1 |
3 |
4 |
5 |
milj. EUR (paitsi prosenttiluvut ja henkilöstön keskimääräinen lukumäärä) | 2025 | 2024 | 2023 |
Konsernin tuloslaskelmasta | |||
Liikevaihto | 19 889 | 19 220 | 21 138 |
Liikevoitto (1) | 885 | 1 970 | 1 733 |
% liikevaihdosta | 4,4 % | 10,2 % | 8,2 % |
Voitto ennen veroja | 915 | 2 091 | 1 469 |
Jatkuvien toimintojen voitto | 638 | 1 711 | 649 |
Lopetettujen toimintojen voitto/tappio | 22 | -427 | 30 |
Tilikauden voitto | 660 | 1 284 | 679 |
Konsernitaseesta | |||
Pitkäaikaiset varat | 21 805 | 21 162 | 21 694 |
Lyhytaikaiset varat | 15 792 | 17 987 | 18 087 |
Myytävänä olevat omaisuuserät | — | — | 79 |
Vastaavaa yhteensä | 37 597 | 39 149 | 39 860 |
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva oma pääoma | 20 967 | 20 657 | 20 537 |
Määräysvallattomille omistajille kuuluva osuus omasta pääomasta | 91 | 90 | 91 |
Oma pääoma yhteensä | 21 058 | 20 747 | 20 628 |
Korolliset velat(2) | 3 413 | 3 887 | 4 191 |
Vuokrasopimusvelat(2) | 1 000 | 863 | 997 |
Varaukset(2) | 1 416 | 1 228 | 1 262 |
Muut velat(2) | 10 710 | 12 424 | 12 782 |
Vastattavaa yhteensä | 37 597 | 39 149 | 39 860 |
Muuta tietoa | |||
Tutkimus- ja kehityskulut (3) | -4 855 | -4 512 | -4 277 |
% liikevaihdosta | -24,4 % | -23,5 % | -20,2 % |
Käyttöomaisuusinvestoinnit (4) | -606 | -472 | -652 |
% liikevaihdosta | -3,0 % | -2,5 % | -3,1 % |
Henkilöstökulut(3) | 7 831 | 7 563 | 7 294 |
Henkilöstön keskimääräinen lukumäärä (3) | 78 005 | 78 434 | 84 795 |
Tilauskanta, mrd. EUR(5) | 19,5 | 20,0 | 22,0 |
milj. EUR (paitsi prosenttiluvut ja henkilöstön keskimääräinen lukumäärä) | 2025 | 2024 | 2023 |
Olennaiset tunnusluvut | |||
Osakekohtainen tulos (emoyhtiön omistajille kuuluvasta voitosta/tappiosta) | |||
Laimentamaton osakekohtainen tulos, EUR | |||
Jatkuvat toiminnot | 0,12 | 0,31 | 0,11 |
Tilikauden voitto | 0,12 | 0,23 | 0,12 |
Laimennettu osakekohtainen tulos, EUR | |||
Jatkuvat toiminnot | 0,11 | 0,31 | 0,11 |
Tilikauden voitto | 0,12 | 0,23 | 0,12 |
Ehdotettu osakekohtainen osinko, EUR (6) | 0,14 | 0,14 | 0,13 |
Sijoitetun pääoman tuotto, % (4) | 4,3 % | 9,3 % | 6,6 % |
Oman pääoman tuotto, % (4) | 3,1 % | 6,2 % | 3,2 % |
Omavaraisuusaste, % (4) | 56,0 % | 53,0 % | 51,8 % |
Nettovelkaantumisaste, %(4) | -16,0 % | -23,4 % | -21,0 % |
Rahavarat | 5 462 | 6 623 | 6 234 |
Kassa ja korolliset sijoitukset (4) | 6 791 | 8 741 | 8 514 |
Nettokassa ja korolliset sijoitukset (4) | 3 378 | 4 854 | 4 323 |
Liiketoiminnan nettorahavirta | 2 071 | 2 493 | 1 317 |
Vapaa kassavirta(4) | 1 465 | 2 021 | 665 |
6 |
2025 | 2024 | Muutos % | ||||
milj. EUR | % liikevaihdosta | milj. EUR | % liikevaihdosta | |||
Liikevaihto | 19 889 | 100,0 % | 19 220 | 100,0 % | 3 % | |
Hankinnan ja valmistuksen kulut | -11 230 | -56,5 % | -10 356 | -53,9 % | 8 % | |
Bruttokate | 8 659 | 43,5 % | 8 864 | 46,1 % | -2 % | |
Tutkimus- ja kehityskulut | -4 855 | -24,4 % | -4 512 | -23,5 % | 8 % | |
Myynnin ja hallinnon kulut (1) | -3 073 | -15,5 % | -2 872 | -14,9 % | 7 % | |
Liiketoiminnan muut tuotot ja kulut (1) | 154 | 0,8 % | 490 | 2,5 % | -69 % | |
Liikevoitto (1) | 885 | 4,4 % | 1 970 | 10,2 % | -55 % | |
Osuus osakkuusyhtiöiden ja yhteisyritysten tuloksesta | 19 | 0,1 % | 7 | 0,0 % | 171 % | |
Rahoitustuotot ja -kulut(1) | 11 | 0,1 % | 114 | 0,6 % | -90 % | |
Voitto ennen veroja | 915 | 4,6 % | 2 091 | 10,9 % | -56 % | |
Tuloverot | -277 | -1,4 % | -380 | -2,0 % | -27 % | |
Jatkuvien toimintojen voitto | 638 | 3,2 % | 1 711 | 8,9 % | -63 % | |
Lopetettujen toimintojen voitto/tappio | 22 | 0,1 % | -427 | -2,2 % | -105 % | |
Tilikauden voitto | 660 | 3,3 % | 1 284 | 6,7 % | -49 % | |
Jatkuvien toimintojen voiton jakautuminen | ||||||
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva osuus | 651 | 3,3 % | 1 277 | 6,6 % | -49 % | |
Määräysvallattomille omistajille kuuluva osuus | 9 | 0,0 % | 7 | 0,0 % | 29 % | |
7 |
milj. EUR | 2025 | 2024 | Muutos % |
Amerikka | 6 985 | 6 276 | 11 % |
Latinalainen Amerikka | 784 | 895 | -12 % |
Pohjois-Amerikka | 6 201 | 5 381 | 15 % |
APAC | 4 639 | 4 549 | 2 % |
Kiinan alue | 913 | 1 134 | -19 % |
Intia | 1 534 | 1 373 | 12 % |
Muu APAC | 2 192 | 2 042 | 7 % |
EMEA | 8 265 | 8 395 | -2 % |
Eurooppa(1) | 6 165 | 6 362 | -3 % |
Lähi-itä ja Afrikka | 2 100 | 2 033 | 3 % |
Yhteensä | 19 889 | 19 220 | 3 % |
milj. EUR | 2025 | 2024 | Muutos % |
Viestintäpalvelujen tarjoajat | 15 313 | 15 085 | 2 % |
Tekoäly- ja pilvipalveluasiakkaat ja toimintakriittiset yritykset ja puolustusteollisuus | 3 085 | 2 180 | 42 % |
Lisenssinsaajat | 1 501 | 1 928 | -22 % |
Muut (1) | -10 | 27 | -137 % |
Yhteensä | 19 889 | 19 220 | 3 % |
8 |
2025 | 2024 | |
Vuoden sisällä | 57 % | 53 % |
2-3 vuodessa | 28 % | 27 % |
Yli 3 vuodessa | 15 % | 20 % |
Yhteensä | 100 % | 100 % |
9 |
2025 | 2024 | Muutos % | ||||
milj. EUR | % liikevaihdosta | milj. EUR | % liikevaihdosta | |||
Liikevaihto | — | 100,0 % | 1 059 | 100,0 % | -100 % | |
Kulut | — | 0,0 % | -989 | -93,4 % | -100 % | |
Liikevoitto | — | 0,0 % | 70 | 6,6 % | -100 % | |
Rahoitustuotot ja -kulut | — | 0,0 % | -7 | -0,7 % | -100 % | |
Arvonalentumistappio arvostamisesta käypään arvoon vähennettynä myynnistä aiheutuvilla menoilla | — | 0,0 % | -514 | -48,5 % | -100 % | |
Myyntivoitto | 22 | 0,0 % | 29 | 2,7 % | -24 % | |
Voitto/tappio lopetetuista toiminnoista ennen veroja | 22 | 0,0 % | -422 | -39,8 % | -105 % | |
Tuloverot | — | 0,0 % | -5 | -0,5 % | -100 % | |
Voitto/tappio lopetetuista toiminnoista⁽¹⁾ | 22 | 0,0 % | -427 | -40,3 % | -105 % | |
10 |
2025 | 2024 | Muutos % | ||||
milj. EUR | % liikevaihdosta | milj. EUR | % liikevaihdosta | |||
Liikevaihto (1) | 7 986 | 100,0 % | 6 518 | 100,0 % | 23 % | |
Hankinnan ja valmistuksen kulut | -4 700 | -58,9 % | -3 781 | -58,0 % | 24 % | |
Bruttokate | 3 286 | 41,1 % | 2 737 | 42,0 % | 20 % | |
Tutkimus- ja kehityskulut | -1 536 | -19,2 % | -1 207 | -18,5 % | 27 % | |
Myynnin ja hallinnon kulut | -985 | -12,3 % | -815 | -12,5 % | 21 % | |
Liiketoiminnan muut tuotot ja kulut | 15 | 0,2 % | 46 | 0,7 % | -67 % | |
Liikevoitto | 780 | 9,8 % | 761 | 11,7 % | 2 % | |
milj. EUR | 2025 | 2024 | Muutos % |
Amerikka | 3 688 | 2 726 | 35 % |
APAC | 1 648 | 1 426 | 16 % |
EMEA | 2 650 | 2 366 | 12 % |
Yhteensä | 7 986 | 6 518 | 23 % |
11 |
2025 | 2024⁽¹⁾ | Muutos % | ||||
milj. EUR | % liikevaihdosta | milj. EUR | % liikevaihdosta | |||
Liikevaihto | 2 606 | 100,0 % | 2 589 | 100,0 % | 1 % | |
Hankinnan ja valmistuksen kulut | -1 307 | -50,2 % | -1 432 | -55,3 % | -9 % | |
Bruttokate | 1 299 | 49,8 % | 1 157 | 44,7 % | 12 % | |
Tutkimus- ja kehityskulut | -567 | -21,8 % | -550 | -21,3 % | 3 % | |
Myynnin ja hallinnon kulut | -421 | -16,2 % | -444 | -17,2 % | -5 % | |
Liiketoiminnan muut tuotot ja kulut | 27 | 1,0 % | 43 | 1,7 % | -37 % | |
Liikevoitto | 338 | 13,0 % | 206 | 8,0 % | 64 % | |
milj. EUR | 2025 | 2024 | Muutos % |
Amerikka | 1 120 | 1 153 | -3 % |
APAC | 529 | 517 | 2 % |
EMEA | 957 | 919 | 4 % |
Yhteensä | 2 606 | 2 589 | 1 % |
12 |
2025 | 2024⁽¹⁾ | Muutos % | ||||
milj. EUR | % liikevaihdosta | milj. EUR | % liikevaihdosta | |||
Liikevaihto | 7 806 | 100,0 % | 8 158 | 100,0 % | -4 % | |
Hankinnan ja valmistuksen kulut | -4 914 | -63,0 % | -4 939 | -60,5 % | -1 % | |
Bruttokate | 2 892 | 37,0 % | 3 219 | 39,5 % | -10 % | |
Tutkimus- ja kehityskulut | -2 076 | -26,6 % | -2 160 | -26,5 % | -4 % | |
Myynnin ja hallinnon kulut | -687 | -8,8 % | -756 | -9,3 % | -9 % | |
Liiketoiminnan muut tuotot ja kulut | 91 | 1,2 % | 149 | 1,8 % | -39 % | |
Liikevoitto | 220 | 2,8 % | 452 | 5,5 % | -51 % | |
milj. EUR | 2025 | 2024 | Muutos % |
Amerikka | 2 182 | 2 396 | -9 % |
APAC | 2 464 | 2 593 | -5 % |
EMEA | 3 160 | 3 169 | 0 % |
Yhteensä | 7 806 | 8 158 | -4 % |
13 |
2025 | 2024 | Muutos % | ||||
milj. EUR | % liikevaihdosta | milj. EUR | % liikevaihdosta | |||
Liikevaihto | 1 501 | 100,0 % | 1 928 | 100,0 % | -22 % | |
Hankinnan ja valmistuksen kulut | — | 0,0 % | -2 | -0,1 % | -100 % | |
Bruttokate | 1 501 | 100,0 % | 1 926 | 99,9 % | -22 % | |
Tutkimus- ja kehityskulut | -309 | -20,6 % | -250 | -13,0 % | 24 % | |
Myynnin ja hallinnon kulut | -149 | -9,9 % | -163 | -8,5 % | -9 % | |
Liiketoiminnan muut tuotot ja kulut | 16 | 1,1 % | 1 | 0,1 % | 1500 % | |
Liikevoitto | 1 059 | 70,6 % | 1 514 | 78,5 % | -30 % | |
14 |
2025 | 2024 | |||||
milj. EUR | % liikevaihdosta | milj. EUR | % liikevaihdosta | Muutos % | ||
Liikevaihto | 17 | 100,0 % | 34 | 100,0 % | -50 % | |
Hankinnan ja valmistuksen kulut | -21 | -123,5 % | -29 | -85,3 % | -28 % | |
Bruttokate | -4 | -23,5 % | 5 | 14,7 % | -180 % | |
Tutkimus- ja kehityskulut | -126 | -741,2 % | -131 | -385,3 % | -4 % | |
Myynnin ja hallinnon kulut (1) | -243 | -1 429,4 % | -227 | -667,6 % | 7 % | |
Liiketoiminnan muut tuotot ja kulut (1) | — | 0,0 % | 4 | 11,8 % | -100 % | |
Liiketappio (1) | -373 | -2 194,1 % | -349 | -1 026,5 % | 7 % | |
15 |
16 |
Rahoitusväline | Valuutta | Lopullinen eräpäivä | Nimellisarvo (milj.) |
2,00 % velkakirja | EUR | 3/2026 | 630 |
4,375 % velkakirja | USD | 6/2027 | 500 |
6,50 % velkakirja | USD | 1/2028 | 74 |
3,125 % velkakirja | EUR | 5/2028 | 500 |
6,45 % velkakirja | USD | 3/2029 | 206 |
4,375 % kestävyystavoitteisiin sidottu velkakirja | EUR | 8/2031 | 500 |
NIB T&K laina | EUR | 10/2032 | 250 |
6,625 % velkakirja | USD | 5/2039 | 500 |
Muut lainat | EUR | 466 |
17 |
2025 | 2024 | ||||
Valuutta | Liikevaihto | Kokonaiskulut | Liikevaihto | Kokonaiskulut | |
EUR | ~25 % | ~25 % | ~25 % | ~30 % | |
USD | ~55 % | ~50 % | ~55 % | ~45 % | |
CNY | ~0 % | ~5 % | ~5 % | ~5 % | |
INR | ~5 % | ~5 % | ~0 % | ~5 % | |
Muut | ~15 % | ~15 % | ~15 % | ~15 % | |
Yhteensä | ~100 % | ~100 % | ~100 % | ~100 % | |
18 |
19 |
Vuonna 2025 Nokia loi asiakkailleen arvoa kestävän kehityksen kautta, edistämällä toimiaan ilmasto- ja kiertotalousmuutoksen, sosiaalisten digitalisaatioaloitteiden, toimitusketjun resilienssin ja teknologiavastuun osalta. | Hiilidioksidipäästöjen vähentäminen ja kiertotalous -27 % vähemmän kasvihuonekaasupäästöjä (scopet 1, 2, 3) kuin lähtövuonna 2019 | Digitaalisen kahtiajaon kaventaminen 272 miljoonaa mobiililaajakaistaliittymien määrän kasvu Nokian radioasiakkaiden verkoissa | Toimitusketjun resilienssi 788 tehtyä toimittajien tarkastusta ja EcoVadis-arviointia | Teknologian vastuullinen käyttö Nokia sai ensimmäisenä suomalaisena yrityksenä hyväksynnän sitoville yrityssäännöilleen, mikä osoittaa sitoutumisemme tieto- ja yksityisyydensuojaan | |||||||
90 % jätteen kiertoaste | Sosiaalisissa digitalisaatioprojekteissa saavutettiin 829 953 suoraa edunsaajaa vuodesta 2023 lähtien | 98 % korkean riskin hankkeista todettiin täyttävän Nokian ei-neuvoteltavissa olevat vähimmäisvaatimukset | Tekoälyn hallintokehys luotiin ja otettiin käyttöön Nokian laajuisesti |
20 |
Nokian strategiset vaikutusalueet ja keskeiset mahdollistajat | |||||||||
Visio: Tulla asiakkaidemme luotetuimmaksi verkkoratkaisujen kumppaniksi | |||||||||
Strategiset vaikutusalueet | |||||||||
Strategiset vaikutusalueet vastaavat kriittisiin kestävän kehityksen haasteisiin ja avaavat samalla uusia kasvu- ja erottautumismahdollisuuksia. | |||||||||
Hiilidioksidipäästöjen vähentäminen ja kiertotalous | Digitaalisen kahtiajaon kaventaminen | Toimitusketjun resilienssi | Teknologian vastuullinen käyttö | ||||||
Keskeiset mahdollistajat | |||||||||
Keskeiset mahdollistajat tarjoavat meille tarvittavat valmiudet ja operatiivisen perustan tavoitteiden saavuttamiseksi. | |||||||||
Asiakassuhteiden ylläpitäminen Kasvata myyntiä asiakaslähtöisellä kestävään kehitykseen perustuvalla arvon luonnilla | Ekosysteemi- yhteistyö Hyödynnä kestävään kehitykseen perustuvia kumppanuuksia ja rahoitusmahdollisuuksia | Innovaatiot Edistä yhteistyössä asiakkaiden kanssa tehtävää kehitystyötä tutkimalla kestävään kehitykseen perustuvia disruptiivisia teknologioita | Digitalisaatio Digitalisoi kestävän kehityksen data ja siihen liittyvät toiminnot | ||||||
21 |
Nokia on tunnistanut CSRD:n mukaisesti tehdyn kaksoisolennaisuusarvioinnin perusteella useiden aihealueiden vaativan erityistä huomiota ja raportointia. | ||||||||||
E | S | G | Nämä olennaiset aihealueet ovat yhteydessä toisiinsa ja toisistaan riippuvaisia. Tästä syystä kestävyyden johtaminen ja raportointi vaativat yhtenäistä lähestymistapaa, joka heijastaa kokonaisuutena Nokian kestävän kehityksen matkaa ja varmistaa kestävän kehityksen tulosten ja vaikutusten laajan kattavuuden. | |||||||
Ilmastonmuutos (E1) Resurssien käyttö ja kiertotalous (E5) | Oma työvoima(S1) Arvoketjun työntekijät (S2) Vaikutusten kohteena olevat yhteisöt (S3) Kuluttajat ja loppukäyttäjät (S4) | Liiketoiminnan harjoittaminen (G1) | ||||||||
22 |
Nokian vuoden 2025 kohokohdat | |
Uudistetun kestävyysstrategian lanseeraus, jonka tavoitteena on auttaa Nokiaa tulemaan luotetuimmaksi verkkoratkaisujen kumppaniksi keskittymällä asiakasarvoon ja innovointiin | |
Nokian kaksoisolennaisuusarvioinnin päivitys vastatakseen liiketoiminnan, toimintojen ja markkinoiden muutoksiin | |
ESG-komitean perustaminen kestävän kehityksen edistämiseksi liiketoiminnan päätöksenteon perustana | |
ESG-mittarit olivat edelleen osa Nokian lyhyen ja pitkän aikavälin kannustinjärjestelmiä | |
23 |
24 |
ESRS-osion viite | Raportoimatta jätetyt tiedot |
ESRS 2, SBM-1, Kappale 40(b) | Kokonaistulojen jakautuminen merkittävän ESRS-alan mukaan |
ESRS 2, SBM-1, Kappale 40(c) | Luettelo muista merkittävistä ESRS-aloista kappaleessa 40b lueteltujen alojen lisäksi |
ESRS 2, SBM-3, Kappale 48(e) | Olennaiset aihealueet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa (ennakoidut taloudelliset vaikutukset) |
ESRS E1, E1-9, Kappale 64-70 | Olennaisten fyysisten ja siirtymäriskien ja mahdollisten ilmastoon liittyvien mahdollisuuksien ennakoidut taloudelliset vaikutukset |
ESRS E5, E5-6, Kappale 41-43 | Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvien vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien ennakoidut taloudelliset vaikutukset |
25 |
Tulos- vastuullinen ylin johto | Hallitustyö/ Hyvä hallintotapa | Rahoitus ja laskenta- toimi | Lainsäädäntö/ Yhteiskunta- politiikka/ Compliance | Viestintä- palvelujen markkina- segmentti | Yritysliike- toiminnan markkina- segmentti | Teknologia | Kyber- turvallisuus | Ympäristö- vastuu ja sosiaalinen vastuu | |
Nykyiset hallituksen jäsenet | |||||||||
Sari Baldauf (puheenjohtaja) | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | |||
Timo Ihamuotila (varapuheenjohtaja 29.4.2025 alkaen) | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | |||
Timo Ahopelto | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | ||||
Elizabeth Crain | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | |||||
Thomas Dannenfeldt | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | ||||
Pernille Erenbjerg | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | ||
Lisa Hook | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | ||
Mike McNamara | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | ||||
Thomas Saueressig | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | ||
Kai Öistämö | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | |||
Ehdotettu uusi hallituksen jäsen | |||||||||
Meredith Whittaker | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ |
26 |
ESG-toimintojen ja toimintatapojen valvonta | |||||
Nokian hallitus | ▪ Arvioi kestävän kehityksen käytäntöjä siihen liittyviä riskejä ja tavoitteiden asettamista sekä niiden toteuttamisen ja tehokkuuden. ▪ Hallituksen valiokunnat tarkastelevat vastuullisuuteen liittyviä erillisiä aiheita kukin oman vastuualueensa mukaisesti, mukaan lukien muun muassa ESG-raportointi, olennaisuusarviointi, etiikka ja vaatimustenmukaisuus, tietosuojakysymykset, yrityskulttuuri, henkilöstöpääoman hallinta ja kestävyysnäkökulmien sisällyttäminen teknologiaamme. | ||||
Henkilöstövaliokunta ▪ Palkitsemisen kestävyyteen liittyvät ansaintakriteerit ▪ Henkilöstöpääoman hallinnointi | Tarkastusvaliokunta ▪ Kestävyysraportointi ▪ ESG:hen liittyvät riskit ja mahdollisuudet ▪ Etiikka ja vaatimustenmukaisuus ▪ Tietoturva ja tietosuoja ▪ Sisäiset kontrollit ja sisäinen tarkastus | Nimitysvaliokunta ▪ Hallinto ▪ Kestävyyteen liittyvät hallintokäytänteet | Teknologiavaliokunta ▪ Kestävän kehityksen näkökulmien sisällyttäminen yhtiön teknologiaan liittyviin tavoitteisiin ja suunnitelmiin | ||
Johtoryhmä | ▪ Tarkastaa ja hyväksyy kestävään kehitykseen liittyvät toimintaperiaatteet ▪ Saa tietoa johtamis- ja toimintaviitekehysten, strategian, tavoitteiden ja tulosten implementoinneista ja muutoksista ▪ Tarkastelee kestävää kehitystä kokouksissaan ja antaa palautetta vähintään kaksi kertaa vuodessa ja aihekohtaisten aihealueiden niin vaatiessa ▪ Toimitusjohtaja, talous- ja rahoitusjohtaja ja liiketoimintaryhmien johtajat arvioivat lisäksi kestävän kehityksen aiheita vähintään kaksi kertaa vuodessa osana Nokian liiketoimintakatsauksia | |
ESG-komitea | ▪ Tarkastaa ja hyväksyy kestävyysstrategian ▪ Valvoo kestävyysstrategiaa ja varmistaa sen yhdenmukaisuuden Nokian liiketoiminnan ja strategisten tavoitteiden kanssa | |||||||||
Kestävän kehityksen neuvosto ▪ Ohjaa kestävyysstrategian, prioriteettien ja kestävän toiminnan toteutuksen yhdenmukaisuutta Nokiassa ▪ Osallistuu kestävän kehityksen strategian ja olennaisuuden arviointiin sekä tarkastelee kestävän kehityksen tavoitteita ja tuloksia ▪ Tarjoaa syvempää ymmärrystä kestävään kehitykseen liittyvistä riskeistä ja mahdollisuuksista | Yhteiskuntavastuu- ja lahjoitusvaliokunta ▪ Asettaa periaatteet yrityslahjoitusten ja - investointien kohdentamiselle yliopistoille ja yhteisöille ▪ Hyväksyy varoja lahjoitusten jakamiseen ▪ Arvioi kaikkien lahjoitusohjelmien vaikutuksia | Ihmisoikeuksien huolellisuustarkastuksen (due diligence) neuvosto ▪ Hallinnoi Nokian ihmisoikeuksia koskevien toimintaperiaatteiden ja täytäntöönpanomenettelyjen korkean tason yhdenmukaistamista ▪ Ohjaa Nokian liiketoimintoja koskevia päätöksiä ihmisoikeusnäkökulmasta ▪ Varmistaa kaikkien liiketoimintaryhmien ja toimintojen välisen yhdenmukaistamisen ja asianmukaisten riskien vähennystoimien käyttöönoton | Tietosuoja-, data- ja kyberturvallisuus- sääntelyn ohjausryhmä ▪ Valvoo ja varmistaa yksityisyyttä, tietosuojaa ja kyberturvallisuutta koskevien määräysten noudattamisen ▪ Antaa strategista ohjausta, seuraa riskejä ja tekee päätöksiä varmistaakseen sääntelyvaatimusten noudattamisen organisaation tietovarojen suojaamisessa | Nokian teknologianeuvosto ▪ Edistää Nokian teknologiajohtajuutta kestävissä teknologioissa ▪ Edistää kestävää tutkimus- ja kehitystyötä sekä suunnittelukäytäntöjä ▪ Edistää kestävän kehityksen teknologioiden ja standardien yhdenmukaistamista koko Nokiassa ▪ Antaa teknologia- ja innovaatiosuuntaa kestävän kehityksen teemoissa | Nokian hankintaneuvosto ▪ Ohjaa hankinta- ja toimitusketjun kestävyysstrategiaa ja toteutusta ▪ Hyväksyy ennakkoon hankinta- ja toimitusketjun kestävän kehityksen tavoitteet, mittarit ja tulokset ▪ Arvioi merkittäviä riskejä ja määrittää korjaavat toimenpiteet ▪ Hyväksyy ennakkoon hankinta- ja toimitusketjun kestävään kehitykseen liittyvät materiaalit johtoryhmälle ja hallitukselle | Nokian tekoälyn hallintoneuvosto ▪ Hallinnoi ja valvoo tekoälyä koskevien Nokian toiminta- periaatteiden ja -ohjeiden käyttöönottoa tekoälyn vastuullisen käytön varmistamiseksi yhtiön sisäisissä työkaluissa sekä asiakkaille tarjotuissa tuotteissa ja palveluissa ▪ Varmistaa määräysten noudattamisen ja Nokian parhaiden käytäntöjen seuraamisen turvallisuuden, yksityisyyden suojan, tiedonhallinnan ja immateriaalioikeuksien osalta | ||||
Jäsenet Vastuullisuusjohtaja, sijoittaja- suhteista vastaava johtaja, työterveys- ja turvallisuus- johtaja, liiketoimintaryhmien vastuullisuusjohtajat, sekä talous ja IT, laki ja compliance, kiinteistöjen hallinnan ja henkilöstöorganisaatioita edustavat vastuullisuusjohtajat | Jäsenet Talous- ja rahoitusjohtaja, lakiasiain- ja hallintojohtaja, henkilöstöjohtaja, vaatimustenmukaisuusasioista vastaava johtaja, teknologiakehityksestä vastaava johtaja, vastuullisuusjohtaja ja sosiaalisesta vaikutuksesta vastaava johtaja | Jäsenet Lakiasiain- ja hallintojohtaja, geopolitiikasta ja yhteiskuntasuhteista vastaava johtaja, viestintäjohtaja, vaatimustenmukaisuusasioista vastaava johtaja, teknologia- kehityksestä vastaava johtaja, vastuullisuusjohtaja, muita johtajia tarpeen vaatiessa. Ihmisoikeus- asioiden johtaja ja lakimies | Jäsenet C-suite, yksiköiden ja muita johtajia, ohjelmavastaavia, kokeneempia asiantuntijoita, operatiiviset ja transformaatiojohtajat, tutkimuksen ja kehittyvien teknologioiden johtajat asiaankuuluvissa toiminnoissa, ohjelmissa ja palveluissa | Jäsenet Teknologia- ja tekoälyjohtaja, BG:eiden teknologiajohtajat, Bell Labsin johtajat, teknologia- kehityksestä vastaava johtaja, tietoturvajohtaja, digijohtaja, Corporate Development -yksikkö, Geopolitiikka ja yhteiskuntasuhteet - yksikkö, teknologianeuvoston johtaja | Jäsenet Liiketoimintaryhmien strategisesta hankinnasta, IT-hankinnoista, epäsuorista hankinnoista, ja toimitusketjusta ja hankinnoista kestävän kehityksen näkökulmasta vastaavat johtajat sekä muut hankinta- ja toimitusketjun johtajat. | Jäsenet Teknologia- ja tekoälyorganisaation transformaatiojohtaja, teknologia- ja tekoälyorganisaation, liiketoimintaryhmien ja muiden yksiköiden tekoälyvastaavat, tarvittaessa muita aiheen asiantuntijoita | ||||
Toimintojen välinen ja monialainen kestävän kehityksen tiimi | Ohjaa kestävyysstrategian luomista ja toteuttamista, kestävän kehityksen tavoitteiden saavuttamiseksi tarvittavia toimia sekä strategisia ohjelmia, joilla hallitaan Nokian kohtaamia kestävyyteen liittyviä riskejä ja mahdollisuuksia. Aiheen asiantuntijat tarjoavat faktoihin perustuvaa palautetta toiminnoille ja liiketoimintaryhmille. Tukee työntekijöitä osaamisen kehittämisessä ja tarjoaa ohjausta, edistäen eettisten periaatteiden mukaista päätöksentekoa ja valintoja, jotka ovat yhdenmukaisia Nokian arvojen, käytäntöjen ja sovellettavan lainsäädännön kanssa. Varmistaa, että yrityksen kestävyysraportointi on vaatimusten ja määräysten mukaista. Edistää avointa raportointikulttuuria, ja valvoo vahvoja ja puolueettomia huolenaiheiden raportointi-, tutkinta- ja korjaavia prosesseja. | |||||||||
27 |
28 |
29 |
Keskeiset elementit | Due diligence -prosessin sisällyttäminen Nokian hallintoon, strategiaan ja liiketoimintamalliin | Yhteydenpito vaikutusten kohteena olevien sidosryhmien kanssa | Haitallisten vaikutusten tunnistaminen | Haitallisiin vaikutuksiin liittyviin toimiin ryhtyminen | Näiden toimenpiteiden vaikuttavuuden seuranta | |||||
Kestävyysraportin kappaleet | Yleiset tiedot Hallinto-, johto- ja valvontaelinten tiedottaminen ja tukeminen niiden vastuulla olevassa vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien Kestävyyteen liittyvän suorituskyvyn sisällyttäminen Olennaiset aihealueet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa, sivu 35 | Yleiset tiedot Sidosryhmien edut ja näkemykset, sivu 34 Kuvaus prosessista, jolla tunnistetaan ja arvioidaan Oma työvoima (ESRS S1) Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa vaikutuksista omien työntekijöiden ja heidän edustajiensa kanssa, sivu 84 Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat omille työntekijöille huolenaiheiden esiin tuomiseksi, sivu 84 Arvoketjun työntekijät (ESRS S2) Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa vaikutuksista arvoketjun työntekijöiden kanssa, sivu 90 Vaikutusten kohteena olevat yhteisöt (ESRS S3) Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa vaikutuksista vaikutusten kohteena olevien yhteisöjen kanssa, sivu 97 Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat vaikutusten kohteena oleville yhteisöille huolenaiheiden esiin tuomiseksi, sivu 97 Kuluttajat ja loppukäyttäjät (ESRS S4) Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa kuluttajien ja loppukäyttäjien kanssa, sivu 101 Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat kuluttajille ja loppukäyttäjille huolenaiheiden esiin tuomiseksi, sivu 102 | Yleiset tiedot Olennaiset aihealueet sekä niiden vuorovaikutus liiketoimintamallin kanssa, sivu 35 Kuvaus prosessista, jolla tunnistetaan ja arvioidaan olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet , sivu 39 Ilmastonmuutos (ESRS E1 ) Ilmastonmuutokseen ja energiaan liittyvät olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet, sivu 47 Ilmastoskenaarioiden ja resilienssin arviointi, sivu Resurssien käyttö ja kiertotalous (ESRS E5) Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet liittyen resurssien käyttöön ja kiertotalouteen, sivu Arvoketjun työntekijät (ESRS S2) Arvoketjun työntekijöihin liittyvät olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet, sivu 89 Vaikutusten kohteena olevat yhteisöt (ESRS S3) Vaikutusten kohteena oleviin yhteisöihin liittyvät Kuluttajat ja loppukäyttäjät (ESRS S4) Kuluttajiin ja loppukäyttäjiin liittyvät olennaiset | Ilmastonmuutos (ESRS E1) Siirtymäsuunnitelma ja ilmastonmuutosta koskeviin toimintaperiaatteisiin liittyvät toimet, sivu 50 Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa, sivu Resurssien käyttö ja kiertotalous (ESRS E5) Toimenpiteet, sivu 63 Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa, sivu Arvoketjun työntekijät (ESRS S2) Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat arvoketjun työntekijöille huolenaiheiden esiin tuomiseksi, sivu 91 Toimenpiteet, sivu 90 Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa, sivu Kuluttajat ja loppukäyttäjät (ESRS S4) Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat kuluttajille ja loppukäyttäjille huolenaiheiden esiin tuomiseksi, sivu 102 Toimenpiteet, sivu 102 Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa, sivu | Ilmastonmuutos (ESRS E1) Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa, sivu 56 Tiedonantotaulukot, sivu Resurssien käyttö ja kiertotalous (ESRS E5) Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa, sivu 66 Tiedonantotaulukot, sivu Arvoketjun työntekijät (ESRS S2) Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa, sivu 92 Tiedonantotaulukot, sivu Kuluttajat ja loppukäyttäjät (ESRS S4) Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa, sivu 102 |
30 |
31 |
Nokian strategiset vaikutusalueet ja keskeiset mahdollistajat | ||||||||
Visio: Tulla asiakkaidemme luotetuimmaksi verkkoratkaisujen kumppaniksi | ||||||||
Strategiset vaikutusalueet | ||||||||
Strategiset vaikutusalueet vastaavat kriittisiin kestävän kehityksen haasteisiin ja avaavat samalla uusia kasvu- ja erottautumismahdollisuuksia. | ||||||||
Hiilidioksidipäästöjen vähentäminen ja kiertotalous | Digitaalisen kahtiajaon kaventaminen | Toimitusketjun resilienssi | Teknologian vastuullinen käyttö | |||||
Keskeiset mahdollistajat | ||||||||
Keskeiset mahdollistajat tarjoavat meille tarvittavat valmiudet ja operatiivisen perustan tavoitteiden saavuttamiseksi. | ||||||||
Asiakassuhteiden ylläpitäminen Kasvata myyntiä asiakaslähtöisellä kestävään kehitykseen perustuvalla arvon luonnilla | Ekosysteemi- yhteistyö Hyödynnä kestävään kehitykseen perustuvia kumppanuuksia ja rahoitusta | Innovaatiot Edistä yhteistyössä asiakkaiden kanssa tehtävää kehitystyötä tutkimalla kestävään kehitykseen perustuvia disruptiivisia teknologioita | Digitalisaatio Digitalisoi kestävän kehityksen data ja siihen liittyvät toiminnot | |||||
32 |
33 |
Alkupää | Oma toiminta | Loppupää | ||||||||||||||||||||
Arvoketju | Materiaalien hankinta ja käsittely | Komponent- tien ja palvelujen hankinta | Valmistus ja kokoonpano | Teknologian luominen ja myynti | Valmistus ja kokoonpano | Asennus | Kiinteistö- toiminta | Tuotteiden käyttö | Asiakastuki ja huolto | Käytöstä poistamisen hallinta | ||||||||||||
Liike- toiminta | ▪ Louhinta (kaivostoiminta, raaka-aineiden poraus) ▪ Neitseellisten materiaalien jalostus ja sulatus ▪ Kierrätys- materiaalien jalostus | ▪ Laitteisto (mukaan lukien original equipment manufacturing) ▪ Ohjelmisto ▪ Pilvipalvelut ▪ Alihankitut työt ja palvelut (esim. asennus, maanrakennus -työt) | ▪ Ulkoistettu valmistus ▪ Ulkoistettu tutkimus ja kehitys ▪ Ulkoistettu korjaus | ▪ Tutkimus ja kehitys, ohjelmisto ▪ Tutkimus ja kehitys, laitteisto ▪ Immateriaali- oikeuksien hallinta ja lisensointi (TECH) | ▪ Omat valmistus- ja korjaus- keskukset | ▪ Verkkoinfra- struktuurin rakentaminen ▪ Verkko- elementtien ja tukijärjestel- mien asennus ▪ Kohteiden hankinta | ▪ Vuokra- ja kiinteistön- hallinta, toimitilojen hallinta, toimistojen ja laboratorioi- den energian- käyttö | ▪ Laitteistot, ohjelmistot ja palvelut mobiili-, kiinteissä ja yritysverkoissa ▪ Verkkojen toiminta ja optimointi | ▪ Laitteistojen huolto ja vaihto ▪ Ohjelmistojen ylläpito ▪ Päivitykset (ohjelmistot ja laitteistot) ▪ Muu tekninen tuki | ▪ Kierrätys ja jätehuolto ▪ Kunnostus (sis. elinkaaren pidennys- palvelut) | ||||||||||||
Monialainen arvoketjun vaihe | Logistiikka, jakelu ja kuljetus (esim. toimituskeskus) | |||||||||||||||||||||
Myynti ja markkinointi sekä yleiset liiketoimintapalvelut (esim. lakiasiat, hankinta) | ||||||||||||||||||||||
Rahoitus ja investoinnit | ||||||||||||||||||||||
34 |
Sidosryhmä | Viestintäkanavat | Sidosryhmille tärkeät aiheet | Vaikutus liiketoimintamalliin ja strategiaan |
Asiakkaat | Nokian asiakastiimit ovat yhteydessä asiakkaisiin kestävän kehityksen saralla useiden eri kanavien kautta. Tähän kuuluvat suorat vuorovaikutukset, kuten johdon tapaamiset, jatkuvat myyntikeskustelut, tietopyynnöt, ESG-asiakasneuvostot ja vastaukset erityisiin tieto- ja raportointitarpeisiin. Vuorovaikutuksen vaikuttavat edelleen vertailuanalyysien tulokset, alan tapahtumat, kehittyvien markkinoiden näkemykset sekä kehittyvät sääntely- ja vaatimustenmukaisuusvaatimukset. Sisäisesti Nokian kestävän kehityksen hallintorakenteet ohjaavat myös näiden keskustelujen käynnistämiseen ja ohjaamiseen. | ▪ Yhteydet ja digitalisaatio ▪ Energia- ja materiaalitehokkuus, kiertotalouteen perustuvat tuotteet ja palvelut, kierrätysmateriaalit, elinkaariarvioinnit ▪ Kasvihuonekaasupäästöjen vähentäminen ▪ Toimintojen ja arvoketjun resilienssi, ihmisoikeudet ▪ Infrastruktuurin resilienssi, ilmastonmuutokseen sopeutuminen ▪ Yleinen turvallisuus ja terveys, tietoturva, tietosuoja ja vastuullinen tekoäly | Säännöllinen asiakaspalaute jaetaan liiketoimintatiimeille. Vastuullisuustapaamiset auttavat integroimaan asiakasvaatimukset strategiaan ja liiketoimintamalleihin. Näiden kestävyyteen liittyvien tekijöiden ymmärtäminen auttaa Nokiaa ennakoimaan asiakkaiden odotuksia, vahvistamaan asiakassuhteita ja integroimaan kestävyyden syvemmälle myynti- ja yhteistyöprosesseihin. |
Omat työntekijät | Nokia on vuorovaikutuksessa työntekijöidensä kanssa lakisääteisten ja vapaaehtoisten mekanismien kautta, jotka varmistavat säännöllisen kuulemisen, ja palautteen antamisen päätöksistä ja suunnittelusta ilman pelkoa kostotoimista. Työntekijöiden osallistamista toteutetaan useiden kanavien kautta, kuten Nokian intranetin, kyselyjen, keskustelutilaisuuksien, koulutusten, säännöllisten kokousten ja esihenkilön ja työntekijän välisen vuoropuhelun sekä valitusmekanismien kautta. Lainsäädännöissä, joissa on lainmukaisia työntekijöiden edustuselimiä (esim. työntekijäfoorumit, yritysneuvostot, ammattiliitot), Nokia on vuorovaikutuksessa heidän kanssaan rakentavasti ja läpinäkyvästi lakisääteisen tiedottamisen, kuulemisen ja soveltuvin osin kollektiivisten neuvottelujen kautta työlainsäädännön ja Nokian hallintoprosessien mukaisesti. | ▪ Henkilöstöohjelma ja Nokian keskeiset periaatteet ▪ Hyvinvointi, terveys ja turvallisuus ▪ Tulevaisuuden työskentelytavat ja joustavat käytännöt ▪ Osallisuus ▪ Johtajuuden kehittäminen ja teknillinen urakehitys ▪ Koulutus ja osaamisen kehittäminen ▪ Eettiset liiketoimintatavat | Nokia tarjoaa työntekijöilleen laaja-alaista koulutusta, mukaan lukien pakollisia kestävyyden ja etiikan kursseja, asiakkaiden ja muiden sidosryhmien vaatimusten täyttämiseksi. Kestävä kehitys on yhteinen vastuu, ja sitoutuminen auttaa työntekijöitä integroimaan sen rooleihinsa. |
Sijoittajat | Nokia keskustelee säännöllisesti osakkeenomistajiensa ja sijoittajayhteisön kanssa vastuullisuusasioista. Vuosittainen vastuullisuuden roadshow kokoaa yhteen suurimmat osakkeenomistajat ja Nokian asiantuntijat, ja ajoittain myös hallituksen jäseniä. Nokia pitää pitkin vuotta yhteyttä sijoittajiin tapaamisissa, Teams-kokouksissa ja digitaalisten kanavien kautta. Nokia osallistuu myös toimialakohtaisiin kyselyihin ja luokituksiin, mukaan lukien Sustainalytics, MSCI and CDP, edistäkseen avointa tiedonjakoa. | ▪ Kestävyystavoitteet ja -saavutukset ▪ Nettonollastrategia ja tiekartta ▪ Vastuullinen toimitusketju ▪ Ihmisoikeudet ▪ Terveys ja turvallisuus ▪ Tekoälyn hallintokehys ▪ EU-sääntely, mukaan lukien CSRD ja CS3D | Sijoittajien palaute auttaa vahvistamaan strategisia painopistealueitamme ja arvonluontimahdollisuuksia sekä tuo ulkopuolista näkemystä muuttuviin strategisiin aiheisiin. |
Toimittajat ja yhteistyö- kumppanit | Nokia on vuorovaikutuksessa ja tekee yhteistyötä toimittajiensa kanssa suorissa toimittajahallintakanavissa, tapaamisissa, kohdennetuissa tapahtumissa, toimialajärjestöjen, kuten Responsible Business Alliancen (RBA), ja Nokian sidosryhmiin keskittyvien tiimien kautta. Nokian toimittajien ja kumppaneiden työntekijöiden kanssa ei ole kuitenkaan ollut suoraa vuorovaikutusta, erityisesti kaksoisolennaisuuden arviointiin liittyen. | ▪ Osallisuus ja moninaisuus ▪ Terveys ja turvallisuus ▪ Eettiset rekrytointikäytännöt ja modernin orjuuden estäminen ▪ Vastuullinen mineraalien hankinta ▪ Ilmastonmuutos ja kiertotalouteen perustuvat materiaalit | Yhteistyö toimittajien kanssa auttaa varmistamaan, että heidän kestävyysnäkökulmansa heijastuvat strategiassamme ja liiketoimintamallissamme. Koulutus ja kapasiteetin kehittäminen parantavat energia- ja materiaalitehokkuutta, sekä edistävät innovointia, joka parantaa tuotesuunnittelua ja kestävyystuloksia. Nokia tekee yhteistyötä tietyillä teknologia-alueilla ja liiketoimintamalleissa, kuten kiertotaloudessa. |
Toimiala | Nokia hyödyntää asiantuntemustaan johtamalla keskusteluja alan parhaista käytännöistä, neuvomalla päättäjiä ja osallistumalla alan aloitteisiin. Vuorovaikutus toimialan järjestöihin järjestetään Nokian liiketoiminnan omistajien, sidosryhmäomistajien ja asiantuntijoiden kautta. Nokia osallistuu toimialan hankkeisiin, kuten kansainvälisen televiestintäliiton (ITU):n Green Digital Action -ohjelmaan, Kestävän tekoälyn koalitioon ja YK:n COP - ilmastokokousten toimintaan. Nokia johtaa EU:n SNS-JU SUSTAIN-6G-projektia, joka mahdollistaa yhteistyöaloitteita ICT ja muiden alojen kanssa. | ▪ Ympäristövaikutusten arviointi ja kiertotalous-standardit, ml. Digitaalinen tuotepassi (ETSI ja ITU-T) ▪ vastuullisen tekoälyn standardit ISO:ssa, data-avaruus ja tiedon jakamisen standardit (CEN/CENELEC) ▪ EU:n standardoinnin hallinnon modernisointi nopeuden, osallistavuuden ja digitalisaation parantamiseksi ▪ 3GPP:n energiansäästöön ja resilienssiin liittyvät ominaisuudet | Toimialajärjestöt käsittelevät arvoketjun tarpeita ja mahdollisuuksia laajasti edistäen alan parhaita käytäntöjä ja innovointia. Tämä yhteinen lähestymistapa korostaa laadukkaamman vastuullisuustiedon ja sen asiakkaille toimittamisen tarvetta kestävän digitalisaation parantamiseksi sekä automaation ja tehokkuuden lisäämiseksi asiakkaiden datavaatimusten täyttämisessä. |
Akateeminen yhteistyö | Teemme yhteistyötä johtavien yliopistojen ja tutkimusinstituutioiden kanssa Euroopassa, Amerikassa ja Aasiassa innovaatiohankkeissa. Vuorovaikutuskanavia ovat Nokian vetämät tutkimus- ja standardointiohjelmat, yliopistoyhteistyö ja - jäsenyydet, Nokian lahjoitusohjelma yliopistoille, koulutus-, harjoittelu- ja tohtoriohjelmat, innovaatiotapahtumat ja huippuosaajien rekrytointi kumppanilaitoksista. Esimerkkejä yliopistoyhteistyöhankkeista ovat Sustain 6G, 6G Power, 6G ANNA ja SUSTAINET. | ▪ Yliopistojen lahjoitusohjelman hankkeiden kattamat kestävän kehityksen strategiset vaikutusalueet ▪ Ympäristöhankkeet keskittyvät vastuulliseen ja energiatehokkaaseen laskentaan, ilmastotietoon ja ympäristövastuuseen. ▪ Digitaalista osallisuutta ja saavutettavuutta koskevat yhteiskunnalliset hankkeet ▪ Tekoälyn etiikka ja hallintotapa, selittävä tekoäly (XAI). | Nokia rakentaa uusia akateemisia kumppanuuksia kehittääkseen tehokkaampia, turvallisempia ja ympäristöystävällisempiä ratkaisuja ja teknologioita, jotka voivat vaikuttaa Nokian tuotekehitykseen ja suunnitteluvalintoihin. |
Vaikutusten kohteena olevat yhteisöt ja kansalais- yhteiskunta | Nokia tekee yhteistyötä kansalaisjärjestöjen ja voittoa tavoittelemattomien organisaatioiden (esimerkiksi UN Women ja UNICEF) kanssa. Järjestöt toimivat ensisijaisena viestintäkanavana, ja Nokia hyödyntää heidän asiantuntemustaan ja suoria yhteyksiään yhteisöihin ruohonjuuritasolla. Nokian valiokuntajäseniä osallistuu keskeisten yhteiskunnallisten ja ihmisoikeusjärjestöjen toimintaan, kuten esimerkiksi Business for Societal Impact (B4SI) ja Global Network Initiative (GNI). | ▪ Sananvapaus ▪ Teknologian mahdollinen väärinkäyttö ▪ Teknologian myönteinen vaikutus yhteisöihin, digitaalisten taitojen kehittäminen, sukupuoliasiat ▪ Ympäristönsuojelu ja luonnon monimuotoisuus | Yhteistyö vaikutusten kohteena olevien yhteisöjen ja kansalaisyhteiskunnan kanssa vaikuttaa Nokian sosiaalisiin ohjelmiin varmistaen, että ne vastaavat todellisiin tarpeisiin aina suunnittelusta lopulliseen seurantaan ja tuloksiin asti. Yhteistyö auttaa vastaamaan paremmin yhteisöjen merkittävimpiin haasteisiin ja prioriteetteihin ohjelmien räätälöinnissä. |
Sääntely- viranomaiset ja standardointi- organisaatiot | Nokia osallistuu poliittisiin keskusteluihin, jotka edistävät verkottunutta yhteiskuntaa ja uusien teknologioiden käyttöönottoa ympäri maailmaa. Nokia osallistuu vuoropuheluun, julkisiin konsultaatioihin, sekä stardardointiorganisaatioiden ja toimialajärjestöjen työhön usein työryhmien johtotehtävissä, kuten esimerkiksi DigitalEurope, Responsible Business Alliance (RBA), ConnectEurope, Telecommunications Industry Association (TIA) ja Bitkom. | ▪ Digitalisaatioon ja laajakaistoihin liittyvät politiikat, kuten laajakaistan käyttöönotto; yhteiskunnan ja teollisuuden digitalisaation edistäminen (ml. laajakaistan taajuusalueet) ▪ Kehittyvien teknologioiden sääntely, esim. tekoäly ja kvanttiteknologia ▪ Tehokas vastuullisuussääntely, esim. pakkotyö tai toimitusketjujen due diligence ▪ Politiikat luotettaville kansainvälisille yhteyksille ja turvallisille digitaalisille infrastruktuureille ▪ Innovaatiota edistävät viitekehykset | Nokia tarjoaa faktoihin perustuvaa neuvontaa tehokkaiden poliittisten ratkaisujen edistämiseksi ja tekee tarvittavat toimet näiden tavoitteiden ja lakisääteisten velvoitteiden täyttämiseksi mukauttamalla käytäntöjään tai ottamalla tarvittaessa käyttöön uusia sisäisiä prosesseja. |
35 |
7 | 16 | 37 | |||
Olennaiset aiheet | Olennaiset osa-aiheet | Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet | |||
