Belopp i kkr | Not | 2024 | 2023 |
Hyresintäkter | 4, 5, 6 | ||
| Fastighetskostnader | |||
Driftkostnader | 7, 8 | – | – |
Underhållskostnader | – | – | |
Fastighetsskatt | – | – | |
Driftöverskott | |||
Central administration | 8, 10 | – | – |
Resultat från andelar i intresseföretag och joint ventures | 20 | – | |
varav värdeförändring | – | – | |
Finansiella intäkter | 12 | ||
Räntekostnader | 13 | – | – |
Räntekostnad leasing | 9 | – | – |
Resultat inklusive värdeförändringar i gemensamt styrda företag | |||
varav Förvaltningresultat | |||
Nedskrivning finansiella tillgångar | 22 | – | – |
Resultat fastighetsförsäljning | 11 | – | – |
Värdeförändring förvaltningsfastigheter | 14 | – | |
Värdeförändring räntederivat | 3, 14 | – | – |
Resultat före skatt | – | ||
Skatt på årets resultat | 16 | – | |
Årets resultat | – | ||
Övrigt totalresultat | |||
Summa totalresultat | – | ||
| Något minoritetsintresse föreligger inte varför hela resultatet är | |||
| hänförligt till moderbolagets aktieägare. | |||
| Någon utspädningseffekt finns ej, då inga potentiella aktier förekommer. | |||
Resultat per aktie efter skatt, kr | – | ||
Utdelning per aktie (2024 förslag), kr | |||
Total utdelning (2024 förslag), kkr | |||
Antal aktier vid periodens slut, tusental | |||
Genomsnittligt antal aktier, tusental |
Belopp i kkr | Not | 31 Dec 2024 | 31 Dec 2023 |
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | |||
Balanserade utgifter | 17 | ||
| Materiella anläggningstillgångar | |||
Förvaltningsfastigheter | 18 | ||
Nyttjanderättstillgångar tomträtter | 9 | ||
Inventarier | 19 | ||
| Finansiella anläggningstillgångar | |||
Andelar i intresseföretag och joint ventures | 20 | ||
Fordringar hos intresseföretag och joint ventures | 21 | ||
Andra långfristiga värdepappersinnehav | 22 | ||
Övriga långfristiga fordringar | 23 | ||
Derivatinstrument | 3 | ||
Summa anläggningstillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | |||
Hyresfordringar | 26 | ||
Övriga fordringar | 27 | ||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 28 | ||
Likvida medel | 29 | ||
Summa omsättningstillgångar | |||
SUMMA TILLGÅNGAR |
Belopp i kkr | Not | 31 Dec 2024 | 31 Dec 2023 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
Eget kapital | 30 | ||
Aktiekapital | |||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat | |||
Summa eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||
| Skulder | |||
Långfristiga skulder | 32 | ||
Långfristiga räntebärande skulder | 33 | ||
Leasingskuld | 9 | ||
Uppskjuten skatteskuld | 35 | ||
Skulder till intresseföretag och joint ventures | 21 | ||
Summa långfristiga skulder | |||
Kortfristiga skulder | 32 | ||
Leverantörsskulder | |||
Kortfristiga räntebärande skulder | 33 | ||
Skatteskulder | |||
Övriga skulder | 34 | ||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 36 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
| Övrigt | Totalt eget kapital | |||||
| tillskjutet | Balanserade | hänförligt till moder- | Eget | |||
Belopp i kkr | Not | Aktie kapital | kapital | vinstmedel | före tagets ägare | kapital |
Koncernen | 30 | |||||
Ingående eget kapital 2023-01-01 | ||||||
Årets totalresultat | – | – | – | |||
| Transaktioner med ägare | ||||||
Återköp egna aktier | – | – | – | |||
Utdelning | – | – | – | |||
Utgående eget kapital 2023-12-31 | ||||||
Ingående eget kapital 2024-01-01 | ||||||
Årets totalresultat | ||||||
| Transaktioner med ägare | ||||||
Återutgivning av aktier | ||||||
Utdelning | – | – | – | |||
Utgående eget kapital 2024-12-31 |
Belopp i kkr | Not | 2024 | 2023 |
| DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN | |||
Resultat före skatt | – | ||
| Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet | |||
Avgår resultatandel i intresseföretag och joint-ventures | – | ||
Avskrivningar av tillgångar | |||
Nedskrivningar av tillgångar | |||
Värdeförändringar | |||
Andra ej likviditetspåverkande resultatposter | 39 | – | |
Betald skatt | – | ||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
före förändringar i rörelsekapital | |||
Förändring kortfristiga fordringar | – | ||
Förändring kortfristiga skulder | – | ||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| INVESTERINGSVERKSAMHETEN | |||
Investering i förvaltningsfastigheter | 18 | – | – |
