Mkr | Not | 2024 | 2023 | Resultat per aktie | 2024 | 2023 |
| 5 | Årets resultat | – | ||||
Hyresintäkter | 6 | Resultat per aktie, kr | – | |||
Fastighetskostnader | 7 | – | – | Antal aktier vid periodens utgång, tusental | ||
Driftsöverskott | Vägt genomsnittligt antal aktier, tusental | |||||
| Utspädningseffekt finns ej då inga potentiella aktier förekommer. | ||||||
Central administration | 4, 7, 8, 30, 33 | – | – | |||
Andelar i intresseföretag och joint ventures resultat | 29 | – | ||||
–varav förvaltningsresultat | ||||||
–varav värdeförändringar | – | |||||
–varav skatt | – | |||||
–varav övrigt | – | – | ||||
Finansiella intäkter | 10 | |||||
Finansiella kostnader | 10 | – | – | |||
| Resultat inklusive resultat från joint ventures | ||||||
| och intresseföretag | ||||||
–varav totalt förvaltningsresultat | ||||||
Värdeförändring förvaltningsfastigheter | 9, 12 | – | – | |||
Värdeförändring finansiella instrument | 9 | – | ||||
Resultat före skatt | – | |||||
Skatt på årets resultat | 11 | – | ||||
Årets resultat | – | |||||
| Årets resultat hänförligt till: | ||||||
Moderföretagets aktieägare | – | |||||
| I koncernen förekommer inget övrigt totalresultat varför årets resultat för koncernen överensstämmer med årets total resultat. |
Mkr | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| TILLGÅNGAR | |||
| Materiella anläggningstillgångar | |||
Förvaltningsfastigheter | 12 | ||
Nyttjanderätter | 13 | ||
Maskiner och inventarier | 14 | ||
| Finansiella anläggningstillgångar | |||
Andelar i intresseföretag och joint ventures | 28, 29 | ||
Andra långfristiga fordringar | 18 | ||
Derivatinstrument | 18, 24 | ||
Summa anläggningstillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | |||
Hyresfordringar | 16, 18 | ||
Övriga fordringar | 18 | ||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 15 | ||
Likvida medel | 17, 18, 19 | ||
Tillgångar som innehas för försäljning | 12, 20 | ||
Summa omsättningstillgångar | |||
SUMMA TILLGÅNGAR |
Mkr | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | |||
Aktiekapital | 21 | ||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Balanserat resultat | |||
Årets resultat | – | ||
Summa eget kapital | |||
| Långfristiga skulder | |||
Skulder till kreditinstitut | 18, 23, 26 | ||
Uppskjuten skatteskuld | 11 | ||
Övriga långfristiga skulder | 18 | ||
Långfristig skuld nyttjandrättstillgångar | 13 | ||
Andra avsättningar | 18, 22 | ||
Summa långfristiga skulder och avsättningar | |||
| Kortfristiga skulder | |||
Skulder till kreditinstitut | 18, 23, 26 | ||
Leverantörsskulder | 18 | ||
Skatteskulder | |||
Övriga kortfristiga skulder | 18 | ||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 25 | ||
Derivatinstrument | 18, 24 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
| Hänförligt till moderföretagets aktieägare | |||||
| Balanserad vinst | |||||
Mkr | Aktie kapital | Övrigt tillskjutet kapital | inklusive årets resultat | Summa | Totalt eget kapital |
Ingående eget kapital 2023-01-01 | |||||
Årets resultat | – | – | – | ||
| Transaktioner med aktieägare | |||||
Utdelning | – | – | – | ||
Summa transaktioner med aktieägare | – | – | – | ||
Utgående eget kapital 2023-12-31 | |||||
Utdelning per aktie kr (utbetald) | |||||
Ingående eget kapital 2024-01-01 | |||||
Årets resultat | |||||
| Transaktioner med aktieägare | |||||
Utdelning | – | – | – | ||
Summa transaktioner med aktieägare | – | – | – | ||
Utgående eget kapital 2024-12-31 | |||||
Utdelning per aktie kr (utbetald) |
Mkr | Not | 2024 | 2023 |
Den löpande verksamheten | 37 | ||
Driftsöverskott | |||
Central administration | – | – | |
Erhållen utdelning från joint venture och intressebolag | |||
Erhållen ränta | |||
Erlagd ränta | – | – | |
Betald skatt | – | – | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före | |||
förändring av rörelsekapital | |||
Förändring kortfristiga fordringar | |||
Förändring kortfristiga skulder | |||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| Investeringsverksamheten | |||
Investering i befintliga förvaltningsfastigheter | – | – | |
Förvärv förvaltningsfastigheter | – | – | |
Försäljning av förvaltningsfastigheter | |||
Förvärv andelar i intresseföretag | – | ||
Investering i övrigt | – | – | |
Kassaflöde från investeringsverksamheten | – | – | |
| Finansieringsverksamheten | |||
Amortering räntebärande skulder | – | – | |
Nyupplåning räntebärande skulder | |||
Förändring långfristiga fordringar | |||
Förändring långfristiga skulder | – | – | |
Lämnad utdelning | – | – | |
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | |||
Årets kassaflöde | – | ||
Likvida medel vid årets början | |||
Likvida medel vid årets slut |
Medelantal anställda | 2024 | varav män | 2023 | varav män |
Moderbolaget | 1 | — | 1 | 0 |
Dotterföretag | 84 | 45 | 82 | 44 |
Koncernen totalt | 85 | 45 | 83 | 44 |
2024 | 2023 | |||
| Antal på | Antal på | |||
balansdagen | varav män | balansdagen | varav män | |
