Årsredovisning
2024
Innehåll
Årsredovisning 2024
Rätt att delta i stämman har aktieägare som dels den 16 maj 2025 är registrerade som aktieägare i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken och dels senast den 20 maj 2025 anmält sitt
deltagande i stämman till bolaget. Aktieägare som låtit förvaltarregistrera sina aktier måste tillfälligt inregistrera aktierna i eget namn hos Euroclear för att få delta i stämman. Sådan omregistrering skall vara verkställd senast den 20 maj 2025. Anmälan om deltagande i stämman sker skriftligen till Glycorex Transplantation AB, Ideon, Scheelevägen 27, 223 63 Lund eller genom e-mail till bolagsstamma@glycorex.com.
Detta är Glycorex . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6
Glycorex genom åren . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7
Stort växande behov av organtransplantation . . . . . . . . . . . . . 1 0
Utmärkta kliniska resultat . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 11
Universella blodkomponenter . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 13
Utvecklingsprojekt . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 15
Strategi för tillväxt . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 16
Glycorex-aktien . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 18
Förvaltningsberättelse . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 20
Resultaträkning för koncernen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 25
Rapport över totalresultat för koncernen . . . . . . . . . . . . . . . . . 25
Balansräkning för koncernen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 26
Förändring av eget kapital, koncernen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 27
Kassaflödesanalys för koncernen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 28
Resultaträkning för moderbolaget . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 29
Rapport över totalresultat för moderbolaget . . . . . . . . . . . . . . 29
Balansräkning för moderbolaget . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 30
Förändring av eget kapital, moderbolaget . . . . . . . . . . . . . . . . . 31
Kassaflödesanalys för moderbolaget . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 32
Noter . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 33
Styrelsens försäkran . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 44
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen . . 45
Bolagsstyrningsrapport . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 49
Styrelse, VD och revisorer . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 51
Flerårsöversikt – koncernen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 53
Övriga definitioner . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 54
Avstämning alternativa nyckeltal . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 54
I anmälan skall anges namn/firma, personnummer organisations- nummer, telefon dagtid och eventuella biträden (högst två) som medföljer på stämman. Om du också anger e-postadress skickar bolaget via mail en bekräftelse på anmälan. Anmälan ska ha kommit bolaget till handa senast den 20 maj 2025.
Om aktieägare företräds av ombud eller, vid juridisk person, av ställföreträdare skall daterad och av aktieägaren undertecknad fullmakt och behörighetshandlingar tas med till stämman.
Glycorex Transplantation AB (publ) håller årsstämma måndagen den 26 maj 2025 kl. 17:30 på Ideon Gateway/Elite Hotel, 2 vån, lokal Tera, Scheelevägen 27/Molekylvägen 10 B, Lund.
Årsstämma måndagen den 26 maj 2025
2 – Årsredovisning 2024
Årsredovisning 2024 – 3
Nyckeltal 2024
Belopp TSEK
2024
2023
Nettoomsättning
35 159
29 962
Rörelseresultat före avskrivningar
-1 121
-8 939
Rörelseresultat efter avskrivningar
-10 442
-30 275
Periodens resultat
-10 941
-30 364
Rörelsemarginal, %
-29,7
-101,0
Avkastning på eget kapital, %
-28,4
-51,3
Avkastning på totalt kapital, %
-17,7
-37,0
Avkastning på sysselsatt kapital, %
-21,5
-42,8
Soliditet, %
65,8
66,9
Genomsnittligt antal aktier, st
73 853 983
73 853 983
Antal aktier vid periodens slut, st
73 853 983
73 853 983
Resultat per aktie, SEK
-0,15
-0,41
Eget kapital per aktie vid periodens slut, SEK
0,45
0,60
Medelantalet anställda
20
23
17% försäljningstillväxt med positiv försäljningsutveckling på majoriteten av Bolagets marknader. Rörelseresultatet förbättrades under samtliga kvartal, med ett årsresultat på -10,4 MSEK (-30,3). Periodens kassaflöde uppgick till -7 MSEK (-20).
2024 i korthet
Transplantation
Bolaget sluter avtal med distributör i Rumänien där antalet njurtransplantationer från levande givare har ökat under de senaste åren.
Första publikationen från Sydafrika som rapporterar om hur bolagets produkt framgångsrikt använts vid tre blodgruppsinkom- patibla njurtransplantationer från levande givare.
Första blodgruppsinkompatibla stamcellstransplantationen i Mexiko efter behandling med Glycosorb® ABO. Patienten var ett barn.
Första blodgruppsinkompatibla transplantationen i Argentina med Glycosorb® ABO genomfördes, vilket är den första transplanta- tionen med bolagets produkt på den sydamerikanska marknaden.
Första blodgruppsinkompatibla hjärttransplantationen på ett barn i Österrike med Glycosorb® ABO.
Great Ormond Street Hospital i London har lämnat in en fallstudie för publicering där ett 9-årigt barn (runt 40 kg) genomgått en blodgrupps-/ ABO-inkompatibel hjärttransplantation efter att ha behandlats parallellt/samtidigt med två Glycosorb® ABO kolonner.
Bolaget inledde initialt samarbete med hjärtcentra i USA för att utföra in vitro-tester med deras utrustning och i deras miljö, vilket också gjordes initialt med GOSH i London. De första in vitro-testerna gick som förväntat och Bolaget levererade ytterligare produkter för verifiering av metodiken.
Under året deltog bolaget på en rad olika internationella och nationella transplantationskongresser, däribland TTS i Istanbul. I samband med den tyska transplantationskongressen DTG i Freiburg firades även 20 år av blodgruppsinkompatibla transplantationer med bolagets produkter i Tyskland.
2024 i korthet
Transfusion
Bolaget deltog på den internationella transfusionskongressen ISBT i Barcelona och AABB i Houston.
En norsk blodbank presenterade utmärkta resultat med bolagets transfusionsprodukt, Glycosorb® ABO (4 ml), för preparation av lågtiter blodgrupp O trombocytkoncentrat på en nationell transfusionskongress i Norge.
Bolaget levererade ett mindre antal enheter av bolagets produktvariant Glycosorb® ABO (4 ml) för lågtiter (universella) blodkomponenter, för in vitro-utvärdering på ett militärt anslutet centrum i USA.
Händelser efter årets slut
Bolaget beslutade om att genomföra en riktad nyemission av 5 000 000 B-aktier, till en teckningskurs om 2,0 SEK per B-aktie. Hela emissionsbeloppet, 10 miljoner kronor är inbetalt och aktierna är registrerade. Totalt antal aktier efter emissionen uppgår till 78 853 983.
Första blodgruppsinkompatibla njurtransplantationen i Portugal med Glycosorb® ABO.
Bolaget tecknade ett distributionsavtal med Rontis Hellas SA avseende bolagets produkter, Glycosorb® ABO, inom både transplantation och transfusion på den grekiska marknaden.
Miljonorder från Mexiko. Bolagets mexikanska distributör har bekräftat att ett avtal fram till och med 2026 har ingåtts med en statlig aktör. I samband med detta har distributören lagt en första order till ett värde av drygt en miljon SEK.
Ett år av tillväxt, förbättrad lönsamhet och strategisk expansion
VD-ord
2024 var ett år av stark tillväxt, ökad lönsam- het och betydande strategiska framsteg. Vi uppnådde en nettoomsättningstillväxt på 17 % jämfört med föregående år och varje kvartal visade på ökande försäljningsvolymer samt för- bättrade rörelseresultat. Nettoomsättningen steg till 35,2 MSEK och rörelseresultatet förbät- trades markant från -30,3 MSEK till -10,4 MSEK.
Under året effektiviserades kostnadsbasen med bibehållet marknadsfokus. Kassaflödet förstärktes avsevärt, vilket lägger en stabilare grund för innevarande år. Genom ökad mark- nadspenetration, expansion till nya geografiska områden och bekräftande kliniska resultat förstärkte vi vår position inom både transplantation och transfusion. En ökad efterfrågan på våra produkter noterades på de flesta av våra marknader, med särskilt stark försäljningsutveckling i Tyskland, Österrike, Spanien, Storbritannien och Kanada. Samtidigt adderade vi fler marknader och nya samarbeten.
Transplantation
Under 2024 fortsatte vår expansion inom transplantation. Bland annat genomfördes den första blodgruppsinkompatibla stamcellstransplantationen med Glycosorb® ABO i Mexiko, där ett barn framgångsrikt behandlades. Vi etablerade oss även på två nya marknader, Rumänien och Argentina.
Våra framsteg inom pediatrisk hjärttransplantation fortsatte, med den första blodgruppsinkompatibla hjärttransplanta- tionen i Österrike. Under året publicerades också en fallstudie från Great Ormond Street Hospital (GOSH) i London, där ett 9-årigt barn framgångsrikt genomgick en hjärttransplantation med två parallellt inkopplade Glycosorb® ABO-kolonner. Möjligheten att med denna metod behandla och transplantera större barn än tidigare ger nya möjligheter för barn i väntan på en livräddande hjärttransplantation.
Under året levererade vi även till hjärtcentra utanför Europa och inledde samarbeten med hjärtcentra i USA. De första in vitro-testerna i USA utföll mycket positivt och vi har levererat ytterligare produkter för verifiering av metoden. Metoden att integrera Glycosorb® ABO i hjärt-lungmaskinsystemet under transplantation har nu implementerats vid flera ledande centra, bland annat i Storbritannien, Skandinavien, Spanien, Tyskland och Österrike. Dessutom planerar GOSH tillsam-
4 – Årsredovisning 2024
VD ord
För 2025 har vi tydliga mål: fortsatt försäljningstillväxt inom transplantation och transfusion, etablering av nya distributionsavtal och expansion till fler marknader.
mans med andra europeiska sjukhus en 10-årsuppföljningsstudie av de första patienterna under 2025.
Eftersom produkten redan är etablerad och en standardbehandling vid blodgruppsinkompatibla njurtransplantationer från levande givare, samt har visat utmärkta resultat vid akuta blodgruppsinkom- patibla lever- och hjärttransplantationer, ser vi det som ett naturligt nästa steg att undersöka möjligheten att utöka dess användning till njurtransplantationer från avlidna givare. På vår huvudmarknad, Europa, utgör dessa transplantationer 70–80 % av samtliga njur- transplantationer, vilket även gäller för USA. Detta i kombination med ett växande intresse för blodgruppsinkompatibla njurtrans- plantationer från avlidna donatorer, särskilt med tanke på de ojäm- likheter som uppstår mellan patienter med olika blodgrupper, ser vi därför en betydande möjlighet att framåt expandera vår marknad och bidra till förbättrad tillgång på organ.
Transfusion
Inom transfusionsområdet presenterade en norsk blodbank utmärk- ta resultat från sin utvärdering av Glycosorb® ABO (4 ml) för lågtiter trombocyter. Resultaten bekräftar Glycosorb® ABO:s förmåga att sänka anti-A/B-antikroppar mer effektivt än nuvarande metoder, med mindre trombocytaktivering och en enklare procedur. Detta ligger i linje med erfarenheterna som publicerades av NHS i Storbritannien. Trombocyttransfusioner används exempelvis inom kirurgi och hematologi, där patienter har ett ökat behov av trombo- cyter för att förebygga eller behandla blödningar. Resultat stärker vår position inom detta segment.
Under året levererade vi även produkter för in vitro-utvärdering vid ett militärt anslutet centrum i USA.
Marknadsaktiviteter
Under 2024 deltog vi aktivt i branschledande kongresser inom trans- plantation och transfusion, inklusive ISBT i Barcelona, TTS i Istanbul, AABB i Houston, ISOT i Ahmedabad och DTG i Freiburg. Vid DTG firades 20-årsjubileet för blodgruppsinkompatibla transplantationer med Glycosorb® ABO i Tyskland. Vi arrangerade även ABOi-symposier i Mexiko och Sydafrika tillsammans med våra lokala distributörer, vilket skapade stort intresse och nya affärsmöjligheter.
Vägen framåt
För 2025 har vi tydliga mål: fortsatt försäljningstillväxt inom trans- plantation och transfusion, etablering av nya distributionsavtal och expansion till fler marknader. Vi har redan adderat Portugal och ingått ett strategiskt distributionssamarbete i Grekland, med huvudsakligt fokus inom transfusion. Prioriterade tillväxtmarknader
inkluderar Indien, Mexiko och Sydafrika, där vi fortsatt kommer att stötta våra distributörer i deras expansion.
Vi ser en betydande tillväxtpotential inom pediatriska hjärttransplan- tationer i USA och njurtransplantationer från avlidna donatorer. Under året kommer vi att fördjupa samarbetet med ledande trans- plantationscentra för att driva utvecklingen inom dessa områden. För detta genomfördes under inledningen av 2025 en riktad nyemis- sion som tillförde bolaget 10 MSEK före emissionskostnader.
Vi fortsätter även vårt projekt inom reumatoid artrit (RA) med målet att under 2025 slutföra förberedelser inför en klinisk studie.
Under 2024 stärktes vår position genom god tillväxt, kostnadsoptime- ring och förbättrad kassaflödeshantering. Kassaflödet förbättrades med 13 MSEK, från -20 MSEK till -7 MSEK, där särskilt tredje och fjärde kvartalet visade en tydlig vändning. Den riktade nyemissionen i början av 2025, som tillförde bolaget 10 MSEK före emissionskost- nader, stärker vår likviditet ytterligare och ger oss goda förutsättningar att genomföra planerade initiativ under året. Med en effektivare kostnadsstruktur och stärkt likviditet bedömer vi att vi har goda möjligheter att hantera årets satsningar och skapa förutsättningar för långsiktig tillväxt och lönsamhet.
Avslutande ord
Med en stark grund i vår unika och beprövade teknologi och med de möjligheter vi ser framför oss, går vi in i 2025 med ambitionen att fortsätta expandera och ytterligare stärka vår position. Våra produkter förändrar dagligen livet för patienter världen över.
Jag vill rikta ett stort tack till våra engagerade medarbetare, våra kunder och samarbetspartners samt våra aktieägare för ert lång- siktiga stöd. Vi gör skillnad och vi ser fram emot ett år fyllt av framsteg och nya möjligheter!
Johan Nilsson, VD
Årsredovisning 2024 – 5
VD ord
Glycorex är ett globalt medicintekniskt bolag grundat 1996 med huvudkontor i Lund, Sverige. Bolaget har en unik kunskap inom biologiskt aktiva kolhydrater och extrakorporeala blodbehandlingar.
Bolaget har utvecklat en unik medicinteknisk teknologi (antigen-specifik immunoadsorption) för att specifikt reducera blodgruppsantikroppar och autoantikroppar i blodet. Bolagets fokusområden är inom transplan- tation, blodtransfusion samt autoimmuna sjukdomar. Bolaget har försäljning i över 30 länder där den största marknaden är Europa. Försäljning sker via egna säljkanaler samt i samarbete med distributörer på utvalda marknader. Produktutveckling och produktion sker i den egna anläggningen i Lund, Sverige. Målet är att bidra med världsledande medicintekniska produkter som uppfyller betydande behov inom hälso- och sjukvården och som samtidigt uppvisar hög säkerhet och effektivitet under patientbehandlingen. Glycorex Transplanta- tion AB (publ) är börsnoterat på NGM Main Regulated Equity (Nordic Growth Market) sedan 2001.
Möjliggör fler transplantationer
Organbrist är en stor utmaning inom trans- plantationsområdet. Genom att specifikt reducera blodgruppsantikroppar från blodet möjliggör bolagets egenutvecklade medicintekniska produkt, Glycosorb® ABO, transplantationer mellan donator och mot- tagare med olika blodgrupper, så kallade blodgruppsinkompatibla transplantationer. Möjligheten att genomföra transplantationer över blodgruppsbarriären ökar donator- poolen och kan bidra till kortare väntetid för svårt sjuka patienter att få ett nytt organ. För patienten innebär en transplantation ofta en drastiskt förbättrad livskvalitet samt en ökad förväntad livslängd. Dessutom är samhälls- vinsterna stora. Glycosorb® ABO används främst för att möjliggöra blodgruppsinkom- patibla njurtransplantationer, men används även vid transplantation av hjärta, lever, lungor och stamceller.
Ökar tillgången till universella blodprodukter
Bolaget har utvecklat och CE-märkt en storleksmässigt mindre medicinteknisk
produktvariant av Glycosorb® ABO som riktar sig till ett annat kundsegment: transfusi- onskliniker och blodcentraler. Produkten är avsedd för specifik reduktion av anti- A/B- antikroppstitrar i blodplasma utan att signifikant påverka andra antikroppar eller vitala blodkomponenter. Glycosorb® ABO kan hjälpa till att öka tillgången på så kallade universella blodkomponenter och på så sätt minska risken för transfusionsre- aktioner, minska logistikkostnader, förenkla leveranskedjan och påskynda leveransen till patienter.
Innovation inom nya områden
Glycorex bedriver även forskning för att utveckla produkter för att reducera nivån av specifika autoantikroppar vid behandling av autoimmuna sjukdomar. Fokus ligger på att utveckla en produkt för behandling av den autoimmuna sjukdomen reumatoid artrit (även kallad ledgångsreumatism) där bolaget samarbetar med ledande europeiskt forskningsinstitut. Inom bolagets forsknings- och utvecklingsarbete finns dessutom andra intressanta projekt för att i framtiden bredda produktportföljen ytterligare.
Glycorex gör skillnad!
År 2001 genomfördes den första blodgrupp- sinkompatibla njurtransplantationen med Glycorex unika teknologi. Sedan dess har mer än 7 000 blodgruppsinkompatibla transplantationer världen över genom- förts med hjälp av Glycosorb® ABO och de utmärkta kliniska resultaten från dessa transplantationer har publicerats i fler än 60 artiklar i ansedda medicinska tidskrifter. Glycorex teknologi kan bidra till att rädda liv och att förbättra livskvalitén hos svårt sjuka patienter. Genom att intensifiera marknads- arbetet och expandera produkterbjudandet har Glycorex ambitionen att skapa förbätt- rade behandlingsmöjligheter för patienter världen över och därmed skapa stort medi- cinskt och finansiellt värde.
6 – Årsredovisning 2024
Glycorex
Detta är Glycorex
1996
• Bolaget grundas och verksamheten startas i Lund, Sverige.
2001
• Glycorex noteras på NGM Equity.
• Första njurtransplantationen med Glycosorb® ABO (Huddinge).
• CE-märkning av Glycosorb® ABO.
2002
• Sahlgrenska sjukhuset i Göteborg genomför den första blodgruppsinkompatibla njurtransplantationen med Glycosorb® ABO.
2003
• Första levertransplantationen med Glycosorb® ABO (Belgien).
• Första hjärttransplantationen på barn med Glycosorb® ABO (Lund).
2004
• Tyskland och England kommer igång (njurtransplantationer).
2005
• Första transplantationen med Glycosorb® ABO i Australien, Norge och Grekland.
2007
• Första lungtransplantationen med Glycosorb® ABO (Tyskland).
2008
• Första transplantationen i Asien (Singapore).
2011
• Första transplantationen med Glycosorb® ABO i Nordamerika (Kanada) och Indien.
• Resultat presenteras av Karolinska Universitetssjukhuset i Huddinge, som visar minst lika bra långtidsresultat som för blodgruppskompatibla transplantationer.
2012
• Fler än 1000 patienter framgångsrikt behandlats.
2013
• Glycosorb® ABO används vid pediatrisk ABO-inkompatibel stamcellstransplantation (Schweiz).
2015
• Utmärkta resultat från långtidsuppföljning (upp till 10 år) av njurtransplantationer med Glycosorb® ABO publiceras av svenskt respektive tyskt centra.
Glycorex genom åren
2017
• Publicering av protokoll utvecklat i samarbete med barnsjuk- huset GOSH i Storbritannien.Protokollet är framtaget för att underlätta blodgruppsinkompatibla akuta hjärttransplanta- tioner på barn med hjälp av Glycosorb® ABO.
2018
• Första transplantationen med Glycosorb® ABO i Latinamerika (Mexiko).
2019
• Första resultaten av lågtiter blodplasma presenteras på kongress i USA.
2020
• CE-märkning av produktvariant av Glycosorb® ABO .
• Biokompatibilitetsstudier inom reumatoid artrit-projektet genomförs.
• Utmärkta resultat från användning av Glycosorb® ABO vid stamcellstransplantationer publiceras.
• 5000 patienter har behandlats.
2021
• Utmärkta resultat från två studier med långtidsuppföljning av transplantationer med Glycosorb® ABO publiceras: lever- transplantationer från avliden givare och hjärttransplanta- tioner på barn.
• Utmärkta resultat för Glycorex produkt vid framtagning av universell blodplasma presenteras på fyra transfusions- kongresser.
2022
• I Spanien används protokollet som utvecklats i samarbete med GOSH för att möjliggöra pediatrisk lungtransplantation.
• Positiva resultat erhålls från den första utvärderingen på trombocytkoncentrat genomförd i Storbritannien.
• I Tyskland används produkten på det största hjärttrans- plantationscentrat.
2023
• Första studien på helblod publiceras.
• Första transplantationen med Glycosorb® ABO i Afrika (Sydafrika) och Litauen.
2024
• Första blodgruppsinkompatibla transplantationen med Glycosorb® ABO i Argentina
• Första blodgruppsinkompatibla hjärttransplantationen med Glycosorb® ABO på ett barn i Österrike.
Glycorex
Årsredovisning 2024 – 7
Unik teknologi som målinriktat reducerar specifika antikroppar i blodet
En vuxen person har ungefär fem liter blod i kroppen. Blodet består av olika typer av blodkroppar (röda blodkroppar, vita blodkroppar och blodplättar) och en vätska som kallas blodplasma. Blod- plasman består till 90 procent av vatten och resterande del utgörs av livsviktiga komponenter så som proteiner, salter, näringsämnen och hormoner.
Blodets olika plasmaproteiner har flera viktiga funktioner. Albumin säkerställer att vätskan i blodet stanna kvar i blodkärlen och inte försvinner ut i kroppens vävnad. Vissa plasmaproteiner deltar i koagulationsprocessen, det vill säga blodets förmåga att levra sig och förhindra blodförlust vid skador. Antikroppar (immun- globuliner) deltar i att upptäcka och oskadliggöra främmande ämnen i kroppen.
Antikroppar är en viktig del av kroppens immunförsvar men kan vid vissa tillfällen orsaka problem. Vid organtransplantation eller
UNIK TEKNOLOGI
transfusion (tillförsel) av blodprodukter kan blodgruppsspecifika antikroppar (anti-A/B antikroppar) i blodet reagera mot det nya organet eller de röda och vita blodcellerna, med negativa reaktioner som följd. Vid autoimmuna sjukdomar börjar immunförsvaret av misstag tillverka antikroppar mot kroppens friska celler och egen vävnad, så kallade auto-antikroppar.
Med Glycorex teknologi kan man målinriktat, selektivt reducera anti- A/B antikroppar i blodplasma utan att påverka de övriga livsviktiga komponenterna i plasman. Teknologin kan även användas för att selektivt reducera autoantikroppar. För närvarande fokuserar Bolaget specifikt på transplantation, framtagande av universella blodproduk- ter (blodprodukter som kan ges till alla individer oavsett blodgrupp) samt autoimmun sjukdom.
Glycorex är ett medicintekniskt företag med unik kunskap inom biologiskt aktiva kolhydrater och extrakorporal (utanför kroppen) blodbehandling. Målet är att bidra med världsledande medicintekniska produkter som uppfyller betydande behov inom hälso- och sjukvården och som bidrar till att rädda liv och förbättra livskvalitén hos svårt sjuka patienter.
8 – Årsredovisning 2024
Glycosorb® ABO
Glycosorb® ABO möjliggör blodgruppsinkompatibla transplantationer
En av de största utmaningarna inom transplantationsområdet är bristen på donatorer och lämpliga organ. Historiskt sett har det varit en förutsättning att donator och mottagare har kompatibla blod- grupper för att en transplantation ska kunna genomföras. Om en transplantation genomförs mellan en donator och mottagare med inkompatibla blodgrupper, en så kallad blodgruppsinkompatibel transplantation, orsakar specifika antikroppar (anti-A/B anti- kroppar) i mottagarens plasma en akut avstötning av det nya organet och förhindrar en lyckad transplantation.
Med hjälp av Glycosorb® ABO kan man specifikt avlägsna anti-A och/ eller anti-B antikropparna från mottagarens blodplasma och på så sätt göra det möjligt att transplantera organ mellan personer med olika blodgrupper som inte är kompatibla. Detta ökar möjligheten att hitta lämpliga donatorer och organ till svårt sjuka patienter.
Med Glycosorb® ABO kan fler transplantationer genomföras av njure, lever, hjärta och lunga och väntetiderna för operationer kortas. Förutom nyttan för patienten, innebär detta stora ekonomiska fördelar för samhället. Före utvecklingen av Glycosorb® ABO var det i princip omöjligt att transplantera organ från en donator med annan blod- grupp än mottagarens på grund av den så kallade blodgruppsbarriären. Glycosorb® ABO användes första gången 2001 och fram till slutet av 2024 har Glycosorb® ABO använts vid mer än 7 000 transplantationer med utmärkta kliniska resultat, som presenterats i över 60 artiklar i ansedda medicinska tidskrifter.
Glycosorb® ABO är en medicinteknisk produkt som används i en extra- korporal blodbehandling, det vill säga utanför kroppen, och avlägsnar de blodgruppsspecifika antikropp- arna från mottagaren av ett organ. Glycosorb® ABO ansluts till existerande utrustning på sjukhuset. Den kliniska erfarenheten med produkten visar att behandlingen är skonsam och effektiv.
Årsredovisning 2024 – 9
organtransplantation
Stort växande behov av organtransplantation
Njursjukdom – ett globalt växande hälsoproblem
Över 840 miljoner människor globalt lever med kronisk njursjukdom.
Globalt beräknas omkring 4 miljoner patienter stå på dialys idag.
Prognos: över 5 miljoner dialys- patienter år 2030.
Sjukdomen förväntas bli den femte vanligaste dödsorsaken globalt år 2040.
Höga kostnader för dialys – för individ och samhälle
Mortaliteten är betydligt högre vid dialys än efter njurtransplantation.
En dialysbehandling i Sverige kostar cirka 4 000–5 000 kronor.
