Hallituksen toimintakertomus | |
Liiketoimintakuvaus | |
Hallituksen katsaus | |
Keskeiset tunnusluvut | |
Taloudellinen katsaus | |
Kestävä kehitys ja vastuullisuus | |
Osakkeet ja osakkeenomistajat | |
Nokian yhtiöjärjestys | |
Riskitekijät | |
Merkittävät tapahtumat tilikauden päättymisen jälkeen | |
Tunnuslukujen laskentakaavat | |
Vaihtoehtoisten tunnuslukujen laskentakaavat | |
Tilinpäätös | |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 1 | |||||
Liiketoimintakuvaus | |
Hallituksen katsaus | |
Keskeiset tunnusluvut | |
Taloudellinen katsaus | |
Toiminnan tulos | |
Segmenttien tulos | |
Verkkoinfrastruktuuri | |
Matkapuhelinverkot | |
Pilvi- ja verkkopalvelut | |
Teknologia | |
Konsernin yhteiset toiminnot ja muut | |
Likviditeetti ja pääomaresurssit | |
Taloudellinen asema | |
Rahavirta | |
Rahoitusvarat ja -velat | |
Venture fund -sijoitukset ja sitoumukset | |
Treasuryn ohjesääntö | |
Valuuttakurssien vaikutus | |
Kestävä kehitys ja vastuullisuus | |
Strategiamme, toimintamme tarkoitus ja tavoitteemme | |
Kestävän kehityksen johtaminen | |
Riskienhallinta | |
Ympäristö | |
Teollisuuden digitalisaatio | |
Tietoturva ja tietosuoja | |
Digitaalisen kahtiajaon kaventaminen | |
Vastuullinen liiketoiminta | |
Ihmiset | |
Euroopan unionin kestävän rahoituksen taksonomia-asetuksen mukaan annettavat tiedot | |
Osakkeet ja osakkeenomistajat | |
Osakkeet | |
Osakkeenomistajat | |
Nokian yhtiöjärjestys | |
Riskitekijät | |
Merkittävät tapahtumat tilikauden päättymisen jälkeen | |
Tunnuslukujen laskentakaavat | |
Vaihtoehtoisten tunnuslukujen laskentakaavat |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 2 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 3 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 4 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 5 | |||||
milj. EUR (paitsi henkilöstön keskimääräinen lukumäärä) | 2023 | 2022 | 2021 |
Konsernin tuloslaskelmasta | |||
Liikevaihto | 22 258 | 24 911 | 22 202 |
Liikevoitto | 1 688 | 2 318 | 2 158 |
% liikevaihdosta | 7,6 % | 9,3 % | 9,7 % |
Voitto ennen veroja | 1 499 | 2 184 | 1 926 |
Jatkuvien toimintojen voitto | 674 | 4 210 | 1 654 |
Lopetettujen toimintojen voitto/tappio | 5 | 49 | -9 |
Tilikauden voitto | 679 | 4 259 | 1 645 |
Konsernitaseesta | |||
Pitkäaikaiset varat | 21 694 | 22 677 | 20 452 |
Lyhytaikaiset varat | 18 087 | 20 266 | 19 597 |
Myytävänä olevat omaisuuserät | 79 | — | — |
Vastaavaa yhteensä | 39 860 | 42 943 | 40 049 |
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva oma pääoma | 20 537 | 21 333 | 17 360 |
Määräysvallattomille omistajille kuuluva osuus omasta pääomasta | 91 | 93 | 102 |
Oma pääoma yhteensä | 20 628 | 21 426 | 17 462 |
Korolliset velat(1) | 4 191 | 4 477 | 4 653 |
Vuokrasopimusvelat(1) | 997 | 1 042 | 1 009 |
Varaukset(1) | 1 262 | 1 435 | 1 569 |
Muut velat(1) | 12 782 | 14 563 | 15 356 |
Vastattavaa yhteensä | 39 860 | 42 943 | 40 049 |
Muuta tietoa | |||
Tutkimus- ja kehityskulut | -4 327 | -4 550 | -4 214 |
% liikevaihdosta | -19,4 % | -18,3 % | -19,0 % |
Käyttöomaisuusinvestoinnit(2) | -652 | -601 | -560 |
% liikevaihdosta | -2,9 % | -2,4 % | -2,5 % |
Henkilöstökulut | -7 470 | -7 903 | -7 541 |
Henkilöstön keskimääräinen lukumäärä | 86 689 | 86 896 | 87 927 |
Tilauskanta, mrd. EUR | 22,0 | 19,5 | 20,3 |
milj. EUR (paitsi henkilöstön keskimääräinen lukumäärä) | 2023 | 2022 | 2021 |
Olennaiset tunnusluvut | |||
Osakekohtainen tulos (emoyhtiön omistajille kuuluvasta voitosta/tappiosta) | |||
Laimentamaton osakekohtainen tulos, EUR | |||
Jatkuvat toiminnot | 0,12 | 0,75 | 0,29 |
Tilikauden voitto | 0,12 | 0,76 | 0,29 |
Laimennettu osakekohtainen tulos, EUR | |||
Jatkuvat toiminnot | 0,12 | 0,74 | 0,29 |
Tilikauden voitto | 0,12 | 0,75 | 0,29 |
Ehdotettu osakekohtainen osinko, EUR(3) | 0,13 | 0,12 | 0,08 |
Sijoitetun pääoman tuotto, %(2) | 6,7 % | 9,5 % | 10,1 % |
Oman pääoman tuotto, %(2) | 3,2 % | 22,0 % | 10,9 % |
Omavaraisuusaste, %(2) | 51,8 % | 49,9 % | 43,6 % |
Nettovelkaantumisaste, %(2) | -21,0 % | -22,2 % | -26,4 % |
Rahavarat | 6 234 | 5 467 | 6 691 |
Kassa ja korolliset sijoitukset(2) | 8 514 | 9 244 | 9 268 |
Nettokassa ja korolliset sijoitukset(2) | 4 323 | 4 767 | 4 615 |
Liiketoiminnan nettorahavirta | 1 317 | 1 474 | 2 625 |
Vapaa kassavirta(2)(4) | 665 | 873 | 2 065 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 6 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 7 | |||||
2023 | 2022 | |||||
milj. EUR | % liikevaihdosta | milj. EUR | % liikevaihdosta | Muutos 2023 vs. 2022 % | ||
Liikevaihto | 22 258 | 100,0 | 24 911 | 100,0 | -11 | |
Hankinnan ja valmistuksen kulut | -13 571 | -61,0 | -14 689 | -59,0 | -8 | |
Bruttokate | 8 687 | 39,0 | 10 222 | 41,0 | -15 | |
Tutkimus- ja kehityskulut | -4 327 | -19,4 | -4 550 | -18,3 | -5 | |
Myynnin ja hallinnon kulut | -2 929 | -13,2 | -3 013 | -12,1 | -3 | |
Liiketoiminnan muut tuotot ja kulut | 257 | 1,2 | -341 | -1,4 | -175 | |
Liikevoitto | 1 688 | 7,6 | 2 318 | 9,3 | -27 | |
Osuus osakkuusyhtiöiden ja yhteisyritysten tuloksesta | -39 | -0,2 | -26 | -0,1 | 50 | |
Rahoitustuotot ja -kulut | -150 | -0,7 | -108 | -0,4 | 39 | |
Voitto ennen veroja | 1 499 | 6,7 | 2 184 | 8,8 | -31 | |
Tuloverot | -825 | -3,7 | 2 026 | 8,1 | -141 | |
Jatkuvien toimintojen voitto | 674 | 3,0 | 4 210 | 16,9 | -84 | |
Jatkuvien toimintojen voiton jakautuminen | ||||||
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva osuus | 660 | 3,0 | 4 201 | 16,9 | -84 | |
Määräysvallattomille omistajille kuuluva osuus | 14 | 0,1 | 9 | — | 56 | |
milj. EUR | 2023 | 2022 | Muutos 2023 vs. 2022 % |
Aasian ja Tyynenmeren alue | 2 291 | 2 648 | -13 |
Eurooppa(1) | 5 873 | 6 662 | -12 |
Kiinan alue | 1 303 | 1 581 | -18 |
Intia | 2 842 | 1 290 | 120 |
Latinalainen Amerikka | 1 046 | 1 223 | -14 |
Lähi-itä ja Afrikka | 2 050 | 1 969 | 4 |
Pohjois-Amerikka | 5 733 | 8 388 | -32 |
Submarine Networks | 1 120 | 1 150 | -3 |
Yhteensä | 22 258 | 24 911 | -11 |
milj. EUR | 2023 | 2022 | Muutos 2023 vs. 2022 % |
Viestintäpalvelujen tarjoajat | 17 652 | 19 921 | -11 |
Yritykset | 2 282 | 1 997 | 14 |
Lisenssinsaajat | 1 085 | 1 595 | -32 |
Muut(1) | 1 239 | 1 398 | -11 |
Yhteensä | 22 258 | 24 911 | -11 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 8 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 9 | |||||
2023 | 2022 | |||||
milj. EUR | % liikevaihdosta | milj. EUR | % liikevaihdosta | Muutos 2023 vs. 2022 % | ||
Liikevaihto(1) | 8 037 | 100,0 | 9 047 | 100,0 | -11 | |
Hankinnan ja valmistuksen kulut | -4 987 | -62,1 | -5 739 | -63,4 | -13 | |
Bruttokate | 3 050 | 37,9 | 3 308 | 36,6 | -8 | |
Tutkimus- ja kehityskulut | -1 259 | -15,7 | -1 307 | -14,4 | -4 | |
Myynnin ja hallinnon kulut | -818 | -10,2 | -833 | -9,2 | -2 | |
Liiketoiminnan muut tuotot ja kulut | 81 | 1,0 | -66 | -0,7 | -223 | |
Liikevoitto | 1 054 | 13,1 | 1 102 | 12,2 | -4 | |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 10 | |||||
2023 | 2022 | |||||
milj. EUR | % liikevaihdosta | milj. EUR | % liikevaihdosta | Muutos 2023 vs. 2022 % | ||
Liikevaihto | 9 797 | 100,0 | 10 671 | 100,0 | -8 | |
Hankinnan ja valmistuksen kulut | -6 364 | -65,0 | -6 575 | -61,6 | -3 | |
Bruttokate | 3 433 | 35,0 | 4 096 | 38,4 | -16 | |
Tutkimus- ja kehityskulut | -2 010 | -20,5 | -2 234 | -20,9 | -10 | |
Myynnin ja hallinnon kulut | -822 | -8,4 | -865 | -8,1 | -5 | |
Liiketoiminnan muut tuotot ja kulut | 122 | 1,2 | -57 | -0,5 | -315 | |
Liikevoitto | 723 | 7,4 | 940 | 8,8 | -23 | |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 11 | |||||
2023 | 2022 | |||||
milj. EUR | % liikevaihdosta | milj. EUR | % liikevaihdosta | Muutos 2023 vs. 2022 % | ||
Liikevaihto | 3 220 | 100,0 | 3 351 | 100,0 | -4 | |
Hankinnan ja valmistuksen kulut | -1 944 | -60,4 | -2 011 | -60,0 | -3 | |
Bruttokate | 1 276 | 39,6 | 1 340 | 40,0 | -5 | |
Tutkimus- ja kehityskulut | -577 | -17,9 | -577 | -17,2 | 0 | |
Myynnin ja hallinnon kulut | -494 | -15,3 | -544 | -16,2 | -9 | |
Liiketoiminnan muut tuotot ja kulut | 50 | 1,6 | -42 | -1,3 | -219 | |
Liikevoitto | 255 | 7,9 | 177 | 5,3 | 44 | |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 12 | |||||
2023 | 2022 | |||||
milj. EUR | % liikevaihdosta | milj. EUR | % liikevaihdosta | Muutos 2023 vs. 2022 % | ||
Liikevaihto | 1 085 | 100,0 | 1 595 | 100,0 | -32 | |
Hankinnan ja valmistuksen kulut | — | — | -5 | -0,3 | -100 | |
Bruttokate | 1 085 | 100,0 | 1 590 | 99,7 | -32 | |
Tutkimus- ja kehityskulut | -224 | -20,6 | -214 | -13,4 | 5 | |
Myynnin ja hallinnon kulut | -140 | -12,9 | -136 | -8,5 | 3 | |
Liiketoiminnan muut tuotot ja kulut | 13 | 1,2 | -32 | -2,0 | -141 | |
Liikevoitto | 734 | 67,6 | 1 208 | 75,7 | -39 | |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 13 | |||||
2023 | 2022 | |||||
milj. EUR | % liikevaihdosta | milj. EUR | % liikevaihdosta | Muutos 2023 vs. 2022 % | ||
Liikevaihto | 130 | 100,0 | 295 | 100,0 | -56 | |
Hankinnan ja valmistuksen kulut | -136 | -104,6 | -307 | -104,1 | -56 | |
Bruttokate | -6 | -4,6 | -12 | -4,1 | -50 | |
Tutkimus- ja kehityskulut | -120 | -92,3 | -117 | -39,7 | 3 | |
Myynnin ja hallinnon kulut | -216 | -166,2 | -226 | -76,6 | -4 | |
Liiketoiminnan muut tuotot ja kulut | -49 | -37,7 | 37 | 12,5 | -232 | |
Liiketappio | -391 | -300,8 | -318 | -107,8 | 23 | |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 14 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 15 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 16 | |||||
2023 | 2022 | ||||
Valuutta | Liikevaihto | Kokonaiskulut | Liikevaihto | Kokonaiskulut | |
EUR | ~25 % | ~30 % | ~25 % | ~25 % | |
USD | ~50 % | ~45 % | ~50 % | ~50 % | |
CNY | ~5 % | ~5 % | ~5 % | ~5 % | |
INR | ~5 % | ~5 % | ~0 % | ~5 % | |
Muut | ~15 % | ~15 % | ~20 % | ~15 % | |
Yhteensä | ~100 % | ~100 % | ~100 % | ~100 % | |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 17 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 18 | |||||
Keskeiset strategiset ESG painopistealueet | |||||||||
Ympäristö | Teollisuuden digitalisaatio | Tietoturva ja tietosuoja | |||||||
Olla johtaja energiatehokkuudessa ja kiertotalouden ratkaisuissa | Tarjoamme verkkoyhteyksiä ja digitaalisia ratkaisuja, jotka muuttavat yhteiskuntaa kestävällä tavalla | Tietoturvasta ja tietosuojasta tulee maineemme ja tuotelupauksemme kulmakivi | |||||||
Digitaalisen kahtiajaon kaventaminen | Vastuullinen liiketoiminta | ||||||||
Kavennamme digitaalista kahtiajakoa verkkoyhteyksiemme ja digitaalisten taitojen kehittämisratkaisujen avulla | Ottaa ennakoiva ja arvoihin perustuva rooli ajaaksemme vastuullisen liiketoiminnan ratkaisuja sekä sisäisesti että arvoketjussamme | ||||||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 19 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 20 | |||||
Edistää osallistavaa ja kestävää talouskasvua, täyttä ja tuottavaa työllisyyttä sekä säällisiä työpaikkoja | Rakentaa kestävää infrastruktuuria sekä edistää kestävää teollisuutta ja innovaatioita | Toimia kiireellisesti ilmastonmuutosta ja sen vaikutuksia vastaan | ||
Vuonna 2023 Nokia otti käyttöön Rural Connect -ratkaisun Lähi-idässä ja Afrikassa t uodakseen verkkoyhteyksiä uusille alueille ja täyttääkseen aukot verkon kattavuudessa Saharan eteläpuolisen Afrikan syrjäisillä alueilla. Energiankulutuksen vähentämiseen keskittyvä ratkaisu edustaa uutta lähestymistapaa kehittyviin radioliityntäverkkokohteisiin. Se sisältää AirScale-tasasuuntaajilla varustetut kantataajuusyksiköt ja pitkäikäiset litiumakut kompaktissa, kannettavassa pakkauksessa, joka voidaan asentaa lähes mihin tahansa. Nokia tekee UNICEFin kanssa yhteistyötä digitaalisen kahtiajaon kaventamiseksi auttamalla parantamaan digitaalista koulutusta tiettyjen alueiden kouluissa Länsi-Afrikan Senegalissa. Ensisijaisia hyötyjiä ovat opettajat sekä yläasteen opiskelijat alueilla, joilla palvelut ovat riittämättömät. Työ sisältää erillisiä oppitunteja digitaidoista sekä laitteiden ja verkkoyhteyksien päivittämistä. | Vuonna 2023 Nokia solmi kumppanuuden DXC Technologyn kanssa DXC Signal Private LTE:n ja 5G:n tuomiseksi markkinoille. Se on hallittu ja suojattu yksityinen langaton verkko ja digitalisaatioalustaratkaisu, joka auttaa teollisuusyrityksiä koko toimintansa digitalisoimisessa erityisesti keskeisissä markkinasegmenteissä, mukaan lukien teollisuustuotanto, energia, terveydenhoito, logistiikka, liikenne ja koulutus. Vuonna 2023 ilmoitimme myös, että teemme yhteistyötä yhdysvaltalaisen energiantoimittajan Xcel Energyn kanssa edistääksemme sähköverkkotoimintojen modernisointia. Hankkeeseen sisältyy Nokian yksityisen LTE-verkkoteknologian käyttöönotto, joka auttaa tukemaan turvallisia ja luotettavia tietoliikenne- yhteyksiä ja nostaa automaation tasoa. Verkkoteknologiat tukevat Xcel Energyn kasvavaa uusiutuvien energianlähteiden tarjontaa ja optimoivat sähköntoimituksen sen miljoonille asiakkaille. | Vuonna 2023 ilmoitimme lisäävämme optisten tuotteiden valikoimaamme kuudennen sukupolven erittäin koherentin Photonic Service Engine PSE-6s-piirisarjan, joka pystyy vähentämään optisen kuljetusverkon virrankulutusta jopa 60 % bittiä kohden. Lanseerasimme myös Habrok-nimellä kulkevan Massive MIMO -radiotuoteperheen, joka parantaa energiatehokkuutta käyttämällä jopa 30 % vähemmän energiaa ohjelmistojen, laitteistojen ja palvelujen yhdistelmän avulla. Vuoden aikana kerroimme myös, että autoimme vietnamilaista viestintäpalvelujen tarjoajaa MobiFonea saavuttamaan lähes 14 prosentin kokonaisenergiansäästöt uuden Digital Design -palvelumme ensimmäisessä kokeilussa. Palvelu analysoi verkon jokaisen yksittäisen solun ja suosittelee sopivinta radiolinkin tehotasapainoa pienemmän lähetystehon saavuttamiseksi. Nokia liittyi yhdessä Orangen kanssa UNIDOn (United Nations Industrial Development Organization) johtamaan Switch to Circular Economy Value Chains -hankkeeseen. Hankkeen tavoitteena on tukea yrityksiä vauhdittamaan kiertotalouspyrkimyksiään, myös kehitysmaissa sijaitsevien kumppaneidensa kanssa. Nokia tekee tiiviisti yhteistyötä Orangen kanssa kehittääkseen lähestymistapoja kiertotalouteen verkkolaitteissa, mukaan lukien uuden kunnostus- ja korjauskeskuksen perustaminen Egyptiin, mikä pidentää Nokian tuotteiden käyttöikää. |
Painopistealue | Tavoitevuosi | Lähtövuosi | Tavoite | Vuoden 2023 tulokset | Tavoitetila |
Ympäristö | |||||
Ilmasto | 2030 | 2019 | Tieteeseen perustuva tavoitteemme (SBT(1) ): Vähentää kasvihuonekaasupäästöjä arvoketjussamme (Scope 1,2 ja 3) 50 %:lla vuosina 2019–2030, ja saavuttaa nettonollapäästöt vuoteen 2050 mennessä. | SBT:n alaiset päästöt olivat 34 319 800 tCO2 e (2) , mikä on 9 % vähemmän kuin vuonna 2022. Tästä vähennyksestä huolimatta nykyiset SBT-päästömme ovat nyt samalla tasolla kuin lähtötasovuonna 2019. SBT-tavoite vuodelle 2030 ei siten vastaa odotettua lineaarista kehityskulkua. Samalla kun jatkamme innovaatioiden kiihdyttämistä tuotteiden energiatehokkuudessa ja toimittajayhteistyössä, on uusiutuvan energian saatavuutta ja käyttöönottoa Nokian asiakkaiden keskuudessa lisättävä nopeasti voidaksemme saavuttaa asetetun välitavoitteen. | Ei etene suunnitellusti |
2030 | 2019 | Loppukokoonpanotoimittajamme saavuttavat nollapäästöt vuoteen 2030 mennessä. | Loppukokoonpanotoimittajiemme päästöt olivat 38 500 tCO2 e, mikä on 49 % vähemmän kuin vuonna 2019. | Etenee suunnitellusti | |
2030 | 2019 | Toimittajamme vähentävät kasvihuonekaasupäästöjä 50 %:lla vuoteen 2030 mennessä. (3) | Toimittajiemme päästöt olivat 540 500 tCO2e, mikä on 82 % vähemmän kuin 2019. Koska tämä kuitenkin sisältää satojen toimittajien päästötiedot ja myönnettyjen päästötietojen laatu on ollut huolenaihe, olemme tietoisia siitä, että osa vähennyksistä saattaa johtua raportoitujen tietojen laadusta. | Etenee suunnitellusti | |
2030 | 2019 | Vähennämme logistiikan kasvihuonekaasupäästöjä 73% vuoteen 2030 mennessä. | Logistiikkamme päästöt olivat 140 900 tCO2e, mikä on 54 % vähemmän kuin vuonna 2019. | Etenee suunnitellusti | |
2023 | N/A | Saavuttaa uusiutuvista energialähteistä tuotetun sähkön 75 prosenttinen käyttöaste toimipisteissämme. | Saavutimme uusiutuvan sähkön 75 prosenttisen käyttöasteen toimipaikoissamme. | Saavutettu | |
2023 | 2019 | 65 %:n vähennys toimipaikkojemme kasvihuonekaasupäästöihin vuoteen 2019 verrattuna. | Saavutimme 69 % vähennyksen toimipaikkojemme kasvihuonekaasupäästöihin. | Saavutettu | |
Kiertotalous | 2030 | 2019 | 95 %:n kiertoaste toimistoistamme, laboratorioistamme, valmistukses- tamme, asennuksestamme ja tuotteiden takaisinotostamme peräisin olevalle jätteelle vuoteen 2030 mennessä. | Olemme tunnistaneet alueita, joilla on jo saavutettu korkea jätteen kiertoaste ja myös alueita, joilla tarvitaan lisätoimia. Raportoiduissa tiedoissa on vielä aukkoja, jotka on korjattava, mutta tietojen tarkkuus on parantunut. Vuoden 2023 osalta jätteen kiertoaste oli 86 %. | Etenee suunnitellusti |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 21 | |||||
Painopistealue | Tavoitevuosi | Lähtövuosi | Tavoite | Vuoden 2023 tulokset | Tavoitetila |
Digitaalisen kahtiajaon kaventaminen | |||||
Tuoda verkko- yhteyksiä uusille alueille ja sinne, missä kapasiteetti ei ole kattava | 2030 | 2021 | Autamme asiakkaitamme luomaan yhteydet seuraaville kahdelle miljardille (Nokian radioasiakkaiden verkkojen liittymämäärällä mitattuna) vuoteen 2030 mennessä. | Nokian pitkän aikavälin tavoitteen mukaisesti teemme yhteistyötä asiakkaidemme kanssa tarjotaksemme laajakaistapohjaisia digitaalisia palveluita yhä useammille liittymille. Mobiililaajakaistaliittymien määrä Nokian radioasiakkaiden verkoissa on kasvanut vuodesta 2022 vuoden 2023 loppuun 372 miljoonalla. (2022–2023: 772 miljoonalla).(4) | Etenee suunnitellusti |
2025 | 2021 | Hyödyntää Nokian teknologiaa, kykyjä ja varoja parantaaksemme 1 500 000 ihmisen elämää sosiaalisten digitalisaatioprojektien, digitaalisten taitojen kehittämisen ja verkkoyhteyksien muodostamisen kautta vuoteen 2025 mennessä(5) | Tavoitimme 130 832 suoraa edunsaajaa(6) sosiaalisten digitalisaatioprojektien, digitaalisten taitojen kehittämisen, verkkoyhteyksien muodostamisen sekä osallisuuden, tasa-arvon ja monimuotoisuuden parantamisen kautta. Suoria edunsaajia oli 691 534 vuosina 2022 ja 2023. | Etenee suunnitellusti | |
Tietoturva ja tietosuoja | |||||
Tietoturva ja tietosuoja | 2023 | N/A | 95 % työntekijöistämme on saanut tietosuojaan liittyvän pakollisen koulutuksen. | Vuonna 2023, 98 % työntekijöistä on saanut tietosuojaan liittyvän pakollisen koulutuksen. | Saavutettu |
Vastuullinen liiketoiminta | |||||
Terveys & turvallisuus | 2030 | 2016 | Korkean riskitason toimintaa harjoittavista toimittajistamme 100 % saavuttaa vähintään tason 4/5 (H&S preferred supplier status) työterveyden ja turvallisuuden kypsyysarviossa. | 18 % asiaankuuluvista toimittajista saavutti H&S ”Preferred” supplier -statuksen. Vuoden 2030 tavoitteen saavuttamiseksi Nokia jatkaa yhteistyötä toimittajien kanssa, sitouttamalla ja edistämällä toimittajien turvallisuusosaamista, tarjoamalla turvallisuuskoulutusta ja järjestämällä toimittajien työpajoja toimittajien terveys- ja turvallisuustietoisuuden ja -valmiuksien parantamiseksi. | Etenee suunnitellusti |
2023 | N/A | Nolla kriittistä tai kuolemaan johtavaa vaaratilannetta työntekijöille ja toimittajille. | Vuonna 2023 Nokian työntekijöihin ei kohdistunut kuolemaan johtaneita työtapaturmia, mutta valitettavasti vuoden aikana oli kuitenkin kolme työhön liittyvää tapaturmaa, jonka seurauksena yksi urakoitsija/alihankkija ja kaksi kolmatta osapuolta(7) menehtyivät. | Ei saavutettu | |
Monimuotoisuus & osallisuus | 2023 | N/A | Naisten osuus kaikista ulkoisista rekrytoinneistamme on vähintään 27 %. | Naisten osuus ulkoisista rekrytoinneistamme oli 28 %. Saavutimme vuoden 2023 tavoitteen parantamalla markkinointiamme, viestintäämme ja rekrytointiamme, jotta Nokia erottuisi monimuotoisuutta tukevana työnantajana ja houkuttelisi monipuolisia osaajia. | Saavutettu |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 22 | |||||
Painopistealue | Tavoitevuosi | Lähtövuosi | Tavoite | Vuoden 2023 tulokset | Tavoitetila |
Etiikka & vaatimustenmukai suus | 2030 | 2016 | 85 % työntekijöistä/ linjaesihenkilöistä suhtautuu myönteisesti eettisyyteen ja vaatimustenmukaisuuteen. | Vuonna 2023, 85 % työntekijöistä kertoi että heidän esimiehensä puhui tiimille etiikan ja vaatimustenmukaisuuden tärkeydestä. | Saavutettu |
2023 | N/A | 95 % työntekijöistämme on käynyt eettisen liiketoiminnan koulutuksen. | 98 % työntekijöistämme kävi eettisen liiketoiminnan koulutuksen. | Saavutettu | |
Vastuullinen hankinta | 2025 | N/A | 98 % 3TG-jäljitettävyys sulattotasolle toimitusketjussamme sekä sulattojen konfliktivapaa status. Koboltin, mican ja kahden muun mineraalin laajennettu huolellisuustarkastus ja konfliktivapaa asema. | Vuodesta 2023 lähtien olemme saavuttaneet 81 %:n jäljitettävyyden sulattotasolle toimitusketjussamme sekä sulattojen konfliktivapaan statuksen. Olemme myös laajentaneet ja suorittaneet koboltin ja mica:n huolellisuustarkastuksia sekä kartoittaneet muiden mineraalien toimitusketjuja. Näiden osalta huolellisuustarkastukset seuraa tulevina vuosina. | Etenee suunnitellusti |
2025 | 2020 | 80 % toimittajista saa tyydyttävän kestävän kehityksen pisteytyksen (perustuu yhteenlaskettuun painotettuun osuuteen) toimittajien suorituksen arvioinnissa (sisältää suorituksen eri vastuullisuusoh- jelmissamme, kuten EcoVadis, CDP, Conflict minerals). | Keskimäärin 80 % toimittajista sai tyydyttävät kestävän kehityksen pisteet eri vastuullisuusohjelmissamme. | Etenee suunnitellusti |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 23 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 24 | |||||
