Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 1 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | |
Liiketoimintakuvaus | |
Hallituksen katsaus 2024 | |
Keskeiset tunnusluvut | |
Taloudellinen katsaus | |
Kestävyysraportti | |
Osakkeet ja osakkeenomistajat | |
Nokian yhtiöjärjestys | |
Riskitekijät | |
Merkittävät tapahtumat tilikauden päättymisen jälkeen | |
Tunnuslukujen laskentakaavat | |
Vaihtoehtoisten tunnuslukujen laskentakaavat | |
Tilinpäätös | |
Tilinpäätöksen, toimintakertomuksen ja kestävyysraportin 2024 allekirjoitus | |
Kestävyysraportin varmennuskertomus |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 2 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 3 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 4 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 5 | |||||
milj. EUR (paitsi henkilöstön keskimääräinen lukumäärä) | 2024 | 2023 | 2022 |
Konsernin tuloslaskelmasta | |||
Liikevaihto | 19 220 | 21 138 | 23 761 |
Liikevoitto | 1 999 | 1 661 | 2 299 |
% liikevaihdosta | 10,4 % | 7,9 % | 9,7 % |
Voitto ennen veroja | 2 091 | 1 469 | 2 169 |
Jatkuvien toimintojen voitto | 1 711 | 649 | 4 202 |
Lopetettujen toimintojen tappio/voitto | -427 | 30 | 57 |
Tilikauden voitto | 1 284 | 679 | 4 259 |
Konsernitaseesta | |||
Pitkäaikaiset varat | 21 162 | 21 694 | 22 677 |
Lyhytaikaiset varat | 17 987 | 18 087 | 20 266 |
Myytävänä olevat omaisuuserät | — | 79 | — |
Vastaavaa yhteensä | 39 149 | 39 860 | 42 943 |
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva oma pääoma | 20 657 | 20 537 | 21 333 |
Määräysvallattomille omistajille kuuluva osuus omasta pääomasta | 90 | 91 | 93 |
Oma pääoma yhteensä | 20 747 | 20 628 | 21 426 |
Korolliset velat(1) | 3 887 | 4 191 | 4 477 |
Vuokrasopimusvelat(1) | 863 | 997 | 1 042 |
Varaukset(1) | 1 228 | 1 262 | 1 435 |
Muut velat(1) | 12 424 | 12 782 | 14 563 |
Vastattavaa yhteensä | 39 149 | 39 860 | 42 943 |
Muuta tietoa(2) | |||
Tutkimus- ja kehityskulut(2) | -4 512 | -4 277 | -4 503 |
% liikevaihdosta | -23,5 % | -20,2 % | -19,0 % |
Käyttöomaisuusinvestoinnit(3) | -472 | -652 | -601 |
% liikevaihdosta | -2,5 % | -3,1 % | -2,5 % |
Henkilöstökulut(2) | 7 563 | 7 294 | 7 732 |
Henkilöstön keskimääräinen lukumäärä(2) | 78 434 | 84 795 | 85 101 |
Tilauskanta, mrd. EUR(4) | 20,0 | 22,0 | 19,5 |
milj. EUR (paitsi henkilöstön keskimääräinen lukumäärä) | 2024 | 2023 | 2022 |
Olennaiset tunnusluvut | |||
Osakekohtainen tulos (emoyhtiön omistajille kuuluvasta voitosta/tappiosta) | |||
Laimentamaton osakekohtainen tulos, EUR | |||
Jatkuvat toiminnot | 0,31 | 0,11 | 0,75 |
Tilikauden voitto | 0,23 | 0,12 | 0,76 |
Laimennettu osakekohtainen tulos, EUR | |||
Jatkuvat toiminnot | 0,31 | 0,11 | 0,74 |
Tilikauden voitto | 0,23 | 0,12 | 0,75 |
Ehdotettu osakekohtainen osinko, EUR(5) | 0,14 | 0,13 | 0,12 |
Sijoitetun pääoman tuotto, %(3) | 9,3 % | 6,6 % | 9,5 % |
Oman pääoman tuotto, %(3) | 6,2 % | 3,2 % | 22,0 % |
Omavaraisuusaste, %(3) | 53,0 % | 51,8 % | 49,9 % |
Nettovelkaantumisaste, %(3) | -23,4 % | -21,0 % | -22,2 % |
Rahavarat | 6 623 | 6 234 | 5 467 |
Kassa ja korolliset sijoitukset(3) | 8 741 | 8 514 | 9 244 |
Nettokassa ja korolliset sijoitukset(3) | 4 854 | 4 323 | 4 767 |
Liiketoiminnan nettorahavirta | 2 493 | 1 317 | 1 474 |
Vapaa kassavirta(3) | 2 021 | 665 | 873 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 6 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 7 | |||||
2024 | 2023 | Muutos % | ||||
milj. EUR | % liikevaihdosta | milj. EUR | % liikevaihdosta | |||
Liikevaihto | 19 220 | 100,0 % | 21 138 | 100,0 % | -9 % | |
Hankinnan ja valmistuksen kulut | -10 356 | -53,9 % | -12 592 | -59,6 % | -18 % | |
Bruttokate | 8 864 | 46,1 % | 8 546 | 40,4 % | 4 % | |
Tutkimus- ja kehityskulut | -4 512 | -23,5 % | -4 277 | -20,2 % | 5 % | |
Myynnin ja hallinnon kulut | -2 890 | -15,0 % | -2 878 | -13,6 % | 0 % | |
Liiketoiminnan muut tuotot ja kulut | 537 | 2,8 % | 270 | 1,3 % | 99 % | |
Liikevoitto | 1 999 | 10,4 % | 1 661 | 7,9 % | 20 % | |
Osuus osakkuusyhtiöiden ja yhteisyritysten tuloksesta | 7 | 0,0 % | -39 | -0,2 % | -118 % | |
Rahoitustuotot ja -kulut | 85 | 0,4 % | -153 | -0,7 % | -156 % | |
Voitto ennen veroja | 2 091 | 10,9 % | 1 469 | 6,9 % | 42 % | |
Tuloverot | -380 | -2,0 % | -820 | -3,9 % | -54 % | |
Jatkuvien toimintojen voitto | 1 711 | 8,9 % | 649 | 3,1 % | 164 % | |
Lopetettujen toimintojen tappio/voitto | -427 | -2,2 % | 30 | 0,1 % | -1 523 % | |
Tilikauden voitto | 1 284 | 6,7 % | 679 | 3,2 % | 89 % | |
Jatkuvien toimintojen voiton jakautuminen | ||||||
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva osuus | 1 277 | 6,6 % | 665 | 3,1 % | 92 % | |
Määräysvallattomille omistajille kuuluva osuus | 7 | 0,0 % | 14 | 0,1 % | -50 % | |
milj. EUR | 2024 | 2023 | Muutos % |
Amerikka | 6 276 | 6 779 | -7 % |
Latinalainen Amerikka | 895 | 1 046 | -14 % |
Pohjois-Amerikka | 5 381 | 5 733 | -6 % |
APAC | 4 549 | 6 436 | -29 % |
Kiinan alue | 1 134 | 1 303 | -13 % |
Intia | 1 373 | 2 842 | -52 % |
Muu APAC | 2 042 | 2 291 | -11 % |
EMEA | 8 395 | 7 923 | 6 % |
Eurooppa(1) | 6 362 | 5 873 | 8 % |
Lähi-itä ja Afrikka | 2 033 | 2 050 | -1 % |
Yhteensä | 19 220 | 21 138 | -9 % |
milj. EUR | 2024 | 2023 | Muutos % |
Viestintäpalvelujen tarjoajat | 15 085 | 17 652 | -15 % |
Yritykset | 2 180 | 2 282 | -4 % |
Lisenssinsaajat | 1 928 | 1 085 | 78 % |
Muut(1) | 27 | 119 | -77 % |
Yhteensä | 19 220 | 21 138 | -9 % |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 8 | |||||
2024 | 2023 | |
Vuoden sisällä | 53 % | 51 % |
2-3 vuodessa | 27 % | 30 % |
Yli 3 vuodessa | 20 % | 19 % |
Yhteensä | 100 % | 100 % |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 9 | |||||
2024 | 2023 | Muutos % | ||||
milj. EUR | % liikevaihdosta | milj. EUR | % liikevaihdosta | |||
Liikevaihto | 1 059 | 100,0 % | 1 120 | 100,0 % | -5 % | |
Kulut | -989 | -93,4 % | -1 090 | -97,3 % | -9 % | |
Liikevoitto | 70 | 6,6 % | 30 | 2,7 % | 133 % | |
Rahoitustuotot ja -kulut | -7 | -0,7 % | 5 | 0,4 % | -240 % | |
Arvonalentumistappio arvostamisesta käypään arvoon vähennettynä myynnistä aiheutuvilla menoilla | -514 | -48,5 % | — | 0,0 % | 0 % | |
Myyntivoitto | 29 | 2,7 % | — | 0,0 % | 0 % | |
Tappio/voitto lopetetuista toiminnoista ennen veroja | -422 | -39,8 % | 35 | 3,1 % | -1 306 % | |
Tuloverot | -5 | -0,5 % | -5 | -0,4 % | 0 % | |
Tappio/voitto lopetetuista toiminnoista(1) | -427 | -40,3 % | 30 | 2,7 % | -1 523 % | |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 10 | |||||
2024 | 2023 | Muutos % | ||||
milj. EUR | % liikevaihdosta | milj. EUR | % liikevaihdosta | |||
Liikevaihto(1) | 6 518 | 100,0 % | 6 917 | 100,0 % | -6 % | |
Hankinnan ja valmistuksen kulut | -3 781 | -58,0 % | -4 007 | -57,9 % | -6 % | |
Bruttokate | 2 737 | 42,0 % | 2 910 | 42,1 % | -6 % | |
Tutkimus- ja kehityskulut | -1 207 | -18,5 % | -1 212 | -17,5 % | 0 % | |
Myynnin ja hallinnon kulut | -815 | -12,5 % | -775 | -11,2 % | 5 % | |
Liiketoiminnan muut tuotot ja kulut | 46 | 0,7 % | 93 | 1,3 % | -51 % | |
Liikevoitto | 761 | 11,7 % | 1 016 | 14,7 % | -25 % | |
milj. EUR | 2024 | 2023 | Muutos % |
Amerikka | 2 726 | 2 813 | -3 % |
APAC | 1 426 | 1 580 | -10 % |
EMEA | 2 366 | 2 524 | -6 % |
Yhteensä | 6 518 | 6 917 | -6 % |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 11 | |||||
2024 | 2023 | Muutos % | ||||
milj. EUR | % liikevaihdosta | milj. EUR | % liikevaihdosta | |||
Liikevaihto | 7 725 | 100,0 % | 9 797 | 100,0 % | -21 % | |
Hankinnan ja valmistuksen kulut | -4 584 | -59,3 % | -6 364 | -65,0 % | -28 % | |
Bruttokate | 3 141 | 40,7 % | 3 433 | 35,0 % | -9 % | |
Tutkimus- ja kehityskulut | -2 154 | -27,9 % | -2 010 | -20,5 % | 7 % | |
Myynnin ja hallinnon kulut | -727 | -9,4 % | -822 | -8,4 % | -12 % | |
Liiketoiminnan muut tuotot ja kulut | 149 | 1,9 % | 122 | 1,2 % | 22 % | |
Liikevoitto | 409 | 5,3 % | 723 | 7,4 % | -43 % | |
milj. EUR | 2024 | 2023 | Muutos % |
Amerikka | 2 365 | 2 618 | -10 % |
APAC | 2 461 | 4 184 | -41 % |
EMEA | 2 899 | 2 995 | -3 % |
Yhteensä | 7 725 | 9 797 | -21 % |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 12 | |||||
2024 | 2023 | Muutos % | ||||
milj. EUR | % liikevaihdosta | milj. EUR | % liikevaihdosta | |||
Liikevaihto | 3 022 | 100,0 % | 3 220 | 100,0 % | -6 % | |
Hankinnan ja valmistuksen kulut | -1 787 | -59,1 % | -1 944 | -60,4 % | -8 % | |
Bruttokate | 1 235 | 40,9 % | 1 276 | 39,6 % | -3 % | |
Tutkimus- ja kehityskulut | -556 | -18,4 % | -577 | -17,9 % | -4 % | |
Myynnin ja hallinnon kulut | -474 | -15,7 % | -494 | -15,3 % | -4 % | |
Liiketoiminnan muut tuotot ja kulut | 44 | 1,5 % | 50 | 1,6 % | -12 % | |
Liikevoitto | 249 | 8,2 % | 255 | 7,9 % | -2 % | |
milj. EUR | 2024 | 2023 | Muutos % |
Amerikka | 1 184 | 1 306 | -9 % |
APAC | 649 | 649 | 0 % |
EMEA | 1 189 | 1 265 | -6 % |
Yhteensä | 3 022 | 3 220 | -6 % |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 13 | |||||
2024 | 2023 | Muutos % | ||||
milj. EUR | % liikevaihdosta | milj. EUR | % liikevaihdosta | |||
Liikevaihto | 1 928 | 100,0 % | 1 085 | 100,0 % | 78 % | |
Hankinnan ja valmistuksen kulut | -2 | -0,1 % | — | 0,0 % | 0 % | |
Bruttokate | 1 926 | 99,9 % | 1 085 | 100,0 % | 78 % | |
Tutkimus- ja kehityskulut | -250 | -13,0 % | -224 | -20,6 % | 12 % | |
Myynnin ja hallinnon kulut | -163 | -8,5 % | -140 | -12,9 % | 16 % | |
Liiketoiminnan muut tuotot ja kulut | 1 | 0,1 % | 13 | 1,2 % | -92 % | |
Liikevoitto | 1 514 | 78,5 % | 734 | 67,6 % | 106 % | |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 14 | |||||
2024 | 2023 | |||||
milj. EUR | % liikevaihdosta | milj. EUR | % liikevaihdosta | Muutos % | ||
Liikevaihto | 34 | 100,0 % | 130 | 100,0 % | -74 % | |
Hankinnan ja valmistuksen kulut | -29 | -85,3 % | -136 | -104,6 % | -79 % | |
Bruttokate | 5 | 14,7 % | -6 | -4,6 % | -183 % | |
Tutkimus- ja kehityskulut | -131 | -385,3 % | -120 | -92,3 % | 9 % | |
Myynnin ja hallinnon kulut | -244 | -717,6 % | -217 | -166,9 % | 12 % | |
Liiketoiminnan muut tuotot ja kulut | 56 | 164,7 % | -48 | -36,9 % | -217 % | |
Liiketappio | -314 | -923,5 % | -391 | -300,8 % | -20 % | |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 15 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 16 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 17 | |||||
2024 | 2023 | ||||
Valuutta | Liikevaihto | Kokonaiskulut | Liikevaihto | Kokonaiskulut | |
EUR | ~25 % | ~30 % | ~25 % | ~30 % | |
USD | ~55 % | ~45 % | ~50 % | ~45 % | |
CNY | ~5 % | ~5 % | ~5 % | ~5 % | |
INR | ~0 % | ~5 % | ~5 % | ~5 % | |
Muut | ~15 % | ~15 % | ~15 % | ~15 % | |
Yhteensä | ~100 % | ~100 % | ~100 % | ~100 % | |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 18 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 19 | |||||
Tämän CSRD:n mukaisesti tehdyn kaksoisolennaisuusarvioinnin perusteella, Nokia on tunnistanut seuraavien aihealueiden vaativan erityistä huomiota ja raportointia: | |||
Ilmastonmuutos (E1) , Resurssien käyttö ja kiertotalous (E5) , | Omaan työvoimaan liittyvät asiat (S1) , Arvoketjun työntekijät (S2) , Vaikutusten kohteena olevat yhteisöt (S3), Kuluttajat ja loppukäyttäjät (S4), | Liiketoiminnan harjoittaminen (G1) | Nämä olennaiset aihealueet ovat yhteydessä toisiinsa ja toisistaan riippuvaisia. Tästä syystä kestävyyden johtaminen ja raportointi vaativat yhtenäistä lähestymistapaa, joka heijastaa kokonaisuutena Nokian kestävän kehityksen matkaa ja varmistaa kestävän kehityksen tulosten ja vaikutusten laajan kattavuuden. |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 20 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 21 | |||||
ESRS-osion viite | Ensimmäisenä vuonna raportoimatta jätetyt tiedot |
ESRS 2, SBM-1, Kappale 40(b) | Kokonaistulojen jakautuminen merkittävän ESRS-alan mukaan |
ESRS 2, SBM-1, Kappale 40(c) | Luettelo muista merkittävistä ESRS-aloista kappaleessa 40b lueteltujen alojen lisäksi |
ESRS 2, SBM-3, Kappale 48(e) | Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa |
ESRS E1, E1-9, Kappale 64-70 | Olennaisten fyysisten ja siirtymäriskien ja mahdollisten ilmastoon liittyvien mahdollisuuksien ennakoidut taloudelliset vaikutukset |
ESRS E5, E5-6, Kappale 41-43 | Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvien vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien ennakoidut taloudelliset vaikutukset |
ESRS S1, S1-11, Kappale 72-76 | Sosiaalinen suojelu |
ESRS S1, S1-15, Kappale 93 | Työ- ja perhe-elämän tasapainoon liittyvät mittarit |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 22 | |||||
Tulos- vastuullinen ylin johto | Hallitustyö/ Hyvä hallintotapa | Rahoitus ja laskenta- toimi | Lainsäädäntö/ Yhteiskunta- politiikka/ Compliance | Viestintä- palvelualan markkina- segmentti | Yritysliike- toiminnan markkina- segmentti | Teknologia | Kyber- turvallisuus | Ympäristö- vastuu ja sosiaalinen vastuu | |
Nykyiset hallituksen jäsenet | |||||||||
Sari Baldauf | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | |||
Søren Skou | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | ||||
Timo Ahopelto | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | ||||
Elizabeth Crain | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | |||||
Thomas Dannenfeldt | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | ||||
Lisa Hook | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | ||
Mike McNamara | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | ||||
Thomas Saueressig | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | ||
Carla Smits-Nusteling | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | |||||
Kai Öistämö | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | |||
Ehdotetut uudet hallituksen jäsenet | |||||||||
Pernille Erenbjerg | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ | ||
Timo Ihamuotila | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 23 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 24 | |||||
Nokian kestävyyshallinnon viitekehys | ||
Nokian hallitus | ■ Hyväksyy ESG-strategian ja arvioi ESG-käytännöt, niihin liittyvät riskit ja tavoitteiden asettamisen sekä niiden toteuttamisen ja tehokkuuden. ■ Hallituksen valiokunnat tarkastelevat vastuullisuuteen liittyviä erillisiä aiheita kukin oman vastuualueensa mukaisesti, mukaan lukien muun muassa ESG-raportointi, olennaisuusarviointi, etiikka ja vaatimustenmukaisuus, tietosuojakysymykset, yrityskulttuuri, henkilöstöpääoman hallinta ja kestävyysnäkökulmien sisällyttäminen teknologiaamme. | |
Kestävän kehityksen neuvosto ■ Ohjaa kestävän kehityksen strategian, prioriteettien ja kestävän toiminnan toteutuksen yhdenmukaisuutta Nokiassa ■ Osallistuu kestävän kehityksen strategian ja olennaisuuden arviointiin sekä tarkastelee kestävän kehityksen tavoitteita ja tuloksia ■ Tarjoaa syvempää ymmärrystä kestävään kehitykseen liittyvistä riskeistä ja mahdollisuuksista | Lahjoitus- ja sponsorointivaliokunta ■ Asettaa periaatteet yrityslahjoitusten ja -investointien kohdentamiselle yliopistoille ja yhteisöille ■ Hyväksyy varoja lahjoitusten jakamiseen ja arvioi suuria sponsorointeja ■ Arvioi kaikkien lahjoitusohjelmien vaikutuksia | Ihmisoikeuksien huolellisuustarkastuksen (due diligence) neuvosto ■ Hallinnoi Nokian ihmisoikeuksia koskevien toimintaperiaatteiden ja täytäntöönpanomenettelyjen korkean tason yhdenmukaistamista ■ Ohjaa Nokian liiketoimintoja koskevia päätöksiä ihmisoikeusnäkökulmasta ■ Varmistaa kaikkien liiketoimintaryhmien ja toimintojen välisen yhdenmukaistamisen ja asianmukaisten riskienvähennystoimien käyttöönoton | ||
Jäsenet Kaikkia liiketoimintaryhmiä edustavat johtajat sekä yhtiön henkilöstöä, taloutta ja rahoitusta, strategiaa ja teknologiaa sekä laki, compliance ja vastuullisuus -yksiköitä edustavat johtajat. | Jäsenet Talous- ja rahoitusjohtaja, lakiasiainjohtaja, henkilöstöjohtaja, vaatimustenmukaisuusasioista vastaava johtaja, teknologiakehityksestä vastaava johtaja, vastuullisuusasioista vastaava johtaja ja sosiaalisesta vaikutuksesta vastaava johtaja. | Jäsenet Lakiasiainjohtaja, geopolitiikasta ja yhteiskuntasuhteista vastaava johtaja, viestintäjohtaja, vaatimustenmukaisuusasioista vastaava johtaja, teknologiakehityksestä vastaava johtaja, vastuullisuusasioista vastaava johtaja, muita johtajia tarpeen vaatiessa. Ihmisoikeusasioiden johtaja, lakimies. | ||
Monialainen kestävän kehityksen tiimi (lakiasiat, vaatimustenmukaisuus ja kestävä kehitys, talous) Ohjaa ESG-strategian toteuttamista ja tavoitteiden saavuttamiseksi tarvittavia toimia operatiivisella tasolla. Tukee työntekijöitä koulutuksella ja ohjeistuksella sekä edistää eettistä päätöksentekoa ja arvojemme, toimintaperiaatteidemme ja lakien mukaisia valintoja. Asiantuntijat antavat faktapohjaista palautetta eri toiminnoille ja liiketoimintaryhmille. Varmistaa, että yrityksen kestävyysraportointi on vaatimusten ja määräysten mukaista. Edistää raportointikulttuurin avoimuutta ja valvoo huolenaiheiden perusteellista ja puolueetonta ilmoittamista, tutkintaa ja korjaavia prosesseja. | ||||
Henkilöstövaliokunta ■ Palkitsemisen kestävyyteen liittyvät ansaintakriteerit ■ Henkilöstöpääoman hallinnointi | Tarkastusvaliokunta ■ Kestävyysraportointi ■ ESG:hen liittyvät riskit ja mahdollisuudet ■ Etiikka ja vaatimustenmukaisuus ■ Tietoturva ja tietosuoja | Nimitysvaliokunta ■ Hallinto ■ Kestävyyteen liittyvät hallinnointikäytänteet | Teknologiavaliokunta ja strategiavaliokunta ■ Kestävän kehityksen näkökulmien sisällyttäminen yhtiön teknologiaa koskevaan strategiaan, tiekarttoihin ja strategisiin aloitteisiin |
Johtoryhmä | ■ Tarkastaa ja hyväksyy kestävään kehitykseen liittyvien toimintaperiaatteiden, johtamis- ja toimintaviitekehysten, strategian, tavoitteiden ja tulosten sekä vuosittaisen vastuullisuusraportoinnin implementoinnit ja muutokset. ■ Tarkastelee kestävää kehitystä kokouksissaan ja antaa palautetta vähintään kaksi kertaa vuodessa ja aihekohtaisten aihealueiden niin vaatiessa. ■ Toimitusjohtaja, talous- ja rahoitusjohtaja ja liiketoimintaryhmien johtajat arvioivat lisäksi kestävän kehityksen aiheita vähintään kaksi kertaa vuodessa osana Nokian liiketoimintakatsauksia. |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 25 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 26 | |||||
Strategian vuositavoitteet – lyhyen aikavälin tulospalkkio | |
Vertailukelpoinen liikevoitto(1) 60 % | Kassa-asema 20 % |
Fokuksen säilyttäminen kannattavuudessa | Vahvan, tehostetun kassa-aseman saavuttaminen (cash release) |
Terveys & turvallisuus 10 % – poissaoloon johtaneiden työtapaturmien esiintyvyys (negatiivinen kerroin kuolemantapauksissa) | Naisten osuus johtotehtävissä 5 % Naisten osuus työvoimasta 5 % |
Työntekijöidemme terveyden ja turvallisuuden jatkuva vaaliminen | Pyrimme sitoumuksemme mukaisesti yhä monimuotoisemmaksi työnantajaksi |
Kestävän arvon luominen – pitkän aikavälin osakepalkkio | |
Osakkeen suhteellinen kokonaistuotto 50 %, kumulatiivinen raportoitu EPS 40 % (arvonalentumisilla ja yrityskaupoilla korjattuna), hiilidioksidipäästöjen vähentäminen 10 % (scope 1, 2 ja 3) | |
Monipuolisempi ja tasapainoisempi lähestymistapa, jossa huomioidaan pitkän aikavälin tulos liiketoiminnan kasvattamisessa ja osakkeenomistaja-arvon luomisessa, samalla kun työstämme päästöjemme 50 %:n vähentämistavoitetta vuoteen 2030 mennessä | |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 27 | |||||
Keskeiset elementit | Kestävyysraportin kappaleet | |
Due diligence -prosessin sisällyttäminen Nokian hallintoon, strategiaan ja liiketoiminta- malliin | Yleiset tiedot Hallinto-, johto- ja valvontaelinten tiedottaminen ja tukeminen niiden vastuulla olevassa vaikutusten, riskien ja Kestävyyteen liittyvän suorituskyvyn sisällyttäminen Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa, sivu 35 | |
Yhteydenpito vaikutusten kohteena olevien sidosryhmien kanssa | Yleiset tiedot Sidosryhmien edut ja näkemykset, sivu 32 Kuvaus prosessista, jolla tunnistetaan ja arvioidaan Oma työvoima (ESRS S1) Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa vaikutuksista omien työntekijöiden ja heidän edustajiensa kanssa, sivu 82 Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat omille työntekijöille huolenaiheiden esiin tuomiseksi, sivu 82 Arvoketjun työntekijät (ESRS S2) Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa vaikutuksista arvoketjun työntekijöiden kanssa, sivu 89 Vaikutusten kohteena olevat yhteisöt (ESRS S3) Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa vaikutuksista vaikutusten kohteena olevien yhteisöjen kanssa, sivu 96 Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat vaikutusten kohteena oleville yhteisöille huolenaiheiden esiin tuomiseksi, sivu 96 Kuluttajat ja loppukäyttäjät (ESRS S4) Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa kuluttajien ja loppukäyttäjien kanssa, sivu 100 Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat kuluttajille ja loppukäyttäjille huolenaiheiden esiin tuomiseksi, sivu 100 | |
Keskeiset elementit | Kestävyysraportin kappaleet | |
Haitallisten vaikutusten tunnistaminen | Yleiset tiedot Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus liiketoimintamallin kanssa, sivu 35 Kuvaus prosessista, jolla tunnistetaan ja arvioidaan Ilmastonmuutos (ESRS E1) Ilmastonmuutoksen hillintään ja energiaan liittyvät olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet, sivu 43 Ilmastoskenaarioiden ja resilienssin arviointi, sivu 44 Resurssien käyttö ja kiertotalous (ESRS E5) Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet liittyen Arvoketjun työntekijät (ESRS S2) Arvoketjun työntekijöihin liittyvät olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet, sivu 88 | |
Haitallisiin vaikutuksiin liittyviin toimiin ryhtyminen | Ilmastonmuutos (ESRS E1) Siirtymäsuunnitelma ja ilmastonmuutosta koskeviin toimintaperiaatteisiin liittyvät toimet, sivu 46 Tavoitteet ja tavoitteiden eteneminen, sivu 51 Resurssien käyttö ja kiertotalous (ESRS E5) Toimenpiteet, sivu 62 Tavoitteet ja tavoitteiden eteneminen, sivu 64 Arvoketjun työntekijät (ESRS S2) Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat arvoketjun työntekijöille huolenaiheiden esiin tuomiseksi, sivu 89 Toimenpiteet, sivu 89 Tavoitteet ja tavoitteiden eteneminen, sivu 91 | |
Näiden toimenpiteiden vaikuttavuu- den seuranta | Ilmastonmuutos (ESRS E1) Tavoitteet ja tavoitteiden eteneminen, sivu 51 Tiedonantotaulukot, sivu 55 Resurssien käyttö ja kiertotalous (ESRS E5) Tavoitteet ja tavoitteiden eteneminen, sivu 64 Tiedonantotaulukot, sivu 66 Arvoketjun työntekijät (ESRS S2) Tavoitteet ja tavoitteiden eteneminen, sivu 91 Tiedonantotaulukot, sivu 93 | |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 28 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 29 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 30 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 31 | |||||
Alkupää | Oma toiminta | Loppupää | |||||||||||||||||||
Arvo- ketju | Materiaalien hankinta ja käsittely | Komponenttien ja palvelujen hankinta | Valmistus ja kokoonpano | Teknologian luominen ja myynti | Valmistus ja kokoonpano | Asennus | Kiinteistö- toiminta | Tuotteiden käyttö | Asiakastuki ja huolto | Käytöstä poistamisen hallinta | |||||||||||
Liike- toiminta | ■ Louhinta (kaivostoiminta, raaka-aineiden poraus) ■ Neitseellisten materiaalien jalostus ja sulatus ■ Kierrätys- materiaalien jalostus | ■ Laitteisto (mukaan lukien original equipment manufacturing) ■ Ohjelmisto ■ Pilvipalvelut ■ Alihankitut työt ja palvelut (esim. asennus, maanrakennus- työt) | ■ Ulkoistettu valmistus ■ Ulkoistettu tutkimus ja kehitys ■ Ulkoistettu korjaus | ■ Tutkimus ja kehitys, ohjelmisto ■ Tutkimus ja kehitys, laitteisto ■ Immateriaali- oikeuksien hallinta ja lisensointi (TECH) | ■ Omat valmistus- ja korjaus- keskukset | ■ Verkkoinfra- struktuurin rakentaminen ■ Verkko- elementtien ja tukijärjestel- mien asennus ■ Kohteiden hankinta | ■ Vuokra- ja kiinteistön- hallinta, toimitilojen hallinta, toimistojen ja laboratorioiden energiankäyttö | ■ Laitteistot, ohjelmistot ja palvelut mobiili-, kiinteissä ja yritysverkoissa ■ Verkkojen toiminta ja optimointi | ■ Laitteistojen huolto ja vaihto ■ Ohjelmistojen ylläpito ■ Päivitykset (ohjelmistot ja laitteistot) ■ Muu tekninen tuki | ■ Kierrätys ja jätehuolto ■ Kunnostus ja uusiovalmistus (sis. elinkaaren pidennys- palvelut) | |||||||||||
Monialainen arvoketjun vaihe | |||||||||||||||||||||
Logistiikka, jakelu ja kuljetus (esim. toimituskeskus) | |||||||||||||||||||||
Myynti ja markkinointi sekä yleiset liiketoimintapalvelut (esim. lakiasiat, hankinta) | |||||||||||||||||||||
Rahoitus ja investoinnit | |||||||||||||||||||||
Nokian arvoketju |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 32 | |||||
Sidosryhmä | Sidosryhmätoiminta ja sen tarkoitus | Viestintäkanavat | Sidosryhmille tärkeät aiheet | Vaikutus liiketoimintamalliin ja strategiaan – lähestymistapamme |
Asiakkaat | Nokia on säännöllisesti vuorovaikutuksessa asiakkaidensa kanssa erilaisten mekanismien ja kanavien kautta ongelmien ja huolenaiheiden tunnistamiseksi, ehdotusten esittämiseksi, ratkaisujen tunnistamiseksi sekä vaikutusten arvioinnin, lieventämisen tai korjaamisen osalta. Yhteistyömekanismeja luodaan, jotta Nokia pystyy vastaamaan ympäristöön ja yhteiskuntaan liittyviin haasteisiin yhdessä asiakkaidensa kanssa ja tarkastelemaan tapoja, joilla teknologia voi mahdollistaa myönteisiä muutoksia. | Myyntihenkilöstölle on nimetty omat asiakkaat. Suora osallistuminen eri kanavien kautta sekä kohdennetut asiakas- ja toimialatapahtumat mahdollistavat toistuvat mahdollisuudet viestiä ja kerätä palautetta sekä tehdä yhteistyötä kestävään kehitykseen liittyvissä hankkeissa. Asiakkaat osallistuvat myös Executive Review - tapaamisiin Nokian johtoryhmän jäsenten kanssa. Euroopassa, Aasiassa ja Intiassa sekä Lähi-idässä ja Afrikassa on perustettu asiakkaiden ESG- neuvotteluryhmiä (ESG customer advisory councils), jotka mahdollistavat avointa keskustelua kestävään kehitykseen liittyvissä asioissa. Myös toimialajärjestöt, kuten Global System for Mobile Communications Association (GSMA) and Joint Alliance for CSR (JAC), tarjoavat kanavia yhteistyölle ja palautteelle. | Yhteydet ja digitalisaatio, kasvihuonekaasupäästöjen vähentäminen, energia- ja materiaalitehokkuus, ilmastotoimet, kiertotaloustuotteet ja -palvelut, kierrätysmateriaalit, elinkaariarviointi, arvoketju, vastuullinen toiminta, osallisuus ja monimuotoisuus, ihmisoikeudet, yleinen turvallisuus ja terveys, tietoturva, tietosuoja ja vastuullinen tekoäly. | Kaikkien kanavien kautta saatu asiakaspalaute välitetään liiketoimintaryhmien vastuutiimeille. Kestävyyspainotteisten kokousten kautta asiakkaiden vaatimukset otetaan huomioon strategiassa ja jopa liiketoimintamalleissa, esimerkiksi kiertotalouteen perustuvien tuotteiden ja palveluiden käytössä tai yhteisten ohjelmien perustamisessa kaventamaan digitaalista kahtiajakoa, ja muissa ESG-asioihin liittyvissä teemoissa. |
Omat työntekijät | Nokia on vuorovaikutuksessa työntekijöidensä kanssa eri keinojen avulla, sekä lakisääteisten mekanismien kautta että vapaaehtoisten aloitteiden avulla, jotka mahdollistavat ja kannustavat työntekijöitä saamaan tietoa ja kuulemaan heitä sekä reagoimaan johdon päätöksiin, suunnitelmiin, ideoihin, strategioihin ja lähestymistapoihin säännöllisesti ja pelkäämättä vastatoimia. | Eri kanavia hyödynnetään vuorovaikutuksessa työntekijöiden kanssa: yhtiön intranet, SharePoint, kohdennetut kyselyt, yhtiön sähköposti, yleiset kokoontumiset ja kokoukset, koulutusohjelmat ja yhteisöt, säännöllinen esihenkilö-työntekijävuoropuhelu sen lisäksi että käytössä on valitusmekanismit, mikä mahdollistaa erilaiset raportointikanavat. Työntekijöiden edustajille tiedotetaan ja/tai heitä kuullaan säännöllisissä kokouksissa vakiintuneiden elinten, kuten työsuojeluneuvostojen, ennaltaehkäisytoimikuntien ja muiden lakisääteisten neuvoa-antavien toimielinten kautta. | Uusi henkilöstöohjelma, Nokian keskeiset periaatteet, hyvinvointi, terveys ja turvallisuus, tulevaisuuden työskentelytavat ja joustavat käytännöt, osallisuus ja monimuotoisuus, johtajuuden kehittäminen, teknillinen urakehitys ja eettiset liiketoimintatavat, koulutus ja osaamisen kehittäminen. | Laaja ja syvällinen koulutustarjonta työntekijöille auttaa tiimejämme tukemaan asiakkaiden ja muiden sidosryhmien vaatimuksia. Koulutustarjontaan kuuluu muun muassa pakollinen ESG-koulutus sekä pakollinen koulutus liiketoiminnan etiikasta ja sääntelynmukaisuudesta. Kestävä kehitys on kaikkien työntekijöiden vastuulla, ja osallistaminen auttaa työntekijöitä sen ymmärtämisessä, miten kestävä kehitys sopii heidän rooliinsa. |
Sijoittajat | Keskustelemme säännöllisesti osakkeenomistajien ja sijoittajayhteisön kanssa ESG-asioista, mukaan lukien lähestymistavastamme, toimintaperiaatteistamme, tavoitteistamme sekä asiakas- ja teknologiamahdollisuuksistamme. | Vuosittain järjestettävä ESG Roadshow tuo yhteen suurimmat sijoittajamme keskustelemaan Nokian henkilöstöhallinnon, sijoittajasuhteiden, lakiasioiden ja kestävän kehityksen asiantuntijoiden kanssa sekä joissakin tapauksissa hallituksen jäsenten kanssa. Tämä foorumi toimii mahdollisuutena kerätä tietoa sijoittajien näkemyksistä. Roadshow’n lisäksi pidämme pitkin vuotta yhteyttä sijoittajiin tapaamisissa ja Teams-kokouksissa. Hyödynnämme myös digitaalisia kanavia sekä osallistumme toimialakohtaisiin kyselyihin ja luokituksiin, mukaan lukien Sustainalytics, MSCI and CDP, helpottaaksemme viestintää ja tiedonjakoa. | ESG-tavoitteet ja -saavutukset, nettonollapäästöjen tavoite ja sen saavuttaminen, vastuullinen toimitusketju, ihmisoikeudet, terveys ja turvallisuus, tekoälyn hallintokehys, EU-sääntely, mukaan lukien CSRD ja CS3D. | Sijoittajien palaute auttaa vahvistamaan strategisia painopistealueita, arvonluontimahdollisuuksia sekä tuomaan ulkopuolisia näkemyksiä muuttuviin strategisiin aiheisiin. |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 33 | |||||
Sidosryhmä | Sidosryhmätoiminta ja sen tarkoitus | Viestintäkanavat | Sidosryhmille tärkeät aiheet | Vaikutus liiketoimintamalliin ja strategiaan – lähestymistapamme |
Toimittajat ja yhteistyö- kumppanit | Teemme yhteistyötä toimittajien kanssa edistääksemme läpinäkyvyyttä, kestävää kehitystä ja hyviä eettisiä liiketoimintakäytäntöjä pitkässä ja usein monimutkaisessa toimitusketjussamme sekä varmistaaksemme, että toimittajien intressit ja näkemykset kestävyysasioistamme ovat huomioitu strategiassamme ja liiketoimintamallissamme. | Suorat toimittajasuhteiden kanavat, kasvokkaiset tai verkossa tapahtuvat tapaamiset toimittajien kanssa sekä kohdennetut tapahtumat. Toimitusketjun toimialakohtainen organisaatio, kuten Responsible Business Alliance (RBA). Nokian omat sidosryhmiin keskittyvät tiimit. Vaikka yhteistyötä on tehty monissa muodoissa, Nokian toimittajien ja kumppaneiden työntekijöiden kanssa ei ole ollut suoraa vuorovaikutusta erityisesti kaksoisolennaisuuden arviointiin liittyen. | Osallisuus ja monimuotoisuus, nykyaikaisen orjuuden estäminen, eettiset rekrytointikäytännöt, vastuullinen mineraalien hankinta, ilmastonmuutos, kiertotalouteen perustuvat materiaalit sekä terveys ja turvallisuus. | Tuotteiden energia- tai materiaalitehokkuuden parantaminen koulutuksen kautta saadun paremman ymmärryksen ja edellytysten kehittämisen avulla, innovaatiot, jotka voivat vaikuttaa myönteisesti ja muuttaa tuotesuunnittelua ja kestävän kehityksen tuloksia. Yhteistyö tietyillä teknologia-alueilla tai liiketoimintamalleissa, esimerkiksi kiertotalouden osalta. |
Toimialat | Nokia jakaa kokemustaan ja tarjoaa asiantuntemustaan tekemällä yhteistyötä ja vetämällä keskusteluja toimialan parhaita käytäntöjä kehittävien ja päättäjiä neuvovien organisaatioiden kanssa niillä alueilla, joilla Nokia toimii. Näihin kuuluivat kokemuksen ja tuen tarjoaminen useille ITU:n Green Digital Action - ohjelman osa-alueille ja kaikkien aikojen ensimmäinen digitaalinen päivä COP29- ilmastokokouksessa Azerbaidžanin Bakussa. Tarjosimme osaamista toimialan standardointityöhön, mihin sisältyi tekoälyn ympäristövaikutuksen mittaamisen ymmärtäminen. Teemme yhteistyötä myös mobiilialan yhdistyksen kanssa toimialamme ympäristö- ja sosiaalisissa kysymyksissä, kuten energiatehokkuudessa, terveydessä ja turvallisuudessa sekä digitaalisessa osallistamisessa. | Sitoutuminen toimialan järjestöihin ja edustajiin järjestetään Nokian liiketoiminnan omistajien ja tiettyjen järjestöjen käsittelemien keskeisten aiheiden perusteella. Avainorganisaatioille on nimetty sidosryhmäomistajat, ja aiheesta riippuen Nokian asiantuntijoita on myös mukana, esim. Nokian ESG-standardeista vastaava johtaja kansainvälisen televiestintäliiton (ITU) standardiohjelmissa. Teemme yhteistyötä toimialan edustajien kanssa varmistaaksemme, että jaamme parhaita käytäntöjä alan muiden toimijoiden kanssa, opimme toisiltamme ja saavutamme toivottuja tuloksia strategiaan, toimintaperiaatteisiin ja teknologiaan liittyvässä kestävyystyössä koko toimialalla. | 5G-radion mittausmenetelmästandardit ja European Telecommunications Standards Instituten (ETSI) ja ITU Telecommunication Standardization Sectorin (ITU-T) televiestintätuotteiden ja -verkkojen kiertotalousstandardit. Tekoälystandardien vastuullinen käyttö ISO:ssa, European Committee for Standardization (CEN) / European Committee for Electrotechnical Standardization (CENELEC) ja erilaisissa kansallisissa valiokunnissa. 3GPP:n energiaa säästävät ominaisuudet. | Arvoketjun tarpeet, haasteet ja mahdollisuudet toimialatasolla nähdään usein toimialaorganisaatioissa. Tämä mahdollistaa alan parhaiden käytäntöjen ja innovaatioiden laajuuden koko toimialalla. Näiden elinten kautta näemme esimerkiksi suuremman tarpeen arvoketjun kestävyyteen liittyvän tiedon keräämiselle, läpinäkyvyydelle ja toimittamiselle asiakkaille, mikä vaikuttaa digitalisaatiostrategiaan ja -suunnitelmiin. Tämän odotetaan lisäävän automaatiota ja tehokkuutta asiakkaiden ja muiden sidosryhmien tietovaatimusten täyttämisessä. |
Akateeminen yhteistyö | Teemme yhteistyötä johtavien akateemisten instituutioiden kanssa hankkeissa, jotka ovat innovatiivisia ja joilla on suuri vaikutus ympäristöön, yhteiskuntaan ja hallintotapaan (ESG) liittyvään strategiaamme. Samalla kun pyrimme ratkaisemaan ESG-haasteita yhdessä, vahvistamme suhteitamme Euroopan, Pohjois- Amerikan ja Aasian huippuyliopistoihin. | Kanavia ovat Nokian strategia- ja teknologiayksikön ja liiketoimintaryhmien vetämät tutkimus- ja standardointiohjelmat sekä Nokian lahjoitusohjelma yliopistoille. Osallistumme myös koulutus-, harjoittelu- ja tohtoriohjelmiin sekä innovaatiotapahtumiin ja huippuosaajien rekrytointiin näistä laitoksista. | Yliopistoja koskevan lahjoitusohjelman hankkeisiin sisältyy ESG-pilareita. Ympäristöhankkeet keskittyvät kestävään ja energiatehokkaaseen laskentaan sekä ilmastotietoon ja ympäristönhallintaan. Yhteiskunnalliset hankkeet liittyvät digitaaliseen osallistamiseen ja saavutettavuuteen. Hyvään hallintotapaan liittyvät projektit keskittyvät tekoälyn etiikkaan ja hallintokehykseen sekä selittävään tekoälyyn (XAI). Esimerkkejä yliopistoyhteistyöhankkeista ovat Sustain 6G, 6G Power, 6G ANNA, tutkimus luontojalanjäljen mittaamisesta Jyväskylän yliopiston kanssa. | ■ Vahvemman akateemisen yhteistyön rakentaminen uusien kumppaneiden kanssa ■ Energiatehokkaampien, turvallisempien ja ympäristöystävällisempien ratkaisujen ja teknologioiden kehittäminen ■ Yhteistyöhankkeet voivat vaikuttaa Nokian tuotekehitykseen, suunnitteluun ja materiaalivalintoihin. |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 34 | |||||
Sidosryhmä | Sidosryhmätoiminta ja sen tarkoitus | Viestintäkanavat | Sidosryhmille tärkeät aiheet | Vaikutus liiketoimintamalliin ja strategiaan – lähestymistapamme |
Vaikutusten kohteena olevat yhteisöt ja kansalaisyhteis- kunta | Teemme yhteistyötä relevanttien kansalaisjärjestöjen, voittoa tavoittelemattomien organisaatioiden tai yhteisöorganisaatioiden (esimerkiksi UN Women ja UNICEF) kautta. Tuemme yhteistyössä kansalaisjärjestöjen kanssa ohjelmia, joilla on pitkäaikaisia vaikutuksia ja jotka luovat kohdeyhteisöille kestävän tulevaisuuden alustan. Joihinkin keskeisiin yhteiskunnallisiin ja ihmisoikeusjärjestöihin osallistuu Nokialta valiokuntajäseniä (esimerkiksi Business for Societal Impactin Euroopan ja Aasian ohjausryhmä ja Global Network Initiativen (GNI) hallitusjäsenyys). Nokia edistää digitalisaatiota ja älykästä kestävää kehitystä yhteistyössä kaupunkien ja yhteisöjen kanssa. | Kansalaisjärjestöt, voittoa tavoittelemattomat organisaatiot tai yhteisöorganisaatiot toimivat ensisijaisena viestintäkanavana hyödyntämällä heidän asiantuntemustaan ja suoria yhteyksiään yhteisöihin ruohonjuuritasolla. Lisätietoja osiossa | Sananvapaus, teknologian mahdollinen väärinkäyttö, teknologian myönteinen vaikutus yhteisöihin, digitaalisten taitojen kehittäminen, sukupuoliasiat, ympäristönsuojelu ja luonnon monimuotoisuus. | Yhteistyö vaikutusten kohteena olevien yhteisöjen ja kansalaisyhteiskunnan kanssa vaikuttaa suoraan Nokian sosiaalisten ohjelmien rakentamiseen ja suunnitteluun perustuen todellisiin tarpeisiin alustavasta suunnittelusta lopulliseen seurantaan ja vaikutustuloksiin. Yhteistyö auttaa ohjelmia koskevan strategian kehittämisessä vastaamaan paremmin yhteisöjen merkittävimpiin haasteisiin, tarpeisiin ja mielipiteisiin. |
Sääntely- viranomaiset ja standardointi- organisaatiot | Osallistumme poliittisiin keskusteluihin, jotka edistävät verkostoitunutta yhteiskuntaa ja uusien teknologioiden käyttöönottoa ympäri maailmaa. | Osallistuminen vuoropuheluun ja julkisiin konsultaatioihin Nokian nimissä sekä toimialajärjestöjen ja kestävään kehitykseen liittyvien stardardointiorganisaatioiden kautta. Osallistuminen ja johtotehtävissä (puheenjohtaja/varapuheenjohtaja/asianjohtaja) toimiminen toimialaan ja ammattijärjestöjen liittyvissä työryhmissä (muun muassa DigitalEurope, RBA, European Telecommunications Network Operators’ Association (ETNO), Telecommunications Industry Association (TIA), Bitkom). | Digitalisaatioon ja laajakaistoihin liittyvät politiikat, kehittyvien teknologioiden (tekoäly) sääntely, ESG-asiat, laajakaistan käyttöönoton sekä yhteiskunnan ja teollisuuden digitalisaation edistäminen (ml. laajakaistan taajuusalueet), luotettavien kansainvälisten yhteyksien varmistaminen, digitaalisten infrastruktuurien turvallisuus, innovaatiota edistävät viitekehykset (mukaan lukien 6G suunnitelmat), tehokkaimmat kestävän kestävyyden sääntelyt (esim. pakkotyön sääntely tai toimitusketjujen due diligence). | Nokia toimii neuvonantajana tehokkaiden poliittisten ratkaisujen edistämiseksi ja tekee tarvittavat toimet poliittisten tavoitteiden ja lakisääteisten velvoitteiden täyttämiseksi. Tämä voi tarkoittaa nykyisten käytäntöjen mukauttamista tai uusien sisäisten prosessien käyttöönottoa. |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 35 | |||||
Olennaiset osa-aiheet/osaosa-aiheet | Vaikutuksen, riskin tai mahdollisuuden tyyppi | Olennainen vaikutus, riski tai mahdollisuus (IRO) | Vaikutuksen, riskin ja mahdollisuuden keskittyminen arvoketjussa | ||
E1 | Ilmastonmuutoksen hillintä | Myönteinen vaikutus | Merkittävä panos ilmastonmuutoksen hillintään kehittämällä energia- ja resurssitehokkaita tuotteita ja teknologioita | Loppupää | |
Ilmastonmuutoksen hillintä | Kielteinen vaikutus | Nokian oman toiminnan ja arvoketjun kasvihuonekaasupäästöjen kielteinen vaikutus ilmastonmuutokseen | Oma toiminta, alkupää ja loppupää | ||
Energia | Kielteinen vaikutus | Käytetyillä hiili-intensiivisillä energialähteillä ja tuotteidemme käytöllä asiakkaiden verkoissa on kielteinen vaikutus ilmastonmuutokseen | Loppupää | ||
Ilmastonmuutoksen hillintä | Mahdollisuus | Nokian ohjelmisto-, tuote- ja palveluratkaisut voivat mahdollistaa muiden toimialojen siirtymisen vähähiiliseen talouteen, mikä luo mahdollisuuden edistää liikevaihdon kasvua ja avata uusia tulovirtoja uusissa asiakassegmenteissä ja uusilla markkinoilla | Loppupää | ||
E5 | Resurssien sisäänvirtaukset, mukaan lukien resurssien käyttö | Myönteinen vaikutus | Nokian tuotteiden toissijainen käyttö ja uusiomateriaalien käyttö Nokian tuotteissa estävät jätteen syntymistä ja edistävät myönteisesti materiaalien saatavuutta ja maankäyttöä. | Alkupää | |
Resurssien sisäänvirtaukset, mukaan lukien resurssien käyttö | Kielteinen vaikutus | Neitseellisten raaka-aineiden runsas käyttö laitteistokomponenteissamme. Uusien materiaalien louhinnalla ja sulatuksella on merkittäviä kielteisiä ympäristövaikutuksia, mukaan lukien jätteet. | Alkupää | ||
Resurssien sisäänvirtaukset, mukaan lukien resurssien käyttö | Riski | Nokian laitteistot ovat riippuvaisia erilaisista mineraaleista ja muista neitseellisistä aineista. On arvioitu, että jos globaali kulutus jatkaa kasvuaan, se voi johtaa materiaalipulaan. Materiaalipulan odotetaan nostavan hintoja ja vaikuttavan näiden materiaalien saatavuuteen, mikä muodostaa riskin Nokialle. | Oma toiminta ja alkupää | ||
Tuotteisiin ja palveluihin liittyvät resurssien ulosvirtaukset | Myönteinen vaikutus | Kiertotaloussuunnittelun ja liiketoimintaperiaatteiden soveltaminen lisää Nokian tuotteiden kierrätettävyyttä, mikä mahdollistaa edelleen tuotteiden ja niiden sisältämien raaka-aineiden kierrätyksen. | Oma toiminta, alkupää ja loppupää | ||
Tuotteisiin ja palveluihin liittyvät resurssien ulosvirtaukset | Kielteinen vaikutus | Nokia myy asiakkailleen huomattavan määrän laitteistotuotteita, jotka elinkaarensa lopussa muuttuvat elektroniikkajätteeksi, ellei niitä käsitellä ja kierrätetä asianmukaisesti | Loppupää | ||
Jäte | Kielteinen vaikutus | Nokia myy asiakkailleen huomattavan määrän laitteistotuotteita, jotka elinkaarensa lopussa muuttuvat elektroniikkajätteeksi, ellei niitä käsitellä ja kierrätetä asianmukaisesti | Loppupää | ||
Jäte | Myönteinen vaikutus | Jätteen synnyn vähentäminen tai ehkäiseminen Nokian omassa toiminnassa ja arvoketjussa, mukaan lukien tuotteiden asianmukainen käsittely ja kierrätys, vaikuttaa myönteisesti materiaalien saatavuuteen ja maankäyttöön | Oma toiminta, alkupää ja loppupää | ||
S1 | Työolot: Työllisyysturva | Myönteinen vaikutus | Nokian innovatiivinen lähestymistapa henkilöstön kehittämiseen ja lahjakkuuksien houkuttelemiseen on mahdollistanut sen, että se on pystynyt toimimaan joustavasti markkinoilla ja uudistumaan tavoilla, jotka vaikuttavat myönteisesti omaan työvoimaan | Oma toiminta | |
