| Koncernens resultaträkning | |||
MSEK | Not | 2024 | 2023 |
| Rörelsens intäkter | |||
Nettoomsättning | 2 | ||
Övriga rörelseintäkter | 3 | ||
Summa rörelsens intäkter | |||
| Rörelsens kostnader | |||
Förbrukningsmaterial | − | − | |
Övriga externa kostnader | 5,6,7 | − | − |
Personalkostnader | 8 | − | − |
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | 9 | − | − |
Övriga rörelsekostnader | |||
Summa rörelsekostnader | − | − | |
Rörelseresultat | |||
Finansiella intäkter | |||
Finansiella kostnader | − | − | |
Finansnetto | 10 | − | − |
Resultat före skatt | |||
Skatt på årets resultat | 11 | − | − |
Årets resultat | |||
| Årets resultat hänförligt till: | |||
Moderbolagets aktieägare | |||
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
Årets resultat | |||
Resultat per aktie före utspädning, SEK | 12 | ||
Resultat per aktie efter utspädning, SEK | 12 |
| Koncernens rapport över totalresultatet | |||
MSEK | Not | 2024 | 2023 |
Årets resultat | |||
| Övrigt totalresultat, poster som ej kan överföras till resultatet | |||
Omvärderingar av förmånsbestämda pensionsplaner | − | ||
Skatt avseende omvärderingar av förmånsbestämda pensionsplaner | − | ||
Summa poster som ej kan överföras till resultatet | − | ||
| Övrigt totalresultat, poster som kan överföras till resultatet | |||
Omräkningsdifferenser | − | − | |
Säkring av nettoinvestering i utländsk verksamhet | |||
Kassaflödessäkring | − | ||
Säkringskostnadsreserv | − | − | |
Värdering av bostadsrätter | − | ||
Skatt | |||
Summa poster som kan överföras till resultatet | − | − | |
Summa övrigt totalresultat för året | − | − | |
Årets totalresultat | |||
| Årets totalresultat hänförligt till: | |||
Moderbolagets aktieägare | |||
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
Årets totalresultat |
| Koncernens balansräkning | |||
MSEK | Not | 2024−12−31 | 2023−12−31 |
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | |||
Goodwill | 13 | ||
Kundkontrakt och kundrelationer | 13 | ||
Övriga immateriella tillgångar | 13 | ||
Nyttjanderättstillgångar | 7 | ||
Materiella tillgångar | 14 | ||
Derivatinstrument | 25,26 | ||
Överskott i fonderade pensionsplaner | 21 | ||
Uppskjuten skattefordran | 23 | ||
Långfristiga fordringar | 15,24 | ||
Summa anläggningstillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | |||
Kundfordringar | 25,26 | ||
Övriga fordringar | 15,25 | ||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 16,25 | ||
Likvida medel | 25,26,29 | ||
Summa omsättningstillgångar | |||
Summa tillgångar |
MSEK | Not | 2024−12−31 | 2023−12−31 |
| Eget kapital och skulder | |||
Eget kapital | 17 | ||
Aktiekapital | |||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Reserver | − | − | |
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat | − | − | |
Totalt eget kapital | |||
| Långfristiga skulder | |||
Långfristiga räntebärande skulder | 18,25,26 | ||
Leasingskulder | 18,25,26,29 | ||
Övriga icke räntebärande skulder | 20,25 | ||
Avsättningar till pensioner | 21 | ||
Övriga avsättningar | 22 | ||
Uppskjutna skatteskulder | 23 | ||
Summa långfristiga skulder | |||
| Kortfristiga skulder | |||
Företagscertifikat | 18,25 | ||
Kortfristiga leasingskulder | 18,25,26,29 | ||
Leverantörsskulder | 25 | ||
Skatteskulder | |||
Övriga avsättningar | 22 | ||
Övriga icke räntebärande skulder | 20,25 | ||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 24,25 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
Summa eget kapital och skulder |
| Koncernens rapport över förändringar i eget kapital | |||||
| Balanserade | |||||
| Övrigt tillskjutet | Reserver | Vinstmedel inklu- | Summa eget | ||
MSEK | Aktiekapital | kapital | (Not K17) | sive årets resultat | kapital |
Ingående balans 2024-01-01 | − | − | |||
| Totalresultat | |||||
Årets resultat | |||||
Årets övrigt totalresultat | − | − | − | ||
Summa totalresultat | − | ||||
| Transaktioner med aktieägare | |||||
Nyemission | |||||
Utställda teckningsoptioner | |||||
Återköp egna aktier | − | − | |||
Utdelning | − | − | |||
Utgående balans 2024-12-31 | − | − | |||
Ingående balans 2023-01-01 | − | ||||
| Totalresultat | |||||
Årets resultat | |||||
Årets övrigt totalresultat | − | − | |||
Summa totalresultat | − | ||||
| Transaktioner med aktieägare | |||||
Utställda teckningsoptioner | |||||
Återköp egna aktier | − | − | |||
Utdelning | − | − | |||
Utgående balans 2023-12-31 | − | − |
| Koncernens kassaflödesanalys | |||
MSEK | Not | 2024 | 2023 |
| Den löpande verksamheten | |||
Resultat före finansiella poster | |||
Av- och nedskrivningar | |||
Realisationsresultat | − | − | |
Förändringar i avsättningar | − | ||
Summa ej kassaflödespåverkande poster | |||
Erhållen ränta | 29 | ||
Erlagd ränta | 29 | − | − |
Betald skatt | − | − | |
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital | |||
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | |||
Minskning/ökning av fordringar | − | ||
Minskning/ökning av kortfristiga skulder | |||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| Investeringsverksamheten | |||
Förvärv av dotterbolag | 30 | − | − |
Förvärv av immateriella tillgångar | 13 | − | − |
Förvärv av materiella tillgångar | 14 | − | − |
Försäljning av materiella tillgångar | 14 | ||
Investeringar i finansiella instrument | − | ||
Kassaflöde från investeringsverksamheten | − | − |
| Finansieringsverksamheten | |||
Upptagna lån | |||
Amortering av skuld | − | − | |
Amortering av leasingskuld | − | − | |
Nettoförändring checkräkning | − | − | |
Nyemission | |||
Premier för teckningsoptioner | |||
Återköp egna aktier | − | − | |
Utbetald utdelning | − | − | |
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | − | − | |
Årets kassaflöde | − | ||
Likvida medel vid periodens början | |||
Valutakursdifferens i likvida medel | |||
Likvida medel vid årets slut | 29 |
| Koncerngemensamt | |||||||
MSEK | Nytida | Vardaga | Stendi | Altiden | Klara | och elimineringar | Koncernen |
| Typ av tjänsteleverans | |||||||
Egen regi | 3 428 | 3 486 | 3 318 | 910 | – | – | 11 142 |
Entreprenad | 821 | 1 601 | 34 | 363 | – | – | 2 819 |
Kompetens- och bemanningslösningar | – | – | – | – | 409 | −175 | 234 |
Summa intäkter från avtal med kunder | 4 249 | 5 087 | 3 352 | 1 273 | 409 | −175 | 14 195 |
| Intäkter | |||||||
Externa kunder | 4 249 | 5 087 | 3 352 | 1 273 | 234 | – | 14 195 |
