ÅrsredovisningÅrsredovisning
2021
 – ÅRSREDOVISNING 
Innehåll
Årsstämma .............................................2
VD ord: Ökade försäljningsvolymer under året ..............4
Detta är Glycorex ........................................6
Marknadsstrategi ........................................8
Fortsatt stora tillväxtmöjligheter för Glycosorb® ABO ......11
Glycosorb® UBP är utvecklad för att kunna säkerställa
tillgången till universell blodplasma – ett viktigt
verktyg för vården. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 14
Utvecklingsstrategi .....................................16
Fortsatta framsteg inom projektet för behandling
av reumatoid artrit ......................................19
Glycorex-aktien .........................................20
Förvaltningsberättelse ..................................22
Resultaträkning för koncernen ...........................27
Balansräkning för koncernen .............................28
Förändring av eget kapital, koncernen ....................29
Kassafdesanalys för koncernen .........................30
Resultaträkning för moderbolaget ........................31
Rapport över totalresultat för moderbolaget ..............31
Balansräkning för moderbolaget .........................32
Förändring av eget kapital, moderbolaget .................33
Kassaflödesanalys för moderbolaget .....................34
Noter ..................................................35
Styrelsens försäkran ....................................47
Rapport om årsredovisningen
och koncernredovisningen ...............................48
Bolagsstyrningsrapport .................................52
Styrelse, VD och revisorer ................................55
Flerårsöversikt – koncernen .............................56
Alternativa nyckeltal. Övriga definitioner ..................57
Avstämning alternativa nyckeltal .........................57
Ordlista ................................................58
Den formella årsredovisningen omfattar sidorna 22 till 47.
Årsredovisning 2021
Årsstämma tisdagen
den 31 maj 2022
Glycorex Transplantation AB (publ) håller årsstämma tisdagen
den 31 maj 2022 kl. 17 på Ideon Gateway/Elite Hotel, 2 vån,
lokal Tera, Scheelevägen 27/Molekylvägen 10 B, Lund. Rätt
att delta i stämman har aktieägare som dels den 20 maj 2022
är registrerade som aktieägare i den av Euroclear Sweden AB
förda aktieboken och dels senast den 24 maj 2022 anmält sitt
deltagande i stämman till bolaget. Aktieägare som låtit förval-
tarregistrera sina aktier måste tillfälligt inregistrera aktierna
i eget namn hos Euroclear för att få delta i stämman. Sådan
omregistrering skall vara verkslld senast den 24 maj 2022.
Anmälan om deltagande i stämman sker skriligen till
Glycorex Transplantation AB, Ideon, Scheelevägen 27, 223 63
Lund, via telefax 046 - 286 52 39 eller genom e-mail till bolags-
stamma@glycorex.com. I anmälan skall anges namn/firma,
personnummer/organisationsnummer, telefon dagtid och
eventuella biträden (högst två) som medföljer på stämman.
Om du också anger e-postadress skickar bolaget via mail en
bekräelse på anmälan. Anmälan ska ha kommit bolaget till
handa senast den 24 maj 2022. Om aktieägare företräds av om-
bud eller, vid juridisk person, av ställföretdare skall daterad
och av aktieägaren undertecknad fullmakt och behörighets-
handlingar tas med till stämman.
ÅRSREDOVISNING  – 
Blodbehandling för högre livskvalitet och bättre hälsoekonomi
Glycorex unika teknologi som på molekylnivå specifikt selekterar och avlägsnar antikroppar i
blodet har öppnat upp för bättre behandlingar och lösningar inom sjukvården. Bolagets medicin-
tekniska produkter möjliggör transplantationer över blodgruppsgränsen, vilket räddar liv
och leder till hälsoekonomiska fördelar genom att antalet transplantationer kan ökas. Bolagets
teknologi att behandla blod appliceras inom flera områden och en ny unik produkt har nyligen
lanserats som kan öka tillgängligheten på blodplasma. Flera revolutionerande produkter för
behandling av autoimmuna sjukdomar är under utveckling.
 – ÅRSREDOVISNING 
VD ORD
Ökade försäljningsvolymer under året
Glycosorb® ABO
Under 2021 tillkom 23 nya transplanta-
tionscenter till vår växande kundbas. I slutet
av 2021 har Glycosorb® ABO använts vid mer
än 230 transplantationscenter i 28 länder.
Försäljningsutvecklingen var särskilt stark
i Sverige och Spanien, med nya försälj-
ningsrekord i båda länderna. När det gäller
antalet sålda enheter fortsätter Tyskland att
vara vår största marknad. Eer den positiva
utvecklingen 2021 nådde Spanien positio-
nen som vår näst största marknad
med Indien på tredje plats.
Covid-19 fortsatte att påverka vår marknad
Covid-19-pandemin har påverkat vår
verksamhet negativt under 2020 och 2021.
Under 2020 minskade antalet njurtransplan-
tationer från levande givare i Europa med
cirka 30 procent och globalt med cirka 26
procent. Den totala transplantationsmark-
naden för 2021 återhämtade sig dock och vi
förväntar oss en ökad transplantations-
aktivitet framöver eer hand som pande-
mins eekter på sjukvården minskar.
Vetenskapligt stöd för en bredare
användning av Glycosorb® ABO
Historiskt sett har blodgruppskompatibla
njurtransplantationer från levande givare
varit vårt viktigaste marknadssegment. Det
finns dock växande vetenskapliga bevis för
att Glycosorb® ABO har en ännu större roll
att spela. År 2021 publicerades två viktiga
artiklar
1,2
som beskriver hur Glycosorb® ABO
framgångsrikt använts vid två typer av akuta
blodgruppskompatibla transplantationer
med organ från avlidna givare, nämligen
akuta hjärttransplantationer hos barn och
akuta levertransplantationer hos barn och
vuxna.
I västvärlden utgör organtransplantationer
från avlidna givare majoriteten av mark-
naden. De två artiklar som publicerades
2021 bekräar den kliniska bredden och
kapaciteten hos vår teknik, vilket indikerar
att Glycorex har en stor outnyttjad potential
i segmentet avlidna givare.
Under 2021 ökade nettoomsättningen till 28,2 MSEK (27,0), vilket
motsvarar en tillväxt på 5 procent. Antalet sålda enheter ökade med
mer än 10 procent. Sammantaget hade vi en positiv försäljningstrend
på våra europeiska och asiatiska marknader.
VD-ord
ÅRSREDOVISNING  – 
VD ORD
Återaktivera marknadsgodkännande
i Kanada
Eer att ha sett över potentialen i Kanada
fattades under 2021 beslutet att återaktivera
det kanadensiska marknadsgodkännandet
och genomgå en revision enligt Medical
Device Single Audit Program (MDSAP) för
Kanada.
Revisionen genomfördes i januari 2022
utan några anmärkningar. Vi väntar nu på
ett formellt besked från myndigheterna,
och vi ser fram emot att åter marknadsföra
Glycosorb® ABO i Kanada, särskilt eer den
positiva artikeln som publicerades hösten
2020, som rapporterade om hur Glycosorb®
ABO framgångsrikt använts vid 24 blod-
gruppskompatibla njurtransplantationer
från levande givare.
3
Glycosorb UBP (universell blodplasma)
Glycosorb UBP är en unik produkt med
potential att bryta ny mark inom den strikt
reglerade transfusionsmarknaden. 2021 var
ett viktigt förberedande år då vi fortsatte att
utvärdera Glycosorb UBP tillsammans med
utvalda referenskunder i Europa och USA.
Baserat på publicerade resultat och kunskap
från diskussioner med referenskunder kom-
mer vi att skapa en plattform för en bredare
lansering.
Vi väntar för närvarande på ytterligare
resultat från plasmastudier och jämförande
studier på trombocytkoncentrat.
Vägen framåt
Vår verksamhet bygger på en helt unik
teknik. De insatser som görs inom forskning
och utveckling är enastående. Vår ambition
är att omsätta vår unika tekniska position i
en långsiktigt hållbar försäljningstillväxt. Det
sätt vi planerar att få detta att hända på är
följande:
Stärkt organisation
Vi kommer att tillföra mer resurser för att
accelerera utvecklingen inom kritiska
områden som marknadsutveckling och
produktutveckling.
Geografisk expansion
Även om Glycosorb® ABO är väletablerat
har vi fortfarande stora möjligheter att
expandera denna produkt till nya markna-
der och marknadssegment. Det tydligaste
exemplet på detta är USA, som är världens
största marknad för njurtransplantationer
med en uppskattad årlig potential på upp
till 160 miljoner kronor för Glycosorb® ABO
för transplantationer från levande givare.
Glycorex har för närvarande ingen närvaro
på den amerikanska marknaden. Vårt
registreringsarbete har försenats på grund
av covid-19-pandemin, men förberedande
arbete för ett regulatoriskt godkännande
från FDA och inkludering av Glycosorb® ABO
i de amerikanska ersättningssystemen är
en prioritet för 2022. Vi ser också goda till-
växtmöjligheter på marknader som Turkiet,
Mexico och Indien, som alla genomför ett
stort antal njurtransplantationer varje år.
Expansion till nya applikationer
Glycosorb® ABO används för närvarande
framför allt vid njurtransplantationer med
levande givare. Vi ser stora möjligheter att
expandera till de närliggande områdena av
avlidna givare och transplantationer av an-
dra organ än njurar, såsom hjärta och lever.
Pipeline för att upprätthålla
långsiktig tillväxt
Forskning och utveckling fortsätter att vara
en av hörnstenarna i vår verksamhet. Under
2022 kommer vi att driva vårt projekt inom
reumatoid artrit genom att förbereda en kli-
nisk studie tillsammans med ett europeiskt
partnersjukhus för att verifiera den kliniska
nyttan av vår produkt. Marknaden för be-
handling av patienter med reumatoid artrit
som inte svarar på befintliga behandlingar
uppskattas uppgå till flera miljarder kronor.
Dessutom kommer vi i mån av resurser att
fortsätta den interna utvecklingen avr
myastenia gravisprodukt som tillgodoser
”Forskning och utveckling
fortsätter att vara en
av hörnstenarna i vår
verksamhet.
behovet hos de mer än 3 000 patienter i
Europa som beräknas behandlas med upp-
repade plasmautbyten. Detta representerar
en marknad med minst samma potential
som Glycosorb® ABO.
Med en mycket stark bas i vår unika och
beprövade teknik, och med våra många
möjligheter att växa, ser jag nu fram emot
2022 som ett år där vi ska lägga grunden för
hållbar tillväxt och där vi börjar genomföra
och leverera på våra planer och ambitioner.
Geert Nygaard,
VD
1
Issitt R, Booth J, Crook R, Robertson A, Molyneux
V, Richardson R, Cross N, Shaw M, Tsang V,
Muthurangu V, Sebire NJ, Burch M, Fenton
M. Intraoperative anti-A/B immunoadsorption
is associated with significantly reduced blood
product utilization with similar outcomes
in pediatric ABO-incompatible heart
transplantation. J Heart Lung Transplant. 2021 May
29:S1053-2498(21)02325-1.
2
Skogsberg Dahlgren U, Herlenius G,
Gustafsson B, Mölne J, Rydberg L, Socratous
A & Bennet W (2021) Excellent outcome
following emergency deceased donor ABO-
incompatible liver transplantation using rituximab
and antigen specific immunoadsorption,
Scandinavian Journal of Gastroenterology, DOI:
10.1080/00365521.2021.1976269 https://
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34541993/
3
Pavenski K, Bucholz M, Cheatley PL, Krok E,
Anderson M, Ramesh Prasad GV, Quereshi MA,
Meliton G, Zaltzman J; The First North American
Experience Using Glycosorb Immunoadsorption
Columns for Blood Group-Incompatible Kidney
TransplantationCanadian Journal of Kidney Health
and Disease 2020; 7:1-6 https://journals.sagepub.
com/doi/full/10.1177/2054358120962586
 – ÅRSREDOVISNING 
GLYCOREX
Detta är Glycorex
Glycorex är ett medicintekniskt företag som bedriver utveckling, produktion och
försäljning inom organtransplantations- och blodbehandlingsområdet. Bolaget har
utvecklat en världsunik medicinsk teknologi som på molekylnivå specifikt selekterar
och avlägsnar antikroppar i blodet.
1996
Bolaget grundas och
verksamheten startas
på Ideon Science Park
i Lund.
2001
Notering på NGM
Equity.
Första transplanta-
tionen (Sverige).
Kliniskt godkännande
i EU.
2003
Första transplanta-
tionen utanför
Sverige genomförs
i Belgien.
2008
Första transplanta-
tionen i Asien
(Singapore).
2011
Första transplanta-
tionerna i Kanada,
Indien och
Malaysia.
2015
Utmärkta långtids-
resultat publiceras av
svenskt respektive
tyskt centra.
Transplantationer över
blodgruppsbarriären
Genom att selektivt eliminera specifika
antikroppar från blodet möjliggör Glycorex
teknik bland annat organtransplantationer
över blodgruppsbarriären. För njursjuka
patienter som varit beroende av sjukhus-
dialys flera gånger i veckan och med en
genomsnittlig dödlighet på drygt 12 % per
år, innebär möjligheten till en ny njure också
möjligheten till ett nytt liv med god livs-
kvalitet. Glycorex teknologi är i många fall
helt avgörande för att en transplantation ska
kunna genomföras från närstående givare.
Det finns också flera andra organtransplan-
tationer, som i vissa fall är direkt avgörande
för en patients överlevnad, där Glycorex
lösningar är en förutsättning en framgångs-
rik transplantation. Organ som hjärta, lungor
och lever har framgångsrikt transplanterats
tack vare att man med hjälp av Glycorex tek-
nologi har eliminerat blodgruppsbarriären.
Dokumenterade hälso-
ekonomiska eekter
Sedan den första transplantationen 2001
har totalt mer än 5 000 njurtransplantationer
genomförts med Glycorex teknologi och
de medicinska resultaten har presenterats
i över 60 artiklar i ansedda medicinska
tidskrier.
Glycorex teknologi innebär inte bara att
liv kan räddas och patienters livskvalitet
förbättras, den har också mycket positiva
hälsoekonomiska eekter.
Varje genomförd njurtransplantation sparar
cirka 150 dialysbehandlingar per år, vilket
innebär att de över 5 000 njurtransplanta
-
tionerna som genomförts eer Glycosorb®
ABO- behandlingar, kan uppskattas spara
över 750 000 dialysbehandlingar per år.
Glycorex bidrar till att häva komplika
-
tioner vid stamcellstransplantationer
Ytterligare ett intressant område, som
Glycorex är aktivt inom, är stamcellstrans
-
plantationer. Eer en stamcellstransplan-
tation är det viktigt att det transplanterade
stamcellerna får mogna och bilda nya friska
blodceller. När stamcellerna har delat sig
och mognat kan de bilda i princip alla
blodets celler.
Glycorex produkter kan häva de komplika
-
tioner som kan uppstå vid blodgrupps-
inkompatibla stamcellstransplantationer.
Det har exempelvis visats att Glycosorb®
ABO kan häva Pure Red Cell Aplasia, som
är en vanlig komplikation eer denna typ
av transplantation. Här finns således en
betydande framtida potential för bolagets
produkter
Glycorex expanderar till nya områden
Glycorex går nu in i en expansiv fas med
utveckling nya lösningar och behandlingar
baserade på företagets unika teknologi-
plattform.
Glycorex har nyligen lanserat en ny produkt
för behandling av blodgivarblod som inne-
bär att all blodplasma som produceras vid
blodgivarcentraler kan ges till samtliga pa-
tienter – oavsett blodgrupp. Förbättringarna
i logistik, säkerhet och tillgänglighet kan på
detta sätt bli betydande.
Företaget utvecklar också nya behandlings-
former för svåra autoimmuna sjukdomar.
Närmast lansering ligger en specifik be-
handling av reumatoid artrit – en sjukdom
som drabbat cirka fem miljoner människor
i Europa.
Inom bolagets forsknings- och utvecklings-
arbete finns dessutom andra intressanta
projekt för att bredda produktportföljen
ytterligare.
Genom att expandera produkterbjudande
och intensifiera marknadsarbete har
Glycorex ambitionen att skapa förbättrade
behandlingsmöjligheter för patienter
världen över och därmed skapa stora
medicinska och finansiella värden.
ÅRSREDOVISNING  – 
GLYCOREX
2017
Genombrott inom hjärt-
transplantationer på barn.
Behandlingsresultat
publicerade.
2018
Första transplantationen
i Mexiko.
2019
Glycosorb®-ABO leverera-
des till ett hjärtcentrum i
Hongkong.
Första blodgruppsinkom-
patibla levertransplanta-
tionen med Glycosorb® ABO
i Mexiko.
Glycosorb UBP presen-
terad på kongress i USA.
2020
Glycosorb UBP för framtag-
ning av universell
blodplasma CE-rks
och lansering påbörjas.
Inom rheumatoid
artrit (RA)-projektet
genomförs biokompatibili-
tetsstudier som banar väg
för klinisk studie på
RA-patienter.
2021
Två viktiga publikationer
inom akuta blodgrupps-
inkompatibla transplanta-
tioner från avlidna givare
(hjärta och lever) där
patienterna framgångs-
rikt behandlats med
Glycosorb® ABO.
Utmärkta resultat av
Glycosorb® UBP presente-
rades vid fyra transfusions-
kongresser.
 – ÅRSREDOVISNING 
Marknadsstrategi
Glycorex är sedan länge väletablerat i Europa, som står för mer än 80 % av försäljningen,
med Tyskland som största enskilda marknad. För den europeiska marknaden säljer
Glycorex direkt, dels genom egen representation i de tysktalande länderna och Spanien,
dels genom säljpersonal som utgår från huvudkontoret i Lund.
MARKNADSSTRATEGI
ÅRSREDOVISNING  – 
MARKNADSSTRATEGI
För den europeiska marknaden är strategin
att fortsätta och utvidga direktförsäljningen
av bolagets produkter.
På marknader utanför Europa är strategin i
huvudsak att sälja via distributörer. Glycorex
är representerade av distributörer i Indien,
Mexiko, Turkiet, Israel, Qatar, Hongkong,
Singapore och Thailand. Att arbeta via
distributörer på marknader utanför Europa
medför snabbare etablering och minskad
risk. Försäljning till Australien och Kanada och
även en del andra länder utanför Europa
hanteras direkt av den kommersiella
organisationen i Lund.
Glycorex lägger stort fokus på att träa
kunder dels via besök på transplantations-
och transfusionskliniker, dels på vetenskap-
liga konferenser, såväl globala som lokala.
En annan viktig framgångsfaktor är den
produktutbildning som bolagets specialister
ger till såväl nya som existerande kunder.
Accelererad tillväxt genom geografisk
expansion och nya produkter
Glycorex siktar på accelererad tillväxttakt i
Indien, Mexiko och Turkiet, länder med den
största tillväxtpotentialen för njurtransplan-
tationer från levande givare. Under 2021
godkändes Glycosorb® ABO i Turkiet och
säljaktiviteter samt initiativ för att inkludera
blodgruppsinkompatibla transplantationer
i kostnadsersättningssystemet har redan
påbörjats.
USA är världens största marknad för njurtrans-
plantationer från levande givare. Landets
nya nationella mål med dubblerat antal
njurtransplantationer det kommande
decenniet för att reducera ökande kostnader
för dialys gör en lansering i USA attraktiv.
För en lyckad kommersialisering i USA krävs
regulatoriskt godkännande från FDA och att
Glycosorb® ABO inkluderas i de amerikanska
ersättningssystemen. Glycorex registrerings-
arbete har försenats på grund av covid-19-
pandemin, men kommer att bli ett priori-
terat område i mån av resurser under 2022.
Tillsammans med USA så står de marknader
vi satsar på för 75 % av samtliga njurtrans-
plantioner från levande givare.
Marknadsarbetet på de högt prioriterade
utvecklingsmarknaderna Indien, Mexiko
och Turkiet har sedan inledningen av 2020
försvårats av covid-19-pandemin. Glycorex
kommer därför så snart situationen tillåter
vidareutveckla det långsiktiga försäljnings-
arbetet på dessa marknader.
Marknaden för blodplasma avsett för trans-
fusion uppskattas till cirka 30 miljoner
enheter globalt. I EU transfunderas till
patienter totalt cirka 4 miljoner enheter
plasma årligen, vilket motsvarar en mark-
nadsstorlek på mer än en miljard årligen.
Uppskattad eerfrågan på universell blod-
plasma (UBP) uppgår till cirka en miljon en-
heter varje år enbart i EU. UBP har därmed
potential att bli en högvolymprodukt med
kontinuerligt återkommande försäljning.
Sedan CE-märkningen av Glycosorb UBP
2020 har Glycorex inlett en prelansering som
syar till att generera kunskap om detta
specifika segment i marknaden och lång-
siktigt bygga Glycorex till ett starkt varu-
märke även inom UBP-området. Ambitionen
är att i samarbete med utvalda kunder i
Europa och USA dokumentera det bästa sät-
tet att tillvarata Glycosorb UBPs stora poten-
tial för att däreer optimera aärsmodellen
och intensifiera försäljningsinsatserna.
Ambitionen är att i samarbete med utvalda kunder
i Europa och USA dokumentera det bästa sättet
att tillvarata Glycosorb® ABOs stora potential”
 – ÅRSREDOVISNING 
GLYCOSORB® ABO
ÅRSREDOVISNING  – 
Glycosorb® ABO är en medicinteknisk produkt som möjliggör organtransplantationer över
blodgruppsgränserna. Behandlingsmetoden har sedan den första transplantationen 2001
visat sig vara effektiv, skonsam och säker för patienten och används på både vuxna och barn.
Glycosorb® ABO har främst använts vid transplantationer av njure men även blodgrupps-
inkompatibla transplantationerna av stamceller, lever, hjärta, lungor och bukspottskörtel
har möjliggjorts tack vare denna unika produkt. Sedan starten har Glycosorb® ABO använts
vid mer än 5 000 transplantationer med utmärkta medicinska resultat, som presenterats i
över 60 artiklar i ansedda medicinska tidskrifter.
Utveckling under 2021
Under 2021 ökade försäljningen till 28,2
MSEK. Under året adderades 23 nya trans-
plantationscentra som kunder. Vid utgången
av 2021 har Glycosorb® ABO använts vid fler
än 230 transplantationscentra i 28 länder.
Den globala transplantationsmarknaden
Transplantation av organ är en väl beprövad
behandlingsmetod. Det finns uppskattnings-
vis 300 transplantationskliniker i Europa
och drygt 250 i USA. För patienten innebär
en transplantation en förbättrad livskvalitet
samt en ökad förväntad livslängd. Dessutom
innebär varje genomförd transplantation
avsevärda kostnadsbesparingar för vården
och samhället.
Betydande drivkraer för förnyad
tillväxt inom njurtransplantationer
Globalt utförs årligen cirka 100 000 njurtrans-
plantationer, både från levande och avlidna
givare. Njurtransplantationer från levande
givare utgör en något mindre andel av det
totala antalet transplantationer, men ger be-
tydligt bättre resultat. Tack vare Glycosorb®
ABO har denna typ av transplantation
kunnat ökas i flera länder och på några av
våra marknader med över 20 procent. Totalt i
världen beräknas att drygt 1 000 blodgrupp-
sinkompatibla transplantationer genomförs
årligen. I Europa genomförs drygt 400 blod-
gruppsinkompatibla njurtransplantationer
per år och den övervägande majoriteten
av dessa genomförs eer att patienten be-
handlats med bolagets produkt, Glycosorb®
ABO. Den totala potentialen för njurtrans-
plantationer från levande givare uppskattas
att vara över 7 000 årligen. I USA genomförs
idag endast cirka 70 blodgruppsinkompa-
tibla njurtransplantationer per år, detta då
bolagets produkt ännu ej är godkänd där. En
liknande penetration i USA som bolaget ha
exempelvis på den tyska marknaden skulle i
USA innebära cirka 1400 blodgruppsinkom-
patibla transplantationer per år.
Expansionsmöjligheter på nya marknader.
Gemensamt för de flesta marknader där
Glycorex inte är närvarande är att transplan-
tationer från levande givare nästan uteslu-
tande sker mellan kompatibla blodgrupper.
Här finns med andra ord en stor potential att
öka antalet möjliga transplantationer och
därmed öka försäljningen av Glycosorb® ABO
på ett betydande sätt. De marknader som är
aktuella i närtid är Mexiko och Turkiet. Sedan
inledningen av 2020 har marknadsarbetet
försvarats av covid-19-pandemin. Så snart
situationen tillåter kommer bolaget vidare-
utveckla det långsiktiga försäljningsarbetet.
Positiva hälsoekonomiska eekter.
Glycorex ser fortsatt betydande tillväxtmöj-
ligheter för Glycosorb® ABO inom njur-
medicinen. Behovet av njurtransplanta-
tioner förväntas växa kraigt fram till 2030 i
takt med att antalet patienter med kroniska
njursjukdomar ökar. Kontinuerlig dialys-
behandling, som är alternativet till trans-
plantation, är över tid förenad med mycket
stora kostnader och de potentiella bespa-
ringarna med transplantationer är betydan-
de. Varje genomförd njurtransplantation
sparar cirka 150 dialysbehandlingar per år.
Detta innebär att de njurtransplantationer
som genomförts eer Glycosorb® ABO-
behandlingar, kan uppskattas spara över
750 000 dialysbehandlingar per år. Med en
dialyspopulation som beräknas uppgå till
över två miljoner i världen och som bedöms
öka till över fem miljoner till 2030, finns det
stort behov av fler transplantationer också ur
en hälsoekonomisk synvinkel.
Kraigt förbättrad livskvalitet. Tack vare att
Glycosorb® ABO möjliggör transplantation
över blodgruppsbarriären kan fler patienter
få en ny njure samtidigt som de generella
väntetiderna kan kortas. Kortare väntetid
är viktig ur medicinsk synpunkt eersom
resultatet av en njurtransplantation blir
bättre ju kortare tid patienten behand-
lats med dialys innan transplantation. En
transplantation innebär generellt en längre
förväntad livslängd och en betydande för-
bättring av patientens livskvalitet genom att
en kontinuerlig livslång dialysbehandling
undviks. Patienter kan oa återgå till arbets-
livet och ett i stort sett normalt liv eer en
transplantation. Generellt ger njurtransplan-
tation från närstående levande givare
ett klart bättre resultat än transplantation
från avlidna givare.
Glycosorb® ABO fortsättning
Fortsatt stora tillväxtmöjligheter
för Glycosorb® ABO
GLYCOSORB® ABO
 – ÅRSREDOVISNING 
GLYCOSORB® ABO
Plasma
Glycosorb® ABO tar specifikt bort Anti A/B antikroppar
utan påverkan på andra antikroppar eller plasma
Eer behandling med
Glycosorb
©
ABO
Innan behandling med
Glycosorb
©
ABO
Proteiner
Antikroppar
Fokus på att inkludera fler typer av
transplantationer
Stamcellstransplantationer. Varje år utförs
mer 90 000 stamcellstransplantationer
globalt och av dessa är cirka 45 procent
allogena, dvs att stamcellerna kommer
från en annan person. Av dessa har cirka 20
procent en blodgruppsinkompabilitet som
kan ge upphov till allvarliga komplikationer
och därmed öka risken för sjukdom och död
i den tidiga fasen eer transplantationen. En
studie från Österrike har nyligen rapporterat
utmärkta resultat för Glycosorb® ABO för
behandling av pure red cell aplasia (PRCA)
i samband med blodgruppsinkompatibla
stamcellstransplantationer. Därför är det en
fördel att använda Glycosorb® ABO som är
utvecklad att specifikt plocka bort anti-
A/B antikroppar utan någon påverkan på
immunförsvaret. Resultaten av Glycosorb®
ABO vid stamcellstransplantationer är goda,
men erfarenheten är hittills begränsad. Om
långtidsresultaten visar sig vara i samma
klass som vid blodgruppsinkompatibla
organtransplantationer kan den globala
potentialen för denna applikation bedömas
uppgå till drygt 200 miljoner kronor per år.