Työolot: Työllisyysturva | Riski | Kyvyttömyys houkutella, ylläpitää ja säilyttämään oikeanlaisen osaamisen omaavaa ja oikealla sijainnilla olevaa tulevaisuuden työmarkkinoille sopivaa työvoimaa uudelleenjärjestelyjen aikana | Oma toiminta | ||
Työolot: Työaika | Myönteinen vaikutus | Nokia on ottanut käyttöön ja ylläpitää joustavia työjärjestelyjä koskevia ohjelmia ja toimintaperiaatteita | Oma toiminta | ||
Työolot: Työ- ja yksityiselämän tasapaino | Myönteinen vaikutus | Nokia tarjoaa palkallisia perhevapaita maailmanlaajuisesti. Nämä perhevapaat noudattavat määriteltyjä sisäisiä parhaita käytäntöjä ja usein ylittävät paikalliset säännökset. | Oma toiminta | ||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 36 | |||||
Olennaiset osa-aiheet/osaosa-aiheet | Vaikutuksen, riskin tai mahdollisuuden tyyppi | Olennainen vaikutus, riski tai mahdollisuus (IRO) | Vaikutuksen, riskin ja mahdollisuuden keskittyminen arvoketjussa | ||
S1 | Työolot: Riittävä palkka | Riski | Palkkojen korotukset tai niihin liittyvien käytäntöjen/säännösten muutokset, jotka johtavat Nokian henkilöstökulujen nousuun | Oma toiminta | |
Yhdenvertainen kohtelu ja yhtäläiset mahdollisuudet kaikille: Sukupuolten tasa-arvo ja sama palkka samanarvoisesta työstä | Myönteinen vaikutus | Nokialla on käytössä omien työntekijöiden sukupuolten tasa-arvoon ja samaan palkkaan liittyvät periaatteet | Oma toiminta | ||
Yhdenvertainen kohtelu ja yhtäläiset mahdollisuudet kaikille: Oman henkilöstön koulutus ja taitojen kehittäminen | Myönteinen vaikutus | Nokia tarjoaa omalle työvoimalleen laajat koulutus- ja osaamiskehitysmahdollisuudet tiedon ja osaamisen kehittämisestä olennaisena osana liiketoimintastrategiaansa, minkä avulla työntekijät voivat ylläpitää ja kehittää osaamistaan | Oma toiminta | ||
Yhdenvertainen kohtelu ja yhtäläiset mahdollisuudet kaikille: Oman henkilöstön koulutus ja taitojen kehittäminen | Riski | Kyvyttömyys houkutella, ylläpitää ja säilyttämään oikeanlaisen osaamisen omaavaa ja oikealla sijainnilla olevaa tulevaisuuden työmarkkinoille sopivaa työvoimaa nopeasti muuttuvassa teknologiaympäristössä | Oma toiminta | ||
S2 | Työolot: Työaika | Kielteinen vaikutus | Toimittajien tuotantolaitosten tai asiakaspalvelun työntekijät voivat altistua liialliselle tai pakotetulle ylityölle sekä jatkuvalle työlle ilman vapaapäivää ruuhka-aikoina tai projekteissa, joiden toteutusaika on lyhyt | Alkupää ja loppupää | |
Työolot: Riittävä palkka | Kielteinen vaikutus | Toimittajien tuotantolaitosten tai asiakaspalvelun työntekijät voivat altistua riittämättömälle palkalle, palkoista tehtäville pidätyksille, täyden lopputilin saamatta jäämiselle työsuhteen päättyessä tai työskentelylle tekaistuissa harjoitteluohjelmissa | Alkupää | ||
Työolot: Terveys ja turvallisuus | Kielteinen vaikutus | Nokian verkkolaitteiden asennukseen ja tukipalveluihin sekä tukiasemapaikkojen hankintaan ja lupiin voi sisältyä terveyteen ja turvallisuuteen kohdistuvia vaaroja, jotka liittyvät korkealla työskentelyyn, liikenneturvallisuuteen, sähköturvallisuuteen, maanalaisiin kohteisiin, katutöihin ja korkean tai äärimmäisen riskin maissa/alueilla | Alkupää ja loppupää | ||
Muut työhön liittyvät oikeudet: Pakkotyö | Kielteinen vaikutus | Toimittajien työntekijät voivat altistua pakkotyövoimalle, mukaan lukien työskentely ilman voimassa olevaa työsopimusta, altistumine n rekrytoinnin osana kerättäville rekrytointipalkkioille ja tilapäistyövoima osana palveluidemme toimitusketjuun. Korkeampia riskejä esiintyy erityisesti toimitusketjun syvemmillä tasoilla ja niiden palvelujen toimitusketjussa, joissa on vähemmän osaamista vaativia loppupään tehtäviä erityisesti syrjäisillä ja vaikeasti saavutettavilla alueilla. | Alkupää | ||
S3 | Yhteisöjen kansalaisoikeudet ja poliittiset oikeudet: Sananvapaus | Myönteinen vaikutus | Ilmaisunvapauden mahdollistaminen verkkoyhteyksien avulla ja yhteiskunnallisten vaikuttamisohjelmien tarjoaminen digitaitojen kehittämiseksi tarjoavat yhteisöille keinot osallistua täysimääräisesti nykypäivän digitaaliseen yhteiskuntaan. Tämä tarkoittaa muun muassa parempia mahdollisuuksia jakaa mielipiteitä, nauttia kansalaisoikeuksistaan, kuten äänioikeudesta, ja saada helpommin minipuolista tietoa ja päästä julkisiin palveluihin, mikä edistää tietoon perustuvaa päätöksentekoa. | Loppupää | |
S4 | Tietoihin liittyvät kuluttajiin ja/tai loppukäyttäjiin kohdistuvat vaikutukset: (Laadukkaiden) tietojen saatavuus | Myönteinen vaikutus | Nokian teknologia mahdollistaa yhteydet ja niistä syntyvät myönteiset vaikutukset tiedon saatavuuteen, ajatusten vaihtoon ja taloudellisen kehityksen mahdollisuuksiin | Loppupää | |
Tietoihin liittyvät kuluttajiin ja/tai loppukäyttäjiin kohdistuvat vaikutukset: Sananvapaus | Myönteinen vaikutus | Sananvapauden mahdollistaminen yhteyksien avulla antaa kuluttajille ja loppukäyttäjille mahdollisuuden jakaa mielipiteitä, saada monipuolista tietoa ja julkisia palveluita, mikä edistää tietoon perustuvaa päätöksentekoa | Loppupää | ||
G1 | Yrityskulttuuri | Riski | Eettisten toimintaohjeidemme tai lain rikkominen sääntelynmukaisuuden osalta, joka johtaisi negatiivisiin maine tai taloudellisiin seurauksiin | Oma toiminta, alkupää ja loppupää | |
Yrityskulttuuri | Mahdollisuus | Ethisphere on nimennyt Nokian yhdeksi maailman eettisimmistä yrityksistä (the World’s Most Ethical Companies by Ethisphere). Nokian vahva eettinen yrityskulttuuri tarjoaa perustan harjoittaa liiketoimintaa eettisesti ja lainmukaisesti. | Oma toiminta, alkupää ja loppupää | ||
Yrityskulttuuri | Myönteinen vaikutus | Kestävää kehitystä priorisoiva yrityskulttuuri voi johtaa vastuulliseen ja kestävään päätöksen tekoon arvoketjussa | Oma toiminta | ||
Suhteet tavaran- ja palveluntoimittajiin, mukaan lukien maksukäytännöt | Mahdollisuus | Luotettavien suhteiden ja pitkäaikaisten kumppanuuksien rakentaminen eettisen ja vaatimustenmukaisen kulttuurimme jakavien toimittajien kanssa | Alkupää | ||
Korruptio ja lahjonta: Lahjonnan ehkäiseminen ja havaitseminen | Mahdollisuus | Ethisphere on toistuvasti nimennyt Nokian yhdeksi maailman eettisimmistä yrityksistä (the World’s Most Ethical Companies by Ethisphere). Nokian vahva eettinen yrityskulttuuri tarjoaa perustan harjoittaa liiketoimintaa eettisesti ja lainmukaisesti. | Oma toiminta, alkupää ja loppupää | ||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 37 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 38 | |||||
2024 | 2025 | 2030 | 2040 | ||||
Ympäristö 75 % :n vähennys toimipaikkojemme kasvihuonekaasupäästöihin vuoteen 2019 verrattuna. Saavuttaa uusiutuvista energialähteistä tuotetun sähkön 85 % :n käyttöaste toimitiloissamme. Yhteiskunta Naisten osuus kaikista ulkoisista rekrytoinneistamme on vähintään 28 %. Nolla kuolemaan johtavaa vaaratilannetta työntekijöille, toimittajille ja kolmansille osapuolille. 60 ylemmän tason johtajan turvallisuuskierrosta valvonnan parantamiseksi kohteissa. 96 % projekteista noudattaa korkean riskin projektien toteutuksen arviointiprosessin tiukennettuja vaatimuksia. Rekisteröityjen tapaturmien toistuvuuden (TRIFR) ja työajan menetykseen johtaneiden tapaturmien toistuvuuden (LTIFR) vähentäminen Nokian oman työvoiman osalta. Hallinto 95 % työntekijöistämme on käynyt eettisen liiketoiminnan koulutuksen. | Ympäristö Saavuttaa uusiutuvista energialähteistä tuotetun sähkön 100 %:n käyttöaste toimitiloissamme. 80 %:n vähennys scope 1 ja 2 markkinaperusteisista kasvihuonekaasupäästöissä lähtövuodesta 2019. Yhteiskunta Hyödyntää Nokian teknologiaa, kykyjä ja varoja parantaaksemme 1 500 000 ihmisen elämää sosiaalisten digitalisaatioprojektien, digitaalisten taitojen kehittämisen ja verkkoyhteyksien muodostamisen (lähtövuosi 2022). 96 % projekteista noudattaa korkean riskin projektien toteutuksen arviointiprosessin tiukennettuja vaatimuksia. Nolla kuolemaan johtavaa vaaratilannetta työntekijöille, toimittajille ja kolmansille osapuolille. Rekisteröityjen tapaturmien toistuvuuden (TRIFR) ja työajan menetykseen johtaneiden tapaturmien toistuvuuden (LTIFR) vähentäminen Nokian oman työvoiman ja toimittajien osalta edellisvuoteen verrattuna. 80 ylemmän tason johtajan turvallisuuskierrosta valvonnan parantamiseksi kohteissa. 98 % 3TG-jäljitettävyys sulattotasolle toimitusketjussamme sekä sulattojen konfliktivapaa status. Koboltin, mican, alumiinin ja kuparin laajennettu huolellisuustarkastus ja konfliktivapaa asema. 80 % toimittajista saa tyydyttävän kestävän kehityksen pisteytyksen (perustuu yhteenlaskettuun painotettuun osuuteen) toimittajien suorituksen arvioinnissa. Hallinto 95 % työntekijöistämme on käynyt eettisen liiketoiminnan koulutuksen, joka sisältää ESG- koulutuksen. | Ympäristö | Ympäristö | ||||
SBT nettonolla(1) Yleinen nettonollatavoite: Nokian tavoitteena on saavuttaa nettonolla kasvihuonekaasupäästöt koko arvoketjussa vuoteen 2040 mennessä. | |||||||
Lyhyen aikavälin tavoite(1) : Nokia sitoutuu vähentämään absoluuttisia scope 1-, scope 2- ja scope 3 -kasvihuonekaasupäästöjä 50 % vuoteen 2030 mennessä lähtövuodesta 2019. | Pitkän aikavälin tavoite(1) : Nokia sitoutuu vähentämään absoluuttisia scope 1-, scope 2- ja scope 3 -kasvihuonekaasupäästöjä 90 % vuoteen 2040 mennessä lähtövuodesta 2019. | ||||||
Loppukokoonpanotoimittajamme saavuttavat nollapäästöt lähtövuodesta 2019. 50 % vähennys toimittajien kasvihuonekaasupäästöissä lähtövuodesta 2019. Vähennämme logistiikan kasvihuonekaasupäästöjä 73 % lähtövuodesta 2019. 90 %:n vähennys scope 1 ja 2 markkinaperusteisista kasvihuonekaasupäästöissä lähtövuodesta 2019. 95 %:n kierrätysaste toimistoistamme, laboratorioistamme, valmistuksestamme, asennuksestamme, tuotteidemme palautuksesta ja loppukokoonpanotoimittajiemme tehtailta peräisin olevalle jätteelle. Lisätä kierrätysmateriaalien käyttöä mekaanisten osien lähdemateriaaleissa: – Valettu alumiini, jota käytetään mekaanisissa osissa: 90 % – Muokattua alumiinia, terästä ja kupariseoksia sekä mekaanisissa osissa käytettävää polykarbonaattimuovia: 50 %. Pakkausten kierrätettävyys: Varmistaa, että kaikki pakkaukset ovat 100% kierrätettäviä. Kierrätysmateriaalisisältö: Pahvi- ja muovipakkausmateriaalien tulee olla vähintään 50 % kierrätysmateriaalia. Muovit: Muovipakkausten osuus on rajoitettava enintään 10 %:iin primääripakkauksen kokonaispainosta. Yhteiskunta Autamme asiakkaitamme luomaan yhteydet seuraaville kahdelle miljardille (Nokian radioasiakkaiden verkkojen liittymämäärällä mitattuna) lähtövuodesta 2021. Nokian Fiber-to-the-Home-teknologia yhdistää 140 miljoonaa uutta tilaajaa lähtövuodesta 2023. Korkean riskitason toimintaa harjoittavista toimittajistamme 100% saavuttaa suositeltu tai ensisijainen -tason (H&S Recommended or Preferred supplier) terveyden ja turvallisuuden kypsyysarviossa. Saavuttaa 25 % naisten osuus kaikista työntekijöistä. Hallinto Vähintään 85 % työntekijöistä/linjaesihenkilöistä jatkaa myönteistä suhtautumista eettisyyteen ja vaatimustenmukaisuuteen. | |||||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 39 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 40 | |||||
Nokian toimintaperiaatteet | toimintaperiaatteen soveltamisala | Hallintoelin | Suhde olennaisiin aiheisiin |
Nokian toimintaohjeet | Nokian toimintaohjeet ovat saatavilla verkkopohjaisessa muodossa 20 kielellä. Ne vahvistavat arvomme ja odotuksemme ja yhdistävät kaikki Nokian työntekijät yhteisen vision taakse. Toimintaohjeissa määritellään Nokian työntekijöiden ja liikekumppaneiden eettisen toiminnan normit. Niissä määritetään Nokian neljä keskeistä periaatetta ja 14 keskeistä riskialuetta. Toimintaohjeet koskevat Nokian johtajia, toimihenkilöitä ja työntekijöitä sekä Nokian kokonaan omistamien tytäryhtiöiden työntekijöitä. Toimintaohjeet koskevat myös sellaisten muiden liiketoimintayksiköiden (kuten yhteisyritysten) johtajia, toimihenkilöitä ja työntekijöitä, joissa Nokia omistaa enemmistön osakkeista tai käyttää tosiasiallista määräysvaltaa. Toimintaohjeet sisältävät liiketoiminnan perusperiaatteet ja kriittisiin liiketoiminta-aiheisiin liittyvät yleiset toimintaperiaatteet. Dokumentoidut toimintaperiaatteet määrittelevät, tukevat ja selittävät erityisiä periaatteita. Tarvittaessa luodaan menettelyohjeita, joissa opastetaan työntekijöitä toimintaperiaatteiden käyttöönotossa. Kaikki toimintaohjeiden riskialueita tukevat toimintaperiaatteet ja niihin liittyvät toimintatavat ovat työntekijöidemme saatavilla verkossa, ja ne sisältyvät vuosittaisiin pakollisiin koulutustilaisuuksiin. | Nokian hallitus hyväksyy toimintaohjeet, jotka koskevat Nokian johtajia, toimihenkilöitä ja työntekijöitä sekä sellaisten Nokian tytäryhtiöiden ja osakkuusyhtiöiden (kuten yhteisyritysten) työntekijöitä, joissa Nokia omistaa enemmistön osakkeista tai käyttää tehokasta määräysvaltaa. Asiantuntijamme vastaavat siitä, että toimintaperiaatteemme ja toimintatapamme ovat ajan tasalla ja noudattavat sovellettavia lakeja ja määräyksiä kaikissa toimintamaissamme. | Nokian toimintaohjetta sovelletaan kaikkiin tunnistettuihin olennaisiin aiheisiin (E1, E5, S1, S2, S3, S4, G1) |
Ympäristöpolitiikka | Ympäristöpolitiikka on osa yleistä johtamisprosessia, ja ympäristönäkökohdat otetaan huomioon liiketoiminnan suunnittelussa, päätöksenteossa, toteutuksessa ja seurannassa. Politiikassa esitetty keskeinen sitoumus on varmistaa ympäristöasioiden hallinta. Nokia pyrkii jatkuvasti ehkäisemään ympäristön saastumista ja vähentämään tuotteidensa ja palveluidensa ympäristövaikutuksia niiden koko elinkaaren ajan. | Nokian toimitusjohtaja hyväksyy ympäristöpolitiikan, ja liiketoiminnot varmistavat tarvittavan osaamisen sekä suunnittelevat ja toteuttavat parannusohjelmia innovatiivisilla ja käytännönläheisillä ratkaisuilla. | Ympäristöpolitiikka koskee aiheiden olennaisia aiheita |
Henkilöstöviitekehys | Nokian yleinen henkilöstöviitekehys kiteyttää henkilöstöön liittyvät perusperiaatteet, jotka koskevat ja joita sovelletaan kaikkiin Nokian työntekijöihin – johtajiin, toimihenkilöihin ja työntekijöihin sekä kaikkiin Nokia-konserniin kuuluviin yhtiöihin ja määräysvallassa oleviin yhteisyrityksiin. Se ei koske ulkopuolista väliaikaista työvoimaa tai alihankkijoita. Nokian hallintomallissa henkilöstöviitekehystä kutsutaan toimintaperiaatteeksi, joka ohjaa kaikkia henkilöstöprosesseja ja -käytäntöjä. Henkilöstöprosessien ja -käytäntöjen käyttöönotosta annettua hyväksyttyä sääntöä kutsutaan menettelyohjeiksi. Kaikki henkilöstöä koskevat menettelyohjeet ovat luonteeltaan globaaleja ja koskevat kaikkia Nokian liiketoimintayksiköitä. | Nokia henkilöstöorganisaatio kehittää ja ylläpitää menettelyohjeita. Kustakin palvelusta, prosessista tai käytännöstä vastaava johtaja on sen omistaja. Lopullinen hyväksyjä on Nokian henkilöstöjohtaja tai hänen edustajansa. Henkilöstöviitekehys ohjaa kaikkia henkilöstöä koskevia toimintatapoja ja menettelyohjeita, ja niiden on oltava täysin yhdenmukaisia sen kanssa. Ristiriitatilanteissa henkilöstöviitekehys on etusijalla. | |
Eettiset ohjeet | Eettiset ohjeet täydentävät Nokian toimintaohjeita ja koskevat Nokian toimitusjohtajaa, talous- ja rahoitusjohtajaa, varatalousjohtajaa ja Corporate Controlleria (the "Officers"). | Eettiset ohjeet hyväksyy Nokian hallitus. | Eettiset ohjeet koskevat aiheen G1 – |
Ihmisoikeuksien toimintaperiaatteet | Toimintaperiaatteet käsittelevät Nokian tuotteiden ja palveluiden vaikutusta ilmaisunvapauteen, tietojen saatavuuteen, ajatustenvaihtoon ja taloudelliseen kehitykseen. Muita ihmisoikeuksia, kuten oikeudenmukaisiin työkäytäntöihin liittyviä oikeuksia, nykyaikaista orjuutta ja ihmiskauppaa sekä ympäristöasioiden hallintaa koskevat toimintaperiaatteet ovat käsitelty muissa toimintaperiaatteissa. | Nokian hallitus ja Nokian toimitusjohtaja hyväksyvät toimintaperiaatteet. |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 41 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 42 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 43 | |||||
Ilmastonmuutos on ollut Nokia-konsernille tärkeä aihe jo yli vuosikymmenen ajan, ja sen vuoksi olemme jatkuvasti kehittäneet ja hioneet lähestymistapaamme ilmastonmuutoksen liiketoimintaamme aiheuttamien riskien ja mahdollisuuksien ymmärtämiseen ja niihin vastaamiseen. Tämän tiedon avulla olemme pystyneet tekemään tietoon perustuvia liiketoimintapäätöksiä, asettamaan tavoitteita ja keskittymään kriittisiin ilmastotoimiin vuosien varrella. Ilmastotavoitteisiimme kuuluu mikropiirien, ohjelmistojen ja järjestelmien energiatehokkuuden lisääminen sekä verkkojen ja toimintataitojen tarjoaminen älykkäiden energiaratkaisujen skaalaamiseksi. Aiomme myös vauhdittaa energiatehokkuustyötämme 5G-Advanced- ja 6G-verkoissa sitoutumalla varhaisessa vaiheessa standardointiin ja ekosysteemien kehittämiseen. Kestävyysaiheet, kuten ilmasto, ovat olennainen osa teknologiavisiotamme ja strategiaamme vuodelle 2030, ja ne heijastuvat toimintatapaamme ja liiketoimintapäätöksiimme. Myös Nokia Bell Labsin tutkimustyö edistää näitä tavoitteita. Ilmastonmuutoksen hillintään ja energiaan liittyvät olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet Olennaisuusarvioinnin tuloksena ilmastonmuutoksen hillintä ja energia ovat Nokialle olennaisia osa-aiheita. Seuraavassa taulukossa on kuvattu olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä se, miten hallitsemme näitä vaikutuksia, riskejä ja mahdollisuuksia. |
Osa-aihe | Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet | Hallinta |
Ilmaston- muutoksen hillintä | Myönteinen vaikutus: Merkittävä panos ilmastonmuutoksen hillintään kehittämällä energia- ja resurssitehokkaita tuotteita ja teknologioita | Koska 95 % Nokian scope 1, 2 ja 3 -kasvihuonekaasupäästöistä aiheutuu käytössä olevista tuotteista, joten panostamme merkittävästi tutkimukseen ja kehitykseen parantaaksemme jatkuvasti tuotteidemme energiatehokkuutta ja kehittääksemme uusia energiatehokkaita ratkaisuja. Verkkoliikenteen määrän kasvaessa entistä verkottuneemmassa ja digitalisoituneemmassa maailmassa pyrimme kytkemään tämän liikenteen kasvun irti vastaavasta energiankulutuksen kasvusta. |
Ilmaston- muutoksen hillintä | Kielteinen vaikutus: Nokian oman toiminnan ja arvoketjun kasvihuonekaasupäästöjen kielteinen vaikutus ilmastonmuutokseen | Hallitsemme ja pyrimme minimoimaan näitä kielteisiä vaikutuksia samalla tavalla kuin edistämme edellä mainittuja myönteisiä vaikutuksia. |
Energia | Kielteinen vaikutus: Käytetyillä hiili-intensiivisillä energialähteillä ja tuotteidemme käytöllä asiakkaiden verkoissa on kielteinen vaikutus ilmastonmuutokseen | Edistämme yhteistyössä sidosryhmien kanssa sähköverkon hiilipäästöjen vähentämistä ja pyrimme tarjoamaan digitalisaatioratkaisuja, jotka tukevat uusiutuvien energialähteiden tuotantoa ja sähköverkon muutosta energiasektorilla. Työskentelemme myös arvoketjumme kanssa sen matkalla kohti uusiutuvia energialähteitä, kun valtiot vähentävät sähköverkkojensa hiilidioksidipäästöjä. |
Ilmaston- muutoksen hillintä | Mahdollisuus: Nokian ohjelmisto-, tuote- ja palveluratkaisut voivat mahdollistaa muiden toimialojen siirtymisen vähähiiliseen talouteen, mikä luo mahdollisuuden edistää liikevaihdon kasvua ja avata uusia tulovirtoja uusissa asiakassegmenteissä ja uusilla markkinoilla | Pyrimme ennakoivasti vastaamaan asiakkaiden muuttuviin toiveisiin energiatehokkaita ratkaisuja koskevan laajan tutkimuksen ja innovoinnin avulla. Tarjoamme yritysasiakkaillemme matalan latenssin yhteyksiä, yksityisiä langattomia verkkoja, uusia IP-reititysratkaisuja ja optisia ratkaisuja, antureita sekä tekoäly- ja koneoppimisratkaisuja hiilestä irtautumisen pohjaksi digitalisaation tuotelupauksemme kautta. Tarjoamme yhteistyössä yhä useamman yrityskumppanin kanssa ratkaisuja, joiden avulla muut toimialat voivat siirtyä vähähiiliseen talouteen ja parantaa tuottavuutta. Teemme yhteistyötä erilaisten älykkäiden teknologioiden, pilvipohjaisten teknologioiden ja automaation parissa työskentelevien yhtiöiden kanssa. |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 44 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 45 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 46 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 47 | |||||
2025 | 2030 | 2040 | ||||
Hiilestä irtautumisen keinoja | Tavoitteet: RE100 (Scope 2 toimitilat) 80% vähennys scope 1–2 | Tavoitteet: 90% vähennys scope 1–2 SBT: 50 %:n vähennys scope 1–2–3 | Tavoitteet: Nettonolla vuoteen 2040 mennessä (Scope 1–2–3) | |||
Oma toiminta: Toimitilat ja ajoneuvot (scope 1–2) | 100 % uusiutuvaa sähköä (RE100) | 100 % sähköistetty autokanta | Jäännöspäästöjen neutralointi | |||
Alkupää: tuotesidonnaiset (scope 3, kategoria 1 ja 2) | Keskeisten toimittajien sitouttaminen suunnittelemaan ja seuraamaan hiilipäästöjen vähentämistä, kiertotalouteen perustuvia tuotteita ja palveluita | Loppukokoonpanotoimittajien hiilipäästöjen vähentäminen 100 %, muiden keskeisten toimittajien osalta 50 % | Kiertotalous ja vähähiiliset materiaalit tuotesuunnittelussa | |||
Alkupää: Logistiikka ja lentoliikematkustus (scope 3, kategoria 4 ja 6) | Kuljetusmuotojen optimointi päästöjen minimoimiseksi | Logistiikan biopolttoaineiden käyttösopimukset | Merkittävä vähennys lentorahdin päästöissä | |||
Loppupää: Tuotteen käyttövaihe (scope 3, kategoria 11) | Yhteistyö asiakkaiden kanssa uusiutuvien energialähteiden laajan käytön varmistamiseksi | Tuotevalikoiman kehittäminen energiatehokkuuden parantamiseksi | Tukiasemien vähähiilisten energiaratkaisujen kehittäminen. Pitkäaikaisen tutkimuksen investointien varmistaminen | |||
Vähähiilinen sähköverkko (scope 3, kategoriat 1 ja 11) | Ilmastovuoropuhelu sidosryhmien kanssa | Arvoketjun vuoropuhelu ja asiakaskohtaiset päästökertoimet. Sähköverkon siirtyminen vähähiilisemmäksi, mikä johtaa kasvihuonekaasupäästöjen vähenemiseen (1) | Sähköverkon siirtyminen vähähiilisemmäksi, mikä johtaa kasvihuonekaasupäästöjen lisävähennyksiin (2) | |||
Hallinto, seuranta ja raportointi | Raportointiprosessien jatkuva kehittäminen mukaan lukien päästödatan digitalisointi | Hiilimarkkinoille meneminen poistojen ostamiseksi | Jäännöspäästöjen neutralointi |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 48 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 49 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 50 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 51 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 52 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 53 | |||||
Päästölähde | Tonnia CO2-ekv. | % kokonaismäärästä | ||
Energiankäyttö tiloissa ja kalustossa | 90 498 | 0 % | Scope 1 ja 2 markkinaperusteiset päästömme | |
Myytyjen tuotteiden käyttö | 24 736 044 | 95 % | Scope 3 -päästömme | |
Ostetut tavarat ja palvelut | 962 134 | 4 % | ||
Alkupään kuljetus ja jakelu | 160 178 | 1 % | ||
Pääomahyödykkeet | 33 207 | 0 % | ||
Liikematkailu | 29 547 | 0 % | ||
Scope 1, 2 ja 3 kokonaispäästöt | 26 011 608 | 100 % | ||
Hiilijalanjälkemme (Scope 1, 2 ja 3) | |||
Energiankäyttö tiloissa ja kalustossa | 0 % | ||
Myytyjen tuotteiden käyttö | 95 % | ||
Ostetut tavarat ja palvelut | 4 % | ||
Alkupään kuljetus ja jakelu | 1 % | ||
Pääomahyödykkeet | 0 % | ||
Liikematkailu | 0 % | ||
Päästölähde | Tonnia CO2-ekv. | % kokonaismäärästä | ||
Tilat, suorat päästöt | 21 236 | 23 % | Scope 1 -päästömme | |
Autokalusto | 17 211 | 19 % | ||
Tilat, ostetun energian epäsuorat päästöt, markkinaperusteiset | 52 051 | 58 % | Scope 2 -päästömme | |
Scope 1 ja 2 kokonaispäästöt | 90 498 | 100 % | ||
Hiilijalanjälkemme (Scope 1 ja 2) | |||
Tilat, suorat päästöt | 23 % | ||
Autokalusto | 19 % | ||
Tilat, ostetun energian epäsuorat päästöt, markkinaperusteiset | 58 % | ||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 54 | |||||
Tavoitevuosi | Lähtövuosi | Lähtöarvo | Tavoite | Vuoden 2024 tulokset | Tavoitetila |
E1: Ilmastonmuutos | |||||
2030/ 2040 | 2019 | 40 404 798 | SBT nettonolla(1): Yleinen nettonollatavoite: Nokian tavoitteena on saavuttaa nettonolla kasvihuonekaasupäästöt koko arvoketjussa vuoteen 2040 mennessä. Lyhyen aikavälin tavoite: Nokia sitoutuu vähentämään absoluuttisia scope 1-, scope 2- ja scope 3 -kasvihuonekaasupäästöjä 50 % vuoteen 2030 mennessä lähtövuodesta 2019. Pitkän aikavälin tavoite: Nokia sitoutuu vähentämään absoluuttisia scope 1-, scope 2- ja scope 3 -kasvihuonekaasupäästöjä 90 % vuoteen 2040 mennessä lähtövuodesta 2019. | SBT nettonollamme kattamat päästöt olivat 26 011 608 tonnia CO2-ekv. (2) , mikä on 36 % :n vähentymä vuodesta 2019. Tämä tarkoittaa, että SBT nettonolla on edennyt vuoden 2024 siirtymäsuunnitelmamme mukaisesti. Kehitys johtuu pääasiassa myytyjen tuotteiden käytöstä aiheutuvien päästöjen vähenemisestä. Liiketoimintamme ja markkinatilanteemme huomioon ottaen näemme mahdollisena, että tulevina vuosina päästöt ylittävät jälleen päästöille asetetut tavoitteet. Tavoite- ja mittariarvo ei sisällä Submarine Networksin lopetettua toimintoa. | Etenee suunnitellusti |
2030 | 2019 | 35 455 551 | SBT 1,5(3), raportoidaan viimeisen kerran vuonna 2024: Vähentää kasvihuonekaasupäästöjä arvoketjussamme (scope 1, 2 ja 3) 50 %:lla vuosina 2019–2030. | SBT 1,5:n kattamat päästöt olivat 24 592 276 tonnia CO2-ekv., mikä on 31 % vähemmän kuin vuonna 2019. Kehitys johtuu pääasiassa myytyjen tuotteiden käytöstä aiheutuvien päästöjen vähenemisestä. Tavoitearvo ja esitetty mittariarvo sisältävät Submarine Networksin lopetetun toiminnon vuonna 2024 ja perusvuonna. | Etenee suunnitellusti |
2030 | 2019 | 74 996 | Loppukokoonpanotoimittajamme saavuttavat nollapäästöt (osa scope 3 kategoria 1) vuoteen 2030 mennessä. | Loppukokoonpanotoimittajiemme päästöt olivat 32 807 tonnia CO2-ekv., mikä on 56 % vähemmän kuin vuonna 2019. | Etenee suunnitellusti |
2030 | 2019 | 4 225 716 | Toimittajamme vähentävät kasvihuonekaasupäästöjä (scope 3 kategoria 1) 50 %:lla vuoteen 2030 mennessä. | Toimittajiemme päästöt olivat 962 134 tonnia CO2-ekv., mikä on 77 % vähemmän kuin 2019. Koska tämä kuitenkin sisältää satojen toimittajien päästötiedot ja myönnettyjen päästötietojen laatu on ollut huolenaihe, olemme tietoisia siitä, että osa vähennyksistä saattaa johtua raportoitujen tietojen laadusta. Tavoite- ja mittariarvo ei sisällä Submarine Networksin lopetettua toimintoa. | Etenee suunnitellusti |
2030 | 2019 | 303 630 | Vähennämme logistiikan kasvihuonekaasupäästöjä (scope 3 kategoria 4) 73 % vuoteen 2030 mennessä. | Logistiikkamme päästöt olivat 160 178 tonnia CO2-ekv., mikä on 47 % vähemmän kuin vuonna 2019. Tavoite- ja mittariarvo ei sisällä Submarine Networksin lopetettua toimintoa. | Etenee suunnitellusti |
2025 | 2019 | 444 500 | Kasvihuonekaasupäästöjen vähennys 65 %:lla scope 1:n ja 2:n markkinaperusteisista päästöistä, mukaan lukien toimitilojemme kasvihuonekaasupäästöjen 85 % vähennys vuoteen 2025 mennessä(4). | Kasvihuonekaasupäästöjen vähennys 63 % :lla scope 1 ja 2, mukaan lukien toimitilojemme kasvihuonekaasupäästöjen vähennys 78 % vuoteen 2019 verrattuna. Tavoitearvo ja esitetty mittariarvo sisältävät Submarine Networksin lopetetun toiminnon vuonna 2024 ja perusvuonna. | Etenee suunnitellusti |
2024 | 2019 | 348 347 | 75 %:n vähennys toimitilojemme kasvihuonekaasupäästöihin (scope 1 ja 2 markkinaperusteiset) vuonna 2024. | Vuonna 2024 olemme saavuttaneet tavoitteemme vähentämällä toimipaikkojemme kasvihuonekaasupäästöjä 78 % vuoteen 2019 verrattuna. Tavoitearvo ja esitetty mittariarvo sisältävät Submarine Networksin lopetetun toiminnon vuonna 2024 ja perusvuonna. | Saavutettu |
2025 | 2021 | 53 % | Saavuttaa uusiutuvista energianlähteistä tuotetun sähkön 100 %:n käyttöaste toimitiloissamme (RE100). | Vuonna 2024 kulutetusta sähköstä 87 % oli uusiutuvista energianlähteistä tuotettua toimitiloissamme. Tavoitearvo ja esitetty mittariarvo sisältävät Submarine Networksin lopetetun toiminnon vuonna 2024. | Etenee suunnitellusti |
2024 | 2021 | 53 % | Saavuttaa uusiutuvista energialähteistä tuotetun sähkön 85 %:n käyttöaste toimitiloissamme. | Saavutimme uusiutuvan sähkön 87 % :n käyttöasteen toimipaikoissamme vuonna 2024. Tämä tavoite ja esitetty mittariarvo sisältävät Submarine Networksin lopetetun toiminnon vuonna 2024. | Saavutettu |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 55 | |||||
Energian kulutus (MWh) | 2024 | 2023 |
Uusiutuvan energian kokonaiskulutus | 728 242 | 668 540 |
Ostetun tai hankitun sähkön, lämmön, höyryn ja jäähdytyksen kulutus uusiutuvista lähteistä | 727 802 | Ei raportoitu |
Itse tuotetun polttoaineettoman uusiutuvan energian kulutus | 440 | Ei raportoitu |
Uusiutuvien energialähteiden osuus energian kokonaiskulutuksesta (%) | 72 % | 65 % |
Fossiilisista lähteistä ja ydinvoimaloista peräisin olevan energian kokonaiskulutus | 276 964 | 365 507 |
Raakaöljystä ja öljytuotteista peräisin olevan polttoaineen kulutus | 1 012 | 1 000 |
Maakaasusta peräisin olevan polttoaineen kulutus | 111 954 | 106 134 |
Ostetun tai hankitun fossiilisista lähteistä peräisin olevan sähkön, lämmön, höyryn ja jäähdytyksen kulutus | 163 998 | 258 373 |
Fossiilisten energialähteiden osuus energian kokonaiskulutuksesta (%) | 28 % | 35 % |
Omien toimintojen energian kokonaiskulutus | 1 005 206 | 1 034 047 |
Energian tuotanto (MWh) | 2024 | 2023 |
Uusiutumattoman energian tuotanto | 15 377 | Ei raportoitu |
Uusiutuvan energian tuotanto | 440 | Ei raportoitu |
Energian kokonaistuotanto | 15 817 | Ei raportoitu |
Energian kulutus (MWh) | 2024 | 2023 |
Energiankulutus lähteittäin Nokian tiloissa | ||
Sähkö | 817 049 | 848 913 |
Lämmitys | 24 993 | 28 000 |
Jäähdytys | 50 198 | 50 000 |
Fossiilinen kaasu | 111 954 | 106 134 |
Fossiilinen öljy | 1 012 | 1 000 |
Biopolttoaine | 0 | 0 |
Tilojen energiankulutus yhteensä | 1 005 206 | 1 034 047 |
Suora energia | 112 966 | 107 134 |
Epäsuora energia | 892 240 | 926 913 |
Tilojen energiankulutus yhteensä | 1 005 206 | 1 034 047 |
Energiankulutus Nokian ulkopuolella | ||
Myytyjen tuotteiden energiankulutus | 53 077 484 | 74 650 000 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 56 | |||||
Scope 1 -kasvihuonekaasupäästöt (tCO2-ekv.) | 2024 | 2023 |
Kasvihuonekaasujen scope 1 -bruttopäästöt (tCO2-ekv.) | 38 447 | 39 331 |
Kasvihuonekaasut polttoaineen poltosta toimitiloissa (kiinteät ja liikkuvat lähteet) | 20 523 | 19 631 |
HFC-jäähdytysaineet toimitiloissa | 713 | 400 |
Autokanta | 17 211 | 19 300 |
Scope 2 -kasvihuonekaasupäästöt (tCO2-ekv.) | 2024 | 2023 |
Kasvihuonekaasujen sijaintiperusteiset scope 2 -bruttopäästöt (tCO2-ekv.) | 313 865 | 320 659 |
Ostettu sähkö | 299 370 | 305 959 |
Ostettu jäähdytys | 8 833 | 8 400 |
Ostettu lämmitys | 5 662 | 6 300 |
Kasvihuonekaasujen markkinaperusteiset scope 2 -bruttopäästöt (tCO2-ekv.) | 52 051 | 83 924 |
Ostettu sähkö | 39 267 | 70 924 |
Ostettu jäähdytys | 8 833 | 8 400 |
Ostettu lämmitys | 3 951 | 4 600 |
Merkittävät scope 3 -kasvihuonekaasupäästöt (tCO2-ekv.) | 2024 | 2023 |
Kasvihuonekaasujen epäsuorat (scope 3) kokonaisbruttopäästöt (tCO2-ekv.) | 25 921 110 | 35 917 018 |
1 Ostetut tavarat ja palvelut | 962 134 | 1 344 470 |
2 Tuotantohyödykkeet | 33 207 | 33 748 |
4 Tuotantoketjun alkupään kuljetukset ja jakelu | 160 178 | 140 900 |
6 Liiketoimintaan liittyvä matkustaminen | 29 547 | 29 327 |
11 Myytyjen tuotteiden käyttö (globaalilla keskiarvopäästökertoimella) | 24 736 044 | 34 368 573 |
Kokonaiskasvihuonekaasupäästöt (tCO2-ekv.) | 2024 | 2023 |
Kokonaiskasvihuonekaasupäästöt (sijaintiperusteiset) (tCO2-ekv.) | 26 273 422 | 36 277 008 |
Kokonaiskasvihuonekaasupäästöt (markkinaperusteiset) (tCO2-ekv.) | 26 011 608 | 36 040 273 |
Nokia SBT1,5 (tCO2-ekv.), sisältää Submarine Networksin | 24 592 276 | 34 319 800 |
Scope 2 -kasvihuonekaasupäästöt (%, tCO2-ekv.) | 2024 | 2023 |
Prosenttiosuus sopimusvälineistä, jotka liittyvät energian ostamiseen(1) | 81 % | Ei raportoitu |
Biogeeniset hiilidioksidipäästöt biomassan poltosta tai biologisesta hajoamisesta, jotka eivät sisälly scope 2 -kasvihuonekaasupäästöihin, tCO2- ekv. | 2 357 | Ei raportoitu |
Scope 3 -kasvihuonekaasupäästöt (%, tCO2-ekv.) | ||
Prosenttiosuus Scope 3 -kasvihuonekaasupäästöistä, jotka on laskettu käyttäen ensisijaisia tietoja | 97 % | Ei raportoitu |
Päästöjen intensiteetti (%, MWh) | 2024 | 2023 |
Scope 1, 2 ja 3 -kasvihuonekaasupäästöjen kokonaisintensiteetti, sijaintiperusteisesti (tCO2-ekv. per liikevaihto milj. EUR) | 1 367 | 1 716 |
Scope 1, 2 ja 3 -kasvihuonekaasupäästöjen kokonaisintensiteetti, markkinaperusteisesti (tCO2-ekv. per liikevaihto milj. EUR) | 1 353 | 1 705 |
Scope 1 ja 2 -kasvihuonekaasupäästöjen kokonaisintensiteetti, markkinaperusteisesti (tCO2-ekv. per liikevaihto milj. EUR) | 5 | 6 |
Ajoneuvokanta (gCO2-ekv./km) | 82 | 91 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 57 | |||||
Takautuva | Merkkipaalut ja tavoitevuodet | |||||||
Scope 1 kasvihuonekaasupäästöt (tCO2-ekv.) | 2019 (lähtövuosi) | 2024 | 2023 | Vuotuinen muutos | 2025 | 2030 | 2040 | Muutos % Vuositavoite / lähtövuosi |
Scope 1 kasvihuonekaasupäästöt (tCO2-ekv.) | 50 047 | 38 447 | 39 331 | -2 % | N/A | N/A | N/A | -23 % |
Scope 2 kasvihuonekaasupäästöt (tCO2-ekv.) | 2019 (lähtövuosi) | 2024 | 2023 | Vuotuinen muutos | 2025 | 2030 | 2040 | Muutos % Vuositavoite / lähtövuosi |
325 177 | 52 051 | 83 924 | -38 % | N/A | N/A | N/A | -84 % | |
375 224 | 90 498 | 123 255 | -27 % | 75 045 | 37 522 | N/A | -76 % | |
Merkittävät scope 3 -kasvihuonekaasupäästöt (tCO2-ekv.) | 2019 (lähtövuosi) | 2024 | 2023 | Vuotuinen muutos | 2025 | 2030 | 2040 | Muutos % Vuositavoite / lähtövuosi |
1 Ostetut tavarat ja palvelut | 4 225 716 | 962 134 | 1 344 470 | -28 % | N/A | 481 067 | N/A | -77 % |
2 Tuotantohyödykkeet | 123 650 | 33 207 | 33 748 | -2 % | N/A | N/A | N/A | -73 % |
4 Tuotantoketjun alkupään kuljetukset ja jakelu | 303 630 | 160 178 | 140 900 | 14 % | N/A | 81 980 | N/A | -47 % |
6 Liiketoimintaan liittyvä matkustaminen | 70 648 | 29 547 | 29 327 | 1 % | N/A | N/A | N/A | -58 % |
11 Myytyjen tuotteiden käyttö | 35 305 929 | 24 736 044 | 34 368 573 | -28 % | N/A | N/A | N/A | -30 % |
Kasvihuonekaasujen kokonaispäästöt (tCO2-ekv.) | 2019 (lähtövuosi) | 2024 | 2023 | Vuotuinen muutos | 2025 | 2030 | 2040 | Muutos % Vuositavoite / lähtövuosi |
Kasvihuonekaasujen kokonaispäästöt (markkinaperusteiset) (tCO2-ekv.) | 40 404 797 | 26 011 608 | 36 040 273 | -28 % | N/A | 20 202 399 | 4 040 480 | -36 % |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 58 | |||||
Energian kulutus (MWh) | 2024 | 2023 |
Uusiutuvan energian kokonaiskulutus | 21 259 | 5 460 |
Ostetun tai hankitun sähkön, lämmön, höyryn ja jäähdytyksen kulutus uusiutuvista lähteistä | 21 163 | Ei raportoitu |
Itse tuotetun polttoaineettoman uusiutuvan energian kulutus | 96 | Ei raportoitu |
Uusiutuvien energialähteiden osuus energian kokonaiskulutuksesta (%) | 66 % | 18 % |
Fossiilisista lähteistä ja ydinvoimaloista peräisin olevan energian kokonaiskulutus | 11 126 | 25 493 |
Raakaöljystä ja öljytuotteista peräisin olevan polttoaineen kulutus | 0 | 0 |
Maakaasusta peräisin olevan polttoaineen kulutus | 10 733 | 10 866 |
Ostetun tai hankitun fossiilisista lähteistä peräisin olevan sähkön, lämmön, höyryn ja jäähdytyksen kulutus | 392 | 14 627 |
Fossiilisten energialähteiden osuus energian kokonaiskulutuksesta (%) | 34 % | 82 % |
Omien toimintojen energian kokonaiskulutus | 32 385 | 30 953 |
Energian kulutus (MWh) | 2024 | 2023 |
Energiankulutus Nokian kalustossa | ||
Merikalusto (fossiilisen öljyn käyttö) | 379 411 | 343 000 |
Merikalusto (biopolttoaineen käyttö) | 0 | 4 |
Scope 1 -kasvihuonekaasupäästöt (tCO2-ekv.) | 2024 | 2023 |
Kasvihuonekaasujen scope 1 -bruttopäästöt (tCO2-ekv.) | 75 811 | 71 869 |
Kasvihuonekaasut polttoaineen poltosta toimitiloissa (kiinteät ja liikkuvat lähteet) | 1 945 | 1 969 |
HFC-jäähdytysaineet toimitiloissa | 0 | 0 |
Laivat | 73 866 | 69 900 |
Scope 2 -kasvihuonekaasupäästöt (tCO2-ekv.) | 2024 | 2023 |
Kasvihuonekaasujen sijaintiperusteiset scope 2 -bruttopäästöt (tCO2-ekv.) | 1 827 | 1 741 |
Ostettu sähkö | 1 827 | 1 741 |
Ostettu jäähdytys | 0 | 0 |
Ostettu lämmitys | 0 | 0 |
Kasvihuonekaasujen markkinaperusteiset scope 2 -bruttopäästöt (tCO2-ekv.) | 196 | 876 |
Ostettu sähkö | 196 | 876 |
Ostettu jäähdytys | 0 | 0 |
Ostettu lämmitys | 0 | 0 |
Merkittävät scope 3 -kasvihuonekaasupäästöt (tCO2-ekv.) | 2024 | 2023 |
Kasvihuonekaasujen epäsuorat (scope 3) kokonaisbruttopäästöt (tCO2-ekv.) | 123 809 | 179 905 |
1 Ostetut tavarat ja palvelut | 102 721 | 112 956 |
2 Tuotantohyödykkeet | 5 670 | 6 349 |
6 Liiketoimintaan liittyvä matkustaminen | 1 287 | 1 373 |
11 Myytyjen tuotteiden käyttö (globaalilla keskiarvopäästökertoimella) | 14 131 | 59 227 |
Kokonaiskasvihuonekaasupäästöt (tCO2-ekv.) | 2024 | 2023 |
Kokonaiskasvihuonekaasupäästöt (sijaintiperusteiset) (tCO2-ekv.) | 201 447 | 253 515 |
Kokonaiskasvihuonekaasupäästöt (markkinaperusteiset) (tCO2-ekv.) | 199 816 | 252 650 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 59 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 60 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 61 | |||||
Osa-aihe | Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet | Hallinta |
Resurssien sisäänvirtaukset | Myönteinen vaikutus: Nokian tuotteiden toissijainen käyttö ja uusiomateriaalien käyttö Nokian tuotteissa estävät jätteen syntymistä ja edistävät myönteisesti materiaalien saatavuutta ja maankäyttöä. | Nokian toimittajavaatimusten lisäksi liiketoimintaryhmät etsivät mahdollisuuksia vähentää riippuvuutta neitseellisistä materiaaleista, lisätä jatkuvasti tuotteidemme ja pakkausten kierrätyssisältöä sekä lisätä uudelleen kunnostettujen tuotteiden käyttöä. Nokialla on tavoitteet lisätä kierrätyssisältöä eniten käytettyjen mekaanisten materiaalien osalta. Lisäksi Nokialla on pakkaustavoite, jonka tarkoitus on lisätä pakkausten kierrätyssisältöä ja kierrätettävien materiaaleja käyttöä pakkauksissa. |
Resurssien sisäänvirtaukset | Kielteinen vaikutus: Neitseellisten raaka-aineiden runsas käyttö laitteistokomponenteissamme. Uusien materiaalien louhinnalla ja sulatuksella on merkittäviä kielteisiä ympäristövaikutuksia, mukaan lukien jätteet. | Hallitsemme ja pyrimme minimoimaan tämän kielteisen vaikutuksen samalla tavalla kuin hallitsemme yllä mainittuja myönteisiä vaikutuksia. |
Resurssien sisäänvirtaukset | Riski: Nokian laitteistot ovat riippuvaisia erilaisista mineraaleista ja muista neitseellisistä aineista. On arvioitu, että jos globaali kulutus jatkaa kasvuaan, se voi johtaa materiaalipulaan. Materiaalipulan odotetaan nostavan hintoja ja vaikuttavan näiden materiaalien saatavuuteen, mikä muodostaa riskin Nokialle. | Hallitsemme tätä riskiä samalla tavalla kuin yllä olevia myönteisiä ja kielteisiä vaikutuksia. |
Resurssien ulosvirtaus | Myönteinen vaikutus: Kiertotaloussuunnittelun ja liiketoimintaperiaatteiden soveltaminen lisää Nokian tuotteiden kierrätettävyyttä, mikä mahdollistaa edelleen tuotteiden ja niiden sisältämien raaka-aineiden kierrätyksen. | Nokialla on käytössä ympäristön huomioon ottava suunnittelu -ohjelma (Design for Environment), joka antaa T&K-tiimeille ohjeita materiaalien valinnassa käytettävästä tasapainoista, kun parannetaan tuotteiden kestävyyttä, purkamista, korjattavuutta, kierrätettävyyttä sekä tuotteen painoa ja toimitusriskiä. Luotettavuus, tuotteen käyttöikä ja huollettavuus ovat suurelta osin osa kunkin tuotteen teknisiä vaatimuksia. Pyrimme jatkamaan ‘Design for Environment’ -ohjelmaamme huomioiden erityisesti tuotemateriaalien (mukaan lukien kierrätysmetallit ja muovit) saatavuuden kehityksen sekä materiaalitehokkuuden parannukset. |
Resurssien ulosvirtaus, jäte | Kielteinen vaikutus: Nokia myy asiakkailleen huomattavan määrän laitteistotuotteita, jotka elinkaarensa lopussa muuttuvat elektroniikkajätteeksi, ellei niitä käsitellä ja kierrätetä asianmukaisesti. | Useimpien tuotteidemme suunniteltu käyttöikä on 10–15 vuotta ja osa tuotteistamme pysyvät käytössä yli 20 vuotta. Nokialla on ympäristön kannalta hyödyllisiä kiertotalousratkaisuja, kuten tuotteiden palautus, kunnostus ja kierrätys. Nokian kiertotaloustuotteiden ja -palvelujen valikoima koostuu neljästä moduulista, jotka voidaan räätälöidä vastaamaan asiakkaiden vaatimuksia: ■ Tuotteiden hyödyntäminen: Asiakkaan käytöstä poistamien ylijäämätuotteiden takaisinhankinta (takaisinotto/takaisinosto) ja käsittely, mukaan lukien konsultointi, logistiikka ja projektinhallinta ■ Kiertotaloustuotteet ja -osat: Kiertotaloustuotteiden ja -osien myyminen toimijoille, jotka haluavat laajentaa verkkoaan kiertotaloustuotteiden avulla. ■ Kunnostuspalvelu: Laitteiden käyttöiän pidentäminen, mutta myös asiakkaan omistamien käytöstä poistettujen laitteiden testaus ja validointi uudelleenkäyttöä varten verkossa ■ Kierrätyspalvelu: Materiaalien kierrätyksen maksimointi ja kaatopaikkajätteen minimointi, sähkö- ja elektroniikkajätteen hallinta. |
Jäte | Myönteinen vaikutus: Jätteen synnyn vähentäminen tai ehkäiseminen Nokian omassa toiminnassa ja arvoketjussa, mukaan lukien tuotteiden asianmukainen käsittely ja kierrätys, vaikuttaa myönteisesti materiaalien saatavuuteen ja maankäyttöön. | Nokia pyrkii parantamaan jätehuoltokäytäntöjä koko arvoketjussa. Tähän kuuluvat jätteen muodostumisen minimointi ja jätteen hyödyntämisen maksimointi kaatopaikkajätteen vähentämiseksi. Tavoitteen etenemistä mitataan ja seurataan kiertotalouden mittarilla, joka ohjaa operatiivista toimintaamme. Vuonna 2024 Nokia asetti uudet kestävyystavoitteet pakkauksille ja tunnisti sen tärkeäksi alueeksi maankäyttöön ja luonnon monimuotoisuuteen kohdistuvien kielteisten vaikutusten vähentämiseksi. |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 62 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 63 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 64 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 65 | |||||
Tavoitevuosi | Lähtövuosi | Lähtöarvo(1) | Tavoite | Vuoden 2024 tulokset | Tavoitetila |
E5: Resurssien käyttö ja kiertotalous | |||||
2030 | 2022 | 89 % | Vuotuinen jätteen kiertoaste vuonna 2024 oli 81 % | Etenee suunnitellusti | |
2030 | 2023 | 43 % valualumiini 10 % muokattu alumiini 7 % vähäseosteinen teräs 13 % ruostumaton teräs 3 % kupariseokset | Tuotteen kierrätetty sisältö: Mekaanisten osien lähdemateriaalien kierrätysmäärän lisääminen: ■ Valettu alumiini, jota käytetään mekaanisissa osissa 90 % ■ Muokattu alumiini, teräs ja kupariseokset sekä polykarbonaattimuovi mekaanisissa osissa 50 % | Vuonna 2024 kierrätysmateriaalien osuus oli 38 % valualumiinissa, 15 % muokatussa alumiinissa, 5 % ruostumattomassa teräksessä, 2 % vähäseosteisessa teräksessä, 4 % kupariseoksissa ja 6 % polykarbonaattimuovissa | Ei etene suunnitellusti |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 66 | |||||
