MSEK | Not | 2024 | 2023 |
Årets resultat | |||
| Övrigt totalresultat | |||
Komponenter som inte kommer att omklassificeras till årets resultat | |||
| Komponenter som kommer att omklassificeras till årets resultat | |||
Omräkningsdifferenser | - | ||
Årets förändringar i verkligt värde på kassaflödessäkringar | - | ||
Förändringar i verkligt värde på kassaflödessäkringar överfört till årets resultat | - | ||
Skatt hänförlig till komponenter som har omförts eller kan omföras till årets resultat | 9 | - | |
- | |||
Årets övrigt totalresultat | - | ||
Årets totalresultat | |||
| Hänförligt till: | |||
Moderbolagets aktieägare | |||
Innehav utan bestämmande inflytande |
MSEK | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
Immateriella anläggningstillgångar | 10 | ||
Nyttjanderättstillgångar | 12 | ||
Materiella anläggningstillgångar | 11 | ||
Finansiella placeringar | |||
Andra långfristiga fordringar | 16 | ||
Uppskjutna skattefordringar | 9 | ||
Summa anläggningstillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | |||
Varulager | 14 | ||
Skattefordringar | |||
Kundfordringar | 23 | ||
Övriga fordringar | 16 | ||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 15 | ||
Likvida medel | |||
Summa omsättningstillgångar | |||
SUMMA TILLGÅNGAR | |||
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
Eget kapital | 17 | ||
Aktiekapital | |||
Reserver | - | ||
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat | |||
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
SUMMA EGET KAPITAL | |||
| Långfristiga skulder | |||
Långfristiga räntebärande skulder | 23 | ||
Långfristiga leasingskulder | 23 | ||
Långfristiga ej räntebärande skulder | 19 | ||
Avsättningar till pensioner | |||
Övriga avsättningar | 19 | ||
Uppskjutna skatteskulder | 9 | ||
Summa långfristiga skulder | |||
| Kortfristiga skulder | |||
Kortfristiga räntebärande skulder | 23 | ||
Kortfristiga leasingskulder | 23 | ||
Leverantörsskulder | |||
Skatteskulder | |||
Övriga skulder | 20 | ||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 21 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
SUMMA SKULDER | |||
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
| KONCERNENS RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRING I EGET KAPITAL | ||||||
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets ägare | ||||||
| Balanserade | Innehav utan | |||||
| vinstmedel inkl. | bestämmande | Totalt | ||||
MSEK | Aktiekapital | Reserver | årets resultat | Summa | inflytande | eget kapital |
Utgående eget kapital 2022-12-31 | ||||||
Årets resultat | ||||||
Övrigt totalresultat | - | - | - | |||
Utdelning | - | - | - | |||
Återköp av egna aktier | - | - | - | |||
Förvärv av delägda dotterbolag | ||||||
Värdeförändring optionsskuld | - | - | - | |||
Optionsskuld, förvärv 1 | - | - | - | |||
Utgående eget kapital 2023-12-31 | - | |||||
Ingående eget kapital 2024-01-01 | - | |||||
Årets resultat | ||||||
Övrigt totalresultat | ||||||
Utdelning | - | - | - | |||
Aktierelaterade ersättningar | ||||||
Försäljning av egna aktier | ||||||
Förvärv av delägda dotterbolag | ||||||
Värdeförändring optionsskuld | - | - | - | |||
Optionsskuld, förvärv 2 | - | - | - | |||
Utgående eget kapital 2024-12-31 |
| KONCERNENS RAPPORT ÖVER KASSAFLÖDEN | |||
MSEK | Not | 2024 | 2023 |
| Den löpande verksamheten | |||
Resultat efter finansiella poster | |||
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet | 29 | ||
Betald inkomstskatt | - | - | |
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital | |||
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | |||
Förändring av varulager | - | ||
Förändring av rörelsefordringar | |||
Förändring av rörelseskulder | - | ||
Förändringar av rörelsekapital | - | ||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| Investeringsverksamheten | |||
Förvärv av materiella anläggningstillgångar | - | - | |
Avyttring av materiella anläggningstillgångar | |||
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar | - | - | |
Förvärv av dotterföretag/rörelsegren, netto likviditetspåverkan | 30 | - | - |
Avyttring av dotterföretag/rörelsegren, netto likviditetspåverkan | 30 | - | |
Förvärv av finansiella anläggningstillgångar | - | - | |
Avytting av finansiella anläggningstillgångar | |||
Kassaflöde från investeringsverksamheten | - | - | |
Kassaflöde före finansiering | |||
| Finansieringsverksamheten | |||
Utbetald utdelning till moderbolagets ägare | - | - | |
Återköp/försäljning av aktieoptioner | |||
Återköp/försäljning av egna aktier | - | ||
Upptagna lån | |||
Amortering av lån | - | - | |
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - | - | |
Årets kassaflöde | |||
Likvida medel vid årets början | |||
Kursdifferens i likvida medel | - | - | |
Likvida medel vid årets slut | 29 |
| ESEF-data | |
Namn på det rapporterande bolaget: | |
Bolagets hemvist: | |
Bolagets rättsliga form: | |
Registreringsland: | |
Adress till bolagets huvudkontor: | |
| Beskrivning av verksamhetens karaktär | |
| och huvudsakliga aktiviteter: | |
Namn på moderbolag: | |
Namn på yttersta moderbolaget för koncernen: |
Byggnader, rörelsefastigheter ........................ | 5–100 år |
Markanläggningar .................................... | 20 år |
Inredning i annans fastighet........................... | 3–15 år |
Maskiner ........................................... | 3–10 år |
Inventarier.......................................... | 3–5 år |
Kundrelationer ...................................... | 3–10 år |
Mjukvaruprogram, IT-investeringar ..................... | 3–10 år |
| 2024 | |||||||
| Summa | Koncern- | Koncernen | |||||
MSEK | Sverige | Norge | Finland | segment | gemensamt | Elimineringar | totalt |
| Nettoomsättning | |||||||
Från externa kunder | 5 021 | 2 636 | 1 676 | 9 333 | - | - | 9 333 |
Från andra segment | 297 | 34 | 2 | 333 | - | -333 | - |
Totalt | 5 318 | 2 670 | 1 678 | 9 666 | - | -333 | 9 333 |
Justerad EBITA | 463 | 104 | 40 | 607 | -6 | - | 601 |
Jämförelsestörande poster | -14 | -14 | -5 | -33 | 0 | - | -33 |
| Avskrivning på immateriella tillgångar | |||||||
som uppkommit vid förvärv | -44 | -11 | -8 | -63 | - | - | -63 |
Rörelseresultat | 405 | 79 | 27 | 511 | -6 | - | 505 |
