten. Genom detta aktiva val stärker vi
vårt samarbete med Naturskyddsfören-
ingen och EFS, Energiförsäljning Sverige
AB. Tillsammans verkar vi för ett bättre
hållbarhetsarbete och att minska vårt
klimatavtryck. Vi utökar även andelen av
egenproducerad förnybar energi genom
våra solcellsanläggningar, värmepumpar
och geoenergianläggningar
Kraftigt minskade växhusgasutsläpp
Fastpartner mäter växthusgasutsläpp,
koldioxidutsläpp, från vår energianvänd-
ning. Under 2021 redovisades ett totalt
utsläpp om 1 388 (3 599) ton, motsva-
rande 0,89 (2,44) kg CO
2
e per m². De
redovisade utsläppen avser scope 1 och
scope 2 och inkluderar inköpt klimat-
kompenserad fjärrvärme. Detta är en
minskning med 61,4 (45,1) %/m² jämfört
med föregående år. Fastpartners mål om
att halvera utsläppen till år 2025 jämfört
med 2019 uppnåddes 2021. Dessutom
halverades utsläppen ytterligare en gång.
Sänkningen från nivån 4,44 kg CO
2
e per
m² 2019 till årets nivå 0,89 kg CO
2
e per
m² är en sänkning med 80,0 %.
Vi beräknar även våra koldioxidutsläp-
pen i scope 3 mätt i Atemp med fokus på
projektverksamheten. Utsläppen av växt-
husgaser genererade under 2021, 44 141
ton CO
2
e, motsvarande 28,27 kg CO
2
e
per m² Atemp. Vår ambition är att sänka
utsläppen i scope 3 med huvudsakligen
mer miljövänliga och resurseffektiva
bygg- och förvaltningsprocesser. Utveck-
lingen med mer miljö- och klimatvänliga
material och tjänster till våra fastigheter
går i positiv riktning.
Hållbarhet inom projekt och förvaltning
Fastpartner har tagit fram ett Ramverk
Hållbarhet som skall användas vid alla
projekt, såväl ombyggnad som nybyggna-
tion. Ramverket uppfyller Fastpartners
krav, certifieringskrav, byggregler och
EU:s taxonomi. Samtliga våra projekt
erhåller på detta sätt minskade klima-
tavtryck, såsom sänkt energianvänd-
ning, sänkt vattenförbrukning, mer
miljövänliga produkter, anpassning till
förändrat klimat i form av kyla, värme,
ökade nederbördsmängder och mycket
mer. Vi genomför ständiga förbättringar
i fastigheterna i form av byten till mer
miljö- och energieffektiva uppvärm-
nings- och kyl metoder, digitalisering,
smartare styrning och övervakning av
våra VVS-system, energieffektiva fönster,
tilläggsisoleringar samt montering av
energibesparande belysningsarmaturer.
Samarbete med hyresgäster
Gröna hyresavtal är ett effektivt sätt att
tillsammans med våra hyresgäster hjälpas
åt med att minska vårt gemensamma
Att sänka energianvändningen i våra
fastigheter är en av de absolut vikti-
gaste åtgärderna vi behöver fortsätta
arbeta med år efter år«
»
HÅLLBARHET I VÅRA FASTIGHETER
43
FASTPARTNER 2021
miljö- och klimatavtryck. Flera hyres-
gäster har fått hyreskontrakt med extra
tuffa krav för god miljö och hållbarhet.
Vi sänker därmed energi- och resursför-
brukningen, återvinner mer och minskar
avfallsmängden. Detta avspeglar sig i att
både vi och våra hyresgäster ser hållbar-
het som en självklar del av en framgångs-
rik affärsverksamhet.
Fastpartners leverantörskedja
Fastpartner använder sig av ett stort an-
tal leverantörer inom service och under-
hållstjänster. Vid byggprojekt upphandlas
avtal med bland annat bygg-, ventila-
tions- och hissentreprenörer. Leverantö-
rerna verkar inom vårt fastighetsbestånd
som finns över hela landet, fokus ligger
dock i Stockholmsregionen där huvudde-
len av vårt bestånd finns. Leverantörerna
kommer huvudsakligen från närområdet
och främst från Sverige. Fastpartner har
Energianvändning (MWh)
Utsläpp (ton CO
2
e )
Vattenförbrukning
Certifiering
2021 2020 2019
Elförbrukning 35 947 37 248 38 505
Värme 104 452 103 668 106 934
Kyla 9 114 9 240 10 318
Summa 149 513 150 156 155 757
Intensitetsmått
(kWh/m
2
, Atemp) 96 102 105
2021 2020 2019
Scope 1
249 126 169
Scope 2 1 139 3 473 6 419
Summa 1 388 3 599 6 588
Intensitetsmått scope 1+2
(kg CO
2
e/m
2
,
Atemp) 0,89 2,44 4,44
2021 2020 2019
Total vatten-
förbrukning (m
3
) 368 334 350 220 420 519
Vattenintensitet
(m
3
/m
2
, Atemp) 0,236 0,237 0,283
MSEK 2021 2020 Andel
BREEAM In-Use 7 797 4 382 22,1%
Miljöbyggnad 3 036 2 052 8,6%
GreenBuildning 3 506 3 052 9,9%
Certifierade totalt 14 339 9 936 40,6%
en ”Uppförandekod för leverantörer” och
har genomgång av den i samband med
avtalsteckning. Uppföljning av koden
sker genom revision hos leverantören
eller vid aktuell plats för projektet.
De leverantörer med riskfyllda ar-
betsuppgifter är de leverantörer som är
lämpliga för kontroll eller uppföljning av
kod och avtalsföreskrifter. Skyddsronder,
riskbedömningar och handlingsplaner tas
fram tillsammans med våra leverantörer.
Vi arbetar tillsammans med våra leveran-
törer för att säkerställa att lagar och för-
ordningar efterlevs på bästa möjliga sätt.
Digitalisering av verksamheten
Vi arbetar aktivt med att digitalisera
driften av våra fastigheter. Centralt är att
installera uppkopplade styrsystem så att
fastigheterna kan övervakas och styras på
distans. Det handlar också om att exem-
pelvis digitalisera trapphustavlor i fastig-
Hilton 2
heterna så att man effektivt kan upp-
datera informationen till hyresgästerna.
Vinningarna med detta är flera, uppenbart
är att det kraftigt minskar behovet av
transporter, men en annan aspekt är att
det skapar en tätare kommunikation och
ger hyresgästerna en högre servicenivå.
Andelen fastigheter med smarta styrsys-
tem ökar hela tiden, 119 av 208 fastighe-
ter har uppkoppling, det vill säga 57%.
Hyresavisering och leverantörsfakturor
hanteras numera nästan helt digitalt.
Vattenförbrukning
Fastpartner arbetar aktivt med att sänka
vattenanvändningen i fastigheterna.
Under 2021 var vattenanvändningen
0,236 (0,237) m
3
/ m², Atemp, vilket är
en minskning med 0,4% jämfört med
2020. Målsättningen är att varje år sänka
vattenförbrukningen per kvadratmeter,
Atemp i jämförbart bestånd.
44
FASTPARTNER 2021
PROJEKT- OCH FASTIGHETSUTVECKLING
Utveckling av Fastpartners fastigheter genom ombyggnad,
tillbyggnad och nybyggnation ger god avkastning över tid.
Belöningen sker genom förbättrade kassaflöden, högre värden
på fastigheterna och mindre klimatpåverkan. Flera av de aktuella
projekten under 2021 kommer att ge påtaglig påverkan på våra
kommande resultat såväl ekonomiskt som miljömässigt.
PROJEKT- OCH
FASTIGHETSUTVECKLING
Fastighetsutvecklingen sker ofta genom
konvertering av befintliga verksamheter
och även genom ökad exploatering i
våra områden. Affärskänsla, nyfikenhet,
hållbarhetstänk och framtida efterfrågan
driver projekten. Det avser samtliga
fastigheter oavsett befintlig användning
såsom kontor, industri, samhällsfast-
igheter eller bostäder. Projekten ger
Fastpartner god avkastning över tid. Någ-
ra projekt som kan nämnas är anpassning
för tillverkning, restaurang och kontors-
hotell i Hemsta, Gävle, ombyggnad åt
Beckmans skola och vård på fastigheten
Aga 2, Lidingö, den stora ombyggnaden
till nybyggnadsstandard med solceller
av fastigheten Hilton 2, Frösunda samt
miljöcertifierad nybyggnad åt SGD Golv
i Västberga. De här projekten tillskapar
värde och ger god avkastning över tid.
Fastpartner hade under 2021 stort
fokus på investeringar i eget bestånd
genom projekt- och fastighetsutveck-
ling. Totalt investerades 777,0 (540,1)
MSEK i egna fastigheter. Per 2021-12-31
uppgick pågående projektinvesteringar
i fastigheterna till 1 148,4 (1 122,2)
MSEK. Återstående investeringsvolym
för dessa projektinvesteringar uppgick
till 660 (390) MSEK.
Byggrätter
Fastpartner har ett stort antal potenti-
ella projekt och tillskapade byggrätter
i sin utvecklingsportfölj. Vid årsskiftet
summerade den framtida byggrättsport-
följ till 443 000 kvm, fördelat på 138 000
kvm bostäder och 305 000 kvm kom-
mersiell yta. Byggrätterna befinner sig
i olika skeden, från planidéer till färdig
detaljplan med möjlighet att starta byg-
gandet. Det ger oss möjlighet till ökad
avkastning under flera år framöver. De
flesta av projekten och byggrätterna finns
inom tillväxtorter med goda möjligheter
till genomförande och god avkastning.
Dragarbrunn 10:3
45
FASTPARTNER 2021
PROJEKT- OCH FASTIGHETSUTVECKLING
STÖRRE POTENTIELLA PROJEKT OCH BYGGRÄTTER
Region Område Fastighet Upplåtelseform Fast.kategori Status
Möjlig
byggstart
1
Tillkommande yta (kvm, BTA)
2
Tillk. antal
2
Bostad Kommersiellt Total Bostäder
Stockholm Sundbyberg Päronet 2 Äganderätt Bostäder Inför detaljplan 2024 10 000 800 10 800 154
Stockholm Västberga Arbetsbasen 3 Tomträtt Kommersiellt Inledande byggjobb 2021 - 5 700 5 700 -
Stockholm Årsta Allgunnen 7 Ägande/Tomträtt Bostäder, F-skola Pågående detaljplan 2024 8 600 900 9 500 108
Stockholm Västberga Timpenningen 6 Tomträtt Kommersiellt Inledande byggjobb 2021 - 33 500 33 500 -
Stockholm Bredäng Bredäng C Tomträtt Bostäder/kommersiellt Pågående detaljplan 2024 9 200 7 800 17 000 115
Stockholm Liljeholmen Syllen 4 Tomträtt Bostäder/kommersiellt Inför detaljplan 2024 4 200 5 400 9 600 140
Stockholm Lidingö Diviatorn 1 Äganderätt Bostäder Inför detaljplan 2025 3 100 - 3 100 78
Stockholm Bromma Riksby 1:13 Ägande/Tomträtt Bostäder/kommersiellt Pågående detaljplan 2025 43 000 45 000 88 000 538
Stockholm Märsta Märsta C Äganderätt Kommersiellt Byggstart 2022 - 16 800 16 800 -
Stockholm Vallentuna Vallentuna C Äganderätt Bostäder/kommersiellt Pågående detaljplan 2024 25 000 2 000 27 000 294
Stockholm Vallentuna Vallentuna-Rickeby 1:472 Äganderätt Bostäder,handel Inför Byggstart 2022 2 750 600 3 350 48
Stockholm Täby Stansen 1 Äganderätt Förskola Inför Byggstart 2022 - 2 000 2 000 -
Ulricehamn Ulricehamn Slingan 1 Äganderätt Lager/logistik Inför byggstart 2022 - 23 500 23 500 -
Gävle Näringen Näringen 10:4 Äganderätt Kommersiellt Inför Byggstart 2022 - 10 000 10 000 -
Gävle Hemsta Hemsta 11:11, 15:7 Äganderätt Kommersiellt Inför Byggstart 2022 - 20 000 20 000 -
Gävle Gavlehov Sätra 64:5, Sätra 108:23 Äganderätt Bostäder/kommersiellt Detaljplan antagen 2022 11 500 24 500 36 000 164
Stockholm Kista Ekenäs 1 mfl Tomträtt Centrum/kommersiellt Pågående detaljplan 2023 - 18 100 18 100 -
Totalt 117 350 216 600 333 950 1 639
1
Med möjlig byggstart avses när projektet bedöms kunna starta förutsatt att planarbetet utvecklas som förväntat och i förekommande fall att uthyrning nått en erforderlig nivå.
2
Siffrorna grundar sig på uppskattningar och bedömningar av Fastpartner och är således preliminära. Siffrorna kan komma att revideras under projektens gång.
FASTPARTNERS STÖRSTA PÅGÅENDE PROJEKT 31 DECEMBER 2021
Fastighet Projekttyp
Projektyta
(kvm)
Beräknad investering
(MSEK)
Beräknad åter stående
investering (MSEK)
Beräknat
färdigt, år
Märsta 24:4 Nybyggnad fordonshall, säljyta mm 10 000 83 5 Q1 22
Syllen 4 Lokalanpasssning, Aimo Park mfl, energi mm 8 100 96 12 Q2 22
Dragarbrunn 10:3 Lokalanpassning, Fastoffice, kontor, miljöcert 2 800 34 4 Q2 22
Skänninge 6 Lokalanpassning, bibliotek, energi mm 1 100 23 7 Q2 22
Märsta 1:193 Lokalanpassning gym, energi 1 500 20 4 Q2 22
Hilton 5 Lokalanpassning Webhallen mfl 2 400 19 4 Q2 22
Hemsta 11:11, 15:7 Lokalanpassning, restaurang, kontor mm 2 600 53 4 Q3 22
Aga 2 Ombyggnad utbildning, kontor, vård 4 400 35 22 Q3 22
Amerika 3 Lokalanpassning, lager, kontor 19 500 27 5 Q4 22
Hilton 2 Totalombyggnad, kontor, gym, restaurang 18 500 252 110 Q2 23
Arbetsbasen 3 Nybyggnad, lager, kontor, showroom 5 200 120 105 Q2 23
Värdet på byggrätterna var per 2021-12-31
802 (714) MSEK varav 257 (252) MSEK
avsåg bostadsbyggrätter och 544 (462)
MSEK avsåg kommersiella byggrätter.
De outnyttjade byggrätterna återfinns på
fastigheter som innehas av Fastpartner
med både äganderätt och tomträtt.
Våra fastighetsinvesteringar skall
utgå från ett långsiktigt perspektiv och
vara väl utformade för att ur ett hel-
hetsperspektiv ge ökade värden, ökade
kassaflöden samt tillföra förbättringar ur
hållbarhetssynpunkt. Vid projekt- och
fastighetsutveckling görs alltid utvär-
deringar, riskbedömningar och analyser
för att ge framtida möjligheter. Flera av
våra projekt skapas tillsammans med be-
fintliga eller nya hyresgäster. Hållbarhet
är alltid en ledstjärna i våra projekt som
syftar till att minska vårt klimatavtryck.
Fastpartners projektportfölj utveck-
las positivt och fylls kontinuerligt på.
Projekten går från genomförande till
uthyrning och förvaltning, några exempel
följer. I Frösunda pågår den stora om-
byggnaden av Hilton 2 till nybyggnads-
standard, med en service av högsta klass.
Restaurang, gym, konferensdel, beman-
nad reception, en takterrass, förbättrade
mobilitetsåtgärder för cyklister och öv-
riga är några av de utökade servicetjäns-
terna som tillkommer. I Västberga pågår
utvecklingen av två projekt parallellt om
40 000 kvm, nybyggnation för SGD Golv
och en lagerterminal för närdistribution
samt tillhörande kontor. I Arenastaden i
Gävle är vi i inledningen av en större ut-
byggnad av 35 000 kvm, förskola, skola,
bostäder och kontor.
INVESTERINGAR I BEFINTLIGT BESTÅND
MSEK
Nybyggnation
105,4
Hyresgästanpassningar 499,3
Miljö- och planprojekt 172,3
Total 777,0
46
FASTPARTNER 2021
URVAL AV PROJEKT
URVAL AV PROJEKT
Hilton 2
Nya kontorslokaler
Status: Färdigställs sommaren 2022
Kommersiellt: ca 18 500 kvm kontor
I Centrala Frösunda skapar Fastpartner
en helt nytt kontorserbjudande genom
att fylla fastigheten med service och ny
miljöteknik. Fastigheten, som är på ca 25
000 kvm, får en helt ny interiör och exte-
riör, med många intressanta funktioner.
Fasaden kommer att delvis förses med
solpaneler, för att hjälpa de paneler som
redan finns på taket. Taket kommer dels
fylla en funktion som solfångare, dels
erbjuda en trevlig miljö för arbete eller
avkoppling. I entrén möts besökarna av
en stor trappa som uppmanar till rörelse
och spontana möten. Miljön komplette-
ras också av en förstklassig restaurang,
ett gym av hög klass samt andra bekväm-
lighetstjänster från den bemannade
receptionen.
Märsta 1:257-1:259 och 1:261
Nybyggnation av bostäder
Status: Färdigställdes sommaren 2021
Bostäder: 200
Kommersiellt: Parkering till centrum och
bostäder
Fastpartner har under året färdigställt
ca 200 bostäder i Märsta Centrum. Det
är tre byggnader med bostäder samt ett
garage. Byggnaderna är bland de högsta
i Märsta Centrum med upp till 16
våningar och blir därmed ett landmärke
i Sigtuna. Nyproduktionen höjer Märsta
Centrums attraktionskraft ytterligare
med fler boende vilket ger centrumet
liv under stora delar av dygnet. I tidigare
etapper har bibliotek och kulturskola
byggts. Dessutom har handelsdelarna
byggts ut med lokaler för bland annat
ICA, H&M samt ett flertal restauranger
och caféer. Byggnaderna kommer att cer-
tifieras enligt standarden Miljöbyggnad.
Märsta 24:4
Nybyggnation, kommersiella lokaler,
padel, bilhandel och uthyrning bygg-
maskiner
Status: Pågående byggnation med inflytt-
ning från våren till juni 2022
Kommersiellt: 10 000 kvm
Fastpartner bygger nytt och bygger om
befintliga lokaler på fastigheten Märsta
24:4 i Arlandastad. Två stora hyresgäster
flyttar in, Cramo (byggmaskiner m.m.)
och Arlanda Stad Bil. Först in av dessa
hyresgäster var Arlanda Stad Bil som flyt-
tade in i juni 2021 i en ny modern bilan-
läggning. Cramo öppnade sin verksamhet
i mars 2022. Fastpartner har omvandlat
fastigheten till en modern fastighet med
skiftande användning mitt i Arlandastad.
Fastigheten certifieras enligt Miljöbygg-
nad Silver.
Märsta 11:8
Nybyggnation, lager och kontor
Status: Färdigställt med inflyttning
mars 2021.
Fastpartner har byggt, åt hyresgästen
Origum, kontor och lager om ca 1 230
kvm. Origum har verksamhet som opti-
merar sina kunders affärsverksamheter,
både mjuk- och hårdvara. Inflyttning
skedde i mars 2021. Byggnaden har både
solceller samt geoenergi. Utformning
av byggnaden har skett i nära sam-
arbete med hyresgästen, både av
lokalerna och hållbarhetsarbetet.
Den kommer att certifieras enligt
Miljöbyggnad Silver.
Pågående och färdigställda projekt
Hilton 2
47
FASTPARTNER 2021
URVAL AV PROJEKT
Fastpartner arbetar löpande med att förädla sitt fastighets-
bestånd. I detta avsnitt beskrivs ett urval av Fastpartners färdig-
ställda och pågående projekt i detaljplaneprocess. Projektport-
följen innehåller en blandning av projekt för bostadsändamål
och kommersiella ytor. Många gånger innehåller projekten en
blandning av båda fastighetstyperna.
Arbetsbasen 3, Västberga
Status: Inför byggstart och rivning med
färdig detaljplan.
Kommersiellt: 5 700 kvm, showroom,
lager och kontor.
Fastpartner kommer att riva befintliga
byggnader på fastigheten och uppföra
helt nya byggnader för lager, showroom
och kontor. Läget i Västberga med direkt
närhet till Stockholms city är perfekt
för service eller last-miledistribution till
Stockholms centrala delar. Intresset är
stort för denna typ av lokaler och rivning
påbörjades under 2021. Därefter vidtar
byggnation av de nya byggnaderna. Prel.
färdigställande sker under slutet av 2022.
Fastigheten kommer att miljöcertifieras
enligt Miljöbyggnad eller BREEAM.
Timpenningen 6, Västberga
Status: Inför byggstart och rivning med
färdig detaljplan.
Kommersiellt: 33 500 kvm, lager, handel,
kontor och service.
Fastpartner kommer att riva befintliga
byggnader på fastigheten och uppföra
helt nya byggnader för lager, kontor och
annan service. Precis som för Arbets-
basen 3 är läget i Västberga med direkt
närhet till Stockholms city perfekt för
service eller last-miledistribution till
Stockholms centrala delar och även här
är intresset stort från många företag att
hyra lokaler. Preliminärt färdigställande
sker under slutet av 2023. Fastigheten
kommer att miljöcertifieras enligt Miljö-
byggnad eller BREEAM.
Riksby Bromma
Kommersiella lokaler, bostäder och en
förskola
Status: Pågående detaljplan med möjlig
byggstart 2024
Bostäder: 500 bostäder
Förskola: 1 st med sex avdelningar
Kommersiellt: 45 000 kvm
Fastpartner spelar en aktiv roll i framväx-
andet av det nya och moderna Riksby.
Området med närhet till både Bromma
och Stockholms innerstad erbjuder stora
möjligheter som en aktiv kulturplats
med stor attraktionskraft för besökare.
Totalt kommer Fastpartner utveckla
43 000 kvm bostäder, ca 538 lägenheter,
en förskola samt 45 000 kvm kommer-
siell yta i området. Fastpartner kommer
även bevara och rusta upp den välkända
byggnaden ”Lintaverken”. Samtliga
byggnader kommer att miljöcertifieras
med Miljöbyggnad eller BREEAM.
Gavlehov, Gävle
Kommersiella lokaler, handel, skola,
bostäder, kontor och hotell
Status: Pågående detaljplan, antogs våren
2021, med möjlig byggstart 2022.
Bostäder: 164 bostäder
Kommersiellt: 24 500 kvm
Fastpartner har varit aktiva i Gävles
Arenastad i flera år. Vi har befintliga
byggnader och färdigställde en skola åt
Prolympia under 2018, 6 300 kvm. Nu
sker ytterligare utveckling av området
kring Gävles idrottsarenor. I en flexi-
bel detaljplan som medger såväl 164
bostäder, 11 500 kvm, som en mång-
fasetterad kommersiell användning.
Det ges möjligheter att bygga 24 500
kvm. De olika användningarna är bland
annat skola, centrum, kontor och hotell.
Uthyrningsarbete och utveckling för
hyresgäster pågår. Samtliga byggnader
kommer certifieras enligt Miljöbyggnad
eller BREEAM.
Kommande projekt
Arbetsbasen 3 Timpenningen 6
48
FASTPARTNER 2021
FÖRVÄRV OCH AVYTTRINGAR
Vår fastighetsportfölj växer och renodlas via kontinuerliga
förvärv och avyttringar. Vår målsättning är låg risk och god
direktavkastning och vi kan via god förvaltning, långsiktig-
het och fortsatt utveckling skapa betydande värdeökningar
för våra fastigheter. Under året var de orealiserade värde-
ökningarna ca 3 028 MSEK.
FÖRVÄRV OCH
AVYTTRINGAR
I början av året förutspåddes kontorens
död i det postpandemiska samhället,
men investerarna lät sig inte påverkas.
Flera stora kontorsaffärer genomför-
des under våren, där den fortsatt låga
räntan spelade en viss roll. Dessutom var
segmenten lager, samhällsfastigheter och
bostäder fortsatt heta.
Under hösten gick marknaden från het
till glödhet, trots en kraftigt stigande
inflation. Men större investerares rän-
tekostnader var all-time-low och ränte-
gapet mellan lånekostnad och direktav-
kastning på historiskt låga nivåer.
Hur förhålla sig till risk i en omvärld
där penningpolitiken styrs av cen-
tralbanker? Enligt Fastpartner är det
starka kassaflöden, fokus på bra lägen
och långsiktighet som säkerställer en
riskjusterad god avkastning oavsett hur
fastighetspriserna, inflationen eller rän-
torna utvecklas.
I Gävle har vi dels förvärvat två fast-
igheter dels ingått bindande avtal för
ytterligare två, alla i bra lägen. Två av
dem är centralt belägna och har idag
en låg direktavkastning med goda
förutsättningar för höjda hyresnivåer.
De andra två levererar redan idag goda
kassaflöden och ligger bra till i utkanten
av Gävle. Denna nya portfölj ger en
hög riskjusterad avkastning både i dag
och i morgon.
Årets övriga förvärv, i Uppsala och
Arlandastad, följer samma strategi med
fastigheter i attraktiva lägen med ekono-
misk tillväxt och där det finns potential
för höjda hyresnivåer över tid. I dessa
förvärv ingår bland annat byggklar mark
och en lättindustri.
Alderholmen 13:2
FÖRVÄRV 2021
Fastighet Kommun
Uthyrningsbar
yta, kvm Tillträdes dag
Alderholmen 13:2 Gävle 9 505 1 apr 2021
Hemsta 14:1 Gävle 7 305 30 apr 2021
Broby 11:5 Sigtuna 718 1 jun 2021
Årsta 84:3 Uppsala 3 096 15 okt 2021
AVYTTRINGAR 2021
Fastighet Kommun
Uthyrningsbar
yta, kvm Frånträdesdag
Bajonetten 7 Alingsås 37 942 15 jun 2021
Mejeriet 8 Alingsås 160 15 jun 2021
49
FASTPARTNER 2021
FÖRVÄRV OCH AVYTTRINGAR
0
500
1 000
1 500
2 000
2 500
0
18 19 212017161511 12 13 14
MSEK
Investering
Netto förvärv/försäljning
Förvaltningsresultat
Förväntat förvaltnings-
resultat
FINANSIERING
Fastpartners egna kapital uppgick till 17 457,4 MSEK vid utgången av 2021. De räntebärande
skulderna uppgick till 15 280,6 MSEK motsvarande en belåningsgrad om 43,5%. Räntetäcknings-
graden uppgick till 4,2 ggr. Fastpartner har åsatts en Investment Grade rating med kreditbetyget
Baa3 från Moodys Investors Service och en Investment Grade rating med kreditbetyget BBB- av
Scope Ratings.
Att äga och förvalta fastigheter är en
kapitalintensiv verksamhet. Tillgång till
kapital är en grundläggande förutsätt-
ning för att utveckla en framgångsrik
fastighetsrörelse. Fastpartners tillgångar
uppgick per 31 december 2021 till 37,9
(33,1) miljarder kronor. Verksamheten
finansieras med en kombination av eget
kapital, räntebärande skulder samt övriga
skulder. De två viktigaste kapitalkällorna
är det egna kapitalet och de räntebärande
skulderna. Dessa svarade vid årsskiftet för
46,0 (42,4)% respektive 40,3 (44,1)% av
Fastpartners finansiering.
Ränterisk och räntetäckningsgrad
Räntekostnader utgör en av verksamhet-
ens största kostnader och påverkar tillväx-
ten i förvaltningsresultatet. Räntekost-
naden påverkas i huvudsak av förändring i
marknadsräntan men även av förändrade
förutsättningar på kreditmarknaden, som i
sin tur påverkar den marginal kreditgivare
kräver i ersättning för att låna ut pengar.
Fastpartner har ingen fast angiven löptid
inom vilken den genom snittliga ränte-
bindningstiden ska ligga. De fleråriga kre-
ditavtalen innebär bland annat räntevill-
kor där bankens marginaler är fastställda i
avtalen och där Fastpartner har möjlighet
att välja räntebindningstid. Fastpartners
finansiella struktur är ut formad med ett
tydligt fokus på löpande kassaflöden och
räntetäckningsgrad.
Räntetäckningsgraden är det finansiella
mått som beskriver bolagets motstånds-
kraft och risknivå för förändringar i ränte-
nettot. Fastpartner har en målsättning om
en räntetäckningsgrad om minst 3,0 ggr.
För 2021 uppgick räntetäckningsgraden
till 4,2 (4,1) ggr. En förändring av de rör-
liga marknadsräntorna med en procent-
enhet skulle påverka räntekostnaderna
med cirka 120 MSEK per år med befintlig
kapitalstruktur.
Med anledning av utvecklingen på kre-
ditmarknaden under året har Fastpartner
valt att fortsätta använda korta bind-
ningstider för huvuddelen av bolagets
finansiering. Detta finansie ringssätt har
varit lyckat även under 2021 och har lett
till lägre räntekostnader för Fastpartner
än vad en bunden ränta skulle ha gjort.
Genomsnittlig räntesats på fastighets-
lånen var per 31 december 2021 1,6
(1,7)%.
Fastpartner bedömer att förutsägbar-
heten i förvaltningsresultatet medger en
relativt hög andel lånat kapital. Fastpart-
ners egna kapital kan därigenom användas
effektivt, vilket skapar högre avkastning
än vad som annars skulle vara möjligt, utan
att risknivån blir för hög.
Eget kapital
Fastpartners egna kapital uppgick per 31
december 2021 till 17 457,4 (14 057,4)
MSEK vilket motsvarade 46,0 (42,4)% av
bolagets totala finansiering. Justeras det
egna kapitalet enligt NRV uppgår solidi-
teten till 54,7 (50,3)%. Då Fastpartner
normalt säljer fastigheter i bolagsform,
vilket är en skattebefriad transaktion, är
det sannolikt att Fastpartner inte kommer
att betala den uppskjutna skatteskulden
och bolaget anser därför att det är mest
korrekt att justera soliditeten för detta.
Fastpartner strävar efter balans mellan
en hög avkastning på eget kapital och en
acceptabel risknivå. Bolagets målsättning
är att soliditeten långsiktigt ska över stiga
25%. Fastpartner har gjort bedömning-
en att en soliditet överstigan de 25 % är
lämplig med hänsyn till bolagets långa
hyresavtal, kapitalbindning och finansiella
ställning i övrigt.
Fastpartners målsättning för avkastning
på eget kapital under en konjunktur-
cykel uppgår till 12%. För år 2021 uppgick
avkastningen på eget kapital till 21,4
(12,2)%. Den genomsnittliga avkastning-
en på eget kapital har uppgått till 20,8%
för de senaste tre åren och 21,0% för de
senaste fem åren.
LÅNESTRUKTUR PER 2021-12-31 (MSEK)
Låneavtal Varav utnyttjat Låneavtalets löptid
3 140,4 3 140,4
1)
2022
7 108,7 3 758,7
2)
2023
2 827,6 2 827,6
3)
2024
1 323,9 1 323,9
4)
2025
1 835,3 1 835,3
5)
2026
500,0 500,0
6)
2027
637,4 637,4 2028
216,0 216,0 2029
1 041,3 1 041,3 2034
Totalt 18 630,6 15 280,6
1)
Varav 1 300,0 avser grönt obligationslån och 1 195,0 avser företagscertifikat.
2)
Varav 1 300,0 avser obligationslån.
3)
Varav 1 100,0 avser obligationslån.
4)
Varav 1 250,0 avser grönt obligationslån.
5)
Varav 1 300,0 avser grönt obligationslån.
6)
Varav 500,0 avser grönt obligationslån.
50
FASTPARTNER 2021
FINANSIERING
Räntebärande skulder
Fastigheter är en långfristig tillgång och
kräver långfristig finansiering där fördel-
ning mellan eget kapital och räntebärande
skulder sätts så att nödvändig finansiering
erhålls. De räntebärande skulderna, som är
Fastpartners huvudsakliga finansierings-
källa, utgjorde 40,3 (44,1)% av bolagets
finansiering vid årsskiftet. De räntebäran-
de skulderna består dels av banklån om
7 335,6 (8 892,6) MSEK som upptagits
med säkerhet i koncernens fastigheter,
dels av sex börsnoterade icke säkerställda
obliga tionslån om 6 750,0 (4 300) MSEK
och dels av ett icke säkerställt företags-
certifikatsprogram om 1 195,0 (1 415,0)
MSEK. Vid årsskiftet uppgick således
de räntebärande skulderna till 15 280,6
(14 607,6) MSEK vilket motsvarade 43,5
(46,6) % av fastigheternas mark nadsvärde.
Räntebärande nettoskulder uppgick
till 14 009,5 (13 936,3) MSEK vilket
motsvarade 39,7 (44,5)% av fastigheternas
marknadsvärde.
Av de räntebärande skulderna var
3 221,3 (3 450,9) MSEK per årsskiftet
klassificerade som kortfristiga med anled-
ning av att de förfaller eller ska delamor-
teras under 2022. Fastpartner har redan
kommit långt i refinansieringsdiskus-
sionerna med berörda banker angående
marginaler och löptider för den korta
delen av låneportföljen och bolaget har för
avsikt att omsätta dessa lån till långfristig
finansiering med kort räntebindningstid
under 2022. Fastpartners kapitalbind ning
per 31 december 2021 uppgick till 3,1
(3,1) år. Justerat för den del av låneport-
följen som förfaller under 2022 uppgår ka-
pitalbindningen till 3,8 (3,9) år. Samtliga
Fastpartners lån är tagna i SEK.
Under året har Fastpartner tecknat nya
långfristiga kreditavtal om 3 707,9 MSEK
samt omförhandlat och förlängt befintliga
långfristiga kreditavtal om 3 034,9 MSEK.
FÖRÄNDRING AV RÄNTEBÄRANDE SKULDER, MSEK
Räntebärande skulder vid årets början 14 607,6
Nyupptagna lån 3 707,9
Refinansieringar befintliga lån ± 290,5
Amorteringar och lösen av lån –3 034,9
Räntebärande skulder vid årets slut 15 280,6
Obligationslån
Fastpartner har emitterat sex icke säker-
ställda obligationslån på den svenska
marknaden om 6 750,0 (4 300,0) MSEK
vilket motsvarar 19,1 (13,7)% av fastighe-
ternas marknadsvärde vid årets utgång.
Under år 2021 har Fastpartner vid tre
tillfällen emitterat icke säkerställda obli-
gationer uppgående till totalt 3 050 MSEK
inom befintligt MTN-program samt löst
ett befintligt obligationslån uppgående till
600 MSEK vid förfall. Nedan redovisas en
sammanställning över de sex utestående
marknadsnoterade obligations lånen.
Belopp
(MSEK) Ränta (%)
Obligationslånets
löptid
1 300 Stibor 3M + 2,85
1)
maj-22
1 300 Stibor 3M + 2,45
1)
maj-23
1 100 Stibor 3M + 3,10
1)
mar-24
1 250 Stibor 3M + 1,12
1)
maj-25
1 300 Stibor 3M + 1,27
1)
jun-26
500 Stibor 3M + 1,28
1)
aug-27
6 750
1)
Talet avser procentenheter.
Gröna obligationslån
Av Fastpartners utestående obligations-
lån om 6 750 (4 300) MSEK avser 4 350
(1 300) MSEK gröna obligationslån.
Emissionslikviden har använts i enlig-
het med Fastpartners gröna ramverk till
finansiering eller refinansiering av gröna
fastigheter samt investeringar i förnybara
energikällor och energieffektivitet. Gröna
fastigheter inkluderar bland annat nya
fastigheter med minimumcertifiering
Miljöbyggnad Silver samt renoveringar
som leder till en sänkning av energiför-
brukningen med minst 25%.
Certifikatprogram
Fastpartner etablerade under år 2017
ett certfikatprogram som handlas via
Handelsbanken och Swedbank. Program-
met har ett rambelopp om 2 000 MSEK
och löptiden för certifikaten är högst ett
år. Per 2112 31 var certifikat om 1 195,0
(1 415,0) MSEK utestående vilket
motsvarar 3,4 (4,5)% av fastighe ternas
marknadsvärde. Fastpartner har ett
åtagande om att hålla tillgängliga outnytt-
jade kreditfaciliteter som vid varje tillfälle
täcker samtliga utestående certifikat.
Finansfunktion och finanspolicy
Finansfunktionen ska stödja bolagets
kärnverksamhet genom att minimera kost-
naden för kapital på lång sikt. Funktionen
har till uppgift att förvalta befintlig skuld,
ombesörja nyupplåning för investeringar
och förvärv samt begränsa de finansiella
riskerna. Fastpartners finanspolicy, som
fastställs av styrelsen, anger hur de olika
riskerna i finansverksamheten ska be-
gränsas och vilka risker Fastpartner får ta.
Målsätt ningen för Fastpartners finans-
funktion ska vara att:
• Säkerställa kort och långsiktig kapital-
försörjning,
• Anpassa den finansiella strategin och
hanteringen av finansiella risker efter
hur verksamheten utvecklar sig så att
en långsiktig och stabil kapitalstruktur
uppnås och bibehålls,
• Uppnå bästa möjliga finansnetto inom
givna ramar med hänsyn till riskhante-
ring.
Finansfrågor av strategisk betydelse be-
handlas i Fastpartners styrelse.
Säkerhet för räntebärande skulder
Långfristiga kreditavtal i bank säkerställs
i huvudsak med säkerheter i bolagets
fastigheter. Som säkerhet för de sä-
kerställda räntebärande skulderna har
pantbrev om sammanlagt 9 882,5 (12
541,5) MSEK pantsatts. Utöver dessa
pantbrev i bolagets fastigheter lämnar
Fastpartner regelmässigt pant i form av
aktiebrev i de fastighetsägande koncern-
bolagen. I kreditavtalen med bankerna
finns även fastlagda gränsvärden för
definierade nyckeltal, så kallade ”cove-
nants”. Fast partners egna finansiella mål
FÖRDELNING FINANSIERING
Banklån 48,0%
Obligationslån 44,2%
Certifikat 7,8%
KAPITALSTRUKTUR
Eget kapital 46,0%
Räntebärande skulder 40,3%
Uppskjuten skatteskuld 8,5%
Ej räntebärande skulder 5,2%
51
FASTPARTNER 2021
FINANSIERING
FINANSIERING
stämmer väl överens med bankernas krav.
Dessutom finns allmänna åtaganden om
att Fastpartner ska förse sina långiva-
re med finansiell information, såsom
årsredo visningar och delårsrapporter,
och i vissa fall rätt till omförhandling vid
avnotering eller då Fastpartners huvudä-
gare ej längre kontrollerar mer än 51% av
aktierna i bolaget. Utöver detta förs en
löpande dialog med bankerna.
Räntebindning
Fastpartners låneavtal löper i huvudsak
med 3 månaders Stibor som räntebas.
Den korta räntebindningen i låneavta-
len medger att bolaget kan förändra sin
kapitalstruktur utan kostnad för rän-
teskillnadsersättning. För att i viss mån
begränsa ränterisken, definierad som
risken för en resultat och kassaflödes-
påverkan genom förändring av mark-
nadsräntan, och öka förutsägbarheten i
förvaltningsresultatet har Fastpartner valt
att ingå ränteswapavtal om totalt 1 875,0
(1 875,0) MSEK. Tillsammans med
upptagna fasträntelån om 207,5 (192,3)
MSEK, har Fastpartner räntesäkrat 14
(14)% av sin låneportfölj.
Fastpartners räntebindning uppgick per
31 december 2021 till 1,0 (1,1) år. Justerat
för den rörliga räntedelen av låneportföljen
uppgick räntebindningen till 4,9 (5,7) år.
Värdering av derivat
I enlighet med redovisningsreglerna
(IFRS 9) ska räntederivat marknads-
värderas och värdeförändringen redovisas
över resultaträkningen. Under året har
Fastpartners resultat påverkats med 68,1
(–17,0) MSEK i orealiserade värde-
förändringar på ingångna ränteswapavtal.
Swapens värde påverkas av den allmän-
na räntenivån och swapavtalets återståen-
de löptid. Skulle det allmänna ränteläget
förändras i förhållande till ränteläget när
swapavtalet ingicks medför detta att
swapens värde förändras. Marknadsvär-
det på en nominell ränteswap beräknas
till exempel genom att nuvärdesberäkna
skillnaden mellan swapens fasta ränta
och rådande marknadsränta med motsva-
rande löptid. Kalkylperioden motsvarar
swapens återstående löptid. Om rådan-
de marknadsränta överstiger swapens
fasta ränta erhålls ett övervärde och vice
versa. Som kalkylränta för diskonterings-
perioden används rådande swapränta med
motsvarande löptid. Marknadsvärdet på
en ränteswap förändras således under
swapens löptid men värdet är alltid noll
vid förfallotidpunkten. De kvartalsvisa
marknadsvärderingarna av swapavtalen
påverkar Fastpartners redovisade resultat
och egna kapital men påverkar ej bolagets
kassaflöde.
Övriga skulder
Fastpartners övriga skulder uppgick vid
årsskiftet till 5 184,1 (4 483,3) MSEK
vilket motsvarar 13,7 (13,5)% av bolagets
totala finansiering. Övriga skul der utgörs
huvudsakligen av uppskjuten skatteskuld
och leasingskuld avseende tomträtts-
avgälder samt förutbetalda intäkter
och upplupna kostnader. Uppskjuten
skatteskuld avser till största delen skatte-
effekten av skillnaden mellan marknads-
värdet och det skattemässiga restvärdet på
bolagets fastigheter.
Förutbetalda intäkter uppstår till följd
av att Fastpartner erhåller hyresinbetal-
ningar kvartalsvis i förskott. Denna skuld
upplöses genom att Fastpartner tillhanda-
håller lokaler under den period för vilken
hyra betalts. Upplupna kostnader utgörs
i huvudsak av upplupna räntekostnader
och upplupna kostnader för media för det
närmast föregående kvartalet.
Sammantaget medför betalningsstruk-
turen att Fastpartner saknar behov av
att finansiera rörelsekapital med ränte-
bärande skulder eller eget kapital.
Finansiell ställning
Soliditeten uppgick vid årets slut till 46,0
(42,4)%. Likvida medel uppgick vid årets
slut till 210,7 (147,0) MSEK. Disponibel
likviditet inklusive outnytt jad checkkre-
dit om 405,0 (235,0) MSEK uppgick till
615,7 (382,1) MSEK.
Finansiella poster
Årets finansiella poster uppgick till –49,9
BELÅNINGSGRAD OCH GENOMSNITTLIG RÄNTA,
%
2019 202020182017201620152014
2021
0
20
40
60
80
0
2
4
6
8
FASTPARTNERS INGÅNGNA RÄNTESWAPAVTAL
PER 31 DECEMBER 2021
Belopp (MSEK) Ränta
1)
(%) Swapens löptid
300
1,86 mar-23
125 1,94 maj-24
500 1,44 nov-24
250 1,23 dec-24
300 0,93 mar-25
200 1,23 feb-26
200 1,98 dec-44
1 875
1)
Exklusive lånets marginal
FÖRDELNING LÅNGIVARE
Swedbank 16,7%
Realkredit 12,4%
Danske Bank 9,2%
Handelsbanken 7,5%
SBAB 2,2%
Obl.lån 44,2%
Certifikat 7,8%
NETTOBELÅNINGSGRAD
Marknadsvärde fastigheter
Räntebärande nettoskulder
2020 2021201920182017
0
7 000
14 000
21 000
28 000
35 000
MSEK %
0
20
40
60
80
100
Nettobelåningsgrad
52
FASTPARTNER 2021
FINANSIERING
(–333,6) MSEK. De finansiella posterna
består främst av räntekostnader för kon-
cernens lån och ränteintäkter avseende
reversfordringar. Koncernens räntekost-
nader uppgick till –280,9 (–292,5) MSEK.
I de finansiella posterna ingick också
marknadsvärdering av koncernens finan-
siella placeringar om 236,2 (–) MSEK och
räntederivat om 68,1 (–17,0) MSEK.
I enlighet med redovisningsreglerna
IFRS 9 ska räntederivat marknadsvär-
deras, vilket innebär att det uppstår ett
teoretiskt över eller undervärde om den
avtalade räntan avviker från den aktuella
3 708 mkr
Upptagande av lån
824 mkr
Löpande verksamhet
33 mkr
Försäljning finansiella tillgångar
11 mkr
Förvärvade likvida medel
326 mkr
Fastighetsförsäljningar
494 mkr
Emission D-aktier
–454 mkr
Utdelning
–3 035 mkr
Lösen och amortering lån
–1 544 mkr
Investeringar
–299 mkr
Förändring rörelsekapital
211 mkr
Likvida
medel vid
årets utgång
616 mkr
Disponibel likviditet
405 mkr
Tillkommer
outnyttjad
checkkredit
Likvida
medel
+
=
Inflöde Utflöde
147 mkr
Likvida medel vid
årets ingång
marknadsräntan, där värdeförändring-
en i Fastpartners fall ska redovisas över
resultat räkningen.