Raportointikauden aikana käytetyt materiaalit | 2024 | 2023 |
Tuotteiden ja käytettyjen teknisten ja biologisten materiaalien kokonaispaino (tonnia) | 60 560 | Ei raportoitu |
Kierrätysmateriaalin osuus tuotteiden mekaanisten osien lähtöaineissa | ||
Valualumiini | 38 % | 43 % |
Muokattu alumiini | 15 % | 10 % |
Ruostumaton teräs | 5 % | 13 % |
Niukkaseosteinen teräs | 2 % | 7 % |
Kupariseokset | 4 % | 3 % |
Polykarbonaattimuovit | 6 % | Ei raportoitu |
Kierrätysmateriaalin osuus tuotepakkauksessa | ||
Kierrätysmateriaalin osuus tuotepakkauksessa | 32 % | Ei raportoitu |
Raportointikauden aikana käytetyt materiaalit | 2024 | 2023 |
Kierrätettävien ainesten osuus tuotteissa | 80 % | Ei raportoitu |
Kierrätettävien ainesten osuus pakkauksissa | 96 % | Ei raportoitu |
Jätteen kokonaismäärä (tonnia) | 2024 | 2023 |
Hävitykseltä välttyneen jätteen kokonaismäärä | 6 367 | 6 635 |
Uudelleenkäyttöön valmistelun ansiosta hävitykseltä välttynyt jäte | 82 | 120 |
Kierrätyksen ansiosta hävitykseltä välttynyt jäte | 5 588 | 5 814 |
Muiden hyödyntämistoimenpiteiden ansiosta hävitykseltä välttynyt jäte | 697 | 701 |
Hävitykseen ohjatun jätteen kokonaismäärä | 935 | 1 000 |
Poltettavaksi ohjattu jäte | 0 | 0 |
Kaatopaikalle ohjattu jäte | 935 | 1 000 |
Muiden hävitystoimenpiteiden kautta hävitetty jäte | 0 | 0 |
Jäte yhteensä | 7 302 | 7 635 |
Vaarallinen jäte (tonnia) | 2024 | 2023 |
A. Hävitykseltä välttyneen vaarallisen jätteen määrä | 2 192 | 1 315 |
Uudelleenkäyttöön valmistelun ansiosta hävitykseltä välttynyt vaarallinen jäte | 13 | 20 |
Kierrätyksen ansiosta hävitykseltä välttynyt vaarallinen jäte | 2 135 | 1 200 |
Muiden hyödyntämistoimenpiteiden ansiosta hävitykseltä välttynyt vaarallinen jäte | 44 | 95 |
B. Hävitykseen ohjattu vaarallinen jäte | 6 | 100 |
Poltettavaksi ohjattu vaarallinen jäte | 0 | 0 |
Kaatopaikalle ohjattu vaarallinen jäte | 6 | 100 |
Muiden hävitystoimenpiteiden kautta hävitetty vaarallinen jäte | 0 | 0 |
(A + B) Vaarallinen jäte yhteensä | 2 198 | 1 415 |
Tavanomainen jäte (tonnia) | 2024 | 2023 |
A. Hävitykseltä välttyneen tavanomaisen jätteen määrä | 4 175 | 5 320 |
Uudelleenkäyttöön valmistelun ansiosta hävitykseltä välttynyt tavanomainen jäte | 69 | 100 |
Kierrätyksen ansiosta hävitykseltä välttynyt tavanomainen jäte | 3 453 | 4 614 |
Muiden hyödyntämistoimenpiteiden ansiosta hävitykseltä välttynyt tavanomainen jäte | 653 | 606 |
B. Hävitykseen ohjattu tavanomainen jäte | 929 | 900 |
Poltettavaksi ohjattu tavanomainen jäte | 0 | 0 |
Kaatopaikalle ohjattu tavanomainen jäte | 929 | 900 |
Muiden hävitystoimenpiteiden kautta hävitetty tavanomainen jäte | 0 | 0 |
(A + B) Tavanomainen jäte yhteensä | 5 104 | 6 220 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 67 | |||||
Kierrättämätön jäte (tonnia) | 2024 | 2023 |
Kierrättämätön jäte tonneina tai kg | 935 | 1 000 |
Kierrättämättömän jätteen kokonaisosuus (%) | 13 % | 13 % |
Hyödynnetty jäte (%) | 2024 | 2023 |
Jätteen hyödyntämisaste (%) | 87 % | 87 % |
Jäte tyypeittäin (tonnia) | 2024 | 2023 |
Toimipisteistä peräisin oleva elektroniikkajäte | 2 024 | 1 200 |
Muu vaarallinen jäte | 173 | 215 |
Asiakkaiden palauttamat laitteet (lukumäärä, tonnia) | 2024 | 2023 |
Uudelleenkäyttö (lukumäärä) | 46 378 | 49 300 |
Asiakkaiden palauttamat laitteet yhteensä (tonnia) | ||
Uudelleenkäyttö | 304 | 290 |
Kierrätys | 682 | 2 610 |
Energian talteenotto | 2 | 7 |
Kaatopaikka | 0 | 6 |
Polttokäsittely ilman energian talteenottoa | 0 | 0 |
Asiakkaiden palauttamat laitteet yhteensä (tonnia) | 988 | 2 913 |
Jätteen kokonaismäärä (tonnia) | 2024 | 2023 |
Hävitykseltä välttyneen jätteen kokonaismäärä | 2 475 | 5 485 |
Uudelleenkäyttöön valmistelun ansiosta hävitykseltä välttynyt jäte | 0 | 0 |
Kierrätyksen ansiosta hävitykseltä välttynyt jäte | 2 293 | 4 086 |
Muiden hyödyntämistoimenpiteiden ansiosta hävitykseltä välttynyt jäte | 182 | 1 399 |
Hävitykseen ohjatun jätteen kokonaismäärä | 207 | 0 |
Poltettavaksi ohjattu jäte | 0 | 0 |
Kaatopaikalle ohjattu jäte | 207 | 0 |
Muiden hävitystoimenpiteiden kautta hävitetty jäte | 0 | 0 |
Jäte yhteensä | 2 682 | 5 485 |
Vaarallinen jäte (tonnia) | 2024 | 2023 |
A. Hävitykseltä välttyneen vaarallisen jätteen määrä | 0 | 105 |
Uudelleenkäyttöön valmistelun ansiosta hävitykseltä välttynyt vaarallinen jäte | 0 | 0 |
Kierrätyksen ansiosta hävitykseltä välttynyt vaarallinen jäte | 0 | 0 |
Muiden hyödyntämistoimenpiteiden ansiosta hävitykseltä välttynyt vaarallinen jäte | 0 | 105 |
B. Hävitykseen ohjattu vaarallinen jäte | 0 | 0 |
Poltettavaksi ohjattu vaarallinen jäte | 0 | 0 |
Kaatopaikalle ohjattu vaarallinen jäte | 0 | 0 |
Muiden hävitystoimenpiteiden kautta hävitetty vaarallinen jäte | 0 | 0 |
(A + B) Vaarallinen jäte yhteensä | 0 | 105 |
Tavanomainen jäte (tonnia) | 2024 | 2023 |
A. Hävitykseltä välttyneen tavanomaisen jätteen määrä | 2 475 | 5 380 |
Uudelleenkäyttöön valmistelun ansiosta hävitykseltä välttynyt tavanomainen jäte | 0 | 0 |
Kierrätyksen ansiosta hävitykseltä välttynyt tavanomainen jäte | 2 293 | 4 086 |
Muiden hyödyntämistoimenpiteiden ansiosta hävitykseltä välttynyt tavanomainen jäte | 182 | 1 294 |
B. Hävitykseen ohjattu tavanomainen jäte | 207 | 0 |
Poltettavaksi ohjattu tavanomainen jäte | 0 | 0 |
Kaatopaikalle ohjattu tavanomainen jäte | 207 | 0 |
Muiden hävitystoimenpiteiden kautta hävitetty tavanomainen jäte | 0 | 0 |
(A + B) Tavanomainen jäte yhteensä | 2 682 | 5 380 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 68 | |||||
Teräs | 100 % |
Ruostumaton teräs | 100 % |
Alumiini ja seokset | 100 % |
Kupari ja seokset | 100 % |
Muut metallit | 100 % |
Polymeerit | 70 % |
Piirilevykokoonpano | 22 % |
Paperipohjaiset pakkaukset | 100 % |
Muovipohjaiset pakkaukset | 90 % |
Puupohjaiset pakkaukset | 100 % |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 69 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 70 | |||||
1. Ilmastonmuutoksen hillintä |
2. Ilmastonmuutokseen sopeutuminen |
3. Vesivarojen ja merten luonnonvarojen kestävä käyttö ja suojelu |
4. Siirtyminen kiertotalouteen |
5. Ympäristön pilaantumisen ehkäiseminen ja vähentäminen |
6. Biologisen monimuotoisuuden ja ekosysteemien suojelu ja ennallistaminen |
Tavoite 1: Ilmastonmuutoksen hillintä | |
Taloudellinen toiminto | Kuvaus Nokian taloudellisista toiminnoista |
6.5 Moottoripyörillä, henkilöautoilla ja kevyillä hyötyajoneuvoilla tapahtuva liikenne | Sähkö- ja hybridiautojen hankinta ja leasing. Lisätietoa on esitetty alla olevassa kohdassa 'Erilliset taksonomiakelpoiset pääoma- ja toimintamenot'. |
7.3. Energiatehokkuus- laitteiden asennus, huolto ja korjaus | Yksittäiset kunnostustoimenpiteet sisältäen energiatehokkuuslaitteiden asennukset, huollot ja korjaukset. |
8.2. Datavetoiset ratkaisut kasvihuonekaasupäästöjen vähentämistä varten | Sellaisten tieto- ja viestintäteknisten ratkaisujen kehittäminen tai käyttö, joiden tarkoituksena on tietojen kerääminen, siirtäminen ja tallentaminen sekä niiden mallintaminen ja käyttö, kun kyseisellä toiminnalla pyritään tuottamaan pääasiassa tietoja ja analyysejä, jotka mahdollistavat kasvihuonekaasupäästöjen vähentämisen. Aktiviteetin osalta Nokia on huomioinut ainoastaan sellaiset datavetoiset ratkaisut, jotka ovat suunniteltu tai kehitetty ’pääasiassa’ kasvihuonekaasupäästöjen vähentämiseen, ja jotka ovat suunniteltu ja myyty erikseen. |
9.1. Markkinalähtöinen tutkimus, kehitys ja innovointi | Sellaisten kasvihuonekaasupäästöjen vähentämiseen, välttämiseen tai poistamiseen tarkoitettujen ratkaisujen, prosessien, teknologioiden, liiketoimintamallien ja muiden tuotteiden tutkimus, soveltava tutkimus ja kokeellinen kehittäminen (RD&I), joiden kyky vähentää, poistaa tai välttää kasvihuonekaasupäästöjä kohdennetun taloudellisen toiminnan osalta on osoitettu asianmukaisessa toimintaympäristössä ja joiden teknologisen valmiuden taso on vähintään 6. |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 71 | |||||
Tavoite 4: Kiertotalous | |
Taloudellinen toiminto | Kuvaus Nokian taloudellisista toiminnoista |
1.2. Sähkö- ja elektroniikkalaitteiden valmistus | Sähkö- ja elektroniikkalaitteiden valmistus (ja myynti), mukaan lukien alihankintana tehdyn valmistuksen. Tämä kattaa suurilta osin Nokian laitteet ja niihin sisältyvät ohjelmistot. |
4.1. Datavetoisten IT/ OT-ratkaisujen tarjoaminen | Tietotekniikka- (IT) tai operatiivisen teknologian (OT) järjestelmien valmistus (ja myynti), kehitys, asennus, käyttöönotto, ylläpito, korjaus tai asiantuntijapalveluiden tarjoaminen, mukaan lukien suunnittelua tai seurantaa koskeva tekninen konsultointi. Toiminto sisältää järjestelmät, jotka on laadittu etäseurantaa ja ennustavaa kunnossapitoa varten, tuotteiden, laitteiston ja infrastruktuurin ekologista suunnittelua tukevat ohjelmistot, ja elinkaaren aikaisen suorituskyvyn hallintaohjelmistot. |
5.1. Korjaus, kunnostaminen ja uudelleenvalmistus | Sellaisten verkkolaitteiden korjaus, kunnostaminen ja uudelleenvalmistus, joita asiakas on aiemmin käyttänyt niiden suunniteltuun käyttötarkoitukseen. |
5.2. Varaosien myynti | Varaosien myynti on esitetty tämän aktiviteetin alla silloin, kun ne on myyty erikseen varaosina ja raportoitu erillään toiminnasta '1.2. Sähkö- ja elektroniikkalaitteiden valmistus'. |
5.4. Käytettyjen tavaroiden myynti | Sellaisten käytettyjen tavaroiden myynti, joita on aiemmin käytetty niiden suunniteltuun käyttötarkoitukseen, mahdollisesti korjauksen, kunnostuksen tai uudelleenvalmistuksen jälkeen, ja jotka ovat raportoitu Nokian raportointijärjestelmissä erillään aktiviteetin '1.2. Sähkö- ja elektroniikkalaitteiden valmistus' alla olevista toiminnoista. |
Tavoite 5: Ympäristön pilaantumisen ehkäiseminen ja vähentäminen | |
Taloudellinen toiminta | Kuvaus Nokian taloudellisista toiminnoista |
2.4. Pilaantuneiden paikkojen ja alueiden kunnostaminen | Saastuneiden alueiden puhdistamisesta tai kunnostamisesta syntyneet kulut. |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 72 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 73 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 74 | |||||
Vähimmäistason suojatoimet Vähimmäistason suojatoimet koostuvat OECD:n toimintaohjeista monikansallisille yrityksille, YK:n liike-elämän ja ihmisoikeuksien perusperiaatteet, Kansainvälisen työjärjestön (ILO) perussopimukset ja kansainvälinen ihmisoikeusjulistus. Nokia soveltaa näitä vähimmäissuojatoimia kaikissa liiketoiminnoissa, prosesseissa ja toimintaperiaatteissa varmistaakseen vaatimustenmukaisuuden sekä ennakoivan ja rakentavan lähestymistavan riskien tunnistamiseen ja hallintaan seuraavilla alueilla: |
alue | Ihmisoikeudet | Korruptio | Verotus | Oikeudenmukainen kilpailu |
Toimenpiteet ja näyttö | 1. Nokialla on riittävä ihmisoikeuksia koskeva due diligence -prosessi UNGP:n ja OECD:n monikansallisia yrityksiä koskevien toimintaohjeiden mukaisesti. 2. Nokialla ei ole havaittu työlainsäädännön tai ihmisoikeuksien rikkomuksia. Nokia on säännöllisesti vuorovaikutuksessa sidosryhmien kanssa, ja Nokian parhaan tietämyksen mukaan OECD:n kansallinen yhteyspiste tai liiketoiminta- ja ihmisoikeuskeskus ei ole nostanut Nokiaa vastaan tapauksia tai syytöksiä viimeisten 2 vuoden aikana. | 1. Nokialla on olemassaolevat korruption vastaiset prosessit. 2. Nokia ja sen ylin johto, mukaan luettuna sen tytäryhtiöiden ylin johto, ei ole saanut tuomioistuimessa lainvoimaista tuomiota korruptiosta. | 1. Nokia pitää verotukseen liittyvää hallintoa ja sääntöjen noudattamista tärkeinä valvonnan elementteinä, ja käytössä on asianmukaiset veroriskien hallintastrategiat ja - prosessit. 2. Nokian ja sen tytäryhtiöiden ei ole todettu rikkovan verolainsäädäntöä. | 1. Nokia edistää työntekijöiden tietoisuutta kaikkien sovellettavien kilpailulakien ja -määräysten noudattamisen tärkeydestä. 2. Nokia ja sen ylin johto, mukaan luettuna sen tytäryhtiöiden ylin johto, ei ole saanut lainvoimaista tuomiota kilpailulainsäädännön rikkomisesta. |
Yllä oleva arviointi vahvistaa, että täytämme tilikaudella vähimmäistason suojavaatimukset. Jatkuvat ja lopetetut toiminnot Kuten “Yleiset tiedot” -osiossa “Laatimisperusteet” kohdassa on todettu, jatkuvien toimintojen liikevaihtoon, pääomamenoihin ja toimintamenoihin liittyvät tunnusluvut ilmoitetaan vuoden 2024 EU-taksonomia tiedonantotaulukoissa. Oikaisulla ei ole olennaista vaikutusta vuodelle 2023, joten vuoden 2023 lukuja ei ole oikaistu. Lopetetut toiminnot edustavat Submarine Networksia. Liikevaihtoon, pääomamenoihin ja toimintamenoihin liittyvät lopetettujen toimintojen tunnusluvut on jätetty pois esitetyistä tiedonantotaulukosta Nokian tilinpäätöksen mukaisesti. Muutokset edelliseltä tilikaudelta annettuihin tietoihin Liiketoimintojemme taksonomiakelpoisuus ja taksonomian mukaisuus arvioitiin tähän mennessä julkaistujen taloudellisten toimintojen osalta. Arviossamme ei ole havaittu merkittäviä muutoksia edelliseen vuoteen verrattuna, lukuun ottamatta edellä mainittuja lopetettuihin toimintoihin liittyviä tietoja. Seuraamme edelleen EU taksonomia sääntelyn kehitystä ja sen soveltuvuutta liiketoiminnollemme. Sääntelyn kehittyminen saattaa seuraavina vuosina johtaa muutoksiin raportoitavissa tiedoissa. |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 75 | |||||
Merkittävän edistämisen kriteerit | Ei merkittävää haittaa -kriteerit | ||||||||||||||||||
Taloudelliset toiminnat | Koodi | Liikevaihto | Osuus liikevaihdosta, 2024 | Ilmastonmuutoksen hillintä | Ilmastonmuutokseen sopeutuminen | Vesi | Ympäristön pilaantuminen | Kiertotalous | Biologinen monimuotoisuus | Ilmastonmuutoksen hillintä | Ilmastonmuutokseen sopeutuminen | Vesi | Ympäristön pilaantuminen | Kiertotalous | Biologinen monimuotoisuus | Vähimmäistason suojatoimet | Luokitus- järjestelmän mukaisten (A.1) tai luokitusjär- jestelmä- kelpoisten (A.2) osuus, 2023 | Luokka 'mahdollista- va toiminta' | Luokka 'siirtymä- toiminta' |
milj. EUR | % | K;E; E/ S | K;E; E/ S | K;E; E/ S | K;E; E/ S | K;E; E/ S | K;E; E/ S | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | % | M | S | ||
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT | |||||||||||||||||||
A.1. Ympäristön kannalta kestävät (luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat | |||||||||||||||||||
5.1. Korjaus, kunnostaminen ja uudelleenvalmistus | CE 5.1 | 552 | 3 % | E | E | E | E | K | E | K | K | K | K | K | K | K | 0 % | M | |
Ympäristön kannalta kestävistä (luokitusjärjestelmän mukaisista) toiminnoista saatu liikevaihto (A.1) | 552 | 3 % | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % | 3 % | 0 % | — | — | — | — | — | — | — | 0 % | |||
Josta mahdollistavat toiminnat | 552 | 3 % | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % | 3 % | 0 % | — | — | — | — | — | — | — | 0 % | M | ||
Josta siirtymätoiminnat | — | 0 % | 0 % | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 0 % | S | ||
A.2. Luokitusjärjestelmänkelpoiset mutta ei ympäristön kannalta kestävät (muut kuin luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat | |||||||||||||||||||
KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | ||||||||||||||
8.2. Datavetoiset ratkaisut kasvihuonekaasupäästöjen vähentämistä varten | CCM 8.2 | 1 | 0 % | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | — | — | — | — | — | — | — | 0 % | 0 | 0 |
1.2. Sähkö- ja elektroniikkalaitteiden valmistus | CE 1.2 | 10 076 | 52 % | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | KEL | E/KEL | — | — | — | — | — | — | — | 58 % | 0 | 0 |
4.1. Datavetoisten IT/OT-ratkaisujen tarjoaminen | CE 4.1 | 316 | 2 % | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | KEL | E/KEL | — | — | — | — | — | — | — | 1 % | 0 | 0 |
5.1. Korjaus, kunnostaminen ja uudelleenvalmistus | CE 5.1 | — | 0 % | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | KEL | E/KEL | — | — | — | — | — | — | — | 2 % | 0 | 0 |
5.2. Varaosien myynti | CE 5.2 | 47 | 0 % | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | KEL | E/KEL | — | — | — | — | — | — | — | 0 % | 0 | 0 |
5.4. Käytettyjen tavaroiden myynti | CE 5.4 | 18 | 0 % | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | KEL | E/KEL | — | — | — | — | — | — | — | 0 % | 0 | 0 |
Luokitusjärjestelmäkelpoisista mutta ei ympäristön kannalta kestävistä (muista kuin luokitusjärjestelmän mukaisista) toiminnoista saatu liikevaihto (A.2) | 10 458 | 54 % | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % | 54 % | 0 % | — | — | — | — | — | — | — | 61 % | 0 | 0 | |
A. Luokitusjärjestelmäkelpoisista toiminnoista saatu liikevaihto (A.1 + A.2) | 11 010 | 57 % | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % | 57 % | 0 % | — | — | — | — | — | — | — | 61 % | 0 | 0 | |
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT | |||||||||||||||||||
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisista toiminnoista saatu liikevaihto (B) | 8 210 | 43 % | |||||||||||||||||
Yhteensä (A+B) | 19 220 | 100 % | |||||||||||||||||
K – Kyllä, luokitusjärjestelmäkelpoinen ja luokitusjärjestelmän mukainen toiminta kyseisen ympäristötavoitteen osalta; E – Ei, luokitusjärjestelmäkelpoinen muttei luokitusjärjestelmän mukainen toiminta kyseisen ympäristötavoitteen osalta; KEL – Luokitusjärjestelmäkelpoinen toiminta tavoitteen osalta; E/KEL – Ei-luokitusjärjestelmäkelpoinen toiminta tavoitteen osalta | |||||||||||||||||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 76 | |||||
Merkittävän edistämisen kriteerit | Ei merkittävää haittaa -kriteerit | ||||||||||||||||||
Taloudelliset toiminnat | Koodi | Pääoma- menot yhteensä | Osuus pääoma- menoista, 2024 | Ilmastonmuutoksen hillintä | Ilmastonmuutokseen sopeutuminen | Vesi | Ympäristön pilaantuminen | Kiertotalous | Biologinen monimuotoisuus | Ilmastonmuutoksen hillintä | Ilmastonmuutokseen sopeutuminen | Vesi | Ympäristön pilaantuminen | Kiertotalous | Biologinen monimuotoisuus | Vähimmäistason suojatoimet | Luokitus- järjestelmän mukaisten (A.1) tai luokitusjär- jestelmä- kelpoisten (A.2) osuus, 2023 | Luokka 'mahdollista- va toiminta' | Luokka 'siirtymä- toiminta' |
milj. EUR | % | K;E; E/ S | K;E; E/ S | K;E; E/ S | K;E; E/ S | K;E; E/ S | K;E; E/ S | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | % | M | S | ||
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT | |||||||||||||||||||
A.1. Ympäristön kannalta kestävät (luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat | |||||||||||||||||||
5.1. Korjaus, kunnostaminen ja uudelleenvalmistus | CE 5.1 | 1 | 0 % | E | E | E | E | K | E | K | K | K | K | K | K | K | 0 % | M | |
Ympäristön kannalta kestävien (luokitusjärjestelmän mukaisten) toimintojen pääomamenot (A.1) | 1 | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % | — | — | — | — | — | — | — | 0 % | |||
Josta mahdollistavat toiminnat | 1 | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % | — | — | — | — | — | — | — | 0 % | M | ||
Josta siirtymätoiminnat | — | 0 % | 0 % | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 0 % | S | ||
A.2. Luokitusjärjestelmänkelpoiset mutta ei ympäristön kannalta kestävät (muut kuin luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat | |||||||||||||||||||
KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | ||||||||||||||
6.5 Moottoripyörillä, henkilöautoilla ja kevyillä hyötyajoneuvoilla tapahtuva liikenne | CCM 6.5 | 33 | 5 % | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | — | — | — | — | — | — | — | 4 % | 0 | 0 |
7.3 Energiatehokkuuslaitteiden asennus, huolto ja korjaus | CCM 7.3 | 1 | 0 % | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | — | — | — | — | — | — | — | 0 % | 0 | 0 |
1.2. Sähkö- ja elektroniikkalaitteiden valmistus | CE 1.2 | 199 | 32 % | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | KEL | E/KEL | — | — | — | — | — | — | — | 47 % | 0 | 0 |
4.1. Datavetoisten IT/OT-ratkaisujen tarjoaminen | CE 4.1 | 3 | 1 % | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | KEL | E/KEL | — | — | — | — | — | — | — | 0 % | 0 | 0 |
5.1. Korjaus, kunnostaminen ja uudelleenvalmistus | CE 5.1 | — | 0 % | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | KEL | E/KEL | — | — | — | — | — | — | — | 1 % | 0 | 0 |
Luokitusjärjestelmäkelpoisten mutta ei ympäristön kannalta kestävien (muiden kuin luokitusjärjestelmän mukaisten) toimintojen pääomamenot (A.2) | 236 | 38 % | 5 % | 0 % | 0 % | 0 % | 33 % | 0 % | — | — | — | — | — | — | — | 52 % | 0 | 0 | |
A. Luokitusjärjestelmäkelpoisten toimintojen pääomamenot (A.1 + A.2) | 237 | 38 % | 5 % | 0 % | 0 % | 0 % | 33 % | 0 % | — | — | — | — | — | — | — | 52 % | 0 | 0 | |
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT | |||||||||||||||||||
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisten toimintojen pääomamenot (B) | 391 | 62 % | |||||||||||||||||
Yhteensä (A+B) | 628 | 100 % | |||||||||||||||||
K – Kyllä, luokitusjärjestelmäkelpoinen ja luokitusjärjestelmän mukainen toiminta kyseisen ympäristötavoitteen osalta; E – Ei, luokitusjärjestelmäkelpoinen muttei luokitusjärjestelmän mukainen toiminta kyseisen ympäristötavoitteen osalta; KEL – Luokitusjärjestelmäkelpoinen toiminta tavoitteen osalta; E/KEL – Ei-luokitusjärjestelmäkelpoinen toiminta tavoitteen osalta | |||||||||||||||||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 77 | |||||
Merkittävän edistämisen kriteerit | Ei merkittävää haittaa -kriteerit | ||||||||||||||||||
Taloudelliset toiminnat | Koodi | Toiminta- menot yhteensä | Osuus toiminta- menoista, 2024 | Ilmastonmuutoksen hillintä | Ilmastonmuutokseen sopeutuminen | Vesi | Ympäristön pilaantuminen | Kiertotalous | Biologinen monimuotoisuus | Ilmastonmuutoksen hillintä | Ilmastonmuutokseen sopeutuminen | Vesi | Ympäristön pilaantuminen | Kiertotalous | Biologinen monimuotoisuus | Vähimmäistason suojatoimet | Luokitus- järjestelmän mukaisten (A.1) tai luokitusjär- jestelmä- kelpoisten (A.2) osuus, 2023 | Luokka 'mahdollista- va toiminta' | Luokka 'siirtymä- toiminta' |
milj. EUR | % | K;E; E/ S | K;E; E/ S | K;E; E/ S | K;E; E/ S | K;E; E/ S | K;E; E/ S | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | % | M | S | ||
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT | |||||||||||||||||||
A.1. Ympäristön kannalta kestävät (luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat | |||||||||||||||||||
5.1. Korjaus, kunnostaminen ja uudelleenvalmistus | CE 5.1 | 1 | 0 % | E | E | E | E | K | E | K | K | K | K | K | K | K | 0 % | M | |
Ympäristön kannalta kestävien (luokitusjärjestelmän mukaisten) toimintojen toimintamenot (A.1) | 1 | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % | — | — | — | — | — | — | — | 0 % | |||
Josta mahdollistavat toiminnat | 1 | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % | — | — | — | — | — | — | — | 0 % | M | ||
Josta siirtymätoiminnat | — | 0 % | 0 % | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 0 % | S | ||
A.2. Luokitusjärjestelmänkelpoiset mutta ei ympäristön kannalta kestävät (muut kuin luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat | |||||||||||||||||||
KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | ||||||||||||||
9.1. Markkinalähtöinen tutkimus, kehitys ja innovointi | CCM 9.1 | 9 | 0 % | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | — | — | — | — | — | — | — | 0 % | — | — |
1.2. Sähkö- ja elektroniikkalaitteiden valmistus | CE 1.2 | 2 519 | 63 % | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | KEL | E/KEL | — | — | — | — | — | — | — | 63 % | — | — |
4.1. Datavetoisten IT/OT-ratkaisujen tarjoaminen | CE 4.1 | 126 | 3 % | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | KEL | E/KEL | — | — | — | — | — | — | — | 3 % | — | — |
2.4. Pilaantuneiden paikkojen ja alueiden kunnostaminen | PPC 2.4 | 7 | 0 % | E/KEL | E/KEL | E/KEL | KEL | E/KEL | E/KEL | — | — | — | — | — | — | — | 0 % | — | — |
Luokitusjärjestelmäkelpoisten mutta ei ympäristön kannalta kestävien (muiden kuin luokitusjärjestelmän mukaisten) toimintojen toimintamenot (A.2) | 2 661 | 66 % | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % | 66 % | 0 % | — | — | — | — | — | — | — | 66 % | — | — | |
A. Luokitusjärjestelmäkelpoisten toimintojen toimintamenot (A.1 + A.2) | 2 662 | 66 % | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % | 66 % | 0 % | — | — | — | — | — | — | — | 66 % | — | — | |
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT | |||||||||||||||||||
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisten toimintojen toimintamenot (B) | 1 369 | 34 % | |||||||||||||||||
Yhteensä (A+B) | 4 031 | 100 % | |||||||||||||||||
K – Kyllä, luokitusjärjestelmäkelpoinen ja luokitusjärjestelmän mukainen toiminta kyseisen ympäristötavoitteen osalta; E – Ei, luokitusjärjestelmäkelpoinen muttei luokitusjärjestelmän mukainen toiminta kyseisen ympäristötavoitteen osalta; KEL – Luokitusjärjestelmäkelpoinen toiminta tavoitteen osalta; E/KEL – Ei-luokitusjärjestelmäkelpoinen toiminta tavoitteen osalta | |||||||||||||||||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 78 | |||||
Rivi | Ydinenergiaan ja fossiiliseen kaasuun liittyvät toiminnot | Nokian tiedot (KYLLÄ / EI) |
Ydinenergiaan liittyvät toiminnot | ||
1 | Yritys toteuttaa tai rahoittaa sellaisiin innovatiivisiin sähköntuotantolaitoksiin liittyvää tutkimusta, kehittämistä, demonstrointia ja käyttöönottoa, jotka tuottavat energiaa ydinreaktion avulla siten, että polttoainekierrosta aiheutuu mahdollisimman vähän jätettä, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita. | EI |
2 | Yritys toteuttaa tai rahoittaa sähkön tai prosessilämmön tuottamiseen tarkoitettujen uusien ydinlaitosten rakentamista ja turvallista käyttöä, myös kaukolämpöä tai teollisia prosesseja, kuten vedyn tuotantoa, varten sekä niiden turvallisuuden parantamista, käyttäen parasta käytettävissä olevaa teknologiaa, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita. | EI |
3 | Yritys toteuttaa tai rahoittaa olemassa olevien sähköä tai prosessilämpöä tuottavien ydinlaitosten turvallista toimintaa, myös kaukolämpöä tai teollisia prosesseja, kuten vedyn tuotantoa ydinenergiasta, varten sekä niiden turvallisuuden parantamista, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita. | EI |
Fossiiliseen kaasuun liittyvät toiminnot | ||
4 | Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien sähköntuotantolaitosten rakentamista tai toimintaa, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita. | EI |
5 | Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien yhdistettyjen lämpöä tai jäähdytystä ja sähköä tuottavien laitosten rakentamista, kunnostamista ja käyttöä, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita. | EI |
6 | Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien lämpöä tai jäähdytystä tuottavien laitosten rakentamista, kunnostamista ja käyttöä, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita. | EI |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 79 | |||||
Omaan työvoimaan liittyvät olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet |
Osa-aihe | Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet | Hallinta |
Työolot: Työllisyysturva | Myönteinen vaikutus: Nokian innovatiivinen lähestymistapa henkilöstön kehittämiseen ja lahjakkuuksien houkuttelemiseen on mahdollistanut sen, että se on pystynyt toimimaan joustavasti markkinoilla ja uudistumaan tavoilla, jotka vaikuttavat myönteisesti omaan työvoimaan Riski: Kyvyttömyys houkutella, ylläpitää ja säilyttämään oikeanlaisen osaamisen omaavaa ja oikealla sijainnilla olevaa tulevaisuuden työmarkkinoille sopivaa työvoimaa uudelleenjärjestelyjen aikana | Nokia investoi toimenpiteisiin, jotka kohdistuvat tulevaisuuden osaamisen kehittämiseen koko yrityksen sekä liiketoimintaryhmien tasoilla. Tavoitteena on keskittyä olennaisiin taitoihin, haastaviin tehtäviin ja kokemuksen kerryttämiseen eri liiketoiminta-alueisiin sisäisen liikkuvuuden aloitteiden kautta. Tilanteissa, joissa välttämätön liiketoiminnan muutos vaikuttaa kielteisesti omaan työvoimaan, seurauksia lievennetään toimenpiteillä, kuten uudelleenkoulutuksella, avustamalla uudelleentyöllistymisessä ja irtisanomispaketeilla. |
Työolot: Työaika | Myönteinen vaikutus: Nokia on ottanut käyttöön ja ylläpitää joustavia työjärjestelyjä koskevia ohjelmia ja toimintaperiaatteita | Nokialla on käytössä joustavan työskentelytavan toimintamalli, joka koskee kaikkia Nokia- konsernin työntekijöitä. Nokia tukee työntekijöiden työ- ja yksityiselämän tasapainoa joustavilla työjärjestelyillä, jotka mahdollistavat etä- ja kotitoimiston käytön, edellyttäen, että työn luonne ei edellytä työskentelyä tietyssä paikassa tehtävien suorittamiseksi. Joustava työskentely antaa työntekijöille mahdollisuuden tasapainottaa työ- ja perhevelvoitteitaan tavalla, joka vastaa heidän yksilöllisiä tarpeitaan. Nokia ei salli työntekijöiden työskennellä yli kunkin lainkäyttöalueen laillisesti sallitun ajan. Normaali työaika määritellään paikallisen lainsäädännön mukaisesti. |
Työolot: Työ- ja yksityiselämän tasapaino | Myönteinen vaikutus: Nokia tarjoaa palkallisia perhevapaita maailmanlaajuisesti. Nämä perhevapaat noudattavat määriteltyjä sisäisiä parhaita käytäntöjä ja usein ylittävät paikalliset säännökset | Nokia tarjoaa joka kalenterivuonna palkallisen vapaan kaikille työntekijöilleen. Lisäksi muita lomamuotoja, kuten äitiys-, isyys-, vanhempain-, adoptio-, sairausloma sekä läheisen kuolemasta johtuva loma, pidetään tärkeinä. Nokian globaali lähestymistapa on harkita kaikkia sapattivapaahakemuksia 3–6 kuukaudeksi (4 vuoden jatkuvan työsuhteen jälkeen) ja 3–12 kuukaudeksi (10 vuoden jatkuvan työsuhteen jälkeen), edellyttäen, että liiketoiminnan tarpeet ja paikalliset säädökset sapattivapaista täyttyvät. Nokian maailmanlaajuinen vanhempainvapaakäytäntö on sisällytetty kaikkien Nokian maiden poissaolokäytäntöjen vähimmäisstandardiksi. Se tarjoaa sukupuolesta riippumatta kaikille vanhemmiksi tuleville Nokian työntekijöille vähintään kolmen kuukauden palkallisen loman ja oikeuden palata töihin enintään vuoden kuluttua syntymä- tai adoptiopäivästä. Tällä Nokia haluaa parantaa vanhempien kiintymystä lapsiinsa sekä edistää yhteiskunnallista ja asenteiden muutosta myös isien oikeuksien suhteen. Nokialla on käytössä joustavan työskentelytavan toimintamalli, joka koskee kaikkia Nokia- konsernin työntekijöitä. |
Työolot: Riittävä palkka | Riski: Palkkojen korotukset tai niihin liittyvien käytäntöjen/säännösten muutokset, jotka johtavat Nokian henkilöstökulujen nousuun | Palkitsemis- ja etuusohjelmamme edistävät liiketoimintamme menestystä tasapainottamalla markkinoiden kilpailukykyä ja edullisuutta kokonaispalkitsemisen lähestymistapaan perustuen. Nämä ovat suorituskykypohjaisia (sekä yksilö- että yritystasolla), joustavia ja oikeudenmukaisia. Palkitsemisrakenteidemme keskeiset elementit ovat vuosipalkka, kannustin-/bonusohjelmat, palkkio-ohjelmat ja osakepohjaiset pitkän aikavälin kannustimet. |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 80 | |||||
Osa-aihe | Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet | Hallinta |
Yhdenvertainen kohtelu ja yhtäläiset mahdollisuudet kaikille: Sukupuolten tasa-arvo ja sama palkka samanarvoisesta työstä | Myönteinen vaikutus: Nokialla on käytössä omien työntekijöiden sukupuolten tasa-arvoon ja samaan palkkaan liittyvät periaatteet | Tunnistamme, miten yhteistyössä toimiessa ainutlaatuiset näkökulmat voivat rakentaa maailmanluokan teknologiaa ja ajaa liiketoimintaamme eteenpäin. Siksi edistämme aktiivisesti monimuotoisuutta, tasa-arvoa ja osallisuutta luoden luottamuksen ja yhteenkuulumisen kulttuuria. Pyrimme olemaan kokonaisuudessaan edustavampia, jotta tiimimme heijastelevat palvelemiamme yhteisöjä ja ympärillämme olevaa monipuolista maailmaa. Nokia analysoi vuosittain palkkakäytäntöjemme sukupuolten välistä tasa-arvoa ja myönsimme ylimääräisiä, kohdennettuja palkankorotuksia korjataksemme selittämättömiä sukupuolten välisiä palkkaeroja. Tutkimme jatkuvasti toimintaperiaatteitamme ja käytäntöjämme huomioidaksemme päätöksiä, toimintatapoja ja prosesseja, jotka saattavat uhata kohdella osaa henkilöstöstämme epäoikeudenmukaisesti. Nokia on sitoutunut tasa-arvoiseen palkkaukseen samanarvoisesta työstä. |
Yhdenvertainen kohtelu ja yhtäläiset mahdollisuudet kaikille: Koulutus ja taitojen kehittäminen | Myönteinen vaikutus: Nokia tarjoaa omalle työvoimalleen laajat koulutus- ja osaamiskehitysmahdollisuudet tiedon ja osaamisen kehittämisestä olennaisena osana liiketoimintastrategiaansa, minkä avulla työntekijät voivat ylläpitää ja kehittää osaamistaan Riski: Kyvyttömyys houkutella, ylläpitää ja säilyttämään oikeanlaisen osaamisen omaavaa ja oikealla sijainnilla olevaa tulevaisuuden työmarkkinoille sopivaa työvoimaa nopeasti muuttuvassa teknologiaympäristössä | Työntekijöiltä kerätyn palautteen perusteella ura- ja kehitysmahdollisuudet ovat tärkeitä työntekijöillemme, ja Nokia on investoinut entisestään sisäisiin urasuunnitteluvälineisiin ja -resursseihin, jotta työntekijät voivat hyödyntää käyttökelpoisia ja usein yksilöllisiä ohjeita urakehitysvalinnoissaan. Investoimme toimenpiteisiin, jotka kohdistuvat henkilöstön kehittämiseen yrityksen ja liiketoimintaryhmien tasolla, keskittyen kriittisiin taitoihin, haastaviin tehtäviin ja altistumiseen eri liiketoimintaryhmille sisäisten liikkuvuusaloitteiden kautta. Nokian liiketoimintaryhmät ovat vastuussa tulevien taitojen ja kykyjen tarpeiden tunnistamisesta pysyäkseen innovaatioiden, kehittyvän teknologian ja liiketoimintaympäristön tahdissa. Oikean osaamisen varmistaminen on liiketoimintastrategiamme keskeinen mahdollistaja ja keskeinen lähestymistapamme työntekijöidemme sitouttamiseen, kehittämiseen ja pitämiseen. Tarkastelemme osaamisen ja suorituskyvyn hallintaa, jotta ne vastaavat Nokian strategiaa, tarjoavat parhaan näkyvyyden yrityksen lahjakkuuksille ja tukevat tarvittavien taitojen kehittämistä menestyksen ja kasvun saavuttamiseksi. |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 81 | |||||
Henkilöstön kehittämisen painopistealueemme sisältää kolme pääpilaria: | ||
1.Osaaminen, joka kattaa kasvun ja kykyjen kehittämisen, seuraajasuunnittelun, urasiirrot ja työkierrot, kestävät osaajaputket ja tulevaisuuden tarpeisiin sopivan osaamisen. 2.Johtajuus, joka sisältää johtamisen periaatteet, johtajuuden kehittämisen, huippujohtajien yhteisön sekä sponsoroinnin ja mentoroinnin. 3.Kulttuuri, johon kuuluu turvallisen tilan luominen, työntekijöiden sitoutuminen ja vastuulliset johtajat. | ||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 82 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 83 | |||||
Tavoitevuosi | Lähtövuosi | Lähtöarvo | Tavoite | Vuoden 2024 tulokset | Tavoitetila |
S1: Oma työvoima | |||||
2030 | 2021 | 22 % | Nostaa naisten osuus vähintään 25 prosenttiin koko henkilöstöstä. | Naisten osuus oli 23 % vuoden 2024 alussa ja pysyi samana vuoden 2024 lopussa. Jatkamme kehitystyötä ja sitoutumista sukupuolten monimuotoisuuden edistämiseen. | Etenee suunnitellusti |
2024 | 2023 | 28 % | Naisten osuus kaikista ulkoisista rekrytoinneistamme on vähintään 28 %. | Naisten osuus ulkoisista rekrytoinneistamme oli 28 % . Saavutimme vuoden 2024 tavoitteen parantamalla markkinointiamme, viestintäämme ja rekrytointiamme, jotta Nokia erottuisi monimuotoisuutta tukevana työnantajana ja houkuttelisi monipuolisia osaajia. | Saavutettu |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 84 | |||||
Työntekijät sukupuolen mukaan | Naiset | Miehet | Muut(1) | Yhteensä |
Vakinaisten työntekijöiden määrä | 17 020 | 57 473 | 1 134 | 75 627 |
Määräaikaisten työntekijöiden määrä | 877 | 1 929 | 1 | 2 807 |
Vaihtelevalla työajalla työskentelevien työntekijöiden määrä | 0 | 0 | 0 | 0 |
Työntekijöiden määrä | 17 897 | 59 402 | 1 135 | 78 434 |
Työntekijät maittain/alueittain | Aasian ja Tyynenmeren alue | Intia | Eurooppa (pl. Suomi) | Suomi | Latinalainen Amerikka | Lähi-Itä ja Afrikka | Pohjois- Amerikka | Kiina | Yhteensä |
Vakinaisten työntekijöiden määrä | 3 443 | 17 270 | 25 295 | 6 316 | 2 669 | 2 929 | 9 064 | 8 641 | 75 627 |
Määräaikaisten työntekijöiden määrä | 78 | 514 | 1 423 | 400 | 80 | 41 | 223 | 48 | 2 807 |
Vaihtelevalla työajalla työskentelevien työntekijöiden määrä | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Työntekijöiden määrä | 3 521 | 17 784 | 26 718 | 6 716 | 2 749 | 2 970 | 9 287 | 8 689 | 78 434 |
Työntekijöiden vaihtuvuus raportointikauden aikana | 2024 | 2023 |
Kokonaismäärä työntekijöistä, jotka lähtivät yrityksestä | 8 934 | 6 543 |
Vaihtuvuusaste, % | 12 % | 8 % |
Muiden kuin työsuhteisten työntekijöiden määrä | Keskiarvo |
Muiden kuin työsuhteisten työntekijöiden määrä omassa työvoimassa | 1 869 |
Työntekijät ylimmän johdon tasolla | Määrä | Osuus, % |
Naiset | 597 | 17 % |
Miehet | 2 816 | 83 % |
Yhteensä | 3 413 | 100 % |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 85 | |||||
Työntekijät ikäryhmittäin | Määrä | Osuus, % |
Alle 30-vuotiaat | 10 292 | 13 % |
30–50-vuotiaat | 45 600 | 58 % |
Yli 50-vuotiaat | 21 451 | 27 % |
Ikä ei tiedossa(1) | 1 091 | 1 % |
Yhteensä | 78 434 | 100 % |
Työntekijän sukupuoli | Työntekijät, jotka osallistuivat säännöllisiin tulos- ja urakehitysarviointeihin, % |
Työntekijät | 95 % |
Naiset | 23 % |
Miehet | 72 % |
Työntekijän sukupuoli | Keskimääräinen koulutustuntien määrä työntekijää kohden |
Työntekijät | 19 |
Naiset | 17 |
Miehet | 19 |
Muut(1) | 16 |
Työntekijäluokka | Työntekijät, jotka osallistuivat säännöllisiin tulos- ja urakehitysarviointeihin, % | Keskimääräinen koulutustuntien lukumäärä työntekijää kohden |
Työntekijät | 95 % | 19 |
Esihenkilöt | 8 % | 13 |
Asiantuntijat | 87 % | 19 |
Palkkausmittarit | 2024 |
Nais- ja miespuolisten työntekijöiden palkkaero % | 0,7 % |
Vuotuinen kokonaispalkkiosuhde | 50,71 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 86 | |||||
Työntekijät sukupuolen mukaan | Naiset | Miehet | Yhteensä |
Vakinaisten työntekijöiden määrä | 377 | 1 418 | 1 795 |
Määräaikaisten työntekijöiden määrä | 44 | 125 | 169 |
Vaihtelevalla työajalla työskentelevien työntekijöiden määrä | 0 | 0 | 0 |
Työntekijöiden määrä | 421 | 1 543 | 1 964 |
Työntekijät maittain/alueittain | Aasian ja Tyynen- meren alue | Eurooppa (pl. Suomi) | Latinalainen Amerikka | Pohjois- Amerikka | Yhteensä |
Vakinaisten työntekijöiden määrä | 5 | 1 785 | 1 | 4 | 1 795 |
Määräaikaisten työntekijöiden määrä | 0 | 169 | 0 | 0 | 169 |
Vaihtelevalla työajalla työskentelevien työntekijöiden määrä | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Työntekijöiden määrä | 5 | 1 954 | 1 | 4 | 1 964 |
Työntekijöiden vaihtuvuus raportointikauden aikana | 2024 |
Kokonaismäärä työntekijöistä, jota lähtivät yrityksestä | 252 |
Vaihtuvuusaste, % | 13 % |
Työntekijät ylimmän johdon tasolla | Määrä | Osuus, % |
Naiset | 1 | 7 % |
Miehet | 14 | 93 % |
Yhteensä | 15 | 100 % |
Työntekijät ikäryhmittäin | Määrä | Osuus, % |
Alle 30-vuotiaat | 311 | 16 % |
30–50-vuotiaat | 908 | 46 % |
Yli 50-vuotiaat | 745 | 38 % |
Yhteensä | 1 964 | 100 % |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 87 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 88 | |||||
Osa-aihe | Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet | Hallinta |
Työolot: Työaika | Kielteinen vaikutus: Toimittajien tuotantolaitosten tai asiakaspalvelun työntekijät voivat altistua liialliselle tai pakotetulle ylityölle sekä jatkuvalle työlle ilman vapaapäivää ruuhka-aikoina tai projekteissa, joiden toteutusaika on lyhyt | Työaikaan liittyvät kontrollit ovat osa toimittajien due diligence -prosessia, joka on yksi vastuullisen hankinnan ja toimitusketjustrategiamme rakennuspalikoista. Nokia tukee kansainvälisesti sovittuja standardeja työajan rajoituksiin ja lomien suhteen tavoitteenaan johtaa toimittajiensa työntekijöitä kohti hyvää työ- ja yksityiselämän tasapainoa. Nokia toteuttaa riskiperusteista due diligence -prosessia verkossa ja paikan päällä tehtävien auditointien, sekä korjaavien toimenpiteiden hallinnan ja toimittajien koulutusohjelmien avulla. |
Työolot: Riittävä palkka | Kielteinen vaikutus: Toimittajien tuotantolaitosten tai asiakaspalvelun työntekijät voivat altistua riittämättömälle palkalle, palkoista tehtäville pidätyksille, täyden lopputilin saamatta jäämiselle työsuhteen päättyessä tai työskentelylle tekaistuissa harjoitteluohjelmissa | Palkat ja edut ovat osa toimittajien due diligence -prosessia, joka on yksi vastuullisen hankinnan ja toimitusketjustrategiamme rakennuspalikoista. Nokia toteuttaa riskiperusteista due diligence -prosessia verkossa ja paikan päällä tehtävien auditointien sekä korjaavien toimenpiteiden hallinnan ja toimittajien koulutusohjelmien avulla. Toimittajien työntekijöiden tulee saada palkkaa ja etuja sopimusmääräysten ja alan vähimmäisstandardien mukaisesti ilman tarpeettomia vähennyksiä, ja heidän tulee saada vähintään toimeentuloon riittävä palkka. |
Työolot: Terveys ja turvallisuus | Kielteinen vaikutus: Nokian verkkolaitteiden asennukseen ja tukipalveluihin sekä tukiasemapaikkojen hankintaan ja lupiin voi sisältyä terveyteen ja turvallisuuteen kohdistuvia vaaroja, jotka liittyvät korkealla työskentelyyn, liikenneturvallisuuteen, sähköturvallisuuteen, maanalaisiin kohteisiin, katutöihin ja korkean tai äärimmäisen riskin maissa/alueilla | Työterveys ja -turvallisuus on yksi vastuullisen liiketoiminnan ESG-strategiamme rakennuspalikoista. Sen strategiset painopistealueet ovat: johtajuus ja käyttäytyminen, globaalien korkean riskin työterveys- ja turvallisuusstandardien käyttöönotto, olemassa olevien palvelujen parantaminen, toiminnan jatkuvuus, laadunvarmistus ja hallinto, globaali työterveys- ja turvallisuusriskien sekä -mahdollisuuksien analyysi. Työterveys ja -turvallisuus ovat edelleen Nokian keskeisimpiä prioriteetteja. Konsernin johdon edustajat asettavat strategisen suunnan ja toimintaperiaatteet Nokian työterveydelle ja -turvallisuudelle. He osoittavat vahvan sitoutumisensa työterveyden ja -turvallisuuden huippuosaamiseen osallistumalla ja johtamalla erilaisia riski- ja mahdollisuusarviointeja, joita järjestetään kaikilla Nokian globaaleilla markkinoilla. Nokialla on laaja valikoima ohjelmia, jotka tähtäävät työterveys- ja turvallisuusriskien käsittelemisen jatkuvaan parantamiseen laitteiden asennuksessa, kunnossapidossa sekä palvelujen ja ratkaisujen tarjoamisessa Nokian asiakkaille. Nokia tarjoaa koulutuksia, tekee analyyseja ja arviointeja sekä toteuttaa seurausten hallintaa. Nokian työterveyden ja turvallisuuden johtamisjärjestelmä on globaalisti sertifioitu ja perustuu kansainvälisesti tunnustettuun ISO 45001 - standardiin. Sen soveltamisala kattaa kaikki liiketoimintaryhmät, verkkojen palvelut ja asennukset, sekä asiakkaiden toiminnot ja tukitoiminnot. Vuonna 2024 työterveyden ja turvallisuuden johtamisjärjestelmä kattoi 52 % Nokian toimipaikoista ja 88 % työntekijöistä (pois lukien lopetetut toiminnot). Nokian globaalin työterveyden ja turvallisuuden johtamisjärjestelmän, auditointien ja sertifikaattien sekä jatkuvan parantamisen ansiosta olemme asemoituneet tehokkaaksi johtajaksi globaaleissa työterveys- ja turvallisuusjohtamisjärjestelmissä ja -ohjelmissa kaikkialla maailmassa. Nokia toimii ennakoivasti minimoidakseen työperäisten onnettomuuksien mahdollisuudet ja vaikutukset. Kun onnettomuuksia tapahtuu, ne tutkitaan perusteellisesti, korjaavat toimenpiteet tunnistetaan ja ne tarjoavat mahdollisuuden mukauttaa turvallisuusohjelmia välttääksemme niiden toistumisen. |