Nokian hallitus | ■ Hyväksyy ESG-strategian ja arvioi ESG-käytännöt, niihin liittyvät riskit ja tavoitteiden asettamisen sekä niiden toteuttamisen ja tehokkuuden. ■ Hallituksen valiokunnat tarkastelevat vastuullisuuteen liittyviä erillisiä aiheita kukin oman vastuualueensa mukaisesti, mukaan lukien ESG- raportointi, olennaisuusarviointi, etiikka ja vaatimustenmukaisuus, tietoturva- ja tietosuojakysymykset, yrityskulttuuri, henkilöstöpääoman hallinta ja kestävyysnäkökulmien sisällyttäminen teknologiaamme. | ||
Konsernin johtoryhmä | ■ Tarkastaa ja hyväksyy kestävään kehitykseen liittyvien menettelyohjeiden, johtamis- ja toimintajärjestelmien, strategian, tavoitteiden ja tulosten sekä vuosittaisen vastuullisuusraportin käyttöönoton ja muutokset sekä näiden vaikutuksen palkitsemiseen. ■ Tarkastelee kestävää kehitystä kokouksissaan ja antaa palautetta vähintään kaksi kertaa vuodessa ja aihekohtaisten aihealueiden niin vaatiessa. ■ Toimitusjohtaja, talousjohtaja ja liiketoimintaryhmien johtajat arvioivat lisäksi kestävän kehityksen aiheita vähintään kaksi kertaa vuodessa osana Nokian liiketoimintakatsauksia. | ||
Kestävän kehityksen neuvosto ■ Ohjaa kestävän kehityksen strategian, prioriteettien ja kestävän toiminnan toteutuksen yhdenmukaisuutta Nokiassa. ■ Osallistuu kestävän kehityksen strategian ja olennaisuuden arviointiin sekä tarkastelee kestävän kehityksen tavoitteita ja tuloksia. ■ Tarkastelee kestävään kehitykseen liittyviä riskejä ja mahdollisuuksia. | Lahjoitus- ja sponsorointivaliokunta ■ Asettaa periaatteet yrityslahjoitusten ja -investointien kohdentamiselle yliopistoille ja yhteisöille. ■ Hyväksyy varoja lahjoitusten jakamiseen ja arvioi suuria sponsorointeja. ■ Arvioi kaikkien lahjoitusohjelmien vaikutuksia. | Osallisuuden ja monimuotoisuuden ohjausvaliokunta ■ Tarkastelee vuotuisia osallisuuden ja monimuotoisuuden (I&D) suunnitelmia. ■ Asettaa koko Nokiaa koskevat I&D- tavoitteet ja mittaa vaikutusta ja tavoitteita. ■ Arvioi liiketoimintaryhmien I&D- toimia ja antaa palautetta liiketoimintaryhmille. | Ihmisoikeuksien huolellisuustarkastuksen (due diligence) neuvosto ■ Hallinnoi Nokian ihmisoikeuspolitiikan ja täytäntöönpanomenettelyjen korkean tason yhdenmukaistamista. ■ Ohjaa Nokian liiketoimintoja koskevia päätöksiä ihmisoikeusnäkökulmasta. ■ Varmistaa kaikkien liiketoimintaryhmien ja toimintojen välisen yhdenmukaistamisen ja asianmukaisten riskienvähennystoimien käyttöönoton. | ||||
Jäsenet Kaikkia liiketoimintaryhmiä, asiakaskokemusta, viestintä ja yhteiskuntasuhteita, henkilöstöä, taloutta ja rahoitusta, strategiaa ja teknologiaa sekä laki- ja compliance- yksiköiden johtajia. Kokoontui kymmenen kertaa vuoden 2023 aikana. | Jäsenet Talous- ja rahoitusjohtaja, viestintä- ja yhteiskuntasuhdejohtaja, henkilöstöjohtaja, varateknologiajohtaja, compliance- johtaja, rahoituksen asiakaskokemusjohtaja. Kokoontui yhden kerran vuoden 2023 aikana. | Jäsenet Lakiasiainjohtaja, osallisuus ja monimuotoisuus -yksikön johtaja, muita johtajia liiketoimintaryhmistä, henkilöstöhallinnosta, ESG:stä, lakipuolelta sekä työntekijöiden resurssiryhmien edustajia. Ei kokoontunut vuoden 2023 aikana (1) . | Jäsenet Lakiasiainjohtaja, viestintä- ja yhteiskuntasuhdejohtaja, compliance-johtaja, vastuullisuusjohtaja, varateknologiajohtaja, muita johtajia tarpeen vaatiessa, ihmisoikeusasioiden johtaja, lakimies. Kokoontui kaksi kertaa vuoden 2023 aikana. | ||||
ESG-yksikkö Yhtiön ESG-yksikkö ohjaa ESG-strategian toteuttamista ja tavoitteiden saavuttamiseksi tarvittavia toimia operatiivisella tasolla. Asiatuntijat antavat faktoihin perustuvaa palautetta eri yksiköille ja liiketoimintaryhmille. Varmistaa, että yritysvastuuraportointi on vaatimusten ja asetusten mukaista. | Ethics and Compliance –yksikkö Tukee työntekijöitä koulutuksella ja ohjauksella edistäen eettistä päätöksentekoa ja valintoja, jotka ovat yhteneväisiä arvojemme, käytäntöjemme ja lakiemme kanssa. Edistää avointa raportointikulttuuria ja valvoo vahvoja ja puolueettomia raportointi-, tutkinta- ja korjausprosesseja. | ||||||
(1) Uudelleenorganisoinnin vuoksi osallisuuden ja monimuotoisuuden valiokunta ei kokoontunut vuoden 2023 aikana. Kestävän kehityksen hallintomalli tarkistetaan ja päivitetään vuonna 2024. | |||||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 25 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 26 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 27 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 28 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 29 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 30 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 31 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 32 | |||||
Toimintaohjeemme ja 14 keskeistä liiketoimintakäytäntöä | |||||||||
Harjoitamme liiketoimintaa eettisellä tavalla ■ Eturistiriidat ■ Asioiden hoitaminen virkamiesten kanssa ■ Reilu kilpailu ■ Sopimattomat maksut (korruption torjunta) ■ Kauppalainsäädäntö ■ Työskentely kolmansien osapuolten kanssa | Kunnioitamme työntekijöitämme ja yhteisöämme ■ Ympäristö ■ Oikeudenmukaiset työehdot ■ Terveys, turvallisuus ja työolot ■ Ihmisoikeudet ■ Tietosuoja | Suojelemme omaisuuttamme ■ Valvonta ■ Immateriaalioikeudet ja luottamukselliset tiedot ■ Sisäpiirikaupat | |||||||
Neljä periaatetta: | ||||||||||||
noudatamme toimintamaidemme lakeja, sekä Nokian toimintatapoja ja menettelyohjeita | näytämme toisillemme esimerkkiä olemalla rehellisiä ja oikeudenmukaisia | edistämme vastuullisen liiketoiminnan kulttuuria keskinäisen kunnioituksen ja luottamuksen avulla sekä ylläpitämällä korkeat e ettiset standardit kaikessa liiketoiminnassamme | pidämme toisiamme vastuussa toimintaohjeiden noudattamisesta ja mahdollisista rikkomuksista ilmoittamisesta | |||||||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 33 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 34 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 35 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 36 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 37 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 38 | |||||
Tavoite 1: Ilmastonmuutoksen hillintä | |
Taloudellinen toiminto | Kuvaus Nokian taloudellisista toiminnoista |
6.5 Moottoripyörillä, henkilöautoilla ja kevyillä hyötyajoneuvoilla tapahtuva liikenne | Sähkö- ja hybridiautojen hankinta ja leasing. Lisätietoa on esitetty alla olevassa kohdassa 'taksonomiakelpoiset pääoma- ja toimintamenot'. |
7.5. Rakennusten energiatehokkuuden mittaamisessa, säätelyssä ja valvonnassa käytettävien välineiden asennus, huolto ja korjaus | Rakennusten energiatehokkuuden mittaamisessa, säätelyssä ja valvonnassa käytettävien välineiden asennus, huolto ja korjaus. |
8.2. Datavetoiset ratkaisut kasvihuonekaasupäästöjen vähentämistä varten | Sellaisten tieto- ja viestintäteknisten ratkaisujen kehittäminen tai käyttö, joiden tarkoituksena on tietojen kerääminen, siirtäminen ja tallentaminen sekä niiden mallintaminen ja käyttö, kun kyseisellä toiminnalla pyritään tuottamaan pääasiassa tietoja ja analyysejä, jotka mahdollistavat kasvihuonekaasupäästöjen vähentämisen. Aktiviteetin osalta olemme huomioineet ainoastaan sellaiset datavetoiset ratkaisut, jotka ovat suunniteltu tai kehitetty ’pääasiassa’ kasvihuonekaasupäästöjen vähentämiseen, ja jotka ovat suunniteltu ja myyty erikseen. |
9.1. Markkinalähtöinen tutkimus, kehitys ja innovointi | Sellaisten kasvihuonekaasupäästöjen vähentämiseen, välttämiseen tai poistamiseen tarkoitettujen ratkaisujen, prosessien, teknologioiden, liiketoimintamallien ja muiden tuotteiden tutkimus, soveltava tutkimus ja kokeellinen kehittäminen (RD&I), joiden kyky vähentää, poistaa tai välttää kasvihuonekaasupäästöjä kohdennetun taloudellisen toiminnan osalta on osoitettu asianmukaisessa toimintaympäristössä ja joiden teknologisen valmiuden taso on vähintään 6. |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 39 | |||||
Tavoite 4: Kiertotalous | |
Taloudellinen toiminto | Kuvaus Nokian taloudellisista toiminnoista |
1.2. Sähkö- ja elektroniikkalaitteiden valmistus | Sähkö- ja elektroniikkalaitteiden valmistus (ja myynti), mukaan lukien alihankintana tehdyn valmistuksen. Tämä kattaa suurilta osin laitteemme ja niihin sisältyvät ohjelmistot. |
4.1. Datavetoisten IT/ OT-ratkaisujen tarjoaminen | Tietotekniikka- (IT) tai operatiivisen teknologian (OT) järjestelmien valmistus (ja myynti), kehitys, asennus, käyttöönotto, ylläpito, korjaus tai asiantuntijapalveluiden tarjoaminen, mukaan lukien suunnittelua tai seurantaa koskeva tekninen konsultointi. Toiminto sisältää järjestelmät, jotka on laadittu etäseurantaa ja ennustavaa kunnossapitoa varten, tuotteiden, laitteiston ja infrastruktuurin ekologista suunnittelua tukevat ohjelmistot, ja elinkaaren aikaisen suorituskyvyn hallintaohjelmistot. |
5.1. Korjaus, kunnostaminen ja uudelleenvalmistus | Sellaisten verkkolaitteiden korjaus, kunnostaminen ja uudelleenvalmistus, joita asiakas on aiemmin käyttänyt niiden suunniteltuun käyttötarkoitukseen. |
5.2. Varaosien myynti | Varaosien myynti on esitetty tämän aktiviteetin alla silloin, kun ne on myyty erikseen varaosina ja raportoitu erillään toiminnasta '1.2. Sähkö- ja elektroniikkalaitteiden valmistus'. |
5.4. Käytettyjen tavaroiden myynti | Sellaisten käytettyjen tavaroiden myynti, joita on aiemmin käytetty niiden suunniteltuun käyttötarkoitukseen, mahdollisesti korjauksen, kunnostuksen tai uudelleenvalmistuksen jälkeen, ja jotka ovat raportoitu Nokian raportointijärjestelmissä erillään aktiviteetin '1.2. Sähkö- ja elektroniikkalaitteiden valmistus' alla olevista toiminnoista. |
Tavoite 5: Ympäristön pilaantumisen ehkäiseminen ja vähentäminen | |
Taloudellinen toiminta | Kuvaus Nokian taloudellisista toiminnoista |
2.4. Pilaantuneiden paikkojen ja alueiden kunnostaminen | Saastuneiden alueiden puhdistamisesta tai kunnostamisesta syntyneet kulut. |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 40 | |||||
Merkittävän edistämisen kriteerit | Ei merkittävää haittaa -kriteerit ('Does Not Significantly Harm') | |||||||||||||||||||
Taloudelliset toiminnat | Koodi | Liikevaihto | Osuus liikevaihdosta, 2023 | Ilmastonmuutoksen hillintä | Ilmastonmuutokseen sopeutuminen | Vesi | Kiertotalous | Ympäristön pilaantuminen | Biologinen monimuotoisuus | Ilmastonmuutoksen hillintä | Ilmastonmuutokseen sopeutuminen | Vesi | Kiertotalous | Ympäristön pilaantuminen | Biologinen monimuotoisuus | Vähimmäistason suojatoimet | Luokitus- järjestelmän mukaisten (A.1) tai luokitusjär- jestelmä- kelpoisten (A.2) osuus, 2022 | Luokka 'mahdollistava toiminta' | Luokka 'siirtymä- toiminta' | |
milj. EUR | % | K;E; E/S | K;E; E/S | K;E; E/S | K;E; E/S | K;E; E/S | K;E; E/S | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | % | M | S | |||
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT | ||||||||||||||||||||
A.1. Ympäristön kannalta kestävät (luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat | ||||||||||||||||||||
Ympäristön kannalta kestävistä (luokitusjärjestelmän mukaisista) toiminnoista saatu liikevaihto (A.1) | — | — % | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — % | — | — | ||
Josta mahdollistavat toiminnat | — | — % | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — % | M | — | ||
Josta siirtymätoiminnat | — | — % | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — % | — | S | ||
A.2. Luokitusjärjestelmänkelpoiset mutta ei ympäristön kannalta kestävät (muut kuin luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat | ||||||||||||||||||||
8.2. Datavetoiset ratkaisut kasvihuonekaasupäästöjen vähentämistä varten | CCM 8.2 | 2 | — % | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | — | — | — | — | — | — | — | — % | — | — | |
1.2. Sähkö- ja elektroniikkalaitteiden valmistus | CE 1.2 | 12 635 | 58 % | E/KEL | E/KEL | E/KEL | KEL | E/KEL | E/KEL | — | — | — | — | — | — | — | — % | — | — | |
4.1. Datavetoisten IT/OT-ratkaisujen tarjoaminen | CE 4.1 | 244 | 1 % | E/KEL | E/KEL | E/KEL | KEL | E/KEL | E/KEL | — | — | — | — | — | — | — | — % | — | — | |
5.1. Korjaus, kunnostaminen ja uudelleenvalmistus | CE 5.1 | 556 | 2 % | E/KEL | E/KEL | E/KEL | KEL | E/KEL | E/KEL | — | — | — | — | — | — | — | — % | — | — | |
5.2. Varaosien myynti | CE 5.2 | 39 | — % | E/KEL | E/KEL | E/KEL | KEL | E/KEL | E/KEL | — | — | — | — | — | — | — | — % | — | — | |
5.4. Käytettyjen tavaroiden myynti | CE 5.4 | 30 | — % | E/KEL | E/KEL | E/KEL | KEL | E/KEL | E/KEL | — | — | — | — | — | — | — | — % | — | — | |
Luokitusjärjestelmäkelpoisista mutta ei ympäristön kannalta kestävistä (muista kuin luokitusjärjestelmän mukaisista) toiminnoista saatu liikevaihto (A.2) | 13 506 | 61 % | — % | — % | — % | 61 % | — % | — % | — | — | — | — | — | — | — | — % | — | — | ||
A. Luokitusjärjestelmäkelpoisista toiminnoista saatu liikevaihto (A.1 + A.2) | 13 506 | 61 % | — % | — % | — % | 61 % | — % | — % | — | — | — | — | — | — | — | — % | — | — | ||
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT | ||||||||||||||||||||
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisista toiminnoista saatu liikevaihto (B) | 8 752 | 39 % | ||||||||||||||||||
Yhteensä (A+B) | 22 258 | 100 % | ||||||||||||||||||
K – Kyllä, luokitusjärjestelmäkelpoinen ja luokitusjärjestelmän mukainen toiminta kyseisen ympäristötavoitteen osalta; E – Ei, luokitusjärjestelmäkelpoinen muttei luokitusjärjestelmän mukainen toiminta kyseisen ympäristötavoitteen osalta; KEL – Luokitusjärjestelmäkelpoinen toiminta tavoitteen osalta; E/KEL – Ei-luokitusjärjestelmäkelpoinen toiminta tavoitteen osalta | ||||||||||||||||||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 41 | |||||
Merkittävän edistämisen kriteerit | Ei merkittävää haittaa -kriteerit ('Does Not Significantly Harm') | |||||||||||||||||||
Taloudelliset toiminnat | Koodi | Pääomamenot yhteensä | Osuus pääomamenoista, 2023 | Ilmastonmuutoksen hillintä | Ilmastonmuutokseen sopeutuminen | Vesi | Kiertotalous | Ympäristön pilaantuminen | Biologinen monimuotoisuus | Ilmastonmuutoksen hillintä | Ilmastonmuutokseen sopeutuminen | Vesi | Kiertotalous | Ympäristön pilaantuminen | Biologinen monimuotoisuus | Vähimmäistason suojatoimet | Luokitus- järjestelmän mukaisten (A.1) tai luokitusjär- jestelmä- kelpoisten (A.2) osuus, 2022 | Luokka 'mahdollistava toiminta' | Luokka 'siirtymä- toiminta' | |
milj. EUR | % | K;E; E/S | K;E; E/S | K;E; E/S | K;E; E/S | K;E; E/S | K;E; E/S | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | % | M | S | |||
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT | ||||||||||||||||||||
A.1. Ympäristön kannalta kestävät (luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat | ||||||||||||||||||||
Ympäristön kannalta kestävien (luokitusjärjestelmän mukaisten) toimintojen pääomamenot (A.1) | — | — % | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — % | — | — | ||
Josta mahdollistavat toiminnat | — | — % | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — % | M | — | ||
Josta siirtymätoiminnat | — | — % | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — % | — | S | ||
A.2. Luokitusjärjestelmänkelpoiset mutta ei ympäristön kannalta kestävät (muut kuin luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat | ||||||||||||||||||||
KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | |||||||||||||||
6.5 Moottoripyörillä, henkilöautoilla ja kevyillä hyötyajoneuvoilla tapahtuva liikenne | CCM 6.5 | 42 | 4 % | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | — | — | — | — | — | — | — | 2 % | — | — | |
7.5. Rakennusten energiatehokkuuden mittaamisessa, säätelyssä ja valvonnassa käytettävien välineiden asennus, huolto ja korjaus | CCM 7.5 | 1 | — % | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | — | — | — | — | — | — | — | — % | — | — | |
1.2. Sähkö- ja elektroniikkalaitteiden valmistus | CE 1.2 | 447 | 47 % | E/KEL | E/KEL | E/KEL | KEL | E/KEL | E/KEL | — | — | — | — | — | — | — | — % | — | — | |
4.1. Datavetoisten IT/OT-ratkaisujen tarjoaminen | CE 4.1 | 3 | — % | E/KEL | E/KEL | E/KEL | KEL | E/KEL | E/KEL | — | — | — | — | — | — | — | — % | — | — | |
5.1. Korjaus, kunnostaminen ja uudelleenvalmistus | CE 5.1 | 9 | 1 % | E/KEL | E/KEL | E/KEL | KEL | E/KEL | E/KEL | — | — | — | — | — | — | — | — % | — | — | |
Luokitusjärjestelmäkelpoisten mutta ei ympäristön kannalta kestävien (muiden kuin luokitusjärjestelmän mukaisten) toimintojen pääomamenot (A.2) | 502 | 52 % | 4 % | — % | — % | 48 % | — % | — % | — | — | — | — | — | — | — | 2 % | — % | — % | ||
A. Luokitusjärjestelmäkelpoisten toimintojen pääomamenot (A.1 + A.2) | 502 | 52 % | 4 % | — % | — % | 48 % | — % | — % | — | — | — | — | — | — | — | 2 % | — % | — % | ||
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT | ||||||||||||||||||||
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisten toimintojen pääomamenot (B) | 462 | 48 % | ||||||||||||||||||
Yhteensä (A+B) | 964 | 100 % | ||||||||||||||||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 42 | |||||
Merkittävän edistämisen kriteerit | Ei merkittävää haittaa -kriteerit ('Does Not Significantly Harm') | |||||||||||||||||||
Taloudelliset toiminnat | Koodi | Toimintamenot yhteensä | Osuus toimintamenoista, 2023 | Ilmastonmuutoksen hillintä | Ilmastonmuutokseen sopeutuminen | Vesi | Kiertotalous | Ympäristön pilaantuminen | Biologinen monimuotoisuus | Ilmastonmuutoksen hillintä | Ilmastonmuutokseen sopeutuminen | Vesi | Kiertotalous | Ympäristön pilaantuminen | Biologinen monimuotoisuus | Vähimmäistason suojatoimet | Luokitus- järjestelmän mukaisten (A.1) tai luokitusjär- jestelmä- kelpoisten (A.2) osuus, 2022 | Luokka 'mahdollistava toiminta' | Luokka 'siirtymä- toiminta' | |
milj. EUR | % | K;E; E/S | K;E; E/S | K;E; E/S | K;E; E/S | K;E; E/S | K;E; E/S | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | K/E | % | M | S | |||
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT | ||||||||||||||||||||
A.1. Ympäristön kannalta kestävät (luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat | ||||||||||||||||||||
Ympäristön kannalta kestävien (luokitusjärjestelmän mukaisten) toimintojen toimintamenot (A.1) | — | — % | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — % | — | — | ||
Josta mahdollistavat toiminnat | — | — % | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — % | M | — | ||
Josta siirtymätoiminnat | — | — % | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — % | — | S | ||
A.2. Luokitusjärjestelmänkelpoiset mutta ei ympäristön kannalta kestävät (muut kuin luokitusjärjestelmän mukaiset) toiminnat | ||||||||||||||||||||
KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | KEL; E/KEL | |||||||||||||||
9.1. Markkinalähtöinen tutkimus, kehitys ja innovointi | CCM 9.1 | 5 | — % | KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | — | — | — | — | — | — | — | — % | — | — | |
1.2. Sähkö- ja elektroniikkalaitteiden valmistus | CE 1.2 | 2 383 | 63 % | E/KEL | E/KEL | E/KEL | KEL | E/KEL | E/KEL | — | — | — | — | — | — | — | — % | — | — | |
4.1. Datavetoisten IT/OT-ratkaisujen tarjoaminen | CE 4.1 | 124 | 3 % | E/KEL | E/KEL | E/KEL | KEL | E/KEL | E/KEL | — | — | — | — | — | — | — | — % | — | — | |
2.4. Pilaantuneiden paikkojen ja alueiden kunnostaminen | PPC 2.4 | 13 | — % | E/KEL | E/KEL | E/KEL | E/KEL | KEL | E/KEL | — | — | — | — | — | — | — | — % | — | — | |
Luokitusjärjestelmäkelpoisten mutta ei ympäristön kannalta kestävien (muiden kuin luokitusjärjestelmän mukaisten) toimintojen toimintamenot (A.2) | 2 525 | 66 % | — % | — % | — % | 66 % | — % | — % | — | — | — | — | — | — | — | — % | — | — | ||
A. Luokitusjärjestelmäkelpoisten toimintojen toimintamenot (A.1 + A.2) | 2 525 | 66 % | — % | — % | — % | 66 % | — % | — % | — | — | — | — | — | — | — | — % | — | — | ||
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT | ||||||||||||||||||||
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisten toimintojen toimintamenot (B) | 1 320 | 34 % | ||||||||||||||||||
Yhteensä (A+B) | 3 845 | 100 % | ||||||||||||||||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 43 | |||||
Rivi | Ydinenergiaan ja fossiiliseen kaasuun liittyvät toiminnot | |
Ydinenergiaan liittyvät toiminnot | ||
1 | Yritys toteuttaa tai rahoittaa sellaisiin innovatiivisiin sähköntuotantolaitoksiin liittyvää tutkimusta, kehittämistä, demonstrointia ja käyttöönottoa, jotka tuottavat energiaa ydinreaktion avulla siten, että polttoainekierrosta aiheutuu mahdollisimman vähän jätettä, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita. | EI |
2 | Yritys toteuttaa tai rahoittaa sähkön tai prosessilämmön tuottamiseen tarkoitettujen uusien ydinlaitosten rakentamista ja turvallista käyttöä, myös kaukolämpöä tai teollisia prosesseja, kuten vedyn tuotantoa, varten sekä niiden turvallisuuden parantamista, käyttäen parasta käytettävissä olevaa teknologiaa, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita. | EI |
3 | Yritys toteuttaa tai rahoittaa olemassa olevien sähköä tai prosessilämpöä tuottavien ydinlaitosten turvallista toimintaa, myös kaukolämpöä tai teollisia prosesseja, kuten vedyn tuotantoa ydinenergiasta, varten sekä niiden turvallisuuden parantamista, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita. | EI |
Fossiiliseen kaasuun liittyvät toiminnot | ||
4 | Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien sähköntuotantolaitosten rakentamista tai toimintaa, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita. | EI |
5 | Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien yhdistettyjen lämpöä tai jäähdytystä ja sähköä tuottavien laitosten rakentamista, kunnostamista ja käyttöä, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita. | EI |
6 | Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien lämpöä tai jäähdytystä tuottavien laitosten rakentamista, kunnostamista ja käyttöä, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita. | EI |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 44 | |||||
31.12. | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
Osakepääoma, milj. EUR | 246 | 246 | 246 | 246 | 246 |
Osakkeet (1 000) | 5 613 497 | 5 632 298 | 5 675 461 | 5 653 886 | 5 640 536 |