Levertransplantationer. Vid akut leversvikt
är snabb tillgång till en kompatibel lever
livsavgörande. Med Glycosorb® ABO ökar
möjligheten till transplantation för dessa pa-
tienter. Drygt 35 000 levertransplantationer
utförs årligen globalt och antalet kan öka
om fler transplantationer utförs över blod-
gruppsgränserna. Idag används Glycosorb®
ABO främst i akuta fall, men Glycorex har
ambitionen att bredda användningen av
Glycosorb® ABO till att även omfatta blod-
gruppsinkompatibla transplantationer
i icke-akuta fall.
Akuta transplantationer. Transplantationer
sker även av hjärta, lunga och bukspott-
skörtel, men dessa transplantationer utgör
betydligt mindre marknadssegment och
Glycosorb® ABO används främst för att möj-
liggöra blodgruppsinkompatibla transplan-
tationer av dessa organ i akuta situationer.
Akuta hjärttransplantationer på barn.
Glycosorb® ABO används även framgångsrikt
vid blodgruppsinkompatibla akuta hjärt-
transplantationer på barn. Under dessa
operationer integreras Glycosorb® ABOs
kolonn i det befintliga hjärtlungmaskin-
system som används vid en hjärttransplan-
tation. Glycosorb® ABO reducerar under
operationens gång de blodgruppsspecifika
antikropparna till låga nivåer innan det trans-
planterade hjärtat kopplas in och börjar slå.
Erfarenheterna från genomförda hjärttrans-
plantationer med Glycosorb® ABO visar att
nivåerna av de blodgruppsspecifika anti-
kropparna förblir låga eer transplantation
och att de transplanterade barnen kan skrivas
ut från sjukhuset snabbare. Detta leder också
till stora kostnadsbesparingar för vården.
Fördelar med Glycosorb® ABO
Handisurya A, Worel N, Rabitsch W, Bojic M,
Pajenda S, Reindl-Schwaighofer R, Winnicki W,
Vychytil A, Knaus HA, Oberbauer R, Derfler K,
Wohlfarth P; Antigen-Specific Immunoadsorption
With the Glycosorb® ABO Immunoadsorption
System as a Novel Treatment Modality in Pure Red
Cell Aplasia Following Major and Bidirectional
ABO-Incompatible Allogeneic Hematopoietic
Stem Cell Transplantation
Frontiers in Medicine 2020 Oct 22;7:585628. doi:
10.3389/fmed.2020.585628.eCollection 2020.
ÅRSREDOVISNING  – 
GLYCOSORB® ABO
PLASMA
SEPARATION
FILTRATION /
CENTRIFUGATION
BLOOD
CELLS
GLYCOSORB
®
ABO
COLUMN
BLOOD LINE
PLASMA LINE
40–50 ml PLASMA / MIN
ANTICOAGULANT
Glycosorb® ABO möjliggör
högre livskvalitet & räddar liv
Glycosorb® ABO är en medicinteknisk produkt som
möjliggör organtransplantationer över blodgrupps-
gränserna. Behandlingsmetoden har sedan den
första transplantationen 2001 visat sig vara eektiv,
skonsam och säker för patienten och används på
både vuxna och barn.
 – ÅRSREDOVISNING 
GLYCOSORB® UBP
Glycosorb® UBP är utvecklad för
att kunna säkerställa tillgången
till universell blodplasma – ett
viktigt verktyg för vården
ÅRSREDOVISNING  – 
GLYCOSORB® UBP
För närvarande måste sjukhus hantera plasma
från samtliga blodgrupper, vilket innebär en
omfattande logistik. Dessutom finns det en
konstant risk att det ska uppstå bristsitua-
tioner där plasma för en eller flera blod-
grupper saknas eller finns i alltför begränsad
omfattning. Behovet av kontinuerlig och
säker tillgång till blodplasma som kan ges till
alla patienter oavsett blodgrupp är därmed
mycket stort. Det är för att möta detta behov
som Glycorex utvecklat Glycosorb® UBP.
Glycorex produkt för framtagande av univer-
sell blodplasma bygger på samma teknologi
som Glycosorb® ABO för transplantationer,
men riktar in sig till ett annat kundsegment:
transfusionskliniker och blodcentraler.
Vid blodtransfusioner är det viktigt med
kompabilitet avseende blodgrupperna.
Transfusion av blodplasma som är ABO-
inkompatibel kan leda till allvarliga och död-
liga reaktioner. AB-blodplasma innehåller inte
anti-A eller anti-B antikroppar. AB-plasman
används därför oa i akuta fall där patientens
blodgrupp är okänd eller när det råder brist
på plasma av mottagarens blodtyp.
AB-plasma utgör emellertid endast cirka
5 procent av tillgänglig blodplasma och
därmed är utbudet av kompatibel plasma
mycket begränsat. Dessutom innehåller AB-
plasma lösliga AB-antigen, vilka kan reagera
med blodgruppsspecifika anti-kroppar och
ge upphov till sidoeekter. Det finns därför
ett stort behov av en universell plasma som
löser dessa problem.
Glycorex erbjuder tranfusionskliniker och
blodbanker en mycket smidig och enkel
lösning att själva framställa universell
blodplasma. Processen kräver inte några
investeringar i form av extra utrustning
och genom att använda Glycosorb® UBP
kan blodbanken och kliniken säkerställa
att man hela tiden har en adekvat tillgång
på blodplasma.
Stor potentiell marknad
Glycosorb® UBP är potentiellt en högvolym-
produkt. Uppskattningar visar att det årligen
produceras cirka 30 miljoner enheter
blodplasma globalt. Enbart i EU uppgår
eerfrågan på universell blodplasma till cirka
en miljon enheter varje år. Prissättningen
på den tyska marknaden för plasma är idag
cirka 1 200 kronor per enhet, vilket applicerat
på marknaden i EU motsvarar en marknads-
storlek om mer än en miljard kronor årligen.
Under 2020 inledde Glycorex förlanseringen
av Glycosorb® UBP. Ambitionen är att genom
utvärderingar hos utvalda referenskunder i
Europa och USA dokumentera produktens
fördelar och genom ett långsiktigt mark-
nadsarbete etablera Glycosorb® UBP som
Gold Standard inom sitt område.
Under 2021 har detta arbete bland annat
resulterat i att utmärkta resultat från utvärde-
ringar av Glycosorb® UBP presenterades vid
fyra transfusionskongresser: SETS i Spanien,
DGTI i Tyskland samt SABM och AABB i USA.
Att etablera en ny standard inom en strängt
reglerad marknad som transfusionsmarkna-
den kräver ett långsiktigt arbete. Den data
som presenterats vid transfusionskongresser
under 2021 tillsammans med tidigare pre-
senterade data från USA och Österrike utgör
en solid grund för att ytterligare intensifiera
marknadsarbetet.
Glycosorb® UBP är unik och bryter ny mark
inom det reglerade segment som transfu-
sionsmarknaden utgör. De data och den
dokumentation som nu inkommer ger
Glycorex förutsättningar för att häreer i en
bredare skala lansera produkten.
Ytterligare användningsområden
Glycorex ser också en betydande framtida
potential för framtagande av universellt
helblod och universella trombocytkoncen-
trat. För trombocytkoncentrat bygger dagens
metod på centrifugering, denna metod är
inte helt säker eersom trombocyterna
riskerar att aktiveras eller skadas. Förloppet
är dessutom tidskrävande och det färdiga
koncentratet har relativt kort hållbarhet.
Två komparativa studier, en i Storbritannien
och en i Norge, har initierats för att jämföra
Glycosorb® UBPs prestanda jämfört med
befintlig metodik.
Användning
Framtagningen av universell blodplasma
sker genom att givarens blodplasma be-
handlas med Glycosorb® UBP som selektivt
avlägsnar de blodgruppsspecifika anti-
kropparna. Universell blodplasma utgör en
stor fördel vid de tillfällen då en patient är i
behov av stora mängder blodplasma till följd
av exempelvis trafikolyckor.
Illustrationen nedan visar hur enkelt det är
att använda Glycosorb® UBP och att det inte
krävs någon specialutrustning. Blodplasman
som skall behandlas flödar helt enkelt via
gravitationskraen genom UBP kolonnen till
en ny blodpåse.
Glycosorb® UBP är utvecklad för framtagning av universalplasma (lågtiter anti-A/B
blodplasma), det vill säga blodplasma som kan ges till alla patienter oavsett blodgrupp.
Blodgivarplasma är ett av de viktigaste verktygen vården har för att behandla patienter i
samband med operationer, transplantationer och svåra trauman.
Plasma från givare med
blodgrupp O, A och B
Anti-A/b antikropps-
reducerad blodplasma
Nuvarande metodik för blodplasmatransfusion
Eer användande av Glycosorb® UBP
 – ÅRSREDOVISNING 
Glycorex mål är att utveckla och lansera nya produkter baserade på bolagets unika teknologi-
plattform. Genom att bygga vidare på teknologiplattformen inom specifik, extrakorporal blod-
behandling kommer bolaget kunna bidra med världsledande medicintekniska produkter som
fyller stora medicinska behov och som har hög säkerhet och effektivitet vid patientbehandling.
Under 2021 fortsatte utvecklingsarbetet av en ny produkt för
behandling av den autoimmuna sjukdomen reumatoid artrit
(RA) med full kra. Den produkt som utvecklas för behandling
av myastenia gravis (MG) var under året nedprioriterad för att
säkerställa resurser för RA-projektet. Under 2022 kommer vi
att återuppta de interna utvecklingsaktiviteterna på Myast-
henia Gravis i mån av resurser. De nya produkter kommer
att ha betydande synergieekter med bolagets befintliga
produkt Glycosorb® ABO för såväl produktion som försäljning.
All utveckling och produktion sker inom den egna verksam-
heten och bolaget har full kontroll över tillverkning av aktiva
komponenter till koncernens huvudprodukter, patent och
produktionsteknologi som möjliggör utveckling av nya intres-
santa produkter inom medicinska kolhydrater.
Glycorex Transplantations kvalitetsledningssystem är
certifierat enligt ISO13485:2016.
Produkter för framtida utveckling
Autoimmuna sjukdomar och cancer. Glycorex har tagit
fram ett koncept som selektivt binder till galektiner i plasma,
vilket potentiellt kan vara värdefullt i behandlingen av au-
toimmuna sjukdomar och cancer.
Utökade transplantationsmöjligheter. Glycorex har även
tagit fram en lösning som är avsedd att reducera både blod-
gruppsspecifika antikroppar och HLA-antikroppar (Humant
Leukocyte Antigen) för att potentiellt göra det möjligt att
transplantera HLA-sensitiserade patienter, vilka utgör cirka
20 procent av alla dialyspatienter.
UTVECKLINGSSTRATEGI
Utvecklings-
strategi
ÅRSREDOVISNING  – 
UTVECKLINGSSTRATEGI
 – ÅRSREDOVISNING 
REUMATOID ARTRIT
ÅRSREDOVISNING  – 
REUMATOID ARTRIT
Förberedelser för klinisk studie
Glycorex har tillsammans med bolagets
samarbetspartner genomfört in vitro-försök
för att se hur eektiv en behandling med
Glycorex teknologi skulle kunna vara. Re-
sultaten är mycket lovande och visar att de
produkter Glycorex utvecklat selektivt och
kvantitativt reducerar de RA-associerade
antikropparna i blodprover från olika RA-
patienter, även på blod från patienter med
de högsta nivåerna av dessa antikroppar.
Baserat på de lovande resultaten från de
simulerade patientbehandlingarna genom-
fördes under 2020 biokompatibilitetsstudier
med gott resultat. Den prekliniska utveck-
lingsfasen är därmed framgångsrikt avslutad.
Glycorex förbereder för närvarande en klinisk
studie tillsammans med det behandlande
sjukhuset. Ytterligare arbete återstår, men
ambitionen är att den kliniska studien ska
förberedas under 2022.
Reumatoid artrit drabbar upp till en
procent av befolkningen
Reumatoid artrit är en relativt vanlig, kroniskt
förlöpande ledsjukdom som förekommer i
hela världen och drabbar upp till en procent
av befolkningen. Insjuknandet, som kan se
olika ut hos olika individer, är mest frekvent
mellan 45 och 65 års ålder. Gemensamt är att
leder och strukturerna runt omkring dem an-
grips och bryts ner. Ledinflammationen leder
till smärta, svullnad och minskad rörlighet.
Utan behandling förstörs lederna.
Den nuvarande medicinska behandlingen
syar till att dämpa smärtan och fördröja
sjukdomens förlopp. Detta fungerar väl för de
flesta patienter, men upp till 10 procent tole-
rerar inte eller svarar sämre på de medicin-
ska behandlingarna. Dessa patienter hamnar
i en terapeutisk återvändsgränd.
Glycorex teknologi kan möjliggöra
eektivare behandling
Flertalet RA-patienter bildar RA-associerade
antikroppar. Syet med Glycorex RA-projekt
är att använda bolagets unika teknologi för
att reducera förekomsten av de RA-associe-
rade antikropparna och därmed etablera en
eektivare behandling av sjukdomen.
Lovande resultat i simulerade
patientbehandlingar
Glycorex har tillsammans med bolagets
samarbetspartner genomfört in vitro-försök
för att se hur eektiv en behandling med
Glycorex teknologi skulle kunna vara.
Resultaten är mycket lovande och visar att
de produkter Glycorex utvecklat selektivt
och kvantitativt reducerar de RA-associerade
antikropparna i blodprover från olika RA-
patienter, även på blod från patienter med
de högsta nivåerna av dessa antikroppar.
Betydande marknad
Marknadspotentialen för en eektiv be-
handling av reumatoid artrit bedöms vara
avsevärt större än för Glycosorb® ABO. Enbart
inom EU finns fem miljoner patienter med
reumatoid artrit varav upp till 10 procent inte
tolererar eller svarar sämre på tillgängliga
medicinska behandlingar, dvs upp till 500
000 patienter. Förutsatt att Glycorex RA-
produkt ger önskade kliniska resultat innebär
detta en marknadspotential som är minst
10 gånger större än för Glycosorb® ABO.
Fortsatta framsteg inom
projektet för behandling
av reumatoid artrit
Glycorex samarbetar sedan slutet av 2018 med ett ledande europeiskt forskning-
sinstitut för att utveckla en produkt för behandling av den autoimmuna sjukdomen
reumatoid artrit (RA). Målet är att genom en extrakorporal blodbehandling reducera
förekomsten av de RA-associerade autoantikropparna och därmed lindra de svåra
symtom som sjukdomen ger.
 – ÅRSREDOVISNING 
Glycorex-aktien
Glycorex Transplantation AB:s aktie är sedan
september 2001 noterad på NGM Main
Regulated Equity vid Nordic Growth Market
(NGM), som är en auktoriserad handelsplats
under Finansinspektionens tillsyn.
En handelspost i bolagets aktier omfattar
1 000 st. Aktiekapitalet i Glycorex Transplan-
tation AB uppgick vid verksamhetsårets slut
till 3 692 699 kronor. Antalet aktier var
73 853 983 stycken varav 3 268 000 stycken
A-aktier och 70 585 983 B-aktier. En A-aktie
har 10 röster och en B-aktie en röst. Den
30 december 2021 uppgick antalet aktie-
ägare till 5 133 (5 346) och andelen utland-
sägda aktier till 2,2 procent (5,1).
KURSUTVECKLING OCH LIKVIDITET
Vid utgången av året noterades Glycorex-
aktien till 9,30 kronor (11,50). Högsta kurs
2021 var 13,02 kronor (19,25) och lägsta var
8,66 kronor (8,20). Samtliga kurser är stäng-
ningskurser. Under året omsattes cirka 19,1
miljoner aktier via NGM (35,6).
AKTIEKAPITAL OCH ÄGAR-
FÖRHÅLLANDEN
Aktiekapitalet i Glycorex uppgick vid utgång-
en av 2021 till 3 692 699 kronor fördelat på
73 853 983 aktier. Samtliga aktier har lika rätt
till utdelning. En A-aktie har 10 röster och en
B-aktie en röst.
UTDELNINGSPOLITIK
Den framtida utdelningen kommer att
anpassas till Glycorex resultatnivå, finansiella
ställning och framtida utvecklingsmöjligheter.
AKTIEÄGARINFORMATION
Finansiell information om Glycorex finns på
koncernens webbplats. Frågor kan även stäl-
las direkt till bolaget. Det går bra att beställa
årsredovisningar, delårsrapporter och annan
information från koncernens huvudkontor på
telefon, från webbplatsen eller via e-post.
Webb: www.glycorex.com
Email: ir@glycorex.com
Telefon: 046 286 52 30
AKTIEÄGARVÄRDE
Glycorex ledning arbetar fortlöpande med
att utveckla och förbättra den finansiella
informationen kring bolaget, för att ge
såväl nuvarande som framtida ägare goda
förutsättningar att värdera bolaget på ett så
ttvisande sätt som möjligt. I detta ingår
bland annat att medverka aktivt vid möten
med analytiker, aktiesparare och media.
Aktiens utveckling under 2021
AKTIEN
Källa: Cision/Millistream
SEK
ÅRSREDOVISNING  – 
Aktiekapitalets utveckling
År, transaktion, villkor Emissionskurs Ökning av
antal aktier
Ökning av
aktiekapital
Totalt
aktiekapital
Totalt antal
A-aktier
Totalt antal
B-aktier
Kvotvärde kr
1995-2001, summa 33 194 458 1 659 723 1 659 723 3 268 000 29 926 458 0,05
2002 Riktad emission 4,10 2 000 000 100 000 1 759 723 3 268 000 31 926 458 0,05
2002 Företräde 1:6 4,00 5 532 409 276 620 2 036 343 3 268 000 37 458 867 0,05
2003 Företräde 1:6 3,00 6 787 811 339 391 2 375 734 3 268 000 44 246 678 0,05
2004 Riktad emission 3,85 2 300 000 115 000 2 490 734 3 268 000 46 546 678 0,05
2005 Riktad emission 10,00 1 500 000 75 000 2 565 734 3 268 000 48 046 678 0,05
2006 Riktad emission 11,00 3 000 000 150 000 2 715 734 3 268 000 51 046 678 0,05
2008 Riktad emission 14,10 1 530 000 76 500 2 792 234 3 268 000 52 576 678 0,05
2013 Företräde 4:45 2,50 4 963 968 248 198 3 040 432 3 268 000 57 540 646 0,05
2015 Företräde 3:32 1,50 5 700 810 285 041 3 325 473 3 268 000 63 241 456 0,05
2018 Företräde 3:32 2,50 3 344 527 167 226 3 492 699 3 268 000 66 585 983 0,05
2019 Riktad emission 10,00 4 000 000 200 000 3 692 699 3268000 70 585 983 0,05
Totalt 2021-12-31 73 853 983 3 692 699 3 692 699 3 268 000 70 585 983 0,05
Ägarförhållanden per 2021-12-30
Aktieägare A-aktier B-aktier
Totalt
antal aktier Röster % Kapital %
Nilsson, Kurt med maka och bolag* 1 866 000 424 933 2 290 933 18,48 3,10
Glycorex AB ** 1 402 000 3 554 118 4 956 118 17,02 6,71
Försäkrings AB, Avanza pension 8 231 668 8 231 668 7,97 11,15
Wendt Investment AB 5 236 444 5 236 444 5,07 7,09
Nordnet pensionsförsäkring AB 2 819 074 2 819 074 2,73 3,82
Henningson Aärsfastigheter AB 2 122 945 2 122 945 2,06 2,87
Westergren, Tomas 1 560 000 1 560 000 1,51 2,11
Skandia Försäkrings AB 1 471 792 1 471 792 1,43 1,99
Nederman, Bill 1 266 639 1 266 639 1,23 1,72
Hansson Richard 1 108 967 1 108 967 1,07 1,50
Månsson Björn 1 065 070 1 065 070 1,03 1,44
Coeli Wealth Management AB 965 880 965 880 0,94 1,31
AB Stena Finans 708 305 708 305 0,69 0,96
Swedbank Försäkring AB 568 762 568 762 0,55 0,77
Tandläkarna Klemendz AB 557 482 557 482 0,54 0,75
AB Robertsvik, Luleå 510 000 510 000 0,49 0,69
Nilsson Ola 477 598 477 598 0,46 0,65
Giacone Marcello 467 889 467 889 0,45 0,63
SHB Luxembourg CL Acct 455 848 455 848 0,44 0,62
Hansson Per-Erik 449 720 449 720 0,44 0,62
Kolmert, Axel Harald 390 000 390 000 0,38 0,53
Hanvad Invest Aktiebolag 386 269 386 269 0,37 0,52
Folkesson Fredrik 385 600 385 600 0,37 0,52
Svensson Ronny 381 000 381 000 0,37 0,52
Övriga aktieägare 35 019 980 35 019 980 33,91 47,41
Summa 3 268 000 70 585 983 73 853 983 100,00 100,00
* Kurt Nilsson, Pia Nilsson och Bioflexin AB
** Glycorex AB är ett fristående bolag från Glycorex Transplantation AB (publ.) Bolaget ägs av styrelseordförande Kurt Nilsson, Bill Nederman och Jason Liebel.
Ägarstruktur per 2021-12-30
Aktieintervall Antal A-aktier Antal B-aktier
Kapital-
andel %
Antal
aktieägare
Andel antal
ägare %
1-500 0 344 223 0,47 1 773 34,54
501-1 000 0 615 701 0,83 771 15,02
1 001-5 000 0 3 722 830 5,04 1 561 30,41
5 001-10 000 0 2 893 645 3,92 392 7,64
10 001-15 000 0 2 094 135 2,84 168 3,27
15 001-20 000 0 1 609 893 2,18 90 1,75
20 001- 3 268 000 59 305 556 84,73 378 7,36
Summa 3 268 000 70 585 983 100,0 5 133 100,0
AKTIEN
 – ÅRSREDOVISNING 
Förvaltningsberättelse
Styrelsen och verkställande direktören för Glycorex
Transplantation AB (publ), organisationsnummer
556519–7372, får härmed avge årsredovisning och
koncernredovisning för räkenskapsåret 2021.
BOLAGETS SÄTE M.M.
Glycorex Transplantation AB (publ) bedriver
verksamhet i associationsformen aktiebolag
och har sitt säte i Lund, Sverige. Huvudkontorets
adress är Scheelevägen 27, Lund. Bolaget är sedan
september 2001 noterat på NGM Main Regulated
Equity. Efter förvärv i början av 2008 av Glycoprobe
AB bedrivs verksamheten som en koncern med
Glycorex Transplantation AB som moderbolag.
VERKSAMHETENS INRIKTNING
Glycorex Transplantation är ett medicintekniskt
företag med unik kunskap inom biologiskt aktiva
kolhydrater och extrakorporeala blodbehandlingar.
Målet är att bidra med världsledande medicin-
tekniska produkter som uppfyller betydande
behov inom hälso- och sjukvården och som sam-
tidigt uppvisar hög säkerhet och effektivitet under
patientbehandlingen. Företagets huvudprodukt
Glycosorb® ABO, används kliniskt i fyra världsdelar
för att underlätta blodgruppsinkompatibla trans-
plantationer, framför allt vid njurtransplantationer
från närstående levande givare, men även vid
transplantation av lever, hjärta, lunga och stam-
celler. Glycosorb® ABO möjliggör transplanta-
tioner oavsett blodgrupp hos givare respektive
mottagare. Produkten används vid extrakorporeal
blodbehandling, det vill säga en blodbehandling
som sker utanför kroppen i likhet med dialys.
Glycosorb® ABO reducerar selektivt och effektivt
den del av patientens antikroppar som annars
skulle leda till avstötning vid en transplantation.
Sedan den första transplantationen 2001, har
mer än 5 000 transplantationer genomförts med
Glycosorb® ABO och i många länder görs nu
blodgruppsinkompatibla transplantationer rutin-
mässigt. Bolaget har introducerat Glycosorb® ABO
på fler än 230 centra i 28 länder och merparten av
försäljningen sker direkt, men även distributörer
används.
Bolaget arbetar kontinuerligt med att utveckla nya
produkter baserade på sin unika teknikplattform
och 2020 lanserades en CE-märkt produkt avsedd
att användas på donerad plasma för att på ett
enkelt sätt få fram en universell blodplasma (UBP)
som kan ges oavsett mottagarens blodgrupp.
UBP-produkten är utvecklad för att kunna ge stora
förbättringar i logistik, säkerhet och tillgänglighet
för transfusionskliniker och blodbanker.
All produktion sker i egen regi och bolaget har
genom förvärvet av Glycoprobe AB 2008 full
kontroll över produktionen av aktiva komponenter
till koncernens huvudprodukter, patent och pro-
duktionsteknologi som möjliggör framtagning av
nya produkter baserat på Glycosorb® teknologin.
Bolaget arbetar kontinuerligt med att effektivisera
och skala upp produktionskapaciteten. Detta är av
betydelse inte bara för Glycosorb® ABO utan även
för den nya UBP-produkten. Bolaget bedömer i
dagsläget att produktionen kan ökas utan större
kostnadsökningar.
Fokus för bolagets utvecklingsarbete är nu att ta
fram nya behandlingsformer för svåra autoimmuna
sjukdomar. Närmast lansering ligger en specifik
behandling av reumatoid artrit (RA) – en sjukdom
som drabbar cirka fem miljoner människor i
Europa.
KLINISK ANVÄNDNING
Glycosorb® ABO är godkänd för klinisk användning
i Europa, Australien, Indien, Singapore, Thailand,
Israel, Mexiko och Turkiet. Transplantation är en
metodik som medför både ökad livskvalitet och
längre förväntad överlevnad för patienten, sam-
tidigt som sjukvården och samhället gör avsevärda
kostnadsbesparingar jämfört med alternativ
behandling. För vissa organ som lever, hjärta och
lunga finns inga alternativ till transplantation.
Alternativ behandling till njurtransplantation är
dialys. Antalet patienter i behov av transplantation
ökar år från år och det finns behov av lösningar
som möjliggör fler transplantationer.
Glycosorb® ABO används således när givaren och
mottagaren har icke kompatibla blodgrupper.
Den kliniska erfarenheten med produkten visar
att behandlingen är skonsam och effektiv. Fler än
60 vetenskapliga artiklar i ansedda medicinska
tidskrifter visar på utmärkta kort- och långtids-
resultat fullt jämförbara med blodgruppskompa-
tibla transplantationer.
Resultaten visar att efter behandling med
Glycosorb® ABO kan transplantation av njure,
lever, hjärta, lunga respektive stamceller genom-
föras även då blodgrupperna inte är kompatibla
mellan givare och mottagare. Detta medför att fler
transplantationer kan genomföras, samt ger större
möjlighet att akut transplantera lever-, hjärt-
respektive lungpatienter.
