MSEK | Not | 2023 | 2022 |
Nettoomsättning | 3 | ||
Övriga rörelseintäkter | 4 | ||
Summa rörelseintäkter | |||
Varukostnader | - | - | |
Personalkostnader | 5 | - | - |
Avskrivningar, nedskrivningar och återförda nedskrivningar | - | - | |
Övriga rörelsekostnader | 6, 12 | - | - |
Summa rörelsens kostnader | - | - | |
Rörelseresultat | 3 | ||
Finansiella intäkter | |||
Finansiella kostnader | - | - | |
Finansnetto | 7 | - | - |
Resultat efter finansiella poster | |||
Skatter | 9 | - | - |
Årets resultat, kvarvarande verksamhet | |||
Årets resultat, avvecklad verksamhet | 31 | ||
Årets resultat, koncernen totalt | |||
| Hänförligt till: | |||
Moderbolagets aktieägare | |||
Årets resultat, kvarvarande verksamhet | |||
Årets resultat, avvecklad verksamhet exklusive resultatpåverkan från utdelning av Momentum Group | |||
Resultatpåverkan från utdelningen av Momentum Group | |||
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
Årets resultat, kvarvarande verksamhet | |||
Årets resultat, avvecklad verksamhet | |||
Resultat per aktie (SEK) | 18 | ||
Kvarvarande verksamhet¹ | |||
Avvecklad verksamhet exklusive resultatpåverkan utdelning Momentum Group¹ | |||
Resultatpåverkan från utdelningen av Momentum Group¹ | |||
Koncernen totalt¹ |
MSEK | Not | 2023 | 2022 |
Årets resultat | |||
| Övrigt totalresultat | |||
| Komponenter som inte kommer att omklassificeras till årets resultat | |||
Omvärderingar av förmånsbestämda pensionsplaner | |||
Skatt hänförlig till komponenter som inte kommer att omklassificeras | 9 | ||
| Komponenter som kommer att omklassificeras till årets resultat | |||
Omräkningsdifferenser | - | ||
Årets förändringar i verkligt värde på kassaflödessäkringar | - | ||
Förändringar i verkligt värde på kassaflödessäkringar överfört till årets resultat | - | - | |
Skatt hänförlig till komponenter som har omförts eller kan omföras till årets resultat | 9 | ||
- | |||
Årets övrigt totalresultat | - | ||
Årets totalresultat | |||
| Hänförligt till: | |||
Moderbolagets aktieägare | |||
Innehav utan bestämmande inflytande |
MSEK | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
Immateriella anläggningstillgångar | 10 | ||
Nyttjanderättstillgångar | 12 | ||
Materiella anläggningstillgångar | 11 | ||
Finansiella placeringar | |||
Andra långfristiga fordringar | 16 | ||
Uppskjutna skattefordringar | 9 | ||
Summa anläggningstillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | |||
Varulager | 14 | ||
Skattefordringar | |||
Kundfordringar | 23 | ||
Övriga fordringar | 16 | ||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 15 | ||
Likvida medel | |||
Avvecklad verksamhet, tillgångar som innehas för utdelning | 31 | ||
Summa omsättningstillgångar | |||
SUMMA TILLGÅNGAR | |||
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
Eget kapital | 17 | ||
Aktiekapital | |||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Reserver | - | ||
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat | |||
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
Summa eget kapital | |||
| Långfristiga skulder | |||
Långfristiga räntebärande skulder | 23 | ||
Långfristiga leasingskulder | 23 | ||