Konserniyhtiöiden hallussa olevat omat osakkeet (1 000) | 87 896 | 45 282 | 40 468 | 36 390 | 34 955 |
Osakemäärä ilman konsernin hallussa olevia omia osakkeita (1 000) | 5 525 601 | 5 587 016 | 5 634 993 | 5 617 496 | 5 605 581 |
Keskimääräinen osakemäärä tilikauden aikana ilman konsernin hallussa olevia omia osakkeita | |||||
Laimentamaton (1 000)(1) | 5 549 468 | 5 614 182 | 5 630 025 | 5 612 418 | 5 599 912 |
Laimennettu (1 000)(1) | 5 585 923 | 5 670 020 | 5 684 235 | 5 612 418 | 5 626 375 |
Rekisteröityjen osakkeenomistajien määrä(2) | 247 893 | 238 359 | 233 844 | 246 886 | 248 526 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 45 | |||||
1.1.–31.12. Jatkuvat toiminnot | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
Osakekohtainen tulos, laimentamaton, EUR | 0,12 | 0,75 | 0,29 | -0,45 | 0,00 |
Osakekohtainen tulos, laimennettu, EUR | 0,12 | 0,74 | 0,29 | -0,45 | 0,00 |
Hinta/voittosuhde | 25,42 | 5,77 | 19,22 | neg. | — |
Ehdotettu osakekohtainen osinko, EUR(1) | 0,13 | 0,12 | 0,08 | 0,00 | 0,00 |
Osingot yhteensä, milj. EUR(1)(2) | 730 | 676 | 449 | — | — |
Osinko tuloksesta, %(1) | 1,08 | 0,16 | 0,28 | — | — |
Osinkotuotto, %(1) | 4,26 | 2,77 | 1,44 | — | — |
31.12. | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
Osakekohtainen oma pääoma, EUR | 3,72 | 3,82 | 3,08 | 2,22 | 2,73 |
Osakekurssi(3) | 3,05 | 4,33 | 5,57 | 3,15 | 3,30 |
Osakekannan markkina-arvo, milj. EUR | 16 853 | 24 192 | 31 409 | 17 701 | 18 476 |
1.1.–31.12. | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
Vuoden aikana vaihdettujen osakkeiden lukumäärä (1 000)(1) | 7 754 279 | 10 294 615 | 16 560 334 | 13 903 762 | 11 003 630 |
Keskimääräinen osakemäärä ilman konsernin hallussa olevia omia osakkeita (1 000) | 5 549 468 | 5 614 182 | 5 630 025 | 5 612 418 | 5 599 912 |
Osakevaihto, % | 140 | 183 | 294 | 248 | 196 |
EUR | Ylin | Alin | Arvo |
Koko vuosi 2023 ylin/alin | 4,70 | 2,70 | |
Koko vuosi 2023 keskiarvo (painotettu) | 3,73 | ||
Vuoden lopun arvo 31.12.2023 | 3,05 | ||
Vuoden lopun arvo 31.12.2022 | 4,33 | ||
Muutos välillä 31.12.2022–31.12.2023 | -29,6 % |
USD | Ylin | Alin | Arvo |
Koko vuosi 2023 ylin/alin | 5,04 | 2,94 | |
Koko vuosi 2023 keskiarvo (painotettu) | 4,05 | ||
Vuoden lopun arvo 31.12.2023 | 3,42 | ||
Vuoden lopun arvo 31.12.2022 | 4,64 | ||
Muutos välillä 31.12.2022–31.12.2023 | -26,3 % |
EUR | Ylin | Alin | Arvo |
Koko vuosi 2023 ylin/alin | 4,70 | 2,70 | |
Koko vuosi 2023 keskiarvo (painotettu) | 3,76 | ||
Vuoden lopun arvo 31.12.2023 | 3,06 | ||
Vuoden lopun arvo 31.12.2022 | 4,34 | ||
Muutos välillä 31.12.2022–31.12.2023 | -29,5 % |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 46 | |||||
Kausi | Hankittujen osakkeiden määrä | Keskimääräinen hinta osakkeelta, EUR | Julkistettujen ohjelmien nojalla hankitut osakkeet | Ohjelmien nojalla vielä hankittavien osakkeiden enimmäisarvo, EUR |
Tammikuu | 6 156 200 | 4,44 | 6 156 200 | 272 653 299 |
Helmikuu | 5 991 500 | 4,40 | 5 991 500 | 246 290 179 |
Maaliskuu | 6 871 300 | 4,39 | 6 871 300 | 216 111 864 |
Huhtikuu | 5 556 000 | 4,19 | 5 556 000 | 192 858 651 |
Toukokuu | 7 845 100 | 3,77 | 7 845 100 | 163 286 436 |
Kesäkuu | 7 725 400 | 3,83 | 7 725 400 | 133 733 303 |
Heinäkuu | 8 004 933 | 3,69 | 8 004 933 | 104 229 737 |
Elokuu | 9 117 690 | 3,55 | 9 117 690 | 71 835 889 |
Syyskuu | 8 030 700 | 3,68 | 8 030 700 | 42 257 048 |
Lokakuu | 9 510 000 | 3,26 | 9 510 000 | 11 213 435 |
Marraskuu | 3 492 188 | 3,21 | 3 492 188 | — |
Joulukuu | — | — | — | — |
Yhteensä | 78 301 011 | 3,83 | 78 301 011 | — |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 47 | |||||
Osakkeenomistaja | Osakemäärä yhteensä (1 000) | % kaikista osakkeista | % äänimäärästä |
Solidium Oy | 325 000 | 5,79 | 5,79 |
Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö Varma | 80 236 | 1,43 | 1,43 |
Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen | 75 227 | 1,34 | 1,34 |
Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö Elo | 46 066 | 0,82 | 0,82 |
Valtion Eläkerahasto | 37 000 | 0,66 | 0,66 |
Oy Lival Ab | 17 310 | 0,31 | 0,31 |
Svenska Litteratursällskapet i Finland r.f. | 15 217 | 0,27 | 0,27 |
OP Finland Fund | 14 833 | 0,26 | 0,26 |
Nordea Bank Abp | 14 047 | 0,25 | 0,25 |
Sijoitusrahasto Seligson & Co | 13 639 | 0,24 | 0,24 |
Omistettujen osakkeiden lukumäärä | Osakkeenomistajat | % osakkeenomistajista | Osakemäärä yhteensä | % kaikista osakkeista |
1–100 | 64 068 | 25,85 | 3 099 887 | 0,06 |
101–1 000 | 113 516 | 45,79 | 50 199 617 | 0,89 |
1 001–10 000 | 61 876 | 24,96 | 193 112 400 | 3,44 |
10 001–100 000 | 7 916 | 3,19 | 195 350 157 | 3,48 |
100 001–500 000 | 408 | 0,17 | 79 398 334 | 1,41 |
500 001–1 000 000 | 37 | 0,02 | 25 598 078 | 0,46 |
1 000 001–5 000 000 | 44 | 0,02 | 99 933 974 | 1,78 |
Yli 5 000 000 | 28 | 0,01 | 88,48 | |
Yhteensä | 247 893 | 100 | 100 |
Kansallisuuden mukaan | % kaikista osakkeista |
Muut kuin suomalaiset osakkeenomistajat | 74,45 |
Suomalaiset osakkeenomistajat | 25,55 |
Yhteensä | 100,00 |
Omistajaryhmittäin (suomalaiset osakkeenomistajat) | % kaikista osakkeista |
Yritykset | 3,37 |
Kotitaloudet | 7,79 |
Rahoitus- ja vakuutuslaitokset | 2,80 |
Voittoa tavoittelemattomat yhteisöt | 1,23 |
Julkisyhteisöt (mukaan lukien työeläkelaitokset) | 10,36 |
Yhteensä | 25,55 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 48 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 49 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 50 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 51 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 52 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 53 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 54 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 55 | |||||
milj. EUR | 2023 | 2022 | 2021 |
Voitto ennen veroja | 1 499 | 2 184 | 1 926 |
Korollisten velkojen korkokulut | 201 | 103 | 113 |
Yhteensä | 1 700 | 2 287 | 2 039 |
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva oma pääoma keskimäärin(1) | 20 935 | 19 347 | 14 913 |
Määräysvallattomille omistajille kuuluva osuus keskimäärin(1) | 92 | 98 | 91 |
Korolliset velat keskimäärin(1) | 4 334 | 4 565 | 5 115 |
Sijoitettu pääoma yhteensä | 25 361 | 24 010 | 20 119 |
Sijoitetun pääoman tuotto, % | 6,7 % | 9,5 % | 10,1 % |
milj. EUR | 2023 | 2022 | 2021 |
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva voitto/tappio | 665 | 4 250 | 1 623 |
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva oma pääoma keskimäärin(1) | 20 935 | 19 347 | 14 913 |
Oman pääoman tuotto, % | 3,2 % | 22,0 % | 10,9 % |
milj. EUR | 2023 | 2022 | 2021 |
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva oma pääoma yhteensä | 20 537 | 21 333 | 17 360 |
Määräysvallattomille omistajille kuuluva osuus | 91 | 93 | 102 |
Oma pääoma yhteensä | 20 628 | 21 426 | 17 462 |
Vastaavaa yhteensä | 39 860 | 42 943 | 40 049 |
Omavaraisuusaste, % | 51,8 % | 49,9 % | 43,6 % |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 56 | |||||
milj. EUR | 2023 | 2022 | 2021 |
Rahavarat | 6 234 | 5 467 | 6 691 |
Lyhytaikaiset korolliset sijoitukset | 1 565 | 3 080 | 2 577 |
Pitkäaikaiset korolliset sijoitukset | 715 | 697 | — |
Kassa ja korolliset sijoitukset | 8 514 | 9 244 | 9 268 |
milj. EUR | 2023 | 2022 | 2021 |
Kassa ja korolliset sijoitukset | |||
Rahavarat | 6 234 | 5 467 | 6 691 |
Lyhytaikaiset korolliset sijoitukset | 1 565 | 3 080 | 2 577 |
Pitkäaikaiset korolliset sijoitukset | 715 | 697 | — |
Korolliset velat | |||
Pitkäaikaiset korolliset velat | -3 637 | -4 249 | -4 537 |
Lyhytaikaiset korolliset velat | -554 | -228 | -116 |
Nettokassa ja korolliset sijoitukset | 4 323 | 4 767 | 4 615 |
milj. EUR | 2023 | 2022 | 2021 |
Korolliset velat | |||
Pitkäaikaiset korolliset velat | 3 637 | 4 249 | 4 537 |
Lyhytaikaiset korolliset velat | 554 | 228 | 116 |
Kassa ja korolliset sijoitukset | |||
Rahavarat | -6 234 | -5 467 | -6 691 |
Lyhytaikaiset korolliset sijoitukset | -1 565 | -3 080 | -2 577 |
Pitkäaikaiset korolliset sijoitukset | -715 | -697 | — |
Nettovelka | -4 323 | -4 767 | -4 615 |
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva oma pääoma | 20 537 | 21 333 | 17 360 |
Määräysvallattomille omistajille kuuluva osuus | 91 | 93 | 102 |
Oma pääoma yhteensä | 20 628 | 21 426 | 17 462 |
Nettovelkaantumisaste, % | -21,0 % | -22,2 % | -26,4 % |
milj. EUR | 2023 | 2022 | 2021 |
Liiketoiminnan nettorahavirta | 1 317 | 1 474 | 2 625 |
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin (käyttöomaisuusinvestoinnit) | -652 | -601 | -560 |
Vapaa kassavirta | 665 | 873 | 2 065 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 57 | |||||
milj. EUR | 2023 | 2022 | 2021 |
Aineellisten ja aineettomien käyttöomaisuushyödykkeiden hankinta | -652 | -601 | -560 |
Käyttöomaisuusinvestoinnit | -652 | -601 | -560 |
milj. EUR | 2023 | 2022 | 2021 |
Liikevoitto | 1 688 | 2 318 | 2 158 |
Uudelleenjärjestelykulut ja muut niihin liittyvät kulut | 356 | 177 | 263 |
Hankittujen aineettomien hyödykkeiden poistot | 352 | 411 | 391 |
Toimintamaasta poistumiseen liittyvät kulut | -49 | 98 | — |
Omaisuuserien arvonalentumiset ja alaskirjaukset ja niiden peruutukset | 25 | 97 | 45 |
Oikeudellisten riitojen ratkaisut | — | — | -80 |
Käyttöomaisuuden myyntivoitot | — | — | -53 |
Muut | 3 | 8 | 51 |
Vertailukelpoinen liikevoitto | 2 375 | 3 109 | 2 775 |
milj. EUR | 2023 | 2022 | 2021 |
Vertailukelpoinen liikevoitto | 2 375 | 3 109 | 2 775 |
Liikevaihto | 22 258 | 24 911 | 22 202 |
Vertailukelpoinen liikevoittoprosentti (vertailukelpoinen liikevoittomarginaali) | 10,7 % | 12,5 % | 12,5 % |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 58 | |||||
Osio 1: Esittämisperusta | |
1.1. Tietoa konsernista | |
1.2. Yleiset laatimisperiaatteet | |
1.3. Arvioiden käyttö ja kriittiset kirjanpidolliset harkinnanvaraisuudet | |
1.4. Uudet ja muuttuneet standardit ja tulkinnat | |
2.1. Liikevaihto | |
2.2. Segmentti-informaatio | |
2.3. Liiketoiminnan kulut sekä muut tuotot | |
2.4. Rahoitustuotot ja -kulut | |
2.5. Tuloverot | |
2.6. Osakekohtainen tulos | |
3.1. Henkilöstökulut | |
3.2. Johdon palkitseminen | |
3.3. Osakeperusteiset maksut | |
3.4. Eläkkeet ja muut työsuhteen päättymisen jälkeiset etuudet | |
Osio 4: Liiketoiminnan varat ja velat | |
4.1. Liikearvo ja aineettomat hyödykkeet | |
4.2. Aineelliset hyödykkeet | |
4.3. Vuokrasopimukset | |
4.4. Vaihto-omaisuus | |
4.5. Myyntisaamiset sekä asiakassopimuksiin perustuvat erät | |
4.6. Muut saamiset ja velat | |
4.7. Varaukset | |
Osio 5: Pääoma ja rahoitusinstrumentit | |
5.1. Oma pääoma | |
5.2. Rahoitusvarat ja -velat | |
5.3. Johdannaiset ja kiinteäehtoisiin sitoumuksiin liittyvät varat ja velat | |
5.4. Rahoitusriskien hallinta | |
Osio 6: Muut tiedot | |
6.1. Vastuusitoumukset ja oikeudelliset toimet | |
6.2. Konserniyhtiöt | |
6.3. Merkittävät, osittain omistetut tytäryhtiöt | |
6.4. Lähipiiriliiketoimet | |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 59 | |||||
milj. EUR | Liite | 2023 | 2022 | 2021 |
Liikevaihto | 2.1, 2.2 | |||
Hankinnan ja valmistuksen kulut | 2.3 | - | - | - |
Bruttokate | ||||
Tutkimus- ja kehityskulut | 2.3 | - | - | - |
Myynnin ja hallinnon kulut | 2.3 | - | - | - |
Liiketoiminnan muut tuotot | 2.3 | |||
Liiketoiminnan muut kulut | 2.3 | - | - | |
Liikevoitto | ||||
Osuus osakkuusyhtiöiden ja yhteisyritysten tuloksesta | 6.4 | - | - | |
Rahoitustuotot(1) | 2.4 | |||
Rahoituskulut(1) | 2.4 | - | - | - |
Voitto ennen veroja | ||||
Tuloverot | 2.5 | - | - | |
Jatkuvien toimintojen voitto | ||||
Lopetettujen toimintojen voitto/tappio | - | |||
Tilikauden voitto | ||||
Tilikauden voiton jakautuminen | ||||
Tilikauden voiton jakautuminen | ||||
Määräysvallattomat omistajat | ||||
Osakekohtainen tulos emoyhtiön osakkeenomistajille | 2.6 | EUR | EUR | |
Laimentamaton | ||||
Jatkuvat toiminnot | ||||
Tilikauden voitto | ||||
Laimennettu | ||||
Jatkuvat toiminnot | ||||
Tilikauden voitto |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 60 | |||||
milj. EUR | Liite | 2023 | 2022 | 2021 |
Tilikauden voitto | ||||
Erät, joita ei siirretä tulosvaikutteisiksi | ||||
Etuuspohjaisten eläkejärjestelyjen uudelleenmäärittäminen | - | - | ||
Tuloverot eristä, joita ei siirretä tulosvaikutteisiksi | 2.5 | - | ||
Erät, joita ei siirretä tulosvaikutteisiksi, yhteensä | - | - | ||
Erät, jotka voidaan siirtää tulosvaikutteisiksi | ||||
Muuntoerot | ||||
Ulkomaisten yksiköiden muuntoerot | - | |||
Siirto tuloslaskelmaan | - | |||
Ulkomaiseen yksikköön tehdyn nettosijoituksen suojaus | ||||
Käyvän arvon muutos, nettotuotot/-tappiot | - | - | ||
Rahavirtojen suojaus ja muut suojausohjelmat | ||||
Käyvän arvon muutos, nettotappiot | - | - | - | |
Siirto tuloslaskelmaan | - | |||
Käyvän arvon muutos, nettotappiot | - | - | - | |
Siirto tuloslaskelmaan | ||||
Muut vähennykset, netto | - | - | ||
Tuloverot eristä, jotka voidaan siirtää tulosvaikutteisiksi | 2.5 | - | - | |
Erät, jotka voidaan siirtää tulosvaikutteisiksi, yhteensä | - | |||
Muut laajan tuloksen erät verojen jälkeen | - | |||
Tilikauden laaja tulos | - | |||
Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen: | ||||
Emoyhtiön osakkeenomistajille | - | |||
Määräysvallattomille omistajille |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 61 | |||||
milj. EUR | Liite | 2023 | 2022 |
VASTAAVAA | |||
Pitkäaikaiset varat | |||
Liikearvo | 4.1 | ||
Aineettomat hyödykkeet | 4.1 | ||
Aineelliset hyödykkeet | 4.2 | ||
Käyttöoikeusomaisuuserät | 4.3 | ||
Osuudet osakkuusyhtiöissä ja yhteisyrityksissä | 6.4 | ||
Pitkäaikaiset korolliset sijoitukset | 5.2, 5.4 | ||
Muut pitkäaikaiset rahoitusvarat | 5.2, 5.4 | ||
Etuuspohjaiset eläkevarat | 3.4 | ||
Laskennalliset verosaamiset | 2.5 | ||
Muut pitkäaikaiset saamiset | 4.6 | ||
Pitkäaikaiset varat yhteensä | |||
Lyhytaikaiset varat | |||
Vaihto-omaisuus | 4.4 | ||
Myyntisaamiset | 4.5, 5.2, 5.4 | ||
Asiakassopimuksiin perustuvat omaisuuserät | 4.5 | ||
Tuloverosaamiset | 2.5 | ||
Muut lyhytaikaiset saamiset | 4.6 | ||
Lyhytaikaiset korolliset sijoitukset | 5.2, 5.4 | ||
Muut lyhytaikaiset rahoitusvarat ja kiinteäehtoiset sitoumukset | 5.2, 5.3, 5.4 | ||
Rahavarat | 5.2, 5.4 | ||
Lyhytaikaiset varat yhteensä | |||
Myytävänä olevat omaisuuserät | 6.4 | ||
Vastaavaa yhteensä | |||
milj. EUR | Liite | 2023 | 2022 |
VASTATTAVAA | |||
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva oma pääoma | |||
Osakepääoma | |||
Ylikurssirahasto | |||
Omat osakkeet | - | - | |
Muuntoerot | - | ||
Arvonmuutosrahasto ja muut rahastot | |||
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | |||
Kertyneet voittovarat | |||
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva oma pääoma yhteensä | |||
Määräysvallattomille omistajille kuuluva osuus | |||
Oma pääoma yhteensä | 5.1 | ||
Pitkäaikainen vieras pääoma | |||
Pitkäaikaiset korolliset velat | 5.2, 5.3, 5.4 | ||
Pitkäaikaiset vuokrasopimusvelat | 5.4 | ||
Etuuspohjaiset eläkkeet ja muut työsuhteen päättymisen jälkeiset etuudet | 3.4 | ||
Laskennalliset verovelat | 2.5 | ||
Asiakassopimuksiin perustuvat velat | 4.5 | ||
Muut pitkäaikaiset velat | 4.6 | ||
Varaukset | 4.7 | ||
Pitkäaikainen vieras pääoma yhteensä | |||
Lyhytaikainen vieras pääoma | |||
Lyhytaikaiset korolliset velat | 5.2, 5.3, 5.4 | ||
Lyhytaikaiset vuokrasopimusvelat | 5.4 | ||
Muut lyhytaikaiset rahoitusvelat ja kiinteäehtoiset sitoumukset | 5.2, 5.3, 5.4 | ||
Asiakassopimuksiin perustuvat velat | 4.5 | ||
Tuloverovelat | 2.5 | ||
Ostovelat | 5.2, 5.4 | ||
Muut lyhytaikaiset velat | 4.6 | ||
Varaukset | 4.7 | ||
Lyhytaikainen vieras pääoma yhteensä | |||
Vieras pääoma yhteensä | |||
Vastattavaa yhteensä |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 62 | |||||
milj. EUR | Liite | 2023 | 2022 | 2021 |
Tilikauden voitto | ||||
Oikaisut yhteensä(1) | - | |||
Nettokäyttöpääoman muutos(2) | - | - | - | |
Liiketoiminnasta kertynyt rahavirta | ||||
Saadut korot | ||||
Maksetut korot | 4.3, 5.2 | - | - | - |
Maksetut tuloverot, netto | - | - | - | |
Liiketoiminnan nettorahavirta | ||||
Aineellisten ja aineettomien käyttöomaisuushyödykkeiden hankinta | - | - | - | |
Aineellisten ja aineettomien käyttöomaisuushyödykkeiden myynti | ||||
Hankitut liiketoiminnat vähennettynä hankintahetken rahavaroilla | - | - | - | |
Myydyt liiketoiminnat vähennettynä luovutetuilla rahavaroilla | ||||
Korollisten sijoitusten lisäys | - | - | - | |
Korollisten sijoitusten erääntyminen ja myynti | ||||
Muiden pitkäaikaisten rahoitusvarojen lisäys | - | - | - | |
Muiden pitkäaikaisten rahoitusvarojen myynti | ||||
Muut | - | - | ||
Investointien nettorahavirta | - | - | ||
Omien osakkeiden hankinta | 5.1 | - | - | |
Pitkäaikaisten velkojen nosto | 5.4 | |||
Pitkäaikaisten velkojen lyhennys | 5.4 | - | - | - |
Lyhytaikaisten velkojen lyhennys/nosto | 5.4 | - | - | |
Vuokrasopimusvelkojen lyhennys | 4.3, 5.4 | - | - | - |
Osingonjako | 5.1 | - | - | - |
Rahoituksen nettorahavirta | - | - | - | |
Muuntoerot | - | |||
Rahavarojen lisäys/vähennys | - | - | ||
Rahavarat 1.1. | ||||
Rahavarat 31.12. | ||||
Konsernin rahavirtalaskelman eriin sisältyvät sekä jatkuviin että lopetettuihin toimintoihin liittyvät rahavirrat. | ||||
Liitetiedot ovat tämän konsernitilinpäätöksen olennainen osa. | ||||
(1) Oikaisut | |||
milj. EUR | 2023 | 2022 | 2021 |
Poistot | |||
Osakeperusteiset maksut | |||
Arvonalentumistappiot | |||
Uudelleenjärjestelykulut | |||
Muiden pitkäaikaisten rahoitusvarojen tappiot/voitot | - | - | |
Aineellisten hyödykkeiden myyntivoitot | - | - | - |
Rahoitustuotot ja -kulut | |||
Tuloverot | - | ||
Muut oikaisut, netto | |||
Yhteensä | - |
(2) Nettokäyttöpääoman muutos | |||
milj. EUR | 2023 | 2022 | 2021 |
Saamisten vähennys/lisäys | - | ||
Vaihto-omaisuuden vähennys/lisäys | - | - | |
Korottomien velkojen vähennys | - | - | - |
Yhteensä | - | - | - |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 63 | |||||
milj. EUR | Liite | Osakepääoma | Ylikurssirahasto | Omat osakkeet | Muuntoerot | Arvonmuutos- rahasto ja muut rahastot | Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | Kertyneet voittovarat | Emoyhtiön omistajien osuus | Määräys- vallattomien omistajien osuus | Oma pääoma yhteensä |
1.1.2021 | - | - | - | ||||||||
Tilikauden voitto | |||||||||||
Muut laajan tuloksen erät | 5.1 | - | |||||||||
Tilikauden laaja tulos | |||||||||||
Osakeperusteiset maksut | |||||||||||
Osakeperusteisten maksujen suorittaminen | - | - | - | ||||||||
Osingonjako | 5.1 | - | - | ||||||||
Tapahtumat omistajien kanssa yhteensä | - | ||||||||||
31.12.2021 | - | - | - | ||||||||
Tilikauden voitto | |||||||||||
Muut laajan tuloksen erät | 5.1 | - | - | - | |||||||
Tilikauden laaja tulos | - | ||||||||||
Osakeperusteiset maksut | |||||||||||
Osakeperusteisten maksujen suorittaminen | - | - | - | ||||||||
Omien osakkeiden hankinta(1) | 5.1 | - | - | - | - | ||||||
Omien osakkeiden mitätöinti(1) | 5.1 | - | |||||||||
Osingonjako | 5.1 | - | - | - | - | ||||||
Tapahtumat omistajien kanssa yhteensä | - | - | - | - | - | ||||||
31.12.2022 | - | ||||||||||
Tilikauden voitto | |||||||||||
Muut laajan tuloksen erät | 5.1 | - | - | - | - | - | - | ||||
Tilikauden laaja tulos | - | - | - | - | |||||||
Osakeperusteiset maksut | |||||||||||
Osakeperusteisten maksujen suorittaminen | - | - | - | ||||||||
Omien osakkeiden hankinta(1) | 5.1 | - | - | - | |||||||
Omien osakkeiden mitätöinti(1) | 5.1 | - | |||||||||
Tytäryhtiöiden myynnit | - | - | |||||||||
Osingonjako | 5.1 | - | - | - | - | ||||||
Tapahtumat omistajien kanssa yhteensä | - | - | - | - | - | ||||||
31.12.2023 | - | - |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 64 | |||||
Osio 1 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 65 | |||||
Keskeiset epävarmuustekijät ja harkintaan perustuvat ratkaisut | Liitetieto |
Harkintaan perustuva ratkaisu koskien laskennallisten verosaamisten kirjaamista | 2.5. Tuloverot |
Etuuspohjaisiin eläkejärjestelyihin ja muihin työsuhteen päättymisen jälkeisiin etuuksiin liittyvä epävarmuustekijä | 3.4. Eläkkeet ja muut työsuhteen päättymisen jälkeiset etuudet |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 66 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 67 | |||||
Osio 2 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 68 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 69 | |||||
milj. EUR | 2023 | 2022 | 2021 |
Aasian ja Tyynenmeren alue | 2 291 | 2 648 | 2 472 |
Eurooppa | 5 873 | 6 662 | 6 313 |
Kiinan alue | 1 303 | 1 581 | 1 512 |
Intia | 2 842 | 1 290 | 1 035 |
Latinalainen Amerikka | 1 046 | 1 223 | 983 |
Lähi-itä ja Afrikka | 2 050 | 1 969 | 1 771 |
Pohjois-Amerikka | 5 733 | 8 388 | 7 187 |
Submarine Networks | 1 120 | 1 150 | 929 |
Yhteensä | 22 258 | 24 911 | 22 202 |
milj. EUR | 2023 | 2022 | 2021 |
Viestintäpalvelujen tarjoajat | 17 652 | 19 921 | 17 977 |
Yritykset | 2 282 | 1 997 | 1 575 |
Lisenssinsaajat | 1 085 | 1 595 | 1 502 |
Muut(1) | 1 239 | 1 398 | 1 148 |
Yhteensä | 22 258 | 24 911 | 22 202 |
2023 | 2022 | |
Vuoden sisällä | 51 % | 75 % |
2–3 vuodessa | 30 % | 21 % |
Yli 3 vuodessa | 19 % | 4 % |
Yhteensä | 100 % | 100 % |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 70 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 71 | |||||
milj. EUR | Verkko- infrastruktuuri (1) | Matkapuhelin- verkot | Pilvi- ja verkko- palvelut | Teknologia | Konsernin yhteiset toiminnot ja muut | Eliminoinnit ja kohdistamatto- mat erät (2) | Konserni yhteensä |
2023 | |||||||
Myynti ulkoisille asiakkaille | 8 039 | 9 791 | 3 219 | 1 085 | 124 | — | 22 258 |
Myynti muille segmenteille | -2 | 6 | 1 | — | 6 | -11 | — |
Liikevoitto/-tappio | 1 054 | 723 | 255 | 734 | -391 | -687 | 1 688 |
Osuus osakkuusyhtiöiden ja yhteisyritysten tuloksesta | — | -30 | 7 | 12 | — | -28 | -39 |
Rahoitustuotot ja -kulut | -150 | ||||||
Voitto ennen veroja | 1 499 | ||||||
Muut segmenttikohtaiset erät | |||||||
Poistot | -235 | -366 | -81 | -39 | -14 | -352 | -1 087 |