Intäkter mellan segment | – | – | – | – | 175 | −175 | 0 |
Summa intäkter från avtal med kunder | 4 249 | 5 087 | 3 352 | 1 273 | 409 | −175 | 14 195 |
MSEK | 2023−12−31 | |
Kundfordringar | 1 284 | 1 278 |
Förskottsfakturering | 119 | 85 |
| Redovisade intäkter under året som återfanns | ||
i avtalsskulder per 1 januari | 85 | 99 |
MSEK 2024−12−31 | 2023−12−31 | |
| Transaktionspris som fördelats till de presentations- | ||
| åtaganden som är uppfyllda (eller delvis ouppfyllda) | ||
| i slutet av rapportperioden fördelar sig enligt: | ||
Inom ett år | 119 | 85 |
Senare än ett år | – | – |
| Koncerngemensamt | |||||||
MSEK | Nytida | Vardaga | Stendi | Altiden | Klara | och elimineringar | Koncernen |
| Typ av tjänsteleverans | |||||||
Egen regi | 3 247 | 3 202 | 3 008 | 860 | – | – | 10 317 |
Entreprenad | 784 | 1 380 | 134 | 430 | – | – | 2 728 |
Kompetens- och bemanningslösningar | – | – | – | – | 454 | −187 | 267 |
Summa intäkter från avtal med kunder | 4 031 | 4 582 | 3 142 | 1 290 | 454 | −187 | 13 312 |
| Intäkter | |||||||
Externa kunder | 4 031 | 4 582 | 3 142 | 1 290 | 267 | – | 13 312 |
Intäkter mellan segment | – | – | – | – | 187 | −187 | – |
Summa intäkter från avtal med kunder | 4 031 | 4 582 | 3 142 | 1 290 | 454 | −187 | 13 312 |
MSEK | 2024 | 2023 |
Andrahandsuthyrning | 12 | 5 |
Staliga bidrag (Not K34) | 37 | 12 |
Övrigt | 112 | 251 |
Summa | 162 | 268 |
| Ofördelade | Koncern- | |||||||
MSEK | Nytida | Vardaga | Stendi | Altiden | Klara | poster* | justeringar | Koncernen |
| Rörelsens intäkter | ||||||||
Nettoomsättning | 4 249 | 5 087 | 3 352 | 1 273 | 409 | – | −175 | 14 195 |
Övriga rörelseintäkter | 41 | 101 | 11 | 3 | 1 | 5 | 162 | |
Summa intäkter | 4 290 | 5 188 | 3 363 | 1 276 | 410 | 5 | −175 | 14 357 |
| Rörelsens kostnader | ||||||||
Förbrukningsmaterial | −128 | −193 | −84 | −87 | 0 | 0 | – | −492 |
Övriga externa kostnader | −531 | −551 | −393 | −124 | −95 | 187 | 175 | −1 332 |
Personalkostnader | −2 689 | −3 313 | −2 437 | −962 | −273 | −217 | – | −9 891 |
Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | – | 3 |
Av- och nedskrivningar av materiella anlägg- ningstillgångar | −404 | −640 | −116 | −92 | −7 | −14 | – | −1 273 |
Summa kostnader | −3 752 | −4 696 | −3 029 | −1 263 | −375 | −44 | 175 | −12 985 |
EBITA | 538 | 491 | 334 | 13 | 35 | −39 | – | 1 372 |
EBITA marginal (%) | 12,7% | 9,7% | 10,0% | 1,0% | 8,6% | – | – | 9,7% |
Avskrivningar immateriella anläggningstill- gångar | −94 | |||||||
Rörelseresultat (EBIT) | 1 278 | |||||||
Finansiella intäkter | – | |||||||
Finansiella kostnader | −466 | |||||||
Finansiella poster netto | −466 | |||||||
Resultat före skatt | 812 | |||||||
Skatt på årets resultat | −192 | |||||||
Periodens resultat | 620 | |||||||
Tillgångar | 6 885 | 7 625 | 2 021 | 1 455 | 312 | 177 | – | 18 475 |
| Ofördelade | Koncern- | |||||||
MSEK | Nytida | Vardaga | Stendi | Altiden | Klara | poster* | justeringar | Totalt |
| Rörelsens intäkter | ||||||||
Nettoomsättning | 4 031 | 4 582 | 3 142 | 1 290 | 454 | – | −187 | 13 312 |
Övriga rörelseintäkter | 43 | 161 | 9 | 20 | 5 | 31 | – | 269 |
Summa intäkter | 4 074 | 4 743 | 3 151 | 1 310 | 459 | 31 | −187 | 13 581 |
| Rörelsens kostnader | ||||||||
Förbrukningsmaterial | −120 | −176 | −95 | −72 | −1 | −1 | – | −465 |
Övriga externa kostnader | −512 | −608 | −397 | −160 | −89 | 145 | 198 | −1 434 |
Personalkostnader | −2 530 | −2 993 | −2 340 | −1 030 | −310 | −203 | – | −9 406 |
Övriga rörelsekostnader | 2 | −2 | 1 | 1 | – | – | – | 2 |
Av- och nedskrivningar av materiella anlägg- ningstillgångar | −363 | −619 | −106 | −94 | −5 | −15 | – | −1 202 |
Summa kostnader | −3 523 | −4 398 | −2 937 | −1 355 | −405 | −74 | 187 | −12 505 |
EBITA | 551 | 345 | 214 | −45 | 54 | −43 | – | 1 076 |
EBITA marginal (%) | 13,7% | 7,5% | 6,8% | −3,5% | 11,9% | – | – | 8,1% |
Avskrivningar immateriella anläggningstill- gångar | −95 | |||||||
Rörelseresultat (EBIT) | 981 | |||||||
Finansiella intäkter | – | |||||||
Finansiella kostnader | −416 | |||||||
Finansiella poster netto | −416 | |||||||
Resultat före skatt | 565 | |||||||
Skatt på årets resultat | −110 | |||||||
Periodens resultat | 455 | |||||||
Tillgångar | 6 366 | 7 580 | 1 995 | 1 505 | 312 | 135 | – | 17 893 |
MSEK | 2024 | 2023 |
Inhyrd vårdpersonal och medicinska konsulter | −390 | −394 |
| Lokalkostnader, inklusive hyreskostnader som ej klassas som | ||
IFRS 16* | −383 | −464 |
Operationell leasing, exklusive hyreskostnader | −66 | −67 |
Reklam/PR | −43 | −32 |
Telefoni och kontorsmaterial | −49 | −45 |
Bilkostnader | −63 | −60 |
Externa administrativa tjänster | −331 | −306 |
Övrigt | −7 | −66 |
Summa | −1 332 | −1 434 |
MSEK | 2024 | 2023 |
| Ernst & Young AB | ||
Revisionsuppdraget | −13 | −13 |
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget | – | – |
Övriga tjänster | – | −3 |
Koncernen totalt | −13 | −16 |
MSEK | Hyreslokaler | Personbilar | Totalt |
Per 1 januari 2024 | 7 975 | 201 | 8 176 |
Förvärv | 153 | 0 | 153 |
Tillkommande kontrakt | 615 | 154 | 769 |
Avslutade kontrakt | −210 | −30 | −240 |
Justeringar i kontrakt | 740 | 0 | 740 |
Avskrivningar | −1 108 | −68 | −1 176 |
Nedskrivningar | −4 | - | −4 |
Hyresavsättningar | 58 | - | 58 |
Omräkningsdifferens | 19 | 1 | 20 |
Utgående balans | 8 238 | 258 | 8 496 |
MSEK | Hyreslokaler | Personbilar | Totalt |
Per 1 januari 2023 | 7 694 | 133 | 7 827 |
Tillkommande via förvärv | – | – | – |
Tillkommande kontrakt | 533 | 176 | 709 |
Avslutade kontrakt | −367 | −48 | −415 |
Justeringar i kontrakt | 1 265 | – | 1 265 |
Avskrivningar | −1 022 | −58 | −1 080 |
Nedskrivningar | −30 | – | −30 |
Hyresavsättningar | −61 | – | −61 |
Omräkningsdifferens | −37 | −2 | −39 |
Utgående balans | 7 975 | 201 | 8 176 |
MSEK | 2024 | 2023 |
Leasingkostnader hänförliga till korta leasingavtal | 107 | 188 |
Leasingkostnader hänförliga till leasar av lågt värde | 44 | 45 |
2024 | 2023 | |||
| Sociala kostnader | Sociala kostnader | |||
| Löner och andra | (varav pensions- | Löner och andra | (varav pensions- | |
| MSEK | ersättningar | kostnader) | ersättningar | kostnader) |
| Moderbolaget | ||||
Ledande befattningshavare | 10 | 5 | 10 | 5 |
(varav pensioner) | – | (2) | – | (2) |
| Dotterbolag | ||||
Ledande befattningshavare | 24 | 10 | 26 | 10 |
(varav pensioner) | – | (3) | – | (3) |
Övriga anställda | 7 491 | 2 277 | 7 162 | 2 131 |
