Årsredovisning
2023
 – ÅRSREDOVISNING 
Innehåll
Årsredovisning 2023
Rätt att delta i stämman har aktieägare som dels den 21 maj 2024
är registrerade som aktieägare i den av Euroclear Sweden AB
förda aktieboken och dels senast den 23 maj 2024 anmält sitt
deltagande i stämman till bolaget. Aktieägare som låtit
förvaltarregistrera sina aktier måste tillfälligt inregistrera aktierna
i eget namn hos Euroclear för att få delta i stämman. Sådan
omregistrering skall vara verkställd senast den 23 maj 2024.
Anmälan om deltagande i stämman sker skriligen till Glycorex
Transplantation AB, Ideon, Scheelevägen 27, 223 63 Lund eller
genom e-mail till bolagsstamma@glycorex.com.
2023 i korthet ............................................ 3
VD-ord ..................................................4
Mot nya höjder med förnyat fokus .........................4
Detta är Glycorex ........................................6
Glycorex genom åren .....................................7
Unik teknologi som selekterar och avlägsnar
specifika antikroppar i blodet .............................8
Glycosorb® ABO möjligr blodgruppsinkompatibla
transplantationer ........................................9
Stort växande behov av organtransplantation .............10
Intervju med Richard Issitt ...............................11
Universella blodkomponenter ............................... 12
Utvecklingsprojekt ......................................15
Strategi för tillväxt ......................................16
Glycorex-aktien .........................................18
Förvaltningsberättelse ..................................20
Resultaträkning för koncernen ...........................25
Rapport över totalresultat för koncernen .................25
Balansräkning för koncernen .............................26
Förändring av eget kapital, koncernen ....................27
Kassafdesanalys för koncernen .........................28
Resultaträkning för moderbolaget ........................29
Rapport över totalresultat för moderbolaget ..............29
Balansräkning för moderbolaget .........................30
Förändring av eget kapital, moderbolaget ................. 31
Kassaflödesanalys för moderbolaget .....................32
Styrelsens försäkran ....................................44
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen ..45
Bolagsstyrningsrapport .................................49
Styrelse, VD och revisorer ................................52
Flerårsöversikt – koncernen .............................53
Alternativa nyckeltal. Övriga definitioner ..................54
Avstämning alternativa nyckeltal .........................54
Ordlista ................................................55
I anmälan skall anges namn/firma, personnummer organisations-
nummer, telefon dagtid och eventuella bitden (högst två)
som medföljer på smman. Om du också anger e-postadress
skickar bolaget via mail en bekräelse på anmälan. Anmälan
ska ha kommit bolaget till handa senast den 23 maj 2024.
Om aktieägare företds av ombud eller, vid juridisk person, av
ställföreträdare skall daterad och av aktieägaren undertecknad
fullmakt och behörighetshandlingar tas med till stämman.
Glycorex Transplantation AB (publ) håller årsstämma onsdagen den 29 maj 2024 kl. 17:30 på Ideon
Gateway/Elite Hotel, 2 vån, lokal Tera, Scheelevägen 27/Molekylvägen 10 B, Lund.
Årsstämma onsdagen den 29 maj 2024
Nyckeltal 2023
Belopp TSEK 2023 2022
Nettoomsättning 29 962 36 116
Rörelseresultat före avskrivningar -8 939 248
Rörelseresultat efter avskrivningar * -30 275 -8 309
Periodens resultat -30 364 -8 576
Rörelsemarginal, % -101,0 -23,0
Avkastning på eget kapital, % -51,3 -10,9
Avkastning på totalt kapital, % -37,0 -8,4
Avkastning på sysselsatt kapital, % -42,8 -9,4
Soliditet, % 66,9 77,4
Genomsnittligt antal aktier 73 853 983 73 853 983
Antal aktier vid periodens slut 73 853 983 73 853 983
Resultat per aktie -0,41 -0,12
Eget kapital per aktie vid periodens slut 0,6 1,01
Medelantalet anställda 23 22
Growing globally
De första blodgruppsinkompatibla njurtransplantationerna
med Glycosorb® ABO genomfördes i Sydafrika, Hongkong,
Litauen och Belgien.
Utbildning och uppstart av Glycosorb® ABO på totalt 34 nya
transplantationscentra i bland annat Mexiko, Sydafrika, Indien
och Tyskland.
Deltagande på fyra internationella (MESOT, ATC, ESOT, ISFA)
och fem lokala transplantationskongresser i Tyskland, Indien,
Sydafrika och Mexiko.
Sponsrade symposium avseende ABOi lever- och
njurtransplantationer i Sydafrika.
I Indien, som enda kolonntillverkare, inbjudna till ett ABOi
symposium med tillhörande workshop.
Growing within transplantation
Great Ormond Street Hospital i England genomförde sin artonde
blodgruppsinkompatibla pediatriska hjärttransplantation med
hjälp av Glycosorb® ABO. Samtliga transplantationer har
genomförts med lyckat resultat. Metoden för att genomföra
blodgruppsinkompatibla hjärttransplantationer på barn med
hjälp av Glycosorb® ABO presenteras av Dr Richard Issitt från
Great Ormond Street Hospital i England och utses till bästa
presentation på två amerikanska kongresser.
 I KORTHET
Fortsatt etablering inom levertransplantation i Indien och
Sydafrika med nya sjukhus adderade som kunder. Av alla
organtransplantationer genomförda med Glycosorb® ABO i
Indien under året var ca 20 procent levertransplantationer från
levande donatorer.
Growing beyond transplantation
Första studien på helblod publicerades som visar att Glycosorb®
ABO effektivt reducerar anti-A/B antikroppar utan ökad
hemolys eller andra sidoeffekter.
Bolaget deltog för första gången på en transfusionskongress,
ISBT (International Society of Blood Transfusion).
Avtal ingicks med Bio-Rad Laboratories för användning av
Glycosorb® ABO i deras tillverkningsprocess för polyklonala
reagens för sällsynta blodgrupper.
Utmärkta resultat inom trombocyter presenterades av NHS
(Storbritannien) vid transfusionskongressen AABB i Houston,
Texas.
Business Development Manager Transfusion, tillträdde
sin tjänst under fjärde kvartalet.
Growing through innovation
Initierat förberedelserna för det regulatoriska arbetet inför en
kommande klinisk studie inom reumatoid artrit.
2023 i korthet
Growing globally
G1
Growing within
transplantation
G2
Growing beyond
transplantation
G3
Growing through
innovation
G4
Händelser efter årets slut
Glycorex Transplantation AB sluter avtal med Renamed Farma i
Rumänien. I Rumänien har antalet njurtransplantationer från
levande givare ökat under de senaste åren.
 – ÅRSREDOVISNING 
* Nedskrivning av tidigare aktiverade utgifter för utvecklingsarbete har belastat
rörelseresultatet med 12,4 miljoner kronor (0).
 – ÅRSREDOVISNING 
VD ORD
Mot nya höjder efter ett utmanande år
VD-ord
2023 var ett år fyllt av både utmaningar och viktiga framsteg. Trots en försäljningsminskning på
17 procent, huvudsakligen till vår största marknad Tyskland, anser vi oss nu vara bättre rustade
för framtida marknadssvängningar.
Glycosorb® ABO, transplantation
I linje med vår marknadsstrategi för att hantera de fluktua-
tioner som uppstår på våra mogna marknader, utökade vi
vår närvaro genom att addera 34 nya transplantationscentra
som kunder, inte bara för njurtransplantationer utan även för
lever- och hjärttransplantationer. Dessutom stärkte vi
vår närvaro på tillväxtmarknader som Indien, Mexiko,
Spanien och Sydafrika. Det är viktigt att notera att vi,
bortsett från Tyskland, har upprätthållit historiskt stabila
nivåer på våra mogna marknader.
Blodgruppsinkompatibla transplantationer
På ett givet transplantationscentrum varierar antalet blod-
gruppsinkompatibla transplantationer normalt sett från år
till år. Dessa transplantationer utförs utöver den vanliga
verksamheten, och vissa kunder kan vara inaktiva under flera
år i avsaknad på lämpliga par att transplantera. En annan
faktor som påverkar försäljningsvolymen är antalet behand-
lingar per patient och en trend under senare år har varit att
minimera antalet behandlingar per patient genom att göra
längre och därmed effektivare enskilda patientbehandlingar.
För att möta dessa variationer och trender fortsätter
vi helt i linje med vår marknadsstrategi att årligen bygga ut
vår kundbas och utöka vår internationella närvaro både direkt
och via distributörer, vilket framåt förväntas bidra till ökad
försäljningstillväxt. Under 2023 adderade vi två nya markna-
der, Sydafrika och Litauen. Vi bedömer också att Mexiko, en
för oss prioriterad tillväxtmarknad som årligen genomför ca
fyra gånger fler njurtransplantationer från levande givare än
vår nuvarande största marknad Tyskland, efter pandemin
nu kommer att komma igång med blodgruppsinkompatibla
transplantationer.
Glycosorb® ABO, transfusion
Bolagets produkt för universella blodkomponenter är en
unik produkt med potential att bryta ny mark inom den strikt
reglerade transfusionsmarknaden. 2023 var ett viktigt år då
resultat med produkten publicerades både inom helblod
och trombocyter. Helblodsstudien, som genomfördes i USA,
visade att Glycosorb® ABO effektivt reducerar anti-A/B anti-
kroppstitrar i blodgrupp O helblod utan signifikant påverkan
på andra blodkomponenter [1], s.k. lågtiter blodgrupp 0
helblod. Denna applikation bedömer vi i som intressant både
militärt och civilt vid traumabehandling.
ÅRSREDOVISNING  – 
VD ORD
Avtal ingicks med Bio-Rad Laboratories för användning av vår produkt i deras
tillverkningsprocess för polyklonala reagens för sällsynta blodgrupper.
På transfusionskongressen, AABB i Houston, USA, publicerades och
presenterades resultat från en studie genomförd på Glycosorb® ABO
av NHS i Storbritannien [2] som visade att anti-A/B antikroppstitrar i
trombocytkoncentrat effektivt reducerats, utan påverkan på trombo-
cyterna och andra komponenter. Då blodcentralernas lager av trombo-
cyter och lågtitertrombocyter är begränsat kan Glycosorb® ABO
potentiellt bidra till att öka tillgängligheten. Detta är viktigt för att
motverka blödningskomplikationer och behandling av trauma.
Avtal ingicks med Bio-Rad Laboratories för användning av vår pro-
dukt i deras tillverkningsprocess för polyklonala reagens för sällsynta
blodgrupper. Avtalet är en bra verifikation för bolagets produkt, inte
minst som en dörröppnare för fler framtida potentiella samarbeten.
För att leda och bearbeta detta marknadssegment rekryterades
under slutet av året en dedikerad affärsutvecklingschef för trans-
fusionsområdet.
Vägen framåt
Stärkt organisation
För att säkerställa vår stabilitet och framgång, kommer vi att behöva
allokera mer resurser för att accelerera utvecklingen inom kritiska
områden som marknadsutveckling och regulatorisk utveckling bland
annat för att uppgradera vårt kvalitetssystem enligt MDR-kraven.
Geografisk expansion
Vår målsättning för 2024 är att öka vår försäljning inom transplanta-
tion och komma igång med vår försäljning inom transfusion. Detta
genom att etablera ytterligare distributionsavtal och expandera vår
försäljning till fler marknader för att stärka vår globala närvaro och
delta i internationella kongresser för att bibehålla vår position som
ledare inom området.
Vi ska fortsatt prioritera viktiga tillväxtmarknader, som Indien, Mexiko
och Sydafrika, genom att stödja våra distributörer och bygga vidare
på framgångsrika och långsiktiga kundrelationer.
Inom transfusion ska vi dra nytta av de publicerade och utmärkta
resultaten och vårt nya avtal med Bio-Rad Laboratories för att
komma igång med försäljningen inom transfusion.
Kostnadskontroll
Våra resurser är fortsatt begränsade och måste fokuseras på om-
råden som kan driva tillväxt inom transplantation och transfusion
på kort sikt, samt inom RA på lång sikt. Vi har därför genomgått en
översyn av våra resurser och effektiviserat där möjligt, vilket kommer
att leda till bättre kostnadskontroll under 2024. Översynen kommer
aktivt pågå under hela året.
Pipeline för att upprätthålla långsiktig tillväxt
Forskning och utveckling fortsätter att vara en av hörnstenarna i vår
verksamhet. Under 2024 kommer vi att driva vidare vårt projekt inom
reumatoid artrit genom att förbereda oss för att inleda en studie för
RA-produkten. Vi siktar på att slutföra detta förberedande arbete
under 2024. Marknaden för behandling av patienter med reumatoid
artrit som inte svarar på befintliga behandlingar uppskattas uppgå
till flera miljarder kronor.
Med en mycket stark bas i vår unika och beprövade teknik, och med
våra många möjligheter att växa, ser jag nu fram emot 2024 som ett
år där vi ska lägga grunden för nya höjder och förnyat fokus för att
genomföra och leverera på våra planer och ambitioner.
Jag vill avsluta med att uttrycka min tacksamhet till alla våra
medarbetare, kunder, partners och aktieägare för ert fortsatta stöd
och engagemang. Tillsammans fortsätter vi att driva innovation
och förbättra livet för människor över hela världen. Tack för ert
förtroende och ert bidrag till vårt gemensamma mål.
Johan Nilsson,
Tillförordnad VD
[1] Gupta et al. Reduction of anti-A and anti-B isoagglutinin titers of group O
whole blood units employing an ABO antibody immune adsorption column
https://doi.org/10.1016/ j.transci.2023.103686 Transfusion and Apheresis Science
62(2023)103686.1473-0502/© 2023 Elsevier Ltd.
[2]
Robbins et al, Reduction of Anti-A and Anti- B Isoagglutinin Titers of Group O
Platelet Units with an ABO Antibody Immune Adsorption Column. 2023.
GLYCOREX
Detta är Glycorex
Glycorex är ett globalt medicintekniskt bolag grundat 1996 med huvudkontor i Lund, Sverige. Bolaget har en
unik kunskap inom biologiskt aktiva kolhydrater och extrakorporeala blodbehandlingar.
Bolaget har utvecklat en unik medicinteknisk teknologi (antigen-specifik immunoadsorption) för att speci-
fikt reducera blodgruppsantikroppar och autoantikroppar i blodet. Bolagets fokusområden är inom trans-
plantation, blodtransfusion samt autoimmuna sjukdomar. Bolaget har försäljning i över 25 länder där den
största marknaden är Europa. Försäljning sker via egna säljkanaler samt i samarbete med distributörer på
utvalda marknader. Produktutveckling och produktion sker i den egna anläggningen i Lund, Sverige. Målet
är att bidra med världsledande medicintekniska produkter som uppfyller betydande behov inom hälso- och
sjukvården och som samtidigt uppvisar hög säkerhet och effektivitet under patientbehandlingen. Glycorex
Transplantation AB (publ) är börsnoterat på NGM Main Regulated Equity (Nordic Growth Market) sedan 2001.
Möjliggör fler transplantationer
Organbrist är en stor utmaning inom trans-
plantationsområdet. Genom att specifikt
reducera blodgruppsantikroppar från
blodet möjliggör bolagets egenutvecklade
medicintekniska produkt, Glycosorb® ABO,
transplantationer mellan donator och mot-
tagare med olika blodgrupper, så kallade
blodgruppsinkompatibla transplantationer.
Möjligheten att genomföra transplantationer
över blodgruppsbarriären ökar donator-
poolen och kan bidra till kortare väntetid för
svårt sjuka patienter att få ett nytt organ. För
patienten innebär en transplantation ofta en
drastiskt förbättrad livskvalitet samt en ökad
förväntad livslängd. Dessutom är samhälls-
vinsterna stora. Glycosorb® ABO används
främst för att möjliggöra blodgruppsinkom-
patibla njurtransplantationer, men används
även vid transplantation av hjärta, lever,
lungor och stamceller.
Ökar tillgången till universella
blodprodukter
Bolaget har utvecklat och CE-märkt en
storleksmässigt mindre medicinteknisk
produktvariant av Glycosorb® ABO som riktar
sig till ett annat kundsegment: transfusi-
onskliniker och blodcentraler. Produkten
är avsedd för specifik reduktion av anti-
A/B- antikroppstitrar i blodplasma utan
att signifikant påverka andra antikroppar
eller vitala blodkomponenter. Glycosorb®
ABO kan hjälpa till att öka tillgången på så
kallade universella blodkomponenter och
på så sätt minska risken för transfusionsre-
aktioner, minska logistikkostnader, förenkla
leveranskedjan och påskynda leveransen till
patienter.
Innovation inom nya områden
Glycorex bedriver även forskning för att
utveckla produkter för att reducera nivån av
specifika autoantikroppar vid behandling
av autoimmuna sjukdomar. Fokus ligger på
att utveckla en produkt för behandling av
den autoimmuna sjukdomen reumatoid
artrit (även kallad ledgångsreumatism) där
bolaget samarbetar med ledande europeiskt
forskningsinstitut. Inom bolagets forsknings-
och utvecklingsarbete finns dessutom andra
intressanta projekt för att i framtiden bredda
produktportföljen ytterligare.
Glycorex gör skillnad!
År 2001 genomfördes den första blodgrupp-
sinkompatibla njurtransplantationen med
Glycorex unika teknologi. Sedan dess har
mer än 6 500 blodgruppsinkompatibla
transplantationer världen över genom-
förts med hjälp av Glycosorb® ABO och
de utmärkta kliniska resultaten från dessa
transplantationer har publicerats i fler än
60 artiklar i ansedda medicinska tidskrifter.
Glycorex teknologi kan bidra till att rädda liv
och att förbättra livskvalitén hos svårt sjuka
patienter. Genom att intensifiera marknads-
arbetet och expandera produkterbjudandet
har Glycorex ambitionen att skapa förbätt-
rade behandlingsmöjligheter för patienter
världen över och därmed skapa stort medi-
cinskt och finansiellt värde.
ÅRSREDOVISNING  – 
ÅRSREDOVISNING  – 
1996
Bolaget grundas och verksamheten startas i
Lund, Sverige.
2001
Glycorex noteras på NGM Equity.
Första njurtransplantationen med Glycosor
ABO (Sverige).
CE-märkning av Glycosorb® ABO.
2002
Sahlgrenska sjukhuset i Göteborg kommer igång.
2003
Första levertransplantationen med Glycosorb®
ABO (Belgien).
Första hjärttransplantationen på barn med
Glycosorb® ABO (Lund).
2004
Tyskland och England kommer igång (njurtrans-
plantationer).
2005
Första transplantationen med Glycosorb® ABO i
Australien, Norge och Grekland.
2007
Första lungtransplantationen med Glycosor
ABO (Tyskland).
2008
Första transplantationen i Asien (Singapore).
2011
Första transplantationen med Glycosorb® ABO i
Nordamerika (Kanada) och Indien.
Resultat presenteras av Karolinska Universitets
-
sjukhuset i Huddinge, som visar minst lika bra
långtidsresultat som för blodgruppskompatibla
transplantationer.
2012
Fler än 1000 patienter framgångsrikt behandlats.
2013
Glycosorb® ABO används vid pediatrisk ABO-in-
kompatibel stamcellstransplantation (Schweiz).
Glycorex genom åren
2015
Utmärkta resultat från långtidsuppföljning
(upp till 10 år) av njurtransplantationer med
Glycosorb® ABO publiceras av svenskt respektive
tyskt centra.
2017
Publicering av protokoll utvecklat i samarbete
med barnsjukhuset GOSH i Storbritannien.
Protokollet är framtaget för att underlätta blod-
gruppsinkompatibla akuta hjärttransplantatio-
ner på barn med hjälp av Glycosorb® ABO.
2018
Första transplantationen med Glycosorb® ABO i
Latinamerika (Mexiko).
2019
Första resultaten av lågtiter blodplasma
presenteras på kongress i USA.
2020
CE-märkning av produktvariant av
Glycosorb® ABO .
Biokompatibilitetsstudier inom reumatoid
artrit-projektet genomförs.
Utmärkta resultat från användning av Glycosor
ABO vid stamcellstransplantationer publiceras.
5000 patienter har behandlats.
2021
Utmärkta resultat från två studier med långtids-
uppföljning av transplantationer med Glycosorb®
ABO publiceras: levertransplantationer från avli
-
den givare och hjärttransplantationer på barn.
Utmärkta resultat för Glycorex produkt vid fram
-
tagning av universell blodplasma presenteras på
fyra transfusionskongresser.
2022
I Spanien används protokollet som utvecklats i
samarbete med GOSH för att möjliggöra pedi
-
atrisk lungtransplantation.
Positiva resultat erhålls från den första utvär
-
deringen på trombocytkoncentrat genomförd i
Storbritannien.
2023
Första studien på helblod publiceras.
Första transplantationen med Glycosorb® ABO i
Afrika (Sydafrika) och Litauen.
GLYCOREX
 – ÅRSREDOVISNING 
Unik teknologi som selekterar
och avlägsnar specifika
antikroppar i blodet
En vuxen person har ungefär fem liter blod i kroppen. Blodet består
av olika typer av blodkroppar (röda blodkroppar, vita blodkroppar
och blodplättar) och en vätska som kallas blodplasma. Blod-
plasman består till 90 procent av vatten och resterande del utgörs av
livsviktiga komponenter så som proteiner, salter, näringsämnen
och hormoner.
Blodets olika plasmaproteiner har flera viktiga funktioner. Albumin
säkerställer att vätskan i blodet stanna kvar i blodkärlen och inte
försvinner ut i kroppens vävnad. Vissa plasmaproteiner deltar i
koagulationsprocessen, det vill säga blodets förmåga att levra sig
och förhindra blodförlust vid skador. Antikroppar (immun-
globuliner) deltar i att upptäcka och oskadliggöra främmande
ämnen i kroppen.
UNIK TEKNOLOGI
Antikroppar är en viktig del av kroppens immunförsvar men kan
vid vissa tillfällen orsaka problem. Vid organtransplantation eller
transfusion (tillförsel) av blodprodukter kan specifika antikroppar
(anti-A/B antikroppar) i blodet reagera mot det nya organet eller
blodkropparna med negativa reaktioner som följd. Vid autoimmuna
sjukdomar börjar immunförsvaret av misstag tillverka antikroppar
mot kroppens friska celler och egen vävnad, så kallade auto-
antikroppar.
Med Glycorex teknologi kan man selektera och avlägsna specifika
antikroppar i blodplasma utan att påverka de övriga livsviktiga kom-
ponenterna i plasman. Teknologin kan användas inom olika områden.
För närvarande fokuserar Bolaget specifikt på transplantation, fram-
tagande av universella blodprodukter (blodprodukter som kan ges
till alla individer oavsett blodgrupp) samt autoimmun sjukdom.
Plasma
Proteiner
Antikroppar
Glycorex teknologi
Anti-A/B antikroppar eller
autoantikroppar
Plasma
Proteiner
Antikroppar
Specifika antikroppar avlägsnade utan att påverka
andra livsviktiga komponenter i blodplasma
Glycorex är ett medicintekniskt företag med unik kunskap inom biologiskt aktiva kolhydrater
och extrakorporal (utanför kroppen) blodbehandling. Målet är att bidra med världsledande
medicintekniska produkter som uppfyller betydande behov inom hälso- och sjukvården och
som bidrar till att rädda liv och förbättra livskvalitén hos svårt sjuka patienter.
ÅRSREDOVISNING  – 
GLYCOSORB® ABO
Glycosorb® ABO avlägsnar
specifikt anti-A/B antikroppar
i mottagarens blodplasma
Matchning mellan
donator och mottagare
Matchning mellan
donator och mottagare
Glycosorb® ABO avlägsnar
specifikt anti-A/B antikroppar
i mottagarens blodplasma
Glycosorb® ABO möjliggör
högre livskvalitet & räddar liv
Glycosorb® ABO möjliggör
blodgruppsinkompatibla
transplantationer
En av de största utmaningarna inom transplantationsområdet är
bristen på donatorer och lämpliga organ. Historiskt sett har det varit
en förutsättning att donator och mottagare har kompatibla blod-
grupper för att en transplantation ska kunna genomföras. Om en
transplantation genomförs mellan en donator och mottagare med
inkompatibla blodgrupper, en så kallad blodgruppsinkompatibel
transplantation, orsakar specifika antikroppar (anti-A/B anti-
kroppar) i mottagarens plasma en akut avstötning av det nya
organet och förhindrar en lyckad transplantation.
Med hjälp av Glycosorb® ABO kan man specifikt avlägsna anti-A
och/ eller anti-B antikropparna från mottagarens blodplasma
och på så sätt göra det möjligt att transplantera organ mellan
personer med olika blodgrupper som inte är kompatibla. Detta
ökar möjligheten att hitta lämpliga donatorer och organ till svårt
sjuka patienter.
Med Glycosorb® ABO kan fler transplantationer genomföras av njure, lever, hjärta och lunga och väntetiderna för
operationer kortas. Förutom nyttan för patienten, innebär detta stora ekonomiska fördelar för samhället. Före
utvecklingen av Glycosorb® ABO var det i princip omöjligt att transplantera organ från en donator med annan
blodgrupp än mottagarens på grund av den så kallade blodgruppsbarriären. Glycosorb® ABO användes första
gången 2001 och fram till slutet av 2024 har Glycosorb® ABO använts vid mer än 6 500 transplantationer med
utmärkta kliniska resultat, som presenterats i över 60 artiklar i ansedda medicinska tidskrifter.
PLASMA
SEPARATION
FILTRATION /
CENTRIFUGATION
BLOOD
CELLS
GLYCOSORB
®
ABO
COLUMN
BLOOD LINE
PLASMA LINE
40–50 ml PLASMA / MIN
ANTICOAGULANT
Glycosorb® ABO är en medicinteknisk
produkt som används i en extra-
korporal blodbehandling, det vill säga
utanför kroppen, och avlägsnar de
blodgruppsspecifika antikropp-
arna från mottagaren av ett organ.
Glycosorb® ABO ansluts till existerande
utrustning på sjukhuset. Den kliniska
erfarenheten med produkten visar att
behandlingen är skonsam och effektiv.
 – ÅRSREDOVISNING 
ORGANTRANSPLANTATION
ÅRSREDOVISNING  – 
Det ska även noteras att det råder betydande
skillnader mellan patienter med olika blod-
grupper vad avser väntetider för transplanta-
tion. Patienter med blodgrupp 0 och B (cirka
50% av patienterna) har i flera länder mer
än dubbelt så långa väntetider jämfört med
blodgrupp A och AB. Tack vare Glycosorb®
ABO kan även dessa patienter erbjudas
kortare väntetider till transplantation.
Sedan 2001 har över 6 500 transplantationer
genomförts användande Glycosorb® ABO.
Fler än 60 vetenskapliga artiklar har public-
erats i välrenommerade tidskrifter som visat
utmärkta resultat, på kort och lång sikt, vid
blodgruppsinkompatibla transplantationer
genomförda med Glycosorb ® ABO [1].