Nokian neljä strategista vaikutusaluetta ja niitä vastaavat olennaiset aiheet | ||||||||||
Hiilidioksidipäästöjen vähentäminen ja kiertotalous ▪ Ilmastonmuutos ▪ Resurssien käyttö ja kiertotalous | Digitaalisen kahtiajaon kaventaminen ▪ Vaikutusten kohteena olevat yhteisöt ▪ Kuluttajat ja loppukäyttäjät | Toimitusketjun resilienssi ▪ Arvoketjun työntekijät ▪ Ilmastonmuutos ▪ Resurssien käyttö ja kiertotalous | Teknologian vastuullinen käyttö ▪ Liiketoiminnan harjoittaminen ▪ Kuluttajat ja loppukäyttäjät | |||||||
Nokian henkilöstöstrategia ▪ Oma työvoima | ||||||||||
Kaksoisolennaisuusmatriisi | |||||
Vaikutuksen olennaisuus - vaikutus yhteiskuntaan ja ympäristöön | S2 Arvoketjun työntekijät | E1 Ilmastonmuutos E5 Resurssien käyttö ja kiertotalous S1 Oma työvoima S3 Vaikutusten kohteena olevat yhteisöt S4 Kuluttajat ja loppukäyttäjät G1 Liiketoiminnan harjoittaminen | |||
E2 Pilaantuminen E3 Vesivarat ja merten luonnonvarat E4 Biologinen monimuotoisuus ja ekosysteemit Nokialle epäolennaiset aiheet | |||||
Taloudellinen vaikutus - vaikutus Nokiaan | |||||
36 |
37 |
38 |
2025 | 2026 | 2030 | 2040 | |||||||
Ympäristö | ||||||||||
▪ Saavuttaa uusiutuvista energialähteistä tuotetun sähkön 100 %:n käyttöaste toimitiloissamme (RE100). ▪ 80 %:n vähennys scope 1 ja 2 markkinaperusteisista kasvihuonekaasupäästöissä lähtövuodesta 2019. | SBT nettonolla Yleinen nettonollatavoite: Nokian tavoitteena on saavuttaa nettonolla kasvihuonekaasupäästöt koko arvoketjussa vuoteen 2040 mennessä. | |||||||||
Lyhyen aikavälin tavoite: Nokia sitoutuu vähentämään absoluuttisia scope 1-, scope 2- ja scope 3 -kasvihuonekaasupäästöjä 50 % vuoteen 2030 mennessä lähtövuodesta 2019. | Pitkän aikavälin tavoite: Nokia sitoutuu vähentämään absoluuttisia scope 1-, scope 2- ja scope 3 -kasvihuonekaasupäästöjä 90 % vuoteen 2040 mennessä lähtövuodesta 2019. | |||||||||
▪ Loppukokoonpanotoimittajamme saavuttavat nollapäästöt lähtövuodesta 2019. ▪ 50 % vähennys toimittajien kasvihuonekaasupäästöissä lähtövuodesta 2019. ▪ Vähennämme logistiikan kasvihuonekaasupäästöjä 73 % lähtövuodesta 2019. ▪ 90 %:n vähennys scope 1 ja 2 markkinaperusteisista kasvihuonekaasupäästöissä lähtövuodesta 2019. ▪ 95 %:n kierrätysaste toimistoistamme, laboratorioistamme, valmistuksestamme, asennuksestamme, tuotteidemme palautuksesta ja loppukokoonpanotoimittajiemme tehtailta peräisin olevalle jätteelle. ▪ Lisätä kierrätysmateriaalien käyttöä mekaanisten osien lähdemateriaaleissa: – Valettu alumiini, jota käytetään mekaanisissa osissa: 90 % – Muokattua alumiinia, terästä ja kupariseoksia sekä mekaanisissa osissa käytettävää polykarbonaattimuovia: 50 %. ▪ Pakkausten kierrätettävyys: Varmistaa, että kaikki pakkaukset ovat 100 % kierrätettäviä. ▪ Kierrätysmateriaalisisältö: Pahvi- ja muovipakkausmateriaalien tulee olla vähintään 50 % kierrätysmateriaalia. ▪ Muovit: Muovipakkausten osuus on rajoitettava enintään 10 %:iin primääripakkauksen kokonaispainosta. | ||||||||||
Yhteiskunta | ||||||||||
▪ Hyödyntää Nokian teknologiaa, kykyjä ja varoja parantaaksemme 1 500 000 ihmisen elämää sosiaalisten digitalisaatioprojektien, digitaalisten taitojen kehittämisen ja verkkoyhteyksien muodostamisen avulla (lähtövuosi 2022). ▪ 96 % projekteista noudattaa korkean riskin projektien toteutuksen arviointiprosessin vaatimuksia. ▪ Nolla kuolemaan johtavaa vaaratilannetta työntekijöille, toimittajille ja kolmansille osapuolille. ▪ Rekisteröityjen tapaturmien toistuvuuden (TRIFR) ja työajan menetykseen johtaneiden tapaturmien toistuvuuden (LTIFR) vähentäminen Nokian oman työvoiman ja toimittajien osalta edellisvuoteen verrattuna. ▪ 80 ylemmän tason johtajan turvallisuuskierrosta valvonnan parantamiseksi kohteissa. ▪ 98 % 3TG-jäljitettävyys sulattotasolle toimitusketjussamme sekä sulattojen konfliktivapaa status. Koboltin, mican, alumiinin ja kuparin laajennettu huolellisuustarkastus ja konfliktivapaa asema. ▪ 80 % toimittajista saa tyydyttävän kestävän kehityksen pisteytyksen toimittajien suorituksen arvioinnissa. | ▪ 96 % projekteista noudattaa korkean riskin projektien toteutuksen arviointiprosessin tiukennettuja vaatimuksia. ▪ Nolla kuolemaan johtavaa vaaratilannetta työntekijöille, toimittajille ja kolmansille osapuolille. ▪ Rekisteröityjen tapaturmien toistuvuuden (TRIFR) ja työajan menetykseen johtaneiden tapaturmien toistuvuuden (LTIFR) vähentäminen Nokian oman työvoiman ja toimittajien osalta edellisvuoteen verrattuna. ▪ 80 ylemmän tason johtajan turvallisuuskierrosta valvonnan parantamiseksi kohteissa. ▪ Nokia saa myönteisen tuloksen GNI- arvioinnista: Se täyttää GNI- periaatteiden mukaiset velvoitteet (sananvapaus ja yksityisyyden suoja) ja osoittaa parannusta ajan myötä. | ▪ Korkean riskitason toimintaa harjoittavista toimittajistamme 95 % noudattaa toimittajien kypsyysarviossa tiukennettuja terveys- ja turvallisuusvaatimuksia. ▪ 98 % 3TG-jäljitettävyys sulattotasolle toimitusketjussamme sekä sulattojen konfliktivapaa status. Koboltin, mican, alumiinin ja kuparin laajennettu huolellisuustarkastus ja konfliktivapaa asema. ▪ 85 % toimittajista saa tyydyttävän kestävän kehityksen pisteytyksen toimittajien suorituksen arvioinnissa. ▪ Autamme asiakkaitamme luomaan yhteydet seuraaville kahdelle miljardille (Nokian radioasiakkaiden verkkojen liittymämäärällä mitattuna) lähtövuodesta 2021. ▪ Nokian Fiber-to-the-Home-teknologia yhdistää 140 miljoonaa uutta tilaajaa lähtövuodesta 2023. ▪ Saavuttaa vähintään 25 % naisten osuus kaikista työntekijöistä. | ||||||||
Hallinto | ||||||||||
▪ 95 % työntekijöistämme on käynyt eettisen liiketoiminnan koulutuksen, joka sisältää ESG-koulutuksen. | ▪ 95 % työntekijöistämme on käynyt eettisen liiketoiminnan koulutuksen, joka sisältää ESG-koulutuksen. | ▪ 85 % työntekijöistä/esihenkilöistä jatkaa myönteistä vuorovaikutusta eettisyydestä ja vaatimustenmukaisuudesta vuoteen 2030 mennessä. | ||||||||
39 |
1 | Arvoketjun kartoitus | 2 | Vaikutusten arviointi | 3 | Taloudellinen arviointi | 4 | Olennaisten aiheiden määrittäminen ja validointi | ||||||||
Arvoketjun keskeisten toimintojen ja liikesuhteiden, niiden maantieteellisen sijainnin ja eri arvoketjun toimintojen mahdollisesti vaikutuspiirissä olevien sidosryhmien kartoittaminen. | Nokian todellisten tai mahdollisten, myönteisten tai kielteisten vaikutusten arviointi eri aikaväleillä ja arvoketjussa. Alustavan arvioinnin suorittivat Nokian omat asiantuntijat, ja valitut ulkopuoliset sidosryhmät validoivat sen edelleen. | Kattava arviointi Nokian kestävään kehitykseen liittyvistä riskeistä ja mahdollisuuksista sekä niiden taloudellisista vaikutuksista käyttäen pohjana aiempia työpajoja, operatiivisia näkemyksiä, sidosryhmähaastatteluja ja sisäistä raportointia. | Yhteistyö Nokian johdon kanssa olennaisuus- arvioinnin tulosten validoimiseksi. ESG:hen keskittyvän talousraportoinnin ohjausryhmä tarkisti ja hyväksyi lopulliset tulokset. Tulokset annettiin Nokian tarkastusvaliokunnalle tiedoksi. | ||||||||||||
40 |
1 |
2 |
3 |
4 |
41 |
42 |
Olennaiset osa-aiheet/osaosa-aiheet | Vaikutuksen, riskin tai mahdollisuuden tyyppi | Olennainen vaikutus, riski tai mahdollisuus (IRO) | Vaikutuksen, riskin ja mahdollisuuden keskittyminen arvoketjussa | ||
E1 | Ilmastonmuutoksen hillintä | Myönteinen vaikutus | Merkittävä panos ilmastonmuutoksen hillintään kehittämällä energia- ja resurssitehokkaita tuotteita ja teknologioita | Loppupää | |
Ilmastonmuutoksen hillintä | Kielteinen vaikutus | Nokian oman toiminnan ja arvoketjun kasvihuonekaasupäästöjen kielteinen vaikutus ilmastonmuutokseen | Oma toiminta, alkupää ja loppupää | ||
Ilmastonmuutoksen hillintä | Mahdollisuus | Nokian ohjelmisto-, tuote- ja palveluratkaisut voivat mahdollistaa muiden toimialojen siirtymisen vähähiiliseen talouteen, mikä luo mahdollisuuden edistää liikevaihdon kasvua ja avata uusia tulovirtoja uusissa asiakassegmenteissä ja uusilla markkinoilla | Loppupää | ||
Energia | Kielteinen vaikutus | Käytetyillä hiili-intensiivisillä energialähteillä ja tuotteidemme käytöllä asiakkaiden verkoissa on kielteinen vaikutus ilmastonmuutokseen | Loppupää | ||
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen | Mahdollisuus | Verkkoratkaisut ja ilmastoteknologiat asiakkaiden ja yhteiskuntien tukemiseksi ilmastonmuutokseen sopeutumisessa ja sen vaikutusten hallinnassa. Liiketoiminnan kyky sietää ilmastonmuutoksen haitallisia vaikutuksia, mukaan lukien äärimmäisiä sääilmiöitä kestävä verkkosuunnittelu. | Oma toiminta, alkupää ja loppupää | ||
E5 | Resurssien sisäänvirtaukset, mukaan lukien resurssien käyttö | Myönteinen vaikutus | Nokian tuotteiden toissijainen käyttö ja uusiomateriaalien käyttö Nokian tuotteissa estävät jätteen syntymistä ja edistävät myönteisesti materiaalien saatavuutta ja maankäyttöä | Alkupää | |
Resurssien sisäänvirtaukset, mukaan lukien resurssien käyttö | Kielteinen vaikutus | Neitseellisten raaka-aineiden runsas käyttö Nokian laitteistokomponenteissa. Uusien materiaalien louhinnalla ja sulatuksella on merkittäviä kielteisiä ympäristövaikutuksia, mukaan lukien jätteet. | Alkupää | ||
Resurssien sisäänvirtaukset, mukaan lukien resurssien käyttö | Riski | Nokian laitteistot ovat riippuvaisia erilaisista mineraaleista ja muista neitseellisistä aineista. Jos globaali kulutus jatkaa kasvuaan, se voi johtaa materiaalien niukkuuteen ja siitä johtuvaan hintojen nousuun. | Oma toiminta ja alkupää | ||
Tuotteisiin ja palveluihin liittyvät resurssien ulosvirtaukset | Myönteinen vaikutus | Kiertotaloussuunnittelun ja -liiketoimintaperiaatteiden soveltaminen lisää Nokian tuotteiden kierrätettävyyttä, mikä mahdollistaa edelleen tuotteiden ja niiden sisältämien raaka-aineiden kierrätyksen | Oma toiminta, alkupää ja loppupää | ||
Tuotteisiin ja palveluihin liittyvät resurssien ulosvirtaukset, Jäte | Kielteinen vaikutus | Nokia myy asiakkailleen huomattavan määrän laitteistotuotteita, jotka elinkaarensa lopussa muuttuvat elektroniikkajätteeksi, ellei niitä käsitellä ja kierrätetä asianmukaisesti | Loppupää | ||
Jäte | Myönteinen vaikutus | Jätteen synnyn vähentäminen tai ehkäiseminen Nokian omassa toiminnassa ja arvoketjussa, mukaan lukien tuotteiden asianmukainen käsittely ja kierrätys, vaikuttaa myönteisesti materiaalien saatavuuteen ja maankäyttöön | Oma toiminta, alkupää ja loppupää | ||
S1 | Työolot: Työllisyysturva | Myönteinen vaikutus | Nokian innovatiivinen lähestymistapa henkilöstön kehittämiseen ja lahjakkuuksien houkuttelemiseen on mahdollistanut sen, että se on pystynyt toimimaan joustavasti markkinoilla ja uudistumaan tavoilla, jotka vaikuttavat myönteisesti omaan työvoimaan | Oma toiminta | |
Työolot: Työllisyysturva | Kielteinen vaikutus | Rakenne- ja organisaatiomuutosten kielteiset vaikutukset vakauteen ja työsuhteen turvallisuuteen | Oma toiminta | ||
Työolot: Työ- ja yksityiselämän tasapaino | Myönteinen vaikutus | Nokia tarjoaa palkallisia perhevapaita maailmanlaajuisesti. Nämä perhevapaat noudattavat määriteltyjä sisäisiä parhaita käytäntöjä ja usein ylittävät paikalliset säännökset. | Oma toiminta | ||
Työolot: Riittävä palkka | Riski | Palkkojen korotukset tai niihin liittyvien käytäntöjen/säännösten muutokset, jotka johtavat Nokian henkilöstökulujen nousuun | Oma toiminta | ||
43 |
Olennaiset osa-aiheet/osaosa-aiheet | Vaikutuksen, riskin tai mahdollisuuden tyyppi | Olennainen vaikutus, riski tai mahdollisuus (IRO) | Vaikutuksen, riskin ja mahdollisuuden keskittyminen arvoketjussa | ||
Yhdenvertainen kohtelu ja yhtäläiset mahdollisuudet kaikille: Sukupuolten tasa-arvo ja sama palkka samanarvoisesta työstä | Myönteinen vaikutus | Nokialla on käytössä omien työntekijöiden sukupuolten tasa-arvoon ja samaan palkkaan liittyvät periaatteet | Oma toiminta | ||
Yhdenvertainen kohtelu ja yhtäläiset mahdollisuudet kaikille: Oman henkilöstön koulutus ja taitojen kehittäminen | Myönteinen vaikutus | Nokia tarjoaa omalle työvoimalleen laajat koulutus- ja osaamiskehitysmahdollisuudet tiedon ja osaamisen kehittämisestä olennaisena osana liiketoimintastrategiaansa, minkä avulla työntekijät voivat ylläpitää ja kehittää osaamistaan | Oma toiminta | ||
Yhdenvertainen kohtelu ja yhtäläiset mahdollisuudet kaikille: Oman henkilöstön koulutus ja taitojen kehittäminen, Työolot: Työllisyysturva ja Riittävä palkka | Riski | Kyvyttömyys houkutella, kehittää ja ylläpitää tulevaisuuden tarpeisiin soveltuvaa, oikeanlaisen osaamisen omaavaa ja oikealla sijainnilla olevaa tulevaisuuden työmarkkinoille sopivaa työvoimaa kilpailluilla työmarkkinoilla, nopeasti muuttuvassa teknologiaympäristössä tai liiketoiminnan muutoksen aikana | Oma toiminta | ||
Muut työhön liittyvät oikeudet: Yksityisyys | Riski | Yksityisyydensuojaan liittyvien lakien määrä ja muutokset globaalisti yhdessä tekoälyyn liittyvien työvoimaratkaisujen yleistymisen ja lisääntyvien kyberuhkien kanssa pahentavat riskiä siitä, että Nokia ei täytä vaatimustenmukaisuusvaatimuksia, mikä johtaisi kielteisiin taloudellisiin, maineeseen ja sääntelyyn liittyviin seurauksiin | Oma toiminta | ||
S2 | Työolot: Työaika | Kielteinen vaikutus | Toimittajien tuotantolaitosten tai asiakaspalvelun työntekijät voivat altistua liialliselle tai pakotetulle ylityölle sekä jatkuvalle työlle ilman vapaapäivää ruuhka-aikoina tai projekteissa, joiden toteutusaika on lyhyt | Alkupää ja loppupää | |
Työolot: Riittävä palkka | Kielteinen vaikutus | Toimittajien tuotantolaitosten tai asiakaspalvelun työntekijät voivat altistua riittämättömälle palkalle, palkoista tehtäville pidätyksille, täyden lopputilin saamatta jäämiselle työsuhteen päättyessä tai työskentelylle tekaistuissa harjoitteluohjelmissa | Alkupää | ||
Työolot: Terveys ja turvallisuus | Kielteinen vaikutus | Nokian verkkolaitteiden asennukseen ja tukipalveluihin sekä tukiasemapaikkojen hankintaan ja lupiin voi sisältyä terveyteen ja turvallisuuteen kohdistuvia vaaroja, jotka liittyvät korkealla työskentelyyn, liikenneturvallisuuteen, sähköturvallisuuteen, maanalaisiin kohteisiin, katutöihin ja työskentelyyn korkean tai äärimmäisen riskin maissa/alueilla | Alkupää ja loppupää | ||
Muut työhön liittyvät oikeudet: Pakkotyö | Kielteinen vaikutus | Toimittajien työntekijät voivat altistua pakkotyövoimalle, mukaan lukien työskentely ilman voimassa olevaa työsopimusta, altistuminen rekrytoinnin osana kerättäville rekrytointipalkkioille ja tilapäistyövoiman käyttö osana Nokian palveluiden toimitusketjua. Korkeampia riskejä esiintyy erityisesti toimitusketjun syvemmillä tasoilla ja niiden palvelujen toimitusketjussa, joissa on vähemmän osaamista vaativia loppupään tehtäviä erityisesti syrjäisillä alueilla. | Alkupää | ||
S3 | Yhteisöjen kansalaisoikeudet ja poliittiset oikeudet: Sananvapaus ja tietojen saatavuus | Myönteinen vaikutus | Ilmaisunvapauden mahdollistaminen verkkoyhteyksien avulla ja sosiaalisten vaikuttamisohjelmien tarjoaminen digitaitojen kehittämiseksi tarjoavat yhteisöille keinot osallistua täysimääräisesti nykypäivän digitaaliseen yhteiskuntaan. Tämä tarkoittaa muun muassa parempia mahdollisuuksia jakaa mielipiteitä, nauttia kansalaisoikeuksistaan, kuten äänioikeudesta, ja saada helpommin monipuolista tietoa ja päästä julkisiin palveluihin, mikä edistää tietoon perustuvaa päätöksentekoa. | Loppupää | |
Yhteisöjen kansalaisoikeudet ja poliittiset oikeudet: Sananvapaus | Kielteinen vaikutus, Riski | Nokian teknologian väärinkäyttö ihmisoikeuksien loukkaamiseen, kuten sananvapauden liiallinen rajoittaminen ja laiton, liiallinen tai mielivaltainen valvonta. Tiedostamme myös, että ihmisoikeudet voivat joskus olla ristiriidassa keskenään, kuten yleisen turvallisuuden, alueellisen koskemattomuuden ja henkilökohtaisen turvallisuuden suojelemiseksi toteutetut toimet, jotka aiheuttavat riskejä sananvapaudelle ja yksityisyydelle. Tällä voi olla potentiaalinen kielteinen vaikutus asianomaisiin yhteisöihin sekä aiheuttaa mainehaittoja tai taloudellisia seurauksia. | Loppupää | ||
S4 | Tietoihin liittyvät kuluttajiin ja/tai loppukäyttäjiin kohdistuvat vaikutukset: (Laadukkaiden) tietojen saatavuus | Myönteinen vaikutus | Nokian teknologia mahdollistaa yhteydet ja niistä syntyvät myönteiset vaikutukset tiedon saatavuuteen, ajatusten vaihtoon ja taloudellisen kehityksen mahdollisuuksiin | Loppupää | |
Tietoihin liittyvät kuluttajiin ja/ tai loppukäyttäjiin kohdistuvat vaikutukset: Sananvapaus | Myönteinen vaikutus | Sananvapauden mahdollistaminen yhteyksien avulla antaa kuluttajille ja loppukäyttäjille mahdollisuuden jakaa mielipiteitä, saada monipuolista tietoa ja julkisia palveluita, mikä edistää tietoon perustuvaa päätöksentekoa | Loppupää | ||
44 |
Olennaiset osa-aiheet/osaosa-aiheet | Vaikutuksen, riskin tai mahdollisuuden tyyppi | Olennainen vaikutus, riski tai mahdollisuus (IRO) | Vaikutuksen, riskin ja mahdollisuuden keskittyminen arvoketjussa | ||
Tietoihin liittyvät kuluttajiin ja/ tai loppukäyttäjiin kohdistuvat vaikutukset: Sananvapaus | Kielteinen vaikutus, Riski | Nokian teknologian väärinkäyttö voi johtaa ihmisoikeuksien loukkaamiseen, kuten sananvapauden liiallinen rajoittaminen ja laiton, liiallinen tai mielivaltainen valvonta. Nokia myös tiedostaa, että ihmisoikeudet voivat joskus olla ristiriidassa keskenään, kuten tilanteissa, joissa yleisen turvallisuuden, alueellisen koskemattomuuden ja henkilökohtaisen turvallisuuden suojelemiseksi toteutetut toimet aiheuttavat riskejä sananvapaudelle ja yksityisyydelle. Tällä voi olla potentiaalinen kielteinen vaikutus asianomaisiin yhteisöihin sekä aiheuttaa mainehaittoja tai taloudellisia seurauksia. | Loppupää | ||
Tietoihin liittyvät kuluttajiin ja/ tai loppukäyttäjiin kohdistuvat vaikutukset: Yksityisyys | Kielteinen vaikutus | Kyberuhkien leviäminen lisää riskiä, että kuluttajien/loppukäyttäjien tiedot vaarantuvat, minkä seurauksena haitalliset uhkatoimijat voivat vuotaa tietoja käyttääkseen tietoja merkittävällä tavalla. Vahingon riski korreloi tiettyjen yrityssektorien käsittelemien tietojen luonteen kanssa. | Loppupää | ||
Tietoihin liittyvät kuluttajiin ja/tai loppukäyttäjiin kohdistuvat vaikutukset: Yksityisyys | Riski | Yksityisyydensuojaan liittyvien lakien määrä ja muutokset globaalisti yhdessä tekoälyyn liittyvien riskien yleistymisen ja lisääntyvien kyberuhkien kanssa pahentavat riskiä siitä, että Nokia ei täytä vaatimustenmukaisuusvaatimuksia, mikä johtaisi kielteisiin taloudellisiin, maineeseen ja sääntelyyn liittyviin seurauksiin | Loppupää | ||
G1 | Yrityskulttuuri | Riski | Eettisten toimintaohjeidemme tai lain rikkominen sääntelynmukaisuuden osalta, joka johtaisi negatiivisiin mainehaittoihin tai taloudellisiin seurauksiin | Oma toiminta, alkupää ja loppupää | |
Yrityskulttuuri | Mahdollisuus | Ethisphere on jatkuvasti nimennyt Nokian yhdeksi maailman eettisimmistä yrityksistä (the World’s Most Ethical Companies by Ethisphere). Nokian vahva eettinen yrityskulttuuri tarjoaa perustan harjoittaa liiketoimintaa eettisesti ja lainmukaisesti. | Oma toiminta, alkupää ja loppupää | ||
Yrityskulttuuri | Myönteinen vaikutus | Kestävää kehitystä priorisoiva yrityskulttuuri voi johtaa vastuulliseen ja kestävään päätöksentekoon arvoketjussa | Oma toiminta | ||
Suhteet tavaran- ja palveluntoimittajiin, mukaan lukien maksukäytännöt | Mahdollisuus | Luotettavien suhteiden ja pitkäaikaisten kumppanuuksien rakentaminen eettisen ja vaatimustenmukaisen kulttuurimme jakavien toimittajien kanssa | Alkupää | ||
Korruptio ja lahjonta: Lahjonnan ehkäiseminen ja havaitseminen | Mahdollisuus | Ethisphere on toistuvasti nimennyt Nokian yhdeksi maailman eettisimmistä yrityksistä (the World’s Most Ethical Companies® by Ethisphere), ja osa arvioinnista koskee myös Nokian korruptionvastaista ohjelmaa. Nokian vahva eettinen yrityskulttuuri tarjoaa perustan harjoittaa liiketoimintaa eettisesti ja lainmukaisesti. | Oma toiminta, alkupää ja loppupää | ||
45 |
Nokian toimintaperiaatteet | toimintaperiaatteen soveltamisala | Hallintoelin | Suhde olennaisiin aiheisiin |
Nokian toimintaohjeet | Nokian toimintaohjeet ovat saatavilla verkkopohjaisessa muodossa 20 kielellä. Ne vahvistavat Nokian arvot ja odotukset ja yhdistävät kaikki Nokian työntekijät yhteisen vision taakse. ▪ määritellään Nokian työntekijöiden ja liikekumppaneiden eettisen toiminnan normit. ▪ määritetään Nokian neljä keskeistä periaatetta ja 14 keskeistä riskialuetta ▪ koskevat Nokian ja sellaisten muiden liiketoimintayksiköiden, joissa Nokia omistaa enemmistön osakkeista tai käyttää määräysvaltaa (kuten yhteisyritysten), johtajia, toimihenkilöitä ja työntekijöitä ▪ Sisältävät liiketoiminnan perusperiaatteet ja kriittisiin liiketoiminta-aiheisiin liittyvät yleiset toimintaperiaatteet ▪ Dokumentoidut toimintaperiaatteet määrittelevät, tukevat ja selittävät erityisiä periaatteita ▪ Tarvittaessa luodaan menettelyohjeita, joissa opastetaan työntekijöitä toimintaperiaatteiden käyttöönotossa Kaikki toimintaohjeiden riskialueita tukevat toimintaperiaatteet ja niihin liittyvät toimintatavat ovat työntekijöidemme saatavilla verkossa, ja ne sisältyvät vuosittaisiin pakollisiin koulutustilaisuuksiin. | Nokian hallitus hyväksyy toimintaohjeet, jotka koskevat Nokian johtajia, toimihenkilöitä ja työntekijöitä sekä sellaisten Nokian tytäryhtiöiden ja osakkuusyhtiöiden (kuten yhteisyritysten) työntekijöitä, joissa Nokia omistaa enemmistön osakkeista tai käyttää tehokasta määräysvaltaa. Asiantuntijat vastaavat siitä, että Nokian toimintaperiaatteet ja toimintatavat ovat ajan tasalla ja noudattavat sovellettavia lakeja ja määräyksiä kaikissa Nokian toimintamaissa. | Nokian toimintaohjetta sovelletaan kaikkiin tunnistettuihin olennaisiin aiheisiin (E1, E5, S1, S2, S3, S4, G1) |
Ympäristöpolitiikka | Ympäristöpolitiikka on osa yleistä johtamisprosessia, ja ympäristönäkökohdat otetaan huomioon liiketoiminnan suunnittelussa, päätöksenteossa, toteutuksessa ja seurannassa. Politiikassa esitetty keskeinen sitoumus on varmistaa ympäristöasioiden hallinta. Nokia pyrkii jatkuvasti ehkäisemään ympäristön saastumista ja vähentämään tuotteidensa ja palveluidensa ympäristövaikutuksia niiden koko elinkaaren ajan. | Nokian toimitusjohtaja hyväksyy ympäristöpolitiikan, ja liiketoiminnot varmistavat tarvittavan osaamisen sekä suunnittelevat ja toteuttavat parannusohjelmia innovatiivisilla ja käytännönläheisillä ratkaisuilla. | Ympäristöpolitiikka koskee aiheiden E1 - kiertotalous olennaisia aiheita |
Henkilöstöviitekehys | Nokian yleinen henkilöstöviitekehys kiteyttää henkilöstöön liittyvät perusperiaatteet, jotka koskevat ja joita sovelletaan kaikkiin Nokian työntekijöihin – johtajiin, toimihenkilöihin ja työntekijöihin sekä kaikkiin Nokia-konserniin kuuluviin yhtiöihin ja määräysvallassa oleviin yhteisyrityksiin. Se ei koske ulkopuolista väliaikaista työvoimaa tai alihankkijoita. Nokian hallintomallissa henkilöstöviitekehystä kutsutaan toimintaperiaatteeksi, joka ohjaa kaikkia henkilöstöprosesseja ja -käytäntöjä. Henkilöstöprosessien ja -käytäntöjen käyttöönotosta annettua hyväksyttyä sääntöä kutsutaan menettelyohjeiksi. Kaikki henkilöstöä koskevat menettelyohjeet ovat luonteeltaan globaaleja ja koskevat kaikkia Nokian liiketoimintayksiköitä. | Nokia henkilöstöorganisaatio kehittää ja ylläpitää menettelyohjeita. Kustakin palvelusta, prosessista tai käytännöstä vastaava johtaja on vastaavan menettelyohjeen omistaja. Lopullinen hyväksyjä on Nokian henkilöstöjohtaja tai hänen edustajansa. Henkilöstöviitekehys ohjaa kaikkia henkilöstöä koskevia toimintatapoja ja menettelyohjeita, ja niiden on oltava täysin yhdenmukaisia sen kanssa. Ristiriitatilanteissa henkilöstöviitekehys on etusijalla. | Henkilöstöviitekehystä sovelletaan olennaisiin |
Eettiset ohjeet | Eettiset ohjeet täydentävät Nokian toimintaohjeita ja koskevat Nokian toimitusjohtajaa, talous- ja rahoitusjohtajaa, varatalousjohtajaa ja Corporate Controlleria (the "Officers"). | Eettiset ohjeet hyväksyy Nokian hallitus. | Eettiset ohjeet koskevat olennaista aihetta G1 – |
Ihmisoikeuksien toimintaperiaatteet | Toimintaperiaatteet käsittelevät Nokian tuotteiden ja palveluiden vaikutusta ilmaisunvapauteen, tietojen saatavuuteen, ajatustenvaihtoon ja taloudelliseen kehitykseen. Muita ihmisoikeuksia, kuten oikeudenmukaisiin työkäytäntöihin liittyviä oikeuksia, nykyaikaista orjuutta ja ihmiskauppaa sekä ympäristöasioiden hallintaa koskevat toimintaperiaatteet ovat käsitelty muissa toimintaperiaatteissa. | Nokian hallitus ja Nokian toimitusjohtaja hyväksyvät toimintaperiaatteet. | Ihmisoikeuksien toimintaperiaatteita sovelletaan Kuluttajat ja loppukäyttäjät olennaisiin aiheisiin |
46 |
Kasvihuonekaasupäästöjemme vähennys lähtövuodesta 2019: | Kierrätetyn materiaalin osuus hankituissa mekaanisissa materiaaleissa: | |
-27 % | 52 % valualumiinia | |
Uusiutuvan sähkön käyttö omassa toiminnassa: | kierrätysaste Nokian toimistoista, laboratorioista, valmistuksesta, asennuksesta, tuotteiden palautuksesta ja loppukokoonpanotoimittajilta tulevalle jätteelle | |
96 % | 90 % | |
Nokian vuoden 2025 kohokohdat | |
Loimme liiketoimintalähtöisen Nokian kiertotalousstrategian | |
Investoinnit uusiutuvaan sähköön omassa toiminnassa ja ensimmäiseen hiilidioksidipäästöjen poistoon tähtäävään pilottihankkeeseen nettonollatavoitteen tukemiseksi | |
Uusi 1,5 miljardin euron luottolimiittisopimus, joka on linkattu Nokian kasvihuonekaasupäästöjen vähennystavoitteisiin | |
Ympäristöhallintajärjestelmän uudelleensertifiointi (ISO 14001) | |
47 |
Osa-aihe | Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet | Hallinta |
Ilmaston- muutoksen hillintä | Myönteinen vaikutus: Merkittävä panos ilmastonmuutoksen hillintään kehittämällä energia- ja resurssitehokkaita tuotteita ja teknologioita. | 94 % Nokian scope 1, 2 ja 3 -kasvihuonekaasupäästöistä aiheutuu käytössä olevista tuotteista, joten Nokia panostaa merkittävästi tutkimukseen ja kehitykseen parantaakseen jatkuvasti tuotteidensa energiatehokkuutta ja kehittääkseen uusia energiatehokkaita ratkaisuja. Verkkoliikenteen määrän kasvaessa entistä verkottuneemmassa ja digitalisoituneemmassa maailmassa Nokia pyrkii kytkemään tämän liikenteen kasvun irti vastaavasta energiankulutuksen kasvusta. |
Ilmaston- muutoksen hillintä | Kielteinen vaikutus: Nokian oman toiminnan ja arvoketjun kasvihuonekaasupäästöjen kielteinen vaikutus ilmastonmuutokseen. | Nokia hallitsee ja pyrkii minimoimaan näitä kielteisiä vaikutuksia samalla tavalla kuin se edistää edellä mainittuja myönteisiä vaikutuksia. |
Energia | Kielteinen vaikutus: Käytetyillä hiili- intensiivisillä energialähteillä ja tuotteidemme käytöllä asiakkaiden verkoissa on kielteinen vaikutus ilmastonmuutokseen. | Nokia edistää yhteistyössä sidosryhmien kanssa sähköverkon hiilipäästöjen vähentämistä ja pyrkii tarjoamaan digitalisaatioratkaisuja, jotka tukevat uusiutuvien energialähteiden tuotantoa ja sähköverkon muutosta energiasektorilla. Nokia työskentelee myös arvoketjunsa kanssa sen matkalla kohti uusiutuvia energialähteitä, kun valtiot vähentävät sähköverkkojensa hiilidioksidipäästöjä. |
Ilmaston- muutoksen hillintä | Mahdollisuus: Nokian ohjelmisto-, tuote- ja palveluratkaisut voivat mahdollistaa muiden toimialojen siirtymisen vähähiiliseen talouteen, mikä luo mahdollisuuden edistää liikevaihdon kasvua ja avata uusia tulovirtoja uusissa asiakassegmenteissä ja uusilla markkinoilla. | Nokia pyrkii ennakoivasti vastaamaan asiakkaiden muuttuviin toiveisiin energiatehokkaita ratkaisuja koskevan laajan tutkimuksen ja innovoinnin avulla. Nokia tarjoaa yritysasiakkailleen matalan latenssin yhteyksiä, yksityisiä langattomia verkkoja, uusia IP-reititysratkaisuja ja optisia ratkaisuja, antureita sekä tekoäly- ja koneoppimisratkaisuja hiilestä irtautumisen pohjaksi digitalisaation tuotelupauksen kautta. Nokia tarjoaa yhteistyössä yhä useamman yrityskumppanin kanssa ratkaisuja, joiden avulla muut toimialat voivat siirtyä vähähiiliseen talouteen ja parantaa tuottavuutta. Teemme yhteistyötä erilaisten älykkäiden teknologioiden, pilvipohjaisten teknologioiden ja automaation parissa työskentelevien yhtiöiden kanssa. |
Ilmaston- muutokseen sopeutuminen | Mahdollisuus: Verkkoratkaisut ja ilmastoteknologiat asiakkaiden ja yhteiskuntien tukemiseksi ilmastonmuutokseen sopeutumisessa ja sen vaikutusten hallinnassa. Liiketoiminnan kyky sietää ilmastonmuutoksen haitallisia vaikutuksia, mukaan lukien äärimmäisiä sääilmiöitä kestävä verkkosuunnittelu. | Nokia uskoo, että verkoilla on ratkaiseva rooli äärimmäisten sääilmiöiden aiheuttamista katastrofeista ja häiriöistä toipumisessa. Nokia innovoi ja kehittää uusia ilmastoon liittyviä ratkaisuja ja teknologioita tukeakseen asiakkaita ja yhteiskuntia ilmastonmuutoksen vaikutusten käsittelyssä ja siihen sopeutumisessa. Nokia pyrkii varmistamaan liiketoimintojen resilienssin ilmastonmuutoksen haitallisia vaikutuksia vastaan suunnittelemalla verkkoja, jotka kestävät äärimmäisiä sääilmiöitä ja -olosuhteita. Äärimmäiset sääolosuhteet, kuten kuumuus, kylmyys ja kosteus, otetaan huomioon Nokian tuotteiden kehittämisessä ja testauksessa. |
48 |
49 |
50 |
51 |
2025 | 2030 | 2040 | ||||
Hiilestä irtautumisen keinoja | Tavoitteet: RE100 (Scope 2 toimitilat) 80% vähennys scope 1–2 | Tavoitteet: 90% vähennys scope 1–2 SBT: 50 %:n vähennys scope 1–2–3 | Tavoitteet: SBT nettonolla vuoteen 2040 mennessä (Scope 1–2–3) | |||
Oma toiminta: Toimitilat ja ajoneuvot (scope 1–2) | Tavoitteena 100 % uusiutuvaa sähköä (RE100) | 100 % sähköistetty autokanta | Jäännöspäästöjen neutralointi | |||
Alkupää: Tuotesidonnaiset (scope 3, kategoria 1 ja 2) | Keskeisten toimittajien sitouttaminen suunnittelemaan ja seuraamaan hiilipäästöjen vähentämistä, kiertotalouteen perustuvia tuotteita ja palveluita | Loppukokoonpanotoimittajien hiilipäästöjen vähentäminen 100 %, muiden keskeisten toimittajien osalta 50 % | Kiertotalous ja vähähiiliset materiaalit tuotesuunnittelussa | |||
Alkupää: Logistiikka ja lentoliikematkustus (scope 3, kategoria 4 ja 6) | Kuljetusmuotojen optimointi päästöjen minimoimiseksi | Logistiikan biopolttoaineiden käyttösopimukset | Merkittävä vähennys lentorahdin päästöissä | |||
Loppupää: Tuotteen käyttövaihe (scope 3, kategoria 11) | Yhteistyö asiakkaiden kanssa uusiutuvien energialähteiden laajan käytön varmistamiseksi | Tuotevalikoiman kehittäminen energiatehokkuuden parantamiseksi | Tukiasemien vähähiilisten energiaratkaisujen kehittäminen. Pitkäaikaisen tutkimuksen investointien varmistaminen | |||
Vähähiilinen sähköverkko (scope 3, kategoriat 1 ja 11) | Ilmastovuoropuhelu sidosryhmien kanssa | Arvoketjun vuoropuhelu ja asiakaskohtaiset päästökertoimet. Sähköverkon siirtyminen vähähiilisemmäksi, mikä johtaa kasvihuonekaasupäästöjen vähenemiseen (1) | Sähköverkon siirtyminen vähähiilisemmäksi, mikä johtaa kasvihuonekaasupäästöjen lisävähennyksiin (2) | |||
Hallinto, seuranta ja raportointi | Raportointiprosessien jatkuva kehittäminen mukaan lukien päästödatan digitalisointi | Hiilimarkkinoille meneminen poistojen ostamiseksi | Jäännöspäästöjen neutralointi |
52 |
53 |
54 |
55 |
Päästölähde | Tonnia CO2-ekv. | % kokonaismäärästä | ||||
94% myytyjen tuotteiden käyttö | Energiankäyttö tiloissa ja kalustossa | 56 764 | 0,2 % | Scope 1 ja 2 markkinaperusteiset päästöt | ||
Myytyjen tuotteiden käyttö | 28 607 919 | 94 % | Scope 3 -päästöt | |||
Ostetut tavarat ja palvelut | 1 507 366 | 5 % | ||||
Alkupään kuljetus ja jakelu | 222 182 | 0,7 % | ||||
Pääomahyödykkeet | 61 671 | 0,2 % | ||||
Liikematkailu | 34 178 | 0,1 % | ||||
Scope 1, 2 ja 3 kokonaispäästöt | 30 490 080 | 100 % | ||||
Päästölähde | Tonnia CO2-ekv. | % kokonaismäärästä | |||
Tilat, suorat päästöt | 26 849 | 47 % | Scope 1 -päästöt | ||
Autokalusto | 16 090 | 28 % | |||
Tilat, ostetun energian epäsuorat päästöt, markkinaperusteiset | 13 825 | 24 % | Scope 2 -päästöt | ||
Scope 1 ja 2 kokonaispäästöt | 56 764 | 100 % | |||
56 |
57 |
Tavoitevuosi | Lähtövuosi | Lähtöarvo(1) | Tavoite | Vuoden 2025 tulokset | Tavoitetila |
E1: Ilmastonmuutos | |||||
2030/ 2040 | 2019 | 41 772 357 | SBT nettonolla: Yleinen nettonollatavoite: Nokian tavoitteena on saavuttaa nettonolla kasvihuonekaasupäästöt koko arvoketjussa vuoteen 2040 mennessä. Lyhyen aikavälin tavoite: Nokia sitoutuu vähentämään absoluuttisia scope 1-, scope 2- ja scope 3 -kasvihuonekaasupäästöjä 50 % vuoteen 2030 mennessä lähtövuodesta 2019. Pitkän aikavälin tavoite: Nokia sitoutuu vähentämään absoluuttisia scope 1-, scope 2- ja scope 3 -kasvihuonekaasupäästöjä 90 % vuoteen 2040 mennessä lähtövuodesta 2019. | SBT nettonollan kattamat päästöt olivat 30 490 080 tonnia CO2-ekv., mikä on 27 %:n lasku vuodesta 2019. Tulos on lähellä lineaarisen nettonollavähennyksen mallintamista. Nokian liiketoiminta ja markkinatilanne huomioon ottaen on mahdollista, että tulevaisuudessa päästöt ylittävät jälleen päästöille asetetut tavoitteet. | Etenee suunnitellusti |
2030 | 2019 | 74 996 | Nokian loppukokoonpanotoimittajat saavuttavat nollapäästöt (osa scope 3 kategoria 1) vuoteen 2030 mennessä. | Nokian loppukokoonpanotoimittajien päästöt olivat 43 440 tonnia CO2-ekv., mikä on 42 % vähemmän kuin vuonna 2019. | Etenee suunnitellusti |
2030 | 2019 | 4 479 736 | Nokian toimittajat vähentävät kasvihuonekaasupäästöjä (scope 3 kategoria 1) 50 %:lla vuoteen 2030 mennessä. | Nokian toimittajien päästöt olivat 1 507 366 tonnia CO2-ekv., mikä on 66 % vähemmän kuin 2019. Koska tämä kuitenkin sisältää satojen toimittajien päästötiedot ja myönnettyjen päästötietojen laatu on ollut huolenaihe, Nokia tiedostaa, että osa vähennyksistä saattaa johtua raportoitujen tietojen laadusta. | Etenee suunnitellusti |
2030 | 2019 | 381 039 | Nokian logistiikan kasvihuonekaasupäästöjen (scope 3 kategoria 4) vähennys 73 %:lla vuoteen 2030 mennessä. | Nokian logistiikan päästöt olivat 222 182 tonnia CO2-ekv., mikä on 42 % vähemmän kuin vuonna 2019. | Etenee suunnitellusti |
2025 | 2019 | 401 741 | Kasvihuonekaasupäästöjen vähennys 80 %:lla scope 1:n ja 2:n markkinaperusteisista päästöistä lähtövuodesta 2019. | Kasvihuonekaasupäästöjen vähennys 86 % :lla scope 1 ja 2, mukaan lukien Nokian toimitilojen kasvihuonekaasupäästöjen vähennys 89 % vuoteen 2019 verrattuna. | Saavutettu |
2030 | 2019 | 401 741 | Kasvihuonekaasupäästöjen vähennys 90 %:lla scope 1:n ja 2:n markkinaperusteisista päästöistä lähtövuodesta 2019. | Kasvihuonekaasupäästöjen vähennys 86 % :lla scope 1 ja 2, mukaan lukien Nokian toimitilojen kasvihuonekaasupäästöjen vähennys 89 % vuoteen 2019 verrattuna. | Etenee suunnitellusti |
2025 | 2021 | 53 % | Saavuttaa uusiutuvista energianlähteistä tuotetun sähkön 100 %:n käyttöaste Nokian toimitiloissa (RE100). | Vuonna 2025 omistetuissa ja vuokratuissa toimitiloissa 96 % kulutetusta sähköstä oli uusiutuvista energianlähteistä tuotettua, eikä tavoitetta siten saavutettu. Ero 100% johtui maakaasulla toimivalla polttokennoteknologialla tuotetusta sähköstä (2,2 %) ja vuokratuista toimistoista (1,8%), joissa on rajoituksia sähkön hankinta- ja käytöstäpoistovaihtoehdoissa. | Ei saavutettu |
58 |
Energian kulutus (MWh) | 2025 | 2024 |
Uusiutuvan energian kokonaiskulutus | 912 318 | 728 242 |
Ostetun tai hankitun sähkön, lämmön, höyryn ja jäähdytyksen kulutus uusiutuvista lähteistä | 911 830 | 727 802 |
Itse tuotetun polttoaineettoman uusiutuvan energian kulutus | 488 | 440 |
Uusiutuvien energialähteiden osuus energian kokonaiskulutuksesta (%) | 80 % | 72 % |
Fossiilisista lähteistä ja ydinvoimaloista peräisin olevan energian kokonaiskulutus | 221 359 | 276 964 |
Raakaöljystä ja öljytuotteista peräisin olevan polttoaineen kulutus | 48 259 | 1 012 |
Maakaasusta peräisin olevan polttoaineen kulutus | 124 791 | 111 954 |
Ostetun tai hankitun fossiilisista lähteistä ja ydinvoimaloista peräisin olevan sähkön, lämmön, höyryn ja jäähdytyksen kulutus | 48 309 | 163 998 |
Fossiilisten energialähteiden osuus energian kokonaiskulutuksesta (%) | 20 % | 28 % |
Omien toimintojen energian kokonaiskulutus | 1 133 677 | 1 005 206 |
Energian kulutus (MWh) | ||
Energiankulutus lähteittäin Nokian tiloissa | 2025 | 2024 |
Sähkö | 870 341 | 817 049 |
Lämmitys | 25 649 | 24 993 |
Jäähdytys | 64 636 | 50 198 |
Fossiilinen kaasu | 124 792 | 111 954 |
Fossiilinen öljy | 1 018 | 1 012 |
Biopolttoaine | 0 | 0 |
Yhteensä | 1 086 436 | 1 005 206 |
Suoran ja epäsuoran energiankulutus Nokian tiloissa | 2025 | 2024 |
Suora energia | 125 809 | 112 966 |
Epäsuora energia | 960 627 | 892 240 |
Yhteensä | 1 086 436 | 1 005 206 |
Nokian kaluston energiankulutus | 2025 | 2024 |
Autokanta | 47 241 | Ei raportoitu |
Energiankulutus Nokian ulkopuolella | 2025 | 2024 |
Myytyjen tuotteiden energiankulutus | 61 868 340 | 53 077 484 |
Energian tuotanto (MWh) | 2025 | 2024 |
Uusiutumattoman energian tuotanto | 19 204 | 15 377 |
Uusiutuvan energian tuotanto | 488 | 440 |
Energian kokonaistuotanto | 19 692 | 15 817 |
Scope 1 -kasvihuonekaasupäästöt (tCO2-ekv.) | 2025 | 2024 |
Kasvihuonekaasujen scope 1 -bruttopäästöt (tCO2-ekv.) | 42 939 | 38 447 |
Toimitilat - Valmistusprosessit ja polttoaineen poltto (kiinteät ja liikkuvat lähteet) | 26 357 | 20 523 |
Toimitilat - Fluorihiilivety-jäähdytysaineet (HFC) | 493 | 713 |
Autokanta | 16 090 | 17 211 |
Scope 2 -kasvihuonekaasupäästöt (tCO2-ekv.) | 2025 | 2024 |
Kasvihuonekaasujen sijaintiperusteiset scope 2 -bruttopäästöt (tCO2-ekv.) | 320 200 | 313 865 |
Ostettu sähkö | 304 698 | 299 370 |
Ostettu jäähdytys | 9 691 | 8 833 |
Ostettu lämmitys | 5 811 | 5 662 |
Kasvihuonekaasujen markkinaperusteiset scope 2 -bruttopäästöt (tCO2-ekv.) | 13 825 | 52 051 |
Ostettu sähkö | 3 628 | 39 267 |
Ostettu jäähdytys | 6 204 | 8 833 |
Ostettu lämmitys | 3 993 | 3 951 |
Merkittävät scope 3 -kasvihuonekaasupäästöt (tCO2-ekv.) | 2025 | 2024 |
Kasvihuonekaasujen epäsuorat (scope 3) kokonaisbruttopäästöt (tCO2-ekv.) | 30 433 316 | 25 921 110 |
1 Ostetut tavarat ja palvelut | 1 507 366 | 962 134 |
2 Tuotantohyödykkeet | 61 671 | 33 207 |
4 Tuotantoketjun alkupään kuljetukset ja jakelu | 222 182 | 160 178 |
6 Liiketoimintaan liittyvä matkustaminen | 34 178 | 29 547 |
11 Myytyjen tuotteiden käyttö (globaalilla keskiarvopäästökertoimella) | 28 607 919 | 24 736 044 |
Kokonaiskasvihuonekaasupäästöt (tCO2-ekv.) | 2025 | 2024 |
Scope 1 ja 2 - kasvihuonekaasupäästöt (sijaintiperusteiset) (tCO2-ekv.) | 363 139 | 352 312 |
Scope 1 ja 2 - kasvihuonekaasupäästöt (markkinaperusteiset) (tCO2-ekv.) | 56 764 | 90 498 |
Kokonaiskasvihuonekaasupäästöt (sijaintiperusteiset) (tCO2-ekv.) | 30 796 455 | 26 273 422 |
Kokonaiskasvihuonekaasupäästöt (markkinaperusteiset) (tCO2-ekv.) | 30 490 080 | 26 011 608 |
59 |
Takautuva | Merkkipaalut ja tavoitevuodet | ||||||||
Scope 1 -kasvihuonekaasupäästöt (tCO2-ekv.) | 2025 | 2024 | 2019 (lähtövuosi) (1) | Vuotuinen muutos | Muutos % Kuluva vuosi vs lähtövuosi | 2025 | 2030 | 2040 | |
Scope 1 -kasvihuonekaasupäästöt (tCO2-ekv.) | 42 939 | 38 447 | 50 711 | 12 % | -15 % | N/A | N/A | N/A | |
Scope 2 -kasvihuonekaasupäästöt (tCO2-ekv.) | 2025 | 2024 | 2019 (lähtövuosi) | Vuotuinen muutos | Muutos % Kuluva vuosi vs lähtövuosi | 2025 | 2030 | 2040 | |
Kasvihuonekaasupäästöjen (tCO2-ekv.) markkinaperusteiset scope 2 -bruttopäästöt | 13 825 | 52 051 | 351 030 | -73 % | -96 % | N/A | N/A | N/A | |