Investering i finansiella tillgångar | – | – | |
Övriga investeringar | – | – | |
Försäljning av förvaltningsfastigheter | |||
Förändring långfristiga fordringar | |||
Utdelning från intresseföretag | |||
Investering i intresseföretag | – | ||
Försäljning av övriga anläggningstillgångar | |||
Kassaflöde från investeringsverksamheten | – | ||
| FINANSIERINGSVERKSAMHETEN | |||
Upptagna lån | 33 | ||
Amortering av lån | 33 | – | – |
Återköp av aktier | – | ||
Utbetald utdelning | – | – | |
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | – | ||
Årets kassaflöde | – | ||
Likvida medel vid årets början | |||
Likvida medel vid årets slut |
| Erhållen ränta uppgår till |
| Räntebindningsstruktur 2024-12-31 | |||
Löptid | Volym, mkr | Snittränta, % | Andel, % |
< 1 år | 1 617,1 | 5,94 | 27 |
1–2 år | 650,0 | 1,64 | 11 |
2–3 år | 750,0 | 1,76 | 12 |
3–4 år | 400,0 | 1,97 | 7 |
4–5 år | 1 100,0 | 2,06 | 18 |
5–6 år | 630,0 | 1,57 | 10 |
6–7 år | 580,0 | 1,97 | 10 |
7–8 år | 349,8 | 2,59 | 6 |
8–9 år | – | – | – |
9–10 år | – | – | – |
Summa | 6 076,9 | 2,98 | 100 |
| Kapitalbindningsstruktur 2024-12-31 | ||
Löptid | Kreditavtal, mkr | Utnyttjat, mkr |
Certifikatprogram | 4 000,0 | 523,0 |
< 1 år | 1 333,0 | 1 201,0 |
1–2 år | 1 930,0 | 1 030,0 |
2–3 år | 1 560,0 | 560,0 |
3–4 år | 440,0 | 440,0 |
4–5 år | 321,4 | 321,4 |
5–6 år | 1 138,0 | 1 138,0 |
6–7 år | 330,0 | 330,0 |
7–8 år | 533,5 | 533,5 |
8–9 år | – | – |
9–10 år | – | – |
Summa | 11 585,9 | 6 076,9 |
| Likvidflöden beräknade per 2024-12-31 (belopp i mkr) | ||||
| Förfall | Ränta | Ränta | ||
| År | krediter | krediter | derivat | Totalt |
2025 | 1 724,0 | 159,0 | –28,9 | 1 854,0 |
2026 | 1 030,0 | 121,5 | –25,8 | 1 125,7 |
2027 | 560,0 | 98,1 | –20,0 | 638,1 |
2028 | 440,0 | 80,4 | –13,5 | 506,9 |
2029 | 321,4 | 59,8 | –6,0 | 375,1 |
2030 | 1 138,0 | 30,5 | –1,9 | 1 166,7 |
2031 | 330,0 | 20,4 | –1,2 | 349,2 |
2032 | 533,5 | 7,4 | – | 541,0 |
2033 | – | – | – | – |
Summa | 6 076,9 | 577,2 | –97,3 | 6 556,8 |
| Nedskrivningar | ||||
| Ackumulerade nedskrivningar har skett av hyresfordringar enligt följande (se även not 26): | ||||
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Hyresfordringar | 5 604 | 3 960 | 3 281 | 2 296 |
Förväntade kreditförluster | - 2 985 | –2 201 | - 1 678 | –1 369 |
Summa hyresfordringar | 2 619 | 1 759 | 1 603 | 927 |
| Stockholm | Totalt | ||||||
närförort | Nordväst | Nordost | Sydväst | Sydost | koncern | ||
Hyresintäkter | 62 428 | 155 627 | 36 103 | 189 149 | 102 853 | 15 601 | 561 761 |
| Fastighetskostnader | |||||||
Driftkostnader | –16 539 | –44 925 | –10 337 | –46 742 | –28 775 | –3 331 | –150 649 |
Underhållskostnader | –532 | –869 | –133 | –524 | –248 | – | –2 307 |
Fastighetsskatt | –1 504 | –1 323 | 144 | –1 011 | –1 285 | –76 | –5 054 |
Driftsöverskott | 43 853 | 108 510 | 25 777 | 140 872 | 72 545 | 12 194 | 403 751 |
| Värdeförändring | |||||||
Fastighet, orealiserad | –29 400 | 45 712 | 27 898 | 4 250 | 1 668 | –12 275 | 37 853 |
Resultat | 14 453 | 154 222 | 53 675 | 145 122 | 74 213 | –81 | 441 604 |
| Tillgångar | |||||||
Förvaltningsfastigheter | 1 774 323 | 3 660 143 | 999 018 | 4 460 842 | 2 237 458 | 457 402 | 13 589 186 |
Nyttjanderättstillgång tomträtt | 58 933 | 84 983 | – | – | – | – | 143 916 |
Finansiella anläggningstillgångar | – | 123 473 | 13 | – | 121 288 | – | 244 774 |
Övriga anläggningstillgångar¹ ) | 2 098 | 5 851 | 1 321 | 6 560 | 3 840 | 494 | 20 165 |
Övriga kortfristiga fordringar¹ ) | 4 644 | 12 948 | 2 923 | 14 518 | 8 499 | 1 093 | 44 626 |
Ofördelade tillgångar | – | – | – | – | – | – | 123 732 |
Summa tillgångar | 1 839 998 | 3 887 398 | 1 003 275 | 4 481 920 | 2 371 085 | 458 989 | 14 166 399 |
| Kortfristiga ej räntebärande skulder | |||||||
Fördelade skulder¹ ) | 12 411 | 34 604 | 7 812 | 38 800 | 22 714 | 2 925 | 119 266 |
Summa kortfristiga ej räntebärande skulder | 12 411 | 34 604 | 7 812 | 38 800 | 22 714 | 2 925 | 119 266 |
Investeringar | 10 130 | 33 156 | 358 153 | 22 535 | 255 466 | 208 648 | 888 088 |
| Stockholm | Totalt | ||||||
närförort | Nordväst | Nordost | Sydväst | Sydost | koncern | ||
Hyresintäkter | 57 440 | 179 851 | 14 189 | 89 408 | 188 638 | 36 130 | 565 656 |
| Fastighetskostnader | |||||||
Driftkostnader | –13 919 | –55 524 | –4 703 | –25 023 | –45 222 | –9 652 | –154 043 |
