549300B1UZTBDU27UJ882023-01-012023-12-31549300B1UZTBDU27UJ882022-01-012022-12-31549300B1UZTBDU27UJ882023-12-31549300B1UZTBDU27UJ882022-12-31549300B1UZTBDU27UJ882021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300B1UZTBDU27UJ882021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300B1UZTBDU27UJ882021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300B1UZTBDU27UJ882021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300B1UZTBDU27UJ882021-12-31iso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:sharesxbrli:shares549300B1UZTBDU27UJ882022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300B1UZTBDU27UJ882022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300B1UZTBDU27UJ882022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300B1UZTBDU27UJ882022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300B1UZTBDU27UJ882022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300B1UZTBDU27UJ882022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300B1UZTBDU27UJ882023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300B1UZTBDU27UJ882023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300B1UZTBDU27UJ882023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300B1UZTBDU27UJ882023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300B1UZTBDU27UJ882023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300B1UZTBDU27UJ882023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember
Finansiella
rapporter
8888
Innehåll
Introduktion
Omvärld och strategi
Hållbarhet
Verksamhet
Bolagsstyrning
Finansiella rapporter
Förvaltningsberättelse
Koncernens räkningar
Moderbolagets räkningar
Noter
Förslag till vinstdisposition
Undertecknande
Revisionsberättelse
Fem år i sammandrag
Hållbarhetsrapportering
Övrigt
Förvaltningsberättelse
Styrelsen och verkställande direktören för Heba Fastig-
hets AB (publ), org.nr 556057-3981, avger härmed års-
redovisning och koncernredovisning för räkenskapsåret
2023.
Verksamhetsbeskrivning och organisation
Heba äger och förvaltar bostadsfastigheter i Stock-
holmsregionen och Mälardalen. Heba förvaltar även de
helägda koncernföretagens samhällsfastigheter. Kon-
cernen innefattar även en projektfastighet i Nynäshamn.
Koncernens fastighetsbestånd vid helårets utgång
omfattar 56 (75) fastigheter, varav 46 (63) fastigheter
är bostadsfastigheter och 10 (10) fastigheter är samhälls-
fastigheter i form av LSS- och äldreboende. En av de
56 fastigheterna enligt ovan är en projektfastighet.
Uthyrningsbar area är 250 600 (300 300) kvm inne-
hållande 3 148 (3 942) bostäder och 336 (426) lokaler.
Den genomsnittliga bostadshyran per kvm är 1 928
(1 737) kr/kvm. Vakansgraden för bostäder och lokaler är
fortsatt låg. 0,31 procent för bostäder och 0,67 procent
för lokaler vid rapportperiodens utgång.
Såväl fastighetsadministration som skötsel handhas
av egen personal. Huvudkontoret ligger i egen fastighet
på Södermalm i Stockholm och skötseln sker från fyra
kundnära expeditioner.
Personal
Särskilda uppgifter om medeltal anställda samt löner
och ersättningar lämnas i not 8.
Omsättning och resultat
Hyresintäkterna ökade till 565,7 (509,9) mkr. Fastighets-
kostnaderna uppgick till 163,5 (148,2) mkr. Förvaltnings-
resultatet ökade till 270,7 (238,3) mkr. Det förbättrade
förvaltningsresultatet är ett resultat av gjorda förvärv
2022 samt resultat från andelar i gemensamt styrda
företag till följd av sålda bostadsrättsprojekt. Resultat
fastighetsförsäljning uppgick till –75,4 (–0,1) mkr. Oreali-
serad värdeförändring för förvaltningsfastigheter upp-
gick till –1 084,5 (–603,3) och för räntederivat till –128,3
(226,8) mkr. Resultat före skatt uppgick till –1 044,1
(–138,3) mkr eller –6,32 (–0,84) kr/aktie och efter skatt
till –712,3 (–136,2) mkr eller –4,31 (–0,82) kr/aktie.
Investeringar och försäljningar
Heba har under oktober 2021 tecknat avtal med bolag
kontrollerat av MAMA Management AB avseende förvärv
av hyreslägenheter i Källberga Nynäshamn. Affären
genomförs som en så kallad forward funding affär där
Heba förvärvar aktierna i bolaget som tecknar ett total-
entreprenadkontrakt. Fastigheterna består av 123 hyres-
rätter. Tillträde har skett under november 2022. Upp-
handling av entreprenader pågår. Planerad
produktionsstart under 2024 och färdigställande under
2026. Nedlagda kostnader uppgår till 70,4 mkr varav
13,0 mkr under 2023. Investeringen beräknas uppgå
till cirka 373 mkr.
Heba har under juni 2021 tecknat avtal med Berg-
sundetgruppen avseende förvärv av en bostadsfastighet
i Enköping. Affären genomförs som en så kallad forward
funding affär där Heba förvärvar aktierna i bolaget som
tecknar ett totalentreprenadkontrakt med Lindbäcks
Bygg AB. Bostadsfastigheterna består av 154 hyresrätter.
Det tidigare planerade trygghetsboendet ersätts med
hyresrätter. Tillträde har skett under november 2021 och
under december månad 2021 har projektet byggstartat.
Projektet är färdigställt under kvartal tre 2023. Nedlagda
kostnader uppgår till 311,4 mkr varav 52,0 mkr under
2023. Investeringen beräknas uppgå till cirka 321 mkr.
Övriga nyinvesteringar uppgår till 35,9 (11,5) mkr.
I värdehöjande åtgärder i övriga fastigheter har under
perioden investerats 226,5 (239,5) mkr.
Den totala investeringen i förvaltningsfastigheter
under perioden uppgår till 327,4 (1 648,8) mkr.
I övriga anläggningstillgångar har under perioden
investerats 3,8 (6,3) mkr.
Under juni 2023 tecknads avtal med Arbetarebostads-
fonden om försäljning av tio fastigheter. Affären genom-
förs som en bolagsaffär där Heba frånträder aktierna och
därmed indirekt fastigheterna. Frånträdde skedde under
juni 2023.
Under juni 2023 tecknads avtal med Resinova Bostads
AB om försäljning av fyra fastigheter. Affären genomförs
som en bolagsaffär där Heba frånträder aktierna och
därmed indirekt fastigheterna. Frånträdde skedde under
oktober 2023.
Under juli 2023 tecknads avtal med Tage Liljedahls
Fastighets AB, Fastighets AB Senator och Jan Fredegård
avseende försäljning av fem fastigheter. Affären genom-
förs som en bolagsaffär avseende fyra av fastigheterna
och där Heba frånträder aktierna och därmed indirekt
fastigheterna. Den femte fastigheten avyttras genom ett
fastighetsöverlåtelseavtal. Frånträdde skedde under
oktober 2023.
8989
Innehåll
Introduktion
Omvärld och strategi
Hållbarhet
Verksamhet
Bolagsstyrning
Finansiella rapporter
Förvaltningsberättelse
Koncernens räkningar
Moderbolagets räkningar
Noter
Förslag till vinstdisposition
Undertecknande
Revisionsberättelse
Fem år i sammandrag
Hållbarhetsrapportering
Övrigt
Samarbeten
Heba och Åke Sundvall Byggnads AB har genom sam-
arbetsavtal drivit ett bostadsrättprojekt i Bredäng. Pro-
jektet byggstartades under kvartal fyra 2020. Genom
avtalet äger parterna 50 procent vardera av projektet.
Investeringen beräknas totalt uppgå till cirka 500 mkr
och hela projektet färdigställdes under 2023. Under
kvartal ett 2023 har inflyttning skett i det första huset
om 72 bostadsrätter och under kvartal två 2023 i det
andra huset om 72 bostadsrätter. Totalt sett har 52,1 mkr
genererats i resultateffekt från andel i gemensamt styrda
företag. Det tredje och sista huset om 56 hyresrätter har
frånträtts till Resinova Bostads AB under november
2023. Affären genomfördes som en bolagsaffär, där
Resinova tillträder aktierna och därmed indirekt fastig-
heten. Totalt sett har affärerna genererat en positiv resul-
tateffekt om 48,9 mkr från andel i gemensamt styrda
företag varav 2,9 mkr motsvarar negativ värdeförändring
avseende hyresfastigheten.
Heba och Åke Sundvall Byggnads AB har genom
samarbetsavtal drivit ett hyresrätts- och bostadsrätts-
projekt i Uppsala. Projektet byggstartades under kvartal
två 2021. Genom avtalet äger parterna 50 procent var-
dera av projektet. Investeringen beräknas totalt uppgå
till cirka 376 mkr. Projektet som består av fyra byggnader
har färdigställts under våren 2023 varav en byggnad om
42 lägenheter är avyttrade bostadsrätter. Övriga tre
byggnader är hyresfastigheter om totalt 117 lägenheter
vilka frånträtts till Resinova Bostads AB under septem-
ber 2023. Affären genomfördes som en bolagsaffär, där
Resinova tillträder aktierna och därmed indirekt fastig-
heterna. Totalt sett har affärerna genererat en negativ
resultateffekt om –9,9 mkr från andel i gemensamt
styrda företag varav 13 mkr motsvarar negativ värde-
förändring avseende hyresfastigheterna.
Heba och Åke Sundvall Byggnads AB driver genom
samarbets avtal ett hyresrättsprojekt i Vårbergstoppen.
Hyresrättsprojektet om 300 lägenheter är fördelade i två
fastigheter. Projektet byggstartades under kvartal två
2021. Genom avtalet äger parterna 50 procent vardera
av projektet. Investeringen beräknas totalt uppgå till
cirka 800 mkr och kommer färdigställas under 2024
respektive 2025.
Heba och Åke Sundvall Byggnads AB driver genom
samarbetsavtal bygget av 600 bostäder i Framtidens
Stora Sköndal, etapp 2a. Bostadsprojektet är uppdelat
i 260 hyresrätter och 340 bostadsrätter. Genom avtalet
äger parterna 50 procent vardera av projektet. Projektet
är under detaljplaneprocess och investeringen beräknas
totalt uppgå till cirka 2 mdkr.
Heba och Åke Sundvalls Byggnads AB driver i sam-
arbetsavtal ett bostadsrättsprojekt om ca 100 lägen-
heter i Skärgårdsskogen, Skarpnäck. Genom avtalet äger
parterna 50 procent vardera av projektet. Projektet är
under detaljplaneprocess och investeringen beräknas
uppgå till cirka 250 mkr.
Finansiell ställning
Likvida medel uppgick till 247,2 (100,8) mkr. Det egna
kapitalet uppgick till 6 437,5 (7 224,5) mkr motsvarande
en soliditet om 47,2 (43,1) procent.
Kassaflödet från den löpande verksamheten efter för-
ändringar i rörelsekapital uppgick till 252,1 (196,6) mkr.
Räntebärande skulder minskade till 5 628,5 (7 535,0)
mkr, varav 0,0 (0,0) mkr utgör utnyttjad del av check-
räkningskredit om 132,0 (140,0) mkr och –103,9 (2 402,1)
mkr löper med rörlig ränta.
Heba har ett företagscertifikatprogram med en
beloppsram om 4 000 mkr. Per räkenskapsårets utgång
har Heba utestående certifikat om 50 (940) mkr.
Heba har alltid likviditet eller outnyttjade kreditlöften,
som vid förfall täcker utestående certifikat.
Den genomsnittliga räntan uppgick vid delårsperio-
dens utgång till 2,21 (2,26) procent. Outnyttjade kredit-
löften uppgår till 2 232 (2 090,0) mkr, varav 132 (140)
mkr utgör outnyttjad del av checkkredit.
Skulder i utländsk valuta föreligger ej.
Koncernen är exponerad avseende finansierings- och
ränterisker. Hanteringen av dessa risker beskrivs i not 3.
Ställda säkerheter för räntebärande skulder uppgick
till 4 422,3 (4 489,5) mkr. Moderbolaget har borgens-
åtagande för kreditfaciliteter om 500 mkr avseende ett
bostadsprojekt i Vårbergstoppen. I likhet med föregå-
ende år finns inga eventualförpliktelser, se även not 33.
Miljö
Heba ska ligga i framkant och på ett engagerat sätt följa
utvecklingen för att förbättra energieffektiviteten i bola-
gets fastigheter. Dessutom ska frågor som avser inom-
husklimatet prioriteras i arbetet. Successivt pågår en
översyn av fastigheterna från olika miljöaspekter. Det
gäller framför allt energianvändning (fjärrvärme/berg-
värme och el), avfallshantering, vattenförbrukning och
miljöfarliga ämnen.
Mer information om Hebas hållbarhetsarbete finns i
Hållbarhetsredovisningen på sidorna 35–55 samt sidorna
128–138. Redovisningen är en hållbarhetsrapport enligt
årsredovisningslagen då Heba omfattas av lagens krav
på att upprätta en hållbarhetsrapport. Hebas redo-
görelse för hållbarhetsarbetet är upprättad i enlighet
med Global Reporting Initiative (GRI) Standards.
Händelser efter räkenskapsårets utgång
Under februari 2024 har Heba tecknat avtal om förvärv
av två samhällsfastigheter i Tyresö. Affären genomförs
9090
Innehåll
Introduktion
Omvärld och strategi
Hållbarhet
Verksamhet
Bolagsstyrning
Finansiella rapporter
Förvaltningsberättelse
Koncernens räkningar
Moderbolagets räkningar
Noter
Förslag till vinstdisposition
Undertecknande
Revisionsberättelse
Fem år i sammandrag
Hållbarhetsrapportering
Övrigt
som en bolagsaffär och tillträde har skett under början
av mars 2024.
Under mars 2024 har avtal tecknats om överlåtelse av
det med Åke Sundvall Byggnads AB gemensamägda
projektet Vårbergstoppen. Affären genomförs som en
bolagsaffär och planerat frånträde är under september
2024 respektive juni 2025.
Under mars 2024 erhöll Heba en förbättrad outlook av
Nordic Credit Rating, från Negative till Stable outlook.
Hebas long-term issuer credit rating är nu BBB, Stable
outlook.
Framtiden
Hebas avsikt på sikt är att fortsätta växa i Stockholms-
regionen och Mälardalen. Detta kan bland annat ske
genom att utveckla och förädla det befintliga fastighets-
beståndet eller via markförvärv eller markanvisningar
genomföra nyproduktion av bostäder och samhälls-
fastigheter.
Moderbolaget
Hyresintäkterna i moderbolaget uppgick till 245,0
(231,4) mkr och resultatet före bokslutsdispositioner
och skatt utgjorde 636,2 (305,1) mkr.
Fastighetsvärdering
Enligt utförda värderingar har fastigheterna per 31
december 2023 ett marknadsvärde om 12 773,2 mkr jäm-
fört med 15 718,2 mkr vid föregående årsskifte. Koncer-
nens samtliga fastigheter, exklusive fastigheter under
pågående renovering samt projektfastigheter i tidiga
skeden, har externvärderats och där med 50 procent
vardera av av Savills Sweden AB och Novier Property
Advisors AB. Fastigheter under pågående renovering
samt projektfastigheter i tidiga skeden har internvärde-
rats. Samtliga fastigheter är klassificerade i nivå 3 enligt
IFRS 13, det vill säga att värdet baseras på en analys av
varje fastighets status och hyres- och marknadssituation.
Heba har beslutat att vid varje löpande kvartalsbokslut
internvärdera två tredjedelar av fastighetsbeståndet och
externvärdera en tredjedel av fastighetsbeståndet. Vid
årsbokslutet externvärderas koncernens samtliga fastig-
heter exklusive ovan nämnda undantag som har värde-
rats internt. Två av fastigheterna har per balansdagen
värderats av båda externa och oberoende värderare och
det redovisade verkliga värdet för dessa två fastigheter
är ett genomsnitt av de nämnda värderingarna.
Som huvudmetod vid värderingen har en så kallad
kassa flödesanalys använts där ett kalkylmässigt framtida
driftnetto beräknas under en kalkylperiod om fem till
tion år med hänsyn tagen till nuvärdet av ett bedömt
marknadsvärde vid kalkylperiodens slut. Avkastnings-
kraven är individuella per fastighet beroende på analys
av genomförda transaktioner och fastigheternas mark-
nadsposition. Jämförelse och analys har även gjorts av
genomförda köp av fastigheter inom respektive del-
marknad. Avkastningskrav på externvärderade samhälls-
fastigheter motsvarar 4,2 procent i snitt och på bostads-
fastigheter 3,2 procent i snitt. Värdeförändringen totalt
under januari–december uppgick till –6,9 (–4,1) procent.
Värdeförändringen beror främst på låg transaktionsnivå
och högre avkastningskrav på bostadsfastigheter i
Stockholmsregionen och Mälardalen.
Risker och osäkerhetsfaktorer
Av Hebas totala hyresintäkter kommer 75 procent från
bostadshyresgäster. Vakansgraden är mycket låg och
hyrorna är förhållandevis säkra och förutsägbara. Samt-
liga Hebas fastigheter är belägna i Stockholmsregionen
och Mälardalen och ligger i attraktiva områden med
mycket god efterfrågan. En procents förändring av
bostadshyresintäkterna motsvarar cirka 5,6 mkr.
Hebas enskilt största driftkostnadspost är värmekostna-
den. Övervägande del av fastighetsbeståndet är anslutet
till fjärrvärmenätet. Totalt åtta fastigheter använder
bergvärme som huvudsaklig värmekälla. Heba bedriver
ett aktivt arbete med att minska energianvändningen i
fastighetsbeståndet men uppvärmningskostnaden kan
variera år från år beroende på väderlek och energipris.
En procents förändring av värmekostnaden motsvarar
cirka 0,2 mkr.
Samtliga fastigheter, exklusive fastigheter under pågå-
ende renovering samt projektfastigheter i tidiga skeden,
värderas vid årsskiftet till verkligt värde av extern värde-
ringsman. Vid kvartal 1, 2 och 3 görs en rullande extern
värdering av en tredjedel av beståndet och resterande
två tredjedelar värderas internt. Värdeförändringar redo-
visas kvartalsvis i rapport över totalresultat. En procents
förändring av marknadsvärdet motsvarar cirka 128 mkr.
Heba är även exponerat avseende finansierings- och
ränterisker. Hanteringen av dessa risker beskrivs i not 3.
Riktlinjer för ersättningar till ledande
befattningshavare
Årsstämman 2023 beslutade om följande riktlinjer för
ersättningar till ledande befattningshavare:
Till styrelsens ordförande och ledamöter ska arvode
utgå enligt årsstämmans beslut.
Ersättningar till vd och övriga ledande befattnings-
havare kan utgöras av fast månatlig grundlön, rörlig
ersättning, övriga förmåner och pension. Ersättningarna
ska för varje enskild person sammantaget vara mark-
nadsmässiga. I den mån rörlig ersättning utgår ska den
vara relaterad till mätbara mål såsom till exempel resul-
tat, utbetalas som kontantlön och vara maximerad till
högst hälften av den fasta årslönen.
Övriga förmåner kan utgöras av pension och rätt
till nyttjande av tjänstebil för privat bruk och andra
9191
Innehåll
Introduktion
Omvärld och strategi
Hållbarhet
Verksamhet
Bolagsstyrning
Finansiella rapporter
Förvaltningsberättelse
Koncernens räkningar
Moderbolagets räkningar
Noter
Förslag till vinstdisposition
Undertecknande
Revisionsberättelse
Fem år i sammandrag
Hållbarhetsrapportering
Övrigt
ersättningar av begränsat värde samt dessutom rätt till
avgångsvederlag.
Pension kan utgå antingen som förmånsbestämd eller
avgiftsbestämd pension med pensionsålder i intervallet
60 till 65 år. Förmånsbestämd pension kan vara knuten
till ITP-planen (nu avtalade pensionsförmåner framgår
av not 8).
Förutom lön under uppsägningstid, som inte ska
överstiga tolv månader, kan avgångsvederlag, inte över-
stigande vad som motsvarar tolv månaders fast lön, före-
komma vid bolagets uppsägning av anställning (nu med
vd avtalade uppsägningstider och regler för avgångs-
vederlag framgår av not 8).
Vad som sägs om ersättningar enligt dessa riktlinjer
ska gälla sammantaget för samtliga ersättningar obero-
ende av om dessa erhålls från moderbolaget eller annat
bolag i koncernen.