Teoretiskt skulle upp till en tredjedel fler njur-
transplantationer från levande givare kunna
genomföras med fullt utnyttjande av blodgrupps-
inkompatibla givare. I praktiken ligger potentialen
för blodgruppsinkompatibla transplantationer på
cirka 20 procent av det totala antalet transplan-
tationer från levande givare. Erhållna resultat är
bättre än resultaten av njurtransplantationer från
avlidna givare. Idag kan väntetiden till transplan-
tation vara flera år. En kortare väntetid är en bety-
delsefull faktor för resultatet och kan ibland vara
livräddande. Glycosorb® ABO möjliggör en kortare
väntetid till transplantation jämfört med att vänta
på ett lämpligt blodgruppskompatibelt organ.
Bolagets teknologi innebär inte bara att liv kan
räddas och patienters livskvalitet förbättras, den
har också mycket positiva hälsoekonomiska
effekter. Varje genomförd njurtransplantation
sparar cirka 150 dialysbehandlingar per år, vilket
innebär att de över 5 000 njurtransplantationerna
som genomförts efter Glycosorb® ABO-behand-
lingar, kan uppskattas spara över 750 000 dialys-
behandlingar per år.
Glycosorb® ABO ansluts till existerande utrustning
på sjukhuset och kräver således inga tilläggs-
investeringar för att kunna användas. Produkten är
utvecklad, testad och godkänd för engångs-
användning, single use, vilket innebär att en ny
enhet av produkten ska användas för varje be-
handling av patienten. Förutom behandling med
Glycosorb® ABO sker samtidigt behandling med
immundämpande mediciner.
Bolagets UBP-produkt riktar in sig på användning
på transfusionskliniker och blodcentraler.
Vid blodtransfusioner är det viktigt med kompa-
bilitet avseende blodgrupperna. Transfusion av
blodplasma som är ABO-inkompatibel kan leda till
allvarliga och dödliga reaktioner. AB-blodplasma
innehåller inte anti-A eller anti-B antikroppar.
AB-plasman används därför ofta i akuta fall där
patientens blodgrupp är okänd eller när det råder
brist på plasma av mottagarens blodtyp. AB-
plasma utgör emellertid endast cirka 5 procent av
tillgänglig blodplasma och därmed är utbudet av
kompatibel plasma mycket begränsat. Dessutom
innehåller AB-plasma lösliga AB-antigen, vilka kan
reagera med blodgruppsspecifika antikroppar
och ge upphov till sidoeffekter. Det finns därför
ett stort behov av en universell plasma som löser
dessa problem.
Med UBP-produkten erbjuds tranfusionskliniker
och blodbanker en mycket smidig och enkel lösning
att själva framställa universell blodplasma. Proces-
sen kräver inte några investeringar i form av extra
utrustning och genom att använda UBP-produkten
kan blodbanken och kliniken säkerställa att man
hela tiden har adekvat tillgång på blodplasma.
MARKNAD
Glycorex har varit aktivt på den globala transplan-
tationsmarknaden sedan den första njurtrans-
plantationen genomfördes med hjälp av bolagets
unika produkt Glycosorb® ABO år 2001. Sedan
dess har denna teknologi, som möjliggör trans-
plantationer över blodgruppsbarriären, används
vid fler än 5 000 organtransplantationer.
Njursjukdomar är ett globalt problem med mer
än 850 miljoner människor som har någon form
av kronisk njursjukdom. Behovet av njurterapi,
antingen dialys eller transplantation, är därför
mycket stort och växande.
Det finns också starka hälsoekonomiska skäl
att öka antalet njurtransplantationer. Kontinu-
erlig dialysbehandling, som är alternativet till
transplantation, är över tid förenad med mycket
stora kostnader. De potentiella besparingarna med
transplantationer är betydande, samtidigt som
en transplantation kan ha mycket stora positiva
effekter för patienternas livskvalitet. Argumentet
för transplantation är därmed mycket starkt och
bolaget kan bidra till att öka det totala antalet
tillgängliga organ.
Antalet patienter som väntar på transplantation
har fördubblats de senaste tio åren och förväntas
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
ÅRSREDOVISNING  – 
fortsätta öka i samma takt. Väntetiderna för
njurtransplantationer uppgår till flera år i de flesta
länder, med betydande skillnader i väntetid
mellan olika blodgrupper.
Genom att möjliggöra transplantationer mellan
givare och mottagare från olika blodgrupper
minskar väntetiderna då fler transplantationer
blir möjliga mellan familjemedlemmar. Bolaget
bedömer att potentialen bara för blodgrupps-
inkompatibla njurtransplantationer från levande
givare är minst 7 000 transplantationer globalt om
året. Detta förutsätter att transplantationsverksam-
heten tilldelas ökade resurser. Det finns således
en god potential att öka antalet transplantationer
med hjälp av Glycosorb® ABO.
Transplantation av organ är en väl beprövad
behandlingsmetod. Det finns uppskattningsvis 300
transplantationskliniker i Europa och drygt 250 i
USA. Bolaget är sedan länge väletablerat i Europa
och siktar på tillväxt i Indien, Mexiko och Turkiet,
länder med den största tillväxtpotentialen för
njurtransplantationer från levande givare. USA
är världens största marknad för njurtransplanta-
tioner. De nya nationella målen med dubblerat
antal njurtransplantationer det kommande
decenniet för att reducera ökande kostnader för
dialys och det faktum att nuvarande system för att
para ihop givare med mottagare inte är effektivt,
gör en lansering i USA intressant för bolaget. Totalt
sett värderar bolaget den globala marknadspoten-
tialen för blodgruppsinkompatibla njurtransplan-
tationer från levande givare till cirka 600 miljoner
kronor per år.
Hittills har i huvudsak njurtransplantationer
genomförts med Glycosorb® ABO, men produk-
ten kan även användas för lever-, hjärt-, lung-,
bukspottkörtel- och stamcellstransplantationer.
Glycosorb® ABO kan användas simultant med
en hjärt-lungmaskin, vilket gör att produkten
kan användas vid akuta transplantationer, något
som breddar användningsområdet. Bolaget gör
bedömningen att användningen kommer att öka
även för andra typer av transplantationer. Bolagets
försäljning är däremot beroende av de faktiska
resurser som tilldelas transplantationsverksam-
heterna.
Bolagets nya UBP-produkt kan på ett enkelt sätt
användas för att framställa universell blod-
plasma. Med UBP-produkten kan blodbanker och
transfusionskliniker säkerställa tillgänglighet av
tt blodplasma och på så sätt öka säkerheten vid
blodtransfusioner samt förbättra lagerhållning
och logistik. En lansering har påbörjats i egen regi
med strategin att låta utvalda nyckelkunder börja
använda produkten, vilket lägger grunden till en
fortsatt lyckosam och bred lansering.
Uppskattningsvis produceras årligen cirka 30 mil-
joner enheter blodplasma för transfusion globalt.
I EU transfunderas till patienter totalt cirka fyra
miljoner enheter plasma årligen. Uppskattad efter-
frågan på universell blodplasma uppgår till cirka
en miljon enheter varje år enbart i EU. Prissättning-
en på den tyska marknaden för standardiserad
plasma är idag cirka 1 200 kronor per enhet, vilket
applicerat på marknaden i EU skulle motsvara en
marknadsstorlek om mer än en miljard kronor
årligen.
ÅRETS UTVECKLING
Efterfrågan och därmed bolagets försäljning har
varierat under 2021 till följd av Covid-19. Pandemin
har inneburit färre elektiva, dvs icke- akuta,
operationer. Den övergripande transplantations-
trenden för 2021 är dock överlag positiv. Antalet
sålda enheter ökade med 10 procent jämfört med
2020. Skillnaden mot nettoomsättningen hänförs
till en ökad försäljning på marknader med lägre
prisbild, däribland Indien. Trots den utmanande si-
tuationen för sjukvårdssystemen runt om i världen
under 2021, lyckades bolaget öka försäljningen i
flertalet länder. I Spanien och i Sverige uppnåddes
försäljningsrekord.
KONCERNEN
Nettoomsättningen ökade under året med
5 procent och uppgick till 28,2 miljoner kronor
(27,0). Rörelseresultatet efter avskrivningar upp-
gick till -11,8 miljoner kronor jämfört med
-7,7 miljoner kronor föregående år. Årets resultat
blev -12,2 miljoner kronor (-8,0) vilket ger ett resul-
tat per aktie om -0,17 SEK kronor (-0,11SEK).
De ökade personalkostnaderna under året är ett
resultat av en målinriktad satsning på ökad kom-
petens inom kvalitetsarbete, regulatoriskt arbete,
marknadsutveckling och allmän ledning. Under
2021 har Glycorex erhållit statligt omställningsstöd
på 852 tusen kronor, vilket redovisas som övriga
rörelseintäkter.
Årets kassaflöde blev -7,0 miljoner kronor (33,7).
Investeringar i immateriella anläggningstillgångar
uppgick till 0,7 miljoner kronor (1,6). Investering-
arna utgör aktivering av utgifter för utveckling av
RA-produkten. Investeringar i materiella anlägg-
ningstillgångar uppgick till 1,9 miljoner kronor
(0,4), vilket huvudsakligen har finansierats genom
upptagande av lån från kreditinstitut.
Inga väsentliga transaktioner med närstående
bolag förekom under 2021.
Koncernens likvida medel inklusive kortfristig
placering var vid utgången av året 42,1 miljoner
kronor (49,3 vid årets början). Det egna kapitalet
uppgick till 83,0 miljoner kronor (95,2), vilket
motsvarar 1,12 kronor per aktie (1,29).
Koncernens soliditet var vid årets utgång 81,5
procent (84,5).
Skattemässigt underskott per 2021-12-31 uppgick
till cirka 128,7 miljoner kronor (116,6). För mer
information se not 14.
MODERBOLAGET
Nettoomsättningen uppgick till 28,2 miljoner
kronor (27,0). Rörelseresultatet uppgick till -10,5
miljoner kronor (-7,5). Årets resultat blev -12,
miljoner kronor (-7,5).
Soliditeten uppgick till 91,0 procent (93,7).
Under åren 1997–2001 har 45,2 miljoner kronor
aktiverats för Glycosorb® ABO. Aktiveringen
motsvarar företagets nedlagda utgifter på produk-
tutveckling, inkluderat tillverkningsprocesser och
preklinisk testning samt skälig andel av indirekta
utgifter. Årets kostnadsförda utvecklingsutgifter
uppgick till 2,3 miljoner kronor (1,6). Från och med
år 2002 har utvecklingsutgifterna kostnadsförts
eftersom bolaget inlett den kommersiella fasen.
Årets kassaflöde blev -7,2 miljoner kronor (33,6).
Investeringar i immateriella anläggningstillgångar
uppgick till 0 miljoner kronor (0,4). Investeringar i
materiella anläggningstillgångar uppgick till
0,5 miljoner kronor (0,4). Likvida medel, inklusive
kortfristig placering, uppgick till 41,7 miljoner kro-
nor (49,1) vid årets slut. Skattemässigt underskott
per 2021-12-31 uppgick till cirka 128,4 miljoner
kronor (116,1). För mer information se not 14.
FLERÅRSÖVERSIKT
Flerårsöversikt för koncernen återfinns på sidan 56.
NYA PRODUKTER OCH MARKNADER
Bolaget siktar på accelererad tillväxttakt i Indien,
Mexiko och Turkiet, länder med den största tillväx-
tpotentialen för njurtransplantationer från levande
givare. Glycosorb® ABO är numera godkänd i Turkiet
och säljaktiviteter samt initiativ för att inkludera
blodgruppsinkompatibla transplantationer i
kostnadsersättningssystemet har påbörjats.
Bolagets nya UBP-produkt kan på ett enkelt sätt
användas för att framställa universell blodplasma.
Med UBP-produkten ges blodbanker och transfusi-
onskliniker möjlighet att säkerställa tillgänglighet
av rätt blodplasma och på så sätt öka säkerheten
vid blodtransfusioner samt förbättra lagerhållning
och logistik. UBP-produkten CE-märktes i juni
2020 och en lansering har påbörjats i egen regi
med strategin att låta utvalda nyckelkunder börja
använda produkten, vilket lägger grunden till en
fortsatt lyckosam och bred lansering. Marknads-
potentialen beskrivs på sidan 15. Bolaget bedömer
att befintlig produktionskapacitet är tillräcklig för
behovet vid marknadsintroduktionen.
AUTOIMMUNA SJUKDOMAR
Reumatoid artrit
Bolaget samarbetar sedan slutet av 2018 med
ett ledande europeiskt forskningsinstitut för att
utveckla en produkt för behandling av den
autoimmuna sjukdomen reumatoid artrit (RA).
Målet är att genom en extrakorporeal blodbehand-
ling reducera förekomsten av de RA-associerade
autoantikropparna och därmed lindra de svåra
symtom som sjukdomen ger.
Tillsammans med bolagets samarbetspartner har
in vitro-försök genomförts för att se hur effektiv en
behandling med Glycorex teknologi skulle kunna
vara. Resultaten är mycket lovande och visar att de
produkter som utvecklats selektivt och kvantitativt
reducerar de RA-associerade autoantikropparna
i blodprover från olika RA-patienter även på blod
från patienter med de högsta nivåerna av dessa
antikroppar.
Baserat på de lovande resultaten från de simule-
rade patientbehandlingarna genomfördes under
2020 biokompabilitetsstudier med gott resultat.
Nästa steg är att genomföra kliniska studier på
RA-patienter och bolaget är i diskussioner med
det behandlande sjukhuset kring patientbehand-
lingarna.
Marknadspotentialen för en effektiv behandling av
RA bedöms vara avsevärt större än för Glycosorb®
ABO. Enbart inom EU finns fem miljoner patienter
med RA varav upp till 10 procent inte tolererar eller
svarar sämre på tillgängliga medicinska behand-
lingar, dvs upp till 500 000 patienter i Europa. För-
utsatt att Glycorex RA-produkt ger önskade kliniska
resultat innebär detta en marknadspotential som
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
 – ÅRSREDOVISNING 
är minst 10 gånger större än för Glycosorb® ABO.
Under 2021 har bolaget prioriterat RA-projektet i
förhållande till övriga utvecklingsprojekt.
NYA APPLIKATIONER BASERADE PÅ
BOLAGETS TEKNOLOGI
Myastenia gravis (MG) är en autoimmun sjukdom
för vilken det idag inte finns en specifik och effektiv
behandling. Fler än 50 000 personer i Europa
uppskattas lida av denna sjukdom. Drygt 3 000
av dessa patienter behandlas med upprepade
plasmabyten varje månad. Dessa patienter är den
primära målgruppen för bolagets produkt.
Inom projektet myastenia gravis har bolaget ut-
vecklat en fullskalig kolonn, som har visats effektivt
eliminera autoantikroppar i blodplasma från
MG-patienter i de in vitro försök som genomförts.
Produkten skall valideras avseende lagringsstabi-
litet, biokompatibilitet och funktion. Detta projekt
har under 2021 inte prioriterats med anledning av
bolagets fokus på RA projektet ovan.
Utöver RA- och MG-projekten har Glycorex ambitio-
nen att i ett senare skede kunna genomföra tester
för att studera och validera effektiviteten av två
nya varianter av Glycosorb®. Den första produkten
binder selektivt till galektiner, men inte till andra
proteiner i plasma. Förhöjd nivå av ett eller flera
galektin i plasma har visats ha en pro-inflammato-
risk effekt samt vara associerat med ett flertal olika
sjukdomar som exempelvis autoimmuna sjukdo-
mar och cancer. Potentialen för denna produkt
bedöms vara mycket hög, förutsatt att produkten
visar sig ha en klar klinisk effekt, exempelvis inom
njursvikt och/eller metastatisk cancer.
Den andra produkten är avsedd att reducera både
blodgruppsspecifika antikroppar och HLA-anti-
kroppar. De resultat som erhållits är lovande, både
blodgruppsantikroppar och HLA-antikroppar
reduceras simultant i blodplasma (in vitro). Detta
gör det potentiellt möjligt att transplantera oavsett
blodgruppskombination och oavsett om patienten
är HLA-sensitiserade eller inte. Idag bedöms ca 20
procent av alla dialyspatienter vara HLA-sensitise-
rade, det vill säga närmare en halv miljon patienter
i världen. Dessa båda projekt kräver fortsatt utveck-
lingsarbete innan respektive produkt kan valideras
och registreras.
KVALITETSLEDNINGSSYSTEM
Glycorex Transplantations kvalitetsledningssys-
tem är certifierat enligt ISO13485:2016 och årliga
inspektioner genomförs.
PATENT
Glycorex har kontroll över patent, produktpa-
tent och produktionsteknologi som möjliggör
framtagning av Glycosorb® ABO och nya produkter
inom medicinska kolhydrater baserade på samma
teknikplattform. Bolaget arbetar kontinuerligt med
att utöka och stärka teknologibas och patentskydd
genom produktutveckling och patentering. Utöver
interna resurser anlitas renommerade patentom-
bud med kunskap om den globala patenthante-
ringen avseende ansökan, underhåll och försvar
av patent och varumärken.
UTSIKTER
Bolaget har successivt etablerat Glycosorb® ABO
på marknaderna i Europa och är sedan länge
väletablerat i regionen som står för mer än 80% av
försäljningen med Tyskland som bolagets största
enskilda marknad. Under senare år har försäljning
på nya marknader som Indien, Israel, Thailand och
Mexiko påbörjats. I takt med att Covid-19 pande-
min avtar ser Bolaget goda möjligheter för fortsatt
tillväxt för Glycosorb® ABO på såväl befintliga som
nya marknader. Bolaget bedömer att potentialen
bara för blodgruppsinkompatibla njurtransplanta-
tioner från levande givare är minst 7 000 transplan-
tationer globalt om året. Det finns således en god
potential att öka antalet transplantationer med
hjälp av Glycosorb® ABO förutsatt att transplanta-
tionsverksamheten tilldelas mer resurser.
I länder som Indien, Mexiko och Turkiet, där
Bolaget har distributörer, utförs ett mycket stort
antal njurtransplantationer från levande givare och
här finns goda tillväxtmöjligheter för Glycosorb®
ABO. Baserat på det stora antalet njurtransplan-
tationer i dessa tre länder, uppskattar Bolaget att
det finns en årlig potential på minst 185 miljoner
kronor för Glycosorb® ABO.
Ett annat intressant tillväxtområde är att bredda
användningen av Glycosorb® ABO till att omfatta
flera typer av transplantationer. Hittills är det i
huvudsak njurtransplantationer som genomförts
med Glycosorb® ABO, men användningen vid
lever-, hjärt-, lung- och stamcellstransplantationer
kan förväntas öka.
Bolagets nya UBP-produkt CE-märktes i juni 2020
och en lansering har påbörjats i egen regi. När väl
produkten är etablerad på transfusionskliniker och
blodcentraler är detta en högvolymprodukt med
en stor försäljningspotential.
Inom området för autoimmuna sjukdomar finns
en stor potential. Om bolagets RA-produkt ger
önskade kliniska resultat innebär detta en mark-
nadspotential som är minst 10 gånger större än
för Glycosorb® ABO. Även för bolagets MG-produkt
finns en stor potential när produkten är färdig-
utvecklad och lanserad.
BOLAGSSTYRNING
Glycorex Transplantation AB har valt att upprätta
en bolagsstyrningsrapport skild från årsredovis-
ningen, med stöd av ÅRL 6 § 8, vilken lämnas på
sidorna 52-54.
STYRELSENS ARBETE
Styrelsen består av fem ledamöter samt en supp-
leant. Styrelsen har sedan årsstämman 2021 haft
sex (6) protokollförda sammanträden inklusive
konstituerande sammanträde och arbetet har följt
den av styrelsen fastställda arbetsordningen.
VALUTAEXPONERING
Faktureringen till kunder sker till största delen i
Euro, medan inköp till största delen sker i svenska
kronor. Vissa konsulttjänster förvärvas i amerikan-
ska dollar och Euro. Företaget har i likhet med 2020
inte använt sig av valutasäkring under 2021. Framti-
da intäkter och kostnader kommer att påverkas av
fluktuationer i valutakurser.
MILJÖINFORMATION
Glycorex Transplantations miljöpåverkan är
generellt sett liten. Avfall källsorteras och särskilda
rutiner tillämpas vid hantering av avfall.
PERSONAL
Medelantalet anställda i koncernen var under
verksamhetsåret 24 personer (22). I moderbolaget
var medelantalet anställda 17 (15).
FÖRSLAG TILL RIKTLINJER FÖR ERSÄTTNINGAR
TILL LEDAMÖTER OCH VD
Styrelseledamöter
Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår
arvode för styrelsearbete enligt årsstämmans
beslut.
Eventuella konsultuppdrag som enskild ledamot
har för bolaget utöver styrelsearbete ersätts med
marknadsmässig betalning i form av kontant
ersättning. Ersättning ska fastställas utifrån
omfattningen av uppdraget. Uppdraget ska vara
tidsbestämt och pågå som längst till nästa års-
stämma. Uppdraget ska dokumenteras i avtal som
specificerar uppdragsmomenten och överens-
kommen ersättning. Ersättning erläggs i efterskott
efter utfört arbete.
Om en ledamot är anställd i bolaget gäller för
anställningen samma villkor som för verkställande
direktör, dock utan möjlighet till sådan rörlig lön
som verkställande direktören kan erhålla.
I övrigt ska inte någon ersättning till ledamöterna
förekomma.
Verkställande direktör, bolagsledning
Ersättning till verkställande direktören utgörs av
fast lön och övriga förmåner.
Den fasta lönen ska vara marknadsmässig och
förhandlas årligen av styrelsen.
Vid sidan om fast lön utgår bilförmån som ska
motsvara högst 10 procent av den fasta lönen och
pensionsförmån som ska vara avgiftsbestämd och
motsvara högst 25 procent av den fasta lönen.
Styrelsen ges möjlighet att inrätta ett bonussystem
för verkställande direktör i form av rörlig lön. Rörlig
lön ska högst motsvara 25 procent av den fasta
lönen. Rörlig lön utgår vid måluppfyllelse utifrån
tre i förväg fastställda och mätbara kriterier. De är
utvecklingen av (i) nettoförsäljningen, (ii) kassa-
flöde, och lönsamhet samt (iii) kvalitet och
produkt-, och marknadsutveckling under
räkenskapsåret. Omfattningen av ersättning för
(i) och (ii) bestäms efter fastställd årsredovisning.
Omfattning av ersättning för (iii) bestäms utifrån
objektiva resultat under räkenskapsåret. Styrelsen
fastställer detaljerade krav avseende (i) – (iii). Rörlig
ersättning som utgått på uppenbart felaktig grund
ska återbetalas.
Avgångsvederlag utöver lön under avtalad uppsäg-
ningstid om maximalt ett år ska inte förekomma. I
förekommande fall gäller dessa villkor med angiv-
na ramar även för vice verkställande direktör.
I förekommande fall gäller villkoren också andra
personer i bolagsledningen, vilka dock endast
erhåller bonus som övriga anställda.
Bolagets affärsstrategi och långsiktiga intressen
handlar bland annat om att öka försäljningen,
skapa ett bra kassaflöde och fortsätta produk-
tutvecklingen. Genom att direkt koppla rörlig lön
till resultatet av dessa parametrar är avsikten att
direktörens prestation bidrar till att nå dessa mål
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
ÅRSREDOVISNING  – 
och skapa värde för aktieägarna. Detta skapar
också en långsiktigt hållbar verksamhet.
Övriga anställda
Styrelsen ges även möjlighet att inrätta ett
bonussystem för övrig personal i hela koncernen.
Syftet är att främja bolagets långsiktiga värde.
Bonuslönen utgår på årsbasis och betalas i
efterhand till varje anställd med samma belopp
motsvarande en för hela personalen genomsnitt-
lig månadslön (exklusive pensioner och övriga
förmåner). Det sammanlagda belopp som betalas
till hela personalen inklusive arbetsgivaravgifter
ska rymmas inom 10 procent av årets resultat på
koncernnivå som fastställs på årsstämma efter
intjänandeåret. Om det villkoret inte är uppfyllt
reduceras bonuslönen i motsvarande mån tills
beloppet ryms inom denna gräns.
Övrigt
All ersättning till ledamöter och verkställande
direktör bereds och beslutas av styrelsen varvid
aktiebolagslagens regler om jäv tillämpas.
Lön och annan ersättning enligt villkoren ovan har
ställts i relation till bolagets lönekostnader och
samlade kostnader i syfte att hitta en balans och
rimlig nivå. Anställningsvillkoren i övrigt avviker
inte på osedvanligt sätt mot villkoren för övrig
personal.
Utöver ersättning enligt ovan ska bonus, ersätt-
ning baserad på aktier, teckningsoptioner eller
konvertibler, incitamentsprogram eller annan
rörlig ersättning inte förekomma.
Senaste beslutade riktlinjer för ersättning till
ledande befattningshavare redovisas i not 4.
EFFEKTER AV COVID-19-PANDEMIN
Covid-19 har påverkat bolagets försäljning i och
med att betydligt färre elektiva, dvs icke-akuta,
operationer, har utförts i många länder under
stora delar av 2021. Den övergripande transplan-
tationstrenden för 2021 är dock positiv vilket är en
god bas för en långsiktig tillväxt.
Glycorex ser för närvarande ingen påverkan på
produktionsförmågan, men bevakar noga tillgång
på råmaterial till produktionen, då det kan finnas
en risk för brist på en del råmaterial.
Reserestriktioner och andra begränsningar
på grund av pandemin, har begränsat fysiska
kundmöten och deltagande i konferenser under
en stor del av 2021. Glycorex har på ett effektivt
sätt ställt om till digitala möten och utbildning-
ar med kunder och distributörer. Under fjärde
kvartalet har bolaget också deltagit fysiskt som
utställare på den tyska transplantations-kongres-
sen DTG (Deutsche Transplantationsgesellschaft)
i Stuttgart.
EFFEKTER AV KRIGET I UKRAINA
Konflikten mellan Ryssland och Ukraina har för
närvarande ingen direkt effekt på bolagets leve-
ranser. Glycorex har inga kunder eller leverantörer
i Ryssland eller Ukraina.
RISKER
En investering i Glycorex Transplantation AB är
förenad med risktagande. Bolaget påverkas av ett
antal omvärlds- och riskfaktorer vars effekter på
bolagets framtida utveckling är svåra att förutse.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Nedan anges några av de risker som kan få
betydelse för bolagets framtid.
Finansiella risker och riskhantering. Koncernen
är exponerad för valuta, finansierings- och ränte-
risker. Beskrivning av riskerna och hantering av
dessa återfinns i not 20.
Produktion. Glycorex Transplantation AB har
genom förvärvet av Glycoprobe AB i början
av 2008 kontroll över produktionen av aktiva
komponenter till koncernens huvudprodukter,
patent och produktionsteknologi som möjliggör
framtagning av nya produkter inom medicinska
kolhydrater.
Koncernen arbetar löpande med att effektivisera
och skala upp produktionskapaciteten. Detta är av
betydelse inte bara för Glycosorb® ABO utan även
för den nya UBP-produkten. Bolaget är idag väl
rustat för uppskalning av produktionen vid behov.
Det finns emellertid ingen garanti för att Glycorex
Transplantation kommer att kunna skala upp pro-
duktionskapaciteten i tillräckligt snabb takt för att
kunna producera och leverera produkterna i den
takt som marknaden utvecklas. Det går inte heller
att utesluta att drifts- och produktionsstörningar
kan inträffa.