Kasvihuonekaasupäästöjen (tCO2-ekv.) markkinaperusteiset scope 1 ja 2 -kokonaispäästöt | 56 764 | 90 498 | 401 741 | -37 % | -86 % | 80 348 | 40 174 | N/A | |
Merkittävät scope 3 -kasvihuonekaasupäästöt (tCO2-ekv.) | 2025 | 2024 | 2019 (lähtövuosi) | Vuotuinen muutos | Muutos % Kuluva vuosi vs lähtövuosi | 2025 | 2030 | 2040 | |
1 Ostetut tavarat ja palvelut | 1 507 366 | 962 134 | 4 479 736 | 57 % | -66 % | N/A | 2 239 868 | N/A | |
2 Tuotantohyödykkeet | 61 671 | 33 207 | 160 932 | 86 % | -62 % | N/A | N/A | N/A | |
4 Tuotantoketjun alkupään kuljetukset ja jakelu | 222 182 | 160 178 | 381 039 | 39 % | -42 % | N/A | 102 881 | N/A | |
6 Liiketoimintaan liittyvä matkustaminen | 34 178 | 29 547 | 75 711 | 16 % | -55 % | N/A | N/A | N/A | |
11 Myytyjen tuotteiden käyttö | 28 607 919 | 24 736 044 | 36 273 197 | 16 % | -21 % | N/A | N/A | N/A | |
Kasvihuonekaasujen scope 3 -kokonaispäästöt (tCO2-ekv.) | 30 433 316 | 25 921 110 | 41 370 616 | 17 % | -26 % | N/A | N/A | N/A | |
Kasvihuonekaasujen kokonaispäästöt (tCO2-ekv.) | 2025 | 2024 | 2019 (lähtövuosi) | Vuotuinen muutos | Muutos % Kuluva vuosi vs lähtövuosi | 2025 | 2030 | 2040 | |
Kasvihuonekaasujen kokonaispäästöt (markkinaperusteiset) (tCO2-ekv.) | 30 490 080 | 26 011 608 | 41 772 357 | 17 % | -27 % | N/A | 20 886 178 | 4 177 236 | |
Scope 2 -kasvihuonekaasupäästöt (%, tCO2-ekv.) | 2025 | 2024 |
Prosenttiosuus sopimusvälineistä, jotka liittyvät energian ostamiseen | 89 % | 81 % |
Biogeeniset hiilidioksidipäästöt biomassan poltosta tai biologisesta hajoamisesta, jotka eivät sisälly scope 2 -kasvihuonekaasupäästöihin, tCO2-ekv. | 2 505 | 2 357 |
Scope 3 -kasvihuonekaasupäästöt (%, tCO2-ekv.) | ||
Prosenttiosuus Scope 3 -kasvihuonekaasupäästöistä, jotka on laskettu käyttäen ensisijaisia tietoja | 96 % | 97 % |
Päästöjen intensiteetti (%, MWh) | 2025 | 2024 |
Scope 1, 2 ja 3 -kasvihuonekaasupäästöjen kokonaisintensiteetti, sijaintiperusteisesti (tCO2-ekv. per liikevaihto milj. EUR) | 1 548 | 1 367 |
Scope 1, 2 ja 3 -kasvihuonekaasupäästöjen kokonaisintensiteetti, markkinaperusteisesti (tCO2-ekv. per liikevaihto milj. EUR) | 1 533 | 1 353 |
Scope 1 ja 2 -kasvihuonekaasupäästöjen kokonaisintensiteetti, markkinaperusteisesti (tCO2-ekv. per liikevaihto milj. EUR) | 3 | 5 |
Ajoneuvokanta (gCO2-ekv./km) | 80 | 82 |
60 |
61 |
62 |
Osa-aihe | Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet | Hallinta |
Resurssien sisäänvirtaukset, mukaan lukien resurssien käyttö | Myönteinen vaikutus: Nokian tuotteiden toissijainen käyttö ja uusiomateriaalien käyttö Nokian tuotteissa estävät jätteen syntymistä ja edistävät myönteisesti materiaalien saatavuutta ja maankäyttöä. | Nokian toimittajavaatimusten lisäksi liiketoimintaryhmät etsivät mahdollisuuksia vähentää riippuvuutta neitseellisistä materiaaleista, lisätä jatkuvasti tuotteidemme ja pakkausten kierrätyssisältöä sekä lisätä uudelleen kunnostettujen tuotteiden käyttöä. Nokialla on tavoitteet lisätä kierrätyssisältöä eniten käytettyjen mekaanisten materiaalien osalta. Lisäksi Nokialla on pakkaustavoite, jonka tarkoitus on lisätä pakkausten kierrätyssisältöä ja kierrätettävien materiaalien käyttöä pakkauksissa. |
Resurssien sisäänvirtaukset, mukaan lukien resurssien käyttö | Kielteinen vaikutus: Neitseellisten raaka-aineiden runsas käyttö Nokian laitteistokomponenteissa. Uusien materiaalien louhinnalla ja sulatuksella on merkittäviä kielteisiä ympäristövaikutuksia, mukaan lukien jätteet. | Nokia hallitsee ja pyrkii minimoimaan tämän kielteisen vaikutuksen samalla tavalla kuin se hallitsee yllä mainittuja myönteisiä vaikutuksia. |
Resurssien sisäänvirtaukset, mukaan lukien resurssien käyttö | Riski: Nokian laitteistot ovat riippuvaisia erilaisista mineraaleista ja muista neitseellisistä aineista. Jos globaali kulutus jatkaa kasvuaan, se voi johtaa materiaalien niukkuuteen ja siitä johtuvaan hintojen nousuun. | Nokia hallitsee tätä riskiä samalla tavalla kuin yllä olevia myönteisiä ja kielteisiä vaikutuksia. |
Resurssien ulosvirtaus (tuotteet ja palvelut) | Myönteinen vaikutus: Kiertotaloussuunnittelun ja -liiketoimintaperiaatteiden soveltaminen lisää Nokian tuotteiden kierrätettävyyttä, mikä mahdollistaa edelleen tuotteiden ja niiden sisältämien raaka-aineiden kierrätyksen. | Nokialla on käytössä ympäristön huomioon ottava suunnitteluohjelma (Design for Environment), joka antaa T&K-tiimeille ohjeita materiaalien valinnassa käytettävästä tasapainoista, kun parannetaan tuotteiden kestävyyttä, purkamista, korjattavuutta, kierrätettävyyttä sekä tuotteen painoa ja toimitusriskiä. Luotettavuus, tuotteen käyttöikä ja huollettavuus ovat suurelta osin osa kunkin tuotteen teknisiä vaatimuksia. Nokia pyrkii jatkamaan ‘Design for Environment’ -ohjelmaansa huomioiden erityisesti tuotemateriaalien (mukaan lukien kierrätysmetallit ja muovit) saatavuuden kehityksen sekä materiaalitehokkuuden parannukset. |
Resurssien ulosvirtaus (tuotteet ja palvelut), jäte | Kielteinen vaikutus: Nokia myy asiakkailleen huomattavan määrän laitteistotuotteita, jotka elinkaarensa lopussa muuttuvat elektroniikkajätteeksi, ellei niitä käsitellä ja kierrätetä asianmukaisesti. | Useimpien Nokian tuotteiden suunniteltu käyttöikä on 10–15 vuotta ja osa tuotteista pysyy käytössä yli 20 vuotta. Nokialla on ympäristön kannalta hyödyllisiä kiertotalousratkaisuja, kuten tuotteiden palautus, kunnostus ja kierrätys. Nokian kiertotaloustuotteiden ja -palvelujen valikoima koostuu neljästä osiosta, jotka voidaan räätälöidä vastaamaan asiakkaiden vaatimuksia. Nämä ovat tuotteiden hyödyntäminen, kiertotaloustuotteet ja -osat, kunnostuspalvelu ja kierrätyspalvelu. Lisätietoa näistä on saatavilla ESRS E5 kohdassa ‘Toimet’. |
Jäte | Myönteinen vaikutus: Jätteen synnyn vähentäminen tai ehkäiseminen Nokian omassa toiminnassa ja arvoketjussa, mukaan lukien tuotteiden asianmukainen käsittely ja kierrätys, vaikuttaa myönteisesti materiaalien saatavuuteen ja maankäyttöön. | Nokia pyrkii parantamaan jätehuoltokäytäntöjä koko arvoketjussa. Tähän kuuluvat jätteen muodostumisen minimointi ja jätteen hyödyntämisen maksimointi kaatopaikkajätteen vähentämiseksi. Tavoitteen etenemistä mitataan ja seurataan kiertotalouden mittareilla, joka ohjaa Nokian operatiivista toimintaa. Vuonna 2024 Nokia asetti uudet kestävyystavoitteet pakkauksille ja tunnisti sen tärkeäksi alueeksi maankäyttöön ja luonnon monimuotoisuuteen kohdistuvien kielteisten vaikutusten vähentämiseksi. |
63 |
64 |
65 |
66 |
67 |
Tavoitevuosi | Lähtövuosi | Lähtöarvo(1) | Tavoite | Vuoden 2025 tulokset | Tavoitetila |
E5: Resurssien käyttö ja kiertotalous | |||||
2030 | 2022 | 89 % | Jätteen kierrätys: 95 %:n kiertoaste toimistoistamme, laboratorioistamme, valmistuksestamme, asennuksestamme ja tuotteiden takaisinotosta peräisin olevalle jätteelle sekä toimitusketjun loppukokoonpanotehtaissa vuoteen 2030 mennessä. | Vuotuinen jätteen kiertoaste vuonna 2025 oli 90 % | Etenee suunnitellusti |
2030 | 2023 | 43 % valualumiini 10 % muokattu alumiini 7 % vähäseosteinen teräs 13 % ruostumaton teräs 3 % kupariseokset | Tuotteiden materiaalien kierrätys: Mekaanisten osien lähdemateriaalien kierrätysmäärän lisääminen: ▪ Valettu alumiini, jota käytetään mekaanisissa osissa 90 % ▪ Muokattu alumiini, teräs ja kupariseokset sekä polykarbonaattimuovi mekaanisissa osissa 50 %. | Vuonna 2025 kierrätysmateriaalien osuus oli 52 % valualumiinissa, 22 % muokatussa alumiinissa, 22 % ruostumattomassa teräksessä, 15 % vähäseosteisessa teräksessä, 10 % kupariseoksissa ja 4 % polykarbonaattimuovissa | Etenee suunnitellusti |
2030 | 2024 | 96 % pakkausten kierrätettävyys 32 % kierrätysmateriaalien osuus 9 % muovipakkausten osuus (vuoteen 2025 perustuen) | Pakkausten kierrätettävyys: ▪ Varmistaa, että kaikki pakkaukset ovat 100% kierrätettäviä. Materiaalien kierrätys ▪ Pahvi- ja muovipakkausmateriaalien tulee olla vähintään 50 % kierrätysmateriaalia. Muovit: ▪ Muovipakkausten osuus on rajoitettava enintään 10 %:iin primääripakkauksen kokonaispainosta. | Vuonna 2025 pakkausten kierrätettävyysaste 98 % , pahvi- ja muovipakkausten kierrätysaste oli 50 % ja muovipakkausten osuus 9 % ensisijaisista pakkauksista. | Etenee suunnitellusti |
68 |
Raportointikauden aikana käytetyt materiaalit | 2025 | 2024 |
Tuotteiden ja käytettyjen teknisten ja biologisten materiaalien kokonaispaino (tonnia) | 73 700 | 60 560 |
Uudelleenkäytettyjen ja kierrätettyjen komponenttien, tuotteiden ja materiaalien paino (tons) | 12 875 | Ei raportoitu |
Uudelleenkäytettyjen ja kierrätettyjen komponenttien, tuotteiden ja materiaalien osuus kokonaispainosta (%) | 17 % | Ei raportoitu |
Kierrätysmateriaalin osuus tuotteiden mekaanisten osien lähtöaineissa | ||
Valualumiini | 52 % | 38 % |
Muokattu alumiini | 22 % | 15 % |
Ruostumaton teräs | 22 % | 5 % |
Niukkaseosteinen teräs | 15 % | 2 % |
Kupariseokset | 10 % | 4 % |
Polykarbonaattimuovit | 4 % | 6 % |
Kierrätysmateriaalin osuus tuotepakkauksessa | ||
Kierrätysmateriaalin osuus tuotepakkauksessa | 50 % | 32 % |
Raportointikauden aikana käytetyt materiaalit | 2025 | 2024 |
Kierrätettävien ainesten osuus tuotteissa | 80 % | 80 % |
Kierrätettävien ainesten osuus pakkauksissa | 98 % | 96 % |
Tavanomainen jäte (tonnia) | Vaarallinen jäte (tonnia) | Jätteen kokonaismäärä (tonnia) | ||||||
2025 | 2024 | 2025 | 2024 | 2025 | 2024 | |||
A. Loppukäsittelystä muualle ohjattu jäte | 6 672 | 4 175 | 4 391 | 3 593 | 11 063 | 7 768 | ||
Valmistelu uudelleenkäyttöä varten | 55 | 69 | 470 | 317 | 525 | 386 | ||
Kierrätys | 5 394 | 3 453 | 3 769 | 3 175 | 9 163 | 6 628 | ||
Muut hyödyntämistoimet | 1 223 | 653 | 152 | 101 | 1 375 | 754 | ||
B. Loppukäsittelyyn ohjattu jäte | 706 | 929 | 65 | 17 | 771 | 946 | ||
Poltto | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
Kaatopaikalle sijoittaminen | 706 | 929 | 65 | 17 | 771 | 946 | ||
Muu loppukäsittely | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
Syntyneen jätteen kokonaismäärä (A+B) | 7 378 | 5 104 | 4 456 | 3 610 | 11 834 | 8 714 | ||
Kierrättämätön jäte (tonnia) | 2025 | 2024 |
Kierrättämätön jäte tonneina tai kg | 771 | 946 |
Kierrättämättömän jätteen kokonaisosuus (%) | 7 % | 11 % |
Hyödynnetty jäte (%) | 2025 | 2024 |
Jätteen hyödyntämisaste (%) | 93 % | 89 % |
Jäte tyypeittäin (tonnia) | 2025 | 2024 |
Toimipisteistä peräisin oleva elektroniikkajäte | 3 374 | 2 024 |
Muu vaarallinen jäte | 1 082 | 1 586 |
Asiakkaiden palauttamat laitteet (lukumäärä, tonnia) | 2025 | 2024 |
Uudelleenkäyttö (lukumäärä) | 53 530 | 46 378 |
Asiakkaiden palauttamat laitteet (tonnia) | ||
Uudelleenkäyttö | 442 | 304 |
Kierrätys | 229 | 682 |
Energian talteenotto | 0 | 2 |
Kaatopaikka | 0 | 0 |
Polttokäsittely ilman energian talteenottoa | 0 | 0 |
Asiakkaiden palauttamat laitteet yhteensä (tonnia) | 671 | 988 |
Vedenkäyttö (tuhatta m3) | 2025 | 2024 |
Vedenotto | 754 | 863 |
Kierrätetty / uudelleenkäytetty vesi | 23 | 16 |
Vedenkäyttö yhteensä (tuhatta m3) | 777 | 879 |
Vedenotto työntekijää kohden (m3) | 10 | 11 |
Kierrätetyn / uudelleenkäytetyn veden osuus kokonaiskulutuksesta | 3 % | 2 % |
69 |
Tuote- ja pakkausmateriaalit | Arvioitu kierrätysaste |
Teräs | 100 % |
Ruostumaton teräs | 100 % |
Alumiini ja seokset | 100 % |
Kupari ja seokset | 100 % |
Muut metallit | 100 % |
Polymeerit | 70 % |
Piirilevykokoonpano | 22 % |
Paperipohjaiset pakkaukset | 100 % |
Muovipohjaiset pakkaukset | 90 % |
Puupohjaiset pakkaukset | 100 % |
70 |
71 |
1. Ilmastonmuutoksen hillintä |
2. Ilmastonmuutokseen sopeutuminen |
3. Vesivarojen ja merten luonnonvarojen kestävä käyttö ja suojelu |
4. Siirtyminen kiertotalouteen |
5. Ympäristön pilaantumisen ehkäiseminen ja vähentäminen |
6. Biologisen monimuotoisuuden ja ekosysteemien suojelu ja ennallistaminen |
72 |
Tavoite 1: Ilmastonmuutoksen hillintä | |
Taloudellinen toiminto | Kuvaus Nokian taloudellisista toiminnoista |
6.5 Moottoripyörillä, henkilöautoilla ja kevyillä hyötyajoneuvoilla tapahtuva liikenne | Sähkö- ja hybridiautojen hankinta ja leasing. Lisätietoa on esitetty alla olevassa kohdassa 'Erilliset taksonomiakelpoiset pääoma- ja toimintamenot'. |
7.3. Energiatehokkuus- laitteiden asennus, huolto ja korjaus | Yksittäiset kunnostustoimenpiteet sisältäen energiatehokkuuslaitteiden asennukset, huollot ja korjaukset. |
8.2. Datavetoiset ratkaisut kasvihuonekaasupäästöjen vähentämistä varten | Sellaisten tieto- ja viestintäteknisten ratkaisujen kehittäminen tai käyttö, joiden tarkoituksena on tietojen kerääminen, siirtäminen ja tallentaminen sekä niiden mallintaminen ja käyttö, kun kyseisellä toiminnalla pyritään tuottamaan pääasiassa tietoja ja analyysejä, jotka mahdollistavat kasvihuonekaasupäästöjen vähentämisen. Aktiviteetin osalta Nokia on huomioinut ainoastaan sellaiset datavetoiset ratkaisut, jotka ovat suunniteltu tai kehitetty ’pääasiassa’ kasvihuonekaasupäästöjen vähentämiseen, ja jotka on suunniteltu ja myyty erikseen. |
9.1. Markkinalähtöinen tutkimus, kehitys ja innovointi | Sellaisten kasvihuonekaasupäästöjen vähentämiseen, välttämiseen tai poistamiseen tarkoitettujen ratkaisujen, prosessien, teknologioiden, liiketoimintamallien ja muiden tuotteiden tutkimus, soveltava tutkimus ja kokeellinen kehittäminen (RD&I), joiden kyky vähentää, poistaa tai välttää kasvihuonekaasupäästöjä kohdennetun taloudellisen toiminnan osalta on osoitettu asianmukaisessa toimintaympäristössä ja joiden teknologisen valmiuden taso on vähintään 6. |
Tavoite 4: Kiertotalous | |
Taloudellinen toiminto | Kuvaus Nokian taloudellisista toiminnoista |
1.2. Sähkö- ja elektroniikkalaitteiden valmistus | Sähkö- ja elektroniikkalaitteiden valmistus (ja myynti), mukaan lukien alihankintana tehty valmistus. Tämä kattaa suurilta osin Nokian laitteet ja niihin sisältyvät ohjelmistot. |
4.1. Datavetoisten IT/ OT-ratkaisujen tarjoaminen | Tietotekniikka- (IT) tai operatiivisen teknologian (OT) järjestelmien valmistus (ja myynti), kehitys, asennus, käyttöönotto, ylläpito, korjaus tai asiantuntijapalveluiden tarjoaminen, mukaan lukien suunnittelua tai seurantaa koskeva tekninen konsultointi. Toiminto sisältää järjestelmät, jotka on laadittu etäseurantaa ja ennustavaa kunnossapitoa varten, tuotteiden, laitteiston ja infrastruktuurin ekologista suunnittelua tukevat ohjelmistot, ja elinkaaren aikaisen suorituskyvyn hallintaohjelmistot. |
5.1. Korjaus, kunnostaminen ja uudelleenvalmistus | Sellaisten verkkolaitteiden korjaus ja kunnostaminen, joita asiakas on aiemmin käyttänyt niiden suunniteltuun käyttötarkoitukseen. |
5.2. Varaosien myynti | Varaosien myynti on esitetty tämän aktiviteetin alla silloin, kun ne on myyty erikseen varaosina ja raportoitu erillään toiminnasta '1.2. Sähkö- ja elektroniikkalaitteiden valmistus'. |
5.4. Käytettyjen tavaroiden myynti | Sellaisten käytettyjen tavaroiden myynti, joita on aiemmin käytetty niiden suunniteltuun käyttötarkoitukseen, mahdollisesti korjauksen tai kunnostuksen jälkeen, ja jotka ovat raportoitu Nokian raportointijärjestelmissä erillään aktiviteetin '1.2. Sähkö- ja elektroniikkalaitteiden valmistus' alla olevista toiminnoista. |
Tavoite 5: Ympäristön pilaantumisen ehkäiseminen ja vähentäminen | |
Taloudellinen toiminta | Kuvaus Nokian taloudellisista toiminnoista |
2.4. Pilaantuneiden paikkojen ja alueiden kunnostaminen | Saastuneiden alueiden puhdistamisesta tai kunnostamisesta syntyneet kulut. |
73 |
74 |
75 |
Alue | Ihmisoikeudet | Korruptio | Verotus | Oikeudenmukainen kilpailu |
Toimenpiteet ja näyttö | Nokialla on riittävä ihmisoikeuksia koskeva due diligence -prosessi UNGP:n ja OECD:n monikansallisia yrityksiä koskevien toimintaohjeiden mukaisesti. Nokialla ei ole havaittu työlainsäädännön tai ihmisoikeuksien rikkomuksia. Nokia on säännöllisesti vuorovaikutuksessa sidosryhmien kanssa, ja Nokian parhaan tietämyksen mukaan OECD:n kansallinen yhteyspiste tai liiketoiminta- ja ihmisoikeuskeskus ei ole nostanut Nokiaa vastaan tapauksia tai syytöksiä viimeisten 2 vuoden aikana. | Nokialla on olemassa olevat korruption ja lahjonnan vastaiset prosessit. Nokia ja sen ylin johto, mukaan luettuna sen tytäryhtiöiden ylin johto, ei ole saanut tuomioistuimessa lainvoimaista tuomiota korruptiosta. | Nokia pitää verotukseen liittyvää hallintoa ja sääntöjen noudattamista tärkeinä valvonnan elementteinä, ja käytössä on asianmukaiset veroriskien hallintastrategiat ja - prosessit. | Nokia edistää työntekijöiden tietoisuutta kaikkien sovellettavien kilpailulakien ja -määräysten noudattamisen tärkeydestä. Nokia ja sen ylin johto, mukaan luettuna sen tytäryhtiöiden ylin johto, ei ole saanut lainvoimaista tuomiota kilpailulainsäädännön rikkomisesta. |
76 |
Merkittävän edistämisen kriteerit | Ei merkittävää haittaa -kriteerit | ||||||||||||||||||
Taloudelliset toiminnat | Koodi | Liikevaihto | Osuus liikevaihdosta, 2025 | Ilmastonmuutoksen hillintä | Ilmastonmuutokseen sopeutuminen | Vesi | Ympäristön pilaantuminen | Kiertotalous | Biologinen monimuotoisuus | Ilmastonmuutoksen hillintä | Ilmastonmuutokseen sopeutuminen | Vesi | Ympäristön pilaantuminen | Kiertotalous | Biologinen monimuotoisuus | Vähimmäistason suojatoimet | Luokitus- järjestelmän mukaisten (A.1) tai luokitusjär- jestelmä- kelpoisten (A.2) osuus, 2024 | Luokka 'mahdollista- va toiminta' | Luokka 'siirtymä- toiminta' |
milj. EUR | % | K;E; E/ S | K;E; E/ S | K;E; E/ S | K;E; E/ S | K;E; E/ S | K;E; E/ S | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | % | M | S | ||
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT | |||||||||||||||||||
A.1. Ympäristön kannalta kestävät (luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat | |||||||||||||||||||
5.1. Korjaus, kunnostaminen ja uudelleenvalmistus | CE 5.1 | 544 | 3 % | E | E | E | E | K | E | K | K | K | K | K | K | K | 3 % | M | |
Ympäristön kannalta kestävistä (luokitusjärjestelmän mukaisista) toiminnoista saatu liikevaihto (A.1) | 544 | 3 % | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % | 3 % | 0 % | — | — | — | — | — | — | — | 3 % | |||
Josta mahdollistavat toiminnat | 544 | 3 % | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % | 3 % | 0 % | — | — | — | — | — | — | — | 3 % | M | ||
Josta siirtymätoiminnat | — | 0 % | 0 % | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 0 % | S | ||
A.2. Luokitusjärjestelmänkelpoiset mutta ei ympäristön kannalta kestävät (muut kuin luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat | |||||||||||||||||||
KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | ||||||||||||||
8.2. Datavetoiset ratkaisut kasvihuonekaasupäästöjen vähentämistä varten | CCM 8.2 | 3 | 0 % | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | — | — | — | — | — | — | — | 0 % | 0 | 0 |
1.2. Sähkö- ja elektroniikkalaitteiden valmistus | CE 1.2 | 11 094 | 57 % | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | KEL | E/KEL | — | — | — | — | — | — | — | 52 % | 0 | 0 |
4.1. Datavetoisten IT/OT-ratkaisujen tarjoaminen | CE 4.1 | 74 | 0 % | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | KEL | E/KEL | — | — | — | — | — | — | — | 2 % | 0 | 0 |
5.1. Korjaus, kunnostaminen ja uudelleenvalmistus | CE 5.1 | 71 | 0 % | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | KEL | E/KEL | — | — | — | — | — | — | — | 0 % | 0 | 0 |
5.2. Varaosien myynti | CE 5.2 | 41 | 0 % | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | KEL | E/KEL | — | — | — | — | — | — | — | 0 % | 0 | 0 |
5.4. Käytettyjen tavaroiden myynti | CE 5.4 | 15 | 0 % | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | KEL | E/KEL | — | — | — | — | — | — | — | 0 % | 0 | 0 |
Luokitusjärjestelmäkelpoisista mutta ei ympäristön kannalta kestävistä (muista kuin luokitusjärjestelmän mukaisista) toiminnoista saatu liikevaihto (A.2) | 11 298 | 57 % | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % | 57 % | 0 % | — | — | — | — | — | — | — | 54 % | 0 | 0 | |
A. Luokitusjärjestelmäkelpoisista toiminnoista saatu liikevaihto (A.1 + A.2) | 11 842 | 60 % | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % | 60 % | 0 % | — | — | — | — | — | — | — | 57 % | 0 | 0 | |
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT | |||||||||||||||||||
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisista toiminnoista saatu liikevaihto (B) | 8 047 | 40 % | |||||||||||||||||
Yhteensä (A+B) | 19 889 | 100 % | |||||||||||||||||
K – Kyllä, luokitusjärjestelmäkelpoinen ja luokitusjärjestelmän mukainen toiminta kyseisen ympäristötavoitteen osalta; E – Ei, luokitusjärjestelmäkelpoinen muttei luokitusjärjestelmän mukainen toiminta kyseisen ympäristötavoitteen osalta; KEL – Luokitusjärjestelmäkelpoinen toiminta tavoitteen osalta; E/KEL – Ei-luokitusjärjestelmäkelpoinen toiminta tavoitteen osalta | |||||||||||||||||||
77 |
Merkittävän edistämisen kriteerit | Ei merkittävää haittaa -kriteerit | ||||||||||||||||||
Taloudelliset toiminnat | Koodi | Pääoma- menot yhteensä | Osuus pääoma- menoista, 2025 | Ilmastonmuutoksen hillintä | Ilmastonmuutokseen sopeutuminen | Vesi | Ympäristön pilaantuminen | Kiertotalous | Biologinen monimuotoisuus | Ilmastonmuutoksen hillintä | Ilmastonmuutokseen sopeutuminen | Vesi | Ympäristön pilaantuminen | Kiertotalous | Biologinen monimuotoisuus | Vähimmäistason suojatoimet | Luokitus- järjestelmän mukaisten (A.1) tai luokitusjär- jestelmä- kelpoisten (A.2) osuus, 2024 | Luokka 'mahdollista- va toiminta' | Luokka 'siirtymä- toiminta' |
milj. EUR | % | K;E; E/ S | K;E; E/ S | K;E; E/ S | K;E; E/ S | K;E; E/ S | K;E; E/ S | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | % | M | S | ||
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT | |||||||||||||||||||
A.1. Ympäristön kannalta kestävät (luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat | |||||||||||||||||||
5.1. Korjaus, kunnostaminen ja uudelleenvalmistus | CE 5.1 | 2 | 0 % | E | E | E | E | K | E | K | K | K | K | K | K | K | 0 % | M | |
Ympäristön kannalta kestävien (luokitusjärjestelmän mukaisten) toimintojen pääomamenot (A.1) | 2 | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % | — | — | — | — | — | — | — | 0 % | |||
Josta mahdollistavat toiminnat | 2 | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % | — | — | — | — | — | — | — | 0 % | M | ||
Josta siirtymätoiminnat | — | 0 % | 0 % | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 0 % | S | ||
A.2. Luokitusjärjestelmänkelpoiset mutta ei ympäristön kannalta kestävät (muut kuin luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat | |||||||||||||||||||
KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | ||||||||||||||
6.5 Moottoripyörillä, henkilöautoilla ja kevyillä hyötyajoneuvoilla tapahtuva liikenne | CCM 6.5 | 32 | 2 % | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | — | — | — | — | — | — | — | 5 % | 0 | 0 |
7.3 Energiatehokkuuslaitteiden asennus, huolto ja korjaus | CCM 7.3 | — | 0 % | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | — | — | — | — | — | — | — | 0 % | 0 | 0 |
1.2. Sähkö- ja elektroniikkalaitteiden valmistus | CE 1.2 | 290 | 12 % | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | KEL | E/KEL | — | — | — | — | — | — | — | 32 % | 0 | 0 |
4.1. Datavetoisten IT/OT-ratkaisujen tarjoaminen | CE 4.1 | 1 | 0 % | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | KEL | E/KEL | — | — | — | — | — | — | — | 1 % | 0 | 0 |
5.1. Korjaus, kunnostaminen ja uudelleenvalmistus | CE 5.1 | — | 0 % | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | KEL | E/KEL | — | — | — | — | — | — | — | — % | 0 | 0 |
Luokitusjärjestelmäkelpoisten mutta ei ympäristön kannalta kestävien (muiden kuin luokitusjärjestelmän mukaisten) toimintojen pääomamenot (A.2) | 323 | 14 % | 2 % | 0 % | 0 % | 0 % | 12 % | 0 % | — | — | — | — | — | — | — | 38 % | 0 | 0 | |
A. Luokitusjärjestelmäkelpoisten toimintojen pääomamenot (A.1 + A.2) | 325 | 14 % | 2 % | 0 % | 0 % | 0 % | 12 % | 0 % | — | — | — | — | — | — | — | 38 % | 0 | 0 | |
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT | |||||||||||||||||||
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisten toimintojen pääomamenot (B) | 2 068 | 86 % | |||||||||||||||||
Yhteensä (A+B) | 2 393 | 100 % | |||||||||||||||||
K – Kyllä, luokitusjärjestelmäkelpoinen ja luokitusjärjestelmän mukainen toiminta kyseisen ympäristötavoitteen osalta; E – Ei, luokitusjärjestelmäkelpoinen muttei luokitusjärjestelmän mukainen toiminta kyseisen ympäristötavoitteen osalta; KEL – Luokitusjärjestelmäkelpoinen toiminta tavoitteen osalta; E/KEL – Ei-luokitusjärjestelmäkelpoinen toiminta tavoitteen osalta | |||||||||||||||||||
78 |
Merkittävän edistämisen kriteerit | Ei merkittävää haittaa -kriteerit | ||||||||||||||||||
Taloudelliset toiminnat | Koodi | Toiminta- menot yhteensä | Osuus toiminta- menoista, 2025 | Ilmastonmuutoksen hillintä | Ilmastonmuutokseen sopeutuminen | Vesi | Ympäristön pilaantuminen | Kiertotalous | Biologinen monimuotoisuus | Ilmastonmuutoksen hillintä | Ilmastonmuutokseen sopeutuminen | Vesi | Ympäristön pilaantuminen | Kiertotalous | Biologinen monimuotoisuus | Vähimmäistason suojatoimet | Luokitus- järjestelmän mukaisten (A.1) tai luokitusjär- jestelmä- kelpoisten (A.2) osuus, 2024 | Luokka 'mahdollista- va toiminta' | Luokka 'siirtymä- toiminta' |
milj. EUR | % | K;E; E/ S | K;E; E/ S | K;E; E/ S | K;E; E/ S | K;E; E/ S | K;E; E/ S | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | % | M | S | ||
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT | |||||||||||||||||||
A.1. Ympäristön kannalta kestävät (luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat | |||||||||||||||||||
5.1. Korjaus, kunnostaminen ja uudelleenvalmistus | CE 5.1 | — | 0 % | E | E | E | E | K | E | K | K | K | K | K | K | K | 0 % | M | |
Ympäristön kannalta kestävien (luokitusjärjestelmän mukaisten) toimintojen toimintamenot (A.1) | — | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % | — | — | — | — | — | — | — | 0 % | |||
Josta mahdollistavat toiminnat | — | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % | — | — | — | — | — | — | — | 0 % | M | ||
Josta siirtymätoiminnat | — | 0 % | 0 % | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 0 % | S | ||
A.2. Luokitusjärjestelmänkelpoiset mutta ei ympäristön kannalta kestävät (muut kuin luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat | |||||||||||||||||||
KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | ||||||||||||||
9.1. Markkinalähtöinen tutkimus, kehitys ja innovointi | CCM 9.1 | 11 | 0 % | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | — | — | — | — | — | — | — | 0 % | — | — |
1.2. Sähkö- ja elektroniikkalaitteiden valmistus | CE 1.2 | 2 733 | 63 % | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | KEL | E/KEL | — | — | — | — | — | — | — | 63 % | — | — |
4.1. Datavetoisten IT/OT-ratkaisujen tarjoaminen | CE 4.1 | 49 | 1 % | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | KEL | E/KEL | — | — | — | — | — | — | — | 3 % | — | — |
2.4. Pilaantuneiden paikkojen ja alueiden kunnostaminen | PPC 2.4 | 7 | 0 % | E/KEL | E/KEL | E/KEL | KEL | E/KEL | E/KEL | — | — | — | — | — | — | — | 0 % | — | — |
Luokitusjärjestelmäkelpoisten mutta ei ympäristön kannalta kestävien (muiden kuin luokitusjärjestelmän mukaisten) toimintojen toimintamenot (A.2) | 2 800 | 64 % | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % | 64 % | 0 % | — | — | — | — | — | — | — | 66 % | — | — | |
A. Luokitusjärjestelmäkelpoisten toimintojen toimintamenot (A.1 + A.2) | 2 800 | 64 % | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % | 64 % | 0 % | — | — | — | — | — | — | — | 66 % | — | — | |
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT | |||||||||||||||||||
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisten toimintojen toimintamenot (B) | 1 539 | 36 % | |||||||||||||||||
Yhteensä (A+B) | 4 339 | 100 % | |||||||||||||||||
K – Kyllä, luokitusjärjestelmäkelpoinen ja luokitusjärjestelmän mukainen toiminta kyseisen ympäristötavoitteen osalta; E – Ei, luokitusjärjestelmäkelpoinen muttei luokitusjärjestelmän mukainen toiminta kyseisen ympäristötavoitteen osalta; KEL – Luokitusjärjestelmäkelpoinen toiminta tavoitteen osalta; E/KEL – Ei-luokitusjärjestelmäkelpoinen toiminta tavoitteen osalta | |||||||||||||||||||
Rivi | Ydinenergiaan ja fossiiliseen kaasuun liittyvät toiminnot | Nokian tiedot (KYLLÄ / EI) |
Ydinenergiaan liittyvät toiminnot | ||
1 | Yritys toteuttaa tai rahoittaa sellaisiin innovatiivisiin sähköntuotantolaitoksiin liittyvää tutkimusta, kehittämistä, demonstrointia ja käyttöönottoa, jotka tuottavat energiaa ydinreaktion avulla siten, että polttoainekierrosta aiheutuu mahdollisimman vähän jätettä, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita. | EI |
2 | Yritys toteuttaa tai rahoittaa sähkön tai prosessilämmön tuottamiseen tarkoitettujen uusien ydinlaitosten rakentamista ja turvallista käyttöä, myös kaukolämpöä tai teollisia prosesseja, kuten vedyn tuotantoa, varten sekä niiden turvallisuuden parantamista, käyttäen parasta käytettävissä olevaa teknologiaa, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita. | EI |
3 | Yritys toteuttaa tai rahoittaa olemassa olevien sähköä tai prosessilämpöä tuottavien ydinlaitosten turvallista toimintaa, myös kaukolämpöä tai teollisia prosesseja, kuten vedyn tuotantoa ydinenergiasta, varten sekä niiden turvallisuuden parantamista, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita. | EI |
Fossiiliseen kaasuun liittyvät toiminnot | ||
4 | Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien sähköntuotantolaitosten rakentamista tai toimintaa, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita. | EI |
5 | Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien yhdistettyjen lämpöä tai jäähdytystä ja sähköä tuottavien laitosten rakentamista, kunnostamista ja käyttöä, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita. | EI |
6 | Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien lämpöä tai jäähdytystä tuottavien laitosten rakentamista, kunnostamista ja käyttöä, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita. | EI |
80 |
Naisten osuus työntekijöistä | Nokian omaan työvoimaan kuuluvien henkilöiden työajan menetykseen johtaneiden tapaturmien toistuvuus (LTIFR) aleni edellisvuodesta | |
Osuus toimittajista, jotka saavuttivat tyydyttävän tason Nokian vastuullisuusohjelmien kestävän kehityksen pisteytyksessä | Sosiaalisten digitalisaatiohankkeiden kautta tavoitetut suorat edunsaajat | |
82 % | ||
Nokian vuoden 2025 kohokohdat | |
Uudet johtamisperiaatteet lanseerattiin vuonna 2025 ja oppimiskulttuuria vahvistettiin uusien kehitystyökalujen käyttöönoton avulla | |
Saatu hyväksyntä sitoville yrityssäännöille, mikä osoittaa sitoutumisen tieto- ja yksityisyydensuojaan | |
788 suoritettua toimittajien yritysvastuutarkastusta ja Ecovadis-arviointia työoikeusriskien lieventämiseksi ja kestävien käytäntöjen edistämiseksi Nokian toimitusketjussa | |
Nokia esitteli uuden yrityksen sosiaalisten lahjoitusten strategian, johon kuuluu yhdeksän valittua aloitetta, sekä jatkoi UN Womenin yhteisöohjelmia kahdeksalla aloitteella maailmanlaajuisesti | |
81 |
Osa-aihe | Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet | Hallinta |
Työolot: Työllisyysturva | Myönteinen vaikutus: Nokian innovatiivinen lähestymistapa henkilöstön kehittämiseen ja lahjakkuuksien houkuttelemiseen on mahdollistanut sen, että se on pystynyt toimimaan joustavasti markkinoilla ja uudistumaan tavoilla, jotka vaikuttavat myönteisesti omaan työvoimaan. Kielteinen vaikutus: Rakenne- ja organisaatiomuutosten kielteiset vaikutukset vakauteen ja työsuhteen turvallisuuteen. Riski: Kyvyttömyys houkutella, kehittää ja ylläpitää tulevaisuuden tarpeisiin soveltuvaa, oikeanlaisen osaamisen omaavaa ja oikealla sijainnilla olevaa tulevaisuuden työmarkkinoille sopivaa työvoimaa kilpailluilla työmarkkinoilla, nopeasti muuttuvassa teknologiaympäristössä tai liiketoiminnan muutoksen aikana. | Nokia investoi toimenpiteisiin, jotka kohdistuvat tulevaisuuden osaamisen kehittämiseen koko yrityksen sekä liiketoimintaryhmien tasoilla. Tavoitteena on keskittyä olennaisiin taitoihin, haastaviin tehtäviin ja kokemuksen kerryttämiseen eri liiketoiminta-alueisiin sisäisen liikkuvuuden aloitteiden kautta. Tilanteissa, joissa välttämätön liiketoiminnan muutos vaikuttaa kielteisesti omaan työvoimaan, seurauksia lievennetään toimenpiteillä, kuten uudelleenkoulutuksella, avustamalla uudelleentyöllistymisessä ja irtisanomispaketeilla. Samalla Nokia jatkaa pitkäaikaisen sitoumuksensa kunnioittamista olla yhteydessä työntekijöiden edustajiin jatkuvan työmarkkinaosapuolten vuoropuhelun ja näkemysten vaihdon kautta, sovellettavien puitteiden ja vakiintuneiden käytäntöjen mukaisesti. |
Työolot: Työ- ja yksityiselämän tasapaino | Myönteinen vaikutus: Nokia tarjoaa palkallisia perhevapaita maailmanlaajuisesti. Nämä perhevapaat noudattavat määriteltyjä sisäisiä parhaita käytäntöjä ja usein ylittävät paikalliset säännökset. | Nokia tarjoaa joka kalenterivuonna palkallisen vapaan kaikille työntekijöilleen. Lisäksi muita lomamuotoja, kuten äitiys-, isyys-, vanhempain-, adoptio-, sairausloma sekä läheisen kuolemasta johtuva loma, pidetään tärkeinä. Nokian globaali lähestymistapa on harkita kaikkia sapattivapaahakemuksia 3–6 kuukaudeksi (4 vuoden jatkuvan työsuhteen jälkeen) ja 3–12 kuukaudeksi (10 vuoden jatkuvan työsuhteen jälkeen), edellyttäen, että liiketoiminnan tarpeet ja paikalliset säädökset sapattivapaista täyttyvät. Nokian maailmanlaajuinen vanhempainvapaakäytäntö on kaikkien Nokian maiden poissaolokäytäntöjen vähimmäisstandardi. Se tarjoaa sukupuolesta riippumatta kaikille vanhemmiksi tuleville Nokian työntekijöille vähintään kolmen kuukauden palkallisen loman ja oikeuden palata töihin enintään vuoden kuluttua syntymä- tai adoptiopäivästä. Tällä Nokia haluaa parantaa vanhempien kiintymystä lapsiinsa sekä edistää yhteiskunnallista ja asenteiden muutosta myös isien oikeuksien suhteen. Nokialla on käytössä joustavan työskentelytavan toimintamalli, joka koskee kaikkia Nokia-konsernin työntekijöitä. |
Työolot: Riittävä palkka | Riski: Palkkojen korotukset tai niihin liittyvien käytäntöjen/säännösten muutokset, jotka johtavat Nokian henkilöstökulujen nousuun. Riski: Kyvyttömyys houkutella, kehittää ja ylläpitää tulevaisuuden tarpeisiin soveltuvaa, oikeanlaisen osaamisen omaavaa ja oikealla sijainnilla olevaa tulevaisuuden työmarkkinoille sopivaa työvoimaa kilpailluilla työmarkkinoilla, nopeasti muuttuvassa teknologiaympäristössä tai liiketoiminnan muutoksen aikana. | Nokian palkitsemis- ja etuusohjelmat edistävät liiketoiminnan menestystä tasapainottamalla markkinoiden kilpailukykyä ja edullisuutta kokonaispalkitsemisen lähestymistapaan perustuen. Nämä ovat suorituskykypohjaisia (sekä yksilö- että yritystasolla), joustavia ja oikeudenmukaisia. Palkitsemisrakenteiden keskeiset elementit ovat vuosipalkka, kannustin-/bonusohjelmat, palkkio- ohjelmat ja osakepohjaiset pitkän aikavälin kannustimet. |
82 |
Osa-aihe | Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet | Hallinta |
Yhdenvertainen kohtelu ja yhtäläiset mahdollisuudet kaikille: Sukupuolten tasa- arvo ja sama palkka samanarvoisesta työstä | Myönteinen vaikutus: Nokialla on käytössä omien työntekijöiden sukupuolten tasa-arvoon ja samaan palkkaan liittyvät periaatteet | Nokia tunnistaa, miten yhteistyössä toimiessa ainutlaatuiset näkökulmat voivat rakentaa maailmanluokan teknologiaa ja ajaa liiketoimintaa eteenpäin. Siksi Nokia pyrkii luomaan luottamuksen ja yhteenkuulumisen kulttuuria kaikille näkökulmille, sukupuolille ja etnisille ryhmille. Yhtiö pyrkii olemaan kokonaisuudessaan edustavampia, jotta tiimit heijastelevat Nokian palvelemia yhteisöjä ja ympärillä olevaa monipuolista maailmaa. Nokia analysoi vuosittain palkkakäytäntöjensä sukupuolten välistä tasa-arvoa ja myöntää ylimääräisiä, kohdennettuja palkankorotuksia korjatakseen selittämättömiä sukupuolten välisiä palkkaeroja. Yhtiö tutkii jatkuvasti toimintaperiaatteitaan ja käytäntöjään huomioidakseen päätöksiä, toimintatapoja ja prosesseja, jotka saattavat uhata osaa henkilöstöstä epäoikeudenmukaisella kohtelulla. Nokia on sitoutunut tasa-arvoiseen palkkaukseen samanarvoisesta työstä. |
Yhdenvertainen kohtelu ja yhtäläiset mahdollisuudet kaikille: Koulutus ja taitojen kehittäminen | Myönteinen vaikutus: Nokia tarjoaa omalle työvoimalleen laajat koulutus- ja osaamiskehitysmahdollisuudet tiedon ja osaamisen kehittämisestä olennaisena osana liiketoimintastrategiaansa, minkä avulla työntekijät voivat ylläpitää ja kehittää osaamistaan Riski: Kyvyttömyys houkutella, ylläpitää ja säilyttämään oikeanlaisen osaamisen omaavaa ja oikealla sijainnilla olevaa tulevaisuuden työmarkkinoille sopivaa työvoimaa nopeasti muuttuvassa teknologiaympäristössä | Nokia on investoinut entisestään sisäisiin urasuunnitteluvälineisiin ja -resursseihin, jotta työntekijät voivat hyödyntää käyttökelpoisia ja usein yksilöllisiä ohjeita urakehitysvalinnoissaan. Nokia investoi toimenpiteisiin, jotka kohdistuvat henkilöstön kehittämiseen yrityksen ja liiketoimintaryhmien tasolla, keskittyen kriittisiin taitoihin, haastaviin tehtäviin ja altistumiseen eri liiketoimintaryhmille sisäisten liikkuvuusaloitteiden kautta. Nokian liiketoimintaryhmät ovat vastuussa tulevien taitojen ja kykyjen tarpeiden tunnistamisesta pysyäkseen innovaatioiden, kehittyvän teknologian ja liiketoimintaympäristön tahdissa. Oikean osaamisen varmistaminen on Nokian liiketoimintastrategian keskeinen mahdollistaja ja keskeinen lähestymistapa työntekijöiden sitouttamiseen, kehittämiseen ja pitämiseen. |
Muut työhön liittyvät oikeudet: Yksityisyys | Riski: Yksityisyydensuojaan liittyvien lakien määrä ja muutokset globaalisti yhdessä tekoälyyn liittyvien riskien yleistymisen ja lisääntyvien kyberuhkien kanssa pahentavat riskiä siitä, että Nokia ei täytä vaatimustenmukaisuusvaatimuksia, mikä johtaisi kielteisiin taloudellisiin, maineeseen ja sääntelyyn liittyviin seurauksiin. | Nokia on sitoutunut suojaamaan työvoimansa yksityisyyttä noudattamalla kansainvälisesti tunnustettuja yksityisyyden suojaa koskevia standardeja ja määräyksiä. Tietosuoja-, data- ja kyberturvallisuussääntelyyn keskitetty tiimi tarkastelee viikoittain lakisääteisten vaatimusten maailmanlaajuista kehittymistä ja tukee täytäntöönpanoaloitteita. Yksilöihin vaikuttavia tekoälyn käyttötapauksia arvioidaan yksityisyyden suojaa ja tekoälyä koskevien lakien ja määräysten noudattamisen sekä eettisten näkökohtien ja työntekijöihin kohdistuvien vaikutusten osalta. |
83 |
84 |
Henkilöstön kehittämisen painopistealueemme sisältää kolme pääpilaria: | ||
1. Osaaminen, joka kattaa kasvun ja kykyjen kehittämisen, seuraajasuunnittelun, urasiirrot ja työkierrot, kestävät osaajaputket ja tulevaisuuden tarpeisiin sopivan osaamisen. 2. Johtajuus, joka sisältää johtamisen periaatteet, johtajuuden kehittämisen, huippujohtajien yhteisön sekä sponsoroinnin ja mentoroinnin. 3. Kulttuuri, johon kuuluu turvallisen tilan luominen, työntekijöiden kuunteleminen ja vastuulliset johtajat. | ||
85 |
ESG-tavoitteiden tilanne ja kehitys vuonna 2025 | |||||