Finansnetto | - | -146 | - | -146 | |||
Resultat efter finansnetto | 405 | 79 | 27 | 511 | -152 | - | 359 |
Goodwill | 1 361 | 166 | 432 | 1 959 | 1 959 | ||
Övriga tillgångar | 6 250 | 1 319 | 769 | 8 338 | 2 854 | -3 478 | 7 714 |
Totala tillgångar | 7 611 | 1 485 | 1 201 | 10 297 | 2 854 | -3 478 | 9 673 |
Skulder | 4 242 | 1 289 | 787 | 6 318 | 3 114 | -3 478 | 5 954 |
| Övriga upplysningar | |||||||
Anläggningstillgångar | 3 374 | 854 | 753 | 4 981 | 0 | - | 4 981 |
Investeringar | 63 | 37 | 15 | 115 | - | - | 115 |
Avskrivningar | -370 | -163 | -75 | -608 | 0 | - | -608 |
| 2023 | |||||||
| Summa | Koncern- | Koncernen | |||||
MSEK | Sverige | Norge | Finland | segment | gemensamt | Elimineringar | totalt |
| Nettoomsättning | |||||||
Från externa kunder | 5 058 | 2 569 | 1 708 | 9 335 | - | - | 9 335 |
Från andra segment | 299 | 42 | 1 | 342 | - | -342 | - |
Totalt | 5 357 | 2 611 | 1 709 | 9 677 | - | -342 | 9 335 |
Justerad EBITA | 612 | 160 | 61 | 833 | -6 | - | 827 |
Jämförelsestörande poster | -9 | -5 | -6 | -20 | - | - | -20 |
| Avskrivning på immateriella tillgångar | |||||||
som uppkommit vid förvärv | -40 | -11 | -8 | -59 | - | - | -59 |
Rörelseresultat | 563 | 144 | 47 | 754 | -6 | - | 748 |
Finansnetto | - | - | - | - | -114 | - | -114 |
Resultat efter finansnetto | 563 | 144 | 47 | 754 | -120 | - | 634 |
Goodwill | 1 152 | 145 | 343 | 1 640 | - | - | 1 640 |
Övriga tillgångar | 5 807 | 1 205 | 768 | 7 780 | 2 376 | -3 009 | 7 147 |
Totala tillgångar | 6 959 | 1 350 | 1 111 | 9 420 | 2 376 | -3 009 | 8 787 |
Skulder | 3 725 | 1 181 | 719 | 5 625 | 2 558 | -3 009 | 5 174 |
| Övriga upplysningar | |||||||
Anläggningstillgångar | 3 184 | 812 | 556 | 4 552 | 0 | - | 4 552 |
Investeringar | 112 | 58 | 41 | 211 | 0 | - | 211 |
Avskrivningar | -325 | -143 | -65 | -533 | 0 | - | -533 |
| Nettoomsättning per intäktsslag | KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Nettoomsättning | ||||
Varuförsäljning | 9 224 | 9 231 | - | - |
Tjänsteuppdrag | 109 | 104 | 23 | 25 |
Summa | 9 333 | 9 335 | 23 | 25 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Kursvinster på fordringar/skulder av rörelsekaraktär | 4 | 0 | 0 | 0 |
Provisioner | 20 | 17 | - | - |
Reklambidrag | 0 | 9 | - | - |
Hyresinäkter | 10 | 8 | - | - |
Administrativa tjänster | 6 | 14 | - | - |
Logistiktjänster | 17 | 28 | - | - |
Bidrag från EU, stat, kommun | 5 | 3 | - | - |
Försäkringsersättningar | 2 | 3 | - | - |
Övrigt | 45 | 45 | 4 | 3 |
Summa | 109 | 127 | 4 | 3 |
2024 | 2023 | |||||
Medelantalet 1 anställda per land | Män | Kvinnor | Totalt | Män | Kvinnor | Totalt |
Sverige, Moderbolag | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 | 2 |
Sverige, Dotterbolag | 923 | 505 | 1 428 | 927 | 503 | 1 430 |
Norge | 465 | 146 | 611 | 457 | 134 | 591 |
Finland | 322 | 112 | 434 | 308 | 101 | 409 |
Övriga länder | 3 | 9 | 12 | 3 | 9 | 12 |
Koncernen totalt | 1 714 | 773 | 2 487 | 1 696 | 748 | 2 444 |
1) | Medelantalet anställda beräknas utifrån heltidsekvivalenter. Se definition på sidan 149. |
Andel kvinnor, % | 2024 | 2023 |
| Moderbolaget | ||
Styrelsen | 33 | 33 |
Företagsledning | 50 | 50 |
| Koncernen | ||
Styrelser | 23 | 16 |
Övriga ledande befattningshavare | 10 | 10 |
| Kostnader för ersättningar | ||
till anställda och arvoden till styrelse | 2024 | 2023 |
| Moderbolaget | ||
Löner och andra ersättningar | 11 | 12 |
Pensionskostnader förmånsbaserade planer | 0 | 0 |
Pensionskostnader avgiftsbaserade planer | 3 | 3 |
Sociala avgifter | 4 | 5 |
| Dotterbolag | ||
Löner och andra ersättningar | 1 411 | 1 364 |
Pensionskostnader förmånsbaserade planer | 0 | 0 |
Pensionskostnader avgiftsbaserade planer | 127 | 119 |
Sociala avgifter | 305 | 296 |
Koncernen totalt | 1 861 | 1 799 |
| Utestående | ||||||||
| Styrelse- | Övriga | Pensions- | Utestående köp- | prestationsaktie- | ||||
| TSEK | arvode / Fast lön | Rörlig lön | förmåner | kostnad | Summa | optioner, stycken | rätter, stycken | |
| STYRELSEN | ||||||||
Göran Näsholm, Styrelseordförande 2,5 | 925 | - | - | - | 925 | - | - | |
Johan Sjö, Styrelseledamot 3 | 370 | - | - | - | 370 | - | - | |
Stefan Hedelius, Styrelseledamot | 320 | - | - | - | 320 | - | - | |
Cecilia Marlow, Styrelseledamot 4 | 470 | - | - | - | 470 | - | - | |
Christina Åqvist, Styrelseledamot | 320 | - | - | - | 320 | - | - | |
Johan Lilliehöök, Styrelseledamot | 320 | - | - | - | 320 | - | - | |
Summa | 2 725 | - | - | - | 2 725 | - | - | |
| Ledande befattningshavare | ||||||||
Clein Ullenvik, Verkställande direktör & koncernchef | 6 411 6 | 405 | 8 | 1 792 | 8 616 | 50 000 | 18 375 | |
Övriga ledande befattningshavare (9 stycken) | 21 053 | 660 | 925 | 4 552 | 27 190 | 102 000 | 65 370 | |
Summa | 27 464 | 1 065 | 933 | 6 344 | 35 806 | 152 000 | 83 745 | |
2) | Ordförande i ersättningsutskottet. | |||||||
| 3) Ledamot i ersättningsutskottet. | ||||||||
| 4) Ordförande i revisionsutskottet. | ||||||||
5) | Ledamot i revisionsutskottet. | |||||||
| 6) Inkluderar utbetald subvention om 391 TSEK hänförlig till köpoptionsprogram 2022/2025. | ||||||||
| Styrelse- | Övriga | Pensions- | Utestående köp- | ||||
| TSEK | arvode / Fast lön | Rörlig lön | förmåner | kostnad | Summa | optioner, stycken | |
| Styrelsen | |||||||
Göran Näsholm, Styrelseordförande¹ | 750 | - | - | - | 750 | - | |
Johan Sjö, Styrelseledamot² | 300 | - | - | - | 300 | - | |
Stefan Hedelius, Styrelseledamot | 300 | - | - | - | 300 | - | |
Cecilia Marlow, Styrelseledamot³ | 450 | - | - | - | 450 | - | |
Christina Åqvist, Styrelseledamot | 300 | - | - | - | 300 | - | |
Pontus Boman, Styrelseledamot 4 | 300 | - | - | - | 300 | - | |
Summa | 2 400 | - | - | - | 2 400 | - | |
| Ledande befattningshavare | |||||||
Clein Ullenvik, Verkställande direktör & koncernchef | 5 719 | 2 148 | 8 | 1 548 | 9 423 | 50 000 | |
Övriga ledande befattningshavare (9 stycken) | 17 763 | 1 745 | 834 | 4 412 | 24 754 | 102 000 | |
Summa | 23 482 | 3 893 | 842 | 5 960 | 34 177 | 152 000 | |
1) | Ordförande i ersättningsutskottet. | ||||||
| 2) Ledamot i ersättningsutskottet. | |||||||
| 3) Ordförande i revisionsutskottet. | |||||||
4) | Ledamot i revisionsutskottet. | ||||||
| 2024 | |||
| IFRS 2 | Sociala | Total | |