(varav pensioner) | – | (440) | – | (389) |
Summa | 7 525 | 2 292 | 7 198 | 2 146 |
2024 | 2023 | |||||
Antal | Antal anställda | Varav kvinnor | Varav män | Antal anställda | Varav kvinnor | Varav män |
Moderbolaget | 1 | 0% | 100% | 1 | 0% | 100% |
Dotterbolag i Sverige | 10 376 | 73% | 27% | 9 928 | 73% | 27% |
Dotterbolag i Norge | 3 547 | 52% | 48% | 3 468 | 54% | 46% |
Dotterbolag i Danmark | 1 145 | 68% | 32% | 1 266 | 68% | 32% |
Summa koncernen | 15 069 | 67% | 33% | 14 663 | 67% | 33% |
% | 2024−12−31 | 2023−12−31 |
Styrelsen | 33% | 33% |
VD och övriga ledande befattningshavare | 50% | 50% |
| Grundlön, | Rörlig | Övriga | Aktierelaterad | Pensions- | ||
| SEK | styrelsearvode | ersättning | ersättningar | ersättning | kostnad | Summa |
| Styrelseordförande | ||||||
Yrjö Närhinen | 1 053 844 | – | – | – | 1 053 844 | |
| Styrelseledamöter | ||||||
Daniel Björklund | 503 790 | – | – | – | 503 790 | |
Samuel Skott | 403 790 | – | – | – | 403 790 | |
Gunilla Rudebjer | 545 108 | – | – | – | 545 108 | |
Dan Olsson | 463 790 | – | – | – | 463 790 | |
Hilde Britt Mellbye | 403 790 | – | – | – | 403 790 | |
| Verkställande direktör | ||||||
Mark Jensen | 6 617 006 | 2 820 284 | 52 556 | 195 800 | 1 945 025 | 11 630 671 |
Varav från dotterbolag | – | – | – | – | – | |
| Andra ledande befattningshavare | ||||||
(7 personer) | 17 270 334 | 5 865 324 | 476 693 | 230 763 | 3 333 383 | 27 176 497 |
Varav från dotterbolag | 17 270 334 | 5 865 324 | 476 693 | 230 763 | 3 333 383 | 27 176 497 |
Summa | 27 261 452 | 8 685 608 | 529 249 | 426 563 | 5 278 408 | 42 181 280 |
| Grundlön, | Rörlig | Övriga | Aktierelaterad | Pensions- | ||
| SEK | styrelsearvode | ersättning | ersättningar | ersättning | kostnad | Summa |
| Styrelseordförande | ||||||
Yrjö Närhinen | 991 855 | – | – | – | 991 855 | |
| Styrelseledamöter | ||||||
Daniel Björklund | 485 000 | – | – | – | 485 000 | |
Samuel Skott | 385 000 | – | – | – | 385 000 | |
Gunilla Rudebjer | 516 774 | – | – | – | 516 774 | |
Dan Olsson | 405 081 | – | – | – | 405 081 | |
Hilde Britt Mellbye | 385 000 | – | – | – | 385 000 | |
| Verkställande direktör | ||||||
Mark Jensen | 6 419 764 | 2 754 000 | 617 396 | 229 000 | 1 875 627 | 11 895 787 |
Varav från dotterbolag | – | – | – | – | – | |
| Andra ledande befattningshavare | ||||||
(7 personer) | 18 830 554 | 6 338 225 | 569 840 | 270 220 | 3 485 568 | 29 494 407 |
Varav från dotterbolag | 18 830 554 | 6 338 225 | 569 840 | 270 220 | 3 485 568 | 29 494 407 |
Summa | 28 419 028 | 9 092 225 | 1 187 236 | 499 220 | 5 361 195 | 44 558 904 |
Fördelat per program | Fördelat per program | |||||||
Antal aktier | 2022 | 2023 | 2024 | 2024−12−31 | 2021 | 2022 | 2023 | 2023−12−31 |
Max tilldelning | 944 000 | 895 327 | 435 000 | 2 274 327 | 956 148 | 944 000 | 895 627 | 2 795 775 |
Tecknat | 350 717 | 327 134 | 116 937 | 794 788 | 360 663 | 350 717 | 327 134 | 1 038 514 |
Återköpt | −103 700 | −44 000 | – | −147 700 | −29 841 | −19 500 | – | −49 341 |
Per 31 december | 247 017 | 283 134 | 116 937 | 647 088 | 330 822 | 331 217 | 327 134 | 989 173 |
MSEK | 2024 | 2023 |
Kundkontrakt och kundrelationer | −83 | −86 |
Övriga immateriella tillgångar | −11 | −9 |
Byggnader | −2 | −1 |
Nedlagda kostnader på annans fastighet | −40 | −39 |
Inventarier, verktyg och installationer | −51 | −52 |
Nyttjanderättstillgångar | −1 180 | −1 110 |
Summa | −1 367 | −1 297 |
MSEK | 2024 | 2023 |
| Finansiella intäkter | ||
Ränteintäkter från övriga finansiella tillgångar | – | – |
Summa finansiella intäkter | – | – |
| Finansiella kostnader | ||
| Räntekostnader enligt effektivräntemetoden avs skulder till kreditinstitut | ||
redovisade till upplupet anskaffningsvärde | −122 | −93 |
| Räntekostnader enligt effektivräntemetoden avs leasingskulder redovisade | ||
till upplupet anskaffningsvärde | −317 | −296 |
Bankavgifter | −20 | −24 |
Periodisering av finansieringskostnader | −7 | −6 |
Valutakursdifferens, netto | −2 | 3 |
Summa finansiella kostnader | −466 | −416 |
Summa redovisat i finansnetto | −466 | −416 |
MSEK | 2024 | 2023 |
| Aktuell skattekostnad | ||
Aktuell skattekostnad | −199 | −133 |
Summa aktuell skattekostnad | −199 | −133 |
| Uppskjuten skattekostnad | ||
Uppskjuten skatt avseende temporära skillnader | 0 | −9 |
Upplösning/aktivering av underskottsavdrag | 7 | 32 |
Summa uppskjuten skattekostnad | 7 | 23 |
Total redovisad skattekostnad | −192 | −110 |
MSEK | 2024 | 2023 | ||
Resultat före skatt | 812 | 565 | ||
Skatt enligt gällande skattesats | 20,6% | −167 | 20,6% | −116 |
Ej avdragsgilla kostnader | 1,8% | −15 | 0,2% | −1 |
Skatt avseende tidigare perioder | 0,2% | −2 | −1,4% | 8 |
Ej skattepliktiga intäkter | 0,0% | 0 | 0,0% | – |
Skillnader i skattesats | 0,5% | −4 | 0,2% | −1 |
Ej bokförda skattepliktiga intäkter | 0,5% | −4 | 0,0% | – |
Redovisad effektiv skatt | 23,6% | −192 | 19,5% | −110 |
MSEK | 2024 | 2023 |
Periodens resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare, MSEK | 620 | 455 |
| Vägt genomsnittligt antal stamaktier | ||
Genomsnittligt antal aktier före utspädning, tusental | 85 945 | 89 765 |
Teckningsoptioner, tusental | 194 | 0 |
Genomsnittligt antal aktier efter utspädning, tusental | 86 139 | 89 765 |
Resultat per aktie före utspädning, SEK | 7,21 | 5,07 |
Resultat per aktie efter utspädning, SEK | 7,20 | 5,07 |
Goodwill | Kundkontrakt och | Programvaror och | ||||
| kundrelationer | licenser | |||||
MSEK | 2024−12−31 | 2023−12−31 | 2024−12−31 | 2023−12−31 | 2024−12−31 | 2023−12−31 |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||||||
Ingående balans | 7 006 | 7 095 | 1 688 | 1 696 | 88 | 80 |
Rörelseförvärv | 208 | – | 49 | – | – | – |
Övriga förvärv | – | – | – | – | 12 | 10 |
Avyttringar och utrangeringar | – | – | – | – | −1 | −1 |
Årets valutakursdifferenser | −3 | −89 | – | −8 | – | −1 |
Utgående balans | 7 211 | 7 006 | 1 737 | 1 688 | 99 | 88 |
Ackumulerade av- och nedskriv- ningar | ||||||
Ingående balans | – | – | −1 392 | −1 312 | −63 | −54 |
Årets avskrivningar | – | – | −83 | −86 | −11 | −9 |
Årets valutakursdifferenser | – | – | – | 6 | – | 0 |
Utgående balans | – | – | −1 475 | −1 392 | −74 | −63 |
Utgående balans total | 7 211 | 7 006 | 262 | 296 | 25 | 25 |
WACC (före skatt)% | Evig tillväxt % | |||
% | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Nytida | 10,8 | 10,9 | 2,0 | 2,0 |