Tavoitevuosi | Lähtövuosi | Lähtöarvo | Tavoite | Vuoden 2025 tulokset | Tavoitetila |
S1: Oma työvoima | |||||
2030 | 2021 | 22 % | Nostaa naisten osuus vähintään 25 prosenttiin koko henkilöstöstä. | Naisten osuus oli 23 % vuoden 2025 alussa ja pysyi samana vuoden 2025 lopussa. Nokia jatkaa kehitystyötä ja sitoutumista sukupuolten monimuotoisuuden edistämiseen. | Etenee suunnitellusti |
86 |
2025 | 2024 | ||||||
Työntekijän sukupuoli | Vakinaiset työntekijät | Määräaikaiset työntekijät | Työntekijöiden määrä | Vakinaiset työntekijät | Määräaikaiset työntekijät | Työntekijöiden määrä | |
Naiset | 17 116 | 980 | 18 096 | 17 020 | 877 | 17 897 | |
Miehet | 57 478 | 1 987 | 59 465 | 57 473 | 1 929 | 59 402 | |
Muut(1) | 192 | 252 | 444 | 1 134 | 1 | 1 135 | |
Yhteensä | 74 786 | 3 219 | 78 005 | 75 627 | 2 807 | 78 434 | |
(1) Ei-binäärinen, kolmas sukupuoli ja/tai ei julkistettu. | |||||||
2025 | 2024 | ||||||
Työntekijät maittain/alueittain | Vakinaiset työntekijät | Määräaikaiset työntekijät | Työntekijöiden määrä | Vakinaiset työntekijät | Määräaikaiset työntekijät | Työntekijöiden määrä | |
Aasian ja Tyynenmeren alue | 3 474 | 99 | 3 573 | 3 443 | 78 | 3 521 | |
Intia | 17 708 | 702 | 18 410 | 17 270 | 514 | 17 784 | |
Eurooppa (pl. Suomi) | 24 887 | 1 539 | 26 426 | 25 295 | 1 423 | 26 718 | |
Suomi | 6 359 | 426 | 6 785 | 6 316 | 400 | 6 716 | |
Latinalainen Amerikka | 2 802 | 91 | 2 893 | 2 669 | 80 | 2 749 | |
Lähi-Itä ja Afrikka | 2 715 | 53 | 2 768 | 2 929 | 41 | 2 970 | |
Pohjois-Amerikka | 9 640 | 250 | 9 890 | 9 064 | 223 | 9 287 | |
Kiina | 7 201 | 59 | 7 260 | 8 641 | 48 | 8 689 | |
Yhteensä | 74 786 | 3 219 | 78 005 | 75 627 | 2 807 | 78 434 | |
Työntekijöiden vaihtuvuus raportointikauden aikana | 2025 | 2024 |
Kokonaismäärä työntekijöistä, jotka lähtivät yrityksestä | 9 242 | 8 934 |
Vaihtuvuusaste, % | 12 % | 12 % |
Muiden kuin työsuhteisten työntekijöiden määrä | 2025 | 2024 |
Muiden kuin työsuhteisten työntekijöiden määrä omassa työvoimassa | 1 836 | 1 869 |
2025 | 2024 | ||||
Työntekijät ylimmän johdon tasolla | Määrä | Osuus, % | Määrä | Osuus, % | |
Naiset | 615 | 17 % | 597 | 17 % | |
Miehet | 2 903 | 83 % | 2 816 | 83 % | |
Yhteensä | 3 521 | 100 % | 3 413 | 100 % | |
87 |
2025 | 2024 | ||||
Työntekijät ikäryhmittäin | Määrä | Osuus, % | Määrä | Osuus, % | |
Alle 30-vuotiaat | 10 241 | 13 % | 10 292 | 13 % | |
30–50-vuotiaat | 43 260 | 55 % | 45 600 | 58 % | |
Yli 50-vuotiaat | 22 310 | 29 % | 21 451 | 27 % | |
Ikä ei tiedossa(1) | 2 194 | 3 % | 1 091 | 1 % | |
Yhteensä | 78 005 | 100 % | 78 434 | 100 % | |
Työntekijän sukupuoli | 2025 | 2024 |
Työntekijät | ||
Naiset | 23 % | 23 % |
Miehet | 76 % | 72 % |
Yhteensä | 99 % | 95 % |
Työntekijäluokka | 2025 | 2024 |
Työntekijät | ||
Esihenkilöt | 8 % | 8 % |
Asiantuntijat | 91 % | 87 % |
Yhteensä | 99 % | 95 % |
Työntekijän sukupuoli | 2025 | 2024 |
Työntekijät | ||
Naiset | 17 | 17 |
Miehet | 21 | 19 |
Muut(1) | 15 | 16 |
Kokonaiskeskiarvo | 20 | 19 |
(1) Ei-binäärinen, kolmas sukupuoli ja/tai ei julkistettu. | ||
Työntekijäluokka | 2025 | 2024 |
Työntekijät | ||
Esihenkilöt | 17 | 13 |
Asiantuntijat | 21 | 19 |
Kokonaiskeskiarvo | 20 | 19 |
Vanhempainvapaata pitäneiden työntekijöiden osuus oikeutetuista työntekijöistä (%)(2) | 2025 | 2024 |
Naiset | 1 % | 1 % |
Miehet | 2 % | 2 % |
Yhteensä | 3 % | 3 % |
Palkitsemismittarit | 2025 | 2024 |
Nais- ja miespuolisten työntekijöiden palkkaero % | 0,9 % | 0,7 % |
Vuotuinen kokonaispalkkiosuhde | 90,90 | 50,71 |
88 |
89 |
Osa-aihe | Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet | Hallinta |
Työolot: Työaika | Kielteinen vaikutus: Toimittajien tuotantolaitosten tai asiakaspalvelun työntekijät voivat altistua liialliselle tai pakotetulle ylityölle sekä jatkuvalle työlle ilman vapaapäivää ruuhka-aikoina tai projekteissa, joiden toteutusaika on lyhyt. | Työaikaan liittyvät kontrollit ovat osa toimittajien due diligence -prosessia, joka on yksi vastuullisen hankinnan ja toimitusketjustrategiamme rakennuspalikoista. Nokia tukee kansainvälisesti sovittuja standardeja työajan rajoituksiin ja lomien suhteen tavoitteenaan johtaa toimittajiensa työntekijöitä kohti hyvää työ- ja yksityiselämän tasapainoa. Nokia toteuttaa riskiperusteista due diligence -prosessia verkossa ja paikan päällä tehtävien auditointien, sekä korjaavien toimenpiteiden hallinnan ja toimittajien koulutusohjelmien avulla. |
Työolot: Riittävä palkka | Kielteinen vaikutus: Toimittajien tuotantolaitosten tai asiakaspalvelun työntekijät voivat altistua riittämättömälle palkalle, palkoista tehtäville pidätyksille, täyden lopputilin saamatta jäämiselle työsuhteen päättyessä tai työskentelylle tekaistuissa harjoitteluohjelmissa. | Palkat ja edut ovat osa toimittajien due diligence -prosessia, joka on yksi vastuullisen hankinnan ja toimitusketjustrategiamme rakennuspalikoista. Nokia toteuttaa riskiperusteista due diligence -prosessia verkossa ja paikan päällä tehtävien auditointien sekä korjaavien toimenpiteiden hallinnan ja toimittajien koulutusohjelmien avulla. Toimittajien työntekijöiden tulee saada palkkaa ja etuja sopimusmääräysten ja alan vähimmäisstandardien mukaisesti ilman tarpeettomia vähennyksiä, ja heidän tulee saada vähintään toimeentuloon riittävä palkka. |
Työolot: Terveys ja turvallisuus | Kielteinen vaikutus: Nokian verkkolaitteiden asennukseen ja tukipalveluihin sekä tukiasemapaikkojen hankintaan ja lupiin voi sisältyä terveyteen ja turvallisuuteen kohdistuvia vaaroja, jotka liittyvät korkealla työskentelyyn, liikenneturvallisuuteen, sähköturvallisuuteen, maanalaisiin kohteisiin, katutöihin ja työskentelyyn korkean tai äärimmäisen riskin maissa/alueilla. | Työterveys ja -turvallisuus on yksi kestävyysstrategiamme rakennuspalikoista. Sen strategiset painopistealueet ovat: johtajuus ja käyttäytyminen, globaalien korkean riskin työterveys- ja turvallisuusstandardien käyttöönotto, olemassa olevien palvelujen parantaminen, toiminnan jatkuvuus, laadunvarmistus ja hallinto, globaali työterveys- ja turvallisuusriskien sekä -mahdollisuuksien analyysi. Työterveys ja -turvallisuus ovat edelleen Nokian keskeisimpiä prioriteetteja. Konsernin johdon edustajat asettavat strategisen suunnan ja toimintaperiaatteet Nokian työterveydelle ja -turvallisuudelle. Nokialla on laaja valikoima ohjelmia, jotka tähtäävät työterveys- ja turvallisuusriskien käsittelemisen jatkuvaan parantamiseen laitteiden asennuksessa, kunnossapidossa sekä palvelujen ja ratkaisujen tarjoamisessa Nokian asiakkaille. Nokian työterveyden ja turvallisuuden johtamisjärjestelmä on globaalisti sertifioitu ja perustuu kansainvälisesti tunnustettuun ISO 45001 -standardiin. Sen soveltamisala kattaa kaikki liiketoimintaryhmät, verkkojen palvelut ja asennukset, sekä asiakkaiden toiminnot ja tukitoiminnot. Vuonna 2025 työterveyden ja turvallisuuden johtamisjärjestelmä kattoi 46 % Nokian toimipaikoista ja 84 % työntekijöistä. Nokia on asemoitunut maailmanlaajuisesti tehokkaana johtajana työterveys- ja turvallisuusjohtamisjärjestelmissä ja -ohjelmissa kaikkialla maailmassa, ja on osoittanut jatkuvaa parannusta vuodesta toiseen. Nokia toimii ennakoivasti minimoidakseen työperäisten onnettomuuksien mahdollisuudet ja vaikutukset. Kun onnettomuuksia tapahtuu, ne tutkitaan perusteellisesti, korjaavat toimenpiteet tunnistetaan ja ne tarjoavat mahdollisuuden mukauttaa turvallisuusohjelmia välttääksemme niiden toistumisen. |
Muut työhön liittyvät oikeudet: Pakkotyö | Kielteinen vaikutus: Toimittajien työntekijät voivat altistua pakkotyövoimalle, mukaan lukien työskentely ilman voimassa olevaa työsopimusta, altistuminen rekrytoinnin osana kerättäville rekrytointipalkkioille ja tilapäistyövoiman käyttö osana Nokian palveluiden toimitusketjua. Korkeampia riskejä esiintyy erityisesti toimitusketjun syvemmillä tasoilla ja niiden palvelujen toimitusketjussa, joissa on vähemmän osaamista vaativia loppupään tehtäviä erityisesti syrjäisillä alueilla. | Pakkotyön ehkäisy on osa toimittajien due diligence -prosessia, joka on yksi toimitusketjustrategiamme rakennuspalikoista. Meillä on käytössä vankat due diligence -käytännöt, joihin kuuluu riskikartoitus, verkossa ja paikan päällä tehtävät auditoinnit, valmiuksien kehittäminen, korjaavat toimenpiteet, seurausten hallinta, suorituskyvyn arviointi ja sidosryhmien valitusten käsittely. Teemme myös yhteistyötä asiakkaiden ja alan konsortioiden kanssa. |
90 |
91 |
Kategoria | Todetut sääntöjä tai vaatimuksenmukaisuutta koskevat rikkomukset | Toimittajan toteuttamat toimet |
Pakkotyö: Passit | Tarkastuksessa paljastui systemaattinen ongelma, jossa urakoitsija säilytti ulkomaisten siirtotyöläisten alkuperäiset passit käsitellessään heidän työlupiaan. Vaikka työntekijät allekirjoittivat englanninkieliset suostumuskirjeet passiensa luovuttamisesta, he eivät osanneet lukea tekstiä, vaan turvautuivat sen sijaan esihenkilön suullisiin selityksiin omalla äidinkielellään. Lisäksi suostumuskirjeessä ei määritelty aikataulua passien palauttamiselle. | Lopputarkastuksen aikana korjaavana toimenpiteenä varmistettiini, että työntekijöiden alkuperäiset asiakirjat eivät ole enää työnantajien tai edustajien hallussa. Yhden ulkomaalaisen siirtotyöläisen (puutarhurin) passi palautettiin työluvan uusimisen jälkeen, ja passin luovuttamista koskevaa suostumuskirjettä tarkistettiin ja siinä täsmennettiin, että passit palautetaan kahden kuukauden kuluessa työluvan uusimisen jättämisestä tai passin myöntäneen viranomaisen ohjeiden mukaisesti. Lisäksi suostumuskirje on saatavilla työntekijöiden ensisijaisilla kielillä – englanniksi, nepaliksi ja hindiksi. |
Pakkotyö: Työntekijät maksavat lääkärin- tarkastusmaksut | Työntekijöiden rekrytointiprosessin osana maksamat terveystarkastusmaksut (3 % yhden kuukauden bruttopalkasta) joko hyvitettiin työntekijöille 90 päivän kuluttua tai niitä ei korvattu lainkaan irtisanoutuneille. | Toimittaja ryhtyi korjaaviin toimenpiteisiin. Rekrytointiin liittyviä terveystarkastusmaksuja eivät enää maksaneet työntekijät, vaan ne maksettiin suoraan toimipaikan toimesta (toimittaja). |
Työaika | Alustavassa tarkastuksessa paljastui lepopäivävaatimuksen noudattamatta jättäminen, sillä työntekijät eivät johdonmukaisesti saaneet vähintään yhtä vapaapäivää joka kuudes peräkkäinen päivä. Tarkastus osoitti, että pisin peräkkäinen työjakso oli maaliskuussa 11 päivää, ja 47 % työntekijöistä ylitti kynnyksen. Keskimäärin 15,6 % työntekijöistä työskenteli 7–12 peräkkäistä päivää. | Lopputarkastuksessa vahvistettiin, että kaikki työntekijät saavat nyt pakollisen vapaapäivän, ja että pisimmät peräkkäiset vapaapäivät ovat kuusi. |
Palkkaus ja edut | Toimittajien auditoinnissa vahvistettiin, että säännölliset ja ylityötuntien palkat lasketaan oikein ja maksetaan ajallaan, mutta 7,27 %:lle työntekijöistä tehtiin laittomia palkanpidätyksiä kaupallisten vakuutusmaksujen vuoksi, joita ei lain mukaan vaadita. | Lopputarkastuksessa vahvistettiin, että toimipaikalla oli toteutettu korjaavat toimenpiteet, eikä työntekijöiden palkoista enää tehdä vähennyksiä. Toimipaikka suorittaa myös työntekijöiden haastatteluja tarkistaakseen, että urakoitsijayritys ei ole tehnyt palkanpidätyksiä. |
Terveys ja turvallisuus | Tarkastetulla toimipaikalla ei ollut voimassa olevaa palotodistusta. | Lopputarkastuksessa vahvistettiin, että kaikki vaaditut luvat, lisenssit, testausraportit ja terveys- ja turvallisuustodistukset olivat olemassa, ja ne oli toimitettu viranomaisille ajoissa. |
Terveys ja turvallisuus | Toimittajien tarkastuksessa havaittiin, että vaikka työterveys- ja työturvallisuuskäytännöt sekä valvontaprosessit ovat käytössä, kolmen paineilmasäiliön valvontaprosessi oli tehotonta. Säiliöille ei ollut koskaan asennuksen jälkeen tehty lain edellyttämiä pätevän insinöörin tekemiä turvallisuustarkastuksia. | Lopputarkastuksessa vahvistettiin, että kaikille kolmelle 15 000 litran tilavuudella olevalle ilmasäiliölle tehtiin pätevän insinöörin suorittamat turvallisuustarkastukset ja painekokeet, ja tulokset olivat lakisääteisten vaatimusten mukaisia. |
92 |
93 |
Tavoitevuosi | Lähtövuosi | Lähtöarvo | Tavoite | Vuoden 2025 tulokset | Tavoitetila |
S2: Arvoketjun työntekijät | |||||
2030(1) | 2020 | 22 % | Korkean riskitason toimintaa harjoittavista toimittajistamme 100% saavuttaa suositeltu tai ensisijainen -tason (H&S Recommended or Preferred supplier) terveyden ja turvallisuuden kypsyysarviossa. | 8 % asiaankuuluvista toimittajista saavutti H&S ”Recommended or Preferred” supplier - statuksen. Vuodesta 2026 eteenpäin tämä tavoite korvataan seuraavalla vuosittaisella tavoitteella: "Korkean riskitason toimintaa harjoittavista toimittajistamme 95 % noudattaa toimittajien kypsyysarviossa tiukennettuja terveys- ja turvallisuusvaatimuksia” johtuen Nokian terveys- ja turvallisuusstandardien kiristymisestä vuosi vuodelta ja siten toimittajien kypsyysarviokriteerien jatkuvasta tiukentumisesta. | Ei etene suunnitellusti. Tavoite korvataan toisella tavoitteella vuodesta 2026 eteenpäin (1) |
2025(2) | 2020 | 95 % | 98 % 3TG-jäljitettävyys sulattotasolle toimitusketjussamme sekä sulattojen konfliktivapaa status. Koboltin, mican, alumiinin ja kuparin laajennettu huolellisuustarkastus ja konfliktivapaa asema. | Vuodesta 2025 lähtien olemme saavuttaneet 93 %:n jäljitettävyyden sulattotasolle toimitusketjussamme sekä sulattojen konfliktivapaan statuksen ( 6 % yksikön parannus vuoteen 2024 verrattuna). Olemme myös laajentaneet ja suorittaneet koboltin, mican, alumiinin ja kuparin huolellisuustarkastuksia. Jäljellä olevan 5 %:n eron kurominen jatkuu tavoitteen saavuttamiseksi vuonna 2026. | Ei saavutettu |
2025(2) | 2020 | 68 % | 80 % toimittajista saa tyydyttävän kestävän kehityksen pisteytyksen (perustuu yhteenlaskettuun painotettuun osuuteen) toimittajien suorituksen arvioinnissa (sisältää suorituksen eri vastuullisuusohjelmissamme, kuten EcoVadis, CDP, Conflict minerals). | Keskimäärin 82 % toimittajista (toimittajien suorituskyvyn arviointiprosessissa kestävän kehityksen osalta), sai tyydyttävät kestävän kehityksen pisteet eri vastuullisuusohjelmissamme. | Saavutettu |
2025 | 2024 | 6 | Nolla kuolemaan johtavaa vaaratilannetta työntekijöille, toimittajille ja kolmansille osapuolille. | Vuonna 2025 työperäisiä kuolemaan johtaneita tapauksia oli 4 (neljä), joista seurasi 5 (viisi) kuolemaa. Näistä Nokian työntekijöihin kohdistui 0 (nolla) kuolemaan johtanutta työtapaturmaa, 4 (neljä) urakoitsijoiden/alihankkijoiden kuolemaan johtanutta työtapaturmaa, joista seurasi 5 (viisi) kuolemaa, ja 0 (nolla) kuolemaan johtanutta työtapaturmaa, jossa on osallisena kolmas osapuoli. Kuolemaan johtaneet tapaukset tutkittiin perusteellisesti, ja korjaaviin ja ennaltaehkäiseviin toimenpiteisiin ryhdyttiin. Nokian tavoitteena on nolla kuolemaan johtanutta onnettomuutta kaikissa toiminnoissaan. | Ei saavutettu |
2025 | 2024 | 87 | 80 ylemmän tason johtajan turvallisuuskierrosta kohteisiin valvonnan parantamiseksi. | Vuonna 2025 toteutettiin 128 turvallisuuskierrosta Nokian 4 ylimmän tason johtajien vetämänä. Yhteensä Nokialla toteutettiin 676 johdon turvallisuuskierrosta vuonna 2025. | Saavutettu |
2025 | 2024 | 97 % | 96 % projekteista noudattaa korkean riskin projektien toteutuksen arviointiprosessin tiukennettuja vaatimuksia. | 98 % korkean riskin projekteista todettiin täyttävän vähimmäisvaatimukset, jotka ovat ehdottomat. | Saavutettu |
2025 | 2024 | Nokian oma työvoima: LTIFR 0,085 TRIFR 0,244 Nokian toimittajat: LTIFR 0,401 TRIFR 0,655 | Rekisteröityjen tapaturmien toistuvuuden (TRIFR) ja työajan menetykseen johtaneiden tapaturmien toistuvuuden (LTIFR) vähentäminen Nokian oman työvoiman ja toimittajien osalta. | Nokia mittasi kahta oman työvoiman ja toimittajien turvallisuuteen liittyvää tapaturmien toistuvuusmittaria. Nokian oma työvoima: Vuonna 2025 sekä LTIFR että TRIFR laskivat vuoteen 2024 verrattuna: Nokian oman työvoiman LTIFR vuoden 2025 lopussa oli 0,055 (2024 tulos oli 0,085) Nokian oman työvoiman TRIFR vuoden 2025 lopussa oli 0,189 (2024 tulos oli 0,244 ). Nokian toimittajat: Vuonna 2025 sekä LTIFR että TRIFR nousivat vuoteen 2024 verrattuna: Nokian toimittajien LTIFR vuoden 2025 lopussa oli 0,501 (2024 tulos oli 0,401) Nokian toimittajien TRIFR vuoden 2025 lopussa oli 0,724 ( 2024 tulos oli 0,655) | Saavutettu Ei saavutettu |
94 |
Työterveys ja -turvallisuus | 2025 | 2024 |
Raportoidut läheltä piti -tapaukset (mukaan lukien urakoitsijat) | 192 | 184 |
Oman työvoiman poissaoloa aiheuttaneet tapaturmat | 9 | 13 |
Oman työvoiman työperäiset kuolemaan johtaneet tapaukset(1) | 0 | 0 |
Urakoitsijoiden tai alihankkijoiden työperäiset kuolemaan johtaneet tapaukset (1) | 4 | 5 |
Kolmannen osapuolen työperäiset kuolemaan johtaneet tapaukset(1) | 0 | 1 |
Oman työvoiman työhön liittyvät kriittiset tapahtumat | 0 | 1 |
Urakoitsijoiden ja alihankkijoiden työhön liittyvät kriittiset tapahtumat | 4 | 1 |
Kolmannen osapuolen työhön liittyvät kriittiset tapahtumat | 0 | 2 |
Turvallisuuskierrokset, jotka on suoritettu ja raportoitu yhdessä johdon kanssa | 128 | 87 |
Havaintojen luokittelu | Sääntöjä tai vaatimuksen- mukaisuutta koskevat rikkomukset | Tunnistettujen mahdollisten riskialueiden lukumäärä | Parannussuositusten kokonaismäärä |
Lapsi- ja nuorisotyö | 2 | 0 | 2 |
Pakkotyö (sopimusasiat/sakko/vähennys jne.) | 41 | 0 | 41 |
Terveys ja turvallisuus | 254 | 8 | 262 |
Yhdistymisvapaus ja oikeus työehtosopimusneuvotteluihin | 0 | 0 | 0 |
Syrjintä | 2 | 0 | 2 |
Kurinpitokäytännöt | 5 | 1 | 6 |
Työajat | 113 | 5 | 118 |
Palkkaus | 59 | 0 | 59 |
Hallintajärjestelmät | 89 | 7 | 96 |
Ympäristönhallintajärjestelmä | 72 | 1 | 73 |
Yhteensä | 637 | 22 | 659 |
Toimittajien kattavuus Nokian kestävän kehityksen ohjelmissa | 2025 | 2024 |
Vastuullisten mineraalien ohjelma | 98 % | 99 % |
EcoVadis-kestävyysarviointi | 65 % | 64 % |
CDP toimitusketjun ilmastonmuutosohjelma | 60 % | 62 % |
CDP toimitusketjun vesiturvallisuusohjelma | 54 % | 52 % |
Toimittajien auditoinnit ja arvioinnit | ||
Paikan päällä suoritettujen yritysvastuuauditointien määrä (keskittyen työoloihin ja ympäristöön) Nokian toimittajavaatimusten ja SA8000:n (1) perusteella | 121 | 101 |
Yritysvastuun auditoinneissa havaittujen poikkeamien käsittelyn valmistumisprosentti tavoiteajassa | 34 % | 38 % |
Nokian toimittajavaatimusten mukaisten paikan päällä tehtyjen järjestelmätarkastusten määrä | 51 | 36 |
Yritysvastuun osalta arvioitujen toimittajien määrä EcoVadis-kestävän hankinnan alustalla | 616 | 469 |
Aktiivisten toimittajien osuus, joiden kestävyyden EcoVadis on arvioinut "tyydyttäväksi" tai korkeammaksi | 86 % | 84 % |
Terveys ja turvallisuus | ||
Osuus toimittajista, jotka tarjoavat korkean riskin toimintoja, jotka kuuluvat Nokian terveys- ja turvallisuuskysymysarvioinnin piiriin | 99 % | 98 % |
Osuus toimittajista, jotka on arvioitu työterveyden ja turvallisuuden kypsyysarviossa ja jotka saavuttavat työterveys- ja työturvallisuusvaatimusten mukainen toimittaja -statuksen (“H&S compliant supplier”) | 99 % | 98 % |
8 % | 16 % | |
Niiden hankkeiden prosenttiosuus, jotka täyttävät Nokian korkean riskin projektien toteutuksen arviointiprosessin (HRPIA) tiukennetut vaatimukset | 98 % | 97 % |
Toimittajan suorituskyvyn arviointi | ||
Niiden toimittajien osuus, jotka saavuttavat tyydyttävän kestävän kehityksen pistemäärän (perustuen yhteenlaskettuun painotettuun osuuteen) toimittajien suorituskyvyn arvioinneissa (perustuu paikan päällä suoritettaviin vastuullisuusauditointeihin, EcoVadis, CDP ja konfliktimineraaleihin) | 82 % | 78 % |
Materiaalien jäljitettävyys | ||
Konfliktivapaa-statuksen saavuttaneiden toimittajien osuus, % | 93 % | 87 % |
95 |
96 |
Osa-aihe | Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet | Hallinta |
Yhteisöjen kansalaisoikeudet ja poliittiset oikeudet: Sananvapaus ja tietojen saatavuus | Myönteinen vaikutus: Ilmaisunvapauden mahdollistaminen verkkoyhteyksien avulla ja sosiaalisten vaikuttamisohjelmien tarjoaminen digitaitojen kehittämiseksi tarjoavat yhteisöille keinot osallistua täysimääräisesti nykypäivän digitaaliseen yhteiskuntaan. Tämä tarkoittaa muun muassa parempia mahdollisuuksia jakaa mielipiteitä, nauttia kansalaisoikeuksistaan, kuten äänioikeudesta, ja saada helpommin monipuolista tietoa ja päästä julkisiin palveluihin, mikä edistää tietoon perustuvaa päätöksentekoa. | Asiakkaiden sitouttamisprosessi myyntitiimien ja liiketoimintaryhmien kautta. Lahjoitus- ja sponsorointivaliokunta, Suora hallinnointi yhteistyössä kestävän kehityksen tiimin, kansalaisjärjestöjen tai asiakkaiden kanssa. |
Yhteisöjen kansalaisoikeudet ja poliittiset oikeudet: Sananvapaus | Kielteinen vaikutus, riski: Nokian teknologian väärinkäyttö ihmisoikeuksien loukkaamiseen, kuten sananvapauden liiallinen rajoittaminen ja laiton, liiallinen tai mielivaltainen valvonta. Nokia tiedostaa myös, että ihmisoikeudet voivat joskus olla ristiriidassa keskenään, kuten yleisen turvallisuuden, alueellisen koskemattomuuden ja henkilökohtaisen turvallisuuden suojelemiseksi toteutetut toimet, jotka aiheuttavat riskejä sananvapaudelle ja yksityisyydelle. Tällä voi olla potentiaalinen kielteinen vaikutus asianomaisiin yhteisöihin sekä aiheuttaa mainehaittoja tai taloudellisia seurauksia. | Katso kohdasta ”Kuluttajat ja loppukäyttäjät (ESRS S4)”, miten Nokia hallitsee mahdollisia negatiivisia vaikutuksia ja riskejä. |
97 |
98 |
99 |
ESG-tavoitteiden tilanne ja kehitys vuonna 2025 | |||||
Tavoitevuosi | Lähtövuosi | Lähtöarvo | Tavoite | Vuoden 2025 tulokset | Tavoitetila |
S3: Vaikutusten kohteena olevat yhteisöt | |||||
2025 | 2022 | 0 | Hyödyntää Nokian teknologiaa, kykyjä ja varoja parantaaksemme 1 500 000 ihmisen elämää sosiaalisten digitalisaatioprojektien, digitaalisten taitojen kehittämisen ja verkkoyhteyksien muodostamisen kautta vuoteen 2025 mennessä. | Nokia saavutti 25 966 raportoitua suoraa edunsaajaa vuonna 2025 . Ilmoitettujen suorien edunsaajien kumulatiivinen kokonaismäärä vuoteen 2025 mennessä on 829 953 . | Ei saavutettu |
100 |
Osa-aihe | Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet | Hallinta |
Tietoihin liittyvät kuluttajiin ja/tai loppukäyttäjiin kohdistuvat vaikutukset: (Laadukkaiden) tietojen saatavuus | Myönteinen vaikutus: Nokian teknologia mahdollistaa yhteydet ja niistä syntyvät myönteiset vaikutukset tiedon saatavuuteen, ajatusten vaihtoon ja taloudellisen kehityksen mahdollisuuksiin. | Asiakkaiden sitouttamisprosessi myyntitiimien ja liiketoimintaryhmien kautta. Lahjoitus- ja sponsorointivaliokunta, Nokian suora hallinnointi yhteistyössä kansalaisjärjestöjen tai asiakkaiden kanssa. |
Tietoihin liittyvät kuluttajiin ja/tai loppukäyttäjiin kohdistuvat vaikutukset: Sananvapaus | Myönteinen vaikutus: Sananvapauden mahdollistaminen yhteyksien avulla antaa kuluttajille ja loppukäyttäjille mahdollisuuden jakaa mielipiteitä, saada monipuolista tietoa ja julkisia palveluita, mikä edistää tietoon perustuvaa päätöksentekoa. | Asiakkaiden sitouttamisprosessi myyntitiimien ja liiketoimintaryhmien kautta. Ihmisoikeuksien due diligence -prosessi (HRDD) osana myyntiprosessia, joka kattaa erilaisia vaatimustenmukaisuusaiheita. Lisätietoja alla. |
Tietoihin liittyvät kuluttajiin ja/tai loppukäyttäjiin kohdistuvat vaikutukset: Sananvapaus | Kielteinen vaikutus, riski: Nokian teknologian väärinkäyttö voi johtaa ihmisoikeuksien loukkaamiseen, kuten sananvapauden liiallinen rajoittaminen ja laiton, liiallinen tai mielivaltainen valvonta. Nokia myös tiedostaa, että ihmisoikeudet voivat joskus olla ristiriidassa keskenään, kuten tilanteissa, joissa yleisen turvallisuuden, alueellisen koskemattomuuden ja henkilökohtaisen turvallisuuden suojelemiseksi toteutetut toimet aiheuttavat riskejä sananvapaudelle ja yksityisyydelle. Tällä voi olla potentiaalinen kielteinen vaikutus asianomaisiin yhteisöihin sekä aiheuttaa mainehaittoja tai taloudellisia seurauksia. | Nokian ihmisoikeuksien toimintaperiaatteet määrittelevät sitoutumisemme kunnioittaa ja tukea kansainvälisesti tunnustettuja ihmisoikeuksia, jotka on määritelty kansainvälisessä ihmisoikeusasiakirjassa, OECD:n toimintaohjeissa monikansallisille yrityksille, Kansainvälisen työjärjestön julistuksessa työelämän perusperiaatteista ja -oikeuksista sekä yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevissa YK:n ohjaavissa periaatteissa. Lähestymistapamme ihmisoikeuksien huolellisuusvelvoitteeseen ja korjaaviin toimenpiteisiin perustuu YK:n ohjaaviin periaatteisiin. Näiden periaatteiden mukaisesti hyödynnämme myös kansainvälisiä ihmisoikeussopimuksia, joissa määritellään lasten, naisten, toimintarajoitteisten henkilöiden, kansallisten, etnisten, uskonnollisten ja kielellisten vähemmistöjen sekä siirtotyöläisten ja heidän perheidensä oikeudet. Kunnioitamme kansainvälistä humanitaarista oikeutta aseellisten konfliktien tilanteissa. Loppupään due diligence -arviointi on pakollinen osa myynnin hyväksyntäprosessia. Päätökset tehdään ihmisoikeusriskien perusteella kaupallisten näkökohtien sijaan. Prosessissa arvioidaan teknologiamme mahdolliseen väärinkäyttöön liittyvien kielteisten ihmisoikeusvaikutusten riskiä, tunnistetaan lieventäviä toimenpiteitä ja varmistetaan ihmisoikeuksien toimintaperiaatteiden noudattaminen. |
Tietoihin liittyvät kuluttajiin ja/tai loppukäyttäjiin kohdistuvat vaikutukset: Yksityisyys | Kielteinen vaikutus: Kyberuhkien leviäminen lisää riskiä, että kuluttajien/ loppukäyttäjien tiedot vaarantuvat, minkä seurauksena haitalliset uhkatoimijat voivat vuotaa tietoja käyttääkseen tietoja merkittävällä tavalla. Vahingon riski korreloi tiettyjen yrityssektorien käsittelemien tietojen luonteen kanssa. | Nokia on sitoutunut suojaamaan käsittelemiään henkilötietoja noudattamalla kansainvälisesti tunnustettuja yksityisyyden suojaa koskevia standardeja ja määräyksiä. Tietosuoja-, data- ja kyberturvallisuussääntelyn asiantuntijoista koostuva tiimi tarkastelee ja tukee kaikkia tietoturvaongelmia, joissa henkilötietoja on vaarantunut tai epäillään vaarantuneen. Ohjelmamme on strategisesti keskittynyt ymmärtämään, milloin ja miten korkean riskin tiedonkäsittely tapahtuu, sekä käytössä olevia toimenpiteitä mahdollisten riskien lieventämiseksi. |
Tietoihin liittyvät kuluttajiin ja/tai loppukäyttäjiin kohdistuvat vaikutukset: Yksityisyys | Riski: Yksityisyydensuojaan liittyvien lakien määrä ja muutokset globaalisti yhdessä tekoälyyn liittyvien riskien yleistymisen ja lisääntyvien kyberuhkien kanssa pahentavat riskiä siitä, että Nokia ei täytä vaatimustenmukaisuusvaatimuksia, mikä johtaisi kielteisiin taloudellisiin, maineeseen ja sääntelyyn liittyviin seurauksiin. | Nokia on sitoutunut suojaamaan käsittelemiään henkilötietoja noudattamalla kansainvälisesti tunnustettuja yksityisyyden suojaa koskevia standardeja ja määräyksiä. Tietosuoja-, data- ja kyberturvallisuussääntelyn asiantuntijoista koostuva tiimi tarkastelee viikoittain lakisääteisten vaatimusten kehittymistä maailmanlaajuisesti ja tukee niiden täytäntöönpanoaloitteissa. Yksilöihin vaikuttavia tekoälyn käyttötapauksia arvioidaan yksityisyyden suojaa ja tekoälyä koskevien lakien ja määräysten sekä eettisten näkökohtien noudattamisen osalta. |
101 |
102 |
103 |
ESG-tavoitteiden tilanne ja kehitys vuonna 2025 | |||||
Tavoitevuosi | Lähtövuosi | Lähtöarvo | Tavoite | Vuoden 2025 tulokset | Tavoitetila |
S4: Kuluttajat ja loppukäyttäjät | |||||
2030 | 2021 | 0 | Autamme asiakkaitamme luomaan yhteydet seuraaville kahdelle miljardille (Nokian radioasiakkaiden verkkojen liittymämäärällä mitattuna) vuoteen 2030 mennessä. | Mobiililaajakaistaliittymien määrä Nokian radioasiakkaiden verkoissa kasvoi vuoden 2025 aikana 272 miljoonalla. Vuodesta 2021 lähtien Nokian radioasiakkaiden verkoissa olevien mobiililaajakaistaliittymien kokonaismäärä on kasvanut 1 393 miljoonalla. | Etenee suunnitellusti |
2030 | 2023 | 0 | Nokian Fiber-to-the-Home-teknologia yhdistää 140 miljoonaa uutta tilaajaa vuoteen 2030 mennessä ja auttaa näin kaventamaan digitaalista kahtiajakoa. | Nokia on yhdistänyt 61 miljoonaa Fiber-to- the-Home-tilaajaa vuoden 2023 alusta alkaen. | Etenee suunnitellusti |
2026 | 2025 | N/A | Nokia saa myönteisen tuloksen GNI- arvioinnista: Se täyttää GNI-periaatteiden mukaiset velvoitteet (sananvapaus ja yksityisyyden suoja) ja osoittaa parannusta ajan myötä. | Arviointi on käynnissä ja tulokset ovat saatavilla myöhemmin vuonna 2026. | Etenee suunnitellusti |
104 |
Liiketoiminnan harjoittaminen (ESRS G1) |
Nokian avainluvut vuonna 2025 | ||
Eettisen liiketoiminnan koulutusmoduulin suorittaneiden työntekijöiden osuus | Esihenkilöiden ja työntekijöiden välisen eettisyyteen ja vaatimustenmukaisuuteen liittyvän vuorovaikutuksen aste | |
98% | 75% | |
Nokian vuoden 2025 kohokohdat | |
Nokia valittiin yhdeksännen kerran yhdeksi maailman eettisimmistä yrityksistä (the World’s Most Ethical Companies ®) | |
Nokian 215 eri puolilla maailmaa olevat Ombuds-toiminnasta vastaavat johtajat tarjosivat työntekijöille luottamuksellisen väylän ilmaista huolenaiheensa ilman pelkoa vastatoimista | |
Teimme yhteistyötä noin 9 800 toimittajan kanssa ja edistimme jatkuvasti läpinäkyvyyttä, kestävää kehitystä ja hyviä eettisiä liiketoimintatapoja | |
105 |
106 |
Osa-aihe | Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet | Hallinta |
Yrityskulttuuri | Myönteinen vaikutus: Kestävää kehitystä priorisoiva yrityskulttuuri voi johtaa vastuulliseen ja kestävään päätöksentekoon arvoketjussa. Mahdollisuus: Ethisphere on nimennyt Nokian yhdeksi maailman eettisimmistä yrityksistä (the World’s Most Ethical Companies® by Ethisphere). Nokian vahva eettinen yrityskulttuuri tarjoaa perustan harjoittaa liiketoimintaa eettisesti ja lainmukaisesti. Riski: Eettisten toimintaohjeidemme tai lain rikkominen sääntelynmukaisuuden osalta, joka johtaisi negatiivisiin mainehaittoihin tai taloudellisiin seurauksiin. | Nokia vaalii, edistää ja arvioi vaatimustenmukaisuuskulttuuriaan eri tavoin. Se edistää ja vahvistaa Nokian vaatimustenmukaisuusohjelman jatkuvan parantamisen kulttuuria useiden palautekanavien, keskustelujen ja koulutusten avulla. Nokia mittaa työntekijöiden asenteita, käsityksiä ja kokemuksia nykyisestä vaatimustenmukaisuuskulttuurista tutkimustulosten ja muiden kerättyjen tietojen avulla. Nämä tulokset jaetaan asianmukaisille liiketoiminnoille/alueellisille tiimeille, niitä hallitaan lieventämissuunnitelmien avulla ja ne sisällytetään vuotuiseen riskiarviointi- ja viestintäprosessiin Nokian eettisen kulttuurin jatkuvaa hallintaa varten. |
Suhteet tavaran- ja palveluntoimittajiin, mukaan lukien maksukäytännöt | Mahdollisuus: Luotettavien suhteiden ja pitkäaikaisten kumppanuuksien rakentaminen eettisen ja vaatimustenmukaisen kulttuurimme jakavien toimittajien kanssa. | Nokia rakentaa ja ylläpitää pitkäaikaisia suhteita toimittajiin, joilla on suuri vaikutus Nokian brändiin, tuote- ja palveluvalikoimaan ja liiketoiminnan tulokseen. Nokia pyrkii kokonaisvaltaisella toimittajasuhteiden hallinnalla maksimoimaan yhteistyön arvon. |
Korruptio ja lahjonta: Ehkäiseminen ja havaitseminen | Mahdollisuus: Ethisphere on toistuvasti nimennyt Nokian yhdeksi maailman eettisimmistä yrityksistä (the World’s Most Ethical Companies® by Ethisphere), ja osa arvioinnista koskee myös Nokian korruptionvastaista ohjelmaa. Nokian vahva eettinen yrityskulttuuri tarjoaa perustan harjoittaa liiketoimintaa eettisesti ja lainmukaisesti. | Nokialla on vankka korruption vastainen ohjelma, joka sisältää toimintaperiaatteet ja menettelyohjeet, koulutuksen ja viestinnän, tukiprosessit ja valvontapisteet sekä ohjelman tehokkuuden varmistamisen automaation ja data-analytiikan avulla tapahtuvalla valvonnalla. |
107 |
108 |
1. Just-in-time-koulutusvideot, jotka tarjoavat tietoa juuri silloin, kun sitä eniten tarvitaan ja perustuvat työntekijöiden pyyntöihin tai toimiin (esim. epäsuoriin myyntitapahtumiin osallistuvat työntekijät saavat kolmen minuutin videon vaaditusta due diligence -prosessista) |
2. Riskikohtaista koulutusta ja viestintää tietosuojasta, korruption torjunnasta, kilpailuoikeudesta, toimipaikkaluvista, ihmisoikeuksien huolellisuusvelvoitteesta (due diligence) ja Nokian epäsuorasta myyntiprosessista |
3. Vastatoimien ehkäisyyn liittyvä viestintä, videot ja resurssit, joiden tavoitteena on lisätä tietoisuutta mahdollisista vastatoimista ja saatavilla olevista tukikanavista |
4. Kohdennettu koulutus korruption vastaisesta säätelystä ja kilpailulainsäädännöstä käynnistettiin myyntitehtävissä toimiville henkilöille |
5. Uusia videoita korruptiosta ja eturistiriidoista, sekä mikro- oppimista hyödyntävä oppimistapa korostamaan sivustaseuraajien raportoinnin merkitystä |
109 |
Nokian mahdollisuus: Korruption ja lahjonnan vastainen ohjelma Nokialla on vankka korruptiontorjuntaohjelma, joka keskittyy tunnistamaan ja lieventämään kolmansien osapuolten, monitasoisten liiketoimien sekä geopoliittisten tapahtumien aiheuttamia vaatimustenmukaisuuteen liittyviä riskejä, jotka voivat olla ristiriidassa sovellettavien lakien, mukaan lukien korruptiontorjunnan, kanssa. | ||||||
Nokian globaali korruption vastainen ohjelma | ||||||
Nokian toimintaohjeet | Korruptionvastaista ohjelmaa tukevat toimintaperiaatteet | |||||
Sisältävät seuraavat aihealueet: ▪ Asiointi valtion virkamiesten kanssa ▪ Sopimattomat maksut ▪ Yhteistyö kolmansien osapuolten kanssa ▪ Valvonta ▪ Epäkohdista ilmoittaminen (whistleblowing- ilmoitusohjelma) | Useat toimintaperiaatteet ovat kaikkien työntekijöiden saatavilla Nokian intranet-sivustolla, mukaan lukien seuraavat: ▪ Korruptionvastaiset toimintaperiaatteet ▪ Eturistiriitoihin liittyvät toimintaperiaatteet ▪ Ei ostotilausta/ Ei maksua koskevat toimintaperiaatteet ▪ Matkustusta koskevat toimintaperiaatteet ▪ Valtion virkamiesten kanssa toimiminen on kuvattuna Yleiset tiedot -osiosta toimintaohjeet” Yleiset tiedot -osiosta ▪ Työskentely kolmansien osapuolten kanssa on kuvattu Yleiset tiedot -osiosta ▪ Sopimattomat maksut on kuvattu toimintaohjeessamme: ▪ Liiketoiminnan vieraanvaraisuutta ja lahjoja koskevat menettelyohjeet ▪ Lahjoituksia ja sponsorointia koskevat globaalit menettelyohjeet ▪ Kolmannen osapuolen riskienhallintaa koskevat menettelyohjeet ▪ Helpotusmaksujen kieltoa koskevat menettelyohjeet ▪ Toimipaikkojen hankintalupa- ja käyttömaksuja koskevat menettelyohjeet | |||||
Kolmansien osapuolten toimintaohjeet | ||||||
▪ Sisältävät Nokian korruption ja lahjonnan torjuntaa koskevat odotukset | ||||||
Kohdennettua korruption ja lahjonnan vastaista koulutusta | ||||||
▪ Sisältyy Nokian vuosittaiseen kaikille työntekijöille tarkoitettuun pakolliseen eettisen liiketoiminnan koulutukseen ▪ Kohdennettua korruption ja lahjonnan vastaista koulutusta, joka suunnataan riskialttiille työntekijäryhmille, kuten toimipaikkojen hankintaa edellyttävissä projekteissa työskenteleville työntekijöille tai myyntitiimeille, jotka työskentelevät suoraan asiakkaiden kanssa | ||||||
110 |
111 |
Tavoitevuosi | Lähtövuosi | Lähtöarvo | Tavoite | Vuoden 2025 tulokset | Tavoitetila |
G1: Hallintotapatiedot | |||||
2025 | 2024 | 98 % | 95 % työntekijöistämme on käynyt eettisen liiketoiminnan koulutuksen, joka sisältää ESG-osuuden (ympäristö, yhteiskunnalliset asiat ja hallintotapa). | 98 % työntekijöistämme kävi eettisen liiketoiminnan koulutuksen. | Saavutettu |
2030 | 2016 | 85 % | 85 % työntekijöistä/ esihenkilöistä jatkaa myönteistä vuorovaikutusta eettisyydestä ja vaatimustenmukaisuudesta vuoteen 2030 mennessä. | Vapaaehtoiseen vuoden 2025 kyselyyn vastanneista 75 % ilmoitti, että heidän esihenkilönsä oli keskustellut etiikasta ja vaatimustenmukaisuudesta tiiminsä kanssa. Nykyisen tavoitteen arviointi johti siihen johtopäätökseen, että tavoite on tehoton etiikkaan ja vaatimustenmukaisuuteen liittyvien olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien mittaamisessa ja seurannassa. Tätä tavoitetta muutetaan vuoden 2026 aikana. | Ei etene suunnitellusti |
112 |
Nokian etiikkaan ja korruption torjuntaan keskittyvä koulutus: | |||
Aihe | Muoto | Kohdeyleisö | Toistuvuus |
Pakollinen eettisen liiketoiminnan koulutus; sisältää toimintaohjeiden yleiskatsauksen ja hyväksynnän sekä esteellisyysilmoituksen | Verkossa | Kaikki työntekijät | Vuosittain |
Eturistiriidat (osa eettisen liiketoiminnan koulutusta) | Verkossa | Kaikki työntekijät | Kolmen tai neljän vuoden välein |
Lahjonnan ja korruption torjunta sekä sopimattomat maksut (osa eettisen liiketoiminnan koulutusta) | Verkossa | Roolikohtainen | Yhden tai kahden vuoden välein |
Korruption torjunnan koulutus kolmansille osapuolille | Verkossa | Kolmannet osapuolet | Kolmen vuoden välein |
Korruption torjunta (jatkokurssi) | Verkossa | Roolikohtainen | Kerran sekä tarpeen mukaan |
Edustamisen "Just-in-time"-video (esitetään automaattisesti edustustilaisuuden hyväksyntäpyynnön yhteydessä) | Verkkovideo | Työntekijä, joka pyytää hyväksyntää edustustilaisuutta varten | Hyväksyntäpyynnön esittämisen yhteydessä |
Lahjat, matkat ja edustaminen (GTE) | Verkossa | Kaikki työntekijät, jotka käyttävät GTE- työkalua | Tarpeen mukaan |
Edustus ja GTE -hyväksyntätyökalu | Live/ virtuaalinen | Korkean riskin roolit; uudet työntekijät yritysoston kautta | Kerran sekä tarpeen mukaan |
Kolmannen osapuolen toimintaohjeet | Mikro- oppiminen ja video | Kolmannet osapuolet | Kahden vuoden välein |
Toimipisteen hankinnan ja lupamenettelyjen vaatimustenmukaisuus | Verkossa | Roolikohtainen | Kolmen tai neljän vuoden välein |
Matka- ja kulukorvausten hyväksynnät | Verkossa | Esihenkilöt; Työntekijät, joilla on yritysluottokortti | Kolmen tai neljän vuoden välein |
Lupamenettelyä koskeva korruptionvastainen koulutus Nokian alihankkijoille | Verkossa | Toimipisteen lupamenettelyssä mukana olevat alihankkijat | Tarpeen mukaan |
Etiikkaan ja vaatimustenmukaisuuteen liittyvät tiedot | 2025 | 2024 |
Ilmoitettujen huolenaiheiden kokonaismäärä | 884 | 923 |
Eturistiriidat | 37 | 41 |
Valvonta | 100 | 83 |
Työskentely viranomaisten kanssa | 2 | 4 |
Reilu kilpailu | 3 | 11 |
Oikeudenmukaiset työehdot (kaikki HR-asioihin liittyvät) | 389 | 391 |
Ohjaus | 123 | 112 |
Ihmisoikeudet | 0 | 3 |
Sopimattomat maksut | 6 | 9 |
Sisäpiirikaupat | 0 | 2 |
Immateriaalioikeudet ja luottamukselliset tiedot | 33 | 47 |
Yksityisyys | 13 | 22 |
Kauppalainsäädäntö | 7 | 14 |
Hyvinvointi, terveys, turvallisuus ja ympäristö | 16 | 17 |
Kolmansien osapuolien kanssa työskentely | 55 | 82 |
Muut | 100 | 85 |
346 | 384 | |
Tutkimuksen jälkeen 'syy löytyi' -perusteella todettujen syytösten lukumäärä | 118 | 165 |
Työntekijöiden määrä, joka on saanut kirjallisen varoituksen toimintaohjeiden rikkomisesta | 32 | 30 |
Toimintaohjeiden rikkomisen vuoksi irtisanottujen työntekijöiden lukumäärä | 24 | 12 |
113 |
ESRS 2 - Yleiset tiedot | |||
Raportoitavan tiedon otsikko | Raportointivaatimuksen nimi | Viittaus vuosikertomuksen osioon | Sivu |
Laatimisperusteet | Tiedonantovaatimus BP-1 – Kestävyysselvitysten yleiset laatimisperusteet | Laatimisperusteet “Kestävyysraportin laatimisperusteet ” | |
Laatimisperusteet | Tiedonantovaatimus BP-2 – Tiettyjä olosuhteita koskevat tiedot | Laatimisperusteet “Tiettyjä olosuhteita koskevat tiedot ” | |