| MSEK | kostnad | avgifter | kostnad |
| Program: | |||
PSP 2024 | 1 | 0 | 1 |
| Tilldelade | Periodens | Periodens | Utestående | |||||
| Tidpunkt för | Lösenpris, | optioner, | inlösta optioner, | återköpta optioner, | optioner, | Reglerings- | ||
tilldelning | Lösenperioder | SEK | stycken | stycken | stycken | stycken | metod | |
| Koncernen | 2025-06-02--16, | - | 185 000 | Fysisk | ||||
Köpoptionsprogram 2022 | Juni 2022 | 2025-08-18—2025-09-01 | 129,30 | 185 000 | - | leverans | ||
| resp. 2025-11-03--17 | ||||||||
| Moderbolaget | 2025-06-02--16, | - | 80 000 | Fysisk | ||||
Köpoptionsprogram 2022 | Juni 2022 | 2025-08-18—2025-09-01 | 129,30 | 80 000 | - | leverans | ||
| resp. 2025-11-03--17 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| KPMG | ||||
Revisionsuppdrag | 7 | 6 | 2 | 2 |
Skatterådgivning | 0 | 0 | - | 0 |
Andra uppdrag | 0 | 0 | 0 | 0 |
Total ersättning till KPMG | 7 | 6 | 2 | 2 |
| Övriga revisorer | ||||
Revisionsuppdrag | 0 | 0 | - | - |
Skatterådgivning | 0 | 0 | - | - |
Andra uppdrag | 0 | 0 | - | - |
Total ersättning till övriga revisorer | 0 | 0 | - | - |
Total ersättning till revisorer | 7 | 6 | 2 | 2 |
Koncernen, MSEK | 2024 | 2023 |
Ränteintäkter | 21 | 13 |
Finansiella intäkter | 21 | 13 |
Räntekostnader på skulder till kreditinstitut | -111 | -92 |
Räntekostnader på leasingavtal | -44 | -31 |
Andra finansiella kostnader | -12 | -4 |
Finansiella kostnader | -167 | -127 |
Finansnetto | -146 | -114 |
Redovisad skatt i resultaträkningen | KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Periodens skattekostnad | -84 | -120 | -19 | -20 |
Justering av skatt hänförlig till tidigare år | 0 | 0 | - | - |
Uppskjuten skatt | 4 | -17 | - | - |
Skatt inkluderad i periodens resultat | -80 | -137 | -19 | -20 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||||||
MSEK | 2024 | % | 2023 | % | 2024 | % | 2023 | % |
Resultat före skatt | 359 | 634 | 89 | 94 | ||||
Skatt enligt genomsnittlig skattesats | -79 | 22,0 | -132 | 20,8 | -18 | 20,6 | -19 | 20,6 |
| Skatteeffekt av: | ||||||||
Skatt hänförlig till tidigare år | 0 | 0 | - | - | ||||
Ej avdragsgilla kostnader | -3 | 0,8 | -3 | 0,4 | -1 | 0,6 | -1 | 0,4 |
Ej skattepliktiga intäkter | 2 | -0,6 | 0 | -0,1 | 0 | 0 | ||
Ej utnyttjade underskottsavdrag | 0 | 0 | - | - | ||||
Schablonränta periodiseringsfond | -4 | 1,2 | -2 | 0,4 | 0 | 0 | ||
Övriga poster | 4 | -1,1 | 0 | 0,1 | - | - | ||
Summa skatt | -80 | 22,3 | -137 | 21,6 | -19 | 21,2 | -20 | 21,0 |
Redovisad skatt i rapport över totalresultat | KONCERNEN | |
MSEK | 2024 | 2023 |
Uppskjuten skatt förmånsbestämda pensionsplaner | 0 | 0 |
Uppskjuten skatt på säkringsinstrument | -2 | 0 |
Summa | -2 0 |
2024-12-31 | 2023-12-31 | |||||
Koncernen, MSEK | Fordringar | Skulder | Netto | Fordringar | Skulder | Netto |
Immateriella tillgångar | - | -219 | -219 | - | -208 | -208 |
Byggnader och mark | - | -11 | -11 | - | -11 | -11 |
Maskiner och inventarier | - | 0 | 0 | 3 | - | 3 |
Leasade tillgångar | 13 | - | 13 | 12 | - | 12 |
Säkringsinstrument | - | -2 | -2 | 0 | 0 | 0 |
Lager | 39 | - | 39 | 33 | - | 33 |
Kundfordringar | 1 | - | 1 | 1 | - | 1 |
Obeskattade reserver | - | -173 | -173 | - | -159 | -159 |
Pensionsavsättningar | 0 | - | 0 | 0 | - | 0 |
Övriga avsättningar | 0 | - | 0 | 5 | - | 5 |
Underskottsavdrag | 3 | - | 3 | 3 | - | 3 |
Övrigt | 6 | -3 | 3 | 2 | -3 | -1 |
Summa | 62 | -408 | -346 | 59 | -381 | -322 |
| KONCERNEN | ||
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Ingående balans vid årets början, netto | -322 | -296 |
Redovisat i periodens resultat, kvarvarande verksamhet | 4 | -17 |
Redovisat i övrigt totalresultat | -2 | 0 |
Förvärv av verksamheter | -23 | -9 |
Avyttring av verksamheter | -2 | - |
Omräkningsdifferenser | -1 | 0 |
Utgående balans vid årets slut, netto | -346 | -322 |
2024 | 2023 | |||||||||||
| Internt | Internt | |||||||||||
| Förvärvade immateriella tillgångar | utvecklade | Förvärvade immateriella tillgångar | utvecklade | |||||||||
| Kund- | Mjukvaru- | Kund- | Mjukvaru- | |||||||||
Koncernen, MSEK | Goodwill | relationer | Varumärken | Övrigt | program | Totalt | Goodwill | relationer | Varumärken | Övrigt | program | Totalt |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||||||||||||
Vid årets början | 1 640 | 646 | 630 | 240 | 0 | 3 156 | 1 561 | 604 | 630 | 208 | 0 | 3 003 |
Investeringar | - | - | - | 22 | - | 22 | - | - | - | 39 | 0 | 39 |
Förvärv av dotterbolag | 313 | 115 | - | 0 | - | 428 | 88 | 48 | - | - | - | 136 |
Avyttring av verksamhet | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
Avyttringar och utrangeringar | - | - | - | -1 | - | -1 | - | - | - | -2 | - | -2 |
Omklassificeringar | - | - | - | 1 | - | 1 | - | - | - | 0 | - | 0 |
Omräkningsdifferenser | 6 | 0 | - | 0 | - | 6 | -9 | -6 | - | -5 | - | -20 |
Vid årets slut | 1 959 | 761 | 630 | 262 | 0 | 3 612 | 1 640 | 646 | 630 | 240 | 0 | 3 156 |
| Ackumulerade avskrivningar | ||||||||||||
Vid årets början | - | -274 | 0 | -159 | 0 | -433 | - | -218 | 0 | -130 | 0 | -348 |
Årets avskrivning | - | -63 | - | -34 | - | -97 | - | -59 | - | -35 | 0 | -94 |
Avyttring av verksamhet | - | - | - | - | - | 0 | - | - | - | - | - | 0 |
Avyttringar och utrangeringar | - | 0 | - | 1 | - | 1 | - | - | - | 2 | - | 2 |
Omklassificeringar | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
Omräkningsdifferenser | - | - | - | 0 | - | 0 | - | 3 | - | 4 | - | 7 |
Vid årets slut | - | -337 | 0 | -192 | 0 | -529 | - | -274 | 0 | -159 | 0 | -433 |
| Nedskrivningar av anskaffningsvärdet | ||||||||||||
Vid årets början | - | - | - | - | 0 | - | - | - | - | - | - | - |
Årets nedskrivning | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
Vid årets slut | - | - | - | - | 0 | - | - | - | - | - | - | - |
Redovisat värde vid årets början | 1 640 | 372 | 630 | 81 | 0 | 2 723 | 1 561 | 386 | 630 | 78 | 0 | 2 655 |
Redovisat värde vid årets slut | 1 959 | 424 | 630 | 70 | 0 | 3 083 | 1 640 | 372 | 630 | 81 | 0 | 2 723 |
| Licenser | ||
Moderbolaget, MSEK | 2024 | 2023 |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||
Vid årets början | 0 | 0 |
Investeringar | - | - |
Vid årets slut | 0 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | ||
Vid årets början | 0 | 0 |