Vardaga | 11,5 | 11,7 | 2,0 | 2,0 |
Stendi | 11,8 | 11,9 | 2,0 | 2,0 |
Altiden | 11,1 | 11,0 | 2,0 | 2,0 |
Klara | 14,9 | 15,6 | 2,0 | 2,0 |
MSEK | 2024−12−31 | 2023−12−31 |
Nytida | 3 504 | 3 289 |
Vardaga | 1 740 | 1 746 |
Stendi | 1 184 | 1 205 |
Altiden | 548 | 530 |
Klara | 235 | 236 |
Summa | 7 211 | 7 006 |
Byggnader och mark | Nedlagda kostnader på | Inventarier, vertyg och | Totalt | |||||
| annans fastighet | installation | |||||||
MSEK | 2024−12−31 | 2023−12−31 | 2024−12−31 | 2023−12−31 | 2024−12−31 | 2023−12−31 | 2024−12−31 | 2023−12−31 |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||||||||
Ingående balans | 33 | 33 | 337 | 301 | 369 | 400 | 739 | 734 |
Rörelseförvärv | – | – | 6 | – | 8 | – | 14 | – |
Övriga förvärv | 12 | – | 42 | 42 | 51 | 38 | 105 | 80 |
Avyttringar och utrangeringar | −6 | – | −2 | −5 | −13 | −40 | −21 | −45 |
Omklassificeringar | 2 | 2 | – | – | – | −27 | 2 | −25 |
Årets valutakursdifferenser | – | −2 | – | −1 | – | −2 | – | −5 |
Utgående balans | 41 | 33 | 383 | 337 | 415 | 369 | 839 | 739 |
| Ackumulerade av- och nedskrivningar | ||||||||
Ingående balans | 1 | 1 | −190 | −155 | −244 | −239 | −433 | −393 |
Avyttringar och utrangeringar | 2 | – | 1 | 4 | 9 | 40 | 12 | 44 |
Omklassificeringar | – | – | – | – | – | 6 | – | 6 |
Årets avskrivningar | −2 | −1 | −40 | −39 | −51 | −52 | −93 | −92 |
Årets valutakursdifferenser | – | 1 | – | – | – | 1 | – | 2 |
Utgående balans | 1 | 1 | −229 | −190 | −286 | −244 | −514 | −433 |
Utgående balans | 42 | 34 | 154 | 147 | 129 | 125 | 325 | 306 |
MSEK | 2024−12−31 | 2023−12−31 |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||
Ingående balans | 0 | 2 |
Rörelseförvärv | – | – |
Avyttringar och utrangeringar | – | – |
Omklassificeringar | – | −2 |
Årets valutakursdifferenser | – | – |
Utgående balans anskaffningsvärde | 0 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | ||
Ingående balans | – | 0 |
Årets avskrivningar | – | – |
Utgående balans avskrivningar | 0 | 0 |
| Utgående balans materiella tillgångar som innehas | ||
för försäljning | 0 0 |
MSEK | 2024−12−31 | 2023−12−31 |
Depositioner | 37 | 18 |
Andelar i bostadsrättsföreningar | 88 | 88 |
Övrigt | 7 | 7 |
Summa | 132 | 113 |
MSEK | 2024−12−31 | 2023−12−31 |
Ingående balans | 113 | 121 |
Värdering bostadsrättsförening | 0 | −4 |
Försäljning bostadsrättsförening | – | −3 |
Tillkommande depositioner | 19 | 1 |
Övrigt | – | −2 |
Utgående balans | 132 | 113 |
MSEK | 2024−12−31 | 2023−12−31 |
Fordringar på anställda | 2 | 2 |
Skattekontot | 14 | 9 |
Ersättning sjuklönekostnader | 2 | 6 |
Moms- och löneskattefordran | 9 | 10 |
Övriga fordringar | 57 | 66 |
Summa | 83 | 93 |
MSEK | 2024−12−31 | 2023−12−31 |
Förutbetalda hyror | 316 | 313 |
Upplupna intäkter | 46 | 18 |
Förutbetalda leasingavgifter | 1 | – |
Förutbetalda personalkostnader | 1 | 1 |
Förutbetalda finansiella kostnader | 8 | 27 |
Övriga förutbetalda kostnader | 59 | 47 |
Summa | 431 | 406 |
Antal aktier | 2024 | 2023 |
Vid årets ingång | 89 562 698 | 94 617 996 |
Indragna aktier | – | −5 055 298 |
Nyemission | 291 575 | – |
Vid årets utgång | 89 854 273 | 89 562 698 |
| SPECIFIKATION AV RESERVER I EGET KAPITAL | ||||||||
Omräkningsdifferens | Säkringsreserv | Säkringskostnadsreserv | Totalt | |||||
MSEK | 2024−12−31 | 2023−12−31 | 2024−12−31 | 2023−12−31 | 2024−12−31 | 2023−12−31 | 2024−12−31 | 2023−12−31 |
Ingående balans | −80 | −9 | 34 | 15 | 9 | 32 | −38 | 38 |
| Kassaflödessäkringar, redovisade i övrigt totalresultat | ||||||||
Verkligt värde ränteswap | – | – | 1 | −10 | – | – | 1 | −10 |
Verkligt värde räntetak | – | – | – | – | −14 | −29 | −14 | −29 |
Kassaflödessäkringar, periodens resultat | – | – | 1 | −10 | −14 | −29 | −13 | −39 |
Skatt på verkligt värdeförändringar | – | – | 0 | 2 | 3 | 6 | 3 | 8 |
| Nettoinvesteringar i utländsk valuta, redovisade i övrigt totalresultat | ||||||||
Periodens förändring av omräkning | −7 | −70 | – | – | – | – | −7 | −70 |
| Säkring av nettoinvesteringar, redovisade i övrigt totalresultat | ||||||||
Verkligt värdeförändring | – | – | 3 | 34 | – | – | 3 | 34 |
Säkring nettoinvesteringar, periodens resultat | −7 | −70 | 3 | 34 | – | – | −4 | −36 |
Skatt på säkring av nettoinvestering | – | – | −1 | −8 | – | – | −1 | −8 |
Utgående balans | −87 | −80 | 36 | 34 | −2 | 9 | −53 | −38 |
MSEK | 2024−12−31 | 2023−12−31 |
| Långfristiga skulder | ||
Skulder till kreditinstitut | 1 087 | 1 423 |
Långfristiga leasingskulder | 7 791 | 7 546 |
Summa långfristiga räntebärande skulder | 8 878 | 8 969 |
| Kortfristiga skulder | ||
Företagscertifikat | 1 039 | 739 |
Kortfristiga leasingskulder | 1 138 | 1 037 |
Summa kortfristiga räntebärande skulder | 2 177 | 1 776 |
Summa räntebärande skulder | 11 055 | 10 745 |
MSEK | 2024−12−31 | 2023−12−31 |
Utnyttjad Kreditfacilitet | 1 087 | 1 423 |
Beviljad kreditfacilitet | 4 000 | 4 000 |
Ej utnyttjat belopp | 2 913 | 2 577 |
MSEK | 2024−12−31 | 2023−12−31 |
| Övriga långfristiga skulder | ||
Medel på Escrowkonto | 18 | – |
Summa | 18 | – |
| Övriga kortfristiga skulder | ||
Villkorad tilläggsköpeskilling | 2 | – |
Källskatt | 163 | 179 |
Momsskuld | 8 | 9 |
Skattekonto | 0 | 0 |
Övriga skulder | 9 | 7 |
Summa | 182 | 195 |
MSEK | 2024 | 2023 |
| Kostnad för tjänstgöring under peri- | ||
oden | −26 | −17 |
Nettoränta | −8 | −7 |
Pensionskostnad i förmånsbestäm- da pensioner i årets resultat | −34 | −24 |
| Pensionskostnad avgiftsbestämda | ||
pensioner i årets resultat * | −411 | −392 |
Pensionskostnad i årets resultat | −411 | −392 |
| Omvärdering av förmånsbestämda | ||
pensioner redovisade i övrigt totalre- sultat | −2 | 22 |
Pensionskostnad i periodens totalre- sultat | −447 | −394 |
MSEK | 2024−12−31 | 2023−12−31 |
| Sverige | ||
Nuvärdet av pensionsskuld | 56 | 60 |
Verkligt värde på förvaltningstillgångar | −66 | −60 |
Netto pensionsskuld (+) / fordran (-) | −10 | – |
| Norge | ||
Nuvärdet av pensionsskuld | 231 | 200 |
Verkligt värde på förvaltningstillgångar | −222 | −207 |
Netto pensionsskuld (+) / fordran (-) | 9 | −7 |
| Netto pensionsskuld (+) / fordran (-) | ||
i balansräkningen | −1 | −7 |
Varav rapporterat som pensionstill- gång | −10 | −22 |
Varav rapporterat som pensions- skuld | 9 | 15 |
MSEK | 2024−12−31 | 2023−12−31 |
Ingående balans, pensionsskuld | 260 | 266 |
Kostnad för tjänstgöring under perioden | 25 | 17 |
Räntekostnad | 10 | 9 |
