549300B1UZTBDU27UJ882021-01-012021-12-31549300B1UZTBDU27UJ882020-01-012020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300B1UZTBDU27UJ882020-01-012020-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300B1UZTBDU27UJ882020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300B1UZTBDU27UJ882020-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300B1UZTBDU27UJ882020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300B1UZTBDU27UJ882020-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300B1UZTBDU27UJ882021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300B1UZTBDU27UJ882021-01-012021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300B1UZTBDU27UJ882021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300B1UZTBDU27UJ882021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300B1UZTBDU27UJ882020-01-012020-12-31549300B1UZTBDU27UJ882021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300B1UZTBDU27UJ882021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300B1UZTBDU27UJ882021-12-31549300B1UZTBDU27UJ882020-12-31549300B1UZTBDU27UJ882019-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember549300B1UZTBDU27UJ882019-12-31ifrs-full:SharePremiumMember549300B1UZTBDU27UJ882019-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember549300B1UZTBDU27UJ882019-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember549300B1UZTBDU27UJ882019-12-31iso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:sharesxbrli:shares
2021
14,7
Fastighetsvärde, mdkr
0,93
Genomsnittsränta, %

Helårsresultat, mkr

Graddagskorrigerad
energianvändning, kWh/kvm

Antal bostadslägenheter

Förvaltningsresultat, mkr
Årsredovisning
Aärsöversikt
Heba i korthet
2021 i korthet
Vd har ordet
Fokus Norrtälje Hamn
Omvärld
Hebas roll på marknaden 
Strategiskt ramverk 
Mål och strategier 
Aärsmodell 
Fokus Vallentuna 
Hebas hållbarhetsarbete 
Vår organisation 
Vår roll i samhället 
Vår miljö 
Fokus Energieektivisering 
Våra fastigheter 
Fastighetsutveckling 
Risker 
Värdering 
Heba som investering 
Aktien och aktieägarna 
Kapitalstruktur och finansiering 
Bolagsstyrning
Ordföranden har ordet 
Bolagsstyrningsrapport 
Styrelse 
Ledning 
Finansiella rapporter
Förvaltningsberättelse 
Finansiell rapportering – koncernen 
Finansiell rapportering – moderbolaget 
Tilläggsupplysningar, noter 
Förslag till vinstdisposition 
Årsredovisningens undertecknande 
Revisionsberättelse 
Fem år i sammandrag 
Hållbarhetsrapportering
Hållbarhetsredovisning 
Hållbarhetsnoter 
GRI-index 
Revisorns yttrande 
Övrigt
Definitioner 
Fastighetsförteckning 
Årsstämma 
Finansiell kalender 
Heba är en långsiktig och erfaren fastighetsägare
som utvecklar, äger och förvaltar bostäder och
samhällsfastigheter i Stockholmsregionen och
Mälardalen. Vi skapar värde för ägare och samhälle
genom nöjda hyresgäster, tryggare och attraktivare
bostadsområden och förtroendefulla partnerskap.
Heba – en tryggare värd
HEBA I KORTHET
1
I slutet av 2021 ägde Heba 69hyresbostads-
fastigheter varav åtta samhällsfastigheter
med ett marknadsvärde om 14,7 (12,0) mdkr.
Förvaltnings resultatet uppgick till 228,9
(187,3) mkr för året och belåningsgraden
var 41,1 (40,8) procent.
2021 i
korthet
Grön
finansiering
Heba har tagit fram ett ramverk för
grön finansiering och emitterat gröna
obligationer för 2 mdkr.
Läs mer på sidan 37.
Stärkt
hållbarhetsarbete
Förvaltningen av fastigheter ska vara
klimatneutral senast år 2030 och hela
verksamheten år 2045.
Läs mer på sidan 26.
Minskad
klimatpåverkan
Heba tar kontroll över den indirekta
klimatpåverkan och hur klimatrisker
påverkar fastighetsbeståndet.
Läs mer på sidan34.
Heba etablerar
sig i Enköping
Genom förvärv av en nyproducerad
fastighet och ett projekt i Enköping
växer Heba i Mälardalen.
Läs mer på sidan 41.
Utökad
nyproduktion
Den utökade nyproduktionen säkrar
en ökning av Hebas intjäningsförmåga
flera år framöver.
Läs mer på sidan 44.
Inflyttningar
under året
I nyproducerade fastigheter i Norrtälje
Hamn, Vallentuna och Österåker har
inflyttning skett.
Läs mer på sidan 7, 21, 25.
2021 I KORTHET
2
2021 2020
Fastighetsrelateradenyckeltal Hyresintäktermkr  
Uthyrningsbartidsvägdareatusenkvm  
Direktavkastning  
Bokförtvärdeperkvmkr  
Finansiellanyckeltal Kassaflödemkr  
Investeringarmkr  
Genomsnittsränta  
Förvaltningsmarginal  
Belåningsgrad  
Nettobelåningsgrad  
Överskottsgrad  
Dataperaktie Resultatefterskattkr  
Utdelning(förslag)kr  
Börskursdendecemberkr  
Substansvärde(NAV)kr  
228,9 mkr
Förvaltningsresultat, 2021





20212020201920182017
Mkr
137,5
168,4
178,7
187,3
228,9






20212020201920182017
Mkr
214,8
250,2
261,1
273,5
312,9
312,9 mkr
Driftsöverskott, 2021
98 kWh/kvm
Graddagskorrigerad
energianvändning, 2021










GWh
2021 I KORTHET
3
Lönsam tillväxt med bibehållen
stark finansiell ställning
Vd har ordet
2021 var ett rekordår för Heba. Vi har levererat med fokus på
tillväxt och förbättrad intjäningsförmåga och uppvisar vårt
bästa resultat någonsin. Förvaltningsresultatet ökade med
22,2 procent till 228,9 mkr och substansvärdet ökade med
21,2 procent till 111,46 kronor per aktie. Heba har varit oen-
siva på en fastighetsmarknad präglad av fortsatt hög aktivi-
tet i ett samhälle märkt av pandemi.
Vi har etablerat oss i tre nya kommuner och vi har en
projekt portfölj som grundar för tioprocentig tillväxt flera år
framåt. Dessutom har vi skaat oss grundlig kontroll på vår
indirekta miljöpåverkan, med ambition att ta en position
inom hållbarhet i branschen.
Stabil utveckling med sikte på fortsatt tillväxt
Hebas goda utveckling är frukten av ett flerårigt arbete,
därstyrelsen stakat ut färdriktningen för bolagets expan-
sion och bolagsledningen tagit ett helhetsgrepp om verk-
samheten. Våra kompetenta medarbetare har bidragit, och
bidrar, med stort engagemang för tillväxt utan att göra
avkall på kvalitet och långsiktig ekonomisk stabilitet som
känne tecknar Heba.
Bolagets fastighetsvärde har ökat från 8,8 mdkr 2017
till14,7 mdkr vid slutet av 2021. Det är min bedömning att
värdet kan passera 20 mdkr år 2025.
Vi har expanderat geografiskt i nya områden som Vallen-
tuna, Norrtälje, Enköping och Uppsala, helt i linje med vår
strategi. Genom förvärv, avyttringar och renoveringar
fortsätter vi utveckla och föryngra vårt fastighetsbestånd.
Projekt portföljen rymmer 2 500 lägenheter i egen produk-
tion och via partnerskap, av dessa utgör 1 100 bostadsrätter.
Jag ser framför mig att vi framöver kan få lägga mer tid på
markanvisningar och utveckla våra egna projekt, både själva
och i partnerskap med andra. Här finns en mycket god
lönsamhetspotential.
Tydlighet mot marknaden
Med våra nya finansiella mål har vi en kommunikationsplatt-
form som kan tilltala både investerare och kreditmarknaden.
Tack vare vår stabila finansiella ställning har vi en rekordlåg
genomsnittsränta på 0,93 procent. I kombination med långa
räntebindningstider har vi möjlighet till blandade finansie-
ringsformer genom banklån, certifikat och obligationer.
Under 2021 emitterade vi bolagets första gröna obligationer
på 2 mdkr. En ram som vi under första kvartalet 2022 utökat
till 5 mdkr. Dessutom utökade vi under hösten 2021 vår ram
för företagscertifikat till 4mdkr. Kurvorna pekar åt rätt håll
för Heba.
Växa verksamheten och stärka varumärket
Att växa verksamheten och stärka varumärket är mina
uppdrag som vd. Som ett steg i att stärka varumärket har
vi tagit fram ett nytt varumärkesmanifest som tydliggör
vilket bolag Heba är. Med varumärkeslöftet ”Heba – en
tryggare värd” och med ny logotyp och grafisk profil som
visuellt visar vilka vi är, har vi nu en tydlig och förankrad
grund för vår kommunikation.
Hållbarhetsfrågorna allra viktigast
Hebas 2021 har varit oensivt och vi fortsätter på inslagen
väg, med ett stort fokus på den klart viktigaste frågan för
oss alla idag, hållbarhet. Världen står inför en akut klimatkris.
Inom fastighetssektorn har vi ett stort ansvar och mycket
attgöra. Med uppvärmning och nyproduktion står vi för
enstor belastning på miljön. Heba, som i grunden är ett
bygg mästar företag, har haft hållbarhetsfrågor i sitt DNA
ända sedan starten för 70 år sedan, även om terminologin
för ändrats och tagit form under åren.
Heba har som mål att senast 2030 vara klimatneutrala
ivår fastighetsförvaltning. Driftoptimering och modernise-
ring av vårt bestånd genom renoveringsprogram där vi
byter värmesystem och fönster, isolerar husen och installe-
rar bergvärme och solceller bidrar till att vi får ner energi-
användningen. Vi har gjort ett grundligt arbete för att skaa
oss kontroll på vår indirekta klimatpåverkan kopplad till
nyproduktion och renoveringar. Vi har även kartlagt klimat-
risker och hur vi ska anpassa vårt fastighetsbestånd fram-
över. Min uppfattning är att vi har kommit väldigt långt iden
gröna omställningen. Vårt gröna arbete som dokumenterats
i Hebas gröna ramverk har dessutom gett oss för månliga
finansieringsmöjligheter genom banklån och gröna obliga-
tioner. För att ytterligare stärka organisationen tillsätter
vien hållbarhetschef från mars 2022.
Trygghet är också en hållbarhetsfråga
En viktig del i hållbarhetsarbetet är att skapa trygga bostä-
der. Våra hyresgäster uppskattar vårt trygghetsarbete.
Ihyresgästundersökningen för 2021 får Heba ett trygghets-
index på 84,7 av 100. Det dagliga arbetet våra tekniker utför
i förvaltningen gör skillnad. Vi tar tag i saker direkt – sanerar
klotter, ser till att gräsmattor är välklippta och ytor upplysta.
En annan helt avgörande hållbarhetsfråga är medarbetar-
nas trivsel. Det fina resultatet i medarbetarundersökningen
4,4 (4,3) av 5 gör mig stolt. Jag är glad över låg sjukfrånvaro
och över att vårt jämställdhetsarbete uppmärksammas.
Ihöstas blev vi utsedda till ett av börsens mest jämställda
VD HAR ORDET
4
företag av stiftelsen Allbright och finns därmed på
Allbrights gröna lista.
Från en global kris till en annan
Pandemin har slagit hårt mot hela världen. Heba, med
50medarbetare och höga ambitioner, har hanterat pande-
mins utmaningar med bravur. Distansarbete har blivit nor-
men under året och framöver blir det viktigt att hitta flexibla
arbets former som är eektiva både för oss som arbets-
givare och för medarbetarna. Former där vi kan arbeta
bådepå kontoret och hemifrån med en bra balans mellan
fritid och arbete, och fortsätta hålla hög nivå på service till
våra hyresgäster.
Heba, som är inriktat på hyresbostäder och samhälls-
fastigheter, har inte påverkats negativt avpandemin vad
gäller lönsamhet. Kommersiella fastighets aktörer har
påverkats i större utsträckning, när arbetet ställts om från
arbetsplatsen till hemmet.
Glädjen över att pandemins utveckling nu går åt rätt håll
hamnar i skuggan av en ny global kris. Kriget i Ukraina är all-
varligt och riskerar att bli långvarigt. Tragedin och det mänsk-
liga lidandet tynger oss alla. På kort sikt ser vi att marknaden
påverkas av höjda energipriser och skakig börs och finans-
marknad. Hur vi påverkas på lång sikt är svårt att förutse.
Nya former för boendet
Med distansarbetet som blivit norm under pandemin blir
hemmet allt viktigare. Att unga vill bo trångt är en myt. De
bor litet för att de inte har råd att bo stort. Med möjligheten
att jobba hemifrån ökar behovet av större lägenheter en bit
utanför staden med goda pendlingsmöjligheter. Det har
Heba tagit fasta på när vi expanderat in i kommuner nära
Stockholm, ofta vid spårbunden trafik. Hemarbetet för med
sig höga krav på digitala lösningar där en stabil uppkoppling
är helt avgörande.
En annan förändring på bostadsmarknaden är nya mer
flexibla boendeformer som växer fram. Coliving är ett
exempel. Coliving innebär delningslägenheter för unga
människor, där hyresgästen har sitt eget privata rum men
delar gemensamhetsytor. I slutet av 2021 gjorde Heba sin
första investering i Colive som är en colivingaktör.
Het fastighetsmarknad med nya aktörer
Vi lever på en het fastighetsmarknad och det har kommit in
flera kvalificerade bostadsaktörer på börsen. Heba gillar
konkurrensen. Med en stark projektportfölj, en stark finan-
siell ställning och branschens lägsta genomsnittsränta
känner jag mig trygg med att vi kan möta konkurrensen.
Avslutningsvis vill jag tacka alla hyresgäster, samarbets-
partners och framför allt medarbetare som med ett stort
engagemang tagit sig an ett utmanande år och gjort det
tillett rekordår!
Patrik Emanuelsson
Verkställande direktör Heba
VD HAR ORDET
5
Fokus
Norrlje Hamn
6 HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Ett hållbart
Norrtälje Hamn tar form
Omvandlingen av hamnområdet i Norrtälje är det största
stadsutvecklingsprojektet någonsin i kommunen. Med
2 000 nya bostäder fördubblas stadskärnan när gamla
charmiga kvarter knyts ihop med nya. Den visuella
utformningen av kvarteren görs som en modern tolkning
av Norrtäljes kvartersstad.
Den nya stadsdelen i skärgårdskommunen Norrtälje, sju mil
nordost om Stockholm, utvecklas med uttalad hållbarhets-
profil. Målsättningen är att skapa en miljövänlig mötesplats
för både boende och besökare i den nya stadsdelen.
Med bara omkring en timmes bil- eller bussfärd från
Stockholm är Norrtälje en stad med attraktionskraft både
som utflyktsmål och bostadsort. Här finns möjligheten att
bo i en mindre stad och arbeta i en större. Många Norrtälje-
bor pendlar till Stockholm för att arbeta, antingen med bil
eller kollektivt. Förbindelserna är goda för båda färdsätten.
Kommunen har knappt 65 000 invånare. En sira som stiger
rejält under semestersäsong.
Hyresbostäder och samhällsfastigheter
I Norrtälje Hamn äger Heba två fastigheter. I fastigheten
Gråalen med 143 hyreslägenheter, flyttade hyresgästerna in
under hösten 2021. I fastigheten Alen startade förmedlingen
av 84 hyreslägenheter i slutet av året. Inflyttning planeras
ske våren 2022. Alen rymmer också ett äldreboende med
80 äldrebostäder, som kommer att drivas av vård- och
omsorgsföretaget Attendo. Fastig heterna är Hebas första
iNorrtälje och utgör en del av den geografiska expansion
bolaget genomför.
– Fastigheterna i Norrtälje har ett mycket bra läge, bara
fem minuters gångavstånd ner till de centrala delarna av
Norrtälje. Det är fina, välplanerade lägen heter med blan-
dade fasadval och trä- och betongstomme, säger Henrik
Fernström chef för fastighets utveckling på Heba.
Fokus på hållbarhet
Planeringen av den hållbara stadsdelen Norrtälje Hamn har
skett enligt processen för Citylab Action som arbetats fram
av Sweden Green Building Council, en organisation för
hållbart samhällsbyggande, i samverkan med branschen.
Inom ramen för detta får stadsutvecklingsprojekt tillgång
tillmetoder, verktyg och expertstöd för att utveckla städer
hållbart. Kommunen har även ställt långtgående krav på
olika typer av mobilitetsåtgärder i den nya stadsdelen som
främjar hållbarhet, som bil- och cykelpooler med mera.
- Våra fastigheter i Norrtälje Hamn passar väl in i Hebas
hållbarhetsstrategi, där all vår nyproduktion ska miljöcerti-
fieras. Båda fastigheterna uppfyller kraven för Miljöbyggnad
Silver, säger Henrik Fernström.
FOKUS NORRTÄLJE HAMN
7
Det finns flera omvärldstrender som påverkar Hebas möjligheter
att nå aärsmål och att bidra till samhällsutvecklingen i de
områden där bolaget är verksamt. På följande sidor presenteras
de för bolaget viktigaste omvärldstrenderna samt hur bolaget
verkas av och bemöter dessa.
Omvärlds-
trender
OMVÄRLD
8
Urbanisering och
bostadsbrist
Över 70 procent av Sveriges kommu-
ner rapporterar ett underskott på
bostäder (källa: Boverkets bostads-
marknadsenkät 2021). Bristen på
hyresbostäder är störst. Ungefär
90procent av Sveriges befolkning bor
i dessa kommuner. I synnerhet i Stock-
holmsregionen, där Heba är verksamt,
är bristen på bostäder stor. I slutet av
2021 stod över 700 000 personer i
Bostads förmedlingen i Stockholms kö,
med en genomsnittlig kötid för van-
liga hyresrätter på över nio år. Pande-
min har så här långt påverkat bostads-
marknaden och köbildningen mycket
lite i Stockholmsområdet.
Respons
Efterfrågan på Hebas hyresbostäder
och samhällsfastigheter i Stockholms-
regionen är mycket hög. Detta gäller
såväl hyres bostäder som äldreboen-
den, förskolor, ungdomsbostäder och
LSS-boenden. Den genomsnittliga
kötiden för att få en hyreslägenhet hos
Heba via Bostadsförmedlingen är
ungefär nio år. För att möta efterfrå-
gan har Heba som mål att fortsätta
växa i Stockholmsregionen och Mälar-
dalen med inriktning på hyresbostäder
och samhällsfastigheter. Heba bygger
även bostadsrätter som viktigt kom-
plement till hyresrätter för att öka
möjligheten att få markanvisningar.
Under 2021 har Heba breddat sin när-
varo både i Stockholmsregionen och
Mälardalen.
Digitalisering av
branschen och
samhället
Digitaliseringstrenden påverkar de
flesta branscher, även fastighetsbran-
schen. Det saknas initiativ i branschen
för att samordna de fastighetstekniska
systemen och fastighetens olika flö-
den. Som exempel på digitala verktyg
kan nämnas övervakning av energi-
och vattenanvändning, digital besikt-
ning och processautomatisering.
Digitala lösningar möjliggör för män-
niskor att kunna arbeta på distans.
Utvecklingen mot flexibla arbetsplat-
ser och hemarbete kräver att fastig-
heterna är uppkopplade och detta
behov har accelererat under corona-
pandemin. Den fortsatta utbyggnaden
av kommunikationsnätet i Stockholms-
regionen och Mälardalen förbättrar
pendlingsmöjligheterna och gör det
möjligt för fler att pendla längre
sträckor till den fysiska arbetsplatsen.
Respons
Heba arbetar aktivt med digitala
lösningar för att öka servicen för
hyresgästerna och eektivisera för-
valtningen. Hyresgästerna ska ha leve-
rantörssäkert bredband med möjlig-
het till bra operatörer. Under året har
boendeappen lanserats för att öka
servicen för hyresgästerna. Heba
eftersträvar digital förvaltning, där alla
hus är enhetliga och uppkopplade i
samma system vilket ger möjlighet att
i realtid och i förväg fånga upp och
justera avvikelser. Heba följer noga
den tekniska utvecklingen för att över
tid utnyttja tekniken eektivt i verk-
samheten.
Klimatkris
Världen står inför en klimatkris och alla
samhällsaktörer behöver ställa om och
verka för att minska utsläppen av växt-
husgaser. Det är helt nödvändigt för
att nå det 2-gradersmål som världens
länder har lovat att begränsa upp-
värmningen till (med siktet inställt på
att inte överstiga 1,5 grader). Ett mål
som skärptes vid klimattoppmötet i
Glasgow 2021. Enligt FN:s klimatpanel
IPCC är risken hög för bland annat
stigande havsnivåer, extrema väder-
händelser, smältande glaciärer och för-
ändrade förutsättningar för jordbruket.
För fastighetsbranschen är energibe-
sparande åtgärder särskilt prioriterade.
Enligt branschorganisationen Fastig-
hetsägarna står sektorn ensam för
närmare en tredjedel av den totala
energianvändningen i Sverige och en
sjättedel av koldioxidutsläppen i scope
1 och 2.
Respons
Hebas långsiktiga mål är att vår för-
valtning ska vara klimatneutral senast
år 2030 och hela verksamheten ska
vara klimatneutral 2045. Förnypro-
duktionen krävs bransch gemensamma
insatser för att bli klimat neutral. Målen
ligger i stor utsträckning till grund för
Hebas dagliga hållbarhetsarbete samt
bolagets hållbarhetsstyrning. Heba
lägger stor vikt vid att bygga hus för
framtiden, med ansvar för klimat och
miljö. Alla nybyggda fastigheter miljö-
certifieras och Heba beaktar koldioxid-
påverkan redan i planeringsstadiet.
Vidstörre ombyggnader utför Heba
energi eektiviseringsåtgärder. Under
året har vi kartlagt hur verksamheten
kan påverkas av olika klimatföränd-
ringar för att proaktivt ta fram åtgär-
der som behövs. Under 2021 har Heba
emitterat sin första gröna obligation.
Läs mer på sidan 37. Arbetet med att
utrusta befintliga fastigheter med
bergvärme och solceller där det är
lämpligt har fortsatt.
som
verkar
Heba
OMVÄRLD
9HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Allt äldre befolkning
Medellivslängden i Sverige har under
de senaste decennierna ökat, även om
coronapandemin inneburit ett hack i
kurvan för första gången på många år.
Behovet av fler äldreboenden ökar.
Samtidigt minskar den yrkesaktiva
andelen av befolkningen och antalet
invånare som är 80 år eller äldre kom-
mer enligt SCB att öka med 50 procent
mellan 2019 och 2030. Fastighets-
marknaden för samhällsfastigheter
och äldreboenden växer också på
grund av att många av de äldre
anläggningarna inte möter dagens
krav och därför måste renoveras eller
avvecklas. 85 procent av samhälls-
fastigheterna är idag i kommunal ägo,
men Heba förväntar sig en omställning
till en ökad andel privatägda fastig-
heter. Kommunerna kommer i allt
högre grad hyra i stället för att äga.
Respons
Heba äger flera äldreboenden idag
och andelen samhällsfastigheter ska
öka från 10 procent 2020 till 20 pro-
cent år 2025. Öppenhet finns för att
skapa biståndsbedömda trygghets-
boenden, som är funktionellt utfor-
made och erbjuder stöd och hjälp till
äldre i hemmiljö samt gemensamhets-
ytor för umgänge. Genom Hebas kun-
nande och engagemang erbjuder
bolaget hållbara och trygga boenden
att trivas i under livets olika faser.
Under 2021 har Heba expanderat verk-
samheten med samhällsfastigheter
rejält.
Covid-19
Coronapandemin har även under 2021
haft stor påverkan på hela samhället.
Ifastighetsbranschen har särskilt
hotell, handel och kontor samt kom-
mersiella fastigheter påverkats av
pandemin. Handelsfastigheter har
påverkats negativt, däremot har
logistik fastigheter gynnats av föränd-
rade konsumtionsbeteenden. Även
bostäder har stärkts under pandemin.
Distansarbete har accelererat och stäl-
ler nya krav på bostädernas uppkopp-
lingsmöjligheter och uppkopplings-
kapacitet.
Respons
Heba har kontinuerligt följt Folkhälso-
myndighetens rekommendationer och
anpassat verksamheten i enlighet med
dessa. Fokus har legat på att minimera
spridningen av viruset, skydda med-
arbetarna samt begränsa pandemins
påverkan på bolagets verksamhet.
Föratt skydda både medarbetare och
hyresgäster har fysiska möten i möj-
ligaste mån undvikits. Till exempel har
endast nödvändiga besök i fastig-
heterna gjorts och delar av personalen
har jobbat hemifrån. Hebas verksam-
het började återgå till det normala
frånden 1 oktober 2021 för att kring
årsskiftet återigen begränsa fysiska
kontakter, med utgångspunkt i Folk-
hälsomyndighetens rekommendatio-
ner. Som ägare av hyresfastigheter har
Hebas lönsamhet inte påverkats av
pandemin. Bolaget ser ingen skillnad
ihyresinbetalningar.
Hebas mål är att fortsätta växa i Stockholms regionen
och Mälardalen. Under året har inflyttning skett i Hebas
nyproducerade hyreslägen heter i Norrtälje Hamn,
precis intill havet.
OMVÄRLD
10
Heba och hyresregleringen
Hyran i äldre bostäder som ännu inte renoverats är låg
till följd av den reglerade hyressättningen. Att hyran är
för låg i Hebas orenoverade fastigheter gör att personer
bor kvar trots att de skulle kunna flytta vidare till annat
boende utifrån att livssituationen förändras. Det blir en
inlåsningseekt vilket skapar väldigt långa kötider.
Personer i behov av en bostad med låg hyra får inte till-
gång till dessa. Nyproducerade lägenheter har en hyra
som kan vara svår för ungdomar att klara av. Här har
nyproducerade lägenheter med investeringsstöd en roll
att fylla. Tyvärr har investeringsstödet hanterats på ett
sätt som gör att nuvarande opposition inte kunnat se
dess fördelar och därför tar bort stödet från årsskiftet
2021/22.
Hebas bestånd
Många av Hebas hyresbostäder byggdes på 1940-,
1950- och 1960-talet. Heba har sedan år 2010 utfört
omfattande ombyggnationer med målsättningen att
modernisera och energieektivisera det äldre fastig-
hetsbeståndet. Efter en sådan renovering höjs hyrorna
igenomsnitt med cirka 50 procent. I Hebas senaste
ombyggnadsenkät uppger omkring 90 procent av
hyresgästerna att de trivs med sin lägenhet, och tre av
fyra tycker att de fått valuta för hyran efter återflytt.
Hebas tillväxtstrategi innebär att bolaget ska växa
inom samhällsfastigheter och nyproducerade bostäder
genom förvärv eller egna projekt, vilket möjliggör högre
hyresnivåer och avkastning än i det äldre beståndet.
Itakt med att Stockholm växer kommer också delar av
Hebas äldre bestånd att betraktas som alltmer centralt
belägna, vilket i framtiden kan skapa förutsättningar för
högre hyror även till följd av lägesfaktorn.
Under 2021 har Heba tillsammans med bransch-
organisationen Fastighetsägarna och fyra andra lång-
siktiga fastighetsägare i Stockholmsregionen startat
ett initiativ för att lyfta fram hyresrätten som ett
viktigtboende alternativ i ett växande och dynamiskt
Stockholm.
Den svenska hyresrättsmarknaden har sedan 1940-talet
varit reglerad. Regleringen har medfört en stor utma-
ning i att kunna skapa goda förutsättningar för en
eektiv svensk bostadsmarknad. Förhandlingarna om
hyresnivåer mellan Hyresgästföreningen och fastighets-
ägarna fortsätter att påverka hyresmarknadens utveck-
ling. Utmaningen för parterna är att komma överens om
hyresnivåer som är rimliga för både fastighetsägare och
hyresgäster.
Äldre bestånd, nyproduktion och geografiskt läge
Idag är skillnaderna mellan hyresnivåerna i nyproduk-
tion och äldre bestånd mycket stora. Hyror i äldre
bostadsbestånd inom tullarna i Stockholm är ofta i
nivåmed, eller till och med lägre än, motsvarande
bostad inärförort. Lägesfaktorn, eller det geografiska
läget, återspeglas idag inte tillräckligt i hyresnivån.
Vid nyproduktion kan parterna avtala om en så kallad
presumtionshyra, vilket innebär att produktionskostna-
den tas med i beräkningen när hyran fastställs. Presum-
tionshyran är ofta i nivå med marknadsmässig hyra.
Möjligheten att kunna ta ut mer rättvisande hyror vid
nyproduktion leder till att fler fastighetsägare väljer att
investera i nyproduktion av bostäder. Nackdelen med
presumtionshyra är att fastigheten under 15 år inte får
användas som referensobjekt i framtida nyproduktions-
förhandling.
Marknadsutmaning Hyresregleringen
OMVÄRLD
11
Stark
utveckling på
en uppåtgående
marknad
En stabil sektor i en turbulent värld
Världen har återhämtat sig på ett anmärkningsvärt sätt efter
att den globala ekonomin upplevde den största nedgången
sedan 1930-talet under 2020 till följd av pandemin. Den
kraftiga återhämtningen som förutspåddes under somma-
ren 2021 har emellertid tappat lite fart när smittspridningen
ökat och inflationen tagit fart för första gången på många år
och många branscher råkat ut för produktions- och leverans-
störningar. Bland ekonomiska experter går meningarna isär
om det är en mer övergående eller permanent ökning av
priserna. Inflationsprognoserna för Sverige under kom-
mande år pekar inte på några större ökningar. Så här långt
har fastighetssektorn inte påverkats så mycket av pris-
ökningarna. Nu står vi inför en ny global kris genom kriget
iUkraina. Situationen är allvarlig och krisen riskerar att bli
långvarig. I ett första skede kommer energipriser öka och
börs och finansmarknad vara skakiga. Hur situationen
utvecklas på lång sikt är svårt att förutse.
Stark aktör som växer geografiskt
Hebas strategi är att fortsätta växa som fastighetsägare i
Stockholmsregionen och Mälardalen i attraktiva lägen med
god potential. Bolaget är en långsiktig och erfaren fastig-
hetsägare som utvecklar, äger och förvaltar bostäder och
samhällsfastigheter, för att möta regionens starka efterfrå-
gan när befolkningen växer och många blir äldre. Bolagets
bedömning är att det sammanlagda fastighets värdet kom-
mer att uppgå till 20 mdkr år 2025. I slutet av 2021 uppgick
bolagets fastighetsvärde till 14,7 (12,0) mdkr.
Stark bostadsmarknad trots pandemin
Hebas målsättning är hållbar tillväxt och förbättrad intjä-
ningsförmåga. I Stockholmsregionen är efterfrågan på
hyresbostäder mycket hög. Efterfrågan drivs av inflyttning
till storstadsregionen, hög befolkningskoncentration och
stigande bostadspriser som påverkats mycket lite av den
pågående pandemin. I slutet av 2021 stod över 700 000
personer i kö för en bostad via Bostadsförmedlingen i
Stockholm, samtidigt som 19 000 lägenheter förmedlades
till nya hyresgäster under året. Genomsnittlig kötid för
hyresrätter var 9,2 år. För att möta den stora efterfrågan har
Stockholms stad som målsättning att bygga 140 000 nya
bostäder fram till 2030. Målet ska nås i en marknad med
utmanande förutsättningar i form av brist på såväl byggbar
mark som kvalificerad arbetskraft.
Hyresrätten viktig del i bostadsmarknaden
Hyresrätten är en trygg boendeform där boende inte behö-
ver tänka på underhåll och service. Den kräver inget kapital
av hyresgästen, och bidrar därmed till flexibilitet och rörlig-
het på bostadsmarknaden. Ett tillräckligt utbud av hyres-
rätter är viktigt såväl för enskilda individer som för sam-
hällets och näringslivets utveckling. Det investeringsstöd
som tidigare givits vid byggnation av hyres- och student-
Heba är en långsiktig och erfaren fastighetsägare som utveck-
lar, äger och förvaltar bostäder och samhällsfastigheter i Stock-
holmsregionen och Mälardalen. Genom vårt kunnande och
engagemang erbjuder vi hållbara och trygga boenden att trivas
i under livets olika faser. Vi skapar värde för ägare och samhälle
genom nöjda hyresgäster, tryggare och attraktivare bostads-
områden och förtroende fulla partnerskap.
HEBAS ROLL PÅ MARKNADEN
12 HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
bostäder tas vid årsskiftet 2021/22 bort. En tredjedel av
denvuxna befolkningen i Sverige bor i hyresrätt, enligt
Hyresgästföreningen. (Se sidan 11 för mer information om
Hebas synpå hyresregleringen).
Hög geografisk koncentration
Heba har ett koncentrerat fastighetsbestånd – både
geo grafiskt och avseende fastighetstyp. Fastigheterna
ligger i attraktiva områden i Stockholm, Huddinge, Botkyrka,
Salem, Lidingö, Sollentuna, Täby, Vallentuna, Österåker,
Norrtälje, Uppsala och Enköping. Närheten till kollektiv-
trafik, oftast spårbunden, är en av de faktorer Hebas
områden har gemensamt. Heba växer genom förvärv,
markanvisningar och ombyggnationer. Bolagets tillväxt
skervia investeringar i hyresrätter och samhällsfastigheter.
De senare ofta med långa kontrakt med privata och oent-
liga aktörer vilket utgör ett bra komplement till hyres-
bostadsbeståndet.
Fortsatt stark utveckling på transaktionsmarknaden
Trots den pågående coronapandemin har intresset för
fastig hets investeringar varit mycket stort i Sverige. Enligt
uppgifter från JLL uppgick den totala transaktionsvolymen
2021 i Sverige till omkring 362 mdkr. Detta kan jämföras
med år 2020 då en transaktionsvolym på 189 mdkr upp-
mättes. Den preliminära transaktions volymen är den högsta
som någonsin noterats. Investeringarna i bostadsfastigheter
i Sverige ökade med 73 procent 2021. Bakom sirorna ligger
bland annat ett antal stor aärer som Heimstadens förvärv
av delar av Akelius bostads portfölj. JLL förutser en fortsatt
stark marknad för bostads fastig heter under 2022 med fort-
satt hög transaktions aktivitet.
mdr
Hebas sammanlagda fastighetsvärde 2021
(12,0)
HEBAS ROLL PÅ MARKNADEN
13
14
Vår vision
Vi ska vara bäst i Sverige
på att skapa trygga och attraktiva
bostäder och livsmiljöer.
Vår aärsidé
Heba är en långsiktig och erfaren fastighetsägare
som utvecklar, äger och förvaltar bostäder och
samhällsfastigheter i Stockholmsregionen och
Mälardalen. Genom vårt kunnande och engagemang
erbjuder vi hållbara och trygga boenden att trivas i
under livets olika faser. Vi skapar värde för ägare och
samhälle genom nöjda hyresgäster, tryggare
och attraktivare bostadsområden och
förtroendefulla partnerskap.
Strategiskt ramverk
Våra kärnvärden
Närvarande
I alla våra relationer och
kontakter är vi nära, synliga
och tillgängliga.
Trygga
Vi är pålitliga, erfarna och
har ett långsiktigt perspektiv
i allt vi gör.
Engagerade
Vi är öppna, omtänksamma,
jobbar hårt och drivs av vilja
att utvecklas. Det finns alltid
ett till steg att ta.
Vårt varumärkeslöfte
Heba – en tryggare värd
STRATEGISKT RAMVERK
15HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Hebas övergripande strategiska inriktning är hållbar och
lönsam tillväxt i Stockholmsregionen och Mälardalen. Bolagets
kärnverksamhet är hyresbostäder och ungdomsbostäder
samt samhälls fastigheter som äldreboenden, förskolor och
LSS-boenden. Bolaget vill skapa värde för ägare och samhälle
genom nöjda hyresgäster, tryggare och attraktivare bostads-
områden och förtroendefulla partnerskap. Genom kunnande
och engagemang vill bolaget erbjuda hållbara trygga boenden
att trivas i under livets olika faser.
Mål för hållbar
och lönsam
tillväxt
För att eektivt kunna verkställa
den strategiska inriktningen har
bolaget definierat fem målområden
med tillhörande strategier.
MÅL OCH STRATEGIER
16 HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021














Utdelning i procent av förvaltningsresultatBelåningsgrad
Tillväxt med
finansiell stabilitet
Heba ska öka lönsamheten genom tillväxt med
bibehållen stark finansiell ställning. Vår kärn-
verksamhet är hyresbostäder och samhälls-
fastigheter i Stockholmsregionen och Mälardalen.
Utdelning till
aktieägarna
Heba ska årligen ge aktieägarna en utdelning som
ska vara minst 70 procent av förvaltningsresultatet
justerat för skatt.
Strategi
Genom kostnadskontroll, finansiell stabilitet och
stabil tillväxt blir Heba den stabila utdelaren.
Soliditeten ska uppgå till lägst 40 procent och
belåningsgraden ska över tid vara högst50 procent.
Islutet av 2021 var soliditeten 48,3 procent (47,9)
och belåningsgraden 41,1 procent (40,8). Andelen
samhällsfastigheter ska öka från 10procent 2020 till
20 procent 2024.
Förvaltningsresultatet 2021 uppgick till 228,9 mkr
(187,3) och de senaste fem åren har aktieutdelningen
varit mellan 68–73 procent av förvaltningsresultatet
efter beräknad skatt.
Finansiella mål:
För att säkra stabiliteten har Heba under året beslu-
tat om nya finansiella mål. Förvaltningsresultatet
ska
årligen öka med 10 procent. Belåningsgraden ska
över tid inte överskrida 50 procent. Den ekonomiska
verkningsgraden ska öka enligt nedan:
– Förvaltningsmarginal: ca 50 procent
– Direktavkastning: ca 3 procent
– Överskottsgrad: ca 75 procent
Strategi
Tillväxt och föryngring av fastighetsbeståndet ska ske
genom förvärv, avyttringar, nyproduktion samt reno-
veringsprogram av befintligt bestånd. Bolaget strävar
efter att bredda det geografiska området, arbeta med
förtätning i eget bestånd, skapa samarbeten med
befintliga och nya partners samt aktivt söka mark-
anvisningar i en handfull utvalda kommuner. Tillväx-
ten ska vara lönsam, hållbar och ske med bibehållen
finansiell stabilitet.
Mål, högst
50%
Mål
70%
Utfall
41,1%
Utfall
72,9%
1 2
MÅL OCH STRATEGIER
17
Hållbarhet – nöjda hyresgäster
NKI – Heba ska ha nöjda hyresgäster med ett service-
index som är i nivå med eller överstiger medelvärdet
för privata bostadsbolag i storstad.
Hållbarhet – attraktiv arbetsgivare
NMI – Heba ska uppfattas som en attraktiv arbetsgi-
vare som uppmuntrar medarbetarna till kompetens-
utveckling och samarbete.






nöjdahyresgäster

Strategi
Som en engagerad och erfaren fastighetsägare, med
långsiktigt perspektiv på ägande och förvaltning, ska
Heba erbjuda god service och ett tryggt, hållbart
boende. Fastighetsförvaltning ska ske med egen per-
sonal och Hebas medarbetare ska vara engagerade,
nära och tillgängliga i relationen med hyresgästerna.
Strategi
Heba lägger stor vikt vid att behålla duktiga
med arbetare och attrahera nya talanger. Bolaget
uppmuntrar friskvård, erbjuder en jämställd och
sundarbetsmiljö samt investerar i medarbetarnas
kompetensutveckling. Heba genomför en med-
arbetar under sök ning vartannat år för att identifiera
förbättringsområden samt följa upp hur väl bolaget
lyckas med målsättningen att vara en attraktiv
arbetsgivare.
Målet är att bibehålla den höga nivå vi har imedarbe-
tarunderkningen. Den senaste medarbetarunder-
sökningen genomfördes 2021 och visade ett NMI-
värde på 4,4 (4,3) på en 5-gradig skala. 95 procent av
medarbetarna kan rekommendera Heba som arbets-
givare. Jämställdhetsarbete är ett prioriterat område
för Heba och under 2021 fick vi ett kvitto på vårt arbete
inom området då Heba återigen skrevs in på Allbrights
gröna lista för jämställda börsbolag. Hebas lednings-
grupp består av fyra kvinnor och tre män. I Hebas
styrelse är två av sex ledamöter kvinnor.
Serviceindex uppgick till 85 procent (84,4) iden
mätning som genomfördes våren 2021. Det är en
ökning sedan förra mätningen 2019. Heba nådde
målet om ett serviceindex som är högre än eller i nivå
med branschen. Branschmedelvärdet i Storstock-
holm var 79,3 procent. Mätning sker vartannat år och
nästa mätning äger rum 2023.
Serviceindex NMI-värde (1–5)
Mål
bransch
Mål
4
Utfall
85%
Utfall
4,4
Aktivt
hållbarhetsarbete
Heba ska ha ett aktivt hållbarhetsarbete som speglas i allt bolaget gör. I det dagliga arbetet, såväl som i bolagets
långsiktiga förhållningssätt till fastighetsutveckling och förvaltning. Senast år 2030 ska fastighetsförvaltningen vara
klimat neutral och hela verksamheten senast år 2045.
3
MÅL OCH STRATEGIER
18
Hållbarhet – miljö
Hebas förvaltning ska vara klimatneutral senast år 2030 och hela verksam-
heten senast år 2045.