Hallinto | Tiedonantovaatimus GOV-1 – Hallinto-, johto- ja valvontaelinten rooli | Hallinto “Hallinto-, johto- ja valvontaelinten rooli kestävyysseikkoihin liittyen” | |
Hallinto | Tiedonantovaatimus GOV-2 – Yrityksen hallinto-, johto- ja valvontaelimille toimitettavat tiedot ja niiden käsittelemät kestävyysseikat | Hallinto “Hallinto-, johto- ja valvontaelinten tiedottaminen ja tukeminen niiden vastuulla olevassa vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien valvonnassa” | |
Hallinto | Tiedonantovaatimus GOV-3 – Kestävyyteen liittyvän suorituskyvyn sisällyttäminen kannustinjärjestelmiin | Hallinto “Kestävyyteen liittyvän suorituskyvyn sisällyttäminen kannustinjärjestelmiin” | |
Hallinto | Tiedonantovaatimus GOV-4 – Selvitys kestävyyttä koskevasta due diligence -prosessista | Hallinto “Selvitys due diligence -prosessista” | |
Hallinto | Tiedonantovaatimus GOV-5 – Riskienhallinta ja sisäinen valvonta kestävyysraportoinnin osalta | Hallinto “Riskienhallinta ja sisäinen valvonta kestävyysraportoinnin osalta” | |
Strategia | Tiedonantovaatimus SBM-1 – Strategia, liiketoimintamalli ja arvoketju | Strategia “Yleisen strategian keskeiset osatekijät kestävyysseikkoja koskien” Strategia “Liiketoimintamalli ja arvoketju ” | |
Strategia | Tiedonantovaatimus SBM-2 – Sidosryhmien edut ja näkemykset | Strategia “Sidosryhmien edut ja näkemykset” | |
Strategia | Tiedonantovaatimus SBM-3 – Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa | Strategia “Olennaiset aihealueet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa” Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta: Kaksoisolennaisuusarvioinnissa tunnistetut olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Tiedonantovaatimus IRO-1 – Kuvaus olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja arviointiprosesseista | Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta “Kuvaus prosessista, jolla tunnistetaan ja arvioidaan olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Tiedonantovaatimus IRO-2 – Yrityksen kestävyysselvityksissä huomioon otetut ESRS-standardien tiedonantovaatimukset | Kestävyysraportin liite “Viitetaulukko”, “Luettelo tietopisteistä, jotka ovat peräisin muusta EU- lainsäädännöstä” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Toimintaperiaatteet MDR-P – Olennaisten kestävyysseikkojen hallitsemiseksi käyttöön otetut toimintaperiaatteet | Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta “Olennaisten vastuullisuusaiheiden hallintaan sovellettavat toimintaperiaatteet”. Lisätietoa MDR-P:stä on aihekohtaisista osioista: Ilmastonmuutos (ESRS E1) “Toimintaperiaatteet”; Resurssien käyttö ja kiertotalous (ESRS E5) “Toimintaperiaatteet”; Oma työvoima (ESRS S1) “Toimintaperiaatteet”; Arvoketjun työntekijät (ESRS S2) “Toimintaperiaatteet”; Vaikutusten kohteena olevat yhteisöt (ESRS S3) “ Toimintaperiaatteet ”; Kuluttajat ja loppukäyttäjät (ESRS S4) “Toimintaperiaatteet”; Liiketoiminnan harjoittaminen (ESRS G1) “Liiketoiminnan harjoittamista koskevat toimintaperiaatteet ja yrityskulttuuri ” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Toimet MDR-A – Olennaisiin kestävyysseikkoihin liittyvät toimet ja resurssit | MDR-A:han liittyvät tiedot käsitellään aihekohtaisissa osioissa: Ilmastonmuutos (ESRS E1) “ Siirtymäsuunnitelma ja ilmastonmuutosta koskeviin toimintaperiaatteisiin liittyvät toimet ”; Resurssien käyttö ja kiertotalous (ESRS E5) “Toimet”; Oma työvoima (ESRS S1) “ Toimet ”; Arvoketjun työntekijät (ESRS S2) “Toimet ” Vaikutusten kohteena olevat yhteisöt (ESRS S3) “Toimet”; Kuluttajat ja loppukäyttäjät (ESRS S4) “ Toimet” Liiketoiminnan harjoittaminen (ESRS G1) “ Toimet” | |
114 |
Mittarit ja tavoitteet | Mittarit MDR-M – Olennaisiin kestävyysseikkoihin liittyvät mittarit | MDR-M:ään liittyvät tiedot käsitellään aihekohtaisissa osioissa: Ilmastonmuutos (ESRS E1) “ Tiedonantotaulukot ”, “ Mittareiden raportointiperiaatteet ”; Resurssien käyttö ja kiertotalous (ESRS E5) “Tiedonantotaulukot”, “Mittareiden raportointiperiaatteet”; Oma työvoima (ESRS S1) “ Tiedonantotaulukot ”, “ Mittareiden raportointiperiaatteet”; Arvoketjun työntekijät (ESRS S2) “ Tiedonantotaulukot”, “Mittareiden raportointiperiaatteet”; Vaikutusten kohteena olevat yhteisöt (ESRS S3) “Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa”, “ Mittareiden raportointiperiaatteet”; Kuluttajat ja loppukäyttäjät (ESRS S4) “ Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa ”, “ Mittareiden raportointiperiaatteet”; Liiketoiminnan harjoittaminen (ESRS G1) “ Tiedonantotaulukot ”, “Mittareiden raportointiperiaatteet” | |
Mittarit ja tavoitteet | Tavoitteet MDR-T – Toimintaperiaatteiden ja toimien vaikuttavuuden seuranta tavoitteiden avulla | Strategia “ESG-tavoitteemme”. Lisätietoa MDR-T:stä on aihekohtaisissa osioissa: Ilmastonmuutos (ESRS E1) “Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa”; Resurssien käyttö ja kiertotalous (ESRS E5) “Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa”; Oma työvoima (ESRS S1) “Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa”; Arvoketjun työntekijät (ESRS S2) “Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa”; Vaikutusten kohteena olevat yhteisöt (ESRS S3) “ Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa ”; Kuluttajat ja loppukäyttäjät (ESRS S4) “Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa”; Liiketoiminnan harjoittaminen (ESRS G1) “Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa ” | |
ESRS E1 - Ilmastonmuutos | |||
Raportoitavan tiedon otsikko | Raportointivaatimuksen nimi | Viittaus vuosikertomuksen osioon | Sivu |
Hallinto | ESRS 2 GOV-3:een liittyvä tiedonantovaatimus – Kestävyyteen liittyvän suorituskyvyn sisällyttäminen kannustinjärjestelmiin | Hallinto “Kestävyyteen liittyvän suorituskyvyn sisällyttäminen kannustinjärjestelmiin” | |
Strategia | Tiedonantovaatimus E1-1 – Ilmastonmuutoksen hillintää koskeva siirtymäsuunnitelma | Ilmastonmuutos (ESRS E1) “Siirtymäsuunnitelma ja ilmastonmuutosta koskeviin toimintaperiaatteisiin liittyvät toimet” | |
Strategia | ESRS 2 SBM-3:een liittyvä tiedonantovaatimus – Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa | Ilmastonmuutos (ESRS E1) “Ilmastoskenaarioiden ja resilienssin arviointi” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | ESRS 2 IRO-1:een liittyvä tiedonantovaatimus – Kuvaus ilmastoon liittyvien olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja arviointiprosesseista | Ilmastonmuutos (ESRS E1) “Ilmastoskenaarioiden ja resilienssin arviointi” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Tiedonantovaatimus E1-2 – Ilmastonmuutoksen hillintään ja siihen sopeutumiseen liittyvät toimintaperiaatteet | Ilmastonmuutos (ESRS E1) “Toimintaperiaatteet” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Toimintaperiaatteet MDR-P – Olennaisten kestävyysseikkojen hallitsemiseksi käyttöön otetut toimintaperiaatteet | Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta “Olennaisten vastuullisuusaiheiden hallintaan sovellettavat toimintaperiaatteet”; Ilmastonmuutos (ESRS E1) “Toimintaperiaatteet” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Tiedonantovaatimus E1-3 – Ilmastonmuutosta koskeviin toimintaperiaatteisiin liittyvät toimet ja resurssit | Ilmastonmuutos (ESRS E1) “Siirtymäsuunnitelma ja ilmastonmuutosta koskeviin toimintaperiaatteisiin liittyvät toimet” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Toimet MDR-A – Olennaisiin kestävyysseikkoihin liittyvät toimet ja resurssit | Ilmastonmuutos (ESRS E1) “Siirtymäsuunnitelma ja ilmastonmuutosta koskeviin toimintaperiaatteisiin liittyvät toimet”, “Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa” | |
Mittarit ja tavoitteet | Tiedonantovaatimus E1-4 – Ilmastonmuutoksen hillintään ja siihen sopeutumiseen liittyvät tavoitteet | Ilmastonmuutos (ESRS E1) “Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa”, “Tiedonantotaulukot” | |
Mittarit ja tavoitteet | Mittarit MDR-M – Olennaisiin kestävyysseikkoihin liittyvät mittarit | Ilmastonmuutos (ESRS E1) “Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa”, “Tiedonantotaulukot”, “ Mittareiden raportointiperiaatteet” | |
Mittarit ja tavoitteet | Tavoitteet MDR-T – Toimintaperiaatteiden ja toimien vaikuttavuuden seuranta tavoitteiden avulla | Strategia “ESG-tavoitteemme” Ilmastonmuutos (ESRS E1) “Siirtymäsuunnitelma ja ilmastonmuutosta koskeviin toimintaperiaatteisiin liittyvät toimet ”, “Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa“ | |
Mittarit ja tavoitteet | Tiedonantovaatimus E1-5 – Energiankulutus ja energialähteiden yhdistelmä | Ilmastonmuutos (ESRS E1) “Tiedonantotaulukot” | |
Mittarit ja tavoitteet | Tiedonantovaatimus E1-6 – Kasvihuonekaasujen scope 1-, scope 2- ja scope 3 -bruttopäästöt ja kokonaispäästöt | Ilmastonmuutos (ESRS E1) “Tiedonantotaulukot” | |
Mittarit ja tavoitteet | Tiedonantovaatimus E1-7 – Päästöhyvityksillä rahoitettavat kasvihuonekaasujen poistot ja kasvihuonekaasupäästöjen hillintähankkeet | Ilmastonmuutos (ESRS E1) “Siirtymäsuunnitelma ja ilmastonmuutosta koskeviin toimintaperiaatteisiin liittyvät toimet” | |
ESRS E5 - Resurssien käyttö ja kiertotalous | |||
Raportoitavan tiedon otsikko | Raportointivaatimuksen nimi | Viittaus vuosikertomuksen osioon | Sivu |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | ESRS 2 IRO-1:een liittyvä tiedonantovaatimus – Kuvaus resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvien olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja arviointiprosesseista | Strategia “Olennaiset aihealueet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa”; Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta “Kuvaus prosessista, jolla tunnistetaan ja arvioidaan olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet”; Resurssien käyttö ja kiertotalous (ESRS E5) “ Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet liittyen resurssien käyttöön ja kiertotalouteen” | |
115 |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Tiedonantovaatimus E5-1 – Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät toimintaperiaatteet | Resurssien käyttö ja kiertotalous (ESRS E5) “Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet liittyen resurssien käyttöön ja kiertotalouteen”, “Toimintaperiaatteet” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Toimintaperiaatteet MDR-P – Olennaisten kestävyysseikkojen hallitsemiseksi käyttöön otetut toimintaperiaatteet | Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta “Olennaisten vastuullisuusaiheiden hallintaan sovellettavat toimintaperiaatteet” Resurssien käyttö ja kiertotalous (ESRS E5) “Toimintaperiaatteet ” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Tiedonantovaatimus E5-2 – Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät toimet ja resurssit | Resurssien käyttö ja kiertotalous (ESRS E5) “Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet liittyen resurssien käyttöön ja kiertotalouteen”, “Toimintaperiaatteet”, “ Toimet” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Toimet MDR-A – Olennaisiin kestävyysseikkoihin liittyvät toimet ja resurssit | Resurssien käyttö ja kiertotalous (ESRS E5) “Toimet”, “Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa”, “Tiedonantotaulukot” | |
Mittarit ja tavoitteet | Tiedonantovaatimus E5-3 – Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät tavoitteet | Strategia “ESG-tavoitteemme”; Resurssien käyttö ja kiertotalous (ESRS E5) “Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa”, “Toimet” | |
Mittarit ja tavoitteet | Mittarit MDR-M – Olennaisiin kestävyysseikkoihin liittyvät mittarit | Resurssien käyttö ja kiertotalous (ESRS E5) “Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa”, “Tiedonantotaulukot”, “Mittareiden raportointiperiaatteet” | |
Mittarit ja tavoitteet | Tavoitteet MDR-T – Toimintaperiaatteiden ja toimien vaikuttavuuden seuranta tavoitteiden avulla | Strategia “ESG-tavoitteemme”; Resurssien käyttö ja kiertotalous (ESRS E5) “Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa”, “Mittareiden raportointiperiaatteet” | |
Mittarit ja tavoitteet | Tiedonantovaatimus E5-4 – Resurssien sisäänvirtaukset | Resurssien käyttö ja kiertotalous (ESRS E5) “Tiedonantotaulukot”, “Mittareiden raportointiperiaatteet” | |
Mittarit ja tavoitteet | Tiedonantovaatimus E5-5 – Resurssien ulosvirtaukset | Resurssien käyttö ja kiertotalous (ESRS E5) “Tiedonantotaulukot”, “Mittareiden raportointiperiaatteet” | |
ESRS S1 - Oma työvoima | |||
Raportoitavan tiedon otsikko | Raportointivaatimuksen nimi | Viittaus vuosikertomuksen osioon | Sivu |
Strategia | ESRS 2 SBM-2:een liittyvä julkistamisvaatimus – Sidosryhmien edut ja näkemykset | Strategia “Sidosryhmien edut ja näkemykset” | |
Strategia | ESRS 2 SBM-3:een liittyvä julkistamisvaatimus – Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa | Strategia “Olennaiset aihealueet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa”; Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta “Kuvaus prosessista, jolla tunnistetaan ja arvioidaan olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet”; Oma työvoima (ESRS S1) “ Omaan työvoimaan liittyvät olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Julkistamisvaatimus S1-1 – Omaan työvoimaan liittyvät toimintaperiaatteet | Oma työvoima (ESRS S1) “Toimintaperiaatteet”, “Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa vaikutuksista omien työntekijöiden ja heidän edustajiensa kanssa” Liiketoiminnan harjoittaminen (ESRS G1) “Raportointikanavat ja tutkintaprosessi ” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Toimintaperiaatteet MDR-P – Olennaisten kestävyysseikkojen hallitsemiseksi käyttöön otetut toimintaperiaatteet | Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta “Olennaisten vastuullisuusaiheiden hallintaan sovellettavat toimintaperiaatteet”; Oma työvoima (ESRS S1) “Toimintaperiaatteet” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Julkistamisvaatimus S1-2 – Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa vaikutuksista omien työntekijöiden ja heidän edustajiensa kanssa | Oma työvoima (ESRS S1) “Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa vaikutuksista omien työntekijöiden ja heidän edustajiensa kanssa” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Julkistamisvaatimus S1-3 – Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat omille työntekijöille huolenaiheiden esiin tuomiseksi | Liiketoiminnan harjoittaminen (ESRS G1) “Raportointikanavat ja tutkintaprosessi” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Julkistamisvaatimus S1-4 – Toimien toteuttaminen omaan työvoimaan kohdistuvien olennaisten vaikutusten suhteen ja toimintatavat omaan työvoimaan liittyvien olennaisten riskien vähentämiseksi ja olennaisten mahdollisuuksien hyödyntämiseksi sekä kyseisten toimien vaikuttavuus | Oma työvoima (ESRS S1) “Toimintaperiaatteet”; “Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa vaikutuksista omien työntekijöiden ja heidän edustajiensa kanssa”, “ Toimet” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Toimet MDR-A – Olennaisiin kestävyysseikkoihin liittyvät toimet ja resurssit | Oma työvoima (ESRS S1) “Toimet” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Julkistamisvaatimus S1-5 – Tavoitteet, jotka liittyvät olennaisten kielteisten vaikutusten hallintaan, myönteisten vaikutusten edistämiseen sekä olennaisten riskien ja mahdollisuuksien hallintaan | Oma työvoima (ESRS S1) “Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa” | |
Mittarit ja tavoitteet | Mittarit MDR-M – Olennaisiin kestävyysseikkoihin liittyvät mittarit | Oma työvoima (ESRS S1) “Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa”, “Tiedonantotaulukot”, “ Mittareiden raportointiperiaatteet” | |
Mittarit ja tavoitteet | Tavoitteet MDR-T – Toimintaperiaatteiden ja toimien vaikuttavuuden seuranta tavoitteiden avulla | Strategia “ESG-tavoitteemme”; Oma työvoima (ESRS S1) “Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa”, “Mittareiden raportointiperiaatteet” | |
Mittarit ja tavoitteet | Julkistamisvaatimus S1-6 – Yrityksen työsuhteisten työntekijöiden ominaisuudet | Oma työvoima (ESRS S1) “Tiedonantotaulukot”, “Mittareiden raportointiperiaatteet” | |
Mittarit ja tavoitteet | Julkistamisvaatimus S1-7 – Yrityksen omaan työvoimaan kuuluvien muiden kuin työsuhteisten työntekijöiden ominaisuudet | Oma työvoima (ESRS S1) “Tiedonantotaulukot”, “Mittareiden raportointiperiaatteet” | |
Mittarit ja tavoitteet | Julkistamisvaatimus S1-9 – Monimuotoisuuden mittarit | Oma työvoima (ESRS S1) “Tiedonantotaulukot”, “Mittareiden raportointiperiaatteet” | |
Mittarit ja tavoitteet | Julkistamisvaatimus S1-10 – Riittävä palkka | Oma työvoima (ESRS S1) “Tiedonantotaulukot”, “Mittareiden raportointiperiaatteet” | |
116 |
Mittarit ja tavoitteet | Julkistamisvaatimus S1-13 – Koulutusta ja taitojen kehittämistä koskevat mittarit | Oma työvoima (ESRS S1) “Tiedonantotaulukot”, “Mittareiden raportointiperiaatteet” | |
Mittarit ja tavoitteet | Julkistamisvaatimus S1-15 – Työ- ja yksityiselämän tasapainoa koskevat indikaattorit | Oma työvoima (ESRS S1) “Tiedonantotaulukot”, “Mittareiden raportointiperiaatteet” | |
Mittarit ja tavoitteet | Julkistamisvaatimus S1-16 – Ansiotuloa koskevat mittarit (palkkaero ja kokonaisansiot) | Oma työvoima (ESRS S1) “Tiedonantotaulukot”, “Mittareiden raportointiperiaatteet” | |
ESRS S2 - Arvoketjun työntekijät | |||
Raportoitavan tiedon otsikko | Raportointivaatimuksen nimi | Viittaus vuosikertomuksen osioon | Sivu |
Strategia | ESRS 2 SBM-2:een liittyvä tiedonantovaatimus – Sidosryhmien edut ja näkemykset | Strategia “Sidosryhmien edut ja näkemykset” | |
Strategia | ESRS 2 SBM-3:een liittyvä tiedonantovaatimus – Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa | Strategia “Olennaiset aihealueet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa”; Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta “Kuvaus prosessista, jolla tunnistetaan ja arvioidaan olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet”; Arvoketjun työntekijät (ESRS S2) “ Arvoketjun työntekijöihin liittyvät olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Tiedonantovaatimus S2-1 – Arvoketjun työntekijöihin liittyvät toimintaperiaatteet | Arvoketjun työntekijät (ESRS S2) “Toimintaperiaatteet” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Toimintaperiaatteet MDR-P – Olennaisten kestävyysseikkojen hallitsemiseksi käyttöön otetut toimintaperiaatteet | Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta “Olennaisten vastuullisuusaiheiden hallintaan sovellettavat toimintaperiaatteet”; Arvoketjun työntekijät (ESRS S2) “Toimintaperiaatteet” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Tiedonantovaatimus S2-2 – Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa vaikutuksista arvoketjun työntekijöiden kanssa | Arvoketjun työntekijät (ESRS S2) “Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa vaikutuksista arvoketjun työntekijöiden kanssa” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Tiedonantovaatimus S2-3 – Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat arvoketjun työntekijöille huolenaiheiden esiin tuomiseksi | Arvoketjun työntekijät (ESRS S2) “Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat arvoketjun työntekijöille huolenaiheiden esiin tuomiseksi”; Liiketoiminnan harjoittaminen (ESRS G1) “Raportointikanavat ja tutkintaprosessi” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Tiedonantovaatimus S2-4 – Arvoketjun työntekijöihin kohdistuviin olennaisiin riskeihin liittyviin toimiin ryhtyminen ja lähestymistavat arvoketjun työntekijöihin kohdistuvien olennaisten riskien hallitsemiseksi ja olennaisten mahdollisuuksien hyödyntämiseksi sekä kyseisten toimien tehokkuus | Arvoketjun työntekijät (ESRS S2) “Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat arvoketjun työntekijöille huolenaiheiden esiin tuomiseksi”, “Toimet”; Liiketoiminnan harjoittaminen (ESRS G1) “Raportointikanavat ja tutkintaprosessi” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Toimet MDR-A – Olennaisiin kestävyysseikkoihin liittyvät toimet ja resurssit | Arvoketjun työntekijät (ESRS S2) “Toimet” | |
Mittarit ja tavoitteet | Mittarit MDR-M – Olennaisiin kestävyysseikkoihin liittyvät mittarit | Arvoketjun työntekijät (ESRS S2) “Tiedonantotaulukot”, “Mittareiden raportointiperiaatteet” | |
Mittarit ja tavoitteet | Tavoitteet MDR-T – Toimintaperiaatteiden ja toimien vaikuttavuuden seuranta tavoitteiden avulla | Strategia “ESG-tavoitteemme”; Arvoketjun työntekijät (ESRS S2) “Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa”, “Mittareiden raportointiperiaatteet” | |
Mittarit ja tavoitteet | Tiedonantovaatimus S2-5 – Olennaisten kielteisten vaikutusten hallintaan, myönteisten vaikutusten edistämiseen ja olennaisten riskien ja mahdollisuuksien hallintaan liittyvät tavoitteet | Arvoketjun työntekijät (ESRS S2) “Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa”, “Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa vaikutuksista arvoketjun työntekijöiden kanssa” | |
ESRS S3 - Vaikutusten kohteena olevat yhteisöt | |||
Raportoitavan tiedon otsikko | Raportointivaatimuksen nimi | Viittaus vuosikertomuksen osioon | Sivu |
Strategia | ESRS 2 SBM-2:een liittyvä tiedonantovaatimus – Sidosryhmien edut ja näkemykset | Strategia “Sidosryhmien edut ja näkemykset” | |
Strategia | ESRS 2 SBM-3:een liittyvä tiedonantovaatimus – Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa | Strategia “Olennaiset aihealueet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa”; Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta “Kuvaus prosessista, jolla tunnistetaan ja arvioidaan olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet”; Vaikutusten kohteena olevat yhteisöt (ESRS S3) “ Vaikutusten kohteena oleviin yhteisöihin liittyvät olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Tiedonantovaatimus S3-1 – Vaikutusten kohteena oleviin yhteisöihin liittyvät toimintaperiaatteet | Vaikutusten kohteena olevat yhteisöt (ESRS S3) “Toimintaperiaatteet” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Toimintaperiaatteet MDR-P – Olennaisten kestävyysseikkojen hallitsemiseksi käyttöön otetut toimintaperiaatteet | Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta “Olennaisten vastuullisuusaiheiden hallintaan sovellettavat toimintaperiaatteet”; Vaikutusten kohteena olevat yhteisöt (ESRS S3) “Toimintaperiaatteet” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Tiedonantovaatimus S3-2 – Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa vaikutuksista vaikutusten kohteena olevien yhteisöjen kanssa | Vaikutusten kohteena olevat yhteisöt (ESRS S3) “Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa vaikutuksista vaikutusten kohteena olevien yhteisöjen kanssa” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Tiedonantovaatimus S3-3 – Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat vaikutusten kohteena oleville yhteisöille huolenaiheiden esiin tuomiseksi | Liiketoiminnan harjoittaminen (ESRS G1) “Raportointikanavat ja tutkintaprosessi” | |
117 |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Tiedonantovaatimus S3-4 – Vaikutusten kohteena oleviin yhteisöihin kohdistuviin olennaisiin riskeihin liittyviin toimiin ryhtyminen ja lähestymistavat vaikutusten kohteena oleviin yhteisöihin kohdistuvien olennaisten riskien hallitsemiseksi ja olennaisten mahdollisuuksien hyödyntämiseksi sekä kyseisten toimien tehokkuus | Vaikutusten kohteena olevat yhteisöt (ESRS S3) “Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa vaikutuksista vaikutusten kohteena olevien yhteisöjen kanssa”, “Toimet”, “Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Toimet MDR-A – Olennaisiin kestävyysseikkoihin liittyvät toimet ja resurssit | Vaikutusten kohteena olevat yhteisöt (ESRS S3) “Toimet”, “Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa” | |
Mittarit ja tavoitteet | Tiedonantovaatimus S3-5 – Olennaisten kielteisten vaikutusten hallintaan, myönteisten vaikutusten edistämiseen ja olennaisten riskien ja mahdollisuuksien hallintaan liittyvät tavoitteet | Vaikutusten kohteena olevat yhteisöt (ESRS S3) “Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa” | |
Mittarit ja tavoitteet | Mittarit MDR-M – Olennaisiin kestävyysseikkoihin liittyvät mittarit | Vaikutusten kohteena olevat yhteisöt (ESRS S3) “Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa”, “Mittareiden raportointiperiaatteet” | |
Mittarit ja tavoitteet | Tavoitteet MDR-T – Toimintaperiaatteiden ja toimien vaikuttavuuden seuranta tavoitteiden avulla | Strategia “ESG-tavoitteemme”; Vaikutusten kohteena olevat yhteisöt (ESRS S3) “Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa”, “Mittareiden raportointiperiaatteet” | |
ESRS S4 - Kuluttajat ja loppukäyttäjät | |||
Raportoitavan tiedon otsikko | Raportointivaatimuksen nimi | Viittaus vuosikertomuksen osioon | Sivu |
Strategia | ESRS 2 SBM-2:een liittyvä tiedonantovaatimus – Sidosryhmien edut ja näkemykset | Strategia “Sidosryhmien edut ja näkemykset” | |
Strategia | ESRS 2 SBM-3:een liittyvä tiedonantovaatimus – Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa | Strategia “Olennaiset aihealueet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa”; Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta “Kuvaus prosessista, jolla tunnistetaan ja arvioidaan olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet”; Kuluttajat ja loppukäyttäjät (ESRS S4) “ Kuluttajiin ja loppukäyttäjiin liittyvät olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Tiedonantovaatimus S4-1 – Kuluttajiin ja loppukäyttäjiin liittyvät toimintaperiaatteet | Kuluttajat ja loppukäyttäjät (ESRS S4) “Toimintaperiaatteet” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Toimintaperiaatteet MDR-P – Olennaisten kestävyysseikkojen hallitsemiseksi käyttöön otetut toimintaperiaatteet | Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta “Olennaisten vastuullisuusaiheiden hallintaan sovellettavat toimintaperiaatteet”; Kuluttajat ja loppukäyttäjät (ESRS S4) “Toimintaperiaatteet” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Tiedonantovaatimus S4-2 – Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa kuluttajien ja loppukäyttäjien kanssa | Kuluttajat ja loppukäyttäjät (ESRS S4) “Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa kuluttajien ja loppukäyttäjien kanssa” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Tiedonantovaatimus S4-3 – Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat kuluttajille ja loppukäyttäjille huolenaiheiden esiin tuomiseksi | Liiketoiminnan harjoittaminen (ESRS G1) “Raportointikanavat ja tutkintaprosessi” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Tiedonantovaatimus S4-4 – Kuluttajiin ja loppukäyttäjiin kohdistuviin olennaisiin riskeihin liittyviin toimiin ryhtyminen ja lähestymistavat kuluttajiin ja loppukäyttäjiin kohdistuvien olennaisten riskien hallitsemiseksi ja olennaisten mahdollisuuksien hyödyntämiseksi sekä kyseisten toimien tehokkuus | Kuluttajat ja loppukäyttäjät (ESRS S4) “Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa kuluttajien ja loppukäyttäjien kanssa”, “Toimet”, “ Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Toimet MDR-A – Olennaisiin kestävyysseikkoihin liittyvät toimet ja resurssit | Kuluttajat ja loppukäyttäjät (ESRS S4) “Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa” | |
Mittarit ja tavoitteet | Tiedonantovaatimus S4-5 – Olennaisten kielteisten vaikutusten hallintaan, myönteisten vaikutusten edistämiseen ja olennaisten riskien ja mahdollisuuksien hallintaan liittyvät tavoitteet | Kuluttajat ja loppukäyttäjät (ESRS S4) “Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa” | |
Mittarit ja tavoitteet | Mittarit MDR-M – Olennaisiin kestävyysseikkoihin liittyvät mittarit | Kuluttajat ja loppukäyttäjät (ESRS S4) “Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa”, “Mittareiden raportointiperiaatteet” | |
Mittarit ja tavoitteet | Tavoitteet MDR-T – Toimintaperiaatteiden ja toimien vaikuttavuuden seuranta tavoitteiden avulla | Strategia “ESG-tavoitteemme”; Kuluttajat ja loppukäyttäjät (ESRS S4) “Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa”, “Mittareiden raportointiperiaatteet” | |
ESRS G1 - Liiketoiminnan harjoittaminen | |||
Raportoitavan tiedon otsikko | Raportointivaatimuksen nimi | Viittaus vuosikertomuksen osioon | Sivu |
Hallintotapa | ESRS 2 GOV-1:een liittyvä tiedonantovaatimus – Hallinto-, johto- ja valvontaelinten rooli | Hallinto “Hallinto-, johto- ja valvontaelinten rooli kestävyysseikkoihin liittyen” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | ESRS 2 IRO-1:een liittyvä tiedonantovaatimus – Kuvaus olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja arviointiprosesseista | Strategia “Olennaiset aihealueet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa”; Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta “Kuvaus prosessista, jolla tunnistetaan ja arvioidaan olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet”; Liiketoiminnan harjoittaminen (ESRS G1) “ Liiketoiminnan harjoittamiseen liittyvät olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet” | |
118 |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Toimintaperiaatteet MDR-P – Olennaisten kestävyysseikkojen hallitsemiseksi käyttöön otetut toimintaperiaatteet | Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta “Olennaisten vastuullisuusaiheiden hallintaan sovellettavat toimintaperiaatteet”; Liiketoiminnan harjoittaminen (ESRS G1) “Liiketoiminnan harjoittamista koskevat toimintaperiaatteet ja yrityskulttuuri” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Tiedonantovaatimus G1–1 – Yrityskulttuuri ja liiketoiminnan harjoittamista koskevat toimintaperiaatteet ja yrityskulttuuri | Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta “Olennaisten vastuullisuusaiheiden hallintaan sovellettavat toimintaperiaatteet”; Liiketoiminnan harjoittaminen (ESRS G1) “Liiketoiminnan harjoittamista koskevat toimintaperiaatteet ja yrityskulttuuri” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Tiedonantovaatimus G1–2 – Suhteet toimittajiin | Liiketoiminnan harjoittaminen (ESRS G1) “Toimittajasuhteiden hallinta“ | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Tiedonantovaatimus G1–3 – Korruption ja lahjonnan ehkäiseminen ja havaitseminen | Liiketoiminnan harjoittaminen (ESRS G1) “Liiketoiminnan harjoittamiseen liittyvät olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet”, “Liiketoiminnan harjoittamista koskevat toimintaperiaatteet ja yrityskulttuuri”, “Raportointikanavat ja tutkintaprosessi ”, “ Vastatoimilta suojautuminen”, “ Koulutus ”, “Nokian mahdollisuus: Korruption ja lahjonnan vastainen ohjelmaa” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Toimet MDR-A – Olennaisiin kestävyysseikkoihin liittyvät toimet ja resurssit | Liiketoiminnan harjoittaminen (ESRS G1) “Toimet”, “Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa” | |
Mittarit ja tavoitteet | Mittarit MDR-M – Olennaisiin kestävyysseikkoihin liittyvät mittarit | Liiketoiminnan harjoittaminen (ESRS G1) “Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa”, “Tiedonantotaulukot”, “Mittareiden raportointiperiaatteet” | |
Mittarit ja tavoitteet | Tavoitteet MDR-T – Toimintaperiaatteiden ja toimien vaikuttavuuden seuranta tavoitteiden avulla | Strategia “ESG-tavoitteemme”; Liiketoiminnan harjoittaminen (ESRS G1) “Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa”, “Mittareiden raportointiperiaatteet” |
119 |
Osio | Kohta | Viittaus tiedonanto- velvoite- asetukseen | Viittaus pilariin 3 | Viittaus vertailuarvo- asetukseen | Viittaus EU:n ilmastolakiin | Olennainen (kyllä/ei) | Viittaus vuosikertomukseen | Sivu- numero |
ESRS 2 GOV-1 Hallituksen sukupuolijakauma | 21 (d) | X | X | Kyllä | Esitetty Yleiset tiedot -osiossa, kohdassa “Hallinto ” | |||
ESRS 2 GOV-1 Riippumattomien hallituksen jäsenten prosenttiosuus | 21 (e) | X | Kyllä | Esitetty Yleiset tiedot -osiossa, kohdassa “Hallinto ” | ||||
ESRS 2 GOV-4 Selvitys kestävyyttä koskevasta due diligence -prosessista | 30 | X | Kyllä | Esitetty Yleiset tiedot -osiossa, kohdassa “Hallinto ” | ||||
ESRS 2 SBM-1 Osallistuminen fossiilisiin polttoaineisiin liittyvään toimintaan | 40 (d) i | X | X | X | Ei | Ei koske Nokiaa | ||
ESRS 2 SBM-1 Osallistuminen kemikaalien tuotantoon liittyvään toimintaan | 40 (d) ii | X | X | Ei | Ei koske Nokiaa | |||
ESRS 2 SBM-1 Osallistuminen kiistanalaisiin aseisiin liittyvään toimintaan | 40 (d) iii | X | X | Ei | Ei koske Nokiaa | |||
ESRS 2 SBM-1 Osallistuminen tupakan viljelyyn ja tuotantoon liittyvään toimintaan | 40 (d) iv | X | Ei | Ei koske Nokiaa | ||||
ESRS E1-1 Siirtymäsuunnitelma ilmastoneutraaliuden saavuttamiseksi vuoteen 2050 mennessä | 14 | X | Kyllä | Esitetty E1-osiossa, kohdassa “Siirtymäsuunnitelma ja ilmastonmuutosta koskeviin toimintaperiaatteisiin liittyvät toimet ” | ||||
ESRS E1-1 Pariisin sopimuksen mukaisten vertailuarvojen ulkopuolelle suljetut yritykset | 16 (g) | X | X | Kyllä | Esitetty E1-osiossa, kohdassa “Siirtymäsuunnitelma ja ilmastonmuutosta koskeviin toimintaperiaatteisiin liittyvät toimet ” | |||
ESRS E1-4 Kasvihuonekaasupäästöjen vähennystavoitteet | 34 | X | X | X | Kyllä | Esitetty E1-osiossa, kohdassa “Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa ” | ||
ESRS E1-5 Fossiilisista lähteistä peräisin olevan energian kulutus eriteltynä lähteiden mukaan (vain ilmastovaikutuksiltaan merkittävät alat) | 38 | X | Ei | Ei koske Nokiaa | ||||
ESRS E1-5 Energiankulutus ja energialähteiden yhdistelmä | 37 | X | Kyllä | Esitetty E1-osiossa, kohdassa “Tiedonantotaulukot ” | ||||
ESRS E1-5 Energiaintensiteetti, joka liittyy toimintaan ilmastovaikutuksiltaan merkittävillä aloilla | 40-43 | X | Ei | Ei koske Nokiaa | ||||
ESRS E1-6 Kasvihuonekaasujen scope 1-, scope 2- ja scope 3 -bruttopäästöt ja kokonaispäästöt | 44 | X | X | X | Kyllä | Esitetty E1-osiossa, kohdassa “Tiedonantotaulukot ” | ||
ESRS E1-6 Kasvihuonekaasujen bruttopäästöjen intensiteetti | 53-55 | X | X | X | Kyllä | Esitetty E1-osiossa, kohdassa “Tiedonantotaulukot ” | ||
ESRS E1-7 Kasvihuonekaasujen poistot ja päästöhyvitykset | 56 | X | Ei | Ei koske Nokiaa | ||||
ESRS E1-9 Vertailuarvosalkun alttius ilmastoon liittyville fyysisille riskeille | 66 | X | Ei | Nokia päätti soveltaa vaiheittaista käyttöönottoa eikä esitä näitä mittareita vuonna 2025 | ||||
ESRS E1-9 Rahallisten määrien erittely akuutin ja kroonisen fyysisen riskin mukaan ESRS E1-9 Sellaisten merkittävien omaisuuserien sijaintipaikka, joihin kohdistuu olennainen fyysinen riski | 66 (a) and (c) | X | Ei | Nokia päätti soveltaa vaiheittaista käyttöönottoa eikä esitä näitä mittareita vuonna 2025 | ||||
ESRS E1-9 Yrityksen kiinteistöomaisuuden kirjanpitoarvo eriteltynä energiatehokkuusluokittain | 67 (c) | X | Ei | Nokia päätti soveltaa vaiheittaista käyttöönottoa eikä esitä näitä mittareita vuonna 2025 | ||||
ESRS E1-9 Ilmastoon liittyvien mahdollisuuksien huomioiminen salkussa | 69 | X | Ei | Nokia päätti soveltaa vaiheittaista käyttöönottoa eikä esitä näitä mittareita vuonna 2025 | ||||
ESRS E2-4 Kunkin sellaisen ilmaan, veteen ja maaperään päätyvän epäpuhtauden määrä, joka mainitaan E- PRTR-asetuksen (epäpuhtauksien päästöjä ja siirtoja koskeva eurooppalainen rekisteri) liitteen II luettelossa | 28 | X | Ei | Ei koske Nokiaa | ||||
ESRS E3-1 Vesivarat ja merten luonnonvarat | 9 | X | Ei | Ei koske Nokiaa | ||||
ESRS E3-1 Kohdennetut toimintaperiaatteet | 13 | X | Ei | Ei koske Nokiaa | ||||
ESRS E3-1 Merien ja valtamerten kestävyys | 14 | X | Ei | Ei koske Nokiaa | ||||
ESRS E3-4 Kierrätetyn ja uudelleenkäytetyn veden kokonaismäärä | 28 (c) | X | Ei | Ei koske Nokiaa | ||||
ESRS E3-4 Kokonaisvedenkulutus kuutiometreinä oman toiminnan liikevoittoa kohti laskettuna | 29 | X | Ei | Ei koske Nokiaa | ||||
ESRS 2- IRO 1 – E4 | 16 (a) i | X | Ei | Ei koske Nokiaa | ||||
ESRS 2- IRO 1 – E4 | 16 (b) | X | Ei | Ei koske Nokiaa | ||||
ESRS 2- IRO 1 – E4 | 16 (c) | X | Ei | Ei koske Nokiaa | ||||
ESRS E4-2 Kestävät maata tai maataloutta koskevat käytännöt tai toimintaperiaatteet | 24 (b) | X | Ei | Ei koske Nokiaa | ||||
ESRS E4-2 Kestävät meriin liittyvät käytännöt tai toimintaperiaatteet | 24 (c) | X | Ei | Ei koske Nokiaa | ||||
ESRS E4-2 Metsäkatoon puuttumista koskevat toimintaperiaatteet | 24 (d) | X | Ei | Ei koske Nokiaa |
120 |
Osio | Kohta | Viittaus tiedonanto- velvoite- asetukseen | Viittaus pilariin 3 | Viittaus vertailuarvo- asetukseen | Viittaus EU:n ilmastolakiin | Olennainen (kyllä/ei) | Viittaus vuosikertomukseen | Sivu- numero |
ESRS E5-5 Kierrättämätön jäte | 37 (d) | X | Ei | Ei koske Nokiaa | ||||
ESRS E5-5 Vaarallinen jäte ja radioaktiivinen jäte | 39 | X | Ei | Ei koske Nokiaa | ||||
ESRS 2- SBM3 – S1 Pakkotyötapausten riski | 14 (f) | X | Ei | Ei koske Nokiaa | ||||
ESRS 2- SBM3 – S1 Lapsityövoimatapausten riski | 14 (g) | X | Ei | Ei koske Nokiaa | ||||
ESRS S1-1 Ihmisoikeuspoliittiset sitoumukset | 20 | X | Kyllä | Esitetty S1-osiossa, kohdassa “Toimintaperiaatteet ” ja Yleiset tiedot -osiossa kohdassa “ Olennaisten vastuullisuusaiheiden hallintaan sovellettavat toimintaperiaatteet” | ||||
ESRS S1-1 Kansainvälisen työjärjestön kahdeksan perusyleissopimuksen käsittelemiä aiheita koskevat due diligence -käytännöt | 21 | X | Ei | Ei koske Nokiaa | ||||
ESRS S1-1 Ihmiskaupan ehkäisemistä koskevat prosessit ja toimenpiteet | 22 | X | Ei | Ei koske Nokiaa | ||||
ESRS S1-1 Työtapaturmien ehkäisemistä koskevat toimintaperiaatteet tai hallintajärjestelmä | 23 | X | Kyllä | Esitetty S1-osiossa, kohdassa “Toimintaperiaatteet ” | ||||
ESRS S1-3 Epäkohtien tai valitusten käsittelyjärjestelmät | 32 (c) | X | Kyllä | Esitetty S1-osiossa, kohdassa “Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat omille työntekijöille huolenaiheiden esiin tuomiseksi ” | ||||
ESRS S1-14 Kuolemantapausten lukumäärä ja työtapaturmien lukumäärä ja osuus | 88 (b) and (c) | X | X | Ei | Ei koske Nokiaa | |||
ESRS S1-14 Loukkaantumisten, onnettomuuksien, kuolemantapausten tai sairauksien vuoksi menetettyjen päivien määrä | 88 (e) | X | Ei | Ei koske Nokiaa | ||||
ESRS S1-16 Sukupuolten välinen tasoittamaton palkkaero | 97 (a) | X | X | Kyllä | Tasoitettu palkka-analyysi esitetty S1-osiossa, kohdassa “ Tiedonantotaulukot ” | |||
ESRS S1-16 Toimitusjohtajan suhteettoman suuri palkka | 97 (b) | X | Kyllä | Esitetty S1-osiossa, kohdassa “Tiedonantotaulukot ” | ||||
ESRS S1-17 Syrjintätapaukset | 103 (a) | X | Ei | Ei koske Nokiaa | ||||
ESRS S1-17 Yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien YK:n ohjaavien periaatteiden ja OECD:n periaatteiden noudattamatta jättäminen | 104 (a) | X | X | Ei | Ei koske Nokiaa | |||
ESRS 2- SBM3 – S2 Huomattava lapsityövoiman tai pakkotyön käytön riski arvoketjussa | 11 (b) | X | Ei | Tällaisia tapauksia ei ole tunnistettu | ||||
ESRS S2-1 Ihmisoikeuspoliittiset sitoumukset | 17 | X | Kyllä | Esitetty S2-osiossa, kohdassa “Toimintaperiaatteet ” | ||||