Muut työhön liittyvät oikeudet: Lapsityövoima | Kielteinen vaikutus: Toimittajien työntekijät voivat altistua pakkotyövoimalle, mukaan lukien työskentely ilman voimassa olevaa työsopimusta, altistumine n rekrytoinnin osana kerättäville rekrytointipalkkioille ja tilapäistyövoima osana palveluidemme toimitusketjuun. Korkeampia riskejä esiintyy erityisesti toimitusketjun syvemmillä tasoilla ja niiden palvelujen toimitusketjussa, joissa on vähemmän osaamista vaativia loppupään tehtäviä erityisesti syrjäisillä ja vaikeasti saavutettavilla alueilla. | Pakkotyön ehkäisy on osa toimittajien due diligence -prosessia, joka on yksi vastuullisen hankinnan ja toimitusketjustrategiamme rakennuspalikoista. Meillä on käytössä vankat due diligence -käytännöt, joihin kuuluu riskikartoitus, verkossa ja paikan päällä tehtävät auditoinnit, valmiuksien kehittäminen, korjaavat toimenpiteet, seurausten hallinta, suorituskyvyn arviointi ja sidosryhmien valitusten käsittely. Teemme myös yhteistyötä asiakkaiden ja alan konsortioiden kanssa. |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 89 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 90 | |||||
Tavoitteenamme on ratkaista nämä tarkastusten havainnot kuuden kuukauden kuluessa tarkastuksen päättymisestä. Vuonna 2024 38 % havainnoistamme saatiin ratkaistua tässä ajassa. Perusteellisten auditointien lisäksi tehtiin myös 469 verkkopohjaista arviointia EcoVadisin kanssa. Vuonna 2024 84 %:lla tavarantoimittajista oli tyydyttävä arvosana EcoVadisista. Kaikille toimittajille, joiden pisteet olivat odotuksia alhaisemmat, saivat parannuspyynnöt. Havainnoista ja niiden korjaamisesta saadut opit jaetaan toimittajatyöpajoissa, webinaareissa ja koulutuksissa sekä julkisissa raporteissa. Teemme myös yhteistyötä alan toimijoiden, kuten Responsible Business Alliance -organisaation, kanssa uusien työkalujen ja oppimateriaalien parissa. Esimerkkejä havaituista sääntöjen rikkomuksista ja toteutetuista toimista: |
Kategoria | Todetut sääntöjä tai vaatimuksenmukaisuutta koskevat rikkomukset | Toimittajan toteuttamat toimet |
Lapsi- ja nuorisotyövoiman välttäminen | Riittämätön toimintaperiaate koskien harjoittelijoiden vaatimaa suojelua. Nykyinen harjoittelun toimintaperiaate ei esimerkiksi mainitse kriittisiä tietoja, kuten harjoittelijoiden opintojaksoja täydentäviä toimeksiantoja, oppisopimuskoulutuksen enimmäiskestoa, joka ei saisi olla yli 6 kuukautta, virastoa tai välittäjää ei palkata harjoittelijoiden rekrytointiin, palkkaamiseen, järjestämiseen ja johtamiseen sekä kielto käyttää harjoittelijoita työvoimapulan täyttämiseen. | Harjoittelujen toimintaperiaate on päivitetty sisältämään kaikki tällaiset puutteet ja päivitetty toimintaperiaate on välitetty harjoittelijoille. |
Pakkotyö: Työntekijät maksavat lääkärintarkastusmaksut | Uudet työntekijät maksavat omasta terveystarkastuksestaan palkkiona 40 RMB tai 2,1 % työntekijän peruspalkasta. | Kaikki työntekijöiden tiedostot, mukaan lukien työsopimukset, käytiin läpi. Sopimuspohjan uusi muoto kehitettiin sisällyttämään kaikki tärkeimmät ehdot ja täydennettiin allekirjoituksilla. Uusi HR-henkilö nimettiin ja vaadittujen asiakirjojen työntekijätiedostoon luotiin sisällön tarkistuslista. |
Terveys ja turvallisuus | Noin 20 % tehtaan työperäisille vaaroille altistuneista työntekijöistä ei käyttänyt asianmukaista työsuojelua, esim. CNC-pajan työntekijöillä oli tavalliset kertakäyttöiset naamarit hengityssuojainten sijaan. | Toimittaja on tutustunut henkilösuojainten (PPE) käyttöoppaaseen, joka sisältää ohjeet ja standardit erityyppisten henkilönsuojainten käyttöön. Toimittaja myös jakoi kuvia henkilösuojaimia käyttävistä työntekijöistä, ja ne vaikuttavat asianmukaisilta heidän suorittamaansa toimintaan. |
Työaika | Liiallisia kuukausittaisia ylityötunteja (46–54 tuntia kuukaudessa) havaittiin eri kuukausien otoksissa. | Toimittaja on asettanut ylityörajan. Kuukausittaiset ylityötunnit täyttävät lain vaatiman 46 tuntia ja enintään 38 tuntia kuukaudessa. Todistusaineisto on jaettu. Työntekijöille järjestetään koulutusta työajan valvontaan. Sama työtuntitrendi havaittiin myös tuotannossa. |
Palkkaus ja edut | Palkka, josta eläkekassan sosiaalietuus lasketaan, on pienempi kuin alueen perus + päiväraha, eli summa, josta tällainen eläkerahasto tulee laskea. | Toimittaja on analysoinut tilanteen. Palkkaus on tarkistettu uusimman palkkarakenteen perusteella tulevaa vaatimustasoa varten. Edellisen kuukauden alijäämä on maksettu eläkerahasto-osastolle. |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 91 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 92 | |||||
Tavoitevuosi | Lähtövuosi | Lähtöarvo | Tavoite | Vuoden 2024 tulokset | Tavoitetila |
S2: Arvoketjun työntekijät | |||||
2030 | 2020 (1) | 22 % | Korkean riskitason toimintaa harjoittavista toimittajistamme 100% saavuttaa suositeltu tai ensisijainen -tason (H&S Recommended or Preferred supplier) terveyden ja turvallisuuden kypsyysarviossa. | 16 % asiaankuuluvista toimittajista saavutti H&S ”Recommended or Preferred” supplier - statuksen. Vuoden 2030 tavoitteen saavuttamiseksi Nokia jatkaa yhteistyötä toimittajien kanssa, sitouttamalla ja edistämällä toimittajien turvallisuusosaamista, tarjoamalla turvallisuuskoulutusta ja järjestämällä toimittajien työpajoja toimittajien terveys- ja turvallisuustietoisuuden ja -valmiuksien parantamiseksi. | Etenee suunnitellusti |
2025 | 2020 | 95 % | 98 % 3TG-jäljitettävyys sulattotasolle toimitusketjussamme sekä sulattojen konfliktivapaa status. Koboltin, mican, alumiinin ja kuparin laajennettu huolellisuustarkastus ja konfliktivapaa asema. | Vuodesta 2024 lähtien olemme saavuttaneet 87 % :n jäljitettävyyden sulattotasolle toimitusketjussamme sekä sulattojen konfliktivapaan statuksen (6 prosenttiyksikön parannus vuoteen 2023 verrattuna). Olemme myös laajentaneet ja suorittaneet koboltin, mican, alumiinin ja kuparin huolellisuustarkastuksia. Jäljellä olevan 11 %:n eron kurominen jatkuu tavoitteen saavuttamiseksi vuonna 2025. | Ei etene suunnitellusti |
2025 | 2020 | 68 % | 80 % toimittajista saa tyydyttävän kestävän kehityksen pisteytyksen (perustuu yhteenlaskettuun painotettuun osuuteen) toimittajien suorituksen arvioinnissa (sisältää suorituksen eri vastuullisuusohjelmissamme, kuten EcoVadis, CDP, Conflict minerals). | Keskimäärin 78 % toimittajista (toimittajien suorituskyvyn arviointiprosessissa kestävän kehityksen osalta), sai tyydyttävät kestävän kehityksen pisteet eri vastuullisuusohjelmissamme. | Etenee suunnitellusti |
2024 | 2023 | 3 | Nolla kuolemaan johtavaa vaaratilannetta työntekijöille, toimittajille ja kolmansille osapuolille. | Vuonna 2024 työperäisiä kuolemaan johtaneita tapauksia oli 6. Näistä Nokian työntekijöihin kohdistui 0 työperäistä kuolemaan johtanutta tapausta, 5 työperäistä kuolemaan johtanutta tapausta urakoitsijoilla/aliurakoitsijoilla ja 1 työperäistä kuolemaan johtanutta tapausta, jossa on osallisena kolmas osapuoli. | Ei saavutettu |
2024 | 2023 | 0 | 60 ylemmän tason johtajan turvallisuuskierrosta kohteisiin valvonnan parantamiseksi. | Vuonna 2024 Nokia on järjestänyt 87 kierrosta, joita ovat vetäneet Nokian ylimmän tason 4 johtajien ryhmät. | Saavutettu |
2024 | 2023 | 98 % | 96 % projekteista noudattaa korkean riskin projektien toteutuksen arviointiprosessin tiukennettuja vaatimuksia. | 97 % korkean riskin projekteista todettiin täyttävän vähimmäisvaatimukset, jotka ovat ehdottomat. | Saavutettu |
2024 | 2023 | LTIFR 0.089 TRIFR 0.277 | Rekisteröityjen tapaturmien toistuvuuden (TRIFR) ja työajan menetykseen johtaneiden tapaturmien toistuvuuden (LTIFR) vähentäminen Nokian oman työvoiman osalta. | Nokia mittasi kaksi oman työvoiman turvallisuuteen liittyvää tapaturmien toistuvuutta. Vuonna 2024 sekä LTIFR että TRIFR osoittivat laskua vuoteen 2023 verrattuna: Nokian oman työvoiman LTIFR vuoden 2024 lopussa oli 0,085 (2023 tulos oli 0,089 ) Nokian oman työvoiman TRIFR vuoden 2024 lopussa oli 0,244 ( 2023 tulos oli 0,277). | Saavutettu |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 93 | |||||
Työterveys ja -turvallisuus | 2024 | 2023 |
Raportoidut läheltä piti -tapaukset (mukaan lukien urakoitsijat) | 184 | 183 |
Oman työvoiman poissaoloa aiheuttaneet tapaturmat | 13 | 16 |
Oman työvoiman työperäiset kuolemaan johtaneet tapaukset | 0 | 0 |
Urakoitsijoiden tai alihankkijoiden työperäiset kuolemaan johtaneet tapaukset | 5 | 1 |
Kolmannen osapuolen työperäiset kuolemaan johtaneet tapaukset | 1 | 2 |
Oman työvoiman työhön liittyvät kriittiset tapahtumat | 1 | Ei raportoitu |
Urakoitsijoiden ja alihankkijoiden työhön liittyvät kriittiset tapahtumat | 1 | Ei raportoitu |
Kolmannen osapuolen työhön liittyvät kriittiset tapahtumat | 2 | Ei raportoitu |
Rekisteröityjen tapaturmien toistuvuus (TRIFR) ja työajan menetykseen johtaneiden tapaturmien toistuvuus (LTIFR) Nokian oman työvoiman ja tavarantoimittajien osalta | ||
0,277 | ||
Ei raportoitu | ||
0,089 | ||
Ei raportoitu | ||
Turvallisuuskierrokset, jotka on suoritettu ja raportoitu yhdessä johtoryhmän kanssa | 87 | 144 |
Havaintojen luokittelu | Sääntöjä tai vaatimuksen- mukaisuutta koskevat rikkomukset | Tunnistettujen mahdollisten riskialueiden lukumäärä | Parannussuositusten kokonaismäärä |
Lapsi- ja nuorisotyö | 1 | 1 | 2 |
Pakkotyö (sopimusasiat/sakko/vähennys jne.) | 22 | 1 | 23 |
Terveys ja turvallisuus | 146 | 12 | 158 |
Yhdistymisvapaus ja oikeus työehtosopimusneuvotteluihin | 3 | 1 | 4 |
Syrjintä | 3 | 2 | 5 |
Kurinpitokäytännöt | 6 | 0 | 6 |
Työajat | 97 | 2 | 99 |
Palkkaus | 35 | 2 | 37 |
Hallintajärjestelmät | 45 | 1 | 46 |
Ympäristönhallintajärjestelmä | 36 | 4 | 40 |
Yhteensä | 394 | 26 | 420 |
Toimittajien kattavuus Nokian kestävän kehityksen ohjelmissa | 2024 | 2023 |
Vastuullisten mineraalien ohjelma | 99 % | 99 % |
EcoVadis-kestävyysarviointi | 64 % | 62 % |
CDP toimitusketjun ilmastonmuutosohjelma | 62 % | 65 % |
CDP toimitusketjun vesiturvallisuusohjelma | 52 % | 53 % |
Toimittajien auditoinnit ja arvioinnit | ||
Paikan päällä suoritettujen yritysvastuu auditointien määrä (keskittyen työoloihin ja ympäristöön) Nokian toimittajavaatimusten ja SA8000:n(1) perusteella | 101 | 141 |
Yritysvastuun auditoinneissa havaittujen poikkeamien käsittelyn valmistumisprosentti tavoiteajassa | 38 % | 55 % |
Nokian toimittajavaatimusten mukaisten paikan päällä tehtyjen järjestelmätarkastusten määrä | 36 | 48 |
Yritysvastuun osalta arvioitujen toimittajien määrä EcoVadis-kestävän hankinnan alustalla | 469 | 446 |
Aktiivisten toimittajien osuus, joiden kestävyyden EcoVadis on arvioinut "tyydyttäväksi" tai korkeammaksi | 84 % | 81 % |
Terveys ja turvallisuus | ||
Osuus toimittajista, jotka tarjoavat korkean riskin toimintoja, jotka kuuluvat Nokian terveys- ja turvallisuuskysymysarvioinnin piiriin | 98 % | 99 % |
Osuus toimittajista, jotka on arvioitu työterveyden ja turvallisuuden kypsyysarviossa ja jotka saavuttavat työterveys- ja työturvallisuusvaatimusten mukainen toimittaja -statuksen (“H&S compliant supplier”) | 98 % | 99 % |
Osuus korkean riskitason toimintaa harjoittavista toimittajista, jotka saavuttivat suositeltu tai ensisijainen -tason Nokian terveyden ja turvallisuuden kypsyysarviossa | 16 % | 18 % |
Niiden hankkeiden prosenttiosuus, jotka täyttävät Nokian korkean riskin projektien toteutuksen arviointiprosessin (HRPIA) tiukennetut vaatimukset | 97 % | 98 % |
Toimittajan suorituskyvyn arviointi | ||
Niiden toimittajien osuus, jotka saavuttavat tyydyttävän kestävän kehityksen pistemäärän (perustuen yhteenlaskettuun painotettuun osuuteen) toimittajien suorituskyvyn arvioinneissa (perustuu paikan päällä suoritettaviin vastuullisuusauditointeihin, EcoVadis, CDP ja konfliktimineraaleihin) | 78 % | 80 % |
Materiaalien jäljitettävyys | ||
Konfliktivapaa-statuksen saavuttaneiden toimittajien osuus, % | 87 % | 81 % |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 94 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 95 | |||||
Osa-aihe | Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet | Hallinta |
Yhteisöjen kansalaisoikeudet ja poliittiset oikeudet: Sananvapaus | Myönteinen vaikutus: Ilmaisunvapauden mahdollistaminen verkkoyhteyksien avulla ja yhteiskunnallisten vaikuttamisohjelmien tarjoaminen digitaitojen kehittämiseksi tarjoavat yhteisöille keinot osallistua täysimääräisesti nykypäivän digitaaliseen yhteiskuntaan. Tämä tarkoittaa muun muassa parempia mahdollisuuksia jakaa mielipiteitä, nauttia kansalaisoikeuksistaan, kuten äänioikeudesta, ja saada helpommin minipuolista tietoa ja päästä julkisiin palveluihin, mikä edistää tietoon perustuvaa päätöksentekoa. | Asiakkaiden sitouttamisprosessi myyntitiimien ja liiketoimintaryhmien kautta. Lahjoitus- ja sponsorointivaliokunta, Suora hallinnointi yhteistyössä kestävän kehityksen tiimin, kansalaisjärjestöjen tai asiakkaiden kanssa. |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 96 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 97 | |||||
ESG-tavoitteiden tilanne ja kehitys vuonna 2024 | |||||
Tavoitevuosi | Lähtövuosi | Lähtöarvo | Tavoite | Vuoden 2024 tulokset | Tavoitetila |
S3: Vaikutusten kohteena olevat yhteisöt | |||||
2025 | 2022 | 0 | Hyödyntää Nokian teknologiaa, kykyjä ja varoja parantaaksemme 1 500 000 ihmisen elämää sosiaalisten digitalisaatioprojektien, digitaalisten taitojen kehittämisen ja verkkoyhteyksien muodostamisen kautta vuoteen 2025 mennessä. | Nokia saavutti 112 453 raportoitua suoraa edunsaajaa vuonna 2024. Ilmoitettujen suorien edunsaajien kumulatiivinen kokonaismäärä vuoteen 2024 mennessä on 803 987. | Ei etene suunnitellusti |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 98 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 99 | |||||
Osa-aihe | Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet | Hallinta |
Tietoihin liittyvät kuluttajiin ja/tai loppukäyttäjiin kohdistuvat vaikutukset: (Laadukkaiden) tietojen saatavuus | Myönteinen vaikutus: Nokian teknologia mahdollistaa yhteydet ja niistä syntyvät myönteiset vaikutukset tiedon saatavuuteen, ajatusten vaihtoon ja taloudellisen kehityksen mahdollisuuksiin. | Asiakkaiden sitouttamisprosessi myyntitiimien ja liiketoimintaryhmien kautta. Lahjoitus- ja sponsorointivaliokunta, kestävän kehityksen tiimin suora hallinnointi yhteistyössä kansalaisjärjestöjen tai asiakkaiden kanssa. |
Tietoihin liittyvät kuluttajiin ja/tai loppukäyttäjiin kohdistuvat vaikutukset: Sananvapaus | Myönteinen vaikutus: Sananvapauden mahdollistaminen yhteyksien avulla antaa kuluttajille ja loppukäyttäjille mahdollisuuden jakaa mielipiteitä, saada monipuolista tietoa ja julkisia palveluita, mikä edistää tietoon perustuvaa päätöksentekoa. | Ihmisoikeuksien due diligence -prosessi (HRDD) osana myyntiprosessia, joka kattaa erilaisia vaatimustenmukaisuusaiheita. Nokian ihmisoikeuksien huolellisuustarkastuksen (due diligence) neuvosto valvoo asiaa yhdessä johtoryhmän (Global Leadership Team, GLT) jäsenten kanssa. |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 100 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 101 | |||||
Tavoitevuosi | Lähtövuosi | Lähtöarvo | Tavoite | Vuoden 2024 tulokset | Tavoitetila |
S4: Kuluttajat ja loppukäyttäjät | |||||
2030 | 2021 | 0 | Autamme asiakkaitamme luomaan yhteydet seuraaville kahdelle miljardille (Nokian radioasiakkaiden verkkojen liittymämäärällä mitattuna) vuoteen 2030 mennessä. | Mobiililaajakaistaliittymien määrä Nokian radioasiakkaiden verkoissa kasvoi vuoden 2024 aikana 349 miljoonalla. Edistyminen 2 miljardin lisäliittymän tavoitteen saavuttamisessa vuosina 2021– 2024: 1 121 miljoonaa. | Etenee suunnitellusti |
2030 | 2023 | 0 | Nokian Fiber-to-the-Home-teknologia yhdistää 140 miljoonaa uutta tilaajaa vuoteen 2030 mennessä, auttaen kaventamaan digitaalista kahtiajakoa. | Nokia on yhdistänyt 39 miljoonaa Fiber-to- the-Home-tilaajaa vuoden 2023 alusta alkaen. | Etenee suunnitellusti |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 102 | |||||
Liiketoiminnan harjoittaminen (ESRS G1) | |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 103 | |||||
Osa-aihe | Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet | Hallinta |
Yrityskulttuuri | Myönteinen vaikutus: Kestävää kehitystä priorisoiva yrityskulttuuri voi johtaa vastuulliseen ja kestävään päätöksen tekoon arvoketjussa. Mahdollisuus: Ethisphere on nimennyt Nokian yhdeksi maailman eettisimmistä yrityksistä (the World’s Most Ethical Companies by Ethisphere). Nokian vahva eettinen yrityskulttuuri tarjoaa perustan harjoittaa liiketoimintaa eettisesti ja lainmukaisesti. Riski: Eettisten toimintaohjeidemme tai lain rikkominen sääntelynmukaisuuden osalta, joka johtaisi negatiivisiin maine tai taloudellisiin seurauksiin. | Nokia vaalii, edistää ja arvioi vaatimustenmukaisuuskulttuuriaan eri tavoin. Se edistää ja vahvistaa Nokian vaatimustenmukaisuusohjelman jatkuvan parantamisen kulttuuria useiden palautekanavien, keskustelujen ja koulutusten avulla. Nokia mittaa työntekijöiden asenteita, käsityksiä ja kokemuksia nykyisestä vaatimustenmukaisuuskulttuurista tutkimustulosten ja muiden kerättyjen tietojen avulla. Nämä tulokset jaetaan asianmukaisille liiketoiminnoille/alueellisille tiimeille, niitä hallitaan lieventämissuunnitelmien avulla ja ne sisällytetään vuotuiseen riskiarviointi- ja viestintäprosessiin Nokian eettisen kulttuurin jatkuvaa hallintaa varten. |
Suhteet tavaran- ja palveluntoimittajiin, mukaan lukien maksukäytännöt | Mahdollisuus: Luotettavien suhteiden ja pitkäaikaisten kumppanuuksien rakentaminen eettisen ja vaatimustenmukaisen kulttuurimme jakavien toimittajien kanssa. | Nokia rakentaa ja ylläpitää pitkäaikaisia suhteita toimittajiin, joilla on suuri vaikutus Nokian brändiin, tuote- ja palveluvalikoimaan ja liiketoiminnan tulokseen. Nokia pyrkii kokonaisvaltaisella toimittajasuhteiden hallinnalla maksimoimaan yhteistyön arvon. |
Korruptio ja lahjonta: Ehkäiseminen ja havaitseminen, mukaan lukien koulutus | Mahdollisuus: Ethisphere on toistuvasti nimennyt Nokian yhdeksi maailman eettisimmistä yrityksistä (the World’s Most Ethical Companies by Ethisphere). Nokian vahva eettinen yrityskulttuuri tarjoaa perustan harjoittaa liiketoimintaa eettisesti ja lainmukaisesti. | Nokian vankka korruption vastainen ohjelma on keskeinen tekijä maailmanlaajuisessa lakien noudattamisen varmistamisessa. Ohjelma koostuu useista osista, kuten: ■ Nokian toimintaohjeet, jotka kattavat esimerkiksi korruption ja lahjonnan torjunnan, valtion virkamiesten kanssa toimimisen, sopimattomat maksut, yhteistyön kolmansien osapuolten kanssa, valvonnan ja epäkohtien ilmoittamisen (Nokian whistleblowing-ohjelma). ■ Nokian kolmansien osapuolten toimintaohjeet, joihin sisältyy korruption vastaista toimintaa koskeva osio, kattavat Nokian odotukset rehellisyydestä ja kaikkien sovellettavien lakien noudattamisesta. ■ Korruption ja lahjonnan riskeihin liittyvä koulutus, joka sisältyy Nokian vuosittaiseen kaikille työntekijöille pakolliseen eettisen liiketoiminnan koulutukseen. ■ Kohdennettu koulutus korruption ja lahjonnan riskeistä, joka kohdistetaan suuren riskin työntekijäryhmille, kuten hankintoja sisältävien projektien työntekijöille ja myyntitiimien työntekijöille. ■ Kaikkien työntekijöiden saatavilla olevat korruption vastaista ohjelmaa tukevat toimintaperiaatteet Nokian intranetissä. |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 104 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 105 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 106 | |||||
1. Just-in-time-koulutusvideot, jotka tarjoavat tietoa juuri silloin, kun sitä eniten tarvitaan ja perustuvat työntekijöiden pyyntöihin tai toimiin (esim. työntekijöiden, jotka saavat ennakkoluvan matkustaakseen messuille tai konferenssiin, vaaditaan suorittamaan kolmen minuutin koulutusmoduuli reilusta kilpailusta) |
2. Riskikohtaista koulutusta tietosuojasta, korruption torjunnasta, kilpailuoikeudesta, toimipaikkaluvista ja epäsuorasta myyntiprosessistamme |
3. Vastatoimien ehkäisyyn liittyvä viestintä ja resurssit, joiden tavoitteena on lisätä tietoisuutta mahdollisista vastatoimista ja saatavilla olevista tukikanavista |
4. Kaksi uutta animaatiota Ombuds-neuvonantajaohjelmasta |
5. Uusi mikro-oppimista hyödyntävä oppimistapa korostamaan sivustaseuraajien raportoinnin merkitystä |
Nokian mahdollisuus: Korruption ja lahjonnan vastainen ohjelmaa Nokialla on vankka korruptiontorjuntaohjelma, joka keskittyy tunnistamaan ja lieventämään kolmansien osapuolten, monitasoisten liiketoimien sekä geopoliittisten tapahtumien aiheuttamia vaatimustenmukaisuuteen liittyviä riskejä, jotka voivat olla ristiriidassa sovellettavien lakien, mukaan lukien korruptiontorjunnan, kanssa. | ||||||
Nokian globaali korruption vastainen ohjelma | ||||||
Nokian toimintaohjeet | Korruptionvastaista ohjelmaa tukevat toimintaperiaatteet | |||||
Sisältävät seuraavat aihealueet: ■ Asiointi valtion virkamiesten kanssa ■ Sopimattomat maksut ■ Yhteistyö kolmansien osapuolten kanssa ■ Valvonta ■ Epäkohdista ilmoittaminen | Useat toimintaperiaatteet ovat kaikkien työntekijöiden saatavilla Nokian intranet-sivustolla, mukaan lukien seuraavat: ■ Korruptionvastaiset toimintaperiaatteet ■ Eturistiriitoihin liittyvät toimintaperiaatteet ■ Ei ostotilausta/ Ei maksua koskevat toimintaperiaatteet ■ Matkustusta koskevat toimintaperiaatteet ■ Valtion virkamiesten kanssa toimiminen on kuvattuna Yleiset tiedot -osiosta toimintaohjeet” Yleiset tiedot -osiosta ■ Työskentely kolmansien osapuolten kanssa kuvattuna Yleiset tiedot -osiosta ■ Sopimattomat maksut kuvattuna Yleiset tiedot -osiosta ■ Liiketoiminnan vieraanvaraisuutta ja lahjoja koskevat menettelyohjeet ■ Maailmanlaajuisia lahjoituksia, muita lahjoituksia ja sponsorointia koskevat menettelyohjeet ■ Kolmannen osapuolen riskienhallintaa koskevat menettelyohjeet ■ Helpotusmaksujen kieltoa koskevat menettelyohjeet ■ Toimipaikkojen hankintalupa- ja käyttömaksuja koskevat menettelyohjeet | |||||
Kolmansien osapuolten toimintaohjeet | ||||||
■ Sisältävät Nokian korruption ja lahjonnan torjuntaa koskevat odotukset | ||||||
Kohdennettua korruption ja lahjonnan vastaista koulutusta | ||||||
■ Sisältyy Nokian vuosittaiseen kaikille työntekijöille tarkoitettuun pakolliseen eettisen liiketoiminnan koulutukseen ■ Kohdennettua korruption ja lahjonnan vastaista koulutusta, joka suunnataan riskialttiille työntekijöille, kuten hankkeissa, jotka edellyttävät toimipisteiden hankintaa, työskenteleville työntekijöille sekä asiakkaiden kanssa työskenteleville myyntitiimeille | ||||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 107 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 108 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 109 | |||||
Tavoitevuosi | Lähtövuosi | Lähtöarvo | Tavoite | Vuoden 2024 tulokset | Tavoitetila |
G1: Hallintotapatiedot | |||||
2030 | 2016 | 85 % | 85 % työntekijöistä/linjaesihenkilöistä jatkaa myönteistä suhtautumista eettisyyteen ja vaatimustenmukaisuuteen vuoteen 2030 mennessä. | 83 % työntekijöistä kertoi, että heidän esihenkilönsä puhui tiimille etiikan ja vaatimustenmukaisuuden tärkeydestä. | Etenee suunnitellusti |
2024 | 2023 | 95 % | 95 % työntekijöistämme on käynyt eettisen liiketoiminnan koulutuksen. | 98 % työntekijöistämme kävi eettisen liiketoiminnan koulutuksen. | Saavutettu |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 110 | |||||
Nokian etiikkaan ja korruption torjuntaan keskittyvä koulutus: | |||
Aihe | Muoto | Kohdeyleisö | Toistuvuus |
Toimintaohjeet (osa eettisen liiketoiminnan koulutusta) Ohjeen yleiskatsaus ja hyväksyntä Esteellisyysilmoitus | Verkossa | Kaikki työntekijät | Vuosittain |
Eturistiriidat | Verkossa | Kaikki työntekijät | Kolmen tai neljän vuoden välein |
Lahjonnan ja korruption torjunta sekä sopimattomat maksut (osa eettisen liiketoiminnan koulutusta) | Verkossa | Kaikki työntekijät mukaan lukien riskialttiit toiminnot(1) | Vuosittain |
Korruption torjunnan koulutus kolmansille osapuolille | Verkossa | Kolmannet osapuolet | Kolmen vuoden välein |
Lahjonnan torjunta/valvonta-jatkokurssi | Verkkovideo | Roolikohtainen | Tarpeen mukaan |
Edustamisen Just-in-time-video | Verkkovideo | Työntekijä, joka pyytää hyväksyntää edustustilaisuutta varten | Hyväksyntäpyynnön esittämisen yhteydessä |
Lahjat, matkat ja edustaminen | Verkossa | Kaikki työntekijät | Tarpeen mukaan |
Kolmannen osapuolen toimintaohjeet | Mikro- oppiminen ja video | Kolmannet osapuolet | Kahden vuoden välein |
Toimipisteen hankinnan ja lupamenettelyjen vaatimustenmukaisuus | Verkossa | Roolikohtainen - myynti ja asennus | Kolmen tai neljän vuoden välein |
Matka- ja kulukorvausten hyväksynnät | Verkossa | Esihenkilöt | Kolmen tai neljän vuoden välein |
Etiikkaan ja vaatimustenmukaisuuteen liittyvät tiedot | 2024 | 2023 |
Ilmoitettujen huolenaiheiden kokonaismäärä | 923 | 1047 |
Eturistiriidat | 41 | 54 |
Valvonta | 83 | 99 |
Työskentely viranomaisten kanssa | 4 | 1 |
Reilu kilpailu | 11 | 4 |
Oikeudenmukaiset työehdot | 391 | 498 |
Ohjaus | 112 | 108 |
Ihmisoikeudet | 3 | 0 |
Sopimattomat maksut | 9 | 8 |
Sisäpiirikaupat | 2 | 1 |
Immateriaalioikeudet ja luottamukselliset tiedot | 47 | 49 |
Yksityisyys | 22 | 27 |
Kauppalainsäädäntö | 14 | 24 |
Hyvinvointi, terveys, turvallisuus ja ympäristö | 17 | 21 |
Toimittajien kanssa työskentely | 82 | 71 |
Muut | 85 | 82 |
384 | 482 | |
Tutkimuksen jälkeen 'syy löytyi' perusteella todettujen syytösten lukumäärä | 165 | 156 |
Työntekijöiden määrä, joka on saanut kirjallisen varoituksen toimintaohjeiden rikkomisesta | 30 | 37 |
Toimintaohjeiden rikkomisen vuoksi irtisanottujen työntekijöiden lukumäärä | 12 | 22 |
2024 | 2023 | |
Maksuviivästysten vuoksi vireillä olevien oikeudenkäyntien määrä | 0 | 0 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 111 | |||||
Etiikkaan ja vaatimustenmukaisuuteen liittyvät tiedot | 2024 | 2023 |
Ilmoitettujen huolenaiheiden kokonaismäärä | 7 | 9 |
Eturistiriidat | 1 | 0 |
Valvonta | 0 | 1 |
Työskentely viranomaisten kanssa | 0 | 0 |
Reilu kilpailu | 0 | 0 |
Oikeudenmukaiset työehdot | 6 | 7 |
Ohjaus | 0 | 0 |
Ihmisoikeudet | 0 | 0 |
Sopimattomat maksut | 0 | 0 |
Sisäpiirikaupat | 0 | 0 |
Immateriaalioikeudet ja luottamukselliset tiedot | 0 | 0 |
Yksityisyys | 0 | 0 |
Kauppalainsäädäntö | 0 | 0 |
Hyvinvointi, terveys, turvallisuus ja ympäristö | 0 | 0 |
Toimittajien kanssa työskentely | 0 | 0 |
Muut | 0 | 1 |
4 | 1 | |
Tutkimuksen jälkeen 'syy löytyi' perusteella todettujen syytösten lukumäärä | 2 | 3 |
Työntekijöiden määrä, joka on saanut kirjallisen varoituksen toimintaohjeiden rikkomisesta | 0 | 0 |
Toimintaohjeiden rikkomisen vuoksi irtisanottujen työntekijöiden lukumäärä | 0 | 0 |
Osuus työntekijöistä, jotka ovat suorittaneet vuosittaisen eettisen liiketoiminnan koulutuksen | 76 % | 86 % |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 112 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 113 | |||||
ESRS 2 - Yleiset tiedot | |||
Raportoitavan tiedon otsikko | Raportointivaatimuksen nimi | Viittaus vuosikertomuksen osioon | Sivu |
Laatimisperusteet | Tiedonantovaatimus BP-1 – Kestävyysselvitysten yleiset laatimisperusteet | Laatimisperusteet “ Kestävyysraportin laatimisperusteet ” | |
Laatimisperusteet | Tiedonantovaatimus BP-2 – Tiettyjä olosuhteita koskevat tiedot | Laatimisperusteet “ Tiettyjä olosuhteita koskevat tiedot ” | |
Hallinto | Tiedonantovaatimus GOV-1 – Hallinto-, johto- ja valvontaelinten rooli | Hallinto “ Hallinto-, johto- ja valvontaelinten rooli kestävyysseikkoihin liittyen ” | |
Hallinto | Tiedonantovaatimus GOV-2 – Yrityksen hallinto-, johto- ja valvontaelimille toimitettavat tiedot ja niiden käsittelemät kestävyysseikat | Hallinto “ Hallinto-, johto- ja valvontaelinten tiedottaminen ja tukeminen niiden vastuulla olevassa vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien valvonnassa ” | |
Hallinto | Tiedonantovaatimus GOV-3 – Kestävyyteen liittyvän suorituskyvyn sisällyttäminen kannustinjärjestelmiin | Hallinto “ Kestävyyteen liittyvän suorituskyvyn sisällyttäminen kannustinjärjestelmiin ” | |
Hallinto | Tiedonantovaatimus GOV-4 – Selvitys kestävyyttä koskevasta due diligence - prosessista | Hallinto “ Selvitys due diligence -prosessista ” | |
Hallinto | Tiedonantovaatimus GOV-5 – Riskienhallinta ja sisäinen valvonta kestävyysraportoinnin osalta | Hallinto “ Riskienhallinta ja sisäinen valvonta kestävyysraportoinnin osalta ” | |
Strategia | Tiedonantovaatimus SBM-1 – Strategia, liiketoimintamalli ja arvoketju | Strategia “ Yleisen strategian keskeiset osatekijät kestävyysseikkoja koskien ” Strategia “ Liiketoimintamalli ja arvoketju” | |
Strategia | Tiedonantovaatimus SBM-2 – Sidosryhmien edut ja näkemykset | Strategia “ Sidosryhmien edut ja näkemykset ” | |
Strategia | Tiedonantovaatimus SBM-3 – Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa | Strategia “ Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa ” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Tiedonantovaatimus IRO-1 – Kuvaus olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja arviointiprosesseista | Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta “ Kuvaus prosessista, jolla tunnistetaan ja arvioidaan olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet ” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Tiedonantovaatimus IRO-2 – Yrityksen kestävyysselvityksissä huomioon otetut ESRS-standardien tiedonantovaatimukset | Kestävyysraportin liite “ Viitetaulukko ”, “Luettelo tietopisteistä, jotka ovat peräisin muusta EU-lainsäädännöstä” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Toimintaperiaatteet MDR-P – Olennaisten kestävyysseikkojen hallitsemiseksi käyttöön otetut toimintaperiaatteet | Strategia “ Olennaisten vastuullisuusaiheiden hallintaan sovellettavat toimintaperiaatteet ”. Lisätietoa MDR-P:stä on aihekohtaisista osioista: Ilmastonmuutos (ESRS E1) “ Toimintaperiaatteet ”; Resurssien käyttö ja kiertotalous (ESRS E5) “ Toimintaperiaatteet”; Oma työvoima (ESRS S1) “ Toimintaperiaatteet ”; Arvoketjun työntekijät (ESRS S2) “Toimintaperiaatteet ”; Vaikutusten kohteena olevat yhteisöt (ESRS S3) “ Toimintaperiaatteet ”; Kuluttajat ja loppukäyttäjät (ESRS S4) “Toimintaperiaatteet”; Liiketoiminnan harjoittaminen (ESRS G1) “ Liiketoiminnan harjoittamista koskevat toimintaperiaatteet ja yrityskulttuuri ” | |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 114 | |||||
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Toimet MDR-A – Olennaisiin kestävyysseikkoihin liittyvät toimet ja resurssit | MDR-A:han liittyvät tiedot käsitellään aihekohtaisissa osioissa: Ilmastonmuutos (ESRS E1) “ Siirtymäsuunnitelma ja ilmastonmuutosta koskeviin toimintaperiaatteisiin liittyvät toimet ”; Resurssien käyttö ja kiertotalous (ESRS E5) “ Toimet”; Oma työvoima (ESRS S1) “ Toimet ”; Arvoketjun työntekijät (ESRS S2) “ Toimet ” Vaikutusten kohteena olevat yhteisöt (ESRS S3) “ Toimet”; Kuluttajat ja loppukäyttäjät (ESRS S4) “Toimet” Liiketoiminnan harjoittaminen (ESRS G1) “ Toimet ” | |
Mittarit ja tavoitteet | Mittarit MDR-M – Olennaisiin kestävyysseikkoihin liittyvät mittarit | MDR-M:ään liittyvät tiedot käsitellään aihekohtaisissa osioissa: Ilmastonmuutos (ESRS E1) “ Tiedonantotaulukot ”, “ Mittareiden raportointiperiaatteet ”; Resurssien käyttö ja kiertotalous (ESRS E5) “Tiedonantotaulukot”, “Mittareiden raportointiperiaatteet ”; Oma työvoima (ESRS S1) “ Tiedonantotaulukot ”, “ Nokian oman työvoiman mittareiden raportointiperiaatteet”; Arvoketjun työntekijät (ESRS S2) “ Tiedonantotaulukot”, “Mittareiden raportointiperiaatteet ”; Vaikutusten kohteena olevat yhteisöt (ESRS S3) “Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa”, “Mittareiden raportointiperiaatteet”; Kuluttajat ja loppukäyttäjät (ESRS S4) “ Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa ”, “Mittareiden raportointiperiaatteet”; Liiketoiminnan harjoittaminen (ESRS G1) “ Tiedonantotaulukot ”, “Mittareiden raportointiperiaatteet” | |
Mittarit ja tavoitteet | Tavoitteet MDR-T – Toimintaperiaatteiden ja toimien vaikuttavuuden seuranta tavoitteiden avulla | Strategia “ESG-tavoitteemme ”. Lisätietoa MDR-T:stä on aihekohtaisissa osioissa: Ilmastonmuutos (ESRS E1) “Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa”; Resurssien käyttö ja kiertotalous (ESRS E5) “ Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa ”; Oma työvoima (ESRS S1) “Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa”; Arvoketjun työntekijät (ESRS S2) “Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa ”; Vaikutusten kohteena olevat yhteisöt (ESRS S3) “ Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa ”; Kuluttajat ja loppukäyttäjät (ESRS S4) “Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa”; Liiketoiminnan harjoittaminen (ESRS G1) “Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa ” | |
ESRS E1 - Ilmastonmuutos | |||
Raportoitavan tiedon otsikko | Raportointivaatimuksen nimi | Viittaus vuosikertomuksen osioon | Sivu |
Hallinto | ESRS 2 GOV-3:een liittyvä tiedonantovaatimus – Kestävyyteen liittyvän suorituskyvyn sisällyttäminen kannustinjärjestelmiin | Hallinto “ Kestävyyteen liittyvän suorituskyvyn sisällyttäminen kannustinjärjestelmiin ” | |
Strategia | Tiedonantovaatimus E1-1 – Ilmastonmuutoksen hillintää koskeva siirtymäsuunnitelma | Ilmastonmuutos (ESRS E1) “ Siirtymäsuunnitelma ja ilmastonmuutosta koskeviin toimintaperiaatteisiin liittyvät toimet ” | |
Strategia | ESRS 2 SBM-3:een liittyvä tiedonantovaatimus – Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa | Ilmastonmuutos (ESRS E1) “ Ilmastoskenaarioiden ja resilienssin arviointi ” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | ESRS 2 IRO-1:een liittyvä tiedonantovaatimus – Kuvaus ilmastoon liittyvien olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja arviointiprosesseista | Ilmastonmuutos (ESRS E1) “ Ilmastoskenaarioiden ja resilienssin arviointi ” | |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 115 | |||||
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Tiedonantovaatimus E1-2 – Ilmastonmuutoksen hillintään ja siihen sopeutumiseen liittyvät toimintaperiaatteet | Ilmastonmuutos (ESRS E1) “ Toimintaperiaatteet ” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Toimintaperiaatteet MDR-P – Olennaisten kestävyysseikkojen hallitsemiseksi käyttöön otetut toimintaperiaatteet | Strategia “ Olennaisten vastuullisuusaiheiden hallintaan sovellettavat toimintaperiaatteet ”; Ilmastonmuutos (ESRS E1) “Toimintaperiaatteet” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Tiedonantovaatimus E1-3 – Ilmastonmuutosta koskeviin toimintaperiaatteisiin liittyvät toimet ja resurssit | Ilmastonmuutos (ESRS E1) “ Siirtymäsuunnitelma ja ilmastonmuutosta koskeviin toimintaperiaatteisiin liittyvät toimet ” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Toimet MDR-A – Olennaisiin kestävyysseikkoihin liittyvät toimet ja resurssit | Ilmastonmuutos (ESRS E1) “ Siirtymäsuunnitelma ja ilmastonmuutosta koskeviin toimintaperiaatteisiin liittyvät toimet ”, “Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa” | |
Mittarit ja tavoitteet | Tiedonantovaatimus E1-4 – Ilmastonmuutoksen hillintään ja siihen sopeutumiseen liittyvät tavoitteet | Ilmastonmuutos (ESRS E1) “ Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa ”, “Tiedonantotaulukot” | |
Mittarit ja tavoitteet | Mittarit MDR-M – Olennaisiin kestävyysseikkoihin liittyvät mittarit | Ilmastonmuutos (ESRS E1) “Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa ”, “Tiedonantotaulukot”, “Mittareiden raportointiperiaatteet” | |
Mittarit ja tavoitteet | Tavoitteet MDR-T – Toimintaperiaatteiden ja toimien vaikuttavuuden seuranta tavoitteiden avulla | Strategia “ESG-tavoitteemme ” Ilmastonmuutos (ESRS E1) “Siirtymäsuunnitelma ja ilmastonmuutosta koskeviin toimintaperiaatteisiin liittyvät toimet” | |
Mittarit ja tavoitteet | Tiedonantovaatimus E1-5 – Energiankulutus ja energialähteiden yhdistelmä | Ilmastonmuutos (ESRS E1) “ Tiedonantotaulukot ” | |
Mittarit ja tavoitteet | Tiedonantovaatimus E1-6 – Kasvihuonekaasujen scope 1-, scope 2- ja scope 3 -bruttopäästöt ja kokonaispäästöt | Ilmastonmuutos (ESRS E1) “ Tiedonantotaulukot ” | |
Mittarit ja tavoitteet | Tiedonantovaatimus E1-7 – Päästöhyvityksillä rahoitettavat kasvihuonekaasujen poistot ja kasvihuonekaasupäästöjen hillintähankkeet | Ilmastonmuutos (ESRS E1) “ Siirtymäsuunnitelma ja ilmastonmuutosta koskeviin toimintaperiaatteisiin liittyvät toimet ” | |
ESRS E5 - Resurssien käyttö ja kiertotalous | |||
Raportoitavan tiedon otsikko | Raportointivaatimuksen nimi | Viittaus vuosikertomuksen osioon | Sivu |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | ESRS 2 IRO-1:een liittyvä tiedonantovaatimus – Kuvaus resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvien olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja arviointiprosesseista | Strategia “ Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa ”; Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta “Kuvaus prosessista, jolla tunnistetaan ja arvioidaan olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet”; Resurssien käyttö ja kiertotalous (ESRS E5) “ Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet liittyen resurssien käyttöön ja kiertotalouteen” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Tiedonantovaatimus E5-1 – Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät toimintaperiaatteet | Resurssien käyttö ja kiertotalous (ESRS E5) “ Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet liittyen resurssien käyttöön ja kiertotalouteen ”, “Toimintaperiaatteet” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Toimintaperiaatteet MDR-P – Olennaisten kestävyysseikkojen hallitsemiseksi käyttöön otetut toimintaperiaatteet | Strategia “ Olennaisten vastuullisuusaiheiden hallintaan sovellettavat toimintaperiaatteet ” Resurssien käyttö ja kiertotalous (ESRS E5) “Toimintaperiaatteet ” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Tiedonantovaatimus E5-2 – Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät toimet ja resurssit | Resurssien käyttö ja kiertotalous (ESRS E5) “ Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet liittyen resurssien käyttöön ja kiertotalouteen ”, “Toimintaperiaatteet”, “ Toimet ” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Toimet MDR-A – Olennaisiin kestävyysseikkoihin liittyvät toimet ja resurssit | Resurssien käyttö ja kiertotalous (ESRS E5) “ Toimet ”, “Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa”, “ Tiedonantotaulukot ” | |
Mittarit ja tavoitteet | Tiedonantovaatimus E5-3 – Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät tavoitteet | Strategia “ESG-tavoitteemme ”; Resurssien käyttö ja kiertotalous (ESRS E5) “ Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa”, “ Tiedonantotaulukot ” | |
Mittarit ja tavoitteet | Mittarit MDR-M – Olennaisiin kestävyysseikkoihin liittyvät mittarit | Resurssien käyttö ja kiertotalous (ESRS E5) “ Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa ”, “Tiedonantotaulukot”, “ Mittareiden raportointiperiaatteet ” | |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 116 | |||||
Mittarit ja tavoitteet | Tavoitteet MDR-T – Toimintaperiaatteiden ja toimien vaikuttavuuden seuranta tavoitteiden avulla | Strategia “ESG-tavoitteemme ”; Resurssien käyttö ja kiertotalous (ESRS E5) “ Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa”, “ Mittareiden raportointiperiaatteet ” | |
Mittarit ja tavoitteet | Tiedonantovaatimus E5-4 – Resurssien sisäänvirtaukset | Resurssien käyttö ja kiertotalous (ESRS E5) “ Tiedonantotaulukot ”, “Mittareiden raportointiperiaatteet” | |
Mittarit ja tavoitteet | Tiedonantovaatimus E5-5 – Resurssien ulosvirtaukset | Resurssien käyttö ja kiertotalous (ESRS E5) “ Tiedonantotaulukot ” | |
ESRS S1 - Oma työvoima | |||
Raportoitavan tiedon otsikko | Raportointivaatimuksen nimi | Viittaus vuosikertomuksen osioon | Sivu |
Strategia | ESRS 2 SBM-2:een liittyvä julkistamisvaatimus – Sidosryhmien edut ja näkemykset | Strategia “ Sidosryhmien edut ja näkemykset ” | |