kWhkvm
Strategi
Heba har fokus på hållbarhet i både byggande och förvaltning och all
nyproduktion ska miljöcertifieras enligt Svanen, Miljöbyggnad Silver eller
motsvarande. Energianvändningen ska minska med 20procent mellan år
2018 och 2028. Heba klimatkompenserar scope 1 och 2 tills den förvaltande
verksamheten inte lämnar ett negativt klimatavtryck (läs mer på sid 110).
Heba har under 2021 kartlagt den indirekta klimat påverkan, scope 3. Nu
börjar ett omfattande arbete att tillsammans med leverantörer, samarbets-
partners och branschkollegor hitta metoder för att reducera bolagets
utsläpp. Hebas ramverk för grön finansiering utgör grunden för bolagets
finansieringsformer där målsättningen är att utöka andelen gröna obliga-
tioner och certifikat såväl som gröna banklån.
Energianvändningen, som ska minska med20 procent till 2028, minskade
med 3procent 2021 jämfört med föregående år. 2021 uppgår den grad-
dagskorrigerade energianvändningen A-temp till 98 kWh/kvm, vilket inne-
bär en minskning om 18 procent sedan 2018.
Minskning av energianvändning, graddagskorrigerad
Mål 2028
–20%
Utfall 2021
–18%
MÅL OCH STRATEGIER
19
Strategi
För att öka servicen för hyresgäster samt eektivis-
era förvaltningen arbetar Heba aktivt med digitala
lösningar. Arbete sker kontinuerligt för att göra
hyresgästernas upplevelse optimal. Hyresgäster ska
också ha tillgång till leveranssäkert bredband och bra
operatörer. Heba eftersträvar digital förvaltning, där
alla hus är enhetliga och uppkopplade i samma sys-
tem vilket ger möjlighet att i realtid och även i förväg
fånga upp och justera avvikelser. Idag saknas ett hel-
täckande system på marknaden för fastighetens alla
flöden. Heba följer noga den tekniska utvecklingen
för att över tid utnyttja tekniken eektivt i verksam-
heten.
Kommentar
Exempel på lösning som ökar servicen för hyres-
gäster är boendeappen som lanserats till samtliga
hyresgäster under året och ska utvecklas med ytter-
ligare tjänster för att underlätta ärenden, delnings-
ekonomi och kommunikation med Heba.
Under året har Heba sjösatt en digital tjänst där
bolaget virtuellt i tredimensionell miljö ska kunna
utföra felsökning och övervakning på distans fram-
över, en så kallad digital tvilling.
Stärka
varumärket
Heba ska arbeta aktivt för att stärka bolagets
varumärke.
Strategi
Ett starkt varumärke bidrar till att bolaget lyckas nå
de övriga målen i aärsplanen och hjälper Heba att
behålla medarbetare och attrahera nya talanger.
Heba ska ha en tydlig identitet och marknaden ska ha
en enhetlig upplevelse av vad varumärket Heba står
för. Varumärkesarbetet utvecklas löpande och ska
leda till större tydlighet i vår kommunikation, internt
och externt. Bolagets budskapsplattform har under
året tagit form utifrån vårt varumärkeslöfte: Heba en
tryggare värd, samt våra kärnvärden: närvarande,
trygga och engagerade. Hebas vision är att vi ska
vara bäst i Sverige på att skapa trygga och attraktiva
bostäder och livsmiljöer.
Kommentar
Under våren 2021 lanserade Heba sin nya logotyp och
grafiska profil. Den nya logotypen och det nya visuella
utseendet har implementerats under året på hemsida,
i trycksaker, arbetskläder, skyltar, annonser med mera.
Under året har kontoret på Timmermansgatan utökats
och renoverats med utgångspunkt i förbättrad arbets-
miljö och trivsel. Kontoret har formats i linje med
Hebas nya visuella utseende.
4 5
Utökad
digitalisering
Heba ska arbeta aktivt för en utökad digitalisering
och utveckling av IT-mognaden i verksamheten.
MÅL OCH STRATEGIER
20
Äldreboende och förskola i Näs Österåker
I naturskön omgivning i Näs, Österåker, ligger en av Hebas nyproducerade
fastigheter. Fastigheten rymmer ett äldreboende om 60 lägenheter och en
förskola med fem avdelningar. Fastigheten förvärvades som projekt och
under våren 2021 flyttade äldreboende och förskola in.
Fastigheten ligger intill ett av de vackraste och mest värdefulla naturområ-
dena som finns i Österåkers kommun. I området växer en ny stadsdel fram.
Totalt kommer stadsdelen rymma cirka 350 nya bostäder i blandade bebyg-
gelseformer, däribland flerbostadshus, radhus, kedjehus och friliggande hus.
Närservice finns i stadsdelens centrumbyggnad och ett stort utbud av service
finns i Åkersberga centrum.
FOKUS NÄS ÖSTERÅKER
21
Ingångsvärden
Förvärv
Nyproduktionsprojekt
Bebyggda fastigheter
Egen nyproduktion
Markanvisningar
Långsiktig och eektiv förvaltning av
69 fastigheter i Stockholmsregionen
61 hyresbostadsfastigheter och 8 samhällsfastigheter
Förvaltningsresultat
Upplånat
och eget kapital
Kompetens,
erfarenhet
Resurser – energi,
vatten, byggmaterial
Vår värdeskapande
aärsmodell
AFFÄRSMODELL
22 HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Relationer med
hyresgäster
Relationer med
samarbetspartners
Fastighetsutveckling
Förtätning, förädling och renoveringsprogram
Skapat värde
Resurser – energi,
vatten, byggmaterial
Hus och
byggrätter
För ägarna
Långsiktig lönsamhet och tillväxt,
avkastning till ägarna
För medarbetarna
Engagerade medarbetare
För miljön
Resurseektiva och hållbara lösningar
För kunderna
Attraktiva boendemiljöer
För samhället
Ansvarsfulla samarbetspartners
Bidrag till FN:s globala mål
Heba har identifierat åtta globala
hållbarhetsmål som vägledande i vårt
hållbarhetsarbete. Läs mer på sidan 26.
AFFÄRSMODELL
23HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Fokus
Vallentuna
24
Heba gör entré i
Vallentuna kommun
Vallentuna är en snabbt växande kommun tre mil utanför
Stockholm. Kommunen har omkring 34 000 invånare och
hög inflyttning i takt med att Stockholmsregionen expan-
derar. Kommunen har en ung befolkning, medelåldern är
39 år. Samtidigt finns många äldre i kommunen som vill ha
möjlighet att bo kvar i närområdet när de sålt villan och
flyttar till lägenhet eller till äldreboende. Hyreslägen-
heterna är få till både antal och andel av totala bostads-
utbudet i kommunen, att skapa fler hyresrätter är därför
angeläget.
De allra flesta i Vallentuna pendlar till sina arbeten utanför
kommunen. Även om det är tillväxt och expansion som
många förknippar med Vallentuna, är kommunen kanske
ändå mest känd för ett levande kulturlandskap rikt på forn-
lämningar. Ingenstans i världen finns så många runinskrifter
som runt Vallentunasjön.
Äldreboende och hyresbostäder
Med utmärkta kommunikationer, bara ett stenkast från
Roslags banans station, ligger Hebas två fastigheter. Fastig-
heterna som är nyproducerade förvärvades och tillträddes
under 2021 för att bli en del av Hebas förvaltning.
– I fastigheterna finns 64 nyproducerade hyreslägenheter
och ett äldreboende med 60 lägenheter. Innergården är
inbäddad i lummig grönska i söderläge med naturliga
mötesplatser, säger Ulrika Thorildsson, fastighetschef på
Heba.
Fastigheterna ligger i ett område med både hyres- och
bostadsrätter, cirka 400 meter från Vallentuna centrum.
Icentrum finns ett rikt utbud av butiker och restauranger
samt vårdcentral. Kommunikationerna är goda och här finns
närhet till natur- och rekreationsområden.
– Äldreboendet, som är utrustat med en solcellsanlägg-
ning, växthus, fontän och rehab, drivs av omsorgsföretaget
Humana på Vallentuna kommuns uppdrag, fortsätter Ulrika
Thorildsson
Tillväxtpotential inom samhällsfastigheter
Samhällsfastigheter, som exempelvis äldreboenden, LSS-
boenden och förskolor, är ett område som Heba vuxit inom
under senare år och fortsatt ser som ett tillväxtområde.
Samhällsfastigheter ger ofta långa hyresavtal på 15–20 år
med välrenommerade aktörer, både privata och oentliga,
till låg risk. Vid utgången av 2021 hade Heba totalt åtta sam-
hällsfastigheter i sitt bestånd.
FOKUS VALLENTUNA
25
Hebas långsiktiga hållbarhetsmål är att
förvaltningen ska vara klimatneutral till år
2030 och hela verksam heten till år 2045.
Verksam heten ska bedrivas på ett ansvars-
fullt sätt med hänsyn till miljö, människor
och de samhällen Heba verkar i. För det
krävs engagerade och välmående med-
arbetare.
En långsiktig
och hållbar
samhälls-
aktör
HEBAS HÅLLBARHETSARBETE
26 HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Hebas långsiktiga hållbarhetsmål är att
förvaltningen ska vara klimatneutral senast år
2030 och hela verksamheten senast år 2045.
För att kunna uppnå klimatneutralitet ska Heba:
Använda kemikalier godkända i Byggvarubedömningen.
Minska energianvändningen med 20 procent till 2028 med 2018 som
basår.
Installera cirka två anläggningar för förnybar energi årligen, såsom
bergvärme i kombination med solceller.
Bidra till utbyggnaden av infrastrukturen av laddplatser. Alla parke-
ringsplatser i beståndet ska erbjuda laddningsmöjlighet för elbil senast
2030.
Säkerställa att alla tjänstebilar drivs på el och att förmånsbilar är miljö-
klassade med utsläpp om högst 60 g CO
2
/km.
Samarbeta med fjärrvärmeleverantörer för att påverka och bidra till
utvecklingen av klimatneutral energi.
I vår nyproduktion, underhåll och renoveringar av befintliga bostäder
ska vi säkerställa att det som används eller ersätts är hållbart genom att:
Använda produkter godkända i Byggvarubedömningen.
Klimatberäkna på kalkylnivå i projekteringsskedet.
Klimatberäkna utfallet i samband med slutbesiktning.
Använda Hebastandard för bedömning av klimatpåverkan vid renove-
ring (byggdelar som exkluderas i klimatberäkning enligt Boverket).
Minimera avfall genom att genomföra återbruksinventeringar inför
varje renovering och sortera allt avfall som inte bedöms farligt till
materialåtervinning.
Ge rätt förutsättningar för våra hyresgäster att källsortera med ett
extra fokus på plast.
Genom att skapa boendeformer för många människor och sociala
kontrakt samt genom att samarbeta med organisationer som arbetar
med frågor som ligger nära vår kärnverksamhet bidrar Heba till att
utveckla samhället positivt. Det gör vi genom att:
Säkerställa att könsfördelningen i ledningsgruppen är mellan
40–60 procent.
Våra medarbetare speglar samhällets mångfald och har en
dokumenterad utbildningsplan.
Sjukfrånvaron är mellan 2–4 procent.
Serviceindex (NKI) är i nivå med eller överstiger medelvärdet för
privata bostadsbolag i storstad.
Bibehålla vårt starka trygghetsindex.
Minimera avfall genom att genomföra återbruksinventeringar inför
varje renovering och sortera allt avfall som inte bedöms farligt till
materialåtervinning.
Ge rätt förutsättningar för våra hyresgäster att källsortera med ett
extra fokus på plast.
För att Heba ska kunna bli klimat-
neutrala krävs att den indirekta
klimatpåverkan genom nyproduk-
tionen (scope 3) minskar. Som en
del i en kedja med flera aktörer kan
vi inte ensamma skapa nödvändiga
förändringar, men vi kan göra
mycket genom att påverka, arbeta
med kunskapsfördelning och ställa
krav på samarbetspartners och
entreprenörer.
För Heba är den sociala hållbarheten
väsentlig och något som vi arbetar
med varje dag.
Vi arbetar med hållbara entreprenörer
och leverantörer och ställer krav på
att de följer vår Uppförandekod för
leverantörer, som är framtagen av
Fastighetsägarna.
HEBAS HÅLLBARHETSARBETE
27
Hebas bidrag till FN:s globala
mål för en hållbar utveckling
Agenda 2030 är en universell agenda med 17 mål för en ekonomiskt, socialt och miljömässigt hållbar utveckling. Målen syftar
till att minska fattigdom, orättvisor och ojämlikhet samt till att lösa klimatkrisen fram till 2030. Vi arbetar aktivt för att bidra
till FN:s globala mål för hållbar utveckling, med fokus på de mål som är mest relevanta för vår verksamhet. Heba har analyserat
och identifierat följande åtta mål som de mest väsentliga för verksamheten och där vi kan bidra som mest:
3. God hälsa och välbefinnande
Hebas medarbetare erbjuds hälsoundersökningar och vi
uppmuntrar till friskvård. Vi skapar initiativ för ökat väl-
mående och förbygger stressrelaterade besvär. Närmiljön
ska vara trygg vid våra fastigheter. På Heba ger vi ekono-
miskt bidrag till utsatta grupper i samhället och förmedlar
bostäder till utsatta kvinnor.
5. Jämställdhet
Heba strävar efter jämn könsfördelning för alla befattningar.
Stiftelsen Allbright har utnämnt Heba till ett av Sveriges
mest jämställda börsbolag 2021. Vi har nolltolerans mot
diskriminering och trakasserier av alla slag.
7. Hållbar energi för alla
Genom daglig driftoptimering, omfattande renoveringspro-
gram och investeringar i det befintliga beståndet har Heba
som fokus att minska fastigheternas energianvändning, öka
energieektiviteten och andelen förnybar energi.
8. Anständiga arbetsvillkor och ekonomisk tillväxt
På Heba råder likabehandling och samtliga medarbetare
omfattas av kollektivavtal. Vi arbetar för att minimera risker
för arbetsskador och främjar en trygg och säker arbetsmiljö.
Hebas verksamhet bidrar till en fungerande bostadsmark-
nad och gör det möjligt för människor att skaa sig ett eget
boende och bidra till den ekonomiska tillväxten.
11. Hållbara städer och samhällen
Genom Hebas renoveringsprogram har vi ett långsiktigt
ägar- och bevarandeperspektiv med hållbarhet i fokus.
Viskapar förutsättningar för våra hyresgäster att leva håll-
bart och vi arbetar aktivt med social hållbarhet. Vi utvecklar
ungdomsbostäder samt samhällsfastigheter där personer
med särskilda behov får ändamålsenliga hem.
12. Hållbar konsumtion och produktion
Hebas fastigheter byggs för att hålla under en lång tid fram-
över och Heba har ett tydligt hållbarhetsfokus i alla fastig-
hetsutvecklingsprojekt. Vi minskar vattenförbrukningen,
hargått över till elfordon och ställer höga krav på miljö-
prestanda vid nyproduktion. Vi väljer material med omtanke,
tar hand om vårt avfall och minskar fastigheternas energi-
användning.
13. Bekämpa klimatförändringarna
På sikt ska Heba inte påverka klimatet negativt. Senast år
2030 ska vår förvaltning vara klimatneutral och hela verk-
samheten senast år 2045. Det är en resa vi måste göra till-
sammans med våra leverantörer, samarbetspartners och
hyresgäster.
14. Hav och marina resurser
Heba har under många är gett bidrag till Stockholms stads
utsättning av lax och havsöring. Det är så vi främjar den
biologiska mångfalden.
HEBAS HÅLLBARHETSARBETE
28 HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Tre fokusområden
för hållbarhetsarbetet
Heba bedriver ett aktivt hållbarhetsarbete utifrån tre fokusområden
– organisation, samhällsansvar och miljö. Hållbarhetsarbetet ska
säkerställa att bolaget uppnår sina långsiktiga hållbarhetsmål och
FN:s globala mål för hållbar utveckling.
Vår organisation
Heba arbetar aktivt för att vara en jämställd, inkluderande arbetsplats som ska-
par förutsättningar för ett hållbart och kundnära företag. Vår arbetsmiljö ska vara
trygg ur fysiskt, psykiskt såväl som socialt perspektiv. Heba arbetar proaktivt för
att undvika arbetsrelaterade olyckor, ohälsa och att förebygga risker. Våra med-
arbetare är vår viktigaste resurs. Att var och en kontinuerligt kan utvecklas och
må bra är hållbart och långsiktigt.
Vår roll i samhället
Vår roll i samhället handlar om att Hebas verksamhet bedrivs på ett etiskt, socialt
och miljömässigt korrekt sätt. Heba är en långsiktig fastighetsägare som utveck-
lar, äger och förvaltar attraktiva bostäder och samhällsfastigheter. Vi erbjuder en
möjlighet till ett tryggt och ändamålsenligt boende för människor i olika åldrar
och med olika vård- eller servicebehov. Vi gör även samhällsinsatser i form av att
samarbeta och ge bidrag till välgörenhetsorganisationer, som ligger i linje med
vår verksamhet.
Vår miljö
Hebas långsiktiga hållbarhetsmål är att förvaltningen ska vara klimatneutral
senast år 2030 och hela verksamheten senast år 2045. Heba står bakom Paris-
avtalets 1,5-gradersmål. För att få en helhetsbild av verksamhetens totala klimat-
påverkan har Heba under 2021 fokuserat på att kartlägga de indirekta utsläppen
(scope 3). Att begränsa verksamhetens indirekta utsläpp är den viktigaste kom-
ponenten för att nå Parisavtalets mål. Viktigt är också att förbereda verksam-
heten för olika scenarion orsakade av klimatpåverkan som 100-årsregn och
ökning av temperaturen.
HEBAS HÅLLBARHETSARBETE
29HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Engagerade medarbetare
som trivs och mår bra
Hebas företagskultur är öppen och inkluderande. Våra värderingar
är enkla och fast förankrade i företaget. Det dagliga arbetet präglas
av korta beslutsvägar med ett delegerat ansvar. Verksamheten
skadrivas på ett hållbart sätt i alla led, vilket även inkluderar med-
arbetarnas arbetsmiljö. Alla medarbetare och arbetssökande ska
behandlas på ett likvärdigt sätt, ges lika möjligheter till utveckling
och lika lön för lika arbete.
HEBAS HÅLLBARHETSARBETE
30
En sund och säker arbetsmiljö
Hebas medarbetare har rätt till en trygg och säker arbets-
miljö som ger yrkesmässig och personlig utveckling. Hebas
mål är att vara en attraktiv arbetsgivare och ha medarbetare
som är nöjda med sin arbetsplats och personliga utveckling.
Arbetsmiljöarbetet handlar dels om den fysiska säkerheten,
dels om att garantera medarbetarnas psykosociala arbets-
miljö. Heba arbetar aktivt och förebyggande för att mini-
mera riskerna for arbetsskador, olycksfall och tillbud samt
med aktiviteter som främjar medarbetarnas hälsa, arbets-
glädje och eektivitet. Arbetet omfattar att hantera upplevd
stress. Heba har kollektivavtal och alla medarbetare erbjuds
friskvård och företagshälsovård.
Hebas medarbetare genomgår en grundläggande arbets-
miljöutbildning och lär sig hantera situationer där det finns
risk för hot och våld. De arbetsgrupper som löper störst risk
för arbetsrelaterade skador och olyckor får specifik utbild-
ning för att farliga situationer ska kunna undvikas. Hebas
fastighetstekniker och fastighetsförvaltare utbildas i heta
arbeten, för moment där risk för brandfara föreligger.
Strävan är också att alla fastighetstekniker ska ha en grund-
läggande elutbildning. Utbildning i hjärt- och lungräddning
samt hantering av hjärtstartare erbjuds också.
Kundnära organisation
Hyresgästers trygghet är beroende av närheten till en
anställd i förvaltning, administration och fastighetsskötsel.
Grunden i vår fastighetsförvaltning är att ha tillgängliga och
kunniga förvaltningsteam som skapar långsiktiga och bra
relationer med hyresgästerna.
Fastigheterna är fördelade på fyra förvaltare. I ett förvalt-
ningsteam ingår en förvaltningsassistent och fastighetstek-
niker, som dagligen arbetar med den löpande förvaltningen
av våra fastigheter. Det är dessa som våra hyresgäster oftast
träar. Två drifttekniker bistår samtliga förvaltningsteam och
projektverksamheten. Entreprenörer anlitas främst för städ-
ning, markskötsel och större reparationer eller underhåll.
Hebas verksamhet drivs framåt tack vare våra medarbeta-
res kompentens, engagemang och tillgänglighet. Inom pro-
jektverksamheten arbetar våra projekttekniker, projektsam-
ordnare och projektledare med att driva vårt omfattande
renoveringsprogram. Våra projektledare driver projekten
från ett tidigt skede fram till inflyttning för att säkerställa att
produkt, leverans och ekonomi håller högsta kvalitet.
Jämställdhet och mångfald
Hos Heba är vi öppna och välkomnar alla människor. När
virekryterar nya medarbetare ska vi alltid ifrågasätta våra
egna referensramar och se till bolagets jämlikhet i stort. Alla
medarbetare ska ha samma möjlighet att utvecklas tillsam-
mans med bolaget där vi arbetar med jämställdhet genom
att intern- och externrekrytera fler kvinnor till mansdomine-
rade poster och män till kvinnodominerade. I både Hebas
styrelse och ledningsgrupp är posterna fördelade mellan
män och kvinnor.
Mångfald ser vi på Heba både som en självklarhet och
styrka. Olikheter skapar möjligheter och nytänkande. Vi
utgår från uppfyllda kompetenskrav och strävar efter mång-
fald i personalsammanställning, vid rekryteringar och vid
skapande av arbetsgrupper.
Heba finns med på stiftelsen Allbrights gröna lista för jäm-
ställda börsbolag. I årets rapport placerar sig Heba på plats
17 av 347 bolag. Det är ett kvitto på att jämställdhetsarbetet
fungerar.
Kompetensutveckling och uppföljning
För att Heba ska fortsätta vara en attraktiv arbetsgivare där
medarbetare trivs och mår bra investerar vi i medarbetarnas
karriär- och kompetensutveckling. Varje år genomförs minst
ett medarbetarsamtal för alla medarbetare, som fokuserar
på arbetssituation och personlig kompetensutveckling. Alla
medarbetare har en årlig budget för kompetensutveckling
som gör det möjligt att utbilda sig varje år. Vi uppmuntrar
våra medarbetare till vidareutbildning och budgeten kan
utökas om behovet finns. Heba erbjuder både företagsge-
mensamma utbildningar inom områden som är väsentliga
för verksamheten och personliga utbildningar som identifie-
rats i medarbetarsamtal.
Kompetensutvecklingen säkerställer att Heba har tillgång
till rätt kompetens men också att bolaget bidrar till varje
enskild medarbetares mål och önskningar. Personalomsätt-
ningen är fortsatt låg, 4 procent, och flera av våra anställda
har arbetat i bolaget i över 10 år.
Engagerade medarbetare
Under 2021 har Heba genomfört ett antal åtgärder för att
förbättra välbefinnandet för våra medarbetare. Bland annat
har renovering av huvudkontoret på Södermalm genom-
förts för att skapa en bättre arbetsmiljö och ökad trivsel.
Heba påbörjade under 2020 initiativet ”Hälsoåret” med
fokus på medarbetarnas hälsa och välmående. Initiativet
togs emot väl bland medarbetarna med ett deltagande över
förväntan trots pandemin, och programmet fortsatte under
2021. Hälsoåret har innehållit digitala föreläsningar, regel-
bunden massage, hälsoundersökning och medicinsk yoga.
På bolagsstämman 2021 beslutades om ett aktiespar-
program för alla medarbetare hos Heba, för att stärka med-
arbetarnas engagemang och delaktighet i bolagets fram-
gång. Totalt medverkar 81 procent av Hebas medarbetare.
Heba genomför en medarbetarundersökning vartannat
årför att ta reda på hur väl medarbetarna trivs och vilka
förbättringsområden som finns. I årets medarbetarunder-
sökning ökar vår Nöjd medarbetar-index till 4,4 (4,3). Hela
95procent av de anställda skulle rekommendera Heba som
arbetsgivare. Vi är mycket stolta över det fina resultatet.
HEBAS HÅLLBARHETSARBETE
31HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Trygga boenden och utomhusmiljöer
Heba erbjuder trygga hem att trivas i, med välskötta miljöer
i och runt våra fastigheter. I förvaltningen ingår ett dagligt
arbete för att säkerställa ett bostadsområde som är helt,
rent, snyggt och tryggt. Hebas fastighetstekniker finns pla-
cerade i lokala fastighetsexpeditioner nära hyresgästerna.
Närheten underlättar dialog och förståelse, likväl som möj-
ligheten att hantera problem och erbjuda lösningar. I de fall
våra hyresgäster behöver nå oss via telefon finns möjlighet
att prata med en av Hebas medarbetare under kontorstid
och fastighetsjouren på tid därutöver. I samband med reno-
veringar har vi regelbundna träar med hyresgästerna för
att förklara syftet och hur processen kommer se ut.
Hebas trygghetsarbete utgår från den väl beprövade
Fixing broken Windows Theory för att motverka negativt
beteende. Genom rondering, städning, trädgårdsskötsel,
belysning, sanering av klotter och felavhjälpande åtgärder,
säkerställs att våra hus upplevs trygga – varje dag. Tillsam-
mans med hyresgäster, polisen och stadsdelsförvaltningen
genomför Heba årliga trygghetsvandringar. Under 2021 har
trygghetsvandring ägt rum i Hökarängen, där har också
Hebas ungdomsboende trygghetsbesiktats.
Boende för livets alla faser
Hebas fastighetsförvaltning skapar trygga och hållbara
boenden för livets olika faser, även för personer med sär-
skilda behov. Hebas verksamhet bidrar också till att fler
människor har möjlighet att skaa sig ett eget boende.
Ungdoms bostäderna vi erbjuder ger ungdomar en möjlig-
het till ett första eget boende och våra samhällsfastigheter
bidrar till att äldre människor och personer i behov av extra
vård får tillgång till ändamålsenliga boenden.
Investeringar för unga vuxna
Bostadssituationen för unga idag är svår. För att möta
dessabehov investerade Heba under 2021 i företaget Colive,
som genom så kallade co-living-hubbar erbjuder delnings-
boende för personer i åldrarna 20–35 år. Genom Colive kan
Heba erbjuda en ny och social boendeform för unga vuxna
där hyresgästen har sitt eget privata rum men också tillgång
till stora ytor, och en delad vardag med andra som vill få
utsamma sak av sin boendeupplevelse.
Bidrag till samhälle och natur
Vi stöttar organisationer i närmiljön kring våra fastigheter
med ekonomiska bidrag. Under året har Heba fortsatt sam-
arbetet med Kvinnors nätverk som förmedlar lägenheter till
kvinnor utsatta för hedersrelaterat våld. Samarbetet inled-
des 2020. Vi bidrar även till Äldrekontakt som arbetar för att
bryta ofrivillig ensamhet bland äldre. Heba stöttar också
Stockholms Stadsmission och Situation Stockholm i arbetet
med att skapa ett mänskligare samhälle för utsatta och
hemlösa.
En av de viktigaste åtgärderna för integration och välmå-
ende är att säkerställa fungerande föreningar som erbjuder
aktiviteter för en bred målgrupp. Det är viktigt att så många
som möjligt ska kunna vara med och idrotta så länge som
möjligt, i en så bra verksamhet som möjligt. För att främja
ungas möjlighet till idrott stöttar vi Hammarby Bandy och
Huddinge flickhockey.
Allt fler barn och unga i Sverige rapporterar psykisk
ohälsa. Sedan mitten av 1980-talet har andelen unga som
uppger att de har återkommande psykosomatiska symtom
fördubblats, och nästan hälften av 15-åringarna har denna
typ av besvär. Heba stöttar därför S:t Lukasmottagningen
där bidragen oavkortat går till att stötta unga vuxna med
psykisk ohälsa.
Genom att vara en av två huvudsponsorer för utsättning
av lax och havsöring i Stockholms vatten, bidrar Heba till
levande djur och naturliv i regionen. Varje vår, arrangerar
Heba fisketävlingen Hebalaxen vid Stockholms ström, i
samarbete med Stockholms stad och fiskeklubben Ström-
stararna. 2021 ägde tävlingen rum i augusti med anledning
av pandemin.
Etik, antikorruption och mänskliga rättigheter
På en bostadsmarknad som präglas av stor bostadsbrist
ökar riskerna för att människor tar till otillåtna medel för att
få tillgång till en bostad. För att säkerställa ett gemensamt
agerande från alla anställda arbetar Heba efter etiska
En trygg och hållbar
samhällsaktör
Att känna sig trygg i sin närmiljö är viktigt för alla människor. För
Heba är det avgörande att det upplevs som tryggt och säkert att röra
sig i och runt våra hus. Trygghet fortsätter att vara en viktig fråga för
att skapa trivsel. Genom en hållbar aärsmodell, bidrag och insatser
till välgörenhetsorganisationer och till personer i utsatta grupper
bidrar Hebas aärsverksamhet till en positiv samhällsutveckling.
HEBAS HÅLLBARHETSARBETE
32 HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
förhållningsregler som berör mutor, bestickning och korrup-
tion. Hebas uppförandekod och hållbarhetspolicy tydliggör
hur organisationen och medarbetare ska agera samt för-
hålla sig till FN:s globala hållbarhetsmål och bolagets fokus-
områden. Alla medarbetare får årligen en utbildning i upp-
förandekoden med fokus på antikorruption och hur varje
person ska agera vid otydliga situationer. Merparten av
Hebas lägenheter förmedlas i huvudsak via Stockholms
stads bostadsförmedling. År 2021 hamnade vi på plats sju av
alla bostadsbolag i Stockholm vad gäller antalet förmedlade
lägenheter via Bostadsförmedlingen.
Det är väsentligt för vår trovärdighet som bolag att verk-
samheten bedrivs på ett ansvarsfullt sätt samtidigt som
lagar och regler följs. Det innebär att vi, på ett långsiktigt
sätt, skapar hållbara lösningar ur såväl ekonomiska, miljö-
mässiga som sociala perspektiv. Förutom att det är vårt
ansvar att värna om vår planet och våra hyresgäster, leder
arbetet till en bättre förvaltning, ökad attraktion hos intres-
senter och trygghet i och runt fastigheterna.
Uppförandekod för leverantörer
Vi tror att ett aktivt samarbete baserat på förtroende, trans-
parens och en öppen dialog mellan oss och våra leverantö-
rer är en förutsättning för ett ansvarsfullt företagande. Det
handlar i första hand om att förhindra alla former av korrup-
tion inom bolaget, men även att ställa krav på våra leveran-
törer så att de har ett systematiskt arbetssätt för att mot-
verka korruption i sina verksamheter.
För att säkerställa att Hebas samarbetspartners och leve-
rantörer lever upp till de krav som ställs i Hebas hållbarhets-
policy, tillämpar vi Fastighetsägarnas uppförandekod för
leverantörer. Vi förväntar oss att alla våra leverantörer följer
uppförandekoden, och att våra leverantörer systematiskt
jobbar för att deras underleverantörer och andra som utför
tjänster eller är verksamma i uppdrag för Heba, följer koden.
Visselblåsarfunktioner
Om det finns misstankar om att lagar, regler eller policyer
inte följs, finns det en extern visselblåsarfunktion. Genom
visselblåsartjänsten kan anställda och samarbetspartners
anonymt lämna information om missförhållanden som
strider mot lagstiftning, etik, moral eller Hebas policyer.
Vissel blåsartjänsten infördes under hösten 2020 och hante-
ras konfidentiellt av en extern aktör. Under 2021 har inga
vissel blåsarärenden inrapporterats.
Ungdomsbostäderna vi erbjuder
ger ungdomar en möjlighet till
ett första eget boende.
HEBAS HÅLLBARHETSARBETE
33
Vi minskar vår
klimatpåverkan
Klimatavtrycket från bygg- och fastighetsbranschen är omfattande
och vi arbetar aktivt för att begränsa våra fastigheters negativa
klimatpåverkan i såväl produktion som förvaltning, för att på sikt
inte lämna något negativt avtryck på miljön.
Mot en klimatneutral verksamhet i förvaltning
och nyproduktion
Hebas långsiktiga hållbarhetsmål är att förvaltningen ska
vara klimatneutral senast år 2030 och hela verksamheten
senast 2045. För att få en helhetsbild av verksamhetens
klimat påverkan har bolaget under 2021 fokuserat på att
kartlägga indirekta utsläpp (scope 3) som sker utanför verk-
samhetens gränser. Att kartlägga, begränsa och följa upp
indirekta utsläpp är en viktig komponent för att Heba ska nå
Parisavtalets 1,5-gradersmål och vara en del av att begränsa
den globala uppvärmningen. Omställningen kommer att
kräva att alla hjälps åt med kunskap och insikter för hur vi
tillsammans kan hitta de bästa lösningarna för att minska
den globala uppvärmningen. Vi har en nära dialog med våra
leverantörer och samarbetspartners för att integrera håll-
barhetsfrågan i allt vi gör.
I projektverksamheten läggs stor vikt vid att bygga hus
som är anpassade efter framtidens klimat- och miljöbehov.
Nyproduktion av fastigheter utgör majoriteten av Hebas
miljöbelastning och är därför den viktigaste frågan i klimat-
arbetet. Under året har klimatberäkning av nyproduktionen
påbörjats med hjälp av Byggsektorns Miljöberäkningsverk-
tyg som baseras på livscykelanalysmetodik. Vårt mål är att
kontinuerligt utöka andelen specifika data för att få en tydli-
gare bild av verksamhetens verkliga utsläpp. Årets beräk-
ningar är inte exakta, men genom schablonberäkningar har
vi en bild av vilka delar som bidrar till mest negativ påverkan
och måste reduceras.
I den förvaltande verksamheten utgörs verksamhetens
klimat påverkan av energianvändning. Denna klimatpåver-
kan är avsevärt mycket lägre för hela vårt bestånd än klimat-
påverkan från nyproduktion av bara ett hus. Genom att fort-
sätta investera i anläggningar för förnybar energi, påverka
våra hyresgäster att teckna gröna elavtal och att öka sorte-
ringsgraden av plast, arbetar vi för att minska vår negativa
klimatpåverkan. För att kompensera för verksamhetens
utsläpp stöttar Heba projekt som omfattas av FN-systemens
regelverk, eller de som ingår i den så kallade frivilligmarkna-
den, som också stöds av den globala miljörörelsen. Under
2021 har Heba klimatkompenserat för 839 ton koldioxid.
Materialanvändning
Det material som används i våra projekt ska vara godkända
iByggvarubedömningen. Byggmaterialet som används får
inte heller innehålla farliga ämnen som riskerar att skada
människor som ska vistas inne i byggnaden eller eko-
systemet utanför. Materialen som används omfattas av vår
indirekta klimatpåverkan och det är därför av stor vikt att
viarbetar med att göra medvetna val för att minska vår
klimat påverkan på produktnivå.
Miljöcertifiering av byggnader och processer
Hebas mål är att alla nyproducerade bostadshus ska miljö-
certifieras enligt Miljöbyggnad Silver, Svanen eller annan
likvärdig certifiering. För att en byggnad ska nå certifiering
enligt Miljöbyggnad Silver krävs mer av byggnaden än att
endast följa lagkrav, där energianvändning är ett av 16 krite-
rier. Varje projekt granskas av miljörevisor som säkerställer
att miljökraven uppfylls.
Genom att miljöcertifiera fastigheter säkerställs ett
kvalitets styrt byggande och mer hållbara byggnader med
omsorg om miljö, resurser och de boendes inomhusmiljö.
Iett nästa steg ska verksamheten arbeta för att miljö-
certifiera driften av fastigheterna.
En energieektiv verksamhet
Heba har som mål att minska energianvändningen med
20procent till 2028, med 2018 som basår. För att nå energi-
målet arbetar Heba bland annat med energieektiviseringar
i byggnader och investerar i anläggningar för förnybar
energi. En lägre energianvändning ökar bolagets kostnads-
besparingar och det är tydligt att de åtgärder som genom-
förts ger eekt. Under 2021 har energianvändningen
minskat med 3 procent jämfört med föregående år. Detta
innebär att vi ligger fem år före plan. Under 2021 bidrog den
sänkta energianvändningen till 650 tkr lägre kostnader.
För att bibehålla kostnadseektiviteten vid planerade
renoveringar eller ombyggnationer samordnas oftast dessa
med energibesparingsprojekt. Under ett renoveringsprojekt
är energianvändningen en central parameter, och vid reno-
veringar utvärderas alltid möjligheten att installera berg-
värme. Heba har som målsättning att installera två berg-
värme anläggningar per år, tillsammans med solceller om
förutsättningarna tillåter det. Kombinationen av bergvärme
och solceller ger en mycket låg klimatpåverkan, då elan-
vändningen som ökar, är 100 procent fossilfri och därav inte
belastar klimatet negativt. Under 2021 har bergvärme instal-
lerats i tre fastigheter och bolaget har under året projekterat
HEBAS HÅLLBARHETSARBETE
34 HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Utsläpp, ton CO
2
13 281
77
2
83
3 517
181
333
830
9Tjänste- och förmånsbilar
Restavfall hyresgäster
Osorterat avfall hyresgäster
Hushållsel
Osorterat brännbart byggavfall
Restavfall egen verksamhet
Medarbetare som pendlar
till och från arbetsplatsen
Byggvaror i nyproduktion
Energi
2021
Scope 3
(indirekta utsläpp)
Scope 2
(indirekta utsläpp)
Scope 1
(direkta utsläpp)
Så påverkar
Heba klimatet
En helhetsbild av verksamhetens
klimatpåverkan genom koldioxidut-
släpp får vi genom att se till både den
indirekta påverkan (scope 2, 3) och
den direkta påverkan (scope 1).
HEBAS HÅLLBARHETSARBETE
35HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
för ytterligare fyra anläggningar. Av Hebas samtliga fastig-
heter hade tio installerad bergvärme i slutet av 2021.
Fokus på hållbara energikällor
Under 2020 ingick Heba, tillsammans med fem andra fastig-
hetsbolag, ett samarbetsavtal med Stockholm Exergi, gäl-
lande ett projekt med biokol för fjärrvärme med noll- eller
minusutsläpp. Projektet är ett viktigt steg för att minska
utsläpp av koldioxid som tillsammans med andra CCS-
tekniker, skapar förutsättningar att uppnå netto noll målet.
Majoriteten av Hebas fastigheter värms upp med fjärr-
värme, som till största del görs av förnybar, återvunnen
energi och tar vara på spillvärmen från industrier, data-
center, avfallsförbränning och rester från skogsindustrin.
Viär beroende av att våra fjärrvärmeleverantörer tar hand
om utsläppen som uppstår vid förbränningen. Den första
storskaliga biokolsanläggningen ska vara på plats 2025,
vilket innebär att vår klimatpåverkan från uppvärmning
(scope 2) då är netto noll.
All el som Heba köper in till bolagets fastigheter är
ursprungsmärkt, förnybar grön el. Heba vill även underlätta
för bolagets hyresgäster att använda eldrivna fordon. I flera
av Hebas fastigheter finns laddstolpar för elbilar utplace-
rade, bland annat i Norra Djurgårdsstaden, på Södermalm,
iTullinge, Annedal, Vällingby, Täby och Lidingö. Ett av våra
långsiktiga mål är att alla parkeringsplatser ska ha ladd-
ningsmöjlighet senast 2030.
Digital förvaltning skapar hållbar drift
Fastigheternas energiprestanda övervakas och styrs med
hjälp av digitala system med driftundercentraler och tempe-
raturgivare i alla lägenheter och äldreboenden. Under 2021
har Heba genomfört ett framgångsrikt pilotprojekt med IT-
systemet tjänsten Vyer, för samordning av information med
målet att skapa digitala tvillingar av de fysiska fastigheterna.
Tjänsten bidrar till en mer eektiv, hållbar drift och förvalt-
ning. Heba har konverterat alla 2D-ritningar till 3D för alla
fastigheter under 2021, totalt omfattas 290 000 kvm.
Lösningar för minskad vattenförbrukning
I nya bostadsprojekt som Heba utvecklar finns individuell
mätning av varmvatten för varje lägenhet vilket gör att
hyresgästen debiteras efter verklig förbrukning. För att
minska vattenanvändningen sker byten till mer eektiva
tvättmaskiner och installationer av snålspolande toaletter,
kranar och duschmunstycken. Under 2021 har vatten-
förbrukningen minskat med 2 procent.
Avfallshantering i våra fastigheter
En viktig del i Hebas arbete är att kunna ge hyresgästerna
möjlighet att leva klimatsmart genom hållbara lösningar.
Hebas övergripande ambition är att allt avfall ska material-
återvinnas och vi arbetar aktivt för att minimera samt åter-
bruka material och produkter. Det pågår ett kontinuerligt
arbete med att skapa förutsättningar för att hyresgästerna
ska kunna sortera glas, papper, lampor, batterier och plast.
Alla våra fastigheter har källsorteringsmöjligheter och mat-
avfallsåtervinning finns i fastigheter i Sollentuna, Enköping,
Vallentuna, Huddinge, Tullinge, Hökarängen, Gubbängen,
Johanneshov, Södermalm, Täby och Lidingö. Från 2023 ska
alla fastigheter i Sverige enligt nationellt mål sortera ut sitt
matavfall. Fastigheterna i Annedal, Norra Djurgårdsstaden
och Flemingsbergsdalen har sopsugar installerade direkt från
fastigheterna. I Norra Djurgårds staden finns även avfalls-
kvarnar i alla lägenheter. Genom avfallskvarnarna kommer
mat avfall till nytta vid framställning av biogas, som sedan
används i många av Stockholms bussar.
Under 2021 har Heba haft ett särskilt fokus på att upp-
muntra och skapa möjligheter för våra boende att återvinna
plast. Plast tar väldigt lång tid för naturen att bryta ner,
Under 2021 har vi kartlagt hur klimat-
förändringar kan komma att påverka
fastighetsbeståndet, med syfte att
förbereda Heba för olika samhälls-
utvecklingar och få en tydlig bild av
vilka åtgärder som behövs.
HEBAS HÅLLBARHETSARBETE
36
450år jämfört med papper som tar sex månader, och är det
enda fossila materialet som bränns vid energiåtervinning.
För varje kilo plast som återvinns kan koldioxidutsläppen
minska med upp till 2 kilo. Arbetet fortsätter under 2022.
Avfallshantering på Hebas kontor
Avfall från Hebas kontorsverksamhet hanteras av aktörer
som bedriver smart återvinning där transporterna är aktivt
planerade. Allt återvinningsmaterial transporteras till
huvudanläggningen i Spånga som till 100 procent drivs av
förnyelsebar energi från sol, vind och vatten. Transporterna
drivs sedan 2020 på el eller biogas. För varje återvunnet
papperskärl skänks tio kronor till Vi-skogen och all pant
skänks till Stockholms Stadsmission.
Grön finansiering
Grön finansiering är en förutsättning och en självklarhet
föratt Heba ska kunna investera i ett eektivt hållbarhets-
arbete. I januari 2021 etablerade Heba ett ramverk för grön
finansiering som innehåller flera olika finansieringsformer
som lån, obligationer och certifikat. Ramverket är baserat
påGreen Bond Principles (2021), och har granskats av det
oberoende klimat- och miljöforskningsinstitutet Cicero
(Center for International Climate Research). Cicero gav
Heba det högsta betyget ”Dark Green” på 5 av 6 kriterier
och total bedömning av ramverket ”Medium green”. I dags-
läget är en tredjedel av Hebas totala finansiering grön, med
ambitionen att all finansiering på sikt ska vara grön.
Hebastandard
Från den 1 januari 2022 gäller krav på klimatdeklaration vid
uppförande av nya byggnader. Byggskedet har en bety-
dande klimatpåverkan och det krävs en snabbare omställ-
ning mot lägre utsläpp för att Sveriges klimatmål ska nås.
Heba har under året tagit fram en produktkatalog utöver
klimat beräkningarna i Boverkets klimatdeklaration, för att
isamverkan med leverantörer och entreprenörer ytterligare
tydliggöra klimatpåverkan vid uppförandet av byggnader.
Idagsläget har inte alla leverantörer framtagna miljövaru-
deklarationer (EPD) vilket försvårar kartläggningen. Miljö-
varudeklarationerna redovisar bland annat en specifik pro-
dukts klimatpåverkan. Det är avgörande information för att
vi ska kunna beräkna på verklighet och inte schabloner.
Genom att tillsammans efterfråga och ställa krav på redo-
visning av klimatpåverkan, förbättras möjligheten att göra
medvetna val som i sin tur minskar klimatpåverkan i hela
värdekedjan.
Klimatanpassningar
För att framtidssäkra de fastigheter vi bygger och förvaltar,
värderas klimatrisker som kan påverka bolaget, fastigheter
eller investeringar genom klimatscenarioanalyser. Under
2021 har vi genom ett omfattande arbete kartlagt fastig-
hetsbeståndets exponering mot ett förändrat klimat, med
syfte att förbereda Heba för olika samhällsutvecklingar och
få en tydligare bild av vilka åtgärder som behövs. Analyserna
har genomförts med hjälp av Länsstyrelsens kart verktyg för
fysiska klimatförändringar samt kartunderlag från SMHI.
Den initiala analysen har uppmärksammat specifika fastig-
heter och områden som riskerar att påverkas vid höjda
vatten nivåer och bli drabbade av temperatur höjningar som
kommer kräva åtgärder för att bibehålla ett bra inomhus-
klimat. Under 2022 kommer nästa steg av analysen genom-
föras på fastighetsnivå med hjälp av med arbetare som
jobbar nära fastigheterna, för att identifiera ytterligare
riskeroch en dokumenterad åtgärdsplan på både lång
ochkort sikt.
HEBAS HÅLLBARHETSARBETE
37
I Sverige utgör uppvärmning en stor del av all konsumerad
energi. Uppvärmning förbrukar omkring 100 TWh (tera-
wattimmar) energi årligen. Det motsvarar 20 procent av all
energikonsumtion i landet enligt statistik från Energimyn-
digheten. En stor del av Hebas klimatpåverkan kommer
från just uppvärmningen. Hebas mål är att minska energi-
användningen med 20 procent under en tioårsperiod, med
2018 som basår. 2021 sänkte vi energi användningen med
3 procent, till 98 KWh/kvm.
Energibesparingsåtgärderna är en ”win-win”. Lägre energi-
användning leder till miljövinster likväl som kostnadsbespa-
ringar. Under 2021 bidrog den sänkta energianvändningen
till 650 000 kronor i lägre uppvärmningskostnader för
Heba.
Både stora och små åtgärder räknas
En fastighetsägare kan göra flera åtgärder för att minimera
energianvändningen. Enkla ting som att se till att värme-
anläggningar i fastigheterna underhålls och sköts på ett
korrekt sätt, men också åtgärder i det större. Som att tänka
energi när fastigheter renoveras. En av flera viktiga åtgärder
Heba gör och som har stor påverkan, är att inventera och vid
behov byta ut ventilationssystem. Andra insatser är att
tilläggs isolera vindar och ytterväggar samt att montera
nyafönster med bättre energiprestanda.
Heba har också installerat temperaturgivare i alla lägen-
heter, vilket gör det lättare att styra uppvärmningen från
bolagets webbaserade styr- och över vaknings system.
En större investering som Heba genomför, är att installera
bergvärme.
– Målsättningen är att installera två bergvärmeanlägg-
ningar varje år i fastighetsbeståndet. Det innebär att unge-
fär 3 procent av Hebas fastigheter varje år förväntas få berg-
värme, säger Erik Johansson energichef på Heba.
För att ytterligare förbättra eekten strävar Heba efter att
kombinera bergvärme med solceller där det går. Solceller
kräver bygglov och även om syftet är gott behöver hänsyn
tas till kulturhistoriska värden och omgivande byggnation.
Bergvärme och solceller på Lidingö
Under 2021 installerade Heba bergvärme kombinerat med
solceller i en fastighet på Bodalsvägen på Lidingö. Ett
modernt bostadsområde bestående av 87hyreslägenheter
och tre lokaler byggda 2007.
– I fastigheten på Lidingö har vi kopplat på en hybrid-
lösning av bergvärme och solceller. Bytet av system för
uppvärmning har inneburit att fjärrvärmen ersatts av egen-
producerad energi, fortsätter Erik Johansson.
Den aktuella hybridlösningen står för uppvärmning av
byggnader och tappvarmvatten. Energibesparingen i fastig-
heten på Lidingö förväntas bli 60 procent sett till kWh per
år, från 950 000 till 380 000 kWh.
Hybridlösning
ger energibesparing
på 60 procent
HEBAS HÅLLBARHETSARBETE
38
Fokus
energieektivisering
39
ra
fastigheter

Hyreslägenheter

Lägenheter inom
äldreboenden

Lokaler
VÅRA FASTIGHETER
40
Hebas innehavsstrategi
I slutet av 2021 ägde Heba 69 fastigheter med ett samman-
lagt värde om 14,7 mdkr. Fastighetsbeståndet bestod av
segmenten hyresbostadsfastigheter och samhällsfastig-
heter. Nästan 80 procent av beståndet utgörs av nybyggda
fastigheter eller fastigheter renoverade till nyskick. Målet är
att hela beståndet ska vara modernt. Till slutet av 2027 ska
renoveringar som kvarstår vara utförda. Projektportföljen
rymmer fastig heter under uppförande i egen regi eller i
samarbete med externa partners. Projektportföljen uppgick
i slutet av 2021 till 2,1 mdkr. Heba är även delaktig i nypro-
duktion av bostadsrätter, som ett viktigt komplement till
hyresrätter för att öka möjligheten att få markanvisningar.
Hebas aärsidé
Heba är en långsiktig och erfaren fastighetsägare som
utvecklar, äger och förvaltar bostäder och samhällsfastig-
heter i Stockholmsregionen och Mälardalen. Vi skapar värde
för ägare och samhälle genom nöjda hyresgäster, tryggare
och attraktivare bostadsområden och förtroendefulla
partner skap.
Segment hyresbostäder och samhällsfastigheter
Heba erbjuder bostäder för livets alla skeden. Hebas fastig-
hetsbestånd består till 80 procent av hyresbostäder, till
13procent av samhällsfastigheter, främst i form av äldre-
boende och förskolor, och till 7 procent av lokaler. Segmen-
ten bostäder och samhällsfastigheter förknippas med låg
risk. Efterfrågan på bostäder är stor i Hebas verksamhets-
område och sett till den demografiska utvecklingen är äldre-
boenden en växande bristvara. Samhällsfastigheter har för-
utom god efterfrågan även andra fördelar, hyresavtalen
löper över lång tid och verksamheterna sköter till stor del
förvaltningen själva. Målsättning är att utöka andelen sam-
hällsfastigheter från 10 till 20 procent till år 2025. I slutet av
2021 hade Heba åtta samhällsfastigheter med i snitt cirka
50–80 lägenheter. Av bolagets totala årshyra står samhälls-
fastigheterna för 16 procent. Hyreskontrakten är 15–20-åriga
indexavtal.
Modernt bestånd ger hög avkastning
Ett modernt fastighetsbestånd genererar hög avkastning.
Heba satsar på nyproduktion och renovering för att fram-
bringa en så hög avkastning som möjligt. Nästan 80 procent
av Hebas fastighetsbestånd är nyproducerat eller renoverat
till nyskick. Målsättningen är att hela beståndet ska vara
renoverat till utgången av år 2027 för att vara ändamåls-
enligt för lång tid framöver. Renoveringarna inkluderar stam-
byte såväl som energieektivisering och modernisering.
Utformning och materialval görs med omsorg för att fastig-
heterna ska vara hållbara över lång tid. Renoverade bostä-
der innebär höjd bostadsstandard för hyresgästerna i linje
med att skapa trygga och trivsamma bostäder, hyrorna höjs
med i snitt cirka 50 procent från en generellt låg hyresnivå.
Förvaltning i egen regi – en tryggare värd
Heba driver kostnadseektiv fastighetsförvaltningen i egen
regi. Med en kunnig och engagerad fastighetsservice finns
Heba alltid nära tillhands för hyresgästerna och säkrar leve-
ransen av trygga hem att trivas i. Närheten gör att tekniker
kan ta tag i saker med en gång och se till att miljön i och runt
fastigheterna är välskött och trygg.
Geografi och läge
Hebas erbjuder trygga och trivsamma bostäder i Stock-
holmsregionen och Mälardalen i lägen med goda kommu-
nikationer helst nära spårbunden trafik. Fokus när bolaget
växer geografiskt är områden där fastigheterna har poten-
tial att ge ökade hyresintäkter i takt med att staden växer
ihop och förtätas. Strategin är att växa i nya attraktiva områ-
den max en timmes resa från Stockholm, för att kunna fort-
sätta driva fastighetsförvaltning i egen regi samt stärka
intjäningsförmågan. Under 2021 har Heba expanderat
genom förvärv i Enköping och Nynäshamn.
Ungdomsbostäder
För att underlätta för yngre personer att etablera sig på
hyresmarknaden erbjuder Heba ungdomsbostäder för per-
soner 18–25 år. Lägenheterna har eektiva planlösningar
och goda förvaringsmöjligheter med sovrum och kombi-
tvättmaskin. Lägenheterna är förstahandskontrakt och
besittningsrätten ger möjlighet för hyresgästen att bo kvar
även efter att vederbörande har fyllt 25 år. Heba har också
genom sitt del ägar skap i bolaget Colive under 2021 tagit
steget in i delningsekonomin. Coliving är en ny social
boende form för unga vuxna 20–35 år där hyresgästen har
sitt eget privata rum men delar vardagen med andra i
gemensamma utrymmen som ger plats för att umgås,
jobbaeller plugga.

