ÅrsredovisningÅrsredovisning
2022
2 – ÅRSREDOVISNING 2022
Innehåll
Årsredovisning 2022
Rätt att delta i stämman har aktieägare som dels den 22 maj
2023 är registrerade som aktieägare i den av Euroclear Sweden
AB förda aktieboken, dels senast den 24 maj 2023 anmält
sitt deltagande i smman till bolaget. Aktieägare som låtit
förvaltarregistrera sina aktier måste tillfälligt inregistrera
aktierna i eget namn hos Euroclear för att få delta i smman.
dan omregistrering skall vara verkställd senast den 24 maj
2023. Anmälan om deltagande i stämman sker skriligen till
Glycorex Transplantation AB, Ideon, Scheelevägen 27, 223 63
Lund eller genom e-mail till bolagsstamma@glycorex.com.
Årssmma .............................................2
Detta är Glycorex ........................................4
2022 i korthet ............................................5
Glycorex genom åren .....................................6
VD-ord: Den positiva utvecklingen under 2022
skärper våra ambitioner för 2023 ..........................8
Unik teknologi som selekterar och avlägsnar
specifika antikroppar i blodet ............................12
Glycosorb® ABO möjliggör blodgruppsinkompatibla
transplantationer .......................................13
Stort växande behov av organtransplantation ............14
G1 Growing globally .....................................16
G2 Growing within transplantation .......................17
G3 Growing beyond transplantation ......................18
G4 Growing through innovation ..........................19
Glycorex-aktien .........................................20
Förvaltningsberättelse ..................................22
Resultaträkning för koncernen ...........................27
Rapport över totalresultat för koncernen .................27
Balansräkning för koncernen. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .28
Förändring av eget kapital, koncernen ....................29
Kassaflödesanalys för koncernen ........................30
Resultaträkning för moderbolaget ........................31
Rapport över totalresultat för moderbolaget ..............31
Balansräkning för moderbolaget .........................32
Förändring av eget kapital, moderbolaget .................33
Kassaflödesanalys för moderbolaget .....................34
Noter ..................................................35
Styrelsens försäkran ....................................47
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen ....48
Bolagsstyrningsrapport .................................52
Styrelse, VD och revisorer ................................55
Flerårsöversikt – koncernen .............................56
Alternativa nyckeltal. Övriga definitioner ..................57
Avstämning alternativa nyckeltal .........................57
Ordlista ................................................58
I anmälan skall anges namn/rma, personnummer organisations-
nummer, telefon dagtid och eventuella biträden (högst två)
som medföljer på stämman. Om du också anger e-postadress
skickar bolaget via mail en bekräelse på anmälan. Anmälan
ska ha kommit bolaget till handa senast den 24 maj 2023.
Om aktieägare företräds av ombud eller, vid juridisk person, av
ställföretdare skall daterad och av aktieägaren undertecknad
fullmakt och behörighetshandlingar tas med till stämman.
Glycorex Transplantation AB (publ) håller årsstämma tisdagen den 30 maj 2023 kl. 17 på
Ideon Gateway/Elite Hotel, 2 vån, lokal Tera, Scheelevägen 27/Molekylvägen 10 B, Lund.
Årssmma tisdagen den 30 maj 2023
ÅRSREDOVISNING 2022 – 3
GLYCOREX
Detta är Glycorex
Glycorex är ett globalt medicintekniskt bolag grundat 1996 med huvudkontor i Lund, Sverige. Bolaget har
utvecklat en unik teknologi som på molekylnivå selekterar och avlägsnar specifika antikroppar i blodet.
Bolagets fokusområden är inom transplantation, blodtransfusion och blodprodukter samt autoimmuna
sjukdomar. Bolaget har försäljning i över 25 länder där den största marknaden är Europa. Försäljning sker
via egna säljkanaler samt i samarbete med distributörer på utvalda marknader. Produktutveckling och
produktion sker i den egna anläggningen i Lund, Sverige. Glycorex Transplantation AB (publ) är börsnoterat
på NGM Main Regulated Equity (Nordic Growth Market) sedan 2001.
Blodgruppsinkompatibla
transplantationer
Glycosorb® ABO är en av bolagets egen-
utvecklade medicintekniska produkter.
Genom att selektivt eliminera specifika anti-
kroppar från blodet möjliggör Glycosorb®
ABO transplantationer mellan donator och
mottagare med olika blodgrupper, så kallade
blodgruppsinkompatibla transplantatio-
ner. Organbrist är en stor utmaning inom
transplantationsområdet och möjligheten
att genomföra blodgruppsinkompatibla
transplantationer ökar donatorpoolen och
kan bidra till kortare väntetid för att få ett
nytt organ. Glycosorb® ABO används främst
för att möjliggöra blodgruppsinkompatibla
njurtransplantationer, men används även
vid transplantation av hjärta, lever, lungor
och stamceller.
Framtagning av universella
blodprodukter
Glycorex unika teknologi erbjuder bety-
dande möjligheter även utanför trans-
plantationsområdet. Bolaget har utvecklat
en CE-märkt medicinteknisk produkt för
framtagning av universella blodprodukter,
det vill säga blodprodukter som kan ges till
alla patienter oavsett blodgrupp. Logistik,
säkerhet och tillgänglighet av blodprodukter
kan förbättras med hjälp av denna teknologi.
Innovation inom nya områden
Glycorex bedriver även forskning för att
utveckla produkter för att minska speci-
fika autoantikroppar vid behandling av
autoimmuna sjukdomar. Fokus ligger på att
utveckla en produkt för behandling av den
autoimmuna sjukdomen reumatoid artrit
(även kallad ledgångsreumatism) där bo-
laget samarbetar med ledande europeiska
forskningsinstitut. Inom bolagets forsknings-
och utvecklingsarbete finns dessutom andra
intressanta projekt för att i framtiden bredda
produktportföljen ytterligare.
Genom att intensifiera marknadsarbetet och
expandera produkterbjudandet har Glycorex
ambitionen att skapa förbättrade behand-
lingsmöjligheter för patienter världen över
och därmed skapa stort medicinskt och
finansiellt värde.
4 – ÅRSREDOVISNING 2022
Nyckeltal 2022
Belopp TSEK 2022 2021
Nettoomsättning 36 116 28 202
Rörelseresultat före avskrivningar 248 -3 349
Rörelseresultat efter avskrivningar -8 309 -11 844
Periodens resultat -8 576 -12 243
Rörelsemarginal, % -23,0 -42,0
Avkastning på eget kapital, % -10,9 -13,7
Avkastning på totalt kapital, % -8,4 -11,0
Avkastning på sysselsatt kapital, % -9,4 -12,0
Soliditet, % 77,4 81,5
Genomsnittligt antal aktier 73 853 983 73 853 983
Antal aktier vid periodens slut 73 853 983 73 853 983
Resultat per aktie -0,12 -0,17
Eget kapital per aktie vid periodens slut 1,01 1,12
Medelantalet anställda 22 24
Omsättningen ökade med 28 % till 36,1 (28,2) MSEK. Årets
resultat förbättrades och uppgick till -8,6 (-12,2) MSEK.
Positiva resultat från en retrospektiv studie på kort- och lång-
tidsresultat vid inkompatibla njurtransplantationer genomförda
med Glycosorb® ABO presenterades på en kongress i Tyskland.
Positiva data gällande reduktion av anti-A/B antikroppar i
blodplasma vid framtagning av universell blodplasma med
Glycosorb® ABO presenterades på en kongress i Tyskland.
Positiva initiala resultat erhölls från den första utvärderingen
på trombocytkoncentrat genomförd i Storbritannien.
Nya transplantationscentra adderades i England, Frankrike,
Indien och Spanien.
Avtal ingicks med distributörer i Chile och Sydafrika.
Glycosorb® ABO registrerades i Sydafrika.
Första ordern på Glycosorb® ABO från våra distributörer i Chile,
Sydafrika och Turkiet.
Digitalt symposium på IPTA (International Pediatric Transplant
Association) om intraoperativ Glycosorb® ABO-behandling för
blodgruppsinkompatibla hjärttransplantationer på barn.
En blodgruppsinkompatibel hjärttransplantation på ett barn
med hjälp av Glycosorb® ABO genomfördes på Tysklands
största hjärttransplantationscenter.
I Spanien genomfördes den första blodgruppsinkompatibla
lungtransplantationen på ett barn med hjälp av Glycosorb®
ABO.
I december tillträdde bolagets nya vd Johan Lavén sin tjänst.
2022 I KORTHET
Händelser efter årets slut
I februari 2023 genomfördes den första blodgruppsinkompa-
tibla njurtransplantationen med Glycosorb® ABO i Sydafrika.
I mars 2023 publicerades den första pilotstudien där Glycosorb®
ABO använts för att minska anti-A/B antikroppstitrar i blod-
grupp O helblod. Glycosorb® ABO minskade effektivt anti-A/B
antikroppstitrarna till nära noll utan ökad hemolys (förstörelse
av röda blodkroppar).
2022 i korthet
ÅRSREDOVISNING 2022 – 5
6 ÅRSREDOVISNING 2022
2017
Publicering av protokoll utvecklat i samarbe-
te med barnsjukhuset GOSH i Storbritannien.
Protokollet är framtaget för att underlätta blod
-
gruppsinkompatibla akuta hjärttransplantatio-
ner på barn med hjälp av Glycosorb® ABO.
2018
Första transplantationen med Glycosorb® ABO
i Latinamerika (Mexiko).
2019
Glycorex produkt för framtagning av universell
blodplasma presenteras på kongress i USA.
2020
CE-märkning av Glycorex produkt för
framtagning av universell blodplasma.
Biokompatibilitetsstudier inom reumatoid
artrit-projektet genomförs.
Utmärkta resultat från användning av
Glycosorb® ABO vid stamcellstrans-
plantationer publiceras.
2021
Utmärkta resultat från två studier med lång-
tidsuppföljning av transplantationer med
Glycosorb® ABO publiceras, levertransplanta-
tioner från avliden givare och hjärttransplanta-
tioner på barn.
Utmärkta resultat för Glycorex produkt vid fram
-
tagning av universell blodplasma presenteras på
fyra transfusionskongresser.
2022
Första lungtransplantationen på barn med
Glycosorb® ABO och GOSH-protokollet
genomförs i Spanien.
Positiva resultat erhålls från den första utrde-
ringen på trombocytkoncentrat genomförd i
Storbritannien.
1996
Bolaget grundas och verksamheten startas
i Lund, Sverige.
2001
Glycorex noteras på NGM Equity.
Första njurtransplantationen med Glycosorb®
ABO (Sverige).
CE-märkning av Glycosorb® ABO.
2003
Första levertransplantationen med Glycosor
ABO (Belgien).
2005
Första transplantationen med Glycosorb® ABO i
Oceanien (Australien).
Första hjärttransplantationen på barn med
Glycosorb® ABO (Sverige).
2008
Första transplantationen med Glycosorb® ABO i
Asien (Singapore).
2011
Första transplantationen med Glycosorb® ABO
i Nordamerika (Kanada).
2015
Utmärkta resultat från långtidsuppföljning
(upp till 10 år) av njurtransplantationer med
Glycosorb® ABO publiceras av svenskt respek-
tive tyskt centra.
Glycorex genom åren
ÅRSREDOVISNING 2022 7
8 ÅRSREDOVISNING 2022
VD ORD
Den positiva utvecklingen under 2022
skärper våra ambitioner för 2023
VD-ord
Under inledningen av 2022 kunde vi äntligen se slutet på covid-19-pandemin. Att flertalet
restriktioner vad gäller resor och möjligheter att fysiskt träffa våra kunder successivt hävdes
hade en positiv inverkan på Glycorex verksamhet under det gångna året. Under 2022 ökade vår
omsättning med 28 procent till 36,1 jämfört med 28,2 MSEK 2021. Årets resultat förbättrades
och uppgick till -8,6 (-12,2) MSEK. Stärkta av denna utveckling tar vi oss nu an 2023 med stor
energi och ytterligare skärpt fokus.
VD-ORD
ÅRSREDOVISNING 2022 – 9
VD ORD
”Det är ett bolag med fantastiska möjligheter.
Våra produkter bidrar till att rädda liv och att
förbättra livskvalitén hos svårt sjuka patienter.
Transplantationsmarknaden har påverkats kraftigt av den globala
covid-19-pandemin med minskat antal genomförda organtransplan-
tationer som följd. Under 2022 såg vi dock en positiv trend med ökad
orderingång från viktiga marknader. Slutet på pandemin innebar
även att vi kunde accelerera vår aktivitetsnivå vad gäller deltagande
på mässor och kongresser och, inte minst, genom att kunna ha
betydelsefulla möten med våra kunder.
Vår nya strategi Going 4 Growth (G4G) har som målsättning att
säkerställa en tydlig riktning för Bolaget och bidra till en långsiktig
god tillväxt.
G1. Growing globally
Den första komponenten i vår strategi, ”Growing globally”, innebär
att vi har ambitionen att fortsätta att växa genom att stärka vår när-
varo på de marknader där vi redan är aktiva samt etablera oss på nya
intressanta marknader.
Glycorex är väletablerat på den europeiska transplantationsmark-
naden som står för cirka 80 % av försäljningen med Tyskland som
bolagets enskilt största marknad. Under 2022 adderades nya trans-
plantationscentra på flera av våra befintliga marknader där ibland i
England, Frankrike, Indien och Spanien. Vi fick den första ordern på
Glycosorb® ABO från vår distributör i Turkiet och mycket glädjande
ser vi att Mexiko, som är en stor transplantationsmarknad, nu är på
väg tillbaka efter covid-19-pandemin. Den starkaste försäljnings-
tillväxten sågs i Australien, Frankrike, Indien, Nederländerna och
Singapore.
Under 2022 deltog vi på flera nationella och internationella kon-
gresser i Europa, USA, Indien, Mexiko, Sydamerika och Sydafrika
och intresset för vår teknologi och produkter är stort.
Som ett led i vår strategi att etablera oss på nya intressanta mark-
nader utanför Europa ingicks under 2022 avtal med distributörer i
Chile och Sydafrika. I och med detta är Glycorex nu närvarande på
fem kontinenter.
I Sydafrika erhöll Glycosorb® ABO marknadsgodkännande under
året och vi deltog på nationella kongresser samt sponsrade ett
symposium om blodgruppsinkompatibla transplantationer. Intro-
duktionen i Sydafrika har varit mycket framgångsrik och i början av
2023 genomfördes den första blodgruppsinkompatibla njurtrans-
plantationen med Glycosorb® ABO i landet på en patient som hade
stått på väntelistan för transplantation i nästan 10 år. Transplanta-
tionen genomfördes på det kända sjukhuset Groote Schuur Hospital
i Kapstaden där världens första hjärttransplantation genomfördes
i slutet på 60-talet.
Ett ömsesidigt samarbete och utbyte med våra kunder och viktiga
institutioner är av största vikt för Glycorex. Under 2022 genomfördes
en stor kundundersökning i Indien, en av våra största markna-
der, med respondenter som sammantaget genomfört fler än 250
blodgruppsinkompatibla transplantationer med hjälp av Glycosorb®
ABO. Samtliga respondenter var nöjda med vår produkt och vår
distributör.
Glycosorb® ABO har en gedigen klinisk dokumentation inom blod-
gruppsinkompatibla njurtransplantationer. På den tyska transplan-
tationskongressen DTG i oktober 2022 presenterades resultat från en
retrospektiv studie genomförd på Universitetssjukhuset i Freiburg.
Studien bekräftar de tidigare kort- och långtidsresultat som visat
mycket god effekt och säkerhet med Glycosorb® ABO behandling vid
inkompatibla njurtransplantationer.
Baserat på de framsteg vi gjort under 2022 ser vi goda möjligheter
att ytterligare växa på den europeiska marknaden samt på allvar
etablera oss på marknader utanför Europa.
G2. Growing within transplantation
Möjligheterna med Glycosorb® ABO är inte begränsade till blod-
gruppsinkompatibla njurtransplantationer. Produkten har redan
använts vid många andra typer av transplantationer så som hjärta,
lungor, lever och stamceller. Den andra komponenten i vår strategi,
”Growing within transplantation, innebär att vi vill stärka vår
position inom ytterligare transplantationsområden.
I mars 2022 sponsrade Glycorex ett symposium på den internatio-
nella barntransplantationskongressen IPTA. Syftet var att upp-
märksamma den unika metod som tagits fram i samarbete med
barnsjukhuset Great Ormond Street Hospital (GOSH) i London där
man inkorporerat Glycosorb® ABO i hjärt-lungmaskinsystemet under
pågående operation. Resultaten av denna metod är utmärkta och
har visat på betydande fördelar mot tidigare använda metoder.
Under 2022 genomfördes den första blodgruppsinkompatibla hjärt-
transplantation med Glycosorb® ABO på Tysklands största hjärt-
transplantationscenter, Herz- und Diabeteszentrum Nordrhein-
Westfalen i Bad Oeynhausen. Det var en tvåårig flicka som tack vare
vår teknologi och GOSH-protokollet framgångsrikt kunde få ett nytt
hjärta. GOSH-protokollet har även använts vid lungtransplantationer
och under 2022 genomfördes den första blodgruppsinkompatibla
lungtransplantationen på ett barn i Spanien med hjälp av
Glycosorb® ABO.
Framgångar för vår Going 4 Growth-strategi under 2022
Fortsättning VD-ord
10 – ÅRSREDOVISNING 2022
VD-ORD
ÅRSREDOVISNING 2022 – 11
Glycosorb® ABO används även framgångsrikt vid levertransplanta-
tioner. Av alla organtransplantationer genomförda med Glycosorb®
ABO under 2022 i Indien var över 20 procent levertransplantationer
från levande donatorer.
Att Glycorex kan bidra till exceptionella medicinska framgångar som
dessa är något som gör mig och hela vårt team otroligt stolta och
glada. Glycorex finns till just för att rädda liv och förbättra livskvalitet.
G3. Growing beyond transplantation
Glycorex unika teknologi erbjuder betydande möjligheter även
utanför transplantationsområdet. I den tredje komponenten av
vår strategi, ”Growing beyond transplantation” är vårt omedelbara
fokus att expandera inom transfusionsmedicin och framtagande av
universell blodplasma och andra blodprodukter. Under 2022 nådde
vi framgång även inom detta nyetablerade terapiområde.
Ytterligare data presenterades på en kongress i Tyskland gällande
effektiv reduktion av anti-A/B antikroppar i blodplasma vid fram-
tagning av universell blodplasma med hjälp av Glycosorb® ABO.
Universell blodplasma kan ges till alla patienter oavsett blodgrupp.
Blodgivarplasma är ett av de viktigaste verktygen vården har för att
behandla patienter i samband med operationer, transplantationer
och svåra trauman.
I en studie genomförd i Storbritannien har vi nu även kunnat visa att
man med hjälp av vår produkt specifikt och effektivt kan reducera
anti-A/B antikropparna i trombocytkoncentrat. Processtiden var
kortare jämfört med nuvarande metod och trombocyternas kvalitet
och antal påverkades inte signifikant.
I mars 2023 publicerades den första pilotstudien där Glycosorb® ABO
använts för att minska anti-A/B antikroppar i blodgrupp O helblod.
Studien genomfördes vid University of Rochester i USA. Användningen
av Glycosorb® ABO minskade effektivt anti-A/B antikroppsnivåerna
till nära noll utan ökad hemolys (förstörelse av röda blodkroppar).
Glycosorb® ABO kan användas för framtagning av lågtiter blodgrupp
0 helblod och minska behovet av blodgrupps-specifikt blod.
Med hjälp av dessa nya data kommer vi fortsätta vår prelansering
av vår produkt inom transfusionsområdet och genom utvärderingar
hos utvalda referenskunder ytterligare dokumentera produktens
fördelar.
G4. Growing through innovation
I den fjärde komponenten av vår strategi, ”Growing through inno-
vation”, är vårt mål att utveckla biospecifika kolonner som effektivt
eliminerar de specifika antikroppar som bildas hos patienter med
autoimmun sjukdom. Vårt huvudfokus ligger för närvarande på
behandling av reumatoid artrit där vi framgångsrikt har genomfört
en rad prekliniska studier och även inlett förberedelserna inför en
klinisk studie på patient.
Stärkt organisation
Under 2023 kommer vi att skärpa fokus på våra omedelbara tillväxt-
möjligheter ytterligare. Vi har redan börjat detta arbete genom att
stärka vår marknads- och försäljningsorganisation.
Vassare kommunikation
Inom transplantationsområdet kommer vi att vässa vår kommuni-
kation för att ännu tydligare positionera Glycorex som det världs-
ledande företag vi är. Glycosorb® ABO har dokumenterad data från
långtidsuppföljning efter transplantation (tio år och längre) som
visar att produkten är effektiv med god patientsäkerhet.
Registreringsansökan i USA
Transplantationsmarknaden i USA representerar på sikt en stor
möjlighet för Glycorex. Det återstår mycket arbete innan vi kan ha en
godkänd produkt på den amerikanska marknaden. Registrerings-
arbetet, som har försenats på grund av covid-19-pandemin, kommer
att bli ett prioriterat område framöver.
Dedikerade resurser inom transfusionsområdet
UBP-produkten har potential att i framtiden vara mycket viktig för
bolaget. Att teknologin fungerar som tänkt demonstreras bland
annat av den framgångsrika trombocytstudien i Storbritannien. För
att vi ska bli framgångsrika inom transfusionsmarknaden, som på
flera sätt skiljer sig från transplantationsmarknaden, planerar vi att
under 2023 skapa en dedikerad funktion som uteslutande kommer
arbeta med att etablera Glycorex på detta marknadssegment.
Förberedelse för klinisk studie i RA-projektet
Glycorex utvecklar en ny metod för behandling vid reumatoid artrit
(RA). Tillsammans med våra partners vid universitetssjukhusen i
Toulouse och Marseille har vi framgångsrikt genomfört en rad prekli-
niska studier. Nästa steg är förberedande regulatoriskt arbete för att
sedan tillsammans med våra franska partners inleda planeringen av
en klinisk studie (studie på människa).
Låt mig avslutningsvis säga hur oerhört glad jag är över att vara vd
på Glycorex. Det är ett bolag med fantastiska möjligheter. Våra
produkter bidrar till att rädda liv och att förbättra livskvalitén hos
svårt sjuka patienter. Jag ser framemot att göra allt jag kan för att
bolaget ska ha en stark utveckling under kommande år.
Johan Lavén
vd
Fokus för 2023
VD ORD
12 ÅRSREDOVISNING 2022
Unik teknologi som selekterar
och avlägsnar specifika
antikroppar i blodet
En vuxen person har ungefär fem liter blod i kroppen. Blodet består
av olika typer av blodkroppar (röda blodkroppar, vita blodkroppar
och blodplättar) och en vätska som kallas blodplasma. Blod-
plasman består till 90 procent av vatten och resterande del utgörs av
livsviktiga komponenter så som proteiner, salter, näringsämnen
och hormoner.
Blodets olika plasmaproteiner har flera viktiga funktioner. Albumin
säkerställer att vätskan i blodet stanna kvar i blodkärlen och inte
försvinner ut i kroppens vävnad. Vissa plasmaproteiner deltar i
koagulationsprocessen, det vill säga blodets förmåga att levra sig
och förhindra blodförlust vid skador. Antikroppar (immun-
globuliner) deltar i att upptäcka och oskadliggöra främmande
ämnen i kroppen.
UNIK TEKNOLOGI
Antikroppar är en viktig del av kroppens immunförsvar men kan
vid vissa tillfällen orsaka problem. Vid organtransplantation eller
transfusion (tillförsel) av blodprodukter kan specifika antikroppar
(anti-A/B antikroppar) i blodet reagera mot det nya organet eller
blodkropparna med negativa reaktioner som följd. Vid autoimmuna
sjukdomar börjar immunförsvaret av misstag tillverka antikroppar
mot kroppens friska celler och egen vävnad, så kallade auto-
antikroppar.
Med Glycorex teknologi kan man selektera och avlägsna specifika
antikroppar i blodplasma utan att påverka de övriga livsviktiga kom-
ponenterna i plasman. Teknologin kan användas inom olika områden.
För närvarande fokuserar Bolaget specifikt på transplantation, fram-
tagande av universella blodprodukter (blodprodukter som kan ges
till alla individer oavsett blodgrupp) samt autoimmun sjukdom.
Plasma
Proteiner
Antikroppar
Glycorex teknologi
Anti-A/B antikroppar eller
autoantikroppar
Plasma
Proteiner
Antikroppar
Specifika antikroppar avlägsnade utan att påverka
andra livsviktiga komponenter i blodplasma
Glycorex är ett medicintekniskt företag med unik kunskap inom biologiskt aktiva kolhydrater
och extrakorporal (utanför kroppen) blodbehandling. Målet är att bidra med världsledande
medicintekniska produkter som uppfyller betydande behov inom hälso- och sjukvården och
som bidrar till att rädda liv och förbättra livskvalitén hos svårt sjuka patienter.
ÅRSREDOVISNING 2022 13
GLYCOSORB® ABO
Glycosorb® ABO avlägsnar
specifikt anti-A/B antikroppar
i mottagarens blodplasma
Matchning mellan
donator och mottagare
Matchning mellan
donator och mottagare
Glycosorb® ABO möjliggör
blodgruppsinkompatibla
transplantationer
En av de största utmaningarna inom transplantationsområdet är
bristen på donatorer och lämpliga organ. Historiskt sett har det varit
en förutsättning att donator och mottagare har kompatibla blod-
grupper för att en transplantation ska kunna genomföras. Om en
transplantation genomförs mellan en donator och mottagare med
inkompatibla blodgrupper, en så kallad blodgruppsinkompatibel
transplantation, orsakar specifika antikroppar (anti-A/B anti-
kroppar) i mottagarens plasma en akut avstötning av det nya
organet och förhindrar en lyckad transplantation.
Blodgruppsantikroppar finns naturligt i blodet och förekomsten
beror på vilken blodgrupp individen har. Personer med blodgrupp
A har anti-B antikroppar, blodgrupp B har anti-A antikroppar, blod-
grupp O har både anti-A och anti-B antikroppar och personer med
blodgrupp AB saknar anti-A och anti-B antikroppar.
Med hjälp av Glycosorb® ABO kan man specifikt avlägsna anti-A och/
eller anti-B antikropparna från mottagarens blodplasma och på så
sätt göra det möjligt att transplantera organ mellan personer med
olika blodgrupper som inte är kompatibla. Detta ökar möjligheten
att hitta lämpliga donatorer och organ till svårt sjuka patienter.
Glycosorb® ABO är en av företagets egenutvecklade medicintekniska produkter som
används för att möjliggöra transplantation mellan en donator och mottagare med olika
blodgrupper. Glycosorb® ABO används främst vid blodgruppsinkompatibla njurtrans-
plantationer, men används även vid lever-, hjärt-, lung- och stamcellstransplantationer.
14 – ÅRSREDOVISNING 2022
BEHOV AV ORGANTRANSPLANTATION
Stort växande behov av
organtransplantation
Transplantation är i dag en väl etablerad behandlingsform som
räddar liv, ger ökad livskvalité och i många fall leder till betydande
kostnadsbesparingar för sjukvård och samhälle jämfört med
alternativa behandlingar. Bristen på lämpliga organdonatorer är
dock en av de största utmaningarna inom transplantationsområdet.