Nyckelpersoner. Glycorex framtida resultat beror
på förmågan att attrahera och behålla såväl en
kvalificerad ledning som personal för produk-
tion, produktutveckling, marknadsföring och
försäljning.
Myndigheter. Bolagets tillverkning, marknads-
föring och de kliniska resultaten står under be-
vakning av myndigheter vars beslut kan påverka
verksamheten. Likaså är bolaget beroende av de
resurser som tilldelas transplantationsverksam-
heten globalt.
Media har visat sig kunna påverka donations-
viljan och orsaka en nedgång i transplantations-
verksamheten, även av transplantationer från
levande givare.
Konkurrens. Den viktigaste konkurrensen utgörs
idag av fortsatt dialysbehandling samt användande
av proteinkolonner/plasmafilter vid blodgrupps-
inkompatibel transplantation. Dialys/plasmafilter
är relativt billiga att inhandla, men behandlingar-
na med dessa produkter är inte specifika och är
sammantaget dyrare och ger större biverkningar
än Bolagets metod. Även så kallade ”paired
exchange program” utgör konkurrens till Bolagets
produkter. Konkurrenter med avsevärt större
resurser samt invanda behandlingsmetoder för-
svårar introduktionen av bolagets produkter.
Bioteknik- och medicinteknikbranschen utvecklas
i ett högt tempo och kommer sannolikt att göra
så även i framtiden. Det kan inte uteslutas att
alternativa, konkurrerande metoder etableras
eller att nya prioriteringar sker inom transplanta-
tionsområdet.
Utveckling av nya produkter. Bolaget bedriver
utveckling av nya medicintekniska produkter.
All sådan verksamhet är förenad med risk och
kostnader vilket även gäller för Glycorex.
Utveckling av nya medicintekniska produkter
är tidskrävande och kräver stor expertis. MDR
(Medical Device Regulation), en förordning som
ersatt de tidigare EU-direktiven och den svenska
lagen om medicintekniska produkter, trädde i
kraft i maj 2021. Under 2021 har Bolaget förberett
för certifiering under MDR i Europa. Arbetet med
detta fortgår under 2022. Färdigställande av
material eller studier kan ta längre tid och/ eller
blir dyrare än initiala beräkningar. I samband
med MDR krävs klinisk prövning vilket kan påverka
utvecklingsarbetet. Regulatoriska myndigheter
kräver att validering utförs för att en produkt skall
kunna registreras och användas på människa.
Resultaten av sådana valideringar kan vara oför-
utsedda och oönskade eller försenas på grund
av fel hos anlitade externa leverantörer, varför
Bolagets uppskattade kostnader och tidsramar är
förknippade med osäkerhet. Oförutsedda resultat
kan även leda till att koncept och studier måste
omprövas och nya kompletterande studier kan
komma att behöva utföras. Detta kan medföra
betydande merkostnader, förseningar eller att
studier eller projekt helt läggs ned.
Lansering av nya produkter. Då bolaget
utvecklar produkter som oftast har en unik och
banbrytande användning, är det alltid en risk
att marknadsacceptans tar längre tid då dessa
produkter skall ersätta etablerade och inarbetade
behandlingar och metoder.
Framtida kapitalbehov. Bolagets möjlighet att
tillgodose framtida kapitalbehov är i hög grad be-
roende av framgångar i utveckling och lansering
av produkterna samt därpå följande försäljnings-
framgångar. Det finns ingen garanti för att bolaget
kommer att kunna anskaffa nödvändigt kapital
även om utvecklingen är positiv i bolaget. Ett
beroende finns också av läget på marknaden för
tillgängligt riskkapital.
Produkten. Även om patientbehandlingarna hit-
tills visat sig vara skonsamma och inga allvarliga
biverkningar av produkten hittills rapporterats,
så kan exempelvis ett dolt fel i utgångsmaterial
eller i produktionen, eller en felaktig produktan-
vändning av kunden leda till biverkningar, vilket
negativt kan påverka företaget och produktens
fortsatta användning.
AKTIER OCH ÄGARFÖRHÅLLANDEN
Efter den riktade nyemissionen i januari 2020 upp-
går antalet A-aktier till 3 268 000. Antalet B-aktier
uppgår till 70 585 983 och totala antalet aktier
till 73 853 983. Aktiekapitalet är 3 692 699 kronor.
Aktiens kvotvärde är 0,05 kronor. En A-aktie har 10
röster och en B-aktie en röst. Begränsning finns i
bolagsordningen om A-aktiers överlåtbarhet.
Det finns inte några avtal med bolaget som part
och som får verkan, ändras eller upphör att gälla
om kontrollen över bolaget ändras som följd av
ett offentligt uppköpserbjudande. Styrelseleda-
möter utses årligen vid årsstämman och bolags-
ordningen innehåller inga restriktioner avseende
tillsättande eller entledigande av styrelseledamö-
ter eller ändringar i bolagsordning.
 – ÅRSREDOVISNING 
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Ägare A-aktier B-aktier Röster, % Kapital, %
Nilsson, Kurt med maka och bolag* 1 866 000 424 933 18,48% 3,10%
Glycorex AB** 1 402 000 3 554 118 17,02% 6,71%
Försäkrings AB, Avanza pension - 8 231 668 7,97% 11,15%
Wendt Investment AB - 5 236 444 5,07% 7,09%
Övriga - 53 138 820 51,46% 71,95%
Totalt 3 268 000 70 585 983 100,00% 100,00%
* Kurt Nilsson, Pia Nilsson och Bioflexin AB
** Glycorex AB är ett fristående bolag från Glycorex Transplantation AB (publ). Bolaget ägs av styrelseordföranden Kurt Nilsson, Bill Nederman och Jason Liebel.
Förslag till disposition av bolagets resultat (Belopp kronor)
Styrelsen föreslår att:
Överkursfond 99 334 874
Balanserat resultat -47 828 555
Årets resultat -12 274 395
Summa 39 231 924
Disponeras på följande sätt:
Balanseras i ny räkning 39 231 924
Summa 39 231 924
AKTIEÄGARE -- MED STÖRRE INNEHAV
FÖRSLAG TILL DISPOSITION AV BOLAGETS RESULTAT
ÅRSREDOVISNING  – 
Resultaträkning för koncernen
Belopp i TSEK Not 2021 2020
Nettoomsättning
2 28 202 27 000
Förändring av lager av färdiga varor -628 -81
Aktiverat arbete för egen räkning 683 1 640
Övriga rörelseintäkter
3 1 324 1 654
Summa 29 581 30 213
Rörelsekostnader
Råvaror och förnödenheter
18 -3 319 -3 929
Övriga externa kostnader
5,6,18 -9 149 -9 284
Personalkostnader
4 -20 085 -16 419
Avskrivning och nedskrivning av immateriella anläggningstillgångar
10 -3 764 -3 148
Avskrivning av materiella anläggningstillgångar
6,11 -4 731 -4 682
Övriga rörelsekostnader
3 -377 -475
Rörelseresultat -11 844 -7 724
Resultat från finansiella poster
Finansiella intäkter
7 5 13
Finansiella kostnader
8 -402 -339
Resultat före skatt -12 241 -8 050
Skatt på årets resultat
9 -2 10
Årets resultat -12 243 -8 040
Resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare -12 243 -8 040
Resultat per aktie
17 -0,17 -0,11
Genomsnittligt antal aktier 73 853 983 73 590 732
Antal aktier vid årets slut 73 853 983 73 853 983
Det finns inga utspädningseekter att ta hänsyn till.
Belopp i TSEK Not 2021 2020
Årets resultat -12 243 -8 040
Poster som senare kan återföras i resultaträkningen:
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde -5 1
Årets övrigt totalresultat -5 1
Årets totalresultat -12 248 -8 039
Totalresultat hänförligt till moderbolagets aktieägare -12 248 -8 039
Rapport över totalresultat för koncernen
KONCERNREDOVISNING
 – ÅRSREDOVISNING 
Balansräkning för koncernen
Belopp i TSEK Not 2021-12-31 2020-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
10
Balanserade utgier för utvecklingsarbete 40 297 43 378
Materiella anläggningstillgångar
11
Maskiner och teknisk utrustning 2 666 1 143
Inventarier 65 74
Nyttjanderättstillgångar
6 8 214 10 157
Summa anläggningstillgångar 51 242 54 752
Omsättningstillgångar
Varulager mm
Råvaror och fördenheter 1 628 1 713
Färdiga varor 1 892 1 883
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar
20 2 835 2 277
Aktuella skattefordringar 165 655
Övriga fordringar 773 986
Förutbetalda kostnader och upplupna inkter
13 1 130 1 127
Kortfristig placering
15 952 957
Kassa och Bank 41 182 48 345
Summa omsättningstillgångar 50 557 57 943
SUMMA TILLNGAR 101 799 112 695
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
16
Aktiekapital 3 692 3 692
Övrigt tillskjutet kapital 119 760 119 760
Reserver -55 -50
Balanserat resultat -28 201 -20 161
Årets resultat -12 243 -8 040
Summa eget kapital 82 953 95 201
Totalt eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare 82 953 95 201
Långfristiga skulder
Långfristiga skulder till kreditinstitut
20 1 063 -
Långfristiga leasingskulder
6 4 141 5 994
Uppskjuten skatteskuld
14 121 119
Summa långfristiga skulder 5 325 6 113
Kortfristiga skulder
Kortfristiga skulder till kreditinstitut
20 622 -
Kortfristiga leasingskulder
6 3 226 3 346
Leverantörsskulder
20 1 128 909
Övriga skulder 3 187 2 295
Upplupna kostnader
19 5 358 4 831
Summa kortfristiga skulder 13 521 11 381
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 101 799 112 695
KONCERNREDOVISNING
ÅRSREDOVISNING  – 
Förändring av eget kapital, koncernen
Övrigt Balanserat
tillskjutet Verkligt resultat inkl Summa
Belopp i TSEK Aktiekapital kapital värde reserv årets resultat eget kapital
Ingående eget kapital 2020-01-01 3 492 80 072 -51 -20 161 63 352
Årets resultat -8 040 -8 040
Årets övriga totalresultat 1 1
Summa förmögenhetsförändringar exklusive
transaktioner med bolagets ägare 1 -8 040 -8 039
Nyemission* 200 39 688 39 888
Summa transaktioner med bolagets ägare 200 39 688 39 888
Utgående eget kapital 2020-12-31 3 692 119 760 -50 -28 201 95 201
Ingående eget kapital 2021-01-01 3 692 119 760 -50 -28 201 95 201
Årets resultat -12 243 -12 243
Årets övriga totalresultat -5 -5
Summa förmögenhetsförändringar exklusive
transaktioner med bolagets ägare -5 -12 243 -12 248
Summa transaktioner med bolagets ägare - -
Utgående eget kapital 2021-12-31 3 692 119 760 -55 -40 444 82 953
* Nyemissionskostnader om 0 MSEK (0,1 MSEK) har minskat inkommet kapital
KONCERNREDOVISNING
 – ÅRSREDOVISNING 
Kassaflödesanalys för koncernen
Belopp i TSEK Not 2021 2020
Den löpande verksamheten
Resultat eer finansiella poster -12 241 -8 050
Justeringar för poster som inte ingår i kassafdet 1) 8 661 7 744
Betald inkomstskatt 490 -285
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital -3 090 -591
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Minskningkning av varulager 76 -252
Minskning/Ökning av rörelsefordringar 679 2 110
Ökning/Minskning av rörelseskulder 1 640 -5
Kassaflöde från den löpande verksamheten -695 1 262
Investeringsverksamheten
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar -683 -1 640
Förvärv av materiella anläggningstillgångar -1 865 -374
Kassaflöde från investeringsverksamheten -2 548 -2 014
Finansieringsverksamheten
Nyemission - 39 888
Upptagna lån 1 859 -
Amortering av lån -173 -
Amortering av leasingskuld -5 478 -5 397
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -3 792 34 491
Årets kassaflöde -7 035 33 739
Likvida medel vid årets början 49 302 15 586
Kursdierenser i likvida medel -133 -23
Likvida medel vid årets slut, 2) 42 134 49 302
TILLÄGGSUPPLYSNINGAR TILL KASSAFLÖDESANALYS
Betalda räntor och erhållen utdelning
Erhållen ränta och utdelning
7 5 5
Erlagd ränta
8 -269 -339
1) Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet m.m.
Av- och nedskrivningar av tillgångar 8 495 7 830
Orealiserade kursdierenser 166 -86
8 661 7 744
2) Likvida medel
Kassa och bank 41 182 48 345
Kortfristig placering 952 957
Summa likvida medel 42 134 49 302
Ovanstående poster har klassificerats som likvida medel med utngspunkt att:
De kan lätt omvandlas till kassamedel och är endast utsatta för obetydlig risk för värdefluktuationer.
KONCERNREDOVISNING
ÅRSREDOVISNING  – 
Resultaträkning för moderbolaget
Belopp i TSEK Not 2021 2020
Nettoomsättning
2 28 202 27 000
Förändring av lager av färdiga varor -628 -81
Aktiverat arbete för egen räkning - 406
Övriga rörelseintäkter
3 1 324 1 649
Rörelseintäkter 28 898 28 974
Rörelsekostnader
Råvaror och förnödenheter
18 -10 490 -11 257
Övriga externa kostnader
5,6 -11 091 -11 023
Personalkostnader
4 -15 042 -11 526
Avskrivning och nedskrivning av immateriella anläggningstillgångar
10 -2 122 -2 067
Avskrivning av materiella anläggningstillgångar
11 -229 -162
Övriga rörelsekostnader
3 -377 -472
Rörelseresultat -10 453 -7 533
Resultat från finansiella poster
Finansiella intäkter
7 5 16
Finansiella kostnader
8 -146 -1
Resultat eer finansiella poster -10 594 -7 518
Bokslutsdispositioner
Lämnat koncernbidrag -1 680
Resultat före skatt -12 274 -7 518
Skatt på årets resultat
9
Årets resultat -12 274 -7 518
Belopp i TSEK Not 2021 2020
Årets resultat -12 274 -7 518
Årets övrigt totalresultat
Årets totalresultat -12 274 -7 518
Rapport över totalresultat för moderbolaget
MODERBOLAGSREDOVISNING
 – ÅRSREDOVISNING 
Balansräkning för moderbolaget
Belopp i TSEK Not 2021-12-31 2020-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
10
Balanserade utgier för utvecklingsarbete 23 352 25 474
Materiella anläggningstillgångar
11
Maskiner och teknisk utrustning 1 039 780
Inventarier 64 73
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag
12 5 151 5 151
Summa anläggningstillgångar 29 606 31 478
Omsättningstillgångar
Varulager mm
Råvaror och fördenheter 1 107 1 237
Färdiga varor 1 892 1 883
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar
20 2 835 2 277
Aktuella skattefordringar 50 445
Fordringar på koncernföretag 14 832 15 832
Övriga fordringar 753 985
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
13 1 610 1 596
Kortfristig placering
15 952 957
Kassa och Bank 40 785 48 097
Summa omsättningstillgångar 64 816 73 309
SUMMA TILLNGAR 94 422 104 787
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
16
Bundet eget kapital
Aktiekapital 3 692 3 692
Reservfond 33 014 33 014
Fond för aktiverade utvecklingsutgier 9 983 11 880
Summa bundet eget kapital 46 689 48 586
Fritt eget kapital
Överkursfond 99 335 99 335
Balanserat resultat -47 828 -42 207
Årets resultat -12 274 -7 518
Summa fritt eget kapital 39 233 49 610
Summa eget kapital 85 922 98 196
Långfristiga skulder
Långfristiga skulder till kreditinstitut
20 232 -
Summa långfristiga skulder 232 -
Kortfristiga skulder
Kortfristiga skulder till kreditinstitut
20 91 -
Leverantörsskulder
20 892 667
Skulder till koncernföretag 299 313
Övriga skulder 2 894 2 074
Upplupna kostnader
19 4 092 3 537
Summa kortfristiga skulder 8 268 6 591
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 94 422 104 787
MODERBOLAGSREDOVISNING
ÅRSREDOVISNING  – 
Förändring av eget kapital, moderbolaget
Bundet eget kapital Fritt eget kapital
Fond för
aktiverade Övrigt Summa
utvecklings- fritt Årets eget
Belopp i TSEK Aktiekapital Reservfond utgier kapital resultat kapital
Ingående eget kapital 2020-01-01 3 492 33 014 12 897 9 235 7 188 65 826
Vinstdisposition 7 188 -7 188
Årets resultat -7 518 -7 518
Omföring aktiverade utvecklingsutgier -1 017 1 017
Summa förmögenhetsförändringar exklusive
transaktioner med bolagets ägare
-1 017 8 205 -14 706 -7 518
Nyemission* 200 39 688 39 888
Summa transaktioner med bolagets ägare 200 39 688 39 888
Utgående eget kapital 2020-12-31 3 692 33 014 11 880 57 128 -7 518 98 196
Ingående eget kapital 2021-01-01 3 692 33 014 11 880 57 128 -7 518 98 196
Vinstdisposition -7 518 7 518
Årets resultat -12 274 -12 274
Omföring aktiverade utvecklingsutgier -1 897 1 897
Summa förmögenhetsförändringar exklusive
transaktioner med bolagets ägare
-1 897 -5 621 -4 756 -12 274
Summa transaktioner med bolagets ägare
Utgående eget kapital 2021-12-31 3 692 33 014 9 983 51 507 -12 274 85 922
* Nyemissionskostnader om 0 MSEK (0,1 MSEK) har minskat inkommet kapital
MODERBOLAGSREDOVISNING
 – ÅRSREDOVISNING 
Kassaflödesanalys för moderbolaget
Belopp i TSEK Not 2021 2020
Den löpande verksamheten
Resultat eer finansiella poster -10 594 -7 518
Justeringar för poster som inte ingår i kassafdet 1) 2 521 2 144
Betald inkomstskatt 395 -268
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital -7 678 -5 642
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Minskningkning av varulager 121 -181
Minskning/Ökning av rörelsefordringar 626 158
Ökning/Minskning av rörelseskulder 1 589 141
Kassaflöde från den löpande verksamheten -5 342 -5 524
Investeringsverksamheten
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar - -406
Förvärv av materiella anläggningstillgångar -479 -408
Kassaflöde från investeringsverksamheten -479 -814
Finansieringsverksamheten
Nyemission - 39 888
Lämnat koncernbidrag -1 680
Upptagna lån 496
Amortering av lån -173
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -1 357 39 888
Årets kassaflöde -7 178 33 550
Likvida medel vid årets början 49 054 15 531
Kursdierenser -139 -27
Likvida medel vid årets slut, 2) 41 737 49 054
TILLÄGGSUPPLYSNINGAR TILL KASSAFLÖDESANALYS
Betalda räntor och erhållen utdelning
Erhållen ränta och utdelning
7 5 5
Erlagd ränta
8 -8 -1
1) Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet m.m.
Av- och nedskrivningar av tillgångar 2 351 2 229
Orealiserade kursdierenser 170 -85
2 521 2 144
2) Likvida medel
Kassa och bank 40 785 48 097
Kortfristig placering 952 957
Summa likvida medel 41 737 49 054
Ovanstående poster har klassificerats som likvida medel med utngspunkt att:
De kan lätt omvandlas till kassamedel och är endast utsatta för obetydlig risk för värdefluktuationer.
MODERBOLAGSREDOVISNING
ÅRSREDOVISNING  – 
1
Väsentliga redovisningsprinciper
ÖVERENSSTÄMMELSE MED NORMGIVNING OCH LAG
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med International Financial
Reporting Standards (IFRS) utgivna av International Accounting Standards Board
(IASB) sådana de antagits av EU. Vidare har Årsredovisningslagen och Rådet för
finansiell rapporterings rekommendation RFR 1 Kompletterande redovisnings-
regler för koncerner tillämpats.
Moderbolaget tillämpar Årsredovisningslagen och RFR 2 Redovisning för juridiska
personer. Även av Rådet för finansiell rapportering utgivna uttalanden gällande för
noterade bolag tillämpas. Moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper
som koncernen utom i de fall som anges separat nedan.
De nedan angivna redovisningsprinciperna har tillämpats konsekvent i alla i
koncernen ingående bolag på samtliga perioder som presenterats i koncernens
finansiella rapporter.
Årsredovisningen och koncernredovisningen har godkänts för utfärdande av
styrelsen och verkställande direktören den 25 april 2022. Koncernens resultaträk-
ning, rapport över totalresultat och balansräkning samt moderbolagets resultat-
och balansräkningar blir föremål för fastställelse på årsstämman den 31 maj 2022.
INFÖRDA NYA OCH ÄNDRADE IFRS
Tillämpade redovisningsprinciper överensstämmer med dem som tillämpades
föregående år. Det finns inga nya IFRS som godkänts för tillämpning från 2021
och framåt. De ändringar i standarder eller IFRIC-tolkningar som är godkända för
tillämpning från 2021 har inte bedömts ha någon väsentlig eekt på koncernens
eller moderföretagets finansiella rapporter.
NYA REDOVISNINGSPRINCIPER FÖR KONCERNEN SOM SKA TILLÄMPAS
FRÅN 1 JANUARI 2021 ELLER DÄREFTER
Nya och ändrade IFRS med framtida tillämpning har inte förtidstillämpats och
förväntas inte ha någon väsentlig påverkan på koncernens eller moderföretagets
finansiella rapporter.
FÖRUTTTNINGAR VID UPPRÄTTANDE AV DE FINANSIELLA RAPPORTERNA
Moderbolagets funktionella valuta är svenska kronor som även utgör rapporte-
ringsvalutan för moderbolaget och för koncernen. Det innebär att de finansiella
rapporterna presenteras i svenska kronor. Samtliga belopp, om inte annat anges,
redovisas i tusentals kronor (TSEK).
Klassificering och uppställningsformer
Resultaträkning och balansräkning är för moderbolaget uppställda enligt års-
redovisningslagens schema, medan rapporten över totalresultat, rapporten över
förändringar i eget kapital och kassaflödesanalysen baseras på IAS 1-Utformning
av finansiella rapporter respektive IAS 7-Rapport över kassaflöden. Tillgångar
och skulder är redovisade till historiska anskaningsvärden, förutom kortfristiga
placeringar som i koncernen värderas till verkligt värde.
Viktiga uppskattningar och bedömningar
Att upprätta de finansiella rapporterna i enlighet med IFRS kräver att företaget gör
bedömningar och uppskattningar samt gör antaganden som påverkar tillämp-
ningen av redovisningsprinciperna och de redovisade beloppen av tillgångar,
skulder, intäkter och kostnader.
Uppskattningarna och antagandena är baserade på historiska erfarenheter och ett
antal andra faktorer som under rådande förhållanden synes vara rimliga. Resul-
tatet av dessa uppskattningar och antaganden används sedan för att bedöma de
redovisade värdena på tillgångar och skulder som inte annars framgår tydligt från
andra källor. Verkliga utfallet kan avvika från dessa uppskattningar och bedöm-
ningar. Uppskattningarna och antagandena ses över regelbundet. Ändringar av
uppskattningar redovisas i den period ändringen görs om ändringen endast på-
verkat denna period, eller i den period ändringen görs och framtida perioder om
ändringen påverkar både aktuell period och framtida perioder. Det område som
innefattar hög grad av bedömning omfattar bedömning av värdet på Immateriella
anläggningstillgångar och andelar i koncernföretag. De immateriella anläggnings-
tillgångarna består huvudsakligen av balanserade utgier för utvecklingsarbete.
De produkter vars utvecklingsutgier har balanserats kan med rimlig säkerhet
antas generera intäkter.
KONCERNREDOVISNING
Konsolideringsprinciper och rörelseförvärv
Dotterföretag. Koncernredovisningen omfattar, förutom moderbolaget, samtliga
bolag i vilka moderbolaget direkt eller indirekt har ett bestämmande inflytande.
Bestämmande inflytande föreligger om moderbolaget har inflytande över dotter-
bolaget, är exponerad för eller har rätt till rörlig avkastning från engagemanget
samt kan använda sitt inflytande över dotterbolaget till att påverka avkastningen.
Vid bedömningen om ett bestämmande inflytande föreligger, beaktas potentiella
röstberättigande aktier som utan dröjsmål kan utnyttjas eller konverteras.
Förvärv. Vid upprättande av koncernredovisningen används förvärvsmetoden.
Metoden innebär att förvärv av ett dotterföretag betraktas som en transaktion
varigenom koncernen indirekt förvärvar dotterföretagets tillgångar och övertar
dess skulder. I förvärvsanalysen fastställs det verkliga värdet på förvärvsdagen
av förvärvade identifierbara tillgångar och övertagna skulder samt eventuella
innehav utan bestämmande inflytande. Transaktionsutgier, med undantag av
transaktionsutgier som är hänförliga till emission av egetkapitalinstrument
eller skuldinstrument, som uppkommer redovisas direkt i årets resultat.
Vid rörelseförvärv där överförd ersättning, eventuellt innehav utan bestämmande
inflytande och verkligt värde på tidigare ägd andel (vid stegvisa förvärv) överstiger
det verkliga värdet av förvärvade tillgångar och övertagna skulder som redovisas
separat, redovisas skillnaden som goodwill. När skillnaden är negativ, s.k. förvärv
till lågt pris, redovisas denna direkt i årets resultat.
Överförd ersättning i samband med förvärvet inkluderar inte betalningar som
avser reglering av tidigare aärsförbindelser. Denna typ av regleringar redovisas
i resultatet.
Villkorade köpeskillingar redovisas till verkligt värde vid förvärvstidpunkten. I de
fall den villkorade köpeskillingen är klassificerad som egetkapitalinstrument görs
ingen omvärdering och reglering görs inom eget kapital. För övriga köpeskillingar
omvärderas dessa vid varje rapporttidpunkt och förändringen redovisas i årets
resultat.
I de fall förvärvet inte avser 100 procent av dotterföretaget uppkommer innehav
utan bestämmande inflytande. Det finns två alternativ att redovisa innehav
utan bestämmande inflytande. Dessa två alternativ är att redovisa innehav utan
bestämmande inflytandes andel av proportionella nettotillgångar alternativt att
innehav utan bestämmande inflytande redovisas till verkligt värde, vilket innebär
att innehav utan bestämmande inflytande har andel i goodwill.
Valet mellan de olika alternativen att redovisa innehav utan bestämmande
inflytande kan göras förvärv för förvärv.
Vid förvärv som sker i steg fastställs goodwillen den dag då bestämmande
inflytande uppkommer. Tidigare innehav värderas till verkligt värde och värde-
förändringen redovisas i årets resultat.
Transaktioner som elimineras vid konsolidering. Koncerninterna fordringar och
skulder, intäkter eller kostnader och orealiserade vinster eller förluster som upp-
kommer från koncerninterna transaktioner mellan koncernföretag, elimineras i sin
helhet vid upprättandet av koncernredovisningen.
DOTTERFÖRETAG
Andelar i dotterföretag redovisas i moderbolaget enligt anskaningsvärde-
metoden. Detta innebär att transaktionsutgier inkluderas i det redovisade
värdet för innehav i dotterföretag. I koncernredovisningen redovisas transaktions-
utgier direkt i resultatet när dessa uppkommer.
Villkorade köpeskillingar värderas utifrån sannolikheten av att köpeskillingen
kommer att utgå. I koncernredovisningen redovisas villkorade köpeskillingar till
verkligt värde med värdeförändringar över resultatet.