Årets avskrivning | 0 | 0 |
Vid årets slut | 0 | 0 |
Redovisat värde vid årets början | 0 | 0 |
Redovisat värde vid årets slut | 0 | 0 |
Goodwill | Varumärken | |||
Koncernen, MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Sverige | 1 361 | 1 152 | 551 | 551 |
Norge | 166 | 145 | 79 | 79 |
Finland | 432 | 343 | - | - |
Summa | 1 959 | 1 640 | 630 | 630 |
| Diskonteringsränta, före skatt | ||
Koncernen, % | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Sverige | 7,5 | 8,0 |
Norge | 10,5 | 10,5 |
Finland | 10,5 | 11,0 |
| Inredning | 2024 | Inredning | 2023 | |||||||
| Byggnader | i annans | Maskiner och | Pågående | Byggnader | i annans | Maskiner och | Pågående | |||
| Koncernen, MSEK | och mark | fastighet | inventarier | nyanläggn. | Totalt | och mark | fastighet | inventarier | nyanläggn. | Totalt |
| Ackumulerade | ||||||||||
| anskaffningsvärden | ||||||||||
Vid årets början | 309 | 123 | 596 | 41 | 1 069 | 307 | 108 | 488 | 9 | 912 |
Investeringar | 2 | 6 | 57 | 28 | 93 | 2 | 9 | 90 | 71 | 172 |
Förvärv av dotterbolag | - | 0 | 4 | - | 4 | - | 1 | 2 | - | 3 |
Avyttringar och utrangeringar | - | - | -1 | - | -1 | - | 0 | -4 | - | -4 |
Avyttrade bolag | - | -17 | -5 | - | -22 | - | - | - | - | - |
Omklassificeringar | 9 | 9 | 48 | -67 | -1 | - | 8 | 30 | -38 | 0 |
Omräkningsdifferenser | 2 | -1 | 1 | 0 | 2 | 0 | -3 | -10 | -1 | -14 |
Vid årets slut | 322 | 120 | 700 | 2 | 1 144 | 309 | 123 | 596 | 41 | 1 069 |
| Ackumulerade avskrivningar | ||||||||||
Vid årets början | -59 | -64 | -271 | - | -394 | -51 | -54 | -221 | - | -326 |
Årets avskrivning | -8 | -12 | -77 | - | -97 | -8 | -12 | -58 | - | -78 |
Avyttringar och utrangeringar | - | - | 1 | - | 1 | - | 0 | 2 | - | 2 |
Avyttrade bolag | - | 10 | 4 | - | 14 | - | - | - | - | - |
Omräkningsdifferenser | -1 | - | 1 | - | 0 | 0 | 2 | 6 | - | 8 |
Vid årets slut | -68 | -66 | -342 | - | -476 | -59 | -64 | -271 | - | -394 |
| Nedskrivningar av | ||||||||||
| anskaffningsvärdet | ||||||||||
Vid årets början | - | -7 | -2 | - | -9 | - | -8 | -3 | - | -11 |
Återföring nedskrivning | - | 1 | 0 | - | 1 | - | 1 | 1 | - | 2 |
Avyttringar och utrangeringar | - | 6 | 2 | - | 8 | - | - | - | - | - |
Vid årets slut | - | 0 | 0 | - | 0 | - | -7 | -2 | - | -9 |
Redovisat värde vid årets början | 250 | 52 | 323 | 41 | 666 | 256 | 46 | 264 | 9 | 575 |
Redovisat värde vid årets slut | 254 | 54 | 358 | 2 | 668 | 250 | 52 | 323 | 41 | 666 |
| Inventarier | ||
Moderbolaget, MSEK | 2024 | 2023 |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||
Vid årets början | 0 | - |
Investeringar | 0 | 0 |
Vid årets slut | 0 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | ||
Vid årets början | - | - |
Årets avskrivning | 0 | 0 |
Vid årets slut | 0 | 0 |
Redovisat värde vid årets början | - | - |
Redovisat värde vid årets slut | 0 | 0 |
| Nyttjanderättstillgångar | ||||
Koncernen, MSEK | Lokaler | Fordon | Övrigt | Totalt |
Ingående redovisat värde 2023-01-01 | 871 | 50 | 14 | 935 |
Anskaffningar (inkl. förvärv) | 192 | 46 | 18 | 256 |
Förlängningar och omvärderingar | 310 | 0 | 0 | 310 |
Avskrivningar under året | -319 | -36 | -8 | -363 |
Omräkningsdifferenser | -21 | -3 | 0 | -24 |
Utgående balans 2023-12-31 | 1 071 | 65 | 26 | 1 162 |
Anskaffningar (inkl. förvärv) | 185 | 57 | 17 | 259 |
Förlängningar och omvärderingar | 229 | 1 | -1 | 229 |
Avskrivningar under året | -365 | -41 | -9 | -415 |
Omräkningsdifferenser | -5 | 0 | 0 | -5 |
Utgående balans 2024-12-31 | 1 115 | 82 | 33 | 1 230 |
Koncernen, MSEK | 2024 | 2023 |
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar | -415 | -363 |
Ränta på leasingskulder | -44 | -31 |
Variabla leasingavgifter som inte ingår i värderingen av leasingskulden | -9 | -8 |
Intäkter från vidareuthyrning av nyttjanderättstillgångar | 10 | 8 |
Kostnader för korttidsleasing | -3 | -3 |
Kostnader för leasar av lågt värde, ej korttidsleasing av lågt värde | -14 | -12 |
| Icke uppsägningsbara leasingbetalningar uppgår till: | MODERBOLAGET | |
MSEK | 2024 | 2023 |
| Leasingavtal där bolaget är leasetagare | ||
Inom ett år | - | 0 |
Mellan ett och fem år | 0 | - |
Senare än fem år | - | - |
Summa | 0 | 0 |
| Kostnadsförda avgifter för operationella leasingavtal uppgår till: | MODERBOLAGET | |
MSEK | 2024 | 2023 |
Minimileasavgifter | 0 | 0 |
Totala leasingkostnader | 0 | 0 |
| MODERBOLAGET | ||
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Redovisat värde vid årets början | 1 484 | 1 484 |
Tillkommande tillgångar | 3 | - |
Avgående tillgångar | - | 0 |
Summa | 1 487 | 1 484 |
| KONCERNEN | ||
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Förutbetalda kostnader | ||
Hyror | 0 | 0 |
Försäkringspremier | 3 | 3 |
Licenser | 28 | 28 |
Säkerhetskostnader | 2 | 3 |
Marknadsföringskostnader | 6 | 3 |
Övriga förutbetalda kostnader | 17 | 31 |
| Upplupna intäkter | ||
Varuleveranser | 9 | 9 |
Provisions- och bonusintäkter | 116 | 106 |
Övriga upplupna intäkter | 4 | 1 |
Summa | 185 | 184 |
| KONCERNEN | ||
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Färdiga varor och handelsvaror | 2 471 | 2 348 |
Summa | 2 471 | 2 348 |
| KONCERNEN | ||
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Långfristiga fordringar som är anläggningstillgångar | ||
Pensionsmedel | 0 | 0 |
Långfristiga förutbetalda kostnader | 23 | 18 |
Långfristiga fordringar | 10 | 11 |
Summa | 33 | 29 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Övriga fordringar som är omsättningstillgångar | ||||
Momsfordran | 0 | 1 | - | - |
Skattekonto | 22 | 22 | 0 | 0 |
Lämnade förskott | 9 | 32 | - | - |
Derivat säkringsinstrument | 10 | 0 | - | - |
Övriga fordringar | 15 | 11 | - | - |
Summa | 56 | 66 | 0 | 0 |
| Aktieslag | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
A-aktier | 562 293 | 564 073 |
B-aktier | 50 343 896 | 50 342 116 |
Totalt antal aktier före återköp | 50 906 189 | 50 906 189 |
Avgår: Återköpta B-aktier | -838 551 | -855 300 |
Totalt antal aktier efter återköp | 50 067 638 | 50 050 889 |
Ingående återköpta B-aktier | 855 300 | 425 300 |
Återköp av aktier | - | 430 000 |
| Försäljning av egna aktier | ||
kopplat till PSP 2024 | -16 749 | - |
Utgående återköpta egna aktier | 838 551 | 855 300 |
2024 | 2023 | |