Tack vare sin unika förmåga att reducera specifika antikroppar ur
blodplasma möjliggör Glycosorb® ABO transplantation mellan
donator och mottagare med olika blodgrupper vilket ökar poolen
med lämpliga donatorer.
ÅRSREDOVISNING 2022 – 15
Brist på organ för transplantation
År 2021 genomfördes cirka 145 000 organ-
transplantationer världen över. För många
patienter med kronisk organsvikt är trans-
plantation den bästa eller till och med den
enda möjliga behandlingen. För patienten
innebär en transplantation en förbättrad
livskvalité och en ökad förväntad livslängd.
Antalet organtransplantationer som genom-
förs är dock betydligt lägre än behovet och
för många patienter är väntetiden på ett nytt
organ lång. USA är det land som gör flest
organtransplantationer med över 40 0000
transplantationer under 2022. Dock så står
cirka 104 000 patienter på väntelista för
ett nytt organ i landet varav majoriteten
behöver en njurtransplantation.
En av de största utmaningarna inom trans-
plantationsområdet är bristen på lämp-
liga organ. Historiskt sett har det varit en
förutsättning att donator och mottagare har
samma blodgrupp för att en transplantation
ska kunna genomföras. Om en transplan-
tation genomförs mellan en donator och
mottagare med inkompatibla blodgrupper,
en så kallad blodgruppsinkompatibel trans-
plantation, orsakar specifika antikroppar
(anti-A och anti-B antikroppar) i mottagarens
plasma en akut avstötning av det nya orga-
net och förhindrar en lyckad transplantation.
Om tillgången på lämpliga organ och dona-
torer var större skulle fler patienter kunna
transplanteras och därigenom få möjlighet
till ett längre och bättre liv.
Glycosorb® ABO möjliggör
blodgruppsinkompatibla
transplantationer
Glycosorb® ABO har utvecklats för att undan-
röja problemet med blodgruppsinkompati-
bilitet genom att specifikt minska nivåerna
av anti-A och anti-B antikroppar i mottaga-
rens plasma. Detta möjliggör transplantation
mellan en donator och en mottagare med
olika blodgrupper. Metoden kan väsentligt
öka antalet transplantationer som kan
genomföras, både från levande och avlidna
donatorer och därmed minska väntetiden
för en transplantation.
Sedan den första blodgruppsinkompatibla
transplantationen med hjälp av Glycosorb®
ABO år 2001 har över 6 000 transplantatio-
ner genomförts med denna metod. Fler än
60 vetenskapliga artiklar har publicerats
i välrenommerade tidskrifter som visat
utmärkta resultat, på kort och lång sikt, vid
blodgruppsinkompatibla transplantationer
genomförda med Glycosorb® ABO.
Drivkrafter för ökad tillväxt inom
njurtransplantationer
Transplantation av njurar är den överlägset
vanligaste typen av organtransplantation i
världen. Behovet av njurtransplantationer
förväntas växa kraftigt framöver i takt med
att antalet patienter med kroniska njursjuk-
domar ökar. Även om kronisk njursvikt kan
behandlas genom dialys, betraktas njur-
transplantation i de flesta fall som det
bästa behandlingsalternativet. Globalt
utförs årligen cirka 90 0000 - 100 000 njur-
transplantationer, både från avlidna och
levande givare.
Njurtransplantationer från levande givare
utgör en något mindre andel av det totala
antalet transplantationer, men ger betydligt
bättre resultat. Tack vare Glycosorb® ABO
möjliggörs donationer även från levande
givare med annan blodgrupp vilket har med-
fört att antal transplantationer från levande
givare har kunnat ökas i flera länder.
Totalt i världen beräknas att drygt 1 000
blodgruppsinkompatibla transplantationer
genomförs årligen. I Europa genomförs drygt
400 blodgruppsinkompatibla njurtransplan-
tationer per år och den övervägande majori-
teten av dessa genomförs efter att patienten
behandlats med Glycosorb® ABO. Den totala
potentialen för blodgruppsinkompatibla
njurtransplantationer från levande givare
uppskattas vara över 7 000 årligen. I USA
genomförs idag endast cirka 70 blodgrupps-
inkompatibla njurtransplantationer per år,
detta då Glycosorb® ABO ännu ej är godkänd
där. En liknande penetration i USA som bola-
get haft exempelvis på den tyska marknaden
skulle i USA innebära minst 1 400 blodgrupp-
sinkompatibla transplantationer per år.
Positiva hälsoekonomiska effekter
Kontinuerlig dialysbehandling, som är
alternativet till transplantation, är över tid
förenad med mycket stora kostnader och
de potentiella besparingarna med trans-
plantationer är betydande. Varje genom-
förd njurtransplantation sparar cirka 150
dialysbehandlingar per år. Detta innebär
att de 6 000 njurtransplantationer som
hitintills genomförts med Glycosorb® ABO,
kan uppskattas spara över 900 000 dialys-
behandlingar per år. Med en dialyspopu-
lation som beräknas uppgå till över två
miljoner i världen och som bedöms öka till
över fem miljoner till 2030, finns det stort
behov av fler transplantationer också ur en
hälsoekonomisk synvinkel.
Förbättrad livskvalité
Tack vare att Glycosorb® ABO möjliggör
transplantation över blodgruppsbarriären
kan fler patienter få en ny njure samtidigt
som väntetiden till transplantation kan
kortas. För njursjuka patienter som är bero-
ende av sjukhusdialys flera gånger i veckan
innebär möjligheten till en ny njure också
möjligheten till ett nytt liv med god livskva-
lité. Patienter kan ofta återgå till arbetslivet
och ett i stort sett normalt liv efter en trans-
plantation. Kortare väntetid är även viktig ur
medicinsk synpunkt eftersom resultatet av
en njurtransplantation blir bättre ju kortare
tid patienten behandlats med dialys innan
transplantation. En transplantation innebär
generellt en längre förväntad livslängd.
Glycosorb® ABO möjliggör att fler transplan-
tationer kan genomföras från närstående
levande givare vilket som regel ger ett klart
bättre resultat än transplantation från
avlidna givare.
BEHOV AV ORGANTRANSPLANTATION
16 ÅRSREDOVISNING 2022
Growing globally
G1
Glycorex är ett väletablerat företag på den europeiska njurtransplantations-
marknaden och vår produkt Glycosorb® ABO har en gedigen klinisk dokumentation
inom blodgruppsinkompatibla njurtransplantationer. Vår målsättning är att bygga
vidare på dessa fantastiska resultat och ytterligare penetrera den europeiska
marknaden samt på allvar etablera oss på marknader utanför Europa.
Fortsatt stor tillväxtmöjlighet på befintliga marknader
Vår ambition är att utveckla det goda samarbetet med våra kunder
på etablerade marknader i Europa med särskilt fokus på Frankrike,
Nederländerna, Spanien, Tyskland och Österrike. Parallellt med
detta arbete kommer vi även fortsätta våra ansträngningar att
utveckla den övriga europeiska marknaden. Under 2023 kommer vi
därför att stärka vår europeiska säljorganisation.
Glycorex lägger stort fokus på att träffa kunder dels via besök på
kliniker, dels på vetenskapliga konferenser, såväl globala som lokala.
En annan viktig framgångsfaktor är den produktutbildning som
bolagets specialister ger till såväl nya som existerande kunder.
På marknader utanför Europa är strategin i huvudsak att sälja via
distributörer vilket medför snabbare etablering och minskad risk.
Försäljning till Australien och Kanada och även en del andra länder
utanför Europa hanteras fortsatt via direktförsäljning.
I omedelbart fokus för våra tillväxtambitioner finns Indien och
Mexiko. Dessa två länder har båda en stor potential vad gäller
njurtransplantationer från levande givare. Glycorex har sedan tidigare
etablerade samarbeten med distributörer i Indien och Mexiko och
vi kommer nu att intensifiera våra ansträngningar för att långsiktigt
utveckla dessa marknader.
Expansionsmöjligheter till nya marknader
Parallellt med vårt fokus på de marknader där vi etablerat oss under
de senaste åren kommer vi att ta vara på de möjligheter som uppstår
vad gäller etablering på ytterligare nya marknader.
USA är världens största marknad för njurtransplantationer från
levande givare och utgör därmed en fantastisk möjlighet för Glycorex.
Landets nya nationella mål med dubblerat antal njurtransplantatio-
ner det kommande decenniet för att reducera ökande kostnader för
dialys gör en lansering i USA attraktiv. Samtidigt måste man ha
respekt för det omfattande arbete och de kostnader som är
associerade med en etablering på den amerikanska marknaden.
För en lyckad kommersialisering krävs regulatoriskt godkännande
från FDA (det amerikanska läkemedelsverket) och att Glycosorb®
ABO inkluderas i de amerikanska ersättningssystemen. Registre-
ringsarbetet, som har försenats på grund av covid-19-pandemin,
kommer att bli ett prioriterat område framöver.
GOING FOR GROWTH - G4G
ÅRSREDOVISNING 2022 17
Growing within
transplantation
G2
Möjligheterna med Glycosorb® ABO är inte begränsade till blodgruppsinkompatibla
njurtransplantationer. Produkten har redan använts vid många andra typer av
transplantationer. Vår ambition är att intensifiera våra ansträngningar att etablera
oss inom ytterligare transplantationsområden.
Fokus på att inkludera fler typer av transplantationer
Glycosorb® ABO har främst använts för att möjliggöra blodgrupps-
inkompatibla njurtransplantationer. Det finns dock flera andra
organtransplantationer, som i vissa fall är direkt avgörande för en
patients överlevnad, där Glycorex teknologi ger en möjlighet till
transplantation. Organ som hjärta, lungor och lever har framgångs-
rikt transplanterats tack vare att man med hjälp av Glycosorb® ABO
har eliminerat blodgruppsbarriären. Produkten har även använts vid
transplantation av stamceller.
Akuta hjärttransplantationer på barn. Glycosorb® ABO används
även vid blodgruppsinkompatibla akuta hjärttransplantationer på
barn. Under dessa operationer integreras Glycosorb® ABO i det
befintliga hjärtlungmaskinsystem som används vid en hjärttrans-
plantation. En metod för detta har utvecklats i samarbete med Great
Ormond Street Hospital (GOSH) i London, Storbritannien med mycket
goda resultat. Glycosorb® ABO reducerar under operationens gång de
blodgruppsspecifika antikropparna till låga nivåer innan det trans-
planterade hjärtat kopplas in och börjar slå. Metoden ökar möjlig-
heterna att hitta ett lämpligt donatorhjärta för akut hjärtsjuka barn.
Andra akuta organtransplantationer. Andra akuta organtransplan-
tationer omfattar transplantation av hjärta till vuxna samt transplan-
tation av lungor och bukspottskörtel. Dessa segment i marknaden
är relativt små. Trots detta finns det även inom dessa område goda
möjligheter att växa genom en förbättrad marknadspenetration.
Levertransplantationer. Varje år genomförs cirka 35 000 levertrans-
plantationer globalt. Så här långt har Glycosorb® ABO främst använts
för att möjliggöra akuta blodgruppsinkompatibla levertransplanta-
tioner. Eftersom behovet av levertransplantationer är större än till-
gången på kompatibla organ är det vår ambition att Glycosorb® ABO
ska kunna bidra till att fler levertransplantationer kan genomföras.
Stamcellstransplantationer. Varje år utförs fler än 90 000 stamcell-
stransplantationer globalt. Vid cirka 45 procent av dessa kommer
stamcellerna från en annan person, så kallade allogena transplan-
tationer. Cirka 20 procent av dessa allogena transplantationer utförs
med blodgruppsinkompatibla stamceller. Blodgruppsinkompatibili-
teten kan ge upphov till allvarliga komplikationer och ökar risken för
sjukdom och död i den tidiga fasen efter transplantationen. Det är i
detta sammanhang som Glycosorb® ABO kan spela en avgörande roll.
Erfarenheten av stamcellstransplantationer är fortfarande begrän-
sad, men om långtidsresultaten visar sig vara i samma klass som
vid blodgruppsinkompatibla organtransplantationer bedömer vi att
denna marknad har en hög potential.
GOING FOR GROWTH - G4G
18 ÅRSREDOVISNING 2022
Growing beyond
transplantation
G3
Glycorex unika teknologi erbjuder betydande möjligheter även utanför transplantationsområdet. Vårt fokus
är att expandera inom transfusionsmedicin och framtagandet av så kallade universella blodprodukter.
Universell blodplasma
En produktvariant av Glycosorb® ABO är utvecklad och CE-märkt för
att användas på donerad blodplasma. Produkten reducerar specifikt
anti-A och anti-B antikroppar för framtagning av så kallad univer-
sell blodplasma eller lågtiterplasma, det vill säga blodplasma som
kan ges till alla patienter oavsett blodgrupp. Utmärkta resultat har
presenterats vid flertalet kongresser i Europa och USA.
Glycorex produkt för framtagande av universell blodplasma bygger
på samma teknologi som Glycosorb® ABO för transplantationer,
men riktar sig mot ett annat kundsegment: transfusionskliniker och
blodcentraler. Denna produktvariant av Glycosorb® ABO har tidigare
kallats UBP-produkten eller Glycosorb UBP.
Blodgivarplasma är ett av de viktigaste verktygen vården har för att
behandla patienter i samband med operationer, transplantationer
och svåra trauman. För närvarande måste sjukhus hantera plasma
från samtliga blodgrupper, vilket innebär en omfattande logistik.
Dessutom finns det en konstant risk att det ska uppstå bristsitua-
tioner där plasma saknas för en eller flera blodgrupper eller finns
i alltför begränsad omfattning. Behovet av kontinuerlig och säker
tillgång till blodplasma som kan ges till alla patienter oavsett
blodgrupp är därmed mycket stort.
Vid blodtransfusioner är kompatibilitet avseende blodgrupperna
helt avgörande. Transfusion av blodplasma som är ABO-inkompati-
bel kan leda till allvarliga och i värsta fall dödliga reaktioner. AB-blod-
plasma innehåller inte anti-A eller anti-B antikroppar. AB-plasman
används därför ofta i akuta fall där patientens blodgrupp är okänd
eller när det råder brist på plasma av mottagarens blodtyp.
AB-plasma utgör emellertid endast cirka 5 procent av tillgänglig
blodplasma och därmed är utbudet av kompatibel plasma begränsat.
Dessutom innehåller AB-plasma lösliga AB-antigen, vilka kan reagera
med blodgruppsspecifika antikroppar och ge upphov till sidoeffekter.
Det finns därför ett stort behov av en universell blodplasma som
löser dessa problem.
Glycorex erbjuder tranfusionskliniker och blodbanker en mycket
smidig och enkel lösning att själva framställa universell blodplasma.
Processen kräver inte några investeringar i form av extra utrust-
ning och genom att använda Glycosorb® ABO kan blodbanken och
kliniken säkerställa att man hela tiden har en adekvat tillgång på
blodplasma.
Vi kommer fortsatt arbeta med förlanseringen av vår produkt för
framtagning av universell blodplasma och genom utvärderingar hos
utvalda referenskunder dokumentera produktens fördelar.
Ytterligare användningsområden
Glycorex ser också en betydande framtida potential för framtag-
ande av universellt helblod och universella trombocytkoncentrat.
För trombocytkoncentrat bygger dagens metod på centrifugering.
Denna metod är inte helt säker eftersom trombocyterna riskerar att
aktiveras eller skadas. Förloppet är dessutom tidskrävande och det
färdiga koncentratet har relativt kort hållbarhet. En studie genom-
förd i Storbritannien visar att man med hjälp av vår produkt specifikt
och effektivt kan reducera anti-A/B antikropparna även i trombocyt-
koncentrat. Processtiden var kortare jämfört med nuvarande metod
och trombocyternas kvalitet och antal påverkades inte signifikant.
I mars 2023 publicerades resultat från en studie genomförd i USA
där Glycosorb® ABO använts för att minska anti-A/B antikroppstitrar
i blodgrupp O helblod. Transfusion av helblod har visat sig vara den
mest lämpliga blodprodukten att ge vid massiva blödningar hos
traumapatienter. När helblod ges till en mottagare vars ABO-blod-
grupp är okänd, till exempel i det akuta omhändertagandet utanför
sjukhus eller tidigt under patientens sjukhusvistelse, måste det vara
blodgrupp O för att undvika omedelbar hemolys (förstörelse av röda
blodkroppar), och plasman måste innehålla låga nivåer (titrar) av
anti-A/B antikroppar.
Studien från USA visar att Glycosorb® ABO kan användas för att
avlägsna de flesta anti-A och anti-B antikropparna från blodgrupp
O helblod för framtagning av lågtiter blodgrupp 0 helblod. Detta
skulle kunna ge fördelar genom att minska riskerna i samband med
blodgruppsinkompatibilitet, öka mängden blodgrupp O helblod
som säkert kan ges till patienter som inte har blodgrupp O samt
även utöka givarpoolen.
Att etablera en ny standard inom en strängt reglerad marknad som
transfusionsmarknaden kräver ett långsiktigt arbete. De data som
presenterats vid olika transfusionskongresser utgör en solid grund
för att ytterligare intensifiera vårt marknadsarbete.
GOING FOR GROWTH - G4G
ÅRSREDOVISNING 2022 19
Growing through
innovation
G4
Glycorex mål är att utveckla och lansera nya produkter baserade på vår unika teknologiplattform. Vårt
primära fokus ligger på behandling av den autoimmuna sjukdomen reumatoid artrit.
Behandling av Reumatoid Artrit
Reumatoid artrit är en relativt vanlig, kroniskt förlöpande auto-
immun ledsjukdom som förekommer i hela världen och drabbar
upp till en procent av befolkningen. Insjuknandet, som kan se olika
ut hos olika individer, är mest frekvent mellan 45 och 65 års ålder.
Gemensamt är att leder och strukturerna runt omkring dem angrips
och bryts ner. Ledinflammationen leder till smärta, svullnad och
minskad rörlighet. Utan behandling förstörs lederna.
Den nuvarande medicinska behandlingen syftar till att dämpa
smärtan och fördröja sjukdomens förlopp. Detta fungerar väl för de
flesta patienter, men upp till 10 procent tolererar inte eller svarar
sämre på nuvarande medicinska behandlingar. Dessa patienter
hamnar i en terapeutisk återvändsgränd.
Flertalet RA-patienter bildar RA-associerade antikroppar. Syftet med
Glycorex RA-projekt är att använda bolagets unika teknologi för att
reducera förekomsten av de RA-associerade antikropparna och där-
med etablera en effektivare behandling av sjukdomen. Tillsammans
med våra samarbetspartners vid universitetssjukhusen i Toulouse
och Marseille har vi genomfört prekliniska studier med mycket
lovande resultat och vi förbereder för närvarande det regulatoriska
arbetet inför en klinisk studie.
Vår bedömning är att marknadspotentialen för en effektiv behand-
ling av reumatoid artrit är avsevärt större än för Glycosorb® ABO.
Enbart inom EU finns fem miljoner patienter med reumatoid artrit
varav upp till 10 procent inte tolererar eller svarar sämre på tillgäng-
liga medicinska behandlingar, dvs upp till 500 000 patienter.
Produkter för framtida utveckling
Vår välbeprövade teknologiplattform rymmer fantastiska möjligheter
för fortsatt innovation. Så snart Bolagets resurser tillåter det kommer
vi att återuppta arbetet att utveckla vår produkt för behandling
av den autoimmuna sjukdomen myastenia gravis, en autoimmun
sjukdom där en stor andel av patienterna bildar antikroppar mot
proteiner på sina muskelceller med nedsatt muskelfunktion som
följd. Det finns för närvarande ingen botande behandling, men en
del patienter kan bli mer eller mindre symptomfria. Behandling ges
med immunsuppressiva läkemedel eller andra läkemedel, men
många patienter behandlas även med plasmabyte flera gånger per
år. Det finns uppskattningsvis fler än 50 000 personer i Europa med
myastenia gravis.
På längre sikt ser vi många intressanta möjligheter att utveckla ytter-
ligare produkter inom transplantationsområdet samt för behandling
av autoimmuna sjukdomar och cancer.
GOING FOR GROWTH - G4G
20 – ÅRSREDOVISNING 2022
Glycorex-aktien
Glycorex Transplantation AB:s aktie är sedan
september 2001 noterad på NGM Main
Regulated Equity vid Nordic Growth Market
(NGM), som är en auktoriserad handels-
plats under Finansinspektionens tillsyn. En
handelspost i bolagets aktier omfattar 1 000
st. Aktiekapitalet i Glycorex Transplantation
AB uppgick vid verksamhetsårets slut till 3
692 699 kronor. Antalet aktier var 73 853 983
stycken varav 3 268 000 stycken A-aktier och
70 585 983 B-aktier. En A-aktie har 10 röster
och en B-aktie en röst. Den 30 december
2022 uppgick antalet aktieägare till 4 828 (5
133) och andelen utlandsägda aktier till 2,4
procent (2,2).
KURSUTVECKLING OCH LIKVIDITET
Vid utgången av året noterades Glycorex-ak-
tien till 4,10 kronor (9,30). Högsta kurs 2022
var 9,14 kronor (13,02) och lägsta var 4,06
kronor (8,66). Samtliga kurser är stäng-
ningskurser. Under året omsattes cirka
7,0 miljoner aktier via NGM (19,1).
AKTIEKAPITAL OCH ÄGAR-
RHÅLLANDEN
Aktiekapitalet i Glycorex uppgick vid utgång-
en av 2022 till 3 692 699 kronor fördelat på
73 853 983 aktier. Samtliga aktier har lika rätt
till utdelning. En A-aktie har 10 röster och en
B-aktie en röst.
UTDELNINGSPOLITIK
Den framtida utdelningen kommer att anpas-
sas till Glycorex resultatnivå, finansiella ställ-
ning och framtida utvecklingsmöjligheter.
AKTIEÄGARINFORMATION
Finansiell information om Glycorex finns på
koncernens webbplats. Frågor kan även stäl-
las direkt till bolaget. Det går bra att beställa
årsredovisningar, delårsrapporter och annan
information från koncernens huvudkontor
på telefon, från webbplatsen eller via e-post.
Webb: www.glycorex.com
Email: adm@glycorex.com
Telefon: 046 286 52 30
AKTIEÄGARVÄRDE
Glycorex ledning arbetar fortlöpande med
att utveckla och förbättra den finansiella
informationen kring bolaget, för att ge
såväl nuvarande som framtida ägare goda
förutsättningar att värdera bolaget på ett så
ttvisande sätt som möjligt. I detta ingår
bland annat att medverka aktivt vid möten
med analytiker, aktiesparare och media.
Aktiens utveckling under 2022
AKTIEN
Källa: Cision/Millistream
SEK
ÅRSREDOVISNING 2022 – 21
Aktiekapitalets utveckling
År, transaktion, villkor Emissionskurs Ökning av
antal aktier
Ökning av
aktiekapital
Totalt
aktiekapital
Totalt antal
A-aktier
Totalt antal
B-aktier
Kvotvärde kr
1995-2001, summa 33 194 458 1 659 723 1 659 723 3 268 000 29 926 458 0,05
2002 Riktad emission 4,10 2 000 000 100 000 1 759 723 3 268 000 31 926 458 0,05
2002 Företräde 1:6 4,00 5 532 409 276 620 2 036 343 3 268 000 37 458 867 0,05
2003 Företräde 1:6 3,00 6 787 811 339 391 2 375 734 3 268 000 44 246 678 0,05
2004 Riktad emission 3,85 2 300 000 115 000 2 490 734 3 268 000 46 546 678 0,05
2005 Riktad emission 10,00 1 500 000 75 000 2 565 734 3 268 000 48 046 678 0,05
2006 Riktad emission 11,00 3 000 000 150 000 2 715 734 3 268 000 51 046 678 0,05
2008 Riktad emission 14,10 1 530 000 76 500 2 792 234 3 268 000 52 576 678 0,05
2013 Företräde 4:45 2,50 4 963 968 248 198 3 040 432 3 268 000 57 540 646 0,05
2015 Företräde 3:32 1,50 5 700 810 285 041 3 325 473 3 268 000 63 241 456 0,05
2018 Företräde 3:32 2,50 3 344 527 167 226 3 492 699 3 268 000 66 585 983 0,05
2019 Riktad emission 10,00 4 000 000 200 000 3 692 699 3268000 70 585 983 0,05
Totalt 2022-12-31 73 853 983 3 692 699 3 692 699 3 268 000 70 585 983 0,05
Ägarrhållanden per 2022-12-30
Aktieägare A-aktier B-aktier
Totalt
antal aktier Röster % Kapital %
Nilsson, Kurt med maka och bolag* 1 866 000 424 933 2 290 933 18,48 3,10
Glycorex AB ** 1 402 000 3 554 118 4 956 118 17,02 6,71
Försäkrings AB, Avanza pension 8 178 913 8 178 913 7,92 11,07
Wendt Investment AB 5 236 444 5 236 444 5,07 7,09
Nordnet pensionsförsäkring AB 2 565 243 2 565 243 2,48 3,47
Henningson Affärsfastigheter AB 2 122 945 2 122 945 2,06 2,87
Skandia Försäkrings AB 1 495 165 1 495 165 1,45 2,02
Wendt Cecilia 1 493 648 1 493 648 1,45 2,02
Nederman, Bill 1 266 639 1 266 639 1,23 1,72
Hansson Richard 1 108 967 1 108 967 1,07 1,50
Månsson Björn 1 071 230 1 071 230 1,04 1,45
Coeli Wealth Management AB 740 480 740 480 0,72 1,00
AB Stena Finans 708 305 708 305 0,69 0,96
Nauclér Per 619 004 619 004 0,60 0,84
Tandläkarna Klemendz AB 557 482 557 482 0,54 0,75
Övriga aktieägare 39 442 467 39 442 467 38,18 53,43
Summa 3 268 000 70 585 983 73 853 983 100,00 100,00
* Kurt Nilsson, Pia Nilsson och Bioflexin AB.
** Glycorex AB är ett frisende bolag från Glycorex Transplantation AB (publ.) Bolaget ägs av styrelseordförande Kurt Nilsson, Bill Nederman och Jason Liebel.
Ägarstruktur per 2022-12-30
Aktieintervall Antal A-aktier Antal B-aktier
Kapital-
andel %
Antal
aktieägare
Andel antal
ägare %
1-500 0 318 717 0,43 1 647 34,11
501-1 000 0 569 598 0,77 717 14,85
1 001-5 000 0 3 545 225 4,80 1 478 30,61
5 001-10 000 0 2 647 649 3,58 360 7,46
10 001-15 000 0 2 055 181 2,78 166 3,44
15 001-20 000 0 1 531 153 2,07 86 1,78
20 001- 3 268 000 59 918 460 85,56 374 7,75
Summa 3 268 000 70 585 983 100,0 4 828 100,0
AKTIEN
22 – ÅRSREDOVISNING 2022
Förvaltningsberättelse
Styrelsen och verkställande direktören för Glycorex
Transplantation AB (publ), organisationsnummer
556519–7372, får härmed avge årsredovisning och
koncernredovisning för räkenskapsåret 2022.
BOLAGETS SÄTE M.M.