Kassaflöde
Årets kassaflöde från den löpande förvalt-
ningen före förändring i rörelsekapital
uppgick till 823,9 (854,6) MSEK. Kassa-
flödet efter förändring i rörelsekapitalet
uppgick till 525,0 (802,9) MSEK. Föränd-
ringen i likvida medel uppgick för året
till 52,9 (–117,2) MSEK. Förändringen
förklaras främst av ökat driftnetto till följd
av nytecknade hyreskontrakt samt färdig-
ställda hyresgästanpassningar. Dessutom
förklaras förändringen av utförda inves-
teringar i befintliga fastigheter, förvärv av
nya fastigheter och nyupptagna lån samt
försäljning av fastigheter. Under året har
Fastpartner också emitterat D-aktier om
494 MSEK. Under året uppgick kassaflö-
det från investe ringsverksamheten till
–1 185,2 (–1 937,1) MSEK varav –1 262,9
(–1 910,9) MSEK utgör fastighetsinves-
teringar. Kassaflödet från finansierings-
verksamheten uppgick till 713,1 (1 017,0)
MSEK och innefattar bland annat
upptagande och lösen av lån samt emission
KAPITALSTRUKTURENS UTVECKLING, MKR FÖRÄNDRING AV EGET KAPITAL
0
20
40
60
80
100
2019 2020 202120182017
11 194
7 607
1 394
788
12 157
9 114
1 589
668
13 395
12 632
2 179
1 781
14 608
14 057
2 464
2 020
15 280
17 457
3 227
1 956
%
-1 000
0
1 000
2 000
3 000
4 000
2019 2020 202120182017
mkr
Räntebärande skulder Totalresultat Eget kapital Aktieemissioner Uppskjuten skatt Utdelningar Övriga skulder
FASTPARTNER 2021
53
Baa3
Fastpartners erhöll en Invest-
ment Grade-rating i maj 2021
från Moodys.
Aaa
Ba1
Aa1
Ba2
Aa2
Ba3
Aa3
B1
A1
B2
A2
B3
A3
Caa1
Baa1
Caa2
Baa2
Caa3
Baa3
Ca
C
Högst
Investment gradeEj Investment grade
Lägst
Fastpartners
rating,
december
2021
RATINGSKALA – MOODYS INVESTOR SERVICES
av D-aktier. Under året har utdelning till
aktieägarna lämnats med 453,9 (417,3)
MSEK.
Kreditrating från Moodys
Fastpartner erhöll i maj 2021 en Invest-
ment Grade-rating om Baa1 med ”stable
outlook” av Moody’s Investors Service.
Moody’s använder en särskild
metodo logi för att fastställa en profil för
Fastpartner enligt sin ratingskala. En full-
ständig beskrivning av ratingskalan och
ratingmetodolgin för ”REITs and Other
Commercial Property Firms” återfinns på
www.moodys.com.
Fastpartner arbetar aktivt för att stärka
bolagets nyckeltal i syfte att långsiktigt
uppnå ratingnivån Baa1 till senast år 2025.
En officiell rating i kategorin Invest-
ment Grade bedöms vara till godo för
Fastpartner då det innebär en ännu
förbättrad tillgång till kapitalmarknaden
vilket innebär lägre refinansieringsrisk och
möjliggör lägre finansieringskostnader och
längre kapitaldurationer.
Kreditrating från Scope Ratings
Fastpartner erhöll i augusti 2020 en
Investment Grade-rating med kreditbe-
tyget BBB- med stabila utsikter av Scope
Ratings. Kreditbetyget omfattar även
Fastpartners seniora icke säkerställda
obligationer och företagscertifikat.
AAA
BB+
AA+
BB
AA
BB-
AA-
B+
A+
B
A
B-
A-
CCC
BBB+
CC
BBB
C
BBB-
Högst
Investment gradeEj Investment grade
Lägst
Fastpartners
rating,
augusti
2020
RATINGSKALA – SCOPE RATINGS
BBB-
Fastpartner erhöll en Invest-
ment Grade rating i augusti
2020 från Scope.
FINANSIERING
54
FASTPARTNER 2021
LLBAR
RISKHANTERING
All affärsverksamhet står inför osäkerhet om framtida händelser. Fastpartner
utsätts löpande för olika risker som kan få betydelse för bolagets framtida verk-
samhet, resultat och finansiella ställning. Bolaget arbetar kontinuerligt med att
bedöma och förebygga risker i verksamheten.
Risk Beskrivning Konsekvens Riskhantering
HYRESNIVÅRISK
Hyresnivårisken står i relation till ut-
vecklingen av aktuella marknadshyror.
Fallande hyresnivåer leder till lägre
intäkter vilket på lång sikt kan ge
likviditetsproblem.
Fastpartners förvaltningsstrategi att arbeta med
långa hyresavtal reducerar denna risk. Det sker ett
kontinuerligt arbete med att omförhandla befintliga
hyresavtal i syfte att minimera denna risk på kort sikt.
Merparten av Fastpartners hyresavtal är helt eller
delvis bundna till konsumentprisindex (KPI) vilket
innebär att de är helt eller delvis inflationsjusterade.
KREDITRISK
Fastpartners primära motpartsrisk
ligger i att hyresgästerna inte kan
fullgöra sina betalningar enligt hyres-
kontrakten.
Det finns alltid en risk att hyresgäster-
na inte kan infria åtaganden i form av
de hyreskontrakt som de ingått med
Fastpartner.
I samband med förvärv och uthyrningar värderas
motpartsrisken och avtalen kompletteras vid behov
med säkerheter i form av depositioner, bankgarantier,
moderbolagsborgen och liknande. Fastpartner arbetar
mycket nära sina hyresgäster och följer löpande
utvecklingen av deras finansiella ställning. Fastpart-
ner bedömer att bolagets hyresgäster, med ett fåtal
undantag, har en god finansiell ställning.
RISKER I SAMBAND
MED FASTIGHETS-
FÖRVÄRV
Fastighetsförvärv är en del av Fast-
partners löpande verksamhet och är
till sin natur alltid förenade med viss
osäkerhet. Hyresbortfall, miljöför-
hållanden samt tekniska brister är en
del av de risker som är förenliga med
fastighetsförvärv.
Dåliga miljöförhållanden samt tekniska
brister på de fastigheter som förvärvas
kan bli mycket kostsamma för bolaget.
Fastpartner är noga med att rätt kompetens för
fastighetsförvärv finns i organisationen. Extern spets-
kompetens tas alltid in när det anses nödvändigt.
Fastpartner bedömer att bolaget besitter rätt kompe-
tens för att genomföra fastighetsförvärv och integrera
dessa i verksamheten.
EXPONERING
MOT VÄRDE-
FÖRÄNDRINGAR
PÅ FASTIGHETER
Fastpartner är exponerat mot
förändringar av fastighetsportföljens
marknadsvärde. Sjunkande marknads-
värden kan inträffa bland annat till
följd av försvagad konjunktur, stigande
räntelägen, avflyttningar av hyresgäster
eller försämrad teknisk standard.
Fallande fastighetsvärderingar slår
direkt på resultatet och leder till
minskat eget kapital. Det kan även leda
till stigande räntekostnader på grund av
att marginalerna mot bolagets banker
kan öka då utestående lån i relation till
fastighetsvärdet ökar.
För att bibehålla eller öka marknadsvärdet på fast-
igheterna arbetar Fastpartner kontinuerligt med att
hyra ut vakanta lokaler samt att hantera det löpande
underhållet av fastigheterna på ett optimalt sätt. För
att bedöma fastigheternas marknadsvärde använder
sig Fastpartner av de externa värderingsinstituten
Cushman & Wakefield och Newsec. Fastpartner har
gjort bedömningen att dessa värderingsinstitut ger
de bästa långsiktiga förutsättningarna för rättvisan-
de och trovärdiga bedömningar av fastigheternas
marknadsvärden.
EXPONERING MOT
DRIFT KOSTNADS-
FÖRÄNDRING
En stor kostnadspost för Fastpartner är
driftkostnaderna i form av bland annat
el, värme, kyla och vatten. Stigande pri-
ser på el- och uppvärmningskostnader
ger ökade kostnader för Fastpartner.
Ökade driftkostnader leder
till lägre förvaltningsresultat
och sämre nyckeltal.
En stor del av driftkostnaderna debiteras hyresgäs-
terna direkt eller vidaredebiteras av Fastpartner till
självkostnadspris. Fastpartners exponering mot drift-
kostnadsförändringar är således relativt begränsad.
Exponering: Hög Medel Låg
RISKHANTERING
FASTPARTNER 2021
55
Risk Beskrivning Konsekvens Riskhantering
REFINANSIERINGS-
RISK
Fastpartners finansiering består primärt
av eget kapital och räntebärande
skulder. De räntebärande skulderna är
upptagna i svenska affärsbanker och via
obligationslån. Refinansieringsrisken,
definierat som risken att refinansiering
av befintliga skulder ej kan ske på
skäliga villkor, är något som Fastpart-
ner hela tiden följer och arbetar med.
Fastpartners lån löper i vissa fall med
särskilda åtaganden som upprätthållan-
de av exempelvis räntetäckningsgrad.
Med en försämrad balansräkning ökar
refinansieringsrisken. Detta kan leda till
att bolagets villkor mot bankerna försämras
vilket kan leda till högre räntekostnader och
lägre lånebelopp.
Fastpartner strävar efter en låg genomsnittlig
räntekostnad på låneportföljen. För att uppnå
detta använder bolaget i huvudsak korta ränte-
bindningstider. Fastpartner arbetar hårt för att
bibehålla goda kassaflöden vilket ger bättre fi-
nansieringsmöjligheter och bättre villkor. Det är
Fastpartners bedömning att bolagets faciliteter
har marknadsmässiga villkor.
RÄNTERISK
Räntekostnaderna är Fastpartners
största löpande kostnad. Denna risk
definieras som risken att förändringar
i ränteläget påverkar Fastpartners
finansieringskostnad. Ränterisken är
hänförlig till utvecklingen av aktuella
räntenivåer.
Per den 31 december 2021 uppgick de
räntebärande skulderna till 15 280,6 MSEK.
En förändring av de rörliga marknadsrän-
torna med en procentenhet skulle påverka
räntekostnaderna med cirka 120 MSEK per år
med befintlig kapitalstruktur.
Fastpartners mycket goda kassaflöde innebär att
bolaget kan arbeta med korta räntebindningstider
då tillfälliga räntehöjningar inte innebär någon
likviditetsrisk. Fastpartner följer räntesäkrings-
marknaden noga och när nivåerna på långa räntor
är låga överväger Fastpartner att ingå förmånliga
ränteswapavtal. Fastpartner har även erhållit
officiella Investment Grade-ratingar från Moody’s
och Scope Ratings som bör öka motståndskraften
för stigande räntor.
ORGANISATION
OCH MED ARBETARE
Fastpartner har en relativt liten
organisation vilket medför beroende av
enskilda medarbetare.
Bristfälliga rutiner och bristande intern
kontroll kan leda till att företagsledningen
tappar kontrollen över bolagsstyrningen
vilket åsamkar bolaget skada.
Fastpartner arbetar långsiktigt med att skapa
en god intern kontroll med dokumenterade
rutiner och policys för det dagliga arbetet.
Fastpartner har träffat anställningsavtal med sina
medarbetare och bolaget bedömer att dessa är
marknadsmässiga.
OPERATIONELL
RISK
Inom ramen för den löpande verk-
samheten kan Fastpartner åsamkas
förluster på grund av bristfälliga rutiner,
bristande kontroll eller oegentligheter.
Bristfälliga rutiner och bristande intern
kontroll kan leda till att företagsledningen
tappar kontrollen över bolagsstyrningen
vilket åsamkar bolaget skada.
Bra systemstöd, god intern kontroll och kompe-
tensutveckling ger bolaget goda förutsättningar
att minska de operationella riskerna.
MILJÖRISK
Enligt gällande miljölagstiftning
bär verksamhetsutövaren ansvaret
avseende föroreningar och andra mil-
jöskador. Fastpartner bedriver ej någon
verksamhet som kräver tillstånd enligt
miljöbalken.
Det kan finnas hyresgäster som bedriver
verksamhet som kräver särskilt tillstånd
enligt miljöbalken, det vill säga är verk-
samhetsutövare enligt miljöbalken. Om
inte verksamhetsutövaren kan utföra eller
bekosta efterbehandling av en fastighet är
det den som förvärvat fastigheten och som vid
förvärvet känt till eller borde ha upptäckt för-
oreningarna som är ansvarig. Det kan leda till
krav mot Fastpartner att återställa fastigheten
i sådant skick som miljöbalken erfordrar.
Fastpartner samarbetar tillsammans med verk-
samhetsutövaren i frågor som rör verksamhetens
miljöpåverkan. Vid fastighetsförvärv genomför
Fastpartner regelmässigt miljöanalyser av fastig-
heterna. I dagsläget finns inga miljökrav riktade
mot något av koncernbolagen inom Fastpart-
ner-koncernen.
EXPONERING
MOT ÄNDRAD
LAGSTIFTNING
Ändrad lagstiftning eller rättspraxis.
Exempelvis hyres-, förvärvs- och
miljölagstiftningen kan få negativa
konsekvenser för bolaget.
Under år 2009 drabbades Fastpartner
av ändrad skattelagstiftning till följd av
regeringens beslut från den 17 juni 2009 om
ändringar i rätten till avdrag i inkomstslaget
näringsverksamhet för kapitalförluster på
andelar i handelsbolag. Detta fick till följd att
Fastpartner under år 2009 var tvungen att lösa
upp en uppskjuten skattefordran om 104,3
MSEK (ej kassaflödespåverkande). Detta är
ett exempel på en konsekvens som kan påver-
ka Fastpartner vid ändrad lagstiftning.
Fastpartner använder sig inte av avancerad skat-
teplanering för att på så sätt minimera sin skatt.
Fastpartner är noga med att följa de lagstift-
ningar och direktiv som finns. Flera utredningar
om förändrade regelverk för beskattning pågår.
Potentiella förändringar avser begränsningar av
ränteavdrag samt beskattning vid transaktioner
i samband med s.k. paketeringar. Inga konkreta
förslag föreligger ännu. Fastpartner följer utveck-
lingen löpande.
KORRUPTION
OCH MUTOR
Anställd eller affärspartner agerar
oetiskt i syfte att nå otillbörlig vinning
för egen del.
Risk för legala konsekvenser samt försämrat
rykte och anseende.
Fastpartner har stärkt riktlinjerna i en uppfö-
randekod för anställda och för leverantörer samt
har interna kontroller och rutiner för att undvika
brottsliga och korrupta handlingar.
MÄNSKLIGA
RÄTTIGHETER
Risk för brott mot mänskliga rättig-
heter i Fastpartners eller leverantörs
verksamhet.
Risk för legala konsekvenser samt försämrat
rykte och anseende.
Fastpartner har en policy mot kränkande sär-
behandling och för likabehandling. Fastpartner
har även antagit en uppförandekod. Utbildning
har under 2017 utförts avseende arbetsvillkor,
särkränkande behandling och likabehandling för
all personal.
Exponering: Hög Medel Låg
RISKHANTERING
56
FASTPARTNER 2021
AKTIEN OCH
AKTIEÄGARNA
Fastpartner har tre aktieslag som samtliga är noterade på Nasdaq Stockholm, Largecap.
Bolagets börsvärde uppgick till 24,0 miljarder kronor per den 31 december 2021.
Börsvärde och kursutveckling
– stamaktie, serie A
Börsvärdet på Fastpartners stamaktie
uppgick den 31 december 2021 till 22 164
MSEK, att jämföra med 17 741 MSEK
vid utgången av 2020. Aktiekursen har
under 2021 ökatmed 24,3%, att jämföra
med ökningen av SIX generalindex med
35,7% och Carnegies fastighetsindex som
ökat med 46,9%. Högsta betalkurs under
året var 152,40 kronor och lägsta var 80,10
kronor. Den genomsnittliga omsättning-
en har under året varit 3 046 344 kronor
per dag med ett genomsnittligt antal om
29 427 aktier.
Fastpartner har sedan flera år tillbaka
likviditetsgaranter för aktien. Garanter
är ABG Sundall och Carnegie. Syftet
med avtalen är att främja likviditeten
i aktien. Avtalen innebär i korthet att
likvidi tetsgaranterna ställer köp och
säljkurs i Fastpartners aktie och förbinder
sig att för egen räkning köpa och sälja
aktier till dessa kurser.
Börsvärde och kursutveckling
– stamaktie, serie D
Under året har Fastpartner emitterat 6
159 140 stamaktier av serie D. Börsvärdet
på Fastpartners D-aktier uppgick den
31 december 2021 till 1 211 MSEK, att
jämföra med 682 MSEK vid utgången av
2020. Aktiekursen har under 2021 ökat
med 2,8%. Högsta betalkurs under året var
85 kronor och lägsta var 78 kronor. Den
genomsnittliga omsättningen har under
året varit 1 822 220 kronor per dag med ett
genomsnittligt antal om 22 423 aktier.
Börsvärde och kursutveckling
– preferensaktie
Börsvärdet på Fastpartners preferensaktie
uppgick den 31 december 2021 till 669
MSEK, att jämföras med 663 MSEK vid
utgången av år 2020. Aktiekursen har
under 2021 sjunkit med 0,3%. Högsta
betalkurs under året var 121 kronor och
lägsta kurs var 115 kronor. Den genom-
snittliga omsättningen har under året varit
792 725kronor per dag med ett genom-
snittligt antal om 6 757 aktier.
Samlat börsvärde
Fastpartners samlade börsvärde per den
31 december 2021 uppgick till 24 043
(19 086) MSEK.
Utdelning och avkastning
– stamaktie serie A
Fastpartners målsättning är att utdelning
till stamaktieägarna ska uppgå till minst
en tredjedel av resultatet före skatt och
värdeförändringar. Hänsyn ska tas till kon-
solideringsbehov, likviditet och bolagets
ställning i övrigt. Utdelningen per stam-
aktie har ökat från 16,67 öre för år 2002
till föreslagen utdelning på 2,20 kronor för
år 2021. Totalt uppgår föreslagen utdel-
ning för år 2021 till 402,4 MSEK, vilket
motsvarar 41,4% av resultat före skatt och
värde förändringar.
Den föreslagna utdelningen om 2,20
(2,0) kronor motsvarar en direktavkast
ning om 1,8 (2,1) % beräknat på kursen
vid årets utgång. Under året har aktiens
totalavkastning, inklusive utdelning om
2,0 (1,90) kronor, varit 27,2 (–0,2)%.
KURSUTVECKLING OCH HANDEL, 2017–2021
0
500
1 000
1 500
2 000
2 500
3 000
3 500
4 000
4 500
5 000
Omsatt antal aktier i 1000-tal per månad
20212020201920182017
0
15
30
45
60
75
90
105
120
135
150
OMX Stockholm_PIFastPartner
Fastpartner
lla:
AKTIEN
FASTPARTNER 2021
57
AKTIEN
Utdelning och avkastning
– stamaktie serie D
Fastpartners D-aktier berättigar till fem
gånger den sammanlagda utdelningen på
stamaktie av serie A, dock högst 5,0 kr per
aktie och år. Den föreslagna utdelningen
om 5,0 (5,0) kronor motsvarar en direktav-
kastning om 6,1 (6,2)% beräknat på kursen
vid årets utgång. Under året har aktiens
totalavkastning, inklusive utdelning om
5,0 (3,75) kr varit 9,2 (–6,5)%.
Utdelning och avkastning
– preferensaktie
Vid en extra bolagsstämma i Fastpartner
den 9 mars 2022 fattade stämman beslut
om att lösa in samtliga utestående
5 692 497 preferensaktier. Utbetalning av
inlösenlikvid skedde den 30 mars 2022. I
och med att samtliga preferensaktier lösts
in så kommer ingen utdelning avseende
preferensaktier att föreslås årsstämman
2022. Under året har aktiens totalavkast-
ning, inklusive utdelning om 6,68 kronor,
varit 6,6 (0,1)%.
Eget kapital och substansvärde
Tillgångar och skulder är i allt väsentligt
värderade till verkligt värde varför sub-
stansvärdet kan beräknas utifrån balans-
räkningens egna kapital. Eget kapital per
stamaktie av serie A uppgick vid årets
utgång till 95,4 (76,9) kronor efter en
ökning med 18,5 (7,1) kronor under året.
Eget kapital justerat enligt NRV per stam-
aktie av serie A uppgick vid årets utgång
till 113,5 (91,1) kronor.
Aktieägare
Antal stamaktieägare, serie A, per 31
december 2021 uppgick till 3 791. Vid
årets ingång var motsvarande siffra 3 954.
Antal stamaktieägare, serie D, per 31 de-
cember 2021 uppgick till 5 492. Vid årets
ingång var motsvarande siffra 2 629. Antal
preferensaktieägare per 31 december 2021
uppgick till 2 092. Vid årets ingång var
motsvarande siffra 1 821. Största aktie-
ägare är bolagets VD Sven-Olof Johansson
som genom Compactor Fastigheter AB
äger 71,6% av stam aktierna av serie A.
Därefter följer Länsförsäkringar Fond-
förvaltning AB och Familjen Kamprads
Stiftelse som äger 8,4 respektive 3,2% av
stamaktierna av serie A.
Aktiekapital, antal aktier
Per den 31 december 2021 uppgick aktie-
kapitalet i Fastpartner till 678 617 575
kronor fördelat på 183 233 636 stamakti-
er av serie A, 14 659 140 stamaktier av
serie D och 5 692 497 preferensaktier. Vid
års skiftet fanns totalt 203 585 273 aktier i
bolaget, med ett kvotvärde på 3,33 kronor
per aktie. Varje stamaktie av serie A, för-
utom återköpta egna aktier, berättigar till
en röst och varje stamaktie av serie D och
preferensaktie berättigar till en tiondels
röst. Vid årets ingång hade Fastpartner
333 636 stamaktier av serie A i eget förvar.
Under 2021 har inga ytterligare aktier
STAMAKTIENS TOTALAVKASTNING %
Aktiens kursutveckling och faktisk utdelning i relation till
börskurs vid årets början
EGET KAPITAL OCH BÖRSKURS
Eget kapital/stamaktie serie A
Börskurs
STAMAKTIENS DIREKTAVKASTNING %
Aktieutdelning i % av börskurs vid motsvarande räkenskaps-
års slut
RESULTAT FÖRE SKATT OCH VÄRDEFÖRÄNDRING
OCH UTDELNING, PER STAMAKTIE SERIE A
Resultat före skatt och värdeförändring
Utdelning
2020 2021201920182017
-10
0
10
20
30
40
50
60
70
2020 2021201920182017
0
20
40
60
80
100
120
SEK
2020 2021201920182017
0
1
2
3
4
5
20202019 2021
1)
20182017
0
2
4
6
8
SEK
1)
Av styrelsen föreslagen utdelning
återköpts. Innehavet vid årets slut uppgår
därmed till 333 636 stamaktier av serie A,
vilket utgör 0,2 % av totalt antal utgivna
stamaktier av serie A. Inget värde har
redovisats för innehavet enligt tillämpade
redovisningsprinciper.
Företrädesemission
Med stöd av årsstämmans bemyndigande
beslutade Fastpartners styrelse den 12
augusti 2021 om en företrädesemission av
6 159 140 stamaktier av serie D till ett pris
om 81 kr per aktie. Emissionen tillförde
Fastpartner ett belopp om 499 MSEK
före transaktionskostnader. Aktiekapita-
let ökade till följd av nyemissionen med
20,5 MSEK.
58
FASTPARTNER 2021
AKTIEN
Totalt börsvärde utestående aktier 24 043 270
Börsvärde eget innehav 40 503
Summa börsvärde 24 083 773
DE FEM STÖRSTA ÄGARNA PER 2021-12-31
Antal A-aktier Andel %
Compactor Fastigheter AB
1)
130 930 000 71,6
Länsförsäkringar Fond-
förvaltning AB 15 448 625 8,4
Familjen Kamprads Stiftelse 5 887 500 3,2
Swedbank Robur Fonder AB 5 638 838 3,1
Iilja Batljan Invest Fast 1 AB 4 152 366 2,3
Övriga 20 842 671 11,4
Antal utestående aktier 182 900 000 100,0
Fastpartner AB 333 636
Totalt utgivna 183 233 636
1)
Varav 180 000 (180 000) aktier är utlånade till Carnegie i sam-
band med tecknandet av likviditetsgaratin.
Fördelning i
storleksklasser
Antal
aktieägare
Andel
%
Antal
aktier
Andel
%
Börsvärde
(KSEK)
1–1 000 1 588 75,9 461 594 8,1 54 237
1 001–2 000 181 8,7 276 398 4,9 32 477
2 001–5 000 179 8,6 581 820 10,2 68 364
5 001–10 000 73 3,5 530 512 9,3 62 335
10 001–20 000 32 1,5 463 529 8,1 54 465
20 001–50 000 24 1,1 743 405 13,1 87 350
50 001–100 000 6 0,3 395 975 7,0 46 527
100 001– 9 0,4 2 239 264 39,3 263 114
Summa 2 902 100,0 5 692 497 100,0 668 868
Fastpartner AB 0
FÖRDELNING I STORLEKSKLASSER, PREFERENSAKTIEN, PER 2021-12-31
Fördelning i
storleksklasser
Antal
aktieägare
Andel
%
Antal
aktier
Andel
%
Börsvärde
(KSEK)
1–1 000 3 012 79,5 406 694 0,2 49 373
1 001–2 000 247 6,4 353 743 0,2 42 944
2 001–5 000 245 6,5 792 236 0,4 96 177
5 001–10 000 120 3,2 785 196 0,4 95 323
10 001–20 000 59 1,6 730 498 0,4 88 682
20 001–50 000 49 1,3 1 533 089 0,9 186 117
50 001–100 000 20 0,5 1 294 482 0,7 157 150
100 001– 38 1,0 176 670 426 96,8 21 447 790
Summa 3 790 100,0 182 566 364 100,0 22 163 557
Fastpartner AB 1 333 636
Summa 3 791 182 900 000
FÖRDELNING I STORLEKSKLASSER, STAMAKTIE SERIE A, PER 2021-12-31
2021 2020 2019 2018 2017
Börskurs vid årets slut, kr 121,4 97,0 99,2 60,3 48,8
Börsvärde vid årets slut, mkr 22 164 17 741 17 936 10 916 8 834
Förvaltningsresultat per stamaktie, kr 5,32 5,21 4,70 4,02 3,69
Resultat per stamaktie, kr 17,92 8,55 17,19 9,77 7,81
Eget kapital per stamaktie, kr 95,4 76,9 69,8 50,4 42,1
Utdelning per stamaktie, kr 2,20
1)
2,0 1,90 1,60 1,44
Direktavkastning, % 1,8 2,1 1,9 2,7 2,9
Totalavkastning, % 27,2 –0,2 67,0 26,5 10,7
FASTPARTNERS STAMAKTIE, SERIE A, UNDER 5 ÅR
1)
Av styrelsen föreslagen utdelning.
Fördelning i
storleksklasser
Antal
aktieägare
Andel
%
Antal
aktier
Andel
%
Börsvärde
(KSEK)
1–1 000 4 816 87,7 742 749 5,1 61 351
1 001–2 000 270 4,9 372 640 2,5 30 780
2 001–5 000 208 3,8 633 321 4,3 52 312
5 001–10 000 84 1,5 598 069 4,1 49 400
10 001–20 000 59 1,1 800 788 5,5 66 145
20 001–50 000 27 0,5 930 260 6,3 76 839
50 001–100 000 6 0,1 485 387 3,3 40 093
100 001– 22 0,4 10 095 926 68,9 833 923
Summa 5 492 100,0 14 659 140 100,0 1 210 845
Fastpartner AB 0
FÖRDELNING I STORLEKSKLASSER, STAMAKTIE SERIE D, PER 2021-12-31
59
FASTPARTNER 2021
60 61
FASTPARTNER 2021 FASTPARTNER 2021
INNEHÅLL SID 61118
Årsredovisning
Förvaltningsberättelse
61
Femårsöversikt
66
Bolagsstyrningsrapport
68
Ledning
72
Styrelse och revisorer
73
Rapport över totalresultat, koncernen
74
Balansräkning, koncernen
75
Resultaträkning, moderbolaget
76
Balansräkning, moderbolaget
77
Förändringar i eget kapital
78
Kassaflödesanalyser
79
NOT 01
Redovisningsprinciper och noter
80
NOT 02
Redovisning av segment
83
NOT 03
Hyresintäkter
84
NOT 04
Räntekostnad leasingskulder / Tomträttsavgälder
84
NOT 05
Central administration
84
NOT 06
Finansiella intäkter
84
NOT 07
Finansiella kostnader
84
NOT 08
Värdeförändringar
85
NOT 09
Skatt
85
NOT 10
Förvaltningsfastigheter och fastigheter under uppförande
85
NOT 11
Maskiner och inventarier
86
NOT 12
Aktier och andelar i dotterföretag
87
NOT 13
Aktier och andelar
90
NOT 14
Andelar i intressebolag
90
NOT 15
Andra långfristiga fordringar
92
NOT 16
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
92
NOT 17
Likvida medel
92
NOT 18
Skulder till kreditinstitut
92
NOT 19
Finansiell riskhantering
93
NOT 20
Övriga långfristiga skulder
94
NOT 21
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
94
NOT 22
Verkligt värde finansiella instrument
94
NOT 23
Upplysningar om transaktioner med närstående
96
NOT 24
Ställda säkerheter
96
NOT 25
Eventualförpliktelser
96
NOT 26
Personal, styrelse och revisorer
96
NOT 27
Specifikation till kassaflödesanalys
97
NOT 28
Skulder hänförliga till finansieringsverksamheten
97
NOT 29
Händelser efter balansdagen
98
NOT 30
Väsentliga bedömningar och antaganden
98
NOT 31
Förslag till vinsdisposition
98
Årsredovisningens undertecknande
99
Revisionsberättelse
100
Hållbarhetsrapport
Om hållbarhetsrapporten
103
Hållbarhetsnoter
105
GRI-Index
108
Revisorns yttrande avseende den lagstadgade hållbarhetsrapporten
110
Övrigt information
Definitioner
111
Finansiella mått
112
Fastighetsförteckning
113
Kalendarium och IR-kontakt
118
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
60 61
FASTPARTNER 2021 FASTPARTNER 2021
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Styrelsen och verkställande direktören för Fastpartner AB
(publ) 556230–7867 får härmed avge årsredovisning för
räkenskapsåret 2021.
Verksamheten 2021
Under året har Fastpartner fortsatt arbetet med att förvalta och
utveckla fastighetsbeståndet. Koncernen har fortsatt att expan-
dera, dels genom att man under andra kvartalet tillträde fastig-
heterna Alderholmen 13:2 och Hemsta 14:1 i Gävle samt under
fjärde kvartalet fastigheten Årsta 84:3 i Uppsala och dels genom
investeringar i eget bestånd. Under året har även fastigheterna
Bajonetten 7 och Mejeriet 8 i Alingsås avyttrats.
På hyresmarknaden har omförhandlingar och nya kontrakt
tecknats på stabila nivåer och oftast till högre hyror än tidigare.
Fastighetsbeståndet
Fastighetsbeståndet utgörs främst av fastigheter lämpliga för
kontor, logistik och lager, industri och verkstad, handel samt vård
och skola. Fastigheterna är belägna framför allt i Stockholms-
regionen. Denna region är och förblir Fastpartners mest priorite-
rade investeringsområde. Cirka 80 procent av hyresvärdet kom-
mer från Stockholmsregionen och dess närområde i Mälardalen
och cirka 20 procent från övriga landet med Gävle som största
förvaltningsenhet.
Vid årets början ägde Fastpartner 208 fastigheter, till ett redo-
visat värde om 31 344,4 MSEK. Uthyrningsbar yta uppgick till
1 533 087 kvm. Vid årets slut ägde Fastpartner 208 fastigheter, till
ett redovisat värde om 35 353,0 MSEK och den uthyrningsbara
ytan uppgick till 1 519 409 kvm.
Under april månad tillträdde Fastpartner fastigheterna
Alderholmen 13:2 och Hemsta 14:1 i Gävle med en sammanlagd
uthyrningsbar yta om 16 810 kvm. Under oktober månad tillträd-
des fastigheten Årsta 84:3 i Uppsala med en uthyrningsbar yta
om 3 096 kvm. Under 2021 har fastigheterna Bajonetten 7 och
Mejeriet 8 i Alingsås avyttrats vilka hade en uthyrningsbar yta om
38 102 kvm.
Fastighetsvärdering
Under 2021 har Fastpartner gjort halvårsvisa värderingar av hela
fastighetsbeståndet hos externa värderingsföretag. Värderingarna
utförs av Cushman & Wakefield och Newsec. Värderingsföreta-
gens underlag för värderingarna utgörs av den information som
Fastpartner har lämnat om fastigheterna. Denna information be-
står av utgående hyra, avtalsperiod, eventuella tillägg och rabatter,
vakansnivåer, kostnader för drift och underhåll,samt större
planerade eller nyligen utförda investeringar och reparationer.
Därutöver använder värderingsföretagen också egen information
avseende ort och marknadsvillkor för respektive fastighet.
Värderingen syftar till att bedöma fastigheternas marknads-
värde vid värdetidpunkten. Med marknadsvärde avses det mest
sannolika priset vid en försäljning med normal marknadsförings-
tid på den öppna marknaden. För värdebedömningen genomförs
en kassaflödesanalys för varje fastighet. Kassaflödesanalysen
utgörs av en bedömning av nuvärdet av fastighetens framtida
driftnetton under en kalkylperiod samt nuvärdet av objektets
restvärde efter kalkylperiodens slut. Kalkylen beaktar framtida
förändringar av driftnettot samt objektets behov av underhåll
och investeringar. Värderingsinstitutens utlåtande granskas och
jämförs med Fastpartners interna värdering.
Årets orealiserade värdeförändringar uppgår till 3 027,9
(1 074,1) MSEK. Värdeförändringarna i fastigheterna förklaras i
huvudsak av nytecknade hyreskontrakt med ökade hyresnivåer
men även av färdigställda hyresgästanpassningsprojekt och lägre
avkastningskrav. I Fastpartners värderingsunderlag uppgår det
genomsnittliga avkastningskravet för hela beståndet till cirka 4,4
(4,6) procent.
Hyresintäkter
Koncernens hyresintäkter uppgick under räkenskapsåret till
1 856,3 (1 801,6) MSEK. Ökningen beror framförallt på nyteck-
nade kontrakt, färdigställda hyresgästanpassningar samt hyror
från fastigheter förvärvade under 2021 och 2020. Kontraktsport-
följen för kommersiella kontrakt uppgår till 7 832,5 (8 042,9)
MSEK,och utgörs av 2 024 (1 964) kontrakt. Detta motsvarar en
kontrakterad årshyresintäkt på 1 796,0 (1 718,0) MSEK. Den
genomsnittliga kontraktslängden uppgår till 4,4 (4,7) år.
Som en effekt av Covid-19 och det statliga hyresstödet har
Fastpartner lämnat hyresrabatter om 3,1 (3,8) MSEK.
Kontrakterad årshyresintäkt för bostäder uppgår till 42,0
(30,1) MSEK medan kontrakterad årshyresintäkt för p -platser
och garage uppgår till 28,1 (27,4) MSEK.
Resultat
Fastpartnerkoncernens resultat före skatt för 2021 uppgick till
4 239,2 (2 009,8) MSEK. I resultatet ingick orealiserade värde för-
ändringar i fastigheter om 3 027,9 (1 074,1). Driftnettot uppgick
till 1 301,0 (1 285,0) MSEK och förvaltningsresultatet i fastig-
hetsrörelsen uppgick till 972,4 (952,1) MSEK. Förbättringen i
driftnettot och i förvaltningsresultatet förklaras framförallt av
ökade hyresintäkter till följd av nytecknade hyreskontrakt men
även på resultat från för värvade fastigheter under 2020 och 2021.
Skatt
Årets skattekostnad uppgick till –871,5 (–377,6) MSEK. Skatten
utgörs av aktuell skatt om –107,8 (–92,9) MSEK samt uppskju-
ten skatt om –763,7 ( –284,7) MSEK. Bolagsskattesatsen för
beskattningsår 2021 är 20,6 (21,4)%. Uppskjuten skatt beräknas
till den beslutade skattesats som bedöms vara gällande vid reali-
sering av denna.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
62 63
FASTPARTNER 2021 FASTPARTNER 2021
Förvaltning av kapital
Förvaltat kapital avser eget kapital samt lånat kapital. Vid årets
slut uppgick eget kapital och lånat kapital i koncernen till
32 785,7 (28 708,8) MSEK varav eget kapital utgör 17 457,4
(14 057,4) MSEK och lånat kapital 15 328,3 (14 651,4) MSEK.
Koncernens mål för förvaltning av kapital är att trygga koncer-
nens framtid och handlingsfrihet och att tillse att aktieägarna
även fortsättningsvis erhåller en bra avkastning på investerat
kapital. Fördelningen mellan eget och lånat kapital ska ge en god
balans mellan risk och avkastning. Kapitalstrukturen anpassas om
så är nödvändigt till förändrade ekonomiska förutsättningar och
andra omvärldsfaktorer. För att bibehålla och anpassa kapital-
strukturen kan koncernen dela ut medel, öka det egna kapitalet
genom utgivande av nya aktier eller kapitaltillskott eller minska
respektive öka skulderna.
Av balansräkningen framgår koncernens skulder och egna
kapital. Av rapporten ”Förändringar i eget kapital” framgår de
olika komponenterna i eget kapital och även en specifikation av
de olika komponenterna som ingår i reserver.
Fastpartners målsättning är en soliditet på minst 25 procent,
samt att räntetäckningsgraden ska uppgå till minst 3,0 ggr. Vid
årets slut uppgick soliditeten till 46,0 (42,4)
1)
procent och ränte-
täckningsgraden uppgick till 4,2 (4,1)
1)
ggr.
Målsättningen för avkastning på eget kapital är minst 12
procent per år under en femårsperiod. Utfallet för 2021 uppgick
till 21,4 (12,2)
1)
procent. Gällande utdelning till aktieägare är
Fastpartners målsättning att utdelningen till stamaktieägarna av
serie A ska uppgå till minst en tredjedel av resultatet före skatt
och värdeförändringar. Hänsyn ska tas till konsolideringsbehov,
likviditet och bolagets ställning i övrigt. Föreslagen utdelning för
2021 om 2,20 (2,0) kronor/stamaktie av serie A uppgår till 41,4
(38,4) procent av detta belopp. Föreslagen utdelning för 2021
avseende stamaktier av serie D uppgår till 5,0 (5,0) kronor. Se
nedan för styrelsens motivering till föreslagen utdelning. Den
före slagna utdelningen om 2,20 (2,0) kronor per stamaktie av
serie A motsvarar en direktavkastning om 1,8 (2,1) procent be-
räknat på kursen vid årets utgång. Under året har stamaktien av
serie As totalavkastning, inklusive utdelning om 2,0 kronor, varit
27,2 (–0,2) procent. Den föreslagna utdelningen om 5,0 (5,0)
kronor per stamaktie av serie D motsvarar en direktavkastning
om 6,1 (6,2) procent beräknat på kursen vid årets utång. Under
året har stamaktien av serie Ds totalavkastning varit 9,2 (–6,5)
procent. Under året har preferensaktiens totalavkastning, inklu-
sive utdelning om 6,68 kronor, varit 6,6 (0,1) procent.
Finansiering
Fastpartner har ingen fast angiven löptid inom vilken den genom-
snittliga kapital- eller räntebindningstiden ska ligga. Fastpartner
innehar flera kreditavtal hos större svenska banker, med en total
låne ram om 11 880,6 (10 360,6) MSEK. Dessa kreditavtal inne-
bär räntevillkor där bankernas marginaler är fastställda i avtalen
och där Fastpartner har möjlighet att välja räntebindningstid. Vid
årets utgång uppgick koncernens fastighetslån hos kreditinstitut
till sammanlagt 7 335,6 (8 892,6) MSEK. Vid årets slut utgör den
kortfristiga delen av dessa skulder inklusive delamorteringar
726,3 (1 435,9) MSEK. Fastpartner har redan kommit långt i re-
finansieringsdiskussionerna med berörda banker och bolaget har
för avsikt att omsätta dessa lån till långfristig finansiering med
kort räntebas under 2022.
Utöver lån till kreditinstitut har även Fastpartner emitterat sex
obligationslån. Per 2112 31 uppgick emitterade obligationslån till
6 750 (4 300) MSEK. Vid årets slut utgör den kortfristiga delen
av dessa obligationslån 1 300 (600) MSEK.
Fastpartners etablerade certifikatsprogram har ett rambelopp
om 2 000 MSEK och löptiden för certifikaten är högst ett år. Per
211231 var 1 195 (1 415) MSEK utestående.
Gentemot samtliga långivare har Fastpartner informations-
åtaganden. Dessa informationsåtaganden gäller framför allt
efterlevnaden av de villkor som stipulerats i respektive avtal,
så kallade ”covenants”. Dessa ”covenants” omfattar i huvudsak
mått på soliditet och räntetäckningsgrad. Fastpartners egna
finansiella mål stämmer väl överens med bankernas krav.
Dessutom finns allmänna åtaganden om att Fastpartner ska
förse sina långivare med finansiell information såsom årsredovis-
ningar och delårsrapporter. Fastpartner har under året efterlevt
samtliga aktuella informationsåtaganden.
Finansiella intäkter uppgick till 44,9 (24,6) MSEK, medan
finansiella kostnader uppgick till –299,7 (–310,5) MSEK. Av de
finansiella kostnaderna avser –275,2 (–288,8) MSEK kostnader
för lån hos kreditinstitut och emitterade obligationslån samt
företagscertifikat. Koncernens disponibla likviditet, inklusive
outnyttjad checkräkningskredit uppgick vid årets slut till 615,7
(382,1) MSEK. Utöver detta har Fastpartner outnyttjade kre-
ditramar med svenska banker om 3 350 (2 053) MSEK. Medel-
räntan för koncernens räntebärande skulder var vid årets slut 1,6
(1,7) procent.
Övrig finansiell verksamhet
Koncernens finansiella investeringar ingår i Fastpartners övriga
finansiella verksamhet. De värdemässigt största investeringarna
avser Slättö Fastpartner Holding AB som per 2021-12-31 uppgick
till 302,6 (305,9) MSEK och Randviken Fastigheter AB (publ)
som per 2021-12-31 uppgick till 323,2 (-) MSEK.
Kassaflöde
Årets kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring i
rörelsekapital uppgår till 823,9 (854,6) MSEK. Kassaflödet efter
förändring i rörelsekapitalet uppgick till 525,0 (802,9) MSEK.
Kassaflödet har påverkats med –1 262,9 (–1 910,9) MSEK av
förvärv och investeringar i fastigheter.
Inom finansieringsverksamheten har upptagande och lösen av
lån samt amorteringar påverkat kassaflödet med 673,0 (1 212,5)
MSEK, emission av A/D-aktier med 494,0 (221,8) MSEK och
utbetald utdelning med –453,9 (–417,3) MSEK. Förändring-
1)
För definition och beräkning, se sid 109 – 110.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
62 63
FASTPARTNER 2021 FASTPARTNER 2021
en i likvida medel uppgår för året till 52,9 (–117,2) MSEK.
Årets kassaflöde förklaras främst av ökat driftnetto till följd av
nytecknade kontrakt samt färdigställda hyresgästanpassningar.
Dessutom förklaras förändringen av utförda investeringar i be-
fintliga fastigheter, förvärv av nya fastigheter och nyupptagna lån
samt försäljning av fastigheter. Under året har Fastpartner också
emitterat D-aktier.
Investeringar och försäljningar
Under 2021 förvärvade Fastpartner fyra (en) fastigheter för
497,6 (1 557,8) MSEK. Detta motsvarar uthyrningsbara ytor om
cirka 21 000 (20 000) kvm. Förvärven har gjorts via bolagsförvärv
vilket redovisningsmässigt har klassificerats som tillgångsförvärv.
Investeringar i befintliga fastigheter och projekt har under året
uppgått till 777,0 (540,1) MSEK. Projekten omfattar ett flertal
anpassningar för hyresgästerna i fastigheterna i de olika förvalt-
ningsområdena. Under 2021 har två (inga) fastigheter avyttrats.
Medarbetare
Vid räkenskapsårets utgång hade koncernen totalt 80 (79)
anställda, varav 24 (20) kvinnor och 56 (59) män. Medelantalet
anställda har under året varit 80 (76), varav 22 (20) kvinnor och
58 (56) män. Årsstämman 2021 beslutade att följande riktlinjer
för ersättning till ledande befattningshavare ska gälla:
Bolaget ska erbjuda en marknadsmässig totalkompensation
som möjliggör att ledande befattningshavare kan rekryteras och
behållas. Kompensationen till bolagsledningen kan bestå av en
eller flera utav följande: fast lön, rörlig ersättning, pension samt
övriga ersättningar.
Tillsammans utgör dessa delar individens totalkompensa-
tion. För att nyckelpersonerna ska uppmuntras till långsiktig
samsyn med bolagets aktieägare, ska utöver lön, pension och
övriga ersättningar även incitament kunna erbjudas i form av
aktierelaterade instrument. Den fasta lönen ska beakta den
enskildes ansvarsområden samt erfarenhet och omprövas varje år.