Total uthyrningsbar area, kvm

Bostadslägenheternas andel
av total uthyrningsbar area

Samhällsfastigheternas andel
av total uthyrningsbar area
Lokalers andel av total
uthyrningsbar area
VÅRA FASTIGHETER
41HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Det befintliga
fastighetsbeståndet
Enköping
Heba förvärvade under 2021 sina första fastig-
heter i Enköping, bland annat en nybyggd och
energieektiv färdigställd fastighet. Utöver
detta förvärvades en projektfastighet inne-
hållandes både en hyresfastighet och ett
trygghetsboende.
Västerort
De första fastigheterna som byggdes i Hebas namn låg i
Västerort och uppfördes i samband med att den nya ABC-
staden Vällingby (arbete, bostad, centrum) utvecklades på
1950-talet. Idag har Heba en äldre hyresfastighet i Vällingby
och två fastigheter producerade på 2010-talet i Råcksta
och Annedal.
Södertörn
Sedan 2002 har Heba ett fastighetsbe-
stånd på Södertörn. Södertörn är attrak-
tivt beläget med närhet till naturområden
och skärgård. Heba äger tre stora hyres-
fastigheter i Huddinge och Tullinge nära
allmänna kommunikationer samt två
samhällsfastigheter i Salem och Farsta.
Merparten är uppförda på 2010-talet.
VÅRA FASTIGHETER
42
Söderort
I Söderort har Heba sitt till antalet största fastighetsbestånd med
36hyresfastigheter och två samhällsfastigheter. De flesta fastig heterna
är uppförda på 1940–60-talen och är belägna i eftertraktade närförorter.
Enskede, Gubbängen, Hökarängen, Hägersten, Midsommarkransen,
Väster torp, Johanneshov och Årsta kännetecknas av närhet till både
grönområden och goda kommunikationer.
Norrort
Norrort är Hebas mest expansiva område. Här har bolaget
vuxit allra mest under de senaste åren. Fastigheterna i Norrort
ligger i närheten av allmänna kommunikationer och lokala
aärscentra. Heba hade vid årsskiftet 15 befintliga fastigheter
iNorrort, både hyresbostäder och samhällsfastigheter, i
kommunerna Lidingö, Täby, Sollentuna, Norrtälje, Österåker
och Vallentuna. Merparten av fastigheterna är uppförda på
2000-talet.
Innerstaden
Heba äger hyresfastigheter med mycket attraktiva lägen i
Stockholms innerstad, där efterfrågan på bostäder är hög
och lägenheterna lättuthyrda. Heba har här sex hyresfastig-
heter och en samhällsfastighet. Fyra fastigheter är lite äldre,
belägna på Södermalm och tre ligger precis utanför tullarna
–i Liljeholmen, Norra Djurgårdsstaden samt Årstadal – alla
tre byggda på 2010-talet.
VÅRA FASTIGHETER
43
Fastighetsutveckling
Fastighetsutveckling är en central del i att säkerställa
trygga, hållbara och trivsamma bostäder för våra hyres-
gäster och samtidigt öka bolagets lönsamhet. Genom vårt
kunnande och engagemang skapar vi värde för ägare och
samhälle genom tryggare och attraktivare bostadsområ-
den och förtroendefulla partnerskap. Det gör vi genom att
kontinuerligt föryngra och förstärka fastighetsportföljen,
genom förvärv och avyttringar samt genom nyproduktion
och renovering av befintliga fastigheter.
Portföljen föryngras löpande
Med ambitionen att växa och successivt förbättra direkt-
avkastningen (intjäningsförmågan) har Heba som mål att
föryngra fastighetsbeståndet. Föryngringen av fastighets-
beståndet görs antingen genom förvärv, egna markanvis-
ningar av nyproduktion eller renovering av det befintliga
beståndet. Heba har under året bland annat gjort flertalet
markanvisningsansökningar som ett led att fortsätta för-
stärka och förtäta fastighetsbeståndet. Den totala investe-
ringen för 2021 uppgår till drygt 1,4 mdkr. Under 2022
kommer Heba att tillträda 309 nya hyreslägenheter.
Hög takt i nyproduktion
Hebas fastighetsbestånd bestod 2021 till 33 procent av
nybyggda fastigheter. Nyproducerade fastigheter ger
högreavkastning och har lägre driftkostnad jämfört med
äldre fastigheter. Investeringarna stöds av Hebas starka
balansräkning och ger högre avkastning än föryngring
irenoveringsprojekt. Satsningen på nyproduktionsprojekt
ifastighetsportföljen har intensifierats under 2021. Egna
nyproduk tionsprojekt ställer högre krav på Heba som fastig-
hetsutvecklare än vid förvärv men egna projekt genererar
på sikt högre lönsamhet. Dessutom får Heba större möjlig-
het att påverka fastigheternas utformning och utveckling,
då bolaget är med från start i hela produktionsprocessen.
Vid utgången av 2021 var Heba involverat i pågående
nyproduktioner av drygt 1 000 nya lägenheter.
Strategiska samarbeten
Heba vill skapa värde för ägare och samhälle genom för-
troendefulla partnerskap. Under 2021 intensifierades sam-
arbetet med Åke Sundvall Byggnads AB och bolaget har
flera samarbetsprojekt med Åke Sundvall i samägda bolag
(50/50). I samarbetsprojekten ingår en variation av upp-
låtelseformer och fastigheter av olika karaktär i Stockholm
och Uppsala. I dessa projekt finns både hyresbostäder och
bostadsrätter. I slutet av 2021 pågick i olika skeden fem
nybyggnadsprojekt i gemensam regi.

Hebas totala investering under 2021, mkr

Antal lägenheter som Heba
färdigställer under 2022

Antal lägenheter i pågående
nyproduktioner vid utgången av 2021
FASTIGHETSUTVECKLING
44
Portföljen föryngras
löpande
Heba genomför kontinuerligt renoveringar av fastighets-
beståndet enligt en fastställd modell. Genom att renovera
fastigheterna moderniserar och underhåller Heba fastig-
heterna för att skapa lägenheter som kan möta behoven
flera decennier framåt.
Heba har under 2021 hållit hög takt i renoveringsarbetet. Vid
utgången av 2021 hade Heba de senaste tio åren genomfört
stambyten och renoverat drygt 1 200 lägenheter. Ambitio-
nen är att stambyta och renovera 150 lägenheter, eller cirka
tre fastigheter per år, för att ha ett helt genomarbetat fastig-
hetsbestånd till utgången av år 2027.
Fokus på hållbarhet
Renoveringsarbeten förlänger fastigheternas livslängd och
möjliggör att det äldre fastighetsbeståndet kan fortsätta
generera avkastning i ytterligare 50 år. Heba arbetar för att
minska klimatavtrycket och underlätta för bolagets hyres-
gäster att leva miljövänligt. I samband med renoveringar är
ökad hållbarhet och minskad miljöbelastning därmed tyd-
liga målsättningar. För att uppnå varaktig klimatneutralitet
lägger Heba stort fokus och ansvarstagande på en lång-
siktig minskning av fastigheternas energianvändning. Instal-
lation av bland annat bergvärme och solceller bidrar till
minskningen. Sedan 2020 har Heba infört ett miljöprogram
som används i alla renoveringsprojekt. Miljöprogrammet
säkerställer bland annat en ansvarsfull hantering av avfall
och bolaget gör ingående bedömningar av de material och
produkter som används i renoveringen. Renoveringarna
lever i de flesta fall upp till hållbarhetskraven för grön finan-
siering, och därför kan renoveringsprojekten finansieras
med bland annat gröna lån. Läs mer om Hebas arbete med
grön finansiering på sidan 37.
Kunderna uppskattar renoveringar
Varje fastighet som genomgår en renovering har haft olika
behov av åtgärder och förutsättningar. Fastigheterna som
renoveras inventeras först för att fastställa vilka renove-
ringsåtgärder som är nödvändiga och vilka energieektivi-
seringar som ska prioriteras. Projekten innebär att hyres-
gästerna behöver evakueras. Evakuering till trots visar
Hebas löpande kundundersökningar att hyresgästerna är
nöjda med sin nyrenoverade lägenhet och i princip alla
hyresgäster flyttar tillbaka efter evakuering. Av hyresgäs-
terna uppger 86 procent att de är nöjda med sin lägenhet
efter återflytt.
Renoveringsprojekt – pågående 2021 och planerade för 2022
Fastighetsbeteckning
och adress Byggår
Antal
lägenheter
Varav till skapade nya
lägenheter/lokaler
Projektstart,
datum
Färdig ställande,
datum
ArabeskenJohanneshov -tal  Kv Kv
GradsågenGubbängen -tal  Kv Kv
PennteckningenJohanneshov -tal  Kv Kv
RegattanLidingö -tal  Kv Kv
RyggsågenGubbängen -tal  Kv Kv
RyggsågenGubbängen -tal  Kv Kv
RådsbackenhusHuddinge -tal  Kv Kv
RådsbackenhusHuddinge -tal  Kv Kv
RådsbackenhusHuddinge -tal  Kv Kv
RådsbackenhusHuddinge -tal  Kv Kv
RådsbackenhusHuddinge -tal  Kv Kv
SpöksonatenHägersten -tal  Kv Kv
TOTALT 
FASTIGHETSUTVECKLING
45HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Gråalen och Alen, Norrtälje Hamn
Heba expanderar i Norrtälje Hamn. Under året har Heba tillträtt det tidigare förvärvet kvarteret
Gråalen med 143 nyproducerade hyres lägenheter där hyresgästerna flyttade in under hösten.
Kvarteret Alen precis intill är också Hebas förvärv. Alen omfattar 84 hyreslägen heter och ett
äldreboende med 80 lägenheter. Förmedlingen av hyreslägenheterna i Alen inleddes i slutet av
året och inflyttning planeras till våren 2022. Närheten mellan fastigheterna ligger i linje med
Hebas strategi om att ha ett väl koncentrerat fastighets bestånd. Det eektiviserar förvalt-
ningen av fastigheterna och ökar lönsamheten.
Heba utvecklar fastigheter i attraktiva lägen i
Stockholmsregionen och Mälardalen – i bolagets
egen regi, med sam arbetspartners eller tillsam-
mans med externa leverantörer. Under året var
Heba involverad i nyproduktion av cirka 2500
lägenheter belägna i olika geografiska områden.
Fördelningen mellan samarbeten och egna
projekt är 1 500 respektive 1000 lägenheter.
Heba växlar upp
inom nyproduktion
FASTIGHETSUTVECKLING
46 HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Älvdansen, Enköping
Älvdansen är en ny stadsdel som växer fram i centrala Enköping, ett stenkast från resecentrum med närhet till
grönområden. Här byggs olika typer av bostäder i varierande hushöjder och material. Totalt planeras för 800
bostäder. Heba har förvärvat ett projekt som rymmer 92 hyreslägenheter och 62 trygghetsbostäder med preli-
minär inflyttning våren 2023. Lägenheterna byggs i varierande storlekar om 1–3 rum och kök. Bostäderna står för
både social trygghet och miljömässig hållbarhet. Bygget sker enligt Miljöbyggnad Silver. Husen byggs helt i trä
med sol celler på taket och med innovativt system för att ta vara på värmen i spillvatten. Trygghetsbostäder är en
form av mellanbostad med hög tillgänglighet för äldre personer och Älvdansen trygghetsbostäder är de första i
sitt slag för både Enköpings kommun och Heba. För hyreslägenheterna är investeringsstöd sökt, vilket om det
beviljas kan ge möjlighet till fördel aktiga hyror. Pendlingsmöjligheterna till och från Stockholm är goda.
Källberga, Nynäshamn
Källberga är ett helt nytt naturnära bostadsområde i Nynäshamns kommun som fullt utbyggt
kommer att rymma 600–700 bostäder kring en bykärna med verksamheter, samhällsservice,
butiker och förskola. Här finns det småskaliga och naturnära i en spännande och ny form där
ekologisk och social hållbarhet står i centrum. I området har Heba förvärvat 123 nyproduce-
rade hyreslägenheter med sökt investeringsstöd. Förvärvet blir Hebas första etablering i
Nynäshamn. Preliminär byggstart sker under våren 2022 med preliminär inflyttning i slutet av
2023. Förutsättningarna rimmar väl med Hebas strategi att erbjuda bostäder för livets olika
faser. Hebas första etablering i Nynäshamn får dessutom ett attraktivt läge, nära Nynäshamn
och med pendlingsmöjlighet till Stockholm.
FASTIGHETSUTVECKLING
47HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Panorama, Bredäng
I Bredäng påbörjade Heba och Åke Sundvall hösten 2020 en nybyggnation av kvarteret Panorama.
Projektet omfattar tre hus med totalt 199 Svanenmärkta bostadsrätter. Utformningen av husen har skett
för att tillföra något alldeles extra till området runt Mälarkusten. Projektet tar ett helhetsperspektiv på
fastighetens livscykel och lever upp till hårda krav på energi användning. Svanenmärkningen och det
hållbarhetstänk sompräglar projektet har möjliggjort grön finansiering vilket realiserats med ett
gemensamt grönt lån. Försäljningen av bostadsrätterna inleddes 2021. Inflyttning planeras till kvartal
fyra 2022 och första kvartalet 2023.
Rosendal, Uppsala
I den nya stadsdelen Rosendal i Uppsala uppför Heba i
samarbete med Åke Sundvall två nya bostadskvarter. Rosendal
ligger naturnära mellan Stadsskogen och Kronskogen endast
två kilometer från Uppsala centrum. Området hör till ett av
Uppsalas mest expansiva stadsområden. Fastigheterna är upp-
delade på två kvarter. Verket, med 158 bostadsrätter fördelade i
fyra hus, och Terrassen med 145 hyresrätter med investerings-
stöd. Försäljningen av bostads rätterna startade hösten 2021.
Förmedling av hyreslägenheterna i Verket startar våren 2022.
Inflyttning sker under hösten 2022. Bostadskvarteren är Hebas
första fastigheter i Uppsala och byggnaderna kommer att bli
Svanenmärkta, i linje med Hebas ambition att bygga hus för
framtiden som tar ansvar för klimat och miljö.
Samarbetsprojekt med
Åke Sundvall
Heba vill skapa värde för ägare och samhälle genom för troende -
fulla partnerskap. Under 2021 har samarbetet med Åke Sundvall
Byggnads AB i samägda bolag (50/50) fortsatt. Isamarbets-
projekten ingår en variation av upplåtelseformer och fastig-
heter av olika karaktär i Stockholm och Uppsala.
Samarbetsprojekt
Panorama, Bredäng
Rosendal, Uppsala
Vårbergstoppen, Skärholmen
Framtidens Stora Sköndal
Skärgårdsskogen, Skarpnäck
FASTIGHETSUTVECKLING
48 HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Vårbergstoppen
I Vårbergstoppens park genomför Stockholms stad just
nu en stor upprustning i syfte att skapa en stadspark med
något för alla. I Vårbergstoppen kommer Heba i ett sam-
arbete med Åke Sundvall uppföra ett storgårdskvarter
med lummiga bostadsgårdar som omringar en allmän
naturkulle i mitten. Projektet äruppdelat i två bostads-
rättsfastigheter, Viggholmen 1 och Loholmen 1. Totalt
byggs här cirka 300 lägenheter i varierande storlek. För
Heba har nyckelord i planerandet av bostäderna varit att
de ska vara prisvärda, miljömässigt hållbara och socialt
hållbara. Fastigheterna kommer att Svanenmärkas och
beräknas stå klara 2023/2024.
Skärgårdsskogen, Skarpnäck
I slutet av 2020 tilldelades Heba tillsammans med Åke Sundvall en markanvisning i Skärgårdsskogen,
Skarpnäck. I ett gemensamt projektbolag kommer här byggas cirka 120 bostadsrätter. Totalt byggs cirka
700 nya bostäder i området som ligger isödra delen av Skärgårdsskogen. Målbilden är ett dynamiskt
bostadskvarter som kombinerar nyskapande arkitektur med socialt engagemang till en levande boende-
miljö, som sammanfaller med Hebas aärsidé om att skapa värde genom trygga och attraktiva bostads-
områden. Intresset för att bygga på området har varit mycket stort. Åke Sundvall och Heba tilldelades
tillsammans med flera aktörer en markanvisning i stor konkurrens.
Framtidens Stora Sköndal
I Stora Sköndal i södra Stockholm börjar en ny stadsdel växa fram. Heba och Åke Sundvall kommer via ett
samägt bolag driva och äga ett projekt om cirka 700 bostäder i den nya stadsdelen. Av dessa bostäder är cirka
hälften hyresrätter och resterande hälft bostadsrätter. Projektet är del av den andra etappen i utvecklandet av
Framtidens Stora Sköndal, som innefattar byggandet av totalt cirka 1000 bostäder. När Stora Sköndal står klart
ska stadsdelen rymma cirka 4000 bostäder och 3000 arbetsplatser. Stadsdelen beräknas stå färdig 2035 och
utformas utifrån en idé om social hållbarhet där inkludering, variation och närhet till grönska och vatten står i
centrum. Det ska bli en stadsdel byggd för möten och gemenskap, med varierad arkitektur, ett starkt fokus på
miljömässig hållbarhet och där ny teknik används för att skapa livskvalitet. Projektet går helt i linje med Hebas
vision, att vara bäst i Sverige på att skapa trygga och attraktiva bostäder och livsmiljöer.
FASTIGHETSUTVECKLING
49HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Risker
Heba är ett stabilt företag med låg riskprofil. Det beror bland annat på att bolaget har hög soliditet, ett
långsiktigt ägarperspektiv, bostads- och samhällsfastigheter med låg vakans, fokus på kärnverk sam-
heten, och en eektiv egen fastighetsförvaltning. Nedan presenteras några av de riskområden som kan
påverka verksamheten.
Risk Hantering
STRATEGISKA RISKER
Värdering av
fastigheter
Fastigheternas marknadsvärde varierar bland
annat beroende på det ekonomiska läget och
ränteläget. Förändringar i marknadens avkast-
ningskrav får stor resultatpåverkan.
För att få ett rättvisande marknadsvärde internvärderas
2/3 av fastighetsbeståndet och externvärderas 1/3 av
fastig hetsbeståndet vid varje kvartalsbokslut. Vid årsbok-
slutet externvärderas koncernens samtliga fastigheter.
Varumärke
Ett starkt varumärke kännetecknas av med-
vetenhet, tydlighet och enhetlighet hos med-
arbetare och marknaden. Ett starkt varumärke
bidrar till att bolaget kan uppfylla sina aärs-
mål. Skulle varumärket förknippas med
oönskade egenskaper finns risken att vår
tillväxt påverkas negativt.
Vi arbetar kontinuerligt med att kommunicera bolagets
övergripande budskap i olika kanaler, både internt och
externt. Vi utvecklar kontinuerligt våra kanaler för att vara
tillgängliga och tidsenliga. Vi är proaktiva vad gäller han-
tering av potentiellt känsliga frågor som skulle kunna
skada varumärket.
Digitalisering
Vi behöver ständigt nya innovationer och tek-
nik som kan underlätta och förbättra arbetet.
Att möta våra intressenters förväntningar och
behov är av stor vikt för att kunna bedriva
verksamheten framgångsrikt. Om vi inte följer
med i den digitala utvecklingen kan vi ha svårt
att attrahera framtidens medarbetare.
Vi omvärldsbevakar och hämtar inspiration från branschen.
Vi implementerar pilotprojekt för att i drift kunna utvärdera
system och teknik.
Tillväxt
Ett av Hebas strategiska mål är att fortsätta
växa i Stockholmsregionen och Mälardalen.
För att göra det krävs markanvisningar för
nybyggnad, rätta hyresnivåer och välfunge-
rande samarbeten.
Ett gemensamt arbetssätt med öppen och nära dialog
med våra samarbetspartners fastställer att vi jobbar mot
samma mål och främjar kompetensutväxling. Tillsammans
skapar vi möjligheter att vinna markanvisnings tävlingar
och uppnå rätt hyresnivåer.
OPERATIVA RISKER
Hyresintäkter
80 procent av Hebas hyresintäkter kommer
från bostadshyresgäster. Stockholmsregionen
och Mälardalen svarar för koncernens samt-
liga hyresintäkter. Eftersom hyresnivån förhål-
ler sig till den förhandlade bruksvärdeshyran
påverkas Hebas intäkter till stor del av dessa
hyresförhandlingar.
Heba arbetar för en mer konsekvent hyressättning som
bättre motsvarar hyresgästernas värderingar och prefe
renser. Flertalet av Hebas fastigheter ligger i attraktiva
lägen på respektive delmarknad vilket gör att Heba på sikt
kan förbättra hyresnivån. Genom planmässig ombyggna-
tion av bostadsfastigheterna uppgraderas cirka 100 lägen-
heter per år till modern standard och högre hyresnivå.
Vakanser
Heba ägde vid årsskiftet 2021/22 åtta sam-
hällsfastigheter och är i övrigt ett renodlat
bostadsbolag med ett homogent fastighets-
bestånd. En hög vakansgrad på bostäder
skulle därför påverka Hebas resultat negativt.
Efterfrågan på hyresbostäder i Stockholmsregionen är
väldigt hög och bedöms vara fortsatt hög inom över-
skådlig framtid. Heba har en vakansgrad på 0,37 procent.
Samhällsfastigheterna är uthyrda på 15- och20-åriga
hyresavtal till Stockholms stad och välrenommerade
äldrevårdsföretag.
RISKER
50 HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Risk Hantering
OPERATIVA RISKER, FORTS.
Fastighets kostnader
Hebas enskilt största driftkostnadspost är
värme kostnaden. Övervägande del av fastig-
hetsbeståndet är anslutet till fjärrvärmenätet.
Värmekostnaderna utgör ungefär 20 procent
av de totala driftkostnaderna. Dessa kan
variera kraftigt år från år beroende på väder-
lek och energipris.
Värmeanläggningarna i merparten av Hebas fastigheter
ärmycket moderna och samtliga har digital driftunder-
central. Heba arbetar kontinuerligt med att reducera
energi användningen i fastigheterna bland annat genom
eektiva energiinvesteringar och optimering av värme-
leveranser. Bolaget genomför även installation av alterna-
tiva energikällor såsom solcellsanläggningar i kombination
med bergvärme.
FINANSIELLA RISKER
Finansierings kostnader
Förvärv och större ombyggnader finansieras
genom bankupplåning och företagscertifikat.
Vid årsskiftet 2021/22 uppgick de ränte-
bärande skulderna till 41,1 procent av fastig-
heternas marknadsvärde. Lånen är fördelade
mellan fyra av landets största banker. Den
genomsnittliga räntebindningstiden var per
årsskiftet 3,4 år. Förändringar i marknads-
räntenivå skulle höja bolagets finansierings-
kostnader.
Hebas höga soliditet gör att bolaget är mindre känsligt för
förändringar i marknadsräntenivåerna än genomsnitts-
aktören. Hebas finanspolicy reglerar hur de finansiella ris-
kerna ska hanteras samt anger limiter och vilka finansiella
instrument som får användas. Kontinuerlig uppföljning
sker av företagsledning, finanskommitté och styrelse.
Finansieringskostnaden ligger på 0,93 procent och ränte-
täckningsgraden är 4,8 procent. Heba har en long-term
issuer credit rating med betyget BBB+, Stable outlook,
avNordic Credit Rating.
HÅLLBARHETSRISKER
Medarbetare
Medarbetarna är bolagets viktigaste tillgång.
På Heba ska medarbetarna må bra och trivas
på jobbet. Skulle Heba tappa i attraktionskraft
som arbetsgivare och därmed få svårigheter
att rekrytera, behålla och utveckla medarbe-
tare vore det en risk som skulle ge stora
negativa följder för verksamheten.
Hebas uppförandekod är baserad på bolagets kärnvärden
och ger tydliga riktlinjer för hur verksamheten ska bedri-
vas. Varje medarbetare ska ha en individuell utbildnings-
plan för att kunna utvecklas tillsammans med bolaget,
planen följs upp vid det årliga medarbetarsamtalet.
Medarbetarundersökningar genomförs vartannat år och
fångar upp förbättringspunkter. Årets resultat uppgick till
4,4 (4,3) i en 5-gradig skala. Under 2021 har hälsoåret som
initierades 2020 fortsatt med bland annat löpträning och
yoga.
Kundnöjdhet
Heba ska vara närvarande och tillgängliga för
hyresgästerna. Att vara hyresgäst hos Heba
innebär en trygg och trivsam bostad och att
fåhjälp när det behövs. Stort missnöje hos
hyresgästerna skulle skada Hebas varumärke
och leda till hög omsättning.
Heba strävar efter att vara tillgängliga och närvarande för
att hyresgästerna ska känna sig trygga i sina hem samt få
snabb återkoppling och hjälp när det behövs. Tillsammans
med hyresgästerna skapas initiativ som trygghetsvand-
ringar och främjar miljöengagemang. Heba utför kund-
enkäter vartannat år eller sex månader efter ett renove-
ringsprojekt och nyproduktion.
RISKER
51HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Risk Hantering
HÅLLBARHETSRISKER, FORTS.
Mänskliga rättigheter,
antikorruption och
leverantörsrisker
Hebas verksamhet involverar ett flertal aktö-
rer och underleverantörer, i synnerhet i sam-
band med nybyggnadsprojekt. Missförhållan-
den, i form av exempelvis brott mot mänskliga
rättigheter, och eventuella konkurser hos leve-
rantörer i värdekedjan kan medföra störningar
i Hebas verksamhet.
Hebas hållbarhetspolicy säkerställer och ligger till grund
för att bolagets verksamhet bedrivs på ett ansvarsfullt
sätt. Alla medarbetare utbildas årligen i bolagets
upp förandekod tillsammans med antikorruption- och
hållbarhetspolicy. Heba tillämpar Fastighetsägarnas upp-
förandekod för leverantörer och genomför stick provs-
kontroller för att säkerställa att leverantörer och under-
leverantörer inte agerar i strid med hållbarhets policyn. För
att upptäcka oegentligheter finns en visselblåsarfunktion
som sköts av en tredje part.
Miljörisker kopplade
till nyproduktion
När Heba bygger nytt ska byggnaden vara för
framtiden, vilket behöver säkerställas. Utan
kontroll på hur bolagets nyproduktion belas-
tar klimatet kommer bolaget varken klara av
nutida eller framtida krav.
All nyproduktion ska miljöcertifieras enligt miljöbyggnad
silver eller bedömd motsvarande nivå och ha en energi-
användning 20 procent under BBR. Material som används
måste väljas utifrån ett hållbarhetsperspektiv och vara
godkända enligt Byggvarubedömningen, eller utifrån
bolagets egen Hebastandard med godkända produkter.
Bolaget ska ställa krav på leverantörer att redovisa klimat-
påverkan för att tillsammans kunna minimera klimatpåver-
kan och göra val för att klimatoptimera. Vid varje projekt
ska en extern miljöcontroller granska att bolaget följer
miljö program och de krav som Heba ställt. Genom att öka
förståelsen för hur den indirekta klimatpåverkan ser ut, ska
bolaget agera och hantera brister och möjligheter som
uppstår.
Miljörisker kopplade till
renoveringsprogram
Hebas fastigheter som renoveras är mellan
50–70 år gamla och kräver åtgärder för att
kunna fungera. Bolaget behöver renovera med
hänsyn till framtiden. Heba behöver beakta
hur material och metoder som används idag
kan visa sig vara undermåliga framöver. I
annat fall finns en risk att fastigheterna inte
uppnår framtidens energikrav eller intressen-
ternas önskemål och behov.
När Heba renoverar saneras fastigheten på gamla
inbyggda miljöskulder. Liksom vid nyproduktion finns en
extern miljöcontroller och ett miljöprogram under hela
projektet som kvalitetssäkrar arbetet. Inför varje renove-
ring genomförs en återbruksinventering för att minimera
avfall och spara resurser. Heba analyserar och sorterar det
avfall som uppstår och följer upp med rapporter varje
kvartal. Målet är att allt material som kan åter vinnas, ska
göra det. De nya produkterna i husen är godkända enligt
Byggvarubedömningen eller följer Hebastandard. Heba
genomför åtgärder som förbättrar energiprestandan
såsom fönsterbyten, tilläggsisolering och byte av
ventilationsaggregat.
Miljörisker kopplade
till förvaltning
Det dagliga förvaltningsarbetet med fastig-
heterna medför situationer som på olika sätt
kan påverka människa och miljö. Heba behö-
ver vara medveten om hur bolaget kontrolle-
rar och hanterar miljörisker som uppstår i det
dagliga arbetet hos förvaltningsteamen.
Genom ett strukturerat arbete med rutiner och egen-
kontroller kontrolleras och följs förvaltningsrutinerna upp.
Varje fastighet har en egen förvaltningsplan med en kart-
läggning av inbyggda miljöskulder. Förvaltningens största
post är energianvändningen, vilken fjärrstyrs för att stän-
digt optimera energiprestandan. Heba utvecklar hyres-
gästernas möjligheter att källsortera och hur bolaget som
fastighetsägare kan skapa incitament för att materialåter-
vinna mer, inte minst plasten. Matavfalls insamling ska
finnas vid varje fastighet under 2022. Varje år ska Heba
starta två projekt med installation av energikällor med
förnybar energi såsom bergvärme i kombination med
solceller.
Risker kopplade till
klimatförändringar
Då klimatet förändras föreligger risker för
ökade energikostnader till följd av ökade skat-
ter och ökade verksamhetskostnader kopp-
lade till regleringar, skatter eller utsläpp samt
ökade vattenkostnader. Fysiska risker för
fastig heter som ligger i områden där vatten-
nivåerna bedöms höjas och där ökade regn-
mängder resulterar i att fastigheter blir
temporärt obrukbara. Det varmare klimatet
innebär ökat behov av kylmedia, vilket både
blir en initial investering och löpande högre
energikostnader.
Fastighetsbeståndet analyseras årligen utifrån olika
klimat scenarier, med hjälp av Länsstyrelsens kartunderlag
för klimatanpassning och underlag från Sveriges meteoro-
logiska och hydrologiska institut (SMHI). De fysiska
klimat riskerna bedöms både kort- och långsiktigt för att
säkerställa att rätt anpassningar planeras och utförs i tid.
Klimatrelaterade frågor i det dagliga arbetet är fullt inte-
grerat i verksamheten. Hållbarhetsmål finns på strategisk
nivå i aärsplanen likväl som integrerade i fastighets-
planen. Analys och målsättning genomförs på kort och
lång sikt och följs upp av ledning och styrelse minst en
gång per kvartal. Se vidare underlag i tabell på sidan 53.
RISKER
52 HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Risk Kategori Modell och mätenhet Finansiell påverkan
KLIMATFÖRÄNDRINGAR – OMSTÄLLNINGSRISKER
Ökade energikostnader
Kostnader Total energianvändning (värme, kyla och
fastighetsel) uttryckt i GWh, mkr per år.
Energianvändningen 2021 uppgick till
26,5 GWh motsvarande en kostnad om
34,7 mkr.
Kostnader Förändrade energikostnader till följd av
ökade energipriser med 0,5 kr/kWh.
Beräkning utgår från 2021 års energi-
användning, mkr/år och förändring av
förvaltningsmarginal i procentenheter.
Prisökning om 0,5 kr/kWh skulle resul-
tera i ökade energikostnad om 13 mkr,
motsvarar en minskning av förvalt-
ningsmarginal om 3 procentenheter.
Tillgångar/Skulder Investeringar kopplade till att minska
energianvändningen och öka andelen
förnybar energi.
Under 2021 investerades 19 mkr i
anläggningar för förnybar energi.
Beräknad energibesparing motsva-
rande 1,3 mkr per år.
Ökade kostnader
kopplade till regleringar,
skatter eller utsläpp
Kostnader Ökade kostnader för klimatkompensa-
tion, baserat på 2021 års kompenserade
utsläpp i scope 1 och scope 2.
Om priset för klimatkompensation
uppgår till 300 kr/ton motsvarar det
enkostnadsökning om 130 tkr.
Kostnader Ökade kostnader för byggmaterial om
klimatkompensation läggs på inköpspris.
2021 års klimatpåverkan från bygg-
material.
Om priset på klimatkompensation
uppgår till 300 kr/ton motsvarar det
omkring 4 mkr för klimatpåverkan av
byggvaror, vilket utgör 0,3 procent av
totala investeringar i förvaltningsfas-
tigheter 2021.
Ökade vattenkostnader
Kostnader Total vattenförbrukning under 2021 där
pris på vatten antas öka med 50 procent
per m
3
r
Under året uppgick vattenförbruk-
ningen till 275 000 m
3
, motsvarande
en kostnad på 5,5 mkr. Prisökningen
skulle innebära ökade vattenkostnader
om 2,8 mkr.
KLIMATFÖRÄNDRINGAR – FYSISKA RISKER
Fastigheter kommer
ligga under vatten
på grund av stigande
havsnivåer
Tillgångar Fastigheter som ligger i områden där
havsnivåerna bedöms höjas. Uttryckt i
intäktsminskning mkr/år. Andel av hyres-
intäkter utifrån utfall år 2021.
Utfall från analys av hela beståndet.
Trefastigheter har identifierats där det
föreligger risk för förhöjda vatten-
nivåer. Motsvarar årliga intäkter om
43mkr, 10 procent av de totala hyres-
intäkterna 2021.
Varmare klimat innebär
ökat energibehov
kopplat till köldmedia
Tillgångar/Skulder
Kostnader
Behovet av köldmedia ökar, vilket innebär
en initial investering för installation samt
en årlig kostnadsökning för energi.
Sex av våra samhällsfastigheter har ett
identifierat behov av köldmedia, mot-
svarar en investering om 6 mkr och
ökade energikostnader om 90 tkr/år
förvaltningsmarginalen förblir oför-
ändrad.
Ökade regnmängder
resulterar i att
fastigheter blir
temporärt obrukbara
Intäkter Intäktsbortfall för tomställda lägenheter
och lokaler.
Utifrån analys av beståndet föreligger
en förhöjd risk hos två fastigheter.
Intäktsbortfall vid tomställning
bedöms till 2,8 mkr.
Kostnader Kostnader för reparationer ökar, till följd
av ökade vattenmängder.
Utifrån analys av beståndet föreligger
en förhöjd risk hos två fastigheter.
Kostnaden för reparation bedöms till
6mkr.
RISKER
53HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Värdering av
fastighetsbeståndet
Savills är en av världens ledande fastighets-
rådgivningsföretag med verksamhet i mer
än 70 länder runt om i världen. Värderings-
enheten inom Savills Sweden AB är som
konsult oberoende och erbjuder kvalifice-
rade värderingstjänster inom samtliga kom-
mersiella fastighetssegment. Värderingen
av fastigheter i Hebas fastighetsbestånd
per 31 december 2021 har utförts av aukto-
riserade fastighetsvärderare inom Savills
Sweden AB.
Transaktionsmarknaden
Hebas fastighetsbestånd är huvudsakligen
lokaliserat till Storstockholmsområdet.
Transaktionsvolymen för bostadsfastig-
heter inom Storstockholm uppgick under
2021 till cirka 66,3 mdkr. Detta är cirka
50mdkr högre än föregående år. Den höga
transaktionsvolymen förklaras av några
större strukturaärer som genomförts
under året bland annat Heimstadens för-
värv av Akelius svenska fastighets bestånd.
Den genomsnittliga transaktionsvolymen
för bostäder de senaste tio åren före 2021 är
cirka 13,3 mdkr. Under de senaste fem åren
har volymen varierat mellan 10,1–66,3 mdkr
vilket motsvarar 20–37 procent av den
totala transaktionsvolymen för fastigheter
inom området. Intresset för bostadsseg-
mentet är stort och utbudet har svårt att
svara upp mot intresset från investerare.
Intresset för nyproduktion är fortsatt
starkt och ett flertal aärer görs under
projekt skedet i form av forward funding
upplägg.
Inom Storstockholmsområdet svarade
bostadsrättsföreningar under 2021 för cirka
2,7 mdkr av segmentets totala volym om
66,3 mdkr vilket motsvarar cirka 4 procent.
Andelen är låg i ett historiskt perspektiv
och exkluderas strukturaärer ökar andelen
till 8 procent.
I faktiska belopp ökade dock transak-
tionsvolymen för bostadsrättsombildningar
med cirka 1 mdkr mellan 2020 och 2021.
Den långsiktiga trenden visar dock på en
minskande andel av transaktionsvolymen
för bostadsrättsföreningar. Under senaste
tioårsperioden har andelen varierat mellan
4–56 procent med ett snitt om cirka 29 pro-
cent. Ökningen i faktisk transaktionsvolym
under 2021 ska ses mot bakgrund av att
dengrönblåa majoriteten i Stockholms stad
erbjudit hyresgäster hos de kommunalt
ägda bostadsbolagen ielva stadsdelar att
ombilda ett antal fastigheter till bostads-
rätt.
Höga priser på bostadsrättsmarknaden
och boendes önskemål om att själva kunna
påverka sin boendeekonomi- och miljö ger
incitament för boende i hyresfastigheter att
bilda bostadsrättsföreningar och förvärva
de fastigheter där de bor. Bostadsrättsför-
eningars förvärvsbeslut skiljer sig från andra
investerares då de istället för att se till en
marknadsmässig direktavkastning istället
primärt tittar på boendekostnad och
kvadrat meterpris. I de fall intresse för för-
värv från bostadsrättsföreningar finns är
det, med dagens låga ränteläge och höga
bostadsrättspriser, svårt för investerare på
Stockholmsmarknaden att prismässigt
konkurrera med bostadsrättsföreningar. På
senare år har det dock visat sig att konkur-
rensen hårdnat och att det i såväl centrala
Stockholm som i närförorter i vissa fall finns
privata investerare som är villiga att betala
ett pris som är i nivå med eller högre än vad
bostadsrättsföreningar erbjuder. Förutsätt-
ningarna för ombildning har försämrats
något med de ändrade reglerna avseende
belåningsgrad och amorteringskrav men
det är ändå vår bedömning att ombild-
ningsalternativet är fortsatt attraktivt.
Positionering av Hebas fastigheter
I nedanstående diagram redovisas vär-
derar nas uppfattning om hur bolagets
fastig heter är positionerade på fastighets-
marknaden. Storleken på varje cirkel
representerar det sammanlagda marknads-
värdet av Hebas fastigheter på respektive
delmarknad. En placering högt upp i dia-
grammet motsvarar ett högt genomsnittligt
fastig hetsvärde per kvadratmeter. För fler-
talet av de värderade fastigheterna är en av
de mest sannolika köparna fastigheternas
hyresgäster i form av en bostadsrätts -
förening. Aktuella marknadsparametrar
förbostadsfastigheter på några av Hebas
delmarknader presenteras även i tabellerna
nedan.