Glycorex Transplantation AB (publ) bedriver
verksamhet i associationsformen aktiebolag
och har sitt säte i Lund, Sverige. Huvudkontorets
adress är Scheelevägen 27, Lund. Bolaget är sedan
september 2001 noterat på NGM Main Regulated
Equity. Efter förvärv i början av 2008 av Glycoprobe
AB bedrivs verksamheten som en koncern med
Glycorex Transplantation AB som moderbolag.
VERKSAMHETENS INRIKTNING
Glycorex Transplantation är ett medicintekniskt
företag med unik kunskap inom biologiskt aktiva
kolhydrater och extrakorporeala blodbehandling-
ar. Målet är att bidra med världsledande medicin-
tekniska produkter som uppfyller betydande
behov inom hälso- och sjukvården och som sam-
tidigt uppvisar hög säkerhet och effektivitet under
patientbehandlingen. Företagets huvudprodukt
Glycosorb® ABO, används kliniskt i fem världs-
delar för att underlätta blodgruppsinkompatibla
transplantationer, framför allt vid njurtransplanta-
tioner från närstående levande givare, men även
vid transplantation av lever, hjärta, lunga och
stamceller. Glycosorb® ABO möjliggör transplan-
tationer oavsett blodgrupp hos givare respektive
mottagare. Produkten används vid extrakorporeal
blodbehandling, det vill säga en blodbehandling
som sker utanför kroppen i likhet med dialys.
Glycosorb® ABO reducerar selektivt och effektivt
endast de antikroppar hos patienten som annars
skulle leda till avstötning av det nya organet vid
en transplantation. Sedan den första transplanta-
tionen 2001, har mer än 6 000 transplantationer
genomförts med Glycosorb® ABO och i många
länder görs nu blodgruppsinkompatibla trans-
plantationer rutinmässigt. Bolaget har introducerat
Glycosorb® ABO i 29 länder och merparten av
försäljningen sker direkt, men även distributörer
används.
Bolaget arbetar kontinuerligt med att utveckla nya
produkter baserade på sin unika teknologiplatt-
form och 2020 CE-märktes en produkt avsedd att
användas på donerad plasma för att på ett enkelt
sätt få fram universell blodplasma (UBP) som kan
ges oavsett mottagarens blodgrupp. Produkten
är utvecklad för att kunna ge stora förbättringar
i logistik, säkerhet och tillgänglighet av blod-
produkter för transfusionskliniker och blodbanker.
All produktion sker i egen regi och bolaget har
genom förvärvet av Glycoprobe AB 2008 full
kontroll över produktionen av aktiva komponenter
till koncernens huvudprodukter, patent och pro-
duktionsteknologi som möjliggör framtagning av
nya produkter baserat på Glycosorb® teknologin.
Bolaget arbetar kontinuerligt med att effektivisera
och skala upp produktionskapaciteten. Detta är av
betydelse inte bara för Glycosorb® ABO utan även
för den nya UBP-produkten. Bolaget bedömer i
dagsläget att produktionen kan ökas utan större
kostnadsökningar.
Fokus för bolagets utvecklingsarbete är att ta fram
en ny behandlingsform för den autoimmuna sjuk-
domen reumatoid artrit (RA) – en sjukdom som
drabbar cirka fem miljoner människor i Europa.
KLINISK ANVÄNDNING
Glycosorb® ABO har använts kliniskt i Europa,
Australien, Indien, Israel, Kanada, Malaysia,
Mexiko, Qatar, Singapore, Sydafrika, Thailand och
Turkiet. Transplantation är en metodik som med-
för både ökad livskvalitet och längre förväntad
överlevnad för patienten, samtidigt som sjuk-
vården och samhället gör avsevärda kostnads-
besparingar jämfört med alternativ behandling.
För vissa organ som lever, hjärta och lunga finns
inga alternativ till transplantation. Alternativ
behandling till njurtransplantation är dialys.
Antalet patienter i behov av transplantation ökar
år från år och det finns behov av lösningar som
möjliggör fler transplantationer.
Glycosorb® ABO används således när givaren och
mottagaren har icke kompatibla blodgrupper.
Den kliniska erfarenheten med produkten visar
att behandlingen är skonsam och effektiv. Fler än
60 vetenskapliga artiklar i ansedda medicinska
tidskrifter visar på utmärkta kort- och långtids-
resultat fullt jämförbara med blodgruppskompa-
tibla transplantationer.
Resultaten visar att efter behandling med
Glycosorb® ABO kan transplantation av njure,
lever, hjärta, lunga respektive stamceller genom-
föras även då blodgrupperna inte är kompatibla
mellan givare och mottagare. Detta medför att fler
transplantationer kan genomföras, samt ger större
möjlighet att akut transplantera lever-, hjärt-
respektive lungpatienter.
Glycosorb® ABO möjliggör blodgruppsinkom-
patibla transplantationer vilket kan öka antalet
lämpliga levande givare. Studier har visat att
njurtransplantationer från levande givare ger
bättre resultat än transplantation från avlidna
givare. Idag kan väntetiden till transplantation
vara flera år. En kortare väntetid är en betydelsefull
faktor för resultatet och kan ibland vara livräddande.
Glycosorb® ABO möjliggör en kortare väntetid
till transplantation jämfört med att vänta på ett
lämpligt blodgruppskompatibelt organ.
Bolagets teknologi innebär inte bara att liv kan
räddas och patienters livskvalitet förbättras,
den har också mycket positiva hälsoekonomiska
effekter. Varje genomförd njurtransplantation
sparar cirka 150 dialysbehandlingar per år, vilket
innebär att de över 6 000 njurtransplantationerna
som genomförts efter Glycosorb® ABO-behand-
lingar, kan uppskattas spara över 900 000 dialys-
behandlingar per år.
Glycosorb® ABO ansluts till existerande utrustning
på sjukhuset och kräver således inga tilläggsinves-
teringar för att kunna användas. Produkten är
utvecklad, testad och godkänd för engångsan-
vändning, single use, vilket innebär att en ny enhet
av produkten ska användas för varje behandling
av patienten. Förutom behandling med
Glycosorb® ABO sker samtidigt behandling med
immundämpande mediciner.
Bolagets UBP-produkt riktar in sig på användning
på transfusionskliniker och blodcentraler.
Vid blodtransfusioner är det viktigt med kompati-
bilitet avseende blodgrupperna. Transfusion av
blodplasma som är ABO-inkompatibel kan leda till
allvarliga och dödliga reaktioner. AB-blodplasma
innehåller inte anti-A eller anti-B antikroppar.
AB-plasman används därför ofta i akuta fall där
patientens blodgrupp är okänd eller när det råder
brist på plasma av mottagarens blodtyp. AB-plas-
ma utgör emellertid endast cirka 5 procent av
tillgänglig blodplasma och därmed är utbudet av
kompatibel plasma mycket begränsat. Dessutom
innehåller AB-plasma lösliga AB-antigen, vilka kan
reagera med blodgruppsspecifika antikroppar
och ge upphov till sidoeffekter. Det finns därför
ett stort behov av en universell plasma som löser
dessa problem.
Med UBP-produkten erbjuds tranfusionskliniker
och blodbanker en mycket smidig och enkel
lösning att själva framställa universell blodplas-
ma. Processen kräver inte några investeringar i
form av extra utrustning och genom att använda
UBP-produkten kan blodbanken och kliniken
säkerställa att man hela tiden har adekvat tillgång
på blodplasma.
MARKNAD
Glycorex har varit aktivt på den globala transplan-
tationsmarknaden sedan den första njurtrans-
plantationen genomfördes med hjälp av bolagets
unika produkt Glycosorb® ABO år 2001. Sedan
dess har denna teknologi, som möjliggör trans-
plantationer över blodgruppsbarriären, används
vid fler än 6 000 organtransplantationer.
Njursjukdomar är ett globalt problem och cirka
850 miljoner människor lider av någon form
av kronisk njursjukdom. Behovet av njurterapi,
antingen dialys eller transplantation, är därför
mycket stort och växande.
Det finns också starka hälsoekonomiska skäl att
öka antalet njurtransplantationer. Kontinuerlig
dialysbehandling, som är alternativet till trans-
plantation, är över tid förenad med mycket stora
kostnader. De potentiella besparingarna med
transplantationer är betydande, samtidigt som
en transplantation kan ha mycket stora positiva
effekter för patienternas livskvalitet. Argumentet
för transplantation är därmed mycket starkt och
bolaget kan bidra till att öka det totala antalet
tillgängliga organ.
Antalet patienter som väntar på transplantation
har fördubblats de senaste tio åren och förväntas
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
ÅRSREDOVISNING 2022 – 23
fortsätta öka i samma takt. Väntetiderna för
njurtransplantationer uppgår till flera år i de flesta
länder, med betydande skillnader i väntetid
mellan olika blodgrupper.
Genom att möjliggöra transplantationer mellan
givare och mottagare från olika blodgrupper
minskar väntetiderna då fler transplantationer blir
möjliga mellan närstående. Bolaget bedömer att
potential för blodgruppsinkompatibla njurtrans-
plantationer från levande givare är minst 7 000
transplantationer globalt om året. Detta förut-
sätter att transplantationsverksamheten tilldelas
ökade resurser. Det finns således en god potential
att öka antalet transplantationer med hjälp av
Glycosorb® ABO.
Transplantation av organ är en väl beprövad
behandlingsmetod. Det finns uppskattningsvis 300
transplantationskliniker i Europa och drygt 250 i
USA. Bolaget är sedan länge väletablerat i Europa
och siktar på tillväxt i Indien och Mexiko, länder
med stor tillväxtpotential för njurtransplantationer
från levande givare. USA är världens största mark-
nad för njurtransplantationer. De nya nationella
målen med dubblerat antal njurtransplantationer
det kommande decenniet för att reducera ökande
kostnader för dialys och det faktum att nuvarande
system för att para ihop givare med mottagare inte
är effektivt, gör en lansering i USA intressant för
bolaget.
Hittills har i huvudsak njurtransplantationer
genomförts med Glycosorb® ABO, men produk-
ten kan även användas för lever-, hjärt-, lung-,
bukspottkörtel- och stamcellstransplantationer.
Glycosorb® ABO kan användas simultant med
en hjärt-lungmaskin, vilket gör att produkten
kan användas vid akuta transplantationer, något
som breddar användningsområdet. Bolaget gör
bedömningen att användningen kommer att öka
även för andra typer av transplantationer. Bolagets
försäljning är däremot beroende av de faktiska
resurser som tilldelas transplantationsverk-
samheterna.
Bolagets nya UBP-produkt kan på ett enkelt sätt
användas för att framställa universell blodplas-
ma. Med UBP-produkten kan blodbanker och
transfusionskliniker säkerställa tillgänglighet av
tt blodplasma och på så sätt öka säkerheten vid
blodtransfusioner samt förbättra lagerhållning och
logistik. Prelansering har påbörjats i egen regi för
att genom utvärderingar hos utvalda referens-
kunder dokumentera produktens fördelar.
ÅRETS UTVECKLING
Bolagets försäljning ökade under 2022 med 28
procent. Orderingången ökade på majoriteten av
bolagets etablerade marknader efter tidigare ned-
gång kopplat till minskat antal transplantationer
under covid-19-pandemin. Antalet sålda enheter
ökade med 16,7 procent jämfört med 2021.
KONCERNEN
Nettoomsättningen ökade under året med 28
procent och uppgick till 36,1 miljoner kronor
(28,2). Rörelseresultatet efter avskrivningar
uppgick till -8,3 miljoner kronor jämfört med -11,8
miljoner kronor föregående år. Årets resultat blev
-8,6 miljoner kronor (-12,2) vilket ger ett resultat
per aktie om -0,172SEK kronor (-0,17SEK).
Ökningen av övriga externa kostnader under 2022
beror huvudsakligen på ökad aktivitetsnivå. Under
2022 har Glycorex erhållit statligt omställningsstöd
på 663 tusen kronor (852), vilket redovisas som
övriga rörelseintäkter.
Årets kassaflöde blev -8,6 miljoner kronor (-7,0).
Investeringar i immateriella anläggningstillgångar
uppgick till 1,3 miljoner kronor (0,7). Investering-
arna utgör aktivering av utgifter för utveckling
av RA-produkten. Investeringar i materiella
anläggningstillgångar uppgick till 0,9 miljoner
kronor (1,9).
Inga väsentliga transaktioner med närstående
bolag förekom under 2022.
Koncernens likvida medel inklusive kortfristig
placering var vid utgången av året 33,6 miljoner
kronor (42,1 vid årets början). Det egna kapitalet
uppgick till 74,4 miljoner kronor (83,0), vilket
motsvarar 1,01 kronor per aktie (1,12).
Koncernens soliditet var vid årets utgång 77,4
procent (81,5).
Skattemässigt underskott per 2022-12-31 uppgick
till cirka 137,1 miljoner kronor (128,7). För mer
information se not 14.
MODERBOLAGET
Nettoomsättningen uppgick till 36,1 miljoner
kronor (28,2). Rörelseresultatet uppgick till -8,9
miljoner kronor (-10,5). Årets resultat blev -12,1
miljoner kronor (-12,3).
Soliditeten uppgick till 88,8 procent (91,0).
Årets kostnadsförda utvecklingsutgifter uppgick
till 2,2 miljoner kronor (2,3) och avser fortsatt
utvecklingsarbete av Glycosorb® ABO.
Årets kassaflöde blev -8,5 miljoner kronor (7,2).
Investeringar i immateriella anläggningstillgångar
uppgick till 0 miljoner kronor (0,4). Investeringar
i materiella anläggningstillgångar uppgick till 0,1
miljoner kronor (0,5). Likvida medel, inklusive kort-
fristig placering, uppgick till 33,2 miljoner kronor
(41,7) vid årets slut. Skattemässigt underskott per
2022-12-31 uppgick till cirka 137,2 miljoner kronor
(128,4). För mer information se not 14.
FLERÅRSÖVERSIKT
Flerårsöversikt för koncernen återfinns på
sidan 56.
NYA PRODUKTER OCH MARKNADER
Under 2022 ingicks avtal med distributörer i Chile
och Sydafrika och säljaktiviteter har påbörjats.
Bolagets nya UBP-produkt kan på ett enkelt sätt
användas för att framställa universell blodplasma.
Med UBP-produkten ges blodbanker och transfusi-
onskliniker möjlighet att säkerställa tillgänglighet
av rätt blodplasma och på så sätt öka säkerheten
vid blodtransfusioner samt förbättra lagerhållning
och logistik. UBP-produkten CE-märktes i juni
2020 och prelansering har påbörjats i egen regi för
att genom utvärderingar hos utvalda referenskun-
der dokumentera produktens fördelar. Bolaget
bedömer att befintlig produktionskapacitet är till-
räcklig för behovet vid marknadsintroduktionen.
AUTOIMMUNA SJUKDOMAR
Reumatoid artrit
Bolaget samarbetar sedan slutet av 2018 med
ett ledande europeiskt forskningsinstitut för att
utveckla en produkt för behandling av den au-
toimmuna sjukdomen reumatoid artrit (RA). Målet
är att genom en extrakorporeal blodbehandling
reducera förekomsten av RA-associerade autoanti-
kroppar och därmed lindra de svåra symtom som
sjukdomen ger.
Tillsammans med bolagets samarbetspartner har
in vitro-försök genomförts för att se hur effektiv en
behandling med Glycorex teknologi skulle kunna
vara. Resultaten är mycket lovande och visar att de
produkter som utvecklats selektivt och kvantitativt
reducerar de RA-associerade autoantikropparna
i blodprover från olika RA-patienter även på blod
från patienter med de högsta nivåerna av dessa
antikroppar.
Baserat på de lovande resultaten från de simule-
rade patientbehandlingarna genomfördes under
2020 biokompabilitetsstudier med gott resultat.
Nästa steg är att genomföra kliniska studier på
RA-patienter och bolaget är i diskussioner med
det behandlande sjukhuset kring patientbehand-
lingarna.
Marknadspotentialen för en effektiv behandling av
RA bedöms vara avsevärt större än för Glycosorb®
ABO. Enbart inom EU finns fem miljoner patienter
med RA varav upp till 10 procent inte tolererar eller
svarar sämre på tillgängliga medicinska behand-
lingar, dvs upp till 500 000 patienter i Europa.
NYA APPLIKATIONER BASERADE PÅ
BOLAGETS TEKNOLOGI
Vår välbeprövade teknologiplattform rymmer
fantastiska möjligheter för fortsatt innovation.
Så snart Bolagets resurser tillåter kommer vi att
återuppta arbetet att utveckla vår produkt för
behandling av den autoimmuna sjukdomen
myastenia gravis (MG). Bolaget har utvecklat en
fullskalig kolonn, som i in vitro försök visat sig
effektivt eliminera autoantikroppar i blodplasma
från MG-patienter. Produkten skall valideras
avseende lagringsstabilitet, biokompatibilitet
och funktion. Myastenia gravis är en autoimmun
sjukdom för vilken det idag inte finns en specifik
och effektiv behandling. Fler än 50 000 personer i
Europa uppskattas lida av denna sjukdom. Drygt 3
000 av dessa patienter behandlas med upprepade
plasmabyten varje månad. Dessa patienter är den
primära målgruppen för bolagets produkt.
Utöver RA- och MG-projekten har Glycorex am-
bitionen att i framtiden genomföra tester för att
studera och validera effektiviteten av två nya pro-
dukter. Den första produkten binder selektivt till
galektiner, men inte till andra proteiner i plasma.
Förhöjd nivå av ett eller flera galektin i plasma har
visats ha en pro-inflammatorisk effekt samt vara
associerat med ett flertal olika sjukdomar som
exempelvis autoimmuna sjukdomar och cancer.
Potentialen för denna produkt bedöms vara myck-
et hög, förutsatt att produkten visar sig ha en klar
klinisk effekt, exempelvis inom njursvikt och/eller
metastatisk cancer.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
24 – ÅRSREDOVISNING 2022
Den andra produkten är avsedd att reducera både
blodgruppsspecifika antikroppar och HLA-anti-
kroppar. De resultat som erhållits är lovande, både
blodgruppsantikroppar och HLA-antikroppar
reduceras simultant i blodplasma (in vitro). Detta
gör det potentiellt möjligt att transplantera oavsett
blodgruppskombination och oavsett om patienten
är HLA-sensitiserade eller inte. Idag bedöms ca 20
procent av alla dialyspatienter vara HLA-sensitise-
rade, det vill säga närmare en halv miljon patienter
i världen. Dessa båda projekt kräver fortsatt utveck-
lingsarbete innan respektive produkt kan valideras
och registreras.
KVALITETSLEDNINGSSYSTEM
Glycorex Transplantations kvalitetsledningssys-
tem är certifierat enligt ISO13485:2016 och årliga
inspektioner genomförs.
PATENT
Glycorex har kontroll över patent, produktpa-
tent och produktionsteknologi som möjliggör
framtagning av Glycosorb® ABO och nya produkter
inom medicinska kolhydrater baserade på samma
teknikplattform. Bolaget arbetar kontinuerligt med
att utöka och stärka teknologibas och patentskydd
genom produktutveckling och patentering. Utöver
interna resurser anlitas renommerade patentom-
bud med kunskap om den globala patenthante-
ringen avseende ansökan, underhåll och försvar av
patent och varumärken.
UTSIKTER
Bolaget har successivt etablerat Glycosorb® ABO
på marknaderna i Europa och är sedan länge
väletablerat i regionen som står för cirka 80 % av
försäljningen med Tyskland som bolagets största
enskilda marknad. Under senare år har försäljning
på nya marknader som Chile, Israel, Sydafrika
och Thailand påbörjats. Bolaget bedömer att
potentialen bara för blodgruppsinkompatibla
njurtransplantationer från levande givare är minst
7 000 transplantationer globalt om året. Det finns
således en god potential att öka antalet transplan-
tationer med hjälp av Glycosorb® ABO förutsatt
att transplantationsverksamheten tilldelas mer
resurser.
I länder som Indien, Mexiko och Turkiet, där Bola-
get har distributörer, utförs ett mycket stort antal
njurtransplantationer från levande givare och här
finns goda tillväxtmöjligheter för Glycosorb® ABO.
Ett annat intressant tillväxtområde är att bredda
användningen av Glycosorb® ABO till att omfatta
flera typer av transplantationer. Hittills är det i
huvudsak njurtransplantationer som genomförts
med Glycosorb® ABO, men användningen vid
lever-, hjärt-, lung- och stamcellstransplantationer
kan förväntas öka.
Bolagets nya UBP-produkt CE-märktes i juni 2020
och en lansering har påbörjats i egen regi. När väl
produkten är etablerad på transfusionskliniker
och blodcentraler är detta en produkt med stor
försäljningspotential.
Inom området för autoimmuna sjukdomar finns en
stor potential. Om bolagets RA-produkt ger önska-
de kliniska resultat innebär detta en marknadspo-
tential som är avsevärt större än för Glycosorb®
ABO. Även för bolagets MG-produkt finns en stor
potential när produkten är färdigutvecklad och
lanserad.
BOLAGSSTYRNING
Glycorex Transplantation AB har valt att upprätta
en bolagsstyrningsrapport skild från årsredovis-
ningen, med stöd av ÅRL 6 § 8, vilken lämnas på
sidorna 52-54.
STYRELSENS ARBETE
Styrelsen består av fyra ledamöter. Styrelsen har
sedan årsstämman 2022 haft fyra (4) protokoll-
förda sammanträden inklusive konstituerande
sammanträde och arbetet har följt den av styrelsen
fastställda arbetsordningen.
VALUTAEXPONERING
Faktureringen till kunder sker till största delen i
Euro, medan inköp till största delen sker i svenska
kronor. Vissa konsulttjänster förvärvas i amerikan-
ska dollar och Euro. Företaget har i likhet med 2021
inte använt sig av valutasäkring under 2022. Fram-
tida intäkter och kostnader kommer att påverkas
av fluktuationer i valutakurser.
MILJÖINFORMATION
Glycorex Transplantations miljöpåverkan är
generellt sett liten. Avfall källsorteras och särskilda
rutiner tillämpas vid hantering av avfall.
PERSONAL
Medelantalet anställda i koncernen var under
verksamhetsåret 22 personer (24). I moderbolaget
var medelantalet anställda 16 (17).
FÖRSLAG TILL RIKTLINJER FÖR ERSÄTTNINGAR
TILL LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
Styrelseledamöter
Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår
arvode för styrelsearbete enligt årsstämmans beslut.
Eventuella konsultuppdrag som enskild ledamot
har för bolaget utöver styrelsearbete ersätts med
marknadsmässig betalning i form av kontant
ersättning. Ersättning ska fastställas utifrån
omfattningen av uppdraget. Uppdraget ska vara
tidsbestämt och pågå som längst till nästa års-
stämma. Uppdraget ska dokumenteras i avtal som
specificerar uppdragsmomenten och överenskom-
men ersättning. Ersättning erläggs i efterskott efter
utfört arbete.
Om en ledamot är anställd i bolaget gäller för
anställningen samma villkor som för verkställande
direktör, dock utan möjlighet till sådan rörlig lön
som verkställande direktören kan erhålla.
I övrigt ska inte någon ersättning till ledamöterna
förekomma.
Verkställande direktör, bolagsledning
Ersättning till verkställande direktören utgörs av
fast lön och övriga förmåner.
Den fasta lönen ska vara marknadsmässig och
förhandlas årligen av styrelsen.
Vid sidan om fast lön utgår bilförmån som ska
motsvara högst 10 procent av den fasta lönen och
pensionsförmån som ska vara avgiftsbestämd och
motsvara högst 25 procent av den fasta lönen.
Styrelsen ges möjlighet att inrätta ett bonussystem
för verkställande direktör i form av rörlig lön. Rörlig
lön ska högst motsvara 25 procent av den fasta lö-
nen. Rörlig lön utgår vid måluppfyllelse utifrån tre
i förväg fastställda och mätbara kriterier. De är ut-
vecklingen av (i) nettoförsäljningen, (ii) kassaflöde,
och lönsamhet samt (iii) kvalitet och produkt-, och
marknadsutveckling under räkenskapsåret. Om-
fattningen av ersättning för (i) och (ii) bestäms efter
fastställd årsredovisning. Omfattning av ersättning
för (iii) bestäms utifrån objektiva resultat under
räkenskapsåret. Styrelsen fastställer detaljerade
krav avseende (i) – (iii). Rörlig ersättning som utgått
på uppenbart felaktig grund ska återbetalas.
Avgångsvederlag utöver lön under avtalad uppsäg-
ningstid om maximalt ett år ska inte förekomma.
I förekommande fall gäller dessa villkor med
angivna ramar även för vice verkställande direktör.
I förekommande fall gäller villkoren också andra
personer i bolagsledningen, vilka dock endast
erhåller bonus som övriga anställda.
Bolagets affärsstrategi och långsiktiga intressen
handlar bland annat om att öka försäljningen,
skapa ett bra kassaflöde och fortsätta produktut-
vecklingen. Genom att direkt koppla rörlig lön till
resultatet av dessa parametrar är avsikten att di-
rektörens prestation bidrar till att nå dessa mål och
skapa värde för aktieägarna. Detta skapar också en
långsiktigt hållbar verksamhet.
Övriga anställda
Styrelsen ges även möjlighet att inrätta ett bonus-
system för övrig personal i hela koncernen. Syftet
är att främja bolagets långsiktiga värde. Bonuslö-
nen utgår på årsbasis och betalas i efterhand till
varje anställd med samma belopp motsvarande
en för hela personalen genomsnittlig månadslön
(exklusive pensioner och övriga förmåner). Det
sammanlagda belopp som betalas till hela per-
sonalen inklusive arbetsgivaravgifter ska rymmas
inom 10 procent av årets resultat på koncernnivå
som fastställs på årsstämma efter intjänandeåret.
Om det villkoret inte är uppfyllt reduceras bonus-
lönen i motsvarande mån tills beloppet ryms inom
denna gräns.
Övrigt
All ersättning till ledamöter och verkställande
direktör bereds och beslutas av styrelsen varvid
aktiebolagslagens regler om jäv tillämpas.
Lön och annan ersättning enligt villkoren ovan har
ställts i relation till bolagets lönekostnader och
samlade kostnader i syfte att hitta en balans och
rimlig nivå. Anställningsvillkoren i övrigt avviker
inte på osedvanligt sätt mot villkoren för övrig
personal.
Ersättning baserad på aktier, teckningsoptioner
eller konvertibler ska inte förekomma.
Riktlinjer för ersättning till ledande befattnings-
havare antas varje år av årsstämman. Senaste
beslutade riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare antogs av årsstämman den
31 maj 2022 och redovisas i not 4. Förslaget ovan
överensstämmer med de riktlinjer som antogs
av årsstämman 2022.
EFFEKTER AV COVID-19-PANDEMIN
Under stora delar av 2021 påverkades försäljningen
negativt på grund av Covid-19. Under senare delen
av 2021 och under 2022 har dock den övergripan-
de transplantationstrenden varit positiv. Detta är
en god bas för långsiktig tillväxt. Glycorex ser för
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
ÅRSREDOVISNING 2022 – 25
närvarande ingen påverkan på produktionsförmå-
gan, men bevakar noga tillgång på råmaterial till
produktionen, då det kan finnas en risk för brist
på en del råmaterial.
EFFEKTER AV KRIGET I UKRAINA
Kriget mellan Ryssland och Ukraina har, utöver
påverkan på omvärldssituationen i stort, för när-
varande ingen direkt effekt på bolagets leveran-
ser. Glycorex har inga kunder eller leverantörer i
Ryssland eller Ukraina.