2022 | |||||||
Myynti ulkoisille asiakkaille | 9 044 | 10 658 | 3 350 | 1 583 | 276 | — | 24 911 |
Myynti muille segmenteille | 3 | 13 | 1 | 12 | 19 | -48 | — |
Liikevoitto/-tappio | 1 102 | 940 | 177 | 1 208 | -318 | -791 | 2 318 |
Osuus osakkuusyhtiöiden ja yhteisyritysten tuloksesta | — | -11 | 6 | -8 | — | -13 | -26 |
Rahoitustuotot ja -kulut | -108 | ||||||
Voitto ennen veroja | 2 184 | ||||||
Muut segmenttikohtaiset erät | |||||||
Poistot | -229 | -347 | -91 | -34 | -28 | -411 | -1 140 |
2021 | |||||||
Myynti ulkoisille asiakkaille | 7 673 | 9 711 | 3 088 | 1 490 | 240 | — | 22 202 |
Myynti muille segmenteille | 1 | 6 | 1 | 12 | 17 | -37 | — |
Liikevoitto/-tappio | 784 | 765 | 166 | 1 185 | -125 | -617 | 2 158 |
Osuus osakkuusyhtiöiden ja yhteisyritysten tuloksesta | -1 | 6 | 6 | -2 | — | — | 9 |
Rahoitustuotot ja -kulut | -241 | ||||||
Voitto ennen veroja | 1 926 | ||||||
Muut segmenttikohtaiset erät | |||||||
Poistot | -208 | -338 | -95 | -33 | -30 | -391 | -1 095 |
(1) Sisältää IP Networks -liiketoiminnan liikevaihtoa 2 606 miljoonaa euroa (3 063 miljoonaa euroa vuonna 2022 ja 2 679 miljoonaa euroa vuonna 2021), Optical Networks - liiketoiminnan liikevaihtoa 1 942 miljoonaa euroa (1 891 miljoonaa euroa vuonna 2022 ja 1 708 miljoonaa euroa vuonna 2021), Fixed Networks -liiketoiminnan liikevaihtoa 2 369 miljoonaa euroa (2 943 miljoonaa euroa vuonna 2022 ja 2 358 miljoonaa euroa vuonna 2021) sekä Submarine Networks -liiketoiminnan liikevaihtoa 1 120 miljoonaa euroa (1 150 miljoonaa euroa vuonna 2022 ja 929 miljoonaa euroa vuonna 2021). (2) Kohdistamattomat erät sisältävät aineettomien hyödykkeiden poistoja, uudelleenjärjestelyihin liittyviä kuluja, arvonalentumistappioita sekä tiettyjä muita eriä. |
milj. EUR | 2023 | 2022 | 2021 |
Segmenttien liikevoitto yhteensä | 2 375 | 3 109 | 2 775 |
Uudelleenjärjestelykulut ja muut niihin liittyvät kulut | -356 | -177 | -263 |
Hankittujen aineettomien hyödykkeiden poistot | -352 | -411 | -391 |
Toimintamaasta poistumiseen liittyvät kulut | 49 | -98 | — |
Omaisuuserien arvonalentumiset ja alaskirjaukset ja niiden peruutukset | -25 | -97 | -45 |
Oikeudellisten riitojen ratkaisut | — | — | 80 |
Käyttöomaisuuden myyntivoitot | — | — | 53 |
Muut | -3 | -8 | -51 |
Konsernin liikevoitto | 1 688 | 2 318 | 2 158 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 72 | |||||
milj. EUR | 2023 | 2022 | 2021 |
Suomi | 1 192 | 1 697 | 1 605 |
Yhdysvallat | 5 373 | 7 949 | 6 791 |
Intia | 2 835 | 1 283 | 1 022 |
Ranska | 792 | 862 | 847 |
Iso-Britannia | 786 | 759 | 650 |
Muut | 11 280 | 12 361 | 11 287 |
Yhteensä | 22 258 | 24 911 | 22 202 |
milj. EUR | 2023 | 2022 |
Suomi | 1 549 | 1 365 |
Yhdysvallat | 4 383 | 5 032 |
Ranska | 2 139 | 2 180 |
Muut | 1 376 | 1 297 |
Yhteensä | 9 447 | 9 874 |
milj. EUR | 2023 | 2022 | 2021 |
Henkilöstökulut | 7 470 | 7 903 | 7 541 |
Materiaalikulut | 7 825 | 8 481 | 6 320 |
Alihankinta ja muut asiakassopimuksiin liittyvät kulut | 2 949 | 3 156 | 4 225 |
Aineettomien ja aineellisten hyödykkeiden poistot | 1 087 | 1 140 | 1 095 |
IT-palvelut | 399 | 376 | 230 |
Arvonalentumistappiot | 25 | 90 | 39 |
Muut | 981 | 1 545 | 1 037 |
Liiketoiminnan kulut yhteensä | 20 736 | 22 691 | 20 487 |
milj. EUR | 2023 | 2022 | 2021 |
Hankinnan ja valmistuksen kulut | 153 | 85 | 133 |
Tutkimus- ja kehityskulut | 61 | 37 | 73 |
Myynnin ja hallinnon kulut | 137 | 46 | 78 |
Uudelleenjärjestelykulut yhteensä | 351 | 168 | 284 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 73 | |||||
milj. EUR | 2023 | 2022 | 2021 |
Voitot aineellisten hyödykkeiden myynneistä mukaan lukien myydyt liiketoiminnat | 168 | 7 | 66 |
Saadut avustukset ja julkiset tuet | — | 20 | 43 |
-56 | 27 | 188 | |
Oikeudellisten riitojen ratkaisuihin liittyvät tuotot | — | — | 90 |
Muut | 54 | 44 | 56 |
Yhteensä | 166 | 98 | 443 |
milj. EUR | 2023 | 2022 | 2021 |
Odotettavissa olevat luottotappiot myyntisaamisista | -4 | -107 | 16 |
Luovutettavien erien ryhmien arvonalentumiset | — | -72 | — |
Varausten muutokset | 37 | -134 | -77 |
Kurssivoitot/-tappiot ennakoitujen valuuttamääräisten myyntien ja ostojen suojauksesta | 80 | -107 | 45 |
Muut | -22 | -19 | -97 |
Yhteensä | 91 | -439 | -113 |
milj. EUR | 2023 | 2022 | 2021 |
Korkotuotot rahoitussijoituksista | 199 | 69 | 21 |
Korkotuotot muihin sopimuksiin sisältyvistä rahoituskomponenteista | 21 | 13 | 28 |
Etuuspohjaisten järjestelyjen nettokorkotulot(1) | 187 | 92 | 26 |
Muut rahoitustuotot(2) | 18 | 4 | -6 |
Yhteensä | 425 | 178 | 69 |
milj. EUR | 2023 | 2022 | 2021 |
Korkokulut korollisista veloista | -201 | -103 | -113 |
Negatiivinen korko rahoitussijoituksista | -3 | -27 | -29 |
Korkokulut muihin sopimuksiin sisältyvistä rahoituskomponenteista(1) | -126 | -66 | -40 |
Korkokulut vuokrasopimusveloista | -28 | -26 | -24 |
Tappiot/voitot omaisuuseristä, joihin sovelletaan käyvän arvon suojauslaskentaa, netto | -93 | 262 | 25 |
Voitot/tappiot johdannaisista, joihin sovelletaan käyvän arvon suojauslaskentaa, netto | 89 | -265 | -25 |
Valuuttakurssitappiot/-voitot, netto | -187 | 20 | -60 |
Muut rahoituskulut(2) | -26 | -81 | -44 |
Yhteensä | -575 | -286 | -310 |
(1) Sisältää vuonna 2023 myyntisaamisten myyntiin liittyen 106 miljoonaa euroa ( 46 miljoonaa euroa vuonna 2022 ja 12 miljoonaa euroa vuonna 2021). (2) Sisältää vuonna 2023 eräille kehittyvien markkinoiden asiakkaille myönnettyihin lainoihin liittyvän 9 miljoonan euron tappiota koskevan vähennyserän kasvun (arvonalentumisen 61 miljoonaa euroa vuonna 2022 ja tappiota koskevan vähennyserän kasvun 32 miljoonaa euroa vuonna 2021 ). |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 74 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 75 | |||||
milj. EUR | 2023 | 2022 | 2021 |
Tilikauden verotettavaan tuloon perustuvat verot | -431 | -426 | -409 |
Laskennalliset verot | -394 | 2 452 | 137 |
Yhteensä | -825 | 2 026 | -272 |
milj. EUR | 2023 | 2022 | 2021 |
Tuloverokulu voimassa olevalla verokannalla | -300 | -437 | -385 |
Pysyvät erot | 139 | 87 | 47 |
Kuluksi kirjatut lähdeverot | -41 | -72 | -37 |
Tuloverot aikaisemmilta tilikausilta(1) | 22 | 3 | 95 |
Muissa maissa toimivien tytäryhtiöiden verokantojen vaikutus | -140 | -68 | -57 |
Kirjaamattomien laskennallisten verosaamisten vaikutus(2) | -524 | -107 | -77 |
Hyöty aiemmin kirjaamattomista laskennallisista verosaamisista(3) | 25 | 2 646 | 187 |
Nettomuutos tuloveroissa, joihin liittyy epävarmuutta | -15 | 9 | -29 |
Muutokset tuloverokannoissa | 32 | 24 | 17 |
Tuloverot jakamattomista voittovaroista | -23 | -59 | -33 |
Yhteensä | -825 | 2 026 | -272 |
2023 | 2022 | ||||||
Laskennalliset | Laskennalliset | Laskennalliset | Laskennalliset | ||||
milj. EUR | verosaamiset | verovelat | Netto | verosaamiset | verovelat | Netto | |
Käyttämättömät verotukselliset tappiot ja veronhyvitykset | 1 083 | -21 | 1 011 | — | |||
Jakamattomat voittovarat | — | -215 | — | -193 | |||
Aineettomat ja aineelliset hyödykkeet | 2 962 | -312 | 3 267 | -309 | |||
Käyttöoikeusomaisuuserät | — | -177 | — | -177 | |||
Etuuspohjaiset eläkevarat | — | -1 913 | — | -1 989 | |||
Muut pitkäaikaiset varat | 83 | -37 | 66 | -30 | |||
Vaihto-omaisuus | 185 | -18 | 216 | -18 | |||
Muut lyhytaikaiset varat | 221 | -93 | 225 | -95 | |||
Vuokrasopimusvelat | 156 | — | 176 | — | |||
Etuuspohjaiset eläkkeet ja muut työsuhteen päättymisen jälkeiset etuudet | 991 | — | 925 | — | |||
Muut pitkäaikaiset velat | 14 | -1 | 18 | — | |||
Varaukset | 245 | -138 | 311 | -73 | |||
Muut lyhytaikaiset velat | 301 | -184 | 326 | -154 | |||
Muut väliaikaiset erot | 33 | -17 | 27 | -28 | |||
Yhteensä ennen netotusta | 6 274 | -3 126 | 3 148 | 6 568 | -3 066 | 3 502 | |
Laskennallisten verosaamisten ja -velkojen netotus | -2 401 | 2 401 | — | -2 734 | 2 734 | — | |
Yhteensä netotuksen jälkeen | 3 873 | -725 | 3 148 | 3 834 | -332 | 3 502 | |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 76 | |||||
milj. EUR | 2023 | 2022 | 2021 |
1.1. | 3 502 | 990 | 1 562 |
Kirjattu tuloslaskelmaan, jatkuvat toiminnot | -394 | 2 452 | 137 |
Kirjattu laajaan tuloslaskelmaan | 51 | 56 | -753 |
Muut | -3 | 2 | -6 |
Muuntoerot | -8 | 2 | 50 |
31.12. | 3 148 | 3 502 | 990 |
milj. EUR | 2023 | 2022 |
Väliaikaiset erot | 1 743 | 1 579 |
Verotukselliset tappiot | 19 482 | 18 324 |
Veronhyvitykset | 344 | 311 |
Yhteensä | 21 569 | 20 214 |
2023 | 2022 | ||||||
milj. EUR | Kirjatut | Kirjaamattomat | Yhteensä | Kirjatut | Kirjaamattomat | Yhteensä | |
Verotukselliset tappiot | |||||||
10 vuoden sisällä | 1 375 | 1 025 | 2 400 | 1 344 | 1 247 | 2 591 | |
Myöhemmin | 17 | — | 17 | — | 4 | 4 | |
Ei vanhene | 2 229 | 18 457 | 20 686 | 2 095 | 17 073 | 19 168 | |
Yhteensä | 3 621 | 19 482 | 23 103 | 3 439 | 18 324 | 21 763 | |
Veronhyvitykset | |||||||
10 vuoden sisällä | 143 | 329 | 472 | 85 | 286 | 371 | |
Myöhemmin | 48 | 1 | 49 | 47 | 4 | 51 | |
Ei vanhene | 154 | 14 | 168 | 117 | 21 | 138 | |
Yhteensä | 345 | 344 | 689 | 249 | 311 | 560 | |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 77 | |||||
2023 | 2022 | 2021 | |||||||||
milj. EUR | Ennen veroja | Verot | Verojen jälkeen | Ennen veroja | Verot | Verojen jälkeen | Ennen veroja | Verot | Verojen jälkeen | ||
Etuuspohjaisten eläkejärjestelyjen uudelleenmäärittäminen | -343 | 61 | -282 | -424 | 77 | -347 | 3 040 | -755 | 2 285 | ||
Muuntoerot | -535 | 7 | -528 | 710 | 1 | 711 | 1 153 | 2 | 1 155 | ||
Ulkomaiseen yksikköön tehdyn nettosijoituksen suojaus | 135 | -27 | 108 | -127 | -20 | -147 | -249 | — | -249 | ||
Rahavirtojen suojaus ja muut suojausohjelmat | -61 | 10 | -51 | 83 | -15 | 68 | — | — | — | ||
Käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta kirjattavat rahoitusvarat | 10 | — | 10 | -46 | 13 | -33 | 7 | — | 7 | ||
Muut vähennykset | -4 | — | -4 | -3 | — | -3 | — | — | — | ||
Yhteensä | -798 | 51 | -747 | 193 | 56 | 249 | 3 951 | -753 | 3 198 | ||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 78 | |||||
milj. EUR | 2023 | 2022 | 2021 |
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva tilikauden voitto/tappio | |||
Jatkuvat toiminnot | 660 | 4 201 | 1 632 |
Lopetetut toiminnot | 5 | 49 | -9 |
Tilikauden voitto | 665 | 4 250 | 1 623 |
Osakkeiden määrä (1000) | |||
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo | 5 549 468 | 5 614 182 | 5 630 025 |
Laimentavien potentiaalisten osakkeiden vaikutus | |||
Tulosperusteiset osakepalkkiot | 8 190 | 46 187 | 50 300 |
Ehdolliset osakepalkkiot ja muut | 28 265 | 9 651 | 3 910 |
Laimentavien potentiaalisten osakkeiden vaikutus yhteensä | 36 455 | 55 838 | 54 210 |
Oikaistu ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo | 5 585 923 | 5 670 020 | 5 684 235 |
Osakekohtainen tulos, EUR | |||
Laimentamaton | |||
Jatkuvat toiminnot | 0,12 | 0,75 | 0,29 |
Lopetetut toiminnot | 0,00 | 0,01 | 0,00 |
Tilikauden voitto | 0,12 | 0,76 | 0,29 |
Laimennettu | |||
Jatkuvat toiminnot | 0,12 | 0,74 | 0,29 |
Lopetetut toiminnot | 0,00 | 0,01 | 0,00 |
Tilikauden voitto | 0,12 | 0,75 | 0,29 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 79 | |||||
Osio 3 |
milj. EUR | 2023 | 2022 | 2021 |
Palkat(1) | 5 988 | 6 439 | 6 191 |
Eläkkeet ja muut työsuhteen päättymisen jälkeiset edut | |||
Maksupohjaiset järjestelyt | 251 | 241 | 223 |
Etuuspohjaiset järjestelyt(2) | 156 | 193 | 183 |
Osakeperusteiset maksut | 202 | 149 | 118 |
Muut henkilösivukulut | 873 | 881 | 826 |
Yhteensä | 7 470 | 7 903 | 7 541 |
2023 | 2022 | 2021 | |
Henkilöstön keskimääräinen lukumäärä | 86 689 | 86 896 | 87 927 |
milj. EUR | 2023 | 2022 | 2021 |
Lyhytaikaiset työsuhde-etuudet | 13 | 17 | 20 |
Työsuhteen päättymisen jälkeiset etuudet (1) | 1 | 1 | 2 |
Osakeperusteiset maksut | 13 | 13 | 12 |
Työsuhteen päättämiseen liittyvät etuudet(2) | — | 1 | — |
Yhteensä | 27 | 32 | 34 |
EUR | 2023 | 2022 | 2021 |
Peruspalkka | 1 322 750 | 1 300 000 | 1 300 000 |
Tulospalkkiot | 1 079 695 | 2 342 438 | 2 975 781 |
Osakeperusteiset maksut(1) | 5 041 885 | 5 425 169 | 4 263 505 |
Eläkekulut | 422 274 | 406 806 | 589 873 |
Muut edut(2) | 95 756 | 113 850 | 35 731 |
Yhteensä | 7 962 360 | 9 588 263 | 9 164 890 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 80 | |||||
2023 | 2022 | 2021 | |||||||||
Vuosipalkkio(1) EUR | Kokouspalkkio(2) EUR | Saadut osakkeet(3) lukumäärä | Vuosipalkkio(1) EUR | Kokouspalkkio(2) EUR | Saadut osakkeet(3) lukumäärä | Vuosipalkkio(1) EUR | Kokouspalkkio(2) EUR | Saadut osakkeet(3) lukumäärä | |||
Sari Baldauf, puheenjohtaja(4)(5) | 465 000 | 10 000 | 47 427 | 440 000 | — | 36 217 | 440 000 | — | 43 711 | ||
Søren Skou, varapuheenjohtaja(4) | 225 000 | 14 000 | 22 948 | 210 000 | 9 000 | 17 285 | 175 000 | 7 000 | 17 385 | ||
Timo Ahopelto(5)(6) | 210 000 | 10 000 | 21 418 | — | — | — | — | — | — | ||
Bruce Brown | — | 5 000 | — | 210 000 | 17 000 | 17 285 | 200 000 | 7 000 | 19 868 | ||
Elizabeth Crain(4)(6) | 215 000 | 15 000 | 21 928 | — | — | — | — | — | — | ||
Thomas Dannenfeldt(4)(6) | 230 000 | 9 000 | 23 458 | 200 000 | 9 000 | 16 462 | 185 000 | 7 000 | 18 378 | ||
Lisa Hook(4) | 200 000 | 17 000 | 20 399 | 185 000 | 7 000 | 15 227 | — | — | — | ||
Jeanette Horan(5)(6) | 210 000 | 10 000 | 21 418 | 195 000 | — | 16 050 | 185 000 | 7 000 | 18 378 | ||
Edward Kozel | — | 5 000 | — | 205 000 | 12 000 | 16 874 | 195 000 | 7 000 | 19 372 | ||
Thomas Saueressig(5) | 195 000 | 14 000 | 19 889 | 180 000 | 7 000 | 14 816 | — | — | — | ||
Carla Smits-Nusteling(6) | 215 000 | 14 000 | 21 928 | 200 000 | 9 000 | 16 462 | 190 000 | 9 000 | 18 875 | ||
Kari Stadigh | — | — | — | — | — | — | 200 000 | 7 000 | 19 868 | ||
Kai Öistämö(5) | 205 000 | 10 000 | 20 908 | 180 000 | 5 000 | 14 816 | — | — | — | ||
Yhteensä | 2 370 000 | 133 000 | 2 205 000 | 75 000 | 1 770 000 | 51 000 | |||||
(1) Vuosipalkkiot muodostuvat palkkioista hallituksen jäsenenä toimimisesta sekä palkkioista valiokuntien puheenjohtajana ja jäsenenä toimimisesta. (2) Kokouspalkkiot sisältävät kaikki kokouspalkkiot toimikaudelta, joka päättyi 4.4.2023 pidettyyn varsinaiseen yhtiökokoukseen, sekä kokouspalkkiot, jotka kertyivät ja maksettiin vuonna 2023 toimikaudelta, joka alkoi samasta yhtiökokouksesta. (3) Noin 40 % vuosipalkkiosta maksetaan markkinoilta ostettuina Nokian osakkeina ja loput noin 60 % rahana. (4) Vuosipalkkiot vuonna 2023 sisältävät 30 000 euron palkkion Thomas Dannenfeldtille henkilöstövaliokunnan puheenjohtajana sekä 15 000 euron palkkion Sari Baldaufille, Elizabeth Crainille, Lisa Hookille ja Søren Skouille henkilöstövaliokunnan jäsenenä toimimisesta. (5) Vuosipalkkiot vuonna 2023 sisältävät 20 000 euron palkkion Kai Öistämölle teknologiavaliokunnan puheenjohtajana sekä 10 000 euron palkkion Timo Ahopellolle, Sari Baldaufille, Jeanette Horanille ja Thomas Saueressigille teknologiavaliokunnan jäsenenä toimimisesta. (6) Vuosipalkkiot vuonna 2023 sisältävät 30 000 euron palkkion Carla Smits-Nustelingille tarkastusvaliokunnan puheenjohtajana sekä 15 000 euron palkkion Timo Ahopellolle, Elizabeth Crainille, Thomas Dannenfeldtille ja Jeanette Horanille tarkastusvaliokunnan jäsenenä toimimisesta. |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 81 | |||||
Ohjelma | Suorituskausi | Maksuvuosi | ||
2020 | — | 38 % | 2020-2023 | 2023 |
2021 | 16 086 604 | 12 % | 2021-2023 | 2024 |
2022 | 12 141 600 | — | 2022-2024 | 2025 |
2023 | 15 118 600 | — | 2023-2025 | 2026 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 82 | |||||
Osakepohjaiset kannustinjärjestelmät instrumenteittain |
Tulosperusteiset osakepalkkiot | Ehdolliset osakepalkkiot | ||||
Ulkona olevat osakepalkkiot (tavoitemäärä) | Myöntämispäivän käyvän arvon painotettu keskiarvo (EUR) | Ulkona olevat osakepalkkiot | Myöntämispäivän käyvän arvon painotettu keskiarvo (EUR) | ||
1.1.2021 | 99 472 193 | 4 527 593 | |||
Myönnetty | 17 749 650 | 5,11 | 25 046 200 | 5,05 | |
Menetetty | -5 783 031 | -783 950 | |||
Oikeus syntynyt(1) | -31 611 804 | -2 026 150 | |||
31.12.2021 | 79 827 008 | 26 763 693 | |||
Myönnetty | 12 661 300 | 3,49 | 32 238 100 | 4,15 | |
Menetetty | -2 450 396 | -1 695 734 | |||
Oikeus syntynyt(1) | -26 290 064 | -2 778 431 | |||
31.12.2022 | 63 747 848 | 54 527 628 | |||
Myönnetty | 15 207 400 | 3,10 | 45 322 400 | 3,36 | |
Menetetty | -3 916 744 | -1 998 801 | |||
Oikeus syntynyt(1) | -31 691 700 | -3 175 287 | |||
31.12.2023 | 43 346 804 | 94 675 940 | |||
(1) Tulosperusteiset osakepalkkiot (tavoitemäärä), joihin on syntynyt oikeus, tulee kertoa kyseisen osakepalkkio-ohjelman vahvistetulla palkkiolla (prosentuaalinen määrä tavoitteesta), kun lasketaan maksettavaksi tulevien Nokian osakkeiden määrä. | |||||
Arvio myöntämispäivän käyvästä arvosta | |
Kannustinjärjestelmä | Myöntämispäivän käypä arvo |
Todellinen osakkeen kokonaistuotto | Arvioitu käyttäen järjestelmän ansaintajakson lopun osinko-oikaistua Nokian osakekurssia ja järjestelmälle asetettuja tavoitepalkkiotasoja. |
Suhteellinen osakkeen kokonaistuotto | Arvioitu käyttäen järjestelmän ansaintajakson lopun verrokkiryhmän yrityksiin suhteutettua osinko-oikaistun Nokian osakekurssin ja järjestelmälle asetettujen tavoitepalkkiotasojen yhdistelmää. |
Ehdolliset osakepalkkiot | Arvioitu käyttäen Nokian osakkeen myöntämispäivän markkinahintaa vähennettynä ansaintajakson aikana odotettavissa olevien osinkojen nykyarvolla. |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 83 | |||||
milj. EUR | Etuuspohjainen velvoite | Järjestelyn varojen käypä arvo | Omaisuuserän enimmäismäärän vaikutus | Etuuspohjaisen järjestelyn nettomäärä |
2023 | ||||
Yhdysvallat eläkkeet | -11 325 | 16 285 | — | 4 960 |
Yhdysvallat eläköitymisen jälkeiset järjestelyt | -1 471 | 675 | — | -796 |
Saksa | -2 037 | 1 199 | — | -838 |
Iso-Britannia | -782 | 957 | — | 175 |
Muut | -1 253 | 1 798 | -87 | 458 |
Yhteensä | -16 868 | 20 914 | -87 | 3 959 |
2022 | ||||
Yhdysvallat eläkkeet | -12 340 | 17 726 | — | 5 386 |
Yhdysvallat eläköitymisen jälkeiset järjestelyt | -1 615 | 637 | — | -978 |
Saksa | -1 957 | 1 179 | — | -778 |
Iso-Britannia | -730 | 942 | — | 212 |
Muut | -1 670 | 2 207 | -84 | 453 |
Yhteensä | -18 312 | 22 691 | -84 | 4 295 |
milj. EUR | 2023 | 2022 |
Rahastoidut | 12 782 | 14 330 |
Osittain rahastoidut | 3 149 | 3 009 |
Rahastoimattomat | 937 | 973 |
Yhteensä | 16 868 | 18 312 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 84 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 85 | |||||
2023 | 2022 | ||||||||
milj. EUR | Yhdysvallat eläkkeet | Yhdysvallat eläköitymisen jälkeiset järjestelyt | Muut eläkkeet | Yhteensä | Yhdysvallat eläkkeet | Yhdysvallat eläköitymisen jälkeiset järjestelyt | Muut eläkkeet | Yhteensä | |
1.1. | -12 340 | -1 615 | -4 357 | -18 312 | -14 892 | -2 015 | -5 797 | -22 704 | |
Kauden työsuoritukseen perustuvat menot | -83 | — | -74 | -157 | -113 | — | -92 | -205 | |
Korkokulut | -563 | -73 | -173 | -809 | -363 | -50 | -94 | -507 | |
Aiempaan työsuoritukseen perustuvat menot | -9 | — | 3 | -6 | — | — | 2 | 2 | |
Eläkevastuiden täyttämiset(1) | — | — | 501 | 501 | — | — | 54 | 54 | |
Yhteensä | -655 | -73 | 257 | -471 | -476 | -50 | -130 | -656 | |
Uudelleenmäärittämisestä johtuvat erät: | |||||||||
Väestötilastollisten oletusten muutoksesta johtuva tappio/voitto | 66 | 1 | -12 | 55 | — | -6 | 2 | -4 | |
Taloudellisten oletusten muutoksista johtuva voitto/tappio | -114 | -26 | -161 | -301 | 2 689 | 398 | 1 447 | 4 534 | |
Kokemusperusteiset tappiot/voitot | -43 | 28 | -11 | -26 | -159 | -12 | -149 | -320 | |
Yhteensä | -91 | 3 | -184 | -272 | 2 530 | 380 | 1 300 | 4 210 | |
Muuntoerot | 431 | 57 | -12 | 476 | -869 | -114 | 54 | -929 | |
Maksusuoritukset järjestelyyn osallistuvilta | — | -60 | -24 | -84 | — | -59 | -35 | -94 | |
Maksetut etuudet | 1 330 | 229 | 249 | 1 808 | 1 367 | 253 | 240 | 1 860 | |
Muut | — | -12 | -1 | -13 | — | -10 | 11 | 1 | |
Yhteensä | 1 761 | 214 | 212 | 2 187 | 498 | 70 | 270 | 838 | |
31.12. | -11 325 | -1 471 | -4 072 | -16 868 | -12 340 | -1 615 | -4 357 | -18 312 | |
Etuuspohjaisten velvoitteiden keston painotettu keskiarvo (vuosina) | 7,7 | 8,8 | 10,6 | 8,5 | 7,6 | 8,7 | 9,3 | 8,1 | |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 86 | |||||
Järjestelyjen varojen käypä arvo | 2023 | 2022 | |||||||
milj. EUR | Yhdysvallat eläkkeet | Yhdysvallat eläköitymisen jälkeiset järjestelyt | Muut eläkkeet | Yhteensä | Yhdysvallat eläkkeet | Yhdysvallat eläköitymisen jälkeiset järjestelyt | Muut eläkkeet | Yhteensä | |
1.1. | 17 726 | 637 | 4 328 | 22 691 | 20 987 | 759 | 5 382 | 27 128 | |
Korkotuotot | 820 | 28 | 171 | 1 019 | 517 | 18 | 87 | 622 | |
Hallintokulut ja korko omaisuuserän enimmäismäärälle | -17 | — | -4 | -21 | -18 | — | -5 | -23 | |
Eläkevastuiden täyttämiset(1) | — | — | -494 | -494 | — | — | -44 | -44 | |
Yhteensä | 803 | 28 | -327 | 504 | 499 | 18 | 38 | 555 | |
Uudelleenmäärittämisestä johtuvat erät: | |||||||||
Järjestelyyn kuuluvien varojen tuotto, lukuun ottamatta korkotuottoon sisältyviä eriä | -186 | 62 | 48 | -76 | -3 577 | -110 | -959 | -4 646 | |
Yhteensä | -186 | 62 | 48 | -76 | -3 577 | -110 | -959 | -4 646 | |
Muuntoerot | -624 | -21 | 28 | -617 | 1 271 | 38 | -66 | 1 243 | |
Maksusuoritukset: | |||||||||
Työnantajilta | 27 | 7 | 41 | 75 | 28 | 9 | 47 | 84 | |
Järjestelyyn osallistuvilta | — | 60 | 24 | 84 | — | 59 | 35 | 94 | |
Maksetut etuudet | -1 330 | -229 | -181 | -1 740 | -1 367 | -253 | -138 | -1 758 | |
Section 420 -siirto(2) | -131 | 131 | — | — | -117 | 117 | — | — | |
Muut | — | — | -7 | -7 | 2 | — | -11 | -9 | |
Yhteensä | -2 058 | -52 | -95 | -2 205 | -183 | -30 | -133 | -346 | |
31.12. | 16 285 | 675 | 3 954 | 20 914 | 17 726 | 637 | 4 328 | 22 691 | |
Omaisuuserän enimmäismäärän vaikutukset | 2023 | 2022 | |||||||
milj. EUR | Yhdysvallat eläkkeet | Yhdysvallat eläköitymisen jälkeiset järjestelyt | Muut eläkkeet | Yhteensä | Yhdysvallat eläkkeet | Yhdysvallat eläköitymisen jälkeiset järjestelyt | Muut eläkkeet | Yhteensä | |
1.1. | — | — | -84 | -84 | — | — | -92 | -92 | |