Styrelseledamöter | 6 | 5 | 8 | 5 |
Verkställande direktör och övriga ledande befattningshavare | 8 | 2 | 7 | 3 |
Totalt | 14 | 7 | 15 | 8 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Löner | 65,6 | 64,0 | 6,7 | 8,3 |
Sociala avgifter | 23,1 | 22,6 | 2,4 | 2,9 |
Pensionskostnader – avgiftsbestämda planer | 9,4 | 9,7 | 1 | 1,3 |
Totalkostnad för ersättningar till anställda | 95,7 | 93,8 | 9,8 | 12,1 |
Koncernen | Moderbolaget | |||||||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |||||
| Löner och andra | Löner och andra | Löner och andra | Löner och andra | |||||
| ersättningar | Pensions- | ersättningar | Pensions- | ersättningar | Pensions- | ersättningar | Pensions- | |
| (varav tantiem) | kostnader | (varav tantiem) | kostnader | (varav tantiem) | kostnader | (varav tantiem) | kostnader | |
Styrelseordförande | 1,2 | — | 0,5 | — | 1,2 | — | 0,5 | — |
| Övriga styrelseleda möter | ||||||||
(samma arvode till alla ledamöter) | 2 | — | 1,6 | — | 2 | — | 1,6 | — |
Verkställande direktör | 3,5 | 1 | 6,1 | 1,3 | 3,5 | 1 | 6,1 | 1,3 |
| Övriga ledande | ||||||||
befattningshavare | 10,8 | 2,8 | 8,2 | 2,0 | — | — | — | — |
Övriga anställda | 48,1 | 5,6 | 47,5 | 6,4 | — | — | — | — |
Totalt | 65,6 | 9,4 | 64,0 | 9,7 | 6,7 | 1 | 8,3 | 1,3 |
| Grundlön/ | ||||||
| Styrelse- | Rörlig | Övriga | Pensions- | Övrig | ||
| arvode | ersättning | förmåner | kostnad | ersättning | Summa | |
| Styrelsens ordförande Charlotte Hybinette | ||||||
(slutat som styrelsens ordförande och styrelse- ledamot per 2024-03-20) | 0,6 | — | — | — | — | 0,6 |
| Styrelseledamot/styrelseordförande Henrik | ||||||
| Forsberg Schoultz (tillträdde som styrelsens | ||||||
ordförande per 2024-03-20) | 0,6 | — | — | — | — | 0,6 |
Styrelseledamot Anders Jarl | 0,3 | — | — | — | — | 0,3 |
Styrelseledamot Eric Grimlund | 0,4 | — | — | — | — | 0,4 |
Styrelseledamot Ricard Robbstål | 0,3 | — | — | — | — | 0,3 |
Styrelseledamot Caroline Krensler | 0,2 | — | — | — | — | 0,2 |
Styrelseledamot Anneli Jansson | 0,3 | — | — | — | — | 0,3 |
Styrelseledamot Maximilian Hobohm | 0,4 | — | — | — | — | 0,4 |
Vd Johanna Hult Rentsch | 3,4 | 0,1 | — | 1 | — | 4,5 |
Övriga ledande befattningshavare (9 antal) | 10,3 | 0,6 | — | 2,8 | — | 13,7 |
Summa | 16,8 | 0,7 | — | 3,8 | — | 21,3 |
| Grundlön/ | ||||||
| Styrelse- | Rörlig | Övriga | Pensions- | Övrig | ||
| arvode | ersättning | förmåner | kostnad | ersättning | Summa | |
Styrelsens ordförande Charlotte Hybinette | 0,5 | — | — | — | — | 0,5 |
Styrelseledamot Anders Jarl | 0,2 | — | — | — | — | 0,2 |
Styrelseledamot Eric Grimlund | 0,3 | — | — | — | — | 0,3 |
Styrelseledamot Ricard Robbstål | 0,2 | — | — | — | — | 0,2 |
Styrelseledamot Caroline Krensler | 0,2 | — | — | — | — | 0,2 |
Styrelseledamot Anneli Jansson | 0,2 | — | — | — | — | 0,2 |
Styrelseledamot Maximilian Hobohm | 0,3 | — | — | — | — | 0,3 |
Styrelseledamot Henrik Forsberg Schoultz | 0,3 | — | — | — | — | 0,3 |
Vd P-G Persson (frånträtt 13 aug) | 3,7 | 0,4 | — | 1,0 | — | 5,1 |
Vd Johanna Hult Rentsch | 1,2 | — | — | 0,3 | 0,8 | 2,3 |
Övriga ledande befattningshavare (6 antal) | 7,6 | 0,6 | — | 2,0 | — | 10,2 |
Summa | 14,7 | 1,0 | — | 3,3 | 0,8 | 19,8 |
| Industri/ | Koncern - | |||||||||
| Kontor | Logistik | Utveckling | gemensamt | Totalt | ||||||
Mkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Hyresintäkter | 1 267 | 1 144 | 402 | 307 | 1 | 2 | — | — | 1 670 | 1 453 |
Fastighetskostnader | –288 | –259 | –67 | –58 | –1 | –4 | — | — | –356 | –321 |
Driftsöverskott | 979 | 885 | 335 | 249 | 0 | –2 | — | — | 1 314 | 1 132 |
Central administration | –67 | –59 | –67 | –59 | ||||||
Resultat från andelar i intresse företag och joint ventures | 33 | –75 | 33 | –75 | ||||||
Finansnetto | –567 | –494 | –567 | –494 | ||||||
| Resultat inklusive andel av | –601 | –628 | 713 | 504 | ||||||
| resultat i joint ventures och intresseföretag | ||||||||||
– förvaltningsresultat | 714 | 609 | ||||||||
Värdeförändring förvaltningsfastigheter | –215 | –1 277 | –215 | –1 277 | ||||||
Värdeförändring finansiella instrument | 21 | –380 | 21 | –380 | ||||||
Värdeförändring finansieringsavtal | — | — | — | — | ||||||
Resultat före skatt | –795 | –2 285 | 519 | –1 153 | ||||||
Skatt på årets resultat | –164 | 210 | –164 | 210 | ||||||
Årets resultat | –959 | –2 075 | 355 | –943 | ||||||
Verkligt värde förvaltningsfastigheter | 23 046 | 20 649 | 6 729 | 5 861 | 597 | 1 740 | — | — | 30 372 | 28 250 |
Varav investeringar/förvärv/avytttring/värde förändring under året | 2 397 | –778 | 868 | 1 977 | –1 143 | 57 | — | — | 2 122 | 1 256 |
| Industri/ | Koncern - | |||||||||
| Kontor | Logistik | Utveckling | gemensamt | Totalt | ||||||
Mkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Hyresintäkter | 152 | 134 | 22 | — | 0 | 2 | — | — | 174 | 136 |
Fastighetskostnader | –28 | –26 | –12 | — | –0 | –1 | — | — | –40 | –27 |
Driftsöverskott | 124 | 108 | 10 | — | 0 | 1 | — | — | 134 | 109 |