ESRS S2-1 Arvoketjun työntekijöihin liittyvät toimintaperiaatteet | 18 | X | Kyllä | Esitetty S2-osiossa, kohdassa “Toimintaperiaatteet ” | ||||
ESRS S2-1 Yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien YK:n ohjaavien periaatteiden ja OECD:n toimintaohjeiden noudattamatta jättäminen | 19 | X | X | Kyllä | Esitetty S2-osiossa, kohdassa “Toimintaperiaatteet ” | |||
ESRS S2-1 Kansainvälisen työjärjestön kahdeksan perusyleissopimuksen käsittelemiä aiheita koskevat due diligence -käytännöt | 19 | X | Kyllä | Esitetty S2-osiossa, kohdassa “Toimintaperiaatteet ” | ||||
ESRS S2-4 Arvoketjun alku- ja loppupäähän liittyvät ihmisoikeusongelmat ja ihmisoikeuksien loukkaukset | 36 | X | Kyllä | Esitetty S2-osiossa, taulukossa “Esimerkkejä havaituista sääntöjen rikkomuksista ja toteutetuista toimista” | ||||
ESRS S3-1 Ihmisoikeuspoliittiset sitoumukset | 16 | X | Kyllä | Esitetty S2-osiossa, kohdassa “Toimintaperiaatteet ” | ||||
ESRS S3-1 Yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien YK:n ohjaavien periaatteiden, ILO:n periaatteiden tai OECD:n toimintaohjeiden noudattamatta jättäminen | 17 | X | X | Ei | Tällaisia tapauksia ei ole tunnistettu | |||
ESRS S3-4 Ihmisoikeusongelmat ja ihmisoikeuksien loukkaukset | 36 | X | Ei | Ei koske Nokiaa | ||||
ESRS S4-1 Kuluttajiin ja loppukäyttäjiin liittyvät toimintaperiaatteet | 16 | X | Kyllä | Esitetty S4-osiossa, kohdassa “Toimintaperiaatteet ” | ||||
ESRS S4-1 Yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien YK:n ohjaavien periaatteiden ja OECD:n toimintaohjeiden noudattamatta jättäminen | 17 | X | X | Ei | Tällaisia tapauksia ei ole tunnistettu | |||
ESRS S4-4 Ihmisoikeusongelmat ja ihmisoikeuksien loukkaukset | 35 | X | Ei | Ei koske Nokiaa | ||||
ESRS G1-1 Korruption vastainen Yhdistyneiden kansakuntien yleissopimus | 10 (b) | X | Kyllä | Esitetty G1-osiossa, kohdassa “Liiketoiminnan harjoittamista koskevat toimintaperiaatteet ja yrityskulttuuri ” | ||||
ESRS G1-1 Väärinkäytösten paljastajien suojelu | 10 (d) | X | Kyllä | Esitetty G1-osiossa, kohdassa “Liiketoiminnan harjoittamista koskevat toimintaperiaatteet ja yrityskulttuuri ” | ||||
ESRS G1-4 Korruption ja lahjonnan torjuntaa koskevien lakien rikkomisesta määrätyt sakot | 24 (a) | X | X | Ei | Ei koske Nokiaa | |||
ESRS G1-4 Korruption ja lahjonnan torjuntaa koskevat normit | 24 (b) | X | Ei | Ei koske Nokiaa |
121 |
31.12. | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
Osakepääoma, milj. EUR | 246 | 246 | 246 | 246 | 246 |
Osakkeet (1 000) | 5 742 240 | 5 605 850 | 5 613 497 | 5 632 298 | 5 675 461 |
Konserniyhtiöiden hallussa olevat omat osakkeet (1 000) | 159 706 | 232 701 | 87 896 | 45 282 | 40 468 |
Osakemäärä ilman konsernin hallussa olevia omia osakkeita (1 000) | 5 582 534 | 5 373 149 | 5 525 601 | 5 587 016 | 5 634 993 |
Keskimääräinen osakemäärä tilikauden aikana ilman konsernin hallussa olevia omia osakkeita | |||||
Laimentamaton (1 000)(1) | 5 415 876 | 5 475 817 | 5 549 468 | 5 614 182 | 5 630 025 |
Laimennettu (1 000) (1) | 5 502 782 | 5 530 603 | 5 585 923 | 5 670 020 | 5 684 235 |
Rekisteröityjen osakkeenomistajien määrä (2) | 224 893 | 224 196 | 247 893 | 238 359 | 233 844 |
122 |
1.1.–31.12. | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
Osakekohtainen tulos, laimentamaton, EUR | |||||
Jatkuvat toiminnot(1) | 0,12 | 0,31 | 0,11 | 0,75 | N/A |
Lopetetut toiminnot (1) | 0,00 | -0,08 | 0,01 | 0,01 | N/A |
Tilikauden voitto | 0,12 | 0,23 | 0,12 | 0,76 | 0,29 |
Osakekohtainen tulos, laimennettu, EUR | |||||
Jatkuvat toiminnot(1) | 0,11 | 0,31 | 0,11 | 0,74 | N/A |
Lopetetut toiminnot (1) | 0,00 | -0,08 | 0,01 | 0,01 | N/A |
Tilikauden voitto | 0,12 | 0,23 | 0,12 | 0,75 | 0,29 |
Ehdotettu osakekohtainen osinko, EUR (2) | 0,14 | 0,14 | 0,13 | 0,12 | 0,08 |
Osinkojen osuus tuloksesta (3) | 116,7 % | 45,2 % | 118,2 % | 16,0 % | N/A |
Osingot yhteensä, milj. EUR (4) | 804 | 785 | 730 | 676 | 449 |
31.12. | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
Osakekohtainen oma pääoma, EUR | 3,76 | 3,84 | 3,72 | 3,82 | 3,08 |
Osakekurssi, EUR(5) | 5,57 | 4,27 | 3,05 | 4,33 | 5,57 |
Hinta/voittosuhde (P/E-luku) (3) | 46,42 | 13,77 | 27,73 | 5,77 | N/A |
Osinkotuotto(1) | 2,51 % | 3,28 % | 4,26 % | 2,77 % | 1,44 % |
Osakekannan markkina-arvo, milj. EUR | 31 095 | 22 943 | 16 853 | 24 192 | 31 409 |
1.1.–31.12. | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
Vuoden aikana vaihdettujen osakkeiden lukumäärä (1 000)(1) | 9 969 841 | 7 175 750 | 7 754 279 | 10 294 615 | 16 560 334 |
Keskimääräinen osakemäärä ilman konsernin hallussa olevia omia osakkeita (1 000) | 5 415 876 | 5 475 817 | 5 549 468 | 5 614 182 | 5 630 025 |
Osakevaihto, % | 184 | 131 | 140 | 183 | 294 |
EUR | Ylin | Alin | Arvo |
Koko vuosi 2025 ylin/alin | 6,65 | 3,42 | |
Koko vuosi 2025 keskiarvo (painotettu) | 4,65 | ||
Vuoden lopun arvo 31.12.2025 | 5,57 | ||
Vuoden lopun arvo 31.12.2024 | 4,27 | ||
Muutos välillä 31.12.2024–31.12.2025 | 30,4 % |
USD | Ylin | Alin | Arvo |
Koko vuosi 2025 ylin/alin | 8,19 | 4,00 | |
Koko vuosi 2025 keskiarvo (painotettu) | 5,47 | ||
Vuoden lopun arvo 31.12.2025 | 6,47 | ||
Vuoden lopun arvo 31.12.2024 | 4,43 | ||
Muutos välillä 31.12.2024–31.12.2025 | 46,0 % |
EUR | Ylin | Alin | Arvo |
Koko vuosi 2025 ylin/alin | 6,64 | 3,46 | |
Koko vuosi 2025 keskiarvo (painotettu) | 4,78 | ||
Vuoden lopun arvo 30.12.2025 (1) | 5,55 | ||
Vuoden lopun arvo 31.12.2024 | 4,26 | ||
Muutos välillä 31.12.2024–30.12.2025 (1) | 30,3 % |
123 |
Kausi | Hankittujen osakkeiden määrä | Keskimääräinen hinta osakkeelta, EUR | Julkistettujen ohjelmien nojalla hankitut osakkeet | Ohjelmien nojalla vielä hankittavien osakkeiden enimmäisarvo, EUR |
Tammikuu(1) | 18 313 953 | 4,41 | 18 313 953 | 739 939 153 |
Helmikuu | 26 686 823 | 4,70 | 26 686 823 | 614 496 274 |
Maaliskuu | 78 864 331 | 4,86 | 78 864 331 | 231 451 624 |
Huhtikuu | 6 948 847 | 4,96 | 6 948 847 | — |
Toukokuu | — | — | — | — |
Kesäkuu | — | — | — | — |
Heinäkuu | — | — | — | — |
Elokuu | — | — | — | — |
Syyskuu | — | — | — | — |
Lokakuu | — | — | — | — |
Marraskuu | — | — | — | — |
Joulukuu | — | — | — | — |
Yhteensä | 130 813 954 | 4,77 | 130 813 954 | — |
124 |
Osakkeenomistaja | Osakemäärä yhteensä (1 000) | % kaikista osakkeista | % äänimäärästä |
Solidium Oy | 325 000 | 5,66 % | 5,66 % |
Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö Varma | 91 266 | 1,59 % | 1,59 % |
Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen | 79 261 | 1,38 % | 1,38 % |
Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö Elo | 36 242 | 0,63 % | 0,63 % |
Valtion Eläkerahasto | 27 000 | 0,47 % | 0,47 % |
Oy Lival Ab | 18 050 | 0,31 % | 0,31 % |
Svenska litteratursällskapet i Finland r.f. | 14 603 | 0,25 % | 0,25 % |
Nordea Bank Abp | 11 692 | 0,20 % | 0,20 % |
Nodrea Pro Finland Fund | 10 567 | 0,18 % | 0,18 % |
OP Finland Index | 10 371 | 0,18 % | 0,18 % |
Omistettujen osakkeiden lukumäärä | Osakkeenomistajat | % osakkeenomistajista | Osakemäärä yhteensä | % kaikista osakkeista |
1–100 | 66 740 | 29,68 % | 3 032 534 | 0,05 % |
101–1 000 | 100 869 | 44,85 % | 43 713 215 | 0,76 % |
1 001–10 000 | 50 826 | 22,60 % | 157 345 733 | 2,74 % |
10 001–100 000 | 6 057 | 2,69 % | 146 570 263 | 2,55 % |
100 001–500 000 | 303 | 0,13 % | 58 419 999 | 1,02 % |
500 001–1 000 000 | 33 | 0,02 % | 24 034 154 | 0,42 % |
1 000 001–5 000 000 | 40 | 0,02 % | 91 326 590 | 1,59 % |
Yli 5 000 000 | 25 | 0,01 % | 5 217 797 208 | 90,87 % |
Yhteensä | 224 893 | 100,00 % | 5 742 239 696 | 100,00 % |
Kansalaisuuden mukaan | % kaikista osakkeista |
Muut kuin suomalaiset osakkeenomistajat | 76,49 % |
Suomalaiset osakkeenomistajat | 23,51 % |
Yhteensä | 100,00 % |
Omistajaryhmittäin (suomalaiset osakkeenomistajat) | % kaikista osakkeista |
Yritykset | 4,06 % |
Kotitaloudet | 6,18 % |
Rahoitus- ja vakuutuslaitokset | 2,20 % |
Voittoa tavoittelemattomat yhteisöt | 1,06 % |
Julkisyhteisöt (mukaan lukien työeläkelaitokset) | 10,01 % |
Yhteensä | 23,51 % |
125 |
126 |
127 |
128 |
129 |
130 |
131 |
132 |
133 |
milj. EUR | 2025 | 2024 | 2023 |
Voitto ennen veroja | 915 | 2 091 | 1 469 |
Korollisten velkojen korkokulut | 141 | 209 | 201 |
Yhteensä | 1 056 | 2 300 | 1 670 |
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva oma pääoma keskimäärin(1) | 20 812 | 20 597 | 20 935 |
Määräysvallattomille omistajille kuuluva osuus keskimäärin(1) | 91 | 91 | 92 |
Korolliset velat keskimäärin (1) | 3 650 | 4 040 | 4 334 |
Sijoitettu pääoma yhteensä | 24 553 | 24 728 | 25 361 |
Sijoitetun pääoman tuotto, % | 4,3 % | 9,3 % | 6,6 % |
milj. EUR | 2025 | 2024 | 2023 |
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva voitto | 651 | 1 277 | 665 |
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva oma pääoma keskimäärin(1) | 20 812 | 20 597 | 20 935 |
Oman pääoman tuotto, % | 3,1 % | 6,2 % | 3,2 % |
milj. EUR | 2025 | 2024 | 2023 |
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva oma pääoma yhteensä | 20 967 | 20 657 | 20 537 |
Määräysvallattomille omistajille kuuluva osuus | 91 | 90 | 91 |
Oma pääoma yhteensä | 21 058 | 20 747 | 20 628 |
Vastaavaa yhteensä | 37 597 | 39 149 | 39 860 |
Omavaraisuusaste, % | 56,0 % | 53,0 % | 51,8 % |
134 |
milj. EUR | 2025 | 2024 | 2023 |
Rahavarat | 5 462 | 6 623 | 6 234 |
Lyhytaikaiset korolliset sijoitukset | 961 | 1 661 | 1 565 |
Pitkäaikaiset korolliset sijoitukset | 368 | 457 | 715 |
Kassa ja korolliset sijoitukset | 6 791 | 8 741 | 8 514 |
milj. EUR | 2025 | 2024 | 2023 |
Kassa ja korolliset sijoitukset | |||
Rahavarat | 5 462 | 6 623 | 6 234 |
Lyhytaikaiset korolliset sijoitukset | 961 | 1 661 | 1 565 |
Pitkäaikaiset korolliset sijoitukset | 368 | 457 | 715 |
Korolliset velat | |||
Pitkäaikaiset korolliset velat | -2 329 | -2 918 | -3 637 |
Lyhytaikaiset korolliset velat | -1 084 | -969 | -554 |
Nettokassa ja korolliset sijoitukset | 3 378 | 4 854 | 4 323 |
milj. EUR | 2025 | 2024 | 2023 |
Korolliset velat | |||
Pitkäaikaiset korolliset velat | 2 329 | 2 918 | 3 637 |
Lyhytaikaiset korolliset velat | 1 084 | 969 | 554 |
Kassa ja korolliset sijoitukset | |||
Rahavarat | -5 462 | -6 623 | -6 234 |
Lyhytaikaiset korolliset sijoitukset | -961 | -1 661 | -1 565 |
Pitkäaikaiset korolliset sijoitukset | -368 | -457 | -715 |
Nettovelka | -3 378 | -4 854 | -4 323 |
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva oma pääoma | 20 967 | 20 657 | 20 537 |
Määräysvallattomille omistajille kuuluva osuus | 91 | 90 | 91 |
Oma pääoma yhteensä | 21 058 | 20 747 | 20 628 |
Nettovelkaantumisaste, % | -16,0 % | -23,4 % | -21,0 % |
milj. EUR | 2025 | 2024 | 2023 |
Liiketoiminnan nettorahavirta | 2 071 | 2 493 | 1 317 |
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin (käyttöomaisuusinvestoinnit) | -606 | -472 | -652 |
Vapaa kassavirta | 1 465 | 2 021 | 665 |
135 |
milj. EUR | 2025 | 2024 | 2023 |
Aineellisten ja aineettomien käyttöomaisuushyödykkeiden hankinta | -606 | -472 | -652 |
Käyttöomaisuusinvestoinnit | -606 | -472 | -652 |
milj. EUR | 2025 | 2024 | 2023 |
Liikevoitto (1) | 885 | 1 970 | 1 733 |
Uudelleenjärjestelykulut ja muut niihin liittyvät kulut | 478 | 445 | 356 |
Hankittujen aineettomien ja aineellisten hyödykkeiden poistot | 444 | 314 | 341 |
Hankintaan liittyvien myynnin jaksotuksiin ja vaihto-omaisuuteen kohdistuvien käyvän arvon oikaisujen purku | 88 | — | — |
Sopimusperusteisiin vaateisiin liittyvät varaukset | 66 | — | — |
Transaktiokulut ja niihin liittyvät kulut, ml. integraatiokulut | 33 | 23 | — |
Etuuspohjaisen järjestelyn muuttamisesta johtuva voitto/tappio | 24 | — | — |
Liiketoimintojen myynti | 6 | -67 | -20 |
Osakkuusyhtiöiden myynti | — | -190 | — |
Omaisuuserien arvonalentumiset ja alaskirjaukset ja niiden peruutukset | — | 89 | 25 |
Toimintamaasta poistumiseen liittyvät kulut | — | — | -49 |
Muut⁽¹⁾ | — | — | 23 |
Vertailukelpoinen liikevoitto (1) | 2 024 | 2 584 | 2 409 |
milj. EUR | 2025 | 2024 | 2023 |
Vertailukelpoinen liikevoitto (1) | 2 024 | 2 584 | 2 409 |
Liikevaihto | 19 889 | 19 220 | 21 138 |
Vertailukelpoinen liikevoittoprosentti (vertailukelpoinen liikevoittomarginaali) | 10,2 % | 13,4 % | 11,4 % |
136 |
Osio 1: | |
Osio 4: | |
Osio 5: | |
Osio 6: | |
137 |
milj. EUR | Liite | 2025 | 2024 | 2023 |
Liikevaihto | 2.1, 2.2 | |||
Hankinnan ja valmistuksen kulut | 2.2, 2.3 | - | - | - |
Bruttokate | ||||
Tutkimus- ja kehityskulut | 2.2, 2.3 | - | - | - |
Myynnin ja hallinnon kulut (1) | 2.2, 2.3 | - | - | - |
Liiketoiminnan muut tuotot (1) | 2.2, 2.3 | |||
Liiketoiminnan muut kulut | 2.2, 2.3 | |||
Liikevoitto⁽¹⁾ | ||||
Osuus osakkuusyhtiöiden ja yhteisyritysten tuloksesta | 2.2, 6.4 | - | ||
Rahoitustuotot(1) | 2.2, 2.4 | |||
Rahoituskulut | 2.2, 2.4 | - | - | - |
Voitto ennen veroja | ||||
Tuloverot | 2.5 | - | - | - |
Jatkuvien toimintojen voitto | ||||
Lopetettujen toimintojen voitto/tappio | 2.6 | - | ||
Tilikauden voitto | ||||
Tilikauden voiton jakautuminen | ||||
Emoyhtiön osakkeenomistajat | ||||
Määräysvallattomat omistajat | ||||
Osakekohtainen tulos emoyhtiön osakkeenomistajille | 2.7 | EUR | EUR | EUR |
Laimentamaton | ||||
Jatkuvat toiminnot | ||||
Tilikauden voitto | ||||
Laimennettu | ||||
Jatkuvat toiminnot | ||||
Tilikauden voitto |
138 |
milj. EUR | Liite | 2025 | 2024 | 2023 |
Tilikauden voitto | ||||
Erät, joita ei siirretä tulosvaikutteisiksi | ||||
Etuuspohjaisten eläkejärjestelyjen uudelleenmäärittäminen | - | - | ||
Tuloverot eristä, joita ei siirretä tulosvaikutteisiksi | 2.5 | - | ||
Erät, joita ei siirretä tulosvaikutteisiksi, yhteensä | - | - | ||
Erät, jotka voidaan siirtää tulosvaikutteisiksi | ||||
Muuntoerot | ||||
Ulkomaisten yksiköiden muuntoerot | - | - | ||
Siirto tuloslaskelmaan | - | - | ||
Nettosijoituksen suojaukset | ||||
Käyvän arvon muutos, nettotuotot/-tappiot | - | |||
Rahavirtojen suojaus ja muut suojausohjelmat | ||||
Käyvän arvon muutos, nettotuotot/-tappiot | - | |||
Siirto tuloslaskelmaan | - | - | - | |
Käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta kirjattavat rahoitusvarat | ||||
Käyvän arvon muutos, nettotuotot/-tappiot | - | |||
Siirto tuloslaskelmaan | - | - | ||
Muut lisäykset/vähennykset, netto | - | |||
Tuloverot eristä, jotka voidaan siirtää tulosvaikutteisiksi | 2.5 | - | - | |
Erät, jotka voidaan siirtää tulosvaikutteisiksi, yhteensä | - | - | ||
Muut laajan tuloksen erät verojen jälkeen | - | - | ||
Tilikauden laaja tulos verojen jälkeen | - | - | ||
Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen: | ||||
Emoyhtiön osakkeenomistajille | ||||
Jatkuvat toiminnot | - | - | ||
Lopetetut toiminnot | - | |||
Yhteensä | - | - | ||
Määräysvallattomille omistajille |
139 |
milj. EUR | Liite | 2025 | 2024 |
VASTAAVAA | |||
Pitkäaikaiset varat | |||
Liikearvo | 4.1 | ||
Aineettomat hyödykkeet | 4.1 | ||
Aineelliset hyödykkeet | 4.2 | ||
Käyttöoikeusomaisuuserät | 4.3 | ||
Osuudet osakkuusyhtiöissä ja yhteisyrityksissä | 6.4 | ||
Pitkäaikaiset korolliset sijoitukset | 5.2, 5.4 | ||
Muut pitkäaikaiset rahoitusvarat | 5.2, 5.4 | ||
Etuuspohjaiset eläkevarat | 3.4 | ||
Laskennalliset verosaamiset | 2.5 | ||
Muut pitkäaikaiset saamiset | 4.6 | ||
Pitkäaikaiset varat yhteensä | |||
Lyhytaikaiset varat | |||
Vaihto-omaisuus | 4.4 | ||
Myyntisaamiset | 4.5, 5.2, 5.4 | ||
Asiakassopimuksiin perustuvat omaisuuserät | 4.5 | ||
Tuloverosaamiset | 2.5 | ||
Muut lyhytaikaiset saamiset | 4.6 | ||
Lyhytaikaiset korolliset sijoitukset | 5.2, 5.4 | ||
Muut lyhytaikaiset rahoitusvarat | 5.2, 5.3, 5.4 | ||
Rahavarat | 5.2, 5.4 | ||
Lyhytaikaiset varat yhteensä | |||
Vastaavaa yhteensä |
milj. EUR | Liite | 2025 | 2024 |
VASTATTAVAA | |||
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva oma pääoma | |||
Osakepääoma | |||
Ylikurssirahasto | |||
Omat osakkeet | - | - | |
Muuntoerot | - | ||
Arvonmuutosrahasto ja muut rahastot | |||
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | |||
Kertyneet voittovarat | |||
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva oma pääoma yhteensä | |||
Määräysvallattomille omistajille kuuluva osuus | |||
Oma pääoma yhteensä | 5.1 | ||
Pitkäaikainen vieras pääoma | |||
Pitkäaikaiset korolliset velat | 5.2, 5.3, 5.4 | ||
Pitkäaikaiset vuokrasopimusvelat | 5.4 | ||
Etuuspohjaiset eläkkeet ja muut työsuhteen päättymisen jälkeiset etuudet | 3.4 | ||
Laskennalliset verovelat | 2.5 | ||
Asiakassopimuksiin perustuvat velat | 4.5 | ||
Muut pitkäaikaiset velat | 4.6 | ||
Varaukset | 4.7 | ||
Pitkäaikainen vieras pääoma yhteensä | |||
Lyhytaikainen vieras pääoma | |||
Lyhytaikaiset korolliset velat | 5.2, 5.3, 5.4 | ||
Lyhytaikaiset vuokrasopimusvelat | 5.4 | ||
Muut lyhytaikaiset rahoitusvelat | 5.2, 5.3, 5.4 | ||
Asiakassopimuksiin perustuvat velat | 4.5 | ||
Tuloverovelat | 2.5 | ||
Ostovelat | 5.2, 5.4 | ||
Muut lyhytaikaiset velat | 4.6 | ||
Varaukset | 4.7 | ||
Lyhytaikainen vieras pääoma yhteensä | |||
Vieras pääoma yhteensä | |||
Vastattavaa yhteensä |
140 |
milj. EUR | Liite | 2025 | 2024 | 2023 |
Liiketoiminnan rahavirta | ||||
Tilikauden voitto | ||||
Oikaisut yhteensä (1) | ||||
Nettokäyttöpääoman muutos (2) | - | - | - | |
Liiketoiminnasta kertynyt rahavirta | ||||
Saadut korot | ||||
Maksetut korot | 4.3, 5.2 | - | - | - |
Maksetut tuloverot, netto | - | - | - | |
Liiketoiminnan nettorahavirta | ||||
Investointien rahavirta | ||||
Aineellisten ja aineettomien käyttöomaisuushyödykkeiden hankinta | - | - | - | |
Aineellisten ja aineettomien käyttöomaisuushyödykkeiden myynti | ||||
Hankitut liiketoiminnat vähennettynä hankintahetken rahavaroilla | 6.2 | - | - | - |
Hankitut osakkuus- ja yhteisyritykset | - | |||
Myydyt liiketoiminnat vähennettynä luovutetuilla rahavaroilla | 2.6 | - | ||
Myydyt osakkuus- ja yhteisyritykset | ||||
Korollisten sijoitusten lisäys | - | - | - | |
Korollisten sijoitusten erääntyminen ja myynti | ||||
Muiden rahoitusvarojen lisäys | - | - | - | |
Muiden rahoitusvarojen myynti | ||||
Muut | ||||
Investointien nettorahavirta | - | - | ||
Rahoituksen rahavirta | ||||
Osakeannista saadut maksut | 5.1 | |||
Omien osakkeiden hankinta | 5.1 | - | - | - |
Tytäryhtiöiden oman pääoman ehtoisten instrumenttien hankinta | 5.2 | - | ||
Pitkäaikaisten velkojen nosto | 5.4 | |||
Pitkäaikaisten velkojen lyhennys | 5.4 | - | - | - |
Lyhytaikaisten velkojen lyhennys/nosto | 5.4 | - | - | |
Vuokrasopimusvelkojen lyhennys | 4.3, 5.4 | - | - | - |
Osingonjako | 5.1 | - | - | - |
Rahoituksen nettorahavirta | - | - | - | |
Muuntoerot | - | - | ||
Rahavarojen vähennys/lisäys | - | |||
Rahavarat 1.1. | ||||
Rahavarat 31.12. |
(1) Oikaisut | |||
milj. EUR | 2025 | 2024 | 2023 |
Poistot | |||
Osakeperusteiset maksut | |||
Arvonalentumistappiot | |||
Uudelleenjärjestelykulut(1) | |||
Liiketoimintojen ja osakkuusyhtiöiden myyntivoitto | - | - | - |
Aineellisten hyödykkeiden myyntivoitot | - | - | - |
Rahoitustuotot ja -kulut(2) | - | - | |
Tuloverot | |||
Muut oikaisut, netto (2) | - | ||
Yhteensä |
(2) Nettokäyttöpääoman muutos | |||
milj. EUR | 2025 | 2024 | 2023 |
Saamisten lisäys/vähennys | - | - | |
Vaihto-omaisuuden vähennys | |||
Korottomien velkojen vähennys | - | - | - |
Yhteensä | - | - | - |
141 |
milj. EUR | Liite | Osakepääoma | Ylikurssirahasto | Omat osakkeet | Muuntoerot | Arvonmuutos- rahasto ja muut rahastot | Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | Kertyneet voittovarat | Emoyhtiön omistajien osuus | Määräys- vallattomien omistajien osuus | Oma pääoma yhteensä |
1.1.2023 | - | ||||||||||
Tilikauden voitto | |||||||||||
Muut laajan tuloksen erät | 5.1 | - | - | - | - | - | - | ||||
Tilikauden laaja tulos | - | - | - | - | |||||||
Osakeperusteiset maksut | |||||||||||
Osakeperusteisten maksujen suorittaminen | - | - | - | ||||||||
Omien osakkeiden hankinta | 5.1 | - | - | - | |||||||
Omien osakkeiden mitätöinti | 5.1 | - | |||||||||
Tytäryhtiöiden myynnit | - | - | |||||||||
Osingonjako | 5.1 | - | - | - | - | ||||||
Tapahtumat omistajien kanssa yhteensä | - | - | - | - | - | ||||||
31.12.2023 | - | - | |||||||||
Tilikauden voitto | |||||||||||
Muut laajan tuloksen erät | 5.1 | ||||||||||
Tilikauden laaja tulos | |||||||||||
Osakeperusteiset maksut | |||||||||||
Osakeperusteisten maksujen suorittaminen | - | - | - | ||||||||
Omien osakkeiden hankinta | 5.1 | - | - | - | - | ||||||
Omien osakkeiden mitätöinti | 5.1 | - | |||||||||
Vähemmistöosuuden hankintaan liittyvän rahoitusvelan oikaisu | - | - | - | ||||||||
Osingonjako | 5.1 | - | - | - | - | ||||||
Tapahtumat omistajien kanssa yhteensä | - | - | - | - | - | - | |||||
31.12.2024 | - | ||||||||||
Tilikauden voitto | |||||||||||
Muut laajan tuloksen erät | 5.1 | - | - | - | - | - | |||||
Tilikauden laaja tulos | - | - | - | - | |||||||
Osakeperusteiset maksut | |||||||||||
Osakeperusteisten maksujen suorittaminen | - | - | - | ||||||||
Omien osakkeiden hankinta (1) | 5.1 | - | |||||||||
Omien osakkeiden mitätöinti | 5.1 | - | |||||||||
Suunnattu osakeanti | 5.1 | ||||||||||
Liiketoimintojen yhdistämisen kautta toteutuneet hankinnat | 5.1 | ||||||||||
Osingonjako | 5.1 | - | - | - | - | ||||||
Tapahtumat omistajien kanssa yhteensä | - | - | |||||||||
31.12.2025 | - | - |
142 |
Osio 1 |
143 |
Keskeiset epävarmuustekijät ja harkintaan perustuvat ratkaisut | Liitetieto |
Harkintaan perustuva ratkaisu koskien laskennallisten verosaamisten kirjaamista | 2.5. Tuloverot |
Harkintaan perustuva ratkaisu koskien Submarine Networksin luokittelua lopetetuksi toiminnoksi | 2.6. Lopetetut toiminnot |
Etuuspohjaisiin eläkejärjestelyihin ja muihin työsuhteen päättymisen jälkeisiin etuuksiin liittyvä epävarmuustekijä | 3.4. Eläkkeet ja muut työsuhteen päättymisen jälkeiset etuudet |
Harkintaan perustuva ratkaisu koskien liiketoimintojen yhdistämisen yhteydessä hankittujen aineettomien hyödykkeiden ja niiden käyvän arvon määrittämistä | 6.2. Hankitut liiketoiminnat |
144 |
145 |
Osio 2 |
146 |
147 |
milj. EUR | 2025 | 2024 | 2023 |
Amerikka | 6 985 | 6 276 | 6 779 |
Latinalainen Amerikka | 784 | 895 | 1 046 |
Pohjois-Amerikka | 6 201 | 5 381 | 5 733 |
APAC | 4 639 | 4 549 | 6 436 |
Kiinan alue | 913 | 1 134 | 1 303 |
Intia | 1 534 | 1 373 | 2 842 |
Muu APAC | 2 192 | 2 042 | 2 291 |
EMEA | 8 265 | 8 395 | 7 923 |
Eurooppa | 6 165 | 6 362 | 5 873 |
Lähi-itä ja Afrikka | 2 100 | 2 033 | 2 050 |
Yhteensä | 19 889 | 19 220 | 21 138 |
milj. EUR | 2025 | 2024 | 2023 |
Verkkoinfrastruktuuri | 7 986 | 6 518 | 6 917 |
Amerikka | 3 688 | 2 726 | 2 813 |
APAC | 1 648 | 1 426 | 1 580 |
EMEA | 2 650 | 2 366 | 2 524 |
Pilvi- ja verkkopalvelut(1) | 2 606 | 2 589 | 2 728 |
Amerikka | 1 120 | 1 153 | 1 263 |
APAC | 529 | 517 | 511 |
EMEA | 957 | 919 | 954 |
Matkapuhelinverkot(1) | 7 806 | 8 158 | 10 289 |
Amerikka | 2 182 | 2 396 | 2 661 |
APAC | 2 464 | 2 593 | 4 322 |
EMEA | 3 160 | 3 169 | 3 306 |
Teknologia | 1 501 | 1 928 | 1 085 |
Konsernin yhteiset toiminnot ja muut (2) | -10 | 27 | 119 |
Yhteensä | 19 889 | 19 220 | 21 138 |
milj. EUR | 2025 | 2024 | 2023 |
Viestintäpalvelujen tarjoajat | 15 313 | 15 085 | 17 652 |
Tekoäly- ja pilvipalveluasiakkaat ja toimintakriittiset yritykset ja puolustusteollisuus | 3 085 | 2 180 | 2 282 |
Lisenssinsaajat | 1 501 | 1 928 | 1 085 |
Muut (1) | -10 | 27 | 119 |
Yhteensä | 19 889 | 19 220 | 21 138 |
2025 | 2024 | |
Vuoden sisällä | 57 % | 53 % |
2–3 vuodessa | 28 % | 27 % |
Yli 3 vuodessa | 15 % | 20 % |
Yhteensä | 100 % | 100 % |
148 |
149 |
Segmenttien tulos | Verkko- infrastruktuuri (1) | Pilvi- ja verkkopalvelut | Matkapuhelinverkot | Teknologia | Konsernin yhteiset toiminnot ja muut | Eliminoinnit ja kohdistamattomat erät (2) | Konserni yhteensä |
milj. EUR | |||||||
Myynti ulkoisille asiakkaille | 7 980 | 2 606 | 7 800 | 1 501 | 17 | -15 | 19 889 |
Myynti muille segmenteille | 6 | — | 6 | — | — | -12 | — |
Hankinnan ja valmistuksen kulut | -4 700 | -1 307 | -4 914 | — | -21 | -288 | -11 230 |
Tutkimus- ja kehityskulut | -1 536 | -567 | -2 076 | -309 | -126 | -241 | -4 855 |
Myynnin ja hallinnon kulut | -985 | -421 | -687 | -149 | -243 | -588 | -3 073 |
Liiketoiminnan muut tuotot ja kulut | 15 | 27 | 91 | 16 | — | 5 | 154 |
Liikevoitto/-tappio | 780 | 338 | 220 | 1 059 | -373 | -1 139 | 885 |
Osuus osakkuusyhtiöiden ja yhteisyritysten tuloksesta | 8 | — | 8 | 3 | — | — | 19 |
Rahoitustuotot ja -kulut | 11 | ||||||
Voitto ennen veroja | 915 | ||||||
Muut segmenttikohtaiset erät | |||||||
Poistot | -206 | -64 | -346 | -40 | -18 | -445 | -1 119 |
Myynti ulkoisille asiakkaille | 6 517 | 2 588 | 8 154 | 1 928 | 33 | — | 19 220 |
Myynti muille segmenteille | 1 | 1 | 4 | — | 1 | -7 | — |
Hankinnan ja valmistuksen kulut | -3 781 | -1 432 | -4 939 | -2 | -29 | -173 | -10 356 |
Tutkimus- ja kehityskulut | -1 207 | -550 | -2 160 | -250 | -131 | -214 | -4 512 |
Myynnin ja hallinnon kulut | -815 | -444 | -756 | -163 | -227 | -467 | -2 872 |
Liiketoiminnan muut tuotot ja kulut | 46 | 43 | 149 | 1 | 4 | 247 | 490 |
Liikevoitto/-tappio | 761 | 206 | 452 | 1 514 | -349 | -614 | 1 970 |
Osuus osakkuusyhtiöiden ja yhteisyritysten tuloksesta | — | 7 | 1 | -1 | — | — | 7 |
Rahoitustuotot ja -kulut | 114 | ||||||
Voitto ennen veroja | 2 091 | ||||||
Muut segmenttikohtaiset erät | |||||||
Poistot | -167 | -67 | -377 | -32 | -16 | -314 | -973 |
Myynti ulkoisille asiakkaille | 6 919 | 2 727 | 10 283 | 1 085 | 124 | — | 21 138 |
Myynti muille segmenteille | -2 | 1 | 6 | — | 6 | -11 | — |
Hankinnan ja valmistuksen kulut | -4 007 | -1 546 | -6 762 | — | -136 | -141 | -12 592 |
Tutkimus- ja kehityskulut | -1 212 | -572 | -2 016 | -224 | -119 | -134 | -4 277 |
Myynnin ja hallinnon kulut | -775 | -466 | -850 | -140 | -201 | -431 | -2 863 |
Liiketoiminnan muut tuotot ja kulut | 93 | 50 | 122 | 13 | 8 | 41 | 327 |
Liikevoitto/-tappio | 1 016 | 194 | 783 | 734 | -318 | -676 | 1 733 |
Osuus osakkuusyhtiöiden ja yhteisyritysten tuloksesta | — | 7 | -30 | 12 | — | -28 | -39 |
Rahoitustuotot ja -kulut | -225 | ||||||
Voitto ennen veroja | 1 469 | ||||||
Muut segmenttikohtaiset erät | |||||||
Poistot | -171 | -74 | -373 | -39 | -14 | -341 | -1 012 |
150 |
Milj. euroa | Liikevaihto | Hankinnan ja valmistuksen kulut | Tutkimus- ja kehityskulut | Myynnin ja hallinnon kulut | Liiketoiminnan muut tuotot ja kulut | Liikevoitto |
2025 | ||||||
Segmentit yhteensä(1) | 19 916 | -10 942 | -4 614 | -2 485 | 149 | 2 024 |
Uudelleenjärjestely- ja niihin liittyvät kulut | — | -148 | -137 | -191 | -2 | -478 |
Hankittujen aineettomien ja aineellisten hyödykkeiden poistot | — | -5 | -81 | -358 | — | -444 |
Hankintaan liittyvien myynnin jaksotuksiin ja vaihto- omaisuuteen kohdistuvien käyvän arvon oikaisujen purku | -15 | -73 | — | — | — | -88 |
Sopimusperusteisiin vaateisiin liittyvät varaukset | — | -66 | — | — | — | -66 |
Muut (2) | -12 | 4 | -23 | -39 | 7 | -63 |
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät | -27 | -288 | -241 | -588 | 5 | -1 139 |
Konserni yhteensä | 19 889 | -11 230 | -4 855 | -3 073 | 154 | 885 |
2024 | ||||||
Segmentit yhteensä(1) | 19 227 | -10 183 | -4 298 | -2 405 | 243 | 2 584 |
Uudelleenjärjestely- ja niihin liittyvät kulut | — | -155 | -135 | -145 | -10 | -445 |
Hankittujen aineettomien hyödykkeiden poistot | — | — | -20 | -294 | — | -314 |
Osakkuusyhtiöiden myynti | — | — | — | — | 190 | 190 |
Omaisuuserien arvonalentumiset ja alaskirjaukset ja niiden peruutukset | — | -25 | -58 | -6 | — | -89 |
Liiketoiminnoista luopuminen | — | — | — | — | 67 | 67 |
Muut (2) | -7 | 7 | -1 | -22 | — | -23 |
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät | -7 | -173 | -214 | -467 | 247 | -614 |
Konserni yhteensä | 19 220 | -10 356 | -4 512 | -2 872 | 490 | 1 970 |
2023 | ||||||
Segmentit yhteensä(1) | 21 149 | -12 451 | -4 143 | -2 432 | 286 | 2 409 |
Uudelleenjärjestely- ja niihin liittyvät kulut | — | -151 | -61 | -138 | -6 | -356 |
Hankittujen aineettomien hyödykkeiden poistot | — | — | -49 | -292 | — | -341 |
Muut (2) | -11 | 10 | -24 | -1 | 47 | 21 |
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät | -11 | -141 | -134 | -431 | 41 | -676 |
Konserni yhteensä | 21 138 | -12 592 | -4 277 | -2 863 | 327 | 1 733 |
milj. EUR | 2025 | 2024 | 2023 |
Suomi | 1 615 | 2 060 | 1 192 |
Yhdysvallat | 5 871 | 5 032 | 5 328 |
Intia | 1 528 | 1 366 | 2 832 |
Iso-Britannia | 683 | 635 | 757 |
Muut | 10 192 | 10 127 | 11 029 |
Yhteensä | 19 889 | 19 220 | 21 138 |
milj. EUR | 2025 | 2024 |
Suomi | 1 658 | 1 476 |
Yhdysvallat | 5 736 | 4 493 |
Ranska | 1 504 | 1 647 |
Muut | 987 | 1 042 |
Yhteensä | 9 885 | 8 658 |
151 |
milj. EUR | 2025 | 2024 | 2023 |
Henkilöstökulut | 7 831 | 7 563 | 7 294 |
Materiaalikulut ja asiakassopimuksiin liittyvät kulut | 8 609 | 7 660 | 9 947 |
Aineettomien ja aineellisten hyödykkeiden poistot | 1 119 | 973 | 1 012 |
IT-palvelut | 370 | 370 | 388 |
Arvonalentumistappiot | 18 | 97 | 24 |
Muut (1) | 1 099 | 972 | 964 |
Yhteensä | 19 046 | 17 635 | 19 629 |
milj. EUR | 2025 | 2024 | 2023 |
Voitot aineellisten hyödykkeiden myynneistä | 22 | 95 | 139 |
Voitot osakeyhtiöiden myynneistä | — | 192 | — |
Voitot liiketoimintojen myynneistä | — | 70 | 29 |
Muut | 20 | 28 | 56 |
Yhteensä | 42 | 385 | 224 |
milj. EUR | 2025 | 2024 | 2023 |
Varausten muutokset | 4 | -8 | 37 |
Odotettavissa olevat luottotappiot myyntisaamisista (1) | 45 | 122 | -5 |
Kurssivoitot ennakoitujen valuuttamääräisten myyntien ja ostojen suojauksesta | 81 | 23 | 94 |
Muut | -18 | -32 | -23 |
Yhteensä | 112 | 105 | 103 |
milj. EUR | 2025 | 2024 | 2023 |
Korkotuotot rahoitussijoituksista | 134 | 269 | 199 |
Korkotuotot muihin sopimuksiin sisältyvistä rahoituskomponenteista | 17 | 31 | 21 |
Etuuspohjaisten järjestelyjen nettokorkotulot | 203 | 176 | 188 |
Venture fund -sijoitusten tappiot/ voitot⁽¹⁾ | -66 | 29 | -72 |
Muut rahoitustuotot (2)(3) | -31 | -71 | 18 |
Yhteensä | 257 | 434 | 354 |
milj. EUR | 2025 | 2024 | 2023 |
Korkokulut korollisista veloista | -141 | -209 | -201 |
Korkokulut muihin sopimuksiin sisältyvistä rahoituskomponenteista (1) | -43 | -86 | -126 |
Korkokulut vuokrasopimusveloista | -35 | -31 | -27 |
Tappiot omaisuuseristä, joihin sovelletaan käyvän arvon suojauslaskentaa, netto | -31 | -13 | -93 |
Voitot johdannaisista, joihin sovelletaan käyvän arvon suojauslaskentaa, netto | 34 | 10 | 89 |
Valuuttakurssivoitot/-tappiot, netto | 2 | 16 | -192 |
Muut rahoituskulut(2) | -32 | -7 | -29 |
Yhteensä | -246 | -320 | -579 |
152 |
153 |
milj. EUR | 2025 | 2024 | 2023 |
Tilikauden verotettavaan tuloon perustuvat verot | -478 | -439 | -429 |
Laskennalliset verot | 201 | 59 | -391 |
Yhteensä | -277 | -380 | -820 |
milj. EUR | 2025 | 2024 | 2023 |
Tuloverokulu voimassa olevalla verokannalla | -183 | -418 | -294 |
Pysyvät erot | 51 | 149 | 146 |
Kuluksi kirjatut lähdeverot | -39 | -44 | -38 |
Tuloverot aikaisemmilta tilikausilta | 1 | 10 | 23 |
Muissa maissa toimivien tytäryhtiöiden verokantojen vaikutus | -28 | -46 | -143 |
Kirjaamattomien laskennallisten verosaamisten vaikutus (1) | -58 | -44 | -533 |
Hyöty aiemmin kirjaamattomista laskennallisista verosaamisista | 14 | 81 | 25 |
Nettomuutos tuloveroissa, joihin liittyy epävarmuutta | -23 | -29 | -15 |
Muutokset tuloverokannoissa | -52 | -27 | 32 |
Tuloverot jakamattomista voittovaroista | 40 | -12 | -23 |
Yhteensä | -277 | -380 | -820 |
2025 | 2024 | ||||||
Laskennalliset | Laskennalliset | Laskennalliset | Laskennalliset | ||||
milj. EUR | verosaamiset | verovelat | Netto | verosaamiset | verovelat | Netto | |
Käyttämättömät verotukselliset tappiot ja veronhyvitykset | 1 034 | — | 1 019 | — | |||
Jakamattomat voittovarat | — | -167 | — | -213 | |||
Aineettomat ja aineelliset hyödykkeet | 2 968 | -294 | 2 957 | -152 | |||
Käyttöoikeusomaisuuserät | — | -194 | — | -131 | |||
Etuuspohjaiset eläkevarat | — | -1 913 | — | -2 106 | |||
Muut pitkäaikaiset varat | 20 | -12 | 24 | -17 | |||
Vaihto-omaisuus | 198 | -5 | 148 | -12 | |||
Muut lyhytaikaiset varat | 128 | -37 | 160 | -69 | |||
Vuokrasopimusvelat | 188 | — | 137 | — | |||
Etuuspohjaiset eläkkeet ja muut työsuhteen päättymisen jälkeiset etuudet | 781 | — | 917 | — | |||
Muut pitkäaikaiset velat | 7 | -1 | 8 | — | |||
Varaukset | 330 | -47 | 254 | -75 | |||
Muut lyhytaikaiset velat | 335 | -84 | 287 | -106 | |||
Muut väliaikaiset erot | 39 | -23 | 34 | -27 | |||
Yhteensä ennen netotusta | 6 028 | -2 777 | 3 251 | 5 945 | -2 908 | 3 037 | |
Laskennallisten verosaamisten ja -velkojen netotus | -2 385 | 2 385 | — | -2 346 | 2 346 | — | |
Yhteensä netotuksen jälkeen | 3 643 | -392 | 3 251 | 3 599 | -562 | 3 037 | |
154 |
milj. EUR | 2025 | 2024 | 2023 |
1.1. | 3 037 | 3 148 | 3 502 |
Kirjattu tuloslaskelmaan, jatkuvat toiminnot | 201 | 59 | -391 |
Kirjattu tuloslaskelmaan, lopetetut toiminnot | — | — | -3 |
Kirjattu laajaan tuloslaskelmaan | -21 | -77 | 51 |
Hankitut liiketoiminnat (1) | 45 | 2 | — |
Myynnit | — | -75 | — |
Muut | — | — | -3 |
Muuntoerot | -11 | -20 | -8 |
31.12. | 3 251 | 3 037 | 3 148 |
milj. EUR | 2025 | 2024 |
Väliaikaiset erot | 2 071 | 1 810 |
Verotukselliset tappiot | 19 530 | 19 770 |
Veronhyvitykset | 317 | 273 |
Yhteensä | 21 918 | 21 853 |
2025 | 2024 | ||||||
milj. EUR | Kirjatut | Kirjaamattomat | Yhteensä | Kirjatut | Kirjaamattomat | Yhteensä | |
Verotukselliset tappiot | |||||||
10 vuoden sisällä | 1 372 | 924 | 2 296 | 1 356 | 1 022 | 2 378 | |
Myöhemmin | 50 | 83 | 133 | 74 | — | 74 | |
Ei vanhene | 1 870 | 18 523 | 20 393 | 1 972 | 18 748 | 20 720 | |
Yhteensä | 3 292 | 19 530 | 22 822 | 3 402 | 19 770 | 23 172 | |
Veronhyvitykset | |||||||
10 vuoden sisällä | 130 | 295 | 425 | 126 | 254 | 380 | |
Myöhemmin | 167 | 9 | 176 | 45 | 4 | 49 | |
Ei vanhene | 122 | 13 | 135 | 153 | 15 | 168 | |
Yhteensä | 419 | 317 | 736 | 324 | 273 | 597 | |
2025 | 2024 | 2023 | |||||||||
milj. EUR | Ennen veroja | Verot | Verojen jälkeen | Ennen veroja | Verot | Verojen jälkeen | Ennen veroja | Verot | Verojen jälkeen | ||
Etuuspohjaisten eläkejärjestelyjen uudelleenmäärittäminen | -24 | 7 | -17 | 408 | -85 | 323 | -343 | 61 | -282 | ||
Muuntoerot | -1 627 | -3 | -1 630 | 537 | 8 | 545 | -535 | 7 | -528 | ||
Ulkomaiseen yksikköön tehdyn nettosijoituksen suojaus | 111 | -22 | 89 | -40 | 8 | -32 | 135 | -27 | 108 | ||
Rahavirtojen suojaus ja muut suojausohjelmat | 1 | — | 1 | 21 | -3 | 18 | -61 | 10 | -51 | ||
Käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta kirjattavat rahoitusvarat | 9 | -2 | 7 | 19 | -5 | 14 | 10 | — | 10 | ||
Muut lisäykset/vähennykset, netto | 7 | -1 | 6 | 3 | — | 3 | -4 | — | -4 | ||
Yhteensä | -1 523 | -21 | -1 544 | 948 | -77 | 871 | -798 | 51 | -747 | ||
155 |
milj. EUR | 2025 | 2024 | 2023 |
Liikevaihto | — | 1 059 | 1 120 |
Kulut | — | -989 | -1 090 |
Liikevoitto | — | 70 | 30 |
Rahoitustuotot ja -kulut | — | -7 | 5 |
Arvonalentumistappio arvostamisesta käypään arvoon vähennettynä myynnistä aiheutuvilla menoilla | — | -514 | — |
Myyntivoitto | 22 | 29 | — |
Voitto/tappio lopetetuista toiminnoista ennen veroja | 22 | -422 | 35 |
Tuloverot | — | -5 | -5 |
Voitto/tappio lopetetuista toiminnoista(1) | 22 | -427 | 30 |
milj. EUR | 2025 | 2024 | 2023 |
Liiketoiminnan nettorahavirta | — | 193 | -44 |
Investointien nettorahavirta (1) | 40 | -188 | -59 |
Rahoituksen nettorahavirta | — | -18 | -14 |
Lopetettujen toimintojen nettorahavirta | 40 | -13 | -117 |
156 |
milj. EUR | 31.12.2024 |
Käteisvastike | 98 |
Myöhemmin maksettava käteisvastike | 30 |
Vastike yhteensä | 128 |
Luovutettujen nettovarojen kirjanpitoarvo | -170 |
Kumulatiivinen muu laaja tulos | 64 |
Transaktiokulut | -25 |
Osakkuusyhtiöosuuden käypä arvo | 32 |
Myyntivoitto ennen veroja | 29 |
Tuloverot | — |
Myyntivoitto verojen jälkeen | 29 |
milj. EUR | 31.12.2024 |
VASTAAVAA | |
Aineelliset hyödykkeet | 102 |
Laskennalliset verosaamiset | 80 |
Vaihto-omaisuus | 147 |
Myyntisaamiset | 99 |
Asiakassopimuksiin perustuvat omaisuuserät | 293 |
Muut lyhytaikaiset rahoitusvarat ja kiinteäehtoiset sitoumukset | 98 |
Muut varat | 89 |
Rahavarat | 227 |
Vastaavaa yhteensä | 1 135 |
VASTATTAVAA | |
Vuokrasopimusvelat | 36 |
Varaukset | 46 |
Muut rahoitusvelat ja kiinteäehtoiset sitoumukset | 50 |
Ostovelat | 93 |
Asiakassopimuksiin perustuvat velat | 347 |
Asiakashankkeisiin liittyvät siirtovelat | 184 |
Muut velat | 209 |
Vastattavaa yhteensä | 965 |
Luovutetut nettovarat | 170 |
milj. EUR | 2025 | 2024 | 2023 |
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva tilikauden voitto/tappio | |||
Jatkuvat toiminnot | 629 | 1 704 | 635 |
Lopetetut toiminnot | 22 | -427 | 30 |
Tilikauden voitto | 651 | 1 277 | 665 |
Osakkeiden määrä (tuhatta) | |||
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo | 5 415 876 | 5 475 817 | 5 549 468 |
Laimentavien potentiaalisten osakkeiden vaikutus | |||
Tulosperusteiset osakepalkkiot | 12 905 | 1 118 | 8 190 |
Ehdolliset osakepalkkiot ja muut (1) | 74 001 | 53 668 | 28 265 |
Laimentavien potentiaalisten osakkeiden vaikutus yhteensä | 86 906 | 54 786 | 36 455 |
Oikaistu ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo | 5 502 782 | 5 530 603 | 5 585 923 |
(1) Sisältää työntekijöiden osakesäästöohjelmaan liittyvät lisäosakkeet. | |||
Osakekohtainen tulos, EUR | |||
Laimentamaton | |||
Jatkuvat toiminnot | 0,12 | 0,31 | 0,11 |
Lopetetut toiminnot | 0,00 | -0,08 | 0,01 |
Tilikauden voitto | 0,12 | 0,23 | 0,12 |
Laimennettu | |||
Jatkuvat toiminnot | 0,11 | 0,31 | 0,11 |
Lopetetut toiminnot | 0,00 | -0,08 | 0,01 |
Tilikauden voitto | 0,12 | 0,23 | 0,12 |
157 |
Osio 3 |
milj. EUR | 2025 | 2024 | 2023 |
Palkat(1) | 6 269 | 6 163 | 5 859 |
Eläkkeet ja muut työsuhteen päättymisen jälkeiset edut | |||
Maksupohjaiset järjestelyt | 261 | 242 | 249 |
Etuuspohjaiset järjestelyt (2) | 167 | 157 | 155 |
Osakeperusteiset maksut | 337 | 239 | 201 |
Muut henkilösivukulut | 797 | 762 | 830 |
Yhteensä | 7 831 | 7 563 | 7 294 |
Henkilöstömäärä | 2025 | 2024 | 2023 |
Jatkuvat toiminnot | 78 005 | 78 434 | 84 795 |
Lopetetut toiminnot | — | 1 927 | 1 894 |
Yhteensä | 78 005 | 80 361 | 86 689 |
milj. EUR | 2025 | 2024 | 2023 |
Lyhytaikaiset työsuhde-etuudet | 22 | 14 | 13 |
Työsuhteen päättymisen jälkeiset etuudet (1) | 1 | 1 | 1 |
Osakeperusteiset maksut | 17 | 12 | 13 |
Työsuhteen päättämiseen liittyvät etuudet (2) | 13 | 4 | — |
Yhteensä | 53 | 31 | 27 |
2025 | 2024 | 2023 | |||
EUR | Justin Hotard, 1.4. alkaen | Pekka Lundmark, 31.3. asti | Pekka Lundmark | Pekka Lundmark | |
Peruspalkka | 1 057 875 | 352 625 | 1 410 500 | 1 322 750 | |
Tulospalkkiot | 1 703 840 | 567 947 | 1 824 834 | 1 079 695 | |
Osakeperusteiset maksut (1) | 3 907 501 | 979 128 | 3 117 360 | 5 041 885 | |
Eläkekulut | 490 275 | 39 291 | 310 937 | 422 274 | |
Muut edut(2) | 3 584 877 | 5 239 650 | 55 044 | 95 756 | |
Yhteensä | 10 744 368 | 7 178 641 | 6 718 675 | 7 962 360 | |
158 |
2025 | 2024 | 2023 | |||||||||
Vuosipalkkio(1) EUR | Kokouspalkkio(2) EUR | Saadut osakkeet(3) lukumäärä | Vuosipalkkio(1) EUR | Kokouspalkkio(2) EUR | Saadut osakkeet(3) lukumäärä | Vuosipalkkio(1) EUR | Kokouspalkkio(2) EUR | Saadut osakkeet(3) lukumäärä | |||
Sari Baldauf, puheenjohtaja (4)(5) | 465 000 | 10 000 | 41 478 | 465 000 | 10 000 | 52 993 | 465 000 | 10 000 | 47 427 | ||
Timo Ihamuotila, varapuheenjohtaja(5) | 220 000 | 9 000 | 19 624 | — | — | — | — | — | — | ||