Mkr

















Mkr
Transaktionsvolym
Stockholm & närkommuner
Transaktionsvolym
Stockholm & närkommuner
Bostadsfastigheter – per typ av köpare
Bostäder Övriga segment Andel bostäder (%) BRF Övriga köpare Andel BRF (%)
0
10
20
30
40
50
60
70
80
90
100
000’ kronor/mån
Värdefördelning, kr/mån
Huddinge/Botkyrka/Salem
Söderort
Innerstan
Västerort
Lidingö/Täby/Sollentuna
Övriga områden
VÄRDERING
54 HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Marknadsvärdering
Känslighetsanalys
Ändring av indata Värdeförändring
Parameter enhet antal tkr %
Inflation -enheter  
Inflation -enheter – – –
Kalkylränta -enheter  – –
Kalkylränta -enheter –  
Direktavkastningskrav -enheter  – –
Direktavkastningskrav -enheter –  
Hyresvärde  
Hyresvärde – – –
Drift-ochunderhållskostnad  – –
Drift-ochunderhållskostnad –  
Savills Sweden AB har på uppdrag av Heba
värderat 62 fastigheter i koncernens fastig-
hetsbestånd. Syftet med värderingarna är
att bedöma varje enskilt värderingsobjekts
marknadsvärde per bokslutsdagen
31december 2021. Sju fastigheter som
utgör pågående nybyggnadsprojekt eller
som omfattas av pågående renoverings-
projekt ingår ej i värderingen utan dessa har
internvärderats av Heba.
Marknadsvärde definieras enligt följande:
Det värde vid värdetidpunkten till vilket
köpare och säljare är beredda att genom-
föra en transaktion. Detta efter det att fast-
igheten marknadsförts på en öppen mark-
nad och att ingen av parterna agerar utifrån
några tvång ställda av tredje part.
Denna definition följer de internationellt
vedertagna inom RICS (Royal Institute of
Charted Surveyers).
I de fall en bostadsrättsförening bedömts
vara sannolik köpare har detta beaktats.
Värderingsunderlag
Underlag för värderingen utgörs av upp-
gifter per fastighet som Heba lämnat avse-
ende intäkter och kostnader. För lokaler
utgörs intäktsuppgifterna av utgående
hyra, avtalstid, indexreglering samt eventu-
ella tillägg och rabatter. För bostäder ingår
uppgifter om utgående hyra, specificerade
hyrestillägg och hyresrabatter. Även infor-
mation om vakanta ytor har lämnats.
Underlaget avseende kostnader utgörs av
historiska förbruknings- och underhålls-
kostnader på fastighetsnivå samt större
planerade eller på senare tid utförda inves-
teringar och underhållsåtgärder. Uppgifter
om aktuella taxeringsvärden har erhållits
från det ociella fastighetsregistret. Slut-
ligen har Savills nyttjat data från interna
orts- och marknadsdatabaser.
Värderingsmetod
Värderingarna har utförts genom analys av
varje fastighets status och hyres- och mark-
nadssituation. Till huvudmetod för de indi-
viduella värderingarna har så kallade kassa-
flödeskalkyler använts. I varje värdering har
ett kalkylmässigt framtida driftnetto beräk-
nats. Vid denna beräkning tas hänsyn till
upp visad driftdata och värderarens upp-
fattning om framtida utveckling. Det sker
genom en simulering av en försäljning som
enskilt objekt. I kalkylerna nuvärdeberäknas
bedömda framtida driftnetton och behov
av investeringar. Till summan av dessa
nuvärden adderas nuvärdet av ett restvärde
som ska avspegla bedömt marknadsvärde
vid kalkylperiodens slut. Vid värderingen av
Hebas fastigheter har huvudsakligen fem-
åriga kalkylperioder använts. Värderingarna
tar ej hänsyn till de enskilda objektens
skatte situation.
Jämförelser och analyser har även gjorts
av genomförda köp av fastigheter och
bostadsrätter inom respektive delmarknad.
För samtliga genomförda värderingar sva-
rar av Samhällsbyggarna auktoriserade
fastighetsvärderare.
Värderingsantaganden
Följande antaganden och bedömningar har
använts vid de enskilda värderingarna:
Inflationstakten har under kalkylperioden
antagits till 2,0 procent per år.
Hyresutvecklingen för bostäder för 2022
är för flertalet fastigheter känd utifrån
gjorda överenskommelser i hyresför-
handlingar. I de fall ny hyra ännu ej varit
känd har antagits en hyreshöjning om
1,8procent i linje med gjorda överens-
kommelser. För åren därefter antas
hyresutvecklingen i huvudsak följa
inflationen.
För nyligen genomförda renoveringsprojekt
och nyproduktion har i de fall där ny för-
handlingsöverenskommelse tecknats med
Hyresgästföreningen hyreshöjning beräk-
nats i enlighet med dessa och i annat fall
utifrån en bedömd marknadsmässig
normhyra.
För lokaler har den framtida utvecklingen
baserats på gällande kontrakt. Hyrorna har
efter aktuell löptids slut anpassats till
bedömd marknadshyra.
Långsiktig ekonomisk vakansgrad har i
snitt bedömts till 0,8 procent och varierar
inom beståndet mellan 0,1 och 2,0 pro-
cent.
Kalkylränta och avkastningskrav baseras
på analyser av genomförda transaktioner,
samt individuella bedömningar avseende
risknivån och fastighetens marknadsposi-
tion. I värderingarna används en kalkyl-
ränta från 3,7 till 5,6 procent med ett snitt
på 4,8 procent och ett direktavkastnings-
krav vid beräkning av restvärdet från 1,5
till 3,6 procent med ett snitt på 2,8 pro-
cent.
Marknadsvärde
Det sammanlagda marknadsvärdet av de
62 av Savills värderade fastigheterna i
Hebakoncernens fastighetsbestånd uppgår
vid värdetidpunkten 31 december 2021 till
13 164 200 000 kronor. Detta belopp utgör
summan av de separat bedömda marknads-
värdena för de enskilda värderingsobjekten.
13,2 mdkr
Marknadsvärde
(externt värderade)
14,7 mdkr
Marknadsvärde
(inkl internt värderade)
VÄRDERING
55HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Hebas fastighetsbestånd rymmer 3 479
hyreslägenheter, 420 lägenheter inom
äldreboenden och 349 lokaler. Läs mer
omHebas innehavsstrategi på sidan 41.
56
Heba som investering
Lång erfarenhet
och gott renommé
Eektiv förvaltning
och organisation
Nöjda hyresgäster
och medarbetare
Ansvarsfullt och
hållbart företagande
Eftertraktade
fastigheter i
attraktiva lägen
med potential
Ökad andel
nyproduktion och
samhällsfastigheter
med högre
direktavkastning
Stabil
utdelningsnivå
Stark
finansiell ställning
ger utrymme
för förvärv
Eftertraktade fastigheter i attraktiva lägen
med potential
Heba är med sitt koncentrerade bestånd av hyresbostäder
iStockholmsregionen och Mälardalen väl positionerat för
attgenom eektiv förvaltning och helhetskoncept för
renovering, ombyggnad och tillbyggnad fortsätta att öka
intjäningsförmågan ibefintligt bestånd.
Modernisering och underhåll av fastigheterna sker med
inriktning på långsiktig hållbarhet och fokuserar även på
energi besparingar och möjligheter att skapa nya bostäder
ibefintliga fastigheter. Detta förväntas också leda till
stigande fastighetsvärden på sikt.
Ökad andel nyproduktion och samhällsfastigheter
medhögre direktavkastning
Heba flyttar fram sina positioner inom nyproduktion och
samhällsfastigheter. Den samlade investeringsvolymen för
pågående hyresrätts- och äldreboendeprojekt är 2,1 mdkr.
Projekten som färdigställs från 2022 och framåt kommer att
generera ett driftöverskott om cirka 130 mkr per år. Antalet
geografiska områden inom Stockholmsregionen och Mälar-
dalen ska öka. Efterfrågan på samhällsfastigheter ökar
stadigt, bland annat för att Sveriges befolkning blir allt
äldre. Heba har som mål att öka andelen samhälls fastigheter
ibeståndet från 10till 20 procent till år 2025.
Stark finansiell ställning och kostnadseektiv
upplåning ger utrymme för lönsam tillväxt
Hebas underliggande stabila kassaflöde, goda finansiella
ställning, att bolaget är börsnoterat, har en god kreditrating
samt har tillgång till fler kostnadseektiva finansierings-
alternativ än tidigare gör att Heba kan fortsätta sin expansion
utan att målet om att ha en belåningsgrad som understiger
50 procent begränsar tillväxtambitionerna.
Stabil utdelningsnivå
Hebas tillväxt ska ske med en värdetillväxt och ett ekono-
miskt resultat som säkerställer utdelning till aktieägarna.
Företagets mål är att aktieutdelningen ska vara minst
70procent av förvaltningsresultatet justerat för skatt. De
senaste fem åren har aktieutdelningen varit mellan 68–73
procent av förvaltningsresultatet efter beräknad skatt.
HEBA SOM INVESTERING
57HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Hebas aktie
Aktiekapitalet per den 31 december 2021 uppgick
till 34400 000 kronor fördelat på 7 990 320
A-aktier och 74569 680 B-aktier. Hebaaktien är
sedan den 13 juni 1994 noterad påNasdaq
Stockholm Nordic Mid Cap.
Hembudsklausul och omvandlingsförbehåll
I Hebas bolagsordning finns en hembuds klausul avseende
bolagets A-aktier, i huvudsak innebärande att om A-aktierna
överlåts till någon som inte är A-aktieägare, ska aktie rna
hembjudas nuvarande A-aktie ägare. Om hembjuden A-aktie
ej löses, omvandlas aktien automatiskt till aktie av serie B.
Ibolagsordningen finns även ett så kallat omvandlings-
förbehåll, som innebär att aktie av serie A efter begäran av
inne havare av sådan aktie ska omvandlas till aktie i serie B.
Ägarstruktur
Antalet aktieägare i Heba uppgick vid årsskiftet till
4 159 stycken. De tio största aktieägarna representerade
65 procent av kapitalet, det vill säga ägarandelen, och
72 procent av rösterna. Andelen institutionellt ägande
uppgick till 31,79 procent av kapitalet och 16,98 procent av
rösterna. De utländska ägarna svarade för 3,68 procent
avkapitalet och 1,97 procent av rösterna.
Utdelningspolitik
Hebas mål är att aktieutdelningen ska vara minst 70procent
av förvaltningsresultatet justerat för skatt. Vid bestämmande
av utdelningen ska dock även hänsyn tas till investerings-
behov, konsoliderings behov och ställningen i övrigt samt
väsentlig resultatpåverkan av poster av engångskaraktär.
För verksamhetsåret 2021 föreslår styrelsen en utdelning
om 1,60 kr per aktie. Utdelningen motsvarar en direkt-
avkastning om cirka 1,0 procent baserat på börskursen den
31december 2021. Beslutar årsstämman i enlighet med
styrelsens förslag beräknas utdelningen betalas ut den
5maj 2022 med avstämningsdag den 2 maj 2022.
Substansvärde (NAV)
Substansvärde per aktie beräknas till 111,46 (91,95) kronor.
Uppskjuten skatt har ej beaktats vid denna beräkning med
hänsyn till möjligheten att sälja fastigheter på ett skatte-
eektivt sätt.
Aktiens utveckling
Hebaaktiens utveckling från 2012, visas i diagrammet
påsidan 59.
Data per aktie (efter split 2:1)
Belopp i kr/aktie 2021 2020 2019 2018 2017
Resultatföreskatt     
Resultatefterskatt     
Kassaflöde     
Egetkapital     
Fastigheternasbokfördavärde     
Utdelning(förslag)     
Börskursdendecember     
PEtalI     
PEtalII     
Totalavkastning     –
Aktiekapitalets utveckling
Antal nya aktier Summa aktier
Ökning
Aktiekapital, kr
Summa
Aktiekapital, kr
  
Split  
Nyemission    
Fondemission    
Split   
Split   
AKTIEN OCH AKTIEÄGARNA
58 HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021











Omsattantalaktieri
-talpermånad
SEK
CarnegieRealEstateIndex
OMXStockholmPIHebaB





DNOSAJJMAMFJ





Omsattantalaktieri
-talpermånad
SEK
CarnegieRealEstateIndex
OMXStockholmPIHebaB
Heba B, 1 januari 2012 till 31 december 2021 Heba B, 1 januari–31 december 2021
Källa: WebfinancialGroup Källa: WebfinancialGroup
De största aktieägarna per 31 december 2021
Antal A-aktier Antal B-aktier Summa Ägarandel % Röstandel %
NordeaBankABP    
HärnbladBirgitta     
EricssonCharlotte     
HolmberghChristina     
ErikssonAnders     
EricssonUlf    
SundströmDödsboMargareta     
DidnerandGergeSmåbolag    
SpiltanAktiefondstabil    
VogelJohan     
VogelAnna     
AnderssonRolfH    
DanielssonSteve     
BNYMellonSANV    
LivförsäkringsbolagetSkandia    
NordeaBankABPsecuritieslending    
SEBInvestmentManagement    
SundströmMaria    
GeorgssonCharlotta    
TheNorthernTrustCompany    
Totaltstörstaaktieägare     
Summaövriga     
Totalt     
Aktiernas fördelning per 31 december 2021
Antal ägare Andel i % Antal aktier Andel i %
–    
–    
–    
–    
–    
–    
–    
–    
–    
–   
–    
–   
–   
Totalt    
AKTIEN OCH AKTIEÄGARNA
59HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Kapitalstruktur
och finansiering
Finansiell ställning
Heba ska slå vakt om sin finansiella styrka, stabila kassa-
flöden och höga kreditvärdighet. Bolaget ska aktivt arbeta
med upplåningens förfallostruktur innebärande att bind-
ningstider och köp av derivat optimeras med hänsyn till för-
väntad ränteutveckling, risk och kassaflöde samt att goda
lånevillkor och en rationell lånehantering uppnås. Hebas
finanspolicy reglerar hur de finansiella riskerna ska hanteras
samt anger limiter och vilka finansiella instrument som får
användas. Kontinuerlig uppföljning sker av företagsledning,
finanskommitté och styrelse.
Kapitalstruktur
Per 31 december 2021 uppgick Hebas tillgångar till 15 515,7
(12 775,8) mkr och finansieras dels genom eget kapital på
7 492,8 (6 124,9) mkr, dels skulder på 8 022,9 (6 650,9) mkr,
varav 6 025,0 (4 915,0) mkr är räntebärande skulder. Heba
har en fortsatt god finansiell ställning med en hög soliditet
och en låg belåningsgrad.
Kreditrating BBB+ stable outlook
Under första kvartalet 2022 erhöll Heba en long-term issuer
credit rating med betyget BBB+, Stable outlook, av Nordic
Credit Rating. Detta är en förändring från Hebas tidigare
ratingbetyg A– Negative outlook. Heba har totalt emitterat
2 000 mkr gröna obligationen varav samtliga obligationer
har erhållit en senior unsecured issue rating med betyget
BBB+ från Nordic Credit Rating.
Lånestruktur
De räntebärande skulderna består av traditionell bank-
upplåning kombinerat med räntederivat, företags certifikat
och obligationer. Heba har upprättat ett företagscertifikat-
program med en beloppsram om 4 000 mkr. Vid årsskiftet
uppgick de räntebärande skulderna till 6 025,0 (4 915,0)
mkr motsvarande 41,1 (40,8) procent av fastigheternas
marknadsvärde.
Den genomsnittliga räntan var vid årsskiftet 0,93 (1,15)
procent. Lånen är fördelade mellan tre av landets största
banker med vilka mycket goda och förtroendefulla
relationer byggts upp. Som säkerhet för lånen lämnar Heba
pantbrev med betryggande inomlägen. För att begränsa
ränte riskerna har rörlig ränta på underliggande lån bundits
med hjälp av räntederivat. Totalt har Heba tecknat ränte-
swappar om 2 050,0 (1 650,0) mkr vid helårsperiodens
utgång, varav 200,0 mkr avser räntederivat med startdatum
2023 och 2024. Utestående företagscertifikat uppgår till
1475 (1 600) mkr. Heba har alltid likviditet eller outnyttjade
kreditlöften som vid förfall täcker utestående företags-
certifikat.
Heba har inga lån i utländsk valuta.
Lånestruktur och medelräntor för Hebas fastighetslån
per31 december 2021 framgår av tabeller på sidan 61.
Belåningsgrad
Belåningsgraden var vid årsskiftet 41,1 (40,8) procent. Hebas
styrelse har fastställt att riktmärket ska vara att belånings-
graden, sett över tiden, inte ska överstiga 50 procent.
Belåningsgrad Genomsnittlig ränta
Belåningsgrad och genomsnittlig ränta

Obligationsprogram och grönt ramverk
I januari 2021 upprättade Heba ett obligationsprogram
(MTN-program, medium term notes program) med en
beloppsram om 2 000 mkr och lanserade samtidigt ett ram-
verk för grön finansiering. I januari 2022 utökade Heba det
befintliga obligationsprogrammet till en total beloppsram
om 5 000 mkr. MTN-programmet innebär att Heba framöver
har möjlighet att fortsätta ge ut obligationer på kapital-
marknaden och det gröna ramverket ger dessutom Heba
möjligheten att ge ut gröna obligationer samt certifikat.
KAPITALSTRUKTUR OCH FINANSIERING
60 HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Andel säkerställd upplåning
i förhållande till totala
fastighets värden
Säkerställd andel 17%
Icke säkerställd andel 24%
Obelånad andel 59%
Kapitalstruktur
mkr 2021 2020
Ejräntebärandeskulder  
Räntebärandeskulder  
Räntederivat – 
Uppskjutenskatteskuld  
Egetkapital  
Summaskulderochegetkapital  
Räntebindningsstruktur 2021-12-31
Löptid Volym (mkr) Snittränta (%) Andel (%)
år   
år  
år  
år  
år  
–år  
–år   
Summa   
I snitträntan för perioden 1 år ingår även marginalen för den rörliga delen av
skuldportföljen i de fall räntan bundits med hjälp av räntederivat, vilka handlas
utan marginal.
Genomsnittlig räntebindningstid är 3,4 (3,4) år.
Kapitalbindningsstruktur 2021-12-31
Löptid Kreditavtal (mkr)
Utnyttjat
(mkr)
Certifikatprogram  
år  
–år  
–år  
–år  
–år  
–år  
–år  
Summa  
Genomsnittlig kapitalbindningstid är 4,3 (4,0) år.
Finansiering
Banklån 42%
Obligationer 33%
Certifikat 25%
Räntebärande skulder 6 025 (4 915) mkr.
Belåningsgrad 41,1 (40,8) %.
KAPITALSTRUKTUR OCH FINANSIERING
61HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Bolags-
styrning
BOLAGSSTYRNING
62
”Hållbar strategi
ger utdelning”
Ordföranden har ordet
Hebas aktieägare har haft anledning att glädjas åt en mycket positiv
utveckling av bolagets aktiekurs under 2021. Aktiekurser drivs
mycket av aktiemarknadens förväntningar på ett bolags utveckling.
Heba verkar inom två fastighetssegment, bostäder och samhälls-
fastigheter, som båda haft en kraftig värdeutveckling under de
senaste åren. Behovet och efterfrågan av nya bostäder och sam-
hällsfastigheter kommer med all sannolikhet ligga fast under lång
tidframåt, även om konjunkturen skulle bromsa in och räntorna
höjas som en följd av högre inflation.
Heba har visat på en mycket positiv resultattillväxt, etablerat sig
nya geografiska marknader och skapat flera nya byggrätter. Jag är
stolt över att Hebas aktiekurs under min tid som styrelse ordförande,
som började 2018, utvecklats mycket gynnsamt och att vi varje år
kunnat höja aktieutdelningen. Den goda utvecklingen gör också att
förväntningarna på Heba har ökat. Det är förväntningar som delas av
styrelsen och bolagets ledning.
Starka finanser för tillväxt och geografisk expansion
För att optimera tillväxten har vi i styrelsen sedan några år tillbaka
justerat måltalen avseende soliditet och belåningsgrad samt defi-
nierat Mälardalen som ett tillväxtområde. Det har lagt grunden för
Hebas fortsatta expansion som företagsledningen har levererat på.
Heba har tre olika finansieringskällor: bank, företagscertifikat och
gröna företagsobligationer. Vi har en genomsnittlig ränta på under
1procent på våra lånengagemang. Samtidigt har vi fått en flexibilitet
i vår finansiering somger bolaget goda förutsättningar att fortsätta
växa.
Tradition av långsiktighet och hållbarhet
Heba är i grunden ett byggmästarföretag, med ättlingar till grun-
darna som fortfarande är aktiva storägare i bolaget. Hållbarhet,
långsiktig het och kvalitetsmedvetenhet är ledord för Heba, och har
så varit sedan bolaget grundades 1952. Emellertid har hållbarhets-
arbetet tagit ett stort steg framåt under de senaste åren tack vare en
mycket engagerad företagsledning. Styrelsen har fastställt de mål-
områden som är viktiga för Hebas hållbarhetsarbete. För att nå de
uppsatta målen har vi etablerat en struktur och ett arbetssätt som
inkluderar samtliga medarbetare.
Jag bedömer att vi ligger långt fram i vårt hållbarhetsarbete vilket
bland annat bekräftas genom certifieringen av vårt gröna ramverk.
Det innebär att Heba har rätten att emittera gröna obligationer och
att vår fastighetsförvaltning är på god väg att bli klimatneutral.
Jag noterar med tillfredställelse att både kund- och medarbetar-
enkäten för år 2021 visar på mycket goda resultat vad gäller trivsel
med Heba som hyresvärd och arbetsgivare. Detta under en tid då
pandemin har härjat som mest. Hebas medarbetare har gjort ett
fantastiskt gott arbete trots besvärliga tider.
Utmaningar källa till nya lärdomar
Även styrelsens arbete har präglats av pandemin. I Hebas styrelse är
vi sex personer som representerar olika erfarenheter och kompeten-
ser, med tonvikt på djupt och brett kunnande inom fastighet, finans
och juridik. Till följd av pandemin genomfördes flertalet av bolagets
styrelsemöten digitalt under 2021. Det har gått över förväntan med
de digitala verktyg som videokonferenser innebär. Dock finns det
nyanser som går förlorade när man inte ses fysiskt. Min förhoppning
är att vi kan återgå till en mer normal situation för styrelsearbetet
när möjligheterna ges och pandemin ebbar ut. Lärdomar vi dragit
när vi mötts på distans tar vi med oss framöver. Styrelsen kommer
framgent att kombinera fysiska och digitala möten för att öka
flexibiliteten och eektiviteten i styrelsearbetet.
Jag vill runda av med att tacka er aktieägare för ert förtroende.
Min förhoppning är att Heba ska fortsätta att tjäna er väl. Jag ser
fram emot verksamhetsåret 2022 då Heba dessutom fyller 70 år.
Lennart Karlsson
Styrelseordförande Heba
BOLAGSSTYRNING
63HEBA FASTIGHETS AB ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021
Bolagsstyrningsrapport
Heba Fastighets AB (publ) är ett svenskt aktiebolag noterat på
Nasdaq Stockholm AB, Nordic Midcap. Heba tillämpar Svensk kod
för bolagsstyrning (Koden). Förutom Koden gäller och tillämpas
även Årsredovisningslagens (ÅRL) regler för bolagsstyrnings-
rapportering.
Detta är Hebas bolagsstyrningsrapport enligt Kodens och ÅRL:s
regelsystem avseende verksamhetsåret 2021.
Bolaget har avvikit från punkt 1:4 i Svensk Kod för Bolagsstyrning
som föreskriver att protokoll från bolagets årsstämma ska justeras
av aktieägare eller ombud för aktieägare som inte är styrelseledamot
eller anställd i bolaget. Anledningen till avvikelsen är att årsstämman
har hållits utan fysisk närvaro på grund av coronapandemin och
enbart aktieägare som är anställda i bolaget haft insyn i bolagets
verkställande av stämman. Bolagsstämman beslutade därför efter
förslag från styrelsen att protokollet från årsstämman 29 april 2021
skulle justeras av två aktieägare som är anställda i bolaget.
Aktieägare
Hebas B-aktie är sedan 1994 börsnoterad. Hebas aktiekapital uppgår
till 34 400 000 kr fördelat på 74 569 680 B-aktier med en röst
vardera och 7 990 320 A-aktier med 10 röster vardera. Det totala
antalet aktier är 82 560 000. Kvotvärdet per aktie är 0,42.
Vid årsskiftet 2021/2022 hade Heba 4 159 aktieägare. Aktieägan-
det fördelat på de största ägarna 2021/2022 framgår av sidan 59 i
den tryckta årsredovisningen. Institutioner svarade för 31,79 procent
av aktieägandet avseende kapitalet och 16,98 procent av aktie-
ägandet avseende rösterna
De enda aktieägare i Heba som innehar aktier representerande
minst en tiondel av rösterna för samtliga aktier i bolaget, är Birgitta
Härnblad och Nordea Bank AB. Birgitta Härnblads aktieinnehav
representerar 19,64 procent av rösterna i bolaget och Nordea
BankAB 10,35 procent.
Bolagsordning
Utöver lagstiftning, Koden och Stockholmsbörsens regler för
emittenter utgör även bolagsordningen ett centralt dokument
avseende styrningen av bolaget.
Av Hebas bolagsordning framgår bland annat att bolaget är
publikt och har sitt säte i Stockholm. Föremålet för bolagets verk-
samhet är att självt eller genom hel- eller delägda bolag bygga,
äga,förvalta, köpa och försälja fastigheter samt bedriva därmed
förenlig verksamhet.
Hebas aktier är fördelade på serie A och serie B. Varje A-aktie
berättigar till tio röster och varje B-aktie till en röst. I bolags-
ordningen finns en hembudsklausul avseende bolagets A-aktier,
inne bärande i huvudsak att om A-aktier överlåts till någon som inte
är A-aktieägare, ska aktien (dock med vissa undantag, som anges
ibolagsordningen) hembjudas till A-aktieägarna. Om hembjuden
A-aktie ej löses omvandlas aktien automatiskt till aktie av serie B.
Ibolagsordningen anges vidare att aktie av serie A efter begäran
avinnehavare av sådan aktie ska omvandlas till aktie av serie B
(s k omvandlingsförbehåll). Styrelsen ska bestå av minst tre och
högst sju ledamöter med högst tre suppleanter. Kallelse till bolags-
stämma ska ske genom annonsering i Post- och Inrikes Tidningar
och på Hebas webbplats. Att kallelse skett ska annonseras i Svenska
Dagbladet.
Hebas aktuella bolagsordning i sin helhet finns på bolagets
hemsida; hebafast.se
Årsstämma
Den 29 april 2021 ägde Hebas årsstämma rum i Stockholm. Till följd
av coronapandemin genomfördes årsstämman utan fysisk närvaro
av aktieägare, ombud och utomstående. Jan Berg, styrelsens
sekreterare, valdes till ordförande vid stämman.
1)
Styrelsen fullgör de uppgifter som normalt faller på revisionskommittén och ersättningskommittén.
Hebas beslutsorgan står i ett hierarkiskt förhållande till varandra och
består av bolagsstämma, styrelsen och verkställande direktören.
Finanskommitté
Valberedning
Revisorer
Aktieägare genom
bolagsstämma
Styrelse
Ersättningskommitté
1)
Vd
Revisionskommitté
1)
BOLAGSSTYRNING
64 HEBA FASTIGHETS AB ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021
Röstning ägde rum via poströstning och de röstberättigade vid års-
stämman representerade 59,6 procent av röstetalet och 45,8 pro-
cent av kapitalet för samtliga aktier i bolaget. Vid bolagsstämma får
varje röstberättigad utan inskränkning rösta för fulla antalet före-
trädda aktier. Aktieägare hade möjlighet att ställa frågor brevledes
eller via mejl till styrelsen senast 10 dagar före stämman och svar
meddelas på bolagets hemsida 5 dagar före stämman. Samma dag
som årsstämman hölls genomförde bolaget en webb-sändning där
styrelsens ordförande och vd kommenterade verksamhetsåret 2021
och delårsrapporten för första kvartalet 2022. Vidare gavs svar på
frågor som inkommit från aktieägare avseende olika ärenden på
årsstämman.
Protokollet från stämman finns tillgängligt på bolagets hemsida;
hebafast.se
Stämman beslöt bland annat:
att fastställa utdelningen till 1,30 kr/aktie;
att till styrelseledamöter omvälja Christina Holmbergh, Rolf H
Andersson, Lena Hedlund, Tobias Emanuelsson och Johan Vogel;
att till ordförande i styrelsen omvälja Lennart Karlsson;
att styrelsearvode skulle utgå med 450 000 kr till styrelsens
ordförande och 210 000 kr till en var av övriga ledamöter;
att fastställa principer för ersättning till ledande befattnings-
havare i enlighet med styrelsens förslag;
att inrätta ett aktiesparprogram för bolagets samtliga anställda
ienlighet med styrelsens förslag;
att till ledamöter av valberedning inför årsstämman 2022 utse
Lennart Karlsson, Sören Härnblad, Charlotte Ericsson och
LeifMellqvist;
Valberedning
Årsstämman 2021 beslöt att utse en valberedning bestående av
Lennart Karlsson (styrelsens ordförande), Sören Härnblad,
Charlotte Ericsson och Leif Mellqvist. Valberedningen har till uppgift
att ta fram förslag gällande: ordförande på årsstämman; styrelse-
ordförande och övriga styrelseledamöter; valberedning; revisor;
arvode till styrelse och revisorer; samt förslag till instruktioner för
utseende av valberedning inför årsstämman 2022. I kallelsen till års-
stämman 2022 presenteras valberedningens förslag i nyss nämnda
frågor. Valberedningen har inte funnit anledning att föreslå någon
förändring av instruktionen för valberedningen.
Ordförande i valberedningen är Sören Härnblad. Samtliga leda-
möter i valberedningen är oberoende i förhållande till bolaget och
bolagsledningen förutom Lennart Karlsson som är beroende av
bolaget (tidigare vd för bolaget). Sören Härnblad är beroende i för-
hållande till en av bolagets större aktieägare (Birgitta Härnblad).
Påbolagets hemsida har i god tid, mer än sex månader före års-
stämman, uppgift lämnats om namnen på ledamöterna i valbered-
ningen. På hemsidan har även uppgift lämnats om hur aktieägare
kan lämna förslag till valberedningen. Valberedningen har haft fem
möten varav ett konstituerande möte. Dessutom har underhands-
kontakter förekommit.
Styrelse
Styrelsen i Heba består av sex (6) ledamöter valda av årsstämman
för tiden intill slutet av nästa årsstämma. Bolagets nuvarande verk-
ställande direktör ingår inte i styrelsen. Styrelsens ledamöter har en
lång och varierande erfarenhet från verksamhetsområden som är av
betydelse för bolaget och dess verksamhet. Styrelseledamöterna
representerar såväl finansiellt kunnande som fastighetskunnande,
förvaltningskunnande och juridiskt kunnande samt redovisnings-
kompetens. Samtliga ledamöter har erfarenhet av styrelsearbete
inoterat bolag. Samtliga styrelseledamöter har genomgått
Stockholmsbörsens utbildning för styrelseledamöter. Styrelsens
leda möter med uppgifter enligt punkten 2.6 i Koden presenteras på
sidan 67 i den tryckta årsredovisningen och på bolagets hemsida.
Styrelsens ordförande och tidigare vd Lennart Karlsson, är beroende
i förhållande till bolaget men oberoende av större aktieägare.
JohanVogel är beroende i förhållande till större aktieägare (Birgitta
Härnblad) men oberoende av bolaget. Samtliga övriga ledamöter
äroberoende av såväl bolaget som större aktieägare.
Enligt aktiebolagslagen är styrelsen ytterst ansvarig för Hebas
organisation och förvaltning. I arbetsordningen anges bland annat
styrelsens allmänna åligganden, styrelsens arbetsformer, arbets-
fördelning inom styrelsen, underlag för styrelsearbetet och principer
för ekonomisk rapportering. Verkställande direktören svarar för den
löpande förvaltningen med beaktande av de anvisningar och instruk-
tioner som fastställts av styrelsen och som framgår av instruktion
förarbetsfördelning mellan styrelse och verkställande direktören.
Verkställande direktören är föredragande i styrelsen. Styrelsens
sekreterare är advokat och verksam vid en fristående advokatbyrå.
Under 2021 har styrelsen haft 12 möten varav 10 digitala möten, ett
konstituerande möte och ett möte för behandling huvudsakligen av
strategiska frågor. Alla ledamöter har varit närvarande vid samtliga
möten förutom en ledamot som var frånvarande vid ett tillfälle.
Bolagets revisor har närvarat vid två styrelsemöten varvid styrel-
sen också sammanträat med revisorn utan närvaro av verkstäl-
lande direktören eller annan från företagsledningen.
Utöver styrelsemöten har dessutom löpande kontakter mellan
styrelsens ledamöter förekommit. Styrelsen har genomfört en utvär-
dering av styrelsens och verkställande direktörens arbete med mål
att eektivisera och utveckla styrelsearbetet. Samtliga styrelse-
ledamöter inklusive verkställande direktören har vid samtal med
ordföranden besvarat frågor och lämnat synpunkter på bland annat
styrelsens arbetsformer, sammansättning, underlag inför möten,
föredragningar och presentationer vid möten och rollfördelningen
mellan ordförande och verkställande direktör. Resultatet av utvär-
deringen har diskuterats i styrelsen och också presenterats för
val beredningen.
Styrelsen fastställde vid ett möte i augusti 2021 en arbetsordning
för styrelsen och verkställande direktören jämte instruktion för
arbetsfördelningen mellan styrelse och verkställande direktören
ochövriga av styrelsen utsedda organ. I syfte att minimera riskerna
för störningar i den löpande verksamheten och säkra ”backup”-
funktionen har bolaget avtal med extern part avseende IT-drift.
Styrelsearbetet har bland annat innefattat behandling av förslag till
delårsrapporter respektive bokslutskommuniké och årsredo visning.
Bokslutskommuniké för 2021 publicerades den 10 februari 2022
och delårsrapporter har under 2021 publicerats 28 april, 15 juli och
28oktober. Styrelsen har också tagit ställning till investeringar
rörande såväl nya fastigheter som investeringar i det befintliga
beståndet. Styrelsen har även fattat beslut om försäljning av fastig-
heter. En icke oväsentlig del har också ägnats åt utveckling av bola-
gets hållbarhetsarbete. Frågor angående pandemins påverkan på
bolagets verksamhet och åtgärder för att minimera smittspridning
har även behandlats av styrelsen.
Ersättningskommitté
Styrelsen i Heba har inte utsett någon särskild ersättningskommitté
utan de uppgifter som normalt faller på ersättningskommittén utförs
av styrelsen i sin helhet. Styrelsen svarar för beredning och uppfölj-
ning av avtal med verkställande direktören och andra ersättnings-
avtal som är väsentliga för bolaget, t ex incitaments- och bonus-
avtal. Nya ersättningsavtal och förändringar av gällande avtal
beslutas av styrelsen.
BOLAGSSTYRNING
65HEBA FASTIGHETS AB ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021
Finanskommitté
Styrelsen har utsett en finanskommitté bestående av styrelsens
ordförande, Lennart Karlsson, Lena Hedlund och Christina
Holmbergh. Finanskommittén svarar för bevakning och rapportering
till styrelsen avseende utvecklingen inom den finansiella marknaden.
Finanskommittén lämnar rekommendationer till styrelsen som fattar
beslut om val av strategi och planering av bolagets långsiktiga och
kortsiktiga finansiering. Finanskommittén har haft tre enskilda
sammanträden under 2021 samt har sinsemellan haft telefonkontakt
och underhand sammanträat med verkställande direktören och
bolagets CFO samt rapporterat sina bedömningar och rekommen-
dationer i samband med bolagets styrelsesammanträden.
Verkställande direktör
Uppgifter om verkställande direktören presenteras på sidan 68 i den
tryckta årsredovisningen samt på bolagets hemsida. Ersättning till
verkställande direktören framgår av not 8 sid 88 i den tryckta års-
redovisningen.
Revisionskommitté
Styrelsen i Heba har inte utsett någon särskild revisionskommitté
utan de uppgifter som normalt faller på revisionskommittén utförs
av styrelsen i sin helhet. Bolagets revisor närvarar vid två styrelse-
sammanträden per år och styrelsen träar då också revisorn utan
närvaro av någon från bolagsledningen.
Styrelsen har, i sin roll att utföra de uppgifter som faller på revi-
sionskommittén, beslutat att valberedningen ska lämna förslag på
revisor till årsstämman samt rekommenderat att Ernst & Young AB
utses till revisor.
Revisor
Vid årsstämman i maj 2021 valdes Ernst & Young AB till revisor för
tiden till och med årsstämman 2022. Ansvarig revisor är auktorise-
rade revisorn Fredrik Hävrén. Revisorn har inga uppdrag i andra
företag som påverkar hans oberoende som revisor i Heba.
Ersättning till revisorn framgår av not 10 sidan 89 i den tryckta
års redovisningen.
Styrelsens rapport om intern kontroll av
den finansiella rapporteringen
Styrelsen ansvarar enligt den svenska aktiebolagslagen och Koden
för den interna kontrollen. Denna rapport har upprättats i enlighet
med ÅRL och är därmed avgränsad till intern kontroll avseende den
finansiella rapporteringen.
Basen för bolagets interna kontroll utgörs av den kontrollmiljö
som Heba styrs utifrån. Den av styrelsen fastställda arbetsordningen
för styrelsen och verkställande direktören jämte instruktioner för
arbetsfördelningen mellan styrelsen och verkställande direktören
och övriga av styrelsen utsedda organ, syftar till att säkerställa en
tydlig ansvarsfördelning för eektivare hantering av verksamhetens
risker. Styrelsen har fastställt policyn och riktlinjer för arbetet med
den interna kontrollen såsom finanspolicy, riktlinjer för investeringar
och riktlinjer för ekonomisk rapportering. Bolagsledningen ansvarar
för de interna kontroller och rutiner som krävs för att hantera
väsentliga risker i den löpande förvaltningen, såsom beslutsordning,
attesträtt, rapporteringsinstruktioner och personalhandbok. Vidare
ansvarar bolagsledningen för framtagande av riktlinjer för olika
befattningshavare och anställda för att de bättre ska förstå och inse
betydelsen av sina respektive roller för upprätthållandet av god
intern kontroll. Företagsledningen redovisar minst en gång per år
tillstyrelsen tillämpliga rutiner för den interna kontrollen i samband
med den finansiella rapporteringen och hur dessa fungerar.
Heba har kartlagt sina väsentliga aärsprocesser, bland annat
isyfte att identifiera och eliminera risker i den finansiella rapporte-
ringen. Den process där uppskattningar och antaganden skulle
kunna innebära förhöjd risk för justeringar i de redovisade värdena
för tillgångar och skulder är främst i värderingsprocessen av förvalt-
ningsfastigheter. Där kan bedömningarna ge en betydande påver-
kan på koncernens resultat och finansiella ställning. Särskild vikt har
därför lagts vid denna kontroll för att säkerställa att den finansiella
rapporteringen inte innehåller några väsentliga fel. Oberoende
externa konsulter värderar en tredjedel av bolagets fastigheter vid
varje kvartalsbokslut och hela fastighetsbeståndet vid årsbokslutet.
Detta innebär att varje fastighet externvärderas två gånger per
kalenderår.
Policy och riktlinjer avseende den finansiella rapporteringen upp-
dateras och kommuniceras löpande till berörda medarbetare. Hebas
organisation präglas av korta beslutsvägar som underlättar för
styrelse och bolagsledning att erhålla väsentlig information från
med arbetarna. För den externa informationsgivningen finns riktlinjer
som säkerställer att bolaget lämnar korrekt information till mark-
naden. Bolaget för loggbok med uppgift om vilka som tar del av
känslig information, till exempel ännu ej publicerade ekonomiska
rapporter.
Löpande uppföljning sker kontinuerligt såväl på fastighetsnivå
som på koncernnivå. Bolagets huvudansvariga revisor rapporterar
personligen, både till styrelsen och bolagsledningen, minst två
gånger per år sina iakttagelser från granskningen och sin bedöm-
ning av den interna kontrollen. Delårsrapporter granskas översiktligt
av revisorn, som också avger en särskild granskningsrapport som
publiceras tillsammans med delårsrapporter.
Den interna kontrollen bedöms vara ändamålsenlig för en organi-
sation av Hebas storlek, varför styrelsen och bolagsledningen inte
ser något behov av en särskild avdelad funktion för internrevision.
BOLAGSSTYRNING
66 HEBA FASTIGHETS AB ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021
Styrelse
Lennart Karlsson (1)
Ordförande, styrelseledamot sedan 2017
Stockholm, född 1954
Tidigare befattning: Vd Heba Fastighets AB,
vdAkademiska Hus Stockholm AB och
vdFörvaltnings AB Galären.
Övriga styrelseuppdrag: Styrelseledamot
iGalären Luleå AB.
Utbildning: Civilingenjör, Executive MBA.
Aktieinnehav i Heba Fastighets AB:
50 000 B-aktier.
Aktieinnehav inklusive närstående:
80 000 B-aktier.
Ordföranden är beroende i förhållande
tillbolaget.
Christina Holmbergh (2)
Styrelseledamot sedan 2005
Lidingö, född 1967
Nuvarande befattning: Delägare och
vd i Lansen Förvaltnings AB.
Övriga styrelseuppdrag: Ledamot i Lansen
Förvaltnings AB, ledamot i Brandkontoret,
ledamot i LFE Fastighets AB.
Utbildning: Jur kand.
Aktieinnehav i Heba Fastighets AB:
924 160 A-aktier, 3 909 804 B-aktier.
Oberoende av såväl bolaget som större
aktieägare.
Johan Vogel (3)
Styrelseledamot sedan 2018
Täby, född 1974
Nuvarande befattning: Fastighetsmäklare
ochdelägare i Sjönära Fastigheter AB och
Sjönära Fastighetsmäklare Johan Vogel AB.
Övriga styrelseuppdrag: Ledamot i Sjönära
Fastigheter AB, Sjönära Fastighetsmäklare
JohanVogel AB och Mirmor Holding AB och
dessfastighetsägande dotterbolag.
Utbildning: Fastighetsmäklare.
Aktieinnehav i Heba Fastighets AB:
298 800 A-aktier, 1 497 040 B-aktier.
Beroende i förhållande till större aktieägare
menoberoende av bolaget.
Tobias Emanuelsson (4)
Styrelseledamot sedan 2016
Stockholm, född 1978
Nuvarande befattning: Grundare av Randviken
Fastigheter AB, Vault Investment Partners AB
samt Polar Structure AB. Medgrundare av
Scandinavian Property Group A/S (SPG).
Övriga styrelseuppdrag: Styrelseledamot
iRandviken Fastigheter, Polar Structure,
Stadsviken Fastigheter samt Vault Investment
Partners.
Utbildning: Idrottsgymnasium
Aktieinnehav i Heba Fastighets AB: 0
Oberoende av såväl bolaget som större
aktieägare.
Rolf H Andersson (5)
Styrelseledamot sedan 2003
Stockholm, född 1950
Nuvarande befattning: Egen före tagare
ifastighetsbranschen.
Övriga styrelseuppdrag: Ledamot i bl a
Bro Byggnads AB.
Utbildning: Byggnadsingenjör.
Aktieinnehav i Heba Fastighets AB:
1 645 800 B-aktier.
Aktieinnehav inklusive närstående:
2 047 800 B-aktier.
Oberoende av såväl bolaget som större
aktieägare.
Lena Hedlund (6)
Styrelseledamot sedan 2008
Danderyd, född 1961
Nuvarande befattning: Kommunikationschef,
Länsförsäkringar AB.
Tidigare befattning: Chef kundkommunikation
Alecta, Kommunikationschef SBAB Bank,
ChefFöretagsmarknad SBAB Bank.
Övriga styrelseuppdrag: Ordförande i Cleova
Consulting AB och Stubboda Bostad AB.
Utbildning: Civilekonom, Byggnadsingenjör.
Aktieinnehav i Heba Fastighets AB:
22 330 B-aktier.
Oberoende av såväl bolaget som större
aktieägare.
1. 2. 3. 4. 5. 6.
STYRELSE
67HEBA FASTIGHETS AB ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021
Henrik Fernström (1)
Fastighets utvecklingschef
Född 1984
Anställd sedan 2017
Tidigare anställningar:
CAFastigheter AB, Locum AB.
Tidigare ledande befattningar:
Projektchef Nya Södertälje
Sjukhus, Locum.
Utbildning: Byggnadsingenjör.
Aktieinnehav
i Heba Fastighets AB: 200 B-aktier
Ulrika Thorildsson (2)
Fastighetschef
Född 1968
Anställd sedan 2019
Tidigare anställ ningar: Micasa
Fastigheter, Svenska Bostäder,
Ericsson.
Tidigare ledande befattningar:
Fastighetschef, Driftschef,
Aärsområdeschef.
Utbildning: Driftingenjör.
Aktieinnehav
i Heba Fastighets AB: 400 B-aktier
Eva Wase (3)
Kommunikationschef
Född 1969
Anställd sedan 2020
Tidigare anställningar: Ludvig & Co,
Micasa Fastigheter,
Stadsledningskontoret Stockholms
stad, Stockholm Visitors Board AB
Utbildning: Journalist
Aktieinnehav
i Heba Fastighets AB: 100 B-aktier
Hanna Franzén (4)
Ekonomichef
Född 1977
Anställd sedan 2019
Tidigare anställningar: Magnolia
Bostad, Kungsleden, GE Real
Estate.
Utbildning: Civilekonom.
Aktieinnehav
i Heba Fastighets AB: 214 B-aktier
Patrik Emanuelsson (5)
Vd
Född 1966
Anställd sedan 2017
Tidigare anställningar: Vice vd
Svenska Bostäder, vd Locum,
vdMicasa Fastigheter.
Styrelseuppdrag: Styrelseledamot
i Södersjukhuset AB, Danderyds
sjukhus AB, Södertälje sjukhus AB.
Utbildning: Studier vid
Militärhögskolan och IHM.
Aktieinnehav
i Heba Fastighets AB:
14 000 B-aktier
Sanna Göthlin (6)
Aärsutvecklare, ledningsstöd,
fr o m 1 mars 2022 hållbarhetschef
Född 1993
Anställd sedan 2020
Tidigare anställningar:
Ernst&Young.
Utbildning: Fastighet och Finans.
Aktieinnehav
i Heba Fastighets AB: 103 B-aktier
Revisor
Ernst & Young AB, vald 2011
Huvudansvarig revisor:
Fredric Hävrén. Född 1971
Auktoriserad revisor
Ernst & Young AB
1. 2. 3. 4. 5. 6.
Ledning
LEDNING
68
LEDNING
69
Finansiella rapporter
och noter
Förvaltningsberättelse 
Rapportövertotalresultatkoncernen 
Rapportöverfinansiellställningkoncernen 
Förändringavegetkapitalkoncernen 
Rapportöverkassaflödenkoncernen 
Resultaträkningmoderbolaget 
Rapportövertotalresultatmoderbolaget 
Balansräkningmoderbolaget 
Förändringavegetkapitalmoderbolaget 
Kassaflödesanalysmoderbolaget 
Not Allmäninformation 
Not Redovisningsprinciper 
Not  Finansiellriskhanteringochfinansiella
derivatinstrument