Central administration | — | — | ||||||||
Resultat från andelar i intresse företag och joint ventures | — | — | ||||||||
Finansnetto | — | — | ||||||||
| Resultat inklusive andel av resultat i joint ventures | — | — | ||||||||
| och intresseföretag | ||||||||||
Värdeförändring förvaltningsfastigheter | — | — | ||||||||
Värdeförändring finansiella instrument | — | — | ||||||||
Värdeförändring finansieringsavtal | — | — | ||||||||
Resultat före skatt | — | — | ||||||||
Skatt på årets resultat | — | — | ||||||||
Årets resultat | — | — | ||||||||
Verkligt värde förvaltningsfastigheter | 2 856 | 2 780 | 351 | — | 110 | 291 | — | — | 3 317 | 3 071 |
Varav investeringar/förvärv/avytttring/värde förändring under året | 76 | 49 | 351 | — | –181 | –895 | — | — | 246 | –846 |
2024 | 2023 | |||||
Hyresintäkt | Antal | Andel, % | Hyresintäkt | Antal | Andel, % | |
2024 | — | — | — | 245 | 191 | 15 |
2025 | 259 | 217 | 15 | 217 | 164 | 13 |
2026 | 326 | 165 | 19 | 320 | 131 | 20 |
2027 | 371 | 172 | 21 | 267 | 123 | 17 |
2028 | 200 | 88 | 11 | 138 | 31 | 9 |
2029 | 168 | 46 | 10 | 138 | 25 | 8 |
2030- | 417 | 52 | 24 | 291 | 30 | 18 |
Total | 1 741 | 740 | 100 | 1 616 | 695 | 100 |
P-hus/övrigt | 65 | 59 | ||||
Total | 1 806 | 1 675 |
| Koncernen | ||
2024 | 2023 | |
| Rörelsens kostnader fördelade på funktion och kostnadsslag | ||
Fastighetskostnader | –356 | –321 |
Central administration | –67 | –59 |
Summa | –423 | –380 |
Personalkostnader (inkl. aktivering projektkostnader) | –86 | –84 |
Driftskostnader/administration (exkl. personalkostnader) | –190 | –172 |
Underhåll | –42 | –31 |
Fastighetsskatt | –94 | –88 |
Övrigt | –12 | –5 |
Summa | –423 | –380 |
| Specifikation av fastighetskostnader | ||
Driftskostnader | –208 | –197 |
Underhåll | –42 | –31 |
Fastighetsskatt | –94 | –88 |
Kundförluster | –6 | 1 |
Övrigt | –6 | –6 |
Summa | –356 | –321 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Realiserad värdeförändring förvaltningsfastigheter | –5 | –52 | — | — |
Realiserade värdeförändringar finansieringsavtal | — | — | — | — |
Summa realiserade värdeförändringar | –5 | –52 | — | — |
Orealiserad värdeförändring förvaltningsfastigheter | –215 | –1 225 | — | — |
Orealiserad värdeförändring derivat/kapitalförsäkring | 21 | –380 | 21 | –380 |
Summa orealiserade värdeförändringar | –199 | –1 605 | 21 | –380 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
| Anteciperad utdelning | — | — | 400 | 400 |
Ränteintäkter | 10 | 7 | 508 | 527 |
Summa finansiella intäkter | 10 | 7 | 908 | 927 |
Varav avseende koncernbolag | — | — | 906 | 927 |
Resultat från andelar i dotterbolag | — | — | –9 | — |
Räntekostnader nyttjanderätter | –1 | –1 | — | — |
Räntekostnader upplåning | –576 | –500 | –341 | –303 |
Summa finansiella kostnader | –577 | –501 | –350 | –303 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Aktuell skatt för året | –54 | –22 | — | — |
Aktuell skatt hänförlig till tidigare år | –1 | –1 | — | — |
Uppskjuten skatt | –109 | 233 | 82 | 74 |
Summa | –164 | 210 | 82 | 74 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Resultat före skatt | 519 | –1 153 | 157 | 265 |
Skatt på resultatet enligt gällande skattesats 20,6 % (20,6) | –108 | 237 | –32 | –55 |
Skatteeffekt av ej avdragsgilla kostnader | –68 | –62 | –2 | –78 |
Skatteeffekt av ej skattepliktiga intäkter | 1 | 30 | 123 | 207 |
Skatteeffekt av ej skattepliktig försäljning dotterbolag | –9 | 37 | — | — |
| Temporära skillnader för vilka ingen uppskjuten skatt | ||||
redovisas | — | –15 | — | — |
Justering av aktuell skatt hänförlig till tidigare år | –1 | –1 | –7 | — |
Skatteffekt resultat från intressebolag och joint ventures | 21 | –15 | — | — |
Övrig justering | — | –1 | — | — |
Skattekostnad | –164 | 210 | 82 | 74 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Obeskattade reserver | 17 | –17 | — | — |
Derivat | –4 | 79 | –4 | 78 |
Underskott | 58 | 22 | 86 | –4 |
Förvaltningsfastigheter | –180 | 154 | — | — |
Övriga temporära skillnader | — | –5 | — | — |
| Summa uppskjuten skatt redovisad | –109 | 233 | 82 | 74 |
| i resultaträkningen |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
| Uppskjuten skattefordran | ||||
Derivat | 2 | 3 | 2 | 3 |
Underskott | 87 | 28 | 87 | — |
Övriga finansiella anläggningstillgångar | 3 | 3 | 2 | 2 |
Leasing | 6 | 6 | — | — |
| Uppskjuten skatteskuld | ||||
Förvaltningsfastigheter | –2 336 | –2 180 | — | — |
Övriga temporära skillnader | — | –14 | — | — |
Obeskattade reserver | –43 | –60 | — | — |
Derivat | –54 | –50 | –54 | –50 |
Leasing | –6 | –6 | — | — |
| Summa uppskjuten skatt redovisad | –2 341 | –2 270 | 37 | –45 |
| i balansräkningen |
Underlag 2024 | Underlag 2023 | |||
Mkr | Aktuell skatt | Uppskjuten skatt | Aktuell skatt | Uppskjuten skatt |
Förvaltningsresultat | 714 | 609 | ||
Förvaltningsresultat intresseföretag (AB) | –7 | –8 | ||
Skattemässiga justeringar intresseföretag (ej AB) | 0 | — | 0 | — |
Ej avdragsgill ränta | 252 | — | 129 | — |