Strategia | ESRS 2 SBM-3:een liittyvä julkistamisvaatimus – Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa | Strategia “ Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa ”; Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta “Kuvaus prosessista, jolla tunnistetaan ja arvioidaan olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet”; Oma työvoima (ESRS S1) “ Omaan työvoimaan liittyvät olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Julkistamisvaatimus S1-1 – Omaan työvoimaan liittyvät toimintaperiaatteet | Oma työvoima (ESRS S1) “Toimintaperiaatteet ”, “Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa vaikutuksista omien työntekijöiden ja heidän edustajiensa kanssa” Liiketoiminnan harjoittaminen (ESRS G1) “Raportointikanavat ja tutkintaprosessi” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Toimintaperiaatteet MDR-P – Olennaisten kestävyysseikkojen hallitsemiseksi käyttöön otetut toimintaperiaatteet | Strategia “ Olennaisten vastuullisuusaiheiden hallintaan sovellettavat toimintaperiaatteet ”; Oma työvoima (ESRS S1) “Toimintaperiaatteet” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Julkistamisvaatimus S1-2 – Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa vaikutuksista omien työntekijöiden ja heidän edustajiensa kanssa | Oma työvoima (ESRS S1) “ Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa vaikutuksista omien työntekijöiden ja heidän edustajiensa kanssa ” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Julkistamisvaatimus S1-3 – Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat omille työntekijöille huolenaiheiden esiin tuomiseksi | Liiketoiminnan harjoittaminen (ESRS G1) “ Raportointikanavat ja tutkintaprosessi ” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Julkistamisvaatimus S1-4 – Toimien toteuttaminen omaan työvoimaan kohdistuvien olennaisten vaikutusten suhteen ja toimintatavat omaan työvoimaan liittyvien olennaisten riskien vähentämiseksi ja olennaisten mahdollisuuksien hyödyntämiseksi sekä kyseisten toimien vaikuttavuus | Oma työvoima (ESRS S1) “ Toimintaperiaatteet ”; “Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa vaikutuksista omien työntekijöiden ja heidän edustajiensa kanssa”, “Toimet ” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Toimet MDR-A – Olennaisiin kestävyysseikkoihin liittyvät toimet ja resurssit | Oma työvoima (ESRS S1) “ Toimet ” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Julkistamisvaatimus S1-5 – Tavoitteet, jotka liittyvät olennaisten kielteisten vaikutusten hallintaan, myönteisten vaikutusten edistämiseen sekä olennaisten riskien ja mahdollisuuksien hallintaan | Oma työvoima (ESRS S1) “ Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa ” | |
Mittarit ja tavoitteet | Mittarit MDR-M – Olennaisiin kestävyysseikkoihin liittyvät mittarit | Oma työvoima (ESRS S1) “ Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa ”, “Tiedonantotaulukot”, “ Nokian oman työvoiman mittareiden raportointiperiaatteet ” | |
Mittarit ja tavoitteet | Tavoitteet MDR-T – Toimintaperiaatteiden ja toimien vaikuttavuuden seuranta tavoitteiden avulla | Strategia “ESG-tavoitteemme ”; Oma työvoima (ESRS S1) “ Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa”, “ Nokian oman työvoiman mittareiden raportointiperiaatteet ” | |
Mittarit ja tavoitteet | Julkistamisvaatimus S1-6 – Yrityksen työsuhteisten työntekijöiden ominaisuudet | Oma työvoima (ESRS S1) “ Tiedonantotaulukot ” Taulukko. Työntekijöiden määrä eriteltynä sopimustyypeittäin ja sukupuolen mukaan, 2024 ; Taulukko. Työntekijöiden määrä eriteltynä sopimustyypeittäin ja maan / alueen mukaan, 2024 ; Taulukko. Työntekijöiden vaihtuvuus, 2024 | |
Mittarit ja tavoitteet | Julkistamisvaatimus S1-7 – Yrityksen omaan työvoimaan kuuluvien muiden kuin työsuhteisten työntekijöiden ominaisuudet | Oma työvoima (ESRS S1) “ Tiedonantotaulukot ” Taulukko. Muiden kuin työsuhteisten työntekijöiden määrä, 2024 | |
Mittarit ja tavoitteet | Julkistamisvaatimus S1-9 – Monimuotoisuuden mittarit | Oma työvoima (ESRS S1) “ Tiedonantotaulukot ” Taulukko. Työntekijät ylimmän johdon tasolla, 2024 ; Taulukko. Työntekijät ikäryhmittäin, 2024 | |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 117 | |||||
Mittarit ja tavoitteet | Julkistamisvaatimus S1-10 – Riittävä palkka | Oma työvoima (ESRS S1) “ Riittävä palkka ” | |
Mittarit ja tavoitteet | Julkistamisvaatimus S1-13 – Koulutusta ja taitojen kehittämistä koskevat mittarit | Oma työvoima (ESRS S1) “ Tiedonantotaulukot ” Taulukko. Työntekijöiden osaamisen kehittäminen, 2024 ; Taulukko. Koulutustunnit, 2024 ; Taulukko. Työntekijäluokkien erittely, 2024 | |
Mittarit ja tavoitteet | Julkistamisvaatimus S1-16 – Ansiotuloa koskevat mittarit (palkkaero ja kokonaisansiot) | Oma työvoima (ESRS S1) “ Tiedonantotaulukot ” Taulukko. Sukupuolten palkkaero ja vuotuinen kokonaisansio, 2024 | |
ESRS S2 - Arvoketjun työntekijät | |||
Raportoitavan tiedon otsikko | Raportointivaatimuksen nimi | Viittaus vuosikertomuksen osioon | Sivu |
Strategia | ESRS 2 SBM-2:een liittyvä tiedonantovaatimus – Sidosryhmien edut ja näkemykset | Strategia “ Sidosryhmien edut ja näkemykset ” | |
Strategia | ESRS 2 SBM-3:een liittyvä tiedonantovaatimus – Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa | Strategia “ Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa ”; Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta “Kuvaus prosessista, jolla tunnistetaan ja arvioidaan olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet”; Arvoketjun työntekijät (ESRS S2) “ Arvoketjun työntekijöihin liittyvät olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Tiedonantovaatimus S2-1 – Arvoketjun työntekijöihin liittyvät toimintaperiaatteet | Arvoketjun työntekijät (ESRS S2) “ Toimintaperiaatteet ” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Toimintaperiaatteet MDR-P – Olennaisten kestävyysseikkojen hallitsemiseksi käyttöön otetut toimintaperiaatteet | Strategia “ Olennaisten vastuullisuusaiheiden hallintaan sovellettavat toimintaperiaatteet ”; Arvoketjun työntekijät (ESRS S2) “Toimintaperiaatteet” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Tiedonantovaatimus S2-2 – Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa vaikutuksista arvoketjun työntekijöiden kanssa | Arvoketjun työntekijät (ESRS S2) “ Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa vaikutuksista arvoketjun työntekijöiden kanssa ” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Tiedonantovaatimus S2-3 – Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat arvoketjun työntekijöille huolenaiheiden esiin tuomiseksi | Arvoketjun työntekijät (ESRS S2) “ Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat arvoketjun työntekijöille huolenaiheiden esiin tuomiseksi ”; Liiketoiminnan harjoittaminen (ESRS G1) “Raportointikanavat ja tutkintaprosessi” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Tiedonantovaatimus S2-4 – Arvoketjun työntekijöihin kohdistuviin olennaisiin riskeihin liittyviin toimiin ryhtyminen ja lähestymistavat arvoketjun työntekijöihin kohdistuvien olennaisten riskien hallitsemiseksi ja olennaisten mahdollisuuksien hyödyntämiseksi sekä kyseisten toimien tehokkuus | Arvoketjun työntekijät (ESRS S2) “ Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat arvoketjun työntekijöille huolenaiheiden esiin tuomiseksi ”, “Toimet”; Liiketoiminnan harjoittaminen (ESRS G1) “Raportointikanavat ja tutkintaprosessi” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Toimet MDR-A – Olennaisiin kestävyysseikkoihin liittyvät toimet ja resurssit | Arvoketjun työntekijät (ESRS S2) “ Toimet ” | |
Mittarit ja tavoitteet | Mittarit MDR-M – Olennaisiin kestävyysseikkoihin liittyvät mittarit | Arvoketjun työntekijät (ESRS S2) “ Tiedonantotaulukot ”, “Mittareiden raportointiperiaatteet” | |
Mittarit ja tavoitteet | Tavoitteet MDR-T – Toimintaperiaatteiden ja toimien vaikuttavuuden seuranta tavoitteiden avulla | Strategia “ESG-tavoitteemme ”; Arvoketjun työntekijät (ESRS S2) “ Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa”, “Mittareiden raportointiperiaatteet ” | |
Mittarit ja tavoitteet | Tiedonantovaatimus S2-5 – Olennaisten kielteisten vaikutusten hallintaan, myönteisten vaikutusten edistämiseen ja olennaisten riskien ja mahdollisuuksien hallintaan liittyvät tavoitteet | Arvoketjun työntekijät (ESRS S2) “Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa ”, “Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa vaikutuksista arvoketjun työntekijöiden kanssa” | |
ESRS S3 - Vaikutusten kohteena olevat yhteisöt | |||
Raportoitavan tiedon otsikko | Raportointivaatimuksen nimi | Viittaus vuosikertomuksen osioon | Sivu |
Strategia | ESRS 2 SBM-2:een liittyvä tiedonantovaatimus – Sidosryhmien edut ja näkemykset | Strategia “ Sidosryhmien edut ja näkemykset ” | |
Strategia | ESRS 2 SBM-3:een liittyvä tiedonantovaatimus – Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa | Strategia “ Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa ”; Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta “Kuvaus prosessista, jolla tunnistetaan ja arvioidaan olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet”; Vaikutusten kohteena olevat yhteisöt (ESRS S3) “ Vaikutusten kohteena oleviin yhteisöihin liittyvät olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet” | |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 118 | |||||
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Tiedonantovaatimus S3-1 – Vaikutusten kohteena oleviin yhteisöihin liittyvät toimintaperiaatteet | Vaikutusten kohteena olevat yhteisöt (ESRS S3) “ Toimintaperiaatteet ” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Toimintaperiaatteet MDR-P – Olennaisten kestävyysseikkojen hallitsemiseksi käyttöön otetut toimintaperiaatteet | Strategia “ Olennaisten vastuullisuusaiheiden hallintaan sovellettavat toimintaperiaatteet ”; Vaikutusten kohteena olevat yhteisöt (ESRS S3) “Toimintaperiaatteet” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Tiedonantovaatimus S3-2 – Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa vaikutuksista vaikutusten kohteena olevien yhteisöjen kanssa | Vaikutusten kohteena olevat yhteisöt (ESRS S3) “ Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa vaikutuksista vaikutusten kohteena olevien yhteisöjen kanssa ” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Tiedonantovaatimus S3-3 – Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat vaikutusten kohteena oleville yhteisöille huolenaiheiden esiin tuomiseksi | Liiketoiminnan harjoittaminen (ESRS G1) “ Raportointikanavat ja tutkintaprosessi ” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Tiedonantovaatimus S3-4 – Vaikutusten kohteena oleviin yhteisöihin kohdistuviin olennaisiin riskeihin liittyviin toimiin ryhtyminen ja lähestymistavat vaikutusten kohteena oleviin yhteisöihin kohdistuvien olennaisten riskien hallitsemiseksi ja olennaisten mahdollisuuksien hyödyntämiseksi sekä kyseisten toimien tehokkuus | Vaikutusten kohteena olevat yhteisöt (ESRS S3) “ Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa vaikutuksista vaikutusten kohteena olevien yhteisöjen kanssa ”, “Toimet”, “ Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Toimet MDR-A – Olennaisiin kestävyysseikkoihin liittyvät toimet ja resurssit | Vaikutusten kohteena olevat yhteisöt (ESRS S3) “ Toimet ”, “Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa” | |
Mittarit ja tavoitteet | Tiedonantovaatimus S3-5 – Olennaisten kielteisten vaikutusten hallintaan, myönteisten vaikutusten edistämiseen ja olennaisten riskien ja mahdollisuuksien hallintaan liittyvät tavoitteet | Vaikutusten kohteena olevat yhteisöt (ESRS S3) “ Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa ” | |
Mittarit ja tavoitteet | Mittarit MDR-M – Olennaisiin kestävyysseikkoihin liittyvät mittarit | Vaikutusten kohteena olevat yhteisöt (ESRS S3) “ Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa ”, “Mittareiden raportointiperiaatteet” | |
Mittarit ja tavoitteet | Tavoitteet MDR-T – Toimintaperiaatteiden ja toimien vaikuttavuuden seuranta tavoitteiden avulla | Strategia “ESG-tavoitteemme ”; Vaikutusten kohteena olevat yhteisöt (ESRS S3) “ Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa”, “ Mittareiden raportointiperiaatteet ” | |
ESRS S4 - Kuluttajat ja loppukäyttäjät | |||
Raportoitavan tiedon otsikko | Raportointivaatimuksen nimi | Viittaus vuosikertomuksen osioon | Sivu |
Strategia | ESRS 2 SBM-2:een liittyvä tiedonantovaatimus – Sidosryhmien edut ja näkemykset | Strategia “ Sidosryhmien edut ja näkemykset ” | |
Strategia | ESRS 2 SBM-3:een liittyvä tiedonantovaatimus – Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa | Strategia “ Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa ”; Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta “Kuvaus prosessista, jolla tunnistetaan ja arvioidaan olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet”; Kuluttajat ja loppukäyttäjät (ESRS S4) “ Kuluttajiin ja loppukäyttäjiin liittyvät olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Tiedonantovaatimus S4-1 – Kuluttajiin ja loppukäyttäjiin liittyvät toimintaperiaatteet | Kuluttajat ja loppukäyttäjät (ESRS S4) “ Toimintaperiaatteet ” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Toimintaperiaatteet MDR-P – Olennaisten kestävyysseikkojen hallitsemiseksi käyttöön otetut toimintaperiaatteet | Strategia “ Olennaisten vastuullisuusaiheiden hallintaan sovellettavat toimintaperiaatteet ”; Kuluttajat ja loppukäyttäjät (ESRS S4) “Toimintaperiaatteet” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Tiedonantovaatimus S4-2 – Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa kuluttajien ja loppukäyttäjien kanssa | Kuluttajat ja loppukäyttäjät (ESRS S4) “ Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa kuluttajien ja loppukäyttäjien kanssa ” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Tiedonantovaatimus S4-3 – Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat kuluttajille ja loppukäyttäjille huolenaiheiden esiin tuomiseksi | Liiketoiminnan harjoittaminen (ESRS G1) “ Raportointikanavat ja tutkintaprosessi ” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Tiedonantovaatimus S4-4 – Kuluttajiin ja loppukäyttäjiin kohdistuviin olennaisiin riskeihin liittyviin toimiin ryhtyminen ja lähestymistavat kuluttajiin ja loppukäyttäjiin kohdistuvien olennaisten riskien hallitsemiseksi ja olennaisten mahdollisuuksien hyödyntämiseksi sekä kyseisten toimien tehokkuus | Kuluttajat ja loppukäyttäjät (ESRS S4) “ Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa kuluttajien ja loppukäyttäjien kanssa ”, “Toimet”, “ Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa ” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Toimet MDR-A – Olennaisiin kestävyysseikkoihin liittyvät toimet ja resurssit | Kuluttajat ja loppukäyttäjät (ESRS S4) “ Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa ” | |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 119 | |||||
Mittarit ja tavoitteet | Tiedonantovaatimus S4-5 – Olennaisten kielteisten vaikutusten hallintaan, myönteisten vaikutusten edistämiseen ja olennaisten riskien ja mahdollisuuksien hallintaan liittyvät tavoitteet | Kuluttajat ja loppukäyttäjät (ESRS S4) “ Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa ” | |
Mittarit ja tavoitteet | Mittarit MDR-M – Olennaisiin kestävyysseikkoihin liittyvät mittarit | Kuluttajat ja loppukäyttäjät (ESRS S4) “ Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa ”, “Mittareiden raportointiperiaatteet” | |
Mittarit ja tavoitteet | Tavoitteet MDR-T – Toimintaperiaatteiden ja toimien vaikuttavuuden seuranta tavoitteiden avulla | Strategia “ESG-tavoitteemme ”; Kuluttajat ja loppukäyttäjät (ESRS S4) “ Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa”, “Mittareiden raportointiperiaatteet ” | |
ESRS G1 - Liiketoiminnan harjoittaminen | |||
Raportoitavan tiedon otsikko | Raportointivaatimuksen nimi | Viittaus vuosikertomuksen osioon | Sivu |
Hallintotapa | ESRS 2 GOV-1:een liittyvä tiedonantovaatimus – Hallinto-, johto- ja valvontaelinten rooli | Hallinto “ Hallinto-, johto- ja valvontaelinten rooli kestävyysseikkoihin liittyen ” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | ESRS 2 IRO-1:een liittyvä tiedonantovaatimus – Kuvaus olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja arviointiprosesseista | Strategia “ Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa ”; Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta “Kuvaus prosessista, jolla tunnistetaan ja arvioidaan olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet”; Liiketoiminnan harjoittaminen (ESRS G1) “ Liiketoiminnan harjoittamiseen liittyvät olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Toimintaperiaatteet MDR-P – Olennaisten kestävyysseikkojen hallitsemiseksi käyttöön otetut toimintaperiaatteet | Strategia “ Olennaisten vastuullisuusaiheiden hallintaan sovellettavat toimintaperiaatteet ”; Liiketoiminnan harjoittaminen (ESRS G1) “Liiketoiminnan harjoittamista koskevat toimintaperiaatteet ja yrityskulttuuri” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Tiedonantovaatimus G1–1 – Yrityskulttuuri ja liiketoiminnan harjoittamista koskevat toimintaperiaatteet ja yrityskulttuuri | Strategia “ Olennaisten vastuullisuusaiheiden hallintaan sovellettavat toimintaperiaatteet ”; Liiketoiminnan harjoittaminen (ESRS G1) “Liiketoiminnan harjoittamista koskevat toimintaperiaatteet ja yrityskulttuuri” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Tiedonantovaatimus G1–2 – Suhteet toimittajiin | Liiketoiminnan harjoittaminen (ESRS G1) “ Toimittajasuhteiden hallinta “ | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Tiedonantovaatimus G1–3 – Korruption ja lahjonnan ehkäiseminen ja havaitseminen | Liiketoiminnan harjoittaminen (ESRS G1) “ Liiketoiminnan harjoittamiseen liittyvät olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet ”, “Liiketoiminnan harjoittamista koskevat toimintaperiaatteet ja yrityskulttuuri”, “Raportointikanavat ja tutkintaprosessi ”, “ Vastatoimilta suojautuminen ”, “ Koulutus ”, “Nokian mahdollisuus: Korruption ja lahjonnan vastainen ohjelmaa” | |
Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinta | Toimet MDR-A – Olennaisiin kestävyysseikkoihin liittyvät toimet ja resurssit | Liiketoiminnan harjoittaminen (ESRS G1) “ Toimet ”, “Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa” | |
Mittarit ja tavoitteet | Mittarit MDR-M – Olennaisiin kestävyysseikkoihin liittyvät mittarit | Liiketoiminnan harjoittaminen (ESRS G1) “ Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa ”, “Tiedonantotaulukot”, “ Mittareiden raportointiperiaatteet ” | |
Mittarit ja tavoitteet | Tavoitteet MDR-T – Toimintaperiaatteiden ja toimien vaikuttavuuden seuranta tavoitteiden avulla | Strategia “ESG-tavoitteemme ”; Liiketoiminnan harjoittaminen (ESRS G1) “ Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa”, “Mittareiden raportointiperiaatteet ” | |
Mittarit ja tavoitteet | Tiedonantovaatimus G1–6 – Maksukäytännöt | Liiketoiminnan harjoittaminen (ESRS G1) “ Toimittajasuhteiden hallinta ”, “Tiedonantotaulukot” | |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 120 | |||||
Osio | Kohta | Viittaus tiedonanto- velvoite- asetukseen | Viittaus pilariin 3 | Viittaus vertailuarvo- asetukseen | Viittaus EU:n ilmastolakiin | Olennainen (kyllä/ei) | Viittaus vuosikertomukseen | Sivunumero |
ESRS 2 GOV-1 Hallituksen sukupuolijakauma | 21 (d) | X | X | Kyllä | Esitetty Yleiset tiedot -osiossa, kohdassa “ Hallinto ” | |||
ESRS 2 GOV-1 Riippumattomien hallituksen jäsenten prosenttiosuus | 21 (e) | X | Kyllä | Esitetty Yleiset tiedot -osiossa, kohdassa “ Hallinto ” | ||||
ESRS 2 GOV-4 Selvitys kestävyyttä koskevasta due diligence -prosessista | 30 | X | Kyllä | Esitetty Yleiset tiedot -osiossa, kohdassa “ Hallinto ” | ||||
ESRS 2 SBM-1 Osallistuminen fossiilisiin polttoaineisiin liittyvään toimintaan | 40 (d) i | X | X | X | Ei | Ei koske Nokiaa | ||
ESRS 2 SBM-1 Osallistuminen kemikaalien tuotantoon liittyvään toimintaan | 40 (d) ii | X | X | Ei | Ei koske Nokiaa | |||
ESRS 2 SBM-1 Osallistuminen kiistanalaisiin aseisiin liittyvään toimintaan | 40 (d) iii | X | X | Ei | Ei koske Nokiaa | |||
ESRS 2 SBM-1 Osallistuminen tupakan viljelyyn ja tuotantoon liittyvään toimintaan | 40 (d) iv | X | Ei | Ei koske Nokiaa | ||||
ESRS E1-1 Siirtymäsuunnitelma ilmastoneutraaliuden saavuttamiseksi vuoteen 2050 mennessä | 14 | X | Kyllä | Esitetty E1-osiossa, kohdassa “ Siirtymäsuunnitelma ja ilmastonmuutosta koskeviin toimintaperiaatteisiin liittyvät toimet ” | ||||
ESRS E1-1 Pariisin sopimuksen mukaisten vertailuarvojen ulkopuolelle suljetut yritykset | 16 (g) | X | X | Kyllä | Esitetty E1-osiossa, kohdassa “ Siirtymäsuunnitelma ja ilmastonmuutosta koskeviin toimintaperiaatteisiin liittyvät toimet ” | |||
ESRS E1-4 Kasvihuonekaasupäästöjen vähennystavoitteet | 34 | X | X | X | Kyllä | Esitetty E1-osiossa, kohdassa “Tavoitteet ja edistyminen tavoitteissa ” | ||
ESRS E1-5 Fossiilisista lähteistä peräisin olevan energian kulutus eriteltynä lähteiden mukaan (vain ilmastovaikutuksiltaan merkittävät alat) | 38 | X | Ei | Ei koske Nokiaa | ||||
ESRS E1-5 Energiankulutus ja energialähteiden yhdistelmä | 37 | X | Kyllä | Esitetty E1-osiossa, kohdassa “ Tiedonantotaulukot ” | ||||
ESRS E1-5 Energiaintensiteetti, joka liittyy toimintaan ilmastovaikutuksiltaan merkittävillä aloilla | 40-43 | X | Ei | Ei koske Nokiaa | ||||
ESRS E1-6 Kasvihuonekaasujen scope 1-, scope 2- ja scope 3 -bruttopäästöt ja kokonaispäästöt | 44 | X | X | X | Kyllä | Esitetty E1-osiossa, kohdassa “ Tiedonantotaulukot ” | ||
ESRS E1-6 Kasvihuonekaasujen bruttopäästöjen intensiteetti | 53-55 | X | X | X | Kyllä | Esitetty E1-osiossa, kohdassa “ Tiedonantotaulukot ” | ||
ESRS E1-7 Kasvihuonekaasujen poistot ja päästöhyvitykset | 56 | X | Ei | Ei koske Nokiaa | ||||
ESRS E1-9 Vertailuarvosalkun alttius ilmastoon liittyville fyysisille riskeille | 66 | X | Ei | Nokia päätti soveltaa vaiheittaista käyttöönottoa eikä esitä näitä mittareita vuonna 2024 | ||||
ESRS E1-9 Rahallisten määrien erittely akuutin ja kroonisen fyysisen riskin mukaan ESRS E1-9 Sellaisten merkittävien omaisuuserien sijaintipaikka, joihin kohdistuu olennainen fyysinen riski | 66 (a) and (c) | X | Ei | Nokia päätti soveltaa vaiheittaista käyttöönottoa eikä esitä näitä mittareita vuonna 2024 | ||||
ESRS E1-9 Yrityksen kiinteistöomaisuuden kirjanpitoarvo eriteltynä energiatehokkuusluokittain | 67 (c) | X | Ei | Nokia päätti soveltaa vaiheittaista käyttöönottoa eikä esitä näitä mittareita vuonna 2024 | ||||
ESRS E1-9 Ilmastoon liittyvien mahdollisuuksien huomioiminen salkussa | 69 | X | Ei | Nokia päätti soveltaa vaiheittaista käyttöönottoa eikä esitä näitä mittareita vuonna 2024 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 121 | |||||
Osio | Kohta | Viittaus tiedonanto- velvoite- asetukseen | Viittaus pilariin 3 | Viittaus vertailuarvo- asetukseen | Viittaus EU:n ilmastolakiin | Olennainen (kyllä/ei) | Viittaus vuosikertomukseen | Sivunumero |
ESRS E2-4 Kunkin sellaisen ilmaan, veteen ja maaperään päätyvän epäpuhtauden määrä, joka mainitaan E-PRTR-asetuksen (epäpuhtauksien päästöjä ja siirtoja koskevaeurooppalainen rekisteri) liitteen II luettelossa | 28 | X | Ei | Ei koske Nokiaa | ||||
ESRS E3-1 Vesivarat ja merten luonnonvarat | 9 | X | Ei | Ei koske Nokiaa | ||||
ESRS E3-1 Kohdennetut toimintaperiaatteet | 13 | X | Ei | Ei koske Nokiaa | ||||
ESRS E3-1 Merien ja valtamerten kestävyys | 14 | X | Ei | Ei koske Nokiaa | ||||
ESRS E3-4 Kierrätetyn ja uudelleenkäytetyn veden kokonaismäärä | 28 (c) | X | Ei | Ei koske Nokiaa | ||||
ESRS E3-4 Kokonaisvedenkulutus kuutiometreinä oman toiminnan liikevoittoa kohti laskettuna | 29 | X | Ei | Ei koske Nokiaa | ||||
ESRS 2- IRO 1 – E4 | 16 (a) i | X | Ei | Ei koske Nokiaa | ||||
ESRS 2- IRO 1 – E4 | 16 (b) | X | Ei | Ei koske Nokiaa | ||||
ESRS 2- IRO 1 – E4 | 16 (c) | X | Ei | Ei koske Nokiaa | ||||
ESRS E4-2 Kestävät maata tai maataloutta koskevat käytännöt tai toimintaperiaatteet | 24 (b) | X | Ei | Ei koske Nokiaa | ||||
ESRS E4-2 Kestävät meriin liittyvät käytännöt tai toimintaperiaatteet | 24 (c) | X | Ei | Ei koske Nokiaa | ||||
ESRS E4-2 Metsäkatoon puuttumista koskevat toimintaperiaatteet | 24 (d) | X | Ei | Ei koske Nokiaa | ||||
ESRS E5-5 Kierrättämätön jäte | 37 (d) | X | Ei | Ei koske Nokiaa | ||||
ESRS E5-5 Vaarallinen jäte ja radioaktiivinen jäte | 39 | X | Ei | Ei koske Nokiaa | ||||
ESRS 2- SBM3 – S1 Pakkotyötapausten riski | 14 (f) | X | Ei | Ei koske Nokiaa | ||||
ESRS 2- SBM3 – S1 Lapsityövoimatapausten riski | 14 (g) | X | Ei | Ei koske Nokiaa | ||||
ESRS S1-1 Ihmisoikeuspoliittiset sitoumukset | 20 | X | Kyllä | Esitetty S1-osiossa, kohdassa “ Toimintaperiaatteet ” ja Yleiset tiedot -osiossa kohdassa “Olennaisten vastuullisuusaiheiden hallintaan sovellettavat toimintaperiaatteet” | ||||
ESRS S1-1 Kansainvälisen työjärjestön kahdeksan perusyleissopimuksen käsittelemiä aiheita koskevat due diligence -käytännöt | 21 | X | Ei | Ei koske Nokiaa | ||||
ESRS S1-1 Ihmiskaupan ehkäisemistä koskevat prosessit ja toimenpiteet | 22 | X | Ei | Ei koske Nokiaa | ||||
ESRS S1-1 Työtapaturmien ehkäisemistä koskevat toimintaperiaatteet tai hallintajärjestelmä | 23 | X | Kyllä | Esitetty S1-osiossa, kohdassa “ Toimintaperiaatteet ” | ||||
ESRS S1-3 Epäkohtien tai valitusten käsittelyjärjestelmät | 32 (c) | X | Kyllä | Esitetty S1-osiossa, kohdassa “Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat omille työntekijöille huolenaiheiden esiin tuomiseksi ” | ||||
ESRS S1-14 Kuolemantapausten lukumäärä ja työtapaturmien lukumäärä ja osuus | 88 (b) and (c) | X | X | Ei | Ei koske Nokiaa | |||
ESRS S1-14 Loukkaantumisten, onnettomuuksien, kuolemantapausten tai sairauksien vuoksi menetettyjen päivien määrä | 88 (e) | X | Ei | Ei koske Nokiaa | ||||
ESRS S1-16 Sukupuolten välinen tasoittamaton palkkaero | 97 (a) | X | X | Kyllä | Tasoitettu palkka-analyysi esitetty S1-osiossa, kohdassa “ Tiedonantotaulukot” | |||
ESRS S1-16 Toimitusjohtajan suhteettoman suuri palkka | 97 (b) | X | Kyllä | Esitetty S1-osiossa, kohdassa “ Tiedonantotaulukot ” | ||||
ESRS S1-17 Syrjintätapaukset | 103 (a) | X | Ei | Ei koske Nokiaa |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 122 | |||||
Osio | Kohta | Viittaus tiedonanto- velvoite- asetukseen | Viittaus pilariin 3 | Viittaus vertailuarvo- asetukseen | Viittaus EU:n ilmastolakiin | Olennainen (kyllä/ei) | Viittaus vuosikertomukseen | Sivunumero |
ESRS S1-17 Yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien YK:n ohjaavien periaatteiden ja OECD:n periaatteiden noudattamatta jättäminen | 104 (a) | X | X | Ei | Ei koske Nokiaa | |||
ESRS 2- SBM3 – S2 Huomattava lapsityövoiman tai pakkotyön käytön riski arvoketjussa | 11 (b) | X | Ei | Tällaisia tapauksia ei ole tunnistettu | ||||
ESRS S2-1 Ihmisoikeuspoliittiset sitoumukset | 17 | X | Kyllä | Esitetty S2-osiossa, kohdassa “ Toimintaperiaatteet ” | ||||
ESRS S2-1 Arvoketjun työntekijöihin liittyvät toimintaperiaatteet | 18 | X | Kyllä | Esitetty S2-osiossa, kohdassa “ Toimintaperiaatteet ” | ||||
ESRS S2-1 Yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien YK:n ohjaavien periaatteiden ja OECD:n toimintaohjeiden noudattamatta jättäminen | 19 | X | X | Kyllä | Esitetty S2-osiossa, kohdassa “ Toimintaperiaatteet ” | |||
ESRS S2-1 Kansainvälisen työjärjestön kahdeksan perusyleissopimuksen käsittelemiä aiheita koskevat due diligence -käytännöt | 19 | X | Kyllä | Esitetty S2-osiossa, kohdassa “ Toimintaperiaatteet ” | ||||
ESRS S2-4 Arvoketjun alku- ja loppupäähän liittyvät ihmisoikeusongelmat ja ihmisoikeuksien loukkaukset | 36 | X | Kyllä | Esitetty S2-osiossa, taulukossa “Esimerkkejä havaituista sääntöjen rikkomuksista ja toteutetuista toimista” | ||||
ESRS S3-1 Ihmisoikeuspoliittiset sitoumukset | 16 | X | Kyllä | Esitetty S2-osiossa, kohdassa “ Toimintaperiaatteet ” | ||||
ESRS S3-1 Yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien YK:n ohjaavien periaatteiden, ILO:n periaatteiden tai OECD:n toimintaohjeiden noudattamatta jättäminen | 17 | X | X | Ei | Tällaisia tapauksia ei ole tunnistettu | |||
ESRS S3-4 Ihmisoikeusongelmat ja ihmisoikeuksien loukkaukset | 36 | X | Ei | Ei koske Nokiaa | ||||
ESRS S4-1 Kuluttajiin ja loppukäyttäjiin liittyvät toimintaperiaatteet | 16 | X | Kyllä | Esitetty S4-osiossa, kohdassa “ Toimintaperiaatteet ” | ||||
ESRS S4-1 Yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien YK:n ohjaavien periaatteiden ja OECD:n toimintaohjeiden noudattamatta jättäminen | 17 | X | X | Ei | Tällaisia tapauksia ei ole tunnistettu | |||
ESRS S4-4 Ihmisoikeusongelmat ja ihmisoikeuksien loukkaukset | 35 | X | Ei | Ei koske Nokiaa | ||||
ESRS G1-1 Korruption vastainen Yhdistyneiden kansakuntien yleissopimus | 10 (b) | X | Kyllä | Esitetty G1-osiossa, kohdassa “Liiketoiminnan harjoittamista koskevat toimintaperiaatteet ja yrityskulttuuri ” | ||||
ESRS G1-1 Väärinkäytösten paljastajien suojelu | 10 (d) | X | Kyllä | Esitetty G1-osiossa, kohdassa “Liiketoiminnan harjoittamista koskevat toimintaperiaatteet ja yrityskulttuuri ” | ||||
ESRS G1-4 Korruption ja lahjonnan torjuntaa koskevien lakien rikkomisesta määrätyt sakot | 24 (a) | X | X | Ei | Ei koske Nokiaa | |||
ESRS G1-4 Korruption ja lahjonnan torjuntaa koskevat normit | 24 (b) | X | Ei | Ei koske Nokiaa |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 123 | |||||
31.12. | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
Osakepääoma, milj. EUR | 246 | 246 | 246 | 246 | 246 |
Osakkeet (1 000) | 5 605 850 | 5 613 497 | 5 632 298 | 5 675 461 | 5 653 886 |
Konserniyhtiöiden hallussa olevat omat osakkeet (1 000) | 232 701 | 87 896 | 45 282 | 40 468 | 36 390 |
Osakemäärä ilman konsernin hallussa olevia omia osakkeita (1 000) | 5 373 149 | 5 525 601 | 5 587 016 | 5 634 993 | 5 617 496 |
Keskimääräinen osakemäärä tilikauden aikana ilman konsernin hallussa olevia omia osakkeita | |||||
Laimentamaton (1 000)(1) | 5 475 817 | 5 549 468 | 5 614 182 | 5 630 025 | 5 612 418 |
Laimennettu (1 000)(1) | 5 530 603 | 5 585 923 | 5 670 020 | 5 684 235 | 5 612 418 |
Rekisteröityjen osakkeenomistajien määrä(2) | 224 196 | 247 893 | 238 359 | 233 844 | 246 886 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 124 | |||||
1.1.–31.12. | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
Osakekohtainen tulos, laimentamaton, EUR | |||||
Jatkuvat toiminnot(1) | 0,31 | 0,11 | 0,75 | N/A | N/A |
Lopetetut toiminnot(1) | -0,08 | 0,01 | 0,01 | N/A | N/A |
Tilikauden voitto | 0,23 | 0,12 | 0,76 | 0,29 | -0,45 |
Osakekohtainen tulos, laimennettu, EUR | |||||
Jatkuvat toiminnot(1) | 0,31 | 0,11 | 0,74 | N/A | N/A |
Lopetetut toiminnot(1) | -0,08 | 0,01 | 0,01 | N/A | N/A |
Tilikauden voitto | 0,23 | 0,12 | 0,75 | 0,29 | -0,45 |
Ehdotettu osakekohtainen osinko, EUR(2) | 0,14 | 0,13 | 0,12 | 0,08 | 0,00 |
Osinkojen osuus tuloksesta(3) | 45,2 % | 118,2 % | 16,0 % | N/A | N/A |
Osingot yhteensä, milj. EUR(4) | 785 | 730 | 676 | 449 | — |
31.12. | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
Osakekohtainen oma pääoma, EUR | 3,84 | 3,72 | 3,82 | 3,08 | 2,22 |
Osakekurssi, EUR(5) | 4,27 | 3,05 | 4,33 | 5,57 | 3,15 |
Hinta/voittosuhde (P/E-luku)(3) | 13,77 | 27,73 | 5,77 | N/A | N/A |
Osinkotuotto(1) | 3,28 % | 4,26 % | 2,77 % | 1,44 % | — |
Osakekannan markkina-arvo, milj. EUR | 22 943 | 16 853 | 24 192 | 31 409 | 17 701 |
1.1.–31.12. | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
Vuoden aikana vaihdettujen osakkeiden lukumäärä (1 000)(1) | 7 175 750 | 7 754 279 | 10 294 615 | 16 560 334 | 13 903 762 |
Keskimääräinen osakemäärä ilman konsernin hallussa olevia omia osakkeita (1 000) | 5 475 817 | 5 549 468 | 5 614 182 | 5 630 025 | 5 612 418 |
Osakevaihto, % | 131 | 140 | 183 | 294 | 248 |
EUR | Ylin | Alin | Arvo |
Koko vuosi 2024 ylin/alin | 4,58 | 3,00 | |
Koko vuosi 2024 keskiarvo (painotettu) | 3,64 | ||
Vuoden lopun arvo 31.12.2024 | 4,27 | ||
Vuoden lopun arvo 31.12.2023 | 3,05 | ||
Muutos välillä 31.12.2023–31.12.2024 | 40,0 % |
USD | Ylin | Alin | Arvo |
Koko vuosi 2024 ylin/alin | 4,95 | 3,29 | |
Koko vuosi 2024 keskiarvo (painotettu) | 3,99 | ||
Vuoden lopun arvo 31.12.2024 | 4,43 | ||
Vuoden lopun arvo 31.12.2023 | 3,42 | ||
Muutos välillä 31.12.2023–31.12.2024 | 29,5 % |
EUR | Ylin | Alin | Arvo |
Koko vuosi 2024 ylin/alin | 4,57 | 3,01 | |
Koko vuosi 2024 keskiarvo (painotettu) | 3,68 | ||
Vuoden lopun arvo 31.12.2024 | 4,26 | ||
Vuoden lopun arvo 31.12.2023 | 3,06 | ||
Muutos välillä 31.12.2023–31.12.2024 | 39,2 % |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 125 | |||||
Kausi | Hankittujen osakkeiden määrä | Keskimääräinen hinta osakkeelta, EUR | Julkistettujen ohjelmien nojalla hankitut osakkeet | Ohjelmien nojalla vielä hankittavien osakkeiden enimmäisarvo, EUR |
Tammikuu(1) | 0 | — | 0 | 300 000 000 |
Helmikuu | — | — | — | 300 000 000 |
Maaliskuu | 3 290 248 | 3,27 | 3 290 248 | 289 225 892 |
Huhtikuu | 10 016 054 | 3,27 | 10 016 054 | 256 430 168 |
Toukokuu | 7 912 962 | 3,53 | 7 912 962 | 228 473 123 |
Kesäkuu | 8 288 039 | 3,51 | 8 288 039 | 199 343 182 |
Heinäkuu(2) | 30 031 651 | 3,49 | 30 031 651 | 394 543 699 |
Elokuu | 24 756 945 | 3,55 | 24 756 945 | 306 682 042 |
Syyskuu | — | — | — | 306 682 042 |
Lokakuu | 43 187 891 | 4,15 | 43 187 891 | 127 285 596 |
Marraskuu(3) | 34 522 895 | 4,19 | 34 522 895 | 882 584 913 |
Joulukuu | 14 825 581 | 4,18 | 14 825 581 | 820 640 546 |
Yhteensä | 176 832 266 | 3,84 | 176 832 266 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 126 | |||||
Osakkeenomistaja | Osakemäärä yhteensä (1 000) | % kaikista osakkeista | % äänimäärästä |
Solidium Oy | 325 000 | 5,80 % | 5,80 % |
Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö Varma | 78 266 | 1,40 % | 1,40 % |
Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen | 74 685 | 1,33 % | 1,33 % |
Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö Elo | 39 185 | 0,70 % | 0,70 % |
Valtion Eläkerahasto | 32 000 | 0,57 % | 0,57 % |
Oy Lival Ab | 17 490 | 0,31 % | 0,31 % |
Svenska Kulturfonden | 14 618 | 0,26 % | 0,26 % |
Nordea Pro Finland Fund | 11 378 | 0,20 % | 0,20 % |
Sijoitusrahasto Seligson & Co | 10 482 | 0,19 % | 0,19 % |
Evli Finland Select Fund | 9 300 | 0,17 % | 0,17 % |
Omistettujen osakkeiden lukumäärä | Osakkeenomistajat | % osakkeenomistajista | Osakemäärä yhteensä | % kaikista osakkeista |
1–100 | 61 483 | 27,42 % | 2 896 001 | 0,05 % |
101–1 000 | 101 802 | 45,41 % | 44 653 197 | 0,80 % |
1 001–10 000 | 53 865 | 24,03 % | 167 776 088 | 2,99 % |
10 001–100 000 | 6 619 | 2,95 % | 162 084 771 | 2,89 % |
100 001–500 000 | 333 | 0,15 % | 65 397 980 | 1,17 % |
500 001–1 000 000 | 30 | 0,01 % | 20 990 753 | 0,38 % |
1 000 001–5 000 000 | 40 | 0,02 % | 99 952 980 | 1,78 % |
Yli 5 000 000 | 24 | 0,01 % | 5 042 098 575 | 89,94 % |
Yhteensä | 224 196 | 100,00 % | 5 605 850 345 | 100,00 % |
Kansallisuuden mukaan | % kaikista osakkeista |
Muut kuin suomalaiset osakkeenomistajat | 74,44 % |
Suomalaiset osakkeenomistajat | 25,56 % |
Yhteensä | 100,00 % |
Omistajaryhmittäin (suomalaiset osakkeenomistajat) | % kaikista osakkeista |
Yritykset | 5,49 % |
Kotitaloudet | 6,74 % |
Rahoitus- ja vakuutuslaitokset | 2,20 % |
Voittoa tavoittelemattomat yhteisöt | 1,08 % |
Julkisyhteisöt (mukaan lukien työeläkelaitokset) | 10,05 % |
Yhteensä | 25,56 % |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 127 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 128 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 129 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 130 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 131 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 132 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 133 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 134 | |||||
milj. EUR | 2024 | 2023 | 2022 |
Voitto ennen veroja | 2 091 | 1 469 | 2 169 |
Korollisten velkojen korkokulut | 209 | 201 | 102 |
Yhteensä | 2 300 | 1 670 | 2 271 |
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva oma pääoma keskimäärin(1) | 20 597 | 20 935 | 19 347 |
Määräysvallattomille omistajille kuuluva osuus keskimäärin(1) | 91 | 92 | 98 |
Korolliset velat keskimäärin(1) | 4 040 | 4 334 | 4 565 |
Sijoitettu pääoma yhteensä | 24 728 | 25 361 | 24 010 |
Sijoitetun pääoman tuotto, % | 9,3 % | 6,6 % | 9,5 % |
milj. EUR | 2024 | 2023 | 2022 |
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva voitto | 1 277 | 665 | 4 250 |
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva oma pääoma keskimäärin(1) | 20 597 | 20 935 | 19 347 |
Oman pääoman tuotto, % | 6,2 % | 3,2 % | 22,0 % |
milj. EUR | 2024 | 2023 | 2022 |
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva oma pääoma yhteensä | 20 657 | 20 537 | 21 333 |
Määräysvallattomille omistajille kuuluva osuus | 90 | 91 | 93 |
Oma pääoma yhteensä | 20 747 | 20 628 | 21 426 |
Vastaavaa yhteensä | 39 149 | 39 860 | 42 943 |
Omavaraisuusaste, % | 53,0 % | 51,8 % | 49,9 % |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 135 | |||||
milj. EUR | 2024 | 2023 | 2022 |
Rahavarat | 6 623 | 6 234 | 5 467 |
Lyhytaikaiset korolliset sijoitukset | 1 661 | 1 565 | 3 080 |
Pitkäaikaiset korolliset sijoitukset | 457 | 715 | 697 |
Kassa ja korolliset sijoitukset | 8 741 | 8 514 | 9 244 |
milj. EUR | 2024 | 2023 | 2022 |
Kassa ja korolliset sijoitukset | |||
Rahavarat | 6 623 | 6 234 | 5 467 |
Lyhytaikaiset korolliset sijoitukset | 1 661 | 1 565 | 3 080 |
Pitkäaikaiset korolliset sijoitukset | 457 | 715 | 697 |
Korolliset velat | |||
Pitkäaikaiset korolliset velat | -2 918 | -3 637 | -4 249 |
Lyhytaikaiset korolliset velat | -969 | -554 | -228 |
Nettokassa ja korolliset sijoitukset | 4 854 | 4 323 | 4 767 |
milj. EUR | 2024 | 2023 | 2022 |
Korolliset velat | |||
Pitkäaikaiset korolliset velat | 2 918 | 3 637 | 4 249 |
Lyhytaikaiset korolliset velat | 969 | 554 | 228 |
Kassa ja korolliset sijoitukset | |||
Rahavarat | -6 623 | -6 234 | -5 467 |
Lyhytaikaiset korolliset sijoitukset | -1 661 | -1 565 | -3 080 |
Pitkäaikaiset korolliset sijoitukset | -457 | -715 | -697 |
Nettovelka | -4 854 | -4 323 | -4 767 |
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva oma pääoma | 20 657 | 20 537 | 21 333 |
Määräysvallattomille omistajille kuuluva osuus | 90 | 91 | 93 |
Oma pääoma yhteensä | 20 747 | 20 628 | 21 426 |
Nettovelkaantumisaste, % | -23,4 % | -21,0 % | -22,2 % |
milj. EUR | 2024 | 2023 | 2022 |
Liiketoiminnan nettorahavirta | 2 493 | 1 317 | 1 474 |
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin (käyttöomaisuusinvestoinnit) | -472 | -652 | -601 |
Vapaa kassavirta | 2 021 | 665 | 873 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 136 | |||||
milj. EUR | 2024 | 2023 | 2022 |
Aineellisten ja aineettomien käyttöomaisuushyödykkeiden hankinta | -472 | -652 | -601 |
Käyttöomaisuusinvestoinnit | -472 | -652 | -601 |
milj. EUR | 2024 | 2023 | 2022 |
Liikevoitto | 1 999 | 1 661 | 2 299 |
Uudelleenjärjestelykulut ja muut niihin liittyvät kulut | 445 | 356 | 177 |
Hankittujen aineettomien hyödykkeiden poistot | 314 | 341 | 397 |
Osakkuusyhtiöiden myynti | -190 | — | — |
Omaisuuserien arvonalentumiset ja alaskirjaukset ja niiden peruutukset | 89 | 25 | 97 |
Liiketoimintojen myynti | -67 | -20 | — |
Toimintamaasta poistumiseen liittyvät kulut | — | -49 | 98 |
Muut | 29 | 23 | 8 |
Vertailukelpoinen liikevoitto | 2 619 | 2 337 | 3 076 |
milj. EUR | 2024 | 2023 | 2022 |
Vertailukelpoinen liikevoitto | 2 619 | 2 337 | 3 076 |
Liikevaihto | 19 220 | 21 138 | 23 761 |
Vertailukelpoinen liikevoittoprosentti (vertailukelpoinen liikevoittomarginaali) | 13,6 % | 11,1 % | 12,9 % |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 137 | |||||
Osio 1: Esittämisperusta | |
1.1. Tietoa konsernista | |
1.2. Yleiset laatimisperiaatteet | |
1.3. Arvioiden käyttö ja kriittiset kirjanpidolliset harkinnanvaraisuudet | |
1.4. Uudet ja muuttuneet standardit ja tulkinnat | |
2.1. Liikevaihto | |
2.2. Segmentti-informaatio | |
2.3. Liiketoiminnan kulut sekä muut tuotot | |
2.4. Rahoitustuotot ja -kulut | |
2.5. Tuloverot | |
2.6. Lopetetut toiminnot | |
2.7. Osakekohtainen tulos | |
3.1. Henkilöstökulut | |
3.2. Johdon palkitseminen | |
3.3. Osakeperusteiset maksut | |
3.4. Eläkkeet ja muut työsuhteen päättymisen jälkeiset etuudet | |
Osio 4: Liiketoiminnan varat ja velat | |
4.1. Liikearvo ja aineettomat hyödykkeet | |
4.2. Aineelliset hyödykkeet | |
4.3. Vuokrasopimukset | |
4.4. Vaihto-omaisuus | |
4.5. Myyntisaamiset sekä asiakassopimuksiin perustuvat erät | |
4.6. Muut saamiset ja velat | |
4.7. Varaukset | |
Osio 5: Pääoma ja rahoitusinstrumentit | |
5.1. Oma pääoma | |
5.2. Rahoitusvarat ja -velat | |
5.3. Johdannaiset ja kiinteäehtoisiin sitoumuksiin liittyvät varat ja velat | |
5.4. Rahoitusriskien hallinta | |
Osio 6: Muut tiedot | |
6.1. Vastuusitoumukset ja oikeudelliset toimet | |
6.2. Konserniyhtiöt | |
6.3. Merkittävät, osittain omistetut tytäryhtiöt | |
6.4. Lähipiiriliiketoimet | |
6.5. Tilikauden päättymisen jälkeiset tapahtumat | |
Tilinpäätöksen, toimintakertomuksen ja kestävyysraportin 2024 allekirjoitus | |
Kestävyysraportin varmennuskertomus |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 138 | |||||
milj. EUR | Liite | 2024 | 2023 | 2022 |
Liikevaihto | 2.1, 2.2 | |||
Hankinnan ja valmistuksen kulut | 2.3 | - | - | - |
Bruttokate | ||||
Tutkimus- ja kehityskulut | 2.3 | - | - | - |
Myynnin ja hallinnon kulut | 2.3 | - | - | - |
Liiketoiminnan muut tuotot | 2.3 | |||
Liiketoiminnan muut kulut | 2.3 | - | ||
Liikevoitto | ||||
Osuus osakkuusyhtiöiden ja yhteisyritysten tuloksesta | 6.4 | - | - | |
Rahoitustuotot | 2.4 | |||
Rahoituskulut | 2.4 | - | - | - |
Voitto ennen veroja | ||||
Tuloverot | 2.5 | - | - | |
Jatkuvien toimintojen voitto | ||||
Lopetettujen toimintojen tappio/voitto | 2.6 | - | ||
Tilikauden voitto | ||||
Tilikauden voiton jakautuminen | ||||
Emoyhtiön osakkeenomistajat | ||||
Määräysvallattomat omistajat | ||||
Osakekohtainen tulos emoyhtiön osakkeenomistajille | 2.7 | EUR | EUR | EUR |
Laimentamaton | ||||
Jatkuvat toiminnot | ||||
Tilikauden voitto | ||||
Laimennettu | ||||
Jatkuvat toiminnot | ||||
Tilikauden voitto |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 139 | |||||
milj. EUR | Liite | 2024 | 2023 | 2022 |
Tilikauden voitto | ||||
Erät, joita ei siirretä tulosvaikutteisiksi | ||||
Etuuspohjaisten eläkejärjestelyjen uudelleenmäärittäminen | - | - | ||
Tuloverot eristä, joita ei siirretä tulosvaikutteisiksi | 2.5 | - | ||
Erät, joita ei siirretä tulosvaikutteisiksi, yhteensä | - | - | ||
Erät, jotka voidaan siirtää tulosvaikutteisiksi | ||||
Muuntoerot | ||||
Ulkomaisten yksiköiden muuntoerot | - | |||
Siirto tuloslaskelmaan | - | |||
Ulkomaiseen yksikköön tehdyn nettosijoituksen suojaus | ||||
Käyvän arvon muutos, nettotappiot/-tuotot | - | - | ||
Rahavirtojen suojaus ja muut suojausohjelmat | ||||
Käyvän arvon muutos, nettotuotot/-tappiot | - | - | ||
Siirto tuloslaskelmaan | - | - | ||
Käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta kirjattavat rahoitusvarat | ||||
Käyvän arvon muutos, nettotuotot/-tappiot | - | - | ||
Siirto tuloslaskelmaan | - | |||
Muut lisäykset/vähennykset, netto | - | - | ||
Tuloverot eristä, jotka voidaan siirtää tulosvaikutteisiksi | 2.5 | - | - | |
Erät, jotka voidaan siirtää tulosvaikutteisiksi, yhteensä | - | |||
Muut laajan tuloksen erät verojen jälkeen | - | |||
Tilikauden laaja tulos | - | |||
Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen: | ||||