Underhållskostnader | –392 | –1 730 | –4 | –248 | –990 | –34 | –3 398 |
Fastighetsskatt | –1 502 | –1 914 | –9 | –1 269 | –868 | –520 | –6 082 |
Driftsöverskott | 41 627 | 120 683 | 9 473 | 62 868 | 141 558 | 25 924 | 402 133 |
| Värdeförändring | |||||||
Fastighet, orealiserad | –103 786 | –353 774 | –11 252 | –367 830 | –224 620 | –23 265 | –1 084 528 |
Resultat | –62 159 | –233 091 | –1 779 | –304 962 | –83 062 | 2 659 | –682 395 |
| Tillgångar | |||||||
Förvaltningsfastigheter | 1 792 967 | 3 695 544 | 802 251 | 4 201 751 | 2 209 528 | 71 204 | 12 773 245 |
Nyttjanderättstillgång tomträtt | 44 574 | 81 710 | 0 | 0 | 0 | 0 | 126 284 |
Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 119 722 | 13 | 0 | 156 271 | 0 | 276 005 |
Övriga anläggningstillgångar¹ ) | 1 374 | 3 864 | 843 | 4 220 | 2 502 | 0 | 12 803 |
Övriga kortfristiga fordringar¹ ) | 6 053 | 17 026 | 3 717 | 18 595 | 11 024 | 0 | 56 414 |
Ofördelade tillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 247 172 |
Summa tillgångar | 1 844 968 | 3 917 866 | 806 824 | 4 224 566 | 2 379 325 | 71 204 | 13 491 924 |
| Kortfristiga ej räntebärande skulder | |||||||
Fördelade skulder¹ ) | 11 433 | 32 159 | 7 021 | 35 123 | 20 822 | 0 | 106 557 |
Summa kortfristiga ej räntebärande skulder | 11 433 | 32 159 | 7 021 | 35 123 | 20 822 | 0 | 106 557 |
Investeringar | 9 103 | 112 062 | 3 694 | 20 812 | 114 965 | 4 782 | 265 419 |
| 2024-12-31 | Antal | Kontrakts- | Andel av |
| Kontraktsförfallostruktur | kontrakt | värde | värdet |
| Kommersiellt, löptid | |||
År 2025 | 225 | 2 369 | 0% |
År 2026 | 26 | 5 154 | 1% |
År 2027 | 25 | 22 477 | 4% |
År 2028 | 20 | 2 873 | 0% |
Övriga¹ ) | 20 | 142 472 | 25% |
Summa lokaler | 316 | 175 345 | 30% |
Vakanta lokaler | 18 | 511 | 0% |
Interna kontrakt | 12 | 3 980 | 1% |
Ombyggnadsprojekt | 2 | 110 | 0% |
Bostäder | 3 110 | 383 955 | 66% |
Garage och p-platser | 1 382 | 15 880 | 3% |
Summa | 4 840 | 579 780 | 100% |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Bostäder | 394 716 | 422 561 | 187 041 | 195 126 |
Lokaler, övriga | 25 353 | 28 787 | 18 744 | 21 323 |
Lokaler, samhällsfastigheter | 131 347 | 108 664 | – | – |
Garage och p-platser | 15 032 | 12 051 | 8 408 | 6 107 |
Koncerninterna tjänster | – | – | 28 844 | 26 252 |
Övriga intäkter | – | – | 443 | 1 942 |
Outhyrt, interna kontrakt med mera | –4 687 | –6 408 | –6 353 | –5 742 |
Summa | 561 761 | 565 655 | 237 127 | 245 008 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Värmekostnader | 19 926 | 20 285 | 9 965 | 9 486 |
Fastighetsskötsel | 76 097 | 81 483 | 36 113 | 40 953 |
Fastighetsadministration | 43 625 | 40 389 | 38 237 | 37 759 |
Övriga driftkostnader | 11 002 | 11 887 | 5 960 | 6 489 |
Summa | 150 650 | 154 044 | 90 275 | 94 687 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Antal anställda | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Medeltal anställda | 42 | 46 | 42 | 46 |
Varav kvinnor | 21 | 20 | 21 | 20 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Löner och ersättningar | 35 326 | 36 203 | 35 326 | 36 203 |
Sociala kostnader | 19 095 | 19 302 | 19 095 | 19 302 |
(varav pensionskostnader) | 7 753 | 7 496 | 7 753 | 7 496 |
| Löner och andra ersättningar fördelade mellan styrelseledamöter med | |||||
| flera och övriga anställda har kostnadsförts enligt följande: | |||||
Koncernen | Moderbolaget | ||||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | ||
Styrelseordförande | 540 | 510 | 540 | 510 | |
Styrelseledamöter | 960 | 920 | 960 | 920 | |
Vd | 4 277 | 4 142 | 4 277 | 4 142 | |
| Övriga ledande befattnings havare, 5 (5) | |||||
st | 5 941 | 5 835 | 5 941 | 5 835 | |
Övriga anställda, 42 (41) | st | 23 608 | 24 796 | 23 608 | 24 796 |
Summa | 35 326 | 36 203 | 35 326 | 36 203 |
| Könsfördelning bland ledande befattningshavare | ||
Koncern och moderbolag | 2024 | 2023 |
| Andel kvinnor | ||
Styrelse | 60% | 40% |
Ledande befattningshavare | 69% | 67% |
| Sjukfrånvaro | ||
Koncern och moderbolag | 2024 | 2023 |
Total sjukfrånvaro | 2% | 2% |
– sjukfrånvaro för kvinnor | 2% | 2% |
– sjukfrånvaro för män | 3% | 2% |
– anställda –29 år | 4% | 4% |
– anställda 30–49 år | 3% | 2% |
– anställda 50 år– | 2% | 1% |
| Koncernen | ||
2024 | 2023 | |
Ingående värde 1 januari 2023 | 126 284 | 156 733 |