Långfristiga ej räntebärande skulder | 19 | ||
Avsättningar till pensioner | |||
Övriga avsättningar | 19 | ||
Uppskjutna skatteskulder | 9 | ||
Summa långfristiga skulder | |||
| Kortfristiga skulder | |||
Kortfristiga räntebärande skulder | 23 | ||
Kortfristiga leasingskulder | 23 | ||
Leverantörsskulder | |||
Skatteskulder | |||
Övriga skulder | 20 | ||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 21 | ||
Avvecklad verksamhet, skulder som innehas för utdelning | |||
Summa kortfristiga skulder | |||
SUMMA SKULDER | |||
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
| Balanserade | Innehav utan | |||||
| vinstmedel inkl. | bestämmande | Totalt | ||||
MSEK | Aktiekapital | Reserver | årets resultat | Summa | inflytande | eget kapital |
Utgående eget kapital 2021-12-31 | - | |||||
Årets resultat | ||||||
Övrigt totalresultat | ||||||
Utdelning aktier Momentum Group¹ | - | - | - | - | ||
Utdelning | - | - | - | |||
Inbetald premie vid utfärdande av aktieoptioner | ||||||
Återköp av aktieoptioner | ||||||
Förvärv av delägda dotterbolag | ||||||
Förändringar av ägarandel i delägda dotterbolag | - | - | - | - | ||
Optionsskuld, förvärv² | - | - | - | |||
Utgående eget kapital 2022-12-31 | ||||||
Ingående eget kapital 2023-01-01 | ||||||
Årets resultat | ||||||
Övrigt totalresultat | - | - | - | |||
Utdelning | - | - | - | |||
Återköp av egna aktier | - | - | - | |||
Förvärv av delägda dotterbolag | ||||||
Värdeförändring optionsskuld | - | - | - | |||
Optionsskuld, förvärv³ | - | - | - | |||
Utgående eget kapital 2023-12-31 | - | |||||
1) | Utdelning av Momentum Group AB. Motsvarar marknadsvärdet på Momentum Group vid notering på | |||||
| Nasdaq Stockholm den 31 mars 2022 baserat på öppningskursen. | ||||||
| KONCERNENS RAPPORT ÖVER KASSAFLÖDEN | |||
MSEK | Not | 2023 | 2022 |
| Den löpande verksamheten | |||
Resultat efter finansiella poster | |||
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet | 29 | ||
Betald inkomstskatt | - | - | |
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital | |||
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | |||
Förändring av varulager | - | - | |
Förändring av rörelsefordringar | - | ||
Förändring av rörelseskulder | - | - | |
Förändringar av rörelsekapital | - | - | |
Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| Investeringsverksamheten | |||
Förvärv av materiella anläggningstillgångar | - | - | |
Avyttring av materiella anläggningstillgångar | |||
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar | - | - | |
Förvärv av dotterbolag/rörelsegren, netto likviditetspåverkan | 30 | - | - |
Avyttring av dotterbolag/rörelsegren, netto likviditetspåverkan | 30 | ||
Förvärv av finansiella anläggningstillgångar | - | - | |
Avytting av finansiella anläggningstillgångar | |||
Kassaflöde från investeringsverksamheten | - | - | |
Kassaflöde före finansiering | |||
| Finansieringsverksamheten | |||
Utbetald utdelning till moderbolagets ägare | - | - | |
Tilläggsförvärv av aktier i sedan tidigare delägda dotterbolag | - | ||
Återköp/försäljning av aktieoptioner | |||
Återköp/försäljning av egna aktier | - | ||
Upptagna lån | |||