Pensionsutbetalningar | −5 | −5 |
Betald löneskatt | 1 | −1 |
Aktuariell vinst -/förlust + | 12 | −6 |
Valutakursdifferens | −4 | −20 |
Utgående balans, pensionsskuld | 299 | 260 |
MSEK | 2024−12−31 | 2023−12−31 |
Ingående balans, förvaltningstillgångar | 267 | 237 |
Aktuariell vinst +/förlust - | 8 | 12 |
Avkastning utöver ränteintäkt | 9 | 8 |
Inbetalningar från arbetsgivaren | 23 | 27 |
Utbetalningar | −3 | −3 |
Valutakursdifferens | −4 | −14 |
Utgående balans, förvaltningstillgångar | 300 | 267 |
Sverige | Norge | |||
% | 2024−12−31 | 2023−12−31 | 2024−12−31 | 2023−12−31 |
Diskonteringsränta | 3,1% | 3,1% | 3,3% | 3,7% |
Förväntad avkastning på pensionskapital | 3,1% | 3,1% | 3,3% | 3,7% |
Löneökning | 2,2% | 2,2% | 3,5% | 3,8% |
Årlig ökning av inkomstbasbelopp | 2,2% | 2,2% | 3,3% | 3,5% |
Inflation | 1,7% | 1,7% | 2,3% | 2,3% |
Personalomsättning | 5,0% | 5,0% | 2,8% | 2,9% |
Särskild löneskatt/arbetsgivaravgifter | 24,3% | 24,3% | 14,1% | 14,1% |
| Dödlighetsunder- | Dödlighetsunder- | |||
| sökning, DU14Tjäns- | sökning, DU14Tjäns- | |||
| Genomsnittlig livslängd | temän | temän | K2012 | K2013 |
Antagande | Förändring av antagande | Skuldförändring, MSEK | |||||
Diskonteringsränta | 0,25 | %(0,25%) | -0,25 | %(-0,25%) | -1 (-2) | 1 | (2) |
MSEK | 2024−12−31 | 2023−12−31 |
Ingående avsättningar för förlustriskreserv samt övriga avsättningar | 86 | 120 |
Valutakursdifferens | −1 | −7 |
Årets övriga avsättningar | 11 | 3 |
Återförda outnyttjade belopp | – | – |
Utnyttjat under året | −8 | −30 |
Utgående avsättningar för förlustriskreserv samt övriga avsättningar | 88 | 86 |
| Justerat mot | Redovisas över | Redovisat mot övrigt | Förvärv/avyttring | |||||
| MSEK Ingående balans | ingående balans | Justerad ingående balans | resultaträkning | totalresultat | av rörelse | Omräkning | Utgående balans | |
| Uppskjutna skattefordringar | ||||||||
| 2024−12−31 | ||||||||
Underskottsavdrag | 47 | – | 47 | 7 | – | – | – | 54 |
Pensioner | 0 | 0 | 2 | – | – | – | 2 | |
Leasing | 73 | – | 73 | 19 | – | – | −1 | 91 |
Avsättningar | 18 | – | 18 | 2 | – | – | 1 | 21 |
Maskiner och inventarier | 4 | – | 4 | – | – | – | – | 4 |
Förbättringsutgifter | 7 | – | 7 | – | – | – | – | 7 |
Övrigt | – | – | – | – | – | – | – | 0 |
Säkringsreserv | – | – | – | – | – | – | – | 0 |
Summa | 149 | 149 | 30 | – | – | – | 179 | |
| 2023−12−31 | ||||||||
Underskottsavdrag | 14 | – | 14 | 32 | – | – | 1 | 47 |
Pensioner | 7 | – | 7 | −2 | −5 | – | – | 0 |
Leasing | 55 | – | 55 | 18 | – | – | – | 73 |
Avsättningar | 24 | – | 24 | −6 | – | – | – | 18 |
Maskiner och inventarier | 5 | – | 5 | −1 | – | – | – | 4 |
Förbättringsutgifter | 6 | – | 6 | 1 | – | – | – | 7 |
Övrigt | 2 | – | 2 | −2 | – | – | – | – |
Säkringsreserv | −8 | – | −8 | – | 8 | – | – | – |
Summa | 105 | – | 105 | 40 | 3 | – | – | 149 |
| Uppskjutna skatteskulder | ||||||||
| 2024−12−31 | ||||||||
Immateriella tillgångar | −72 | – | −72 | 16 | – | −10 | −1 | −67 |
Maskiner och inventarier | −9 | – | −9 | – | – | – | – | −9 |
Säkringsreserv | −11 | – | −11 | – | 2 | – | – | −9 |
Periodiseringsfond | −137 | – | −137 | −39 | – | −2 | – | −178 |
Långfristiga fordringar | −13 | – | −13 | – | – | – | – | −13 |
Fastigheter | −4 | – | −4 | – | – | 1 | – | −3 |
Summa | −246 | – | −246 | −23 | 2 | −11 | −1 | −279 |
| 2023−12−31 | ||||||||
Immateriella tillgångar | −87 | −3 | −90 | 18 | – | – | – | −72 |
Maskiner och inventarier | −7 | – | −7 | −2 | – | – | – | −9 |
Säkringsreserv | −2 | – | −2 | – | −9 | – | – | −11 |
Periodiseringsfond | −104 | – | −104 | −33 | – | – | – | −137 |
Långfristiga fordringar | −13 | – | −13 | – | – | – | – | −13 |
Fastigheter | −7 | 3 | −4 | – | – | – | – | −4 |
Summa | −220 | – | −220 | −17 | −9 | – | – | −246 |
| Redovisat mot | ||||||||
| Justerat mot | Justerad ingående | Redovisat över | övrigt total- | Förvärv/avytt- | ||||
MSEK | Ingående balans | ingående balans | balans | resultaträkning | resultat | ring av rörelse | Omräkning | Utgående balans |
Uppskjutna skattefordringar | 1 768 | – | 1 768 | 73 | – | – | – | 1 841 |
Uppskjuta skatteskulder | −1 696 | – | −1 696 | −54 | – | – | – | −1 750 |
Summa | 72 | – | 72 | 19 | – | – – 91 |
| Redovisat mot | ||||||||
| Justerat mot | Justerad ingående | Redovisat över | övrigt total- | Förvärv/avytt- | ||||
MSEK | Ingående balans | ingående balans | balans | resultaträkning | resultat | ring av rörelse | Omräkning | Utgående balans |
Uppskjutna skattefordringar | 1 668 | – | 1 668 | 100 | – | – | – | 1 768 |
Uppskjuta skatteskulder | −1 613 | – | −1 613 | −83 | – | – | – | −1 696 |
Summa | 55 | – | 55 | 17 | – | – | – | 72 |
MSEK | 2024−12−31 | 2023−12−31 |
Semesterlöner inklusive sociala avgifter | 509 | 485 |
Upplupna personalkostnader, exklusive semesterlöner | 570 | 500 |
Förskottsfakturerade vårdavgifter | 119 | 85 |
Upplupna räntekostnader | 9 | 14 |
Hyresperiodiseringar | 41 | 48 |
Upplupna konsult- och revisionskostnader | 10 | 9 |
Övriga poster | 70 | 76 |
Summa | 1 328 | 1 217 |
| Finansiella tillgångar | Finansiella skulder | |||||||||||
| värderade till verkligt | Finansiell tillgångar | Finansiella skulder | värderade till verkligt | |||||||||
| värde via övrigt total- | värderade till upplupet | värderade till upplupet | värde via resultat- | |||||||||
| resultat | anskaffningsvärde | anskaffningsvärde | räkningen | Summa redovisat värde | Summa verkligt värde | |||||||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Derivatinstrument | 9 | 17 | – | – | – | – | – | 9 | 17 | 9 | 17 | |
Andelar i bostadsrätts- föreningar | 88 | 88 | – | – | – | – | – | 88 | 88 | 88 | 88 | |
Långfristiga fordringar | – | – | 43 | 25 | – | – | – | 43 | 25 | 43 | 25 | |
Kundfordringar | – | – | 1284 | 1 278 | – | – | – | 1 284 | 1 278 | 1 284 | 1278 | |
Upplupna intäkter | – | – | 49 | 19 | – | – | – | 49 | 19 | 49 | 19 | |
Likvida medel | – | – | 28 | 6 | – | – | – | 28 | 6 | 28 | 6 | |
Övriga fordringar | – | – | 57 | 66 | – | – | – | 57 | 66 | 57 | 66 | |
Summa tillgångar | 97 | 105 | 1 461 | 1 394 | – | – | – | 1 558 | 1 499 | 1 558 | 1 499 | |
Långfristiga räntebä- rande skulder | – | – | 1 087 | 1 423 | – | – | 1 087 | 1 423 | 1 087 | 1 423 | ||
Kortfristiga räntebä- rande skulder | – | – | – | – | 1 039 | 739 | – | – | 1 039 | 739 | 1 039 | 739 |
Leverantörsskulder | – | – | – | – | 403 | 402 | – | – | 403 | 402 | 403 | 402 |