Korkokulut | — | — | -2 | -2 | — | — | — | — | |
Uudelleenmäärittämisestä johtuvat erät: | |||||||||
Omaisuuserän enimmäismäärän muutos, lukuun ottamatta korkokuluun sisältyviä eriä | — | — | 5 | 5 | — | — | 12 | 12 | |
Muuntoerot | — | — | -6 | -6 | — | — | -4 | -4 | |
31.12. | — | — | -87 | -87 | — | — | -84 | -84 | |
Nettomäärä | 2023 | 2022 | |||||||
milj. EUR | Yhdysvallat eläkkeet | Yhdysvallat eläköitymisen jälkeiset järjestelyt | Muut eläkkeet | Yhteensä | Yhdysvallat eläkkeet | Yhdysvallat eläköitymisen jälkeiset järjestelyt | Muut eläkkeet | Yhteensä | |
31.12. | 4 960 | -796 | -205 | 3 959 | 5 386 | -978 | -113 | 4 295 | |
Koostuu seuraavista: | |||||||||
Etuuspohjaiset eläkevarat | 5 217 | — | 1 041 | 6 258 | 5 658 | — | 1 096 | 6 754 | |
Etuuspohjaiset eläkkeet ja muut työsuhteen päättymisen jälkeiset etuudet | -257 | -796 | -1 246 | -2 299 | -272 | -978 | -1 209 | -2 459 | |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 87 | |||||
milj. EUR | 2023 | 2022 | 2021 |
Kauden työsuoritukseen perustuvat menot(1) | 157 | 205 | 196 |
Aiempaan työsuoritukseen perustuvat menot(1) | 6 | -2 | -17 |
Korot, netto(2) | -187 | -92 | -26 |
Eläkevastuiden täyttämiset(1) | -7 | -10 | 4 |
Yhteensä | -31 | 101 | 157 |
milj. EUR | 2023 | 2022 | 2021 |
Järjestelyyn kuuluvien varojen tuotto, lukuun ottamatta korkotuottoon sisältyviä eriä | -76 | -4 646 | 853 |
Väestötilastollisten oletusten muutoksesta johtuva voitto/tappio | 55 | -4 | -13 |
Taloudellisten oletusten muutoksista johtuva tappio/voitto | -301 | 4 534 | 989 |
Kokemusperusteiset tappiot/voitot | -26 | -320 | 30 |
Omaisuuserän enimmäismäärän muutos, lukuun ottamatta korkokuluun sisältyviä eriä | 5 | 12 | 1 181 |
Yhteensä | -343 | -424 | 3 040 |
Diskonttauskorko | Kuolevuustaulukot | |||
2023 | 2022 | 2023 | ||
Yhdysvallat | 4,7 % | 4,9 % | Pri-2012 w/MP-2020 Mortality projection scale | |
Saksa | 3,2 % | 3,7 % | Heubeck 2018G | |
Iso-Britannia(1) | 4,5 % | 4,8 % | CMI 2021 | |
Kaikkien maiden painotettu keskiarvo | 4,4 % | 4,7 % | ||
2023 | 2022 | Oletuksen muutos | Oletuksen kasvun vaikutus(1) milj. EUR | Oletuksen vähennyksen vaikutus(1) milj. EUR | |
Diskonttauskorko nykyarvojen määrittämiseksi | 4,4 % | 4,7 % | 1,0 % | 1 279 | -1 547 |
Eläkkeiden kasvuvauhti | 3,3 % | 2,2 % | 1,0 % | -266 | 214 |
Inflaatio | 2,3 % | 2,1 % | 1,0 % | -294 | 270 |
Elinajanodote | 87- 88 vuotta | 87- 89 vuotta | 1 vuosi | -626 | 587 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 88 | |||||
2023 | 2022 | ||||||||
milj. EUR | Noteeratut | Noteeraa- mattomat | Yhteensä | % | Noteeratut | Noteeraa- mattomat | Yhteensä | % | |
Oman pääoman ehtoiset arvopaperit | 1 242 | — | 1 242 | 6 | 1 086 | — | 1 086 | 5 | |
Vieraan pääoman ehtoiset arvopaperit | 14 952 | 140 | 15 092 | 72 | 16 070 | 164 | 16 234 | 71 | |
Vakuutussopimukset | — | 807 | 807 | 4 | — | 790 | 790 | 4 | |
Kiinteistöt | — | 1 012 | 1 012 | 5 | — | 1 297 | 1 297 | 6 | |
Lyhytaikaiset sijoitukset | 397 | — | 397 | 2 | 482 | — | 482 | 2 | |
Pääomasijoitukset ja muut | 106 | 2 258 | 2 364 | 11 | 93 | 2 709 | 2 802 | 12 | |
Yhteensä | 16 697 | 4 217 | 20 914 | 100 | 17 731 | 4 960 | 22 691 | 100 | |
Lähes kaikilla lyhytaikaisilla sijoituksilla, mukaan lukien käteisvarat sekä oman ja vieraan pääoman ehtoiset arvopaperit, on toimivilla markkinoilla noteeratut markkinahinnat. Oman pääoman ehtoiset arvopaperit sisältävät sijoituksia osakerahastoihin ja suoria sijoituksia, joilla on noteeratut markkinahinnat toimivilla markkinoilla. Vieraan pääoman ehtoiset arvopaperit ovat suoria sijoituksia valtioiden ja yritysten joukkovelkakirjoihin sekä sijoituksia korkorahastoihin, joilla on noteeratut markkinahinnat toimivilla markkinoilla. Vakuutussopimukset ovat kunkin maan paikallisen lainsäädännön puitteissa laadittuja tavanmukaisia eläkevakuutussopimuksia. Kiinteistösijoitukset ovat sijoituksia liikekiinteistöihin ja kiinteistörahastoihin, jotka sijoittavat hajautetusti kiinteistöihin. |
Lyhytaikaiset sijoitukset ovat likvidejä varoja tai käteistä rahaa, jotka pidetään vain hyvin lyhyen ajanjakson ajan tavoiteltaessa taktista varojen uudelleenkohdistamista. Omaisuudenhoitajat määrittävät pääomasijoitusten nettovarallisuusarvot (NAV) operatiivisten tulosten, diskontattujen tulevien kassavirtojen ja markkinapohjaisten verrokkien pohjalta. Vaihtoehtoiset omaisuusluokat, kuten pääoma-, kiinteistö- ja absolute return -rahastot arvostetaan omaisuudenhoitajien raportoimien viimeisimpien saatavilla olevien arvonmääritysten pohjalta, jotka Nokia edelleen arvioi, ja joita oikaistaan ottaen huomioon myöhemmät kassavirrat. |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 89 | |||||
Eläköitymisen jälkeiset | ||||||||||
Eläkejärjestelyt, Yhdysvallat | järjestelyt, Yhdysvallat | Muut maat | Yhteensä | |||||||
milj.EUR | Ehdot täyttävä johdon järjestely | Ehdot täyttävä työntekijöiden järjestely | Järjestelyt, jotka eivät täytä ehtoja | Ammattiliittojen aiemmin edustamien järjestelyt | Ammattiliittoihin kuulumattomien järjestelyt | |||||
2024 | 1 058 | 217 | 25 | 65 | 57 | 273 | 1 695 | |||
2025 | 950 | 202 | 25 | 56 | 57 | 248 | 1 538 | |||
2026 | 909 | 190 | 24 | 55 | 58 | 252 | 1 488 | |||
2027 | 861 | 177 | 23 | 47 | 58 | 252 | 1 418 | |||
2028 | 811 | 165 | 23 | 77 | 58 | 252 | 1 386 | |||
2029-2033 | 3 374 | 655 | 99 | 309 | 292 | 1 391 | 6 120 | |||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 90 | |||||
Osio 4 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 91 | |||||
milj. EUR | Liikearvo | Aineettomat hyödykkeet | Yhteensä |
2023 | |||
Hankintameno 1.1. | 6 799 | 9 778 | 16 577 |
Lisäykset | — | 299 | 299 |
Myynnit, käytöstä poistaminen sekä siirrot erien välillä | -22 | -23 | -45 |
Muuntoerot | -148 | -161 | -309 |
Hankintameno 31.12. | 6 629 | 9 893 | 16 522 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1. | -1 132 | -8 515 | -9 647 |
Poistot | — | -423 | -423 |
Arvonalennukset | — | -26 | -26 |
Myynnit, käytöstä poistaminen sekä siirrot erien välillä | — | 17 | 17 |
Muuntoerot | 7 | 140 | 147 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12. | -1 125 | -8 807 | -9 932 |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 5 667 | 1 263 | 6 930 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 5 504 | 1 086 | 6 590 |
2022 | |||
Hankintameno 1.1. | 6 552 | 9 499 | 16 051 |
Lisäykset | — | 49 | 49 |
Myynnit, käytöstä poistaminen sekä siirrot erien välillä | — | -19 | -19 |
Muuntoerot | 247 | 249 | 496 |
Hankintameno 31.12. | 6 799 | 9 778 | 16 577 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1. | -1 121 | -7 879 | -9 000 |
Poistot | — | -465 | -465 |
Myynnit, käytöstä poistaminen sekä siirrot erien välillä | — | 19 | 19 |
Muuntoerot | -11 | -190 | -201 |
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12. | -1 132 | -8 515 | -9 647 |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 5 431 | 1 620 | 7 051 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 5 667 | 1 263 | 6 930 |
milj. EUR | 2023 | 2022 |
Asiakassuhteet | 605 | 923 |
Patentit ja lisenssit | 316 | 151 |
Teknologiat ja hankitut keskeneräiset T&K- projektit | 31 | 83 |
Tavaramerkit ja muut | 134 | 106 |
Yhteensä | 1 086 | 1 263 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 92 | |||||
milj. EUR | 2023 | 2022 |
Verkkoinfrastruktuuri | 2 739 | 2 812 |
Matkapuhelinverkot | 2 228 | 2 284 |
Pilvi- ja verkkopalvelut | 537 | 571 |
Loppuarvon kasvuprosentti | Diskonttauskorko verojen jälkeen | ||||
Keskeinen oletus % | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Verkkoinfrastruktuuri | 1,0 | 1,6 | 9,3 | 9,0 | |
Matkapuhelinverkot | 1,0 | 1,3 | 8,3 | 7,7 | |
Pilvi- ja verkkopalvelut | 1,0 | 1,8 | 7,7 | 7,0 | |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 93 | |||||
Rakennukset ja rakennelmat | |
Rakennukset ja rakennelmat | 20–33 vuotta |
Kevyet rakennukset ja rakennelmat | 3–20 vuotta |
Vesialukset | |
Kaapelialukset | 15–40 vuotta |
Kaapelointivälineet | 4–10 vuotta |
Koneet ja kalusto | |
Tuotannon koneet ja mittaus- ja testauskalusto | 1–5 vuotta |
Muut koneet ja kalusto | 3–10 vuotta |
milj. EUR | Maa-alueet, rakennukset, rakennelmat ja vesialukset | Koneet, kalusto ja muut | Keskeneräiset hankinnat | Yhteensä |
2023 | ||||
Hankintameno 1.1. | 1 409 | 3 589 | 248 | 5 246 |
Lisäykset | 33 | 314 | 115 | 462 |
Uudelleenluokittelu | 107 | 85 | -192 | — |
Myynnit ja käytöstä poistaminen | -88 | -374 | -1 | -463 |
Muuntoerot | -27 | -67 | -3 | -97 |
Hankintameno 31.12. | 1 434 | 3 547 | 167 | 5 148 |
Kertyneet poistot 1.1. | -575 | -2 656 | — | -3 231 |
Poistot | -90 | -358 | — | -448 |
Myynnit ja käytöstä poistaminen | 79 | 333 | — | 412 |
Muuntoerot | 17 | 53 | — | 70 |
Kertyneet poistot 31.12. | -569 | -2 628 | — | -3 197 |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 834 | 933 | 248 | 2 015 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 865 | 919 | 167 | 1 951 |
2022 | ||||
Hankintameno 1.1. | 1 228 | 3 371 | 280 | 4 879 |
Lisäykset | 55 | 361 | 166 | 582 |
Uudelleenluokittelu | 160 | 40 | -200 | — |
Myynnit ja käytöstä poistaminen | -49 | -191 | -1 | -241 |
Muuntoerot | 15 | 8 | 3 | 26 |
Hankintameno 31.12. | 1 409 | 3 589 | 248 | 5 246 |
Kertyneet poistot 1.1. | -495 | -2 460 | — | -2 955 |
Poistot | -87 | -363 | — | -450 |
Arvonalentumistappiot | -33 | -12 | — | -45 |
Myynnit ja käytöstä poistaminen | 46 | 185 | — | 231 |
Muuntoerot | -6 | -6 | — | -12 |
Kertyneet poistot 31.12. | -575 | -2 656 | — | -3 231 |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 733 | 911 | 280 | 1 924 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 834 | 933 | 248 | 2 015 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 94 | |||||
Rakennukset | 3– 15 vuotta |
Muut | 3– 5 vuotta |
milj. EUR | Rakennukset | Muut | Yhteensä |
2023 | |||
Hankintameno 1.1. | 1 423 | 241 | 1 664 |
Lisäykset(1) | 74 | 129 | 203 |
Käytöstä poistaminen | -39 | -96 | -135 |
Muuntoerot | -24 | 1 | -23 |
Hankintameno 31.12. | 1 434 | 275 | 1 709 |
Kertyneet poistot 1.1. | -589 | -146 | -735 |
Poistot | -140 | -76 | -216 |
Arvonalentumistappiot | 2 | — | 2 |
Käytöstä poistaminen | 39 | 96 | 135 |
Muuntoerot | 11 | — | 11 |
Kertyneet poistot 31.12. | -677 | -126 | -803 |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 834 | 95 | 929 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 757 | 149 | 906 |
2022 | |||
Hankintameno 1.1. | 1 318 | 223 | 1 541 |
Lisäykset(1) | 184 | 73 | 257 |
Käytöstä poistaminen | -85 | -52 | -137 |
Muuntoerot | 6 | -3 | 3 |
Hankintameno 31.12. | 1 423 | 241 | 1 664 |
Kertyneet poistot 1.1. | -533 | -124 | -657 |
Poistot | -150 | -75 | -225 |
Arvonalentumistappiot | 6 | — | 6 |
Käytöstä poistaminen | 85 | 52 | 137 |
Muuntoerot | 3 | 1 | 4 |
Kertyneet poistot 31.12. | -589 | -146 | -735 |
Kirjanpitoarvo 1.1. | 785 | 99 | 884 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 834 | 95 | 929 |
(1) Lisäykset sisältää uudet vuokrasopimukset sekä olemassa olevien vuokrasopimusten muutokset ja uudelleen määrittämisestä johtuvat erät. | |||
milj. EUR | 2023 | 2022 | 2021 |
Käyttöoikeusomaisuuserien poistot | -216 | -225 | -214 |
Vuokrasopimusvelkojen korkokulut | -28 | -26 | -24 |
Arvonalentumistappiot ja niiden peruutukset | 2 | 6 | -25 |
Yhteensä | -242 | -245 | -263 |
milj. EUR | 2023 | 2022 | 2021 |
Vuokrasopimusvelkojen lyhennys | -239 | -217 | -226 |
Vuokrasopimusvelkojen maksetut korot | -28 | -26 | -24 |
Yhteensä | -267 | -243 | -250 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 95 | |||||
milj. EUR | 2023 | 2022 |
Raaka-aineet ja puolivalmisteet | 1 156 | 1 075 |
Valmiit tuotteet | 980 | 1 375 |
Keskeneräiset asiakasprojektit | 583 | 815 |
Yhteensä | 2 719 | 3 265 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 96 | |||||
Asiakaseriin liittyvä luottoriski Nokia pyrkii varmistamaan mahdollisimman korkean laadun niin myyntisaamisten ja asiakassopimuksiin perustuvien omaisuuserien kuin asiakkaille tai muille kolmansille osapuolille myönnettyjen lainojen osalta. Konsernitasoiset puitteet ja toimintaohjeet liiketoimintaan liittyvien luottoriskien hallinnan osalta hyväksyy konsernin talousjohtaja. Kyseiset toimintaohjeet edellyttävät, että luottopäätökset perustuvat eri liiketoiminta-alueiden asiakkaiden luottokelpoisuuden arviointiin ja merkittävien asiakassaatavien osalta luottoluokitukseen sekä konsernin sisäisesti määriteltyjen periaatteiden mukaisesti asetettuihin luottorajoihin. Asiakkaiden merkittävät luottorajat hyväksytään konsernitasolla. Luottoriskejä valvotaan kaikissa liiketoiminnoissa, ja riskiä pienennetään tarvittaessa tapauskohtaisesti käyttämällä rembursseja, takauksia, vakuuksia, vakuutuksia sekä myymällä saatavia valikoidusti. |
Myyntisaamisten, asiakassopimuksiin perustuvien omaisuuserien ja asiakkaille myönnettyjen lainojen ikäjakauma 31.12: | |||||
Eräpäivästä kulunut | |||||
milj. EUR | Erääntymättömät | 1–30 päivää | 31–180 päivää | yli 180 päivää | Yhteensä |
2023 | |||||
Myyntisaamiset(1) | 4 404 | 157 | 279 | 430 | 5 270 |
Asiakassopimuksiin perustuvat omaisuuserät | 1 136 | — | — | — | 1 136 |
Asiakkaille myönnetyt lainat | 207 | 1 | 20 | 88 | 316 |
Bruttosaamiset yhteensä | 5 747 | 158 | 299 | 518 | 6 722 |
Odotettavissa olevia luottotappioita koskeva vähennyserä(2)(3) | -207 | -8 | -80 | -302 | -597 |
Nettosaamiset yhteensä | 5 540 | 150 | 219 | 216 | 6 125 |
2022 | |||||
Myyntisaamiset(1) | 5 117 | 210 | 267 | 355 | 5 949 |
Asiakassopimuksiin perustuvat omaisuuserät | 1 203 | — | — | — | 1 203 |
Asiakkaille myönnetyt lainat | 212 | 8 | 5 | 79 | 304 |
Bruttosaamiset yhteensä | 6 532 | 218 | 272 | 434 | 7 456 |
Odotettavissa olevia luottotappioita koskeva vähennyserä(2)(3) | -361 | -15 | -65 | -203 | -644 |
Nettosaamiset yhteensä | 6 171 | 203 | 207 | 231 | 6 812 |
(1) Nokian maksuehdot ovat keskimäärin 104 päivää. (2) Odotettavissa olevia luottotappioita koskeva vähennyserä sisältää tiettyihin kehittyvien markkinoiden asiakkaisiin liittyvän 318 miljoonan euron (311 miljoonan euron vuonna 2022) suuruisen arvonalentumisen. (3) Vuonna 2023 odotettavissa olevan luottotappiovarauksen vähennys sisältää 29 miljoonan euron siirron muihin varauksiin. Vuonna 2022 odotettavissa olevia luottotappioita koskevaan vähennyserään sisältyi 33 miljoonan euron siirto muista varauksista. | |||||
Tuloslaskelmaan kuluksi kirjatun odotettavissa olevan luottotappion peruutus oli 16 miljoonaa euroa vuonna 2023. Tuloslaskelmaan kuluksi kirjattu odotettavissa oleva luottotappio oli 160 miljoonaa euroa vuonna 2022 ja 10 miljoonaa euroa vuonna 2021 . |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 97 | |||||
Asiakas | 2023 | 2022 |
Asiakas 1 | 12,2 % | 4,5 % |
Asiakas 2 | 3,6 % | 3,5 % |
Asiakas 3 | 3,4 % | 3,3 % |
Yhteensä | 19,2 % | 11,3 % |
Maa | 2023 | 2022 |
Maa 1(1) | 19,0 % | 14,7 % |
Maa 2 | 11,7 % | 10,8 % |
Maa 3 | 6,1 % | 7,3 % |
Yhteensä | 36,8 % | 32,8 % |
milj. EUR | 2023 | 2022 |
T&K-toimintaan liittyvät veronhyvitykset | 127 | 114 |
Välilliset verosaatavat | 45 | 46 |
Muut | 41 | 79 |
Yhteensä | 213 | 239 |
milj. EUR | 2023 | 2022 |
ALV- ja muut välilliset verosaatavat | 302 | 457 |
Sopimusvalmistukseen liittyvät ennakkomaksut | 128 | 62 |
IT-kuluihin liittyvät ennakkomaksut | 59 | 41 |
T&K-toimintaan liittyvät veronhyvitykset ja julkiset avustukset | 46 | 28 |
Liiketoimintojen myynteihin liittyvät saatavat | 28 | 26 |
Muut | 201 | 320 |
Yhteensä | 764 | 934 |
milj. EUR | 2023 | 2022 |
Palkat ja sosiaaliturvamaksuvelat | 42 | 46 |
Muut | 69 | 57 |
Yhteensä | 111 | 103 |
milj. EUR | 2023 | 2022 |
Palkat ja sosiaaliturvamaksuvelat | 1 176 | 1 669 |
Asiakashankkeisiin liittyvät siirtovelat | 442 | 466 |
Alennukset ilman suoritevelvoitetta | 404 | 539 |
ALV- ja muut välilliset verovelat | 323 | 328 |
Muut(1) | 479 | 617 |
Yhteensä | 2 824 | 3 619 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 98 | |||||
Takuuvaraukset Nokia kirjaa varauksen arvioiduista kuluista, jotka aiheutuvat tuotteiden korjaamisesta tai korvaamisesta takuuaikana, kun vastaavat tuotot kirjataan. Varaus on arvio, joka perustuu historiallisiin korjaus- ja vaihtokuluihin. Takuuvaraukset tullaan oletettavasti käyttämään seuraavan 18 kuukauden kuluessa. | Projektitappiot Nokia kirjaa varauksen tappiollisista sopimuksista, mikä perustuu joko menoihin, jotka kattavat sopimuksen tai menoihin, joilla sopimus voidaan lakkauttaa, sen mukaan kumpi on pienempi. Tappiollinen sopimus on sopimus, jonka mukaisten velvoitteiden täyttäminen aiheuttaa väistämättä menoja, jotka ylittävät sopimuksesta odotettavissa olevan taloudellisen hyödyn. Projektitappiovaraukset liittyvät asiakassopimuksiin ja ne arvioidaan sopimustasolla. Suurin osa projektitappiovarauksista käytetään oletettavasti seuraavien kahden vuoden kuluessa. | |
Oikeudenkäynteihin liittyvät varaukset ja ympäristövaraukset Nokia kirjaa varauksen arvioiduista toteutuvista sovintoratkaisuista, jotka koskevat oikeudenkäyntejä. Nokia kirjaa myös varauksen maaperään, pohjaveteen, pintaveteen ja sedimenttiin liittyvien ympäristövaikutusten korjaamisen arvioiduista menoista, kun Nokian oikeudelliseksi tai tosiasialliseksi velvoitteeksi tulee korjata ympäristövahingot. Oikeudenkäynteihin liittyvien varausten ja ympäristövarausten käyttö on niiden luonteen vuoksi epävarmaa ja jakaantuu yleensä usealle kaudelle. Ks. liitetieto 6.1, Vastuusitoumukset ja oikeudelliset toimet, jossa on esitetty oikeudelliset asiat, | ||
Muut varaukset Nokia kirjaa oikeudellisiin tai tosiasiallisiin velvoitteisiin liittyviä varauksia kuten varauksia sitovien ostosopimusten tappioista, välillisiin veroihin liittyviä varauksia, liiketoimintojen myynteihin liittyviä varauksia, henkilöstöön liittyviä varauksia, jotka eivät ole uudelleenjärjestelyvarauksia, sekä hyödykkeiden käytöstä poistamiseen liittyviä velvoitteita varten tehtyjä varauksia. Muut varaukset käytetään oletettavasti seuraavien kahden vuoden aikana. |
Uudelleen- | Oikeudenkäynti- | |||||
järjestely- | Takuu- | ja ympäristö- | Projekti- | |||
milj. EUR | varaukset | varaukset | varaukset(2) | tappiot | Muut | Yhteensä |
1.1.2023 | 193 | 221 | 253 | 207 | 561 | 1 435 |
Kirjattu tuloslaskelmaan | ||||||
Lisäykset | 316 | 177 | 52 | 10 | 204 | 759 |
Peruutukset | — | -51 | -13 | — | -199 | -263 |
Kirjattu tuloslaskelmaan yhteensä | 316 | 126 | 39 | 10 | 5 | 496 |
Käytetty tilikauden aikana(1) | -254 | -147 | -29 | -107 | -109 | -646 |
Muuntoerot ja muut | — | — | -12 | — | -11 | -23 |
31.12.2023 | 255 | 200 | 251 | 110 | 446 | 1 262 |
Pitkäaikaiset | 75 | 20 | 156 | 89 | 178 | 518 |
Lyhytaikaiset | 180 | 180 | 95 | 21 | 268 | 744 |
(1) Uudelleenjärjestelyvarausten käyttöön sisältyy siirtoja siirtovelkoihin, joista 65 miljoonaa euroa oli siirtoveloissa 31.12.2023. (2) Ympäristövaraus oli 154 miljoonaa euroa 31.12.2023 (155 miljoonaa euroa 31.12.2022). | ||||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 99 | |||||
Osio 5 |
Osakkeiden määrä (1000) | 2023 | 2022 | 2021 |
1.1. | 5 587 016 | 5 634 993 | 5 617 496 |
Osakeperusteisten maksujen suorittaminen | 16 886 | 15 986 | 17 497 |
Omien osakkeiden hankinta | -78 301 | -63 963 | — |
31.12. | 5 525 601 | 5 587 016 | 5 634 993 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 100 | |||||
Muun laajan tuloksen muutokset oman pääoman erien osalta | |||||
Arvonmuutosrahasto ja muut rahastot | |||||
Eläkkeiden | |||||
uudelleen | Suojauskustannus- | Arvonmuutos- | |||
milj. EUR | Muuntoerot(1) | määrittäminen | Suojausrahasto | rahasto | rahasto |
1.1.2021 | -1 295 | 1 940 | 2 | -10 | -22 |
Muuntoerot | 1 162 | — | — | — | — |
Nettosijoituksen suojaustappio | -249 | — | — | — | — |
Etuuspohjaisten eläkejärjestelyjen uudelleenmäärittäminen | — | 2 302 | — | — | — |
Käyvän arvon muutos, nettokulut/-tuotot | — | — | -15 | 5 | -25 |
Siirto tuloslaskelmaan | -7 | — | 6 | 4 | 32 |
Määräysvallattomien omistajien osuus muutoksesta | -7 | — | — | — | — |
31.12.2021 | -396 | 4 242 | -7 | -1 | -15 |
Muuntoerot | 697 | — | — | — | — |
Nettosijoituksen suojaustappio | -147 | — | — | — | — |
Etuuspohjaisten eläkejärjestelyjen uudelleenmäärittäminen | — | -349 | — | — | — |
Käyvän arvon muutos, nettotuotot/-kulut | — | — | 24 | -27 | -208 |
Siirto tuloslaskelmaan | 14 | — | 61 | 10 | 175 |
Määräysvallattomien omistajien osuus muutoksesta | 1 | — | — | — | — |
31.12.2022 | 169 | 3 893 | 78 | -18 | -48 |
Muuntoerot | -547 | — | — | — | — |
Nettosijoituksen suojausvoitto | 105 | — | — | 3 | — |
Etuuspohjaisten eläkejärjestelyjen uudelleenmäärittäminen | — | -261 | — | — | — |
Käyvän arvon muutos, nettotuotot/-kulut | — | — | 2 | -25 | -87 |
Siirto tuloslaskelmaan | 19 | — | -66 | 38 | 96 |
Määräysvallattomien omistajien osuus muutoksesta | 5 | — | — | — | — |
31.12.2023 | -249 | 3 632 | 14 | -2 | -39 |
(1) Muuntoerot 31.12.2023 sisältävät 186 miljoonan euron voiton liittyen nettosijoitusten suojauslaskentaan ( 80 miljoonan euron voiton vuonna 2022 ja 226 miljoonaa euron voiton vuonna 2021). | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 101 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 102 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 103 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 104 | |||||
2023 | 2022 | ||||||||||||||||||
Kirjanpitoarvo | Käypä arvo(1) | Kirjanpitoarvo | Käypä arvo(1) | ||||||||||||||||
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti | Käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta (2) | Käypään arvoon tulosvaikutteisesti | Käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta(2) | ||||||||||||||||
milj. EUR | Jaksotettu hankintameno | Taso 1 | Taso 2 | Taso 3 | Taso 2 | Yhteensä | Yhteensä | Jaksotettu hankintameno | Taso 1 | Taso 2 | Taso 3 | Taso 2 | Yhteensä | Yhteensä | |||||
Pitkäaikaiset korolliset sijoitukset | 715 | — | — | — | — | 715 | 717 | 697 | — | — | — | — | 697 | 659 | |||||
Venture fund -sijoitukset | — | 5 | — | 779 | — | 784 | 784 | — | 5 | — | 823 | — | 828 | 828 | |||||
