Vuosikertomus
2024
CHANGE RUNS ON
RENEWABLES
2
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Vuosi 2024 lyhyesti 3
Hallinnointi 4
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä 5
Riskienhallinta 20
Palkitsemisraportti 25
Hallituksen toimintakertomus 31
Hallituksen toimintakertomus 32
Kestävyysraportti 41
Tunnusluvut 92
Tunnuslukujen laskentakaavat 94
Tilinpäätös 97
Konsernitilinpäätös 98
Emoyhtiön tilinpäätös 156
Hallituksen ehdotus voittovarojen käytöksi
ja hallituksen toimintakertomuksen
sekä tilinpäätöksen allekirjoitus 177
Tilintarkastuskertomus 178
Tietoa sijoittajille 184
Tietoa sijoittaille 185
Avainluvut 2024 187
Sisällys
Lukuohje
Nesteen suomeksi julkaistu vuosikertomus 2024 sisäl-
tää selvityksen hallinto- ja ohjausjärjestelmästä, pal-
kitsemisraportin, hallituksen toimintakertomuksen ja
tilinpäätöksen. Lisäksi Neste on julkaissut englanniksi
vuosikatsauksen. Vuosikertomus kattaa ajanjakson
1.1.2024–31.12.2024.
Vuonna 2024 kestävän kehityksen raportoinnissa
tapahtui merkittävä muutos, kun yritysten kestävän kehi-
tyksen raportointia koskeva direktiivi (Corporate Sus-
tainability Reporting Directive, CSRD) astui voimaan.
Tämän johdosta yritysten on julkistettava kattavat tiedot
ympäristö- ja sosiaalisista vaikutuksistaan, riskeistään
ja mahdollisuuksistaan. Vertailtavuuden ja vastuullisuu-
den varmistamiseksi EU on hyväksynyt eurooppalaiset
kestävyysraportointistandardit (European Sustainability
Reporting Standards, ESRS). CSRD:n soveltamisalaan
kuuluvien yritysten on noudatettava näitä standardeja
raportoinnissaan.
Tähän raporttiin sisältyvä hallituksen toimintakerto-
mus sisältää CSRD:n ja ESRS:n mukaisesti laaditun
kestävyysraportin.
Kestävyysraporttia täydentävä englanniksi julkaistu
vuosikatsaus sisältää muita olennaisia vastuullisuus-
aiheita ja kuvaa Nesteen vastuullisuustyötä vuonna
2024. Kaikki vastuullisuuteen liittyvät indikaattorit
ja mittarit on kerätty englanniksi julkaistuun Nes-
teen vastuullisuutta koskevaan datapakettiin. Englan-
niksi julkaistu vuosikertomus on luettavissa osoitteessa
neste.com/annualreport
Tässä vuosikertomuksessa käytetään seuraavia
ikoneita, jotka osoittavat linkkejä lisätietoihin:
Kestävyysraportti hallituksen
toimintakertomuksessa
Vastuullisuutta koskeva datapaketti
vuosikatsauksessa (englanniksi)
Lisätietoja Nesteen verkkosivuilla
Lisätietoja vuosikertomuksessa
Video Nesteen ulkoisissa kanavissa
3
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
turvallista
päivää
278
Henkilöstöä
keskimäärin
5 796
Uusiutuvat tuotteemme
auttoivat vähentämään
kasvihuonekaasupäästöjä
12,1 MtCO
2
e
Liikevaihto
20 635 M€
Osinkoehdotuksemme
/ osake vuodelle 2025
0,20 EUR
1 252 M€
Vertailukelpoinen
käyttökate (EBITDA)
Lyhyesti
2024
Neste on maailman johtava uusiutuvan lentopolttoaineen ja uusiutuvan
dieselin tuottaja sekä edelläkävijä ratkaisujen luomisessa ilmastonmuutoksen
hillitsemiseksi ja kiertotalouden vauhdittamiseksi.
Katso video Nesteen vuodesta 2024 (englanniksi)
4
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä Riskienhallinta Palkitsemisraportti
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Hallinnointi
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä 5
Riskienhallinta 20
Palkitsemisraportti 25
5
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä Riskienhallinta Palkitsemisraportti
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä 2024
1)
Marketing & Services -liiketoimintoa johtaa sisäinen hallitus, sen EVP ei ole johtoryhmän jäsen.
Osakkeenomistajat / Yhtiökokous
Osakkeenomistajien nimitystoimikunta
Toimitusjohtaja
Johtoryhmä
Nesteen hallintoelimet
Tilin-
tarkastus
Sisäinen
tarkastus
Hallitus
Tarkastusvaliokunta Henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunta
Varmennustoiminnot
Riskienhallinta Compliance-toiminto Sisäinen valvonta
Uusiutuvat tuotteet Öljytuotteet Marketing & Services
1)
Toiminnot
COO Office
CFO Office
People & Culture
Tämä selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä (Corpo-
rate Governance Statement) on laadittu Suomen lista-
yhtiöiden hallinnointikoodin 2025 ja arvopaperimarkki-
nalain 7 luvun 7§:n sekä arvopaperin liikkeeseenlaskijan
säännöllisestä tiedonantovelvollisuudesta annetun val-
tiovarainministeriön asetuksen 7§:n mukaisesti. Selvi-
tys annetaan erillisenä hallituksen toimintakertomuk-
sesta. Hallituksen toimintakertomus esitetään Nesteen
vuoden 2024 vuosikertomuksen sivuilla 31-96, ja se
on saatavilla vuosikertomuksen lisäksi osoitteessa
https://www.neste.com/fi-fi/sijoittajille.
Sääntely-ympäristö
Neste Oyj (”Neste” tai ”Yhtiö”) noudattaa hyvää hallin-
nointitapaa suomalaisia listayhtiöitä koskevan lainsää-
dännön, oman yhtiöjärjestyksensä ja listayhtiöiden hal-
linnointikoodin 2025 mukaisesti. Hallinnointikoodiin voi
tutustua osoitteessa cgfinland.fi. Neste Oyj:n osake on
noteerattu Nasdaq Helsingissä, ja yhtiö noudattaa Hel-
singin pörssin sääntöjä sekä Finanssivalvonnan sääntöjä
ja määräyksiä.
Nesteen tarkastusvaliokunta on käsitellyt hallinto- ja
ohjausjärjestelmää koskevan selvityksen. Myös Nesteen
tilintarkastaja KPMG Oy Ab on tarkastanut, että selvitys
on annettu ja että sen sisältämä kuvaus taloudelliseen
raportointiprosessiin liittyvien sisäisen valvonnan ja ris-
kienhallinnan järjestelmien pääpiirteistä on yhdenmukai-
nen tilinpäätöksen kanssa.
Neste laatii konsernitilinpäätöksen ja osavuosikatsa-
ukset kansainvälisten EU:n hyväksymien IFRS-tilinpää-
tösstandardien, arvopaperimarkkinalain ja soveltuvien
Finanssivalvonnan standardien sekä Nasdaq Helsinki
Oy:n sääntöjen mukaisesti. Hallituksen toimintakerto-
mus ja emoyhtiön tilinpäätös on laadittu Suomen kirjan-
pitolain ja kirjanpitolautakunnan lausuntojen ja ohjeiden
mukaisesti.
Hallintoelimet
Nesteen hallinto on jaettu yhtiökokouksen, hallituksen
ja toimitusjohtajan kesken. Ylintä päätösvaltaa käyttä-
vät osakkeenomistajat yhtiökokouksessa, jossa valitaan
hallituksen jäsenet, tilintarkastaja ja kestävyysraportoin-
nin varmentaja. Hallitus vastaa Nesteen strategiasta,
liiketoiminnan ohjaamisesta ja valvonnasta sekä nimittää
yhtiön toimitusjohtajan. Yhtiön liiketoimintaa sekä yhtiön
strategisten ja operatiivisten tavoitteiden toteuttamista
johtaa Nesteen toimitusjohtaja johtoryhmän (Neste Lea-
dership Team, NLT) avustamana. Nesteen pääkonttori
sijaitsee Espoossa.
6
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä Riskienhallinta Palkitsemisraportti
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Varsinainen yhtiökokous
Osakeyhtiölain mukaan osakkeenomistajat käyttä-
vät yhtiökokouksessa päätösvaltaansa yhtiön asioissa.
Osakkeenomistajat osallistuvat yhtiökokoukseen henki-
lökohtaisesti tai valtuutetun edustajan välityksellä. Jokai-
nen osake oikeuttaa yhteen ääneen.
Varsinaisessa yhtiökokouksessa osakkeenomistajat
päättävät muun muassa:
tilinpäätöksen vahvistamisesta,
taseen osoittaman voiton jakamisesta,
vastuuvapauden myöntämisestä hallituksen jäsenille
ja toimitusjohtajalle,
tarvittaessa palkitsemispolitiikan hyväksymisestä,
palkitsemisraportin hyväksymisestä sekä
hallituksen puheenjohtajan, varapuheenjohtajan ja
jäsenten sekä tilintarkastajan ja kestävyysraportoinnin
varmentajan valinnasta ja palkkioista.
Varsinainen yhtiökokous pidetään vuosittain ennen
kesäkuun loppua. Ylimääräinen yhtiökokous voidaan
pitää silloin, kun hallitus katsoo siihen olevan aihetta tai
kun yhtiön tilintarkastaja tai osakkeenomistajat, joilla on
yhteensä vähintään kymmenesosa kaikista yhtiön osak-
keista, sitä kirjallisesti vaativat tietyn asian käsittelemistä
varten.
Yhtiöjärjestyksen mukaan kutsu yhtiökokoukseen toi-
mitetaan osakkeenomistajille julkaisemalla kutsu yhtiön
verkkosivuilla neste.com/fi-fi aikaisintaan kaksi kuu-
kautta ja viimeistään kolme viikkoa ennen yhtiökokousta,
kuitenkin vähintään yhdeksän päivää ennen osakeyhti-
ölaissa tarkoitettua yhtiökokouksen täsmäytyspäivää.
Lisäksi yhtiö voi hallituksen niin päättäessä julkaista
tiedon yhtiökokouksen ajasta ja paikasta sekä yhtiön
internetsivujen osoitteen yhdessä tai useammassa
sanomalehdessä.
Nesteellä ei ole tiedossa yhtiön osakkeiden omistuk-
seen liittyviä osakassopimuksia.
2024
Neste Oyj:n varsinainen yhtiökokous pidettiin
27.3.2024 Helsingin Messukeskuksessa. Yhtiö-
kokous kannatti kaikkia yhtiökokoukselle tehtyjä
ehdotuksia ja hyväksyi palkitsemisraportin ja -poli-
tiikan. Yhtiökokous hyväksyi myös osakkeenomis-
tajien nimitystoimikunnan työjärjestyksen muut-
tamisen, joka muun muassa johtaa siihen, että
nimitystoimikunnan kokoonpano määräytyy jat-
kossa kesäkuun ensimmäisen pankkipäivän osa-
keomistusten tuottaman äänimäärän mukaan.
Yhtiökokous vahvisti vuoden 2023 tilinpäätöksen
ja konsernitilinpäätöksen ja myönsi vastuuvapau-
den hallitukselle ja toimitusjohtajalle vuodelta 2023.
Yhtiökokous hyväksyi hallituksen ehdotuksen
1,20 euron osingosta osakkeelta, joka makset-
tiin kahdessa erässä hyväksytyn vuoden 2023
taseen perusteella. Ensimmäinen erä, 0,60 euroa
osakkeelta, maksettiin 9. huhtikuuta 2024 osak-
keenomistajille, jotka olivat merkittyinä yhtiön osa-
kasluetteloon ensimmäisen maksuerän täsmäy-
tyspäivänä 2.4.2024. Toinen erä, myös 0,60 euroa
osakkeelta, maksettiin 9. lokakuuta 2024 osak-
keenomistajille, jotka olivat merkittyinä yhtiön osa-
kasluetteloon toisen maksuerän täsmäytyspäivänä
2.10.2024.
Osakkeenomistajien nimitystoimikunnan ehdo-
tuksen mukaisesti yhtiökokous vahvisti hallituk-
sen jäsenmääräksi kymmenen. Yhtiökokous päätti
hallituksen kokoonpanosta ja hallituksen jäsenille
maksettavista palkkioista ja nimitti tilintarkastajan ja
kestävyysraportoinnin varmentajan. Yhtiökokous
hyväksyi myös hallituksen yhtiökokoukselle teke-
mät ehdotukset hallituksen valtuuttamiseksi päät-
tämään omien osakkeiden takaisinostoista ja osa-
keanneista sekä yhtiöjärjestyksen muuttamisesta.
Osakkeenomistajien nimitystoimikunta
Yhtiökokouksen päätöksellä yhtiöllä on pysyvä osak-
keenomistajien nimitystoimikunta, jonka vastuulla on
toimikunnan työjärjestyksen mukaisesti valmistella ja
esittää varsinaiselle yhtiökokoukselle sekä tarvittaessa
ylimääräiselle yhtiökokoukselle ehdotukset hallituksen
jäsenten lukumäärästä ja palkitsemisesta sekä ehdotuk-
set hallituksen puheenjohtajaksi, varapuheenjohtajaksi ja
muiksi jäseniksi. Lisäksi toimikunnan tehtävänä on etsiä
hallituksen jäsenten seuraajaehdokkaita.
Osakkeenomistajien nimitystoimikunta koostuu kol-
mesta jäsenestä, joista yhtiön kolme suurinta osakkeen-
omistajaa ovat kukin oikeutettuja nimeämään yhden
jäsenen. Yhtiön kulloinenkin hallituksen puheenjohtaja
toimii nimitystoimikunnan asiantuntijana. Osakkeen-
omistajien nimitystoimikunta valitsee keskuudestaan
puheenjohtajan.
Nimeämiseen oikeutetut yhtiön suurimmat osakkeen-
omistajat määräytyvät vuosittain Euroclear Finland Oy:n
pitämään yhtiön osakasluetteloon kesäkuun ensimmäi-
senä pankkipäivänä rekisteröityinä olevien omistustieto-
jen perusteella.
Yhtiön hallituksen puheenjohtaja pyytää näin mää-
räytyvän osakeomistuksen mukaisesti kolmea suurinta
osakkeenomistajaa kutakin nimeämään yhden jäse-
nen nimitystoimikuntaan. Mikäli osakkeenomistaja ei
halua käyttää nimeämisoikeuttaan, oikeus siirtyy seu-
raavaksi suurimmalle omistajalle, jolla muutoin ei olisi
nimeämisoikeutta.
Hallituksen puheenjohtaja kutsuu koolle osakkeen-
omistajien nimitystoimikunnan ensimmäisen kokouksen,
joka vastaa nimitystoimikunnan puheenjohtajan valit-
semisesta jäsenten keskuudesta. Osakkeenomistajien
nimitystoimikunnan puheenjohtaja vastaa seuraavien
kokousten koollekutsumisesta. Kun osakkeenomistajien
nimitystoimikunta on valittu, yhtiö julkaisee asiaa koske-
van tiedotteen.
Nimitystoimikunta toimii toistaiseksi, kunnes yhtiö-
kokous toisin päättää. Toimikunnan jäsenet nimitetään
vuosittain, ja jäsenten toimikausi päättyy, kun toimikun-
taan on nimitetty uudet jäsenet.
Toimikunnan tulee toimittaa ehdotuksensa yhtiön
hallitukselle vuosittain varsinaista yhtiökokousta edel-
tävän tammikuun 31. päivään mennessä. Ylimääräi-
selle yhtiökokoukselle tehtävät ehdotukset tulee toimit-
taa yhtiön hallitukselle siten, että ne voidaan sisällyttää
yhtiökokouskutsuun.
7
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä Riskienhallinta Palkitsemisraportti
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Osakkeenomistajien nimitystoimikunnan kokoon-
pano ennen vuoden 2025 varsinaista yhtiökokousta
Nesteen osakkeenomistajien nimitystoimikuntaan nimi-
tettiin 7.6.2024 seuraavat jäsenet: puheenjohtajaksi
osastopäällikkö Maija Strandberg valtioneuvoston kans-
lian omistajaohjausosastolta sekä jäseniksi sijoitusjoh-
taja Timo Sallinen Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö
Varmasta ja toimitusjohtaja Jouko Pölönen Keskinäi-
nen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarisesta. Nesteen hallituksen
puheenjohtaja Matti Kähkönen toimii nimitystoimikun-
nan asiantuntijana.
Maija Strandberg
Kauppatieteiden maisteri
Osakkeenomistajien nimitystoimikunnan
puheenjohtaja
s. 1969
Osastopäällikkö, ylijohtaja, valtioneuvoston kanslian
omistajaohjausosasto. SSAB AB:n (publ) hallituksen
jäsen ja tarkastusvaliokunnan jäsen. Finnair Oyj:n ja
Fortum Oyj:n osakkeenomistajien nimitystoimikun-
tien puheenjohtaja. Kuntarahoitus Oyj:n ja Neova Oy:n
omistajien nimitysvaliokuntien jäsen.
Osakeomistus Neste Oyj:ssä 31.12.2024:
00 osaketta.
1)
Valtioneuvoston kanslia:
340 107 618 osaketta.
2)
Osakkeenomistajien nimitystoimikunnan jäsenet
Timo Sallinen
Kauppatieteiden maisteri
Osakkeenomistajien nimitystoimikunnan jäsen
s. 1970
Sijoitusjohtaja, Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö
Varma. Nordean, Nokian Renkaiden, Finnairin, Atrian,
Robitin ja Vincitin osakkeenomistajien nimitystoimikun-
tien jäsen.
Osakeomistus Neste Oyj:ssä 31.12.2024:
00 osaketta.
1)
Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö Varma:
11 551 622 osaketta.
2)
Jouko Pölönen
eMBA, kauppatieteiden maisteri
Osakkeenomistajien nimitystoimikunnan jäsen
s. 1970
Toimitusjohtaja, Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilma-
rinen. Suomen Pörssisäätiön hallituksen puheenjoh-
taja. Työeläkevakuuttajat TELA ry:n hallituksen jäsen.
Nokian Renkaat Oyj:n hallituksen jäsen. Finanssiala
ry:n hallituksen jäsen. Laatukeskus Excellence Finland
Oy:n hallituksen jäsen.
Osakeomistus Neste Oyj:ssä 31.12.2024:
10 783 osaketta.
1)
Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen:
19 726 508 osaketta.
2)
Osakeomistus Neste Oyj:ssä 31.12.2024:
1)
Omat omistukset ja määräysvaltayhteisöt.
2)
Nimitystoimikunnan jäsenen edustaman osakkeenomistajan omistus.
Osallistuminen
Maija Strandberg 8/8
Timo Sallinen 8/8
Jouko Pölönen 8/8
Osakkeenomistajien nimitystoimikunta kokoontui
8 kertaa 31.1.2024 ja 31.1.2025 välillä, ja osakkeenomis-
tajien nimitystoimikunnan jäsenet osallistuivat kokouksiin
seuraavasti:
Nimitystoimikunnan jäsenet tekivät päätökset ehdo-
tuksistaan vuoden 2025 yhtiökokoukselle 18.12.2024
julkaistussa pörssitiedotteessa kuvatulla tavalla.
Osakkeenomistajien nimitystoimikunnan
kokoonpano ennen vuoden 2024
varsinaista yhtiökokousta
Nesteen osakkeenomistajien nimitystoimikuntaan nimi-
tettiin 6.9.2023 seuraavat jäsenet: puheenjohtajaksi
finanssineuvos Maija Strandberg valtioneuvoston kans-
lian omistajaohjausosastolta, jäseniksi sijoitusjohtaja
Timo Sallinen Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö Var-
masta, toimitusjohtaja Jouko Pölönen Keskinäinen Elä-
kevakuutusyhtiö Ilmarisesta sekä Nesteen hallituksen
puheenjohtaja Matti Kähkönen. Nimitystoimikunta teki
ehdotuksen hallituksen jäsenistä 31.1.2024.
Muut osakkeenomistajien
nimitystoimikunnan jäsenet
vuonna 2024
Matti Kähkönen
(s. 1956)
Diplomi-insinööri
Osakkeenomistajien nimitystoimikunnan
hallituksen jäsen 7.6.2024 asti
– Toimii osakkeenomistajien nimitystoimikunnan
asiantuntijana. Osallistui 2/2 kokoukseen
31.1.2024–7.6.2024.
8
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä Riskienhallinta Palkitsemisraportti
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Hallitus
Yhtiöjärjestyksen mukaan hallitukseen kuuluu viidestä
kymmeneen jäsentä, jotka valitaan varsinaisessa yhtiö-
kokouksessa toimikaudeksi, joka päättyy seuraavaan
varsinaiseen yhtiökokoukseen.
Hallituksen monimuotoisuus
Osakkeenomistajien nimitystoimikunnan suunnitellessa
taitavan, osaavan, kokeneen ja tehokkaan hallituk-
sen kokoonpanoa sillä on käytettävissä myös seuraa-
vat yhtiön itsensä määrittämät monimuotoisuutta kos-
kevat periaatteet: hallituksen monimuotoisuuden tulee
olla osana yhteistyökykyistä ja toimivaa hallitusta, joka
pystyy vastaamaan Nesteen liiketoimintojen ja strategis-
ten tavoitteiden asettamiin vaatimuksiin sekä tukemaan
ja haastamaan yhtiön toimivaa johtoa ennakoivasti ja
rakentavasti.
Hallituksen kokoonpanon kannalta olennaisia tekijöitä
ovat hallituksen jäsenten toisiaan täydentävä ja moni-
puolinen osaaminen, koulutus ja kokemus eri ammatti-
ja toimialoilta, johtamisesta, eri kehitysvaiheessa olevista
liiketoiminnoista sekä jäsenten henkilökohtaiset omi-
naisuudet, jotka kaikki tuovat hallitukseen monimuo-
toisuutta. Hallituksen monimuotoisuutta tukevat myös
kokemus Nesteelle strategisesti merkityksellisistä teol-
lisuudenaloista ja markkinoista, kokemus ja kyvykkyys
teknologioista ja kansainvälisestä toimintaympäristöstä
sekä monipuolinen ikä- ja sukupuolijakauma siten, että
hallituksessa on aina riittävästi molempia sukupuolia.
Hallituksen kokoonpanon kannalta tärkeää on huomioida
Nesteen nykyiset ja kehittyvät tarpeet ja varmistaa, että
hallitus kokonaisuutena mahdollistaa Nesteen nykyisen
ja tulevan liiketoiminnan kehittämisen, mitä myös moni-
muotoisuus omalta osaltaan tukee.
Vuoden 2024 varsinaisen yhtiökokouksen jälkeen hal-
litukseen kuului kymmenen jäsentä. Heikki Malinen toimi
Nesteen hallituksessa 13.6.2024 saakka, minkä jälkeen
Nesteen hallitukseen kuului yhdeksän jäsentä. Kaikilla
hallituksen jäsenillä on korkeakoulututkinto, ja kaksi on
väitellyt tohtoriksi. Tutkinnot ovat eri aloilta pääpainon
ollessa tekniikan ja kauppatieteiden tutkinnoissa. Suu-
rimmalla osalla hallituksen jäsenistä on kansainvälistä
työkokemusta erityyppisistä tehtävistä, ja he ovat toi-
mineet tai toimivat sekä listattujen että listaamattomien
yhtiöiden johto- tai hallitustehtävissä. Kaksi jäsenistä on
toiminut suurten kansainvälisten öljy-yhtiöiden johtoteh-
tävissä. Hallitus on myös kulttuuritaustaltaan monimuo-
toinen: jäsenet tulevat neljästä eri maasta ja puhuvat
äidinkielenään neljää eri kieltä. Naisten osuus hallituksen
jäsenistä on 33 %. Ikänsä puolesta hallituksen jäsenet
jakautuvat tasaisesti 51–68 ikävuoden välille. Hallituksen
jäsenten toimikauden pituus jakautuu seuraavasti: neljä
jäsenistä on kuulunut hallitukseen ainakin kolme vuotta
ja viisi jäsenistä alle kolme vuotta.
Hallituksen toiminta
Hallituksella tulee vuosittain olla vähintään kahdeksan
säännöllistä kokousta, joiden ajankohdat on etukäteen
määritelty. Tarvittaessa järjestetään lisäksi ylimääräisiä
kokouksia. Hallituksen puheenjohtaja tai hänen ollessa
estyneenä hallituksen varapuheenjohtaja kutsuu hallituk-
sen koolle sen jäsenen tai toimitusjohtajan pyynnöstä tai
mikäli hallituksen puheenjohtaja itse katsoo sen tarpeel-
liseksi. Kokous on päätösvaltainen, jos siihen osallistuu
yli puolet jäsenistä. Hallitus laatii itselleen toimintasuun-
nitelman varsinaisten yhtiökokousten väliseksi ajanjak-
soksi. Suunnitelma sisältää muun ohessa kokousaika-
taulun ja kussakin kokouksessa käsiteltävät tärkeimmät
asiat. Hallituksen tulee vuosittain arvioida toimintansa
tehokkuutta. Arviointi käsitellään hallituksessa tilikauden
päättymisen jälkeen. Uusille hallituksen jäsenille on jär-
jestetty perehdytysohjelma, joka kattaa kaikki yhtiön toi-
minnan kannalta olennaiset aihealueet.
Hallituksen tehtävät
Hallituksen tehtävät ja vastuut määritellään yksityiskoh-
taisesti hallituksen hyväksymässä työjärjestyksessä.
Hallituksen jäsen ei voi olla mukana päätettäessä sel-
laista asiaa, joka liittyy (i) sopimuksiin kyseisen hallituk-
sen jäsenen ja Neste-konserniin kuuluvan yhtiön välillä;
(ii) sopimuksiin Neste-konserniin kuuluvan yhtiön ja kol-
mannen osapuolen välillä, kun hallituksen jäsenellä on
sellainen olennainen etu, joka on ristiriidassa Nesteen tai
Neste-konserniin kuuluvan yhtiön edun kanssa; (iii) sopi-
muksiin Neste-konserniin kuuluvan yhtiön ja sellaisen
oikeussubjektin, jota hallituksen jäsen edustaa joko itse
tai yhdessä muiden henkilöiden kanssa, välillä. Kohtaa
(iii) ei kuitenkaan sovelleta silloin, kun Nesteen kanssa
sopimuksen solminut taho on Neste-konserniin kuuluva
yhtiö. Termi ”sopimus” käsittää tässä yhteydessä myös
kanteet sekä muut oikeusprosessit, jotka ovat seurausta
mainituista sopimuksista tai yhteydessä niihin.
2024
Vuoden 2024 varsinainen yhtiökokous vahvisti
hallituksen jäsenmääräksi kymmenen. Nykyisinä
jäseninä seuraavaan yhtiökokoukseen asti valit-
tiin jatkamaan Matti Kähkönen, John Abbott, Nick
Elmslie, Just Jansz, Heikki Malinen, Eeva Sipilä
sekä Johanna Söderström sekä uusina jäseninä
Conrad Keijzer, Pasi Laine ja Sari Mannonen. Matti
Kähkönen valittiin uudelleen hallituksen puheenjoh-
tajaksi ja Eeva Sipilä varapuheenjohtajaksi. Heikki
Malinen toimi Nesteen hallituksessa 13.6.2024
saakka, minkä jälkeen Nesteen hallitukseen kuului
yhdeksän jäsentä.
Vuonna 2024 hallitus kokoontui 18 kertaa ja osal-
listumisprosentti kokouksiin oli 92,9 %. Valintapro-
sessin, jonka tuloksena Heikki Malinen nimitettiin
yhtiön toimitusjohtajaksi 15.10.2024 alkaen, sekä
muiden johdon muutosten lisäksi hallitus keskittyi
vuonna 2024 seuraamaan strategian toteuttamista
liittyen esimerkiksi yhtiön uusiutuvaan lentopoltto-
aineeseen keskittyvän liiketoiminnan kasvun jatka-
miseen sekä yhtiön pitkän aikavälin toimintaympä-
ristön muutosten ja niiden vaikutusten arviointiin.
Hallitus seurasi myös yhtiön uusiutuvien raaka-ai-
neiden hankinnan laajentamista ja tehostamista,
jotka liittyivät myös käynnissä olevaan Rotterdamin
jalostamon laajennusprojektiin. Lisäksi vastuulli-
suusaiheet, kuten valmiuksien kehittäminen uuden
kestävyysraportointidirektiivin (CSRD) mukaista
raportointia varten, olivat hallituksen asialistalla
vuonna 2024. Edellä mainittujen ja hallituksen työ-
järjestyksessä määriteltyjen asioiden lisäksi hallitus
seurasi jatkuvasti yhtiön turvallisuuteen, taloudel-
liseen ja operatiiviseen suorituskykyyn sekä riski-
enhallintaan liittyviä aiheita. Ulkopuolinen konsultti
arvioi hallituksen työtä vuoden aikana.
9
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Hallitus, 31.12.2024
Asema
Syntymä-
vuosi Koulutus Päätoimi
Riippumaton
yhtiöstä
Riippumaton
merkittävistä
osakkeenomistajista
Henkilöstö- ja
palkitsemis-
valiokunta
Tarkastus-
valiokunta
Läsnäolo kokouksissa
Hallitus Valiokunnat
Matti Kähkönen Puheenjohtaja 1956 Diplomi-insinööri Hallitusammattilainen 18/18 1/1
John Abbott Jäsen 1960
Kemian tekniikan
kandidaatti
Hallitusammattilainen 17/18 5/5
Nick Elmslie Jäsen 1957 Kemian kandidaatti Hallitusammattilainen 18/18 5/5
Just Jansz Jäsen 1957
Kemiallisen
metallurgian tohtori
Riippumaton hallituksen
jäsen ja neuvonantaja,
toimitusjohtaja yrityksessä
Expertise Beyond Borders
17/18 5/5
Conrad Keijzer Jäsen 1968
M.Sc.
(Teollisuustekniikka)
Toimitusjohtaja, Clariant 12/15 3/4
Pasi Laine Jäsen 1963
Diplomi-insinööri,
vuorineuvos
Toimitusjohtaja, Valmet
1)
12/15 3/4
Sari Mannonen Jäsen 1966 Biokemian tohtori
Johtaja (SVP), New Business
& Hydrogen, Helen
15/15 4/4
Eeva Sipilä Jäsen 1973
Kauppatieteiden
maisteri
Metso Oyj:n talous- ja
rahoitusjohtaja ja
varatoimitusjohtaja
18/18 5/5
Johanna Söderström Jäsen 1971
Kauppatieteiden
maisteri
Tyson Foodsin
henkilöstöjohtaja
1)
18/18 5/5
Hallituksen jäsenten osakeomistukset on esitetty ansioluetteloiden yhteydessä. Hallituksen jäsenten palkkiot on esitetty vuosikertomuksen palkitsemisraportissa.
1)
Päätoimi päättynyt vuonna 2024.
10
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Matti Kähkönen
(s. 1956)
Diplomi-insinööri
Hallituksen puheenjohtaja vuodesta 2018
Hallituksessa vuodesta 2017
Riippumaton jäsen
Senior Advisor, Metso Oyj 2017–2019. Toimitusjohtaja,
Metso Oyj 2011–2017. Varatoimitusjohtaja ja
toimitusjohtajan sijainen, Metso Oyj 2010–2011.
Toimitusjohtaja, Kaivos- ja maanrakennustekniikka,
Metso Oyj 2008–2011. Toimitusjohtaja, Metso Minerals
2006–2008. Toimitusjohtaja, Metso Automation 2001–
2006. Divisioonajohtaja, Metso Automation, Field Systems
1999–2001. Ennen vuotta 1999 useita päällikkö- ja
kehitystehtäviä Neles-Jamesburyllä ja Rauma-Repolassa.
Kemiran hallituksen puheenjohtaja 2022–.
Osakeomistus Neste Oyj:ssä 31.12.2024:
16 282 osaketta.
1)
John Abbott
(s. 1960)
B.Sc. First Class Honours,
Chemical Engineering (kemiantekniikka)
Hallituksessa vuodesta 2021
Riippumaton jäsen
Downstream-liiketoiminnasta vastaava johtaja ja
johtoryhmän jäsen, Royal Dutch Shell 2013–2019.
Johtaja, Global Manufacturing, Shell 2012–2013.
Johtaja, Upstream Americas Heavy Oil -liiketoiminta,
Shell, Calgary, Kanada 2008–2012. Varapääjohtaja,
Manufacturing (Refining and Chemicals) Excellence
and Support -yksikkö, Shell, Houston, Yhdysvallat
2006–2008. Useita tehtäviä Shellillä Iso-Britanniassa,
Singaporessa, Thaimaassa, Alankomaissa, Kanadassa ja
Yhdysvalloissa, pääasiassa Global Manufacturing (Refining
and Chemicals) -yksikössä, sekä hankinnan, kaupan ja
jakelun alueilla 1981–2006. Vuonna 1994 lisäksi lyhyt
komennus Iso-Britannian hallinnossa. Johtaja (toimivaan
johtoon kuulumaton), Fiat Chrysler Automobiles 2018–
2021. Vanhempi johtaja (toimivaan johtoon kuulumaton),
Intercontinental Exchange (ICE) Futures Europe 2021–.
Johtaja (toimivaan johtoon kuulumaton), ICE Clear Europe
2023–. Nesteen tarkastusvaliokunnan jäsen.
Osakeomistus Neste Oyj:ssä 31.12.2024:
1 822 osaketta.
1)
Nick Elmslie
(s.1957)
Kemian kandidaatti
Hallituksessa vuodesta 2020
Riippumaton jäsen
Johtaja, BP Global Petrochemicals Shanghai
2011–2015. Controller, rahoitusjohtaja, BP Downstream
2006–2011. Useita johtajatason tehtäviä BP:llä, ml.
Acetyls-liiketoiminnan johtaja, Chemicals Strategy
-liiketoimintayksikön johtaja ja Polymers & Olefins
-yksikön talous- ja rahoitusjohtaja 1992–2006. Useita eri
tehtäviä BP:llä 1978–1992. 3FBio Ltd hallituksen jäsen ja
sijoittaja 2017–, puheenjohtaja 2023–. OTI Greentech AG
hallintoneuvoston jäsen 2017–. Fosroc Group Holdings
Limited hallituksen jäsen 2009–. Nesteen henkilöstö- ja
palkitsemisvaliokunnan jäsen.
Osakeomistus Neste Oyj:ssä 31.12.2024:
3 822 osaketta.
1)
Hallituksen jäsenet
1)
Osakeomistus Neste Oyj:ssä: omat omistukset ja määräysvaltayhteisöt.
11
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Hallituksen jäsenet
Pasi Laine
(s. 1963)
Diplomi-insinööri, vuorineuvos
Hallituksessa vuodesta 2024
Riippumaton jäsen
Toimitusjohtaja, Valmet 2014–08/2024.
Varatoimitusjohtaja, toimitusjohtajan sijainen sekä johtaja,
Massa, paperi ja voimantuotanto -segmentti, Metso
2011–2013. Johtoryhmän jäsen, Metso 2006–2013.
Useita muita johtotason tehtäviä, Metso 1998–2011.
Toimitusjohtaja, Elsag Bailey Hartmann & Braun Oy
1996–1998. Useita tehtäviä Suomessa, Kanadassa,
Saksassa ja Yhdistyneissä kuningaskunnissa, Valmet
1988–1996. Hallituksen puheenjohtaja, Keskinäinen
Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen 2020–. Konecranesin
hallituksen jäsen 2022–, puheenjohtaja 2024–.
Nesteen henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunnan jäsen.
Osakeomistus Neste Oyj:ssä 31.12.2024:
1 038 osaketta.
1)
1)
Osakeomistus Neste Oyj:ssä: omat omistukset ja määräysvaltayhteisöt.
Conrad Keijzer
(s. 1968)
M.Sc. (Teollisuustekniikka)
Hallituksessa vuodesta 2024
Riippumaton jäsen
Toimitusjohtaja, Clariant, Sveitsi 2021–. Toimitusjohtaja ja
johtaja, Imerys, Ranska 2018–2019. Johtoryhmän jäsen ja
johtaja, Performance Coatings -liiketoiminta, AkzoNobel,
Hollanti 2013–2018. Useita muita liiketoiminnan
johtotason tehtäviä Hollannissa, Saksassa, Espanjassa,
Yhdysvalloissa ja Meksikossa, AkzoNobel 1994–2013.
Hallituksen jäsen, osakkeenomistajien nimitystoimikunnan
puheenjohtaja, European Chemical Industry Council
(Cefic) 2022–. Hallituksen jäsen, American Chemistry
Council (ACC) 2022–. Nesteen tarkastusvaliokunnan
jäsen.
Osakeomistus Neste Oyj:ssä 31.12.2024:
1 038 osaketta.
1)
Just Jansz
(s. 1957)
Kemiallisen metallurgian tohtori,
mineraalitekniikan diplomi-insinööri
Hallituksessa vuodesta 2022
Riippumaton jäsen
Riippumaton hallituksen jäsen ja neuvonantaja 2011–.
Toimitusjohtaja yrityksessä Expertise Beyond Borders
2011–. Technology-liiketoiminnan johtaja, Basell /
LyondellBasell 2004–2010. Advanced Polyolefins
-liiketoiminnan johtaja, Basell 2001–2004. Useita
päällikkötehtäviä Shellin tytäryhtiöissä 1989–2000.
Nesteen tarkastusvaliokunnan jäsen.
Osakeomistus Neste Oyj:ssä 31.12.2024:
1 822 osaketta.
1)
12
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Johanna Söderström
(s. 1971)
Kauppatieteiden maisteri
Hallituksessa vuodesta 2020
Riippumaton jäsen
Henkilöstöjohtaja, Tyson Foods 2020–2024.
Henkilöstöjohtaja, Dow Chemical Company 2014–2019.
Johtaja, Henkilöstöjohtamisen keskus, Dow Chemical
Company 2012–2014. Useita johtotason HR-tehtäviä,
Dow Chemical Company, Dow Europe GmbH ja Dow
Chemical Handels- und Vertriebsgesellschaft mbH
2007–2012. Johtaja, Global Compensation & Benefits,
Huhtamäki Oyj 2006–2007. Useita asiantuntija-
ja johtotason tehtäviä, Dow Europe GmbH, Dow
Chemical Handels- und Vertriebsgesellschaft mbH ja
Dow Suomi Oy 1999–2006. Ennen vuotta 1999 useita
tehtäviä, Oy L M Ericsson Ab. Nesteen henkilöstö- ja
palkitsemisvaliokunnan puheenjohtaja.
Osakeomistus Neste Oyj:ssä 31.12.2024:
4 822 osaketta.
1)
Eeva Sipilä
(s. 1973)
Kauppatieteiden maisteri, CEFA
Hallituksen varapuheenjohtaja vuodesta 2023
Hallituksessa vuodesta 2022
2)
Riippumaton jäsen
Nesteen talous- ja rahoitusjohtaja ja johtoryhmän jäsen
viimeistään 1.5.2025 alkaen. Talous- ja rahoitusjohtaja ja
varatoimitusjohtaja, Metso Oyj 2016–2025 (Metso Outotec
Oyj 2020–2023). Talous- ja rahoitusjohtaja, Cargotec
Oyj 2008–2016. Viestintä- ja sijoittajasuhdejohtaja,
Cargotec Oyj 2005–2008. Useita eri tehtäviä Metso Oyj,
Mandatum ja Arkwright AB 1997–2005. Hallintoneuvoston
jäsen, Varma 2021–. Nesteen tarkastusvaliokunnan
puheenjohtaja.
Osakeomistus Neste Oyj:ssä 31.12.2024:
3 198 osaketta.
1)
Kimmo Viertola
(s. 1961)
Kauppatieteiden maisteri
Hallituksessa vuodesta 2023
Ei työ-/toimisuhteensa vuoksi ole riippumaton
yhtiön merkittävästä osakkeenomistajasta
(Suomen valtio)
– Hallituksen jäsen 27.3.2024 asti.
Heikki Malinen
(s. 1962)
Kauppatieteiden maisteri, MBA (Harvard)
Hallituksessa vuodesta 2023
Riippumaton jäsen
– Hallituksen jäsen 13.6.2024 asti.
Muut hallituksen jäsenet
vuoden 2024 aikana
Hallituksen jäsenet
Sari Mannonen
(s. 1966)
Biokemian tohtori
Hallituksessa vuodesta 2024
Riippumaton jäsen
Johtaja (SVP), New Business & Hydrogen, Helen
2024–. Johtaja (SVP), Solutions Business & Portfolio
Development, Helen 2020–2024. Johtaja (VP), UPM
Biofuels 2016–2019. Useita johtotason tehtäviä, UPM
Biofuels & Living 2011–2016. Johtaja (SVP), Corporate
Sales & Customer Management, Lindström 2007–2009.
Johtaja (VP), Sales & Marketing, Biohit 2002–2007.
Useita johtotason tehtäviä, Biohit 1995–2001. Partneri,
Hallituspartnerit Helsinki – Board Professionals Finland
2019–. Hallituksen jäsen, LUT yliopisto, Lappeenranta
& Lahti, Centre for Separation Technology (CST) 2020–.
Hallituksen jäsen, Geonova 2022–2024. Hallituksen jäsen,
Helen Aurinkopuisto Kalanti Oy & Kalanti Grid Oy 2022–.
Korkian hallituksen jäsen 2022–, varapuheenjohtaja
2024–. Hallituksen jäsen, World Energy Council, WEC
Suomi 2022–. Jäsen, Director’s Institute Finland (DIF) –
Hallitusammattilaiset ry. 2023–. Nesteen henkilöstö- ja
palkitsemisvaliokunnan jäsen.
Osakeomistus Neste Oyj:ssä 31.12.2024:
1 038 osaketta.
1)
1)
Osakeomistus Neste Oyj:ssä: omat omistukset ja määräysvaltayhteisöt.
2)
Eeva Sipilä ilmoitti eroavansa yhtiön hallituksesta 13.2.2025.
13
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä Riskienhallinta Palkitsemisraportti
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Hallituksen valiokunnat
Hallitus on muodostanut keskuudestaan tarkastus-
valiokunnan ja henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunnan.
Valiokuntien kokoukset ovat päätösvaltaisia, jos nii-
hin osallistuu enemmän kuin kaksi valiokunnan jäsentä,
puheenjohtaja mukaan lukien. Valiokuntien jäsenet vali-
taan hallituksen jäsenten keskuudesta vuoden toimikau-
deksi. Hallitus on hyväksynyt kummallekin valiokunnalle
työjärjestyksen, jossa määritellään tehtävät ja vastuut.
Valiokunnan puheenjohtaja määrittää jäsenten kanssa
kokousten määrän ja aikataulun. Lisäksi hallitus voi aset-
taa valiokuntia tarpeen mukaan esimerkiksi merkittäviin
investointihankkeisiin tai muihin erityistehtäviin. Valio-
kuntakokouksia on vähintään kaksi vuodessa. Kumpi-
kin valiokunta raportoi säännöllisesti kokouksistaan hal-
litukselle. Raportti sisältää yhteenvedon valiokunnalle
osoitetuista tehtävistä ja niiden hoitamisesta. Valiokun-
nat tekevät vuosittain toiminnastaan itsearviointiraportin
hallitukselle.
Tarkastusvaliokunta
Tarkastusvaliokunta koostuu työjärjestyksensä mukai-
sesti vähintään kolmesta hallituksen jäsenestä, jotka
ovat riippumattomia yhtiöstä ja sen tytäryhtiöistä ja joista
vähintään yksi on riippumaton Nesteen merkittävistä
osakkeenomistajista. Jäsenillä tulee olla riittävät tiedot
kirjanpitokäytännöistä, taloudellisten raporttien valmis-
telusta ja lakisääteisestä kestävyysraportoinnista sekä
muu hallituksen määrittelemä pätevyys. Tarkastusvalio-
kunnalla on tarpeen mukaan lupa käyttää ulkopuolisia
konsultteja tai asiantuntijoita.
Tehtävät
Tarkastusvaliokunta vastaa yhtiön taloudellisen rapor-
toinnin ja kestävyysraportoinnin prosessien valvonnasta,
sisäisen valvonnan, riskienhallinnan ja tilintarkastuksen
seurannasta sekä tilintarkastajan riippumattomuuden ja
tilintarkastuksen oheispalvelujen arvioinnista. Tarkastus-
valiokunnan tehtävät ja vastuut määritellään yksityiskoh-
taisesti hallituksen hyväksymässä työjärjestyksessä.
2024
Tarkastusvaliokuntaan ovat 27.3.2024 alkaen kuu-
luneet Eeva Sipilä (puheenjohtaja), John Abbott,
Conrad Keijzer, Heikki Malinen ja Just Jansz. Vuo-
den 2024 aikana tarkastusvaliokunta kokoontui 5
kertaa. Jäsenten osallistumisprosentti kokouksiin
oli 95,2 %. Heikki Malinen toimi Nesteen tarkas-
tusvaliokunnassa 13.6.2024 saakka, minkä jäl-
keen Nesteen tarkastusvaliokuntaan kuului neljä
jäsentä.