| Kortfristig villkorad | ||||||||||||
köpeskilling | – | – | – | – | – | – | 2 | – | 2 | – | 2 | – |
Övriga icke räntebä- rande skulder | – | – | – | – | 9 | 7 | – | – | 9 | 7 | 9 | 7 |
Upplupna kostnader | – | – | – | – | 524 | 574 | – | – | 524 | 574 | 524 | 574 |
Summa skulder | – | – | – | – | 3 062 | 3 144 | 2 | – | 3 064 | 3 144 | 3 064 | 3 144 |
Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | Total | |||||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Finansiella tillgångar | ||||||||
Räntederivat | – | – | 9 | 17 | – | – | 9 | 17 |
Omvärdering av bostadsrättsföreningar | – | – | – | – | 88 | 88 | 88 | 88 |
Summa | – | – | 9 | 17 | 88 | 88 | 97 | 105 |
| Finansiella skulder | ||||||||
Villkorad köpeskilling | – | – | – | – | 2 | – | 2 | – |
Summa | – | – | – | – | 2 | – | 2 | – |
MSEK | 2024−12−31 | 2023−12−31 |
Ingående balans | – | 34 |
Förvärv | 2 | – |
Utbetalt | – | −10 |
Värdeförändring i resultatet | – | −24 |
Justering av förvärvsanalys | – | – |
Utgående balans | 2 | – |
MSEK | 2024−12−31 | 2023−12−31 |
Ingående balans | 88 | 95 |
Försäljning | – | −3 |
Värdeförändring i resultatet | 0 | −4 |
Utgående balans | 88 | 88 |
| REDOVISADE BELOPP FÖR KONCERNENS KUNDFORDRINGAR | ||
MSEK | 2024−12−31 | 2023−12−31 |
SEK | 939 | 924 |
DKK | 55 | 63 |
NOK | 290 | 291 |
Summa | 1 284 | 1 278 |
| ÅLDERSANALYS OCH KUNDFORDRINGAR – KONCERNEN | ||||||
Brutto | Nedskrivningar | Förlustandel | ||||
MSEK | 2024−12−31 | 2023−12−31 | 2024−12−31 | 2023−12−31 | 2024−12−31 | 2023−12−31 |
Ej förfallna kundfordringar | 1 206 | 1 103 | – | – | 0% | 0% |
Förfallna kundfordringar 0–30 dagar | 75 | 170 | – | – | 0% | 0% |
Förfallna kundfordringar 31 –90 dagar | 4 | 8 | −1 | −3 | −25% | −39% |
Förfallna kundfordringar 91 –360 dagar | 4 | 2 | −4 | −2 | −100% | −100% |
Förfallna kundfordringar >360 dagar | 3 | 2 | −3 | −2 | −100% | −100% |
Summa | 1 292 | 1 285 | −8 | −7 | −1% | −1% |
| Redovisade | Nominella | |||||||||
| MSEK | värden | värden | Inom 1 år | 2 år | 3 år | 4 år | 5 år - | 10 år | 15 år | 15 år – |
| 2024−12−31 | ||||||||||
Revolverande kreditfacilitet | 493 | 557 | 32 | 525 | – | – | – | – | – | – |
Övriga lån från kreditinstitut | 595 | 656 | 31 | 625 | – | – | – | – | – | – |
Företagscertifikat | 1 039 | 1 039 | 1 039 | – | – | – | – | – | – | – |
Leasingskuld | 8 930 | 10 522 | 1 429 | 1 427 | 1 263 | 1 076 | 973 | 3 409 | 866 | 79 |
Tilläggsköpeskilling | 2 | 2 | 2 | – | – | – | – | – | – | – |
Leverantörsskulder | 403 | 403 | 403 | – | – | – | – | – | – | – |
Upplupna kostnader | 524 | 524 | 524 | – | – | – | – | – | – | – |
Summa | 11 986 | 13 703 | 3 460 | 2 577 | 1 263 | 1 076 | 973 | 3 409 | 866 | 79 |
| Redovisade | Nominella | |||||||||
| MSEK | värden | värden | Inom 1 år | 2 år | 3 år | 4 år | 5 år | 10 år | 15 år | 15 år – |
| 2023−12−31 | ||||||||||
Revolverande kreditfacilitet | 825 | 929 | 52 | 877 | – | – | – | – | – | – |
Övriga lån från kreditinstitut | 598 | 679 | 41 | 638 | – | – | – | – | – | – |
Företagscertifikat | 739 | 739 | 739 | – | – | – | – | – | – | – |
Leasingskuld | 8 583 | 10 164 | 1 313 | 1 221 | 1 195 | 1 019 | 880 | 3 376 | 1 046 | 114 |
Leverantörsskulder | 402 | 402 | 402 | – | – | – | – | – | – | – |
Upplupna kostnader | 574 | 574 | 574 | – | – | – | – | – | – | – |
Summa | 11 720 | 13 487 | 3 120 | 2 736 | 1 195 | 1 019 | 880 | 3 376 | 1 046 | 114 |
Säkringsinstrument som identifierats i säkringsrelationer den 31 december | Perioden - förändring i verkligt värde, för mätning av | ||||||||
| ineffektivitet | |||||||||
Nominellt belopp | Redovisat värde | Poster i balansräkningen | Säkringsinstrument | Säkrad post | |||||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
| Långfristiga räntebärande | |||||||||
Skuld i utländsk valuta MNOK | 455 | 455 | 441 | 455 | skulder | 8 | 31 | −16 | −70 |
| Långfristiga räntebärande | |||||||||
Skuld i utländsk valuta MDKK | 100 | 100 | 154 | 149 | skulder | −5 | 3 | 8 | – |
Räntetak MSEK | 200 | 1 300 | – | 12 | Derivatinstrument | −12 | −29 | – | – |
Räntetak MDKK | 50 | – | – | – | Derivatinstrument | 0 | – | – | – |
Räntetak/räntegolv MNOK | 150 | – | 3 | – | Derivatinstrument | 3 | – | – | – |
Räntetak/räntegolv MSEK | 300 | – | −1 | – | Derivatinstrument | −1 | – | – | – |
Ränteswap MNOK, nominellt belopp | 275 | 455 | 3 | 4 | Derivatinstrument | −1 | −8 | – | – |
Ränteswap MSEK, nominellt belopp | 850 | – | 4 | – | Derivatinstrument | 4 | – | – | – |
Ränteswap MDKK, nominellt belopp | 175 | 50 | −1 | 1 | Derivatinstrument | −2 | −2 | – | – |
Inom 3 mån | 3 mån – 1 år | 1–5 år | Totalt nominellt belopp | |||||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Skuld i utländsk valuta – valutasäkring av nettoinvestering i utlandsverksamhet | ||||||||
NOK skuld, nominellt belopp | – | – | – | – | 455 | 455 | 455 | 455 |
DKK skuld, nominellt belopp | – | – | – | – | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Kassaflödessäkringar | ||||||||
Räntetak/räntegolv SEK | – | 1 300 | – | – | 500 | – | 500 | 1 300 |
Räntetak/räntegolv NOK | – | – | – | – | 150 | – | 150 | – |
Räntetak DKK | – | – | – | – | 50 | – | 50 | – |
Ränteswap MNOK, nominellt belopp | – | 455 | – | – | 275 | – | 275 | 455 |
Ränteswap MSEK, nominellt belopp | – | – | – | – | 850 | – | 850 | – |
Ränteswap MDKK, nominellt belopp | – | – | – | – | 175 | 50 | 175 | 50 |
| MSEK 2024−12−31 2023−12−31 | ||
Skatterevision | 14 | 13 |
Summa eventualförpliktelser | 14 | 13 |
Dotterbolag/Org nr/Säte | Antal andelar | Andel i % | ||
Ambea Group AB, 556801-0788, Solna | 406 705 508 | 100 | ||
Ambea Vård och Omsorg AB, 556677-0896, Stockholm | 492 207 640 | 100 | ||
Vardaga och Nytida AB, 556531-6071, Stockholm | 13 363 313 | 100 | ||
Ambea Sverige AB, 556542-9908, Stockholm | 1 000 | 100 | ||
Klara D AB, 556578-0847, Stockholm | 1 000 | 100 | ||
Klara T AB, 556583-7324, Stockholm | 1 000 | 100 | ||
Vardaga AB, 556469-9105, Solna | 100 000 | 100 | ||
Vardaga Äldreomsorg AB, 556573-6450, Solna | 10 000 | 100 | ||
Grannskaps Serviceboende och Service i Östergötland AB, 556441-1717 | , | Solna | 1 200 | 100 |
Nytida Mogården AB, 556542-9940, Solna | 100 | 100 | ||
Nya Nåshemmet AB, 556608-6715, Vansbro | 5 010 | 100 | ||
Vardaga Opalen AB, 556455-5208, Solna | 3 000 | 100 | ||
Vardaga Graniten AB, 556492-9148, Solna | 1 000 | 100 | ||
Carema Äldreomsorg 1 AB, 556466-3218, Sollentuna | 160 000 | 100 | ||