Muut pitkäaikaiset rahoitusvarat(3) | 161 | — | 96 | — | 59 | 316 | 316 | 183 | — | 91 | — | 27 | 301 | 301 | |||||
Muut lyhytaikaiset rahoitusvarat(3) | 263 | — | — | — | 22 | 285 | 285 | 296 | — | — | — | 36 | 332 | 332 | |||||
Johdannaisvarat(4) | — | — | 134 | — | — | 134 | 134 | — | — | 239 | — | — | 239 | 239 | |||||
Myyntisaamiset(3) | — | — | — | — | 4 921 | 4 921 | 4 921 | — | — | — | — | 5 549 | 5 549 | 5 549 | |||||
Lyhytaikaiset korolliset sijoitukset | 874 | — | 691 | — | — | 1 565 | 1 565 | 1 447 | — | 1 633 | — | — | 3 080 | 3 080 | |||||
Rahavarat | 4 791 | — | 1 443 | — | — | 6 234 | 6 234 | 4 176 | — | 1 291 | — | — | 5 467 | 5 467 | |||||
Rahoitusvarat yhteensä | 6 804 | 5 | 2 364 | 779 | 5 002 | 14 954 | 14 956 | 6 799 | 5 | 3 254 | 823 | 5 612 | 16 493 | 16 455 | |||||
Pitkäaikaiset korolliset velat | 3 637 | — | — | — | — | 3 637 | 3 614 | 4 249 | — | — | — | — | 4 249 | 4 230 | |||||
Muut pitkäaikaiset rahoitusvelat | 33 | — | — | 28 | — | 61 | 61 | — | — | — | 48 | — | 48 | 48 | |||||
Lyhytaikaiset korolliset velat | 554 | — | — | — | — | 554 | 555 | 228 | — | — | — | — | 228 | 228 | |||||
Muut lyhytaikaiset rahoitusvelat | 65 | — | — | 471 | — | 536 | 536 | 75 | — | — | 502 | — | 577 | 577 | |||||
Johdannaisvelat(4) | — | — | 286 | — | — | 286 | 286 | — | — | 496 | — | — | 496 | 496 | |||||
Alennukset ilman suoritevelvoitetta(3) | 404 | — | — | — | — | 404 | 404 | 539 | — | — | — | — | 539 | 539 | |||||
Ostovelat | 3 423 | — | — | — | — | 3 423 | 3 423 | 4 730 | — | — | — | — | 4 730 | 4 730 | |||||
Rahoitusvelat yhteensä | 8 116 | — | 286 | 499 | — | 8 901 | 8 879 | 9 821 | — | 496 | 550 | — | 10 867 | 10 848 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 105 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 106 | |||||
Korolliset velat ja muut lainat Taulukossa esitetyt lainat ovat vakuudettomia eikä niihin liity rahoituskovenantteja | ||||||
Nimellisarvo | Lopullinen | Kirjanpitoarvo milj. EUR(1) | ||||
Liikkeeseenlaskija/velallinen | Rahoitusväline | Valuutta | (milj.) | eräpäivä | 2023 | 2022 |
Nokia Oyj | 2,00 % velkakirja(2) | EUR | 378 | 3/2024 | 375 | 736 |
Nokia Oyj | EIP T&K laina | EUR | 500 | 2/2025 | 500 | 500 |
Nokia Oyj | NIB T&K laina(3) | EUR | 167 | 5/2025 | 167 | 250 |
Nokia Oyj | 2,375 % velkakirja(2) | EUR | 292 | 5/2025 | 289 | 478 |
Nokia Oyj | 2,00 % velkakirja(2) | EUR | 630 | 3/2026 | 614 | 716 |
Nokia Oyj | 4,375 % velkakirja | USD | 500 | 6/2027 | 430 | 436 |
Nokia of America Corporation | 6,50 % velkakirja | USD | 74 | 1/2028 | 67 | 70 |
Nokia Oyj | 3,125 % velkakirja | EUR | 500 | 5/2028 | 479 | 457 |
Nokia of America Corporation | 6,45 % velkakirja | USD | 206 | 3/2029 | 187 | 194 |
Nokia Oyj | 4,375 % kestävyys- tavoitteisiin sidottu velkakirja(4) | EUR | 500 | 8/2031 | 510 | — |
Nokia Oyj | 6,625 % velkakirja | USD | 500 | 5/2039 | 463 | 478 |
Nokia Oyj ja useat tytäryhtiöt | Muut lainat | 110 | 162 | |||
Yhteensä | 4 191 | 4 477 | ||||
2023 | 2022 | ||||
milj. EUR | Rahoitusvarat | Rahoitusvelat | Rahoitusvarat | Rahoitusvelat | |
1.1. | 823 | -550 | 750 | -590 | |
Nettotappio/-voitto tuloslaskelmassa | -76 | 31 | 13 | 24 | |
Lisäykset(1) | 56 | — | 101 | — | |
Vähennykset(1) | -24 | 19 | -39 | 20 | |
Siirrot pois tasolta 3 | — | — | -4 | — | |
Muut muutokset | — | 1 | 2 | -4 | |
31.12. | 779 | -499 | 823 | -550 | |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 107 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 108 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 109 | |||||
2023 | 2022 | ||||||||||
Vastaavaa | Vastattavaa | Vastaavaa | Vastattavaa | ||||||||
milj. EUR | Käypä arvo(1) | Nimellisarvo(2) | Käypä arvo(1) | Nimellisarvo(2) | Käypä arvo(1) | Nimellisarvo(2) | Käypä arvo(1) | Nimellisarvo(2) | |||
Ennakoitujen rahavirtojen suojaus | |||||||||||
Valuuttatermiinit | 26 | 1 206 | -19 | 1 039 | 77 | 1 775 | -30 | 1 034 | |||
Ostetut valuuttaoptiot | 3 | 466 | — | — | 2 | 173 | — | — | |||
Myydyt valuuttaoptiot | — | — | — | 23 | — | — | — | — | |||
Polttoainejohdannaiset | — | — | -1 | 50 | 2 | 33 | — | — | |||
Ennakoitujen rahavirtojen ja käyvän arvon suojaukset(3) | |||||||||||
Koron- ja valuutanvaihtosopimukset | — | — | -144 | 905 | — | — | -123 | 938 | |||
Käyvän arvon suojaus | |||||||||||
Koronvaihtosopimukset | 24 | 1 195 | -28 | 1 105 | — | — | -99 | 2 500 | |||
Valuuttatermiinit | 14 | 627 | -59 | 1 337 | 19 | 393 | -163 | 1 981 | |||
Kiinteäehtoiset sitoumukset | 22 | 1 788 | -9 | 434 | 117 | 1 842 | -28 | 384 | |||
Ulkomaisiin yksiköihin tehtyjen nettosijoitusten suojat | |||||||||||
Valuuttatermiinit | 6 | 1 111 | — | 81 | — | 3 509 | -9 | 1 103 | |||
Johdannaiset, joihin ei sovelleta suojauslaskentaa ja jotka arvostetaan käypään arvoon tuloslaskelmassa | |||||||||||
Valuuttatermiinit | 58 | 6 889 | -35 | 6 012 | 86 | 5 625 | -72 | 6 968 | |||
Ostetut valuuttaoptiot | — | 10 | — | — | — | 18 | — | — | |||
Kytketyt johdannaiset(4) | 3 | 620 | — | — | 51 | 2 495 | — | — | |||
Muut johdannaiset | — | 12 | — | — | 2 | 5 | — | — | |||
Yhteensä | 156 | 13 924 | -295 | 10 986 | 356 | 15 868 | -524 | 14 908 | |||
Nimellisarvo (milj. valuutassa) | Käypä arvo milj. EUR | |||||||
Yhtiö | Rahoitusväline | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |||
Nokia Oyj | Koronvaihtosopimus | 3/2024 | 378 | 750 | 2 | -12 | ||
Nokia Oyj | Koronvaihtosopimus | 5/2025 | 292 | 500 | — | -17 | ||
Nokia Oyj | Koronvaihtosopimus | 3/2026 | 630 | 750 | -13 | -34 | ||
Nokia Oyj | Koron- ja valuutanvaihtosopimus | 6/2027 | 500 | 500 | -28 | -26 | ||
Nokia Oyj | Koronvaihtosopimus | 5/2028 | 500 | 500 | -13 | -36 | ||
Nokia Oyj | Koronvaihtosopimus | EUR | 8/2031 | 500 | — | 20 | — | |
Nokia Oyj | Koron- ja valuutanvaihtosopimus | 5/2039 | 500 | 500 | -116 | -97 | ||
Yhteensä | -148 | -222 | ||||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 110 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 111 | |||||
milj. EUR | USD | CNY | JPY | INR |
2023 | ||||
Rahavirtojen suojauslaskennassa määritellyn suojatun erän valuuttariski, netto(1) | 606 | -232 | 281 | -153 |
Käyvän arvon suojauslaskennassa määritellyn suojatun erän valuuttariski, netto(2) | 1 354 | — | — | — |
Nettosijoitusten suojauslaskennassa määritellyn suojatun erän valuuttariski(3) | — | 788 | — | 184 |
Korollisten velkojen valuuttariski(4) | -750 | — | — | — |
Tase-erien valuuttariski, pois lukien korolliset velat, netto | 2 475 | -804 | 147 | -346 |
Muut valuuttajohdannaiset, kirjattuna tulosvaikutteisesti käypään arvoon, netto(5) | -205 | 720 | -100 | -38 |
2022 | ||||
Rahavirtojen suojauslaskennassa määritellyn suojatun erän valuuttariski, netto(1) | 854 | -402 | 311 | -68 |
Käyvän arvon suojauslaskennassa määritellyn suojatun erän valuuttariski, netto(2) | 1 458 | — | — | — |
Nettosijoitusten suojauslaskennassa määritellyn suojatun erän valuuttariski(3) | 3 007 | 866 | — | 192 |
Korollisten velkojen valuuttariski(4) | -758 | — | — | — |
Tase-erien valuuttariski, pois lukien korolliset velat, netto | -2 709 | -888 | 204 | -272 |
Muut valuuttajohdannaiset, kirjattuna tulosvaikutteisesti käypään arvoon, netto(5) | 4 214 | 892 | -151 | -1 117 |
milj. EUR | Rahavirtojen suojaus(1) | Nettosijoitusten suojaus(1) | Valuuttariskien käyvän arvon suojaus(1) | Käyvän arvon ja rahavirtojen suojaus(1) |
2023 | ||||
Suojausinstrumenttien kirjanpitoarvo | 2 | 5 | -45 | -174 |
Suojausinstrumenttien nimellisarvo | -968 | -1 166 | -1 354 | 3 205 |
Suojauskohteiden nimellisarvo | 968 | 1 166 | 1 354 | -3 205 |
Suojausinstrumenttien perusarvon muutos 1.1. alkaen | 22 | 132 | 40 | 89 |
Suojauskohteiden arvon muutos suojauksen tehokkuuden määrittämiseksi | -15 | -132 | -42 | -93 |
2022 | ||||
Suojausinstrumenttien kirjanpitoarvo | 46 | -9 | -145 | -247 |
Suojausinstrumenttien nimellisarvo | -1 350 | -4 299 | -1 456 | 3 438 |
Suojauskohteiden nimellisarvo | 1 353 | 4 299 | 1 458 | -3 438 |
Suojausinstrumenttien perusarvon muutos 1.1. alkaen | -12 | -126 | -111 | -265 |
Suojauskohteiden arvon muutos suojauksen tehokkuuden määrittämiseksi | 20 | 126 | 112 | 262 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 112 | |||||
VaR-riskiluvut Nokian valuuttariskiherkkyydelle on esitetty alla olevan taulukon ”VaR yhteensä” -sarakkeessa, ja havainnollistettu vaikutus tilinpäätökseen on esitetty ”Tulos”, ”Laaja tulos” ja ”Kertyneet muuntoerot” -sarakkeissa. | |||||||||
2023 | 2022 | ||||||||
Havainnollistettu vaikutus tilinpäätökseen | Havainnollistettu vaikutus tilinpäätökseen | ||||||||
milj. EUR | VaR yhteensä | Tulos | Laaja tulos | Kertyneet muuntoerot | VaR yhteensä | Tulos | Laaja tulos | Kertyneet muuntoerot | |
31.12. | 72 | 67 | 18 | — | 38 | 40 | 33 | — | |
Vuoden keskiarvo | 32 | 25 | 23 | — | 31 | 36 | 48 | — | |
Vuoden vaihteluväli | 19-72 | 12-67 | 9-40 | 0-0 | 12-67 | 17-59 | 31-70 | 0-0 | |
Merkittävimmät valuuttasuojausinstrumentit rahavirtojen, nettosijoitusten ja käyvän arvon suojauslaskennassa 31.12.: | ||||||||
Maturiteettijakauma nimellisarvoista (milj. EUR)(1) | ||||||||
Valuutta | Käypä arvo (milj. EUR) | Painotettu keski- määräinen suojaustaso | Yhteensä | Erääntyy 3 kk:n kuluessa | Erääntyy 3– 12 kk:n kuluessa | Erääntyy 1– 3 vuoden kuluessa | Erääntyy yli 3 vuoden kuluttua | |
2023 | ||||||||
Rahavirtojen suojauslaskenta | GBP | -1 | 0,8640 | -219 | -63 | -156 | — | — |
USD | 5 | 1,0881 | -860 | -231 | -629 | — | — | |
USD | -2 | 1,0832 | 257 | — | 119 | 131 | 7 | |
Nettosijoitusten suojauslaskenta | CNY | 4 | 7,8152 | -788 | -788 | — | — | — |
Valuuttariskin käyvän arvon suojauslaskenta | USD | -45 | 1,1196 | -1 354 | -427 | -301 | -616 | -10 |
2022 | ||||||||
Rahavirtojen suojauslaskenta | GBP | 5 | 0,8593 | -235 | -76 | -159 | — | — |
JPY | 5 | 138,8404 | -235 | -66 | -169 | — | — | |
USD | 22 | 1,0394 | -1 261 | -347 | -914 | — | — | |
USD | 12 | 1,0868 | 423 | — | 193 | 217 | 13 | |
Nettosijoitusten suojauslaskenta | CNY | -8 | 7,4193 | -866 | -866 | — | — | — |
USD | -3 | 1,0563 | -3 007 | -3 007 | — | — | — | |
Valuuttariskin käyvän arvon suojauslaskenta | USD | -145 | 1,1358 | -1 456 | -448 | -213 | -787 | -8 |
(1) Valuuttasuojan negatiivinen nimellisarvo viittaa valuutan myyntiin ja positiivinen valuutan ostoon. | ||||||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 113 | |||||
Korkoriskin hallinnan alaisten erien korkoprofiili 31.12.: | |||||
2023 | 2022 | ||||
milj. EUR | Kiinteä korko | Vaihtuva korko(1) | Kiinteä korko | Vaihtuva korko(1) | |
Pitkäaikaiset korolliset sijoitukset | 715 | — | 697 | — | |
Lyhytaikaiset korolliset sijoitukset | 510 | 1 055 | 912 | 2 168 | |
Rahavarat | 55 | 6 179 | 346 | 5 121 | |
Korolliset velat | -3 483 | -708 | -3 658 | -819 | |
Rahoitusvarat ja -velat ennen johdannaisia | -2 203 | 6 526 | -1 703 | 6 470 | |
Korkojohdannaiset | 3 057 | -3 057 | 3 216 | -3 216 | |
Rahoitusvarat ja -velat johdannaisten jälkeen | 854 | 3 469 | 1 513 | 3 254 | |
(1) Kaikkien kolmen kuukauden sisällä erääntyvien rahavarojen sekä johdannaisiin liittyvien vakuussopimusten katsotaan olevan vaihtuvakorkoisia korkoriskin hallinnan näkökulmasta. | |||||
Nokian rahoitusvarojen ja -velkojen korkoriskiherkkyys on esitetty alla olevan taulukon ”Vaikutus käypään arvoon” -sarakkeessa sekä havainnollistettu vaikutus tilinpäätökseen on esitetty ”Tulosvaikutus” ja ”Vaikutus laajaan tulokseen” -sarakkeissa. | |||||||
2023 | 2022 | ||||||
milj. EUR | Vaikutus käypään arvoon | Tulosvaikutus | Vaikutus laajaan tulokseen | Vaikutus käypään arvoon | Tulosvaikutus | Vaikutus laajaan tulokseen | |
Korko – kasvu 100 peruspisteellä | -6 | 3 | 1 | -2 | 3 | -1 | |
Korko – lasku 100 peruspisteellä | 8 | -4 | -1 | 4 | -2 | -1 | |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 114 | |||||
Pitkäaikaisten ja lyhytaikaisten korollisten sijoitusten ja rahavarojen jakauma luottokelpoisuusluokittain. Jakauma perustuu S&P Global Ratings -luottoluokituslaitoksen luottokelpoisuusluokituksiin 31.12.: | ||||||||
Muut rahavarat ja korolliset sijoitukset | ||||||||
milj. EUR | Luottoluokitus(1) | Käteisvarat | Erääntyy alle 3kk:n kuluessa | Erääntyy 3– 12kk:n kuluessa | Erääntyy 1–3 vuoden kuluessa | Erääntyy 3–5 vuoden kuluessa | Erääntyy yli 5 vuoden kuluessa | Yhteensä(2)(3) |
2023 | AAA | — | 1 443 | 25 | — | — | — | 1 468 |
AA+ - AA- | 1 042 | 149 | 74 | — | 8 | — | 1 273 | |
A+ - A- | 2 183 | 1 340 | 301 | 255 | 245 | 23 | 4 347 | |
BBB+ - BBB- | 456 | 242 | 134 | 230 | 227 | — | 1 289 | |
Muut | 133 | 4 | — | — | — | — | 137 | |
Yhteensä | 3 814 | 3 178 | 534 | 485 | 480 | 23 | 8 514 | |
2022 | AAA | — | 1 046 | — | — | — | — | 1 046 |
AA+ - AA- | 683 | 643 | 250 | — | — | — | 1 576 | |
A+ - A- | 1 553 | 2 314 | 865 | 190 | 234 | 203 | 5 359 | |
BBB+ - BBB- | 39 | 477 | 52 | 291 | 197 | 70 | 1 126 | |
Muut | 123 | 6 | — | — | 8 | — | 137 | |
Yhteensä | 2 398 | 4 486 | 1 167 | 481 | 439 | 273 | 9 244 | |
(1) Pankkiryhmien osalta oheisessa taulukossa on käytetty emoyhtiön luottoluokitusta. Tytäryhtiöiden luottoluokitus saattaa poiketa emoyhtiön luottoluokituksesta. (2) Pitkäaikaisiin ja lyhytaikaisiin korollisiin sijoituksiin ja rahavaroihin lukeutuu pankkitalletukset, strukturoidut talletukset, sijoitukset rahamarkkinarahastoihin ja sijoitukset rahamarkkinainstrumentteihin. (3) Instrumentit, jotka voidaan vaatia maksettaviksi ennen eräpäivää, on esitetty lopullisen erääntymisensä mukaan, mikäli se on määritetty. Instrumentit, joiden lopulliseen eräpäivään on yli kolme kuukautta, sisältävät 332 miljoonaa euroa (551 miljoonaa euroa vuonna 2022) instrumentteja, jotka voidaan vaatia maksettaviksi kolmen kuukauden kuluessa. | ||||||||
Seuraavassa taulukossa on esitetty rahoitusvarat ja -velat, joita koskee toimeenpantavissa oleva yleinen netotusjärjestely tai vastaava sopimus 31.12. Jotta taulukon luvut voisi täsmäyttää taseeseen, pitää ottaa huomioon myös erät, joita netotusjärjestely ei koske, ks. liitetieto 5.3. Johdannaiset ja kiinteäehtoisiin sitoumuksiin liittyvät varat ja velat. | ||||
Rahamäärät, joita ei ole netotettu taseeseen | ||||
milj. EUR | Taseeseen merkittyjen rahoitusvarojen/velkojen nettomäärä | Rahoitusinstrumentit varat/velat | Käteisvakuus saatu/annettu | Nettomäärä |
2023 | ||||
Johdannaisvarat | 131 | -115 | -15 | 1 |
Johdannaisvelat | -285 | 115 | 164 | -6 |
Yhteensä | -154 | — | 149 | -5 |
2022 | ||||
Johdannaisvarat | 182 | -158 | -20 | 4 |
Johdannaisvelat | -496 | 158 | 327 | -11 |
Yhteensä | -314 | — | 307 | -7 |
Rahoitusinstrumentteja, joita koskee toimeenpantavissa oleva yleinen netotusjärjestely tai vastaava sopimus, ei ole vähennetty taseessa toisistaan, koska tarkoitus ei ole selvittää niitä nettomääräisesti tai toteuttaa saamista ja velkaa yhtäaikaisesti. | ||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 115 | |||||
Nokian merkittävät rahoitusjärjestelyt ja -ohjelmat 31.12.: | |||||
Nostettu (milj. EUR) | |||||
Sitoutunut/sitoutumaton | Rahoitusjärjestely | Valuutta | Nimellisarvo (milj.) | 2023 | 2022 |
Sitoutunut | Luottolimiittisopimus(1) | EUR | 1 500 | — | — |
Sitoutumaton | Suomalainen yritystodistusohjelma | EUR | 750 | — | — |
Sitoutumaton | Euro-Commercial Paper -ohjelma | EUR | 1 500 | — | — |
Sitoutumaton | Euro Medium Term Note -ohjelma(2) | EUR | 5 000 | 2 300 | 2 500 |
Yhteensä | 2 300 | 2 500 | |||
(1) Sopimus erääntyy kesäkuussa 2026, lukuun ottamatta kesäkuussa 2024 erääntyvää 88 miljoonan euron osuutta. (2) Kaikki euromääräiset joukkovelkakirjalainat on laskettu liikkeeseen Euro Medium Term Note -rahoitusohjelman puitteissa. | |||||
Nokian rahoituksen rahavirtoihin sisältyvien vuokrasopimusvelkojen, korollisten velkojen ja niihin liittyvien johdannaisten muutokset: | |||||
milj. EUR | Pitkäaikaiset korolliset velat | Lyhytaikaiset korolliset velat | Pitkäaikaisia velkoja suojaavat johdannaiset (1) | Vuokrasopimusvelat(2) | Yhteensä |
1.1.2023 | 4 249 | 228 | 246 | 1 042 | 5 765 |
Rahavirrat | -283 | -40 | -19 | -239 | -581 |
Muut muutokset: | |||||
Valuuttakurssien muutokset | -34 | -3 | 25 | -12 | -24 |
Käyvän arvon muutokset | 83 | — | -79 | — | 4 |
Siirto pitkäaikaisten ja lyhytaikaisten välillä | -374 | 374 | — | — | — |
Lisäykset(3) | — | — | — | 206 | 206 |
Muut | -4 | -5 | 1 | — | -8 |
31.12.2023 | 3 637 | 554 | 174 | 997 | 5 362 |
1.1.2022 | 4 537 | 116 | 53 | 1 009 | 5 715 |
Rahavirrat | -1 | 27 | 7 | -217 | -184 |
Muut muutokset: | |||||
Valuuttakurssien muutokset | 69 | 1 | -57 | 8 | 21 |
Käyvän arvon muutokset | -282 | — | 243 | — | -39 |
Siirto pitkäaikaisten ja lyhytaikaisten välillä | -84 | 84 | — | — | — |
Lisäykset(3) | — | — | — | 242 | 242 |
Muut | 10 | — | — | — | 10 |
31.12.2022 | 4 249 | 228 | 246 | 1 042 | 5 765 |
(1) Sisältää käyvän arvon ja rahavirtojen suojauslaskennan alaisia johdannaisia sekä sellaisia johdannaisia, jotka eivät ole suojauslaskennan alaisia mutta suojaavat pitkäaikaisia velkoja. (2) Sisältää pitkä- ja lyhytaikaiset vuokrasopimusvelat. (3) Sisältää uudet vuokrasopimukset sekä olemassa olevien vuokrasopimusten muutokset ja uudelleen määrittämisestä johtuvat erät. | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 116 | |||||
2023 | 2022 | ||||||||||||
Erääntyy | Erääntyy | ||||||||||||
milj. EUR | alle 3kk:n kuluessa | 3–12kk:n kuluessa | 1–3 vuoden kuluessa | 3–5 vuoden kuluessa | yli 5 vuoden kuluessa | Yhteensä | alle 3kk:n kuluessa | 3–12kk:n kuluessa | 1–3 vuoden kuluessa | 3–5 vuoden kuluessa | yli 5 vuoden kuluessa | Yhteensä | |
Pitkäaikaiset rahoitusvarat | |||||||||||||
Pitkäaikaiset korolliset sijoitukset | — | — | 394 | 385 | — | 779 | 5 | 7 | 376 | 275 | 104 | 767 | |
Muut pitkäaikaiset rahoitusvarat(1) | — | — | 60 | 8 | 46 | 114 | — | — | 30 | 2 | 46 | 78 | |
Lyhytaikaiset rahoitusvarat | |||||||||||||
Muut lyhytaikaiset rahoitusvarat lukuun ottamatta johdannaisia(1) | 216 | 31 | — | — | — | 247 | 207 | 77 | — | — | — | 284 | |
Lyhytaikaiset korolliset sijoitukset(2) | 998 | 595 | — | — | — | 1 593 | 2 146 | 946 | — | — | — | 3 092 | |
Rahavarat(2) | 6 017 | 52 | 30 | 138 | 26 | 6 263 | 4 947 | 31 | 136 | 200 | 195 | 5 509 | |
Nettona suoritettavien johdannaissaatavien rahavirrat: | |||||||||||||
Johdannaiset – saatavat | -7 | -2 | -11 | -12 | -10 | -42 | — | — | — | — | — | — | |
Bruttona suoritettavien johdannaissaatavien rahavirrat: | |||||||||||||
Johdannaiset – saatavat | 8 407 | 1 582 | 358 | 6 | — | 10 353 | 9 170 | 2 109 | 297 | 20 | — | 11 596 | |
Johdannaiset – velat | -8 349 | -1 560 | -353 | -6 | — | -10 268 | -9 089 | -2 038 | -282 | -20 | — | -11 429 | |
Myyntisaamiset | 3 834 | 1 316 | 184 | — | — | 5 334 | 4 885 | 1 004 | 123 | 2 | — | 6 014 | |
Pitkäaikaiset rahoitus- ja vuokrasopimusvelat | |||||||||||||
Pitkäaikaiset korolliset velat | -33 | -115 | -1 766 | -1 200 | -1 528 | -4 642 | -43 | -98 | -2 182 | -1 397 | -1 628 | -5 348 | |
Pitkäaikaiset vuokrasopimusvelat | — | — | -353 | -199 | -304 | -856 | — | — | -340 | -200 | -327 | -867 | |
Muut pitkäaikaiset rahoitusvelat | — | — | -11 | -11 | -11 | -33 | — | — | -17 | — | — | -17 | |
Lyhytaikaiset rahoitus- ja vuokrasopimusvelat | |||||||||||||
Lyhytaikaiset korolliset velat | -473 | -98 | — | — | — | -571 | -131 | -99 | — | — | — | -230 | |
Lyhytaikaiset vuokrasopimusvelat | -44 | -179 | — | — | — | -223 | -61 | -162 | — | — | — | -223 | |
Muut lyhytaikaiset rahoitusvelat lukuun ottamatta johdannaisia(3) | -458 | -24 | — | — | — | -482 | -482 | -20 | — | — | — | -502 | |
Nettona suoritettavien johdannaisvelkojen rahavirrat: | |||||||||||||
Johdannaiset – velat | -4 | -29 | -41 | -12 | — | -86 | 5 | -31 | -1 | 7 | 7 | -13 | |
Bruttona suoritettavien johdannaisvelkojen rahavirrat: | |||||||||||||
Johdannaiset – saatavat | 6 475 | 1 322 | 735 | 541 | 767 | 9 840 | 8 832 | 1 271 | 919 | 573 | 826 | 12 421 | |
Johdannaiset – velat | -6 553 | -1 353 | -806 | -551 | -858 | -10 121 | -8 992 | -1 303 | -1 003 | -542 | -778 | -12 618 | |
Alennukset ilman suoritevelvoitetta | -151 | -212 | -40 | -1 | — | -404 | -205 | -211 | -121 | -2 | — | -539 | |
Ostovelat | -3 154 | -204 | -64 | — | -1 | -3 423 | -4 561 | -165 | -3 | — | -1 | -4 730 | |
Annetut ja saadut sitoumukset | |||||||||||||
Annetut lainasitoumukset(4) | -1 | -4 | — | — | — | -5 | -13 | -13 | — | — | — | -26 | |
Saadut lainasitoumukset(5) | -1 | 86 | 1 408 | — | — | 1 493 | -1 | -3 | 80 | 1 410 | — | 1 486 | |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 117 | |||||
Osio 6 |
milj. EUR | Alle 1 vuosi | 1–5 vuotta | Yli 5 vuotta |
2023 | |||
Ostovelvoitteet | 3 630 | 767 | 14 |
Vuokrasitoumukset(1) | — | 54 | 570 |
2022 | |||
Ostovelvoitteet | 5 308 | 509 | 79 |
Vuokrasitoumukset(1) | — | 31 | 192 |
milj. EUR | 2023 | 2022 |
Takaukset samaan konserniin kuuluvien yritysten puolesta | ||
Rahoituslaitosten antamat takaukset | ||
Kaupalliset takaukset(1) | 1 477 | 1 238 |
Ei-kaupalliset takaukset | 615 | 538 |
Yhtiötakaukset(2) | ||
Kaupalliset takaukset(1) | 325 | 504 |
Ei-kaupalliset takaukset | 35 | 32 |
Rahoitussitoumukset | ||
Asiakasrahoitussitoumukset(3) | 5 | 26 |
Venture fund -sitoumukset(4) | 381 | 433 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 118 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 119 | |||||
Emoyhtiön | Konsernin | ||
omistusosuus | omistusosuus | ||
Rekisteröimisvaltio | Yhtiön nimi | % | % |
Suomi | Comptel Communications Oy | — | 100,0 |
Comptel Oy | — | 100,0 | |
Nokia Innovations Oy | 100,0 | 100,0 | |
Nokia Investments Oy | 100,0 | 100,0 | |
Nokia Solutions and Networks Asset Management Oy | — | 100,0 | |
Nokia Solutions and Networks Branch Operations Oy | — | 100,0 | |
Nokia Solutions and Networks Oy | 100,0 | 100,0 | |
Nokia Technologies Oy | 100,0 | 100,0 | |
Nokia Teknologia Oy | 100,0 | 100,0 | |
Afganistan | Nokia Siemens Networks Afghanistan LLC | — | 100,0 |
Alankomaat | Alcatel-Lucent RT International B.V. | — | 50,0 |
Alcatel-Lucent Services International B.V. | — | 100,0 | |
Nokia Solutions and Networks B.V. | — | 100,0 | |
SRA Computer C.V. | — | 100,0 | |