Työjärjestyksensä mukaisesti tarkastusvalio-
kunta valvoi ja arvioi vuonna 2024 ulkoisen ja sisäi-
sen tarkastuksen tehtäviä sekä yhtiön taloudel-
lista raportointia ja valmiuksien kehittämistä uuden
kestävyysraportointidirektiivin (CSRD) mukaista
raportointia varten. Tarkastusvaliokunta keskittyi
myös riskienhallintaan, erityisesti markkinaympä-
ristön muutoksiin ja yhtiön taloudelliseen asemaan
liittyen. Lisäksi tarkastusvaliokunta seurasi esimer-
kiksi tietojärjestelmiin, kyberturvallisuuteen ja vaati-
mustenmukaisuuden kehittämiseen liittyviä asioita
sekä laki- ja veroasioita.
Henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunta
Henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunta koostuu hallituksen
puheenjohtajasta ja vähintään kahdesta muusta yhtiön
johtoon kuulumattomasta hallituksen jäsenestä.
Tehtävät
Henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunta vastaa yhtiön palkit-
semisperiaatteiden ja -käytäntöjen valmistelusta, osaa-
misen johtamisen ja kehittämisen prosessin arvioinnista
sekä yhtiön toimitusjohtajan ja ylimpään johtoon kuulu-
vien johtajien palkitsemisen suunnittelusta ja seuraaja-
suunnittelusta. Henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunnan
tehtävät ja vastuut määritellään yksityiskohtaisesti halli-
tuksen hyväksymässä työjärjestyksessä.
2024
Henkilöstö- ja palkitsemisvaliokuntaan ovat
27.3.2024 alkaen kuuluneet Johanna Söderström
(puheenjohtaja), Nick Elmslie, Pasi Laine ja Sari
Mannonen. Henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunta
kokoontui vuoden 2024 aikana 5 kertaa, ja jäsen-
ten osallistumisprosentti kokouksiin oli 95,0 %.
Vuonna 2024 henkilöstö- ja palkitsemisvalio-
kunta jatkoi keskittymistä yhtiön palkitsemisen
kokonaisvaltaiseen arviointiin ja kehittämiseen sekä
osaamisen ja kyvykkyyksien johtamisen kehittämi-
seen yhtiön operatiivisten ja strategisten tavoittei-
den tukemiseksi. Henkilöstö- ja palkitsemisvalio-
kunta keskittyi pitkän aikavälin kannustinohjelman
uusimiseen suorituspohjaisen palkitsemisen vah-
vistamiseksi ja uuden toimitusjohtajan palkitsemi-
seen. Lisäksi työjärjestyksessä esitettyjen muiden
tehtäviensä mukaisesti henkilöstö- ja palkitsemis-
valiokunta seurasi meneillään ollutta suoritusjak-
soa 2024 ja vuoden 2023 tuloksiin perustuvaa
palkitsemista. Henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunta
on myös seurannut henkilöstön sitoutuneisuuden
tasoa yhtiön Pulse-kyselyjen tulosten perusteella.
Toimitusjohtaja
Nesteen toimitusjohtaja 15.10.2024 lähtien, Heikki Mali-
nen (s. 1962, kauppatieteiden maisteri, MBA (Harvard)),
johtaa yhtiön liiketoimintaa osakeyhtiölain sekä yhtiön
hallituksen antamien ohjeiden mukaisesti. Toimitusjoh-
taja hoitaa yhtiön juoksevaa hallintoa hallituksen anta-
mien ohjeiden ja määräysten mukaisesti sekä vastaa
siitä, että yhtiön kirjanpito on lainmukainen ja varainhoito
luotettavalla tavalla järjestetty.
Nesteen entinen toimitusjohtaja (2022–2024) Matti
Lehmus (s. 1974, eMBA, diplomi-insinööri) toimi Nes-
teen toimitusjohtajana 14.10.2024 saakka ja toimi sen
jälkeen yhtiön ja sen johdon neuvonantajana marras-
kuun 2024 puoliväliin asti.
Hallitus nimittää toimitusjohtajan. Hallitus arvioi toimi-
tusjohtajan suoritusta vuosittain ja päättää hänen palkit-
semisestaan henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunnan esi-
tyksen pohjalta. Toimitusjohtajan palkitsemiseen liittyvät
tiedot on esitetty vuoden 2024 palkitsemisraportissa.
Konsernin johtoryhmä
Nesteen johtoryhmä (Neste Leadership Team, NLT)
avustaa toimitusjohtajaa yhtiön johtamisessa se
yhtiön strategisten ja operatiivisten tavoitteiden toteut-
tamisessa. Johtoryhmän jäsenet nimittää hallitus. Joh-
toryhmä kokoontuu säännöllisesti, keskimäärin kerran
kuussa. Johtoryhmän palkitsemiseen liittyvät tiedot on
esitetty verkkosivuillamme osoitteessa neste.com/fi-fi.
2024
Johtoryhmä kokoontui vuoden aikana 12 kertaa
ja kokoontui säännöllisesti myös kokousten ulko-
puolella tiettyjen asioiden tiimoilta.
Sen lisäksi, että Nesteen johtoryhmä tuki toi-
mitusjohtajaa tämän yleisten tehtävien suoritta-
misessa, johtoryhmä seurasi säännöllisesti yhtiön
turvallisuuteen, taloudelliseen tulokseen ja toimin-
taan liittyviä asioita. Vuonna 2024 johtoryhmä jatkoi
strategian toteuttamista. Strategisiin painopistea-
lueisiin kuuluivat muun muassa kasvualueet, kuten
yhtiön uusiutuvan lentopolttoaineen liiketoiminnan
kasvun jatkaminen, sekä tehokkuuden paranta-
miseen tähtäävät aloitteet. Johtoryhmä keskittyi
myös yhtiön uusiutuvien raaka-aineiden hankin-
nan laajentamiseen ja tehostamiseen, jotka liittyi-
vät myös meneillään olevaan Rotterdamin jalos-
tamon laajennusprojektiin. Lisäksi lukuisiin muihin
asioihin kiinnitettiin erityistä huomiota, kuten uuden
kestävyysraportointidirektiivin (CSRD) mukaisten
raportointivalmiuksien kehittämiseen osana vas-
tuullisuusasioita sekä kyberturvallisuuteen ja mui-
hin vaatimustenmukaisuuteen liittyviin asioihin.
14
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Heikki Malinen
(s. 1962)
Toimitusjohtaja
Kauppatieteiden maisteri, MBA (Harvard), vuorineuvos
Nesteen toimitusjohtaja 15.10.2024 alkaen
Tullut yhtiön palvelukseen lokakuussa 2024.
Nesteen toimitusjohtaja. Johtaa Uusiutuvat tuotteet
-liiketoiminta-aluetta. Toiminut aiemmin Outokumpu
Oyj:n toimitusjohtajana 2020–09/2024, Posti Group
Oyj:n konsernijohtajana 2012–2019, Pöyry Oyj:n
toimitusjohtajana 2008–2012, UPM-Kymmene Oyj:n
strategiajohtajana, johtajiston jäsenenä 2006–2008,
UPM North American toimitusjohtajana 2004–2005,
UPM North American myyntijohtajana 2002–2003,
Jaakko Pöyry Consultingin partnerina New Yorkissa,
Yhdysvalloissa 2000–2001 sekä useissa johto- ja
päällikkötehtävissä mm. McKinsey & Co:lla ja UPM:llä
1986–1999. Varapuheenjohtaja, Elinkeinoelämän
keskusliitto EK 2023–. Varapuheenjohtaja,
Teknologiateollisuus ry 2023–. Neste Oyj:n hallituksen
jäsen 2023–06/2024.
Osakeomistus Neste Oyj:ssä 31.12.2024:
1 895 osaketta.
1)
Markku Korvenranta
(s. 1966)
Johtaja, Öljytuotteet
2)
, sekä Operatiivinen johtaja
Diplomi-insinööri, tuotantotalous
Johtoryhmän jäsen vuodesta 2021
Tullut yhtiön palvelukseen 2021. Toimii Öljytuotteet-
liiketoiminta-alueen johtajana ja Operatiivisena johtajana.
Ennen johtoryhmäroolejaan Nesteellä toiminut mm.
Group Portfolio Developmentin johtajana Marquard &
Bahlsilla Saksassa 2019–2021, Borealis Base Chemicalsin
johtajana ja johtoryhmän jäsenenä Itävallassa 2010–2018
ja sitä ennen eri johto- ja päällikkötehtävissä Borealiksella
Itävallassa, Suomessa, Tanskassa ja Belgiassa
1994–2010. Toiminut myös useissa eri tehtävissä
Neste Chemicalsin palveluksessa 1990–1994. Oiltankingin
hallituksen jäsen Saksassa 2021–. Kemianteollisuus ry:n
hallituksen puheenjohtaja 2022–2024.
Osakeomistus Neste Oyj:ssä 31.12.2024:
2 073 osaketta.
1)
Johtoryhmän jäsenet
Hannele Jakosuo-Jansson
(s.1966)
Johtaja, henkilöstö ja kulttuuri
Diplomi-insinööri
Johtoryhmän jäsen vuodesta 2006
Tullut yhtiön palvelukseen 1990. Vastuussa henkilöstöstä,
turvallisuudesta, viestinnästä, brändistä, vastuullisuudesta
ja yhteiskuntasuhteista. Ennen johtoryhmäroolejaan
Nesteellä toiminut mm. Öljynjalostuksen henkilöstö-
johtajana 2004–2005 ja laboratorio- ja tutkimuspäällikkönä
yhtiön Teknologiakeskuksessa 1998–2004.
Kemianteollisuus ry:n Osaamis- ja vetovoimavaliokunnan
puheenjohtaja 2010–. Elinkeinoelämän keskusliitto
EK:n Osaava työvoima -valiokunnan jäsen
2017–, puheenjohtaja 2024–. Finnair Oyj:n hallituksen
jäsen ja henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunnan
puheenjohtaja 2021–. Directors’ Institute of Finland,
Senior Advisor (johtava asiantuntija) 2023–.
Osakeomistus Neste Oyj:ssä 31.12.2024:
39 050 osaketta.
1)
Matti Lehmus
(s. 1974)
eMBA, diplomi-insinööri
Toimitusjohtaja ja johtoryhmän
puheenjohtaja vuodesta 2022
14.10.2024 asti
– Jättänyt tehtävänsä Nesteen
toimitusjohtajana 14.10.2024.
Katja Wodjereck
(s. 1976)
eMBA, liiketalouden maisteri
Johtaja, Uusiutuvat tuotteet -liiketoimintayksikkö
Johtoryhmän jäsen vuodesta 2023 8.5.2024 asti
– Jättänyt tehtävänsä Nesteen johtoryhmässä
8.5.2024 jatkaakseen uraansa yhtiön
ulkopuolella.
Bart Leenders
(s. 1969)
Konetekniikan diplomi-insinööri
Johtaja, Teknologia ja projektit
Johtoryhmän jäsen vuodesta 2023
28.10.2024 asti
– Jättänyt tehtävänsä Nesteen johtoryhmässä
28.10.2024 ilmoitetun uuden johtoryhmän
nimityksen myötä.
Carl Nyberg
(s. 1979)
Kauppatieteiden maisteri
Johtaja, Uusiutuvien toimitusketju ja
vastuullisuus
Väliaikainen johtaja, Uusiutuvat tuotteet
-liiketoimintayksikkö 8.5.2024–28.10.2024
Johtoryhmän jäsen vuodesta 2019
28.10.2024 asti
– Jättänyt tehtävänsä Nesteen johtoryhmässä
28.10.2024 ilmoitetun uuden johtoryhmän
nimityksen myötä, Nesteen laajennetun
johtoryhmän jäsen.
Christian Ståhlberg
(s. 1974)
Oikeustieteen kandidaatti
Lakiasiainjohtaja
Johtoryhmän jäsen vuodesta 2017
28.10.2024 asti
– Jättänyt tehtävänsä Nesteen johtoryhmässä
28.10.2024 ilmoitetun uuden johtoryhmän
nimityksen myötä, Nesteen laajennetun
johtoryhmän jäsen.
Martti Ala-Härkönen
(s. 1965)
Kauppatieteiden tohtori, tekniikan lisensiaatti
Talous- ja rahoitusjohtaja, strategia ja IT
Johtoryhmän jäsen vuodesta 2022
28.10.2024 asti
– Jättänyt tehtävänsä Nesteen johtoryhmässä
28.10.2024 ilmoitetun uuden johtoryhmän
nimityksen myötä, jatkaa uraansa yhtiön
ulkopuolella.
Muut johtoryhmän jäsenet vuonna 2024
1)
Osakeomistus Neste Oyj:ssä: omat omistukset ja määräysvaltayhteisöt.
2)
Markku Korvenranta toimi Öljytuotteet-liiketoiminnan johtajana 13.2.2025 asti.
15
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä Riskienhallinta Palkitsemisraportti
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
2024
Vuoden 2024 varsinaisessa yhtiökokouksessa
yhtiön tilintarkastajaksi valittiin tilintarkastusyh-
teisö KPMG Oy Ab päävastuullisena tilintarkas-
tajana KHT Leenakaisa Winberg. Varsinaiseen
tilintarkastukseen liittyvät palkkiot olivat vuonna
2024 yhteensä 1,8 miljoonaa euroa, tilintarkasta-
jan lausunnot 0,2 miljoonaa euroa sisältäen kestä-
vyysraportin varmentamisen ja muista palveluista
maksetut palkkiot yhteensä 0,8 miljoonaa euroa.
Kestävyysraportoinnin varmennukseen liittyvät
palkkiot on eritelty tarkemmin kestävyysraportoin-
nin varmentajaa koskevassa osiossa.
Kestävyysraportoinnin varmentaja
Osakkeenomistajat valitsevat vuosittain varsinaisessa
yhtiökokouksessa yhtiölle kestävyysraportoinnin var-
mentajan. Kestävyysraportoinnin varmentajan toimikausi
päättyy ensimmäisen vaalia seuraavan varsinaisen yhtiö-
kokouksen päätyttyä.
Kestävyysraportoinnin varmentajan tehtävänä on nii-
den hallituksen toimintakertomukseen sisältyvien tietojen
tarkastus, jotka yhtiö on esittänyt kestävyysraporttinaan.
2024
Vuoden 2024 varsinaisessa yhtiökokouksessa
yhtiön kestävyysraportoinnin varmentajaksi valit-
tiin tilintarkastusyhteisö KPMG Oy Ab päävastuul-
lisena kestävyysraportoinnin varmentajana KHT
Leenakaisa Winberg. Kestävyysraportoinnin var-
mennukseen liittyvät palkkiot olivat vuonna 2024
yhteensä 0,1 miljoonaa euroa ja muista palveluista
maksetut palkkiot yhteensä 0,1 miljoonaa euroa.
Sisäinen tarkastus
Nesteen sisäinen tarkastus on riippumaton ja objektiivi-
nen varmennus- ja konsultointitoiminto, joka on suunni-
teltu tuottamaan lisäarvoa Nesteelle ja parantamaan sen
toimintaa. Sisäinen tarkastus on osa Nesteen ohjaus- ja
hallintojärjestelmää, ja se tukee organisaatiota tuotta-
malla järjestelmällisesti arvioita yhtiön hallinto-, riskien-
hallinta- ja valvontaprosessien tehokkuudesta ja suosi-
tuksia näiden prosessien parantamiseksi.
Sisäisen tarkastuksen toiminta koostuu riippumat-
tomista sisäisistä tarkastuksista, joiden tarkoituksena
on tuottaa Nesteen tarkastusvaliokunnalle ja johdolle
arvioita Nesteen hallinto-, riskienhallinta- ja valvonta-
prosessien riittävyydestä ja tehokkuudesta. Sisäisissä
tarkastuksissa mm. arvioidaan olemassa olevia riski-
enhallintakäytäntöjä, merkittävien riskien tunnistamista
ja niiden hallinnan asianmukaisuutta, tärkeimpien poli-
tiikkojen ja ohjeiden olemassaoloa ja niiden dokumen-
toinnin ja toteutuksen tehokkuutta. Lisäksi arvioidaan,
mahdollistavatko organisaatiorakenteet ja hallintomallit
tehokkaan päätöksenteon ja ohjausjärjestelmän, ovatko
roolit ja vastuut selvät ja vastaavatko toiminnan ja ohjel-
mien tulokset määriteltyjä tavoitteita.
Sisäinen tarkastustoiminta perustuu vuosittain laa-
dittavaan tarkastussuunnitelmaan. Nesteen strategiset
tavoitteet, tärkeimmät hankkeet ja tunnistetut riskit ovat
keskeisiä tarkastussuunnitelman laadinnassa. Sisäisen
tarkastuksen johtaja raportoi säännöllisesti johdolle ja hal-
lituksen tarkastusvaliokunnalle tarkastussuunnitelmaan
sisällytetyistä toimenpiteistä. Raportointi sisältää jatku-
vaan kehitykseen ja riskien minimointiin tähtäävät suosi-
tukset sekä organisaatioiden laatimat toimintasuunnitel-
mat toimintojen kehittämiseksi ja riskien minimoimiseksi.
Sisäinen tarkastus toteuttaa myös erikseen johdon
tai tarkastusvaliokunnan kanssa sovittavia erityistoi-
meksiantoja. Väärinkäytösten selvittämiseen perustetun
ryhmän (Investigation Group) jäsenenä sisäisen tarkas-
tuksen johtaja osallistuu väärinkäytösepäilyjen ja epäil-
tyjen Nesteen politiikkojen ja periaatteiden sekä lakien
ja määräysten rikkomisten tutkintaan. Tehokkaan ja
lisäarvoa tuottavan prosessin varmistamiseksi sisäi-
nen tarkastus tekee tiivistä yhteistyötä Nesteen muiden
varmennustoimintojen (riskienhallinta, sisäinen valvonta
ja compliance) ja ylimmän johdon kanssa ja jakaa par-
haita käytäntöjä prosessien ja hallinnon näkökulmasta.
Nesteen sisäinen tarkastus noudattaa IIA:n (Institute
of Internal Auditors) sisäisen tarkastuksen kansainvälisiä
ammattistandardeja. 28. lokakuuta 2024 asti sisäinen
tarkastus raportoi suoraan hallituksen tarkastusvaliokun-
nalle ja hallinnollisesti toimitusjohtajalle. Nesteen uuden
johtoryhmän nimittämisen jälkeen, 28. lokakuuta 2024
eteenpäin, sisäinen tarkastus raportoi suoraan hallituk-
sen tarkastusvaliokunnalle ja hallinnollisesti talousjohta-
jalle. Hallitus hyväksyy sisäisen tarkastuksen toiminta-
ohjeen ja tarkastussuunnitelman. Sisäisen tarkastuksen
toimintaohjeessa kuvataan sisäisen tarkastuksen asema,
toimintamalli, prosessi ja raportointisuhteet. Sisäisellä
tarkastuksella on vuosittain tarkastusvaliokunnan jäsen-
ten ja puheenjohtajan kanssa ainakin yksi tapaaminen
ilman johdon läsnäoloa. Nesteen sisäisen tarkastuksen
johtaja on vastuussa sisäisen tarkastuksen toimintaoh-
jeessa määritellystä sisäisestä tarkastustoiminnasta.
2024
Sisäinen tarkastus suoritti vuoden 2024 sisäi-
sen tarkastuksen toimintasuunnitelman mukaiset
sisäiset tarkastukset ja raportoi havainnot johdolle
ja hallituksen tarkastusvaliokunnalle. Sisäisen tar-
kastuksen toiminto vahvisti yhteistyötään muiden
Nesteen varmennustoimintojen, kuten vaatimus-
tenmukaisuuden (compliance), riskienhallinnan ja
sisäisen valvonnan, kanssa tehostaakseen var-
mennustoimintojen toiminnan kattavuutta sekä
raportointia johdolle.
Vuonna 2024 tarkastuksen painopistealueita
olivat Nesteen strategiset investoinnit, tärkeimmät
riskit ja keskeiset liiketoimintaprosessit, mukaan
lukien esimerkiksi kyberturvallisuus, EU:n kestä-
vyysraportointidirektiivin mukainen raportointi, Rot-
terdamin laajennusprojekti ja Nesteen ulkomaisten
tytäryhtiöiden toiminta Yhdysvalloissa, Intiassa ja
Brasiliassa.
Konsernin laajennettu johtoryhmä
2.12.2024 alkaen Nesteen laajennettu johtoryhmä (NELT)
koostuu Nesteen johtoryhmän (NLT) jäsenistä ja muista
nimetyistä johtajista.
Keskeisenä tehtävänä on tukea yhtiön pitkän aikavä-
lin strategista päätöksentekoa ja arvonluontia sekä var-
mistaa yhtiön strategisten päätösten yhdenmukaisuus ja
toimeenpano läpi organisaation.
Laajennetun johtoryhmän (NELT) jäsenet:
Heikki Malinen, Toimitusjohtaja (johtoryhmän
puheenjohtaja)
Markku Korvenranta, Öljytuotteet -liiketoiminnan
johtaja ja operatiivinen johtaja (COO)
Eeva Sipilä, Talous- ja rahoitusjohtaja (Anssi
Tammilehto vt. talous- ja rahoitusjohtaja)
Hannele Jakosuo-Jansson, Johtaja, henkilöstö ja
kulttuuri
Carl Nyberg, Kaupallinen johtaja, Uusiutuvat tuotteet
Sami Oja, johtaja, Öljytuotteiden toimitusketju,
hankinta ja trading
Anssi Tammilehto, Johtaja, strategia, M&A ja
sijoittajasuhteet
Lars Peter Lindfors, Johtaja, T&K ja teknologia
Hanna Maula, Johtaja, viestintä, vastuullisuus ja
yhteiskuntasuhteet
Christian Ståhlberg, Lakiasiainjohtaja
Tilintarkastaja
Osakkeenomistajat valitsevat vuosittain varsinaisessa
yhtiökokouksessa yhtiölle tilintarkastajan. Tilintarkas-
tajan toimikausi päättyy ensimmäisen vaalia seuraavan
varsinaisen yhtiökokouksen päätyttyä.
Tilintarkastajan tehtävänä on yhtiön kirjanpidon, tilin-
päätöksen sekä hallinnon tarkastus. Tilintarkastus-
kertomus kattaa konsernitilinpäätöksen ja emoyhtiön
tilinpäätöksen. Tilintarkastuskertomus on esitetty vuosi-
kertomuksen tilinpäätösosiossa.
16
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä Riskienhallinta Palkitsemisraportti
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Compliance-toiminto
Neste on sitoutunut korkeisiin eettisiin standardeihin ja
harjoittaa liiketoimintaansa lakien, määräysten ja yleisesti
hyväksytyn hallintotavan mukaisesti. Nesteen eettiset
säännöt muodostavat kehyksen Nesteen maailmanlaa-
juiselle liiketoiminnalle ja vahvistavat eettisiä käytäntöjä,
jotka ohjaavat Nesteen työntekijöitä heidän päivittäisissä
liiketoimissaan ja päätöksenteossaan. Neste edellyt-
tää myös toimittajiensa ja muiden liikekumppaneidensa
noudattavan soveltuvia lakeja ja vastaavia eettisiä liike-
toimintakäytäntöjä, jotka on määritelty eettisissä sään-
nöissä. Nämä on tarkemmin kuvattu Nesteen eettisissä
säännöissä toimittajille. Lisätietoja Nesteen eettisistä
säännöistä on englanniksi julkaistussa vuosikatsauk-
sessa ja Nesteen verkkosivuilla.
Nesteen Compliance-toiminnon tavoitteena on kehit-
tää, määritellä, fasilitoida ja valvoa vaatimustenmukai-
suuskäytäntöjä ja -ohjelmia. Niiden tarkoituksena on
varmistaa, että Nesteen organisaatioilla on maailmanlaa-
juisesti käytössään tehokkaat järjestelmät ja prosessit,
joilla tunnistetaan, ehkäistään, havaitaan sekä korjataan
rikkomuksia soveltuvien lakien, määräysten ja Nesteen
sisäisten sääntöjen mukaisesti. Toiminto tukee Nesteen
johtoa yhtiön vaatimustenmukaisuusriskien hallinnassa
sekä Nesteen toimintojen johtoa niiden vaatimustenmu-
kaisuuskäytäntöihin liittyvien riskien tunnistamisessa ja
hallinnassa. Compliance-toiminto tekee tiivistä yhteis-
työtä Nesteen liiketoiminta-alueiden, konsernitoiminto-
jen ja muiden sisäisten varmennustoimintojen, erityisesti
riskienhallinnan, sisäisen valvonnan ja sisäisen tarkas-
tuksen kanssa. Compliance-toiminnon johtaja on Chief
Compliance Officer (CCO), joka raportoi Nesteen laki-
asiainjohtajalle. CCO raportoi vaatimustenmukaisuus-
käytäntöihin liittyvistä toimista säännöllisesti Nesteen
johtoryhmälle ja hallituksen tarkastusvaliokunnalle. Nes-
teellä on myös Ethics and Compliance -toimikunta, joka
valvoo ja ohjaa etiikan ja vaatimustenmukaisuusohjel-
man johtamista Nesteellä.
Ulkoisesti hallinnoitua väärinkäytösten raportointikana-
vaa sekä muita kanavia pitkin vastaanotetut raportit vää-
rinkäytösepäilyistä tutkitaan soveltuvien lakien ja Nesteen
sisäisen väärinkäytösten selvittämistä koskevan stan-
dardin (Misconduct Investigation Standard) mukaisesti.
Lisätietoja väärinkäytösten selvittämistä koskevasta
standardista ja raportoiduista väärinkäytösepäilyistä löy-
tyy kestävyysraportista hallituksen toimintakertomuk-
sessa ja englanniksi julkaistusta vuosikatsauksesta.
Muiden raportointikanavien lisäksi Nesteellä on ulkoi-
sesti hallinnoitu väärinkäytösten raportointijärjestelmä,
Ethics Online, jota voivat käyttää kaikki Nesteen sisäi-
set ja ulkoiset sidosryhmät, myös sen toimitusketjuissa
mukana olevat toimijat. Ethics Online on raportointika-
nava, jonka kautta Nesteen sidosryhmät voivat tuoda
esiin havaintonsa tai epäilyksensä mahdollisista vää-
rinkäytöksistä Nesteen toiminnoissa. Tapausten arvi-
oinnista ja tutkinnasta vastaa Nesteen väärinkäytösten
selvitysryhmä (Investigation Group). Neste ei kohdista
negatiivisia seuraamuksia vilpittömässä mielessä rapor-
toiduille tapauksille, kostotoimet ovat ehdottoman kiel-
lettyjä. Nesteen pääperiaatteet ja prosessi koskien sisäi-
siä väärinkäytösselvityksiä on kuvattu yhtiön sisäisessä
väärinkäytösten selvittämistä koskevassa standardissa
(Misconduct Investigation Standard). Mahdollisista poik-
keamista tai väärinkäytöksistä raportoidaan säännölli-
sesti hallituksen tarkastusvaliokunnalle.
Sisäpiirihallinto
Neste noudattaa EU-asetusta markkinoiden väärinkäy-
töstä (596/2014), sitä täydentävää sääntelyä sekä Nas-
daq Helsinki Oy:n sisäpiiriohjetta vähimmäissäännöstönä
sisäpiiriasioissa. Tämän lisäksi yhtiöllä on oma sisäpii-
riohje, jonka yhtiön hallitus on hyväksynyt.
Yhtiön sisäpiirivastaava on yhtiön lakiasiainjohtaja,
joka hoitaa sisäpiirihallintoon kuuluvia tehtäviä yhdessä
sisäpiiriluetteloiden hoitajan, sisäpiiriviestintävastaavan
ja hankekohtaisista sisäpiirirekistereistä vastuullisten
henkilöiden kanssa. Kaikilla edellä mainituilla henkilöillä
on omat varahenkilönsä. Lisäksi kunkin toiminnon johtaja
vastaa oman organisaationsa sisäpiiriasioiden valvon-
nasta. Yhtiö järjestää sisäpiiriohjeisiin liittyvää koulutusta.
Hankekohtaisten sisäpiirirekisterien laatimisesta ja
ylläpitämisestä vastaa asianomaisen sisäpiirihank-
keen johtaja, joka on nimetty ao. hankekohtaiseen
sisäpiirirekisteriin.
Yhtiö on määritellyt johtohenkilöiksi yhtiön hallituksen
jäsenet ja sihteerin, toimitusjohtajan sekä johtoryhmän
jäsenet ja sihteerin. Näiden johtohenkilöiden sekä hei-
dän lähipiirinsä tulee ilmoittaa yhtiön rahoitusvälineillä
tai rahoitusjohdannaisilla tekemänsä omat liiketoimensa
yhtiölle ja Finanssivalvonnalle viipymättä ja viimeistään
kolmen työpäivän määräajassa liiketoimen toteuttami-
sen jälkeen. Ilmoitukset yhtiölle ja Finanssivalvonnalle
voidaan tehdä osoitteessa neste.fi/kaupat siellä annet-
tujen ohjeiden mukaisesti.
Yhtiö on lisäksi nimennyt tietyt muut henkilöt yhtiön
tiedollisessa ytimessä toimiviksi henkilöiksi, joilla on suo-
rittamiensa tehtävien perusteella parempi tietämys yhti-
östä kuin markkinoilla yleisesti. Näitä henkilöitä ovat
tyypillisesti osavuosikatsausta tai vuositilinpäätöstä val-
mistelevat, yhtiön taloudesta, taloudellisesta raportoin-
nista tai viestinnästä vastaavat henkilöt tai henkilöt, joilla
on pääsy tällaisiin tietoihin, samoin kuin eräät muut yhtiön
johtavissa tehtävissä toimivat henkilöt.
Johtohenkilöt ja tiedollisessa ytimessä toimivat hen-
kilöt eivät saa käydä kauppaa tai toteuttaa muita liike-
toimia yhtiön rahoitusvälineillä omaan tai kolmannen
lukuun suoraan tai välillisesti yhtiön vuosineljänneksen
tai tilikauden päättymispäivän ja sitä koskevan osavuosi-
katsauksen tai vuositilinpäätöksen julkistamisen välisenä
ajanjaksona. Kaupankäynti on kuitenkin aina kiellettyä
vähintään 30 vuorokauden ajan ennen osavuosikatsa-
uksen tai vuositilinpäätöksen julkistamista sekä vielä ko.
julkistamispäivänä (ns. suljettu ikkuna).
Yhtiö pitää lisäksi hanke- tai tapahtumakohtaista sisä-
piiriluetteloa kaikista henkilöistä, joilla on pääsy sisäpii-
ritietoon ja jotka työskentelevät yhtiölle työsopimuksen
perusteella tai muutoin suorittavat tehtäviä, joiden kautta
heillä on pääsy sisäpiiritietoon. Hanke- tai tapahtuma-
kohtaiseksi sisäpiiriläiseksi katsotaan henkilöt, jotka
osallistuvat sisäpiiritietoja käsittelevien hankkeiden tai
tapahtumien kuten esimerkiksi yritysjärjestelyjen suun-
nitteluun ja valmisteluun. Hankekohtainen sisäpiiriläi-
nen ei saa käydä kauppaa tai toteuttaa muita liiketoimia
yhtiön rahoitusvälineillä hankkeen aikana.
Lähipiiriliiketoimet
Neste on määritellyt lähipiiriinsä kuuluvat tahot ja tekee
joidenkin näiden tahojen kanssa säännöllisesti liiketoi-
mia. Nämä liiketoimet liittyvät yhtiön tavanomaiseen liike-
toimintaan ja ovat yhtiön toiminnan tarkoituksen mukai-
sia ja toteutetaan tavanomaisin tai kyseisellä toimialalla
yleisesti noudatettavien ja hyväksyttyjen markkinaehto-
jen tai -käytäntöjen mukaisesti.
Yhtiön talous- ja lakitoiminnot seuraavat lähipiiritoimia
osana yhtiön normaaleja raportointi- ja valvontakäytän-
töjä. Hallitus on vastuussa lähipiiriliiketoimien valvonta-
prosesseista. Yhtiön ja sen lähipiirin välisistä olennaisista
liiketoimista raportoidaan vuosittain yhtiön konsernitilin-
päätöksen liitetiedoissa. Sovellettavien lakien ja sään-
töjen niin vaatiessa olennaiset lähipiiritoimet julkaistaan
myös pörssitiedotteena.
17
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä Riskienhallinta Palkitsemisraportti
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Sisäinen valvonta
Sisäisen valvonnan tavoitteena on varmistaa taloudelli-
sen raportoinnin ja kestävyysraportoinnin luotettavuus
riittävällä tavalla.
Lisäksi sisäinen valvonta tukee liiketoimintaa toimin-
nallisten ja strategisten tavoitteiden saavuttamisessa
osallistumalla liiketoimintaprosessien kehitystyöhön.
Nesteen sisäisen valvonnan järjestelmä pohjautuu
The Committee of Sponsoring Organizations (“COSO”,
2013) viitekehykseen.
Nesteen sisäisen valvonnan vaatimukset on määritelty
sisäisen valvonnan periaatteet konserniohjeessa (Inter-
nal Control Principle), tietojärjestelmien käyttöoikeuksia
koskevassa konserniohjeessa (Access Risk Manage-
ment Principle) ja niihin liittyvissä standardeissa.
Nesteen sisäisen valvonnan toiminto johtaa konser-
ninlaajuista valvonnan kehittämistä ja monitoroi sisäisiä
kontrolleja koko yhtiössä. Sisäisen valvonnan toiminto
antaa tarvittavat ohjeet tehokkaiden kontrollien määrittä-
miseksi ja suorittamiseksi.
Valvontaympäristö
Hallitus vastaa siitä, että kirjanpidon ja varainhoidon val-
vonta on asianmukaisesti järjestetty. Toimitusjohtaja vas-
taa siitä, että yhtiön kirjanpito on lainmukainen ja varain-
hoito luotettavalla tavalla järjestetty.
Nesteen sisäisen valvonnan perustana on konserni-
rakenne, jossa liiketoiminta on jaettu organisaatioyksi-
köihin. Nesteen liiketoiminta-alueet ja taloushallinto ovat
vastuussa siitä, että taloudelliseen raportointiin ja kestä-
vyysraportointiin liittyvät kontrollit on määritelty ja ne ovat
asianmukaiset, ajantasaiset, tehokkaat ja riittävät. Ope-
ratiivinen johto omistaa riskit ja kontrollit ja on vastuussa
kontrolleista ja havaittujen puutteiden korjaamisesta.
Sisäisen valvonnan konserniohje korostaa sisäisten
kontrollien tärkeyttä ja selkeyttää kolmen linjan vastuita
tehokkaiden kontrollien toteutuksessa liiketoimintapro-
sesseissa. Nesteen arvot ja johtamisjärjestelmä, mukaan
lukien eettiset toimintaperiaatteet, ovat perustana val-
vontaympäristölle. Toimitusjohtaja ja yhtiön johto vas-
taavat eettisten toimintaperiaatteiden sekä taloudelli-
sen raportoinnin ja kestävyysraportoinnin oikeellisuuden
merkityksen korostamisesta.
Riskien arviointi
Riskien arvioinnin edellytyksenä on, että organisaation
tavoitteet on määritelty.
Taloudellisessa raportoinnissa yleisenä tavoitteena on
raportoinnin luotettavuus. Tämä tarkoittaa sitä, että lii-
ketapahtumat kirjataan ja raportoidaan täydellisesti ja
oikein. Riskien arviointi sisältää väärinkäytöksiin liittyvien
riskien arvioinnin.
Lakisääteisen kestävyysraportoinnin sisältyessä vuo-
den 2024 raportointiin, kaksoisolennaisuusanalyysissa
on tunnistettu uusia riskejä ja -kontrolleja.
Riskienhallinnan periaatteista on lisätietoa vuosikerto-
muksen Riskienhallinta -osiossa.
Valvontatoimenpiteet
Nesteen valvontatoimenpiteet ovat toimintaohjeita ja
menettelytapoja, joita noudattamalla pyritään varmista-
maan, että johdon määrittelemät, riskienhallinnan kan-
nalta tärkeät toimenpiteet toteutetaan tehokkaasti. Talo-
udellisen raportoinnin ja kestävyysraportoinnin kannalta
tärkeimmät ohjeet on kuvattu Nesteen hallinnointia ja
ohjausjärjestelmää koskevassa politiikassa (Neste Cor-
porate Governance Policy), sisäisen valvonnan peri-
aatteet -konserniohjeessa (Internal Control Principle),
tietojärjestelmien käyttöoikeuksia koskevassa konser-
niohjeessa (Access Risk Management Principle), talou-
dellisen raportoinnin ja kestävyysraportoinnin valvontas-
tandardissa (Controls over Financial and Sustainability
Reporting Standard, COFR), sisäisen valvonnan proses-
sistandardissa (Internal Control Process Standard), pro-
sessikuvauksissa, kuukausittaisen raportointiprosessin
kuvauksissa sekä taloushallinnon ammattilaisille suun-
natussa ohjeistossa (Finance Instructions).
Tärkeimmät kontrollit liiketoiminnan ja taloushallinnon
prosesseille on dokumentoitu globaaliin kontrollirekiste-
riin. Konsernitason politiikat ja ohjeet ovat Nesteen johta-
misjärjestelmässä (NMS). Kontrollirekisteriä ylläpidetään
SAP GRC -alustalla, jota käytetään sisäisen valvonnan
hallintaan.
Tiedottaminen ja viestintä
Yhtiön viestintä tukee taloudellisen raportoinnin ja kestä-
vyysraportoinnin oikeellisuuden ja täydellisyyden varmen-
tamista. Nesteen henkilökunnalla on pääsy taloudellisen
raportoinnin kannalta tärkeimpiin toimintaperiaattei-
siin sekä kontrolliohjeisiin sisältäen kontrollien suoritus-
ja valvontavastuut. Kestävyysraportointivaatimukset
ja -prosessit kommunikoidaan henkilöstölle korostaen
tietojen oikeellisuutta. Tärkeimmät keinot viestiä talou-
delliseen raportointiin ja kestävyysraportointiin liittyvistä
asioista koostuvat sisäisen valvonnan koulutuksista,
taloudellisen raportoinnin ohjeistosta sisältäen konser-
nin laskentaperiaatteet, kestävyysohjeiston, ennusteen
laatimisen ja raportoinnin, tiedotustilaisuuksista, työssä-
oppimisesta, prosessien läpikäynneistä sekä julkaisuista
sisäisillä kanavilla ja sivustoilla.
Nesteen liiketoiminta-alueet laativat johdolle säännöl-
lisesti raportit toiminnan tuloksesta sisältäen analyysejä
ja kommentteja suorituksen tasosta. Konsernin johto-
ryhmälle ja hallitukselle toimitetaan taloudelliset raportit
kuukausittain. Osavuosikatsaukset, tilinpäätökset ja kes-
tävyysraportit käsitellään tarkastusvaliokunnan kokouk-
sissa ja tämän jälkeen hallituksessa.
Seuranta
Tarkastusvaliokunta valvoo yhtiön taloutta, taloudellista
raportointia, lakisääteistä kestävyysraportointia, riski-
enhallintaa sekä sisäistä valvontaa ja tarkastusta osana
yhtiön hallinto- ja ohjausjärjestelmää. Sisäisen valvonnan
puutteet kommunikoidaan ajoissa korjaavista toimenpi-
teistä vastuussa oleville tahoille sekä tarvittaessa joh-
dolle ja hallituksen tarkastusvaliokunnalle.
18
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä Riskienhallinta Palkitsemisraportti
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Sisäisen valvonnan toiminto suorittaa sisäisen valvon-
nan arviointeja kontrollitoimenpiteiden riittävyydestä lii-
ketoimintaprosesseissa. Tulokset raportoidaan säännöl-
lisesti johtoryhmälle.
Sisäinen tarkastus arvioi taloudellisen raportoinnin ja
kestävyysraportoinnin sisäistä valvontaa sekä niihin liitty-
viä prosesseja ja menettelyitä osana liiketoimintaproses-
sien tarkastuksia.
2024
Vuonna 2024 sisäisen valvonnan toiminto täydensi
sisäisen valvonnan järjestelmää kehittämällä kont-
rolleja käynnissä oleville keskeisille ERP-hankkeille
Marketing & Services -liiketoiminnon ja Uusiutu-
vien tuotteiden liiketoimintoon liittyvien investoin-
tien osalta. Sisäinen valvonta määritti myös uusia
ESG-kontrolleja ja päivitti politiikkoja, kuten talo-
udellisen ja kestävyysraportoinnin valvontastan-
dardia (Controls over Financial and Sustainability
Reporting Standard, COFR), vastauksena EU:n
kestävyysraportointidirektiivin (CSRD) asettamiin
kestävyysraportointivaatimuksiin. Tiedonhallintaan
liittyviä politiikkoja, prosesseja ja valvontakäytän-
teitä on kehitetty tukemaan kestävyysraportointi-
direktiivin mukaista raportointia.
Vuonna 2025 sisäisen valvonnan suunnitelmat
keskittyvät kontrollien tehokkuuden testaamiseen
ja valvontakulttuurin vahvistamiseen. Vuosina
2019–2024 toteutetun kehitysohjelman jälkeen
sisäisen valvonnan etenemissuunnitelma keskit-
tyy kontrollien laadun ylläpitämiseen ja vakaan
valvontaympäristön varmistamiseen. Keskeisiä
kehitysalueita ovat tuotantomateriaalit ja varas-
tot, tarkoituksenmukaiset tytäryhtiöiden kontrollit
sekä kestävyysraportointidirektiivin lisävaatimus-
ten täyttäminen.
Koulutus ja viestintä
Nesteen henkilökunnalla on pääsy
taloudellisen raportoinnin kannalta
tärkeimpiin toimintaperiaatteisiin
sekä kontrolliohjeisiin.
Korjaavat toimenpiteet
Johdon toimenpiteiden
toteuttaminen
valvontaympäristön
vahvistamiseksi.
Laajuus
Perustuu strategiaan,
äntely-ympäristöön ja
riskien arviointiin
Seuranta, testaus
ja raportointi
Johto hyödyntää
erilaisia menetelmiä
mm. jatkuvaa
valvontatoimenpiteiden
seurantaa, suorittaen
erillisarviointeja, testaten
kontrollien tehokkuutta jne.
Havainnot raportoidaan
asianomaisille sidosryhmille.
Valvonnan
kehittäminen
Määritetään ja kehitetään
sisäistä valvontaa.
Lisätään automaattista
valvontaa ja jatkuvaa
seurantaa.
Valvonta-
toimenpiteet
Keskittyvät taloudellisen
raportoinnin ja kestävyysraportoinnin
oikeellisuuden varmistamiseen sekä
väärinkäytösten ehkäisyyn.
Tehokkaan sisäisen valvonnan kehittäminen on jatkuva prosessi,
jota ohjaavat yhtiön strategia ja valvonnan tavoitteet
19
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä Riskienhallinta Palkitsemisraportti
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Suoritusjohtaminen päivittäisessä työssä
Tavoitekeskustelu
Kahdenkeskiset k
e
s
k
u
s
t
e
l
u
t
K
i
i
t
t
ä
m
i
n
e
n
j
a
k
a
n
n
ustaminen
S
ä
ä
n
n
ö
l
l
i
n
e
n
p
a
l
a
u
t
e
JatkokeskusteluVälittäminen ja puuttuminen
K
a
h
v
i
t
t
i
i
m
i
n
j
ä
senten kanssaajankohtaiset asiat
J
a
t
k
u
v
a
v
u
o
r
o
p
u
h
e
l
u
,
Missio
Visio
Strategia
Arvonluonti-
ohjelmat
Jatkuva kehitys, palkitseminen
p
a
l
a
u
t
e
j
a
k
e
h
i
t
y
s
t
o
i
m
e
t
T
o
t
e
u
t
u
s
L
i
i
k
e
t
o
i
m
i
n
n
a
n
s
u
u
n
n
i
t
t
e
l
u
Arvonluonti
Tulokset TyöhyvinvointiUudistus
Suoritusjohtamisprosessi
Nesteen päivittäisen suoritusjohtamisen keskeisenä
lähtökohtana on:
asettaa haastavia tavoitteita ja seurata niiden
toteutumista,
tukea tavoitteiden saavuttamisessa säännöllisen
palautteen avulla,
arvioida omaa toimintaa ja saavutettuja tuloksia,
kehittää toimintatapoja ja ottaa vastuuta oman
osaamisen kehittämisestä ja
käydä säännöllisesti henkilökohtaiset
kehityskeskustelut ja päivittäistä työtä tukevia
keskusteluita.