Behandlingen sker ofta flera gånger i veckan – upp till 150–160 gånger per år.
Dialys är livsuppehållande men mycket tidskrävande.
Många patienter tvingas avstå från arbete. Psykisk och fysisk belastning är vanligt förekommande.
En njurtransplantation förbättrar livs- kvaliteten och minskar vårdkostnaderna.
Begränsad tillgång till njurtransplantation
Endast cirka 110 000 njurtransplanta- tioner genomförs globalt varje år.
Det finns ett stort och växande gap mellan behov och tillgång.
Väntetiderna är ofta flera år – särskilt för patienter med blodgrupp O och B.
Många patienter avlider årligen i väntan på transplantation.
Stor potential med blodgrupps- inkompatibla transplantationer
Upp till 30 % fler transplantationer kan genomföras om blodgruppsgränsen tas bort.
Med Glycosorb® ABO möjliggörs detta på ett skonsamt och effektivt sätt.
Över 7 000 transplantationer har genom- förts med Glycosorb® ABO.
Resultaten är jämförbara med blod- gruppskompatibla transplantationer.
Källa: Bello et al., Nature Reviews Nephrology, 2022
Liyanage et al., Lancet 2015; WHO & Global Burden of Disease projections.
10 – Årsredovisning 2024
Antal patienter (miljoner)
organtransplantation
Utmärkta kliniska resultat
Årsredovisning 2024 – 11
Det ska även noteras att det råder betydande skillnader mellan patienter med olika blod- grupper vad avser väntetider för transplanta- tion. Patienter med blodgrupp 0 och B (cirka 50% av patienterna) har i flera länder mer än dubbelt så långa väntetider jämfört med blodgrupp A och AB. Tack vare Glycosorb® ABO kan även dessa patienter erbjudas kortare väntetider till transplantation.
Likvärdiga resultat
Sedan 2001 har över 7 000 transplantationer genomförts användande Glycosorb® ABO. Fler än 60 vetenskapliga artiklar har public- erats i välrenommerade tidskrifter som visat utmärkta och likvärdiga resultat, på kort och lång sikt, vid blodgruppsinkompatibla transplantationer genomförda med Glycosorb ® ABO [1].
Drivkrafter för ökad tillväxt inom njurtransplantationer
Ökad efterfrågan och behov
Globalt utförs årligen cirka 110 000 njurtrans- plantationer både från avlidna och levande givare. Njurtransplantationer från levande givare ger generellt sett bäst resultat.
Tack vare Glycosorb® ABO ökar antalet möjliga transplantationer från levande givare i flera länder.
Positiva hälsoekonomiska effekter
Vår teknologi innebär inte bara att liv kan räddas och patienters livskvalitet förbättras, den har också mycket positiva hälso- ekonomiska effekter. Varje genomförd
njurtransplantation sparar cirka 150 dialys- behandlingar per år. Detta innebär att de njurtransplantationer som hitintills genom- förts med Glycosorb® ABO, kan uppskattas spara över 1 000 000 dialysbehandlingar per år. Med en dialyspopulation som beräknas uppgå till över fyra miljoner i världen och som bedöms öka till över fem miljoner till 2030, finns det stort behov av fler trans- plantationer också ur en hälsoekonomisk synvinkel.
Förbättrad livskvalité
Väntetiden till transplantation kan vara flera år, speciellt för blodgrupp O och B. En kortare väntetid är en betydelsefull faktor för resulta- tet och kan vara livräddande då dödligheten i dialys är 12,5 % per år (EU). Glycosorb® ABO möjliggör en kortare väntetid till transplan- tation jämfört med att vänta på ett lämpligt blodgruppskompatibelt organ. För njursjuka patienter som är beroende av sjukhusdialys flera gånger i veckan innebär möjligheten till en ny njure också möjligheten till ett nytt liv med god livskvalité och en generellt längre förväntad livslängd.
Bolaget bedömer att potentialen för blod- gruppsinkompatibla njurtransplantationer från levande givare är minst 7 500 transplan- tationer globalt om året. Detta förutsätter att transplantationsverksamheten tilldelas ökade resurser i form av transplantationste- am och lokaler.
Akuta hjärt- och lungtransplantationer på barn
Glycosorb® ABO används även vid blod- gruppsinkompatibla akuta hjärt- och
lungtransplantationer på barn och med mycket goda resultat [2 ]. Metoden ökar möj- ligheterna att hitta ett lämpligt donatororgan för akut hjärt- eller lungsjuka barn. Metoden för detta har utvecklats i samarbete med Great Ormond Street Hospital (GOSH) i London, Storbritannien.
Levertransplantationer
Varje år genomförs cirka 41 000 levertrans- plantationer globalt. Glycosorb® ABO an- vänds framgångsrikt både vid blodgruppsin- kompatibla levertransplantationer både från levande och avlidna givare [3,4]. Eftersom behovet av levertransplantationer är större än tillgången på kompatibla organ är det vår ambition att Glycosorb® ABO ska kunna bidra till att fler levertransplantationer kan genomföras.
Stamcellstransplantationer
Varje år utförs fler än 90 000 stamcellstrans- plantationer globalt. Av dessa utförs cirka 9000 med blodgruppsinkompatibla stamcel- ler från annan person, vilket kan ge upphov till allvarliga komplikationer och ökar risken för sjukdom och död. Det är i detta sam- manhang som Glycosorb® ABO kan spela en avgörande roll [5]. Erfarenheten av stamcell- stransplantationer är fortfarande begränsad, men om långtidsresultaten visar sig vara i samma klass som vid blodgruppsinkompa- tibla organtransplantationer bedömer vi att denna marknad har en hög potential.
År 2023 genomfördes cirka 172 000 organtransplantationer världen över. Njurtransplantationer utgör cirka två tredjedelar och levertransplantationer ungefär en fjärdedel. För patienten innebär en transplantation en förbät- trad livskvalité och en ökad förväntad livslängd. Antalet organtransplantationer som genomförs är dock betydligt lägre än behovet och för många patienter är väntetiden på ett nytt organ lång. Väntetiderna är i flera länder över fyra år för transplantation från avlidna givare och tusentals patienter avlider varje år i väntan på transplantation.
[1] Pavenski K, Bucholz M, Cheatley PL, et al. The First North American Experience Using Glycosorb Immunoadsorption Columns for Blood Group-Incompatible Kidney Transplantation. Can J Kidney Health Dis. 2020;7:1-6.
[2] Robertson A, et al. A novel method for ABO-incompatible heart transplantation. J Heart Lung Transplant. 2018 Apr;37(4):451-457. doi: 10.1016/j. healun.2017.05.006.
[3] Makroo RN, et al. Efficacy of Single, Extended, and Goal Directed Immunoadsorption in ABO Incompatible Living Related Donor Liver Transplantation. Transfus Apher Sci. 2016;55(3):329-332.
[4] Skogsberg Dahlgren U, et al. Excellent outcome following emergency deceased donor ABO-incompatible liver transplantation using rituximab and antigen specific immunoadsorption. Scand J Gastroenterol. 2021. doi: 10.1080/00365521.2021.1976269.
[5] Handisurya A, et al. Antigen-Specific Immunoadsorption with the Glycosorb® ABO System in Pure Red Cell Aplasia After ABO-Incompatible Allogeneic Hematopoietic Stem Cell Transplantation. Front Med. 2020 Oct 22;7:585628. doi: 10.3389/fmed.2020.585628.
Glycosorb® ABO
12 – Årsredovisning 2024
Glycosorb® ABO
Antikroppar specifika mot blodgrupp A respektive blodgrupp B (anti-A/B antikroppar) i blodkomponenter kan orsaka mer eller mindre allvarliga transfusionsreaktioner.
Bolagets produktvariant av Glycosorb® ABO för universella blodkomponenter är en unik produkt med potential att bryta ny mark inom den strikt reglerade transfusionsmarknaden. Produkten är avsedd för specifik reduktion av anti-A/B-antikroppar i blodplasma utan att signifikant påverka andra antikroppar eller vitala blodkomponenter.
Plasma från blodgivare är en viktig komponent för vård av patienter. Plasman används vid transfusioner i samband med operationer, transplantationer och svåra trauman. Den är också en beståndsdel i flera andra blodkom- ponenter. Plasma används även i läkemedels- industrin för att producera bl.a. proteiner och immunglobuliner.
Blodkomponenter som ges till patienter matchas idag avseende givares och motta- gares blodgrupp för att undvika transfusions- reaktioner. Det innebär att blodbanker och sjukvård hanterar en mängd olika komponen- ter med omfattande logistik som följd. Det i sin tur medför risk för brist på specifika blodkom- ponenter, eller att patienter får blodprodukt av fel blodgrupp. Behovet av kontinuerlig och säker tillgång till blodkomponenter är en avgörande faktor för god sjukvård. Glycosorb® ABO kan genom specifik reduktion av anti- A/B-antikroppar i blodplasma öka tillgången på lågtiter anti-A/B blodkomponenter, eller s.k. universella blodkomponenter, som kan transfunderas till patienter oavsett blodgrupp.
Transfusion av blodkomponenter såsom exempelvis plasma, trombocyter (blodplättar) och helblod är en viktig, livräddande behandling inom sjukvården.
Universella blodkomponenter
Begränsad tillgång till AB-plasma
AB-plasma används idag som universell plasma för alla blodgrupper eftersom den inte innehåller anti-A eller anti-B antikroppar. AB-plasman används ofta i akuta fall där patientens blodgrupp är okänd, eller när det finns en brist på plasma av mottagarens blod- typ. Detta innebär att behovet av AB-plasma ofta är stort. Men då AB-plasma endast utgör cirka 4–5 procent av tillgänglig blodplasma, innebär det att tillgången är begränsad. Detta gör att man speciellt i traumasituationer kan tvingas ge icke kompatibel plasma vilket man vet ökar komplikationer och leder till ökad risk för dödlighet. Dessutom innehåller AB-plasma lösliga AB-antigen, vilka kan reagera med blodgruppsspecifika antikroppar och ge upphov till sidoeffekter.
Positiva resultat
Definitionerna av vad som anses vara uni- versella blodkomponenter definieras främst genom s.k. titermätning av koncentrationen blodgruppsantikroppar i plasman. Allmänt känt är att ju lägre koncentrationen/titern är, desto lägre risk för transfusionsrelaterade biverkningar.
Utmärkta resultat har presenterats vid ett fler- tal kongresser i Europa och USA [1, 2, 3, 4, 5, 6] som visar att produkten har en mycket god effekt på reduktionen av anti-A/B antikroppar i plasma. Ofta är uppmätta titrar efter använd- ningen av Glycosorb® ABO långt under de gränser som blodbankerna för närvarande an- vänder. Resultaten visar också att produkten inte har någon signifikant påverkan på andra antikroppar eller andra blodkomponenter, som koagulationsfaktorer, komplement- faktorer och proteiner.
Användning
Blodplasmapåsen kopplas sterilt till Glycosorb® ABO varefter plasman med hjälp av gravitation passerar produkten, som specifikt reducerar de blodgruppsspecifika antikropparna. Produkten varken tillför eller borttar någon ytterligare substans och resultatet är en plasma med låg titer av blodgruppsantikroppar.
Andra applikationer
Förutom den uppenbara användningen för plasma och konvalescentplasma [7] finns ett flertal andra möjliga tillämpningar. Då plas- ma finns i bl.a. trombocytkoncentrat och helblod, finns samma problematik med blodgruppsinkompatibilitet för dessa produkter. Även här har in vitro-studier visat att Glycosorb® ABO har här visar samma goda effekt på reduktion av blodgrupps- antikropparna i blodplasman utan bieffekter på trombocyterna. Vår produkt möjliggör därmed preparation av universella (lågtiter) trombocytkoncentrat och helblod av blodgrupp O.
Andra potentiella applikationer är bland annat reduktion av anti-A/B-antikropparna vid preparation av till exempel kryopreci- pitat, stamceller för blodgruppsinkompa- tibla benmärgstransplantationer, allogena ögondroppar etc.
För ytterligare en applikation levererar vi sedan 2024 Glycosorb® ABO till ett företag som använder produkten i deras tillverk- ningsprocess för polyklonala reagens för sällsynta blodgrupper [8] .
Årsredovisning 2024 – 13
[1] Weidner et al. Isoagglutininadsorbtion by Anti-A/Anti-B Mini-columns.
[2] Brosig et al. Glycosorb® UBP system for manufacturing universal plasma: are there any limits? Abstract. P30. Transfusion Medicin and Hemotherapy 2021;48(suppl 1)
[3] Brosig et al. Coagulation factor activity in 4 °C stored universal plasma manu- factured with UBP Glycosorb® columns. DGTI 2022. Abstract PS-1-18.
[4] Gupta et al. Reduction of Anti-A and Anti-B Isoagglutinin Titers of Group O Whole Blood Units with the Glycosorb® ABO Column. Abstract. (SABM) 2021. (AABB) 2021.
[5] Gupta et al. Reduction of anti-A and anti-B isoagglutinin titers of group O whole blood units employing an ABO antibody immune adsorption column https://doi.org/10.1016/j.trans ci.2024.103686 Transfusion and Apheresis Science 62(2024)103686.1473-0502/© 2024 Elsevier Ltd.
[6] Robbins et al, Reduction of Anti-A and Anti-B Isoagglutinin Titers of Group O Platelet Units with an ABO Antibody Immune Adsorption Column. 2024. Abstract. P-CB.22, Transfusion 160A.
[8] https://glycorex.com/cision/glycorex-transplantation-ab-ingar-avtal-med-bio-rad-laboratories-inc/
Applikationsområden
Universell blodplasma
Universellt helblod
Universella trombocyter
Stamceller
Diagnostik
Sällsynta blodgrupper
Utvecklingsprojekt
14 – Årsredovisning 2024
Utvecklingsprojekt
Behandling av Reumatoid Artrit
Reumatoid artrit är en relativt vanlig, kroniskt förlöpande autoimmun ledsjuk- dom som förekommer i hela världen och drabbar upp till en procent av befolkningen. Insjuknandet, som kan se olika ut hos olika individer, är mest frekvent mellan 45 och 65 års ålder. Gemensamt är att leder och strukturerna runt omkring dem angrips och bryts ner. Ledinflammationen leder till smär- ta, svullnad och minskad rörlighet. Utan behandling förstörs lederna.
Den nuvarande medicinska behandlingen syftar till att dämpa smärtan och fördröja sjukdomens förlopp. Detta fungerar väl för de flesta patienter, men upp till 10 procent tolererar inte eller svarar sämre på nuvaran- de medicinska behandlingar. Dessa patien- ter hamnar i en terapeutisk återvändsgränd.
Flertalet RA-patienter bildar RA-associerade antikroppar. Målet med Glycorex RA-projekt är att använda bolagets unika teknologi för att genom en extrakorporeal blodbehand- ling reducera förekomsten av de RA-associe- rade autoantikropparna och därmed lindra de svåra symtom som sjukdomen ger.
Tillsammans med bolagets samarbetspart- ner har in vitro-försök genomförts för att se hur effektiv en behandling med Bolagets teknologi skulle kunna vara. Resultaten är mycket lovande och visar att de produkter som utvecklats både selektivt och kvantitativt
Utvecklingsprojekt
Glycorex mål är att utveckla och lansera nya produkter baserade på vår unika teknologiplattform. Vårt primära fokus ligger på behandling av den autoimmuna sjukdomen reumatoid artrit.
reducerar de RA-associerade autoantikrop- parna i blodprover från olika RA-patienter även på blod från patienter med de högsta nivåerna av dessa antikroppar.
För produktgodkännande krävs en klinisk studie. Studien kommer att genomföras i enlighet med den omfattande medicin- tekniska förordningen i EU, Medical Device Regulation (MDR). Medical Device Directive (MDD) ersätts av MDR och det nya regelver- ket förväntas vara fullt implementerat för alla medicintekniska produkter i EU inom de kommande åren. Första målet blir därmed att uppfylla kraven för MDR för produkten.
Potential
Bolagets bedömning är att marknadspo- tentialen för en effektiv behandling av reumatoid artrit är avsevärt större än för Glycosorb® ABO. Enbart inom EU finns fem miljoner patienter med reumatoid artrit varav upp till 10 procent inte tolererar eller svarar sämre på tillgängliga medicinska behandlingar, dvs upp till 500 000 patienter.
Produkter för framtida utveckling
Bolagets välbeprövade teknologiplattform rymmer fantastiska möjligheter för fortsatt innovation. Begränsningar vad gäller finansiella- och personella resurser hindrar för närvarande fortsatt utveckling av produkten för behandling av den auto- immuna sjukdomen myastenia gravis,
men så snart bolagets resurser tillåter det kommer arbetet återupptas.
Myastenia gravis är en autoimmun sjukdom där en stor andel av patienterna bildar anti- kroppar mot proteiner på sina muskelceller med nedsatt muskelfunktion som följd. Det finns för närvarande ingen botande behand- ling, men en del patienter kan bli mer eller mindre symptomfria. Behandling ges med immunsuppressiva läkemedel eller andra läkemedel, men många patienter behandlas även med plasmabyte flera gånger per år. Det finns uppskattningsvis fler än 50 000 personer i Europa med myastenia gravis. Drygt 3 000 av dessa patienter behandlas med upprepade plasmabyten varje månad. Dessa patienter är den primära målgruppen för bolagets produkt.
På längre sikt ser vi många intressanta möjligheter att utveckla ytterligare produk- ter inom transplantationsområdet, njursvikt och metastatisk cancer
Årsredovisning 2024 – 15
Strategi för tillväxt
Glycorex är sedan länge väletablerat i Europa, som står för mer än 60 % av försäljningen, med Tyskland fortsatt som största enskilda marknad. För 2025 har bolaget satt upp tydliga mål: att driva fortsatt försäljningstillväxt inom transplantation, etablera och expandera försäljningen inom transfusion, ingå nya distributionsavtal samt expandera till fler marknader. Genom dessa satsningar stärker vi vår globala närvaro och befäster vår position som ledande aktör inom området.
Strategi
Argentina Australien, Belgien, Chile, Cypern, Danmark, England, Finland, Frankrike, Grekland, Holland, Hongkong, Indien, Israel, Italien, Kanada, Litauen, Malaysia, Mexiko, Nepal, Norge, Polen, Qatar, Schweiz, Singapore, Spanien, Sverige, Sydafrika, Thailand, Tjeckien, Turkiet, Tyskland, Österrike.
1 Notice of OPTN Policy Changes, Modify Heart Policy for Intended Incompatible Blood Type (ABOi) Offers to Pediatric Candidates
2 Gupta et al. Reduction of anti-A and anti-B isoagglutinin titers of group O whole blood units employing an ABO antibody immune adsorption column https://doi.org/10.1016/j. transci.2023.103686 Transfusion and Apheresis Science 62(2023)103686.1473-0502/© 2023 Elsevier Ltd. 3) Robbins et al, Reduction of Anti-A and Anti-B Isoagglutinin Titers of Group O Platelet Units with an ABO Antibody Immune Adsorption Column. 2023. Abstract. P-CB.22, Transfusion 160A.
16 – Årsredovisning 2024
Strategi
Glycorex har genom sin teknologi en unik möjlighet att rädda och förbättra liv inom några av sjukvårdens mest kritiska områden. Vår ambition är att göra mer för fler genom att ta vara på de möjligheter som vår unika teknologi erbjuder.
Vår ambition för vidare expansion kan sammanfattas enligt följande:
Vi vill växa globalt genom att stärka vår närvaro på de marknader där vi redan är aktiva samt etablera oss på nya intressanta marknader.
Vi har idag en stark ställning inom njurtransplantationer och vår ambition är att stärka vår position inom ytterligare transplantationsområden, som hjärt-, lever- och stamcellstransplantation.
Utöver transplantation rymmer vår unika teknologi goda möjligheter till expan- sion inom blodtransfusion: universell (lågtiter) blodplasma, men även lågtiter helblod och trombocyter.
Vårt mål är även att utveckla och lansera nya produkter baserade på vår unika teknologiplattform. Det primära fokuset ligger på behandling av den autoimmuna sjukdomen reumatoid artrit.
Glycorex är sedan länge väletablerat i Europa, med Tyskland fortsatt som största enskilda marknad. Vårt mål är att etablera kommersiella samarbeten och expandera vår försäljning till fler marknader för att stärka vår globala närvaro och bibehålla vår position som ledare inom området. Vi kommer att prioritera tillväxtmarknader såsom Indien, Mexiko och Sydafrika, där vi redan har etablerade samarbeten och lång- siktiga kundrelationer. För den europeiska marknaden säljer Glycorex huvudsakligen direkt, dels genom egen representation i de tysktalande länderna och Spanien, dels genom säljpersonal som utgår från huvud- kontoret i Lund.
Glycorex lägger stort fokus på att träffa kunder dels via besök på transplantations- och transfusionskliniker, dels på vetenskap- liga konferenser, såväl internationella som nationella. En annan viktig framgångsfaktor är den produktutbildning som bolagets specialister ger till såväl nya som existerande kunder.
Accelererad tillväxt genom geografisk expansion och transfusion
Glycorex siktar på accelererad tillväxttakt i prioriterade tillväxtmarknader, som Indien, Mexiko och Sydafrika, genom att stödja distributörerna och bygga vidare på fram- gångsrika och långsiktiga kundrelationer. Indien och Mexiko är länder med den största tillväxtpotentialen för blodgruppsinkompa- tibla njurtransplantationer från levande giva- re. Med hjälp av vår distributör i Mexiko kan även sydamerikanska marknader bearbetas.
Eftersom produkten redan är etablerad och en standardbehandling vid blodgrupps- inkompatibla njurtransplantationer från levande givare, samt har visat utmärkta resultat vid akuta blodgruppsinkompatibla lever- och hjärttransplantationer, ser vi det som ett naturligt nästa steg att undersöka möjligheten att utöka dess användning till njurtransplantationer från avlidna givare. På vår huvudmarknad, Europa, utgör dessa transplantationer 70–80 % av samtliga njur- transplantationer, vilket även gäller för USA.
USA är världens största marknad för njur- transplantationer och landets mål att dubb- lera antalet transplantationer från levande givare till 2030 gör en lansering attraktiv. Samtidigt krävs regulatoriskt godkännande från FDA och inkludering i ersättningssys- temen, vilket innebär betydande arbete och kostnader. Registreringsarbetet, som försenats av covid-19, planeras återupptas i mån av resurser.
Inom pediatrisk hjärttransplantation integreras Glycosorb® ABO framgångsrikt i hjärt-lungmaskinsystem under transplanta-
”Vi vill växa globalt genom att stärka vår närvaro på de marknader där vi redan är aktiva samt etablera oss på nya intressanta marknader.”
tion. Metoden är väletablerad i Europa med utmärkta resultat och används på allt äldre barn. Intresset i USA är stort, särskilt efter en policyaändring som tillåter ABO-inkom- patibla hjärttransplantationer för barn upp till 18 år. 1 Samarbete med hjärncentra i USA har inletts.
I Europa doneras och används årligen cirka 2.4 miljoner enheter plasma till patienter. Efterfrågan på universell blodplasma uppgår till cirka 600 000 enheter varje år enbart i Europa, men Glycosorb® ABO (4 ml) har också potential inom lågtiter helblod och trombocytkoncentrat. Produkten har där- med potential att bli en högvolymprodukt med kontinuerligt återkommande försälj- ning. Samarbetet med Bio-Rad är en bra verifikation för produkten, inte minst som en dörröppnare för fler framtida potentiella samarbeten och applikationer, liksom de publicerade och utmärkta resultaten inom lågtiter helblod och trombocytpreparat. 2
Ambitionen är att etablera kommersiella samarbeten både med blodbanker och med kommersiella aktörer och samtidigt driva utvärderingen av produkten för andra app- likationer. Under året deltog vi på ISBT och AABB, två av världens största transfusions- kongresser, vilket ytterligare ökat synlig- heten för produkten.
Forskning och utveckling
Forskning och utveckling fortsätter att vara en av hörnstenarna i vår verksamhet. Baserat på vår teknologi har vi utvecklat en produkt som har visats in vitro speci- fikt reducera reumatoid artrit associerade antikroppar. Vi förbereder för att inleda en studie för RA-patienter med denna produkt. Marknaden för behandling av patienter med reumatoid artrit som inte svarar på befintliga behandlingar uppskattas uppgå till flera miljarder kronor.
Årsredovisning 2024 – 17
Glycorex-aktien
Glycorex Transplantation AB:s aktie är sedan september 2001 noterad på NGM Main Regu- lated Equity vid Nordic Growth Market (NGM), som är en auktoriserad handelsplats under Finansinspektionens tillsyn. En handelspost i bolagets aktier omfattar 1 000 st. Aktiekapi- talet i Glycorex Transplantation AB uppgick vid verksamhetsårets slut till 3 692 699 kronor. Antalet aktier var 73 853 983 stycken varav 3 268 000 stycken A-aktier och 70 585 983 B-aktier. En A-aktie har 10 röster och en B-aktie en röst. Den 30 december 2024 upp- gick antalet aktieägare till 4 300 (4 574) och andelen utlandsägda aktier till 1,4 procent (2,0). Efter periodens utgång, den 21 januari 2025, beslutade styrelsen att genomföra en riktad nyemission av 5 000 000 B-aktier, till en teckningskurs om 2,0 SEK per B-aktie. Hela emissionsbeloppet är inbetalt och aktierna är registrerade. Efter emissionen uppgår antalet aktier till 78 853 983, varav 3 268 000 A-aktier och 75 585 983 B-aktier.
KURSUTVECKLING OCH LIKVIDITET
Vid utgången av året noterades Glycorex-ak- tien till 2,04 kronor (1,33). Högsta kurs 2024 var 2,25 kronor (4,44) och lägsta var 0,76 kro- nor (1,11). Samtliga kurser är stängningskur- ser. Under året omsattes cirka 10,4 miljoner aktier via NGM (9,1).
AKTIEKAPITAL OCH ÄGAR- FÖRHÅLLANDEN
Aktiekapitalet i Glycorex uppgick vid utgång- en av 2024 till 3 692 699 kronor fördelat på 73 853 983 aktier. Samtliga aktier har lika rätt till utdelning. En A-aktie har 10 röster och en B-aktie en röst.