| A-aktier | ||
Antal A-aktier vid årets början | 564 073 | 564 073 |
Omvandling av A-aktier till B-aktier¹ | -1 780 | - |
Antal A-aktier vid årets slut | 562 293 | 564 073 |
| B-aktier | ||
Antal B-aktier vid årets början | 50 342 116 | 50 342 116 |
Omvandling av A-aktier till B-aktier¹ | 1 780 | - |
Antal B-aktier vid årets slut | 50 343 896 | 50 342 116 |
1) | Under andra kvartalet 2024 omvandlades 1 780 A-aktier till B-aktier på begäran av en aktieägare. |
| KONCERNEN | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
| Omräkningsreserv | ||
Ingående omräkningsreserv | -2 | 46 |
Årets omräkningseffekt | 7 | -48 |
Utgående omräkningsreserv | 5 | -2 |
| KONCERNEN | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
| Säkringsreserv | ||
Ingående säkringsreserv | -1 | 2 |
| Årets förändringar i verkligt värde | ||
på kassaflödessäkringar | 10 | -1 |
Skatt hänförlig till årets säkringar | -2 | 0 |
Förändringar i verkligt värde på kassa- flödessäkringar överfört till årets resultat | 1 | -2 |
| Skatt hänförligt säkringar | ||
överförda till årets resultat | 0 | 0 |
Utgående säkringsreserv | 8 | -1 |
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
2,00 | SEK (3,50) per aktie | 100 | 175 |
| Förslag till vinstdisposition (SEK) | |||
Till bolagsstämmans förfogande står | 1 535 506 197 | 1 637 944 060 | |
| Till ordinarie bolagsstämmans | |||
förfogande står | 1 535 506 197 | 1 637 944 060 | |
| Styrelsen föreslår att till aktieägarna | |||
utdelas 2,00 SEK per aktie | 100 135 276 | 175 178 112 | |
Att som kvarstående vinstmedel balanseras 2 | 1 435 370 921 | 1 462 765 948 | |
Summa (SEK) | 1 535 506 197 | 1 637 944 060 | |
2) | Varav överkursfond 1 442 217 240 SEK. | ||
FÖRE UTSPÄDNING | EFTER UTSPÄDNING | |||
SEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Resultat per aktie | 5,47 | 9,76 | 5,47 | 9,76 |
MSEK | 2024 | 2023 |
| Årets resultat hänförligt | ||
till moderbolagets aktieägare | 274 | 491 |
| Resultat hänförligt till moderbolagets | ||
aktieägare, före utspädning | 274 | 491 |
Tusentals aktier | 2024 | 2023 |
| Totalt antal aktier vid utgången | ||
av räkenskapsåret | 50 906 | 50 906 |
Effekt av innehav av egna aktier | -845 | -604 |
| Antal aktier vid beräkning | ||
av resultat per aktie | 50 061 | 50 302 |
MSEK | 2024 | 2023 |
| Årets resultat hänförligt | ||
till moderbolagets aktieägare | 274 | 491 |
| Resultat hänförligt till moderbolagets | ||
aktieägare, efter utspädning | 274 | 491 |
Tusentals aktier | 2024 | 2023 |
| Totalt antal aktier vid | ||
utgången av räkenskapsåret | 50 906 | 50 906 |
Effekt av innehav av egna aktier | -845 | -604 |
Effekt av optionsprogram 1 | 11 | - |
| Antal aktier vid beräkning | ||
av resultat per aktie | 50 072 | 50 302 |
Koncernen, MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Långfristiga ej räntebärande skulder | ||
Optionsskuld, förvärv | 59 | 47 |
Tilläggsköpeskillingar | 48 | 16 |
Totalt | 107 | 63 |
| Specifikation | ||
Redovisat värde vid periodens ingång | 63 | 9 |
Omklassificering | -7 | - |
Förvärv av delägt dotterbolag | 45 | 49 |
Övriga orealiserade värdeförändringar | 5 | 5 |
Diskonteringseffekter | 1 | 0 |
Omräkningsdifferens | 0 | 0 |
Redovisat värde vid periodens utgång | 107 | 63 |
Koncernen, MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Avsättningar som är långfristiga skulder | ||
Garantiåtaganden | 0 | 0 |
Övrigt | 12 | 31 |
Totalt | 12 | 31 |
| Specifikation | ||
Redovisat värde vid periodens ingång | 31 | 43 |
Avsättningar som gjorts under perioden | - | - |
Belopp som tagits i anspråk under perioden | -13 | -9 |
Återförda outnyttjade belopp | - | -3 |
Avyttrade bolag | -6 | - |
Omräkningsdifferenser | 0 | 0 |
Redovisat värde vid periodens utgång | 12 | 31 |
Koncernen, MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Personalens källskatt | 41 | 38 |
Momsskuld | 97 | 101 |
Derivat säkringsinstrument | - | 1 |
Förskott från kunder | 10 | 9 |
Tilläggsköpeskillingar | 71 | 10 |
Övriga rörelseskulder | 32 | 19 |
Summa | 251 | 178 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Upplupna kostnader | ||||
Löner och ersättningar till anställda | 205 | 213 | 8 | 13 |
Sociala avgifter | 72 | 79 | 2 | 3 |
Bonus, återbäring till kunder | 55 | 46 | - | - |
Drifts- och lokalkostnader inklusive skatt | 10 | 14 | - | - |
Revisionsarvoden | 4 | 3 | 1 | 1 |
Andra konsultarvoden | 9 | 9 | 1 | 2 |
Bil- och resekostnader | 2 | 2 | 0 | 0 |
Inhyrd personal | 4 | 4 | - | - |
Hemtagningskostnader | 10 | 13 | - | - |
IT- och datakostnader | 1 | 3 | - | - |
Övriga upplupna kostnader | 40 | 34 | - | 0 |
| Förutbetalda intäkter | ||||
Marknadsföringsintäkter | 0 | 1 | - | - |
Övriga förutbetalda intäkter | 7 | 8 | - | - |
Summa | 419 | 429 | 12 | 19 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Ställda säkerheter | ||||
| I form av ställda säkerheter för egna skulder och avsättningar | ||||
Företagsinteckningar | 19 | 3 | - | - |
Summa ställda säkerheter | 19 | 3 | - | - |
| Eventualförpliktelser | ||||
Borgensförbindelser för dotterbolag | - | - | - | - |
Borgensförbindelser, övriga | 15 | 10 | - | - |
Summa eventualförpliktelser | 15 | 10 | - | - |
| Årligt nettoflöde per valuta (motvärde i MSEK) | ||
Valuta | 2024 | 2023 |
NOK | 307 | 426 |
EUR | 171 | -413 |
USD | -577 | -638 |
2024-12-31 | 2023-12-31 | |||
| Nominellt | Nominellt | |||
| Valutaterminskontrakt | värde | Snittkurs | värde | Snittkurs |
USD/SEK 1 | 164 | 10,16 | 175 | 10,08 |
1) | Valutaterminskontrakt avseende köp av valuta. |
Nettoomsättning, MSEK | 2024 | 2023 |
Utfall omräknat till föregående års genomsnittskurs | 9 399 | 9 329 |
| Valutaomräkning | ||
NOK | -60 | -120 |
EUR | -6 | 126 |
Summa valutaomräkning | -66 | 6 |
Utfall | 9 333 | 9 335 |
Rörelseresultat, MSEK | 2024 | 2023 |
Utfall omräknat till föregående års genomsnittskurs | 506 | 751 |
| Valutaomräkning | ||
NOK | -2 | -7 |
EUR | 0 | 4 |
Summa valutaomräkning | -2 | -3 |
Utfall | 504 | 748 |
Kursförändring i underliggande exponeringsvalutor +/- 5% | 2024 | 2023 |
Effekt på: Nettoomsättning | +/- 216 | +/- 214 |
Effekt på: Rörelseresultat | +/- 6 | +/- 10 |
Genomsnittskurs | Balansdagskurs | |||
Valuta | 2024 | 2023 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