Taloudellisen suunnittelun ja raportoinnin näkökul-
masta Nesteen suoritusjohtamisen prosessi perus-
tuu strategian mukaisiin pitkän aikavälin taloudellisiin
ennusteisiin sekä keskipitkän aikavälin suunnitteluun ja
ennustamiseen. Vuoden aikana suoritusta arvioidaan
viikoittaisessa ja kuukausittaisessa johdon raportoin-
nissa sekä kuukausittaisissa ja neljännesvuosittaisissa
suoritusarvioinneissa.
Taloudellisia ja keskeisiin suorituskykymittareihin liitty-
viä tietoja verrataan sekä strategisiin tavoitteisiin että lii-
ketoimintasuunnitelmiin ja tarvittavia toimenpiteitä ohja-
taan ja seurataan ympäri vuoden.
Suorituksen johtaminen
Suorituksen johtamisella on tärkeä tehtävä konser-
nin strategisten tavoitteiden saavuttamisessa ja suori-
tuskulttuurin vahvistamisessa. Neste on siirtynyt kohti
ketterämpää suorituksen johtamisen mallia, joka tukee
päivittäistä toimintaa.
Suoritusjohtaminen on päivittäisjohtamista, jonka
avulla yksilöt, tiimit, yksiköt ja yhtiö voivat saavuttaa
valitut strategiset tavoitteensa ja kehittää organisaation
kyvykkyyttä. Sen avulla varmistetaan, että kaikki tietävät
yhtiön arvot ja tavoitteet, omat lyhyen ja pitkän aikavälin
tavoitteensa sekä sen, mitä osaamista tarvitaan ja kehi-
tetään tavoitteiden saavuttamiseksi.
Yksilön ja tiimien tavoitteet perustuvat Nesteen strate-
giaan ja toimintatapaan. Työhyvinvoinnin ja hyvän päivit-
täisjohtamisen välillä on selvä yhteys.
20
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä Riskienhallinta Palkitsemisraportti
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Riskienhallinnan tavoitteet ja laajuus
Nesteelle riskienhallinta on erottamaton osa päivittäisiä
johtamisprosesseja ja hyvää hallinnointia. Liiketoimin-
taan liittyy epävarmuustekijöitä eli riskejä, jotka voivat
toteutuessaan vaikuttaa joko positiivisesti tai negatiivi-
sesti yhtiön toimintaan. Järjestelmälliset käytännöt ris-
kien hallitsemiseksi ovat Nesteen tapa varmistaa, että se
onnistuu saavuttamaan asettamansa strategiset tavoit-
teet ja liiketoiminnalliset päämäärät samalla, kun se pys-
tyy jatkamaan toimintojaan keskeytyksettä muuttuvassa
liiketoimintaympäristössä. Nesteen riskienhallintakäy-
tännöille ominaisina voidaan pitää seuraavia periaatteita:
Yhtiö korostaa riskitietoista kulttuuria ja riskien
aktiivista hallintaa.
Riskienhallinta on jatkuva prosessi, jota kehitetään
järjestelmällisesti vastaamaan muuttuvaa sisäistä ja
ulkoista toimintaympäristöä.
Riskienhallinnan tarkoituksena on analysoida
ja hallita liiketoimintaan liittyviä mahdollisuuksia
ja uhkia. Nesteen kilpailuedun lähtökohtana on
liiketoiminnallisten mahdollisuuksien hyödyntäminen
ja uhkien rajoittaminen.
Riskienhallinta on olennainen osa toiminnan
suunnittelua, päätöksentekoa ja operatiivisia
prosesseja, ja riskienhallinnan roolit ja vastuut on
määritelty selkeästi.
Riskienhallinnallisten toimenpiteiden ja kontrollien
asianmukaisuutta seurataan järjestelmällisesti
Riskienhallinta
Riskienhallinnan viitekehys
ja periaatteet
Riskienhallinnan puitteet ja periaatteet on määritelty hal-
lituksen hyväksymässä riskienhallintapolitiikassa (Cor-
porate Risk Management Policy). Politiikkaa täydentävät
eri riskialueita koskevat yksityiskohtaisemmat riskienhal-
lintamenettelyt ja -ohjeet. Nesteen riskienhallinnan viite-
kehys ja prosessit huomioivat kansainvälisesti tunnus-
tetut riskienhallinnan parhaat käytännöt (COSO ERM
-viitekehys ja riskienhallintastandardi ISO 31000).
Nesteen riskimallissa riskit luokitellaan ulkoisiin, stra-
tegisiin ja luonteeltaan operatiivisempiin riskeihin, jotka
ovat useimmissa tapauksissa ehkäistävissä.
Ulkoisten riskien luonteeseen kuuluu, että Neste ei
voi täysin vaikuttaa niihin tai ohjailla niitä. Tärkeimpiä
riskiluokkia ovat ulkoisen toimintaympäristön
muutokset sekä kumppanuusverkostoon
liittyvät riskit.
Strategiset riskit liittyvät strategisiin valintoihin,
strategian täytäntöönpanoon ja liiketoiminnan
kannalta merkittävien projektien (esim. jalostamojen
suurseisokit) suunnitteluun ja toteuttamiseen.
Strategiseen epävarmuuteen liittyy tyypillisesti sekä
hyödyn että negatiivisen toteuman mahdollisuus.
Kolmas riskiluokka koostuu useista erityyppisistä
riskeistä, jotka ovat useimmiten hallittavissa. Yleisesti
ottaen Neste ei saa näiden riskien ottamisesta
kilpailuetua.
21
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä Riskienhallinta Palkitsemisraportti
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Toimitusjohtaja ja
johtoryhmä
1. Puolustuslinja
Riskienhallinnan
järjestäminen
2. Puolustuslinja
Riskienhallinnan toteutuksen
tukeminen
3. Puolustuslinja
Riippumaton
varmentaminen
Riskienhallinta
Hallitus
Tarkastusvaliokunta
Ethics and
Compliance -toimikunta
ja talousjohtaja
Sisäinen
valvonta
Riskienhallintajohtaja
Riskienhallinta Compliance Sisäinen tarkastus
Riskiasiantuntijat
Toiminnot
Liiketoiminta-alueet
Riskienhallinnan ohjausmalli
Vastuu riskienhallinnan valvonnasta on viime kädessä
Nesteen hallituksella. Tässä roolissa hallituksen tehtäviin
kuuluu esimerkiksi konsernin riskinottotason vahvistami-
nen ja riskienhallintapolitiikan hyväksyminen. Riskienhal-
lintaprosessin käytännön toteutus, kehittäminen ja seu-
ranta perustuvat kolmen puolustuslinjan malliin. Roolit ja
vastuut jakautuvat puolustuslinjoittain seuraavasti:
1. Puolustuslinja
Ensimmäinen puolustuslinja vastaa tavoitteiden määri-
tyksestä, päivittäisen suorituksen johtamisesta ja tehok-
kaiden riskienhallinnan toimenpiteiden jalkauttamisesta
tavoitteiden saavuttamiseksi. Nesteellä ensimmäiseen
puolustuslinjaan kuuluvat liiketoimintayksiköt sekä toi-
minnot silloin, kun ne toteuttavat tähän puolustuslin-
jaan kuuluvia tehtäviä. Osana ensimmäistä puolustuslin-
jaa Nesteen toimitusjohtajalla ja Nesteen johtoryhmällä
on kokonaisvastuu asianmukaisen riskienhallinnan
järjestämisestä.
Käytännössä liiketoimintayksiköiden ja toimintojen ris-
kien valvonta ja riskiraportointi tapahtuvat nimettyjen ris-
kiasiantuntijoiden verkoston avulla. Riskiasiantuntijoiden
roolina on varmistaa eri riskilajeja koskeva asiantunte-
mus ja huolehtia siitä, että keskustelu riskeistä on osa
päivittäistä johtamista.
2. Puolustuslinja
Toisen puolustuslinjan toimijoiden roolina on riskienhallin-
nan toteutuksen tukeminen sekä riskienhallinnan proses-
sien ja työvälineiden kehittäminen. Toisen puolustuslinjan
tulee olla riittävässä määrin riippumaton ensimmäisestä
puolustuslinjasta, jotta se pystyy haastamaan ensimmäi-
sen puolustuslinjan toimijoita suorituksen johtamisessa
ja päätöksenteon riskitietoisuuden lisäämisessä. Nes-
teellä toiseen puolustuslinjaan kuuluvat toisen puolus-
tuslinjan roolia toteuttavat toiminnot ja riskienhallintaan
keskittyvät asiantuntijatiimit (yhtiön riskienhallinta, comp-
liance ja kontrollien kehitys).
Riskienhallintajohtaja yhtiön riskienhallintatiimin avus-
tamana vastaa kokonaisuutena riskienhallinnan viiteke-
hyksen ylläpidosta ja siitä, että Nesteen riskienhallinnan
toimintatavat ovat johdonmukaisia läpi organisaation ja
kaikissa riskiluokissa. Yhtiön riskienhallinta myös kehit-
tää jatkuvasti riskienhallinnan käytäntöjä ja työkaluja.
Yhtiön riskienhallintatiimin tukena toimii riskiasiantunti-
joista koostuva verkosto. Lisäksi Nesteellä on erillinen
Ethics and Compliance -toimikunta, joka pyrkii varmis-
tamaan asianmukaisen valvonnan ja edistämään pro-
sessien tehokkuutta ulkoiseen ja sisäiseen vaatimusten-
mukaisuuteen sekä eettisiin toimintatapoihin liittyvissä
kysymyksissä. Toimikunta myös varmentaa riskienhallin-
nan toimenpiteiden riittävyyttä korkean riskin alueilla.
3. Puolustuslinja
Sisäinen tarkastus arvioi yhtiön riskienhallinnan viiteke-
hyksen, roolien ja käytäntöjen toimivuutta ja tehokkuutta
kokonaisuutena. Lisäksi sisäinen tarkastus arvioi sisäi-
sen valvonnan ja riskienhallinnan asianmukaisuutta yksi-
tyiskohtaisemmin kunkin tarkastuksen kohteena olevilla
alueilla. Sisäinen tarkastus myös antaa suosituksia sisäi-
sen valvonnan ja riskienhallinnan kehittämiseksi.
Riskien raportointi
Riskiraportoinnin yleisenä tavoitteena on mahdollisim-
man läpinäkyvä, kattava ja johdonmukainen kuva eri ris-
kialueiden merkittävyydestä Nesteen liiketoiminnan kan-
nalta. Riskiraportointi mahdollistaa yhtiön riskiprofiilin ja
riskinottohalukkuuden vertailun ja päätöksenteon mah-
dollisista toimenpiteistä riskien tason muuttamiseksi.
Riskeihin liittyvä viestintä on kiinteä osa strategista
suunnittelua ja suorituksen johtamista. Muodollinen ris-
kiraportointi suunnataan liiketoiminta-alueiden ja toimin-
tojen johtoryhmille, Nesteen johtoryhmälle, tarkastusva-
liokunnalle ja hallitukselle. Konsernin riskienhallintatiimi
vastaa riskitiedon kokoamisesta ja raportoinnista kunkin
sisäisen ja ulkoisen sidosryhmän tarpeiden mukaisesti.
Riskienhallinnan painopisteet
vuonna 2024
Vuonna 2024 erityiset riskienhallintatoimenpiteet keskit-
tyivät strategisiin ja ulkoisiin riskeihin sekä markkinaym-
päristön mahdollisten muutostekijöiden mallintamiseen
eri skenaarioissa. Lisäksi liiketoiminnan jatkuvuudenhal-
linta pysyi riskienhallinnan keskeisenä alueena. Riski-
enhallinta oli myös tärkeässä roolissa EU:n kestävyys-
raportointidirektiivin (CSRD) riskienhallintavaatimusten
täytäntöönpanossa sekä kyberriskienhallinnan käytän-
töjen parantamisessa.
Nesteen liiketoimintaan liittyvät riskit
Nesteen liiketoiminta altistaa yhtiön erilaisille riskitekijöille,
jotka liittyvät ulkoiseen toimintaympäristöön, sisäiseen
päätöksentekoon ja toimintaprosesseihin sekä käytössä
oleviin järjestelmiin. Nesteen merkittävimmät riskitekijät
liittyvät jäljempänä mainittuihin alueisiin. Mikä tahansa
riskeistä voi joko yksinään tai yhdessä muiden kanssa
heikentää merkittävästi Nesteen liiketoiminnan edelly-
tyksiä, taloudellista asemaa, toiminnan tuloksellisuutta ja
tulevaisuudennäkymiä.
22
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä Riskienhallinta Palkitsemisraportti
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Matala-kohtalainen riskitaso ja potentiaalinen vaikutus asetettujen
tavoitteiden toteutumiseen. Tehokkaat riskienhallintatoimet käytössä.
Kohtalainen riskitaso ja potentiaalinen vaikutus asetettujen tavoitteiden toteutumiseen.
Rajalliset mahdollisuudet pienentää riskiä, riskienhallinnan painopistealue.
Merkittävä riskitaso ja potentiaalinen vaikutus asetettujen tavoitteiden toteutumiseen.
Rajalliset mahdollisuudet pienentää riskiä, riskienhallinnan painopistealue.
Riskityyppi Riskitaso
Ulkoiset riskit
Talouskehitys Makrotalousnäkymien (ml. kuluttajahintainflaatio) asteittaisesta parantumisesta huolimatta Nesteen avainmarkkinoiden taloudellinen tilanne ei ole vielä täysin palautunut, ja kasvunäkymät
pysyvät matalina. Jatkuvaisluontoinen hidastuva talouskasvu voi vaikuttaa epäsuorasti Nesteen tuotteiden kysyntään. Taloudellisen epävarmuuden vuoksi energiamarkkinoilla on jo nähty tila-
päisiä vetäytymisiä ilmastotavoitteista. Makrotaloudellinen epävarmuus on myös hidastanut Nesteen ratkaisujen kysyntää tukevien ilmastopolitiikkojen toimeenpanoa.
Geopoliittiset riskit Öljy- ja kaasumarkkinat ovat pysyneet epävakaina pääasiassa geopoliittisista syistä. Geopoliittiset jännitteet, kuten Ukrainassa jatkuva sota, Lähi-idän konfliktit ja muut kasvavat sotilaalliset
tai kansainvälisen kaupan jännitteet, voivat vaikuttaa haitallisesti maailmantalouteen ja -kauppaan. Mahdollisesti lisääntyvät tai laajemmat kauppapakotteet voivat merkittävästi haitata Nes-
teen kykyä hankkia raaka-aineita, toimittaa tuotteita ja saattaa investointiprojekteja valmiiksi. Esimerkiksi Yhdysvaltojen ja Kiinan väliset kaupankäyntiin liittyvät jännitteet voivat lisätä vaihtelua
uusiutuvien raaka-aineiden ja öljytuotteiden hinnoissa.
Ilmastonmuutos Nesteen strategisena tavoitteena on toimia suunnannäyttäjänä uusiutuvissa ja kiertotalousratkaisuissa. Lisääntyvä paine ilmastonmuutosta hidastavien toimenpiteiden toteutukseen ja kas-
vihuonepäästöjen vähentämiseen on siksi ensisijaisesti positiivinen tekijä Nesteen liiketoiminnan kannalta. Poliittinen ja yhteiskunnallinen fokus hiilen käytön vähentämisessä ja energiasekto-
rin hiilijalanjäljen pienentämisessä aiheuttaa kuitenkin myös riskejä. Ilmastonmuutoksen epäsuorat taloudelliset ja poliittiset vaikutukset saattavat lisätä liiketoimintaympäristön yleistä epävar-
muutta ja vaikuttaa sitä kautta negatiivisesti Nesteen liiketoimintaan. Monien maiden hallitukset ovat joutuneet tarkastelemaan vihreän siirtymän kustannuksia ja rahoitusta, mikä on johtanut
Nesteen tuotteiden kysyntää tukevien ilmastotavoitteiden väliaikaiseen alentamiseen ja niiden toimeenpanon siirtämiseen myöhemmäksi. Lisäksi päästökauppaan liittyvät muutokset tai vas-
taavat hankkeet EU:n, Yhdysvaltojen tai yksittäisen jäsenvaltion tasolla saattavat vaikuttaa merkittävällä tavalla Nesteen liiketoimintaan.
Lait ja sääntely Sääntelyn kehittyminen aiheuttaa Nesteen liiketoiminnalle sekä mahdollisuuksia että uhkia. Pääsääntöisesti Nesteen liiketoimintayksiköt hyötyvät biopolttoaineita ja uusiutuvia polttoaineita
koskevan sääntelyn kehityksestä (esimerkiksi biomassaosuutta koskevat velvoitteet). Lainsäädännölliset muutokset, erityisesti Euroopan unionin ja Yhdysvaltojen alueella, voivat myös luoda
epävarmuutta vaikuttamalla uusiutuvien tuotteiden kysynnän kasvuun sekä vaihtoehtoisten raaka-aineiden hyödyntämiseen. Uusiutuvien tuotteiden osalta merkittäviä epävarmuustekijöitä
ovat jäte- ja tähdeperäisten raaka-aineiden hyväksyttävyyttä ja käyttöä koskevan sääntelyn sirpaleisuus sekä paikallista tuotantoa mahdollisesti tukevat kannustimet, kuten esimerkiksi Clean
Fuel Production Credit Yhdysvalloissa.
Nesteen liiketoimintaan liittyvät riskit
23
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä Riskienhallinta Palkitsemisraportti
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Riskityyppi Riskitaso
Strategiset riskit
Teknologia Nesteen kilpailuasema valituilla tärkeimmillä markkinoilla on hyvä. Nesteen kehittämä NEXBTL-tuotantoteknologia on kaupallisesti käyttöönotettu teknologia laadukkaan dieselin ja uusiutu-
van lentopolttoaineen tuottamiseksi uusiutuvista raaka-aineista. Tämän kilpailuaseman säilyminen ei ole kuitenkaan varmaa, kun markkinoille tulee uusia toimijoita, asiakkaiden vaatimukset
ja tarpeet muuttuvat tai kun nykyiset kilpailijat kehittävät omia teknologioitaan. Nestemäisille polttoaineille kehitettävien vaihtoehtoisten raaka-aineiden ja tuotantoteknologioiden lisäksi myös
moottoritekniikan tai vaihtoehtoisten käyttövoimien kehitys voi olla odotettua nopeampaa. Vaihtoehtoisten teknologioiden kehittyminen tai kilpailevia teknologioita ja tuotteita suosiva sääntely
voi heikentää NEXBTL- tuotantoteknologian kilpailukykyä sekä Nesteen tuotteiden kysyntää ja hintatasoa.
Kilpailu Uusiutuvien tuotteiden globaalisti kasvava jalostuskapasiteetti ja yhteisprosessointikapasiteetti ovat merkittävä riski Nesteen toiminnalle, jos kapasiteetti kasvaa kysyntää nopeammin. Johta-
juusaseman ylläpito edellyttää jatkuvaa kehittymistä, kykyä kyseenalaistaa olemassa olevia liiketoimintamalleja ja vahvaa panostusta tutkimustyöhön, kuten uusien tuotantoteknologioiden ja
raaka-ainealustojen kehitykseen. Nesteen kyky hankkia kilpailukykyisellä hinnalla vastuullisia raaka-aineita tuotantotavoitteiden tarpeisiin on tärkeää strategisten tavoitteiden saavuttamiseksi.
Mikäli kilpailijoiden kasvanut tuotantokapasiteetti johtaa kysynnän ylittävään uusiutuvien tuotteiden tarjontaan tai Nesteen tuotteiden kilpailukyvyn heikentymiseen, Nesteen uusiutuvien tuot-
teiden jalostusmarginaali voi heikentyä.
Projektiriskit Onnistuneella projektityöllä on keskeinen rooli Nesteen strategian jalkautuksessa, operatiivisessa kehityksessä ja prosessien digitalisoinnissa. Mahdolliset viivästymiset kasvuprojekteissa tai
uusien tuotantolaitosten ylösajossa ovat riski Nesteelle. Merkittävät viiveet projektien suunnittelussa tai toteutuksessa voivat heikentää toimintojen tehokkuutta tai vaikeuttaa kilpailuaseman
ylläpitoa.
Osaamisen johtaminen Vahvat ohjaus- ja hallintojärjestelmät sekä Nesteen ylimmän johdon, henkilöstön ja kumppaneiden jatkuvat panostukset ovat olennaisen tärkeitä yhtiön menestymiselle. Osaajista käytävä
ankara kilpailu aiheuttaa riskin, että Neste ei ehkä onnistu palkkaamaan ja pitämään palveluksessaan erittäin ammattitaitoista henkilöstöä, joka on tarpeen strategian toteuttamista ja tulevai-
suuden menestyksellistä toimintaa varten.
Operatiiviset riskit
Liiketoiminnan
jatkuvuus
Liiketoiminnan jatkuvuuden tärkeys on korostunut muuttuvassa liiketoimintaympäristössä. Neste on jatkanut liiketoiminnan jatkuvuudenhallinnan toteutusta strategisella ja operatiivisella
tasolla. Yhtiötasolla myös skenaariotyöllä on ollut tärkeä rooli esimerkiksi erilaisiin markkinaympäristön muutoksiin ja ilmastonmuutokseen varautumisessa.
Operatiivisella tasolla Nesteen liiketoiminnan suorituskyky on hyvin riippuvainen jalostustoiminnan jatkuvasta luotettavuudesta Suomessa (Porvoo), Singaporessa ja Alankomaissa (Rotter-
dam). Suunniteltujen seisokkien lisäksi esimerkiksi katkot käyttöhyödykkeiden tai kriittisten laitteiden käytettävyydessä voivat aiheuttaa odottamattomia tuotannon häiriöitä, jotka vaikuttavat
Nesteen kykyyn vastata asiakaskysyntään. Samoin häiriöt toimitusketjussa tai keskeytykset kuljetuksissa ovat riski Nesteelle. Esimerkiksi Nesteen vuokraamat tai omistamat alukset ovat alt-
tiina riskeille, kuten havereille, ympäristökatastrofeille sekä lastin ja omaisuuden vaurioitumisille tai menetyksille. Tällaiset tapahtumat voivat johtua monista tekijöistä, kuten epäsuotuisista sää-
olosuhteista tai laitevioista.
Nesteellä on vakuutukset omaisuusvahinkojen, liiketoiminnan keskeytymisen ja havereiden aiheuttamien taloudellisten menetysten varalta. Vakuutukset eivät kuitenkaan kata kaikkia mah-
dollisia tappioita, ja siksi toiminnalliset katastrofit tai tahallinen sabotaasi voivat aiheuttaa Nesteelle huomattavaa vahinkoa.
Laatu Nesteen tuotteiden ja palveluiden täytyy myös jatkuvasti vastata asiakkaiden vaatimuksia muun muassa tuotteiden laadun ja vastuullisuuden osalta. Asiakkaiden kehittyvät vaatimukset
yhdessä entistä monimuotoisempien hankinta- ja logistiikkaverkostojen ja tuotantomenetelmien kanssa lisäävät toiminnan laaturiskejä, joiden hallitseminen on kriittistä Nesteen maineen kan-
nalta. Riskin hallitsemiseksi Neste on ottanut käyttöön systemaattiset laadunhallinnan menettelyt sekä omien toimintojen että kumppaneiden prosessien osalta.
Matala-kohtalainen riskitaso ja potentiaalinen vaikutus asetettujen
tavoitteiden toteutumiseen. Tehokkaat riskienhallintatoimet käytössä.
Kohtalainen riskitaso ja potentiaalinen vaikutus asetettujen tavoitteiden toteutumiseen.
Rajalliset mahdollisuudet pienentää riskiä, riskienhallinnan painopistealue.
Merkittävä riskitaso ja potentiaalinen vaikutus asetettujen tavoitteiden toteutumiseen.
Rajalliset mahdollisuudet pienentää riskiä, riskienhallinnan painopistealue.
24
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä Riskienhallinta Palkitsemisraportti
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Riskityyppi Riskitaso
Operatiiviset riskit
Markkinariskit Nesteen taloudellinen tulos riippuu ennen kaikkea jalostettujen öljytuotteiden ja uusiutuvien tuotteiden hintojen sekä raakaöljyn, erilaisten kasviöljyjen ja muiden käytettävien raaka-aineiden
hintojen välisestä hintaerosta eli marginaalista. Historiallisesti jalostusmarginaalit ovat vaihdelleet ja todennäköisesti ne vaihtelevat myös tulevaisuudessa. Jalostusmarginaaleihin eniten vaikut-
tavia tekijöitä ovat seuraavat:
Raaka-aineiden ja tuotteiden kokonaiskysynnän ja -tarjonnan muutokset.
Yksittäisten raaka-aineiden ja tuotteiden kysynnän ja tarjonnan muutokset.
Raaka-aineiden ja tuotteiden hintojen heilahtelut.
Maailmanlaajuisen jalostuskapasiteetin kehitys ja etenkin Nesteen tuottamien öljytuotteiden ja uusiutuvien tuotteiden kaltaisten tuotteiden jalostuskapasiteetin kehitys.
Uusiutuvien polttoaineiden markkinoilla sekä tuote että raaka-ainepuolen kysyntä ja tarjonta ovat edelleen tasapainottumassa vastaamaan kehittyvää lainsäädäntöä. Vihreää siirtymää
tukeva trendi on kannustanut uusiutuvien tuotteiden tuotantokapasiteetin kasvattamiseen. Samanaikaisesti energiamarkkinoilla on nähty laskua lakisääteisessä ja vapaaehtoisessa
kysynnässä. Kysynnän kasvun taittuminen on aiheuttanut painetta uusiutuvien polttoaineiden hinnoille Euroopassa. Yhdysvalloissa uusiutuvien polttoaineiden sääntely liittovaltio- ja
osavaltiotasolla on ratkaisevaa uusiutuvien marginaalitason kannalta.
Osana markkinariskien hallintaa Neste käyttää johdannaisinstrumentteja suojatakseen hyödykepositiotaan markkinahintojen vaihtelulta. Neste on altis valuuttakurssien muutoksille,
koska suurin osa myynnistä on hinnoiteltu Yhdysvaltain dollareina, kun taas toiminnan kustannukset (paitsi raaka-aineiden hankinta) kirjataan euroina. Neste lieventää valuuttakurssien
vaihteluun liittyviä epävarmuustekijöitä suojaamalla sopimusten mukaiseen ja ennakoituun kassavirtaan ja taseeseen kohdistuvia valuuttariskejä. Lisätietoja markkinariskeistä on esitetty
vuosikertomuksen osassa Tilinpäätös, liitetieto 3.
Määräystenmukaisuus Nesteen toiminta ja tuotteet ovat laajan sääntelyn alaisia (esimerkiksi ympäristöön, henkilö- ja prosessiturvallisuuteen sekä vastuullisuuteen liittyvä sääntely). Lisäksi yleinen sääntely esimerkiksi
hyödykekaupankäynnin ja tietosuojan hallinnan alueella on aiheuttanut tarpeen toimintatapojen läpikäynnille ja päivitykselle. Nesteen raaka-ainepohjasta on tullut entistä moninaisempi ja
toimitusketjut ovat laajentuneet globaalisti. Tämä on johtanut edelleen lisääntyneeseen liiketoiminnan sääntelyyn ja vastuullisen liiketoiminnan vaatimuksiin. On ensisijaisen tärkeää, että Neste
toimii vaatimusten ja määräysten mukaisesti huomioiden raaka-aineiden ja tuotteiden moninaiset kelpoisuusvaatimukset. Ulkoisten vaatimusten ja määräysten noudattamisen epäonnistumisella
olisi haitallisia vaikutuksia Nesteen taloudelliseen tulokseen ja maineeseen.
Vastapuoli- ja
luottoriskit
Vastapuoliriskit syntyvät kaikista liikesuhteista, joissa Neste altistuu riskille siitä, että vastapuolen suoritus ei vastaa Nesteen vaatimuksia ja sopimuksellisia velvoitteita. Vastapuoliriskien laajuus
on lisääntynyt Nesteen toimittaja- ja asiakaskannan jatkuvan monipuolistumisen myötä. Riskin hallitsemiseksi Nesteellä on käytössä systemaattiset toimintatavat vastapuolten valintaan
ja valvontaan. Erityisesti myyntipuolella Neste altistuu luottoriskille eli riskille siitä, että vastapuoli ei hoida sopimusperusteisia maksuvelvoitteitaan. Riskin suuruus riippuu kyseessä olevan
liiketoimen koosta ja vastapuolen luottokelpoisuudesta, jota arvioidaan systemaattisesti sekä liikesuhteen aloituksen että keston aikana.
Vastuullisuusriskit Merkittävimmät Nesteen liiketoiminnan ja arvoketjun vastuullisuuteen liittyvät riskit on raportoitu osana hallituksen toimintakertomusta.
Kyberriskit Nesteen liiketoiminnan ydinprosessit ovat riippuvaisia turvatuista ja luotettavista tietojärjestelmistä sekä kriittisen tiedon saatavuudesta. Neste hyödyntää digitalisaatiota ja uusia teknologioita
toiminnan tehostamiseen ja uudistamiseen, mutta on samalla tietoinen jatkuvasti kehittyvistä kyberuhista ja pitkälle kehittyneistä kyberhyökkäyksistä, jotka voivat olla myös nimenomaisesti
öljy- ja kaasuteollisuutta vastaan suunnattuja.
Häiriöt tärkeimmissä järjestelmissä, tietovuodot, tietosuojaluokkaukset, kyberhyökkäykset tai muut vihamieliset hyökkäykset tuotanto- tai ohjausjärjestelmiin voivat vaikuttaa merkittävästi
liiketoimintaan, kannattavuuteen ja maineeseen. Tästä syystä Neste on sitoutunut kattavan kyberturvallisuusohjelman implementointiin ja ylläpitoon. Näin varmistetaan kriittisten järjestelmien
ja tietosuojan luotettavuutta ja toimivuutta.
Matala-kohtalainen riskitaso ja potentiaalinen vaikutus asetettujen
tavoitteiden toteutumiseen. Tehokkaat riskienhallintatoimet käytössä.
Kohtalainen riskitaso ja potentiaalinen vaikutus asetettujen tavoitteiden toteutumiseen.
Rajalliset mahdollisuudet pienentää riskiä, riskienhallinnan painopistealue.
Merkittävä riskitaso ja potentiaalinen vaikutus asetettujen tavoitteiden toteutumiseen.
Rajalliset mahdollisuudet pienentää riskiä, riskienhallinnan painopistealue.
25
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä Riskienhallinta Palkitsemisraportti
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Hyvä osakkeenomistaja,
Esittelen Nesteen henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunnan
puolesta Nesteen palkka- ja palkkioselvityksen hallituk-
sen jäsenten ja toimitusjohtajien palkitsemisen osalta
tilikaudelta 2024. Raportissa kerrotaan myös, kuinka
vuoden 2024 varsinaisen yhtiökokouksen hyväksymää
palkitsemispolitiikkaa on käytännössä toteutettu. Tämä
palkitsemisraportti on laadittu suomalaisten pörssiyhti-
öiden Hallinnointikoodin 2025 sekä Suomen osakeyh-
tiölain, Suomen arvopaperimarkkinalain ja valtiovarain-
ministeriön asetuksen vaatimusten mukaisesti. Tämä
raportti esitetään Nesteen vuoden 2025 varsinaisessa
yhtiökokouksessa osakkeenomistajien neuvoa-antavaa
äänestystä varten.
Lähestymistapamme palkitsemiseen ja
yhteys vastuullisuuteen
Henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunnan tarkoitus on var-
mistaa, että Nesteen palkitsemisohjelmat heijastavat
pitkäaikaisia palkitsemisperiaatteitamme, joita ovat liike-
toimintastrategian tukeminen, suoritusperusteinen pal-
kitseminen, arvojen mukaisen toiminnan rohkaiseminen
ja yksilön vastuu sekä kilpailukykyinen ja oikeudenmu-
kainen palkkaus.
Palkitsemispolitiikkamme, -käytäntömme ja -proses-
simme on suunniteltu palkitsemisperiaatteidemme poh-
jalta varmistamaan, että pystymme kilpailemaan par-
haista osaajista sekä sitouttamaan heitä markkinoilla,
joilla toimimme. Uskomme, että suoritusperusteiset
palkitsemisohjelmat, oikeiden henkilöiden valitseminen
avaintehtäviin, kohdennettu osaamisen kehittäminen,
ennakoiva seuraajasuunnittelu sekä kilpailukykyinen pal-
kitseminen luovat menestyksemme perustan – myös
tulevaisuudessa.
Nesteen palkitsemisraportti 2024
Nesteen henkilöstö- ja
palkitsemisvaliokunta
Johanna Söderström
Henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunnan
puheenjohtaja
Valiokunnan jäsenet 27.3.2024 saakka:
Matti Kähkönen, henkilöstö- ja
palkitsemisvaliokunnan puheenjohtaja
Nick Elmslie
Heikki Malinen
Johanna Söderström
Valiokunnan jäsenet 27.3.2024 alkaen:
Nick Elmslie
Pasi Laine
Sari Mannonen
Nesteen turvallisuuskulttuuria on kehitetty järjestel-
mällisesti useiden vuosien ajan. Prosessien ja henkilös-
tön turvallisuuden parantamiseen liittyvät mittarit muo-
dostavat 20 % lyhyen aikavälin kannustinpalkkioista.
Vastaavasti Nesteen sitoutuminen strategisiin kestä-
vyystavoitteisiin heijastuu myös pitkän aikavälin kannus-
tinohjelmaamme, jossa 20 % mittareista perustuu yhdis-
tettyyn kasvihuonekaasujen vähenemään.
Palkitsemisen tarkoituksena on vahvistaa ja tukea kes-
keistä strategista tavoitettamme tulla globaaliksi johta-
jaksi uusiutuvissa ja kiertotalousratkaisuissa, mikä tukee
kestävää pitkän aikavälin arvonluontia kaikille sidosryh-
mille. Merkittävä osa toimitusjohtajan palkitsemisesta
perustuu muuttuviin palkanosiin, joilla varmistetaan
vahva yhteys kestävään arvonluontiin osakkeenomista-
jille, suorituskyvyn ja palkitsemisen välille. Hallitus aset-
taa tavoitteet lyhyen ja pitkän aikavälin kannustimille, ja
muuttuvat palkkiot ovat suoraan yhteydessä operatiivi-
siin, strategisiin ja vastuullisuustavoitteisiimme.
Nesteen suoriutuminen vuonna 2024
Vuonna 2024 Nesteen markkinat muuttuivat merkittä-
västi, minkä lisäksi meillä oli useita toiminnallisia haas-
teita jalostamoillamme. Koko vuoden 2024 vertailukel-
poinen käyttökate oli 1 252 miljoonaa euroa.
Yhtiön suoritusperusteisen osakepalkkio-ohjelman
vuosien 2022–2024 mittareina ovat olleet Nesteen
osakkeen suhteellinen kokonaistuotto verrattuna STOXX
Europe 600 -indeksiin vuosina 2022–2024 (painoarvolla
80 %). Neste kuului vertailuindeksissä 1.5 persentiiliin ja
tämän mittarin tulos oli 0 %. Toinen mittari oli yhtiön vai-
kutus kasvihuonepäästöihin (painoarvolla 20 %). Tämän
mittarin tulos oli 10 %.
Palkitsemispolitiikan soveltaminen
vuonna 2024
Hallituksen ja toimitusjohtajien palkitseminen tilikaudella
2024 oli vuoden 2024 palkitsemispolitiikan mukaista.
Palkitsemispolitiikasta ei poikettu eikä hallituksen tai toi-
mitusjohtajien palkkioita peritty takaisin tai oikaistu tili-
kauden 2024 aikana.
Osakkeenomistajien neuvoa-antava
äänestys vuoden 2023 palkitsemisraportista
Vuoden 2024 varsinaisessa yhtiökokouksessa 95,71
% Nesteen osakkeenomistajista kannatti palkitsemisra-
portin 2023 hyväksymistä. Olemme kiitollisia osakkeen-
omistajien tuesta ja palautteesta, jonka perusteella kehi-
tämme palkitsemisraporttiamme.
Henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunnan
painopistealueet vuonna 2024
Vuonna 2024 keskityimme pitkän aikavälin kannusti-
nohjelman uusimiseen suorituspohjaisen palkitsemisen
vahvistamiseksi sekä kilpailukyvyn ja houkuttelevuuden
varmistamiseksi työnantajana kansainvälisillä markki-
noilla, joilla Neste toimii. Nesteen toimitusjohtaja Matti
Lehmus toimi tehtävässä lokakuulle asti ja sen jälkeen
Heikki Malinen aloitti Nesteen toimitusjohtajana. Sekä
edellisen että uuden toimitusjohtajan palkitsemiset ovat
osakkeenomistajien vuoden 2024 varsinaisessa yhtiö-
kokouksessa hyväksymän palkitsemispolitiikan 2024
mukaisia.
Johanna Söderström
Henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunnan puheenjohtaja
26
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä Riskienhallinta Palkitsemisraportti
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Vuosipalkkio, 40 % kiinteästä vuosipalkkiosta maksettiin Nesteen osakkeina ja 60 % rahana
Puheenjohtaja 135 000 euroa vuodessa
Varapuheenjohtaja 75 000 euroa vuodessa
Jäsen 60 000 euroa vuodessa
Tarkastusvaliokunnan puheenjohtaja
1)
75 000 euroa vuodessa
Kokouspalkkiot
kokoukselta, mikäli kokous on hallituksen jäsenen kotimaassa 1 000 euroa
kokoukselta, mikäli kokous on samassa maanosassa kuin
hallituksen jäsenen kotimaa
2 000 euroa
mikäli kokous on eri maanosassa kuin hallituksen jäsenen kotimaa 3 000 euroa
1)
Siinä tapauksessa, ettei hän samalla toimi hallituksen puheenjohtajana tai varapuheenjohtajana
EUR Vuosipalkkio
1)
Kokouspalkkiot
2)
Yhteensä
Matti Kähkönen, puheenjohtaja 135 000 23 000 158 000
Eeva Sipilä, varapuheenjohtaja
3)
75 000 27 000 102 000
John Abbott 60 000 33 000 93 000
Nick Elmslie 60 000 35 000 95 000
Just Jansz 60 000 29 000 89 000
Conrad Keijzer
4)
60 000 25 000 85 000
Pasi Laine
4)
60 000 19 000 79 000
Heikki Malinen
5)
15 000 14 000 29 000
Sari Mannonen
4)
60 000 23 000 83 000
Johanna Söderström 60 000 41 000 101 000
Kimmo Viertola
6)
- 4 000 4 000
1)
Hallituksen vuosipalkkio kaudelta 2024–2025 maksettiin kokonaisuudessaan toukokuussa 2024, ja siitä 40 % osakkeina
ja 60 % käteisenä. Neste on maksanut osakkeiden varainsiirtoveron ja se on käsitelty luontoisetuna hallituksen jäsenille.
2)
Kokouspalkkiot osallistumisen mukaan vuonna 2024.
3)
Hallituksen varapuheenjohtaja ja jäsen 13.2.2025 saakka.
4)
Hallituksen jäsen 27.3.2024 lähtien.
5)
Hallituksen jäsen 13.6.2024 saakka.
6)
Hallituksen jäsen 27.3.2024 saakka.
Emoyhtiö on maksanut palkkiot kokonaisuudessaan.
Yhtiökokous päättää hallituksen jäsenille maksettavista palkkioista nimitystoimikunnan ehdotuksen perusteella
yhdeksi toimikaudeksi kerrallaan seuraavaan yhtiökokoukseen saakka. Vuoden 2024 varsinainen yhtiökokous vah-
visti 27.3.2024 hallituksen jäsenille seuraavat vuosipalkkiot. 98,84 % osakkeenomistajista kannatti nimitystoimikun-
nan ehdotusta.
Hallituksen palkitseminen edellisellä tilikaudella
Kokouspalkkiot maksettiin osallistumisen perusteella, minkä lisäksi maksettiin kulukorvaus yhtiön yleisen matkustus-
säännön mukaisesti.
Puhelimen tai muun tietoliikenneyhteyden avulla pidetystä kokouksesta maksetaan jäsenen kotimaassa pidetyn
kokouksen palkkion mukaisesti. Kokouspalkkioihin sisältyy myös hallituksen erityistehtävien johdosta suoritettuja
kokouspalkkioita, mutta ne eivät sisällä matkakuluja.
Yksityiskohdat hallituksen osakeomistuksista ovat yhtiön nettisivuilla.
Hallituksen jäsenille maksetut palkkiot vuonna 2024
Vuoden 2024 varsinainen yhtiökokous päätti, että kiinteästä vuosipalkkiosta 40 % maksetaan osakkeina ja 60 %
rahana. Osakkeet hankittiin hallituksen jäsenten puolesta osavuosikatsauksen 1.1.–31.3.2024 julkaisun jälkeen mark-
kinoilta julkisessa kaupankäynnissä muodostuvaan hintaan. Neste on maksanut osakkeiden kaupankäyntikulut ja
varainsiirtoveron. Hallituskauden 2024–2025 vuosipalkkion käteisosuus maksettiin kokonaisuudessaan toukokuussa
2024. Kokouspalkkiot maksettiin käteisenä kauden aikana kokousten jälkeen.
27
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä Riskienhallinta Palkitsemisraportti
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Nesteen hallitus päättää toimitusjohtajan palkitsemisesta henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunnan ehdotuksen perus-
teella. Toimitusjohtajan palkitseminen koostuu kiinteästä vuosipalkasta, kuten peruspalkasta ja luontoiseduista, sekä
muuttuvista palkanosista, kuten lyhyen ja pitkän aikavälin kannustinohjelmista sekä lisäeläkkeestä.
Muuttuva palkitseminen
Nesteen hallitus päättää toimitusjohtajan lyhyen aikavälin kannustinjärjestelmästä ehtoineen. Hallitus asettaa ja arvioi
vuosittain kannustinjärjestelmässä käytettävät tavoitteet toimitusjohtajalle. Nykyisen toimitusjohtajan lyhyen aikavälin
kannustinohjelman enimmäismäärä oli 120 % vuosittaisesta peruspalkasta vuonna 2024.
Nesteen hallitus päättää ja toteuttaa pitkän aikavälin kannustinjärjestelmät ja niiden ansaintamahdollisuudet toimi-
tusjohtajalle. Näiden järjestelmien tavoitteena on mahdollistaa pitkän aikavälin suoriutuminen ja menestyminen. Toimi-
tusjohtajalle maksettava palkkiotaso vaihtelee välillä 0–200 prosenttia kiinteästä vuosipalkasta suorituksen ja osake-
kurssin mukaan. Nesteen pitkän aikavälin kannustinjärjestelmän nojalla maksettavien palkkioiden määrää on rajoitettu
osakkeen kurssikehitykseen perustuvalla maksimitasolla ja käynnissä oleviin ohjelmiin sovellettava maksimi taso on
osakkeen kaksinkertainen kurssinousu ohjelman aikana. Mikäli Nesteen osakkeen kurssi yli kaksinkertaistuu ohjel-
man aikana, tämän kurssinousun ylittävä osa maksettavien palkkioiden arvosta jätetään maksamatta.
Lisäeläke
Nykyinen toimitusjohtaja on oikeutettu maksuperusteiseen lisäeläkejärjestelyyn, joka alkaa 66 vuoden iässä. Vuosi-
maksu on 20 % vuosittaisesta peruspalkasta.
Toimitusjohtajan palkitseminen vuonna 2024
Toimitusjohtajan kokonaispalkitseminen Maksettu vuonna 2024 (EUR)
Heikki Malinen
(Toimitusjohtaja
15.10.2024 alkaen)
Matti Lehmus
(Toimitusjohtaja
14.10.2024 saakka)
Kiinteä vuosipalkka
1)
247 571 755 088
Lyhyen aikavälin kannustinohjelma
2)
- 501 125
Pitkän aikavälin kannustinohjelma
3)
- 14 735
Lisäeläke
4)
51 194 118 916
Yhteensä 298 765 1 389 864
Kiinteän ja muuttuvan palkitsemisen osuus
(lisäeläkettä ei huomioitu) Kiinteä 100 %
Kiinteä 59 %
Muuttuva 41 %
1)
Luontoisedut ja lomarahat sisältyvät kiinteään palkitsemiseen.
2)
Perustuu tilikauden 2023 tulokseen. Matti Lehmuksen lyhyen aikavälin kannustinohjelman enimmäismäärä oli 80 % vuosittaisesta
peruspalkasta vuonna 2023 ja 2024.
3)
Vuonna 2024 maksettu LTI:n ansaittu arvo perustuu PSP 2021–2023 ohjelmaan, joka myönnettiin hänen edelliseen tehtäväänsä
ennen toimitusjohtajan positiota. Toimitusjohtajalle maksettava palkkiotaso vaihteli välillä 0–120 prosenttia kiinteästä vuosipalkasta
suorituksen ja osakekurssin mukaan.
4)
Matti Lehmus oli oikeutettu maksuperusteiseen lisäeläkejärjestelyyn, joka alkamisikä on 62 vuotta ja vuosimaksu on
16 % vuosittaisesta peruspalkasta.