| Skattemässigt avdragsgilla | ||||
–avskrivningar | –585 | 585 | –624 | 624 |
–ombyggnationer | –304 | 304 | –121 | 121 |
–nedskrivningar/utrangeringar | –71 | 112 | –27 | 58 |
–aktiverad ränta | –19 | 19 | –24 | 24 |
| Övriga skattemässiga justeringar | ||||
–kapitalförsäkring | — | –1 | — | 0 |
–fastighet | 1 | 33 | 89 | — |
–förvärv | — | — | 9 | — |
–fusterat IB | 54 | –74 | 29 | |
–intresseföretag, (ej AB) | –96 | — | –62 | — |
–övrigt | 1 | –12 | 10 | –10 |
Skattepliktigt förvaltningsresultat | –61 | 967 | 9 | 817 |
Aktuell skatt förvaltningsresultat | 13 | –2 | ||
Försäljning fastigheter | — | –138 | — | –181 |
Värdeförändring fastigheter | — | –220 | — | –1 277 |
Värdeförändring derivat | — | 21 | — | –380 |
Skattepliktigt resultat före underskottsavdrag | –61 | 629 | 9 | –1 021 |
Underskottsavdrag, ingående balans | –138 | 138 | –30 | 30 |
Underskottsavdrag, utgående balans | 421 | –421 | 138 | –138 |
Skattepliktigt resultat | 222 | 346 | 117 | –1 129 |
Skatt 20,6 % | –46 | –71 | –24 | 233 |
Korrigering skatt tidigare år | –9 | –1 | ||
Skattereduktion inventarier | — | 2 | ||
Skatt, avdrag försäljning | — | –38 | — | — |
Redovisad skattekostnad | –55 | –109 | –23 | 233 |
| Temporär | Kapital - | ||||
| skillnad | Derivat- | försäkring | Obeskattade | ||
| Koncernen | fastighet | instrument | /Övrigt | reserver | Summa |
| Uppskjutna skatteskulder | |||||
Per 1 januari 2024 | –2 180 | –50 | –20 | –60 | –2 310 |
Redovisat i resultaträkningen | –156 | –4 | 14 | 17 | –129 |
Per 31 december 2024 | –2 336 | –54 | –6 | –43 | –2 439 |
| Uppskjutna skattefordringar | |||||
Per 1 januari 2024 | — | 3 | 37 | — | 40 |
Redovisat i resultaträkningen | — | –1 | 59 | — | 58 |
Per 31 december 2024 | — | 2 | 96 | — | 98 |
Netto per 31 december 2024 | –2 336 | –52 | 90 | –43 | –2 341 |
| Temporär | Kapital - | ||||
| skillnad | Derivat- | försäkring | Obeskattade | ||
| Koncernen | fastighet | instrument | /Övrigt | reserver | Summa |
| Uppskjutna skatteskulder | |||||
Per 1 januari 2023 | –2 334 | –126 | –16 | –43 | –2 519 |
Redovisat i resultaträkningen | 154 | 76 | –4 | –17 | 209 |
Per 31 december 2023 | –2 180 | –50 | –20 | –60 | –2 310 |
| Uppskjutna skattefordringar | |||||
Per 1 januari 2023 | — | — | 15 | — | 15 |
Redovisat i resultaträkningen | — | 3 | 22 | — | 25 |
Per 31 december 2023 | — | 3 | 37 | — | 40 |
Netto per 31 december 2023 | –2 180 | –47 | 17 | –60 | –2 270 |
| Industri/ | Industri/ | per segment 2024 2023 | ||||||
| Kontor | logistik | Utveckling | Totalt | Kontor | logistik | Utveckling | Totalt | |
Ingående verkligt värde | 20 649 | 5 861 | 1 740 | 28 250 | 21 470 | 3 841 | 1 683 | 26 994 |
Fastighetsförvärv | 1 768 | — | — | 1 768 | — | 1 463 | — | 1 463 |
Investeringar i befintliga fastigheter | 531 | 154 | 77 | 762 | 492 | 279 | 552 | 1 323 |
Orealiserade värdeförändringar | –250 | 80 | –50 | –220 | –1 313 | 278 | –242 | –1 277 |
| Klassificeras som innehav för | ||||||||
försäljning | –552 | — | —372 | –924 | — | — | — | — |
Försäljning | — | — | –188 | –188 | — | — | –253 | –253 |
Omklassificering | 348 | 634 | –982 | — | — | — | — | — |
Utgående verkligt värde | 22 494 | 6 729 | 225 | 29 448 | 20 649 | 5 861 | 1 740 | 28 250 |
Förändring, +/– | Kontor | Industri/logistik | Utveckling | Totalt | |
Direktavkastningskrav | +/– 0,25 %-enheter | –1 120/+1 240 | –280/+320 | — | –1 400/+1 560 |
Hyresnivå | +/– 5 %-enheter | +/–1 330 | +/–390 | — | +/–1 720 |
Fastighetskostnad | +/– 5 %-enheter | –/+270 | –/+70 | — | –/+340 |
Långsiktig vakansgrad | +/– 2 %-enheter | –/+490 | –/+130 | — | –/+620 |
| 2024 | |||||||||||
Kontor | Industri/logistik | Utveckling | Totalt | ||||||||
Viktat | Intervall | Viktat | Intervall | Viktat | Intervall | Viktat | Intervall | ||||
1,0 | 2025, | 1,0 | 2025, | 1,0 | 2025, | ||||||
| Årlig inflation, % | därefter 2,0 | — | därefter 2,0 | — | — | — | därefter 2,0 | — | |||
Kalkylränta, % | 6,97 | 6,50–8,95 | 7,58 | 6,50–8,75 | — | — | 7,10 | 6,50–8,95 | |||
Direktavkastningskrav, % | 4,97 | 4,50–6,95 | 5,58 | 4,50–6,75 | — | — | 5,10 | 4,50–6,95 | |||
| Genomsnittlig | |||||||||||
långsiktig vakans, % | 3,76 | 2,0–7,0 | 3,22 | 2,0–5,0 | — | — | 3,64 | 2,0–7,0 |
| 2023 | ||||||||
Kontor | Industri/logistik | Utveckling | Totalt | |||||
Viktat | Intervall | Viktat | Intervall | Viktat | Intervall | Viktat | Intervall | |
Årlig inflation, % | 2,0 | — | 2,0 | — | — | — | 2,0 | — |
Kalkylränta, % | 6,94 | 6,50–8,95 | 7,50 | 6,95–7,80 | — | — | 7,07 | 6,50–8,95 |
Direktavkastningskrav, % | 4,94 | 4,50–6,95 | 5,50 | 4,95–5,80 | — | — | 5,07 | 4,50–6,95 |
| Genomsnittlig | ||||||||
långsiktig vakans, % | 3,79 | 2,0–7,0 | 3,57 | 3,0–5,0 | — | — | 3,74 | 2,0–7,0 |
| per årsskiftet med 1,7 % eller 298 mkr, vilket är väl inom |
| osäkerhetsintervallet för marknadsvärderingar. Föregå- |
ende års externa värder ing översteg den interna värde- ringen med 3,1 % eller 374 mkr |
2024 | 2023 | |
Inom 1 år | 1 701 | 1 724 |