Styrelsen äger rätt att frångå dessa riktlinjer om det
i enskilda fall finns särskilda skäl för det.
Ersättningsrapport för Heba Fastighets AB finns
publicerad på bolagets hemsida www.hebafast.se.
Heba-aktien
Aktiekapitalet uppgår till 34 400 kkr, fördelat på
15 980 640 A-aktier och 149 139 360 B-aktier. Aktie
tillhörande serie A medför rätt till tio röster och aktie
tillhörande serie B medför rätt till en röst.
I Hebas bolagsordning finns en hembudsklausul avse-
ende bolagets A-aktier, i huvudsak innebärande att om
A-aktierna överlåts till någon som inte är A-aktieägare,
ska aktierna hembjudas nuvarande A-aktieägare. Om
hembjuden A-aktie ej löses, omvandlas aktien automa-
tiskt till aktie av serie B.
I bolagsordningen finns även ett så kallat omvand-
lingsförbehåll, innebärande att aktie av serie A efter
begäran av innehavare av sådan aktie ska omvandlas
till aktie i serie B.
Samtliga aktier är till fullo betalda.
Antal utestående Hebaaktier uppgår till 165 104 000
(165 120 000) Under 2023 har 16 000 aktier återköpts till
en snittkurs om 23,53 kr. Bolagets innehav av egna aktier
uppgick per den 31 december 2023 till 16 000 aktier
motsvarande 0,01 procent av antalet registrerade aktier.
Hebas mål är att aktieutdelningen ska vara minst 40
procent av förvaltningsresultatet efter beräknad skatt.
Vid bestämmande av utdelningen ska dock även hänsyn
tas till investeringsbehov, konsolideringsbehov och ställ-
ningen i övrigt samt väsentlig resultatpåverkan av poster
av engångskaraktär. För verksamhetsåret 2023 föreslår
styrelsen en utdelning om 0,52 kr per aktie.
Hebas kapitalförvaltning
Heba står finansiellt starkt med fastigheter värderade till
väsentligt högre belopp än upptagna lån.
Heba ska slå vakt om sin finansiella styrka, stabila
kassa flöden och höga kreditvärdighet. Bolaget ska aktivt
arbeta med lånestockens struktur innebärande att bind-
ningstider optimeras med hänsyn till förväntad ränte-
utveckling, risk och kassaflöde samt att goda lånevillkor
och en rationell lånehantering erhålles.
Finansiering sker i form av eget kapital, checkräknings-
kredit, banklån, företagscertifikat och obligationer.
Eget kapital uppgick till 6 437,5 (7 224,5) mkr och ränte-
bärande lån, obligationer och företagscertifikat uppgick
till 5 628,5 (7 535,0) mkr. Soliditeten var vid årsskiftet
47,2 (43,1) procent.
Enligt Hebas finanspolicy ska soliditeten inte under-
stiga 40 procent.
9292
Innehåll
Introduktion
Omvärld och strategi
Hållbarhet
Verksamhet
Bolagsstyrning
Finansiella rapporter
Förvaltningsberättelse
Koncernens räkningar
Moderbolagets räkningar
Noter
Förslag till vinstdisposition
Undertecknande
Revisionsberättelse
Fem år i sammandrag
Hållbarhetsrapportering
Övrigt
Rapport över totalresultat
KONCERNEN
Belopp i kkr Not 2023 2022
Hyresintäkter 4, 5, 6 565 655 509 903
Fastighetskostnader
Driftkostnader 7, 8 154 043 137 790
Underhållskostnader 3 398 3 576
Fastighetsskatt 6 082 6 821
Driftöverskott 402 132 361 716
Central administration 8, 10 36 515 38 235
Resultat från andelar i intresseföretag och joint ventures 20 35 929 1 181
varav värdeförändring 15 946
Finansiella intäkter 12 34 335 24 632
Räntekostnader 13 177 024 103 922
Räntekostnad leasing 9 4 124 4 725
Resultat inklusive värdeförändringar i gemensamt styrda företag 254 733 238 285
varav Förvaltningresultat 270 679 238 285
Nedskrivning finansiella tillgångar 22 10 632
Resultat fastighetsförsäljning 11 75 356 86
Värdeförändring förvaltningsfastigheter 14 1 084 528 603 335
Värdeförändring räntederivat 3, 14 128 326 226 837
Resultat före skatt 1 044 109 138 299
Skatt på årets resultat 16 331 788 2 081
Årets resultat 712 321 136 218
Övrigt totalresultat
Summa totalresultat 712 321 136 218
Något minoritetsintresse föreligger inte varför hela resultatet är
hänförligt till moderbolagets aktieägare.
Någon utspädningseffekt finns ej, då inga potentiella aktier förekommer.
Resultat per aktie efter skatt, kr 4,31 0,82
Utdelning per aktie (2023 förslag), kr 0,52 0,45
Total utdelning (2023 förslag), kkr 85 854 74 304
Antal aktier vid periodens slut, tusental 165 104 165 120
Genomsnittligt antal aktier, tusental 165 117 165 120
9393
Innehåll
Introduktion
Omvärld och strategi
Hållbarhet
Verksamhet
Bolagsstyrning
Finansiella rapporter
Förvaltningsberättelse
Koncernens räkningar
Moderbolagets räkningar
Noter
Förslag till vinstdisposition
Undertecknande
Revisionsberättelse
Fem år i sammandrag
Hållbarhetsrapportering
Övrigt
KOMMENTARER, RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT, KONCERNEN
Hyresintäkter
Koncernens hyresintäkter kommer enbart från fastigheter i
Stockholmsregionen och hyresvärdet fördelar sig enligt följande:
2023 Kr/kvm 2022 Kr/kvm
Bostäder 422 561 384 803
Lokaler 137 451 118 715
Garage och p-platser 12 051 11 657
Outhyrt, interna kontrakt m m –6 408 –5 272
Summa hyresintäkter 565 655 1 987 509 903 1 802
Hyresvärdet för bostäder har ökat med 8 procent jämfört med
föregående år. Ökningen är hänförlig till förvärv gjorda under
året samt helårseffekten av förvärv gjorda under 2022 och
hyreshöjningar i det befintliga fastighetsbeståndet.
Av hyresintäkterna kommer cirka 73 procent från bostads-
hyresgäster. Hyresvärdet för lokaler har ökat med 16 procent
jämfört med föregående år. Outhyrt motsvarar cirka 1,0 procent
av hyresvärdet.
Driftkostnader
Driftkostnaderna uppgick totalt till 154 043 (137 790) kkr enligt
nedanstående uppställning:
2023 Kr/kvm 2022 Kr/kvm
Värmekostnader 20 285 71 19 237 68
Fastighetsadministration 40 389 142 35 771 126
Övriga driftkostnader
1)
93 369 328 82 782 293
Summa driftkostnader 154 043 541 137 790 487
1)
I övriga driftkostnader ingår kostnader för förluster på hyresfordran
med 972 (480) kkr.
Fastighetsskatt
Fastighetsskatten inklusive fastighetsavgift uppgick till 6 082
(6 821) kkr. För bostäder uppgår fastighetsavgiften till 1 589
(1 519) kr per bostadslägenhet, dock högst 0,3 procent av taxe-
ringsvärdet. För nybyggda hus tas inte någon fastighetsavgift
ut de första femton åren. För lokaler uppgår fastighetsskatte-
uttaget till 1,0 procent på den del av taxeringsvärdet som avser
lokaler.
Tomträttsavgälder
Den totala tomträttsavgälden uppgick till 4 124 (4 725) kkr,
vilken redovisas som räntekostnad leasing. Av bolagets 56 (75)
fastigheter innehas 43 (52) med äganderätt och 13 (23) med
tomträtt. För ytterligare information se not 9 nyttjanderätts-
tillgångar och leasingskuld.
Central administration
Central administration avser gemensamma kostnader som ej är
direkt hänförliga till fastigheterna. I beloppet på 36 516 (38 235)
kkr ingår bland annat ledningsfunktion, bolagskostnader (års-
redovisning, börskostnader, styrelse etc).
Finansnetto
Finansnettot uppgick till –142 689 (–79 290) kkr, en minskning
med 63 399 kkr. Minskningen beror på högre genomsnittlig
ränta.
Aktiverad räntekostnad avseende pågående ny och ombygg-
nadsprojekt uppgick till 2 216 (2 925) kkr. Uppgifter om Hebas
lån och räntekostnader lämnas i not 3.
Förvaltningsresultat
Förvaltningsresultatet är 13,6 procent bättre än föregående år
och uppgick till 270 679 (238 285) kkr.
Värdeförändring förvaltningsfastigheter
Värdeförändringen totalt under året uppgick till –6,9 procent.
Värdeförändringen beror främst på låg transaktionsnivå och
högre avkastningskrav på bostadsfastigheter i Stockholms-
regionen och Mälardalen.
Som huvudmetod vid värderingen har en så kallad kassa-
flödesanalys använts där ett kalkylmässigt framtida driftnetto
beräknas under en fem- till tioårig kalkylperiod med hänsyn
taget till nuvärdet av ett bedömt marknadsvärde vid kalkylperio-
dens slut. Avkastningskraven är individuella per fastighet bero-
ende på analys av genomförda transaktioner och fastigheternas
marknadsposition.
Jämförelse och analys har även gjorts av genomförda köp
av fastigheter inom respektive delmarknad. Avkastningskraven
på samhällsfastigheter motsvarar 4,2 procent i snitt och på
bostads fastigheter 3,2 procent i snitt. Se även text marknads-
värdering på sidorna 74–75 samt not 18.
Värdeförändring räntederivat
Värdeförändring räntederivat uppgick till –128 326 (226 837) kkr.
Under 2023 uppstod ett övervärde i derivatportföljen till följd av
höjda marknadsräntor. Uppgift om Hebas derivatinstrument
lämnas i not 3.
Resultat före skatt
Resultat före skatt uppgick till –1 044 109 (–138 299) kkr. Föränd-
ringen förklaras i första hand av den kraftiga värdeförändringen
på förvaltningsfastigheter. Värdeförändringar på förvaltnings-
fastigheter påverkar dock inte kassaflödet.
Skatt på årets resultat
Total skatt på årets resultat uppgick till 331 788 (2 081) kkr. Total
skatt utgörs av aktuell skatt och uppskjuten skatt. Aktuell skatt
avser betald skatt och uppgick till 338 (–170) kkr.
Skattesatsen Heba använt är 20,6 procent.
9494
Innehåll
Introduktion
Omvärld och strategi
Hållbarhet
Verksamhet
Bolagsstyrning
Finansiella rapporter
Förvaltningsberättelse
Koncernens räkningar
Moderbolagets räkningar
Noter
Förslag till vinstdisposition
Undertecknande
Revisionsberättelse
Fem år i sammandrag
Hållbarhetsrapportering
Övrigt
Rapport över finansiell ställning
KONCERNEN
Belopp i kkr Not 31 Dec 2023 31 Dec 2022
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
Balanserade utgifter
17
5 332
6 387
5 332
6 387
Materiella anläggningstillgångar
Förvaltningsfastigheter
18
15 718 184
Nyttjanderättstillgångar tomträtter
9
126 284
156 733
Inventarier
19
7 470
7 089
12 906 999
15 882 006
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i intresseföretag och joint ventures
20
14 296
20 305
Fordringar hos intresseföretag och joint ventures
21
275 655
392 939
Andra långfristiga värdepappersinnehav
22
18 073
25 197
Övriga långfristiga fordringar
23
31 639
19 154
Derivatinstrument
3
99 452
227 778
439 115
685 373
Summa anläggningstillgångar
13 351 446
16 573 766
Omsättningstillgångar
Hyresfordringar
26
1 759
2 573
Övriga fordringar
27
7 204
3 384
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
28
17 451
75 702
26 414
81 659
Likvida medel
29
247 172
100 751
247 172
100 751
Summa omsättningstillgångar
273 586
182 410
SUMMA TILLGÅNGAR
13 625 032
16 756 176
Belopp i kkr Not 31 Dec 2023 31 Dec 2022
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
30
Aktiekapital
34 400
34 400
Övrigt tillskjutet kapital
6 880
6 880
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat
6 396 188
7 183 190
Summa eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
6 437 468
7 224 470
Skulder
Långfristiga skulder
32
Långfristiga räntebärande skulder
33
4 916 509
5 803 017
Leasingskuld
9
126 284
156 733
Uppskjuten skatteskuld
35
1 326 247
1 709 603
Summa långfristiga skulder
6 369 040
7 669 353
Kortfristiga skulder
32
Leverantörsskulder
18 647
13 762
Kortfristiga räntebärande skulder
33
711 967
1 732 000
Övriga skulder
34
6 033
25 333
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
36
81 877
91 258
Summa kortfristiga skulder
818 524
1 862 353
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
13 625 032
16 756 176
9595
Innehåll
Introduktion
Omvärld och strategi
Hållbarhet
Verksamhet
Bolagsstyrning
Finansiella rapporter
Förvaltningsberättelse
Koncernens räkningar
Moderbolagets räkningar
Noter
Förslag till vinstdisposition
Undertecknande
Revisionsberättelse
Fem år i sammandrag
Hållbarhetsrapportering
Övrigt
KOMMENTARER, RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT, KONCERNEN
Förvaltningsfastigheter
Förvaltningsfastigheternas bokförda värde har förändrats enligt
följande:
2023 2022
Bokfört värde vid årets början 15 718 184 14 673 119
Förvärv och nybyggnation 102 577 1 350 759
Investeringar i befintliga fastigheter 224 790 297 641
Försäljningar –2 187 777
Värdeförändring –1 084 528 –603 335
Bokfört värde vid årets slut 12 773 245 15 718 184
Fastighetsinvesteringarna under året uppgick till 327 366 (1 648
400) kkr varav 102 577 (1 350 759) kkr avser förvärv och investe-
ringar i pågående nybyggnadsprojekt och 224 790 (297 641) kkr
avser investeringar i befintliga fastigheter.
Investeringar i befintligt fastighetsbestånd avser framför allt
renoveringsarbete.
Fastighetsbeståndet fördelat per område:
Område 2023-12-31 Kr/kvm
Innerstaden 1 792 967 66 680
Stockholm närförort 3 695 544 48 863
Nordväst 802 251 48 586
Nordost 4 201 751 50 861
Sydväst 2 209 528 45 084
Sydost 71 204
Summa 12 773 245 50 960
Samtliga förvaltningsfastigheter, exklusive fastigheter under
pågående renovering samt projektfastigheter i tidiga skeden, har
externvärderats och där med 50 procent vardera av Savills
Sweden AB samt Novier Property Advisors AB. Se även sidorna
74–75 samt not 18.
Eget kapital
Det egna kapitalet uppgick till 6 437 468 (7 224 470) kkr till följd
av totalresultatet –712 321 (–136 218) kkr minus årets utbetalda
utdelning om 74 304 (132 096) kkr eller 4,31 (–0,82) kr/aktie.
Soliditeten uppgick till 47,2 (43,1) procent och belåningsgraden
till 44,1 (47,9) procent.
Räntebärande skulder
Räntebärande skulder minskade till 5 628 476 (7 535 017) kkr,
varav 0 (0) kkr utgör utnyttjad del av checkräkningskredit om
131 975 (140 000) kkr. Totalt löper –103 850 (2 402 050) kkr med
rörlig ränta. Genomsnittlig kapitalbindningstid var 4,0 (4,2) år.
Andelen låneförfall kommande 12 månader uppgår till 13 (23)
procent. Investeringar kopplat till projekt har finansierats med
likvid från bolags- och fastighetsförsäljningar, banklån och
kapital marknadsfinansiering. Närmare specifikation av Hebas
finansiering redovisas i not 3.
Uppskjuten skatteskuld
Uppskjuten skatteskuld minskade till 1 326 247 (1 709 603) kkr.
Uppskjuten skatteskuld redovisas till nominellt belopp (20,6
procent) och beräknas med utgångspunkt från temporära skill-
nader mellan redovisade och skattemässiga värden på tillgångar
och skulder. Förändringar i uppskjuten skatteskuld påverkar inte
kassaflödet.