Årets förändring | 17 632 | 2 584 |
Avgår sålda fastigheter | – | –33 033 |
Summa | 143 917 | 126 284 |
| Förfallostruktur leasingskulder | ||||
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Förfallotidpunkt 1 år | – | 1 108 | – | 1 108 |
Förfallotidpunkt 2–5 år | 1 042 | 1 042 | 297 | 297 |
Förfallotidpunkt efter 5 år | 3 276 | 1 639 | 2 794 | 1 090 |
Sålda fastigheter | 0 | – | 0 | – |
Summa | 4 318 | 3 789 | 3 091 | 2 495 |
| Till koncernens revisorer har ersättning utgått enligt nedan: | ||||
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Revisionsuppdraget | 2 577 | 2 179 | 2 577 | 2 179 |
Revisionsverksamhet utöver revisions- uppdraget | – | 313 | – | – |
Övriga tjänster | 244 | 402 | 244 | 402 |
Summa | 2 821 | 2 894 | 2 821 | 2 581 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Resultat vid avyttring av fastigheter | –7 156 | –75 355 | –8 791 | –31 880 |
Summa | –7 156 | –75 355 | –8 791 | –31 880 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Utdelning på aktier i dotter företag | – | – | 75 000 | 750 000 |
Utdelning allframtidsbrand försäkring | 795 | 747 | 795 | 747 |
Ränteintäkter | 4 448 | 8 660 | 2 692 | 8 287 |
Ränteintäkter, intresseföretag | 19 960 | 24 928 | 4 197 | 7 680 |
Ränteintäkter, koncernföretag | – | – | 88 333 | 90 507 |
Summa | 25 203 | 34 335 | 171 018 | 857 220 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Räntekostnader, kreditinstitut | 162 178 | 179 178 | 33 879 | 63 848 |
Aktiverade ränteutgifter | –223 | –2 216 | –223 | –2 216 |
Räntekostnader, dotterbolag | – | – | 26 757 | 19 039 |
Övriga räntekostnader | 95 | 63 | 18 | 16 |
Summa | 162 050 | 177 024 | 60 431 | 80 687 |
| Moderbolaget | ||
2024 | 2023 | |
Överavskrivning på inventarier | 211 | –868 |
Koncernbidrag | 42 865 | –49 399 |
Summa | 43 076 | –50 267 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
| Aktuell skatt | ||||
Årets skattekostnad | –928 | – | – | – |
Skatt hänförlig till tidigare år | –1 534 | 338 | – | – |
| Uppskjuten skatt | ||||
Obeskattade reserver i koncernföretag | –721 | 2 072 | ||
Finansiella instrument | 9 161 | 26 435 | 9 161 | 26 435 |
Underskottsavdrag | –10 293 | –1 343 | –21 753 | 11 084 |
Skillnaden mellan fastigheternas bokförda och skattemässiga värde | –39 456 | 304 285 | –753 | –4 087 |
Summa | 43 772 | 331 788 | –13 345 | 33 432 |
Redovisat resultat före skatt | 142 447 | –1 044 089 | 134 553 | 585 898 |
Skatt enligt gällande skattesats, 20,6% | –29 344 | 215 082 | –27 718 | –120 695 |
Skatt hänförlig till tidigare år | –1 534 | 338 | – | – |
Skatteeffekt ränteavdragsbegränsning | –7 324 | –15 175 | 15 808 | 5 307 |
Skattefri anteciperad utdelning på aktier i dotterföretag | 7 416 | 142 861 | ||
Skatteeffekt andelar intresseföretag | –10 288 | – | ||
Återföring uppskjuten skatt vid försäljning | 17 459 | 135 261 | – | – |
Ej redovisad uppskjuten skatt på temporära skillnader | 747 | –7 534 | – | – |
Skatteffekt av ej bokförd skattepliktig intäkt | –8 648 | – | –8 648 | 6 169 |
Skatteeffekt ej skattepliktiga intäkter | 221 | 176 | 208 | 159 |
Skatteeffekt ej avdragsgilla kostnader | –4 225 | –2 571 | –311 | –369 |
Övriga skattemässiga justeringar | 195 | 6 210 | –101 | – |
Summa | –43 772 | 331 788 | –13 345 | 33 432 |
Effektiv skattesats | 30,7% | 31,8% | 9,9% | –5,7% |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Ingående anskaffningsvärde | 12 447 | 12 447 | 12 447 | 12 447 |
Investeringar | 5 707 | 0 | 5 707 | 0 |
Utgående anskaffningsvärde | 18 154 | 12 447 | 18 154 | 12 447 |
Ingående ackumulerade avskrivningar | –7 115 | –6 060 | –7 115 | –6 060 |
Årets avskrivningar | –1 230 | –1 055 | –1 230 | –1 055 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | –8 345 | –7 115 | –8 345 | –7 115 |
Utgående planenligt restvärde | 9 809 | 5 332 | 9 809 | 5 332 |
| Balanserade utgifter avser främst IT-kostnader där Heba förvärvat programvara som utvecklats och anpssats för koncernens räkning. |
| Koncernen | ||
2024 | 2023 | |
| Förvaltningsfastigheter | ||
Ingående balans | 12 773 245 | 15 718 184 |
Investeringar | 888 089 | 327 367 |
Försäljningar | –110 000 | –2 187 777 |
Orealiserad värdeförändring | 37 852 | –1 084 529 |
Utgående balans | 13 589 186 | 12 773 245 |
| Taxeringsvärden | ||
Byggnader | 4 236 213 | 4 059 040 |