Matti Lehmus toimi Senior Advisor -roolissa 15.10.-15.11.2024, jolloin hän sai kiinteää palkkaa etuineen 81 901 EUR, 1 892 EUR
STI-palkkiota (maksetaan vuonna 2025) ja 12 518 EUR lisäeläkemaksuja. Tämän jälkeen toimisuhteen päättämiseen liittyvänä etuutena
sopimuksen mukaisesti hän sai 111 122 EUR kiinteää palkkaa luontoisetuineen, 2 838 EUR STI-palkkiota (maksetaan vuonna 2025) ja
18 776 EUR lisäeläkemaksuja vuoden 2024 loppuun. Vuonna 2025 Matti Lehmukselle maksetaan toimisuhteen päättämiseen liittyvänä
etuutena sopimuksensa mukaisesti 1 136 435 EUR, joka sisältää kiinteän palkan luontoisetuineen, STI- ja LTI-palkkion ja lisäeläkemaksun
sekä kuuden kuukauden kiinteän palkan suuruisen irtisanomiskorvauksen.
Emoyhtiö on maksanut palkkiot kokonaisuudessaan.
Seuraavassa taulukossa on esitetty palkitsemisen verotettava arvo:
28
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä Riskienhallinta Palkitsemisraportti
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Lyhyen aikavälin kannustinohjelma
STI-palkkio toimitusjohtajakaudesta 2024 suuruudeltaan 11 340 euroa maksetaan nykyiselle toimitusjohtajalle Heikki
Maliselle ja 17 975 euroa edelliselle toimitusjohtajalle Matti Lehmukselle maaliskuussa 2025.
Nykyisen ja edellisen toimitusjohtajan lyhyen aikavälin kannustinjärjestelmien 2024 mukaiset palkkiot:
Vuonna 2025 toimitusjohtajan lyhyen aikavälin kannustinohjelman enimmäismäärä on 120 % vuosittaisesta perus-
palkasta. Toimitusjohtajan vuoden 2025 lyhyen aikavälin kannustinohjelman mittarit, joiden perusteella makse-
taan mahdollinen palkkio maaliskuussa 2026:
Mittari Painotus
Uusiutuvat tuotteet vertailukelpoinen käyttökate (RP comparable EBITDA) 35 %
Öljytuotteet vertailukelpoinen käyttökate (OP comparable EBITDA) 25 %
Vapaa rahavirta (Free Cash Flow) 30 %
Konsernin turvallisuustavoite (TRIF) 5 %
Konsernin prosessiturvallisuustavoite (PSER) 5 %
1)
Painotettu kokonaistulos mittareiden tuloksilla ilman pyöristystä.
STI 2023, maksettu 2024
STI 2024, maksetaan
maaliskuussa 2025
Mittari
Painotus
2023
2023
Saavutustaso %
Kynnysarvo 50 %
Tavoitearvo 100 %
Maksimitaso 200 %
Painotus
2024
2024
Saavutustaso %
Kynnysarvo 50 %
Tavoitearvo 100 %
Maksimitaso 200 %
Konsernin vertailukelpoinen
käyttökate (EBITDA) 50 % 112 - -
Uusiutuvat tuotteet
vertailukelpoinen käyttökate
(RP comparable EBITDA) - - 30 % 0
Öljytuotteet vertailukelpoinen
käyttökate (OP comparable
EBITDA) - - 20 % 0
Vertailukelpoinen vapaa
kassavirta (Free Cash Flow) 20 % 200 20 % 0
Oikaistu sijoitetun pääoman
keskimääräinen tuotto
verojen jälkeen (Comparable
ROACE) 10 % 169 10 % 0
Konsernin turvallisuustavoite
(TRIF) 10 % 70 10 % 60
Konsernin
prosessiturvallisuustavoite
(PSER) 10 % 167 10 % 0
Painotettu
kokonaissaavutustaso
yhteensä
1)
100 % 136 100 % 6
29
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä Riskienhallinta Palkitsemisraportti
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Pitkän aikavälin kannustinohjelmat
Nykyinen ja entinen toimitusjohtaja ovat oikeutettuja seuraaviin osakepalkkio-ohjelmiin:
Edellinen toimitusjohtaja Matti Lehmus on oikeutettu suoritusperusteiseen osakepalkkio-ohjelmaan 2022–2024.
Suoritus-
perusteinen
osakepalkkio-
ohjelma Mittari Painotus
Mittarin
saavutus-
taso %
Painotettu
kokonaissaavutustaso % Myöntämispäivä
Myönnettyjen osakkeiden
alkuperäinen lukumäärä
Maksettavien brutto-
osakkeiden lukumäärä
Osakkeiden
luovutuspäivä
PSP 2022–2024 Suhteellinen osakkeen kokonaistuotto
STOXX Europe 600 -indeksiin verrattuna
80 % 0 %
2 %
Helmikuu
2022
26 400 528
Maaliskuu
2025
Yhdistetty kasvihuonekaasujen
vähenemä 2022–2024
20 % 10 %
Suoritus-
perusteinen
osakepalkkio-
ohjelma Mittari Painotus
Myöntämis-
päivä nykyiselle
toimitusjohtajalle
Myönnettyjen osakkeiden
lukumäärä nykyiselle
toimitusjohtajalle
Myöntämis-
päivä edelliselle
toimitusjohtajalle
Myönnettyjen osakkeiden
alkuperäinen lukumäärä ja
päättymispäivään asti suhteutettu
osakemäärä edelliselle toimitusjohtajalle
Osakkeiden
luovutuspäivä
PSP 2023–2025 Suhteellinen osakkeen kokonaistuotto
STOXX Europe 600 -indeksiin verrattuna
80 %
Lokakuu
2024
29 097
Joulukuu
2022
23 600, suhteutettu 18 683
Maaliskuu
2026
Yhdistetty kasvihuonekaasujen
vähenemä 2023–2025
20 %
PSP 2024–2026 Suhteellinen osakkeen kokonaistuotto
STOXX Europe 600 -indeksiin verrattuna
80 %
Lokakuu
2024
54 038
Helmikuu
2024
33 700, suhteutettu 15 446
Maaliskuu
2027
Yhdistetty kasvihuonekaasujen
vähenemä 2024–2026
20 %
Toimitusjohtaja Heikki Malinen on myös oikeutettu kertaluonteiseen Nesteen palkitsemispolitiikan mukaiseen osakkeina maksettavaan palkkioon bruttopalkkiosummaltaan 1 250 000 EUR (ehdollinen osakepalkkiojärjestelmä,
luovutus lokakuussa 2025), joka myönnettiin rekrytoinnin yhteydessä edelliseltä työnantajalta menetettävät palkkiot huomioiden. Määritellessään tämän kertaluonteisen järjestelyn arvoa hallitus otti huomioon rakenteen,
aikajänteen, arvon ja suoritusmittarit menetettyjen järjestelyiden osalta. Tämä kertaluonteinen palkkio myönnettiin osakkeina luoden yhteys yhtiön pitkäaikaiseen osakkeen kehitykseen ja kannustaen osakeomistukseen.
30
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä Riskienhallinta Palkitsemisraportti
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Palkitseminen ja yhtiön tulos viiden viime tilikauden aikana
Keskimääräinen palkitseminen (EUR) 2020 2021 2022 2023 2024
Hallituksen jäsen keskimäärin
1)
44 386 51 368 72 512 63 191 83 455
Toimitusjohtaja
(palkitsemisen verotettava arvo eri vuosina)
Peter Vanacker
(Toimitusjohtaja marraskuusta 2018 huhtikuuhun 2022) 1 804 816 2 046 357 704 465 - -
Matti Lehmus
(Toimitusjohtaja toukokuusta 2022–14.10.2024 saakka) - - 731 441 2 014 265 1 389 864
Heikki Malinen
(Toimitusjohtaja 15.10.2024 alkaen) - - - - 298 765
Nesteen työntekijä keskimäärin
2)
70 751
3)
77 529
4)
86 367
5)
88 551 84 539
Nesteen työntekijä keskimäärin Suomessa
2)
66 225
3)
72 478
4)
75 742
5)
76 965 73 775
Yhtiön tulos
Vertailukelpoinen käyttökate (EBITDA), milj. euroa 1 929 1 920 3 537 3 458 1 252
1)
Sisältää kaikki maksetut palkkiot hallituksen jäsenille (vuosi- ja kokouspalkkiot). Maksatuskäytäntö muuttui vuonna 2022, jolloin vuosipalkkiota maksettiin kuukausittain yhtiökokoukseen saakka, ja sen jälkeen toukokuussa 2022 maksettiin
hallituskauden 2022–2023 vuosipalkkio kokonaisuudessaan.
2)
Sisältää kaikki palkat, mukaan lukien kannustinpalkkiot (lyhyen aikavälin kannustinpalkkio varauksen perusteella, pitkän aikavälin kannustinpalkkiot kirjanpitoarvon perusteella) ilman välillisiä työnantajakuluja (sosiaaliturvakustannukset,
eläkekustannukset ja muut kulut) jaettuna henkilöstön keskimääräisellä lukumäärällä vuoden aikana.
3)
Ennen keskimääräisen luvun laskemista palkoista on oikaistu 22 miljoonan euron varaus, joka liittyy Naantalin jalostamon sulkemiseen.
4)
Ennen keskimääräisen luvun laskemista palkoista on oikaistu Naantalin jalostamon sulkemiseen liittyvä 11 miljoonan euron varauksen purku. Keskimääräinen palkitseminen vuosien 2019 ja 2020 välillä on kasvanut, mikä johtuu osin
Nesteen liiketoiminnan myynnistä Venäjällä vuonna 2019 (1 133 työntekijää) ja vuosien 2020 ja 2021 välillä Naantalin jalostamon sulkemisesta. Samaan aikaan strategiaan perustuva henkilöstömäärän kasvu on keskittynyt
asiantuntijatehtäviin maissa, joissa henkilöstökulut ovat korkeampia.
5)
Ennen keskimääräisen luvun laskemista palkoista on oikaistu Naantalin jalostamon sulkemiseen liittyvä 500 000 euron varauksen purku. Keskimääräinen palkitseminen on vuonna 2022 noussut osittain strategisen henkilöstömäärän
lisäyksen vuoksi korkeamman työvoimakustannusten markkinoilla sekä lyhyen aikavälin kannustinjärjestelmän korkeamman varaustason vuoksi.
31
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
Hallituksen toimintakertomus 32
Kestävyysraportti 41
Tunnusluvut 92
Tunnuslukujen laskentakaavat 94
32
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Hallituksen toimintakertomus 2024
Vuotta 2024 leimasi geopoliittinen, taloudellinen ja sääntelyn epävarmuus. Nesteelle vuosi oli erityisen haasteellinen. Sekä Uusiu-
tuvien tuotteiden että Öljytuotteiden markkinat muuttuivat merkittävästi, minkä lisäksi meillä oli useita toiminnallisia haasteita
jalostamoillamme. Koko vuoden 2024 vertailukelpoinen käyttökate oli 1 252 (3 458) miljoonaa euroa. Tämä taso ei ole tyydyttävä
eikä kestävä.
Uusiutuvien polttoaineiden toimialalle on tullut lukuisia uusia toimijoita ja uutta kapasiteettia vuoden 2024 aikana. Alueellisista
eroista huolimatta globaali ylikapasiteetti johti uusiutuvien polttoaineiden myyntihintojen laskuun ja jäte- ja tähderaaka-aineiden
kasvaneeseen kysyntään. Lisäksi fossiilisen dieselin hinnan lasku heikensi osaltaan Uusiutuvien tuotteiden myyntihintoja. Näin
ollen myyntimarginaalit putosivat selvästi edellisvuosien tason alapuolelle. Vuoden vertailukelpoinen myyntimarginaalimme oli 377
(863) dollaria tonnilta ja segmentin vertailukelpoinen käyttökate oli 514 (1 906) miljoonaa euroa. Uusiutuvien tuotteiden myyn-
timäärä oli 3,7 (3,4) miljoonaa tonnia. Se kasvoi vuoden toisella puoliskolla, mutta jäi selvästi vuoden alun tavoitetasostamme.
Jäte- ja tähderaaka-aineiden osuus pysyi korkeana koko vuoden ja oli keskimäärin 90 % (92 %) uusiutuvien materiaalien koko-
naiskäytöstämme vuonna 2024.
Kuten olemme kertoneet, uusiutuvan dieselin jalostamoillamme oli toiminnallisia haasteita vuonna 2024. Nämä on ratkaistu,
mutta niillä oli negatiivinen vaikutus uusiutuvan dieselin tuotantoon ja myyntiin erityisesti neljännellä neljänneksellä. Positiivista oli,
että uusiutuvan lentopolttoaineen (SAF) myynti kasvoi vuoden 2024 viimeisellä neljänneksellä.
Öljytuotteissa tuotemarginaalit laskivat tavanomaisemmalle tasolle verrattuna vuoden 2023 korkeaan tasoon ja koko vuoden
kokonaisjalostusmarginaali laski 14,1 (21,1) dollariin barrelilta. Öljytuotteiden koko vuoden vertailukelpoinen käyttökate oli 633
(1 434) miljoonaa euroa, mihin vaikutti myös Porvoon suurseisokista johtuva myyntimäärien lasku toisella neljänneksellä. Porvoon
jalostamon keskimääräinen käyttöaste oli 76 % (88 %) vuonna 2024.
Vuonna 2024 jatkoimme Rotterdamin jalostamon strategista kasvuinvestointia. Haasteellisesta urakoitsijamarkkinasta johtuen
jalostamon kaupallisen toiminnan suunniteltu aloitus on kuitenkin viivästynyt vuodesta 2026 vuoteen 2027. Lisäksi investointikus-
tannusten arvioidaan nousevan 1,9 miljardista eurosta 2,5 miljardiin euroon. Olemme ryhtyneet toimiin varmistaaksemme, että
tästä eteenpäin projekti etenee aikataulun mukaisesti ja budjetissa. Noudatamme tiukkaa pääomakuria koko yhtiössä ja tulevina
vuosina Rotterdamin investointihankkeen lisäksi toteutettavien investointien odotetaan olevan kustannuksiltaan noin 0,5 miljardin
euron tasolla vuosittain ja keskittyvän turvallisuuteen sekä jalostamojen käynnin luotettavuuteen.
Nesteen nykyisessä tilanteessa on selvää, että suunnanmuutos on tarpeen. Pian sen jälkeen, kun Heikki Malinen aloitti toimi-
tusjohtajana, käynnistimme koko konsernia koskevan, kattavan täyden potentiaalin analyysin. Tämä työ on nyt saatu päätökseen,
ja olemme tänään kertoneet ohjelmasta, jolla parannamme suoritustamme. Tavoitteena on vahvistaa Nesteen taloudellista tulosta
sekä samalla turvata vankka markkina-asema ja parempi kustannuskilpailukyky uusiutuvissa polttoaineissa. Taloudellisen ja ope-
ratiivisen tuloksemme parantamiseksi ei ole olemassa yhtä ainoaa ratkaisua. Sen sijaan meidän on ryhdyttävä toimiin monella
rintamalla, ja tämä työ on jo alkanut. Suunnitellut tehostamistoimenpiteet vaikuttavat henkilöstöön ja ovat siten erityisen vaikeita
Nesteen työntekijöille, mutta samalla välttämättömiä Nesteen pitkän aikavälin kilpailukyvyn ja menestyksen varmistamiseksi.
Olemme päivittäneet taloudelliset tavoitteemme vuosille 2025–2026 vastaamaan toimintaympäristömme ja taloudellisen tulok-
semme muutosten vaatimia toimia. Ensinnäkin tavoitteenamme on 350 miljoonan euron käyttökatteen parannus vuoden 2026
loppuun mennessä suorituksen parantamiseen tähtäävästä ohjelmastamme. Tästä 250 miljoonaa euroa on operatiivisia kustan-
nuksia. Toiseksi olemme sitoutuneet säilyttämään investment grade -luottoluokituksen ja pitämään nettovelkaantumisasteen alle
40 prosentissa.
Kun katsomme eteenpäin, tarve torjua ilmastonmuutosta on vahvempi kuin koskaan, sillä vuotta 2024 leimasivat ennätyksel-
lisen korkeat lämpötilat maailmanlaajuisesti. Globaalien hiilidioksidipäästöjen vähentämiseksi tarvitaan helposti saatavilla olevia
ratkaisuja, jotka voivat vähentää hiilidioksidipäästöjä myös siellä, missä se on erityisen hankalaa, kuten lentoliikenteessä. Nes-
teellä on tässä johtava rooli: meillä on jo vakiintunut asema uusiutuvassa dieselissä ja erinomainen asema myös SAF:ssa maail-
man johtavan uusiutuvien tuotteiden arvoketjumme sekä tarvittavan osaamisemme, esimerkiksi teknologia-, esikäsittely- ja raa-
ka-aineosaamisemme, ansiosta. Jatkossa aiomme keskittyä entistä vahvemmin polttonesteisiin - tuotteisiin, jotka ovat olleet
yhtiömme ytimessä vuosikymmeniä.
Kaiken kaikkiaan vuosi 2024 oli haastava aina markkinoiden muutoksista kauppapolitiikan kehitykseen. Vuonna 2025 uusiutu-
vien tuotteiden markkinat jatkuvat haasteellisina, emmekä voi odottaa paluuta aikaisempien vuosien poikkeuksellisiin marginaa-
litasoihin. Myös sääntelyyn liittyy edelleen epävarmuustekijöitä, erityisesti Yhdysvalloissa, ja meidän on taisteltava tasapuolisten
toimintaedellytysten puolesta. Esimerkiksi EU ei tällä hetkellä ole suojattu Kiinan ja Yhdysvaltojen SAF-tuonnilta. Olen vakuuttu-
nut, että määrätietoisella toiminnalla pystymme parantamaan taloudellista tulostamme, säilyttämään investment grade -luottoluo-
kituksen, rahoittamaan käynnissä olevat kriittiset investoinnit ja varmistamaan Nesteen menestyksen tulevaisuudessa.
Hallitus on tänään ehdottanut yhtiökokoukselle, että vuodelta 2024 maksetaan osinkoa 0,20 euroa (1,20) osakkeelta.
Suluissa esitetyt luvut viittaavat vuoden 2023 vastaavaan jaksoon, ellei muuta ole mainittu.
Konsernin koko vuoden 2024 tulos
Nesteen koko vuoden 2024 liikevaihto oli 20 635 (22 926) miljoonaa euroa. Liikevaihdon lasku johtui pääasiassa markkina- ja
myyntihintojen laskusta, jolla oli noin -1,6 miljardin euron negatiivinen vaikutus. Uusiutuvien tuotteiden myyntimäärä kasvoi edel-
lisvuodesta, mutta konsernin myyntimäärällä oli noin -1,4 miljardin euron negatiivinen vaikutus liikevaihtoon. Tämä johtui pää-
asiassa Öljytuotteiden suurseisokista Porvoossa vuoden 2024 toisella neljänneksellä. Trading-toiminnan volyymien kasvulla pää-
asiassa Öljytuotteissa oli noin 0,7 miljardin euron positiivinen vaikutus liikevaihtoon. Valuuttakurssilla oli vain vähäinen vaikutus
koko vuoden tulokseen.
Konsernin vertailukelpoinen käyttökate oli 1 252 (3 458) miljoonaa euroa. Uusiutuvat tuotteet -segmentin vertailukelpoinen
käyttökate oli 514 (1 906) miljoonaa euroa, mihin vaikutti pääasiassa heikko markkinaympäristö. Myyntimarginaalin pienenemi-
sen vaikutus käyttökatteeseen oli 1 483 miljoonaa euroa, kun taas myyntimäärän kasvulla oli positiivinen tulosvaikutus. Öljytuot-
teet-segmentin koko vuoden vertailukelpoinen käyttökate oli 633 (1 434) miljoonaa euroa pääasiassa Porvoon suurseisokin ja
pienemmän kokonaisjalostusmarginaalin seurauksena. Marketing & Services -segmentin vertailukelpoinen käyttökate oli 101
(118) miljoonaa euroa. Muiden toimintojen vertailukelpoinen käyttökate oli -1 (-2) miljoonaa euroa. Konsernin kiinteät kustannuk-
set olivat 1 312 (1 329) miljoonaa euroa eli 16 miljoonaa euroa pienemmät kuin edellisenä vuotena.
Konsernin käyttökate oli 1 005 (2 548) miljoonaa euroa. Käyttökatteeseen vaikuttivat varaston arvostustappiot, jotka olivat -359
(-827) miljoonaa euroa, sekä avoimien hyödyke- ja valuuttajohdannaispositioiden käypien arvojen muutokset, jotka olivat 84 (-98)
miljoonaa euroa. Tulos ennen veroja oli -113 (1 596) miljoonaa euroa, ja tilikauden tulos oli -95 (1 436) miljoonaa euroa. Vertailu-
kelpoinen osakekohtainen tulos oli 0,17 (2,88) euroa, ja osakekohtainen tulos oli -0,12 (1,87) euroa.
33
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
2024 2023
Vertailukelpoinen käyttökate 1 252 3 458
- varaston arvostusvoitot/-tappiot -359 -827
- avoimien hyödyke- ja valuuttajohdannaispositioiden käypien arvojen muutokset 84 -98
- omaisuuden myyntivoitot/-tappiot -2 7
- muut oikaisut 29 8
Käyttökate (EBITDA) 1 005 2 548
Liikevaihto 2024 2023
Uusiutuvat tuotteet 7 321 8 466
Öljytuotteet 11 829 13 285
Marketing & Services 4 687 5 168
Muut 125 100
Eliminoinnit -3 326 -4 094
Yhteensä 20 635 22 926
Vertailukelpoinen käyttökate 2024 2023
Uusiutuvat tuotteet 514 1 906
Öljytuotteet 633 1 434
Marketing & Services 101 118
Muut -1 -2
Eliminoinnit 6 2
Yhteensä 1 252 3 458
Liikevoitto 2024 2023
Uusiutuvat tuotteet -347 568
Öljytuotteet 345 1 068
Marketing & Services 72 84
Muut -51 -41
Eliminoinnit 6 2
Yhteensä 25 1 682
Konsernin avainluvut, miljoonaa euroa
Taloudelliset tavoitteet
Nesteen tärkeimmät taloudelliset tavoitteet vuonna 2024 olivat vertailukelpoinen keskimääräisen sijoitetun pääoman tuotto vero-
jen jälkeen (vertailukelpoinen ROACE) ja velan osuus kokonaispääomasta. Joulukuun lopussa edellisten 12 kuukauden ajalta las-
kettu vertailukelpoinen ROACE oli 2,5 % eli tavoitetason (15 %) alapuolella. Velan osuus kokonaispääomasta pysyi tavoitealueella
(alle 40 %) ja oli 36,1 %.
Rahavirta, investoinnit ja rahoitus
Konsernin liiketoiminnan nettorahavirta vuonna 2024 oli 1 183 (2 279) miljoonaa euroa. Muutos edellisvuoteen verrattuna johtui
pääasiassa käyttökatteen pienenemisestä samalla kun käteisvaroja vapautui nettokäyttöpääoman muutoksesta vuonna 2024.
Rahavirta ennen rahoituseriä oli -313 (751) miljoonaa euroa vuonna 2024, ja konsernin nettokäyttöpääoman kiertonopeus oli
39,4 (41,0) päivää liukuvalla 12 kuukauden jaksolla neljännen neljänneksen lopussa.
Rahavirtavaikutteiset investoinnit ilman yritysostoja olivat 1 552 (1 431) miljoonaa euroa ja yhteensä 1 566 (1 621) miljoonaa euroa
vuonna 2024. Porvoon suurseisokki näkyy kasvaneissa kunnossapitoinvestoinneissa, jotka olivat 579 (305) miljoonaa euroa.
Tuottavuus- ja strategiset investoinnit olivat yhteensä 987 (1 316) miljoonaa euroa. Nesteen strategian mukaisesti merkittävät kas-
vuinvestoinnit Uusiutuvat tuotteet -segmentissä jatkuivat ja olivat yhteensä 1 012 (1 365) miljoonaa euroa. Öljytuotteet-segmentin
investoinnit olivat 466 (208) miljoonaa euroa, ja Marketing & Services -segmentin investoinnit olivat 27 (16) miljoonaa euroa. Muut
investoinnit olivat 61 (32) miljoonaa euroa ja liittyivät pääasiassa tietotekniikka- ja liiketoimintainfrastruktuurin päivityksiin.
Neste allekirjoitti useita bilateraalisia vihreän lainan sopimuksia vuonna 2024, yhteensä 550 miljoonan euron arvosta. Myös
IFRS 16 vuokrasopimusvelat kasvoivat 420 miljoonaa euroa.
Konsernin korolliset nettovelat olivat joulukuun 2024 lopussa 4 192 miljoonaa euroa (2 488 milj. euroa vuoden 2023 lopussa).
Luottojen keskikorko joulukuun lopussa oli 3,3 % (3,6 %) ja luottojen erääntymisaika keskimäärin 4,1 (5,1) vuotta. Korollisen
31.12.2024 31.12.2023
Vertailukelpoinen keskimääräisen sijoitetun pääoman tuotto verojen jälkeen
(Vertailukelpoinen ROACE), % 2,5 23,9
Velan osuus kokonaispääomasta, % 36,1 22,7
2024 2023
Käyttökate (EBITDA) 1 005 2 548
Omaisuuden myyntivoitot/-tappiot 1 0
Muut oikaisut -150 108
Nettokäyttöpääoman muutos 454 21
Rahoituskulut, netto -122 -91
Maksetut verot -5 -307
Liiketoiminnan nettorahavirta 1 183 2 279
Investoinnit aineettomiin ja aineellisiin hyödykkeisiin -1 563 -1 607
Muut investoinnit 67 79
Vapaa rahavirta (rahavirta ennen rahoituseriä) -313 751
34
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
nettovelan ja käyttökatteen suhde neljännen neljänneksen lopussa oli 4,2 (1,0) edellisten 12 kuukauden ajalta laskettuna. Velan
osuus kokonaispääomasta joulukuun lopussa oli 36,1 % (22,7 %).
Konsernin likvidit varat ja käyttämättömät sitovat luottolimiittisopimukset olivat joulukuun lopussa 2 880 (3 480) miljoonaa
euroa. Konserniyhtiöiden nykyisissä lainasopimuksissa ei ole rahoituskovenantteja.
Suojauspolitiikkansa mukaisesti Neste suojaa suuren osan seuraavien 12 kuukauden ennustetusta nettovaluuttavirrastaan.
Suojausinstrumentteina on käytetty pääasiassa valuuttatermiinejä ja -optioita. Tärkein suojattava valuutta on Yhdysvaltain dollari.
Joulukuun lopussa konsernin seuraavien 12 kuukauden valuuttasuojausaste oli noin 51 % myyntimarginaalista
Segmenttikatsaukset
Nesteen liiketoiminnot on jaettu kolmeen raportointisegmenttiin: Uusiutuvat tuotteet, Öljytuotteet ja Marketing & Services.
Uusiutuvat tuotteet
Yhdysvaltain dollarin vaihtokurssit 2024 2023
EUR/USD-valuuttakurssi 1,08 1,08
EUR/USD, efektiivinen valuuttakurssi
1)
1,09 1,06
1)
Efektiivinen valuuttakurssi sisältää valuuttasuojausten vaikutuksen.
Keskeiset tunnusluvut 2024 2023
Liikevaihto, MEUR 7 321 8 466
Käyttökate (EBITDA), MEUR 242 1 049
Vertailukelpoinen käyttökate (EBITDA), MEUR 514 1 906
Liikevoitto, MEUR -347 568
Sidottu pääoma, MEUR 9 064 8 069
Sidotun pääoman tuotto, % -4,0 7,5
Vertailukelpoinen sidotun pääoman tuotto, % -0,9 18,9
Vertailukelpoinen myyntimarginaali, USD/tonni 377 863
Tärkeimmät markkinatekijät 2024 2023
Biomassapohjainen diesel (D4) RIN, USD/gallona 0,59 1,35
Kalifornian LCFS-päästöoikeudet, USD/tonni 60 73
Palmuöljyn hinta
1)
, USD/tonni 902 833
Jätteiden ja tähteiden osuus raaka-aineista, % 90 92
1)
CPO BMD 3
rd
(raakapalmuöljyn kolmannen kuukauden futuurihinta Malesian pörssissä)
Tuotanto 2024 2023
Uusiutuva diesel
1)
, 1 000 tonnia 2 981 3 267
Uusiutuva lentopolttoaine, 1 000 tonnia 526 251
Muut tuotteet, 1 000 tonnia
2)
87 101
Yhteensä 3 594 3 618
Käyttöaste
3)
, oma tuotanto, % 65 98
1)
Sisältää Martinezin yhteisyrityksen tuotannon.
2)
Laskutapaa on muutettu siten, että polttokaasu ei sisälly laskentaan.
3)
Laskettu 4,5 miljoonan tonnin nimellisen vuosikapasiteetin perusteella. Vertailukauden 2023 luvut laskettu 3,3 miljoonan tonnin nimellisen
vuosikapasiteetin perusteella.
Uusiutuvien tuotteiden koko vuoden vertailukelpoinen käyttökate oli 514 (1 906) miljoonaa euroa. Vertailukelpoinen myyntimargi-
naali pieneni vuoteen 2023 verrattuna ja oli 377 (863) dollaria/tonni. Myyntimaarginaalin laskulla oli -1 483 miljoonan euron nega-
tiivinen vaikutus vertailukelpoiseen käyttökatteeseen edellisvuoteen verrattuna. BTC-verohelpotus oli 590 (417) miljoonaa euroa
vuonna 2024. BTC-verohelpotus päättyi vuoden 2024 lopussa.
Vuoden aikana jalostamoillamme oli sekä suunniteltuja että suunnittelemattomia seisokkeja. Tämä näkyi käyttöasteessa, joka oli
keskimäärin 65 % (98 %) Nesteen omissa uusiutuvien tuotteiden tuotantolaitoksissa. Singaporen laajennus ja Martinezin ylösajo
saatiin päätökseen. Martinezilla oli edelleen laimentava vaikutus Nesteen vertailukelpoiseen kokonaismyyntimarginaaliin.
Myyntimäärät kasvoivat, ja niillä oli 94 miljoonan euron vaikutus edellisvuoteen verrattuna. Yhdysvaltain Dollarin valuuttakurssilla
oli -6 miljoonan euron negatiivinen vaikutus segmentin vertailukelpoiseen käyttökatteeseen edellisvuoteen verrattuna. Segmen-
tin kiinteät kustannukset olivat 7 miljoonaa euroa suuremmat kuin vuonna 2023. Uusiutuvat tuotteet -segmentin vertailukelpoinen
sidotun pääoman tuotto oli -0,9 % (18,9 %) joulukuun lopussa viimeisten 12 kuukauden ajalta laskettuna. Vuoden aikana noin 51
% (61 %) myyntimääristä meni Euroopan markkinoille ja 49 % (39 %) Pohjois-Amerikkaan. Jätteiden ja tähteiden osuus uusiutuvien
raaka-aineiden käytöstä oli 90 % (92 %) vuonna 2024.
Yleisesti jäte- ja tähderaaka-aineiden osalta Yhdysvallat houkutteli edelleen tuontivirtoja muilta alueilta ja vaikutti hinnoitteluun
maailmanlaajuisesti vuonna 2024. Ensimmäisellä neljänneksellä vahva tarjonta ja heikko kysyntä laskivat jäte- ja tähderaaka-ainei-
den hintoja Yhdysvalloissa. Tämän jälkeen hinnat tasaantuivat kasviöljymarkkinoiden tukemana. Toisen vuosipuoliskon aikana jät-
teiden ja tähteiden sekä soijaöljyn hinnat nousivat aluksi mutta laskivat pian Yhdysvaltain soijapavun vahvojen sato-odotusten ja
yleisesti heikon maailmanlaajuisen markkinasentimentin vuoksi. Loppuvuodesta tarjonnan lasku nosti kasviöljyjen hintaa ja samalla
myös jätteiden ja tähteiden hinnat nousivat.
Saksan kasvihuonekaasupäästöjen vähennysten siirto-oikeuksien jäädytys ja EU:n polkumyyntitullit kiinalaista biodieseliä ja
uusiutuvaa dieseliä vastaan vaikuttivat myönteisesti markkinoihin. Yhdysvalloissa markkinoiden aktiviteettiin vaikutti negatiivisesti
viivästynyt CFPC-politiikkaohjaus, joka aiheutti epävarmuutta. Kalifornian Low Carbon Fuel Standard (LCFS) -hinnan kannalta oli
positiivista, että ohjelman päivitys hyväksyttiin. Renewable Identification Number (RIN) D4 -markkinat heikkenivät alkuvuodesta
2024, koska päästöoikeuksien määrä kasvoi merkittävästi mutta kiinnostusta niiden ostamiseen ei ollut. Markkinat alkoivat kuiten-
kin elpyä tasaisesti, ja hinta vuoden lopussa oli noin 0,6 dollaria gallonalta.
Uusiutuvien tuotteiden vertailukelpoiseen myyntimarginaaliin vaikuttavia keskeisiä tekijöitä ovat raaka-aineiden ja keskitisleiden
markkinahinnat, uusiutuvan dieselin hintapreemioiden kehitys, biotikettien ja uusiutuvien polttoaineiden päästöoikeuksien hinta-
taso, uusiutuvan lentopolttoaineen ja Martinezin myyntimäärien kehitys sekä marginaalien suojaus.
Myynti 2024 2023
Uusiutuva diesel, 1 000 tonnia 3 225 3 164
Uusiutuva lentopolttoaine, 1 000 tonnia 412 139
Muut tuotteet, 1 000 tonnia 92 79
Yhteensä 3 729 3 382
Euroopan osuus myyntimääristä, % 51 61
Pohjois-Amerikan osuus myyntimääristä, % 49 39
35
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Öljytuotteet-segmentin koko vuoden vertailukelpoinen käyttökate oli 633 (1 434) miljoonaa euroa. Kokonaisjalostusmarginaali oli
keskimäärin 14,1 (21,1) dollaria barrelilta vuonna 2024. Kokonaisjalostusmarginaalin laskulla oli -545 miljoonan euron negatiivi-
nen vaikutus vertailukelpoiseen käyttökatteeseen edellisvuoteen verrattuna. Myyntimäärät laskivat edellisvuodesta toisella neljän-
neksellä toteutetun Porvoon suurseisokin seurauksena. Myyntimäärillä oli yhteensä -221 miljoonan euron negatiivinen vaikutus
koko vuoden vertailukelpoiseen käyttökatteeseen. Valuuttakursseilla oli -3 miljoonan euron negatiivinen vaikutus vertailukelpoi-
seen käyttökatteeseen, ja segmentin kiinteät kustannukset olivat 3 miljoonaa euroa pienemmät kuin vuonna 2023. Öljytuot-
teet-segmentin vertailukelpoinen sidotun pääoman tuotto oli 13,2 % (45,0 %) joulukuun lopussa viimeisten 12 kuukauden ajalta
laskettuna. Porvoon jalostamon keskimääräinen käyttöaste oli 76 % (88 %).
Raakaöljyn hinnat olivat epävakaat vuoden 2024 aikana, ja Brent-raakaöljyn hinta vaihteli 71 dollarista 93 dollariin barrelilta.
Ensimmäisen neljänneksen aikana hinta nousi geopoliittisten jännitteiden myötä, mutta suuntaus kääntyi. Hinta alkoi laskea toi-
sen ja kolmannen neljänneksen aikana haasteellisen makrotaloudellisen ympäristön ja OPEC:n ulkopuolisen tuotannon kasvun
vaikuttaessa tasapainoihin. Hintojen epävakaus väheni neljännellä neljänneksellä, kun markkinoihin vaikuttivat toisaalta se, että
OPEC+ viivästytti päätöstä peruuttaa vapaaehtoisia tuotannon leikkauksia, toisaalta jatkuvat geopoliittiset riskit sekä keskus-
pankkien koronleikkaukset talouskasvun tukemiseksi. Vuosi päättyi lukemissa 74 dollaria barrelilta.
Euroopan jalostusmarginaalit olivat yleisesti epävakaita mutta normalisoituivat vuosien 2022–2023 tilapäisen vahvuuden jäl-
keen. Marginaalit heikkenivät selvästi toisella vuosipuoliskolla, kun maailmanlaajuinen uuden jalostuskapasiteetin kasvu ja jalos-
tamoajot ylittivät öljytuotteiden vaisuhkon kysynnän. Keskimäärin sekä dieselin että bensiinin hinnat olivat edelleen pitkän aika-
välin keskiarvojen yläpuolella vuonna 2024. Keskeisten käyttöhyödykkeiden hinnat olivat edellisvuotista alhaisemmat ja tukivat
Euroopan jalostustaloutta.
Öljytuotteet
Keskeiset tunnusluvut 2024 2023
Liikevaihto, MEUR 11 829 13 285
Käyttökate (EBITDA), MEUR 667 1 375
Vertailukelpoinen käyttökate (EBITDA), MEUR 633 1 434
Liikevoitto, MEUR 345 1 068
Sidottu pääoma, MEUR 2 300 2 384
Sidotun pääoman tuotto, % 14,0 42,6
Vertailukelpoinen sidotun pääoman tuotto, % 13,2 45,0
Kokonaisjalostusmarginaali, USD/bbl 14,1 21,1
Myynti omasta tuotannosta tuotelajeittain (1 000 tonnia) 2024 % 2023 %
Keskitisleet
1)
4 626 46 5 631 47
Kevyet tisleet
2)
3 877 38 4 430 37
Raskas polttoöljy 1 079 11 1 321 11
Muut tuotteet 565 6 503 5
Yhteensä 10 147 100 11 885 100
1)
Diesel, lentopetroli, lämmitysöljy, vähärikkiset laivapolttoaineet
2)
Moottoribensiini, bensiinikomponentit, nestekaasu
Myynti omasta tuotannosta markkina-alueittain (1 000 tonnia) 2024 % 2023 %
Itämeren alue
1)
6 606 65 6 976 59
Muu Eurooppa 2 401 24 3 110 26
Pohjois-Amerikka 443 4 1 038 9
Muut alueet 697 7 762 6
Yhteensä 10 147 100 11 885 100
1)
Suomi, Ruotsi, Viro, Latvia, Liettua, Puola, Tanska
Tuotanto 2024 2023
Jalostamo
- tuotanto, 1 000 tonnia 9 652 11 148
- käyttöaste, % 76 88
Jalostamon tuotantokustannukset, USD/bbl 6,7 6,6
36
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Marketing & Services
Myyntimäärät päätuotteittain, miljoonaa litraa 2024 2023
Bensiini, asemien myynti 608 620
Diesel, asemien myynti 1 549 1 590
Lämmitysöljy 842 793
Liikevaihto markkina-alueittain, MEUR 2024 2023
Suomi 3 657 4 114
Baltian maat 1 030 1 054
Yhteensä 4 687 5 168
Keskeiset tunnusluvut 2024 2023
Liikevaihto, MEUR 4 687 5 168
Käyttökate (EBITDA), MEUR 100 117
Vertailukelpoinen käyttökate (EBITDA), MEUR 101 118
Liikevoitto, MEUR 72 84
Sidottu pääoma, MEUR 198 236
Sidotun pääoman tuotto, % 30,9 34,6
Vertailukelpoinen sidotun pääoman tuotto, % 31,4 35,2
Marketing & Services -segmentin koko vuoden vertailukelpoinen käyttökate oli 101 (118) miljoonaa euroa. Dieselin markkinaky-
synnän lasku edellisvuodesta ja kilpailtu markkinaympäristö Suomessa heikensivät myyntimäärää, millä oli -4 miljoonan euron
negatiivinen vaikutus vertailukelpoiseen käyttökatteeseen. Keskimääräiset yksikkökatteet olivat pienemmät, ja niiden vaikutus
vertailukelpoiseen käyttökatteeseen oli -9 miljoonaa euroa edellisvuoteen verrattuna. Lasku johtui pääasiassa varastotappioista,
jotka johtuivat öljyn maailmanmarkkinahinnan laskusta koko vuoden 2024 aikana. Segmentin kiinteät kustannukset olivat 7 mil-
joonaa euroa suuremmat kuin vuonna 2023, mikä johtui pääasiassa toiminnanohjausjärjestelmän vaihtoon liittyvistä kuluista.
Marketing & Services -segmentin vertailukelpoinen sidotun pääoman tuotto oli 31,4 % (35,2 %) joulukuun lopussa viimeisten 12
kuukauden ajalta laskettuna.
Marketing & Services jatkoi sähkölatauksen käyttöönottoa suurimmilla asemillaan.
Muut koostuu yhteisistä yritys- ja toimintakustannuksista. Näiden kustannusten kohdentamisen ajankohta liiketoimintasegmen-
teille voi vaihdella vuosittain ja vuosineljänneksittäin. Muiden toimintojen koko vuoden vertailukelpoinen käyttökate oli -1 (-2) mil-
joonaa euroa.
Muut
Keskeiset tunnusluvut 2024 2023
Vertailukelpoinen käyttökate (EBITDA), MEUR -1 -2
Liikevoitto, MEUR -51 -41
37
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Osakkeet, kaupankäynti ja omistus
Nesteen osakkeet on listattu Nasdaq Helsinki Oy:ssä. Vuoden viimeinen noteeraus oli 12,13 euroa, joka oli 62,34 % pienempi
kuin vuoden 2023 lopussa. Vuoden aikana osakekurssi oli korkeimmillaan 33,60 euroa ja alimmillaan 10,98 euroa. Yhtiön mark-
kina-arvo oli 9,3 miljardia euroa 31.12.2024. Päivittäin vaihdettiin keskimäärin 1,77 miljoonaa osaketta, mikä on 0,2 % osakkei-
den kokonaismäärästä.
Nesteellä oli hallussaan joulukuun 2024 lopussa 995 324 yhtiön omaa osaketta. Nesteen kaupparekisteriin merkitty osake-
pääoma oli 40 miljoonaa euroa ja osakkeiden kokonaismäärä 769 211 058. Hallituksella on valtuutukset antaa ja ostaa takaisin
osakkeita 27.3.2024 pidetyn varsinaisen yhtiökokouksen päätöksen mukaisesti.
Joulukuun 2024 lopussa Suomen valtio omisti suoraan 44,2 % osakkeista (44,2 % prosenttia vuoden 2023 lopussa), ulkomai-
set instituutiot 29,8 % (36,8 %) osakkeista, suomalaiset instituutiot 14,8 % (10,6 %) ja kotitaloudet 11,2 % (8,4 %).
Suurimmat osakkeenomistajat 31.12.2024
Omistusjakauma 31.12.2024
Omistettujen osakkeiden mukaan
Osakkeenomistaja Osakkeita % osakkeista
Valtioneuvoston Kanslia 340 107 618 44,22
Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen 19 726 508 2,56
Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö Varma 11 551 622 1,50
Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö Elo 10 877 000 1,41
Kansaneläkelaitos 6 100 272 0,79
Kurikan Kaupunki 4 652 625 0,60
Valtion Eläkerahasto 4 200 000 0,55
St1 Nordic Corporation 3 530 000 0,46
OP-Suomi 2 011 737 0,26
Nordea Bank Abp 2 002 277 0,26
Danske Invest Finnish Equity Fund 1 893 256 0,25
Svenska Litteratursällskapet i Finland 1 450 200 0,19
Sr Seligson & Co OMX Helsinki 25 Pörssinoteerattu Rahasto 1 327 661 0,17
Sr Nordea Pro Suomi 1 289 436 0,17
Sr Nordea Fennia 1 187 235 0,15
OP-Henkivakuutus Oy 1 153 109 0,15
Sr Aktia Capital 1 083 000 0,14
Sr Nordea Pohjoismaat 1 055 000 0,14
OP-Suomi Indeksi Sr 1 049 076 0,14
Sr Säästöpankki Kotimaa 1 038 625 0,14
20 suurinta omistajaa yhteensä 417 286 257 54,25
Hallintarekisteröityä 228 182 638 29,67
Muut osakkeet 123 742 163 16,09
Yhteensä 769 211 058 100,00
Osakkeita
Osakkeen-
omistajia
% osakkeen-
omistajista Osakkeita % osakkeista
1–100 89 544 47,78 3 518 074 0,46
101–500 60 530 32,30 15 341 388 1,99
501–1 000 17 499 9,34 12 906 328 1,68
1 001–5 000 16 955 9,05 35 201 534 4,58
5 001–10 000 1 755 0,94 12 130 643 1,58
10 001–50 000 958 0,51 17 987 615 2,34
50 001–100 000 81 0,04 5 723 512 0,74
100 001–500 000 52 0,03 11 457 349 1,49
500 001 + 39 0,02 654 944 615 85,15
Yhteensä 187 413 100,00 769 211 058 100,00
joista hallintarekisteröityjä 11 0,00 228 182 638 29,67
Omistajaryhmittäin % osakkeista
Suomen valtio 44,2
Ulkomaiset omistajat 29,8
Kotitaloudet 11,2
Julkishallinto 7,7
Pankit ja vakuutuslaitokset 2,6
Yritykset 2,8
Voittoa tavoittelemattomat yhteisöt 1,7
Yhteensä 100,0
38
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Corporate governance
Nesteen selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä 2024 on julkistettu erillisenä Hallituksen toimintakertomuksesta. Selvitys hallinto-
ja ohjausjärjestelmästä löytyy vuosikertomuksen lisäksi yhtiön verkkosivuilta www.neste.com/fi-fi/sijoittajille/hallinnointi.