Søren Skou | — | 2 000 | — | 220 000 | 14 000 | 25 072 | 225 000 | 14 000 | 22 948 | ||
Timo Ahopelto(4)(6) | 210 000 | 10 000 | 18 732 | 210 000 | 10 000 | 23 932 | 210 000 | 10 000 | 21 418 | ||
Bruce Brown | — | — | — | — | — | — | — | 5 000 | — | ||
Elizabeth Crain(4)(5) | 220 000 | 12 000 | 19 624 | 220 000 | 12 000 | 25 072 | 215 000 | 15 000 | 21 928 | ||
Thomas Dannenfeldt(4)(7) | 245 000 | 14 000 | 21 854 | 240 000 | 14 000 | 27 351 | 230 000 | 9 000 | 23 458 | ||
Pernille Erenbjerg(7) | 200 000 | — | 17 840 | — | — | — | — | — | — | ||
Lisa Hook(5)(7) | 210 000 | 12 000 | 18 732 | 210 000 | 14 000 | 23 932 | 200 000 | 17 000 | 20 399 | ||
Jeanette Horan | — | — | — | — | — | — | 210 000 | 10 000 | 21 418 | ||
Edward Kozel | — | — | — | — | — | — | — | 5 000 | — | ||
Mike McNamara (6)(7) | 210 000 | 14 000 | 18 732 | 210 000 | 14 000 | 23 932 | — | — | — | ||
Thomas Saueressig (6) | 195 000 | 14 000 | 17 394 | 195 000 | 14 000 | 22 223 | 195 000 | 14 000 | 19 889 | ||
Carla Smits-Nusteling | — | 2 000 | — | 215 000 | 9 000 | 24 502 | 215 000 | 14 000 | 21 928 | ||
Kai Öistämö (5)(6) | 215 000 | 10 000 | 19 178 | 205 000 | 10 000 | 23 362 | 205 000 | 10 000 | 20 908 | ||
Yhteensä | 2 390 000 | 109 000 | 2 390 000 | 121 000 | 2 370 000 | 133 000 | |||||
159 |
Ohjelma | Liikkeeseen lasketut tulosperusteiset osakepalkkiot (tavoite) | Vahvistettu palkkio (% määrä tavoitteesta) | Suorituskausi | Maksuvuosi |
2022 | — | 0 % | 2022-2024 | 2025/2026 |
2023 | 12 529 600 | 110 % | 2023–2025 | 2026/2027 |
2024 | 17 534 756 | — | 2024–2026 | 2027/2028 |
2025 | 10 681 505 | — | 2025–2027 | 2028/2029 |
160 |
Tulosperusteiset osakepalkkiot | Ehdolliset osakepalkkiot | ||||
Ulkona olevat osakepalkkiot (tavoitemäärä) | Myöntämispäivän käyvän arvon painotettu keskiarvo (EUR) | Ulkona olevat osakepalkkiot | Myöntämispäivän käyvän arvon painotettu keskiarvo (EUR) | ||
1.1.2023 | 63 747 848 | 54 527 628 | |||
Myönnetty | 15 207 400 | 3,10 | 45 322 400 | 3,36 | |
Menetetty | -3 916 744 | -1 998 801 | |||
Oikeus syntynyt(1) | -31 691 700 | -3 175 287 | |||
31.12.2023 | 43 346 804 | 94 675 940 | |||
Myönnetty | 19 202 484 | 3,65 | 57 602 936 | 3,48 | |
Menetetty | -3 589 329 | -5 471 235 | |||
Oikeus syntynyt(1) | -15 223 017 | -23 834 342 | |||
31.12.2024 | 43 736 942 | 122 973 299 | |||
Myönnetty(2) | 10 818 188 | 4,73 | 97 037 127 | 4,37 | |
Menetetty | -2 803 610 | -7 901 371 | |||
Oikeus syntynyt(1) | -11 005 659 | -62 570 770 | |||
31.12.2025 | 40 745 861 | 149 538 285 | |||
Kannustinjärjestelmä | Myöntämispäivän käypä arvo |
Todellinen osakkeen kokonaistuotto | Arvioitu käyttäen järjestelmän ansaintajakson lopun osinko-oikaistua Nokian osakekurssia ja järjestelmälle asetettuja tavoitepalkkiotasoja. |
Suhteellinen osakkeen kokonaistuotto | Arvioitu käyttäen järjestelmän ansaintajakson lopun verrokkiryhmän yrityksiin suhteutettua osinko-oikaistun Nokian osakekurssin ja järjestelmälle asetettujen tavoitepalkkiotasojen yhdistelmää. |
Ehdolliset osakepalkkiot | Arvioitu käyttäen Nokian osakkeen myöntämispäivän markkinahintaa vähennettynä ansaintajakson aikana odotettavissa olevien osinkojen nykyarvolla. |
161 |
milj. EUR | Etuuspohjainen velvoite | Järjestelyn varojen käypä arvo | Omaisuuserän enimmäismäärän vaikutus | Etuuspohjaisen järjestelyn nettomäärä |
2025 | ||||
Yhdysvallat, eläkkeet | -8 971 | 13 748 | — | 4 777 |
Yhdysvallat, eläköitymisen jälkeiset järjestelyt | -1 228 | 600 | — | -628 |
Saksa | -1 891 | 1 292 | — | -599 |
Iso-Britannia | -494 | 697 | — | 203 |
Muut | -1 209 | 1 978 | -89 | 680 |
Yhteensä | -13 793 | 18 315 | -89 | 4 433 |
2024 | ||||
Yhdysvallat, eläkkeet | -10 688 | 16 188 | — | 5 500 |
Yhdysvallat, eläköitymisen jälkeiset järjestelyt | -1 393 | 701 | — | -692 |
Saksa | -1 959 | 1 240 | — | -719 |
Iso-Britannia | -529 | 736 | — | 207 |
Muut | -1 220 | 1 858 | -85 | 553 |
Yhteensä | -15 789 | 20 723 | -85 | 4 849 |
milj. EUR | 2025 | 2024 |
Rahastoidut | 10 834 | 12 665 |
Osittain rahastoidut | 2 142 | 2 252 |
Rahastoimattomat | 817 | 872 |
Yhteensä | 13 793 | 15 789 |
162 |
163 |
Etuuspohjaiset velvoitteet | 2025 | 2024 | |||||||
milj. EUR | Yhdysvallat, eläkkeet | Yhdysvallat, eläköitymisen jälkeiset järjestelyt | Muut eläkkeet | Yhteensä | Yhdysvallat, eläkkeet | Yhdysvallat, eläköitymisen jälkeiset järjestelyt | Muut eläkkeet | Yhteensä | |
1.1. | -10 688 | -1 393 | -3 708 | -15 789 | -11 325 | -1 471 | -4 072 | -16 868 | |
Kauden työsuoritukseen perustuvat menot | -80 | — | -59 | -139 | -86 | — | -62 | -148 | |
Korkokulut | -483 | -66 | -134 | -683 | -509 | -67 | -142 | -718 | |
Aiempaan työsuoritukseen perustuvat menot | -6 | — | -22 | -28 | -12 | — | 7 | -5 | |
Eläkevastuiden täyttämiset (1) | — | — | — | — | — | — | 178 | 178 | |
Yhteensä | -569 | -66 | -215 | -850 | -607 | -67 | -19 | -693 | |
Uudelleenmäärittämisestä johtuvat erät: | |||||||||
Väestötilastollisten oletusten muutoksesta johtuva tappio/voitto | — | — | -2 | -2 | 114 | 17 | 32 | 163 | |
Taloudellisten oletusten muutoksista johtuva tappio/voitto | -217 | -31 | 148 | -100 | 463 | 62 | 88 | 613 | |
Kokemusperusteiset voitot/tappiot | 48 | -10 | -6 | 32 | 94 | 27 | -13 | 108 | |
Yhteensä | -169 | -41 | 140 | -70 | 671 | 106 | 107 | 884 | |
Muuntoerot | 1 227 | 161 | 62 | 1 450 | -664 | -87 | -32 | -783 | |
Maksusuoritukset järjestelyyn osallistuvilta | — | -78 | -4 | -82 | — | -76 | -4 | -80 | |
Maksetut etuudet | 1 228 | 200 | 215 | 1 643 | 1 237 | 212 | 272 | 1 721 | |
Liiketoimintojen yhdistämisen kautta toteutuneet lisäykset | — | — | -84 | -84 | — | — | — | — | |
Muut | — | -11 | — | -11 | — | -10 | 40 | 30 | |
Yhteensä | 2 455 | 272 | 189 | 2 916 | 573 | 39 | 276 | 888 | |
31.12. | -8 971 | -1 228 | -3 594 | -13 793 | -10 688 | -1 393 | -3 708 | -15 789 | |
Etuuspohjaisten velvoitteiden keston painotettu keskiarvo (vuosina) | 7,3 | 8,0 | 9,5 | 7,9 | 9,1 | 10,3 | 10,1 | 9,5 | |
164 |
Järjestelyjen varojen käypä arvo | 2025 | 2024 | |||||||
milj. EUR | Yhdysvallat, eläkkeet | Yhdysvallat, eläköitymisen jälkeiset järjestelyt | Muut eläkkeet | Yhteensä | Yhdysvallat, eläkkeet | Yhdysvallat, eläköitymisen jälkeiset järjestelyt | Muut eläkkeet | Yhteensä | |
1.1. | 16 188 | 701 | 3 834 | 20 723 | 16 285 | 675 | 3 954 | 20 914 | |
Korkotuotot | 743 | 32 | 138 | 913 | 755 | 30 | 133 | 918 | |
Hallintokulut ja korko omaisuuserän enimmäismäärälle | -21 | — | -5 | -26 | -18 | — | -5 | -23 | |
Eläkevastuiden täyttämiset (1) | — | — | — | — | — | — | -183 | -183 | |
Yhteensä | 722 | 32 | 133 | 887 | 737 | 30 | -55 | 712 | |
Uudelleenmäärittämisestä johtuvat erät: | |||||||||
Järjestelyyn kuuluvien varojen tuotto, lukuun ottamatta korkotuottoon sisältyviä eriä | -65 | 28 | 85 | 48 | -576 | 50 | 44 | -482 | |
Yhteensä | -65 | 28 | 85 | 48 | -576 | 50 | 44 | -482 | |
Muuntoerot | -1 859 | -79 | -47 | -1 985 | 990 | 41 | 41 | 1 072 | |
Maksusuoritukset: | |||||||||
Työnantajilta | 25 | 4 | 26 | 55 | 27 | 3 | 25 | 55 | |
Järjestelyyn osallistuvilta | — | 78 | 4 | 82 | — | 76 | 4 | 80 | |
Maksetut etuudet | -1 228 | -200 | -143 | -1 571 | -1 237 | -212 | -179 | -1 628 | |
Liiketoimintojen yhdistämisen kautta toteutuneet lisäykset | — | — | 73 | 73 | — | — | — | — | |
Section 420 -siirto (2) | -35 | 35 | — | — | -38 | 38 | — | — | |
Muut | — | 1 | 2 | 3 | — | — | — | — | |
Yhteensä | -3 097 | -161 | -85 | -3 343 | -258 | -54 | -109 | -421 | |
31.12. | 13 748 | 600 | 3 967 | 18 315 | 16 188 | 701 | 3 834 | 20 723 | |
Omaisuuserän enimmäismäärän vaikutukset | 2025 | 2024 | |||||||
milj. EUR | Yhdysvallat, eläkkeet | Yhdysvallat, eläköitymisen jälkeiset järjestelyt | Muut eläkkeet | Yhteensä | Yhdysvallat, eläkkeet | Yhdysvallat, eläköitymisen jälkeiset järjestelyt | Muut eläkkeet | Yhteensä | |
1.1. | — | — | -85 | -85 | — | — | -87 | -87 | |
Korkokulut | — | — | -1 | -1 | — | — | -1 | -1 | |
Uudelleenmäärittämisestä johtuvat erät: | |||||||||
Omaisuuserän enimmäismäärän muutos, lukuun ottamatta korkokuluun sisältyviä eriä | — | — | -2 | -2 | — | — | 6 | 6 | |
Muuntoerot | — | — | -1 | -1 | — | — | -3 | -3 | |
31.12. | — | — | -89 | -89 | — | — | -85 | -85 | |
Nettomäärä | 2025 | 2024 | |||||||
milj. EUR | Yhdysvallat, eläkkeet | Yhdysvallat, eläköitymisen jälkeiset järjestelyt | Muut eläkkeet | Yhteensä | Yhdysvallat, eläkkeet | Yhdysvallat, eläköitymisen jälkeiset järjestelyt | Muut eläkkeet | Yhteensä | |
31.12. | 4 777 | -628 | 284 | 4 433 | 5 500 | -692 | 41 | 4 849 | |
Koostuu seuraavista: | |||||||||
Etuuspohjaiset eläkevarat | 4 993 | — | 1 387 | 6 380 | 5 749 | — | 1 183 | 6 932 | |
Etuuspohjaiset eläkkeet ja muut työsuhteen päättymisen jälkeiset etuudet | -216 | -628 | -1 103 | -1 947 | -249 | -692 | -1 142 | -2 083 | |
165 |
milj. EUR | 2025 | 2024 | 2023 |
Kauden työsuoritukseen perustuvat menot(2) | 139 | 148 | 157 |
Aiempaan työsuoritukseen perustuvat menot (2) | 28 | 5 | 6 |
Korot, netto(3) | -203 | -176 | -187 |
Eläkevastuiden täyttämiset (2) | — | 5 | -7 |
Yhteensä | -36 | -18 | -31 |
milj. EUR | 2025 | 2024 | 2023 |
Järjestelyyn kuuluvien varojen tuotto, lukuun ottamatta korkotuottoon sisältyviä eriä | 48 | -482 | -76 |
Väestötilastollisten oletusten muutoksesta johtuva tappio/voitto | -2 | 163 | 55 |
Taloudellisten oletusten muutoksista johtuva tappio/voitto | -100 | 613 | -301 |
Kokemusperusteiset voitot/tappiot | 32 | 108 | -26 |
Omaisuuserän enimmäismäärän muutos, lukuun ottamatta korkokuluun sisältyviä eriä | -2 | 6 | 5 |
Yhteensä | -24 | 408 | -343 |
Diskonttauskorko | Kuolevuustaulukot | |||
2025 | 2024 | 2025 | ||
Yhdysvallat (1) | 5,0 % | 5,3 % | Pri-2012 w/MP-2020 Mortality projection scale | |
Saksa | 3,9 % | 3,4 % | Heubeck 2018G | |
Iso-Britannia(2) | 5,7 % | 5,6 % | CMI 2023 | |
Kaikkien maiden painotettu keskiarvo | 4,8 % | 4,9 % | ||
2025 | 2024 | Oletuksen muutos | Oletuksen kasvun vaikutus (1) milj. EUR | Oletuksen vähennyksen vaikutus (1) milj. EUR | |
Diskonttauskorko nykyarvojen määrittämiseksi | 4,8 % | 4,9 % | 1,0 % | 990 | -1 154 |
Eläkkeiden kasvuvauhti | 2,1 % | 2,1 % | 1,0 % | -206 | 167 |
Inflaatio | 2,3 % | 2,0 % | 1,0 % | -222 | 203 |
Elinajanodote | 87–88 vuotta | 86–88 vuotta | 1 vuosi | -555 | 524 |
166 |
2025 | 2024 | ||||||||
milj. EUR | Noteeratut | Noteeraa- mattomat | Yhteensä | % järjestelyjen varoista | Noteeratut | Noteeraa- mattomat | Yhteensä | % järjestelyjen varoista | |
Oman pääoman ehtoiset arvopaperit | 1 097 | — | 1 097 | 6 % | 1 055 | — | 1 055 | 5 % | |
Vieraan pääoman ehtoiset arvopaperit | 2 101 | 145 | 2 246 | 13 % | 14 721 | 142 | 14 863 | 72 % | |
Vakuutus- sopimukset (1) | — | 9 211 | 9 211 | 50 % | — | 648 | 648 | 3 % | |
Kiinteistöt | — | 528 | 528 | 3 % | — | 860 | 860 | 4 % | |
Lyhytaikaiset sijoitukset | 4 801 | — | 4 801 | 26 % | 945 | — | 945 | 5 % | |
Pääomasijoitukset ja muut | 106 | 326 | 432 | 2 % | 103 | 2 249 | 2 352 | 11 % | |
Yhteensä | 8 105 | 10 210 | 18 315 | 100 % | 16 824 | 3 899 | 20 723 | 100 % | |
167 |
Eläköitymisen jälkeiset | ||||||||||
Eläkejärjestelyt, Yhdysvallat | järjestelyt, Yhdysvallat | Muut maat | Yhteensä | |||||||
milj. EUR | Ehdot täyttävä johdon järjestely | Ehdot täyttävä työntekijöiden järjestely | Järjestelyt, jotka eivät täytä ehtoja | Ammattiliittojen aiemmin edustamien järjestelyt | Ammattiliittoihin kuulumattomien järjestelyt | |||||
2026 | 1 057 | — | 23 | 41 | 55 | 344 | 1 520 | |||
2027 | 990 | — | 23 | 38 | 55 | 315 | 1 421 | |||
2028 | 928 | — | 22 | 77 | 55 | 320 | 1 402 | |||
2029 | 868 | — | 21 | 70 | 55 | 436 | 1 450 | |||
2030 | 812 | — | 20 | 63 | 56 | 348 | 1 299 | |||
2031–2035 | 3 288 | — | 86 | 230 | 272 | 1 826 | 5 702 | |||
168 |
Osio 4 |
169 |
milj. EUR | Liikearvo | Aineettomat hyödykkeet | Yhteensä |
2025 | |||
Hankintameno 1.1. | 6 873 | 9 793 | 16 666 |
Lisäykset | — | 161 | 161 |
Liiketoimintojen yhdistämisen kautta toteutuneet lisäykset(1) | 833 | 1 111 | 1 944 |
Myynnit ja käytöstä poistamiset | — | -14 | -14 |
Muuntoerot | -596 | -607 | -1 203 |
Hankintameno 31.12. | 7 110 | 10 444 | 17 554 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1. | -1 137 | -8 991 | -10 128 |
Poistot | — | -521 | -521 |
Arvonalentumistappiot | — | -18 | -18 |
Myynnit ja käytöstä poistamiset | — | 12 | 12 |
Muuntoerot | 23 | 473 | 496 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12. | -1 114 | -9 045 | -10 159 |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 5 736 | 802 | 6 538 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 5 996 | 1 399 | 7 395 |
2024 | |||
Hankintameno 1.1. | 6 629 | 9 893 | 16 522 |
Lisäykset | — | 97 | 97 |
Liiketoimintojen yhdistämisen kautta toteutuneet lisäykset | 33 | — | 33 |
Myytävänä olevat omaisuuserät | -38 | -170 | -208 |
Myynnit ja käytöstä poistamiset | -11 | -282 | -293 |
Muuntoerot | 260 | 255 | 515 |
Hankintameno 31.12. | 6 873 | 9 793 | 16 666 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1. | -1 125 | -8 807 | -9 932 |
Poistot | — | -390 | -390 |
Myytävänä olevat omaisuuserät | — | 165 | 165 |
Myynnit ja käytöstä poistamiset | — | 278 | 278 |
Muuntoerot | -12 | -237 | -249 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12. | -1 137 | -8 991 | -10 128 |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 5 504 | 1 086 | 6 590 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 5 736 | 802 | 6 538 |
milj. EUR | 2025 | 2024 |
Asiakassuhteet | 548 | 317 |
Patentit ja lisenssit | 341 | 304 |
Teknologiat ja hankitut keskeneräiset T&K- projektit | 269 | 12 |
Tavaramerkit ja muut | 98 | 51 |
Keskeneräiset aineettomat hyödykkeet | 143 | 118 |
Yhteensä | 1 399 | 802 |
Vuosia | 31.12.2025 |
Asiakassuhteet | 11 |
Patentit ja lisenssit | 7 |
Teknologiat ja hankitut keskeneräiset T&K- projektit | 3 |
Tavaramerkit ja muut | 2 |
170 |
milj. EUR | 2025 | 2024 |
Verkkoinfrastruktuuri | 3 323 | 2 831 |
Pilvi- ja verkkopalvelut(1) | 440 | 559 |
Matkapuhelinverkot(1) | 2 233 | 2 346 |
Loppuarvon kasvuprosentti | Diskonttauskorko verojen jälkeen | ||||
Keskeinen oletus % | 2025 | 2024 | 2025 | 2024 | |
Verkkoinfrastruktuuri | 2,0 % | 1,5 % | 9,5 % | 9,4 % | |
Pilvi- ja verkkopalvelut | 1,0 % | 1,5 % | 7,6 % | 8,0 % | |
Matkapuhelinverkot | 1,0 % | 1,0 % | 7,8 % | 8,4 % | |
171 |
Rakennukset ja rakennelmat | |
Rakennukset ja rakennelmat | 20–33 vuotta |
Kevyet rakennukset ja rakennelmat | 3–20 vuotta |
Koneet ja kalusto | |
Tuotannon koneet ja mittaus- ja testauskalusto | 1–10 vuotta |
Muut koneet ja kalusto | 3–10 vuotta |
milj. EUR | Maa-alueet, rakennukset ja rakennelmat | Koneet, kalusto ja muut | Keskeneräiset hankinnat | Yhteensä |
2025 | ||||
Hankintameno 1.1. | 946 | 3 390 | 126 | 4 462 |
Lisäykset | 11 | 205 | 244 | 460 |
Liiketoimintojen yhdistämisen kautta toteutuneet lisäykset | 24 | 123 | 94 | 241 |
Uudelleenluokittelu | 47 | 75 | -122 | — |
Myynnit ja käytöstä poistaminen | -50 | -148 | -4 | -202 |
Muuntoerot | -88 | -95 | -19 | -202 |
Hankintameno 31.12. | 890 | 3 550 | 319 | 4 759 |
Kertyneet poistot 1.1. | -518 | -2 582 | — | -3 100 |
Poistot | -57 | -326 | — | -383 |
Myynnit ja käytöstä poistaminen | 42 | 143 | — | 185 |
Muuntoerot | 57 | 52 | — | 109 |
Kertyneet poistot 31.12. | -476 | -2 713 | — | -3 189 |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 428 | 808 | 126 | 1 362 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 414 | 837 | 319 | 1 570 |
2024 | ||||
Hankintameno 1.1. | 1 434 | 3 547 | 167 | 5 148 |
Lisäykset | 22 | 230 | 115 | 367 |
Uudelleenluokittelu | 50 | 55 | -105 | — |
Myynnit ja käytöstä poistaminen | -51 | -199 | -4 | -254 |
Myytävänä olevat omaisuuserät | -548 | -306 | -50 | -904 |
Muuntoerot | 39 | 63 | 3 | 105 |
Hankintameno 31.12. | 946 | 3 390 | 126 | 4 462 |
Kertyneet poistot 1.1. | -569 | -2 628 | — | -3 197 |
Poistot | -80 | -321 | — | -401 |
Arvonalentumistappiot | -55 | — | — | -55 |
Myynnit ja käytöstä poistaminen | 40 | 190 | — | 230 |
Myytävänä olevat omaisuuserät | 171 | 223 | — | 394 |
Muuntoerot | -25 | -46 | — | -71 |
Kertyneet poistot 31.12. | -518 | -2 582 | — | -3 100 |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 865 | 919 | 167 | 1 951 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 428 | 808 | 126 | 1 362 |
172 |
Rakennukset | 3–22 vuotta |
Muut | 3–5 vuotta |
milj. EUR | Rakennukset | Muut | Yhteensä |
2025 | |||
Hankintameno 1.1. | 1 422 | 286 | 1 708 |
Lisäykset(1) | 280 | 83 | 363 |
Liiketoimintojen yhdistämisen kautta toteutuneet lisäykset | 57 | — | 57 |
Käytöstä poistaminen | -50 | -59 | -109 |
Muuntoerot | -76 | -9 | -85 |
Hankintameno 31.12. | 1 633 | 301 | 1 934 |
Kertyneet poistot 1.1. | -813 | -137 | -950 |
Poistot | -133 | -82 | -215 |
Käytöstä poistaminen | 50 | 55 | 105 |
Muuntoerot | 42 | 4 | 46 |
Kertyneet poistot 31.12. | -854 | -160 | -1 014 |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 609 | 149 | 758 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 779 | 141 | 920 |
2024 | |||
Hankintameno 1.1. | 1 434 | 275 | 1 709 |
Lisäykset(1) | 36 | 95 | 131 |
Myytävänä olevat omaisuuserät | -25 | -47 | -72 |
Käytöstä poistaminen | -48 | -38 | -86 |
Muuntoerot | 25 | 1 | 26 |
Hankintameno 31.12. | 1 422 | 286 | 1 708 |
Kertyneet poistot 1.1. | -677 | -126 | -803 |
Poistot | -135 | -88 | -223 |
Arvonalentumistappiot | -43 | — | -43 |
Myytävänä olevat omaisuuserät | 4 | 40 | 44 |
Käytöstä poistaminen | 48 | 38 | 86 |
Muuntoerot | -10 | -1 | -11 |
Kertyneet poistot 31.12. | -813 | -137 | -950 |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 757 | 149 | 906 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 609 | 149 | 758 |
milj. EUR | 2025 | 2024 | 2023 |
Käyttöoikeusomaisuuserien poistot (1) | -215 | -223 | -216 |
Vuokrasopimusvelkojen korkokulut (1) | -35 | -33 | -28 |
Arvonalentumistappiot ja niiden peruutukset | — | -43 | 2 |
Yhteensä | -250 | -299 | -242 |
milj. EUR | 2025 | 2024 | 2023 |
Vuokrasopimusvelkojen lyhennys (1) | -221 | -233 | -239 |
Vuokrasopimusvelkojen maksetut korot (1) | -35 | -33 | -28 |
Yhteensä | -256 | -266 | -267 |
173 |
milj. EUR | 2025 | 2024 |
Raaka-aineet ja puolivalmisteet | 583 | 708 |
Valmiit tuotteet | 1 088 | 930 |
Keskeneräiset asiakasprojektit | 538 | 525 |
Yhteensä | 2 209 | 2 163 |
4.5. Myyntisaamiset sekä asiakassopimuksiin perustuvat erät |
174 |
Eräpäivästä kulunut | |||||
milj. EUR | Erääntymättömät | 1–30 päivää | 31–180 päivää | yli 180 päivää | Yhteensä |
2025 | |||||
Myyntisaamiset(1) | 4 710 | 113 | 167 | 161 | 5 151 |
Asiakassopimuksiin perustuvat omaisuuserät | 805 | — | — | — | 805 |
Asiakkaille myönnetyt lainat | 62 | — | — | — | 62 |
Bruttosaamiset yhteensä | 5 577 | 113 | 167 | 161 | 6 018 |
Odotettavissa olevia luottotappioita koskeva vähennyserä | -81 | -4 | -30 | -68 | -183 |
Nettosaamiset yhteensä | 5 496 | 109 | 137 | 93 | 5 835 |
2024 | |||||
Myyntisaamiset(1) | 4 894 | 163 | 195 | 213 | 5 465 |
Asiakassopimuksiin perustuvat omaisuuserät | 694 | — | — | — | 694 |
Asiakkaille myönnetyt lainat | 70 | — | — | — | 70 |
Bruttosaamiset yhteensä | 5 658 | 163 | 195 | 213 | 6 229 |
Odotettavissa olevia luottotappioita koskeva vähennyserä | -78 | -9 | -31 | -108 | -226 |
Nettosaamiset yhteensä | 5 580 | 154 | 164 | 105 | 6 003 |
175 |
Asiakas | 2025 | 2024 |
Asiakas 1 | 4,8 % | 7,5 % |
Asiakas 2 | 4,2 % | 4,9 % |
Asiakas 3 | 3,2 % | 4,7 % |
Yhteensä | 12,2 % | 17,1 % |
Maa | 2025 | 2024 |
Yhdysvallat | 20,3 % | 21,5 % |
Maa 2 | 7,1 % | 10,6 % |
Maa 3 | 6,0 % | 5,8 % |
Yhteensä | 33,4 % | 37,9 % |
milj. EUR | 2025 | 2024 |
T&K-toimintaan liittyvät veronhyvitykset | 152 | 144 |
Välilliset verosaatavat | 14 | 27 |
Muut | 111 | 39 |
Yhteensä | 277 | 210 |
milj. EUR | 2025 | 2024 |
ALV- ja muut välilliset verosaatavat | 311 | 300 |
Sopimusvalmistukseen liittyvät ennakkomaksut | 101 | 126 |
IT-kuluihin liittyvät ennakkomaksut | 42 | 47 |
T&K-toimintaan liittyvät veronhyvitykset ja julkiset avustukset | 51 | 43 |
Liiketoimintojen myynteihin liittyvät saatavat | 23 | 23 |
Muut | 256 | 228 |
Yhteensä | 784 | 767 |
milj. EUR | 2025 | 2024 |
Palkat ja sosiaaliturvamaksuvelat | 39 | 30 |
Muut | 108 | 87 |
Yhteensä | 147 | 117 |
milj. EUR | 2025 | 2024 |
Palkat ja sosiaaliturvamaksuvelat | 1 591 | 1 531 |
Asiakashankkeisiin liittyvät siirtovelat | 190 | 245 |
Alennukset ilman suoritevelvoitetta | 294 | 380 |
ALV- ja muut välilliset verovelat | 285 | 314 |
Muut (1) | 378 | 413 |
Yhteensä | 2 738 | 2 883 |
176 |
milj. EUR | Uudelleen- järjestely- varaukset | Oikeudenkäynti- ja ympäristö- varaukset (1) | Takuu- varaukset | Varaukset sitovien ostosopimusten tappioista | Muut varaukset | Yhteensä |
1.1.2025 | 219 | 242 | 230 | 145 | 392 | 1 228 |
Liiketoimintojen yhdistäminen | 1 | — | 29 | 1 | 12 | 43 |
Kirjattu tuloslaskelmaan | ||||||
Lisäykset(2) | 397 | 165 | 295 | 109 | 72 | 1 038 |
Peruutukset | -6 | -18 | -56 | -115 | -106 | -301 |
Kirjattu tuloslaskelmaan yhteensä | 391 | 147 | 239 | -6 | -34 | 737 |
Käytetty tilikauden aikana (3) | -239 | -78 | -118 | -39 | -28 | -502 |
Muuntoerot ja muut | -1 | -22 | -3 | -13 | -51 | -90 |
31.12.2025 | 371 | 289 | 377 | 88 | 291 | 1 416 |
Pitkäaikaiset | 135 | 148 | 120 | — | 234 | 637 |
Lyhytaikaiset | 236 | 141 | 257 | 88 | 57 | 779 |
177 |
Osio 5 |
Osakkeiden määrä (tuhatta) | 2025 | 2024 | 2023 |
1.1. | 5 373 149 | 5 525 601 | 5 587 016 |
Osakeperusteisten maksujen suorittaminen | 46 375 | 24 380 | 16 886 |
Osakkeina maksettu vastike liiketoimintojen yhdistämiseksi | 127 435 | — | — |
Suunnattu osakeanti | 166 389 | — | — |
Omien osakkeiden hankinta | -130 814 | -176 832 | -78 301 |
31.12. | 5 582 534 | 5 373 149 | 5 525 601 |
178 |
Arvonmuutosrahasto ja muut rahastot | |||||
Eläkkeiden | |||||
uudelleen | Suojauskustannus- | Arvonmuutos- | |||
milj. EUR | Muuntoerot(1) | määrittäminen | Suojausrahasto | rahasto | rahasto |
1.1.2023 | 169 | 3 893 | 78 | -18 | -48 |
Muuntoerot | -547 | — | — | — | — |
Nettosijoituksen suojausvoitto | 105 | — | — | 3 | — |
Etuuspohjaisten eläkejärjestelyjen uudelleenmäärittäminen | — | -261 | — | — | — |
Käyvän arvon muutos, nettotuotot/-kulut | — | — | 2 | -25 | -87 |
Siirto tuloslaskelmaan | 19 | — | -66 | 38 | 96 |
Määräysvallattomien omistajien osuus muutoksesta | 5 | — | — | — | — |
31.12.2023 | -249 | 3 632 | 14 | -2 | -39 |
Muuntoerot | 623 | — | — | — | — |
Nettosijoituksen suojaustappio | -31 | — | — | -1 | — |
Etuuspohjaisten eläkejärjestelyjen uudelleenmäärittäminen | — | 326 | — | — | — |
Käyvän arvon muutos, nettotuotot/-kulut | — | — | 20 | -1 | 66 |
Siirto tuloslaskelmaan | -78 | — | -19 | 19 | -52 |
Määräysvallattomien omistajien osuus muutoksesta | -2 | — | — | — | — |
31.12.2024 | 263 | 3 958 | 15 | 15 | -25 |
Muuntoerot | -1 626 | — | — | — | — |
Nettosijoituksen suojausvoitto | 89 | — | — | — | — |
Etuuspohjaisten eläkejärjestelyjen uudelleenmäärittäminen | — | -17 | — | — | — |
Käyvän arvon muutos, nettotuotot/-kulut | — | — | 79 | -27 | 26 |
Siirto tuloslaskelmaan | -2 | — | -63 | 11 | -19 |
Muu lisäys | — | 2 | — | — | — |
Määräysvallattomien omistajien osuus muutoksesta | 4 | — | — | — | — |
31.12.2025 | -1 272 | 3 943 | 31 | -1 | -18 |
179 |
180 |
181 |
182 |
2025 | 2024 | ||||||||||||||||||
Kirjanpitoarvo | Käypä arvo(1) | Kirjanpitoarvo | Käypä arvo(1) | ||||||||||||||||
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti | Käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta (2) | Käypään arvoon tulosvaikutteisesti | Käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta (2) | ||||||||||||||||
milj. EUR | Jaksotettuun hankintamenoon | Taso 1 | Taso 2 | Taso 3 | Taso 2 | Yhteensä | Yhteensä | Jaksotettuun hankintamenoon | Taso 1 | Taso 2 | Taso 3 | Taso 2 | Yhteensä | Yhteensä | |||||
Pitkäaikaiset korolliset sijoitukset | 368 | — | — | — | — | 368 | 377 | 457 | — | — | — | — | 457 | 466 | |||||
Pääomasijoitusrahastot ja vastaavat osakesijoitukset | — | — | — | 857 | — | 857 | 857 | — | — | — | 865 | — | 865 | 865 | |||||
Muut pitkäaikaiset rahoitusvarat | 96 | — | 82 | — | 37 | 215 | 215 | 179 | — | 97 | — | 40 | 316 | 316 | |||||
Muut lyhytaikaiset rahoitusvarat | 231 | — | — | — | 17 | 248 | 248 | 315 | 92 | — | — | 25 | 432 | 432 | |||||
Johdannaisvarat(3) | — | — | 127 | — | — | 127 | 127 | — | — | 197 | — | — | 197 | 197 | |||||
Myyntisaamiset(4) | — | — | — | — | 4 975 | 4 975 | 4 975 | — | — | — | — | 5 248 | 5 248 | 5 248 | |||||
Lyhytaikaiset korolliset sijoitukset | 323 | — | 638 | — | — | 961 | 962 | 486 | — | 1 175 | — | — | 1 661 | 1 661 | |||||
Rahavarat | 4 647 | — | 815 | — | — | 5 462 | 5 462 | 5 251 | — | 1 372 | — | — | 6 623 | 6 623 | |||||
Rahoitusvarat yhteensä | 5 665 | — | 1 662 | 857 | 5 029 | 13 213 | 13 223 | 6 688 | 92 | 2 841 | 865 | 5 313 | 15 799 | 15 808 | |||||
Pitkäaikaiset korolliset rahoitusvelat | 2 329 | — | — | — | — | 2 329 | 2 401 | 2 918 | — | — | — | — | 2 918 | 2 986 | |||||
Muut pitkäaikaiset rahoitusvelat | 28 | — | — | 31 | — | 59 | 59 | 33 | — | — | 45 | — | 78 | 78 | |||||
Lyhytaikaiset korolliset rahoitusvelat | 1 084 | — | — | — | — | 1 084 | 1 083 | 969 | — | — | — | — | 969 | 969 | |||||
Muut lyhytaikaiset rahoitusvelat (5) | 46 | — | — | 6 | — | 52 | 52 | 883 | — | — | 488 | — | 1 371 | 1 371 | |||||
Johdannaisvelat(3) | — | — | 266 | — | — | 266 | 266 | — | — | 299 | — | — | 299 | 299 | |||||
Alennukset ilman suoritevelvoitetta (4) | 294 | — | — | — | — | 294 | 294 | 380 | — | — | — | — | 380 | 380 | |||||
Ostovelat | 2 978 | — | — | — | — | 2 978 | 2 978 | 3 213 | — | — | — | — | 3 213 | 3 213 | |||||
Rahoitusvelat yhteensä | 6 759 | — | 266 | 37 | — | 7 062 | 7 133 | 8 396 | — | 299 | 533 | — | 9 228 | 9 296 | |||||
183 |
184 |
Nimellisarvo | Lopullinen | Kirjanpitoarvo milj. EUR(1) | ||||
Liikkeeseenlaskija/velallinen | Rahoitusväline | Valuutta | (milj.) | eräpäivä | 2025 | 2024 |
Nokia Oyj | EIP T&K-laina | EUR | 500 | 2/2025 | — | 500 |
Nokia Oyj | NIB T&K-laina | EUR | 83 | 5/2025 | — | 83 |
Nokia Oyj | 2,375 % velkakirja | EUR | 292 | 5/2025 | — | 292 |
Nokia Oyj | 2,00 % velkakirja | EUR | 630 | 3/2026 | 630 | 624 |
Nokia Oyj | 4,375 % velkakirja | USD | 500 | 6/2027 | 418 | 458 |
Nokia of America Corporation | 6,50 % velkakirja | USD | 74 | 1/2028 | 63 | 71 |
Nokia Oyj | 3,125 % velkakirja | EUR | 500 | 5/2028 | 490 | 487 |
Nokia of America Corporation | 6,45 % velkakirja | USD | 206 | 3/2029 | 176 | 199 |
Nokia Oyj | 4,375 % kestävyystavoitteisiin sidottu velkakirja (2) | EUR | 500 | 8/2031 | 503 | 513 |
Nokia Oyj | NIB T&K-laina(3) | EUR | 250 | 10/2032 | 250 | 100 |
Nokia Oyj | 6,625 % velkakirja | USD | 500 | 5/2039 | 417 | 455 |
Useat konserniyhtiöt | Muut velat(4) | 466 | 105 | |||
Yhteensä | 3 413 | 3 887 | ||||
2025 | 2024 | ||||
milj. EUR | Rahoitusvarat | Rahoitusvelat | Rahoitusvarat | Rahoitusvelat | |
1.1. | 865 | -533 | 779 | -499 | |
Tappio/voitto tuloslaskelmassa, netto | -66 | -5 | 40 | -25 | |
Lisäykset(1) | 111 | — | 96 | -13 | |
Vähennykset (1) | -52 | 501 | -45 | 16 | |
Siirrot pois tasolta 3 | — | — | -5 | — | |
Muut muutokset | -1 | — | — | -12 | |
31.12. | 857 | -37 | 865 | -533 | |
185 |
186 |
187 |
2025 | 2024 | ||||||||||
Vastaavaa | Vastattavaa | Vastaavaa | Vastattavaa | ||||||||
milj. EUR | Käypä arvo(1) | Nimellisarvo(2) | Käypä arvo(1) | Nimellisarvo(2) | Käypä arvo(1) | Nimellisarvo(2) | Käypä arvo(1) | Nimellisarvo(2) | |||
Ennakoitujen rahavirtojen suojaus | |||||||||||
Valuuttatermiinit | 30 | 807 | -5 | 351 | 7 | 381 | -19 | 733 | |||
Ostetut valuuttaoptiot | 4 | 563 | — | — | — | 90 | — | — | |||
Ennakoitujen rahavirtojen ja käyvän arvon suojaukset(3) | |||||||||||
Koron- ja valuutanvaihtosopimukset | — | — | -178 | 851 | 15 | 241 | -97 | 722 | |||
Käyvän arvon suojaus | |||||||||||
Koronvaihtosopimukset | 22 | 1 255 | -3 | 375 | 28 | 1 130 | -10 | 792 | |||
Ulkomaisiin yksiköihin tehtyjen nettosijoitusten suojat | |||||||||||
Valuuttatermiinit | 1 | 88 | -2 | 460 | 3 | 527 | -8 | 971 | |||
Johdannaiset, joihin ei sovelleta suojauslaskentaa ja jotka arvostetaan käypään arvoon tuloslaskelmassa | |||||||||||
Valuuttatermiinit | 65 | 5 184 | -70 | 3 815 | 110 | 7 129 | -165 | 6 124 | |||
Ostetut valuuttaoptiot | — | — | — | — | 15 | 770 | — | — | |||
Kytketyt johdannaiset(4) | 5 | 311 | -8 | 183 | 19 | 996 | — | — | |||
Yhteensä | 127 | 8 208 | -266 | 6 035 | 197 | 11 264 | -299 | 9 342 | |||
Nimellisarvo (milj. valuutassa) | Käypä arvo milj. EUR | |||||||
Yhtiö | Rahoitusväline | Valuutta | Lopullinen eräpäivä | 2025 | 2024 | 2025 | 2024 | |
Nokia Oyj | Koronvaihtosopimus | EUR | 5/2025 | — | 292 | — | 3 | |
Nokia Oyj | Koronvaihtosopimus | EUR | 3/2026 | 630 | 630 | 8 | -1 | |
Nokia Oyj | Koron- ja valuutanvaihtosopimus | USD | 6/2027 | 500 | 500 | -29 | 9 | |
Nokia Oyj | Koronvaihtosopimus | EUR | 5/2028 | 500 | 500 | -2 | -7 | |
Nokia Oyj | Koronvaihtosopimus | EUR | 8/2031 | 500 | 500 | 13 | 22 | |
Nokia Oyj | Koron- ja valuutanvaihtosopimus | USD | 5/2039 | 500 | 500 | -149 | -92 | |
Yhteensä | -159 | -66 | ||||||
188 |
189 |
2025 | 2024 | ||||||||
milj. EUR | USD(1) | CNY | INR | JPY | USD(1) | CNY | INR | GBP | |
Rahavirtojen suojauslaskennassa määritetyn suojatun erän valuuttariski, netto(2) | 1 138 | -201 | -215 | 252 | 450 | -220 | -175 | 222 | |
Nettosijoitusten suojauslaskennassa määritetyn suojatun erän valuuttariski (3) | — | 218 | 25 | — | 135 | 783 | 208 | 152 | |
Korollisten velkojen valuuttariski(4) | -723 | — | — | — | -786 | — | — | — | |
Tase-erien valuuttariski, pois lukien korolliset velat, netto | 1 460 | -229 | -673 | 189 | 1 296 | -822 | -718 | -100 | |
Muut valuuttajohdannaiset, kirjattuna tulosvaikutteisesti käypään arvoon, netto(5) | -940 | 191 | 341 | -232 | 676 | 813 | 200 | 83 | |
milj. EUR | Rahavirtojen suojaus (1) | Nettosijoitusten suojaus(1) | Käyvän arvon ja rahavirtojen suojaus (1) |
2025 | |||
Suojausinstrumenttien kirjanpitoarvo | 29 | -2 | -180 |
Suojausinstrumenttien nimellisarvo | -1 594 | -547 | 2 481 |
Suojauskohteiden nimellisarvo | 1 594 | 547 | -2 481 |
Suojausinstrumenttien perusarvon muutos 1.1. alkaen | 120 | 112 | 34 |
Suojauskohteiden arvon muutos suojauksen tehokkuuden määrittämiseksi | -116 | -112 | -31 |
2024 | |||
Suojausinstrumenttien kirjanpitoarvo | -12 | -5 | -88 |
Suojausinstrumenttien nimellisarvo | -1 043 | -1 498 | 2 885 |
Suojauskohteiden nimellisarvo | 1 043 | 1 498 | -2 885 |
Suojausinstrumenttien perusarvon muutos 1.1. alkaen | -3 | -39 | 10 |
Suojauskohteiden arvon muutos suojauksen tehokkuuden määrittämiseksi | 6 | 39 | -13 |
190 |
2025 | 2024 | ||||||||
Havainnollistettu vaikutus tilinpäätökseen | Havainnollistettu vaikutus tilinpäätökseen | ||||||||
milj. EUR | VaR yhteensä | Tulos | Laaja tulos | Kertyneet muuntoerot | VaR yhteensä | Tulos | Laaja tulos | Kertyneet muuntoerot | |
31.12. | 12 | 10 | 15 | — | 36 | 40 | 23 | — | |
Vuoden keskiarvo | 25 | 19 | 37 | — | 19 | 15 | 21 | — | |
Vuoden vaihteluväli | 12-41 | 10-34 | 13-56 | 0-0 | 8-36 | 9-40 | 11-25 | 0-0 | |
Maturiteettijakauma nimellisarvoista (milj. EUR) (1) | ||||||
Valuutta | Käypä arvo (milj. EUR) | Painotettu keski- määräinen suojaustaso | Yhteensä | Erääntyy 3 kk:n kuluessa | Erääntyy 3–12 kk:n kuluessa | |
2025 | ||||||
Rahavirtojen suojauslaskenta | GBP | — | 0,8654 | -151 | -38 | -113 |
JPY | 15 | 171,7178 | -169 | -27 | -142 | |
USD | 9 | 1,1599 | -1 125 | -266 | -859 | |
Nettosijoitusten suojauslaskenta | CNY | -1 | 8,2658 | -218 | -218 | — |
2024 | ||||||
Rahavirtojen suojauslaskenta | GBP | -5 | 0,8423 | -222 | -69 | -153 |
USD | -11 | 1,0670 | -459 | -170 | -289 | |
Nettosijoitusten suojauslaskenta | CNY | -6 | 7,6474 | -783 | -783 | — |
INR | — | 88,8518 | -208 | -186 | -22 | |
191 |
2025 | 2024 | ||||
milj. EUR | Kiinteä korko | Vaihtuva korko(1) | Kiinteä korko | Vaihtuva korko(1) | |
Pitkäaikaiset korolliset sijoitukset | 368 | — | 457 | — | |
Lyhytaikaiset korolliset sijoitukset | 172 | 789 | 133 | 1 528 | |
Rahavarat | 55 | 5 407 | 54 | 6 569 | |
Korolliset velat | -3 145 | -268 | -3 150 | -737 | |
Rahoitusvarat ja -velat ennen johdannaisia | -2 550 | 5 928 | -2 506 | 7 360 | |
Korkojohdannaiset | 2 322 | -2 322 | 2 820 | -2 820 | |
Rahoitusvarat ja -velat johdannaisten jälkeen | -228 | 3 606 | 314 | 4 540 | |
2025 | 2024 | ||||||
milj. EUR | Vaikutus käypään arvoon | Tulosvaikutus | Vaikutus laajaan tulokseen | Vaikutus käypään arvoon | Tulosvaikutus | Vaikutus laajaan tulokseen | |
Korko – kasvu 100 peruspisteellä | 9 | 3 | 1 | 3 | 4 | — | |
Korko – lasku 100 peruspisteellä | -9 | -3 | -1 | -2 | -5 | — | |
192 |
Muut rahavarat ja korolliset sijoitukset | ||||||||
milj. EUR | Luottoluokitus(1) | Käteisvarat | Erääntyy alle 3 kk:n kuluessa | Erääntyy 3–12 kk:n kuluessa | Erääntyy 1–3 vuoden kuluessa | Erääntyy 3–5 vuoden kuluessa | Erääntyy yli 5 vuoden kuluessa | Yhteensä(2)(3) |
2025 | AAA | — | 789 | — | 11 | — | — | 800 |
AA+ – AA- | 938 | 273 | — | 34 | 6 | — | 1 251 | |
A+ – A- | 1 654 | 1 874 | 106 | 365 | 57 | 303 | 4 359 | |
BBB+ – BBB- | 104 | 69 | 8 | 64 | 3 | — | 248 | |
Muut | 120 | 13 | — | — | — | — | 133 | |
Yhteensä | 2 816 | 3 018 | 114 | 474 | 66 | 303 | 6 791 | |
2024 | AAA | — | 1 496 | — | 8 | — | — | 1 504 |
AA+ – AA- | 720 | 727 | 12 | 27 | 6 | — | 1 492 | |
A+ – A- | 2 004 | 2 346 | 380 | 241 | 157 | 102 | 5 230 | |
BBB+ – BBB- | 48 | 244 | 15 | 63 | 26 | — | 396 | |
Muut | 117 | 2 | — | — | — | — | 119 | |
Yhteensä | 2 889 | 4 815 | 407 | 339 | 189 | 102 | 8 741 | |
Rahamäärät, joita ei ole netotettu taseeseen | ||||
milj. EUR | Taseeseen merkittyjen rahoitusvarojen/velkojen nettomäärä | Rahoitusinstrumentit varat/velat | Käteisvakuus saatu/annettu | Nettomäärä |
2025 | ||||
Johdannaisvarat | 121 | -103 | -17 | 1 |
Johdannaisvelat | -258 | 103 | 148 | -7 |
Yhteensä | -137 | — | 131 | -6 |
2024 | ||||
Johdannaisvarat | 178 | -143 | -33 | 2 |
Johdannaisvelat | -296 | 143 | 147 | -6 |
Yhteensä | -118 | — | 114 | -4 |
193 |
Velkojen kirjanpitoarvo (milj. EUR) | 2025 | 2024 |
Esitetty ostoveloissa | 861 | 564 |
Joista toimittajat ovat saaneet maksun | 241 | 250 |
Eräpäivien vaihteluväli laskun päiväyksen jälkeen (päivinä) | 2025 | 2024 |
Järjestelyjen piirissä olevat velat | 60-120 | 60–90 |
Järjestelyjen ulkopuoliset vastaavat ostovelat | 30-120 | 30–120 |
Nostettu (milj. EUR) | |||||
Sitoutunut/sitoutumaton | Rahoitusjärjestely | Valuutta | Nimellisarvo (milj.) | 2025 | 2024 |
Sitoutunut | Luottolimiittisopimus(1) | EUR | 2 000 | — | — |
Sitoutunut | EIP T&K-luottolimiittisopimus (2) | EUR | 435 | — | — |
Sitoutumaton | Suomalainen yritystodistusohjelma | EUR | 750 | — | — |
Sitoutumaton | Euro-Commercial Paper -ohjelma | EUR | 1 500 | — | — |
Sitoutumaton | Euro Medium Term Note -ohjelma (3) | EUR | 5 000 | 1 630 | 1 922 |
Yhteensä | 1 630 | 1 922 | |||
milj. EUR | Pitkäaikaiset korolliset velat | Lyhytaikaiset korolliset velat | Pitkäaikaisia velkoja suojaavat johdannaiset (1) | Vuokrasopimusvelat(2) | Yhteensä |
1.1.2025 | 2 918 | 969 | 88 | 863 | 4 838 |
Rahavirrat | -724 | 360 | — | -221 | -585 |
Muut muutokset: | |||||
Liiketoimintojen yhdistämisiin liittyvät muutokset | — | 6 | — | 57 | 63 |
Valuuttakurssien muutokset | -124 | -3 | 99 | -41 | -69 |
Käyvän arvon muutokset | 13 | — | -7 | — | 6 |
Siirto pitkäaikaisten ja lyhytaikaisten välillä | 246 | -246 | — | — | — |
Lisäykset(3) | — | — | — | 342 | 342 |
Muut | — | -2 | — | — | -2 |
31.12.2025 | 2 329 | 1 084 | 180 | 1 000 | 4 593 |
1.1.2024 | 3 637 | 554 | 174 | 997 | 5 362 |
Rahavirrat | -361 | -6 | — | -225 | -592 |
Muut muutokset: | |||||
Valuuttakurssien muutokset | 64 | 2 | -49 | 15 | 32 |
Käyvän arvon muutokset | -5 | — | -37 | — | -42 |
Siirto pitkäaikaisten ja lyhytaikaisten välillä | -417 | 417 | — | — | — |
Myytävänä oleviin omaisuuseriin liittyvät velat | — | — | — | -30 | -30 |
Lisäykset(3) | — | — | — | 117 | 117 |
Muut | — | 2 | — | -11 | -9 |
31.12.2024 | 2 918 | 969 | 88 | 863 | 4 838 |
194 |
2025 | 2024 | ||||||||||||
Erääntyy | Erääntyy | ||||||||||||
milj. EUR | alle 3 kk:n kuluessa | 3–12 kk:n kuluessa | 1–3 vuoden kuluessa | 3–5 vuoden kuluessa | yli 5 vuoden kuluessa | Yhteensä | alle 3 kk:n kuluessa | 3–12 kk:n kuluessa | 1–3 vuoden kuluessa | 3–5 vuoden kuluessa | yli 5 vuoden kuluessa | Yhteensä | |
Pitkäaikaiset rahoitusvarat | |||||||||||||
Pitkäaikaiset korolliset sijoitukset | 2 | 4 | 373 | 17 | — | 396 | 3 | 5 | 359 | 129 | — | 496 | |
Muut pitkäaikaiset rahoitusvarat (1) | — | — | 46 | 1 | 43 | 90 | — | — | 57 | 8 | 48 | 113 | |
Lyhytaikaiset rahoitusvarat | |||||||||||||
Muut lyhytaikaiset rahoitusvarat lukuun ottamatta johdannaisia(1) | 140 | 90 | — | — | — | 230 | 318 | 99 | — | — | — | 417 | |
Lyhytaikaiset korolliset sijoitukset (2) | 870 | 93 | — | — | — | 963 | 1 390 | 279 | — | — | — | 1 669 | |
Rahavarat(2) | 4 989 | 134 | 145 | 10 | 244 | 5 522 | 6 351 | 114 | 80 | 83 | 25 | 6 653 | |
Nettona suoritettavien johdannaissaatavien rahavirrat: | |||||||||||||
Johdannaiset – saatavat | 2 | 9 | 9 | 8 | 8 | 36 | -6 | 3 | -1 | -1 | 4 | -1 | |
Bruttona suoritettavien johdannaissaatavien rahavirrat: | |||||||||||||
Johdannaiset – saatavat | 4 543 | 1 792 | 352 | — | — | 6 687 | 5 492 | 2 471 | 1 081 | 114 | — | 9 158 | |
Johdannaiset – velat | -4 505 | -1 773 | -341 | — | — | -6 619 | -5 428 | -2 416 | -1 017 | -106 | — | -8 967 | |
Myyntisaamiset | 4 275 | 864 | 39 | — | — | 5 178 | 4 529 | 933 | 39 | — | — | 5 501 | |
Pitkäaikaiset rahoitus- ja vuokrasopimusvelat | |||||||||||||
Pitkäaikaiset korolliset velat | -8 | -101 | -1 181 | -301 | -1 454 | -3 045 | -21 | -103 | -1 345 | -926 | -1 441 | -3 836 | |
Pitkäaikaiset vuokrasopimusvelat | — | — | -315 | -205 | -467 | -987 | — | — | -294 | -172 | -266 | -732 | |
Muut pitkäaikaiset rahoitusvelat | -11 | — | -9 | -8 | — | -28 | -12 | — | -23 | -10 | — | -45 | |
Lyhytaikaiset rahoitus- ja vuokrasopimusvelat | |||||||||||||
Lyhytaikaiset korolliset velat | -1 095 | -3 | — | — | — | -1 098 | -603 | -386 | — | — | — | -989 | |
Lyhytaikaiset vuokrasopimusvelat | -71 | -169 | — | — | — | -240 | -64 | -175 | — | — | — | -239 | |
Muut lyhytaikaiset rahoitusvelat lukuun ottamatta johdannaisia(3) | -3 | -7 | — | — | — | -10 | -490 | -2 | — | — | — | -492 | |
Nettona suoritettavien johdannaisvelkojen rahavirrat: | |||||||||||||
Johdannaiset – velat | -4 | 1 | 1 | — | — | -2 | -2 | -14 | -10 | 3 | — | -23 | |
Bruttona suoritettavien johdannaisvelkojen rahavirrat: | |||||||||||||
Johdannaiset – saatavat | 3 635 | 711 | 801 | 56 | 665 | 5 868 | 5 517 | 1 400 | 965 | 160 | 784 | 8 826 | |
Johdannaiset – velat | -3 675 | -727 | -835 | -59 | -705 | -6 001 | -5 635 | -1 458 | -1 013 | -174 | -777 | -9 057 | |
Alennukset ilman suoritevelvoitetta | -124 | -145 | -20 | — | -5 | -294 | -222 | -149 | -6 | -3 | — | -380 | |
Ostovelat | -2 841 | -102 | -35 | — | — | -2 978 | -3 049 | -126 | -25 | -12 | -1 | -3 213 | |
Annetut ja saadut sitoumukset | |||||||||||||
Annetut lainasitoumukset(4) | -4 | -3 | — | — | — | -7 | -5 | -6 | — | — | — | -11 | |
Saadut lainasitoumukset (5) | -1 | -3 | 928 | 1 496 | — | 2 420 | -1 | 148 | 1 410 | — | — | 1 557 | |
Annetut sijoitussitoumukset (6) | -221 | — | — | — | — | -221 | -306 | — | — | — | — | -306 | |
195 |
Osio 6 |
milj. EUR | Alle 1 vuosi | 1–5 vuotta | Yli 5 vuotta |
2025 | |||
Ostovelvoitteet | 4 264 | 617 | 15 |