Amortering av lån | - | - | |
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - | - | |
Årets kassaflöde, kvarvarande verksamhet | - | ||
Årets kassaflöde, avvecklad verksamhet | 31 | ||
Årets kassaflöde, koncernen totalt | - | ||
Likvida medel vid årets början | |||
Kursdifferens i likvida medel | - | - | |
Likvida medel i avvecklad verksamhet | - | ||
Likvida medel vid årets slut | 29 | ||
Namn på det rapporterande bolaget: | |
Bolagets hemvist: | |
Bolagets rättsliga form: | |
Registreringsland: | |
Adress till bolagets huvudkontor: | |
| Beskrivning av verksamhetens karaktär | |
| och huvudsakliga aktiviteter: | |
Namn på moderbolag: | |
Namn på yttersta moderbolaget för koncernen: |
| Beräknade nyttjandeperioder: | |
Byggnader, rörelsefastigheter ........................ | 5–100 år |
Markanläggningar .................................... | 20 år |
Inredning i annans fastighet........................... | 3–15 år |
Maskiner ........................................... | 3–10 år |
Inventarier.......................................... | 3–5 år |
| Beräknade nyttjandeperioder: | |
Kundrelationer ...................................... | 3–10 år |
Mjukvaruprogram, IT-investeringar ..................... | 3–10 år |
| Styrelse- | Pensions- | Utestående | ||||
| TSEK | arvode/Fast lön | Rörlig lön | Övriga förmåner | kostnad | Summa | köpoptioner, st |
| Styrelsen | ||||||
| Göran Näsholm, Styrelseordförande | 750 | - | - | - | 750 | - |
| Johan Sjö, Styrelseledamot | 300 | - | - | - | 300 | - |
Stefan Hedelius, Styrelseledamot | 300 | - | - | - | 300 | - |
| Cecilia Marlow, Styrelseledamot | 450 | - | - | - | 450 | - |
Christina Åqvist, Styrelseledamot | 300 | - | - | - | 300 | - |
| Pontus Boman, Styrelseledamot | 300 | - | - | - | 300 | - |
Summa | 2 400 | - | - | - | 2 400 | - |
| Ledande befattningshavare | ||||||
Clein Ullenvik, Verkställande direktör & koncernchef | 5 857 | 1 935 | 6 | 1 548 | 9 346 | 50 000 |
Övriga ledande befattningshavare (9 stycken) | 18 630 | 2 458 | 661 | 5 072 | 26 821 | 102 000 |
Summa | 24 487 | 4 393 | 667 | 6 620 | 36 167 | 152 000 |
| Periodens | Periodens | |||||||
| Tidpunkt för | Lösenpris, | Tilldelade | inlösta | återköpta | Utestående | Reglerings- | ||
tilldelning | Lösenperioder | SEK | optioner, st | optioner, st | optioner, st | optioner, st | metod | |
| Koncernen | 2025-06-02--16, | |||||||
Köpoptionsprogram 2022 | Juni 2022 | 2025-08-18—2025-09-01 | 129,30 | 185 000 | - | - | 185 000 | Fysisk leverans |
| resp. 2025-11-03--17 | ||||||||
| Moderbolaget | 2025-06-02--16, | |||||||
Köpoptionsprogram 2022 | Juni 2022 | 2025-08-18—2025-09-01 | 129,30 | 80 000 | - | - | 80 000 | Fysisk leverans |
| resp. 2025-11-03--17 | ||||||||
2023 | 2022 | |||||||||||
| Internt | Internt | |||||||||||
| Förvärvade immateriella tillgångar | utvecklade | Förvärvade immateriella tillgångar | utvecklade | |||||||||
| Kund- | Mjukvaru- | Kund- | Mjukvaru- | |||||||||
Koncernen, MSEK | Goodwill | relationer | Varumärken | Övrigt | program | Totalt | Goodwill | relationer | Varumärken | Övrigt | program | Totalt |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||||||||||||