Yhtiön hallinto on jaettu yhtiökokouksen, hallituksen ja toimitusjohtajan kesken. Varsinainen yhtiökokous nimittää yhtiökokouk-
sen nimitystoimikunnan esityksen pohjalta hallituksen toimikaudelle, joka kestää valintaa seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen
loppuun. Hallitus valitsee yhtiölle toimitusjohtajan ja tekee päätöksen hänen erottamisestaan.
Varsinainen yhtiökokous voi tehdä muutoksia yhtiöjärjestykseen hallituksen esityksen pohjalta.
Neste Oyj:n varsinainen yhtiökokous pidettiin 27.3.2024 Helsingin Messukeskuksessa. Yhtiökokous kannatti kaikkia yhtiöko-
koukselle tehtyjä ehdotuksia ja hyväksyi palkitsemisraportin ja -politiikan. Yhtiökokous hyväksyi myös osakkeenomistajien nimi-
tystoimikunnan työjärjestyksen muuttamisen, joka muun muassa johtaa siihen, että nimitystoimikunnan kokoonpano määräytyy
jatkossa kesäkuun ensimmäisen pankkipäivän osakeomistusten tuottaman äänimäärän mukaan. Yhtiökokous vahvisti vuoden
2023 tilinpäätöksen ja konsernitilinpäätöksen ja myönsi vastuuvapauden hallitukselle ja toimitusjohtajalle vuodelta 2023.
Osingon maksu
Yhtiökokous hyväksyi hallituksen ehdotuksen, että vuodelta 2023 vahvistetun taseen perusteella maksetaan osinkoa yhteensä
1,20 euroa osaketta kohti. Osinko päätettiin maksaa kahdessa erässä.
Osingon ensimmäinen erä 0,60 euroa osakkeelta maksettiin osakkeenomistajalle, joka osingon ensimmäisen maksuerän täs-
mäytyspäivänä 2.4.2024 oli merkittynä Euroclear Finland Oy:n pitämään yhtiön osakasluetteloon. Ensimmäinen osinkoerä mak-
settiin 9.4.2024.
Osingon toinen erä 0,60 euroa osakkeelta maksettiin osakkeenomistajalle, joka osingon toisen maksuerän täsmäytyspäivänä
2.10.2024 oli merkittynä Euroclear Finland Oy:n pitämään yhtiön osakasluetteloon. Toinen osinkoerä maksettiin 9.10.2024.
Hallituksen kokoonpano ja palkitseminen
Osakkeenomistajien nimitystoimikunnan ehdotuksen mukaisesti hallituksen jäsenmääräksi vahvistettiin kymmenen.
Hallituksen jäseniksi seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen loppuun asti valittiin hallituksen nykyiset jäsenet Matti Kähkönen,
John Abbott, Nick Elmslie, Just Jansz, Heikki Malinen, Eeva Sipilä sekä Johanna Söderström sekä uusina jäseninä Conrad
Keijzer, Pasi Laine ja Sari Mannonen.
Matti Kähkönen nimitettiin uudelleen hallituksen puheenjohtajaksi ja Eeva Sipilä nimitettiin uudelleen varapuheenjohtajaksi.
Hallituksen jäsenille vuoden 2024 varsinaisen yhtiökokouksen päättyessä alkavalta ja vuoden 2025 varsinaisen yhtiökokouk-
sen päättyessä päättyvältä toimikaudelta maksettaviksi palkkioiksi yhtiökokous päätti seuraavasti:
hallituksen puheenjohtajalle 135 000 euroa,
hallituksen varapuheenjohtajalle 75 000 euroa,
tarkastusvaliokunnan puheenjohtajalle 75 000 euroa siinä tapauksessa, ettei hän samalla toimi hallituksen puheenjohtajana
tai varapuheenjohtajana, ja
hallituksen jäsenelle 60 000 euroa.
Hallituksen tai valiokunnan kokouksiin osallistumisesta kokouspalkkioiksi yhtiökokous päätti:
1 000 euroa kokoukselta, mikäli kokous on hallituksen jäsenen kotimaassa,
2 000 euroa kokoukselta, mikäli kokous on samassa maanosassa kuin hallituksen jäsenen kotimaa, ja
3 000 euroa kokoukselta, mikäli kokous on eri maanosassa kuin hallituksen jäsenen kotimaa.
Puhelimen tai muun tietoliikenneyhteyden avulla pidetystä kokouksesta maksetaan jäsenen kotimaassa pidetyn kokouksen
palkkion mukaisesti.
Lisäksi hallituksen jäsenille korvataan matka- ja majoituskustannukset yhtiön yleisen matkustussäännön mukaisesti.
Yhtiökokous päätti, että kiinteämääräisestä vuosipalkkiosta 40 % maksetaan osakkeina ja loput rahana. Kokouspalkkiot mak-
setaan rahana. Osakkeet hankitaan suoraan hallituksen jäsenten lukuun kahden viikon kuluessa Neste Oyj:n osavuosikatsauk-
sen 1.1.-31.3.2024 julkistamista seuraavasta Helsingin pörssin kaupankäyntipäivästä alkaen. Jos osakkeiden hankkimista ja/tai
toimittamista ei toteuteta yhtiöön tai hallituksen jäseneen liittyvän syyn vuoksi, maksetaan palkkio kokonaan rahana. Yhtiö vastasi
osakkeiden hankkimisesta mahdollisesti aiheutuvasta varainsiirtoverosta.
Yhtiön tilintarkastaja
Hallituksen esityksen mukaisesti yhtiön tilintarkastajaksi valittiin uudelleen seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen loppuun asti
tilintarkastusyhteisö KPMG Oy Ab päävastuullisena tilintarkastajana KHT Leenakaisa Winberg. Tilintarkastajalle maksetaan palk-
kio yhtiön hyväksymän laskun perusteella.
Kestävyysraportoinnin varmentajan valinta
Hallituksen ehdotuksen mukaisesti yhtiön kestävyysraportoinnin varmentajaksi valittiin kestävyystarkastusyhteisö KPMG Oy Ab
päävastuullisena kestävyysraportoinnin varmentajana KHT, kestävyysraportointitarkastaja (KRT) Leenakaisa Winberg. Kestävyysra-
portointitarkastajan toimikausi päättyy ensimmäisen vaalia seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen päättyessä. Kestävyysraportoin-
nin varmentajalle suoritetaan palkkio yhtiön hyväksymän laskun perusteella.
Hallituksen valtuuttaminen päättämään omien osakkeiden hankkimisesta
Yhtiökokous hyväksyi valtuutuksen, jonka nojalla hallitus on oikeutettu päättämään enintään 23 000 000 yhtiön oman osakkeen
hankkimisesta ja/tai pantiksi ottamisesta yhtiön vapaalla omalla pääomalla. Määrä vastaa noin 2,99 prosenttia yhtiön kaikista
osakkeista.
Hankkiminen voi tapahtua yhdessä tai useammassa erässä. Osakkeiden hankintahinta on vähintään yhtiön osakkeesta han-
kintahetkellä säännellyllä markkinalla tapahtuvassa kaupankäynnissä maksettu alin hinta ja enintään hankintahetkellä säännellyllä
markkinalla tapahtuvassa kaupankäynnissä maksettu korkein hinta. Omien osakkeiden hankinnan toteuttamisessa voidaan tehdä
pääomamarkkinoilla tavanomaisia johdannais-, osakelainaus- tai muita sopimuksia lain ja määräysten puitteissa markkinaehtoisesti
määräytyvään hintaan. Valtuutus oikeuttaa hallituksen päättämään hankkimisesta muuten kuin osakkeenomistajien omistamien
osakkeiden suhteessa (suunnattu hankkiminen).
Osakkeita hankitaan käytettäväksi vastikkeena mahdollisissa yrityshankinnoissa tai muissa yhtiön liiketoimintaan kuuluvissa jär-
jestelyissä, investointien rahoittamiseksi, osana yhtiön kannustinjärjestelmää tai yhtiöllä pidettäväksi, muutoin luovutettaviksi tai
mitätöitäviksi.
Hallitus päättää muista omien osakkeiden hankkimiseen liittyvistä ehdoista. Hankkimisvaltuutus on voimassa kahdeksantoista
(18) kuukautta yhtiökokouksen päätöksestä lukien.
Hallituksen valtuuttaminen päättämään osakeannista
Yhtiökokous hyväksyi valtuutuksen, jonka nojalla hallitus on oikeutettu päättämään uusien osakkeiden antamisesta ja/tai yhtiön
hallussa olevien omien osakkeiden luovuttamisesta yhdellä tai useammalla päätöksellä siten, että valtuutuksen nojalla annetta-
vien uusien osakkeiden ja/tai yhtiön hallusta luovutettavien omien osakkeiden määrä on yhteensä enintään 23 000 000 kappa-
letta, mikä vastaa noin 2,99 prosenttia yhtiön kaikista osakkeista.
Uudet osakkeet voidaan antaa ja/tai yhtiöllä olevat omat osakkeet voidaan luovuttaa yhtiön osakkeenomistajille siinä suhteessa
kuin he ennestään omistavat yhtiön osakkeita, tai osakkeenomistajan etuoikeudesta poiketen suunnatulla osakeannilla, jos sii-
hen on yhtiön kannalta painava taloudellinen syy, kuten osakkeiden käyttäminen vastikkeena mahdollisissa yrityshankinnoissa
tai muissa yhtiön liiketoimintaan kuuluvissa järjestelyissä, investointien rahoittaminen tai osakkeiden käyttäminen osana yhtiön
kannustinjärjestelmää.
39
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Uudet osakkeet voidaan antaa ja/tai yhtiön hallussa olevat omat osakkeet voidaan luovuttaa joko maksua vastaan tai mak-
sutta. Suunnattu osakeanti voi olla maksuton vain, jos siihen on yhtiön kannalta ja sen kaikkien osakkeenomistajien etu huomioon
ottaen erityisen painava taloudellinen syy. Uudet osakkeet voidaan antaa myös maksuttomana osakeantina yhtiölle itselleen.
Hallitus päättää muista osakeantiin liittyvistä ehdoista. Valtuutus on voimassa kahdeksantoista (18) kuukautta yhtiökokouksen
päätöksestä lukien.
Yhtiöjärjestyksen muuttaminen
Yhtiökokous hyväksyi hallituksen ehdotuksen yhtiöjärjestyksen muuttamiseksi seuraavasti:
Kestävyysraportoinnin varmentajaa koskevan uuden sääntelyn vuoksi yhtiöjärjestyksen uudeksi 10 §:ksi lisättiin uusi kestä-
vyysraportoinnin varmentajaa koskeva määräys ja tämän muutoksen seurauksena yhtiöjärjestyksen nykyisten 10 §–11 §:ien
numerointi muuttui vastaavasti 11 §–12 §:ksi.
Lisäksi yhtiöjärjestyksen nykyistä 12 §:ää (aiempaa 11 §:ää) muutettiin siten, että varsinaisessa yhtiökokouksessa käsiteltäviin
asioihin lisättiin viittaus kestävyysraportoinnin varmentajan palkkiosta (nykyisen alakohdan 8 täydennys) ja että määräyksen lop-
puun lisättiin uusi viittaus kestävyysraportoinnin varmentajan valinnasta (uusi alakohta 12).
Innovaatiot
Nesteen innovaatiokulut vuonna 2024 olivat yhteensä 86 (94) miljoonaa euroa. Vuoden aikana keskityimme entistä enemmän
olemassa olevien liiketoimintojen tukemiseen ja niiden kilpailukyvyn parantamiseen. Painotimme tutkimusinvestointeja kemiallisen
kierrätyksen edistämiseen ja innovatiivisten esikäsittelyteknologioiden kehittämiseen.
Vuoden 2024 tärkeimmät tapahtumat
Neste ilmoitti 31.1.2024, että osakkeenomistajien nimitystoimikunta oli toimittanut yhtiön hallitukselle ehdotuksensa vuoden 2024
varsinaiselle yhtiökokoukselle. Nimitystoimikunta ehdotti, että Matti Kähkönen valittaisiin uudelleen hallituksen puheenjohtajaksi.
Hänen lisäkseen hallitukseen ehdotettiin valittavan uudelleen John Abbott, Nick Elmslie, Just Jansz, Heikki Malinen, Eeva Sipilä
ja Johanna Söderström. Eeva Sipilä esitettiin uudelleen valittavaksi hallituksen varapuheenjohtajaksi. Lisäksi nimitystoimikunta
ehdotti, että hallituksen jäsenmäärä olisi kymmenen ja uusiksi jäseniksi valittaisiin Conrad Keijzer, Pasi Laine ja Sari Mannonen.
Neste ilmoitti 29.4.2024, että Neste Oyj:n hallitus ja toimitusjohtaja Matti Lehmus olivat yhteisesti sopineet, että Matti Lehmus
jättää tehtävänsä toimitusjohtajana. Lehmus toimi tehtävässä toukokuusta 2022 lähtien. Hallitun tehtävän siirron varmistamiseksi
Lehmus jatkoi toimitusjohtajana, kunnes hänen seuraajansa aloitti.
Neste ilmoitti 2.5.2024, että yhtiön hallitus oli nimittänyt Heikki Malisen, KTM, MBA (Harvard), Nesteen toimitusjohtajaksi vii-
meistään 2.11.2024 alkaen. Malinen siirtyi Nesteen palvelukseen Outokumpu Oyj:stä, jossa hän oli työskennellyt toimitusjohta-
jana vuodesta 2020. Malinen oli Nesteen hallituksen jäsen, ja hän jätti hallituksen ennen kuin aloitti Nesteen toimitusjohtajana.
Neste ilmoitti 8.5.2024, että Katja Wodjereck, Uusiutuvat tuotteet -liiketoiminnan johtaja ja johtoryhmän jäsen 1.4.2023 lähtien,
jätti tehtävänsä 8.5.2024 jatkaakseen uraansa yhtiön ulkopuolella. Carl Nyberg, Uusiutuvien toimitusketju ja vastuullisuus -toi-
minnon johtaja ja johtoryhmän jäsen vuodesta 2019 lähtien, otti vastuun Uusiutuvat tuotteet -liiketoiminnasta väliaikaisesti oman
toimensa ohella.
Neste alensi 14.5.2024 vuoden 2024 vertailukelpoisen myyntimarginaalin ohjeistusta Uusiutuvissa tuotteissa. Muilta osin Uusiu-
tuvien tuotteiden ohjeistus sekä Öljytuotteiden ohjeistus pysyivät ennallaan.
Neste ilmoitti 7.6.2024, että sen osakkeenomistajien nimitystoimikuntaan oli valittu puheenjohtajaksi osastopäällikkö Maija
Strandberg valtioneuvoston kanslian omistajaohjausosastolta sekä jäseniksi sijoitusjohtaja Timo Sallinen Keskinäinen työeläkeva-
kuutusyhtiö Varmasta ja toimitusjohtaja Jouko Pölönen Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarisesta. Nesteen hallituksen puheen-
johtaja Matti Kähkönen toimii nimitystoimikunnan asiantuntijana.
Neste ilmoitti 13.6.2024, että Neste Oyj:n hallituksen jäsen Heikki Malinen oli ilmoittanut eroavansa yhtiön hallituksesta 13.6.2024
alkaen. Syynä eroon oli hänen valintansa Nesteen toimitusjohtajaksi viimeistään 2.11.2024 alkaen. Nesteen hallituksessa oli Mali-
sen eroamisen jälkeen yhdeksän jäsentä.
Neste ilmoitti 2.9.2024, että Heikki Malinen aloittaa Nesteen toimitusjohtajana 15.10.2024. Hän seuraa tehtävässä Matti Leh-
musta, joka jatkoi Nesteen toimitusjohtajana 14.10.2024 saakka ja toimi sen jälkeen yhtiön ja sen johdon neuvonantajana mar-
raskuun 2024 puoliväliin sujuvan siirtymän varmistamiseksi.
Neste alensi 11.9.2024 Uusiutuvien tuotteiden vertailukelpoisen myyntimarginaalin vuoden 2024 ohjeistusta. Lisäksi Neste tar-
kensi Uusiutuvien tuotteiden kokonaismyyntimäärän sekä uusiutuvan lentopolttoaineen myyntimäärän ennusteitaan viimeisim-
män myynnin näkymänsä perusteella. Neste optimoi tuotantokapasiteetin käyttöastettaan Uusiutuvissa tuotteissa markkinatilan-
teen mukaisesti.
Neste nimitti 28.10.2024 uuden johtoryhmän ja Eeva Sipilän talous- ja rahoitusjohtajaksi. Uusi johtoryhmä nimitettiin toiminnan
tehokkuuden ja suorituskyvyn parantamiseksi. Heikki Malinen otti toimitusjohtajan tehtävän lisäksi vastuulleen Nesteen Uusiu-
tuvat tuotteet -liiketoiminta-alueen, jolla on merkittävä rooli yhtiön arvonluonnissa tulevina vuosina. Markku Korvenranta jatkaa
johtoryhmässä ja nimitettiin Öljytuotteet-liiketoiminta-alueen johtajaksi ja yhtiön operatiiviseksi johtajaksi (COO). Eeva Sipilä nimi-
tettiin talous- ja rahoitusjohtajaksi. Hän tulee yhtiöön Metso Oyj:stä, jossa hän on toiminut talous- ja rahoitusjohtajana sekä vara-
toimitusjohtajana. Hän on ollut Nesteen hallituksen varapuheenjohtaja vuodesta 2023 lähtien ja hallituksen jäsen vuodesta 2022.
Hän aloittaa Nesteellä viimeistään 1.5.2025. Siihen asti sijoittajasuhdejohtaja Anssi Tammilehto toimii vt. talous- ja rahoitusjohta-
jana. Hannele Jakosuo-Jansson jatkaa johtoryhmässä roolissa johtaja, henkilöstö ja kulttuuri.
Neste muutti 8.11.2024 ohjeistustaan Rotterdamin jalostamon odottamattoman alasajon seurauksena. Nesteen Rotterdamin
jalostamo ajettiin alas tulipalon seurauksena 8.11.2024. Palo ei aiheuttanut henkilövahinkoja. Nesteen Rotterdamin jalostamon
tuotanto keskeytyi useiden viikkojen ajaksi, mikä vaikutti Nesteen uusiutuvan dieselin asiakastoimituksiin. Tämän vuoksi Neste
muutti Uusiutuvien tuotteiden vuoden 2024 kokonaismyyntimäärää koskevaa ohjeistustaan.
Neste ilmoitti 18.12.2024, että osakkeenomistajien nimitystoimikunta oli toimittanut yhtiön hallitukselle ehdotuksensa vuoden
2025 varsinaiselle yhtiökokoukselle. Nimitystoimikunta ehdotti, että hallituksen jäsenmäärä olisi kahdeksan. Nimitystoimikunta
ehdotti, että hallitukseen valittaisiin uudelleen John Abbott, Nick Elmslie, Just Jansz, Conrad Keijzer, Pasi Laine ja Sari Mannonen
sekä uusiksi jäseniksi Anna Hyvönen ja Essimari Kairisto. Nesteen hallituksen puheenjohtaja Matti Kähkönen luopuu suunnitellusti
hallituspaikastaan eikä ole käytettävissä uudelleenvalintaan seuraavalle hallituksen toimikaudelle. Nimitystoimikunta ehdotti, että
Pasi Laine valittaisiin yhtiön hallituksen puheenjohtajaksi ja John Abbott varapuheenjohtajaksi. Matti Kähkösen lisäksi nykyisistä
hallituksen jäsenistä Johanna Söderström on ilmoittanut, ettei hän ole enää käytettävissä uudelleenvalintaan seuraavalle hallituk-
sen toimikaudelle. Eeva Sipilä aloittaa Nesteen talous- ja rahoitusjohtajana viimeistään 1.5.2025, ja hän tulee eroamaan yhtiön
hallituksesta ennen varsinaista yhtiökokousta.
Tilikauden päättymisen jälkeiset tapahtumat
Neste ilmoitti 13.2.2025 uudesta ohjelmasta, jolla se parantaa suoritustaan, päivitti taloudelliset tavoitteet ja pääoman kohdenta-
misen vuosina 2025–2026 sekä hallituksen osinkoehdotuksen vuodelta 2024. Vuosina 2025–2026 Neste aikoo keskittyä kasvun
ja kehittämisen sijaan tehokkuuden ja kannattavuuden parantamiseen sekä tiukkaan pääomakulujen kuriin. Neste suunnittelee
yksinkertaistavansa toimintamalliaan ja lisäävänsä sisäistä tehokkuutta kannattavuutensa ja kustannuskilpailukykynsä paranta-
miseksi. Tämän seurauksena yhtiö aloittaa globaalisti muutosneuvottelut, jotka koskevat Öljytuotteet ja Uusiutuvat tuotteet -liike-
toiminta-alueita sekä kaikkia yhteisiä toimintoja. Tavoitteena on noin 65 miljoonan euron vuotuiset kustannussäästöt globaalisti.
Suunniteltujen muutosten arvioidaan johtavan noin 600 tehtävän pysyvään vähennykseen, joista noin 450 kohdistuisi Suomeen.
40
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Henkilöstö
Neste työllisti vuoden 2024 aikana keskimäärin 5 796 (6 018) työntekijää, joista 2 153 (2 114) työskenteli Suomen ulkopuolella.
Joulukuun lopussa yhtiöllä oli 5 481 (6 014) työntekijää, joista 2 133 (2 190) työskenteli Suomen ulkopuolella.
Riskienhallinta
Nesteelle riskienhallinta on erottamaton osa päivittäisiä johtamisprosesseja ja hyvää hallinnointia. Järjestelmälliset riskienhallinta-
käytännöt ovat Nesteen tapa varmistaa, että yhtiö pystyy saavuttamaan strategiset tavoitteensa ja liiketoiminnalliset päämääränsä
ja jatkamaan samalla toimintojaan keskeytyksettä. Nesteen riskienhallinnan viitekehys ja prosessit noudattavat kansainvälisesti
tunnustettuja parhaita käytäntöjä: COSO Enterprise Risk Management -viitekehystä ja riskienhallinnan ISO 31000 -standardia.
Nesteen riskienhallinnan viitekehys ja periaatteet on määritelty hallituksen hyväksymässä riskienhallintapolitiikassa (Corporate
Risk Management Policy). Riskienhallintapolitiikkaa täydentävät eri riskialueita koskevat riskienhallinnan periaatteet, menette-
lyt ja ohjeet. Keskeisimmistä riskeistä tiedotetaan osana strategiasuunnittelun ja suoritusjohtamisen prosessia. Määrämuotoista
riskiraportointia tuotetaan liiketoimintojen ja funktioiden johtoryhmille, Nesteen johtoryhmälle, tarkastusvaliokunnalle ja yhtiön
hallitukselle.
Nesteen liiketoimintaan liittyvät riskit
Nesteen kasvuun ja taloudelliseen tulokseen voivat vaikuttaa yleinen makrotaloudellinen ja geopoliittinen kehitys. Lisäksi sään-
telymuutokset Euroopan unionin tai yksittäisten jäsenvaltioiden tasolla tai Yhdysvalloissa voivat vaikuttaa haitallisesti erityisesti
Nesteen uusiutuvien tuotteiden liiketoimintaan. Esimerkiksi siirtyminen Blender Tax Credit (BTC) -verohelpotuksesta Clean Fuel
Production Credit (CFPC) -järjestelmään Yhdysvalloissa voi vaikuttaa yhdysvaltalaisten ja ulkomaisten polttoaineiden tuottajien
suhteelliseen kilpailukykyyn. Myös kauppapolitiikkaan liittyy riskejä. Jokainen näistä voi johtaa muutoksiin Nesteen uusiutuvien
tuotteiden kokonaistuotannon optimoinnissa sekä myynnin painotuksessa eri ratkaisujen ja loppumarkkinoiden välillä.
Sodan jatkuminen Ukrainassa ja Lähi-idän kriisin kärjistyminen ovat lisänneet geopoliittisia riskejä, joilla voi olla merkittävä vai-
kutus maailmanlaajuisiin ja eurooppalaisiin energiamarkkinoihin. Sota ja kriisi voivat johtaa uusiin kauppapakotteisiin ja vaikuttaa
toimitusketjuihin sekä tarjontaan ja kysyntään markkinoilla. Ne voivat myös lisätä raaka-aineiden, materiaalien, palvelujen, logis-
tiikan ja käyttöhyödykkeiden hintoihin kohdistuvaa painetta ja ylipäänsä vaikuttaa energiamarkkinoihin, erityisesti Euroopassa.
Nesteen liiketoiminnan merkittävimmät markkinariskit liittyvät muun muassa raaka-aineiden ja tuotteiden markkinahintojen
muutoksiin, tarjonnan ja kysynnän yleiseen tasapainoon, kysynnän kasvuvauhtiin ja Nesteen kilpailutilanteeseen. Hyödykehintojen
vaihtelut vaikuttavat Nesteen tuotantokustannuksiin, tuotteiden hinnoitteluun, kannattavuuteen, tulokseen ja luoton saatavuuteen.
Muita Nesteen 12 seuraavan kuukauden tulokseen mahdollisesti vaikuttavia riskejä ovat Nesteen jalostamojen suunnitellut ja
suunnittelemattomat seisokit, viivästykset tai kustannusylitykset Rotterdamin laajennuksessa, mahdolliset lakot, kyber- ja IT-riskit,
vastapuoliriskit sekä oikeudenkäyntien tulokset. Neste operoi jalostamoitaan integroiduissa teollisuuskomplekseissa, jotka ovat
alttiita erityisesti käyttöhyödykkeiden vastaanoton ja toimituksen osalta.
Tarkempia tietoja Nesteen riskeistä ja riskienhallinnasta on yhtiön vuosikertomuksessa ja tilinpäätöksen liitetiedoissa.
Vastuullisuusriskit
Nesteen riskienhallintapolitiikkaa ja sitä tukevia periaatteita, vaatimuksia ja prosesseja sovelletaan myös vastuullisuusriskeihin.
Nesteen riskeistä ja riskienhallinnasta on lisätietoa vuosikertomuksen hallintoa käsittelevän osion kohdassa Riskienhallinta ja
tilinpäätöksen liitetiedoissa. Nesteen vastuullisuusriskeistä on lisätietoa jäljempänä Kestävyysraportissa (CSRD).
Näkymät
Markkinanäkymät vuodelle 2025
Maailmantalouden näkymien ja geopoliittisen tilanteen epävarmuuden odotetaan aiheuttavan edelleen epävakautta markkinoilla.
Uusiutuvien polttoaineiden markkinoilla odotetaan olevan ylitarjontaa, minkä vuoksi markkina on haastava vuonna 2025. Mahdol-
liset muutokset sääntelyssä, erityisesti Yhdysvalloissa ja Euroopassa, vaikuttavat Nesteen toimitusketjun kokonaisoptimointiin.
Kauppapolitiikan muutokset, kuten erilaiset tullit, voivat myös vaikuttaa Nesteen kilpailukykyyn.
Ohjeistus vuodelle 2025
Uusiutuvien tuotteiden myyntimäärän odotetaan vuonna 2025 olevan korkeammalla tasolla kuin vuonna 2024.
Öljytuotteiden myyntimäärän odotetaan vuonna 2025 olevan korkeammalla tasolla kuin 2024
Lisätietoja
Vuonna 2025 on kaksi suunniteltua huoltoseisokkia. Viiden viikon huoltoseisokki Rotterdamissa Q4 2025 ja kuuden viikon
huoltoseisokki, joka alkaa joulukuun puolivälissä 2025 Singaporessa. Porvoossa ei ole suunniteltuja huoltoseisokkeja.
Konsernin vertailukelpoisten kiinteiden kokonaiskustannusten odotetaan olevan alhaisemmalla tasolla kuin 2024 ilman
kertaluonteisia kuluja.
Konsernin vuoden 2025 rahavirtavaikutteisten investointien ilman yritysostoja arvioidaan olevan noin 1,1–1,3 miljardia euroa.
Ehdotus osingonjaoksi
Yhtiön nykyisen taloudellisen tilanteen huomioon ottaen hallitus on päättänyt peruuttaa 19. kesäkuuta 2023 julkistetun osinko-
politiikan ja ehdottaa yhtiökokoukselle pohjautuen vuoden 2024 hyväksyttyyn taseeseen, että vuodelta 2024 maksetaan osinkoa
0,20 euroa osakkeelta. Tulevaisuudessa yhtiö pyrkii maksimoimaan operatiivisen kassavirran vahvistaakseen tasetta ja mahdol-
lisesti tarkastelemaan osinkoa tulevaisuudessa.
Osinko maksetaan yhdessä erässä, 0,20 euroa osakkeelta, osakkeenomistajille, jotka täsmäytyspäivänä 27.3.2025 ovat
merkittyinä Euroclear Finland Oy:n pitämään yhtiön osakasluetteloon. Hallitus ehdottaa yhtiökokoukselle, että osinko mak-
settaisiin 3.4.2025.
Esitetty osinko, yhteensä 0,20 euroa osakkeelta, vastaa 1,6 % osinkotuottoa osakkeelle (laskettuna osakkeen hinnalla
12,13 euroa vuoden 2024 lopussa). Osingonmaksu vuonna 2025 on yhteensä noin 154 miljoonaa euroa.
41
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Kestävyysraportti
Yleiset tiedot 42
ESRS 2 Yleiset tiedot 42
Ympäristötiedot 52
EU-taksonomia 52
E1 Ilmastonmuutos 58
E2 Pilaantuminen 66
E4 Biologinen monimuotoisuus ja ekosysteemit 69
E5 Resurssien käyttö ja kiertotalous 72
Yhteiskunnalliset tiedot 74
S1 Oma työvoima 74
S2 Arvoketjun työntekijät 79
Hallintotapatiedot 83
G1 Liiketoiminnan harjoittaminen 83
Liitteet 86
42
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Kestävyysraportti
Yleiset tiedot
ESRS 2 Yleiset tiedot
Kestävyysraportin yleiset
laatimisperusteet
Nesteen kestävyysraportti kattaa koko Neste-konser-
nin. Yhdistelyn laajuus on pääosin sama kuin tilinpää-
töksessä. Yhteisöt, jotka ovat tytäryhtiöitä tai joihin käy-
tetään määräysvaltaa samalla tavalla kuin tytäryhtiöihin,
kuuluvat kestävyysraportoinnin piiriin. Yhdistely eroaa
tilinpäätöksestä siltä osin, että yhteiset toiminnot, yhtei-
syritykset ja osakkuusyritykset, mukaan lukien Mar-
tinez Renewables, eivät kuulu kestävyysraportoinnin
piiriin, koska ne ovat Nesteen operatiiviseen määräys-
valtaan kuulumattomia yhtiöitä. Tämän myötä ne käsitel-
lään osana Nesteen arvoketjua ja jätetään siten Nesteen
omaan toimintaan liittyvien tietojen ulkopuolelle. Yksittäi-
set poikkeukset ilmoitetaan mittareiden raportointiperi-
aatteissa. Yhdistelyn laajuudesta on lisätietoja kohdassa
Konsernitilinpäätöksen laadintaperiaatteet.
Vuonna 2024 tehdyn arvioinnin perusteella Neste
Markkinointi Oy, Neste Shipping Oy, Neste Netherlands
B.V., Neste Demeter B.V., Neste Components B.V., Neste
Eesti AS, SIA Neste Latvija, UAB Neste Lietuva, Neste
AB ja Neste Germany GmbH on vapautettu yhtiökoh-
taisten kestävyysraporttien julkaisemisesta tilikaudesta
2025 alkaen, sillä direktiivin 2013/34/EU 19 a artiklan 9
kohdan tai 29 a artiklan 8 kohdan edellytykset täyttyvät.
Poikkeuksen sovellettavuus arvioidaan vuosittain.
Kestävyysraportti julkaistaan vuosittain osana hallituk-
sen toimintakertomusta. Kestävyysraportin raportointi-
jakso on tilinpäätöksen tavoin tilikausi 1.1.–31.12.2024.
Kestävyysraportti on laadittu noudattaen kirjanpitolain
7 luvussa tarkoitettuja kestävyysraportointistandardeja
sekä taksonomia-asetuksen 8 artiklaa. Riippumaton
kolmas osapuoli, KPMG Oy Ab, on varmentanut kes-
tävyysraportin IAASB:n julkaiseman ISAE 3000 (uudis-
tettu) “Muut varmennustoimeksiannot kuin mennyttä
aikaa koskevaan taloudelliseen informaatioon kohdis-
tuva tilintarkastus tai yleisluontoinen tarkastus” mukai-
sesti. Raportissa esitetyt historialliset tiedot eivät kuulu
varmennuksen piiriin.
Julkistetut kestävyystiedot perustuvat Nesteen kak-
sinkertaisen olennaisuuden arviointiin. Arviointi kattaa
Nesteen koko arvoketjun, sisältäen arvoketjun alku- ja
loppupään sekä Nesteen omat toiminnot. Arvoketju-
tiedot sisältyvät tähän raporttiin olennaisin osin. Tässä
raportissa esitettyjen toimintaperiaatteiden, tavoitteiden
ja toimintasuunnitelmien osalta Neste määrittää, mitkä
arvoketjun osat tai omat toiminnot ne kattavat. Mittarei-
den raportointiperiaatteet on kuvattu kunkin aihekohtai-
sen osion lopussa.
Neste ei ole jättänyt pois tietoja, jotka liittyvät henki-
seen omaisuuteen, tietotaitoon tai innovoinnin tuloksiin,
tai käyttänyt mahdollisuutta jättää pois käynnissä ole-
vaa kehitystä tai neuvoteltavana olevia asioita koskevia
tietoja.
Tiettyjä olosuhteita koskevat tiedot
Neste soveltaa kestävyysraportoinnissa samoja aika-
horisontteja kuin suorituksen johtamisessa, jotta kestä-
vyysraportti olisi linjassa olennaisten sisäisten proses-
sien, kuten taloudellisten näkymien, riskienhallinnan ja
strategian, kanssa. Lyhyt aikaväli on 1 vuotta, keskipitkä
aikaväli 1–3 vuotta ja pitkä aikaväli yli 3 vuotta. Sovelletut
keskipitkän ja pitkän aikavälin aikahorisontit poikkeavat
ESRS 1:ssä määritetyistä aikahorisonteista.
Mittareita koskevat erityisolosuhteet on esitetty asiaan-
kuuluvan mittarin raportointiperiaatteissa. Kestävyysra-
portin taulukoiden yksittäiset luvut ja loppusummat ovat
pyöristettyjä, mistä johtuen yhteenlasketuissa riveissä ja
sarakkeissa saattaa esiintyä pyöristyseroja.
Hallinto
Hallinto-, johto- ja valvontaelinten rooli
Neste Oyj:n hallitus vastaa Neste-konsernin kannalta
merkittävistä kestävyysseikoista, joita ovat esimerkiksi
pitkän aikavälin tahtotilan ja tavoitteiden hyväksyminen,
lakisääteisen kestävyysraportoinnin hyväksyminen sekä
tavoitteiden seuranta. Hallitus hyväksyy myös Neste-kon-
sernin arvot, politiikat ja tärkeimmät toimintaperiaatteet,
kuten Nesteen vastuullisuuspolitiikan. Vastuullisuuspoli-
tiikka määrittelee Nesteen lähestymistavan olennaisten
vastuullisuusvaikutusten, -riskien ja -mahdollisuuksien
hallintaan. Kaksinkertaisen olennaisuuden arvioinnin
tulokset esitellään hallitukselle. Hallituksella on vastuu
Neste-konsernin kannalta merkittävistä kestävyyssei-
koista ja riskien valvonnasta. Kestävyysraportoinnin var-
mentaja valitaan yhtiön varsinaisessa yhtiökokouksessa.
Hallituksen tarkastusvaliokunta valvoo ja ohjaa
lakisääteistä kestävyysraportointiprosessia sekä siihen
liittyviä kontrolleja, kestävyysraportin varmennusta ja
Neste-konsernin olennaisimpia riskejä. Vastuut määritel-
lään hallituksen ja tarkastusvaliokunnan työjärjestyksissä
sekä vastuullisuuspolitiikassa.
Osakkeenomistajien nimitystoimikunta laatii vuo-
sittain ehdotuksen Nesteen hallituksen kokoonpanosta.
Osakkeenomistajien nimitystoimikuntaan kuuluu kolme
yhtiön kolmen suurimman osakkeenomistajan nimeä-
mää jäsentä sekä hallituksen puheenjohtaja. Nimitys-
toimikunnan tärkeimpänä tehtävänä on varmistaa, että
hallituksella ja sen jäsenillä on riittävä asiantuntemus,
tietämys ja pätevyys yhtiön tarpeisiin nähden, mukaan
lukien kestävyysseikkoihin liittyvä osaaminen. Ehdo-
tusta valmistellessaan nimitystoimikunta arvioi hallituk-
sen osaamista kokonaisuutena, ja kiinnittää huomiota
muun muassa tasapainoiseen sukupuolijakaumaan ja
monimuotoisuuteen.
Nesteen hallituksen jäsenillä on monipuoliset taustat
koulutuksen ja kokemuksen osalta eri ammatti- ja toi-
mialoilta sekä liiketoiminnasta ja johtamisesta, ja näihin
kaikkiin sisältyy osaamista myös kestävyysseikkoihin
liittyvissä kysymyksissä. Hallituksen monimuotoisuutta
tukee myös kokemus Nesteen kannalta strategisesti
merkittäviltä teollisuudenaloilta ja markkinoilta. Useilla
hallituksen jäsenillä on kokemusta Nesteelle merki-
tyksellisiltä toimialoilta ja tuotteista, kuten biopolttoai-
neista, kemikaaleista ja fossiilisista polttoaineista. Hal-
lituksen jäsenet ovat hankkineet kokemusta erilaisissa
johto- ja hallitustehtävissä. Tarkastusvaliokunnan jäse-
nillä on erityisesti tietoa ja kokemusta kirjanpitokäytän-
nöistä, tilinpäätöksen laatimisesta ja lakisääteisestä
kestävyysraportoinnista. Hallitus myös hankkii ulkoista
asiantuntemusta, jos ja kun se katsoo tällaisen asian-
tuntemuksen tarpeelliseksi. Nesteen hallituksessa ei ole
työntekijöiden edustajia.
43
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Hallinto-, johto- ja valvontaelinten kokoonpano 2024
Liikkeenjohtoon osallistuvien hallituksen jäsenten lukumäärä 0
Muiden hallituksen jäsenten lukumäärä 9
Miespuolisten hallituksen jäsenten keskimääräinen osuus, % 69,3
Naispuolisten hallituksen jäsenten keskimääräinen osuus, % 30,7
Hallituksen sukupuolijakauma (naispuolisten ja miespuolisten jäsenten keskimääräinen suhde), % 44,6
Riippumattomien hallituksen jäsenten osuus, % 100,0
Nesteen hallinto-, johto- ja valvontaelimille
toimitettavat tiedot ja niiden käsittelemät
kestävyysseikat
Nesteen hallitus arvioi vastuullisuusvision osa-alueisiin
liittyvien toimien edistymistä vähintään kerran vuodessa.
Myös muita kestävyysaiheita käydään säännöllisesti
läpi hallituksessa. Riskeistä raportoidaan hallitukselle
vähintään kahdesti vuodessa osana strategia- ja suo-
ritusjohtamisprosessia. Viralliset riskiraportit toimitetaan
liiketoimintojen johtoryhmille, Nesteen johtoryhmälle,
tarkastusvaliokunnalle ja hallitukselle. Olennaiset kestä-
vyysriskit esitellään tarkastusvaliokunnalle riskikatsaus-
ten yhteydessä.
Vuonna 2024 tarkastusvaliokunta ja hallitus keskit-
tyivät erityisesti kestävyysraportointidirektiivin (CSRD)
mukaisiin uusiin vaatimuksiin. Hallitus tarkasteli Nesteen
kaksinkertaisen olennaisuuden arvioinnin tuloksia, ja tar-
kastusvaliokunta ja hallitus seurasivat ESRS:n mukaisen
raportointivalmiuden kehitystä vuoden aikana. Hallitus
kävi keskusteluja toimialan yritysten kanssa ilmasto- ja
päästövähennyssuunnitelmista, sekä uusiutuvan lento-
polttoaineen roolista lentoliikenteen päästövähennysta-
voitteiden saavuttamisessa.
Hallituksen vuosittaisessa strategiakokouksessa kes-
kusteltiin kestävyysaiheista, kuten ilmasto- ja kestä-
vyys-sääntelyn vaikutuksesta Nesteen liiketoimintaan,
sekä vastuullisuuden roolista Nesteen arvolupauksessa
asiakkailleen. Nesteelle olennaisista ilmastonmuutok-
seen liittyvistä riskeistä ja mahdollisuuksista valtioiden
ilmastopolitiikka on erityisen keskeistä, sillä muutokset
valtioiden toimissa vähähiiliseen siirtymään liittyen voivat
vaikuttaa olennaisesti Nesteen liiketoimintaan. Vuoden
aikana hallitus keskusteli myös resurssien käyttöön ja
kiertotalouteen liittyvistä aiheista tarkastellessaan Nes-
teen innovaatiotoimintaa, joka pitää sisällään kiertota-
louden edistämiseen ja uusiutuviin raaka-aineisiin liittyviä
aloitteita.
Hallitus käsittelee turvallisuutta jokaisessa kokoukses-
saan, mukaan lukien Nesteen omien työntekijöiden ter-
veyteen ja turvallisuuteen liittyvien olennaisten vaikutus-
ten, riskien ja mahdollisuuksien näkökulmasta. Hallitus
tarkasteli ja hyväksyi Nesteen päivitetyn vastuullisuus-
politiikan, sekä vuoden 2024 Modern Slavery -lausun-
non. Vuosittain julkaistava lausunto kertoo toimista, joilla
Neste tunnistaa, arvioi ja käsittelee modernin orjuuden
riskejä Nesteen toiminnoissa ja toimitusketjuissa.
Kestävyyteen liittyvän suorituskyvyn
sisällyttäminen kannustinjärjestelmiin
Nesteen palkitsemisen tarkoituksena on vahvistaa ja
tukea pitkän aikavälin strategisten tavoitteiden sekä vas-
tuullisuustavoitteiden saavuttamista. Nesteen hallitus
päättää toimitusjohtajan ja Nesteen johtoryhmän jäsen-
ten palkkioista sekä pitkän ja lyhyen aikavälin kannus-
tinjärjestelmistä. Henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunta
valmistelee palkitsemista koskevat asiat ja esitykset
hallitukselle.
Nesteen toimitusjohtaja valmistelee ja tekee hal-
litukselle tarvittavat ehdotukset vastuullisuusasioissa,
erityisesti konsernin strategiaan liittyen, mukaan lukien
Nesteen vastuullisuusvisio ja tavoitteet. Nesteen joh-
toryhmä hyväksyy Nesteen vastuullisuustyön painopis-
tealueet, ja henkilöstöjohtaja (Executive Vice President,
People & Culture) edustaa vastuullisuusasioita johto-
ryhmässä. Vastuu yksittäisten vastuullisuustavoitteiden
seurannasta on jaettu Nesteen johtoryhmän jäsenten
kesken, ja johtoryhmä arvioi tavoitteita määräajoin. Nes-
teen vastuullisuustyöstä vastaavat vastuullisuus-,
HR- ja turvallisuusyksiköt, ja sitä toteutetaan liiketoi-
minta-alueilla ja toiminnoissa sisäisten politiikkojen ja toi-
mintaperiaatteiden mukaisesti.
Olennaisia kestävyysriskejä tunnistetaan ja hallitaan
neljännesvuosittaisissa riskikatselmoinneissa osana
Nesteen vuotuista riskienhallinnan prosessia yrityksen
riskienhallintapolitiikan ja sitä tukevien riskienhallintame-
nettelyiden ja -ohjeiden mukaisesti.
Nesteen ilmastositoumukset ovat osa Nesteen pitkän
aikavälin kannustinohjelmaa avainhenkilöille. Vuonna
2024 yhdistetyn kasvihuonekaasuvaikutuksen osuus
pitkän aikavälin kannustimista on 20 %. Se sisältää kas-
vihuonekaasupäästövähennykset, jotka asiakkaat ovat
saavuttaneet Nesteen uusiutuvilla tuotteilla, sekä Nes-
teen tuotannon kasvihuonekaasupäästöt. Nämä mit-
tarit ovat myös osa yhtiön ilmastotavoitteita, kuten E1
Ilmastonmuutos -osiossa on kuvattu. Lisäksi sekä pro-
sessi- että henkilöstöturvallisuuden parantamiseen liitty-
vien mittareiden painoarvo vuoden 2024 lyhyen aikavälin
kannustinohjelmassa on vähintään 20 %.