NOK | 0,983 | 1,005 | 0,970 | 0,987 |
EUR | 11,432 | 11,477 | 11,487 | 11,096 |
USD | 10,561 | 10,613 | 10,998 | 10,042 |
| Nettotillgångar i utländska dotterbolag per valuta (MSEK) | ||
Valuta | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
NOK | 678 | 625 |
EUR | 867 | 561 |
| Skulder till kreditinstitut per valuta | |||
2024-12-31 | SEK | EUR | Summa |
Revolverande kreditfacilitet | 1 080 | 115 | 1 195 |
Banklån | 1 100 | - | 1 100 |
2023-12-31 | SEK | EUR | Summa |
Revolverande kreditfacilitet | 620 | 111 | 731 |
Banklån | 1 100 | - | 1 100 |
| Förfaller | |||||
2024-12-31, Koncernen, MSEK | Redovisat värde | Framtida likvidbelopp | Inom ett år | Inom fem år | Efter fem år |
Räntebärande finansiella skulder till kreditinstitut | 2 295 | 2 477 | 83 | 2 394 | - |
Räntebärande leasingskulder | 1 269 | 1 395 | 451 | 830 | 114 |
Leverantörsskulder | 1 135 | 1 135 | 1 135 | - | - |
Villkorade tilläggsköpeskillingar | 119 | 120 | 84 | 36 | - |
Köp- och säljoptioner | 59 | 62 | - | 62 | - |
Övriga kortfristiga räntebärande skulder | 9 | 9 | 9 | - | - |
Derivat säkringsinstrument | - | - | - | - | - |
Finansiella skulder | 4 886 | 5 198 | 1 762 | 3 322 | 114 |
| 2023-12-31, Koncernen, MSEK | |||||
Räntebärande finansiella skulder till kreditinstitut | 1 831 | 2 038 | 94 | 1 944 | - |
Räntebärande leasingskulder | 1 191 | 1 339 | 408 | 806 | 125 |
Leverantörsskulder | 1 017 | 1 017 | 1 017 | - | - |
Köp- och säljoptioner | 47 | 51 | - | 51 | - |
Villkorade tilläggsköpeskillingar | 26 | 27 | 8 | 19 | - |
Derivat säkringsinstrument | 1 | 1 | 1 | - | - |
Finansiella skulder | 4 113 | 4 473 | 1 528 | 2 820 | 125 |
| 2024-12-31, Moderbolaget, MSEK | |||||
Räntebärande finansiella skulder till kreditinstitut | 2 295 | 2 475 | 81 | 2 394 | - |
Finansiella skulder | 2 295 | 2 475 | 81 | 2 394 | - |
| 2023-12-31, Moderbolaget, MSEK | |||||
Räntebärande finansiella skulder till kreditinstitut | 1 831 | 2 038 | 94 | 1 944 | - |
Finansiella skulder | 1 831 | 2 038 | 94 | 1 944 | - |
| Kundfordringar | ||
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Kundfordringar | 1 200 | 1 192 |
Ackumulerad reserv för förväntade kreditförluster | -20 | -28 |
Kundfordringar netto | 1 180 | 1 164 |
| Specifikation av förändring i reserv för förväntade kreditförluster | ||
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Redovisat värde vid periodens ingång | -28 | -48 |
Förändringar avseende förvärvade verksamheter | -1 | 0 |
Förändring relaterat till bekräftade kreditförluster | 10 | 11 |
Förändring relaterat till förväntade kreditförluster | -1 | 8 |
Omräkningsdifferens | 0 | 1 |
Redovisat värde vid peridens utgång | -20 | -28 |
| Åldersanalys | ||
- ej förfallet | 1 025 | 1 054 |
- fordringar förfallna 1-30 dagar | 119 | 100 |
- fordringar förfallna 31-60 dagar | 33 | 8 |
- fordringar förfallna 61-90 dagar | 4 | 8 |
- fordringar förfallna > 90 dagar | 19 | 22 |
Summa fordringar | 1 200 | 1 192 |
2024-12-31 | 2023-12-31 | |||||
Koncernen, MSEK | Räntebärande | Ej räntebärande | Summa | Räntebärande | Ej räntebärande | Summa |
| TILLGÅNGAR | ||||||
| Anläggningstillgångar | ||||||
Immateriella anläggningstillgångar | - | 3 083 | 3 083 | - | 2 723 | 2 723 |
Materiella anläggningstillgångar | - | 1 230 | 1 230 | - | 1 162 | 1 162 |
Nyttjanderättstillgångar | - | 668 | 668 | - | 666 | 666 |
Finansiella anläggningstillgångar | 12 | 23 | 35 | 13 | 18 | 31 |
Uppskjutna skattefordringar | - | 62 | 62 | - | 59 | 59 |
Summa anläggningstillgångar | 12 | 5 066 | 5 078 | 13 | 4 628 | 4 641 |
| Omsättningstillgångar | ||||||
Varulager | - | 2 471 | 2 471 | - | 2 348 | 2 348 |
Skattefordringar | - | 34 | 34 | - | 2 | 2 |
Kundfordringar | - | 1 179 | 1 179 | - | 1 164 | 1 164 |
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | - | 56 | 56 | - | 66 | 66 |
Övriga fordringar | - | 185 | 185 | - | 184 | 184 |
Kassa och bank | 670 | - | 670 | 382 | - | 382 |
Summa omsättningstillgångar | 670 | 3 925 | 4 595 | 382 | 3 764 | 4 146 |
SUMMA TILLGÅNGAR | 682 | 8 991 | 9 673 | 395 | 8 392 | 8 787 |
2024-12-31 | 2023-12-31 | |||||
Koncernen, MSEK | Räntebärande | Ej räntebärande | Summa | Räntebärande | Ej räntebärande | Summa |
| SKULDER | ||||||
| Långfristiga skulder | ||||||
Långfristiga räntebärande skulder | 3 121 | - | 3 121 | 2 624 | - | 2 624 |
Långfristiga ej räntebärande skulder | - | 107 | 107 | - | 63 | 63 |
Avsättningar till pensioner | 0 | - | 0 | 0 | - | 0 |
Övriga avsättningar | - | 12 | 12 | - | 31 | 31 |
Uppskjutna skatteskulder | - | 408 | 408 | - | 381 | 381 |
Summa långfristiga skulder | 3 121 | 527 | 3 648 | 2 624 | 475 | 3 099 |
| Kortfristiga skulder | ||||||
Kortfristiga räntebärande skulder | 452 | - | 452 | 398 | - | 398 |
Leverantörsskulder | - | 1 135 | 1 135 | - | 1 017 | 1 017 |
Skatteskulder | - | 12 | 12 | - | 27 | 27 |
Övriga skulder | - | 251 | 251 | - | 178 | 178 |
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | - | 419 | 419 | - | 429 | 429 |
Summa kortfristiga skulder | 452 | 1 817 | 2 269 | 398 | 1 651 | 2 049 |
SUMMA SKULDER | 3 573 | 2 344 | 5 917 | 3 022 | 2 126 | 5 148 |
Räntebärande nettoskuld | -2 891 | -2 627 |
Koncernen, MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| FINANSIELLA TILLGÅNGAR | ||
| Finansiella tillgångar värderade till | ||
| verkligt värde | ||
Finansiella placeringar | 2 | 2 |
Villkorade köpeskillingar | - | 0 |
Derivat säkringsinstrument | 10 | 0 |
| Finansiella tillgångar värderade till | ||
| upplupet anskaffningsvärde | ||
Långfristiga fordringar | 10 | 11 |
Kundfordringar | 1 179 | 1 164 |
Likvida medel | 670 | 382 |
Summa finansiella tillgångar | 1 871 | 1 559 |
| FINANSIELLA SKULDER | ||
| Finansiella skulder värderade till | ||
| verkligt värde via resultatet | ||
Derivat säkringsinstrument | - | 1 |
Villkorade köpeskillingar | 119 | 26 |
Köp-och säljoptioner¹ | 59 | 47 |
| Finansiella skulder värderade till | ||
| upplupet anskaffningsvärde | ||
Räntebärande skulder | 3 573 | 3 022 |
Leverantörsskulder | 1 135 | 1 017 |
Summa finansiella skulder | 4 886 | 4 113 |
1) | Värdeförändringar på köp-och säljoptioner utställda till ägare utan bestämmande | |
| inflytande redovisas direkt över eget kapital. | ||
Villkorade köpeskillingar | Köp- och säljoptioner | |||