Algeria | Nokia Algerie Sarl | — | 100,0 |
Angola | Alcatel-Lucent Angola, Limitada | — | 100,0 |
Arabiemiirikunnat | Alcatel Lucent Middle East and North Africa DMCC | — | 100,0 |
Nokia Networks LLC | — | 100,0 | |
Nokia Solutions and Networks AE FZ-LLC | — | 100,0 | |
Nokia Solutions and Networks LLC - OPC | — | 100,0 | |
Argentiina | Nokia Solutions and Networks Argentina S.A. | — | 100,0 |
Armenia | Nokia Solutions and Networks CJSC | — | 100,0 |
Australia | Nokia Services Pty Limited | — | 100,0 |
Nokia Solutions and Networks Australia Pty Ltd | — | 100,0 | |
Radio Frequency Systems Pty Limited | — | 50,0 | |
Azerbaidzan | Nokia Solutions and Networks Baku LLC | — | 100,0 |
Bangladesh | Nokia Solutions and Networks Bangladesh Limited | — | 100,0 |
Belgia | Nokia Bell NV | — | 100,0 |
Bolivia | Nokia Solutions and Networks Bolivia S.A. | — | 100,0 |
Bosnia-Hertsegovina | Nokia Solutions and Networks d.o.o. Banja Luka | — | 100,0 |
Nokia Solutions and Networks d.o.o., Sarajevo | — | 100,0 | |
Brasilia | Alcatel Submarine Networks Brazil Ltda. | — | 100,0 |
Nokia Solutions and Networks do Brasil Telecomunicações Ltda. | — | 100,0 | |
RFS Brasil Telecomunicacoes Ltda. | — | 50,0 |
Emoyhtiön | Konsernin | ||
omistusosuus | omistusosuus | ||
Rekisteröimisvaltio | Yhtiön nimi | % | % |
Bulgaria | Nokia Solutions and Networks EOOD | — | 100,0 |
Chile | Nokia Solutions and Networks Chile Ltda. | — | 100,0 |
Costa Rica | Alcatel Centroamerica S.A. | — | 100,0 |
Nokia Costa Rica S.A. | — | 100,0 | |
Dominikaaninen tasavalta | Nokia Dominican Republic, S.A.S. | — | 100,0 |
Ecuador | Nokia Solutions and Networks Ecuador S.A. | — | 100,0 |
Egypti | Nokia Egypt S.A.E. | — | 100,0 |
El Salvador | Nokia El Salvador, S.A. de C.V. | — | 100,0 |
Espanja | Nokia Spain, S.A. | — | 100,0 |
Nokia Transformation, Engineering & Consulting Services Spain S.L.U. | — | 100,0 | |
Etelä-Afrikka | Nokia Solutions and Networks South Africa (Pty) Ltd | — | 100,0 |
Nokia South Africa (Pty) Ltd | — | 69,9 | |
Radio Frequency Systems Africa (Pty) Ltd | — | 50,0 | |
Etelä-Korea | Nokia Solutions and Networks Korea Ltd. | — | 100,0 |
Filippiinit | Comptel Palvelut Philippines Inc. | — | 100,0 |
Lucent Technologies Philippines Inc. | — | 100,0 | |
Nokia Shanghai Bell Philippines, Inc. | — | 50,0 | |
Nokia Solutions and Networks Philippines, Inc. | — | 100,0 | |
Nokia Technology Center Philippines, Inc. | — | 100,0 | |
Guatemala | Nokia Operations de Guatemala, S.A. | — | 100,0 |
Hongkong | Alcatel Submarine Networks Hong Kong Limited | — | 100,0 |
Nokia Hong Kong Limited | — | 100,0 | |
Nokia Shanghai Bell (Hong Kong) Limited | — | 50,0 | |
Indonesia | P.T. Lucent Technologies Network Systems Indonesia | — | 100,0 |
PT Nokia Solutions and Networks Indonesia | — | 100,0 | |
Intia | Comptel Communications India Private Limited | — | 100,0 |
Nokia India Private Limited | 100,0 | 100,0 | |
Nokia Solutions and Networks India Private Limited | — | 100,0 | |
RFS India Telecom Private Limited | — | 50,0 | |
Iran | Pishahang Communications Networks Development Company (Private Joint Stock) | — | 90,0 |
Irlanti | Nokatus Insurance Company Designated Activity Company (DAC) | 100,0 | 100,0 |
Nokia Ireland Limited | — | 100,0 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 120 | |||||
Emoyhtiön | Konsernin | ||
omistusosuus | omistusosuus | ||
Rekisteröimisvaltio | Yhtiön nimi | % | % |
Iso-Britannia | Alcatel IP Networks Limited | — | 100,0 |
Alcatel Submarine Networks UK Ltd | — | 100,0 | |
Alcatel-Lucent Centro Caribbean Holding Limited | — | 100,0 | |
Apertio Limited | — | 100,0 | |
IRIS Service Delivery UK Ltd | — | 100,0 | |
Mesaplexx Limited | — | 100,0 | |
Nokia UK Limited | — | 100,0 | |
R.F.S. (UK) Limited | — | 50,0 | |
STC | — | 100,0 | |
Israel | Nokia Solutions and Networks Israel Ltd. | — | 100,0 |
Italia | Nokia Solutions and Networks Italia S.p.A. | — | 100,0 |
Nokia Solutions and Networks S.p.A. | — | 100,0 | |
RFS Italia SRL | — | 50,0 | |
Itävalta | IRIS Telecommunication Austria GmbH | — | 100,0 |
Nokia Solutions and Networks Holding Österreich GmbH | — | 100,0 | |
Nokia Solutions and Networks Österreich GmbH | — | 100,0 | |
Jamaika | Nokia Jamaica Limited | — | 100,0 |
Japani | Nokia Innovations Japan G.K. | — | 100,0 |
Nokia Solutions and Networks Japan G.K. | — | 100,0 | |
Kamerun | Societe de Telecommunication Camerounaise - Sotelcam | — | 99,6 |
Kanada | Nokia Canada Inc. | — | 100,0 |
Kap Verde | Alcatel-Lucent Submarine Networks (Cabo Verde), Lda | — | 100,0 |
Kazakstan | "Nokia Solutions and Networks Kazakhstan" LLP | — | 100,0 |
Kenia | Alcatel-Lucent East Africa Limited | — | 100,0 |
Kiina | Alcatel-Lucent Shanghai Bell Information Products Co., Ltd. | — | 50,0 |
Hunan Huanuo Technology Co., Ltd. | — | 50,0 | |
Lucent Technologies Investment Co., Ltd. | — | 100,0 | |
Lucent Technologies Qingdao Telecommunications Systems Ltd. | — | 51,0 | |
Nokia (Shanghai) Enterprise Management Co., Ltd. | — | 100,0 | |
Nokia Networks (Chengdu) Co., Ltd. | — | 50,0 | |
Nokia Shanghai Bell Co., Ltd.(1) | — | 50,0 | |
Nokia Shanghai Bell Software Co., Ltd. | — | 50,0 | |
Nokia Solutions and Networks (Suzhou) Co., Ltd. | — | 100,0 | |
Nokia Solutions and Networks (Suzhou) Supply Chain Service Co., Ltd. | — | 100,0 |
Emoyhtiön | Konsernin | ||
omistusosuus | omistusosuus | ||
Rekisteröimisvaltio | Yhtiön nimi | % | % |
Nokia Solutions and Networks Investment (China) Co., Ltd. | — | 100,0 | |
Nokia Solutions and Networks System Technology (Beijing) Co., Ltd. | — | 50,0 | |
Nokia Technologies (Beijing) Co., Ltd. | — | 100,0 | |
RFS Radio Frequency Systems (Shanghai) Co., Ltd. | — | 50,0 | |
RFS Radio Frequency Systems (Suzhou) Co., Ltd. | — | 50,0 | |
Kolumbia | Nokia Solutions and Networks Colombia Ltda. | — | 100,0 |
Kreikka | Nokia Solutions and Networks Hellas Single Member S.A. | — | 100,0 |
Kroatia | Nokia Solutions and Networks d.o.o. | — | 100,0 |
Kuwait | Nokia Solutions and Networks Kuwait W.L.L | — | 49,0 |
Laosin demokraattinen tasavalta | Nokia Shanghai Bell Lao Sole Co. Ltd. | — | 50,0 |
Latvia | Nokia Solutions and Networks SIA | — | 100,0 |
Liettua | UAB Nokia Solutions and Networks | — | 100,0 |
Malesia | Comptel Communications Sdn Bhd | — | 100,0 |
Nokia Services and Networks Malaysia Sdn. Bhd. | — | 100,0 | |
Marokko | Nokia Solutions and Networks Morocco SARL | — | 100,0 |
Meksiko | Nokia Operations de México S.A. de C.V. | — | 100,0 |
Radio Frequency Systems de Mexico S.A. de C.V. | — | 50,0 | |
Moldova | "Nokia Solutions and Networks" S.R.L. | — | 100,0 |
Myanmar | Nokia Solutions and Networks Myanmar Limited | — | 100,0 |
Nicaragua | Lucent Technologies Nicaragua, S.A. | — | 100,0 |
Nigeria | Alcatel-Lucent Nigeria Limited | — | 100,0 |
Nokia Solutions and Networks Nigeria Ltd. | — | 100,0 | |
Norja | Alcatel Submarine Networks Norway AS | — | 100,0 |
Nokia Solutions and Networks Norge AS | — | 100,0 | |
Pakistan | Alcatel-Lucent Pakistan Limited | — | 90,0 |
Nokia Solutions and Networks Pakistan (Private) Limited | — | 100,0 | |
Paraguay | Nokia Paraguay S.A. | — | 100,0 |
Peru | Nokia Solutions and Networks Peru S.A. | — | 100,0 |
Portugali | Alcatel-Lucent Portugal, S.A. | — | 100,0 |
Nokia Solutions and Networks Portugal S.A. | — | 100,0 | |
Puerto Rico | Nokia Puerto Rico Inc. | — | 100,0 |
Puola | IRIS Telecommunication Poland sp. z o.o. | — | 100,0 |
Nokia Solutions and Networks sp. z o.o. | — | 100,0 | |
Ranska | Alcatel Lucent | — | 100,0 |
Alcatel Submarine Networks | — | 100,0 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 121 | |||||
Emoyhtiön | Konsernin | ||
omistusosuus | omistusosuus | ||
Rekisteröimisvaltio | Yhtiön nimi | % | % |
Alcatel Submarine Networks Marine | — | 100,0 | |
Camilec | — | 100,0 | |
Evolium | — | 100,0 | |
Nokia Networks France | — | 100,0 | |
Nokia Participations | — | 100,0 | |
Nokia Participations Chine | — | 100,0 | |
Nokia Submarine Networks Holding | — | 100,0 | |
Radio Frequency Systems France | — | 50,0 | |
Romania | Nokia Networks S.R.L. | — | 99,2 |
Ruotsi | Nokia Solutions and Networks AB | — | 100,0 |
Saksa | Alcatel SEL Unterstützungs GmbH | — | 100,0 |
ATG Germany GmbH | — | 100,0 | |
IRIS Telecommunication GmbH | — | 100,0 | |
Nokia Asset Verwaltungsgesellschaft mbH | — | 100,0 | |
Nokia Display Technics GmbH i.L. | — | 100,0 | |
Nokia Electronics Bochum GmbH i.L. | — | 100,0 | |
Nokia Kunststofftechnik GmbH i.L. | — | 100,0 | |
Nokia Solutions and Networks GmbH & Co. KG | — | 100,0 | |
Nokia Solutions and Networks International Holding GmbH | — | 100,0 | |
Nokia Solutions and Networks Management GmbH | — | 100,0 | |
Nokia Technology GmbH | — | 100,0 | |
Nokia Unterstützungsgesellschaft mbH | — | 100,0 | |
Radio Frequency Systems GmbH | — | 50,0 | |
RFS Holding GmbH | — | 50,0 | |
Saudi-Arabia | Alcatel-Lucent Saudi Arabia Co., Ltd. | — | 100,0 |
Nokia Arabia Limited | — | 100,0 | |
Senegal | Nokia West and Central Africa SA | — | 100,0 |
Serbia | Nokia Solutions and Networks Serbia d.o.o. Beograd | — | 100,0 |
Singapore | Nokia Solutions and Networks Singapore Pte. Ltd. | — | 100,0 |
Radio Frequency Systems (S) Pte Ltd | — | 50,0 | |
Slovakia | Nokia Slovakia, a.s. | — | 100,0 |
Slovenia | Nokia Solutions and Networks, telekomunikacijske resitve, d.o.o. | — | 100,0 |
Sri Lanka | Nokia Solutions and Networks Lanka (Private) Limited | — | 100,0 |
Sveitsi | Alcatel-Lucent Trade International AG | — | 100,0 |
Nokia Solutions and Networks Schweiz AG | — | 100,0 | |
Taiwan | Nokia Solutions and Networks Taiwan Co., Ltd. | — | 100,0 |
Emoyhtiön | Konsernin | ||
omistusosuus | omistusosuus | ||
Rekisteröimisvaltio | Yhtiön nimi | % | % |
Taiwan International Standard Electronics Limited | — | 60,0 | |
Tansania | Nokia Solutions and Networks Tanzania Limited | — | 100,0 |
Tanska | Alcatel Submarine Networks Denmark ApS | — | 100,0 |
Nokia Denmark A/S | — | 100,0 | |
Thaimaa | Nokia (Thailand) Co., Ltd. | — | 100,0 |
Tsekki | Nokia Solutions and Networks Czech Republic, s.r.o. | — | 100,0 |
Tunisia | Nokia Solutions and Networks CCC | — | 100,0 |
Nokia Solutions and Networks Tunisia SA | — | 100,0 | |
Turkki | Alcatel Lucent Teletas Telekomunikasyon A.S. | — | 65,0 |
IRIS Telekomünikasyon Mühendislik Hizmetleri A.S. | — | 100,0 | |
Nokia Solutions Networks Iletisim A.S. | — | 100,0 | |
Ukraina | LLC "Nokia Solutions and Networks Ukraine" | — | 100,0 |
Unkari | Nokia Solutions and Networks Kft. | — | 100,0 |
Nokia Solutions and Networks TraffiCOM Kft. | — | 99,0 | |
Uruguay | Nokia Uruguay S.A. | — | 100,0 |
Uusi-Seelanti | Nokia New Zealand Limited | — | 100,0 |
Uzbekistan | Nokia Solutions and Networks Tashkent LLC | — | 100,0 |
Venezuela | Alcatel de Venezuela C.A. | — | 100,0 |
Nokia Solutions and Networks Venezuela C.A. | — | 100,0 | |
Venäjä | AO "Nokia Solutions and Networks" | — | 100,0 |
OOO "Nokia Solutions and Networks" | — | 100,0 | |
OOO "RTK - Network Technologies" | — | 49,0 | |
Vietnam | Alcatel-Lucent Vietnam Limited | — | 100,0 |
Nokia Solutions and Networks Technical Services Vietnam Company Limited | — | 100,0 | |
Viro | Nokia Solutions and Networks OÜ | — | 100,0 |
Yhdysvallat | Alcatel Submarine Networks USA Inc. | — | 100,0 |
Alcatel-Lucent International Holdings Inc. | — | 100,0 | |
Bell Laboratories Inc. | — | 100,0 | |
Intellisync LLC | 100,0 | 100,0 | |
Lucent Technologies GRL LLC | — | 100,0 | |
MRAC, Inc. | — | 100,0 | |
Nassau Metals Corporation | — | 100,0 | |
Nokia Apps Distribution LLC | — | 100,0 | |
Nokia Federal Solutions LLC | — | 100,0 | |
Nokia Innovations US LLC | — | 100,0 | |
Nokia Investment Management Corporation | — | 100,0 | |
Nokia of America Corporation | — | 100,0 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 122 | |||||
Emoyhtiön | Konsernin | ||
omistusosuus | omistusosuus | ||
Rekisteröimisvaltio | Yhtiön nimi | % | % |
Nokia US Holdings Inc. | — | 100,0 | |
SAC AE Design Group, Inc. | — | 100,0 | |
SAC Wireless of CA, Inc. | — | 100,0 | |
SAC Wireless, LLC | — | 100,0 | |
Western Electric Company Incorporated | — | 100,0 | |
Zyzyx LLC | — | 100,0 |
Emoyhtiön | Konsernin | ||
omistusosuus | omistusosuus | ||
Rekisteröimisvaltio | Yhtiön nimi | % | % |
Suomi | HMD Global Oy | — | 10,0 |
Alankomaat | MobiRail V.O.F. | — | 50,0 |
Hong Kong | TD Tech Holding Limited | — | 51,0 |
Itävalta | TETRON Sicherheitsnetz Errichtungs-und BetriebsgmbH | — | 35,0 |
Kiina | Alcatel Shenyang Telecommunication Co., Ltd. | — | 27,5 |
Fujian FUNO Mobile Communication Technology Co.,Ltd. | — | 49,0 | |
Shanghai Alcatel Network Support Systems Co., Ltd. | — | 25,5 | |
Zhejiang Bell Technical Co., Ltd. | — | 20,0 | |
Kuuba | Copal, S.A. | — | 49,0 |
Nigeria | ITT Nigeria Limited | — | 40,0 |
Ranska | Cibair | — | 19,0 |
III - V LAB | — | 40,0 | |
Saksa | Logistics Warehousing Systems GmbH | — | 20,0 |
Saudi-Arabia | Nokia Solutions and Networks Al-Saudia Co. Limited | — | 49,0 |
Yhdysvallat | MobileMedia Ideas LLC | — | 40,0 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 123 | |||||
milj. EUR | 2023 | 2022 |
Tiivistetty tuloslaskelma | ||
Liikevaihto(1) | 979 | 1 316 |
Liiketappio | -6 | -149 |
Tilikauden tappio | -26 | -148 |
Tilikauden tappion jakautuminen: | ||
Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva tappio | -26 | -148 |
Määräysvallattomille omistajille kuuluva osuus tappiosta(2) | — | — |
Tiivistetty tase | ||
Pitkäaikaiset varat | 400 | 487 |
Pitkäaikaiset velat | -100 | -129 |
Pitkäaikaiset nettovarat | 300 | 358 |
Lyhytaikaiset varat(3) | 1 642 | 1 939 |
Lyhytaikaiset velat | -900 | -1 185 |
Lyhytaikaiset nettovarat | 742 | 754 |
Nettovarat(4) | 1 042 | 1 112 |
Määräysvallattomille omistajille kuuluva osuus(2) | — | — |
Tiivistetty rahavirtalaskelma | ||
Liiketoiminnan nettorahavirta | 51 | 38 |
Investointien nettorahavirta | 2 | -33 |
Rahoituksen nettorahavirta | -41 | -4 |
Muuntoerot | -38 | -8 |
Nettorahavirta | -26 | -7 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 124 | |||||
milj. EUR | 2023 | 2022 | 2021 |
Myynnit | 46 | 74 | 87 |
Ostot | -141 | -127 | -144 |
Myyntisaamiset | 18 | 36 | 45 |
Ostovelat | -31 | -26 | -29 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 125 | |||||
milj. EUR | Liite | 2023 | 2022 |
Liikevaihto(1) | 1 | 473 | |
Hankinnan ja valmistuksen kulut | — | -9 | |
Bruttokate | 1 | 464 | |
Myynnin ja hallinnon kulut | -59 | -54 | |
Liiketoiminnan muut tuotot | 4 | 7 | 7 |
Liiketoiminnan muut kulut | 4 | -7 | -3 |
Liikevoitto/-tappio | -58 | 414 | |
Rahoitustuotot ja -kulut | |||
Tuotot pysyvien vastaavien sijoituksista | 5 | 411 | 401 |
Korko- ja muut rahoitustuotot | 5 | 638 | 375 |
Korko- ja muut rahoituskulut | 5 | -654 | -262 |
Voitot osakkeiden ja liiketoimintojen myynnistä | 5 | — | 2 |
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä | 395 | 516 | |
Voitto ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 337 | 930 | |
Tilinpäätössiirrot | |||
Konserniavustukset | — | -560 | |
Voitto ennen veroja | 337 | 370 | |
Tuloverot | 6 | 9 | 8 |
Tilikauden voitto | 346 | 378 | |
(1) Nokia Technologies -liiketoiminnasta tuleva liikevaihto. Joulukuussa 2022 lisenssinsaaja käytti sopimukseen sisältyvän option jatkaa lisenssijaksoa lisensoitujen patenttien eliniän loppuun, jolloin lisenssi muuttui käytännössä pysyväksi lisenssiksi. Tämän seurauksena Nokia kirjasi kaiken lisenssisopimukseen liittyvän jäljellä olevan myynnin tilikauden 2022 aikana. Tilikauden 2022 aikana kirjatun myynnin jälkeen Nokia ei enää tulouta liikevaihtoa tähän sopimukseen liittyen tulevina kausina. | |||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 126 | |||||
milj. EUR | Liite | 2023 | 2022 |
VASTAAVAA | |||
Pysyvät vastaavat | |||
Aineettomat oikeudet | 2 | 2 | |
Aineettomat hyödykkeet yhteensä | 2 | 2 | |
Maa- ja vesialueet | 7 | 9 | 9 |
Rakennukset ja rakennelmat | 7 | 69 | 72 |
Koneet ja kalusto | 7 | 1 | 2 |
Muut aineelliset hyödykkeet | 7 | 4 | 4 |
Keskeneräiset hankinnat | 7 | 3 | — |
Aineelliset hyödykkeet yhteensä | 86 | 87 | |
Osuudet saman konsernin yhtiöissä | 8 | 18 695 | 18 695 |
Pitkäaikaiset korolliset sijoitukset | 8, 13 | 715 | 697 |
Muut pitkäaikaiset sijoitukset | 8, 13 | 1 | 1 |
Sijoitukset yhteensä | 19 411 | 19 393 | |
Pitkäaikaiset lainasaamiset saman konsernin yhtiöiltä | 13 | 2 714 | 2 778 |
Pitkäaikaiset lainasaamiset muilta yhtiöiltä | 13 | 1 | 1 |
Muut pitkäaikaiset saamiset | 28 | 26 | |
Laskennalliset verosaamiset | 19 | 7 | |
Pitkäaikaiset saamiset yhteensä | 2 762 | 2 812 | |
Pysyvät vastaavat yhteensä | 22 261 | 22 294 | |
Vaihtuvat vastaavat | |||
Myyntisaamiset saman konsernin yhtiöiltä | 61 | 17 | |
Myyntisaamiset muilta yhtiöiltä | 1 | 1 | |
Lyhytaikaiset lainasaamiset saman konsernin yhtiöiltä | 13 | 2 362 | 4 668 |
Muut rahoitusvarat saman konsernin yhtiöiltä | 13, 14 | 101 | 270 |
Muut rahoitusvarat muilta yhtiöiltä | 13, 14 | 131 | 182 |
Siirtosaamiset ja maksetut ennakkomaksut saman konsernin yhtiöiltä | 9 | 101 | 111 |
Siirtosaamiset ja maksetut ennakkomaksut muilta yhtiöiltä | 9 | 490 | 510 |
Lyhytaikaiset korolliset sijoitukset | 13 | 1 512 | 3 076 |
Vaihtuvat vastaavat yhteensä | 4 759 | 8 835 | |
Rahavarat | 13 | 4 048 | 3 357 |
Vastaavaa yhteensä | 31 068 | 34 486 |
milj. EUR | Liite | 2023 | 2022 |
VASTATTAVAA | |||
Oma pääoma | |||
Osakepääoma | 10 | 246 | 246 |
Ylikurssirahasto | 10 | 46 | 46 |
Käyvän arvon rahasto | 10 | 21 | 31 |
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 10 | 14 849 | 15 091 |
Edellisten tilikausien voitto | 10 | 1 394 | 1 628 |
Tilikauden voitto | 10 | 346 | 378 |
Oma pääoma yhteensä | 16 902 | 17 419 | |
Pakolliset varaukset | 11 | 47 | 48 |
Vieras pääoma | |||
Pitkäaikaiset korolliset velat | 12, 13 | 3 383 | 3 984 |
Pitkäaikainen vieras pääoma yhteensä | 3 383 | 3 984 | |
Lyhytaikainen vieras pääoma | |||
Lyhytaikaiset korolliset velat saman konsernin yhtiöille | 12, 13 | 9 228 | 11 004 |
Lyhytaikaiset korolliset velat muille yhtiöille | 12, 13 | 475 | 103 |
Konserniavustus saman konsernin yhtiöille | — | 560 | |
Muut rahoitusvelat saman konsernin yhtiöille | 13 | 88 | 182 |
Muut rahoitusvelat muille yhtiöille | 13 | 740 | 978 |
Ostovelat saman konsernin yhtiöille | 54 | 58 | |
Ostovelat muille yhtiöille | 20 | 19 | |
Siirtovelat ja muut velat saman konsernin yhtiöille | 15 | 43 | 49 |
Siirtovelat ja muut velat muille yhtiöille | 15 | 88 | 82 |
Lyhytaikainen vieras pääoma yhteensä | 10 736 | 13 035 | |
Vieras pääoma yhteensä | 14 119 | 17 019 | |
Vastattavaa yhteensä | 31 068 | 34 486 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 127 | |||||
milj. EUR | 2023 | 2022 |
Tilikauden voitto | 346 | 378 |
Oikaisut, yhteensä | -343 | 143 |
Poistot | 6 | 6 |
Tuloverot | -9 | -8 |
Rahoitustuotot ja- kulut | 16 | -87 |
Muut rahoituserät | -411 | -401 |
Osakeperusteiset maksut | 59 | 73 |
Hyödykkeiden myyntivoitto/tappio | -4 | — |
Konserniavustukset | — | 560 |
Käyttöpääoman muutos | ||
Lyhytaikaisten saamisten lisäys/vähennys | -37 | 43 |
Korottomien lyhytaikaisten velkojen vähennys | -5 | -166 |
Korottomien pitkäaikaisten velkojen vähennys | — | -316 |
Liiketoiminnasta kertynyt rahavirta | -39 | 82 |
Saadut korot | 589 | 264 |
Maksetut korot | -651 | -243 |
Saadut muut rahoituserät, netto | 1 | 10 |
Maksetut tuloverot | -1 | -7 |
Liiketoiminnan rahavirta | -101 | 106 |
milj. EUR | 2023 | 2022 |
Investoinnit tytäryhtiöosakkeisiin ja lyhytaikaisiin sijoituksiin | — | -34 |
Saadut osingot tytäryhtiöiltä | 411 | 401 |
Osakkeiden myynti ja myydyt liiketoiminnat | — | 2 |
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin käyttöomaisuushyödykkeisiin | -5 | -2 |
Aineellisten ja muiden aineettomien käyttöomaisuushyödykkeiden myynti | 4 | 2 |
Muiden pitkäaikaisten saamisten vähennys/lisäys | 4 | -64 |
Lyhytaikaisten saamisten vähennys | 2 471 | 423 |
Pitkäaikaisten sijoitusten ostot | -290 | -763 |
Pitkäaikaisten sijoitusten myynnit | 190 | 14 |
Lyhytaikaisten sijoitusten ostot | -1 487 | -2 783 |
Lyhytaikaisten sijoitusten myynnit | 3 156 | 2 273 |
Investointien rahavirta | 4 454 | -531 |
Omien osakkeiden ostot | -300 | -300 |
Pitkäaikaisten velkojen vähennys/lisäys | -300 | 4 |
Lyhytaikaisten velkojen vähennys/lisäys | -1 890 | 262 |
Osingonjako | -612 | -337 |
Konserniavustukset | -560 | -360 |
Rahoitustoimintojen rahavirta | -3 662 | -731 |
Rahavarojen lisäys/vähennys | 691 | -1 156 |
Rahavarat tilikauden alussa | 3 357 | 4 513 |
Rahavarat tilikauden lopussa | 4 048 | 3 357 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 128 | |||||
Aineettomat hyödykkeet | 3–7 vuotta |
Rakennukset ja rakennelmat | 20–33 vuotta |
Koneet ja kalusto | 3–10 vuotta |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 129 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 130 | |||||
milj. EUR | 2023 | 2022 |
Palkat | 29 | 37 |
Osakeperusteiset maksut | 1 | 6 |
Eläkekulut | 6 | 6 |
Henkilösivukulut | 1 | 1 |
Yhteensä | 37 | 50 |
Henkilöstön keskimääräinen lukumäärä | 2023 | 2022 |
Markkinointi | 9 | 8 |
Hallinto | 205 | 214 |
Yhteensä | 214 | 222 |
Henkilöstö 31.12. | 212 | 212 |
Emoyhtiö | Nokia konserni | |||
milj. EUR | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Tilintarkastuspalkkiot | 10 | 10 | 20 | 23 |
Tilintarkastukseen liittyvät palkkiot | — | — | 2 | 1 |
Veropalveluihin liittyvät palkkiot | — | — | 1 | — |
Muut palkkiot | — | — | — | — |
Yhteensä | 10 | 10 | 23 | 24 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 131 | |||||
milj. EUR | 2023 | 2022 |
Muut tuotot | ||
Vuokratuotot | 3 | 3 |
Rakennusoikeuden myynti | 4 | — |
Muut tuotot | — | 4 |
Yhteensä | 7 | 7 |
Muut kulut | ||
Venäjältä vetäytymiseen liittyvä alaskirjaus | -6 | — |
Liiketoimintojen myynteihin liittyvät varaukset | — | -2 |
Muiden aineellisten hyödykkeiden myyntitappio | — | -1 |
Muut kulut | -1 | — |
Yhteensä | -7 | -3 |
milj. EUR | 2023 | 2022 |
Tuotot pysyvien vastaavien sijoituksista | ||
Osinkotuotot saman konsernin yhtiöiltä | 411 | 401 |