Riskienhallinta ja sisäinen valvonta
kestävyysraportoinnin osalta
Riskienhallinta, compliance- ja sisäinen valvonta muo-
dostavat Nesteen varmennustoiminnot. Neste on sitou-
tunut täsmälliseen ja läpinäkyvään kestävyysraportointiin.
Neste hallitsee riskejä tässä prosessissa vahvalla sisäi-
sellä valvontajärjestelmällä. Nesteen sisäisen valvonnan
viitekehys perustuu COSO-viitekehykseen (Committee of
Sponsoring Organizations, 2013). Se kattaa sekä talou-
dellisen- että kestävyysraportoinnin ja edistää yhtenäistä
lähestymistapaa riskienhallintaan ja valvontatoimiin.
Nesteen sisäisen valvonnan periaatteet -konsernioh-
jeen (Internal Control Principle) ja taloudellisen- ja kes-
tävyysraportoinnin valvontastandardin (Controls over
Financial and Sustainability Reporting Standard) mukai-
set sisäisen valvonnan vaatimukset toteutetaan orga-
nisaation kaikilla tasoilla. Operatiivinen johto omistaa
vastuullisuustietoihin liittyvät riskit ja kontrollit omilla alu-
eillaan, kun taas konsernin taloustoiminnolla on koko-
naisvastuu kestävyysraportista, mikä peilaa taloudellisen
raportoinnin vastuurakennetta. Kestävyysraportoinnin
asiantuntijat antavat ohjausta ja tukea.
44
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Neste on arvioinut ja priorisoinut riskejä sen perusteella,
miten ne mahdollisesti vaikuttavat raportoinnin luotetta-
vuuteen. Arvioinnissa on otettu huomioon muun muassa
tiedon olennaisuuden, prosessin monimutkaisuuden ja
inhimillisten virheiden mahdollisuuden kaltaisia tekijöitä.
Yhtiö kehittää jatkuvasti kestävyysraportoinnin proses-
sejaan ja järjestelmiään, mutta osa tiedonkeruusta ja tie-
tolähteistä perustuu edelleen manuaalisiin prosesseihin.
Tunnistettuja riskejä ovat tietojen tarkkuus ja täydelli-
syys. Näitä riskejä lieventävät määritetyt tiedonkeruun ja
raportoinnin roolit ja vastuut, sekä Nesteen CSRD-rapor-
tointiohje. Neste on toteuttanut tunnistettuihin riskeihin
perustuvia ennalta ehkäiseviä ja havainnoivia valvonta-
toimia, mukaan lukien määrällisen ja laadullisen kestä-
vyystiedon täsmäytys- ja arviointitarkastukset.
Sisäinen valvonta -toiminto seuraa valvonnan tuloksel-
lisuutta ja arvioi valvonnan riittävyyttä. Se raportoi sään-
nöllisesti Nesteen johtoryhmälle. Puutteista raportoidaan
viipymättä korjaavista toimenpiteistä vastaaville tahoille
ja tarvittaessa johdolle ja hallituksen tarkastusvaliokun-
nalle. Prosessi on yhdenmukainen taloudellisen rapor-
toinnin valvonnan puutteiden raportoinnin kanssa.
Strategia, liiketoimintamalli ja arvoketju
Nesteen liiketoimintamalli ja arvoketju
Neste on maailman johtava uusiutuvan lentopolttoai-
neen ja uusiutuvan dieselin tuottaja sekä polymeerien
ja kemikaalien valmistukseen tarkoitettujen uusiutuvien
ja kierrätysraaka-aineisiin perustuvien syöttöaineratkai-
sujen edelläkävijä. Nesteen liiketoiminnot on jaettu kol-
meen raportointisegmenttiin: Uusiutuvat tuotteet, Öljy-
tuotteet ja Marketing & Services.
Nesteen arvoketjun alkupää koostuu raaka-aineiden
hankinnasta, epäsuorasta hankinnasta sekä materiaalien
ja tuotteiden hankinnasta trading-toimintaan. Epäsuora
hankintatoiminta sisältää sellaisten tavaroiden ja palvelu-
jen hankinnan, ostot, sopimushallinnan ja toimittajahal-
linnan, jotka eivät sisälly raakaöljyn ja muiden fossiilisten
raaka-aineiden tai uusiutuvien ja kierrätysraaka-aineiden
hankintaan ja toimitukseen. Nesteen oma toiminta kat-
taa jalostustoiminnan, investointihankkeet sekä kaupalli-
sen toiminnan. Arvoketjun loppupään aktiviteetteja ovat
Nesteen tuotteiden jatkojalostus, jakelu ja käyttö. Lisäksi
Nesteen arvoketjuun kuuluu logistiikkaa ja varastointia,
tuotteiden jakelua, innovaatio- ja tuotekehitystoimintaa
sekä elinkaaren loppuvaiheen hallintaa.
Uusiutuvien tuotteiden, Öljytuotteiden ja Marketing
& Services -segmentin arvoketjuja ja niiden keskeisiä
panoksia ja tuotoksia on kuvattu tarkemmin alla.
Uusiutuvat tuotteet -segmentti tuottaa, markkinoi ja
myy uusiutuvaa dieseliä, uusiutuvaa lentopolttoainetta
sekä uusiutuvia ja kierrätettyjä syöttöaineita polymee-
rien ja kemikaalien valmistukseen. Nesteen uusiutuvien
raaka-aineiden portfolio koostuu laajasta valikoimasta
jäte- ja tähderaaka-aineita sekä pienemmistä määristä
vastuullisesti tuotettuja kasviöljyjä. Nesteen uusiutuvien
tuotteiden raaka-aineiden toimitusketjut ovat laajoja ja
maailmanlaajuisia. Neste hankkii raaka-aineita toimit-
tajilta eri puolilta Eurooppaa, Pohjois-Amerikkaa, Ete-
lä-Amerikkaa, Aasiaa, Afrikkaa ja Australiaa. Yhtiön jalos-
tamot Suomessa, Alankomaissa ja Singaporessa sekä
yhteistoiminto Marathon Petroleumin kanssa Kalifornian
Martinezissa Yhdysvalloissa valmistavat uusiutuvia tuot-
teita kokonaan uusiutuvista raaka-aineista. Merkittä-
viä asiakasryhmiä ovat vähittäiskauppiaat, lentoyhtiöt ja
lentopolttoaineen toimittajat sekä polymeerien ja kemi-
kaalien tuottajat. Vuonna 2024 päämarkkina-alueet ovat
Eurooppa ja Pohjois-Amerikka.
Öljytuotteet-segmentti tuottaa, markkinoi ja myy
korkealaatuisia öljytuotteita ja niihin liittyviä palveluja
tie-, lento- ja meriliikenteelle, työkoneisiin ja maatalou-
delle sekä tuotteita öljy- ja petrokemian teollisuudelle.
Vuonna 2024 yhtiön tärkeimmät raakaöljyn ja fossiilisten
raaka-aineiden lähdemaat olivat Norja, Iso-Britannia ja
Yhdysvallat. Tuotevalikoimaan kuuluvat diesel, bensiini,
lento- ja laivapolttoaineet, kevyet ja raskaat polttoöl-
jyt, bensiinikomponentit sekä erikoispolttoaineet, kuten
pienmoottoribensiini, liuottimet, nestekaasut ja bitumit.
Nesteen öljytuotteet jalostetaan Nesteen jalostamolla
Porvoossa. Öljytuotteiden pääasiakkaita ovat jälleen-
myyjät ja jakelijat, suuret öljy- ja trading-yhtiöt, petro-
kemian yritykset sekä voiteluaineita ja liuottimia markki-
noivat yhtiöt. Päämarkkina-alueet ovat Itämeren alue ja
muu Eurooppa sekä Amerikka.
Marketing & Services -segmentti markkinoi ja myy
vähäpäästöisempiä polttoaineita ja korkealaatuisia öljy-
tuotteita sekä näihin liittyviä digitaalisia ratkaisuja asi-
akkailleen Suomessa, Virossa, Latviassa ja Liettuassa.
Tärkeimpiä asiakkaita ovat kuluttajat, kuljetuspalvelu-
yritykset, lento- ja meriliikenteen toimijat, teollisuus- ja
maataloussektorin asiakkaat, kunnat sekä lämmitysöl-
jyn käyttäjät. Liikennepolttoaineita ja sähköautojen suur-
teholatauspalvelua markkinoidaan ja myydään Nesteen
omassa asemaverkostossa Suomessa ja Baltiassa.
Nesteen strategia ja sen suhde
kestävyysseikkoihin
Nesteen vastuullisuustyötä ohjaa vastuullisuusvisio, joka
kattaa ilmaston, biodiversiteetin, ihmisoikeudet sekä toi-
mitusketjun ja raaka-aineet:
Ilmasto: Neste johtaa muutosta kohti hiilineutraalia
arvoketjua vuoteen 2040 mennessä.
Biodiversiteetti: Nesteen tavoitteena on vaikuttaa
myönteisesti luonnon monimuotoisuuteen ja
saavuttaa luontopositiivisen arvoketjun vuoteen
2040 mennessä.
Ihmisoikeudet: Neste pyrkii luomaan vuoteen 2030
mennessä tasavertaisen ja osallistavan arvoketjun,
jossa kaikki työskentelevät arvokkaasti.
Toimitusketju ja raaka-aineet: Neste edistää
turvallista ja terveellistä työpaikkaa, oikeudenmukaisia
työkäytäntöjä ja sitoutumista vastuullisuuteen
koko toimitusketjussa.
Nesteen strategian keskeiset osatekijät, jotka liittyvät
tai vaikuttavat olennaisiin kestävyysseikkoihin, ovat rat-
kaisut, jotka vähentävät riippuvuutta fossiilisista resurs-
seista, sekä siirtyminen uusiutuvien ja kiertotalousratkai-
sujen tarjoajaksi:
Nesteen uusiutuvien tuotteiden avulla asiakkaat
voivat vähentää kasvihuonekaasupäästöjään.
Uusiutuva diesel, uusiutuva lentopolttoaine ja
polymeerien ja kemikaalien uusiutuvat raaka-
aineet vähentävät kasvihuonekaasupäästöjä
merkittävästi tuotteen elinkaaren aikana
fossiilisiin vaihtoehtoihin verrattuna. Nesteen
tavoitteena on, että sen asiakkaat voivat vähentää
kasvihuonekaasupäästöjään Nesteen uusiutuvilla ja
kiertotalousratkaisuilla vähintään 20 miljoonalla
CO
2
e-tonnilla vuosittain vuoteen 2030 mennessä.
Nesteen tavoitteena on muuttaa Porvoon
jalostamo asteittain johtavaksi uusiutuvien ja
kiertotalousratkaisujen jalostamoksi 2030-
luvun puolivälissä. Tavoitteen saavuttamiseksi
Neste esimerkiksi rakentaa Porvoon jalostamolle
nesteytetyn jätemuovin jalostuslaitoksen, ja on
aloittanut muuttamalla nykyisiä jalostamoyksiköitä
niin, että uusiutuvia ja kierrätysraaka-aineita on
mahdollista yhteisprosessoida fossiilisten raaka-
aineiden kanssa perinteisessä jalostusprosessissa.
Yhteisprosessoinnin avulla Neste voi valmistaa
nykyistä enemmän tuotteita, joilla on pienemmät
kasvihuonekaasupäästöt.
45
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Liikevaihto segmenteittäin,
MEUR 2024
Uusiutuvat tuotteet 7 321
Öljytuotteet 11 829
Marketing & Services 4 687
Muut 125
Eliminoinnit - 3 326
Kokonaisliikevaihto 20 635
Liikevaihto fossiilisista
polttoaineista, MEUR 2024
Liikevaihto öljystä 13 442
Liikevaihto kaasusta 142
Kokonaisliikevaihto fossiilisista
polttoaineista 13 584
Pääomamenot fossiilisiin
polttoaineisiin liittyviin
taloudellisiin toimintoihin, MEUR 2024
Merkittävät pääomamenot öljyyn
liittyviin taloudellisiin toimintoihin 387
Merkittävät pääomamenot kaasuun
liittyviin taloudellisiin toimintoihin 0
Työsuhteisten työntekijöiden
määrä maantieteellisten
alueiden mukaan 2024
Eurooppa 4 203
Amerikka 878
Aasian ja Tyynenmeren alue 493
Työsuhteisten työntekijöiden
kokonaismäärä 5 574
Työsuhteisten työntekijöiden määrä
Liikevaihtoa koskevien mittareiden raportointiperiaat-
teet sisältyvät konsernitilinpäätöksen liitetietoon 5 Lii-
kevaihto. Raportointi täsmää Nesteen IFRS 8 mukaisiin
toimintasegmentteihin.
Työsuhteisten työntekijöiden määrän raportointiperiaat-
teet on sisällytetty S1 Oma työvoima osion alle.
Fossiilisiin polttoaineisiin liittyvä liikevaihto
ja pääomamenot
Nesteellä on toimintaa fossiilisten polttoaineiden sekto-
rilla, ja liikevaihto tältä sektorilta on esitetty alla. Kaasusta
saatava liikevaihto täsmäytetään fossiilisiin kaasuihin liit-
tyvän toiminnan kanssa, joka esitetään osana EU:n tak-
sonomiaraportointia. Nesteellä ei ole hiileen tai taksono-
mian mukaiseen kaasuun liittyvää liikevaihtoa.
Liikesuhteet
Neste edellyttää kaikkien toimittajiensa ja muiden liike-
kumppaneidensa noudattavan sovellettavia lakeja ja
vastaavia eettisiä liiketoimintakäytäntöjä, jotka on mää-
ritetty Nesteen eettisissä säännöissä ja kuvattu tar-
kemmin Nesteen toimittajien eettisissä säännöissä.
Nesteen tavoitteena on sisällyttää toimittajien eettiset
säännöt sopimusehtoihin toimittajille, urakoitsijoille ja
muille liikekumppaneille, jotka osallistuvat raaka-ainei-
den, tuotteiden, komponenttien, materiaalien tai pal-
veluiden toimittamiseen Nesteelle. Myös yritysjärjeste-
lyjen kautta hankittujen konserniyhtiöiden odotetaan
noudattavan Nesteen toimittajien eettisiä sääntöjä han-
kinnoissaan. Nesteen toimittajien ja liikekumppaneiden
odotetaan noudattavan toimittajien eettisten sääntöjen
asettamia vaatimuksia viidellä alueella: Lakien ja mää-
räysten noudattaminen; Liiketoimintatapa; Ihmisoikeu-
det ja työntekijöiden oikeudet; Työterveys, henkilöturval-
lisuus ja yritysturvallisuus; sekä Ympäristövaikutukset ja
ilmastonmuutos.
Tuotantopanoksien keräämiseen ja kehittämiseen liit-
tyviä toimintatapoja kuvataan tarkemmin kohdassa G1
Liiketoiminnan harjoittaminen – Suhteet toimittajiin.
Liikevaihto segmenteittäin
46
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Sidosryhmät Tarkoitus ja keskeiset aiheet Miten vuorovaikutus on järjestetty Miten Neste ottaa tulokset huomioon
Toimittajat,
urakoitsijat
ja arvoketjun
työntekijät
Nesteen toimittajien eettisten sääntöjen ja vastuullisen hankinnan
periaatteiden toimeenpano
Toimittajayhteistyön ja -vuorovaikutuksen parantaminen tiedonjaon ja
osaamisen kehittämisen avulla
Suorituskyvyn parannusten edistäminen kestävyysseikkojen osalta
Raaka-aineiden, tuotteiden ja palvelujen saatavuuden varmistaminen
Tiedon kerääminen Nesteen scope 3 -päästöistä vuosittain
Myönteisten sosiaalisten ja ympäristövaikutusten edistäminen
toimitusketjussa
Vastuullisuuteen liittyvät työpajat, koulutukset ja seminaarit
Yhteistyöaloitteet, kuten tietoisuuden lisääminen (esim. työturvallisuus-
palavereissa) ja alueelliset yhteistyöhankkeet
Toimittajien vastuullisuuden seuranta ja auditointi (esim. työntekijöiden
haastattelut, audiovisuaaliset kyselyt, urakoitsijoiden sosiaaliset auditoinnit)
Uusien raaka-ainetoimittajien arviointi
Tiedon jakaminen kokouksissa ja uutiskirjeillä
Toimipaikkakohtaiset kanavat epäkohdista ilmoittamiseen Nesteen
jalostamoilla urakoitsijoiden ja aliurakoitsijoiden työntekijöille, myös
siirtotyöläisille
Sen varmistaminen, että Nesteen hankintaprosessi on omien
vastuullisuustavoitteiden mukainen
Toimittajien due diligence, auditoinnit ja seuranta
Henkilöstö Työntekijöiden sitouttaminen yrityksen strategian toteuttamiseen
Ymmärryksen lisääminen Nesteen liiketoimintanäkymistä ja painopisteistä
Nesteen kulttuurin, arvojen ja toimintatapojen vahvistaminen (eettiset
säännöt)
Oppimisen ja kehittymisen tukeminen ja mahdollistaminen
Terveyden, turvallisuuden ja hyvinvoinnin edistäminen
Työntekijäsuhteet ja paikalliset yhteistyökomiteat tai työneuvostot
Säännöllinen viestintä Nesteen strategiasta ja taloudellisesta tuloksesta
Tavoitteiden asettaminen ja kehittymissuunnitelmat
Kehitys- ja hyvinvointikeskustelut
Työntekijöiden sitoutumisen mittaaminen säännöllisesti kyselytutkimusten
avulla
Työntekijöiden kannustaminen vapaaehtoistyöhön
Sitouttamistoimien seuranta
Kyselyjen tuloksista keskusteleminen ja toimenpiteistä ja
toimintasuunnitelmista sopiminen
Ennakoiva ja järjestelmällinen viestintä ja koulutus kiinnostavista aiheista,
vuoropuhelu työntekijöiden esiin nostamista aiheista
Yhteistyön varmistaminen työntekijöiden kanssa paikallisten
työehtosopimusten mukaisesti
Paikallisyhteisöt Työllistymis- ja yhteistyömahdollisuudet
Tiedon jakaminen työsuojeluasioista, toimipaikan investoinneista ja
kehittämishankkeista
Paikallisyhteisöihin kohdistuvien ympäristö- ja sosiaalisten vaikutusten
ymmärtäminen
Vuorovaikutus uutiskirjeiden, kokousten, verkkosivustojen ja sosiaalisen
median kautta
Sidosryhmien toimipaikkakierrosten järjestäminen
Yhteistyö paikallisten viranomaisten ja kaupungin edustajien kanssa
Sidosryhmäkyselyn toteuttaminen jalostamon vaikutuksista Porvoon
jalostamolla joka toinen vuosi
Ilmoituskanavien tarjoaminen paikallisyhteisöille
Yhteisön kehitysaloitteet
Avoin vuoropuhelu paikallisyhteisöjen kanssa
Työntekijöiden kannustaminen vapaaehtoistyöhön paikallisissa
hyväntekeväisyysjärjestöissä
Sidosryhmien edut ja näkemykset
Neste pyrkii käymään jatkuvaa, aktiivista ja avointa vuo-
ropuhelua sidosryhmiensä kanssa ja selvittämään sään-
nöllisesti ulkopuolisten näkemyksiä toiminnastaan.
Yhtiön keskeisiin sidosryhmiin kuuluvat sekä sidosryh-
mät, joihin yhtiö voi vaikuttaa, että ne, joilla on mahdol-
lisuus vaikuttaa Nesteeseen. Näitä ovat esimerkiksi toi-
mittajat ja urakoitsijat, työntekijät, asiakkaat, sijoittajat,
päätöksentekijät, kansalaisjärjestöt, akateemiset insti-
tuutiot ja media.
Vastuullisuuspolitiikallaan Neste on sitoutunut vuoro-
vaikutukseen ja yhteistyöhön sidosryhmiensä kanssa ja
ottamaan aktiivisen roolin sidosryhmien välisissä aloit-
teissa kestävämpien ratkaisujen kehittämiseksi. Neste
tarjoaa sidosryhmille olennaista tietoa arvoketjuistaan ja
ratkaisuistaan varmistaakseen Nesteen tarjonnan hyväk-
syttävyyden keskeisillä markkinoilla. Sidosryhmien näkö-
kulmat otetaan huomioon tarpeen mukaan, kun määri-
tetään politiikkojen päämääriä tai asetetaan tavoitteita.
Neste on aktiivisesti vuorovaikutuksessa päättäjien
kanssa maailmanlaajuisesti edistääkseen kestävän kehi-
tyksen sääntelyä. Yhtiö kertoo sääntelyjä, lakeja ja mää-
räyksiä koskevista näkemyksistään viranomaisille ja lain-
säätäjille julkisissa kuulemisissa ja kokouksissa sekä
osana laajempaa sidosryhmien vuoropuhelua päättä-
jien kanssa. Neste osallistuu myös toimialajärjestöjen
työhön. Neste pyrkii ottamaan niiden näkemykset huo-
mioon yhtiön vastuullisuustyön kehittämisessä.
Nesteen sidosryhmien neuvottelukunnan tarkoituk-
sena on osaltaan ylläpitää Nesteen ja sen sidosryhmien
välistä keskustelua muun muassa yhtiön toiminnasta ja
liiketoiminnan kehityksestä sekä sen toimintaympäristön
muutoksista. Neuvottelukuntaan kuuluu Suomen edus-
kunnan ja Nesteen henkilöstön edustajia. Neuvottelu-
kunta huolehtii siitä, että johto- ja valvontaelimet pide-
tään ajan tasalla sidosryhmien näkemyksistä, erityisesti
kestävyyteen liittyvistä vaikutuksista.
Alla olevassa taulukossa on yhteenveto Nesteen vuo-
rovaikutuksesta keskeisten sidosryhmien kanssa.
47
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Yliopistot ja
tutkimus-
laitokset
Kehittäminen ja yhteistyö keskeisissä T&K- ja innovaatioaiheissa, kuten
raaka-aine- ja teknologiakehityksessä
Tutkimusmahdollisuuksien selvittäminen tekemällä yhteistyötä yliopistojen ja
tutkimusorganisaatioiden kanssa maailmanlaajuisesti
Yhteistyö Aalto-yliopiston, Åbo Akademin ja VTT:n kanssa Suomessa sekä
kansainvälisten kumppanien kanssa
Nykyisten ja uusien uusiutuvien ja kiertotalousratkaisujen TKI-
hankeportfolion rakentaminen
Nesteen markkinoiminen suosittuna työnantajana harjoittelun,
opinnäytetöiden, osa-aikatyön jne. avulla
Sijoittajat ja
pääoma-
analyytikot
Tiedottaminen pääomamarkkinoille ja sijoittajille Nesteen strategiasta,
taloudesta, näkymistä ja kysyntätekijöistä vihreän siirtymän osalta
Nesteen vastuullisuusvision edistymisestä tiedottaminen ja kokemusten
kerääminen, mukaan lukien ilmasto, biodiversiteetti, ihmisoikeudet sekä
toimitusketju ja raaka-aineet
Taloudellinen tiedottaminen raporttien, julkaisujen, puhelujen, kokousten ja
pääomamarkkinapäivän kautta
Ennakoivat päivitykset liiketoiminnan kehityksestä ja investoinneista
Läpinäkyvä ja säännöllinen raportointi ja tiedottaminen
Yhteistyö luokituslaitosten kanssa ja sijoittajien arvioinnit
Nesteen strategian ja vastuullisuussitoumusten ja prosessien kehittäminen
vastaamaan odotuksia
Nesteen vihreän rahoituksen viitekehys
Raportointi- ja tiedonantokäytäntöjen kehittäminen
Luokitusyhtiöiden ja sijoittajien kyselyihin vastaaminen
Valtiolliset
organisaatiot
Kunnianhimoisten ja teknologianeutraalien politiikkojen edistäminen ilmasto-
ja kasvihuonekaasupäästöjen vähentämistavoitteissa
Uusiutuvien polttoaineiden käytön edistäminen liikenteessä ja muilla
toimialoilla
Uusiutuvien ja kierrätettyjen materiaalien markkinakehityksen edistäminen,
kiertotalous
Kestävän rahoituksen edistäminen
Politiikkoja, lakeja ja säännöksiä koskevien näkemysten jakaminen päättäjien
kanssa
Päättäjien tukeminen toimialanäkemyksillä ja teknologiavalmiuksia koskevilla
tiedoilla
Julkisiin kuulemisiin vastaaminen ja viranomaisten tapaaminen ilmasto- ja
energia-asioissa
Aktiivinen jäsenyys toimialajärjestöissä
Sääntelyn ja lainsäädännön kehityksen seuraaminen. Kehitys voi vaikuttaa
uusiutuvien ja kiertotalousratkaisujen kysyntänäkymiin ja vaikuttaa
strategiasuunnitteluun
Prosessien ja toimintojen kehittäminen asiaankuuluvien lakien ja säännösten
noudattamisen varmistamiseksi
Media Yhtiön uutisten ja osavuosi- ja vuositulosten jakaminen
Sidosryhmille tiedottaminen yhtiön strategiasta, liiketoiminnan
kehittämisestä, yrityskaupoista ja suurhankkeista
Tiedon jakaminen asiakasyhteistyöstä, vastuullisuudesta, innovoinnista ja
uusiutuvista ja kiertotalousratkaisuista
Vuorovaikutus median kanssa
Mediatiedustelujen seuraaminen ja niihin vastaaminen
Haastattelujen, mediavierailujen ja tapahtumien järjestäminen,
taustatiedotteet
Lehdistötiedotteet ja muut materiaalit
Nesteen mediapalvelu seuraa ja vastaa mediatiedusteluihin
Kansalais-
järjestöt
Yhteistyö ilmastonmuutoksen hillitsemisessä, biodiversiteetti-asioissa,
ihmisoikeuksissa, vastuullisessa raaka-aineiden hankinnassa ja
kiertotaloudessa
Jatkuva vuoropuhelu kansalaisjärjestöjen kanssa
Yhteistyö alueelliseen kestävyyteen ja pienviljelijöiden tukeen liittyvissä
yhteishankkeissa
Läpinäkyvä raportointi vastuullisuuden tuloksista ja epäkohdista
Toimitusketjun vastuullisuuden vahvistaminen
Yhtiön vastuullisuuden lähestymistavan kehittäminen
Yritysasiakkaat Kasvihuonekaasupäästöjen vähentämisen nopeuttaminen uusiutuvilla ja
kiertotalousratkaisuilla, kiertotalouden rakentaminen, ilmastositoumuksia
kohti eteneminen, muovijätteen kierrättäminen
Yhteistyö, esim. innovointi ja T&K
Nesteen strategiasta, vastuullisuussitoumuksista, turvallisuudesta ja
toiminnasta tiedottaminen ja valistaminen
Kokoukset, uutiskirjeet ja koulutus
Asiakastyytyväisyyden seuranta kyselyillä
Yhteinen viestintä
Kumppanuudet asiakkaiden hiilijalanjäljen pienentämiseksi ja vastuullisuuden
vahvistamiseksi
Myynnin edistäminen
Toimipaikkavierailujen järjestäminen
Asiakkaiden tarpeisiin vastaaminen laadukkailla uusiutuvilla ja
kiertotalousratkaisuilla sekä toimitusketjujen turvaaminen
Kumppanuuksien muodostaminen ja uusien ratkaisujen ja palvelujen
luominen yhdessä
Kuluttajat Tuotteiden, palvelujen ja toimintojen laadun ja kestävyyden parantaminen
Tietojen tarjoaminen tuotteista, niiden turvallisuudesta, hinnoittelusta, raaka-
aineista ja tuottamasta arvosta
Näkemysten kerääminen kyselytutkimuksilla
Säännöllisten tietolehtisten, lehdistötiedotteiden ja uutisten tarjoaminen
Yhteistyö paikallisten jakelijoiden kanssa
Mainoskampanjoiden järjestäminen
Kuluttajien tiedusteluihin vastaaminen
Uusiutuvien tuotteiden saatavuuden laajentaminen asemaverkostojen kautta
Nesteen vähäpäästöisempien ratkaisujen tarjooman kehittäminen muun
muassa laajentamalla Neste MY Uusiutuvan Dieselin ja julkisen sähköautojen
latauspalvelun saatavuutta
Sidosryhmät Tarkoitus ja keskeiset aiheet Miten vuorovaikutus on järjestetty Miten Neste ottaa tulokset huomioon
48
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Toimialajärjestöt Yhteistyö keskeisissä aiheissa, joita ovat esimerkiksi turvallisuus,
ilmastonmuutoksen hillitseminen, liikenteen päästövähennykset, uusiutuvat
ja kiertotalousratkaisut, kiertotalous, muovien kierrätys ja teollisuuden
kilpailukyky
Jäsenyydet keskeisissä yhdistyksissä ja sertifioinneissa
Vuorovaikutus ja yhteistyö
Osallistuminen tapahtumiin, seminaareihin ja työryhmiin
Jäsenyydet asiaankuuluvissa organisaatioissa, esim. FuelsEurope, European
Biodiesel Board, Advanced Biofuels Association (US), Kemianteollisuus,
Cefic, Renewable Carbon Initiative (RCI)
Yhteistyöelimet Kehittäminen ja yhteistyö keskeisissä aiheissa, mm. ilmasto, biodiversiteetti,
uusiutuvat ja kiertotalousratkaisut, muovien kierrätys, resurssitehokkuus,
kiertotalous, innovaatiot, ihmisoikeudet
Toimitusketjun vastuullisuuden edistäminen
Vuorovaikutus ja yhteistyö
Toimialaan liittyviin työryhmiin osallistuminen
Yhteistyö seuraavissa, esim. International Sustainability & Carbon
Certification (ISCC), UN Global Compact, World Business Council for
Sustainable Development (WBCSD), Nordic Business Network for Human
Rights, Concawe
Sidosryhmät Tarkoitus ja keskeiset aiheet Miten vuorovaikutus on järjestetty Miten Neste ottaa tulokset huomioon
49
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Olennaiset aiheet Yhteenveto Nesteen olennaisista vaikutuksista, riskeistä ja mahdollisuuksista kaksinkertaisen
olennaisuuden arvioinnin perusteella
Ympäristö
Ilmastonmuutos Vaikutukset Nesteen asiakkaat voivat vähentää uusiutuvilla ja kiertotalousratkaisuilla riippuvuutta fossiilisista resursseista ja vähentää
kasvihuonekaasupäästöjään (myönteinen vaikutus)
Kasvihuonekaasupäästöt Nesteen arvoketjussa (kielteinen vaikutus)
Energiankulutukseen liittyvät vaikutukset syntyvät Nesteen toiminnasta energiaintensiivisellä sektorilla (kielteinen vaikutus)
Riskit Nesteen ratkaisujen kysyntää tukevan ilmastopolitiikan toteuttamiseen liittyvän tai keskeisten raaka-aineiden kilpailukykyyn
vaikuttavan sääntelyn epävarmuus
Mahdollisuudet Uusien uusiutuvien ja kierrätysraaka-aineiden ja teknologioiden innovointi ja skaalaaminen
Kysynnän kasvu uusiutuvissa ja kiertotalousratkaisuissa
Toimitusketjun joustavuuden lisääminen erilaisten uusiutuvien ja kierrätysraaka-aineiden hankinnan ja jalostamisen myötä
Pilaantuminen Riskit Nesteen on tunnistettava, arvioitava ja pantava täytäntöön kaikki olemassa olevat, tulevat ja kehittyvät sääntelyvaatimukset,
joita sovelletaan Nesteen toimintaan kemikaalien vaatimustenmukaisuuden ja turvallisuuden osalta
Biologinen
monimuotoisuus ja
ekosysteemit
Vaikutukset Jäte- ja tähderaaka-aineiden käyttö uusiutuvissa tuotteissa voi vaikuttaa myönteisesti biodiversiteettiin arvoketjun alkupäässä
(myönteinen vaikutus)
Fossiilisten raaka-aineiden ja yleishyödyllisten palvelujen hankinta arvoketjun alkupäässä voi vahingoittaa maa- ja
meriekosysteemejä, elinympäristöjä ja lajeja tai johtaa maaperän ja meren pilaantumiseen (kielteinen vaikutus)
Riskit Raaka-aineita koskevat tiukat sääntely- ja markkinavaatimukset
Mahdollisuudet Kyky käyttää haastavia jätemateriaaleja maatalouden maankäytön negatiivisten vaikutusten välttämiseksi
Resurssien käyttö
ja kiertotalous
Riskit Hintojen volatiliteetti uusiutuvissa jäte- ja tähderaaka-aineissa sekä kierrätetyissä raaka-aineissa johtuen esimerkiksi
saatavuus-haasteista, tai kilpailusta toimialan sisällä ja sen ulkopuolella
Mahdollisuudet Uusien raaka-aineiden saatavuuden paraneminen
Yhteiskunta
Oma työvoima Vaikutukset Nesteen omien työntekijöiden terveyteen ja turvallisuuteen voi lyhyellä aikavälillä kohdistua suoria kielteisiä vaikutuksia yhtiön
toiminnan vaarallisten prosessien vuoksi (kielteinen vaikutus)
Riskit Työtapaturmat ja/tai työperäiset terveysongelmat
Mahdollisuudet Vahvalla turvallisuusjohtamisen järjestelmällä Neste pyrkii ehkäisemään loukkaantumisia ja vähentämään sairauspoissaoloja
sekä poikkeamien ja onnettomuuksien aiheuttamia alasajoja. Nesteen tavoitteena on toteuttaa ennaltaehkäiseviä
toimenpiteitä terveys- ja turvallisuusvaarojen varalta
Arvoketjun
työntekijät
Vaikutukset Pakkotyö arvoketjussa (kielteinen vaikutus)
Hallinto
Liiketoiminnan
harjoittaminen
Vaikutukset Parempia työoloja, eettisiä liiketoimintakäytäntöjä, terveyttä ja turvallisuutta sekä ympäristövastuuta toimitusketjussa tukevien
toimintaperiaatteiden ja käytäntöjen ajaminen (myönteinen vaikutus)
Olennaiset vaikutukset,
riskit ja mahdollisuudet
Uusiutuvan energian sektoriin, jossa Neste toimii, koh-
distuu riskejä, kuten sääntelymuutoksia, markkinoiden
epävakautta ja teknologisia muutoksia. Se tuo kuitenkin
myös mahdollisuuksia, kuten kasvavaa globaalia kysyn-
tää fossiilisia polttoaineita ja kemikaaleja kestävämmille
vaihtoehdoille.
Lisäksi Neste toimii öljy- ja kaasusektorilla. Sektorille
ominaisia kestävyysvaikutuksia ovat kasvihuonekaasu-
päästöt, joita syntyy esimerkiksi fossiilisten luonnonvaro-
jen talteenotosta ja käytöstä, sekä fossiilisiin raaka-ainei-
siin perustuvien tuotteiden käytöstä. Lisäksi fossiilisten
luonnonvarojen hankintaan ja talteenottoon voi liittyä
maankäytön muutoksia sekä pilaantumista. Siirtymä
vähähiiliseen talouteen luo sekä olennaisia siirtymäris-
kejä että -mahdollisuuksia öljy- ja kaasusektorille.
Viereisessä taulukossa on yhteenveto Nesteen tunnis-
tamista olennaisista vaikutuksista, riskeistä ja mahdolli-
suuksista sekä siitä, miten ne liittyvät yhtiön liiketoiminta-
malliin, arvoketjuun ja strategiaan. Tarkemmat kuvaukset
kustakin olennaisesta vaikutuksesta, riskistä ja mahdol-
lisuudesta on esitetty ympäristöön, yhteiskuntaan ja hal-
lintoon liittyvissä aihekohtaisissa osioissa.
Lisääntyvä paine ilmastonmuutosta hidastavien toi-
menpiteiden toteutukseen ja kasvihuonepäästöjen
vähentämiseen on ensisijaisesti positiivinen tekijä Nes-
teen liiketoiminnan kannalta. Poliittinen ja yhteiskunnal-
linen fokus hiilen käytön vähentämisessä ja energiasek-
torin hiilijalanjäljen pienentämisessä aiheuttaa kuitenkin
myös riskejä. Ilmastonmuutoksen epäsuorat taloudelliset
ja poliittiset vaikutukset saattavat lisätä liiketoimintaym-
päristön yleistä epävarmuutta ja vaikuttaa sitä kautta
negatiivisesti Nesteen liiketoimintaan. Useiden valtioi-
den hallitukset ovat joutuneet arvioimaan uudelleen vih-
reään energiaan siirtymisen kustannuksia ja rahoitusta.
Tämä on johtanut Nesteen tuotteiden kysyntää tuke-
vien ilmastotavoitteiden väliaikaiseen alentamiseen ja nii-
den toimeenpanon siirtämiseen myöhemmäksi. Lisäksi
päästökauppaan liittyvät muutokset tai vastaavat hank-
keet EU:n, Yhdysvaltojen tai yksittäisen jäsenvaltion
tasolla saattavat vaikuttaa merkittävällä tavalla Nesteen
liiketoimintaan.
50
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Sääntelyn kehittyminen aiheuttaa Nesteen liiketoimin-
nalle sekä mahdollisuuksia että uhkia. Pääsääntöisesti
Nesteen liiketoimintayksiköt hyötyvät biopolttoaineita
ja uusiutuvia polttoaineita koskevan sääntelyn kehityk-
sestä, esimerkiksi polttoaineiden biomassaosuutta kos-
kevista velvoitteista. Lainsäädännölliset muutokset, eri-
tyisesti Euroopan unionin ja Yhdysvaltojen alueella,
voivat myös luoda epävarmuutta vaikuttamalla uusiutu-
vien tuotteiden kysynnän kasvun vauhtiin sekä uusien
raaka-aineiden hyödyntämiseen. Uusiutuvien tuotteiden
osalta merkittäviä epävarmuustekijöitä ovat jäte- ja täh-
deperäisten raaka-aineiden hyväksyttävyyttä ja käyttöä
koskevan sääntelyn sirpaleisuus sekä paikallista tuotan-
toa mahdollisesti tukevat kannustimet.
Ilmastonmuutokseen, biologiseen monimuotoisuu-
teen tai kiertotalouteen liittyvät olennaiset mahdollisuu-
det eivät ole vaikuttaneet merkittävästi taloudelliseen
asemaan, tulokseen tai rahavirtoihin vuonna 2024. Mer-
kittävimpiä vuonna 2024 toteutuneita riskejä ovat uusiu-
tuvien tuotteiden kysynnän kasvun taittuminen, kattei-
den heikentyminen kasvavan tarjonnan seurauksena ja
Nesteen jalostamoiden operatiiviset haasteet. Ilmaston-
muutoksen ja biologisen monimuotoisuuden osalta tun-
nistetut olennaiset riskit liittyvät sääntelyn kehitykseen.
Vihreää siirtymää tukevan sääntelyn ja kysynnän kehi-
tys vuonna 2024 oli odotettua heikompaa. Kuitenkaan
yhdelläkään yksittäisellä toteutuneella lainsäädännön
muutoksella ei ollut olennaista vaikutusta Nesteen talou-
delliseen asemaan, tulokseen ja rahavirtoihin. Vuonna
2024 Nesteellä ei ollut taloudellisesti merkittävää turval-
lisuuspoikkeamaa (tason 1 PSE-tapahtumat, vaikutus yli
50 milj. euroa), jotka olisivat aiheuttaneet kielteisiä ter-
veys- ja turvallisuusvaikutuksia (TRI) omalle työvoimalle.
Ympäristöviranomaiset kuitenkin (i) määräsivät Nes-
teen Rotterdamin toimipaikalle seuraamusmaksu-uh-
kaisen määräyksen haihtuvien orgaanisten hiiliyhdistei-
den (VOC) päästörajojen ylitykseen liittyen ja (ii) aloittivat
rikostutkinnan soihdutusjärjestelmään liittyvän väitetyn
rikkomuksen johdosta.
Jokaiselle arvoketjun kartoitusvaiheessa tunniste-
tulle aktiviteetille määritettiin vaikutuksen aiheuttaja
sekä vaikutus ympäristöön tai ihmisiin. Lisäksi jokai-
nen vaikutus luokiteltiin (myönteinen/kielteinen, todelli-
nen/mahdollinen, aikahorisontti) ja linkitettiin relevanttei-
hin ESRS-osa-aiheisiin ja tarvittaessa osaosa-aiheisiin.
ESRS:n keskipitkän ja pitkän aikavälin aikahorisontteja
muokattiin arvioinnissa vastaamaan Nesteen olennai-
sissa sisäisissä prosesseissa, kuten talousnäkymissä,
riskienhallinnassa ja strategiassa määritettyjä aikaho-
risontteja. Nesteen käyttämät aikahorisontit ovat lyhyt
1 vuosi, keskipitkä 1–3 vuotta ja pitkä yli 3 vuotta.
3. Taloudellinen arviointi
Taloudellisen arvioinnin tarkoituksena oli tunnistaa riskit
ja mahdollisuudet, jotka vaikuttavat olennaisesti tai joi-
den voidaan kohtuudella olettaa vaikuttavan olennaisesti
Nesteen taloudelliseen kehitykseen, tulokseen ja ase-
maan. Kestävyysseikka on olennainen taloudellisesta
näkökulmasta, jos se aiheuttaa Nesteelle olennaisia
taloudellisia vaikutuksia. Näin on silloin, kun kestävyys-
seikka synnyttää tai saattaa synnyttää riskejä tai mahdol-
lisuuksia, jotka vaikuttavat olennaisesti Nesteen kehityk-
seen, taloudelliseen asemaan, taloudelliseen tulokseen,
rahavirtoihin, rahoituksen saatavuuteen tai pääomakus-
tannuksiin lyhyellä, keskipitkällä tai pitkällä aikavälillä.
Riskien ja mahdollisuuksien tunnistamiseksi kuvattiin
tunnistetut riskit tai mahdollisuudet ja niihin liittyvät talou-
delliset vaikutukset Nesteelle sekä niiden maantieteelli-
nen sijainti ja aikahorisontti. Taloudellisessa arvioinnissa
käytettyjä aikahorisontteja muutettiin samalla tavalla kuin
vaikutusten arvioinnissa. Tunnistetut riskit ja mahdol-
lisuudet linkitettiin relevantteihin ESRS-osa-aiheisiin ja
tarvittaessa osaosa-aiheisiin sekä sijaintiin arvoketjussa
(alkupää, oma toiminta, loppupää tai läpileikkaava).
Arvioinnissa hyödynnettiin jo tunnistettuja riskejä ja
mahdollisuuksia, jotka on määritetty ja joita hallitaan
Nesteen riskienhallintajärjestelmässä. Lisäksi otettiin
huomioon mahdolliset merkittävät riskit tai mahdollisuu-
det, joita voi syntyä vaikutusten olennaisuuden arvioin-
tivaiheessa tunnistettujen vaikutusten ja riippuvuuksien
seurauksena.
Olennaisten vaikutusten, riskien ja
mahdollisuuksien tunnistamis- ja
arviointiprosessi
Julkistetut kestävyystiedot perustuvat Nesteen kak-
sinkertaisen olennaisuuden arviointiin. Kaksinkertaisen
olennaisuuden arviointi jaettiin neljään vaiheeseen ESRS
1:ssä määritettyjen yleisten vaiheiden perusteella. Tämä
on ensimmäinen kerta, kun Neste on tehnyt kaksin-
kertaisen olennaisuuden arvioinnin ESRS-vaatimusten
mukaisesti.
1. Arvoketjun kartoitus
Arvoketjun kartoituksen tarkoituksena oli kuvata Nes-
teen arvoketjua ja siihen liittyvää liiketoimintaa ketjun
alkupäässä, omassa toiminnassa ja ketjun loppupäässä.
Painopiste oli niissä toiminnoissa, liikesuhteissa, maan-
tieteellisillä alueilla tai muissa tekijöissä, jotka voivat lisätä
haittavaikutusten riskiä. Arvoketjun kartoituksen toteut-
tivat sisäiset sidosryhmät, joilla on kattava tietämys ja
ymmärrys Nesteen liiketoiminnasta. Kartoituksen tulok-
set validoitiin sisäisesti.
Nesteen kaksinkertaisen olennaisuuden arviointi kattoi
koko arvoketjun, mukaan lukien toiminnot ketjun alku-
päässä, omassa toiminnassa ja ketjun loppupäässä.
Kaksinkertaisen olennaisuuden arviointiprosessissa
kaikki tunnistetut liiketoiminnot seulottiin todellisten ja
mahdollisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien
tunnistamiseksi.