Den rörliga ersättningen ska baseras på enkla och transparenta
konstruktioner och ska inte överstiga den fasta lönen. Pensions-
villkor ska vara marknadsmässiga i förhållande till vad som gäller
för motsvarande befattningshavare på marknaden och ska baseras
på avgiftsbestämda pensions lös ningar. Uppsägningslön och
avgångsvederlag ska sammantaget inte överstiga 24 månadslöner
för verkställande direktören respektive 12 månadslöner för övriga
ledande befattningshavare.
För senaste beslutade riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare och förslag till nya riktlinjer, se not 26. I
företagets ledning ingår 9 (10) personer. Till dessa personer har
det under året utgått fast lön inklusive bilförmåner om 11 761
(11 674) kSEK, varav VD 970 (978) kSEK. Pensionspremier om
3 297 (2 798) kSEK har erlagts för personer i bolagets ledning
varav VD 0 (0) kSEK. Till styrelsen har det utgått ersättning om
775,0 (749,5) kSEK varav ordföranden erhållit 310 (310) kSEK
och övriga ledamöter erhållit 155 (155) kSEK vardera undantaget
en styrelseledamot föregående år som endast var med i styrelsen
under 4 månader och då erhöll 52 kSEK. VD uppbär ej något
styrelsearvode. Föregående år erhöll suppleanten ett halvt arvode
om 77,5 kSEK. Inga pensionspremier har erlagts för styrelsens
ledamöter eller suppleant.
Hållbarhet, miljö och energi
Fastpartner arbetar målmedvetet och engagerat med hållbar-
hets- och miljöfrågor samt med ett långsiktigt perspektiv på de
beslut som fattas. Fastpatners engagerade medarbetare har en
stor del i de miljövinster som skapas i den dagliga verksamheten.
Fastpartner har visat ett stort socialt ansvar, inte minst vid våra
centrumanläggningar. Genom att investera i åtgärder som skapar
bättre förutsättningar för de som bor och arbetar i och runt våra
centrum anläggningar bidrar Fastpartner aktivt till ett hållbart
samhälle ur ett ekologiskt, socialt och ekonomiskt perspektiv.
Fastpartner strävar efter att investera i moderna tekniska
lösningar för ökad anpassning till miljöförbättrande åtgärder i
fastigheterna. Bolagets Hållbarhets-, Miljö- och Energilednings-
system fortsätter att utvecklas och nya mål sätts upp årligen.
Hållbarhets-, Miljö- och Energipolicyn ger de övergripande
riktlinjerna för vårt arbete.
Fastpartners certifiering av bolagets fastigheter fortsätter att
utvecklas. De nya projekt som certifieras är enligt Miljöbygg-
nad Silver, Miljöbyggnad iDrift Silver, BREEAM, very good och
BREEAM In Use, very good eller högre. GreenBuilding används
på ett fåtal fastigheter där enkom energiförbrukning är målet.
Fastpartner sänker klimatavtrycket från sina fastigheter år för år.
Moderbolaget
Moderbolaget bedriver delar av fastighetsrörelsen i kommission.
Moderbolaget redovisade för verksamhetsåret hyresintäkter på
548,1 (536,7) MSEK och ett resultat efter finansiella poster på
1 266,4 (1 003,7) MSEK. Förändringen mot föregående år förkla-
ras främst av högre driftnetto och högre resultat från försäljning av
aktier och andelar.
Moderbolagets likvida medel uppgick den 31 december 2021
till 149,6 (135,0) MSEK. Kassaflödet från investeringsverksam-
heten uppgick till –418,4 (–1 397,0) MSEK. Under räkenskaps-
året har moderbolaget erhållit koncernbidrag netto från dotter-
bolag om 94,0 (226,7) MSEK.
Aktier
Totalt antal utgivna stamaktier av serie A i Fastpartner AB uppgår
till 183 233 636 (181 233 636) varav Fastpartner vid räkenskaps-
årets slut innehar 333 636 (333 636) egna aktier. Utav dessa har 0
(0) aktier anskaffats under räkenskapsåret.
Under året har inga egna stamaktier avyttrats eller återköpts.
Inget värde har redovisats för innehavet enligt tillämpade redo-
visningsprinciper.
Fastpartners innehav av egna aktier vid räkenskapsårets slut
utgör 0,2 (0,2) procent av det totala antalet utgivna stamaktier
av serie A. Genomsnittligt anskaffningspris för samtliga åter-
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
64 65
FASTPARTNER 2021 FASTPARTNER 2021
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
köpta aktier uppgår till 3,17 (3,17) kronor/aktie. Ägaren till det
aktieinnehav som representerar minst en tiondel av röstetalet
för samtliga aktier i bolaget är Compactor Fastigheter AB, som
ägs av Sven -Olof Johansson, verkställande direktör i Fastpartner
AB. Compactor Fastigheter ABs ägarandel uppgår till 71,1 (71,0)
procent.
Totalt antal utestående stamaktier av serie D uppgår till
14 659 140 vid årets utgång. Stamaktierna av serie D berättigar
till en årlig utdel ning om högst 5,0 kr/D-aktie och varje stamaktie
av serie D berättigar till en tiondels röst.
Fastpartner har under året emitterat 6 159 140 stamaktier av
serie D till kursen 81 kr/D-aktie. Emissionen har genomförts
med stöd av det bemyndigande styrelsen erhöll på bolagsstäm-
man som hölls den 22 april 2021.
Totalt antal utestående preferensaktier uppgår till 5 692 497
vid årets utgång. Preferensaktierna berättigar till en årlig
utdel ning om 6,68 kr/preferensaktie och varje preferensaktie
berättigar till en tiondels röst.
Händelser efter räkenskapsårets utgång
Fastpartner har refinansierat obligationslån om 1 300,0 MSEK
vilka var klassificerade som kortfristiga skulder till kreditinstitut
och liknande skulder per 2021-12-31. De nya obligationslånen
har förfallodatum i februari 2027.
Fastpartner har under januari 2022 tillträtt fastigheterna Norr
22:2 och Andersberg 14:44 i Gävle, fastigheten Märsta 25:1 i
Märsta samt fastigheten Hammarby-Smedby 1:446 i Upplands
Väsby.
Vid en extra bolagsstämma i Fastpartner beslutades att bolaget
ska lösa in samtliga 5 692 497 utestående preferensaktier i en-
lighet med inlösenförbehåll i punkt 5.5 i bolagets bolagsordning.
Utbetalningen av inlösenbeloppet om 664,1 MSEK kommer att
ske den 30 mars 2022.
Hållbarhetsrapport
I enlighet med ÅRL 6 kap 11§ har Fastpartner valt att upprätta
den lagstadgade hållbarhetsrapporten som en från års redo vis-
ningen avskild rapport, vilken återfinns på sidorna 18–31, 40–43
samt 105–111. Riskbeskrivningarna återfinns på sidorna 53–54.
Förväntningar om framtida utveckling, risker
och osäkerhetsfaktorer
Fastpartners huvudsakliga risker är kopplade till konjunkturut-
veckling, finasieringskostnad, tillgång till likviditet på finansie-
ringsmarknaden och värdeförändringar på fastigheter. Samtliga
dessa risker är sammankopplade med varandra och samverkande.
Tillgång till likviditet och räntenivån är avgörande för hur inves-
teringar och konsumtion utvecklas, vilket i sin tur påverkar kon-
junkturen likväl som räntan självklart är den viktigaste faktorn för
värdeutvecklingen på fastigheter.
I slutet av 2021kunde vi se en tendens till en alltmer tillta-
gande inflation, framför allt på energi, transporter och till viss
del livsmedel. Denna tendens har fortsatt även i inledningen av
2022 och dessutom förstärkts genom den tragiska händelseut-
vecklingen i Ukraina. För att motverka inflationsutvecklingen
har samtliga större centralbanker i viss utsträckning börjat höja
sina styrräntor samt annonserat att man tänker avsluta rådande
QE-program och börja krympa sina balansräkningar. Även för
obligation- och bankfinansiering har spreadarna gått isär ganska
ordenligt. För Fastpartners del är detta kontrollerbart då bolaget
har en mycket stark balansräkning och en belåningsgrad på 40%
samt en räntetäckningsgrad om höga 4,2 ggr.
Konjunkturen kommer sannolikt att försvagas under året, men
även i detta avseende har bolaget ett gott utgångsläge med hög
efterfrågan i bolagets segment av marknaden och med ett attrak-
tivt kunderbjudande.
Sammantaget är bedömning att bolaget går in i ett tuffare
affärsklimat men vårt utgångsläge är bra och med duktiga och
engagerade medarbetare och hårt arbete kommer vi att prestera
väl även under 2022.
Tabellen på nästa sida visar en översikt över dessa risker och
hur Fastpartner arbetar för att hantera dem.
Hilton 5
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
64 65
FASTPARTNER 2021 FASTPARTNER 2021
Risk Beskrivning Konsekvens Riskhantering
HYRESNIVÅRISK
Hyresnivårisken står i relation till utveckling-
en av aktuella marknadshyror.
Fallande hyresnivåer leder till lägre
intäkter vilket på lång sikt kan ge likvidi-
tetsproblem.
Fastpartners förvaltningsstrategi att arbeta
med långa hyresavtal reducerar denna risk.
Det sker ett kontinuerligt arbete med att
omförhandla befintliga hyresavtal i syfte att
minimera denna risk på kort sikt. Merparten
av Fastpartners hyresavtal är helt eller delvis
bundna till konsumentprisindex (KPI) vilket
innebär att de är helt eller delvis inflations-
justerade.
KREDITRISK
Fastpartners primära motpartsrisk ligger i att
hyresgästerna inte kan fullgöra sina betalning-
ar enligt hyreskontrakten.
Det finns alltid en risk att hyresgäster-
na inte kan infria åtaganden i form av
de hyreskontrakt som de ingått med
Fastpartner.
I samband med förvärv och uthyrningar värde-
ras motpartsrisken och avtalen kompletteras
vid behov med säkerheter i form av depositio-
ner, bankgarantier, moderbolagsborgen och
liknande. Fastpartner arbe- tar mycket nära sina
hyresgäster och följer löpande utvecklingen av
deras finansiella ställning. Fastpartner bedömer
att bolagets hyresgäster, med ett fåtal undan-
tag, har en god finansiell ställning.
RISKER I SAMBAND
MED FASTIGHETS-
FÖRVÄRV
Fastighetsförvärv är en del av Fastpartners
löpande verksamhet och är till sin natur alltid
förenade med viss osäkerhet. Hyresbortfall,
miljöförhållanden samt tekniska brister
är en del av de risker som är förenliga med
fastighetsförvärv.
Dåliga miljöförhållanden samt tekniska
brister på de fastigheter som förvärvas
kan bli mycket kostsamma för bolaget.
Fastpartner är noga med att rätt kompetens
för fastighetsförvärv finns i organisationen.
Extern spetskompetens tas alltid in när det
anses nödvändigt. Fastpartner bedömer att
bolaget besitter rätt kompetens för att ge-
nomföra fastighetsförvärv och integrera dessa i
verksamheten.
EXPONERING
MOT VÄRDE-
FÖRÄNDRINGAR PÅ
FASTIGHETER
Fastpartner är exponerat mot förändringar
av fastighetsportföljens marknadsvärde.
Sjunkande marknadsvärden kan inträffa bland
annat till följd av försvagad konjunktur, sti-
gande räntelägen, avflyttningar av hyresgäster
eller försämrad teknisk standard.
Fallande fastighetsvärderingar slår direkt
på resultatet och leder till minskat eget
kapital. Det kan även leda till stigande
räntekostnader på grund av att margi-
nalerna mot bolagets banker kan öka då
utestående lån i relation till fastighets-
värdet ökar.
För att bibehålla eller öka marknadsvär-
det på fastigheterna arbetar Fastpartner
kontinuerligt med att hyra ut vakanta lokaler
samt att hantera det löpande underhållet
av fastigheterna på ett optimalt sätt. För
att bedöma fastigheternas marknadsvärde
använder sig Fastpartner av de externa
värderingsinstituten Cushman & Wakefield
och Newsec. Fastpartner har gjort bedömning-
en att dessa värderingsinstitut ger de bästa
långsiktiga förutsättningarna för rättvisande
och trovärdiga bedömningar av fastigheternas
marknadsvärden.
EXPONERING MOT
DRIFT KOSTNADS-
FÖRÄNDRING
En stor kostnadspost för Fastpartner är
driftkostnaderna i form av bland annat el,
värme och vatten. Stigande priser på el- och
uppvärmningskostnader ger ökade kostnader
för Fastpartner.
Ökade driftkostnader leder till lägre
förvaltningsresultat och sämre nyckeltal.
En stor del av driftkostnaderna debiteras
hyresgästerna direkt eller vidaredebiteras av
Fastpartner till självkostnadspris. Fastpartners
exponering mot driftskostnadsförändringar är
således relativt begränsad.
REFINANSIERINGS-
RISK
Fastpartners finansiering består primärt av eget
kapital och räntebärande skulder. De räntebäran-
de skulderna är upptagna i svenska affärsbanker
och via obliga tionslån samt företagscertifikat.
Refinansieringsrisken, definierat som risken att
refinansiering av befintliga skulder ej kan ske på
skäliga villkor, är något som Fastpartner hela ti-
den följer och arbetar med. Fastpartners lån löper
i vissa fall med särskilda åtaganden som upprätt-
hållande av exempelvis räntetäckningsgrad.
Med en försämrad balansräkning ökar re-
finansieringsrisken. Detta kan leda till att
bolagets villkor mot bankerna försämras
vilket kan leda till högre räntekostnader
och lägre lånebelopp.
Fastpartner strävar efter en låg genomsnittlig
räntekostnad på låneportföljen. För att uppnå
detta använder bolaget i huvudsak korta rän-
tebindningstider. Fastpartner arbetar hårt för
att bibehålla goda kassaflöden vilket ger bättre
finansieringsmöjligheter och bättre villkor.
Det är Fastpartners bedömning att bolagets
faciliteter har marknadsmässiga villkor.
RÄNTERISK
Räntekostnaderna är Fastpartners största
löpande kostnad. Denna risk definieras som
risken att förändringar i ränteläget påverkar
Fastpartners finansieringskostnad. Ränteris-
ken är hänförlig till utvecklingen av aktuella
räntenivåer.
Per den 31 december 2021 uppgick de
räntebärande skulderna till 15 280,6
MSEK. En förändring av de rörliga
marknadsräntorna med en procentenhet
skulle påverka räntekostnaderna med
cirka 120 MSEK per år med befintlig
kapitalstruktur.
Fastpartners goda kassaflöde innebär att
bolaget kan arbeta med korta räntebind-
ningstider då tillfälliga räntehöjningar inte
innebär någon likviditetsrisk. Fastpartner
följer räntesäkringsmarknaden noga och när
nivåerna på långa räntor är låga överväger Fast-
partner att ingå förmånliga ränteswapavtal.
Fastpartner har även erhållit officiella ratingar
från Moody´s och Scope Ratings som bör öka
motståndskraften för stigande räntor.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
66 67
FASTPARTNER 2021 FASTPARTNER 2021
FEMÅRSÖVERSIKT
MSEK om inget annat anges
2021 2020 2019 2018 2017
RESULTATRÄKNINGEN
Hyresintäkter 1 856,3 1 801,6 1 686,5 1 450,6 1 349,0
Fastighetskostnader –555,3 –516,6 –513,5 –468,7 –445,0
Driftnetto 1 301,0 1 285,0 1 173,0 981,9 904,0
Förvaltningsresultat fastighetsrörelsen 972,4 952,1 849,6 728,1 666,9
Resultat före orealiserade värdeförändringar och skatt 973,8 952,6 1 275,8 924,8 732,5
Orealiserade värdeförändringar
Fastigheter 3 027,9 1 074,1 2 587,6 1 198,6 934,8
Finansiella instrument 237,5 –16,9 –32,5 –12,6 60,5
Skatt
Aktuell skatt –107,8 –92,9 –94,0 –110,4 –91,5
Uppskjuten skatt –763,7 –284,7 –589,9 –194,5 –185,3
Resultat efter skatt 3 367,7 1 632,2 3 147,0 1 805,9 1 451,0
BALANSRÄKNINGEN
Förvaltningsfastigheter
35 323,0 31 168,3 27 876,8 22 263,7 20 046,8
Fastigheter under uppförande
176,1 295,6 66,3 69,2
Övriga anläggningstillgångar
2 000,2 1 504,4 1 443,5 69,6 190,6
Omsättningstillgångar
388,2 152,4 106,6 453,3 461,1
Likvida medel
210,7 147,1 264,3 676,1 215,6
Fastighetslån (inkl. kortfristig del)
15 280,6 14 607,6 13 395,1 12 157,4 11 193,5
Övriga långfristiga skulder
1 212,7 1 073,8 1 060,8 29,9 23,7
Kortfristiga skulder
744,0 945,8 720,0 638,4 764,8
Uppskjuten skatteskuld
3 227,4 2 463,7 2 178,9 1 589,0 1 394,4
Eget kapital
17 457,4 14 057,4 12 631,7 9 114,3 7 606,9
Balansomslutning 37 922,1 33 148,3 29 986,5 23 529,0 20 983,3
KASSAFLÖDESANALYSEN
Kassaflöde före förändring i rörelsekapital 823,9 854,6 774,7 592,1 575,1
Kassaflöde efter förändring i rörelsekapital 525,0 802,9 744,8 441,8 626,6
Kassaflöde från investeringsverksamheten –1 185,2 –1 937,1 –2 784,6 –666,2 –2 064,8
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 713,1 1 017,0 1 611,7 665,5 798,3
Årets kassaflöde 52,9 –117,2 –428,1 441,1 –639,9
Genomsnittligt antal stamaktier, serie A 182 900 000 182 650 000 180 900 000 180 900 000 180 900 000
Antal utestående stamaktier, serie A 182 900 000 182 900 000 180 900 000 180 900 000 180 900 000
NYCKELTAL
Soliditet % 46,0 42,4 42,1 38,7 36,3
Soliditet justerat enligt NRV % 54,7 50,3 49,8 45,9 43,3
Räntetäckningsgrad ggr 4,2 4,1 4,0 4,2 4,0
Avkastning på eget kapital % 21,4 12,2 28,9 21,6 20,7
DATA PER AKTIE
Förvaltningsresultat/stamaktie, serie A 5,32 5,21 4,70 4,02 3,69
Resultat kronor/stamaktie, serie A 17,92 8,55 17,19 9,77 7,81
Rörelsens kassaflöde kronor/stamaktie, serie A 4,50 4,67 4,28 3,27 3,18
Eget kapital kronor/stamaktie, serie A 95,4 76,9 69,8 50,4 42,1
Börskurs vid årets slut 121,4 97,0 99,2 60,3 48,8
FASTIGHETSRELATERADE NYCKELTAL
Uthyrningsgrad % 90,6 90,6 91,0 89,7 88,6
Driftnetto % 4,0 4,3 4,6 4,7 4,9
Överskottsgrad % 70,1 71,3 69,6 67,7 67,0
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
66 67
FASTPARTNER 2021 FASTPARTNER 2021
Förslag till vinstdisposition
Till årsstämmans förfogande står:
SEK
Överkursfond 2 591 998 924
Balanserat resultat 3 097 824 169
Årets resultat 1 276 849 889
Summa
6 966 672 982
Styrelsen och verkställande direktören föreslår att till förfogande
stående vinstmedel disponeras enligt följande:
SEK
Till stamaktieägarna av serie A utdelas 2,20 kr per aktie 402 380 000
Till stamaktieägarna av serie D utdelas 5,0 kr per aktie 73 295 700
Övriga medel som minst balanseras i ny räkning 6 490 997 282
Summa
6 966 672 982
Utdelningsbeloppet ovan är beräknat på antal utestående stam-
aktier av serie A per 31 december 2021, det vill säga 182 900 000
aktier, och antal utestående stamaktier av serie D per 31 decem-
ber 2021, det vill säga 14 659 140 aktier.
Styrelsen föreslår vidare att årsstämman bemyndigar styrel-
sen, med eller utan avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt,
att under tiden intill nästa årsstämma, vid ett eller flera tillfäl-
len, besluta om nyemission av stamaktier av serie A och/eller
D. Samtliga av styrelsen beslutade nyemissioner enligt detta
bemyndigande får dock inte innebära att fler aktier än vad som
motsvarar 10 procent av aktiekapitalet på dagen för årsstämman,
oavsett aktieserie, emitteras. I det fall ett sådant bemyndigande
erhålls av årsstämman föreslår styrelsen vidare att årsstämman
beslutar om att de stamaktier av serie D som kan komma att
emitteras med stöd av detta bemyndigande ska ge rätt till utdel-
ning från och med den dag de blivit införda i den av Euroclear
Sweden AB förda aktieboken, innebärande en första utdelning
om 1,25 kr per stamaktie av serie D och kvartal med närmast
följande avstämningsdag enligt villkoren, dock högst 5,0 kr. Som
avstämningsdagar för de kvartalsvisa utdelningarna föreslås den
29 april 2022, den 29 juli 2022, den 31 oktober 2022 och den 31
januari 2023.
Vid maximalt utnyttjande av det eventuella bemyndigandet
för styrelsen att besluta om nyemission kommer en utdelning för
tillkommande stamaktier av serie D om maximalt 101,7 MSEK
att delas ut. Av det disponibla beloppet per den 31 december
2021 kommer minst 6 389 204 645 kronor att återstå efter utdel-
ning om maximalt 577 468 337 kronor.
Styrelsens yttrande avseende föreslagen vinstutdelning
Motivering
Koncernens egna kapital uppgår till 17 457,4 MSEK. Det egna
kapitalet i moderbolaget uppgår till 7 736,9 MSEK av vilka
6 966,6 MSEK är utdelningsbara. Bolagets egna kapital har
ackumulerat påverkats med 42,0 MSEK till följd av att finansiella
instrument och långfristiga värdepappersinnehav värderats till
verkligt värde.
Den föreslagna utdelningen uppgår till 475,7 MSEK och utgör
48,9 procent av årets resultat i koncernen före skatt och värdeför-
ändringar i fastigheter och finansiella instrument.
Styrelsens fastställda utdelningspolicy för stamaktien av serie
A är att utdelning ska uppgå till minst en tredjedel av årets resul-
tat före skatt och värdeförändringar.
Likviditet och soliditet
Koncernen och moderbolaget har en god likviditet och koncer-
nens soliditet, som enligt fastställd målsättning ska uppgå till
minst 25 procent, minskar efter föreslagen utdelning till stamak-
tieägarna med beaktande av kända händelser efter balansdagen
från 46,0 procent till cirka 43,8 procent.
Det finns enligt styrelsens bedömning, med hänsyn tagen till
likviditetsbehov, framlagd budget, investeringsplaner och för-
måga att lyfta långfristiga krediter, inget som talar för att moder-
bolagets och koncernens egna kapital inte skulle vara tillräckligt
i relation till verksamhetens art, omfattning och risker efter den
föreslagna utdelningen till stamaktieägarna av serie A.
Vid maximalt utnyttjade av bemyndigandet avseende förslag
om nyemission av stamaktier av serie D ökar moderbolagets
och koncernens egna kapital med cirka 1 700 MSEK, beaktat
stängnings kursen per 30 december 2021. Koncernens och moder-
bolagets soliditet påverkas således positivt av ett utnyttjande av
bemyndigandet. Detta gäller även efter eventuell utdelning till
stamaktieägarna av serie D. Det finns enligt styrelsens bedöm-
ning, med hänsyn tagen till likviditetsbehov, framlagd budget,
investeringsplaner och förmåga att lyfta långfristiga krediter,
inget som talar för att moderbolagets och koncernens egna kapi-
tal inte skulle vara tillräckligt i relation till verksamhetens art,
omfattning och risker efter den föreslagna eventuella maximala
utdelningen om cirka 102 MSEK till nya stamaktieägare av
serie D.
Stockholm den XX mars 2022
Styrelsen
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
Fastpartner är ett publikt bolag noterat på
Nasdaq Stockholm.
Bolagsstyrning inom Fastpartner
Bolagsstyrning omfattar olika beslutssystem genom vilket ägarna
direkt och indirekt styr bolaget. God transparens i informationen
gentemot ägare och kapitalmarknad ska bidra till att besluts-
system fungerar effektivt. Ytterst syftar bolagsstyrning till att
tillgodose aktieägarnas krav på avkastning och samtliga intres-
senters behov av information om bolaget och dess utveckling.
Bolagsstyrningen har utvecklats genom lagstiftning,
rekommen dationer, den så kallade koden och genom själv-
reglering.
Ansvaret för styrning, ledning och kontroll av Fastpartners
verksamhet fördelas mellan styrelsen och verkställande direk-
tören (”VD”). Fastpartner arbetar löpande med att uppnå en än
mer effektiv och ändamålsenlig styrning av bolaget.
Fastpartner tillämpar, utöver de regler som följer av lag eller
annan förordning, Svensk kod för bolagsstyrning. Styrelsen är
ansvarig för att tillse att koden tillämpas av såväl styrelsen som
ledningen och bolaget i övrigt, och övervakar tillämpningen
av koden löpande. Om bolag som omfattas av Svensk kod för
bolagsstyrning i något avseende inte följer koden, ska bolaget
redovisa denna avvikelse. Fastpartner har under 2021 tillämpat
Svensk kod för bolagsstyrning utan att några avsteg från kodens
bestämmelser gjorts.
Aktieägarna
Fastpartners aktie är noterad på Nasdaq Stockholm. Aktie-
kapitalet uppgår till 678,6 MSEK fördelat på 183 233 636 stam-
aktier av serie A, 14 659 140 stamaktier av serie D och 5 692 497
preferensaktier. Av dessa uppgår Fastpartners egna innehav till
333 636 stamaktier av serie A motsvarande 0,2 procent av antalet
registrerade stamaktier av serie A vid räkenskapsårets slut.
I Fastpartner berättigar stamaktier av serie A till en röst på års-
stämman. Stamaktier av serie D och preferensaktierna berättigar
till en tiondels röst. Följande direkta eller indirekta aktieinnehav
i bolaget per den 31 december representerar en tiondel eller mer
av röstetalet för samtliga aktier i bolaget:
Innehav Andel av röstetalet, %
Compactor Fastigheter AB 71,1
Fastpartners ägarstruktur framgår av sidan 57.
BOLAGSORDNING
Bolagets firma är Fastpartner AB och bolaget är publikt (publ).
Bolagets styrelse ska ha sitt säte i Stockholm. Föremål för
bolagets verksamhet ska vara att äga och förvalta fast egendom
och aktier samt bedriva därmed förenlig verksamhet. Ändringar
i Fastpartners bolagsordning sker enligt föreskrifter i aktie-
bolags lagen. Bolagsordningen, som i övrigt innehåller uppgif-
ter om bland annat aktiekapital, antal styrelseledamöter och
revisorer samt bestämmelser om kallelse och dagordning för
årsstämman, finns i sin helhet att tillgå på bolagets hemsida,
www.fastpartner.se.
Bolagsstämma
Bolagsstämman är bolagets högsta beslutande organ. Vid bolags-
stämman utövar aktieägarna sin rösträtt genom att bland annat
utse bolagets styrelse och revisorer samt fatta beslut om riktlinjer
för ersättning till bolagets styrelse, ledning och revisorer. Bolags-
stämman fattar också i förekommande fall beslut om bolags-
ordningen, utdelning och ändringar i aktiekapitalet. Vid den
bolagsstämma som ska hållas inom sex månader efter räkenskaps-
årets slut fattas också beslut om fastställande av resultat- och
balansräkningar, disposition av resultatet samt ansvarsfrihet för
styrelseledamöter och VD.
Årsstämma 2021
Årsstämma med aktieägarna i Fastpartner AB hölls i Stockholm
den 22 april 2021. Vid stämman beslutades att fastställa de i
årsredovisningen intagna resultat- och balansräkningarna samt
koncern resultat- och koncernbalansräkningarna. Stämman
fattade också beslut att, i enlighet med styrelsens och VDs för-
slag, lämna utdelning om 2,0 kronor per stamaktie av serie A, 5,0
kronor per stamaktie av serie D och 6,68 kronor per preferensak-
tie. Stämman beslutade att bevilja styrelsens ledamöter och VD
ansvarsfrihet för verksamhetsåret 2020.
I övrigt fattade stämman följande beslut:
Omval av följande styrelseledamöter för tiden intill dess nästa
årsstämma hållits: Peter Carlsson (ordf), Sven- Olof Johansson,
Charlotte Bergman, Katarina Staaf och Cecilia Vestin.
Bemyndigande för styrelsen för tiden intill dess nästa års-
stämma hållits att fatta beslut om nyemission av stamaktier av
serie A och/eller D för fastighets-/ bolagsförvärv.
Bemyndigande för styrelsen för tiden intill dess nästa års-
stämma hållits att fatta beslut om förvärv och överlåtelse av egna
aktier.
Beslut att anta riktlinjer för ersättning till ledande befattnings-
havare i enlighet med styrelsens förslag.
Beslut att utdelning för verksamhetsåret 2021 uppdelas på
två utdelningstillfällen, med hälften vardera och med ett halvår
emellan.
Fullständigt protokoll från årsstämman finns tillgängligt på
bolagets hemsida, www.fastpartner.se.
68 69
FASTPARTNER 2021 FASTPARTNER 2021
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
Årsstämma 2022
Årsstämma 2022 kommer att hållas i Stockholm den 21 april 2022
kl 16:00. Kallelse till denna kommer att ske enligt bolagsordning-
en och de regler som gäller enligt Aktiebolagslagen samt med
beaktande av Svensk kod för bolagsstyrning.
Valberedning
Valberedningen är bolagsstämmans organ för beredning av
stämmans beslut i tillsättningsfrågor. Valberedningen har till
uppgift att till årsstämman förbereda och lämna förslag till val
av stämmo ordförande, styrelseordförande och övriga styrelsele-
damöter, revisor samt arvodesfrågor och därtill hörande frågor.
Valberedningens ledamöter ska tillvarata samtliga aktieägares
intressen. Koden har fastställt oberoenderegler för valberedning-
en. Dessa innebär att minst en av valberedningens ledamöter ska
vara oberoende i förhållande till den i bolaget röstmässigt största
aktieägaren eller grupp av aktieägare som samverkar om bolagets
förvaltning. I koden finns också bestämmelser som reglerar
oberoendet i de fall att styrelseledamöter ingår i valberedningen.
Fastpartner har en valberedning bestående av tre representanter.
Valberedningen har fortlöpande kontakter och sammanträder
inför årsstämman.
Valberedningen består av följande personer:
Christopher Johansson, ordförande i valberedningen, som
företrädare för Compactor Fastigheter AB.
Johannes Wingborg
1)
som företrädare för Länsförsäkringar
Fondförvaltning AB.
Stefan Sundblom
1)
som företrädare för Swedbank Robur
Fonder.
I sitt arbete har valberedningen tillämpat regel 4.1 i Svensk kod
för bolagsstyrning som mångfaldspolicy. Enligt 4.1 i koden ska
styrelsen, med hänsyn till bolagets verksamhet, utvecklings-
skede och förhållanden i övrigt ha en ändamålsenlig samman-
sättning, vara präglad av mångsidighet och bredd avseende de
bolagsstämmovalda ledamöternas kompetens, erfarenhet och
bakgrund samt eftersträva en jämn könsfördelning. Fastpartners
styrelse bestod per 2021-12-31 av 60 procent kvinnor.
Styrelsen
Enligt Fastpartners bolagsordning ska styrelsen bestå av lägst fyra
och högst tio ledamöter med högst fyra suppleanter. Styrelsen
väljs årligen på årsstämman för tiden intill slutet av nästa års-
stämma. Styrelsens arbete ska ske i enlighet med gällande
lagstiftning, bolagsordning och styrelsens arbetsordning. Arbets-
ordningen tas upp på konstituerande styrelsemöte och fastställs
årligen. Styrelsen svarar för bolagets organisation och förvaltning-
en av bolagets angelägenheter. Styrelsen ska se till att bolagets
organisation är utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen
och bolagets ekonomiska förhållanden i övrigt kontrolleras på ett
betryggande sätt. Styrelsen har under året bestått av fem ordina-
rie ledamöter. Presentation av styrelsen finns på sidan 71.
Styrelsens ansvar
Styrelsen utser bolagets verkställande direktör och fastställer
lön och annan ersättning till denne. Enligt den svenska aktie-
bolags lagen och styrelsens arbetsordning ansvarar styrelsen även
för att upprätta övergripande, långsiktiga strategier och mål,
budget och affärsplaner, granska och godkänna bokslut samt fatta
beslut i frågor rörande investeringar och betydande förändringar i
Fastpartners organisation och verksamhet.
Styrelsens arbetsordning
Styrelsens arbetsordning fastställs årligen. I arbetsordningen
beskrivs styrelsens arbetsuppgifter samt ansvarsfördelningen
mellan styrelsen och verkställande direktören. Av arbets-
ordningen framgår även vilka ärenden som ska hanteras på
respektive styrelsemöte samt instruktioner avseende den
ekonomiska rapporteringen till styrelsen.
Styrelsens ordförande
Styrelsens ordförande ansvarar bland annat för att tillse att
styrelsens ledamöter, genom verkställande direktörens försorg,
fortlöpande får den information som behövs för att kunna följa
bolagets ställning, resultat, likviditet, ekonomiska planering och
utveckling.
Styrelsens arbete 2021
Under 2021 höll styrelsen totalt 17 styrelsemöten varav fem ordi-
narie möten, ett konstituerande möte och elva per capsulammö-
ten. Revisorn har deltagit på två av de ordinarie styrelsemötena.
Enligt styrelsebeslut ska revisorn närvara vid minst ett styrelse-
sammanträde per år. Styrelsearbetet och den löpande verksam-
heten i företaget bedrivs i enlighet med bolagets fastställda
arbetsordning för styrelsen och instruktion avseende arbetsför-
delningen mellan styrelsen och verkställande direktören samt
instruktionen för ekonomisk rapportering till styrelsen. Styrelse-
arbetet leds av styrelsens ordförande som också har löpande kon-
takter med bolagets VD. På styrelsemötena behandlas ledning-
ens avrapportering av koncernens ekonomiska och finansiella
ställning, i förekommande fall förvärv och avyttringar, väsentliga
projekt, bolagets finansiering och det aktuella affärsläget. Kvar-
talsvis rapporteras koncernens utfall mot budget och prognoser
och under december månad behandlas budget och affärsplan
för nästkommande år. Styrelsen diskuterar och utvärderar också
regelbundet koncernens policyfrågor och strategier. Revisions-
och ersättningsfrågor behandlas och beslutas av hela styrelsen
varmed inga särskilda utskott för dessa frågor har tillsatts. I slutet
av året genomfördes en styrelseutvärdering som visade på ett väl
fungerande styrelsearbete. Resultatet diskuterades i styrelsen i
februari 2022?????.
1)
Oberoende i förhållande till den röstmässigt största aktie ägaren.
68 69
FASTPARTNER 2021 FASTPARTNER 2021
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
STYRELSENS SAMMANSÄTTNING OCH ERSÄTTNING
Antal möten och närvaro 2021
Namn Invald Oberoende
Arvode
(kSEK)
Antal ordinarie
styrelsemöten
1)
Peter Carlsson, ordf 2008 Ja 310 5 av 5
Sven-Olof Johansson 2017 Nej 5 av 5
Charlotte Bergman 2015 Ja 155 5 av 5
Cecilia Vestin 2019 Ja 155 5 av 5
Katarina Staaf 2020 Ja 155 5 av 5
1)
Under år 2021 har styrelsen även haft elva capsulammöten där samtliga valda ledamöter närvarat där
bland annat fastighetsförvärv och finansieringar beslutats.
I den reviderade koden hänvisas till oberoendereglerna för
styrelseledamöter i Nasdaq Stockholms regelverk för emittenter.
Enligt dessa regler får högst en av styrelsens bolags stämmo-
valda ledamöter ingå i bolagets ledning eller ledningen i dess
dotter bolag. Vidare ska enligt samma börsregler en majoritet av
styrelsens ledamöter vara oberoende i förhållande till bolaget
och bolags ledningen. Minst två av dessa ska även vara oberoende
i förhållande till bolagets större aktieägare. Enligt regelverket
för emittenter kan en styrelseledamots oberoende ifrågasättas
om ledamoten direkt eller indirekt har omfattande affärsför-
bindelser eller andra omfattande ekonomiska mellanhavanden
med bolaget. Detta kan uppstå exempelvis genom att styrelse-
ledamoten är anställd, leverantör, kund eller uppdragstagare hos
bolaget. Detsamma gäller om en styrelseledamot är anställd i ett
närstående företag.
Inför årsstämman 2021 gjorde valberedningen bedömningen
att samtliga föreslagna styrelseledamöter förutom Sven -Olof
Johansson var oberoende från såväl bolaget och bolagsledningen
som från större aktieägare.
Verkställande direktören
Styrelsen har fastställt en instruktion för VDs arbete och roll. VD
ansvarar för bolagets löpande förvaltning och ska tillse att verk-
samheten i bolaget bedrivs i enlighet med de principer som gäller
i den av styrelsen upprättade VD- instruktionen samt övriga
fastställda policys och riktlinjer. VD ska ta fram erforderliga infor-
mations- och beslutsunderlag inför styrelsemöten samt vid dessa
föredra och avge motiverade förslag till beslut. VD ansvarar också
för att styrelsebeslut blir verkställda. Fastpartners VD Sven -Olof
Johansson är också bolagets största aktieägare genom Compactor
Fastigheter AB.
FÖRETAGSLEDNINGEN
Företagsledningen består av VD, vVD/marknadschef, ekonomi-
chef, projekt- och hållbarhetschef, HR-chef samt regioncheferna
inom fastighetsförvaltningen. Företagsledningen presenteras
på sidan 70. Företagsledningen har löpande möten där verksam-
hetens resultat och utveckling följs upp. Strategifrågor, planer,
väsentliga projekt, budgetuppföljning och prognosarbete är också
viktiga områden som behandlas av företagsledningen. Principer-
na för ersättning till ledande befattningshavare har fastställts av
bolagsstämman och innebär att bolaget ska erbjuda en marknads-
mässig totalkompensation som möjliggör att ledande befatt-
ningshavare kan re kryteras och behållas. Pensionsvillkor ska vara
marknadsmässiga i förhållande till vad som gäller för motsvarande
befattningshavare på marknaden och baseras på avgiftsbestämda
pensionslösningar. Uppsägningslön och avgångsvederlag ska
sammantaget inte överstiga 24 månadslöner för VD respektive
12 månadslöner för övriga ledande befattningshavare. Ersättning
till VD beslutas av styrelsen. För ytterligare information kring
ersättning till ledande befattningshavare, se not 26 Personal,
styrelse och revisorer.
BOLAGETS REVISORER
Revisorerna ska granska Fastpartners årsredovisning, koncern-
redovisning och bokföring samt styrelsens och VDs förvaltning.
Revisorerna ska efter varje räkenskapsår lämna en revisions-
berättelse till årsstämman. Revisorer utses av årsstämman för
en mandattid om fyra år. Vid årsstämman 2021 valdes revisions-
bolaget Ernst & Young AB till revisor för tiden intill slutet av
årsstämman 2025. Som huvudansvarig revisor utsågs auktorise-
rade revisorn Fredric Hävrén för en period om fyra år räknat från
Årsstämman 2021. Styrelsen träffar revisorn minst två gånger
per år.
FINANSIELL RAPPORTERING
Kvalitén i den finansiella rapporteringen styrs genom av styrelsen
fastställda policys och instruktioner för ansvarsfördelning och
styrning, såsom instruktioner för VD avseende bland annat den
finansiella rapporteringen. Styrelsen erhåller inför varje styrelse-
möte de senaste ekonomiska rapporterna och vid varje styrelse-
sammanträde behandlas koncernens ekonomiska och finansiella
ställning. Styrelsen behandlar även delårsrapporter och årsredo-
visning. Minst två gånger per år redogör bolagets revisor för sin
granskning av bolagets bokföring och förvaltning.
STYRELSENS RAPPORT OM INTERN KONTROLL TILL DEN DEL
DEN AVSER FINANSIELL RAPPORTERING
Styrelsen ansvarar enligt den svenska aktiebolagslagen och
Svensk kod för bolagsstyrning för den interna kontrollen. Denna
rapport om intern kontroll avseende den finansiella rapportering-
en 2019 har upprättats i enlighet med den svenska aktiebolags-
lagen och Svensk kod för bolagsstyrning och är en del av bolags-
styrnings rapporten. Fastpartners styrelse har inte funnit någon
anledning att inrätta en funktion för intern revision. Uppföljning
och kontroll av den interna kontrollen utförs främst av företagets
vice verkställande direktör, ekonomichef, controller och hållbar-
hets- och projektchef.
Styrelsen utvärderar regelbundet den information som bolags-
ledningen och revisorerna lämnar. Vidare rapporterar bolagets
revisorer personligen direkt till styrelsen minst en gång per år
70 71
FASTPARTNER 2021 FASTPARTNER 2021
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
sina iakttagelser från granskningen och sin bedömning av den
interna kontrollen. Styrelsen har en tät dialog med bolagets VD
och ekonomichef vilket bekräftas av att under 2021 höll styrelsen
17 protokollförda möten.
ORGANISATION AV INTERN KONTROLL AVSEENDE DEN
FINANSIELLA RAPPORTERINGEN
Kontrollmiljö
Styrelsens arbetsordning och instruktionerna för VD avser att
säkerställa att den interna kontrollmiljön inom bolaget fungerar
väl. Därtill kommer de interna riktlinjer och policys som har utar-
betats av styrelsen och företagsledningen. Bland dessa riktlinjer
och policys kan nämnas informationspolicy, investeringspolicy
och IT policy. Styrelsen har också fastställt en instruktion för
rapportering av finansiell information, enligt vilken företags-
ledningen löpande rapporterar till styrelsen. Utöver detta finns
inom bolaget fastställda rutiner för bland annat tecknande av
hyreskontrakt och intäktsredovisning, inköp, tjänstebilar samt
attestordning med fastställda beloppsgränser.
Riskbedömning
Riskbedömningen innebär att en analys har gjorts för att
identifiera områden där det finns en risk för väsentliga fel i den
finansiella rapporteringen. Resultatet av denna analys, och de
bedömningar som företagsledningen har gjort, visar att dessa
områden främst avser värdering av fastigheter och projekt,
fastighets förvärv, reserveringar, finansiella investeringar och
skatter. Fastigheter och därtill hörande pågående projekt utgör
den enskilt största posten i balansräkningen. Detta medför att
rutiner för värdering av fastigheter är mycket viktiga. Reserve-
ringar i balansräkningen innefattar vanligtvis ett visst mått av
bedömningar från företagsledningen, vilket också innebär att
dessa bedömningar och rutiner kring dem får stor betydelse.
Finansiella instrument ska redovisas till verkligt värde eller
upplupet anskaffningsvärde, vilka baseras på värderingstekniker
med visst mått av bedömningar.
Bolagets skattesituation analyseras löpande för att kontrollera
att lagar och regler följs samt att bolagets skattesituation blir
rättvisande redovisad i de finansiella rapporterna. Bolagets risker
finns utförligt beskrivna på sidorna 53–54.
Kontrollaktiviteter
De kontrollaktiviteter som finns inom bolaget syftar till att
hantera de identifierade riskområdena och att förebygga att
väsentliga fel uppstår. Kontrollaktiviteterna består dels av
företagsledningens analys av verksamhetens resultat- och balans-
räkning, kassaflöde och nyckeltal, dels av löpande avstämningar,
attester och uppföljningar.
Information och kommunikation
Interna policys och riktlinjer finns tillgängliga för samtliga
anställda. Därutöver ligger det löpande ansvaret att informera av-
delningarna på respektive chef inom organisationen. Hantering
av både den interna och den externa informationen finns angiven
i bolagets informationspolicy.
Uppföljning
Styrelsen utvärderar och analyserar löpande den information som
erhålls från företagsledningen. Därtill görs uppföljning av revi-
sorernas rapportering avseende granskningen av intern kontroll
för finansiell rapportering. Detta arbete innebär att följa upp och
stämma av vilka åtgärder som företagsledningen vidtar för att
komma tillrätta med de förbättringsområden som rapporterats av
revisorn.
70 71
FASTPARTNER 2021 FASTPARTNER 2021
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
72 73
FASTPARTNER 2021 FASTPARTNER 2021
SVEN-OLOF JOHANSSON
Verkställande direktör sedan
1997. Stockholm, född 1945.
Anställd år: 1997.
Övriga uppdrag: Styrelseordfö-
rande i Compactor Fastigheter
AB, styrelseledamot i bolag
inom Fastpartner-koncernen och
styrelseledamot i SBB i Norden
AB, Autoropa AB och STC
Interfinans AB.
Antal A-aktier i Fastpartner
direkt samt via bolag och
närstående: 130 930 000
(förra året: 130 817 915).
Per datum för avlämnandet av
årsredovisningen uppgår aktuellt
aktieinnehav till 130 980 000
A-aktier.
Antal D-aktier i Fastpartner:
4 873 407 (förra året 0).
Antal preferensaktier i
Fastpartner: 549 100 (förra året
549 100).