Mark | 2 357 129 | 2 395 881 |
Varav mark tomträtter | –523 779 | –523 779 |
Summa | 6 069 563 | 5 931 142 |
| Avkastningskrav, värdeökning och bokfört värde exklusive | ||||
| pågående projekt fördelar sig enligt följande: | ||||
| Direkt avkastning | Värde ökning | Area | Bokfört värde | |
| Område | (%) | (%) | (kvm) | (kr/kvm) |
Innerstaden | 1,8–4,2 | –1,6 | 26 790 | 66 200 |
Stockholm närförort | 2,6–4,7 | 1,2 | 72 688 | 50 400 |
Nordväst | 3,4–4,7 | 39,2¹ ) | 20 735 | 48 200 |
Nordost | 2,9–4,9 | 0,2 | 86 541 | 51 500 |
Sydväst | 3,7–4,4 | 0,0 | 49 032 | 45 600 |
Sydost | 4,6–4,7 | –1,5 | 7 575 | 48 300 |
Summa | 1,8–4,9 | 0,3 | 263 361 | 51 300 |
| Känslighetsanalys | ||||||
| Värdeförändring | Värdeförändring | |||||
| bostäder | samhällsfastigheter | |||||
Parameter | enhet | antal | tkr | % | tkr | % |
Kalkylränta | %-enheter | 0,5 | –361 971 | –3,5% | –120 551 | –4,1% |
Kalkylränta | %-enheter | –0,5 | 381 105 | 3,7% | 127 953 | 4,3% |
Direktavkastningskrav | %-enheter | 0,5 | –1 181 511 | –11,5% | –246 616 | –8,3% |
Direktavkastningskrav | %-enheter | –0,5 | 1 661 631 | 16,1% | 310 744 | 10,5% |
Hyresvärde | % | 2 | 253 731 | 2,5% | 57 496 | 1,9% |
Hyresvärde | % | –2 | –251 731 | –2,4% | –55 496 | –1,9% |
Drift- och underhållskostnad | % | 10 | –291 118 | –2,8% | –31 952 | –1,1% |
Drift- och underhållskostnad | % | –10 | 294 123 | 2,9% | 32 952 | 1,1% |
| Drift och | ||||
| Direkt avkastning | Kalkylränta | Långsiktig | underhåll | |
| Kategori | (%) | (%) | vakans (%) | (kr/kvm) |
Bostadsfastigheter | 1,8–4,3 | 3,8–6,1 | 0,1–1,6 | 384–600 |
Samhällsfastigheter | 4,2–4,9 | 6,1–6,8 | 2,0–5,0 | 185–413 |
Snitt | 3,6 | 5,5 | 1,1 | 422 |
| Moderbolaget | ||
2024 | 2023 | |
| Byggnader | ||
Ingående anskaffningsvärde | 2 573 468 | 2 710 393 |
Investeringar | 47 820 | 106 352 |
Omklassificering | –11 083 | –7 376 |
Försäljningar | –36 306 | –235 901 |
Utgående anskaffningsvärde | 2 573 900 | 2 573 468 |
Ingående ackumulerade avskrivningar | –246 800 | –250 409 |
Försäljningar | 5 075 | 30 602 |
Årets avskrivningar | –25 038 | –26 993 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | –266 763 | –246 800 |
Summa byggnad | 2 307 136 | 2 326 668 |
| Mark | ||
Ingående anskaffningsvärde | 51 359 | 62 112 |
Investeringar | 1 849 | 3 717 |
Försäljningar | –2 325 | –14 469 |
Utgående anskaffningsvärde | 50 882 | 51 359 |
Utgående planenligt värde | 2 358 019 | 2 378 027 |
| Taxeringsvärden | ||
Byggnader | 2 021 984 | 2 021 022 |
Mark | 1 647 880 | 1 696 126 |
Varav mark tomträtter | –379 321 | –379 321 |
Summa | 3 290 543 | 3 337 827 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Ingående anskaffningsvärde | 15 153 | 15 703 | 14 840 | 15 390 |
Investeringar | 5 659 | 3 898 | 2 941 | 3 898 |
Försäljningar och utrangeringar | –1 801 | –4 448 | –1 801 | –4 448 |
Utgående anskaffningsvärde | 19 011 | 15 153 | 15 980 | 14 840 |
Ingående ackumulerade avskrivningar | –7 683 | –8 614 | –7 370 | –8 301 |
Försäljningar och utrangeringar | 1 602 | 3 265 | 1 602 | 3 265 |
Årets avskrivningar | –2 574 | –2 334 | –2 369 | –2334 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | –8 655 | –7 683 | –8 137 | –7 370 |
Utgående planenligt restvärde | 10 356 | 7 470 | 7 843 | 7 470 |
| Avskrivningar på inventarier har fördelats enligt följande: | ||||
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Driftkostnader | 1 821 | 1 601 | 1 616 | 1 601 |
Central administration | 753 | 733 | 753 | 733 |
Summa | 2 574 | 2 334 | 2 369 | 2 334 |
| Redovisat | |||
Företag | Org.nr och säte | Ägarandel % | värde 2024 |
ÅSF 2 AB | 556952-8382, Stockholm | 50,0 | 324 |
VBT Utvecklings AB | 559273-5160, Stockholm | 50,0 | 610 |
Åke Sundvall i Rosendal 1 AB | 559257-1607, Stockholm | 50,0 | 58 |
Big Valley AB | 559274-0244, Stockholm | 50,0 | 26 |
Fastighets AB Archipelwald | 559307-3736, Stockholm | 50,0 | 9 |
Summa | Summa | 1 027 |
| Koncernen | ||
2024 | 2023 | |
Redovisat värde vid året början | 14 296 | 20 305 |
Förvärv | 0 | – |
Tillskott | 50 920 | 16 062 |
Utdelningar | –14 250 | –58 000 |
Årets andel av intresseföretags resultat | –49 939 | 35 929 |
Avyttring | – | – |
Värde vid årets utgång | 1 027 | 14 296 |
| Balansräkning | |||||
| VBT Utveck- | Åke Sundvall i | Fastighets AB | |||