2. Vaikutusten arviointi
Vaikutusten arvioinnin tarkoituksena oli tunnistaa Nes-
teen liiketoiminnan todelliset ja mahdolliset vaikutuk-
set. Kestävyysseikka on olennainen vaikutuksen näkö-
kulmasta, kun se liittyy Nesteen olennaisiin todellisiin tai
mahdollisiin, myönteisiin tai kielteisiin vaikutuksiin joita
sillä on ympäristöön, yhteiskuntaan ja hallintoon lyhyellä,
keskipitkällä tai pitkällä aikavälillä. Vaikutusten arviointi
sisälsi Nesteen omaan toimintaan ja arvoketjuun (alku-
pää ja loppupää) liittyviä vaikutuksia, ja siinä otettiin huo-
mioon Nesteen meneillään olevien due diligence -toi-
mien ja vaikutusten arviointien tulokset.
4.1 Pisteytys
Olennaisuuden arvioinnin aiemmissa vaiheissa tun-
nistetut vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet pisteytet-
tiin. Pisteytyksen tarkoituksena oli arvioida vaikutusten
olennaisuutta vakavuuden (mittakaava, laaja-alaisuus,
vaikutuksen korjaamaton luonne) ja todennäköisyyden
yhdistelmän perusteella, sekä riskejä ja mahdollisuuk-
sia taloudellisten vaikutusten todennäköisyyden ja suu-
ruuden yhdistelmän perusteella. Taloudellisia vaikutuksia
arvioitiin Nesteen riskienhallintapolitiikan arviointiasteik-
kojen perusteella.
Todellisten kielteisten vaikutusten osalta
olennaisuus perustuu vaikutuksen vakavuuteen,
kun taas mahdollisten kielteisten vaikutusten
osalta se perustuu vaikutuksen vakavuuteen ja
todennäköisyyteen. Vakavuus perustuu vaikutuksen
mittakaavaan, laaja-alaisuuteen ja korjaamattomaan
luonteeseen.
Myönteisten vaikutusten osalta olennaisuus perustuu
todellisten vaikutusten vaikutuksen mittakaavaan
ja laaja-alaisuuteen sekä mahdollisten vaikutusten
vaikutuksen mittakaavaan, laaja-alaisuuteen ja
todennäköisyyteen.
Riskien ja mahdollisuuksien olennaisuutta arvioitiin
tapahtuman todennäköisyyden ja mahdollisen
taloudellisen vaikutuksen suuruuden yhdistelmän
perusteella.
4.2 Määritys
Määritysvaiheessa asetettiin kynnysarvot sen määrittä-
miseksi, mitkä vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet ovat
Nesteelle olennaisia. Olennaisiksi arvioitiin aiheet, jotka
ylittävät kynnysarvot joko vaikutuksen tai taloudellisen
vaikutuksen tai näiden molempien osalta. Kynnysarvot
perustuvat todennäköisyyden ja vakavuuden keskiar-
voon (vaikutuksen olennaisuus) tai taloudelliseen suuruu-
teen (taloudellinen olennaisuus). Kynnysarvojen kriteerit
perustuvat vaikutuksen olennaisuuden ja taloudellisen
olennaisuuden arviointeihin, joissa otetaan huomioon
useita tekijöitä, kuten vaikutuksen, riskin ja mahdolli-
suuden merkitys sidosryhmille, ympäristölle ja yhteis-
kunnalle, mahdolliset taloudelliset vaikutukset, riskinot-
tohalukkuus ja riskinsietokyky sekä aiheen strateginen
51
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
merkitys. Aiheita, jotka eivät ylittäneet asetettua olen-
naisuuden kynnysarvoa mutta joita pidettiin keskeisinä
Nesteen strategian ja ydinarvojen kannalta tai joilla oli
merkitystä ulkopuolisen sidosryhmän kiinnostuksen ja
toimialan vahvan merkityksen vuoksi, arvioitiin olennai-
siksi johdon erillisen päätöksen perusteella.
Kaksinkertaisen olennaisuuden arvioinnissa asetetut
kynnysarvot eivät ole pysyviä, ja niitä voidaan tarkistaa ja
mukauttaa määräajoin.
4.3 Validointi
Nesteen hallitus ja johtoryhmä arvioivat kaksinkertai-
sen olennaisuuden arvioinnin tulokset. Lisäksi sisäisten
asiantuntijoiden ryhmä validoi jokaisen kaksinkertaisen
olennaisuuden arviointiprosessin vaiheen, ja Nesteen
johto ja hallitus pidettiin ajan tasalla prosessin aikana.
Vuoden 2024 aikana Neste määritti erityiset sisäiset
kontrollit, joilla varmistetaan asiaankuuluvien vaatimus-
ten täyttyminen kaksinkertaisen olennaisuuden arvioin-
tia tehtäessä. Kontrollit pyrkivät varmistamaan tulosten
oikeellisuuden, kattavuuden ja tarkkuuden. Kontrollien
avulla varmistetaan keskeisten asiantuntijoiden, sidos-
ryhmien ja päätöksentekijöiden näkemysten huomioimi-
nen, ja ennalta määritellyn toimintatavan noudattaminen
johdonmukaisesti.
Integrointi Nesteen prosesseihin
Kestävyyteen liittyviä riskejä tunnistetaan ja hallitaan nel-
jännesvuosittaisissa riskikatselmoinneissa osana Nes-
teen riskienhallintaa yrityksen riskienhallintapolitiikan ja
sitä tukevien periaatteiden ja standardien mukaisesti.
Arvioinnissa otetaan huomioon lyhyt, keskipitkä ja pitkä
aikaväli. Riskien priorisointi perustuu Nesteen riskienhal-
lintapolitiikan mukaisiin arviointiasteikkoihin.
Sidosryhmävuorovaikutus
Kaksinkertaisen olennaisuuden arvioinnissa olivat
mukana Nesteen kestävyysaiheiden asiantuntijat, ja
työssä hyödynnettiin Nesteen due diligence -toimista
saatuja tietoja. Sidosryhmien näkemykset otettiin huo-
mioon arviointiprosessin aikana erilaisin tavoin. Nes-
teellä on esimerkiksi käynnissä biolologiseen moni-
muotoisuuteen, ja tunnistettujen vaikutusten kohteena
Nesteen ympäristöjohtamisen periaatteen mukai-
sesti merkittäviin investointihankkeisiin kuuluu vaatimus-
tenmukaisuusanalyysi sekä -arviointi, kun rakennetaan
uutta tuotantokapasiteettia tai lisätään nykyistä kapasi-
teettia. Ympäristöjohtamisen periaate kuvataan tarkem-
min tämän raportin E2 Pilaantuminen -osiossa. Arvo-
ketjun ympäristövaikutuksia, -riskejä ja -mahdollisuuksia
tunnistetaan jatkuvilla due diligence -toimilla, jotka on
kuvattu tarkemmin tämän raportin G1 Liiketoiminnan
harjoittaminen -osiossa.
Liiketoiminnan harjoittamiseen liittyvät vaikutuk-
set, riskit ja mahdollisuudet: Neste on ottanut käyt-
töön järjestelmällisiä prosesseja vastapuolien seulontaan
ja valvontaan, joihin sisältyy potentiaalisten liikekump-
paneiden automatisoitu ennakkotarkastus. Vastapuo-
let käydään läpi taloudellisten pakotteiden ja vastaavien
sääntöjen noudattamiseen liittyvien ongelmien sekä vali-
koitujen eettisten luokitusten osalta. Seulonnassa hyö-
dynnetään kolmansien osapuolien valvontatietokantoja
ja keskeisiä uutislähteitä. Neste arvioi myös maariskiä
toimitusketjuissaan ymmärtääkseen paremmin muun
muassa eettisiin liiketoimintakäytäntöihin liittyviä riskejä.
oleviin yhteisöihin liittyviä hankkeita, joissa on mukana
ulkoisia sidosryhmiä. Hankkeissa ilmenneet havainnot
ja näkemykset huomioitiin olennaisten vaikutusten, ris-
kien ja mahdollisuuksien tunnistamisessa. Lisäksi Neste
käy vuoropuhelua ja tekee yhteistyötä paikallisyhteisö-
jen ja tuotantopaikkojen naapureiden kanssa ympäris-
töä, yhteiskuntaa ja turvallisuutta koskevien vaikutusten
osalta. Kaksinkertaisen olennaisuuden arviointiprosessin
lopuksi Neste haastatteli muutamia tärkeitä sidosryhmiä
kuullakseen heidän näkemyksensä olennaisiksi arvioi-
tuihin aiheisiin. Nesteen lähestymistapaa sidosryhmä-
vuorovaikutukseen kuvataan tarkemmin tämän raportin
Sidosryhmien edut ja näkemykset -osiossa.
Ympäristöön, yhteiskuntaan ja
liiketoiminnan harjoittamiseen
liittyvien vaikutusten, riskien ja
mahdollisuuksien tunnistaminen
Neste tunnistaa ja arvioi jatkuvasti toimintansa merkit-
täviä ympäristöön ja liiketoimintaan liittyviä vaikutuksia,
riskejä ja mahdollisuuksia. Nämä jatkuvat prosessit toi-
mivat taustana Nesteen kaksinkertaisen olennaisuuden
arvioinnissa ja määritettäessä olennaisia aiheita ja niiden
osa-aiheita:
Ympäristöön liittyvät vaikutukset, riskit ja mah-
dollisuudet: Nesteen toiminnot ovat vastuussa toimin-
tansa ympäristövaikutusten, kuten päästöjen, veden-
kulutuksen ja jätteiden syntymisen, tunnistamisesta,
arvioinnista ja seurannasta. Porvoon jalostamolla teh-
dään jatkuvaa ympäristöseurantaa, joka noudattaa pai-
kallisten viranomaisten myöntämän toimipaikan ympä-
ristöluvan vaatimuksia, ja Neste osallistuu seurannan
järjestämiseen. Vastaavaa seurantaa tehdään valikoi-
duissa Marketing & Services -segmentin toimipaikoissa
Suomessa, Virossa ja Liettuassa sekä kaikissa Latvian
toimipaikoissa. Rotterdamissa ja Singaporessa Nesteen
laitokset sijaitsevat laajalla teollisuusalueella yhdessä
muiden yhtiöiden laitosten kanssa. Viranomaiset valvo-
vat näiden teollisuusalueiden ympäristöä. Tapauksissa,
joissa paikallisviranomaiset tai lainsäädäntö eivät aseta
erityisiä vaikutusten seurantavaatimuksia, mahdollisten
vaikutusten arviointiin käytetään asiantuntija-arviota.
Nämä jatkuvat due diligence -toimet tukevat Nestettä lii-
ketoiminnan johtamiseen liittyvien vaikutusten, riskien ja
mahdollisuuksien tunnistamisessa.
Ilmastoon ja biologiseen monimuotoisuuteen liittyvien
vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamista
kuvataan tarkemmin aihekohtaisissa osioissa.
Toimintaperiaatteet, joilla hallinnoidaan
olennaisia kestävyysseikkoja
Yhteenveto Nesteen olennaisiin vastuullisuusseikkoihin
liittyvistä politiikoista ja toimintaperiaatteista on esitetty
alla olevassa taulukossa. Nesteen politiikat määrittä-
vät yhtiön tarkoituksen, vision ja tavoitteet. Periaatteet
kuvaavat vähimmäisvaatimuksia, jotka ovat yhteisiä kai-
kille Nesteen toimipaikoille ja toiminnoille. Kunkin politii-
kan yksityiskohtia on kuvattu tarkemmin tämän raportin
aihekohtaisissa osioissa. Kaikissa raportissa mainituissa
politiikoissa Nesteen organisaation ylin taso, joka vas-
taa politiikkojen toteuttamisesta, on toimitusjohtaja. Vas-
tuu periaatteiden toteuttamisesta on jaettu johtoryhmän
jäsenten kesken heidän vastuualueidensa mukaisesti.
Tyyppi Nimi E1 E2 E4 E5 S1 S2 G1
Eettiset
säännöt
Nesteen eettiset säännöt x x x x
Nesteen eettiset säännöt toimittajille x x x x x
Politiikat Henkilöstöpolitiikka x
Vastuullisuuspolitiikka x x x
Turvallisuuspolitiikka x x x
Periaatteet Vastuullisuusperiaate x x x
Ihmisoikeusperiaate x x
Ympäristöjohtamisen periaate x x
Tuote- ja kemikaaliturvallisuuden periaate x
Korruption vastainen periaate x
Turvallisuusjohtamisen periaate x
Vastuullisen hankinnan periaate x x x x
Toimittajien vastuullisuuden hyväksymisen periaate x x x
52
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
EU-taksonomia on kestävän taloudellisen toiminnan luo-
kittelujärjestelmä. Sen tavoitteena on luoda selkeät mää-
ritelmät ja läpinäkyvät raportointikäytännöt, jotka ohjaa-
vat rahoitusta toiminnoille, jotka edistävät merkittävästi
ilmasto- ja ympäristökriisin ratkaisemista.
Nesteen on julkistettava tiedot siitä, miten ja missä
määrin sen liiketoiminta liittyy taksonomia-asetuksessa
määritettyyn ympäristön kannalta kestävään taloudelli-
seen toimintaan. EU-taksonomia raportoidaan taksono-
miakelpoisen, ei-taksonomiakelpoisen ja taksonomian
mukaisen taloudellisen toiminnan osuutena liikevaih-
dosta, pääomamenoista ja toimintamenoista. Kehyk-
sessä määritetään taloudellinen toiminta, joka edis-
tää kuutta ympäristötavoitetta. Nesteellä on toimintoja,
jotka edistävät ilmastonmuutoksen hillintää koskevaa
tavoitetta.
Taksonomia-asetuksen noudattamisen
arviointi
Toiminnan taksonomiakelpoisuus määräytyy taksono-
mia-asetukseen liittyvän ilmastoa koskevan delegoidun
säädöksen ja ympäristöä koskevan delegoidun säädök-
sen liitteissä esitettyjen toiminnan kuvausten perusteella.
Neste on arvioinut liiketoiminta-alueitaan ja innovaa-
tioaloitteitaan tunnistaakseen taksonomian piiriin kuulu-
via toimintoja. Taksonomiakelpoisia toimintoja tunnistet-
tiin taksonomia-asetukseen liittyvän ilmastoa koskevan
delegoidun säädöksen liitteessä I esitettyjen kuvausten
perusteella. Toiminnan taksonomianmukaisuutta arvioi-
daan teknisillä arviointikriteereillä, jotka koskevat merkit-
tävää edistämistä ja ei merkittävää haittaa -periaatetta
(Do no significant harm, DNSH) asiaankuuluvissa liitteissä
esitetyllä tavalla. Toiminto on taksonomian mukainen,
kun se edistää merkittävästi vähintään yhtä ympäristö-
tavoitetta eikä aiheuta merkittävää haittaa muille tekni-
sissä arviointikriteereissä asetetuille ympäristötavoitteille.
Neste on arvioinut merkittävän edistämisen kriteerit ja ei
merkittävää haittaa -kriteerit kunkin tunnistetun toimin-
non osalta. Näin on saatu selville taksonomian mukaisen
Ympäristötiedot
EU-taksonomia
taloudellisen toiminnan osuus. Lisäksi yrityksen on nou-
datettava vähimmäistason suojatoimia.
Tämän prosessin perusteella seuraavat toimin-
not taksonomiassa on tunnistettu Nesteen kannalta
merkityksellisiksi:
4.13 Liikenteessä käytettävän biokaasun ja
biopolttoaineen sekä bionesteiden valmistus
Uusiutuvien polttoaineiden valmistus
Uusiutuvien polttoaineiden yhteisprosessointi
6.15 Vähähiilisen tieliikenteen ja julkisen
liikenteen mahdollistava infrastruktuuri
Sähköajoneuvojen latauspalvelut
9.1 Markkinalähtöinen tutkimus,
kehitys ja innovointi
T&K-toiminta Nesteen liiketoiminnan
innovaatiohankkeissa (esim. uusiutuva vety ja
Power-to-X)
Nesteellä on myös taloudellista toimintaa, joka ei tällä
hetkellä kuulu EU-taksonomiaan, mutta edistää kierto-
talous- ja ilmastotavoitteiden saavuttamista. Neste esi-
merkiksi tarjoaa kemianteollisuudelle kiertotalousratkai-
suja ja uusiutuvia raaka-aineita, jotka eivät tällä hetkellä
kuulu EU-taksonomiassa lueteltuihin toimintoihin. Koska
EU-taksonomia kehittyy edelleen, Neste arvioi jatku-
vasti uudelleen toimintansa vaikutusta taksonomian
ympäristötavoitteisiin.
Nesteen ydinliiketoiminnan
merkittävästi edistävä vaikutus
Merkittävän edistämisen kriteerit
EU-taksonomiassa viitataan liikenteessä käytettävien
biopolttoaineiden valmistukseen kestävänä toimintana.
Neste on arvioinut uusiutuvien polttoaineiden valmistuk-
sen tieliikenteen ja ilmailun käyttöön sekä uusiutuvien raa-
ka-aineiden yhteisprosessoinnin taksonomiakelpoiseksi
taloudelliseksi toiminnaksi asetuksen ilmastoa koskevan
delegoidun säädöksen perusteella. Nesteen Uusiutuvat
tuotteet -segmentti tarjoaa uusiutuvia, vähäpäästöisem-
piä ratkaisuja liikenteeseen, lentoliikenteeseen, meren-
kulkuun ja muihin teollisiin käyttötarkoituksiin. Lisäksi
uusiutuvien raaka-aineiden yhteisprosessoinnin tavoit-
teena on korvata raakaöljy eri liikennesektoreilla käytet-
tävien polttoaineiden tuotannossa. Nesteen EU-takso-
nomian kannalta merkitykselliset toiminnot ovat yhtiön
ilmastotavoitteiden mukaisia ratkaisuja ilmastonmuutok-
sen hillitsemiseksi.
EU-taksonomian ilmastoa koskevan delegoidun sää-
döksen ilmastonmuutoksen hillitsemistä koskevissa tek-
nisissä arviointikriteereissä määritetään kriteerit toimin-
nalle, joka liittyy liikenteessä käytettävän biokaasun tai
liikenteessä käytettävien biopolttoaineiden valmistuk-
seen ja bionesteiden valmistukseen. Tunnistetut toimin-
not eli biopolttoaineiden valmistus ja uusiutuvien polt-
toaineiden yhteisprosessointi edistävät merkittävästi
ilmastonmuutoksen hillintää. Merkittävää edistämistä
koskevien kriteerien mukainen kynnysarvo liikenteessä
käytettävien biopolttoaineiden ja biokaasun valmistuk-
sen aiheuttamien kasvihuonekaasupäästöjen vähenemi-
selle on vähintään 65 % suhteessa kasvihuonekaasu-
päästöjen vähentämisen menetelmiin ja suhteelliseen
fossiilisten polttoaineiden vertailuarvoon direktiivin (EU)
2018/2001 mukaisesti. Lisäksi kriteereissä edellytetään,
että tuotannossa ei käytetä elintarvike- ja rehukasveja.
Siksi jäte- ja tähderaaka-aineiden tuotannon osuus on
sisällytetty taksonomian mukaisiin lukuihin tämän toimin-
nan osalta. Taksonomian mukaiset luvut, jotka koskevat
biopolttoaineiden myyntiä EU:n ulkopuolella, on rapor-
toitu erikseen, koska kasvihuonekaasupäästöjen las-
kenta- ja todentamismenetelmät ovat erilaiset. Nesteen
uusiutuvat tuotteet täyttävät markkinakohtaiset kestä-
vyyskriteerit ja EU-taksonomian kasvihuonekaasupääs-
töjen vähentämistä koskevat kynnysarvot.
Vähähiilisen tieliikenteen ja julkisen liikenteen mah-
dollistava infrastruktuuri -toiminta sisältää Nesteen
sähköajoneuvojen latauspalvelun. Sähkölatausasemat
palvelevat sekä yrityksiä että kuluttajia. Toiminta on täy-
sin taksonomiakelpoista.
Nesteen innovaatio- ja T&K-toiminta keskittyy huono-
laatuisten raaka-aineiden muuntamiseen korkealaatui-
siksi ratkaisuiksi. Markkinalähtöinen tutkimus, kehitys ja
innovointi -toiminnan alaisuudessa raportoitu tutkimus-
ja innovaatiotoiminta täyttää toimintokohtaiset takso-
nomian mukaisuuden kriteerit ja sisältää Nesteen vali-
koimaan kuuluvia hankkeita, jotka liittyvät uusiutuvaan
vetyyn ja Power-to-X -teknologiaan. Neste on päättä-
nyt vetäytyä 120 MW:n elektrolysaattorin investoinnista,
jonka tarkoituksena oli tuottaa uusiutuvaa vetyä elekt-
rolyysillä Porvoon jalostamolla. Yhtiö selvittää kuiten-
kin parhaillaan vaihtoehtoisia tapoja uusiutuvan vedyn
hankkimiseksi. Innovaatiot ja T&K-toiminta, jotka tuke-
vat yhtiön taksonomiakelpoisia ja taksonomian mukai-
sia toimintoja, kuten Nesteen olemassa olevia uusiutuvia
ratkaisuja, otetaan huomioon niiden tukeman toiminnon
taksonomialuvuissa.
Ei merkittävää haittaa -kriteerit
Liitteen I mukaiset olennaiset toimintokohtaiset ei mer-
kittävää haittaa -kriteerit on arvioitu kunkin taksonomian
mukaisen taloudellisen toiminnan osalta. Neste on luonut
ja ottanut käyttöön menettelyjä, joilla minimoidaan yhtiön
toiminnan ympäristövaikutukset. Kaikkien Nesteen toi-
mintojen on noudatettava asiaa koskevia lakisääteisiä
vaatimuksia ja ympäristötavoitteita. Nesteen lähesty-
mistapaa ympäristöasioiden hallintaan – kuten biologi-
seen monimuotoisuuteen, pilaantumiseen ja veteen – on
kuvattu tarkemmin kestävyysraportissa. Ilmastoriskien
(myös fyysisten ilmastoriskien) tunnistaminen sisältyy
Nesteen vuotuiseen riskienhallintasykliin. Tunnistetut
ilmastoriskit sisältyvät yritysriskien hallintaprosessiin, ja
riskien lieventämissuunnitelmia toteutetaan tarvittaessa.
Nesteen ilmastoon liittyvät olennaiset riskit on kuvattu
kestävyysraportissa.
53
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Pääomamenojen
suorituskykymittarien erittely
Taksonomian
mukaiset toiminnot (A.1)
Taksonomiakelpoiset
mutta ei taksonomian
mukaiset toiminnot (A.2)
Aineellisten hyödykkeiden lisäykset 833 170
Aineettomien hyödykkeiden lisäykset 0 0
Aktivoidun käyttöoikeusomaisuuden
lisäykset 353 68
Yritysostoihin liittyvät lisäykset 0 0
Pääomamenot yhteensä (A.1 + A.2) 1 185 238
Toimintamenojen
suorituskykymittarien erittely
Taksonomian
mukaiset toiminnot (A.1)
Taksonomiakelpoiset
mutta ei taksonomian
mukaiset toiminnot (A.2)
Tutkimus- ja kehitysmenot 51 5
Lyhytaikaisten vuokrasopimusten
kustannukset 4 1
Kunnossapito- ja korjauskustannukset 89 17
Toimintamenot yhteensä (A.1 +A.2) 144 22
Vähimmäistason suojatoimet
Vähimmäistason suojatoimien noudattamista on arvi-
oitu konsernitasolla EU:n kestävän rahoituksen foorumin
lokakuussa 2022 julkaiseman vähimmäistason suojatoi-
mia koskevan raportin perusteella. Neste on arvioinut,
että sen toiminnot noudattavat yhtiön eettisissä sään-
nöissä määritettyjä vähimmäistason suojatoimia, jotka
liittyvät ihmisoikeuksiin ja työntekijöiden oikeuksiin, lah-
jontaan ja korruptioon sekä verotukseen ja reiluun kil-
pailuun. Vähimmäistason suojatoimien rikkomuksia ei
ole havaittu. Nesteen lähestymistapa ihmisoikeuksiin ja
korruption torjuntaan on kuvattu tarkemmin kestävyys-
raportin S1 Oma työvoima, S2 Arvoketjun työntekijät
ja G1 Liiketoiminnan harjoittaminen -osioissa. Nes-
teen englanninkielisessä vuosikatsauksessa on lisätietoa
yhtiön vaatimustenmukaisuusohjelmasta (myös kilpailu-
lainsäädännön noudattamisesta). Lisäksi Neste julkistaa
verojalanjälkiraporttinsa vuosittain.
Laadintaperiaatteet
Taksonomian suorituskykymittarien määritelmät perus-
tuvat tietojen julkistamista koskevaan delegoituun sää-
dökseen (Disclosures Delegated Act), joka täydentää
taksonomia-asetusta ja noudattaa tietojen julkistamista
koskevia vaatimuksia asetuksen (EU) 2020/852 artik-
lan 8 kohdan 2 mukaisesti. Taksonomiaraportoinnin laa-
juus on linjassa konsernitilinpäätöksen kanssa ja sisältää
Nesteen toiminnot globaalisti. Laskelmissa noudatetaan
yleisiä olennaisuusperiaatteita. Taksonomian suoritusky-
kymittarit lasketaan käyttämällä taloudellisia tietoja, jotka
on esitetty Nesteen vuoden 2024 vuosikertomuksen
konsernitilinpäätöksen liitetiedoissa. Raportoitujen luku-
jen kaksinkertaisen laskennan välttämiseksi kullekin toi-
minnolle on tehty kohdennukset raportointirakenteiden
perusteella, ja lopullisille luvuille on tehty täsmäytys.
Neste ei esitä taulukkoa taksonomiakelpoisuudesta ja
taksonomianmukaisuudesta jokaisen ympäristötavoit-
teen osalta, sillä 100 % suorituskykymittareista liittyy
ilmastonmuutoksen hillitsemistavoitteeseen.
Liikevaihto
Laskettaessa taksonomiakelpoiseen ja taksonomian
mukaiseen taloudelliseen toimintaan liittyvien tuottei-
den osuutta liikevaihdosta Neste ottaa huomioon tuo-
tot tavaroista ja palveluista, joilla on selkeä yhteys tun-
nistettuihin taloudellisiin toimintoihin. Biopolttoaineiden
tuotannon ja yhteisprosessoinnin liikevaihto sisältää bio-
pohjaisten polttoaineiden myynnin, fyysiseen tuottee-
seen liittyvät biopolttoainehyvitykset sekä valuuttakurs-
sien suojaukset. Vähähiilisen tieliikenteen mahdollistavan
infrastruktuurin liikevaihto sisältää sähköajoneuvojen
latauspalvelujen myynnin. Nimittäjä on Nesteen koko-
naisliikevaihto, ja se viittaa konsernitilinpäätöksen liitetie-
toon 5 Liikevaihto.
Pääomamenot
Pääomamenot sisältävät investoinnit, jotka liittyvät tak-
sonomiakelpoisiksi tai taksonomian mukaisiksi tun-
nistettuihin toimintoihin. Pääomamenoluvut koostuvat
pääasiassa investoinneista, jotka mahdollistavat Nes-
teen uusiutuvan tuotantokapasiteetin kasvun. Jotta
taksonomian mukaisten toimintojen pääomamenot
voidaan kohdentaa tarkasti, Neste on käyttänyt tak-
sonomian mukaisten tuotantovolyymien osuutta koh-
dentakseen taksonomian mukaisten pääomamenojen
suhteellisen osuuden. Esimerkiksi biopolttoaineiden val-
mistustoiminnan kohdennukset on tehty niiden tuotanto-
määrien perusteella, jotka täyttävät kyseiselle toiminnalle
määritetyt kasvihuonekaasupäästöjen vähentämistä ja
raaka-aineita koskevat tekniset arviointikriteerit.
Pääomamenolukujen erittely perustuu tietojen julkis-
tamista koskevaan delegoituun säädökseen ja sisältää
taksonomiakelpoiset ja taksonomian mukaiset pääoma-
menot. Nämä taksonomian pääomamenoluvut viittaa-
vat lisäyksiin liitetiedossa 13 Aineettomat hyödykkeet
(IAS38) ja liitetiedossa 14 Aineelliset hyödykkeet (IAS16).
Käyttöoikeusomaisuus viittaa liitetietoon 29 Vuokrasopi-
mukset (IFRS16) konsernitilinpäätöksessä. Taksonomi-
aluvut sisältävät kuitenkin vain EU-taksonomian sovelta-
misalaan kuuluvien investointien osuuden, eikä niitä näin
ollen voida johtaa suoraan liitetiedoista. Pääomamenot
sisältävät myös liiketoimintojen yhdistämisistä johtuvat
aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden lisäykset.
Tietojen julkistamista koskevan delegoidun säädök-
sen perusteella yritykset voivat raportoida taksono-
mian mukaiset pääomamenot, kun niiden raportointi on
osa suunnitelmaa taksonomianmukaisten taloudellis-
ten toimintojen laajentamiseksi tai taksonomiakelpois-
ten toimintojen muuttamista taksonomian mukaisiksi
osana pääomamenosuunnitelmaa. Nesteen taksono-
mialuvut sisältävät investointeja taksonomian mukaisten
taloudellisten toimintojen tuotantokapasiteetin laajenta-
miseen, mikä edistää ilmastonmuutoksen hillitsemista-
voitetta. Taksonomian mukaisten pääomamenojen koh-
dennukset näihin toimintoihin tehdään tuotantovolyymien
perusteella. Taksonomia edellyttää lukujen oikaisemista,
jos taksonomian mukaisten pääomamenojen nykyinen
kohdentaminen ei vastaa pääomamenosuunnitelmaa.
Pääomamenosuunnitelman tilaa seurataan vuosittain.
Toimintamenot
Taksonomiakelpoiset ja taksonomian mukaiset toimin-
tamenot sisältävät suorat aktivoimattomat menot, jotka
liittyvät tutkimukseen ja kehitykseen, lyhytaikaisiin vuok-
rasopimuksiin (IFRS 16) sekä kunnossapitoon ja kor-
jauksiin. Toimintamenoja koskevat luvut sisältävät myös
henkilöstöön liittyvät kulut. Ne ovat muita suoria kustan-
nuksia, jotka liittyvät aineellisten käyttöomaisuushyödyk-
keiden ylläpidon edellyttämään päivittäiseen huoltoon.
Toimintamenojen kohdentaminen toimintoihin, jotka
ovat osittain taksonomian mukaisia, perustuu samoi-
hin menetelmiin, joita Neste käyttää taksonomian pää-
omamenojen laskennassa, joten kyseiset kustannukset
kohdennetaan käyttämällä niiden osuutta taksonomian
mukaisista tuotantovolyymeistä.
Nesteen taksonomian toimintamenot sisältyvät liitetie-
toon 9 Liiketoiminnan muut kulut. Toimintamenot sisäl-
tävät kuitenkin vain EU-taksonomian soveltamisalaan
kuuluvat kulut ja näin ollen niitä ei voida johtaa suoraan
liitetiedosta.
54
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Tilikausi 2024 Merkittävän edistämisen kriteerit Ei merkittävää haittaa -kriteerit
(DNSH: Does Not Significantly Harm)
2023
Taloudelliset toiminnat
Koodi
Liikevaihto (MEUR)
Osuus liikevaihdosta (%)
Ilmastonmuutoksen hillintä
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen
Vesi
Ympäristön pilaantuminen
Kiertotalous
Biologinen monimuotoisuus
Ilmastonmuutoksen hillintä
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen
Vesi
Ympäristön pilaantuminen
Kiertotalous
Biologinen monimuotoisuus
Vähimmäistason
suojatoimet
Luokitusjärjestelmän mukaisten
(A.1) tai luokitusjärjestelmä
kelpoisten (A.2.) osuus
liikevaihdosta
Luokka
mahdollistava toiminta (M)
Luokka
siirtymätoiminta (T)
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
A.1 Ympäristön kannalta kestävät toiminnat (luokitusjärjestelmän mukaiset)
Liikenteessä käytettävän biokaasun ja biopolttoaineen
sekä bionesteiden valmistus CCM 4.13 2 703 13 K E/S E/S E/S E/S E/S K K K K K K K 18 - -
Liikenteessä käytettävän biokaasun ja biopolttoaineen
sekä bionesteiden valmistus
1)
CCM 4.13 2 605 13 K E/S E/S E/S E/S E/S K K K K K K K 11 - -
Ympäristön kannalta kestävistä toiminnoista saatu liikevaihto
(luokitusjärjestelmän mukaisista) (A.1) 5 308 26 100 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % K K K K K K K 28
Josta mahdollistavat toiminnat 0 0 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % K K K K K K K 0 -
Josta siirtymätoiminnat 0 0 0 % K K K K K K K 0 -
A.2 Luokitusjärjestelmäkelpoiset muttei ympäristön kannalta kestävät toiminnat
(muut kuin luokitusjärjestelmän mukaiset)
Liikenteessä käytettävän biokaasun ja biopolttoaineen
sekä bionesteiden valmistus CCM 4.13 689 3 KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL 4
Vähähiilisen tieliikenteen ja julkisen liikenteen mahdollistava infrastruktuuri CCM 6.15 1 0 KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL 0
Luokitusjärjestelmäkelpoisista muttei ympäristön kannalta kestävistä
toiminnoista saatu liikevaihto (muista kuin luokitusjärjestelmän mukaisista) (A.2) 690 3 100 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 4
A. Luokitusjärjestelmäkelpoisista toiminnoista saatu liikevaihto (A.1+A.2) 5 998 29 100 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 32
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisista toiminnoista saatu liikevaihto 14 637 71
YHTEENSÄ (A+B) 20 635 100
1)
EU:n ulkopuolelle myytyjen jäte- ja tähdepohjaisten uusiutuvien polttoaineiden osuus
Liikevaihto
K Kyllä, luokitusjärjestelmäkelpoinen ja luokitusjärjestelmän mukainen toiminta kyseisen ympäristötavoitteen osalta
E/S Ei sovelleta, ei-luokitusjärjestelmäkelpoinen toiminta kyseisen tavoitteen osalta
KEL Luokitusjärjestelmäkelpoinen toiminta tavoitteen osalta
E/KEL Ei-luokitusjärjestelmäkelpoinen toiminta tavoitteen osalta
55
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Tilikausi 2024 Merkittävän edistämisen kriteerit Ei merkittävää haittaa -kriteerit
(DNSH: Does Not Significantly Harm)
2023
Taloudelliset toiminnat
Koodi
Pääomamenot (MEUR)
Osuus pääomamenoista (%)
Ilmastonmuutoksen hillintä
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen
Vesi
Ympäristön pilaantuminen
Kiertotalous
Biologinen monimuotoisuus
Ilmastonmuutoksen hillintä
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen
Vesi
Ympäristön pilaantuminen
Kiertotalous
Biologinen monimuotoisuus
Vähimmäistason
suojatoimet
Luokitusjärjestelmän mukaisten
(A.1) tai luokitusjärjestelmä
kelpoisten (A.2.) osuus
pääomamenoista
Luokka
mahdollistava toiminta (M)
Luokka
siirtymätoiminta (T)
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
A.1 Ympäristön kannalta kestävät toiminnat (luokitusjärjestelmän mukaiset)
Liikenteessä käytettävän biokaasun ja biopolttoaineen
sekä bionesteiden valmistus CCM 4.13 542 27 K E/S E/S E/S E/S E/S K K K K K K K 32 - -
Liikenteessä käytettävän biokaasun ja biopolttoaineen
sekä bionesteiden valmistus
1)
CCM 4.13 643 32 K E/S E/S E/S E/S E/S K K K K K K K 35 - -
Markkinalähtöinen tutkimus, kehitys ja innovointi CCM 9.1 0 0 K E/S E/S E/S E/S E/S K K K K K K K 0 M -
Ympäristön kannalta kestävien toimintojen pääomamenot
(luokitusjärjestelmän mukaisista) (A.1) 1 185 59 100 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % K K K K K K K 68
Josta mahdollistavat toiminnat 0 0 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % K K K K K K K 0 M
Josta siirtymätoiminnat 0 0 0 % K K K K K K K 0 -
A.2 Luokitusjärjestelmäkelpoiset muttei ympäristön kannalta kestävät toiminnat
(muut kuin luokitusjärjestelmän mukaiset)
Liikenteessä käytettävän biokaasun ja biopolttoaineen sekä bionesteiden valmistus CCM 4.13 228 11 KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL 9
Vähähiilisen tieliikenteen ja julkisen liikenteen mahdollistava infrastruktuuri CCM 6.15 10 1 KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL 0
Luokitusjärjestelmäkelpoisten muttei ympäristön kannalta kestävien
toimintojen pääomamenot (muiden kuin luokitusjärjestelmän mukaisten) (A.2) 238 12 100 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 9
A. Luokitusjärjestelmäkelpoisten toimintojen pääomamenot (A.1+A.2) 1 424 71 100 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 77
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisten toimintojen pääomamenot 573 29
YHTEENSÄ (A+B) 1 997 100
1)
EU:n ulkopuolelle myytyjen jäte- ja tähdepohjaisten uusiutuvien polttoaineiden osuus
Pääomamenot
K Kyllä, luokitusjärjestelmäkelpoinen ja luokitusjärjestelmän mukainen toiminta kyseisen ympäristötavoitteen osalta
E/S Ei sovelleta, ei-luokitusjärjestelmäkelpoinen toiminta kyseisen tavoitteen osalta
KEL Luokitusjärjestelmäkelpoinen toiminta tavoitteen osalta
E/KEL Ei-luokitusjärjestelmäkelpoinen toiminta tavoitteen osalta
56
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Tilikausi 2024 Merkittävän edistämisen kriteerit Ei merkittävää haittaa -kriteerit
(DNSH: Does Not Significantly Harm)
2023
Taloudelliset toiminnat
Koodi
Toimintamenot (MEUR)
Osuus toimintamenoista (%)
Ilmastonmuutoksen hillintä
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen
Vesi
Ympäristön pilaantuminen
Kiertotalous
Biologinen monimuotoisuus
Ilmastonmuutoksen hillintä
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen
Vesi
Ympäristön pilaantuminen
Kiertotalous
Biologinen monimuotoisuus
Vähimmäistason
suojatoimet
Luokitusjärjestelmän mukaisten
(A.1) tai luokitusjärjestelmä
kelpoisten (A.2.) osuus
toimintamenoista
Luokka
mahdollistava toiminta (M)
Luokka
siirtymätoiminta (T)
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
A.1 Ympäristön kannalta kestävät toiminnat (luokitusjärjestelmän mukaiset)
Liikenteessä käytettävän biokaasun ja biopolttoaineen
sekä bionesteiden valmistus CCM 4.13 76 26 K E/S E/S E/S E/S E/S K K K K K K K 21 - -
Liikenteessä käytettävän biokaasun ja biopolttoaineen
sekä bionesteiden valmistus
1)
CCM 4.13 62 21 K E/S E/S E/S E/S E/S K K K K K K K 17 - -
Markkinalähtöinen tutkimus, kehitys ja innovointi CCM 9.1 5 2 K E/S E/S E/S E/S E/S K K K K K K K 3 M -
Ympäristön kannalta kestävien toimintojen toimintamenot
(luokitusjärjestelmän mukaisista) (A.1) 144 49 100 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % K K K K K K K 40
Josta mahdollistavat toiminnat 5 4 4 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % K K K K K K K 6 M
Josta siirtymätoiminnat 0 0 0 % K K K K K K K 0 -
A.2 Luokitusjärjestelmäkelpoiset muttei ympäristön kannalta kestävät toiminnat
(muut kuin luokitusjärjestelmän mukaiset)
Liikenteessä käytettävän biokaasun ja biopolttoaineen sekä bionesteiden valmistus CCM 4.13 22 8 KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL 4
Vähähiilisen tieliikenteen ja julkisen liikenteen mahdollistava infrastruktuuri CCM 6.15 0 0 KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL 0
Luokitusjärjestelmäkelpoisten muttei ympäristön kannalta kestävien
toimintojen toimintamenot (muiden kuin luokitusjärjestelmän mukaisten) (A.2) 22 8 100 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 4
A. Luokitusjärjestelmäkelpoisten toimintojen toimintamenot (A.1+A.2) 166 56 100 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 45
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisten toimintojen toimintamenot 128 44
YHTEENSÄ (A+B) 294 100
1)
EU:n ulkopuolelle myytyjen jäte- ja tähdepohjaisten uusiutuvien polttoaineiden osuus
Toimintamenot
K Kyllä, luokitusjärjestelmäkelpoinen ja luokitusjärjestelmän mukainen toiminta kyseisen ympäristötavoitteen osalta
E/S Ei sovelleta, ei-luokitusjärjestelmäkelpoinen toiminta kyseisen tavoitteen osalta
KEL Luokitusjärjestelmäkelpoinen toiminta tavoitteen osalta
E/KEL Ei-luokitusjärjestelmäkelpoinen toiminta tavoitteen osalta
57
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Fossiilisiin kaasuihin liittyvät toiminnot
Lomake 1: Ydinvoimaan ja fossiilisiin kaasuihin liittyvät toiminnot
Lomake 4: Luokitusjärjestelmäkelpoiset, mutta ei luokitusjärjestelmän mukaiset taloudelliset toiminnot
Rivi Ydinenergiaan liittyvät toiminnot
1 Yritys toteuttaa tai rahoittaa sellaisiin innovatiivisiin sähköntuotantolaitoksiin liittyvää tutkimusta, kehittämistä, demonstrointia ja käyttöönottoa, jotka tuottavat energiaa ydinreaktion avulla siten, että
polttoainekierrosta aiheutuu mahdollisimman vähän jätettä, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita. EI
2 Yritys toteuttaa tai rahoittaa sähkön tai prosessilämmön tuottamiseen tarkoitettujen uusien ydinlaitosten rakentamista ja turvallista käyttöä, myös kaukolämpöä tai teollisia prosesseja, kuten vedyn
tuotantoa, varten sekä niiden turvallisuuden parantamista, käyttäen parasta käytettävissä olevaa teknologiaa, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita. EI
3 Yritys toteuttaa tai rahoittaa olemassa olevien sähköä tai prosessilämpöä tuottavien ydinlaitosten turvallista toimintaa, myös kaukolämpöä tai teollisia prosesseja, kuten vedyn tuotantoa ydinenergiasta,
varten sekä niiden turvallisuuden parantamista, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita. EI
Fossiiliseen kaasuun liittyvät toiminnot
4 Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien sähköntuotantolaitosten rakentamista tai toimintaa, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita. EI
5 Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien yhdistettyjen lämpöä tai jäähdytystä ja sähköä tuottavien laitosten rakentamista, kunnostamista ja käyttöä, tai sillä on tällaiseen
toimintaan liittyviä vastuita. KYLLÄ
6 Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien lämpöä tai jäähdytystä tuottavien laitosten rakentamista, kunnostamista ja käyttöä, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita. EI
Rivi Taloudelliset toiminnot Osuus liikevaihdosta
(Ilmastonmuutoksen hillintä
+ ilmastonmuutokseen sopeutuminen) Ilmastonmuutoksen hillintä
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen
Määrä % Määrä % Määrä %
5 4.30 Lämmön tai jäähdytyksen ja sähkön tehokas yhteistuotanto fossiilisista kaasumaisista
polttoaineista 39 27 39 27 - -
7 Muiden kuin edellä 1–6 rivillä tarkoitettujen luokitusjärjestelmäkelpoisten mutta ei
luokitusjärjestelmän mukaisten taloudellisten toimintojen määrä ja osuus liikevaihdon
nimittäjässä 103 73 103 73 - -
8 Luokitusjärjestelmäkelpoisten mutta ei luokitusjärjestelmän mukaisten taloudellisten
toimintojen kokonaismäärä ja osuus liikevaihdon nimittäjässä 142 100 142 100 - -
Neste raportoi fossiilisiin kaasuihin liittyvistä toiminnois-
taan täydentävän ilmastoa koskevan delegoidun sää-
döksen (2022/1214) mukaisesti. Neste on kytköksissä
maakaasuun liittyvään toimintaan 40 prosentin omis-
tusosuudellaan Kilpilahden Voimalaitos Oy:stä, joka
on sähkön ja lämmön yhteistuotantolaitosta operoiva
yhteisyritys. Taksonomiakelpoinen liikevaihto toimin-
nasta 4.30 Lämmön tai jäähdytyksen ja sähkön tehokas
yhteistuotanto fossiilisista kaasumaisista polttoaineista
sisältää Nesteen maakaasun myynnin Kilpilahden voima-
laitokselle, ja muu fossiilisiin kaasuihin liittyvä liikevaihto
tulee Nesteen maakaasun myynnistä muille osapuolille.
Maakaasuun liittyvien taksonomiakelpoisten toimin-
tamenojen tulisi kattaa suorat kulut tietojen julkista-
mista koskevan delegoidun säädöksen määritelmien
mukaisesti. Koska raportointikauden aikana ei ole ollut
merkittäviä toimintamenoja eivätkä tiedot ole taloudel-
lisesti olennaisia, Neste ei julkaise maakaasuun liittyviä
toimintamenoja koskevaa lomaketta.