Vardaga Silverhemmen AB, 556791-3321, Stockholm | 100 000 | 100 | ||
Vardaga Agaten AB, 556562-7337, Solna | 2 000 | 100 | ||
Vardaga Gästhemmet Edsby Slott AB, 556568-4908, Solna | 50 | 100 | ||
Nytida AB, 556470-1901, Solna | 55 000 | 100 | ||
Nytida VIP AB, 556496-9367, Sollentuna | 100 | 100 | ||
Nytida Sandstenen AB, 556537-7180, Solna | 1 000 | 100 | ||
Nytida Bergskristallen AB, 556468-9270, Solna | 10 000 | 100 |
Dotterbolag/Org nr/Säte | Antal andelar | Andel i % |
Nytida Tasava AB, 556558-6871, S olna | 2 000 | 100 |
Nytida Månstenen AB, 556334-8407, Solna | 1 000 | 100 |
Nytida Eken Care AB, 556529-1803, Solna | 15 000 | 100 |
Nytida Bärnstenen AB, 556118-6403, Solna | 100 | 100 |
Nytida ASP Center AB, 556580-4712, Solna | 150 | 100 |
Nytida Provita AB, 556600-1029, Solna | 5 550 | 100 |
Nytida Topasen AB, 556501-7810, Solna | 1 020 | 100 |
Nytida Kängurun AB, 556571-8193, Solna | 5 000 | 100 |
Ambea Fastighets Holding AB, 556619-7959, Stockholm | 1 000 | 100 |
Nytida Akida Omsorg AB, 556863-3282, Solna | 34 444 | 100 |
Nytida Hopplunda AB, 556521-1355, Solna | 1 000 | 100 |
Nytida Davsjö AB, 556651-0532, Solna | 116 550 | 100 |
Nytida Ungstöd Sverige AB, 556857-7950, Solna | 5 880 | 100 |
Nytida Ungstöd i Mälardalen AB, 556735-1696, Stockholm | 1 000 | 100 |
Nytida Ungstöd I Stockholm AB, 556703-9531, Solna | 1 000 | 100 |
Nytida Solhagagruppen Holding AB, 556802-2189, Solna | 7 865 188 | 100 |
Nytida Solhagagruppen AB, 556729-1686, Solna | 1 870 000 | 100 |
Nytida Autismkonsult AB, 556609-0261, Kil | 1 000 | 100 |
Nytida Bergshyddan AB, 556551-0392, Solna | 1 050 | 100 |
Nytida Enigma AB, 556487-0771, Solna | 4 800 | 100 |
Nytida Jag Kan AB, 556383-7334, Solna | 1 000 | 100 |
Nytida Kasper Kollo AB, 556739-7830, Solna | 1 000 | 100 |
Nytida Solhaga by AB, 556439-6868, Solna | 5 000 | 100 |
Dotterbolag/Org nr/Säte | Antal andelar | Andel i % |
Nytida Solängen AB, 556668-4345, Solna | 1 000 | 100 |
Nytida Solhaga Sverige AB, 556561-3154, Solna | 4 000 | 100 |
Nytida Tamburinen AB, 556488-6488, Solna | 1 000 | 100 |
Nytida Törngårdens Ek.förening, 769600-0368, Stockholm | – | 100 |
Nytida Öjebo AB, 556605-9332, Ljusdal | 1 000 | 100 |
Nytida Bellstasund AB, 556545-8626, Solna | 2 000 | 100 |
Nytida Nyängen AB, 556528-3776, Solna | 2 000 | 100 |
Nytida Bostadsrätter 516 AB, 556774-0849, Simrishamn | 100 000 | 100 |
Nytida Markområde AB, 556774-0856, Solna | 100 000 | 100 |
Nytida Kalkstenen AB, 556639-9357, Göteborg | 100 | 100 |
Nytida Blichergruppen AB, 556693-0417, Solna | 1 000 | 100 |
Nytida Ekbacka AB, 556477-0807, Tingsryd | 1 000 | 100 |
Nytida Resursteamet AB, 556827-2693, Stockholm | 10 000 | 100 |
RT Assistans AB, 556952-0025, Stockholm | 1 000 | 100 |
RT Jobb AB, 556744-1026, Stockholm | 100 | 100 |
Nytida HVB Partner i Norr AB, 556968-2080, Stockholm | 500 | 100 |
Nytida Brostugegården AB, 556445-7579, Uppsala | 1 000 | 100 |
Nytida BoA Mellanvård AB, 556585-8908, Solna | 1 020 | 100 |
Nytida Andesit AB 556630-1585, Solna | 1 020 | 100 |
Ambea Norge AS, 916722052, Oslo | 490 300 | 100 |
Stendi Heimta AS, 913462564, Rygge | 30 000 | 100 |
Nytida Tillväxthemmen AB, 556933-2314, Solna | 500 | 100 |
Nytida Kung Saga AB, 556843-4095, Solna | 50 | 100 |
Curation Holding AB, 556879-1502, Solna | 9 000 | 100 |
Nytida Pavus AB, 556753-2238, Solna | 1 000 | 100 |
Nytida Stöd & Resurs AB, 556437-5691, Solna | 1 000 | 100 |
Nytida PB AB, 556864-2234, Solna | 500 | 100 |
Dotterbolag/Org nr/Säte | Antal andelar | Andel i % |
Nytida PB LSS AB, 559162-4555, Solna | 500 | 100 |
Grätam Fastighetsprojekt AB, 559141-2019, Solna | 500 | 100 |
CUS Fastighets & Service AB, 559079-6558, Solna | 500 | 100 |
Vardaga Nytida Care, 556694-6207, Solna 1 281 | 1 281 507 | 100 |
Vardaga Nytida Omsorg AB, 556334-1659, Solna | 360 000 | 100 |
Nytida Mjörnviksholm AB, 556123-2108, Solna | 1 000 | 100 |
Nytida Nåjden AB, 556427-0519, Solna | 1 000 | 100 |
Nytida Kognitiva Center AB, 556529-1043, Solna | 1 000 | 100 |
Nytida Ekekullen AB, 556807-1251, Solna | 1 000 | 100 |
Nytida Villa Brucit AB, 559031-3424, Solna | 1 000 | 100 |
Nytida Utveckling och Stöd AB, 559006-6295, Solna | 1 000 | 100 |
Nytida Azurite AB, 559006-6311, Solna | 1 000 | 100 |
Team Vårdpilen AB, 556819-4806, Solna | 500 | 100 |
Vardaga Rosstorp AB, 556776-1431, Solna | 1 000 | 100 |
Vård och Omsorgteamet i Nacka AB, 556723-0544, Solna | 1 000 | 100 |
AMB Norway AS, 995 729 237, Oslo | 30 100 | 100 |
AMB AS, 988 390 011, Oslo | 35 000 | 100 |
Stendi AS, 985 194 653, Oslo | 3 112 | 100 |
Stendi Senior AS, 982 843 790, Oslo | 300 | 100 |
Stendi Assistanse AS, 918843790, Oslo | 30 | 100 |
Altiden Omsorg ApS, 19 17 68 78, København | 6 000 | 100 |
Altiden Ældre ApS, 32 15 95 67, København | 125 | 100 |
Altiden Støtte ApS, 34 89 39 26, Jammerbugt | 80 000 | 100 |
Altiden Social ApS, 27 59 15 07, København | 125 000 | 100 |
Nytida Cypressen AB, 559114-1949, Solna | 500 | 100 |
Nytida Björken AB, 559114-2236, Solna | 500 | 100 |
Dotterbolag/Org nr/Säte | Antal andelar | Andel i % |
Nytida Christinagården AB, 556288-6803, Solna | 100 | 100 |
Nytida Yxe Herrgård AB, 556192-7376, Solna | 100 | 100 |
Klara SkolPool AB, 556812-6980, Solna | 100 | 100 |
Nytida Familia AB, 559039-2493, Solna | 100 | 100 |
Nytida Alpklyftan AB, 556511-6372, Solna | 100 | 100 |
Alpklyftan Vuxna AB, 556664-3853, Solna | 100 | 100 |
Nytida Evus AB, 559020-5125, Solna | 100 | 100 |
Nytida Sorbus AB, 559113-2963, Solna | 100 | 100 |
Friab Individ och familj AB, 556651-4336, Solna | 100 | 100 |
Swea Familjehem AB, 556699-1641, Solna | 100 | 100 |
Lästringe-Alma AB, 556568-8248, Solna | 100 | 100 |
Höjden & Jonslund LSS omsorg AB, 556723-6236, Solna | 100 | 100 |
Kullabygdens DBT-hem AB, 556919-6412, Solna | 100 | 100 |
Slättelynga gård AB, 556977-4861, Solna | 100 | 100 |
Mahults herrgårds HVB-hem AB, 559027-5144, Solna | 100 | 100 |
Familjelänken AB, 556940-1663, Solna | 100 | 100 |
Kullabygdens DBT behandlingsfamilj AB, 559035-6795, Solna | 100 | 100 |
MSEK | 2024 | 2023 |
| Likvida medel | ||
| Följande komponenter ingår i likvida medel: | ||
Kassamedel och banktillgodohavanden | 28 | 6 |
Summa likvida medel | 28 | 6 |
Erlagd ränta | −467 | −416 |
Ränta på leasingskuld | −317 | −296 |
Kassaflödespåverkande förändringar | Icke-kassaflödespåverkande förändringar | ||||||||||||