RISKER
En investering i Glycorex Transplantation AB är
förenad med risktagande. Bolaget påverkas av ett
antal omvärlds- och riskfaktorer vars effekter på
bolagets framtida utveckling är svåra att förutse.
Nedan anges några av de risker som kan få bety-
delse för bolagets framtid.
Finansiella risker och riskhantering. Koncer-
nen är exponerad för valuta, finansierings- och
ränterisker. Beskrivning av riskerna och hantering
av dessa återfinns i not 20.
Produktion. Glycorex Transplantation AB har ge-
nom förvärvet av Glycoprobe AB i början av 2008
kontroll över produktionen av aktiva komponen-
ter till koncernens huvudprodukter, patent och
produktionsteknologi som möjliggör framtagning
av nya produkter inom medicinska kolhydrater.
Koncernen arbetar löpande med att effektivisera
och skala upp produktionskapaciteten. Detta är
av betydelse inte bara för Glycosorb® ABO utan
även för den nya UBP-produkten. Bolaget är
idag väl rustat för uppskalning av produktionen
vid behov. Det finns emellertid ingen garanti för
att Glycorex Transplantation kommer att kunna
skala upp produktionskapaciteten i tillräckligt
snabb takt för att kunna producera och leverera
produkterna i den takt som marknaden utvecklas.
Det går inte heller att utesluta att drifts- och
produktionsstörningar kan inträffa.
Nyckelpersoner. Glycorex framtida resultat beror
på förmågan att attrahera och behålla såväl en
kvalificerad ledning som personal för produk-
tion, produktutveckling, marknadsföring och
försäljning.
Myndigheter. Bolagets tillverkning, marknads-
föring och de kliniska resultaten står under be-
vakning av myndigheter vars beslut kan påverka
verksamheten. Likaså är bolaget beroende av de
resurser som tilldelas transplantationsverksam-
heten globalt.
Media har visat sig kunna påverka donationsviljan
och orsaka en nedgång i transplantationsverksam-
heten, även av transplantationer från levande givare.
Konkurrens. Den viktigaste konkurrensen utgörs
idag av fortsatt dialysbehandling samt användan-
de av proteinkolonner/plasmafilter vid blod-
gruppsinkompatibel transplantation. Proteinko-
lonner/plasmafilter är relativt billiga att inhandla,
men behandlingarna med dessa produkter är inte
specifika och är sammantaget dyrare och
ger högre risk för biverkningar än Bolagets metod.
Konkurrenter med avsevärt större resurser samt
invanda behandlingsmetoder försvårar introduk-
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
tionen av Bolagets produkter. Utvecklandet av så
kallade ”paired exchange program” kan påverka
marknadens behov. Annan antikroppsspecifik
kolonn vilken saknar publicerad klinisk doku-
mentation kan utgöra konkurrens till Bolagets
produkter.
Bioteknik- och medicinteknikbranschen utvecklas
i ett högt tempo och kommer sannolikt att göra
så även i framtiden. Det kan inte uteslutas att
alternativa, konkurrerande metoder etableras
eller att nya prioriteringar sker inom transplanta-
tionsområdet.
Utveckling av nya produkter. Bolaget bedriver
utveckling av nya medicintekniska produkter.
All sådan verksamhet är förenad med risk och
kostnader vilket även gäller för Glycorex.
Utveckling av nya medicintekniska produkter
är tidskrävande och kräver stor expertis. MDR
(Medical Device Regulation), en förordning som
ersatt de tidigare EU-direktiven och den svenska
lagen om medicintekniska produkter, trädde i
kraft i maj 2021.
Färdigställande av material eller studier för MDR
godkännande kan ta längre tid och/ eller blir
dyrare än initiala beräkningar. I samband med
MDR krävs klinisk prövning vilket kan påverka
utvecklingsarbetet. Regulatoriska myndigheter
kräver att validering utförs för att en produkt skall
kunna registreras och användas på människa.
Resultaten av sådana valideringar kan vara oför-
utsedda och oönskade eller försenas på grund
av fel hos anlitade externa leverantörer, varför
Bolagets uppskattade kostnader och tidsramar är
förknippade med osäkerhet. Oförutsedda resultat
kan även leda till att koncept och studier måste
omprövas och nya kompletterande studier kan
komma att behöva utföras. Detta kan medföra
betydande merkostnader, förseningar eller att
studier eller projekt helt läggs ned.
Lansering av nya produkter. Då bolaget
utvecklar produkter som oftast har en unik och
banbrytande användning, är det alltid en risk
att marknadsacceptans tar längre tid då dessa
produkter skall ersätta etablerade och inarbetade
behandlingar och metoder.
Framtida kapitalbehov. Bolagets möjlighet att
tillgodose framtida kapitalbehov är i hög grad be-
roende av framgångar i utveckling och lansering
av produkterna samt därpå följande försäljnings-
framgångar. Det finns ingen garanti för att bolaget
kommer att kunna anskaffa nödvändigt kapital
även om utvecklingen är positiv i bolaget. Ett
beroende finns också av läget på marknaden för
tillgängligt riskkapital.
Produkten. Även om patientbehandlingarna hit-
tills visat sig vara skonsamma och inga allvarliga
biverkningar av produkten hittills rapporterats,
så kan exempelvis ett dolt fel i utgångsmaterial
eller i produktionen, eller en felaktig produktan-
vändning av kunden leda till biverkningar, vilket
negativt kan påverka företaget och produktens
fortsatta användning.
AKTIER OCH ÄGARFÖRHÅLLANDEN
Efter den riktade nyemissionen i januari 2020
uppgår antalet A-aktier till 3 268 000. Antalet
B-aktier uppgår till 70 585 983 och totala antalet
aktier till 73 853 983. Aktiekapitalet är 3 692
699 kronor. Aktiens kvotvärde är 0,05 kronor.
En A-aktie har 10 röster och en B-aktie en röst.
Begränsning finns i bolagsordningen om A-aktiers
överlåtbarhet.
Det finns inte några avtal med bolaget som part
och som får verkan, ändras eller upphör att gälla
om kontrollen över bolaget ändras som följd av
ett offentligt uppköpserbjudande. Styrelseleda-
möter utses årligen vid årsstämman och bolags-
ordningen innehåller inga restriktioner avseende
tillsättande eller entledigande av styrelseleda-
möter eller ändringar i bolagsordning.
26 – ÅRSREDOVISNING 2022
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Ägare A-aktier B-aktier Röster, % Kapital, %
Nilsson, Kurt med maka och bolag* 1 866 000 424 933 18,48% 3,10%
Glycorex AB** 1 402 000 3 554 118 17,02% 6,71%
Försäkrings AB, Avanza pension - 8 178 913 7,92% 11,07%
Wendt Investment AB - 5 236 444 5,07% 7,09%
Övriga - 53 191 575 51,51% 72,03%
Totalt 3 268 000 70 585 983 100,00% 100,00%
* Kurt Nilsson, Pia Nilsson och Bioflexin AB.
** Glycorex AB är ett frisende bolag från Glycorex Transplantation AB (publ). Bolaget ägs av styrelseordföranden Kurt Nilsson, Bill Nederman och Jason Liebel.
Förslag till disposition av bolagets disponibla medel (Belopp kronor)
Styrelsen föreslår att:
Överkursfond 99 334 874
Balanserat resultat -61 294 395
Årets resultat -12 062 306
Summa 25 978 173
Disponeras på följande sätt:
Balanseras i ny räkning 25 978 173
Summa 25 978 173
AKTIEÄGARE 2022-12-30 MED STÖRRE INNEHAV
FÖRSLAG TILL DISPOSITION AV BOLAGETS DISPONIBLA MEDEL
ÅRSREDOVISNING 2022 – 27
Resultaträkning för koncernen
Belopp i TSEK Not 2022 2021
Nettoomsättning
2 36 116 28 202
Förändring av lager av färdiga varor 191 -628
Aktiverat arbete för egen räkning 1 272 683
Övriga rörelseintäkter
3 1 753 1 324
Summa 39 332 29 581
Rörelsekostnader
Råvaror och förnödenheter
18 -6 035 -3 319
Övriga externa kostnader
5,6,18 -11 359 -9 149
Personalkostnader
4 -20 952 -20 085
Avskrivning av immateriella anläggningstillgångar
10 -3 677 -3 764
Avskrivning av materiella anläggningstillgångar
6,11 -4 880 -4 731
Övriga rörelsekostnader
3 -738 -377
Rörelseresultat -8 309 -11 844
Resultat från finansiella poster
Finansiella intäkter
7 36 5
Finansiella kostnader
8 -247 -402
Resultat före skatt -8 520 -12 241
Skatt på årets resultat
9 -56 -2
Årets resultat -8 576 -12 243
Resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare -8 576 -12 243
Resultat per aktie
17 -0,12 -0,17
Genomsnittligt antal aktier 73 853 983 73 853 983
Antal aktier vid årets slut 73 853 983 73 853 983
Det finns inga utspädningseffekter att ta hänsyn till.
Belopp i TSEK Not 2022 2021
Årets resultat -8 576 -12 243
Poster som senare kan återföras i resultaträkningen:
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde -14 -5
Årets övrigt totalresultat -14 -5
Årets totalresultat -8 590 -12 248
Totalresultat hänförligt till moderbolagets aktieägare -8 590 -12 248
Rapport över totalresultat för koncernen
KONCERNREDOVISNING
28 – ÅRSREDOVISNING 2022
Balansräkning för koncernen
Belopp i TSEK Not 2022-12-31 2021-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
10
Balanserade utgifter för utvecklingsarbete 37 892 40 297
Materiella anläggningstillgångar
11
Maskiner och teknisk utrustning 2 912 2 666
Inventarier 34 65
Nyttjanderättstillgångar
6 9 799 8 214
Summa anläggningstillgångar 50 637 51 242
Omsättningstillgångar
Varulager mm
Råvaror och fördenheter 2 764 1 628
Färdiga varor 2 083 1 892
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar
20 3 542 2 835
Aktuella skattefordringar 303 165
Övriga fordringar 1 830 773
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
13 1 354 1 130
Kortfristig placering
15 932 952
Kassa och Bank 32 632 41 182
Summa omsättningstillgångar 45 440 50 557
SUMMA TILLGÅNGAR 96 077 101 799
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
16
Aktiekapital 3 692 3 692
Övrigt tillskjutet kapital 119 760 119 760
Reserver -69 -55
Balanserat resultat -40 444 -28 201
Årets resultat -8 576 -12 243
Summa eget kapital 74 363 82 953
Totalt eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare 74 363 82 953
Långfristiga skulder
Långfristiga skulder till kreditinstitut
20 687 1 063
Långfristiga leasingskulder
6 5 028 4 141
Uppskjuten skatteskuld
14 177 121
Summa långfristiga skulder 5 892 5 325
Kortfristiga skulder
Kortfristiga skulder till kreditinstitut
20 622 622
Kortfristiga leasingskulder
6 3 704 3 226
Leverantörsskulder
20 2 989 1 128
Övriga skulder 3 248 3 187
Upplupna kostnader
19 5 259 5 358
Summa kortfristiga skulder 15 822 13 521
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 96 077 101 799
KONCERNREDOVISNING
ÅRSREDOVISNING 2022 – 29
Förändring av eget kapital, koncernen
Övrigt Balanserat
tillskjutet Verkligt resultat inkl Summa
Belopp i TSEK Aktiekapital kapital värde reserv årets resultat eget kapital
Ingående eget kapital 2021-01-01 3 692 119 760 -50 -28 201 95 201
Årets resultat -12 243 -12 243
Årets övriga totalresultat -5 -5
Summa förmögenhetsförändringar exklusive
transaktioner med bolagets ägare -5 -12 243 -12 248
Summa transaktioner med bolagets ägare
Utgående eget kapital 2021-12-31 3 692 119 760 -55 -40 444 82 953
Ingående eget kapital 2022-01-01 3 692 119 760 -55 -40 444 82 953
Årets resultat -8 576 -8 576
Årets övriga totalresultat -14 -14
Summa förmögenhetsförändringar exklusive
transaktioner med bolagets ägare -14 -8 576 -8 590
Summa transaktioner med bolagets ägare - -
Utgående eget kapital 2022-12-31 3 692 119 760 -69 -49 020 74 363
KONCERNREDOVISNING
30 – ÅRSREDOVISNING 2022
Kassaflödesanalys för koncernen
Belopp i TSEK Not 2022 2021
Den löpande verksamheten
Resultat efter finansiella poster -8 520 -12 241
Justeringar för poster som inte ingår i kassafdet 1) 8 506 8 661
Betald inkomstskatt -138 490
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital -152 -3 090
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Minskning/Ökning av varulager -1 327 76
Minskning/Ökning av rörelsefordringar -990 679
Ökning/Minskning av rörelseskulder 1 833 1 640
Kassafde fn den löpande verksamheten -636 -695
Investeringsverksamheten
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar -1 272 -683
Förvärv av materiella anläggningstillgångar -859 -1 865
Försäljning av materiella anläggningstillgångar 235 -
Kassaflöde från investeringsverksamheten -1 896 -2 548
Finansieringsverksamheten
Upptagna lån - 1 859
Amortering av lån -377 -173
Amortering av leasingskuld -5 645 -5 478
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -6 022 -3 792
Årets kassaflöde -8 554 -7 035
Likvida medel vid årets början 42 134 49 302
Kursdifferenser i likvida medel -16 -133
Likvida medel vid årets slut, 2) 33 564 42 134
TILLÄGGSUPPLYSNINGAR TILL KASSAFLÖDESANALYS
Betalda räntor och erhållen utdelning
Erhållen ränta och utdelning
7 23 5
Erlagd ränta
8 -247 -269
1) Justeringar för poster som inte ingår i kassafdet m.m.
Av- och nedskrivningar av tillgångar 8 556 8 495
Orealiserade kursdifferenser -50 166
8 506 8 661
2) Likvida medel
Kassa och bank 32 632 41 182
Kortfristig placering 932 952
Summa likvida medel 33 564 42 134
Ovanstående poster har klassificerats som likvida medel med utgångspunkt att:
De kan lätt omvandlas till kassamedel och är endast utsatta för obetydlig risk för värdefluktuationer.
KONCERNREDOVISNING
ÅRSREDOVISNING 2022 – 31
Resultaträkning för moderbolaget
Belopp i TSEK Not 2022 2021
Nettoomsättning
2 36 116 28 202
Förändring av lager av färdiga varor 191 -628
Aktiverat arbete för egen räkning - -
Övriga rörelseintäkter
3 1 746 1 324
Rörelseintäkter 38 053 28 898
Rörelsekostnader
Råvaror och förnödenheter
18 -9 844 -10 490
Övriga externa kostnader
5,6 -17 542 -11 091
Personalkostnader
4 -16 113 -15 042
Avskrivning och nedskrivning av immateriella anläggningstillgångar
10 -2 437 -2 122
Avskrivning av materiella anläggningstillgångar
11 -268 -229
Övriga rörelsekostnader
3 -729 -377
Rörelseresultat -8 880 -10 453
Resultat från finansiella poster
Finansiella intäkter
7 36 5
Nedskrivning av andelar i dotterföretag
12 -3 195 -
Finansiella kostnader
8 -24 -146
Resultat efter finansiella poster -12 063 -10 594
Bokslutsdispositioner
Lämnat koncernbidrag - -1 680
Resultat före skatt -12 063 -12 274
Skatt på årets resultat
9
Årets resultat -12 063 -12 274
Belopp i TSEK Not 2022 2021
Årets resultat -12 063 -12 274
Årets övrigt totalresultat
Årets totalresultat -12 063 -12 274
Rapport över totalresultat för moderbolaget
MODERBOLAGSREDOVISNING
32 – ÅRSREDOVISNING 2022
Balansräkning för moderbolaget
Belopp i TSEK Not 2022-12-31 2021-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
10
Balanserade utgifter för utvecklingsarbete 20 915 23 352
Materiella anläggningstillgångar
11
Maskiner och teknisk utrustning 823 1 039
Inventarier 34 64
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag
12 1 956 5 151
Summa anläggningstillgångar 23 728 29 606
Omsättningstillgångar
Varulager mm
Råvaror och fördenheter 2 128 1 107
Färdiga varor 2 083 1 892
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar
20 3 542 2 835
Aktuella skattefordringar 202 50
Fordringar på koncernföretag 14 617 14 832
Övriga fordringar 1 787 753
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
13 1 897 1 610
Kortfristig placering
15 932 952
Kassa och Bank 32 266 40 785
Summa omsättningstillgångar 59 454 64 816
SUMMA TILLGÅNGAR 83 182 94 422
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
16
Bundet eget kapital
Aktiekapital 3 692 3 692
Reservfond 33 014 33 014
Fond för aktiverade utvecklingsutgifter 11 175 9 983
Summa bundet eget kapital 47 881 46 689
Fritt eget kapital
Överkursfond 99 335 99 335
Balanserat resultat -61 294 -47 828
Årets resultat -12 063 -12 274
Summa fritt eget kapital 25 978 39 233
Summa eget kapital 73 859 85 922
Långfristiga skulder
Långfristiga skulder till kreditinstitut
20 132 232
Summa långfristiga skulder 132 232
Kortfristiga skulder
Kortfristiga skulder till kreditinstitut
20 91 91
Leverantörsskulder
20 2 355 892
Skulder till koncernföretag 289 299
Övriga skulder 2 568 2 894
Upplupna kostnader
19 3 888 4 092
Summa kortfristiga skulder 9 191 8 268
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 83 182 94 422
MODERBOLAGSREDOVISNING
ÅRSREDOVISNING 2022 – 33
Förändring av eget kapital, moderbolaget
Bundet eget kapital Fritt eget kapital
Belopp i TSEK Aktiekapital Reservfond
Fond för
aktiverade
utvecklings-
utgifter
Övrigt
fritt
kapital
Årets
resultat
Summa
eget
kapital
Ingående eget kapital 2021-01-01 3 692 33 014 11 880 57 128 -7 518 98 196
Vinstdisposition -7 518 7 518
Årets resultat -12 274 -12 274
Omföring aktiverade utvecklingsutgifter -1 897 1 897
Summa förmögenhetsförändringar exklusive
transaktioner med bolagets ägare
-1 897 -5 621 -4 756 -12 274
Summa transaktioner med bolagets ägare
Utgående eget kapital 2021-12-31 3 692 33 014 9 983 51 507 -12 274 85 922
Ingående eget kapital 2022-01-01 3 692 33 014 9 983 51 507 -12 274 85 922
Vinstdisposition -12 274 12 274
Årets resultat -12 063 -12 063
Omföring aktiverade utvecklingsutgifter 1 192 -1 192
Summa förmögenhetsförändringar exklusive
transaktioner med bolagets ägare
1 192 -13 466 211 -12 063
Summa transaktioner med bolagets ägare
Utgående eget kapital 2022-12-31 3 692 33 014 11 175 38 041 -12 063 73 859
MODERBOLAGSREDOVISNING
34 – ÅRSREDOVISNING 2022
Kassaflödesanalys för moderbolaget
Belopp i TSEK Not 2022 2021
Den löpande verksamheten
Resultat efter finansiella poster -12 063 -10 594
Justeringar för poster som inte ingår i kassafdet 1) 5 850 2 521
Betald inkomstskatt -152 395
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital -6 365 -7 678
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Minskning/Ökning av varulager -1 212 121
Minskning/Ökning av rörelsefordringar -1 886 626
Ökning/Minskning av rörelseskulder 933 1 589
Kassafde fn den löpande verksamheten -8 530 -5 342
Investeringsverksamheten
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar - -
Förvärv av materiella anläggningstillgångar -144 -479
Försäljning av materiella anläggningstillgångar 235 -
Kassaflöde från investeringsverksamheten 91 -479
Finansieringsverksamheten
Lämnat koncernbidrag - -1 680
Upptagna lån - 496
Amortering av lån -100 -173
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -100 -1 357
Årets kassaflöde -8 539 -7 178
Likvida medel vid årets början 41 737 49 054
Kursdifferenser 0 -139
Likvida medel vid årets slut, 2) 33 198 41 737
TILLÄGGSUPPLYSNINGAR TILL KASSAFLÖDESANALYS
Betalda räntor och erhållen utdelning
Erhållen ränta och utdelning
7 23 5
Erlagd ränta
8 -10 -8
1) Justeringar för poster som inte ingår i kassafdet m.m.
Av- och nedskrivningar av tillgångar 5 899 2 351
Orealiserade kursdifferenser 64 170
Realisationvinst, försäljning av materiella anläggningstillgångar -113 -
5 850 2 521
2) Likvida medel
Kassa och bank 32 266 40 785
Kortfristig placering 932 952
Summa likvida medel 33 198 41 737
Ovanstående poster har klassificerats som likvida medel med utgångspunkt att:
De kan lätt omvandlas till kassamedel och är endast utsatta för obetydlig risk för värdefluktuationer.
MODERBOLAGSREDOVISNING
ÅRSREDOVISNING 2022 – 35
1
Väsentliga redovisningsprinciper
NOTER
ÖVERENSSTÄMMELSE MED NORMGIVNING OCH LAG
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med International Financial
Reporting Standards (IFRS) utgivna av International Accounting Standards Board
(IASB) sådana de antagits av EU. Vidare har Årsredovisningslagen och Rådet för
finansiell rapporterings rekommendation RFR 1 Kompletterande redovisnings-
regler för koncerner tillämpats.
Moderbolaget tillämpar Årsredovisningslagen och RFR 2 Redovisning för juridiska
personer. Även av Rådet för finansiell rapportering utgivna uttalanden gällande för
noterade bolag tillämpas. Moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper
som koncernen utom i de fall som anges separat nedan.
De nedan angivna redovisningsprinciperna har tillämpats konsekvent i alla i
koncernen ingående bolag på samtliga perioder som presenterats i koncernens
finansiella rapporter.
Årsredovisningen och koncernredovisningen har godkänts för utfärdande av
styrelsen och verkställande direktören den 24 april 2023. Koncernens resultaträk-
ning, rapport över totalresultat och balansräkning samt moderbolagets resultat-
och balansräkningar blir föremål för fastställelse på årsstämman den 30 maj 2023.
NYA ELLER ÄNDRADE REDOVISNINGSSTANDARDER IMPLEMENTERADE 2022
Tillämpade redovisningsprinciper överensstämmer med dem som tillämpades
föregående år. Inga nya eller omarbetade IFRS, som trätt i kraft 2022, har haft
någon väsentlig påverkan på koncernens finansiella rapporter.
NYA OCH ÄNDRADE IFRS SOM ÄNNU INTE TRÄTT I KRAFT
Nya och ändrade IFRS med framtida tillämpning har inte förtidstillämpats. Den
kommande ändringen i IAS 12 om uppskjuten skatt på nyttjanderättstillgångar
och leasingskulder kommer att påverka koncernens finansiella rapporter och
notupplysningar. Övriga nya eller ändrade standarder eller tolkningar som IASB
har publicerat förväntas inte ha någon påverkan på koncernens eller moderbola-
gets finansiella rapporter.
FÖRUTTTNINGAR VID UPPRÄTTANDE AV DE FINANSIELLA RAPPORTERNA
Moderbolagets funktionella valuta är svenska kronor som även utgör rapporte-
ringsvalutan för moderbolaget och för koncernen. Det innebär att de finansiella
rapporterna presenteras i svenska kronor. Samtliga belopp, om inte annat anges,
redovisas i tusentals kronor (TSEK).
Klassificering och uppställningsformer
Resultaträkning och balansräkning är för moderbolaget uppställda enligt års-
redovisningslagens schema, medan rapporten över totalresultat, rapporten över
förändringar i eget kapital och kassaflödesanalysen baseras på IAS 1-Utformning
av finansiella rapporter respektive IAS 7-Rapport över kassaflöden. Tillgångar
och skulder är redovisade till historiska anskaffningsvärden, förutom kortfristiga
placeringar som i koncernen värderas till verkligt värde.
Viktiga uppskattningar och bedömningar
Att upprätta de finansiella rapporterna i enlighet med IFRS kräver att företaget gör
bedömningar och uppskattningar samt gör antaganden som påverkar tillämp-
ningen av redovisningsprinciperna och de redovisade beloppen av tillgångar,
skulder, intäkter och kostnader.
Uppskattningarna och antagandena är baserade på historiska erfarenheter och ett
antal andra faktorer som under rådande förhållanden synes vara rimliga. Resul-
tatet av dessa uppskattningar och antaganden används sedan för att bedöma de
redovisade värdena på tillgångar och skulder som inte annars framgår tydligt från
andra källor. Verkliga utfallet kan avvika från dessa uppskattningar och bedöm-
ningar. Uppskattningarna och antagandena ses över regelbundet. Ändringar av
uppskattningar redovisas i den period ändringen görs om ändringen endast på-
verkat denna period, eller i den period ändringen görs och framtida perioder om
ändringen påverkar både aktuell period och framtida perioder. Det område som
innefattar hög grad av bedömning omfattar bedömning av värdet på Immateriella
anläggningstillgångar. De immateriella anläggningstillgångarna består huvudsak-
ligen av balanserade utgifter för utvecklingsarbete. De produkter vars utvecklings-
utgifter har balanserats kan med rimlig säkerhet antas generera intäkter.
KONCERNREDOVISNING
Konsolideringsprinciper och rörelseförvärv
Dotterföretag: Koncernredovisningen omfattar, förutom moderbolaget, samtliga
bolag i vilka moderbolaget direkt eller indirekt har ett bestämmande inflytande.
Bestämmande inflytande föreligger om moderbolaget har inflytande över dotter-
bolaget, är exponerad för eller har rätt till rörlig avkastning från engagemanget
samt kan använda sitt inflytande över dotterbolaget till att påverka avkastningen.
Vid bedömningen om ett bestämmande inflytande föreligger, beaktas potentiella
röstberättigande aktier som utan dröjsmål kan utnyttjas eller konverteras.
Förvärv: Vid upprättande av koncernredovisningen används förvärvsmetoden.
Metoden innebär att förvärv av ett dotterföretag betraktas som en transaktion
varigenom koncernen indirekt förvärvar dotterföretagets tillgångar och övertar
dess skulder. I förvärvsanalysen fastställs det verkliga värdet på förvärvsdagen
av förvärvade identifierbara tillgångar och övertagna skulder samt eventuella
innehav utan bestämmande inflytande. Transaktionsutgifter, med undantag av
transaktionsutgifter som är hänförliga till emission av egetkapitalinstrument eller
skuldinstrument, som uppkommer redovisas direkt i årets resultat.
Vid rörelseförvärv där överförd ersättning, eventuellt innehav utan bestämmande
inflytande och verkligt värde på tidigare ägd andel (vid stegvisa förvärv) överstiger
det verkliga värdet av förvärvade tillgångar och övertagna skulder som redovisas
separat, redovisas skillnaden som goodwill. När skillnaden är negativ, s.k. förvärv
till lågt pris, redovisas denna direkt i årets resultat.
Transaktioner som elimineras vid konsolidering: Koncerninterna fordringar och
skulder, intäkter eller kostnader och orealiserade vinster eller förluster som upp-
kommer från koncerninterna transaktioner mellan koncernföretag, elimineras i sin
helhet vid upprättandet av koncernredovisningen.