9696
Innehåll
Introduktion
Omvärld och strategi
Hållbarhet
Verksamhet
Bolagsstyrning
Finansiella rapporter
Förvaltningsberättelse
Koncernens räkningar
Moderbolagets räkningar
Noter
Förslag till vinstdisposition
Undertecknande
Revisionsberättelse
Fem år i sammandrag
Hållbarhetsrapportering
Övrigt
Förändring av eget kapital Rapport över kassaflöden
KONCERNEN
Totalt eget
Övrigt kapital hänförligt
Aktie-tillskjutet Balanserade till moderföre-Eget
Belopp i kkr
Not
kapitalkapitalvinstmedeltagets ägarekapital
Koncernen
30
Ingående eget kapital 2022-01-01
34 400
6 880
7 451 504
7 492 784
7 492 784
Årets totalresultat
136 218
136 218
136 218
Transaktioner med ägare
Utdelning
132 096
132 096
132 096
Utgående eget kapital 2022-12-31
34 400
6 880
7 183 190
7 224 470
7 224 470
Ingående eget kapital 2023-01-01
34 400
6 880
7 183 190
7 224 470
7 224 470
Årets totalresultat
712 321
712 321
712 321
Transaktioner med ägare
Återköp egna aktier
377
377
377
Utdelning
74 304
74 304
74 304
Utgående eget kapital 2023-12-31
34 400
6 880
6 396 188
6 437 468
6 437 468
KONCERNEN
Belopp i kkr Not 2023 2022
DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN
Driftsöverskott
402 132
361 716
Central administration
36 515
38 235
Avskrivningar
3 389
3 876
Övriga poster
39
6 320
2 076
Erhållen utdelning Brandkontoret
747
1 169
Erhållna räntor
38 303
5 931
Betalda räntor
175 507
109 276
Betald skatt
330
103
Kassaflöde från den löpande verksamheten
före förändringar i rörelsekapital
226 559
223 002
Förändring kortfristiga fordringar
49 802
22 672
Förändring kortfristiga skulder
24 267
3 774
Kassaflöde från den löpande verksamheten
252 094
196 556
INVESTERINGSVERKSAMHETEN
Investering i förvaltningsfastigheter
18
327 366
1 648 400
Investering i finansiella tillgångar
3 518
193
Övriga investeringar
3 828
6 322
Försäljning av förvaltningsfastigheter
2 062 645
87
Utdelning intresseföretag
58 000
Investering intresseföretag
16 063
Försäljning av övriga anläggningstillgångar
2 841
2 426
Kassaflöde från investeringsverksamheten
1 772 711
1 652 576
FINANSIERINGSVERKSAMHETEN
Upptagna lån
33
1 409 013
3 985 017
Amortering av lån
33
3 315 554
2 475 000
Förändring av långfristiga fordringar
102 838
20 082
Återköp av aktier
377
Utbetald utdelning
74 304
132 096
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
1 878 384
1 398 003
Årets kassaflöde
146 421
58 017
Likvida medel vid årets början
100 751
158 768
Likvida medel vid årets slut
247 172
100 751
9797
Innehåll
Introduktion
Omvärld och strategi
Hållbarhet
Verksamhet
Bolagsstyrning
Finansiella rapporter
Förvaltningsberättelse
Koncernens räkningar
Moderbolagets räkningar
Noter
Förslag till vinstdisposition
Undertecknande
Revisionsberättelse
Fem år i sammandrag
Hållbarhetsrapportering
Övrigt
Resultaträkning
MODERBOLAGET
Belopp i Kkr Not 2023 2022
Hyresintäkter 6 245 008 231 437
Fastighetskostnader
Driftkostnader 7, 8 –94 687 –85 217
Underhållskostnader –4 523 –3 865
Fastighetsskatt –3 886 –3 872
Tomträttsavgälder 9 –2 421 –2 448
Driftnetto 139 490 136 035
Avskrivningar –26 993 –25 455
Bruttoresultat 112 497 110 579
Central administration 8, 10 –36 158 –38 526
Resultat fastighetsförsäljning 11 –31 880
Rörelseresultat 44 458 72 054
Finansiella intäkter 12 800 720 78 852
Räntekostnader 13 –80 687 –72 660
Värdeförändring derivatinstrument 14 –128 326 226 837
591 707 233 029
Resultat efter finansiella poster 636 167 305 082
Bokslutsdispositioner 15 –50 268 12 004
Skatt på årets resultat 16 33 432 –77 426
Årets resultat 619 330 239 661
Rapport över totalresultat
MODERBOLAGET
Belopp i kkr 2023 2022
Årets resultat 619 330 239 661
Övrigt totalresultat
Summa totalresultat 619 330 239 661
9898
Innehåll
Introduktion
Omvärld och strategi
Hållbarhet
Verksamhet
Bolagsstyrning
Finansiella rapporter
Förvaltningsberättelse
Koncernens räkningar
Moderbolagets räkningar
Noter
Förslag till vinstdisposition
Undertecknande
Revisionsberättelse
Fem år i sammandrag
Hållbarhetsrapportering
Övrigt
Balansräkning
MODERBOLAGET
Kkr Not 31 dec 2023 31 dec 2022
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
Balanserade utgifter 17 5 332 6 387
5 332 6 387
Materiella anläggningstillgångar
Förvaltningsfastigheter 18 2 378 027 2 522 095
Inventarier 19 7 470 7 089
2 385 497 2 529 184
Finansiella anläggningstillgångar
Aktier i dotterföretag 24 45 967 39 267
Derivatinstrument 3 99 452 227 778
Fordringar hos koncernföretag 25 2 943 332 3 983 580
Fordringar hos intresseföretag och joint ventures 21 13 795 20 646
Övriga långfristiga fordringar 1 204
3 102 545 4 272 475
Summa anläggningstillgångar 5 493 374 6 808 046
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar
Hyresfordringar 26 927 991
Fordringar hos koncernföretag 27 776 876
Övriga fordringar 27 2 980 2 577
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 28 11 089 14 453
791 872 18 021
Likvida medel 29 246 455 99 992
246 455 99 992
Summa omsättningstillgångar 1 038 327 118 013
SUMMA TILLGÅNGAR 6 531 701 6 926 059
Kkr Not 31 dec 2023 31 dec 2022
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 30
Bundet eget kapital
Aktiekapital 34 400 34 400
Reservfond 6 880 6 880
41 280 41 280
Fritt eget kapital
Balanserad vinst 1 508 544 1 343 564
Årets vinst 619 330 239 661
2 127 874 1 583 225
Summa eget kapital 2 169 154 1 624 505
Obeskattade reserver 31 2 716 1 848
Avsättningar
Uppskjuten skatteskuld 35 204 390 237 822
Summa avsättningar 204 390 237 822
Skulder
Långfristiga skulder 32
Långfristiga räntebärande skulder 33 2 229 509 3 120 400
Skulder till koncernföretag 25 1 267 582 384 390
Summa långfristiga skulder 3 701 481 3 504 790
Kortfristiga skulder 32
Leverantörsskulder 8 699 8 185
Kortfristiga räntebärande skulder 33 528 500 1 505 000
Övriga skulder 34 90 020 4 316
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 36 30 130 39 594
Summa kortfristiga skulder 658 350 1 557 095
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 6 531 701 6 926 059
9999
Innehåll
Introduktion
Omvärld och strategi
Hållbarhet
Verksamhet
Bolagsstyrning
Finansiella rapporter
Förvaltningsberättelse
Koncernens räkningar
Moderbolagets räkningar
Noter
Förslag till vinstdisposition
Undertecknande
Revisionsberättelse
Fem år i sammandrag
Hållbarhetsrapportering
Övrigt
Förändring av eget kapital
MODERBOLAGET
Belopp i kkr Not Aktiekapital Reservfond
Balanserade
vinstmedel
Summa eget
kapital
Moderbolaget 30
Eget kapital 2021-12-31 34 400 6 880 1 475 660 1 516 940
Årets vinst 239 661 239 661
Transaktioner med ägare
Utdelning –132 096 –132 096
Eget kapital 2022-12-31 34 400 6 880 1 583 225 1 624 505
Årets vinst 619 330 619 330
Transaktioner med ägare
Återköp av egna aktier –377 –377
Utdelning –74 304 –74 304
Eget kapital 2023-12-31 34 400 6 880 2 127 874 2 169 154
Kassaflödesanalys
MODERBOLAGET
Belopp i kkr Not 2023 2022
DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN
Driftnetto 139 490 136 035
Central administration –36 158 –38 526
Avskrivningar 3 389 3 876
Övriga poster 39 –1 658 –75
Erhållen utdelning Brandkontoret 747 1 169
Erhållna räntor 113 325 94 271
Betalda räntor –80 647 –78 165
Betald skatt 337
Kassaflöde från den löpande verksamheten
före förändringar i rörelsekapital 138 487 118 922
Förändring kortfristiga fordringar –28 335 –17 853
Förändring kortfristiga skulder 82 199 5 977
Kassaflöde från den löpande verksamheten 192 352 106 041
INVESTERINGSVERKSAMHETEN
Investering i byggnader och mark 18 –110 010 –181 318
Investering i finansiella tillgångar/dotterbolag –63 200 –25
Övriga investeringar –3 898 –6 347
Förändring långfristiga fordringar koncernföretag 1 041 975
Försäljning av förvaltningsfastigheter 102 000
Försäljning av övriga anläggningstillgångar 2 841 2 426
Kassaflöde från investeringsverksamheten 969 708 –185 239
FINANSIERINGSVERKSAMHETEN
Upptagna lån 33 1 380 263 2 724 150
Amortering av lån 33 –3 247 654 –2 702 074
Förändring av långfristiga fordringar 1 204 117 497
Förändring av långfristiga skulder koncernföretag 974 670
Erhållet koncernbidrag 26 876 16 849
Lämnat koncernbidrag –76 275 –4 301
Utbetald utdelning –74 304 –107 328
Återköp aktier –376
Kassaflöde från finansieringsverksamheten –1 015 597 20 024
Årets kassaflöde 146 463 –58 169
Likvida medel vid årets början 99 992 158 161
Likvida medel vid årets slut 246 555 99 992
100100
Innehåll
Introduktion
Omvärld och strategi
Hållbarhet
Verksamhet
Bolagsstyrning
Finansiella rapporter
Förvaltningsberättelse
Koncernens räkningar
Moderbolagets räkningar
Noter
Förslag till vinstdisposition
Undertecknande
Revisionsberättelse
Fem år i sammandrag
Hållbarhetsrapportering
Övrigt
Noter
Not 1 Allmän information
Heba Fastighets AB (publ) (organisationsnummer 556057-3981)
är ett aktiebolag registrerat i Sverige. Företagets säte är
Stockholm. Huvudkontorets postadress är Box 17006, 104 62
Stockholm. Hebas aktie är noterad vid Stockholmsbörsen, den
Nordiska Listan, MidCap, och koncernens största aktieägare
är Nordea Bank ABP, Charlotte Ericsson, Anna Vogel och
Johan Vogel .
Hebas verksamhet är att äga och förvalta hyres- och samhälls-
fastigheter, företrädesvis i Stockholmsområdet.
Koncernredovisningen avseende räkenskapsåret och tillika
kalenderåret 2023 har den 20 mars 2024 godkänts av styrelsen
för offentliggörande och kommer slutligen att fastställas på
årsstämman den 24 april 2024.
Redovisnings- och värderingsprinciper
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med av EU god-
kända International Financial Reporting Standards (IFRS) samt
tolkningar av International Financial Reporting Interpretations
Committée (IFRIC) per den 31 december 2023. Vidare tillämpar
koncernen även Rådet för finansiell rapporterings rekommenda-
tion RFR 1 Kompletterande redovisningsregler för koncerner
vilken specificerar de tillägg till IFRS upplysningar som krävs
enligt bestämmelserna i årsredovisningslagen.
Övriga av EU godkända nya och ändrade standarder samt tolk-
ningsuttalanden från IFRS Interpretations Committee bedöms
för närvarande inte påverka koncernens eller moder bolagets
finansiella ställning eller resultat i väsentlig omfattning.
Moderföretagets funktionella valuta är svenska kronor, vilket
också är koncernens rapporteringsvaluta. Samtliga belopp är
angivna i tusentals kronor om ej annat anges.
I årsredovisningen har värdering av poster skett till anskaff-
ningsvärde, utom då det gäller värdering av förvaltningsfastig-
heter och vissa finansiella instrument för vilka värdering har skett
till verkligt värde.
Anläggningstillgångar och långfristiga skulder består av
belopp som förväntas återvinnas eller förfaller mer än 1 år från
balansdagen. Omsättningstillgångar och kortfristiga skulder
består av belopp som förväntas återvinnas eller betalas inom
1 år från balansdagen. Principen om fortlevnad tillämpas.
Bolagsförvärv kan klassificeras som antingen rörelseförvärv
eller tillgångsförvärv. Bolagsförvärv vars primära syfte är att
förvärva bolagets fastighet och där bolagets eventuella förvalt-
ningsorganisation och administration är av underordnad bety-
delse för förvärvet, klassificeras som tillgångsförvärv. Övriga
bolagsförvärv klassificeras som rörelseförvärv.
Samarbetsarrangemang klassificeras som joint ventures. Med
joint ventures avses företag där Heba tillsammans med andra
parter genom avtal har ett gemensamt bestämmande inflytande
över verksamheten. Ett joint venture ger de gemensamma
ägarna rätt till investeringens nettotillgångar. Joint ventures
redovisas enligt kapitalandelsmetoden vilket innebär att en
netto post inklusive ev. goodwill redovisas i balansräkningen
under ”Andelar i intresseföretag och joint ventures”. I resultat-
räkningen redovisas resultatandelar under ”Resultat från andelar
i intresseföretag och joint ventures”. Samarbetsarrangemang
som redovisas enligt kapitalandelsmetoden värderas inlednings-
vis till anskaffningsvärde.
101101
Innehåll
Introduktion
Omvärld och strategi
Hållbarhet
Verksamhet
Bolagsstyrning
Finansiella rapporter
Förvaltningsberättelse
Koncernens räkningar
Moderbolagets räkningar
Noter
Förslag till vinstdisposition
Undertecknande
Revisionsberättelse
Fem år i sammandrag
Hållbarhetsrapportering
Övrigt
Not 2 Redovisningsprinciper
2.1 Viktiga uppskattningar och antaganden
för redovisningsändamål
För att kunna upprätta redovisningen enligt god redovisnings-
sed måste företagsledningen och styrelsen göra bedömningar
och antaganden som påverkar redovisade intäkts- och kostnads-
poster respektive tillgångs- och skuldposter samt övriga upplys-
ningar. Faktiskt utfall kan skilja sig från gjorda bedömningar. Det
område där uppskattningar och antaganden skulle kunna inne-
bära risk för justeringar i redovisade värden för tillgångar och
skulder under kommande räkenskapsår är främst värdering av
förvaltningsfastigheter . Där kan bedömningarna ge en bety-
dande påverkan på koncernens resultat och finansiella ställning.
Värderingen kräver en bedömning av det framtida kassaflödet
samt fastställande av diskonteringsfaktor (avkastningskrav). De
antaganden och bedömningar som har gjorts framgår av not 18.
2.2 Konsolidering
Dotterföretag
Koncernredovisningen som upprättats enligt förvärvsmetoden
omfattar förutom moderbolaget de helägda dotterföretagen
Heba Förvaltnings AB, Heba Stockholm AB, Heba Hyresrätten
AB, Heba Bostads AB, Heba Hyreshus AB, Heba Hyresfastigheter
AB, Heba Bostadsfastigheter AB, Heba Hyreslägenheter AB,
Heba Fastighetsutveckling AB, Heba Fastighetsutveckling
Söderort AB, Heba Förvaltning 10 AB, Heba Förvaltning 11 AB,
Heba Equity AB samt Heba Foxtrot AB med tillhörande helägda
dotterföretag. Försäljningar, vinster, förluster och mellanhavan-
den inom koncernen elimineras i koncernredovisningen. Konsoli-
dering vid förvärv sker från och med den dag då vi erhåller ett
bestämmande inflytande och vid avyttring fram till och med den
dag det bestämmande inflytandet upphör. Bolagsförvärv kan
klassificeras antingen som rörelse- eller tillgångsförvärv. Förvärv
av bolag där den huvudsakliga tillgången är en eller flera fastig-
heter utan någon större fastighetsförvaltning eller fastighets-
administration klassificeras vanligtvis som tillgångsförvärv.
Gjorda bolagsförvärv har klassificerats som tillgångsförvärv
vilket får till följd att någon redovisning ej sker av uppskjuten
skatt hänförlig till förvärvet .
Intresseföretag och joint ventures
Som intresseföretag och joint ventures redovisas med tillämp-
ning av kapitalandelsmetoden och omfattar företag i vilka kon-
cernen utövar ett betydande, men ej bestämmande, inflytande
vilket föreligger när innehavet uppgår till minst 20 och högst
50 procent av rösterna och ägandet utgör ett led i en varaktig
förbindelse. Enligt kapitalandelsmetoden redovisas innehav i
intresseföretag och joint ventures initialt i koncernens balansräk-
ning till anskaffningskostnad. Det redovisade värdet ökas eller
minskas därefter för att beakta koncernens andel av resultat från
sina intresseföretag och joint ventures efter förvärvstidpunkten.
Koncernens andel av resultatet ingår i koncernens resultat.
Utdelningar från intresseföretag och joint ventures redovisas
som minskning av investeringens redovisade värde. När koncer-
nens andel av förlusterna i ett intresseföretag eller joint ventures
är lika stor som eller överstiger innehavet i detta intresseföretag
eller joint ventures (inklusive alla långfristiga fordringar som i
realiteten utgör den del av koncernens nettoinvestering), redo-
visar koncernen inga ytterligare förluster såvida inte koncernen
har påtagit sig förpliktelser å intresseföretaget och joint ventu-
rets vägnar. Orealiserade vinster på transaktioner mellan koncer-
nen och dess intresseföretag och joint ventures elimineras till
omfattningen av koncernens innehav i intresseföretag och joint
ventures. Orealiserade förluster elimineras också såvida inte
transaktionen utgör en indikation på nedskrivning av tillgången
som överförs.
2.3 Intäkter
Hyresintäkter periodiseras linjärt över hyresperioden. Förskotts-
hyror redovisas som förutbetalda intäkter. Intäkter från fastig-
hetsförsäljning bokförs på tillträdesdagen om inte risker och för-
måner förknippade med fastigheten övergått till köparen vid ett
tidigare tillfälle. Erhållen utdelning redovisas som en finansiell
intäkt. Ränteintäkter och räntebidrag resultatförs i den period
de avser.
2.3.1 Resultat från gemensamt styrda
verksamhet och joint ventures
Nedan beskrivs de principer som tillämpas för intresseföretag
och joint ventures som bedriver bostadsutveckling av bostads-
rätter, där Heba sedan tar in sin resultatandel i resultaträkningen,
Resultat från andelar i intresseföretag och joint ventures. Vid
bostadsutveckling av bostadsrätter kommer intäkter från försälj-
ningen av bostadsrätter till bostadsköpare, som vanligen utgörs
av privatpersoner. Avtal om köp av bostadsrätt ingås löpande
med kunderna, vanligen med start innan byggnationen påbörjas.
Heba har identifierat ett distinkt prestationsåtagande i avtalen:
försäljning av bostadsrätt. Transaktionspriset är i sin helhet fast.
Intäkterna redovisas när kunden har fått kontroll över bostads-
rätten, genom att kunden kan använda eller dra nytta av varan,
varvid kontrollen anses överförd. Heba har gjort bedömningen
att kontrollen över bostadsrätten övergår till kunden vid den tid-
punkt då bostadsrättsköparen får tillträde till bostaden. Detta
sker vanligen under en kortare tidsperiod när bostadsfastigheten
är färdigställd.
2.4 Leasing
Leasing klassificeras antingen som finansiell eller operationell
leasing för leasegivare. Leasingavtal där i allt väsentligt alla
risker och förmåner förknippade med ägandet faller på lease-
givaren klassificeras som operationella leasingavtal.
Avseende tillgångar och skulder härförliga till alla leasingavtal,
med några undantag, tillämpas IFRS 16 Leasingavtal vilket
innebär att de redovisas i balansräkningen såsom nyttjanderätts-
tillgångar. Redovisade nyttjanderättstillgångar har åsatts samma
värde som den redovisade leasingskulden per 1 januari 2019.
Heba har i egenskap av leasetagare identifierat tomträttsavtal
som de enskilt mest väsentliga. Tomträtter beaktas enligt IFRS 16
som eviga hyresavtal och redovisas till verkligt värde och
kommer därmed inte att skrivas av. Värdet på nyttjanderätts-
tillgången kvarstår till nästa omförhandling av respektive tomt-
rättsavgäld. Leasingskulden amorteras inte utan värdet är oför-
ändrat fram till omförhandling av respektive tomträttsavgäld.
Heba analyserar löpande värderingen av leasingskulden utifrån
ändringar eller tillkommande leasingavtal. Korttidsleasing och
leasing av mindre värde kostnadsförs linjärt över löptiden i enlig-
het med praktiska undantag so finns tillgängliga att tillämpa.
2.5 Aktiverade utgifter
Balanserade utgifter för förvärvade dataprogram, som utveck-
lats och anpassats för koncernens räkning, redovisas till anskaff-
ningsvärde minskat med avskrivningar och eventuella nedskriv-
ningar.
Avskrivningar enligt plan baseras på bedömd nyttjandeperiod
och görs på anskaffningsvärdet med 10 procent per år.
2.6 Förvaltningsfastigheter
Koncernens fastigheter innehas i syfte att generera hyresintäkter
och värdestegring. Samtliga fastigheter klassificeras som förvalt-
ningsfastigheter, se not 18.
Förvaltningsfastigheter redovisas till verkligt värde per
balansdagen. Verkligt värde fastställts genom bedömning av
marknadsvärdet för varje enskilt värderingsobjekt. Som huvud-
102102
Innehåll
Introduktion
Omvärld och strategi
Hållbarhet
Verksamhet
Bolagsstyrning
Finansiella rapporter
Förvaltningsberättelse
Koncernens räkningar
Moderbolagets räkningar
Noter
Förslag till vinstdisposition
Undertecknande
Revisionsberättelse
Fem år i sammandrag
Hållbarhetsrapportering
Övrigt
metod har en så kallad kassaflödesanalys använts där ett kalkyl-
mässigt framtida driftnetto beräknas under en femårig kalkyl-
period med hänsyn tagen till nuvärdet av ett bedömt
marknadsvärde vid kalkylperiodens slut. Avkastningskraven är
individuella per fastighet beroende på analys av genomförda
transaktioner och fastighetens marknadsposition. Samtliga
fastigheter, exklusive fastigheter under pågående renovering
samt projektfastigheter i tidiga skeden, värderas vid årsskiftet till
verkligt värde av extern värderingsman. Som extern värderings-
man har Savills Sweden AB anlitats som är ett oberoende kon-
sultföretag med auktoriserade fastighetsvärderare. Övriga
fastigheter har värderats internt. Vid kvartal 1, 2 och 3 görs en
rullande extern värdering av en tredjedel av beståndet och reste-
rande två tredjedelar värderas internt. Värdeförändringar redo-
visas kvartalsvis i koncernens rapport över totalresultat, efter
avdrag för genomförda investeringar under kvartalet.
Utgifter som är värdehöjande aktiveras. Löpande underhåll,
reparationer och byte av mindre delar kostnadsförs i den period
de uppkommer. Vid större ny- , till-, eller ombyggnader aktiveras
räntekostnaden.
Resultatet av fastighetsförsäljning utgörs av skillnaden mellan
försäljningspriset och verkligt värde enligt närmast föregående
kvartalsbokslut, med avdrag för genomförda investeringar under
kvartalet och direkta transaktionskostnader.
IFRS Värderingshierarki är uppdelad i tre nivåer där det enligt
nivå 1 finns noterade priser tillgängliga för identiska tillgångar
på en aktiv marknad. Vid nivå 2 baseras värderingen inte ute-
slutande på observerbara priser utan justering krävs för den spe-
cifika tillgången. Vid värdering enligt nivå 3 finns inte identiska
tillgångar utan värderingen baseras på uppskattningar och
värderingstekniker.