Not Rapporteringpersegment 
Not Hyresintäkter 
Not Hyresintäkterperkontraktsgrupp 
Not Driftkostnader 
Not Anställdaochpersonalkostnader 
Not Nyttjanderättstillgångarochleasingavtal 
Not Centraladministration 
Not Resultatfastighetsförsäljning 
Not Finansiellaintäkter 
Not Räntekostnader 
Not Värdeförändringar 
Not Bokslutsdispositioner 
Not Skatt 
Not Balanseradeutgifterdataprogram 
Not Förvaltningsfastigheter 
Not Inventarier 
Not Andelariintresseföretag 
Not Finansiellaanläggningstillgångar 
Not Aktieridotterföretag 
Not  Långfristigafordringarochskulderhos
koncernföretag

Not Hyresfordringar 
Not Övrigafordringar 
Not  Förutbetaldakostnaderochupplupna intäkter 
Not Likvidamedel 
Not Egetkapital 
Not Obeskattadereserver 
Not Skulder 
Not Räntebärandeskulder 
Not Övrigskuld 
Not Uppskjutenskatteskuld 
Not  Upplupnakostnaderochförutbetaldaintäkter 
Not Ställdasäkerheterförräntebärandeskulder 
Not Finansiellainstrument 
Not Tilläggsupplysningartillkassaflödet 
Not Förslagtillvinstdisposition 
Not Händelserefterbalansdagen 
Förslagtillvinstdisposition 
Årsredovisningensundertecknande 
Revisionsberättelse 
Femårisammandrag 
Innehåll
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
70 HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Förvaltningsberättelse
Styrelsen och verkställande direktören för Heba Fastighets AB
(publ), org.nr 556057-3981, avger härmed årsredovisning och
koncern redovisning för räkenskapsåret 2021.
Verksamhetsbeskrivning och organisation
Heba äger och förvaltar bostadsfastigheter i Stockholm innerstad,
Söderort, Västerort, Norrort och Södertörn. Heba förvaltar även de
helägda koncernföretagens samhällsfastigheter i Stockholm, Salem,
Täby och Sollentuna. Två projektfastigheter är under uppförande,
enen fastighet i Norrtälje innehållandes hyresbostäder och ett äldre-
boende samt en fastighet i Enköping innehållandes hyresbostäder
och trygghetsbostäder.
Koncernens fastighetsbestånd vid räkenskapsårets utgång
omfattar 69 (68) fastigheter, varav 61 fastigheter är bostadsfastig-
heter och 8 fastigheter är samhällsfastigheter i form av LSS- och
äldre boende. Samtliga fastigheter är belägna i Storstockholm med
närförorter. Av de 69 fastigheterna motsvarar två fastigheter projekt-
fastigheter enligt ovan. Uthyrningsbar area är 267 627 (253 839)
kvm innehållande 3 479 (3 372) bostäder och 358 (361) lokaler.
Dengenomsnittliga bostadshyran per kvm är 1 631 (1 601) kr/kvm.
Vakansgraden för bostäder och lokaler är fortsatt låg.
Såväl fastighetsadministration som skötsel handhas av egen
personal. Huvudkontoret ligger i egen fastighet på Södermalm
iStockholm och skötseln sker från fyra kundnära expeditioner.
Personal
Särskilda uppgifter om medeltal anställda samt löner och
ersättningar lämnas i not 8.
Omsättning och resultat
Hyresintäkterna ökade till 449,6 (393,8) mkr. Fastighetskostna-
derna uppgick till 136,7 (120,3) mkr. Förvaltningsresultatet ökade till
228,9 (187,3) mkr. Det förbättrade förvaltningsresultatet är ett resul-
tat av gjorda förvärv under 2020 i Silverdal, Täby Park, ungdoms-
boendet i Hökarängen och Österåker samt förvärv 2021 i Vallentuna,
Norrtälje samt Enköping. Resultat fastighetsförsäljning uppgick till
–1,6 (0,0) mkr. Orealiserad värdeförändring förvaltningsfastigheter
och räntederivat uppgick till 1 546,3 (722,9) mkr. Resultat före skatt
uppgick till 1 773,7 (910,2) mkr eller 21,48 (11,02) kr/aktie och efter
skatt till 1 475,2 (718,2) mkr eller 17,87 (8,70) kr/aktie.
Investeringar och försäljningar
Heba har den 8 oktober 2021 tecknat avtal med bolag kontrollerat
av MAMA Management AB avseende förvärv av hyreslägenheter i
Källberga. Affären genomförs genom en så kallad forward funding
där Heba förvärvar aktierna i bolaget som tecknar ett totalentrepre-
nadkontrakt. Fastigheterna består av 123 hyresrätter. Planerat till-
träde är under mars 2022 och produktionsstart under kvartal två
2022. Planerat färdigställande är under kvartal 3 2023. Nedlagda
kostnader uppgår till 0 mkr under 2021. Investeringen beräknas
uppgå till cirka 306 mkr.
Heba har den 30 september 2021 tecknat avtal med Nordic m
2
Fastigheter avseende förvärv av en bostadsfastighet i Enköping.
Affären genomförs som bolagsaffär där Heba tillträder aktierna och
därmed indirekt en bostadsfastighet i Enköping. Bostadsfastig-
heten färdigställdes under början av 2021 och består av 33 lägen-
heter. Tillträdde skedde den 30 september. Investeringen uppgår
till88 mkr.
Heba har den 30 juni tecknat avtal med Bergsundetgruppen
avseende förvärv av ett trygghetsboende och en bostadsfastighet
iEnköping. Affären genomförs som en så kallad forward funding där
Heba förvärvar aktierna i bolaget som tecknar ett totalentreprenad-
kontrakt med Lindbäcks Bygg AB. Trygghetsboendet består av
62lägenheter och bostadsfastigheten av 92 hyresrätter. Tillträde
har skett den 22 november 2021 och under december 2021 bygg-
startades projektet. Färdigställande är planerat till kvartal 3 2023.
Nedlagda kostnader uppgår till 56,8 mkr under 2021. Investeringen
beräknas uppgå till 307 mkr.
Heba har den 22 december 2020 tecknat avtal med Vallentuna
Utvecklings AB avseende förvärv av ett äldreboende och en
bostadsfastighet i Vallentuna. Affären genomförs som bolagsaffär
där Heba tillträder aktierna och därmed indirekt fastigheterna i
samband med färdigställandet av projektet. Äldreboendet består
av60 lägenheter och bostadsfastigheten av 64 hyresrätter samt
15garageplatser. Per den 1 juni har Heba tillträtt bolaget innehållan-
des äldreboendet och per den 16 augusti bolaget innehållandes
bostadsfastigheten. Nedlagda kostnader uppgår till 406 mkr, varav
403 mkr under 2021.
Heba har den 9 april 2020 tecknat avtal med Slättö VI AB avse-
ende förvärv i Norrtälje Hamn. Affären genomförs som en bolags-
affär och Heba tillträder aktierna och därmed indirekt fastigheten i
samband med färdigställandet av projektet. Byggnaden består av
åtta huskroppar med fyra till sex våningar och totalt 143 hyreslägen-
heter, 535 kvm lokalyta samt 50 garageplatser. Tillträde skedde
26oktober 2021. Nedlagda kostnader uppgår till 407,5 mkr, varav
307,5 mkr under 2021.
Heba har den 19 juni 2019 tecknat avtal med Magnolia Bostäder
om uppförande av 84 hyreslägenheter och ett äldreboende med
80lägenheter och 55 parkeringsplatser i Norrtälje Hamn samt ett
äldreboende med 60 lägenheter och en förskola med fem avdel-
ningar i Österåker. Affären genomförs som en så kallad forward
funding affär där Heba förvärvar aktierna i bolagen som tecknar ett
totalentreprenadavtal med Credentia AB för projektet i Norrtälje
Hamn och Consto Öst för projektet i Österåker. Färdigställande av
toltalentreprenaderna planeras ske i början av 2022 för Norrtälje
Hamn och för Österåker har det skett under våren 2021. Värdet på
affären inklusive ersättning för totalentreprenaden uppgår till
cirka706 mkr.
Per den 17 mars 2020 har Heba tillträtt bolaget innehållandes
projektet i Österåker. Nedlagda kostnader uppgår till 217,0 mkr,
varav 36,7 mkr under 2021.
Per den 21 augusti 2019 har Heba tillträtt bolaget innehållandes
projektet i Norrtälje Hamn. Nedlagda kostnader uppgår till
417,7 mkr, varav 200,4 mkr under 2021. Investeringen beräknas
totalt uppgå till cirka 484 mkr.
Under andra kvartalet tecknades avtal med Arbetarebostads-
fonden om försäljning av tre fastigheter. Affären genomfördes som
en bolagsaffär där Heba frånträder aktierna och därmed indirekt
fastigheterna. Frånträde skedde 1 september 2021.
Under början av tredje kvartalet tecknades avtal med Fastighets
AB Senator om försäljning av en fastighet. Affären genomfördes
som en bolagsaffär där Heba frånträder aktierna och därmed
indirekt fastigheten. Frånträde skedde 19 november 2021.
Övriga nyinvesteringar under 2021 uppgår till 21,4 (47,6) mkr.
I värdehöjande åtgärder i övriga fastigheter har investerats
283,6(227,8) mkr.
Den totala investeringen i förvaltningsfastigheter under 2021
uppgår till 1 397,4 (1 270,2) mkr.
I övriga anläggningstillgångar har investerats 7,2 (2,7) mkr.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
71HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Samarbeten
I februari 2020 tecknades det första samarbetsavtalet med
ÅkeSundvall Byggnads AB avseende ett bostadsrättsprojekt
iBredäng. De cirka 200 bostadsrätterna kommer att vara fördelade
i tre punkthus om totalt cirka 10 000 kvm BOA/LOA. Projektet
bygg startades under kvartal fyra 2020. Genom avtalet äger
parterna 50 procent vardera av projektet. Investeringen beräknas
totalt uppgå till cirka 500 mkr.
I september 2020 tecknades det andra samarbetsavtalet med
Åke Sundvall Byggnads AB avseende ett hyresrätts- och bostads-
rättsprojekt i Uppsala. Bostadsrättsprojektet om 158 lägenheter
kommer att vara fördelade i fyra byggnader. De 146 hyresrätterna
kommer byggas med hjälp av investeringsstöd. Byggstart ägde rum
kvartal två 2021. Genom avtalet äger parterna 50 procent vardera
av projektet. Investeringen beräknas totalt uppgå till cirka 640 mkr.
I oktober 2020 tecknades det tredje samarbetsavtalet med
ÅkeSundvall Byggnads AB avseende ett bostadsrättsprojekt i
Vårbergstoppen. Bostadsrättsprojektet om 300 lägenheter kom-
mer att vara fördelade i två fastigheter. Byggstart ägde rum kvartal
två 2021. Genom avtalet äger parterna 50 procent vardera av
projektet. Investeringen beräknas totalt uppgå till cirka 600 mkr.
I slutet av november 2020 tecknades det fjärde samarbetsavtalet
med Åke Sundvall Byggnads AB avseende att bygga 600 bostäder
iFramtidens Stora Sköndal, etapp 2a. Bostadsprojektet är uppdelat
i260 hyresrätter och 340 bostadsrätter. Genom avtalet äger
parterna 50 procent vardera av projektet. Investeringen beräknas
totalt uppgå till cirka 2 mdkr.
I september 2021 tecknades det femte samarbetsavtalet med
Åke Sundvalls Byggnads AB avseende ett bostadsrättsprojekt i
Skarpnäck. I november 2020 tilldelades Heba och Åke Sundvall
Byggnads AB en markanvisning i Skärgårdsskogen, Skarpnäck.
Iettgemensamt projektbolag kommer bolagen bygga cirka 100
bostadsrätter i stadsdelsområdet. Genom avtalet äger parterna
50procent vardera av projektet. Investeringen beräknas uppgå till
cirka 250 mkr.
Finansiell ställning
Likvida medel uppgick till 158,9 (97,1) mkr. Det egna kapitalet
uppgick till 7 492,8 (6 124,9) mkr motsvarande en soliditet om
48,3(47,9) procent.
Kassaflödet från den löpande verksamheten efter förändringar
irörelsekapital uppgick till 232,7 (187,7) mkr. Räntebärande skulder
ökade till 6 025,0 (4 915,0) mkr, varav 0,0 (0,0) mkr utgör utnyttjad
del av checkräkningskredit om 140,0 (140,0) mkr och 2 725,0
(1615,0) mkr löper med rörlig ränta.
Heba har ett företagscertifikatprogram med en beloppsram om
4 000 mkr. Per räkenskapsårets utgång har Heba utestående certifi-
kat om 1 475 (1 600) mkr. Heba har alltid likviditet eller outnyttjade
kreditlöften, som vid förfall täcker utestående certifikat.
Den genomsnittliga räntan uppgick vid delårsperiodens utgång
till 0,93 (1,15) procent. Outnyttjade kreditlöften uppgår till 2 240
(1 840) mkr, varav 140 (140) mkr utgör outnyttjad del av check-
kredit.
Skulder i utländsk valuta föreligger ej.
Koncernen är exponerad avseende finansierings- och ränterisker.
Hanteringen av dessa risker beskrivs i not 3.
Ställda säkerheter för räntebärande skulder uppgick till 3 785,3
(4 211,1) mkr. Moderbolaget har sedan tidigare ingått borgens-
åtagande för en kreditfacilitet om 400 mkr avseende ett bostads-
rättsprojekt i Bredäng och under året 720,5 mkr avseende Uppsala
och Vårbergstoppen. Under kvartal två 2021 har moderbolaget
ingått ytterligare ett borgensåtagande för kreditfaciliteter om
304,5mkr avseende ett bostadsrättsprojekt i Uppsala. I likhet med
föregående år finns inga eventual förpliktelser, se även not 33.
Miljö
Heba ska ligga i framkant och på ett engagerat sätt följa utveck-
lingen för att förbättra energieffektiviteten i bolagets fastigheter.
Dessutom ska frågor som avser inomhusklimatet prioriteras i
arbetet. Successivt pågår en översyn av fastigheterna från olika
miljö aspekter. Det gäller framför allt energianvändning (fjärrvärme/
bergvärme och el), avfallshantering, vattenförbrukning och miljö-
farliga ämnen.
Mer information om Hebas hållbarhetsarbete finns i Hållbarhets-
redovisningen på sidorna 26–39 samt sidorna 106–114. Redovis-
ningen ären hållbarhetsrapport enligt årsredovisningslagen då
Heba omfattas av lagens krav på att upprätta en hållbarhetsrapport.
Hebas redo görelse för hållbarhetsarbetet är upprättad i enlighet
med Global Reporting Initiative (GRI) Standards, nivå Core.
Händelser efter räkenskapsårets utgång
I januari 2022 utökade Heba sitt obligationsprogram (MTN-pro-
gram, medium term notes program) från en beloppsram på 2 000
mkr till 5 000 mkr. MTN-programmet innebär att Heba framöver har
möjlighet att fortsätta ge ut obligationer på kapitalmarknaden och
med Hebas gröna ramverk dessutom ge ut gröna obligationer.
Under 2022 kommer Heba att arbeta för att bibehålla en låg andel
säkerställda lån som inte överstiger 50 procent av den totala låne-
skulden enligt Hebas finansiella mål. Det nya investeringsbehovet
2022 planeras således att till övervägande del ske via upplåning på
kapitalmarknaden, likväl planeras de banklån som förfaller under
året att refinansieras genom kapitalmarknadsfinansiering.
Under mars 2022 erhöll Heba en long-term issuer credit rating
med betyget BBB+, Stable outlook, av Nordic Credit Rating. Detta är
en förändring från Hebas tidigare ratingbetyg A– Negative outlook.
Framtiden
Hebas avsikt är att fortsätta växa i Stockholmsregionen. Bolaget
förutser också förbättrade möjligheter att utveckla och förädla det
befintliga fastighetsbeståndet bland annat genom ett omfattande
ROT-program. Heba planerar även att genom markförvärv eller
markanvisningar genomföra nyproduktion av bostäder.
Moderbolaget
Hyresintäkterna i moderbolaget uppgick till 226,9 (222,7) mkr
ochresultatet före bokslutsdispositioner och skatt utgjorde
424,3(51,2) mkr.
Fastighetsvärdering
Enligt utförda värderingar har fastigheterna per 31 december 2021
ett marknadsvärde om 14 673,1 mkr jämfört med 12 046,2 mkr vid
föregående årsskifte. Koncernens samtliga fastigheter, exklusive
fastigheter under pågående renovering samt projektfastigheter i
tidiga skeden, har externvärderats av Savills Sweden AB. Fastig-
heter under pågående renovering samt projektfastigheter i tidiga
skeden har internvärderats. Samtliga fastig heter är klassificerade i
nivå 3 enligt IFRS 13, det vill säga att värdet baseras på en analys av
varje fastighets status och hyres- och marknads situation.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
72 HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Heba har beslutat att vid varje löpande kvartalsbokslut intern-
värdera två tredjedelar av fastighetsbeståndet och externvärdera
en tredjedel av fastighetsbeståndet. Vid årsbokslutet extern-
värderas koncernens samtliga fastigheter exklusive ovan nämnda
undantag som har värderats internt.
Som huvudmetod vid värderingen har en så kallad kassaflödes-
analys använts där ett kalkylmässigt framtida driftnetto beräknas
under en femårig kalkylperiod med hänsyn tagen till nuvärdet av
ettbedömt marknadsvärde vid kalkylperiodens slut. Avkastnings-
kraven är individuella per fastighet beroende på analys av genom-
förda transaktioner och fastigheternas marknadsposition. Jäm-
förelse och analys har även gjorts av genomförda köp av fastigheter
inom respektive delmarknad. Avkastningskraven på bostadsfastig-
heter sträcker sig från 1,5 procent i innerstaden till 3,6 procent i
Norrort. Värdeökningen totalt under januari–december uppgick till
12,4 (7,3) procent. Värdeökningen beror främst på en fortsatt hög
efterfrågan och lägre avkastningskrav på bostadsfastigheter i
Stockholmsregionen.
Risker och osäkerhetsfaktorer
Av Hebas totala hyresintäkter kommer nästan 80 procent från
bostadshyresgäster. Vakansgraden är mycket låg och hyrorna är
förhållandevis säkra och förutsägbara. Samtliga Hebas fastigheter
är belägna i Stockholmsregionen och ligger i attraktiva områden
med mycket god efterfrågan. En procents förändring av bostads-
hyresintäkterna motsvarar cirka 3,5 mkr.
Hebas enskilt största driftkostnadspost är värmekostnaden.
Övervägande del av fastighetsbeståndet är anslutet till fjärrvärme-
nätet. Totalt sju fastigheter använder bergvärme som värmekälla.
Heba bedriver ett aktivt arbete med att minska energianvändningen
i fastighetsbeståndet men uppvärmningskostnaden kan variera år
från år beroende på väderlek och energipris. En procents förändring
av värmekostnaden motsvarar cirka 0,2 mkr.
Samtliga fastigheter värderas vid årsskiftet till verkligt värde av
extern värderingsman. Vid kvartal 1, 2 och 3 görs en rullande extern
värdering av en tredjedel av beståndet och resterande två tredje-
delar värderas internt. Värdeförändringar redovisas kvartalsvis i
rapport över totalresultat. En procents förändring av marknads-
värdet motsvarar cirka 150 mkr.
Under februari 2020 drabbades världen av viruset covid-19.
Världen upplever nu en situation som kommer påverka oss under
lång tid framåt. För Hebas verksamhet är grunden långsiktighet,
hållbarhet och trygghet – värderingar som blir ännu viktigare i
osäkra tider. Heba har stabila hyresgäster och låg belåning.
Bedöm ningen är att pandemin inte i något väsentligt har påverkat
Hebas verksamhet under 2021.
Heba är även exponerat avseende finansierings- och ränterisker.
Hanteringen av dessa risker beskrivs i not 3.
Riktlinjer för ersättningar till ledande befattningshavare
Årsstämman 2021 beslutade om följande riktlinjer för ersättningar
till ledande befattningshavare:
Till styrelsens ordförande och ledamöter ska arvode ut
enligtårsstämmans beslut.
Ersättningar till vd och övriga ledande befattningshavare kan
utgöras av fast månatlig grundlön, rörlig ersättning, övriga för-
måner och pension. Ersättningarna ska för varje enskild person
sammantaget vara marknadsmässiga. I den mån rörlig ersättning
utgår ska den vara relaterad till mätbara mål såsom till exempel
resultat, utbetalas som kontantlön och vara maximerad till högst
hälften av den fasta årslönen.
Övriga förmåner kan utgöras av pension och rätt till nyttjande av
tjänstebil för privat bruk och andra ersättningar av begränsat värde
samt dessutom rätt till avgångsvederlag.
Pension kan utgå antingen som förmånsbestämd eller avgifts-
bestämd pension med pensionsålder i intervallet 60 till 65 år.
Förmånsbestämd pension kan vara knuten till ITP-planen (nu
avtalade pensionsförmåner framgår av not 8).
Förutom lön under uppsägningstid, som inte ska överstiga tolv
månader, kan avgångsvederlag, inte överstigande vad som mot-
svarar tolv månaders fast lön, förekomma vid bolagets uppsägning
av anställning (nu med vd avtalade uppsägningstider och regler
föravgångsvederlag framgår av not 8).
Vad som sägs om ersättningar enligt dessa riktlinjer ska gälla
sammantaget för samtliga ersättningar oberoende av om dessa
erhålls från moderbolaget eller annat bolag i koncernen.
Styrelsen äger rätt att frångå dessa riktlinjer om det i enskilda
fallfinns särskilda skäl för det.
Ersättningsrapport för Heba Fastighets AB finns publicerad
påbolagets hemsida www.hebafast.se.
Heba-aktien
Aktiekapitalet uppgår till 34 400 kkr, fördelat på 7 990 320 A-aktier
och 74 569 680 B-aktier. Aktie tillhörande serie A medför rätt till
tioröster och aktie tillhörande serie B medför rätt till en röst.
I Hebas bolagsordning finns en hembudsklausul avseende bola-
gets A-aktier, i huvudsak innebärande att om A-aktierna överlåts till
någon som inte är A-aktieägare, ska aktierna hembjudas nuvarande
A-aktieägare. Om hembjuden A-aktie ej löses, omvandlas aktien
automatiskt till aktie av serie B.
I bolagsordningen finns även ett så kallat omvandlingsförbehåll,
innebärande att aktie av serie A efter begäran av innehavare av
sådan aktie ska omvandlas till aktie i serie B.
Samtliga aktier är till fullo betalda. Något återköp av egna aktier
har inte skett.
Hebas mål är att aktieutdelningen ska vara minst 70 procent av
förvaltningsresultatet efter beräknad skatt. Vid bestämmande av
utdelningen ska dock även hänsyn tas till investeringsbehov, kon-
solideringsbehov och ställningen i övrigt samt väsentlig resultat-
påverkan av poster avengångskaraktär. För verksamhetsåret 2021
föreslår styrelsen enutdelning om 1,60 kr per aktie.
Hebas kapitalförvaltning
Heba står finansiellt starkt med fastigheter värderade till väsentligt
högre belopp än upptagna lån.
Heba ska slå vakt om sin finansiella styrka, stabila kassaflöden
och höga kreditvärdighet. Bolaget ska aktivt arbeta med låne-
stockens struktur innebärande att bindningstider optimeras med
hänsyn till förväntad ränteutveckling, risk och kassaflöde samt att
goda lånevillkor och en rationell lånehantering erhålles.
Finansiering sker i form av eget kapital, checkräkningskredit,
banklån, företagscertifikat och obligationer. Eget kapital uppgick
till7 492,8 (6 124,9) mkr och räntebärande lån, obligationer och
företagscertifikat uppgick till 6 025,0 (4 915,0) mkr. Soliditeten
varvid årsskiftet 48,3 (47,9) procent.
Enligt Hebas finanspolicy ska soliditeten inte understiga
40 procent.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
73HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Rapport över totalresultat, koncernen
Belopp i kkr Not 2021 2020
Hyresintäkter 4, 5, 6 449 637 393 760
Fastighetskostnader
Driftkostnader 7, 8 125 787 109 654
Underhållskostnader 5 065 5 035
Fastighetsskatt 5 829 5 524
Driftöverskott 312 956 273 547
Central administration 8, 10 37 201 33 910
Resultat från andelar i intresseföretag 12 841
Finansiella intäkter 12 18 704 4 343
Räntekostnader 13 59 709 51 793
Räntekostnad leasing 9 4 986 4 931
Förvaltningsresultat 228 923 187 256
Resultat fastighetsförsäljning 1 577
Värdeförändring förvaltningsfastigheter 14 1 490 633 743 750
Värdeförändring räntederivat 3, 14 55 704 20 813
Resultat före skatt 1 773 683 910 193
Skatt på årets resultat 16 298 494 192 032
Resultat efter skatt 1 475 189 718 161
Summa totalresultat 1 475 189 718 161
Något minoritetsintresse föreligger inte varför hela resultatet är hänförligt
till moderbolagets aktieägare.
Någon utspädningseffekt finns ej, då inga potentiella aktier förekommer.
Resultat per aktie efter skatt, kr 17,87 8,70
Utdelning per aktie (2021 förslag), kr 1,60 1,30
Total utdelning (2021 förslag), kkr 132 096 107 328
Antal aktier vid periodens slut, tusental 82 560 82 560
Genomsnittligt antal aktier, tusental 82 560 82 560
FINANSIELL RAPPORTERING
74 HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
KOMMENTARER, RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT, KONCERNEN
Hyresintäkter
Koncernens hyresintäkter kommer enbart från fastigheter i
Stockholms regionen och hyresvärdet fördelar sig enligt följande:
2021 Kr/kvm 2020 Kr/kvm
Bostäder 351 261 312 043
Lokaler 91 049 73 564
Garage och p-platser 11 842 10 833
Outhyrt, interna kontrakt mm –4 515 –2 680
Summa hyresintäkter 449 637 1 726 393 760 1 636
Hyresvärdet för bostäder har ökat med 13 procent jämfört med
föregående år. Ökningen är hänförlig till förvärv gjorda under året
samt helårseffekten av förärv gjorda under 2020 och hyres-
höjningar i det befintliga fastighetsbeståndet.
Av hyresintäkterna kommer cirka 80 procent från bostadshyres-
gäster. Hyresvärdet för lokaler har ökat med 24 procent jämfört
med föregående år. Ökningen är hänförlig till förvärv under 2021 av
vårdboenden i Vallentuna och Österåker. Outhyrt motsvarar cirka
0,5 procent av hyresvärdet.
Driftkostnader
Driftkostnaderna uppgick totalt till 125 787 (109 654) kkr enligt
nedan stående uppställning:
2021 Kr/kvm 2020 Kr/kvm
Värmekostnader 19 920 76 19 284 80
Fastighetsadministration 35 676 137 28 221 117
Övriga driftkostnader
1)
70 191 269 62 149 258
Summa driftkostnader 125 787 482 109 654 456
1)
I övriga driftkostnader ingår kostnader för förluster på hyresfordran
med 476 (944) kkr.
Fastighetsskatt
Fastighetsskatten inklusive fastighetsavgift uppgick till 5 829
(5 524) kkr. För bostäder uppgår fastighetsavgiften till 1 459
(1 429) kr per bostadslägenhet, dock högst 0,3 procent av taxe-
ringsvärdet. För nybyggda hus tas inte någon fastighetsavgift ut de
första femton åren. För lokaler uppgår fastighetsskatteuttaget till
1,0 procent på den del av taxeringsvärdet som avser lokaler.
Tomträttsavgälder
Den totala tomträttsavgälden uppgick till 4 986 (4 931) kkr. Av
bolagets 69 (68) fastigheter innehas 46 (44) med äganderätt
och23 (24) med tomträtt. För ytterligare information se not 9
Nyttjanderätts tillgångar och leasingskuld.
Central administration
Central administration avser gemensamma kostnader som ej är
direkt hänförliga till fastigheterna. I beloppet på 37 201 (33 910) kkr
ingår bland annat ledningsfunktion, bolagskostnader (årsredo-
visning, börskostnader, styrelse etc).
Finansnetto
Finansnettot uppgick till –41 005 ( –47 450) kkr, en minskning
med6,6 kkr. Minskningen beror på lägre genomsnittlig ränta.
Aktiverad räntekostnad avseende pågående ny och ombygg-
nadsprojekt uppgick till 3 886 (2 430) kkr. Uppgifter om Hebas
lånoch räntekostnader lämnas i not 3.
Förvaltningsresultat
Förvaltningsresultatet är 22,2 procent bättre än föregående år
ochuppgick till 228 923 (187 256) kkr.
Värdeförändring förvaltningsfastigheter
Värdeökningen totalt under året uppgick till 21,8 procent. Värde -
ökningen beror främst på en fortsatt stark efterfrågan, lågt utbud
på äldre bostadsfastigheter i Stockholms närförorter samt under
året gjorda förvärv och investeringar i befintliga fastigheter.
Som huvudmetod vid värderingen har en så kallad kassaflödes-
analys använts där ett kalkylmässigt framtida driftnetto beräknas
under en femårig kalkylperiod med hänsyn taget till nuvärdet av
ettbedömt marknadsvärde vid kalkylperiodens slut. Avkastnings-
kraven är individuella per fastighet beroende på analys av genom-
förda transaktioner och fastigheternas marknadsposition.
Jämförelse och analys har även gjorts av genomförda köp av
fastigheter inom respektive delmarknad. Avkastningskraven på
hyresfastigheter sträcker sig från 1,5 procent i Stockholms innerstad
till 3,6 procent i Norrort. Se även marknadsvärderingen av Savills
Sweden AB på sidan 55 samt not 18.
Värdeförändring räntederivat
Värdeförändring räntederivat uppgick till 55 704 (–20 813) kkr.
Skulden har minskat jämfört med årsskiftet 2020/2021 till följd
avsjunkande långa marknadsräntor. Uppgift om Hebas derivat-
instrument lämnas i not 3.
Resultat före skatt
Resultat före skatt uppgick till 1 773 683 (910 193) kkr. Föränd ringen
förklaras i första hand av den kraftiga värdeförändring en på för-
valtningsfastigheter. Värdeförändringar på förvalt ningsfastigheter
påverkar dock inte kassaflödet.
Skatt på årets resultat
Total skatt på årets resultat uppgick till –298 494 (– 192 032) kkr.
Totalskatt utgörs av aktuell skatt och uppskjuten skatt. Aktuell
skatt avser betald skatt och uppgick till –333 (–115) kkr.
Skattesatsen Heba använt är 20,6 procent.
FINANSIELL RAPPORTERING
75HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Rapport över finansiell ställning, koncernen
Belopp i kkr Not 31 Dec 2021 31 Dec 2020
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
Balanserade utgifter 17 6 802 1 802
6 802 1 802
Materiella anläggningstillgångar
Förvaltningsfastigheter 18 14 673 119 12 046 236
Nyttjanderättstillgångar tomträtt 9 157 500 166 867
Inventarier 19 5 291 6 802
14 835 910 12 219 905
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i gemensamt styrda verksamheter 20 291 338
Finansiella anläggningstillgångar 21 458 433 334 392
Derivatintstrument 3 941
459 665 334 730
Summa anläggningstillgångar 15 302 377 12 556 437
Omsättningstillgångar
Hyresfordringar 24 2 059 2 188
Övriga fordringar 25 26 880 106 204
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 26 25 617 13 913
54 556 122 305
Likvida medel 27 158 768 97 093
158 768 97 093
Summa omsättningstillgångar 213 324 219 398
SUMMA TILLGÅNGAR 15 515 701 12 775 835
KOMMENTARER RAPPORT ÖVER FINANSIELL STÄLLNING, KONCERNEN
Förvaltningsfastigheter
Förvaltningsfastigheternas bokförda värde har förändrats enligt
följande:
2021 2020
Bokfört värde vid årets början 12 046 236 10 135 300
Förvärv och nybyggnation 1 204 625 939 513
Investeringar i befintliga fastigheter 285 789 227 673
Försäljningar –354 164
Värdeförändring 1 490 633 743 750
Bokfört värde vid årets slut 14 673 119 12 046 236
Fastighetsinvesteringarna under året uppgick till 1 490 414 (1 167 186)
kkr varav 1 204 625 (939 513) kkr avser förvärv och investeringar
ipågående nybyggnadsprojekt och 285 789 (227 673) kkr avser
investeringar i befintliga fastigheter.
Investeringar i befintligt fastighetsbestånd avser framför allt
renoveringsarbete.
Fastighetsbeståndet fördelat per område:
Område 2021-12-31 Kr/kvm
Innerstaden 1 918 548 71 500
Söderort 4 631 918 48 300
Västerort 1 036 285 51 200
Norrort 4 827 863 63 800
Södertörn 2 258 505 46 200
Summa 14 673 119 54 900
Samtliga förvaltningsfastigheter har externvärderats av Savills
Sweden AB förutom fastigheter under pågående renovering samt
projektfastigheter i tidiga skeden vilka har internvärderats. Se även
sidorna 55–56 samt not 18.
FINANSIELL RAPPORTERING
76 HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Belopp i kkr Not 31 Dec 2021 31 Dec 2020
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 28
Aktiekapital 34 400 34 400
Övrigt tillskjutet kapital 6 880 6 880
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat 7 451 504 6 083 643
Summa eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare 7 492 784 6 124 923
Skulder
Långfristiga skulder 30
Långfristiga räntebärande skulder 31 4 290 000 2 294 000
Leasingskuld 9 157 500 166 867
Derivatinstrument 3 54 762
Uppskjuten skatteskuld 33 1 710 032 1 411 871
Summa långfristiga skulder 6 157 532 3 927 500
Kortfristiga skulder 30
Leverantörsskulder 28 372 36 444
Kortfristiga räntebärande skulder 31 1 735 000 2 621 000
Övriga skulder 32 31 692 4 678
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 34 70 321 61 290
Summa kortfristiga skulder 1 865 385 2 723 412
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 15 515 701 12 775 835
Eget kapital
Det egna kapitalet ökade till 7 492 783 (6 124 923) kkr till följd
avdet positiva totalresultatet 1 475 190 (718 161) kkr minus årets
utbetalda utdelning om 107 328 (99 072) kkr eller 1,30 (1,20) kr/
aktie. Soliditeten uppgick till 48,3 (47,9) procent och belånings-
graden till41,1 (40,8) procent.
Räntebärande skulder
Räntebärande skulder ökade till 6 025 000 (4 915 000) kkr, varav
0(0) kkr utgör utnyttjad del av checkräkningskredit om 140 000
(140 000) kkr. Totalt löper 2 725 000 (1 615 000) kkr med rörlig
ränta. Genomsnittlig kapitalbindningstid var 4,3 (4,0) år. Andelen
låne förfall kommande 12 månader uppgår till 29 (53) procent.
Bolags - och fastighetsförvärv har finansierats med banklån och
kapitalmarknadsfinansiering i form av företags certifikat. Närmare
specifikation av Hebas finansiering redo visas i not 3.
Uppskjuten skatteskuld
Uppskjuten skatteskuld ökade till 1 710 032 (1 411 871) kkr. Ökningen
beror i första hand på ökat marknadsvärde på förvaltningsfastig-
heterna. Uppskjuten skatteskuld redovisas till nominellt belopp
(20,6 procent) och beräknas med utgångs punkt från temporära
skillnader mellan redovisade och skatte mässiga värden på till-
gångar och skulder. Förändringar i uppskjuten skatteskuld påverkar
inte kassaflödet.
FINANSIELL RAPPORTERING
77HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Förändring av eget kapital, koncernen
Rapport över kassaflöden, koncernen
Belopp i kkr Not Aktiekapital
Övrigt tillskjutet
kapital
Balanserade
vinstmedel
Totalt eget kapital hänförligt
till moder företagets ägare Eget kapital
Koncernen 28
Ingående eget kapital 2020-01-01 34 400 6 880 5 464 554 5 505 834 5 505 834
Årets totalresultat 718 161 718 161 718 161
Transaktioner med ägare
Utdelning 99 072 99 072 99 072
Utgående eget kapital 2020-12-31 34 400 6 880 6 083 643 6 124 923 6 124 923
Ingående eget kapital 2021-01-01 34 400 6 880 6 083 643 6 124 923 6 124 923
Årets totalresultat 1 475 189 1 475 189 1 475 189
Transaktioner med ägare
Utdelning 107 328 107 328 107 328
Utgående eget kapital 2021-12-31 34 400 6 880 7 451 504 7 492 784 7 492 784
Belopp i kkr Not 2021 2020
DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN
Driftsöverskott 312 956 273 547
Central administration 37 201 33 910
Avskrivningar 2 982 3 095
Övriga poster 37 170 507
Erhållen utdelning Brandkontoret 1 118 1 541
Erhållna räntor 17 586 2 802
Betalda räntor 67 332 59 921
Betald skatt 1 109 434
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapital 229 170 187 081
Förändring kortfristiga fordringar 22 354 20 477
Förändring kortfristiga skulder 25 895 19 891
Kassaflöde från den löpande verksamheten 232 711 187 667
INVESTERINGSVERKSAMHETEN
Investering i förvaltningsfastigheter 18 1 397 415 1 270 186
Investering i finansiella tillgångar 25 003
Övriga investeringar 7 171 2 717
Försäljning av förvaltningsfastigheter 354 275
Försäljning av övriga anläggningstillgångar 645 438
Kassaflöde från investeringsverksamheten 1 074 669 1 272 465
FINANSIERINGSVERKSAMHETEN
Upptagna lån 31 3 180 000 2 294 581
Amortering av lån 31 2 070 000 738 581
Förändring av långfristiga fordringar 99 038 299 950
Utbetald utdelning 107 328 99 072
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 903 634 1 156 978
Årets kassaflöde 61 676 72 180
Likvida medel vid årets början 97 093 24 913
Likvida medel vid årets slut 158 768 97 093
FINANSIELL RAPPORTERING
78 HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Resultaträkning, moderbolaget
Rapport över totalresultat, moderbolaget
Belopp i Kkr Not 2021 2020
Hyresintäkter 6 226 941 222 713
Fastighetskostnader
Driftkostnader 7, 8 –85 415 –76 207
Underhållskostnader –3 966 –4 158
Fastighetsskatt –3 482 –3 806
Tomträttsavgälder 9 –2 716 –2 742
Driftnetto 131 362 135 800
Avskrivningar på fastigheter –23 838 –22 826
Bruttoresultat 107 524 112 974
Central administration 8, 10 –35 474 –32 676
Resultat fastighetsförsäljning 11 –15 045
Rörelseresultat 57 005 80 298
Finansiella intäkter 12 356 533 31 391
Räntekostnader 13 –44 947 –39 709
Värdeförändring derivatinstrument 14 55 704 –20 813
367 290 –29 131
Resultat efter finansiella poster 424 295 51 167
Bokslutsdispositioner 15 2 992 –161
Skatt på årets resultat 16 –21 493 –10 735
ÅRETS RESULTAT 405 794 40 271
Belopp i kkr 2021 2020
Årets resultat 405 794 40 271
Övrigt totalresultat
SUMMA TOTALRESULTAT 405 794 40 271
FINANSIELL RAPPORTERING
79HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Balansräkning, moderbolaget
Kkr Not 31 dec 2021 31 dec 2020
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
Balanseradeutgifterdataprogram 17 6 802 1 802
6 802 1 802
Materiella anläggningstillgångar
Förvaltningsfastigheter 18 2 373 248 2 273 759
Inventarier 19 5 291 6 802
2 378 539 2 280 561
Finansiella anläggningstillgångar
Aktier i dotterföretag 22 39 242 18 692
Finansiella derivatinstrument 23 941
Fordringarhoskoncernföretag 23 3 793 796 2 586 101
Fordringarhosintresseföretag 23 11 605
3 845 584 2 604 793
Summa anläggningstillgångar 6 230 925 4 887 156
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar
Hyresfordringar 24 1 168 1 153
Fordringar hos koncernföretag 25 22 160
Övriga fordringar 25 3 231 2 274
Förutbetaldakostnaderochupplupnaintäkter 26 11 419 8 621
39 978 12 048
Likvidamedel 27 158 161 89 511
158 161 89 511
Summa omsättningstillgångar 196 139 101 559
SUMMA TILLGÅNGAR 6 427 064 4 988 715
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 28
Bundet eget kapital
Aktiekapital 34 400 34 400
Reservfond 6 880 6 880
41 280 41 280
Fritt eget kapital
Balanserad vinst 1 069 866 1 136 923
Åretsvinst 405 794 40 271
1 475 660 1 177 194
Summa eget kapital 1 516 940 1 218 474
Obeskattade reserver 29 1 304 1 563
Avsättningar
Uppskjutenskatteskuld 33 160 396 138 904
Summa avsättningar 160 396 138 904
Skulder
Långfristiga skulder 30
Finansiella derivatinstrument 3 54 762
Långfristiga räntebärande skulder 31 2 841 250 975 250
Skuldertillkoncernföretag 23 323 209 352 025
Summa långfristiga skulder 3 164 459 1 382 037
Kortfristiga skulder 30
Leverantörsskulder 10 545 20 567
Kortfristiga räntebärande skulder 31 1 535 000 2 190 625
Övriga skulder 32 4 941 4 204
Upplupnakostnaderochförutbetaldaintäkter 34 33 479 32 341
Summa kortfristiga skulder 1 583 965 2 247 737
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 6 427 064 4 988 715
FINANSIELL RAPPORTERING
80 HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Förändring av eget kapital, moderbolaget
Belopp i kkr Not Aktiekapital Reservfond Fritt eget kapital Summa eget kapital
Moderbolaget 28
Eget kapital 2019-12-31 34 400 6 880 1 235 995 1 277 275
Årets vinst 40 271 40 271
Transaktioner med ägare
Utdelning –99 072 –99 072
Eget kapital 2020-12-31 34 400 6 880 1 177 194 1 218 474
Årets vinst 405 794 405 794
Transaktioner med ägare
Utdelning –107 328 –107 328
Eget kapital 2021-12-31 34 400 6 880 1 475 660 1 516 940
Kassaflödesanalys, moderbolaget
Belopp i kkr Not 2021 2020
DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN
Driftnetto 131 362 135 800
Central administration –35 474 –32 676
Avskrivningar 2 982 3 090
Övriga poster 37 244 –377
Erhållen utdelning Brandkontoret 1 118 1 541
Erhållna räntor 41 502 21 741
Betalda räntor –46 542 –42 612
Betald skatt –269 201
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapital 94 923 86 708
Förändring kortfristiga fordringar –1 966 19 734
Förändring kortfristiga skulder –10 306 2 965
Kassaflöde från den löpande verksamheten 82 651 109 407
INVESTERINGSVERKSAMHETEN
Investering i byggnader och mark 18 –171 610 –150 339
Övriga investeringar –6 961 –3 340
Försäljning av förvaltningsfastigheter 33 625
Försäljning av övriga anläggningstillgångar 645 1 142
Kassaflöde från investeringsverksamheten –144 301 –152 537
FINANSIERINGSVERKSAMHETEN
Upptagna lån 31 2 850 000 1 706 281
Amortering av lån 31 –1 378 504 –637 000
Förändring av långfristiga fordringar –1 236 601 –860 850
Erhållet koncernbidrag 2 733
Utbetald utdelning –107 328 –99 072
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 130 300 109 359
Årets kassaflöde 68 650 66 229
Likvida medel vid årets början 89 511 23 282
Likvida medel vid årets slut 158 161 89 511
FINANSIELL RAPPORTERING
81HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Tilläggsupplysningar
Not 1 Allmän information
Heba Fastighets AB (publ) (organisationsnummer 556057-3981) är
ett aktiebolag registrerat i Sverige. Företagets säte är Stockholm.
Hebas aktie är noterad vid Stockholmsbörsen, den Nordiska Listan,
MidCap, och koncernens största aktieägare är Nordea Bank ABP,
Birgitta Härnblad och Charlotte Ericsson.
Hebas verksamhet är att äga och förvalta hyres- och samhälls-
fastigheter, företrädesvis i Stockholmsområdet.
Koncernredovisningen avseende räkenskapsåret och tillika
kalenderåret 2021 har den 23 mars 2022 godkänts av styrelsen
föroffentliggörande och kommer slutligen att fastställas på
årsstämman den 28 april 2022.
Redovisnings- och värderingsprinciper
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med av EU god-
kända International Financial Reporting Standards (IFRS) samt
tolkningar av International Financial Reporting Interpretations
Committée (IFRIC) per den 31 december 2021. Vidare tillämpar
koncernen även Rådet för finansiell rapporterings rekommendation
RFR 1 Kompletterande redovisningsregler för koncerner vilken
specificerar de tillägg till IFRS upplysningar som krävs enligt
bestämmelserna i årsredovisningslagen.
Övriga av EU godkända nya och ändrade standarder samt
tolknings uttalanden från IFRS Interpretations Committee bedöms
för närvarande inte påverka koncernens eller moderbolagets
finansiella ställning eller resultat i väsentlig omfattning.
Moderföretagets funktionella valuta är svenska kronor, vilket
också är koncernens rapporteringsvaluta. Samtliga belopp är
angivna i tusentals kronor om ej annat anges.
I årsredovisningen har värdering av poster skett till anskaffnings-
värde, utom då det gäller värdering av förvaltningsfastigheter och
vissa finansiella instrument för vilka värdering har skett till verkligt
värde.
Anläggningstillgångar och långfristiga skulder består av belopp
som förväntas återvinnas eller förfaller mer än 1 år från balansdagen.
Omsättnings tillgångar och kortfristiga skulder består av belopp
som förväntas återvinnas eller betalas inom 1 år från balansdagen.
Bolagsförvärv kan klassificeras som antingen rörelseförvärv eller
tillgångsförvärv. Bolagsförvärv vars primära syfte är att förvärva
bolagets fastighet och där bolagets eventuella förvaltnings-
organisation och administration är av underordnad betydelse
förför värvet, klassificeras som tillgångsförvärv. Övriga bolags-
förvärv klassificeras som rörelseförvärv.
Samarbetsarrangemang klassificeras som joint ventures. Med
joint ventures avses företag där Heba tillsammans med andra parter
genom avtal har ett gemensamt bestämmande inflytande över
verksamheten. Ett joint venture ger de gemensamma ägarna rätt
tillinvesteringens nettotillgångar. Joint ventures redovisas enligt
kapital andels metoden vilket innebär att en nettopost inklusive ev.
goodwill redovisas i balansräkningen under ”Andelar i intresseföre-
tag och gemensamt styrda verksamheter”. Iresultaträkningen redo-
visas resultatandelar under ”Resultat från andelar i intresseföretag
och gemensamt styrda verksamheter”. Samarbetsarrangemang
som redovisas enligt kapitalandelsmetoden värderas inledningsvis
till anskaffningsvärde.
Not 2 Redovisningsprinciper
2.1 Viktiga uppskattningar och antaganden
för redovisningsändamål
För att kunna upprätta redovisningen enligt god redovisningssed
måste företagsledningen och styrelsen göra bedömningar och
antaganden som påverkar redovisade intäkts- och kostnadsposter
respektive tillgångs- och skuldposter samt övriga upplysningar.
Faktiskt utfall kan skilja sig från gjorda bedömningar. Det område
där uppskattningar och antaganden skulle kunna innebära risk för
justeringar i redovisade värden för tillgångar och skulder under
kommande räkenskapsår är främst värdering av förvaltningsfastig-
heter. Där kan bedömningarna ge en betydande påverkan på kon-
cernens resultat och finansiella ställning. Värderingen kräver en
bedömning av det framtida kassaflödet samt fastställande av dis-
konteringsfaktor (avkastningskrav). De antaganden och bedöm-
ningar som har gjorts framgår av not 18.
2.2 Konsolidering
Dotterföretag
Koncernredovisningen som upprättats enligt förvärvsmetoden
omfattar förutom moderbolaget de helägda dotterföretagen
HebaFörvaltnings AB, Heba Stockholm AB, Heba Hyresrätten AB,
Heba Bostads AB, Heba Hyreshus AB, Heba Hyresfastig heter AB,
Heba Bostadsfastigheter AB, Heba Hyreslägenheter AB, Heba
Fastig hetsutveckling AB, Heba Fastighetsutveckling Söderort AB,
Heba Förvaltning 10 AB, Heba Förvaltning 11 AB samt Heba Equity
AB med tillhörande helägda dotterföretag. Försäljningar, vinster,
förluster och mellan havanden inom koncernen elimineras i koncern-
redovisningen. Konsolidering vid förvärv sker från och med den
dagdå vi erhåller ett bestämmande inflytande och vid avyttring
fram till och med den dag det bestämmande inflytandet upphör.
Bolagsförvärv kan klassificeras antingen som rörelse- eller tillgångs-
förvärv. Förvärv av bolag där den huvudsakliga tillgången är en
ellerflera fastigheter utan någon större fastighetsförvaltning eller
fastighetsadministration klassificeras vanligtvis som tillgångsförvärv.
Gjorda bolags förvärv har klassificerats som tillgångsförvärv vilket får
till följd att någon redovisning ej sker av uppskjuten skatt hänförlig
till förvärvet.
Intresseföretag och gemensamt styrda verksamheter
Som intresseförtag och gemensamt styrda verksamheter redovisas
med tillämpning av kapitalandelsmetoden och omfattar företag i
vilka koncernen utövar ett betydande, men ej bestämmande, infly-
tande vilket föreligger när innehavet uppgår till minst 20 och högst
50 procent av rösterna och ägandet utgör ett led i en varaktig för-
bindelse. Enligt kapitalandelsmetoden redovisas innehav i intresse-
företag och gemensamt styrda verksamheter initialt i koncernens
balansräkning till anskaffningskostnad. Det redovisade värdet ökas
eller minskas därefter för att beakta koncernens andel av resultat
och övrigt totalresultat från sina intresseföretag och gemensamt
styrda verksamheter efter förvärvstidpunkten. Koncernens andel
avresultatet ingår i koncernens resultat och koncernens anel av
övrigt totalresultat i koncernen. Utdelningar från intresseföretag
ochgemensamt styrda verksamheter redovisas som minskning
avinvesteringens redovisade värde. När koncernens andel av
NOTER
82 HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
förlusterna i ett intresseföretag eller gemensamt styrd verksamhet
är lika stor som eller överstiger innehavet i detta detta intresseföre-
tag eller gemensamt styrda verksamhet (inklusive alla långfristiga
fordringar som i realiteten utgör den del av koncernens nettoinves-
tering), redovisar koncernen inga ytterligare förluster såvida inte
koncernen har påtagit sig förpliktelser å intresseföretaget och den
gemensamt styrda verksamhens vägnar. Orealiserade vinster på
transaktioner mellan koncernen och dess intresseföretag och
gemensamt styrda verksamheter elimineras till omfattningen av
koncernens innehav i intresseföretag och gemensamt styrda verk-
samheter. Orealiserade förluster elimineras också såvida inte trans-
aktionen utgör en indikation på nedskrivning av tillgången som
överförs.
2.3 Intäkter
Hyresintäkter periodiseras linjärt över hyresperioden. Förskotts-
hyror redovisas som förutbetalda intäkter. Intäkter från fastighets-
försäljning bokförs på tillträdesdagen om inte risker och förmåner
förknippade med fastigheten övergått till köparen vid ett tidigare
tillfälle. Erhållen utdelning redovisas som en finansiell intäkt.
Ränte intäkter och räntebidrag resultatförs i den period de avser.
2.4 Leasing
Leasing klassificeras antingen som finansiell eller operationell
leasing för leasegivare. Leasingavtal där i allt väsentligt alla risker
och förmåner förknippade med ägandet faller på leasegivaren
klassificeras som operationella leasingavtal.
Avseende tillgångar och skulder härförliga till alla leasingavtal,
med några undantag, tillämpas IFRS 16 Leasingavtal vilket innebär
att de redovisas i balansräkningen såsom nyttjanderättstillgångar.
Heba har valt den förenklade övergångsmetoden och tillämpar inte
standarden retroaktivt. Redovisade nyttjanderättstillgångar har
åsatts samma värde som den redovisade leasingskulden per
1 januari 2019. Heba har i egenskap av leasetagare identifierat tomt-
rättsavtal som de enskilt mest väsentliga. Tomträtter beaktas enligt
IFRS 16 som eviga hyresavtal och redovisas till verkligt värde och
kommer därmed inte att skrivas av. Värdet på nyttjanderättstill-
gången kvarstår till nästa omförhandling av respektive tomträtts-
avgäld. Leasingskulden amorteras inte utan värdet är oförändrat
fram till omförhandling av respektive tomträttsavgäld. Heba analy-
serar löpande värderingen av leasingskulden utifrån ändringar eller
tillkommande leasingavtal. Korttidsleasing och leasing av mindre
värde kostnadsförs över löptiden.
2.5 Aktiverade utgifter dataprogram
Balanserade utgifter för förvärvade dataprogram, som utvecklats
och anpassats för koncernens räkning, redovisas till anskaffnings-
värde minskat med avskrivningar och eventuella nedskrivningar.
Avskrivningar enligt plan baseras på bedömd nyttjandeperiod
och görs på anskaffningsvärdet med 10 procent per år.
2.6 Förvaltningsfastigheter
Koncernens fastigheter innehas i syfte att generera hyresintäkter
och värdestegring. Samtliga fastigheter klassificeras som förvalt-
ningsfastigheter, se not 18.
Förvaltningsfastigheter redovisas till verkligt värde per balans-
dagen. Verkligt värde fastställts genom bedömning av marknads-
värdet för varje enskilt värderingsobjekt. Som huvudmetod har en
så kallad kassaflödesanalys använts där ett kalkylmässigt framtida
driftnetto beräknas under en femårig kalkylperiod med hänsyn
tagen till nuvärdet av ett bedömt marknadsvärde vid kalkylperio-
dens slut. Avkastningskraven är individuella per fastighet beroende
på analys av genomförda transaktioner och fastighetens marknads-
position. Samtliga fastigheter, exklusive fastigheter under pågående
renovering samt projektfastigheter i tidiga skeden, värderas vid
årsskiftet till verkligt värde av extern värderingsman. Som extern
värderingsman har Savills Sweden AB anlitats som är ett oberoende
konsultföretag med auktoriserade fastighetsvärderare. Övriga fast-
igheter har värderats internt. Vid kvartal 1, 2 och 3 görs enrullande
extern värdering av en tredjedel av beståndet och resterande två
tredjedelar värderas internt. Värdeförändringar redovisas kvartals-
vis i koncernens rapport över totalresultat, efter avdrag för genom-
förda investeringar under kvartalet.
Utgifter som är värdehöjande aktiveras. Löpande underhåll,
reparationer och byte av mindre delar kostnadsförs i den period
deuppkommer. Vid större ny- , till-, eller ombyggnader aktiveras
räntekostnaden.
Resultatet av fastighetsförsäljning utgörs av skillnaden mellan
försäljningspriset och verkligt värde enligt närmast föregående
kvartalsbokslut, med avdrag för genomförda investeringar under
kvartalet och direkta transaktionskostnader.
IFRS Värderingshierarki är uppdelad i tre nivåer där det enligt
nivå 1 finns noterade priser tillgängliga för identiska tillgångar på en
aktiv marknad. Vid nivå 2 baseras värderingen inte uteslutande på
observerbara priser utan justering krävs för den specifika tillgången.
Vid värdering enligt nivå 3 finns inte identiska tillgångar utan vär-
deringen baseras på uppskattningar och värderingstekniker.
Samtliga förvaltningsfastigheter är klassificerade i nivå 3 enligt
IFRS 13, det vill säga att värdet baseras på en analys av varje fastig-
hets status och hyres- och marknadssituation. Någon omklassifice-
ring har inte skett under året.
2.7 Inventarier
Inventarier redovisas till anskaffningsvärde minskat med avskriv-
ningar och eventuella nedskrivningar.
Avskrivningar enligt plan baseras på bedömd nyttjandeperiod
och görs på anskaffningsvärdet med 20 procent per år.
2.8 Nedskrivningar
Nedskrivning sker när det redovisade värdet överstiger det så kallade
återvinningsvärdet. Bedömning sker för varje enskild tillgång.
2.9 Finansiella instrument
En finansiell tillgång eller finansiell skuld tas upp i rapport över
finansiell ställning/balansräkning när bolaget blir part till instrumen-
tets avtalsmässiga villkor. En finansiell tillgång tas bort från rapport
över finansiell ställning/balansräkning när rättigheterna i avtalet
realiseras, förfaller eller bolaget förlorar kontrollen över dem. En
finansiell skuld tas bort från rapport över finansiell ställning/balans-
räkning när förpliktelsen i avtalet fullgörs eller på annat sätt
utsläcks. Finansiella instrument redovisas till upplupet anskaffnings-
värde eller verkligt värde beroende på den initiala kategoriseringen
(kategorisering framgår under respektive finansiell tillgång/finan-
siell skuld nedan).
Forts. Not 2
NOTER
83HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Beräkning av verkligt värde finansiella instrument
Vid fastställande av verkligt värde för finansiella tillgångar och skul-
der används officiella marknadsnoteringar per bokslutsdagen. I de
fall sådana saknas görs värdering genom allmänt vedertagna meto-
der såsom diskontering av framtida kassaflöden till noterad mark-
nadsränta för respektive löptid. Verkligt värde klassificeras från nivå
1 till 3 enligt IFRS 13 där nivå 1 är noterade priser för identiska till-
gångar och skulder på en aktiv marknad och där nivå 3 är verkligt
värde baserat på en analys av tillgångens och skuldens marknads-
situation. Någon tillgång eller skuld i utländsk valuta föreligger ej.
Upplupet anskaffningsvärde
Upplupet anskaffningsvärde beräknas med hjälp av effektivränte-
metoden, vilket innebär att eventuella över- eller underkurser samt
direkt hänförliga kostnader eller intäkter periodiseras över kontrak-
tets löptid med hjälp av den beräknade effektivräntan. Effektiv-
räntan är den ränta som ger instrumentets anskaffningsvärde som
resultat vid nuvärdesberäkning av framtida kassaflöden.
Kvittning av finansiella tillgångar och skulder
Finansiella tillgångar och skulder kvittas och redovisas med ett
nettobelopp i rapport över finansiell ställning/balansräkning när
detfinns legal rätt att kvitta och när avsikt finns att reglera posterna
med ett nettobelopp eller att samtidigt realisera tillgången och
reglera skulden.
2.9.1 Likvida medel
Som likvida medel klassificeras kassa och tillgodohavanden i bank
samt kortfristiga likvida placeringar med en löptid av maximalt
3månader. Checkräkningskredit hänförs till låneskulder under
kortfristiga räntebärande skulder.
2.9.2 Hyresfordringar
Hyresfordringar kategoriseras som finansiella tillgångar vilket inne-
bär redovisning till upplupet anskaffningsvärde. Dåhyresfordrans
förväntade löptid är kort sker redovisning till det belopp som för-
väntas inflyta utan diskontering enligt metoden för upplupet
anskaffningsvärde. Nedskrivningar av hyresfordringar redovisas
som driftkostnad.
2.9.3 Derivatinstrument
Ingångna Swapavtal där rörlig ränta byts mot fast ränta har ej
säkrings redovisats. Värdeförändringen redovisas därför löpande
irapport över totalresultat. Samtliga räntederivat värderas utifrån
officiella marknadsnoteringar och enligt vedertagna beräknings-
metoder och derivaten är klassificerade i nivå 2 enligt IFRS 13.
2.9.4. Leverantörsskulder
Leverantörsskulder kategoriseras som ”Andra skulder” vilket
i nnebär redovisning till upplupet anskaffningsvärde. Leverantörs-
skulders förväntade löptid är kort, varför skulden redovisats till
nominellt belopp utan diskontering.
2.9.5. Övriga finansiella skulder
Långfristiga räntebärande skulder och kortfristiga räntebärande
skulder kategoriseras som finansiella skulder och värderas till upp-
lupet anskaffningsvärde. Räntekostnader redovisas löpande i
r apport över totalresultat. Aktivering sker när räntekostnaden hän-
förs till större ny-, till-, eller ombyggnader. Pantbrevskostnader
inräknas i anskaffningsvärdet för fastigheten i den mån de bedöms
som värdehöjande. Långfristiga skulder har en förväntad löptid
längre än 1 år medan kortfristiga har en löptid kortare än 1 år.
2.10 Segmentsredovisning
Hebas verksamhet omfattar förvaltning av ett homogent fastighets-
bestånd. Några väsentliga skillnader ifråga om risker och möjlig-
heter bedöms ej föreligga. Hebas interna rapporteringssystem är
uppbyggt för uppföljning av geografiska områden. Segments-
redovisningen enligt not 4 utgår från den interna rapporteringen
tillföretagsledningen. Segmentsredovisningen konsolideras enligt
samma principer som koncernredovisningen.
2.11 Pensioner
Åtaganden för ålderspension och familjepension för tjänstemän
tryggas genom en försäkring i Alecta. Enligt uttalande från Rådet
för finansiell rapportering, UFR 3, är detta en förmånsbestämd plan
som omfattar flera arbetsgivare. För Räkenskapsåret 2021 har
Alecta inte haft möjlighet att ta fram de värden som gör det möjligt
att redovisa denna plan som en förmånsbestämd plan. Pensions-
planen enligt ITP som tryggas genom en försäkring i Alecta redo-
visas därför som en avgiftsbestämd plan. Alectas kollektiva kon-
solideringsnivå uppgick per 31 december 2021 till 148 (148) procent.
2.12 Skatt
Total skatt utgörs av aktuell skatt och uppskjuten skatt. Aktuell
skatt är skatt som ska betalas eller erhållas avseende aktuellt år.
Hithör även justering av aktuell skatt hänförlig till tidigare perioder.
Uppskjuten skatt beräknas enligt balansräkningsmetoden med
utgångspunkt från temporära skillnader mellan redovisade och
skattemässiga värden på tillgångar och skulder. I moderbolaget
redovisas obeskattade reserver inklusive uppskjuten skatteskuld.
Ikoncern redovisningen delas däremot obeskattade reserver upp
påupp skjuten skatteskuld och eget kapital. Uppskjuten skatteskuld
redovisas till nominellt belopp på skillnaden mellan fastigheternas
bokförda värde och skattemässiga värde och medtas i rapport
överfinansiell ställning/balansräkning. Förändringen av uppskjuten
skatt som belöper på året redovisas i rapport över totalresultat/
resultaträkning.
2.13 Rapport över kassaflöden
Kassaflödesanalyserna är upprättade enligt indirekt metod.
Drifts överskottet justeras för transaktioner som inte medför
in-ellerutbetalningar under året, samt för intäkter och kostnader
somhänförs till investerings- eller finansieringsverksamheten.
2.14 Moderbolagets redovisningsprinciper
Årsredovisningen för moderbolaget har upprättats enligt årsredo-
visningslagen, Rådet för finansiell rapporterings rekommendation
RFR 2 Redovisning för juridiska personer och uttalanden från Rådet
för finansiell rapportering. RFR 2 innebär att moderbolaget i års-
redo visningen för den juridiska personen ska tillämpa samtliga av
EU godkända IFRS och uttalanden så långt detta är möjligt inom
ramen för årsredovisningslagen och Tryggandelagen och med
hänsyn till sambandet mellan redovisning och beskattning.
Forts. Not 2
NOTER
84 HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Rekommendationen anger vilka undantag och tillägg som skall
göras från IFRS. Enligt IFRS 9 redovisas derivatinstrument till verk-
ligt värde även i den legala enheten. Någon säkringsredovisning
tillämpas inte utan värdeförändringar redovisas löpande i resultat-
räkningen. Skillnaderna mellan koncernens och moderbolagets
redovisningsprinciper är följande:
2.14.1 Förvaltningsfastigheter
Byggnader och mark redovisas till anskaffningsvärde minskat
medavskrivningar och eventuella nedskrivningar.
Vid reparationer och ombyggnad aktiveras endast sådana arbe-
ten som medför en varaktig resultatförbättring genom höjd hyra
eller sänkt kostnad. Vid fastighetsförvärv besiktigas bygg naderna
noggrant och erforderliga åtgärder kostnadsberäknas. Vidvärde-
ringen tas hänsyn till reparations- och underhållsbehovet, som
sedan aktiveras efter åtgärdande i anslutning till tillträdet.
Avskrivning enligt plan baseras på bedömd nyttjandeperiod och
görs på anskaffningsvärdet enligt följande: byggnader 1 procent,
aktiverade standardförbättringar i lägenheter och allmänna
utrymmen 3 procent. Skattemässigt görs avdrag för maximalt
tillåtna avskrivningar.
2.14.2 Inventarier
Skillnaden mellan högsta tillåtna skattemässiga avskrivningar och
planenliga avskrivningar på inventarier redovisas i moderbolaget
som ackumulerade över avskrivningar under obeskattade reserver.
2.14.3 Aktier i dotterföretag
Aktier i dotterföretag redovisas till anskaffningsvärde efter avdrag
för eventuella nedskrivningar. Erhållna utdelningar redovisas som
finansiella intäkter.
2.14.4 Koncernbidrag
Koncernbidrag inom koncernen redovisas enligt alternativregeln,
dvs att såväl erhållna som lämnade koncernbidrag redovisas som
bokslutsdisposition.
2.14.5 Leasing
Moderbolaget tillämpar inte IFRS 16 utan använder sig av undan-
taget i RFR 2 och redovisar leasingavgifterna från eventuella
leasing avtal som en kostnad linjärt över leasingperiodens längd.
Kostnaden för leasingavtal hänförliga till tomrättsavtal och kost-
naden för övriga leasingavtal redovisas inom rörelseresultatet.
Eventuell nyttjanderättstillgång och leasingskuld redovisas således
inte i balansräkningen. Moderbolaget är leasegivare avseende
hyreskontrakt, senot 2.3, och leasetagare avseende tomträtts-
avgälder, se not 9. Det finns även ett mindre antal leasingavtal av
ringa omfattning, där moderbolaget är leasetagare, och avser
främst kontorsinventarier.
Not 3Finansiell riskhantering och finansiella derivatinstrument
Heba är i egenskap av nettolåntagare exponerad för finansiella
risker. Framför allt exponeras Heba för ränterisk, refinansierings-
och likviditetsrisk samt kredit- och motpartsrisk. Koncernens finans-
policy reglerar hur de finansiella riskerna skall hanteras samt anger
limiter och vilka finansiella instrument som får användas.
Ränterisk
Heba har en förhållandevis låg belåningsgrad, per årsskiftet 41,1 pro-
cent. Den räntebärande upplåningen medför dock att koncernen
exponeras för ränterisk. Med ränterisk avses risken för negativ
påverkan på koncernens resultat och kassaflöden till följd av för-
ändringar i marknadsräntan. Hur snabbt en varaktig förändring i
räntenivåerna får genomslag på koncernens finansnetto beror på
upplåningens räntebindningstid.
För att begränsa effekterna av ränteförändringar har 170,0 mkr
bundits på 2 år och 2 930,0 mkr på 3 år och längre. Den genom-
snittliga räntan för totala lånestocken uppgick vid årsskiftet till
0,93(1,15) procent. Den genomsnittliga räntebindningstiden var
3,4(3,4) år. En förändring i marknadsräntan med en procentenhet
skulle medföra en resultatpåverkan med 29,5 mkr för år 2022.
Av räntebärande skulder på 6 025,0 (4 915,0) mkr löper 2725,0
(1615,0) mkr samt checkräkningskredit på 0 (0) mkr med rörlig
ränta.
Heba har upprättat ett företagscertifikatprogram med en belopps-
ram om 4 000 mkr. Per årsskiftet hade Heba utestående certifikat
om 1 475 (1 600) mkr. Heba har outnyttjade kreditlöften, som vid var
tillfälle täcker utestående certifikat. Outnyttjade kreditlöften upp-
går per årsskiftet till 2 240,0 (1 840,0) mkr, varav 140,0 (140,0) mkr
utgör outnyttjad del av checkkredit och byggnads kreditiv.
Räntebindningsstrukturen samt medelräntor per 31 december
2021 framgår av nedanstående tabell.
Räntebindningsstruktur--
Löptid Volymmkr Snittränta Andel
år   
år  
år  
år  
år  
–år  
–år   
Summa   
I snitträntan för perioden 1 år ingår även marginalen för den rörliga
delen av skuldportföljen i de fall räntan bundits med hjälp av ränte-
derivat, vilka handlas utan marginal.
NOTER
85HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Forts. Not 3
Finansiella derivatinstrument
I syfte att begränsa ränteriskerna har räntan bundits med hjälp av
räntederivat (ränteswappar). Totalt har Heba tecknat ränteswappar
om 2 050 (1 650) mkr, varav 200 mkr avser räntederivat med start-
datum 2023 och 2024.
Tecknade räntederivat samt värdering till verkligt värde per
31december 2021 framgår av nedanstående tabell:
Förfallodag
Nominellt
beloppmkr
Orealiseradvärde -
förändringderivatmkr
--  –
--  
--  –
--  –
--  –
--  –
--  –
--  –
--  
--  –
--  –
--  
--  
--  –
--  –
 