Drivkrafter för ökad tillväxt inom
njurtransplantationer
Ökad efterfrågan och behov
Globalt utförs årligen cirka 90 0000 - 100 000
njurtransplantationer både från avlidna och
levande givare. Njurtransplantationer från
levande givare ger generellt sett bäst resultat.
Tack vare Glycosorb® ABO ökar antalet
möjliga transplantationer från levande givare
i flera länder.
Positiva hälsoekonomiska effekter
Vår teknologi innebär inte bara att liv kan
räddas och patienters livskvalitet förbättras,
den har också mycket positiva hälsoeko-
nomiska effekter. Varje genomförd njur-
transplantation sparar cirka 150 dialys-
behandlingar per år. Detta innebär att de
njurtransplantationer som hitintills genom-
förts med Glycosorb® ABO, kan uppskattas
spara över 1 000 000 dialysbehandlingar per
år. Med en dialyspopulation som beräknas
uppgå till över två miljoner i världen och som
bedöms öka till över fem miljoner till 2030,
finns det stort behov av fler transplantatio-
ner också ur en hälsoekonomisk synvinkel.
Förbättrad livskvalité
Väntetiden till transplantation kan vara flera
år, speciellt för blodgrupp O och B. En kortare
väntetid är en betydelsefull faktor för resulta-
tet och kan vara livräddande då dödligheten
i dialys är 12,5 % per år (EU). Glycosorb® ABO
möjliggör en kortare väntetid till transplan-
tation jämfört med att vänta på ett lämpligt
blodgruppskompatibelt organ. För njursjuka
patienter som är beroende av sjukhusdialys
flera gånger i veckan innebär möjligheten till
en ny njure också möjligheten till ett nytt liv
med god livskvalité och en generellt längre
förväntad livslängd.
Bolaget bedömer att potentialen för blod-
gruppsinkompatibla njurtransplantationer
från levande givare är minst 7 500 transplan-
tationer globalt om året. Detta förutsätter
att transplantationsverksamheten tilldelas
ökade resurser i form av transplantationste-
am och lokaler.
Akuta hjärt- och lungtransplantationer
på barn
Glycosorb® ABO används även vid blod-
gruppsinkompatibla akuta hjärt- och
lungtransplantationer på barn och med
mycket goda resultat [2 ]. Metoden ökar möj-
ligheterna att hitta ett lämpligt donatororgan
för akut hjärt- eller lungsjuka barn. Metoden
för detta har utvecklats i samarbete med
Great Ormond Street Hospital (GOSH)
i London, Storbritannien.
Levertransplantationer
Varje år genomförs cirka 35 000 levertrans-
plantationer globalt. Glycosorb® ABO an-
vänds framgångsrikt både vid blodgruppsin-
kompatibla levertransplantationer både från
levande och avlidna givare [3,4]. Eftersom
behovet av levertransplantationer är större
än tillgången på kompatibla organ är det
vår ambition att Glycosorb® ABO ska kunna
bidra till att fler levertransplantationer kan
genomföras.
Stamcellstransplantationer
Varje år utförs fler än 90 000 stamcellstrans-
plantationer globalt. Av dessa utförs cirka
9000 med blodgruppsinkompatibla stamcel-
ler från annan person, vilket kan ge upphov
till allvarliga komplikationer och ökar risken
för sjukdom och död. Det är i detta sam-
manhang som Glycosorb® ABO kan spela en
avgörande roll [5]. Erfarenheten av stamcell-
stransplantationer är fortfarande begränsad,
men om långtidsresultaten visar sig vara i
samma klass som vid blodgruppsinkompa-
tibla organtransplantationer bedömer vi att
denna marknad har en hög potential.
År 2022 genomfördes cirka 157 500 organtransplantationer världen över. Njurtransplantationer utgör cirka t
tredjedelar och levertransplantationer ungefär en fjärdedel. För patienten innebär en transplantation en förbät-
trad livskvalité och en ökad förväntad livslängd. Antalet organtransplantationer som genomförs är dock betydligt
gre än behovet och för många patienter är väntetiden på ett nytt organ lång. Väntetiderna är i flera länder över
fyra år för transplantation från avlidna givare och tusentals patienter avlider varje år i väntan på transplantation.
[1] Pavenski K, Bucholz M, Cheatley PL, et al. The First North American Experience Using Glycosorb Immunoadsorption Columns for Blood Group-Incompatible
Kidney Transplantation. Can J Kidney Health Dis. 2020;7:1-6.
[2]
Robertson A, et al. A novel method for ABO-incompatible heart transplantation. J Heart Lung Transplant. 2018 Apr;37(4):451-457. doi: 10.1016/j.
healun.2017.05.006.
[3] Makroo RN, et al. Efficacy of Single, Extended, and Goal Directed Immunoadsorption in ABO Incompatible Living Related Donor Liver Transplantation.
Transfus Apher Sci. 2016;55(3):329-332.
[4] Skogsberg Dahlgren U, et al. Excellent outcome following emergency deceased donor ABO-incompatible liver transplantation using rituximab and antigen
specific immunoadsorption. Scand J Gastroenterol. 2021. doi: 10.1080/00365521.2021.1976269.
[5] Handisurya A, et al. Antigen-Specific Immunoadsorption with the Glycosorb® ABO System in Pure Red Cell Aplasia After ABO-Incompatible Allogeneic
Hematopoietic Stem Cell Transplantation. Front Med. 2020 Oct 22;7:585628. doi: 10.3389/fmed.2020.585628.
ORGANTRANSPLANTATION
Stort växande behov av
organtransplantation
 – ÅRSREDOVISNING 
GLYCOSORB® ABO
ÅRSREDOVISNING  – 
[1] Weidner et al. Isoagglutininadsorbtion by Anti-A/Anti-B Mini-columns.
[2] Brosig et al. Glycosorb® UBP system for manufacturing universal plasma: are there any limits?
Abstract. P30. Transfusion Medicin and Hemotherapy 2021;48(suppl 1)
[3]
Brosig et al. Coagulation factor activity in 4 °C stored universal plasma manu- factured with
UBP Glycosorb® columns. DGTI 2022. Abstract PS-1-18.
[4] Gupta et al. Reduction of Anti-A and Anti-B Isoagglutinin Titers of Group O Whole Blood Units
with the Glycosorb® ABO Column. Abstract. (SABM) 2021. (AABB) 2021.
[5] Gupta et al. Reduction of anti-A and anti-B isoagglutinin titers of group O whole blood units
employing an ABO antibody immune adsorption column https://doi.org/10.1016/j.trans
ci.2023.103686 Transfusion and Apheresis Science 62(2023)103686.1473-0502/© 2023
Elsevier Ltd.
[6] Robbins et al, Reduction of Anti-A and Anti-B Isoagglutinin Titers of Group O Platelet Units
with an ABO Antibody Immune Adsorption Column.
2023. Abstract. P-CB.22, Transfusion 160A.
[7] https://glycorex.com/cision/glycorex-transplantation-ab-gtab-b-bolagets-ubp-produkt-har-
bidragit-till-att-radda-liv-i-samband-med-behandling-av-akut-sjuka- covid-19-patienter/
[8] https://glycorex.com/cision/glycorex-transplantation-ab-ingar-avtal-med-bio-rad-laboratories-inc/
Applikationsområden
Universell blodplasma
Universellt helblod
Universella trombocyter
Stamceller
Diagnostik
Sällsynta blodgrupper
GLYCOSORB® ABO
Antikroppar specifika mot blodgrupp A
respektive blodgrupp B (anti-A/B antikroppar)
i blodkomponenter kan orsaka mer eller
mindre allvarliga transfusionsreaktioner.
Bolagets produktvariant av Glycosorb® ABO
för universella blodkomponenter är en unik
produkt med potential att bryta ny mark inom
den strikt reglerade transfusionsmarknaden.
Produkten är avsedd för specifik reduktion av
anti-A/B-antikroppar i blodplasma utan att
signifikant påverka andra antikroppar eller
vitala blodkomponenter.
Plasma från blodgivare är en viktig komponent
för vård av patienter. Plasman används vid
transfusioner i samband med operationer,
transplantationer och svåra trauman. Den är
också en beståndsdel i flera andra blodkom-
ponenter. Plasma används även i läkemedels-
industrin för att producera bl.a. proteiner och
immunglobuliner.
Blodkomponenter som ges till patienter
matchas idag avseende givares och motta-
gares blodgrupp för att undvika transfusions-
reaktioner. Det innebär att blodbanker och
sjukvård hanterar en mängd olika komponen-
ter med omfattande logistik som följd. Det i sin
tur medför risk för brist på specifika blodkom-
ponenter, eller att patienter får blodprodukt
av fel blodgrupp. Behovet av kontinuerlig
och säker tillgång till blodkomponenter är en
avgörande faktor för god sjukvård. Glycosorb®
ABO kan genom specifik reduktion av anti-
A/B-antikroppar i blodplasma öka tillgången
på lågtiter anti-A/B blodkomponenter, eller
s.k. universella blodkomponenter, som kan
transfunderas till patienter oavsett blodgrupp.
Transfusion av blodkomponenter såsom exempelvis plasma, trombocyter (blodplättar)
och helblod är en viktig, livräddande behandling inom sjukvården.
Universella blodkomponenter
Begränsad tillgång till AB-plasma
AB-plasma används idag som universell
plasma för alla blodgrupper eftersom den
inte innehåller anti-A eller anti-B antikroppar.
AB-plasman används ofta i akuta fall där
patientens blodgrupp är okänd, eller när det
finns en brist på plasma av mottagarens blod-
typ. Detta innebär att behovet av AB-plasma
ofta är stort. Men då AB-plasma endast utgör
cirka 4–5 procent av tillgänglig blodplasma,
innebär det att tillgången är begränsad. Detta
gör att man speciellt i traumasituationer kan
tvingas ge icke kompatibel plasma vilket man
vet ökar komplikationer och leder till ökad
risk för dödlighet. Dessutom innehåller
AB-plasma lösliga AB-antigen, vilka kan
reagera med blodgruppsspecifika antikroppar
och ge upphov till sidoeffekter.
Positiva resultat
Definitionerna av vad som anses vara uni-
versella blodkomponenter definieras främst
genom s.k. titermätning av koncentrationen
blodgruppsantikroppar i plasman. Allmänt
känt är att ju lägre koncentrationen/titern
är, desto lägre risk för transfusionsrelaterade
biverkningar.
Utmärkta resultat har presenterats vid ett fler-
tal kongresser i Europa och USA [1, 2, 3, 4, 5,
6] som visar att produkten har en mycket god
effekt på reduktionen av anti-A/B antikroppar i
plasma. Ofta är uppmätta titrar efter använd-
ningen av Glycosorb® ABO långt under de
gränser som blodbankerna för närvarande an-
vänder. Resultaten visar också att produkten
inte har någon signifikant påverkan på andra
antikroppar eller andra blodkomponenter,
som koagulationsfaktorer, komplement-
faktorer och proteiner.
Användning
Blodplasmapåsen kopplas sterilt till
Glycosorb® ABO varefter plasman med hjälp
av gravitation passerar produkten, som
specifikt reducerar de blodgruppsspecifika
antikropparna. Produkten varken tillför
eller borttar någon ytterligare substans och
resultatet är en plasma med låg titer av
blodgruppsantikroppar.
Andra applikationer
Förutom den uppenbara användningen för
plasma och konvalescentplasma[7] finns
ett flertal andra möjliga tillämpningar. Då
plasma finns i bl.a. trombocytkoncentrat
och helblod, finns samma problematik
med blodgruppsinkompatibilitet för dessa
produkter. Även här har invitrostudier visat
att Glycosorb® ABO har här visar samma
goda effekt på reduktion av blodgrupp-
santikropparna i blodplasman. Vår produkt
möjliggör därmed preparation av universella
(lågtiter) trombocytkoncentrat och helblod
av blodgrupp O.
Andra potentiella applikationer är bland
annat reduktion av anti-A/B-antikropparna
vid preparation av till exempel kryopreci-
pitat, stamceller för blodgruppsinkompa-
tibla benmärgstransplantationer, allogena
ögondroppar etc.
För ytterligare en applikation levererar vi
sedan 2023 Glycosorb® ABO till ett företag
som använder produkten i deras tillverk-
ningsprocess för polyklonala reagens för
sällsynta blodgrupper [8].
Plasma från givare med
blodgrupp O, A och B
Anti-A/b antikropps-
reducerad blodplasma
Nuvarande metodik för blodplasmatransfusion
Eer användande av Glycosorb® UBP
 – ÅRSREDOVISNING 
UTVECKLINGSPROJEKT
ÅRSREDOVISNING  – 
UTVECKLINGSPROJEKT
Behandling av Reumatoid Artrit
Reumatoid artrit är en relativt vanlig,
kroniskt förlöpande autoimmun ledsjuk-
dom som förekommer i hela världen och
drabbar upp till en procent av befolkningen.
Insjuknandet, som kan se olika ut hos olika
individer, är mest frekvent mellan 45 och
65 års ålder. Gemensamt är att leder och
strukturerna runt omkring dem angrips
och bryts ner. Ledinflammationen leder
till smärta, svullnad och minskad rörlighet.
Utan behandling förstörs lederna.
Den nuvarande medicinska behandlingen
syftar till att dämpa smärtan och fördröja
sjukdomens förlopp. Detta fungerar väl för
de flesta patienter, men upp till 10 procent
tolererar inte eller svarar sämre på nuvaran-
de medicinska behandlingar. Dessa patien-
ter hamnar i en terapeutisk återvändsgränd.
Flertalet RA-patienter bildar RA-associerade
antikroppar. Målet med Glycorex RA-projekt
är att använda bolagets unika teknologi för
att genom en extrakorporeal blodbehand-
ling reducera förekomsten av de RA-associe-
rade autoantikropparna och därmed lindra
de svåra symtom som sjukdomen ger.
Tillsammans med bolagets samarbetspart-
ner har in vitro-försök genomförts för att se
hur effektiv en behandling med Bolagets
teknologi skulle kunna vara. Resultaten är
mycket lovande och visar att de produkter
som utvecklats både selektivt och kvantitativt
Utvecklingsprojekt
Glycorex mål är att utveckla och lansera nya produkter baserade på vår unika
teknologiplattform. Vårt primära fokus ligger på behandling av den autoimmuna
sjukdomen reumatoid artrit.
reducerar de RA-associerade autoantikrop-
parna i blodprover från olika RA-patienter
även på blod från patienter med de högsta
nivåerna av dessa antikroppar.
2023
Under 2023 har Bolaget initierat förberedel-
serna för det regulatoriska arbetet inför en
kommande klinisk studie inom reumatoid
artrit. Studien kommer att genomföras i
enlighet med den omfattande medicintek-
niska förordningen i EU, Medical Device
Regulation (MDR). Medical Device Directive
(MDD) ersätts av MDR och det nya regelver-
ket förväntas vara fullt implementerat för
alla medicintekniska produkter i EU inom de
kommande åren. Första målet blir därmed
att uppfylla kraven för MDR för produkten.
Potential
Bolagets bedömning är att marknadspo-
tentialen för en effektiv behandling av
reumatoid artrit är avsevärt större än för
Glycosorb® ABO. Enbart inom EU finns fem
miljoner patienter med reumatoid artrit
varav upp till 10 procent inte tolererar eller
svarar sämre på tillgängliga medicinska
behandlingar, dvs upp till 500 000 patienter.
Produkter för framtida utveckling
Bolagets välbeprövade teknologiplatt-
form rymmer fantastiska möjligheter för
fortsatt innovation. Begränsningar vad
gäller finansiella- och personella resurser
hindrar för närvarande fortsatt utveckling av
produkten för behandling av den autoim-
muna sjukdomen myastenia gravis, men så
snart bolagets resurser tillåter det kommer
arbetet återupptas.
Myastenia gravis är en autoimmun sjukdom
där en stor andel av patienterna bildar anti-
kroppar mot proteiner på sina muskelceller
med nedsatt muskelfunktion som följd. Det
finns för närvarande ingen botande behand-
ling, men en del patienter kan bli mer eller
mindre symptomfria. Behandling ges med
immunsuppressiva läkemedel eller andra
läkemedel, men många patienter behandlas
även med plasmabyte flera gånger per år.
Det finns uppskattningsvis fler än 50 000
personer i Europa med myastenia gravis.
Drygt 3 000 av dessa patienter behandlas
med upprepade plasmabyten varje månad.
Dessa patienter är den primära målgruppen
för bolagets produkt.
På längre sikt ser vi många intressanta
möjligheter att utveckla ytterligare produk-
ter inom transplantationsområdet, njursvikt
och metastatisk cancer
 – ÅRSREDOVISNING 
Strategi för tillväxt
Glycorex är sedan länge väletablerat i Europa, som står för mer än 60 % av försäljningen, med Tyskland
fortsatt som största enskilda marknad. Under 2024 kommer vi att intensifiera våra kommersiella insatser
inom transplantation och transfusion. Vårt mål är att etablera kommersiella samarbeten och expandera
vår försäljning till fler marknader för att stärka vår globala närvaro och bibehålla vår position som ledare
inom området. Vi kommer att prioritera tillväxtmarknader såsom Indien, Mexiko och Sydafrika, där vi redan
har etablerade samarbeten och långsiktiga kundrelationer. För den europeiska marknaden säljer Glycorex
huvudsakligen direkt, dels genom egen representation i de tysktalande länderna och Spanien, dels genom
säljpersonal som utgår från huvudkontoret i Lund.
STRATEGI
Australien, Belgien, Chile, Cypern, Danmark, England, Finland, Frankrike, Grekland, Holland, Hongkong, Indien, Israel, Italien, Kanada, Litauen,
Malaysia, Mexiko, Nepal, Norge, Polen, Qatar, Schweiz, Singapore, Spanien, Sverige, Sydafrika, Thailand, Tjeckien, Turkiet, Tyskland, Österrike.
ÅRSREDOVISNING  – 
STRATEGI
För den europeiska marknaden är strate-
gin att fortsätta och utvidga försäljningen
av bolagets produkter både direkt och via
distributörer i ökad omfattning.
På marknader utanför Europa är strategin i
huvudsak att sälja via distributörer. Glycorex
är representerade av distributörer i Indien,
Mexiko, Chile, Sydafrika, Turkiet, Israel,
Qatar, Hongkong, Singapore och Thailand.
Att arbeta via distributörer på marknader
utanför Europa medför snabbare etablering
och minskad risk. Försäljning till Australien
och Kanada och även en del andra länder
utanför Europa hanteras fortfarande direkt
av den kommersiella organisationen i Lund.
Glycorex lägger stort fokus på att träffa
kunder dels via besök på transplantations-
och transfusionskliniker, dels på vetenskap-
liga konferenser, såväl globala som lokala.
En annan viktig framgångsfaktor är den
produktutbildning som bolagets specialister
ger till såväl nya som existerande kunder.
Accelererad tillväxt genom geografisk
expansion och transfusion
Glycorex siktar på accelererad tillväxttakt i
prioriterade tillväxtmarknader, som Indien,
Mexiko och Sydafrika, genom att stödja
distributörerna och bygga vidare på fram-
gångsrika och långsiktiga kundrelationer.
Indien och Mexiko är länder med den största
tillväxtpotentialen för blodgruppsinkom-
patibla njurtransplantationer från levande
givare.
USA är världens största marknad för njur-
transplantationer. Landets nya nationella
mål med dubblerat antal njurtransplanta-
tioner från levande givare till 2030 för att
reducera ökande kostnader för dialys gör
en lansering i USA attraktiv.
Samtidigt måste man ha respekt för det
omfattande arbete och de kostnader
som är associerade med ett regulatoriskt
godkännande från FDA. Njurbytesprogram
(KPD) är också en hindrande faktor. För en
lyckad kommersialisering krävs regulatoriskt
godkännande från FDA (det amerikanska
läkemedelsverket) och att Glycosorb® ABO
inkluderas i de amerikanska ersättnings-
systemen. Registreringsarbetet, som har
försenats på grund av covid-19-pandemin,
kommer att återupptas i mån av resurser
framöver.
Tillsammans med USA så står de marknader
vi satsar på för 75 % av samtliga njurtrans-
plantioner från levande givare.
I Europa doneras och används årligen cirka
2.4 miljoner enheter plasma till patienter.
Efterfrågan på universell blodplasma uppgår
till cirka 600 000 enheter varje år enbart i
Europa, men produkten har också potential
inom lågtiter helblod och trombocytkon-
centrat. Produkten har därmed potential att
bli en högvolymprodukt med kontinuerligt
återkommande försäljning. Samarbetet med
Bio-Rad under 2023 är en bra verifikation för
produkten, inte minst som en dörröppnare
för fler framtida potentiella samarbeten och
applikationer, liksom de publicerade och
utmärkta resultaten inom lågtiter helblod
och trombocytpreparat. Ambitionen är att
etablera kommersiella samarbeten både med
blodbanker och med kommersiella aktörer
och samtidigt driva utvärderingen av produk-
ten för andra applikationer. Under sommaren
2024 kommer vårt deltagande på ISBT, den
största transfusionskongressen ytterligare öka
synligheten för produkten.
Ambitionen är att etablera kommersiella samarbeten både
med blodbanker och med kommersiella aktörer och samtidigt
driva utvärderingen av produkten för andra applikationer. ”
Australien, Belgien, Chile, Cypern, Danmark, England, Finland, Frankrike, Grekland, Holland, Hongkong, Indien, Israel, Italien, Kanada, Litauen,
Malaysia, Mexiko, Nepal, Norge, Polen, Qatar, Schweiz, Singapore, Spanien, Sverige, Sydafrika, Thailand, Tjeckien, Turkiet, Tyskland, Österrike.
 – ÅRSREDOVISNING 
Glycorex-aktien
Glycorex Transplantation AB:s aktie är sedan
september 2001 noterad på NGM Main
Regulated Equity vid Nordic Growth Market
(NGM), som är en auktoriserad handelsplats
under Finansinspektionens tillsyn. En han-
delspost i bolagets aktier omfattar 1 000 st.
Aktiekapitalet i Glycorex Transplantation AB
uppgick vid verksamhetsårets slut till
3 692 699 kronor. Antalet aktier var 73 853
983 stycken varav 3 268 000 stycken A-aktier
och 70 585 983 B-aktier. En A-aktie har 10
röster och en B-aktie en röst. Den 29 decem-
ber 2023 uppgick antalet aktieägare till
4 574 (4 828) och andelen utlandsägda
aktier till 2,0 procent (2,4).
KURSUTVECKLING OCH LIKVIDITET
Vid utgången av året noterades Glycorex-
aktien till 1,33 kronor (4,10). Högsta kurs
2023 var 4,44 kronor (9,14) och lägsta var
1,11 kronor (4,06). Samtliga kurser är stäng-
ningskurser. Under året omsattes cirka
9,1 miljoner aktier via NGM (7,0).
AKTIEKAPITAL OCH ÄGAR-
RHÅLLANDEN
Aktiekapitalet i Glycorex uppgick vid utgång-
en av 2023 till 3 692 699 kronor fördelat på
73 853 983 aktier. Samtliga aktier har lika rätt
till utdelning. En A-aktie har 10 röster och en
B-aktie en röst.
UTDELNINGSPOLITIK
Den framtida utdelningen kommer att anpas-
sas till Glycorex resultatnivå, finansiella ställ-
ning och framtida utvecklingsmöjligheter.
AKTIEÄGARINFORMATION
Finansiell information om Glycorex finns på
koncernens webbplats. Frågor kan även
ställas direkt till bolaget. Det går bra att
beställa årsredovisningar, delårsrapporter
och annan information från koncernens
huvudkontor på telefon, från webbplatsen
eller via e-post.
Webb: www.glycorex.com
Email: adm@glycorex.com
Telefon: 046 286 52 30
AKTIEÄGARVÄRDE
Glycorex ledning arbetar fortlöpande med
att utveckla och förbättra den finansiella
informationen kring bolaget, för att ge
såväl nuvarande som framtida ägare goda
förutsättningar att värdera bolaget på ett så
ttvisande sätt som möjligt. I detta ingår
bland annat att medverka aktivt vid möten
med analytiker, aktiesparare och media.
Aktiens utveckling under 2023
AKTIEN
Källa: Cision/Millistream
SEK
ÅRSREDOVISNING  – 
Aktiekapitalets utveckling
År, transaktion, villkor Emissionskurs Ökning av
antal aktier
Ökning av
aktiekapital
Totalt
aktiekapital
Totalt antal
A-aktier
Totalt antal
B-aktier
Kvotvärde kr
1995-2001, summa 33 194 458 1 659 723 1 659 723 3 268 000 29 926 458 0,05
2002 Riktad emission 4,10 2 000 000 100 000 1 759 723 3 268 000 31 926 458 0,05
2002 Företräde 1:6 4,00 5 532 409 276 620 2 036 343 3 268 000 37 458 867 0,05
2003 Företräde 1:6 3,00 6 787 811 339 391 2 375 734 3 268 000 44 246 678 0,05
2004 Riktad emission 3,85 2 300 000 115 000 2 490 734 3 268 000 46 546 678 0,05
2005 Riktad emission 10,00 1 500 000 75 000 2 565 734 3 268 000 48 046 678 0,05
2006 Riktad emission 11,00 3 000 000 150 000 2 715 734 3 268 000 51 046 678 0,05
2008 Riktad emission 14,10 1 530 000 76 500 2 792 234 3 268 000 52 576 678 0,05
2013 Företräde 4:45 2,50 4 963 968 248 198 3 040 432 3 268 000 57 540 646 0,05
2015 Företräde 3:32 1,50 5 700 810 285 041 3 325 473 3 268 000 63 241 456 0,05
2018 Företräde 3:32 2,50 3 344 527 167 226 3 492 699 3 268 000 66 585 983 0,05
2019 Riktad emission 10,00 4 000 000 200 000 3 692 699 3 268 000 70 585 983 0,05
Totalt 2023-12-31 73 853 983 3 692 699 3 692 699 3 268 000 70 585 983 0,05
Ägarförhållanden per 2023-12-29
Aktieägare A-aktier B-aktier
Totalt
antal aktier Röster % Kapital %
Nilsson, Kurt med maka och bolag* 1 866 000 404 933 2 270 933 18,46 3,07
Glycorex AB ** 1 402 000 3 554 118 4 956 118 17,02 6,71
Försäkrings AB, Avanza pension 8 025 520 8 025 520 7,77 10,87
Wendt Investment AB 5 236 444 5 236 444 5,07 7,09
Nordnet pensionsförsäkring AB 2 192 779 2 192 779 2,12 2,97
Henningson Affärsfastigheter AB 2 122 945 2 122 945 2,06 2,87
Wendt Cecilia 1 493 648 1 493 648 1,45 2,02
Skandia Försäkrings AB 1 418 566 1 418 566 1,37 1,92
Nederman, Bill 1 266 639 1 266 639 1,23 1,72
Hansson Richard 1 108 967 1 108 967 1,07 1,50
Månsson Björn 1 072 230 1 072 230 1,04 1,45
Nauclér Johan 1 045 871 1 045 871 1,01 1,42
Ölvemark, Mats 700 000 700 000 0,68 0,95
Coeli Wealth Management AB 658 480 658 480 0,64 0,89
AB Robertsvik Luleå 600 000 600 000 0,58 0,81
Övriga aktieägare 39 684 843 39 684 843 38,43 53,74
Summa 3 268 000 70 585 983 73 853 983 100,00 100,00
* Kurt Nilsson, Pia Nilsson och Bioflexin AB.