Samtliga förvaltningsfastigheter är klassificerade i nivå 3
enligt IFRS 13, det vill säga att värdet baseras på en analys av
varje fastighets status och hyres- och marknadssituation. Någon
omklassificering har inte skett under året.
2.7 Inventarier
Inventarier redovisas till anskaffningsvärde minskat med avskriv-
ningar och eventuella nedskrivningar.
Avskrivningar enligt plan baseras på bedömd nyttjandeperiod
och görs på anskaffningsvärdet med 20 procent per år.
2.8 Nedskrivningar av icke-finansiella tillgångar
Nedskrivning sker när det redovisade värdet överstiger det så
kallade återvinningsvärdet. Bedömning sker för varje enskild
tillgång.
2.9 Finansiella instrument
En finansiell tillgång eller finansiell skuld tas upp i rapport över
finansiell ställning/balansräkning när bolaget blir part till instru-
mentets avtalsmässiga villkor. En finansiell tillgång tas bort från
rapport över finansiell ställning/balansräkning när rättigheterna
i avtalet realiseras, förfaller eller bolaget förlorar kontrollen över
dem. En finansiell skuld tas bort från rapport över finansiell ställ-
ning/balansräkning när förpliktelsen i avtalet fullgörs eller på
annat sätt utsläcks . Finansiella instrument redovisas till upplupet
anskaffningsvärde eller verkligt värde beroende på den initiala
kategoriseringen (kategorisering framgår under respektive
finansiell tillgång/finansiell skuld nedan) .
Beräkning av verkligt värde finansiella instrument
Vid fastställande av verkligt värde för finansiella tillgångar och
skulder används officiella marknadsnoteringar per boksluts-
dagen. I de fall sådana saknas görs värdering genom allmänt
vedertagna metoder såsom diskontering av framtida kassa-
flöden till noterad marknadsränta för respektive löptid. Verkligt
värde klassificeras från nivå 1 till 3 enligt IFRS 13 där nivå 1 är
noterade priser för identiska tillgångar och skulder på en aktiv
marknad och där nivå 3 är verkligt värde baserat på en analys av
tillgångens och skuldens marknadssituation. Någon tillgång
eller skuld i utländsk valuta föreligger ej.
Upplupet anskaffningsvärde
Upplupet anskaffningsvärde beräknas med hjälp av effektiv-
ränte metoden, vilket innebär att eventuella över- eller underkur-
ser samt direkt hänförliga kostnader eller intäkter periodiseras
över kontraktets löptid med hjälp av den beräknade effektiv-
räntan. Effektivräntan är den ränta som ger instrumentets
anskaffningsvärde som resultat vid nuvärdesberäkning av
framtida kassaflöden .
Kvittning av finansiella tillgångar och skulder
Finansiella tillgångar och skulder kvittas och redovisas med ett
nettobelopp i rapport över finansiell ställning/balansräkning när
det finns legal rätt att kvitta och när avsikt finns att reglera pos-
terna med ett nettobelopp eller att samtidigt realisera tillgången
och reglera skulden .
2.9.1 Likvida medel
Som likvida medel klassificeras kassa och tillgodohavanden i
bank samt kortfristiga likvida placeringar med en löptid av maxi-
malt 3 månader. Checkräkningskredit hänförs till låneskulder
under kortfristiga räntebärande skulder.
2.9.2 Hyresfordringar
Hyresfordringar kategoriseras som finansiella tillgångar vilket
innebär redovisning till upplupet anskaffningsvärde. Då hyres-
fordrans förväntade löptid är kort sker redovisning till det
belopp som förväntas inflyta utan diskontering enligt metoden
för upplupet anskaffningsvärde. Nedskrivningar av hyresford-
ringar redovisas som driftkostnad.
2.9.3 Derivatinstrument
Ingångna Swapavtal där rörlig ränta byts mot fast ränta har ej
säkringsredovisats. Värdeförändringen redovisas därför löpande
i rapport över totalresultat. Samtliga räntederivat värderas
utifrån officiella marknadsnoteringar och enligt vedertagna
beräkningsmetoder och derivaten är klassificerade i nivå 2 enligt
IFRS 13.
2.9.4. Leverantörsskulder
Leverantörsskulder kategoriseras som ”Andra skulder” vilket
innebär redovisning till upplupet anskaffningsvärde. Leveran-
törsskulders förväntade löptid är kort, varför skulden redovisats
till nominellt belopp utan diskontering .
2.9.5. Övriga finansiella skulder
Långfristiga räntebärande skulder och kortfristiga räntebärande
skulder kategoriseras som finansiella skulder och värderas till
upplupet anskaffningsvärde . Räntekostnader redovisas löpande
i rapport över totalresultat. Aktivering sker när räntekostnaden
hänförs till större ny-, till-, eller ombyggnader. Pantbrevskostna-
der inräknas i anskaffningsvärdet för fastigheten i den mån de
bedöms som värdehöjande. Långfristiga skulder har en förvän-
tad löptid längre än 1 år medan kortfristiga har en löptid kortare
än 1 år.
2.10 Segmentsredovisning
Hebas verksamhet omfattar förvaltning av ett homogent fastig-
hetsbestånd. Några väsentliga skillnader ifråga om risker och
möjligheter bedöms ej föreligga. Hebas interna rapporterings-
system är uppbyggt för uppföljning av geografiska områden.
Segmentsredovisningen enligt not 4 utgår från den interna rap-
porteringen till företagsledningen. Segmentsredovisningen kon-
solideras enligt samma principer som koncernredovisningen.
2.11 Pensioner
Åtaganden för ålderspension och familjepension för tjänstemän
tryggas genom en försäkring i Alecta. Enligt uttalande från
Rådet för finansiell rapportering, UFR 10, är detta en förmånsbe-
stämd plan som omfattar flera arbetsgivare. För Räkenskapsåret
103103
Innehåll
Introduktion
Omvärld och strategi
Hållbarhet
Verksamhet
Bolagsstyrning
Finansiella rapporter
Förvaltningsberättelse
Koncernens räkningar
Moderbolagets räkningar
Noter
Förslag till vinstdisposition
Undertecknande
Revisionsberättelse
Fem år i sammandrag
Hållbarhetsrapportering
Övrigt
2023 har Alecta inte haft möjlighet att ta fram de värden som
gör det möjligt att redovisa denna plan som en förmånsbestämd
plan. Pensionsplanen enligt ITP som tryggas genom en försäk-
ring i Alecta redovisas därför som en avgiftsbestämd plan.
Alectas kollektiva konsolideringsnivå uppgick per 31 december
2023 till 158 (172) procent.
2.12 Skatt
Total skatt utgörs av aktuell skatt och uppskjuten skatt. Aktuell
skatt är skatt som ska betalas eller erhållas avseende aktuellt år.
Hit hör även justering av aktuell skatt hänförlig till tidigare perio-
der. Uppskjuten skatt beräknas enligt balansräkningsmetoden
med utgångspunkt från temporära skillnader mellan redovisade
och skattemässiga värden på tillgångar och skulder . I moder-
bolaget redovisas obeskattade reserver inklusive uppskjuten
skatteskuld. I koncernredovisningen delas däremot obeskattade
reserver upp på uppskjuten skatteskuld och eget kapital. Upp-
skjuten skatteskuld redovisas till nominellt belopp på skillnaden
mellan fastigheternas bokförda värde och skattemässiga värde
och medtas i rapport över finansiell ställning/balansräkning.
Förändringen av uppskjuten skatt som belöper på året redovisas
i rapport över totalresultat/resultaträkning.
2.13 Rapport över kassaflöden
Kassaflödesanalyserna är upprättade enligt indirekt metod.
Driftsöverskottet justeras för transaktioner som inte medför in-
eller utbetalningar under året, samt för intäkter och kostnader
som hänförs till investerings- eller finansieringsverksamheten.
2.14 Moderbolagets redovisningsprinciper
Årsredovisningen för moderbolaget har upprättats enligt års-
redovisningslagen, Rådet för finansiell rapporterings rekommen-
dation RFR 2 Redovisning för juridiska personer och uttalanden
från Rådet för finansiell rapportering. RFR 2 innebär att moder-
bolaget i årsredovisningen för den juridiska personen ska
tillämpa samtliga av EU godkända IFRS och uttalanden så långt
detta är möjligt inom ramen för årsredovisningslagen och Tryg-
gandelagen och med hänsyn till sambandet mellan redovisning
och beskattning. Rekommendationen anger vilka undantag och
tillägg som skall göras från IFRS. Enligt IFRS 9 redovisas derivat-
instrument till verkligt värde även i den legala enheten. Någon
säkringsredovisning tillämpas inte utan värdeförändringar redo-
visas löpande i resultaträkningen. Skillnaderna mellan koncer-
nens och moderbolagets redovisningsprinciper är följande:
2.14.1 Förvaltningsfastigheter
Byggnader och mark redovisas till anskaffningsvärde minskat
med avskrivningar och eventuella nedskrivningar.
Vid reparationer och ombyggnad aktiveras endast sådana
arbeten som medför en varaktig resultatförbättring genom höjd
hyra eller sänkt kostnad. Vid fastighetsförvärv besiktigas bygg-
naderna noggrant och erforderliga åtgärder kostnadsberäknas.
Vid värderingen tas hänsyn till reparations- och underhålls-
behovet, som sedan aktiveras efter åtgärdande i anslutning till
tillträdet.
Avskrivning enligt plan baseras på bedömd nyttjandeperiod
och görs på anskaffningsvärdet enligt följande: byggnader
1 procent, aktiverade standardförbättringar i lägenheter och
allmänna utrymmen 3 procent. Skattemässigt görs avdrag för
maximalt tillåtna avskrivningar.
2.14.2 Inventarier
Skillnaden mellan högsta tillåtna skattemässiga avskrivningar
och planenliga avskrivningar på inventarier redovisas i moder-
bolaget som ackumulerade överavskrivningar under obeskat-
tade reserver.
2.14.3 Aktier i dotterföretag
Aktier i dotterföretag redovisas till anskaffningsvärde efter
avdrag för eventuella nedskrivningar. Erhållna utdelningar
redovisas som finansiella intäkter.
2.14.4 Koncernbidrag
Koncernbidrag inom koncernen redovisas enligt alternativregeln,
dvs att såväl erhållna som lämnade koncernbidrag redovisas
som bokslutsdisposition.
2.14.5 Leasing
Moderbolaget tillämpar inte IFRS 16 utan använder sig av undan-
taget i RFR 2 och redovisar leasingavgifterna från eventuella
leasing avtal som en kostnad linjärt över leasingperiodens längd.
Kostnaden för leasingavtal hänförliga till tomrättsavtal och kost-
naden för övriga leasingavtal redovisas inom rörelseresultatet.
Eventuell nyttjanderättstillgång och leasingskuld redovisas
således inte i balansräkningen. Moderbolaget är leasegivare
avseende hyreskontrakt, se not 2.3, och leasetagare avseende
tomträttsavgälder, se not 9. Det finns även ett mindre antal
leasing avtal av ringa omfattning, där moderbolaget är lease-
tagare, och avser främst kontorsinventarier.
104104
Innehåll
Introduktion
Omvärld och strategi
Hållbarhet
Verksamhet
Bolagsstyrning
Finansiella rapporter
Förvaltningsberättelse
Koncernens räkningar
Moderbolagets räkningar
Noter
Förslag till vinstdisposition
Undertecknande
Revisionsberättelse
Fem år i sammandrag
Hållbarhetsrapportering
Övrigt
Not 3 Finansiell riskhantering och derivatinstrument
Heba är i egenskap av nettolåntagare exponerad för finansiella
risker. Framför allt exponeras Heba för ränterisk, refinansierings-
och likviditetsrisk samt kredit- och motpartsrisk. Koncernens
finanspolicy reglerar hur de finansiella riskerna skall hanteras
samt anger limiter och vilka finansiella instrument som får
användas.
Ränterisk
Heba har en förhållandevis låg belåningsgrad, per årsskiftet
44,1 procent. Den räntebärande upplåningen medför dock att
koncernen exponeras för ränterisk. Med ränterisk avses risken för
negativ påverkan på koncernens resultat och kassaflöden till
följd av förändringar i marknadsräntan. Hur snabbt en varaktig
förändring i räntenivåerna får genomslag på koncernens finans-
netto beror på upplåningens räntebindningstid.
För att begränsa effekterna av ränteförändringar har 1 920,0
mkr bundits på 2 år och 2 562,4 mkr på 3 år och längre. Den
genomsnittliga räntan för totala lånestocken uppgick vid årsskif-
tet till 2,21 (2,26) procent. Den genomsnittliga räntebindnings-
tiden var 3,5 (2,8) år. En förändring i marknadsräntan med en
procentenhet skulle medföra en resultatpåverkan med 56,3 mkr
för år 2024.
Av räntebärande skulder på 5 628,5 (7 535,0) mkr löper –103,9
(2 402,1) mkr samt checkräkningskredit på 0 (0) mkr med rörlig
ränta.
Heba har upprättat ett företagscertifikatprogram med en
beloppsram om 4 000 mkr. Per årsskiftet hade Heba utestående
certifikat om 50 (940) mkr. Heba har outnyttjade kreditlöften,
som vid var tillfälle täcker utestående certifikat. Outnyttjade
kredit löften uppgår per årsskiftet till 2 232,0 (2 090,0) mkr,
varav 132,0 (140,0) mkr utgör outnyttjad del av checkkredit och
byggnadskreditiv.
Räntebindningsstrukturen samt medelräntor per 31 december
2023 framgår av nedanstående tabell.
Räntebindningsstruktur 2023-12-31
Löptid Volym, mkr Snittränta, % Andel, %
< 1 år 1 146,1 3,41 20
1–2 år 1 920,0 2,32 34
2–3 år 400,0 1,04 7
3–4 år 750,0 1,76 13
4–5 år 150,0 1,30 3
5–6 år 200,0 0,70 4
6–7 år 380,0 1,37 7
7–8 år 330,0 1,69 6
8–9 år 352,4 2,59 6
9–10 år
Summa 5 628,5 2,21 100
I snitträntan för perioden 1 år ingår även marginalen för den
rörliga delen av skuldportföljen i de fall räntan bundits med hjälp
av räntederivat, vilka handlas utan marginal.
Finansiella derivatinstrument
I syfte att begränsa ränteriskerna har räntan bundits med hjälp
av räntederivat (ränteswappar). Totalt har Heba tecknat ränte-
swappar om 4 450,0 (3 450,0) mkr, varav 550 mkr avser ränte-
swappar med framtida startdatum 2024 och 2025. Per 31
december uppgick derivatens verkliga värde till 99,5 (227,8) mkr.
Räntederivaten är värderade till verkligt värde i rapport över
finansiell ställning. Verkligt värde har beräknats utifrån officiella
marknadsnoteringar och enligt vedertagna beräkningsmetoder
och derivaten är klassificerade i nivå 2 enligt IFRS 13. Kvittning
för samtliga derivat finns i ISDA-avtal som ger rätt att kvitta
fordran mot skuld till samma motpart. Tecknade swapavtal
innebär att rörlig ränta på underliggande lån byts mot fast ränta.
Säkringsredovisning tillämpas inte utan värdeförändringen redo-
visas löpande i rapport över totalresultat.
Refinansierings- och likviditetsrisk
Med refinansierings- och likviditetsrisk avses risken att kostna-
den blir högre och finansieringsmöjligheterna begränsade när
lån ska omsättas samt att betalningsförpliktelser inte kan upp-
fyllas som en följd av otillräcklig likviditet. Heba minimerar risken
genom god lönsamhet och en soliditet på minst 40 procent.
Lånen upptas endast från kreditgivare med hög rating och styr-
ning sker av låneskuldens förfallostruktur. Räntebärande skulder
uppgick per 31 december 2023 till 5 628,5 (7 535,0) mkr, varav
0 (0) mkr utgör utnyttjad del av checkräkningskredit om 132,0
(140,0) mkr .
Kapitalbindningsstrukturen för Hebas fastighetslån per
31 december 2023 framgår av nedanstående tabell.
Kapitalbindningsstruktur 2023-12-31
Löptid Kreditavtal, mkr Utnyttjat, mkr
Certifikatprogram 4 000,0 50,0
< 1 år 1 194,0 662,0
1–2 år 1 701,0 1 201,0
2–3 år 1 950,0 950,0
3–4 år 200,0
4–5 år 440,0 440,0
5–6 år 321,4 321,4
6–7 år 1 138,0 1 138,0
7–8 år 330,0 330,0
8–9 år 536,1 536,1
9–10 år
Summa 11 810,5 5 628,5
Verkligt värde avviker inte väsentligt från nominellt värde. För
långfristiga räntebärande skulder med fast ränta uppgår under-
värdet till 79,4 (22,1) mkr.
Likvidflöden beräknade per 2023-12-31
(belopp i mkr)
År
Förfall
krediter
Ränta
krediter
Ränta
derivat Totalt
2024 712,0 240,0 –49,5 902,5
2025 1 201,0 188,0 –32,2 1 356,8
2026 950,0 135,0 –20,8 1 064,2
2027 0,0 109,7 –18,9 90,8
2028 440,0 102,6 –10,7 531,9
2029 321,4 74,5 –6,0 390,0
2030 1 138,0 35,7 –4,3 1 169,4
2031 330,0 23,3 –3,5 349,9
2032 536,1 9,9 546,1
Summa 5 628,5 918,8 –145,9 6 401,4
Vid beräkningen av ränta på krediter har antagits oförändrad
Stibor ränta under kredittiden. Likviditetsflödet för räntederivat
utgörs av en fast betald del minus en rörlig betald/erhållen del.
105105
Innehåll
Introduktion
Omvärld och strategi
Hållbarhet
Verksamhet
Bolagsstyrning
Finansiella rapporter
Förvaltningsberättelse
Koncernens räkningar
Moderbolagets räkningar
Noter
Förslag till vinstdisposition
Undertecknande
Revisionsberättelse
Fem år i sammandrag
Hållbarhetsrapportering
Övrigt
Vid beräkning av den rörliga delen har Stiborräntan per bok-
slutsdagen använts över hela derivatets löptid.
Kredit- och motpartsrisk
Kredit- och motpartsrisk avser risken att motparten i en trans-
aktion inte kan fullgöra sitt åtagande och därmed åsamkar kon-
cernen en förlust. För att begränsa motpartsrisken accepteras
endast motparter med hög kreditvärdighet samt att engage-
manget per motpart är begränsat.
Den kommersiella kreditrisken inom koncernen är begränsad
då det inte föreligger någon betydande kreditriskkoncentration
i förhållande till någon viss kund eller annan motpart. Det största
kontraktet som den enskilt största hyresgästen svarar för är
knappt 3 procent av koncernens totala hyresintäkter.
Nedskrivningar
Ackumulerade nedskrivningar har skett av
hyresfordringar enligt följande (se även not 26):
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
Hyresfordringar 3 960 4 848 2 296 2 451
Förväntade kreditförluster –2 201 –2 275 –1 369 –1 460
Summa hyresfordringar 1 759 2 573 927 991
Not 4 Rapportering per segment
Koncernen 2023 Innerstaden
Stockholm
närförort Nordväst Nordost Sydväst Sydost
Totalt
koncern
Hyresintäkter 57 440 179 851 14 189 89 408 188 638 36 130 565 656
Fastighetskostnader
Driftkostnader –13 919 –55 524 –4 703 –25 023 –45 222 –9 652 –154 043
Underhållskostnader –392 –1 730 –4 –248 –990 –34 –3 398
Fastighetsskatt –1 502 –1 914 –9 –1 269 –868 –520 –6 082
Driftsöverskott 41 627 120 683 9 473 62 868 141 558 25 924 402 133
Värdeförändring
Fastighet, orealiserad –103 786 –353 774 –11 252 –367 830 –224 620 –23 265 –1 084 528
Resultat –62 159 –233 091 –1 779 –304 962 –83 062 2 659 –682 395
Tillgångar
Förvaltningsfastigheter 1 792 967 3 695 544 802 251 4 201 751 2 209 528 71 204 12 773 245
Nyttjanderättstillgång tomträtt 44 574 81 710 0 0 0 0 126 284
Finansiella anläggningstillgångar 0 119 722 13 0 156 271 0 276 005
Övriga anläggningstillgångar
1)
1 374 3 864 843 4 220 2 502 0 12 803
Övriga kortfristiga fordringar
1)
6 053 17 026 3 717 18 595 11 024 0 56 414
Ofördelade tillgångar 0 0 0 0 0 0 247 172
Summa tillgångar 1 844 968 3 917 866 806 824 4 224 566 2 379 325 71 204 13 491 924
Kortfristiga ej räntebärande skulder
Fördelade skulder
1)
11 433 32 159 7 021 35 123 20 822 0 106 557
Summa kortfristiga ej räntebärande skulder 11 433 32 159 7 021 35 123 20 822 0 106 557
Investeringar 9 103 112 062 3 694 20 812 114 965 4 782 265 419
1)
Posterna är fördelade enligt fördelningsnyckel.