| ÅSF 2 AB | lings AB | Rosendal 1 AB | Big Valley AB | Archipelwald | |
Anläggningstillgångar | 25 | 340 | 123 507 | 12 | |
Omsättningstillgångar | 84 | 41 971 | |||
Likvida medel | 149 | 43 | 177 | 19 | 25 |
Eget kapital | 37 | 311 | 127 | 52 | 18 |
Skulder | 221 | 42 043 | 50 | 123 474 | 19 |
| Fordringar hos intresseföretag och | Koncernen | Moderbolaget | ||
| joint ventures | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Långfristiga fordringar | ||||
JV-projekt Bredäng, Panorama | 111 | – | – | – |
JV-projekt Vårbergstoppen | 112 921 | 155 958 | 10 420 | 13 795 |
JV-projekt Rosendal, Uppsala | – | – | – | – |
JV-projekt Skarpnäck | 20 | 6 | – | – |
JV-projekt Big Valley | 123 473 | 119 691 | – | – |
Summa | 236 525 | 275 655 | 10 420 | 13 975 |
| Förfallostruktur långfristiga | Koncernen | Moderbolaget | ||
| fordringar | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Förfallotidpunkt 1–5 år | 113 052 | 155 964 | 10 420 | 13 795 |
Förfallotidpunkt > 5 år | 123 473 | 119 691 | – | – |
Summa | 236 525 | 275 655 | 10 420 | 13 795 |
2024 | 2023 | |
Redovisat värde vid årets början | 18 073 | 25 197 |
Förvärv | – | 3 509 |
Nedskrivningar | –18 000 | –10 633 |
Redovisat värde vid årets utgång | 73 | 18 073 |
Övriga långsiktiga fordringar | 31 179 | 31 638 |
Summa | 31 179 | 31 638 |
2024 | 2023 | |
Ingående balans | 31 638 | 19 154 |
Tillkommande | 360 | 30 000 |
Avgående | –819 | –17 516 |
Utgående balans | 31 179 | 31 638 |
| Åke Sundvall i | Fastighets AB | ||||
| lings AB | Rosendal 1 AB | Big Valley AB | Archipelwald | ||
| Omsättning | |||||
Driftkostnader | –35 | –24 | –25 | –29 | –13 |
Resultat från andelar i koncernföretag | –821 | –93 787 | 37 | ||
Ränteintäkter | 397 | ||||
Räntekostnader | –3 | –4 | –7 154 | ||
| Skatt | |||||
Årets resultat | –859 | –93 811 | 8 | –6 786 | –13 |
| Andel | Bokfört | Eget | |||
Direktägda dotterföretag | Org nr/Säte/Verksamhet | Antal | (%) | värde | kapital |
Heba Förvaltnings AB | 556601-0657, Stockholm | 1 000 | 100 | 270 | 13 061 |
Heba Stockholm AB | 556793-0374, Stockholm | 1 000 | 100 | 7 090 | 56 734 |
Heba Hyresrätten AB | 556861-6121, Stockholm | 500 | 100 | 6 600 | 13 427 |
Heba Bostads AB | 559067-9543, Stockholm | 500 | 100 | 50 | 3 932 |
Heba Hyreshus AB | 559099-4207, Stockholm | 500 | 100 | 6 212 | 9 624 |
Heba Hyresfastigheter AB | 559152-9358, Stockholm | 500 | 100 | 5 710 | 4 208 |
Heba Bostadsfastigheter AB | 559183-3727, Stockholm | 500 | 100 | 50 | 2 045 |
Heba Hyreslägenheter AB | 559183-3610, Stockholm | 500 | 100 | 2 135 | 3 728 |
Heba Fastighetsutveckling AB | 559239-0115, Stockholm | 500 | 100 | 25 | 25 824 |
Heba Fastighetsutvecklling Söderort AB | 559272-3570, Stockholm | 500 | 100 | 150 | 8 269 |
Heba Förvaltning 10 AB | 559325-3973, Stockholm | 500 | 100 | 9 050 | 4 735 |
Heba Förvaltning 11 AB | 559336-6064, Stockholm | 500 | 100 | 650 | 83 030 |
Heba Equity AB | 559345-5776, Stockholm | 500 | 100 | 550 | 608 |
Heba Foxtrot AB | 559408-0854, Stockholm | 25 000 | 100 | 25 | 17 463 |
Summa | 38 567 | 246 688 |
| Eget | |||||
Dotterföretag underkoncerner | Org nr/Säte/Verksamhet | Antal | Andel (%) | Bokfört värde | kapital |
Heba Hägernäs Strand AB | 556694-1786, Stockholm | 1 000 | 100 | 7 221 | 14 322 |
Heba Liljeholmsplan AB | 556675-5509, Stockholm | 1 000 | 100 | 586 | 18 267 |
Heba Huddinge AB | 556988-2508, Stockholm | 500 | 100 | 50 | 86 437 |
Heba Råcksta AB | 556847-7730, Stockholm | 500 | 100 | 25 803 | 351 |
Heba Farsta AB | 556866-2794, Stockholm | 500 | 100 | 129 096 | 18 703 |
Heba Enhagen AB | 556896-7466, Stockholm | 50 000 | 100 | 43 289 | 11 048 |
Heba Viby AB | 556987-6260, Stockholm | 500 | 100 | 64 232 | 15 743 |
Heba Flemingsberg AB | 556950-2163, Stockholm | 500 | 100 | 58 660 | 42 080 |
Heba Enköping Ilian AB | 559334-6595, Stockholm | 25 000 | 100 | 23 243 | 582 |
Heba Romberga Enköping AB | 559194-9036, Stockholm | 500 | 100 | 47 413 | 6 341 |
Heba Tullinge AB | 559075-2753, Stockholm | 50 000 | 100 | 18 999 | 10 647 |
Heba Årstaberg | 556829-1016, Stockholm | 1 000 | 100 | 3 798 | 2 869 |
Heba Tibble AB | 556877-6024, Stockholm | 500 | 100 | 104 556 | 9 264 |
Heba Salem AB | 556957-5763, Stockholm | 4 000 | 100 | 96 009 | 6 070 |
Heba Hökarängen Ungdomsbostäder AB | 559159-9898, Stockholm | 50 000 | 100 | 6 729 | 7 342 |