Räntederivaten är värderade till verkligt värde i rapport över finan-
siell ställning. Verkligt värde har beräknats utifrån officiella mark-
nadsnoteringar och enligt vedertagna beräkningsmetoder och deri-
vaten är klassificerade i nivå 2 enligt IFRS 13. Kvittning för samtliga
derivat finns i ISDA-avtal som ger rätt att kvitta fordran mot skuld
till samma motpart. Tecknade swapavtal innebär att rörlig ränta på
underliggande lån byts mot fast ränta. Säkringsredovisning tilläm-
pas inte utan värdeförändringen redovisas löpande i rapport över
totalresultat.
Refinansierings- och likviditetsrisk
Med refinansierings- och likviditetsrisk avses risken att kostnaden
blir högre och finansieringsmöjligheterna begränsade när lån ska
omsättas samt att betalningsförpliktelser inte kan uppfyllas som en
följd av otillräcklig likviditet. Heba minimerar risken genom god lön-
samhet och en soliditet på minst 40 procent. Lånen upptas endast
från kreditgivare med hög rating och styrning sker av låneskuldens
förfallostruktur. Räntebärande skulder uppgick per 31 december
2021 till 6 025,0 (4 915,0) mkr, varav 0 (0) mkr utgör utnyttjad del
avcheckräkningskredit om 140,0 (140,0) mkr.
Kapitalbindningsstrukturen för Hebas fastighetslån per
31december 2021 framgår av nedanstående tabell.
Kapitalbindningsstruktur--
Löptid Kreditavtalmkr Utnyttjatmkr
Certifikatprogram  
år  
år  
år  
år  
år  
–år 
–år  
Summa  
Verkligt värde avviker inte väsentligt från nominellt värde. För lång-
fristiga räntebärande skulder med fast ränta uppgår undervärdet
till85,5 (60,4) mkr.
Likvidflödenberäknadeper--
(beloppimkr)
År
Förfall
krediter
Ränta
krediter
Ränta
derivat Totalt
    
    
    
    
    
   
   
   
    
    
Summa    
Vid beräkningen av ränta på krediter har antagits oförändrad
Stibor ränta under kredittiden. Likviditetsflödet för räntederivat
utgörs av en fast betald del minus en rörlig betald/erhållen del. Vid
beräkning av den rörliga delen har Stiborräntan per bokslutsdagen
använts över hela derivatets löptid.
Kredit- och motpartsrisk
Kredit- och motpartsrisk avser risken att motparten i en transaktion
inte kan fullgöra sitt åtagande och därmed åsamkar koncernen en
förlust. För att begränsa motpartsrisken accepteras endast mot-
parter med hög kreditvärdighet samt att engagemanget per
motpart är begränsat. Koncernen har inga större kreditförluster
under Coronaåret 2021.
Den kommersiella kreditrisken inom koncernen är begränsad
dådet inte föreligger någon betydande kreditriskkoncentration
iförhållande till någon viss kund eller annan motpart. Det enskilt
störta kontraktet som den enskilt största hyresgästen svarar för är
knappt 3 procent av koncernens totala hyresintäkter.
Nedskrivningar
Ackumuleradenedskrivningarharskettavhyresfordringar
enligtföljande(seävennot)
Koncernen Moderbolaget
   
Hyresfordringar    
Förväntadekreditförluster – – – –
Summahyresfordringar    
NOTER
86 HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Not 4Rapportering per segment
Koncernen Innerstaden Söderort Västerort Södertörn Norrort
Totalt
koncern
Hyresintäkter      
Fastighetskostnader
Driftkostnader – – – – – –
Underhållskostnader – – – – – –
Fastighetsskatt – – – – – –
Driftsöverskott      
Värdeförändring
Resultatfastighetsförsäljning  
Fastighetorealiserad      
Resultat      
Tillgångar
Förvaltningsfastigheter      
Nyttjanderättstillgångtomträtt    
Finansiellaanläggningstillgångar   
Övrigaanläggningstillgångar
)
     
Övrigakortfristigafordringar
)
     
Ofördeladetillgångar 
Summatillgångar      
Kortfristigaejräntebärandeskulder
Fördeladeskulder
)
     
Summakortfristigaejräntebärandeskulder      
Investeringar      
Koncernen Innerstaden Söderort Västerort Södertörn Norrort
Totalt
koncern
Hyresintäkter      
Fastighetskostnader
Driftkostnader – – – – – –
Underhållskostnader – – – – – –
Fastighetsskatt – – – – – –
Driftsöverskott      
Värdeförändring
Fastighetorealiserad      
Resultat      
Tillgångar
Förvaltningsfastigheter      
Nyttjanderättstillgångtomträtt     
Finansiellaanläggningstillgångar   
Övrigaanläggningstillgångar
)
     
Övrigakortfristigafordringar
)
     
Ofördeladetillgångar 
Summatillgångar      
Kortfristigaejräntebärandeskulder
Fördeladeskulder
)
     
Summakortfristigaejräntebärandeskulder      
Investeringar      
)
Posternaärfördeladeenligtfördelningsnyckel
Koncernens driftsöverskott enligt ovan överensstämmer med redo-
visat drifts överskott i rapport över totalresultat. Skillnaden mellan
driftsöverskottet 312 957 (273 547) kkr och resultatet före skatt
1773 684 (910 193) kkr består av central administration –37 201
(–33910) kkr, räntekostnad leasing –4 986 (–4 931) kkr, finansnetto
–41 005 (–47 450) kkr, resultat fastighetsförsäljning –1 577 (0) kkr,
andel intresseföretag –841 (0) kkr och orealiserad värdeförändring
1546 337 (722 937) kkr.
NOTER
87HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Not 5 Hyresintäkter
--
Kontraktsförfallostruktur
Antal
kontrakt
Kontrakts-
värde
Andelav
värdet
Kommersielltlöptid
År   
År   
År   
År   
Övriga
)
  
Summalokaler   
Vakantalokaler  
Internakontrakt   
Ombyggnadsprojekt 
Bostäder   
Garageochp-platser   
Summa   
)
Övervägandedelavserkontraktsvärdeför-årigthyresavtal(tom--)
medhyresgästAttendoSverigeABavseendeäldreboendeiTäby-årigt
hyresavtal(tom--)medhyresgästVardagaABavseendeäldreboende
i Farsta-årligthyresavtal(tom--)medhyresgästVardagaSilver-
hemmetABavseendeäldreboendeiTäby-årigthyresavtal(tom--)
medhyresgästFrösundaOmsorgABavseendeäldreboendeiSollentunasamt
-årigthyresavtal(tom--)medhyresgästStockholmsKommun
avseendeLSS-boendeiStockholm-årigthyresavtal(tom--)med
VardagaNytidaOmsorgavseendevård-ochomsorgsboendeiÖsteråker
-årigthyresavtal(tom--)medHumanaOmsorgavseendeäldre-
boendeiVallentunasamt-årigthyresavtal(--)medSalems
KommunavseendevårdboendeiSalem
Det enskilt största kontraktet som den enskilt största hyresgästen
svarar för, utgör drygt 3 procent av koncernens totala hyresintäkter.
Not 6 Hyresintäkter per kontraktsgrupp
Koncernen Moderbolaget
   
Bostäder    
Lokalerövriga    
Lokalersamhälls fastigheter  
Garageochp-platser    
Koncerninternatjänster  
Outhyrtinterna kontrakt
medmera – – - –
Summa    
Not 7 Driftkostnader
Koncernen Moderbolaget
   
Värmekostnader    
Fastighetsskötsel    
Fastighets administration    
Övrigadriftkostnader    
Summa    
Not 8 Anställda och personalkostnader
Koncernen Moderbolaget
Antalanställda    
Medeltalanställda    
Varavkvinnor    
Lönerandraersättningarochsocialakostnader
harkostnadsförtsenligtföljande
Koncernen Moderbolaget
   
Lönerochersättningar    
Socialakostnader    
(varavpensions kostnader) () () () ()
Årets debiterade ITP-premier exklusive premier för vd uppgår till
2 909 (2 188) kkr. Se även not 2.11 angående redovisning av ITP-plan
hos Alecta. Av koncernens och moderbolagets pensionskostnader
avser 1 000 (922) kkr vd samt 2 083 (2 032) kkr övriga ledande
befattnings havare.
Styrelsen i Heba består av 6 (6) ledamöter och 0 (0) suppleant.
Övriga ledande befattningshavare var under året totalt 7 (7),
varaven person varit anställd till och med augusti.
Lönerochandraersättningarfördelademellanstyrelseledamöter
medfleraochövrigaanställdaharkostnadsförtsenligtföljande
Koncernen Moderbolaget
   
Styrelseordförande    
Styrelseledamöter    
Vd    
Övrigaledande
befattningshavare()st    
Övrigaanställda()st    
Summa    
Styrelsens ordförande och övriga ledamöter
Arvode till styrelsen har enligt bolagsstämmans beslut utgått med
1500 (1 275) kkr varav 450 (375) kkr till styrelsens ordförande
Lennart Karlsson och med 210 (180) kkr vardera till styrelseleda-
möterna Rolf H Andersson, Tobias Emanuelsson, Lena Hedlund,
Christina Holmbergh och Johan Vogel. Någon rörlig ersättning
ellerandra förmåner förekommer ej för styrelsen.
Arvodet utbetalas halvårsvis i efterhand med 50 procent
idecember och 50 procent efter nästa års bolagsstämma. Något
särskilt arvode för kommittéarbete utgår ej.
Verkställande direktör
Till vd Patrik Emanuelsson har utgått lön och andra beskattnings-
bara förmåner med totalt 3 809 kkr. Någon rörlig ersättning har ej
utgått. Beskattningsbara förmåner utöver lön till vd har utgått totalt
med totalt 160 (149) kkr. För vd utgårpensionspremie och sjukför-
säkring om 27 procent av den fasta månads lönen. Pensionsåldern
är65 år och pensionskostnaden 2021 uppgick totalt för vd till
1000(922) kkr.
NOTER
88 HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Forts. Not 8
Uppsägningstiden är från verkställande direktörens sida 6 månader
och från bolagets sida 12 månader. Vid uppsägning från bolagets
sida erhålls ett avgångsvederlag som uppgår till sex månaders
kontant lön. Vid uppsägning från verkställande direktörens sida
utgår inget avgångsvederlag. Styrelsen fattar beslut om vd:s lön
och övriga villkor.
Övriga ledande befattningshavare
Till andra ledande befattningshavare, sex personer, har utgått
beskattningsbara förmåner utöver lön med totalt 427 (415) kkr.
Förmånsbestämd pension utgår enligt ITP-plan. Pensionsåldern är
65 år och pensionskostnaden 2021 uppgick till 1 849 (1 808) kkr.
Denpremiebestämda pensionskostnaden 2021 uppgick till
234(224) kkr.
Könsfördelningblandledandebefattningshavare
Koncernochmoderbolag  
Andelkvinnor
Styrelse  
Ledandebefattningshavare  
Sjukfrånvaro
Koncernochmoderbolag  
Totalsjukfrånvaro  
–sjukfrånvaroförkvinnor  
–sjukfrånvaroförmän  
–anställda–år  
–anställda–år  
–anställdaår–  
Not 9  Nyttjanderättstillgångar och
leasingskuld
Koncernen
 
Ingåendevärdejanuari  
Åretsaktiveringar – 
Avgårsåldafastigheter –
Summa  
Alla leasingavtal som är längre än 12 månader ska enligt IFRS 16
redovisas i rapport över finansiell ställning i koncernen. Standarden
omfattar även redovisning av tomträtts avtal. Heba:s tomträttsavtal
utgör de väsentligaste leasingavtalen där Heba är leasetagare. Det
finns även ett mindre antal leasingavtal av ringa omfattning och
avser främst kontorsinventarier. Tomträttsavtalen uppptas till ett
beräknat nuvärde av framtida avgälder. Vid nuvärdesberäkningen
används en genomsnittlig diskonteringsränta om 3 procent.
Standarden tillämpas inte retroaktivt. Se även not 1, redo visnings-
och värderingsprinciper.
Förfallostrukturleasingskulder
Koncernen Moderbolaget
   
Förfallotidpunktår   
Förfallotidpunkt–år    
Förfallotidpunktefterår    
Såldafastigheter  
Summa    
Not 10 Central administration
I kostnaderna för central administration ingår bland annat
kostnader för koncernledning, styrelse, data, marknadsföring,
börskostnader, finansiella rapporter, revisionsarvoden samt
avskrivningar kontorsinventarier.
Tillkoncernensrevisorerharersättningutgåttenligtnedan
Koncernen Moderbolaget
   
Revisionsuppdraget    
Revisionsverksamhetutöver
revisionsuppdraget 
Skatterådgivning    
Övrigatjänster    
Summa    
Med revisionsuppdrag avses lagstadgad revision av års- och
koncern redovisningen och bokföringen samt revision och annan
granskning utförd i enlighet med överenskommelse eller avtal.
Detta inkluderar övriga arbetsuppgifter som det ankommer på
bolagets revisor att utföra samt rådgivning eller annat biträde som
föranleds av iakttagelser vid sådan granskning eller genomförande
av sådana övriga arbetsuppgifter. Allt annat är övriga uppdrag.
Not 11 Resultat fastighetsförsäljning
Moderbolaget
 
Förlustvidavyttringavfastigheter –
Summa –
Not 12 Finansiella intäkter
Koncernen Moderbolaget
   
Utdelningpåaktier
idotter företag 
Utdelningallframtids-
brandförsäkring    
Ränteintäkter    
Ränteintäkterintresseföretag   
Ränteintäkterkoncernföretag  
Summa    
NOTER
89HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Not 16 Skatt
Koncernen Moderbolaget
   
Aktuellskatt
Åretsskattekostnad – –
Skatthänförligtilltidigareår –  
Uppskjutenskatt
Obeskattadereserverikoncernföretag – 
Finansiellainstrument –  – 
Underskottsavdrag –   –
Justeringuppskjutenskattvidförsäljning
Skillnadenmellanfastigheternasbokfördaochskatte mässigavärde – – – –
Summa – – – –
Redovisatresultatföreskatt    
Skattenligtgällandeskattesats() – – – –
Skatthänförligtilltidigareår    
Omräkninguppskjutenskatt()  
Skatteeffektränteavdragsbegränsning – –  –
Skattefrianteciperadutdelningpåaktieridotterföretag 
Återföringuppskjutenskattvidförsäljning 
Underskottsavdragtidigareår  –  –
Ejredovisaduppskjutenskattpåtemporäraskillnader  
Skillnadenmellanfastigheternasbokfördaochskatte mässigavärdetidigareår  
Skatteeffektejskattepliktigaintäkter    
Skatteeffektejavdragsgillakostnader – – – –
Övrigaskattemässigajusteringar 
Summa – – – –
Effektivskattesats    
Not 13 Räntekostnader
Koncernen Moderbolaget
   