Koncernen, MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Värde vid årets början | 26 | 13 | 47 | 9 |
Anskaffningsvärde förvärv | 103 | 27 | 7 | 33 |
Utbetalade tilläggsköpeskillingar | -9 | -8 | ||
Redovisat i rörelseresultatet | -2 | -6 | ||
Redovisat i finansnettot | 1 | -1 | ||
Redovisat mot eget kapital | - | - | 5 | 5 |
Omräkningsdifferenser | 0 | 1 | ||
Värde vid årets slut | 119 | 26 | 59 | 47 |
Moderbolaget, MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| FINANSIELLA TILLGÅNGAR | ||
| Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde | ||
Fordringar på koncernbolag | 2 259 | 2 047 |
Kassa och bank | 594 | 329 |
Summa finansiella tillgångar | 2 853 | 2 376 |
| FINANSIELLA SKULDER | ||
| Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde | ||
Skulder till kreditinstitut | 2 295 | 1 831 |
Skulder till koncernbolag | 765 | 682 |
Leverantörsskulder | 1 | 1 |
| Summa finansiella skulder | 3 061 | 2 514 |
Koncernen, MSEK | Inom 12 månader | Efter 12 månader | Totalt | |
| TILLGÅNGAR | ||||
Immateriella anläggningstillgångar¹ | 95 | 2 988 | 3 083 | |
Nyttjanderättstillgångar¹ | 414 | 816 | 1 230 | |
Materiella anläggningstillgångar¹ | 91 | 577 | 668 | |
| Finansiella anläggningstillgångar | ||||
Finansiella placeringar | 2 | 0 | 2 | |
Andra långfristiga fordringar | 1 | 32 | 33 | |
Uppskjutna skattefordringar | 25 | 37 | 62 | |
Summa anläggningstillgångar | 628 | 4 450 | 5 078 | |
| Omsättningstillgångar | ||||
Varulager | 2 471 | 2 471 | ||
Skattefordringar | 34 | 34 | ||
Kundfordringar | 1 179 | 1 179 | ||
Övriga fordringar | 56 | 56 | ||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 185 | 185 | ||
Likvida medel | 670 | 670 | ||
Summa omsättningstillgångar | 4 595 | 4 595 | ||
SUMMA TILLGÅNGAR | 5 223 | 4 450 | 9 673 | |
1) | Med belopp som förväntas återvinnas inom 12 månader har förväntad årlig avskrivning redovisats. |
Koncernen, MSEK | Inom 12 månader | Efter 12 månader | Efter 5 år | Totalt |
| SKULDER | ||||
| Långfristiga skulder | ||||
Långfristiga räntebärande skulder | 0 | 2 295 | - | 2 295 |
Långfristiga leasingskulder | 0 | 733 | 93 | 826 |
Långfristiga ej räntebärande skulder | 0 | 107 | - | 107 |
Avsättningar till pensioner | 0 | 0 | 0 | 0 |
Övriga avsättningar | 0 | 8 | 4 | 12 |
Uppskjutna skatteskulder | 39 | 175 | 194 | 408 |
Summa långfristiga skulder | 39 | 3 318 | 291 | 3 648 |
| Kortfristiga skulder | ||||
Kortfristiga räntebärande skulder | 9 | 9 | ||
Kortfristiga leasingskulder | 443 | 443 | ||
Leverantörsskulder | 1 135 | 1 135 | ||
Skatteskulder | 12 | 12 | ||
Övriga skulder | 251 | 251 | ||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 419 | 419 | ||
Summa kortfristiga skulder | 2 269 | 2 269 | ||
SUMMA SKULDER | 2 308 | 3 318 | 291 | 5 917 |
| Specifikation av moderbolagets direkta innehav av andelar i dotterbolag | ||||||
| Redovisat värde i koncernen | ||||||
Org.nr | Säte | Antal andelar | Innehav % | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Alligo Holding AB | 559072-1378 | Stockholm | 500 | 100 | 1 948 | 1 948 |
Summa | 1 948 | 1 948 | ||||
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||||||
Vid årets början | 1 948 | 1 948 | ||||
Tillskott | - | - | ||||
Förvärv | - | - | ||||
Utdelning | - | - | ||||
Redovisat värde vid årets slut | 1 948 | 1 948 |
| Specifikation av moderbolagets indirekta innehav av andelar i dotterbolag | ||||
| Innehav, % | ||||
Säte, land | 2024-12-31 | 2023-12-31 | ||
Mercus Yrkeskläder AB | Sverige | 100 | 100 | |
Asås-Logistik AB 1 | Sverige | - | 100 | |
TriffiQ Företagsprofilering AB | Sverige | 100 | 100 | |
Reklamproffsen Skandinavien AB | Sverige | 100 | 100 | |
Profilmakarna i Södertälje AB | Sverige | 100 | 100 | |
Company Line Förvaltning AB | Sverige | 100 | 100 | |
Company Line AB | Sverige | 100 | 100 | |
Company Line i Malmfälten AB | Sverige | 100 | 100 | |
Souvenirer i Norr AB | Sverige | 100 | 100 | |
Company Line i Piteå AB 2 | Sverige | - | 100 | |
AMJ Papper AB | Sverige | 100 | 100 | |
Swedol AB | Sverige | 100 | 100 | |
Swedol Förvaltning AB | Sverige | 100 | 100 | |
IP Hjelte AB | Sverige | 100 | 100 | |
Magnusson Agentur AB | Sverige | 100 | 100 | |
Profeel Sweden AB | Sverige | 75 | 75 | |
Profilföretaget Z-profil AB | Sverige | 70 | 70 | |
Kents Textiltryck i Halmstad AB | Sverige | 70 | 70 | |
Olympus Profile i Uddevalla AB | Sverige | 70 | 70 | |
Topline Aktiebolag | Sverige | 70 | 70 | |
Topline Kalmar Aktiebolag 3 | Sverige | 36 | 36 | |
Svets och Tillbehör I Sverige AB 4 | Sverige | 100 | - | |
Svetspartner i Malmö AB 4 | Sverige | 100 | - | |
Wiklunds i Bollnäs AB 4 | Sverige | 100 | - | |
New Promotion Sverige AB 4 | Sverige | 70 | - | |
New Profile Skövde AB 4 | Sverige | 70 | - | |
Aktiebolaget Sundholm Welding 4 | Sverige | 100 | - | |
T. Brantestig Svetsmaskinservice AB 4 | Sverige | 100 | - | |
Corema Svets & Indsustriprodukter AB 4 | Sverige | 100 | - | |
Corema Fasteners AB 4 | Sverige | 100 | - | |
Corema Sundsvall AB 4 | Sverige | 100 | - | |
TOOLS AS | Norge | 100 | 100 | |
Tools Univern AS | Norge | 100 | 100 | |
Profeel Norway AS | Norge | 75 | 75 | |
Tore Vagle AS 4, 5 | Norge | 100 | - | |
Workwear AS 4 | Norge | 100 | - | |
TOOLS Finland Oy | Finland | 100 | 100 | |
TOOLS Fastigheter Holding Oy | Finland | 100 | 100 | |
Metaplan Oy | Finland | 100 | 100 | |
Kitakone Oy | Finland | 100 | 100 | |
Pirilä Group Oy | Finland | 100 | 100 | |
Tampereen Pirkka-Hitsi Oy | Finland | 100 | 100 | |
Hämeen Teollisuuspalvelu OY 4 | Finland | 100 | - | |
Riihimäen Teollisuuspalvelu OY 4 | Finland | 100 | - | |
1) | Bolaget är avyttrat 2024. | |||
| 2) Koncernintern fusion genomförd under 2024. | ||||
3) | Bolaget är ägt till 51 procent av Topline Aktiebolag. | |||
4) | Bolaget förvärvat under 2024. | |||
5) | Bolaget har bytt namn under 2024. | |||
| Likvida medel | KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Följande delkomponenter ingår i likvida medel: | ||||
Kassa och bank | 670 | 382 | 594 | 329 |
Summa enligt balansräkningen | 670 | 382 | 594 | 329 |
Summa enligt kassaflödesanalysen | 670 | 382 | 594 | 329 |
| Betalda räntor | KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Erhållen ränta | 21 | 13 | 16 | 101 |