UTDELNINGSPOLITIK
Den framtida utdelningen kommer att anpas- sas till Glycorex resultatnivå, finansiella ställ- ning och framtida utvecklingsmöjligheter.
AKTIEÄGARINFORMATION
Finansiell information om Glycorex finns på koncernens webbplats. Frågor kan även stäl- las direkt till bolaget. Det går bra att beställa årsredovisningar, delårsrapporter och annan information från koncernens huvudkontor på telefon, från webbplatsen eller via e-post.
Webb: www.glycorex.com
Email: adm@glycorex.com
Telefon: 046 286 52 30
AKTIEÄGARVÄRDE
Glycorex ledning arbetar fortlöpande med att utveckla och förbättra den finansiella informationen kring bolaget, för att ge såväl nuvarande som framtida ägare goda förutsättningar att värdera bolaget på ett så rättvisande sätt som möjligt. I detta ingår bland annat att medverka aktivt vid möten med analytiker, aktiesparare och media.
Aktiens utveckling under 2024
AKTIEN
Källa: Cision/Millistream
SEK
18 – Årsredovisning 2024
Aktiekapitalets utveckling
År, transaktion, villkor
Emissionskurs
Ökning av antal aktier
Ökning av aktiekapital
Totalt aktiekapital
Totalt antal A-aktier
Totalt antal B-aktier
Kvotvärde kr
1995-2001, summa
33 194 458
1 659 723
1 659 723
3 268 000
29 926 458
0,05
2002 Riktad emission
4,10
2 000 000
100 000
1 759 723
3 268 000
31 926 458
0,05
2002 Företräde 1:6
4,00
5 532 409
276 620
2 036 343
3 268 000
37 458 867
0,05
2003 Företräde 1:6
3,00
6 787 811
339 391
2 375 734
3 268 000
44 246 678
0,05
2004 Riktad emission
3,85
2 300 000
115 000
2 490 734
3 268 000
46 546 678
0,05
2005 Riktad emission
10,00
1 500 000
75 000
2 565 734
3 268 000
48 046 678
0,05
2006 Riktad emission
11,00
3 000 000
150 000
2 715 734
3 268 000
51 046 678
0,05
2008 Riktad emission
14,10
1 530 000
76 500
2 792 234
3 268 000
52 576 678
0,05
2013 Företräde 4:45
2,50
4 963 968
248 198
3 040 432
3 268 000
57 540 646
0,05
2015 Företräde 3:32
1,50
5 700 810
285 041
3 325 473
3 268 000
63 241 456
0,05
2018 Företräde 3:32
2,50
3 344 527
167 226
3 492 699
3 268 000
66 585 983
0,05
2019 Riktad emission
10,00
4 000 000
200 000
3 692 699
3 268 000
70 585 983
0,05
Totalt 2024-12-31
73 853 983
3 692 699
3 692 699
3 268 000
70 585 983
0,05
Ägarförhållanden per 2024-12-30
Aktieägare
A-aktier
B-aktier
Totalt antal aktier
Röster %
Kapital %
Nilsson, Kurt med maka och bolag*
1 866 000
404 933
2 270 933
18,46
3,07
Glycorex AB **
1 402 000
3 554 118
4 956 118
17,02
6,71
Försäkrings AB, Avanza pension
8 157 789
8 157 789
7,90
11,05
Wendt Investment AB
5 236 444
5 236 444
5,07
7,09
Nordnet pensionsförsäkring AB
2 496 664
2 496 664
2,42
3,38
Henningson Affärsfastigheter AB
2 122 945
2 122 945
2,06
2,87
Wendt Cecilia
1 493 648
1 493 648
1,45
2,02
Skandia Försäkrings AB
1 485 794
1 485 794
1,44
2,01
Nederman, Bill
1 266 639
1 266 639
1,23
1,72
Hansson Richard
1 108 967
1 108 967
1,07
1,50
Månsson Björn
1 072 230
1 072 230
1,04
1,45
Nauclér Johan
1 045 871
1 045 871
1,01
1,42
Hansson Per-Erik
743 131
743 131
0,72
1,01
Swedbank Försäkring AB
637 272
637 272
0,62
0,86
Ölvemark, Mats
600 000
600 000
0,58
0,81
Övriga aktieägare
39 159 538
39 159 538
37,91
53,03
Summa
3 268 000
70 585 983
73 853 983
100,00
100,00
* Kurt Nilsson, Pia Nilsson och Bioflexin AB.
** Glycorex AB är ett fristående bolag från Glycorex Transplantation AB (publ.) Bolaget ägs av styrelseordförande Kurt Nilsson, Bill Nederman och Jason Liebel.
Ägarstruktur per 2024-12-30
Aktieintervall
Antal A-aktier
Antal B-aktier
Kapital- andel %
Röster %
Antal aktieägare
Andel antal ägare %
1-500
0
271 918
0,37
0,26
1 390
32,33
501-1 000
0
528 092
0,72
0,51
665
15,47
1 001-5 000
0
3 170 820
4,29
3,07
1 303
30,30
5 001-10 000
0
2 540 238
3,44
2,46
344
8,00
10 001-15 000
0
1 811 430
2,45
1,76
146
3,40
15 001-20 000
0
1 457 432
1,97
1,41
82
1,91
20 001-
3 268 000
60 806 053
86,76
90,53
370
8,60
Summa
3 268 000
70 585 983
100,0
100,0
4 300
100,0
AKTIEN
Årsredovisning 2024 – 19
Styrelsen
och
verkställande
direktören
för
BOLAGETS SÄTE M.M.
Glycorex
Transplantation
AB
(publ)
bedriver
verksamhet
i
associationsformen
VERKSAMHETENS INRIKTNING
Glycorex Transplantation är ett medicintekniskt företag med unik kunskap inom biologiskt aktiva kolhydrater och extrakorporeala blodbehandlingar. Målet är att bidra med världsledande medicintek-niska produkter som uppfyller betydande behov inom hälso- och sjukvården och som samtidigt uppvisar hög säkerhet och effektivitet under patientbehandlingen. Företagets huvudprodukt Glycosorb® ABO, används kliniskt i fem världs-delar för att underlätta blodgruppsinkompatibla transplantationer, framför allt vid njurtransplanta-tioner från närstående levande givare, men även vid transplantation av lever, hjärta, lunga och stamceller. Glycosorb® ABO möjliggör transplan-tationer oavsett blodgrupp hos givare respektive mottagare. Produkten används vid extrakorporeal blodbehandling, det vill säga en blodbehandling som sker utanför kroppen i likhet med dialys. Glycosorb® ABO reducerar selektivt och effektivt den del av patientens antikroppar som annars skulle leda till avstötning av det nya organet vid en transplantation. Sedan den första transplanta-tionen 2001, har mer än 7 000 transplantationer genomförts med Glycosorb® ABO och i många länder görs nu blodgruppsinkompatibla trans-plantationer rutinmässigt. Bolaget har försäljning i över 30 länder, där den största marknaden är Europa. Merparten av försäljningen sker direkt, men även distributörer används.
Bolaget arbetar kontinuerligt med att utveckla nya produkter baserade på sin unika teknolo- giplattform. Bolaget har utvecklat och CE-märkt en storleksmässigt mindre medicinteknisk produktva- riant av Glycosorb® ABO som riktar sig till ett annat kundsegment: transfusionskliniker och blodcen- traler. Produkten kan hjälpa till att öka tillgången på så kallad universella blodkomponenter och på så sätt minska risken för transfusionsreaktioner, minska logistikkostnader, förenkla leveranskedjan och påskynda leveransen till patienter.
All produktion sker i egen regi och bolaget har genom förvärvet av Glycoprobe AB 2008 full kon- troll över produktionen av aktiva komponenter till koncernens huvudprodukter, patent och produk- tionsteknologi som möjliggör framtagning av nya produkter baserat på Glycosorb® teknologin. Bolaget arbetar kontinuerligt med att effektivisera och skala upp produktionskapaciteten. Bolaget
bedömer i dagsläget att produktionen kan ökas utan större kostnadsökningar.
Bolaget har även utvecklat en produkt för behand- ling av den autoimmuna sjukdomen reumatoid artrit (RA), även kallad ledgångsreumatism, en sjukdom som drabbar cirka fem miljoner människor i Europa. Bolaget samarbetar här med ledande europeiskt forskningsinstitut. I enlighet med det nya regelverket för medicintekniska produkter, MDR, behöver bolaget uppfylla kraven enligt MDR innan produkten kan lanseras.
KLINISK ANVÄNDNING
Glycosorb® ABO har använts kliniskt i Europa, Argentina, Australien, Indien, Israel, Kanada, Malaysia, Mexiko, Qatar, Singapore, Sydafrika, Thailand, och Turkiet. Transplantation är en metodik som medför både ökad livskvalitet och längre förväntad överlevnad för patienten, sam- tidigt som sjukvården och samhället gör avsevärda kostnadsbesparingar jämfört med alternativ behandling. För vissa organ som lever, hjärta och lunga finns inga alternativ till transplantation. Alternativ behandling till njurtransplantation är dialys. Antalet patienter i behov av transplantation ökar år från år och det finns behov av lösningar som möjliggör fler transplantationer. Glycosorb® ABO används således när givaren och mottagaren har icke kompatibla blodgrupper.
Den kliniska erfarenheten med produkten visar att behandlingen är skonsam och effektiv. Fler än 60 vetenskapliga artiklar i ansedda medicinska tidskrifter visar på utmärkta kort- och långtids- resultat fullt jämförbara med blodgruppskompa- tibla transplantationer.
Resultaten visar att efter behandling med Glycosorb® ABO kan transplantation av njure, lever, hjärta, lunga respektive stamceller genomföras även då blodgrupperna inte är kompatibla mellan givare och mottagare. Detta medför att fler transplanta- tioner kan genomföras, samt ger större möjlighet att akut transplantera lever-, hjärt- respektive lungpatienter.
Glycosorb® ABO möjliggör blodgruppsinkom- patibla transplantationer, vilket kan öka antalet lämpliga levande givare. Studier har visat att njurtransplantationer från levande givare ger bätt- re resultat än transplantation från avlidna givare. Idag kan väntetiden till transplantation vara flera år. En kortare väntetid är en betydelsefull faktor för resultatet och kan vara livräddande då dödligheten i dialys är 12,5 % per år (EU). Glycosorb® ABO möjliggör en kortare väntetid till transplantation jämfört med att vänta på ett lämpligt blodgrupps- kompatibelt organ.
Bolagets teknologi innebär inte bara att liv kan räddas och patienters livskvalitet förbättras, den har också mycket positiva hälsoekonomiska effekter. Varje genomförd njurtransplantation sparar cirka 150 dialysbehandlingar per år, vilket innebär att de över 7 000 njurtransplantationerna som genomförts efter Glycosorb® ABO-behandlingar,
kan uppskattas spara över 1 000 000 dialysbe- handlingar per år.
Glycosorb® ABO ansluts till existerande utrustning på sjukhuset och kräver således inga tilläggsin- vesteringar för att kunna användas. Produkten är utvecklad, testad och godkänd för engångsan- vändning, single use, vilket innebär att en ny enhet av produkten ska användas för varje behandling av patienten. Förutom behandling med Glycosorb® ABO sker samtidigt behandling med immun- dämpande mediciner.
Bolagets produktvariant för universella blod- komponenter, Glycosorb® ABO (4 ml), riktar in sig på användning på transfusionskliniker och blod- centraler. Vid blodtransfusioner är det viktigt med kompabilitet avseende blodgrupperna. Transfusion av blodplasma som är ABO-inkompa- tibel kan leda till allvarliga och dödliga reaktioner.
AB-blodplasma innehåller inte anti-A eller anti-B antikroppar. AB-plasman används därför ofta i akuta fall där patientens blodgrupp är okänd eller när det råder brist på plasma av mottagarens blodtyp. AB-plasma utgör emellertid endast cirka 5 procent av tillgänglig blodplasma och därmed är utbudet av kompatibel plasma mycket begränsat. Dessutom innehåller AB-plasma lösliga AB-antigen, vilka kan reagera med blodgruppsspecifika anti- kroppar och ge upphov till sidoeffekter. Det finns därför ett stort behov av en universell plasma som löser dessa problem.
Med Glycosorb® ABO (4 ml) erbjuds tranfusions- kliniker och blodbanker en mycket smidig och enkel lösning att själva framställa universell blodplasma. Processen kräver inte några inves- teringar i form av extra utrustning och genom att använda produkten kan blodbanken och kliniken säkerställa att man hela tiden har adekvat tillgång på blodplasma.
MARKNAD
Glycorex har varit aktivt på den globala transplan- tationsmarknaden sedan den första njurtrans- plantationen genomfördes med hjälp av bolagets unika produkt Glycosorb® ABO år 2001. Sedan dess har denna teknologi, som möjliggör trans- plantationer över blodgruppsbarriären, används vid fler än 7 000 organtransplantationer. Njursjuk- domar är ett globalt problem och cirka 850 miljoner människor lider av någon form av kronisk njursjukdom. Behovet av njurterapi, antingen dialys eller transplantation, är därför mycket stort och växande.
Det finns också starka hälsoekonomiska skäl att öka antalet njurtransplantationer. Kontinu- erlig dialysbehandling, som är alternativet till transplantation, är över tid förenad med mycket stora kostnader. De potentiella besparingarna med transplantationer är betydande, samtidigt som en transplantation kan ha mycket stora positiva effekter för patienternas livskvalitet. Argumentet för transplantation är därmed mycket starkt och bolaget kan bidra till att öka det totala antalet tillgängliga organ.
Förvaltningsberättelse
Förvaltningsberättelse
20 – Årsredovisning 2024
Antalet patienter som väntar på transplantation har fördubblats de senaste tio åren och förvän- tas fortsätta öka i samma takt 1 . Väntetiderna för njurtransplantationer uppgår till flera år i de flesta länder, med betydande skillnader i väntetid mellan olika blodgrupper.
Genom att möjliggöra transplantationer mellan givare och mottagare från olika blodgrupper minskar väntetiderna då fler transplantationer blir möjliga mellan närstående. Bolaget bedömer att potentialen för blodgruppsinkompatibla njurtrans- plantationer från levande givare är minst 7 500 transplantationer globalt om året. Detta förutsätter att transplantationsverksamheten tilldelas ökade resurser i form av transplantationsteam och lokaler. Det finns således en god potential att öka antalet transplantationer med hjälp av Glycosorb® ABO.
Transplantation av organ är en väl beprövad behandlingsmetod. Det finns uppskattningsvis 300 transplantationskliniker i Europa och drygt 250 i USA. Bolaget är sedan länge väletablerat i Europa och siktar på tillväxt i Indien, Mexiko och Sydafrika, länder med stor tillväxtpotential för njurtrans- plantationer från levande givare. USA är världens största marknad för njurtransplantationer. Landets nationella mål med dubblerat antal njurtransplan- tationer från levande givare till 2030 för att redu- cera ökande kostnader för dialys och det faktum att nuvarande system för att para ihop givare med mottagare inte är effektivt, gör en lansering i USA intressant för bolaget. Samtidigt krävs regula- toriskt godkännande från FDA och inkludering i ersättningssystemen, vilket innebär betydande arbete och kostnader. Registreringsarbetet, som försenats av covid-19, planeras återupptas i mån av resurser.
Hittills har i huvudsak njurtransplantationer genomförts med Glycosorb® ABO, men produk- ten kan även användas för lever-, hjärt-, lung-, bukspottkörtel- och stamcellstransplantationer. Glycosorb® ABO kan användas simultant med en hjärt-lungmaskin, vilket gör att produkten kan användas vid akuta transplantationer, något som breddar användningsområdet. Bolaget gör bedömningen att användningen kommer att öka även för andra typer av transplantationer. Bolagets försäljning är däremot beroende av de faktiska resurser som tilldelas transplantationsverksam- heterna.
Den storleksmässigt mindre produktvarianten av Glycosorb® ABO kan på ett enkelt sätt användas för att framställa universella blodkomponenter. Med denna produkt kan blodbanker och transfusionsk- liniker säkerställa tillgänglighet av rätt blodplasma och på så sätt öka säkerheten vid blodtransfusio- ner samt förbättra lagerhållning och logistik.
ÅRETS UTVECKLING
Bolagets försäljning ökade under 2024 med 17 procent, framförallt till Tyskland, Österrike, Spa- nien, Storbritannien och Kanada. Antalet sålda en- heter ökade med 15,7 procent jämfört med 2023.
KONCERNEN
Nettoomsättningen ökade under året med 17 pro- cent och uppgick till 35,2 miljoner kronor (30,0). Rörelseresultatet efter avskrivningar uppgick till -10,4 miljoner kronor jämfört med -30,3 miljoner
kronor föregående år. Föregående års rörelse- resultat belastades med nedskrivningar på 12,4 miljoner kronor avseende tidigare aktiverade ut- vecklingsutgifter. Årets resultat blev -10,9 miljoner kronor (-30,4) vilket ger ett resultat per aktie om -0,15 SEK kronor (-0,41 SEK).
Den positiva försäljningsutvecklingen i kombi- nation med genomförda effektiviseringsåtgär- der ledde också till en avsevärd förbättring av kassaflödet. Årets kassaflöde blev -7,0 miljoner kronor (-19,6). Investeringar i immateriella anlägg- ningstillgångar uppgick till 0,0 miljoner kronor (0,5). Investeringarna utgör aktivering av utgifter för utvecklingsarbete. Investeringar i materiella anläggningstillgångar uppgick till 0,0 miljoner kronor (3,1). Koncernens likvida medel exklusive kortfristig placering var vid utgången av året 5,8 miljoner kronor (12,9 vid årets början). Kortfristig placering i räntefond uppgick till 1,0 miljoner kronor (1,0). Det egna kapitalet uppgick till 33,1 miljoner kronor (44,0), vilket motsvarar 0,45 kronor per aktie (0,60). Koncernens soliditet var vid årets utgång 65,8 procent (66,9).
Årets kostnadsförda utvecklingsutgifter uppgick till 1,2 miljoner kronor (2,3) och avser fortsatt utvecklingsarbete av Glycosorb®ABO och arbete med projekt inom autoimmuna sjukdomar.
Skattemässigt underskott per 2024-12-31 uppgick till cirka 179 miljoner kronor (168). För mer information se not 14.
Inga transaktioner med närstående bolag utanför koncernen har skett under räkenskapsåret.
MODERBOLAGET
Nettoomsättningen uppgick till 35,2 miljoner kronor (30,0). Rörelseresultatet uppgick till -10,9 miljoner kronor (-23,8). Föregående års rörelseresultat belastades med 5,5 miljoner kronor avseende nedskrivningar av tidigare aktiverade utvecklingsutgifter. Årets resultat blev -10,9 miljoner kronor (-30,4). Soliditeten uppgick till 80,0 procent (83,9).
Årets kassaflöde blev -7,0 miljoner kronor (-19,4). Investeringar i immateriella anläggningstillgångar uppgick till 0 miljoner kronor (0). Investeringar i materiella anläggningstillgångar uppgick till 0 miljoner kronor (2,5). Likvida medel, exklusive kortfristig placering, uppgick till 5,7 miljoner kronor (12,8) vid årets slut. Kortfristig placering i räntefond uppgick till 1,0 miljoner kronor (1,0). Skattemässigt underskott per 2024-12-31 uppgick till cirka 171,6 miljoner kronor (160,7). För mer information se not 14.
FLERÅRSÖVERSIKT
Flerårsöversikt för koncernen återfinns på sidan 53.
NYA PRODUKTER OCH MARKNADER
I linje med marknadsstrategin för att hantera de fluktuationer som sker på Bolagets mogna mark- nader stärks närvaron på tillväxtmarknader som Indien, Mexiko och Sydafrika. Under 2024 ett flertal nya transplantationscentra adderats som kunder, primärt i Indien, inte bara för njurtransplantationer utan även för lever- och hjärttransplantationer. Etablering har också skett i nya länder som Argentina och Rumänien. En lansering i USA är attraktiv eftersom det är världens största trans-
plantationsmarknad. Detta kräver emellertid regu- latoriskt godkännande från FDA och inkludering i ersättningssystemen, vilket innebär betydande arbete och kostnader. Intresset för pediatriska hjärttransplantationer är stort i USA, särskilt efter en policyändring som tillåter ABO-inkompatibla hjärttransplantationer för barn upp till 18 år. Samarbete med hjärtcentra i USA har inletts.
Inom transfusionssegmentet möjliggjordes ökat fokus på lanseringen av vår produkt genom bolagets nya Business Development Manager. Pro- duktvarianten av Glycosorb® ABO har visat sig ha många intressanta applikationsområden. Förutom plasma, helblod och trombocyter, kan produkten även vara intressant både för behandling av stam- celler och analys av sällsynta blodgrupper. Bolaget har ingått avtal med Bio-Rad Laboratories för an- vändning av produkten i deras tillverkningsprocess för polyklonala reagens för sällsynta blodgrupper. Samarbetet kan ses som en dörröppnare för fler framtida potentiella samarbeten. Under året deltog Glycorex på ISBT och AABB, två av världens största transfusionskongresser, vilket ytterligare ökat synligheten för produkten.
AUTOIMMUNA SJUKDOMAR
Reumatoid artrit
Bolaget samarbetar sedan slutet av 2018 med ett ledande europeiskt forskningsinstitut för att utveckla en produkt för behandling av den autoimmuna sjukdomen reumatoid artrit (RA).
Målet är att genom en extrakorporeal blodbehand- ling reducera förekomsten av de RA-associerade autoantikropparna och därmed lindra de svåra symtom som sjukdomen ger.
Tillsammans med bolagets samarbetspartner har in vitro-försök genomförts för att se hur effektiv en behandling med Glycorex teknologi skulle kunna vara. Resultaten är mycket lovande och visar att de produkter som utvecklats selektivt och kvantitativt reducerar de RA-associerade autoantikropparna i blodprover från olika RA-patienter även på blod från patienter med de högsta nivåerna av dessa antikroppar.
Baserat på de lovande resultaten från de simule- rade patientbehandlingarna genomfördes under 2020 biokompabilitetsstudier med gott resultat. Under 2024 har Bolaget initierat förberedelserna för det regulatoriska arbetet inför en kommande klinisk studie inom reumatoid artrit. Studien kommer att genomföras i enlighet med den omfat- tande medicintekniska förordningen i EU, Medical Device Regulation (MDR). Medical Device Directive (MDD) ersätts av MDR och det nya regelverket förväntas vara fullt implementerat för alla medicin- tekniska produkter i EU inom de kommande åren. Första målet blir därmed att uppfylla kraven för MDR för produkten.
Marknadspotentialen för en effektiv behandling av RA bedöms vara avsevärt större än för Glycosorb® ABO. Enbart inom EU finns fem miljoner patienter med RA varav upp till 10 procent inte tolererar eller svarar sämre på tillgängliga medicinska behandlingar, dvs upp till 500 000 patienter enbart i Europa
Förvaltningsberättelse
1) Liyanage et al., Lancet 2015; WHO & Global Burden of Disease projections.
Årsredovisning 2024 – 21
NYA APPLIKATIONER BASERADE PÅ BOLAGETS TEKNOLOGI
Vår välbeprövade teknologiplattform rymmer fantastiska möjligheter för fortsatt innovation. Be- gränsningar vad gäller finansiella- och personella resurser hindrar för närvarande fortsatt utveckling av produkten för behandling av den autoimmuna sjukdomen myastenia gravis. Myastenia gravis (MG) är en autoimmun sjukdom för vilken det idag inte finns en specifik och effektiv behandling. Fler än 50 000 personer i Europa uppskattas lida av denna sjukdom. Drygt 3 000 av dessa patienter behandlas med upprepade plasmabyten varje månad. Dessa patienter är den primära målgruppen för bolagets produkt.
Inom projektet myastenia gravis har bolaget ut- vecklat en fullskalig kolonn, som har visats effektivt eliminera autoantikroppar i blodplasma från MG-patienter i de in vitro försök som genomförts. Basen för produkten är klar, men för en marknads- godkänd produkt kommer vidare tester och studier att krävas. Ett sådant arbete kräver både finansiel- la- och personella resurser som för närvarande saknas.
Utöver RA- och MG-projekten har Glycorex ambitio- nen att i ett senare skede kunna genomföra tester för att studera och validera effektiviteten av två nya varianter av Glycosorb®. Den första produkten binder selektivt till galektiner, men inte till andra proteiner i plasma. Förhöjd nivå av ett eller flera galektin i plasma har visats ha en pro-inflamma- torisk effekt samt vara associerat med ett flertal olika sjukdomar som exempelvis autoimmuna sjukdomar och cancer. Potentialen för denna produkt bedöms vara mycket hög, förutsatt att pro- dukten visar sig ha en klar klinisk effekt, exempelvis inom njursvikt och/eller metastatisk cancer.
Den andra produkten är avsedd att reducera både blodgruppsspecifika antikroppar och HLA-anti- kroppar. De resultat som erhållits är lovande, både blodgruppsantikroppar och HLA-antikroppar reduceras simultant i blodplasma (in vitro). Detta gör det potentiellt möjligt att transplantera oavsett blodgruppskombination och oavsett om patienten är HLA-sensitiserade eller inte. Idag bedöms ca 20 procent av alla dialyspatienter vara HLA-sensitise- rade, det vill säga närmare en halv miljon patienter i världen. Dessa båda projekt kräver fortsatt utveck- lingsarbete innan respektive produkt kan valideras och registreras.
KVALITETSLEDNINGSSYSTEM
Glycorex Transplantations kvalitetsledningssys- tem är certifierat enligt ISO13485:2016 och årliga inspektioner genomförs.
PATENT
Glycorex har kontroll över patent, produktpatent och produktionsteknologi som möjliggör fram- tagning av Glycosorb® ABO och nya produkter inom medicinska kolhydrater baserade på samma teknikplattform. Bolaget arbetar kontinuerligt med att utöka och stärka teknologibas och patentskydd genom produktutveckling och patentering. Utöver interna resurser anlitas renommerade patentom- bud med kunskap om den globala patenthante- ringen avseende ansökan, underhåll och försvar av patent och varumärken.