Koncernens driftsöverskott enligt ovan överensstämmer med redovisat driftsöverskott i rapport över totalresultat. Skillnaden mellan
driftsöverskottet 402 132 (361 716) kkr och resultatet före skatt –1 044 109 (–138 299) kkr består av central administration –36 516
(–38 235) kkr, räntekostnad leasing –4 124 (–4 725) kkr, finansnetto –142 689 (–79 290) kkr, nedskrivningar finansiella tillgångar –10 632
(0) kkr, resultat fastighetsförsäljning –75 355 (–87) kkr, andel intresseföretag och joint ventures 35 929 (–1 181) kkr och orealiserad
värde förändring –1 212 854 (–376 498) kkr.
106106
Innehåll
Introduktion
Omvärld och strategi
Hållbarhet
Verksamhet
Bolagsstyrning
Finansiella rapporter
Förvaltningsberättelse
Koncernens räkningar
Moderbolagets räkningar
Noter
Förslag till vinstdisposition
Undertecknande
Revisionsberättelse
Fem år i sammandrag
Hållbarhetsrapportering
Övrigt
Koncernen 2022 Innerstaden
Stockholm
närförort Nordväst Nordost Sydväst Sydost
Totalt
koncern
Hyresintäkter 54 832 188 440 13 320 165 855 83 747 3 708 509 903
Fastighetskostnader
Driftkostnader –12 345 –58 175 –4 515 –37 468 –23 295 –1 992 –137 790
Underhållskostnader –484 –2 140 –36 –637 –279 0 –3 576
Fastighetsskatt –1 486 –2 227 –215 –1 514 –1 242 –137 –6 821
Driftsöverskott 40 517 125 898 8 555 126 236 58 931 1 579 361 716
Värdeförändring
Fastighet, orealiserad –33 272 –264 695 3 664 –257 931 –45 322 –5 778 –603 334
Resultat 7 245 –138 797 12 219 –131 695 13 609 –4 199 –241 618
Tillgångar
Förvaltningsfastigheter 1 888 061 5 383 675 1 003 598 4 698 924 2 319 931 423 995 15 718 184
Nyttjanderättstillgång tomträtt 44 430 112 288 0 0 0 0 156 718
Finansiella anläggningstillgångar 0 116 441 74 072 0 221 598 0 412 111
Övriga anläggningstillgångar
1)
1 207 5 120 662 3 855 2 202 430 13 476
Övriga kortfristiga fordringar
1)
13 681 58 041 7 506 43 698 24 955 4 871 152 752
Ofördelade tillgångar 0 0 0 0 0 0 99 795
Summa tillgångar 1 947 379 5 675 565 1 085 838 4 746 477 2 568 686 429 296 16 553 036
Kortfristiga ej räntebärande skulder
Fördelade skulder
1)
16 363 69 418 8 977 52 263 29 846 5 826 182 693
Summa kortfristiga ej räntebärande skulder 16 363 69 418 8 977 52 263 29 846 5 826 182 693
Investeringar 3 328 127 510 205 232 116 885 107 722 454 561 131
1)
Posterna är fördelade enligt fördelningsnyckel.
Not 5 Hyresintäkter
2023-12-31
Kontraktsförfallostruktur
Antal
kontrakt
Kontrakts-
värde
Andel av
värdet
Kommersiellt, löptid
År 2024 215 6 484 1%
År 2025 25 4 813 1%
År 2026 25 4 767 1%
År 2027 22 21 287 4%
Övriga
1)
13 93 898 18%
Summa lokaler 300 131 249 26%
Vakanta lokaler 22 798
Interna kontrakt 11 3 117 1%
Ombyggnadsprojekt 3 2
Bostäder 3 148 368 733 72%
Garage och p-platser 1 040 10 676 2%
Summa
1)
Övervägande del avser kontraktsvärde för 15-årigt hyresavtal (tom 2029-11-
30) med hyresgäst Attendo Sverige AB avseende äldreboende i Täby,
15-årigt hyresavtal (tom 2031-04-21) med hyresgäst Vardaga AB avseende
äldreboende i Farsta, 15-årigt hyresavtal (tom 2030-12-31) med hyresgäst
Vardaga Silverhemmet AB avseende äldreboende i Täby, 15-årigt hyresavtal
(tom 2031-11-30) med hyresgäst Frösunde Omsorg AB avseende äldre-
boende i Sollentuna, 20-årligt hyresavtal (tom 2037-02-28) med hyresgäst
Stockholms Kommun avseende LSS-boende i Stockholm, 15-årigt hyres-
avtal (tom 2036-04-14) med Vardaga Nytida Omsorg avseende vård- och
omsorgsboende i Österåker, 15-årigt hyresavtal (tom 2036-05-03) med
Humana Omsorg avseende äldreboende i Vallentuna, 20-årigt hyresavtal
(2039-04-04) med Salems Kommun avseende vårdboende i Salem samt
20-årigt hyresavtal (tom 2037-04-30) med Attendo Sverige AB avseende
äldreboende i Norrtälje.
Det enskilt största kontraktet som den enskilt största hyresgäs-
ten svarar för är lite mindre än 3 procent av koncernens totala
hyresintäkter.
107107
Innehåll
Introduktion
Omvärld och strategi
Hållbarhet
Verksamhet
Bolagsstyrning
Finansiella rapporter
Förvaltningsberättelse
Koncernens räkningar
Moderbolagets räkningar
Noter
Förslag till vinstdisposition
Undertecknande
Revisionsberättelse
Fem år i sammandrag
Hållbarhetsrapportering
Övrigt
Not 6 Hyresintäkter per kontraktsgrupp
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
Bostäder 422 561 384 803 195 126 183 740
Lokaler, övriga 28 787 31 123 21 323 19 773
Lokaler, samhällsfastigheter 108 664 87 592
Garage och p-platser 12 051 11 657 6 107 6 313
Koncerninterna tjänster 26 252 23 411
Övriga intäkter 1 942 2 397
Outhyrt, interna kontrakt med
mera –6 408 –5 272 –5 742 –4 592
Summa 565 655 509 903 245 008 231 437
Not 7 Driftkostnader
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
Värmekostnader 20 285 19 237 9 486 8 484
Fastighetsskötsel 81 483 71 859 40 953 37 539
Fastighetsadministration 40 389 35 771 37 759 30 163
Övriga driftkostnader 11 887 10 923 6 489 9 031
Summa 154 044 137 790 94 687 85 217
Not 8 Anställda och personalkostnader
Koncernen Moderbolaget
Antal anställda 2023 2022 2023 2022
Medeltal anställda 46 49 46 49
Varav kvinnor 20 20 20 20
Löner, andra ersättningar och sociala kostnader
har kostnadsförts enligt följande:
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
Löner och ersättningar 36 203 36 527 36 203 36 527
Sociala kostnader 19 302 19 408 19 302 19 408
(varav pensionskostnader) 7 496 (7 625) 7 496 (7 625)
Årets debiterade ITP-premier exklusive premier för vd uppgår till
2 436 (2 745) kkr. Se även not 2.11 angående redovisning av ITP-
plan hos Alecta. Av koncernens och moderbolagets pensions-
kostnader avser 1 161 (1 088) kkr vd samt 1 553 (1 625) kkr övriga
ledande befattningshavare.
Styrelsen i Heba består av 5 (5) ledamöter. Övriga ledande
befattningshavare var under året totalt 6 (6).
Löner och andra ersättningar fördelade mellan styrelseledamöter
med flera och övriga anställda har kostnadsförts enligt följande:
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
Styrelseordförande 510 475 510 475
Styrelseledamöter 920 880 920 880
Vd 4 142 4 256 4 142 4 256
Övriga ledande befattnings-
havare, 5 (5) st 5 835 5 648 5 835 5 648
Övriga anställda, 42 (41) st 24 796 25 268 24 796 25 268
Summa 36 203 36 527 36 203 36 527
Styrelsens ordförande och övriga ledamöter
Arvode till styrelsen har enligt bolagsstämmans beslut utgått
med 1 430 (1 355) kkr varav 510 (475) kkr till styrelsens ord-
förande Lennart Karlsson och med 230 (220) kkr vardera till sty-
relseledamöterna Tobias Emanuelsson, Lena Hedlund, Christina
Holmbergh och Johan Vogel. Någon rörlig ersättning eller andra
förmåner förekommer ej för styrelsen.
Arvodet utbetalas halvårsvis i efterhand med 50 procent i
december och 50 procent efter nästa års bolagsstämma. Något
särskilt arvode för kommittéarbete utgår ej.
Verkställande direktör
Till vd Patrik Emanuelsson har utgått lön och andra beskatt-
ningsbara förmåner med totalt 4 283 kkr. Någon rörlig ersättning
har ej utgått. Beskattningsbara förmåner utöver lön till vd har
utgått totalt med totalt 165 (151) kkr. För vd utgår pensions-
premie och sjukförsäkring om 28 procent av den fasta månads-
lönen. Pensionsåldern är 65 år och pensionskostnaden 2023
uppgick totalt för vd till 1 161 (1 088) kkr.
Uppsägningstiden är från verkställande direktörens sida
6 månader och från bolagets sida 12 månader. Vid uppsägning
från bolagets sida erhålls ett avgångsvederlag som uppgår till
sex månaders kontant lön. Vid uppsägning från verkställande
direktörens sida utgår inget avgångsvederlag. Styrelsen fattar
beslut om vd:s lön och övriga villkor.
108108
Innehåll
Introduktion
Omvärld och strategi
Hållbarhet
Verksamhet
Bolagsstyrning
Finansiella rapporter
Förvaltningsberättelse
Koncernens räkningar
Moderbolagets räkningar
Noter
Förslag till vinstdisposition
Undertecknande
Revisionsberättelse
Fem år i sammandrag
Hållbarhetsrapportering
Övrigt
Övriga ledande befattningshavare
Till andra ledande befattningshavare, fem personer, har utgått
beskattningsbara förmåner utöver lön med totalt 461 (398) kkr.
Förmånsbestämd pension utgår enligt ITP-plan. Pensionsåldern
är 65 år och pensionskostnaden 2022 uppgick till 1 188 (1 355)
kkr. Den premiebestämda pensionskostnaden 2023 uppgick till
364 (270) kkr.
Könsfördelning bland ledande befattningshavare
Koncern och moderbolag 2023 2022
Andel kvinnor
Styrelse 40% 40%
Ledande befattningshavare 67% 67%
Sjukfrånvaro
Koncern och moderbolag 2023 2022
Total sjukfrånvaro 2% 3%
– sjukfrånvaro för kvinnor 2% 2%
– sjukfrånvaro för män 2% 3%
– anställda –29 år 4% 2%
– anställda 30–49 år 2% 3%
– anställda 50 år– 1% 3%
Not 9 Nyttjanderättstillgångar och
leasingskuld
Koncernen
2023 2022
Ingående värde 1 januari 2023 156 733 157 500
Årets förändring 2 584 –767
Avgår sålda fastigheter –33 033
Summa 126 284 156 733
Alla leasingavtal som är längre än 12 månader ska enligt IFRS 16
redovisas i rapport över finansiell ställning i koncernen. Standar-
den omfattar även redovisning av tomträttsavtal. Heba:s tomt-
rättsavtal utgör de väsentligaste leasingavtalen där Heba är
leasetagare. Det finns även ett mindre antal leasingavtal av ringa
omfattning och avser främst kontorsinventarier. Tomträttsavta-
len upptas till ett beräknat nuvärde av framtida avgälder. Vid
nuvärdesberäkningen används en genomsnittlig diskonterings-
ränta om 3 procent. Se även not 1, redovisnings- och värderings-
principer.
Förfallostruktur leasingskulder
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
Förfallotidpunkt 1 år 1 108 1 108
Förfallotidpunkt 2–5 år 1 042 3 703 297 1 791
Förfallotidpunkt efter 5 år 1 639 1 022 1 090 657
Sålda fastigheter
Summa 3 789 4 725 2 495 2 448
Not 10 Central administration
I kostnaderna för central administration ingår bland annat
kostnader för koncernledning, styrelse, data, marknadsföring,
börskostnader, finansiella rapporter, revisionsarvoden samt
avskrivningar på kontorsinventarier.
Till koncernens revisorer har ersättning utgått enligt nedan:
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
Revisionsuppdraget 2 179 2 190 2 179 2 190
Revisionsverksamhet utöver
revisionsuppdraget 313 113
Övriga tjänster 402 114 402 114
Summa 2 894 2 417 2 581 2 304
Med revisionsuppdrag avses lagstadgad revision av års- och
koncernredovisningen och bokföringen samt revision och annan
granskning utförd i enlighet med överenskommelse eller avtal.
Detta inkluderar övriga arbetsuppgifter som det ankommer på
bolagets revisor att utföra samt rådgivning eller annat biträde
som föranleds av iakttagelser vid sådan granskning eller genom-
förande av sådana övriga arbetsuppgifter. Allt annat är övriga
uppdrag.
Not 11 Resultat fastighetsförsäljning
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
Resultat vid avyttring av
fastigheter –75 355 –86 –31 880
Summa –75 355 –86 –31 880
109109
Innehåll
Introduktion
Omvärld och strategi
Hållbarhet
Verksamhet
Bolagsstyrning
Finansiella rapporter
Förvaltningsberättelse
Koncernens räkningar
Moderbolagets räkningar
Noter
Förslag till vinstdisposition
Undertecknande
Revisionsberättelse
Fem år i sammandrag
Hållbarhetsrapportering
Övrigt
Not 12 Finansiella intäkter
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
Utdelning på aktier i dotter-
företag 750 000
Utdelning allframtidsbrand-
försäkring 747 1 169 747 1 169
Ränteintäkter 8 660 1 279 8 287 738
Ränteintäkter, intresseföretag 24 928 22 184 7 680 13 887
Ränteintäkter, koncernföretag 90 507 63 059
Summa 34 335 24 632 107 220 78 852
Not 13 Räntekostnader
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
Räntekostnader, kreditinstitut 179 178 106 791 63 848 68 225
Aktiverade ränteutgifter –2 216 –2 925 –2 216 –2 925
Räntekostnader, dotterbolag 19 039 7 348
Övriga räntekostnader 63 56 16 12
Summa 177 024 103 922 80 687 72 660
Not 14 Värdeförändringar
Förvaltningsfastigheter
Värdeförändringen totalt under året uppgick till –1 084 528
(–603 335) kkr, motsvarande –6,9 (–4,1) procent. Årets värdeför-
ändring om –6,9 procent beror främst på en låg transaktionsnivå
och högre avkastningskrav på bostadsfastigheter i Stockholms-
regionen. Samtliga förvaltningsfastigheter, exklusive fastigheter
under pågående renovering samt projektfastigheter i tidiga
skeden, har externvärderats och där med 50 procent vardera av
Savills Sweden AB samt Novier Real Estate AB per årsbokslutet.
Samtliga fastigheter är klassificerade i nivå 3 enligt IFRS 13, det
vill säga att värdet baseras på en analys av varje fastighets status
och hyres- och marknadssituation. Som huvudmetod vid värde-
ringen har en så kallad kassaflödesanalys använts där ett kalkyl-
mässigt framtida driftnetto beräknas under en fem- till tioårig
kalkylperiod med hänsyn taget till nuvärdet av ett bedömt mark-
nadsvärde vid kalkylperiodens slut. Avkastningskraven är indivi-
duella per fastighet beroende på analys av genomförda transak-
tioner och fastigheternas marknadsposition. Jämförelse och
analys har även gjorts av genomförda köp av fastigheter inom
respektive delmarknad. Avkastningskrav på hyresfastigheter
motsvarar 3,2 procent i snitt och på samhällsfastigheter 4,2
procent i snitt. För mer information se även sidorna 74–75 samt
not 18.
Räntederivat
Värdeförändring räntederivat uppgick till –128 326 (226 837) kkr.
Under 2023 uppstod ett övervärde i derivatportföljen till följd av
höjda marknadsräntor.
Samtliga räntederivat värderas enligt IFRS värderingshierarki
nivå 2. Säkringsredovisning tillämpas inte utan värdeföränd-
ringar redovisas löpande i rapport över totalresultat .
Not 15 Bokslutsdispositioner
Moderbolaget
2023 2022
Överavskrivning på inventarier –868 –544
Koncernbidrag –49 399 12 548
Summa –50 267 12 004
110110
Innehåll
Introduktion
Omvärld och strategi
Hållbarhet
Verksamhet
Bolagsstyrning
Finansiella rapporter
Förvaltningsberättelse
Koncernens räkningar
Moderbolagets räkningar
Noter
Förslag till vinstdisposition
Undertecknande
Revisionsberättelse
Fem år i sammandrag
Hållbarhetsrapportering
Övrigt
Not 16 Skatt
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
Aktuell skatt
Årets skattekostnad –183
Skatt hänförlig till tidigare år 338 13
Uppskjuten skatt
Obeskattade reserver i koncernföretag 2 072 –479
Finansiella instrument 26 435 –46 728 26 435 –46 728
Underskottsavdrag –1 343 –2 417 11 084 –13 384
Skillnaden mellan fastigheternas bokförda och skattemässiga värde 304 285 51 875 –4 087 –17 314
Summa 331 788 2 081 33 432 –77 426
Redovisat resultat före skatt –1 044 089 –138 299 585 898 317 087
Skatt enligt gällande skattesats, 20,6% 215 082 28 490 –120 695 –65 320
Skatt hänförlig till tidigare år 338 13
Skatteeffekt ränteavdragsbegränsning –15 175 –1 966 5 307 9 220
Skattefri anteciperad utdelning på aktier i dotterföretag 142 861
Återföring uppskjuten skatt vid försäljning 135 261
Underskottsavdrag tidigare år –2 294 –3 099
Ej redovisad uppskjuten skatt på temporära skillnader –7 534 –2 757
Skatteffekt av ej bokförd skattepliktig intäkt –18 565 6 169 –18 565
Skatteeffekt ej skattepliktiga intäkter 176 836 159 831
Skatteeffekt ej avdragsgilla kostnader –2 571 –525 –369 –493
Övriga skattemässiga justeringar 6 210 –1 151
Summa 331 788 2 081 33 432 –77 426
Effektiv skattesats 31,8% 1,5% –5,7% 24,4%
Not 17 Balanserade utgifter
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
Ingående anskaffningsvärde 12 447 11 852 12 447 11 852
Investeringar 0 595 0 595
Utgående anskaffningsvärde 12 447 12 447 12 447 12 447
Ingående ackumulerade
avskrivningar –6 060 –5 050 –6 060 –5 050
Årets avskrivningar –1 055 –1 010 –1 055 –1 010
Utgående ackumulerade
avskrivningar –7 115 –6 060 –7 115 –6 060
Utgående planenligt restvärde 5 332 6 387 5 332 6 387
111111
Innehåll
Introduktion
Omvärld och strategi
Hållbarhet
Verksamhet
Bolagsstyrning
Finansiella rapporter
Förvaltningsberättelse
Koncernens räkningar
Moderbolagets räkningar
Noter
Förslag till vinstdisposition
Undertecknande
Revisionsberättelse
Fem år i sammandrag
Hållbarhetsrapportering
Övrigt
Not 18 Förvaltningsfastigheter
Koncernen
2023 2022
Förvaltningsfastigheter
Ingående balans 15 718 184 14 673 119
Investeringar 327 367 1 648 400
Försäljningar –2 187 777
Orealiserad värdeförändring –1 084 529 –603 335
Utgående balans 12 773 245 15 718 184
Taxeringsvärden
Byggnader 4 059 040 4 681 282
Mark 2 395 881 2 903 409
Varav mark tomträtter –523 779 –665 011
Summa 5 931 142 6 919 680
Förvaltningsfastigheterna i moderbolaget betraktas skatte-
mässigt som lagertillgångar.