Mellan 1 och 2 år | 1 374 | 1 475 |
Mellan 2 och 3 år | 1 049 | 1 211 |
Mellan 3 och 4 år | 707 | 881 |
Mellan 4 och 5 år | 510 | 664 |
Mer än 5 år | 2 627 | 2 627 |
7 968 | 8 582 |
| ökning om 2 % (2) för tillämpliga kostnader. Den lång- |
| siktiga inflationen efter år 2025 antas vara konstant om |
| 2 % årligen. Inflationsantagandena är i linje med externa |
| Koncernen | ||
2024 | 2023 | |
Ingående anskaffningsvärden | 49 | 39 |
Inköp | 5 | 10 |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 54 | 49 |
Ingående avskrivningar | –25 | –20 |
Årets avskrivningar | –5 | –5 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | –30 | –25 |
Utgående restvärde enligt plan | 24 | 24 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Förutbetalda driftskostnader | 49 | 28 | — | — |
Förutbetalda finansiella kostnader | 18 | 19 | 14 | 17 |
Upplupna ränteintäkter | 26 | 32 | 26 | 30 |
Upplupna driftsintäkter | 79 | 66 | — | — |
Övriga poster | — | — | 1 | 1 |
Summa | 172 | 145 | 41 | 48 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Hyresfordringar | 43 | 17 | — | — |
Avgår reservering för osäkra fordringar | –9 | –4 | — | — |
Hyresfordringar netto | 34 | 13 | — | — |
Reserv osäkra hyresfordringar Koncernen | Moderbolaget | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Ingående värde 1 januari | –4 | –4 | — | — |
Reservering för osäkra fordringar | –5 | 0 | — | — |
Utgående värde 31 december | –9 | –4 | — | — |
| Åldersfördelning hyresfordringar Koncernen | ||
2024 | 2023 | |
Ej förfallna hyresfordringar | 30 | 3 |
1–30 dagar | 1 | 8 |
31–60 dagar | 2 | 0 |
>60 dagar | 10 | 7 |
varav reserverat | –9 | –4 |
Summa | 34 | 13 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Kassa och bank | 391 | 167 | 28 | 5 |
| nyttjanderätt 2024 2023 | ||
Tomträttsavgäld | 30 | 30 |
Summa leasingtillgångar | 30 | 30 |
| Leasingskulder | ||
Långfristiga | –30 | –30 |
Summa leasingskulder | –30 | –30 |
| Finansiella till- | Koncernen 2024-12-31 | Finansiella till- | 2023-12-31 | |||
| gångar värderade | Tillgångar till | gångar värderade | Tillgångar till | |||
| till upplupet | verkligt värde via | till upplupet | verkligt värde via | |||
| anskaffningsvärde | resultat räkningen | Summa | anskaffningsvärde | resultat räkningen | Summa | |
Tillgångar i balansräkningen | ||||||
Hyresfordringar | 34 | — | 34 | 13 | — | 13 |
Övriga fordringar | 81 | 11 | 92 | 217 | 11 | 228 |
Derivatinstrument | — | 261 | 261 | — | 243 | 243 |
Likvida medel | 391 | — | 391 | 167 | — | 167 |
Summa | 506 | 272 | 778 | 397 | 254 | 651 |
| Finansiella skulder | 2024-12-31 | Finansiella skulder | 2023-12-31 | |||
| värderade | Skulder till | värderade | Skulder till | |||
| till upplupet | verkligt värde via | till upplupet | verkligt värde via | |||
| anskaffningsvärde | resultat räkningen | Summa | anskaffningsvärde | resultat räkningen | Summa | |
Skulder i balansräkningen | ||||||
Upplåning | 15 840 | — | 15 840 | 13 952 | — | 13 952 |
Övriga skulder 1 | 273 | 0 | 273 | 382 | 0 | 382 |
Derivatinstrument | — | 10 | 10 | — | 13 | 13 |
Summa | 16 113 | 10 | 16 123 | 14 334 | 13 | 14 347 |
| Koncernen | ||
2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Beviljad kreditlimit | 100 | 100 |
Outnyttjad del | 100 | 100 |
Utnyttjad del | — | — |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Fastigheter | 924 | — | — | — |
Summa | 924 | — | — | — |
| Antal aktier | Övrigt | ||||
| (tusental) Aktiekapital | tillskjutet kapital | Summa | |||
2024-01-01 | 119 934 | 12 | 2 400 | 2 412 | |
2024-12-31 | Totalt registrerade aktier | 119 934 | 2 400 | 2 412 | |
Återköpta aktier | –118 | ||||
2024-12-31 | Totalt utestående aktier | 119 816 | 12 | 2 400 | 2 412 |
2023-01-01 | 119 934 | 12 | 2 400 | 2 412 | |
2023-12-31 | Totalt registrerade aktier | 119 934 | 12 | 2 400 | 2 412 |
Återköpta aktier | –118 | ||||
2023-12-31 | Totalt utestående aktier | 119 816 | |||
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Pensionsavsättning | 10 | 10 | 8 | 7 |
Projekt- och exploateringskostnader 1 | 129 | 118 | — | — |
Summa | 139 | 128 | 8 | 7 |
2024-12-31 | Koncernen | 2023-12-31 | ||||
Odiskonterade kassaflöden | Skulder | Räntor | Totalt | Skulder | Räntor | Totalt |
Förfallotidpunkt, inom ett år från balansdagen | –3 755 | –574 | –4 329 | –4 469 | –679 | –5 148 |
Förfallotidpunkt, 1–5 år från balansdagen | –11 600 | –684 | –12 284 | –8 496 | –853 | –9 349 |
Förfallotidpunkt, senare än 5 år från balansdagen | –485 | –10 | –495 | –987 | –53 | –1 040 |
Summa | –15 840 | –1 268 | –17 108 | –13 952 | –1 585 | –15 537 |
Ränteförfall | Låneförfall | |||||
År | Lånebelopp, mkr | Andel, % | Snittränta, % | Kreditavtal, mkr | Utnyttjat, mkr | Andel, %¹ |
0–1 år | 6 690 | 42 | 6,03 2 | 4 456 | 3 755 | 18 |
1–2 år | — | — | — | 5 892 | 5 892 | 33 |
2–3 år | 2 100 | 13 | 1,48 | 6 302 | 3 663 | 35 |
3–4 år | 2 180 | 14 | 1,55 | 1 171 | 1 171 | 6 |
4–5 år | 1 550 | 10 | 1,58 | 874 | 874 | 5 |
5–6 år | 1 400 | 9 | 1,52 | 485 | 485 | 3 |