NOTER
 – ÅRSREDOVISNING 
Klassificeringar
Anläggningstillgångar och långfristiga skulder består i allt väsentligt enbart av
belopp som förväntas återvinnas eller betalas eer mer än tolv månader räknat
från balansdagen. Omsättningstillgångar och kortfristiga skulder består i allt
väsentligt enbart av belopp som förväntas återvinnas eller betalas inom tolv
månader från balansdagen.
RAPPORTERING PER SEGMENT
Företagets verksamhet är att forska, utveckla, tillverka samt marknadsföra produk-
ter inom området organtransplantation eller närliggande områden. Kunderna är
sjukhus och läkemedelsföretag oavsett tillämpningsområdet. Företaget har hittills
marknadsfört Glycosorb®-ABO. Liksom tidigare år består koncernens verksamhet
endast av ett rörelsesegment. Av den anledningen lämnas ingen rörelseseg-
mentsrapportering enligt IFRS 8 förutom de uppgier som lämnas i not 2. I övrigt
hänvisas till resultat- och balansräkningar för segmentet.
UTLÄNDSK VALUTA
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till svenska kronor till den valutakurs
som föreligger på transaktionsdagen. Monetära tillgångar och skulder i utländsk
valuta räknas om till svenska kronor till den valutakurs som föreligger på balans-
dagen. Kursvinster/-förluster på rörelsefordringar/-skulder redovisas i övriga
rörelseintäkter/-kostnader och kursvinster/-förluster på finansiella fordringar och
skulder redovisas i finansiella intäkter/kostnader. Icke-monetära tillgångar och
skulder som redovisas till historiska anskaningsvärden omräknas till valutakurs
vid transaktionstillfället.
INTÄKTER
Koncernens intäkter kommer från en intäktsström, försäljning av varor. Första
steget i intäktsgenereringen kan sägas vara utskick av oert till en kund. Till-
sammans med oerten skickas också ett dokument avseende returpolicy och
generella villkor för försäljning och leverans, vilka ska ses som ingående i avtalet
med kunden. När oerten accepterats skapas en orderbekräelse och däreer
sker utleverans av produkten. När utleverans skett skapas också en faktura till
kund och intäktsföring sker. I den accepterade oerten och orderbekräelsen
anges artikelnummer, produktnamn och antal enheter. Eersom det i praktiken är
fråga om en produkt med tre olika versioner samt att dessa kan användas var för
sig tillsammans med befintliga resurser är prestationsåtagandet distinkt, avtalet
innehåller inga andra löen än att överföra den aktuella produkten. Transaktions-
priset anges i avtalet med kunden. I avtalet anges listpriset, frakt och eventuell
rabatt. Det förekommer volymrabatter och andra nedjusteringar i förhållande till
listpriset vilka framgår av avtalet. Betalningsvillkoren med angivande av kredittid
och dröjsmålsränta medför att avtalen inte innehåller någon väsentlig finansie-
ringskomponent. Eersom avtalen innehåller maximalt tre versioner (artikelnum-
mer) av samma produkt och eventuella rabatter anges för respektive artikelnum-
mer, uppstår inga problem vid allokering av det totala transaktionspriset. Intäkter
från försäljning av varor redovisas i resultaträkningen när kontrollen över varan har
överförts till köparen, vilket sker vid en tidpunkt. Eersom företagets returpolicy
ger kunden rätt att inom 40 dagar från leveransdatum returnera produkten (givet
att produkten hanterats utifrån avtalade kriterier) inträar det att redovisade intäk-
ter återförs och i stället redovisas som skuld till kund. Senare returer innebär att en
lägre andel av fakturerat belopp tillgodoräknas kunden. Ingen återbetalning sker
utan kunden måste göra en ny beställning för att tillgodogöra sig åtagandet. Vid
bokslut görs också en uppskattning av förväntade returer utifrån statistik avseen-
de tidigare returer. En reservering görs för förväntade returer, d v s intäkterna de-
biteras och förskott från kunder (kontraktsskuld) krediteras. Returpolicyn medför
viss osäkerhet vad gäller intäktsredovisningen men beloppen är inte materiella.
LEASING
När ett avtal ingås gör koncernen en bedömning av om avtalet är, eller innehåller,
ett leasingavtal. Avtalet är, eller innehåller, ett leasingavtal om det överlåter rätten
att under en viss period bestämma över användningen av en identifierad tillgång
i utbyte mot ersättning. Vid leasingavtalets början, eller vid omprövning av ett
leasingavtal som innehåller flera komponenter, fördelar koncernen ersättningen
enligt avtalet till varje komponent, leasing respektive icke-leasingkomponenter
baserat på det fristående priset. I de fall där det inte går att skilja på kompo-
nenterna redovisas de som en enda leasingkomponent. Koncernen redovisar
en nyttjanderättstillgång och en leasingskuld vid avtalets inledningsdatum.
Tillgången värderas initialt till anskaningsvärde, vilket består av skuldens initiala
värde med tillägg för eventuella leasingavgier som betalats vid eller före inled-
ningsdatumet plus eventuella initiala direkta utgier. Nyttjanderättstillgångarna
skrivs av linjärt från inledningsdatumet till det tidigaste av slutet av tillgångens
nyttjandeperiod och leasingperiodens slut. I de fall koncernen tagit hänsyn till
förväntad förlängning av leasingperioder (avser endast avtal avseende lokaler)
skrivs tillgången av till nyttjandeperiodens slut, vilket då överstiger den formella
leasingperioden. Leasingskulden delas upp i en långfristig och kortfristig del och
värderas initialt till nuvärdet av återstående leasingavgier under den bedömda
leasingperioden. Leasingperioden utgörs av den ej uppsägningsbara perioden
med tillägg för ytterligare perioder i avtalet om det bedöms som rimligt säkert att
dessa kommer att nyttjas. Leasingavgierna diskonteras med koncernens margi-
nella upplåningsränta, vilket återspeglar koncernens kreditrisk. Leasingskulden
omfattar nuvärdet av fasta avgier under bedömd leasingperiod. Skuldens värde
ökas med räntekostnaden för respektive period och reduceras med amorteringar.
Räntekostnaden beräknas som skuldens värde multiplicerat med diskonterings-
räntan. Leasingskulden för koncernens lokaler med hyra som indexuppräknas
beräknas på den hyra som gäller vid respektive rapportperiods slut. Vid denna
tidpunkt justeras skulden med motsvarande justering av nyttjanderättstillgångens
värde. På motsvarande sätt justeras skuldens och tillgångens värde i samband
med att omprövning sker utav leasingperioden. Detta sker i samband med att sista
uppsägningsdatumet inom en tidigare bedömd leasingperiod för lokalhyresavtal
har passerat eller omständigheter på ett betydande sätt förändras på ett sätt
som är inom koncernens kontroll och påverkar den gällande bedömningen av
leasingperioden. För leasingavtal som har en leasingperiod på 12 månader eller
mindre samt leasingavtal med underliggande tillgång av lågt värde, understigande
50 tkr, redovisas inte någon nyttjanderättstillgång eller leasingskuld. Detta gäller
även variabla leasingavgier.
Principerna för leasing, i enlighet med IFRS 16, tillämpas inte av moderbolaget.
Moderbolaget tillämpar en undantagsmöjlighet i RFR 2 som innebär att moder-
bolaget redovisar existerande leasingavtal på samma sätt som under tidigare år
med linjär kostnadsföring över leasingperioden.
FINANSIELLA INTÄKTER OCH KOSTNADER
Finansiella intäkter består av ränteintäkter på investerade medel, utdelnings-
intäkter samt vinst vid avyttring av finansiella tillgångar. Utdelningsintäkter
redovisas när rätten till att erhålla utdelning fastställts. Resultatet från avyttring av
ett finansiellt instrument redovisas då de risker och fördelar som är förknippade
med ägandet av instrumentet överförs till köparen och koncernen inte längre har
kontroll över instrumentet.
Finansiella kostnader består av räntekostnader på lån och nedskrivning av
finansiella tillgångar.
Valutakursvinster och valutakursförluster på finansiella tillgångar och skulder
redovisas netto.
FINANSIELLA INSTRUMENT
Första redovisningstillfället. Finansiella instrument som redovisas i balansräkningen
inkluderar likvida medel, kundfordringar, kortfristiga placeringar, skulder till
kreditinstitut och leverantörsskulder. Kundfordringar och utfärdade skuld-
instrument redovisas när de är utgivna. Övriga finansiella tillgångar och finansiella
skulder redovisas när bolaget blir part till instrumentets avtalsmässiga villkor.
Skuld redovisas när motparten har presterat och avtalsenlig skyldighet föreligger
att betala, även om faktura ännu inte mottagits. Leverantörsskulder redovisas
när faktura mottagits. Finansiell tillgång (med undantag för kundfordringar som
inte har en betydande finansieringskomponent) eller finansiell skuld värderas vid
första redovisningstillfället till verkligt värde, samt för finansiella instrument som
inte värderas till verkligt värde via resultatet, transaktionsutgier som är direkt
hänförliga till förvärvet eller emissionen. Kundfordringar utan betydande finansie-
ringskomponent värderas till transaktionspriset.
Eerföljande värdering av finansiella tillgångar. Vid första redovisningstillfället
klassificeras finansiella tillgångar som värderade till; upplupet anskaningsvärde,
verkligt värde via totalresultat eller verkligt värde via resultatet. Klassificeringen
sker på grundval av både företagets aärsmodell för förvaltningen av de finansiella
NOTER
ÅRSREDOVISNING  – 
tillgångarna och egenskaperna hos de avtalsenliga kassaflödena från den finan-
siella tillgången. Omklassificering sker inte eer första redovisningstillfället om
inte koncernen byter aärsmodell för förvaltningen av de finansiella tillgångarna.
En finansiell tillgång värderas till upplupet anskaningsvärde om båda följande
villkor är uppfyllda; tillgången innehas inom ramen för en aärsmodell vars mål är
att inneha finansiella tillgångar i sye att inkassera avtalsenliga kassaflöden och
de avtalade villkoren, vid bestämda tidpunkter, ger upphov till kassaflöden
som endast är betalningar av kapitalbelopp och ränta på det utestående kapital-
beloppet. En finansiell tillgång värderas till verkligt värde via övrigt totalresultat
om båda följande villkor är uppfyllda; tillgången innehas enligt en aärsmodell
vars mål kan uppnås både genom att samla in avtalsenliga kassaflöden och sälja
finansiella tillgångar samt att de avtalade villkoren för den finansiella tillgången
ger vid bestämda tidpunkter upphov till kassaflöden som endast är betalningar
av kapitalbelopp och ränta på det utestående kapitalbeloppet. En finansiell
tillgång värderas till verkligt värde via resultatet om den inte värderas till upplupet
anskaningsvärde eller till verkligt värde via övrigt totalresultat. Verkligt värde på
noterade finansiella tillgångar motsvaras av tillgångens noterade börskurs på
balansdagen. Eerföljande värdering av vinster och förluster för finansiella till-
gångar värderade till upplupet anskaningsvärde sker till upplupet anskanings-
värde med eektivräntemetoden. Det upplupna anskaningsvärdet minskas med
nedskrivningar. Ränteintäkter, valutakursvinster och -förluster samt nedskrivningar
redovisas i resultatet. Vinster och förluster som uppkommer vid bortbokning
redovisas i resultatet. Eerföljande värdering av vinster och förluster för finansiella
tillgångar värderade till verkligt värde via resultatet sker till verkligt värde. Netto-
vinster och -förluster, inklusive ränte- och utdelningsintäkter redovisas i resultatet.
Kortfristiga placeringar i koncernen klassificeras som finansiella tillgångar värderade
till verkligt värde via övrigt totalresultat.
Eerföljande värdering av finansiella skulder. Vid första redovisningstillfället
klassificeras finansiella skulder som värderade till upplupet anskaningsvärde
eller verkligt värde via resultatet. En finansiell skuld redovisas till verkligt värde via
resultatet om den innehas för handelsändamål eller om den har blivit identifierad
som sådan vid första redovisningstillfället. Finansiella skulder värderade till verk-
ligt värde via resultatet värderas till verkligt värde och nettovinster och nettoför-
luster, inklusive räntekostnader, redovisas i resultatet. Eerföljande värdering
av övriga finansiella skulder sker till upplupet anskaningsvärde med eektiv-
räntemetoden. Räntekostnader och valutakursvinster och -förluster redovisas
i resultatet. Vinster eller förluster vid borttagande från redovisningen redovisas
också i resultatet. Leverantörsskulder har kort förväntad löptid och värderas utan
diskontering till nominellt belopp.
Borttagande från rapporten över finansiell ställning. Koncernen tar bort en
finansiell tillgång från rapporten över finansiell ställning när de avtalsenliga
rättigheterna till kassaflöden från den finansiella tillgången upphör eller om den
överför rätten att ta emot de avtalsenliga kassaflödena. Detsamma gäller för del av
finansiell tillgång. Vid borttagande av finansiell tillgång värderad till verkligt värde
via övrigt totalresultat omklassificeras ackumulerad vinst/förlust, som tidigare
redovisats i övrigt totalresultat till resultatet som en omklassificeringsjustering.
Koncernen bokar bort en finansiell skuld från rapporten över finansiell ställning
när de åtaganden som anges i avtalet fullgörs, annulleras eller upphör. Detsamma
gäller för del av en finansiell skuld. När en finansiell skuld bokas bort redovisas
skillnaden mellan det redovisade värdet som har tagits bort och den ersättnings
som har betalats i resultatet.
Nedskrivningar. I koncernen redovisas en förlustreserv för förväntade kreditför-
luster på finansiella tillgångar. Vid varje balansdag värderas förlustreserven till ett
belopp som motsvarar 12 månaders förväntade kreditförluster. Förlustreserv för
förväntade kreditförluster uppgår till 767 tkr (767 tkr).
Med anledning av sambandet mellan redovisning och beskattning, tillämpas inte
reglerna om finansiella instrument i IFRS 9 i moderföretaget som juridisk person.
I moderföretaget värderas finansiella anläggningstillgångar till anskaningsvärde
minus eventuell nedskrivning och finansiella omsättningstillgångar enligt lägsta
värdets princip. Kortfristiga placeringar i moderbolaget värderas till det lägsta av
anskaningsvärde och nettoförsäljningsvärdet på balansdagen. Nettoförsäljnings-
värdet baseras på oiciella marknadspriser på bokslutsdagen. Vid beräkning av
nettoförsäljningsvärdet på fordringar som redovisas som omsättningstillgångar
tillämpas principerna för nedskrivningsprövning och förlustriskreservering i IFRS 9.
LIKVIDA MEDEL
Likvida medel består av kassamedel samt omedelbart tillgängliga tillgodo-
havanden hos banker.
IMMATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Den post som redovisas i balansräkningen är Balanserade utgier för utvecklings-
arbete och patent.
Balanserade utgier för utvecklingsarbete. Utgier för utveckling, där forsknings-
resultat eller annan kunskap tillämpas för att åstadkomma nya eller förbättrade
produkter, redovisas som tillgång i balansräkningen, om produkten är tekniskt och
kommersiellt användbar och företaget har tillräckliga resurser att fullfölja utveck-
lingen och däreer använda eller sälja den immateriella tillgången. Det redovisade
värdet inkluderar utgier för material, direkta utgier för löner och indirekta
utgier som kan hänföras till tillgången på ett rimligt och konsekvent sätt. Övriga
utgier för utveckling redovisas i resultaträkningen som kostnad när de upp-
kommer. I balansräkningen redovisade utvecklingsutgier är upptagna till anska-
ningsvärde minus ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar.
Patent. Patent redovisas till anskaningsvärde minus ackumulerade avskrivningar
och eventuella nedskrivningar.
Goodwill. Goodwill redovisas initialt som en tillgång redovisad till anska-
ningsvärde. Goodwill skrivs ej av i koncernen. Värdet prövas i stället årligen eller
oare vid indikation på behov av nedskrivning genom beräkning av motsvarande
kassagenererande enhets återvinningsvärde. Återvinningsvärdet definieras som
det högsta av tillgångens verkliga värde minus försäljningskostnader och nyttjan-
devärde. Goodwill skrivs ner när det i koncernen redovisade värdet på enheten
överstiger återvinningsvärdet. Nedskrivningen belastar årets resultat. Då nedskriv-
ningsbehov identifierats för en kassagenererande enhet fördelas nedskrivnings-
beloppet i första hand till goodwill. Däreer görs en proportionell nedskrivning av
övriga tillgångar som ingår i enheten.
AVSKRIVNINGSPRINCIPER
Avskrivningar redovisas i årets resultat linjärt över immateriella tillgångars beräk-
nade nyttjandeperioder, såvida inte sådana nyttjandeperioder är obestämbara.
Nyttjandeperioderna omprövas minst årligen. Goodwill och andra immateriella
tillgångar med en obestämbar nyttjandeperiod eller som ännu inte är färdiga att
användas prövas för nedskrivningsbehov årligen och dessutom så snart indika-
tioner uppkommer som tyder på att tillgången i fråga har minskat i värde. Immate-
riella tillgångar med bestämbara nyttjandeperioder skrivs av från den tidpunkt då
de är tillgängliga för användning.
De beräknade nyttjandeperioderna är:
Koncernen
Balanserade utgier för utvecklingsarbete 10 år
Utgier för patent 10 år
Moderbolaget
Balanserade utgier för utvecklingsarbete 10 år
Utgier för patent 10 år
LÅNEUTGIFTER
Låneutgier som är hänförbara till uppförandet av så kallade kvalificerade till-
gångar aktiveras som en del av den kvalificerade tillgångens anskaningsvärde. En
kvalificerad tillgång är en tillgång som med en nödvändighet tar en betydande tid
i anspråk för att färdigställa. I första hand aktiveras låneutgier som uppkommit
på lån som är specifika för den kvalificerade tillgången. I andra hand aktiveras
låneutgier som uppkommit på generella lån, som inte är specifika för någon
annan kvalificerad tillgång. Koncernen har inga aktiverade låneutgier vid
utgången av 2021.
MATERIELLA TILLGÅNGAR
Materiella anläggningstillgångar redovisas som tillgång i balansräkningen om
det är sannolikt att framtida ekonomiska fördelar kan komma bolaget till del och
NOTER
 – ÅRSREDOVISNING 
anskaningsvärdet för tillgången kan beräknas på ett tillförlitligt sätt. Materiella
anläggningstillgångar redovisas till anskaningsvärde eer avdrag för ackumulera-
de avskrivningar och eventuella nedskrivningar. I anskaningsvärdet ingår inköps-
priset samt utgier direkt hänförbara till tillgången för att bringa den på plats och i
skick för att utnyttjas i enlighet med syet med anskaningen.
Tillkommande utgier läggs till anskaningsvärdet endast om det är sannolikt att
de framtida ekonomiska fördelar som är förknippade med tillgången kommer att
komma företaget till del och anskaningsutgien kan beräknas på ett tillförlitligt
sätt. Alla andra tillkommande utgier redovisas som kostnad i den period de
uppkommer.
AVSKRIVNINGSPRINCIPER
Avskrivning sker linjärt över tillgångens beräknade nyttjandeperiod.
De beräknade nyttjandeperioderna är:
Koncernen
Maskiner och teknisk utrustning 5-10 år
Inventarier 5-10 år
Moderbolaget
Maskiner och teknisk utrustning 5-10 år
Inventarier 5-10 år
Använda avskrivningsmetoder, restvärden, och nyttjandeperioder omprövas vid
varje års slut.
VARULAGER
Varulager värderas till det lägsta av anskaningsvärdet och nettoförsäljningsvärdet.
Anskaningsvärdet beräknas genom tillämpning av först in först ut metoden. För
tillverkade varor inkluderar anskaningsvärdet en rimlig andel av indirekta utgier.
Bolaget har ingen inkurans i varulagret.
NEDSKRIVNINGAR AV MATERIELLA OCH IMMATERIELLA TILLGÅNGAR
De redovisade värdena för bolagets anläggningstillgångar prövas varje balansdag
för att bedöma om det finns indikation på nedskrivningsbehov. Om någon sådan
indikation finns, beräknas tillgångens återvinningsvärde. En nedskrivning redo-
visas när en tillgångs eller kassagenererande enhets redovisade värde överstiger
återvinningsvärdet. En nedskrivning redovisas som en kostnad i årets resultat.
Nedskrivning av tillgångar hänförliga till en kassagenererande enhet (grupp av
enheter) fördelas i första hand till goodwill. Däreer görs en proportionell
nedskrivning av övriga tillgångar som ingår i enheten (gruppen av enheter).
En nedskrivning reverseras om det både finns indikation på att nedskrivnings-
behovet inte länge föreligger och det har skett en förändring i de antaganden som
låg till grund för beräkningen av återvinningsvärdet, eer att beräkning av återvin-
ningsvärdet skett. Nedskrivning av goodwill återförs dock aldrig. En reversering
görs endast i den utsträckning som tillgångens redovisade värde eer återföring
inte överstiger det redovisade värde som skulle ha redovisats, med avdrag för
avskrivning där så är aktuellt, om ingen nedskrivning gjorts.
SKATT
Skatter redovisas enligt fullskattemetoden. Inkomstskatter utgörs av aktuell skatt
och uppskjuten skatt. Inkomstskatter redovisas i årets resultat utom då underlig-
gande transaktion redovisats i övrigt totalresultat eller i eget kapital varvid tillhö-
rande skatteeekt redovisas i årets totalresultat eller i eget kapital. Aktuell skatt
är skatt som skall betalas eller erhålls avseende det aktuella året. Hit hör även
justering av aktuell skatt, hänförlig till tidigare perioder. Uppskjuten skatt beräknas
enligt balansräkningsmetoden med utgångspunkt i temporära skillnader mellan
redovisade och skattemässiga värden på tillgångar och skulder. Uppskjutna skat-
tefordringar avseende avdragsgilla temporära skillnader och underskottsavdrag
redovisas endast i den mån det finns övertygande skäl att dessa kommer att med-
föra lägre skatteutbetalningar i framtiden. I moderbolaget redovisas obeskattade
reserver inklusive uppskjuten skatteskuld. I koncernredovisningen delas däremot
obeskattade reserver upp på uppskjuten skatteskuld och eget kapital.
KONCERNBIDRAG FÖR JURIDISKA PERSONER
Erhållna och lämnade koncernbidrag redovisas som bokslutsdisposition.
ERSÄTTNINGAR TILL ANSTÄLLDA
Kortfristiga ersättningar till anställda beräknas utan diskontering och redovisas
som kostnad när de relaterade tjänsterna erhålls. Reservering för beräknade
bonusbetalningar redovisas när koncernen har en rättslig eller informell förpliktelse
att göra sådana betalningar till följd av att tjänsterna i fråga har erhållits från de
anställda och beloppet kan beräknas tillförlitligt.
Inom koncernen finns endast avgisbestämda pensionsplaner. Som avgis-
baserade pensionsplaner klassificeras de planer där företagets förpliktelser är
begränsade till de avgier företaget åtagit sig att betala. I sådant fall beror storleken
på den anställdes pension på de avgier som företaget betalar till planen eller till
ett försäkringsbolag och den kapitalavkastning som avgierna ger. Följaktligen är
det den anställde som bär risken att ersättningen blir lägre än förväntat och att de
investerade tillgångarna kommer att vara tillräckliga för att ge de förväntade ersätt-
ningarna. Koncernens förpliktelser avseende avgier till avgisbestämda planer
redovisas som en kostnad i resultaträkningen i den takt de intjänats genom att de
anställda utför tjänster åt koncernen. Förpliktelserna beräknas utan diskontering
då betalningarna för dessa planer förfaller till betalning inom 12 månader.
KASSAFLÖDESANALYS
Kassaflödesanalysen har upprättats enligt indirekt metod. Det redovisade kassa-
flödet omfattar endast transaktioner som medfört in- och utbetalningar. Glycorex
likvida medel omfattar kassa- och banktillgodohavanden samt kortfristiga
placeringar.
NOTER
ÅRSREDOVISNING  – 
2
Intäkternas fördelning
3
Övriga rörelseintäkter och övriga rörelsekostnader
4
Anställda, personalkostnader och ledande befattningshavares ersättningar
Intäkter per väsentligt intäktsslag
Koncernen 2021 2020
Varuförsäljning 28 202 27 000
Summa 28 202 27 000
Moderbolaget 2021 2020
Varuförsäljning 28 202 27 000
Summa 28 202 27 000
Det ingår inga inkter, varken i koncernen eller i moderbolaget, som hänför sig till
byte av varor eller tjänster.
Extern nettoomsättning baserad på kundens hemvist
Koncernen 2021 2020
Sverige 2 860 2 436
Övriga norra Europa
1)
16 544 18 609
dra Europa
2)
4 346 2 669
Asien 3 118 1 718
Oceanien 1 058 1 531
Nordamerika 276 37
Totalt 28 202 27 000
1)
Belgien, Danmark, Finland, Nederländerna, Norge, Schweiz, Storbritannien,
Tjeckien, Tyskland samt Österrike.
2)
Cypern, Frankrike, Grekland, Italien, Spanien samt Turkiet.
Koncernens största kund under räkenskapret 2021 svarade för 8 % (7%) av
nettoomsättningen.
Samtliga anläggningstillgångar är hänförliga till den svenska verksamheten.
2021 2020
Ersättning till koncernens styrelse och ledning n Pensions-
kostnad
Styrelse-
arvode
Lön Pensions-
kostnad
Styrelse
arvode
Styrelseordförande 1 336 50 1 348 50
Övriga styrelseledamöter 280 200
VD 1 377 264 879 157
Totalt 2 713 314 280 2 227 207 200
2021 2020
Medeltal anställda Totalt
anställda
varav män Totalt
anställda
varav män
Sverige
Moderbolaget 17 5 15 5
Dotterbolagen 7 2 7 2
Totalt 24 7 22 7
2021 2020
ner och andra erttningar Totalt varav till
styrelse/VD
Totalt varav till
styrelse/VD
Moderbolaget 10 303 2 993 7 980 2 427
(varav tantiem o.d)
Dotterbolagen 3 981 4 043
(varav tantiem o.d)
Totalt 14 284 2 993 12 023 2 427
Löner och ersättningar avser endast personal i Sverige. Koncernen har endast anställda i Sverige.
Kurt Nilsson är VD i dotterbolaget Glycoprobe AB, men erhåller endast lön fn moderbolaget varför ingen VD-lön redovisas i dotterbolagen enligt ovan.
2021 2020
Sociala avgifter Sociala
kostnader
varav
pensions-
kostnader
Sociala
kostnader
varav
pensions-
kostnader
Moderbolaget 5 373 920 3 209 826
Dotterbolagen 1 295 169 1 059 184
Totalt 6 668 1 089 4 268 1 010
Varav till styrelse och VD 1 050 325 796 207
Övriga rörelseintäkter
Koncernen 2021 2020
Återvunnen kundförlust - 45
Valutakursvinster på fordringar och skulder av
rörelsekaraktär
348 504
Erhållna statliga bidrag 852 870
Övriga intäkter 124 235
Summa 1 324 1 654
Moderbolaget 2021 2020
Återvunnen kundförlust - 45
Valutakursvinster på fordringar och skulder av
rörelsekaraktär
348 499
Erhållna statliga bidrag 852 870
Övriga intäkter 124 235
Summa 1 324 1 649
Övriga rörelsekostnader
Koncernen 2021 2020
Valutakursförluster på fordringar och skulder av
rörelsekaraktär
377 475
Summa 377 475
Moderbolaget 2021 2020
Valutakursförluster på fordringar och skulder av
rörelsekaraktär
377 472
Summa 377 472
NOTER
 – ÅRSREDOVISNING 
5
Ersättning till revisorer
6
Leasingavtal
4
Anställda … forts
2021 2020
Könsfördelning i styrelse Andel
kvinnor
Andel
kvinnor
Moderbolaget
Styrelsen 20% 25%
Ledande befattningshavare 0% 0%
Koncernen
Styrelsen 20% 25%
Ledande befattningshavare 0% 0%
Ersättningar till ledande befattningshavare
Verkställande direkren utgör bolagets ledande befattningshavare.