UTSIKTER
Bolaget har successivt etablerat Glycosorb® ABO på marknaderna i Europa och är sedan länge väletablerat i regionen som står för cirka 78% (76) av försäljningen med Tyskland som bolagets största enskilda marknad. Under senare år har för- säljning på nya marknader som Indien, Mexiko och Sydafrika påbörjats. Bolaget ser goda möjligheter för fortsatt tillväxt för Glycosorb® ABO på såväl befintliga som nya marknader. Bolaget bedömer att potentialen bara för blodgruppsinkompatibla njurtransplantationer från levande givare är minst 7 500 transplantationer globalt om året. Det finns således en god potential att öka antalet transplan- tationer med hjälp av Glycosorb® ABO förutsatt att transplantationsverksamheten tilldelas mer resurser.
I länder som Indien och Mexiko, där Bolaget har distributörer, utförs ett stort antal njurtransplan- tationer från levande givare och här finns goda tillväxtmöjligheter för Glycosorb® ABO.
Ett annat intressant tillväxtområde är att bredda användningen av Glycosorb® ABO till att omfatta flera typer av transplantationer. Hittills är det i huvudsak njurtransplantationer som genomförts med Glycosorb® ABO, men användningen vid lever-, hjärt-, lung- och stamcellstransplantationer kan förväntas öka.
Bolagets produktvariant för universella blodkom- ponenter CE-märktes i juni 2020 och en lansering har påbörjats i egen regi. När väl produkten är etablerad på transfusionskliniker och blodcentraler är detta en högvolymprodukt med en stor försälj- ningspotential.
Inom området för autoimmuna sjukdomar finns en stor potential. Om bolagets RA-produkt ger önskade kliniska resultat innebär detta en marknadspotential som är avsevärt större än för Glycosorb® ABO.
BOLAGSSTYRNING
Glycorex Transplantation AB har valt att upprätta en bolagsstyrningsrapport skild från årsredovis- ningen, med stöd av ÅRL 6 § 8, vilken lämnas på sidorna 49-51.
STYRELSENS ARBETE
Styrelsen består av fyra ledamöter. Årsstämman 2024 beslutade att omvälja Joakim Jagorstrand, Kurt Nilsson och Fredrik Johansson samt nyvälja Roland Frösing till ledamöter i bolagets styrelse. Stämman utsåg Kurt Nilsson till ordförande. Styrelsen har under 2024 haft elva (11) protokoll- förda sammanträden inklusive konstituerande sammanträde och arbetet har följt den av styrelsen fastställda arbetsordningen.
VALUTAEXPONERING
Faktureringen till kunder sker till största delen i Euro, medan inköp till största delen sker i svenska kronor. Vissa konsulttjänster förvärvas i amerikan- ska dollar och Euro. Företaget har i likhet med 2023 inte använt sig av valutasäkring under 2024. Fram- tida intäkter och kostnader kommer att påverkas av fluktuationer i valutakurser.
MILJÖINFORMATION
Glycorex Transplantations miljöpåverkan är generellt sett liten. Avfall källsorteras och särskilda rutiner tillämpas vid hantering av avfall.
PERSONAL
Medelantalet anställda i koncernen var under verksamhetsåret 20 personer (23). I moderbolaget var medelantalet anställda 14 (16).
FÖRSLAG TILL RIKTLINJER FÖR ERSÄTTNINGAR TILL LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
Styrelseledamöter
Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår arvode för styrelsearbete enligt årsstämmans beslut.
Eventuella konsultuppdrag som enskild ledamot har för bolaget utöver styrelsearbete ersätts med marknadsmässig betalning i form av kontant ersättning. Ersättning ska fastställas utifrån omfattningen av uppdraget. Uppdraget ska vara tidsbestämt och pågå som längst till nästa års- stämma. Uppdraget ska dokumenteras i avtal som specificerar uppdragsmomenten och överenskom- men ersättning. Ersättning erläggs i efterskott efter utfört arbete.
Om en ledamot är anställd i bolaget gäller för anställningen samma villkor som för verkställande direktör, dock utan möjlighet till sådan rörlig lön som verkställande direktören kan erhålla.
I övrigt ska inte någon ersättning till ledamöterna förekomma.
Verkställande direktör, bolagsledning
Ersättning till verkställande direktören utgörs av fast lön och övriga förmåner.
Den fasta lönen ska vara marknadsmässig och förhandlas årligen av styrelsen.
Vid sidan om fast lön utgår bilförmån som ska motsvara högst 10 procent av den fasta lönen och pensionsförmån som ska vara avgiftsbestämd och motsvara högst 25 procent av den fasta lönen.
Styrelsen ges möjlighet att inrätta ett bonussystem för verkställande direktör i form av rörlig lön. Rörlig lön ska högst motsvara 25 procent av den fasta lönen. Rörlig lön utgår vid måluppfyllelse utifrån tre i förväg fastställda och mätbara kriterier. De är ut- vecklingen av (i) nettoförsäljningen, (ii) kassa-flöde, och lönsamhet samt (iii) kvalitet och produkt-, och marknadsutveckling under räkenskapsåret. Om- fattningen av ersättning för (i) och (ii) bestäms efter fastställd årsredovisning. Omfattning av ersättning för (iii) bestäms utifrån objektiva resultat under räkenskapsåret. Styrelsen fastställer detaljerade krav avseende (i) – (iii). Rörlig ersättning som utgått på uppenbart felaktig grund ska återbetalas.
Avgångsvederlag utöver lön under avtalad uppsäg- ningstid om maximalt ett år ska inte förekomma.
I förekommande fall gäller dessa villkor med angivna ramar även för vice verkställande direktör.
I förekommande fall gäller villkoren också andra personer i bolagsledningen, vilka dock endast erhåller bonus som övriga anställda.
Bolagets affärsstrategi och långsiktiga intressen handlar bland annat om att öka försäljningen, skapa ett bra kassaflöde och fortsätta produkt- utvecklingen. Genom att direkt koppla rörlig lön till resultatet av dessa parametrar är avsikten att
Förvaltningsberättelse
22 – Årsredovisning 2024
direktörens prestation bidrar till att nå dessa mål och skapa värde för aktieägarna. Detta skapar också en långsiktigt hållbar verksamhet.
Övriga anställda
Styrelsen ges även möjlighet att inrätta ett bonussystem för övrig personal i hela koncernen. Syftet är att främja bolagets långsiktiga värde. Bonuslönen utgår på årsbasis och betalas i efterhand till varje anställd med samma belopp motsvarande en för hela personalen genomsnitt- lig månadslön (exklusive pensioner och övriga förmåner). Det sammanlagda belopp som betalas till hela personalen inklusive arbetsgivaravgifter ska rymmas inom 10 procent av årets resultat på koncernnivå som fastställs på årsstämma efter intjänandeåret. Om det villkoret inte är uppfyllt reduceras bonuslönen i motsvarande mån tills beloppet ryms inom denna gräns.
Övrigt
All ersättning till ledamöter och verkställande direktör bereds och beslutas av styrelsen varvid aktiebolagslagens regler om jäv tillämpas.
Lön och annan ersättning enligt villkoren ovan har ställts i relation till bolagets lönekostnader och samlade kostnader i syfte att hitta en balans och rimlig nivå. Anställningsvillkoren i övrigt avviker inte på osedvanligt sätt mot villkoren för övrig personal.
Ersättning baserad på aktier, teckningsoptioner eller konvertibler ska inte förekomma.
Senaste beslutade riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare redovisas i not 4.
RISKER
En investering i Glycorex Transplantation AB är förenad med risktagande. Bolaget påverkas av ett antal omvärlds- och riskfaktorer vars effekter på bolagets framtida utveckling är svåra att förutse. Nedan anges några av de risker som kan få betydelse för bolagets framtid.
Omvärldsläget
Kriget mellan Ryssland och Ukraina har, utöver påverkan på omvärldssituationen i stort, för närvarande ingen direkt effekt på bolagets leve- ranser. Glycorex har inga kunder eller leverantörer i Ryssland eller Ukraina. Kriget mellan Israel och Hamas har för närvarande ingen direkt effekt på bolagets leveranser. Glycorex har inga kunder eller leverantörer i Gazaområdet, men levererar några få enheter till Israel per år.
Bolaget har idag ingen handelsexponering mot marknader där tullar eller handelshinder nyligen införts eller diskuterats i relation till EU. Bolagets leverantörer är dessutom huvudsakligen europe- iska och bolagets produkter produceras i Sverige. Risken bedöms således i nuläget som låg utan väsentlig påverkan, men geopolitisk oro och för- ändrade handelsvillkor som kan påverka bolaget framåt bevakas löpande.
Finansiella risker och riskhantering. Koncernen är exponerad för valuta, finansierings- och ränte- risker. Beskrivning av riskerna och hantering av dessa återfinns i not 20.
Produktion. Glycorex Transplantation AB har ge- nom förvärvet av Glycoprobe AB i början av 2008 kontroll över produktionen av aktiva komponen- ter till koncernens huvudprodukter, patent och produktionsteknologi som möjliggör framtagning av nya produkter inom medicinska kolhydrater.
Förvaltningsberättelse
Koncernen arbetar löpande med att effektivisera och skala upp produktionskapaciteten. Detta är av betydelse inte bara för basprodukten Glycosorb® ABO utan även för den storleksmässigt mindre produktvariant som riktar sig till transfusions- segmentet. Bolaget är idag väl rustat för att öka produktionen vid behov. Det finns emellertid ingen garanti för att Glycorex Transplantation kommer att kunna skala upp produktions- kapaciteten i tillräckligt snabb takt för att kunna producera och leverera produkterna i den takt som marknaden utvecklas. Det går inte heller att utesluta att drifts- och produktionsstörningar kan inträffa.
Nyckelpersoner. Glycorex framtida resultat beror på förmågan att attrahera och behålla såväl en kvalificerad ledning som personal för produk- tion, produktutveckling, marknadsföring och försäljning.
Myndigheter. Bolagets tillverkning, marknads- föring och de kliniska resultaten står under bevakning av myndigheter vars beslut kan påver- ka verksamheten. Likaså är bolaget beroende av de resurser som tilldelas transplantationsverk- samheten globalt.
Media har visat sig kunna påverka donationsviljan och orsaka en nedgång i transplantationsverk- samheten, även av transplantationer från levande givare.
Konkurrens. Den viktigaste konkurrensen utgörs idag av fortsatt dialysbehandling samt användande av proteinkolonner/plasmafilter vid blodgrupps- inkompatibel transplantation. Proteinkolonner/ plasmafilter är relativt billiga att inhandla, men behandlingarna med dessa produkter är inte specifika och är sammantaget dyrare och ger högre risk för biverkningar än Bolagets metod. Konkurrenter med avsevärt större resurser samt invanda behandlingsmetoder försvårar introduk- tionen av bolagets produkter. Utvecklandet av så kallade ”paired exchange program” kan påverka marknadens behov. Andra antikroppsspecifika kolonner, som endast har begränsad publicerad klinisk dokumentation, utgör konkurrens till Bolagets produkter.
Bioteknik- och medicinteknikbranschen utvecklas i ett högt tempo och kommer sannolikt att göra så även i framtiden. Det kan inte uteslutas att alternativa, konkurrerande metoder etableras eller att nya prioriteringar sker inom transplanta- tionsområdet.
Utveckling av nya produkter. Bolaget bedriver utveckling av nya medicintekniska produkter. All sådan verksamhet är förenad med risk och kostnader vilket även gäller för Glycorex.
Utveckling av nya medicintekniska produkter är tidskrävande och kräver stor expertis. MDR (Medi- cal Device Regulation), en förordning som ersätter de tidigare EU-direktiven och den svenska lagen om medicintekniska produkter, trädde i kraft i maj 2021. Det nya regelverket förväntas vara fullt implementerat för alla medicintekniska produkter i EU inom de kommande åren. Färdigställande av material eller studier för MDR-godkännande kan ta längre tid och/ eller blir dyrare än initiala beräk- ningar. I samband med MDR krävs klinisk prövning vilket kan påverka utvecklingsarbetet. Regulatoris- ka myndigheter kräver att validering utförs för att en produkt skall kunna registreras och användas på människa. Resultaten av sådana valideringar
kan vara oförutsedda och oönskade eller försenas på grund av fel hos anlitade externa leverantörer, varför Bolagets uppskattade kostnader och tidsra- mar är förknippade med osäkerhet. Oförutsedda resultat kan även leda till att koncept och studier måste omprövas och nya kompletterande studier kan komma att behöva utföras. Detta kan medföra betydande merkostnader, förseningar eller att studier eller projekt helt läggs ned.
Lansering av nya produkter. Då bolaget utvecklar produkter som oftast har en unik och banbrytande användning, är det alltid en risk att marknadsacceptans tar längre tid då dessa produkter helt eller delvis skall ersätta etablerade och inarbetade behandlingar och metoder.
Framtida kapitalbehov. Glycorex har idag nega- tiva kassaflöden. Styrelsen har arbetat vidare med beslutad strategi och dess finansiella konsekven- ser. Fortsatt negativa kassaflöden kräver noggrann övervakning av försäljning och likviditet. Styrelsen har utvärderat olika möjligheter för att stärka bolagets likviditet och minska det negativa flödet. Efter räkenskapsårets utgång beslutade styrelsen, med stöd av bemyndigandet från årsstämman den 29 maj 2024, om en riktad nyemission av 5 000 000 B-aktier, till en teckningskurs om 2,0 kronor per B-aktie. Genom den riktade nyemissionen tillför- des bolaget 10 miljoner kronor före transaktions- kostnader. Nyemissionen stärker likviditeten och ger bolaget goda förutsättningar att genomföra planerade initiativ under det kommande året. Förutsättningarna för fortsatt drift är uppfyllda. Ytterligare finansiering/kapitaltillskott kan komma att krävas innan Bolaget är kassaflödespositivt. Bolagets möjlighet att tillgodose framtida kapi- talbehov är i hög grad beroende av framgångar i utveckling och lansering av produkterna samt därpå följande försäljningsframgångar. Det finns ingen garanti för att bolaget kommer att kunna anskaffa nödvändigt kapital även om utveckling- en är positiv i bolaget. Ett beroende finns också av läget på marknaden för tillgängligt riskkapital.
Produkten. Även om patientbehandlingarna hit- tills visat sig vara skonsamma och inga allvarliga biverkningar av produkten hittills rapporterats, så kan exempelvis ett dolt fel i utgångsmaterial eller i produktionen, eller en felaktig produkt- användning av kunden leda till biverkningar, vilket negativt kan påverka företaget och produktens fortsatta användning.
AKTIER OCH ÄGARFÖRHÅLLANDEN
Per den 31 december 2024 uppgick antalet A-aktier till 3 268 000. Antalet B-aktier uppgick till 70 585 983 och totala antalet aktier till 73 853 983. Aktie- kapitalet är 3 692 699 kronor. Aktiens kvotvärde är 0,05 kronor. En A-aktie har 10 röster och en B-aktie en röst. Begränsning finns i bolagsordningen om A-aktiers överlåtbarhet.
Det finns inte några avtal med bolaget som part och som får verkan, ändras eller upphör att gälla om kontrollen över bolaget ändras som följd av ett offentligt uppköpserbjudande. Styrelseleda- möter utses årligen vid årsstämman och bolags- ordningen innehåller inga restriktioner avseende tillsättande eller entledigande av styrelseleda- möter eller ändringar i bolagsordning.
Årsredovisning 2024 – 23
Ägare
A-aktier
B-aktier
Röster, %
Kapital, %
Nilsson, Kurt med maka och bolag*
1 866 000
404 933
18,46%
3,07%
Glycorex AB**
1 402 000
3 554 118
17,02%
6,71%
Försäkrings AB, Avanza pension
-
8 157 789
7,90%
11,05%
Wendt Investment AB
-
5 236 444
5,07%
7,09%
Övriga
-
53 232 699
51,55%
72,08%
Totalt
3 268 000
70 585 983
100,00%
100,00%
* Kurt Nilsson, Pia Nilsson och Bioflexin AB.
** Glycorex AB är ett fristående bolag från Glycorex Transplantation AB (publ). Bolaget ägs av Kurt Nilsson, Bill Nederman och Jason Liebel.
Förslag till disposition av bolagets resultat (Belopp kronor)
Styrelsen föreslår att:
Överkursfond
99 334 874
Balanserat resultat
-96 649 142
Årets resultat
-10 852 631
Summa
-8 166 899
Disponeras på följande sätt:
Balanseras i ny räkning
-8 166 899
Summa
-8 166 899
AKTIEÄGARE 2024-12-30 MED STÖRRE INNEHAV
FÖRSLAG TILL DISPOSITION AV BOLAGETS RESULTAT
24 – Årsredovisning 2024
Förvaltningsberättelse
Resultaträkning för koncernen
|
Belopp i TSEK |
Not |
2024 |
2023 |
|
Nettoomsättning |
2 |
|
|
|
Förändring av lager av färdiga varor |
- |
|
|
|
Aktiverat arbete för egen räkning |
|
|
|
|
Övriga rörelseintäkter |
3 |
|
|
|
Summa |
|
|
|
|
Rörelsekostnader |
|||
|
Råvaror och förnödenheter |
18 |
- |
- |
|
Övriga externa kostnader |
5,6,18 |
- |
- |
|
Personalkostnader |
4 |
- |
- |
|
Avskrivningar och nedskrivningar av immateriella anläggningstillgångar |
10 |
- |
- |
|
Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar |
6,11 |
- |
- |
|
Övriga rörelsekostnader |
3 |
- |
- |
|
Rörelseresultat |
- |
- |
|
|
Resultat från finansiella poster |
|||
|
Finansiella intäkter |
7 |
|
|
|
Finansiella kostnader |
8 |
- |
- |
|
Resultat före skatt |
- |
- |
|
|
Skatt på årets resultat |
9 |
|
|
|
Årets resultat |
- |
- |
|
|
Resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare |
- |
- |
|
|
Resultat per aktie |
17 |
- |
- |
|
Genomsnittligt antal aktier |
|
|
|
|
Antal aktier vid årets slut |
|
|
|
|
Det finns inga utspädningseffekter att ta hänsyn till. |
Rapport över totalresultat för koncernen
|
Belopp i TSEK |
Not |
2024 |
2023 |
|
Årets resultat |
- |
- |
|
|
Poster som senare kan återföras i resultaträkningen: |
|||
|
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde |
|
|
|
|
Årets övrigt totalresultat |
|
|
|
|
Årets totalresultat |
- |
- |
|
|
Totalresultat hänförligt till moderbolagets aktieägare |
- |
- |
Årsredovisning 2024 – 25
Koncernredovisning
Balansräkning för koncernen
|
Belopp i TSEK |
Not |
2024-12-31 |
2023-12-31 |
|
TILLGÅNGAR |
|||
|
Anläggningstillgångar |
|||
|
Immateriella anläggningstillgångar |
10 |
||
|
Balanserade utgifter för utvecklingsarbete |
|
|
|
|
Materiella anläggningstillgångar |
11 |
||
|
Maskiner och teknisk utrustning |
|
|
|
|
Inventarier |
|
|
|
|
Nyttjanderättstillgångar |
6 |
|
|
|
Summa anläggningstillgångar |
|
|
|
|
Omsättningstillgångar |
|||
|
Varulager mm |
|||
|
Råvaror och förnödenheter |
|
|
|
|
Färdiga varor |
|
|
|
|
Kortfristiga fordringar |
|||
|
Kundfordringar |
20 |
|
|
|
Aktuella skattefordringar |
|
|
|
|
Övriga fordringar |
|
|
|
|
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter |
13 |
|
|
|
Kortfristig placering |
15 |
|
|
|
Kassa och Bank |
|
|
|
|
Summa omsättningstillgångar |
|
|
|
|
SUMMA TILLGÅNGAR |
|
|
|
|
EGET KAPITAL OCH SKULDER |
|||
|
Eget kapital |
16 |
||
|
Aktiekapital |
|
|
|
|
Övrigt tillskjutet kapital |
|
|
|
|
Reserver |
- |
- |
|
|
Balanserat resultat |
- |
- |
|
|
Årets resultat |
- |
- |
|
|
Summa eget kapital |
|
|
|
|
Totalt eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare |
|
|
|
|
Långfristiga skulder |
|||
|
Långfristiga skulder till kreditinstitut |
20 |
|
|
|
Långfristiga leasingskulder |
6 |
|
|
|
Uppskjuten skatteskuld |
14 |
|
|
|
Summa långfristiga skulder |
|
|
|
|
Kortfristiga skulder |
|||
|
Kortfristiga skulder till kreditinstitut |
20 |
|
|
|
Kortfristiga leasingskulder |
6 |
|
|
|
Leverantörsskulder |
20 |
|
|
|
Övriga skulder |
|
|
|
|
Upplupna kostnader |
19 |
|
|
|
Summa kortfristiga skulder |
|
|
|
|
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
|
|
Koncernredovisning
26 – Årsredovisning 2024
Förändring av eget kapital, koncernen
|
Övrigt |
Balanserat |
||||
|
tillskjutet |
Verkligt |
resultat inkl |
Summa |
||
|
Belopp i TSEK |
Aktiekapital |
kapital |
värde reserv |
årets resultat |
eget kapital |
|
Ingående eget kapital 2023-01-01 |
|
|
- |
- |
|
|
Årets resultat |
|
|
|
- |
- |
|
Årets övriga totalresultat |
|
|
|
|
|
|
Summa förmögenhetsförändringar exklusive transaktioner med bolagets ägare |
|
|
|
- |
- |
|
Summa transaktioner med bolagets ägare |
|
|
|
|
|
|
Utgående eget kapital 2023-12-31 |
|
|
- |
- |
|
|
Ingående eget kapital 2024-01-01 |
|
|
- |
- |
|
|
Årets resultat |
|
|
|
- |
- |
|
Årets övriga totalresultat |
|
|
|
|
|
|
Summa förmögenhetsförändringar exklusive transaktioner med bolagets ägare |
|
|
|
- |
- |
|
Summa transaktioner med bolagets ägare |
|
|
|
|
|
|
Utgående eget kapital 2024-12-31 |
|
|
- |
- |
|
Koncernredovisning
Årsredovisning 2024 – 27
Kassaflödesanalys för koncernen
|
Belopp i TSEK |
Not |
2024 |
2023 |
|
Den löpande verksamheten |
|||
|
Resultat efter finansiella poster |
- |
- |
|
|
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet |
21 |
|
|
|
Betald inkomstskatt |
|
|
|
|
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital |
- |
- |
|
|
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital |
|||
|
Minskning/Ökning av varulager |
|
- |
|
|
Minskning/Ökning av rörelsefordringar |
|
|
|
|
Ökning/Minskning av rörelseskulder |
- |
- |
|
|
Kassaflöde från den löpande verksamheten |
|
- |
|
|
Investeringsverksamheten |
|||
|
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar |
|
- |
|
|
Förvärv av materiella anläggningstillgångar |
|
- |
|
|
Kassaflöde från investeringsverksamheten |
|
- |
|
|
Finansieringsverksamheten |
|||
|
Amortering av lån |
- |
- |
|
|
Amortering av leasingskuld |
- |
- |
|
|
Kassaflöde från finansieringsverksamheten |
- |
- |
|
|
Årets kassaflöde |
- |
- |
|
|
Likvida medel vid årets början |
|
|
|
|
Kursdifferenser i likvida medel |
- |
- |
|
|
Likvida medel vid årets slut |
|
|
Koncernredovisning
28 – Årsredovisning 2024
Resultaträkning för moderbolaget
Belopp i TSEK
Not
2024
2023
Nettoomsättning
2
35 159
29 962
Förändring av lager av färdiga varor
-1 133
1 621
Aktiverat arbete för egen räkning
-
-
Övriga rörelseintäkter
3
738
1 327
Rörelseintäkter
34 764
32 910
Rörelsekostnader
Råvaror och förnödenheter
18
-13 364
-12 745
Övriga externa kostnader
5,6
-15 119
-18 616
Personalkostnader
4
-13 634
-16 955
Avskrivningar och nedskrivningar av immateriella anläggningstillgångar
10
-2 437
-7 977
Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar
11
-348
-206
Övriga rörelsekostnader
3
-739
-175
Rörelseresultat
-10 877
-23 764
Resultat från finansiella poster
Finansiella intäkter
7
166
335
Nedskrivning av andelar i dotterföretag
12
-
-6 849
Finansiella kostnader
8
-142
-108
Resultat efter finansiella poster
-10 853
-30 386
Bokslutsdispositioner
Lämnat koncernbidrag
-
-
Resultat före skatt
-10 853
-30 386
Skatt på årets resultat
9
–
–
Årets resultat
-10 853
-30 386
Belopp i TSEK
2024
2023
Årets resultat
-10 853
-30 386
Årets övrigt totalresultat
–
–
Årets totalresultat
-10 853
-30 386
Rapport över totalresultat för moderbolaget
moderbolagsredovisning
Årsredovisning 2024 – 29
Balansräkning för moderbolaget
Belopp i TSEK
Not
2024-12-31
2023-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
10
Balanserade utgifter för utvecklingsarbete
10 501
12 938
Materiella anläggningstillgångar
11
Maskiner och teknisk utrustning
2 781
3 118
Inventarier
11
22
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag
12
1 956
1 956
Summa anläggningstillgångar
15 249
18 034
Omsättningstillgångar
Varulager mm
Råvaror och förnödenheter
1 416
1 815
Färdiga varor
2 570
3 704
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar
20
4 276
3 107
Aktuella skattefordringar
327
327
Fordringar på koncernföretag
7 579
8 388
Övriga fordringar
1 070
1 182
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
13
1 658
1 465
Kortfristig placering
15
988
972
Kassa och Bank
5 666
12 790
Summa omsättningstillgångar
25 550
33 750
SUMMA TILLGÅNGAR
40 799
51 784
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
16
Bundet eget kapital
Aktiekapital
3 692
3 692
Reservfond
33 014
33 014
Fond för aktiverade utvecklingsutgifter
4 081
4 858
Summa bundet eget kapital
40 787
41 564
Fritt eget kapital
Överkursfond
99 335
99 335
Balanserat resultat
-96 649
-67 040
Årets resultat
-10 853
-30 386
Summa fritt eget kapital
-8 167
1 909
Summa eget kapital
32 620
43 473
Långfristiga skulder
Långfristiga skulder till kreditinstitut
20
-
33
Summa långfristiga skulder
-
33
Kortfristiga skulder
Kortfristiga skulder till kreditinstitut
20
25
91
Leverantörsskulder
20
1 261
1 348
Skulder till koncernföretag
278
288
Övriga skulder
2 860
2 584
Upplupna kostnader
19
3 755
3 967
Summa kortfristiga skulder
8 179
8 278
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
40 799
51 784
moderbolagsredovisning
30 – Årsredovisning 2024
Förändring av eget kapital, moderbolaget
Bundet eget kapital
Fritt eget kapital
Belopp i TSEK
Aktiekapital
Reservfond
Fond för
aktiverade
utvecklings-
utgifter
Övrigt
fritt
kapital
Årets
resultat
Summa
eget
kapital
Ingående eget kapital 2023-01-01
3 692
33 014
11 175
38 041
-12 063
73 859
Vinstdisposition
–
–
–
-12 063
12 063
–
Årets resultat
–
–
–
–
-30 386
-30 386
Omföring aktiverade utvecklingsutgifter
–
–
-6 317
6 317
–
–
Summa förmögenhetsförändringar exklusive transaktioner med bolagets ägare
–
–
-6 317
-5 746
-18 323
-30 386
Summa transaktioner med bolagets ägare
–
–
–
–
–
–
Utgående eget kapital 2023-12-31
3 692
33 014
4 858
32 295
-30 386
43 473
Ingående eget kapital 2024-01-01
3 692
33 014
4 858
32 295
-30 386
43 473
Vinstdisposition
–
–
–
-30 386
30 386
–
Årets resultat
–
–
–
–
-10 853
-10 853
Omföring aktiverade utvecklingsutgifter
–
–
-777
777
–
–
Summa förmögenhetsförändringar exklusive transaktioner med bolagets ägare
–
–
-777
-29 609
19 533
-10 853
Summa transaktioner med bolagets ägare
–
–
–
–
–
–
Utgående eget kapital 2024-12-31
3 692
33 014
4 081
2 686
-10 853
32 620
moderbolagsredovisning
Årsredovisning 2024 – 31
Kassaflödesanalys för moderbolaget
Belopp i TSEK
Not
2024
2023
Den löpande verksamheten
Resultat efter finansiella poster
-10 853
-30 386
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet
21
2 921
15 140
Betald inkomstskatt
-
-
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital
-7 932
-15 246
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Minskning/Ökning av varulager
1 533
-1 308
Minskning/Ökning av rörelsefordringar
-420
7 668
Ökning/Minskning av rörelseskulder
-86
-1 055
Kassaflöde från den löpande verksamheten
-6 905
-9 941
Investeringsverksamheten
Förvärv av materiella anläggningstillgångar
-
-2 488
Aktieägartillskott
-
-6 889
Kassaflöde från investeringsverksamheten
-
-9 377
Finansieringsverksamheten
Amortering av lån
-99
-99
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
-99
-99
Årets kassaflöde
-7 004
-19 417
Likvida medel vid årets början
12 790
32 266
Kursdifferenser
-120
-59
Likvida medel vid årets slut
5 666
12 790
moderbolagsredovisning
32 – Årsredovisning 2024
|
1 |
Väsentliga redovisningsprinciper |
ÖVERENSSTÄMMELSE MED NORMGIVNING OCH LAG
I enlighet med den av Europeiska unionen (EU) beslutade förordningen om ti-lämpning av internationella redovisningsstandarder har koncernredovisningen för det räkenskapsår som avslutades den 31 december 2024 upprättats i enlighet med IFRS redovisningsstandarder utgivna av International Accounting Standards Board (IASB) såsom de antagits av EU. Vidare har Årsredovisningslagen och Rådet för hållbarhets- och finansiell rapporterings rekommendation RFR 1 Kompletterande redovisningsregler för koncerner tillämpats.