DOTTERFÖRETAG
Andelar i dotterföretag redovisas i moderbolaget enligt anskaffningsvärde-
metoden. Detta innebär att transaktionsutgifter inkluderas i det redovisade värdet
för innehav i dotterföretag. I koncernredovisningen redovisas transaktionsutgifter
direkt i resultatet när dessa uppkommer.
KLASSIFICERINGAR
Anläggningstillgångar och långfristiga skulder består i allt väsentligt enbart av be-
lopp som förväntas återvinnas eller betalas efter mer än tolv månader räknat från
balansdagen. Omsättningstillgångar och kortfristiga skulder består i allt väsentligt
enbart av belopp som förväntas återvinnas eller betalas inom tolv månader från
balansdagen.
RAPPORTERING PER SEGMENT
Företagets verksamhet är att forska, utveckla, tillverka samt marknadsföra
produkter inom området organtransplantation eller närliggande områden. Kun-
derna är sjukhus och läkemedelsföretag oavsett tillämpningsområdet. Företaget
har hittills marknadsfört Glycosorb®-ABO. Liksom tidigare år består koncernens
verksamhet endast av ett rörelsesegment. Av den anledningen lämnas ingen
rörelsesegmentsrapportering enligt IFRS 8 förutom de uppgifter som lämnas i
not 2. I övrigt hänvisas till resultat- och balansräkningar för segmentet.
UTLÄNDSK VALUTA
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella valutan, svenska
kronor, till valutakursen som föreligger på transaktionsdagen. Monetära tillgångar
och skulder i utländsk valuta räknas om till svenska kronor till den valutakurs som
föreligger på balansdagen. Kursvinster/-förluster på rörelsefordringar/-skulder re-
dovisas i övriga rörelseintäkter/-kostnader och kursvinster/-förluster på finansiella
fordringar och skulder redovisas i finansiella intäkter/kostnader. Icke-monetära
tillgångar och skulder som redovisas till historiska anskaffningsvärden omräknas
till valutakurs vid transaktionstillfället.
36 – ÅRSREDOVISNING 2022
NOTER
INTÄKTER
Koncernens intäkter kommer från en intäktsström, försäljning av varor. Första ste-
get i intäktsgenereringen kan sägas vara utskick av offert till en kund. Tillsammans
med offerten skickas också ett dokument avseende returpolicy och generella vill-
kor för försäljning och leverans, vilka ska ses som ingående i avtalet med kunden.
När offerten accepterats skapas en orderbekräftelse och därefter sker utleverans
av produkten. När utleverans skett skapas också en faktura till kund och intäkts-
föring sker. I den accepterade offerten och orderbekräftelsen anges artikelnum-
mer, produktnamn och antal enheter. Eftersom det i praktiken är fråga om en pro-
dukt med tre olika versioner samt att dessa kan användas var för sig tillsammans
med befintliga resurser är prestationsåtagandet distinkt, avtalet innehåller inga
andra löften än att överföra den aktuella produkten. Transaktionspriset anges i
avtalet med kunden. I avtalet anges listpriset, frakt och eventuell rabatt. Det före-
kommer volymrabatter och andra nedjusteringar i förhållande till listpriset vilka
framgår av avtalet. Betalningsvillkoren med angivande av kredittid och dröjsmåls-
ränta medför att avtalen inte innehåller någon väsentlig finansieringskomponent.
Eftersom avtalen innehåller maximalt tre versioner (artikelnummer) av samma
produkt och eventuella rabatter anges för respektive artikelnummer, uppstår inga
problem vid allokering av det totala transaktionspriset. Intäkter från försäljning av
varor redovisas i resultaträkningen när kontrollen över varan har överförts till kö-
paren, vilket sker vid en tidpunkt , vid utleverans. Eftersom företagets returpolicy
ger kunden rätt att inom 40 dagar från leveransdatum returnera produkten (givet
att produkten hanterats utifrån avtalade kriterier) inträffar det att redovisade
intäkter återförs och i stället redovisas som skuld till kund. Senare returer innebär
att en lägre andel av fakturerat belopp tillgodoräknas kunden. Ingen återbetalning
sker utan kunden måste göra en ny beställning för att tillgodogöra sig åtagandet.
Vid bokslut görs också en uppskattning av förväntade returer utifrån statistik
avseende tidigare returer. En reservering görs för förväntade returer, d v s intäk-
terna debiteras och förskott från kunder (kontraktsskuld) krediteras. Returpolicyn
medför viss osäkerhet vad gäller intäktsredovisningen men beloppen är inte
materiella.
LEASING
Koncernen tillämpar reglerna avseende leasing som leasetagare. När ett avtal in-
gås gör koncernen en bedömning av om avtalet är, eller innehåller, ett leasingav-
tal. Avtalet är, eller innehåller, ett leasingavtal om det överlåter rätten att under
en viss period bestämma över användningen av en identifierad tillgång i utbyte
mot ersättning. Vid leasingavtalets början, eller vid omprövning av ett leasingavtal
som innehåller flera komponenter, fördelar koncernen ersättningen enligt avtalet
till varje komponent, leasing respektive icke-leasingkomponenter baserat på det
fristående priset. I de fall där det inte går att skilja på komponenterna redovisas
de som en enda leasingkomponent. Koncernen redovisar en nyttjanderätts-
tillgång och en leasingskuld vid avtalets inledningsdatum. Tillgången värderas
initialt till anskaffningsvärde, vilket består av skuldens initiala värde med tillägg
för eventuella leasingavgifter som betalats vid eller före inledningsdatumet plus
eventuella initiala direkta utgifter. Nyttjanderättstillgångarna skrivs av linjärt från
inledningsdatumet till det tidigaste av slutet av tillgångens nyttjandeperiod och
leasingperiodens slut. I de fall koncernen tagit hänsyn till förväntad förlängning
av leasingperioder (avser endast avtal avseende lokaler) skrivs tillgången av
till nyttjandeperiodens slut, vilket då överstiger den formella leasingperioden.
Leasingskulden delas upp i en långfristig och kortfristig del och värderas initialt
till nuvärdet av återstående leasingavgifter under den bedömda leasingperioden.
Leasingperioden utgörs av den ej uppsägningsbara perioden med tillägg för
ytterligare perioder i avtalet om det bedöms som rimligt säkert att dessa kommer
att nyttjas. Leasingavgifterna diskonteras med koncernens marginella upplånings-
ränta, vilket återspeglar koncernens kreditrisk. Leasingskulden omfattar nuvärdet
av fasta avgifter under bedömd leasingperiod. Skuldens värde ökas med rän-
tekostnaden för respektive period och reduceras med amorteringar. Räntekost-
naden beräknas som skuldens värde multiplicerat med diskonteringsräntan.
Leasingskulden för koncernens lokaler med hyra som indexuppräknas beräknas
på den hyra som gäller vid respektive rapportperiods slut. Vid denna tidpunkt
justeras skulden med motsvarande justering av nyttjanderättstillgångens värde.
På motsvarande sätt justeras skuldens och tillgångens värde i samband med
att omprövning sker utav leasingperioden. Detta sker i samband med att sista
uppsägningsdatumet inom en tidigare bedömd leasingperiod för lokalhyresavtal
har passerat eller omständigheter på ett betydande sätt förändras på ett sätt som
är inom koncernens kontroll och påverkar den gällande bedömningen av leasing-
perioden. För leasingavtal som har en leasingperiod på 12 månader eller mindre
samt leasingavtal med underliggande tillgång av lågt värde, understigande 50 tkr,
redovisas inte någon nyttjanderättstillgång eller leasingskuld. Detta gäller även
variabla leasingavgifter.
Principerna för leasing, i enlighet med IFRS 16, tillämpas inte av moderbolaget.
Moderbolaget tillämpar en undantagsmöjlighet i RFR 2 som innebär att moder-
bolaget redovisar existerande leasingavtal på samma sätt som under tidigare år
med linjär kostnadsföring över leasingperioden.
FINANSIELLA INTÄKTER OCH KOSTNADER
Finansiella intäkter består av ränteintäkter på investerade medel, utdelnings-
intäkter samt vinst vid avyttring av finansiella tillgångar. Utdelningsintäkter
redovisas när rätten till att erhålla utdelning fastställts. Resultatet från avyttring av
ett finansiellt instrument redovisas då de risker och fördelar som är förknippade
med ägandet av instrumentet överförs till köparen och koncernen inte längre har
kontroll över instrumentet.
Finansiella kostnader består av räntekostnader på lån och nedskrivning av
finansiella tillgångar.
Valutakursvinster och valutakursförluster på finansiella tillgångar och
skulder redovisas netto.
FINANSIELLA INSTRUMENT
Första redovisningstillfället: Finansiella instrument som redovisas i balansräk-
ningen inkluderar likvida medel, kundfordringar, kortfristiga placeringar, skulder
till kreditinstitut och leverantörsskulder. Kundfordringar och utfärdade skuldin-
strument redovisas när de är utgivna. Övriga finansiella tillgångar och finansiella
skulder redovisas när bolaget blir part till instrumentets avtalsmässiga villkor.
Skuld redovisas när motparten har presterat och avtalsenlig skyldighet föreligger
att betala, även om faktura ännu inte mottagits. Leverantörsskulder redovisas
när faktura mottagits. Finansiell tillgång (med undantag för kundfordringar som
inte har en betydande finansieringskomponent) eller finansiell skuld värderas vid
första redovisningstillfället till verkligt värde, samt för finansiella instrument som
inte värderas till verkligt värde via resultatet, transaktionsutgifter som är direkt
hänförliga till förvärvet eller emissionen. Kundfordringar utan betydande finansie-
ringskomponent värderas till transaktionspriset.
Efterföljande värdering av finansiella tillgångar: Vid första redovisningstillfället
klassificeras finansiella tillgångar som värderade till; upplupet anskaffningsvärde,
verkligt värde via totalresultat eller verkligt värde via resultatet. Klassificeringen
sker på grundval av både företagets affärsmodell för förvaltningen av de finansiella
tillgångarna och egenskaperna hos de avtalsenliga kassaflödena från den finan-
siella tillgången. Omklassificering sker inte efter första redovisningstillfället om
inte koncernen byter affärsmodell för förvaltningen av de finansiella tillgångarna.
En finansiell tillgång värderas till upplupet anskaffningsvärde om båda följande
villkor är uppfyllda; tillgången innehas inom ramen för en affärsmodell vars mål är
att inneha finansiella tillgångar i syfte att inkassera avtalsenliga kassaflöden och
de avtalade villkoren, vid bestämda tidpunkter, ger upphov till kassaflöden som
endast är betalningar av kapitalbelopp och ränta på det utestående kapitalbe-
loppet. En finansiell tillgång värderas till verkligt värde via övrigt totalresultat
om båda följande villkor är uppfyllda; tillgången innehas enligt en affärsmodell
vars mål kan uppnås både genom att samla in avtalsenliga kassaflöden och sälja
finansiella tillgångar samt att de avtalade villkoren för den finansiella tillgången
ger vid bestämda tidpunkter upphov till kassaflöden som endast är betalningar
av kapitalbelopp och ränta på det utestående kapitalbeloppet. En finansiell
tillgång värderas till verkligt värde via resultatet om den inte värderas till upplupet
anskaffningsvärde eller till verkligt värde via övrigt totalresultat. Verkligt värde på
noterade finansiella tillgångar motsvaras av tillgångens noterade börskurs på
balansdagen. Efterföljande värdering av vinster och förluster för finansiella till-
gångar värderade till upplupet anskaffningsvärde sker till upplupet anskaffnings-
värde med effektivräntemetoden. Det upplupna anskaffningsvärdet minskas med
nedskrivningar. Ränteintäkter, valutakursvinster och -förluster samt nedskrivningar
redovisas i resultatet. Vinster och förluster som uppkommer vid bortbokning
redovisas i resultatet. Efterföljande värdering av vinster och förluster för finansiella
tillgångar värderade till verkligt värde via resultatet sker till verkligt värde. Netto-
ÅRSREDOVISNING 2022 – 37
NOTER
vinster och -förluster, inklusive ränte- och utdelningsintäkter redovisas i resultatet.
Kortfristiga placeringar i koncernen klassificeras som finansiella tillgångar värde-
rade till verkligt värde via övrigt totalresultat.
Efterföljande värdering av finansiella skulder: Vid första redovisningstillfället
klassificeras finansiella skulder som värderade till upplupet anskaffningsvärde
eller verkligt värde via resultatet. En finansiell skuld redovisas till verkligt värde via
resultatet om den innehas för handelsändamål eller om den har blivit identifierad
som sådan vid första redovisningstillfället. Finansiella skulder värderade till
verkligt värde via resultatet värderas till verkligt värde och nettovinster och
nettoförluster, inklusive räntekostnader, redovisas i resultatet. Efterföljande
värdering av övriga finansiella skulder sker till upplupet anskaffningsvärde med
effektivräntemetoden. Räntekostnader och valutakursvinster och -förluster redo-
visas i resultatet. Vinster eller förluster vid borttagande från redovisningen redovi-
sas också i resultatet. Leverantörsskulder har kort förväntad löptid och värderas
utan diskontering till nominellt belopp.
Borttagande från rapporten över finansiell ställning: Koncernen tar bort
en finansiell tillgång från rapporten över finansiell ställning när de avtalsenliga
rättigheterna till kassaflöden från den finansiella tillgången upphör eller om den
överför rätten att ta emot de avtalsenliga kassaflödena. Detsamma gäller för del
av finansiell tillgång. Vid borttagande av finansiell tillgång värderad till verkligt
värde via övrigt totalresultat omklassificeras ackumulerad vinst/förlust, som
tidigare redovisats i övrigt totalresultat till resultatet som en omklassificerings-
justering. Koncernen bokar bort en finansiell skuld från rapporten över finansiell
ställning när de åtaganden som anges i avtalet fullgörs, annulleras eller upphör.
Detsamma gäller för del av en finansiell skuld. När en finansiell skuld bokas bort
redovisas skillnaden mellan det redovisade värdet som har tagits bort och den
ersättnings som har betalats i resultatet.
Nedskrivningar: I koncernen redovisas en förlustreserv för förväntade kreditför-
luster på finansiella tillgångar. Vid varje balansdag värderas förlustreserven till ett
belopp som motsvarar 12 månaders förväntade kreditförluster. Förlustreserv för
förväntade kreditförluster uppgår till 0 tkr (767 tkr).
Med anledning av sambandet mellan redovisning och beskattning, tillämpas inte
reglerna om finansiella instrument i IFRS 9 i moderföretaget som juridisk person.
I moderföretaget värderas finansiella anläggningstillgångar till anskaffningsvärde
minus eventuell nedskrivning och finansiella omsättningstillgångar enligt lägsta
värdets princip. Kortfristiga placeringar i moderbolaget värderas till det lägsta av
anskaffningsvärde och nettoförsäljningsvärdet på balansdagen. Nettoförsäljnings-
värdet baseras på officiella marknadspriser på bokslutsdagen. Vid beräkning av
nettoförsäljningsvärdet på fordringar som redovisas som omsättningstillgångar
tillämpas principerna för nedskrivningsprövning och förlustriskreservering i IFRS 9.
LIKVIDA MEDEL
Likvida medel består av kassamedel samt omedelbart tillgängliga tillgodo-
havanden hos banker.
IMMATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
De poster som redovisas i balansräkningen är Balanserade utgifter för utveck-
lingsarbete och patent.
Balanserade utgifter för utvecklingsarbete: Utgifter för utveckling, där forsk-
ningsresultat eller annan kunskap tillämpas för att åstadkomma nya eller förbätt-
rade produkter, redovisas som tillgång i balansräkningen, endast om produkten
är tekniskt och kommersiellt användbar och företaget har tillräckliga resurser att
fullfölja utvecklingen och därefter använda eller sälja den immateriella tillgången.
Företaget ska kunna visa att den immateriella tillgången sannolikt kommer att
generera framtida ekonomiska fördelar genom att exempelvis påvisa att det finns
en marknad för det som kommer att produceras med den immateriella tillgången.
Företaget ska på ett tillförlitligt sätt kunna beräkna de utgifter som är hänförliga
till den immateriella tillgången under dess utveckling. Det redovisade värdet
inkluderar utgifter för material, direkta utgifter för löner och indirekta utgifter
som kan hänföras till tillgången på ett rimligt och konsekvent sätt. Övriga utgifter
för utveckling redovisas i resultaträkningen som kostnad när de uppkommer. I
balansräkningen redovisade utvecklingsutgifter är upptagna till anskaffningsvärde
minus ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar.
Patent: Patent redovisas till anskaffningsvärde minus ackumulerade avskrivningar
och eventuella nedskrivningar.
Avskrivningsprinciper
Avskrivningar redovisas i årets resultat linjärt över immateriella tillgångars beräk-
nade nyttjandeperioder, såvida inte sådana nyttjandeperioder är obestämbara.
Nyttjandeperioderna omprövas minst årligen. Goodwill och andra immateriella
tillgångar med en obestämbar nyttjandeperiod eller som ännu inte är färdiga att
användas prövas för nedskrivningsbehov årligen och dessutom så snart indika-
tioner uppkommer som tyder på att tillgången i fråga har minskat i värde. Immate-
riella tillgångar med bestämbara nyttjandeperioder skrivs av från den tidpunkt då
de är tillgängliga för användning.
De beräknade nyttjandeperioderna är:
Koncernen
Balanserade utgifter för utvecklingsarbete 10 år
Utgifter för patent 10 år
Moderbolaget
Balanserade utgifter för utvecklingsarbete 10 år
Utgifter för patent 10 år
LÅNEUTGIFTER
Låneutgifter som är hänförbara till uppförandet av så kallade kvalificerade
tillgångar aktiveras som en del av den kvalificerade tillgångens anskaffnings-
värde. En kvalificerad tillgång är en tillgång som med en nödvändighet tar en
betydande tid i anspråk för att färdigställa. I första hand aktiveras låneutgifter som
uppkommit på lån som är specifika för den kvalificerade tillgången. I andra hand
aktiveras låneutgifter som uppkommit på generella lån, som inte är specifika för
någon annan kvalificerad tillgång. Koncernen har inga aktiverade låneutgifter vid
utgången av 2022.
MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Materiella anläggningstillgångar redovisas som tillgång i balansräkningen om
det är sannolikt att framtida ekonomiska fördelar kan komma bolaget till del och
anskaffningsvärdet för tillgången kan beräknas på ett tillförlitligt sätt. Materiella
anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde efter avdrag för ackumu-
lerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. I anskaffningsvärdet ingår
inköpspriset samt utgifter direkt hänförbara till tillgången för att bringa den på
plats och i skick för att utnyttjas i enlighet med syftet med anskaffningen.
Tillkommande utgifter läggs till anskaffningsvärdet endast om det är sannolikt att
de framtida ekonomiska fördelar som är förknippade med tillgången kommer att
komma företaget till del och anskaffningsutgiften kan beräknas på ett tillförlitligt
sätt. Alla andra tillkommande utgifter redovisas som kostnad i den period de
uppkommer.
Avskrivningsprinciper
Avskrivning sker linjärt över tillgångens beräknade nyttjandeperiod.
De beräknade nyttjandeperioderna är:
Koncernen
Maskiner och teknisk utrustning 5-10 år
Inventarier 5-10 år
Moderbolaget
Maskiner och teknisk utrustning 5-10 år
Inventarier 5-10 år
Använda avskrivningsmetoder, restvärden, och nyttjandeperioder omprövas vid
varje års slut.
VARULAGER
Varulager värderas till det lägsta av anskaffningsvärdet och nettoförsäljningsvärdet.
Anskaffningsvärdet beräknas genom tillämpning av först in först ut metoden. För
tillverkade varor inkluderar anskaffningsvärdet en rimlig andel av indirekta utgifter.
Bolaget har ingen inkurans i varulagret.
38 – ÅRSREDOVISNING 2022
NOTER
NEDSKRIVNINGAR AV MATERIELLA OCH IMMATERIELLA TILLGÅNGAR
De redovisade värdena för bolagets anläggningstillgångar prövas varje balansdag
för att bedöma om det finns indikation på nedskrivningsbehov. Om någon sådan
indikation finns, beräknas tillgångens återvinningsvärde. En nedskrivning redo-
visas när en tillgångs eller kassagenererande enhets redovisade värde överstiger
återvinningsvärdet. En nedskrivning redovisas som en kostnad i årets resultat.
Nedskrivning av tillgångar hänförliga till en kassagenererande enhet (grupp av
enheter) fördelas i första hand till goodwill. Därefter görs en proportionell ned-
skrivning av övriga tillgångar som ingår i enheten (gruppen av enheter).
En nedskrivning reverseras om det både finns indikation på att nedskrivnings-
behovet inte länge föreligger och det har skett en förändring i de antaganden som
låg till grund för beräkningen av återvinningsvärdet, efter att beräkning av återvin-
ningsvärdet skett. Nedskrivning av goodwill återförs dock aldrig. En reversering
görs endast i den utsträckning som tillgångens redovisade värde efter återföring
inte överstiger det redovisade värde som skulle ha redovisats, med avdrag för
avskrivning där så är aktuellt, om ingen nedskrivning gjorts.
SKATT
Skatter redovisas enligt fullskattemetoden. Inkomstskatter utgörs av aktuell
skatt och uppskjuten skatt. Inkomstskatter redovisas i årets resultat utom då
underliggande transaktion redovisats i övrigt totalresultat eller i eget kapital
varvid tillhörande skatteeffekt redovisas i årets totalresultat eller i eget kapital.
Aktuell skatt är skatt som skall betalas eller erhålls avseende det aktuella året.
Hit hör även justering av aktuell skatt, hänförlig till tidigare perioder. Uppskjuten
skatt beräknas enligt balansräkningsmetoden med utgångspunkt i temporära
skillnader mellan redovisade och skattemässiga värden på tillgångar och skulder.
Uppskjutna skattefordringar avseende avdragsgilla temporära skillnader och
underskottsavdrag redovisas endast i den mån det finns övertygande skäl att
dessa kommer att medföra lägre skatteutbetalningar i framtiden. I moderbolaget
redovisas obeskattade reserver inklusive uppskjuten skatteskuld. I koncernredo-
visningen delas däremot obeskattade reserver upp på uppskjuten skatteskuld och
eget kapital.
KONCERNBIDRAG FÖR JURIDISKA PERSONER
Erhållna och lämnade koncernbidrag redovisas som bokslutsdisposition.
ERSÄTTNINGAR TILL ANSTÄLLDA
Kortfristiga ersättningar till anställda beräknas utan diskontering och redovisas
som kostnad när de relaterade tjänsterna erhålls. Reservering för beräknade
bonusbetalningar redovisas när koncernen har en rättslig eller informell förpliktelse
att göra sådana betalningar till följd av att tjänsterna i fråga har erhållits från de
anställda och beloppet kan beräknas tillförlitligt.
Inom koncernen finns endast avgiftsbestämda pensionsplaner. Som avgiftsbasera-
de pensionsplaner klassificeras de planer där företagets förpliktelser är begränsade
till de avgifter företaget åtagit sig att betala. I sådant fall beror storleken på den
anställdes pension på de avgifter som företaget betalar till planen eller till ett
försäkringsbolag och den kapitalavkastning som avgifterna ger. Följaktligen är
det den anställde som bär risken att ersättningen blir lägre än förväntat och att de
investerade tillgångarna kommer att vara tillräckliga för att ge de förväntade ersätt-
ningarna. Koncernens förpliktelser avseende avgifter till avgiftsbestämda planer
redovisas som en kostnad i resultaträkningen i den takt de intjänats genom att de
anställda utför tjänster åt koncernen. Förpliktelserna beräknas utan diskontering
då betalningarna för dessa planer förfaller till betalning inom 12 månader.
KASSAFLÖDESANALYS
Kassaflödesanalysen har upprättats enligt indirekt metod. Det redovisade kassa-
flödet omfattar endast transaktioner som medfört in- och utbetalningar. Glycorex
likvida medel omfattar kassa- och banktillgodohavanden samt kortfristiga
placeringar.
ÅRSREDOVISNING 2022 – 39
NOTER
2
Intäkternas fördelning
3
Övriga rörelseintäkter och övriga rörelsekostnader
4
Anställda, personalkostnader och ledande befattningshavares ersättningar
Intäkter per väsentligt intäktsslag
Koncernen 2022 2021
Varuförsäljning 36 116 28 202
Summa 36 116 28 202
Moderbolaget 2022 2021
Varuförsäljning 36 116 28 202
Summa 36 116 28 202
Det ingår inga intäkter, varken i koncernen eller i moderbolaget, som hänför sig till
byte av varor eller tjänster.
Extern nettoomsättning baserad på kundens hemvist
Koncernen 2022 2021
Sverige 1 754 2 860
Övriga norra Europa
1)
21 707 16 544
dra Europa
2)
5 136 4 346
Asien 4 909 3 118
Oceanien 2 001 1 058
Nordamerika 326 276
Övriga länder 283 -
Totalt 36 116 28 202
1)
Belgien, Danmark, Finland, Nederländerna, Norge, Schweiz, Storbritannien,
Tjeckien, Tyskland samt Österrike.
2)
Cypern, Frankrike, Grekland, Italien, Spanien samt Turkiet.
Koncernens största kund under räkenskapret 2022 svarade för 9 % (8%) av
nettoomsättningen.
Samtliga anläggningstillgångar är hänförliga till den svenska verksamheter.
2022 2021
Ersättning till koncernens styrelse och ledning Lön Pensions-
kostnad
Styrelse-
arvode
Lön Pensions-
kostnad
Styrelse
arvode
Styrelseordförande 1 194 1 336 50
Övriga styrelseledamöter 363 280
VD 2 259 21 1 377 264
Totalt 3 453 21 363 2 713 314 280
2022 2021
Medeltal anställda Totalt
anställda
varav män Totalt
anställda
varav män
Sverige
Moderbolaget 16 6 17 5
Dotterbolagen 6 1 7 2
Totalt 22 7 24 7
2022 2021
Löner och andra ersättningar Totalt varav till
styrelse/VD
Totalt varav till
styrelse/VD
Moderbolaget 11 134 3 827 10 303 2 993
(varav tantiem o.d)
Dotterbolagen 3 659 3 981
(varav tantiem o.d)
Totalt 14 793 3 827 14 284 2 993
Löner och erttningar avser endast personal i Sverige. Koncernen har endast anställda i Sverige.
Kurt Nilsson är VD i dotterbolaget Glycoprobe AB, men erhåller endast lön från moderbolaget varr ingen VD-lön redovisas i dotterbolagen enligt ovan.
2022 2021
Sociala avgifter Sociala
kostnader
varav
pensions-
kostnader
Sociala
kostnader
varav
pensions-
kostnader
Moderbolaget 4 241 457 5 373 920
Dotterbolagen 1 120 132 1 295 169
Totalt 5 361 589 6 668 1 089
Varav till styrelse och VD 1 064 21 1 050 325
Övriga rörelseintäkter
Koncernen 2022 2021
Återvunnen kundförlust 54 -
Valutakursvinster på fordringar och skulder av
rörelsekaraktär
787 348
Erhållna statliga bidrag 663 852
Övriga intäkter 249 124
Summa 1 753 1 324
Moderbolaget 2022 2021
Återvunnen kundförlust 54 -
Valutakursvinster på fordringar och skulder av
rörelsekaraktär
781 348
Erhållna statliga bidrag 663 852
Övriga intäkter 248 124
Summa 1 746 1 324
Övriga rörelsekostnader
Koncernen 2022 2021
Valutakursförluster på fordringar och skulder av
rörelsekaraktär
738 377
Summa 738 377
Moderbolaget 2021 2020
Valutakursförluster på fordringar och skulder av
rörelsekaraktär
729 377
Summa 729 377
Erhållna statliga bidrag avser omsllningsstöd med anledning av corona.