Vid årets början | 1 561 | 604 | 630 | 208 | 0 | 3 003 | 1 461 | 562 | 630 | 170 | 0 | 2 823 |
Investeringar | 39 | 0 | 39 | 38 | 0 | 38 | ||||||
Förvärv av dotterbolag | 88 | 48 | 136 | 82 | 38 | 120 | ||||||
Avyttringar och utrangeringar | -2 | -2 | -4 | -4 | ||||||||
Omklassificeringar | 0 | 0 | 0 | 0 | ||||||||
Omräkningsdifferenser | -9 | -6 | -5 | -20 | 18 | 4 | 4 | 26 | ||||
Vid årets slut | 1 640 | 646 | 630 | 240 | 0 | 3 156 | 1 561 | 604 | 630 | 208 | 0 | 3 003 |
| Ackumulerade avskrivningar | ||||||||||||
Vid årets början | - | -218 | 0 | -130 | 0 | -348 | - | -152 | 0 | -94 | 0 | -246 |
Årets avskrivning | -59 | -35 | 0 | -94 | -64 | -35 | 0 | -99 | ||||
Avyttringar och utrangeringar | 2 | 2 | 2 | 2 | ||||||||
Omräkningsdifferenser | 3 | 4 | 7 | -2 | -3 | -5 | ||||||
Vid årets slut | - | -274 | 0 | -159 | 0 | -433 | - | -218 | 0 | -130 | 0 | -348 |
| Nedskrivningar av anskaffnings värdet | ||||||||||||
Vid årets början | - | - | ||||||||||
Årets nedskrivning | - | - | ||||||||||
Vid årets slut | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
Redovisat värde vid årets början | 1 561 | 386 | 630 | 78 | 0 | 2 655 | 1 461 | 410 | 630 | 76 | 0 | 2 577 |
Redovisat värde vid årets slut | 1 640 | 372 | 630 | 81 | 0 | 2 723 | 1 561 | 386 | 630 | 78 | 0 | 2 655 |
| Licenser | ||
Moderbolaget, MSEK | 2023 | 2022 |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||
Vid årets början | 0 | 0 |
Investeringar | - | - |
Vid årets slut | 0 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | ||
Vid årets början | 0 | 0 |
Årets avskrivning | 0 | 0 |
Vid årets slut | 0 | 0 |
Redovisat värde vid årets början | 0 | 0 |
Redovisat värde vid årets slut | 0 | 0 |
oodwill | Varumärken | |||
Koncernen, MSEK | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Sverige | 1 152 | 1 122 | 551 | 551 |
Norge | 145 | 151 | 79 | 79 |
Finland | 343 | 288 | - | - |
Summa | 1 640 | 1 561 | 630 | 630 |
oncernen, % | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Sverige | 8,0 | 8,0 |
Norge | 10,5 | 11,5 |
Finland | 11,0 | 11,5 |
2023 | 2022 | |||||||||
| Inredning | Inredning | |||||||||
| Byggnader | i annans | Maskiner och | Pågående | Byggnader | i annans | Maskiner och | Pågående | |||
| Koncernen, MSEK | och mark | fastighet | inventarier | nyanläggn. | Totalt | och mark | fastighet | inventarier | nyanläggn. | Totalt |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||||||||||
Vid årets början | 307 | 108 | 488 | 9 | 912 | 304 | 89 | 422 | 33 | 848 |
Investeringar | 2 | 9 | 90 | 71 | 172 | 10 | 52 | 46 | 108 | |
Förvärv av dotterbolag | 1 | 2 | 3 | 2 | 2 | |||||
Avyttringar och utrangeringar | 0 | -4 | -4 | -1 | -3 | -56 | -60 | |||
Omklassificeringar | 8 | 30 | -38 | 0 | 10 | 60 | -70 | 0 | ||
Omräkningsdifferenser | 0 | -3 | -10 | -1 | -14 | 4 | 2 | 8 | 0 | 14 |
Vid årets slut | 309 | 123 | 596 | 41 | 1 069 | 307 | 108 | 488 | 9 | 912 |
| Ackumulerade avskrivningar | ||||||||||
Vid årets början | -51 | -54 | -221 | -326 | -41 | -44 | -218 | -303 | ||
Årets avskrivning | -8 | -12 | -58 | -78 | -7 | -11 | -52 | -70 | ||
Avyttringar och utrangeringar | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | 55 | 57 | |||