Moderbolaget tillämpar Årsredovisningslagen och RFR 2 Redovisning för juridiska personer. Även av Rådet för hållbarhets- och finansiell rapportering utgivna uttalanden gällande för noterade bolag tillämpas. Moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper som koncernen utom i de fall som anges separat nedan.
De nedan angivna redovisningsprinciperna har tillämpats konsekvent i alla i koncernen ingående bolag på samtliga perioder som presenterats i koncernens finansiella rapporter.
NYA ELLER ÄNDRADE REDOVISNINGSSTANDARDER IMPLEMENTERADE 2024
Tillämpade redovisningsprinciper överensstämmer i huvudsak med dem som tillämpades föregående år. Inga nya eller omarbetade IFRS, som trätt ikraft 2024 har haft någon väsentlig påverkan på koncernens finansiella rapporter.
NYA OCH ÄNDRADE IFRS SOM ÄNNU INTE TRÄTT I KRAFT
Det finns inga nya eller ändrade IFRS, inklusive uttalanden, som är godkända för tillämpning från 2025 och senare som bedöms ha någon väsentlig effekt på koncernens eller moderföretagets finansiella rapporter. En ny standard, IFRS 18 Presentation och upplysningar inom finansiella rapporter, har publicerats den 9 april 2024. Om den antas av EU kommer den att gälla från 1 januari 2027. Glycorex bedömer att denna standard får effekt på koncernens finansiella rapporter och analyserar för närvarande detaljerna i standarden och dess konsekvenser.
FÖRUTSÄTTNINGAR VID UPPRÄTTANDE AV DE FINANSIELLA RAPPORTERNA
Moderbolagets funktionella valuta är svenska kronor som även utgör rapporte-ringsvalutan för moderbolaget och för koncernen. Det innebär att de finansiella rapporterna presenteras i svenska kronor. Samtliga belopp, om inte annat anges, redovisas i tusentals kronor (TSEK).
Klassificering och uppställningsformer
Resultaträkning och balansräkning är för moderbolaget uppställda enligt årsre-dovisningslagens schema, medan rapporten över totalresultat, rapporten över förändringar i eget kapital och kassaflödesanalysen baseras på IAS 1-Utformning av finansiella rapporter respektive IAS 7-Rapport över kassaflöden. Tillgångar och skulder är redovisade till historiska anskaffningsvärden, förutom kortfristiga placeringar som i koncernen värderas till verkligt värde.
Viktiga uppskattningar och bedömningar
Att upprätta de finansiella rapporterna i enlighet med IFRS kräver att företaget gör bedömningar och uppskattningar samt gör antaganden som påverkar tillämp-ningen av redovisningsprinciperna och de redovisade beloppen av tillgångar, skulder, intäkter och kostnader. Glycorex har idag negativa kassaflöden. Bolaget övervakar försäljning och likviditet noggrant. En analys av likviditetsbehov och planerade kostnadsbesparingar i det korta perspektivet ger vid handen att det finns det förutsättningar att bedriva verksamheten vidare den närmaste tolvmå-nadersperioden. De finansiella rapporterna har upprättats enligt fortlevnadsprin-cipen.
Uppskattningarna och antagandena är baserade på historiska erfarenheter och ett antal andra faktorer som under rådande förhållanden synes vara rimliga. Resultatet av dessa uppskattningar och antaganden används sedan för att
bedöma de redovisade värdena på tillgångar och skulder som inte annars framgår tydligt från andra källor. Verkliga utfallet kan avvika från dessa uppskattningar och bedömningar. Uppskattningarna och antagandena ses över regelbundet. Ändringar av uppskattningar redovisas i den period ändringen görs om ändringen endast påverkat denna period, eller i den period ändringen görs och framtida perioder om ändringen påverkar både aktuell period och framtida perioder.
Det område som innefattar hög grad av bedömning omfattar uppskattning av värdet på immateriella anläggningstillgångar. De immateriella anläggningstillgångarna består huvudsakligen av balanserade utgifter för utvecklingsarbete. Både det ännu inte slutförda utvecklingsprojektet RA (Reumatoid Artrit) och det slutförda projektet Glycosorb® ABO (4 ml), har prövats för värdenedgång. Prövningarna har visat att det inte finns något nedskrivningsbehov utifrån bedömda förutsättningar.
KONCERNREDOVISNING
Konsolideringsprinciper och rörelseförvärv
Koncerninterna fordringar och skulder, intäkter eller kostnader och orealiserade vinster eller förluster som uppkommer från koncerninterna transaktioner mellan koncernföretag, elimineras i sin helhet vid upprättandet av koncernredovisningen.
DOTTERFÖRETAG
Andelar i dotterföretag redovisas i moderbolaget enligt anskaffningsvärde-metoden. Detta innebär att transaktionsutgifter inkluderas i det redovisade värdet för innehav i dotterföretag. I koncernredovisningen redovisas transaktionsutgifter direkt i resultatet när dessa uppkommer.
KLASSIFICERINGAR
Anläggningstillgångar och långfristiga skulder består i allt väsentligt enbart av be-lopp som förväntas återvinnas eller betalas efter mer än tolv månader räknat från balansdagen. Omsättningstillgångar och kortfristiga skulder består i allt väsentligt enbart av belopp som förväntas återvinnas eller betalas inom tolv månader från balansdagen.
RAPPORTERING PER SEGMENT
Företagets verksamhet är att forska, utveckla, tillverka samt marknadsföra och sälja produkter inom området organtransplantation eller närliggande områden. Kunderna är sjukhus och läkemedelsföretag oavsett tillämpningsområdet. Före-taget har hittills marknadsfört Glycosorb® ABO. Glycosorb® ABO (4 ml) svarar för en försumbar del av koncernens nettoomsättning. Liksom tidigare år består koncernens verksamhet därför endast av ett rörelsesegment. Av den anledningen lämnas ingen rörelsesegmentsrapportering enligt IFRS 8 förutom de uppgifter som lämnas i not 2. I övrigt hänvisas till resultat- och balansräkningar för segmentet.
UTLÄNDSK VALUTA
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella valutan, svenska kronor, till valutakursen som föreligger på transaktionsdagen. Monetära tillgångar och skulder i utländsk valuta räknas om till svenska kronor till den valutakurs som föreligger på balansdagen. Kursvinster/-förluster på rörelsefordringar/-skulder redovisas brutto i övriga rörelseintäkter/-kostnader och kursvinster/-förluster på finansiella fordringar och skulder redovisas netto i finansiella intäkter/kostnader. Icke-monetära tillgångar och skulder som redovisas till historiska anskaffnings-värden omräknas till valutakurs vid transaktionstillfället.
INTÄKTER
Koncernens intäkter kommer från en intäktsström, försäljning av varor. Första steget i intäktsgenereringen kan sägas vara utskick av offert till en kund. Till-sammans med offerten skickas också ett dokument avseende returpolicy och generella villkor för försäljning och leverans, vilka ska ses som ingående i avtalet med kunden. När offerten accepterats skapas en orderbekräftelse och därefter sker utleverans av produkten. När utleverans skett skapas också en faktura till
noter
Årsredovisning 2024 – 33
kund och intäktsföring sker. I den accepterade offerten och orderbekräftelsen anges artikelnummer, produktnamn och antal enheter. Eftersom det i praktiken är fråga om en produkt med olika versioner samt att dessa kan användas var för sig tillsammans med befintliga resurser är prestationsåtagandet distinkt, avtalet innehåller inga andra löften än att överföra den aktuella produkten. Transaktions-priset anges i avtalet med kunden. I avtalet anges listpriset, frakt och eventuell rabatt. Det förekommer volymrabatter och andra nedjusteringar i förhållande till listpriset vilka framgår av avtalet. Betalningsvillkoren med angivande av kredittid och dröjsmålsränta medför att avtalen inte innehåller någon väsentlig finansierings-komponent. Eftersom avtalen innehåller olika versioner (artikelnummer) av samma produkt och eventuella rabatter anges för respektive artikelnummer, uppstår inga problem vid allokering av det totala transaktionspriset. Intäkter från försäljning av varor redovisas i resultaträkningen när kontrollen över varan har överförts till köparen, vilket sker vid en tidpunkt. Eftersom företagets returpolicy ger kunden rätt att inom 40 dagar från leveransdatum returnera produkten (givet att produkten hanterats utifrån avtalade kriterier) inträffar det att redovisade intäkter återförs och i stället redovisas som skuld till kund. Senare returer innebär att en lägre andel av fakturerat belopp tillgodoräknas kunden. Ingen återbetalning sker utan kunden måste göra en ny beställning för att tillgodogöra sig åtagandet. Vid bokslut görs också en uppskattning av förväntade returer utifrån statistik avse-ende tidigare returer. En reservering görs för förväntade returer, d v sintäkterna debiteras och förskott från kunder (kontraktsskuld) krediteras. Returpolicyn medför viss osäkerhet vad gäller intäktsredovisningen men beloppen är inte materiella.
LEASING
Koncernen tillämpar reglerna avseende leasing som leasetagare. När ett avtal ingås gör koncernen en bedömning av om avtalet är, eller innehåller, ett leasing-avtal. Avtalet är, eller innehåller, ett leasingavtal om det överlåter rätten att under en viss period bestämma över användningen av en identifierad tillgång i utbyte mot ersättning. Koncernen redovisar en nyttjanderättstillgång och en leasings-kuld vid avtalets inledningsdatum. Nyttjanderättstillgången värderas initialt till anskaffningsvärde och skrivs av linjärt över leasingavtalets längd. Leasingskulden värderas initialt till nuvärdet av återstående leasingavgifter under den bedömda leasingperioden. Leasingperioden utgörs av den ej uppsägningsbara perioden.
I de fall koncernen tagit hänsyn till förväntad förlängning av leasingperioder (avser endast avtal avseende lokaler) skrivs tillgången av till nyttjandeperiodens slut, vilket då överstiger den formella leasingperioden. Leasingavgifterna diskonteras med koncernens marginella upplåningsränta, vilket återspeglar koncernens kreditrisk.
Principerna för leasing, i enlighet med IFRS 16, tillämpas inte av moderbolaget. Moderbolaget tillämpar en undantagsmöjlighet i RFR 2 som innebär att moder- bolaget redovisar existerande leasingavtal med linjär kostnadsföring över leasingperioden.
FINANSIELLA INTÄKTER OCH KOSTNADER
Finansiella intäkter består av ränteintäkter på investerade medel och utdelnings-intäkter. Utdelningsintäkter redovisas när rätten till att erhålla utdelning fastställts.
FINANSIELLA INSTRUMENT
Finansiella instrument som redovisas i balansräkningen inkluderar likvida medel, kundfordringar, kortfristiga placeringar, skulder till kreditinstitut och leverantörs-skulder.
Vid första redovisningstillfället klassificeras finansiella tillgångar som värderade till; upplupet anskaffningsvärde, verkligt värde via totalresultat eller verkligt värde via resultatet. Klassificeringen sker på grundval av både företagets affärsmodell för förvaltningen av de finansiella tillgångarna och egenskaperna hos de avtalsenliga kassaflödena från den finansiella tillgången. Koncernens kortfristiga placeringar i räntefond värderas till verkligt värde via övrigt totalresultat.
Med
anledning
av
sambandet
mellan
redovisning
och
beskattning,
tillämpas
inte
reglerna
om
finansiella
instrument
i
IFRS
9
i
moderföretaget
som
juridisk
person.
I
moderföretaget
värderas
finansiella
anläggningstillgångar
till
anskaffningsvärde
minus
eventuell
nedskrivning
och
finansiella
omsättningstillgångar
enligt
lägsta
värdets
princip.
Kortfristiga
placeringar
i
moderbolaget
värderas
till
det
lägsta
av
anskaffningsvärde
och
nettoförsäljningsvärdet
på
balansdagen.
Nettoförsäljnings-
värdet
baseras
på
officiella
marknadspriser
på
bokslutsdagen.
LIKVIDA MEDEL
Likvida medel består av kassamedel samt omedelbart tillgängliga tillgodohavan-den hos banker.
IMMATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Den post som redovisas i balansräkningen är balanserade utgifter för utvecklings-arbete. Utgifter för utveckling, där forskningsresultat eller annan kunskap tilläm-pas för att åstadkomma nya eller förbättrade produkter, redovisas som tillgång i balansräkningen, om produkten är tekniskt och kommersiellt användbar och företaget har tillräckliga resurser att fullfölja utvecklingen och därefter använda eller sälja den immateriella tillgången. Det redovisade värdet inkluderar utgifter för material, direkta utgifter för löner och indirekta utgifter som kan hänföras till tillgången på ett rimligt och konsekvent sätt. Övriga utgifter för utveckling redovisas i resultaträkningen som kostnad när de uppkommer. I balansräkningen redovisade immateriella anläggningstillgångar är upptagna till anskaffningsvärde minus ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar.
Avskrivningsprinciper
Avskrivningar redovisas i årets resultat linjärt över immateriella tillgångars beräknade nyttjandeperioder med start från den tidpunkt då de är tillgängliga för användning.
De beräknade nyttjandeperioderna är:
KoncernenBalanserade utgifter för utvecklingsarbete 10 år
Moderbolaget Balanserade utgifter för utvecklingsarbete 10 år
LÅNEUTGIFTER
Koncernen har inga aktiverade låneutgifter vid utgången av 2024.
MATERIELLA TILLGÅNGAR
Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde efter avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. I anskaffningsvärdet ingår inköpspriset samt utgifter direkt hänförbara till tillgången för att bringa den på plats och i skick för att utnyttjas i enlighet med syftet med anskaffningen.
Avskrivningsprinciper
Avskrivning sker linjärt över tillgångens beräknade nyttjandeperiod med start från det datum då den kan tas i bruk.
noter
34 – Årsredovisning 2024
De beräknade nyttjandeperioderna är:
KoncernenMaskiner och teknisk utrustning 5-10 årInventarier 5-10 år
Moderbolaget Maskiner och teknisk utrustning 5-10 år Inventarier 5-10 år
NEDSKRIVNINGAR AV MATERIELLA OCH IMMATERIELLA TILLGÅNGAR
De redovisade värdena för bolagets anläggningstillgångar prövas varje balansdag för att bedöma om det finns indikation på nedskrivningsbehov. Immateriella tillgångar som ännu inte är färdiga att användas prövas för nedskrivningsbe-hov årligen och dessutom så snart indikationer uppkommer som tyder på att tillgången i fråga har minskat i värde. Om någon sådan indikation finns, beräknas tillgångens återvinningsvärde. Vid beräkning av nyttjandevärde diskonteras de framtida kassaflödena med en räntesats som motsvarar Glycorex bedömda vägda genomsnittliga kapitalkostnad. En nedskrivning redovisas när en tillgångs eller kassagenererande enhets redovisade värde överstiger återvinningsvärdet. Nedskrivningar redovisas som kostnad i årets resultat.
En nedskrivning kan reverseras om det både finns indikation på att nedskrivnings-behovet inte länge föreligger och det har skett en förändring i de antaganden som låg till grund för beräkningen av återvinningsvärdet, efter att beräkning av återvinningsvärdet skett.
VARULAGER
Varulagret består av färdiga varor samt råvaror och förnödenheter. Varulager värderas till det lägsta av anskaffningsvärdet och nettoförsäljningsvärdet. Anskaffningsvärdet beräknas genom tillämpning av först in först ut metoden. För tillverkade varor inkluderar anskaffningsvärdet en rimlig andel av indirekta utgifter. Bolaget har ingen inkurans i varulagret.
SKATT
Koncernens totala skatt utgörs av aktuell skatt och uppskjuten skatt. Inkomstskat-ter redovisas i årets resultat. Uppskjutna skattefordringar avseende avdragsgilla temporära skillnader och underskottsavdrag redovisas endast i den mån det finns övertygande skäl att dessa kommer att medföra lägre skatteutbetalningar i framtiden. I moderbolaget redovisas obeskattade reserver inklusive uppskjuten skatteskuld. I koncernredovisningen delas däremot obeskattade reserver upp på uppskjuten skatteskuld och eget kapital.
KONCERNBIDRAG FÖR JURIDISKA PERSONER
Erhållna och lämnade koncernbidrag redovisas som bokslutsdisposition.
ERSÄTTNINGAR TILL ANSTÄLLDA
Kortfristiga ersättningar till anställda beräknas utan diskontering och redovisas som kostnad när de relaterade tjänsterna erhålls. Reservering för beräknade bonusbetalningar redovisas när koncernen har en rättslig eller informell förpliktelse att göra sådana betalningar till följd av att tjänsterna i fråga har erhållits från de anställda och beloppet kan beräknas tillförlitligt.
Inom koncernen finns endast avgiftsbestämda pensionsplaner. Koncernens förpliktelser avseende avgifter till avgiftsbestämda planer redovisas som en kostnad i resultaträkningen i den takt de intjänats genom att de anställda utför tjänster åt koncernen. Förpliktelserna beräknas utan diskontering då betalningarna för dessa planer förfaller till betalning inom 12 månader.
KASSAFLÖDESANALYS
Kassaflödesanalysen har upprättats enligt indirekt metod.
noter
Årsredovisning 2024 – 35
2 | Intäkternas fördelning |
Intäkter per väsentligt intäktsslag | ||
Koncernen | 2024 | 2023 |
Varuförsäljning | 35 159 | 29 962 |
Summa | 35 159 | 29 962 |
Det ingår inga intäkter, varken i koncernen eller i moderbolaget, som hänför sig till byte av varor eller tjänster. | ||
Extern nettoomsättning baserad på kundens hemvist | ||
Koncernen (MSEK) | 2024 | 2023 |
Sverige | 2,4 | 2,1 |
Tyskland | 7,7 | 5,3 |
Österrike | 5,0 | 3,2 |
Övriga Europa | 12,5 | 12,2 |
Övriga länder samt reserv för returer | 7,6 | 7,2 |
Totalt | 35,2 | 30,0 |
Utöver Sverige särredovisas länder som står för 10 procent eller mer av nettoomsättningen för 2024. | ||
Koncernens största kund under räkenskapsåret 2024 svarade för 7 % (10%) av nettoomsättningen. | ||
Samtliga anläggningstillgångar är hänförliga till den svenska verksamheten. |
3 | Övriga rörelseintäkter och övriga rörelsekostnader |
Övriga rörelseintäkter | ||
Koncernen | 2024 | 2023 |
Valutakursvinster på fordringar och skulder av rörelsekaraktär | 721 | 244 |
Återföring av returer | - | 843 |
Övriga intäkter | 18 | 240 |
Summa | 739 | 1 327 |
Övriga rörelsekostnader | ||
Koncernen | 2024 | 2023 |
Valutakursförluster på fordringar och skulder av rörelsekaraktär | 744 | 178 |
Summa | 744 | 178 |
4 | Anställda, personalkostnader och ledande befattningshavares ersättningar |
2024 | 2023 | |||||
Ersättning till koncernens styrelse och ledning | Lön | Pensions-kostnad | Styrelse-arvode | Lön | Pensions-kostnad | Styrelsearvode |
Styrelseordförande 1) | 283 | – | 38 | 381 | – | 53 |
Övriga styrelseledamöter | 185 | – | 241 | 56 | – | 268 |
VD | 1 143 | 123 | – | 1 329 | 324 | – |
Totalt | 1 611 | 123 | 279 | 1 766 | 324 | 321 |
1) Bolaget har haft två olika ordförande under 2024. |
2024 | 2023 | |||
Sociala avgifter | Sociala kostnader | varav pensions- kostnader | Sociala kostnader | varav pensions- kostnader |
Moderbolaget | 3 735 | 771 | 4 733 | 856 |
Dotterbolagen | 1 309 | 182 | 1 382 | 133 |
Totalt | 5 044 | 953 | 6 115 | 989 |
Varav till styrelse och VD | 660 | 123 | 1 027 | 324 |
noter
Moderbolaget
2024
2023
Varuförsäljning
35 159
29 962
Summa
35 159
29 962
Moderbolaget
2024
2023
Valutakursvinster på fordringar och skulder av rörelsekaraktär
720
244
Återföring av returer
-
843
Övriga intäkter
18
240
Summa
738
1 327
Moderbolaget
2024
2023
Valutakursförluster på fordringar och skulder av rörelsekaraktär
739
175
Summa
739
175
2024 | 2023 | |||
Medeltal anställda | Totalt anställda | varav män | Totalt anställda | varav män |
Sverige | ||||
Moderbolaget | 14 | 8 | 16 | 8 |
Dotterbolagen | 6 | 2 | 7 | 3 |
Totalt | 20 | 10 | 23 | 11 |
2024 | 2023 | |||
Löner och andra ersättningar | Totalt | varav till styrelse/VD | Totalt | varav till styrelse/VD |
Moderbolaget | 10 070 | 1 930 | 11 728 | 2 264 |
(varav tantiem o.d) | – | – | – | – |
Dotterbolagen | 3 880 | – | 4 863 | – |
(varav tantiem o.d) | – | – | – | – |
Totalt | 13 950 | 1 930 | 16 591 | 2 264 |
Löner och ersättningar avser endast personal i Sverige. Koncernen har endast anställda i Sverige. | ||||
Kurt Nilsson är VD i dotterbolaget Glycoprobe AB, men erhåller endast lön från moderbolaget varför ingen VD-lön redovisas i dotterbolagen enligt ovan. |
36 – Årsredovisning 2024
2024 | 2023 | |
Könsfördelning i styrelse | Andel kvinnor | Andel kvinnor |
Koncernen | ||
Styrelsen | 0% | 0% |
Ledande befattningshavare | 0% | 0% |
Ersättningar till ledande befattningshavare
Verkställande direktören utgör bolagets ledande befattningshavare.
Riktlinjer fastställda av årsstämman 2024
Styrelseledamöter Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår arvode enligt årsstämmans beslut. Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår arvode enligt årsstämmans beslut. Eventuella konsultuppdrag som enskild ledamot har för bolaget utöver styrelsearbete ersätts med marknadsmässig betalning i form av kontant ersättning. Ersättning ska fastställas utifrån omfattningen av uppdraget. Uppdraget ska vara tidsbestämt och pågå som längst till nästa årsstämma. Uppdraget ska dokumenteras i avtal som specificerar uppdragsmomenten och överenskommen ersättning. Ersättning erläggs i efterskott efter utfört arbete. Om en ledamot är anställd i bolaget gäller för anställningen samma villkor som för verkställande direktör, dock utan möjlighet till sådan rörlig lön som verkställande direktören kan erhålla. I övrigt ska inte någon ersättning till ledamöterna förekomma.