40 – ÅRSREDOVISNING 2022
NOTER
5
Ersättning till revisorer
6
Leasingavtal
4
Anställda … forts
2022 2021
Könsfördelning i styrelse Andel
kvinnor
Andel
kvinnor
Moderbolaget
Styrelsen 25% 20%
Ledande befattningshavare 0% 0%
Koncernen
Styrelsen 25% 20%
Ledande befattningshavare 0% 0%
Ersättningar till ledande befattningshavare
Verkställande direktören utgör bolagets ledande befattningshavare.
Riktlinjer fastställda av årsstämman 2022
Till styrelsens ordförande och ledamöter utr arvode enligt årsstämmans beslut.
Eventuella konsultuppdrag som enskild ledamot har för bolaget utöver styrelsearbete
ersätts med marknadsmässig betalning i form av kontant ersättning. Erttning
ska fastsllas utifrån omfattningen av uppdraget. Uppdraget ska vara tidsbestämt
och pågå som längst till nästa årsstämma. Uppdraget ska dokumenteras i avtal
som specificerar uppdragsmomenten och överenskommen ersättning. Ersättning
erläggs i efterskott efter utfört arbete. Om en ledamot är anslld i bolaget gäller för
anställningen samma villkor som för verkställande direktör, dock utan möjlighet
till sådan rörlig lön som verksllande direkren kan erhålla. I övrigt ska inte någon
ersättning till ledamöterna förekomma.
Erttning till verkställande direkren utgörs av fast lön och övriga förmånen.
Den fasta lönen ska vara marknadsmässig och förhandlas årligen av styrelsen. Vid
sidan om fast lön utgår bilförmån som ska motsvara högst 10 procent av den fasta
lönen och pensionsförmån som ska vara avgiftsbestämd och motsvara högst 25
procent av den fasta lönen. Styrelsen ges möjlighet att inrätta ett bonussystem för
verkställande direktören i form av rörlig lön. Rörlig lön ska högst motsvara 25 procent
av den fasta lönen. Rörlig lön utr vid måluppfyllelse utifn tre i förväg fastställda
och mätbara kriterier. De är utvecklingen av (i) nettoförsäljningen, (ii) kassaflöde,
och lönsamhet samt (iii) kvalitet och produkt-, och marknadsutveckling under
kenskapsåret. Omfattningen av erttning för (i) och (ii) besms efter fastställd
årsredovisning. Omfattning av ersättning för (iii) bestäms utifn objektiva resultat
under räkenskapsåret. Styrelsen fastställer detaljerade krav avseende (i) - (iii). Rörlig
ersättning som uttt på uppenbart felaktig grund ska återbetalas. Avgångsvederlag
utöver lön under avtalad uppsägningstid om maximalt ett år ska inte förekomma. I
förekommande fall gäller dessa villkor med angivna ramar även för vice verkställande
direkr. I förekommande fall gäller villkoren också andra personer i bolagsledningen,
vilka dock endast erhåller bonus som övriga anställda. Bolagets affärsstrategi och
långsiktiga intressen handlar bland annat om att öka försäljningen, skapa ett bra
kassafde och fortsätta produktutveckingen. Genom att direkt koppla rörlig lön till
resultatet av dessa parametrar är avsikten att direktörens prestation bidrar till att
nå dessa mål och skapa värde för aktieägarna. Detta skapar en långsiktigt hållbar
verksamhet.
Koncernen 2022 2021
Ernst & Young AB
Revisionsuppdrag 671 639
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget 75 40
746 679
Moderbolaget 2022 2021
Ernst & Young AB
Revisionsuppdrag 616 574
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget 75 40
691 614
Med revisionsuppdrag avses granskning av årsredovisningen och bokföringen samt
styrelsens och verksllande direkrens förvaltning, övriga arbetsuppgifter som
det ankommer på bolagets revisor att utföra samt rådgivning eller annat biträde som
föranleds av iakttagelser vid sådan granskning eller genomförandet av sådana övriga
arbetsuppgifter.
Koncernen redovisar, som leasetagare, leasingavtal för lokaler och fordon.
Koncernen redovisar leasingavtal för lokaler och fordon. Leasingavtal av lågt
värde, som utgörs av kontorsmaskiner och en förrådslokal, inkluderas inte i
leasingskulden utan redovisas även fortsättningsvis med linjär kostnadsföring
över leasingperioden.
Koncernen 2022-12-31
Nyttjanderättstillgångar Lokaler Fordon Totalt
Ingående redovisat värde 1 januari
2022
7 995 219 8 214
Investeringar - förlängning av
kontraktstid
4 559 511 5 070
Omvärderingar 934 - 934
Borttagande - -62 -62
Avskrivningar -4 225 -132 -4 357
Redovisat värde den
31 december 2022
9 263 536 9 799
Förfallostruktur
2022-12-31
< 1 år 1-2 år 3-5 år Totalt
Leasingskulder 3 704 2 799 2 229 8 732
Styrelsen ges även möjlighet att inrätta ett bonussystem för övrig personal i hela
koncernen. Syftet är att fmja bolagets långsiktiga värde. Bonuslönen utr på
årsbasis och betalas i efterhand till varje anställd med samma belopp motsvarande
en för hela personalen genomsnittlig månadslön (exklusive pensioner och övriga
förner). Det sammanlagda belopp som betalas till hela personalen inklusive
arbetsgivaravgifter ska rymmas inom 10 % av årets resultat på koncernnivå som
fastslls på årsstämma efter intjänandeåret. Om det villkoret inte är uppfyllt
reduceras bonusnen i motsvarande mån tills beloppet ryms inom denna gns.
All ersättning till ledamöter och verkställande direktör bereds och beslutas av
styrelsen varvid aktiebolagslagens regler om jäv tillämpas. Lön och annan ersättning
enligt villkoren ovan har sllts i relation till bolagets lönekostnader och samlade
kostnader i syfte att hitta en balans och rimlig nivå. Anställningsvillkoren i övrigt
avviker inte på osedvanligt sätt mot villkoren för övrig personal. Utöver ersättning
enligt ovan ska bonus, ersättning baserad på aktier, teckningsoptioner eller
konvertibler, incitamentsprogram eller annan rörlig erttning inte förekomma.
Styrelse
Styrelsearvode till ledamöter utgår enligt beslut på årsstämman 2022 för hel
mandatperiod enligt följande; ordinarie styrelseledamöter som inte är anställda i
bolaget erhåller 90 tkr (80) vardera. Inget styrelsearvode utgår till styrelseordrande
som är anslld i bolaget. Styrelsearvoden som avser den del av mandatperioden
som löper under 2023 fram till bolagssmman kommer att belasta 2023 års resultat.
Kostnadsförda styrelsearvoden under 2022 uppgick till; styrelseledamöterna Christer
Ahlberg 40 tkr, Torbjörn Axelsson 92,5 tkr, Johan Lavén 52,5 tkr, Nils Siegbahn 92,5 tkr,
Leni von Bonsdorff 92,5 tkr. Ersättning till styrelseordförande Kurt Nilsson har under
året uppgått till 1 198 tkr (1 452) avseende lön samt 45 (75) avseende förmån.
Kurt Nilssons anställningsavtal som utvecklingschef innehåller bestämmelse om 12
månaders uppsägningstid vid uppsägning från arbetsgivarens sida. Vid uppsägning
från Kurt Nilssons sida uppgår uppsägningstiden till 6 månader. Avngsvederlag
utöver lön under avtalad uppsägningstid tillämpas inte.
Verkställande direktören
Erttning till Geert Nygaard, verkställande direkr under 9 månader, uppgick till
1 989 tkr, inklusive lön under uppsägningstiden. Erttningen inkluderade pension
och bilförmån. Ersättning till Johan Nilsson, tillförordnad verkställande direktör
under 2 månader uppgick till 180 tkr samt 16 tkr avseende förn. Johan Lavén
tilltdde som VD den 8 december 2022. Johan Lavén har en årslön på 1 380 tkr.
Verksllande direkrens ansllningsavtal innehåller bestämmelse om 6
månaders ömsesidig uppsägningstid. Avgångsvederlag utöver lön under avtalad
uppsägningstid tillämpas inte.
ÅRSREDOVISNING 2022 – 41
NOTER
8
Finansiella kostnader
9
Skatter
7
Finansiella intäkter
6
Leasingavtal, forts
Belopp redovisade i koncernens resultaträkning 2022 2021
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar -4 357 -4 380
Ränta på leasingskulder -207 -253
Variabla leasingavgifter som inte ingår i värderingen
av leasingskulden
-196 -84
Kostnader för leasar av lågt värde -83 -71
-4 843 -4 788
Belopp redovisade i koncernens
kassaflödesanalys 2022 2021
Summa kassafden hänförliga till leasingavtal 6 052 5 993
Kassafdet ovan inkluderar sål belopp för leasingavtal som redovisas
som leasingskuld, som belopp som betalas för variabla leasingavgifter,
korttidsleasing och leasar av lågt värde.
Moderbolaget
Årets kostnadsförda leasingavgifter 2022 2021
Minimileasingavgifter 3 708 3 638
Variabla avgifter 532 442
Totala leasingkostnader 4 240 4 080
Icke uppsägningsbara leasingbetalningar uppgår till
Inom ett år 3 735 3 381
Mellan ett och fem år 3 302 2 590
Senare än fem år
Leasing av lokaler
Koncernen leasar lokaler för kontor och tillverkning. Leasingavtalen har
normalt en löptid på tre år. Det finns också åtaganden avseende
variabla avgifter som följer leasingperioderna. Avtalen innehåller
förlängningsoptioner respektive uppsägningsoptioner som koncernen kan
utnyttja respektive inte utnyttja nio månader innan utgången av den
icke-uppgningsbara perioden. Huruvida det är rimligt säkert att en option
kommer att utnyttjas fastslls vid leasingavtalets inledningsdatum.
Huruvida det är rimligt säkert att en option kommer att utnyttjas omprövas
om det sker en viktig händelse eller betydande förändringar i omständigheter
som ligger inom koncernens kontroll. Senaste tidpunkt för förlängning av
leasingavtal är vid optionens förfall.
Leasing av fordon
Koncernen leasar fordon (tjänstebilar) med leasingperioder på tre år i de
flesta fall. Förlängningsoptioner förekommer normalt inte.
Koncernen 2022 2021
Utdelning från räntefond som värderas
till verkligt värde via övrigt totalresultat
0 5
Ränteintäkter 23 -
Netto valutakursförändringar 13 -
36 5
Moderbolaget 2022 2021
Utdelning från räntefond 0 5
Ränteintäkter 23 -
Netto valutakursförändringar 13 -
36 5
Koncernen 2022 2021
Räntekostnader
1)
40 16
Räntekostnader enl IFRS 16 Leasing
1)
207 253
Netto valutakursförändringar - 133
247 402
Moderbolaget 2022 2021
Räntekostnader 1) 10 8
Orealiserad kursförlust räntefond 14 5
Netto valutakursförändringar - 133
24 146
1)
Räntekostnader avser ränta på poster som värderas till upplupet
anskaffningsvärde.
REDOVISADE I RESULTATRÄKNING
Koncernen 2022 2021
Aktuell skattekostnad
Aktuell skattekostnad 0 0
Totalt 0 0
Uppskjuten skatteintäkt/skattekostnad
Temporära skillnader -56 -2
Totalt -56 -2
Totalt redovisad skatteintäkt/
kostnad i koncernen
-56 -2
AVSTÄMNING AV EFFEKTIV SKATT
Koncernen 2022 2021
Resultat före skatt -8 520 -12 241
Skatt enligt gällande skattesats 20,6% 1 755 2 522
Skatteeffekt av ej avdragsgilla kostnader -79 -17
Förändring av ej aktiverad uppskjuten skatt på
underskottsavdrag
-1 732 -2 507
Redovisad effektiv skatt -56 -2
AVSTÄMNING AV EFFEKTIV SKATT
Moderbolaget 2022 2021
Resultat före skatt -12 063 -12 274
Skatt enligt gällande skattesats 20,6% 2 485 2 529
Skatteeffekt av ej avdragsgilla kostnader -668 -17
Förändring av ej aktiverad uppskjuten skatt på
underskottsavdrag
-1 817 -2 512
Redovisad effektiv skatt
Koncernen 2021-12-31
Nyttjanderättstillgångar Lokaler Fordon Totalt
Ingående redovisat värde
1 januari 2021
9 743 414 10 157
Investeringar - förlängning av
kontraktstid
2 455 109 2 564
Borttagande - -127 -127
Avskrivningar -4 203 -177 -4 380
Redovisat värde den
31 december 2021
7 995 219 8 214
Förfallostruktur
2021-12-31
< 1 år 1-2 år 3-5 år Totalt
Leasingskulder 3 226 3 279 862 7 367
42 – ÅRSREDOVISNING 2022
NOTER
10
Immateriella anläggningstillgångar
BALANSERADE UTGIFTER FÖR UTVECKLINGSARBETE
Koncernen 2022-12-31 2021-12-31
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 95 778 95 095
Internt utvecklade tillgångar 1 272 683
Vid årets slut 97 050 95 778
Ackumulerade av- och nedskrivningar
Vid årets början -55 481 -51 717
Årets avskrivning enligt plan -3 677 -3 764
Vid årets slut -59 158 -55 481
Redovisat värde vid årets slut 37 892 40 297
Moderbolaget 2022-12-31 2021-12-31
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 73 917 73 917
Internt utvecklade tillgångar
Vid årets slut 73 917 73 917
Ackumulerade avskrivningar enligt plan
Vid årets början -50 565 -48 443
Årets avskrivning enligt plan -2 437 -2 122
Nedskrivning
Vid årets slut -53 002 -50 565
Redovisat värde vid årets slut 20 915 23 352
PATENT OCH KVALITETSSYSTEM
Koncernen 2022-12-31 2021-12-31
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 16 730 16 730
Vid årets slut 16 730 16 730
Ackumulerade avskrivningar enligt plan
Vid årets början -16 730 -16 730
Årets avskrivning enligt plan
Vid årets slut -16 730 -16 730
Redovisat värde vid årets slut
Moderbolaget 2022-12-31 2021-12-31
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 2 830 2 830
Vid årets slut 2 830 2 830
Ackumulerade avskrivningar enligt plan
Vid årets början -2 830 -2 830
Årets avskrivning enligt plan
Vid årets slut -2 830 -2 830
Redovisat värde vid årets slut
Fram till och med 2001-12-31 har Glycorex Transplantation AB i balanskningen
redovisat sina direkta utgifter för utveckling av bolagets produkt Glycosorb®ABO,
totalt 45,2 MSEK. I koncernens balanskning är utvecklingsutgifterna för
Glycosorb®ABO upptagna till anskaffningsvärde minus ackumulerade avskrivningar
och kvarvarande värde uppgår vid årets slut till 0 MSEK (0).
Koncernens utgifter för fortsatt utvecklingsarbete avseende Glycosorb®ABO
kostnadsförs från år 2002 i den period de uppkommer.
För utveckling av produkten för universell blodplasma redovisas ett
anskaffningsvärde i balansräkningen per 2022-12-31 om 28,8 MSEK. Avskrivning
påbörjades för detta utvecklingsprojekt den 1 april 2020. Redovisat värde per 2022-
12-31 uppr till 20,9 MSEK. För pående utvecklingsprojekt för framtagning av
produkter inom Myasthenia gravis redovisas en tillgång i balansräkningen per 2022-
12-31 om 11,9 MSEK. Avskrivning har inte påbörjats för detta utvecklingsprojekt. För
pågående utvecklingsprojekt för framtagning av produkter inom Reumatoid artrit
redovisas en tillng i balansräkningen per 2022-12-31 om 3,5 MSEK. Avskrivning
har inte påbörjats för detta utvecklingsprojekt. För övriga projekt för framtagning
av produkter inom extrakorporal blodbehandling redovisas ett anskaffningsvärde
i balansräkningen per 2022-12-31 om 3,3 MSEK. Avskrivning har pårjats för dessa
projekt. Kvarvarande restvärde uppgår till 1,6 MSEK.
Årets totala kostnadsförda utgifter för forskning och utveckling i koncernen uppgår
till 2,2 MSEK (2,3).
De pågående utvecklingsprojekten, Myasthenia gravis och Reumatoid artrit, har
prövats för värdenedgång enligt IAS 36. Vid prövningarna har en diskonteringsränta
på 13,5 % (12,5%) använts, vilket motsvarar vägd genomsnittlig kapitalkostnad
(WAAC) efter skatt. I båda fallen överstiger återvinningsvärdena redovisat värde med
betydande belopp. Även det färdiga projektet, Universell blodplasma, har prövats
med samma förutsättningar och resultat. Något nedskrivningsbehov föreligger
ledes inte. Beräknad WAAC före skatt uppgår till 27,8 % för Myasthenia gravis, 28,5
% för Reumatoid artrit och 14,9 % för universell blodplasma.
ÅRSREDOVISNING 2022 – 43
NOTER
11
Materiella anläggningstillgångar
12
Andelar i koncernföretag
13
Förutbetalda kostnader
INVENTARIER
Koncernen 2022-12-31 2021-12-31
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 835 816
Investeringar 144 19
Avyttringar och utrangeringar -144 -
Vid årets slut 835 835
Ackumulerade avskrivningar enligt plan
Vid årets början -770 -742
Avyttringar och utrangeringar 22
Årets avskrivning enligt plan -53 -28
Vid årets slut -801 -770
Redovisat värde vid årets slut 34 65
Moderbolaget 2022-12-31 2021-12-31
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 808 789
Investeringar 144 19
Avyttringar och utrangeringar -144 -
Vid årets slut 808 808
Ackumulerade avskrivningar enligt plan
Vid årets början -744 -716
Avyttringar och utrangeringar 22 -
Årets avskrivning enligt plan -52 -28
Vid årets slut -774 -744
Redovisat värde vid årets slut 34 64
MASKINER OCH TEKNISK UTRUSTNING
Koncernen 2022-12-31 2021-12-31
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 12 548 10 702
Investeringar 716 1 846
Vid årets slut 13 264 12 548
Ackumulerade avskrivningar enligt plan
Vid årets början -9 882 -9 559
Årets avskrivning enligt plan -470 -323
Vid årets slut -10 352 -9 882
Redovisat värde vid årets slut 2 912 2 666
Moderbolaget 2022-12-31 2021-12-31
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 6 091 5 631
Investeringar - 460
Vid årets slut 6 091 6 091
Ackumulerade avskrivningar enligt plan
Vid årets början -5 052 -4 851
Årets avskrivning enligt plan -216 -201
Vid årets slut -5 268 -5 052
Redovisat värde vid årets slut 823 1 039
Moderbolaget
2022-12-31 2021-12-31
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 46 781 46 781
Vid årets slut 46 781 46 781
Ackumulerade nedskrivningar
Vid årets början -41 630 -41 630
Nedskrivning -3 195 -
Vid årets slut -44 825 -41 630
Redovisat värde vid årets slut för andelar i koncernföretag 1 956 5 151
MODERBOLAGETS DIREKTA INNEHAV AV ANDELAR I DOTTERFÖRETAG
Dotterföretag/ organisationsnummer/säte
Antal andelar Andel Eget kapital
2022-12-31
Eget kapital
2021-12-31
Bokfört värde
2022-12-31
Bokfört värde
2021-12-31
Glycoprobe AB, 556729-5216, Lund 1000 100% 1 856 1 856 1 856 5 051
Glycorex Transplantation Pty Ltd, 113 595 074, Australien 100 100%
Glycorex UMC AB, 556840-8891, Lund 500 100% 33 34 50 50
Glycorex UBP AB, 556840-9006, Lund 500 100% 50 50 50 50
Glycorex M S.A. DE.CV, GMX 1305235A0 9999 99,99%
1 939 1 940 1 956 5 151
De helägda dotterbolagen i Australien, Glycorex Transplantation Pty Ltd, samt i Mexico, Glycorex M S.A DE.CV, har inte bedrivit någon verksamhet och har inga tillgångar och
skulder. Årets nedskrivning avser Glycoprobe AB där bokfört värde på andelarna anpassats till bedömt nyttjandevärde..
Koncernen 2022-12-31 2021-12-31
Förutbetald hyra 478 367
Övriga poster 876 763
1 354 1 130
Moderbolaget 2022-12-31 2021-12-31
Förutbetald lokalhyra 1 137 964
Övriga poster 760 646
1 897 1 610
44 – ÅRSREDOVISNING 2022
NOTER
17
Resultat per aktie och utdelning
15
Kortfristig placering
16
Eget kapital
18
Upplysningar närstående
19
Upplupna kostnader
16
Eget kapital, fortsättning
14
Uppskjuten skattefordran/avsättning för uppskjuten skatt
Koncernen
2022-12-31 2021-12-31
Ej redovisade uppskjutna skattefordringar
Skattemässiga underskott 137 140 128 731
Ej bokförd uppskjuten skattefordran 28 251 26 519
Skattesats 20,6% 20,6%
Moderbolaget
2022-12-31 2021-12-31
Ej redovisade uppskjutna skattefordringar
Skattemässiga underskott 137 176 128 356
Ej bokförd uppskjuten skattefordran 28 258 26 441
Skattesats 20,6% 20,6%
Redovisning av uppskjutna skattefordringar hänförbara till underskottsavdrag
förutsätter övertygande skäl som talar för att tillräckliga skattemässiga överskott
kommer att finnas . För närvarande redovisas inga uppskjutna skattefordringar
hänförbara till skattemässiga underskott. Det föreligger ingen tidsbegränsning för
utnyttjande av de skattemässiga underskottsavdragen
Avsättning för uppskjuten skatt, koncernen
2022-12-31 2021-12-31
Överavskrivningar 177 121
Totalt uppskjuten skatteskuld
177 121
Andelar i räntefond 2022-12-31 2021-12-31
Marknadsvärde 932 952
Redovisat värde i koncernen 932 952
Redovisat värde i moderbolaget 932 952
Balanserade vinstmedel/ansamlade förluster
Utgörs av föregående års fria egna kapital efter att en eventuell vinstutdelning
lämnats. Utr tillsammans med årets resultat och överkursfond summa fritt eget
kapital, det vill säga det belopp som finns tillgängligt för utdelning till aktieägarna.
Kapitalhantering
Enligt Glycorex finanspolicy är grunden för koncernens finansiella strategi att skapa
betryggande finansiella förutsättningar för koncernens drift och utveckling. Under
året har ingen föndring skett i koncernens principer för kapitalhantering. Glycorex
förvaltade kapital utgörs av koncernens redovisade egna kapital.
Koncernen
Aktiekapital
Posten består av moderbolagets aktiekapital.
Övrigt tillskjutet kapital
Avser eget kapital som är tillskjutet från ägarna. Här inr överkursfonder som förts
över till reservfond per 31 december 2005.
Avttning till överkursfond från den 1 januari 2006 och fraver redovisas också
som tillskjutet kapital.
Reserver
Avser ackumulerade värdeförändringar avseende finansiella tillgångar värderade
till verkligt värde via övrigt totalresultat, fram till dess att tillngen bokas bort från
balansräkningen.
Balanserade vinstmedel/ansamlade förluster, inklusive årets resultat
I balanserade vinstmedel/ansamlade förluster, inklusive årets resultat ingår
intjänade vinstmedel/ansamlade förluster i moderbolaget och dess dotterbolag.
Tidigare avsättningar till reservfond, exklusive överförda överkursfonder, ingår i
denna eget kapitalpost.
Moderbolaget
Bundet eget kapital
Aktiekapital
Posten består av moderbolagets aktiekapital.
Reservfond
Syftet med reservfonden har varit att spara en del av nettovinsten, som inte går
åt för täckning av balanserade förluster. I reservfonden ingår även belopp som
före 1 januari 2006 tillförts överkursfonden.
Fond för aktiverade utvecklingsutgifter
Posten består av omföring från fritt eget kapital till bundet eget kapital avseende
aktiverade utvecklingsutgifter under året. Fonden minskas vid avskrivning,
nedskrivning eller avyttring av en tillng som vid aktivering var föremål för fonden.
Fritt eget kapital
Överkursfond
När aktie emitteras till överkurs, det vill säga för aktierna ska betalas mer än aktiens
kvotvärde, ska ett belopp motsvarande det erhållna beloppet utöver aktiernas
kvotvärde, föras till överkursfonden. Belopp som tillförts överkursfonden fr.o.m 1
januari 2006 ingår i fritt eget kapital.
Antal emitterade aktier
Fullt betalda Kvot värde
Aktieslag A 3 268 000 163 400
Aktieslag B 70 585 983 3 529 299
73 853 983 3 692 699
Aktieslag A Aktieslag B
Antal utestående aktier vid årets början 3 268 000 70 585 983
Antal utestående aktier vid årets slut 3 268 000 70 585 983
En A-aktie berättigar till 10 röster och en B-aktie till 1 röst.
Alla aktierna har ett kvotvärde på 0,05 kronor.
Antalet aktier har under året i genomsnitt varit 73 853 983 (73 853 983). Årets resultat
i koncernen (hänförbart till moderbolagets aktieägare) om -8 576 TSEK (-12 243) ger
ett resultat per aktie om -0,12 SEK (-0,17). Styrelsen föreslår att ingen aktieutdelning
utr för 2022 (för år 2021 utgick ingen aktieutdelning).
Det finns inga utsdningseffekter att ta hänsyn till.
Närståenderelationer med ett betydande inflytande
Företaget står under ett betydande inflytande från styrelseordföranden Kurt
Nilsson, stor aktieägare i GTAB (Glycorex Transplantation AB). Kurt Nilsson
har även stor ägarandel i Glycorex AB, som i sin tur har stort innehav i GTAB.
Styrelseordranden Kurt Nilsson med närsende kontrollerar 35,5 % av rösterna i
GTAB. Övriga styrelseledamöter innehar inga aktier i GTAB. Verkställande direktören,
Johan Lavén, ägde vid utngen av räkenskapsåret 22 350 aktier i GTAB.
Koncerninterna transaktioner
Moderbolagets inköp från dotterbolaget Glycoprobe AB uppgår till 9 618 KSEK
(7 882 KSEK), från dotterbolaget Glycorex UMC AB 0 (0) samt från dotterbolaget
Glycorex UBP AB 46 KSEK (187 KSEK). Samtliga försäljningsintäkter i dotterbolagen
är koncerninterna.
Ledande befattningshavare
Löner och erttningar, kostnader och förpliktelser som avser pensioner och
liknande förmåner, samt avtal avseende avgångsvederlag se not 4.
Transaktioner med närstående
Under perioden oktober-december 2022 skedde fakturering från ToAx
Consulting AB uppende till 40 tkr till Glycorex Transplantation AB avseende
konsultationstnster. Torbjörn Axelsson är VD och styrelseledamot i ToAx
Consulting AB och är styrelseledamot i Glycorex Transplantation AB, varför hans
roll anses vara närstående. Inga andra transaktioner med närstående bolag utanför
koncernen har skett under perioden.