** Glycorex AB är ett frisende bolag från Glycorex Transplantation AB (publ.) Bolaget ägs av Kurt Nilsson, Bill Nederman och Jason Liebel.
Ägarstruktur per 2023-12-29
Aktieintervall Antal A-aktier Antal B-aktier
Kapital-
andel %
Antal
aktieägare
Andel antal
ägare %
1-500 0 297 351 0,40 1 530 33,45
501-1 000 0 556 525 0,75 700 15,30
1 001-5 000 0 3 336 740 4,52 1 389 30,37
5 001-10 000 0 2 547 670 3,45 346 7,56
10 001-15 000 0 1 931 779 2,62 156 3,41
15 001-20 000 0 1 478 553 2,00 84 1,84
20 001- 3 268 000 60 437 365 86,26 369 8,07
Summa 3 268 000 70 585 983 100,0 4 574 100,0
AKTIEN
 – ÅRSREDOVISNING 
Förvaltningsberättelse
Styrelsen och verkställande direktören för Glycorex
Transplantation AB (publ), organisationsnummer
556519–7372, får härmed avge årsredovisning och
koncernredovisning för räkenskapsåret 2023.
BOLAGETS SÄTE M.M.
Glycorex Transplantation AB (publ) bedriver verk-
samhet i associationsformen aktiebolag och har
sitt säte i Lund, Sverige. Huvudkontorets adress är
Scheelevägen 27, Lund. Bolaget är sedan septem-
ber 2001 noterat på NGM Main Regulated Equity.
Efter förvärv i början av 2008 av Glycoprobe AB be-
drivs verksamheten som en koncern med Glycorex
Transplantation AB som moderbolag.
VERKSAMHETENS INRIKTNING
Glycorex Transplantation är ett medicintekniskt
företag med unik kunskap inom biologiskt aktiva
kolhydrater och extrakorporeala blodbehandlingar.
Målet är att bidra med världsledande medicin-
tekniska produkter som uppfyller betydande
behov inom hälso- och sjukvården och som sam-
tidigt uppvisar hög säkerhet och effektivitet under
patientbehandlingen. Företagets huvudprodukt
Glycosorb® ABO, används kliniskt i fem världs-
delar för att underlätta blodgruppsinkompatibla
transplantationer, framför allt vid njurtransplanta-
tioner från närstående levande givare, men även
vid transplantation av lever, hjärta, lunga och
stamceller. Glycosorb® ABO möjliggör transplan-
tationer oavsett blodgrupp hos givare respektive
mottagare. Produkten används vid extrakorporeal
blodbehandling, det vill säga en blodbehandling
som sker utanför kroppen i likhet med dialys.
Glycosorb® ABO reducerar selektivt och effektivt
den del av patientens antikroppar som annars
skulle leda till avstötning av det nya organet vid
en transplantation. Sedan den första transplanta-
tionen 2001, har mer än 6 500 transplantationer
genomförts med Glycosorb® ABO och i många
länder görs nu blodgruppsinkompatibla trans-
plantationer rutinmässigt. Bolaget har försäljning
i över 25 länder, där den största marknaden är
Europa. Merparten av försäljningen sker direkt,
men även distributörer används.
Bolaget arbetar kontinuerligt med att utveckla nya
produkter baserade på sin unika teknologiplatt-
form. Bolaget har utvecklat och CE-märkt en stor-
leksmässigt mindre medicinteknisk produktvari-
ant av Glycosorb® ABO som riktar sig till ett annat
kundsegment: transfusionskliniker och blodcen-
traler. Produkten kan hjälpa till att öka tillgången
på så kallade universella blodkomponenter och
på så sätt minska risken för transfusionsreaktioner,
minska logistikkostnader, förenkla leveranskedjan
och påskynda leveransen till patienter.
All produktion sker i egen regi och bolaget har
genom förvärvet av Glycoprobe AB 2008 full
kontroll över produktionen av aktiva komponenter
till koncernens huvudprodukter, patent och pro-
duktionsteknologi som möjliggör framtagning av
nya produkter baserat på Glycosorb® teknologin.
Bolaget arbetar kontinuerligt med att effektivisera
och skala upp produktionskapaciteten. Bolaget
bedömer i dagsläget att produktionen kan ökas
utan större kostnadsökningar.
Bolaget har även utvecklat en produkt för be-
handling av den autoimmuna sjukdomen reuma-
toid artrit (RA), även kallad ledgångsreumatism,
en sjukdom som drabbar cirka fem miljoner
människor i Europa. Bolaget samarbetar här med
ledande europeiskt forskningsinstitut. I enlighet
med det nya regelverket för medicintekniska
produkter, MDR, behöver bolaget uppfylla kraven
enligt MDR innan produkten kan lanseras.
KLINISK ANVÄNDNING
Glycosorb® ABO har använts kliniskt i Europa,
Australien, Indien, Israel, Kanada, Malaysia, Mexiko,
Qatar, Singapore, Sydafrika, Thailand, och Turkiet.
Transplantation är en metodik som medför både
ökad livskvalitet och längre förväntad överlevnad
för patienten, samtidigt som sjukvården och
samhället gör avsevärda kostnadsbesparingar
jämfört med alternativ behandling. För vissa organ
som lever, hjärta och lunga finns inga alternativ
till transplantation. Alternativ behandling till
njurtransplantation är dialys. Antalet patienter i
behov av transplantation ökar år från år och det
finns behov av lösningar som möjliggör fler trans-
plantationer. Glycosorb® ABO används således
när givaren och mottagaren har icke kompatibla
blodgrupper.
Den kliniska erfarenheten med produkten visar
att behandlingen är skonsam och effektiv. Fler än
60 vetenskapliga artiklar i ansedda medicinska
tidskrifter visar på utmärkta kort- och långtids
resultat fullt jämförbara med blodgruppskompati-
bla transplantationer.
Resultaten visar att efter behandling med
Glycosorb® ABO kan transplantation av njure,
lever, hjärta, lunga respektive stamceller genom-
föras även då blodgrupperna inte är kompatibla
mellan givare och mottagare. Detta medför att fler
transplantationer kan genomföras, samt ger större
möjlighet att akut transplantera lever-, hjärt-
respektive lungpatienter.
Glycosorb® ABO möjliggör blodgruppsinkompatibla
transplantationer, vilket kan öka antalet lämpliga
levande givare. Studier har visat att njurtransplan-
tationer från levande givare ger bättre resultat än
transplantation från avlidna givare. Idag kan vän-
tetiden till transplantation vara flera år. En kortare
väntetid är en betydelsefull faktor för resultatet och
kan vara livräddande då dödligheten i dialys är
12,5 % per år (EU). Glycosorb® ABO möjliggör en
kortare väntetid till transplantation jämfört med
att vänta på ett lämpligt blodgruppskompatibelt
organ.
Bolagets teknologi innebär inte bara att liv kan
räddas och patienters livskvalitet förbättras, den
har också mycket positiva hälsoekonomiska ef-
fekter. Varje genomförd njurtransplantation sparar
cirka 150 dialysbehandlingar per år, vilket innebär
att de över 6 500 njurtransplantationerna som
genomförts efter Glycosorb® ABO-behandlingar,
kan uppskattas spara över 1 000 000 dialysbe-
handlingar per år.
Glycosorb® ABO ansluts till existerande utrustning
på sjukhuset och kräver således inga tilläggs-
investeringar för att kunna användas. Produkten
är utvecklad, testad och godkänd för engångsan-
vändning, single use, vilket innebär att en ny enhet
av produkten ska användas för varje behandling
av patienten. Förutom behandling med
Glycosorb® ABO sker samtidigt behandling
med immundämpande mediciner.
Bolagets produktvariant för universella blodkom-
ponenter riktar in sig på användning på trans-
fusionskliniker och blodcentraler. Vid blodtrans-
fusioner är det viktigt med kompabilitet avseende
blodgrupperna. Transfusion av blodplasma som
är ABO-inkompatibel kan leda till allvarliga och
dödliga reaktioner.
AB-blodplasma innehåller inte anti-A eller anti-B
antikroppar. AB-plasman används därför ofta i
akuta fall där patientens blodgrupp är okänd eller
när det råder brist på plasma av mottagarens
blodtyp. AB-plasma utgör emellertid endast cirka
5 procent av tillgänglig blodplasma och därmed är
utbudet av kompatibel plasma mycket begränsat.
Dessutom innehåller AB-plasma lösliga AB-anti-
gen, vilka kan reagera med blodgruppsspecifika
antikroppar och ge upphov till sidoeffekter. Det
finns därför ett stort behov av en universell plasma
som löser dessa problem.
Med Glycosorb® ABO erbjuds tranfusionskliniker
och blodbanker en mycket smidig och enkel
lösning att själva framställa universell blod-
plasma. Processen kräver inte några investeringar
i form av extra utrustning och genom att använda
produkten kan blodbanken och kliniken säker-
ställa att man hela tiden har adekvat tillgång på
blodplasma.
MARKNAD
Glycorex har varit aktivt på den globala transplan-
tationsmarknaden sedan den första njurtrans-
plantationen genomfördes med hjälp av bolagets
unika produkt Glycosorb® ABO år 2001. Sedan
dess har denna teknologi, som möjliggör trans-
plantationer över blodgruppsbarriären, används
vid fler än 6 500 organtransplantationer. Njur-
sjukdomar är ett globalt problem och cirka 850
miljoner människor lider av någon form av kronisk
njursjukdom. Behovet av njurterapi, antingen
dialys eller transplantation, är därför mycket stort
och växande.
Det finns också starka hälsoekonomiska skäl att
öka antalet njurtransplantationer. Kontinuerlig
dialysbehandling, som är alternativet till trans-
plantation, är över tid förenad med mycket stora
kostnader. De potentiella besparingarna med
transplantationer är betydande, samtidigt som
en transplantation kan ha mycket stora positiva
effekter för patienternas livskvalitet. Argumentet
för transplantation är därmed mycket starkt och
bolaget kan bidra till att öka det totala antalet
tillgängliga organ.
Antalet patienter som väntar på transplantation har
fördubblats de senaste tio åren och förväntas fort-
sätta öka i samma takt. Väntetiderna för njurtrans-
plantationer uppgår till flera år i de flesta länder,
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
ÅRSREDOVISNING  – 
med betydande skillnader i väntetid mellan olika
blodgrupper.
Genom att möjliggöra transplantationer mellan
givare och mottagare från olika blodgrupper
minskar väntetiderna då fler transplantationer
blir möjliga mellan närstående. Bolaget bedö-
mer att potentialen för blodgruppsinkompatibla
njurtransplantationer från levande givare är minst
7 500 transplantationer globalt om året. Detta
förutsätter att transplantationsverksamheten
tilldelas ökade resurser i form av transplantations-
team och lokaler. Det finns således en god poten-
tial att öka antalet transplantationer med hjälp av
Glycosorb® ABO.
Transplantation av organ är en väl beprövad
behandlingsmetod. Det finns uppskattningsvis 300
transplantationskliniker i Europa och drygt 250 i
USA. Bolaget är sedan länge väletablerat i Europa
och siktar på tillväxt i Indien och Mexiko, länder
med stor tillväxtpotential för njurtransplantationer
från levande givare. USA är världens största mark-
nad för njurtransplantationer. De nya nationella
målen med dubblerat antal njurtransplantationer
det kommande decenniet för att reducera ökande
kostnader för dialys och det faktum att nuvarande
system för att para ihop givare med mottagare inte
är effektivt, gör en lansering i USA intressant för
bolaget i mån av resurser.
Hittills har i huvudsak njurtransplantationer
genomförts med Glycosorb® ABO, men produk-
ten kan även användas för lever-, hjärt-, lung-,
bukspottkörtel- och stamcellstransplantationer.
Glycosorb® ABO kan användas simultant med
en hjärt-lungmaskin, vilket gör att produkten
kan användas vid akuta transplantationer, något
som breddar användningsområdet. Bolaget gör
bedömningen att användningen kommer att
öka även för andra typer av transplantationer.
Bolagets försäljning är däremot beroende av
de faktiska resurser som tilldelas transplanta-
tionsverksamheterna.
Den storleksmässigt mindre produktvarianten av
Glycosorb® ABO kan på ett enkelt sätt användas
för att framställa universella blodkomponen-
ter. Med denna produkt kan blodbanker och
transfusionskliniker säkerställa tillgänglighet av
tt blodplasma och på så sätt öka säkerheten vid
blodtransfusioner samt förbättra lagerhållning
och logistik. Under sista kvartalet 2023 tillträdde
bolagets nya Business Development Manager
Transfusion sin tjänst, vilket möjliggör ökat fokus
på lanseringen av produkten på detta område.
ÅRETS UTVECKLING
Bolagets försäljning minskade under 2023 med 17
procent, framförallt till Tyskland och Nederländerna.
Den minskade orderingången från Tyskland, bola-
gets största marknad, kan huvudsakligen tillskrivas
en tillfällig nedgång i transplantationer hos tre av
de största tyska kunderna. Effektivare användning
av produkten och mixade behandlingsprotokoll
med andra produkter har också bidragit. Under
året har emellertid försäljningen till majoriteten
av bolagets andra mogna marknader hållits på
historiskt stabila nivåer och även nya kunder har
adderats. Antalet sålda enheter minskade med
10,6 procent jämfört med 2022.
KONCERNEN
Nettoomsättningen minskade under året med
17 procent och uppgick till 30,0 miljoner kronor
(36,1). Rörelseresultatet efter avskrivningar
uppgick till -30,3 miljoner kronor jämfört med -8,3
miljoner kronor föregående år. Årets resultat blev
-30,4 miljoner kronor (-8,6) vilket ger ett resultat
per aktie om -0,41 SEK kronor (-0,12 SEK).
Glycorex har påverkats negativt av inflationen,
vilket inneburit ökade kostnader under året
exempelvis för hyror, el, personal och förvaltning.
Samtidigt har Bolaget haft en svagare försälj-
ning framförallt till Tyskland (Bolagets största
marknad), Nederländerna och Österrike. Under
slutet av året initierades personalneddragningar
och andra kostnadsbesparingar, vilka förväntas få
effekt under första halvåret 2024. Nedskrivning av
tidigare aktiverade utgifter för utvecklingsarbete
har belastat rörelseresultatet med 12,4 miljoner
kronor (0). Nedskrivningen avser ett utvecklings-
projekt inom myasthenia gravis. Förändrade
förutsättningar, med en annan resurssituation,
kan medföra att det i framtiden blir aktuellt att
fortsätta projektet och återföra (reversera) ned-
skrivningarna (som belastar både koncernen och
moderbolaget).
Årets kostnadsförda utvecklingsutgifter uppgick
till 2,3 miljoner kronor (2,2) och avser fortsatt
utvecklingsarbete av Glycosorb®ABO och arbete
med projekt inom autoimmuna sjukdomar.
Årets kassaflöde blev -19,6 miljoner kronor (-8,5).
Under året har en medveten lageruppbyggnad
utförts för att säkerställa leveranssäkerheten. Inves-
teringar i immateriella anläggningstillgångar upp-
gick till 0,5 miljoner kronor (1,3). Investeringarna
utgör aktivering av utgifter för utvecklingsarbete.
Investeringar i materiella anläggningstillgångar
uppgick till 3,1 miljoner kronor (0,9) och avser
maskin för produktion.
Koncernens likvida medel exklusive kortfristig
placering var vid utgången av året 12,9 miljoner
kronor (32,6 vid årets början). Kortfristig placering
i räntefond uppgick till 1,0 miljoner kronor (0,9).
Det egna kapitalet uppgick till 44,0 miljoner kronor
(74,4), vilket motsvarar 0,60 kronor per aktie (1,01).
Koncernens soliditet var vid årets utgång 66,9
procent (77,4).
Skattemässigt underskott per 2023-12-31 uppgick
till cirka 168,0 miljoner kronor (137,1). För mer
information se not 14.
Inga transaktioner med närstående bolag utanför
koncernen har skett under räkenskapsåret.
MODERBOLAGET
Nettoomsättningen uppgick till 30,0 miljoner
kronor (36,1). Rörelseresultatet uppgick till -23,8
miljoner kronor (-8,9). Årets resultat blev -30,4
miljoner kronor (-12,1).
Soliditeten uppgick till 83,9 procent (88,8).
Årets kassaflöde blev -19,4 miljoner kronor (-8,5).
Investeringar i immateriella anläggningstillgångar
uppgick till 0 miljoner kronor (0). Investeringar i
materiella anläggningstillgångar uppgick till 2,5
miljoner kronor (0,1). Likvida medel, exklusive
kortfristig placering, uppgick till 12,8 miljoner
kronor (32,3) vid årets slut. Kortfristig placering
i räntefond uppgick till 1,0 miljoner kronor (0,9).
Skattemässigt underskott per 2023-12-31 uppgick
till cirka 160,8 miljoner kronor (137,2). För mer
information se not 14.
FLERÅRSÖVERSIKT
Flerårsöversikt för koncernen återfinns på
sidan 53.
NYA PRODUKTER OCH MARKNADER
I linje med marknadsstrategin för att hantera de
fluktuationer som sker på Bolagets mogna mark-
nader stärks närvaron på tillväxtmarknader som
Indien, Mexiko och Sydafrika. Under 2023 har 34
nya transplantationscentra adderats som kunder,
inte bara för njurtransplantationer utan även
för lever- och hjärttransplantationer. Etablering
har också skett i nya länder som Sydafrika och
Litauen.
Inom transfusionssegmentet möjliggörs ökat
fokus på lanseringen av vår produkt genom att
bolagets nya Business Development Manager
tillträtt. Produktvarianten av Glycosorb® ABO har
visat sig ha många intressanta applikationsområ-
den. Förutom plasma, helblod och trombocyter,
kan produkten även vara intressant både för
behandling av stamceller och analys av sällsynta
blodgrupper. Bolaget har ingått avtal med Bio-
Rad Laboratories för användning av produkten i
deras tillverkningsprocess för polyklonala reagens
för sällsynta blodgrupper. Samarbetet kan ses
som en dörröppnare för fler framtida potentiella
samarbeten.
AUTOIMMUNA SJUKDOMAR
Reumatoid artrit
Bolaget samarbetar sedan slutet av 2018 med
ett ledande europeiskt forskningsinstitut för att
utveckla en produkt för behandling av den
autoimmuna sjukdomen reumatoid artrit (RA).
Målet är att genom en extrakorporeal blodbehand-
ling reducera förekomsten av de RA-associerade
autoantikropparna och därmed lindra de svåra
symtom som sjukdomen ger.
Tillsammans med bolagets samarbetspartner har
in vitro-försök genomförts för att se hur effektiv en
behandling med Glycorex teknologi skulle kunna
vara. Resultaten är mycket lovande och visar att de
produkter som utvecklats selektivt och kvantitativt
reducerar de RA-associerade autoantikropparna
i blodprover från olika RA-patienter även på blod
från patienter med de högsta nivåerna av dessa
antikroppar.
Baserat på de lovande resultaten från de simule-
rade patientbehandlingarna genomfördes under
2020 biokompabilitetsstudier med gott resultat.
Under 2023 har Bolaget initierat förberedelserna
för det regulatoriska arbetet inför en kommande
klinisk studie inom reumatoid artrit. Studien kom-
mer att genomföras i enlighet med den om-
fattande medicintekniska förordningen i EU,
Medical Device Regulation (MDR). Medical Device
Directive (MDD) ersätts av MDR och det nya regel-
verket förväntas vara fullt implementerat för alla
medicintekniska produkter i EU inom de kom-
mande åren. Första målet blir därmed att uppfylla
kraven för MDR för produkten.
Marknadspotentialen för en effektiv behandling av
RA bedöms vara avsevärt större än för Glycosorb®
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
 – ÅRSREDOVISNING 
ABO. Enbart inom EU finns fem miljoner patienter
med RA varav upp till 10 procent inte tolererar
eller svarar sämre på tillgängliga medicinska
behandlingar, dvs upp till 500 000 patienter enbart
i Europa
NYA APPLIKATIONER BASERADE PÅ BOLAGETS
TEKNOLOGI
Vår välbeprövade teknologiplattform rymmer
fantastiska möjligheter för fortsatt innovation. Be-
gränsningar vad gäller finansiella- och personella
resurser hindrar för närvarande fortsatt utveckling
av produkten för behandling av den autoimmuna
sjukdomen myastenia gravis. Myastenia gravis (MG)
är en autoimmun sjukdom för vilken det idag inte
finns en specifik och effektiv behandling. Fler än
50 000 personer i Europa uppskattas lida av denna
sjukdom. Drygt 3 000 av dessa patienter behandlas
med upprepade plasmabyten varje månad. Dessa
patienter är den primära målgruppen för bolagets
produkt.
Inom projektet myastenia gravis har bolaget ut-
vecklat en fullskalig kolonn, som har visats effektivt
eliminera autoantikroppar i blodplasma från
MG-patienter i de in vitro försök som genomförts.
Basen för produkten är klar, men för en mark-
nadsgodkänd produkt kommer vidare tester
och studier att krävas. Ett sådant arbete kräver
både finansiella- och personella resurser som för
närvarande saknas. Utifrån detta har styrelsen gjort
bedömningen att de förutsättningar som, enligt
redovisningsreglerna (IFRS), krävs för aktivering av
utgifter för projekt MG inte längre är uppfyllda.
Utöver RA- och MG-projekten har Glycorex ambitio-
nen att i ett senare skede kunna genomföra tester
för att studera och validera effektiviteten av två
nya varianter av Glycosorb®. Den första produkten
binder selektivt till galektiner, men inte till andra
proteiner i plasma. Förhöjd nivå av ett eller flera
galektin i plasma har visats ha en pro-inflamma-
torisk effekt samt vara associerat med ett flertal
olika sjukdomar som exempelvis autoimmuna
sjukdomar och cancer. Potentialen för denna
produkt bedöms vara mycket hög, förutsatt att
produkten visar sig ha en klar klinisk effekt, exem-
pelvis inom njursvikt och/eller metastatisk cancer.
Den andra produkten är avsedd att reducera både
blodgruppsspecifika antikroppar och HLA-anti-
kroppar. De resultat som erhållits är lovande, både
blodgruppsantikroppar och HLA-antikroppar
reduceras simultant i blodplasma (in vitro). Detta
gör det potentiellt möjligt att transplantera oavsett
blodgruppskombination och oavsett om patienten
är HLA-sensitiserade eller inte. Idag bedöms ca
20 procent av alla dialyspatienter vara HLA-sensi-
tiserade, det vill säga närmare en halv miljon pa-
tienter i världen. Dessa båda projekt kräver fortsatt
utvecklingsarbete innan respektive produkt kan
valideras och registreras.
KVALITETSLEDNINGSSYSTEM
Glycorex Transplantations kvalitetslednings-
system är certifierat enligt ISO13485:2016 och
årliga inspektioner genomförs.
PATENT
Glycorex har kontroll över patent, produktpatent
och produktionsteknologi som möjliggör fram-
tagning av Glycosorb® ABO och nya produkter
inom medicinska kolhydrater baserade på samma
teknikplattform. Bolaget arbetar kontinuerligt med
att utöka och stärka teknologibas och patentskydd
genom produktutveckling och patentering. Utöver
interna resurser anlitas renommerade patentom-
bud med kunskap om den globala patenthante-
ringen avseende ansökan, underhåll och försvar
av patent och varumärken.
UTSIKTER
Bolaget har successivt etablerat Glycosorb® ABO
på marknaderna i Europa och är sedan länge
väletablerat i regionen som står för cirka 76% av
försäljningen med Tyskland som bolagets största
enskilda marknad. Under senare år har försälj-
ning på nya marknader som Indien, Mexiko och
Sydafrika påbörjats. Bolaget ser goda möjligheter
för fortsatt tillväxt för Glycosorb® ABO på såväl
befintliga som nya marknader. Bolaget bedömer
att potentialen bara för blodgruppsinkompatibla
njurtransplantationer från levande givare är minst
7 500 transplantationer globalt om året. Det finns
således en god potential att öka antalet transplan-
tationer med hjälp av Glycosorb® ABO förutsatt
att transplantationsverksamheten tilldelas mer
resurser.
I länder som Indien och Mexiko, där Bolaget har
distributörer, utförs ett stort antal njurtransplan-
tationer från levande givare och här finns goda
tillväxtmöjligheter för Glycosorb® ABO.
Ett annat intressant tillväxtområde är att bredda
användningen av Glycosorb® ABO till att omfatta
flera typer av transplantationer. Hittills är det i
huvudsak njurtransplantationer som genomförts
med Glycosorb® ABO, men användningen vid
lever-, hjärt-, lung- och stamcellstransplantationer
kan förväntas öka.
Bolagets produktvariant för universella blodkom-
ponenter CE-märktes i juni 2020 och en lansering
har påbörjats i egen regi. När väl produkten är
etablerad på transfusionskliniker och blodcentraler
är detta en högvolymprodukt med en stor försälj-
ningspotential.
Inom området för autoimmuna sjukdomar
finns en stor potential. Om bolagets RA-produkt
ger önskade kliniska resultat innebär detta en
marknadspotential som är avsevärt större än för
Glycosorb® ABO.
BOLAGSSTYRNING
Glycorex Transplantation AB har valt att upprätta
en bolagsstyrningsrapport skild från årsredovis-
ningen, med stöd av ÅRL 6 § 8, vilken lämnas på
sidorna 49-51.
STYRELSENS ARBETE
Styrelsen består av fyra ledamöter. Den av års-
stämman 2023 utsedda styrelsen lämnade sina
uppdrag i förtid. Vid extra bolagsstämma, den
16 november 2023, valdes som ny styrelse Björn
Larsson, Fredrik Johansson, Kurt Nilsson, Joakim
Jagorstrand och Anders Selin. Björn Larsson utsågs
till ordförande. Anders Selin valde att inte tillträda
sin plats. Styrelsen har sedan årsstämman 2023
haft tolv (12) protokollförda sammanträden inklu-
sive konstituerande sammanträde och arbetet har
följt den av styrelsen fastställda arbetsordningen.
VALUTAEXPONERING
Faktureringen till kunder sker till största delen i
Euro, medan inköp till största delen sker i svenska
kronor. Vissa konsulttjänster förvärvas i amerikan-
ska dollar och Euro. Företaget har i likhet med 2022
inte använt sig av valutasäkring under 2023. Fram-
tida intäkter och kostnader kommer att påverkas
av fluktuationer i valutakurser.