Riktlinjer fastställda av årsstämman 2021
Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår arvode enligt årsstämmans
beslut. Eventuella konsultuppdrag som enskild ledamot har för bolaget utöver
styrelsearbete ersätts med marknadsmässig betalning i form av kontant erttning.
Erttning ska fastställas utifn omfattningen av uppdraget. Uppdraget ska
vara tidsbestämt och pågå som längst till nästa årssmma. Uppdraget ska
dokumenteras i avtal som specifficerar uppdragsmomenten och överenskommen
ersättning. Ersättning erläggs i efterskott efter utfört arbete. Om en ledamot är
anställd i bolaget gäller för anställningen samma villkor som för verksllande
direktör, dock utan möjlighet till sådan rörlig lön som verksllande direkren kan
erhålla. I övrigt ska inte någon ersättning till ledamöterna förekomma.
Erttning till verkställande direktören utgörs av fast lön och övriga förmånen.
Den fasta lönen ska vara marknadsmässig och förhandlas årligen av styrelsen. Vid
sidan om fast lön utr bilförmån som ska motsvara högst 10 procent av den fasta
lönen och pensionsrmån som ska vara avgiftsbestämd och motsvara högst 25
procent av den fasta lönen. Styrelsen ges möjlighet att inrätta ett bonussystem för
verkställande direktören i form av rörlig lön. Rörlig lön ska högst motsvara 25 procent
av den fasta lönen. Rörlig lön utgår vid måluppfyllelse utifrån tre i förväg fastställda
och mätbara kriterier. De är utvecklingen av (i) nettorsäljningen, (ii) kassafde
och (iii) kvalitet och produktutveckling under räkenskapsåret. Omfattningen
av ersättning för (i) och (ii) bestäms efter fastställd årsredovisning. Omfattning
av ersättning för (iii) bestäms utifn objektiva resultat under räkenskapsåret.
Styrelsen fastställer detaljerade krav avseende (i) - (iii). Rörlig ersättning som utgått
på uppenbart felaktig grund ska återbetalas. Avgångsvederlag utöver lön under
avtalad uppsägningstid om maximalt ett år ska inte förekomma. I förekommande
fall gäller dessa villkor med angivna ramar även för vice verkställande direkr. I
förekommande fall gäller villkoren också andra personer i bolagsledningen, vilka
dock endast erhåller bonus som övriga ansllda. Bolagets affärsstrategi och
långsiktiga intressen handlar bl.a. om att öka förljningen, skapa ett bra kassafde
och forttta affärsutveckingen. Genom att direkt koppla rörlig lön till resultatet av
dessa parametrar är avsikten att direktörens prestation bidrar till att nå dessa mål
och skapa värde för aktieägarna. Detta skapar en långsiktigt hållbar verksamhet.
Koncernen 2021 2020
Ernst & Young AB
Revisionsuppdrag 639 395
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget 40 105
679 500
Moderbolaget 2021 2020
Ernst & Young AB
Revisionsuppdrag 574 330
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget 40 105
614 435
Med revisionsuppdrag avses granskning av årsredovisningen och bokföringen
samt styrelsens och verkställande direktörens förvaltning, övriga arbetsuppgifter
som det ankommer på bolagets revisor att utföra samt rådgivning eller annat
biträde som föranleds av iakttagelser vid sådan granskning eller genomförandet
av sådana övriga arbetsuppgifter.
Koncernen redovisar leasingavtal för lokaler och fordon. Leasingavtal av
lågt värde, som utgörs av kontorsmaskiner och en förrådslokal, inkluderas inte
i leasingskulden utan redovisas även fortttningsvis med linjär kostnadsföring
över leasingperioden.
Koncernen 2021-12-31
Nyttjanderättstillgångar Lokaler Fordon Totalt
Ingående redovisat värde
1 januari 2021
9 743 414 10 157
Investeringar - förlängning av
kontraktstid
2 455 109 2 564
Borttagande - -127 -127
Avskrivningar -4 203 -177 -4 380
Redovisat värde den
31 december 2021
7 995 219 8 214
Förfallostruktur
2021-12-31
< 1 år 1-2 år 3-5 år Totalt
Leasingskulder 3 226 3 279 862 7 367
NOTER
Styrelsen ges även möjlighet att inrätta ett bonussystem för övrig personal i hela
koncernen. Syftet är att främja bolagets långsiktiga värde. Bonuslönen utr på
årsbasis och betalas i efterhand till varje anställd med samma belopp motsvarande
en för hela personalen genomsnittlig månadslön (exklusive pensioner och övriga
förner). Det sammanlagda belopp som betalas till hela personalen inklusive
arbetsgivaravgifter ska rymmas inom 10 % av årets resultat på koncernnivå som
fastslls på årsstämma efter intjänandeåret. Om det villkoret inte är uppfyllt
reduceras bonuslönen i motsvarande mån tills beloppet ryms inom denna gns.
All erttning till ledamöter och verkställande direktör bereds och beslutas
av styrelsen varvid aktiebolagslagens regler om jäv tillämpas. Lön och annan
ersättning enligt villkoren ovan har ställts i relation till bolagets lönekostnader och
samlade kostnader i syfte att hitta en balans och rimlig nivå. Anställningsvillkoren
i övrigt avviker inte på osedvanligt sätt mot villkoren för övrig personal. Utöver
ersättning enligt ovan ska bonus, ersättning baserad på aktier, teckningsoptioner
eller konvertibler, incitamentsprogram eller annan rörlig ersättning inte
förekomma.
Styrelse
Styrelsearvode till ledamöter utr enligt beslut på årsstämman 2021 för
hel mandatperiod enligt följande; ordinarie styrelseledamöter som inte är
anställda i bolaget erller 80 tkr (80) vardera. Inget styrelsearvode utgår till
styrelseordrande som är anställd i bolaget. Styrelsearvoden som avser den del
av mandatperioden som löper under 2022 fram till bolagssmman kommer att
belasta 2022 års resultat. Kostnadsförda styrelsearvoden under 2021 uppgick till;
styrelseledamöterna Kerstin Jakobsson 40 tkr,Claes Blanche 40 tkr, Nils Siegbahn
40 tkr, Leni von Bonsdorff 40 tkr, Torbjörn Axelsson 40 tkr samt Christer Ahlberg 80
tkr. Ersättning till styrelseordförande Kurt Nilsson har under året uppgått till 1 452
tkr (1 348) avseende lön samt 75 (60) avseende förmån.
Kurt Nilssons anställningsavtal som utvecklingschef innehåller bestämmelse om 12
månaders uppsägningstid vid uppsägning fn arbetsgivarens sida. Vid uppsägning
från Kurt Nilssons sida uppgår uppsägningstiden till 6 månader. Avgångsvederlag
utöver lön under avtalad uppsägningstid tillämpas inte.
Verkställande direktören
Erttning till Pontus Nobus, verkställande direktör under 5,5 månader, uppgick
till 990 tkr avseende lön (inklusive lön under uppgningstiden) samt 73 tkr
avseende förmån. Erttning till Johan Nilsson, tillförordnad verksllande direktör
under 6 månader uppgick till 414 tkr samt 31 tkr avseende förmån.Geert Nygaard
tillträdde som VD den 15 december 2021. Geert Nygaard har en årslön på 2 400 tkr,
ingen pensions- eller bilförmån utgår.
Verkställande direkrens anställningsavtal innehåller bestämmelse om 3
månaders ömsesidig uppgningstid under första anställningsåret. Därefter gäller
6 månaders ömsesidig uppgningstid. Avgångsvederlag utöver lön under avtalad
uppsägningstid tillämpas inte.
ÅRSREDOVISNING  – 
8
Finansiella kostnader
9
Skatter
7
Finansiella intäkter
6
Leasingavtal, forts
Belopp redovisade i koncernens
resultaträkning 2021 2020
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar -4 380 -4 414
Ränta på leasingskulder -253 -338
Variabla leasingavgifter som inte inr i
värderingen av leasingskulden
-84 -72
Kostnader för leasar av lågt värde -71 -47
-4 788 -4 871
Belopp redovisade i koncernens
kassaflödesanalys 2021 2020
Summa kassaflöden hänförliga till leasingavtal 5 993 5 874
Kassaflödet ovan inkluderar såväl belopp för leasingavtal som redovisas
som leasingskuld, som belopp som betalas för variabla leasingavgifter,
korttidsleasing och leasar av lågt värde.
Moderbolaget
Årets kostnadsförda leasingavgifter
2021 2020
Minimileasingavgifter 3 638 3 549
Variabla avgifter 442 434
Totala leasingkostnader 4 080 3 983
Icke uppsägningsbara leasingbetalningar uppgår till
Inom ett år 3 381 3 488
Mellan ett och fem år 2 590 6 010
Senare än fem år
Leasing av lokaler
Koncernen leasar lokaler för kontor och tillverkning. Leasingavtalen har
normalt en löptid på tre år. Det finns också åtaganden avseende
variabla avgifter som följer leasingperioderna. Avtalen innehåller
förlängningsoptioner respektive uppsägningsoptioner som koncernen kan
utnyttja respektive inte utnyttja nio månader innan utgången av den
icke-uppsägningsbara perioden. Huruvida det är rimligt säkert att en option
kommer att utnyttjas fastslls vid leasingavtalets inledningsdatum.
Huruvida det är rimligt säkert att en option kommer att utnyttjas omprövas
om det sker en viktig händelse eller betydande förändringar i omständigheter
som ligger inom koncernens kontroll. Senaste tidpunkt för förlängning av
leasingavtal sker vid optionens förfall.
Leasing av fordon
Koncernen leasar fordon (tjänstebilar) med leasingperioder på tre år i de
flesta fall. Förlängningsoptioner förekommer normalt inte.
Koncernen 2021 2020
Utdelning fn räntefond som värderas
till verkligt värde via övrigt totalresultat
5 5
Netto valutakursförändringar - 8
5 13
Moderbolaget 2021 2020
Utdelning från räntefond 5 5
Orealiserad kursvinst räntefond - 2
Netto valutakursförändringar - 9
5 16
Koncernen 2021 2020
Räntekostnader
1)
16 1
Räntekostnader enl IFRS 16 Leasing
1)
253 338
Netto valutakursförändringar 133
402 339
Moderbolaget 2021 2020
Räntekostnader
1)
8 1
Orealiserad kursförlust räntefond 5
Netto valutakursförändringar 133
146 1
1)
Räntekostnader avser ränta på poster som värderas till upplupet
anskaffningsvärde.
REDOVISADE I RESULTATRÄKNING
Koncernen 2021 2020
Aktuell skattekostnad
Aktuell skattekostnad 0 0
Totalt 0 0
Uppskjuten skatteintäkt/skattekostnad
Temporära skillnader -2 10
Totalt -2 10
Totalt redovisad skatteintäkt/
kostnad i koncernen
-2 10
AVSTÄMNING AV EFFEKTIV SKATT
Koncernen 2021 2020
Resultat före skatt -12 241 -8 050
Skatt enligt gällande skattesats 20,6% (21,4%) 2 522 1 723
Skatteeffekt av ej avdragsgilla kostnader -17 -9
Skatteeffekt emissionskostnader 24
Förändring av ej aktiverad uppskjuten skatt på
underskottsavdrag
-2 507 -1 728
Redovisad effektiv skatt -2 10
AVSTÄMNING AV EFFEKTIV SKATT
Moderbolaget 2021 2020
Resultat före skatt -12 274 -7 518
Skatt enligt gällande skattesats 20,6% (21,4%) 2 529 1 609
Skatteeffekt av ej avdragsgilla kostnader -17 -9
Skatteeffekt emissionskostnader 24
Förändring av ej aktiverad uppskjuten skatt på
underskottsavdrag
-2 512 -1 624
Redovisad effektiv skatt
NOTER
Koncernen 2020-12-31
Nyttjanderättstillgångar Lokaler Fordon Totalt
Ingående redovisat värde
1 januari 2020
13 956 198 14 154
Investeringar - förlängning av
kontraktstid
- 417 417
Avskrivningar -4 213 -201 -4 414
Redovisat värde den
31 december 2020
9 743 414 10 157
Förfallostruktur
2020-12-31
< 1 år 1-2 år 3-5 år Totalt
Leasingskulder 3 346 5 994 - 9 340
 – ÅRSREDOVISNING 
10
Immateriella anläggningstillgångar
BALANSERADE UTGIFTER FÖR UTVECKLINGSARBETE
Koncernen 2021-12-31 2020-12-31
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 95 095 93 455
Internt utvecklade tillgångar 683 1 640
Vid årets slut 95 778 95 095
Ackumulerade av- och nedskrivningar
Vid årets början -51 717 -48 569
Årets avskrivning enligt plan -3 764 -2 504
Nedskrivning -644
Vid årets slut -55 481 -51 717
Redovisat värde vid årets slut 40 297 43 378
Moderbolaget 2021-12-31 2020-12-31
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 73 917 73 511
Internt utvecklade tillgångar 406
Vid årets slut 73 917 73 917
Ackumulerade avskrivningar enligt plan
Vid årets början -48 443 -46 376
Årets avskrivning enligt plan -2 122 -1 423
Nedskrivning -644
Vid årets slut -50 565 -48 443
Redovisat värde vid årets slut 23 352 25 474
PATENT OCH KVALITETSSYSTEM
Koncernen 2021-12-31 2020-12-31
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 16 730 16 730
Vid årets slut 16 730 16 730
Ackumulerade avskrivningar enligt plan
Vid årets början -16 730 -16 730
Årets avskrivning enligt plan
Vid årets slut -16 730 -16 730
Redovisat värde vid årets slut
Moderbolaget 2021-12-31 2020-12-31
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 2 830 2 830
Vid årets slut 2 830 2 830
Ackumulerade avskrivningar enligt plan
Vid årets början -2 830 -2 830
Årets avskrivning enligt plan
Vid årets slut -2 830 -2 830
Redovisat värde vid årets slut
Fram till och med 2001-12-31 har Glycorex Transplantation AB i balansräkningen
redovisat sina direkta utgifter för utveckling av bolagets produkt Glycosorb®ABO,
totalt 45,2 MSEK. I koncernens balanskning är utvecklingsutgifterna för
Glycosorb®ABO upptagna till anskaffningsrde minus ackumulerade avskriv-
ningar och kvarvarande värde uppgår vid årets slut till 0 MSEK (0).
Koncernens utgifter för fortsatt utvecklingsarbete avseende Glycosorb®ABO
kostnadsförs fn år 2002 i den period de uppkommer.
För utveckling av produkten för universell blodplasma redovisas ett anskaffnings-
värde i balansräkningen per 2021-12-31 om 28,8 MSEK. Avskrivning påbörjades för
detta utvecklingsprojekt den 1 april 2020. Redovisat värde per 2021-12-31 uppr
till 25,2 MSEK För pående utvecklingsprojekt för framtagning av produkter inom
Myasthenia gravis redovisas en tillgång i balansräkningen per 2021-12-31 om
11,9 MSEK. Avskrivning har inte pårjats för detta utvecklingsprojekt. För
pågående utvecklingsprojekt för framtagning av produkter inom Reumatoid
artrit redovisas en tillgång i balanskningen per 2021-12-31 om 2,2 MSEK.
Avskrivning har inte påbörjats för detta utvecklingsprojekt. För övriga projekt
för framtagning av produkter inom extrakorporal blodbehandling redovisas ett
anskaffningsrde i balansräkningen per 2021-12-31 om 3,3 MSEK. Avskrivning har
påbörjats för dessa projekt. Redovisad nedskrivning under 2020 om 0,6 MSEK avser
ett projekt inom denna kategori. Kvarvarande restvärde uppr till 2,2 MSEK.
Årets totala kostnadsförda utgifter för forskning och utveckling i koncernen uppgår
till 2,3 MSEK (1,6).
De pågående utvecklingsprojekten, Myasthenia gravis och Reumatoid artrit, har
prövats för värdenedgång enligt IAS 36. Vid prövningarna har en diskonteringsränta
på 12,5 % annts, vilket motsvarar vägd genomsnittlig kapitalkostnad (WAAC)
efter skatt. I båda fallen överstiger återvinningsvärdena redovisat värde med
betydande belopp. Även det färdiga projektet, Universell blodplasma, har prövats
med samma förutsättningar och resultat. Något nedskrivningsbehov föreligger
således inte.
NOTER
ÅRSREDOVISNING  – 
11
Materiella anläggningstillgångar
12
Andelar i koncernföretag
13
Förutbetalda kostnader
INVENTARIER
Koncernen 2021-12-31 2020-12-31
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 816 783
Övriga investeringar 19 33
Vid årets slut 835 816
Ackumulerade avskrivningar enligt plan
Vid årets början -742 -722
Årets avskrivning enligt plan -28 -20
Vid årets slut -770 -742
Redovisat värde vid årets slut 65 74
Moderbolaget 2021-12-31 2020-12-31
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 789 756
Övriga investeringar 19 33
Vid årets slut 808 789
Ackumulerade avskrivningar enligt plan
Vid årets början -716 -696
Årets avskrivning enligt plan -28 -20
Vid årets slut -744 -716
Redovisat värde vid årets slut 64 73
MASKINER OCH TEKNISK UTRUSTNING
Koncernen 2021-12-31 2020-12-31
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 10 702 10 361
Övriga investeringar 1 846 341
Avyttringar och utrangeringar
Vid årets slut 12 548 10 702
Ackumulerade avskrivningar enligt plan
Vid årets början -9 559 -9 311
Avyttringar och utrangeringar
Årets avskrivning enligt plan -323 -248
Vid årets slut -9 882 -9 559
Redovisat värde vid årets slut 2 666 1 143
Moderbolaget 2021-12-31 2020-12-31
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 5 631 5 256
Övriga investeringar 460 375
Vid årets slut 6 091 5 631
Ackumulerade avskrivningar enligt plan
Vid årets början -4 851 -4 709
Årets avskrivning enligt plan -201 -142
Vid årets slut -5 052 -4 851
Redovisat värde vid årets slut 1 039 780
Moderbolaget 2021-12-31 2020-12-31
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 46 781 46 781
Aktieägartillskott
Vid årets slut 46 781 46 781
Ackumulerade nedskrivningar
Vid årets början -41 630 -41 630
Vid årets slut -41 630 -41 630
Redovisat värde vid årets slut för andelar i koncernföretag 5 151 5 151
MODERBOLAGETS DIREKTA INNEHAV AV ANDELAR I DOTTERFÖRETAG
Dotterföretag/ organisationsnummer/säte Antal andelar Andel Eget kapital
2021-12-31
Eget kapital
2020-12-31
Bokfört värde
2021-12-31
Bokfört värde
2020-12-31
Glycoprobe AB, 556729-5216, Lund 1000 100% 1 856 1 856 5 051 5 051
Glycorex Transplantation Pty Ltd, 113 595 074, Australien 100 100%
Glycorex UMC AB, 556840-8891, Lund 500 100% 34 36 50 50
Glycorex UBP AB, 556840-9006, Lund 500 100% 50 50 50 50
Glycorex M S.A. DE.CV, GMX 1305235A0 , Mexico 9999 99,99%
1 940 1 942 5 151 5 151
De helägda dotterbolagen i Australien, Glycorex Transplantation Pty Ltd, samt i Mexico, Glycorex M S.A DE.CV, har inte bedrivit någon verksamhet och har inga tillgångar och
skulder. Andelar i Glycoprobe AB har pvats för nedskrivning. Återvinningsvärdet överstiger redovisat värde.
Koncernen 2021-12-31 2020-12-31
Förutbetald lokalhyra 367 359
Övriga poster 763 768
1 130 1 127
Moderbolaget 2021-12-31 2020-12-31
Förutbetald lokalhyra 964 946
Övriga poster 646 650
1 610 1 596
NOTER
 – ÅRSREDOVISNING 
17
Resultat per aktie och utdelning
15
Kortfristig placering
16
Eget kapital
18
Transaktioner med närstående
19
Upplupna kostnader
16
Eget kapital, fortsättning
14
Uppskjuten skattefordran/avsättning för uppskjuten skatt
Koncernen 2021-12-31 2020-12-31
Ej redovisade uppskjutna skattefordringar
Skattemässiga underskott 128 731 116 572
Ej bokförd uppskjuten skattefordran 26 519 24 014
Skattesats 20,6% 20,6%
Moderbolaget 2021-12-31 2020-12-31
Ej redovisade uppskjutna skattefordringar
Skattemässiga underskott 128 356 116 164
Ej bokförd uppskjuten skattefordran 26 441 23 930
Skattesats 20,6% 20,6%
Redovisning av uppskjutna skattefordringar hänförbara till underskottsavdrag
föruttter övertygande skäl som talar för att tillräckliga skattemässiga överskott
kommer att finnas . För närvarande redovisas inga uppskjutna skattefordringar
hänförbara till skattemässiga underskott. Det föreligger ingen tidsbegränsning för
utnyttjande av de skattemässiga underskottsavdragen.
Avsättning för uppskjuten skatt, koncernen 2021-12-31 2020-12-31
Överavskrivningar 121 54
Övriga immateriella tillgångar - 65
Totalt uppskjuten skatteskuld 121 119
Andelar i räntefond 2021-12-31 2020-12-31
Marknadsvärde 952 957
Redovisat värde i koncernen 952 957
Redovisat värde i moderbolaget 952 957
Fritt eget kapital
Överkursfond
När aktie emitteras till överkurs, det vill säga för aktierna ska betalas mer än aktiens
kvotvärde, ska ett belopp motsvarande det erhållna beloppet utöver aktiernas
kvotvärde, föras till överkursfonden. Belopp som tillförts överkursfonden fr.o.m 1
januari 2006 ingår i fritt eget kapital.
Balanserade vinstmedel/ansamlade förluster
Utgörs av föregående års fria egna kapital efter att en eventuell vinstutdelning
lämnats. Utgör tillsammans med årets resultat och överkursfond summa fritt eget
kapital, det vill säga det belopp som finns tillngligt för utdelning till aktieägarna.
Koncernen
Aktiekapital
Posten besr av moderbolagets aktiekapital.
Övrigt tillskjutet kapital
Avser eget kapital som är tillskjutet från ägarna. Här ingår överkursfonder som förts
över till reservfond per 31 december 2005.
Avsättning till överkursfond från den 1 januari 2006 och framöver redovisas också
som tillskjutet kapital.
Reserver
Avser ackumulerade värdeförändringar avseende finansiella tillgångar värderade
till verkligt värde via övrigt totalresultat, fram till dess att tillgången bokas bort från
balansräkningen.
Balanserade vinstmedel/ansamlade förluster, inklusive årets resultat
I balanserade vinstmedel/ansamlade förluster, inklusive årets resultat ingår
intjänade vinstmedel/ansamlade förluster i moderbolaget och dess dotterbolag.
Tidigare avsättningar till reservfond, exklusive överförda överkursfonder, ingår i
denna eget kapitalpost.
Moderbolaget
Bundet eget kapital
Aktiekapital
Posten besr av moderbolagets aktiekapital.
Reservfond
Syet med reservfonden har varit att spara en del av nettovinsten, som inte går åt
för täckning av balanserade förluster. I reservfonden ingår även belopp som före
1 januari 2006 tillförts överkursfonden.
Fond för aktiverade utvecklingsutgifter
Posten besr av omföring från fritt eget kapital till bundet eget kapital avseende
aktiverade utvecklingsutgier under året. Fonden minskas vid avskrivning,
nedskrivning eller avyttring av en tillgång som vid aktivering var föremål för fonden.
Antal emitterade aktier
Fullt betalda Kvot värde
Aktieslag A 3 268 000 163 400
Aktieslag B 70 585 983 3 529 299
73 853 983 3 692 699
Aktieslag A Aktieslag B
Antal utesende aktier vid årets början 3 268 000 70 585 983
Antal utesende aktier vid årets slut 3 268 000 70 585 983
En A-aktie berättigar till 10 röster och en B-aktie till 1 röst.
Alla aktierna har ett kvotvärde på 0,05 kronor.
Antalet aktier har under året i genomsnitt varit 73 853 983 (73 590 732). Årets
resultat i koncernen (hänförbart till moderbolagets aktieägare) om -12 243 TSEK
(-8 040) ger ett resultat per aktie om -0,17 SEK (-0,11). Styrelsen föreslår att ingen
aktieutdelning utr för 2021 (för år 2020 utgick ingen aktieutdelning).
Det finns inga utspädningseffekter att ta hänsyn till.
Närståenderelationer med ett betydande inflytande
Företaget sr under ett betydande inflytande fn styrelseordföranden Kurt
Nilsson, stor aktieägare i GTAB (Glycorex Transplantation AB). Kurt Nilsson
har även stor ägarandel i Glycorex AB, som i sin tur har stort innehav i GTAB.
Styrelseordföranden Kurt Nilsson med närsende kontrollerar 35,5% av rösterna
i GTAB. Övriga styrelseledamöters innehav (31.12.2021): Christer Ahlberg 60 000
B-aktier. Styrelsesuppleanten Tomas Westergren innehar 1 560 000 B-aktier.
Koncerninterna transaktioner
Moderbolagets inköp från dotterbolaget Glycoprobe AB uppgår till 7 882 KSEK
(7 876 KSEK), från dotterbolaget Glycorex UMC AB 0 (0) samt fn dotterbolaget
Glycorex UBP AB 187 KSEK (982 KSEK). Samtliga intäkter i dotterbolagen är
koncerninterna.
Ledande befattningshavare
Löner och ersättningar, kostnader och förpliktelser som avser pensioner och
liknande förmåner, samt avtal avseende avgångsvederlag se not 4.
Koncernen 2021-12-31 2020-12-31
Personalrelaterade kostnader 4 058 4 186
Övriga poster 1 300 645
5 358 4 831
Moderbolaget 2021-12-31 2020-12-31
Personalrelaterade kostnader 2 860 2 941
Övriga poster 1 232 596
4 092 3 537
NOTER
ÅRSREDOVISNING  – 
20
Finansiella tillgångar och skulder samt finansiella risker och riskhantering
Nedanstående tabell visar bolagets finansiella tillgångar och finansiella skulder per värderingskategori.