Verkställande direktör, bolagsledningErsättning till verkställande direktören utgörs av fast lön och övriga förmånen. Den fasta lönen ska vara marknadsmässig och förhandlas årligen av styrelsen. Vid sidan om fast lön utgår bilförmån som ska motsvara högst 10 procent av den fasta lönen och pensionsförmån som ska vara avgiftsbestämd och motsvara högst 25 procent av den fasta lönen. Styrelsen ges möjlighet att inrätta ett bonussystem för verkställande direktören i form av rörlig lön. Rörlig lön ska högst motsvara 25 procent av den fasta lönen. Rörlig lön utgår vid måluppfyllelse utifrån tre i förväg fastställda och mätbara kriterier. De är utvecklingen av (i) nettoförsäljningen, (ii) kassaflöde, och lönsamhet samt (iii) kvalitet och produkt-, och marknadsutveckling under räkenskapsåret. Omfattningen av ersättning för (i) och (ii) bestäms efter fastställd årsredovisning. Omfattning av ersättning för (iii) bestäms utifrån objektiva resultat under räkenskapsåret. Styrelsen fastställer detaljerade krav avseende (i) - (iii). Rörlig ersättning som utgått på uppenbart felaktig grund ska återbetalas. Avgångsvederlag utöver lön under avtalad uppsägningstid om maximalt ett år ska inte förekomma. I förekommande fall gäller dessa villkor med angivna ramar även för vice verkställande direktör. I förekommande fall gäller villkoren också andra personer i bolagsledningen, vilka dock endast erhåller bonus som övriga anställda. Bolagets affärsstrategi och långsiktiga intressen handlar bland annat om att öka försäljningen,
skapa ett bra kassaflöde och fortsätta produktutveckingen. Genom att direkt koppla rörlig lön till resultatet av dessa parametrar är avsikten att direktörens prestation bidrar till att nå dessa mål och skapa värde för aktieägarna. Detta skapar en långsiktigt hållbar verksamhet.
Övriga anställdaStyrelsen ges även möjlighet att inrätta ett bonussystem för övrig personal i hela koncernen. Syftet är att främja bolagets långsiktiga värde. Bonuslönen utgår på årsbasis och betalas i efterhand till varje anställd med samma belopp motsvarande en för hela personalen genomsnittlig månadslön (exklusive pensioner och övriga förmåner). Det sammanlagda belopp som betalas till hela personalen inklusive arbetsgivaravgifter ska rymmas inom 10 % av årets resultat på koncernnivå som fastställs på årsstämma efter intjänandeåret. Om det villkoret inte är uppfyllt reduceras bonuslönen i motsvarande mån tills beloppet ryms inom denna gräns.
ÖvrigtAll ersättning till ledamöter och verkställande direktör bereds och beslutas av styrelsen varvid aktiebolagslagens regler om jäv tillämpas. Lön och annan ersättning enligt villkoren ovan har ställts i relation till bolagets lönekostnader och samlade kostnader i syfte att hitta en balans och rimlig nivå. Anställningsvillkoren i övrigt avviker inte på osedvanligt sätt mot villkoren för övrig personal. Ersättning baserad på aktier, teckningsoptioner eller konvertibler ska inte förekomma.
Styrelse
Styrelsearvode till ledamöter utgår enligt beslut på årsstämman 2024 för hel mandatperiod enligt följande; ordinarie styrelseledamöter som inte är anställda i bolaget erhåller 95 tkr (90) vardera. Suppleant erhåller 50 tkr (20). Styrelsearvoden som avser den del av mandatperioden som löper under 2025 fram till bolagsstämman kommer att belasta 2025 års resultat. Kostnadsförda styrelsearvoden under 2024 uppgick till; styrelseledamöterna Björn Larsson 37,5 tkr, Fredrik Johansson 92,9 tkr, Joakim Jagorstrand 92,9 tkr och Roland Frösing 55,4 tkr. Ersättning till Kurt Nilsson, för de perioder som han varit styrelseordförande respektive styrelseledamot, har under året uppgått till 468 tkr (437 tkr) avseende lön samt 84 tkr (55 tkr) avseende förmån.
Kurt Nilssons anställningsavtal som utvecklingschef innehåller bestämmelse om 12 månaders uppsägningstid vid uppsägning från arbetsgivarens sida. Vid uppsägning från Kurt Nilssons sida uppgår uppsägningstiden till 6 månader. Avgångsvederlag utöver lön under avtalad uppsägningstid tillämpas inte.
Verkställande direktören
Ersättning till Johan Nilsson, verkställande direktör, uppgick till 1 143 tkr. Pensionskostnad uppgick till 123 tkr och bilförmån uppgick till 79 tkr. Johan Nilssons anställningsavtal innehåller bestämmelse om 12 månaders uppsägning från arbetsgivarens sida. Vid uppsägning från Johan Nilssons sida uppgår uppsägningstiden till 6 månader. Avgångsvederlag utöver lön under avtalad uppsägningstid tillämpas inte.
5 | Ersättning till revisorer |
Koncernen | 2024 | 2023 |
Ernst & Young AB | ||
Revisionsuppdrag | 1 219 | 800 |
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget | 134 | 235 |
Med revisionsuppdrag avses granskning av årsredovisningen och bokföringen samt styrelsens och verkställande direktörens förvaltning, övriga arbetsuppgifter som det ankommer på bolagets revisor att utföra samt rådgivning eller annat biträde som föranleds av iakttagelser vid sådan granskning eller genomförandet av sådana övriga arbetsuppgifter.
6 | Leasingavtal |
Koncernen redovisar, som leasetagare, leasingavtal för lokaler och fordon. Leasingavtal av lågt värde, som utgörs av kontorsmaskiner och en förrådslokal, inkluderas inte i leasingskulden utan redovisas även fortsättningsvis med linjär kostnadsföring över leasingperioden. | |||
Koncernen 2024-12-31 | |||
Nyttjanderättstillgångar | Lokaler | Fordon | Totalt |
Ingående redovisat värde 1 januari 2024 | 11 094 | 538 | 11 632 |
Investeringar - förlängning av kontraktstid | 1 002 | - | 1 002 |
Omvärderingar | 718 | - | 718 |
Avslutade kontrakt/avtal | - | -293 | -293 |
Avskrivningar | -5 105 | -155 | -5 260 |
Redovisat värde den 31 december 2024 | 7 709 | 90 | 7 799 |
Förfallostruktur 2024-12-31 | < 1 år | 1-2 år | 3-5 år | Totalt |
Leasingskulder | 3 810 | 2 893 | - | 6 703 |
noter
4
Anställda … forts
Moderbolaget
Styrelsen
0%
0%
Ledande befattningshavare
0%
0%
Moderbolaget
2024
2023
Ernst & Young AB
Revisionsuppdrag
1 179
760
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget
134
235
1 313
995
Årsredovisning 2024 – 37
Koncernen 2023-12-31 | |||
Nyttjanderättstillgångar | Lokaler | Fordon | Totalt |
Ingående redovisat värde 1 januari 2023 | 9 263 | 536 | 9 799 |
Investeringar - förlängning av kontraktstid | 6 596 | 259 | 6 855 |
Avskrivningar | -4 765 | -257 | -5 022 |
Redovisat värde den 31 december 2023 | 11 094 | 538 | 11 632 |
Förfallostruktur 2023-12-31 | < 1 år | 1-2 år | 3-5 år | Totalt |
Leasingskulder | 3 773 | 4 032 | 2 756 | 10 561 |
Belopp redovisade i koncernens resultaträkning | 2024 | 2023 |
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar | -5 260 | -5 022 |
Ränta på leasingskulder | -547 | -237 |
Kostnader för leasar av lågt värde | -102 | -97 |
-5 909 | -5 356 | |
Belopp redovisade i koncernens kassaflödesanalys | 2024 | 2023 |
Summa kassaflöden hänförliga till leasingavtal | 6 662 | 7 492 |
Kassaflödet ovan inkluderar såväl belopp för leasingavtal som redovisas som leasingskuld, som belopp som betalas för variabla leasingavgifter, korttidsleasing och leasar av lågt värde. |
Leasing av lokaler
Koncernen leasar lokaler för kontor och tillverkning. Leasingavtalen har
normalt en löptid på tre år. Avtalen innehåller förlängningsoptioner
respektive uppsägningsoptioner som koncernen kan utnyttja respektive
inte utnyttja nio månader innan utgången av den
icke-uppsägningsbara perioden. Huruvida det är rimligt säkert att en option
kommer att utnyttjas fastställs vid leasingavtalets inledningsdatum.
Huruvida det är rimligt säkert att en option kommer att utnyttjas omprövas
om det sker en viktig händelse eller betydande förändringar i omständigheter
som ligger inom koncernens kontroll. Senaste tidpunkt för förlängning av
leasingavtal är vid optionens förfall.
Leasing av fordon
Koncernen leasar fordon (tjänstebilar) med leasingperioder på tre år i de
flesta fall. Förlängningsoptioner förekommer normalt inte.
7 | Finansiella intäkter |
Koncernen | 2024 | 2023 |
Utdelning från räntefond som värderas till verkligt värde via övrigt totalresultat | 24 | 5 |
Ränteintäkter | 130 | 292 |
Netto valutakursförändringar | - | - |
154 | 297 |
8 | Finansiella kostnader |
Koncernen | 2024 | 2023 |
Räntekostnader 1) | 31 | 52 |
Räntekostnader enl IFRS 16 Leasing 1) | 547 | 237 |
Netto valutakursförändringar | 136 | 97 |
714 | 386 |
1) Räntekostnader avser ränta på poster som värderas till upplupet anskaffningsvärde.
9 | Skatter |
REDOVISADE I RESULTATRÄKNING | ||
Koncernen | 2024 | 2023 |
Aktuell skattekostnad | ||
Aktuell skattekostnad | - | - |
Totalt | - | - |
Uppskjuten skatteintäkt/skattekostnad | ||
Temporära skillnader | 61 | - |
Totalt | 61 | - |
Totalt redovisad skatteintäkt/kostnad i koncernen | 61 | - |
AVSTÄMNING AV EFFEKTIV SKATT | ||
Koncernen | 2024 | 2023 |
Resultat före skatt | -11 002 | -30 364 |
Skatt enligt gällande skattesats 20,6% | 2 266 | 6 255 |
Skatteeffekt av ej avdragsgilla kostnader och skattefria intäkter | -35 | 3 |
Förändring av ej aktiverad uppskjuten skatt på underskottsavdrag | -2 170 | -6 258 |
Redovisad effektiv skatt | 61 | - |
6
Leasingavtal, forts
Moderbolaget
Årets kostnadsförda leasingavgifter
2024
2023
Kostnadsförda leasingavgifter
4 658
5 072
Totala leasingkostnader
4 658
5 072
varav lokalhyror
4 403
4 698
Icke uppsägningsbara leasingbetalningar uppgår till
2024
2023
Inom ett år
4 063
4 171
Mellan ett och fem år
3 030
6 992
Senare än fem år
–
–
noter
Moderbolaget
2024
2023
Utdelning från räntefond
24
5
Ränteintäkter
126
290
Orealiserad kursvinst räntefond
16
40
Netto valutakursförändringar
-
-
166
335
Moderbolaget
2024
2023
Räntekostnader 1)
6
11
Netto valutakursförändringar
136
97
142
108
AVSTÄMNING AV EFFEKTIV SKATT
Moderbolaget
2024
2023
Resultat före skatt
-10 853
-30 386
Skatt enligt gällande skattesats 20,6%
2 236
6 260
Skatteeffekt av ej avdragsgilla kostnader och skattefria intäkter
-6
-1 412
Förändring av ej aktiverad uppskjuten skatt på underskottsavdrag
-2 230
-4 848
Redovisad effektiv skatt
–
–
38 – Årsredovisning 2024
10 | Immateriella anläggningstillgångar |
BALANSERADE UTGIFTER FÖR UTVECKLINGSARBETE | ||
Koncernen | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Ackumulerade anskaffningsvärden | ||
Vid årets början | 96 892 | 97 050 |
Internt utvecklade tillgångar | - | 486 |
Utrangering | - | -644 |
Vid årets slut | 96 892 | 96 892 |
Ackumulerade av- och nedskrivningar | ||
Vid årets början | -74 320 | -59 158 |
Årets avskrivning enligt plan | -3 418 | -3 418 |
Nedskrivning | - | -12 388 |
Utrangering | - | 644 |
Vid årets slut | -77 738 | -74 320 |
Redovisat värde vid årets slut | 19 154 | 22 572 |
PATENT OCH KVALITETSSYSTEM | ||
Koncernen | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Ackumulerade anskaffningsvärden | ||
Vid årets början | – | 16 730 |
Utrangering | – | -16 730 |
Vid årets slut | – | – |
Ackumulerade avskrivningar enligt plan | ||
Vid årets början | – | -16 730 |
Årets avskrivning enligt plan | – | – |
Utrangering | – | 16 730 |
Vid årets slut | – | – |
Redovisat värde vid årets slut | – | – |
Fram till och med 2001-12-31 har Glycorex Transplantation AB i balansräkningen redovisat direkta utgifter för utveckling av bolagets produkt Glycosorb®ABO, totalt 45,2 MSEK. I koncernens balansräkning är utvecklingsutgifterna för Glycosorb®ABO upptagna till anskaffningsvärde minus ackumulerade avskrivningar och kvarvarande värde uppgår vid årets slut till 0 MSEK (0). Koncernens utgifter för fortsatt utvecklingsarbete avseende Glycosorb®ABO kostnadsförs från år 2002 i den period de uppkommer.
För utveckling av produkten för universell blodplasma redovisas ett anskaffningsvärde i balansräkningen per 2024-12-31 om 28,8 MSEK. Avskrivning påbörjades för detta projekt den 1 april 2020. Redovisat värde per 2024-12-31 uppgår till 15,1 MSEK.
Det pågående utvecklingsprojektet, Reumatoid artrit, har prövats för värdenedgång enligt IAS 36. Vid prövningarna har en diskonteringsränta på 13,1 % (13,1 %) använts, vilket motsvarar vägd genomsnittlig kapitalkostnad (WAAC) efter skatt. Återvinningsvärdet överstiger redovisat värde med betydande belopp. Även det färdiga projektet, universell blodplasma, har prövats med samma förutsättningar och resultat. Något nedskrivningsbehov föreligger således inte. Beräknad WAAC före skatt uppgår till 15,4 % (15,2 %) för Reumatoid artrit och 13,5 % (14,0 %) för universell blodplasma.
Prövningarna har baserats på ledningens bästa egna bedömning med beaktande av försiktighet och med realistiska volymer. Den största osäkerhetsfaktorn är prognostiserade volymer. Uthållig tillväxttakt har satts till 0 procent.
11 | Materiella anläggningstillgångar |
MASKINER OCH TEKNISK UTRUSTNING | ||
Koncernen | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Ackumulerade anskaffningsvärden | ||
Vid årets början | 16 328 | 13 264 |
Investeringar | - | 799 |
Pågående nyanläggning | - | 2 265 |
Utrangering | -275 | - |
Vid årets slut | 16 053 | 16 328 |
Ackumulerade avskrivningar enligt plan | ||
Vid årets början | -10 847 | -10 352 |
Utrangering | 275 | |
Årets avskrivning enligt plan | -633 | -495 |
Vid årets slut | -11 205 | -10 847 |
Redovisat värde vid årets slut | 4 848 | 5 481 |
INVENTARIER | Koncernen | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Ackumulerade anskaffningsvärden | |||
Vid årets början | 835 | 835 | |
Investeringar | - | - | |
Vid årets slut | 835 | 835 | |
Ackumulerade avskrivningar enligt plan | |||
Vid årets början | -813 | -801 | |
Årets avskrivning enligt plan | -11 | -12 | |
Vid årets slut | -824 | -813 | |
Redovisat värde vid årets slut | 11 | 22 |
Moderbolaget
2024-12-31
2023-12-31
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början
–
2 830
Utrangering
–
-2 830
Vid årets slut
–
–
Ackumulerade avskrivningar enligt plan
Vid årets början
–
-2 830
Årets avskrivning enligt plan
–
–
Utrangering
–
2 830
Vid årets slut
–
–
Vid årets slut
-
-2 830
Redovisat värde vid årets slut
-
-
noter
Moderbolaget
2024-12-31
2023-12-31
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början
73 273
73 917
Utrangering
-
-644
Vid årets slut
73 273
73 273
Ackumulerade avskrivningar enligt plan
Vid årets början
-60 335
-53 002
Årets avskrivning enligt plan
-2 437
-2 437
Nedskrivning
-
-5 540
Utrangering
-
644
Vid årets slut
-62 772
-60 335
Redovisat värde vid årets slut
10 501
12 938
Moderbolaget
2024-12-31
2023-12-31
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början
8 579
6 091
Investeringar
-
223
Pågående nyanläggning
-
2 265
Vid årets slut
8 579
8 579
Ackumulerade avskrivningar enligt plan
Vid årets början
-5 461
-5 268
Årets avskrivning enligt plan
-337
-193
Vid årets slut
-5 798
-5 461
Redovisat värde vid årets slut
2 781
3 118
Moderbolaget
2024-12-31
2023-12-31
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början
808
808
Investeringar
-
-
Vid årets slut
808
808
Ackumulerade avskrivningar enligt plan
Vid årets början
-786
-774
Årets avskrivning enligt plan
-11
-12
Vid årets slut
-797
-786
Redovisat värde vid årets slut
11
22
Årsredovisning 2024 – 39
12 | Andelar i koncernföretag |
Moderbolaget | 2024-12-31 | 2023-12-31 | ||||
Ackumulerade anskaffningsvärden | ||||||
Vid årets början | 53 630 | 46 781 | ||||
Aktieägartillskott | - | 6 849 | ||||
Vid årets slut | 53 630 | 53 630 | ||||
Ackumulerade nedskrivningar | ||||||
Vid årets början | -51 674 | -44 825 | ||||
Nedskrivning | - | -6 849 | ||||
Vid årets slut | -51 674 | -51 674 | ||||
Redovisat värde vid årets slut för andelar i koncernföretag | 1 956 | 1 956 | ||||
MODERBOLAGETS DIREKTA INNEHAV AV ANDELAR I DOTTERFÖRETAG | ||||||
Dotterföretag/ organisationsnummer/säte | Antal andelar | Andel | Eget kapital 2024-12-31 | Eget kapital 2023-12-31 | Bokfört värde 2024-12-31 | Bokfört värde 2023-12-31 |
Glycoprobe AB, 556729-5216, Lund | 1 000 | 100% | 2 152 | 1 856 | 1 856 | 1 856 |
Glycorex Transplantation Pty Ltd, 113 595 074, Australien | 100 | 100% | – | – | – | – |
Glycorex UMC AB, 556840-8891, Lund | 500 | 100% | 30 | 31 | 50 | 50 |
Glycorex UBP AB, 556840-9006, Lund | 500 | 100% | 50 | 50 | 50 | 50 |
Glycorex M S.A. DE.CV, GMX 1305235A0, Mexiko | 9 999 | 99,99% | – | – | – | – |
2 232 | 1 937 | 1 956 | 1 956 | |||
De helägda dotterbolagen i Australien, Glycorex Transplantation Pty Ltd, samt i Mexiko, Glycorex M S.A DE.CV, har inte bedrivit någon verksamhet och har inga tillgångar och skulder. Förra årets aktieägartillskott lämnades till Glycoprobe AB och avsåg förlusttäckning varför motsvarande belopp redovisades som nedskrivning. |
13 | Förutbetalda kostnader |
Koncernen | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Förutbetald hyra | 458 | 575 |
Övriga poster | 612 | 465 |
1 070 | 1 040 |
14 | Uppskjuten skattefordran/avsättning för uppskjuten skatt |
Koncernen | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Ej redovisade uppskjutna skattefordringar | ||
Skattemässiga underskott | 178 539 | 168 004 |
Ej bokförd uppskjuten skattefordran | 36 779 | 34 609 |
Skattesats | 20,6% | 20,6% |
Uppskjuten skatt, koncernen | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Uppskjutna skattefordringar för leasingskulder | 2 019 | 2 396 |
Summa före nettoredovisning | 2 019 | 2 396 |
Nettoredovisning av kvittningsbara uppskjutna skatteskulder | -2 019 | -2 396 |
Uppskjutna skattefordringar enligt balansräkning | - | - |
Uppskjutna skatteskulder på nyttjanderättstillgångar | 2 019 | 2 396 |
Överavskrivningar | 116 | 177 |
Summa före nettoredovisning | 2 135 | 2 573 |
Nettoredovisning av kvittningsbara uppskjutna skattefordringar | -2 019 | -2 396 |
Uppskjutna skatteskulder enligt balansräkning | 116 | 177 |
noter
Moderbolaget
2024-12-31
2023-12-31
Förutbetald hyra
1 185
1 158
Övriga poster
473
307
1 658
1 465
Moderbolaget
2024-12-31
2023-12-31
Ej redovisade uppskjutna skattefordringar
Skattemässiga underskott
171 566
160 740
Ej bokförd uppskjuten skattefordran
35 343
33 112
Skattesats
20,6%
20,6%
40 – Årsredovisning 2024
|
15 |
Kortfristig placering |
|
Andelar i räntefond |
2024-12-31 |
2023-12-31 |
|
Marknadsvärde |
988 |
972 |
|
Redovisat värde i koncernen |
988 |
972 |
|
Redovisat värde i moderbolaget |
988 |
972 |
16 | Eget kapital |
Koncernen |
Aktiekapital |
Posten består av moderbolagets aktiekapital. |
Övrigt tillskjutet kapital |
Avser eget kapital som är tillskjutet från ägarna. Här ingår överkursfonder som förts över till reservfond per 31 december 2005. |
Avsättning till överkursfond från den 1 januari 2006 och framöver redovisas också som tillskjutet kapital. |
Reserver |
Avser ackumulerade värdeförändringar avseende finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via övrigt totalresultat, fram till dess att tillgången bokas bort från balansräkningen. |
Balanserade vinstmedel/ansamlade förluster, inklusive årets resultat |
I balanserade vinstmedel/ansamlade förluster, inklusive årets resultat ingår intjänade vinstmedel/ansamlade förluster i moderbolaget och dess dotterbolag. Tidigare avsättningar till reservfond, exklusive överförda överkursfonder, ingår i denna eget kapitalpost. |
Kapitalhantering |
Enligt Glycorex finanspolicy är grunden för koncernens finansiella strategi att skapa betryggande finansiella förutsättningar för koncernens drift och utveckling. Under året har ingen förändring skett i koncernens principer för kapitalhantering. Glycorex förvaltade kapital utgörs av koncernens redovisade egna kapital. |
Antal emitterade aktier | Fullt betalda | Kvot värde |
Aktieslag A | 3 268 000 | 163 400 |
Aktieslag B | 70 585 983 | 3 529 299 |
73 853 983 | 3 692 699 | |
Aktieslag A | Aktieslag B | |
Antal utestående aktier vid årets början | 3 268 000 | 70 585 983 |
Antal utestående aktier vid årets slut | 3 268 000 | 70 585 983 |
En A-aktie berättigar till 10 röster och en B-aktie till 1 röst. Alla aktierna har ett kvotvärde på 0,05 kronor. |
17 | Resultat per aktie och utdelning |
Antalet aktier har under året i genomsnitt varit 73 853 983 (73 853 983). Årets resultat i koncernen (hänförbart till moderbolagets aktieägare) om -10 941 TSEK (-30 364) ger ett resultat per aktie om -0,15 SEK (-0,41). Styrelsen föreslår att ingen aktieutdelning utgår för 2024 (för år 2023 utgick ingen aktieutdelning). |
Det finns inga utspädningseffekter att ta hänsyn till. |
18 | Upplysningar närstående |
Närståenderelationer med ett betydande inflytande Företaget står under ett betydande inflytande från styrelseordföranden Kurt Nilsson, stor aktieägare i GTAB (Glycorex Transplantation AB). Kurt Nilsson har även stor ägarandel i Glycorex AB, som i sin tur har stort innehav i GTAB. Kurt Nilsson med närstående kontrollerar 35,5 % av rösterna i GTAB. Styrelseledamoten Fredrik Johansson innehar 37 500 aktier, privat och via bolag. Övriga styrelseledamöter innehar inga aktier i GTAB. Tillförordnad verkställande direktör, Johan Nilsson, ägde vid utgången av räkenskapsåret 27 130 aktier i GTAB. |
Koncerninterna transaktioner Moderbolagets inköp från dotterbolaget Glycoprobe AB uppgick till 9 867 KSEK (11 378 KSEK), från dotterbolaget Glycorex UMC AB 0 (0) samt från dotterbolaget Glycorex UBP AB 4 KSEK (39 KSEK). Samtliga försäljningsintäkter i dotterbolagen är koncerninterna. Moderbolaget lämnade förra året ett aktieägartillskott till Glycoprobe AB uppgående till 6 849 KSEK. |
Ledande befattningshavare Löner och ersättningar, kostnader och förpliktelser som avser pensioner och liknande förmåner, samt avtal avseende avgångsvederlag se not 4. |
Transaktioner med närstående Inga transaktioner med närstående bolag utanför koncernen har skett under räkenskapsåret. Inga transaktioner med personer med närståenderelationer har genomförts under räkenskapsåret. |
19 | Upplupna kostnader |
Koncernen | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Personalrelaterade kostnader | 4 143 | 4 863 |
Övriga poster | 1 023 | 815 |
5 166 | 5 678 |
16
Eget kapital, fortsättning
noter
Moderbolaget
Bundet eget kapital
Aktiekapital
Posten består av moderbolagets aktiekapital.
Reservfond
Syftet med reservfonden har varit att spara en del av nettovinsten, som inte går åt för täckning av balanserade förluster. I reservfonden ingår även belopp som före 1 januari 2006 tillförts överkursfonden.
Fond för aktiverade utvecklingsutgifter
Posten består av omföring från fritt eget kapital till bundet eget kapital avseende aktiverade utvecklingsutgifter under året. Fonden minskas vid avskrivning, nedskrivning eller avyttring av en tillgång som vid aktivering var föremål för fonden.
Fritt eget kapital
Överkursfond
När aktie emitteras till överkurs, det vill säga för aktierna ska betalas mer än aktiens kvotvärde, ska ett belopp motsvarande det erhållna beloppet utöver aktiernas kvotvärde, föras till överkursfonden. Belopp som tillförts överkursfonden fr.o.m 1 januari 2006 ingår i fritt eget kapital.