MILJÖINFORMATION
Glycorex Transplantations miljöpåverkan är
generellt sett liten. Avfall källsorteras och särskilda
rutiner tillämpas vid hantering av avfall.
PERSONAL
Medelantalet anställda i koncernen var under
verksamhetsåret 23 personer (22). I moderbolaget
var medelantalet anställda 16 (16).
FÖRSLAG TILL RIKTLINJER FÖR ERSÄTTNINGAR
TILL LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
Styrelseledamöter
Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår
arvode för styrelsearbete enligt årsstämmans
beslut.
Eventuella konsultuppdrag som enskild ledamot
har för bolaget utöver styrelsearbete ersätts med
marknadsmässig betalning i form av kontant
ersättning. Ersättning ska fastställas utifrån
omfattningen av uppdraget. Uppdraget ska vara
tidsbestämt och pågå som längst till nästa års-
stämma. Uppdraget ska dokumenteras i avtal som
specificerar uppdragsmomenten och överens-
kommen ersättning. Ersättning erläggs i efterskott
efter utfört arbete.
Om en ledamot är anställd i bolaget gäller för
anställningen samma villkor som för verkställande
direktör, dock utan möjlighet till sådan rörlig lön
som verkställande direktören kan erhålla.
I övrigt ska inte någon ersättning till ledamöterna
förekomma.
Verkställande direktör, bolagsledning
Ersättning till verkställande direktören utgörs av
fast lön och övriga förmåner.
Den fasta lönen ska vara marknadsmässig och
förhandlas årligen av styrelsen.
Vid sidan om fast lön utgår bilförmån som ska
motsvara högst 10 procent av den fasta lönen och
pensionsförmån som ska vara avgiftsbestämd och
motsvara högst 25 procent av den fasta lönen.
Styrelsen ges möjlighet att inrätta ett bonussystem
för verkställande direktör i form av rörlig lön. Rörlig
lön ska högst motsvara 25 procent av den fasta lö-
nen. Rörlig lön utgår vid måluppfyllelse utifrån tre
i förväg fastställda och mätbara kriterier. De är ut-
vecklingen av (i) nettoförsäljningen, (ii) kassaflöde,
och lönsamhet samt (iii) kvalitet och produkt-, och
marknadsutveckling under räkenskapsåret. Om-
fattningen av ersättning för (i) och (ii) bestäms efter
fastställd årsredovisning. Omfattning av ersättning
för (iii) bestäms utifrån objektiva resultat under
räkenskapsåret. Styrelsen fastställer detaljerade
krav avseende (i) – (iii). Rörlig ersättning som utgått
på uppenbart felaktig grund ska återbetalas.
Avgångsvederlag utöver lön under avtalad uppsäg-
ningstid om maximalt ett år ska inte förekomma.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
ÅRSREDOVISNING  – 
I förekommande fall gäller dessa villkor med
angivna ramar även för vice verkställande direktör.
I förekommande fall gäller villkoren också andra
personer i bolagsledningen, vilka dock endast
erhåller bonus som övriga anställda.
Bolagets affärsstrategi och långsiktiga intressen
handlar bland annat om att öka försäljningen,
skapa ett bra kassaflöde och fortsätta produk-
tutvecklingen. Genom att direkt koppla rörlig lön
till resultatet av dessa parametrar är avsikten att
direktörens prestation bidrar till att nå dessa mål
och skapa värde för aktieägarna. Detta skapar
också en långsiktigt hållbar verksamhet.
Övriga anställda
Styrelsen ges även möjlighet att inrätta ett
bonussystem för övrig personal i hela koncernen.
Syftet är att främja bolagets långsiktiga värde.
Bonuslönen utgår på årsbasis och betalas i
efterhand till varje anställd med samma belopp
motsvarande en för hela personalen genomsnitt-
lig månadslön (exklusive pensioner och övriga
förmåner). Det sammanlagda belopp som betalas
till hela personalen inklusive arbetsgivaravgifter
ska rymmas inom 10 procent av årets resultat på
koncernnivå som fastställs på årsstämma efter
intjänandeåret. Om det villkoret inte är uppfyllt
reduceras bonuslönen i motsvarande mån tills
beloppet ryms inom denna gräns.
Övrigt
All ersättning till ledamöter och verkställande
direktör bereds och beslutas av styrelsen varvid
aktiebolagslagens regler om jäv tillämpas.
Lön och annan ersättning enligt villkoren ovan har
ställts i relation till bolagets lönekostnader och
samlade kostnader i syfte att hitta en balans och
rimlig nivå. Anställningsvillkoren i övrigt avviker
inte på osedvanligt sätt mot villkoren för övrig
personal.
Ersättning baserad på aktier, teckningsoptioner
eller konvertibler ska inte förekomma.
Senaste beslutade riktlinjer för ersättning till
ledande befattningshavare redovisas i not 4.
EFFEKTER AV KRIGET I UKRAINA OCH KONFLIK-
TEN MELLAN ISRAEL OCH HAMAS
Kriget mellan Ryssland och Ukraina har, utöver
påverkan på omvärldssituationen i stort, för
närvarande ingen direkt effekt på bolagets leve-
ranser. Glycorex har inga kunder eller leverantörer
i Ryssland eller Ukraina. Konflikten mellan Israel
och Hamas har för närvarande ingen direkt effekt
på bolagets leveranser. Glycorex har inga kunder
eller leverantörer i Gazaområdet, men levererar
några få enheter till Israel per år.
RISKER
En investering i Glycorex Transplantation AB är
förenad med risktagande. Bolaget påverkas av ett
antal omvärlds- och riskfaktorer vars effekter på
bolagets framtida utveckling är svåra att förutse.
Nedan anges några av de risker som kan få
betydelse för bolagets framtid.
Finansiella risker och riskhantering. Koncer-
nen är exponerad för valuta, finansierings- och
ränterisker. Beskrivning av riskerna och hantering
av dessa återfinns i not 20.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Produktion. Glycorex Transplantation AB har ge-
nom förvärvet av Glycoprobe AB i början av 2008
kontroll över produktionen av aktiva komponen-
ter till koncernens huvudprodukter, patent och
produktionsteknologi som möjliggör framtagning
av nya produkter inom medicinska kolhydrater.
Koncernen arbetar löpande med att effektivisera
och skala upp produktionskapaciteten. Detta är
av betydelse inte bara för basprodukten
Glycosorb® ABO utan även för den storleksmässigt
mindre produktvariant som riktar sig till transfu-
sionssegmentet. Bolaget är idag väl rustat för att
öka produktionen vid behov. Det finns emellertid
ingen garanti för att Glycorex Transplantation
kommer att kunna skala upp produktionskapa-
citeten i tillräckligt snabb takt för att kunna
producera och leverera produkterna i den takt
som marknaden utvecklas. Det går inte heller att
utesluta att drifts- och produktionsstörningar
kan inträffa.
Nyckelpersoner. Glycorex framtida resultat beror
på förmågan att attrahera och behålla såväl en
kvalificerad ledning som personal för produk-
tion, produktutveckling, marknadsföring och
försäljning.
Myndigheter. Bolagets tillverkning, marknads-
föring och de kliniska resultaten står under be-
vakning av myndigheter vars beslut kan påverka
verksamheten. Likaså är bolaget beroende av de
resurser som tilldelas transplantationsverksam-
heten globalt.
Media har visat sig kunna påverka donationsvil-
jan och orsaka en nedgång i transplantationsverk-
samheten, även av transplantationer från levande
givare.
Konkurrens. Den viktigaste konkurrensen utgörs
idag av fortsatt dialysbehandling samt användan-
de av proteinkolonner/plasmafilter vid blod-
gruppsinkompatibel transplantation. Protein-
kolonner/plasmafilter är relativt billiga att inhand-
la, men behandlingarna med dessa produkter är
inte specifika och är sammantaget dyrare och ger
högre risk för biverkningar än Bolagets metod.
Konkurrenter med avsevärt större resurser samt
invanda behandlingsmetoder försvårar introduk-
tionen av bolagets produkter. Utvecklandet av så
kallade ”paired exchange program” kan påverka
marknadens behov. Andra antikroppsspecifika
kolonner, som endast har begränsad publicerad
klinisk dokumentation, utgör konkurrens till
Bolagets produkter.
Bioteknik- och medicinteknikbranschen utvecklas
i ett högt tempo och kommer sannolikt att göra
så även i framtiden. Det kan inte uteslutas att
alternativa, konkurrerande metoder etableras
eller att nya prioriteringar sker inom transplanta-
tionsområdet.
Utveckling av nya produkter. Bolaget bedriver
utveckling av nya medicintekniska produkter.
All sådan verksamhet är förenad med risk och
kostnader vilket även gäller för Glycorex.
Utveckling av nya medicintekniska produkter är
tidskrävande och kräver stor expertis. MDR (Medi-
cal Device Regulation), en förordning som ersätter
de tidigare EU-direktiven och den svenska lagen
om medicintekniska produkter, trädde i kraft i
maj 2021. Det nya regelverket förväntas vara fullt
implementerat för alla medicintekniska produkter
i EU inom de kommande åren. Färdigställande
av material eller studier för MDR-godkännande
kan ta längre tid och/ eller blir dyrare än initiala
beräkningar. I samband med MDR krävs klinisk
prövning vilket kan påverka utvecklingsarbetet.
Regulatoriska myndigheter kräver att validering
utförs för att en produkt skall kunna registreras
och användas på människa. Resultaten av sådana
valideringar kan vara oförutsedda och oönska-
de eller försenas på grund av fel hos anlitade
externa leverantörer, varför Bolagets uppskattade
kostnader och tidsramar är förknippade med
osäkerhet. Oförutsedda resultat kan även leda till
att koncept och studier måste omprövas och nya
kompletterande studier kan komma att behöva
utföras. Detta kan medföra betydande merkostna-
der, förseningar eller att studier eller projekt helt
läggs ned.
Lansering av nya produkter. Då bolaget
utvecklar produkter som oftast har en unik och
banbrytande användning, är det alltid en risk
att marknadsacceptans tar längre tid då dessa
produkter helt eller delvis skall ersätta etablerade
och inarbetade behandlingar och metoder.
Framtida kapitalbehov. Glycorex har idag negativa
kassaflöden. Bolaget övervakar försäljningen och
likviditeten noggrant. En analys av likviditetsbe-
hov och planerade kostnadsbesparingar i det
korta perspektivet ger vid handen att även utan
ytterligare finansiering finns det förutsättningar
att bedriva verksamheten vidare den närmaste
tolvmånadersperioden. Årsredovisningen är
upprättad utifrån ett antagande om fortsatt drift.
Ytterligare finansiering/kapitaltillskott kan komma
att krävas innan bolaget är kassaflödespositivt.
Styrelsen har ett bemyndigande att fatta beslut
om ökning av aktiekapitalet genom en nyemis-
sion av högst 7 000 000 B-aktier. Det finns ingen
garanti för att bolaget kommer att kunna anskaffa
nödvändigt kapital även om utvecklingen är
positiv i bolaget. Ett beroende finns också av läget
på marknaden för tillgängligt riskkapital.
Produkten. Även om patientbehandlingarna hit-
tills visat sig vara skonsamma och inga allvarliga
biverkningar av produkten hittills rapporterats,
så kan exempelvis ett dolt fel i utgångsmaterial
eller i produktionen, eller en felaktig produkt-
användning av kunden leda till biverkningar, vilket
negativt kan påverka företaget och produktens
fortsatta användning.
AKTIER OCH ÄGARFÖRHÅLLANDEN
Efter den riktade nyemissionen i januari 2020
uppgår antalet A-aktier till 3 268 000. Antalet
B-aktier uppgår till 70 585 983 och totala antalet
aktier till 73 853 983. Aktiekapitalet är 3 692 699
kronor. Aktiens kvotvärde är 0,05 kronor. En
A-aktie har 10 röster och en B-aktie en röst.
Begränsning finns i bolagsordningen om
A-aktiers överlåtbarhet.
Det finns inte några avtal med bolaget som part
och som får verkan, ändras eller upphör att gälla
om kontrollen över bolaget ändras som följd av
ett offentligt uppköpserbjudande. Styrelseleda-
möter utses årligen vid årsstämman och bolags-
ordningen innehåller inga restriktioner avseende
tillsättande eller entledigande av styrelseleda-
möter eller ändringar i bolagsordning.
 – ÅRSREDOVISNING 
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Ägare A-aktier B-aktier Röster, % Kapital, %
Nilsson, Kurt med maka och bolag* 1 866 000 404 933 18,46% 3,07%
Glycorex AB** 1 402 000 3 554 118 17,02% 6,71%
Försäkrings AB, Avanza pension - 8 025 520 7,77% 10,87%
Wendt Investment AB - 5 236 444 5,07% 7,09%
Övriga - 53 364 968 51,68% 72,26%
Totalt 3 268 000 70 585 983 100,00% 100,00%
* Kurt Nilsson, Pia Nilsson och Bioflexin AB.
** Glycorex AB är ett frisende bolag från Glycorex Transplantation AB (publ). Bolaget ägs av Kurt Nilsson, Bill Nederman och Jason Liebel.
Förslag till disposition av bolagets disponibla medel (Belopp kronor)
Styrelsen föreslår att:
Överkursfond 99 334 874
Balanserat resultat -67 039 943
Årets resultat -30 386 444
Summa 1 908 487
Disponeras på följande sätt:
Balanseras i ny räkning 1 908 487
Summa 1 908 487
AKTIEÄGARE 2023-12-29 MED STÖRRE INNEHAV
FÖRSLAG TILL DISPOSITION AV BOLAGETS DISPONIBLA MEDEL
ÅRSREDOVISNING  – 
Resultaträkning för koncernen
Belopp i TSEK Not 2023 2022
Nettoomsättning
2 29 962 36 116
Förändring av lager av färdiga varor 1 621 191
Aktiverat arbete för egen räkning 487 1 272
Övriga rörelseintäkter
3 1 327 1 753
Summa 33 397 39 332
Rörelsekostnader
Råvaror och förnödenheter
18 -5 216 -6 035
Övriga externa kostnader
5,6,18 -13 695 -11 359
Personalkostnader
4 -23 247 -20 952
Avskrivningar och nedskrivningar av immateriella anläggningstillgångar
10 -15 806 -3 677
Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar
6,11 -5 530 -4 880
Övriga rörelsekostnader
3 -178 -738
Rörelseresultat -30 275 -8 309
Resultat från finansiella poster
Finansiella intäkter
7 297 36
Finansiella kostnader
8 -386 -247
Resultat före skatt -30 364 -8 520
Skatt på årets resultat
9 - -56
Årets resultat -30 364 -8 576
Resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare -30 364 -8 576
Resultat per aktie
17 -0,41 -0,12
Genomsnittligt antal aktier 73 853 983 73 853 983
Antal aktier vid årets slut 73 853 983 73 853 983
Det finns inga utspädningseffekter att ta hänsyn till.
Belopp i TSEK Not 2023 2022
Årets resultat -30 364 -8 576
Poster som senare kan återföras i resultatkningen:
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde 40 -14
Årets övrigt totalresultat 40 -14
Årets totalresultat -30 324 -8 590
Totalresultat hänförligt till moderbolagets aktieägare -30 324 -8 590
Rapport över totalresultat för koncernen
KONCERNREDOVISNING
 – ÅRSREDOVISNING 
Balansräkning för koncernen
Belopp i TSEK Not 2023-12-31 2022-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
10
Balanserade utgifter för utvecklingsarbete 22 572 37 892
Materiella anläggningstillgångar
11
Maskiner och teknisk utrustning 5 481 2 912
Inventarier 22 34
Nyttjanderättstillgångar
6 11 632 9 799
Summa anläggningstillgångar 39 707 50 637
Omsättningstillgångar
Varulager mm
Råvaror och förnödenheter 2 631 2 764
Färdiga varor 3 703 2 083
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar
20 3 107 3 542
Aktuella skattefordringar 459 303
Övriga fordringar 1 337 1 830
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
13 1 040 1 354
Kortfristig placering
15 972 932
Kassa och Bank 12 888 32 632
Summa omsättningstillgångar 26 137 45 440
SUMMA TILLGÅNGAR 65 844 96 077
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
16
Aktiekapital 3 692 3 692
Övrigt tillskjutet kapital 119 760 119 760
Reserver -29 -69
Balanserat resultat -49 020 -40 444
Årets resultat -30 364 -8 576
Summa eget kapital 44 039 74 363
Totalt eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare 44 039 74 363
Långfristiga skulder
Långfristiga skulder till kreditinstitut
20 310 687
Långfristiga leasingskulder
6 6 788 5 028
Uppskjuten skatteskuld
14 177 177
Summa långfristiga skulder 7 275 5 892
Kortfristiga skulder
Kortfristiga skulder till kreditinstitut
20 622 622
Kortfristiga leasingskulder
6 3 773 3 704
Leverantörsskulder
20 1 536 2 989
Övriga skulder 2 921 3 248
Upplupna kostnader
19 5 678 5 259
Summa kortfristiga skulder 14 530 15 822
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 65 844 96 077
KONCERNREDOVISNING
ÅRSREDOVISNING  – 
Förändring av eget kapital, koncernen
Övrigt Balanserat
tillskjutet Verkligt resultat inkl Summa
Belopp i TSEK Aktiekapital kapital värde reserv årets resultat eget kapital
Ingående eget kapital 2022-01-01 3 692 119 760 -55 -40 444 82 953
Årets resultat - - - -8 576 -8 576
Årets övriga totalresultat - - -14 - -14
Summa förmögenhetsförändringar exklusive transaktioner
med bolagets ägare - - -14 -8 576 -8 590
Summa transaktioner med bolagets ägare - - - - -
Utgående eget kapital 2022-12-31 3 692 119 760 -69 -49 020 74 363
Ingående eget kapital 2023-01-01 3 692 119 760 -69 -49 020 74 363
Årets resultat - - - -30 364 -30 364
Årets övriga totalresultat - - 40 - 40
Summa förmögenhetsförändringar exklusive transaktioner
med bolagets ägare - - 40 -30 364 -30 324
Summa transaktioner med bolagets ägare - - - - -
Utgående eget kapital 2023-12-31 3 692 119 760 -29 -79 384 44 039
KONCERNREDOVISNING
 – ÅRSREDOVISNING 
Kassaflödesanalys för koncernen
Belopp i TSEK Not 2023 2022
Den löpande verksamheten
Resultat efter finansiella poster -30 364 -8 520
Justeringar för poster som inte ingår i kassafdet 21 21 485 8 520
Betald inkomstskatt - -138
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital 21 -8 879 -138
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Minskning/Ökning av varulager -1 487 -1 327
Minskning/Ökning av rörelsefordringar 2 402 -990
Ökning/Minskning av rörelseskulder -1 500 1 833
Kassafde från den löpande verksamheten -9 464 -622
Investeringsverksamheten
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar -487 -1 272
Förvärv av materiella anläggningstillgångar -3 064 -859
Förljning av materiella anläggningstillgångar - 235
Kassaflöde från investeringsverksamheten -3 551 -1 896
Finansieringsverksamheten
Upptagna lån - -
Amortering av lån -376 -377
Amortering av leasingskuld -6 254 -5 645
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -6 630 -6 022
Årets kassaflöde -19 645 -8 540
Likvida medel vid årets början 32 632 41 182
Kursdifferenser i likvida medel -99 -10
Likvida medel vid årets slut 12 888 32 632
KONCERNREDOVISNING
ÅRSREDOVISNING  – 
Resultaträkning för moderbolaget
Belopp i TSEK Not 2023 2022
Nettoomsättning
2 29 962 36 116
Förändring av lager av färdiga varor 1 621 191
Aktiverat arbete för egen räkning - -
Övriga rörelseintäkter
3 1 327 1 746
Rörelseintäkter 32 910 38 053
Rörelsekostnader
Råvaror och förnödenheter
18 -12 745 -9 844
Övriga externa kostnader
5,6 -18 616 -17 542
Personalkostnader
4 -16 955 -16 113
Avskrivningar och nedskrivningar av immateriella anläggningstillgångar
10 -7 977 -2 437
Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar
11 -206 -268
Övriga rörelsekostnader
3 -175 -729
Rörelseresultat -23 764 -8 880
Resultat från finansiella poster
Finansiella intäkter 7 335 36
Nedskrivning av andelar i dotterföretag
12 -6 849 -3 195
Finansiella kostnader
8 -108 -24
Resultat efter finansiella poster -30 386 -12 063
Bokslutsdispositioner
Lämnat koncernbidrag - -
Resultat före skatt -30 386 -12 063
Skatt på årets resultat
9 - -
Årets resultat -30 386 -12 063
Belopp i TSEK 2023 2022
Årets resultat -30 386 -12 063
Årets övrigt totalresultat
Årets totalresultat -30 386 -12 063
Rapport över totalresultat för moderbolaget
MODERBOLAGSREDOVISNING
 – ÅRSREDOVISNING 
Balansräkning för moderbolaget
Belopp i TSEK Not 2023-12-31 2022-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
10
Balanserade utgifter för utvecklingsarbete 12 938 20 915
Materiella anläggningstillgångar
11
Maskiner och teknisk utrustning 3 118 823
Inventarier 22 34
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag
12 1 956 1 956
Summa anläggningstillgångar 18 034 23 728
Omsättningstillgångar
Varulager mm
Råvaror och förnödenheter 1 815 2 128
Färdiga varor 3 704 2 083
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar
20 3 107 3 542
Aktuella skattefordringar 327 202
Fordringar på koncernföretag 8 388 14 617
Övriga fordringar 1 182 1 787
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
13 1 465 1 897
Kortfristig placering
15 972 932
Kassa och Bank 12 790 32 266
Summa omsättningstillgångar 33 750 59 454
SUMMA TILLGÅNGAR 51 784 83 182
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
16
Bundet eget kapital
Aktiekapital 3 692 3 692
Reservfond 33 014 33 014
Fond för aktiverade utvecklingsutgifter 4 858 11 175
Summa bundet eget kapital 41 564 47 881
Fritt eget kapital
Överkursfond 99 335 99 335
Balanserat resultat -67 040 -61 294
Årets resultat -30 387 -12 063
Summa fritt eget kapital 1 908 25 978
Summa eget kapital 43 472 73 859
Långfristiga skulder
Långfristiga skulder till kreditinstitut
20 33 132
Summa långfristiga skulder 33 132
Kortfristiga skulder
Kortfristiga skulder till kreditinstitut
20 91 91
Leverantörsskulder
20 1 348 2 355
Skulder till koncernföretag 288 289
Övriga skulder 2 585 2 568
Upplupna kostnader
19 3 967 3 888
Summa kortfristiga skulder 8 279 9 191
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 51 784 83 182
MODERBOLAGSREDOVISNING
ÅRSREDOVISNING  – 
Förändring av eget kapital, moderbolaget
Bundet eget kapital Fritt eget kapital
Belopp i TSEK Aktiekapital Reservfond
Fond för
aktiverade
utvecklings-
utgifter
Övrigt
fritt
kapital
Årets
resultat
Summa
eget
kapital
Ingående eget kapital 2022-01-01 3 692 33 014 9 983 51 507 -12 274 85 922
Vinstdisposition -12 274 12 274
Årets resultat -12 063 -12 063
Omföring aktiverade utvecklingsutgifter 1 192 -1 192
Summa förmögenhetsförändringar exklusive
transaktioner med bolagets ägare - - 1 192 -13 466 211 -12 063
Summa transaktioner med bolagets ägare - - - - - -
Utgående eget kapital 2022-12-31 3 692 33 014 11 175 38 041 -12 063 73 859
Ingående eget kapital 2023-01-01 3 692 33 014 11 175 38 041 -12 063 73 859
Vinstdisposition - - - -12 063 12 063
Årets resultat - - - -30 387 -30 387
Omföring aktiverade utvecklingsutgifter - - -6 317 6 317
Summa förmögenhetsförändringar exklusive
transaktioner med bolagets ägare
- - -6 317 -5 746 -18 324 -30 387
Summa transaktioner med bolagets ägare - - - - - -
Utgående eget kapital 2023-12-31 3 692 33 014 4 858 32 295 -30 387 43 472
MODERBOLAGSREDOVISNING
 – ÅRSREDOVISNING 
Kassaflödesanalys för moderbolaget
Belopp i TSEK Not 2023 2022
Den löpande verksamheten
Resultat efter finansiella poster -30 387 -12 063
Justeringar för poster som inte ingår i kassafdet
21 15 140 5 870
Betald inkomstskatt - -152
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital
21 -15 247 -6 345
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Minskning/Ökning av varulager -1 308 -1 212
Minskning/Ökning av rörelsefordringar 7 668 -1 886
Ökning/Minskning av rörelseskulder -1 054 933
Kassafde från den löpande verksamheten -9 941 -8 510
Investeringsverksamheten
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar - -
Förvärv av materiella anläggningstillgångar -2 488 -144
Aktieägartillskott -6 889
Försäljning av materiella anläggningstillgångar - 235
Kassaflöde från investeringsverksamheten -9 377 91
Finansieringsverksamheten
Upptagna lån - -
Amortering av lån -99 -100
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -99 -100
Årets kassaflöde -19 417 -8 519
Likvida medel vid årets början 32 266 40 785
Kursdifferenser -59 0
Likvida medel vid årets slut 12 790 32 266
MODERBOLAGSREDOVISNING
ÅRSREDOVISNING  – 
1
Väsentliga redovisningsprinciper
NOTER
ÖVERENSSTÄMMELSE MED NORMGIVNING OCH LAG
I enlighet med den av Europeiska unionen (EU) beslutade förordningen om
tillämpning av internationella redovisningsstandarder har koncernredovisningen
för det räkenskapsår som avslutades den 31 december 2023 upprättats i enlighet
med International Financial Reporting Standards (IFRS) utgivna av International
Accounting Standards Board (IASB) sådana de antagits av EU. Vidare har
Årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR
1 Kompletterande redovisningsregler för koncerner tillämpats.
Moderbolaget tillämpar Årsredovisningslagen och RFR 2 Redovisning för juridiska
personer. Även av Rådet för finansiell rapportering utgivna uttalanden gällande för
noterade bolag tillämpas. Moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper
som koncernen utom i de fall som anges separat nedan.
De nedan angivna redovisningsprinciperna har tillämpats konsekvent i alla i
koncernen ingående bolag på samtliga perioder som presenterats i koncernens
finansiella rapporter.
Årsredovisningen och koncernredovisningen har godkänts för utfärdande av
styrelsen och verkställande direktören den 29 april 2024. Koncernens resultaträk-
ning, rapport över totalresultat och balansräkning samt moderbolagets resultat-
och balansräkningar blir föremål för fastställelse på årsstämma den 29 maj 2024.
NYA ELLER ÄNDRADE REDOVISNINGSSTANDARDER IMPLEMENTERADE 2023
Tillämpade redovisningsprinciper överensstämmer i huvudsak med dem som
tillämpades föregående år. I kassaflödesanalysen har definitionen av likvida
medel ändrats från och med 1 januari 2023, både för koncernen och moder-
bolaget. Tidigare har likvida medel omfattat kassa- och banktillgodohavanden
samt kortfristiga placeringar i räntefond. Ändringen, som tillämpas retroaktivt,
innebär att likvida medel endast omfattar kassa- och banktillgodohavanden.