Koncernen
2022-12-31 2021-12-31
Personalrelaterade kostnader 4 089 4 058
Övriga poster 1 170 1 300
5 259 5 358
Moderbolaget
2022-12-31 2021-12-31
Personalrelaterade kostnader 2 783 2 860
Övriga poster 1 105 1 232
3 888 4 092
ÅRSREDOVISNING 2022 – 45
NOTER
20
Finansiella tillgångar och skulder samt finansiella risker och riskhantering
Nedanstående tabell visar bolagets finansiella tillgångar och finansiella skulder per värderingskategori.
Finansiella instrument per kategori
Koncernen
Tillgångar i balansräkningen Verkligt värde
via resultatet
Up
plupet
anskaffnings-
värde
V
erkligt värde
via övrigt
totalresultat
S
umma
2022-12-31
Kundfordringar - 3 542 - 3 542
Kortfristig placering - - 932 932
Kassa och bank - 32 632 - 32 632
Summa - 36 174 932 37 106
Skulder i balansräkningen Verkligt värde via
resultatet
Upplupet
anskaffnings-
värde
V
erkligt värde
via övrigt
totalresultat
S
umma
2022-12-31
Leasingskulder - 8 732 - 8 732
Skulder till kreditinstitut - 1 309 - 1 309
Leverantörsskulder - 2 989 - 2 989
Summa - 13 030 - 13 030
Tillgångar i balansräkningen
Verkligt värde via
resultatet
Upplupet a
nskaffnings-
värde
V
erkligt värde
via övrigt
totalresultat
Summa
2021-12-31
Kundfordringar - 2 835 - 2 835
Kortfristig placering - - 952 952
Kassa och bank - 41 182 - 41 182
Summa - 44 017 952 44 969
Skulder i balansräkningen
Verkligt värde via
resultatet
Upplupet
anskaffnings-
värde
V
erkligt värde
via övrigt
totalresultat
S
umma
2021-12-31
Leasingskulder - 7 367 - 7 367
Kortfristig placering - 1 685 - 1 685
Leverantörsskulder - 1 128 - 1 128
Summa - 10 180 - 10 180
2022-12-31 2021-12-31
Moderbolaget Redovisat värde Verkligt värde Redovisat värde Verkligt värde
Tillgångar
Kundfordringar 3 542 3 542 2 835 2 835
Kortfristiga placeringar 932 932 952 952
Likvida medel 32 266 32 266 40 785 40 785
Skulder
Leverantörsskulder 2 355 2 355 892 892
Skulder till kreditinstitut 223 223 323 323
Följande sammanfattar de metoder och antaganden som främst använts för att
fastslla verkligt värde på de finansiella instrumenten som redovisas i tabellen
ovan.
Verkliga värden
Uppdelning av hur verkligt värde besms görs utifrån tre nivåer.
Nivå 1: enligt priser noterade på en aktiv marknad för samma instrument
Nivå 2: utifn direkt eller indirekt observerbar marknadsdata som inte
inkluderas i nivå 1
N
ivå 3: utifrån indata som inte är observerbar på marknaden
Verkliga värden enligt nivå 1 har använts i kategorin Finansiella tillgångar som kan
ljas, vilket innehåller placering i noterad räntefond. Koncernen har inga verkliga
rden beräknade enligt nivå 2 eller nivå 3. För icke räntebärande tillgångs- och
skuldposter såsom kundfordringar och leverantörsskulder med en kvarvarande
livslängd på mindre än sex månader anses det redovisade värdet motsvara verkligt
rde. Även för skulder till kreditinstitut anses skillnad mellan redovisat värde och
verkligt värde vara försumbar.
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via övrigt totalresultat/
kortfristiga placeringar
Utgörs av placering i räntefond. Verkligt värde har bestämts utifrån bankens
noterade kurs på räntefonden på balansdagen. Oredovisad vinst i moderbolaget
uppr till 0 (0).
Kundfordringar, leverantörsskulder och övriga finansiella skulder
För kundfordringar, leverantörsskulder och övriga finansiella skulder i
moderbolaget, anses det redovisade värdet reflektera verkligt värde.
Löptidsanalys skulder
Leverantörsskulder, övriga skulder och interimsskulder förfaller inom 3 månader.
Skulder till kreditinstitut förfaller inom tre år.
Finansiella risker och riskhantering
Företagets finansiering och hantering av finansiella risker hanteras inom bolaget
under styrning och övervakning av styrelsen. Företaget tillämpar en försiktig
placeringspolicy.
Finansieringsrisk
Bolagets möjlighet att tillgodose framtida kapitalbehov är i hög grad
beroende av framngar i lanseringen av produkterna samt därpå följande
försäljningsframgångar. Det finns ingen garanti för att Glycorex Transplantation
kommer att kunna anskaffa nödndigt kapital även om utvecklingen är positiv i
bolaget, ett beroende finns också av läget på marknaden för tillngligt riskkapital.
46 – ÅRSREDOVISNING 2022
NOTER
21
Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
2023-01-31: Glycorex srker organisationen för att lägga ytterligare kraft bakom
tillväxtstrategin Going 4 Growth. Rekrytering av ny Head of marketing och ny
Quality manager.
2023-02-20: Den första blodgruppsinkompatibla njurtransplantationen med
Glycosorb®ABO genomförd i Sydafrika.
2023-03-09: Publicerad studie från USA visar lovande resultat vid användningen av
Glycosorb®ABO för framtagning av lågtiter blodgrupp 0 helblod.
24
Uppgifter om moderbolaget
23
Förslag till disposition av bolagets resultat
20
Finansiella tillgångar …, forts
Kundfordringar
Koncernen 2022-12-31 2021-12-31
Kundfordringar 3 542 3 602
Avgår kreditreserv - -767
Summa kundfordringar 3 542 2 835
Moderbolaget 2022-12-31 2021-12-31
Kundfordringar 3 542 3 602
Avgår kreditreserv - -767
Summa kundfordringar 3 542 2 835
Förändring av kreditreserven
Koncernen 2022-12-31 2021-12-31
Vid årets början -767 -767
Förändring av kreditreservering 713 -
Återförda outnyttjade belopp
tervunnen kundfordran)
54 -
Vid årets utgång - -767
Moderbolaget 2022-12-31 2021-12-31
Vid årets början -767 -767
Förändring av kreditreservering 713 -
Återförda outnyttjade belopp
tervunnen kundfordran)
54 -
Vid årets utgång - -767
Åldersanalys, ej nedskrivna
kundfordringar
2022 2021
Ej förfallna kundfordringar 1 472 1 244
Förfallna kundfordringar 1-30 dgr 1 322 989
Förfallna kundfordringar 31-90 dgr 609 570
Förfallna kundfordringar 91-180 dgr 72 29
Förfallna kundfordringar 181-360 dgr 67
Förfallna kundfordringar äldre än 360 dgr - 3
Summa 3 542 2 835
Geografisk kreditriskexponering 2022 2021
Europa 2 679 2 190
Australien 215 75
Singapore 150
Indien 462 420
Kanada 122
Övriga länder 64
Summa 3 542 2 835
De tre srsta kunderna står för 32 % (27) av bolagets kundfordringar
per 2022-12-31.
Ränterisk
Överskottslikviditet placeras i bank eller i räntebärande värdepapper med liten
nterisk. Koncernens räntebärande skulder löper med en ränta på cirka 4,4 %.
Valutarisk
Största delen av företagets inköp sker i svenska kronor. Vissa konsulttjänster
förrvas i USD och EUR. Faktureringen till kunder sker till srsta delen i EUR.
Företaget har inte använt sig av valutasäkring under 2022 (ingen valutasäkring
under 2021). Framtida intäkter och kostnader kommer att påverkas av fluktuationer
i utländska valutakurser. Rörelseresultatet påverkades under räkenskapsåret av
valutakursvinster med 787 tkr (348) samt av valutakursförluster med 738 tkr (377).
Känslighetsanalys
Om den svenska kronan hade försvagats/rstärkts med 5% i förhållande till Euro ,
GBP, AUD samt NOK med alla andra variabler konstanta, skulle omsättningen 2022
ha varit 1,5 MSEK högre/lägre. Motsvarande analys av utestående kundfordringar
per den 31 december 2022 visar att en förändring av den svenska kronan med 5% i
förllande till Euro, GBP samt AUD skulle påverka fordringarna +/- 148 tkr.
Kreditrisk
Företagets kunder utgörs av transplantationskliniker och läkemedelsföretag.
Kunderna bems som kreditvärdiga. Dock betalar en mindre andel kunder
fakturerade belopp sent. I tveksamma fall tillämpas förskottsbetalning.
Kreditförsäkring tillämpas ej.
Koncernen
2022-12-31 2021-12-31
Ställda säkerheter INGA INGA
Eventualförpliktelser INGA INGA
Moderbolaget
2022-12-31 2021-12-31
Ställda säkerheter INGA INGA
Eventualförpliktelser INGA INGA
22
Händelser efter balansdagen
(Belopp kronor) 2022 2021
Styrelsen föreslår att:
Överkursfond 99 334 874 99 334 874
Balanserat resultat -61 294 395 -47 828 555
Årets resultat -12 062 306 -12 274 395
Summa 25 978 173 39 231 924
Disponeras på följande sätt:
Balanseras i ny räkning 25 978 173 39 231 924
Summa 25 978 173 39 231 924
Glycorex Transplantation AB (publ) med organisationsnummer 556519-7372 är ett
aktiebolag registrerat i Sverige med säte i Lund. Moderbolagets aktier är registrerade
på NGM Main Regulated Equity . Adressen till huvudkontoret är Scheelegen 27,
223 63, Lund.
Koncernredovisningen för 2022 består av moderbolaget och dess dotterbolag,
tillsammans benämnd koncernen.
ÅRSREDOVISNING 2022 – 47
Styrelsen och verkställande direktören
försäkrar att årsredovisningen har upprättats i
enlighet med god redovisningssed i Sverige och
koncernredovisningen har upprättats i enlighet
med de internationella redovisningsstandarder
som avses i Europaparlamentets och rådets
förordning (EG) nr 1606/2002 av den 19
juli 2002 om tillämpning av internationella
redovisningsstandarder. Årsredovisningen
respektive koncernredovisningen ger
en rättvisande bild av moderbolagets
och koncernens ställning och resultat.
Förvaltningsberättelsen för moderbolaget
respektive koncernen ger en rättvisande
översikt över utvecklingen av moderbolagets
och koncernens verksamhet, ställning och
resultat samt beskriver väsentliga risker och
osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och
de företag som ingår i koncernen står inför.
Årsredovisningen och koncernredovisningen
har, som framgår ovan, godkänts för utfärdande
av styrelsen den 24 april 2023. Koncernens
resultat- och balansräkning blir föremål för
fastställelse på årsstämman den 30 maj 2023.
Lund den 24 april 2023
Styrelsen för Glycorex Transplantation AB (publ)
Kurt Nilsson
Styrelseordförande
Torbjörn Axelsson Nils Siegbahn Leni von Bonsdor
Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot
Johan Lavén
Verkställande direktör
Vår revisionsberättelse har lämnats den 28 april 2023
Ernst & Young AB
Martin Henriksson
Auktoriserad revisor
Styrelsens försäkran
STYRELSENS FÖRSÄKRAN
48 – ÅRSREDOVISNING 2022
Till bolagsstämman i Glycorex Transplantation AB (publ), org nr 556519-7372
REVISIONSBERÄTTELSE
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen för
Glycorex Transplantation AB (publ) för år 2022. Bolagets årsredovisning och
koncernredovisning ingår på sidorna 22–47 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med års-
redovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av
moderbolagets finansiella ställning per den 31 december 2022 och av dess
finansiella resultat och kassafde för året enligt årsredovisningslagen. Kon-
cernredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och
ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens finansiella
ställning per den 31 december 2022 och av dess finansiella resultat och kas-
saflöde för året enligt International Financial Reporting Standards (IFRS), så
som de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen
är förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastsller resultaträkningen och
balansräkningen för moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncernredovis-
ningen är förenliga med innehållet i den kompletterande rapport som har
överlämnats till moderbolagets revisionsutskott i enlighet med Revisorsför-
ordningens (537/2014) artikel 11.
Grundr uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och
god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs när-
mare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbo-
laget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort
vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår
bästa kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster som avses i Revisors-
förordningens (537/2014) artikel 5.1 har tillhandahållits det granskade bola-
get eller, i förekommande fall, dess moderföretag eller dess kontrollerade fö-
retag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Särskilt betydelsefulla områden
rskilt betydelsefulla områden för revisionen är de omden som enligt vår
professionella bedömning var de mest betydelsefulla för revisionen av årsre-
dovisningen och koncernredovisningen för den aktuella perioden. Dessa om-
den behandlades inom ramen för revisionen av, och i vårt ställningstagan-
de till, årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet, men vi gör
inga separata uttalanden om dessa omden. Beskrivningen nedan av hur re-
visionen genomfördes inom dessa områden ska läsas i detta sammanhang.
Vi har fullgjort de skyldigheter som beskrivs i avsnittet Revisorns ansvar i vår
rapport om årsredovisningen också inom dessa områden. Därmed genom-
fördes revisionsåtgärder som utformats för att beakta vår bedömning av risk
för väsentliga fel i årsredovisningen och koncernredovisningen. Utfallet av
vår granskning och de granskningsåtgärder som genomförts för att behandla
de områden som framgår nedan utgör grunden för vår revisionsberättelse.
ÅRSREDOVISNING 2022 – 49
REVISIONSBERÄTTELSE
Annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovisningen och
koncernredovisningen och återfinns på sidorna 1-21 och 52-60. Den andra
informationen besr även av ersättningsrapporten som vi inhämtat före
avlämnandet av av denna revisionsbettelse. Det är styrelsen och verk-
ställande direktören som har ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovisningen om-
fattar inte denna information och vi gör inget uttalande med bestyrkande
avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
är det vårt ansvar att läsa den information som identifieras ovan och över-
väga om informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig med årsredo-
visningen och koncernredovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi
även den kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt bemer om
informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utrts avseende denna information,
drar slutsatsen att den andra informationen innehåller en väsentlig felaktig-
het, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att rapportera i det
avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direkren som har ansvaret för att års-
redovisningen och koncernredovisningen upprättas och att den ger en rätt-
visande bild enligt årsredovisningslagen och, vad gäller koncernredovis-
ningen, enligt IFRS så som de antagits av EU. Styrelsen och verkställande
direktören ansvarar även för den interna kontroll som de bemer är nöd-
vändig för att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som inte
innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentlig-
heter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen ansvarar
styrelsen och verksllande direktören för bemningen av bolagets förmåga
att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållan-
den som kan påverka förgan att fortsätta verksamheten och att annda
antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock
inte om styrelsen och verkställande direktören avser att likvidera bolaget,
upphöra med verksamheten eller inte har något realistiskt alternativ till att
göra något av detta.
Beskrivning av området Hur detta omde beaktades i revisionen
Balanserade utgifter för utvecklingsarbete redovisas per 31 de-
cember 2022 till 37,9 mkr i koncernens balansräkning och till 20,9
mkr i moderbolagets balansräkning och sr för 39% av koncer-
nens tillgångar och 25% av moderbolagets tillgångar. Utgifter för
utveckling redovisas som en tillgång i balanskningen om pro-
dukten eller processen bedöms tekniskt och kommersiellt an-
vändbar och bolaget har tillräckliga resurser att fullfölja utveck-
lingen och därefter använda eller sälja den immateriella tillgången.
Redovisningen av balanserade utvecklingsutgifter innefattar att
bolaget vid anskaffningstillfället bedömer vilka utvecklingsut-
gifter som är hänförliga till respektive produkt under utveckling-
en och till vilken grad dessa är återvinningsbara. Bolaget prövar
minst årligen och vid indikation på värdenedgång att redovisa-
de värden inte överstiger beräknade återvinningsvärden. Återvin-
ningsvärdena fastställs genom nuvärdesberäkning av bedömda
framtida kassafden och baseras på förväntat utfall av ett antal
faktorer grundat på bolagets uppskattningar och bedömningar.
Den initiala redovisningen av utgifter för utvecklingsarbete och de
nedskrivningsprövningar som utförs är således baserade på bo-
lagets uppskattningar och bedömningar, varför redovisningen av
balanserade utgifter för utvecklingsarbete har ansetts vara ett sär-
skilt betydelsefullt område i revisionen.
En beskrivning av de antaganden som ligger till grund för bolagets
redovisning av balanserade utgifter för utvecklingsarbete framgår
av not 10 och av avsnittet Viktiga uppskattningar och bedömning-
ar i not 1. I not 10 framgår även redovisade balanserade utgifter för
utvecklingsarbete, årets anskaffningar och avskrivningar.
I vår revision har vi utvärderat bolagets process för att bedöma vil-
ka utvecklingsutgifter som uppfyller kriterierna för redovisning
som balanserade utgifter för utvecklingsarbete. Vi har också ut-
fört stickprovskontroller av balanserade utgifter mot underlag och
utvärderat bolagets process för att upprätta nedskrivningstest
bland annat genom att granska rimligheten i antaganden om fram-
tida intäkter. Vi har med hjälp av våra värderingsspecialister gran-
skat bolagets modell för att genomföra nedskrivningstest. Vi har
även granskat lämnade upplysningar i årsredovisningen.
50 – ÅRSREDOVISNING 2022
REVISIONSBERÄTTELSE
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om att årsredovisningen
och koncernredovisningen som helhet inte innehåller några väsentliga fel-
aktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, och att läm-
na en revisionsberättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är
en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som utrs
enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en vä-
sentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av
oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller till-
sammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som använ-
dare fattar med grund i årsredovisningen och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt omdöme och har
en professionellt skeptisk inställning under hela revisionen. Dessutom:
identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktigheter i årsredo-
visningen och koncernredovisningen, vare sig dessa beror på oegentlig-
heter eller misstag, utformar och utr granskningtgärder bland annat
utifrån dessa risker och inhämtar revisionsbevis som är tillräckliga och
ändamålsenliga för att utgöra en grund för våra uttalanden. Risken för att
inte upptäcka en väsentlig felaktighet till följd av oegentligheter är högre
än för en väsentlig felaktighet som beror på misstag, eftersom oegentlig-
heter kan innefatta agerande i maskopi, förfalskning, avsiktliga uteläm-
nanden, felaktig information eller åsidosättande av intern kontroll.
skaffar vi oss en förselse av den del av bolagets interna kontroll som
har betydelse för vår revision för att utforma granskningsåtrder som är
lämpliga med hänsyn till omständigheterna, men inte för att uttala oss
om effektiviteten i den interna kontrollen.
utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som används och
rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens uppskattningar i
redovisningen och tillhörande upplysningar.
drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verkställande di-
rektören använder antagandet om fortsatt drift vid upprättandet av års-
redovisningen och koncernredovisningen. Vi drar också en slutsats, med
grund i de inhämtade revisionsbevisen, om det finns någon väsentlig osä-
kerhetsfaktor som avser sådana händelser eller förhållanden
som kan leda till betydande tvivel om bolagets förmåga att fortsätta verk-
samheten.
Om vi drar slutsatsen att det finns en väsentlig okerhetsfaktor, mås-
te vi i revisionsberättelsen fästa uppmärksamheten på upplysningarna i
årsredovisningen om den väsentliga osäkerhetsfaktorn eller, omdana
upplysningar är otillräckliga, modifiera uttalandet om årsredovisningen
och koncernredovisningen. Våra slutsatser baseras på de revisionsbevis
som inhämtas fram till datumet för revisionsberättelsen. Dock kan framti-
da händelser eller förhållanden göra att ett bolag inte längre kan fortsät-
ta verksamheten.
utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen och innehållet
i årsredovisningen och koncernredovisningen, däribland upplysningarna,
och om årsredovisningen och koncernredovisningen återger de underlig-
gande transaktionerna och händelserna på ett sätt som ger en rättvisan-
de bild.
inhämtar vi tillräckliga och ändamålsenliga revisionsbevis avseende den
finansiella informationen för enheterna eller affärsaktiviteterna inom
koncernen för att göra ett uttalande avseende koncernredovisningen. Vi
ansvarar för styrning, övervakning och utförande av koncernrevisionen.
Vi är ensamt ansvariga för våra uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens planerade omfatt-
ning och inriktning samt tidpunkten för den. Vi måste också informera om
betydelsefulla iakttagelser under revisionen, däribland de eventuella bety-
dande brister i den interna kontrollen som vi identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har följt relevan-
ta yrkesetiska krav avseende oberoende, och ta upp alla relationer och an-
dra förhållanden som rimligen kan påverka vårt oberoende, samt i tillämp-
liga fall åtgärder som har vidtagits för att eliminera hoten eller motåtgärder
som har vidtagits.
Av de omden som kommuniceras med styrelsen fastställer vi vilka av
dessa områden som varit de mest betydelsefulla för revisionen av årsredo-
visningen och koncernredovisningen, inklusive de viktigaste bedömda ris-
kerna för väsentliga felaktigheter, och som därför utgör de för revisionen
särskilt betydelsefulla omdena. Vi beskriver dessa områden i revisions-
bettelsen såvida inte lagar eller andra författningar förhindrar upplysning
om frågan.
RAPPORT OM ANDRA KRAV ENLIGT LAGAR OCH ANDRA FÖRFATTNINGAR
Revisorns granskning av förvaltning och förslaget till dispositioner
av bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen har vi även utrt en revision av
styrelsens och verkställande direktörens förvaltning av Glycorex
Transplantation AB (publ) för år 2022 samt av förslaget till dispositioner be-
träffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i förvalt-
ningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande
direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt
denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i för-
hållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige
och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamåls-
enliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande
bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning innefattar detta bland an-
nat en bedömning av om utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav som
bolagets och koncernens verksamhetsart, omfattning och risker sller på
storleken av moderbolagets och koncernens egna kapital, konsoliderings-
behov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av bolagets an-
gelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande bedöma bolagets
och koncernens ekonomiska situation, och att tillse att bolagets organisation
är utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomis-
ka angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt. Verkställande
direktören ska sköta den löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och
ÅRSREDOVISNING 2022 – 51
REVISIONSBERÄTTELSE
anvisningar och bland annat vidta de åtgärder som är nödvändiga för att
bolagets bokföring ska fullgöras i överensstämmelse med lag och för att
medelsförvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt uttalande
om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med en rimlig grad av
säkerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande
direktören i något väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse
som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredo-
visningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bolagets
vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är att med rimlig
grad av säkerhet bema om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att en revi-
sion som utrs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka
åtgärder eller försummelser som kan föranleda ersättningsskyldighet mot
bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte
är förenligt med aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige använder vi profes-
sionellt omdöme och har en professionellt skeptisk insllning under hela revi-
sionen. Granskningen av förvaltningen och förslaget till dispositioner av bola-
gets vinst eller förlust grundar sig främst på revisionen av räkenskaperna. Vilka
tillkommande granskningsåtrder som utrs baseras på vår professionella
bemning med utgångspunkt i risk och väsentlighet. Det innebär att vi foku-
serar granskningen på sådana åtgärder, områden och förhållanden som är vä-
sentliga för verksamheten och där avsteg och överträdelser skulle ha särskild
betydelse för bolagets situation. Vi går igenom och prövar fattade beslut, be-
slutsunderlag, vidtagna åtrder och andra förhållanden som är relevanta för
vårt uttalande om ansvarsfrihet. Som underlag för vårt uttalande om
styrelsens förslag till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust har
vi granskat om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
REVISORNS GRANSKNING AV ESEF-RAPPORTEN
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även
utrt en granskning av att styrelsen och verkställande direktören har upprät-
tat årsredovisningen och koncernredovisningen i ett format som möjliggör
enhetlig elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a §
lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden för Glycorex Transplantation
AB (publ) för år 2022.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format som i allt
väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalande
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18 Revisorns
granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna rekommendation be-
skrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till
Glycorex Transplantation AB (publ) enligt god revisorssed i Sverige och har i
övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som
grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direkren som har ansvaret för att
Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om
värdepappersmarknaden, och för att det finns en sådan intern kontroll som
styrelsen och verksllande direktören bedömer nödvändig för att upprätta
Esef-rapporten utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegent-
ligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten i allt
sentligt är upprättad i ett format som uppfyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden, på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra granskningtgärder för att
uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är upprättad i ett format som
uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en
granskning som utförs enligt RevR 18 och god revisionssed i Sverige alltid
kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktighe-
ter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsent-
liga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekono-
miska beslut som användare fattar med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar ISQC 1 Kvalitetskontroll för revisionsföretag som
utför revision och översiktlig granskning av finansiella rapporter samt andra
bestyrkandeuppdrag och näraliggande tjänster och har därmed ett allsidigt
system för kvalitetskontroll vilket innefattar dokumenterade riktlinjer och
rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder för yrkesutöv-
ningen och tillämpliga krav i lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis om att
Esef-rapporten har upprättats i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk
rapportering av årsredovisningen och koncernredovisning. Revisorn väljer
vilka åtrder som ska utras, bland annat genom att bedöma riskerna för
sentliga felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa beror på oegentlig-
heter eller misstag. Vid denna riskbedömning beaktar revisorn de delar av den
interna kontrollen som är relevanta för hur styrelsen och verksllande direk-
tören tar fram underlaget i syfte att utforma granskningsåtgärder som är än-
damålsenliga med hänsyn till omsndigheterna, men inte i syfte att göra ett
uttalande om effektiviteten i den interna kontrollen. Granskningen omfattar
också en utvärdering av ändamålsenligheten och rimligheten i styrelsens och
verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen en teknisk validering av
Esef-rapporten, dvs. om filen som innehåller Esef-rapporten uppfyller den
tekniska specifikation som anges i kommissionens delegerade förordning (EU)
2019/815 och en avstämning av att Esef-rapporten överensstämmer med den
granskade årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida Esef-rappor-
ten har märkts med iXBRL som möjligr en rättvisande och fullständig
maskinläsbar version av koncernens resultat-, balans- och egetkapital-
räkningar samt kassaflödesanalysen.
Ernst & Young AB, Box 7850, 103 99 Stockholm utsågs till Glycorex
Transplantation AB (publ)s revisor av bolagsstämman den 8 juni 2022
och har varit bolagets revisor sedan 14 juni 2012.
Malmö den 28 april 2023
Ernst & Young AB
Martin Henriksson
Auktoriserad revisor
52 – ÅRSREDOVISNING 2022
1. PRINCIPER FÖR BOLAGSSTYRNING
Utöver bestämmelser i lag, förordningar och
föreskrifter följer bolaget NGMs regelverk
(tillgängliga på www.ngm.se) och Svensk kod
för bolagsstyrning (se nedan). Vidare upprät-
tar bolagets styrelse varje år en arbetsord-
ning för styrelsen, en VD-instruktion och en
rapporteringsinstruktion. Dessa dokument är
dock inte offentliga.
2. SVENSK KOD FÖR BOLAGSSTYRNING
Svensk kod för bolagsstyrning (version 1
januari 2020) innehåller regler om god sed
för bolagsstyrning hos svenska börsbolag
(tillgänglig på www.bolagsstyrning.se). Bola-
get tillämpar koden. Bolaget har i några fall
valt alternativa lösningar som avviker från
kodens regler, vilka beskrivs nedan.