Emoyhtiön osakkeenomistajille | ||||
Jatkuvat toiminnot | - | |||
Lopetetut toiminnot | - | |||
Yhteensä | - | |||
Määräysvallattomille omistajille |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 140 | |||||
milj. EUR | Liite | 2024 | 2023 |
VASTAAVAA | |||
Pitkäaikaiset varat | |||
Liikearvo | 4.1 | ||
Aineettomat hyödykkeet | 4.1 | ||
Aineelliset hyödykkeet | 4.2 | ||
Käyttöoikeusomaisuuserät | 4.3 | ||
Osuudet osakkuusyhtiöissä ja yhteisyrityksissä | 6.4 | ||
Pitkäaikaiset korolliset sijoitukset | 5.2, 5.4 | ||
Muut pitkäaikaiset rahoitusvarat | 5.2, 5.4 | ||
Etuuspohjaiset eläkevarat | 3.4 | ||
Laskennalliset verosaamiset | 2.5 | ||
Muut pitkäaikaiset saamiset | 4.6 | ||
Pitkäaikaiset varat yhteensä | |||
Lyhytaikaiset varat | |||
Vaihto-omaisuus | 4.4 | ||
Myyntisaamiset | 4.5, 5.2, 5.4 | ||
Asiakassopimuksiin perustuvat omaisuuserät | 4.5 | ||
Tuloverosaamiset | 2.5 | ||
Muut lyhytaikaiset saamiset | 4.6 | ||
Lyhytaikaiset korolliset sijoitukset | 5.2, 5.4 | ||
Muut lyhytaikaiset rahoitusvarat ja kiinteäehtoiset sitoumukset | 5.2, 5.3, 5.4 | ||
Rahavarat | 5.2, 5.4 | ||
Lyhytaikaiset varat yhteensä | |||
Myytävänä olevat omaisuuserät | |||
Vastaavaa yhteensä | |||
milj. EUR | Liite | 2024 | 2023 |
VASTATTAVAA | |||
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva oma pääoma | |||
Osakepääoma | |||
Ylikurssirahasto | |||
Omat osakkeet | - | - | |
Muuntoerot | - | ||
Arvonmuutosrahasto ja muut rahastot | |||
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | |||
Kertyneet voittovarat | |||
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva oma pääoma yhteensä | |||
Määräysvallattomille omistajille kuuluva osuus | |||
Oma pääoma yhteensä | 5.1 | ||
Pitkäaikainen vieras pääoma | |||
Pitkäaikaiset korolliset velat | 5.2, 5.3, 5.4 | ||
Pitkäaikaiset vuokrasopimusvelat | 5.4 | ||
Etuuspohjaiset eläkkeet ja muut työsuhteen päättymisen jälkeiset etuudet | 3.4 | ||
Laskennalliset verovelat | 2.5 | ||
Asiakassopimuksiin perustuvat velat | 4.5 | ||
Muut pitkäaikaiset velat | 4.6 | ||
Varaukset | 4.7 | ||
Pitkäaikainen vieras pääoma yhteensä | |||
Lyhytaikainen vieras pääoma | |||
Lyhytaikaiset korolliset velat | 5.2, 5.3, 5.4 | ||
Lyhytaikaiset vuokrasopimusvelat | 5.4 | ||
Muut lyhytaikaiset rahoitusvelat ja kiinteäehtoiset sitoumukset | 5.2, 5.3, 5.4 | ||
Asiakassopimuksiin perustuvat velat | 4.5 | ||
Tuloverovelat | 2.5 | ||
Ostovelat | 5.2, 5.4 | ||
Muut lyhytaikaiset velat | 4.6 | ||
Varaukset | 4.7 | ||
Lyhytaikainen vieras pääoma yhteensä | |||
Vieras pääoma yhteensä | |||
Vastattavaa yhteensä |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 141 | |||||
milj. EUR | Liite | 2024 | 2023 | 2022 |
Liiketoiminnan rahavirta | ||||
Tilikauden voitto | ||||
Oikaisut yhteensä(1) | - | |||
Nettokäyttöpääoman muutos(2) | - | - | - | |
Liiketoiminnasta kertynyt rahavirta | ||||
Saadut korot | ||||
Maksetut korot | 4.3, 5.2 | - | - | - |
Maksetut tuloverot, netto | - | - | - | |
Liiketoiminnan nettorahavirta | ||||
Investointien rahavirta | ||||
Aineellisten ja aineettomien käyttöomaisuushyödykkeiden hankinta | - | - | - | |
Aineellisten ja aineettomien käyttöomaisuushyödykkeiden myynti | ||||
Hankitut liiketoiminnat vähennettynä hankintahetken rahavaroilla | - | - | - | |
Myydyt liiketoiminnat vähennettynä luovutetuilla rahavaroilla | - | |||
Myydyt osakkuus- ja yhteisyritykset | ||||
Korollisten sijoitusten lisäys | - | - | - | |
Korollisten sijoitusten erääntyminen ja myynti | ||||
Muiden rahoitusvarojen lisäys | - | - | - | |
Muiden rahoitusvarojen myynti | ||||
Muut | - | |||
Investointien nettorahavirta | - | - | ||
Rahoituksen rahavirta | ||||
Omien osakkeiden hankinta | 5.1 | - | - | - |
Pitkäaikaisten velkojen nosto | 5.4 | |||
Pitkäaikaisten velkojen lyhennys | 5.4 | - | - | - |
Lyhytaikaisten velkojen lyhennys/nosto | 5.4 | - | - | |
Vuokrasopimusvelkojen lyhennys | 4.3, 5.4 | - | - | - |
Osingonjako | 5.1 | - | - | - |
Rahoituksen nettorahavirta | - | - | - | |
Muuntoerot | - | |||
Rahavarojen lisäys/vähennys | - | |||
Rahavarat 1.1. | ||||
Rahavarat 31.12. | ||||
Konsernin rahavirtalaskelman eriin sisältyvät sekä jatkuviin että lopetettuihin toimintoihin liittyvät rahavirrat. | ||||
Liitetiedot ovat tämän konsernitilinpäätöksen olennainen osa. | ||||
(1) Oikaisut | |||
milj. EUR | 2024 | 2023 | 2022 |
Poistot | |||
Osakeperusteiset maksut | |||
Arvonalentumistappiot | |||
Uudelleenjärjestelykulut | |||
Liiketoimintojen ja osakkuusyhtiöiden myyntivoitto | - | - | - |
Aineellisten hyödykkeiden myyntivoitot | - | - | - |
Muiden rahoitusvarojen voitot/tappiot | - | - | |
Rahoitustuotot ja -kulut | - | ||
Tuloverot | - | ||
Muut oikaisut, netto | |||
Yhteensä | - |
(2) Nettokäyttöpääoman muutos | |||
milj. EUR | 2024 | 2023 | 2022 |
Saamisten lisäys/vähennys | - | - | |
Vaihto-omaisuuden vähennys/lisäys | - | ||
Korottomien velkojen vähennys | - | - | - |
Yhteensä | - | - | - |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 142 | |||||
milj. EUR | Liite | Osakepääoma | Ylikurssirahasto | Omat osakkeet | Muuntoerot | Arvonmuutos- rahasto ja muut rahastot | Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | Kertyneet voittovarat | Emoyhtiön omistajien osuus | Määräys- vallattomien omistajien osuus | Oma pääoma yhteensä |
1.1.2022 | - | - | - | ||||||||
Tilikauden voitto | |||||||||||
Muut laajan tuloksen erät | 5.1 | - | - | - | |||||||
Tilikauden laaja tulos | - | ||||||||||
Osakeperusteiset maksut | |||||||||||
Osakeperusteisten maksujen suorittaminen | - | - | - | ||||||||
Omien osakkeiden hankinta | 5.1 | - | - | - | - | ||||||
Omien osakkeiden mitätöinti | 5.1 | - | |||||||||
Osingonjako | 5.1 | - | - | - | - | ||||||
Tapahtumat omistajien kanssa yhteensä | - | - | - | - | - | ||||||
31.12.2022 | - | ||||||||||
Tilikauden voitto | |||||||||||
Muut laajan tuloksen erät | 5.1 | - | - | - | - | - | - | ||||
Tilikauden laaja tulos | - | - | - | - | |||||||
Osakeperusteiset maksut | |||||||||||
Osakeperusteisten maksujen suorittaminen | - | - | - | ||||||||
Omien osakkeiden hankinta | 5.1 | - | - | - | |||||||
Omien osakkeiden mitätöinti | 5.1 | - | |||||||||
Tytäryhtiöiden myynnit | - | - | |||||||||
Osingonjako | 5.1 | - | - | - | - | ||||||
Tapahtumat omistajien kanssa yhteensä | - | - | - | - | - | ||||||
31.12.2023 | - | - | |||||||||
Tilikauden voitto | |||||||||||
Muut laajan tuloksen erät | 5.1 | ||||||||||
Tilikauden laaja tulos | |||||||||||
Osakeperusteiset maksut | |||||||||||
Osakeperusteisten maksujen suorittaminen | - | - | - | ||||||||
Omien osakkeiden hankinta(1) | 5.1 | - | - | - | - | ||||||
Omien osakkeiden mitätöinti | 5.1 | - | |||||||||
Vähemmistöosuuden hankintaan liittyvän rahoitusvelan oikaisu | - | - | - | ||||||||
Osingonjako | 5.1 | - | - | - | - | ||||||
Tapahtumat omistajien kanssa yhteensä | - | - | - | - | - | - | |||||
31.12.2024 | - |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 143 | |||||
Osio 1 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 144 | |||||
Keskeiset epävarmuustekijät ja harkintaan perustuvat ratkaisut | Liitetieto |
Harkintaan perustuva ratkaisu koskien laskennallisten verosaamisten kirjaamista | 2.5. Tuloverot |
Harkintaan perustuva ratkaisu koskien Submarine Networksin luokittelua lopetetuksi toiminnoksi | 2.6. Lopetetut toiminnot |
Etuuspohjaisiin eläkejärjestelyihin ja muihin työsuhteen päättymisen jälkeisiin etuuksiin liittyvä epävarmuustekijä | 3.4. Eläkkeet ja muut työsuhteen päättymisen jälkeiset etuudet |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 145 | |||||
Osio 2 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 146 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 147 | |||||
milj. EUR | 2024 | 2023 | 2022 |
Amerikka | 6 276 | 6 779 | 9 611 |
Latinalainen Amerikka | 895 | 1 046 | 1 223 |
Pohjois-Amerikka | 5 381 | 5 733 | 8 388 |
APAC | 4 549 | 6 436 | 5 519 |
Kiinan alue | 1 134 | 1 303 | 1 581 |
Intia | 1 373 | 2 842 | 1 290 |
Muu APAC | 2 042 | 2 291 | 2 648 |
EMEA | 8 395 | 7 923 | 8 631 |
Eurooppa | 6 362 | 5 873 | 6 662 |
Lähi-itä ja Afrikka | 2 033 | 2 050 | 1 969 |
Yhteensä | 19 220 | 21 138 | 23 761 |
milj. EUR | 2024 | 2023 | 2022 |
Verkkoinfrastruktuuri | 6 518 | 6 917 | 7 897 |
Amerikka | 2 726 | 2 813 | 3 717 |
APAC | 1 426 | 1 580 | 1 553 |
EMEA | 2 366 | 2 524 | 2 627 |
Matkapuhelinverkot | 7 725 | 9 797 | 10 671 |
Amerikka | 2 365 | 2 618 | 4 371 |
APAC | 2 461 | 4 184 | 3 191 |
EMEA | 2 899 | 2 995 | 3 109 |
Pilvi- ja verkkopalvelut | 3 022 | 3 220 | 3 351 |
Amerikka | 1 184 | 1 306 | 1 368 |
APAC | 649 | 649 | 752 |
EMEA | 1 189 | 1 265 | 1 231 |
Teknologia | 1 928 | 1 085 | 1 595 |
Konsernin yhteiset toiminnot ja muut (1) | 27 | 119 | 248 |
Yhteensä | 19 220 | 21 138 | 23 761 |
milj. EUR | 2024 | 2023 | 2022 |
Viestintäpalvelujen tarjoajat | 15 085 | 17 652 | 19 921 |
Yritykset | 2 180 | 2 282 | 1 997 |
Lisenssinsaajat | 1 928 | 1 085 | 1 595 |
Muut(1) | 27 | 119 | 248 |
Yhteensä | 19 220 | 21 138 | 23 761 |
2024 | 2023 | |
Vuoden sisällä | 53 % | 51 % |
2–3 vuodessa | 27 % | 30 % |
Yli 3 vuodessa | 20 % | 19 % |
Yhteensä | 100 % | 100 % |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 148 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 149 | |||||
milj. EUR | Verkko- infrastruktuuri (1) | Matkapuhelin- verkot | Pilvi- ja verkko- palvelut | Teknologia | Konsernin yhteiset toiminnot ja muut | Eliminoinnit ja kohdistamatto- mat erät (2) | Konserni yhteensä |
2024 | |||||||
Myynti ulkoisille asiakkaille | 6 517 | 7 721 | 3 021 | 1 928 | 33 | — | 19 220 |
Myynti muille segmenteille | 1 | 4 | 1 | — | 1 | -7 | — |
Liikevoitto/-tappio | 761 | 409 | 249 | 1 514 | -314 | -620 | 1 999 |
Osuus osakkuusyhtiöiden ja yhteisyritysten tuloksesta | — | 1 | 7 | -1 | — | — | 7 |
Rahoitustuotot ja -kulut | 85 | ||||||
Voitto ennen veroja | 2 091 | ||||||
Muut segmenttikohtaiset erät | |||||||
Poistot | -167 | -369 | -75 | -32 | -16 | -314 | -973 |
2023 | |||||||
Myynti ulkoisille asiakkaille | 6 919 | 9 791 | 3 219 | 1 085 | 124 | — | 21 138 |
Myynti muille segmenteille | -2 | 6 | 1 | — | 6 | -11 | — |
Liikevoitto/-tappio | 1 016 | 723 | 255 | 734 | -391 | -676 | 1 661 |
Osuus osakkuusyhtiöiden ja yhteisyritysten tuloksesta | — | -30 | 7 | 12 | — | -28 | -39 |
Rahoitustuotot ja -kulut | -153 | ||||||
Voitto ennen veroja | 1 469 | ||||||
Muut segmenttikohtaiset erät | |||||||
Poistot | -171 | -366 | -81 | -39 | -14 | -341 | -1 012 |
2022 | |||||||
Myynti ulkoisille asiakkaille | 7 894 | 10 658 | 3 350 | 1 583 | 276 | — | 23 761 |
Myynti muille segmenteille | 3 | 13 | 1 | 12 | 19 | -48 | — |
Liikevoitto/-tappio | 1 069 | 940 | 177 | 1 208 | -318 | -777 | 2 299 |
Osuus osakkuusyhtiöiden ja yhteisyritysten tuloksesta | — | -11 | 6 | -8 | — | -13 | -26 |
Rahoitustuotot ja -kulut | -104 | ||||||
Voitto ennen veroja | 2 169 | ||||||
Muut segmenttikohtaiset erät | |||||||
Poistot | -176 | -347 | -91 | -34 | -28 | -397 | -1 073 |
(1) Sisältää IP Networks -liiketoiminnan liikevaihtoa 2 583 miljoonaa euroa (2 606 miljoonaa euroa vuonna 2023 ja 3 063 miljoonaa euroa vuonna 2022), Optical Networks -liiketoiminnan liikevaihtoa 1 636 miljoonaa euroa (1 942 miljoonaa euroa vuonna 2023 ja 1 891 miljoonaa euroa vuonna 2022) sekä Fixed Networks -liiketoiminnan liikevaihtoa 2 299 miljoonaa euroa (2 369 miljoonaa euroa vuonna 2023 ja 2 943 miljoonaa euroa vuonna 2022). (2) Kohdistamattomat erät sisältävät aineettomien hyödykkeiden poistoja, uudelleenjärjestelyihin liittyviä kuluja, liiketoimintojen ja osakkuusyhtiöiden myyntejä, arvonalentumistappioita sekä tiettyjä muita eriä. |
milj. EUR | 2024 | 2023 | 2022 |
Segmenttien liikevoitto yhteensä | 2 619 | 2 337 | 3 076 |
Uudelleenjärjestelykulut ja muut niihin liittyvät kulut | -445 | -356 | -177 |
Hankittujen aineettomien hyödykkeiden poistot | -314 | -341 | -397 |
Osakkuusyhtiöiden myynti | 190 | — | — |
Omaisuuserien arvonalentumiset ja alaskirjaukset ja niiden peruutukset | -89 | -25 | -97 |
Liiketoimintojen myynti | 67 | 20 | — |
Toimintamaasta poistumiseen liittyvät kulut | — | 49 | -98 |
Muut | -29 | -23 | -8 |
Konsernin liikevoitto | 1 999 | 1 661 | 2 299 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 150 | |||||
milj. EUR | 2024 | 2023 | 2022 |
Suomi | 2 060 | 1 192 | 1 697 |
Yhdysvallat | 5 032 | 5 328 | 7 911 |
Intia | 1 366 | 2 832 | 1 280 |
Ranska | 751 | 750 | 788 |
Muut | 10 011 | 11 036 | 12 085 |
Yhteensä | 19 220 | 21 138 | 23 761 |
milj. EUR | 2024 | 2023 |
Suomi | 1 476 | 1 549 |
Yhdysvallat | 4 493 | 4 383 |
Ranska | 1 647 | 2 139 |
Muut | 1 042 | 1 376 |
Yhteensä | 8 658 | 9 447 |
milj. EUR | 2024 | 2023 | 2022 |
Henkilöstökulut | 7 563 | 7 294 | 7 732 |
Materiaalikulut ja asiakassopimuksiin liittyvät kulut | 7 660 | 9 947 | 10 748 |
Aineettomien ja aineellisten hyödykkeiden poistot | 973 | 1 012 | 1 073 |
IT-palvelut | 370 | 388 | 368 |
Arvonalentumistappiot | 97 | 24 | 90 |
Muut | 990 | 979 | 1 546 |
Liiketoiminnan kulut yhteensä | 17 653 | 19 644 | 21 557 |
milj. EUR | 2024 | 2023 | 2022 |
Hankinnan ja valmistuksen kulut | 155 | 153 | 85 |
Tutkimus- ja kehityskulut | 135 | 61 | 37 |
Myynnin ja hallinnon kulut | 139 | 137 | 46 |
Uudelleenjärjestelykulut yhteensä | 429 | 351 | 168 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 151 | |||||
milj. EUR | 2024 | 2023 | 2022 |
Voitot osakeyhtiöiden myynneistä | 192 | — | 5 |
Voitot aineellisten hyödykkeiden myynneistä | 95 | 139 | 2 |
Voitot liiketoimintojen myynneistä | 70 | 29 | — |
Venture fund -sijoitusten voitot/tappiot | 47 | -56 | 27 |
Saadut avustukset ja julkiset tuet | — | — | 20 |
Muut | 28 | 55 | 41 |
Yhteensä | 432 | 167 | 95 |
milj. EUR | 2024 | 2023 | 2022 |
Varausten muutokset | -8 | 37 | -134 |
Luovutettavien erien ryhmien arvonalentumiset | — | — | -72 |
Kurssivoitot/-tappiot ennakoitujen valuuttamääräisten myyntien ja ostojen suojauksesta | 23 | 94 | -107 |
Odotettavissa olevat luottotappiot myyntisaamisista(1) | 122 | -5 | -106 |
Muut | -32 | -23 | -19 |
Yhteensä | 105 | 103 | -438 |
milj. EUR | 2024 | 2023 | 2022 |
Korkotuotot rahoitussijoituksista | 269 | 199 | 68 |
Korkotuotot muihin sopimuksiin sisältyvistä rahoituskomponenteista | 31 | 21 | 13 |
Etuuspohjaisten järjestelyjen nettokorkotulot | 176 | 188 | 93 |
Muut rahoitustuotot(1)(2) | -71 | 18 | 4 |
Yhteensä | 405 | 426 | 178 |
milj. EUR | 2024 | 2023 | 2022 |
Korkokulut korollisista veloista | -209 | -201 | -102 |
Negatiivinen korko rahoitussijoituksista | -1 | -3 | -27 |
Korkokulut muihin sopimuksiin sisältyvistä rahoituskomponenteista(1) | -86 | -126 | -66 |
Korkokulut vuokrasopimusveloista | -31 | -27 | -25 |
Tappiot/voitot omaisuuseristä, joihin sovelletaan käyvän arvon suojauslaskentaa, netto | -13 | -93 | 262 |
Voitot/tappiot johdannaisista, joihin sovelletaan käyvän arvon suojauslaskentaa, netto | 10 | 89 | -265 |
Valuuttakurssivoitot/-tappiot, netto | 16 | -192 | 24 |
Muut rahoituskulut(2) | -6 | -26 | -83 |
Yhteensä | -320 | -579 | -282 |
(1) Sisältää vuonna 2024 myyntisaamisten myyntiin liittyen 63 miljoonaa euroa ( 106 miljoonaa euroa vuonna 2023 ja 46 miljoonaa euroa vuonna 2022). (2) Sisältää vuonna 2024 7 miljoonan euron tappiota koskevan vähennyserän laskun (tappiota koskevan vähennyserän kasvun 9 miljoonaa euroa vuonna 2023 ja arvonalentumisen 61 miljoonaa euroa vuonna 2022 ) liittyen asiakasrahoituksen luottoriskin johdosta arvoltaan alentuneisiin lainasaataviin. |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 152 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 153 | |||||
milj. EUR | 2024 | 2023 | 2022 |
Tilikauden verotettavaan tuloon perustuvat verot | -439 | -429 | -421 |
Laskennalliset verot | 59 | -391 | 2 454 |
Yhteensä | -380 | -820 | 2 033 |
milj. EUR | 2024 | 2023 | 2022 |
Tuloverokulu voimassa olevalla verokannalla | -418 | -294 | -434 |
Pysyvät erot | 149 | 146 | 76 |
Kuluksi kirjatut lähdeverot | -44 | -38 | -66 |
Tuloverot aikaisemmilta tilikausilta | 10 | 23 | 2 |
Muissa maissa toimivien tytäryhtiöiden verokantojen vaikutus | -46 | -143 | -66 |
Kirjaamattomien laskennallisten verosaamisten vaikutus(1) | -44 | -533 | -99 |
Hyöty aiemmin kirjaamattomista laskennallisista verosaamisista(2) | 81 | 25 | 2 646 |
Nettomuutos tuloveroissa, joihin liittyy epävarmuutta | -29 | -15 | 9 |
Muutokset tuloverokannoissa | -27 | 32 | 24 |
Tuloverot jakamattomista voittovaroista | -12 | -23 | -59 |
Yhteensä | -380 | -820 | 2 033 |
2024 | 2023 | ||||||
Laskennalliset | Laskennalliset | Laskennalliset | Laskennalliset | ||||
milj. EUR | verosaamiset | verovelat | Netto | verosaamiset | verovelat | Netto | |
Käyttämättömät verotukselliset tappiot ja veronhyvitykset | 1 019 | — | 1 062 | — | |||
Jakamattomat voittovarat | — | -213 | — | -215 | |||
Aineettomat ja aineelliset hyödykkeet | 2 957 | -152 | 2 962 | -312 | |||
Käyttöoikeusomaisuuserät | — | -131 | — | -177 | |||
Etuuspohjaiset eläkevarat | — | -2 106 | — | -1 913 | |||
Muut pitkäaikaiset varat | 24 | -17 | 83 | -37 | |||
Vaihto-omaisuus | 148 | -12 | 185 | -18 | |||
Muut lyhytaikaiset varat | 160 | -69 | 221 | -93 | |||
Vuokrasopimusvelat | 137 | — | 156 | — | |||
Etuuspohjaiset eläkkeet ja muut työsuhteen päättymisen jälkeiset etuudet | 917 | — | 991 | — | |||
Muut pitkäaikaiset velat | 8 | — | 14 | -1 | |||
Varaukset | 254 | -75 | 245 | -138 | |||
Muut lyhytaikaiset velat | 287 | -106 | 301 | -184 | |||
Muut väliaikaiset erot | 34 | -27 | 33 | -17 | |||
Yhteensä ennen netotusta | 5 945 | -2 908 | 3 037 | 6 253 | -3 105 | 3 148 | |
Laskennallisten verosaamisten ja -velkojen netotus | -2 346 | 2 346 | — | -2 380 | 2 380 | — | |
Yhteensä netotuksen jälkeen | 3 599 | -562 | 3 037 | 3 873 | -725 | 3 148 | |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 154 | |||||
milj. EUR | 2024 | 2023 | 2022 |
1.1. | 3 148 | 3 502 | 990 |
Kirjattu tuloslaskelmaan, jatkuvat toiminnot | 59 | -391 | 2 454 |
Kirjattu tuloslaskelmaan, lopetetut toiminnot | — | -3 | -2 |
Kirjattu laajaan tuloslaskelmaan | -77 | 51 | 56 |
Hankitut liiketoiminnat | 2 | — | — |
Myynnit | -75 | — | — |
Muut | — | -3 | 2 |
Muuntoerot | -20 | -8 | 2 |
31.12. | 3 037 | 3 148 | 3 502 |
milj. EUR | 2024 | 2023 |
Väliaikaiset erot | 1 810 | 1 743 |
Verotukselliset tappiot | 19 770 | 19 482 |
Veronhyvitykset | 273 | 344 |
Yhteensä | 21 853 | 21 569 |
2024 | 2023 | ||||||
milj. EUR | Kirjatut | Kirjaamattomat | Yhteensä | Kirjatut | Kirjaamattomat | Yhteensä | |
Verotukselliset tappiot | |||||||
10 vuoden sisällä | 1 356 | 1 022 | 2 378 | 1 375 | 1 025 | 2 400 | |
Myöhemmin | 74 | — | 74 | 17 | — | 17 | |
Ei vanhene | 1 972 | 18 748 | 20 720 | 2 229 | 18 457 | 20 686 | |
Yhteensä | 3 402 | 19 770 | 23 172 | 3 621 | 19 482 | 23 103 | |
Veronhyvitykset | |||||||
10 vuoden sisällä | 126 | 254 | 380 | 143 | 329 | 472 | |
Myöhemmin | 45 | 4 | 49 | 48 | 1 | 49 | |
Ei vanhene | 153 | 15 | 168 | 154 | 14 | 168 | |
Yhteensä | 324 | 273 | 597 | 345 | 344 | 689 | |
2024 | 2023 | 2022 | |||||||||
milj. EUR | Ennen veroja | Verot | Verojen jälkeen | Ennen veroja | Verot | Verojen jälkeen | Ennen veroja | Verot | Verojen jälkeen | ||
408 | -85 | 323 | -343 | 61 | -282 | -424 | 77 | -347 | |||
Muuntoerot | 537 | 8 | 545 | -535 | 7 | -528 | 710 | 1 | 711 | ||
-40 | 8 | -32 | 135 | -27 | 108 | -127 | -20 | -147 | |||
21 | -3 | 18 | -61 | 10 | -51 | 83 | -15 | 68 | |||
19 | -5 | 14 | 10 | — | 10 | -46 | 13 | -33 | |||
Muut lisäykset/vähennykset, netto | 3 | — | 3 | -4 | — | -4 | -3 | — | -3 | ||
Yhteensä | 948 | -77 | 871 | -798 | 51 | -747 | 193 | 56 | 249 | ||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 155 | |||||
milj. EUR | 2024 | 2023 | 2022 |
Liikevaihto | 1 059 | 1 120 | 1 150 |
Kulut | -989 | -1 090 | -1 105 |
Liikevoitto | 70 | 30 | 45 |
Rahoitustuotot ja -kulut | -7 | 5 | 15 |
Arvonalentumistappio arvostamisesta käypään arvoon vähennettynä myynnistä aiheutuvilla menoilla | -514 | — | — |
Myyntivoitto | 29 | — | — |
Tappio/voitto lopetetuista toiminnoista ennen veroja | -422 | 35 | 60 |
Tuloverot | -5 | -5 | -3 |
Tappio/voitto lopetetuista toiminnoista(1)(2) | -427 | 30 | 57 |
milj. EUR | 2024 | 2023 | 2022 |
Liiketoiminnan nettorahavirta | 193 | -44 | 41 |
Investointien nettorahavirta(1) | -188 | -59 | -83 |
Rahoituksen nettorahavirta | -18 | -14 | -11 |
Lopetettujen toimintojen nettorahavirta | -13 | -117 | -53 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 156 | |||||
milj. EUR | 31.12.2024 |
Käteisvastike | 98 |
Myöhemmin maksettava käteisvastike | 30 |
Vastike yhteensä | 128 |
Luovutettujen nettovarojen kirjanpitoarvo | -170 |
Kumulatiivinen muu laaja tulos | 64 |
Transaktiokulut | -25 |
Osakkuusyhtiöosuuden käypä arvo | 32 |
Myyntivoitto ennen veroja | 29 |
Tuloverot | — |
Myyntivoitto verojen jälkeen | 29 |
milj. EUR | 31.12.2024 |
VASTAAVAA | |
Aineelliset hyödykkeet | 102 |
Laskennalliset verosaamiset | 80 |
Vaihto-omaisuus | 147 |
Myyntisaamiset | 99 |
Asiakassopimuksiin perustuvat omaisuuserät | 293 |
Muut lyhytaikaiset rahoitusvarat ja kiinteäehtoiset sitoumukset | 98 |
Muut varat | 89 |
Rahavarat | 227 |
Vastaavaa yhteensä | 1 135 |
VASTATTAVAA | |
Vuokrasopimusvelat | 36 |
Varaukset | 46 |
Muut rahoitusvelat ja kiinteäehtoiset sitoumukset | 50 |
Ostovelat | 93 |
Asiakassopimuksiin perustuvat velat | 347 |
Asiakashankkeisiin liittyvät siirtovelat | 184 |
Muut velat | 209 |
Vastattavaa yhteensä | 965 |
Luovutetut nettovarat | 170 |
milj. EUR | 2024 | 2023 | 2022 |
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva tilikauden voitto/tappio | |||
Jatkuvat toiminnot | 1 704 | 635 | 4 193 |
Lopetetut toiminnot | -427 | 30 | 57 |
Tilikauden voitto | 1 277 | 665 | 4 250 |
Osakkeiden määrä (1000) | |||
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo | 5 475 817 | 5 549 468 | 5 614 182 |
Laimentavien potentiaalisten osakkeiden vaikutus | |||
Tulosperusteiset osakepalkkiot | 1 118 | 8 190 | 46 187 |
Ehdolliset osakepalkkiot ja muut(1) | 53 668 | 28 265 | 9 651 |
Laimentavien potentiaalisten osakkeiden vaikutus yhteensä | 54 786 | 36 455 | 55 838 |
Oikaistu ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo | 5 530 603 | 5 585 923 | 5 670 020 |
(1) Sisältää työntekijöiden osakesäästöohjelmaan liittyvät lisäosakkeet. | |||
Osakekohtainen tulos, EUR | |||
Laimentamaton | |||
Jatkuvat toiminnot | 0,31 | 0,11 | 0,75 |
Lopetetut toiminnot | -0,08 | 0,01 | 0,01 |
Tilikauden voitto | 0,23 | 0,12 | 0,76 |
Laimennettu | |||
Jatkuvat toiminnot | 0,31 | 0,11 | 0,74 |
Lopetetut toiminnot | -0,08 | 0,01 | 0,01 |
Tilikauden voitto | 0,23 | 0,12 | 0,75 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 157 | |||||
Osio 3 |
milj. EUR | 2024 | 2023 | 2022 |
Palkat(1) | 6 163 | 5 859 | 6 318 |
Eläkkeet ja muut työsuhteen päättymisen jälkeiset edut | |||
Maksupohjaiset järjestelyt | 242 | 249 | 239 |
Etuuspohjaiset järjestelyt(2) | 157 | 155 | 192 |
Osakeperusteiset maksut | 239 | 201 | 148 |
Muut henkilösivukulut | 762 | 830 | 835 |
Yhteensä | 7 563 | 7 294 | 7 732 |
Henkilöstömäärä | 2024 | 2023 | 2022 |
Jatkuvat toiminnot | 78 434 | 84 795 | 85 101 |
Lopetetut toiminnot | 1 927 | 1 894 | 1 795 |
Yhteensä | 80 361 | 86 689 | 86 896 |
milj. EUR | 2024 | 2023 | 2022 |
Lyhytaikaiset työsuhde-etuudet | 14 | 13 | 17 |
Työsuhteen päättymisen jälkeiset etuudet (1) | 1 | 1 | 1 |
Osakeperusteiset maksut | 12 | 13 | 13 |
Työsuhteen päättämiseen liittyvät etuudet(2) | 4 | — | 1 |
Yhteensä | 31 | 27 | 32 |
EUR | 2024 | 2023 | 2022 |
Peruspalkka | 1 410 500 | 1 322 750 | 1 300 000 |
Tulospalkkiot | 1 824 834 | 1 079 695 | 2 342 438 |
Osakeperusteiset maksut(1) | 3 117 360 | 5 041 885 | 5 425 169 |
Eläkekulut | 310 937 | 422 274 | 406 806 |
Muut edut(2) | 55 044 | 95 756 | 113 850 |
Yhteensä | 6 718 675 | 7 962 360 | 9 588 263 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 158 | |||||
2024 | 2023 | 2022 | |||||||||
Vuosipalkkio(1) EUR | Kokouspalkkio(2) EUR | Saadut osakkeet(3) lukumäärä | Vuosipalkkio(1) EUR | Kokouspalkkio(2) EUR | Saadut osakkeet(3) lukumäärä | Vuosipalkkio(1) EUR | Kokouspalkkio(2) EUR | Saadut osakkeet(3) lukumäärä | |||
Sari Baldauf, puheenjohtaja(4)(5) | 465 000 | 10 000 | 52 993 | 465 000 | 10 000 | 47 427 | 440 000 | — | 36 217 | ||
Søren Skou, varapuheenjohtaja(5) | 220 000 | 14 000 | 25 072 | 225 000 | 14 000 | 22 948 | 210 000 | 9 000 | 17 285 | ||
Timo Ahopelto(4)(6) | 210 000 | 10 000 | 23 932 | 210 000 | 10 000 | 21 418 | — | — | — | ||
Bruce Brown | — | — | — | — | 5 000 | — | 210 000 | 17 000 | 17 285 | ||
Elizabeth Crain(4)(5) | 220 000 | 12 000 | 25 072 | 215 000 | 15 000 | 21 928 | — | — | — | ||
Thomas Dannenfeldt(4)(5)(7) | 240 000 | 14 000 | 27 351 | 230 000 | 9 000 | 23 458 | 200 000 | 9 000 | 16 462 | ||
Lisa Hook(5)(7) | 210 000 | 14 000 | 23 932 | 200 000 | 17 000 | 20 399 | 185 000 | 7 000 | 15 227 | ||
Jeanette Horan | — | — | — | 210 000 | 10 000 | 21 418 | 195 000 | — | 16 050 | ||
Edward Kozel | — | — | — | — | 5 000 | — | 205 000 | 12 000 | 16 874 | ||
Mike McNamara (6)(7) | 210 000 | 14 000 | 23 932 | — | — | — | — | — | — | ||
Thomas Saueressig(6) | 195 000 | 14 000 | 22 223 | 195 000 | 14 000 | 19 889 | 180 000 | 7 000 | 14 816 | ||
Carla Smits-Nusteling(7) | 215 000 | 9 000 | 24 502 | 215 000 | 14 000 | 21 928 | 200 000 | 9 000 | 16 462 | ||
Kai Öistämö(6) | 205 000 | 10 000 | 23 362 | 205 000 | 10 000 | 20 908 | 180 000 | 5 000 | 14 816 | ||
Yhteensä | 2 390 000 | 121 000 | 2 370 000 | 133 000 | 2 205 000 | 75 000 | |||||
(1) Vuosipalkkiot muodostuvat palkkioista hallituksen jäsenenä toimimisesta sekä palkkioista valiokuntien puheenjohtajana ja jäsenenä toimimisesta. (2) Kokouspalkkiot sisältävät kaikki kokouspalkkiot toimikaudelta, joka päättyi 3.4.2024 pidettyyn varsinaiseen yhtiökokoukseen, sekä kokouspalkkiot, jotka kertyivät ja maksettiin vuonna 2024 toimikaudelta, joka alkoi samasta yhtiökokouksesta. (3) Noin 40 % vuosipalkkiosta maksetaan markkinoilta ostettuina Nokian osakkeina ja loput noin 60 % rahana. (4) Vuosipalkkiot vuonna 2024 sisältävät 30 000 euron palkkion Thomas Dannenfeldtille henkilöstövaliokunnan puheenjohtajana sekä 15 000 euron palkkion Timo Ahopellolle, Sari Baldaufille, ja Elizabeth Crainille henkilöstövaliokunnan jäsenenä toimimisesta. (5) Vuosipalkkiot vuonna 2024 sisältävät 20 000 euron palkkion Elizabeth Crainille strategiavaliokunnan puheenjohtajana sekä 10 000 Sari Baldaufille, Thomas Dannenfeldtille, Lisa Hookille ja Søren Skoulle strategiavaliokunnan jäsenenä toimimisesta. (6) Vuosipalkkiot vuonna 2024 sisältävät 20 000 euron palkkion Kai Öistämölle teknologiavaliokunnan puheenjohtajana sekä 10 000 euron palkkion Timo Ahopellolle, Mike McNamaralle ja Thomas Saueressigille teknologiavaliokunnan jäsenenä toimimisesta. (7) Vuosipalkkiot vuonna 2024 sisältävät 30 000 euron palkkion Carla Smits-Nustelingille tarkastusvaliokunnan puheenjohtajana sekä 15 000 euron palkkion Thomas Dannenfeldtille, Lisa Hookille ja Mike McNamaralle tarkastusvaliokunnan jäsenenä toimimisesta. |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 159 | |||||
Ohjelma | Liikkeeseen lasketut tulosperusteiset osakepalkkiot (tavoite) | Vahvistettu palkkio (% määrä tavoitteessa) | Suorituskausi | Maksuvuosi |
2021 | 251 552 | 12 % | 2021–2023 | 2024/2025 |
2022 | 10 752 500 | 0 % | 2022–2024 | 2025/2026 |
2023 | 13 675 400 | — | 2023–2025 | 2026/2027 |
2024 | 19 057 490 | — | 2024–2026 | 2027/2028 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 160 | |||||
Osakepohjaiset kannustinjärjestelmät instrumenteittain |
Tulosperusteiset osakepalkkiot | Ehdolliset osakepalkkiot | ||||
Ulkona olevat osakepalkkiot (tavoitemäärä) | Myöntämispäivän käyvän arvon painotettu keskiarvo (EUR) | Ulkona olevat osakepalkkiot | Myöntämispäivän käyvän arvon painotettu keskiarvo (EUR) | ||
1.1.2022 | 79 827 008 | 26 763 693 | |||
Myönnetty | 12 661 300 | 3,49 | 32 238 100 | 4,15 | |
Menetetty | -2 450 396 | -1 695 734 | |||
Oikeus syntynyt(1) | -26 290 064 | -2 778 431 | |||
31.12.2022 | 63 747 848 | 54 527 628 | |||
Myönnetty | 15 207 400 | 3,10 | 45 322 400 | 3,36 | |
Menetetty | -3 916 744 | -1 998 801 | |||
Oikeus syntynyt(1) | -31 691 700 | -3 175 287 | |||
31.12.2023 | 43 346 804 | 94 675 940 | |||
Myönnetty | 19 202 484 | 3,65 | 57 602 936 | 3,48 | |
Menetetty | -3 589 329 | -5 471 235 | |||
Oikeus syntynyt(1) | -15 223 017 | -23 834 342 | |||
31.12.2024 | 43 736 942 | 122 973 299 | |||
(1) Tulosperusteiset osakepalkkiot (tavoitemäärä), joihin on syntynyt oikeus, tulee kertoa kyseisen osakepalkkio-ohjelman vahvistetulla palkkiolla (prosentuaalinen määrä tavoitteesta), kun lasketaan maksettavaksi tulevien Nokian osakkeiden määrä. | |||||
Arvio myöntämispäivän käyvästä arvosta | |
Kannustinjärjestelmä | Myöntämispäivän käypä arvo |
Todellinen osakkeen kokonaistuotto | Arvioitu käyttäen järjestelmän ansaintajakson lopun osinko-oikaistua Nokian osakekurssia ja järjestelmälle asetettuja tavoitepalkkiotasoja. |
Suhteellinen osakkeen kokonaistuotto | Arvioitu käyttäen järjestelmän ansaintajakson lopun verrokkiryhmän yrityksiin suhteutettua osinko-oikaistun Nokian osakekurssin ja järjestelmälle asetettujen tavoitepalkkiotasojen yhdistelmää. |
Ehdolliset osakepalkkiot | Arvioitu käyttäen Nokian osakkeen myöntämispäivän markkinahintaa vähennettynä ansaintajakson aikana odotettavissa olevien osinkojen nykyarvolla. |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 161 | |||||
milj. EUR | Etuuspohjainen velvoite | Järjestelyn varojen käypä arvo | Omaisuuserän enimmäismäärän vaikutus | Etuuspohjaisen järjestelyn nettomäärä |
2024 | ||||
Yhdysvallat eläkkeet | -10 688 | 16 188 | — | 5 500 |
Yhdysvallat eläköitymisen jälkeiset järjestelyt | -1 393 | 701 | — | -692 |
Saksa | -1 959 | 1 240 | — | -719 |
Iso-Britannia | -529 | 736 | — | 207 |
Muut | -1 220 | 1 858 | -85 | 553 |
Yhteensä | -15 789 | 20 723 | -85 | 4 849 |
2023 | ||||
Yhdysvallat eläkkeet | -11 325 | 16 285 | — | 4 960 |
Yhdysvallat eläköitymisen jälkeiset järjestelyt | -1 471 | 675 | — | -796 |
Saksa | -2 037 | 1 199 | — | -838 |
Iso-Britannia | -782 | 957 | — | 175 |
Muut | -1 253 | 1 798 | -87 | 458 |
Yhteensä | -16 868 | 20 914 | -87 | 3 959 |
milj. EUR | 2024 | 2023 |
Rahastoidut | 12 665 | 12 782 |
Osittain rahastoidut | 2 252 | 3 149 |
Rahastoimattomat | 872 | 937 |
Yhteensä | 15 789 | 16 868 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 162 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 163 | |||||
2024 | 2023 | ||||||||
milj. EUR | Yhdysvallat eläkkeet | Yhdysvallat eläköitymisen jälkeiset järjestelyt | Muut eläkkeet | Yhteensä | Yhdysvallat eläkkeet | Yhdysvallat eläköitymisen jälkeiset järjestelyt | Muut eläkkeet | Yhteensä | |
1.1. | -11 325 | -1 471 | -4 072 | -16 868 | -12 340 | -1 615 | -4 357 | -18 312 | |
Kauden työsuoritukseen perustuvat menot | -86 | — | -62 | -148 | -83 | — | -74 | -157 | |
Korkokulut | -509 | -67 | -142 | -718 | -563 | -73 | -173 | -809 | |
Aiempaan työsuoritukseen perustuvat menot | -12 | — | 7 | -5 | -9 | — | 3 | -6 | |
Eläkevastuiden täyttämiset(1) | — | — | 178 | 178 | — | — | 501 | 501 | |
Yhteensä | -607 | -67 | -19 | -693 | -655 | -73 | 257 | -471 | |
Uudelleenmäärittämisestä johtuvat erät: | |||||||||
Väestötilastollisten oletusten muutoksesta johtuva voitto/tappio | 114 | 17 | 32 | 163 | 66 | 1 | -12 | 55 | |
Taloudellisten oletusten muutoksista johtuva voitto/tappio | 463 | 62 | 88 | 613 | -114 | -26 | -161 | -301 | |
Kokemusperusteiset voitot/tappiot | 94 | 27 | -13 | 108 | -43 | 28 | -11 | -26 | |
Yhteensä | 671 | 106 | 107 | 884 | -91 | 3 | -184 | -272 | |
Muuntoerot | -664 | -87 | -32 | -783 | 431 | 57 | -12 | 476 | |
Maksusuoritukset järjestelyyn osallistuvilta | — | -76 | -4 | -80 | — | -60 | -24 | -84 | |
Maksetut etuudet | 1 237 | 212 | 272 | 1 721 | 1 330 | 229 | 249 | 1 808 | |
Muut (2) | — | -10 | 40 | 30 | — | -12 | -1 | -13 | |
Yhteensä | 573 | 39 | 276 | 888 | 1 761 | 214 | 212 | 2 187 | |
31.12. | -10 688 | -1 393 | -3 708 | -15 789 | -11 325 | -1 471 | -4 072 | -16 868 | |
Etuuspohjaisten velvoitteiden keston painotettu keskiarvo (vuosina) | 9,1 | 10,3 | 10,1 | 9,5 | 7,7 | 8,8 | 10,6 | 8,5 | |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 164 | |||||
Järjestelyjen varojen käypä arvo | 2024 | 2023 | |||||||
milj. EUR | Yhdysvallat eläkkeet | Yhdysvallat eläköitymisen jälkeiset järjestelyt | Muut eläkkeet | Yhteensä | Yhdysvallat eläkkeet | Yhdysvallat eläköitymisen jälkeiset järjestelyt | Muut eläkkeet | Yhteensä | |
1.1. | 16 285 | 675 | 3 954 | 20 914 | 17 726 | 637 | 4 328 | 22 691 | |
Korkotuotot | 755 | 30 | 133 | 918 | 820 | 28 | 171 | 1 019 | |
Hallintokulut ja korko omaisuuserän enimmäismäärälle | -18 | — | -5 | -23 | -17 | — | -4 | -21 | |
Eläkevastuiden täyttämiset(1) | — | — | -183 | -183 | — | — | -494 | -494 | |
Yhteensä | 737 | 30 | -55 | 712 | 803 | 28 | -327 | 504 | |
Uudelleenmäärittämisestä johtuvat erät: | |||||||||
Järjestelyyn kuuluvien varojen tuotto, lukuun ottamatta korkotuottoon sisältyviä eriä | -576 | 50 | 44 | -482 | -186 | 62 | 48 | -76 | |
Yhteensä | -576 | 50 | 44 | -482 | -186 | 62 | 48 | -76 | |
Muuntoerot | 990 | 41 | 41 | 1 072 | -624 | -21 | 28 | -617 | |
Maksusuoritukset: | |||||||||
Työnantajilta | 27 | 3 | 25 | 55 | 27 | 7 | 41 | 75 | |
Järjestelyyn osallistuvilta | — | 76 | 4 | 80 | — | 60 | 24 | 84 | |
Maksetut etuudet | -1 237 | -212 | -179 | -1 628 | -1 330 | -229 | -181 | -1 740 | |
Section 420 -siirto(2) | -38 | 38 | — | — | -131 | 131 | — | — | |
Muut | — | — | — | — | — | — | -7 | -7 | |
Yhteensä | -258 | -54 | -109 | -421 | -2 058 | -52 | -95 | -2 205 | |
31.12. | 16 188 | 701 | 3 834 | 20 723 | 16 285 | 675 | 3 954 | 20 914 | |
Omaisuuserän enimmäismäärän vaikutukset | 2024 | 2023 | |||||||
milj. EUR | Yhdysvallat eläkkeet | Yhdysvallat eläköitymisen jälkeiset järjestelyt | Muut eläkkeet | Yhteensä | Yhdysvallat eläkkeet | Yhdysvallat eläköitymisen jälkeiset järjestelyt | Muut eläkkeet | Yhteensä | |
1.1. | — | — | -87 | -87 | — | — | -84 | -84 | |
Korkokulut | — | — | -1 | -1 | — | — | -2 | -2 | |
Uudelleenmäärittämisestä johtuvat erät: | |||||||||
Omaisuuserän enimmäismäärän muutos, lukuun ottamatta korkokuluun sisältyviä eriä | — | — | 6 | 6 | — | — | 5 | 5 | |
Muuntoerot | — | — | -3 | -3 | — | — | -6 | -6 | |
31.12. | — | — | -85 | -85 | — | — | -87 | -87 | |
Nettomäärä | 2024 | 2023 | |||||||
milj. EUR | Yhdysvallat eläkkeet | Yhdysvallat eläköitymisen jälkeiset järjestelyt | Muut eläkkeet | Yhteensä | Yhdysvallat eläkkeet | Yhdysvallat eläköitymisen jälkeiset järjestelyt | Muut eläkkeet | Yhteensä | |
31.12. | 5 500 | -692 | 41 | 4 849 | 4 960 | -796 | -205 | 3 959 | |
Koostuu seuraavista: | |||||||||
Etuuspohjaiset eläkevarat | 5 749 | — | 1 183 | 6 932 | 5 217 | — | 1 041 | 6 258 | |
Etuuspohjaiset eläkkeet ja muut työsuhteen päättymisen jälkeiset etuudet | -249 | -692 | -1 142 | -2 083 | -257 | -796 | -1 246 | -2 299 | |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 165 | |||||
milj. EUR | 2024 | 2023 | 2022 |
Kauden työsuoritukseen perustuvat menot(2) | 148 | 157 | 205 |
Aiempaan työsuoritukseen perustuvat menot(2) | 5 | 6 | -2 |
Korot, netto(3) | -176 | -187 | -92 |
Eläkevastuiden täyttämiset(2) | 5 | -7 | -10 |
Yhteensä | -18 | -31 | 101 |
milj. EUR | 2024 | 2023 | 2022 |
Järjestelyyn kuuluvien varojen tuotto, lukuun ottamatta korkotuottoon sisältyviä eriä | -482 | -76 | -4 646 |
Väestötilastollisten oletusten muutoksesta johtuva voitto/tappio | 163 | 55 | -4 |
Taloudellisten oletusten muutoksista johtuva tappio/voitto | 613 | -301 | 4 534 |
Kokemusperusteiset tappiot/voitot | 108 | -26 | -320 |
Omaisuuserän enimmäismäärän muutos, lukuun ottamatta korkokuluun sisältyviä eriä | 6 | 5 | 12 |
Yhteensä | 408 | -343 | -424 |
Diskonttauskorko | Kuolevuustaulukot | |||
2024 | 2023 | 2024 | ||
Yhdysvallat(1) | 5,3 % | 4,7 % | Pri-2012 w/MP-2020 Mortality projection scale | |
Saksa | 3,4 % | 3,2 % | Heubeck 2018G | |
Iso-Britannia(2) | 5,6 % | 4,5 % | CMI 2023 | |
Kaikkien maiden painotettu keskiarvo | 4,9 % | 4,4 % | ||
2024 | 2023 | Oletuksen muutos | Oletuksen kasvun vaikutus (1) milj. EUR | Oletuksen vähennyksen vaikutus (1) milj. EUR | |
Diskonttauskorko nykyarvojen määrittämiseksi | 4,9 % | 4,4 % | 1,0 % | 1 162 | -1 358 |
Eläkkeiden kasvuvauhti | 2,1 % | 3,3 % | 1,0 % | -226 | 175 |
Inflaatio | 2,0 % | 2,3 % | 1,0 % | -249 | 219 |
Elinajanodote | 86– 88 vuotta | 87– 88 vuotta | 1 vuosi | -589 | 559 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 166 | |||||
2024 | 2023 | ||||||||
milj. EUR | Noteeratut | Noteeraa- mattomat | Yhteensä | % järjestelyjen varoista | Noteeratut | Noteeraa- mattomat | Yhteensä | % järjestelyjen varoista | |
Oman pääoman ehtoiset arvopaperit | 1 055 | — | 1 055 | 5 % | 1 249 | — | 1 249 | 6 % | |
Vieraan pääoman ehtoiset arvopaperit | 14 721 | 142 | 14 863 | 72 % | 14 750 | 140 | 14 890 | 71 % | |
Vakuutussopimukset | — | 648 | 648 | 3 % | — | 807 | 807 | 4 % | |
Kiinteistöt | — | 860 | 860 | 4 % | — | 1 010 | 1 010 | 5 % | |
Lyhytaikaiset sijoitukset | 945 | — | 945 | 5 % | 689 | — | 689 | 3 % | |
Pääomasijoitukset ja muut | 103 | 2 249 | 2 352 | 11 % | 106 | 2 163 | 2 269 | 11 % | |
Yhteensä | 16 824 | 3 899 | 20 723 | 100 % | 16 794 | 4 120 | 20 914 | 100 % | |
(1) Vuodesta 2024 alkaen Nokia raportoi väliaikaiset käteisvarat liittyen eri omaisuusluokkien hallintaan osana kyseisiä omaisuusluokkia. Aiemmin nämä väliaikaiset käteisvarat raportoitiin osana lyhytaikaisia sijoituksia. Vertailutiedot on oikaistu vastaavasti. | |||||||||
Lähes kaikilla lyhytaikaisilla sijoituksilla, mukaan lukien käteisvarat sekä oman ja vieraan pääoman ehtoiset arvopaperit, on toimivilla markkinoilla noteeratut markkinahinnat. Oman pääoman ehtoiset arvopaperit sisältävät sijoituksia osakerahastoihin ja suoria sijoituksia, joilla on noteeratut markkinahinnat toimivilla markkinoilla. Vieraan pääoman ehtoiset arvopaperit ovat suoria sijoituksia valtioiden ja yritysten joukkovelkakirjoihin sekä sijoituksia korkorahastoihin, joilla on noteeratut markkinahinnat toimivilla markkinoilla. Vakuutussopimukset ovat kunkin maan paikallisen lainsäädännön mukaisesti laadittuja tavanmukaisia eläkevakuutussopimuksia. Kiinteistösijoitukset ovat sijoituksia liikekiinteistöihin ja kiinteistörahastoihin, jotka sijoittavat hajautetusti kiinteistöihin. Pääomasijoitukset ja muut sisältää sijoituksia pääomasijoitusyhtiöhin ja hedge-rahastoihin. |
Lyhytaikaiset sijoitukset ovat likvidejä varoja tai käteistä rahaa, jotka pidetään vain hyvin lyhyen ajanjakson ajan tavoiteltaessa taktista varojen uudelleenkohdistamista. Omaisuudenhoitajat määrittävät pääomasijoitusten nettovarallisuusarvot (NAV) operatiivisten tulosten, diskontattujen tulevien kassavirtojen ja markkinapohjaisten verrokkien pohjalta. Vaihtoehtoiset omaisuusluokat, kuten pääoma-, kiinteistö- ja absolute return -rahastot arvostetaan omaisuudenhoitajien raportoimien viimeisimpien saatavilla olevien arvonmääritysten pohjalta, jotka Nokia edelleen arvioi, ja joita oikaistaan ottamalla huomioon myöhemmät kassavirrat. |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 167 | |||||
Eläköitymisen jälkeiset | ||||||||||
Eläkejärjestelyt, Yhdysvallat | järjestelyt, Yhdysvallat | Muut maat | Yhteensä | |||||||
milj. EUR | Ehdot täyttävä johdon järjestely | Ehdot täyttävä työntekijöiden järjestely | Järjestelyt, jotka eivät täytä ehtoja | Ammattiliittojen aiemmin edustamien järjestelyt | Ammattiliittoihin kuulumattomien järjestelyt | |||||
2025 | 1 053 | 214 | 27 | 60 | 61 | 261 | 1 676 | |||
2026 | 983 | 198 | 26 | 53 | 62 | 241 | 1 563 | |||
2027 | 919 | 184 | 25 | 49 | 62 | 240 | 1 479 | |||
2028 | 861 | 170 | 24 | 79 | 62 | 244 | 1 440 | |||
2029 | 810 | 157 | 23 | 72 | 63 | 269 | 1 394 | |||
2030–2034 | 3 343 | 609 | 101 | 273 | 309 | 1 346 | 5 981 | |||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 168 | |||||
Osio 4 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 169 | |||||
milj. EUR | Liikearvo | Aineettomat hyödykkeet | Yhteensä |
2024 | |||
Hankintameno 1.1. | 6 629 | 9 893 | 16 522 |
Lisäykset | — | 97 | 97 |
Liiketoimintojen yhdistämisen kautta toteutuneet lisäykset | 33 | — | 33 |
Myytävänä olevat omaisuuserät | -38 | -170 | -208 |
Myynnit ja käytöstä poistamiset | -11 | -282 | -293 |
Muuntoerot | 260 | 255 | 515 |
Hankintameno 31.12. | 6 873 | 9 793 | 16 666 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1. | -1 125 | -8 807 | -9 932 |
Poistot | — | -390 | -390 |
Myytävänä olevat omaisuuserät | — | 165 | 165 |
Myynnit ja käytöstä poistamiset | — | 278 | 278 |
Muuntoerot | -12 | -237 | -249 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12. | -1 137 | -8 991 | -10 128 |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 5 504 | 1 086 | 6 590 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 5 736 | 802 | 6 538 |
2023 | |||
Hankintameno 1.1. | 6 799 | 9 778 | 16 577 |
Lisäykset | — | 299 | 299 |
Myynnit, käytöstä poistamiset ja myytävänä olevat omaisuuserät | -22 | -23 | -45 |
Muuntoerot | -148 | -161 | -309 |
Hankintameno 31.12. | 6 629 | 9 893 | 16 522 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1. | -1 132 | -8 515 | -9 647 |
Poistot | — | -423 | -423 |
Arvonalentumistappiot | — | -26 | -26 |
Myynnit ja käytöstä poistamiset | — | 17 | 17 |
Muuntoerot | 7 | 140 | 147 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12. | -1 125 | -8 807 | -9 932 |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 5 667 | 1 263 | 6 930 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 5 504 | 1 086 | 6 590 |
milj. EUR | 2024 | 2023 |
Asiakassuhteet | 317 | 605 |
Patentit ja lisenssit | 304 | 316 |
Teknologiat ja hankitut keskeneräiset T&K- projektit | 12 | 31 |
Tavaramerkit ja muut | 51 | 60 |
Keskeneräiset aineettomat hyödykkeet | 118 | 74 |
Yhteensä | 802 | 1 086 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 170 | |||||
milj. EUR | 2024 | 2023 |
Verkkoinfrastruktuuri | 2 831 | 2 739 |
Matkapuhelinverkot | 2 346 | 2 228 |
Pilvi- ja verkkopalvelut | 559 | 537 |
Loppuarvon kasvuprosentti | Diskonttauskorko verojen jälkeen | ||||
Keskeinen oletus % | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Verkkoinfrastruktuuri | 1,5 % | 1,0 % | 9,4 % | 9,3 % | |
Matkapuhelinverkot | 1,0 % | 1,0 % | 8,4 % | 8,3 % | |
Pilvi- ja verkkopalvelut | 1,5 % | 1,0 % | 8,0 % | 7,7 % | |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 171 | |||||
Rakennukset ja rakennelmat | |
Rakennukset ja rakennelmat | 20–33 vuotta |
Kevyet rakennukset ja rakennelmat | 3–20 vuotta |
Vesialukset(1) | |
Kaapelialukset | 15–40 vuotta |
Kaapelointivälineet | 4–10 vuotta |