Balanserade vinstmedel/ansamlade förluster
Utgörs av föregående års fria egna kapital efter att en eventuell vinstutdelning lämnats. Utgör tillsammans med årets resultat och överkursfond summa fritt eget kapital, det vill säga det belopp som finns tillgängligt för utdelning till aktieägarna.
Moderbolaget
2024-12-31
2023-12-31
Personalrelaterade kostnader
2 777
3 221
Övriga poster
978
746
3 755
3 967
Årsredovisning 2024 – 41
20 | Finansiella tillgångar och skulder samt finansiella risker och riskhantering |
Nedanstående tabell visar bolagets finansiella tillgångar och finansiella skulder per värderingskategori. | ||||
Finansiella instrument per kategori | ||||
Koncernen | ||||
Tillgångar i balansräkningen | Verkligt värde via resultatet | Upplupet anskaffnings-värde | Verkligt värdevia övrigt totalresultat | Summa |
2024-12-31 | ||||
Kundfordringar | - | 4 276 | - | 4 276 |
Kortfristig placering | - | - | 988 | 988 |
Kassa och bank | - | 5 765 | - | 5 765 |
Summa | - | 10 041 | 988 | 11 029 |
Skulder i balansräkningen | Verkligt värde via resultatet | Upplupet anskaffnings-värde | Verkligt värde via övrigttotalresultat | Summa |
2024-12-31 | ||||
Leasingskulder | - | 6 703 | - | 6 703 |
Skulder till kreditinstitut | - | 279 | - | 279 |
Leverantörsskulder | - | 1 327 | - | 1 327 |
Summa | - | 8 309 | - | 8 309 |
Tillgångar i balansräkningen | Verkligt värde via resultatet | Upplupet anskaffnings-värde | Verkligt värde via övrigt totalresultat | Summa |
2023-12-31 | ||||
Kundfordringar | - | 3 107 | - | 3 107 |
Kortfristig placering | - | - | 972 | 972 |
Kassa och bank | - | 12 888 | - | 12 888 |
Summa | - | 15 995 | 972 | 16 967 |
Skulder i balansräkningen | Verkligt värde via resultatet | Upplupet anskaffnings-värde | Verkligt värde via övrigt totalresultat | Summa |
2023-12-31 | ||||
Leasingskulder | - | 10 561 | - | 10 561 |
Skulder till kreditinstitut | - | 932 | - | 932 |
Leverantörsskulder | - | 1 536 | - | 1 536 |
Summa | - | 13 029 | - | 13 029 |
Följande sammanfattar de metoder och antaganden som främst använts för att fastställa verkligt värde på de finansiella instrumenten som redovisas i tabellen ovan. |
Verkliga värden |
Uppdelning av hur verkligt värde bestäms görs utifrån tre nivåer. |
Nivå 1: enligt priser noterade på en aktiv marknad för samma instrument |
Nivå 2: utifrån direkt eller indirekt observerbar marknadsdata som inte inkluderas i nivå 1 |
Nivå 3: utifrån indata som inte är observerbar på marknaden |
Verkliga värden enligt nivå 1 har använts i kategorin Finansiella tillgångar som kan säljas, vilket innehåller placering i noterad räntefond. Koncernen har inga verkliga värden beräknade enligt nivå 2 eller nivå 3. För icke räntebärande tillgångs- och skuldposter såsom kundfordringar och leverantörsskulder med en kvarvarande livslängd på mindre än sex månader anses det redovisade värdet motsvara verkligt värde. Även för skulder till kreditinstitut anses skillnad mellan redovisat värde och verkligt värde vara försumbar. |
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via övrigt totalresultat/kortfristiga placeringar |
Utgörs av placering i räntefond. Verkligt värde har bestämts utifrån bankens noterade kurs på räntefonden på balansdagen. Oredovisad vinst i moderbolaget uppgår till 0 (0). Kundfordringar, leverantörsskulder och övriga finansiella skulder För kundfordringar, leverantörsskulder och övriga finansiella skulder i moderbolaget, anses det redovisade värdet reflektera verkligt värde. |
Löptidsanalys skulder |
Leverantörsskulder, övriga skulder och interimsskulder förfaller inom 3 månader. Skulder till kreditinstitut förfaller inom ett år. Se också not 6. |
Finansiella risker och riskhantering |
Företagets finansiering och hantering av finansiella risker hanteras inom bolaget under styrning och övervakning av styrelsen. Företaget tillämpar en försiktig placeringspolicy. |
Finansieringsrisk |
Styrelsen har arbetat vidare med beslutad strategi och dess finansiella konsekvenser. Fortsatt negativa kassaflöden kräver noggrann övervakning av försäljning och likviditet. En analys av likviditetsbehov och planerade kostnadsbesparingar i det korta perspektivet visade, per 2024-12-31, att det även utan ytterligare finansiering fanns förutsättningar att bedriva verksamheten vidare den närmaste tolvmånadersperioden. Styrelsen har utvärderat olika möjligheter för att stärka företagets likviditet och minska det negativa flödet. Efter periodens utgång har styrelsen, med stöd av bemyndigandet från årsstämman den 29 maj 2024, beslutat om en riktad nyemission av 5 000 000 B-aktier, till en teckningskurs om 2,0 SEK per aktie. Genom den riktade emissionen tillfördes Glycorex 10 MSEK före transaktionskostnader. Ytterligare finansiering/kapitaltillskott kan komma att krävas innan bolaget är kassaflödespositivt. Bolagets möjlighet att tillgodose framtida kapitalbehov är i hög grad beroende av framgångar i lanseringen av produkterna samt därpå följande försäljningsframgångar. Det finns ingen garanti för att Glycorex Transplantation kommer att kunna anskaffa nödvändigt kapital även om utvecklingen är positiv i bolaget, ett beroende finns också av läget på marknaden för tillgängligt riskkapital. |
2024-12-31
2023-12-31
Moderbolaget
Redovisat värde
Verkligt värde
Redovisat värde
Verkligt värde
Tillgångar
Kundfordringar
4 276
4 276
3 107
3 107
Kortfristiga placeringar
988
988
972
972
Likvida medel
5 666
5 666
12 790
12 790
Skulder
Leverantörsskulder
1 261
1 261
1 348
1 348
Skulder till kreditinstitut
25
25
124
124
noter
42 – Årsredovisning 2024
Ränterisk |
Överskottslikviditet placeras i bank eller i räntebärande värdepapper med liten ränterisk. Koncernens räntebärande skulder löper med en ränta på cirka 5,0 %. |
Valutarisk |
Största delen av företagets inköp sker i svenska kronor. Vissa konsulttjänster förvärvas i USD och EUR. Faktureringen till kunder sker till största delen i EUR. Företaget har inte använt sig av valutasäkring under 2024 (ingen valutasäkring under 2023). Framtida intäkter och kostnader kommer att påverkas av fluktuationer i utländska valutakurser. Rörelseresultatet påverkades under räkenskapsåret av valutakursvinster med 721 TSEK (244) samt av valutakursförluster med 744 TSEK (178). |
Känslighetsanalys |
Om den svenska kronan hade försvagats/förstärkts med 5% i förhållande till Euro , GBP, AUD samt NOK med alla andra variabler konstanta, skulle omsättningen 2024 ha varit 1,4 MSEK högre/lägre. Motsvarande analys av utestående kundfordringar per den 31 december 2024 visar att en förändring av den svenska kronan med 5% i förhållande till Euro, GBP samt AUD skulle påverka fordringarna +/- 146 TSEK. |
Kreditrisk |
Företagets kunder utgörs av transplantationskliniker och läkemedelsföretag. Kunderna bedöms som kreditvärdiga. Dock betalar en mindre andel kunder fakturerade belopp sent. I tveksamma fall tillämpas förskottsbetalning. Kreditförsäkring tillämpas ej. |
Kundfordringar | ||
Koncernen | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Kundfordringar | 4 276 | 3 107 |
Avgår kreditreserv | - | - |
Summa kundfordringar | 4 276 | 3 107 |
Förändring av kreditreserven | ||
Koncernen | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Vid årets början | - | - |
Förändring av kreditreservering | - | - |
Återförda outnyttjade belopp (återvunnen kundfordran) | - | - |
Vid årets utgång | - | - |
Åldersanalys, ej nedskrivna kundfordringar | 2024 | 2023 |
Ej förfallna kundfordringar | 2 714 | 1 816 |
Förfallna kundfordringar 1-30 dgr | 1 268 | 855 |
Förfallna kundfordringar 31-90 dgr | 149 | 306 |
Förfallna kundfordringar 91-180 dgr | 105 | 91 |
Förfallna kundfordringar 181-360 dgr | 0 | 0 |
Förfallna kundfordringar äldre än 360 dgr | 40 | 39 |
Summa | 4 276 | 3 107 |
Geografisk kreditriskexponering | 2024 | 2023 |
Europa | 2 691 | 1 865 |
Australien | 383 | 301 |
Singapore | 320 | 138 |
Indien | 611 | 714 |
Övriga länder | 271 | 89 |
Summa | 4 276 | 3 107 |
* Hela koncernens kundfordringar redovisas i moderbolaget. De tre största kunderna står för 37 % (37) av bolagets kundfordringar per 2024-12-31. |
21 | Tilläggsupplysningar till kassaflödesanalys |
Betalda räntor och erhållen utdelning | ||
Koncernen | 2024 | 2023 |
Erhållen ränta och utdelning | 154 | 298 |
Erlagd ränta | -578 | -290 |
-424 | 8 |
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet | ||
Koncernen | 2024 | 2023 |
Av- och nedskrivningar av tillgångar | 9 321 | 21 336 |
Orealiserade kursdifferenser | 151 | 149 |
9 472 | 21 485 |
22 | Ställda säkerheter och eventualförpliktelser |
Koncernen | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Ställda säkerheter | INGA | INGA |
Eventualförpliktelser | INGA | INGA |
23 | Händelser efter balansdagen |
2025-01-21:Glycorex Transplantation AB (publ) har beslutat om en riktad nyemission av B-aktier om 10 MSEK.
2025-01-31:Glycorex Transplantation: Nytt antal aktier och röster. Efter delregistrering av nyemission har bolaget 78 103 983 aktier varav 3 268 000 A-aktier och 74 835 983 B-aktier.
2025-02-18: Glycorex Transplantation AB (GTAB): Första blodgruppsinkompatibla transplantationen i Portugal med Glycosorb® ABO.
2025-02-28:Glycorex Transplantation: Nytt antal aktier och röster. Efter fullgjord betalning av kvarvarande aktier har nu samtliga aktier emitterade i emissionen registrerats hos Bolagsverket. Således har bolaget 78 853 983 aktier, varav 3 268 000 A-aktier och 75 585 983 B-aktier. Totalt finns 108 265 983 röster.
2025-02-28:Glycorex Transplantation (GTAB): Ingår distributionsavtal i Grekland för Glycosorb® ABO inom transfusion och transplantation.
2025-04-09: Glycorex Transplantation AB (GTAB): Miljonorder från Mexiko. Bolagets mexikanska distributör har bekräftat att ett avtal fram till och med 2026 har ingåtts med en statlig aktör. I samband med detta har distributören lagt en första order till ett värde av drygt en miljon SEK.
|
24 |
Förslag till disposition av bolagets resultat |
|
(Belopp kronor) |
2024 |
2023 |
|
Styrelsen föreslår att: |
||
|
Överkursfond |
99 334 874 |
99 334 874 |
|
Balanserat resultat |
-96 649 142 |
-67 039 943 |
|
Årets resultat |
-10 852 631 |
-30 386 444 |
|
Summa |
-8 166 899 |
1 908 487 |
|
Disponeras på följande sätt: |
||
|
Balanseras i ny räkning |
-8 166 899 |
1 908 487 |
|
Summa |
-8 166 899 |
1 908 487 |
25
Uppgifter om moderbolaget
20
Finansiella tillgångar …, forts
Glycorex Transplantation AB (publ) med organisationsnummer 556519-7372 är ett aktiebolag registrerat i Sverige med säte i Lund. Moderbolagets aktier är registrerade på NGM Main Regulated Equity . Adressen till huvudkontoret är Scheelevägen 27, 223 63, Lund.
Koncernredovisningen för 2024 består av moderbolaget och dess dotterbolag, tillsammans benämnd koncernen.
noter
Moderbolaget
2024-12-31
2023-12-31
Kundfordringar
4 276
3 107
Avgår kreditreserv
-
-
Summa kundfordringar
4 276
3 107
Moderbolaget
2024-12-31
2023-12-31
Vid årets början
-
-
Förändring av kreditreservering
-
-
Återförda outnyttjade belopp (återvunnen kundfordran)
-
-
Vid årets utgång
-
-
Moderbolaget
2024
2023
Erhållen ränta och utdelning
150
295
Erlagd ränta
-6
-11
144
284
Moderbolaget
2024
2023
Av- och nedskrivningar av tillgångar
2 785
15 032
Orealiserade kursdifferenser
136
108
2 921
15 140
Moderbolaget
2024-12-31
2023-12-31
Ställda säkerheter
INGA
INGA
Eventualförpliktelser
INGA
INGA
Årsredovisning 2024 – 43
Styrelsens försäkran
44 – Årsredovisning 2024
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att årsredovisningen har upprättats i enlighet med god redovisningssed i Sverige och koncernredovisningen har upprättats i enlighet med de internationella redovisningsstandarder som avses i Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1606/2002 av den 19 juli 2002 om tillämpning av internationella
redovisningsstandarder. Årsredovisningen respektive koncernredovisningen ger en rättvisande bild av moderbolagets och koncernens ställning och resultat. Förvaltningsberättelsen för moderbolaget respektive koncernen ger en rättvisande översikt över utvecklingen av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och
resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför. Årsredovisningen och koncernredovisningen har, som framgår ovan, godkänts för utfärdande av styrelsen den 29 april 2025. Koncernens resultat- och balansräkning blir föremål för fastställelse på årsstämman den 26 maj 2025.
Lund den 29 april 2025
Styrelsen för Glycorex Transplantation AB (publ)
Kurt Nilsson
Styrelseordförande
Fredrik Johansson
Joakim Jagorstrand
Roland Frösing
Styrelseledamot
Styrelseledamot
Styrelseledamot
Johan Nilsson
Verkställande direktör
Vår revisionsberättelse har lämnats den 29 april 2025
Ernst & Young AB
Martin Henriksson
Auktoriserad revisor
Styrelsens försäkran
Till bolagsstämman i Glycorex Transplantation AB (publ), org nr 556519-7372
Revisionsberättelse
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen för Glycorex Transplantation AB (publ) för år 2024. Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår på sidorna 20-44 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med års- redovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen. Kon- cernredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt IFRS Redovisningsstandarder, så som de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncernredo- visningen är förenliga med innehållet i den kompletterande rapport som har överlämnats till moderbolagets revisionsutskott i enlighet med Revisorsförordningens (537/2014) artikel 11.
Grund för utt alanden Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs när- mare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moder- bolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt full- gjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår bästa kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster som avses i Revisorsförordningens (537/2014) artikel 5.1 har tillhandahållits det granskade bolaget eller, i förekommande fall, dess moderföretag eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamåls- enliga som grund för våra uttalanden.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som enligt vår professionella bedömning var de mest betydelsefulla för revisionen av års- redovisningen och koncernredovisningen för den aktuella perioden. Dessa områden behandlades inom ramen för revisionen av, och i vårt ställnings- tagande till, årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga separata uttalanden om dessa områden. Beskrivningen nedan av hur revisionen genomfördes inom dessa områden ska läsas i detta sammanhang.
Vi har fullgjort de skyldigheter som beskrivs i avsnittet Revisorns ansvar i vår rapport om årsredovisningen också inom dessa områden. Därmed genom- fördes revisionsåtgärder som utformats för att beakta vår bedömning av risk för väsentliga fel i årsredovisningen och koncernredovisningen. Utfallet av vår granskning och de granskningsåtgärder som genomförts för att behandla de områden som framgår nedan utgör grunden för vår revisionsberättelse.
Årsredovisning 2024 – 45
Revisionsberättelse
Annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen och återfinns på sidorna 1-19 och 53-56. Den andra informationen består även av ersättningsrapporten som vi inhämtade före datumet för denna revisionsberättelse. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovisningen omfattar inte denna information och vi gör inget uttalande med bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredovisning- en är det vårt ansvar att läsa den information som identifieras ovan och över- väga om informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig med årsredovis- ningen och koncernredovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna information, drar slutsatsen att den andra informationen innehåller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att års- redovisningen och koncernredovisningen upprättas och att den ger en rätt- visande bild enligt årsredovisningslagen och, vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS Redovisningsstandarder så som de antagits av EU. Styrelsen och verkställande direktören ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredovisning och koncern- redovisning som inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen ansvarar styrelsen och verkställande direktören för bedömningen av bolagets förmåga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om styrelsen och verkställande direktören avser att likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller inte har något realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Beskrivning av området
Hur detta område beaktades i revisionen
Per 31 december 2024 redovisas balanserade utgifter för utveck- lingsarbete till 19,1 MSEK i koncernens balansräkning och till 10,5 MSEK i moderbolagets balansräkning, motsvarande 38% av koncernens tillgångar och 26% av moderbolagets tillgångar.
Redovisning av balanserade utvecklingsutgifter innefattar att bolaget vid anskaffningstillfället bedömer vilka utvecklingsutgifter som är hänförliga till respektive produkt under utvecklingen och till vilken grad dessa är återvinningsbara.
Bolaget prövar minst årligen och vid indikation på värdenedgång att redovisade värden inte överstiger beräknade återvinningsvärde. Återvinningsvärde fastställs genom nuvärdesberäkning av bedömda framtida kassaflöden och baseras på förväntat utfall av ett antal faktorer grundat på bolagets uppskattningar och bedömningar. Nedskrivningsprövningarna för 2024 har inte resulterat i några nedskrivningar.
Den initiala redovisningen av utgifter för utvecklingsarbete och de nedskrivningsprövningar som utförs är således baserade på bolagets uppskattningar och bedömningar varför redovisningen av balanserade utgifter för utvecklingsarbete har ansetts vara ett särskilt betydelsefullt område i revisionen.
En beskrivning av de antaganden som ligger till grund för bolagets redovisning av balanserade utvecklingsutgifter framgår av not 10 och av avsnitten Viktiga uppskattningar och bedömningar, Immateriella tillgångar samt Nedskrivningar av Materiella och Immateriella tillgångar i not 1.
Vår granskning har omfattat bland annat följande granskningsåtgärder:
Utvärdering av bolagets process för att bedöma vilka utveck- lingsutgifter som uppfyller kriterierna för redovisning som balanserade utgifter för utvecklingsarbete.
Utvärdering av bolagets process för att upprätta nedskrivnings- test bland annat genom att granska rimligheten i antaganden om framtida intäkter.
Med stöd av våra värderingsspecialister har vi utvärderat tillämpad metod för nedskrivningsprövning och utvärderat de väsentliga antaganden som ingår i nedskrivningsprövningen. Dessa inkluderar diskonteringsränta och tillväxttakt.
Granskat den matematiska korrektheten i nedskrivnings- prövningen och relevant indata.
Utfört känslighetsanalys för väsentliga antaganden.
Vi har granskat lämnade tilläggsupplysningar i årsredovisningen.
Balanserade utgifter för utvecklingsarbete
46 – Årsredovisning 2024
Revisionsberättelse
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om att årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet inte innehåller några väsentliga felaktig- heter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, och att lämna en revisionsberättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i årsredovisningen och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under hela revisionen. Dessutom:
identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktigheter i årsredovis- ningen och koncernredovisningen, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, utformar och utför granskningsåtgärder bland annat utifrån dessa risker och inhämtar revisionsbevis som är tillräckliga och ändamål- senliga för att utgöra en grund för våra uttalanden. Risken för att inte upp- täcka en väsentlig felaktighet till följd av oegentligheter är högre än för en väsentlig felaktighet som beror på misstag, eftersom oegentligheter kan innefatta agerande i maskopi, förfalskning, avsiktliga utelämnanden, felaktig information eller åsidosättande av intern kontroll.
skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna kontroll som har betydelse för vår revision för att utforma granskningsåtgärder som är lämpliga med hänsyn till omständigheterna, men inte för att uttala oss om effektiviteten i den interna kontrollen.
utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som används och rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens uppskattningar i redovisningen och tillhörande upplysningar.
drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verkställande direktören använder antagandet om fortsatt drift vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen. Vi drar också en slutsats, med grund i de inhäm- tade revisionsbevisen, om det finns någon väsentlig osäkerhetsfaktor som avser sådana händelser eller förhållanden som kan leda till betydande tvivel om bolagets förmåga att fortsätta verksamheten. Om vi drar slutsat- sen att det finns en väsentlig osäkerhetsfaktor, måste vi i revisionsberättelsen
fästa uppmärksamheten på upplysningarna i årsredovisningen om den väsentliga osäkerhetsfaktorn eller, om sådana upplysningar är otillräckliga, modifiera uttalandet om årsredovisningen och koncernredovisningen. Våra slutsatser baseras på de revisionsbevis som inhämtas fram till datumet för revisionsberättelsen. Dock kan framtida händelser eller förhållanden göra att ett bolag inte längre kan fortsätta verksamheten.
utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen och innehållet i årsredovisningen och koncernredovisningen, däribland upplysningarna, och om årsredovisningen och koncernredovisningen återger de under- liggande transaktionerna och händelserna på ett sätt som ger en rättvisande bild.
planerar och utför vi koncernrevisionen för att inhämta tillräckliga och ända- målsenliga revisionsbevis avseende den finansiella informationen för före- tag eller affärsenheter inom koncernen som grund för att göra ett uttalande avseende koncernredovisningen. Vi ansvarar för styrning, övervakning och genomgång av det revisionsarbete som utförts för koncernrevisionens syfte. Vi är ensamt ansvariga för våra uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens planerade omfattning och inriktning samt tidpunkten för den. Vi måste också informera om betydelse- fulla iakttagelser under revisionen, däribland de eventuella betydande brister i den interna kontrollen som vi identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har följt relevanta yrkesetiska krav avseende oberoende, och ta upp alla relationer och andra för- hållanden som rimligen kan påverka vårt oberoende, samt i tillämpliga fall åtgär- der som har vidtagits för att eliminera hoten eller motåtgärder som har vidtagits.
Av de områden som kommuniceras med styrelsen fastställer vi vilka av dessa områden som varit de mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen, inklusive de viktigaste bedömda riskerna för väsent- liga felaktigheter, och som därför utgör de för revisionen särskilt betydelsefulla områdena. Vi beskriver dessa områden i revisionsberättelsen såvida inte lagar eller andra författningar förhindrar upplysning om frågan.
Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar
Revisorns granskning av förvaltning och förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen har vi även utfört en revision av styrelsens och verkställande direktörens förvaltning av Glycorex Transplantation AB (publ) för år 2024 samt av förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman behandlar förlusten enligt enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamåls- enliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav
som bolagets och koncernens verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av moderbolagets och koncernens egna kapital, konsoliderings- behov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande bedöma bolagets och koncernens ekonomiska situation, och att tillse att bolagets organisation är utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt. Verkställande direktören ska sköta den löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bokföring ska fullgöras i överensstämmelse med lag och för att medelsförvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande direktören i något väsentligt avseende:
► företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
► på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Årsredovisning 2024 – 47
Revisionsberättelse
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer att upp- täcka åtgärder eller försummelser som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige använder vi professionellt omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under hela revisionen. Granskningen av förvaltningen och förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller förlust grundar sig främst på revisionen av räkenskaperna.
Vilka tillkommande granskningsåtgärder som utförs baseras på vår professio- nella bedömning med utgångspunkt i risk och väsentlighet. Det innebär att vi fokuserar granskningen på sådana åtgärder, områden och förhållanden som är väsentliga för verksamheten och där avsteg och överträdelser skulle ha sär- skild betydelse för bolagets situation. Vi går igenom och prövar fattade beslut, beslutsunderlag, vidtagna åtgärder och andra förhållanden som är relevanta för vårt uttalande om ansvarsfrihet. Som underlag för vårt uttalande om styrelsens förslag till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust har vi granskat om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Revisorns granskning av Esef-rapporten
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även utfört en granskning av att styrelsen och verkställande direktören har upp- rättat årsredovisningen och koncernredovisningen i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden för Glycorex Transplantation AB (publ) för år 2024.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalande
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18 Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Glycorex Transplantation AB (publ) för år 2024 enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det finns en sådan intern kontroll som styrelsen och verkställande direktören bedömer nödvändig för att upprätta Esef-rapporten utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten i allt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra granskningsåtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är upprättad i ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en granskning som utförs enligt RevR 18 och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar ISQM 1 Kvalitetsstyrning för revisionsföretag som utför revision och översiktlig granskning av finansiella rapporter samt andra bestyrkandeuppdrag och näraliggande tjänster som kräver att företaget ut- formar, implementerar och hanterar ett system för kvalitetsstyrning inklusive riktlinjer och rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis om att Esef-rapporten har upprättats i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering av årsredovisningen och koncernredovisning. Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland annat genom att bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa beror på oegentlig- heter eller misstag. Vid denna riskbedömning beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen som är relevanta för hur styrelsen och verkställande direktören tar fram underlaget i syfte att utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn till omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om effektiviteten i den interna kontrollen. Granskningen omfat- tar också en utvärdering av ändamålsenligheten och rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av att Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-format och en avstämning av att Esef-rapporten överensstämmer med den granskade årsredovisningen och koncernredovis- ningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida koncernens resultat-, balans- och egetkapitalräkningar, kassaflödesanalys samt noter i Esef-rapporten har märkts med iXBRL i enlighet med vad som följer av Esef- förordningen.
Ernst & Young AB, Box 7850, 103 99 Stockholm utsågs till Glycorex Transplantation AB (publ)s revisor av bolagsstämman den 29 maj 2024 och har varit bolagets revisor sedan 14 juni 2012.
Malmö den 29 april 2025
Ernst & Young AB
Martin Henriksson Auktoriserad revisor
48 – Årsredovisning 2024
1. PRINCIPER FÖR BOLAGSSTYRNING
Utöver bestämmelser i lag, förordningar och föreskrifter följer bolaget NGMs regelverk (tillgängliga på www.ngm.se) och Svensk kod för bolagsstyrning (se nedan). Vidare upprättar bolagets styrelse varje år en arbets- ordning för styrelsen, en VD-instruktion och en rapporteringsinstruktion. Dessa dokument är dock inte offentliga.