2.1 Offentliggörande av bolagsstämma.
I stället för kodens regel (punkt 1.1) att datum
och ort för bolagsstämma offentliggörs i
samband med den tredje kvartalsrappor-
ten, offentliggörs informationen i samband
med bokslutskommunikén. Årsstämma
i bolaget har hittills hållits i maj eller juni
varför uppgifter om tidpunkt för stämman i
bokslutskommunikén bedöms vara tillräcklig
framförhållning.
2.2 Utseende av valberedning. I stället för
bestämmelserna i punkt 2.3 och 2.4 i koden
utses ledamöterna i valberedningen på föl-
jande sätt: Valberedningen ska ha minst tre
ledamöter, varav en ska utses till ordförande.
Styrelsen fastställer de tre röstmässigt största
ägarna i bolaget per den 30 november varje
räkenskapsår. Ägande genom bolag, närstå-
ende etc. räknas som tillhörande en ägare.
Respektive ägare har rätt att utse var sin
ledamot. Om ledamot avgår utser samma
ägare en ny ledamot. Styrelseledamöter kan
ingå i valberedningen. Ägarna ska sträva efter
att majoriteten av ledamöterna i valbered-
ningen skall vara oberoende i förhållande
till bolaget och bolagsledningen. Bolaget
har ett stort antal mindre aktieägare samt
en handfull större aktiva aktieägare vilka
representerar mer än hälften av rösterna i
bolaget. För ett effektivt arbete i valbered-
ningen bör förslag som lämnas av den vara
förankrade hos den aktiva röstmajoriteten
på stämman. Avsikten är att bolagsstämman
ska bekräfta riktlinjerna för utseende av val-
beredning enligt ovan. Valberedningen ska
fullgöra de uppgifter som enligt Svensk kod
för bolagsstyrning ankommer på en valbe-
redning. Ingen ersättning utgår till ledamö-
terna i valberedningen. Valberedningen ska
presenteras på det sätt som anges i punkt
2.5 i koden, dock senast fyra månader före
årsstämman. Fyra månader före stämman
bedöms ge tillräckligt med tid för aktieägare
att lämna förslag till valberedningen.
2.3 Revisionsutskott. I stället för lagens
regel om ett separat revisionsutskott ska
styrelsen minst en gång per år på styrelse-
sammanträde behandla revisionsfrågor och
Bolagsstämma
Styrelse
Valberedning
Glycoprobe AB
Glycorex
UBP AB
Glycorex
UMC AB
Glycorex
Tranplantation
Pty LTD
Glycorex
M S.A.
Externa revisorer
ÖVERSIKT ÖVER BOLAGSSTYRNINGEN I GLYCOREX TRANSPLANTATION AB
VD och koncernchef
Bolagsstyrningsrapport
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
Glycorex Transplantation AB. Moderbolag. Innefattar centrala funktioner
för ledning, ekonomi, förvaltning och administration
Glycoprobe AB. Förrvades 2008. Produktion av de aktiva komponenter
som ingår i Glycosorb-ABO
Glycorex UBP AB. Bildat 2011. Utvecklar produkter inom UBP-projektet
Glycorex UMC AB. Bildat 2011. Bolagets huvudsyfte är att marknadsra
och etablera produkter i USA
Glycorex Transplantation Pty Ltd. Bildat 2005 i syfte att undertta registrering i Australien
Glycorex M S.A. Bildat 2013 i syfte att underlätta registrering i Mexiko
ÅRSREDOVISNING 2022 – 53
fullgöra de uppgifter som revisionsutskot-
tet annars skulle gjort. I jämförelse med
andra börsbolag är bolagets verksamhet av
begränsad omfattning. Avvikelsen syftar till
att skapa en effektiv organisation utan alltför
mycket administration.
2.4 Ersättningsutskott. I stället för kodens
regel (punkt 9.1 och 9.2) om ett separat er-
sättningsutskott ska styrelsen minst en gång
per år på styrelsesammanträde behandla
frågor om ersättning och andra anställnings-
villkor för bolagsledningen. I styrelsens upp-
gifter ingår att (i) bereda beslut i frågor om
ersättningsprinciper, ersättningar och andra
anställningsvillkor för bolagsledningen, (ii)
följa och utvärdera pågående och under året
avslutade program för rörliga ersättningar
för bolagsledningen, samt (iii) följa och
utvärdera tillämpningen av de riktlinjer för
ersättningar till ledande befattningshavare
som årsstämman enligt lag ska fatta beslut
om samt gällande ersättningsstrukturer och
ersättningsnivåer i bolaget. Styrelseledamot
som ingår i bolagsledningen deltar inte i ev.
behandling av sin egen ersättning. I jämfö-
relse med andra börsbolag är bolagets verk-
samhet av begränsad omfattning. Avvikelsen
syftar till att skapa en effektiv organisation
utan alltför mycket administration.
3. STYRNING AV BOLAGET UNDER 2022
3.1 Valberedning. Valberedningen inför
årsstämman 2023 utsågs enligt de princi-
per som årsstämman 2022 beslutade om.
Valberedningen ska bestå av en representant
från de tre största ägarna i bolaget per 30
november 2022. Inför årsstämman 2023 har
valberedningen bestått av följande personer:
Kurt Nilsson är utsedd av den största ägaren
i bolaget Kurt Nilsson inklusive närståen-
de familjemedlem och egna bolag. Vid
tidpunkten för årsredovisningens publicering
har övriga ägare ännu inte utsett någon
representant till valberedningen.
3.2 Bolagsstämma. Kallelse till bolagsstäm-
ma sker enligt bolagsordningen i Post- och
Inrikes Tidningar och på hemsidan. Att kallel-
se har skett annonseras också i DI. Kallelsen
skickas också ut genom pressmeddelande.
Aktieägare som vill delta i stämman ska an-
mäla sig själv och eventuella biträden senast
fem vardagar före stämman. Vid stämma i
bolaget kan varje ägare rösta för hela antalet
röster som dennes aktier representerar
utan några begränsningar. Årsstämman ska
fatta beslut om fastställande av balans- och
resultaträkning, disposition av årets resultat
och ansvarsfrihet för styrelsen och VD. Års-
stämman ska enligt bolagsordningen också
utse minst tre och högst sju ledamöter av
styrelsen och besluta om styrelsearvoden.
Bolagsordningen ändras genom beslut på
bolagsstämman enligt bestämmelserna i
aktiebolagslagen. Årsstämman 2022 beslu-
tade om ett bemyndigande för styrelsen att
besluta om nyemission av 7 000 000 B-aktier.
Bemyndigandet har inte utnyttjats.
3.3 Styrelsen. Styrelsens ledamöter presen-
teras i årsredovisningen på sidan 55. Kurt
Nilsson har varit ordförande i styrelsen. Öv-
riga ledamöter har varit, Nils Siegbahn, Leni
von Bonsdorff och Torbjörn Axelsson samt
Johan Lavén fram till dess han tillträdde som
VD i december 2022.
Ledamoten Kurt Nilson har tidigare varit VD
och är en större aktieägare. Nu arbetar han
heltid som utvecklingschef i bolaget. Övriga
ledamöter är oberoende i förhållande till
bolagsledningen och till större aktieägare.
Styrelsens arbete leds av ordföranden men
sker i övrigt utan permanent arbetsfördel-
ning. Som framgår ovan har inte separata
ersättnings- och revisionsutskott utsetts. I
stället har styrelsen fullgjort dessa uppgifter.
Sedan årsstämman 2022 har styrelsen sam-
manträtt vid fyra tillfällen.
Närvaron på sammanträdena har varit
följande:
Nils Siegbahn ………………………… 4/4
Leni von Bonsdorff ………………… 4/4
Torbjörn Axelsson …………………… 4/4
Kurt Nilsson ………………………… 4/4
Johan Lavén (ledamot. till dec,
VD från dec) ………………………… 4/4
Geert Nygaard (vd till okt) …………… 1/4
Johan Nilsson (tf. vd okt - dec) ……… 1/4
En årlig utvärdering av styrelsens arbete
görs och valberedningen får del av bedöm-
ningarna. Under 2023 har en utvärdering
genomförts, där samtliga styrelseledamöter
skriftligen har fått ange synpunkter och för-
slag samt betygsätta bland annat styrelsens
sammansättning och arbetssätt. Utvärde-
ringen har presenterats för styrelsen.
3.4 VD. VD Johan Lavén presenteras i årsre-
dovisningen på sidan 55.
3.5 Intern kontroll, riskhantering avseen-
de den finansiella rapporteringen m.m.
Bolaget har två aktiva och tre vilande kon-
cerndotterbolag. Informationen nedan avser
både bolaget och dess dotterbolag. Bolagets
omsättning för 2022 uppgick till cirka 36
miljoner kronor. Antalet anställda var under
året 22 personer vid ett arbetsställe i bolagets
lokaler i Lund. För varje verksamhetsår antar
styrelsen en budget vilket sätter ramarna för
VD:n och bolagets verksamhet. Bolagets VD
har dagligen arbetat i verksamheten samt
löpande övervakat intäkts- och kostnadsut-
vecklingen. Personal inom koncernen har
arbetat med budgetramar för investeringar
och inköp. Större investeringar och kostnader
har alltid godkänts av VD. VD har haft direkt
insyn i beställningar av bolagets produkter
och leveranser till bolagets kunder. VD:s
finansiella rapportering till styrelsen har skett
på följande sätt. Styrelsen har noggrant gått
igenom bolagets ekonomi och verksamhet
i samband med behandlingen av årets fyra
rapporter till aktiemarknaden (tre kvartals-
rapporter och en bokslutskommuniké).
VD har månatligen översänt en kort status-
rapport för ekonomi och utveckling. Vidare
har VD ansvarat för att till ordförande genast
rapportera större avvikelser från budget och
affärsplan samt större oförutsedda kostna-
der, enligt riktlinjerna i styrelsens arbetsord-
ning och VD-instruktion. Under 2022 har det
inte inträffat någon större avvikelse i bolagets
ekonomiska utveckling som motiverat ett
extra styrelsesammanträde. Styrelsen har
också haft kontakt med revisorn.
Styrelsen har diskuterat behovet av intern-
revision. Av följande skäl upprättas inte en
särskild internrevision i bolaget eller koncer-
nen. Bolagets storlek (omsättning, antalet
arbetsställen och personal) liksom koncern-
strukturen (inga utländska dotterbolag med
omfattande verksamhet) motiverar inte en
särskild internrevision. Styrelsens kontroll av
verksamheten består, utöver det som anges
ovan, av arbetet med revisionsutskottets
uppgifter, ordförandens kontakt med ekono-
miansvarig i bolaget och styrelsens kontakt
med revisorn under året.
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
54 – ÅRSREDOVISNING 2022
Sluttillverkning av bolagets produkter som
säljs på marknaden sker enligt kvalitetssys-
tem upprättat och kontrollerat enligt tillämp-
liga regler för medicintekniska produkter.
Bolaget anlitar regelbundet advokat för be-
dömning och rådgivning i legala frågor med
koppling till verksamheten.
3.6 Direkta och indirekta innehav
i bolaget. En redovisning av bolagets
direkta och indirekta innehav av aktier som
representerar minst en tiondel av röstetalet
finns på sidan 21.
Lund den 24 april 2023
Styrelsen för Glycorex
Transplantation AB
REVISORS YTTRANDE OM
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORTEN
Till bolagsstämman i Glycorex Transplanta-
tion AB (publ), org. nr 556519-7372
UPPDRAG OCH ANSVARSFÖRDELNING
Det är styrelsen som har ansvaret för bolags-
styrningsrapporten för år 2022 på sidorna
52-54 och för att den är upprättad i enlighet
med årsredovisningslagen.
GRANSKNINGENS INRIKTNING
OCH OMFATTNING
Vår granskning har skett enligt FARs rekom-
mendation RevR 16 Revisorns granskning av
bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att
vår granskning av bolagsstyrningsrapporten
har en annan inriktning och en väsentligt
mindre omfattning jämfört med den inrikt-
ning och omfattning som en revision enligt
International Standards on Auditing och god
revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna
granskning ger oss tillräcklig grund för våra
uttalanden.
UTTALANDE
En bolagsstyrningsrapport har upprättats.
Upplysningar i enlighet med 6 kap. 6 § andra
stycket punkterna 2–6 årsredovisnings-
lagen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma
lag är förenliga med årsredovisningen och
koncernredovisningen samt är i överens-
stämmelse med årsredovisningslagen.
Malmö den 28 april 2023
Ernst & Young AB
Martin Henriksson
Auktoriserad revisor
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
ÅRSREDOVISNING 2022 – 55
Styrelse, VD och revisorer
STYRELSE, VD OCH REVISORER
Revisorer
Martin Henriksson
Ordinarie revisor sedan 2022.
Auktoriserad revisor, Ernst & Young AB
Stefan Svensson
Revisorssuppleant sedan 2017
Auktoriserad revisor Ernst & Young AB
Kurt Nilsson
Ordförande sedan juni 2018.
Ledamot av styrelsen sedan 1996.
dd 1953.
Grundare och Utvecklingschef i Glycorex
Transplantation AB. Teknologie doktor
i kemi och tillämpad biokemi vid Lunds
Universitet.
Docent i bioteknik.
Aktieinnehav inklusive närstående-
innehav: 3 268 000 A-aktier och
3 979 051 B-aktier.
Leni von Bonsdorff
Ledamot sedan 2021.
dd 1962.
Teknologie doktor och EMBA med lång
erfarenhet i plasmaläkemedelsindustrin
inom F&U, marknadsföring, försäljning
och ledarskap vid bl.a. Finlands Röda
Kors Blodtjänst och Sanquin. Numera
Executive Director vid International
Plasma and Fractionation Association.
Flera förtroendeuppdrag inom tekniska
vetenskapsakademier i Finland.
Aktieinnehav: innehar inga aktier.
Torbjörn Axelsson
Ledamot sedan 2021.
dd 1960.
Civilekonom vid Lunds universitet
med mer 30 års erfarenhet från olika
befattningar inom ekonomi och finans
inom flera olika branscher. Bedriver
konsultverksamhet i eget bolag.
Aktieinnehav: innehar inga aktier.
Nils Siegbahn
Ledamot sedan 2021
(ledamot och ordförande i
bolaget 2000–2009).
dd 1953.
Teknologie doktor i kemi och tillämpad
biokemi vid Lunds universitet samt
civilekonom vid Handelshögskolan i
Stockholm. Erfarenhet från forskning,
tidigare marknadsdirektör Nicorette
och VD vid Perstorpbolag, Atos Medical,
Pernovo, Alligator Bioscience och
Niconovum. Managementkonsult
vid ACH Consultant (pående).
Ledamot i Sparbanksstiftelsen Syd
Riskkapitalstyrelse, Celltrix AB och
CanImGudie .
Aktieinnehav: innehar inga aktier.
Johan Lavén
VD sedan december 2022.
dd 1973.
Utbildad anestesisjuksköterska. Han har
tidigare arbetat på BBRAUN med ansvar
för produkter och marknadsföring (10
år), Apotek Hjärtat (1,5 år) Onemed (7
år) och innan han kom till Glycorex var
Johan Head of Distributor Sales på
Sedana Medical (4 år).
37 350 B fria aktier.
Aktieinnehav per 31.12.2022
56 – ÅRSREDOVISNING 2022
Resultaträkning. Belopp TSEK 2022 2021 2020 2019 2018
Nettoomsättning 36 116 28 202 27 000 36 105 33 396
Rörelseresultat före avskrivningar 248 -3 349 106 12 589 4 080
Rörelseresultat efter avskrivningar -8 309 -11 844 -7 724 7 500 2 899
Årets resultat -8 576 -12 243 -8 040 6 906 2 861
Balansräkning. Belopp TSEK 2022-12-31 2021-12-31 2020-12-31 2019-12-31 2018-12-31
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 37 892 40 297 43 378 44 886 41 755
Materiella anläggningstillgångar 2 946 2 731 1 217 1 111 1 318
Nyttjanderättstillgångar 9 799 8 214 10 157 14 154
Omsättningstillgångar, exkl likvida medel 11 876 8 423 8 641 10 104 9 657
Kortfristig placering 932 952 957 955 958
Kassa och bank 32 632 41 182 48 345 14 631 13 220
Summa tillgångar 96 077 101 799 112 695 85 841 66 908
Eget kapital och skulder
Eget kapital 74 363 82 953 95 201 63 352 56 450
Långfristiga skulder 5 892 5 325 6 113 10 159 158
Kortfristiga skulder 15 822 13 521 11 381 12 330 10 300
Summa eget kapital och skulder 96 077 101 799 112 695 85 841 66 908
Kassaflödesanalys. Belopp TSEK 2022 2021 2020 2019 2018
Resultat efter finansiella poster -8 520 -12 241 -8 050 6 876 2 793
Justeringar för poster som ej ingår i kassafdet 8 506 8 661 7 744 5 334 1 310
Betald inkomstskatt -138 490 -285 -102 -45
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital -484 2 395 1 853 -2 641 -2 672
Kassaflöde från investeringsverksamheten -1 896 -2 548 -2 014 -3 602 -3 652
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -6 022 -3 792 34 491 -4 245 7 913
Årets kassafde -8 554 -7 035 33 739 1 620 5 647
Likvida medel, kortfr. placering vid periodens början 42 134 49 302 15 586 14 178 8 641
Kursdifferenser i likvida medel -16 -133 -23 -212 -110
Likvida medel, kortfr. placering vid periodens slut 33 564 42 134 49 302 15 586 14 178
Nyckeltal 2022 2021 2020 2019 2018
Rörelsemarginal, % -23,0 -42,0 -28,6 20,8 8,7
Avkastning på eget kapital, % -10,9 -13,7 -10,1 11,5 5,6
Avkastning på totalt kapital, % -8,4 -11,0 -7,8 8,9 4,8
Avkastning på sysselsatt kapital, % -9,4 -12,0 -8,5 10,0 5,7
Soliditet, % 77,4 81,5 84,5 73,8 84,4
Genomsnittligt antal aktier 73 853 983 73 853 983 73 590 732 69 853 983 66 747 696
Antal aktier vid periodens slut 73 853 983 73 853 983 73 853 983 69 853 983 69 853 983
Operativt kassafde per aktie, genomsnittligt antal -0,03 -0,04 -0,01 0,08 -0,03
Resultat per aktie -0,12 -0,17 -0,11 0,10 0,04
Eget kapital per aktie vid periodens slut 1,01 1,12 1,29 0,91 0,81
Medelantalet anställda 22 24 22 21 22
Flerårsöversikt – koncernen
FLERÅRSÖVERSIKT – KONCERNEN
ÅRSREDOVISNING 2022 – 57
ESMA (European Securities and Markets Authority) riktlinjer för
alternativa nyckeltal gäller från 2016. Glycorex Transplantation AB
redovisar alternativa nyckeltal då dessa ger värdefull komplett-
erande information till investerare och Bolagets ledning då de
möjliggör värdering av Bolagets prestation.
Avkastning på eget kapital. Nettoresultat i % av genomsnittligt
eget kapital.
Avkastning på sysselsatt kapital. Rörelseresultat plus finansiella
intäkter i % av genomsnittligt sysselsatt kapital.
Avkastning på totalt kapital. Rörelseresultat plus finansiella
intäkter i % av genomsnittlig balansomslutning.
Eget kapital per aktie. Eget kapital i förhållande till antal aktier på
balansdagen.
Genomsnittligt antal aktier. Vägt genomsnitt av under perioden
utestående stamaktier.
Operativt kassaflöde per aktie. Kassaflöde från den löpande
verksamheten och investeringsverksamheten dividerat med
genomsnittligt antal aktier.
Rörelsemarginal. Rörelseresultat i % av nettoomsättning.
Soliditet. Eget kapital i % av balansomslutning.
Sysselsatt kapital. Balansomslutning minus icke räntebärande
skulder.
ÖVRIGA EKONOMISKA DEFINITIONER
Medelantalet anställda. Antal anställda korrigerat för
anställningstid och deltidsanställningar.
Resultat per aktie. Nettoresultat i förhållande till genomsnittligt
antal utestående aktier.
Alternativa nyckeltal. Övriga definitioner
Rörelsemarginal 2022 2021 2020 2019 2018
Rörelseresultat -8 309 -11 844 -7 724 7 500 2 899
Nettoomsättning 36 113 28 202 27 000 36 105 33 396
Rörelsemarginal, % -23,0 -42,0 -28,6 20,8 8,7
Soliditet 2022-12-31 2021-12-31 2020-12-31 2019-12-31 2018-12-31
Eget kapital 74 363 82 953 95 201 63 352 56 450
Balansomslutning 96 077 101 799 112 695 85 841 66 908
Soliditet, % 77,4 81,5 84,5 73,8 84,4
Eget kapital 2022-12-31 2021-12-31 2020-12-31 2019-12-31 2018-12-31
Eget kapital 74 363 82 953 95 201 63 352 56 450
Avkastning på eget kapital 2022 2021 2020 2019 2018
Genomsnittligt eget kapital 78 658 89 077 79 277 59 901 51 067
Nettoresultat -8 576 -12 243 -8 040 6 906 2 861
Avkastning på eget kapital, % -10,9 -13,7 -10,1 11,5 5,6
Sysselsatt kapital 2022-12-31 2021-12-31 2020-12-31 2019-12-31 2019-01-01 2018-12-31
Balansomslutning 96 077 101 799 112 695 85 841 82 502 66 908
Uppskjuten skatteskuld -177 -121 -119 -128 -158 -158
Övriga icke räntebärande skulder -11 496 -9 673 -8 035 -8 042 -10 300 -10 300
Summa 84 404 92 005 104 541 77 671 72 044 56 450
Avkastning på sysselsatt kapital 2022 2021 2020 2019 2018
Genomsnittligt sysselsatt kapital 88 205 98 273 91 106 *74 858 51 067
Rörelseresultat -8 309 -11 844 -7 724 7 500 2 899
Finansiella intäkter 36 5 5 5 5
Summa -8 273 -11 839 -7 719 7 505 2 904
Avkastning på sysselsatt kapital, % -9,4 -12,0 -8,5 10,0 5,7
* Beknad på inende balans 2019-01-01 och utgående balans 2019-12-31
ALTERNATIVA NYCKELTAL. ÖVRIGA DEFINITIONER
Avstämning alternativa nyckeltal
58 – ÅRSREDOVISNING 2022
Affinitetskolonn. En affinitetskolonn är en
behållare med ett eller flera specifika ämnen
som används för att separera ämnen i en
genomströmmande gas eller vätska. I detta
fall innehåller kolonnen specifika kolhydrater
med affinititet (biokemisk interaktion) för de
antikroppar i blodet som bildas beroende
på blodgruppstillhörighet (se Anti-A/B
antikroppar).
Anti-A/B antikroppar. Antikroppar
närvarande i blodplasma beroende
på blodgruppstillhörighet. Personer
med blodgrupp 0 har anti-A och anti-B
antikroppar, personer med blodgrupp A har
anti-B antikroppar, personer med blodgrupp
B har anti-A antikroppar, personer med
blodgrupp AB saknar anti-A/B antikroppar.
Anti-A/B antikroppstitrar. Nivån av anti-A/B
antikroppar i blodplasma.
Antigen. Ett kroppsfrämmande ämne som
gör att immunförsvaret aktiveras och bildar
antikroppar.
Antikoagulant. Medel för att förhindra
koagulering av blodet, till exempel heparin.
Antikropp. En del av immunförsvaret som
känner igen främmande ämnen, exempelvis
bakterier eller virus, och binder till dessa
för att på så sätt göra det möjligt för andra
delar av immunförsvaret att eliminera det
främmande ämnet. Antikroppar är proteiner
och kallas även immunoglobuliner.
Autoimmun sjukdom. Sjukdom där
immunförsvaret angriper friska celler eller
kroppens egen vävnad.
Blodgruppsinkompatibel transplantation.
Transplantation av celler eller organ
mellan donator och mottagare med olika
blodgrupper.
Blodplasma. Svagt gulfärgad vätska som
blir kvar när man tar bort alla blodkroppar
(röda blodkroppar, vita blodkroppar och
trombocyter) från blodet. Innehåller livsvikta
ämnen så som exempelvis antikroppar,
koagulationsproteiner, transportproteiner,
salter, insulin och andra hormoner.
CE-märkning. Produktmärkning inom
EU som visar att en produkt uppfyller de
nödvändiga kraven vad gäller bland annat
miljö, hälsa och säkerhet.
Dialys. Rening av blodet vid njursvikt. Det
finns två olika dialysformer, hemodialys och
peritonealdialys (påsdialys).
Extrakorporal. Utanför kroppen.
FDA. Amerikanska läkemedelsmyndigheten,
Food and Drug Administration.
Helblod. Blodprodukt som innehåller alla
komponenter från blodet; plasma, röda och
vita blodkroppar samt trombocyter.
Hemolys. Sönderfall av röda blodkroppar.
Immunoadsorption. Selektiv adsorption
(bindning) av vissa ämnen i blodet med
hjälp av en kolonn.
Kolonn. Se affinitetskolonn.
Lågtiterplasma. Se Universell blodplasma.
Plasmabyte/plasmaferes. Byte av
den kroppsegna blodplasman mot
blodgivarplasma eller ersättningsvätskor.
Plasmaseparation. Separation av
blodplasma från vita och röda blodkroppar.
Stamceller. Omogna celler som både kan
skapa exakta kopior av sig själv men som
också kan utvecklas till olika specialiserade
celler i kroppen.
Trombocyter. Blodkropp i blodet som är
viktig för koagulationen, blodets förmåga att
levra sig. Även kallade blodplättar.
Universell blodplasma. Blodplasma
som kan ges till alla patienter oavsett
blodgrupp. Innehåller låga nivåer av anti-A/B
antikroppar. Även kallat lågtiterplasma.
Ordlista
ORDLISTA
Glycorex Transplantation AB (publ)
Scheelevägen 27 | SE-223 63 Lund, Sweden | Phone: +46 46 286 5230
info@glycorex.com | glycorex.com
549300BFHBYZ3X96EP252022-01-012022-12-31549300BFHBYZ3X96EP252022-12-31549300BFHBYZ3X96EP252021-01-012021-12-31549300BFHBYZ3X96EP252021-12-31549300BFHBYZ3X96EP252020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300BFHBYZ3X96EP252021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300BFHBYZ3X96EP252021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300BFHBYZ3X96EP252020-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300BFHBYZ3X96EP252021-01-012021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300BFHBYZ3X96EP252021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300BFHBYZ3X96EP252020-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember549300BFHBYZ3X96EP252021-01-012021-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember549300BFHBYZ3X96EP252021-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember549300BFHBYZ3X96EP252020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300BFHBYZ3X96EP252021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300BFHBYZ3X96EP252021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300BFHBYZ3X96EP252020-12-31549300BFHBYZ3X96EP252022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300BFHBYZ3X96EP252022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300BFHBYZ3X96EP252022-01-012022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300BFHBYZ3X96EP252022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300BFHBYZ3X96EP252022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember549300BFHBYZ3X96EP252022-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember549300BFHBYZ3X96EP252022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300BFHBYZ3X96EP252022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:sharesxbrli:shares