Koncernens fastigheter innehas i syfte att generera hyres-
intäkter och värdestegring. Samtliga fastigheter klassificeras
som förvaltningsfastigheter.
Fastighetsbeståndet utgörs av bostadsfastigheter i Stock-
holmsregionen, Uppsala och Enköping samt tio vårdfastigheter
och ett LSS-boende. Merparten av fastigheterna är uppförda
under 1940-, 1950-, samt 1960-talet. Närmare 90 procent av
beståndet utgörs av antingen nybyggda fastigheter eller fastig-
heter renoverade till nyskick. Renoveringsarbetet har fortsatt i
hög takt under 2023 och summerar man de senaste tio åren har
Heba genomfört stambyten och renoverat cirka 1 400 lägen-
heter.
Aktiverad räntekostnad under året uppgår till 2 216 (2 925)
kkr.
Väsentliga åtaganden
Heba har tecknat avtal med bolag kontrollerat av MAMA
Management AB avseende förvärv av hyreslägenheter i Käll-
berga. Affären genomförs som en så kallad forward fundning där
Heba förvärvar aktierna i bolaget som tecknar totalentreprenad-
kontrakt. Fastigheterna består av 123 hyresrätter. Tillträde har
skett under november 2022. Upphandling av entreprenader
pågår. Planerad produktionsstart under 2024 och färdigställande
2026. Investeringen beräknas uppgå till cirka 373 mkr.
Fastighetsvärdering
55 fastigheter har externvärderats av Savills Sweden AB eller
Novier Real Estate AB som båda är oberoende konsultföretag
med auktoriserade fastighetsvärderare. Två av fastigheterna har
per balansdagen externvärderats av båda externa och obero-
ende värderare och det redovisade verkliga värdet för dessa två
fastigheter är ett genomsnitt av de nämnda värderingarna. En
fastighet som utgör pågående nybyggnadsprojekt har intern-
värderats av Heba. Syftet med värderingen är att bedöma de
olika värderingsobjektens marknadsvärde. Med marknadsvärde
avses det mest sannolika priset vid en normal försäljning av
värderings objektet på den öppna marknaden.
Värderingarna har utförts genom analys av varje fastighets
status, hyres- och marknadssituation.
Värderingen har som huvudmetod utförts genom så kallad
kassaflödeskalkyl av varje fastighet vilket innebär nuvärdes-
beräkning av bedömda framtida driftnetton och investeringar.
Till detta kommer nuvärdet av ett bedömt marknadsvärde vid
kalkylperiodens slut. För större delen av värderingarna har en
femårig kalkylperiod använts. Jämförelse och analys har även
gjorts av genomförda köp av fastigheter inom respektive del-
marknad.
Följande antaganden och bedömningar har använts;
Inflationstakten har för kalkylperioden antagits till 2,00
procent per år.
Ny bostadshyra för 2024 var vid tidpunkt för värdering redan
känd för de flesta fastigheterna. För fastigheter där ännu inte
överenskommelse träffats har hyreshöjningen för 2024
bedömts till 4,5% för fastigheterna i Enköping och 3% i Norr-
tälje. Värderingsbolaget Novier har höjt bostadshyrorna med
3% mellan år 2024–2025 medan Savills höjt 3,5%. För åren
därefter bedöms hyresutvecklningen i huvudsak följa inflatio-
nen. För fastigheter med egensatt hyra har värderarna gjort en
bedöminng av hyresutvecklningen. För nyligen genomförda
ROT-projekt och nyproduktion har i de fall där ny förhand-
lingsöverenkommelse tecknats höjning beräknats enligt dessa
och i annat fall utifrån en bedömd marknadsmässig normhyra.
För lokaler har den framtida utvecklingen baserats på gäl-
lande kontrakt. Hyrorna har efter aktuell löptids slut anpassats
till bedömd marknadshyra.
Långsiktig ekonomisk vakansgrad har i snitt bedömts till
0,9 procent och varierar inom beståndet mellan 0,1 och
5,0 procent.
Kalkylränta och avkastningskrav baseras på analyser av
genomförda transaktioner, samt individuella bedömningar
avseende risknivån och fastighetens marknadsposition. I vär-
deringarna används en kalkylränta från 3,8 till 6,4 procent
med ett snitt på 5,4 procent och ett direktavkastningskrav
från 1,8 till 4,5 procent med ett snitt på 3,2 procent.
Hebas verksamhet omfattar förvaltning av ett homogent fastig-
hetsbestånd. Några väsentliga skillnader ifråga om risker och
möjligheter bedöms ej föreligga. Samtliga fastigheter är klassi-
ficerade i nivå 3 enligt IFRS 13. Se även not 2.10 Segmentsredo-
visning.
Avkastningskrav, värdeökning och bokfört värde exklusive
pågående projekt fördelar sig enligt följande:
Område
Direkt-
avkastning
(%)
Värde-
ökning
(%)
Area
(kvm)
Bokfört
värde
(kr/kvm)
Innerstaden 1,8–4,0 –5,5 26 890 66 700
Stockholm närförort 2,4–4,1 –6,6 75 630 48 900
Nordväst 3,4–4,1 –5,5 16 510 48 600
Nordost 2,7–4,5 –9,7 82 610 50 900
Sydväst 3,5–4,1 –7,8 49 010 45 100
Sydost –1,1
Summa 1,8–4,5 –6,9 250 650 51 000
Marknadsvärdet på fastigheterna varierar beroende på konjunktur,
ränteläge med mera, se nedanstående känslighetsanalys:
Parameter Förändring
Värdeförändring
(mkr)
Inflation +/– 1 %-enhet +1 047/–971
Kalkylränta +/– 0,5 %-enhet –485/+504
Direktavkastningskrav +/– 0,5 %-enhet –1 569/+2 092
Hyresvärde +/– 2 % +299/–307
Drifts- och underhållskostnader +/– 10 % –309/+303
112112
Innehåll
Introduktion
Omvärld och strategi
Hållbarhet
Verksamhet
Bolagsstyrning
Finansiella rapporter
Förvaltningsberättelse
Koncernens räkningar
Moderbolagets räkningar
Noter
Förslag till vinstdisposition
Undertecknande
Revisionsberättelse
Fem år i sammandrag
Hållbarhetsrapportering
Övrigt
Avkastningskrav, kalkylränta, långsiktig vakans samt drift och
underhåll fördelar sig enligt följande på våra kategorier:
Kategori
Direkt-
avkastning
(%)
Kalkyl-
ränta (%)
Långsiktig
vakans (%)
Drift och
underhåll
(kr/kvm)
Bostadsfastigheter 1,8–4,1 3,8–6,2 0,1–1,1 325–554
Samhällsfastigheter 4,0–4,5 6,0–6,4 2,0–5,0 170–374
Moderbolaget
2023 2022
Byggnader
Ingående anskaffningsvärde 2 710 393 2 536 983
Justering anskaffningsvärde –892
Investeringar 106 352 181 318
Omklassificering –7 376 –7 015
Försäljningar –235 901
Utgående anskaffningsvärde 2 573 468 2 710 393
Ingående ackumulerade avskrivningar –250 409 –225 846
Justering ackumulerade avskrivningar 892
Försäljningar 30 602
Årets avskrivningar –26 993 –25 455
Utgående ackumulerade avskrivningar –246 800 –250 409
Summa byggnad 2 326 668 2 459 984
Mark
Ingående anskaffningsvärde 62 112 62 112
Investeringar 3 717
Försäljningar –14 469
Utgående anskaffningsvärde 51 359 62 112
Utgående planenligt värde 2 378 027 2 522 096
Taxeringsvärden
Byggnader 2 021 022 2 294 164
Mark 1 696 126 2 062 573
Varav mark tomträtter –279 321 –379 321
Summa 3 337 827 3 977 416
Förvaltningsfastigheterna i moderbolaget betraktas skatte-
mässigt som lagertillgångar. Aktiverad räntekostnad under året
uppgår till 353 (600) kkr.
Not 19 Inventarier
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
Ingående anskaffningsvärde 15 703 13 358 15 390 13 045
Investeringar 3 898 5 728 3 898 5 728
Försäljningar och utrangeringar –4 448 –3 383 –4 448 –3 383
Utgående anskaffningsvärde 15 153 15 703 14 840 15 390
Ingående ackumulerade
avskrivningar –8 614 –8 067 –8 301 –7 754
Försäljningar och utrangeringar 3 265 2 318 3 265 2 318
Årets avskrivningar –2 334 –2 865 –2334 –2 865
Utgående ackumulerade
avskrivningar –7 683 –8 614 –7 370 –8 301
Utgående planenligt restvärde 7 470 7 089 7 470 7 089
Avskrivningar på inventarier har fördelats enligt följande:
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
Driftkostnader 1 601 2 202 1 601 2 202
Central administration 733 663 733 663
Summa 2 334 2 865 2 334 2 865
Not 20 Andelar i intresseföretag
och joint ventures
Företag, org.nr och säte
Ägarandel
%
Redovisat
värde 2023
ÅSF 2 AB
556952-8382, Stockholm 50,0 11 188
VBT Utvecklings AB
559273-5160, Stockholm 50,0 13
Åke Sundvall i Rosendal 1 AB
559257-1607, Stockholm 50,0 3 060
Big Valley AB
559274-0244, Stockholm 50,0 19
Fastighets AB Archipelwald
559307-3736, Stockholm 50,0 16
Summa 14 296
Koncernen
2023 2022
Redovisat värde vid året början 20 305 291
Förvärv
Tillskott 13 062 1 200
Nedskrivningar –13 000
Utdelningar –58 000
Årets andel av intresseföretags resultat 35 929 18 814
Avyttring
Värde vid årets utgång 14 296 20 305
Intresseföretagens finansiella ställning
Årets resultat
2023
Eget kapital
2023-12-31
ÅSF 2 AB, 556952-8382 1 083 22 617
VBT Utvecklings AB, 559273-5160 –160 22
Åke Sundvall i Rosendal 1 AB, 559257-1607 –26 889 6 119
Big Valley AB, 559274-0244 –6 132 38
Fastighets AB Archipelwald, 559307-3736 –19 32
113113
Innehåll
Introduktion
Omvärld och strategi
Hållbarhet
Verksamhet
Bolagsstyrning
Finansiella rapporter
Förvaltningsberättelse
Koncernens räkningar
Moderbolagets räkningar
Noter
Förslag till vinstdisposition
Undertecknande
Revisionsberättelse
Fem år i sammandrag
Hållbarhetsrapportering
Övrigt
Not 21 Fordringar hos intresseföretag
och joint ventures
Fordringar hos intresseföretag
och joint ventures
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
Långfristiga fordringar
JV-projekt Bredäng, Panorama 115 602 8 000
JV-projekt Vårbergstoppen 155 958 105 683 13 975 8 795
JV-projekt Rosendal, Uppsala 55 226 3 852
JV-projekt Skarpnäck 6
JV-projekt Big Valley 119 691 116 428
Övriga långfristiga fordringar
Summa 275 655 392 939 13 975 20 646
Fordringarna löper med ränta på marknadsmässiga villkor.
Förfallostruktur långfristiga
fordringar
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
Förfallotidpunkt 1–5 år 155 964 276 511 13 795 20 946
Förfallotidpunkt > 5 år 119 691 116 428
Summa 275 655 392 939 13 795 20 946
Långfristiga fordringar är värderade till upplupet anskaffnings-
värde .
Not 22 Andra långfristiga
värdepappersinnehav
2023 2022
Redovisat värde vid årets början 25 197 25 003
Omklassificering
Förvärv 3 509 194
Nedskrivningar –10 633
Redovisat värde vid årets utgång 18 073 25 197
Heba äger två onoterade aktieinnehav dels Colive AB, dels Nya
Boendet Development Eftr AB. Aktierna värderas till upplupet
anskaffningsvärde samt förvärvskostnader.
Vid nedskrivningsprövning av akiteinnehaven per 31 december
2023 identifierades ett nedskriningsbehov om 10 633 kkr (–)
i Colive AB till följd av ändrade marknadsförutsättningar.
Not 23 Övriga långsiktiga fordringar
2023 2022
Övriga långsiktiga fordringar 31 638 19 154
Summa 31 638 19 154
Långfristiga fordringar är värderade till upplupet anskaffnings-
värde. I beloppet ingår fordran på säljare. Fordran förfaller till
betalning i oktober 2025.
2023 2022
Ingående balans 19 154 6 625
Tillkommande 30 000 19 154
Avgående –17 516 –6 625
Utgående balans 31 638 19 154
114114
Innehåll
Introduktion
Omvärld och strategi
Hållbarhet
Verksamhet
Bolagsstyrning
Finansiella rapporter
Förvaltningsberättelse
Koncernens räkningar
Moderbolagets räkningar
Noter
Förslag till vinstdisposition
Undertecknande
Revisionsberättelse
Fem år i sammandrag
Hållbarhetsrapportering
Övrigt
Not 24 Aktier i dotterföretag
Specifikation av moderföretagets innehav av aktier i dotterföretag
Direktägda dotterföretag Org nr/Säte/Verksamhet Antal
Andel
(%)
Bokfört
värde
Eget
kapital
Heba Förvaltnings AB 556601-0657, Stockholm 1 000 100 270 757
Heba Stockholm AB 556793-0374, Stockholm 1 000 100 7 090 282 271
Heba Hyresrätten AB 556861-6121, Stockholm 500 100 4 700 3 219
Heba Bostads AB 559067-9543, Stockholm 500 100 50 3 684
Heba Hyreshus AB 559099-4207, Stockholm 500 100 6 212 4 186
Heba Hyresfastigheter AB 559152-9358, Stockholm 500 100 4 510 1 392
Heba Bostadsfastigheter AB 559183-3727, Stockholm 500 100 50 2 831
Heba Hyreslägenheter AB 559183-3610, Stockholm 500 100 2 135 1 961
Heba Fastighetsutveckling AB 559239-0115, Stockholm 500 100 25 53 418
Heba Fastighetsutvecklling Söderort AB 559272-3570, Stockholm 500 100 150 4 452
Heba Förvaltning 10 AB 559325-3973, Stockholm 500 100 50 1 025
Heba Förvaltning 11 AB 559336-6064, Stockholm 500 100 650 410
Heba Equity AB 559345-5776, Stockholm 500 100 20 050 9 187
Heba Foxtrot AB 559408-0854, Stockholm 25 000 100 25 536 647
Summa 45 967
Dotterföretag underkoncerner Org nr/Säte/Verksamhet Antal
Andel
(%)
Bokfört
värde
Eget
kapital
Heba Hägernäs Strand AB 556694-1786, Stockholm 1 000 100 7 221 13 740
Heba Liljeholmsplan AB 556675-5509, Stockholm 1 000 100 586 23 084
Heba Huddinge AB 556988-2508, Stockholm 500 100 50 107 358
Heba Råcksta AB 556847-7730, Stockholm 500 100 25 803 4 532
Heba Farsta AB 556866-2794, Stockholm 500 100 129 096 16 629
Heba Enhagen AB 556896-7466, Stockholm 50 000 100 43 289 14 389
Heba Viby AB 556987-6260, Stockholm 500 100 64 232 14 138
Heba Flemingsberg AB 556950-2163, Stockholm 500 100 58 660 44 307
Heba Enköping Ilian AB 559334-6595, Stockholm 25 000 100 23 256 935
Heba Romberga Enköping AB 559194-9036, Stockholm 500 100 43 711 3 258
Heba Tullinge AB 559075-2753, Stockholm 50 000 100 18 999 10 933
Heba Årstaberg 556829-1016, Stockholm 1 000 100 3 798 2 530
Heba Tibble AB 556877-6024, Stockholm 500 100 104 556 10 348
Heba Salem AB 556957-5763, Stockholm 4 000 100 96 009 6 661
Heba Hökarängen Ungdomsbostäder AB 559159-9898, Stockholm 50 000 100 6 729 6 915
Heba Norr 1 AB 559090-6607, Stockholm 50 000 100 21 959 981
Heba Norrtälje AB 559041-8504, Stockholm 50 000 100 52 243 5 573
Heba Silverdal AB 559160-5943, Stockholm 500 100 20 667 11 124
Heba Norr 2 AB 559142-6407, Stockholm 1 000 100 8 194 506
Heba Täby Park AB 559107-8372, Stockholm 500 100 63 921 22 999
Heba Österåker AB 556951-8003, Stockholm 50 000 100 16 206 4 436
Heba Gråalen 1 AB 559041-8538, Stockholm 50 000 100 3 648 13 003
Heba Valletuna Blå AB 559152-8939, Stockholm 50 000 100 75 501 1 280
Heba Liljefors Torg AB 556802-9747, Stockholm 5 000 100 280 707 11 770
Heba Sittesta Gul AB 559323-7687, Stockholm 25 000 100 5 600 60
Heba Sittesta Vit AB 559332-6001, Stockholm 25 000 100 2 138 96
Heba Sittesta Röd AB 559332-6027,Stockholm 25 000 100 3 253 54
Heba Close to Home Coworking AB 559461-4231, Stockholm 50 000 500 50 50
Heba Gränby Bostad AB 559262-8472, Stockholm 1 000 100 300 1 031
Summa 1 180 382
115115
Innehåll
Introduktion
Omvärld och strategi
Hållbarhet
Verksamhet
Bolagsstyrning
Finansiella rapporter
Förvaltningsberättelse
Koncernens räkningar
Moderbolagets räkningar
Noter
Förslag till vinstdisposition
Undertecknande
Revisionsberättelse
Fem år i sammandrag
Hållbarhetsrapportering
Övrigt
Not 25 Långfristiga fordringar och skulder hos koncernföretag
Moderbolaget
2023 2022
Fordringar vid årets början 3 983 580 3 794 192
Amortering –1 150 153 –917 380
Ny utlåning 109 905 1 106 768
Summa 2 943 332 3 983 580
Moderbolaget
2023 2022
Skulder vid årets början 384 390 611 464
Amortering –117 384 –364 855
Ny inlåning 1 000 576 137 780
Summa 1 267 582 384 390
Specifikation fordringar hos koncernföretag
Moderbolaget
2023 2022
Heba Bostads AB 29 316 128 319
Heba Bostadsfastigheter AB 26 007 20 452
Heba Enköping Ilian AB 13 339 0
Heba Romberga Enköping AB 225 111 210 172
Heba Equity AB 9 362 5 284
Heba Fastighetsutveckling AB 89 120 269 666
Heba Fastighetsutveckling i Söderort AB 120 434 117 536
Heba Flemingsberg 274 783 289 575
Heba Foxtrot AB 0 400
Heba Förvaltnings AB 34 994 34 152
Heba Förvaltning 10 AB 295 221 583 665
Heba Förvaltning 11 AB 64 533 55 368
Heba Gråalen AB 2 921 0
Heba Gränby Bostad AB 283 4 263
Heba Hyresfastigheter AB 131 012 130 114
Heba Hyreshus AB 174 489 173 134
Heba Hyreslägenheter AB 379 503 541 362
Heba Hyresrätten AB 291 216 247 786
Heba Hökarängen Ungdomsbostäder AB 12 949 14 636
Heba Liljefors Torg AB 0 17 739
Heba Norr 1 AB 45 556 44 456
Heba Norr 2 AB 3 831 3 739
Heba Norrtälje AB 981 0
Heba Nyköping Jakten AB 0 69 112
Heba Nyköping Lidret AB 0 28 806
Heba Silverdal AB 143 054 147 795
Heba Stockholm AB 0 268 501
Heba Tullinge AB 31 626 35 460
Heba Täby Park AB 336 981 342 502
Heba Uppsala Kv E2 AB 0 1 189
Heba Österåker AB 198 567 198 396
Heba Sittesta Gul AB 4 115 0
Heba Sittesta Vit AB 1 133 0
Heba Sittesta Röd AB 2 894 0
2 943 332 3 983 580
Specifikation skulder hos koncernföretag
Moderbolaget
2023 2022
Heba Enhagen AB 20 563 14 420
Heba Enköping Ilian AB 0 97
Heba Farsta AB 50 416 41 780
Heba Foxtrot AB 506 622 0
Heba Gråalen 1 AB 0 6 682
Heba Huddinge AB 53 359 33 923
Heba Hägernäs Strand AB 24 134 21 914
Heba Hökarängen AB 0 88 877
Heba Liljeholmsplan AB 82 840 81 341
Heba Liljefors Torg AB 50 402 0
Heba Norrtälje AB 0 15 384
Heba Råcksta AB 14 923 13 217
Heba Salem AB 93 039 13 657
Heba Stockholm AB 115 870 0
Heba Tibble AB 94 334 20 527
Heba Vallentuna Grön AB 0 6 344
Heba Vallentuna Blå AB 148 631 22 668
Heba Viby AB 9 850 1 783
Heba Årstaberg AB 2 600 1 775
1 267 582 384 390
Fordringar och skulder hos koncernföretag löper med ränta på
marknadsmässiga villkor.