Ändringen i IAS 12 avseende uppskjuten skatt på nyttjanderättstillgångar och
leasingskulder har inte påverkat koncernens finansiella rapporter. Uppskjutna
skattefordringar hänförbara till leasingskulden redovisas till samma belopp
som uppskjutna skatteskulder hänförbara till nyttjanderättstillgången. Dessa
nettoredovisas i balansräkningen. Bruttobelopp anges i not 14. IAS 1 Utformning
av finansiella rapporter har ändrats gällande vilka redovisningsprinciper som ska
upplysas om. Denna ändring innebär att man endast ska lämna upplysningar om
väsentlig information om redovisningsprinciper, varför not 1 har omarbetats. IAS
8 Redovisningsprinciper har ändrats gällande definitioner av uppskattningar och
bedömningar. Denna ändring har inte fått någon väsentlig påverkan på Glycorex
redovisning. Inga nya eller omarbetade IFRS, som trätt ikraft 2023 har haft någon
väsentlig påverkan på koncernens finansiella rapporter.
NYA OCH ÄNDRADE IFRS SOM ÄNNU INTE TRÄTT I KRAFT
Nya och ändrade IFRS med framtida tillämpning har inte förtidstillämpats. Nya
och ändrade IFRS, inklusive uttalanden, som hittills antagits av IASB bedöms
inte få någon väsentlig effekt på koncernens eller moderföretagets finansiella
rapporter.
FÖRUTTTNINGAR VID UPPRÄTTANDE AV DE FINANSIELLA RAPPORTERNA
Moderbolagets funktionella valuta är svenska kronor som även utgör rapporte-
ringsvalutan för moderbolaget och för koncernen. Det innebär att de finansiella
rapporterna presenteras i svenska kronor. Samtliga belopp, om inte annat anges,
redovisas i tusentals kronor (TSEK).
Klassificering och uppställningsformer
Resultaträkning och balansräkning är för moderbolaget uppställda enligt årsre-
dovisningslagens schema, medan rapporten över totalresultat, rapporten över
förändringar i eget kapital och kassaflödesanalysen baseras på IAS 1-Utformning
av finansiella rapporter respektive IAS 7-Rapport över kassaflöden. Tillgångar
och skulder är redovisade till historiska anskaffningsvärden, förutom kortfristiga
placeringar som i koncernen värderas till verkligt värde.
Viktiga uppskattningar och bedömningar
Att upprätta de finansiella rapporterna i enlighet med IFRS kräver att företaget gör
bedömningar och uppskattningar samt gör antaganden som påverkar tillämp-
ningen av redovisningsprinciperna och de redovisade beloppen av tillgångar,
skulder, intäkter och kostnader. Glycorex har idag negativa kassaflöden. Bolaget
övervakar försäljning och likviditet noggrant. En analys av likviditetsbehov och
planerade kostnadsbesparingar i det korta perspektivet ger vid handen att även
utan ytterligare finansiering finns det förutsättningar att bedriva verksamheten
vidare den närmaste tolvmånadersperioden. De finansiella rapporterna har
upprättats enligt fortlevnadsprincipen.
Uppskattningarna och antagandena är baserade på historiska erfarenheter och
ett antal andra faktorer som under rådande förhållanden synes vara rimliga.
Resultatet av dessa uppskattningar och antaganden används sedan för att
bedöma de redovisade värdena på tillgångar och skulder som inte annars framgår
tydligt från andra källor. Verkliga utfallet kan avvika från dessa uppskattningar och
bedömningar. Uppskattningarna och antagandena ses över regelbundet. Ändringar
av uppskattningar redovisas i den period ändringen görs om ändringen endast
påverkat denna period, eller i den period ändringen görs och framtida perioder
om ändringen påverkar både aktuell period och framtida perioder.
Det område som innefattar hög grad av bedömning omfattar uppskattning av
värdet på immateriella anläggningstillgångar. De immateriella anläggningstill-
gångarna består huvudsakligen av balanserade utgifter för utvecklingsarbete.
Både de ännu inte slutförda utvecklingsprojekten, RA och MG, och det slutförda
projektet, UBP, har prövats för värdenedgång. Mot bakgrund av de begränsade
finansiella- och personella resurserna har bedömningen gjorts att de förut-
sättningar som anges i IAS 38 Immateriella tillgångar avseende redovisning av
MG-projektet som immateriell tillgång inte längre är uppfyllda. För närvarande
saknas adekvata tekniska, ekonomiska och andra resurser för att fullfölja utveck-
lingen. Projektet har därför skrivits ner till noll. För RA- och UBP-projekten har
värdenedgångsprövningarna visat att det inte finns något nedskrivnings-
behov utifrån bedömda förutsättningar.
KONCERNREDOVISNING
Konsolideringsprinciper och rörelseförvärv
Koncernredovisningen omfattar, förutom moderbolaget, samtliga bolag i vilka
moderbolaget direkt eller indirekt har ett bestämmande inflytande. Vid upprättande
av koncernredovisningen används förvärvsmetoden.
Koncerninterna fordringar och skulder, intäkter eller kostnader och orealiserade
vinster eller förluster som uppkommer från koncerninterna transaktioner mellan
koncernföretag, elimineras i sin helhet vid upprättandet av koncernredovisningen.
DOTTERFÖRETAG
Andelar i dotterföretag redovisas i moderbolaget enligt anskaffningsvärdemeto-
den. Detta innebär att transaktionsutgifter inkluderas i det redovisade värdet för
innehav i dotterföretag. I koncernredovisningen redovisas transaktionsutgifter
direkt i resultatet när dessa uppkommer.
KLASSIFICERINGAR
Anläggningstillgångar och långfristiga skulder består i allt väsentligt enbart av be-
lopp som förväntas återvinnas eller betalas efter mer än tolv månader räknat från
balansdagen. Omsättningstillgångar och kortfristiga skulder består i allt väsentligt
enbart av belopp som förväntas återvinnas eller betalas inom tolv månader från
balansdagen.
RAPPORTERING PER SEGMENT
Företagets verksamhet är att forska, utveckla, tillverka samt marknadsföra
produkter inom området organtransplantation eller närliggande områden.
Kunderna är sjukhus och läkemedelsföretag oavsett tillämpningsområdet. Före-
taget har hittills marknadsfört Glycosorb®-ABO. Liksom tidigare år består koncer-
nens verksamhet endast av ett rörelsesegment. Av den anledningen lämnas ingen
rörelsesegmentsrapportering enligt IFRS 8 förutom de uppgifter som lämnas i
not 2. I övrigt hänvisas till resultat- och balansräkningar för segmentet.
 – ÅRSREDOVISNING 
NOTER
UTLÄNDSK VALUTA
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella valutan, svenska
kronor, till valutakursen som föreligger på transaktionsdagen. Monetära tillgångar
och skulder i utländsk valuta räknas om till svenska kronor till den valutakurs som
föreligger på balansdagen. Kursvinster/-förluster på rörelsefordringar/-skulder
redovisas brutto i övriga rörelseintäkter/-kostnader och kursvinster/-förluster på
finansiella fordringar och skulder redovisas netto i finansiella intäkter/kostnader.
Icke-monetära tillgångar och skulder som redovisas till historiska anskaffnings-
värden omräknas till valutakurs vid transaktionstillfället.
INTÄKTER
Koncernens intäkter kommer från en intäktsström, försäljning av varor. Första
steget i intäktsgenereringen kan sägas vara utskick av offert till en kund. Till-
sammans med offerten skickas också ett dokument avseende returpolicy och
generella villkor för försäljning och leverans, vilka ska ses som ingående i avtalet
med kunden. När offerten accepterats skapas en orderbekräftelse och därefter
sker utleverans av produkten. När utleverans skett skapas också en faktura till
kund och intäktsföring sker. I den accepterade offerten och orderbekräftelsen
anges artikelnummer, produktnamn och antal enheter. Eftersom det i praktiken
är fråga om en produkt med olika versioner samt att dessa kan användas var för
sig tillsammans med befintliga resurser är prestationsåtagandet distinkt, avtalet
innehåller inga andra löften än att överföra den aktuella produkten. Transaktions-
priset anges i avtalet med kunden. I avtalet anges listpriset, frakt och eventuell
rabatt. Det förekommer volymrabatter och andra nedjusteringar i förhållande till
listpriset vilka framgår av avtalet. Betalningsvillkoren med angivande av kredittid
och dröjsmålsränta medför att avtalen inte innehåller någon väsentlig finansierings-
komponent. Eftersom avtalen innehåller olika versioner (artikelnummer) av samma
produkt och eventuella rabatter anges för respektive artikelnummer, uppstår inga
problem vid allokering av det totala transaktionspriset. Intäkter från försäljning
av varor redovisas i resultaträkningen när kontrollen över varan har överförts till
köparen, vilket sker vid en tidpunkt. Eftersom företagets returpolicy ger kunden rätt
att inom 40 dagar från leveransdatum returnera produkten (givet att produkten
hanterats utifrån avtalade kriterier) inträffar det att redovisade intäkter återförs och
i stället redovisas som skuld till kund. Senare returer innebär att en lägre andel av
fakturerat belopp tillgodoräknas kunden. Ingen återbetalning sker utan kunden
måste göra en ny beställning för att tillgodogöra sig åtagandet. Vid bokslut görs
också en uppskattning av förväntade returer utifrån statistik avseende tidigare
returer. En reservering görs för förväntade returer, d v s intäkterna debiteras och
förskott från kunder (kontraktsskuld) krediteras. Returpolicyn medför viss osäkerhet
vad gäller intäktsredovisningen men beloppen är inte materiella.
LEASING
Koncernen tillämpar reglerna avseende leasing som leasetagare. När ett avtal
ingås gör koncernen en bedömning av om avtalet är, eller innehåller, ett leasing-
avtal. Avtalet är, eller innehåller, ett leasingavtal om det överlåter rätten att under
en viss period bestämma över användningen av en identifierad tillgång i utbyte
mot ersättning. Koncernen redovisar en nyttjanderättstillgång och en leasing-
skuld vid avtalets inledningsdatum. Nyttjanderättstillgången värderas initialt till
anskaffningsvärde och skrivs av linjärt över leasingavtalets längd. Leasingskulden
värderas initialt till nuvärdet av återstående leasingavgifter under den bedömda
leasingperioden. Leasingperioden utgörs av den ej uppsägningsbara perioden.
I de fall koncernen tagit hänsyn till förväntad förlängning av leasingperioder (avser
endast avtal avseende lokaler) skrivs tillgången av till nyttjandeperiodens slut,
vilket då överstiger den formella leasingperioden. Leasingavgifterna diskonteras
med koncernens marginella upplåningsränta, vilket återspeglar koncernens
kreditrisk.
Räntekostnaden beräknas som skuldens värde multiplicerat med diskonterings-
räntan. Leasingskulden för koncernens lokaler med hyra som indexuppräknas
beräknas på den hyra som gäller vid respektive rapportperiods slut. Vid denna
tidpunkt justeras skulden med motsvarande justering av nyttjanderättstillgångens
värde. På motsvarande sätt justeras skuldens och tillgångens värde i samband
med att omprövning sker utav leasingperioden. Detta sker i samband med att
sista uppsägningsdatumet inom en tidigare bedömd leasingperiod för lokalhyres-
avtal har passerat. För leasingavtal som har en leasingperiod på 12 månader eller
mindre samt leasingavtal med underliggande tillgång av lågt värde, under-
stigande 50 tkr, redovisas inte någon nyttjanderättstillgång eller leasingskuld.
Detta gäller även variabla leasingavgifter.
Principerna för leasing, i enlighet med IFRS 16, tillämpas inte av moderbolaget.
Moderbolaget tillämpar en undantagsmöjlighet i RFR 2 som innebär att moder-
bolaget redovisar existerande leasingavtal på samma sätt som under tidigare år
med linjär kostnadsföring över leasingperioden.
FINANSIELLA INTÄKTER OCH KOSTNADER
Finansiella intäkter består av ränteintäkter på investerade medel och utdelnings-
intäkter. Utdelningsintäkter redovisas när rätten till att erhålla utdelning fastställts.
Finansiella kostnader består av räntekostnader på lån och nedskrivning av finan-
siella tillgångar. Valutakursvinster och valutakursförluster på finansiella tillgångar
och skulder redovisas netto.
FINANSIELLA INSTRUMENT
Finansiella instrument som redovisas i balansräkningen inkluderar likvida medel,
kundfordringar, kortfristiga placeringar, skulder till kreditinstitut och leverantörs-
skulder.
Vid första redovisningstillfället klassificeras finansiella tillgångar som värderade
till; upplupet anskaffningsvärde, verkligt värde via totalresultat eller verkligt värde
via resultatet. Klassificeringen sker på grundval av både företagets affärsmodell för
förvaltningen av de finansiella tillgångarna och egenskaperna hos de avtalsenliga
kassaflödena från den finansiella tillgången. Koncernens kortfristiga placeringar i
räntefond värderas till verkligt värde via övrigt totalresultat.
Vid första redovisningstillfället klassificeras finansiella skulder som värderade till
upplupet anskaffningsvärde eller verkligt värde via resultatet. Leverantörsskulder
har kort förväntad löptid och värderas utan diskontering till nominellt belopp.
I koncernen redovisas en förlustreserv för förväntade kreditförluster på finansiella
tillgångar. Vid varje balansdag värderas förlustreserven till ett belopp som
motsvarar 12 månaders förväntade kreditförluster. Förlustreserv för förväntade
kreditförluster uppgår till 0 tkr (0 tkr).
Med anledning av sambandet mellan redovisning och beskattning, tillämpas inte
reglerna om finansiella instrument i IFRS 9 i moderföretaget som juridisk person.
I moderföretaget värderas finansiella anläggningstillgångar till anskaffningsvärde
minus eventuell nedskrivning och finansiella omsättningstillgångar enligt lägsta
värdets princip. Kortfristiga placeringar i moderbolaget värderas till det lägsta
av anskaffningsvärde och nettoförsäljningsvärdet på balansdagen. Nettoförsälj-
ningsvärdet baseras på officiella marknadspriser på bokslutsdagen. Vid beräkning
av nettoförsäljningsvärdet på fordringar som redovisas som omsättningstillgångar
tillämpas principerna för nedskrivningsprövning och förlustriskreservering i IFRS 9.
LIKVIDA MEDEL
Likvida medel består av kassamedel samt omedelbart tillgängliga tillgodohavan-
den hos banker.
IMMATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Den post som redovisas i balansräkningen är balanserade utgifter för utvecklings-
arbete, kvalitetssystem och patent. Utgifter för utveckling, där forskningsresultat
eller annan kunskap tillämpas för att åstadkomma nya eller förbättrade produkter,
redovisas som tillgång i balansräkningen, om produkten är tekniskt och kommer-
siellt användbar och företaget har tillräckliga resurser att fullfölja utvecklingen och
därefter använda eller sälja den immateriella tillgången. Det redovisade värdet
inkluderar utgifter för material, direkta utgifter för löner och indirekta utgifter
som kan hänföras till tillgången på ett rimligt och konsekvent sätt. Övriga utgifter
för utveckling redovisas i resultaträkningen som kostnad när de uppkommer. I
balansräkningen redovisade immateriella anläggningstillgångar är upptagna till
anskaffningsvärde minus ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar.
Avskrivningsprinciper
Avskrivningar redovisas i årets resultat linjärt över immateriella tillgångars
beräknade nyttjandeperioder med start från den tidpunkt då de är tillgängliga
för användning.
ÅRSREDOVISNING  – 
NOTER
De beräknade nyttjandeperioderna är:
Koncernen
Balanserade utgifter för utvecklingsarbete 10 år
Utgifter för patent 10 år
Moderbolaget
Balanserade utgifter för utvecklingsarbete 10 år
Utgifter för patent 10 år
LÅNEUTGIFTER
Koncernen har inga aktiverade låneutgifter vid utgången av 2023.
MATERIELLA TILLGÅNGAR
Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde efter avdrag för
ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. I anskaffningsvärdet
ingår inköpspriset samt utgifter direkt hänförbara till tillgången för att bringa den
på plats och i skick för att utnyttjas i enlighet med syftet med anskaffningen.
Avskrivningsprinciper
Avskrivning sker linjärt över tillgångens beräknade nyttjandeperiod med start
från det datum då den kan tas i bruk.
De beräknade nyttjandeperioderna är:
Koncernen
Maskiner och teknisk utrustning 5-10 år
Inventarier 5-10 år
Moderbolaget
Maskiner och teknisk utrustning 5-10 år
Inventarier 5-10 år
Använda avskrivningsmetoder, restvärden, och nyttjandeperioder omprövas
vid varje års slut.
NEDSKRIVNINGAR AV MATERIELLA OCH IMMATERIELLA TILLGÅNGAR
De redovisade värdena för bolagets anläggningstillgångar prövas varje balansdag
för att bedöma om det finns indikation på nedskrivningsbehov. Immateriella
tillgångar som ännu inte är färdiga att användas prövas för nedskrivnings-
behov årligen och dessutom så snart indikationer uppkommer som tyder på att
tillgången i fråga har minskat i värde. Om någon sådan indikation finns, beräknas
tillgångens återvinningsvärde. Vid beräkning av nyttjandevärde diskonteras de
framtida kassaflödena med en räntesats som motsvarar Glycorex bedömda
vägda genomsnittliga kapitalkostnad. En nedskrivning redovisas när en tillgångs
eller kassagenererande enhets redovisade värde överstiger återvinningsvärdet.
Nedskrivningar redovisas som kostnad i årets resultat.
En nedskrivning kan reverseras om det både finns indikation på att nedskrivnings-
behovet inte länge föreligger och det har skett en förändring i de antaganden
som låg till grund för beräkningen av återvinningsvärdet, efter att beräkning av
återvinningsvärdet skett.
VARULAGER
Varulagret består av färdiga varor samt råvaror och förnödenheter. Varulager
värderas till det lägsta av anskaffningsvärdet och nettoförsäljningsvärdet.
Anskaffningsvärdet beräknas genom tillämpning av först in först ut metoden.
För tillverkade varor inkluderar anskaffningsvärdet en rimlig andel av indirekta
utgifter. Bolaget har ingen inkurans i varulagret.
SKATT
Koncernens totala skatt utgörs av aktuell skatt och uppskjuten skatt. Inkomst-
skatter redovisas i årets resultat. Uppskjutna skattefordringar avseende avdrags-
gilla temporära skillnader och underskottsavdrag redovisas endast i den mån det
finns övertygande skäl att dessa kommer att medföra lägre skatteutbetalningar i
framtiden. I moderbolaget redovisas obeskattade reserver inklusive uppskjuten
skatteskuld. I koncernredovisningen delas däremot obeskattade reserver upp på
uppskjuten skatteskuld och eget kapital.
KONCERNBIDRAG FÖR JURIDISKA PERSONER
Erhållna och lämnade koncernbidrag redovisas som bokslutsdisposition.
ERSÄTTNINGAR TILL ANSTÄLLDA
Kortfristiga ersättningar till anställda beräknas utan diskontering och redovisas
som kostnad när de relaterade tjänsterna erhålls. Reservering för beräknade
bonusbetalningar redovisas när koncernen har en rättslig eller informell förpliktelse
att göra sådana betalningar till följd av att tjänsterna i fråga har erhållits från de
anställda och beloppet kan beräknas tillförlitligt.
Inom koncernen finns endast avgiftsbestämda pensionsplaner. Koncernens
förpliktelser avseende avgifter till avgiftsbestämda planer redovisas som en
kostnad i resultaträkningen i den takt de intjänats genom att de anställda utför
tjänster åt koncernen. Förpliktelserna beräknas utan diskontering då betalningarna
för dessa planer förfaller till betalning inom 12 månader.
KASSAFLÖDESANALYS
Kassaflödesanalysen har upprättats enligt indirekt metod.
 – ÅRSREDOVISNING 
NOTER
2
Intäkternas fördelning
3
Övriga rörelseintäkter och övriga rörelsekostnader
4
Anställda, personalkostnader och ledande befattningshavares ersättningar
Intäkter per väsentligt intäktsslag Koncernen 2023 2022Varuförsäljning 29 962 36 116Summa 29 962 36 116
Moderbolaget 2022 2021
Varuförsäljning 29 962 36 116
Summa 29 962 36 116
Det ingår inga intäkter, varken i koncernen eller i moderbolaget, som hänför sig till byte av
varor eller tjänster.
Extern nettoomsättning baserad på kundens hemvist Koncernen 2023 2022Sverige 2 115 1 7541)Övriga norra Europa 16 933 21 7072)dra Europa 3 696 5 136Asien 5 052 4 909Oceanien 1 566 2 001Nordamerika 307 326Övriga länder 293 283Totalt 29 962 36 116
1)
Belgien, Danmark, Finland, Litauen, Nederländerna, Norge, Schweiz, Storbritannien,
Tjeckien, Tyskland samt Österrike.
2)
Cypern, Frankrike, Grekland, Italien, Spanien samt Turkiet.
Koncernens srsta kund under räkenskapsåret 2023 svarade för 10 % (9%) av
nettoomsättningen.
Samtliga anläggningstillgångar är hänförliga till den svenska verksamheter.
2023 2022Ersättning till koncernens styrelse och ledning Lön Pensions- Styrelse- Lön Pensions- Styrelse kostnadarvodekostnadarvode1)Styrelseordförande 381531 194 Övriga styrelseledamöter 56268 363VD1 329324 2 259 21 Totalt 1 766 324 3211) Bolaget har haft tre olika ordförande under 2023. 3 453 21 363
2023 2022Medeltal anställda Totalt varav män Totalt varav mänanställdaanställdaSverigeModerbolaget 16 8 16 6Dotterbolagen 7 3 6 1Totalt 23 11 22 7
2023 2022Löner och andra ersättningar Totalt varav till Totalt varav till styrelse/VDstyrelse/VDModerbolaget 11 728 2 264 11 134 3 827(varav tantiem o.d) Dotterbolagen 4 863 3 659 (varav tantiem o.d) Totalt 16 591 2 264 14 793 3 827
Löner och ersättningar avser endast personal i Sverige. Koncernen har endast ansllda i Sverige.
Kurt Nilsson är VD i dotterbolaget Glycoprobe AB, men erhåller endast lön från moderbolaget varr ingen VD-lön redovisas i dotterbolagen enligt ovan.
2023 2022Sociala avgifter Sociala varav Sociala varav kostnaderpensions- kostnaderpensions- kostnaderkostnaderModerbolaget 4 733 429 4 241 457Dotterbolagen 1 382 133 1 120 132Totalt 6 115 562 5 361 589Varav till styrelse och VD 1 027 324 1 064 21
Övriga rörelseintäkter
Koncernen 2023 2022Återvunnen kundförlust - 54Valutakursvinster på fordringar och skulder av 244 787rörelsekaraktärErhållna statliga bidrag - 663Återföring av returer 843 -Övriga intäkter 240 249Summa 1 327 1 753
Moderbolaget 2023 2022
Återvunnen kundförlust - 54
Valutakursvinster på fordringar och skulder av
rörelsekaraktär
244 781
Erhållna statliga bidrag - 663
Återföring av returer 843 -
Övriga intäkter 240 248
Summa 1 327 1 746
Övriga rörelsekostnader
Koncernen 2023 2022Valutakursförluster på fordringar och skulder av rörelsekaraktär 178 738Summa 178 738
Moderbolaget 2023 2022
Valutakursförluster på fordringar och skulder av
rörelsekaraktär 175 729
Summa 175 729
Erhållna statliga bidrag avser omställningssd med anledning av corona.
ÅRSREDOVISNING  – 
NOTER
5
Ersättning till revisorer
6
Leasingavtal
4
Anställda … forts
2023 2022
Könsfördelning i styrelse Andel
kvinnor
Andel
kvinnor
Moderbolaget
Styrelsen 0% 25%
Ledande befattningshavare 0% 0%
Koncernen
Styrelsen 0% 25%
Ledande befattningshavare 0% 0%
Ersättningar till ledande befattningshavare
Verkställande direktören utr bolagets ledande befattningshavare.
Riktlinjer fastställda av årsstämman 2023
Till styrelsens ordförande och ledamöter utr arvode enligt årsstämmans beslut.
Eventuella konsultuppdrag som enskild ledamot har för bolaget utöver styrelsearbete
ersätts med marknadsmässig betalning i form av kontant ersättning. Ersättning ska
fastställas utifrån omfattningen av uppdraget. Uppdraget ska vara tidsbesmt och pågå
som längst till nästa årsstämma. Uppdraget ska dokumenteras i avtal som specificerar
uppdragsmomenten och överenskommen ersättning. Ersättning erläggs i efterskott efter
utrt arbete. Om en ledamot är anställd i bolaget gäller för ansllningen samma villkor
som för verkställande direktör, dock utan möjlighet till sådan rörlig lön som verkställande
direktören kan erlla. I övrigt ska inte någon ersättning till ledamöterna förekomma.
Erttning till verksllande direkren utgörs av fast lön och övriga förmånen. Den
fasta lönen ska vara marknadsmässig och förhandlas årligen av styrelsen. Vid sidan
om fast lön utgår bilförmån som ska motsvara högst 10 procent av den fasta lönen och
pensionsrmån som ska vara avgiftsbestämd och motsvara högst 25 procent av den fasta
lönen. Styrelsen ges möjlighet att inrätta ett bonussystem för verkställande direktören
i form av rörlig lön. Rörlig lön ska högst motsvara 25 procent av den fasta lönen. Rörlig
lön utgår vid måluppfyllelse utifrån tre i förväg fastställda och mätbara kriterier. De är
utvecklingen av (i) nettoförsäljningen, (ii) kassaflöde, och lönsamhet samt (iii) kvalitet och
produkt-, och marknadsutveckling under räkenskapsåret. Omfattningen av ersättning
för (i) och (ii) bestäms efter fastställd årsredovisning. Omfattning av ersättning för (iii)
besms utifrån objektiva resultat under räkenskapret. Styrelsen fastställer detaljerade
krav avseende (i) - (iii). Rörlig erttning som uttt på uppenbart felaktig grund ska
återbetalas. Avgångsvederlag utöver lön under avtalad uppsägningstid om maximalt ett
år ska inte förekomma. I förekommande fall gäller dessa villkor med angivna ramar även
för vice verksllande direkr. I förekommande fall gäller villkoren också andra personer
i bolagsledningen, vilka dock endast erller bonus som övriga ansllda. Bolagets
affärsstrategi och långsiktiga intressen handlar bland annat om att öka förljningen, skapa
ett bra kassafde och fortsätta produktutveckingen. Genom att direkt koppla rörlig lön till
resultatet av dessa parametrar är avsikten att direktörens prestation bidrar till att nå dessa
mål och skapa värde för aktieägarna. Detta skapar en långsiktigt hållbar verksamhet.