Erlagd ränta | -157 | -124 | -111 | -106 |
Summa | -136 | -111 | -95 | -5 |
| Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet | KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Avskrivningar | 608 | 533 | 0 | 0 |
Förändring av reserv för kostnader av engångskaraktär | -12 | -6 | - | - |
Avyttring verksamhet | 3 | - | - | - |
Förlust vid försäljning av anläggningstillgångar | 0 | 1 | - | - |
Förändring av övriga avsättningar | 0 | -1 | - | - |
Justering till betalda/erhållna räntor | 0 | 0 | 0 | 0 |
Övrigt | 0 | 0 | 0 | 0 |
Summa | 599 | 527 | 0 | 0 |
Förvärv av dotterbolag och andra affärsenheter 1 | KONCERNEN | ||
MSEK | 2024- | 12-31 | 2023-12-31 |
| Förvärvade tillgångar: | |||
Immateriella anläggningstillgångar | 428 | 136 | |
Nyttjanderättstillgångar | 83 | 25 | |
Övriga anläggningstillgångar | 13 | 6 | |
Varulager | 123 | 36 | |
Övriga omsättningstillgångar inkl. likvida medel | 174 | 75 | |
Summa tillgångar | 821 | 278 | |
| Förvärvade innehav utan bestämmande inflytande, avsättningar och skulder: | |||
Uppskjuten skatteskuld | -29 | -12 | |
Räntebärande skulder – kreditinstitut | -7 | -1 | |
Leasingskulder | -83 | -25 | |
Kortfristiga rörelseskulder | -113 | -55 | |
Innehav utan bestämmande inflytande | -7 | -14 | |
Summa innehav utan bestämmande inflytande, avsättningar och skulder | -239 | -107 | |
Köpeskilling | -582 | -171 | |
Varav villkorad samt ej reglerad tilläggsköpeskilling | 109 | 27 | |
Utbetald tilläggsköpeskilling | -9 | -8 | |
Likvida medel i förvärvad verksamhet | 67 | 26 | |
Löst lån vid förvärv | -10 | - | |
Påverkan på likvida medel | -425 | -126 | |
1) | Se not 30 Rörelseförvärv och avyttringar. |
| Icke kassaflödespåverkande förändringar | ||||||
| Skulder i | Nya och | |||||
| förvärvade | Omräknings- | omvärderade | ||||
Koncernen, MSEK | 2023-12-31 | Kassaflöden | bolag¹ | differenser | leasingavtal | 2024-12-31 |
Checkräkningskredit | 0 | 0 | 0 | 0 | - | 0 |
Revolverlån | 731 | 460 | - | 4 | - | 1 195 |
Banklån | 1 100 | - | - | - | - | 1 100 |
Leasingskulder | 1 191 | 405 | 82 | -5 | 404 | 2 077 |
Övriga krediter | 0 | - | - | - | - | 0 |
Summa | 3 022 | 865 | 82 | -1 | 404 | 4 372 |
| Icke kassaflödespåverkande förändringar | ||||||
| Skulder i | Nya och | |||||
| förvärvade | Omräknings- | omvärderade | ||||
Koncernen, MSEK | 2022-12-31 | Kassaflöden | bolag¹ | differenser | leasingavtal | 2023-12-31 |
Checkräkningskredit | 0 | 0 | 0 | 0 | - | 0 |
Revolverlån | 639 | 93 | - | -1 | - | 731 |
Banklån | 1 110 | -14 | 4 | 0 | - | 1 100 |
Leasingskulder | 1 013 | -365 | 25 | -23 | 541 | 1 191 |
Övriga krediter | 0 | - | - | - | - | 0 |
Summa | 2 762 | -286 | 29 | -24 | 541 | 3 022 |
| Icke kassaflödes- | ||||
| påverkande | ||||
Moderbolaget, MSEK | 2023-12-31 | Kassaflöden | omräkningsdifferenser | 2024-12-31 |
Checkräkningskredit | 0 | - | - | 0 |
Revolverlån | 731 | 460 | 4 | 1 195 |
Banklån | 1 100 | - | - | 1 100 |
Summa | 1 831 | 460 | 4 | 2 295 |
| Icke kassaflödes- | ||||
| påverkande | ||||
Moderbolaget, MSEK | 2022-12-31 | Kassaflöden | omräkningsdifferenser | 2023-12-31 |
Checkräkningskredit | 0 | - | 0 | 0 |
Revolverlån | 639 | 93 | -1 | 731 |
Banklån | 1 100 | - | - | 1 100 |
Summa | 1 739 | 93 | -1 | 1 831 |
| Verkligt | Verkligt värde | |||
| Redovisat | värde- | redovisat | ||
| Aktieöverlåtelser, MSEK | värde | justering | i koncernen | |
| Förvärvade tillgångar | ||||
Immateriella anläggningstillgångar | 1 | 114 | 115 | |
Nyttjanderättstillgångar | 83 | 83 | ||
Övriga anläggningstillgångar | 13 | 13 | ||
Varulager | 152 | -29 | 123 | |
Övriga omsättningstillgångar | 168 | 6 | 174 | |
Summa tillgångar | 334 | 174 | 508 | |
| Förvärvade avsättningar och skulder | ||||
Långfristiga skulder | -7 | -7 | ||
Leasingskulder | -83 | -83 | ||
Uppskjuten skatteskuld | -5 | -24 | -29 | |
Kortfristiga rörelseskulder | -113 | -113 | ||
Summa avsättningar och skulder | -125 | -107 | -232 | |
Netto av identifierade tillgångar och skulder | 209 | 67 | 276 | |
Goodwill¹ | 313 | |||
Innehav utan bestämmande inflytande² | -7 | |||
Köpeskilling | 582 | |||
Varav ej reglerad köpeskilling | -6 | |||
Varav tilläggsköpeskilling | -103 | |||
Utbetald tilläggsköpeskilling | 9 | |||
Likvida medel i förvärvad verksamhet | -67 | |||
Löst lån vid förvärv | 10 | |||
Påverkan på koncernens likvida medel | 425 | |||
1) | Ingen del av redovisad goodwill förväntas vara skattemässigt avdragsgill. | |||
| 2) Innehav utan bestämmande inflytande är beräknat såsom proportionell andel | av de identififierade nettotillgångarna. | |||
| Preliminära förvärvsanalys | Verkligt | Verkligt värde | |
| Redovisat | värde- | redovisat | |
| Aktieöverlåtelser, MSEK | värde | justering | i koncernen |
| Förvärvade tillgångar | |||
Immateriella anläggningstillgångar | 73 | 73 | |
Varulager | 79 | -16 | 63 |
Övriga omsättningstillgångar | 33 | 3 | 36 |
Summa tillgångar | 112 | 60 | 172 |
| Förvärvade avsättningar och skulder | |||
Uppskjuten skatteskuld | -9 | -15 | -24 |
Kortfristiga rörelseskulder | -22 | -22 | |
Summa avsättningar och skulder | -31 | -15 | -46 |
Netto av identifierade tillgångar och skulder | 81 | 45 | 126 |
Goodwill¹ | 74 | ||
Köpeskilling | 200 | ||
Varav ej reglerad köpeskilling | -8 | ||
Likvida medel i förvärvad verksamhet | -13 | ||
Påverkan på koncernens likvida medel | 179 | ||
1) | Ingen del av redovisad goodwill förväntas vara skattemässigt avdragsgill. | ||
| Avyttring av dotterföretag och andra affärsenheter | |
| MSEK | |
| Avyttrade tillgångar | |
Nyttjanderättstillgångar | 3 |
Övriga anläggningstillgångar | 0 |
Uppskjuten skattefordran | 2 |
Övriga omsättningstillgångar | 12 |
Likvida medel | 8 |
Summa tillgångar | 25 |
| Avyttrade avsättningar och skulder | |
Långfristiga skulder | -5 |
Leasingskulder | -3 |
Kortfristiga rörelseskulder | -14 |
Summa avsättningar och skulder | -22 |
| Redovisat värde för sålda nettotillgångar | |
vid överlåtelsen den 1 juli 2024 | 3 |
| Erhållen köpeskilling eller köpeskilling som kommer att erhållas: | |
Kontant | 2 |
Totalt försäljningspris | 2 |
Resultat före skatt | -2 |
Inkomstskatt | - |
Resultat vid försäljning efter skatt | -2 |
Avgår/Tillkommer: Nettokassa i avyttrad verksamhet | -7 |
Påverkan på koncernens likvida medel | -5 |