Finansiella instrument per kategori
Koncernen
Tillgångar i balansräkningen Verkligt värde
via resultatet
Upplupet
anskaffnings-
värde
Verkligt värde
via övrigt
totalresultat
Summa
2021-12-31
Kundfordringar - 2 835 - 2 835
Kortfristig placering - - 952 952
Kassa och bank - 41 182 - 41 182
Summa - 44 017 952 44 969
Skulder i balansräkningen Verkligt värde via
resultatet
Upplupet
anskaffnings-
värde
Verkligt värde
via övrigt
totalresultat
Summa
2021-12-31
Leasingskulder - 7 367 - 7 367
Skulder till kreditinstitut - 1 685 - 1 685
Leverantörsskulder - 1 128 - 1 128
Summa - 10 180 - 10 180
Tillgångar i balansräkningen
Verkligt värde via
resultatet
Upplupet a
nskaffnings-
värde
Verkligt värde
via övrigt
totalresultat
Summa
2020-12-31
Kundfordringar - 2 277 - 2 277
Kortfristig placering - - 957 957
Kassa och bank - 48 345 - 48 345
Summa - 50 622 957 51 579
Skulder i balansräkningen
Verkligt värde via
resultatet
Upplupet
anskaffnings-
värde
Verkligt värde
via övrigt
totalresultat
Summa
2020-12-31
Leasingskulder - 9 340 - 9 340
Leverantörsskulder - 909 - 909
Summa - 10 249 - 10 249
2021-12-31 2020-12-31
Moderbolaget Redovisat värde Verkligt värde Redovisat värde Verkligt värde
Tillgångar
Kundfordringar 2 835 2 835 2 277 2 277
Kortfristiga placeringar 952 952 957 957
Likvida medel 40 785 40 785 48 097 48 097
Skulder
Leverantörsskulder 892 892 667 667
Skulder till kreditinstitut 323 323 - -
Följande sammanfattar de metoder och antaganden som främst använts för att
fastslla verkligt värde på de finansiella instrumenten som redovisas i tabellen
ovan.
Verkliga värden
Uppdelning av hur verkligt värde besms görs utifrån tre nivåer.
Nivå 1: enligt priser noterade på en aktiv marknad för samma instrument
Nivå 2: utifrån direkt eller indirekt observerbar marknadsdata som inte inkluderas
i nivå 1
Nivå 3: utifrån indata som inte är observerbar på marknaden
Verkliga värden enligt nivå 1 har använts i kategorin Finansiella tillngar som kan
ljas, vilket innehåller placering i noterad räntefond. Koncernen har inga verkliga
värden beknade enligt nivå 2 eller nivå 3. För icke räntebärande tillgångs- och
skuldposter såsom kundfordringar och leverantörsskulder med en kvarvarande
livslängd på mindre än sex månader anses det redovisade värdet motsvara verkligt
värde. Även för skulder till kreditinstitut anses skillnad mellan redovisat värde och
verkligt värde vara försumbar.
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via övrigt totalresultat/
kortfristiga placeringar
Utgörs av placering i räntefond. Verkligt värde har bestämts utifn bankens
noterade kurs på räntefonden på balansdagen. Oredovisad vinst i moderbolaget
uppr till 0 (0).
Kundfordringar, leverantörsskulder och övriga finansiella skulder
För kundfordringar, leverantörsskulder och övriga finansiella skulder i
moderbolaget, anses det redovisade värdet reflektera verkligt värde.
Löptidsanalys skulder
Leverantörsskulder, övriga skulder och interimsskulder förfaller inom 3 månader.
Skulder till kreditinstitut förfaller inom fyra år.
Finansiella risker och riskhantering
Företagets finansiering och hantering av finansiella risker hanteras inom bolaget
under styrning och övervakning av styrelsen. Företaget tillämpar en försiktig
placeringspolicy.
Finansieringsrisk
Bolagets möjlighet att tillgodose framtida kapitalbehov är i hög grad
beroende av framgångar i lanseringen av produkterna samt därpå följande
försäljningsframgångar. Det finns ingen garanti för att Glycorex Transplantation
kommer att kunna anskaffa nödvändigt kapital även om utvecklingen är positiv i
bolaget, ett beroende finns också av läget på marknaden för tillgängligt riskkapital.
NOTER
 – ÅRSREDOVISNING 
21
Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
2022-01-17: Under januari 2022 slöts ett avtal med en distributör för bolagets
transplantationsprodukt. Avtalet är det första steget för Glycosorb® ABO på den
afrikanska kontinenten.
24
Uppgifter om moderbolaget
23
Förslag till disposition av bolagets resultat
20
Finansiella tillgångar …, forts
Kundfordringar
Koncernen 2021-12-31 2020-12-31
Kundfordringar 3 602 3 044
Avgår kreditreserv -767 -767
Summa kundfordringar 2 835 2 277
Moderbolaget 2021-12-31 2020-12-31
Kundfordringar 3 602 3 044
Avgår kreditreserv -767 -767
Summa kundfordringar 2 835 2 277
Förändring av kreditreserven
Koncernen 2021-12-31 2020-12-31
Vid årets början -767 -812
Förändring av kreditreservering - -
Återförda outnyttjade belopp
(återvunnen kundfordran)
- 45
Vid årets utgång -767 -767
Moderbolaget 2021-12-31 2020-12-31
Vid årets början -767 -812
Förändring av kreditreservering - -
Återförda outnyttjade belopp
(återvunnen kundfordran)
- 45
Vid årets utgång -767 -767
Åldersanalys, ej nedskrivna
kundfordringar
2021 2020
Ej förfallna kundfordringar 1 244 578
Förfallna kundfordringar 1-30 dgr 989 914
Förfallna kundfordringar 31-90 dgr 570 782
Förfallna kundfordringar 91-180 dgr 29
Förfallna kundfordringar 181-360 dgr
Förfallna kundfordringar äldre än 360
dgr
3 3
Summa 2 835 2 277
Geografisk kreditriskexponering 2021 2020
Europa 2 190 1 781
Australien 75 56
Singapore 150
Mexico
Kanada
Indien 420 440
Summa 2 835 2 277
De tre srsta kunderna står för 19,0 % (47,0) av bolagets kundfordringar
per 2021-12-31.
Ränterisk
Överskottslikviditet placeras i bank eller i räntebärande värdepapper med liten
nterisk. Koncernens räntebärande skulder löper med en ränta på cirka 2,5 %.
Valutarisk
Största delen av företagets inköp sker i svenska kronor. Vissa konsulttjänster
förvärvas i USD och EUR. Faktureringen till kunder sker till srsta delen i EUR.
Företaget har inte annt sig av valutasäkring under 2021 (ingen valutakring
under 2020). Framtida intäkter och kostnader kommer att påverkas av
fluktuationer i utländska valutakurser. Rörelseresultatet påverkades under
kenskapsåret av valutakursvinster med 348 (504) samt av valutakursrluster
med 377 (475).
Känslighetsanalys
Om den svenska kronan hade försvagats/förstärkts med 5% i förhållande
till Euro , GBP, AUD, NOK samt CAD med alla andra variabler konstanta, skulle
omsättningen 2021 ha varit 1,2 MSEK högre/lägre. Motsvarande analys av
utesende kundfordringar per den 31 december 2021 visar att en föndring
av den svenska kronan med 5% i förhållande till Euro, GBP, AUD samt CAD skulle
påverka fordringarna +/- 137 tkr.
Kreditrisk
Företagets kunder utgörs av transplantationskliniker och läkemedelsföretag.
Kunderna bedöms som kreditvärdiga. Dock betalar en mindre andel kunder
fakturerade belopp sent. I tveksamma fall tillämpas förskottsbetalning.
Kreditförsäkring tillämpas ej.
Koncernen 2021-12-31 2020-12-31
Ställda säkerheter INGA INGA
Eventualförpliktelser INGA INGA
Moderbolaget 2021-12-31 2020-12-31
Ställda säkerheter INGA INGA
Eventualförpliktelser INGA INGA
22
Händelser eer balansdagen
(Belopp kronor) 2021 2020
Styrelsen föreslår att:
Överkursfond 99 334 874 99 334 874
Balanserat resultat -47 828 555 -42 206 943
Årets resultat -12 274 395 -7 518 230
Summa 39 231 924 49 609 701
Disponeras på följande sätt:
Balanseras i ny räkning 39 231 924 49 609 701
Summa 39 231 924 49 609 701
Glycorex Transplantation AB (publ) är ett
svenskt registrerat aktiebolag med
säte i Lund. Moderbolagets aktier är registrerade på NGM Main Regulated Equity .
Adressen till huvudkontoret är Scheelevägen 27, Lund , Sverige.
Koncernredovisningen för 2021 består av moderbolaget och dess dotterbolag,
tillsammans benämnd koncernen.
NOTER
ÅRSREDOVISNING  – 
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar
att årsredovisningen har upprättats i enlighet
med god redovisningssed i Sverige och
koncernredovisningen har upprättats i enlighet
med de internationella redovisningsstandarder
som avses i Europaparlamentets och rådets
förordning (EG) nr 1606/2002 av den 19
juli 2002 om tillämpning av internationella
redovisningsstandarder. Årsredovisningen
respektive koncernredovisningen ger
en rättvisande bild av moderbolagets
och koncernens ställning och resultat.
Förvaltningsberättelsen för moderbolaget
respektive koncernen ger en rättvisande
översikt över utvecklingen av moderbolagets
och koncernens verksamhet, ställning och
resultat samt beskriver väsentliga risker och
osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och
de företag som ingår i koncernen står inför.
Årsredovisningen och koncernredovisningen
har, som framgår ovan, godkänts för utfärdande
av styrelsen den 25 april 2022. Koncernens
resultat- och balansräkning blir föremål för
fastställelse på årsstämman den 31 maj 2022.
Lund den 25 april 2022
Styrelsen för Glycorex Transplantation AB (publ)
Kurt Nilsson
Styrelseordförande
Christer Ahlberg Torbjörn Axelsson
Styrelseledamot Styrelseledamot
Nils Siegbahn Leni von Bonsdorff
Styrelseledamot Styrelseledamot
Geert Nygaard
Verkställande direktör
Vår revisionsberättelse har lämnats den 29 april 2022
Ernst & Young AB
Ola Larsmon
Auktoriserad revisor
Styrelsens försäkran
STYRELSENS FÖRSÄKRAN
 – ÅRSREDOVISNING 
TILL BOLAGSSTÄMMAN I GLYCOREX TRANSPLANTATION AB (PUBL), ORG NR -
REVISIONSBERÄTTELSE
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen för
Glycorex Transplantation AB (publ) för år 2021. Bolagets årsredovisning och
koncernredovisning ingår på sidorna 22-47 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen uppttats i enlighet med års-
redovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av
moderbolagets finansiella ställning per den 31 december 2021 och av dess
finansiella resultat och kassafde för året enligt årsredovisningslagen.
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen
och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens finan-
siella ställning per den 31 december 2021 och av dess finansiella resultat och
kassafde för året enligt International Financial Reporting Standards (IFRS),
så som de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen
är förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därr att bolagsstämman fastsller resultaträkningen och
balansräkningen för moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncernredovis-
ningen är förenliga med innehållet i den kompletterande rapport som har
överlämnats till moderbolagets revisionsutskott i enlighet med Revisors-
förordningens (537/2014) artikel 11
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och
god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs när-
mare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moder-
bolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt full-
gjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat
på vår bästa kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster som avses i
Revisorsförordningens (537/2014) artikel 5.1 har tillhandahållits det granskade
bolaget eller, i förekommande fall, dess moderföretag eller dess kontrollerade
företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamåls-
enliga som grund för våra uttalanden.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som enligt vår
professionella bemning var de mest betydelsefulla för revisionen av årsre-
dovisningen och koncernredovisningen för den aktuella perioden. Dessa om-
den behandlades inom ramen för revisionen av, och i vårt ställningstagande
till, årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga
separata uttalanden om dessa områden. Beskrivningen nedan av hur revi-
sionen genomfördes inom dessa områden ska läsas i detta sammanhang.
Vi har fullgjort de skyldigheter som beskrivs i avsnittet Revisorns ansvar i vår
rapport om årsredovisningen också inom dessa områden. Därmed genom-
fördes revisionsåtgärder som utformats för att beakta vår bemning av risk
för väsentliga fel i årsredovisningen och koncernredovisningen. Utfallet av vår
granskning och de granskningsåtrder som genomförts för att behandla de
områden som framgår nedan utgör grunden för vår revisionsberättelse.
ÅRSREDOVISNING  – 
REVISIONSBERÄTTELSE
Annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen
årsredovisningen och koncernredovisningen och återfinns på sidorna 1-21
och 52-58. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för
denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovisningen
omfattar inte denna information och vi gör inget uttalande med bestyrkande
avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredovisning-
en är det vårt ansvar att läsa den information som identifieras ovan och över-
väga om informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig med årsredovis-
ningen och koncernredovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi även
den kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om infor-
mationen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna information,
drar slutsatsen att den andra informationen innehåller en väsentlig felaktig-
het, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att rapportera i det
avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att års-
redovisningen och koncernredovisningen uppttas och att den ger en rätt-
visande bild enligt årsredovisningslagen och, vad gäller koncernredovis-
ningen, enligt IFRS så som de antagits av EU. Styrelsen och verksllande
direktören ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer är nöd-
vändig för att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som inte
innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentlig-
heter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen ansvarar
styrelsen och verkställande direkren för bemningen av bolagets för-
måga att forttta verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt, om
förhållanden som kan påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att
använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas
dock inte om styrelsen och verkställande direktören avser att likvidera
bolaget, upphöra med verksamheten eller inte har något realistiskt alternativ
till att göra något av detta.
Beskrivning av området Hur detta område beaktades i revisionen
Balanserade utgifter för utvecklingsarbete redovisas per 31
december 2021 till 40 297 tkr i koncernens balansräkning och till
23 352 tkr i moderbolagets balansräkning och står för 40% av kon-
cernens tillgångar och 25% av moderbolagets tillgångar. Utgifter
för utveckling redovisas som en tillgång i balanskningen om pro-
dukten eller processen bedöms tekniskt och kommersiellt använd-
bar och bolaget har tillräckliga resurser att fullfölja utvecklingen
och därefter använda eller sälja den immateriella tillgången.
Redovisningen av balanserade utvecklingsutgifter innefattar att
bolaget vid anskaffningstillfället bemer vilka utvecklingsutgifter
som är hänförliga till respektive produkt under utvecklingen och till
vilken grad dessa är återvinningsbara. Bolaget prövar minst årli-
gen och vid indikation på värdenedgång att redovisade värden inte
överstiger beräknade återvinningsvärden. Återvinningsvärdena
fastställs genom nurdesberäkning av bedömda framtida kassa-
flöden och baseras på förväntat utfall av ett antal faktorer grundat
på bolagets uppskattningar och bedömningar. Den initiala redovis-
ningen av utgifter för utvecklingsarbete och de nedskrivningspröv-
ningar som utrs är således baserade på bolagets uppskattningar
och bedömningar, varför redovisningen av balanserade utgifter
för utvecklingsarbete har ansetts vara ett särskilt betydelsefullt
område i revisionen.
En beskrivning av de antaganden som ligger till grund för bolagets
redovisning av balanserade utgifter för utvecklingsarbete framgår
av not 10 och av avsnittet Viktiga uppskattningar och bedömningar
i not 1. I not 10 framgår även redovisade balanserade utgifter för
utvecklingsarbete, årets anskaffningar och avskrivningar.
I vår revision har vi utvärderat bolagets process för att bema
vilka utvecklingsutgifter som uppfyller kriterierna för redovisning
som balanserade utgifter för utvecklingsarbete. Vi har också utfört
stickprovskontroller av balanserade utgifter mot underlag och ut-
värderat bolagets process för att upptta nedskrivningstest bland
annat genom att granska rimligheten i antaganden om framtida
intäkter. Vi har med hjälp av våra värderingsspecialister granskat
bolagets modell för att genomföra nedskrivningstest. Vi har även
granskat lämnade upplysningar i årsredovisningen.
 – ÅRSREDOVISNING 
REVISIONSBERÄTTELSE
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om att årsredovisningen
och koncernredovisningen som helhet inte innehåller några väsentliga
felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, och att
lämna en revisionsbettelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig säker-
het är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som
utrs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en
sentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund
av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller
tillsammans rimligen kan förntas påverka de ekonomiska beslut som
användare fattar med grund i årsredovisningen och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt omdöme och har
en professionellt skeptisk insllning under hela revisionen. Dessutom:
identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktigheter i årsredo-
visningen och koncernredovisningen, vare sig dessa beror på oegentlig-
heter eller misstag, utformar och utför granskningsåtgärder bland annat
utifrån dessa risker och inhämtar revisionsbevis som är tillräckliga och än-
damålsenliga för att utgöra en grund för våra uttalanden. Risken för att
inte upptäcka en väsentlig felaktighet till följd av oegentligheter är högre
än för en väsentlig felaktighet som beror på misstag, eftersom oegentlig-
heter kan innefatta agerande i maskopi, förfalskning, avsiktliga uteläm-
nanden, felaktig information eller åsidosättande av intern kontroll.
skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna kontroll som
har betydelse för vår revision för att utforma granskningtgärder som är
lämpliga med hänsyn till omständigheterna, men inte för att uttala oss om
effektiviteten i den interna kontrollen.
utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som används och
rimligheten i styrelsens och verksllande direkrens uppskattningar i
redovisningen och tillhörande upplysningar.
drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verkställande direk-
tören använder antagandet om fortsatt drift vid upprättandet av årsredo-
visningen och koncernredovisningen. Vi drar också en slutsats, med grund
i de inhämtade revisionsbevisen, om det finns någon väsentlig oker-
hetsfaktor som avser sådana händelser eller förllanden som kan leda
till betydande tvivel om bolagets förmåga att fortsätta verksamheten.
Om vi drar slutsatsen att det finns en väsentlig osäkerhetsfaktor, måste vi
i revisionsbettelsen fästa uppmärksamheten på upplysningarna i års-
redovisningen om den väsentliga osäkerhetsfaktorn eller, om sådana
upplysningar är otillräckliga, modifiera uttalandet om årsredovisningen
och koncernredovisningen. Våra slutsatser baseras på de revisionsbevis
som inhämtas fram till datumet för revisionsberättelsen. Dock kan fram-
tida händelser eller förhållanden göra att ett bolag inte längre kan
fortsätta verksamheten.
utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen och innehållet
i årsredovisningen och koncernredovisningen, däribland upplysningarna,
och om årsredovisningen och koncernredovisningen återger de underlig-
gande transaktionerna och händelserna på ett sätt som ger en rättvisande
bild.
inhämtar vi tillräckliga och ändamålsenliga revisionsbevis avseende den
finansiella informationen för enheterna eller affärsaktiviteterna inom
koncernen för att göra ett uttalande avseende koncernredovisningen.
Vi ansvarar för styrning, övervakning och utförande av koncernrevisionen.
Vi är ensamt ansvariga för våra uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens planerade omfatt-
ning och inriktning samt tidpunkten för den. Vi måste också informera om
betydelsefulla iakttagelser under revisionen, däribland de eventuella
betydande brister i den interna kontrollen som vi identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har följt relevanta
yrkesetiska krav avseende oberoende, och ta upp alla relationer och andra
förhållanden som rimligen kan påverka vårt oberoende, samt i tillämpliga fall
åtgärder som har vidtagits för att eliminera hoten eller motåtgärder som har
vidtagits.
Av de omden som kommuniceras med styrelsen fastställer vi vilka av dessa
områden som varit de mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisning-
en och koncernredovisningen, inklusive de viktigaste bedömda riskerna för
sentliga felaktigheter, och som därr utgör de för revisionen särskilt
betydelsefulla områdena. Vi beskriver dessa områden i revisionsberättelsen
vida inte lagar eller andra författningar förhindrar upplysning om frågan.
RAPPORT OM ANDRA KRAV ENLIGT LAGAR OCH ANDRA FÖRFATTNINGAR
Revisorns granskning av förvaltning och förslaget till dispositioner
av bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen har vi även utfört en revision av
styrelsens och verksllande direktörens förvaltning av Glycorex Transplan-
tation AB (publ) för år 2021 samt av förslaget till dispositioner beträffande
bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagssmman disponerar vinsten enligt förslaget i förvalt-
ningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande
direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt
denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i
förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige
och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamåls-
enliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffan-
de bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning innefattar detta bland
annat en bemning av om utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav
som bolagets och koncernens verksamhetsart, omfattning och risker stäl-
ler på storleken av moderbolagets och koncernens egna kapital, konsolide-
ringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av bolagets
angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande bedöma
bolagets och koncernens ekonomiska situation, och att tillse att bolagets
organisation är utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen och
bolagets ekonomiska angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggan-
de sätt. Verkställande direkren ska sköta den löpande förvaltningen enligt
styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta de åtrder som är
dvändiga för att bolagets bokföring ska fullgöras i överensstämmelse med
lag och för att medelsförvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt uttalande
om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med en rimlig grad av
ÅRSREDOVISNING  – 
REVISIONSBERÄTTELSE
säkerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande
direktören i något väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse som
kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovis-
ningslagen eller bolagsordningen
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bolagets
vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är att med rimlig grad
av säkerhet bema om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att en
revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer att upp-
täcka åtgärder eller försummelser som kan föranleda ersättningsskyldighet
mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av bolagets vinst eller
förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige använder vi
professionellt omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under
hela revisionen. Granskningen av förvaltningen och förslaget till dispositio-
ner av bolagets vinst eller förlust grundar sig främst på revisionen av räken-
skaperna. Vilka tillkommande granskningsåtrder som utrs baseras på
vår professionella bemning med utgångspunkt i risk och väsentlighet.
Det innebär att vi fokuserar granskningen på sådana åtgärder, områden och
förhållanden som är väsentliga för verksamheten och där avsteg och över-
trädelser skulle ha särskild betydelse för bolagets situation. Vi går igenom
och prövar fattade beslut, beslutsunderlag, vidtagna åtgärder och andra för-
hållanden som är relevanta för vårt uttalande om ansvarsfrihet. Som
underlag för vårt uttalande om styrelsens förslag till dispositioner beträffan-
de bolagets vinst eller förlust har vi granskat om förslaget är förenligt med
aktiebolagslagen.
REVISORNS GRANSKNING AV ESEF-RAPPORTEN
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även
utrt en granskning av att styrelsen och verkställande direktören har upp-
rättat årsredovisningen och koncernredovisningen i ett format som möjlig-
gör enhetlig elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a §
lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden för Glycorex Transplantation AB
(publ) för år 2021.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten #[checksumma] upprättats i ett
format som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalande
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18 Revisorns
granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna rekommendation
beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till
Glycorex Transplantation AB (publ) enligt god revisorssed i Sverige och har i
övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som
grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att
Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om
värdepappersmarknaden, och för att det finns en sådan intern kontroll som
styrelsen och verkställande direkren bedömer nödvändig för att upprätta
Esef-rapporten utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegent-
ligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten i allt
sentligt är upprättad i ett format som uppfyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden, på grundval av vår granskning.
RevR 18 kver att vi planerar och genomför våra granskningsåtrder för att
uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är uppttad i ett format som upp-
fyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en
granskning som utrs enligt RevR 18 och god revisionssed i Sverige alltid kom-
mer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan
uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om
de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska
beslut som användare fattar med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar ISQC 1 Kvalitetskontroll för revisionsföretag som
utr revision och översiktlig granskning av finansiella rapporter samt andra
bestyrkandeuppdrag och näraliggande tjänster och har därmed ett allsidigt
system för kvalitetskontroll vilket innefattar dokumenterade riktlinjer och
rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder för yrkesutöv-
ningen och tillämpliga krav i lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis om att
Esef-rapporten har upprättats i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk
rapportering av årsredovisningen och koncernredovisning. Revisorn väljer
vilka åtgärder som ska utföras, bland annat genom att bedöma riskerna för
sentliga felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa beror på oegentlig-
heter eller misstag. Vid denna riskbedömning beaktar revisorn de delar av den
interna kontrollen som är relevanta för hur styrelsen och verkställande direk-
tören tar fram underlaget i syfte att utforma granskningsåtgärder som är än-
damålsenliga med hänsyn till omständigheterna, men inte i syfte att göra ett
uttalande om effektiviteten i den interna kontrollen. Granskningen omfattar
också en utvärdering av ändamålsenligheten och rimligheten i styrelsens och
verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen en teknisk validering av
Esef-rapporten, dvs. om filen som innehåller Esef-rapporten uppfyller den
tekniska specifikation som anges i kommissionens delegerade förordning (EU)
2019/815 och en avsmning av att Esef-rapporten överensstämmer med den
granskade årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida Esef-rapporten
har märkts med iXBRL som möjliggör en rättvisande och fullsndig maskin-
läsbar version av koncernens resultat-, balans- och egetkapitalräkningar samt
kassaflödesanalysen.
Ernst & Young AB, Box 7850, 103 99 Stockholm utsågs till Glycorex Transplanta-
tion AB (publ)s revisor av bolagsstämman den 8 juni 2021 och har varit
bolagets revisor sedan 14 juni 2012.
Malmö den 29 april 2022
Ernst & Young AB
Ola Larsmon
Auktoriserad revisor
 – ÅRSREDOVISNING 
. PRINCIPER FÖR BOLAGSSTYRNING
Utöver bestämmelser i lag, förordningar och
föreskrier följer bolaget NGMs regelverk (till-
gängliga på www.ngm.se) och Svensk kod för
bolagsstyrning (se nedan). Vidare upprättar
bolagets styrelse varje år en arbetsordning
för styrelsen, en VD-instruktion och en
rapporteringsinstruktion. Dessa dokument
är dock inte oentliga.
. SVENSK KOD FÖR BOLAGSSTYRNING
Svensk kod för bolagsstyrning (version 1
januari 2020) innehåller regler om god sed
för bolagsstyrning hos svenska börsbolag
(tillgänglig på www.bolagsstyrning.se).
Bolaget tillämpar koden. Bolaget har i några
fall valt alternativa lösningar som avviker
från kodens regler, vilka beskrivs nedan.
2.1 Oentliggörande av bolagsstämma.
I stället för kodens regel (punkt 1.1) att datum
och ort för bolagsstämma oentliggörs i sam-
band med den tredje kvartalsrapporten,
oentliggörs informationen i samband
med bokslutskommunikén. Årsstämma
i bolaget har hittills hållits i maj eller juni
varför uppgier om tidpunkt för stämman i
bokslutskommunikén bedöms vara tillräcklig
framförhållning.
2.2 Utseende av valberedning. I stället för
bestämmelserna i punkt 2.3 och 2.4 i koden
utses ledamöterna i valberedningen på föl-
jande sätt: Valberedningen ska ha minst tre
ledamöter, varav en ska utses till ordförande.
Styrelsen fastställer de tre röstmässigt största
ägarna i bolaget per den 30 november varje
räkenskapsår. Ägande genom bolag, närstå-
ende etc. räknas som tillhörande en ägare.
Respektive ägare har rätt att utse var sin
ledamot. Om ledamot avgår utser samma
ägare en ny ledamot. Styrelseledamöter kan
ingå i valberedningen. Ägarna ska sträva eer
att majoriteten av ledamöterna i valbered-
ningen skall vara oberoende i förhållande
till bolaget och bolagsledningen. Bolaget
har ett stort antal mindre aktieägare samt en
handfull större aktiva aktieägare vilka repre-
senterar mer än hälen av rösterna i bolaget.
För ett eektivt arbete i valberedningen bör
förslag som lämnas av den vara förankrade
hos den aktiva röstmajoriteten på stämman.
Avsikten är att bolagsstämman ska bekräa
riktlinjerna för utseende av valberedning
enligt ovan. Valberedningen ska fullgöra
de uppgier som enligt Svensk kod för
bolagsstyrning ankommer på en valbered-
ning. Ingen ersättning utgår till ledamöterna i
valberedningen.
Valberedningen ska presenteras på det sätt
som anges i punkt 2.5 i koden, dock senast
fyra månader före årsstämman. Fyra må-
nader före stämman bedöms ge tillräckligt
med tid för aktieägare att lämna förslag till
valberedningen.