Koncernen2023 2022Ernst & Young ABRevisionsuppdrag 800 671Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget 235 751 035 746
Moderbolaget2023 2022Ernst & Young ABRevisionsuppdrag 760 616Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget 235 75995 691
Med revisionsuppdrag avses granskning av årsredovisningen och bokringen samt
styrelsens och verkställande direktörens förvaltning, övriga arbetsuppgifter som
det ankommer på bolagets revisor att utföra samt rådgivning eller annat biträde som
föranleds av iakttagelser vid sådan granskning eller genomförandet av sådana övriga
arbetsuppgifter.
Koncernen redovisar, som leasetagare, leasingavtal för lokaler och fordon. Leasingavtal
av lågt värde, som utgörs av kontorsmaskiner och en fördslokal, inkluderas inte i
leasingskulden utan redovisas även fortsättningsvis med linjär kostnadsföring över
leasingperioden.
Koncernen 2023-12-31Nyttjanderättstillgångar Lokaler Fordon TotaltIngående redovisat värde 9 263 536 9 7991 januari 2023Investeringar - förlängning av 6 596 259 6 855kontraktstidOmvärderingar - - -Borttagande - - -Avskrivningar -4 765 -257 -5 022Redovisat värde den 31 december 2023 11 094 538 11 632Förfallostruktur 2023-12-31 < 1 år 1-2 år 3-5 år TotaltLeasingskulder 3 773 4 032 2 756 10 561
Styrelsen ges även möjlighet att inrätta ett bonussystem för övrig personal i hela
koncernen. Syftet är att främja bolagets långsiktiga värde. Bonuslönen utgår på årsbasis
och betalas i efterhand till varje anställd med samma belopp motsvarande en för hela
personalen genomsnittlig månadslön (exklusive pensioner och övriga förmåner). Det
sammanlagda belopp som betalas till hela personalen inklusive arbetsgivaravgifter ska
rymmas inom 10 % av årets resultat på koncernnivå som fastställs på årsstämma efter
intjänandeåret. Om det villkoret inte är uppfyllt reduceras bonuslönen i motsvarande mån
tills beloppet ryms inom denna gräns.
All ersättning till ledamöter och verkställande direktör bereds och beslutas av styrelsen
varvid aktiebolagslagens regler om jäv tillämpas. Lön och annan ersättning enligt villkoren
ovan har ställts i relation till bolagets lönekostnader och samlade kostnader i syfte att
hitta en balans och rimlig nivå. Anställningsvillkoren i övrigt avviker inte på osedvanligt
tt mot villkoren för övrig personal. Erttning baserad på aktier, teckningsoptioner eller
konvertibler ska inte förekomma.
Styrelse
Styrelsearvode till ledamöter utgår enligt beslut på årsstämman 2023 för hel mandatperiod
enligt följande; ordinarie styrelseledamöter som inte är anställda i bolaget erhåller
90 tkr (90) vardera. Suppleant erller 20 tkr. Styrelsearvoden som avser den del av
mandatperioden som löper under 2024 fram till bolagsstämman kommer att belasta 2024
års resultat. Kostnadsrda styrelsearvoden under 2023 uppgick till; styrelseledamöterna
Torbjörn Axelsson 78,8 tkr, Nils Siegbahn 78,8 tkr, Leni von Bonsdorff 78,8 tkr, Clas Runnberg
41,3 tkr, Frida Thorsén (suppleant) 9,2 tkr, Björn Larsson 11,3 tkr, Fredrik Johansson 11,3 tkr
och Joakim Jagorstrand 11,3 tkr. Ersättning till Kurt Nilsson, för de perioder som han varit
styrelseordförande respektive styrelseledamot, har under året uppgått till 437 tkr (1 198 tkr)
avseende lön samt 55 (45) avseende förmån.
Kurt Nilssons anställningsavtal som utvecklingschef innehåller besmmelse om
12 månaders uppsägningstid vid uppsägning fn arbetsgivarens sida. Vid uppsägning från
Kurt Nilssons sida uppgår uppsägningstiden till 6 månader. Avgångsvederlag utöver lön
under avtalad uppsägningstid tillämpas inte.
Verkställande direktören
Erttning till Johan Lavén, verkställande direktör under 10 månader, uppgick till 1 142 tkr.
Pensionskostnad uppgick till 304 tkr och bilförmån uppgick till 52 tkr. Ersättning till Johan
Nilsson, tillförordnad verkställande direkr under 2 månader, uppgick till 187 tkr samt
13 tkr avseende bilförmån.
 – ÅRSREDOVISNING 
8
Finansiella kostnader
9
Skatter
7
Finansiella intäkter
6
Leasingavtal, forts
Belopp redovisade i koncernens resultaträkning 2023 2022Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar -5 022 -4 357Ränta på leasingskulder -237 -207Variabla leasingavgifter som inte ingår i värderingen av --196leasingskuldenKostnader för leasar av lågt värde -97 -83-5 356 -4 843
Belopp redovisade i koncernens kassaflödesanalys 2023 2022
Summa kassaflöden hänförliga till leasingavtal 7 492 6 052
Kassaflödet ovan inkluderar såväl belopp för leasingavtal som redovisas
som leasingskuld, som belopp som betalas för variabla leasingavgifter,
korttidsleasing och leasar av lågt värde.
Moderbolaget
Årets kostnadsförda leasingavgifter 2023 2022
Kostnadsförda leasingavgifter 5 072 4 240
Totala leasingkostnader 5 072 4 240
varav lokalhyror 4 698 3 834
Icke uppsägningsbara leasingbetalningar uppgår till
Inom ett år 4 171 3 735
Mellan ett och fem år 6 992 3 302
Senare än fem år
Leasing av lokaler
Koncernen leasar lokaler för kontor och tillverkning. Leasingavtalen har normalt en löptid
på tre år. Avtalen innehåller förlängningsoptioner respektive uppsägningsoptioner som
koncernen kan utnyttja respektive inte utnyttja nio månader innan utgången av den
icke-uppsägningsbara perioden. Huruvida det är rimligt säkert att en option kommer att
utnyttjas fastslls vid leasingavtalets inledningsdatum. Huruvida det är rimligt säkert att
en option kommer att utnyttjas omprövas om det sker en viktig händelse eller betydande
förändringar i omständigheter som ligger inom koncernens kontroll. Senaste tidpunkt för
förlängning av leasingavtal är vid optionens förfall.
Leasing av fordon
Koncernen leasar fordon (tjänstebilar) med leasingperioder på tre år i de
flesta fall. Förlängningsoptioner förekommer normalt inte.
Koncernen 2023 2022Utdelning från räntefond som värderas 5 0till verkligt värde via övrigt totalresultatRänteintäkter 292 23Netto valutakursförändringar - 13297 36
Moderbolaget 2023 2022
Utdelning från räntefond 5 0
Ränteintäkter 290 23
Orealiserad kursvinst räntefond 40
-
Netto valutakursförändringar - 13
335 36
Koncernen 2023 2022Räntekostnader 1)52 401)Räntekostnader enl IFRS 16 Leasing 237 207Netto valutakursförändringar 97 -386 247
Moderbolaget 2023 2022
Räntekostnader
1)
11 10
Orealiserad kursförlust räntefond - 14
Netto valutakursförändringar 97 -
108 24
1)
Räntekostnader avser ränta på poster som värderas till upplupet anskaffningsvärde.
REDOVISADE I RESULTATRÄKNING
Koncernen 2023 2022Aktuell skattekostnadAktuell skattekostnad - -Totalt - -Uppskjuten skatteintäkt/skattekostnadTemporära skillnader - -56Totalt - -56Totalt redovisad skatteintäkt/kostnad i koncernen - -56
AVSTÄMNING AV EFFEKTIV SKATT
Koncernen 2023 2022Resultat före skatt -30 364 -8 520Skatt enligt gällande skattesats 20,6% 6 255 1 755Skatteeffekt av ej avdragsgilla kostnader och skattefria -7 -79intäkterFörändring av ej aktiverad uppskjuten skatt på -6 248 -1 732underskottsavdragRedovisad effektiv skatt - -56
AVSTÄMNING AV EFFEKTIV SKATT
Moderbolaget 2023 2022
Resultat före skatt -30 386 -12 063
Skatt enligt gällande skattesats 20,6% 6 260 2 485
Skatteeffekt av ej avdragsgilla kostnader
och skattefria intäkter
-1 404 -668
Förändring av ej aktiverad uppskjuten skatt
på underskottsavdrag
-4 856 -1 817
Redovisad effektiv skatt - -
Koncernen 2022-12-31
Nyttjanderättstillgångar Lokaler Fordon TotaltIngående redovisat värde 7 995 219 8 2141 januari 2022Investeringar - förlängning av kontraktstid 4 559 511 5 070Omvärderingar 934 - 934Borttagande - -62 -62Avskrivningar -4 225 -132 -4 357Redovisat värde den 9 263 536 9 79931 december 2022
Förfallostruktur < 1 år 1-2 år 3-5 år Totalt2022-12-31Leasingskulder 3 704 2 799 2 229 8 732
NOTER
ÅRSREDOVISNING  – 
10
Immateriella anläggningstillgångar
BALANSERADE UTGIFTER FÖR UTVECKLINGSARBETE
Koncernen 2023-12-31 2022-12-31Ackumulerade anskaffningsvärdenVid årets början 97 050 95 778Internt utvecklade tillgångar 486 1 272Utrangering -644 Vid årets slut 96 892 97 050Ackumulerade av- och nedskrivningarVid årets början -59 158 -55 481Årets avskrivning enligt plan -3 418 -3 677Nedskrivning -12 388 Utrangering 644 Vid årets slut -74 320 -59 158Redovisat värde vid årets slut 22 572 37 892
Moderbolaget 2023-12-31 2022-12-31
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 73 917 73 917
Utrangering -644
Vid årets slut 73 273 73 917
Ackumulerade avskrivningar enligt plan
Vid årets början -53 002 -50 565
Årets avskrivning enligt plan -2 437 -2 437
Nedskrivning -5 540
Utrangering 644
Vid årets slut -60 335 -53 002
Redovisat värde vid årets slut 12 938 20 915
NOTER
11
Materiella anläggningstillgångar
INVENTARIER
Koncernen 2023-12-31 2022-12-31Ackumulerade anskaffningsvärdenVid årets början 835 835Investeringar - 144Avyttringar och utrangeringar - -144Vid årets slut 835 835Ackumulerade avskrivningar enligt planVid årets början -801 -770Avyttringar och utrangeringar - 22Årets avskrivning enligt plan -12 -53Vid årets slut -813 -801Redovisat värde vid årets slut 22 34
Moderbolaget 2023-12-31 2022-12-31
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 808 808
Investeringar - 144
Avyttringar och utrangeringar - -144
Vid årets slut 808 808
Ackumulerade avskrivningar enligt plan
Vid årets början -774 -744
Avyttringar och utrangeringar - 22
Årets avskrivning enligt plan -12 -52
Vid årets slut -786 -774
Redovisat värde vid årets slut 22 34
MASKINER OCH TEKNISK UTRUSTNINGKoncernen 2023-12-31 2022-12-31Ackumulerade anskaffningsvärdenVid årets början 13 264 12 548Investeringar 799 716Pågående nyanläggning 2 265 -Vid årets slut 16 328 13 264Ackumulerade avskrivningar enligt planVid årets början -10 352 -9 882Årets avskrivning enligt plan -495 -470Vid årets slut -10 847 -10 352Redovisat värde vid årets slut 5 481 2 912
Moderbolaget 2023-12-31 2022-12-31
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 6 091 6 091
Investeringar 223 -
Pågående nyanläggning 2 265 -
Vid årets slut 8 579 6 091
Ackumulerade avskrivningar enligt plan
Vid årets början -5 268 -5 052
Årets avskrivning enligt plan -193 -216
Vid årets slut -5 461 -5 268
Redovisat värde vid årets slut 3 118 823
PATENT OCH KVALITETSSYSTEM
Koncernen 2023-12-31 2022-12-31Ackumulerade anskaffningsvärdenVid årets början 16 730 16 730Utrangering -16 730 Vid årets slut 16 730Ackumulerade avskrivningar enligt plan Vid årets början -16 730 -16 730Årets avskrivning enligt plan Utrangering 16 730 Vid årets slut -16 730Redovisat värde vid årets slut
Moderbolaget 2023-12-31 2022-12-31
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 2 830 2 830
Utrangering -2 830
Vid årets slut 2 830
Ackumulerade avskrivningar enligt plan
Vid årets början -2 830 -2 830
Årets avskrivning enligt plan
Utrangering 2 830
Vid årets slut -2 830
Vid årets slut - -2 830
Redovisat värde vid årets slut - -
Fram till och med 2001-12-31 har Glycorex Transplantation AB i balansräkningen redovisat direkta utgifter för utveckling av bolagets produkt Glycosorb®ABO, totalt 45,2 MSEK. I koncernens
balanskning är utvecklingsutgifterna för Glycosorb®ABO upptagna till anskaffningsvärde minus ackumulerade avskrivningar och kvarvarande värde uppr vid årets slut till 0 MSEK (0).
Koncernens utgifter för fortsatt utvecklingsarbete avseende Glycosorb®ABO kostnadsförs från år 2002 i den period de uppkommer.
För utveckling av produkten för universell blodplasma redovisas ett anskaffningsvärde i balanskningen per 2023-12-31 om 28,8 MSEK. Avskrivning påbörjades för detta projekt den 1 april 2020.
Redovisat värde per 2023-12-31 uppgår till 18,0 MSEK. Utvecklingsprojektet för framtagning av produkter inom Myasthenia gravis (MG) har tidigare redovisats som en tillgång i balansräkningen
om 12,4 MSEK. De förutsättningar som anges i IAS 38 avseende redovisning av MG-projektet som immateriell tillgång anses för närvarande inte vara uppfyllda på grund av begränsningar vad gäller
finansiella- och personella resurser för att fullfölja utvecklingen. Projektet har skrivits ner till noll. En föndring av situationen för koncernen i positiv riktning kan medföra att nedskrivningen återförs
(reverseras) i framtiden. Av nedskrivningsbeloppet redovisas 5,5 MSEK i moderbolaget. För pående utvecklingsprojekt för framtagning av produkter inom Reumatoid artrit redovisas en tillgång
i balanskningen per 2023-12-31 om 3,5 MSEK. Avskrivning har inte påbörjats för detta utvecklingsprojekt. För övriga projekt för framtagning av produkter inom extrakorporal blodbehandling
redovisas ett anskaffningsvärde i balansräkningen per 2022-12-31 om 2,7 MSEK. Avskrivning har påbörjats för dessa projekt. Kvarvarande restvärde uppgår till 1,1 MSEK. I bokslutet har utrangering
skett avseende patent och kvalitetssystem, vilka varit helt avskrivna sedan flera år. Dessa tillgångar har över tid ersatts av patent och kvalitetssystem som löpande redovisats som kostnader.
Årets totala kostnadsförda utgifter för forskning och utveckling i koncernen uppr till 2,3 MSEK (2,2).
Det pågående utvecklingsprojektet, Reumatoid ar trit, har prövats för värdenedgång enligt IAS 36. Vid pvningarna har en diskonteringsränta på 13,1 % (13,5 %) annts, vilket motsvarar vägd
genomsnittlig kapitalkostnad (WA AC) efter skatt. Återvinningsvärdet överstiger redovisat värde med betydande belopp. Även det färdiga projektet, universell blodplasma, har prövats med samma
förutsättningar och resultat. Något nedskrivningsbehov föreligger således inte. Beräknad WAAC före skatt uppgår till 15,2 % för Reumatoid artrit och 14,0 % för universell blodplasma
 – ÅRSREDOVISNING 
12
Andelar i koncernföretag
13
Förutbetalda kostnader
Moderbolaget2023-12-31 2022-12-31Ackumulerade anskaffningsvärdenVid årets början 46 781 46 781Aktieägartillskott 6 849 -Vid årets slut 53 630 46 781Ackumulerade nedskrivningarVid årets början -44 825 -41 630Nedskrivning -6 849 -3 195Vid årets slut -51 674 -44 825Redovisat värde vid årets slut för andelar i koncernföretag 1 956 1 956
MODERBOLAGETS DIREKTA INNEHAV AV ANDELAR I DOTTERFÖRETAGDotterföretag/ organisationsnummer/säteAntal andelar Andel Eget kapital Eget kapital Bokfört värde Bokfört värde 2023-12-312022-12-312023-12-312022-12-31Glycoprobe AB, 556729-5216, Lund 1 000 100% 1 856 1 856 1 856 1 856Glycorex Transplantation Pty Ltd, 113 595 074, Australien 100 100% Glycorex UMC AB, 556840-8891, Lund 500 100% 31 33 50 50Glycorex UBP AB, 556840-9006, Lund 500 100% 50 50 50 50Glycorex M S.A. DE.CV, GMX 1305235A0 9 999 99,99% 1 937 1 939 1 956 1 956
De helägda dotterbolagen i Australien, Glycorex Transplantation Pty Ltd, samt i Mexico, Glycorex M S.A DE.CV, har inte bedrivit någon verksamhet och har inga tillgångar och
skulder. Årets aktieägartillskott har lämnats till Glycoprobe AB och avser förlusttäckning varför motsvarande belopp har redovisats som nedskrivning. Förra årets nedskrivning
avsåg Glycoprobe AB där bokrt värde på andelarna anpassades till bedömt nyttjanderde.
Koncernen2023-12-31 2022-12-31Förutbetald hyra575 478Övriga poster 465 8761 040 1 354
Moderbolaget
2023-12-31 2022-12-31
Förutbetald hyra
1 158 1 137
Övriga poster 307 760
1 465 1 897
14
Uppskjuten skattefordran/avsättning för uppskjuten skatt
Koncernen2023-12-31 2022-12-31Ej redovisade uppskjutna skattefordringar Skattemässiga underskott 167 958 137 140Ej bokförd uppskjuten skattefordran 34 599 28 251Skattesats 20,6% 20,6%
Moderbolaget
2023-12-31 2022-12-31
Ej redovisade uppskjutna skattefordringar
Skattemässiga underskott 160 780 137 176
Ej bokförd uppskjuten skattefordran 33 121 28 258
Skattesats 20,6% 20,6%
Redovisning av uppskjutna skattefordringar förutsätter övertygande skäl
som talar för att tillräckliga skattemässiga överskott kommer att finnas . För
närvarande redovisas inga uppskjutna skattefordringar hänförbara avdragsgilla
temporära skillnader och skattemässiga underskott utöver de som kvittas mot
uppskjuten skatteskuld hänförbar till nyttjanderättstillgångar. Det föreligger ingen
tidsbegnsning för utnyttjande av de skattemässiga underskottsavdragen.
NOTER
Uppskjuten skatt, koncernen2023-12-31 2022-12-31Uppskjutna skattefordringar för leasingskulder 2 396 2 019Summa före nettoredovisning2 396 2 019Nettoredovisning av kvittningsbara uppskjutna -2 396-2 019skatteskulderUppskjutna skattefordringar enligt - -balansräkningUppskjutna skatteskulder på 2 396 2 019nyttjanderättstillgångarÖveravskrivningar 177 177Summa före nettoredovisning2 573 2 196Nettoredovisning av kvittningsbara uppskjutna -2 396 -2 019skattefordringarUppskjutna skatteskulder enligt balansräkning177 177
ÅRSREDOVISNING  – 
17
Resultat per aktie och utdelning
15
Kortfristig placering
16
Eget kapital
18
Upplysningar närstående
19
Upplupna kostnader
16
Eget kapital, fortsättning
Andelar i räntefond 2023-12-31 2022-12-31Marknadsvärde 972 932Redovisat värde i koncernen 972 932Redovisat värde i moderbolaget 972 932
Koncernen
Aktiekapital
Posten besr av moderbolagets aktiekapital.
Övrigt tillskjutet kapital
Avser eget kapital som är tillskjutet fn ägarna. Här ingår överkursfonder som förts över
till reservfond per 31 december 2005.
Avsättning till överkursfond från den 1 januari 2006 och framöver redovisas också som
tillskjutet kapital.
Reserver
Avser ackumulerade värdeförändringar avseende finansiella tillgångar värderade
till verkligt värde via övrigt totalresultat, fram till dess att tillgången bokas bort från
balansräkningen.
Balanserade vinstmedel/ansamlade förluster, inklusive årets resultat
I balanserade vinstmedel/ansamlade förluster, inklusive årets resultat ingår intjänade
vinstmedel/ansamlade förluster i moderbolaget och dess dotterbolag. Tidigare
avsättningar till reservfond, exklusive överförda överkursfonder, ingår i denna eget
kapitalpost.
Moderbolaget
Bundet eget kapital
Aktiekapital
Posten besr av moderbolagets aktiekapital.
Reservfond
Syftet med reservfonden har varit att spara en del av nettovinsten, som inte går åt för
ckning av balanserade förluster. I reservfonden ingår även belopp som före 1 januari 2006
tillförts överkursfonden.
Fond för aktiverade utvecklingsutgifter
Posten besr av omföring fn fritt eget kapital till bundet eget kapital avseende aktiverade
utvecklingsutgifter under året. Fonden minskas vid avskrivning, nedskrivning eller avyttring
av en tillgång som vid aktivering var föremål för fonden.
Fritt eget kapital
Överkursfond
När aktie emitteras till överkurs, det vill säga för aktierna ska betalas mer än aktiens
kvotvärde, ska ett belopp motsvarande det erhållna beloppet utöver aktiernas kvotvärde,
föras till överkursfonden. Belopp som tillförts överkursfonden fr.o.m 1 januari 2006 ingår i
fritt eget kapital.
Balanserade vinstmedel/ansamlade förluster
Utgörs av föreende års fria egna kapital efter att en eventuell vinstutdelning lämnats.
Utgör tillsammans med årets resultat och överkursfond summa fritt eget kapital, det vill säga
det belopp som finns tillgängligt för utdelning till aktieägarna.
Kapitalhantering
Enligt Glycorex finanspolicy är grunden för koncernens finansiella strategi att skapa
betryggande finansiella förutttningar för koncernens drift och utveckling. Under året
har ingen förändring skett i koncernens principer för kapitalhantering. Glycorex förvaltade
kapital utgörs av koncernens redovisade egna kapital.
Antal emitterade aktierFullt betalda Kvot värdeAktieslag A 3 268 000 163 400Aktieslag B 70 585 983 3 529 29973 853 983 3 692 699Aktieslag A Aktieslag BAntal utestående aktier vid årets början 3 268 000 70 585 983Antal utestående aktier vid årets slut 3 268 000 70 585 983
En A-aktie berättigar till 10 röster och en B-aktie till 1 röst.
Alla aktierna har ett kvotrde på 0,05 kronor.
Antalet aktier har under året i genomsnitt varit 73 853 983 (73 853 983). Årets resultat
i koncernen (hänförbart till moderbolagets aktieägare) om -30 364 TSEK (-8 576) ger
ett resultat per aktie om -0,41 SEK (-0,12). Styrelsen föreslår att ingen aktieutdelning
utgår för 2023 (för år 2022 utgick ingen aktieutdelning).
Det finns inga utspädningseffekter att ta hänsyn till.
Närståenderelationer med ett betydande inflytande
Företaget sr under ett betydande inflytande fn styrelseledamoten Kurt Nilsson, stor
aktieägare i GTAB (Glycorex Transplantation AB). Kurt Nilsson har även stor ägarandel
i Glycorex AB, som i sin tur har stort innehav i GTAB. Kurt Nilsson med närstående
kontrollerar 35,5% av rösterna i GTAB. Styrelseledamoten Fredrik Johansson innehar
37 500 aktier, privat och via bolag. Övriga styrelseledamöter innehar inga aktier i GTAB.
Tillförordnad verkställande direktör, Johan Nilsson, ägde vid utgången av räkenskapret
27 130 aktier i GTAB.
Koncerninterna transaktioner
Moderbolagets inköp fn dotterbolaget Glycoprobe AB uppgick till 11 378 KSEK (9 618
KSEK), från dotterbolaget Glycorex UMC AB 0 (0) samt från dotterbolaget Glycorex UBP
AB 39 KSEK (46 KSEK). Samtliga försäljningsinkter i dotterbolagen är koncerninterna.
Moderbolaget har också lämnat ett aktieägartillskott till Glycoprobe AB uppgående till 6
849 KSEK.
Ledande befattningshavare
Löner och ersättningar, kostnader och förpliktelser som avser pensioner och liknande
förmåner, samt avtal avseende avgångsvederlag se not 4.
Transaktioner med närstående
Inga transaktioner med närsende bolag utanför koncernen har skett under
räkenskapsåret. Inga transaktioner med personer med närståenderelationer har
genomförts under räkenskapsåret.
Koncernen2023-12-31 2022-12-31Personalrelaterade kostnader 4 863 4 089Övriga poster 815 1 1705 678 5 259
Moderbolaget
2023-12-31 2022-12-31
Personalrelaterade kostnader 3 221 2 783
Övriga poster 746 1 105
3 967 3 888
NOTER
 – ÅRSREDOVISNING 
20
Finansiella tillgångar och skulder samt finansiella risker och riskhantering
Nedanstående tabell visar bolagets finansiella tillgångar och finansiella skulder per värderingskategori.
Finansiella instrument per kategori
KoncernenTillgångar i balansräkningen Verkligt värde Upplupet Verkligt värdeSummavia resultatetanskaffnings- via övrigt värdetotalresultat2023-12-31Kundfordringar - 3 107 - 3 107Kortfristig placering - - 972 972Kassa och bank - 12 888 - 12 888Summa - 15 995 972 16 967
Skulder i balansräkningen Verkligt värde via Upplupet Verkligt värde Summaresultatetanskaffnings- via övrigt värde totalresultat2023-12-31Leasingskulder - 10 561 - 10 561Skulder till kreditinstitut - 932 - 932Leverantörsskulder - 1 536 - 1 536Summa - 13 029 - 13 029
Upplupet Verkligt värde Verkligt värde via Tillgångar i balansräkningenanskaffnings- via övrigt Summaresultatetvärdetotalresultat2022-12-31Kundfordringar - 3 542 - 3 542Kortfristig placering - - 932 932Kassa och bank - 32 632 - 32 632Summa - 36 174 932 37 106
Upplupet Verkligt värde Verkligt värde via Skulder i balansräkningenanskaffnings-via övrigt Summaresultatetvärde totalresultat2022-12-31Leasingskulder - 8 732 - 8 732Skulder till kreditinstitut - 1 309 - 1 309Leverantörsskulder - 2 989 - 2 989Summa - 13 030 - 13 030
2023-12-31 2022-12-31
Moderbolaget Redovisat värde Verkligt värde Redovisat värde Verkligt värde
Tillgångar
Kundfordringar 3 107 3 107 3 542 3 542
Kortfristiga placeringar 972 972 932 932
Likvida medel 12 790 12 790 32 266 32 266
Skulder
Leverantörsskulder 1 348 1 348 2 355 2 355
Skulder till kreditinstitut 124 124 223 223
Följande sammanfattar de metoder och antaganden som främst använts för att fastställa
verkligt värde på de finansiella instrumenten som redovisas i tabellen ovan.