Koneet ja kalusto | |
Tuotannon koneet ja mittaus- ja testauskalusto | 1–5 vuotta |
Muut koneet ja kalusto | 3–10 vuotta |
(1) Vesialukset liittyvät Submarine Networks -liiketoimintaan, joka esitetään lopetettuna toimintona. Vuoden 2024 toisella neljänneksellä Submarine Networks -liiketoiminnan varat luokiteltiin myytävänä oleviksi. Ks. lisätietoja liitetiedosta 2.6. Lopetetut toiminnot. | |
milj. EUR | Maa-alueet, rakennukset, rakennelmat ja vesialukset | Koneet, kalusto ja muut | Keskeneräiset hankinnat | Yhteensä |
2024 | ||||
Hankintameno 1.1. | 1 434 | 3 547 | 167 | 5 148 |
Lisäykset | 22 | 230 | 115 | 367 |
Uudelleenluokittelu | 50 | 55 | -105 | — |
Myynnit ja käytöstä poistaminen | -51 | -199 | -4 | -254 |
Myytävänä olevat omaisuuserät | -548 | -306 | -50 | -904 |
Muuntoerot | 39 | 63 | 3 | 105 |
Hankintameno 31.12. | 946 | 3 390 | 126 | 4 462 |
Kertyneet poistot 1.1. | -569 | -2 628 | — | -3 197 |
Poistot | -80 | -321 | — | -401 |
Arvonalentumistappiot | -55 | — | — | -55 |
Myynnit ja käytöstä poistaminen | 40 | 190 | — | 230 |
Myytävänä olevat omaisuuserät | 171 | 223 | — | 394 |
Muuntoerot | -25 | -46 | — | -71 |
Kertyneet poistot 31.12. | -518 | -2 582 | — | -3 100 |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 865 | 919 | 167 | 1 951 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 428 | 808 | 126 | 1 362 |
2023 | ||||
Hankintameno 1.1. | 1 409 | 3 589 | 248 | 5 246 |
Lisäykset | 33 | 314 | 115 | 462 |
Uudelleenluokittelu | 107 | 85 | -192 | — |
Myynnit ja käytöstä poistaminen | -88 | -374 | -1 | -463 |
Muuntoerot | -27 | -67 | -3 | -97 |
Hankintameno 31.12. | 1 434 | 3 547 | 167 | 5 148 |
Kertyneet poistot 1.1. | -575 | -2 656 | — | -3 231 |
Poistot | -90 | -358 | — | -448 |
Myynnit ja käytöstä poistaminen | 79 | 333 | — | 412 |
Muuntoerot | 17 | 53 | — | 70 |
Kertyneet poistot 31.12. | -569 | -2 628 | — | -3 197 |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 834 | 933 | 248 | 2 015 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 865 | 919 | 167 | 1 951 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 172 | |||||
Rakennukset | 3– 15 vuotta |
Muut | 3– 5 vuotta |
milj. EUR | Rakennukset | Muut | Yhteensä |
2024 | |||
Hankintameno 1.1. | 1 434 | 275 | 1 709 |
Lisäykset(1) | 36 | 95 | 131 |
Myytävänä olevat omaisuuserät | -25 | -47 | -72 |
Käytöstä poistaminen | -48 | -38 | -86 |
Muuntoerot | 25 | 1 | 26 |
Hankintameno 31.12. | 1 422 | 286 | 1 708 |
Kertyneet poistot 1.1. | -677 | -126 | -803 |
Poistot | -135 | -88 | -223 |
Arvonalentumistappiot | -43 | — | -43 |
Myytävänä olevat omaisuuserät | 4 | 40 | 44 |
Käytöstä poistaminen | 48 | 38 | 86 |
Muuntoerot | -10 | -1 | -11 |
Kertyneet poistot 31.12. | -813 | -137 | -950 |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 757 | 149 | 906 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 609 | 149 | 758 |
2023 | |||
Hankintameno 1.1. | 1 423 | 241 | 1 664 |
Lisäykset(1) | 74 | 129 | 203 |
Käytöstä poistaminen | -39 | -96 | -135 |
Muuntoerot | -24 | 1 | -23 |
Hankintameno 31.12. | 1 434 | 275 | 1 709 |
Kertyneet poistot 1.1. | -589 | -146 | -735 |
Poistot | -140 | -76 | -216 |
Arvonalentumistappiot | 2 | — | 2 |
Käytöstä poistaminen | 39 | 96 | 135 |
Muuntoerot | 11 | — | 11 |
Kertyneet poistot 31.12. | -677 | -126 | -803 |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 834 | 95 | 929 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 757 | 149 | 906 |
(1) Lisäykset sisältää uudet vuokrasopimukset sekä olemassa olevien vuokrasopimusten muutokset ja uudelleen määrittämisestä johtuvat erät. | |||
milj. EUR | 2024 | 2023 | 2022 |
Käyttöoikeusomaisuuserien poistot (1) | -223 | -216 | -225 |
Vuokrasopimusvelkojen korkokulut (1) | -33 | -28 | -26 |
Arvonalentumistappiot ja niiden peruutukset | -43 | 2 | 6 |
Yhteensä | -299 | -242 | -245 |
(1) Sisältää sekä jatkuviin että lopetettuihin toimintoihin liittyvät erät. | |||
milj. EUR | 2024 | 2023 | 2022 |
Vuokrasopimusvelkojen lyhennys(1) | -233 | -239 | -217 |
Vuokrasopimusvelkojen maksetut korot (1) | -33 | -28 | -26 |
Yhteensä | -266 | -267 | -243 |
(1) Sisältää sekä jatkuviin että lopetettuihin toimintoihin liittyvät erät. | |||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 173 | |||||
milj. EUR | 2024 | 2023 |
Raaka-aineet ja puolivalmisteet | 708 | 1 156 |
Valmiit tuotteet | 930 | 980 |
Keskeneräiset asiakasprojektit | 525 | 583 |
Yhteensä | 2 163 | 2 719 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 174 | |||||
Asiakassopimuksiin perustuvat erät Nokia pyrkii varmistamaan mahdollisimman korkean laadun niin myyntisaamisten ja asiakassopimuksiin perustuvien omaisuuserien kuin asiakkaille myönnettyjen lainojen osalta. Konsernitasoiset puitteet ja toimintaohjeet liiketoimintaan liittyvien luottoriskien hallinnan osalta hyväksyy konsernin talousjohtaja. Kyseiset toimintaohjeet edellyttävät, että luottopäätökset perustuvat eri liiketoiminta-alueiden asiakkaiden luottokelpoisuuden arviointiin ja merkittävien asiakassaatavien osalta luottoluokitukseen sekä konsernin sisäisesti määriteltyjen periaatteiden mukaisesti asetettuihin luottorajoihin. Asiakkaiden merkittävät luottorajat hyväksytään konsernitasolla. Luottoriskejä valvotaan kaikissa liiketoiminnoissa, ja riskiä pienennetään tarvittaessa tapauskohtaisesti käyttämällä rembursseja, takauksia, vakuuksia, vakuutuksia sekä myymällä saatavia valikoidusti. |
Myyntisaamisten, asiakassopimuksiin perustuvien omaisuuserien ja asiakkaille myönnettyjen lainojen ikäjakauma 31.12. | |||||
Eräpäivästä kulunut | |||||
milj. EUR | Erääntymättömät | 1–30 päivää | 31–180 päivää | yli 180 päivää | Yhteensä |
2024 | |||||
Myyntisaamiset(1) | 4 894 | 163 | 195 | 213 | 5 465 |
Asiakassopimuksiin perustuvat omaisuuserät | 694 | — | — | — | 694 |
Asiakkaille myönnetyt lainat | 70 | — | — | — | 70 |
Bruttosaamiset yhteensä | 5 658 | 163 | 195 | 213 | 6 229 |
Odotettavissa olevia luottotappioita koskeva vähennyserä | -78 | -9 | -31 | -108 | -226 |
Nettosaamiset yhteensä | 5 580 | 154 | 164 | 105 | 6 003 |
2023 | |||||
Myyntisaamiset(1) | 4 404 | 157 | 279 | 430 | 5 270 |
Asiakassopimuksiin perustuvat omaisuuserät | 1 136 | — | — | — | 1 136 |
Asiakkaille myönnetyt lainat | 207 | 1 | 20 | 88 | 316 |
Bruttosaamiset yhteensä | 5 747 | 158 | 299 | 518 | 6 722 |
Odotettavissa olevia luottotappioita koskeva vähennyserä(2) | -207 | -8 | -80 | -302 | -597 |
Nettosaamiset yhteensä | 5 540 | 150 | 219 | 216 | 6 125 |
(1) Nokian maksuehdot ovat keskimäärin 89 ( 104 vuonna 2023 ) päivää. (2) Vuonna 2023 odotettavissa olevan luottotappiovarauksen vähennys sisältää 29 miljoonan euron siirron muihin varauksiin. | |||||
Tuloslaskelmaan kuluksi kirjatun odotettavissa olevan luottotappion peruutus oli 137 miljoonaa euroa vuonna 2024 ja 16 miljoonaa euroa vuonna 2023 . Tuloslaskelmaan kuluksi kirjattu odotettavissa oleva luottotappio oli 160 miljoonaa euroa vuonna 2022. |
31.12.2024 luottoriskin johdosta arvoltaan alentuneisiin rahoitusvaroihin liittyvä odotettavissa olevia luottotappioita koskeva vähennyserä oli 62 miljoonaa euroa ( 396 miljoonaa euroa vuonna 2023 ja 379 miljoonaa euroa vuonna 2022). Vuonna 2024 odotettavissa olevia luottotappioita koskevan vähennyserän muutos, 334 miljoonaa euroa, sisältää 233 miljoonan euron peruutuksen liittyen luottoriskin johdosta arvoltaan alentuneisiin rahoitusvaroihin, jotka alaskirjattiin tilikauden aikana sekä 111 miljoonan euron peruutuksen liittyen luottoriskin johdosta arvoltaan alentuneisiin rahoitusvaroihin, joista saatiin maksu tilikauden aikana. |
Sopimuksen mukainen jäljellä oleva määrä rahoitusvaroista, jotka on kirjattu pois lopullisena luottotappiona vuonna 2024 ja joihin edelleen kohdistetaan perintätoimenpiteitä, on 68 miljoonaa euroa (0 miljoonaa euroa vuonna 2023). |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 175 | |||||
Asiakas | 2024 | 2023 |
Asiakas 1 | 7,5 % | 12,2 % |
Asiakas 2 | 4,9 % | 3,6 % |
Asiakas 3 | 4,7 % | 3,4 % |
Yhteensä | 17,1 % | 19,2 % |
Maa | 2024 | 2023 |
Maa 1(1) | 21,5 % | 19,0 % |
Maa 2 | 10,6 % | 11,7 % |
Maa 3 | 5,8 % | 6,1 % |
Yhteensä | 37,9 % | 36,8 % |
milj. EUR | 2024 | 2023 |
T&K-toimintaan liittyvät veronhyvitykset | 144 | 127 |
Välilliset verosaatavat | 27 | 45 |
Muut | 39 | 41 |
Yhteensä | 210 | 213 |
milj. EUR | 2024 | 2023 |
ALV- ja muut välilliset verosaatavat | 300 | 302 |
Sopimusvalmistukseen liittyvät ennakkomaksut | 126 | 128 |
IT-kuluihin liittyvät ennakkomaksut | 47 | 59 |
T&K-toimintaan liittyvät veronhyvitykset ja julkiset avustukset | 43 | 46 |
Liiketoimintojen myynteihin liittyvät saatavat | 23 | 28 |
Muut | 228 | 201 |
Yhteensä | 767 | 764 |
milj. EUR | 2024 | 2023 |
Palkat ja sosiaaliturvamaksuvelat | 30 | 42 |
Muut | 87 | 69 |
Yhteensä | 117 | 111 |
milj. EUR | 2024 | 2023 |
Palkat ja sosiaaliturvamaksuvelat | 1 531 | 1 176 |
Asiakashankkeisiin liittyvät siirtovelat(1) | 245 | 442 |
Alennukset ilman suoritevelvoitetta | 380 | 404 |
ALV- ja muut välilliset verovelat | 314 | 323 |
Muut(2) | 413 | 479 |
Yhteensä | 2 883 | 2 824 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 176 | |||||
milj. EUR | Uudelleen- järjestely- varaukset | Oikeudenkäynti- ja ympäristö- varaukset (1) | Takuu- varaukset | Varaukset sitovien ostosopimusten tappioista | Muut varaukset | Yhteensä |
1.1.2024 | 255 | 251 | 200 | 136 | 420 | 1 262 |
Kirjattu tuloslaskelmaan | ||||||
Lisäykset | 397 | 69 | 214 | 144 | 68 | 892 |
Peruutukset | -9 | -23 | -19 | -82 | -56 | -189 |
Kirjattu tuloslaskelmaan yhteensä | 388 | 46 | 195 | 62 | 12 | 703 |
Käytetty tilikauden aikana(2) | -424 | -64 | -128 | -53 | -34 | -703 |
Muuntoerot ja muut | — | 9 | -37 | — | -6 | -34 |
31.12.2024 | 219 | 242 | 230 | 145 | 392 | 1 228 |
Pitkäaikaiset | 89 | 151 | 19 | — | 220 | 479 |
Lyhytaikaiset | 130 | 91 | 211 | 145 | 172 | 749 |
(1) Ympäristövaraus oli 152 miljoonaa euroa 31.12.2024 (154 miljoonaa euroa 31.12.2023 ). (2) Uudelleenjärjestelyvarausten käyttöön sisältyy siirtoja siirtovelkoihin, joista 67 miljoonaa euroa oli siirtoveloissa 31.12.2024. | ||||||
Uudelleenjärjestelyvaraus Nokia kirjaa varauksen arvioiduista uudelleenjärjestelymenoista , kun yksityiskohtainen uudelleenjärjestelysuunnitelma on tehty, johto on sen hyväksynyt ja se on julkistettu. Uudelleenjärjestelymenot koostuvat pääosin henkilöstön uudelleenjärjestelykuluista. Muut merkittävät erät ovat kiinteistöjen vuokrasopimusten päättämiseen liittyvät kulut sekä tiettyjen muiden välittömästi uudelleenjärjestelyihin liittyvien sopimusten päättämisestä johtuvat kulut. 31.12.2024 varaus koostuu pääasiassa 16.3.2021 ja 19.10.2023 julkaistuihin ohjelmiin liittyvistä eristä. Suurimman osan uudelleenjärjestelyihin liittyvistä kassavirroista odotetaan toteutuvan seuraavien kahden vuoden aikana. |
Oikeudenkäynteihin liittyvät varaukset ja ympäristövaraukset Nokia kirjaa varauksen arvioiduista toteutuvista sovintoratkaisuista, jotka koskevat oikeudenkäyntejä. Nokia kirjaa myös varauksen maaperään, pohjaveteen, pintaveteen ja sedimenttiin liittyvien ympäristövaikutusten korjaamisen arvioiduista menoista, kun Nokian oikeudelliseksi tai tosiasialliseksi velvoitteeksi tulee korjata ympäristövahingot. Oikeudenkäynteihin liittyvien varausten ja ympäristövarauste n käyttö on niiden luonteen vuoksi epävarmaa ja jakaantuu yleensä usealle kaudelle. Ks. liitetieto |
Takuuvaraukset Nokia kirjaa varauksen arvioiduista kuluista, jotka aiheutuvat tuotteiden korjaamisesta tai korvaamisesta takuuaikana, kun vastaavat tuotot kirjataan. Varaus on arvio, joka perustuu historiallisiin korjaus- ja vaihtokuluihin. Takuuvaraukset tullaan oletettavasti käyttämään seuraavan 18 kuukauden kuluessa. |
Varaukset sitovien ostosopimusten tappioista Nokia kirjaa sitovista vaihto-omaisuuteen liittyvistä ostosopimuksista varauksen, mikäli nämä sitoumukset ylittävät arvioitua tarvetta vastaavan määrän kunakin raportointipäivänä. Varaukset sitovien ostosopimusten tappioista käytetään oletettavasti seuraavien 12 kuukauden kuluessa. |
Muut varaukset Nokia kirjaa oikeudellisiin tai tosiasiallisiin velvoitteisiin liittyviä varauksia kuten projektitappioihin, välillisiin veroihin liittyviä varauksia, liiketoimintojen myynteihin liittyviä varauksia, tiettyjä henkilöstöön liittyviä varauksia, jotka eivät ole uudelleenjärjestelyvarauksia, sekä hyödykkeiden käytöstä poistamiseen liittyviä velvoitteita varten tehtyjä varauksia. Muut varaukset käytetään oletettavasti seuraavien kahden vuoden aikana. |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 177 | |||||
Osio 5 |
Osakkeiden määrä (1000) | 2024 | 2023 | 2022 |
1.1. | 5 525 601 | 5 587 016 | 5 634 993 |
Osakeperusteisten maksujen suorittaminen | 24 380 | 16 886 | 15 986 |
Omien osakkeiden hankinta | -176 832 | -78 301 | -63 963 |
31.12. | 5 373 149 | 5 525 601 | 5 587 016 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 178 | |||||
Muun laajan tuloksen muutokset oman pääoman erien osalta | |||||
Arvonmuutosrahasto ja muut rahastot | |||||
Eläkkeiden | |||||
uudelleen | Suojauskustannus- | Arvonmuutos- | |||
milj. EUR | Muuntoerot(1) | määrittäminen | Suojausrahasto | rahasto | rahasto |
1.1.2022 | -396 | 4 242 | -7 | -1 | -15 |
Muuntoerot | 697 | — | — | — | — |
Nettosijoituksen suojaustappio | -147 | — | — | — | — |
Etuuspohjaisten eläkejärjestelyjen uudelleenmäärittäminen | — | -349 | — | — | — |
Käyvän arvon muutos, nettotuotot/-kulut | — | — | 24 | -27 | -208 |
Siirto tuloslaskelmaan | 14 | — | 61 | 10 | 175 |
Määräysvallattomien omistajien osuus muutoksesta | 1 | — | — | — | — |
31.12.2022 | 169 | 3 893 | 78 | -18 | -48 |
Muuntoerot | -547 | — | — | — | — |
Nettosijoituksen suojausvoitto | 105 | — | — | 3 | — |
Etuuspohjaisten eläkejärjestelyjen uudelleenmäärittäminen | — | -261 | — | — | — |
Käyvän arvon muutos, nettotuotot/-kulut | — | — | 2 | -25 | -87 |
Siirto tuloslaskelmaan | 19 | — | -66 | 38 | 96 |
Määräysvallattomien omistajien osuus muutoksesta | 5 | — | — | — | — |
31.12.2023 | -249 | 3 632 | 14 | -2 | -39 |
Muuntoerot | 623 | — | — | — | — |
Nettosijoituksen suojaustappio | -31 | — | — | -1 | — |
Etuuspohjaisten eläkejärjestelyjen uudelleenmäärittäminen | — | 326 | — | — | — |
Käyvän arvon muutos, nettotuotot/-kulut | — | — | 20 | -1 | 66 |
Siirto tuloslaskelmaan | -78 | — | -19 | 19 | -52 |
Määräysvallattomien omistajien osuus muutoksesta | -2 | — | — | — | — |
31.12.2024 | 263 | 3 958 | 15 | 15 | -25 |
(1) Muuntoerot 31.12.2024 sisältävät 154 miljoonan euron voiton liittyen nettosijoitusten suojauslaskentaan ( 186 miljoonan euron voiton vuonna 2023 ja 80 miljoonaa euron voiton vuonna 2022). | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 179 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 180 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 181 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 182 | |||||
2024 | 2023 | ||||||||||||||||||
Kirjanpitoarvo | Käypä arvo(1) | Kirjanpitoarvo | Käypä arvo(1) | ||||||||||||||||
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti | Käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta (2) | Käypään arvoon tulosvaikutteisesti | Käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta (2) | ||||||||||||||||
milj. EUR | Jaksotettuun hankintamenoon | Taso 1 | Taso 2 | Taso 3 | Taso 2 | Yhteensä | Yhteensä | Jaksotettuun hankintamenoon | Taso 1 | Taso 2 | Taso 3 | Taso 2 | Yhteensä | Yhteensä | |||||
Pitkäaikaiset korolliset sijoitukset | 457 | — | — | — | — | 457 | 466 | 715 | — | — | — | — | 715 | 717 | |||||
Venture fund -sijoitukset | — | — | — | 865 | — | 865 | 865 | — | 5 | — | 779 | — | 784 | 784 | |||||
Muut pitkäaikaiset rahoitusvarat | 179 | — | 97 | — | 40 | 316 | 316 | 161 | — | 96 | — | 59 | 316 | 316 | |||||
Muut lyhytaikaiset rahoitusvarat | 315 | 92 | — | — | 25 | 432 | 432 | 263 | — | — | — | 22 | 285 | 285 | |||||
Johdannaisvarat(3) | — | — | 197 | — | — | 197 | 197 | — | — | 134 | — | — | 134 | 134 | |||||
Myyntisaamiset(4) | — | — | — | — | 5 248 | 5 248 | 5 248 | — | — | — | — | 4 921 | 4 921 | 4 921 | |||||
Lyhytaikaiset korolliset sijoitukset | 486 | — | 1 175 | — | — | 1 661 | 1 661 | 874 | — | 691 | — | — | 1 565 | 1 565 | |||||
Rahavarat | 5 251 | — | 1 372 | — | — | 6 623 | 6 623 | 4 791 | — | 1 443 | — | — | 6 234 | 6 234 | |||||
Rahoitusvarat yhteensä | 6 688 | 92 | 2 841 | 865 | 5 313 | 15 799 | 15 808 | 6 804 | 5 | 2 364 | 779 | 5 002 | 14 954 | 14 956 | |||||
Pitkäaikaiset korolliset velat | 2 918 | — | — | — | — | 2 918 | 2 986 | 3 637 | — | — | — | — | 3 637 | 3 614 | |||||
Muut pitkäaikaiset rahoitusvelat | 33 | — | — | 45 | — | 78 | 78 | 33 | — | — | 28 | — | 61 | 61 | |||||
Lyhytaikaiset korolliset velat | 969 | — | — | — | — | 969 | 969 | 554 | — | — | — | — | 554 | 555 | |||||
Muut lyhytaikaiset rahoitusvelat | 883 | — | — | 488 | — | 1 371 | 1 371 | 65 | — | — | 471 | — | 536 | 536 | |||||
Johdannaisvelat(3) | — | — | 299 | — | — | 299 | 299 | — | — | 286 | — | — | 286 | 286 | |||||
Alennukset ilman suoritevelvoitetta(4) | 380 | — | — | — | — | 380 | 380 | 404 | — | — | — | — | 404 | 404 | |||||
Ostovelat | 3 213 | — | — | — | — | 3 213 | 3 213 | 3 423 | — | — | — | — | 3 423 | 3 423 | |||||
Rahoitusvelat yhteensä | 8 396 | — | 299 | 533 | — | 9 228 | 9 296 | 8 116 | — | 286 | 499 | — | 8 901 | 8 879 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 183 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 184 | |||||
Korolliset velat ja muut lainat Taulukossa esitetyt lainat ovat vakuudettomia eikä niihin liity rahoituskovenantteja. | ||||||
Nimellisarvo | Lopullinen | Kirjanpitoarvo milj. EUR(1) | ||||
Liikkeeseenlaskija/velallinen | Rahoitusväline | Valuutta | (milj.) | eräpäivä | 2024 | 2023 |
Nokia Oyj | 2,00 % velkakirja | EUR | 378 | 3/2024 | — | 375 |
Nokia Oyj | EIP T&K laina | EUR | 500 | 2/2025 | 500 | 500 |
Nokia Oyj | NIB T&K laina | EUR | 83 | 5/2025 | 83 | 167 |
Nokia Oyj | 2,375 % velkakirja | EUR | 292 | 5/2025 | 292 | 289 |
Nokia Oyj | 2,00 % velkakirja | EUR | 630 | 3/2026 | 624 | 614 |
Nokia Oyj | 4,375 % velkakirja | USD | 500 | 6/2027 | 458 | 430 |
Nokia of America Corporation | 6,50 % velkakirja | USD | 74 | 1/2028 | 71 | 67 |
Nokia Oyj | 3,125 % velkakirja | EUR | 500 | 5/2028 | 487 | 479 |
Nokia of America Corporation | 6,45 % velkakirja | USD | 206 | 3/2029 | 199 | 187 |
Nokia Oyj | 4,375 % kestävyys- tavoitteisiin sidottu velkakirja (2) | EUR | 500 | 8/2031 | 513 | 510 |
Nokia Oyj | NIB T&K laina(3) | EUR | 100 | 10/2032 | 100 | — |
Nokia Oyj | 6,625 % velkakirja | USD | 500 | 5/2039 | 455 | 463 |
Nokia Oyj ja useat tytäryhtiöt | Muut lainat | 105 | 110 | |||
Yhteensä | 3 887 | 4 191 | ||||
2024 | 2023 | ||||
milj. EUR | Rahoitusvarat | Rahoitusvelat | Rahoitusvarat | Rahoitusvelat | |
1.1. | 779 | -499 | 823 | -550 | |
Nettovoitto/-tappio tuloslaskelmassa | 40 | -25 | -76 | 31 | |
Lisäykset(1) | 96 | -13 | 56 | — | |
Vähennykset(1) | -45 | 16 | -24 | 19 | |
Siirrot pois tasolta 3 | -5 | — | — | — | |
Muut muutokset | — | -12 | — | 1 | |
31.12. | 865 | -533 | 779 | -499 | |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 185 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 186 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 187 | |||||
2024 | 2023 | ||||||||||
Vastaavaa | Vastattavaa | Vastaavaa | Vastattavaa | ||||||||
milj. EUR | Käypä arvo(1) | Nimellisarvo(2) | Käypä arvo(1) | Nimellisarvo(2) | Käypä arvo(1) | Nimellisarvo(2) | Käypä arvo(1) | Nimellisarvo(2) | |||
Ennakoitujen rahavirtojen suojaus | |||||||||||
Valuuttatermiinit | 7 | 381 | -19 | 733 | 26 | 1 206 | -19 | 1 039 | |||
Ostetut valuuttaoptiot | — | 90 | — | — | 3 | 466 | — | — | |||
Myydyt valuuttaoptiot | — | — | — | — | — | — | — | 23 | |||
Polttoainejohdannaiset | — | — | — | — | — | — | -1 | 50 | |||
Ennakoitujen rahavirtojen ja käyvän arvon suojaukset(3) | |||||||||||
Koron- ja valuutanvaihtosopimukset | 15 | 241 | -97 | 722 | — | — | -144 | 905 | |||
Käyvän arvon suojaus | |||||||||||
Koronvaihtosopimukset | 28 | 1 130 | -10 | 792 | 24 | 1 195 | -28 | 1 105 | |||
Valuuttatermiinit | — | — | — | — | 14 | 627 | -59 | 1 337 | |||
Kiinteäehtoiset sitoumukset | — | — | — | — | 22 | 1 788 | -9 | 434 | |||
Ulkomaisiin yksiköihin tehtyjen nettosijoitusten suojat | |||||||||||
Valuuttatermiinit | 3 | 527 | -8 | 971 | 6 | 1 111 | — | 81 | |||
Johdannaiset, joihin ei sovelleta suojauslaskentaa ja jotka arvostetaan käypään arvoon tuloslaskelmassa | |||||||||||
Valuuttatermiinit | 110 | 7 129 | -165 | 6 124 | 58 | 6 889 | -35 | 6 012 | |||
Ostetut valuuttaoptiot | 15 | 770 | — | — | — | 10 | — | — | |||
Kytketyt johdannaiset(4) | 19 | 996 | — | — | 3 | 620 | — | — | |||
Muut johdannaiset | — | — | — | — | — | 12 | — | — | |||
Yhteensä | 197 | 11 264 | -299 | 9 342 | 156 | 13 924 | -295 | 10 986 | |||
Nimellisarvo (milj. valuutassa) | Käypä arvo milj. EUR | |||||||
Yhtiö | Rahoitusväline | Valuutta | Lopullinen eräpäivä | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Nokia Oyj | Koronvaihtosopimus | EUR | 3/2024 | — | 378 | — | 2 | |
Nokia Oyj | Koronvaihtosopimus | EUR | 5/2025 | 292 | 292 | 3 | — | |
Nokia Oyj | Koronvaihtosopimus | EUR | 3/2026 | 630 | 630 | -1 | -13 | |
Nokia Oyj | Koron- ja valuutanvaihtosopimus | USD | 6/2027 | 500 | 500 | 9 | -28 | |
Nokia Oyj | Koronvaihtosopimus | EUR | 5/2028 | 500 | 500 | -7 | -13 | |
Nokia Oyj | Koronvaihtosopimus | EUR | 8/2031 | 500 | 500 | 22 | 20 | |
Nokia Oyj | Koron- ja valuutanvaihtosopimus | USD | 5/2039 | 500 | 500 | -92 | -116 | |
Yhteensä | -66 | -148 | ||||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 188 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 189 | |||||
milj. EUR | USD | CNY | INR | GBP |
2024 | ||||
Rahavirtojen suojauslaskennassa määritetyn suojatun erän valuuttariski, netto(1) | 450 | -220 | -175 | 222 |
Nettosijoitusten suojauslaskennassa määritetyn suojatun erän valuuttariski(3) | 135 | 783 | 208 | 152 |
Korollisten velkojen valuuttariski(4) | -786 | — | — | — |
Tase-erien valuuttariski, pois lukien korolliset velat, netto | 961 | -822 | -718 | -100 |
Muut valuuttajohdannaiset, kirjattuna tulosvaikutteisesti käypään arvoon, netto(5) | 735 | 813 | 200 | 83 |
2023 | ||||
Rahavirtojen suojauslaskennassa määritetyn suojatun erän valuuttariski, netto(1) | 606 | -232 | -153 | 36 |
Käyvän arvon suojauslaskennassa määritetyn suojatun erän valuuttariski, netto(2) | 1 354 | — | — | — |
Nettosijoitusten suojauslaskennassa määritetyn suojatun erän valuuttariski(3) | — | 788 | 184 | 106 |
Korollisten velkojen valuuttariski(4) | -750 | — | — | — |
Tase-erien valuuttariski, pois lukien korolliset velat, netto | 2 475 | -804 | -346 | -52 |
Muut valuuttajohdannaiset, kirjattuna tulosvaikutteisesti käypään arvoon, netto(5) | -205 | 720 | -38 | 108 |
milj. EUR | Rahavirtojen suojaus(1) | Nettosijoitusten suojaus(1) | Valuuttariskien käyvän arvon suojaus(1) | Käyvän arvon ja rahavirtojen suojaus(1) |
2024 | ||||
Suojausinstrumenttien kirjanpitoarvo | -12 | -5 | — | -88 |
Suojausinstrumenttien nimellisarvo | -1 043 | -1 498 | — | 2 885 |
Suojauskohteiden nimellisarvo | 1 043 | 1 498 | — | -2 885 |
Suojausinstrumenttien perusarvon muutos 1.1. alkaen | -3 | -39 | — | 10 |
Suojauskohteiden arvon muutos suojauksen tehokkuuden määrittämiseksi | 6 | 39 | — | -13 |
2023 | ||||
Suojausinstrumenttien kirjanpitoarvo | 2 | 5 | -45 | -174 |
Suojausinstrumenttien nimellisarvo | -968 | -1 166 | -1 354 | 3 205 |
Suojauskohteiden nimellisarvo | 968 | 1 166 | 1 354 | -3 205 |
Suojausinstrumenttien perusarvon muutos 1.1. alkaen | 22 | 132 | 40 | 89 |
Suojauskohteiden arvon muutos suojauksen tehokkuuden määrittämiseksi | -15 | -132 | -42 | -93 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 190 | |||||
VaR-riskiluvut Nokian valuuttariskiherkkyydelle on esitetty alla olevan taulukon ”VaR yhteensä” -sarakkeessa, ja havainnollistettu vaikutus tilinpäätökseen on esitetty ”Tulos”, ”Laaja tulos” ja ”Kertyneet muuntoerot” -sarakkeissa. | |||||||||
2024 | 2023 | ||||||||
Havainnollistettu vaikutus tilinpäätökseen | Havainnollistettu vaikutus tilinpäätökseen | ||||||||
milj. EUR | VaR yhteensä | Tulos | Laaja tulos | Kertyneet muuntoerot | VaR yhteensä | Tulos | Laaja tulos | Kertyneet muuntoerot | |
31.12. | 36 | 40 | 23 | — | 72 | 67 | 18 | — | |
Vuoden keskiarvo | 19 | 15 | 21 | — | 32 | 25 | 23 | — | |
Vuoden vaihteluväli | 8-36 | 9-40 | 11-25 | 0-0 | 19-72 | 12-67 | 9-40 | 0-0 | |
Merkittävimmät valuuttasuojausinstrumentit rahavirtojen, nettosijoitusten ja käyvän arvon suojauslaskennassa 31.12.: | ||||||||
Maturiteettijakauma nimellisarvoista (milj. EUR)(1) | ||||||||
Valuutta | Käypä arvo (milj. EUR) | Painotettu keski- määräinen suojaustaso | Yhteensä | Erääntyy 3 kk:n kuluessa | Erääntyy 3– 12 kk:n kuluessa | Erääntyy 1– 3 vuoden kuluessa | Erääntyy yli 3 vuoden kuluttua | |
2024 | ||||||||
Rahavirtojen suojauslaskenta | GBP | -5 | 0,8423 | -222 | -69 | -153 | — | — |
USD | -11 | 1,0670 | -459 | -170 | -289 | — | — | |
Nettosijoitusten suojauslaskenta | CNY | -6 | 7,6474 | -783 | -783 | — | — | — |
INR | — | 88,8518 | -208 | -186 | -22 | — | — | |
2023 | ||||||||
Rahavirtojen suojauslaskenta | GBP | -1 | 0,8640 | -219 | -63 | -156 | — | — |
USD | 5 | 1,0881 | -860 | -231 | -629 | — | — | |
USD | -2 | 1,0832 | 257 | — | 119 | 131 | 7 | |
Nettosijoitusten suojauslaskenta | CNY | 4 | 7,8152 | -788 | -788 | — | — | — |
Valuuttariskin käyvän arvon suojauslaskenta | USD | -45 | 1,1196 | -1 354 | -427 | -301 | -616 | -10 |
(1) Valuuttasuojan negatiivinen nimellisarvo viittaa valuutan myyntiin ja positiivinen valuutan ostoon. | ||||||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 191 | |||||
Korkoriskin hallinnan alaisten erien korkoprofiili 31.12.: | |||||
2024 | 2023 | ||||
milj. EUR | Kiinteä korko | Vaihtuva korko(1) | Kiinteä korko | Vaihtuva korko(1) | |
Pitkäaikaiset korolliset sijoitukset | 457 | — | 715 | — | |
Lyhytaikaiset korolliset sijoitukset | 133 | 1 528 | 510 | 1 055 | |
Rahavarat | 54 | 6 569 | 55 | 6 179 | |
Korolliset velat | -3 150 | -737 | -3 483 | -708 | |
Rahoitusvarat ja -velat ennen johdannaisia | -2 506 | 7 360 | -2 203 | 6 526 | |
Korkojohdannaiset | 2 820 | -2 820 | 3 057 | -3 057 | |
Rahoitusvarat ja -velat johdannaisten jälkeen | 314 | 4 540 | 854 | 3 469 | |
(1) Kaikkien kolmen kuukauden sisällä erääntyvien rahavarojen sekä johdannaisiin liittyvien vakuussopimusten katsotaan olevan vaihtuvakorkoisia korkoriskin hallinnan näkökulmasta. | |||||
Nokian rahoitusvarojen ja -velkojen korkoriskiherkkyys on esitetty alla olevan taulukon ”Vaikutus käypään arvoon” -sarakkeessa sekä havainnollistettu vaikutus tilinpäätökseen on esitetty ”Tulosvaikutus” ja ”Vaikutus laajaan tulokseen” -sarakkeissa. | |||||||
2024 | 2023 | ||||||
milj. EUR | Vaikutus käypään arvoon | Tulosvaikutus | Vaikutus laajaan tulokseen | Vaikutus käypään arvoon | Tulosvaikutus | Vaikutus laajaan tulokseen | |
Korko – kasvu 100 peruspisteellä | 3 | 4 | — | -6 | 3 | 1 | |
Korko – lasku 100 peruspisteellä | -2 | -5 | — | 8 | -4 | -1 | |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 192 | |||||
Pitkäaikaisten ja lyhytaikaisten korollisten sijoitusten ja rahavarojen jakauma luottokelpoisuusluokittain. Jakauma perustuu S&P Global Ratings -luottoluokituslaitoksen luottokelpoisuusluokituksiin 31.12.: | ||||||||
Muut rahavarat ja korolliset sijoitukset | ||||||||
milj. EUR | Luottoluokitus(1) | Käteisvarat | Erääntyy alle 3 kk:n kuluessa | Erääntyy 3–12 kk:n kuluessa | Erääntyy 1–3 vuoden kuluessa | Erääntyy 3–5 vuoden kuluessa | Erääntyy yli 5 vuoden kuluessa | Yhteensä(2)(3) |
2024 | AAA | — | 1 496 | — | 8 | — | — | 1 504 |
AA+ – AA- | 720 | 727 | 12 | 27 | 6 | — | 1 492 | |
A+ – A- | 2 004 | 2 346 | 380 | 241 | 157 | 102 | 5 230 | |
BBB+ – BBB- | 48 | 244 | 15 | 63 | 26 | — | 396 | |
Muut | 117 | 2 | — | — | — | — | 119 | |
Yhteensä | 2 889 | 4 815 | 407 | 339 | 189 | 102 | 8 741 | |
2023 | AAA | — | 1 443 | 25 | — | — | — | 1 468 |
AA+ – AA- | 1 042 | 149 | 74 | — | 8 | — | 1 273 | |
A+ – A- | 2 183 | 1 340 | 301 | 255 | 245 | 23 | 4 347 | |
BBB+ – BBB- | 456 | 242 | 134 | 230 | 227 | — | 1 289 | |
Muut | 133 | 4 | — | — | — | — | 137 | |
Yhteensä | 3 814 | 3 178 | 534 | 485 | 480 | 23 | 8 514 | |
(1) Pankkiryhmien osalta oheisessa taulukossa on käytetty emoyhtiön luottoluokitusta. Tytäryhtiöiden luottoluokitus saattaa poiketa emoyhtiön luottoluokituksesta. (2) Pitkäaikaisiin ja lyhytaikaisiin korollisiin sijoituksiin ja rahavaroihin lukeutuu pankkitalletukset, strukturoidut talletukset, sijoitukset rahamarkkinarahastoihin ja sijoitukset rahamarkkinainstrumentteihin. (3) Instrumentit, jotka voidaan vaatia maksettaviksi ennen eräpäivää, on esitetty lopullisen erääntymisensä mukaan, mikäli se on määritetty. Instrumentit, joiden lopulliseen eräpäivään on yli kolme kuukautta, sisältävät 306 miljoonaa euroa (332 miljoonaa euroa vuonna 2023) instrumentteja, jotka voidaan vaatia maksettaviksi kolmen kuukauden kuluessa. | ||||||||
Seuraavassa taulukossa on esitetty rahoitusvarat ja -velat, joita koskee toimeenpantavissa oleva yleinen netotusjärjestely tai vastaava sopimus 31.12. Jotta taulukon luvut voisi täsmäyttää taseeseen, pitää ottaa huomioon myös erät, joita netotusjärjestely ei koske, ks. liitetieto 5.3. Johdannaiset ja kiinteäehtoisiin sitoumuksiin liittyvät varat ja velat. | ||||
Rahamäärät, joita ei ole netotettu taseeseen | ||||
milj. EUR | Taseeseen merkittyjen rahoitusvarojen/velkojen nettomäärä | Rahoitusinstrumentit varat/velat | Käteisvakuus saatu/annettu | Nettomäärä |
2024 | ||||
Johdannaisvarat | 178 | -143 | -33 | 2 |
Johdannaisvelat | -296 | 143 | 147 | -6 |
Yhteensä | -118 | — | 114 | -4 |
2023 | ||||
Johdannaisvarat | 131 | -115 | -15 | 1 |
Johdannaisvelat | -285 | 115 | 164 | -6 |
Yhteensä | -154 | — | 149 | -5 |
Rahoitusinstrumentteja, joita koskee toimeenpantavissa oleva yleinen netotusjärjestely tai vastaava sopimus, ei ole vähennetty taseessa toisistaan, koska tarkoitus ei ole selvittää niitä nettomääräisesti tai toteuttaa saamista ja velkaa yhtäaikaisesti. | ||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 193 | |||||
Velkojen kirjanpitoarvo (milj. EUR) | 2024 |
Esitetty ostoveloissa ja muissa veloissa | 564 |
Joista toimittajat ovat saaneet maksun | 250 |
Eräpäivien vaihteluväli laskun päiväyksen jälkeen (päivinä) | 2024 |
Järjestelyjen piirissä olevat velat | 60– 90 |
Järjestelyjen ulkopuoliset vastaavat ostovelat | 30– 120 |
Nokian merkittävät rahoitusjärjestelyt ja -ohjelmat 31.12.: | |||||
Nostettu (milj. EUR) | |||||
Sitoutunut/sitoutumaton | Rahoitusjärjestely | Valuutta | Nimellisarvo (milj.) | 2024 | 2023 |
Sitoutunut | Luottolimiittisopimus(1) | EUR | 1 412 | — | — |
Sitoutunut | NIB luottolimiittisopimus(2) | EUR | 250 | 100 | — |
Sitoutumaton | Suomalainen yritystodistusohjelma | EUR | 750 | — | — |
Sitoutumaton | Euro-Commercial Paper -ohjelma | EUR | 1 500 | — | — |
Sitoutumaton | Euro Medium Term Note -ohjelma(3) | EUR | 5 000 | 1 922 | 2 300 |
Yhteensä | 2 022 | 2 300 | |||
(1) Sopimus erääntyy kesäkuussa 2026. (2) Luottolimiittisopimuksesta jäljellä olevan 150 miljoonan euron nostoaika päättyy huhtikuussa 2025 (3) Kaikki euromääräiset joukkovelkakirjalainat on laskettu liikkeeseen Euro Medium Term Note -rahoitusohjelman puitteissa. | |||||
Eräillä rahoitusvelkojen muutoksilla ei ole välitöntä vaikutusta Nokian likviditeettiasemaan. Alla olevassa taulukossa on esitetty vuokrasopimusvelkojen, korollisten velkojen ja näihin liittyvien johdannaisten muutokset jaoteltuina rahavirrallisiin ja muihin muutoksiin. | |||||
milj. EUR | Pitkäaikaiset korolliset velat | Lyhytaikaiset korolliset velat | Pitkäaikaisia velkoja suojaavat johdannaiset (1) | Vuokrasopimusvelat(2) | Yhteensä |
1.1.2024 | 3 637 | 554 | 174 | 997 | 5 362 |
Rahavirrat | -361 | -6 | — | -225 | -592 |
Muut muutokset: | |||||
Valuuttakurssien muutokset | 64 | 2 | -49 | 15 | 32 |
Käyvän arvon muutokset | -5 | — | -37 | — | -42 |
Siirto pitkäaikaisten ja lyhytaikaisten välillä | -417 | 417 | — | — | — |
Myytävänä oleviin omaisuuseriin liittyvät velat | — | — | — | -30 | -30 |
Lisäykset(3) | — | — | — | 117 | 117 |
Muut | — | 2 | — | -11 | -9 |
31.12.2024 | 2 918 | 969 | 88 | 863 | 4 838 |
1.1.2023 | 4 249 | 228 | 246 | 1 042 | 5 765 |
Rahavirrat | -283 | -40 | -19 | -239 | -581 |
Muut muutokset: | |||||
Valuuttakurssien muutokset | -34 | -3 | 25 | -12 | -24 |
Käyvän arvon muutokset | 83 | — | -79 | — | 4 |
Siirto pitkäaikaisten ja lyhytaikaisten välillä | -374 | 374 | — | — | — |
Lisäykset(3) | — | — | — | 206 | 206 |
Muut | -4 | -5 | 1 | — | -8 |
31.12.2023 | 3 637 | 554 | 174 | 997 | 5 362 |
(1) Sisältää käyvän arvon ja rahavirtojen suojauslaskennan alaisia johdannaisia sekä sellaisia johdannaisia, jotka eivät ole suojauslaskennan alaisia mutta suojaavat pitkäaikaisia velkoja. (2) Sisältää pitkä- ja lyhytaikaiset vuokrasopimusvelat. Vuonna 2024 rahavirrat eivät sisällä Submarine Networks -liiketoiminnan rahavirtoja sen jälkeen, kun se luokiteltiin myytävänä olevaksi ja lopetetuksi toiminnoksi. (3) Sisältää uudet vuokrasopimukset sekä olemassa olevien vuokrasopimusten muutokset ja uudelleen määrittämisestä johtuvat erät. | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 194 | |||||
2024 | 2023 | ||||||||||||
Erääntyy | Erääntyy | ||||||||||||
milj. EUR | alle 3 kk:n kuluessa | 3–12 kk:n kuluessa | 1–3 vuoden kuluessa | 3–5 vuoden kuluessa | yli 5 vuoden kuluessa | Yhteensä | alle 3 kk:n kuluessa | 3–12 kk:n kuluessa | 1–3 vuoden kuluessa | 3–5 vuoden kuluessa | yli 5 vuoden kuluessa | Yhteensä | |
Pitkäaikaiset rahoitusvarat | |||||||||||||
Pitkäaikaiset korolliset sijoitukset | 3 | 5 | 359 | 129 | — | 496 | — | — | 394 | 385 | — | 779 | |
Muut pitkäaikaiset rahoitusvarat(1) | — | — | 57 | 8 | 48 | 113 | — | — | 60 | 8 | 46 | 114 | |
Lyhytaikaiset rahoitusvarat | |||||||||||||
Muut lyhytaikaiset rahoitusvarat lukuun ottamatta johdannaisia(1) | 318 | 99 | — | — | — | 417 | 216 | 31 | — | — | — | 247 | |
Lyhytaikaiset korolliset sijoitukset(2) | 1 390 | 279 | — | — | — | 1 669 | 998 | 595 | — | — | — | 1 593 | |
Rahavarat(2) | 6 351 | 114 | 80 | 83 | 25 | 6 653 | 6 017 | 52 | 30 | 138 | 26 | 6 263 | |
Nettona suoritettavien johdannaissaatavien rahavirrat: | |||||||||||||
Johdannaiset – saatavat | -6 | 3 | -1 | -1 | 4 | -1 | -7 | -2 | -11 | -12 | -10 | -42 | |
Bruttona suoritettavien johdannaissaatavien rahavirrat: | |||||||||||||
Johdannaiset – saatavat | 5 492 | 2 471 | 1 081 | 114 | — | 9 158 | 8 407 | 1 582 | 358 | 6 | — | 10 353 | |
Johdannaiset – velat | -5 428 | -2 416 | -1 017 | -106 | — | -8 967 | -8 349 | -1 560 | -353 | -6 | — | -10 268 | |
Myyntisaamiset | 4 529 | 933 | 39 | — | — | 5 501 | 3 834 | 1 316 | 184 | — | — | 5 334 | |
Pitkäaikaiset rahoitus- ja vuokrasopimusvelat | |||||||||||||
Pitkäaikaiset korolliset velat | -21 | -103 | -1 345 | -926 | -1 441 | -3 836 | -33 | -115 | -1 766 | -1 200 | -1 528 | -4 642 | |
Pitkäaikaiset vuokrasopimusvelat | — | — | -294 | -172 | -266 | -732 | — | — | -353 | -199 | -304 | -856 | |
Muut pitkäaikaiset rahoitusvelat | -12 | — | -23 | -10 | — | -45 | — | — | -11 | -11 | -11 | -33 | |
Lyhytaikaiset rahoitus- ja vuokrasopimusvelat | |||||||||||||
Lyhytaikaiset korolliset velat | -603 | -386 | — | — | — | -989 | -473 | -98 | — | — | — | -571 | |
Lyhytaikaiset vuokrasopimusvelat | -64 | -175 | — | — | — | -239 | -44 | -179 | — | — | — | -223 | |
Muut lyhytaikaiset rahoitusvelat lukuun ottamatta johdannaisia(3) | -490 | -2 | — | — | — | -492 | -458 | -24 | — | — | — | -482 | |
Nettona suoritettavien johdannaisvelkojen rahavirrat: | |||||||||||||
Johdannaiset – velat | -2 | -14 | -10 | 3 | — | -23 | -4 | -29 | -41 | -12 | — | -86 | |
Bruttona suoritettavien johdannaisvelkojen rahavirrat: | |||||||||||||
Johdannaiset – saatavat | 5 517 | 1 400 | 965 | 160 | 784 | 8 826 | 6 475 | 1 322 | 735 | 541 | 767 | 9 840 | |
Johdannaiset – velat | -5 635 | -1 458 | -1 013 | -174 | -777 | -9 057 | -6 553 | -1 353 | -806 | -551 | -858 | -10 121 | |
Alennukset ilman suoritevelvoitetta | -222 | -149 | -6 | -3 | — | -380 | -151 | -212 | -40 | -1 | — | -404 | |
Ostovelat | -3 049 | -126 | -25 | -12 | -1 | -3 213 | -3 154 | -204 | -64 | — | -1 | -3 423 | |
Annetut ja saadut sitoumukset | |||||||||||||
Annetut lainasitoumukset(4) | -5 | -6 | — | — | — | -11 | -1 | -4 | — | — | — | -5 | |
Saadut lainasitoumukset(5) | -1 | 148 | 1 410 | — | — | 1 557 | -1 | 86 | 1 408 | — | — | 1 493 | |
Venture fund -sitoumukset(6) | 306 | — | — | — | — | 306 | 381 | — | — | — | — | 381 | |
(1) Muut pitkäaikaiset rahoitusvarat ja lyhytaikaiset rahoitusvarat lukuun ottamatta johdannaisia sisältävät pääasiassa rahoitussaamisia asiakkailta ja toimittajilta. (2) Instrumentit, jotka voidaan vaatia maksettaviksi ennen eräpäivää, on esitetty lopullisen erääntymisensä mukaan, mikäli se on määritetty. Sijoitukset, joiden lopulliseen eräpäivään on yli kolme kuukautta, sisältävät 306 miljoonaa euroa (332 miljoonaa euroa vuonna 2023) instrumentteja, jotka voidaan vaatia maksettaviksi kolmen kuukauden kuluessa. (3) Muut lyhytaikaiset rahoitusvelat lukuun ottamatta johdannaisia sisältävät ehdollisen velvoitteen China Huaxinille. Velvoite on esitetty taulukossa aikaisimpaan mahdolliseen ajankohtaan, jolloin merkintäaika on avoinna. (4) Annetut lainasitoumukset on sijoitettu aikaisimpaan ajankohtaan, jolloin ne voidaan nostaa tai vaatia maksettaviksi. (5) Saadut lainasitoumukset on sijoitettu niiden erääntymisajankohtaan. Näihin lukuihin sisältyvät myös lainasitoumuksiin liittyvät kulut. (6) Näiden sitoumusten puitteissa tehtyjen nostojen ajoitus riippuu pääomarahastojen sijoituspäätöksistä, ja nostot jakautuvat tyypillisesti useiden vuosien ajanjaksolle. Lisätietoja venture fund -sitoumuksista on liitetiedossa 6.1. Vastuusitoumukset ja oikeudelliset toimet. | |||||||||||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 195 | |||||
Osio 6 |
milj. EUR | Alle 1 vuosi | 1–5 vuotta | Yli 5 vuotta |
2024 | |||
Ostovelvoitteet | 2 538 | 697 | 3 |
Vuokrasitoumukset(1) | 9 | 86 | 573 |
2023 | |||
Ostovelvoitteet | 3 630 | 767 | 14 |
Vuokrasitoumukset(1) | — | 54 | 570 |
milj. EUR | 2024 | 2023 |
Takaukset samaan konserniin kuuluvien yritysten puolesta | ||
Rahoituslaitosten antamat takaukset | ||
Kaupalliset takaukset(1) | 964 | 1 477 |
Ei-kaupalliset takaukset | 498 | 615 |
Yhtiötakaukset(2) | ||
Kaupalliset takaukset(1) | 263 | 325 |
Ei-kaupalliset takaukset | 33 | 35 |
Rahoitussitoumukset | ||
Asiakasrahoitussitoumukset(3) | 11 | 5 |
Venture fund -sitoumukset(4) | 306 | 381 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 196 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 197 | |||||
Emoyhtiön | Konsernin | ||
omistusosuus | omistusosuus | ||
Rekisteröimisvaltio | Yhtiön nimi | % | % |
Suomi | Comptel Oy | — | 100,0 |
Nokia Innovations Oy | 100,0 | 100,0 | |
Nokia Investments Oy | 100,0 | 100,0 | |
Nokia Solutions and Networks Asset Management Oy | — | 100,0 | |
Nokia Solutions and Networks Branch Operations Oy | — | 100,0 | |
Nokia Solutions and Networks Oy | 100,0 | 100,0 | |
Nokia Technologies Oy | 100,0 | 100,0 | |
Nokia Teknologia Oy | 100,0 | 100,0 | |
Afganistan | Nokia Siemens Networks Afghanistan LLC | — | 100,0 |
Alankomaat | Alcatel-Lucent RT International B.V. | — | 50,0 |
Alcatel-Lucent Services International B.V. | — | 100,0 | |
Nokia Solutions and Networks B.V. | — | 100,0 | |
Algeria | Nokia Algerie Sarl | — | 100,0 |
Angola | Alcatel-Lucent Angola, Limitada | — | 100,0 |
Arabiemiirikunnat | Alcatel Lucent Middle East and North Africa DMCC | — | 100,0 |
Nokia Networks LLC | — | 100,0 | |
Nokia Solutions and Networks AE FZ-LLC | — | 100,0 | |
Nokia Solutions and Networks LLC - OPC | — | 100,0 | |
Argentiina | Nokia Solutions and Networks Argentina S.A. | — | 100,0 |
Armenia | Nokia Solutions and Networks CJSC | — | 100,0 |
Australia | Nokia Services Pty Limited | — | 100,0 |
Nokia Solutions and Networks Australia Pty Ltd | — | 100,0 | |
Radio Frequency Systems Pty Limited | — | 50,0 | |
Azerbaidžan | Nokia Solutions and Networks Baku LLC | — | 100,0 |
Bangladesh | Nokia Solutions and Networks Bangladesh Limited | — | 100,0 |
Belgia | Nokia Bell NV | — | 100,0 |
Bolivia | Nokia Solutions and Networks Bolivia S.A. | — | 100,0 |
Bosnia-Hertsegovina | Nokia Solutions and Networks d.o.o. Banja Luka | — | 100,0 |
Nokia Solutions and Networks d.o.o., Sarajevo | — | 100,0 | |
Brasilia | Nokia Solutions and Networks do Brasil Telecomunicações Ltda. | — | 100,0 |
RFS Brasil Telecomunicações Ltda. | — | 50,0 | |
Bulgaria | Nokia Solutions and Networks EOOD | — | 100,0 |
Chile | Nokia Solutions and Networks Chile Ltda. | — | 100,0 |
Costa Rica | Alcatel Centroamerica S.A. | — | 100,0 |
Emoyhtiön | Konsernin | ||
omistusosuus | omistusosuus | ||
Rekisteröimisvaltio | Yhtiön nimi | % | % |
Nokia Costa Rica S.A. | — | 100,0 | |
Dominikaaninen tasavalta | Nokia Dominican Republic, S.A.S. | — | 100,0 |
Ecuador | Nokia Solutions and Networks Ecuador S.A. | — | 100,0 |
Egypti | Nokia Egypt S.A.E. | — | 100,0 |
El Salvador | Nokia El Salvador, S.A. de C.V. | — | 100,0 |
Espanja | Nokia Spain, S.A. | — | 100,0 |
Nokia Transformation, Engineering & Consulting Services Spain S.L.U. | — | 100,0 | |
Etelä-Afrikka | Nokia Solutions and Networks South Africa (Pty) Ltd | — | 100,0 |
Nokia South Africa (Pty) Ltd | — | 69,9 | |
Etelä-Korea | Nokia Solutions and Networks Korea Ltd. | — | 100,0 |
Filippiinit | Lucent Technologies Philippines Inc. | — | 100,0 |
Nokia Shanghai Bell Philippines, Inc. | — | 50,0 | |
Nokia Solutions and Networks Philippines, Inc. | — | 100,0 | |
Guatemala | Nokia Operations de Guatemala, S.A. | — | 100,0 |
Hongkong | Nokia Hong Kong Limited | — | 100,0 |
Nokia Shanghai Bell (Hong Kong) Limited | — | 50,0 | |
Indonesia | PT Nokia Solutions and Networks Indonesia | — | 100,0 |
Intia | Comptel Communications India Private Limited | — | 100,0 |
Nokia India Private Limited | 100,0 | 100,0 | |
Nokia Solutions and Networks India Private Limited | — | 100,0 | |
Noktel Telequipments Manufacturers India Private Limited | — | 100,0 | |
RFS India Telecom Private Limited | — | 50,0 | |
Iran | Pishahang Communications Networks Development Company (Private Joint Stock) | — | 90,0 |
Irlanti | Nokatus Insurance Company Designated Activity Company (DAC) | 100,0 | 100,0 |
Nokia Ireland Limited | — | 100,0 | |
Israel | Nokia Solutions and Networks Israel Ltd. | — | 100,0 |
Italia | Nokia Solutions and Networks Italia S.p.A. | — | 100,0 |