6–7 år | 420 | 2 | 1,54 | — | — | — |
7–8 år | 450 | 3 | 2,42 | — | — | — |
8–9 år | 600 | 4 | 2,67 | — | — | — |
9–10 år | 450 | 3 | 2,73 | — | — | — |
10+ år | — | — | — | — | — | — |
Totalt | 15 840 | 100 | 3,53 | 19 180 | 15 840 | 100 |
| Koncernen | ||
2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Förfallotidpunkt, inom ett år från balansdagen | –10 | –13 |
Förfallotidpunkt, 1–5 år från balansdagen | 162 | 123 |
Förfallotidpunkt, senare än 5 år från balansdagen | 99 | 120 |
Summa | 251 | 230 |
| Nominellt | Odiskonterat | Genomsnittlig | ||
| År | belopp 1 | kassaflöde | Verkligt värde | ränta, % |
Inom 1 år | 1 770 | 91 | –10 | 1,77 |
1–2 år | — | 83 | — | — |
2–3 år | 2 100 | 72 | 38 | 1,48 |
3–4 år | 2 180 | 53 | 65 | 1,55 |
4–5 år | 1 550 | 31 | 59 | 1,58 |
5–6 år | 1 700 | 15 | 79 | 1,52 |
6–7 år | 420 | 6 | 25 | 1,54 |
7–8 år | 450 | 4 | 5 | 2,42 |
8–9 år | 600 | 4 | –7 | 2,67 |
9–10 år | 450 | 3 | –3 | 2,73 |
10+ år | — | — | — | — |
Totalt | 11 220 | 362 | 251 | –0,93 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Upplupna räntekostnader | 49 | 60 | 41 | 35 |
Upplupna fastighets- och projektkostnader | 299 | 132 | — | — |
Upplupna personalrelaterade kostnader | 17 | 16 | 3 | 4 |
Förskottsbetalda hyror | 356 | 324 | — | — |
Övriga poster | 118 | 45 | 3 | — |
Summa | 839 | 577 | 47 | 39 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
| För egna avsättningar och skulder | ||||
| Avseende skulder till kreditinstitut | ||||
Fastighetsinteckningar | 14 495 | 13 447 | — | — |
Koncerninterna reversfordringar | — | — | 7 258 | 6 110 |
| Avseende checkräkningskredit | ||||
Företagsinteckningar | 25 | 25 | — | — |
| Avseende pensionsförpliktelse | ||||
Kapitalförsäkring | 10 | 10 | 8 | 7 |
Summa | 14 531 | 13 482 | 7 266 | 6 117 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Borgensförbindelse till förmån för koncernbolag, intressebolag och joint venture | 1 230 | 1 175 | 7 034 | 7 157 |
Summa | 1 230 | 1 175 | 7 034 | 7 157 |
| Organisations - | Kapital- | Antal | Antal | Kapital andel | ||
| Bolag | nummer | Säte | andel, % | stamaktier | preferensaktier | koncern, mkr |
SFF Holding AB | 556958-5606 | Stockholm | 20 | 166 | 77 | |
KB Biet | 916444-6859 | Göteborg | 50 | 169 | ||
Sörred Logistikpark Holding AB | 559240-4874 | Göteborg | 50 | 121 | ||
Fastighetsbolaget Hoberg 13 HB | 916561-4026 | Göteborg | 50,3 | 96 | ||
KB Platzer Gårda 2:12 | 916444-2213 | Göteborg | 50 | 178 | ||
| 641 |
Koncernen | 2024 | 2023 |
Ingående anskaffningsvärden 1 | 673 | 871 |
Resultatandel | 33 | –75 |
Insatt kapital | — | 36 |
Uttag kapital | –65 | –159 |
Förvärv | — | — |
Utgående ackumulerat anskaffningsvärde | 641 | 673 |
Utgående redovisat värde | 641 | 673 |
Resultat | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Rörelseintäkter | 430 | 424 |
Rörelsekostnader | –354 | –343 |
Värdeförändringar | 247 | –140 |
Övrigt | –401 | –99 |
Resultat från försäljning koncernbolag | 305 | 305 |
Skatt | –12 | 12 |
Årets resultat | 214 | 159 |
| Tillgångar | ||
Förvaltningsfastigheter | 3 317 | 3 071 |
Övriga tillgångar | 6 687 | 6 158 |
Summa tillgångar | 10 004 | 9 229 |
| Eget kapital och skulder | ||
Eget kapital | 2 640 | 2 586 |
Långfristiga skulder | 5 837 | 3 689 |
Kortfristiga skulder | 1 527 | 2 955 |
Summa eget kapital och skulder | 10 004 | 9 229 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
| PwC | ||||
Revisionsuppdraget | 2 | 3 | — | — |
Skatterådgivning | — | — | — | — |
Övriga tjänster | 0 | 0 | — | — |
Summa | 2 | 3 | — | — |
Koncernen | Organisationsnummer | Säte | Kapitalandel, % |
AB Platzer Alpha | 556652-2701 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Gamma | 556824-2381 | Göteborg | 100 |
Platzer Fastigheter AB | 556102-5692 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Väst | 556710-4558 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Kommanditen | 556691-2878 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Mölndal Lupinen 2 | 556870-6351 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Brämaregården 35:4 | 556870-6377 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Gullbergsvass 1:1 | 556688-6627 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Gårda 3:14 | 556793-4335 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Gårdafastigheten 16:17 | 556859-5309 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Inom Vallgraven 54:11 | 556963-0352 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Nordstaden 13:12 | 556865-3249 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Nordstaden 14:1 | 556668-6001 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Nordstaden 20:5 | 556875-3551 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Stampen 4:42 | 556695-4342 | Göteborg | 100 |
KB Platzer Stampen 4:42 | 969673-0895 | Mölndal | 100 |
AB Platzer Stampen 4:44 | 556751-0234 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Väst Holding | 559349-7562 | Göteborg | 100 |