2. SVENSK KOD FÖR BOLAGSSTYRNING
Svensk kod för bolagsstyrning (version 1 januari 2024) innehåller regler om god sed för bolagsstyrning hos svenska börsbolag (tillgänglig på www.bolagsstyrning.se). Bolaget tillämpar koden. Bolaget har i några fall valt alternativa lösningar som avviker från kodens regler, vilka beskrivs nedan.
2.1 Offentliggörande av bolagsstämma. I stället för kodens regel (punkt 1.1) att datum och ort för bolagsstämma offentliggörs i samband med den tredje kvartalsrappor- ten, offentliggörs informationen i samband med bokslutskommunikén. Årsstämma i bolaget har hittills hållits i maj eller juni varför uppgifter om tidpunkt för stämman i bokslutskommunikén bedöms vara tillräcklig framförhållning.
2.2 Utseende av valberedning. I stället för bestämmelserna i punkt 2.3 och 2.4 i koden
utses ledamöterna i valberedningen på föl- jande sätt: Valberedningen ska ha minst tre ledamöter, varav en ska utses till ordförande. Styrelsen fastställer de tre röstmässigt största ägarna i bolaget per den 30 november varje räkenskapsår. Ägande genom bolag, närstå- ende etc. räknas som tillhörande en ägare. Respektive ägare har rätt att utse var sin ledamot. Om ledamot avgår utser samma ägare en ny ledamot. Styrelseledamöter kan ingå i valberedningen. Ägarna ska sträva efter att majoriteten av ledamöterna i valbered- ningen skall vara oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen. Bolaget har ett stort antal mindre aktieägare samt en handfull större aktiva aktieägare vilka repre- senterar mer än hälften av rösterna i bolaget. För ett effektivt arbete i valberedningen bör förslag som lämnas av den vara förankrade hos den aktiva röstmajoriteten på stämman. Avsikten är att bolagsstämman ska bekräfta riktlinjerna för utseende av valberedning enligt ovan. Valberedningen ska fullgöra de uppgifter som enligt Svensk kod för bolags- styrning ankommer på en valberedning. Ingen ersättning utgår till ledamöterna i valberedningen. Valberedningen ska presenteras på det sätt som anges i punkt 2.5 i koden, dock senast fyra månader före årsstämman. Fyra månader före stämman
bedöms ge tillräckligt med tid för aktieägare att lämna förslag till valberedningen.
2.3 Styrelsen. I stället för bestämmelsen i punkt 4.2 i koden kan bolaget utse en eller flera suppleanter till styrelsen. Anledningen till denna ändring är att årsstämman 2024-05-29 beslutade att förutom ordinarie ledamöter även utse en suppleant till styrelsen.
2.4 Revisionsutskott. I stället för lagens regel om ett separat revisionsutskott ska styrelsen minst en gång per år på styrelse- sammanträde behandla revisionsfrågor och fullgöra de uppgifter som revisionsutskottet annars skulle gjort. I jämförelse med andra börsbolag är bolagets verksamhet av begränsad omfattning. Avvikelsen syftar till att skapa en effektiv organisation utan alltför mycket administration.
2.5 Ersättningsutskott. I stället för kodens regel (punkt 7.3 och 7.4) om ett separat er- sättningsutskott ska styrelsen minst en gång per år på styrelsesammanträde behandla frågor om ersättning och andra anställ- ningsvillkor för bolagsledningen. I styrelsens uppgifter ingår att (i) bereda beslut i frågor om ersättningsprinciper, ersättningar och andra anställningsvillkor för bolagsledningen, (ii) följa och utvärdera pågående och under året avslutade program för rörliga ersättningar för
Bolagsstämma
Styrelse
Valberedning
Glycoprobe AB
Glycorex
UBP AB
Glycorex
UMC AB
Glycorex
Tranplantation
Pty LTD
Glycorex
M S.A.
Externa revisorer
Översikt över bolagsstyrningen i Glycorex Transplantation AB
VD och koncernchef
Bolagsstyrningsrapport
Bolagsstyrningsrapport
• Glycorex Transplantation AB. Moderbolag. Innefattar centrala funktioner för ledning, ekonomi, förvaltning och administration
• Glycoprobe AB. Förvärvades 2008. Produktion av de aktiva komponenter som ingår i Glycosorb-ABO
• Glycorex UBP AB. Bildat 2011. Utvecklar produkter inom UBP-projektet
• Glycorex UMC AB. Bildat 2011. Bolagets huvudsyfte är att marknadsföra och etablera produkter i USA
• Glycorex Transplantation Pty Ltd. Bildat 2005 i syfte att underlätta registrering i Australien
• Glycorex M S.A. Bildat 2013 i syfte att underlätta registrering i Mexiko
Årsredovisning 2024 – 49
bolagsledningen, samt (iii) följa och utvärdera tillämpningen av de riktlinjer för ersättningar till ledande befattningshavare som årsstäm- man enligt lag ska fatta beslut om samt gällande ersättningsstrukturer och ersätt- ningsnivåer i bolaget. Styrelseledamot som ingår i bolagsledningen deltar inte i eventuell behandling av sin egen ersättning. I jämfö- relse med andra börsbolag är bolagets verk- samhet av begränsad omfattning. Avvikelsen syftar till att skapa en effektiv organisation utan alltför mycket administration.
3. STYRNING AV BOLAGET UNDER 2024
3.1 Valberedning. Valberedningen inför årsstämman 2025 utsågs enligt de princi- per som årsstämman 2024 beslutade om. Valberedningen ska bestå av en represen- tant från de tre största ägarna i bolaget per 30 november 2024. Inför årsstämman 2025 har valberedningen bestått av följande per- soner: Kurt Nilsson är utsedd av den största ägaren i bolaget Kurt Nilsson inklusive närstående familjemedlem och egna bolag. Henrik Linderbert är utsedd av Henrik Linderbert inklusive närstående. Vid tid- punkten för årsredovisningens publicering har övriga ägare ännu inte utsett någon representant till valberedningen. Till följd av svårigheter att få representanter till valberedningen har den offentliggjorts på hemsidan senare än den frist som anges i 2.2. ovan. Offentliggörandet ägde rum ca två månader före årsstämman.
3.2 Bolagsstämma. Kallelse till bolagsstäm- ma sker enligt bolagsordningen i Post- och Inrikes Tidningar och på hemsidan. Att kallelse har skett annonseras också i DI. Kallelsen skickas också ut genom pressmeddelande. Aktieägare som vill delta i stämman ska an- mäla sig själv och eventuella biträden senast fem vardagar före stämman. Vid stämma i bolaget kan varje ägare rösta för hela antalet röster som dennes aktier representerar utan några begränsningar. Årsstämman ska fatta beslut om fastställande av balans- och resultaträkning, disposition av årets resultat och ansvarsfrihet för styrelsen och VD. Års- stämman ska enligt bolagsordningen också utse minst tre och högst sju ledamöter av styrelsen och besluta om styrelsearvoden. Bolagsordningen ändras genom beslut på bolagsstämman enligt bestämmelserna i aktiebolagslagen. Årsstämman 2024 beslu- tade om ett bemyndigande för styrelsen att besluta om nyemission av 7 000 000 B-aktier. Efter periodens utgång har styrelsen den 21 januari 2025, med stöd av bemyndigandet från årsstämman den 29 maj 2024, beslutat om en riktad nyemission av 5 000 000 B-aktier, till en teckningskurs om 2,0 kronor
Bolagsstyrningsrapport
per aktie. Genom den riktade nyemissionen tillfördes bolaget 10 miljoner kronor före transaktionskostnader.
3.3 Styrelsen. Styrelsens ledamöter presen- teras i årsredovisningen på sidan 51. Från januari 2024 till årsstämman i maj bestod styrelsen av Björn Larsson (ordförande), Kurt Nilsson, Fredrik Johansson och Joakim Jagorstrand. Efter årsstämman be- stod styrelsen av Kurt Nilsson (ordförande), Fredrik Johansson, Joakim Jagorstrand och Roland Frösing.
Kurt Nilson har tidigare varit VD och är en större aktieägare. Nu arbetar han deltid som utvecklingschef i bolaget. Övriga ledamöter är oberoende i förhållande till bolagsled- ningen och till större aktieägare. Styrelsens arbete leds av ordföranden men sker i övrigt utan permanent arbetsfördelning. Som framgår ovan har inte separata ersättnings- och revisionsutskott utsetts. I stället har sty- relsen fullgjort dessa uppgifter. Under 2024 har styrelsen sammanträtt vid 11 tillfällen.
Närvaron på sammanträdena har varit följande:
Januari-maj Björn Larsson ……………………… 7/7 Kurt Nilsson ………………………… 6/7 Fredrik Johansson …………………… 7/7 Joakim Jagorstrand ………………… 7/7 Johan Nilsson (vd)* ………………… 3/7
* Tre styrelsemöten genomfördes per capsulam där endast formella beslutsfattare upptas i protokollet.
Augusti-december Kurt Nilsson ………………………… 4/4 Fredrik Johansson …………………… 4/4 Joakim Jagorstrand ………………… 4/4 Roland Frösing ……………………… 4/4 Johan Nilsson (vd) …………………… 4/4
En årlig utvärdering av styrelsens arbete görs och valberedningen får del av bedöm- ningarna. Under 2025 har en utvärdering genomförts, där samtliga styrelseledamöter skriftligen har fått ange synpunkter och för- slag samt betygsätta bland annat styrelsens sammansättning och arbetssätt. Utvärde- ringen har presenterats för styrelsen.
3.4 VD. Verkställande direktör Johan Nilsson presenteras i årsredovisningen på sidan 51.
3.5 Intern kontroll, riskhantering av- seende den finansiella rapporteringen m.m. Bolaget har två aktiva och tre vilande koncerndotterbolag. Informationen nedan avser både bolaget och dess dotterbolag. Bolagets omsättning för 2024 uppgick till
cirka 35 miljoner kronor. Antalet anställda var under året 20 personer vid ett arbetsställe i bolagets lokaler i Lund. För varje verksam- hetsår antar styrelsen en budget vilket sätter ramarna för VD:n och bolagets verksamhet. Bolagets VD har dagligen arbetat i verksam- heten samt löpande övervakat intäkts- och kostnadsutvecklingen. Personal inom koncernen har arbetat med budgetramar för investeringar och inköp. Större investeringar och kostnader har alltid godkänts av VD. VD har haft direkt insyn i beställningar av bolagets produkter och leveranser till bola- gets kunder. VD:s finansiella rapportering till styrelsen har skett på följande sätt. Styrelsen har noggrant gått igenom bolagets ekonomi och verksamhet i samband med behandling- en av årets fyra rapporter till aktiemarknaden (tre kvartalsrapporter och en bokslutskom- muniké).
VD har månatligen översänt en kort status- rapport för ekonomi och utveckling. Vidare har VD ansvarat för att till ordförande genast rapportera större avvikelser från budget och affärsplan samt större oförutsedda kostna- der, enligt riktlinjerna i styrelsens arbetsord- ning och VD-instruktion. Under 2024 har det inte inträffat någon större avvikelse i bolagets ekonomiska utveckling som motiverat ett extra styrelsesammanträde. Styrelsen har också haft kontakt med revisorn.
Styrelsen har diskuterat behovet av intern- revision. Av följande skäl upprättas inte en särskild internrevision i bolaget eller koncer- nen. Bolagets storlek (omsättning, antalet arbetsställen och personal) liksom koncern- strukturen (inga utländska dotterbolag med omfattande verksamhet) motiverar inte en särskild internrevision. Styrelsens kontroll av verksamheten består, utöver det som anges ovan, av arbetet med revisionsutskottets uppgifter, ordförandens kontakt med ekono- miansvarig i bolaget och styrelsens kontakt med revisorn under året.
Sluttillverkning av bolagets produkter som säljs på marknaden sker enligt kvalitetssys- tem upprättat och kontrollerat enligt tillämp- liga regler för medicintekniska produkter.
Bolaget anlitar regelbundet advokat för bedömning och rådgivning i legala frågor med koppling till verksamheten.
3.6 Direkta och indirekta innehav i bolaget. En redovisning av bolagets direkta och indirekta innehav av aktier som representerar minst en tiondel av röstetalet finns på sidan 24.
50 – Årsredovisning 2024
Bolagsstyrningsrapport
Styrelse, VD och revisorer
Revisorer
Martin Henriksson
Ordinarie revisor sedan 2022.
Auktoriserad revisor, Ernst & Young AB
Stefan Svensson
Revisorssuppleant sedan 2017
Auktoriserad revisor Ernst & Young AB
Kurt Nilsson
Ledamot och ordförande i bolaget 1996–2024.
• Född 1953.
• Grundare och tidigare VD och utvecklings- och produktchef i Glycorex Transplantation AB. Numera VD för dotterbolaget Glycoprobe. Teknologie doktor i kemi och tillämpad biokemi vid Lunds universitet.
• Docent i bioteknik.
• Aktieinnehav inklusive närståendeinnehav: 3 268 000 A-aktier och 3 959 051 B-aktier.
Joakim Jagorstrand
Ledamot sedan november 2023.
• Född 1969.
• Civilekonomexamen, Linné universitetet 1994, Master of Business Administration (MBA), Lunds universitet 2005. Mer än tjugo års internationell erfarenhet av arbete inom medicinteknik, läkemedel och diagnostik. Huvudsaklig erfarenhet inom marknad, försäljning, företagsledning, strategi och förändringsprocesser från bl.a. Pharmacia/Pfizer, GlaxoSmithkline, Ferring, Gambro och Roche. Ordförande i Digital Alfa Group AG, Schweiz (pågående).
• Aktieinnehav: Innehar inga aktier.
Fredrik Johansson
Ledamot sedan november 2023.
• Född 1988.
• Medicine doktor vid Lunds universitet, aktiv forskare och bitr. universitetslektor på medicinska fakulteten. Författare av vetenskapliga publikationer och läroböcker. Erfarenhet av flera förtroendeuppdrag i nationella och internationella medicinska organisationer. Bedrivit investeringar privat och genom förvaltning specifikt inom biotech- och medtechsektorn i över 10 år.
• Aktieinnehav: 37 500, privat och genom bolag.
Roland Frösing
Ledamot sedan maj 2024.
Född 1960
Medecine doktor från Göteborgs universitet. 15 års erfarenhet från Sahlgrenska Universitetssjukhuset inom bl. a. kirurgi. Drygt 20 års erfarenhet från läkemedelsföretag och medicintekniska företag: Phizer, Fujisawa Scandinavia, Astella Pharma, Mölnlycke, MediWound, Abigo Medical. Styrelseuppdrag i bl. a. S2Medical och RLS Global. För närvarande CMO vid Rewell Medical och Medical Adviser till Wellspect och Essity.
Aktieinnehav: Innehar inga aktier.
Johan Nilsson
VD sedan oktober 2023.
• Född 1985.
• Utbildad civilekonom vid det internationella ekonomprogrammet inom Lunds universitet. Har arbetat i olika funktioner inom Glycorex Transplantation AB sedan 2010, var bl a VD för bolaget 2013–2020 och nu senast som Head of Sales & Produktspecialist.
• Aktieinnehav: 27 130.
Lund den 29 april 2025
Styrelsen för Glycorex Transplantation AB
Årsredovisning 2024 – 51
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORTEN
REVISORS YTTRANDE OM BOLAGSSTYRNINGSRAPPORTEN
Till bolagsstämman i Glycorex Transplanta- tion AB (publ), org. nr 556519-7372
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för bolags- styrningsrapporten för år 2024 på sidorna 49-51 och för att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekom- mendation RevR 16 Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inrikt- ning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
Uttalande
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2–6 årsredovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga med årsredovisningen och koncernredovisningen samt är i överens- stämmelse med årsredovisningslagen.
Malmö den 29 april 2025
Ernst & Young AB
Martin Henriksson
Auktoriserad revisor
52 – Årsredovisning 2024
Resultaträkning. Belopp TSEK
2024
2023
2022
2021
2020
Nettoomsättning
35 159
29 962
36 116
28 202
27 000
Rörelseresultat före avskrivningar
-1 121
-8 939
248
-3 349
106
Rörelseresultat efter avskrivningar
-10 442
-30 275
-8 309
-11 844
-7 724
Årets resultat
-10 941
-30 364
-8 756
-12 243
-8 040
Balansräkning. Belopp TSEK
2024-12-31
2023-12-31
2022-12-31
2021-12-31
2020-12-31
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
19 154
22 572
37 892
40 297
43 378
Materiella anläggningstillgångar
4 859
5 503
2 946
2 731
1 217
Nyttjanderättstillgångar
7 799
11 632
9 799
8 214
10 157
Omsättningstillgångar, exkl. kortfr. placering och likvida medel
11 739
12 277
11 876
8 423
8 641
Kortfristig placering
988
972
932
952
957
Kassa och bank
5 765
12 888
32 632
41 182
48 345
Summa tillgångar
50 304
65 844
96 077
101 799
112 695
Eget kapital och skulder
Eget kapital
33 114
44 039
74 363
82 953
95 201
Långfristiga skulder
3 009
7 275
5 892
5 325
6 113
Kortfristiga skulder
14 181
14 530
15 822
13 521
11 381
Summa eget kapital och skulder
50 304
65 844
96 077
101 799
112 695
Kassaflödesanalys. Belopp TSEK
2024
2023
2022
2021
2020
Resultat efter finansiella poster
-11 002
-30 364
-8 520
-12 241
-8 050
Justeringar för poster som ej ingår i kassaflödet
9 472
21 485
8 520
8 666
7 743
Betald inkomstskatt
0
0
-138
490
-285
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
1 631
-585
-484
2 395
1 853
Kassaflöde från investeringsverksamheten
0
-3 551
-1 896
-2 548
-2 014
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
-7 097
-6 630
-6 022
-3 792
34 491
Årets kassaflöde
-6 996
-19 645
-8 540
-7 030
33 738
Likvida medel vid periodens början
12 888
32 632
41 182
48 345
14 631
Kursdifferenser i likvida medel
-127
-99
-10
-133
-24
Likvida medel vid periodens slut
5 765
12 888
32 632
41 182
48 345
Nyckeltal
2024
2023
2022
2021
2020
Rörelsemarginal, %
-29,7
-101,0
-23,0
-42,0
-28,6
Avkastning på eget kapital, %
-28,4
-51,3
-10,9
-13,7
-10,1
Avkastning på totalt kapital, %
-17,7
-37,0
-8,4
-11,0
-7,8
Avkastning på sysselsatt kapital, %
-21,5
-42,8
-9,4
-12,0
-8,5
Soliditet, %
65,8
66,9
77,4
81,5
84,5
Genomsnittligt antal aktier
73 853 983
73 853 983
73 853 983
73 853 983
73 590 732
Antal aktier vid periodens slut
73 853 983
73 853 983
73 853 983
73 853 983
73 853 983
Resultat per aktie
-0,15
-0,41
-0,12
-0,17
-0,11
Eget kapital per aktie vid periodens slut
0,45
0,60
1,01
1,12
1,29
Medelantalet anställda
20
23
22
24
22
Flerårsöversikt – koncernen
Flerårsöversikt – koncernen
Årsredovisning 2024 – 53
Rörelsemarginal
2024
2023
2022
2021
2020
Rörelseresultat
-10 442
-30 275
-8 309
-11 844
-7 724
Nettoomsättning
35 159
29 962
36 113
28 202
27 000
Rörelsemarginal, %
-29,7
-101,0
-23,0
-42,0
-28,6
Soliditet
2024-12-31
2023-12-31
2022-12-31
2021-12-31
2020-12-31
Eget kapital
33 114
44 039
74 363
82 953
95 201
Balansomslutning
50 304
65 844
96 077
101 799
112 695
Soliditet, %
65,8
66,9
77,4
81,5
84,5
Eget kapital
2024-12-31
2023-12-31
2022-12-31
2021-12-31
2020-12-31
Eget kapital
33 114
44 036
74 363
82 953
95 201
Avkastning på eget kapital
2024
2023
2022
2021
2020
Genomsnittligt eget kapital
38 577
59 201
78 658
89 077
79 277
Nettoresultat
-10 941
-30 364
-8 576
-12 243
-8 040
Avkastning på eget kapital, %
-28,4
-51,3
-10,9
-13,7
-10,1
Sysselsatt kapital
2024-12-31
2023-12-31
2022-12-31
2021-12-31
2020-12-31
2019-12-31
Balansomslutning
50 304
65 844
96 077
101 799
112 695
85 841
Uppskjuten skatteskuld
-116
-177
-177
-121
-119
-128
Övriga icke räntebärande skulder
-10 092
-10 135
-11 496
-9 673
-8 035
-8 042
Summa
40 096
55 532
84 404
92 005
104 541
77 671
Avkastning på sysselsatt kapital
2024
2023
2022
2021
2020
Genomsnittligt sysselsatt kapital
47 814
69 968
88 205
98 273
91 106
Rörelseresultat
-10 442
-30 275
-8 309
-11 844
-7 724
Finansiella intäkter
154
297
36
5
5
Summa
-10 288
-29 978
-8 273
-11 839
-7 719
Avkastning på sysselsatt kapital, %
-21,5
-42,8
-9,4
-12,0
-8,5
Övriga definitioner/ Alternativa nyckeltal
Avstämning alternativa nyckeltal
ESMA (European Securities and Markets Authority) riktlinjer för alternativa nyckeltal gäller från 2016. Glycorex Transplantation AB redovisar alternativa nyckeltal då dessa ger värdefull komplett- erande information till investerare och Bolagets ledning då de möjliggör värdering av Bolagets prestation.
Avkastning på eget kapital. Nettoresultat i % av genomsnittligt eget kapital.
Avkastning på sysselsatt kapital. Rörelseresultat plus finansiella intäkter i % av genomsnittligt sysselsatt kapital.
Avkastning på totalt kapital. Rörelseresultat plus finansiella intäkter i % av genomsnittlig balansomslutning.
Eget kapital per aktie. Eget kapital i förhållande till antal aktier på balansdagen.
Genomsnittligt antal aktier. Vägt genomsnitt av under perioden utestående stamaktier.
Rörelsemarginal. Rörelseresultat i % av nettoomsättning.
Soliditet. Eget kapital i % av balansomslutning.
Sysselsatt kapital. Balansomslutning minus icke räntebärande skulder.
Övriga ekonomiska definitioner
Medelantalet anställda. Antal anställda korrigerat för anställningstid och deltidsanställningar.
Resultat per aktie. Nettoresultat i förhållande till genomsnittligt antal utestående aktier.
Övriga definitioner
54 – Årsredovisning 2024
Affinitetskolonn. En affinitetskolonn är en behållare med ett eller flera specifika ämnen som används för att separera ämnen i en genomströmmande gas eller vätska. I detta fall innehåller kolonnen specifika kolhydrater med affinititet (biokemisk interaktion) för de antikroppar i blodet som bildas beroende på blodgruppstillhörighet (se Anti-A/B antikroppar).
Anti-A/B antikroppar. Antikroppar närvarande i blodplasma beroende på blodgruppstillhörighet. Personer med blodgrupp 0 har anti-A och anti-B antikroppar, personer med blodgrupp A har anti-B antikroppar, personer med blodgrupp B har anti-A antikroppar, personer med blodgrupp AB saknar anti-A/B antikroppar.
Anti-A/B antikroppstitrar. Nivån av anti-A/B antikroppar i blodplasma.
Antigen. Ett kroppsfrämmande ämne som gör att immunförsvaret aktiveras och bildar antikroppar.
Antikoagulant. Medel för att förhindra koagulering av blodet, till exempel heparin.
Antikropp. En del av immunförsvaret som känner igen främmande ämnen, exempelvis bakterier eller virus, och binder till dessa för att på så sätt göra det möjligt för andra
delar av immunförsvaret att eliminera det främmande ämnet. Antikroppar är proteiner och kallas även immunoglobuliner.
Autoimmun sjukdom. Sjukdom där immunförsvaret angriper friska celler eller kroppens egen vävnad.
Blodgruppsinkompatibel transplantation. Transplantation av celler eller organ mellan donator och mottagare med olika blodgrupper.
Blodplasma. Svagt gulfärgad vätska som blir kvar när man tar bort alla blodkroppar (röda blodkroppar, vita blodkroppar och trombocyter) från blodet. Innehåller livsvikta ämnen så som exempelvis antikroppar, koagulationsproteiner, transportproteiner, salter, insulin och andra hormoner.
CE-märkning. Produktmärkning inom EU som visar att en produkt uppfyller de nödvändiga kraven vad gäller bland annat miljö, hälsa och säkerhet.
Dialys. Rening av blodet vid njursvikt. Det finns två olika dialysformer, hemodialys och peritonealdialys (påsdialys).
Extrakorporal. Utanför kroppen.
FDA. Amerikanska läkemedelsmyndigheten, Food and Drug Administration.
Helblod. Blodprodukt som innehåller alla komponenter från blodet; plasma, röda och vita blodkroppar samt trombocyter.
Hemolys. Sönderfall av röda blodkroppar.
Immunoadsorption. Selektiv adsorption (bindning) av vissa ämnen i blodet med hjälp av en kolonn.
Kolonn. Se affinitetskolonn.
Lågtiterplasma. Se Universell blodplasma.
Plasmabyte/plasmaferes. Byte av den kroppsegna blodplasman mot blodgivarplasma eller ersättningsvätskor.
Plasmaseparation. Separation av blodplasma från vita och röda blodkroppar.
Stamceller. Omogna celler som både kan skapa exakta kopior av sig själv men som också kan utvecklas till olika specialiserade celler i kroppen.
Trombocyter. Blodkropp i blodet som är viktig för koagulationen, blodets förmåga att levra sig. Även kallade blodplättar.
Universell blodplasma. Blodplasma som kan ges till alla patienter oavsett blodgrupp. Innehåller låga nivåer av anti-A/B antikroppar. Även kallat lågtiterplasma.
Ordlista
Ordlista
Årsredovisning 2024 – 55
Glycorex Transplantation AB (publ)
Scheelevägen 27 | SE-223 63 Lund, Sweden | Phone: +46 46 286 5230
info@glycorex.com | glycorex.com