Heba Norr 1 AB | 559090-6607, Stockholm | 50 000 | 100 | 34 576 | 2 737 |
Heba Norrtälje AB | 559041-8504, Stockholm | 50 000 | 100 | 54 243 | 10 595 |
Heba Silverdal AB | 559160-5943, Stockholm | 500 | 100 | 20 667 | 11 282 |
Heba Norr 2 AB | 559142-6407, Stockholm | 1 000 | 100 | 8 194 | 1 065 |
Heba Täby Park AB | 559107-8372, Stockholm | 500 | 100 | 63 921 | 19 693 |
Heba Österåker AB | 556951-8003, Stockholm | 50 000 | 100 | 16 206 | 4 159 |
Heba Gråalen 1 AB | 559041-8538, Stockholm | 50 000 | 100 | 5 654 | 9 119 |
Heba Vallentuna Blå AB | 559152-8939, Stockholm | 50 000 | 100 | 77 501 | 351 |
Heba Liljefors Torg AB | 556802-9747, Stockholm | 5 000 | 100 | 268 948 | 5 412 |
Heba Sittesta Gul AB | 559323-7687, Stockholm | 25 000 | 100 | 2 229 | 337 |
Heba Sittesta Vit AB | 559332-6001, Stockholm | 25 000 | 100 | 799 | 193 |
Heba Sittesta Röd AB | 559332-6027,Stockholm | 25 000 | 100 | 1 670 | 453 |
Heba Gränby Bostad AB | 559461-4231, Stockholm | 50 000 | 100 | 300 | 1 739 |
Heba Tyresö AB | 556963-0246, Stockholm | 50 000 | 100 | 208 869 | 17 699 |
Heba Äppelträdgården 1 AB | 559137-8517, Stockholm | 50 000 | 100 | 94 674 | 1 359 |
Heba Enköping Idun AB | 556712-4986, Stockholm | 100 000 | 100 | 142 035 | 5 403 |
Heba Sittesta Förvaltning AB | 559484-4101, Stockholm | 500 | 100 | 250 | 204 |
Heba Close to Home Coworking AB | 559262-8472, Stockholm | 1 000 | 100 | 1 250 | 1 250 |
Summa | 1 631 670 | 343 116 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Hyresfordringar | 5 604 | 3 960 | 3 281 | 2 296 |
| Osäkra fordringar | ||||
Reserv vid årets början | 2 201 | 2 275 | 1 369 | 1 460 |
Sålda fastigheter | – | –334 | – | – |
Årets reserveringar | 932 | 486 | 420 | 65 |
Återförda reserveringar | –121 | –184 | –85 | –115 |
Konstaterade förluster | –27 | –42 | –27 | –42 |
Reserv vid årets slut | 2 985 | 2 201 | 1 678 | 1 369 |
Summa | 2 619 | 1 759 | 1 603 | 927 |
| Förfallostruktur hyresfordringar | ||||
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Förfallet belopp | 3 232 | 2 775 | 1 709 | 1 456 |
Varav förfallna 0–90 dgr | 276 | 327 | 43 | 136 |
Varav förfallna 90–180 dgr | 162 | 221 | 9 | 11 |
Varav förfallna 180 dgr | 2 795 | 2 227 | 1 657 | 1 309 |
Reserv för förväntade kreditförluster | –2 985 | –2 201 | –1 678 | –1 369 |
Summa | 247 | 574 | 31 | 87 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Skattefordringar | 3 953 | 3 171 | 1 294 | 903 |
Momsfordran | 1 000 | 1 185 | 1 000 | 1 185 |
Övriga fordringar | 11 139 | 32 849 | 657 | 892 |
Fordran koncernföretag | – | – | – | 776 876 |
Summa | 16 092 | 37 204 | 2 951 | 779 856 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Upplupna intäkter | 9 624 | 4 040 | 119 | 181 |
Förutbetalda räntekostnader | 9 200 | 7 843 | 7 868 | 6 159 |
Förutbetalda tomträttsavgäld | 1 067 | 937 | 761 | 615 |
Förutbetalda övriga kostnader | 6 025 | 4 631 | 5 145 | 4 134 |
Summa | 25 916 | 17 451 | 13 893 | 11 089 |
| Antal, | Summa röster | |||
| Aktiekapital | tusental | Kkr | Röster à | tusental |
Serie A | 15 582 | 3 246 | 10 | 155 816 |
Serie B | 149 539 | 31 154 | 1 | 149 539 |
Summa | 165 120 | 34 400 | 305 355 |
| Moderbolaget | ||
2024 | 2023 | |
Överavskrivningar på maskiner och inventarier | 2 505 | 2 716 |
2 505 | 2 716 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
| Räntebärande skulder med | ||||
förfallotidpunkt inom ett år | 1 724 000 | 711 967 | 938 000 | 528 500 |
(varav checkräkningskredit) | (0) | (0) | (0) | (0) |
| Övriga ej räntebärande skulder | ||||
med förfallotidpunkt inom ett år | 124 408 | 106 557 | 45 213 | 129 850 |
| Räntebärande skulder | ||||
med förfallotidpunkt 1–5 år | 2 351 367 | 2 591 000 | 1 457 150 | 1 253 250 |
| Räntebärande skulder | ||||
med förfallotidpunkt efter 5 år | 2 001 547 | 2 325 509 | 704 797 | 976 259 |
| Övriga ej räntebärande skulder | ||||
med förfallotidpunkt efter 5 år | – | – | – | – |
Summa exkl uppskjuten skatteskuld, leasingavtal och räntederivat | 6 201 321 | 5 735 033 | 3 145 160 | 2 887 859 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Ingående värde | 5 628 476 | 7 535 017 | 2 758 009 | 4 625 400 |
Förändring långfristiga fastighetslån | –563 596 | –36 507 | –67 563 | –40 891 |
Förändring kortfristiga fastighetslån | 441 033 | –32 033 | –161 500 | 11 500 |