Räntekostnaderkredit institut    
Aktiveraderäntekostnader – – – –
Räntekostnaderdotterbolag  
Övrigaräntekostnader   
Summa    
Not 14 Värdeförändringar
Förvaltningsfastigheter
Värdeförändringen totalt under året uppgick till 1 490 633 (743 750)
kkr, motsvarande 12,4 (7,3) procent. Årets värdeökning på 12,4 pro-
cent beror främst på en fortsatt stark efterfrågan och ett lågt utbud
på äldre bostadsfastigheter i Stockholms närförorter. Samtliga för-
valtningsfastigheter, exklusive fastigheter under pågående renove-
ring samt projektfastigheter i tidiga skeden, har extern värderats av
Savills Sweden AB per årsbokslutet. Samtliga fastig heter är klassifi-
cerade i nivå 3 enligt IFRS 13, dvs att värdet baseras på en analys av
varje fastighets status och hyres- och marknads situation. Som
huvud metod vid värderingen har en så kallad kassaflödesanalys
använts där ett kalkylmässigt framtida driftnetto beräknas under en
femårig kalkylperiod med hänsyn taget till nuvärdet av ett bedömt
marknadsvärde vid kalkylperiodens slut. Avkastningskraven är indi-
viduella per fastighet beroende på analys av genomförda transak-
tioner och fastigheternas marknadsposition. Jämförelse och analys
har även gjorts av genomförda köp av fastigheter inom respektive
delmarknad. Avkastningskraven för hyres fastigheter sträcker sig
från 1,5 procent i Stockholms innerstad till 3,5 procent i Norrort. För
mer information se även sidan 54–55 samt not 18.
Räntederivat
Värdeförändring räntederivat uppgick till 55 704 (–20 813) kkr.
Skulden har minskat jämfört med årsskiftet 2020/2021 till följd
avsjunkande långa marknadsräntor.
Samtliga räntederivat värderas utifrån officiella marknads-
noteringar och enligt vedertagna beräkningsmetoder.
Not 15 Bokslutsdispositioner
Moderbolaget
 
Överavskrivningpåinventarier  –
Koncernbidrag 
Summa  –
NOTER
90 HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Not 17 Balanserade utgifter
Koncernen Moderbolaget
   
Ingåendeanskaffningsvärde    
Investeringar    
Utgåendeanskaffningsvärde    
Ingåendeackumulerade
avskrivningar – – – –
Åretsavskrivningar – – – –
Utgåendeackumulerade
avskrivningar – – – –
Utgåendeplanenligt restvärde    
Not 18 Förvaltningsfastigheter
Koncernen
 
Förvaltningsfastigheter
Ingåendebalans  
Investeringar  
Försäljningar –
Värdeförändring  
Utgåendebalans  
Taxeringsvärden
Byggnader  
Mark  
Varavmarktomträtter – –
Summa  
Förvaltningsfastigheterna i moderbolaget betraktas skattemässigt
som lagertillgångar.
Koncernens fastigheter innehas i syfte att generera hyresintäkter
och värdestegring. Samtliga fastigheter klassificeras som förvalt-
ningsfastigheter.
Fastighetsbeståndet utgörs av bostadsfastigheter i Stockholms-
regionen och Uppsala, samt sex vårdfastigheter och ett LSS-
boende. Merparten av fastigheterna är uppförda under 1940-, 1950-,
samt 1960-talet. Genom löpande ombyggnader och förvärv av
nybyggda fastigheter håller en betydande del av lägenhetsbestån-
det en modern standard. Totalt är 65 procent av lägenheterna
ny- eller ombyggda 2004 eller senare.
Aktiverad räntekostnad under året uppgår till 3 386 (2 430) kkr.
Väsentliga åtaganden
Heba har tecknat avtal med bolag kontrollerat av MAMA Manage-
ment AB avseende förvärv av hyreslägenheter i Källberga. Affären
genomförs som en så kallad forward fundning där Heba förvärvar
aktierna i bolaget som tecknar totalentreprenadkontrakt. Fastig-
heterna består av 123 hyresrätter. Planerat tillträde i mars 2022 och
produktionsstart under kvartal två 2022. Planerat färdigställande
kvartal 3 2023. Investeringen beräknas uppgå till 306 mkr.
Heba har tecknat avtal med Bergsundetgruppen avseende för-
värv av ett trygghetsboende och en bostadsfastighet i Enköping.
Affären genomförs som en forward funding affär där Heba förvärvar
aktierna i bolaget som tecknat totalentreprenadkontrakt med
Lindbäcks Bygg AB. Heba tillträde bolaget i november 2021 och
projektet byggstartades i december. Trygghetsboendet består av
62 lägenheter och bostadsfastigheten av 92 hyresrätter. Planerat
färdigställande kvartal tre 2023. Investeringen beräknas uppgå till
306 mkr.
Fastighetsvärdering
Samtliga fastigheter har externvärderats av Savills Sweden AB
somär ett oberoende konsultföretag med auktoriserade fastighets-
värderare. Syftet med värderingen är att bedöma de olika vär-
derings objektens marknadsvärde. Med marknadsvärde avses det
mest sannolika priset vid en normal försäljning av värderings-
objektet på den öppna marknaden.
Värderingarna har utförts genom analys av varje fastighets status,
hyres- och marknadssituation.
Värderingen har som huvudmetod utförts genom så kallad kassa-
flödeskalkyl av varje fastighet vilket innebär nuvärdesberäkning av
bedömda framtida driftnetton och investeringar. Till detta kommer
nuvärdet av ett bedömt marknadsvärde vid kalkylperiodens slut.
Förstörre delen av värderingarna har en femårig kalkylperiod
använts. Jämförelse och analys har även gjorts av genomförda
köpav fastigheter inom respektive delmarknad.
Följande antaganden och bedömningar har använts;
Inflationstakten har för kalkylperioden antagits till 2 procent
perår.
Hyresutvecklingen för bostäder har för 2022 bedömts till
1,80 procent för att åren därefter i huvudsak antas följa inflatio-
nen. Undantag har gjorts för objekt som är att betrakta som
nyproduktion och pågående eller nyligen avslutade ROT- projekt
där ny förhandlingsöverenskommelse träffats. För dessa har
antagits en hyresutveckling i enlighet med för respektive fastig-
het fastställda hyror vid förhandlingsöverenskommelse med
Hyresgästföreningen. För lokaler har den framtida utvecklingen
baserats på gällande kontrakt. Hyrorna har efter aktuell löptids
slut anpassats till bedömd marknadshyra.
Långsiktig ekonomisk vakansgrad har i snitt bedömts till
0,8 procent och varierar inom beståndet mellan 0,1 och
2,0 procent.
Kalkylränta och avkastningskrav baseras på analyser av genom-
förda transaktioner, samt individuella bedömningar avseende
risknivån och fastighetens marknadsposition. I värderingarna
används en kalkylränta från 3,7 till 5,6 procent med ett snitt på
4,8procent och ett direktavkastningskrav vid beräkning av rest-
värdet från 1,5 till 3,6 procent med ett snitt på 2,8 procent.
Hebas verksamhet omfattar förvaltning av ett homogent fastighets-
bestånd. Några väsentliga skillnader ifråga om risker och möjlig-
heter bedöms ej föreligga. Samtliga fastigheter är klassificerade
inivå3 enligt IFRS 13. Se även not 2.10 Segmentsredovisning.
Avkastningskravvärdeökningochbokförtvärdeexklusive
pågåendeprojektfördelarsigenligtföljande
Område
Direkt-
avkastning
()
Värde-
ökning
()
Area
(kvm)
Bokfört
värde
(krkvm)
Innerstaden –   
Söderort –   
Västerort –   
Södertörn –   
Norrort –   
Summa –   
NOTER
91HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Forts. Not 18
Marknadsvärdetpåfastigheternavarierarberoendepåkonjunktur
räntelägemedmerasenedanståendekänslighetsanalys
Parameter Förändring Värdeförändring(mkr)
Inflation –-enhet –
Kalkylränta –-enhet –
Direktavkastningskrav –-enhet –
Hyresvärde – –
Drifts-ochunderhållskostnader – –
Avkastningskravkalkylräntalångsiktigvakanssamtdriftoch
underhållfördelarsigenligtföljandepåvårakategorier
Kategori
Direkt-
avkastning
()
Kalkyl-
ränta()
Långsiktig
vakans()
Driftoch
underhåll
(krkvm)
Bostadsfastigheter – – – –
Samhällsfastigheter – – – –
Moderbolaget
 
Byggnader
Ingåendeanskaffningsvärde  
Investeringar  
Försäljningar –
Utgåendeanskaffningsvärde  
Ingåendeackumuleradeavskrivningar – –
Försäljningar 
Åretsavskrivningar – –
Utgåendeackumuleradeavskrivningar – –
Summabyggnad  
Mark
Ingåendeanskaffningsvärde  
Försäljningar –
Utgåendeanskaffningsvärde  
Utgåendeplanenligtvärde  
Taxeringsvärden
Byggnader  
Mark  
Varavmarktomträtter – –
Summa  
Förvaltningsfastigheterna i moderbolaget betraktas skattemässigt
som lagertillgångar. Aktiverad räntekostnad under året uppgår till
398 (349) kkr.
Not 19 Inventarier
Koncernen Moderbolaget
   
Ingåendeanskaffningsvärde    
Investeringar    
Försäljningaroch utrangeringar – – – –
Utgåendeanskaffningsvärde    
Ingåendeackumulerade
avskrivningar – – – –
Försäljningaroch utrangeringar    
Åretsavskrivningar – – – –
Utgåendeackumulerade
avskrivningar – – – –
Utgåendeplanenligt restvärde    
Avskrivningarpåinventarierharfördelatsenligtföljande
Koncernen Moderbolaget
   
Driftkostnader    
Centraladministration    
Summa    
Not 20 Andelar i intresseföretag
Företagorgnrochsäte Ägarandel
Redovisatvärde

ÅSFAB
-Stockholm  
VBTUtvecklingsAB
-Stockholm  
ÅkeSundvalliRosendalAB
-Stockholm  
BigValleyAB
-Stockholm  
FastighetsABArchipelwaldAB
-Stockholm  
Summa 

Redovisatvärdevidåretbörjan 
Investering 
Avyttring
Utdelning
Resultatandel –
Värdevidåretsutgång 
Not 21 Finansiella anläggningstillgångar
Koncernen Moderbolaget
Fordringarhosintresseföretag    
Långfristigafordringar
JV-projektBredängPanorama   
JV-projektVårbergstoppen   
JV-projektRosendalUppsala   
JV-projektBigValley  
Övrigalångfristigafordringar 
Finansiellatillgångar
FinansiellplaceringColiveAB 
Summa   
Fordringarna löper med ränta på marknadsmässiga villkor.
Förfallostrukturlångfristiga
fordringar
Koncernen Moderbolaget
   
Förfallotidpunkt–år   
Förfallotidpunktår  
Summa   
Långfristiga fordringar är värderade till upplupet anskaffningsvärde.
I beloppet ingår erlagd handpenning om 114,3 mkr till Sköndal
Framtidsutveckling AB avseende bostadsprojekt Stora Sköndal.
Heba har under fjärde kvartalet förvärvat aktier i Colive AB vilka
värderas till upplupet anskaffningsvärde samt förvärvskostnader.
NOTER
92 HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Not 22 Aktier i dotterföretag
Specifikation av moderföretagets innehav av aktier i dotterföretag
Direktägdadotterföretag OrgnrSäteVerksamhet Antal Andel() Bokförtvärde Egetkapital
HebaFörvaltningsAB -Stockholm    
HebaStockholmAB -Stockholm    
HebaHyresrättenAB -Stockholm    
HebaBostadsAB -Stockholm    
HebaHyreshusAB -Stockholm    
HebaHyresfastigheterAB -Stockholm    
HebaBostadsfastigheterAB -Stockholm    
HebaHyreslägenheterAB -Stockholm    
HebaFastighetsutvecklingAB -Stockholm    
HebaFastighetsutveckllingSöderortAB -Stockholm    
HebaFörvaltningAB -Stockholm    
HebaFörvaltningAB -Stockholm    
HebaEquityAB -Stockholm    
Summa 
Dotterföretagunderkoncerner OrgnrSäteVerksamhet Antal Andel() Bokförtvärde Egetkapital
HebaHägernäsStrandAB -Stockholm    
HebaLiljeholmsplanAB -Stockholm    
HebaHuddingeAB -Stockholm    
HebaHökarängenAB -Stockholm    
HebaRåckstaAB -Stockholm    
HebaFarstaAB -Stockholm    
HebaEnhagenAB -Stockholm    
HebaVibyAB -Stockholm    
HebaFlemingsbergAB -Stockholm    
HebaEnköpingIlianAB -Stockholm    
HebaEnköpingÄlvdansenAB -Stockholm    
HebaTullingeAB -Stockholm    
HebaÅrstaberg -Stockholm    
HebaTibbleAB -Stockholm    
HebaSalemAB -Stockholm    
HebaHökarängenUngdomsbostäderAB -Stockholm    
HebaNorrAB -Stockholm    
HebaNorrtäljeAB -Stockholm    
HebaSilverdalAB -Stockholm    
HebaNorrAB -Stockholm    
HebaTäbyParkAB -Stockholm    
HebaÖsteråkerAB -Stockholm    
HebaGråalenAB -Stockholm    
HebaVallentunaGrönAB -Stockholm    
HebaVallentunaBlåAB -Stockholm    
Summa 
Not 23Långfristiga fordringar och skulder hos koncernföretag
Moderbolaget
 
Fordringarvidåretsbörjan  
Amortering – –
Nyutlåning  
Summa  
Moderbolaget
 
Skuldervidåretsbörjan  
Amortering – –
Nyinlåning  
Summa  
NOTER
93HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Specifikationfordringarhoskoncernföretag
Moderbolaget
 
HebaBostadsAB 
HebaBostadsfastigheterAB 
HebaEnköpingIlianAB 
HebaEnköpingÄlvdansenAB 
HebaEquityAB 
HebaFastighetsutvecklingAB  
HebaFastighetsutvecklingiSöderortAB  
HebaFlemingsberg  
HebaFörvaltningsAB  
HebaFörvaltningAB 
HebaGråalenAB 
HebaHuddingeAB 
HebaHyresfastigheterAB  
HebaHyreshusAB  
HebaHyreslägenheterAB  
HebaHyresrättenAB  
HebaHökarängenAB  
HebaHökarängenUngdomsbostäderAB  
HebaNorrAB  
HebaNorrAB  
HebaNorrtäljeAB  
HebaSilverdalAB  
HebaStockholmAB  
HebaTullingeAB  
HebaTäbyParkAB  
HebaVibyAB 
HebaÖsteråkerAB  
 
Specifikationskulderhoskoncernföretag
Moderbolaget
 
HebaBostadsAB 
HebaBostadsfastigheterAB 
HebaEnhagenAB  
HebaFarstaAB  
HebaFastighetsurveclingiSöderortAB 
HebaFörvaltningsAB 
HebaFörvaltningAB 
HebaHuddingeAB  
HebaHyresfastigheterAB 
HebaHyreshusAB 
HebaHyreslägenheterAB 
HebaHyresrättenAB 
HebaHägernäsStrandAB  
HebaLiljeholmsplanAB  
HebaRåckstaAB  
HebaSalemAB  
HebaSilverdalAB 
HebaStockholmAB 
HebaTibbleAB  
HebaVallentunaGrönAB 
HebaVallentunaBlåAB 
HebaVibyAB  
HebaÅrstabergAB  
 
Fordringar och skulder hos koncernföretag löper med ränta på
marknadsmässiga villkor.
Med marknadsmässiga villkor har Heba antagit den ränta (snitt)
mot koncernbolagen som moderbolaget lånar från extern part.
Not 24 Hyresfordringar
Koncernen Moderbolaget
   
Hyresfordringar    
Reservvidåretsbörjan    
Åretsreserveringar    
Återfördareserveringar – – – –
Konstateradeförluster – – – –
Reservvidåretsslut    
Summa    
Förfallostrukturhyresfordringar
Koncernen Moderbolaget
   
Förfalletbelopp    
Varavförfallna–dgr    
Varavförfallna–dgr    
Varavförfallnadgr    
Reservförförväntadekredit-
förluster    
Summa    
Hyresfordringar redovisas till upplupet anskaffningsvärde efter
avdrag för förväntade kreditförluster som bedöms individuellt.
Not 25 Övriga fordringar
Koncernen Moderbolaget
   
Skattefordringar    
Momsfordran    
Övrigafordringar    
Fordranpåsäljarenvidförvärv  
Summa    
Not 26  Förutbetalda kostnader
och upplupna intäkter
Koncernen Moderbolaget
   
Upplupnaintäkter    
Förutbetaldaräntekostnader    
Förutbetaldaleasingavgifter    
Förutbetaldaövriga kostnader    
Summa    
Not 27 Likvida medel
Likvida medel uppgår till 158 768 (97 093) kkr i koncernen och
158161 (89 511) kkr i moderbolaget och består av banktillgodo-
havanden per bokslutsdagen. Tillgodohavandet redovisas till
nominellt värde.
Forts. Not 23
NOTER
94 HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Not 28 Eget kapital
Aktiekapital Antaltusental Kkr Rösterà
Summaröster
tusental
SerieA    
SerieB   
Summa   
Resultat per aktie uppgick till 17,87 (8,70) kr för koncernen och
4,92(0,49) kr för moderbolaget.
Styrelsen och vd har föreslagit att till bolagsstämmans för fogande
stående vinstmedel om 1 475 660 mkr disponeras på följande sätt:
Till aktieägarna utdelas 1,60 kr per aktie, totalt 132 096 mkr.
Iny räkning överföres 1 343 564 mkr.
Not 29 Obeskattade reserver
Moderbolaget
 
Överavskrivningarpåmaskinerochinventarier  
 
Not 30 Skulder
Koncernen Moderbolaget
   
Räntebärandeskuldermedförfallotidpunktinomettår    
(varavcheckräkningskredit) () () () ()
Övrigaejräntebärandeskuldermedförfallotidpunktinomettår    
Räntebärandeskuldermedförfallotidpunkt–år    
Räntebärandeskuldermedförfallotidpunktefterår    
Övrigaejräntebärandeskuldermedförfallotidpunktefterår
Summaexkluppskjutenskatteskuldleasingavtalochränte derivat    
Beträffande räntebärande skulder se även not 3 finansiell riskhantering och finansiella derivatinstrument.
Not 31 Räntebärande skulder
Koncernen Moderbolaget
   
Ingåendevärde    
Förändringlångfristigafastighetslån -  - 
Förändringkortfristigafastighetslån -  - -
Förändringföretagscertifikat -  - 
Förändringobligationer  
Förändringcheck räkningskredit
Utgåendevärde    
Limit checkräkningskredit uppgår till 140 000 (140 000) kkr. Beträffande räntebärande skulder se även not 3 finansiell riskhantering
och finansiella derivatinstrument.
Not 32 Övrig skuld
Koncernen Moderbolaget
   
Personalenskällskattochsocialaavgifter    
Moms    
Övrigaposter    
Summa    
NOTER
95HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Not 33 Uppskjuten skatteskuld
Koncernen Moderbolaget
   
Skattavseende
Obeskattadereserverikoncernföretag
Ingåendebalans  
Förändringrapportövertotalresultat  –
Utgåendebalans  
Finansiellainstrument
Ingåendebalans – – – –
Förändringrapportövertotalresultat  –  –
Utgåendebalans  –  –
Underskottsavdrag
Ingåendebalans – – – –
Förändringrapportövertotalresultat  – – –
Utgåendebalans – – – –
Skillnadenmellanfastig heternasbokfördaochskattemässigavärde
Ingåendebalans    
Förändringrapportövertotalresultat    
Förändringskattesatstillgångsförvärv()
Förvärvviabolag
Utgåendebalans    
Avgårtillgångsförvärvbolag
Ingåendebalans – –
Omräkningskattesats()
Åretsförvärv
Utgåendebalans – –
Summautgåendebalans    
Samtliga skattemässiga underskottsavdrag ingår i redovisad skattefordran. Moderbolagets säkringsredovisning av finansiella instrument
redovisas i den legala enheten från och med 1 januari 2018.
Not 34 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
Koncernen Moderbolaget
   
Upplupnalönerelateradekostnader    
Upplupnaräntor    
Vilandestämpelskatt  
Förutbetaldahyresintäkter    
NyproduktionochROT
UpplupnadriftkostnaderelvärmeVA    
Övrigainterimsskulder    
Summa    
Not 35 Ställda säkerheter för räntebärande skulder
Koncernen Moderbolaget
   
Fastighetsinteckningar    
Summa    
(varavinteckningaritomträtt) () () () ()
NOTER
96 HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Not 36 Finansiella tillgångar och skulder
Verkligt värde på finansiella tillgångar och skulder framgår av nedanstående tabell.
Se även not 3 finansiell riskhantering och finansiella derivatinstrument.
Finansiellatillgångar värderade
tillupplupetanskaffningsvärde
Finansiellaskulderoch tillgångar
värderadetill verkligtvärdevia
resultatet
Finansiellaskulderoch tillgångar
värderadetill upplupet
anskaffningsvärde
     
Långfristigafordringar
Hyresfordringar  
Övrigafordringar  
Förutbetaldakostnaderochupplupnaintäkter  
Likvidamedel  
Långfristigaskulder – –
Derivatinstrument  –
Leverantörsskulder – –
Övrigaskulder – –
Upplupnakostnaderochförutbetaldaintäkter – –
Summa    – – –
Redovisade värden i rapport över finansiell ställning bedöms
överens stämma i allt väsentligt med verkligt värde. Verkligt värde
förderivatinstrument har beräknats enligt nivå 2 utifrån officiella
marknads noteringar och enligt vedertagna beräkningsmetoder.
Derivatinstrument i form av ränteswappar används för att omvandla
rörlig ränta på underliggande lån mot fast ränta. Säkringsredovisning
tillämpas inte utan värdeförändringar redovisas löpande i rapport
över total resultat. För kort- och långfristiga räntebärande skulder
med fast ränta uppgår undervärde till 85,5 mkr.
Not 37  Tilläggsupplysningar
till kassaflödet
Koncernen Moderbolaget
   
Avskrivningar  
Vinstvidförsäljningavbilar – – – –
Övrigaejkassaflödes-
påverkandeposter    
Summa    –
Not 38 Förslag till vinstdisposition
Till bolagsstämman lämnar styrelsen nedanstående förslag till
vinstdisposition. Läs mer om styrelsens yttrande nedan.
Tillbolagsstämmansförfogandeimoderbolagetstår
Balanseradvinst Kronor 
Åretsvinst Kronor 
Kronor 
Styrelsenochverkställandedirektörenföreslårattvinstmedlen disponeraspå
följandesätt
Tillaktieägarnautdelaskrperaktie Kronor 
Inyräkningöverföres Kronor 
Kronor 
Not 39 Händelser efter balansdagen
Heba har i januari 2022 utökat sitt befintliga obligationsprogram
(MTN- program, medium term notes program) till en total belopps-
ram om 5000 mkr. MTN-programmet innebär att Heba framöver
har möjlighet att ge ut obligationer på kapitalmarknaden och det
gröna ramverket innebär också möjligheten att ge ut gröna
obligationer.
Under mars 2022 erhöll Heba en long-term issuer credit rating
med betyget BBB+, Stable outlook, av Nordic Credit Rating. Detta är
en förändring från Hebas tidigare ratingbetyg A– Negative outlook.
NOTER
97HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Förslag till vinstdisposition
Tillbolagsstämmansförfogandeimoderbolagetstår
Balanseradvinst Kronor 
Åretsvinst Kronor 
Kronor 
Styrelsenochverkställandedirektörenföreslårattvinstmedlen disponeraspå
följandesätt
Tillaktieägarnautdelaskrperaktie Kronor 
Inyräkningöverföres Kronor 
Kronor 
Styrelsens yttrande avseende föreslagen vinstutdelning
Den föreslagna utdelningen uppgår till 132,1 mkr och utgör 72,7pro-
cent av koncernens resultat efter beräknad skatt men före värde-
förändringar och poster av engångskaraktär. Styrelsens fastställda
utdelningspolicy är att utdelningen, sett över tiden, ska uppgå till
cirka 70 procent av koncernens resultat efter beräknad skatt men
före värdeförändringar och poster av engångskaraktär. Vid bestäm-
mande av utdelning ska dock även hänsyn tas till investerings behov,
konsolideringsbehov och ställningen i övrigt samt väsentlig
resultat påverkan av poster av engångskaraktär.
Koncernen och moderbolaget har god tillgång till likviditets-
reserver och efter föreslagen utdelning uppgår koncernens soliditet
till 47,8 procent och moderbolagets soliditet till 21,0 procent. Enligt
finanspolicyn ska koncernens soliditet inte understiga 40 procent.
Det finns enligt styrelsens bedömning, med hänsyn tagen till
likviditets behov, framlagd budget, investeringsplaner och förmåga
attlyfta långfristiga krediter, inget som talar för att koncernens
ochmoderbolagets eget kapital inte skulle vara tillräckligt i relation
till verksamhetens art, omfattning och risker efter den föreslagna
utdelningen. Styrelsen finner därmed den föreslagna utdelningen
försvarlig enligt 17 kap 3 § aktiebolagslagen.
FÖRSLAG TILL VINSTDISPOSITION
98 HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Årsredovisningens undertecknande
Undertecknade försäkrar att koncernredovisningen har upprättats i
enlighet med internationella redovisningsstandarder (IFRS), sådana
de antagits av EU, samt Rådet för finansiell rapporterings rekom-
mendation RFR 1 och att årsredovisningen har upprättats i enlighet
med årsredovisningslagen samt Rådet för finansiell rapporterings
rekommendation RFR 2. Koncern- och årsredovisningen har upp-
rättats i enlighet med god redovisningssed och ger en rättvisande
bild av koncernens och företagets ställning och resultat, samt att
koncernförvaltningsberättelsen och förvaltningsberättelsen ger
enrättvisande översikt över utvecklingen av koncernens ochföre-
tagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga
risker och osäkerhetsfaktorer som de företag som ingår ikoncernen
står inför. Den lagstadgade Hållbarhetsrapporten, vilken omfattar
de områden i Heba Fastighets AB:sårsredovisning vars innehåll
anges på sidan 112, har godkänts för utfärdande av styrelsen.
Stockholm den 28 mars 2022
Lennart Karlsson Rolf H Andersson Tobias Emanuelsson
Styrelseordförande Styrelseledamot Styrelseledamot
Lena Hedlund Christina Holmbergh Johan Vogel
Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot
Patrik Emanuelsson
Verkställande direktör
Vår revisionsberättelse har avgivits den 28 mars 2022
Ernst & Young AB
Fredric Hävrén
Auktoriserad revisor
ÅRSREDOVISNINGENS UNDERTECKNANDE
99HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Revisionsberättelse
RAPPORT OM ÅRSREDOVISNINGEN OCH KONCERNREDOVISNINGEN
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredo-
visningen för Heba Fastighets AB (publ) för år 2021 med undantag
för bolagsstyrningsrapporten på sidorna 64–66. Bolagets årsredo-
visning och koncernredovisning ingår på sidorna 71–99 i detta
dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet
med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden
rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställning per den
31december 2021 och av dess finansiella resultat och kassaflöde
föråret enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har
upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla
väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens finansiella
ställning per den 31 december 2021 och av dess finansiella resultat
och kassaflöde för året enligt International Financial Reporting
Standards (IFRS), så som de antagits av EU, och årsredovisnings-
lagen. Våra uttalanden omfattar inte bolagsstyrningsrapporten på
sidorna 64–66. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredo-
visningens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer rapport över
totalresultat och rapport över finansiell ställning för koncernen och
resultaträkningen och balansräkningen för moderbolaget.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncern-
redovisningen är förenliga med innehållet i den kompletterande
rapport som har överlämnats till moderbolagets revisionsutskott
ienlighet med Revisorsförordningens (537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing
(ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa
standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är
oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god
revisors sed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar
enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår bästa kunskap
och övertygelse, inga förbjudna tjänster som avses i Revisors-
förordningens (537/2014) artikel 5.1 har tillhandahållits det gran-
skade bolaget eller, i förekommande fall, dess moderföretag eller
dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Till bolagsstämman i Heba Fastighets AB (publ), org nr 556057-3981
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som
enligt vår professionella bedömning var de mest betydelsefulla för
revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen för den
aktuella perioden. Dessa områden behandlades inom ramen för
revisionen av, och i vårt ställningstagande till, årsredovisningen och
koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga separata utta-
landen om dessa områden. Beskrivningen nedan av hur revisionen
genomfördes inom dessa områden ska läsas i detta sammanhang.
Vi har fullgjort de skyldigheter som beskrivs i avsnittet Revisorns
ansvar i vår rapport om årsredovisningen också inom dessa områ-
den. Därmed genomfördes revisionsåtgärder som utformats för att
beakta vår bedömning av risk för väsentliga fel i årsredovisningen
och koncernredovisningen. Utfallet av vår granskning och de
granskningsåtgärder som genomförts för att behandla de områden
som framgår nedan utgör grunden för vår revisionsberättelse.
Beskrivning av området Hur detta område beaktades i revisionen
Det verkliga värdet för förvaltningsfastigheterna i koncernen upp-
gick den 31 december 2021 till 14 673,1 Mkr och värdeförändringen
till 1 490,6 mkr. Förvaltningsfastigheter är beloppsmässigt den
mest väsentliga posten i koncernens balansräkning. Värderingarna
är avkastningsbaserade enligt kassaflödesmodellen, vilket innebär
att framtida kassaflöden prognostiseras. Fastigheternas direkt-
avkastningskrav bedöms utifrån varje fastighets unika risk samt
gjorda transaktioner på marknaden för objekt av liknande karak-
tär. Med anledning av den höga graden av antaganden och
bedömningar som sker i samband med fastighetsvärderingen
anser vi att detta område är ett särskilt betydelsefullt område i vår
revision. En beskrivning av värdering av fastighetsinnehavet fram-
går av avsnitt om redovisningsprinciper och avsnitt om viktiga
uppskattningar och antagande för redovisningsändamål i not 2.1
samt not 18 Förvaltningsfastigheter.
I vår revision har vi utvärderat och granskat bolagets process för
fastighetsvärdering, bland annat genom att utvärdera värderings-
metod, modell och indata i de externt upprättade värderingarna
för ett urval av fastigheter. Urval har gjorts utifrån kriterierna risk
och storlek. Vi har diskuterat viktiga antaganden och bedöm-
ningar med bolagets värderingsansvariga och företagsledningen.
Vi har gjort jämförelser mot känd marknadsinformation. Vi har
utvärderat de externa värderarnas kompetens och objektivitet
samt utvärderat bolagets interna värderares kompetens. Vi har
med stöd av våra värderingsspecialister granskat använd modell
för fastighetsvärdering. Med stöd av våra värderingsspecialister
har vi för ett urval av fastigheterna också granskat rimligheten i
gjorda antaganden som direktavkastningskrav, vakansgrad, hyres-
intäkter och driftkostnader. Vi har granskat lämnade upplysningar
i årsredovisningen.
REVISIONSBERÄTTELSE
100 HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Annan information än årsredovisningen
och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovis-
ningen och koncernredovisningen och återfinns på sidorna 1–70
och104–120. Det är styrelsen och verkställande direktören som har
ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovis-
ningen omfattar inte denna information och vi gör inget uttalande
med bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncern-
redovisningen är det vårt ansvar att läsa den information som iden-
tifieras ovan och överväga om informationen i väsentlig utsträck-
ning är oförenlig med årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vid denna genomgång beaktar vi även den kunskap vi i övrigt
inhämtat under revisionen samt bedömer om informationen i övrigt
verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna
information, drar slutsatsen att den andra informationen innehåller
en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har
inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för
att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas och att
den ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad
gäller koncernredovisningen, enligt IFRS så som de antagits av EU.
Styrelsen och verkställande direktören ansvarar även för den interna
kontroll som de bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredo-
visning och koncernredovisning som inte innehåller några väsent-
liga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen
ansvarar styrelsen och verkställande direktören för bedömningen av
bolagets förmåga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är
tillämpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan att fortsätta
verksamheten och att använda antagandet om fortsatt drift.
Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om styrelsen och
verkställande direktören avser att likvidera bolaget, upphöra med
verksamheten eller inte har något realistiskt alternativ till att göra
något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens
ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets
finansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om att årsredovis-
ningen och koncernredovisningen som helhet inte innehåller några
väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag, och att lämna en revisionsberättelse som innehåller våra
uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är
ingen garanti för att en revision som utförs enligt ISA och god
revisions sed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig fel-
aktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av
oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt
eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska
beslut som användare fattar med grund i årsredovisningen och
koncern redovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt
omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under hela
revisionen. Dessutom:
identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktigheter i
årsredovisningen och koncernredovisningen, vare sig dessa beror
på oegentligheter eller misstag, utformar och utför gransknings-
åtgärder bland annat utifrån dessa risker och inhämtar revisions-
bevis som är tillräckliga och ändamålsenliga för att utgöra en
grund för våra uttalanden. Risken för att inte upptäcka en väsent-
lig felaktighet till följd av oegentligheter är högre än för en
väsentlig felaktighet som beror på misstag, eftersom oegentlig-
heter kan innefatta agerande i maskopi, förfalskning, avsiktliga
utelämnanden, felaktig information eller åsidosättande av intern
kontroll.
skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna kontroll
som har betydelse för vår revision för att utforma gransknings-
åtgärder som är lämpliga med hänsyn till omständigheterna, men
inte för att uttala oss om effektiviteten i den interna kontrollen.
utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som
används och rimligheten i styrelsens och verkställande direktö-
rens uppskattningar i redovisningen och tillhörande upplysningar.
drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verkstäl-
lande direktören använder antagandet om fortsatt drift vid upp-
rättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen. Vi drar
också en slutsats, med grund i de inhämtade revisionsbevisen,
om det finns någon väsentlig osäkerhetsfaktor som avser sådana
händelser eller förhållanden som kan leda till betydande tvivel om
bolagets förmåga att fortsätta verksamheten. Om vi drar slut-
satsen att det finns en väsentlig osäkerhetsfaktor, måste vi i
revisions berättelsen fästa uppmärksamheten på upplysningarna
iårsredovisningen om den väsentliga osäkerhetsfaktorn eller, om
sådana upplysningar är otillräckliga, modifiera uttalandet om års-
redovisningen och koncernredovisningen. Våra slutsatser baseras
på de revisionsbevis som inhämtas fram till datumet för revisions-
berättelsen. Dock kan framtida händelser eller förhållanden göra
att ett bolag inte längre kan fortsätta verksamheten.
utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen
ochinnehållet i årsredovisningen och koncernredovisningen,
däribland upplysningarna, och om årsredovisningen och koncern-
redovisningen återger de underliggande transaktionerna och
händelserna på ett sätt som ger en rättvisande bild.
inhämtar vi tillräckliga och ändamålsenliga revisionsbevis
avseende den finansiella informationen för enheterna eller affärs-
aktiviteterna inom koncernen för att göra ett uttalande avseende
koncernredovisningen. Vi ansvarar för styrning, övervakning och
utförande av koncernrevisionen. Vi är ensamt ansvariga för våra
uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens planerade
omfattning och inriktning samt tidpunkten för den. Vi måste också
informera om betydelsefulla iakttagelser under revisionen,
däribland de eventuella betydande brister i den interna kontrollen
som vi identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har
följt relevanta yrkesetiska krav avseende oberoende, och ta upp alla
relationer och andra förhållanden som rimligen kan påverka vårt
oberoende, samt i tillämpliga fall åtgärder som har vidtagits för att
eliminera hoten eller motåtgärder som har vidtagits.
Av de områden som kommuniceras med styrelsen fastställer vi
vilka av dessa områden som varit de mest betydelsefulla för revisio-
nen av årsredovisningen och koncernredovisningen, inklusive de
viktigaste bedömda riskerna för väsentliga felaktigheter, och som
därför utgör de för revisionen särskilt betydelsefulla områdena. Vi
beskriver dessa områden i revisionsberättelsen såvida inte lagar
eller andra författningar förhindrar upplysning om frågan.
REVISIONSBERÄTTELSE
101HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
RAPPORT OM ANDRA KRAV ENLIGT LAGAR OCH ANDRA FÖRFATTNINGAR
Revisorns granskning av förvaltning och förslaget
till dispositioner av bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen har vi även utfört en revi-
sion av styrelsens och verkställande direktörens förvaltning av Heba
Fastighets AB (publ) för år 2021 samt av förslaget till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt för-
slaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter
och verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar
enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är
oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god
revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar
enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning
innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen är
försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets och koncernens
verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av
moderbolagets och koncernens egna kapital, konsolideringsbehov,
likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av
bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fort-
löpande bedöma bolagets och koncernens ekonomiska situation,
och att tillse att bolagets organisation är utformad så att bok-
föringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska ange-
lägen heter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt. Verk-
ställande direktören ska sköta den löpande förvaltningen enligt
styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta de åtgär-
der som är nödvändiga för att bolagets bokföring ska fullgöras i
överensstämmelse med lag och för att medelsförvaltningen ska
skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt
uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att
med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon styrelse-
ledamot eller verkställande direktören i något väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försum-
melse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, års-
redovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av
bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är
att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt
med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för
att en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid
kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan för-
anleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till
dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med
aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige använ-
der vi professionellt omdöme och har en professionellt skeptisk
inställning under hela revisionen. Granskningen av förvaltningen
och förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller förlust grundar
sig främst på revisionen av räkenskaperna. Vilka tillkommande
granskningsåtgärder som utförs baseras på vår professionella
bedömning med utgångspunkt i risk och väsentlighet. Det innebär
att vi fokuserar granskningen på sådana åtgärder, områden och för-
hållanden som är väsentliga för verksamheten och där avsteg och
överträdelser skulle ha särskild betydelse för bolagets situation. Vi
går igenom och prövar fattade beslut, beslutsunderlag, vidtagna
åtgärder och andra förhållanden som är relevanta för vårt uttalande
om ansvarsfrihet. Som underlag för vårt uttalande om styrelsens
förslag till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust har
vi granskat styrelsens motiverade yttrande samt ett urval av under-
lagen för detta för att kunna bedöma om förslaget är förenligt med
aktiebolagslagen.
Revisorns granskning av Esef-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
har vi även utfört en granskning av att styrelsen och verkställande
direktören har upprättat årsredovisningen och koncernredovis-
ningen i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering
(Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värde-
pappersmarknaden för Heba Fastighets AB (publ) för år 2021.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade
kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten #[checksumma]
upprättats i ett format som i allt väsentligt möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering.
Grund för uttalande
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18
Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna
rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är
oberoende i förhållande till Heba Fastighets AB (publ) enligt god
revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar
enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamåls-
enliga som grund för vårt uttalande.
REVISIONSBERÄTTELSE
102 HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för
att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det finns en
sådan intern kontroll som styrelsen och verkställande direktören
bedömer nödvändig för att upprätta Esef-rapporten utan väsent-
liga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten
i allt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller kraven i
16kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, på
grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra gransknings-
åtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är upp-
rättad i ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti
för att en granskning som utförs enligt RevR 18 och god revisions-
sed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om
en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentlig-
heter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller till-
sammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som
användare fattar med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar ISQC 1 Kvalitetskontroll för revisions-
företag som utför revision och översiktlig granskning av finansiella
rapporter samt andra bestyrkandeuppdrag och näraliggande
tjänster och har därmed ett allsidigt system för kvalitetskontroll
vilket innefattar dokumenterade riktlinjer och rutiner avseende
efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen
ochtillämpliga krav i lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis
om att Esef-rapporten har upprättats i ett format som möjliggör
enhetlig elektronisk rapportering av årsredovisningen och koncern-
redovisning. Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland
annat genom att bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter i rap-
porteringen vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid denna riskbedömning beaktar revisorn de delar av den interna
kontrollen som är relevanta för hur styrelsen och verkställande
direktören tar fram underlaget i syfte att utforma gransknings-
åtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn till omständigheterna,
men inte i syfte att göra ett uttalande om effektiviteten i den interna
kontrollen. Granskningen omfattar också en utvärdering av ända-
målsenligheten och rimligheten i styrelsens och verkställande direk-
törens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen en teknisk
validering av Esef-rapporten, dvs. om filen som innehåller Esef-
rapporten uppfyller den tekniska specifikation som anges i kommis-
sionens delegerade förordning (EU) 2019/815 och en avstämning av
att Esef-rapporten överensstämmer med den granskade årsredo-
visningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida
Esef-rapporten har märkts med iXBRL som möjliggör en rätt-
visande och fullständig maskinläsbar version av koncernens resul-
tat-, balans- och egetkapitalräkningar samt kassaflödesanalysen.
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten på
sidorna 64–66 och för att den är upprättad i enlighet med årsredo-
visningslagen.
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 16
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär
att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan inrikt-
ning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inrikt-
ning och omfattning som en revision enligt International Standards
on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna
granskning ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlig-
het med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2–6 årsredovisnings-
lagen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga med
årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar samt
iöverensstämmelse med årsredovisningslagen.
Ernst & Young AB utsågs till Heba Fastighets ABs revisor av
bolagsstämman den 29 april 2021 och har varit bolagets revisor
sedan 5 maj 2011
Stockholm den 28 mars 2022
Ernst & Young AB
Fredric Hävrén
Auktoriserad revisor
REVISIONSBERÄTTELSE
103HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Fem år i sammandrag
Beloppimkr     
RESULTATRÄKNINGAR
Hyresintäkter     
Drifts-ochunderhållskostnader – – – – –
Fastighetsskatt – – – – –
Tomträttsavgälder – –
Driftsöverskott     
Centralaadmkostnader – – – – –
Resultatfrånandelariintresseföretag –
Finansiellaintäkter 
Finansiellakostnader – – – – –
Tomträttsavgälder – – –
Förvaltningsresultat     
Resultatfastighetsförsäljning –
Realiseradvärdeförändringräntederivat –
Värdeförändringförvaltningsfastigheter     
Värdeförändringräntederivat  – –  
Resultatföreskatt     
Skatt – – – – –
Åretsresultat     
BALANSRÄKNINGAR
Tillgångar
Förvaltningsfastigheter     
Nyttjanderättstillgångtomträtt   
Övrigaanläggningstillgångar    
Omsättningstillgångar     
Likvidamedel   
Summatillgångar     
Egetkapitalochskulder
Egetkapital     
Leasingskuld   
Räntederivat    
Uppskjutenskatteskuld     
Räntebärandeskulder     
Ickeräntebärandeskulder     
Summaegetkapitalochskulder     
FEM ÅR I SAMMANDRAG
104 HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Beloppimkr     
NYCKELTAL
Fastighetsrelateradenyckeltal
Uthyrningsbartidsvägdareatusenkvm     
Direktavkastning     
Hyresintäkterperkvmkr     
Driftochunderhållperkvmkr     
Bokförtvärdeperkvmkr     
Finansiellanyckeltal
Kassaflödemkr     
Investeringarmkr     
Överskottsgrad
)
    
Förvaltningsmarginal     
Räntetäckningsgradggr
)
    
Genomsnittligräntapåfastighetslån
)
    
Skuldsättningsgradggr
)
    
Belåningsgrad     
Nettobelåningsgrad    NA NA
Soliditet
)
    
Avkastningegetkapital
)
    
Avkastningtotaltkapital
)
    
Dataperaktie
Resultatefterskattkr     
Kassaflödekr
)
    
Egetkapitalkr
)
    
Substansvärde(NAV)kr
)
    
Börskurskr     
Fastigheternasbokfördavärdekr
)
    