HÅKAN BOLINDER
Regionchef.
Stockholm, född 1963.
Anställd år: 2004.
Antal A-aktier i Fastpartner:
3 000 (förra året: 1 066).
Antal D-aktier i Fastpartner:
93 (förra året 0).
CHRISTOPHER JOHANSSON
Vice verkställande direktör och
Marknadschef.
Stockholm, född 1977.
Anställd år: 2012.
Övriga uppdrag: Verkställande
direktör och styrelseledamot i
Compactor Fastigheter AB och
styrelseledamot i Litium AB.
Antal A-aktier i Fastpartner:
6 750 (förra året: 6 750).
Antal D-aktier i Fastpartner:
210 (förra året 0).
JENNY TALLSKOG
Regionchef.
Stockholm, född 1978.
Anställd år: 2019.
Antal A-aktier i Fastpartner:
650 (förra året: 300).
Antal D-aktier i Fastpartner:
19 (förra året 0).
DANIEL GERLACH
Ekonomichef.
Stockholm, född 1976.
Anställd år: 2009.
Antal A-aktier i Fastpartner:
19 000 (förra året: 17 500).
Per datum för avlämnandet av
årsredovisningen uppgår aktuellt
aktieinnehav till 21 000 A-aktier.
Antal D-aktier i Fastpartner:
5 000 (förra året 1 600).
Per datum för avlämnandet av
årsredovisningen uppgår aktuellt
aktieinnehav till 6 000 D-aktier.
PATRIK ARNQVIST
Regionchef.
Stockholm, född 1979.
Anställd år: 2012.
Antal A-aktier i Fastpartner:
14 500 (förra året: 12 500).
Per datum för avlämnandet av
årsredovisningen uppgår aktuellt
aktieinnehav till 15 500 A-aktier.
Antal D-aktier i Fastpartner:
450 (förra året 0).
SVANTE HEDSTRÖM
Hållbarhets- och projektchef.
Stockholm, född 1961.
Anställd år: 2008.
Antal A-aktier i Fastpartner:
58 700 (förra året: 57 800).
Per datum för avlämnandet av
årsredovisningen uppgår aktuellt
aktieinnehav till 59 700 A-aktier.
Antal D-aktier i Fastpartner:
4 900 (förra året 3 000)
FREDRIK THORGREN
Regionchef.
Gävle, född 1974.
Anställd år: 2015.
Antal A-aktier i Fastpartner:
6 500 (förra året: 5 500).
Antal D-aktier i Fastpartner:
230 (förra året 0).
LEDNING
SARA SIGGE
HR-chef
Stockholm, född 1980.
Anställd år: 2018.
Antal A-aktier i Fastpartner:
0 (förra året: 0).
72 73
FASTPARTNER 2021 FASTPARTNER 2021
LEDNING
72 73
FASTPARTNER 2021 FASTPARTNER 2021
STYRELSE OCH REVISORER
SVEN-OLOF JOHANSSON
Ledamot av Fastpartners styrelse
sedan 2017. Verkställande
direktör sedan 1997.
Stockholm, född 1945.
Övriga uppdrag: Compactor
Fastigheter AB, bolag inom
Fastpartner-koncernen och
styrelseledamot i SBB i Norden
AB, Autoropa AB och STC
Interfinans AB.
Antal A-aktier i Fastpartner
direkt samt via bolag och
närstående: 130 930 000
(förra året: 130 817 915).
Per datum för avlämnandet av
årsredovisningen uppgår aktuellt
aktieinnehav till 130 980 000
A-aktier.
Antal D-aktier i Fastpartner:
4 873 407 (förra året 0).
Antal preferensaktier i
Fastpartner: 549 100
(förra året: 549 100).
PETER CARLSSON
Styrelseordförande, ledamot av
Fastpartners styrelse
sedan styrelsen 2008.
Stockholm, född 1954.
Övriga uppdrag:
Antal A-aktier i Fastpartner:
35 000 (förra året: 33 750).
Antal D-aktier i Fastpartner:
35 000 (förra året 0).
Per datum för avlämnandet av
årsredovisningen uppgår aktuellt
aktieinnehav till 50 000 D-aktier.
CHARLOTTE BERGMAN
Ledamot av Fastpartners styrelse
sedan 2015.
Lidingö, född 1963.
Övriga uppdrag: Verkställande
direktör och styrelseledamot i ELU
Konsult AB. Styrelseordförande i
Svefa Holding AB. Styrelseledamot
i Byggmästare Anders J Ahlström
Holding AB.
Antal A-aktier i Fastpartner:
2 700 (förra året: 2 700).
Antal D-aktier i Fastpartner:
84 (förra året 0).
CECILIA VESTIN
Ledamot av Fastpartners styrelse
sedan 2019.
Älvsjö, född 1977.
Övriga uppdrag: Vice
verkställande direktör Svenska
Myndighetsbyggnader AB.
Antal A-aktier i Fastpartner:
0 (förra året: 0).
KATARINA STAAF
Ledamot av Fastpartners styrelse
sedan 2020.
Stockholm, född 1967.
Övriga uppdrag:
Verkställande direktör AP6.
Antal A-aktier i Fastpartner:
2 000 (förra året: 2 000).
Antal D-aktier i Fastpartner:
62 (förra året 0).
Revisor
ERNST & YOUNG AB
FREDRIC HÄVRÉN
Huvudansvarig auktoriserad
revisor. Född 1971.
Revisionsuppdrag i följande
större företag: ALM Equity AB
(publ), Aros Bostadsutveckling AB
(publ), Besqab AB (publ), Bygg-
vesta AB (publ), Logistri Fastighets
AB (publ), Magnolia Bostad AB
(publ), Nordisk Renting AB.
72 73
FASTPARTNER 2021 FASTPARTNER 2021
STYRELSE OCH REVISORER
RAPPORT ÖVER
TOTALRESULTAT, KONCERNEN
MSEK Not 2021 2020
Hyresintäkter 3 1 856,3 1 801,6
Övriga intäkter
Fastighetskostnader
Driftskostnader 313,3 273,0
Reparation och underhåll 58,0 66,3
Fastighetsskatt 109,3 107,2
Arrenden 8,2 8,0
Fastighetsadministration och marknadsföring 66,5 62,1
Driftnetto 1 301,0 1 285,0
Central administration 5 41,9 38,4
Orealiserade värdeförändringar på fastigheter 8 3 027,9 1 074,1
Realiserade värdeförändringar på fastigheter 8 1,4 0,5
Resultat från andelar i intresseföretag 14 0,7 22,2
Resultat före finansiella poster 26 4 289,1 2 343,4
Finansiella poster
Finansiella intäkter 6 44,9 24,6
Finansiella kostnader 4, 7 332,3 341,3
Värdeförändringar finansiella instrument 8 237,5 16,9
Resultat före skatt 4 239,2 2 009,8
Aktuell skatt 9 107,8 92,9
Uppskjuten skatt 9 763,7 284,7
ÅRETS RESULTAT 3 367,7 1 632,2
Övrigt totalresultat
ÅRETS TOTALRESULTAT 3 367,7 1 632,2
Årets resultat hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare 3 367,7 1 632,2
Innehav utan bestämmande inflytande -
3 367,7 1 632,2
Resultat per stamaktie, serie A, kr 17,92 8,55
Antal utgivna stamaktier, serie A 183 233 636 183 233 636
Anal utestående stamaktier, serie A 182 900 000 182 900 000
Genomsnittligt antal stamaktier, serie A 182 900 000 182 650 000
Ingen utspädning aktuell då det inte förekommer några potentiella stamaktier av serie A i Fastpartner.
74
FASTPARTNER 2021
RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT, KONCERNEN
BALANSRÄKNING,
KONCERNEN
MSEK Not 2021-12-31 2020-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Förvaltningsfastigheter 10 35 323,0 31 168,3
Fastigheter under uppförande 10 - 176,1
Nyttjanderättstillgång tomträtt 1 165,0 1 030,0
Maskiner och inventarier 11 1,4 1,5
Summa materiella anläggningstillgångar 36 489,4 32 375,9
Aktier och andelar 13, 22 323,2 0,0
Andelar i intresseföretag 14 403,7 402,9
Andra långfristiga fordringar 15 106,9 70,0
Summa finansiella anläggningstillgångar 833,8 472,9
Summa anläggningstillgångar 37 323,2 32 848,8
Omsättningstillgångar
Kundfordringar 1 17,4 16,9
Övriga fordringar 1 9,3 8,6
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 16 111,6 90,9
Kortfristiga placeringar 22 249,9 36,0
Likvida medel 17 210,7 147,1
Summa omsättningstillgångar 598,9 299,5
SUMMA TILLGÅNGAR 37 922,1 33 148,3
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital och skulder hänförligt till moderbolagets aktieägare
Aktiekapital 678,6 658,1
Övrigt tillskjutet kapital 2 592,0 2 118,5
Balanserade vinstmedel inklusive årets totalresultat 14 186,8 11 280,8
Summa eget kapital 17 457,4 14 057,4
SKULDER
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut och liknande skulder 18 12 059,3 11 156,7
Leasingskuld tomträtt 1 165,0 1 030,0
Övriga långfristiga skulder 20 47,7 43,8
Uppskjuten skatteskuld 9 3 227,4 2 463,7
Summa långfristiga skulder 16 499,4 14 694,2
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut och liknande skulder 18 3 221,3 3 450,9
Leverantörsskulder 1 119,4 110,0
Övriga skulder 1 151,5 351,6
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 21 473,1 484,2
Summa kortfristiga skulder 3 965,3 4 396,7
Summa skulder 20 464,7 19 090,9
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 37 922,1 33 148,3
75
FASTPARTNER 2021
BALANSRÄKNING, KONCERNEN
RESULTATRÄKNING,
MODERBOLAGET
MSEK Not 2021 2020
Hyresintäkter 3 548,1 536,7
Fastighetskostnader
Driftskostnader –74,9 –66,3
Reparation och underhåll –24,1 –23,8
Fastighetsskatt –29,4 –30,4
Tomträttsavgälder/arrenden –14,9 –15,0
Fastighetsadministration och marknadsföring –39,7 –37,5
Driftnetto 365,1 363,7
Central administration 5 –24,4 –23,1
Resultat från andelar i intresseföretag 14 0,7 22,2
Resultat före finansiella poster 26 341,4 362,8
Finansiella poster
Finansiella intäkter 6 257,9 225,1
Finansiella kostnader 7 –431,4 –438,0
Försäljning aktier och andelar 278,0
Resultat från andelar i dotterbolag (resultatandel HB/KB inkl. anteciperad utdelning) 590,6 873,6
Värdeförändringar finansiella tillgångar och instrument 8 229,9 –19,8
Resultat före dispositioner och skatt 1 266,4 1 003,7
Bokslutsdispositioner
Koncernbidrag 1 94,0 226,7
Resultat före skatt 1 360,4 1 230,4
Aktuell skatt 9 –36,2 –64,2
Uppskjuten skatt 9 –47,4 4,1
ÅRETS RESULTAT 1 276,8 1 170,3
Rapport över totalresultat har inte upprättats då det i moderbolaget inte finns några transaktioner som ska ingå i övrigt totalresultat.
76
FASTPARTNER 2021
RESULTATRÄKNING, MODERBOLAGET
BALANSRÄKNING,
MODERBOLAGET
MSEK Not 2021-12-31 2020-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Maskiner och inventarier 11 0,9 0,9
Summa materiella anläggningstillgångar 0,9 0,9
Andelar i koncernföretag 12 7 369,4 6 581,8
Fordringar hos koncernföretag 12 891,3 12 234,7
Aktier och andelar 13, 22 323,2 0,0
Andelar i intresseföretag 14 403,8 403,0
Andra långfristiga fordringar 15 106,9 97,0
Summa finansiella anläggningstillgångar 21 094,6 19 316,5
Summa anläggningstillgångar 21 095,6 19 317,4
Omsättningstillgångar
Kundfordringar 1 8,9 6,1
Övriga fordringar 1 6,5 6,3
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 16 94,8 77,9
Kortfristiga placeringar 22 249,9 36,0
Likvida medel 17 149,6 135,0
Summa omsättningstillgångar 509,7 261,3
SUMMA TILLGÅNGAR 21 605,2 19 578,7
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital 678,6 658,1
Uppskrivningsfond 78,5 78,5
Reservfond 13,2 13,2
Fritt eget kapital
Överkursfond 2 592,0 2 118,5
Balanserade vinstmedel 3 097,8 2 389,2
Årets resultat 1 276,8 1 170,3
Summa eget kapital 7 736,9 6 427,8
SKULDER
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut och liknande skulder 18 9 817,1 9 173,4
Skulder till koncernföretag 579,6 456,2
Övriga långfristiga skulder 20 46,6 24,5
Summa långfristiga skulder 10 443,3 9 654,1
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 18 3 081,9 2 940,3
Leverantörsskulder 1 37,4 53,2
Övriga skulder 1 156,5 338,9
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 21 149,2 164,4
Summa kortfristiga skulder 3 425,0 3 496,8
Summa skulder 13 868,3 13 150,9
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 21 605,2 19 578,7
77
FASTPARTNER 2021
BALANSRÄKNING, MODERBOLAGET
FÖRÄNDRINGAR
I EGET KAPITAL
Koncernen MSEK
Antal ute stående
stamaktier, serie A
Antal utestående
stamaktier, serie D
Antal utestående
preferensaktier Aktiekapital
Övrigt till-
skjutet kapital
Balanserade
vinstmedel
Totalt
eget kapital
Eget kapital 2019-12-31 180 900 000 8 500 000 5 692 497 651,4 1 903,7 10 076,6 12 631,7
Emission av stamaktier, serie A 2 000 000 6,7 214,8 221,5
Utdelning 1,90 kr/stamaktie serie A, 5,0 kr/
stamaktie serie D och 6,68 kr/preferensaktie
1)
428,0 428,0
Årets totalresultat 1 632,2 1 632,2
Eget kapital 2020-12-31 182 900 000 8 500 000 5 692 497 658,1 2 118,5 11 280,8 14 057,4
Emission av stamaktier, serie D 6 159 140 20,5 473,5 494,0
Utdelning 2,0 kr/stamaktie serie A, 5,0 kr/
stamaktie serie D och 6,68 kr/preferensaktie
1)
461,7 461,7
Årets totalresultat 3 367,7 3 367,7
Eget kapital 2021-12-31 182 900 000 14 659 140 5 692 497 678,6 2 592,0 14 186,8 17 457,4
Hänförligt till moderbolagets aktieägare
Moderbolaget MSEK
Antal utestående
stamaktier, serie A
Antal utestånde
stamaktier, serie D
Antal utestående
preferensaktier Aktiekapital
Reserv- och upp-
skrivningsfond
Fritt eget
kapital
Totalt
eget kapital
Eget kapital 2019-12-31 180 900 000 8 500 000 5 692 497 651,4 91,7 4 720,9 5 464,0
Emission av stamaktier, serie A 2 000 000 6,7 214,8 221,5
Utdelning 1,90 kr/stamaktie serie A, 5,0 kr/
stamaktie serie D och 6,68 kr/preferensaktie
1)
–428,0 –428,0
Årets resultat 1 170,,3 1 170,3
Eget kapital 2020-12-31 182 900 000 8 500 000 5 692 497 658,1 91,7 5 678,0 6 427,8
Emission av stamaktier, serie D 6 159 140 20,5 473,5 494,0
Utdelning 2,0 kr/stamaktie serie A, 5,0 kr/
stamaktie serie D och 6,68 kr/preferensaktie
1)
–461,7 –461,7
Årets resultat 1 276,8 1 276,8
Eget kapital 2021-12-31 182 900 000 14 659 140 5 692 497 678,6 91,7 6 966,6 7 736,9
1)
För att se fördelning per aktieslag, se not 19.
78
FASTPARTNER 2021
FÖRÄNDRINGAR EGET KAPITAL
KASSAFLÖDESANALYSER
Koncernen Moderbolaget
MSEK Not
2021 2020 2021 2020
Den löpande verksamheten
Resultat före skatt 4 239,2 2 009,8 1 360,4 1 230,4
Justeringsposter
Avskrivningar 11 0,3 0,3 0,1 0,1
Orealiserade värdeförändringar 8 3 264,0 1 057,2 –229,9 19,9
Övriga poster 27 2,3 26,0 –277,3 –22,3
Betalda skatter 149,3 72,3 –90,4 –10,1
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapital 823,9 854,6 762,9 1 218,0
Förändringar i rörelsekapital
Ökning (–) / minskning (+) kortfristiga fordringar 178,9 46,0 –176,9 –43,8
Ökning (+) / minskning (–) korfristiga skulder 120,0 5,7 –125,1 –8,8
Kassaflöde från den löpande verksamheten 525,0 802,9 460,9 1 165,4
INVESTERINGSVERKSAMHETEN
Investeringar i fastigheter 1 262,9 1 910,9
Försäljning av fastigheter 325,4 0,5
Finansiella anläggningstillgångar, erhållen likvid 33,3 52,7 325,4 0,5
Finansiella anläggningstillgångar, betald likvid 281,0 79,4 –743,8 –1 397,5
Kassaflöde från investeringsverksamheten 1 185,2 1 937,1 –418,4 –1 397,0
FINANSIERINGSVERKSAMHETEN 28
Upptagande av lån 3 707,9 2 252,1 2 584,6 1 274,8
Lösen och amortering av lån 3 034,9 1 039,6 –2 652,6 –970,0
Emission av stamaktier, serie A/D 494,0 221,8 494,0 221,8
Lämnade utdelningar 453,9 417,3 –453,9 –417,3
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 713,1 1 017,0 –27,9 109,3
ÅRETS KASSAFLÖDE 52,9 117,2 14,6 –122,3
Kassabehållning vid årets ingång 17 147,1 264,3 135,0 257,3
Förvärvade likvida medel 10,7
Kassabehållning vid årets slut 17 210,7 147,1 149,6 135,0
79
FASTPARTNER 2021
KASSAFLÖDESANALYSER
REDOVISNINGSPRINCIPER
OCH NOTER
NOT 01
Redovisningsprinciper
ALLMÄN INFORMATION
Fastpartner AB (publ) (556230–7867) är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm i
Sverige. Bolagets aktie är sedan 1994 noterad vid NASDAQ OMX Nordiska börs på
Stockholms huvudlista, den så kallade Largecap-listan. Koncernens huvudsakliga verksamhet
är att äga, förvalta och utveckla fastigheter i expansiva orter. Bolagets huvudkontor är
beläget i Stockholm på följande adress: Sturegatan 38, Box 55625, 102 14 Stockholm.
Styrelsen och verkställande direktören har per XX mars 2022 godkänt denna årsredovisning
och koncernredovisning för publicering och den kommer att föreläggas årsstämman den 21
april 2022 för fastställande.
KONCERNENS REDOVISNINGSPRINCIPER
ÖVERENSSTÄMMELSE MED LAG OCH NORMGIVNING
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen, International
Financial Reporting Standards (IFRS) utgivna av International Accounting Standards Board
(IASB) samt tolkningsuttalanden från IFRS Interpretation Committee (IFRIC) sådana de anta-
gits av EU. Vidare tillämpar koncernen även Rådet för finansiell rapporterings rekommenda-
tion RFR 1. Kompletterande redovisningsregler för koncerner vilken specificerar de tillägg till
IFRS upplysningar som krävs enligt bestämmelserna i årsredovisningslagen.
Moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper som koncernen utom i de fall som
anges nedan under avsnittet ”Moderbolagets redovisningsprinciper”. Redovisningsprinciper-
na är i överensstämmelse med Års redovisningslagen, RFR 2 för Redovisning i juridisk person
och uttalanden från Rådet för finansiell rapportering.
FÖRUTSÄTTNINGAR VID UPPRÄTTANDE AV MODERBOLAGETS
OCH KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER
Moderbolagets funktionella valuta är svenska kronor, vilket också är moderbolagets och
koncernens rapporteringsvaluta. Samtliga belopp är angivna i miljontals kronor med en
decimal om ej annat anges. Rapporterna är upprättade enligt antagandet om fortlevnad.
Tillgångar och skulder är redovisade till historiska anskaffningsvärden, förutom förvaltnings-
fastigheter samt vissa finansiella tillgångar och skulder som redovisas till verkligt värde och
skulder redovisade till upplupet anskaffningsvärde. Finansiella tillgångar och skulder som
redovisas till verkligt värde består av andra långfristiga värdepapper och övriga skulder.
De nedan beskrivna redovisningsprinciperna för koncernen har tillämpats konsekvent på
samtliga perioder, om inte annat framgår nedan. Koncernens redovisningsprinciper har
tillämpats konsekvent på rapportering och konsolidering av moderbolag och dotterbolag,
intresse företag och joint venture företag.
TILLÄMPNING AV NYA REDOVISNINGSPRINCIPER
Nya och ändrade standarder och tolkningar som trätt i kraft från och med 1 januari 2021
har inte haft någon väsentlig påverkan på koncernens finansiella rapporter 2021.
Koncernen tillämpar samma redovisningsprinciper och värderingsmetoder som i den
senaste årsredovisningen. Övriga nya eller reviderade IFRS-standarder eller övriga IFRIC
tolkningar som trätt i kraft efter 1 januari 2021 har inte haft någon nämnvärd effekt på
koncernens finansiella rapporter. Bolaget har erhållit statliga bidrag i form av hyresstödspa-
ketet vilka redovisas som hyresintäkter. Erhållna bidrag redovisas i resultaträkningen i samma
period som de intäktsbortfall, i form av lämnade hyresrabatter, som bidrgen är avsedda att
täcka till den del det bedöms föreligga rimlig säkerhet att villkoren uppfyllts och bidragen
har erhållits/kommer att erhållas. Det finns inga eventualförpliktelser som är knutna till de
statliga bidragen. Koncernen har inte erhållit några andra former av statliga stöd.
KONSOLIDERINGSPRINCIPER
Koncernredovisning
Dotterbolag är de bolag där koncernen direkt eller indirekt innehar mer än 50 procent av
röstvärdet eller på annat sätt har ett bestämmande inflytande. Bestämmande inflytande upp-
nås när moderbolaget har inflytande över ett företag, är exponerad för, eller har rätt till, rörlig
avkastning från innehavet i företaget samt har möjlighet att använda inflytande över företaget
till att påverka avkastningen. Koncernens sammansättning framgår i not 12. Förekomsten och
effekten av potentiella rösträtter som för närvarande är möjliga att utnyttja eller konvertera, be-
aktas vid bedömningen av huruvida koncernen utövar bestämmande inflytande. Dotterbolag
medtas i koncernredovisningen från och med den tidpunkt då det bestämmande inflytandet
överförs till koncernen och ingår inte i koncernredovisningen från och med den tidpunkt då det
bestämmande inflytandet upphör. Förvärv av dotterbolag redovisas enligt förvärvsmetoden.
Köpeskillingen för rörelseförvärvet värderas till verkligt värde vid förvärvstidpunkten, vilket
beräknas som summan av de verkliga värdena per förvärvstidpunkten för erlagda tillgångar,
uppkomna eller övertagna skulder samt emitterade egetkapitalandelar i utbyte mot kontroll
över den förvärvade rörelsen. Förvärvsrelaterade kostnader redovisas i resultaträkningen när
de uppkommer. Vid rörelseförvärv där summan av köpeskillingen, eventuellt innehav utan
bestämmande inflytande och verkligt värde vid förvärvstidpunkten på tidigare aktieinnehav
överstiger verkligt värde vid förvärvstidpunkten på identifierbara förvärvade nettotillgångar re-
dovisas skillnaden som goodwill i rapporten över finansiell ställning. Om skillnaden är negativ
redovisas denna som en vinst på ett förvärv till lågt pris direkt i resultatet efter omprövning av
skillnaden. I de fall förvärv sker av en grupp av tillgångar eller nettotillgångar som inte utgör
en rörelse fördelas istället anskaffningsvärdet på de enskilt identifierbara tillgångarna och
skulderna baserat på deras relativa verkliga värden vid förvärvstidpunkten.
Intresseföretag
Intresseföretag är företag för vilka koncernen har ett betydande inflytande över den driftsmäs-
siga och finansiella styrningen, men inte ett bestämmande inflytande. Betydande inflytande
innebär att ägarföretaget kan delta i de beslut som rör ett företags finansiella och operativa
strategier, men innebär inte bestämmande över dessa strategier. Intresseföretag redovisas
enligt kapitalandelsmetoden. Andelar i intresseföretag redovisas i balansräkningen till anskaff-
ningsvärde justerat för förändringar i koncernens andel av intresseföretagets nettotillgångar,
med avdrag för eventuella värdeminskningar i verkligt värde på individuella andelar. Resultat
från intressebolag redovisas i resultaträkningen under rubriken ”Andel i intresseföretags resul-
tat”. Avskrivningar på övervärden i intresseföretag ingår också i denna resultatpost. Erhållna
utdelningar från intresseföretag minskar investeringens redovisade värde.
Samarbetsarrangemang
Ett samarbetsarrangemang är ett avtalsbaserat ekonomiskt förhållande där koncernen
tillsammans med en annan part bedriver en ekonomisk verksamhet och där parterna har
ett gemensamt bestämmande inflytande över den driftsmässiga och finansiella styrningen.
Innehav i ett sammarbetsarrangemang kan vara antingen en gemensam verksamhet eller joint
venture. Fastpartners innehav i sambarbetsarrangemang är joint venture. Innehav i joint venture
redovisas enligt kapitalandelsmetoden. Se ovan under Intresseföretag för redogörelse av ka-
pitalandelsmetoden. Kapitalandelsmetoden tillämpas från den tidpunkt då det gemensamma
bestämmande inflytandet uppkommer och fram till den tidpunkt då detsamma upphör.
Transaktioner eliminerade vid konsolidering
Koncerninterna fordringar och skulder, intäkter eller kostnader och orealiserade vinster
eller förluster som uppkommer genom koncerninterna transaktioner mellan koncernföretag,
elimineras i sin helhet vid upprättandet av koncernredovisningen. Orealiserade vinster som
uppkommer vid transaktioner med intresseföretag och joint ventures elimineras i den utsträck-
ning som motsvarar koncernens ägarandel i företaget. Orealiserade förluster elimineras på
samma sätt som orealiserade vinster, men endast i den utsträckning det inte finns någon
indikation på nedskrivningsbehov.
SEGMENTRAPPORTERING
I enlighet med IFRS 8 presenteras segmentredovisningen med företags ledningens synsätt
uppdelat på Region 1, Region 2, Region 3 och Region 4. Dessa fyra identifierade regioner
är de förvaltningsområden som verksamheten följs upp på och rapporteras till företagsled-
ningen. Redovisningsprinciperna som används vid den interna rapporteringen är samma
som för koncernen i övrigt. De fyra regionerna följs upp på driftnettonivå. Därtill kommer
ofördelade poster samt koncernjusteringar. Hyresintäkter, vilka är externa i sin helhet, och
fastighetskostnader samt orealiserade värdeförändringar är direkt hänförliga till fastigheter-
na i respektive segment. Brutto resultatet består av resultat från respektive segment exklusive
allokering av centrala administrationskostnader, andel i intresseföretags resultat, poster i
finansnettot samt skatt. Tillgångar och skulder redovisas per balansdagen och fastighetstill-
gångarna är direkt hänförliga till respektive segment.
INTÄKTER
Hyresintäkter
Koncernen genererar intäkter huvudsakligen från uthyrning av bostäder och lokaler under
operationella leasingavtal. Intäkterna redovisas linjärt över den period då bostaden/
lokalen är upplåten. Förskottshyror redovisas som förutbetalda hyresintäkter. Ersättningar i
samband med uppsägning av hyresavtal i förtid intäktsförs direkt.
Intäkter från fastighetsförsäljning
Intäkter från fastighetsförsäljningar redovisas normalt på kontraktsdagen såvida motparten
inte erhåller kontroll över fastigheten vid ett senare tillfälle. Vid bedömning av intäktsredo-
visningstidpunkt beaktas vad som avtalats mellan parterna beträffande risker och förmåner
samt engagemang i den löpande förvaltningen. Därutöver beaktas omständigheter som kan
80
FASTPARTNER 2021
REDOVISNINGSPRINCIPER OCH NOTER
påverka affärens utgång vilka ligger utanför säljarens och/eller köparens kontroll.
LEASINGAVTAL
Ett finansiellt leasingavtal föreligger då de ekonomiska risker och fördelar som förknippas
med ägandet i allt väsentligt överförs från leasegivaren till leasetagaren. De leasingavtal
som inte är finansiella klassificeras som operationella leasingavtal. Alla Fastpartners lea-
singavtal av väsentlig karaktär har klassificerats som operationella.
Koncernen som leasetagare
Leasingavgifter under operationella leasingavtal kostnadsförs linjärt över leasingperioden
med utgångspunkt från nyttjandet. Fastpartner har klassificerat ingångna tomträtts- och arren-
deavtal som operationella leasingavtal, där dotterbolag till Fastpartner är leasetagare.
Koncernen som leasegivare
Samtliga förvaltningsfastigheter hyrs ut under operationella leasingavtal och genererar hyre-
sintäkter. Hyreskontrakten avseende förvaltningsfastigheterna klassificeras som operationella
leasingavtal, där koncernen står som leasegivare. Principer för redovisning av erhållna
leasinginbetalningar redovisas under avsnittet intäkter.
FINANSIELLA INTÄKTER OCH KOSTNADER
Finansiella intäkter och kostnader består av ränteintäkter på bankmedel och fordringar,
utdelningsintäkter, räntekostnader på lån, orealiserade och realiserade vinster och förluster
på finansiella tillgångar. Ränteintäkter periodiseras över löptiden med tillämpning av effektiv-
räntemetoden. Utdelning på aktier redovisas när rätten att erhålla betalning fastställts. Resul-
tat från försäljning av värdepapper redovisas då de risker och fördelar som är förknippade
med ägandet av instrumentet i allt väsentligt överförts till köparen och koncernen ej längre
har kontroll över instrumentet. Lånekostnader redovisas i den period till vilken de hänför sig
utom till den del de inräknas i anskaffningsvärdet vid väsentliga ny-, till- och ombyggnatio-
ner. Räntekostnaden motsvarar faktisk kostnad eller beräknas efter en räntefot motsvarande
koncernens genomsnittliga räntekostnad för perioden. Kostnad för uttag av pantbrev
betraktas som finansiell kostnad och periodiseras över tre år.
FINANSIELLA INSTRUMENT
Finansiella instrument som redovisas i balansräkningen inkluderar bland tillgångarna likvida
medel, hyresfordringar, övriga fordringar och lånefordringar samt bland skulderna räntederi-
vatinstrument, leverantörsskulder, övriga skulder och låneskulder.
Finansiella instrument redovisas initialt till verkligt värde, motsvarande anskaffningsvärde, med
tillägg för transaktionskostnader, med undantag för kategorin finansiella instrument redovisade till
verkligt värde via resultaträkningen där transaktionskostnader inte ingår. Efterföljande redovisning
sker därefter beroende på hur klassificering skett enligt nedan. Finansiella transaktioner såsom
in- och utbetalning av räntor och krediter bokförs på kontoförande banks likviddag medan övriga
in- och utbetalningar bokförs på kontoförande banks bokföringsdag.
En finansiell tillgång tas bort från balansräkningen när rättigheterna i avtalet realiseras, förfaller
eller bolaget förlorar kontrollen över den. En finansiell skuld tas bort från balansräkningen när
förpliktelsen i avtalet fullgjorts eller på annat sätt utsläckts.
Aktier och andelar
Aktier och andelar avser andra långfristiga värdepappersinnehav utanför fastighetsrörelsen
och är redovisade till verkligt värde med värdeförändringar redovisade över resultaträkning-
en. Fastpartner har klassificerat innehaven som ses som kapitalinvesteringar som finansiella
instrument. Innehavet av egna aktier har inte redovisats som finansiell tillgång, vilket är i
överens stämmelse med IAS 32.
Andra långfristiga fordringar och övriga fordringar
Andra långfristiga fordringar och övriga fordringar är fordringar som uppkommer då
företaget tillhandahåller pengar utan avsikt att idka handel med fordringsrätten. Om den
förväntade innehavstiden är längre än ett år klassificeras de som andra långfristiga fordring-
ar och om innehavstiden är kortare klassificeras de som övriga fordringar. Dessa fordringar
värderas till upplupet anskaffningsvärde genom tillämpning av effektivräntemetoden.
Fordringar
Finansiella tillgångar som inte är derivat, som har fastställda eller fastställbara betalningar
och som inte noteras på en aktiv marknad, redovisas som fordringar. Finansiella tillgångar
klassificeras som upplupet anskaffningsvärde, verkligt värde via resultaträkningen eller
verkligt värde via övrigt totalresultat baserat på karaktären hos tillgångens kassaflöde och
på den affärsmodell som tillgången omfattas av. Samtliga Fastpartners finansiella tillgångar
som inte är derivat uppfyller kriteriet för kontraktsenliga kassaflöden och innehas i en affärs-
modell vars syfte är att inkassera dessa kontraktsenliga kassaflöden. Fordringarna redovisas
därmed till upplupet anskaffningsvärde. I koncernen finns hyresfordringar samt övriga ford-
ringar, där de sistnämnda avser främst moms- och skattefordringar. Fordringarna har efter
individuell värdering upptagits till det belopp varmed de beräknas inflyta, vilket innebär att
de redovisas till anskaffningsvärde med reservering för osäkra fordringar.
För koncernens fordringar, utom likvida medel, används den förenklade modellen för kreditre-
serveringar. Det görs löpande bedömning av kreditreserveringar baserat på historik samt nuva-
rande och framåtblickande faktorer. På grund av fordringarnas korta löptid uppgår reserverna till
oväsentliga belopp. Koncernen definierar fallissemang som fordringar som är förfallna mer än
90 dagar och i de fallen görs en individuell bedömning och reservering. För likvida medel be-
döms reserven baserat på bankernas sannolikhet för fallissemang och framåtblickande faktorer.
På grund av kort löptid och hög kreditvärdighet uppgår reserveringarna till oväsentliga belopp.
Reservering för osäkra fordringar sker när det finns objektiva riskbedömningar för att koncer-
nen inte kommer att erhålla fordran.
Likvida medel
I likvida medel ingår kassa och banktillgodohavanden. Tillgodohavanden under kassa och
bank kategoriseras som ”Lånefordringar och kundfordringar” vilket innebär redovisning till
upplupet anskaffningsvärde. På grund av att banktillgodohavanden är betalningsbara på
anfordran motsvaras upplupet anskaffningsvärde av nominellt belopp.
Leverantörsskulder
Leverantörsskulder kategoriseras som ”Finansiella skulder” vilket innebär värdering till upplupet
anskaffningsvärde. Leverantörsskulders förväntade löptid är kort, varför skulden redovisas till
nominellt belopp utan diskontering enligt metoden för upplupet anskaffningsvärde.
Låneskulder
Låneskulder kategoriseras som ”Finansiella skulder” och värderas till upplupet anskaff-
ningsvärde. Eventuella väsentliga transaktionskostnader fördelas över låneperioden med
tillämpning av effektivräntemetoden. Långfristiga skulder har en förväntad löptid längre än
ett år medan kortfristiga har en löptid kortare än ett år.
FÖRVALTNINGSFASTIGHETER
Förvaltningsfastigheter är fastigheter som innehas i syfte att generera hyresintäkter eller
värdestegring eller en kombination av dessa. Initialt redovisas förvaltningsfastigheter till
anskaffningsvärde vilket inkluderar, till förvärvet, direkt hänförbara utgifter. Därefter redovisas
förvaltnings fastigheter i balansräkningen till verkligt värde. Fastigheter under uppförande av-
ser nyproducerade fastigheter som Fastpartner uppför från grunden och inkluderar således
ej hyresgästanpassningar och övriga pågående projekt i befintliga fastigheter. Två gånger
per år görs värderingar av Fastpartners hela fastighetsbestånd av externa värderingsinstitut.
Under 2021 är det Cushamn & Wakefield Sweden AB och Newsec Advice AB som utfört
dessa. Värderingsföretagens underlag för värderingarna utgörs av den information som
Fastpartner har lämnat om fastigheterna. Denna information består av utgående hyra, avtals-
period, eventuella tillägg och rabatter, vakansnivåer, kostnader för drift och underhåll samt
större planerade eller nyligen utförda investeringar, underhåll och reparationer. Därutöver
använder värderingsföretagen också egen information avseende ort- och marknadsvillkor
för respektive fastighet. Värderingen syftar till att bedöma fastigheternas marknadsvärde vid
värdetidpunkten. Med marknadsvärde avses det mest sannolika priset vid en försäljning
med normal marknadsföringstid på den öppna marknaden. För värdebedömningen har en
kassaflödesanalys genomförts för varje fastighet. Kassaflödesanalysen utgörs av en bedöm-
ning av nuvärdet av fastighetens framtida driftnetton under en kalkylperiod samt nuvärdet
av objektets restvärde efter kalkylperiodens slut. Byggrätter redovisas till marknadsvärde
när detaljplaneprocessen har framskridit så långt att ett reellt marknadsvärde uppstår. Bygg-
rätter värderas främst till ortsprisanalys, vilket innebär att bedömningen av marknadsvärdet
sker utifrån jämförelser av priser för likartade byggrätter. För Fastpartner är det endast ett
fåtal fastigheter där byggrätten har värderats.
Värderingsinstitutens utlåtande granskas och jämförs med Fastpartners interna värdering. Se
även beskrivning under not 10 Förvaltningsfastigheter. Såväl orealiserade som realiserade värde-
förändringar hänförliga till förvaltningsfastigheters verkliga värde redovisas i resultaträkningen.
Tillkommande utgifter
Tillkommande utgifter läggs till det redovisade värdet endast när det är sannolikt att de fram-
tida ekonomiska fördelar som är förknippade med tillgången kommer att komma företaget
till del och anskaffningsvärdet kan beräknas på ett tillförlitligt sätt. Alla andra tillkommande
utgifter redovisas som kostnad i den period de uppkommer. Avgörande för bedömningen
när en tillkommande utgift läggs till det redovisade värdet är om utgiften avser utbyten av
identifierade komponenter, eller delar därav, varvid sådana utgifter aktiveras. Även i de fall
ny komponent tillskapats läggs utgiften till det redovisade värdet. Reparationer kostnadsförs i
samband med att utgiften uppkommer.
MASKINER OCH INVENTARIER
Maskiner och inventarier redovisas som tillgång i balansräkningen om det är sannolikt att framti-
da ekonomiska fördelar kommer att komma bolaget till del och anskaffningsvärdet för tillgången
kan beräknas på ett tillförlitligt sätt. Maskiner och inventarier redovisas till anskaffningsvärde
med avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. Avskrivningar på
maskiner och inventarier beräknas från historiskt anskaffningsvärde med justering för beräknat
restvärde och eventuella nedskrivningar. Avskrivning sker linjärt över nyttjandeperioden. Maski-
81
FASTPARTNER 2021
REDOVISNINGSPRINCIPER OCH NOTER
ner och inventarier har en bedömd nyttjandeperiod om fem år.
NEDSKRIVNINGAR
Det redovisade värdet på anläggningstillgångarna prövas fortlöpande. Om indikation på
nedskrivningsbehov finns, görs en jämförelse mellan anläggningstillgångens redovisade
värde och dess bedömda återvinningsvärde. Återvinningsvärdet utgörs av det högsta av en
tillgångs nettoförsäljningsvärde och nyttjandevärde. Nettoförsäljningsvärdet utgörs av det
pris som beräknas kunna uppnås vid försäljning av en tillgång mellan kunniga parter som är
oberoende av varandra och som har ett intresse av att transaktionen genomförs. Avdrag ska
göras för försäljningskostnader och avvecklingskostnader. Nyttjandevärdet mäts som förvän-
tat framtida diskonterat kassaflöde. Nedskrivning sker då det redovisade värdet överstiger
återvinningsvärdet. Nedskrivningar återförs om förändringar har skett i de antaganden
som ledde fram till den ursprungliga nedskrivningen. Återföring sker högst till det värde som
skulle ha redovisats efter avskrivningar om ingen nedskrivning skett. Återförda nedskrivningar
redovisas i resultaträkningen.
ERSÄTTNINGAR TILL ANSTÄLLDA
Ersättningar till anställda i form av löner, betald semester, betald sjukfrånvaro med mera,
samt pensioner redovisas i takt med intjänandet. Beträffande pensioner och andra
ersättningar efter avslutad anställning klassificeras dessa som avgiftsbestämda eller förmåns-
bestämda pensionsplaner.
Avgiftsbestämda planer
För avgiftsbestämda planer betalar företaget fastställda avgifter till en separat oberoende
juridisk enhet och har ingen förpliktelse att betala ytterligare avgifter. Koncernens resultat
belastas för kostnader i takt med att förmånerna intjänas vilket normalt sammanfaller med
tidpunkten för när premie erläggs.
Förmånsbestämda planer
Koncernens pensioner utgörs av ITP-planen genom försäkring i Alecta vilken, enligt ett utta-
lande från Rådet för finansiell rapportering, UFR 10, klassificeras som en förmånsbestämd
plan som omfattar flera arbetsgivare. Detta innebär att företaget ska redovisa sin proportio-
nella del av de förmånsbestämda förpliktelserna samt förvaltningstillgångar och kostnader
som är förknippade med planen. Enligt uppgift från Alecta kan de ej lämna dessa uppgifter,
varför planen redovisas som en avgiftsbestämd plan i enlighet med punkt 30 i IAS 19.
AVSÄTTNINGAR
Avsättningar är skulder som är ovissa med avseende på belopp och/eller tidpunkt då de
kommer att regleras. Fastpartner redovisar en avsättning i balansräkningen när det finns ett
åtagande till följd av en inträffad händelse och att det är troligt att ett utflöde av resurser
krävs för att reglera åtagandet och en tillförlitlig uppskattning av beloppet kan göras. Nuvär-
desberäkning görs vid eventuella väsentliga tidseffekter för framtida betalningsflöden.
SKATT
Inkomstskatter utgörs av aktuell skatt och uppskjuten skatt. Aktuell skatt är skatt som ska betalas
eller erhållas avseende aktuellt år samt justeringar av tidigare års aktuella skatt. Uppskjuten
skatt beräknas på skillnaden mellan redovisade och skattemässiga värden på företagets
tillgångar och skulder. Uppskjutna skatteskulder redovisas i princip för alla skattepliktiga
temporära skillnader, förutom till den del den uppskjutna skatten hänförs till den första
redovisningen av goodwill eller en tillgång eller skuld som härrör från en transaktion som inte
är ett tillgångsförvärv och vid tidpunkten för förvärvet inte påverkar vare sig redovisat eller
skattepliktigt resultat. Uppskjutna skattefordringar redovisas endast i den utsträckning det är
sannolikt att beloppen kan utnyttjas mot framtida skattepliktiga överskott. Det redovisade värdet
på uppskjutna skattefordringar prövas vid varje bokslutstillfälle och reduceras till den del det
inte längre är sannolikt att tillräckliga skattepliktiga överskott kommer att finnas tillgängliga för
att utnyttjas helt eller delvis mot den uppskjutna skattefordran. Uppskjuten skatt beräknas enligt
de skattesatser som förväntas gälla för den period då tillgången återvinns eller skulden regle-
ras. Uppskjuten skatt redovisas som intäkt eller kostnad i resultaträkningen, utom i de fall den
avser transaktioner eller händelser som redovisats direkt mot totalresultatet, varvid tillhörande
skatteeffekt också redovisas mot totalresultatet. Uppskjutna skattefordringar och skatteskulder
kvittas då de hänför sig till inkomstskatt som debiteras av samma myndighet och då koncernen
har för avsikt att reglera skatten med ett nettobelopp.
KASSAFLÖDESANALYS
Kassaflödesanalysen upprättas enligt den indirekta metoden, vilket innebär att nettoresultatet
justeras för poster som inte är kassaflödespåverkande.
EVENTUALFÖRPLIKTELSER
En eventualförpliktelse redovisas när det finns ett möjligt åtagande som härrör från inträf-
fade händelser och vars förekomst bekräftas endast av att en eller flera osäkra framtida
händelser, som inte ligger inom företagets kontroll, inträffar eller uteblir, eller ett åtagande
som härrör från inträffade händelser men som inte redovisas som en skuld eller avsättning
på grund av att det inte är troligt att ett utflöde av resurser kommer att krävas för att reglera
åtagandet eller att åtagandets storlek inte kan beräknas tillräckligt tillförlitligt.
MODERBOLAGETS REDOVISNINGSPRINCIPER
Årsredovisningen för moderbolaget har upprättats enligt årsredovisningslagen, Rådets för
finansiell rapporterings rekommendation RFR 2 ”Redovisning för juridiska personer” och
uttalanden från Rådet för finansiell rapportering. RFR 2 innebär att moderbolaget i årsre-
dovisningen för den juridiska personen ska tillämpa samtliga av EU godkända IFRS och
uttalanden så långt det är möjligt inom ramen för årsredovisningslagen och Tryggandela-
gen och med hänsyn till sambandet mellan redovisning och beskattning. Rekommendatio-
nen anger vilka undantag och tillägg som ska göras från IFRS.