| Summa Kassaflödes- | Nya | Avslutade | Omvärderingar | Valutakurs- | Övriga | Summa icke-kassaflödes- | |||||||
MSEK | 2023−12−31 | Nya lån | Amorteringar | påverkande förändringar | Förvärv | leasingavtal | leasingavtal | av leasingavtal | differenser | Ändringar i verkliga värden | förändringar | påverkande förändringar | 2024−12−31 |
Långfristiga lån | 1 423 | – | −358 | −358 | 20 | −3 | 5 | 22 | 1 087 | ||||
Kortfristiga lån | 739 | 3 487 | −3 187 | 300 | – | – | – | – | – | – | 1 039 | ||
Leasingskuld | 8 583 | – | −1 092 | −1 092 | 153 | 770 | −223 | 718 | 20 | 1 438 | 8 929 | ||
Summa skulder | 10 745 | 3 487 | −4 637 | −1 150 | 173 | 770 | −223 | 718 | 20 | −3 | 5 | 1 460 | 11 055 |
Kassaflödespåverkande förändringar | Icke-kassaflödespåverkande förändringar | ||||||||||||
| Summa kassaflödes- | Nya | Avslutade | Omvärderingar | Valutakurs- | Övriga | Summa icke-kassaflödes- | |||||||
MSEK | 2022−12−31 | Nya lån | Amorteringar | påverkande förändringar | Förvärv | leasingavtal | leasingavtal | av leasingavtal | differenser | Ändringar i verkliga värden | förändringar | påverkande förändringar | 2023−12−31 |
Långfristiga lån | 2 403 | 152 | −1 137 | −985 | −10 | – | – | −58 | 73 | 5 | 1 423 | ||
Kortfristiga lån | 458 | 4 089 | −3 808 | 281 | – | – | – | – | – | – | 739 | ||
Leasingskuld | 8 098 | – | −1 019 | −1 019 | – | 709 | −373 | 1 208 | −39 | – | – | 1 505 | 8 583 |
Summa skulder | 10 959 | 4 241 | −5 964 | −1 723 | −10 | 709 | −373 | 1 208 | −39 | −58 | 73 | 1 510 | 10 745 |
| Sorbus | Verkligt värde | ||||
MSEK | Alpklyftan | Evus Omsorg | Vårdboende | Friab | redovisat i koncernen |
Materiella anläggningstillgångar | 0 | 2 | 1 | 11 | 14 |
Immateriella tillgångar | 4 | 11 | 6 | 28 | 49 |
Nyttjanderättstillgångar | 11 | 47 | 26 | 69 | 153 |
Kundfordringar och övriga fordringar | 4 | 5 | 4 | 42 | 55 |
Likvida medel | 8 | 7 | 1 | 13 | 29 |
Långfristiga skulder och avsättningar | 0 | 0 | 0 | −58 | −58 |
Uppskjuten skatteskuld | −1 | −2 | −1 | −6 | −10 |
Leasingskulder | −11 | −47 | −26 | −69 | −153 |
Leverantörsskulder och övriga skulder | −4 | −6 | −4 | −24 | −38 |
| Netto identifierbara tillgångar och | |||||
skulder | 11 | 17 | 7 | 6 | 41 |
Koncerngoodwill | 15 | 45 | 13 | 135 | 208 |
Total köpeskilling | 26 | 62 | 20 | 141 | 249 |
Avgår: likvida medel | −8 | −7 | −1 | −13 | −29 |
Avgår: ej utbetald tilläggsköpeskilling | – | – | −2 | – | −2 |
Tillkommer: lösen av lån till säljare | – | – | – | 35 | 35 |
Kassaflödespåverkan | 18 | 55 | 17 | 163 | 253 |
MSEK | 2024 | 2023 |
| Tillväxt/Förvärvad tillväxt | ||
Nettoomsättningstillväxt (%) | 6,6% | 5,4% |
Varav organisk tillväxt (%) | 6,5% | 6,2% |
Varav förvärvad tillväxt (%) | 0,5% | −0,4% |
Varav valutaeffekt (%) | −0,4% | −0,4% |
| Rörelsemarginal (EBIT) | ||
Nettoomsättning | 14 195 | 13 312 |
Rörelseresultat (EBIT) | 1 278 | 981 |
Rörelsemarginal (EBIT) (%) | 9,0% | 7,4% |
| EBITA | ||
Rörelseresultat (EBIT) | 1 278 | 981 |
| Av- och nedskrivningar på immateriella | ||
tillgångar | 94 | 95 |
EBITA | 1 372 | 1 076 |
Nettoomsättning | 14 195 | 13 312 |
EBITA-marginal (%) | 9,7% | 8,1% |
| EBITDA | ||
Rörelseresultat (EBIT) | 1 278 | 981 |
| Av- och nedskrivningar på immateriella | ||
och materiella tillgångar | 1 367 | 1 297 |
EBITDA | 2 645 | 2 278 |
| EBITDA marginal | ||
Nettoomsättning | 14 195 | 13 312 |
EBITDA marginal (%) | 18,6% 17,1% |
MSEK | 2024 | 2023 |
| EBITDA exklusive IFRS 16 | ||
Rörelseresultat (EBIT) | 1 278 | 981 |
| Av- och nedskrivningar på immateriella | ||
och materiella tillgångar | 1 367 | 1 297 |
Avgår: Hyreskostnad Fastigheter | −1 332 | −1 255 |
Avgår: Hyreskostnad Fordon | −71 | −59 |
| Avgår: Realisationsresultat från avslutade | ||
avtal | −5 | −3 |
Netto IFRS 16 effekt på EBITDA | −1 408 | −1 317 |
EBITDA exklusive IFRS 16 effekt | 1 237 | 961 |
| Operativt kassaflöde | ||
EBITDA | 2 645 | 2 278 |
Justering för poster som inte ingår i kassa- flödet | −81 | 36 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | ||
exkl. förvärv och avyttringar av dotterbolag | −100 | −83 |
Justering för kassaflöde från investerings- verksamhet avseende ökad kapacitet/ | ||
tillväxt | 19 | 12 |
Förändring i rörelsekapital | 107 | −82 |
Operativt kassaflöde | 2 590 | 2 161 |
| Kassagenerering, Cash Conversion (%) | ||
Operativt kassaflöde | 2 590 | 2 161 |
EBITDA | 2 645 | 2 278 |
Kassagenerering, Cash Conversion (%) | 97,9% 94,9% |
MSEK | 2024 | 2023 |
| Nettoskuld, nettoskuld/EBITDA | ||
Långfristiga räntebärande skulder | 8 878 | 8 969 |
Kortfristiga räntebärande skulder | 2 177 | 1 776 |
Avgår: likvida medel | −28 | −6 |
Nettoskuld | 11 027 | 10 739 |
EBITDA | 2 645 | 2 278 |
Nettoskuld/EBITDA (ggr) | 4,17 | 4,7 |
| Rörelsekapital | ||
Kundfordringar | 1 284 | 1 278 |
Övriga fordringar | 83 | 93 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna | ||
intäkter | 431 | 406 |
Avgår leverantörskulder | −403 | −402 |
Avgår skatteskulder | −127 | −67 |
Avgår övriga icke räntebärande skulder | −180 | −195 |
Avgår upplupna kostnader och förut- betalda intäkter | −1 327 | −1 217 |
Summa rörelsekapital | −239 | −104 |
Nettoomsättning | 14 195 | 13 312 |
Rörelsekapital i förhållande till netto- omsättning % | −1,7% | −0,8% |
| Nettoskuld, nettoskuld/EBITDA exkl IFRS | ||
| 16 effekt | ||
Långfristiga räntebärande skulder | 8 878 | 8 969 |
| Avgår: kortfristiga leasingskulder som avser | ||
fastigheter redovisade på rad leasingskuld | −7 568 | −7 381 |
| Avgår: kortfristiga leasingskulder som avser | ||
fordon redovisade på rad leasingskuld | −223 | −165 |
MSEK | 2024 | 2023 |
Kortfristiga räntebärande skulder | 2 177 | 1 776 |
| Avgår: kortfristiga leasingskulder som avser | ||
fastigheter redovisade på rad leasingskuld | −1 062 | −966 |
| Avgår: kortfristiga leasingskulder som avser | ||
fordon redovisade på rad leasingskuld | −76 | −71 |
Avgår: likvida medel | −28 | −6 |
Nettoskuld exklusive IFRS 16 effekter | 2 098 | 2 156 |
EBITDA justerad för IFRS 16 | 1 237 | 961 |
| Nettoskuld/EBITDA (ggr) | ||
exklusive IFRS 16 effekter | 1,7 | 2,2 |
MSEK | 2024 | 2023 |
| Övriga intäkter | ||
Beviljade ersättningar för elstöd | – | 12 |
Omställningsstöd | 7 | – |
Övriga bidrag | 30 | – |
| Kostnadsreduktion i resultaträkningen | ||
Anställningsstöd i form av lönebidrag | 67 | 61 |
Ersättning för sjuklönekostnader | 3 | 8 |
Summa statliga bidrag | 107 | 81 |