Yhteensä | 411 | 401 |
Korko- ja muut rahoitustuotot | ||
Korkotuotot saman konsernin yhtiöiltä | 440 | 235 |
Korkotuotot muilta yhtiöiltä | 170 | 63 |
Kurssivoitot/-tappiot, netto | 22 | 55 |
Muut rahoitustuotot muilta yhtiöiltä | 6 | 22 |
Voitot osakkeiden ja liiketoimintojen myynnistä | — | 2 |
Yhteensä | 638 | 377 |
Korko- ja muut rahoituskulut | ||
Korkokulut saman konsernin yhtiöille | -462 | -115 |
Korkokulut muille yhtiöille | -179 | -128 |
Muut rahoituskulut muille yhtiöille | -13 | -19 |
Yhteensä | -654 | -262 |
milj. EUR | 2023 | 2022 |
Tilikauden verotettavaan tuloon perustuvat verot | -4 | -7 |
Aikaisempiin tilikausiin liittyvät verot | 3 | — |
Laskennalliset verot | 10 | 15 |
Yhteensä | 9 | 8 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 132 | |||||
Maa- ja vesialueet | Rakennukset ja rakennelmat | Muut aineelliset hyödykkeet ja ennakkomaksut | Keskeneräiset hankinnat | |||
milj. EUR | Yhteensä | |||||
Hankintameno 1.1.2022 | 9 | 163 | 16 | 5 | — | 193 |
Lisäykset | — | 1 | — | — | — | 1 |
Myynnit ja käytöstä poistaminen | — | -4 | — | — | — | -4 |
Hankintameno 31.12.2022 | 9 | 160 | 16 | 5 | — | 190 |
Kertyneet poistot 1.1.2022 | — | -86 | -14 | — | — | -100 |
Poistot(1) | — | -5 | — | -1 | — | -6 |
Myynnit ja käytöstä poistaminen | — | 3 | — | — | — | 3 |
Kertyneet poistot 31.12.2022 | — | -88 | -14 | -1 | — | -103 |
Kirjanpitoarvo 1.1.2022 | 9 | 77 | 2 | 5 | — | 93 |
Kirjanpitoarvo 31.12.2022 | 9 | 72 | 2 | 4 | — | 87 |
Hankintameno 1.1.2023 | 9 | 160 | 16 | 5 | — | 190 |
Lisäykset | — | 2 | — | — | 3 | 5 |
Hankintameno 31.12.2023 | 9 | 162 | 16 | 5 | 3 | 195 |
Kertyneet poistot 1.1.2023 | — | -88 | -14 | -1 | — | -103 |
Poistot(1) | — | -5 | -1 | — | — | -6 |
Kertyneet poistot 31.12.2023 | — | -93 | -15 | -1 | — | -109 |
Kirjanpitoarvo 1.1.2023 | 9 | 72 | 2 | 4 | — | 87 |
Kirjanpitoarvo 31.12.2023 | 9 | 69 | 1 | 4 | 3 | 86 |
milj. EUR | 2023 | 2022 |
Osuudet saman konsernin yhtiöissä | ||
Kirjanpitoarvo 1.1. | 18 695 | 18 661 |
Lisäykset | — | 34 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 18 695 | 18 695 |
Pitkäaikaiset korolliset sijoitukset | ||
Kirjanpitoarvo 1.1. | 697 | — |
Lisäykset | 288 | 763 |
Vähennykset | -190 | -14 |
Uudelleenluokittelu | -84 | -52 |
Muut muutokset | 4 | — |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 715 | 697 |
Muut pitkäaikaiset sijoitukset | ||
Kirjanpitoarvo 1.1. | 1 | 1 |
Kirjanpitoarvo 31.12. | 1 | 1 |
milj. EUR | 2023 | 2022 |
Odotettavissa oleva Nokia Shanghai Bellin määräysvallattomien omistajien osuudesta maksettava käteismaksu (1) | 454 | 482 |
Jaksotetut korkotuotot | 73 | 72 |
Muut siirtosaamiset saman konsernin yhtiöiltä | 42 | 50 |
Muut siirtosaamiset ja maksetut ennakkomaksut muilta yhtiöiltä | 22 | 17 |
Yhteensä | 591 | 621 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 133 | |||||
Oman pääoman muutokset | ||||||
milj. EUR | Osakepääoma | Ylikurssi- rahasto | Käyvän arvon rahasto | Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | Edellisten tilikausien voitto(1) | Yhteensä |
1.1.2022 | 246 | 46 | 15 | 15 318 | 1 965 | 17 590 |
Osakeperusteisten maksujen suorittaminen | — | — | — | 73 | — | 73 |
Omien osakkeiden hankinta(2) | — | — | — | -300 | — | -300 |
Käyvän arvon muutos, nettotuotot/-kulut | — | — | 16 | — | — | 16 |
Osingonjako | — | — | — | — | -337 | -337 |
Tilikauden voitto | — | — | — | — | 378 | 378 |
31.12.2022 | 246 | 46 | 31 | 15 091 | 2 006 | 17 419 |
Osakeperusteisten maksujen suorittaminen | — | — | — | 59 | — | 59 |
Omien osakkeiden hankinta(2) | — | — | — | -300 | — | -300 |
Käyvän arvon muutos, nettotuotot/-kulut | — | — | -10 | — | — | -10 |
Osingonjako | — | — | — | — | -612 | -612 |
Tilikauden voitto | — | — | — | — | 346 | 346 |
31.12.2023 | 246 | 46 | 21 | 14 849 | 1 740 | 16 902 |
(1) Sisältää 344 miljoonaa euroa omia osakkeita, jotka vähentävät edellisten tilikausien voittoa. (2) Nokia Oyj hankki 78 301 011 omaa osaketta vuonna 2023 ja 63 963 583 omaa osaketta vuonna 2022 osana 3.2.2022 julkaistua omien osakkeiden takaisinosto-ohjelmaa. Takaisinostoihin käytettiin sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoa, ja siten takaisinostot vähensivät vapaata omaa pääomaa. Vuonna 2023 hankitut osakkeet mitätöitiin marraskuussa 2023 ja vuonna 2022 hankitut osakkeet mitätöitiin joulukuussa 2022. Lisätietoja takaisinosto-ohjelmasta on esitetty konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 5.1. Oma pääoma. |
Käyvän arvon rahasto ja muut rahastot | |||||||||||
Suojausrahasto | Suojauskustannusrahasto | Yhteensä | |||||||||
milj. EUR | Ennen veroja | Vero | Verojen jälkeen | Ennen veroja | Vero | Verojen jälkeen | Ennen veroja | Vero | Verojen jälkeen | ||
1.1.2022 | 12 | — | 12 | 3 | — | 3 | 15 | — | 15 | ||
Käyvän arvon ja rahavirtojen suojaus | |||||||||||
Käyvän arvon muutos, nettotuotot/-kulut | 32 | -8 | 24 | -6 | — | -6 | 26 | -8 | 18 | ||
Siirto tuloslaskelmaan | -2 | — | -2 | — | — | — | -2 | — | -2 | ||
31.12.2022 | 42 | -8 | 34 | -3 | — | -3 | 39 | -8 | 31 | ||
Käyvän arvon ja rahavirtojen suojaus | |||||||||||
Käyvän arvon muutos, nettotuotot/-kulut | -19 | 4 | -15 | 9 | -2 | 7 | -10 | 2 | -8 | ||
Siirto tuloslaskelmaan | -2 | — | -2 | — | — | — | -2 | — | -2 | ||
31.12.2023 | 21 | -4 | 17 | 6 | -2 | 4 | 27 | -6 | 21 | ||
Jakokelpoiset varat | ||
milj. EUR | 2023 | 2022 |
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 14 849 | 15 091 |
Edellisten tilikausien voitto | 1 394 | 1 628 |
Tilikauden voitto | 346 | 378 |
Vapaa oma pääoma yhteensä | 16 589 | 17 096 |
Jakokelpoiset varat yhteensä | 16 589 | 17 096 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 134 | |||||
milj. EUR | 2023 | 2022 |
Liiketoimintojen myynteihin liittyvät | 37 | 38 |
Muut | 10 | 10 |
Yhteensä | 47 | 48 |
Kirjanpitoarvo milj. EUR (1) | ||||||
Liikkeeseenlaskija/velallinen | Rahoitusväline | Valuutta | Nimellisarvo (milj.) | Lopullinen eräpäivä | 2023 | 2022 |
Nokia Oyj | 2,00 % velkakirja | EUR | 378 | 3/2024 | 375 | 738 |
Nokia Oyj | EIP T&K laina | EUR | 500 | 2/2025 | 500 | 500 |
Nokia Oyj | NIB T&K laina(2) | EUR | 167 | 5/2025 | 167 | 250 |
Nokia Oyj | 2,375 % velkakirja | EUR | 292 | 5/2025 | 289 | 480 |
Nokia Oyj | 2,00 % velkakirja | EUR | 630 | 3/2026 | 615 | 719 |
Nokia Oyj | 4,375 % velkakirja | USD | 500 | 6/2027 | 432 | 439 |
Nokia Oyj | 3,125 % velkakirja | EUR | 500 | 5/2028 | 481 | 459 |
Nokia Oyj | 4,375% velkakirja | EUR | 500 | 8/2031 | 515 | — |
Nokia Oyj | 6,625 % velkakirja | USD | 500 | 5/2039 | 467 | 482 |
Nokia Oyj | Muut velat saman konsernin yhtiöille | 9 228 | 11 004 | |||
Nokia Oyj | Muut velat muille yhtiöille | 17 | 20 | |||
Yhteensä | 13 086 | 15 091 | ||||
(1) Kirjanpitoarvo sisältää käyvän arvon suojauslaskentaan liittyen 31 miljoonaa euroa (120 miljoonaa euroa voittoa vuonna 2022) käyvän arvon oikaisuun liittyviä tappioita. Tästä 156 miljoonaa euroa voittoa (180 miljoonaa euroa vuonna 2022) liittyy lopetettuihin käyvän arvon suojauslaskentasuhteisiin ja jaksotetaan tuotoksi tuloslaskelmaan kunkin joukkovelkakirjalainan eräpäivään asti. (2) Pohjoismaiden Investointipankilta (NIB) nostetun lainan jäljellä oleva osuus maksetaan takaisin kahdessa yhtä suuressa maksuerässä vuosina 2024 ja 2025. |
Nostettu (milj.) | |||||
Sitoutunut/Sitoutumaton | Rahoitusjärjestely | Valuutta | Nimellisarvo (milj.) | 2023 | 2022 |
Sitoutunut | Luottolimiittisopimus(1) | EUR | 1 500 | — | — |
Sitoutumaton | Suomalainen yritystodistusohjelma | EUR | 750 | — | — |
Sitoutumaton | Euro-Commercial Paper -ohjelma | EUR | 1 500 | — | — |
Sitoutumaton | Euro Medium Term Note -ohjelma(2) | EUR | 5 000 | 2 300 | 2 500 |
Yhteensä | 2 300 | 2 500 | |||
(1) Sopimus erääntyy kesäkuussa 2026, lukuun ottamatta kesäkuussa 2024 erääntyvää 88 miljoonan euron osuutta. (2) Kaikki euromääräiset joukkovelkakirjalainat on laskettu liikkeeseen Euro Medium Term Note -rahoitusohjelman puitteissa. |
Kaikki yllä olevissa taulukoissa esitetyt lainat ja rahoitusjärjestelyt ovat vakuudettomia eikä niihin liity rahoituskovenantteja. |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 135 | |||||
Käypään arvoon arvostettavat rahoitusvarat ja -velat luokitellaan arvostusmenetelmissä käytettyjen julkaisemattomien syöttötietojen määrän perusteella. Luokittelussa käytetään kolmea hierarkiatasoa perustuen siihen, miten paljon käytettyjen syöttötietojen arviointia tarvitaan rahoitusvarojen ja -velkojen käypää arvoa määritettäessä. Tasolla 1 arvostaminen tapahtuu pörssinoteerattujen tuotteiden markkina-arvon perusteella, tasolla 2 arvostus perustuu ensisijaisesti julkisesti saatavilla olevaan markkinatietoon, ja tasolla 3 tarvitaan eniten johdon harkintaa. Nokia luokittelee jokaisena tilinpäätöshetkenä rahoitusvarat ja -velat asianmukaiselle käyvän arvon hierarkian tasolle. Oheisessa taulukossa käypään arvoon kirjattujen erien arvostus suoritetaan toistuvasti. | |||||||||||||
2023 | 2022 | ||||||||||||
Kirjanpitoarvo | Käypä arvo(1) | Kirjanpitoarvo | Käypä arvo(1) | ||||||||||
milj. EUR | Jaksotettu hankintameno | Taso 2 | Taso 3 | Yhteensä | Yhteensä | Jaksotettu hankintameno | Taso 2 | Taso 3 | Yhteensä | Yhteensä | |||
Pitkäaikaiset korolliset sijoitukset | 715 | — | — | 715 | 717 | 697 | — | — | 697 | 659 | |||
Pitkäaikaiset sijoitukset | — | — | 1 | 1 | 1 | — | — | 1 | 1 | 1 | |||
Pitkäaikaiset lainasaamiset saman konsernin yhtiöiltä | 2 714 | — | — | 2 714 | 2 714 | 2 778 | — | — | 2 778 | 2 778 | |||
Pitkäaikaiset lainasaamiset muilta yhtiöiltä | 1 | — | — | 1 | 1 | 1 | — | — | 1 | 1 | |||
Lyhytaikaiset lainasaamiset saman konsernin yhtiöiltä | 2 362 | — | — | 2 362 | 2 362 | 4 668 | — | — | 4 668 | 4 668 | |||
Muut lyhytaikaiset rahoitussaamiset saman konsernin yhtiöiltä sisältäen johdannaiset | — | 101 | — | 101 | 101 | — | 270 | — | 270 | 270 | |||
Muut lyhytaikaiset rahoitussaamiset muilta yhtiöiltä sisältäen johdannaiset | — | 131 | — | 131 | 131 | — | 182 | — | 182 | 182 | |||
Lyhytaikaiset korolliset sijoitukset | 874 | 638 | — | 1 512 | 1 512 | 1 445 | 1 631 | — | 3 076 | 3 076 | |||
Rahavarat | 2 605 | 1 443 | — | 4 048 | 4 048 | 2 107 | 1 250 | — | 3 357 | 3 357 | |||
Rahoitusvarat yhteensä | 9 271 | 2 313 | 1 | 11 585 | 11 587 | 11 696 | 3 333 | 1 | 15 030 | 14 992 | |||
Pitkäaikaiset korolliset velat muille yhtiöille | 3 383 | — | — | 3 383 | 3 368 | 3 984 | — | — | 3 984 | 3 974 | |||
Lyhytaikaiset korolliset velat saman konsernin yhtiöille | 9 228 | — | — | 9 228 | 9 228 | 11 004 | — | — | 11 004 | 11 004 | |||
Lyhytaikaiset korolliset velat muille yhtiöille | 475 | — | — | 475 | 475 | 103 | — | — | 103 | 103 | |||
Muut rahoitusvelat saman konsernin yhtiöille sisältäen johdannaiset | — | 88 | — | 88 | 88 | — | 182 | — | 182 | 182 | |||
Muut rahoitusvelat muille yhtiöille sisältäen johdannaiset | — | 286 | 454 | 740 | 741 | 19 | 477 | 482 | 978 | 978 | |||
Rahoitusvelat yhteensä | 13 086 | 374 | 454 | 13 914 | 13 900 | 15 110 | 659 | 482 | 16 251 | 16 241 | |||
(1) Mikäli tase-erää ei ole kirjattu käypään arvoon, käytetään seuraavia käyvän arvon arvostusmenetelmiä: Pitkäaikaisten korollisten velkojen käypä arvo perustuu ensisijaisesti julkisesti saatavilla olevaan markkinatietoon (taso 2). Muiden varojen ja velkojen, mukaan lukien lainasaamisten ja velkojen käypä arvo perustuu pääasiassa diskontattujen rahavirtojen analyysiin (taso 2). Lyhytaikaisten varojen ja velkojen käyvän arvon arvioidaan olevan sama kuin kirjanpitoarvo pienen luottoriskin ja lyhyen juoksuajan perusteella. Ks. konsernitilinpäätöksen liitetieto 5.2. Rahoitusvarat ja -velat. | |||||||||||||
milj. EUR | Tason 3 Rahoitusvarat | Tason 3 Rahoitusvelat |
1.1.2022 | 1 | -504 |
Muut muutokset | — | 22 |
31.12.2022 | 1 | -482 |
1.1.2023 | 1 | -482 |
Muut muutokset | — | 28 |
31.12.2023 | 1 | -454 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 136 | |||||
Vastaavaa | Vastattavaa | ||||
milj. EUR | Käypä arvo(1) | Nimellisarvo(2) | Käypä arvo(1) | Nimellisarvo(2) | |
31.12.2023 | |||||
Käyvän arvon suojaus | |||||
Koronvaihtosopimukset | 24 | 1 195 | -29 | 1 105 | |
Ennakoitujen rahavirtojen ja käyvän arvon suojaukset(3) | |||||
Koron- ja valuutanvaihtosopimukset | — | — | -143 | 905 | |
Johdannaiset, joihin ei sovelleta suojauslaskentaa ja jotka arvostetaan käypään arvoon tuloslaskelmassa | |||||
Valuuttatermiinit, muut yhtiöt | 104 | 9 697 | -114 | 8 453 | |
Valuuttatermiinit, konserniyhtiöt | 101 | 5 655 | -85 | 5 209 | |
Ostetut valuuttaoptiot, muut yhtiöt | 3 | 476 | — | — | |
Ostetut valuuttaoptiot, konserniyhtiöt | — | 23 | — | — | |
Myydyt valuuttaoptiot, muut yhtiöt | — | — | — | 23 | |
Myydyt valuuttaoptiot, konserniyhtiöt | — | — | -3 | 476 | |
Yhteensä | 232 | 17 046 | -374 | 16 171 | |
31.12.2022 | |||||
Käyvän arvon suojaus | |||||
Koronvaihtosopimukset | — | — | -99 | 2 500 | |
Ennakoitujen rahavirtojen ja käyvän arvon suojaukset(3) | |||||
Koron- ja valuutanvaihtosopimukset | — | — | -123 | 938 | |
Johdannaiset, joihin ei sovelleta suojauslaskentaa ja jotka arvostetaan käypään arvoon tuloslaskelmassa | |||||
Valuuttatermiinit, muut yhtiöt | 180 | 11 130 | -274 | 11 086 | |
Valuuttatermiinit, konserniyhtiöt | 270 | 6 428 | -179 | 8 858 | |
Ostetut valuuttaoptiot, muut yhtiöt | 2 | 192 | — | — | |
Myydyt valuuttaoptiot, konserniyhtiöt | — | — | -2 | 192 | |
Yhteensä | 452 | 17 750 | -677 | 23 574 | |
(1) Sisältyy taseessa muihin lyhytaikaisiin rahoitusvaroihin ja muihin lyhytaikaisiin rahoitusvelkoihin. (2) Sisältävät kaikki sopimukset, joita ei ole vielä suoritettu tai peruttu. Nimellisarvot eivät välttämättä yksin tarkasteltuina anna kuvaa konsernin riskiasemasta, koska joitakin sopimuksia voidaan netottaa toisilla sopimuksilla. (3) Koron- ja valuutanvaihtosopimukset on määritetty osin käyvän arvon ja osin ennakoitujen rahavirtojen suojausinstrumenteiksi. |
Johdannaisten luokittelu yllä olevassa taulukossa suojauslaskennan soveltamisen mukaan perustuu johdannaisten käyttöön ja kirjaamiseen yhtiön erillistä tilinpäätöstä varten. Luokittelu voi olla erilainen konsernitilinpäätöksessä. Ks. konsernitilinpäätöksen liitetieto 5.3. Johdannaiset ja kiinteäehtoisiin sitoumuksiin liittyvät varat ja velat. |
milj. EUR | 2023 | 2022 |
Jaksotetut korkokulut | 52 | 50 |
Palkat ja sosiaalikulut | 9 | 12 |
ALV ja muut välilliset verot | 11 | — |
Muut siirtovelat saman konsernin yhtiöille | 43 | 49 |
Muut siirtovelat muille yhtiöille | 16 | 20 |
Yhteensä | 131 | 131 |
milj. EUR | 2023 | 2022 |
Vastuusitoumukset samaan konserniin kuuluvien yhtiöiden puolesta | ||
Vuokratakaukset | 1 028 | 600 |
Muut takaukset | 1 523 | 1 249 |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 137 | |||||
29. helmikuuta 2024 | |
Sari Baldauf Hallituksen puheenjohtaja | Søren Skou |
Timo Ahopelto | Elizabeth Crain |
Thomas Dannenfeldt | Lisa Hook |
Jeanette Horan | Thomas Saueressig |
Carla Smits-Nusteling | Kai Öistämö |
Pekka Lundmark Toimitusjohtaja | |
Tilinpäätösmerkintä | |
Suoritetusta tilintarkastuksesta on tänään annettu kertomus. | |
Helsingissä, 29. helmikuuta 2024 | |
Deloitte Oy | |
Tilintarkastusyhteisö | |
Marika Nevalainen | |
KHT | |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 138 | |||||
Konsernitilinpäätöksen olennaisuus | |
Olennaisuus | €180 miljoonaa |
Olennaisuuden määrittämisen vertailukohde | 0,8 % konsernin liikevaihdosta ja 2,0 % bruttokatteesta |
Perustelut vertailukohteen valinnalle | Huomioiden liikevaihdon ja bruttokatteen merkitys sijoittajille ja muille tilinpäätöksen käyttäjille olemme käyttäneet näitä pääasiallisina vertailukohteina olennaisuuden määrittämiselle. |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 139 | |||||
Tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka | Miten seikka on huomioitu tilintarkastuksessa |
Liikevaihdon tuloutus – Merkittävien ja monimutkaisten asiakassopimusten kirjanpitokäsittely Katso liitetieto 2.1 tilinpäätöksessä. | |
Yhtiö tulouttaa liikevaihtoa IFRS 15, Myyntituotot asiakassopimuksista standardin mukaisesti sopimuksista. Joillakin sopimuksilla, joihin yhtiö sitoutuu, on erityisen merkittävä rahallinen arvo, ja ne sisältävät monimutkaisia sopimusehtoja, jotka vaikuttavat liikevaihdon tuloutukseen. Edellä mainittuihin monimutkaisiin sopimusehtoihin liittyi arvionvaraisuutta muun muassa erillismyyntihintojen määrittelyn, erillissopimusten yhdistämisen, sopimusmuutosten sekä sopimusperusteisten alennusten kirjanpitokäsittelyn osalta. Ottaen huomioon merkittävien ja monimutkaisten asiakassopimusten kirjanpitokäsittelyyn liittyvän monimutkaisuuden sekä johdon käyttämän harkinnan määrän, kirjanpitokäsittelyn oikeellisuuden arvioimista koskevat tilintarkastustoimenpiteet edellyttivät tilintarkastajalta erityistä harkintaa. Lisäksi tähän liittyvän oikean ja riittävän tilintarkastusevidenssin hankinta edellytti tilintarkastajalta merkittävää työpanosta. Tämä seikka on EU-asetuksen 537/2014 10. artiklan 2c -kohdassa tarkoitettu merkittävä olennaisen virheellisyyden riski. | Olemme suorittaneet merkittävien ja monimutkaisten asiakassopimusten kirjanpitokäsittelyn oikeellisuuden arvioimiseen liittyen muun muassa seuraavat tilintarkastustoimenpiteet: ■ Olemme tarkastelleet merkittävissä ja monimutkaisissa asiakassopimuksissa havaittujen monimutkaisten osa-alueiden osalta johdon laatimia laskentaperiaatteita, arvioidaksemme ovatko nämä IFRS 15 -standardin mukaisia; ■ Olemme testanneet merkittävien ja monimutkaisten asiakassopimusten myynnin tulouttamiseen liittyvien kontrollien toiminnallista tehokkuutta, keskittyen erityisesti kontrolleihin, jotka liittyvät monimutkaisempien osa-alueiden kirjanpitokäsittelyyn; ■ Olemme hyödyntäneet data-analytiikkaa tunnistaaksemme sopimukset, joissa on korkeampi riski sopimuksen koosta ja monimutkaisuudesta johtuen; ■ Olemme analysoineet merkittävien ja moni- mutkaisten asiakassopimusten sopimusehdot sekä tilikauden aikana näihin tehdyt muutokset. Lisäksi olemme tarkastelleet dokumentaatiota liittyen tilikauden aikana käytyihin kaupallisiin keskusteluihin ja hankkineet tähän liittyvää tilitarkastusevidenssiä; ■ Olemme haastatelleet taloushallinnon ja liiketoiminnan ylempää johtoa merkittäviin ja monimutkaisiin sopimuksiin liittyen, arvioineet näihin liittyvää kirjanpito- ja tilinpäätöskäsittelyä sekä hankkineet tähän liittyvää tilintarkastusevidenssiä ja ■ Olemme arvioineet ovatko johdon tekemät johtopäätökset, mukaan lukien erillismyyntihintojen määrittäminen, IFRS 15 -standardin mukaisia. |
Tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka | Miten seikka on huomioitu tilintarkastuksessa |
Liikearvon arvostus – Matkapuhelinverkot Katso liitetieto 4.1 tilinpäätöksessä. | |
Yhtiön arvioidessa liikearvon arvonalentumista, verrataan kyseisten kassavirtaa tuottavien yksiköiden tai rahavirtaa tuottavien yksiköiden ryhmän kerrytettävissä olevan rahamäärää sen kirjanpitoarvoon vähintään kerran vuodessa kansainvälisen tilinpäätösstandardin IAS 36, Omaisuuserien arvon alentuminen, mukaisesti. Tilinpäätöspäivän 31.12.2023 liikearvosta, yhteensä 5 504 miljoonaa euroa, on kohdistettu Matkapuhelinverkot -liiketoimintaryhmälle 2 228 miljoonaa euroa. Yhtiön kerrytettävissä olevat rahamäärät on määritetty käyttöarvon perusteella käyttäen diskontattua rahavirtamallia. Johdon käyttämä diskontattujen vastaisten rahavirtojen malli koostuu kolmen vuoden yksityiskohtaisesta pitkän aikavälin ennusteesta sekä seuraavan seitsemän lisävuoden rahavirtaennusteista terminaaliarvoon asti. Tunnistimme Matkapuhelinverkot- liiketoimintaryhmälle kohdistetun liikearvon arvostuksen tilintarkastuksen kannalta keskeiseksi seikaksi johtuen käyttöarvon laskennassa johdon tekemistä merkittävistä arvioista ja oletuksista, jotka liittyvät tuleviin tuottoihin, tuleviin kuluihin ja kustannussäästöihin. Matkapuhelinverkot- liiketoimintaryhmän kerrytettävissä olevan rahamäärän arvioiminen on edellyttänyt tilintarkastajalta merkittävää harkintaa ja lisännyt tilintarkastustoimenpiteisiin liittyvää työmäärää sekä vaatinut arvonmäärityksen erityisasiantuntijoiden mukaan ottamisen. | Arvioidaksemme johdon Matkapuhelinverkot- liiketoimintaryhmän arvonalentumistestauksessa käyttämien rahavirtojen tuotto- ja kuluennusteisiin liittyvien oletusten asianmukaisuutta, olemme suorittaneet muun muassa seuraavia tilintarkastustoimenpiteitä: ■ Olemme testanneet liikearvon arvonalentumisen arviointiin liittyvien kontrollien toiminnallista tehokkuutta, keskittyen erityisesti kontrolleihin, jotka liittyvät kerrytettävissä olevan rahamäärän määrittämiseen ja ennusteisiin; ■ Kävimme keskusteluja johdon avainhenkilöiden kanssa hankkiaksemme ymmärryksen, miten Matka-puhelinverkot - liiketoimintaryhmän ennusteet, mukaan lukien tulevien tuottojen, tulevien kulujen ja kustannussäästöjen vaikutusten keskeiset oletukset on määritetty; ■ Olemme hyödyntäneet arvonmäärityksen erityisasiantuntijoita tarkastellessamme arvostuksessa käytettyjä oletuksia ja haastaaksemme Matkapuhelinverkot- liiketoimintaryhmän käyttöarvon määrittämisessä käytettyä johdon harkintaa ja arvioita; ■ Olemme haastaneet oletuksia liikevaihdosta, liiketoiminnan kuluista ja liikevoittoprosentista vertailemalla niitä (1) vertailuyritysten toteutuneisiin ja ennustettuihin tietoihin, (2) yhtiön toteutuneisiin tuloksiin ja (3) yhtiön aikaisempien ajanjaksojen sisäisiin ennustuksiin; ■ Olemme lukeneet analyytikoiden raportteja havaitaksemme tukevaa tai ristiriitaista tietoa koskien johdon oletuksia liikevaihdosta ja liiketuloksesta ja ■ Olemme arvioineet yhtiön esittämien tietojen asianmukaisuutta IAS 36 vaatimusten mukaisesti. |
Emoyhtiön tilinpäätöksen osalta ei ole EU-asetuksen 537/2014 10. artiklan 2 c -kohdassa tarkoitettuja merkittäviä olennaisen virheellisyyden riskejä. | |
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 140 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 141 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 142 | |||||
Hallituksen toimintakertomus | Tilinpäätös | 143 | |||||