Ändrade redovisningsprinciper för moderbolaget
De ändringar i RFR 2 Redovisning för juridiska personer som har trätt i kraft och gäller för
räkenskapsåret 2020 har inte haft någon väsentlig påverkan på moderföretagets finansiella
rapporter 2021.
Ändringar i RFR 2 som ännu inte har trätt i kraft:
Företagsledningen bedömer att övriga ändringar i RFR 2, som ännu inte trätt i kraft och som
gäller från och med 1 januari 2021, inte väntas få någon väsentlig påverkan på moder-
företagets finansiella rapporter när de tillämpas för första gången.
SKILLNADER MELLAN KONCERNENS OCH
MODERBOLAGETS REDOVISNINGSPRINCIPER
Skillnaderna mellan koncernens och moderbolagets redovisningsprinciper framgår nedan.
Dotterföretag, intresseföretag och joint ventures
Andelar i dotterföretag, intresseföretag och joint venture redovisas i moderbolaget enligt
kapitalandelsmetoden justerat för upp- och/eller nedskrivningar. Utdelningar redovisas i sin
helhet som intäkt.
Transaktionskostnader i samband med förvärv av dotterföretag redovisas som del av
anskaffningsvärdet.
Förvaltning i kommission
Fastighetsägande dotterföretag driver förvaltningen i kommission för moderbolaget. Löpan-
de intäkter och kostnader, och driftrelaterade balansposter, redovisas direkt i moderbolaget.
I dotterföretagen redovisas i princip endast avskrivningar på byggnader.
Uppskjuten skatt
De belopp som avsatts till obeskattade reserver utgör skattepliktiga temporära skillnader. På
grund av sambandet mellan redovisning och beskattning särredovisas i juridisk person inte
den uppskjutna skatteskuld som är hänförlig till de obeskattade reserverna. Förändringar
av obeskattade reserver redovisas enligt svensk praxis över resultaträkningen i enskilda
bolag under rubriken ”Bokslutsdispositioner”. I balansräkningen redovisas det ackumulerade
värdet av avsättningarna under rubriken ”Obeskattade reserver”, av vilka 20,6 procent kan
betraktas som uppskjuten skatteskuld och 79,4 procent som bundet eget kapital.
Koncernbidrag och aktieägartillskott
Aktieägartillskott förs direkt mot fritt eget kapital hos mottagaren och som en ökning av posten
”Andelar i koncernföretag” hos givaren. Koncernbidrag som lämnas och tas emot i syfte att mi-
nimera koncernens skattebetalningar redovisas som en bokslutsdisposition i resultaträkningen.
82
FASTPARTNER 2021
REDOVISNINGSPRINCIPER OCH NOTER
NOT 02
Redovisning av segment
I enlighet med IFRS 8 presenteras segmentsredovisning med företags ledningens synsätt
uppdelat på Region 1, Region 2, Region 3 och Region 4. Dessa fyra identifierade
regioner är de förvaltningsområden som verksamheten följs upp på och rapporteras till
företags ledningen. Redovisningsprinciperna som används vid den interna rapporteringen
är densamma som för koncernen i övrigt förutom vad gäller tomträttsavgälder som i resulta-
träkningen för koncernen redovisas som en finansiell post. De fyra regionerna följs upp på
driftnettonivå. Därtill kommer ofördelade poster samt koncernjusteringar. Hyresintäkterna,
vilka är externa i sin helhet, och fastighetskostnader samt orealiserade värdeförändringar
är direkt hänförliga till fastigheterna i respektive segment. Bruttoresultatet består av resultat
från respektive segment exklusive allokering av centrala administrationskostnader, andel i
intresseföretags resultat, poster i finansnettot samt skatt. Tillgångar och skulder redovisas per
balansdagen och fastighets tillgångarna är direkt hänförliga till respektive segment.
Ingen hyresgäst står för mer än tio procent av hyresintäkterna och ingen verksamhet eller
några tillgångar finns utanför Sverige.
Region 1 innefattar bolagets fastigheter i områdena Lunda/Spånga/Stockholm centralt/
Alvesta/Malmö/Växjö och Ystad samt bolagets tre stadsdelscentrum i
Hässelby, Tensta och Rinkeby.
Region 2 innefattar bolagets fastigheter i Västberga/Bromma/Täby/Lidingö/
Södertälje/Norrköping/Åtvidaberg/Strängnäs/Eskilstuna och Enköping samt bolagets två
stadsdelscentrum i Älvsjö och Bredäng.
Region 3 innefattar bolagets fastigheter i Akalla/Märsta/Knivsta/Vallentuna/
Sollentuna/Upplands Väsby/Uppsala/Göteborg och Ulricehamn.
Region 4 innefattar bolagets fastigheter i Gävle/Söderhamn/Sundsvall/Ludvika och
Hedemora.
Region 1 Region 2 Region 3 Region 4
Summa
fastighets-
förvaltning
Elimineringar
och koncern-
gemensamma
poster
Summa
koncernen
MSEK
2021 2020 2021 2020 2021 2020 2021 2020 2021 2020 2021 2020 2021 2020
Hyresintäkter 803,3 819,9 408,4 393,8 491,4 461,2 153,2 126,7 1 856,3 1 801,6 1 856,3 1 801,6
Fastighetskostnader –213,5 –204,2 –121,1 –113,5 –170,3 –158,7 –50,4 –40,2 –555,3 –516,6 –555,3 –516,6
Driftnetto 589,8 615,7 287,3 280,3 321,1 302,5 102,8 86,5 1 301,0 1 285,0 1 301,0 1 285,0
Tomträttsavgälder
–20,8 –20,7 –6,7 –5,0 –5,1 –5,1 –32,6 –30,8 –32,6 –30,8
Värdeförändringar
Orealiserade värdeförändringar
fastigheter 1 417,0 114,6 724,8 679,5 513,3 168,6 372,8 111,4 3 027,9 1 074,1 3 027,9 1 074,1
Realiserade värdeförändringar
fastigheter 1,0 0,5 0,4 1,4 0,5 1,4 0,5
Värdeförändringar finansiella
instrument 237,5 –16,9 237,5 –16,9
Bruttoresultat 1 986,0 709,6 1 005,4 954,8 830,3 466,5 476,0 197,9 4 535,2 2 311,8 4 535,2 2 311,8
Ofördelade poster
Central administration –41,9 –38,4 –41,9 –38,4
Andel i intresse företags resultat 0,7 22,2 0,7 22,2
Finansiella intäkter 44,9 24,6 44,9 24,6
Finansiella kostnader –299,7 –310,5 –299,7 –310,5
Resultat före skatt 4 239,2 2 009,8
Skatt –871,5 –377,6 –871,5 –377,6
Periodens totalresultat 4 281,1 2 048,1 –913,4 –416,0 3 367,7 1 632,2
Förvaltningsfastigheter 17 040,6 15 394,1 7 700,4 6 811,4 7 980,1 7 407,2 2 601,9 1 731,7 35 323,0 31 344,4 35 323,0 31 344,4
Ofördelade poster
Nyttjanderättstillgång tomträtt 1 165,0 1 030,0
Finansiella anläggningstillgångar 833,8 472,9
Maskiner och inventarier 1,4 1,5
Omsättningstillgångar 388,2 152,4
Likvida medel 210,7 147,1
Summa tillgångar 17 040,6 15 394,1 7 700,4 6 811,4 7 980,1 7 407,2 2 601,9 1 731,7 35 323,0 31 344,4 37 922,1 33 148,3
Ofördelade poster
Eget kapital 17 457,4 14 057,4
Långfristiga skulder 13 272,0 12 230,5
Uppskjuten skatteskuld 3 227,4 2 463,7
Kortfristiga skulder 3 965,3 4 396,7
Summa eget kapital och
skulder 37 922,1 33 148,3
Periodens förvärv och investeringar 214,4 1 645,0 164,2 95,1 383,7 330,5 512,3 27,3 1 274,6 2 097,9 1 274,6 2 097,9
Periodens försäljningar –323,9 –323,9 –323,9
83
FASTPARTNER 2021
REDOVISNINGSPRINCIPER OCH NOTER
NOT 03
Hyresintäkter
Koncernen Moderbolaget
2021
2020
2021
2020
Hyresvärde 2 111,2 2 065,5 603,5 600,8
Hyresrabatter och förluster –56,3 –71,2 –12,6 –19,8
Vakanser –198,6 –192,7 –42,8 –44,3
Summa 1 856,3 1 801,6 548,1 536,7
Den genomsnittliga återstående kontraktslängden uppgår till 4,4 (4,7) år. Koncernens
kreditförluster avseende hyresfordringar uppgår för året till –2,6 (–9,3) MSEK.
Fastpartners kontraktsförfallostruktur framgår av nedanstående tabell:
Löptid
Antal
Kontrakts värde
(årshyra) Andel %
2022 644 183,1 10,2
2023 567 416,4 23,1
2024 383 407,6 22,7
2025 248 212,1 11,8
2026 69 134,0 7,5
2027 > 113 442,8 24,7
Summa kommersiella fastigheter 2 024 1 796,0 100,0
Bostäder 414 42,0
Garage och p-platser 1 415 28,1
Summa 3 853 1 866,1
Nedanstående tabell beskriver framtida hyresintäkter avseende befintliga kontrakt för
kommersiella fastigheter (orderstock). Denna kontraktsvolym uppgår till 7 832,5 (8 042,9)
MSEK. Orderstocken för bostäder uppgår till 42,0 (30,1) MSEK i årshyra och orderstocken
för garage och p-platser uppgår till 45,9 (53,8) MSEK.
Avtalade framtida hyresintäkter för kommersiella lokaler 2021
2020
Avtalade hyresintäkter år 1 1 796,0 1 718,0
Avtalade hyresintäkter år 2 till 5 4 175,1 4 390,0
Avtalade hyresintäkter senare än 5 år 1 861,4 1 934,9
Summa 7 832,5 8 042,9
Fördelningen av kontraktsportföljen per region framgår nedan.
Kommersiellt
kontraktsvärde per region
Kontrakts-
värde Löptid Yta (kvm)
Region 1 3 072,1 4,0 444 732
Region 2 1 909,2 4,9 412 772
Region 3 1 889,7 4,1 413 583
Region 4 961,5 5,7 228 402
Summa 7 832,5 4,4 1 499 489
Koncernen
Fördelning av intäkter 2021
2020
Hyresintäkter 1 740,4 1 683,4
Serviceintäkter 115,9 118,2
Summa 1 856,3 1 801,6
NOT 04
Räntekostnad leasingskulder / Tomträttsavgälder
Tomträttsavgäld är den avgift en ägare till en byggnad på kommunägd mark betalar
till kommunen. Tomträttsavgälderna uppgick till 32,6 (30,6) MSEK för 2021. Tomträtter
innehas främst i Stockholms regionen. Fastpartner innehar 53 tomträtter genom dotterbolag.
Tomträttsavtalens förfallotidpunkter framgår nedan.
Koncernen
Avtalade framtida tomträttsavgälder
2021 2020
Avtalade tomträttsavgälder år 1 –34,7 –30,0
Avtalade tomträttsavgälder år 2 till 5 –115,5 –101,6
Avtalade tomträttsavgälder år 6 och framåt –86,1 –72,5
Summa –236,3 –204,1
NOT 05
Central administration
Koncernen Moderbolaget
2021
2020
2021
2020
Central administration –41,8 –38,3 –24,3 –23,0
Avskrivningar kontorsutrustning –0,1 –0,1 –0,1 –0,1
Summa –41,9 –38,4 –24,4 –23,1
NOT 06
Finansiella intäkter
Koncernen Moderbolaget
2021
2020
2021
2020
Ränteintäkter 23,8 22,8 236,6 223,3
Resultat från finansiella placeringar 21,1 1,8 21,3 1,8
Summa 44,9 24,6 257,9 225,1
På koncerninterna fordringar bokförs i moderbolaget ränteintäkter på reversfordringar
avseende koncernens skulder till kreditinstitut. Koncerninterna ränteintäkter elimineras i
koncernresultaträkningen.
NOT 07
Finansiella kostnader
Koncernen Moderbolaget
2021
2020 2021 2020
Räntekostnader avseende lån hos
kreditinstitut och liknande skulder –275,2 –288,8 –239,8 –253,9
Räntekostnader koncernbolag –167,3 –162,7
Räntekostnader avseende checkräkning –3,0 –2,0 –3,0 –2,0
Räntekostnader övriga skulder –2,7 –1,7 –2,5 –1,4
Summa räntekostnader –280,9 –292,5 –412,6 –420,0
Övriga finansiella poster –13,2 –11,7 –13,2 –11,7
Pantbrevskostnader –5,6 –6,3 –5,6 –6,3
Räntekostnad leasingskulder / Tomt-
rättsavgälder –32,6 –30,8 - -
Summa övriga finansiella poster –51,4 –48,8 –18,8 –18,0
Finansiella kostnader enligt
resultaträkning –332,3 –341,3 –431,4 –438,0
84
FASTPARTNER 2021
REDOVISNINGSPRINCIPER OCH NOTER
NOT 08
Värdeförändringar
Realiserade värdeförändringar i förvaltningsfastigheter uppgår till totalt 1,4 (0,5) MSEK där
1,0 MSEK avser vinst vid försäljning av fastigheterna Bajonetten 7 och Mejeriet 8 i Region
3 och 0,4 MSEK vinst vid försäljning av mark i Region 4.
Samtliga värdeförändringar framgår av nedanstående tabell.
Koncernen
2021
2020
Fastigheter
Realiserade 1,4 0,5
Orealiserade 3 027,9 1 074,1
Summa värdeförändringar fastigheter 3 029,3 1 074,6
Årets totala värdeförändringar i förvaltningsfastigheter uppgår till 3 029,3 (1 074,6) MSEK.
Av årets orealiserade värdeförändringar om 3 027,9 (1 074,1) MSEK avser 1417,0
(114,6) MSEK beståndet i Region 1, 724,8 (679,5) MSEK beståndet i Region 2, 513,3
(168,6) MSEK beståndet i Region 3 samt 372,8 (111,4) MSEK beståndet i Region 4. De
realiserade värdeförändringarna om 1,4 (0,5) avser till 1,0 (0,5) MSEK beståndet i Region
3 och till 0,4 (-) MSEK beståndet i Region 4. Föregående år utgjorde realiserade värdeför-
ändringar om 0,5 MSEK beståndet i Region 3.
Under året har Fastpartner gjort halvårsvisa värderingar av hela fastighetsbeståndet med
hjälp av värderingsinstituten Cushman & Wakefield Sweden AB och Newsec Advice AB.
För ytterligare information kring värdering av förvaltningsfastigheter, se not 10 Förvalt-
ningsfastigheter.
Koncernen Moderbolaget
2021
2020 2021 2020
Finansiella instrument
Realiserade värdeförändringar i
långfristiga innehav 1,4
Orealiserade värdeförändringar
i kortfristiga innehav 168,0 0,1 168,0 0,1
Marknadsvärdering räntederivat 68,1 –17,0 61,9 –19,9
Summa värdeförändringar
finansiella instrument 237,5 –16,9 229,9 –19,8
För ytterligare information kring värdering av finansiella instrument, se not 22 Verkligt värde
finansiella instrument.
NOT 09
Skatt
Koncernen Moderbolaget
2021
2020 2021 2020
Inkomstskatt
Resultat före skatt 4 239,2 2 009,8 1 360,4 1 230,4
Nominell skattesats i Sverige, 20,6
(21,4) % –873,3 –430,1 –280,2 –263,3
Justering resultatandel i HB/KB
9,1 0,7
Upplösning av skatt i samband med
skattefri försäljning
Justering för övriga ej avdragsgilla/
skattepliktiga poster –0,3 –0,2 180,4 207,2
1
Andel i intresseföretags resultat 0,1 4,7
Övrigt 7,6 46,1
Korrigering tidigare års taxering/
beräkning –5,6 1,9 7,1 –4,7
Redovisad skattekostnad –871,5 –377,6 –83,6 –60,1
varav
Aktuell skatt –107,8 –92,9 –36,2 –64,2
Uppskjuten skatt –763,7 –284,7 –47,4 4,1
Redovisad skatt –871,5 –377,6 –83,6 –60,1
Aktuell skatt i moderbolaget 2021 avser till –43,3 MSEK skatt på årets resultat och till 7,1
MSEK korrigering av skatt från föregående år.
Aktuell skatt i moderbolaget 2020 avser till –59,5 MSEK skatt på årets resultat och till
–4,7 MSEK korrigering av skatt från föregående år.
Bolagsskattesatsen för beskattningsår 2021 är sänkt till 20,6 (21,4)%. Uppskjuten skatt
beräknas till den skattesats som bedöms vara gällande vid realisering av denna.
1)
I övriga ej skattepliktiga intäkter ingår skatteeffekten på anticiperad utdelning från dotterbolag.
Koncernen Moderbolaget
Uppskjuten skatteskuld -/fordran 2021
2020 2021 2020
Temporära skillnader
Fastigheter –15 652,8 – 12 181,8
Uppskjuten skatteskuld 20,6 (20,6) % –3 224,5 –2 509,5
Marknadsvärdering räntederivat 75,7 143,8 69,0 131,0
Uppskjuten skattefordran 20,6 (20,6) % 15,6 29,6 14,2 27,0
Marknadsvärdering noterade innehav 168,0 168,0
Uppskjuten skatteskuld 20,6 (20,6)% –34,6 –34,6
Outnyttjade underskottsavdrag 80,6 80,9
Uppskjuten skattefordran 20,6 (20,6) % 16,6 16,7
Övrigt –2,3 –2,3 –2,3 –2,3
Uppskjuten skatteskuld 20,6 (20,6)% –0,5 –0,5 –0,5 –0,5
Uppskjuten skatteskuld –3 227,4 –2 463,7 20,9 26,5
Årets skatt uppgår till –871,5 (–377,6) MSEK. Skatten utgörs främst av uppskjuten skatt
hänförlig till orealiserade värdeförändringar på förvaltningsfastigheter samt möjligheter att
utnyttja skattemässiga avskrivningar för förvaltningsfastigheterna. Detta innebär att skatten ej
är kassaflödespåverkande. Vid avyttringar av fastigheter i bolagsform omvandlas sällan den
uppskjutna skatten till aktuell skatt eftersom vinst vid försäljning av dotterbolagsaktier är skattefri.
Spärrade underskott finns i koncernen om cirka 80,6 MSEK. Dessa kan börja utnyttjas i
koncernen tidigast i taxeringen 2024. Uppskjuten skattefordran om 16,6 MSEK avseende
dessa underskott har bokförts per 2021-12-31.
NOT 10
Förvaltningsfastigheter och fastigheter
under uppförande
Koncernen Moderbolaget
Förvaltningsfastigheter 2021
2020
2021
2020
Verkligt värde vid årets början 31 168,3 27 876,8
Omklassificering 180,7 201,8
Försäljningar av fastigheter –323,9
Förvärv av fastigheter 497,6 1 557,8
Investeringar 772,4 492,1
Värdeförändring
3 027,9 1 039,8
Verkligt värde vid årets slut 35 323,0 31 168,3
Koncernen Moderbolaget
Fastigheter under uppförande 2021
2020 2021 2020
Värde vid årets början 176,1 295,6
Omklassificering –180,7 –201,8
Investering 4,6 48,0
Värdeförändring 34,3
Verkligt värde vid årets slut 176,1
Koncernens fastigheter redovisas till verkligt värde och samtliga fastigheter har värderats
enligt nivå 3, IFRS 13.
Två gånger under året har värderingar av Fastpartners hela fastighetsbestånd gjorts av
värderingsinstituten Cushman & Wakefield Sweden AB och Newsec Advice AB.
Värderingsföretagens underlag för värderingarna utgörs av den information som
Fastpartner har lämnat om fastigheterna. Denna information består av utgående hyra, avtals-
period, eventuella tillägg och rabatter, vakansnivåer, kostnader för drift och underhåll, samt
större planerade eller nyligen utförda investeringar och reparationer. Därutöver använder
värderingsföretagen också egen information avseende ort- och marknadsvillkor för respek-
tive fastighet. Värderingsinstitutens utlåtande granskas och jämförs med Fastpartners interna
värdering och den värdering som bäst stämmer överens med Fastpartners egna värdering
används vid bedömningen av det totala marknadsvärdet för koncernens fastigheter.
Värderingen syftar till att bedöma fastigheternas marknadsvärde vid värdetidpunkten.
Med marknadsvärde avses det mest sannolika priset vid en försäljning med normal
marknadsföringstid på den öppna marknaden. För värdebedömningen genomförs en
kassaflödesanalys för varje fastighet. Kassaflödesanalysen utgörs av en bedömning av
nuvärdet av fastighetens framtida driftnetton under en kalkylperiod samt nuvärdet av
objektets restvärde efter kalkylperiodens slut. Kalkylperioden uppgår normalt till tio år. För
bedömning av restvärdet vid utgången av kalkylperioden beräknas driftnettot för året efter
kalkylperiodens slut.
Not 8 fortsättning
85
FASTPARTNER 2021
REDOVISNINGSPRINCIPER OCH NOTER
Känslighetsanalys
En fastighetsvärdering är en uppskattning av värdet som en investerare är villig att betala
för en fastighet vid en given tidpunkt. Värderingen är gjord utifrån vedertagna modeller och
vissa antaganden om olika parametrar.
Fastighetens marknadsvärde kan endast säkerställas vid en transaktion mellan två obero-
ende parter. Ett osäkerhetsintervall anges i fastighetsvärderingarna och ligger i en normal
marknad på +/– 5 till 10 procent. Ett förändrat fastighetsvärde med +/– fem procent
påverkar Fastpartners fastighetsvärde med +/– 1 800 MSEK.
Bolagets ekonomiska uthyrningsgrad uppgick till 90,6 (90,6)% per 2021-12-31. En
förändring av uthyrningsgraden med +/– en procentenhet visas i nedan känslighetsanalys.
Tabellen nedan visar hur olika parametrar påverkar fastighetsvärdet. De olika paramet-
rarna påverkas var för sig av olika antaganden och i normal fallet samverkar de inte i
samma riktning.
Känslighetsanalys, fastighetsvärdering
Förändring +/–
Resultateffekt
fastighetsvärdering, MSEK
Direktavkastning 0,5 procentenheter +4 000/–3 200
Hyresintäkt 50 kr/kvm +/–1 400
Driftskostnader 25 kr/kvm +/–700
Vakansgrad 1,0 procentenheter +/–350
För ytterligare information om värdeförändringar i förvaltningsfastigheter under året,
se not 8 Värdeförändringar.
Översikt per lokaltyp
2021-12-31
Uthyrningsbar yta,
tkvm Hyresvärde
1)
Kontor 534,1 956,0
Logistik & lager 453,8 335,6
Industri & verkstad 153,6 137,6
Handel & restaurang 163,5 265,0
Vård & skola 152,4 243,9
Bostad & hotell 44,8 75,7
Övrigt 17,2 52,9
Summa kommersiella fastigheter 1 519,4 2 066,7
1)
Hyresvärde per 2022-01-01 12 månader framåt.
Åtaganden
Fastpartner har inga väsentliga åtaganden att utföra reparationer och underhåll annat än
vad som följer av god fastighetsförvaltning. Däremot finns åtaganden att färdigställa påbör-
jade investeringar i förvaltnings fastigheterna om cirka 660 (390) MSEK.
Not 10 fortsättning
Bedömningen av utbetalningar för drift och underhåll har gjorts dels utifrån Fastpartners
lämnade uppgifter, dels utifrån erfarenhet avseende jämförbara objekt. Utbetalningarna för
drift och underhåll bedöms öka i takt med den antagna inflationen.
Kalkylräntan utgör ett nominellt räntekrav på totalt kapital före skatt. Räntekravet är
baserat på erfarenhetsmässiga bedömningar av marknadens förräntningskrav för likartade
fastigheter. Bedömningen av räntekravet görs per fastighet.
Samtliga förvaltningsfastigheter i beståndet genererar hyresintäkter.
NOT 11
Maskiner och inventarier
Koncernen Moderbolaget
2021 2020 2021 2020
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 6,7 6,7 1,6 1,6
Förvärv 0,7
Investeringar 0,1 0,1 0,1 0,1
Avyttringar och utrangeringar –0,2 –0,1 –0,2 –0,1
Summa 7,3 6,7 1,5 1,6
Ackumulerade avskrivningar
Vid årets början –5,2 –5,0 –0,7 –0,8
Förvärv –0,7
Avyttringar och utrangeringar 0,2 0,1 0,2 0,1
Årets avskrivning enligt plan –0,2 –0,3 –0,1 0,0
Summa –5,9 –5,2 –0,6 –0,7
Planenligt restvärde vid årets slut 1,4 1,5 0,9 0,9
Verkligt värde Hyresvärde
1)
Uthyrningsbar yta,
tkvm Kalkylränta, %
Direktavkast-
ningskrav, % Avkastningskrav, %
Stockholm 27 573,1 1 511,8 878,8 5,3 – 8,8 3,3 – 6,8 4,1
Uppsala & Mälardalen 2 146,1 129,2 104,8 6,3 – 8,6 4,3 – 6,8 4,6
Gävle 2 590,3 193,0 226,5 6,0 – 8,6 4,0 – 6,7 4,9
Göteborg 1 085,6 74,5 110,4 7,5 – 8,6 5,5 – 6,6 5,3
Norrköping 1 082,4 87,0 105,9 5,7 – 8,9 5,0 – 7,4 5,0
Malmö 543,7 41,7 48,2 6,3 – 8,7 4,5 – 6,7 4,6
Övrigt 301,8 29,6 44,8 8,5 – 10,5 6,1 – 8,9 5,5
Totalt 35 323,0 2 066,7 1 519,4 5,3 – 10,5 3,3 – 8,9 4,4
Förvaltningsfastigheter värdering verkligt värde per 31 december 2021
Nedan tabell visar de väsentliga antagenden som använts vid värderingen. Då Fastpartner
har många kombinationsfastigheter, fastigheter som både består av kontor/lager/produk-
tion, har en geografisk indelning gjorts av beståndet i nedan risköversikt. Inflationsantagan-
det för hela kalkylperioden uppgår till två procent per år. Genomsnittligt avkastningskrav för
hela fastighetsbeståndet uppgår till cirka 4,4 (4,6) procent. För Region 1är det genomsnittli-
ga avkastningskravet cirka 3,9 (4,0) procent, för Region 2 är det cirka 4,7 (5,1) procent, för
Region 3 är det cirka 4,8 (5,1) procent och för Region 4 är det cirka 5,1 (5,6) procent.
1)
Hyresvärde per 2021-01-01 12 månader framåt.
86
FASTPARTNER 2021
REDOVISNINGSPRINCIPER OCH NOTER
NOT 12
Aktier och andelar i dotterföretag
Företag Org nummer Säte Kapital- och röstandel
Bokfört värde kSEK
I Moderbolaget
Batteriet Fastighetsförvaltning AB 556178-8968 Stockholm 100% 46 283
Batteriet Hus AB 556055-9519 Stockholm 100% 7 221
Colonia Fastighet AB 556241-5140 Stockholm 100% 50
Darrgräset HB 969649-6810 Stockholm 100% 3 000
Deamatris Förvaltning AB 556518-6896 Stockholm 100% 170 737
Fastighets AB Bomullsspinneriet 556680-2186 Stockholm 100% 70 753
Fastighets AB Drillsnäppan 556660-5761 Stockholm 100% 212 671
Fastighets AB Repslagaregatan 556824-7281 Stockholm 100% 6 319
Fastighetsbolaget Oljan 2 i Täby AB 556793-1174 Stockholm 100% 49 280
Fastighetspartner Avaström Holding AB 556651-9723 Stockholm 100% 90 153
Fastighetspartner Bromma AB 556682-0956 Stockholm 100% 37 576
Fastighetspartner Globen AB 556625-5708 Stockholm 100% 28 814
Fastighetspartner Hallstahammar AB 556214-5580 Stockholm 100% 16 500
Fastighetspartner Knivsta-AR AB 556671-8507 Stockholm 100% 18 421
Fastighetspartner Lunda AB 556669-0656 Stockholm 100% 5 205
Fastighetspartner Norrköping AB 556231-5902 Stockholm 100% 10 122
Fastighetspartner Skolfastigheter AB 556661-5521 Stockholm 100% 25 768
Fastighetspartner Söderhamn Holding KB 969666-8889 Stockholm 100% 1
Fastighetspartner Täby AB 556204-1177 Stockholm 100% 12 850
Fastpartner Aga 2 AB 556944-3145 Stockholm 100% 28 337
Fastpartner Alingsås-Ulricehamn AB 556909-5994 Stockholm 100% 47 339
Fastpartner Amerika 3 KB 969695-2499 Stockholm 100% 88 102
Fastpartner Bagaren 7 AB 556529-6356 Stockholm 100% 2 030
Fastpartner Biskopsgården 46:4 AB 556981-8460 Stockholm 100% 4 050
Fastpartner Bolmensvägen AB 559049-7375 Stockholm 100% 50
Fastpartner Bosgården 1:32 AB 559088-2576 Stockholm 100% 50
Fastpartner Bredden AB 556876-2917 Stockholm 100% 15 938
Fastpartner Bredäng AB 556731-1070 Stockholm 100% 40 473
Fastpartner Brista AB 556822-2466 Stockholm 100% 18 422
Fastpartner Brynäs 124:3 AB 556740-0774 Stockholm 100% 13 524
Fastpartner Centrum 13 AB 556664-5700 Stockholm 100% 32 765
Fastpartner Dragarbrunn 10:3 AB 559029-8583 Stockholm 100% 24 196
Fastpartner Ekenäs 1 AB 559029-9300 Stockholm 100% 40 154
Fastpartner Ekenäs 2 AB 559029-9292 Stockholm 100% 31 440
Fastpartner Ekenäs 3 AB 559029-9284 Stockholm 100% 15 816
Fastpartner Ekenäs 4 AB 559029-9276 Stockholm 100% 36 944
Fastpartner Ekplantan 2 AB 556664-2723 Stockholm 100% 27 979
Fastpartner Expansion AB 556259-3060 Stockholm 100% 24 735
Fastpartner Fagerstagatan 21 AB 556953-0065 Stockholm 100% 35 198
Fastpartner Fastigheter Märsta AB 556746-6130 Stockholm 100% 5 344
Fastpartner Flyggodset AB 559161-0810 Stockholm 100% 32 759
Fastpartner Frihamnen AB 556556-9596 Stockholm 100% 401 716
Fastpartner Frösunda Port KB 969690-1629 Stockholm 100% 119 867
Fastpartner Hammarby-Smedby AB 556746-8474 Stockholm 100% 644
Fastpartner Hammarby-Smedby 1:454 AB 556645-8757 Stockholm 100% 146 455
Fastpartner Hammarby-Smedby 1:461 AB 556645-9169 Stockholm 100% 20 310
Fastpartner Haninge AB 556723-3746 Stockholm 100% 22 363
Fastpartner Hemsta 9:4 AB 556740-0972 Stockholm 100% 5 769
Fastpartner Hemsta 14:1 KB 969668-5255 Stockholm 100% 28 541
Fastpartner Herrjärva 3 AB 559080-0271 Stockholm 100% 635 177
Fastpartner Humlet AB 556535-9022 Stockholm 100% 37 461
Fastpartner Hässelby AB 556730-8613 Stockholm 100% 84 038
Fastpartner Högsbo 27:6 AB 556711-3260 Stockholm 100% 49 528
Fastpartner Importen 3 AB 556985-3509 Stockholm 100% 13 148
Fastpartner Karis 3 AB 559029-9268 Stockholm 100% 13 833
Fastpartner Karis 4 AB 559029-9136 Stockholm 100% 18 150
Fastpartner Kostern 11 AB 556990-7537 Stockholm 100% 61 925
Fastpartner Kungsängen 6:10 KB 916671-8511 Stockholm 100% 14 762
Fastpartner Kungsängen 40:1 AB 559101-5036 Stockholm 100% 29 979
Fastpartner Kålltorp 127:2 AB 556927-9044 Stockholm 100% 13 101
Fastpartner Kärra 72:33 KB 969695-3398 Stockholm 100% 36 550
Fastpartner Kärra 78:3 AB 556937-4522 Stockholm 100% 39 910
87
FASTPARTNER 2021
REDOVISNINGSPRINCIPER OCH NOTER
Företag Org nummer Säte Kapital- och röstandel
Bokfört värde kSEK
Fastpartner Kärra 90:1 KB 969695-4222 Stockholm 100% 47 035
Fastpartner Luntmakargatan 22-34 AB 556877-0076 Stockholm 100% 37 995
Fastpartner Malmö I KB 969634-5355 Stockholm 100% 84 372
Fastpartner Målaren 14 AB 556937-4464 Stockholm 100% 8 629
Fastpartner Mälardalen AB 556712-1461 Stockholm 100% 62 751
Fastpartner Mälarporten AB 556417-7201 Stockholm 100% 77 600
Fastpartner Märsta Kontor AB 556822-2474 Stockholm 100% 36 785
Fastpartner Märsta 1:259 AB 559079-8897 Stockholm 100% 1 050
Fastpartner Märsta 24:4 AB 556661-9671 Stockholm 100% 39 569
Fastpartner Pooc AB 559015-9116 Stockholm 100% 5 950
Fastpartner Reläet 8 AB 559163-0701 Stockholm 100% 2 630
Fastpartner Ringpärmen 4 HB 916608-4138 Stockholm 100% 30 438
Fastpartner Rinkeby AB 556730-0296 Stockholm 100% 39 922
Fastpartner Ritmallen 1 AB 556664-5726 Stockholm 100% 28 814
Fastpartner Sjöstugan 1 AB 559012-1298 Stockholm 100% 20 544
Fastpartner Slakthuset 18 AB 556985-3517 Stockholm 100% 22 669
Fastpartner Slakthuset 19 AB 556985-3525 Stockholm 100% 11 283
Fastpartner Slakthuset 20 AB 556985-3491 Stockholm 100% 4 655
Fastpartner Slakthuset 21 AB 556985-3483 Stockholm 100% 13 155
Fastpartner Slakthuset 22 AB 556985-3582 Stockholm 100% 20 845
Fastpartner Solna One AB 556691-9360 Stockholm 100% 221 578
Fastpartner Solna Port AB 559021-1230 Stockholm 100% 709 948
Fastpartner Sporren 4 AB 556714-2400 Stockholm 100% 18 378
Fastpartner Syllen 4 AB 556660-5571 Stockholm 100% 113 379
Fastpartner Sylten 4:7 KB 969761-5475 Stockholm 100% 8 703
Fastpartner Sätesdalen 2 AB 556627-7793 Stockholm 100% 25 515
Fastpartner Sätra 108:23 AB 556766-4718 Stockholm 100% 2 921
Fastpartner Sätra Skolfastigheter AB 559100-5276 Stockholm 100% 21 437
Fastpartner Tech Center AB 556591-2010 Stockholm 100% 24 195
Fastpartner Tensta AB 556731-0734 Stockholm 100% 25 877
Fastpartner Timpenningen 6 KB 916610-5974 Stockholm 100% 1 085
Fastpartner Tullhuset AB 559054-5777 Stockholm 100% 108 867
Fastpartner Uppfinnaren 1 AB 556973-5797 Stockholm 100% 245 850
Fastpartner Valbo-Backa 6:13 AB 556883-5481 Stockholm 100% 17 447
Fastpartner Verkstäderna 2 KB 969629-4561 Stockholm 100% 21 088
Fastpartner Västerbotten 19 AB 556661-8087 Stockholm 100% 86 426
Fastpartner Västra Hindbyvägen 12 AB 556937-4456 Stockholm 100% 17 826
Fastpartner Årsta 76:2 AB 556065-8956 Stockholm 100% 251 374
Fastpartner Årsta 84:3 AB 559059-2597 Stockholm 100% 47 382
Fastpartner Älvsjö AB 556731-0619 Stockholm 100% 20 274
FastProp Holding AB 556706-5072 Stockholm 100% 40 005
Fast Real AB 556840-4395 Stockholm 100% 145
Forsdala Företagscenter HB 916524-4691 Stockholm 100% 29 568
Fredriksten Fastighet AB 556096-0840 Stockholm 100% 33 902
Förvaltningsbolaget Entuna HB 916600-0381 Stockholm 100% 22 375
Gävle Näringen 22:2 AB 556718-2448 Stockholm 100% 95 242
HB Näringshuset 916637-2897 Stockholm 100% 36 356
HB Robertsfors Fastighetsförvaltning 916618-9465 Stockholm 100% 11 080
HB Skebo Fastighetsförvaltning 916618-9473 Stockholm 100% 1
HB Solhem Fastighetsförvaltning 916618-9424 Stockholm 100% 1
KB Arbetsbasen Västberga 916618-0837 Stockholm 100% 9 255
KB Avesta 1 Stockholm 916582-2009 Stockholm 100% 48 577
KB Fisken 13 Södertälje 916614-4452 Stockholm 100% 10 785
KB Lerkrogen Fastighetsförvaltning 916618-0860 Stockholm 100% 427 852
KB Päronet 2 916613-9023 Stockholm 100% 2 607
Kebarco AB 556006-9584 Stockholm 100% 3 501
Landeriet Fastighet AB 556203-2218 Stockholm 100% 133 521
Landeriet Förvaltning AB 556057-9665 Stockholm 100% 128 690
Märsta Centrum AB 556106-8817 Stockholm 100% 251 746
Partnerfastigheter NF AB 556139-1722 Stockholm 100% 34 178
Standard Fastighet i Märsta AB 556067-2221 Stockholm 100% 8 773
Storheden Invest AB 556047-1087 Stockholm 100% 30 617
Sätra Hälsofastigheter AB 556704-8748 Stockholm 100% 8 843
Vallentuna Centrum AB 556684-3420 Stockholm 100% 203 226
Vexillum Duo AB 556680-9355 Stockholm 100% 41 726
Summa 7 369 409
Not 12 fortsättning
88
FASTPARTNER 2021
REDOVISNINGSPRINCIPER OCH NOTER
Not 12 fortsättning
2021 2020
Aktier och andelar i dotterföretag vid årets början 6 581,8 5 607,7
Förvärv under året
183,1
1)
536,6
1)
Nedskrivningar under året
–159,0
Avyttringar under året –0,1
Lämnade aktieägartillskott 763,6 437,5
Aktier och andelar i dotterföretag vid årets slut 7 369,4 6 581,8
1)
Samtliga förvärv har i koncernen klassificerats som tillgångsförvärv.
Företag Org nummer Säte
Kapital- och röstandel
Tillkommer i koncernen
Batteriet Centrumhus AB 556436-5988 Stockholm 100%
Cabinjo Holding AB 556239-5243 Stockholm 100%
Fastighets AB Krejfast 556804-7764 Stockholm 100%
Fastighetsbolaget Färgelanda Prästgård KB 969634-0653 Stockholm 100%
Fastighetsbolaget Gråbo Centrum KB 969633-4540 Stockholm 100%
Fastighetspartner Amplus AB 556209-8128 Stockholm 100%
Fastighetspartner Avaström KB 969645-2730 Stockholm 100%
Fastpartner Märsta Holding I AB 559079-8962 Stockholm 100%
Fastighetspartner Gävle Hemsta KB 969668-0256 Stockholm 100%
Fastighetspartner Gävle Holding KB 969666-4177 Stockholm 100%
Fastighetspartner Söderhamn KB 969670-3009 Stockholm 100%
Fastpartner Märsta 1:257 AB 559079-8871 Stockholm 100%
Fastpartner Märsta 1:258 AB 559079-8889 Stockholm 100%
Fastpartner Gustav 1D AB 559079-8921 Stockholm 100%
Fastpartner Gustav 1E AB 559079-8939 Stockholm 100%
Fastpartner Gustav 1F AB 559079-8848 Stockholm 100%
FastProp Gävle AB 556712-2485 Stockholm 100%
Gaudeamus AB 556087-6681 Stockholm 100%
HB Fastighetspartner 11 916629-8092 Stockholm 100%
KB Amplus 916557-5953 Göteborg 100%
KB Gävle Söder Fastighetsförvaltning 916618-9440 Stockholm 100%
KB Pottegården 3 916557-4972 Göteborg 100%
Landeriet 14 AB 556083-2155 Stockholm 100%
Märstakullen Ekonomisk förening 769636-2339 Stockholm 100%
Märsta 1:198 AB 556848-9636 Stockholm 100%
Nordpartner AB 556535-1938 Stockholm 100%
Profundo AB 556199-8146 Stockholm 100%
Vallentuna 1:472 AB 556778-9309 Stockholm 100%
Vallentuna 1:474 AB 556698-8175 Stockholm 100%
Vallentuna 1:7 AB 556698-8100 Stockholm 100%
Vallentuna Prästgård 1:130 AB 556698-8159 Stockholm 100%
VaTellus AB 556549-0538 Stockholm 100%
VaTellus Holding AB 556698-5379 Stockholm 100%
Vinsta Stenskärve AB 556725-8685 Stockholm 100%
89
FASTPARTNER 2021
REDOVISNINGSPRINCIPER OCH NOTER
NOT 13
Aktier och andelar
Koncernen Moderbolaget
Org nummer
Kapital- och
röstandel Säte
2021 2020 2021 2020
Randviken Fastigheter AB (publ) 556776-3213 9,4% Stockholm 323,2 323,2
Alberto Biani S.p.A 2453810240 24,0% Italien 0,0 0,0 0,0 0,0
E-tel Ltd 3,0% England 0,0 0,0 0,0 0,0
Summa aktier och andelar 323,2 0,0 323,2 0,0
Innehaven i aktier och andelar redovisas till verkligt värde i enlighet med IFRS 9.
NOT 14
Andelar i intresseföretag
Koncernen Moderbolaget
Org nummer
Kapital- och
röstandel Säte
2021 2020 2021 2020
Litium AB (publ) 556562-1835 17,8% Stockholm 22,0 22,1 22,1 22,1
Kapitalandel
Vid årets början 22,1 14,4 22,1 14,4
Förvärv av andelar 7,7 7,7
Andel av årets resultat
Vid årets slut 22,1 22,1 22,1 22,1
Xenella Holding AB 556871-5477 50,0% Malmö
Kapitalandel
Vid årets början 0,0 0,0
Erhållen utdelning 0,0 0,0
Andel av årets resultat
Vid årets slut
Bostadsbyggarna FastPartner – Besqab HB
1)
969755-7222 50,0% Stockholm 1,1 1,1 1,1 1,1
Kapitalandel
Vid årets början 1,1 1,1 1,1 1,1
Återbetalning av ägartillskott
Andel av årets resultat
Vid årets slut 1,1 1,1 1,1 1,1
Centralparken Holding AB
1)
556908-8833 50,0% Stockholm 0,2 0,2 0,3 0,3
Kapitalandel
Vid årets början 0,2 0,2 0,3 0,3
Erhållen utdelning
Andel av årets resultat
Vid årets slut 0,2 0,2 0,3 0,3
Slättö Fastpartner Holding AB
1)
559199-8298 40,0% Stockholm 302,6 305,9 302,6 305,9
Kapitalandel
Vid årets början 305,9 308,7 305,9 308,7
Förvärv av andelar
Lämnat aktieägartillskott
Andel av årets resulat –3,3 –2,8 –3,3 –2,8
Vid årets slut 302,6 305,9 302,6 305,9
Slättö Fastpartner II AB
1)
559211-9720 50,0% Stockholm 54,6 50,5 54,6 50,5
Kapitalandel
Vid årets början 50,5 25,0 50,5 25,0
Förvärv av andelar 0,1 0,5 0,1 0,5
Andel av årets resulat 4,0 25,0 4,0 25,0
Vid årets slut 54,6 50,5 54,6 50,5
Slättö Value Add I AB 556994-4464 1,48/0,74% Stockholm 23,2 23,2 23,2 23,2
Kapitalandel
Vid årets början 23,2 23,2 23,2 23,2
Förvärv av andelar
Andel av årets resulat
Vid årets slut 23,2 23,2 23,2 23,2
90
FASTPARTNER 2021
REDOVISNINGSPRINCIPER OCH NOTER
Not 14 fortsättning
Koncernen Moderbolaget
Org nummer
Kapital- och
röstandel Säte
2021 2020 2021 2020
Övrigt 36,0
Summa andelar i intresseföretag 403,7 402,9,5 403,8 403,0
Kapitalandel
Vid årets början 402,9 372,5 403,0 372,6
Förvärv/Försäljning av andelar 7,7 7,7
Lämnat aktieägartillskott 0,1 0,5 0,1 0,5
Erhållen utdelning
Andel av årets resultat 0,7 22,2 0,7 22,2
Övrigt 36,0
Vid årets slut 403,7 402,9 403,8 403,0
1)
Innehaven redovisas enligt kapitalandelsmetoden i enlighet med IAS 28. Innehaven är av karaktären joint ventures.
Nedan presenteras kompletterande upplysningar om de mest väsentliga innehaven. Upplysningar om övriga innehav lämnas ej då dessa innehav är av mindre karaktär.