KB Platzer Gårda 18:23 | 916635-8946 | Göteborg | 100 |
KB Platzer Bagaregården 17:26 | 916852-6987 | Göteborg | 100 |
KB Platzer Strumpfabriken 1 | 969651-3382 | Göteborg | 100 |
KB Platzer Gårda 3:12 | 916837-9866 | Göteborg | 100 |
KB Platzer Gårda 4:11 | 969634-3459 | Göteborg | 100 |
KB Platzer Högsbo 2:1 | 916445-1016 | Göteborg | 100 |
KB Platzer Livered 1:329 | 969673-6371 | Göteborg | 100 |
KB Platzer Solsten 1:110 | 969695-4263 | Göteborg | 100 |
KB Platzer Solsten 1:132 | 969695-4321 | Göteborg | 100 |
KB Platzer Krokslätt 148:13 | 916565-2729 | Göteborg | 100 |
KB Platzer Krokslätt 149:10 | 916442-8949 | Göteborg | 100 |
KB Platzer Skår 57:14 | 969666-8046 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Öst | 556743-8055 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Gårda 18:24 | 559127-5580 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Backaplan | 556709-6945 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Centrumhuset | 556709-6929 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Gullbergsvass 1:17 | 556746-0562 | Göteborg | 100 |
Koncernen | Organisationsnummer | Säte | Kapitalandel, % |
AB Platzer Gullbergsvass 5:10 | 556004-0130 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Gullbergsvass 5:26 | 556632-7556 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Gårda 13:7 | 556766-4130 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Lambda | 556278-8231 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Lindholmen 30:2 | 556589-8920 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Lindholmen 39:3 | 556837-3335 | Göteborg | 100 |
AB Platzer My | 556449-7716 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Stigberget 34:13 | 556113-9543 | Göteborg | 100 |
KB Platzer Förvaltning | 969637-3597 | Göteborg | 100 |
Platzer Förvaltning AB | 556539-0266 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Backa 173:2 | 556756-8091 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Krokslätt 34:13 | 556934-2040 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Gamlestaden 740:132 | 556978-5925 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Olskroken 18:7 | 556724-5005 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Olskroken 18:9 | 559256-2184 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Olskroken 18:11 | 559256-2192 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Olskroken 18:10 | 559256-2200 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Olskroken 18:14 | 559256-2382 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Olskroken 18:13 | 559329-4548 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Olskroken 18:12 | 559347-8174 | Göteborg | 100 |
Platzer Nord AB | 556717-0195 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Gullbergsvass 703:53 | 556738-9530 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Högsbo 1:4 | 556711-3245 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Högsbo 3:6 | 556711-7568 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Högsbo 3:9 | 556711-1736 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Högsbo 32:3 | 556711-3112 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Högsbo 34:13 | 556690-0899 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Högsbo 55:13 | 556693-4401 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Högsbo 4:1 | 556845-7880 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Högsbo 4:4 | 556697-4993 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Högsbo 4:6 | 556694-1216 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Högsbo 3:5 | 556738-2477 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Omikron | 556717-5194 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Högsbo 33:1 | 556813-4760 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Södra Änggården Kvarter 6 | 559218-1118 | Göteborg | 100 |
Koncernen | Organisationsnummer | Säte | Kapitalandel, % |
Platzer Syd AB | 556717-2993 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Lorensberg 62:1 | 556695-3963 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Hårddisken 1 | 556695-3955 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Kvarter D | 559405-5187 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Södra Änggården Ett | 559115-3829 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Södra Änggården Kvarter 18 | 559224-8024 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Södra Änggården Kvarter 13 | 559224-4767 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Södra Änggården Två | 559115-3837 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Södra Änggården Kvarter 9 | 559115-9065 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Södra Änggården Kvarter 14 | 559115-9057 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Södra Änggården Holding Kvarter 10 | 559132-6458 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Södra Änggården Tre | 559115-3761 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Högsbo 55:11 | 559115-9081 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Södra Änggården Kvarter 16 | 559115-8943 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Änggården 718:1 | 559323-1490 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Änggården 36:2 | 559173-4438 | Göteborg | 100 |