Med marknadsmässiga villkor har Heba antagit den ränta
(snitt) mot koncernbolagen som moderbolaget lånar från extern
part.
116116
Innehåll
Introduktion
Omvärld och strategi
Hållbarhet
Verksamhet
Bolagsstyrning
Finansiella rapporter
Förvaltningsberättelse
Koncernens räkningar
Moderbolagets räkningar
Noter
Förslag till vinstdisposition
Undertecknande
Revisionsberättelse
Fem år i sammandrag
Hållbarhetsrapportering
Övrigt
Not 26 Hyresfordringar
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
Hyresfordringar 3 960 4 848 2 296 2 451
Osäkra fordringar
Reserv vid årets början 2 275 2 119 1 460 1 292
Sålda fastigheter –334
Årets reserveringar 486 342 65 231
Återförda reserveringar –184 –159 –115 –57
Konstaterade förluster –42 –27 –42 –6
Reserv vid årets slut 2 201 2 275 1 369 1 460
Summa 1 759 2 573 927 991
Förfallostruktur hyresfordringar
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
Förfallet belopp 2 775 3 800 1 456 1 991
Varav förfallna 0–90 dgr 327 968 136 145
Varav förfallna 90–180 dgr 221 359 11 148
Varav förfallna 180 dgr 2 227 2 473 1 309 1 698
Reserv för förväntade kreditför-
luster 2 201 2 275 1 369 1 460
Summa 574 1 525 87 531
Hyresfordringar redovisas till upplupet anskaffningsvärde efter
avdrag för förväntade kreditförluster som bedöms individuellt.
Not 27 Övriga fordringar
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
Skattefordringar 3 171 1 052 903 923
Momsfordran 1 185 1 370 1 185 1 370
Övriga fordringar 32 849 962 892 284
Fordran koncernföretag 776 876
Summa 37 204 3 384 779 856 2 577
Not 28 Förutbetalda kostnader
och upplupna intäkter
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
Upplupna intäkter 4 040 52 677 181
Förutbetalda räntekostnader 7 843 13 013 6 159 10 643
Förutbetalda leasingavgifter 937 1 166 615 596
Förutbetalda övriga kostnader 4 631 8 846 4 134 3 213
Summa 17 451 75 702 11 089 14 452
Not 29 Likvida medel
Likvida medel uppgår till 247 172 (100 751) kkr i koncernen och
246 455 (99 992) kkr i moderbolaget och består av bank till godo-
havanden per bokslutsdagen. Tillgodohavandet redovisas till
nominellt värde .
Not 30 Eget kapital
Aktiekapital Antal, tusental Kkr Röster à
Summa röster
tusental
Serie A 15 981 3 329 10 159 806
Serie B 149 139 31 071 1 149 139
Summa 165 120 34 400 308 946
Heba Fastighets AB äger vid årets utgång 16 000 aktier av
serie B (–). Vid årets utgång uppgick antal utestående aktier
till 165 104 000 (165 120 000). Vägt antal utestående aktier
för perioden 2023-01-01 – 2023-12-31 uppgick till 165 116 734
(165 120 000). Resultat per aktie uppgick till –4,31 (–0,82) kr
för koncernen och 3,75 (1,45) kr för moderbolaget.
Styrelsen och vd har föreslagit att till bolagsstämmans för-
fogande stående vinstmedel om 2 127 874 mkr disponeras på
följande sätt: Till aktieägarna utdelas 0,52 kr per aktie, totalt
85 854 mkr. I ny räkning överföres 2 042 020 mkr.
Not 31 Obeskattade reserver
Moderbolaget
2023 2022
Överavskrivningar på maskiner och inventarier 2 716 1 848
2 716 1 848
117117
Innehåll
Introduktion
Omvärld och strategi
Hållbarhet
Verksamhet
Bolagsstyrning
Finansiella rapporter
Förvaltningsberättelse
Koncernens räkningar
Moderbolagets räkningar
Noter
Förslag till vinstdisposition
Undertecknande
Revisionsberättelse
Fem år i sammandrag
Hållbarhetsrapportering
Övrigt
Not 32 Skulder
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
Räntebärande skulder med förfallotidpunkt inom ett år 711 967 1 732 000 528 500 1 505 000
(varav checkräkningskredit) (0) (0) (0) (0)
Övriga ej räntebärande skulder med förfallotidpunkt
inom ett år 106 557 130 353 129 850 52 095
Räntebärande skulder med förfallotidpunkt 1–5 år 2 591 000 3 025 967 1 253 250 2 246 250
Räntebärande skulder med förfallotidpunkt efter 5 år 2 325 509 2 777 050 976 259 874 150
Övriga ej räntebärande skulder med förfallotidpunkt
efter 5 år
Summa exkl uppskjuten skatteskuld, leasingavtal och
räntederivat 5 735 033 7 665 370 1 887 859 4 677 495
Beträffande räntebärande skulder se även not 3 finansiell riskhantering och finansiella derivat-
instrument.
Not 33 Räntebärande skulder
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
Ingående värde 7 535 017 6 025 000 4 625 400 4 376 250
Förändring långfristiga fastighetslån –36 507 1 563 017 –40 891 329 150
Förändring kortfristiga fastighetslån –32 033 182 000 11 500 155 000
Förändring företagscertifikat –890 000 –535 000 –890 000 –535 000
Förändring obligationer –948 000 300 000 –948 000 300 000
Förändring checkräkningskredit
Utgående värde 5 628 476 7 535 017 2 758 009 4 625 400
Limit checkräkningskredit uppgår till 131 975 (140 000) kkr. Beträffande räntebärande skulder se
även not 3 finansiell riskhantering och finansiella derivatinstrument.
Not 34 Övriga skulder
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
Personalens källskatt och sociala avgifter 2 194 2 301 2 194 2 301
Moms 355 111 17 1 467
Skulder till koncernföretag 86 675
Övriga poster 3 484 22 922 1 134 548
Summa 6 033 25 334 90 020 4 316
Not 35 Uppskjuten skatteskuld
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
Skatt avseende:
Obeskattade reserver i koncernföretag
Ingående balans 2 632 396
Förvärv via bolag 1 757
Förändring rapport över totalresultat –2 072 479
Utgående balans 560 2 632
Finansiella instrument
Ingående balans 46 922 194 46 922 194
Förändring rapport över totalresultat –26 435 46 728 –26 435 46 728
Utgående balans 20 487 46 922 20 487 46 922
Underskottsavdrag
Ingående balans –38 326 –40 743 –11 653 –27 037
Förändring rapport över totalresultat 1 343 2 417 –11 086 13 384
Utgående balans –36 983 –38 326 –22 739 –13 653
Skillnaden mellan fastigheternas bokförda och
skattemässiga värde
Ingående balans 1 953 164 1 883 847 202 553 187 239
Förändring rapport över totalresultat –358 154 –51 875 4 089 17 314
Försäljning via bolag –24 135
Förvärv via bolag 9 683 76 787
Utgående balans 1 580 558 1 908 759 206 642 204 553
Avgår tillgångsförvärv bolag
Ingående balans –254 789 –178 067
Årets försäljningar 26 096
Årets förvärv –9 683 –76 722
Utgående balans –238 376 –254 789
Summa utgående balans 1 326 246 1 709 603 204 390 237 822
Samtliga skattemässiga underskottsavdrag ingår i redovisad skattefordran. Underskottsavdrag
utgörs av tidigare års förluster. Förlusterna, som inte är tidsbegränsade, rullas vidare till nästa år och
nyttjas genom kvittning mot framtida skattemässiga vinster.
118118
Innehåll
Introduktion
Omvärld och strategi
Hållbarhet
Verksamhet
Bolagsstyrning
Finansiella rapporter
Förvaltningsberättelse
Koncernens räkningar
Moderbolagets räkningar
Noter
Förslag till vinstdisposition
Undertecknande
Revisionsberättelse
Fem år i sammandrag
Hållbarhetsrapportering
Övrigt
Not 36 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
Upplupna lönerelaterade kostnader 6 072 6 413 6 072 6 413
Upplupna räntor 9 915 9 444 1 943 6 387
Vilande stämpelskatt 11 943 11 943
Förutbetalda hyresintäkter 42 311 45 615 17 125 19 765
Upplupna driftkostnader, el, värme, VA 4 612 7 110 2 397 3 061
Övriga interimsskulder 7 024 10 733 3 593 3 968
Summa 81 877 91 258 31 130 39 594
Not 37 Ställda säkerheter för räntebärande skulder
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
Fastighetsinteckningar 4 422 348 4 489 506 1 499 506 1 543 281
Summa 4 422 348 4 489 506 1 499 506 1 543 281
(varav inteckningar i tomträtt) (1 007 825) (1 289 975) (542 425) (542 425)
Not 38 Finansiella tillgångar och skulder
Verkligt värde på finansiella tillgångar och skulder framgår av nedanstående tabell.
Se även not 3 finansiell riskhantering och finansiella derivatinstrument.
Finansiella tillgångar
värderade till upplupet
anskaffningsvärde
Finansiella skulder
och tillgångar värderade
till verkligt värde
via resultatet
Finansiella skulder
och tillgångar värderade
till upplupet anskaff-
ningsvärde
2023 2022 2023 2022 2023 2022
Fordringar
Derivatinstrument 99 452 227 778
Hyresfordringar 1 759 2 573
Övriga fordringar 2 849 963
Förutbetalda kostnader och
upplupna intäkter 17 451 75 702
Likvida medel 247 172 100 751
Skulder
Långfristiga skulder –4 995 472 –5 825 101
Derivatinstrument
Leverantörsskulder –18 647 –13 762
Övriga skulder –713 875 –1 752 994
Upplupna kostnader och
förutbetalda intäkter –81 876 –91 258
Summa 269 231 179 989 99 452 227 778 –5 809 870 –7 683 115
Redovisade värden i rapport över finansiell ställning bedöms överensstämma i allt väsentligt med
verkligt värde. Verkligt värde för derivatinstrument har beräknats enligt IFRS värderingshieraki nivå
2. Säkringsredovisning tillämpas inte utan värdeförändringar redovisas löpande i rapport över total-
resultat. Derivatinstrument i form av ränteswappar används för att omvandla rörlig ränta på under-
liggande lån mot fast ränta.
För kort- och långfristiga räntebärande skulder uppgår undervärdet till 79,4 mkr. Beräkningen
baseras på diskonterade framtida kassaflöden.
119119
Innehåll
Introduktion
Omvärld och strategi
Hållbarhet
Verksamhet
Bolagsstyrning
Finansiella rapporter
Förvaltningsberättelse
Koncernens räkningar
Moderbolagets räkningar
Noter
Förslag till vinstdisposition
Undertecknande
Revisionsberättelse
Fem år i sammandrag
Hållbarhetsrapportering
Övrigt
Not 39 Tilläggsupplysningar
till kassaflödet
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
Avskrivningar 3 389 3 876 3 389 3 876
Vinst vid försäljning av bilar –1 728 –1 362 –1 728 –1 362
Övriga, ej kassaflödes-
påverkande poster –4 592 –714 70 1 286
Summa –2 930 1 800 1 731 3 800
Not 40 Förslag till vinstdisposition
Till bolagsstämman lämnar styrelsen nedanstående förslag till
vinstdisposition. Läs mer om styrelsens yttrande nedan.
Till bolagsstämmans förfogande i moderbolaget står:
Balanserad vinst Kronor 1 508 544 168
Årets vinst Kronor 619 330 043
Kronor 2 127 874 211
Styrelsen och verkställande direktören föreslår
att vinstmedlen disponeras på följande sätt:
Till aktieägarna utdelas 0,52 kr per aktie Kronor 85 854 080
I ny räkning överföres Kronor 2 042 020 131
Kronor 2 127 874 211
Styrelsens yttrande avseende föreslagen utdelning
Den föreslagna utdelningen uppgår till 85,9 mkr och utgör
40,0 procent av koncernens resultat efter beräknad skatt men
före värdeförändringar och poster av engångskaraktär. Styrel-
sens fastställda utdelningspolicy är att utdelningen, sett över tid,
ska uppgå till 40 procent av koncernens resultat efter beräknad
skatt men före värdeförändringar och poster av engångskarak-
tär. Vid bestämmande av utdelning ska dock även hänsyn tas till
investeringsbehov och ställningen i övrigt samt väsentlig resul-
tatpåverkan av poster av engångskaraktär.
Koncernen och moderbolaget har god tillgång till likviditets-
reserver och efter föreslagen utdelning uppgår koncernens
soliditet till 46,9 procent och moderbolagets soliditet till 32,4
procent. Enligt finanspolicyn ska koncernens soliditet inte
understiga 40 procent.
Det finns enligt styrelsens bedömning, med hänsyn tagen
till likviditetsbehov, framlagd budget, investeringsplaner och
förmåga att lyfta långfristiga krediter, inget som talar för att kon-
cernens och moderbolagets eget kapital inte skulle vara tillräck-
ligt i relation till verksamhetens art, omfattning och risker efter
den föreslagna utdelningen. Styrelsen finner därmed den före-
slagna utdelningen försvarlig enligt 17 kap 3 § aktiebolagslagen.
Not 41 Händelser efter balansdagen
Under februari 2024 har Heba tecknat avtal om förvärv av två
samhällsfastigheter i Tyresö. Affären genomförs som en bolags-
affär och tillträde har skett i början av mars 2024.
Under mars 2024 har avtal tecknats om överlåtelse av det
med Åke Sundvall Byggnads AB gemensamägda projektet
Vårbergs toppen. Affären genomförs som en bolagsaffär och pla-
nerat frånträde är under september 2024 respektive juni 2025.
Under mars 2024 erhöll Heba en förbättrad outlook av Nordic
Credit Rating, från Negative till Stable outlook. Hebas long-term
issuer credit rating är nu BBB, Stable outlook.
120120
Innehåll
Introduktion
Omvärld och strategi
Hållbarhet
Verksamhet
Bolagsstyrning
Finansiella rapporter
Förvaltningsberättelse
Koncernens räkningar
Moderbolagets räkningar
Noter
Förslag till vinstdisposition
Undertecknande
Revisionsberättelse
Fem år i sammandrag
Hållbarhetsrapportering
Övrigt
Förslag till vinstdisposition
Till bolagsstämmans förfogande i moderbolaget står:
Balanserad vinst Kronor 1 508 544 168
Årets vinst Kronor 619 330 043
Kronor 2 127 874 211
Styrelsen och verkställande direktören föreslår
att vinstmedlen disponeras på följande sätt:
Till aktieägarna utdelas 0,52 kr per aktie Kronor 85 854 080
I ny räkning överföres Kronor 2 042 020 131
Kronor 2 127 874 211
Styrelsens yttrande avseende föreslagen vinstutdelning
Den föreslagna utdelningen uppgår till 85,9 mkr och utgör
40,0 procent av koncernens resultat efter beräknad skatt men
före värdeförändringar och poster av engångskaraktär. Styrel-
sens fastställda utdelningspolicy är att utdelningen, sett över
tiden, ska uppgå till cirka 40 procent av koncernens resultat
efter beräknad skatt men före värdeförändringar och poster av
engångskaraktär. Vid bestämmande av utdelning ska dock
även hänsyn tas till investeringsbehov, konsolideringsbehov
och ställningen i övrigt samt väsentlig resultatpåverkan av
poster av engångskaraktär.
Koncernen och moderbolaget har god tillgång till likviditets-
reserver och efter föreslagen utdelning uppgår koncernens
soliditet till 46,9 procent och moderbolagets soliditet till
32,4 procent. Enligt finanspolicyn ska koncernens soliditet
inte understiga 40 procent.
Det finns enligt styrelsens bedömning, med hänsyn tagen
till likviditetsbehov, framlagd budget, investeringsplaner och
förmåga att lyfta långfristiga krediter, inget som talar för att kon-
cernens och moderbolagets eget kapital inte skulle vara tillräck-
ligt i relation till verksamhetens art, omfattning och risker efter
den föreslagna utdelningen. Styrelsen finner därmed den före-
slagna utdelningen försvarlig enligt 17 kap 3 § aktiebolagslagen.
121121
Innehåll
Introduktion
Omvärld och strategi
Hållbarhet
Verksamhet
Bolagsstyrning
Finansiella rapporter
Förvaltningsberättelse
Koncernens räkningar
Moderbolagets räkningar
Noter
Förslag till vinstdisposition
Undertecknande
Revisionsberättelse
Fem år i sammandrag
Hållbarhetsrapportering
Övrigt
Årsredovisningens undertecknande
Undertecknade försäkrar att koncernredovisningen har upp-
rättats i enlighet med internationella redovisningsstandarder
(IFRS), sådana de antagits av EU, samt Rådet för finansiell rap-
porterings rekommendation RFR 1 och att årsredovisningen har
upprättats i enlighet med årsredovisningslagen samt Rådet för
finansiell rapporterings rekommendation RFR 2. Koncern- och
årsredovisningen har upprättats i enlighet med god redovis-
ningssed och ger en rättvisande bild av koncernens och före-
tagets ställning och resultat, samt att koncernförvaltnings-
berättelsen och förvaltningsberättelsen ger en rättvisande
översikt över utvecklingen av koncernens och företagets verk-
samhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker
och osäkerhetsfaktorer som de företag som ingår i koncernen
står inför. Den lagstadgade Hållbarhetsrapporten, vilken omfat-
tar de områden i Heba Fastighets AB:s årsredovisning vars inne-
håll anges på sidan 126, har godkänts för utfärdande av styrelsen.
Stockholm den dag som framgår av elektronisk signatur
Lennart Karlsson
Styrelseordförande
Tobias Emanuelsson
Styrelseledamot
Lena Hedlund
Styrelseledamot
Christina Holmbergh
Styrelseledamot
Johan Vogel
Styrelseledamot
Patrik Emanuelsson
Verkställande direktör
Vår revisionsberättelse har avgivits per datum som framgår av elektroniska signatur
Ernst & Young AB
Fredric Hävrén
Auktoriserad revisor
122122
Innehåll
Introduktion
Omvärld och strategi
Hållbarhet
Verksamhet
Bolagsstyrning
Finansiella rapporter
Förvaltningsberättelse
Koncernens räkningar
Moderbolagets räkningar
Noter
Förslag till vinstdisposition
Undertecknande
Revisionsberättelse
Fem år i sammandrag
Hållbarhetsrapportering
Övrigt
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i Heba Fastighets AB (publ), org.nr 556057-3981
RAPPORT OM ÅRSREDOVISNINGEN OCH KONCERNREDOVISNINGEN
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredo-
visningen för Heba Fastighets AB (publ) för år 2023 med undan-
tag för bolagsstyrningsrapporten på sidorna 80–87. Bolagets
årsredovisning och koncernredovisning ingår på sidorna 88–122
i detta dokument
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlig-
het med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avse-
enden rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställning per
den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat och kassa-
flöde för året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen
har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i
alla väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens finan-
siella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella
resultat och kassaflöde för året enligt International Financial
Reporting Standards (IFRS), så som de antagits av EU, och års-
redovisningslagen. Våra uttalanden omfattar inte bolagsstyr-
ningsrapporten på sidorna 80–87. Förvaltningsberättelsen är
förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens
övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträk-
ningen och balansräkningen för moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen är förenliga med innehållet i den komplet-
terande rapport som har överlämnats till moderbolagets revi-
sionsutskott i enlighet med Revisorsförordningens (537/2014)
artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing
(ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa
standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är
oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt
god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkes-
etiska ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat på
vår bästa kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster som
avses i Revisorsförordningens (537/2014) artikel 5.1 har tillhanda-
hållits det granskade bolaget eller, i förekommande fall, dess
moderföretag eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga
och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden
som enligt vår professionella bedömning var de mest betydelse-
fulla för revisionen av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen för den aktuella perioden. Dessa områden behandlades
inom ramen för revisionen av, och i vårt ställningstagande till,
årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet, men vi
gör inga separata uttalanden om dessa områden. Beskrivningen
nedan av hur revisionen genomfördes inom dessa områden ska
läsas i detta sammanhang.