Verkliga värden
Uppdelning av hur verkligt värde bestäms görs utifn tre nivåer.
Nivå 1: enligt priser noterade på en aktiv marknad för samma instrument
Nivå 2: utifrån direkt eller indirekt observerbar marknadsdata som inte inkluderas i nivå 1
Nivå 3: utifrån indata som inte är observerbar på marknaden
Verkliga värden enligt nivå 1 har använts i kategorin Finansiella tillgångar som kan säljas,
vilket innehåller placering i noterad räntefond. Koncernen har inga verkliga värden
beknade enligt nivå 2 eller nivå 3. För icke räntebärande tillgångs- och skuldposter
som kundfordringar och leverantörsskulder med en kvarvarande livslängd på mindre
än sex månader anses det redovisade värdet motsvara verkligt värde. Även för skulder till
kreditinstitut anses skillnad mellan redovisat värde och verkligt värde vara försumbar.
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via övrigt totalresultat/
kortfristiga placeringar
Utgörs av placering i räntefond. Verkligt värde har bestämts utifrån bankens noterade kurs
på räntefonden på balansdagen. Oredovisad vinst i moderbolaget uppr till 0 (0).
Kundfordringar, leverantörsskulder och övriga finansiella skulder
För kundfordringar, leverantörsskulder och övriga finansiella skulder i moderbolaget,
anses det redovisade värdet reflektera verkligt värde.
Löptidsanalys skulder
Leverantörsskulder, övriga skulder och interimsskulder förfaller inom 3 månader.
Skulder till kreditinstitut förfaller inom tre år.
Finansiella risker och riskhantering
Företagets finansiering och hantering av finansiella risker hanteras inom bolaget under
styrning och övervakning av styrelsen. Företaget tillämpar en försiktig placeringspolicy.
Finansieringsrisk
Glycorex har idag negativa kassafden. Bolaget övervakar förljning och likviditet
noggrant. En analys av likviditetsbehov och planerade kostnadsbesparingar i det korta
perspektivet ger vid handen att även utan ytterligare finansiering finns det förutsättningar
att bedriva verksamheten vidare den närmaste tolvmånadersperioden. Ytterligare
finansiering/kapitaltillskott kan komma att krävas innan bolaget är kassafdespositivt.
Styrelsen har ett bemyndigande att fatta beslut om ökning av aktiekapitalet genom
en nyemission av högst 7 000 000 B-aktier. Bolagets möjlighet att tillgodose framtida
kapitalbehov är i hög grad beroende av framgångar i lanseringen av produkterna
samt därpå följande förljningsframgångar. Det finns ingen garanti för att Glycorex
Transplantation kommer att kunna anskaffa nödvändigt kapital även om utvecklingen
är positiv i bolaget, ett beroende finns också av läget på marknaden för tillgängligt
riskkapital.
NOTER
ÅRSREDOVISNING  – 
22
Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
2024-02-20: Glycorex Transplantation AB sluter avtal med distributör i Rumänien.
I Rumänien har antalet njurtransplantationer från levande givare ökat under de
senaste åren.
25
Uppgifter om moderbolaget
24
Förslag till disposition av bolagets resultat
20
Finansiella tillgångar …, forts
KundfordringarKoncernen 2023-12-31 2022-12-31Kundfordringar 3 107 3 542Avgår kreditreserv - -Summa kundfordringar 3 107 3 542
Moderbolaget 2023-12-31 2022-12-31
Kundfordringar 3 107 3 542
Avgår kreditreserv - -
Summa kundfordringar 3 107 3 542
Förändring av kreditreservenKoncernen 2023-12-31 2022-12-31Vid årets början - -767Förändring av kreditreservering - 713Återförda outnyttjade belopp (återvunnen - 54kundfordran)Vid årets utgång - -
Moderbolaget 2023-12-31 2022-12-31
Vid årets början - -767
Förändring av kreditreservering - 713
Återförda outnyttjade belopp (återvunnen
kundfordran)
- 54
Vid årets utgång - -
Åldersanalys, ej nedskrivna kundfordringar 2023 2022Ej förfallna kundfordringar 1 816 1 472Förfallna kundfordringar 1-30 dgr 855 1 322Förfallna kundfordringar 31-90 dgr 306 609Förfallna kundfordringar 91-180 dgr 91 72Förfallna kundfordringar 181-360 dgr 0 67Förfallna kundfordringar äldre än 360 dgr 39 -Summa 3 107 3 542Geografisk kreditriskexponering 2023 2022Europa 1 865 2 679Australien 301 215Singapore 138 Indien 714 462Kanada 25 122Övriga länder 64 64Summa 3 107 3 542
De tre största kunderna står för 37 % (32) av bolagets kundfordringar
per 2023-12-31.
Ränterisk
Överskottslikviditet placeras i bank eller i räntebärande värdepapper med liten ränterisk.
Koncernens räntebärande skulder löper med en ränta på cirka 6,7 %.
Valutarisk
Största delen av företagets inköp sker i svenska kronor. Vissa konsulttjänster förvärvas
i USD och EUR. Faktureringen till kunder sker till största delen i EUR. Företaget har inte
använt sig av valutasäkring under 2023 (ingen valutakring under 2022). Framtida
intäkter och kostnader kommer att påverkas av fluktuationer i utländska valutakurser.
Rörelseresultatet påverkades under räkenskapsåret av valutakursvinster med 244 TSEK
(787) samt av valutakursrluster med 178 TSEK (738).
Känslighetsanalys
Om den svenska kronan hade försvagats/försrkts med 5% i förhållande till Euro , GBP,
AUD samt NOK med alla andra variabler konstanta, skulle omsättningen 2023 ha varit
1,5 MSEK högre/lägre. Motsvarande analys av utestående kundfordringar per den 31
december 2023 visar att en förändring av den svenska kronan med 5% i förhållande till
Euro, GBP samt AUD skulle påverka fordringarna +/- 99 TSEK.
Kreditrisk
Företagets kunder utgörs av transplantationskliniker och läkemedelsföretag. Kunderna
bems som kreditvärdiga. Dock betalar en mindre andel kunder fakturerade belopp sent.
I tveksamma fall tillämpas förskottsbetalning. Kreditförsäkring tillämpas ej.
Koncernen2023-12-31 2022-12-31Ställda säkerheter INGA INGAEventualförpliktelser INGA INGA
Moderbolaget
2023-12-31 2022-12-31
Ställda säkerheter INGA INGA
Eventualförpliktelser INGA INGA
23
Händelser efter balansdagen
(Belopp kronor) 2023 2022
Styrelsen föreslår att:
Överkursfond 99 334 874 99 334 874
Balanserat resultat -67 039 943 -61 294 395
Årets resultat -30 386 444 -12 062 306
Summa 1 908 487 25 978 173
Disponeras på följande sätt:
Balanseras i ny räkning 1 908 487 25 978 173
Summa 1 908 487 25 978 173
Glycorex Transplantation AB (publ) med organisationsnummer 556519-7372 är ett
aktiebolag registrerat i Sverige med säte i Lund. Moderbolagets aktier är registrerade på
NGM Main Regulated Equity . Adressen till huvudkontoret är Scheelevägen 27, 223 63, Lund.
Koncernredovisningen för 2023 består av moderbolaget och dess dotterbolag,
tillsammans benämnd koncernen.
NOTER
Betalda räntor och erhållen utdelningKoncernen 2023 2022Erhållen ränta och utdelning 298 23Erlagd ränta -290 -2478 -224
Moderbolaget 2023 2022
Erhållen ränta och utdelning 295 23
Erlagd ränta -11 -10
284 13
Justeringar för poster som inte ingår i kassafdet
Koncernen 2023 2022Av- och nedskrivningar av tillgångar 21 336 8 557Orealiserade kursdifferenser 149 -3721 485 8 520
Moderbolaget 2023 2022
Av- och nedskrivningar av tillgångar 15 031 5 899
Orealiserade kursdifferenser 109 84
Realisationsvinst, försäljning av materiella
anläggningstillgångar
- -113
15 140 5 870
21
Tilläggsupplysningar till kassaflödesanalys
 – ÅRSREDOVISNING 
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar
att årsredovisningen har upprättats i enlighet
med god redovisningssed i Sverige och
koncernredovisningen har upprättats i enlighet
med de internationella redovisningsstandarder
som avses i Europaparlamentets och rådets
förordning (EG) nr 1606/2002 av den 19
juli 2002 om tillämpning av internationella
redovisningsstandarder. Årsredovisningen
respektive koncernredovisningen ger
en rättvisande bild av moderbolagets
och koncernens ställning och resultat.
Förvaltningsberättelsen för moderbolaget
respektive koncernen ger en rättvisande
översikt över utvecklingen av moderbolagets
och koncernens verksamhet, ställning och
resultat samt beskriver väsentliga risker och
osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och
de företag som ingår i koncernen står inför.
Årsredovisningen och koncernredovisningen
har, som framgår ovan, godkänts för utfärdande
av styrelsen den 29 april 2024. Koncernens
resultat- och balansräkning blir föremål för
fastställelse på årsstämman den 29 maj 2024.
Lund den 29 april 2024
Styrelsen för Glycorex Transplantation AB (publ)
Björn Larsson
Styrelseordförande
Fredrik Johansson Joakim Jagorstrand Kurt Nilsson
Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot
Johan Nilsson
tf. Verkställande direktör
Vår revisionsberättelse har lämnats den 29 april 2024
Ernst & Young AB
Martin Henriksson
Auktoriserad revisor
Styrelsens försäkran
STYRELSENS FÖRSÄKRAN
ÅRSREDOVISNING  – 
Till bolagsstämman i Glycorex Transplantation AB (publ), org nr 556519-7372
REVISIONSBERÄTTELSE
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen för
Glycorex Transplantation AB (publ) för år 2023. Bolagets årsredovisning och
koncernredovisning ingår på sidorna 2044 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen uppttats i enlighet med års-
redovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av
moderbolagets finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess
finansiella resultat och kassafde för året enligt årsredovisningslagen. Kon-
cernredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och
ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens finansiella
ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat och kas-
saflöde för året enligt International Financial Reporting Standards (IFRS), så
som de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är
förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagssmman fastställer resultatkningen och
balansräkningen för moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncernredo-
visningen är förenliga med innehållet i den kompletterande rapport som har
överlämnats till moderbolagets revisionsutskott i enlighet med Revisors-
förordningens (537/2014) artikel 11.
Grundr uttalanden
Vi har utrt revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och
god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs
närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till
moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt
fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att,
baserat på vår bästa kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster som
avses i Revisorsförordningens (537/2014) artikel 5.1 har tillhandahållits det
granskade bolaget eller, i förekommande fall, dess moderföretag eller dess
kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamåls-
enliga som grund för våra uttalanden.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som enligt vår
professionella bedömning var de mest betydelsefulla för revisionen av års-
redovisningen och koncernredovisningen för den aktuella perioden. Dessa
områden behandlades inom ramen för revisionen av, och i vårt ställnings-
tagande till, årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet, men vi
gör inga separata uttalanden om dessa områden. Beskrivningen nedan av hur
revisionen genomfördes inom dessa områden ska läsas i detta sammanhang.
Vi har fullgjort de skyldigheter som beskrivs i avsnittet Revisorns ansvar i vår
rapport om årsredovisningen också inom dessa områden. Därmed genom-
fördes revisionsåtgärder som utformats för att beakta vår bedömning av risk
för väsentliga fel i årsredovisningen och koncernredovisningen. Utfallet av vår
granskning och de granskningsåtgärder som genomförts för att behandla de
områden som framgår nedan utgör grunden för vår revisionsberättelse.
 – ÅRSREDOVISNING 
REVISIONSBERÄTTELSE
Annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovisningen och
koncernredovisningen och återfinns på sidorna 1-19 och 49-56. Den andra
informationen består även av ersättningsrapporten som vi inhämtade före
datumet för denna revisionsberättelse. Det är styrelsen och verksllande
direkren som har ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovisningen
omfattar inte denna information och vi gör inget uttalande med bestyrkande
avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredovisning-
en är det vårt ansvar att läsa den information som identifieras ovan och över-
väga om informationen i väsentlig utstckning är oförenlig med årsredovis-
ningen och koncernredovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi även
den kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt bemer om infor-
mationen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna information,
drar slutsatsen att den andra informationen innehåller en väsentlig felaktig-
het, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att rapportera i det
avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att års-
redovisningen och koncernredovisningen upprättas och att den ger en rätt-
visande bild enligt årsredovisningslagen och, vad gäller koncernredovis-
ningen, enligt IFRS så som de antagits av EU. Styrelsen och verkställande
direkren ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer är nöd-
vändig för att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som inte
innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentlig-
heter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen ansvarar
styrelsen och verkställande direktören för bedömningen av bolagets för-
måga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt, om för-
hållanden som kan påverka förmågan att forttta verksamheten och att
använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas
dock inte om styrelsen och verksllande direkren avser att likvidera
bolaget, upphöra med verksamheten eller inte har något realistiskt alternativ
till att göra något av detta.
Beskrivning av området Hur detta område beaktades i revisionen
Balanserade utgifter för utvecklingsarbete redovisas per 31
december 2023 till 22,6 mkr i koncernens balansräkning och till
12,9 mkr i moderbolagets balansräkning och står för 34% av kon-
cernens tillgångar och 25% av moderbolagets tillgångar. Utgifter
för utveckling redovisas som en tillgång i balansräkningen om pro-
dukten eller processen bedöms tekniskt och kommersiellt använd-
bar och bolaget har tillräckliga resurser att fullfölja utvecklingen
och därefter använda eller sälja den immateriella tillgången.
Redovisningen av balanserade utvecklingsutgifter innefattar att
bolaget vid anskaffningstillfället bedömer vilka utvecklingsutgifter
som är hänförliga till respektive produkt under utvecklingen och
till vilken grad dessa är återvinningsbara. Bolaget prövar minst
årligen och vid indikation på värdenedgång att redovisade värden
inte överstiger beräknade återvinningsvärde. Återvinningsvärdena
fastställs genom nuvärdesberäkning av bedömda framtida kassa-
flöden och baseras på förntat utfall av ett antal faktorer grundat
på bolagets uppskattningar och bemningar. Den initiala redovis-
ningen av utgifter för utvecklingsarbete och de nedskrivningspröv-
ningar som utförs är således baserade på bolagets uppskattningar
och bedömningar, varför redovisningen av balanserade utgifter
för utvecklingsarbete har ansetts vara ett särskilt betydelsefullt
område i revisionen.
En beskrivning av de antaganden som ligger till grund för bolagets
redovisning av balanserade utgifter för utvecklingsarbete framgår
av not 10 och av avsnittet Viktiga uppskattningar och bedömningar
i not 1. I not 10 framgår även redovisade balanserade utgifter för
utvecklingsarbete, årets anskaffningar och avskrivningar.
I vår revision har vi utvärderat bolagets process för att bedöma vilka
utvecklingsutgifter som uppfyller kriterierna för redovisning som
balanserade utgifter för utvecklingsarbete. Vi har också utfört
stickprovskontroller av balanserade utgifter mot underlag och ut-
värderat bolagets process för att upprätta nedskrivningstest bland
annat genom att granska rimligheten i antaganden om framtida
intäkter. Vi har med hjälp av våra värderingsspecialister granskat
bolagets modell för att genomföra nedskrivningstest. Vi har även
granskat lämnade upplysningar i årsredovisningen..
ÅRSREDOVISNING  – 
REVISIONSBERÄTTELSE
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om att årsredovisningen
och koncernredovisningen som helhet inte innehåller några väsentliga fel-
aktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, och att läm-
na en revisionsberättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är
en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som utförs
enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en vä-
sentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av
oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller
tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som
användare fattar med grund i årsredovisningen och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt omdöme och har
en professionellt skeptisk inställning under hela revisionen. Dessutom:
identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktigheter i årsredovis-
ningen och koncernredovisningen, vare sig dessa beror på oegentligheter
eller misstag, utformar och utför granskningsåtgärder bland annat utifrån
dessa risker och inhämtar revisionsbevis som är tillräckliga och ändamål-
senliga för att utgöra en grund för våra uttalanden. Risken för att inte upp-
cka en väsentlig felaktighet till följd av oegentligheter är högre än för en
sentlig felaktighet som beror på misstag, eftersom oegentligheter kan
innefatta agerande i maskopi, förfalskning, avsiktliga utelämnanden,
felaktig information eller åsidosättande av intern kontroll.
skaffar vi oss en förselse av den del av bolagets interna kontroll som har
betydelse för vår revision för att utforma granskningsåtgärder som är
lämpliga med hänsyn till omständigheterna, men inte för att uttala oss om
effektiviteten i den interna kontrollen.
utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som används och
rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens uppskattningar i
redovisningen och tillhörande upplysningar.
drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verkställande direk-
tören använder antagandet om fortsatt drift vid upprättandet av årsredovis-
ningen och koncernredovisningen. Vi drar också en slutsats, med grund i de
inhämtade revisionsbevisen, om det finns någon väsentlig osäkerhetsfaktor
som avser sådana händelser eller förhållanden som kan leda till betydande
tvivel om bolagets förmåga att forttta verksamheten. Om vi drar slutsat-
sen att det finns en väsentlig osäkerhetsfaktor, måste vi i revisions-
berättelsen fästa uppmärksamheten på upplysningarna i årsredovisningen
om den väsentliga osäkerhetsfaktorn eller, om sådana upplysningar är otill-
räckliga, modifiera uttalandet om årsredovisningen och koncernredovis-
ningen. Våra slutsatser baseras på de revisionsbevis som inhämtas fram
till datumet för revisionsberättelsen. Dock kan framtida händelser eller
förhållanden göra att ett bolag inte längre kan fortsätta verksamheten.
utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen och innehåll-
et i årsredovisningen och koncernredovisningen, däribland upplysningar-
na, och om årsredovisningen och koncernredovisningen återger de under-
liggande transaktionerna och händelserna på ett sätt som ger en rättvisande
bild.
inhämtar vi tillräckliga och ändamålsenliga revisionsbevis avseende den
finansiella informationen för enheterna eller affärsaktiviteterna inom
koncernen för att göra ett uttalande avseende koncernredovisningen.
Vi ansvarar för styrning, övervakning och utförande av koncernrevisionen.
Vi är ensamt ansvariga för våra uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens planerade omfattning
och inriktning samt tidpunkten för den. Vi måste också informera om betydelse-
fulla iakttagelser under revisionen, däribland de eventuella betydande brister i
den interna kontrollen som vi identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har följt relevanta
yrkesetiska krav avseende oberoende, och ta upp alla relationer och andra för-
hållanden som rimligen kan påverka vårt oberoende, samt i tillämpliga fall åtgär-
der som har vidtagits för att eliminera hoten eller motåtgärder som har vidtagits.
Av de omden som kommuniceras med styrelsen fastställer vi vilka av dessa
områden som varit de mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen
och koncernredovisningen, inklusive de viktigaste bedömda riskerna för väsent-
liga felaktigheter, och som därför utgör de för revisionen särskilt betydelsefulla
områdena. Vi beskriver dessa områden i revisionsberättelsen såvida inte lagar
eller andra författningar förhindrar upplysning om frågan.
RAPPORT OM ANDRA KRAV ENLIGT LAGAR OCH ANDRA FÖRFATTNINGAR
Revisorns granskning av förvaltning och förslaget till dispositioner av
bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen har vi även utfört en revision av
styrelsens och verkställande direktörens förvaltning av Glycorex Transplan-
tation AB (publ) för år 2023 samt av förslaget till dispositioner beträffande
bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i förvalt-
ningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande direk-
tören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utrt revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt
denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i för-
hållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige
och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamåls-
enliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande
bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning innefattar detta bland
annat en bedömning av om utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav
som bolagets och koncernens verksamhetsart, omfattning och risker sller
på storleken av moderbolagets och koncernens egna kapital, konsoliderings-
behov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av bolagets ange-
lägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande bedöma bolagets och
koncernens ekonomiska situation, och att tillse att bolagets organisation är
utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska
angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt. Verkställande
direkren ska sköta den löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och
anvisningar och bland annat vidta de åtgärder som är nödvändiga för att
bolagets bokring ska fullgöras i överensstämmelse med lag och för att
medelsförvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt uttalande
om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med en rimlig grad av
säkerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande
direkren i något väsentligt avseende:
retagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse
som kan föranleda erttningsskyldighet mot bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen,
årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
 – ÅRSREDOVISNING 
REVISIONSBERÄTTELSE
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bolagets
vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är att med rimlig grad
av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att en
revision som utrs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer att upp-
täcka åtgärder eller försummelser som kan föranleda ersättningsskyldighet
mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av bolagets vinst eller
förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige använder vi
professionellt omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under
hela revisionen. Granskningen av förvaltningen och förslaget till dispositio-
ner av bolagets vinst eller förlust grundar sig fmst på revisionen av
räkenskaperna. Vilka tillkommande granskningsåtgärder som utförs baseras
på vår professionella bedömning med utgångspunkt i risk och väsentlighet.
Det innebär att vi fokuserar granskningen på sådana åtgärder, områden och
förhållanden som är väsentliga för verksamheten och där avsteg och övert-
delser skulle ha särskild betydelse för bolagets situation. Vi går igenom och
prövar fattade beslut, beslutsunderlag, vidtagna åtgärder och andra för-
hållanden som är relevanta för vårt uttalande om ansvarsfrihet. Som under-
lag för vårt uttalande om styrelsens förslag till dispositioner beträffande
bolagets vinst eller förlust har vi granskat om förslaget är förenligt med
aktiebolagslagen.
REVISORNS GRANSKNING AV ESEF-RAPPORTEN
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även
utrt en granskning av att styrelsen och verkställande direkren har upp-
rättat årsredovisningen och koncernredovisningen i ett format som möjliggör
enhetlig elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a §
lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden för Glycorex Transplantation AB
(publ) för år 2023.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format som i allt
sentligt möjligr enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalande
Vi har utrt granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18 Revisorns
granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna rekommendation be-
skrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till
Glycorex Transplantation AB (publ) enligt god revisorssed i Sverige och har i
övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som
grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att
Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om
värdepappersmarknaden, och för att det finns en sådan intern kontroll som
styrelsen och verkställande direktören bedömer nödvändig för att upprätta
Esef-rapporten utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten i allt
sentligt är upprättad i ett format som uppfyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden, på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra granskningsåtrder för att
uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är uppttad i ett format som
uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en
granskning som utförs enligt RevR 18 och god revisionssed i Sverige alltid
kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter
kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga
om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förntas påverka de ekonomiska
beslut som användare fattar med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar ISQM 1 Kvalitetsstyrning för revisionsföretag som
utr revision och översiktlig granskning av finansiella rapporter samt andra
bestyrkandeuppdrag och näraliggande tjänster som kräver att företaget ut-
formar, implementerar och hanterar ett system för kvalitetsstyrning inklusive
riktlinjer och rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder för
yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis om att
Esef-rapporten har upprättats i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk
rapportering av årsredovisningen och koncernredovisning. Revisorn väljer
vilka åtgärder som ska utras, bland annat genom att bedöma riskerna för
sentliga felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa beror på oegentlig-
heter eller misstag. Vid denna riskbemning beaktar revisorn de delar av
den interna kontrollen som är relevanta för hur styrelsen och verkställande
direkren tar fram underlaget i syfte att utforma granskningtgärder som är
ändamålsenliga med hänsyn till omständigheterna, men inte i syfte att göra
ett uttalande om effektiviteten i den interna kontrollen. Granskningen om-
fattar också en utvärdering av ändamålsenligheten och rimligheten i
styrelsens och verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av att Esef-
rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-format och en avstämning av att
Esef-rapporten överensstämmer med den granskade årsredovisningen
och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bemning av huruvida koncernens
resultat-, balans- och egetkapitalräkningar, kassaflödesanalys samt noter i
Esef-rapporten har märkts med iXBRL i enlighet med vad som följer av Esef-
förordningen.
Ernst & Young AB, Box 7850, 103 99 Stockholm utsågs till Glycorex Transplanta-
tion AB (publ)s revisor av bolagsstämman den 30 maj 2023 och har varit
bolagets revisor sedan 14 juni 2012.
Malmö den 29 april 2024
Ernst & Young AB
Martin Henriksson
Auktoriserad revisor
ÅRSREDOVISNING  – 
1. PRINCIPER FÖR BOLAGSSTYRNING
Utöver bestämmelser i lag, förordningar och
föreskrifter följer bolaget NGMs regelverk
(tillgängliga på www.ngm.se) och Svensk
kod för bolagsstyrning (se nedan). Vidare
upprättar bolagets styrelse varje år en arbets-
ordning för styrelsen, en VD-instruktion
och en rapporteringsinstruktion. Dessa
dokument är dock inte offentliga.
2. SVENSK KOD FÖR BOLAGSSTYRNING
Svensk kod för bolagsstyrning (version 1
januari 2024) innehåller regler om god sed
för bolagsstyrning hos svenska börsbolag
(tillgänglig på www.bolagsstyrning.se).
Bolaget tillämpar koden. Bolaget har i några
fall valt alternativa lösningar som avviker från
kodens regler, vilka beskrivs nedan.
2.1 Offentliggörande av bolagsstämma.
I stället för kodens regel (punkt 1.1) att da-
tum och ort för bolagsstämma offentliggörs
i samband med den tredje kvartalsrapporten,
offentliggörs informationen i samband
med bokslutskommunikén. Årsstämma
i bolaget har hittills hållits i maj eller juni
varför uppgifter om tidpunkt för stämman i
bokslutskommunikén bedöms vara tillräcklig
framförhållning.
2.2 Utseende av valberedning. I stället för
bestämmelserna i punkt 2.3 och 2.4 i koden
utses ledamöterna i valberedningen på föl-
jande sätt: Valberedningen ska ha minst tre
ledamöter, varav en ska utses till ordförande.
Styrelsen fastställer de tre röstmässigt största
ägarna i bolaget per den 30 november varje
räkenskapsår. Ägande genom bolag, närstå-
ende etc. räknas som tillhörande en ägare.
Respektive ägare har rätt att utse var sin
ledamot. Om ledamot avgår utser samma
ägare en ny ledamot. Styrelseledamöter kan
ingå i valberedningen. Ägarna ska sträva efter
att majoriteten av ledamöterna i valbered-
ningen skall vara oberoende i förhållande
till bolaget och bolagsledningen. Bolaget
har ett stort antal mindre aktieägare samt
en handfull större aktiva aktieägare vilka
representerar mer än hälften av rösterna i
bolaget. För ett effektivt arbete i valbered-
ningen bör förslag som lämnas av den vara
förankrade hos den aktiva röstmajoriteten
på stämman. Avsikten är att bolagsstämman
ska bekräfta riktlinjerna för utseende av val-
beredning enligt ovan. Valberedningen ska
fullgöra de uppgifter som enligt Svensk kod
för bolagsstyrning ankommer på en valbe-
redning. Ingen ersättning utgår till ledamö-
terna i valberedningen. Valberedningen ska
presenteras på det sätt som anges i punkt
2.5 i koden, dock senast fyra månader före
årsstämman. Fyra månader före stämman
bedöms ge tillräckligt med tid för aktieägare
att lämna förslag till valberedningen.