| NCC Property Fyrtiofem AB | |||
(unt AB Platzer Mölndal Kungsfisken 7) | 559080-0321 | Göteborg | 100 |
Platzer Finans Holding AB | 556961-1030 | Göteborg | 100 |
Platzer Finans AB | 556974-0243 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Artosa | 556717-0211 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Syrhåla 2:3 | 559064-3473 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Sörred 7:25 | 559077-8956 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Syrhåla 3:1 | 559064-3440 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Syrhåla 4:2 | 559077-8949 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Arendal 1:32 | 559057-0379 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Syrhåla Holding | 559432-0805 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Sörred LP Holding | 559429-2905 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Arendal 1:20 | 559432-5234 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Arendal 1:21 | 559432-5226 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Arendal 1:22 | 559432-5143 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Arendal 1:23 | 559433-3840 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Arendal 1:24 | 559433-3899 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Arendal 1:25 | 559433-3881 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Arendal 1:26 | 559433-3865 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Arendal 1:27 | 559433-3857 | Göteborg | 100 |
Koncernen | Organisationsnummer | Säte | Kapitalandel, % |
AB Platzer Arendal 1:29 | 559433-3766 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Arendal 1:30 | 559433-3824 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Arendal 1:31 | 559433-3816 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Arendal Holding 1 | 559430-9204 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Arendal Holding 2 | 559430-9287 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Arendal Holding 3 | 559430-9311 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Sörred 7:21 | 559064-3465 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Sörred 8:12 | 559418-7212 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Sörred 8:14 | 559418-7188 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Låssby 3:143 | 559432-0813 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Låssby 3:142 | 559432-0821 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Projektering Holding | 556549-9356 | Göteborg | 100 |
AB Platzer Projektering | 556717-0898 | Göteborg | 100 |
| Kapital- | Rösträtts- | Antal | Bokfört värde | Bokfört värde | |
| Moderbolaget | andel, % | andel, % | aktier | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
AB Platzer Alpha | 100 | 100 | 1 000 | 0 | 0 |
Platzer Nord AB | 100 | 100 | 16 500 | 81 | 81 |
AB Platzer Öst | 100 | 100 | 1 000 | 515 | 515 |
Platzer Syd AB | 100 | 100 | 13 500 | 79 | 79 |
AB Platzer Väst | 100 | 100 | 1 000 | 424 | 424 |
Platzer Finans Holding AB | 100 | 100 | 500 | 166 | 166 |
AB Platzer Artosa | 100 | 100 | 1 000 | 700 | 700 |
AB Platzer Projektering Holding | 100 | 100 | 250 | 0 | — |
1 965 | 1 965 |
2024 | 2023 | |
Ingående anskaffningsvärden | 1 965 | 1 962 |
Förvärv | 0 | — |
Kapitaltillskott | 8 | 3 |
Nedskrivningar | –8 | — |
Utgående ackumulerat anskaffningsvärde | 1 965 | 1 965 |
Utgående redovisat värde | 1 965 | 1 965 |
2024-12-31 | 2023-12-31 | |
| Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel: | ||
Överkursfond | 2 399 944 876 | 2 399 944 876 |
Balanserade vinstmedel | 2 220 274 114 | 2 121 141 804 |
Årets resultat | 239 356 980 | 283 480 201 |
Summa kronor | 4 859 575 970 | 4 804 566 881 |
| Styrelsen föreslår att vinstmedlen disponeras så att: | ||
Till aktieägare utdelas | 239 631 726 | |
I ny räkning överförs | 4 607 962 658 | 4 564 935 155 |
Summa kronor | 4 859 575 970 | 4 804 566 881 |
Koncernen | 2024-01-01 | Amortering | Nya lån | Omklassi ficering | 2024-12-31 | 2023-01-01 | Amortering | Nya lån | Omklassi ficering | 2023-12-31 |
| Finansierings verksamheten | ||||||||||
| Kortfristiga skulder till | ||||||||||
kreditinstitut | 3 964 | –4 266 | 336 | 2 467 | 2 501 | 4 357 | –2 776 | 162 | 2 221 | 3 964 |
| Långfristiga skulder till | ||||||||||
kreditinstitut | 9 988 | –505 | 6 323 | –2 467 | 13 339 | 7 466 | –166 | 4 908 | –2 221 | 9 988 |
| Skulder som har direkt | ||||||||||
| samband med tillgångar | ||||||||||
som innehas för försäljning | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
13 952 | –4 771 | 6 659 | 0 | 15 840 | 11 823 | –2 941 | 5 070 | — | 13 952 |