2.3 Styrelsen. I stället för bestämmelsen i
punkt 4.2 i koden kan bolaget utse en eller
Glycorex Transplantation AB. Moderbolag. Innefattar centrala funktioner
för ledning, ekonomi, förvaltning och administration
Glycoprobe AB. Förvärvades 2008. Produktion av de aktiva komponenter
som ingår i Glycosorb-ABO
Glycorex UBP AB. Bildat 2011. Utvecklar produkter inom UBP-projektet
Glycorex UMC AB. Bildat 2011. Bolagets huvudsyfte är att marknadsföra
och etablera produkter i USA
Glycorex Transplantation Pty Ltd. Bildat 2005 i syfte att underlätta registrering i Australien
Glycorex M S.A. Bildat 2013 i syfte att underlätta registrering i Mexiko
Bolagsstämma
Styrelse
Valbredning
Glycoprobe AB
Glycorex
UBP AB
Glycorex
UMC AB
Glycorex
Tranplantation
Pty LTD
Glycorex
M S.A.
Externa revisorer
ÖVERSIKT ÖVER BOLAGSSTYRNINGEN I GLYCOREX TRANSPLANTATION AB
VD och koncernchef
Bolagsstyrningsrapport
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
ÅRSREDOVISNING  – 
flera suppleanter till styrelsen. Anledningen
till denna ändring är att årsstämman 2012-
06-14 beslutade att förutom ordinarie leda-
möter även utse en suppleant till styrelsen.
2.4 Revisionsutskott. I stället för lagens
regel om ett separat revisionsutskott ska
styrelsen minst en gång per år på styrelse-
sammanträde behandla revisionsfrågor och
fullgöra de uppgier som revisionsutskot-
tet annars skulle gjort. I jämförelse med
andra börsbolag är bolagets verksamhet av
begränsad omfattning. Avvikelsen syar till
att skapa en eektiv organisation utan alltför
mycket administration.
2.5 Ersättningsutskott. I stället för kodens
regel (punkt 9.1 och 9.2) om ett separat er-
sättningsutskott ska styrelsen minst en gång
per år på styrelsesammanträde behandla
frågor om ersättning och andra anställnings-
villkor för bolagsledningen. I styrelsens upp-
gier ingår att (i) bereda beslut i frågor om
ersättningsprinciper, ersättningar och andra
anställningsvillkor för bolagsledningen, (ii)
följa och utvärdera pågående och under året
avslutade program för rörliga ersättningar
för bolagsledningen, samt (iii) följa och
utvärdera tillämpningen av de riktlinjer för
ersättningar till ledande befattningshavare
som årsstämman enligt lag ska fatta beslut
om samt gällande ersättningsstrukturer och
ersättningsnivåer i bolaget. Styrelseledamot
som ingår i bolagsledningen deltar inte i ev.
behandling av sin egen ersättning.
I jämförelse med andra börsbolag är bola-
gets verksamhet av begränsad omfattning.
Avvikelsen syar till att skapa en eektiv
organisation utan alltför mycket administra-
tion.
. STYRNING AV BOLAGET UNDER 
3.1 Valberedning. Valberedningen inför
årsstämman 2022 utsågs enligt de princi-
per som årsstämman 2021 beslutade om.
Valberedningen ska bestå av en representant
från de tre största ägarna i bolaget per 30
november 2021. Inför årsstämman 2022 har
valberedningen bestått av följande personer:
Kurt Nilsson är utsedd av den största ägaren
i bolaget Kurt Nilsson inklusive närstående
familjemedlem och egna bolag. Tomas
Westergren är utsedd och representerar
sitt eget innehav och det aktieinnehav som
finns inom Wendtfamiljen. Vid tidpunkten
för årsredovisningens publicering har övriga
ägare ännu inte utsett någon representant
till valberedningen.
3.2 Bolagsstämma. Kallelse till bolagsstäm-
ma sker enligt bolagsordningen i Post- och
Inrikes Tidningar och på hemsidan. Att kallel-
se har skett annonseras också i DI. Kallelsen
skickas också ut genom pressmeddelande.
Aktieägare som vill delta i stämman ska an-
mäla sig själv och eventuella biträden senast
fem vardagar före stämman. Vid stämma i
bolaget kan varje ägare rösta för hela antalet
röster som dennes aktier representerar
utan några begränsningar. Årsstämman ska
fatta beslut om fastställande av balans- och
resultaträkning, disposition av årets resultat
och ansvarsfrihet för styrelsen och VD. Års-
stämman ska enligt bolagsordningen också
utse minst tre och högst sju ledamöter av
styrelsen och besluta om styrelsearvoden.
Bolagsordningen ändras genom beslut på
bolagsstämman enligt bestämmelserna i
aktiebolagslagen. Årsstämman 2021 beslu-
tade om ett bemyndigande för styrelsen att
besluta om nyemission av 7 000 000 B-aktier.
Bemyndigandet har inte utnyttjats.
3.3 Styrelsen. Styrelsens ledamöter
presenteras i årsredovisningen på sidan 55.
Kurt Nilsson har varit ordförande i styrelsen.
Övriga ledamöter har varit Christer Ahlberg,
Nils Siegbahn, Leni von Bonsdor och Tor-
björn Axelsson samt Tomas Westergren som
suppleant.
Ledamoten Kurt Nilson har tidigare varit VD
och är en större aktieägare. Nu arbetar han
heltid som utvecklingschef i bolaget. Supp-
leanten Tomas Westergren är närstående till
större aktieägare. Övriga ledamöter är obe-
roende i förhållande till bolagsledningen och
till större aktieägare. Styrelsens arbete leds
av ordföranden men sker i övrigt utan per-
manent arbetsfördelning. Som framgår ovan
har inte separata ersättnings- och revisions-
utskott utsetts. I stället har styrelsen fullgjort
dessa uppgier. Sedan årsstämman 2021 har
styrelsen sammanträtt vid sex tillfällen.
Närvaron på sammanträdena har varit
följande:
Christer Ahlberg ……………………… 6/6
Nils Siegbahn ………………………… 6/6
Leni von Bonsdor ………………… 6/6
Torbjörn Axelsson …………………… 6/6
Kurt Nilsson ………………………… 6/6
Tomas Westergren (suppleant) …… 6/6
Johan Nilsson (tf. vd från 15 juni) 3/6
Geert Nygaard (vd från 15 december).. 2/6
En årlig utvärdering av styrelsens arbete
görs och valberedningen får del av bedöm-
ningarna. Under 2022 har en utvärdering
genomförts, där samtliga styrelseledamöter
skriligen har fått ange synpunkter och för-
slag samt betygsätta bland annat styrelsens
sammansättning och arbetssätt. Utvärde-
ringen har presenterats för styrelsen.
3.4 VD. VD Geert Nygaard presenteras i
årsredovisningen på sidan 55.
3.5 Intern kontroll, riskhantering avseen-
de den finansiella rapporteringen m.m.
Bolaget har två aktiva och tre vilande kon-
cerndotterbolag. Informationen nedan avser
både bolaget och dess dotterbolag. Bolagets
omsättning för 2021 uppgick till cirka 28,2
miljoner kronor Antalet anställda var under
året 24 personer vid ett arbetsställe i bolagets
lokaler i Lund För varje verksamhetsår antar
styrelsen en budget vilket sätter ramarna för
VD:n och bolagets verksamhet. Bolagets VD
har dagligen arbetat i verksamheten samt
löpande övervakat intäkts- och kostnadsut-
vecklingen. Personal inom koncernen har
arbetat med budgetramar för investeringar
och inköp. Större investeringar och kostnader
har alltid godkänts av VD. VD har ha direkt
insyn i beställningar av bolagets produkter
och leveranser till bolagets kunder. VD:s
finansiella rapportering till styrelsen har skett
på följande sätt. Styrelsen har noggrant gått
igenom bolagets ekonomi och verksamhet
i samband med behandlingen av årets fyra
rapporter till aktiemarknaden (tre kvartals-
rapporter och en bokslutskommuniké).
VD har månatligen översänt en kort status-
rapport för ekonomi och utveckling. Vidare
har VD ansvarat för att till ordförande genast
rapportera större avvikelser från budget och
aärsplan samt större oförutsedda kostnader,
enligt riktlinjerna i styrelsens arbetsordning
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
 – ÅRSREDOVISNING 
och VD-instruktion. Under 2021 har det inte
inträat någon större avvikelse i bolagets
ekonomiska utveckling som motiverat ett
extra styrelsesammanträde. Styrelsen har
också ha kontakt med revisorn.
Styrelsen har diskuterat behovet av intern-
revision. Av följande skäl upprättas inte en
särskild internrevision i bolaget eller koncer-
nen. Bolagets storlek (omsättning, antalet
arbetsställen och personal) liksom koncern-
strukturen (inga utländska dotterbolag med
omfattande verksamhet) motiverar inte en
särskild internrevision. Styrelsens kontroll av
verksamheten består, utöver det som anges
ovan, av arbetet med revisionsutskottets
uppgier, ordförandens kontakt med ekono-
miansvarig i bolaget och styrelsens kontakt
med revisorn under året.
Sluttillverkning av bolagets produkter som
säljs på marknaden sker enligt kvalitetssys-
tem upprättat och kontrollerat enligt tillämp-
liga regler för medicintekniska produkter.
Bolaget anlitar regelbundet advokat för be-
dömning och rådgivning i legala frågor med
koppling till verksamheten.
3.6 Direkta och indirekta innehav
i bolaget. En redovisning av bolagets
direkta och indirekta innehav av aktier som
representerar minst en tiondel av röstetalet
finns på sidan 26.
Lund den 25 april 2022
Styrelsen för Glycorex
Transplantation AB
REVISORS YTTRANDE OM
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORTEN
Till bolagsstämman i Glycorex Transplanta-
tion AB (publ), org. nr 556519-7372
UPPDRAG OCH ANSVARSFÖRDELNING
Det är styrelsen som har ansvaret för bolags-
styrningsrapporten för år 2021 på sidorna
52-54 och för att den är upprättad i enlighet
med årsredovisningslagen.
GRANSKNINGENS INRIKTNING
OCH OMFATTNING
Vår granskning har skett enligt FARs rekom-
mendation RevR 16 Revisorns granskning av
bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att
vår granskning av bolagsstyrningsrapporten
har en annan inriktning och en väsentligt
mindre omfattning jämfört med den inrikt-
ning och omfattning som en revision enligt
International Standards on Auditing och god
revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna
granskning ger oss tillräcklig grund för våra
uttalanden.
UTTALANDE
En bolagsstyrningsrapport har upprättats.
Upplysningar i enlighet med 6 kap. 6 § andra
stycket punkterna 2–6 årsredovisnings-
lagen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma
lag är förenliga med årsredovisningen och
koncernredovisningen samt är i överens-
stämmelse med årsredovisningslagen.
Malmö den 29 april 2022
Ernst & Young AB
Ola Larsmon
Auktoriserad revisor
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
ÅRSREDOVISNING  – 
Revisorer
Ola Larsmon
Ordinarie revisor sedan 2019.
Auktoriserad revisor, Ernst & Young AB
Stefan Svensson
Revisorssuppleant sedan 2017
Auktoriserad revisor Ernst & Young AB
Styrelse, VD och revisorer
Kurt Nilsson
Ordförande sedan juni 2018.
Ledamot av styrelsen sedan 1996.
Född 1953.
Grundare och Utvecklingschef i Glycorex
Transplantation AB. Teknologie doktor
i kemi och tillämpad biokemi vid Lunds
Universitet.
Docent i bioteknik.
Aktieinnehav inklusive närstående-
innehav: 3 268 000 A-aktier och
3 979 051 B-aktier.
Leni von Bonsdorff
Ledamot sedan 2021.
Född 1962.
Teknologie doktor och EMBA med lång
erfarenhet i plasmaläkemedelsindustrin
inom F&U, marknadsföring, försäljning
och ledarskap vid bl.a. Finlands Röda
Kors Blodtjänst och Sanquin. Numera
Executive Director vid International
Plasma and Fractionation Association.
Flera förtroendeuppdrag inom tekniska
vetenskapsakademier i Finland.
Aktieinnehav: innehar inga aktier.
Torbjörn Axelsson
Ledamot sedan 2021.
Född 1960.
Civilekonom vid Lunds universitet
med mer 30 års erfarenhet från olika
befattningar inom ekonomi och finans
inom flera olika branscher. Bedriver
konsultverksamhet i eget bolag.
Aktieinnehav inklusive
närstående: innehar inga aktier.
Tomas Westergren
Suppleant sedan 2012
Född 1964.
Civilingenjör, läkare och filosofie doktor
i Biokemi, erfarenhet av forskning och
kliniskt arbete med patienter.
Aktieinnehav: 1 560 000 B-aktier.
Nils Siegbahn
Ledamot sedan 2021
(ledamot och ordförande i
bolaget 2000–2009).
Född 1953.
Teknologie doktor i kemi och tillämpad
biokemi vid Lunds universitet samt
civilekonom vid Handelshögskolan i
Stockholm. Erfarenhet från forskning,
tidigare marknadsdirektör Nicorette
och VD vid Perstorpbolag, Atos Medical,
Pernovo, Alligator Bioscience och
Niconovum. Managementkonsult
vid ACH Consultant (pågående).
Ledamot i Sparbanksstiftelsen Syd
Riskkapitalstyrelse, Celltrix AB och
CanImGudie .
Aktieinnehav: innehar inga aktier.
STYRELSE, VD OCH REVISORER
Christer Ahlberg
Ledamot sedan 2020.
dd 1971.
Christer är civilekonom med examen
från Örebro Universitet. Verkställande
direktör och koncernchef i Cinclus
Pharma sedan juni 2021. Tidigare
erfarenhet från läkemedelsindustrin,
senast som VD och koncernchef för
Sedana Medical (2017-2021),
VD inom Unimedic-koncernen
(2010 – 2016) och VD på Eisai AB (2005 –
2010) samt mer än 10 års erfarenhet fn
ledande positioner inom försäljning,
marknadsföring och market access
inom läkemedelsbranschen, bland
annat på AstraZeneca, Meda. Styrelse-
ordförande i PharmaControl MQL AB.
Andra pågående uppdrag:
Styrelseledamot i PMD Solutions AB,
FrostPharma AB, Prooxpharma AB.
VD och styrelse-suppleant i Waxholm
by the sea aktiebolag.
Aktieinnehav: 60 000 B-aktier.
Geert Nygaard
VD sedan den 15 december
2021.
Född 1960.
B.Sc. Chemical Engineering Danmarks
Tekniske Universitet
Över 30 års erfarenhet inom diagnostik
och life science och har haft flertalet
olika ledande roller inom Abbott
Laboratories, TECAN, Epigenomics och
DAKO.
Aktieinnehav: innehar inga aktier.
Aktieinnehav per 31.12.2021
 – ÅRSREDOVISNING 
Resultaträkning. Belopp TSEK 2021 2020 2019 2018 2017
Nettoomsättning 28 202 27 000 36 105 33 396 29 561
Rörelseresultat före avskrivningar -3 349 106 12 589 4 080 966
Rörelseresultat eer avskrivningar -11 844 -7 724 7 500 2 899 -15 776
Årets resultat -12 243 -8 040 6 906 2 861 -15 851
Balansräkning. Belopp TSEK 2021-12-31 2020-12-31 2019-12-31 2018-12-31 2017-12-31
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 40 297 43 378 44 886 41 755 38 675
Materiella anläggningstillgångar 2 731 1 217 1 111 1 318 1 928
Nyttjanderättstillgångar 8 214 10 157 14 154
Omsättningstillgångar, exkl likvida medel 8 423 8 641 10 104 9 657 5 588
Kortfristig placering 952 957 955 958 966
Kassa och bank 41 182 48 345 14 631 13 220 7 675
Summa tillgångar 101 799 112 695 85 841 66 908 54 832
Eget kapital och skulder
Eget kapital 82 953 95 201 63 352 56 450 45 684
Långfristiga skulder 5 325 6 113 10 159 158 227
Kortfristiga skulder 13 521 11 381 12 330 10 300 8 921
Summa eget kapital och skulder 101 799 112 695 85 841 66 908 54 832
Kassaflödesanalys. Belopp TSEK 2021 2020 2019 2018 2017
Resultat eer finansiella poster -12 241 -8 050 6 876 2 793 -15 878
Justeringar för poster som ej ingår i kassafdet 8 661 7 744 5 334 1 310 16 812
Betald inkomstskatt 490 -285 -102 -45 -137
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital 2 395 1 853 -2 641 -2 672 1 745
Kassaflöde från investeringsverksamheten -2 548 -2 014 -3 602 -3 652 -3 806
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -3 792 34 491 -4 245 7 913
Årets kassaflöde -7 035 33 739 1 620 5 647 -1 264
Likvida medel, kortfr. placering vid periodens början 49 302 15 586 14 178 8 641 9 990
Kursdierenser i likvida medel -133 -23 -212 -110 -85
Likvida medel, kortfr. placering vid periodens slut 42 134 49 302 15 586 14 178 8 641
Nyckeltal 2021 2020 2019 2018 2017
Rörelsemarginal, % -42,0 -28,6 20,8 8,7 -53,4
Avkastning på eget kapital, % -13,7 -10,1 11,5 5,6 -29,6
Avkastning på totalt kapital, % -11,0 -7,8 8,9 4,8 -25,0
Avkastning på sysselsatt kapital, % -12,0 -8,5 10,0 5,7 -29,4
Soliditet, % 81,5 84,5 73,8 84,4 83,3
Genomsnittligt antal aktier 73 853 983 73 590 732 69 853 983 66 747 696 66 509 456
Antal aktier vid periodens slut 73 853 983 73 853 983 69 853 983 69 853 983 66 509 456
Operativt kassafde per aktie, genomsnittligt antal -0,04 -0,01 0,08 -0,03 -0,02
Resultat per aktie -0,17 -0,11 0,10 0,04 -0,24
Eget kapital per aktie vid periodens slut 1,12 1,29 0,91 0,81 0,69
Medelantalet anställda 24 22 21 22 23
Flerårsöversikt – koncernen
FLERÅRSÖVERSIKT – KONCERNEN
ÅRSREDOVISNING  – 
ESMA (European Securities and Markets Authority) riktlinjer för
alternativa nyckeltal gäller från 2016. Glycorex Transplantation AB
redovisar alternativa nyckeltal då dessa ger värdefull komplett-
erande information till investerare och Bolagets ledning då de
möjliggör värdering av Bolagets prestation.
Avkastning på eget kapital. Nettoresultat i % av genomsnittligt
eget kapital.
Avkastning på sysselsatt kapital. Rörelseresultat plus finansiella
intäkter i % av genomsnittligt sysselsatt kapital.
Avkastning på totalt kapital. Rörelseresultat plus finansiella
intäkter i % av genomsnittlig balansomslutning.
Eget kapital per aktie. Eget kapital i förhållande till antal aktier på
balansdagen.
Genomsnittligt antal aktier. Vägt genomsnitt av under perioden
utestående stamaktier.
Operativt kassaflöde per aktie. Kassaflöde från den löpande
verksamheten och investeringsverksamheten dividerat med
genomsnittligt antal aktier.
Rörelsemarginal. Rörelseresultat i % av nettoomsättning.
Soliditet. Eget kapital i % av balansomslutning.
Sysselsatt kapital. Balansomslutning minus icke räntebärande
skulder.
ÖVRIGA EKONOMISKA DEFINITIONER
Medelantalet anställda. Antal anställda korrigerat för
anställningstid och deltidsanställningar.
Resultat per aktie. Nettoresultat i förhållande till genomsnittligt
antal utestående aktier.
Alternativa nyckeltal. Övriga definitioner
Rörelsemarginal 2021 2020 2019 2018 2017
Rörelseresultat -11 844 -7 724 7 500 2 899 -15 776
Nettoomsättning 28 202 27 000 36 105 33 396 29 561
Rörelsemarginal, % -42,0 -28,6 20,8 8,7 -53,4
Soliditet 2021-12-31 2020-12-31 2019-12-31 2018-12-31 2017-12-31
Eget kapital 82 953 95 201 63 352 56 450 45 684
Balansomslutning 101 799 112 695 85 841 66 908 54 832
Soliditet, % 81,5 84,5 73,8 84,4 83,3
Eget kapital 2021-12-31 2020-12-31 2019-12-31 2018-12-31 2017-12-31
Eget kapital 82 953 95 201 63 352 56 450 45 684
Avkastning på eget kapital 2021 2020 2019 2018 2017
Genomsnittligt eget kapital 89 077 79 277 59 901 51 067 53 612
Nettoresultat -12 243 -8 040 6 906 2 861 -15 851
Avkastning på eget kapital, % -13,7 -10,1 11,5 5,6 -29,6
Sysselsatt kapital 2021-12-31 2020-12-31 2019-12-31 2019-01-01 2018-12-31 2017-12-31
Balansomslutning 101 799 112 695 85 841 82 502 66 908 54 832
Uppskjuten skatteskuld -121 -119 -128 -158 -158 -227
Övriga icke räntebärande skulder -9 673 -8 035 -8 042 -10 300 -10 300 -8 921
Summa 92 005 104 541 77 671 72 044 56 450 45 684
Avkastning på sysselsatt kapital 2021 2020 2019 2018 2017
Genomsnittligt sysselsatt kapital 98 273 91 106 *74 858 51 067 53 612
Rörelseresultat -11 844 -7 724 7 500 2 899 -15 776
Finansiella intäkter 5 5 5 5 5
Summa -11 839 -7 719 7 505 2 904 -15 771
Avkastning på sysselsatt kapital, % -12,0 -8,5 10,0 5,7 -29,4
* Beknad på ingående balans 2019-01-01 och utgående balans 2019-12-31
ALTERNATIVA NYCKELTAL. ÖVRIGA DEFINITIONER
Avstämning alternativa nyckeltal
 – ÅRSREDOVISNING 
Ainitetskolonn. En ainitetskolonn är
en behållare med ett eller flera specifika
ämnen som används för att separera ämnen
i en genomströmmande gas eller vätska.
I detta fall innehåller kolonnen specifika
kolhydrater med ainititet (biokemisk
interaktion) för de antikroppar i blodet
som bestämmer blodgruppstillhörighet (se
blodgruppsdeterminant).
Allotransplantationer. Transplantation
mellan två individer av samma art, till
exempel från människa till människa.
Antigen. Ämne som framkallar antikroppar
då det införs en organism, vilket leder till en
immunreaktion.
Antikoagulant. Medel för att förhindra
koagulering till exempel heparin.
Antikropp. En del av immunförsvaret
som känner igen främmande substanser,
bakterier eller virus och binder till dessa.
Antikroppar är proteiner och kallas även
immunoglobuliner.
Blodgrupp-AB plasma. Den blodplasma
som utvinns från dessa blodgivare anses
vara universell och kan ges till alla patienter.
Förutom att AB-plasma finns i för små
mängder innehåller den även lösliga
blodgrupp A och/eller B substanser som
har visat sig kunna ge olika immunologiska
reaktioner hos mottagaren.
Blodgruppsdeterminant. Kolhydrater
(oligosackarider) i blod som bestämmer
blodgruppstillhörighet. H-determinant
ger blodgrupp 0, A-determinant A,
B-determinant B och både A-determinant
och B-determinant ger blodgrupp AB.
Blodgruppskompatibel. Givna celler
eller organ har förenlig blodgrupp med
mottagaren.
Blodplasma. Innehåller alla blodets
komponenter som är nödvändiga för
blodets funktion (exempelvis antikroppar,
koagulationsproteiner, transportproteiner,
övriga proteiner, insulin och andra
hormoner, salter etc), förutom röda och vita
blodkroppar.
Dialys. Rening av blodet vid njursvikt. Det
finns två olika dialysformer, hemodialys och
peritonealdialys (påsdialys).
Extrakorporal. Utanför kroppen.
FDA. Amerikanska läkemedelsmyndigheten,
Food and Drug Administration.
FoU. Forskning och utveckling.
HD-dialys. Hemodialys; mekanisk
behandling för att rena blodet vid njursvikt.
HLA mismatch. Skillnader i HLA-systemet
mellan individer. Vid transplantation kan det
innebära risk för avstötning.
Graöverlevnad. Den tid som ett
transplanterat organ fungerar hos
mottagaren.
Immunoadsorption. Selektiv adsorption
(bindning) av vissa ämnen i blodet med hjälp
av en kolonn.
Immunoglobulin. En grupp skyddsproteiner
(antikroppar) som cirkulerar i blodet,
förkortas Ig.
Intrakorporal. Inne i kroppen.
Kolhydrater. Socker och sockerföreningar
som till exempel laktos, stärkelse och
cellulosa, men även mer komplexa
sockerföreningar.
Kolonn. Se ainitetskolonn.
Komplementsystemet. Sekundärsystem
till immunsystemet för skydd mot skadliga
ämnen. Markerar dessa med komplement-
proteiner, för destruktion med hjälp av
immunsystemet.
PD-dialys. Peritonealdialys (påsdialys);
behandling för att rena blodet vid njursvikt.
Sker genom instillation av dialysvätska i
bukhålan som kan ske både manuellt och
med olika grader av apparatstöd.
Pancreas. Bukspottskörtel, organ som
producerar insulin.
Plasmabyte/plasmaferes. Byte av
den kroppsegna blodplasman mot
blodgivarplasma eller ersättningsvätskor.
Plasmaseparation. Separation av
blodplasma från vita och röda blodkroppar.
Röda blodkroppar. Viktig del av blodet,
syretransportör.
Standardiserad plasma. Standardiserad
plasma är plasma från blodgivare med
relativt låga nivåer av A/B antikroppar,
vilket inte hindrar att där kan finnas lösliga
blodgruppsantigen som i AB-plasma.
Transgena organ. Organ som härstammar
från en organism i vilkens arvsmassa man
fört in DNA från någon annan organism, till
exempel gener från människa till djur.
Xenotransplantation. Transplantation från
en individ av en art till en individ av annan
art, exempelvis från gris till människa.
Ordlista
ORDLISTA
Glycorex Transplantation AB (publ)
Scheelevägen 27 | SE-223 63 Lund, Sweden | Phone: +46 46 286 5230
info@glycorex.com | glycorex.com
549300BFHBYZ3X96EP252021-01-012021-12-31549300BFHBYZ3X96EP252021-12-31549300BFHBYZ3X96EP252020-01-012020-12-31549300BFHBYZ3X96EP252020-12-31549300BFHBYZ3X96EP252019-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300BFHBYZ3X96EP252020-01-012020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300BFHBYZ3X96EP252020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300BFHBYZ3X96EP252019-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300BFHBYZ3X96EP252020-01-012020-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300BFHBYZ3X96EP252020-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300BFHBYZ3X96EP252019-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember549300BFHBYZ3X96EP252020-01-012020-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember549300BFHBYZ3X96EP252020-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember549300BFHBYZ3X96EP252019-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300BFHBYZ3X96EP252020-01-012020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300BFHBYZ3X96EP252020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300BFHBYZ3X96EP252019-12-31549300BFHBYZ3X96EP252021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300BFHBYZ3X96EP252021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300BFHBYZ3X96EP252021-01-012021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300BFHBYZ3X96EP252021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember549300BFHBYZ3X96EP252021-01-012021-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember549300BFHBYZ3X96EP252021-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember549300BFHBYZ3X96EP252021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300BFHBYZ3X96EP252021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:sharesxbrli:shares