2.3 Revisionsutskott. I stället för lagens
regel om ett separat revisionsutskott ska
styrelsen minst en gång per år på styrelse-
sammanträde behandla revisionsfrågor och
fullgöra de uppgifter som revisionsutskottet
annars skulle gjort. I jämförelse med andra
börsbolag är bolagets verksamhet av
begränsad omfattning. Avvikelsen syftar till
att skapa en effektiv organisation utan alltför
mycket administration.
2.4 Ersättningsutskott. I stället för kodens
regel (punkt 7.3 och 7.4) om ett separat er-
sättningsutskott ska styrelsen minst en gång
per år på styrelsesammanträde behandla
frågor om ersättning och andra anställnings-
villkor för bolagsledningen. I styrelsens upp-
gifter ingår att (i) bereda beslut i frågor om
ersättningsprinciper, ersättningar och andra
anställningsvillkor för bolagsledningen, (ii)
följa och utvärdera pågående och under året
avslutade program för rörliga ersättningar
för bolagsledningen, samt (iii) följa och
utvärdera tillämpningen av de riktlinjer för
Bolagsstämma
Styrelse
Valberedning
Glycoprobe AB
Glycorex
UBP AB
Glycorex
UMC AB
Glycorex
Tranplantation
Pty LTD
Glycorex
M S.A.
Externa revisorer
ÖVERSIKT ÖVER BOLAGSSTYRNINGEN I GLYCOREX TRANSPLANTATION AB
VD och koncernchef
Bolagsstyrningsrapport
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
Glycorex Transplantation AB. Moderbolag. Innefattar centrala funktioner
för ledning, ekonomi, förvaltning och administration
Glycoprobe AB. Förvärvades 2008. Produktion av de aktiva komponenter
som ingår i Glycosorb-ABO
Glycorex UBP AB. Bildat 2011. Utvecklar produkter inom UBP-projektet
Glycorex UMC AB. Bildat 2011. Bolagets huvudsyfte är att marknadsföra
och etablera produkter i USA
Glycorex Transplantation Pty Ltd. Bildat 2005 i syfte att underlätta registrering i Australien
Glycorex M S.A. Bildat 2013 i syfte att underlätta registrering i Mexiko
 – ÅRSREDOVISNING 
ersättningar till ledande befattningshavare
som årsstämman enligt lag ska fatta beslut
om samt gällande ersättningsstrukturer och
ersättningsnivåer i bolaget. Styrelseledamot
som ingår i bolagsledningen deltar inte i ev.
behandling av sin egen ersättning. I jämfö-
relse med andra börsbolag är bolagets verk-
samhet av begränsad omfattning. Avvikelsen
syftar till att skapa en effektiv organisation
utan alltför mycket administration.
3. STYRNING AV BOLAGET UNDER 2023
3.1 Valberedning. Valberedningen inför
årsstämman 2024 utsågs enligt de princi-
per som årsstämman 2023 beslutade om.
Valberedningen ska bestå av en represen-
tant från de tre största ägarna i bolaget per
30 november 2023. Inför årsstämman 2024
har valberedningen bestått av följande
personer: Kurt Nilsson är utsedd av den
största ägaren i bolaget Kurt Nilsson inklu-
sive närstående familjemedlem och egna
bolag. Vid tidpunkten för årsredovisningens
publicering har övriga ägare ännu inte utsett
någon representant till valberedningen.
3.2 Bolagsstämma. Kallelse till bolagsstäm-
ma sker enligt bolagsordningen i Post- och
Inrikes Tidningar och på hemsidan. Att kallel-
se har skett annonseras också i DI. Kallelsen
skickas också ut genom pressmeddelande.
Aktieägare som vill delta i stämman ska an-
mäla sig själv och eventuella biträden senast
fem vardagar före stämman. Vid stämma i
bolaget kan varje ägare rösta för hela antalet
röster som dennes aktier representerar
utan några begränsningar. Årsstämman ska
fatta beslut om fastställande av balans- och
resultaträkning, disposition av årets resultat
och ansvarsfrihet för styrelsen och VD. Års-
stämman ska enligt bolagsordningen också
utse minst tre och högst sju ledamöter av
styrelsen och besluta om styrelsearvoden.
Bolagsordningen ändras genom beslut på
bolagsstämman enligt bestämmelserna i
aktiebolagslagen. Årsstämman 2023 beslu-
tade om ett bemyndigande för styrelsen att
besluta om nyemission av 7 000 000 B-aktier.
Bemyndigandet har inte utnyttjats.
3.3 Styrelsen. Bolaget har under janua-
ri-december 2023 haft tre styrelser. Den
första styrelsen arbetade från januari 2023
till årsstämman 30 maj 2023. Den andra sty-
relsen från årsstämman till extra stämman
16 november 2023. Den tredje styrelsen har
arbetat sedan extra stämman 16 november.
Den tredje styrelsen, som är den nuvarande,
presenteras i årsredovisningen på sidan
51. Björn Larsson har varit ordförande i
styrelsen. Övriga ledamöter har varit, Fredrik
Johansson, Joakim Jagorstrand och
Kurt Nilsson.
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
Ledamoten Kurt Nilson har tidigare varit VD
och är en större aktieägare. Nu arbetar han
deltid som utvecklingschef i bolaget. Övriga
ledamöter i nuvarande styrelse är oberoen-
de i förhållande tillbolagsledningen och till
större aktieägare. Styrelsens arbete leds av
ordföranden men sker i övrigt utan perma-
nent arbetsfördelning. Som framgår ovan
har inte separata ersättnings- och revisions-
utskott utsetts. I stället har styrelsen fullgjort
dessa uppgifter. Under januari - december
2023 har styrelsen sammanträtt vid elva
tillfällen.
Närvaron på sammanträdena har varit
följande:
Första styrelsen (jan-maj)
Kurt Nilsson (ledamot) ……………… 3/3
Nils Siegbahn (ledamot) …………… 3/3
Leni von Bonsdorff (ledamot) ……… 3/3
Torbjörn Axelsson (ledamot) ……… 3/3
Johan Lavén (vd) …………………… 3/3
Andra styrelsen (maj-nov)
Nils Siegbahn (ledamot) …………… 3/3
Leni von Bonsdorff (ledamot) ……… 3/3
Torbjörn Axelsson (ledamot) ……… 3/3
Clas Runnberg (ledamot) …………… 3/3
Frida Thorsén (suppleant) ………… 3/3
Johan Lavén (vd till okt) …………… 2/3
Tredje styrelsen (nov -dec)
Björn Larsson (ledamot) …………… 5/5
Fredrik Johansson (ledamot) ……… 5/5
Joakim Jagorstrand (ledamot) …… 5/5
Kurt Nilsson (ledamot) ……………… 5/5
Johan Nilsson (tf. vd från okt) ……… 5/5
En årlig utvärdering av styrelsens arbete görs
och valberedningen får del av bedömningarna.
Under 2024 har en utvärdering genomförts,
där samtliga nuvarande styrelseledamöter
skriftligen har fått ange synpunkter och för-
slag samt betygsätta bland annat styrelsens
sammansättning och arbetssätt. Utvärde-
ringen har presenterats för styrelsen.
3.4 VD. Bolaget har under perioden haft två
verkställande direktörer. Johan Lavén var
direktör fram till 29 oktober. Därefter har
Johan Nilsson varit tf. verkställande direktör.
Johan Nilsson presenteras i årsredovisning-
en på sidan 51.
3.5 Intern kontroll, riskhantering avseen-
de den finansiella rapporteringen m.m.
Bolaget har två aktiva och tre vilande kon-
cerndotterbolag. Informationen nedan avser
både bolaget och dess dotterbolag. Bolagets
omsättning för 2023 uppgick till cirka 30 mil-
joner kronor. Antalet anställda var under året
23 personer vid ett arbetsställe i bolagets
lokaler i Lund. För varje verksamhetsår antar
styrelsen en budget vilket sätter ramarna för
VD:n och bolagets verksamhet. Bolagets VD
har dagligen arbetat i verksamheten samt
löpande övervakat intäkts- och kostnadsut-
vecklingen. Personal inom koncernen har ar-
betat med budgetramar för investeringar och
inköp. Större investeringar och kostnader
har alltid godkänts av VD. VD har haft direkt
insyn i beställningar av bolagets produkter
och leveranser till bolagets kunder. VD:s
finansiella rapportering till styrelsen har skett
på följande sätt. Styrelsen har noggrant gått
igenom bolagets ekonomi och verksamhet
i samband med behandlingen av årets fyra
rapporter till aktiemarknaden (tre kvartals-
rapporter och en bokslutskommuniké).
VD har månatligen översänt en kort status-
rapport för ekonomi och utveckling. Vidare
har VD ansvarat för att till ordförande genast
rapportera större avvikelser från budget och
affärsplan samt större oförutsedda kostna-
der, enligt riktlinjerna i styrelsens arbetsord-
ning och VD-instruktion. Under 2023 har det
inte inträffat någon större avvikelse i bola-
gets ekonomiska utveckling som motiverat
ett extra styrelsesammanträde. Styrelsen har
också haft kontakt med revisorn.
Styrelsen har diskuterat behovet av intern-
revision. Av följande skäl upprättas inte en
särskild internrevision i bolaget eller koncer-
nen. Bolagets storlek (omsättning, antalet
arbetsställen och personal) liksom koncern-
strukturen (inga utländska dotterbolag med
omfattande verksamhet) motiverar inte en
särskild internrevision. Styrelsens kontroll av
verksamheten består, utöver det som anges
ovan, av arbetet med revisionsutskottets upp-
gifter, ordförandens kontakt med ekonomi-
ansvarig i bolaget och styrelsens kontakt
med revisorn under året.
Sluttillverkning av bolagets produkter som
säljs på marknaden sker enligt kvalitets-
system upprättat och kontrollerat enligt
tillämpliga regler för medicintekniska
produkter.
Bolaget anlitar regelbundet advokat för
bedömning och rådgivning i legala frågor
med koppling till verksamheten.
3.6 Direkta och indirekta innehav
i bolaget. En redovisning av bolagets
direkta och indirekta innehav av aktier som
representerar minst en tiondel av röstetalet
finns på sidan 19.
ÅRSREDOVISNING  – 
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
Styrelse, VD och revisorer
Revisorer
Martin Henriksson
Ordinarie revisor sedan 2022.
Auktoriserad revisor, Ernst & Young AB
Stefan Svensson
Revisorssuppleant sedan 2017
Auktoriserad revisor Ernst & Young AB
Björn Larsson
Ordförande sedan
november 2023.
Född 1965.
Mer än 30 års internationell kommersiell
erfarenhet från medicinteknik och
bioteknik, inom företagsledning,
kapitalisering och affärsutveckling,
samt ett flertal styrelseuppdrag.
Tidigare erfarenhet inkluderar bland
annat VD för RLS Global och Observe
Medical ASA, styrelseordförande i
Alzinova AB samt ledande roller i bland
annat Novo Nordisk, AstraZeneca
samt ABIGO Medical, Dentsply och
Medtronic. Björn är för närvarande
styrelseledamot i Medfield Diagnostiks
och har rådgivande roller, bland annat i
ReThink Capital AB, Auxesis Pharma AB
och i MultiD AB. Sedan den 10 januari
2024 har Björn också åtagit sig rollen
som tillförordnad VD för Medfield
Diagnostics.
Aktieinnehav: Innehar inga aktier.
Joakim Jagorstrand
Ledamot sedan
november 2023.
Född 1969.
Civilekonomexamen, Linné universitetet
1994, Master of Business Administration
(MBA), Lunds universitet 2005. Mer
än tjugo års internationell erfarenhet
av arbete inom medicinteknik,
läkemedel och diagnostik. Huvudsaklig
erfarenhet inom marknad, försäljning,
företagsledning, strategi och
förändringsprocesser från bl.a.
Pharmacia/Pfizer, GlaxoSmithkline,
Ferring, Gambro och Roche. Ordförande
i Digital Alfa Group AG, Schweiz
(pågående).
Aktieinnehav: Innehar inga aktier.
Fredrik Johansson
Ledamot sedan
november 2023.
Född 1988.
Medicine doktor vid Lunds universitet,
aktiv forskare och bitr. universitetslektor
på medicinska fakulteten. Författare
av vetenskapliga publikationer
och läroböcker. Erfarenhet av flera
förtroendeuppdrag i nationella
och internationella medicinska
organisationer. Bedrivit investeringar
privat och genom förvaltning specifikt
inom biotech- och medtechsektorn i
över 10 år.
Aktieinnehav: 37 500, privat och genom
bolag.
Kurt Nilsson
Ledamot sedan november
2023. (Ledamot och ord-
förande i bolaget 19962023).
Född 1953.
Grundare och tidigare VD och
utvecklings- och produktchef i Glycorex
Transplantation AB. Numera VD för
dotterbolaget Glycoprobe. Teknologie
doktor i kemi och tillämpad biokemi vid
Lunds universitet.
Docent i bioteknik.
Aktieinnehav inklusive
närståendeinnehav: 3 268 000 A-aktier
och 3 959 051 B-aktier.
Johan Nilsson
Tf. VD sedan oktober 2023.
Född 1985.
Utbildad civilekonom vid det
internationella ekonomprogrammet
inom Lunds universitet. Har arbetat
i olika funktioner inom Glycorex
Transplantation AB sedan 2010, var bl a
VD för bolaget 2013–2020 och nu senast
som Head of Sales & Produktspecialist.
Aktieinnehav: 27 130.
Lund den 29 april 2024
Styrelsen för Glycorex
Transplantation AB
 – ÅRSREDOVISNING 
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORTEN
REVISORS YTTRANDE OM
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORTEN
Till bolagsstämman i Glycorex Transplanta-
tion AB (publ), org. nr 556519-7372
UPPDRAG OCH ANSVARSFÖRDELNING
Det är styrelsen som har ansvaret för bolags-
styrningsrapporten för år 2023 på sidorna
49-51 och för att den är upprättad i enlighet
med årsredovisningslagen.
GRANSKNINGENS INRIKTNING
OCH OMFATTNING
Vår granskning har skett enligt FARs rekom-
mendation RevR 16 Revisorns granskning av
bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att
vår granskning av bolagsstyrningsrapporten
har en annan inriktning och en väsentligt
mindre omfattning jämfört med den inrikt-
ning och omfattning som en revision enligt
International Standards on Auditing och god
revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna
granskning ger oss tillräcklig grund för våra
uttalanden.
UTTALANDE
En bolagsstyrningsrapport har upprättats.
Upplysningar i enlighet med 6 kap. 6 § andra
stycket punkterna 2–6 årsredovisningslagen
samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är
förenliga med årsredovisningen och
koncernredovisningen samt är i överens-
stämmelse med årsredovisningslagen.
Malmö den 29 april 2024
Ernst & Young AB
Martin Henriksson
Auktoriserad revisor
ÅRSREDOVISNING  – 
Resultaträkning. Belopp TSEK 2023 2022 2021 2020 2019
Nettoomsättning 29 962 36 116 28 202 27 000 36 105
Rörelseresultat före avskrivningar -8 939 248 -3 349 106 12 589
Rörelseresultat efter avskrivningar -30 275 -8 309 -11 844 -7 724 7 500
Årets resultat -30 364 -8 756 -12 243 -8 040 6 906
Balansräkning. Belopp TSEK 2023-12-31 2022-12-31 2021-12-31 2020-12-31 2019-12-31
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 22 572 37 892 40 297 43 378 44 886
Materiella anläggningstillgångar 5 503 2 946 2 731 1 217 1 111
Nyttjanderättstillgångar 11 632 9 799 8 214 10 157 14 154
Omsättningstillgångar, exkl. kortfr. placering och likvida medel 12 277 11 876 8 423 8 641 10 104
Kortfristig placering 972 932 952 957 955
Kassa och bank 12 888 32 632 41 182 48 345 14 631
Summa tillgångar 65 844 96 077 101 799 112 695 85 841
Eget kapital och skulder
Eget kapital 44 039 74 363 82 953 95 201 63 352
Långfristiga skulder 7 275 5 892 5 325 6 113 10 159
Kortfristiga skulder 14 530 15 822 13 521 11 381 12 330
Summa eget kapital och skulder 65 844 96 077 101 799 112 695 85 841
Kassaflödesanalys. Belopp TSEK 2023 2022 2021 2020 2019
Resultat efter finansiella poster -30 364 -8 520 -12 241 -8 050 6 876
Justeringar för poster som ej ingår i kassafdet 21 485 8 520 8 666 7 743 5 338
Betald inkomstskatt 0 -138 490 -285 -102
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital -585 -484 2 395 1 853 -2 641
Kassaflöde från investeringsverksamheten -3 551 -1 896 -2 548 -2 014 -3 602
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -6 630 -6 022 -3 792 34 491 -4 245
Årets kassaflöde -19 645 -8 540 -7 030 33 738 1 624
Likvida medel vid periodens början 32 632 41 182 48 345 14 631 13 220
Kursdifferenser i likvida medel -99 -10 -133 -24 -213
Likvida medel, kortfr. placering vid periodens slut 12 888 32 632 41 182 48 345 14 631
Nyckeltal 2023 2022 2021 2020 2019
Rörelsemarginal, % -101,0 -23,0 -42,0 -28,6 20,8
Avkastning på eget kapital, % -51,3 -10,9 -13,7 -10,1 11,5
Avkastning på totalt kapital, % -37,0 -8,4 -11,0 -7,8 8,9
Avkastning på sysselsatt kapital, % -42,8 -9,4 -12,0 -8,5 10,0
Soliditet, % 66,9 77,4 81,5 84,5 73,8
Genomsnittligt antal aktier 73 853 983 73 853 983 73 853 983 73 590 732 69 853 983
Antal aktier vid periodens slut 73 853 983 73 853 983 73 853 983 73 853 983 69 853 983
Resultat per aktie -0,41 -0,12 -0,17 -0,11 0,10
Eget kapital per aktie vid periodens slut 0,60 1,01 1,12 1,29 0,91
Medelantalet anställda 23 22 24 22 21
Flerårsöversikt – koncernen
FLERÅRSÖVERSIKT – KONCERNEN
 – ÅRSREDOVISNING 
Rörelsemarginal 2023 2022 2021 2020 2019
Rörelseresultat -30 275 -8 309 -11 844 -7 724 7 500
Nettoomsättning 29 962 36 113 28 202 27 000 36 105
Rörelsemarginal, % -101,0 -23,0 -42,0 -28,6 20,8
Soliditet 2023-12-31 2022-12-31 2021-12-31 2020-12-31 2019-12-31
Eget kapital 44 039 74 363 82 953 95 201 63 352
Balansomslutning 65 844 96 077 101 799 112 695 85 841
Soliditet, % 66,9 77,4 81,5 84,5 73,8
Eget kapital 2023-12-31 2022-12-31 2021-12-31 2020-12-31 2019-12-31
Eget kapital 44 036 74 363 82 953 95 201 63 352
Avkastning på eget kapital 2023 2022 2021 2020 2019
Genomsnittligt eget kapital 59 201 78 658 89 077 79 277 59 901
Nettoresultat -30 364 -8 576 -12 243 -8 040 6 906
Avkastning på eget kapital, % -51,3 -10,9 -13,7 -10,1 11,5
Sysselsatt kapital 2023-12-31 2022-12-31 2021-12-31 2020-12-31 2019-12-31 2019-01-01
Balansomslutning 65 844 96 077 101 799 112 695 85 841 82 502
Uppskjuten skatteskuld -177 -177 -121 -119 -128 -158
Övriga icke räntebärande skulder -10 135 -11 496 -9 673 -8 035 -8 042 -10 300
Summa 55 532 84 404 92 005 104 541 77 671 72 044
Avkastning på sysselsatt kapital 2023 2022 2021 2020 2019
Genomsnittligt sysselsatt kapital 69 968 88 205 98 273 91 106 *74 858
Rörelseresultat -30 275 -8 309 -11 844 -7 724 7 500
Finansiella intäkter 299 36 5 5 5
Summa -29 976 -8 273 -11 839 -7 719 7 505
Avkastning på sysselsatt kapital, % -42,8 -9,4 -12,0 -8,5 10,0
* Beknad på ingående balans 2019-01-01 och utgående balans 2019-12-31
ALTERNATIVA NYCKELTAL. ÖVRIGA DEFINITIONER
Avstämning alternativa nyckeltal
ESMA (European Securities and Markets Authority) riktlinjer för
alternativa nyckeltal gäller från 2016. Glycorex Transplantation AB
redovisar alternativa nyckeltal då dessa ger värdefull komplett-
erande information till investerare och Bolagets ledning då de
möjliggör värdering av Bolagets prestation.
Avkastning på eget kapital. Nettoresultat i % av genomsnittligt
eget kapital.
Avkastning på sysselsatt kapital. Rörelseresultat plus finansiella
intäkter i % av genomsnittligt sysselsatt kapital.
Avkastning på totalt kapital. Rörelseresultat plus finansiella
intäkter i % av genomsnittlig balansomslutning.
Eget kapital per aktie. Eget kapital i förhållande till antal aktier på
balansdagen.
Genomsnittligt antal aktier. Vägt genomsnitt av under perioden
utestående stamaktier.
Rörelsemarginal. Rörelseresultat i % av nettoomsättning.
Soliditet. Eget kapital i % av balansomslutning.
Sysselsatt kapital. Balansomslutning minus icke räntebärande
skulder.
ÖVRIGA EKONOMISKA DEFINITIONER
Medelantalet anställda. Antal anställda korrigerat för
anställningstid och deltidsanställningar.
Resultat per aktie. Nettoresultat i förhållande till genomsnittligt
antal utestående aktier.
Alternativa nyckeltal. Övriga definitioner
ÅRSREDOVISNING  – 
Affinitetskolonn. En affinitetskolonn är en
behållare med ett eller flera specifika ämnen
som används för att separera ämnen i en
genomströmmande gas eller vätska. I detta
fall innehåller kolonnen specifika kolhydrater
med affinititet (biokemisk interaktion) för de
antikroppar i blodet som bildas beroende
på blodgruppstillhörighet (se Anti-A/B
antikroppar).
Anti-A/B antikroppar. Antikroppar
närvarande i blodplasma beroende
på blodgruppstillhörighet. Personer
med blodgrupp 0 har anti-A och anti-B
antikroppar, personer med blodgrupp A har
anti-B antikroppar, personer med blodgrupp
B har anti-A antikroppar, personer med
blodgrupp AB saknar anti-A/B antikroppar.
Anti-A/B antikroppstitrar. Nivån av anti-A/B
antikroppar i blodplasma.
Antigen. Ett kroppsfrämmande ämne som
gör att immunförsvaret aktiveras och bildar
antikroppar.
Antikoagulant. Medel för att förhindra
koagulering av blodet, till exempel heparin.
Antikropp. En del av immunförsvaret som
känner igen främmande ämnen, exempelvis
bakterier eller virus, och binder till dessa
för att på så sätt göra det möjligt för andra
delar av immunförsvaret att eliminera det
främmande ämnet. Antikroppar är proteiner
och kallas även immunoglobuliner.
Autoimmun sjukdom. Sjukdom där
immunförsvaret angriper friska celler eller
kroppens egen vävnad.
Blodgruppsinkompatibel transplantation.
Transplantation av celler eller organ
mellan donator och mottagare med olika
blodgrupper.
Blodplasma. Svagt gulfärgad vätska som
blir kvar när man tar bort alla blodkroppar
(röda blodkroppar, vita blodkroppar och
trombocyter) från blodet. Innehåller livsvikta
ämnen så som exempelvis antikroppar,
koagulationsproteiner, transportproteiner,
salter, insulin och andra hormoner.
CE-märkning. Produktmärkning inom
EU som visar att en produkt uppfyller de
nödvändiga kraven vad gäller bland annat
miljö, hälsa och säkerhet.
Dialys. Rening av blodet vid njursvikt. Det
finns två olika dialysformer, hemodialys och
peritonealdialys (påsdialys).
Extrakorporal. Utanför kroppen.
FDA. Amerikanska läkemedelsmyndigheten,
Food and Drug Administration.
Helblod. Blodprodukt som innehåller alla
komponenter från blodet; plasma, röda och
vita blodkroppar samt trombocyter.
Hemolys. Sönderfall av röda blodkroppar.
Immunoadsorption. Selektiv adsorption
(bindning) av vissa ämnen i blodet med
hjälp av en kolonn.
Kolonn. Se affinitetskolonn.
Lågtiterplasma. Se Universell blodplasma.
Plasmabyte/plasmaferes. Byte av
den kroppsegna blodplasman mot
blodgivarplasma eller ersättningsvätskor.
Plasmaseparation. Separation av
blodplasma från vita och röda blodkroppar.
Stamceller. Omogna celler som både kan
skapa exakta kopior av sig själv men som
också kan utvecklas till olika specialiserade
celler i kroppen.
Trombocyter. Blodkropp i blodet som är
viktig för koagulationen, blodets förmåga att
levra sig. Även kallade blodplättar.
Universell blodplasma. Blodplasma
som kan ges till alla patienter oavsett
blodgrupp. Innehåller låga nivåer av anti-A/B
antikroppar. Även kallat lågtiterplasma.
ORDLISTA
Ordlista
Glycorex Transplantation AB (publ)
Scheelevägen 27 | SE-223 63 Lund, Sweden | Phone: +46 46 286 5230
info@glycorex.com | glycorex.com
549300BFHBYZ3X96EP252023-01-012023-12-31549300BFHBYZ3X96EP252023-12-31549300BFHBYZ3X96EP252022-01-012022-12-31549300BFHBYZ3X96EP252022-12-31549300BFHBYZ3X96EP252021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300BFHBYZ3X96EP252022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300BFHBYZ3X96EP252022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300BFHBYZ3X96EP252021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300BFHBYZ3X96EP252022-01-012022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300BFHBYZ3X96EP252022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300BFHBYZ3X96EP252021-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember549300BFHBYZ3X96EP252022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember549300BFHBYZ3X96EP252022-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember549300BFHBYZ3X96EP252021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300BFHBYZ3X96EP252022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300BFHBYZ3X96EP252022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300BFHBYZ3X96EP252021-12-31549300BFHBYZ3X96EP252023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300BFHBYZ3X96EP252023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300BFHBYZ3X96EP252023-01-012023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300BFHBYZ3X96EP252023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300BFHBYZ3X96EP252023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember549300BFHBYZ3X96EP252023-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember549300BFHBYZ3X96EP252023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300BFHBYZ3X96EP252023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:sharesxbrli:shares