Koncernens andel av nettotillgångar i väsentliga intresseföretag
2021 2020 2021 2020 2021 2020
Litium AB
(publ)
Litium AB
(publ)
Slättö Fastpartner
Holding AB
Slättö Fastpartner
Holding AB
Slättö Fastpartner
II AB
Slättö Fastpartner
II AB
Anläggningstillgångar 61,4 48,8 784,4 699,1 93,1 75,7
Omsättningstillgångar 23,9 27,2 71,5 71,5 127,0 160,2
Långfristiga skulder 1,4 397,4 395,3 6,9 138,0
Kortfristiga skulder 19,2 20,3 101,1 13,9 105,8 4,3
Nettotillgångar (100 %) 66,1 54,3 344,8 361,4 107,4 93,6
Ägarandel 17,8 19,3% 40,0 40,0 50,0 50,0
Koncernens andel av nettotillgångar 11,8 10,5 137,9 144,6 53,7 46,8
Eventualförpliktelser avseende koncernens innehav i intresseföretag uppgår till 0,0 (0,5) MSEK.
Koncernens andel av resultat i väsentliga intresseföretag
2021 2020 2021 2020 2021 2020
Litium AB
(publ)
Litium AB
(publ)
Slättö Fastpartner
Holding AB
Slättö Fastpartner
Holding AB
Slättö Fastpartner
II AB
Slättö Fastpartner
II AB
Intäkter 57,9 48,3 29,9 5,1
Rörelseresultat –12,8 –17,9 2,1 3,1 15,7 40,1
Övriga finansiella intäkter och kostnader –0,1 –0,5 –2,5 –2,2 –2,2 4,2
Skatt –4,4 –8,5 0,0 –0,4
Årets totalresultat (100%) –12,9 –18,4 –8,4 –7,6 13,5 43,9
Erhållna utdelningar från intresseföretag
Under 2021 har 0,0 (0,0) MSEK i resultatandelar redovisats för Bostadsbyggarna FastPartner – Besqab HB, –3,3 (–2,8) MSEK för Slättö Fastpartner Holding AB och 4,0 (25,0) MSEK för
Slättö Fastpartner II AB. Inga resultatandelar från Litium AB (publ) har redovisats då dessa ej bedömts som väsentliga för koncernen.
91
FASTPARTNER 2021
REDOVISNINGSPRINCIPER OCH NOTER
NOT 15
Andra långfristiga fordringar
Koncernen Moderbolaget
2021 2020 2021 2020
Reversfordringar 106,9 70,0 106,9 34,0
Uppskjuten skattefordran 27,0
Summa 106,9 70,0 106,9 61,0
Specifikation förfallostruktur reversfordringar.
Förfall
Genomsnittlig ränta % Belopp MSEK
2022 4,4 21,0
2025 7,8 1,0
2026 8,0 31,4
Summa 53,4
NOT 16
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
Koncernen Moderbolaget
2021 2020 2021 2020
Övriga förutbetalda kostnader 43,2 43,8 29,8 34,0
Förutbetald färsäkringspremie 5,9 5,4 5,9 5,4
Förutbetald pantbrevskostnad 3,7 5,9 3,7 5,9
Förutbetald tomträttsavgäld 9,2 7,8 5,8 4,6
Upplupna ränteintäkter 49,6 28,0 49,6 28,0
Summa 111,6 90,9 94,8 77,9
NOT 17
Likvida medel
Koncernen Moderbolaget
2021 2020 2021 2020
Kassa och banktillgodohavanden 210,7 147,1 149,6 135,0
Likvida medel 210,7 147,1 149,6 135,0
NOT 18
Skulder till kreditinstitut
Koncernen Moderbolaget
2021 2020 2021 2020
Fastighetslån 7 335,6 8 697,1 4 954,0 6 316,0
Byggnadskreditiv 195,5 82,7
Företagscertifikat 1 195,0 1 415,0 1 195,0 1 415,0
Obligationslån 6 750,0 4 300,0 6 750,0 4 300,0
Summa 15 280,6 14 607,6 12 113,7 12 113,7
Varav kortfristig del fastighetslån –3 221,3 –3 450,9 –3 081,9 –2 940,3
Summa långfristiga lån
till kreditinstitut 12 059,3 11 156,7 9 817,1 9 173,4
Specifikation checkräkningskredit
Beviljad kreditlimit 405,0 235,0 405,0 235,0
Outnyttjad del –405,0 –235,0 –405,0 –235,0
Utnyttjat kreditbelopp
Nedan redovisas koncernens lånestruktur per 31 december 2021:
MSEK
Låneavtal
Varav
utnyttjat
Låneavtalens
löptid
3 140,4
1)
3 140,4 2022
7 108,7
2)
3 758,7 2023
2 827,6
3)
2 827,6 2024
1 323,9
4)
1 323,9 2025
1 835,3
5)
1 835,3 2026
500,0
6)
500,0 2027
637,4 637,4 2028
216,0 216,0 2029
1 041,3 1 041,3 2034
Summa 18 630,6 15 280,6
1)
varav 1 300,0 avser grönt obligationslån och 1 195,0 avser företagscertifikat
2)
varav 1 300,0 avser obligationslån
3)
varav 1 100,0 avser obligationslån
4)
varav 1 250,0 avser grönt obligationslån
5)
varav 1 300,0 avser grönt obligationslån
6)
varav 500,0 avser grönt obligationslån
Fastpartners lån hos kreditinstitut och liknande skulder uppgår vid årets slut till 15 280,6
(14 607,6) MSEK.
Fastpartner upprättade under 2017 ett certifikatprogram med ett rambelopp om 2 000
MSEK och där löptiden är högst ett år. Per 31 december var certifikat om 1 195 (1 415)
MSEK utestånde. Fastpartner har ett åtagande om att hålla tillgängliga outnyttjade kreditfa-
ciliteter som vid varje tillfälle täcker samtliga utestående certifikat.
Fastpartner emitterade i augusti 2021 ett icke säkerställt grönt obligationslån om 500
MSEK under befintligt MTN-program. Lånet löper med en rörlig ränta om Stibor 3M +
1,28 procentenheter och har slutligt förfall år 2027.
Fastpartner emitterade i augusti 2021 ett icke säkerställt grönt obligationslån om 600
MSEK under befintligt MTN-program. Lånet löper med en rörlig ränta om Stibor 3M +
1,10 procentenheter och har slutligt förfall år 2026.
Fastpartner emitterade i juni 2021 ett icke säkerställt grönt obligationslån om 700 MSEK
under befintligt MTN-program. Lånet löper med en rörlig ränta om Stibor 3M + 1,27
procentenheter och har slutligt förfall år 2026.
Fastpartner emitterade i maj 2021 ett icke säkerställt grönt obligationslån om 1 250
MSEK under befintligt MTN-program. Lånet löper med en rörlig ränta om Stibor 3M +
1,12 procentenheter och har slutligt förfall år 2025.
Fastpartner emitterade i maj 2019 ett icke säkerställt 4-årigt obligationslån på den
svenska marknaden. Obligationslånets volym uppgår till 1 500 MSEK, varav 1 300 MSEK
har utnyttjats, och har slutligt förfall år 2023. Obligationslånet löper med en rörlig ränta om
Stibor 3M + 2,45 procentenheter.
Fastpartner emitterade i mars 2019 ett icke säkerställt 5-årigt obligationslån på den
svenska marknaden. Obligationslånets volym uppgår till 1 500 MSEK, varav 1 100 MSEK
har utnyttjats, och har slutligt förfall år 2024. Obligationslånet löper med en rörlig ränta om
Stibor 3M + 3,10 procentenheter.
Fastpartner emitterade i november 2018 ett icke säkerställt grönt 3,5-årigt obligationslån
på den svenska marknaden. Obligationslånets volym uppgår till 1 500 MSEK, varav 1 300
MSEK har utnyttjats, och har slutligt förfall år 2022. Obligationslånet löper med en rörlig
ränta om Stibor 3M + 2,85 procentenheter.
Koncernens totala tillgängliga låneram uppgår till 18 630,6 (14 660,6) MSEK.
I detta belopp ingår lån på totalt 3 221,3 (3 450,9) MSEK som förfaller eller ska delamor-
teras inom 12 månader och är därför klassificerade som kort fristiga skulder till kreditinstitut
per 31 december 2021. Fastartner har kommit långt i diskussionerna om refinansiering av
dessa krediter. För ytterligare upplysningar om finansiell riskhantering, se not 19 Finansiell
riskhantering.
92
FASTPARTNER 2021
REDOVISNINGSPRINCIPER OCH NOTER
NOT 19
Finansiell riskhantering
Fastpartner är genom sin verksamhet exponerad för finansiella risker så som ränte-, kredit-
och motparts- samt likviditets- och refinansieringsrisker. Ansvaret för Fastpartners finansiella
risker hanteras av företagets styrelse samt VD och VD tillsammans med bolagets ekonomi-
avdelning ser till att riktlinjerna efterlevs. Fastpartner använder derivatinstrument för att säkra
de finansiella riskerna.
Ränterisk
Med ränterisk avses risken att förändringar i marknadsräntan påverkar koncernens ränte-
netto. Hur snabbt en ränteförändring får genomslag i räntenettot beror på räntebindnings-
tiden för de finansiella tillgångarna och de finansiella skulderna.
Fastpartner har ingen fast angiven löptid inom vilken den genomsnittliga ränte bindnings-
tiden ska ligga. De fleråriga kreditavtal som Fastpartner tecknat innebär räntevillkor där
bankens marginaler i stor utsträckning är fastställda i avtalen och där Fastpartner har
möjlighet att välja räntebindningstiden.
Fastpartners strävan är att utnyttja löptider på låneportföljen som ger en så låg
genomsnittlig ränta som möjligt. Totalt uppgår Fastpartners ränteswapsportfölj till 1 875
MSEK. Fastpartners räntesäkring och finansiering med fast ränta omfattar cirka 14 procent
av Fastpartners totala låneportfölj. Ränteswapavtalen om totalt 1 875 MSEK innebär att
Fastpartner betalar en fast årlig ränta om cirka 1,5 procent exklusive marginal. Fastpartners
räntebindning uppgår per 2021-12-31 till 1,0 år. Fastpartners övriga finansiering löper
för närvarande med kort ränta, merparten omfattar tre månaders bindningstid, då detta
bedöms vara mer lönsamt än att binda räntorna på längre tid. Fastpartner har under året i
stor utsträckning valt att använda Stibor 3M som huvudsaklig räntebas.
Per den 31 december 2021 uppgick de räntebärande skulderna till 15 280,6 MSEK.
En förändring av de rörliga marknadsräntorna med en procentenhet skulle påverka ränte-
kostnaderna med cirka 120 MSEK per år med befintlig kapitalstruktur.
Nedan redovisas räntebindningsstrukturen per 31 december 2021 för koncernens
skulder hos kreditinstitut.
Räntebindningsstruktur per 2021-12-31
Löptid
Utnyttjade
låneavtal
(MSEK) Andel % Medelränta %
Beviljade
låneavtal
(MSEK)
2022 3 140,4
1)
20,6 1,7 3 140,4
2023 3 758,7
2)
24,5 1,7 7 108,7
2024 2 827,6
3)
18,5 1,7 2 827,6
2025
1 323,9
4)
8,7 1,0 1 323,9
2026 1 835,3
5)
12,0 1,1 1 835,3
2027 500,0
6)
3,3 1,2 500,0
2028 637,4 4,2 2,3 637,4
2029 216,0 1,4 1,4 216,0
2034 1 041,3 6,8 2,4 1 041,3
Summa 15 280,6 100,0 1,6 18 630,6
1)
varav 1 300,0 avser grönt obligationslån och 1 195,0 avser företagscertifikat
2)
varav 1 300,0 avser obligationslån
3)
varav 1 100,0 avser obligationslån
4)
varav 1 250,0 avser grönt obligationslån
5)
varav 1 300,0 avser grönt obligationslån
6)
varav 500,0 avser grönt obligationslån
Koncernens ingångna ränteswapavtal per 2021-12-31
Belopp, (MSEK)
Ränta
1)
% Swapens löptid
300 1,86 mar-23
125 1,94 maj-24
500 1,44 nov-24
250 1,23 dec-24
300 0,93 mar-25
200 1,23 feb-26
200 1,98 dec-44
1 875
1)
Exklusive lånets marginal.
Medelräntan för koncernens skulder hos kreditinstitut och liknande skulder på 15 280,6
(14 607,6) MSEK var per 31 december 2021 1,6 (1,7) procent.
Vid utgången av 2021 uppgick koncernens likvida medel till 210,7 (147,1) MSEK.
En ränteförändring på en procentenhet som baseras på exponeringen per balansdagen
skulle för 2022 påverka Fastpartners resultaträkning med cirka 120 MSEK.
Kredit- och motpartsrisker
Fastpartners kredit- och motpartsrisker består av exponeringar gentemot kommersiella
motparter och finansiella motparter. Med kredit- eller motpartsrisk avses risken för förlust om
motparten inte fullgör sina förpliktelser. Fastpartners kommersiella kredit- och motpartsrisk
består främst av hyresfordringar vilka är fördelade över ett stort antal motparter. Kredit- och
motpartsrisken gentemot finansiella motparter begränsas till finansiella institutioner med
hög kreditvärdighet. Per den 31 december 2020 fanns inga väsentliga koncentrationer av
kredit- och motpartsrisk. Den maximala kredit- och motpartsrisken motsvaras av de finansiella
tillgångarnas bokförda värde. Kredit- och motpartsrisker bedöms vara oväsentliga. Årets
hyresförluster uppgick i koncernen till –2,6 (–9,3) MSEK.
Koncernen
2021 2020
Förfallna, ej reserverade hyresfordringar
Förfallna upp till 30 dagar 2,5 5,0
Förfallna 31–60 dagar 1,1 4,2
Förfallna mer än 61 dagar 0,0 0,0
Totalt 3,6 9,2
Likviditets- och refinansieringsrisker
Med likviditets- och refinansieringsrisk avses risken att kostnaden blir högre och finansierings-
möjligheterna begränsade när lån ska omsättas samt att betalningsförpliktelser inte kan
uppfyllas som följd av otillräcklig likviditet eller svårigheter att erhålla finansiering.
Fastpartner strävar efter balans mellan kort- och långfristig upplåning. Fastpartner innehar
via flera kreditavtal med större svenska banker, ett utestånde företagscertifikatsprogram och
via obligationslån med en total tillgänglig låneram om 18 630,6 (14 660,6) MSEK. Avta-
len är ett bra sätt att säker ställa tillgång till likviditet i en marknadssituation där tillgången på
krediter blivit mycket begränsad. Avtalen löper ut mellan åren 2022, 2023, 2024, 2025,
2026, 2027, 2028, 2029 och 2034.
Av koncernens totala lån om 15 280,6 (14 607,6) MSEK löper lån om 3 221,3
(3 450,9) MSEK ut eller ska delamorteras under år 2022. Fastpartner har kommit
långt i diskussionerna om refinansiering av dessa lån. Fastpartners kapital bindning per
2021-12-31 uppgår till 3,2 år. Justerat för den del av låne portföljen som förfaller under
2022 uppgår kapitalbindningen till 3,8 år.
Löptidsanalys
Inom 1 år 1-3 år 3-5 år Efter 5 år Totalt
Finansiella skulder 3 886,5 8 295,0 2 439,9 2 074,5 16 695,9
Åtaganden, övrigt 660,0 660,0
Summa kontrak-
terade åtaganden,
kommersiella löften 4 546,5 8 295,0 2 439,9 2 074,5 17 355,9
I ovan tabell presenteras förfallostrukturen för Fastpartners finansiella skulder och kontrakte-
rade åtaganden, inklusive räntebetalningar, till nominella belopp.
Finansiella tillångar består av aktier och andelar som klassificeras som tillgångar som kan
säljas där förfallotidpunkten är okänd, av reversfordringar där förfallostrukturen presenteras i
not 15 och likvida medel, kortfristiga fordringar och kundfordringar som förfaller inom 1 år.
Operationella leasingavtal omfattar endast kontorsinventarier och tjänste bilar och
bedöms ej vara av materiell karaktär.
Av de finansiella skulderna om 3 886,5 MSEK som förfaller inom 1 år utgör
3 140,4 MSEK skulder till kreditinstitut och liknande skulder. Fastpartner har en pågående
diskussion med bolagets huvudbanker angående marginaler och löptider för den korta
delen av låneportföljen och bedömer utsikterna för att refinansiera dessa lån till marknads-
mässiga villkor som goda.
Förvaltning av kapital
Förvaltat kapital avser eget kapital samt lånat kapital. Vid årets slut uppgår eget kapital
och lånat kapital i koncernen till 32 785,7 (28 708,8) MSEK varav eget kapital utgör 17
457,4 (14 057,4) MSEK och lånat kapital 15 328,3 (14 651,4) MSEK.
Koncernens mål för förvaltning av kapital är att trygga koncernens framtid och handlings-
frihet och att tillse att aktieägarna även fortsättningsvis erhåller en bra avkastning på inves-
terat kapital. Fördelningen mellan eget och lånat kapital ska ge en god balans mellan risk
och avkastning. Kapitalstrukturen anpassas om så är nödvändigt till förändrade ekonomiska
förutsättningar och andra omvärldsfaktorer. För att bibehålla och anpassa kapitalstrukturen
kan koncernen dela ut medel, öka det egna kapitalet genom utgivande av nya aktier eller
kapitaltillskott eller minska respektive öka skulderna.
93
FASTPARTNER 2021
REDOVISNINGSPRINCIPER OCH NOTER
Av balansräkningen framgår koncernens skulder och egna kapital. Av rapporten
”Förändringar i eget kapital” framgår de olika komponenterna i eget kapital och även en
specifikation av de olika komponenterna som ingår i reserver.
Fastpartners målsättning är en soliditet på minst 25 procent, samt att ränte täcknings-
graden ska uppgå till minst 3,0 ggr. Vid årets slut uppgår soliditeten till 46,0 (42,4) procent
och räntetäckningsgraden uppgår till 4,2 (4,1) ggr.
Målsättningen för avkastning på eget kapital är minst 12 procent. Utfallet för 2021
uppgår till 21,4 (12,2) procent. Gällande utdelning till aktieägare är Fastpartners målsätt-
ning att utdelningen till stamaktieägarna ska uppgå till minst en tredjedel av resultatet före
skatt och värdeförändringar. Hänsyn ska tas till konsolideringsbehov, likviditet och bolagets
ställning i övrigt. Föreslagen utdelning för 2021 om 2,20 (2,0) kronor/stamaktie av serie A
uppgår till 41,4 (38,4) procent av detta belopp. Föreslagen utdelning för 2021 avseende
stamaktier av serie D uppgår till 5,0 (5,0) kronor/stamaktie av serie D. Se nedan för styrel-
sens motivering till föreslagen utdelning. Den föreslagna utdelningen om 2,20 (2,0) kronor
per stamaktie av serie A motsvarar en direktav kastning om 1,8 (2,1) procent beräknat på
kursen vid årets utgång. Under året har stamaktien av serie As totalavkastning, inklusive
utdelning om 2,0 kronor, varit 27,2 (–0,2) procent. Den föreslagna utdelningen om 5,0
(5,0) kronor per stamaktie av serie D motsvarar en direktav kastning om 6,1 (6,2) procent
beräknat på kursen vid årets utgång. Under året har stamaktien av serie Ds totalavkastning,
inklusive utdelning om 5,0 (3,75) kronor, varit 9,2 (–6,5) procent. På en extra bolags-
stämma den 9 mars 2022 beslutades om inlösen av samtliga utestående preferensaktier.
Inlösen skedde den 30 mars 2022 varav ingen utdelning avseende preferensaktier föreslås
årsstämman 2022. Under året har preferensaktiens totalavkastning, inklusive utdelning om
6,68 kronor, varit 6,6 (0,1) procent.
Stamaktier av serie D
Fastpartner har via två emissioner emitterat 14 659 140 stycken stamaktier av serie D. För
dessa aktier föreligger det ingen kontraktuell betalningsförpliktelse i villkoren då både utdel-
ningar och återköp bara kan göras efter beslut av årsstämman eller annan bolagsstämma.
Preferensaktier
Fastpartner har via två emissioner emitterat 5 692 497 stycken preferens aktier. För dessa
preferensaktier föreligger det ingen kontraktuell betalningsförpliktelse i villkoren för dessa
preferensaktier då både utdelningar och återköp bara kan göras efter beslut av årsstäm-
man eller annan bolags stämma. Att utdelningar som uppgår till mindre än 6,68 kronor per
år ackumuleras i det så kallade ”Innestående Beloppet” implicerar i sig ingen förpliktelse
då det krävs ett stämmobeslut för att reglera det.
Beslutad utdelning
Av årets beslutade utdelning om 461,7 (428,0) MSEK utgör utdelning stamaktie serie D
57,9 (42,5) MSEK och utdelning preferensaktier 38,0 (38,0) MSEK. Av detta är 424,4
(398,4) MSEK utbetalt och resterande del är skuldförd.
NOT 20
Övriga långfristiga skulder
Koncernen Moderbolaget
2021 2020 2021 2020
Depositioner 47,7 43,8 25,7 24,0
Övriga skulder 20,9 0,5
Summa 47,7 43,8 46,6 24,5
NOT 21
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
Koncernen Moderbolaget
2021 2020 2021 2020
Förutbetalda hyror 214,3 228,7 69,0 83,9
Upplupna räntekostnader 58,7 57,3 58,5 57,0
Öviga upplupna kostnader 200,1 198,2 21,7 23,5
Summa 473,1 484,2 149,2 164,4
NOT 22
Verkligt värde finansiella instrument
I nedan tabeller framgår de tillgångar och skulder som är värderade till verkligt värde.
Det verkliga värdet baseras på officiella marknadsnoteringar eller externa uppgifter som
extern part huvudsakligen baserat på observerbar marknadsdata. Med anledning av detta
redovisas Fastpartners innehav i Swedbank, SEB, Nordea och Randviken Fastigheter enligt
Nivå 1 och Fastpartners räntederivat, där Fastpartner erhållit marknadsvärderingen från
respektive långivare, enligt Nivå 2.
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde per 2021-12-31
Totalt Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3
Aktieinnehav värderade till verkligt
värde vid årets början 36,0 36,0
Förvärv/Försäljning under året 369,0 369,0
Orealiserad värdeförändring 168,1 168,1
Aktieinnehav värderade till verkligt
värde vid periodens slut 573,1 573,1 - -
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde per 2020-12-31
Totalt Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3
Aktieinnehav värderade till verkligt
värde vid årets början
Förvärv/Försäljning under året
Orealiserad värdeförändring
Aktieinnehav värderade till verkligt
värde vid periodens slut (-) (-) (-) (-)
Finansiella skulder värderade till verkligt värde per 2021-12-31
Koncernen
2021-12-31 Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3
Räntederivat värderade till verkligt
värde vid årets början –143,8 –143,8
Årets förändring 68,1 68,1
Räntederivat värderade till
verkligt värde vid årets slut –75,7 –75,7
Moderbolaget
2021-12-31 Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3
Räntederivat värderade till verkligt
värde vid årets början –131,0 –131,0
Årets förändring 61,9 61,9
Räntederivat värderade till
verkligt värde vid årets slut –69,1 –69,1
Finansiella skulder värderade till verkligt värde per 2020-12-31
Koncernen
2020-12-31 Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3
Räntederivat värderade till verkligt
värde vid årets början –126,8 –126,8
Årets förändring –17,0 –17,0
Räntederivat värderade till
verkligt värde vid årets slut –143,8 –143,8
Moderbolaget
2020-12-31 Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3
Räntederivat värderade till verkligt
värde vid årets början –111,1 –111,1
Årets förändring –19,9 –19,9
Räntederivat värderade till
verkligt värde vid årets slut –131,0 –131,0
Verkligt värde enligt de tre nivåerna ovan:
Nivå 1: Noterade priser på en aktiv marknadplats.
Nivå 2: Värderingsmodell huvudsakligen baserad på observerbar marknadsdata
för tillgången eller skulden.
Nivå 3: Värderingsmodell huvudsakligen baserad på egna antaganden.
Not 19 fortsättning
94
FASTPARTNER 2021
REDOVISNINGSPRINCIPER OCH NOTER
Not 22 fortsättning
Klassificering av finansiella tillgångar och skulder samt verkligt värde
2021-12-31
Verkligt värde via
totalresultatet
Verkligt värde via
resultaträkningen
Finansiella tillgångar
och skulder värderade till
upplupet anskaffningsvärde
Totalt redovisat
värde
Totalt verkligt
värde
Långfristiga värdepappersinnehav 323,2 323,2 323,2
Andra långfristiga fordringar 106,9 106,9 106,9
Kundfordringar 17,4 17,4 17,4
Övriga kortfristiga fordringar 25,9 25,9 25,9
Kortfristiga placeringar 249,9 249,9 249,9
Likvida medel 210,7 210,7 210,7
Upplupna intäkter 49,6 49,6 49,6
Summa finansiella tillgångar - 573,1 410,5 983,6 983,6
Skulder till kreditinstitut och liknande skulder 15 280,6 15 280,6 15 280,6
Leasingskuld tomträtt 1 165,00 1 165,00 1 165,00
1 165,0 1 165,0 1 165,0
Övriga långfristiga skulder 47,7 47,7 47,7
Leverantörsskulder 119,4 119,4 119,4
Övriga kortfristiga skulder 75,7
1)
72,9 148,6 148,6
Upplupna kostnader 258,8 258,8 258,8
Summa finansiella skulder - 75,7 16 944,4 17 020,1 17 020,1
1)
Avser derivatinstrument ej avsedda för säkringsredovisning.
Klassificering av finansiella tillgångar och skulder samt verkligt värde
2020-12-31
Verkligt värde via
totalresultatet
Verkligt värde via
resultaträkningen
Finansiella tillgångar
och skulder värderade till
upplupet anskaffningsvärde
Totalt redovisat
värde
Totalt verkligt
värde
Andra långfristiga fordringar 70,0 70,0 70,0
Kundfordringar 16,9 16,9 16,9
Övriga kortfristiga fordringar 25,2 25,2 25,2
Likvida medel 147,1 147,1 147,1
Upplupna intäkter 27,9 27,9 27,9
Summa finansiella tillgångar 287,1 287,1 287,1
Skulder till kreditinstitut och liknande skulder 14 607,6 14 607,6 14 607,6
Leasingskuld tomträtt 1 030,0 1 030,0 1 030,0
Övriga långfristiga skulder 43,8 43,8 43,8
Leverantörsskulder 110,0 110,0 110,0
Övriga kortfristiga skulder 143,8
1)
148,1 291,9 291,9
Upplupna kostnader 255,5 255,5 255,5
Summa finansiella skulder 143,8 16 195,0 16 338,8 16 338,8
1)
Avser derivatinstrument ej avsedda för säkringsredovisning.
95
FASTPARTNER 2021
REDOVISNINGSPRINCIPER OCH NOTER
NOT 23
Upplysningar om transaktioner med närstående
Moderbolaget hanterar löpande dotterföretagens in- och utbetalningar samt lånetransaktio-
ner. För vissa bolag sker detta enligt kommissionärsavtal (se not 1 Redovisningsprinciper).
Transaktioner med bolag inom Fastpartner-koncernen sker till marknadsmässiga villkor.
Vid årets utgång har Fastpartner en skuld till Compactor Fastigheter AB, bolagets största
ägare, uppgående till 0,0 (57,3) MSEK som löper med marknadsmässig ränta om tre
procent. Under året har Fastpartner lämnat utdelning om 271,2 (248,9) MSEK till mo-
derbolaget Compactor Fastigheter AB. Lön till Fast partners VD Sven-Olof Johansson, tillika
ägare av Compactor Fastigheter AB, uppgår till 970 (978) kSEK.
Under året har Fastpartner hanterat den ekonomiska och administrativa förvaltningen av
Henrik och Sven-Olof Fastigheter AB. För dessa tjänster fakturerar Fast partner ett marknads-
mässigt arvode om 0,9 (1,6) MSEK per år.
NOT 24
Ställda säkerheter
Koncernen Moderbolaget
2021 2020 2021 2020
Fastighetsinteckningar 9 917,5 12 541,5
Andelar 4 359,1 4 566,8
Fordringar på dotterföretag 5 905,6 7 674,9
Summa 9 917,5 12 541,5 10 311,0 12 241,7
NOT 25
Eventualförpliktelser
Koncernen Moderbolaget
2021 2020 2021 2020
Borgensåtaganden 44,5 0,5 1 789,0 1 857,1
Summa 44,7 0,5 1 789,0 1 857,1
Moderbolaget är, i egenskap av ägare och komplementär i koncernens handels- och
kommanditbolag, ytterst ansvarig för dessa bolags skulder.
NOT 26
Personal, styrelse och revisorer
Koncernen Moderbolaget
2021 2020 2021 2020
Medelantal anställda 80 76 80 76
varav män 58 56 58 56
Löner och ersättningar
Styrelse och VD 1,7 1,7 1,7 1,7
Övriga anställda 49,7 44,0 49,7 44,0
Summa 51,4 45,7 51,7 45,7
Sociala kostnader
Styrelse och VD 0,3 0,3 0,3 0,3
varav pensionskostnader
Övriga anställda 15,8 13,5 15,8 13,5
varav pensionskostnader 8,3 7,2 8,3 7,2
Summa 16,1 13,8 16,1 13,8
Ersättning till revisorer
Revisionsuppdrag 1,8 1,9 1,8 1,9
Andra tjänster utöver revisions-
uppdraget 0,1 0,1 0,1 0,1
Skatterådgivning
Övriga tjänster
Till styrelsen har utgått ersättning om 775,0 (749,5) kSEK, varav ordföranden erhållit
310 (310) kSEK och övriga ledamöter erhållit 155 (155) kSEK vardera undantaget en
styrelseledamot föregående år som endast var med i styrelsen under 4 månader och då
erhöll 52 kSEK samt suppleanten föregående år som erhöll ett halvt arvode om 77,5 kSEK.
VD uppbär ej något styrelsearvode. Ersättning utöver styrelsearvode har ej utgått. Inga
pensionspremier eller liknande förmåner har erlagts för styrelsens ledamöter eller suppleant.
Beslut om styrelsearvode fattas av bolagsstämman, och fördelningen beslutas av styrelsen.
En presentation av styrelsen återfinns på sidan 71.
Årsstämman 2021 beslutade att följande riktlinjer för ersättning till ledande befatt-
ningshavare ska gälla: Bolaget ska erbjuda en marknads mässig totalkompensation som
möjliggör att ledande befattningshavare kan rekryteras och behållas. Kompensationen till
bolagsledningen kan bestå av en eller flera utav fast lön, rörlig ersättning, pension samt
övriga ersättningar. Tillsammans utgör dessa delar individens totalkompensation. För att
nyckelpersonerna ska uppmuntras till långsiktig samsyn med bolagets aktieägare, ska utöver
lön, pension och övriga ersättningar även incitament kunna erbjudas i form av aktierelatera-
de instrument. Den fasta lönen ska beakta den enskildes ansvarsområden samt erfarenhet
och omprövas varje år. Den rörliga ersättningen ska baseras på enkla och transparenta
konstruktioner och ska inte överstiga den fasta lönen. Pensionsvillkor ska vara marknadsmäs-
siga i förhållande till vad som gäller för motsvarande befattningshavare på marknaden och
ska baseras på avgiftsbestämda pensionslösningar. Uppsägningslön och avgångsvederlag
ska sammantaget inte överstiga 24 månadslöner för verkställande direktören respektive 12
månadslöner för övriga ledande befattningshavare.
Till verkställande direktören har under året utgått fast lön om 970 (978) kSEK. Härutöver
har erlagts pensionspremier om 0 (0) kSEK. Verkställande direktören har rätt till lön i tolv
månader vid uppsägning från bolagets sida. Några pensionsförpliktelser föreligger ej.
Ej heller föreligger något avtal om ålder för pensionsavgång. Ersättning till verkställande
direktören beslutas av styrelsen.
I bolagets ledning ingår åtta personer, exkl verkställande direktören. Till dessa personer
har, under räkenskapsåret, utgått fast lön inkl. bilförmåner om 10 791 (10 696) kSEK.
Några rörliga ersättningsformer för företagsledningen förekommer inte. En presentation av
bolagets ledning återfinns på sidan 70.
För personer i bolagets ledning har pensionspremier om 3 297 (2 798) kSEK erlagts.
Vid uppsägning från företagets sida äger dessa personer rätt till lön under maximalt tolv
månader. Ersättningar och övriga villkor för övriga ledande befattningshavare beslutas av
verkställande direktören.
I Fastpartner-koncernen förekommer bara åtaganden enligt ITP-planen vilken enligt
uttalande från Rådet för finansiell rapportering ska betraktas som en förmånsbestämd plan.
Planen administreras genom Alecta som inte har möjlighet att lämna sådana upplysningar
som krävs för att Fastpartner ska kunna redovisa planen som en förmånsbestämd plan,
varför den klassificeras som en avgiftsbestämd plan. Under året har ITP premier om totalt
8 155 (7 151) kSEK erlagts.
För tjänstemän i Sverige tryggas ITP 2-planens förmånsbestämda pensionsåtaganden för
ålders- och familjepension (alternativt familjepension) genom en försäkring i Alecta. Enligt
ett uttalande från Rådet för finansiell rapportering, UFR 10 Klassificering av ITP-planer som
finansieras genom försäkring i Alecta, är detta en förmånsbestämd plan som omfattar flera
arbetsgivare. För räkenskapsåret 2021 har bolaget inte haft tillgång till information för att
kunna redovisa sin proportionella andel av planens förpliktelser, förvaltningstillgångar och
kostnader vilket medfört att planen inte varit möjlig att redovisa som en förmånsbestämd
plan. Pensionsplanen ITP 2 som tryggas genom en försäkring i Alecta redovisas därför som
en avgiftsbestämd plan. Premien för den förmånsbestämda ålders- och familjepensionen är
individuellt beräknad och är bland annat beroende av lön, tidigare intjänad pension och
förväntad återstående tjänstgöringstid.
Förväntade avgifter nästa rapportperiod för ITP-försäkringar som är tecknade i Alecta
uppgår till 4 738 (3 764) kSEK och avser 56 (49) aktiva medlemmar. För ytterligare
information om totala antalet aktiva medlemmar, se Alectas finansiella rapporter. Den
kollektiva konsolideringsnivån utgörs av marknadsvärdet på Alectas tillgångar i procent av
försäkringsåtagandena beräknade enligt Alectas försäkringstekniska metoder och antagan-
den, vilka inte överensstämmer med IAS 19. Den kollektiva konsolideringsnivån ska normalt
tillåtas variera mellan 125 och 155 procent. Om Alectas kollektiva konsolideringsnivå
understiger 125 procent eller överstiger 155 procent ska åtgärder vidtas i syfte att skapa
förutsättningar för att konsolideringsnivån återgår till normalintervallet. Vid låg konsolidering
kan en åtgärd vara att höja det avtalade priset för nyteckning och utökning av befintliga
förmåner. Vid hög konsolidering kan en åtgärd vara att införa premiereduktioner. Alectas
överskott kan fördelas till försäkringstagarna och/eller de försäkrade. Vid utgången av
2021 uppgick Alectas överskott i form av den kollektiva konsolideringsnivån till 172 (148)
procent. Den kollektiva konsolideringsnivån utgörs av marknadsvärdet på Alectas tillgångar
i procent av för säkringsåtaganden beräknade enligt Alectas försäkringstekniska beräknings-
antaganden, vilka inte överensstämmer med IAS 19.
96
FASTPARTNER 2021
REDOVISNINGSPRINCIPER OCH NOTER
NOT 27
Specifikation till kassaflödesanalys
Koncernen Moderbolaget
2021 2020 2021 2020
Skillnad mellan betald och
kostnadsförd ränta –1,4 –22,8 –1,5 –22,5
Skillnad mellan erhållen och
intäktsförd ränta –21,6 –20,8 –21,6 –20,8
Andel i intresseföretags resultat –0,7 –22,2 –0,7 –22,2
Realisationsvinst försäljning
fastigheter/andelar –1,4 –0,5 –276,6
Övriga poster 22,8 40,3 23,1 43,2
Summa –2,3 –26,0 –277,3 –22,3
NOT 28
Skulder hänförliga till finansieringsverksamheten
Ej kassaflödes påverkande
Koncernen
UB 2020
Kassaflöde från
finansierings-
verksamheten För ändring
Förändring i
verkligt värde UB 2021
Skulder till kreditinstitut och liknande skulder, långfristiga 11 156,7 902,6 12 059,3
Skulder till kreditinstitut och liknande skulder, kortfristiga 3 450,9 –229,6 3 221,3
Leasingskuld tomträtt 1 030,0 135,0 1 165,0
Ränteswapar, räntesäkring 143,8 68,1 75,7
Summa skulder hänförliga till finansieringsverksamheten 15 781,4 673,0 135,0 68,1 16 521,3
Ej kassaflödes påverkande
Koncernen
UB 2019
Kassaflöde från
finansierings-
verksamheten För ändring
Förändring i
verkligt värde UB 2020
Skulder till kreditinstitut och liknande skulder, långfristiga 10 562,1 594,6 11 156,7
Skulder till kreditinstitut och liknande skulder, kortfristiga 2 833,0 617,9 3 450,9
Leasingskuld tomträtt 1 018,0 12,0 1 030,0
Ränteswapar, räntesäkring 126,8 –17,0 143,8
Summa skulder hänförliga till finansieringsverksamheten 14 539,9 1 212,5 12,0 –17,0 15 781,4
Ej kassaflödespåverkande
Moderbolaget
UB 2020
Kassaflöde från
finansierings-
verksamheten För ändring
Förändring i
verkligt värde UB 2021
Skulder till kreditinstitut och liknande skulder, långfristiga 9 173,4 643,7 9 817,1
Skulder till kreditinstitut och liknande skulder, kortfristiga 2 940,3 141,6 3 081,9
Fordringar/Skulder till koncernföretag –11 778,5 875,4 –1 408,6 –12 311,7
Ränteswapar, räntesäkring 131,0 –61,9 69,1
Summa skulder hänförliga till finansieringsverksamheten 466,2 1 660,7 –1 408,6 –61,9 656,4
Ej kassaflödespåverkande
Moderbolaget
UB 2019
Kassaflöde från
finansierings-
verksamheten För ändring
Förändring i
verkligt värde UB 2020
Skulder till kreditinstitut och liknande skulder, långfristiga 9 055,7 117,7 9 173,4
Skulder till kreditinstitut och liknande skulder, kortfristiga 2 687,5 252,8 2 940,3
Fordringar/Skulder till koncernföretag –11 311,6 66,7 –533,6 –11 778,5
Ränteswapar, räntesäkring 111,1 –19,9 131,0
Summa skulder hänförliga till finansieringsverksamheten 542,7 437,2 –533,6 –19,9 466,2
97
FASTPARTNER 2021
REDOVISNINGSPRINCIPER OCH NOTER
NOT 29
Händelser efter balansdagen
Fastpartner har refinansierat obligationslån om 1 300,0 MSEK vilka var klassificerade som
kortfristiga skulder till kreditinstitut och liknande skulder per 2021-12-31. De nya obligations-
lånen har förfallodatum i februari 2027.
Fastpartner har under januari 2022 tillträtt fastigheterna Norr 22:2 och Andersberg
14:44 i Gävle, fastigheten Märsta 25:1 i Märsta samt fastigheten Hammarby-Smedby
1:446 i Upplands Väsby.
Vid en extra bolagsstämma i Fastpartner beslutades att bolaget ska lösa in samtliga 5
692 497 utestående preferensaktier i enlighet med inlösenförbehåll i punkt 5.5 i bolagets
bolagsordning. Utbetalningen av inlösenbeloppet om 664,1 MSEK kommer att ske den 30
mars 2022.
NOT 30
Väsentliga bedömningar och antaganden
Att upprätta de finansiella rapporterna i enlighet med IFRS kräver att styrelsen och före-
tagsledningen gör bedömningar och uppskattningar samt gör antaganden som påverkar
tillämpningen av redovisningsprinciperna och de redovisade beloppen av tillgångar,
skulder, intäkter och kostnader. Uppskattningar och antaganden är baserade på historiska
erfarenheter och ett antal andra faktorer som under rådande förhållanden synes vara
rimliga. Resultatet av dessa uppskattningar och antaganden används sedan för att bedöma
de redovisade värdena på tillgångar och skulder som inte annars framgår tydligt från andra
källor. Det verkliga utfallet kan avvika från dessa uppskattningar och bedömningar.
Uppskattningar och antaganden ses över regelbundet. Ändringar av uppskattningar
redovisas i den period ändringen görs om ändringen endast påverkar denna period, eller
den period ändringen görs och framtida perioder om ändringen påverkar både aktuell
period och framtida perioder. Bedömningar som är gjorda av styrelsen och företagsled-
ningen vid tillämpningen av IFRS och som bedöms kunna ha en betydande inverkan på de
finansiella rapporterna och gjorda uppskattningar som kan medföra väsentliga justeringar i
påföljande års finansiella rapporter beskrivs närmare nedan.
Förvaltningsfastigheter och byggrätter
För viktiga antaganden och bedömningar i samband med värdering av förvaltningsfastig-
heter, byggrätter och en känslighetsanalys, se not 10 Förvaltningsfastigheter. Fastpartner
redovisar sina fastigheter till verkligt värde, vilket innebär att värdeförändringar redovisas i
resultaträkningen. Resultatet kan därför påverkas väsentligt beroende på vilka antaganden
som görs i värderingen.
Värdet på fastigheterna påverkas av ett antal faktorer, dels fastighetsspecifika såsom
uthyrningsgrad, hyresnivå samt driftskostnader och dels av externa faktorer såsom ränte- och
inflationsnivå samt utbud och efterfrågan av en viss typ av fastigheter. Fastpartner värderar
samtliga fastigheter halvårsvis med externa värderingar från de oberoende värderingsin-
stituten Cushman & Wakefield Sweden AB och Newsec Advice AB. Fastpartner har till
värderarna lämnat information om gällande samt nytecknade hyreskontrakt, löpande drift-
och underhållskostnader samt bedömda investeringar och bedömda framtida vakanser.
Tillgångsförvärv kontra rörelseförvärv
Vid förvärv av bolag görs en bedömning av om förvärvet är att betrakta som ett tillgångsför-
värv eller ett rörelseförvärv. Bolag innehållande endast fastigheter utan tillhörande fastighets-
förvaltning/administration klassificeras i normalfallet som tillgångsförvärv. Någon uppskjuten
skatt redovisas inte vid tillgångsförvärv. Eventuell skatterabatt reducerar anskaffningsvärdet
och påverkar således värdeförändringar i efterföljande perioder. Samtliga bolagsförvärv
under 2021 har klassificerats som tillgångsförvärv.
Preferensaktier
Fastpartner har via två emissioner emitterat 5 692 497 stycken preferensaktier. I villkoren för
dessa preferensaktier föreligger det ingen kontraktuell betalningsförpliktelse då både utdel-
ningar och återköp bara kan göras efter beslut av årsstämman eller annan bolagsstämma.
Att utdelningar som uppgår till mindre än 6,68 kronor per år ackumuleras i det så kallade
”Innestående Beloppet” implicerar i sig ingen förpliktelse då det krävs ett stämmobeslut för
att reglera det. Bolagets bedömning är att detta innebär att de emitterade preferensaktierna
ska redovisas som eget kapital.
Invasionen av Ukraina
Rysslands invasion av Ukraina har skapat oro i många ekonomier runt om i världen. För
närvarande är det för tidigt att bedöma de långsiktiga konsekvenserna av konflikten. Fram
till dags datum har konflikten haft begränsad påverkan på bolaget.
NOT 31
Förslag till vinstdisposition
Till årsstämmans förfogande står:
Överkursfond 2 591 998 924
Balanserat resultat 3 097 824 169
Årets resultat 1 276 849 889
Summa 6 966 672 982
Styrelsen och verkställande direktören förslår att till för-
fogande stående vinstmedel disponeras enligt följande:
Till stamaktieägarna av serie A utdelas 2,20 kr per aktie 402 380 000
Till stamaktieägarna av serie D utdelas 5,0 kr per aktie 73 295 700
Övriga medel som minst balanseras i ny räkning 6 490 997 282
Summa 6 966 672 982
Utdelningsbeloppet ovan är beräknat på antal utestående stamaktier av serie A per 31
december 2021, det vill säga 182 900 000 aktier och antal utstående stamaktier av serie
D per 31 december 2021, det vill säga 14 659 140 aktier..
Styrelsen föreslår vidare att årsstämman bemyndigar styrelsen att under tiden intill nästa
årsstämma, vid ett eller flera tillfällen, besluta om nyemission av stamaktier av serie A och D. Samt-
liga av styrelsen beslutade nyemissioner enligt detta bemyndigande får dock inte innebära att
fler aktier än vad som motsvarar 10 procent av aktiekapitalet på dagen för årsstämman, oavsett
aktieserie, emitteras. I det fall ett sådant bemyndigande erhålls av årsstämman föreslår styrelsen
vidare att års stämman beslutar om att de stamaktier av serie D som kan komma att emitteras med
stöd av detta bemyndigande ska ge rätt till utdelning från och med den dag de blivit införda i
den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken, innebärande en första utdelning om 1,25 kr
per stamaktie av serie D och kvartal med närmast följande avstämningsdag enligt villkoren, dock
högst 5,0 kr. Som avstämningsdagar för de kvartalsvisa utdelningarna föreslås den 29 april
2022, den 29 juli 2022, den 31 oktober 2022 och den 31 januari 2023.