Förändring företagscertifikat | 473 000 | –890 000 | 473 000 | –890 000 |
Förändring obligationer | 98 000 | –948 000 | 98 000 | –948 000 |
Förändring checkräkningskredit | – | – | – | – |
Utgående värde | 6 076 913 | 5 628 476 | 3 099 947 | 2 758 009 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Personalens källskatt och sociala avgifter | 2 413 | 2 194 | 2 413 | 2 194 |
Moms | –997 | 355 | 797 | 17 |
Skulder till koncernföretag | – | – | – | 86 675 |
Övriga poster | 2 568 | 3 484 | 2 084 | 1 134 |
Summa | 3 984 | 6 033 | 5 294 | 90 020 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
| Skatt avseende: | ||||
| Obeskattade reserver i koncernföretag | ||||
Ingående balans | 560 | 2 632 | ||
Förändring rapport över totalresultat | 720 | –2 072 | ||
Utgående balans | 1 280 | 560 | ||
| Finansiella instrument | ||||
Ingående balans | 20 487 | 46 922 | 20 487 | 46 922 |
Förändring rapport över totalresultat | –9 161 | –26 435 | –9 161 | –26 435 |
Utgående balans | 11 326 | 20 487 | 11 326 | 20 487 |
| Underskottsavdrag | ||||
Ingående balans | –36 983 | –38 326 | –22 739 | –11 653 |
Förändring rapport över totalresultat | 10 293 | 1 343 | 21 753 | –11 086 |
Utgående balans | –26 690 | –36 983 | –986 | –22 739 |
| Skillnaden mellan fastigheternas | ||||
| bokförda och skattemässiga värde | ||||
Ingående balans | 1 580 558 | 1 953 164 | 206 642 | 202 553 |
Förändring rapport över totalresultat | 39 458 | –358 154 | 753 | 4 089 |
Försäljning via bolag | – | –24 135 | ||
Förvärv via bolag | 6 443 | 9 683 | ||
Utgående balans | 1 626 459 | 1 580 558 | 207 395 | 206 642 |
| Avgår tillgångsförvärv bolag | ||||
Ingående balans | –238 376 | –254 789 | ||
Årets försäljningar | – | 26 096 | ||
Årets förvärv | –6 443 | –9 683 | ||
Utgående balans | –244 819 | –238 376 | ||
Summa utgående balans | 1 367 556 | 1 326 246 | 217 735 | 204 390 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Upplupna lönerelaterade kostnader | 6 731 | 6 072 | 6 731 | 6 072 |
Upplupna räntor | 9 742 | 9 915 | 3 064 | 1 943 |
Vilande stämpelskatt | 11 943 | 11 943 | – | – |
Förutbetalda hyresintäkter | 54 277 | 42 311 | 17 439 | 17 125 |
Upplupna driftkostnader, el, värme, VA | 5 627 | 4 612 | 2 535 | 2 397 |
Övriga interimsskulder | 7 333 | 7 024 | 5 755 | 3 593 |
Summa | 95 653 | 81 877 | 35 524 | 31 130 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Fastighetsinteckningar | 4 302 348 | 4 422 348 | 1 273 006 | 1 499 506 |
Summa | 4 302 348 | 4 422 348 | 1 273 006 | 1 499 506 |
(varav inteckningar i tomträtt) | (781 325) | (1 007 825) | (315 925) | (542 425) |
| Finansiella skulder | ||||||
| Finansiella tillgångar | och tillgångar värderade | Finansiella skulder | ||||
| värderade till upplupet | till verkligt värde | och tillgångar värderade till | ||||
| anskaffningsvärde | via resultatet | upplupet anskaffningsvärde | ||||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
| Fordringar | ||||||
Derivatinstrument | 54 983 | 99 452 | ||||
Hyresfordringar | 2 619 | 1 759 | ||||
Övriga fordringar | 16 091 | 2 849 | ||||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 25 916 | 17 451 | ||||
Likvida medel | 36 469 | 247 172 | ||||
| Skulder | ||||||
Långfristiga skulder | –4 398 496 | –4 995 472 | ||||
| Derivatinstrument | ||||||
Leverantörsskulder | –16 520 | –18 647 | ||||
Övriga skulder | –4 599 | –713 875 | ||||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | –95 654 | –81 876 | ||||
Summa | 81 095 | 269 231 | 54 983 | 99 452 | –4 515 268 | –5 809 870 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Av- och nedskrivningar | 770 | 2 454 | ||
Vinst vid försäljning av bilar | –432 | –1 728 | –432 | –1 728 |
Bokslutsdispostioner | –43 076 | 49 399 | ||
Anteciperade utdelningar | –75 000 | –750 000 | ||
Övriga, ej kassaflödes påverkande poster | –2 756 | –47 997 | 7 312 | 163 |
Summa | –3 188 | –49 725 | –110 426 | –699 712 |
| Till bolagsstämmans förfogande i moderbolaget står: | ||
Balanserad vinst | Kronor | 2 042 228 361 |
Årets vinst | Kronor | 121 207 182 |
Kronor | 2 163 435 543 |
| Styrelsen och verkställande direktören föreslår att vinstmedlen disponeras på följande sätt: | ||
Till aktieägarna utdelas 0,52 kr per aktie | Kronor | 85 857 512 |
I ny räkning överföres | Kronor | 2 077 578 031 |
Kronor | 2 163 435 543 |