Vi har fullgjort de skyldigheter som beskrivs i avsnittet
Revisorns ansvar i vår rapport om årsredovisningen också inom
dessa områden. Därmed genomfördes revisionsåtgärder som
utformats för att beakta vår bedömning av risk för väsentliga
fel i årsredovisningen och koncernredovisningen. Utfallet av vår
granskning och de granskningsåtgärder som genomförts för att
behandla de områden som framgår nedan utgör grunden för
vår revisionsberättelse
Beskrivning av området
Det verkliga värdet för förvaltningsfastigheterna i koncernen
uppgick den 31 december 2023 till 12 773,2 Mkr och värdeför-
ändringen till –1 084,5 mkr. Förvaltningsfastigheter är belopps-
mässigt den mest väsentliga posten i koncernens balansräkning.
Värderingarna är avkastningsbaserade enligt kassaflödes-
modellen, vilket innebär att framtida kassaflöden prognostiseras.
Fastig heternas direktavkastningskrav bedöms utifrån varje
fastig hets unika risk samt gjorda transaktioner på marknaden för
objekt av liknande karaktär. Med anledning av den höga graden
av antaganden och bedömningar som sker i samband med fast-
ighetsvärderingen anser vi att detta område är ett särskilt bety-
delsefullt område i vår revision. En beskrivning av värdering av
fastighetsinnehavet framgår av avsnitt om redovisningsprinciper
och avsnitt om viktiga uppskattningar och antagande för redo-
visningsändamål i not 2.1 samt not 18 Förvaltningsfastigheter.
Hur detta område beaktades i revisionen
I vår revision har vi utvärderat och granskat bolagets process
för fastighetsvärdering, bland annat genom att utvärdera
värderingsmetod, modell och indata i de externt och internt
upprättade värderingarna för ett urval av fastigheter. Urval har
gjorts utifrån kriterierna risk och storlek. Vi har diskuterat viktiga
antaganden och bedömningar med bolagets värderingsansva-
riga och företagsledningen. Vi har gjort jämförelser mot känd
marknadsinformation. Vi har utvärderat de externa värderarnas
kompetens och objektivitet. Vi har med stöd av våra värderings-
specialister granskat använd modell för fastighetsvärdering. Med
stöd av våra värderingsspecialister har vi för ett urval av fastig-
heterna också granskat rimligheten i gjorda antaganden som
direkt avkastningskrav, vakansgrad, hyresintäkter och driftkost-
nader. Vi har granskat lämnade upplysningar i årsredovisningen.
123123
Innehåll
Introduktion
Omvärld och strategi
Hållbarhet
Verksamhet
Bolagsstyrning
Finansiella rapporter
Förvaltningsberättelse
Koncernens räkningar
Moderbolagets räkningar
Noter
Förslag till vinstdisposition
Undertecknande
Revisionsberättelse
Fem år i sammandrag
Hållbarhetsrapportering
Övrigt
Annan information än årsredovisningen
och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredo-
visningen och koncernredovisningen och återfinns på sidorna
1–87 och 128–142. Även ersättningsrapporten för räkenskapsåret
2023, som vi inhämtade före datumet för denna revisionsberät-
telse, utgör annan information. Det är styrelsen och verkstäl-
lande direktören som har ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredo-
visningen omfattar inte denna information och vi gör inget
uttalande med bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncern-
redovisningen är det vårt ansvar att läsa den information som
identifieras ovan och överväga om informationen i väsentlig
utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och koncern-
redovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den
kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om
informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna
information, drar slutsatsen att den andra informationen inne-
håller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta.
Vi har inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret
för att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas
och att den ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen
och, vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS så som de
antagits av EU. Styrelsen och verkställande direktören ansvarar
även för den interna kontroll som de bedömer är nödvändig för
att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som inte
innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror
på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredo-
visningen ansvarar styrelsen och verkställande direktören för
bedömningen av bolagets förmåga att fortsätta verksamheten.
De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som kan
påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att använda
antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift till-
lämpas dock inte om styrelsen och verkställande direktören
avser att likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller
inte har något realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrel-
sens ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bola-
gets finansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om att årsredo-
visningen och koncernredovisningen som helhet inte innehåller
några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentlig-
heter eller misstag, och att lämna en revisionsberättelse som
innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av
säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som utförs
enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upp-
täcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter
kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses
vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan för-
väntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med
grund i årsredovisningen och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt
omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under
hela revisionen. Dessutom:
identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktig-
heter i årsredovisningen och koncernredovisningen, vare sig
dessa beror på oegentligheter eller misstag, utformar och
utför granskningsåtgärder bland annat utifrån dessa risker och
inhämtar revisionsbevis som är tillräckliga och ändamålsenliga
för att utgöra en grund för våra uttalanden. Risken för att inte
upptäcka en väsentlig felaktighet till följd av oegentligheter är
högre än för en väsentlig felaktighet som beror på misstag,
eftersom oegentligheter kan innefatta agerande i maskopi,
förfalskning, avsiktliga utelämnanden, felaktig information
eller åsidosättande av intern kontroll.
skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna
kontroll som har betydelse för vår revision för att utforma
granskningsåtgärder som är lämpliga med hänsyn till omstän-
digheterna, men inte för att uttala oss om effektiviteten i den
interna kontrollen.
utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som
används och rimligheten i styrelsens och verkställande
direktörens uppskattningar i redovisningen och tillhörande
upplysningar.
drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verk-
ställande direktören använder antagandet om fortsatt drift vid
upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vi drar också en slutsats, med grund i de inhämtade revisions-
bevisen, om det finns någon väsentlig osäkerhetsfaktor som
avser sådana händelser eller förhållanden som kan leda till
betydande tvivel om bolagets förmåga att fortsätta verksam-
heten. Om vi drar slutsatsen att det finns en väsentlig osäker-
hetsfaktor, måste vi i revisionsberättelsen fästa uppmärksam-
heten på upplysningarna i årsredovisningen om den väsentliga
osäkerhetsfaktorn eller, om sådana upplysningar är otillräck-
liga, modifiera uttalandet om årsredovisningen och koncern-
redovisningen. Våra slutsatser baseras på de revisionsbevis
som inhämtas fram till datumet för revisionsberättelsen. Dock
kan framtida händelser eller förhållanden göra att ett bolag
inte längre kan fortsätta verksamheten.
utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen
och innehållet i årsredovisningen och koncernredovisningen,
däribland upplysningarna, och om årsredovisningen och kon-
cernredovisningen återger de underliggande transaktionerna
och händelserna på ett sätt som ger en rättvisande bild.
inhämtar vi tillräckliga och ändamålsenliga revisionsbevis
avseende den finansiella informationen för enheterna eller
affärsaktiviteterna inom koncernen för att göra ett uttalande
avseende koncernredovisningen. Vi ansvarar för styrning,
övervakning och utförande av koncernrevisionen. Vi är ensamt
ansvariga för våra uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens plane-
rade omfattning och inriktning samt tidpunkten för den. Vi måste
också informera om betydelsefulla iakttagelser under revisionen,
däribland de eventuella betydande brister i den interna kontrol-
len som vi identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har
följt relevanta yrkesetiska krav avseende oberoende, och ta upp
alla relationer och andra förhållanden som rimligen kan påverka
vårt oberoende, samt i tillämpliga fall åtgärder som har vidtagits
för att eliminera hoten eller motåtgärder som har vidtagits.
Av de områden som kommuniceras med styrelsen fastställer
vi vilka av dessa områden som varit de mest betydelsefulla för
revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen, inklu-
sive de viktigaste bedömda riskerna för väsentliga felaktigheter,
och som därför utgör de för revisionen särskilt betydelsefulla
områdena. Vi beskriver dessa områden i revisionsberättelsen
såvida inte lagar eller andra författningar förhindrar upplysning
om frågan.
124124
Innehåll
Introduktion
Omvärld och strategi
Hållbarhet
Verksamhet
Bolagsstyrning
Finansiella rapporter
Förvaltningsberättelse
Koncernens räkningar
Moderbolagets räkningar
Noter
Förslag till vinstdisposition
Undertecknande
Revisionsberättelse
Fem år i sammandrag
Hållbarhetsrapportering
Övrigt
RAPPORT OM ANDRA KRAV ENLIGT LAGAR OCH ANDRA FÖRFATTNINGAR
Revisorns granskning av förvaltning och förslaget
till dispositioner av bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen har vi även utfört en
revision av styrelsens och verkställande direktörens förvaltning
av Heba Fastighets AB (publ) för år 2023 samt av förslaget till
dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt för-
slaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter
och verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt
ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns
ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och kon-
cernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort
vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga
och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning
innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen
är försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets och koncer-
nens verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken
av moderbolagets och koncernens egna kapital, konsoliderings-
behov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen
av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att
fortlöpande bedöma bolagets och koncernens ekonomiska
situation, och att tillse att bolagets organisation är utformad så
att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska
angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt.
Verkställande direktören ska sköta den löpande förvaltningen
enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta
de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bokföring ska
fullgöras i överensstämmelse med lag och för att medelsförvalt-
ningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed
vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för
att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon
styrelse ledamot eller verkställande direktören i något väsentligt
avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon för-
summelse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot
bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen,
årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av
bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta,
är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är för-
enligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti
för att en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige
alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan
föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag
till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt
med aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige
använder vi professionellt omdöme och har en professionellt
skeptisk inställning under hela revisionen. Granskningen av för-
valtningen och förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller
förlust grundar sig främst på revisionen av räkenskaperna. Vilka
tillkommande granskningsåtgärder som utförs baseras på vår
professionella bedömning med utgångspunkt i risk och väsent-
lighet. Det innebär att vi fokuserar granskningen på sådana
åtgärder, områden och förhållanden som är väsentliga för verk-
samheten och där avsteg och överträdelser skulle ha särskild
betydelse för bolagets situation. Vi går igenom och prövar
fattade beslut, beslutsunderlag, vidtagna åtgärder och andra
förhållanden som är relevanta för vårt uttalande om ansvars-
frihet. Som underlag för vårt uttalande om styrelsens förslag
till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust har vi
granskat styrelsens motiverade yttrande samt ett urval av
underlagen för detta för att kunna bedöma om förslaget är
förenligt med aktiebolagslagen.
Revisorns granskning av Esef-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen har vi även utfört en granskning av att styrelsen och
verkställande direktören har upprättat årsredovisningen och
koncernredovisningen i ett format som möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a §
lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden för Heba
Fastighets AB (publ) för år 2023.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lag-
stadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett
format som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk
rapportering.
Grund för uttalande
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation
RevR 18 Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar
enligt denna rekommendation beskrivs närmare i avsnittet
Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Heba Fastig-
hets AB (publ) enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt
fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret
för att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a §
lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det
finns en sådan intern kontroll som styrelsen och verkställande
direktören bedömer nödvändig för att upprätta Esef-rapporten
utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentlig-
heter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rappor-
ten i allt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller kraven
i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, på
grundval av vår granskning.
125125
Innehåll
Introduktion
Omvärld och strategi
Hållbarhet
Verksamhet
Bolagsstyrning
Finansiella rapporter
Förvaltningsberättelse
Koncernens räkningar
Moderbolagets räkningar
Noter
Förslag till vinstdisposition
Undertecknande
Revisionsberättelse
Fem år i sammandrag
Hållbarhetsrapportering
Övrigt
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra gransknings-
åtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är
upprättad i ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen
garanti för att en granskning som utförs enligt RevR 18 och god
revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig
felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på
grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga
om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka
de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i Esef-
rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar ISQM 1 Kvalitetsstyrning för
revisions företag som utför revision och översiktlig granskning av
finansiella rapporter samt andra bestyrkandeuppdrag och nära-
liggande tjänster som kräver att företaget utformar, implemente-
rar och hanterar ett system för kvalitetsstyrning inklusive rikt-
linjer och rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska krav,
standarder för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och
andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta
bevis om att Esef-rapporten har upprättats i ett format som
möjliggör enhetlig elektronisk rapportering av årsredovisningen
och koncernredovisning. Revisorn väljer vilka åtgärder som ska
utföras, bland annat genom att bedöma riskerna för väsentliga
felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa beror på oegentlig-
heter eller misstag. Vid denna riskbedömning beaktar revisorn
de delar av den interna kontrollen som är relevanta för hur
s tyrelsen och verkställande direktören tar fram underlaget i syfte
att utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med
hänsyn till omständigheterna, men inte i syfte att göra ett utta-
lande om effektiviteten i den interna kontrollen. Granskningen
omfattar också en utvärdering av ändamålsenligheten och rim-
ligheten i styrelsens och verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av
att Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-format och en
avstämning av att Esef-rapporten överensstämmer med den
granskade årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huru-
vida koncernens resultat-, balans- och egetkapitalräkningar,
kassa flödes analys samt noter i Esef-rapporten har märkts med
iXBRL i enlighet med vad som följer av Esef-förordningen.
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten
på sidorna 80–87 och för att den är upprättad i enlighet med
årsredovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation
RevR 16 Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten.
Detta innebär att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten
har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning
jämfört med den inriktning och omfattning som en revision
enligt International Standards on Auditing och god revisionssed
i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig
grund för våra uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlig-
het med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2–6 årsredovisnings-
lagen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga med
årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar samt
i överensstämmelse med årsredovisningslagen.
Ernst & Young AB utsågs till Heba Fastighets ABs revisor av
bolagsstämman den 26 april 2023 och har varit bolagets revisor
sedan 5 maj 2011.
Stockholm den dag som framgår av elektronisk signatur
Ernst & Young AB
Fredric Hävrén
Auktoriserad revisor
126126
Innehåll
Introduktion
Omvärld och strategi
Hållbarhet
Verksamhet
Bolagsstyrning
Finansiella rapporter
Förvaltningsberättelse
Koncernens räkningar
Moderbolagets räkningar
Noter
Förslag till vinstdisposition
Undertecknande
Revisionsberättelse
Fem år i sammandrag
Hållbarhetsrapportering
Övrigt
Fem år i sammandrag
Belopp i mkr 2023 2022 2021 2020 2019
RESULTATRÄKNINGAR
Hyresintäkter 566 510 450 394 388
Drifts- och underhållskostnader –157 –142 –131 –114 –122
Fastighetsskatt –6 –7 –6 –6 –5
Tomträttsavgälder
Driftsöverskott 402 361 313 274 261
Centrala adm.kostnader –37 –38 –37 –34 –29
Resultat från andelar i intresseföretag
och joint ventures 36 –1 –1
Finansiella intäkter 34 25 19 4 1
Finansiella kostnader –177 –104 –60 –52 –49
Tomträttsavgälder –4 –5 –5 –5 –6
Förvaltningsresultat inkl värdeförändring 255 238 229 187 178
varav Förvaltningsresultat 271 238 229 187 178
Resultat fastighetsförsäljning –75 0 –2 3
Realiserad värdeförändring räntederivat
Värdeförändring förvaltningsfastigheter –1 085 –603 1 491 744 621
Värdeförändring räntederivat –128 227 56 –21 –22
Resultat före skatt –1 044 –138 1 774 910 780
Skatt 332 2 –299 –192 –56
Årets resultat –712 –136 1 475 718 724
BALANSRÄKNINGAR
Tillgångar
Förvaltningsfastigheter 12 773 15 718 14 673 12 046 10 135
Nyttjanderättstillgång tomträtt 126 157 158 167 158
Övriga anläggningstillgångar 452 698 471 344 43
Omsättningstillgångar 27 82 55 122 38
Likvida medel 247 101 159 97 25
Summa tillgångar 13 625 16 756 15 516 12 776 10 399
Eget kapital och skulder
Eget kapital 6 438 7 225 7 493 6 125 5 506
Leasingskuld 126 157 158 167 158
Räntederivat 55 34
Uppskjuten skatteskuld 1 326 1 709 1 710 1 412 1 219
Räntebärande skulder 5 628 7 535 6 025 4 915 3 359
Icke räntebärande skulder 107 130 130 102 123
Summa eget kapital och skulder 13 625 16 756 15 516 12 776 10 399
Belopp i mkr 2023 2022 2021 2020 2019
NYCKELTAL
Fastighetsrelaterade nyckeltal
Uthyrningsbar tidsvägd area, tusen kvm 285 283 261 241 245
Direktavkastning, % 3,2 2,3 2,2 2,3 2,6
Hyresintäkter per kvm, kr 1 987 1 802 1 726 1 636 1 588
Drift och underhåll per kvm, kr 574 524 525 499 521
Bokfört värde per kvm, kr 50 068 51 344 53 767 46 560 42 761
Finansiella nyckeltal
Kassaflöde, mkr 252,1 196,6 232,7 187,7 172,7
Investeringar, mkr 327,4 1 648,4 1 404,6 1 272,9 610,5
Överskottsgrad, %
1)
71,1 70,9 69,6 69,5 67,2
Förvaltningsmarginal, % 47,9 46,7 50,9 47,6 46,0
Räntetäckningsgrad, ggr
1)
2,5 3,3 4,8 4,6 4,6
Genomsnittlig ränta på fastighetslån, %
1)
2,2 2,3 0,9 1,1 1,3
Skuldsättningsgrad, ggr
1)
0,9 1,0 0,8 0,8 0,6
Belåningsgrad, % 44,1 47,9 41,1 40,8 33,1
Nettobelåningsgrad, % 43,1 48,3 41,1 41,4 34,9
Soliditet, %
1)
47,2 43,1 48,3 47,9 52,9
Avkastning eget kapital, %
1)
–10,4 –1,9 21,7 12,3 14,0
Avkastning totalt kapital, %
1)
–5,7 –0,2 13,0 8,3 8,2
Data per aktie
Resultat efter skatt, kr –4,31 –0,82 17,87 8,70 8,77
Kassaflöde, kr
1)
1,53 1,19 1,41 1,14 1,05
Eget kapital, kr
1)
38,99 43,75 45,38 37,10 33,35
Substansvärde (NAV), kr
1)
46,42 52,73 55,73 45,98 40,94
Börskurs, kr 35,45 36,30 78,80 57,25 43,10
Fastigheternas bokförda värde, kr
1)
77,36 95,19 88,87 72,96 61,38
Antal aktier vid årets slut, tusental 165 104 165 120 165 120 165 120 165 120
Genomsnittligt antal aktier, tusental 165 117 165 120 165 120 165 120 165 120
1)
Uträkningen av alternativa nyckeltal finns tillgänglig på Hebas hemsida, www.hebafast.se
127127
Innehåll
Introduktion
Omvärld och strategi
Hållbarhet
Verksamhet
Bolagsstyrning
Finansiella rapporter
Förvaltningsberättelse
Koncernens räkningar
Moderbolagets räkningar
Noter
Förslag till vinstdisposition
Undertecknande
Revisionsberättelse
Fem år i sammandrag
Hållbarhetsrapportering
Övrigt