Antalaktiervidåretssluttusental     
Genomsnittligtantalaktiertusental     
)
UträkningenavalternativanyckeltalfinnstillgängligpåHebashemsidawwwhebafastse
FEM ÅR I SAMMANDRAG
105HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Hållbarhets-
rapportering
HÅLLBARHETSRAPPORTERING
106
Hållbarhetsredovisning
Om redovisningen
Hållbarhetsredovisningen har tagits fram av Hebas ledningsgrupp
och godkänts av styrelsen. Hebas hållbarhetsredovisning 2021 är
upprättad i enlighet med Global Reporting Initiative (GRI) Standards,
nivå Core, och omfattar hela Heba-koncernen. Hållbarhets redo-
visningen utgör också Hebas lagstadgade hållbarhetsrapport
ienlighet med Årsredovisningslagen. Under ”GRI-index” redovisas
standardinformation som är obligatoriskt för den grundläggande
nivå, samt tilläggsindikatorer som är väsentliga för Heba inom
ekonomi, miljö och socialt. Inga större förändringar har skett avse-
ende omfattning, avgränsningar eller mätmetoder i jämförelse mot
föregående år. Rapporteringscykeln avser helår och denna rapport
omfattar perioden 1 jan – 31 dec 2021. Hållbarhetsredovisningen har
översiktligt granskats av Ernst & Young AB, för första gången.
Föregående hållbarhetsredovisning publicerades i mars 2021 och
nästa redo visning kommer att ske under våren 2023.
I hållbarhetsredovisningen lämnas kompletterande information
om hur Heba har gått till väga för att identifiera de fokusområden
som ligger till grund för hållbarhetsarbetet, väsentliga hållbarhets-
frågor och GRI-upplysningar, samt hur Heba tillmötesgår önskemål
från bolagets intressenter. I hållbarhetsredovisningen redogörs
också för antaganden och källor för de omvandlingsfaktorer som
används samt anger kompletterande data till årsredovisningen.
Iväntan på att GRI tar fram nya sektorstandarder har Heba valt att
använda de befintliga sektorstandarden för construction and real
estate, då de lämpar sig väl för Hebas verksamhet.
Vid frågor om rapporten kontaktas Patrik Emanuelsson, VD.
08-52254750, patrik.emanuelsson@hebafast.se.
Hebas hållbarhetsorganisation – Strategi och styrning
Hebas hållbarhetsstrategi styrs av Hållbarhetspolicyn. Hållbarhets-
policyn ligger till grund för hållbarhetsarbetet i sin helhet och styrel-
sen fastställer årligen den strategiska planen för arbetet i aärs-
planuppföljningen. I Hebas hållbarhetspolicy framgår det att Heba
ska bedriva verksamheten på ett ansvarsfullt sätt med hänsyn till
organisation, samhälle och miljö. I linje med globala mål ska Heba på
lång sikt inte lämna ett negativt avtryck på klimatet för att bidra till
Parisavtalets mål om att begränsa den globala uppvärmningen.
Hållbarhetspolicyn uppdaterades senast 2021-06-07.
Hebas uppförandekod ligger till grund för bolagets etiska förhåll-
ningssätt och för att skapa en god arbetsmiljö. Koden tar upp hur vi
ska agera mot varandra med respekt och nolltolerans mot all form
av diskriminering. Hur man som medarbetare ska känna sig trygg
att kunna anmäla något som upplevs fel och strider mot upp-
förande kod eller annan policy. Uppförandekod för leverantörer
framtagen av Fastighetsägarna används för samtliga leverantörer,
för att säkerställa att Hebas leverantörer och dess underleverantö-
rer arbetar på ett etiskt korrekt vis och tar ansvar för mänskliga
rättig heter.
Vd är övergripande ansvarig för hållbarhetsarbetet, hållbarhets-
strategin och att verksamheten bedrivs i enlighet med policyn och
uppförandekod. Vd tillser att ansvar och befogenheter är kommuni-
cerade och tydliggjorda på ett sådant sätt att hållbarhetsansvaret
bedrivs ansvarsfullt och eektivt. Vd driver hållbarhetsarbetet till-
sammans med ledningsgruppen.
Klimatrelaterade frågor i det dagliga arbetet är fullt integrerat i
verksamheten. Hållbarhetsmål finns på strategisk nivå i aärsplanen
likväl som integrerat i fastighetsplanen. Ledningsgruppen sätter mål
för hållbarhetsarbetet som utförs inom respektive verksamhets-
område och följer regelbundet upp resultatet av arbetet. Analys
ochmålsättning genomförts på kort- och lång sikt och följs upp av
ledning och styrelse minst en gång per kvartal.
Externa åtaganden
Heba bidrar till att realisera FN:s Globala hållbarhetsmål.
Läs mer på sidan 28.
Fastighetsägarnas uppförandekod för leverantörer.
I den dagliga verksamheten ansvarar respektive chef för att varje
medarbetare har erforderlig kunskap och information för att kunna
bedriva det dagliga arbetet på ett sätt som överensstämmer med
hållbarhetspolicyn. Samtliga medarbetare får årligen en utbildning
iuppförandekod, antikorruption och hållbarhet.
Policyer och kvalitets- och miljöledningssystem:
Hebas hållbarhetspolicy: I hållbarhetspolicyn innefattas kvalitets-
policy, miljöpolicy, etikpolicy, arbetsmiljöpolicy, jämställdhets-
policy samt alkohol- och drogpolicy.
Hebas uppförandekod: Hebas uppförandekod (koden) gäller
föralla som arbetar hos Heba. Vd ansvarar för att samtliga med-
arbetare går igenom koden årligen. De konsulter och leverantörer
som arbetar för Heba ska känna till koden.
Fastighetsägarnas uppförandekod för leverantörer: Heba tilläm-
par Fastighetsägarnas uppförandekod för leverantörer för att
säkerställa att Hebas leverantörer och dess underleverantörer
arbetar på ett etiskt korrekt vis och tar ansvar för mänskliga rät-
tigheter. Leverantören åtar sig att följa kraven och Heba ansvarar
för att varje år genomföra en stick provs kontroll.
Kvalitets- och miljöledningssystem: För att säkerställa att alla
processer drivs utifrån ett kvalitets- och miljöperspektiv har
Hebaett certifierat kvalitets- och miljöledningssystem enligt
ISO9001:2015 och 14001:2015.
Heba har en visselblåsartjänst, som hanteras av en extern part.
Under 2021 har inga korruptionsincidenter eller andra överträdelser
mot Hebas hållbarhetspolicy, uppförandekod eller Fastighets-
ägarnas uppförandekod för leverantörer rapporterats.
HÅLLBARHETSRAPPORTERING
107HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Hållbarhetsrisker och intressentdialog
Heba har genomfört en omfattande riskanalys utifrån de strategiska
målen och intressentbehov, utfallet ligger som grund för de väsent-
liga indikatorerna som Heba redovisar, se riskanalys på sidorna
50–53. Arbetet har utförts med hänsyn till försiktighetsprincipen.
Iarbetet har det identifierats hållbarhetsfrågor där Heba har störst
påverkan på omvärlden ur ett ekonomiskt, socialt och miljömässigt
perspektiv samt hur viktiga dessa frågor är för Hebas intressenter.
Klimat risker analyseras på kort- och lång sikt med hjälp av scenario-
analyser, både avseende omställningsrisker och fysiska risker.
Heba för en löpande och öppen dialog med bolagets intressenter
i den dagliga verksamheten, exempelvis genom kund- och
leverantörs kontakter, kundnöjdhetsundersökningar och med-
arbetarsamtal. Hebas fokusområden har utgångspunkt i organisa-
tion, samhälle och miljö, läs mer på sidorna 26–39. Samtliga frågor
är bedömda som väsentliga ur ett hållbarhetsperspektiv för extern
rapportering. Vissa hållbarhetsfrågor är indirekt kopplade till Hebas
verksamhet och uppstår i företagets värdekedja, exempelvis hos
kunder eller leverantörer.
Heba anger löpande i årsredovisningen var i värdekedjan som de
olika hållbarhetsfrågorna har påverkan.
Kartläggning och analys av intressenter och dess förväntningar
ären viktig del av utformningen av riskmodellen och därav årets
aktiviteter i aärsplanen.
Intressentgrupp Viktigaste frågor Dialog
Hyresgäster Hyra
Inomhusklimat
Trygghet i och kring fastigheterna
Möjligheten till källsortering
Tillgänglighet
Hyresgästenkät
Kundtjänst och felanmälan
Hyresgästmöten
Samrådsmöten
Hyresgästtidning
Aktieägare Hållbar tillväxt
Stabil avkastning
Årlig utdelning
Möten med ägarrepresentanter
Årsstämma
Finansiella rapporter
Investerarträar
Analytiker Tydlig redovisning
Tillväxt
Enskilda möten med analytiker
Finansiella rapporter
Långivare Finansiell stabilitet
Tydlig rapportering
Hållbarhet
Möten med representanter från finansmarknaden
Finansiella rapporter
Leverantörer Finansiell stabilitet
Långsiktighet
Professionalitet
Samverkan i hållbarhetsarbete
Vid upphandling av ramavtal, beställningar och möten.
Uppföljning av uppförandekod för leverantörer
Platsbesök och möten
Politiker och kommunala tjänstemän Finansiell stabilitet
Långsiktighet
Hållbarhet
Markansvisningstävlingar
Möten med kommuner och myndigheter
Hyresgästförening Information
Transparens
Samarbete
Hyresförhandlingar
Trygghetsvandringar
Samråd
Medarbetare Arbetsmiljö
Utveckling
Lön och förmåner
Information och samarbete
Medarbetarsamtal
Konferenser
Medarbetarunderökningar
Hållbarhetsmål
Hebas hållbarhetmål är uppdelade på organisation, samhälle och
miljö.
Inom organisationen arbetar vi med jämställdhet och att våra
medarbetare ska spegla samhällets mångfald. Våra medarbetare
ska må bra på jobbet med låg sjukfrånvaro och alla ska ha lika
möjligheter att utvecklas.
Våra hyresgäster ska känna sig trygga i våra hus och livet omkring
fastigheterna. Vi genomför löpande kundundersökningar där vi har
som mål att ligga i linje med branschindex för hyresbostadsbolag
iStockholm.
Hebas finansiella mål är att årligen öka förvaltningsresultatet med
10 procent. Belåningsgraden ska över tid inte överskrida 50 procent.
Den ekonomiska verkningsgraden ska öka och den årliga utdel-
ningen ska vara minst 70 procent av förvaltningsresultatet justerat
för skatt.
Samhällsansvar handlar om att vi skapar boendeformer för många
människor och arbetar med sociala kontrakt. Vi samarbetar med
välgörenhetsorganisationer som arbetar med frågor som ligger
nära vår kärnverksamhet.
Hebas förvaltningsverksamhet ska vara klimatneutral senast år
2030 och det långsiktiga målet är att hela verksamheten ska bli
klimat neutral senast år 2045. Detta övergripande mål mynnar ut
idelmål som ska uppnås längs vägen. Fram tills att bolaget inte
längre lämnar ett negativt avtryck på miljön så sker klimatkompen-
sation för utsläppen inom scope 1 och 2 vilket gjorts sedan 2018.
Läs mer om hållbarhetsmålen på sidan 27.
HÅLLBARHETSRAPPORTERING
108 HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Hållbarhetsnoter
Vår organisation
401-1 Nyanställningar och personalomsättning
2021 2020 2019
Personalrörelse Antal (st) Andel kvinnor Antal (st) Andel kvinnor Antal (st) Andel kvinnor
Nyanställningar
Underår   
–år   
Överår   
Totalt   
Andelavtotaltantalanställda   
Personersomslutat
Underår   
–år   
Överår   
Totalt   
Andelavtotaltantalanställda   
Tabellen visar antal personer som börjat och slutat på Heba, samt andelen kvinnor.
404-3 Träning och utbildning
2021 2020 2019
Andelenmedarbetaresomunderårethaft
medarbetarsamtal  –
Andelenmedarbetaresomunderåretfått
utbildningiHebasuppförandekod 
Tabellen visar endast 2021 och inte jämförelseåren då uppifter saknas. Uppdelning mellan kön och avdelning bedöms inte väsentlig med
anledning av antal anställda.
405-1 Mångfald och jämställdhet
2021 2020 2019
Antal anställda fördelat per typ av anställning Antal (st) Andel kvinnor Antal (st) Andel kvinnor Antal (st) Andel kvinnor
Totaltantalanställda      
Tillsvidareanställda      
Varavheltid      
Varavdeltid   
Visstidsanställda   
Tabellen visar sammansättning av företaget uppdelat på anställningstyp och kön.
2021 2020 2019
Sammansättning av företaget Antal (st) Andel kvinnor Antal (st) Andel kvinnor Antal (st) Andel kvinnor
Styrelse   
Underår   
–år   
Överår   
Ledning   
Underår   
–år   
Överår   
Övrigaanställda      
Underår   
–år      
Överår      
Tabellen visar sammansättning av företaget vid årsskiftet uppdelat på kön och ålder för olika nivåer av företaget.
HÅLLBARHETSRAPPORTERING
109HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Vår miljö
302-1 Energianvändning inom organisationen
Energianvändning inom organisationen avser tjänstebilar och för-
månsbilar körda i tjänst som ägs av Heba, samtliga fastigheters
energianvändning under redovisat år, faktiskt värde (inklusive delar
av perioden vid avyttrade och nytillträdda fastigheter).
Energianvändning (kWh) 2021 2020 2019
El   
Varavegenproducerad solenergi   
Fjärrvärme   
Drivmedeltjänstebilar   
Totalt   
Varavförnybarenergi   
302-4 Minskning av energianvändning
Vid beräkning av minskning av energianvändning används 2018 som
basår, i linje med energimål fram till 2028 om minskning av energi-
användning med 20 procent. Energin som är inkluderad är fjärr-
värme och el inom organisationen. Beräkning utgår från fastighets-
beståndet som finns både redovisat helår samt föregående helår,
vilket för denna rapport innebär år 2020 och år 2021.
302-4 2021 2020 2019 2018
Minskningavenergianvändning
(ijämförelsemotföregåendeår)    Basår
CRE1 Energiprestanda i byggnader
Vid beräkning av energiintensitet används fastighetsbeståndet som
finns både redovisat helår samt föregående helår, vilket för denna
rapport innebär år 2020 och år 2021. Beräkningarna utförs med
uppvärmd yta (A-temp). Energin som är inkluderad är fjärrvärme
och el inom organisationen, graddagskorrigerad. Jämförelseår 2018
har omräknas till nuvarande system.
CRE1 2021 2020 2019 2018
Energiintensitet(kWhkvm)    
Klimatpåverkan – Utsläpp
Heba redovisar utsläppen enligt GHG (Green House Gas) protokol-
let ”operational control approach”. Det innebär att direkta utsläpp
och utsläpp för inköpt energi redovisas inom Scope 1 respektive
Scope 2 där Heba äger källan till utsläppet. Heba redovisar scope 3
för första året 2021 varpå siror för jämförelseår saknas.
Växthusgasutsläpp 305-1, 305-2, 305-3
(Ton CO
2
) 2021 2020 2019
Scope
Tjänstebilarochförmånsbilar  
Scope
El(marketbased)
El(locationbased)   
Fjärrvärme(marketbased)   
Fjärrvärme(locationbased)   
Summascopeoch   
Klimatkompensation   
Scope
Uppströms
Byggvaror 
Byggavfall 
Restavfallegenverksamhet
Medarbetarnaspendling 
Nedströms
Hyresgästernashushållsavfall 
Hyresgästernasosorteradeavfall 
Hyresgästernaselförbrukning 
Summascope 
Summatotalautsläpp   
305-1 Scope 1
Tjänstebilar och förmånsbilar körda i tjänst som ägs av Heba.
Tjänste bilar beräknas med emissionsfaktor från Naturvårdsverket
(100 procent elbilar) emissionsfaktor för förmånsbilar är Natur-
vårdsverkets faktorer för diesel- och bensinbilar. Basår för beräk-
ningarna är 2018, i linje med energimål fram till 2028.
305-2 Scope 2
Samtliga fastigheters energianvändning under redovisat år
(inklusive delar av perioden vid avyttrade och nytillträdda fastig-
heter) Specifika emissionsfaktorer från respektive energileverantör
rapporteras som ”market based method”. För ”location based
method” utgår beräkningarna av el från nordisk residualmix 2020
(0,365kgCO
2
/kWh) och för fjärrvärme miljövärden från energi-
företagarna från 2020 (0,488kg CO
2
/kWh). Basår för beräkning-
arna är 2018, i linje med energimål fram till 2028.
305-3 Scope 3
Uppströms
Klimatpåverkan från byggvaror vid nyproduktion
Tillträdd och inflyttad nyproduktion under året har klimatberäknats
med en schablon av klimatpåverkan per kvadratmeter (BTA) från
ett representativt projekt på kalkylnivå. Beräkningarna har genom-
förts med hjälp av Byggsektorns miljöberäkningsverktyg.
Klimatpåverkan från avfall för energiåtervinning
från bygg arbetsplats
Beräkning baseras på inrapporterade tippkvitton från miljö kontrol ler
i varje projekt. Det blandade avfallet antas gå till förbränning och
multipliceras med en generell emissions faktor. Beräkningen utgår
från delar av projekten som sedan schablonberäknas utifrån
A-temp. (0,450 kgCO
2
e/kg).
Klimatpåverkan från restavfall från den egna verksamheten
Avser kontorsverksamheten. Beräkning baseras på rapportering
från avfallsentreprenör med faktiskt uppmätta vikter. Klimatpåver-
kan beräknas och tillhandahålls av Smart Recycling.
HÅLLBARHETSRAPPORTERING
110 HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Vår roll i samhället
201-1 Genererat och distribuerat direkt ekonomiskt värde
Direkt genererat ekonomiskt värde, mkr 2021 2020
Intäkter  
Värdeförändringfastigheter  
Värdeförändringderivat  –
Finansiellaintäkter  
Totalt  
Fördelat ekonomiskt värde, mkr 2021 2020
Leverantörermm
)
 
Medarbetare  
Kreditgivare  
Aktieägare
)
 
Samhället
)
 
Övrigt
)
 
Bibehålletekonomisktvärde  
Totalt  
1)
Driftkostnader, reparationer och underhålll samt övriga fastighetskostnader.
2)
Baserat på genomförd utdelning under året.
3)
Fastighetsskatt och tomträttsavgäld.
4)
Resultat från andelar i gemensamt styrda företag.
205-1, 205-2, 205-3 Antikorruption
2021 2020 2019
Andelriskutvärderadverksamhet  
Andelenmedarbetaresomunderåretfåtten
utbildningiantikorruption 
Anmäldakorruptionsincidenter
Helaledningsgruppenhartagitdelavutbildningeniantikorruption
Uppförandekodenförleverantörersignerastillsammansmedensjälvutvärdering
isambandmedingåendeavavtal
Klimatpåverkan från medarbetarnas pendling
Avser medarbetarnas pendling till och från arbetsplatsen under
året. Beräkningarna utgår från en enkät som samtliga medarbetare
har besvarat rörande transporter samt med emissionsfaktorer från
Naturvårdsverket.
Nedströms
Klimatpåverkan från hyresgästernas hushållsavfall
Hyresgästernas hushållsavfall vägs och vikten dokumenteras av
avfallsentreprenören. Beräkningen utgår från delar av beståndet
som schablonberäknas utifrån A-temp och multi pliceras med lokala
emissionsfaktorer (0,450 kgCO
2
e/kg).
Klimatpåverkan från hyresgästernas osorterade avfall/grovsopor
Osorterat avfall vägs och vikten dokumenteras av avfallsentrepre-
nören. Beräkningen utgår från delar av beståndet som schablon-
beräknas utifrån A-temp och multi pliceras med lokala emissions-
faktorer (0,450 kgCO
2
e/kg).
Klimatpåverkan från hyresgästernas elförbrukning
Beräkning baseras på uppmätt elanvändning från elnätsägare, med
avdrag för fastighetsel (se scope 2). Elanvändning multipliceras
med emissionsfaktor för nordisk residualmix då vi saknar informa-
tion om fördelningen av grön el. (0,365 kgCO
2
e/kWh).
CRE3 Intensitet av växthusgaser från byggnader
Intensiteten av växthusgaser från scope 1 och 2 beräknas av samt-
liga utsläpp i relation till den uthyrbara ytan, BOA/LOA.
CRE3 2021 2020 2019
Utsläppsintensitet(kgCO
kvm)   
CRE2 Vattenintensitet i byggnader
Vid beräkning av vattenintensiteten inkluderas samtliga fastigheters
vattenförbrukning under redovisat år (inklusive delar av perioden
vid avyttrade och nytillträdda fastigheter) i relation till ytan
(A-temp).
CRE2 2021 2020 2019
Vattenförbrukning(tusenm
)   
Vattenintensitet(m
kvmAtemp)   
CRE8 Andel miljöcertifierade byggnader
Den certifierade ytan i relation till den totala ytan per bokslut
31december 2021, BOA/LOA.
CRE8 Miljöcertifierade
fastigheter (kvm) 2021 2020 2019
TotalcertifieradytaMiljöbyggnadSilver   
TotalCertifieradytaSkanskaHållbar
Hyresbostad  
Andelavtotaluthyrningsbaryta   
HÅLLBARHETSRAPPORTERING
111HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
GRI-index
GRI 102: GENERELLA UPPLYSNINGAR
Upplysning Beskrivning Hänvisning/kommentar
Organisationsprofil
- Organisationensnamn 
- Aktivitetervarumärkenprodukterochtjänster –
- Huvudkontoretslokalisering 
- Länderdärorganisationenärverksam 
- Ägarstrukturochjuridiskform –
- Marknadsnärvaro –
- Organisationensstorlek –
- Informationomanställdaochandraarbetare 
- Leverantörskedjan –
- Väsentligaförändringariorganisationenochdessleverantörskedja –
- Tillämpningavförsiktighetsprincipen 
- Externastadgorprinciperochinitiativ 
- Medlemskapiorganisationer Medlemsskapifastig-
hetsägarna
Strategiochanalys
- Kommentarfrånseniorbeslutsfattare –
Etikochintegritet
- Värderingarprinciperstandarderochnormergällandeuppförande ––
Bolagsstyrning
- Strukturförbolagsstyrning 
Intressentdialog
- Intressentgrupper 
- Överenskommelseomkollektivaförhandlingar –
- Identifieringochurvalavintressenter 
- Metodförsamarbetenmedintressenter 
- Viktigafrågorochangelägenhetersomlyftsfram 
Redovisningsprofil
- Enheterinkluderadeidenkonsolideradefinansiellaredovisningen –
- Processförattfastställaredovisningensinnehållochfrågornasomfattning –
- Listapåväsentligafrågor –
- Förändringaritidigarerapporteradinformation Ingaväsentligaförändringar
- Förändringarirapporteringen
Ingaväsentligaförändringar
- Redovisningsperiod 
- Datumförpubliceringavdensenasteredovisningen 
- Redovisningscykel 
- Kontaktuppgifterförfrågoromredovisningen 
- UttalandeomattredovisningenföljerGRIStandards 
- GRI-index –
- Externtbestyrkande 
HÅLLBARHETSRAPPORTERING
112 HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
SPECIFIKA UPPLYSNINGAR
Upplysning Beskrivning Hänvisning/kommentar
GRIEkonomi
GRIEkonomisktresultat
--- Hållbarhetsstyrning ––
- Genereratochdistribueratdirektekonomisktvärde 
GRIAnti-korruption
--- Hållbarhetsstyrning ––
- Verksamheterutvärderadegällanderiskerrelateradetillkorruption –
- Utbildningochkommunikationavorganisationenspolicyerocharbetssätt
avseendemotverkanmotkorruption

- Bekräftadekorruptionsincidenterochvidtagnaåtgärder 
GRIMiljö
GRIEnergi
--- Hållbarhets styrning ––
- Energianvändninginomdenegnaorganisationen 
- Minskningavenergianvändning 
CRE Energiintensitet 
GRIUtsläpp
--- Hållbarhets styrning ––
- Direktautsläppavväxthusgaser(scope) 
- Indirektautsläppavväxthusgaser(scope) 
- Indirektautsläppavväxthusgaser(scope) 
CRE Intensitetavväxthusgaserfrånbyggnader 
Vatten
--- Hållbarhets styrning ––
CRE Vattenintensitetibyggnader 
Märkningavprodukteroch
tjänster
--- Hållbarhets styrning ––
CRE Miljöcertifieradebyggnader 
GRISocialt
GRIAnställning
--- Hållbarhets styrning ––
- Nyanställningarochpersonalomsättning 
GRITräningochutbildning
--- Hållbarhets styrning ––
- Andelavanställdasomfårregelbundenutvärderingavsinprestation
ochkarriärutveckling

GRIMångfaldochlikamöjligheter
--- Hållbarhets styrning ––
- Jämställdhetiledningarochblandmedarbetare 
HÅLLBARHETSRAPPORTERING
113HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Revisorns rapport över översiktlig granskning
av Heba Fastighets AB (publ) hållbarhets-
redovisning samt yttrande avseende den
lagstadgade hållbarhetsrapporten
Inledning
Vi har fått i uppdrag av styrelsen i Heba Fastighets AB (Heba) att
översiktligt granska Hebas hållbarhetsredovisning för år 2021. Före-
taget har definierat hållbarhetsredovisningens omfattning på sidan
107 i detta dokument varav den lagstadgade hållbarhetsrapporten
definieras på sidan 107.
Styrelsens och företagsledningens ansvar
Det är styrelsen och företagsledningen som har ansvaret för att
upprätta hållbarhetsredovisningen inklusive den lagstadgade
hållbarhetsrapporten i enlighet med tillämpliga kriterier respektive
årsredovisningslagen. Kriterierna framgår på sidan 107 i hållbarhets-
redovisningen, och utgörs av de delar av ramverket för hållbarhets-
redovisning utgivet av GRI (Global Reporting Initiative) som är
tillämpliga för hållbarhetsredovisningen. Detta ansvar innefattar
även den interna kontroll som bedöms nödvändig för att upprätta
en hållbarhetsredovisning som inte innehåller väsentliga felaktig-
heter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vårt ansvar är att uttala en slutsats om hållbarhetsredovisningen
grundad på vår översiktliga granskning och lämna ett yttrande
avseende den lagstadgade hållbarhetsrapporten. Vårt uppdrag är
begränsat till informationen i detta dokument och den historiska
information som redovisas och omfattar således inte framtids-
orienterade uppgifter.
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med ISAE
3000 Andra bestyrkandeuppdrag än revisioner och översiktliga
granskningar av historisk finansiell information. En översiktlig
granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till
per soner som är ansvariga för upprättandet av hållbarhetsredo-
visningen, att utföra analytisk granskning och att vidta andra
över siktliga granskningsåtgärder. Vi har utfört vår granskning
avseende den lagstadgade hållbarhetsrapporten i enlighet med
FARs rekommendation RevR 12 Revisorns yttrande om den lag-
stadgade hållbarhetsrapporten. En översiktlig granskning och en
granskning enligt RevR 12 har en annan inriktning och en betydligt
mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som
en revision enligt International Standards on Auditing och god
revisionssed i övrigt har.
Revisionsföretaget tillämpar ISQC 1 (International Standard on
Quality Control) och har därmed ett allsidigt system för kvalitets-
kontroll vilket innefattar dokumenterade riktlinjer och rutiner
avseende efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder för yrkes-
utövningen och tillämpliga krav i lagar och andra författningar.
Viäroberoende i förhållande till Heba Fastigheter AB enligt god
revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar
enligt dessa krav.
De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning
och granskning enligt RevR 12 gör det inte möjligt för oss att skaa
oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omstän-
digheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision
utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig gransk-
ning och granskning enligt RevR 12 har därför inte den säkerhet som
en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Vår granskning av hållbarhetsredovisningen utgår från de av
styrelsen och företagsledningen valda kriterier, som definieras ovan.
Vi anser att dessa kriterier är lämpliga för upprättande av hållbar-
hetsredovisningen.
Vi anser att de bevis som vi skaat under vår granskning är
tillräckliga och ändamålsenliga i syfte att ge oss grund för våra
uttalanden nedan.
Uttalanden
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram
några omständigheter som ger oss anledning att anse att hållbar-
hetsredovisningen inte, i allt väsentligt, är upprättad i enlighet med
de ovan av styrelsen och företagsledningen angivna kriterierna.
En lagstadgad hållbarhetsrapport har upprättats.
Stockholm den 28 mars 2022
Ernst & Young AB
Fredric Hävrén Marianne Förander
Auktoriserad revisor Specialistmedlem i FAR
Till Heba Fastighets AB (publ), org.nr 556057-3981
REVISORNS YTTRANDE
114 HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Definitioner
Direktavkastning
Driftsöverskott i förhållande till fastigheternas bokförda värde.
Förvaltningsresultat
Resultat före skatt med återläggning av realiserade och orealiserade
värdeförändringar.
Kassaflöde
Förvaltningsresultat minus betald skatt, justerat för poster som
inteingår i kassa flödet och efter förändringar av rörelsekapitalet.
Överskottsgrad
1)
Driftsöverskott i relation till hyresintäkter.
Förvaltningsmarginal
1)
Förvaltninsresultatet i relation till hyresintäkter.
Räntetäckningsgrad
1)
Förvaltningsresultat med tillägg för räntekostnader i relation till
räntekostnader.
Genomsnittlig ränta på fastighetslån
1)
Fastighetslånens genomsnittliga räntesats per bokslutsdagen.
Skuldsättningsgrad
1)
Räntebärande skulder i relation till synligt eget kapital.
Belåningsgrad
1)
Räntebärande skulder i relation till fastigheternas bokförda värde.
Nettobelåningsgrad
1)
Räntebärande skulder inklusive leasingskulder samt beslutad
utdelning minskat med likvida medel i förhållande till fastigheternas
bokförda värde vid periodens utgång.
Soliditet
1)
Synligt eget kapital i relation till balansomsl utningen.
Avkastning eget kapital
1)
Resultatet efter skatt i procent av genomsnittligt synligt eget
kapital.
Avkastning totalt kapital
1)
Resultat före skatt exklusive jämförelsestörande poster plus
räntekostnader i relation till genomsnittlig balansomslutning.
DATA PER AKTIE
Resultat efter skatt
Årets resultat i förhållande till genomsnittligt antal aktier under
perioden.
Kassaflöde
1)
Kassaflöde från den löpande verksamheten i förhållande till
genomsnittligt antal aktier under perioden.
Eget kapital
1)
Eget kapital i förhållande till antalet aktier vid periodens utgång.
Substansvärde (NAV)
1)
Eget kapital med tillägg av räntederivat och uppskjuten skatteskuld
i förhållande till antalet aktier vid periodens utgång.
Fastigheternas bokförda värde
1)
Fastigheternas bokförda värde i förhållande till antalet aktier vid
periodens utgång.
DEFINITIONER FÖR AKTIEINFORMATIONEN SIDORNA 58–59
P/E-tal I
Börskursen dividerad med resultat per aktie före skatt.
P/E-tal II
Börskursen dividerad med resultat per aktie efter skatt.
Totalavkastning
Kursutveckling och utbetald utdelning under året dividerad med
börskursen vid årets början.
1)
Heba följer Esmas riktlinjer från den 3 juli 2016 om alternativa nyckeltal.
Riktlinjerna omfattar finansiella nyckeltal som inte definieras i IFRS. Riktlinjerna
syftar till att göra alternativa nyckeltal mer begripliga, tillförlitliga och
jämförbara och därmed främja deras användbarhet. Uträkningen av alternativa
nyckeltal finns till gänglig på Hebas hemsida, www.hebafast.se.
DEFINITIONER
115HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Fastighetsförteckning
Bostäder Lokaler Garage/P-platser Totalt Taxeringsvärde Tomträtter
Fastighetsbeteckning Byggnadsår Tillträdesår Antal
Varav
nya eller
ombyggda
Yta,
kvm
Årshyra,
kkr
Snitthyra,
kr/kvm Antal
Yta,
kvm
Årshyra,
kkr
Snitthyra,
kr/kvm Antal
Årshyra,
kkr
Yta,
kvm
Årshyra,
kkr
Snitthyra,
kr/kvm
Totalt,
kkr
Varav
mark, kkr
Avgäld,
kkr
Omregleras,
år
Innerstaden
DrakenTimmermansg–Södermalm       
       
HökenÅsögatanSödermalm              
VekenÅsögatanSödermalm                 
BondenMindreSkånegatanSödermalm               
SonfjälletBobergsgatan–NorraDjurgårdsstaden                    
StubinenNybohovsbacken–Liljeholmen               
SUMMAINNERSTADEN                 
Söderort
BisvärmenOlausMagnusvägJohanneshov       
         
BisvärmenOlausMagnusvägJohanneshov                 
BisvärmenOlausMagnusvägJohanneshov                 
BisvärmenOlausMagnusvägJohanneshov                 
PennteckningenGullmarsvägenJohanneshov               
ArabeskenSkulptörvägenJohanneshov           
FontänenSkulptörvägenJohanneshov             
FegenYmsenvägenÅrsta               
FemlingenYmsenvägenÅrsta            
BorrsvängenGubbängsvägenA–BA–D Gubbängen                
BorrsvängenGubbängsvägen–Gubbängen                 
GradsågenDörrvägen–Gubbängen           
RyggsågenDörrvägen–Gubbängen         
RyggsågenDörrvägen–Gubbängen                 
KaebalenKumminvägen–Muskotvägen–
SaltvägenHökarängen                    
KardemummanMuskotvägen–Hökarängen                  
KardemummanMuskotvägen–Hökarängen                 
KardemummanKorintvägen–Hökarängen                   
KardemummanKorintvägen–Hökarängen                  
KardemummanKorintvägen–Hökarängen                 
RussinetKorintvägen–Hökarängen                  
MuskotblommanSaltvägen–Hökarängen                  
MuskotblommanSaltvägen–Hökarängen                 
KorintenSaltvägen–Hökarängen                 
FörgylldaBägarenSelmedalsvägen–Hägersten                 
FörgylldaBägarenSelmedalsvägen–Hägersten                 
FörgylldaBägarenSelmedalsvägen–Hägersten                
SpöksonatenGöstaEkmansväg–Hägersten                 
SkidföretGlidgränd–Västertorp              
BackskidanTelemarksgränd–Västertorp                 
SkridskonLugntorpsvägen–Västertorp                 
LacktrådenKorpmossevägen–Nitvägen–Västertorp                   
VildrosenNioörtsvägen–Midsommarkransen               
LejongapetTegelbruksvägen–Midsommarkransen                
MaskrosenMidsommarvägenMidsommarkransen                
SötmandelnSirapsvägenHökarängen              
SUMMASÖDERORT                 
Västerort
PennvässarenLyckselevägen–Vällingby       
            
AgnesCeciliaEmilsgata–Tappvägen–
BagareBengtssonsgata–Tummelisasgata–Annedal                   
VattenfalletRåckstaGårdsvägVällingby              
SUMMAVÄSTERORT                 
FASTIGHETSFÖRTECKNING
116 HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Bostäder Lokaler Garage/P-platser Totalt Taxeringsvärde Tomträtter
Fastighetsbeteckning Byggnadsår Tillträdesår Antal
Varav
nya eller
ombyggda
Yta,
kvm
Årshyra,
kkr
Snitthyra,
kr/kvm Antal
Yta,
kvm
Årshyra,
kkr
Snitthyra,
kr/kvm Antal
Årshyra,
kkr
Yta,
kvm
Årshyra,
kkr
Snitthyra,
kr/kvm
Totalt,
kkr
Varav
mark, kkr
Avgäld,
kkr
Omregleras,
år
Innerstaden
DrakenTimmermansg–Södermalm       
       
HökenÅsögatanSödermalm              
VekenÅsögatanSödermalm                 
BondenMindreSkånegatanSödermalm               
SonfjälletBobergsgatan–NorraDjurgårdsstaden                    
StubinenNybohovsbacken–Liljeholmen               
SUMMAINNERSTADEN                 
Söderort
BisvärmenOlausMagnusvägJohanneshov       
         
BisvärmenOlausMagnusvägJohanneshov                 
BisvärmenOlausMagnusvägJohanneshov                 
BisvärmenOlausMagnusvägJohanneshov                 
PennteckningenGullmarsvägenJohanneshov               
ArabeskenSkulptörvägenJohanneshov           
FontänenSkulptörvägenJohanneshov             
FegenYmsenvägenÅrsta               
FemlingenYmsenvägenÅrsta            
BorrsvängenGubbängsvägenA–BA–D Gubbängen                
BorrsvängenGubbängsvägen–Gubbängen                 
GradsågenDörrvägen–Gubbängen           
RyggsågenDörrvägen–Gubbängen         
RyggsågenDörrvägen–Gubbängen                 
KaebalenKumminvägen–Muskotvägen–
SaltvägenHökarängen                    
KardemummanMuskotvägen–Hökarängen                  
KardemummanMuskotvägen–Hökarängen                 
KardemummanKorintvägen–Hökarängen                   
KardemummanKorintvägen–Hökarängen                  
KardemummanKorintvägen–Hökarängen                 
RussinetKorintvägen–Hökarängen                  
MuskotblommanSaltvägen–Hökarängen                  
MuskotblommanSaltvägen–Hökarängen                 
KorintenSaltvägen–Hökarängen                 
FörgylldaBägarenSelmedalsvägen–Hägersten                 
FörgylldaBägarenSelmedalsvägen–Hägersten                 
FörgylldaBägarenSelmedalsvägen–Hägersten                
SpöksonatenGöstaEkmansväg–Hägersten                 
SkidföretGlidgränd–Västertorp              
BackskidanTelemarksgränd–Västertorp                 
SkridskonLugntorpsvägen–Västertorp                 
LacktrådenKorpmossevägen–Nitvägen–Västertorp                   
VildrosenNioörtsvägen–Midsommarkransen               
LejongapetTegelbruksvägen–Midsommarkransen                
MaskrosenMidsommarvägenMidsommarkransen                
SötmandelnSirapsvägenHökarängen              
SUMMASÖDERORT                 
Västerort
PennvässarenLyckselevägen–Vällingby       
            
AgnesCeciliaEmilsgata–Tappvägen–
BagareBengtssonsgata–Tummelisasgata–Annedal                   
VattenfalletRåckstaGårdsvägVällingby              
SUMMAVÄSTERORT                 
FASTIGHETSFÖRTECKNING
117HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Fastighetsförteckning, forts
Bostäder Lokaler Garage/P-platser Totalt Taxeringsvärde Tomträtter
Fastighetsbeteckning Byggnadsår Tillträdesår Antal
Varav
nya eller
ombyggda
Yta,
kvm
Årshyra,
kkr
Snitthyra,
kr/kvm Antal
Yta,
kvm
Årshyra,
kkr
Snitthyra,
kr/kvm Antal
Årshyra,
kkr
Yta,
kvm
Årshyra,
kkr
Snitthyra,
kr/kvm
Totalt,
kkr
Varav
mark, kkr
Avgäld,
kkr
Omregleras,
år
Norrort
GaleasenFarkostvägenLidingö       
         
RegattanBodalsvägen–Lidingö             
FregattenFregattvägenLidingö                
FregattenFregattvägen–Lidingö                  
StyrmannenBodalsvägen–Lidingö                 
MarkanFlygvilleslingan–Täby              
OpalenBoulevardenTränsgatanA–H–
Martinagalgatan–Täby                  
MurklanJohannesbergsvägen––
VetenskapsvägenA–AA–FA–DA–FSollentuna              
GråalenVegagatan-EHamnvägenA-D
SkutgatanA-DNorrtälje            
ÅbySmidesvägenB–CVallentuna          
StIlianSanktLarsgatanDEnköping          
SUMMANORRORT                
Södertörn
RådsbackenRådsvägen–Rådsstigen– Huddinge       
          
GeneratornBjörnkullavägen–
EbbaBååtsTorg– Huddinge                  
CapellaSolskensvägen–Tullinge              
SUMMASÖDERTÖRN                
Samhällsfastigheter
Tärnö
)
BrattforsgatanA–CFarsta          
Årstadalsskolan
)
Sturehillsvägen–Årstadal          
Vinfatet
)
VassvägenSollentuna        
Fuxen
)
Kemistvägen–Täby         
Parken
)
SöderbyTorgAlléSalem        
Svänghjulet
)
EnhagsslinganTäby        
Näs
)
Tälgöviksvägen–Österåker        
Åby
)
HäggatanABVallentuna        
SUMMASAMHÄLLSFASTIGHETER        
SUMMASTORSTOCKHOLM                 
Årshyrorna är baserade på december månads utgående hyror uppräknat till helår.
I ovan förteckning är inte de två projektfastigheterna Alen 3 och Enköping Romberga 23:58 med.
1)
Specialenhet, taxeringsvärde har ännu ej åsatts.
FASTIGHETSFÖRTECKNING
118 HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Bostäder Lokaler Garage/P-platser Totalt Taxeringsvärde Tomträtter
Fastighetsbeteckning Byggnadsår Tillträdesår Antal
Varav
nya eller
ombyggda
Yta,
kvm
Årshyra,
kkr
Snitthyra,
kr/kvm Antal
Yta,
kvm
Årshyra,
kkr
Snitthyra,
kr/kvm Antal
Årshyra,
kkr
Yta,
kvm
Årshyra,
kkr
Snitthyra,
kr/kvm
Totalt,
kkr
Varav
mark, kkr
Avgäld,
kkr
Omregleras,
år
Norrort
GaleasenFarkostvägenLidingö       
         
RegattanBodalsvägen–Lidingö             
FregattenFregattvägenLidingö                
FregattenFregattvägen–Lidingö                  
StyrmannenBodalsvägen–Lidingö                 
MarkanFlygvilleslingan–Täby              
OpalenBoulevardenTränsgatanA–H–
Martinagalgatan–Täby                  
MurklanJohannesbergsvägen––
VetenskapsvägenA–AA–FA–DA–FSollentuna              
GråalenVegagatan-EHamnvägenA-D
SkutgatanA-DNorrtälje            
ÅbySmidesvägenB–CVallentuna          
StIlianSanktLarsgatanDEnköping          
SUMMANORRORT                
Södertörn
RådsbackenRådsvägen–Rådsstigen– Huddinge       
          
GeneratornBjörnkullavägen–
EbbaBååtsTorg– Huddinge                  
CapellaSolskensvägen–Tullinge              
SUMMASÖDERTÖRN                
Samhällsfastigheter
Tärnö
)
BrattforsgatanA–CFarsta          
Årstadalsskolan
)
Sturehillsvägen–Årstadal          
Vinfatet
)
VassvägenSollentuna        
Fuxen
)
Kemistvägen–Täby         
Parken
)
SöderbyTorgAlléSalem        
Svänghjulet
)
EnhagsslinganTäby        
Näs
)
Tälgöviksvägen–Österåker        
Åby
)
HäggatanABVallentuna        
SUMMASAMHÄLLSFASTIGHETER        
SUMMASTORSTOCKHOLM                 
Årshyrorna är baserade på december månads utgående hyror uppräknat till helår.
I ovan förteckning är inte de två projektfastigheterna Alen 3 och Enköping Romberga 23:58 med.
1)
Specialenhet, taxeringsvärde har ännu ej åsatts.
FASTIGHETSFÖRTECKNING
119HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Årsstämma
Årsstämma 2022 i Heba Fastighets AB (publ)
Tid torsdag den 28 april 2022 kl 16.00
Plats 7A Posthuset, Vasagatan 28 i Stockholm.
Anmälan
Aktieägare som önskar delta och rösta i årsstämman ska dels vara
införd iden av Euroclear Sweden AB förda aktieboken senast den
20 april 2022, dels anmäla sig hos bolaget senast den 22 april 2022
via e-post: bolagsstamma@hebafast.se
Förvaltarregistrerade aktier
Aktieägare, som låtit förvaltarregistrera sina aktier, måste
omregistrera aktierna i eget namn hos Euroclear Sweden AB
för att äga rätt att delta i stämman. Registreringen måste vara
genomförd den 22april 2022.
Information om de av stämman fattade besluten oentliggörs
torsdagen den 28april 2022, efter stämmans avslutande.
Information kan beställas per
Telefon 08-442 44 40
E-post info@hebafast.se
Finansiell kalender
Delårsrapport för januari–mars 2022 publiceras den
27 april 2022.
Styrelsen föreslår att till aktieägarna utdelas 1,60 kronor
peraktie. Som avstämningsdag för utdelning föreslås
den2 maj 2022.
Beslutar årsstämman enligt förslaget, beräknas
utdelningen komma att utsändas av Euroclear Sweden AB
den 5 maj 2022.
Halvårsrapport januari–juni 2021 publiceras den
14 juli 2022.
Delårsrapport januari–september 2021 publiceras
den27 oktober 2022.
Bokslutskommuniké 2022 publiceras i februari 2023.
Årsredovisning 2022 publiceras i mars 2023.
Produktion: Heba i samarbete med Hallvarsson & Halvarsson.
Foto: Christian Gustavsson, Karl Nordlund och Fredrik Hjerling.
Tryck: Göteborgstryckeriet AB, 2022.
ÅRSSTÄMMA
120 HEBA FASTIGHETS AB ÅRSREDOVISNING 2021
Heba – en
tryggare värd
Heba Fastighets AB
Box 17006
104 62 Stockholm
Tel: 08-442 44 40
www.hebafast.se