Omräkningsdifferenser | 0 | 2 | 6 | 8 | -3 | -1 | -6 | -10 | ||
Vid årets slut | -59 | -64 | -271 | 0 | -394 | -51 | -54 | -221 | 0 | -326 |
| Nedskrivningar av anskaffningsvärdet | ||||||||||
Vid årets början | -8 | -3 | -11 | -10 | -3 | -13 | ||||
Återföring nedskrivning | 1 | 1 | 2 | 1 | 0 | 1 | ||||
Avyttringar och utrangeringar | - | 0 | 1 | 1 | ||||||
Vid årets slut | 0 | -7 | -2 | 0 | -9 | 0 | -8 | -3 | 0 | -11 |
Redovisat värde vid årets början | 256 | 46 | 264 | 9 | 575 | 263 | 35 | 201 | 33 | 532 |
Redovisat värde vid årets slut | 250 | 52 | 323 | 41 | 666 | 256 | 46 | 264 | 9 | 575 |
2023 | 2022 | |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||
Vid årets början | - | - |
Investeringar | 0 | - |
Vid årets slut | 0 | - |
| Ackumulerade avskrivningar | ||
Vid årets början | - | - |
Årets avskrivning | 0 | - |
Vid årets slut | 0 | - |
Redovisat värde vid årets början | - | - |
Redovisat värde vid årets slut | 0 | - |
Koncernen, MSEK | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Personalens källskatt | 38 | 58 |
Momsskuld | 101 | 113 |
Derivat säkringsinstrument | 1 | 0 |
Förskott från kunder | 9 | 11 |
Tilläggsköpeskilling | 10 | 13 |
Övriga rörelseskulder | 19 | 3 |
Summa | 178 | 198 |
ONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
MSEK | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Upplupna kostnader | ||||
Löner och ersättningar till anställda | 213 | 230 | 13 | 13 |
Sociala avgifter | 79 | 69 | 3 | 4 |
Bonus, återbäring till kunder | 46 | 37 | - | - |
Drifts- och lokalkostnader inklusive skatt | 14 | 23 | - | - |
Revisionsarvoden | 3 | 3 | 1 | 1 |
Andra konsultarvoden | 9 | 8 | 2 | 1 |
Bil- och resekostnader | 2 | 6 | 0 | 0 |
Inhyrd personal | 4 | 8 | - | - |
Hemtagningskostnader | 13 | 15 | - | - |
IT- och datakostnader | 3 | 2 | - | - |
Övriga upplupna kostnader | 34 | 44 | 0 | 0 |
| Förutbetalda intäkter | ||||
Marknadsföringsintäkter | 1 | 0 | - | - |
Övriga förutbetalda intäkter | 8 | 6 | - | - |
Summa | 429 | 451 | 19 | 19 |
SEK | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Ställda säkerheter | ||||
| I form av ställda säkerheter för egna skulder och avsättningar | ||||
Företagsinteckningar | 3 | 3 | - | - |
Summa ställda säkerheter | 3 | 3 | - | - |
| Eventualförpliktelser | ||||
Borgensförbindelser för dotterbolag | - | - | - | - |
Borgensförbindelser, övriga | 10 | 11 | - | - |
Summa eventualförpliktelser | 10 | 11 | - |
| Redovisat värde i koncernen | ||||||
Org.nr | Säte | Antal andelar | Innehav % | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Alligo Holding AB | 559072-1378 | Stockholm | 500 | 100 | 1 948 | 1 948 |
Summa | 1 948 | 1 948 | ||||
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||||||
Vid årets början | 1 948 | 1 991 | ||||
Tillskott | - | - | ||||
Förvärv | - | - | ||||
Utdelning | - | -43 | ||||
Redovisat värde vid årets slut | 1 948 | 1 948 | ||||
| Innehav, % | |||
Säte, land | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Mercus Yrkeskläder AB | Sverige | 100 | 100 |
Asås-Logistik AB | Sverige | 100 | 100 |
TriffiQ Företagsprofilering AB | Sverige | 100 | 100 |
Reklamproffsen Skandinavien AB | Sverige | 100 | 100 |