Vid maximalt utnyttjande av det eventuella bemyndigandet för styrelsen att besluta
om nyemission kommer en utdelning för tillkommande stamaktier av serie D om maximalt
101,8 MSEK att delas ut. Av det disponibla beloppet per den 31 december 2021 kom-
mer minst 6 389 204 645 kr att återstå efter utdelning om maximalt 577 468 337 kr.
98
FASTPARTNER 2021
REDOVISNINGSPRINCIPER OCH NOTER
Stockholm den 31 mars 2022
Vår revisionsberättelse beträffande denna årsredovisning har avgivits den 31 mars 2022
Ernst & Young AB
Fredric Hävrén
Auktoriserad revisor
ÅRSREDOVISNINGENS UNDERTECKNANDE
Styrelsen och verkställande direktören intygar härmed att:
årsredovisningen har upprättats i enlighet med
Årsredovisnings lagen samt RFR 2.
årsredovisningen ger en rättvisande bild av företagets ställning
och resultat samt
förvaltningsberättelsen ger en rättvisande översikt över
utvecklingen av företagets verksamhet, ställning och resultat
samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som
företaget står inför.
Styrelsen och verkställande direktören intygar vidare att:
koncernredovisningen har upprättats i enlighet med de
internationella redovisningsstandarder (IFRS) som avses i
Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1606/2002
av den 19 juli 2002 om tillämpning av internationella redovis-
ningsstandarder
koncernredovisningen ger en rättvisande bild av koncernens
ställning och resultat samt
förvaltningsberättelsen för koncernen ger en rättvisande
översikt över utvecklingen av koncernens verk samhet, resultat
och ställning samt beskriver väsentliga risker och osäkerhets-
faktorer som de företag som ingår i koncernen står inför.
Sven-Olof Johansson
Styrelseledamot och Verkställande direktör
Peter Carlsson
Styrelseordförande
Cecilia Vestin
Styrelseledamot
Charlotte Bergman
Styrelseledamot
Katarina Staaf
Styrelseledamot
99
FASTPARTNER 2021
ÅRSREDOVISNINGENS UNDERTECKNANDE
REVISIONSBERÄTTELSE
Till bolagsstämman i Fastpartner AB (publ),
org nr 556230-7867
RAPPORT OM ÅRSREDOVISNINGEN OCH
KONCERNREDOVISNINGEN
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen för Fastpartner AB (publ) för år 2021 med undantag för
bolagsstyrningsrapporten på sidorna 68–71. Bolagets årsredo-
visning och koncernredovisning ingår på sidorna 61–99 i detta
dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i
enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga
avseenden rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställning
per den 31 december 2021 och av dess finansiella resultat och
kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovis-
ningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och
ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens
finansiella ställning per den 31 december 2021 och av dess
finansiella resultat och kassaflöde för året enligt International
Financial Reporting Standards (IFRS), så som de antagits av
EU, och årsredo visningslagen. Våra uttalanden omfattar inte
bolagsstyrnings rapporten och hållbarhetsrapporten på sidorna
68–71 respektive 105–111. Förvaltningsberättelsen är förenlig
med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträk-
ningen och balansräkningen för moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och
koncern redovisningen är förenliga med innehållet i den kom-
pletterande rapport som har överlämnats till moderbolagets re-
visionsutskott i enlighet med Revisorsförordningens (537/2014)
artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on
Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt
dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar.
Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen
enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt
yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat
på vår bästa kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster
som avses i Revisorsförordningens (537/2014) artikel 5.1 har
till handa hållits det granskade bolaget eller, i förekommande fall,
dess moderföretag eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som
enligt vår professionella bedömning var de mest betydelsefulla
för revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen
för den aktuella perioden. Dessa områden behandlades inom
ramen för revisionen av, och i vårt ställningstagande till, årsredo-
visningen och koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga
separata uttalanden om dessa områden. Beskrivningen nedan av
hur revisionen genomfördes inom dessa områden ska läsas i detta
sammanhang.
Vi har fullgjort de skyldigheter som beskrivs i avsnittet Revisorns
ansvar i vår rapport om årsredovisningen också inom dessa
områden. Därmed genomfördes revisionsåtgärder som utformats
för att beakta vår bedömning av risk för väsentliga fel i årsredo-
visningen och koncernredovisningen. Utfallet av vår granskning
och de granskningsåtgärder som genomförts för att behandla
de områden som framgår nedan utgör grunden för vår revisions-
berättelse.
100
FASTPARTNER 2021
REVISIONSBERÄTTELSE
Annan information än årsredovisningen och
koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredo-
visningen och koncernredovisningen och återfinns på sidorna
1–59 och 105 –119. Även ersättningsrapporten för räkenskapsåret
2021 utgör annan information. Det är styrelsen och verkställande
direktören som har ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredo-
visningen omfattar inte denna information och vi gör inget utta-
lande med bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och
koncernredovis ningen är det vårt ansvar att läsa den information
som identifieras ovan och överväga om informationen i väsentlig
utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och koncernredo-
visningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den kunskap vi
i övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om informatio-
nen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna
information, drar slutsatsen att den andra informationen
innehåller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera
detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret
för att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas
och att den ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen
och, vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS så som de
antagits av EU. Styrelsen och verkställande direktören ansvarar
även för den interna kontroll som de bedömer är nödvändig för
att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som inte
innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisning-
en ansvarar styrelsen och verkställande direktören för bedöm-
ningen av bolagets förmåga att fortsätta verksamheten. De
upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som kan påverka
förmågan att fortsätta verksamheten och att använda antagandet
om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte
om styrelsen och verk ställande direktören avser att likvidera bo-
laget, upphöra med verksamheten eller inte har något realistiskt
alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrel-
sens ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets
finansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om att årsredovis-
ningen och koncernredovisningen som helhet inte innehåller
några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegent-
ligheter eller misstag, och att lämna en revisionsberättelse som
innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av sä-
kerhet, men är ingen garanti för att en revision som utförs enligt
ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en
väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå
på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga
om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka
de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i årsredo-
visningen och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt
omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under hela
revisionen. Dessutom:
• identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktig-
heter i årsredovisningen och koncernredovisningen, vare sig
dessa beror på oegentligheter eller misstag, utformar och
utför granskningsåtgärder bland annat utifrån dessa risker och
inhämtar revisionsbevis som är tillräckliga och ändamålsenliga
för att utgöra en grund för våra uttalanden. Risken för att inte
upptäcka en väsentlig felaktighet till följd av oegentligheter
är högre än för en väsentlig felaktighet som beror på misstag,
eftersom oegentligheter kan innefatta agerande i maskopi,
förfalskning, avsiktliga utelämnanden, felaktig information
eller åsidosättande av intern kontroll.
Värdering av förvaltningsfastigheter
Beskrivning av området Hur detta område beaktades i revisionen
Det redovisade verkliga värdet för förvaltningsfastigheterna i koncernen uppgick den
31 december 2021 till 35 323 mSEK och värdeförändringarna till 3 027,9 mSEK. För-
valtningsfastigheter är beloppsmässigt den mest väsentliga posten i koncernens balans-
räkning. Värdering till verkligt värde är till sin natur behäftat med subjektiva bedömning-
ar där en liten förändring i gjorda antaganden som ligger till grund för värderingarna
kan få väsentlig effekt i redovisade värden. Värderingarna är dels avkastningsbaserade
i enlighet med kassaflödesmodellen, dels upprättade i enlighet med ortsprismetoden för
byggrätter. Kassaflödesmodellen innebär att framtida kassaflöden prognostiseras. Fast-
igheternas direktavkastningskrav bedöms utifrån varje fastighets unika risk samt gjorda
transaktioner på marknaden. Ortsprismetoden innebär att bedömningen av värdet sker
utifrån jämförelser av priser för likartade byggrätter.
Med anledning av den höga graden av antaganden och bedömningar som
sker i samband med värderingen av förvaltningsfastigheter anser vi att detta område
är ett särskilt betydelsefullt område i vår revision. En beskrivning av värdering av
fastighets innehavet framgår av not 1 avsnitt om redovisningsprinciper samt not 10 över
fastighetsinnehavet.
I vår revision har vi utvärderat bolagets process för fastighetsvärdering, bland annat
genom att utvärdera tillämpad värderingsmetod och indata i värderingarna.
Vi har utvärderat de externt anlitade värderingsexperternas kompetens och objektivi-
tet samt utvärderat bolagets interna värderares kompetens.
Vi har gjort jämförelser mot känd marknadsinformation.
Vi har med stöd av vår värderingsexpertis granskat använd modell för fastighets-
värdering. Med stöd av våra värderingsspecialister har vi också granskat rimligheten i
gjorda antaganden för ett urval av fastigheterna som direktavkastningskrav, vakansgrad,
hyresintäkter och driftkostnader.
Vi har för ett urval av fastigheter granskat indata i värderingsmodellen avseende
hyresintäkter och driftkostnader samt även kontrollerat de beräkningar som ligger till
grund för värderingen.
Vi har granskat lämnade upplysningar i årsredovisningen.
101
FASTPARTNER 2021
REVISIONSBERÄTTELSE
• skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna kon-
troll som har betydelse för vår revision för att utforma gransk-
ningsåtgärder som är lämpliga med hänsyn till omständighet-
erna, men inte för att uttala oss om effektiviteten i den interna
kontrollen.
• utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som
används och rimligheten i styrelsens och verkställande
direktörens uppskattningar i redovisningen och tillhörande
upplysningar.
• drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verk-
ställande direktören använder antagandet om fortsatt drift
vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredo-
visningen. Vi drar också en slutsats, med grund i de inhämtade
revisionsbevisen, om det finns någon väsentlig osäkerhets-
faktor som avser sådana händelser eller förhållanden som kan
leda till betydande tvivel om bolagets förmåga att fortsätta
verksamheten. Om vi drar slutsatsen att det finns en väsent-
lig osäkerhetsfaktor, måste vi i revisionsberättelsen fästa
uppmärksamheten på upplysningarna i årsredovisningen om
den väsentliga osäkerhetsfaktorn eller, om sådana upplysningar
är otillräckliga, modifiera uttalandet om årsredovisningen och
koncernredovisningen. Våra slutsatser baseras på de revisions-
bevis som inhämtas fram till datumet för revisionsberättelsen.
Dock kan framtida händelser eller förhållanden göra att ett
bolag inte längre kan fortsätta verksamheten.
• utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen och
innehållet i årsredovisningen och koncernredovisningen, där-
ibland upplysningarna, och om årsredovisningen och koncern-
redovisningen återger de underliggande transaktionerna och
händelserna på ett sätt som ger en rättvisande bild.
• inhämtar vi tillräckliga och ändamålsenliga revisionsbevis
avseende den finansiella informationen för enheterna eller
affärsaktiviteterna inom koncernen för att göra ett uttalande
avseende koncernredovisningen. Vi ansvarar för styrning,
övervakning och utförande av koncernrevisionen. Vi är ensamt
ansvariga för våra uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens
planerade omfattning och inriktning samt tidpunkten för den.
Vi måste också informera om betydelsefulla iakttagelser under
revisionen, däribland de eventuella betydande brister i den
interna kontrollen som vi identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har
följt relevanta yrkesetiska krav avseende oberoende, och ta upp
alla relationer och andra förhållanden som rimligen kan påverka
vårt oberoende, samt i tillämpliga fall åtgärder som har vidtagits
för att eliminera hoten eller motåtgärder som har vidtagits.
Av de områden som kommuniceras med styrelsen fastställer vi
vilka av dessa områden som varit de mest betydelsefulla för revi-
sionen av årsredovisningen och koncernredovisningen, inklusive
de viktigaste bedömda riskerna för väsentliga felaktigheter, och
som därför utgör de för revisionen särskilt betydelsefulla område-
na. Vi beskriver dessa områden i revisionsberättelsen såvida inte
lagar eller andra författningar förhindrar upplysning om frågan.
RAPPORT OM ANDRA KRAV ENLIGT LAGAR OCH
ANDRA FÖRFATTNINGAR
Revisorns granskning av förvaltning och förslaget till
dispositioner av bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen har vi även utfört en re-
vision av styrelsens och verkställande direktörens förvaltning av
Fastpartner AB (publ) för år 2021 samt av förslaget till dispositio-
ner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt för-
slaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter
och verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt
ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar.
Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen
enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt
yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning
innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen är
försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets och koncernens
verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av
moder bolagets och koncernens egna kapital, konsoliderings-
behov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvalt ningen
av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att
fortlöpande bedöma bolagets och koncernens ekonomiska
situation, och att tillse att bolagets organisation är utformad så
att bok föringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska
angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt.
Verkställande direktören ska sköta den löpande förvaltningen
enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta
de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bokföring ska
fullgöras i överensstämmelse med lag och för att medelsförvalt-
ningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed
vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis
för att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon
styrelseledamot eller verkställande direktören i något väsentligt
avseende:
• företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försum-
melse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget,
eller
• på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, års-
redovisningslagen eller bolagsordningen.
102
FASTPARTNER 2021
REVISIONSBERÄTTELSE
102
FASTPARTNER 2020
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av
bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta,
är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är fören-
ligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti
för att en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige
alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan
föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag
till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt
med aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige
använder vi professionellt omdöme och har en professionellt
skeptisk inställning under hela revisionen. Granskningen av för-
valtningen och förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller
förlust grundar sig främst på revisionen av räkenskaperna. Vilka
tillkommande granskningsåtgärder som utförs baseras på vår pro-
fessionella bedömning med utgångspunkt i risk och väsentlighet.
Det innebär att vi fokuserar granskningen på sådana åtgärder,
områden och förhållanden som är väsentliga för verksamheten
och där avsteg och överträdelser skulle ha särskild betydelse
för bolagets situation. Vi går igenom och prövar fattade beslut,
beslutsunderlag, vidtagna åtgärder och andra förhållanden som
är relevanta för vårt uttalande om ansvarsfrihet. Som underlag för
vårt uttalande om styrelsens förslag till dispositioner beträffande
bolagets vinst eller förlust har vi granskat styrelsens motiverade
yttrande samt ett urval av underlagen för detta för att kunna
bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Revisorns granskning av Esef-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen har vi även utfört en granskning av att styrelsen och
verkställande direktören har upprättat årsredovisningen och
koncernredovisningen i ett format som möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a §
lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden för Fastpartner AB
(publ) för år 2021.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade
kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten
#[checksumma]
upprättats i ett format som i allt väsentligt möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering.
Grund för uttalande
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18
Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna
rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar.
Vi är oberoende i förhållande till Fastpartner AB (publ) enligt
god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamåls-
enliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret
för att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a §
lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det
finns en sådan intern kontroll som styrelsen och verkställande
direktören bedömer nödvändig för att upprätta Esef-rapporten
utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentlig-
heter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rappor-
ten i allt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller kraven
i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, på
grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra gransknings-
åtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är
upprättad i ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen
garanti för att en granskning som utförs enligt RevR 18 och god
revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig
felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på
grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga
om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka
de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i Esef-
rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar ISQC 1 Kvalitetskontroll för
revisionsföretag som utför revision och översiktlig granskning
av finansiella rapporter samt andra bestyrkandeuppdrag och
näraliggande tjänster och har därmed ett allsidigt system för
kvalitetskontroll vilket innefattar dokumenterade riktlinjer
och rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska krav, standar-
der för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och andra
författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta
bevis om att Esef-rapporten har upprättats i ett format som
möjliggör enhetlig elektronisk rapportering av årsredovisningen
och koncernredovisning. Revisorn väljer vilka åtgärder som ska
utföras, bland annat genom att bedöma riskerna för väsentliga
felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa beror på oegentlig-
heter eller misstag. Vid denna riskbedömning beaktar revisorn de
delar av den interna kontrollen som är relevanta för hur styrel-
sen och verkställande direktören tar fram underlaget i syfte att
utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn
till omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om
effektiviteten i den interna kontrollen. Granskningen omfattar
också en utvärdering av ändamålsenligheten och rimligheten i
styrelsens och verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen en teknisk
validering av Esef-rapporten, dvs. om filen som innehåller
Esef-rapporten uppfyller den tekniska specifikation som anges
i kommissionens delegerade förordning (EU) 2019/815 och en
avstämning av att Esef-rapporten överensstämmer med den
granskade årsredovisningen och koncernredovisningen.
103
FASTPARTNER 2021
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida
Esef-rapporten har märkts med iXBRL som möjliggör en rätt-
visande och fullständig maskinläsbar version av koncernens resul-
tat-, balans- och egetkapitalräkningar samt kassaflödesanalysen.
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten
på sidorna 68 71 och för att den är upprättad i enlighet med
årsredovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation
RevR 16 Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten.
Detta innebär att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten
har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning
jämfört med den inriktning och omfattning som en revision
enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i
Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund
för våra uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i
enlighet med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2– 6 årsredovis-
ningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga
med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar
samt i överensstämmelse med årsredovisningslagen.
Revisorns yttrande avseende den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten på
sidorna 105 –111 och för att den är upprättad i enlighet med års-
redovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation
RevR 12 Revisorns yttrande om den lagstadgade hållbarhetsrap-
porten. Detta innebär att vår granskning av hållbarhetsrapporten
har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning
jämfört med den inriktning och omfattning som en revision
enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i
Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund
för vårt uttalande.
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Ernst & Young AB, utsågs till Fastpartner AB (publ) revisor av
bolagsstämman den 22 april 2021 och har varit bolagets revisor
sedan 22 april 2021.
Stockholm den 31 mars 2022
Ernst & Young AB
Fredric Hävrén
Auktoriserad revisor
104
FASTPARTNER 2021
HÅLLBARHETSRAPPORT
Om hållbarhetsrapporten
Fastpartner har upprättat sin hållbarhetsredovisning i enlighet
med GRI Standarder, nivå Core, för verksamhetsåret 2021. För
vissa upplysningar finns information endast för 2020 och 2021
men ambitionen är att ha tre jämförande år. Ambitionen är att
Fastpartners hållbarhetsarbete ska redovisas årligen i Årsredo-
visningen. Hållbarhetsredovisningen utgår ifrån den intressent-
dialog och väsentlighetsanalys som genomförts, där de mest
väsentliga områdena för våra intressenter och verksamhet iden-
tifierades. Hållbarhetsredovisningen speglar resultatet av denna
analys som presenteras nedan. I GRI-indexet på sida 110–111
finns hänvisningar till de generella GRI-upplysningarna och de
områdesspecifika upplysningarna som baseras på Fastpartners
mest väsentliga områden.
De utsläppsberäkningar som gjorts baseras på GHG Protocol
Corporate Standard och baseras på normalårskorrigerad energis-
tatistik för respektive fastighet i Fastpartners fastighetsbestånd.
Energianvändningen i MWh är uppmätt och framtagen utefter
Boverkets byggreglers specifikation för fastighetsenergi. Totalt
utsläpp av CO
2
e hänfört till energianvändningen i Fastpartners
fastighetsbestånd är framräknat baserat på energileverantörernas
(Fjärrvärme, Fjärrkyla och El) redovisning av emissionsfaktorer
för växthusgaser (g CO
2
ekv/kWh). Koldioxidutsläppen summe-
ras avseende fjärrvärme för förbränning respektive transporter
och produktion av bränslen.
I enlighet med ÅRL 6 kap 11§ har Fastpartner valt att upprätta
den lagstadgade hållbarhetsrapporten som en från årsredovis-
ningen avskild rapport, vilken återfinns på sidorna 18–31, 40– 43
samt 105–111. Riskbeskrivningarna återfinns på sidorna 55– 56.
Intressentdialog
Det har genomförts ett arbete för att kartlägga vilka områden
Fastpartners intressenter anser är högst prioriterade. De viktigas-
Intressenter Dialog med respektive intressentgrupp Viktiga frågor Fastpartners hantering
SAMHÄLLET • Möten och nära samarbete med samhälls-
organisationer
Avstämningar genom möten och samtal med
kommuner och myndigheter
Möten och nära samarbete med samhälls-
organisationer
Avstämningar genom möten och samtal med
kommuner och myndigheter
Klimat (Riskhantering, utsläpp, resande,
mobilitet)
Skapa trygghet
Arbetstillfällen
Samarbete med kommuner för att utveckla
allmänna och privata transportmedel
Erbjuder unga arbetstillfällen
Bidrar till en levande stadsmiljö genom våra
fastigheter
AKTIEÄGARE Årsredovisningar
Kvartalsrapporter
Årsstämmor
Styrelsemöten
Hög avkastning
Hållbar tillväxt
Långsiktighet
Stabil verksamhet med långsiktiga mål
Tydlig finansiell kommunikation
MEDARBETARE Medarbetarsamtal
Medarbetarundersökningar
Löpande dialog
Arbetsplatsträffar
Arbetsvillkor (Hälsa och arbetslivsbalans)
Personlig utveckling
Meningsfullhet (känna att man bidrar)
Stort fokus på att efterleva värdegrunden, policys
och att se till att det finns en hög trivselfaktor
Satsningar på hälsa, friskvård och balans
mellan arbete och fritid
Satsning på arbetsmiljö genom arbetsmiljöträf-
far, skyddsronder och arbetsmiljögrupp
Identifiera kompetensutvecklingsbehov
KUNDER Kundundersökningar
Kundtjänst
Fastighetsskötare
Informationsskärmar
Informationsutskick
Miljö och klimat
Attraktiva lägen
Väl fungerande lokaler (Rent och städat)
Arbetar för att utveckla våra fastigheter så att de
är energieffektiva, attrakriva och trivsamma
Fastpartner stävar alltid efter att våra kunder ska
finnas nära sina kunder för att möjliggöra för
deras verksamheter att växa
FINANSIÄRER Finansiella rapporter
Kapitalmarknadsdagar Investerarpresentationer
Pressmedelanden
Förtroende
Säkerhet och stabilitet (hållbarhet)
Arbetar med att bygga långsiktigt förtroende
genom en transparent kommunikation och tydlig
ekonomisk rapportering
LEVERANTÖRER Kontraktsmöten
Ramavtal och hållbarhetskrav
Besiktningar och kontroller
Besök på arbetsplatser
Långsiktigt förtroende
Korruption och mutor
Genomgång av CoC
Kontroll av efterlevnad av miljö och klimatkrav
Säkerställer en trygg och säker arbetsmiljö,
skyddsronder
105
FASTPARTNER 2021
HÅLLBARHETSRAPPORT
105
te intressentgrupperna för Fastpartner är samhället, aktieägare,
medarbetare, kunder, finansiärer och leverantörer. Vi har en
kontinuerlig dialog med dessa grupper genom vår dagliga verk-
samhet. Genom en samlad bild av intressenternas förväntningar
kan Fastpartner bättre styra rapportering och kommunikation till
de områden som identifierats som speciellt viktiga.
Väsentlighetsanalys
I samband med intressentanalysen genomfördes även en
workshop där representanter och ansvariga för bland annat
medarbetare, fastighetsutveckling, ekonomi och ledning deltog.
Syftet med workshopen var att besluta vilka hållbarhetsområ-
den som ska prioriteras baserat på intressenters förväntningar,
omvärldshändelser och verksamhetens strategiska mål.
Analysen resulterade i att ett antal områden identifierades
som väsentliga för både intressenter och verksamhetens arbete
framöver. Många väsentliga områden visar på ett stort engage-
mang och fokus kring frågor som rör miljö och klimat men även
att säkerställa att våra kunder även fortsatt är nöjda och att
Fastpartner lever upp till deras krav på fastigheter och trivsel.
Dessa frågor berör den direkta verksamheten men även indirekt,
genom exempelvis klimatpåverkan, närvaro i ytterstadsområden
och våra kunders förmåga att bedriva sina verksamheter med rätt
förutsättningar.
MEST VÄSENTLIGA OMRÅDEN
Dessa områden är mest väsentliga vilket betyder att Fastpartner
de ska rapportera på dessa områden och ha fokus på dem i
den strategiska utvecklingen
av bolaget.
Hållbar tillväxt och
hög avkastning
Miljö och klimat
Hållbarhetscertifieringar
Nöjda kunder, väl fungerande
lokaler och trygga områden
Hög
VIKTIGA OMRÅDEN ATT RAPPORTERA
Dessa områden är till stor del en hygienfaktor och väl inarbetade
i verksamheten. Därför blir fokus att fortsatt rapportera och
kommunicera hur arbetet ser ut inom dessa områden
Korruption och mutor
Mångfald och jämställdhet
Arbetsvillkor
Medarbetares personliga
utveckling för att
skapa meningsfullhet
Skapa arbetstillfällen
VÄSENTLIGHET
Medel
Väsentlighetsmodell
106
FASTPARTNER 2021
HÅLLBARHETSRAPPORT
Hållbarhetsnoter
HÅLLBART FÖRETAGANDE
Skapat och fördelat ekonomiskt värde – GRI 201-1
Att vi tar ett ekonomiskt ansvar för vår verksamhet och att vi har
sunda och stabila finanser är en förutsättning för att vi ska lyckas
uppfylla de mål som ägarna har på oss om en långsiktig och stabil
avkastning. Det är också viktigt med långsiktiga och stabila
finanser för att kunna möta ekonomiska förväntningar från våra
intressenter.
Avgränsning
Rapporteringen omfattar enbart det ekonomiska värde som
skapas inom Fastpartner. Detta värde påverkas delvis av faktorer
som Fastpartner har kontroll över, men det påverkas även av yttre
faktorer såsom konjunktur och ränteläge samt ägarnas beslut om
utdelning.
Ansvar och uppföljning
Det är Fastpartners VD och ledningsgrupp som har det över-
gripande ansvaret för att verksamheten styrs mot de uppsatta
finansiella målen. Utfallet följs upp kvartalsvis i samband med
upprättande av delårsrapporter samt genom uppföljning av inter-
na mål som fastställts för verksamheten.
Styrning och mål
Fastpartners långsiktiga övergripande mål är att uppnå ett årligt
rullande förvaltningsresultat om 1 500 MSEK i slutet av år 2025.
Utöver detta övergripande mål finns andra uppsatta mål som
verksamheten styrs mot. För en sammanställning av dessa mål, se
sid 16-17.
Utfall
Fastpartner skapar värden genom att äga, förvalta och utveckla
kommersiella fastigheter i Sveriges största befolkningscen-
trum. Det skapade ekonomiska värdet utgörs främst av hyres-
intäkter, investeringar och orealiserade värdeförändringar på
fastigheterna.
Det skapade ekonomiska värdet fördelas sedan på leverantörer,
ägare, medarbetare, långivare och samhället enligt nedan tabell.
2021 2020 2019
Direkt skapat ekonomiskt värde 1 856,1 1 801,6 1 686,5
Intäkter 1 856,1 1 801,6 1 686,5
Fördelat ekonomiskt värde 1 375,1 1 285,9 1 159,8
Driftskostnader 313,3 273,0 279,0
Utdelning till aktieägare 461,7 428,0 327,5
Löner och ersättningar till medarbetare 67,5 59,5 55,3
Ränta till finansiärer 280,9 292,5 270,2
Skatt till staten 249,7 230,9 225,8
Bidrag till lokalsamhället 2,0 2,0 2,0
Behållet ekonomiskt värde
481,0 515,7 526,7
Anti-korruption GRI - 205-1 och 205-3
Korruption i den svenska bygg- och fastighetsbranschen, där en
stora mängder produkter och tjänster omsätts varje år, anses vara
utbredd. Därför måste vi ha ett arbetssätt som minimerar all risk
för korruption inom verksamheten.
Avgränsning
Antikorruptionsarbetet avser i första hand det vi gör för att
förhindra korruption inom bolaget, men även genom de krav vi
ställer på att våra leverantörer och samarbete med hyresgäster.
Arbetet sker långsiktigt och ska på kort och lång sikt motverka
korruption och även risken att utsättas för korruption. Det ska
vara ett systematiskt arbetssätt för att motverka korruption i
verksamheterna.
Ansvar och uppföljning
Arbetet med att motverka korruption och mutor leds av verksam-
hetens Ledningsgrupp och har beslutats av Fastpartners styrelse.
Överträdelser godtas inte och kan resultera i disciplinåtgärder,
uppsägning eller åtal. En visselblåsarfunktion finns även för att
förenkla för medarbetare och utomstående att anmäla misstankar
om korruption eller andra oegentligheter.
Styrning och mål
Internt styrs den löpande verksamheten av policyer och riktlinjer
för bland annat IT, likabehandling samt miljö. Tillsammans
med uppförandekoderna samverkar våra policyer, rutiner och
utbildningar för att motverka alla former av korruption och
oegentligheter. Samtliga Fastpartners anställda och leverantö-
rer förväntas följa de interna reglerna såväl som gällande lagar.
Samtliga policyer som gäller medarbetarna finns tillgängliga på
intranätet. Intern uppföljning och kontroll sker löpande för att
säkerställa att de policys som finns följs. Målet är nolltolerans
mot alla former av korruption.
Utfall
Under 2021 anmäldes inga korruptionsincidenter.
Under året har ytterligare åtgärder vidtagits i syfte att minime-
ra risken för korruption.
107
FASTPARTNER 2021
HÅLLBARHETSRAPPORT
ATT ARBETA PÅ FASTPARTNER
Mångfald och jämställdhet inom organisationen – GRI 405-1
Fastpartner främjar mångfald och jämställdhet. Lika behandling
och villkor ska gälla och Fastpartner ska vara en attraktiv arbets-
plats för att personer oavsett kön och bakgrund.
Avgränsning
Främjandet av mångfald, inkludering och jämställdhet omfattar
anställda i bolaget och även att vi bemöter våra intressenter på
lika villkor och med respekt.
Ansvar och uppföljning
Fastpartner undersöker inställningen till dessa parametrar i
medarbetarundersökningen, på arbetsplatsträffar och i utveck-
lingssamtal. I arbetsmiljöhandboken finns rutiner och åtgärds-
program som ska användas vid misstanke om kränkningar av olika
slag. Arbetet styrs av policys som uppförandekod, lönepolicy och
processer som lönekartläggning. Cheferna har delegerats ansva-
ret att följa upp detta arbete. Resultatet av medarbetarundersök-
ningen följs upp centralt och lokalt.
Styrning och mål
Vi strävar efter att ge alla medarbetare goda arbetsvillkor och
arbetar aktivt tillsammans med medarbetarna kring frågorna om
jämställda rättigheter. Lika tillämpning gäller för löner och övriga
anställningsvillkor.
Utfall
86 % av medarbetarna uppger att de blir lika behandlade oavsett
ålder. 2020 var den siffran 74 % av medarbetarna, ett utfall som
Fastpartner till i år ville förbättra 2021. Det har vi alltså lyckats
med och höjt med 12%. Fördelningen mellan de nyanställda 2021
är 50 % kvinnor/män. Andel kvinnor i bolaget är nu 30 % vilket är
en ökning med 5 % från förra året.
Åldersfördelning samtliga anställda
2021
Totalt
Andel
Kvinnor
Andel
Män
Under 30 8 12,5% 87,5%
30–49 39 28% 72%
50 och över 33 36% 64%
Totalt 80 30% 70%
Åldersfördelning ledningsgrupp
2021
Totalt
Andel
Kvinnor
Andel
Män
Under 30 0 0 0
30–49 6 33,3% 66,6%
50 och över 3 0 100%
Totalt
9 22% 78%
Åldersfördelning övriga chefer och anställda,
ex ledningsgrupp, 2021
Totalt
Andel
Kvinnor
Andel
Män
Under 30 8 12,5% 87,5%
30–49 33 27% 73%
50 och över 30 40% 60%
Totalt 71 26% 74%
Åldersfördelning styrelse
2021
Totalt
Andel
Kvinnor
Andel
Män
Under 30 0 0 0
30–49 1 100% 0%
50 och över 4 50% 50%
Totalt 5 60% 40%
Könsfördelning
2021
Totalt
Andel
Kvinnor
Andel
Män
Styrelse 5 60% 40 %
Bolagsledning 9 20 % 80%
Mellanchefer 7 43% 57%
Övriga 76 25% 75 %
Totalt 85 32 % 68%
Information om anställda – GRI-102-8
Anställningsform,
antal personer
2021
Andel
kvinnor 2020
Andel
kvinnor 2019
Andel
kvinnor
Tillsvidareanställda 80 30 % 79 25% 71 25%
Typ av anställning,
andel
Heltidsanställda 100% 100% 100%
Deltidsanställda
)
)
)
¹
)
Fastpartner tillämpar endast heltidsanställning. Antal deltidsanställda anses för få att rapportera.
MILJÖARBETE MED HELHETEN I FOKUS
Energianvändning och energiintensitet – GRI 302-1 och 302-3
Vi arbetar aktivt med att minska energianvändningen i våra
fastigheter för att på så sätt bidra till ett hållbart samhälle och en
effektivare fastighetsförvaltning.
Avgränsning
Energianvändningen för fastigheter är omräknat till förbrukning
enligt graddagar. Energiförbrukningen avser Atemp.
Ansvar och uppföljning
Styrelsen sätter upp övergripande mål och riktlinjer. Lednings-
gruppen tar beslut om Hållbarhet, Miljö- och Energilednings-
system och följer dessutom regelbundet upp hållbarhetsarbetet.
Hållbarhetsgrupp, Miljö och Energi har representanter från
samtliga enheter inom bolagett och arbetar fram metoder och
system för att genomföra hållbarhetsåtgärder i verksamheten.
Styrning och mål
Fastpartner har som ambition att minska den totala energian-
vändningen med minst 1 % per år. Från och med 2022 är målet
att minska energianvändningen med 2% per år. Vi arbetar med
att sänka energianvändningen kontinuerligt genom att installera
smarta energisystem och effektivisera våra fastigheter.
108
FASTPARTNER 2021
HÅLLBARHETSRAPPORT
Utfall
Den totala energianvändningen har minskat med 0,4% (-4%) från
2020 och energiintensiteten har minskat med 5,8% (-3,2%) från
2020. Utav nedanstående är 337 MWh Solcellsel och Värmepum-
par (t.ex. Geo ) 5 745 MWh.
Energiförbrukning (MWh)
2021 2020 2019
Fastighetsel 35 947 37 248 38 505
Värme total 104 452 103 668 106 934
Fjärrvärme 99 755 98 194 10 1130
El 1 818 1 870 1 630
Olja 0 0 138
Geoenergi och värmepump 2 879 3 540 3 870
Gas
1)
0 65 166
Kyla 9 115 9 240 10 318
Summa 149 513 150 156 155 757
Intensitetsmått (kWh/m
2
Atemp) 95,7 101,59 104,91
1)
Den sista gaskällan fasades ut i maj 2020
Utsläpp – GRI 305-1, 305-2 och 305-4
Fastpartners målsättning är att vara klimatneutrala år 2030 i
Scope 1 och 2.
Avgränsning
Växthusgasutsläppen, beräknas för Scope 1 och 2 samt för Scope
3. Fastpartner använder inga fossila bränslen till uppvärmning
efter maj 2020. Scope 1 innefattar företagsbilar och köldmedia.
Scope 2 avser inköpt el, fjärrvärme och fjärrkyla. Scope 3 avser
projektverksamhet som ny- och ombyggnad samt lokalanpass-
ning. Samtliga energislag är omräknade med koldioxidekviva-
lenter från respektive leverantör, Naturvårdsverket eller IPCC
fjärde utvärderingsrapport. För företagsbilar har vi gjort ett anta-
gande om jämn CO
2
e belastning per körda kilometer. Intensitet
är uttryckt i Atemp, uppvärmd area, för våra fastigheter.
Ansvar och uppföljning
Styrelsen sätter upp övergripande mål och riktlinjer. Lednings-
gruppen tar beslut om Hållbarhet, Miljö- och Energilednings-
system och följer dessutom regelbundet upp hållbarhetsarbetet.
Hållbarhetsgruppen, Miljö och Energi har representanter från
samtliga enheter inom bolaget och arbetar fram metoder och
system för att genomföra hållbarhetsåtgärder i verksamheten.
Styrning och mål
Fastpartner har som ambition att vara klimatneutral i förvalt-
ningen till 2030 vilket innefattar Scope 1 och 2. För att nå vårt
mål finns det beslut på att all inköpt el ska vara, Bra Miljöval eller
komma från förnyelsebara källor, bilar som anskaffas ska vara
elbilar, fjärrvärme och fjärrkyla ska vara miljövänlig eller klimat-
kompenserad. Fastigheterna ska energieffektiviseras, styras och
övervakas digitalt.
Utfall
Utsläppen av växthusgaser i Scope 1 och 2 har minskat kraftigt
jämfört med 2020, minus 61,4%. Fastpartners mål att halvera
utsläppen till år 2025 jämfört med 2019 uppnåddes redan under
2021. Dessutom halverades utsläppen ytterligare en gång till
0,89 kg CO
2
e/m
2
, Atemp. Utsläppen från Scope 3 beräknades
till 44 141 ton CO
2
e eller 28,3 kg CO
2
e/m
2
Atemp. Minskning
av utsläpp i Scope 1 och 2 beror huvudsakligen på miljövänlig
eller kompenserad fjärrvärme och fjärrkyla, förnyelsebar el eller
kontrakt med Bra Miljöval, energieffektiviseringar i fastigheterna
och en liten del egenproducerad solel.
Utsläpp (ton CO
2
e)
2021 2020 2019
Scope 1
1)
249 126 169
Scope 2 1 139 3 473 6 419
Summa
1 388 3 599 6 588
Intensitetsmått scope 1+2 (kg CO
2
e/m
2
Atemp) 0,89 2,44 4,44
1)
Den sista gaskällan fasades ut i maj 2020
Vattenförbrukning GRI – 303-5
Vatten är en begränsad resurs och Fastpartners Hållbarhet, Miljö-
och Energiledningssystem sätter upp riktlinjer för att begränsa
och minska vattenanvändningen i våra fastigheter.
Avgränsning
Vattenanvändningen mäts och följs upp i fastigheterna och vat-
tenintensiteten avser användning per m
2
, Atemp.
Ansvar och uppföljning
Styrelsen sätter upp övergripande mål och riktlinjer för vattenan-
vändningen. Ledningsgruppen tar beslut om Hållbarhet, Miljö-
och Energiledningssystem och följer även upp det regelbundet
med Hållbarhets- och projektchefen som ansvarig. Hållbarhets-
gruppen, Miljö och Energi, har representanter från samtliga en-
heter inom bolaget som arbetar fram metoder, styr och genomför
hållbarhetsåtgärder. .
Styrning och mål
Fastpartner har som mål att årligen minska vattenanvändningen i
fastigheterna och har förutom Hållbarhet, Miljö- och Energiled-
ningssystem även ett Ramverk som omfattar BBR-krav, Taxono-
mikrav, Fastpartners krav samt certifieringskrav med tydliga krav
på snålspolande vattenarmaturer vid om- och nybyggnad. Upp-
följning sker regelbundet och kan leda till ytterligare åtgärder.
Utfall
Vattenanvändningen har minskat genom åren och var 2021
40% lägre än 2013. 2021 års förbrukning var 368 334 m³ vatten
eller 0,236 m³/m² Atemp. 2020 var motsvarande förbrukning
350 220 m³ eller 0,237 m³/m² Atemp. Ett fortsatt arbete med att
minska vattenanvändningen pågår fortlöpande i Fastpartners
förvaltningsverksamhet.
109
FASTPARTNER 2021
HÅLLBARHETSRAPPORT
GRI-INDEX
Generella upplysningar
Gri standarder / områden Upplysning Beskrivning Hänvisning Kommentar/utelämnande
Organisationsprofil
GRI 102:
Generella upplysningar (2016)
102-1 Organisationens namn Sid 61
102-2 Viktiga varumärken, produkter och tjänster Sid 32-33
102-3 Huvudkontorets lokalisering Sid Baksida
102-4 Länder där organisationen är verksam Sid 2
102-5 Ägarstruktur och bolagsform Sid 2, 80
102-6 Marknader där organisationen är verksam Sid 2-3
102-7 Bolagets storlek Sid 29, 74-75, 113-116
102-8 Personalstyrka Sid 106
102-9 Organisationens leverantörskedja Sid 43
102-10 Väsentliga förändringar Sid 61-62
102-11 Tillämpning av försiktighetsprincipen Sid 29
102-12 Externa initiativ om hållbarhet som organisationen
stödjer och/eller omfattas av
Sid 19, 29-30
102-13 Medlemskap i organisationer Sid 40, 42
Strategi
102-14 Uttalande av vd om hållbarhetsfrågornas relevans
för bolaget
Sid 6-7
Etik och integritet
102-16 Värderingar, principer och etiska riktlinjer Sid 20-21, 23-24, 43
Styrning
102-18 Styrningsstruktur Sid 68-71
Intressentdialog
102-40 Intressentgrupper Sid 103
102-41 Antal anställda med kollektivavtal Sid 19, 29
102-42 Identifiering och urval av intressenter Sid 103
102-43 Metod för intressentdialoger Sid 103-104
102-44 Viktiga områden och frågor som framkommit i dialog
med intressenter
Sid 103
Redovisningsprofil
102-45 Enheter som ingår i redovisningen Sid 80, 87-89
102-46 Process för att definiera redovisningens innehåll Sid 103-104
102-47 Identifierade väsentliga aspekter Sid 103-104
102-48 Reviderad information - Inga revideringar har gjorts
102-49 Väsentliga förändringar - Inga förändringar har skett
102-50 Redovisningsperiod Sid 103
102-51 Datum för publicering av den senaste redovisningen - Mars 2021
102-52 Redovisningscykel Sid 103
102-53 Kontaktuppgifter för frågor om redovisningen Sid 118
102-54 Uttalande om att redovisningen följer GRI Standards Sid 103
102-55 GRI-index och redovisningsnivå Sid 108-109
102-56 Externt bestyrkande - GRI-redovisningen är ej bestyrkad
110
FASTPARTNER 2021
HÅLLBARHETSRAPPORT
Specifika upplysningar
Gri standarder / områden Upplysning Beskrivning Hänvisning Kommentar/utelämnande
Finansiella upplysningar
Ekonomiskt resultat
GRI 103 Hållbarhetsstyrning (2016) 103-1, 103-2, 103-3 Hållbarhetsstyrning Sid 14-15, 18, 105
GRI 201: Ekonomiskt resultat (2016) 201-1 Skapat och levererat direkt ekonomiskt värde Sid 105
201-3 Definierad föremånsplan för pension och andra
föremåner
Sid 96
Antikorruption
GRI 103 Hållbarhetsstyrning (2016) 103-1, 103-2, 103-3 Hållbarhetsstyrning Sid 18-21, 105
GRI 205: Antikorruption (2016) 205-1 Andel av organisationen som bedömts avseende
korruptionsrisker
Sid 20-21, 56, 105
205-3 Antal bekräftade fall av korruption och vidtagna
åtgärder
Sid 20
Miljömässiga upplysningar
Energi och vatten
GRI 103 Hållbarhetsstyrning (2016) 103-1, 103-2, 103-3 Hållbarhetsstyrning Sid 18-19, 40, 107
GRI 302: Energi (2016) 302-1 Energianvändningen inom organisationen Sid 43, 107
302-3 Energiintensitet för organisationen Sid 43, 107
GRI 303: Vatten och avlopp (2018) 303-5 Vattenintensitet för organisationen Sid 43, 107
Utsläpp
GRI 103 Hållbarhetsstyrning (2016) 103-1, 103-2, 103-3 Hållbarhetsstyrning Sid 18-19, 40, 42, 107
GRI: 305 Utsläpp (2016) 305-1 Direkta växthusgasutsläpp (Scope 1) Sid 43, 107
305-2 Indirekta växthusgasutsläpp (Scope 2) Sid 43, 107
305-4 Växthusgasutsläppsintensitet i byggnader Sid 43, 107
Certifierade fastigheter
GRI 103 Hållbarhetsstyrning (2016) 103-1, 103-2, 103-3 Hållbarhetsstyrning Sid 18-19, 40, 107
Företagsspecifik Andel certifierade fastigheter Sid 43 Andel färdigcertifierade fastigheter under året
Sociala upplysningar
Anställdas hälsa och säkerhet
GRI 103 Hållbarhetsstyrning (2016) 103-1, 103-2, 103-3 Hållbarhetsstyrning Sid 18-19, 22-23, 26-27
GRI 403: Hållbarhetsstyrning för
Hälsa och säkerhet (2018)
403-1 Hälso- och säkerhetshanteringssystem Sid 26-27
403-2 Riskidentifiering, riskbedömning och incidentunder-
sökning
Sid 26-27
403-3 Hälsovårdstjänster Sid 22-23, 26-27
403-4 Samråd och kommunikation om arbetshälsa och
säkerhet
Sid 26-27
403-5 Arbetstagarutbildning om arbetshälsa och säkerhet Sid 26
403-6 Främjande av arbetstagarnas hälsa Sid 22-24, 26-27
403-7 Förebyggande och lindring av arbetsmiljöers hälsa
och säkerhet
Sid 26-28
GRI 403: Anställdas hälsa och
säkerhet (2018)
403-8 Medarbetare som täcks av ett system för hälsa och
säkerhet
Sid 26
Företagsspecifik Sjukfrånvaro Sid 29
Kompetensutveckling för anställda
GRI 103 Hållbarhetsstyrning (2016) 103-1, 103-2, 103-3 Hållbarhetsstyrning Sid 18, 22-24
GRI 404: Kompetensutveckling för
anställda (2016)
404-1 Genomsnittlig utbildningstid per anställd Sid 24 Vi delar inte upp genomsnittlig utbildningstid
på kön och anställningskategori då vi är få
anställda
404-2 Utbildningsprogram för anställda Sid 24
404-3 Andel anställda som regelbundet har utvecklings-
samtal
Sid 24 Vi delar inte upp andel av anställda som har
utvecklingssamtal på kön och anställningska-
tegori då vi är få anställda
Mångfald och jämställdhet
GRI 103 Hållbarhetsstyrning (2016) 103-1, 103-2, 103-3 Hållbarhetsstyrning Sid 18, 22-23, 28-29,
106
GRI 405: Mångfald och
jämställdhet (2016)
405-1 Mångfald och jämställdhet inom organisationen Sid 106
Nöjda kunder
GRI 103 Hållbarhetsstyrning (2016) 103-1, 103-2, 103-3 Hållbarhetsstyrning Sid 18, 30, 32
Företagsspecifik Nöjdkund-Index (NKI) Sid 17, 32 Baserat på vår NKI-undersökning under året
Andel småföretagare
GRI 103 Hållbarhetsstyrning (2016) 103-1, 103-2, 103-3 Hållbarhetsstyrning Sid 18, 30
Företagsspecifik Andel av hyresgäster som är små-eller medelstora
bolag
Sid 30 Baserat på data över hyresgäster under året
111
FASTPARTNER 2021
HÅLLBARHETSRAPPORT
DEFINITIONER
Fastighetsrelaterade
DRIFTNETTO
Hyresintäkter minus fastighetskostnader.