Vuokrasitoumukset (1) | — | 101 | 731 |
2024 | |||
Ostovelvoitteet | 2 538 | 697 | 3 |
Vuokrasitoumukset (1) | 9 | 86 | 573 |
milj. EUR | 2025 | 2024 |
Takaukset samaan konserniin kuuluvien yritysten puolesta | ||
Rahoituslaitosten antamat takaukset | ||
Kaupalliset takaukset(1) | 943 | 964 |
Ei-kaupalliset takaukset | 431 | 498 |
Yhtiötakaukset(2) | ||
Kaupalliset takaukset(1) | 275 | 263 |
Ei-kaupalliset takaukset | 37 | 33 |
Rahoitussitoumukset | ||
Asiakasrahoitussitoumukset (3) | 7 | 11 |
Sijoitussitoumukset (4) | 221 | 306 |
196 |
197 |
milj. EUR | 28.2.2025 |
Käteisvastike | 1 066 |
Infineran vaihtovelkakirjalainat | 785 |
Nokian liikkeeseenlaskemat osakkeet | 584 |
Hankintaa edeltäville työsuorituksille kohdistuva osuus korvaavista osakeperusteisista kannustinohjelmista | 61 |
Luovutettu vastike yhteensä | 2 496 |
milj. EUR | 28.2.2025 |
VASTAAVAA | |
Aineettomat hyödykkeet | 1 111 |
Aineelliset hyödykkeet | 241 |
Laskennalliset verosaamiset | 82 |
Vaihto-omaisuus | 337 |
Myyntisaamiset(1) | 349 |
Muut varat | 207 |
Rahavarat | 78 |
Varat yhteensä | 2 405 |
VASTATTAVAA | |
Laskennalliset verovelat | 37 |
Ostovelat | 230 |
Asiakassopimuksiin perustuvat velat | 184 |
Muut velat | 291 |
Velat yhteensä | 742 |
Yksilöitävissä olevat nettovarat | 1 663 |
Liikearvo | 833 |
Hankitut nettovarat | 2 496 |
Käypä arvo | Poistoaika | |
Milj. euroa | Vuosia | |
Asiakassuhteet | 646 | 12 |
Teknologiat | 380 | 3-4 |
Tavaramerkit ja muut | 85 | 3-4 |
Yhteensä | 1 111 |
198 |
Emoyhtiön | Konsernin | ||
omistusosuus | omistusosuus | ||
Kotipaikka | Yhtiön nimi | % | % |
Suomi | Comptel Oy | — | 100,0 |
Infinera Oy | — | 100,0 | |
Nokia Innovations Oy | 100,0 | 100,0 | |
Nokia Investments Oy | 100,0 | 100,0 | |
Nokia Solutions and Networks Asset Management Oy | — | 100,0 | |
Nokia Solutions and Networks Branch Operations Oy | — | 100,0 | |
Nokia Solutions and Networks Oy | 100,0 | 100,0 | |
Nokia Technologies Oy | 100,0 | 100,0 | |
Nokia Teknologia Oy | 100,0 | 100,0 | |
Afganistan | Nokia Siemens Networks Afghanistan LLC | — | 100,0 |
Alankomaat | Alcatel-Lucent Services International B.V. | — | 100,0 |
Coriant Netherlands B.V. | — | 100,0 | |
Infinera Optics B.V. | — | 100,0 | |
Nokia Solutions and Networks B.V. | — | 100,0 | |
Tellabs Access B.V. | — | 100,0 | |
Tellabs Enterprises B.V. | — | 100,0 | |
Tellabs Holdings B.V. | — | 100,0 | |
Algeria | Nokia Algerie Sarl | — | 100,0 |
Angola | Alcatel-Lucent Angola, Limitada | — | 100,0 |
Arabiemiirikunnat | Alcatel Lucent Middle East and North Africa DMCC | — | 100,0 |
Infinera FZ LLC | — | 100,0 | |
Nokia Networks LLC | — | 100,0 | |
Nokia Solutions and Networks AE FZ-LLC | — | 100,0 | |
Nokia Solutions and Networks LLC - OPC | — | 100,0 | |
Argentiina | Infinera Corporation Argentina S.R.L. | — | 100,0 |
Nokia Solutions and Networks Argentina S.A. | — | 100,0 | |
Armenia | Nokia Solutions and Networks CJSC | — | 100,0 |
Australia | Infinera Pty Ltd | — | 100,0 |
Nokia Services Pty Limited | — | 100,0 | |
Nokia Solutions and Networks Australia Pty Ltd | — | 100,0 | |
Radio Frequency Systems Pty Limited | — | 100,0 | |
Azerbaidžan | Nokia Solutions and Networks Baku LLC | — | 100,0 |
Bangladesh | Nokia Solutions and Networks Bangladesh Limited | — | 100,0 |
Belgia | Infinera Networks Belgium | — | 100,0 |
Nokia Bell NV | — | 100,0 | |
Bolivia | Nokia Solutions and Networks Bolivia S.A. | — | 100,0 |
Emoyhtiön | Konsernin | ||
omistusosuus | omistusosuus | ||
Kotipaikka | Yhtiön nimi | % | % |
Bosnia-Hertsegovina | Nokia Solutions and Networks d.o.o. Banja Luka | — | 100,0 |
Nokia Solutions and Networks d.o.o., Sarajevo | — | 100,0 | |
Brasilia | Infinera do Brasil Serviços Técnicos Ltda. | — | 100,0 |
Infinera do Brasil Técnologia Ltda. | — | 100,0 | |
Nokia Solutions and Networks do Brasil Telecomunicações Ltda. | — | 100,0 | |
RFS Brasil Telecomunicações Ltda. | — | 100,0 | |
Bulgaria | Nokia Solutions and Networks EOOD | — | 100,0 |
Caymansaaret | Infinera Global Holdings LP | — | 100,0 |
Chile | Nokia Solutions and Networks Chile Ltda. | — | 100,0 |
Costa Rica | Alcatel Centroamerica S.A. | — | 100,0 |
Nokia Costa Rica S.A. | — | 100,0 | |
Dominikaaninen tasavalta | Nokia Dominican Republic, S.A.S. | — | 100,0 |
Ecuador | Nokia Solutions and Networks Ecuador S.A. | — | 100,0 |
Egypti | Coriant Optical Networks Trading Egypt S.A.E. | — | 100,0 |
Nokia Egypt S.A.E. | — | 100,0 | |
El Salvador | Nokia El Salvador, S.A. de C.V. | — | 100,0 |
Espanja | Infinera SL | — | 100,0 |
Nokia Spain, S.A. | — | 100,0 | |
Nokia Transformation, Engineering & Consulting Services Spain S.L.U. | — | 100,0 | |
Etelä-Afrikka | Infinera South Africa Proprietary Limited | — | 70,0 |
Nokia Solutions and Networks South Africa (Pty) Ltd | — | 100,0 | |
Nokia South Africa (Pty) Ltd | — | 69,9 | |
Etelä-Korea | Infinera Korea Limited | — | 100,0 |
Nokia Solutions and Networks Korea Ltd. | — | 100,0 | |
Filippiinit | Infinera Philippines, Inc. | — | 100,0 |
Lucent Technologies Philippines Inc. | — | 100,0 | |
Nokia Shanghai Bell Philippines, Inc. | — | 100,0 | |
Nokia Solutions and Networks Philippines, Inc. | — | 100,0 | |
Guatemala | Nokia Operations de Guatemala, S.A. | — | 100,0 |
Hong Kong | Coriant (HK) Limited | — | 100,0 |
Infinera Asia Limited | — | 100,0 | |
Nokia Hong Kong Limited | — | 100,0 | |
Nokia Shanghai Bell (Hong Kong) Limited | — | 100,0 |
199 |
Emoyhtiön | Konsernin | ||
omistusosuus | omistusosuus | ||
Kotipaikka | Yhtiön nimi | % | % |
Indonesia | PT Infinera Networks Indonesia | — | 100,0 |
PT Nokia Solutions and Networks Indonesia | — | 100,0 | |
Intia | Comptel Communications India Private Limited | — | 100,0 |
Coriant India Private Limited | — | 100,0 | |
Infinera Communication India Private Limited | — | 100,0 | |
Infinera India Private Limited | — | 100,0 | |
Nokia India Private Limited | 100,0 | 100,0 | |
Nokia Solutions and Networks India Private Limited | — | 100,0 | |
Noktel Telequipments Manufacturers India Private Limited | — | 100,0 | |
RFS India Telecom Private Limited | — | 100,0 | |
WiChorus Design & Development Private Limited | — | 100,0 | |
Iran | Pishahang Communications Networks Development Company (Private Joint Stock) | — | 90,0 |
Irlanti | Infinera EMEA Holdings Limited | — | 100,0 |
Nokatus Insurance Company Designated Activity Company (DAC) | 100,0 | 100,0 | |
Infinera International Holdings Unlimited Company | — | 100,0 | |
Nokia Ireland Limited | — | 100,0 | |
Israel | Infinera (Israel) Ltd. | — | 100,0 |
Nokia Solutions and Networks Israel Ltd. | — | 100,0 | |
Italia | Infinera S.r.l. | — | 100,0 |
Nokia Solutions and Networks Italia S.p.A. | — | 100,0 | |
Nokia Solutions and Networks S.p.A. | — | 100,0 | |
Itävalta | Nokia Solutions and Networks Holding Österreich GmbH | — | 100,0 |
Nokia Solutions and Networks Österreich GmbH | — | 100,0 | |
Jamaika | Nokia Jamaica Limited | — | 100,0 |
Japani | Coriant K.K. | — | 100,0 |
Infinera Japan K.K. | — | 100,0 | |
Nokia Innovations Japan G.K. | — | 100,0 | |
Nokia Solutions and Networks Japan G.K. | — | 100,0 | |
Kamerun | Societe de Telecommunication Camerounaise - Sotelcam | — | 99,6 |
Kanada | Infinera Canada Inc. | — | 100,0 |
Nokia Canada Inc. | — | 100,0 | |
Kazakstan | Infinera Kazakhstan LLP | — | 100,0 |
"Nokia Solutions and Networks Kazakhstan" LLP | — | 100,0 | |
Kiina | Alcatel-Lucent Shanghai Bell Information Products Co., Ltd. | — | 100,0 |
Hunan Huanuo Technology Co., Ltd. | — | 100,0 |
Emoyhtiön | Konsernin | ||
omistusosuus | omistusosuus | ||
Kotipaikka | Yhtiön nimi | % | % |
Infinera Communications International (Shanghai) Limited | — | 100,0 | |
Infinera Communications Technologies (Shanghai) Limited | — | 100,0 | |
Infinera Networks (Shanghai) Co., Ltd. | — | 100,0 | |
Lucent Technologies Investment Co., Ltd. | — | 100,0 | |
Lucent Technologies Qingdao Telecommunications Systems, Ltd. | — | 51,0 | |
Nokia (Shanghai) Enterprise Management Co., Ltd. | — | 100,0 | |
Nokia Networks (Chengdu) Co., Ltd. | — | 100,0 | |
Nokia Shanghai Bell Co., Ltd. (1) | — | 100,0 | |
Nokia Shanghai Bell Software Co., Ltd. | — | 100,0 | |
Nokia Solutions and Networks (Suzhou) Supply Chain Service Co., Ltd. | — | 100,0 | |
Nokia Solutions and Networks Investment (China) Co., Ltd. | — | 100,0 | |
Nokia Solutions and Networks System Technology (Beijing) Co., Ltd. | — | 100,0 | |
RFS Radio Frequency Systems (Shanghai) Co., Ltd. | — | 100,0 | |
Kolumbia | Infinera Colombia S.A.S. | — | 100,0 |
Nokia Solutions and Networks Colombia Ltda. | — | 100,0 | |
Kreikka | Infinera (Hellas) Single Member Limited Liability Company | — | 100,0 |
Nokia Solutions and Networks Hellas Single Member S.A. | — | 100,0 | |
Kroatia | Nokia Solutions and Networks d.o.o. | — | 100,0 |
Kuwait | Nokia Solutions and Networks Kuwait W.L.L. | — | 49,0 |
Laos | Nokia Shanghai Bell Lao Sole Co., Ltd. | — | 100,0 |
Latvia | Nokia Solutions and Networks SIA | — | 100,0 |
Liettua | UAB Nokia Solutions and Networks | — | 100,0 |
Luxemburg | Coriant International S.à r.l. | — | 100,0 |
International Telecom Holdings S.à r.l. | — | 100,0 | |
Xieon Networks S.à r.l. | — | 100,0 | |
Xieon Networks Acquisition S.à r.l. | — | 100,0 | |
Xieon Networks Investment S.à r.l. | — | 100,0 | |
Xieon Networks Solutions S.à r.l. | — | 100,0 | |
Xieon Networks Venture S.à r.l. | — | 100,0 | |
Malesia | Coriant (Malaysia) Sdn Bhd | — | 100,0 |
Mid-Wonder Solutions Sdn. Bhd. | — | 100,0 | |
Nokia Services and Networks Malaysia Sdn. Bhd. | — | 100,0 | |
Tellabs Communications (Malaysia) Sdn Bhd | — | 100,0 |
200 |
Emoyhtiön | Konsernin | ||
omistusosuus | omistusosuus | ||
Kotipaikka | Yhtiön nimi | % | % |
Tellabs (Malaysia) Sdn. Bhd. | — | 49,5 | |
Marokko | Nokia Solutions and Networks Morocco SARL | — | 100,0 |
Meksiko | Infinera International de México, S. de R.L. de C.V. | — | 100,0 |
Nokia Operations de México S.A. de C.V. | — | 100,0 | |
Radio Frequency Systems de México S.A. de C.V. | — | 100,0 | |
Moldova | "Nokia Solutions and Networks" S.R.L. | — | 100,0 |
Myanmar | Nokia Solutions and Networks Myanmar Limited | — | 100,0 |
Nicaragua | Lucent Technologies Nicaragua, S.A. | — | 100,0 |
Nigeria | Alcatel-Lucent Nigeria Limited | — | 100,0 |
Nokia Solutions and Networks Nigeria Ltd. | — | 100,0 | |
Norja | Infinera Norway AS | — | 100,0 |
Nokia Solutions and Networks Norge AS | — | 100,0 | |
Pakistan | Alcatel-Lucent Pakistan Limited | — | 90,0 |
Nokia Solutions and Networks Pakistan (Private) Limited | — | 100,0 | |
Paraguay | Nokia Paraguay S.A. | — | 100,0 |
Peru | Nokia Solutions and Networks Peru S.A. | — | 100,0 |
Portugali | Alcatel-Lucent Portugal, S.A. | — | 100,0 |
Infinera, Unipessoal Lda | — | 100,0 | |
Nokia Solutions and Networks Portugal S.A. | — | 100,0 | |
Puerto Rico | Nokia Puerto Rico Inc. | — | 100,0 |
Puola | Infinera sp. z o. o. | — | 100,0 |
IRIS Telecommunication Poland sp. z o.o. | — | 100,0 | |
Nokia Solutions and Networks sp. z o.o. | — | 100,0 | |
Ranska | Alcatel Lucent | — | 100,0 |
Evolium | — | 100,0 | |
Infinera | — | 100,0 | |
Nokia Networks France | — | 100,0 | |
Nokia Participations | — | 100,0 | |
Nokia Participations Chine | — | 100,0 | |
Radio Frequency Systems France | — | 100,0 | |
Romania | Nokia Networks S.R.L. | — | 99,2 |
Ruotsi | Infinera AB | — | 100,0 |
Nokia Solutions and Networks AB | — | 100,0 | |
Saksa | Alcatel SEL Unterstützungs GmbH | — | 100,0 |
Coriant GmbH | — | 100,0 | |
Coriant GmbH & Co. KG | — | 100,0 | |
Coriant R&D GmbH | — | 100,0 | |
Coriant Verwaltungs GmbH | — | 100,0 |
Emoyhtiön | Konsernin | ||
omistusosuus | omistusosuus | ||
Kotipaikka | Yhtiön nimi | % | % |
Infinera GmbH | — | 100,0 | |
IRIS Telecommunication GmbH | — | 100,0 | |
Nokia Asset Verwaltungsgesellschaft mbH | — | 100,0 | |
Nokia Display Technics GmbH i.L. | — | 100,0 | |
Nokia Electronics Bochum GmbH i.L. | — | 100,0 | |
Nokia Kunststofftechnik GmbH i.L. | — | 100,0 | |
Nokia Solutions and Networks GmbH & Co. KG | — | 100,0 | |
Nokia Solutions and Networks International Holding GmbH | — | 100,0 | |
Nokia Solutions and Networks Management GmbH | — | 100,0 | |
Nokia Technology GmbH | — | 100,0 | |
Nokia Unterstützungsgesellschaft mbH | — | 100,0 | |
RFS Holding GmbH | — | 100,0 | |
Saudi-Arabia | Alcatel-Lucent Saudi Arabia Co., Ltd. | — | 100,0 |
Nokia Arabia Limited | — | 100,0 | |
Nokia Regional Headquarters Company | — | 100,0 | |
Senegal | Nokia West and Central Africa SA | — | 100,0 |
Serbia | Infinera d.o.o Belgrade - In Liquidation | — | 100,0 |
Nokia Solutions and Networks Serbia d.o.o. Beograd | — | 100,0 | |
Singapore | Infinera Singapore Pte Ltd | — | 100,0 |
Nokia Solutions and Networks Singapore Pte. Ltd. | — | 100,0 | |
Slovakia | Nokia Slovakia, A.S. | — | 100,0 |
Slovenia | Nokia Solutions and Networks, telekomunikacijske resitve, d.o.o. | — | 100,0 |
Sri Lanka | Nokia Solutions and Networks Lanka (Private) Limited | — | 100,0 |
Sveitsi | Alcatel-Lucent Trade International AG | — | 100,0 |
Nokia Solutions and Networks Schweiz AG | — | 100,0 | |
Taiwan | Infinera Taiwan Co., Ltd. | — | 100,0 |
Nokia Solutions and Networks Taiwan Co., Ltd. | — | 100,0 | |
Taiwan International Standard Electronics Limited | — | 60,0 | |
Tansania | Nokia Solutions and Networks Tanzania Limited | — | 100,0 |
Tanska | Infinera Denmark A/S | — | 100,0 |
Nokia Denmark A/S | — | 100,0 | |
Thaimaa | Infinera Networks (Thailand) Co., Ltd | — | 100,0 |
Nokia (Thailand) Co., Ltd. | — | 100,0 | |
Tšekki | Nokia Solutions and Networks Czech Republic, s.r.o. | — | 100,0 |
Tunisia | Nokia Solutions and Networks CCC | — | 100,0 |
Nokia Solutions and Networks Tunisia SA | — | 100,0 | |
Turkki | Alcatel Lucent Teletas Telekomunikasyon A.S. | — | 65,0 |
201 |
Emoyhtiön | Konsernin | ||
omistusosuus | omistusosuus | ||
Kotipaikka | Yhtiön nimi | % | % |
IRIS Telekomünikasyon Mühendislik Hizmetleri A.S. | — | 100,0 | |
Nokia Solutions Networks Iletisim A.S. | — | 100,0 | |
Ukraina | LLC "Nokia Solutions and Networks Ukraine" | — | 100,0 |
Unkari | Infinera Hungary Kft. | — | 100,0 |
Nokia Solutions and Networks Kft. | — | 100,0 | |
Nokia Solutions and Networks TraffiCOM Kft. | — | 99,0 | |
Uruguay | Nokia Uruguay S.A. | — | 100,0 |
Uusi-Seelanti | Nokia New Zealand Limited | — | 100,0 |
Uzbekistan | Nokia Solutions and Networks Tashkent LLC | — | 100,0 |
Venezuela | Alcatel de Venezuela C.A. | — | 100,0 |
Tellabs de Venezuela, S.A. | — | 100,0 | |
Venäjä | Coriant LLC | — | 100,0 |
LLC Infinera | — | 100,0 | |
OOO "Nokia Solutions and Networks" | — | 100,0 | |
Vietnam | Alcatel-Lucent Vietnam Limited | — | 100,0 |
Nokia Solutions and Networks Technical Services Vietnam Company Limited | — | 100,0 | |
Viro | Nokia Solutions and Networks OÜ | — | 100,0 |
Yhdistynyt Kuningaskunta | Alcatel IP Networks Limited | — | 100,0 |
Alcatel-Lucent Centro Caribbean Holding Limited | — | 100,0 | |
Coriant UK Limited | — | 100,0 | |
Infinera Limited | — | 100,0 | |
Nokia Software UK Limited | — | 100,0 | |
Nokia UK Limited | — | 100,0 | |
Yhdysvallat | Alcatel-Lucent International Holdings Inc. | — | 100,0 |
Bell Laboratories Inc. | — | 100,0 | |
Infinera America Inc. | — | 100,0 | |
Infinera Corporation | — | 100,0 | |
Infinera Global Holdings LLC | — | 100,0 | |
Infinera International Corporation | — | 100,0 | |
Infinera North America, LLC | — | 100,0 | |
Infinera Operations, LP | — | 100,0 | |
Infinera Optical Holding, Inc. | — | 100,0 | |
Infinera Optical Networks, Inc. | — | 100,0 | |
Infinera (USA) Inc. | — | 100,0 | |
MRAC, Inc. | — | 100,0 | |
Nassau Metals Corporation | — | 100,0 | |
Nokia Apps Distribution LLC | — | 100,0 |
Emoyhtiön | Konsernin | ||
omistusosuus | omistusosuus | ||
Kotipaikka | Yhtiön nimi | % | % |
Nokia Federal Solutions Inc. | — | 100,0 | |
Nokia Innovations US LLC | — | 100,0 | |
Nokia Investment Management Corporation | — | 100,0 | |
Nokia of America Corporation | — | 100,0 | |
Nokia US Holdings Inc. | — | 100,0 | |
SAC AE Design Group, Inc. | — | 100,0 | |
SAC Wireless of CA, Inc. | — | 100,0 | |
SAC Wireless, LLC | — | 100,0 | |
Western Electric Company Incorporated | — | 100,0 | |
WiChorus, LLC | — | 100,0 |
Emoyhtiön | Konsernin | ||
omistusosuus | omistusosuus | ||
Kotipaikka | Yhtiön nimi | % | % |
Suomi | HMD Global Oy | — | 10,0 |
NestAI Oy | — | 9,4 | |
Hongkong | TD Tech Holding Limited | — | 51,0 |
Itävalta | TETRON Sicherheitsnetz Errichtungs-und BetriebsgmbH | — | 35,0 |
Kiina | Alcatel Shenyang Telecommunication Co., Ltd. | — | 55,0 |
Fujian FUNO Mobile Communication Technology Co., Ltd. | — | 49,0 | |
Zhejiang Bell Technical Co., Ltd. | — | 40,0 | |
Kuuba | Copal, S.A. | — | 49,0 |
Nigeria | ITT Nigeria Limited | — | 40,0 |
Ranska | ASN Holding | — | 20,0 |
Cibair | — | 19,0 | |
III-V Lab | — | 40,0 | |
Saudi-Arabia | Nokia Solutions and Networks Al-Saudia Co. Limited | — | 49,0 |
Yhdysvallat | MobileMedia Ideas LLC | — | 40,0 |
New Jersey Bell Labs Venture Studio, LLC | — | 50,0 |
202 |
milj. EUR | 2025 | 2024 | 2023 |
Myynnit | 33 | 36 | 46 |
Ostot | -154 | -147 | -141 |
Myynti- ja muut saamiset | 20 | 73 | 18 |
Osto- ja muut velat | -32 | -35 | -31 |
203 |
milj. EUR | Liite | 2025 | 2024 |
Liikevaihto | — | — | |
Bruttokate | — | — | |
Myynnin ja hallinnon kulut | -130 | -67 | |
Liiketoiminnan muut tuotot | 4 | 9 | 14 |
Liiketoiminnan muut kulut | 4 | -1 | -23 |
Liiketappio | -122 | -76 | |
Rahoitustuotot ja -kulut | |||
Tuotot pysyvien vastaavien sijoituksista (1) | 5 | 1 732 | 50 |
Korko- ja muut rahoitustuotot | 5 | 310 | 549 |
Korko- ja muut rahoituskulut | 5 | -409 | -622 |
Tappiot osakkeiden ja liiketoimintojen likvidoinneista | 5 | — | -2 |
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä | 1 633 | -25 | |
Voitto/tappio ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 1 511 | -101 | |
Tilinpäätössiirrot | |||
Konserniavustukset | 20 | — | |
Voitto/tappio ennen veroja | 1531 | -101 | |
Tuloverot | 6 | -2 | 2 |
Tilikauden voitto/tappio | 1 529 | -99 |
204 |
milj. EUR | Liite | 2025 | 2024 |
VASTAAVAA | |||
Pysyvät vastaavat | |||
Aineettomat oikeudet | 2 | 2 | |
Aineettomat hyödykkeet yhteensä | 2 | 2 | |
Maa- ja vesialueet | 7 | 8 | 8 |
Rakennukset ja rakennelmat | 7 | 62 | 65 |
Koneet ja kalusto | 7 | 1 | 1 |
Muut aineelliset hyödykkeet | 7 | 3 | 4 |
Keskeneräiset hankinnat | 7 | 11 | 8 |
Aineelliset hyödykkeet yhteensä | 85 | 86 | |
Osuudet saman konsernin yhtiöissä | 8 | 18 192 | 18 192 |
Pitkäaikaiset korolliset sijoitukset | 8, 13 | 368 | 457 |
Muut pitkäaikaiset sijoitukset | 8, 13 | 44 | 1 |
Sijoitukset yhteensä | 18 604 | 18 650 | |
Pitkäaikaiset lainasaamiset saman konsernin yhtiöiltä | 13 | 1 203 | 1 412 |
Pitkäaikaiset lainasaamiset muilta yhtiöiltä | 13 | 1 | 16 |
Muut pitkäaikaiset saamiset | 23 | 23 | |
Laskennalliset verosaamiset | 6 | 27 | 19 |
Pitkäaikaiset saamiset yhteensä | 1 254 | 1 470 | |
Pysyvät vastaavat yhteensä | 19 945 | 20 208 | |
Vaihtuvat vastaavat | |||
Lyhytaikaiset lainasaamiset saman konsernin yhtiöiltä | 13 | 3 263 | 1 187 |
Lyhytaikaiset korolliset sijoitukset | 13 | 941 | 1 576 |
Konserniavustus saman konsernin yhtiöiltä | 20 | — | |
Muut rahoitusvarat saman konsernin yhtiöiltä | 13, 14 | 22 | 43 |
Muut rahoitusvarat muilta yhtiöiltä | 13, 14 | 136 | 225 |
Siirtosaamiset ja maksetut ennakkomaksut saman konsernin yhtiöiltä | 9 | 168 | 158 |
Siirtosaamiset ja maksetut ennakkomaksut muilta yhtiöiltä | 9 | 17 | 509 |
Vaihtuvat vastaavat yhteensä | 4 567 | 3 698 | |
Rahavarat | 13 | 3 361 | 4 421 |
Vastaavaa yhteensä | 27 873 | 28 327 |
milj. EUR | Liite | 2025 | 2024 |
VASTATTAVAA | |||
Oma pääoma | |||
Osakepääoma | 10 | 246 | 246 |
Ylikurssirahasto | 10 | 46 | 46 |
Käyvän arvon rahasto ja muut rahastot | 10 | 14 | 41 |
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 10 | 15 264 | 13 448 |
Edellisten tilikausien voitto | 10 | 171 | 1 025 |
Tilikauden voitto/tappio | 10 | 1 529 | -99 |
Oma pääoma yhteensä | 17 269 | 14 707 | |
Pakolliset varaukset | 11 | 30 | 30 |
Vieras pääoma | |||
Pitkäaikaiset korolliset velat | 12, 13 | 2 087 | 2 647 |
Pitkäaikainen vieras pääoma yhteensä | 2 087 | 2 647 | |
Lyhytaikainen vieras pääoma | |||
Lyhytaikaiset korolliset velat saman konsernin yhtiöille | 12, 13 | 7 360 | 8 179 |
Lyhytaikaiset korolliset velat muille yhtiöille | 12, 13 | 647 | 914 |
Muut rahoitusvelat saman konsernin yhtiöille | 13 | 54 | 35 |
Muut rahoitusvelat muille yhtiöille | 13 | 257 | 1 605 |
Ostovelat saman konsernin yhtiöille | 34 | 48 | |
Ostovelat muille yhtiöille | 33 | 37 | |
Siirtovelat ja muut velat saman konsernin yhtiöille | 15 | 25 | 33 |
Siirtovelat ja muut velat muille yhtiöille | 15 | 77 | 92 |
Lyhytaikainen vieras pääoma yhteensä | 8 487 | 10 943 | |
Vieras pääoma yhteensä | 10 574 | 13 590 | |
Vastattavaa yhteensä | 27 873 | 28 327 |
205 |
milj. EUR | 2025 | 2024 |
Tilikauden voitto/tappio | 1 529 | -99 |
Oikaisut, yhteensä | -1 470 | 117 |
Poistot | 5 | 3 |
Tuloverot | 2 | -2 |
Rahoitustuotot- ja kulut, netto | -1 633 | 23 |
Osakeperusteiset maksut | 176 | 99 |
Pakolliset varaukset | — | -10 |
Konserniavustukset | -20 | — |
Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden käytöstäpoistamiset | — | 3 |
Tytäryhtiölikvidointi | — | 2 |
Muut tuotot ja kulut | — | -1 |
Käyttöpääoman muutos | ||
Saamisten vähennys | 16 | 10 |
Korottomien velkojen vähennys/lisäys | -43 | 6 |
Liiketoiminnasta kertynyt rahavirta | 32 | 34 |
Saadut korot | 282 | 486 |
Maksetut korot | -333 | -603 |
Maksetut ja saadut muut rahoituserät, netto | — | -2 |
Maksetut tuloverot | -3 | -3 |
Liiketoiminnan rahavirta | -22 | -88 |
milj. EUR | 2025 | 2024 |
Pääomanpalautukset tytäryhtiöosakkeista | — | 502 |
Saadut osingot tytäryhtiöiltä | 1 732 | — |
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin käyttöomaisuushyödykkeisiin | -4 | -6 |
Muiden pitkäaikaisten saamisten vähennys | 33 | 1 400 |
Lyhytaikaisten saamisten vähennys/lisäys | -2 356 | 1 120 |
Pitkäaikaisten sijoitusten ostot | -120 | -278 |
Pitkäaikaisten sijoitusten myynnit | 133 | 544 |
Lyhytaikaisten sijoitusten ostot | -229 | -579 |
Lyhytaikaisten sijoitusten myynnit | 875 | 560 |
Investointien rahavirta | 64 | 3 263 |
Omien osakkeiden ostot | -624 | -680 |
Osakeannista saadut maksut | 1 443 | — |
Lyhytaikaisten velkojen vähennys | -441 | -358 |
Pitkäaikaisten velkojen vähennys/lisäys | -725 | -1 049 |
Osingonjako | -755 | -715 |
Rahoitustoimintojen rahavirta | -1 102 | -2 802 |
Rahavarojen lisäys/vähennys | -1 060 | 373 |
Rahavarat tilikauden alussa | 4 421 | 4 048 |
Rahavarat tilikauden lopussa | 3 361 | 4 421 |
206 |
Aineettomat hyödykkeet | 3–7 vuotta |
Rakennukset ja rakennelmat | 20–33 vuotta |
Koneet ja kalusto | 3–10 vuotta |
207 |
208 |
milj. EUR | 2025 | 2024 |
Palkat | 42 | 32 |
Osakeperusteiset maksut | 2 | — |
Eläkekulut | 5 | 4 |
Henkilösivukulut | 3 | — |
Yhteensä | 52 | 36 |
Henkilöstön keskimääräinen lukumäärä | 2025 | 2024 |
Markkinointi | 7 | 8 |
Hallinto | 193 | 191 |
Yhteensä | 200 | 199 |
Henkilöstö 31.12. | 199 | 194 |
209 |
Emoyhtiö | Nokia konserni | |||
milj. EUR | 2025 | 2024 | 2025 | 2024 |
Tilintarkastuspalkkiot | 9 | 9 | 20 | 18 |
Tilintarkastukseen liittyvät palkkiot | 1 | 2 | 2 | 3 |
Veropalveluihin liittyvät palkkiot | — | — | — | — |
Muut palkkiot | — | — | — | — |
Yhteensä | 10 | 11 | 22 | 21 |
milj. EUR | 2025 | 2024 |
Muut tuotot | ||
Ympäristövarauksen purku | — | 10 |
Vuokratuotot | 3 | 3 |
Sovintokorvaus | 5 | — |
Muut tuotot | 1 | 1 |
Yhteensä | 9 | 14 |
Muut kulut | ||
Saamisten alaskirjaus | — | -23 |
Muut kulut | -1 | — |
Yhteensä | -1 | -23 |
milj. EUR | 2025 | 2024 |
Tuotot pysyvien vastaavien sijoituksista | ||
Osinkotuotot saman konsernin yhtiöiltä | 1 732 | 50 |
Yhteensä | 1 732 | 50 |
Korko- ja muut rahoitustuotot | ||
Korkotuotot saman konsernin yhtiöiltä | 159 | 275 |
Korkotuotot muilta yhtiöiltä | 105 | 231 |
Kurssivoitot, netto | — | 29 |
Muut rahoitustuotot muilta yhtiöiltä | 46 | 14 |
Yhteensä | 310 | 549 |
Korko- ja muut rahoituskulut | ||
Korkokulut saman konsernin yhtiöille | -203 | -414 |
Korkokulut muille yhtiöille | -124 | -189 |
Kurssitappiot, netto | -46 | — |
Tappiot osakkeiden ja liiketoimintojen likvidoinnista | — | -2 |
Muut rahoituskulut muille yhtiöille | -36 | -19 |
Yhteensä | -409 | -624 |
milj. EUR | 2025 | 2024 |
Tilikauden verotettavaan tuloon perustuvat verot | -3 | -3 |
Laskennalliset verot | 1 | 5 |
Yhteensä | -2 | 2 |
210 |
Maa- ja vesialueet | Rakennukset ja rakennelmat | Koneet ja kalusto | Muut aineelliset hyödykkeet ja ennakkomaksut | Keskeneräiset hankinnat | ||
milj. EUR | Yhteensä | |||||
Hankintameno 1.1.2024 | 9 | 162 | 16 | 5 | 3 | 195 |
Lisäykset | — | — | — | — | 6 | 6 |
Myynnit ja käytöstä poistaminen | -1 | -3 | — | — | — | -4 |
Uudelleenluokittelu | — | 1 | 1 | — | -1 | 1 |
Hankintameno 31.12.2024 | 8 | 160 | 17 | 5 | 8 | 198 |
Kertyneet poistot 1.1.2024 | — | -93 | -15 | -1 | — | -109 |
Myynnit ja käytöstä poistaminen | — | 2 | — | — | — | 2 |
Poistot(1) | — | -4 | -1 | — | — | -5 |
Kertyneet poistot 31.12.2024 | — | -95 | -16 | -1 | — | -112 |
Kirjanpitoarvo 1.1.2024 | 9 | 69 | 1 | 4 | 3 | 86 |
Kirjanpitoarvo 31.12.2024 | 8 | 65 | 1 | 4 | 8 | 86 |
Hankintameno 1.1.2025 | 8 | 160 | 17 | 5 | 8 | 198 |
Lisäykset | — | — | — | — | 4 | 4 |
Uudelleenluokittelu | — | 1 | — | — | -1 | — |
Hankintameno 31.12.2025 | 8 | 161 | 17 | 5 | 11 | 202 |
Kertyneet poistot 1.1.2025 | — | -95 | -16 | -1 | — | -112 |
Poistot(1) | — | -4 | — | -1 | — | -5 |
Kertyneet poistot 31.12.2025 | — | -99 | -16 | -2 | — | -117 |
Kirjanpitoarvo 1.1.2025 | 8 | 65 | 1 | 4 | 8 | 86 |
Kirjanpitoarvo 31.12.2025 | 8 | 62 | 1 | 3 | 11 | 85 |
milj. EUR | 2025 | 2024 |
Osuudet saman konsernin yhtiöissä | ||
Kirjanpitoarvo 1.1. | 18 192 | 18 695 |
Pääomanpalautus | — | -501 |
Vähennykset | — | -2 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 18 192 | 18 192 |
Pitkäaikaiset korolliset sijoitukset | ||
Kirjanpitoarvo 1.1. | 457 | 715 |
Lisäykset | 75 | 278 |
Vähennykset | -133 | -544 |
Uudelleenluokittelu | -38 | 2 |
Muut muutokset | 7 | 6 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 368 | 457 |
Muut pitkäaikaiset sijoitukset | ||
Kirjanpitoarvo 1.1. | 1 | 1 |
Lisäykset | 45 | 2 |
Muut muutokset | -2 | -2 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 44 | 1 |
milj. EUR | 2025 | 2024 |
Odotettavissa oleva Nokia Shanghai Bellin määräysvallattomien omistajien osuudesta maksettava käteismaksu (1) | — | 486 |
Jaksotetut korkotuotot | 38 | 44 |
Muut saamiset saman konsernin yhtiöiltä | 105 | 99 |
Muut siirtosaamiset saman konsernin yhtiöiltä | 33 | 26 |
Muut siirtosaamiset ja maksetut ennakkomaksut muilta yhtiöiltä | 9 | 12 |
Yhteensä | 185 | 667 |
211 |
milj. EUR | Osakepääoma | Ylikurssi- rahasto | Käyvän arvon rahasto ja muut rahastot | Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | Edellisten tilikausien voitto (1) | Yhteensä |
1.1.2024 | 246 | 46 | 21 | 14 849 | 1 740 | 16 902 |
Osakeperusteisten maksujen suorittaminen | — | — | — | 99 | — | 99 |
Omien osakkeiden hankinta (2) | — | — | — | -1 501 | — | -1 501 |
Käyvän arvon muutos, nettotuotot | — | — | 20 | — | — | 20 |
Osingonjako | — | — | — | — | -715 | -715 |
Tilikauden tappio | — | — | — | — | -99 | -99 |
31.12.2024 | 246 | 46 | 41 | 13 448 | 926 | 14 707 |
Osakeperusteisten maksujen suorittaminen | — | — | — | 176 | — | 176 |
Omien osakkeiden hankinta (2) | — | — | — | 197 | — | 197 |
Suunnattu osakeanti (3)(4) | — | — | — | 1 443 | — | 1 443 |
Käyvän arvon muutos, nettokulut | — | — | -28 | — | — | -28 |
Osingonjako | — | — | — | — | -755 | -755 |
Tilikauden voitto | — | — | — | — | 1 529 | 1 529 |
31.12.2025 | 246 | 46 | 14 | 15 264 | 1 700 | 17 269 |
Suojausrahasto | Suojauskustannus | Yhteensä | |||||||||
milj. EUR | Ennen veroja | Vero | Verojen jälkeen | Ennen veroja | Vero | Verojen jälkeen | Ennen veroja | Vero | Verojen jälkeen | ||
1.1.2024 | 21 | -4 | 17 | 6 | -2 | 4 | 27 | -6 | 21 | ||
Käyvän arvon ja rahavirtojen suojaus | |||||||||||
Käyvän arvon muutos, nettotuotot/-kulut | 12 | -2 | 10 | 15 | -3 | 12 | 27 | -5 | 22 | ||
Siirto tuloslaskelmaan | -2 | — | -2 | — | — | — | -2 | — | -2 | ||
31.12.2024 | 31 | -6 | 25 | 21 | -5 | 16 | 52 | -11 | 41 | ||
Käyvän arvon ja rahavirtojen suojaus | |||||||||||
Käyvän arvon muutos, nettotuotot/-kulut | -20 | 4 | -16 | -12 | 3 | -9 | -32 | 7 | -25 | ||
Siirto tuloslaskelmaan | -2 | — | -2 | — | — | — | -2 | — | -2 | ||
31.12.2025 | 9 | -2 | 7 | 9 | -2 | 7 | 18 | -4 | 14 | ||
milj. EUR | 2025 | 2024 |
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 15 264 | 13 448 |
Edellisten tilikausien voitto | 171 | 1 025 |
Tilikauden voitto/tappio | 1 529 | -99 |
Vapaa oma pääoma yhteensä | 16 964 | 14 374 |
Jakokelpoiset varat yhteensä | 16 964 | 14 374 |
milj. EUR | 2025 | 2024 |
Liiketoimintojen myynteihin liittyvät | 30 | 30 |
Yhteensä | 30 | 30 |
212 |
Kirjanpitoarvo milj. EUR(1) | |||||
Rahoitusväline | Valuutta | Nimellisarvo (milj.) | Lopullinen eräpäivä | 2025 | 2024 |
EIP T&K-laina | EUR | 500 | 2/2025 | — | 500 |
NIB T&K-laina | EUR | 83 | 5/2025 | — | 83 |
2,375 % velkakirja | EUR | 292 | 5/2025 | — | 292 |
2,00 % velkakirja | EUR | 630 | 3/2026 | 630 | 625 |
4,375 % velkakirja | USD | 500 | 6/2027 | 419 | 459 |
3,125 % velkakirja | EUR | 500 | 5/2028 | 491 | 488 |
4,375 % kestävyystavoitteisiin sidottu velkakirja (2) | EUR | 500 | 8/2031 | 507 | 517 |
NIB T&K-laina(3) | EUR | 250 | 10/2032 | 250 | 100 |
6,625 % velkakirja | USD | 500 | 5/2039 | 420 | 458 |
Muut velat saman konsernin yhtiöille | 7 360 | 8 179 | |||
Muut velat muille yhtiöille | 17 | 39 | |||
Yhteensä | 10 094 | 11 740 | |||
Nostettu | |||||
Sitoutunut / sitoutumaton | Rahoitusjärjestely | Valuutta | Nimellisarvo (milj.) | 2025 | 2024 |
Sitoutunut | Luottolimiittisopimus(1) | EUR | 2 000 | — | — |
Sitoutunut | EIP T&K-lainalimiittisopimus (2) | EUR | 435 | — | — |
Sitoutumaton | Suomalainen yritystodistusohjelma | EUR | 750 | — | — |
Sitoutumaton | Euro-Commercial Paper -ohjelma | EUR | 1 500 | — | — |
Sitoutumaton | Euro Medium Term Note -ohjelma (3) | EUR | 5 000 | 1 630 | 1 922 |
Yhteensä | 1 630 | 1 922 | |||
213 |
2025 | 2024 | ||||||||||||
Kirjanpitoarvo | Käypä arvo(1) | Kirjanpitoarvo | Käypä arvo(1) | ||||||||||
milj. EUR | Hankintamenoon / Nimellisarvoon | Taso 2 | Taso 3 | Yhteensä | Yhteensä | Hankintamenoon / Nimellisarvoon | Taso 2 | Taso 3 | Yhteensä | Yhteensä | |||
Pitkäaikaiset korolliset sijoitukset | 368 | — | — | 368 | 377 | 457 | — | — | 457 | 466 | |||
Pitkäaikaiset sijoitukset | — | — | 44 | 44 | 44 | — | — | 1 | 1 | 1 | |||
Pitkäaikaiset lainasaamiset saman konsernin yhtiöiltä | 1 203 | — | — | 1 203 | 1 203 | 1 412 | — | — | 1 412 | 1 412 | |||
Pitkäaikaiset lainasaamiset muilta yhtiöiltä | 1 | — | — | 1 | 1 | 16 | — | — | 16 | 16 | |||
Lyhytaikaiset lainasaamiset saman konsernin yhtiöiltä | 3 263 | — | — | 3 263 | 3 263 | 1 187 | — | — | 1 187 | 1 187 | |||
Muut lyhytaikaiset rahoitussaamiset saman konsernin yhtiöiltä sisältäen johdannaiset | 22 | — | — | 22 | 22 | — | 43 | — | 43 | 43 | |||
Muut lyhytaikaiset rahoitussaamiset muilta yhtiöiltä sisältäen johdannaiset | — | 136 | — | 136 | 136 | — | 225 | — | 225 | 225 | |||
Lyhytaikaiset korolliset sijoitukset | 323 | 618 | — | 941 | 941 | 486 | 1 090 | — | 1 576 | 1 576 | |||
Rahavarat | 2 546 | 815 | — | 3 361 | 3 361 | 3 050 | 1 371 | — | 4 421 | 4 421 | |||
Rahoitusvarat yhteensä | 7 726 | 1 569 | 44 | 9 339 | 9 348 | 6 608 | 2 729 | 1 | 9 338 | 9 347 | |||
Pitkäaikaiset korolliset velat muille yhtiöille | 2 087 | — | — | 2 087 | 2 078 | 2 647 | — | — | 2 647 | 2 636 | |||
Lyhytaikaiset korolliset velat saman konsernin yhtiöille | 7 360 | — | — | 7 360 | 7 360 | 8 179 | — | — | 8 179 | 8 179 | |||
Lyhytaikaiset korolliset velat muille yhtiöille | 647 | — | — | 647 | 647 | 914 | — | — | 914 | 914 | |||
Muut rahoitusvelat saman konsernin yhtiöille sisältäen johdannaiset | — | 54 | — | 54 | 54 | — | 35 | — | 35 | 35 | |||
Muut rahoitusvelat muille yhtiöille sisältäen johdannaiset | — | 257 | — | 257 | 257 | 1 119 | — | 486 | 1 605 | 1 605 | |||
Rahoitusvelat yhteensä | 10 094 | 311 | — | 10 405 | 10 396 | 12 859 | 35 | 486 | 13 380 | 13 369 | |||
milj. EUR | Tason 3 rahoitusvarat | Tason 3 rahoitusvelat |
1.1.2024 | 1 | -454 |
Muut muutokset | — | -32 |
31.12.2024 | 1 | -486 |
1.1.2025 | 1 | -486 |
Lisäykset | 45 | — |
Vähennykset | — | 486 |
Muut muutokset | -2 | — |
31.12.2025 | 44 | — |
214 |
Vastaavaa | Vastattavaa | ||||
milj. EUR | Käypä arvo(1) | Nimellisarvo(2) | Käypä arvo(1) | Nimellisarvo(2) | |
31.12.2025 | |||||
Käyvän arvon suojaus | |||||
Koronvaihtosopimukset | 22 | 1 255 | -3 | 375 | |
Ennakoitujen rahavirtojen ja käyvän arvon suojaukset(3) | |||||
Koron- ja valuutanvaihtosopimukset | — | — | -178 | 851 | |
Johdannaiset, joihin ei sovelleta suojauslaskentaa ja jotka arvostetaan käypään arvoon tuloslaskelmassa | |||||
Valuuttatermiinit, muut yhtiöt | 95 | 6 001 | -77 | 4 626 | |
Valuuttatermiinit, konserniyhtiöt | 22 | 1 913 | -50 | 3 368 | |
Ostetut valuuttaoptiot, muut yhtiöt | 4 | 563 | — | — | |
Myydyt valuuttaoptiot, konserniyhtiöt | — | — | -4 | 563 | |
Yhteensä | 143 | 9 732 | -312 | 9 783 | |
31.12.2024 | |||||
Käyvän arvon suojaus | |||||
Koronvaihtosopimukset | 28 | 1 130 | -10 | 792 | |
Ennakoitujen rahavirtojen ja käyvän arvon suojaukset(3) | |||||
Koron- ja valuutanvaihtosopimukset | 15 | 241 | -97 | 722 | |
Johdannaiset, joihin ei sovelleta suojauslaskentaa ja jotka arvostetaan käypään arvoon tuloslaskelmassa | |||||
Valuuttatermiinit, muut yhtiöt | 120 | 8 037 | -190 | 7 685 | |
Valuuttatermiinit, konserniyhtiöt | 43 | 3 536 | -35 | 2 734 | |
Ostetut valuuttaoptiot, muut yhtiöt | 15 | 860 | — | — | |
Myydyt valuuttaoptiot, konserniyhtiöt | — | — | — | 90 | |
Yhteensä | 221 | 13 804 | -332 | 12 023 | |
215 |
milj. EUR | 2025 | 2024 |
Jaksotetut korkokulut | 35 | 47 |
Palkat ja sosiaalikulut | 18 | 12 |
ALV ja muut välilliset verot | 1 | 20 |
Muut siirtovelat saman konsernin yhtiöille | 24 | 32 |
Muut siirtovelat muille yhtiöille | 24 | 14 |
Yhteensä | 102 | 125 |
milj. EUR | 2025 | 2024 |
Vastuusitoumukset samaan konserniin kuuluvien yhtiöiden puolesta | ||
Vuokratakaukset(1) | 18 | 14 |
Muut takaukset (2) | 1 426 | 1 583 |
216 |
217 |
5. maaliskuuta 2026 | |
Sari Baldauf Hallituksen puheenjohtaja | Timo Ihamuotila |
Timo Ahopelto | Elizabeth Crain |
Thomas Dannenfeldt | Pernille Erenbjerg |
Lisa Hook | Mike McNamara |
Thomas Saueressig | Kai Öistämö |
Justin Hotard Toimitusjohtaja | |
Tilinpäätösmerkintä | |
Suoritetusta tilintarkastuksesta on tänään annettu kertomus. | |
Helsingissä, 5. maaliskuuta 2026 | |
Deloitte Oy | |
Tilintarkastusyhteisö | |
Jukka Vattulainen KHT | |
218 |
Konsernitilinpäätöksen olennaisuus | |
Olennaisuus | €150 miljoonaa |
Olennaisuuden määrittämisen vertailukohde | 0,7 % konsernin liikevaihdosta |
Perustelut vertailukohteen valinnalle | Huomioiden liikevaihdon merkityksen sijoittajille ja muille tilinpäätöksen käyttäjille olemme käyttäneet tätä pääasiallisena vertailukohteena olennaisuuden määrittämiselle. |
219 |
Tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka | Miten seikka on huomioitu tilintarkastuksessa |
Liikevaihdon tuloutus - Merkittävien ja monimutkaisten asiakassopimusten kirjanpitokäsittely Katso liitetieto 2.1 tilinpäätöksessä. Yhtiö solmii asiakkaiden kanssa monivuotisia puitesopimuksia, jotka yhdessä laitteistojen, ohjelmistojen ja palveluiden ostotilausten kanssa muodostavat myyntisopimuksia. Tietyt myyntisopimukset ovat arvoltaan erityisen merkittäviä ja sisältävät erittäin monimutkaisia ehtoja, jotka vaikuttavat liikevaihdon tulouttamiseen. Tällaisten myyntisopimusten kirjanpidollisen käsittelyn monimutkaisuus liittyy sopimusperusteisten suoritusten arviointiin, sopimusten yhdistelemiseen ja myöhempiin sopimusmuutoksiin sekä muihin kauden aikana ilmeneviin tekijöihin, jotka vaikuttavat olennaisesti liikevaihdon tulouttamiseen. Koska tällaisten kirjanpidollisten arviointien tekeminen näiden merkittävien ja monimutkaisten myyntisopimusten osalta on hyvin monimutkaista, näiden kirjanpidollisten arvioiden kohtuullisuuden arvioimiseksi suoritetut tilintarkastustoimenpiteemme vaativat merkittävää tilintarkastajan harkintaa. Tämä seikka on EU-asetuksen 537/2014 10 artiklan 2 kohdan c alakohdassa tarkoitettu merkittävä olennaisen virheellisyyden riski. | Olemme suorittaneet merkittävien ja monimutkaisten myyntisopimusten liikevaihdon tulouttamisen oikeellisuuden arvioimiseen liittyen muun muassa seuraavat tilintarkastustoimenpiteet: ▪ Testasimme merkittävien ja monimutkaisten myyntisopimusten kirjanpidollisen käsittelyn määrittämiseen liittyvien kontrollien tehokkuutta; ▪ Hyödynsimme data-analytiikkaa tunnistaaksemme myyntisopimukset, jotka olivat arvoltaan merkittäviä ja sisälsivät monimutkaisuuksia; ▪ Analysoimme kuluvan kauden aikana solmittuja tai muutettuja merkittäviä ja monimutkaisia myyntisopimuksia tunnistaaksemme kaikki liikevaihdon tulouttamisen kannalta olennaiset ehdot ja ▪ Arvioimme, olivatko johdon kirjanpidolliset johtopäätökset merkittävien ja monimutkaisten myyntisopimusten osalta tunnistettujen monimutkaisten osa-alueiden suhteen kansainvälisen tilinpäätösstandardin IFRS 15 Myyntituotot asiakassopimuksista -standardin mukaisia. |
Emoyhtiön tilinpäätöksen osalta ei ole sellaisia tilintarkastuksen kannalta keskeisiä seikkoja, joista olisi viestittävä kertomuksessamme. Emoyhtiön tilinpäätöksen osalta ei ole EU-asetuksen 537/2014 10 artiklan 2 kohdan c alakohdassa tarkoitettuja merkittäviä olennaisen virheellisyyden riskejä. | |
220 |
221 |
222 |
223 |
224 |
Toimenpiteemme sisälsivät mm. seuraavaa: |
▪ Haastattelimme yrityksen johtoa sekä konsernikestävyysraportin sisältämien tietojen keräämisestä ja raportoinnista vastaavia henkilöitä konsernitasolla ja tytäryhtiöissä, sekä organisaation eri tasoilla ja liiketoiminta-alueilla. ▪ Hankimme haastatteluilla käsityksen yrityksen kestävyysraportointiprosessista ja yhdistelemiseen liittyvistä yhtiön keskeisistä prosesseista, sisäisistä kontrolleista sekä tietojärjestelmistä. ▪ Perehdyimme konsernikestävyysraportissa esitettyjen tietojen kannalta olennaisiin yhtiön sisäisiin ohjeistuksiin ja toimintaperiaatteisiin. ▪ Perehdyimme yhtiön laatimaan taustadokumentaatioon ja asiakirjoihin soveltuvin osin, ja arvioimme, tukevatko ne konsernikestävyysraporttiin sisältyvää informaatiota. ▪ Suoritimme toimipaikkavierailuja valituilla toimipaikoilla. ▪ Kaksinkertaisen olennaisuusarvioinnin prosessin osalta arvioimme yrityksen suorittaman prosessin toteuttamista suhteessa ESRS-standardien vaatimuksiin, sekä sitä, että kaksoisolennaisuusarvioinnista annetut tiedot ovat ESRS-standardien mukaisia. ▪ Arvioimme, täyttääkö konsernikestävyysraportti olennaisia kestävyysteemoja koskevat ESRS-standardien vaatimukset olennaisilta osin. ▪ EU-taksonomiatietojen osalta hankimme käsityksen prosessista, joilla yritys on määritellyt taksonomiakelpoiset ja taksonomian mukaiset taloudelliset toiminnot, sekä arvioimme näistä annettujen tietojen säännöstenmukaisuutta. |