Profilmakarna i Södertälje AB | Sverige | 100 | 100 |
Company Line Förvaltning AB | Sverige | 100 | 100 |
Company Line AB | Sverige | 100 | 100 |
Company Line i Malmfälten AB² | Sverige | 100 | 100 |
Souvenirer i Norr AB | Sverige | 100 | 100 |
Company Line i Piteå AB | Sverige | 100 | 100 |
AMJ Papper AB | Sverige | 100 | 100 |
Swedol AB | Sverige | 100 | 100 |
Swedol Förvaltning AB | Sverige | 100 | 100 |
IP Hjelte AB | Sverige | 100 | 100 |
Magnusson Agentur AB | Sverige | 100 | 100 |
Profeel Sweden AB | Sverige | 75 | 75 |
Profilföretaget Z-profil AB¹ | Sverige | 70 | - |
Kents Textiltryck i Halmstad AB¹ | Sverige | 70 | - |
Olympus Profile i Uddevalla AB¹ | Sverige | 70 | - |
Topline Aktiebolag¹ | Sverige | 70 | - |
| Topline Kalmar Aktiebolag | Sverige | 36 | - |
Tools AS | Norge | 100 | 100 |
Tools Univern AS | Norge | 100 | 100 |
Lunna AS³ | Norge | - | 100 |
Profeel Norway AS | Norge | 75 | 75 |
Tools Finland Oy | Finland | 100 | 100 |
Tools Fastigheter Holding Oy | Finland | 100 | 100 |
Metaplan Oy | Finland | 100 | 100 |
Kitakone Oy¹ | Finland | 100 | - |
Pirilä Group Oy¹ | Finland | 100 | - |
Tampereen Pirkka-Hitsi Oy¹ | Finland | 100 | |
| Verkligt | Verkligt värde | ||
| Redovisat | värde- | redovisat | |
| Aktieöverlåtelser, MSEK | värde | justering | i koncernen |
| Förvärvade tillgångar | |||
Immateriella anläggningstillgångar | 48 | 48 | |
Nyttjanderättstillgångar | 25 | 25 | |
Övriga anläggningstillgångar | 4 | 2 | 6 |
Varulager | 47 | -11 | 36 |
Övriga omsättningstillgångar | 75 | 75 | |
Summa tillgångar | 126 | 64 | 190 |
| Förvärvade avsättningar och skulder | |||
Långfristiga skulder | -1 | -1 | |
Leasingskulder | -25 | -25 | |
Uppskjuten skatteskuld | -2 | -10 | -12 |
Kortfristiga rörelseskulder | -55 | -55 | |
Summa avsättningar och skulder | -58 | -35 | -93 |
Netto av identifierade tillgångar och skulder | 68 | 29 | 97 |
Goodwill¹ | 88 | ||
Innehav utan bestämmande inflytande² | -14 | ||
Köpeskilling | 171 | ||
Varav villkorad tilläggsköpeskilling | -27 | ||
Utbetald tilläggsköpeskilling | 8 | ||
Likvida medel i förvärvad verksamhet | -26 | ||
Påverkan på koncernens likvida medel | 126 |
| Verkligt | Verkligt värde | ||
| Redovisat | värde- | redovisat | |
| Aktieöverlåtelser, MSEK | värde | justering | i koncernen |
| Förvärvade tillgångar | |||
Immateriella anläggningstillgångar | 28 | 28 | |
Nyttjanderättstillgångar | 45 | 45 | |
Övriga anläggningstillgångar | 2 | 2 | 4 |
Varulager | 42 | -9 | 33 |
Övriga omsättningstillgångar | 26 | 26 | |
Summa tillgångar | 70 | 66 | 136 |
| Förvärvade avsättningar och skulder | |||
Långfristiga skulder | -7 | -7 | |
Leasingskulder | -45 | -45 | |
Uppskjuten skatteskuld | 0 | -6 | -6 |
Kortfristiga rörelseskulder | -24 | -24 | |
Summa avsättningar och skulder | -31 | -51 | -82 |
Netto av identifierade tillgångar och skulder | 39 | 15 | 54 |
Goodwill¹ | 84 | ||
Innehav utan bestämmande inflytande² | - | ||
Köpeskilling | 138 | ||
Varav villkorad tilläggsköpeskilling | -18 | ||
Utbetald tilläggsköpeskilling | - | ||
Likvida medel i förvärvad verksamhet | -2 | ||
Löst lån vid förvärv | 6 | ||
Påverkan på koncernens likvida medel | 124 |