DRIFTNETTO, %
Driftnetto i förhållande till förvaltningsfastig heternas
genomsnittliga redovisade värde.
EKONOMISK UTHYRNINGSGRAD, %
Redovisade hyresintäkter med justering för rabatter
och hyresförluster i procent av hyres värde.
EKONOMISK VAKANSGRAD
Bedömd marknadshyra för befintliga ej
uthyrda ytor, i procent av hyresvärde.
FASTIGHETSKOSTNADER
Summan av direkta fastighetskostnader som
driftkostnader, kostnader för reparation och underhåll,
avgälder, skatt, och indirekta fastighetskostnader
som kostnader för fastighets administration och
marknadsföring.
Förvaltningsresultat
Resultat före skatt i fastighetsrörelsen exklusive värde-
förändringar, valutaeffeker och skatt.
RULLANDE ÅRLIGT FÖRVALTNINGSRESULTAT
(4 KVARTAL FRAMÅT)
Resultat före skatt i fastighetsförelsen exklusive
värdeförändringar, valuta effekter och skatt justerat
för genomsnittlig överskottsgrad, periodens förvärv/
försäljningar samt nytecknade kontrakt som ännu inte
börjat löpa/kontrakt som sagts upp.
HYRESVÄRDE
Redovisade hyresintäkter med återläggning av
eventuella rabatter och hyresförluster, plus bedömd
marknadshyra för befintliga ej uthyrda ytor.
JÄMFÖRBART BESTÅND
Jämförelseperioden justeras med avseende
på förvärv ade och sålda fastigheter som om de hade
innehafts under motsvarande period som innevarande
rapport period.
ÖVERSKOTTSGRAD, %
Driftnetto i förhållande till redovisade hyres intäkter.
Finansiella
AVKASTNING PÅ EGET KAPITAL, %
Resultat efter skatt i förhållande till genom snittligt eget
kapital.
AVKASTNING PÅ TOTALT KAPITAL, %
Resultat efter finansiella poster plus ränte- kostnader
minus räntebidrag i förhållande till genomsnittlig
balansomslutning.
BELÅNINGSGRAD, %
Skulder till kreditinstitut i procent av fastig heternas
redovisade värde.
NETTOSKULDER
Räntebärande skulder minskade med räntebärande
tillgångar, likvida medel och börsnoterade aktier.
RÄNTEBÄRANDE SKULDER
Skulder som löper med avtalad ränta.
RÄNTETÄCKNINGSGRAD, GGR
Resultat före skatt med återläggning av värde-
förändringar och räntekostnader, som multipel
av räntekostnader.
SOLIDITET, %
Eget kapital i förhållande till balansom slutningen.
SOLIDITET JUSTERAD ENLIGT NRV
(Net Reinvestment Value) %
Eget kapital med återläggning av räntederivat och
upp skjuten skatt i förhållande till balansomslutningen.
Aktierelaterade
AKTIENS DIREKTAVKASTNING, %
Aktieutdelning i procent av börskurs vid motsvarande
räkenskapsårs slut.
AKTIENS TOTALAVKASTNING, %
Aktiens kursutveckling och faktisk utdelning i relation
till börskurs vid årets början.
EGET KAPITAL PER AKTIE
Eget kapital i förhållande till antal utestående aktier vid
periodens slut.
LÅNGSIKTIGT SUBSTANSVÄRDE PER AKTIE,
NRV (Net Reinvestment Value)
Eget kapital per aktie med återläggning av räntederi-
vat och uppskjuten skatt.
GENOMSNITTLIGT ANTAL AKTIER
Vägt genomsnittligt antal utestående aktier under viss
period.
RESULTAT PER STAMAKTIE
Resultat efter skatt justerat för utdelning på preferens-
aktier i förhållande till genomsnittligt antal utestående
stamaktier.Jämförelsetalen för föregående år har även
de justerats för utdelning på preferensaktier.
Fastpartner presenterar vissa finansiella mått i delårsrapporten som inte
definieras enligt IFRS. Fastpartner anser att dessa mått ger värdefull kom-
pletterande information till investerare och bolagets ledning då de möjligör
utvärdering av bolagets prestation. Eftersom inte alla företag beräknar
finansiella mått på samma sätt, är dessa inte alltid jämförbara med mått som
används av andra företag. Dessa finansiella mått ska därför inte ses som en
ersättning för mått som definieras enligt IFRS. På nästa sida presenteras mått
som inte definieras enligt IFRS, om inte annat anges.
112
FASTPARTNER 2021
DEFINITIONER
2021
1/1–31/12
2020
1/1–31/12
Rullande årligt förvaltningsresultat, MSEK
(4 kvartal framåt)
Rullande årligt förvaltningsresultat är ett nyckeltal som Fastpartner
betraktar som relevant för att bedöma den underliggande verksamhetens
resultatgenereringsförmåga och nyckeltalet ligger till grund för uppföljning
av Bolagets finansiella mål.
Förvaltningsresultat, MSEK 972,4 952,1
Justering för resultatandelar från intressebolag, MSEK –0,7
Justering till en genomsnittlig överskottsgrad, MSEK 3,5
Justering för förvärv samt nytecknade kontrakt som ännu inte börjat löpa, MSEK 62,3 14,9
Justering för utgående swapkontrakt och förändrade marginaler vid refinansiering 12,5 3,0
Justerat förvaltningsresultat, MSEK 1 050,0 970,0
Rullande årligt förvaltningsresultat, (4 kvartal framåt), MSEK 1 050,0 970,0
Eget kapital/stamaktie A, SEK
Fastpartner betraktar nyckeltalet som relevant då det visar hur Koncernens
egna kapital fördelas per utestående stamaktier av serie A och har inklu-
derats för att upplysa om mängden eget kapital, enligt denna definition,
per stamaktie A.
Eget kapital, MSEK 17 457,4 14 057,4
Antal utestående stamaktier A, st 182 900 000 182 900 000
Eget kapital/stamaktie A, SEK 95,4 76,9
Långsiktigt substansvärde per stamaktie A, NRV, SEK
Fastpartner betraktar nyckeltalet som relevant då substansvärdet är det
samlade kapital som Fastpartner förvaltar åt sina ägare. Långsiktigt sub-
stansvärde utgår från Koncernens bokförda egna kapital med justering för
poster som inte innebär någon utbetalning i närtid, såsom i Fastpartners
fall derivat och uppskjuten skatteskuld, fördelat per stamaktie A.
Eget kapital, MSEK 17 457,4 14 057,4
Återläggning uppskjuten skatt, MSEK 3 227,4 2 463,7
Återläggning räntederivat, MSEK 75,7 143,8
Antal utestående stamaktier A, st 182 900 000 182 900 000
Långsiktigt substansvärde per stamaktie A, NRV, SEK 113,5 91,1
Avkastning på eget kapital, %
Avkastning på eget kapital är ett nyckeltal som Fastpartner betraktar
som relevant för att visa Bolagets förräntning på det egna kapitalet i
Koncernen.
Resultat efter skatt, MSEK 3 367,7 1 632,2
Genomsnittligt eget kapital, MSEK 15 757,4 13 344,6
Avkastning på eget kapital, % 21,4 12,2
Avkastning på totalt kapital, %
Avkastning på totalt kapital är ett nyckeltal som Fastpartner betraktar
som relevant för att visa Bolagets förräntning på det totala kapitalet i
Koncernen.
Resultat efter finansiella poster, MSEK 4 239,2 2 009,8
Återläggning av finansiella kostnader, MSEK 299,7 310,5
Beräknat till årstakt baserat på respektive period, MSEK 4 538,9 2 320,3
Genomsnittlig balansomslutning, MSEK 35 535,2 31 567,4
Avkastning på totalt kapital, % 12,8 7,4
Räntetäckningsgrad, ggr
Räntetäckningsgrad är ett nyckeltal som Fastpartner betraktar som
relevant för att bedöma Koncernens förmåga och känslighet att betala
ränta på de räntebärande skulderna.
Resultat före skatt, MSEK 4 239,2 2 009,8
Återläggning av värderförändringar, MSEK –3 266,8 –1 057,7
Återläggning av räntekostnader, MSEK 299,7 310,5
Justerat resultat före skatt, MSEK 1 272,1 1 262,6
Justerat resultat före skatt som en multipel av räntekostnader, ggr 4,2 4,1
Soliditet, %
Soliditet betraktar Fastpartner som relevant för att visa Koncernens
kapitalstruktur genom hur stor andel av Koncernens balansomslutningen
som utgörs av eget kapital.
Eget kapital, MSEK 17 457,4 14 057,4
Balansomslutning, MSEK 37 922,1 33 148,3
Soliditet, % 46,0 42,4
Soliditet justerad enligt NRV, %
Soliditet justerat enligt NRV betraktar Fastpartner som relevant för att
visa Koncernens kapitalstruktur genom hur stor andel av Koncernens
balansomslutningen som utgörs av eget kapital med justering för poster
som inte innebär någon utbetalning i närtid, såsom i Fastpartners fall
derivat och uppskjuten skatteskuld.
Eget kapital, MSEK 17 457,4 14 057,4
Återläggning uppskjuten skatt, MSEK 3 227,4 2 463,7
Återläggning räntederivat, MSEK 75,7 143,8
Justerat eget kapital, MSEK 20 760,5 16 664,9
Balansomslutning, MSEK 37 922,1 33 148,3
Soliditet justerad enligt NRV, % 54,7 50,3
Nettoskulder, MSEK Räntebärande skulder, MSEK 15 280,6 14 607,6
Räntebärande tillgångar –442,8 –405,9
Likvida medel –210,7 –147,1
Börsnoterade aktier –617,6 –118,3
Nettoskulder, MSEK 14 009,5 13 936,3
Driftnetto, % Driftnetto enligt resultaträkningen, MSEK 1 301,0 1 285,0
Driftnetto för utv.fastigheter samt justering för periodens förvärv, MSEK –23,9 –12,4
Justerat driftnetto för utv.fastigheter samt periodens förvärv, MSEK 1 277,1 1 272,6
Förvaltningsfastigheters (justerade för utv.fastigheter och periodens förvärv)
genomsnittliga värde, MSEK 31 982,0 29 324,0
Driftnetto, % 4,0 4,3
Överskottsgrad, % Hyresintäkter, MSEK 1 856,3 1 801,6
Fastighetskostnader, MSEK –555,3 –516,6
Driftnetto, MSEK 1 301,0 1 285,0
Överskottsgrad, % 70,1 71,3
FINANSIELLA MÅTT
som inte definieras enligt IFRS
113
FASTPARTNER 2021
FINANSIELLA MÅL
Fördelning
Fastighetsbeteckning Gatuadress Område Fotnot Tomtarea
Uthyrn.
area Kontor
Logistik &
lager
Handel &
restaurang
Industri &
verkstad
Bostad &
hotell
Vård &
skola Övrigt
Taxvärde,
Kkr
Alvesta 13:27 Forsdalavägen 2 Alvesta 38 187 13 200 3 200 10 000 0 0 0 0 0 14 102
Avesta 1 Avestagatan 61 Spånga T 20 595 7 898 2 717 3 801 0 1 380 0 0 0 56 400
Bagaren 7 Ljungadalsgatan 4 A-H, J-K Växjö 28 077 9 574 1 014 6 916 0 1 644 0 0 0 36 847
Brahelund 2 Råsundavägen 2-16 Solna 13 090 41 371 34 151 4 082 1 530 0 0 1 016 592 989 000
Bränninge 4 Taxingegränd 8-10 Spånga T 12 192 9 606 385 701 6 619 0 0 1 821 80 92 400
Bränninge 7 Taxingegränd 4 Spånga T 3 334 700 0 510 0 0 0 0 190 20 178
Båggången 5 Hässelby Torg 8-10 Hässelby T 4 230 3 768 1 464 446 1 201 0 0 640 17 30 400
Domnarvet 41 Gunnebogatan 32 A Spånga T 436 668 546 122 0 0 0 0 0 5 322
Domnarvet 43 Gunnebogatan 30 Spånga T 845 1 226 888 338 0 0 0 0 0 8 636
Domnarvet 44 Gunnebogatan 22 Spånga T 456 690 350 340 0 0 0 0 0 3 754
Domnarvet 45 Gunnebogatan 32 B Spånga T 436 783 423 360 0 0 0 0 0 5 884
Flyggodset 1 Cederströmsgatan 4 Malmö T 9 104 5 392 736 3 846 0 0 0 0 810 14 199
Flyggodset 2 Cederströmsgatan 4 Malmö T 6 747 2 023 0 0 0 0 0 2 023 0 0
Herrjärva 3 Herrjärva torg 2 Solna 3 936 19 959 18 817 330 770 0 0 0 42 548 000
Hilton 2 Gustav III:s Boulevard 26-38Solna 12 736 22 309 17 821 1 218 1 561 0 0 1 084 625 678 000
Hilton 5 Telegrafgatan 4, 6A, 6B Solna 7 063 13 744 12 496 758 490 0 0 0 0 343 000
Kallhäll 1:5 Gjutarplan 19 Järfälla 1 728 1 730 0 0 1 730 0 0 0 0 11 419
Krejaren 2 Östermalmstorg 1, 3 Stockholm T 1 568 8 569 4 809 0 3 760 0 0 0 0 540 000
Kristiansborg 2 Västra Hindbyv. 12 , 14 Malmö T 11 530 7 088 2 427 3 908 753 0 0 0 0 18 600
Kungsängens-Tibble 25:2Hjortronvägen 1 Kungsängen 1 845 925 0 0 925 0 0 0 0 6 920
Kvarnberget 3 Rinkebytorget 8 Spånga T 3 662 5 462 682 100 3 293 0 0 1 372 15 50 600
Kvarnberget 4 Rinkebytorget 1 Spånga T 2 730 4 315 958 248 3 028 0 0 75 6 40 200
Kvarnberget 5 Skårbygränd 3-5 Spånga T 771 1 904 0 0 107 0 0 1 797 0 0
Kvarnberget 7 Skårbygränd 2 Spånga T 2 062 0 0 0 0 0 0 0 0 2 886
Kvarnberget 8 Rinkebytorget 2-6 Spånga T 1 884 2 755 1 266 424 1 059 0 0 0 6 27 400
Labyrinten 1 Astrakangatan 17-21 Hässelby T 9 913 15 982 7 592 335 2 966 0 0 5 082 7 133 000
Ladugårdsgärdet 1:48 Tullvaktsvägen 5-15 m. fl. Stockholm 19 197 37 403 36 085 0 0 0 0 1 000 318 988 400
Lektorn 2 Jakobsbergsgatan 57 Ystad 3 534 1 270 0 0 1 270 0
0 0 0 3 124
Loftgången 1 Hässelby Torg 3-5 Hässelby T 581 1 021 504 0 517 0 0 0 0 10 640
Målaren 14 Arabygatan 43-45 m. fl. Växjö 47 629 12 302 1 327 7 972 120 2 869 0 0 14 41 494
Oxen Mindre 30 Luntmakargatan 34 Stockholm 850 3 212 2 148 159 0 0 0 899 6 121 000
Oxen Mindre 34 Luntmakargatan 22 Stockholm 335 1 435 814 117 0 0 0 504 0 62 800
Oxen Mindre 35 Luntmakargatan 26 Stockholm T 644 2 562 1 520 35 0 0 0 1 005 2 102 000
Päronet 2 Ursviksvägen 127 Sundbyberg 15 937 8 075 3 405 2 536 0 2 120 0 0 14 53 768
Recetten 1 Blackebergsvägen 109 Stockholm T 900 851 202 275 104 0 270 0 0 9 162
Robertsfors 2 Domnarvsgatan 11 Spånga T 22 448 10 947 4 170 6 777 0 0 0 0 0 75 672
Robertsfors 3 Finspångsgatan 52 Spånga T 23 524 9 450 2 347 955 2 186 3 962 0 0 0 67 126
Robertsfors 4 Finspångsgatan 54 Spånga T 5 850 6 261 3 163 101 1 029 0 1 968 0 0 44 235
Rånäs 1 Fagerstagatan 18 Spånga T 27 495 36 755 15 727 18 385 1 040 1 538 0 0 65 221 360
Skebo 2 Fagerstagatan 21 Spånga T 21 280 19 920 893 2 431 250 12 036 0 4 310 0 108 000
Skebo 3 Finspångsgatan 42 Spånga T 9 881 9 105 3 103 5 945 0 0 0 0 57 52 890
Skultuna 1 Finspångsgatan 48 Spånga T 8 615 5 740 0 5 740 0 0 0 0 0 29 804
Skultuna 2 Finspångsgatan 46 Spånga T 5 334 1 450 1 182 268 0 0 0 0 0 13 002
Skultuna 5 Domnarvsgatan 7 Spånga T 4 200 1 403 1 045 358 0 0 0 0 0 11 820
Skänninge 6 Tenstagången 14-20 Spånga 1 585 3 552 1 955 330 0 0 0 1 267 0 0
Sporren 4 Alhemsgatan 2 m. fl. Malmö 10 459 19 100 11 448 5 435 1 038 0 0 1 179 0 102 000
Stenskärven 8 Siktgatan 2 Vinsta T 6 409 9 510 4 920 2 403 0 433 0 1 754 0 60 000
Trymån 3 Hässelby Torg 7 Hässelby T 920 1 891 0 0 811 0 0 1 080 0 12 492
Tågarp 16:43 Företagsvägen 29 Arlöv 40 284 12 998 1 198 9 375 0 2 425 0 0 0 40 600
Tågarp 21:144 Arlövsvägen 36 Arlöv 4 157 432 0 0 432 0 0 0 0 3 061
Uppfinnaren 1 Valhallavägen 136 Stockholm 5 904 16 162 16 162 0 0 0 0 0 0 459 000
Veddesta 5:3 Bruttovägen 6 Järfälla 17 080 6 637 1 153 5 484 0 0 0 0 0 63 852
Vitgröet 8 Stormbyvägen 6 Spånga 3 233 2 786 2 786 0 0 0 0 0 0 23 000
Åkarp 3:79 Dalslundsvägen 1 Åkarp 3 031 1 131 130 50 951 0 0 0 0 6 447
Summa Region 1 510 453 445 002 230 129 113 914 39 540 28 407 2 238 27 908 2 866 6 463 896
Fotnoter: T = Tomträtt, O = Obebyggd fastighet, A = Arrendetomt,
Region 1
FASTIGHETSFÖRTECKNING
114
FASTPARTNER 2021
FASTIGHETSFÖRTECKNING
Fördelning
Fastighetsbeteckning Gatuadress Område Fotnot Tomtarea
Uthyrn.
area Kontor
Logistik &
lager
Handel &
restaurang
Industri &
verkstad
Bostad &
hotell
Vård &
skola Övrigt
Taxvärde,
Kkr
Aga 2 Ackumulatorvägen 15 Lidingö 14 194 24 169 5 061 3 402 406 300 0 15 000 0 229 000
Allgunnen 7 Bolmensvägen 51 Årsta T 1 569 1 772 1 772 0 0 0 0 0 0 20 077
Amerika 3
Lindövägen 65,
Röda Stugans Gata Norrköping 122 483 49 410 5 448 27 989 1 404 13 365 0 1 204 0 177 363
Arbetsbasen 3 Elektrav 68/Lerkrogsv 9 Västberga T 6 263 0 0 0 0 0 0 0 0 14 938
Arbetslaget 1 Elektrav 83-85/Lerkrogsv 13 Västberga T 8 000 12 312 4 150 15 0 8 147 0 0 0 64 643
Arbetslaget 2 Lerkrogsvägen 19 Västberga T 17 742 30 188 9 873 2 466 416 17 433 0 0 0 119 800
Bensinen 6 Svetsarvägen 6-8 Täby Kyrkby 2 923 1 549 422 65 0 1 062 0 0 0 7 924
Blyet 5 Järngatan 23 Norrköping T 9 491 2 824 399 170 2 193 0 0 0 62 16 033
Bomullsspinneriet 3 Holmensgatan 26 Norrköping 2 865 7 174 0 0 0 0 0 7 174 0 0
Bussen 3 Fjädervägen 20 Strängnäs 81 044 33 399 0 33 399 0 0 0 0 0 120 108
Concordia 1 Bredängstorget 24-32 Skärholmen T 1 502 1 916 336 102 935 0 0 543 0 14 842
Degeln 2 Nytorpsvägen 2 A - 34 Täby 21 647 13 154 12 252 723 0 179 0 0 0 57 600
Diviatorn 1 Agavägen Lidingö O 2 020 0 0 0 0 0 0 0 0 169 284
Fogden 12 Bergtorpsvägen 43 C Täby 1 067 100 0 0 100 0 0 0 0 1 337
Fogden 4 Bergtorpsvägen 43 A-B Täby 8 356 6 593 1 042 920 2 340 0 0 2 291 0 67 600
Fogden 6 Fogdevägen 4 Täby 14 632 12 219 1 047 417 10 495 260 0 0 0 108 000
Gropen 9 Holmentorget 1 Norrköping 4 268 4 450 146 138 0 0 0 4 166 0 0
Humlet 2 Ytterbyvägen 14-18 Täby 3 825 2 139 0 0 2 139 0 0 0 0 20 211
Humlet 3 Ytterbyvägen 14-18 Täby 1 630 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Hägernäs 7:12 Termikvägen 2 Täby 1 917 0 0 0 0 0 0 0 0 1 629
Importen 3 Hospitalsgatan 78 Norrköping 8 532 5 833 539 3 519 0 1 775 0 0 0 15 744
Jordbromalm 5:1 Rörvägen 3-5 Jordbro 35 135 21 686 1 979 19 707 0 0 0 0 0 87 400
Konduktören 5 Stockholmsvägen 50 Norrköping 2 684 912 0 0 912 0 0 0 0 3 676
Kostern 11 Balticvägen 2 Södertälje 12 749 8 113 2 296 998 4 019 0 0 800 0 54 463
Ljusets Bröder 1 Bredängstorget 2-12 Skärholmen T 1 184 2 475 0 174 1 253 0 0 1 048 0 20 196
Löjan 13 Nyköpingsvägen 52 Södertälje 3 662 1 983 0 0 160 1 823 0 0 0 7 493
Nattugglan 13 Gränsgatan 9 Eskilstuna 2 902 1 080 0 1 080 0 0 0 0 0 2 568
Oljan 2 Eldarvägen 4 Täby Kyrkby 7 972 4 709 200 1 353 0 0 0 3 156 0 4 907
Prästgårdsängen 1 Götalandsvägen 220 Älvsjö T 3 315
5 426 765 0 132 0 0 4 529 0 0
Reläet 8 Kromgatan 10 Norrköping 52 230 9 364 1 079 8 285 0 0 0 0 0 0
Reparatören 4 Reprovägen 9 Täby 8 164 2 226 0 0 0 2 226 0 0 0 15 255
Riksby 1:13 Kvarnbacksvägen 30 Bromma A 64 864 42 710 5 215 31 760 1 120 1 689 0 0 2 926 149 907
Romberga 2:65 Romgatan 1 A Enköping 16 408 5 505 0 0 5 505 0 0 0 0 37 000
Romberga 25:4 Östra Järnvägsgatan 8 Enköping 10 814 5 802 429 0 1 050 0 0 4 323 0 8 689
Slakthuset 18 Risängsgatan 19 Norrköping 15 099 2 753 1 336 1 417 0 0 0 0 0 17 052
Slakthuset 19 Risängsgatan 15 E Norrköping 5 881 1 758 990 120 648 0 0 0 0 13 445
Slakthuset 20 Tolagsgatan 6 Norrköping 4 000 1 862 0 0 1 192 670 0 0 0 5 643
Slakthuset 21 Lindövägen 72, 72 B Norrköping 11 970 6 893 2 906 2 903 0 479 210 395 0 20 104
Slakthuset 22 Risängsgatan 15 A-D Norrköping 16 185 6 711 812 3 889 432 1 578 0 0 0 27 114
Smedjan 8 Repslagaregatan 19 Norrköping 693 2 668 1 926 279 0 0 0 362 101 26 000
Stansen 1 Maskinvägen 1, 3 Täby 11 179 790 0 0 0 0 0 790 0 0
Stensätra 19 Stensätravägen 6 Stockholm T 10 017 7 473 500 5 786 0 1 187 0 0 0 53 455
Stenvreten 5:67 Kvartsgatan 10 Enköping 4 936 1 872 700 657 0 515 0 0 0 6 254
Strömsdal 3 Rönninge Torg 7-11 Rönninge 2 323 1 368 0 0 1 206 0 0 162 0 14 500
Svenska Gillet 1 Bredängstorget 1-5,9 Skärholmen T 5 647 8 817 474 983 3 887 320 0 2 076 1 077 62 000
Syllen 4 Förmansvägen 1-11 Stockholm T 3 238 10 846 9 542 744 560 0 0 0 0 74 000
Sylten 4:7 Röda Stugans Gata 2-4 Norrköping 10 133 3 238 0 0 3 238 0 0 0 0 20 738
Timpenningen 5 Västbergavägen 32 Västberga T 7 680 13 249 4 705 2 008 0 4 824 0 1 600 112 55 817
Timpenningen 6
Elektrav 79-81/
Västbergav 14-16 Västberga T 16 276 3 302 3 302 0 0 0 0 0 0 22 772
Trekanten 9 Adelswärdsg 4-8 m fl Åtvidaberg 3 610 5 127 960 222 1 250 0 2 356 339 0 24 189
Tyrannen 14 Johan Skyttes Väg 190-194 Älvsjö T 2 206 3 366 1 065 0 0 0 1 677 595 29 40 000
Valhall Norra 21 S Kungsvägen 64 Lidingö 991 564 82 0 482 0 0 0 0 9 086
Valhall Norra 22 S Kungsvägen 66 Lidingö 1 993 836 766 70 0 0 0 0 0 5 902
Västerbotten 19 Stockholmsvägen 18 Lidingö 7 811 12 431 2 674 765 6 707 0 1 778 507 0 194 200
Summa Region 2 699 921 417 116 87 190 156 525 54 181 57 832 6 021 51 060 4 307 2 309 958
Fotnoter: T = Tomträtt, O = Obebyggd fastighet, A = Arrendetomt,
Region 2
115
FASTPARTNER 2021
FASTIGHETSFÖRTECKNING
Fördelning
Fastighetsbeteckning Gatuadress Område
Fot-
not Tomtarea
Uthyrn.
area Kontor
Logistik
& lager
Handel &
restaurang
Industri &
verkstad
Bostad &
hotell
Vård &
skola Övrigt
Taxvärde,
Kkr
Biskopsgården 46:4 Åskvädersgatan 1 Göteborg 19 458 15 989 775 15 214 0 0 0 0 0 40 377
Bosgården 1:32 Göteborgsvägen 91 Mölndal O 5 800 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Broby 11:2 Östra Bangatan 8 Arlandastad 23 203 3 524 250 2 443 0 831 0 0 0 35 077
Broby 11:5 Östra Bangatan 20 Arlandastad 1 893 718 151 0 0 567 0 0 0 5 149
Centrum 13 Kung Agnes väg 1 m. fl. Sollentuna 1 970 4 641 4 055 101 485 0 0 0 0 70 600
Dragarbrunn 10:3 Svartbäcksgatan 12-14 Uppsala 4 719 14 647 4 750 1 031 3 763 0 3 449 1 654 0 311 000
Ekenäs 1 Finlandsgatan 28-40 Kista T 9 631 19 247 18 536 163 540 0 0 0 8 234 000
Ekenäs 2 Finlandsgatan 10 Kista T 1 987 4 806 4 627 179 0 0 0 0 0 51 600
Ekenäs 3 Finlandsgatan 16-22 Kista T 4 792 4 229 3 379 850 0 0 0 0 0 41 400
Ekenäs 4 Finlandsgatan 32 Kista T 2 255 7 855 7 299 350 206 0 0 0 0 80 000
Ekplantan 2 Djupdalsvägen 13-15 Sollentuna 7 853 4 529 4 529 0 0 0 0 0 0 25 800
Färgelanda P-gård 1:430 Centrumvägen 7 Färgelanda 2 067 1 498 309 0 1 189 0 0 0 0 5 000
Gredelby 1:13 Rubanksgatan 6 Knivsta 2 840 1 228 711 517 0 0 0 0 0 5 884
Gredelby 24:1 Rubanksgatan 9 Knivsta 21 224 3 266 3 111 5 0 0 0 0 150 20 697
Gredelby 28:2 Hyvelgatan 24 Knivsta 572 793 293 500 0 0 0 0 0 2 083
Gredelby 28:3 Hyvelgatan 26 Knivsta 458 486 100 386 0 0 0 0 0 1 741
Gredelby 28:4 Hyvelgatan 28 Knivsta 4 580 550 550 0 0 0 0 0 0 2 179
Hammarby-Smedby 1:454 Johanneslundsvägen 2-4 Upplands Väsby 10 460 8 389 8 180 209 0 0 0 0 0 81 000
Hammarby-Smedby 1:458 Johanneslundsvägen 10 Upplands Väsby 21 117 14 956 7 121 3 432 659 0 3 744 0 0 175 000
Hammarby-Smedby 1:461 Johanneslundsvägen 3-5 Upplands Väsby 6 798 4 445 1 759 113 676 0 0 1 897 0 0
Hammarby-Smedby 2:37 Stockholmsvägen 22 Upplands Väsby 2 428 579 0 0 579 0 0 0 0 5 323
Hjällsnäs 8:30 Mjörnbotorget 4-10 Lerum 3 544 3 023 15 0 2 637 0 0 371 0 15 637
Hjällsnäs 8:31 Mjörnbotorget 14 Lerum 1 218 700 0 0 700 0 0 0 0 2 950
Högsbo 2:3 Gruvgatan 5-17, 23 Göteborg 9 900 2 193 1 121 789 0 283 0 0 0 16 963
Högsbo 27:6 August Barks gata 2 Västra Frölunda 16 971 8 528 668 6 171 936 143 0 610 0 37 152
Karis 3 Finlandsgatan 48 Kista T 2 248 3 348 1 853 275 0 0 0 1 215 5 33 600
Karis 4 Finlandsgatan 50-60 Kista T 3 920 5 222 4 991 110 121 0 0 0 0 51 200
Kungsängen 40:1 Hamnplan 9-13 Uppsala 1 108 1 165 951 94 0 0 0 120 0 15 600
Kungsängen 6:10
Bäverns gränd 8/
Kungsängsgatan 29 Uppsala
584 1 731 1 545 119 15 52 0 0 0 22 400
Kålltorp 127:2 Torpavallsgatan 4 Göteborg 5 389 1 234 0 0 1 234 0 0 0 0 12 208
Kärra 72:33 Tagenevägen 34 A-E Hisings Kärra 15 497 6 274 1 288 4 986 0 0 0 0 0 30 000
Kärra 78:3 Trankärrsgatan 15 och 17 Hisings Kärra 15 162 8 524 1 625 6 899 0 0 0 0 0 34 400
Kärra 90:1 Orrekulla Industrigata 61 Hisings Kärra 26 420 10 305 2 465 7 840 0 0 0 0 0 59 000
Märsta 1:189 Märsta Centrum Märsta 2 051 3 541 1 065 44 583 0 1 489 353 7 38 732
Märsta 1:190 Märsta Centrum Märsta 2 183 3 726 976 22 1 548 0 0 1 180 0 42 800
Märsta 1:191 Märsta Centrum Märsta 587 1 077 591 0 486 0 0 0 0 10 262
Märsta 1:193 Märsta Centrum Märsta 4 648 7 574 0 148 6 130 0 0 1 295 1 107 000
Märsta 1:194 Märsta Centrum Märsta 817 2 886 1 161 0 1 725 0 0 0 0 47 000
Märsta 1:198 Märsta Centrum Märsta 788 619 0 0 619 0 0 0 0 7 721
Märsta 1:199 Märsta Centrum Märsta 1 727 2 649 280 249 950 0 892 278 0 39 099
Märsta 1:200 Märsta Centrum Märsta 3 633 3 438 0 0 3 438 0 0 0 0 40 200
Märsta 1:201 Märsta Centrum Märsta 535 755 71 0 458 0 0 226 0 7 490
Märsta 1:202 Märsta Centrum Märsta 1 152 1 823 0 0 58 0 1 223 542 0 20 983
Märsta 1:217 Märsta Centrum Märsta 2 521 5 638 1 662 20 1 634 0 2 322 0 0 71 400
Märsta 1:219 Raisiogatan 1-27 Märsta 5 121 3 668 2 785 0 0 0 883 0 0 44 670
Märsta 1:257 Märsta Centrum Märsta 744 3 657 0 0 0 0 3 657 0 0 94 600
Märsta 1:258 Märsta Centrum Märsta 733 0 0 0 0 0 0 0 0 9 572
Märsta 1:259 Märsta Centrum Märsta 1 460 2 048 0 0 0 0 2 048 0 0 55 400
Märsta 1:260 Märsta Centrum Märsta 34 998 4 655 0 8 0 0 0 4 647 0 47 200
Märsta 1:261 Märsta Centrum Märsta 1 105 3 984 0 0 0 0 3 984 0 0 70 000
Märsta 11:8 Generatorgatan 6 Märsta O 2 012 1 240 0 1 240 0 0 0 0 0 9 111
Märsta 15:3 Bristagatan 12 Märsta 5 518 2 009 350 1 659 0 0 0 0 0 8 782
Märsta 16:2 Maskingatan 5 Arlandastad 3 500 1 613 622 310 0 681 0 0 0 9 694
Märsta 16:3 Maskingatan 3 Arlandastad 3 000 2 921 2 410 511 0 0 0 0 0 18 600
Märsta 17:5 Industrigatan 6 Märsta 7 225 3 433 1 742 1 662 0 0 0 0 29 26 807
Märsta 17:6 Maskingatan 8 B Arlandastad 5 318 2 729 840 295 0 1 594 0 0 0 14 133
Märsta 19:2 Bristagatan 16 Märsta 34 002 12 624 1 932 8 985 0 1 361 0 76 270 62 600
Märsta 19:3 Bristagatan 16 Märsta 1 835 4 513 0 32 0 0 4 481 0 0 47 400
Region 3
Fotnoter: T = Tomträtt, O = Obebyggd fastighet, A = Arrendetomt,
116
FASTPARTNER 2021
FASTIGHETSFÖRTECKNING
Region 4
Fördelning
Fastighetsbeteckning Gatuadress Område Fotnot Tomtarea
Uthyrn.
area Kontor
Logistik &
lager
Handel &
restaurang
Industri &
verkstad
Bostad &
hotell
Vård &
skola Övrigt
Taxvärde,
Kkr
Alderholmen 13:2
Norra Skeppsbron 11,
13A-C, 15A-C Gävle 3 552 9 505 2 631 0 1 197 0 0 5 677 0 0
Björnänge 5:1 Granvägen 1 Söderhamn 78 500 40 326 8 434 10 378 1 151 17 253 0 1 851 1 259 21 551
Brynäs 124:3 Södra Skeppsbron 17 Gävle 3 530 2 090 1 095 165 0 830 0 0 0 11 557
Elverket 8 Ivarshyttevägen 6 Hedemora 4 059 788 0 0 788 0 0 0 0 1 297
Hemsta 11:11 Skolgången 17 Gävle 22 900 13 100 2 324 1 114 0 7 990 1 672 0 27 135
Hemsta 14:1 Skolgången 5 Gävle 20 939 7 305 0 0 7 305 0 0 0 0 26 640
Hemsta 15:7 Skolgången 17 Gävle 39 190 31 570 12 888 4 404 0 8 118 0 0 6 160 105 583
Hemsta 9:4 Rynningsgatan 8 Gävle 4 767 1 343 0 1 343 0 0 0 0 0 0
Industrien 7 Gamla Bangatan 50 Ludvika 2 000 468 0 0 468 0 0 0 0 1 061
Näringen 10:4 Strömmavägen 2 Gävle 68 334 17 002 2 255 437 978 11 946 0 0 1 386 79 204
Näringen 15:6
Beckasinvägen 14-16/
Kanalvägen 11 Gävle 25 632 4 373 1 494 0 0 2 599 0 0 280 16 741
Näringen 22:2
Beckasinvägen/
Krickvägen Gävle 75 183 27 926 3 680 22 166 0 2 080 0 0 0 109 904
Näringen 5:1 Lötängsgatan 14-16 Gävle 31 277 19 604 1 725 16 260 0 1 304 0 0 315 34 537
Slagan 2 Axvägen 4 Sundsvall 2 444 632 0 0 430 202 0 0 0 2 485
Sätra 108:23 Folkparksvägen 7 Gävle 3 132 498 0 0 0 0 0 498 0 0
Sätra 11:3 Norrbågen 32 Gävle 2 556 2 140 0 0 0 0 0 2 140 0 0
Sätra 11:4 Gavlehovsvägen 5 Gävle 22 194 6 300 0 0 0 0 0 6 300 0 0
Sätra 64:5 Folkparksvägen 13 Gävle 17 506 4 534 0 0 0 0 0 4 534 0 0
Söder 67:1 Nedre Åkargatan 67 A-C Gävle 9 072 16 018 0 0 332 0 0 15 676 10 0
Valbo-Backa 6:13 Johanneslötsvägen 22 Gävle 12 192 3 981 1 500 2 481 0 0 0 0 0 17 016
Verkstäderna 2 Kungsgatan 30 m fl Söderhamn 26 536 15 251 1 305 126 3 060 3 226 0 7 534 0 10 360
Väster 4:3 Västra vägen 54-56 Gävle 17 178 3 648 3 191 74 383 0 0 0 0 21 400
Summa Region 4 492 673 228 402 42 522 58 948 16 092 55 548 0 45 882 9 410 486 471
SUMMA TOTALT 2 375 006 1 519 409 534 130 453 816 163 497 153 568 44 803 152 444 17 151 12 905 583
Fotnoter: T = Tomträtt, O = Obebyggd fastighet, A = Arrendetomt,
Fördelning
Fastighetsbeteckning Gatuadress Område
Fot-
not Tomtarea
Uthyrn.
area Kontor
Logistik
& lager
Handel &
restaurang
Industri &
verkstad
Bostad &
hotell
Vård &
skola Övrigt
Taxvärde,
Kkr
Märsta 21:54 Elkraftsgatan 11 Arlandastad 10 934 2 200 200 2 000 0 0 0 0 0 19 067
Märsta 24:4 Industrigatan 7 Arlandastad 31 705 10 266 1 620 5 880 0 2 766 0 0 0 43 400
Pelargonian 6 Ågatan 18 Mölndal 9 677 4 078 0 1 000 2 252 826 0 0 0 17 345
Pottegården 3 Taljegårdsgatan 3 Mölndal 13 043 6 115 1 456 391 3 672 596 0 0 0 33 000
Ringpärmen 4 Bergkällavägen 32 Sollentuna 12 205 12 667 3 569 1 411 600 0 7 087 0 0 98 000
Ringpärmen 5 Bergkällavägen 34 Sollentuna 4 022 3 999 2 722 1 277 0 0 0 0 0 28 000
Ritmallen 1 Rotebrovägen 115 m. fl. Sollentuna 5 306 4 560 2 253 796 965 0 0 546 0 39 600
Sjöstugan 1 Sidensvansvägen 8 Sollentuna 9 155 6 346 4 179 2 167 0 0 0 0 0 46 800
Slingan 1 Vistaforsvägen 3 Ulricehamn 89 067 43 473 7 601 35 872 0 0 0 0 0 73 292
Sätesdalen 2 Norgegatan 2 Kista T 10 812 11 624 10 745 247 194 388 0 0 50 123 000
Vallentuna Prästgård 1:130 Tuna Torg 1-5 ,1A, 2-4 Vallentuna 4 836 10 160 5 919 56 3 599 0 0 576 10 106 800
Vallentuna-Rickeby 1:472 Torggatan Vallentuna O 755 0 0 0 0 0 0 0 0 4 160
Vallentuna-Rickeby 1:474 Torggatan 9-17 Vallentuna 5 312 7 900 3 362 640 3 898 0 0 0 0 131 000
Vallentuna-Rickeby 1:58 Torggatan 14-16 Vallentuna 3 416 4 593 0 10 3 406 0 1 150 0 27 52 603
Vallentuna-Rickeby 1:7 Tuna Torg 6-8 Vallentuna 1 128 1 619 279 22 744 0 0 574 0 18 600
Vallentuna-Åby 1:99 Tellusvägen 5A-C, 7-45, 7A Vallentuna 34 450 17 308 4 160 46 200 1 468 0 11 434 0 49 480
Vilunda 20:8 Optimusvägen 21 Upplands-Väsby 1 467 1 080 474 154 317 0 135 0 0 5 999
Årsta 68:5 Fyrislundsgatan 79A Uppsala 2 379 1 010 0 0 785 225 0 0 0 8 259
Årsta 76:2 Fyrisborgsgatan 1-5, 2,4 Uppsala 28 027 25 354 22 256 1 403 1 684 0 0 0 11 238 102
Årsta 84:3 Palmgatan 1-3 Uppsala 8 984 3 096 0 3 096 0 0 0 0 0 32 475
Summa Region 3 671 959 428 889 174 289 124 429 53 685 11 781 36 544 27 594 568 3 645 258
Region 3, forts.
Region 4
117
FASTPARTNER 2021
FASTIGHETSFÖRTECKNING
Kalendarium 2022
Delårsrapport per 31 mars 2022 21 april 2022
Årsstämma 2022 21 april 2022
Dersrapport per 30 juni 2022 5 juli 2022
Delårsrapport per 30 september 2021 20 oktober 2022
IR-kontakt
SVEN-OLOF JOHANSSON, VD
08 - 402 34 65 (direkt), 08 - 402 34 60 (växel)
DANIEL GERLACH, CFO
08 - 402 34 63 (direkt), 08- 402 34 60 (växel)
118
FASTPARTNER 2021
Form och produktion: Narva
Foto: Fastpartner och Kristian Pohl
Tryck: Elanders Sverige AB, 2022
KONTAKT
119
FASTPARTNER 2021
Stockholm HK
Fastpartner AB (publ)
Box 55625
102 14 Stockholm
Besöksadress: Sturegatan 38
Tel 08-402 34 60
info@fastpartner.se
www.fastpartner.se
Lunda/Spånga
Fastpartner AB
Domnarvsgatan 2D
163 53 Spånga
Tel: 08-402 34 60
Täby
Fastpartner AB
Fogdevägen 4A
183 64 Täby
Tel: 08-402 34 60
Upplands Väsby
Fastpartner AB
Johanneslundsvägen 12
194 61 Upplandsväsby
Tel: 08-402 34 60
Västberga
Fastpartner AB
Lerkrogsvägen 21
126 79 Hägersten
Tel: 08-402 34 60
Gävle
Fastpartner AB
Box 1226
802 57 Gävle
Besöksadress: Hasselgatan 11
Tel: 026-12 46 30
Göteborg
Fastpartner AB
Kungsportsavenyn 3
411 36 Göteborg
Tel: 031-380 28 70
Malmö
Fastpartner AB
Norra Bulltoftavägen 65G
212 43 Malmö
Tel: 040-653 25 01
Norrköping
Fastpartner AB
Box 1122
600 41 Norrköping
Besöksadress:
Risängsvägen 21
Tel: 08-402 34 60
Söderhamn
Fastpartner AB
Björnänge Företagshotell
Granvägen 1
826 35 Söderhamn
Tel: 026-12 46 30