Nokia Solutions and Networks S.p.A. | — | 100,0 | |
Itävalta | IRIS Telecommunication Austria GmbH | — | 100,0 |
Nokia Solutions and Networks Holding Österreich GmbH | — | 100,0 | |
Nokia Solutions and Networks Österreich GmbH | — | 100,0 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 198 | |||||
Emoyhtiön | Konsernin | ||
omistusosuus | omistusosuus | ||
Rekisteröimisvaltio | Yhtiön nimi | % | % |
Jamaika | Nokia Jamaica Limited | — | 100,0 |
Japani | Nokia Innovations Japan G.K. | — | 100,0 |
Nokia Solutions and Networks Japan G.K. | — | 100,0 | |
Kamerun | Societe de Telecommunication Camerounaise – Sotelcam | — | 99,6 |
Kanada | Nokia Canada Inc. | — | 100,0 |
Kazakstan | "Nokia Solutions and Networks Kazakhstan" LLP | — | 100,0 |
Kiina | Alcatel-Lucent Shanghai Bell Information Products Co., Ltd. | — | 50,0 |
Hunan Huanuo Technology Co., Ltd. | — | 50,0 | |
Lucent Technologies Investment Co., Ltd. | — | 100,0 | |
Lucent Technologies Qingdao Telecommunications Systems Ltd. | — | 51,0 | |
Nokia (Shanghai) Enterprise Management Co., Ltd. | — | 100,0 | |
Nokia Networks (Chengdu) Co., Ltd. | — | 50,0 | |
Nokia Shanghai Bell Co., Ltd.(1) | — | 50,0 | |
Nokia Shanghai Bell Software Co., Ltd. | — | 50,0 | |
Nokia Solutions and Networks (Suzhou) Co., Ltd. | — | 100,0 | |
Nokia Solutions and Networks (Suzhou) Supply Chain Service Co., Ltd. | — | 100,0 | |
Nokia Solutions and Networks Investment (China) Co., Ltd. | — | 100,0 | |
Nokia Solutions and Networks System Technology (Beijing) Co., Ltd. | — | 50,0 | |
RFS Radio Frequency Systems (Shanghai) Co., Ltd. | — | 50,0 | |
Kolumbia | Nokia Solutions and Networks Colombia Ltda. | — | 100,0 |
Kreikka | Nokia Solutions and Networks Hellas Single Member S.A. | — | 100,0 |
Kroatia | Nokia Solutions and Networks d.o.o. | — | 100,0 |
Kuwait | Nokia Solutions and Networks Kuwait W.L.L. | — | 49,0 |
Laosin demokraattinen tasavalta | Nokia Shanghai Bell Lao Sole Co. Ltd. | — | 50,0 |
Latvia | Nokia Solutions and Networks SIA | — | 100,0 |
Liettua | UAB Nokia Solutions and Networks | — | 100,0 |
Malesia | Comptel Communications Sdn Bhd | — | 100,0 |
Nokia Services and Networks Malaysia Sdn. Bhd. | — | 100,0 | |
Marokko | Nokia Solutions and Networks Morocco SARL | — | 100,0 |
Meksiko | Nokia Operations de México S.A. de C.V. | — | 100,0 |
Radio Frequency Systems de Mexico S.A. de C.V. | — | 50,0 | |
Moldova | "Nokia Solutions and Networks" S.R.L. | — | 100,0 |
Emoyhtiön | Konsernin | ||
omistusosuus | omistusosuus | ||
Rekisteröimisvaltio | Yhtiön nimi | % | % |
Myanmar | Nokia Solutions and Networks Myanmar Limited | — | 100,0 |
Nicaragua | Lucent Technologies Nicaragua, S.A. | — | 100,0 |
Nigeria | Alcatel-Lucent Nigeria Limited | — | 100,0 |
Nokia Solutions and Networks Nigeria Ltd. | — | 100,0 | |
Norja | Nokia Solutions and Networks Norge AS | — | 100,0 |
Pakistan | Alcatel-Lucent Pakistan Limited | — | 90,0 |
Nokia Solutions and Networks Pakistan (Private) Limited | — | 100,0 | |
Paraguay | Nokia Paraguay S.A. | — | 100,0 |
Peru | Nokia Solutions and Networks Peru S.A. | — | 100,0 |
Portugali | Alcatel-Lucent Portugal, S.A. | — | 100,0 |
Nokia Solutions and Networks Portugal S.A. | — | 100,0 | |
Puerto Rico | Nokia Puerto Rico Inc. | — | 100,0 |
Puola | IRIS Telecommunication Poland sp. z o.o. | — | 100,0 |
Nokia Solutions and Networks sp. z o.o. | — | 100,0 | |
Ranska | Alcatel Lucent | — | 100,0 |
Camilec | — | 100,0 | |
Evolium | — | 100,0 | |
Nokia Networks France | — | 100,0 | |
Nokia Participations | — | 100,0 | |
Nokia Participations Chine | — | 100,0 | |
Radio Frequency Systems France | — | 50,0 | |
Romania | Nokia Networks S.R.L. | — | 99,2 |
Ruotsi | Nokia Solutions and Networks AB | — | 100,0 |
Saksa | Alcatel SEL Unterstützungs GmbH | — | 100,0 |
IRIS Telecommunication GmbH | — | 100,0 | |
Nokia Asset Verwaltungsgesellschaft mbH | — | 100,0 | |
Nokia Display Technics GmbH i.L. | — | 100,0 | |
Nokia Electronics Bochum GmbH i.L. | — | 100,0 | |
Nokia Kunststofftechnik GmbH i.L. | — | 100,0 | |
Nokia Solutions and Networks GmbH & Co. KG | — | 100,0 | |
Nokia Solutions and Networks International Holding GmbH | — | 100,0 | |
Nokia Solutions and Networks Management GmbH | — | 100,0 | |
Nokia Technology GmbH | — | 100,0 | |
Nokia Unterstützungsgesellschaft mbH | — | 100,0 | |
RFS Holding GmbH | — | 50,0 | |
Saudi-Arabia | Alcatel-Lucent Saudi Arabia Co., Ltd. | — | 100,0 |
Nokia Arabia Limited | — | 100,0 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 199 | |||||
Emoyhtiön | Konsernin | ||
omistusosuus | omistusosuus | ||
Rekisteröimisvaltio | Yhtiön nimi | % | % |
Nokia Regional Headquarters Company | — | 100,0 | |
Senegal | Nokia West and Central Africa SA | — | 100,0 |
Serbia | Nokia Solutions and Networks Serbia d.o.o. Beograd | — | 100,0 |
Singapore | Nokia Solutions and Networks Singapore Pte. Ltd. | — | 100,0 |
Slovakia | Nokia Slovakia, a.s. | — | 100,0 |
Slovenia | Nokia Solutions and Networks, telekomunikacijske resitve, d.o.o. | — | 100,0 |
Sri Lanka | Nokia Solutions and Networks Lanka (Private) Limited | — | 100,0 |
Sveitsi | Alcatel-Lucent Trade International AG | — | 100,0 |
Nokia Solutions and Networks Schweiz AG | — | 100,0 | |
Taiwan | Nokia Solutions and Networks Taiwan Co., Ltd. | — | 100,0 |
Taiwan International Standard Electronics Limited | — | 60,0 | |
Tansania | Nokia Solutions and Networks Tanzania Limited | — | 100,0 |
Tanska | Nokia Denmark A/S | — | 100,0 |
Thaimaa | Nokia (Thailand) Co., Ltd. | — | 100,0 |
Tšekki | Nokia Solutions and Networks Czech Republic, s.r.o. | — | 100,0 |
Tunisia | Nokia Solutions and Networks CCC | — | 100,0 |
Nokia Solutions and Networks Tunisia SA | — | 100,0 | |
Turkki | Alcatel Lucent Teletas Telekomunikasyon A.S. | — | 65,0 |
IRIS Telekomünikasyon Mühendislik Hizmetleri A.S. | — | 100,0 | |
Nokia Solutions Networks Iletisim A.S. | — | 100,0 | |
Ukraina | LLC "Nokia Solutions and Networks Ukraine" | — | 100,0 |
Unkari | Nokia Solutions and Networks Kft. | — | 100,0 |
Nokia Solutions and Networks TraffiCOM Kft. | — | 99,0 | |
Uruguay | Nokia Uruguay S.A. | — | 100,0 |
Uusi-Seelanti | Nokia New Zealand Limited | — | 100,0 |
Uzbekistan | Nokia Solutions and Networks Tashkent LLC | — | 100,0 |
Venezuela | Alcatel de Venezuela C.A. | — | 100,0 |
Nokia Solutions and Networks Venezuela C.A. | — | 100,0 | |
Venäjä | AO "Nokia Solutions and Networks" | — | 100,0 |
OOO "Nokia Solutions and Networks" | — | 100,0 | |
Vietnam | Alcatel-Lucent Vietnam Limited | — | 100,0 |
Nokia Solutions and Networks Technical Services Vietnam Company Limited | — | 100,0 | |
Viro | Nokia Solutions and Networks OÜ | — | 100,0 |
Yhdistynyt kuningaskunta | Alcatel IP Networks Limited | — | 100,0 |
Alcatel-Lucent Centro Caribbean Holding Limited | — | 100,0 |
Emoyhtiön | Konsernin | ||
omistusosuus | omistusosuus | ||
Rekisteröimisvaltio | Yhtiön nimi | % | % |
Nokia Software UK Limited | — | 100,0 | |
IRIS Service Delivery UK Ltd | — | 100,0 | |
Nokia UK Limited | — | 100,0 | |
STC | — | 100,0 | |
Yhdysvallat | Alcatel-Lucent International Holdings Inc. | — | 100,0 |
Bell Laboratories Inc. | — | 100,0 | |
Fenix Group, Inc. | — | 100,0 | |
MRAC, Inc. | — | 100,0 | |
Nassau Metals Corporation | — | 100,0 | |
Nokia Apps Distribution LLC | — | 100,0 | |
Nokia Federal Solutions LLC | — | 100,0 | |
Nokia Innovations US LLC | — | 100,0 | |
Nokia Investment Management Corporation | — | 100,0 | |
Nokia of America Corporation | — | 100,0 | |
Nokia US Holdings Inc. | — | 100,0 | |
SAC AE Design Group, Inc. | — | 100,0 | |
SAC Wireless of CA, Inc. | — | 100,0 | |
SAC Wireless, LLC | — | 100,0 | |
Western Electric Company Incorporated | — | 100,0 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 200 | |||||
Emoyhtiön | Konsernin | ||
omistusosuus | omistusosuus | ||
Rekisteröimisvaltio | Yhtiön nimi | % | % |
Suomi | HMD Global Oy | — | 10,0 |
Hongkong | TD Tech Holding Limited | — | 51,0 |
Itävalta | TETRON Sicherheitsnetz Errichtungs-und BetriebsgmbH | — | 35,0 |
Kiina | Alcatel Shenyang Telecommunication Co., Ltd. | — | 27,5 |
Fujian FUNO Mobile Communication Technology Co., Ltd. | — | 49,0 | |
Zhejiang Bell Technical Co., Ltd. | — | 20,0 | |
Kuuba | Copal, S.A. | — | 49,0 |
Nigeria | ITT Nigeria Limited | — | 40,0 |
Ranska | ASN Holding | — | 20,0 |
Cibair | — | 19,0 | |
III-V Lab | — | 40,0 | |
Saudi-Arabia | Nokia Solutions and Networks Al-Saudia Co. Limited | — | 49,0 |
Yhdysvallat | MobileMedia Ideas LLC | — | 40,0 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 201 | |||||
milj. EUR | 2024 | 2023 |
Tiivistetty tuloslaskelma | ||
Liikevaihto(1) | 760 | 979 |
Liikevoitto/(-tappio) | 46 | -6 |
Tilikauden voitto/(tappio) | 11 | -26 |
Tilikauden voiton/(tappion) jakautuminen: | ||
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva voitto/(tappio) | 11 | -26 |
Määräysvallattomille omistajille kuuluva osuus voitosta/(tappiosta)(2) | — | — |
Tiivistetty tase | ||
Pitkäaikaiset varat | 353 | 400 |
Pitkäaikaiset velat | -59 | -100 |
Pitkäaikaiset nettovarat | 294 | 300 |
Lyhytaikaiset varat(3) | 1 622 | 1 642 |
Lyhytaikaiset velat | -854 | -900 |
Lyhytaikaiset nettovarat | 768 | 742 |
Nettovarat(4) | 1 062 | 1 042 |
Määräysvallattomille omistajille kuuluva osuus(2) | — | — |
Tiivistetty rahavirtalaskelma | ||
Liiketoiminnan nettorahavirta | 204 | 51 |
Investointien nettorahavirta | -2 | 2 |
Rahoituksen nettorahavirta | -85 | -41 |
Muuntoerot | 26 | -38 |
Nettorahavirta | 143 | -26 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 202 | |||||
milj. EUR | 2024 | 2023 | 2022 |
Myynnit | 36 | 46 | 74 |
Ostot | -147 | -141 | -127 |
Myynti- ja muut saamiset | 73 | 18 | 36 |
Osto- ja muut velat | -35 | -31 | -26 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 203 | |||||
milj. EUR | Liite | 2024 | 2023 |
Liikevaihto | — | 1 | |
Bruttokate | — | 1 | |
Myynnin ja hallinnon kulut | -67 | -59 | |
Liiketoiminnan muut tuotot | 4 | 14 | 7 |
Liiketoiminnan muut kulut | 4 | -23 | -7 |
Liiketappio | -76 | -58 | |
Rahoitustuotot ja -kulut | |||
Tuotot pysyvien vastaavien sijoituksista | 5 | 50 | 411 |
Korko- ja muut rahoitustuotot | 5 | 549 | 638 |
Korko- ja muut rahoituskulut | 5 | -622 | -654 |
Tappiot osakkeiden ja liiketoimintojen likvidoinneista | 5 | -2 | — |
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä | -25 | 395 | |
Tappio/voitto ennen veroja | -101 | 337 | |
Tuloverot | 6 | 2 | 9 |
Tilikauden tappio/voitto | -99 | 346 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 204 | |||||
milj. EUR | Liite | 2024 | 2023 |
VASTAAVAA | |||
Pysyvät vastaavat | |||
Aineettomat oikeudet | 2 | 2 | |
Aineettomat hyödykkeet yhteensä | 2 | 2 | |
Maa- ja vesialueet | 7 | 8 | 9 |
Rakennukset ja rakennelmat | 7 | 65 | 69 |
Koneet ja kalusto | 7 | 1 | 1 |
Muut aineelliset hyödykkeet | 7 | 4 | 4 |
Keskeneräiset hankinnat | 7 | 8 | 3 |
Aineelliset hyödykkeet yhteensä | 86 | 86 | |
Osuudet saman konsernin yhtiöissä | 8 | 18 192 | 18 695 |
Pitkäaikaiset korolliset sijoitukset | 8, 13 | 457 | 715 |
Muut pitkäaikaiset sijoitukset | 8, 13 | 1 | 1 |
Sijoitukset yhteensä | 18 650 | 19 411 | |
Pitkäaikaiset lainasaamiset saman konsernin yhtiöiltä | 13 | 1 412 | 2 714 |
Pitkäaikaiset lainasaamiset muilta yhtiöiltä | 13 | 16 | 1 |
Muut pitkäaikaiset saamiset | 23 | 28 | |
Laskennalliset verosaamiset | 6 | 19 | 19 |
Pitkäaikaiset saamiset yhteensä | 1 470 | 2 762 | |
Pysyvät vastaavat yhteensä | 20 208 | 22 261 | |
Vaihtuvat vastaavat | |||
Lyhytaikaiset korolliset sijoitukset | 13 | 1 576 | 1 512 |
Lyhytaikaiset lainasaamiset saman konsernin yhtiöiltä | 13 | 1 187 | 2 362 |
Muut rahoitusvarat saman konsernin yhtiöiltä | 13, 14 | 43 | 101 |
Muut rahoitusvarat muilta yhtiöiltä | 13, 14 | 225 | 131 |
Siirtosaamiset ja maksetut ennakkomaksut saman konsernin yhtiöiltä(1) | 9 | 158 | 162 |
Siirtosaamiset ja maksetut ennakkomaksut muilta yhtiöiltä(1) | 9 | 509 | 491 |
Vaihtuvat vastaavat yhteensä | 3 698 | 4 759 | |
Rahavarat | 13 | 4 421 | 4 048 |
Vastaavaa yhteensä | 28 327 | 31 068 |
milj. EUR | Liite | 2024 | 2023 |
VASTATTAVAA | |||
Oma pääoma | |||
Osakepääoma | 10 | 246 | 246 |
Ylikurssirahasto | 10 | 46 | 46 |
Käyvän arvon rahasto ja muut rahastot | 10 | 41 | 21 |
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 10 | 13 448 | 14 849 |
Edellisten tilikausien voitto | 10 | 1 025 | 1 394 |
Tilikauden tappio/voitto | 10 | -99 | 346 |
Oma pääoma yhteensä | 14 707 | 16 902 | |
Pakolliset varaukset | 11 | 30 | 47 |
Vieras pääoma | |||
Pitkäaikaiset korolliset velat | 12, 13 | 2 647 | 3 383 |
Pitkäaikainen vieras pääoma yhteensä | 2 647 | 3 383 | |
Lyhytaikainen vieras pääoma | |||
Lyhytaikaiset korolliset velat saman konsernin yhtiöille | 12, 13 | 8 179 | 9 228 |
Lyhytaikaiset korolliset velat muille yhtiöille | 12, 13 | 914 | 475 |
Muut rahoitusvelat saman konsernin yhtiöille | 13 | 35 | 88 |
Muut rahoitusvelat muille yhtiöille | 13 | 1 605 | 740 |
Ostovelat saman konsernin yhtiöille | 48 | 54 | |
Ostovelat muille yhtiöille | 37 | 20 | |
Siirtovelat ja muut velat saman konsernin yhtiöille | 15 | 33 | 43 |
Siirtovelat ja muut velat muille yhtiöille | 15 | 92 | 88 |
Lyhytaikainen vieras pääoma yhteensä | 10 943 | 10 736 | |
Vieras pääoma yhteensä | 13 590 | 14 119 | |
Vastattavaa yhteensä | 28 327 | 31 068 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 205 | |||||
milj. EUR | 2024 | 2023 |
Tilikauden tappio/voitto | -99 | 346 |
Oikaisut, yhteensä | 117 | -343 |
Poistot | 3 | 6 |
Tuloverot | -2 | -9 |
Rahoitustuotot- ja kulut, netto | 73 | 16 |
Muut rahoituserät | -50 | -411 |
Osakeperusteiset maksut | 99 | 59 |
Pakolliset varaukset | -10 | — |
Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden käytöstäpoistamiset | 3 | — |
Aineellisten ja aineettomien käyttöomaisuushyödykkeiden myyntivoitto | — | -4 |
Tytäryhtiölikvidointi | 2 | — |
Muut tuotot ja kulut | -1 | — |
Käyttöpääoman muutos | ||
Saamisten vähennys/lisäys | 10 | -37 |
Korottomien velkojen lisäys/vähennys | 6 | -5 |
Liiketoiminnasta kertynyt rahavirta | 34 | -39 |
Saadut korot | 486 | 589 |
Maksetut korot | -603 | -651 |
Maksetut ja saadut muut rahoituserät, netto | -2 | 1 |
Maksetut tuloverot | -3 | -1 |
Liiketoiminnan rahavirta | -88 | -101 |
milj. EUR | 2024 | 2023 |
Pääomanpalautukset tytäryhtiöosakkeista | 502 | — |
Saadut osingot tytäryhtiöiltä | — | 411 |
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin käyttöomaisuushyödykkeisiin | -6 | -5 |
Aineellisten ja muiden aineettomien käyttöomaisuushyödykkeiden myynti | — | 4 |
Muiden pitkäaikaisten saamisten vähennys | 1 400 | 4 |
Lyhytaikaisten saamisten vähennys | 1 120 | 2 471 |
Pitkäaikaisten sijoitusten ostot | -278 | -290 |
Pitkäaikaisten sijoitusten myynnit | 544 | 190 |
Lyhytaikaisten sijoitusten ostot | -579 | -1 487 |
Lyhytaikaisten sijoitusten myynnit | 560 | 3 156 |
Investointien rahavirta | 3 263 | 4 454 |
Omien osakkeiden ostot | -680 | -300 |
Pitkäaikaisten velkojen vähennys | -1 049 | -300 |
Lyhytaikaisten velkojen vähennys | -358 | -1 890 |
Osingonjako | -715 | -612 |
Konserniavustukset | — | -560 |
Rahoitustoimintojen rahavirta | -2 802 | -3 662 |
Rahavarojen lisäys | 373 | 691 |
Rahavarat tilikauden alussa | 4 048 | 3 357 |
Rahavarat tilikauden lopussa | 4 421 | 4 048 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 206 | |||||
Aineettomat hyödykkeet | 3–7 vuotta |
Rakennukset ja rakennelmat | 20–33 vuotta |
Koneet ja kalusto | 3–10 vuotta |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 207 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 208 | |||||
milj. EUR | 2024 | 2023 |
Palkat | 32 | 29 |
Osakeperusteiset maksut | — | 1 |
Eläkekulut | 4 | 6 |
Henkilösivukulut | — | 1 |
Yhteensä | 36 | 37 |
Henkilöstön keskimääräinen lukumäärä | 2024 | 2023 |
Markkinointi | 8 | 9 |
Hallinto | 191 | 205 |
Yhteensä | 199 | 214 |
Henkilöstö 31.12. | 194 | 212 |
Emoyhtiö | Nokia konserni | |||
milj. EUR | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Tilintarkastuspalkkiot | 9 | 10 | 18 | 20 |
Tilintarkastukseen liittyvät palkkiot | 2 | — | 3 | 2 |
Veropalveluihin liittyvät palkkiot | — | — | — | 1 |
Muut palkkiot | — | — | — | — |
Yhteensä | 11 | 10 | 21 | 23 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 209 | |||||
milj. EUR | 2024 | 2023 |
Muut tuotot | ||
Ympäristövarauksen purku | 10 | — |
Rakennusoikeuden myynti | — | 4 |
Vuokratuotot | 3 | 3 |
Muut tuotot | 1 | — |
Yhteensä | 14 | 7 |
Muut kulut | ||
Saamisten alaskirjaus | -23 | -6 |
Muut kulut | — | -1 |
Yhteensä | -23 | -7 |
milj. EUR | 2024 | 2023 |
Tuotot pysyvien vastaavien sijoituksista | ||
Osinkotuotot saman konsernin yhtiöiltä | 50 | 411 |
Yhteensä | 50 | 411 |
Korko- ja muut rahoitustuotot | ||
Korkotuotot saman konsernin yhtiöiltä | 275 | 440 |
Korkotuotot muilta yhtiöiltä | 231 | 170 |
Kurssivoitot, netto | 29 | 22 |
Muut rahoitustuotot muilta yhtiöiltä | 14 | 6 |
Yhteensä | 549 | 638 |
Korko- ja muut rahoituskulut | ||
Korkokulut saman konsernin yhtiöille | -414 | -462 |
Korkokulut muille yhtiöille | -189 | -179 |
Tappiot osakkeiden ja liiketoimintojen likvidoinnista | -2 | — |
Muut rahoituskulut muille yhtiöille | -19 | -13 |
Yhteensä | -624 | -654 |
milj. EUR | 2024 | 2023 |
Tilikauden verotettavaan tuloon perustuvat verot | -3 | -4 |
Aikaisempiin tilikausiin perustuvat verot | — | 3 |
Laskennalliset verot | 5 | 10 |
Yhteensä | 2 | 9 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 210 | |||||
Maa- ja vesialueet | Rakennukset ja rakennelmat | Koneet ja kalusto | Muut aineelliset hyödykkeet ja ennakkomaksut | Keskeneräiset hankinnat | ||
milj. EUR | Yhteensä | |||||
Hankintameno 1.1.2023 | 9 | 160 | 16 | 5 | — | 190 |
Lisäykset | — | 2 | — | — | 3 | 5 |
Hankintameno 31.12.2023 | 9 | 162 | 16 | 5 | 3 | 195 |
Kertyneet poistot 1.1.2023 | — | -88 | -14 | -1 | — | -103 |
Poistot(1) | — | -5 | -1 | — | — | -6 |
Kertyneet poistot 31.12.2023 | — | -93 | -15 | -1 | — | -109 |
Kirjanpitoarvo 1.1.2023 | 9 | 72 | 2 | 4 | — | 87 |
Kirjanpitoarvo 31.12.2023 | 9 | 69 | 1 | 4 | 3 | 86 |
Hankintameno 1.1.2024 | 9 | 162 | 16 | 5 | 3 | 195 |
Lisäykset | — | — | — | — | 6 | 6 |
Myynnit ja käytöstä poistaminen | -1 | -3 | — | — | — | -4 |
Uudelleenluokittelu | — | 1 | 1 | — | -1 | 1 |
Hankintameno 31.12.2024 | 8 | 160 | 17 | 5 | 8 | 198 |
Kertyneet poistot 1.1.2024 | — | -93 | -15 | -1 | — | -109 |
Myynnit ja käytöstä poistaminen | — | 2 | — | — | — | 2 |
Poistot(1) | — | -4 | -1 | — | — | -5 |
Kertyneet poistot 31.12.2024 | — | -95 | -16 | -1 | — | -112 |
Kirjanpitoarvo 1.1.2024 | 9 | 69 | 1 | 4 | 3 | 86 |
Kirjanpitoarvo 31.12.2024 | 8 | 65 | 1 | 4 | 8 | 86 |
milj. EUR | 2024 | 2023 |
Osuudet saman konsernin yhtiöissä | ||
Hankintameno 1.1. | 18 695 | 18 695 |
Pääomanpalautus | (501) | — |
Vähennykset | (2) | — |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 18 192 | 18 695 |
Pitkäaikaiset korolliset sijoitukset | ||
Hankintameno 1.1. | 715 | 697 |
Lisäykset | 278 | 288 |
Vähennykset | -544 | -190 |
Uudelleenluokittelu | 2 | -84 |
Muut muutokset | 6 | 4 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 457 | 715 |
Muut pitkäaikaiset sijoitukset | ||
Hankintameno 1.1. | 1 | 1 |
Lisäykset | 2 | — |
Muut muutokset | -2 | — |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 1 | 1 |
milj. EUR | 2024 | 2023 |
Odotettavissa oleva Nokia Shanghai Bellin määräysvallattomien omistajien osuudesta maksettava käteismaksu (1) | 486 | 454 |
Jaksotetut korkotuotot | 44 | 73 |
Muut saamiset saman konsernin yhtiöiltä | 99 | 61 |
Muut siirtosaamiset saman konsernin yhtiöiltä(2) | 26 | 42 |
Muut siirtosaamiset ja maksetut ennakkomaksut muilta yhtiöiltä(2) | 12 | 23 |
Yhteensä | 667 | 653 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 211 | |||||
Oman pääoman muutokset | ||||||
milj. EUR | Osakepääoma | Ylikurssi- rahasto | Käyvän arvon rahasto ja muut rahastot | Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | Edellisten tilikausien voitto (1) | Yhteensä |
1.1.2023 | 246 | 46 | 31 | 15 091 | 2 006 | 17 419 |
Osakeperusteisten maksujen suorittaminen | — | — | — | 59 | — | 59 |
Omien osakkeiden hankinta(2) | — | — | — | -300 | — | -300 |
Käyvän arvon muutos, nettotuotot/-kulut | — | — | -10 | — | — | -10 |
Osingonjako | — | — | — | — | -612 | -612 |
Tilikauden voitto | — | — | — | — | 346 | 346 |
31.12.2023 | 246 | 46 | 21 | 14 849 | 1 740 | 16 902 |
Osakeperusteisten maksujen suorittaminen | — | — | — | 99 | — | 99 |
Omien osakkeiden hankinta(2) | — | — | — | -1 501 | — | -1 501 |
Käyvän arvon muutos, nettotuotot/-kulut | — | — | 20 | — | — | 20 |
Osingonjako | — | — | — | — | -715 | -715 |
Tilikauden tappio | — | — | — | — | -99 | -99 |
31.12.2024 | 246 | 46 | 41 | 13 448 | 926 | 14 707 |
(1) Sisältää 344 miljoonaa euroa omia osakkeita, jotka vähentävät edellisten tilikausien voittoa. (2) Vuonna 2024 Nokia Oyj hankki 176 832 266 omaa osakettaan tammikuussa ja marraskuussa 2024 julkistettujen osakkeiden takaisinosto-ohjelmien puitteissa (78 301 011 vuoden 2022 takaisinosto-ohjelman toisen vaiheen puitteissa vuonna 2023). Takaisinostoihin käytettiin sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoa, ja siten takaisinostot vähensivät vapaata omaa pääomaa. Tammikuun 2024 ohjelman puitteissa hankitut osakkeet mitätöitiin joulukuussa 2024. Marraskuussa 2024 käynnistettyyn osakkeiden takaisinosto-ohjelmaan liittyen Nokia on kirjannut 821 miljoonan euron velan ja sijoitetun vapaan oman pääoman rahaston vähennyksen, mikä heijastaa Nokian sopimukseen perustuvaa sitoumusta sen ja osakkeiden takaisinostot Nokian puolesta toteuttavan kolmannen osapuolen välillä. Lisätietoja takaisinosto-ohjelmasta on esitetty konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 5.1. Oma pääoma. |
Käyvän arvon rahasto ja muut rahastot | |||||||||||
Suojausrahasto | Suojauskustannus | Yhteensä | |||||||||
milj. EUR | Ennen veroja | Vero | Verojen jälkeen | Ennen veroja | Vero | Verojen jälkeen | Ennen veroja | Vero | Verojen jälkeen | ||
1.1.2023 | 42 | -8 | 34 | -3 | — | -3 | 39 | -8 | 31 | ||
Käyvän arvon ja rahavirtojen suojaus | |||||||||||
Käyvän arvon muutos, nettotuotot/-kulut | -19 | 4 | -15 | 9 | -2 | 7 | -10 | 2 | -8 | ||
Siirto tuloslaskelmaan | -2 | — | -2 | — | — | — | -2 | — | -2 | ||
31.12.2023 | 21 | -4 | 17 | 6 | -2 | 4 | 27 | -6 | 21 | ||
Käyvän arvon ja rahavirtojen suojaus | |||||||||||
Käyvän arvon muutos, nettotuotot/-kulut | 12 | -2 | 10 | 15 | -3 | 12 | 27 | -5 | 22 | ||
Siirto tuloslaskelmaan | -2 | — | -2 | — | — | — | -2 | — | -2 | ||
31.12.2024 | 31 | -6 | 25 | 21 | -5 | 16 | 52 | -11 | 41 | ||
Jakokelpoiset varat | ||
milj. EUR | 2024 | 2023 |
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 13 448 | 14 849 |
Edellisten tilikausien voitto | 1 025 | 1 394 |
Tilikauden tappio/voitto | -99 | 346 |
Vapaa oma pääoma yhteensä | 14 374 | 16 589 |
Jakokelpoiset varat yhteensä | 14 374 | 16 589 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 212 | |||||
milj. EUR | 2024 | 2023 |
Liiketoimintojen myynteihin liittyvät | 30 | 37 |
Muut | — | 10 |
Yhteensä | 30 | 47 |
Kirjanpitoarvo milj. EUR(1) | ||||||
Liikkeeseenlaskija/velallinen | Rahoitusväline | Valuutta | Nimellisarvo (milj.) | Lopullinen eräpäivä | 2024 | 2023 |
Nokia Oyj | 2,00 % velkakirja | EUR | 378 | 3/2024 | — | 375 |
Nokia Oyj | EIP T&K laina | EUR | 500 | 2/2025 | 500 | 500 |
Nokia Oyj | NIB T&K laina | EUR | 83 | 5/2025 | 83 | 167 |
Nokia Oyj | 2,375 % velkakirja | EUR | 292 | 5/2025 | 292 | 289 |
Nokia Oyj | 2,00 % velkakirja | EUR | 630 | 3/2026 | 625 | 615 |
Nokia Oyj | 4,375 % velkakirja | USD | 500 | 6/2027 | 459 | 432 |
Nokia Oyj | 3,125 % velkakirja | EUR | 500 | 5/2028 | 488 | 481 |
Nokia Oyj | 4,375 % kestävyystavoitteisiin sidottu velkakirja (2) | EUR | 500 | 8/2031 | 517 | 515 |
Nokia Oyj | NIB T&K laina(3) | EUR | 100 | 10/2032 | 100 | — |
Nokia Oyj | 6,625 % velkakirja | USD | 500 | 5/2039 | 458 | 467 |
Nokia Oyj | Muut velat saman konsernin yhtiöille | 8 179 | 9 228 | |||
Nokia Oyj | Muut velat muille yhtiöille | 39 | 17 | |||
Yhteensä | 11 740 | 13 086 | ||||
(1) Kirjanpitoarvo sisältää käyvän arvon suojauslaskentaan liittyen 46 miljoonaa euroa (31 miljoonaa euroa vuonna 2023) käyvän arvon oikaisuun liittyviä tappioita. Tästä 137 miljoonaa euroa voittoa (156 miljoonaa euroa vuonna 2023) liittyy lopetettuihin käyvän arvon suojauslaskentasuhteisiin ja jaksotetaan tuotoksi tuloslaskelmaan kunkin joukkovelkakirjalainan eräpäivään asti. (2) Velkakirjaan sisältyy eräpäivänä 4 milj. euron kertaluontoinen preemio, joka lankeaa maksettavaksi, mikäli Nokia ei saavuta tavoitettaan vähentää kasvihuonekaasupäästöjä arvoketjussamme (scope 1, 2 ja 3) hiilidioksidiekvivalenttitonneina 50 prosenttia vuosina 2019–2030. Tämä tavoite on yksi Nokian keskeisistä kestävyystavoitteista ja on valittu Nokian kestävän rahoituksen viitekehyksen kestävyyden suorituskykymittariksi, joka mahdollistaa kestävyyteen sidottujen joukkolainojen liikkeeseenlaskun. (3) Lokakuussa 2024 Nokia allekirjoitti 250 miljoonan euron luottolimiittisopimuksen Pohjoismaiden investointipankin (NIB) kanssa 5G ja 6G teknologioiden tutkimusrahoitusta varten. 31.12.2024 mennessä luottolimiitistä on nostettu 100 miljoonaa euroa, joka maksetaan takaisin kahdessa yhtä suuressa maksuerässä vuosina 2031 ja 2032. Luottolimiittisopimuksesta jäljellä olevan 150 miljoonan euron nostoaika päättyy huhtikuussa 2025. |
Nostettu 31.12.2024 | |||||
Sitoutunut/sitoutumaton | Rahoitusjärjestely | Valuutta | Nimellisarvo (milj.) | 2024 | 2023 |
Sitoutunut | Luottolimiittisopimus(1) | EUR | 1 412 | — | — |
Sitoutunut | NIB luottolimiittisopimus(2) | EUR | 250 | 100 | |
Sitoutumaton | Suomalainen yritystodistusohjelma | EUR | 750 | — | — |
Sitoutumaton | Euro-Commercial Paper -ohjelma | EUR | 1 500 | — | — |
Sitoutumaton | Euro Medium Term Note -ohjelma(3) | EUR | 5 000 | 1 922 | 2 300 |
Yhteensä | 2 022 | 2 300 | |||
(1) Sopimus erääntyy kesäkuussa 2026. (2) Luottolimiittisopimuksesta jäljellä olevan 150 miljoonan euron nostoaika päättyy huhtikuussa 2025. (3) Kaikki euromääräiset joukkovelkakirjalainat on laskettu liikkeeseen Euro Medium Term Note -rahoitusohjelman puitteissa. |
Kaikki yllä olevissa taulukoissa esitetyt lainat ja rahoitusjärjestelyt ovat vakuudettomia eikä niihin liity rahoituskovenantteja. |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 213 | |||||
Käypään arvoon arvostettavat rahoitusvarat ja -velat luokitellaan arvostusmenetelmissä käytettyjen julkaisemattomien syöttötietojen määrän perusteella. Luokittelussa käytetään kolmea hierarkiatasoa perustuen siihen, miten paljon käytettyjen syöttötietojen arviointia tarvitaan rahoitusvarojen ja -velkojen käypää arvoa määritettäessä. Tasolla 1 arvostaminen tapahtuu pörssinoteerattujen tuotteiden markkina-arvon perusteella, tasolla 2 arvostus perustuu ensisijaisesti julkisesti saatavilla olevaan markkinatietoon, ja tasolla 3 tarvitaan eniten johdon harkintaa. Nokia luokittelee jokaisena tilinpäätöshetkenä rahoitusvarat ja -velat asianmukaiselle käyvän arvon hierarkian tasolle. Oheisessa taulukossa käypään arvoon kirjattujen erien arvostus suoritetaan toistuvasti. | |||||||||||||
2024 | 2023 | ||||||||||||
Kirjanpitoarvo | Käypä arvo(1) | Kirjanpitoarvo | Käypä arvo(1) | ||||||||||
milj. EUR | Jaksotettu hankintameno | Taso 2 | Taso 3 | Yhteensä | Yhteensä | Jaksotettu hankintameno | Taso 2 | Taso 3 | Yhteensä | Yhteensä | |||
Pitkäaikaiset korolliset sijoitukset | 457 | — | — | 457 | 466 | 715 | — | — | 715 | 717 | |||
Pitkäaikaiset sijoitukset | — | — | 1 | 1 | 1 | — | — | 1 | 1 | 1 | |||
Pitkäaikaiset lainasaamiset saman konsernin yhtiöiltä | 1 412 | — | — | 1 412 | 1 412 | 2 714 | — | — | 2 714 | 2 714 | |||
Pitkäaikaiset lainasaamiset muilta yhtiöiltä | 16 | — | — | 16 | 16 | 1 | — | — | 1 | 1 | |||
Lyhytaikaiset lainasaamiset saman konsernin yhtiöiltä | 1 187 | — | — | 1 187 | 1 187 | 2 362 | — | — | 2 362 | 2 362 | |||
Muut lyhytaikaiset rahoitussaamiset saman konsernin yhtiöiltä sisältäen johdannaiset | — | 43 | — | 43 | 43 | — | 101 | — | 101 | 101 | |||
Muut lyhytaikaiset rahoitussaamiset muilta yhtiöiltä sisältäen johdannaiset | — | 225 | — | 225 | 225 | — | 131 | — | 131 | 131 | |||
Lyhytaikaiset korolliset sijoitukset | 486 | 1 090 | — | 1 576 | 1 576 | 874 | 638 | — | 1 512 | 1 512 | |||
Rahavarat | 3 050 | 1 371 | — | 4 421 | 4 421 | 2 605 | 1 443 | — | 4 048 | 4 048 | |||
Rahoitusvarat yhteensä | 6 608 | 2 729 | 1 | 9 338 | 9 347 | 9 271 | 2 313 | 1 | 11 585 | 11 587 | |||
Pitkäaikaiset korolliset velat muille yhtiöille | 2 647 | — | — | 2 647 | 2 636 | 3 383 | — | — | 3 383 | 3 368 | |||
Lyhytaikaiset korolliset velat saman konsernin yhtiöille | 8 179 | — | — | 8 179 | 8 179 | 9 228 | — | — | 9 228 | 9 228 | |||
Lyhytaikaiset korolliset velat muille yhtiöille | 914 | — | — | 914 | 914 | 475 | — | — | 475 | 475 | |||
Muut rahoitusvelat saman konsernin yhtiöille sisältäen johdannaiset | — | 35 | — | 35 | 35 | — | 88 | — | 88 | 88 | |||
Muut rahoitusvelat muille yhtiöille sisältäen johdannaiset | 1 119 | — | 486 | 1 605 | 1 605 | — | 286 | 454 | 740 | 741 | |||
Rahoitusvelat yhteensä | 12 859 | 35 | 486 | 13 380 | 13 369 | 13 086 | 374 | 454 | 13 914 | 13 900 | |||
(1) Mikäli tase-erää ei ole kirjattu käypään arvoon, käytetään seuraavia käyvän arvon arvostusmenetelmiä: Pitkäaikaisten korollisten velkojen käypä arvo perustuu ensisijaisesti julkisesti saatavilla olevaan markkinatietoon (taso 2). Muiden varojen ja velkojen, mukaan lukien lainasaamisten ja velkojen käypä arvo perustuu pääasiassa diskontattujen rahavirtojen analyysiin (taso 2). Lyhytaikaisten varojen ja velkojen käyvän arvon arvioidaan olevan sama kuin kirjanpitoarvo pienen luottoriskin ja lyhyen juoksuajan perusteella. Ks. konsernitilinpäätöksen liitetieto 5.2. Rahoitusvarat ja -velat. | |||||||||||||
milj. EUR | Tason 3 rahoitusvarat | Tason 3 rahoitusvelat |
1.1.2023 | 1 | -482 |
Muut muutokset | — | 28 |
31.12.2023 | 1 | -454 |
1.1.2024 | 1 | -454 |
Muut muutokset | — | -32 |
31.12.2024 | 1 | -486 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 214 | |||||
Vastaavaa | Vastattavaa | ||||
milj. EUR | Käypä arvo(1) | Nimellisarvo(2) | Käypä arvo(1) | Nimellisarvo(2) | |
31.12.2024 | |||||
Käyvän arvon suojaus | |||||
Koronvaihtosopimukset | 28 | 1 130 | -10 | 792 | |
Ennakoitujen rahavirtojen ja käyvän arvon suojaukset(3) | |||||
Valuuttojen väliset koronvaihtosopimukset | 15 | 241 | -97 | 722 | |
Johdannaiset, joihin ei sovelleta suojauslaskentaa ja jotka arvostetaan käypään arvoon tuloslaskelmassa | |||||
Valuuttatermiinit, muut yhtiöt | 120 | 8 037 | -190 | 7 685 | |
Valuuttatermiinit, konserniyhtiöt | 43 | 3 536 | -35 | 2 734 | |
Ostetut valuuttaoptiot, muut yhtiöt | 15 | 860 | — | — | |
Myydyt valuuttaoptiot, konserniyhtiöt | — | — | — | 90 | |
Yhteensä | 221 | 13 804 | -332 | 12 023 | |
31.12.2023 | |||||
Käyvän arvon suojaus | |||||
Koronvaihtosopimukset | 24 | 1 195 | -29 | 1 105 | |
Ennakoitujen rahavirtojen ja käyvän arvon suojaukset(3) | |||||
Valuuttojen väliset koronvaihtosopimukset | — | — | -143 | 905 | |
Johdannaiset, joihin ei sovelleta suojauslaskentaa ja jotka arvostetaan käypään arvoon tuloslaskelmassa | |||||
Valuuttatermiinit, muut yhtiöt | 104 | 9 697 | -114 | 8 453 | |
Valuuttatermiinit, konserniyhtiöt | 101 | 5 655 | -85 | 5 209 | |
Ostetut valuuttaoptiot, muut yhtiöt | 3 | 476 | — | — | |
Ostetut valuuttaoptiot, konserniyhtiöt | — | 23 | — | — | |
Myydyt valuuttaoptiot, muut yhtiöt | — | — | — | 23 | |
Myydyt valuuttaoptiot, konserniyhtiöt | — | — | -3 | 476 | |
Yhteensä | 232 | 17 046 | -374 | 16 171 | |
(1) Sisältyy taseessa muihin lyhytaikaisiin rahoitusvaroihin ja muihin lyhytaikaisiin rahoitusvelkoihin. (2) Sisältävät kaikki sopimukset, joita ei ole vielä suoritettu tai peruttu. Nimellisarvot eivät välttämättä yksin tarkasteltuina anna kuvaa yhtiön riskiasemasta, koska joitakin sopimuksia voidaan netottaa toisilla sopimuksilla. (3) Koron- ja valuutanvaihtosopimukset on määritetty osin käyvän arvon ja osin ennakoitujen rahavirtojen suojausinstrumenteiksi. |
Johdannaisten luokittelu yllä olevassa taulukossa suojauslaskennan soveltamisen mukaan perustuu johdannaisten käyttöön ja k irjaamiseen yhtiön erillistä tilinpäätöstä varten. Luokittelu voi olla erilainen konsernitilinpäätöksessä. Ks. konsernitilinpäätöksen liitetieto 5.3. Johdannaiset ja kiinteäehtoisiin sitoumuksiin liittyvät varat ja velat. |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 215 | |||||
milj. EUR | 2024 | 2023 |
Jaksotetut korkokulut | 47 | 52 |
Palkat ja sosiaalikulut | 12 | 9 |
ALV ja muut välilliset verot | 20 | 11 |
Muut siirtovelat saman konsernin yhtiöille | 32 | 43 |
Muut siirtovelat muille yhtiöille | 14 | 16 |
Yhteensä | 125 | 131 |
milj. EUR | 2024 | 2023 |
Vastuusitoumukset samaan konserniin kuuluvien yhtiöiden puolesta | ||
Vuokratakaukset | 1 058 | 1 028 |
Muut takaukset | 1 429 | 1 523 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 216 | |||||
13. maaliskuuta 2025 | |
Sari Baldauf Hallituksen puheenjohtaja | Søren Skou |
Timo Ahopelto | Elizabeth Crain |
Thomas Dannenfeldt | Lisa Hook |
Mike McNamara | Thomas Saueressig |
Carla Smits-Nusteling | Kai Öistämö |
Pekka Lundmark Toimitusjohtaja | |
Tilinpäätösmerkintä | |
Suoritetusta tilintarkastuksesta on tänään annettu kertomus. | |
Helsingissä, 13. maaliskuuta 2025 | |
Deloitte Oy | |
Tilintarkastusyhteisö | |
Marika Nevalainen | |
KHT | |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 217 | |||||
Konsernitilinpäätöksen olennaisuus | |
Olennaisuus | €150 miljoonaa |
Olennaisuuden määrittämisen vertailukohde | Olennaisuuden määrittämisen vertailukohde 0,8 % konsernin liikevaihdosta |
Perustelut vertailukohteen valinnalle | Huomioiden liikevaihdon merkityksen sijoittajille ja muille tilinpäätöksen käyttäjille olemme käyttäneet tätä pääasiallisena vertailukohteena olennaisuuden määrittämiselle. |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 218 | |||||
Tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka | Miten seikka on huomioitu tilintarkastuksessa |
Liikevaihdon tuloutus – Merkittävien ja monimutkaisten asiakassopimusten kirjanpitokäsittely Katso liitetieto 2.1 tilinpäätöksessä. Yhtiö tulouttaa liikevaihtoa IFRS 15, Myyntituotot asiakassopimuksista standardin mukaisesti sopimuksista. Joillakin sopimuksilla, joihin yhtiö sitoutuu, on erityisen merkittävä rahallinen arvo, ja ne sisältävät monimutkaisia sopimusehtoja, jotka vaikuttavat liikevaihdon tuloutukseen. Monimutkaisiin sopimusehtoihin liittyi arvionvaraisuutta muun muassa erillismyyntihintojen määrittelyyn, erillissopimusten yhdistämiseen, sopimusperusteisiin alennuksiin, myöhempiin sopimusmuutoksiin ja luvattuihin hyödykkeisiin tai palveluihin, joita ei ole vielä luovutettu muutoksen tekohetkellä, tai muihin sopimuskauden aikana esiintyviin tekijöihin, jotka saattavat vaikuttaa liikevaihdon tuloutukseen. Ottaen huomioon merkittävien ja monimutkaisten asiakassopimusten kirjanpitokäsittelyyn liittyvän monimutkaisuuden sekä johdon käyttämän harkinnan määrän, kirjanpitokäsittelyn oikeellisuuden arvioimista koskevat tilintarkastustoimenpiteet edellyttivät tilintarkastajalta erityistä harkintaa. Lisäksi tähän liittyvän oikean ja riittävän tilintarkastusevidenssin hankinta edellytti tilintarkastajalta merkittävää työpanosta. Tämä seikka on EU-asetuksen 537/2014 10. artiklan 2c -kohdassa tarkoitettu merkittävä olennaisen virheellisyyden riski. | Olemme suorittaneet merkittävien ja monimutkaisten asiakassopimusten kirjanpitokäsittelyn oikeellisuuden arvioimiseen liittyen muun muassa seuraavat tilintarkastustoimenpiteet: ■ Olemme tarkastelleet merkittävissä ja monimutkaisissa asiakassopimuksissa havaittujen monimutkaisten osa-alueiden osalta johdon laatimia laskentaperiaatteita, mukaan lukien erillishintojen määrittelyyn liittyvät laskentaperiaatteet, arvioidaksemme ovatko nämä IFRS 15 -standardin mukaisia; ■ Olemme testanneet merkittävien ja monimutkaisten asiakassopimusten liikevaihdon tulouttamiseen liittyvien kontrollien toiminnallista tehokkuutta, keskittyen erityisesti kontrolleihin, jotka liittyvät monimutkaisempien osa-alueiden kirjanpito-käsittelyyn; ■ Löytääksemme asianmukaisen testauspopulaation, hyödynsimme data- analytiikkaa tunnistaaksemme sopimukset, joilla on merkittävämpi arvo ja joihin liittyy monimutkaisuuksia ja ■ Olemme analysoineet merkittävien ja monimutkaisten asiakassopimusten sopimusehdot sekä tilikauden aikana näihin tehdyt muutokset tunnistaaksemme kaikki suoritevelvoitteet. Lisäksi olemme testanneet transaktiohinnan kohdistamisen kullekin erilliselle suoritevelvoitteelle. |
Tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka | Miten seikka on huomioitu tilintarkastuksessa |
Liikearvon arvostus – Matkapuhelinverkot – rahavirtaa tuottavien yksiköiden ryhmä Katso liitetieto 4.1 tilinpäätöksessä. Nokia arvioi liikearvon arvonalentumista vertaamalla rahavirtaa tuottavan yksikön tai rahavirtaa tuottavien yksiköiden ryhmän kerrytettävissä olevan rahamäärän sen kirjanpitoarvoon vähintään kerran vuodessa kansainvälisen tilinpäätösstandardin IAS 36, Omaisuuserien arvon alentuminen, mukaisesti. Tilinpäätöspäivän 31.12.2024 liikearvosta, yhteensä 5 736 miljoonaa euroa, on kohdistettu Matkapuhelinverkot-liiketoimintaryhmälle 2 346 miljoonaa euroa. Tunnistimme Matkapuhelinverkot-liiketoimintaryhmän liikearvon arvostamisen tilintarkastuksen kannalta keskeiseksi seikaksi johtuen sen liiketoiminta-alueen viimeaikaisesta epävakaisuudesta sekä johdon tekemistä merkittävistä arvioista ja oletuksista diskontattuihin rahavirtoihin perustuvan käyttöarvon laskennassa, jotka liittyivät liikevaihdon kasvuun ja liikevoittoprosenttiin. Johdon Matkapuhelinverkot-rahavirtaa tuottavien yksiköiden ryhmälle laatima diskontattujen rahavirtojen malli koostuu taloussuunnitelmiin perustuvasta kolmen vuoden ennustejaksosta ja sen jälkeisestä seitsemän vuoden jaksosta, joka heijastaa johdon odotuksia markkinavetoisesta myynnin laskusta ja markkinoiden suhdannevaihtelusta toipumisesta, johtaen loppuarvoon mallinnettuun vakaan tilan rahavirtaennusteeseen. Matkapuhelinverkot-liiketoimintaryhmän kerrytettävissä olevan rahamäärän määrittämisessä johdon käyttämien merkittävien arvioiden ja oletusten tarkastaminen on edellyttänyt tilintarkastajalta erityistä harkintaa ja lisännyt tarkastustoimenpiteisiin liittyvää työmäärää, mukaan lukien arvonmäärityksen erityisasiantuntijoidemme osallistamisen tarkastuksessa. | Arvioidaksemme johdon Matkapuhelinverkot- liiketoimintaryhmän arvonalentumistestauksessa käyttämien rahavirtojen liikevaihdon kasvuun ja liikevoittoprosenttiin liittyvien oletusten asianmukaisuutta, olemme suorittaneet muun muassa seuraavia tilintarkastustoimenpiteitä: ■ Olemme testanneet liikearvon arvonalentumisen arviointiin liittyvien kontrollien toiminnallista tehokkuutta, keskittyen erityisesti kontrolleihin, jotka liittyvät kerrytettävissä olevan rahamäärän määrittämiseen ja ennusteisiin; ■ Kävimme keskusteluja johdon avainhenkilöiden kanssa hankkiaksemme ymmärryksen, miten hallituksen hyväksymät Matkapuhelinverkot -liiketoimintaryhmän ennusteet, mukaan lukien liikevaihdon kasvun ja liikevoittoprosentin keskeiset oletukset, on määritetty; ■ Olemme hyödyntäneet arvonmäärityksen erityisasiantuntijoita arvioidaksemme johdon diskontattujen rahavirtojen mallin arvostusmenetelmän asianmukaisuutta ja matemaattista tarkkuutta sekä muiden taustaoletusten, kuten diskonttokoron ja loppuarvon kasvuprosentin, kohtuullisuutta; ■ Olemme haastaneet oletuksia liikevaihdon kasvusta ja liikevoittoprosentista vertailemalla niitä (1) vertailuyritysten toteutuneisiin ja ennustettuihin tietoihin, (2) yhtiön toteutuneisiin tuloksiin ja (3) yhtiön aikaisempien ajanjaksojen sisäisiin ennustuksiin ja ■ Olemme lukeneet analyytikoiden raportteja havaitaksemme tukevaa tai ristiriitaista tietoa koskien johdon oletuksia liikevaihdon kasvusta ja liikevoittoprosentista. |
Emoyhtiön tilinpäätöksen osalta ei ole sellaisia tilintarkastuksen kannalta keskeisiä seikkoja, joista olisi viestittävä kertomuksessamme. Emoyhtiön tilinpäätöksen osalta ei ole EU-asetuksen 537/2014 10. artiklan 2 c -kohdassa tarkoitettuja merkittäviä olennaisen virheellisyyden riskejä. | |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 219 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 220 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 221 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 222 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 223 | |||||
Kuvaus suoritetuista toimenpiteistä Rajoitetun varmuuden antavassa toimeksiannossa suoritettavat toimenpiteet poikkeavat luonteeltaan ja ajoitukseltaan kohtuullisen varmuuden antavan toimeksiannon toimenpiteistä, ja ovat niitä suppeampia. Valittavien varmennustoimenpiteiden luonne, ajoitus ja laajuus perustuvat ammatilliseen harkintaan sisältäen arvioinnin väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvasta olennaisen virheellisyyden riskistä. Tämän vuoksi rajoitetun varmuuden antavassa toimeksiannossa saatava varmuuden taso on huomattavasti alempi kuin varmuus, joka saataisiin suorittamalla kohtuullisen varmuuden antava toimeksianto. |
Toimenpiteemme sisälsivät mm. seuraavaa: |
■ Haastattelimme yrityksen johtoa sekä konsernikestävyysraportin sisältämien tietojen keräämisestä ja raportoinnista vastaavia henkilöitä konsernitasolla ja tytäryhtiöissä, sekä organisaation eri tasoilla ja liiketoiminta-alueilla. ■ Hankimme haastatteluilla käsityksen yrityksen kestävyysraportointiprosessista, sisäisistä kontrolleista sekä tietojärjestelmistä kestävyysraportointiprosessiin liittyen. ■ Perehdyimme yhtiön laatimaan taustadokumentaatioon ja asiakirjoihin soveltuvin osin, ja arvioimme, tukevatko ne kestävyysraporttiin sisältyvää informaatiota. ■ Suoritimme toimipaikkavierailuja valituilla toimipaikoilla. ■ Kaksinkertaisen olennaisuusarvioinnin prosessin osalta arvioimme yrityksen suorittaman prosessin toteuttamista suhteessa ESRS-standardien vaatimuksiin, sekä sitä, että kaksoisolennaisuusarvioinnista annetut tiedot ovat ESRS- standardien mukaisia. ■ Arvioimme, täyttääkö konsernikestävyysraportti olennaisia kestävyysteemoja koskevat ESRS-standardien vaatimukset olennaisilta osin. ■ EU-taksonomiatietojen osalta hankimme käsityksen prosessista, joilla yritys on määritellyt taksonomiakelpoiset ja taksonomian mukaiset taloudelliset toiminnot, sekä arvioimme näistä annettujen tietojen säännöstenmukaisuutta. |