Lisäksi maakaasuun liittyviä pääomamenoja ei julkis-
teta, koska Kilpilahden voimalaitokseen liittyvät inves-
toinnit eivät sisälly Nesteen kokonaispääomamenoihin.
Neste ei tunnistanut täydentävän ilmastoa koskevan
delegoidun säädöksen mukaisia ydinvoimaan liittyviä
toimintoja.
58
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
E1 Ilmastonmuutos
Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet
Neste on tunnistanut ilmastonmuutoksen osalta seuraavat olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet:
Ilmastonmuutoksen hillintä
Hiilikädenjälki (yhteisökohtainen aihe)
Myönteiset vaikutukset Koko arvoketju Nesteen asiakkaat voivat vähentää uusiutuvilla ja kiertotalousratkaisuilla riippuvuutta fossiilisista resursseista ja vähentää kasvihuonekaasupäästöjään. Nesteen
hiilikädenjäljellä tarkoitetaan kasvihuonekaasupäästöjen vähennystä, jonka asiakkaat saavat aikaan Nesteen tuotteita käyttämällä. Lisäksi raaka-aine- ja tuotevalikoiman
muuttaminen sekä jäte- ja tähderaaka-aineiden hyödyntäminen fossiilisten raaka-aineiden sijaan johtaa kasvihuonekaasupäästöjen vähenemiseen ja vähemmän hiili-
intensiivisiin raaka-aineisiin. Vaikutukset ulottuvat lyhyelle, keskipitkälle ja pitkälle aikavälille.
Kielteiset vaikutukset Koko arvoketju Kasvihuonekaasupäästöjä syntyy arvoketjun alkupäässä fossiilisten raaka-aineiden hankinnassa, omassa toiminnassa muun muassa jalostuksessa ja muussa tuotantoon
liittyvässä toiminnassa sekä arvoketjun loppupäässä Nesteen tuotteiden käytössä ja jatkojalostuksessa. Kasvihuonekaasupäästöt Nesteen arvoketjussa myötävaikuttavat
ilmaston lämpenemiseen ja ilmastonmuutokseen ja vaikuttavat ympäristöön ja yhteiskuntaan. Ilmastonmuutoksen maailmanlaajuisia vaikutuksia ovat muun muassa veden
saatavuuden muutokset, biologisen monimuotoisuuden väheneminen, muuttuneet sääolot, aiempaa useammin toistuvat luonnonkatastrofit (mukaan lukien merenpinnan
nousu ja äärimmäiset sääilmiöt), terveysriskit, taloudelliset kustannukset ja suhteettomat vaikutukset haavoittuviin yhteisöihin. Vaikutukset ulottuvat lyhyelle, keskipitkälle ja
pitkälle aikavälille.
Mahdollisuudet Koko arvoketju Yritysten, sääntelyn ja ympäristötietoisten kuluttajien ohjaama uusiutuvien ja kiertotalousratkaisujen kysynnän kasvu tarjoaa Nesteelle mahdollisuuksia, joilla on ensisijainen
taloudellinen vaikutus Nesteen tuloihin pitkällä aikavälillä. Innovatiiviset ratkaisut, kuten uudet raaka-aineet, tuotteet ja uusiutuva vety, voivat tuoda uutta liikevaihtoa, sekä
korkeamman arvon tuotteita keskipitkällä ja pitkällä aikavälillä.
Riskit Koko arvoketju Nesteen ratkaisujen kysyntää tukevan ilmastopolitiikan toteuttamiseen liittyvän sääntelyn epävarmuus, sekä keskeisten raaka-aineiden kilpailukyvyn heikentyminen voi
johtaa tuotteiden myynnin tai katteiden laskuun lyhyellä-, keskipitkällä-, ja pitkällä aikavälillä.
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen
Mahdollisuudet Arvoketjun alkupää Valmiudet hankkia ja jalostaa erilaisia uusiutuvia ja kierrätysraaka-aineita, myös jätteitä ja tähteitä, lisää toimitusketjun joustavuutta. Pitkällä aikavälillä nämä valmiudet voivat
alentaa kustannuksia toimitusketjussa, ja nostaa tuotteiden arvoa.
Energia
Kielteiset vaikutukset Oma toiminta Energiankulutukseen liittyvät vaikutukset syntyvät Nesteen toiminnasta energiaintensiivisellä sektorilla. Nesteen jalostusprosessien, kaupallisen toiminnan,
innovaatiotoiminnan ja T&K:n energiankulutus liittyy erilaisiin lyhyen, keskipitkän ja pitkän aikavälin ympäristövaikutuksiin, kuten luonnonvaroihin ja ekosysteemeihin
kohdistuvien paineiden lisääntymiseen, kasvihuonekaasupäästöihin ja ilmaston lämpenemiseen sekä pilaantumisen ja jätteiden lisääntymiseen. Lisäksi energiankulutus voi
osaltaan lisätä energiakustannuksia ja resurssien niukkuutta.
59
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Ilmastoon liittyvien vaikutusten, riskien ja
mahdollisuuksien tunnistamisprosessit
Neste hyödyntää skenaarioanalyysiä ja riskienhallin-
taa tunnistaakseen ja arvioidakseen riskejä ja mahdol-
lisuuksia, sekä arvioidakseen Nesteen strategian resi-
lienssiä ja sopeutumiskykyä ilmastonmuutokseen. Riskit
ja mahdollisuudet on sisällytetty Nesteen kaksinkertai-
sen olennaisuuden arviointiin, jota kuvataan tarkemmin
kohdassa ESRS 2 Yleiset tiedot. Neste ei tee erillistä
ilmastoresilienssianalyysiä.
Vuosittaisen skenaarioanalyysin laajuus kattaa Nes-
teen koko arvoketjun yleisellä tasolla. Analyysi sisältää
skenaarioajurien arvioinnin sekä vaikutukset liiketoimin-
taympäristöön ja Nesteen liiketoimintaan ja strategiaan.
Analyysi keskittyy siirtymäriskeihin, kuten esimerkiksi
ilmastopoliittisen kehityksen ennakoituihin taloudelli-
siin vaikutuksiin. Neste esimerkiksi laskee vaikutukset
ja testaa strategiansa resilienssiä skenaarioissa arvioi-
malla vaikutuksen Nesteen kannattavuuteen verrattuna
perustasoon. Tuloksia käytetään Nesteen strategian
kehittämisen ja taloussuunnittelun tukena, ja tunnistetut
ilmastoriskit sisältyvät Nesteen riskienhallintaprosessiin.
Riskien lievennyssuunnitelmia toteutetaan tarvittaessa
ESRS 2:ssa kuvatulla tavalla.
Erilaisia ilmaston lämpenemisen kehityspolkuja kuvaa-
vat ilmastoskenaariot ovat keskeisiä lähtökohtia skenaa-
rioanalyysille. Nesteen analyysi perustuu kansainvälisesti
tunnustettuihin, esim. Kansainvälisen energiajärjestön
IEA:n julkaisemiin ilmastoskenaarioihin. Neste täydentää
ilmastoskenaarioita sisäisellä analyysillä ja tunnistamalla
liiketoimintansa kannalta merkityksellisiä trendejä ja teki-
jöitä. Täydentävät oletukset ja painotukset vaihtelevat
skenaarioiden välillä. Vuonna 2024 Nesteelle aiheutuvia
seurauksia arvioitiin kolmessa ilmastoskenaariossa:
Net Zero World 2050, joka on 1,5 celsiusasteen
kehityspolun mukainen
Net Zero EU and North America by 2050, joka on 2
asteen kehityskaaren mukainen
Compromised climate targets, joka heijastaa
ilmaston lämpenemistä vähintään 2,5 asteella
vuosisadan loppuun mennessä.
Jokaisessa skenaariossa otetaan huomioon maailman-
laajuisten ilmastotavoitteiden kehitys, talouskasvun
ennusteet, globalisaatio ja geopolitiikka sekä keskeisten
teknologioiden kehitys. Nämä tekijät ovat merkitykselli-
siä, koska ne vaikuttavat Nesteen tuotteiden kysyntään,
keskeisten ja uusien raaka-aineiden tarjontaan ja käyt-
töönottoon, pääoman saatavuuteen sekä Nesteen ase-
maan maailmanlaajuisen energiasiirtymän ja globaalien
ilmastotavoitteiden tukemisessa.
Nesteen strateginen suunnittelu keskittyy seuraaville
kymmenelle vuodelle, ja skenaarioanalyysi ulottuu vuo-
teen 2050, jotta ilmastonmuutoksen kasvava vaikutus
voidaan ottaa huomioon. Skenaarioiden arvioinnissa käy-
tetyt aikahorisontit ovat lyhyt aikaväli (1–2 vuotta), kes-
kipitkä aikaväli (3–5 vuotta) ja pitkä aikaväli (yli 6 vuotta),
jotta omaisuuserien odotettu elinkaari, strateginen suun-
nittelu, sekä pääoman kohdentamissuunnitelmat tulevat
huomioiduksi.
Skenaarioanalyysiin liittyviä epävarmuustekijöitä ovat
muun muassa ilmastopolitiikan kehitys ja laajuus, tekno-
loginen kehitys, markkinadynamiikka, ilmastonmuutok-
sen vaihtelevat vaikutukset eri maantieteellisillä alueilla ja
toimialoilla, sekä kansallisen tai alueellisen tiedon käyttö.
Nämä tekijät vaikuttavat huomioon otettaviin ennustei-
siin energian kysynnästä, vähähiilisempien teknologioi-
den käyttöönotosta ja globaalista siirtymästä uusiutuviin
ratkaisuihin. Näiden tekijöiden vaikutuspotentiaalia Nes-
teen toimintaan arvioidaan lyhyellä, keskipitkällä ja pit-
källä aikavälillä vaihtelevalla varmuudella.
Neste uskoo, että sovelletut skenaariot edustavat
ilmastonmuutokseen liittyviä olennaisia riskejä, mahdol-
lisuuksia ja epävarmuustekijöitä. Tilinpäätöksessä esi-
tetyt keskeiset ilmastoon liittyvät oletukset on kuvattu
Nesteen konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 2 Laadin-
taperiaatteet otsikon Ilmastoliitännäiset asiat alla. Nämä
oletukset perustuvat samoihin riskeihin ja mahdollisuuk-
siin kuin tässä osiossa on kuvattu. Täten, Neste sisällyt-
tää E1 Ilmastonmuutos -standardin soveltamista koske-
van vaatimuksen 15 viittauksena tilinpäätökseensä.
Ilmastovaikutukset
Ilmastovaikutusten arvioinnissa, mittaamisessa ja hallin-
nassa Neste noudattaa toiminnassaan ja arvoketjussaan
Greenhouse Gas Protocol -ohjeistusta kasvihuonekaasu-
päästöjen arviointiin ja laskentaan. Kasvihuonekaasu-
päästöjen arviointi on sisällytetty Nesteen investointi-
prosesseihin läpinäkyvyyden lisäämiseksi, sekä yhtiön
investointien ilmastovaikutusten hallitsemiseksi. Aiem-
min tehtyjen scope 1 ja scope 2 arviointien lisäksi vuoden
2024 aikana Neste teki perusteellisen scope 3 -olennai-
suusarvioinnin varmistaakseen, että kaikki yrityksen kan-
nalta merkitykselliset scope 3 -kategoriat on tunnistettu.
Merkitykselliset kategoriat valitaan niiden olennaisuuden
ja liiketoiminnallisen merkityksellisyyden perusteella, ja
samalla varmistetaan yhtenäisten päästötietojen katta-
vuus ja saatavuus.
Kasvihuonekaasu- tai energiaintensiiviset
omaisuuserät
Nesteellä on jalostamoillaan energia- ja kasvihuone-
kaasuintensiivistä omaisuutta. Neste on tunnistanut
Porvoon jalostamon ja öljynjalostusliiketoimintansa
omaisuudeksi ja toiminnaksi, jotka ovat riskinalaisia
ilmastopolitiikan kehityksen ja vähähiiliseen talouteen
siirtymisen vuoksi. Nesteen tavoitteena on muuttaa Por-
voon jalostamonsa asteittain johtavaksi uusiutuvien ja
kiertotalousratkaisujen jalostamoksi 2030-luvun puolivä-
lissä. Neste lopetti jalostamotoiminnan Naantalin öljyn-
jalostamollaan vuonna 2021, ja jalostamo on poistettu
kokonaan käytöstä. Valmistuessaan Porvoon jalostamon
muutos viimeistelee Nesteen kehityksen 100-prosentti-
sesti uusiutuvien ja kiertotalousratkaisujen tuottajaksi.
Tunnistetut riskit ja mahdollisuudet
Neste on tunnistanut kaksi olennaista ilmastoon liittyvää
siirtymäriskiä, jotka liittyvät ilmastopolitiikan kehitykseen.
Ensinnäkin lainsäädännön kehitys voi johtaa kilpailuhait-
toihin tai Nesteen nykyisten tai potentiaalisten markki-
noiden menettämiseen. Toinen tunnistettu siirtymäriski
liittyy sääntelyn kehitykseen, joka voi myös heikentää
Nesteelle keskeisten raaka-aineiden kilpailukykyä. Kak-
sinkertaisen olennaisuuden arvioinnissa ei tunnistettu
olennaisia fyysisiä ilmastoriskejä.
Siirtyminen vähähiilisempään talouteen muuttaa ener-
gialähteiden yhdistelmää fossiilisista polttoaineista vähä-
hiilisempiin polttoaineisiin. Siirtymän laajuuden odote-
taan riippuvan teknologian kehityksestä, ja edellyttävän
kestävien ratkaisujen kasvavaa käyttöä. Kestävien tek-
nologioiden kehityksen odotetaan jatkuvan, mitä tukee
tukee pitkällä aikavälillä suhteellisen vakaat makrota-
louden näkymät tilapäisistä nousuista ja laskuista huo-
limatta. Maailman kasvava väestö sekä talouskasvu
lisäävät energian kysyntää, mutta energiatehokkuuden
parannukset tasapainottavat nettovaikutusta.
60
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Ilmastonmuutoksen mahdolliset vaikutukset Nesteelle
Net Zero World 2050 Net Zero EU and North America by 2050 Compromised climate targets
Kuvaus Nopeat ja radikaalit päästövähennykset maailmanlaajuisesti
nettonollapäästöjen saavuttamiseksi vuoteen 2050 mennessä ja
ilmaston lämpenemisen rajoittaminen 1,5 celsiusasteeseen IEA:n
Net Zero 2050 -skenaarion pohjalta.
Kehittyneet taloudet toteuttavat sitoutuneesti ilmastotoimia, kun
taas kehittyvät taloudet etenevät hitaammin 2 celciusasteen
kehityskaaren mukaisesti IEA:n Announced Pledges -skenaarion
pohjalta.
Ilmastotoimien toteuttamatta jättäminen johtaa nykyisten
trendien jatkumiseen, minkä seurauksena ilmasto lämpenee
2,5–3 ceilsiusastetta tai enemmän vuosisadan loppuun
mennessä. Skenaario perustuu osittain IEA:n Stated Policies
-skenaarioon.
Mahdollisuudet Uusiutuvien ja kiertotalousratkaisujen kiihtyvä maailmanlaajuinen
kysyntä tuo Nesteelle mahdollisuuksia hyödyntää globaalia
ulottuvuutta, laajentua uusille markkinoille sekä optimoida eri
raaka-aineiden, maiden ja asiakassektoreiden välillä.
Jatkuva kysynnän kasvu uusiutuvissa ja kiertotalousratkaisuissa;
sääntelymarkkinat, joita tukevat vapaaehtoiset ilmastotavoitteet.
Vaatimaton uusiutuvien tuotteiden kysynnän kasvu
epäsuotuisamman sääntelyn vuoksi antaa tilaa erilaistumiselle ja
valittujen markkinoiden tehokkaalle palvelemiselle.
Riskit Uusiutuvien ja kiertotalousratkaisujen kiihtyvä maailmanlaajuinen
kysyntä ja niitä tukeva sääntely-ympäristö voivat aiheuttaa
siirtymäriskejä, jotka liittyvät tiukkaan kilpailuun keskeisissä
raaka-aineissa ja uusille markkinoille pääsyyn.
Tunnistetut siirtymäriskit liittyvät sääntelyyn, joka rajoittaa
uusiutuvien polttoaineiden kilpailukykyä tai kaventaa keskeisten
raaka-aineiden kelpoisuutta. Fossiilisten polttoaineiden kysynnän
lasku voidaan nähdä myös Nesteen nykyisen liiketoiminnan
siirtymäriskinä. Myös nopeutettuun vaihtoehtoisen teknologian
kehittämiseen liittyviä riskejä on tunnistettu.
Siirtymäriskejä ovat muun muassa sääntelyn keventäminen,
mikä hidastaa uusiutuvien tuotteiden kysynnän kasvua. Pitkällä
aikavälillä kroonisiin ja akuutteihin ilmastonmuutoksen
vaikutuksiin liittyvillä fyysisillä riskeillä voi olla merkittäviä kielteisiä
vaikutuksia raaka-aineiden saatavuuteen, toimitusketjuihin ja
omaisuuteen.
Suuntaa-antava
taloudellinen vaikutus
Nesteelle
Myönteinen Perustaso Hieman kielteinen
Resilienssianalyysi
Tunnistetut ja kaksinkertaisessa olennaisuuden arvioin-
nissa olennaisiksi arvioidut vaikutukset, riskit ja mah-
dollisuudet ovat keskeisiä Nesteen strategiassa, ja ne
sisältyvät muun muassa suuria investointeja ja pääoman
kohdentamista koskevaan päätöksentekoon. Neste
uskoo, että se on hyvässä asemassa sopeuttaakseen
strategiaansa ja liiketoimintamalliansa ilmastonmuutok-
seen. Nesteen strategia tähtää kasvuun kestävämmissä
ratkaisuissa, mikä tukee liiketoiminnan resilienssiä, ja
esimerkiksi raaka-aine- ja liiketoimintamallivalintoja voi-
daan sopeuttaa liiketoimintaympäristön olosuhteiden
mukaan.
Toimintaperiaatteet
Neste käsittelee olennaisia ilmastoon liittyviä vaikutuksia,
riskejä ja mahdollisuuksia seuraavissa politiikoissa ja peri-
aatteissa: vastuullisuuspolitiikka, vastuullisuusperi-
aate, ympäristöjohtamisen periaate, Nesteen eetti-
set säännöt toimittajille, sekä turvallisuuspolitiikka.
Lisäksi Nesteen eettisissä säännöissä esitetään
yhtiön sitoumus vähentää päästöjään, saavuttaa ilmas-
totavoitteensa ja käyttää toiminnassaan energiatehok-
kaita ratkaisuja. Eettisistä säännöistä on lisätietoa tämän
raportin G1 Liiketoiminnan harjoittaminen -osiossa.
Nesteen vastuullisuuspolitiikan tarkoituksena on
kuvata Nesteen vastuullisuussitoumuksia ja vastuulli-
suuden hallinnointia. Politiikan avulla pyritään varmista-
maan, että vastuullisuus on osa Nesteen jokapäiväistä
liiketoimintaa, ja että Neste edistää kestävää kehitystä.
Tähän kuuluu yhteiskunnan, ympäristön ja talouden
kannalta kestävän liiketoiminnan edistäminen kaikissa
Nesteen toiminnoissa koko arvoketjussa samalla, kun
luodaan arvoa yhtiön sidosryhmille. Nesteen ilmasto-
ja muilla vastuullisuussitoumuksilla yhtiö haluaa osoit-
taa johtajuutta ja sitoutuneisuutta tehdä osansa ilmas-
ton lämpenemisen rajoittamiseksi 1,5 celciusasteeseen
Pariisin sopimuksen tavoitteiden mukaisesti. Neste tie-
dostaa myös oikeudenmukaisen siirtymän merkityksen
Pariisin sopimuksen tarkoittamalla tavalla.
Vastuullisuuspolitiikka kattaa ilmastonmuutoksen hillin-
tään, ilmastonmuutokseen sopeutumiseen ja energiaan
liittyvät vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet. Toimitusjoh-
tajalla on hallituksen valtuuttamana vastuu Neste-kon-
sernin kannalta merkittävistä vastuullisuusseikoista ja
riskien hallinnasta.
Vastuullisuusperiaatteen tarkoituksena on esittää
Nesteen keskeiset vastuullisuussitoumukset ja mää-
rittää, mitä näiden sitoumusten täyttäminen tarkoittaa.
Periaatteessa kuvataan myös, miten vastuullisuutta ja
vastuullisuusriskejä hallitaan Nesteellä. Se kattaa Nes-
teen lähestymistavan ilmastonmuutoksen hillintään ja
ilmastonmuutokseen sopeutumiseen sekä esittää Nes-
teen pyrkimykset uusiutuvan energian ja energiatehok-
kuuden suhteen.
Vastuullisuuspolitiikkaa ja -periaatetta sovelletaan kaik-
kiin Nesteen toimintoihin, ja ne koskevat kaikkia Nesteen
työntekijöitä sekä kaikkia, jotka työskentelevät minkä
tahansa Neste-konsernin liiketoimintayksikön palveluk-
sessa tai edustavat sitä. Ne on julkaistu englanninkielisinä
Nesteen verkkosivustolla. Nesteen vastuullisuuspoli-
tiikka ja -periaate soveltavat useita kansainvälisiä kehyk-
siä, joista ilmastonmuutoksen kannalta merkittävimpiä
ovat Task Force on Climate-related Financial Disclosure
(TCFD) -raportointiperiaatteet ilmastoon liittyvien talou-
dellisten riskien julkistamiseksi sekä YK:n Global Com-
pact -aloitteen kymmenen periaatetta.
Nesteen eettiset säännöt toimittajille määrittävät
ilmastoa koskevat vähimmäisvaatimukset yhtiön toimit-
tajille ja liikekumppaneille. Nesteen toimittajilta odotetaan
vähintään, että ne harkitsevat toimintansa ilmastovaiku-
tuksia ja ryhtyvät mahdollisuuksien mukaan toimenpi-
teisiin kasvihuonekaasujen vähentämiseksi. Toimittajien
eettisistä säännöistä ja niiden toimeenpanosta kerrotaan
tarkemmin G1 Liiketoiminnan harjoittaminen -osiossa.
Nesteen turvallisuuspolitiikka ja ympäristöjoh-
tamisen periaate kuvaavat tarkemmin, miten Neste
varmistaa resurssien ja energian tehokkaan käytön
toiminnassaan. Investointihankkeiden energiatehok-
kuuden varmistaminen sisältyy ympäristövaatimusten
61
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
noudattamista koskevaan analyysiin, joka tehdään kai-
kille suurille investointihankkeille, kun rakennetaan uutta
tuotantokapasiteettia tai lisätään nykyistä kapasiteettia.
Nesteen turvallisuuspolitiikasta on lisätietoja S1 Oma
työvoima -osiossa ja ympäristöjohtamisen periaatteesta
on lisätietoja E2 Pilaantuminen -osiossa.
Kuvaus hallintotavasta, sisältäen toimintaperiaattei-
den vastuut sekä niiden toteuttamiseen liittyvän vuoro-
puhelun sidosryhmien kanssa, löytyy kestävyysraportin
ESRS 2 Yleiset tiedot -kohdasta.
Ilmastonmuutoksen hillintää koskeva
siirtymäsuunnitelma
Uusiutuvien ja kiertotalousratkaisujen saatavuuden lisää-
minen on keskeinen osa Nesteen strategiaa. Tämän avulla
voidaan vähentää riippuvuutta fossiilisista resursseista.
Nesteen uusiutuvien tuotteiden avulla asiakkaat voivat
vähentää kasvihuonekaasupäästöjään. Nesteen tavoit-
teena on muuttaa Porvoon jalostamo johtavaksi uusiutu-
vien ja kiertotalousratkaisujen jalostamoksi. Nesteellä ei
ole erillistä, ESRS mukaista siirtymäsuunnitelmaa, mutta
sen tavoitteet, toimet, resurssit ja sisäinen hiilen hinta
tukevat siirtymää ilmastonmuutoksen hillitsemiseksi.
Neste arvioi erillisen siirtymäsuunnitelman kehittämistä
huomioiden esimerkiksi EU:n yritysvastuudirektiivin.
Nesteen ilmastotavoitteiden saavuttamiseen tarvittavia
toimia ja niihin tarvittavia investointeja ohjaa Nesteen hal-
litus osana Nesteen strategian ohjausta. Neste on sul-
jettu EU:n Pariisin sopimuksen mukaisten vertailuarvojen
ulkopuolelle, koska yhtiö saa tuloja fossiilisten polttoai-
neiden jalostamisesta.
Tavoitteet
Osana vastuullisuusvisiotaan Nesteen tavoitteena on
johtaa muutosta kohti hiilineutraalia arvoketjua vuoteen
2040 mennessä, mukaan lukien hiilineutraalin tuotan-
non saavuttaminen vuoteen 2035 mennessä. Nesteellä
on kolme määrällistä, aikasidonnaista tavoitetta ilmas-
tonmuutoksen hillitsemiseksi (taulukko: Nesteen tavoit-
teet ilmastonmuutoksen hillitsemiseksi). Nesteen ilmas-
totavoitteet ovat osa yrityksen liiketoimintastrategiaa, ja
ne otetaan huomioon taloudellisessa suunnittelussa ja
resurssien kohdentamisessa esimerkiksi sisäisen hiilen
hinnoittelujärjestelmän avulla.
Tavoitteiden asettamisessa Neste on käyttänyt johta-
via ilmastoviitekehyksiä, kuten Science Based Targets
-aloitetta (SBTi, sisältäen sekä yleisen ohjeistuksen että
luonnoksen ohjeistuksesta öljy- ja kaasualalle), Transition
Pathway Initiativea (TPI) (kasvihuonekaasujen päästöin-
tensiteettipolut, scope 1 ja scope 2 sekä scope 3, myy-
tyjen tuotteiden käyttö IEA Net Zero 2050 -skenaarion
perusteella) ja Exponential Roadmap initiative -etene-
missuunnitelmaa (50 %:n vähennys joka vuosikymme-
nellä), ohjaamaan ilmastotavoitteiden kehitystä vastaa-
maan viimeisintä ilmastotieteellistä näkemystä ja 1,5
celsiusasteen kehityspolkuja. Neste on ottanut ja tulee
jatkossa ottamaan huomioon sekä sisäisten että ulkois-
ten sidosryhmien näkemyksiä ilmastotavoitteiden kehit-
tämisessä ja asettamisessa. Neste arvioi vuodelle 2030
asetetun scope 1- ja scope 2 -tavoitteen olevan lin-
jassa monialaisen päästöjen kehityspolun kanssa, joka
mahdollistaisi ilmaston lämpenemisen rajoittamisen 1,5
celsiusasteeseen.
Nesteen kasvihuonekaasupäästöjen vähennystavoit-
teet ovat linjassa kasvihuonekaasuinventaarion rajausten
kanssa. Ne noudattavat samaa laajuutta ja luokkamää-
rittelyä, ja niissä käytetään tässä raportissa ilmastomit-
tareiden raportointiperiaatteissa esitettyä laskentatapaa.
Nesteen ilmastotavoitteiden perusarvot kuvaavat yhtiön
kokonaistoimintaa sekä mahdollisia ulkoisia vaikutuksia,
jotka johtaisivat merkittäviin poikkeamiin vuosittaisista
päästöistä. Scope 1- ja scope 2 -tavoitteisiin liittyvät suo-
rituskykymittarit ovat ESRS-mittareiden mukaisia. Hiilikä-
denjälki ja siihen liittyvä suorituskykymittari sekä käyttö-
vaiheen scope 3 -päästöintensiteetin suorituskykymittari
ovat yhteisökohtaisia. Scope 1- ja scope 2 -tavoitteen
ja käyttövaiheen Scope 3 -päästöintensiteettitavoitteen
perustasoa on verrattu aiempien vuosien arvoihin, jotta
on voitu varmistaa, että suuria muutoksia tai ulkoisia vai-
kutuksia ei ole tapahtunut. Perustasot sisältävät kaikki
operatiivisen määräysvallan raportointirajaukseen sisäl-
tyvät toiminnot. Scope 1- ja scope 2 -tavoitteessa on
huomioitu markkinaperusteiset scope 2 -päästöt.
Nesteen tavoitteet ilmastonmuutoksen hillitsemiseksi
Tavoitteet Tavoitteen tiedot 2024
Scope 1 ja scope 2: Nesteen oman tuotannon
kasvihuonekaasupäästöjen vähentäminen 50 %:lla
vuoteen 2030 mennessä vuoden 2019 perustasoon
verrattuna
Suorituskykymittari: Absoluuttiset scope 1- ja scope 2 -kasvihuonekaasupäästöt (MtCO
2
e)
Yksikkö: %-vähennys CO
2
e-tonneina
Perusvuosi: 2019
Jakso: Vuoteen 2030 saakka
Laajuus: Oma toiminta
2,68 MtCO
2
e
24 %:n vähennys
lähtötasoon verrattuna
Scope 3: Myytyjen tuotteiden käyttövaiheen
päästöintensiteetin vähentäminen 50 %:lla vuoteen
2040 mennessä vuoden 2020 tasoon verrattuna
Suorituskykymittari: Käyttövaiheen päästöintensiteetti (gCO
2
e/MJ)
Yksikkö: Päästöintensiteetin %-vähennys CO
2
e-tonneina
Perusvuosi: 2020
Jakso: Vuoteen 2040 saakka
Laajuus: Toimitusketjun loppupää (myydyt tuotteet)
54 gCO
2
e/MJ
7 %:n vähennys
lähtötasoon
verrattuna
Hiilikädenjälki: Nesteen asiakkaiden
kasvihuonekaasupäästöjen vähentäminen vuosittain
vähintään 20 miljoonalla tonnilla uusiutuvien ja
kiertotalousratkaisujen avulla vuoteen 2030 mennessä
Suorituskykymittari: Nesteen asiakkaiden Nesteen tuotteilla raportointivuoden aikana vähentämät kasvihuonekaasupäästöt
(fossiiliseen polttoaineeseen verrattuna) (MtCO
2
e)
Perusvuosi: -
Jakso: Vuosittain ja vuoteen 2030 saakka
Laajuus: Oma toiminta sekä arvoketjun alku- ja loppupää, tuotteiden asiakaskäyttö
12,1 MtCO
2
e
62
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Nesteellä ei ole erillisiä mitattavia, aikasidonnaisia ja
tulossuuntautuneita tavoitteita ilmastonmuutokseen
sopeutumiseen liittyvälle mahdollisuudelle eikä ilmaston-
muutoksen hillintään liittyville arvoketjun alkupään vai-
kutuksille, riskeille ja mahdollisuuksille, mutta se seuraa
politiikkojen ja toimien tehokkuutta alla esitetyllä tavalla.
Ilmastonmuutokseen sopeutuminen: Neste jat-
kaa raaka-ainevalikoimansa kasvattamista ja monipuo-
listamista vastatakseen mahdollisuuteen lisätä toimitus-
ketjun joustavuutta jäte- ja tähderaaka-aineiden avulla.
Nämä toimet ovat merkityksellisiä Nesteen arvoketjun
alkupään toiminnalle.
Ilmastonmuutoksen hillintä: Neste jatkaa yhteis-
työtä yhtiön toimittajien ja kumppaneiden kanssa kas-
vihuonekaasupäästöjen vähentämiseksi koko arvoket-
jussaan. Näiden toimintojen piiriin kuuluvat arvoketjun
alku- ja loppupään scope 3 -päästöt, esimerkiksi ostetut
tavarat, palvelut, kuljetus ja logistiikka. Edistyminen tulee
näkymään scope 3 -kasvihuonekaasupäästöissä.
Edistyminen kohti tavoitteita
Nesteen ilmastotavoitteita seurataan ja tarkastellaan
esim. osana Nesteen avainhenkilöiden palkitsemista,
sillä scope 1 ja scope 2 sekä hiilikädenjälkeen liittyvät
tavoitteet ovat tulosmittareita Nesteen pitkän aikavä-
lin kannustimissa. Edistyminen kohti ilmastotavoitteita
vuonna 2024 on esitetty alla:
Scope 1- ja scope 2 -kasvihuonekaasupäästöt:
Tähän mennessä Neste on saavuttanut 0,83
MtCO
2
e:n (24 %:n) vähennyksen scope 1- ja scope
2 -kasvihuonekaasupäästöissään verrattuna vuoden
2019 lähtötasoon (3,52 MtCO
2
e).
Scope 3 Käyttövaiheen päästöintensiteetti:
Tähän mennessä Neste on saavuttanut 7 %:n
vähennyksen käyttövaiheen päästöintensiteetissään
verrattuna vuoden 2020 lähtötasoon (58 gCO
2
e/MJ).
Nesteen asiakkaiden Nesteen tuotteiden
avulla saavuttama kasvihuonekaasupäästöjen
vähennys (fossiiliseen dieseliin verrattuna):
Vuonna 2024, Nesteen uusiutuvat tuotteet auttoivat
vähentämään asiakkaiden kasvihuonekaasupäästöjä
12,1 milj. tonnia.
Ilmastonmuutoksen hillintään tunnistetut toimet Merkitys Nesteen ilmastotavoitteille
(suuntaa-antava)
Toimet
Scope 1 ja
scope 2
Käyttövaiheen scope 3
-päästöintensiteetti Hiilikädenjälki
Uusiutuvat ja
kierrätysraaka-
aineet ja
riippuvuuden
vähentäminen
fossiilisista
polttoaineista
Aiempia toimia:
Singaporen jalostamon laajennus ja Martinez Renewables - yhteistoiminto
Naantalin jalostamon sulkeminen
Käynnissä ja arvioitavana olevat toimet:
Uusiutuvien tuotteiden tuotantokapasiteetti, esim. Rotterdamin laajennus
Raaka-ainevalikoiman monipuolistaminen, sekä sellaisten raaka-aineiden käytön
kasvattaminen, joilla on matalammat elinkaaren aikaiset
kasvihuonekaasupäästöt
Käynnissä oleva investointi kierrätysraaka-aineiden jalostuskapasiteettiin
Porvoossa
x x x
Uusiutuva energia Jatkuvat toimenpiteet: Uusiutuva sähkö, kuten sähkönostosopimukset,
ja alkuperätakuut
Arvioitavana olevat toimet: Uusiutuva höyry, esim. uusiutuvan energian kattilat ja
mahdolliset tulevaisuuden investoinnit
x x
Energiatehokkuus
ja sähköistäminen
Jatkuvat energiatehokkuuden parannukset esim. höyrynkulutuksen
vähentämiseksi
Arvioitavana olevat toimet: Prosessilämmityksen sähköistämisen vaihtoehtojen
selvittäminen
x x
Fossiilisen vedyn
korvaaminen
vaihtoehtoisilla
ratkaisuilla
Arvioitavana olevat toimet:
Vaihtoehtoisten polkujen arviointi fossiilisen vedyn käytön korvaamiseksi
jalostamoilla
Uusien myytävien ratkaisujen (esim. power-to-x) mahdollisuuksien arviointi
toiminnan laajentamiseksi
x x x
Arvioitu kasvihuonekaasupäästöjen vähennyspotentiaali ~1,5 MtCO
2
e scope 1 ja scope 2 päästöjä vuoteen 2030 mennessä
Taloudelliset resurssit Nesteen ilmastotavoitteiden saavuttamisen odotetaan edellyttävän merkittäviä
taloudellisia resursseja (pääomamenot ja/tai toimintamenot yli 50 milj. euroa)
Edistyminen kohti tavoitteita on yleisesti suunnitellun
mukaista. Nesteen toimintojen luonteen vuoksi edistyk-
sen ei odoteta olevan vuosittain lineaarista, vaan edistymi-
nen riippuu esimerkiksi myyntivolyymeihin ja tuotevalikoi-
maan vaikuttavista markkinaolosuhteista ja seisokeista.
Neste ei ole tunnistanut merkittäviä muutoksia tai kehi-
tyssuuntia, jotka olisivat vaikuttaneet ilmastotavoitteissa
edistymiseen vuonna 2024. Porvoon jalostamon suur-
seisokilla oli alentava vaikutus scope 1 ja scope 2 -kas-
vihuonekaasupäästöihin, kun taas odotettua heikompi
kysyntä ja tuotannolliset haasteet uusiutuvien tuotteiden
osalta johtivat heikentyneeseen hiilikädenjälkeen.
Toimet
Alla olevassa taulukossa on yhteenveto Nesteen kes-
keisistä toimista, joilla pyritään hallitsemaan olennaisia
ilmastoon liittyviä vaikutuksia, riskejä ja mahdollisuuksia
sekä etenemään kohti yhtiön ilmastotavoitteita.
63
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Energiankulutus ja energialähteiden yhdistelmä 2024
Hiilestä ja hiilituotteista peräisin olevan polttoaineen kulutus, MWh 0
Raakaöljystä ja öljytuotteista peräisin olevan polttoaineen kulutus, MWh 7 322 000
Maakaasusta peräisin olevan polttoaineen kulutus, MWh 858 000
Muista fossiilisista lähteistä peräisin olevan polttoaineen kulutus, MWh 0
Ostetun tai hankitun fossiilisista lähteistä peräisin olevan sähkön, lämmön, höyryn ja
jäähdytyksen kulutus, MWh 1 577 000
Fossiilisen energian kokonaiskulutus, MWh 9 757 000
Fossiilisten energialähteiden osuus energian kokonaiskulutuksesta, % 80
Ydinvoimaan perustuvista lähteistä peräisin olevan energian kulutus, MWh 600
Ydinvoimaan perustuvien lähteiden osuus energian kokonaiskulutuksesta, % 0
Uusiutuvista lähteistä, mukaan lukien biomassa, peräisin olevan polttoaineen kulutus, MWh 994 000
Ostetun tai hankitun uusiutuvista lähteistä peräisin olevan sähkön, lämmön, höyryn ja
jäähdytyksen kulutus, MWh 1 520 000
Itse tuotetun, muusta kuin polttoaineesta peräisin olevan uusiutuvan energian kulutus, MWh 10
Uusiutuvan energian kokonaiskulutus, MWh 2 514 000
Uusiutuvien energialähteiden osuus energian kokonaiskulutuksesta, % 20
Energian kokonaiskulutus, MWh 12 272 000
Tuotettu energia 2024
Tuotettu uusiutuva energia, MWh 1 000
Tuotettu uusiutumaton energia, MWh 176 000
Energiaintensiteetti suhteessa liikevaihtoon 2024
Ilmastovaikutuksiltaan merkittävien alojen toiminnan kokonaisenergiankulutus
suhteessa ilmastovaikutuksiltaan merkittävien alojen toiminnasta peräisin olevaan
liikevaihtoon, MWh/MEUR 595
Mittarit
Energiankulutus ja energialähteiden yhdistelmä
Odotetut tulokset
Näiden toimien odotettuja tuloksia ovat muun muassa
kasvihuonekaasupäästöjen väheneminen (scope 1 ja
scope 2), energiatehokkuuden paraneminen, myytyjen
tuotteiden alhaisempi käyttövaiheen päästöintensiteetti
ja suurempi hiilikädenjälki. Nämä toimet edistävät Nes-
teen oman toiminnan ja arvoketjun kasvihuonekaasu-
päästöihin liittyvien olennaisten kielteisten vaikutusten,
energiankulutuksen sekä Nesteen asiakkaiden kasvi-
huonekaasupäästöjen vähenemiseen liittyvien myön-
teisten vaikutusten hallintaa. Näillä toimilla Neste edis-
tää vastuullisuuspolitiikkansa tavoitetta johtaa muutosta
kohti hiilineutraalia arvoketjua.
Resurssit toimien toteuttamiseksi
Nesteen ilmastotavoitteiden saavuttamiseksi tarvittavien
toimien toteuttamisen odotetaan vaativan merkittäviä (yli
50 milj. euroa) toiminta- ja/tai pääomamenoja. Näiden
toimien toteuttaminen voi riippua yksittäisistä investoin-
tipäätöksistä ja eri tekijöistä, myös ulkoisista tekijöistä,
kuten ilmastopolitiikan ja markkinoiden kehityksestä.
Vuonna 2024 ilmastotavoitteiden saavuttamiseen osoi-
tetut olennaiset taloudelliset resurssit sisältyvät Nesteen
raportointiin EU-taksonomian mukaisesti. Nesteen takso-
nomiaraportointiin sisältyvät myös investoinnit nykyisen
taksonomian mukaisen taloudellisen toiminnan tuotan-
tokapasiteetin laajentamiseksi osana CapEx-suunnitel-
maa, joka edistää edellä kuvattuja ilmastonmuutoksen
hillitsemistoimia. Lisätietoja CapEx-suunnitelmasta löy-
tyy tämän raportin EU-taksonomia -osiossa.
Sisäinen hiilen hinnoittelu
Neste soveltaa scope 1- ja scope 2- kasvihuonekaasu-
päästöt kattavaa sisäistä hiilen hintaa investointilaskel-
missa, liiketoimintamahdollisuuksien arvioinneissa ja
strategisessa suunnittelussa. Sisäistä hiilen varjohintaa
hyödynnetään maailmanlaajuisesti Nesteen liiketoimin-
ta-alueilla ja toiminnoissa.
Vuonna 2024 Nesteen sisäinen hiilen hinta oli lyhy-
ellä aikavälillä 100 euroa/tCO
2
e. Sisäisen hiilen hinnan
on suunniteltu nousevan yli 120 euroon/tCO
2
e vuoteen
2030 mennessä. Neste hyödyntää sisäistä hiilen hintaa
määrittäessään erilaisia lähteitä, esimerkiksi EU:n pääs-
tökauppajärjestelmän päästöoikeuden hintaa ja ennus-
teita, sekä muita ulkoisia lähteitä, kuten Kansainvälisen
energiajärjestön (IEA) ilmastoskenaarioissa käytettyä
hiilen hintaa. EU:n päästökauppajärjestelmä on valittu
lähteeksi sen suoran taloudellisen merkityksen vuoksi
Nesteelle, IEA antaa myös viitteitä sektori- ja toimiala-
kohtaisista hiilen hintatasoista, joita tarvitaan Pariisin
ilmastosopimuksen tavoitteiden saavuttamiseksi. Tämä
koskee erityisesti aikahorisontteja, joilla näkyvyys yksi-
tyiskohtaiseen ilmastopolitiikkaan on epäselvä. Neste
arvioi säännöllisesti sisäistä hiilen hintaa osana strate-
gista suunnitteluprosessiaan. Nesteen sisäinen hiilen
hinta ei kata scope 3 -kasvihuonekaasupäästöjä.
64
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Takautuva
Scope 1 -kasvihuonekaasupäästöt
Perusvuosi
(2019) 2024
Konsernin kasvihuonekaasujen scope 1 -bruttopäästöt, tCO
2
-ekv. 2 290 000
Operatiivisessa määräysvallassa olevien sijoituskohteiden kasvihuonekaasujen
scope 1 -bruttopäästöt, tCO
2
-ekv. 0
Kasvihuonekaasujen scope 1 -bruttopäästöt, tCO
2
-ekv. 2 580 000 2 290 000
Säänneltyjen päästökauppajärjestelmien piiriin kuuluvien
scope 1 -kasvihuonekaasupäästöjen prosenttiosuus, % 94
Scope 2 -kasvihuonekaasupäästöt
Konsernin kasvihuonekaasujen sijaintiperusteiset scope 2 -bruttopäästöt, tCO
2
-ekv. 470,000
Operatiivisessa määräysvallassa olevien sijoituskohteiden kasvihuonekaasujen sijaintiperusteiset
scope 2 -bruttopäästöt, tCO
2
-ekv. 100
Kasvihuonekaasujen sijaintiperusteiset scope 2 -bruttopäästöt, tCO
2
-ekv. 513 000 470 000
Konsernin kasvihuonekaasujen markkinaperusteiset scope 2 -bruttopäästöt, tCO
2
-ekv. 393 000
Operatiivisessa määräysvallassa olevien sijoituskohteiden kasvihuonekaasujen
markkinaperusteiset scope 2 -bruttopäästöt, tCO
2
-ekv. 0
Kasvihuonekaasujen markkinaperusteiset scope 2 -bruttopäästöt, tCO
2
-ekv. 936 000 393 000
Merkittävät scope 3 -kasvihuonekaasupäästöt
Kasvihuonekaasujen epäsuorat (scope 3) kokonaisbruttopäästöt, tCO
2
-ekv. 56 490 000
1 Ostetut tavarat ja palvelut, tCO
2
-ekv. 7 390 000
3 Polttoaineeseen ja energiaan liittyvät toiminnat
(jotka eivät sisälly scope 1- tai scope 2 -päästöihin), tCO
2
-ekv. 100 000
4 Tuotantoketjun alkupään kuljetukset ja jakelu, tCO
2
-ekv. 820 000
5 Toiminnassa muodostuva jäte, tCO
2
-ekv. 310 000
9 Kuljetukset tuotantoketjun loppupäässä, tCO
2
-ekv. 720 000
11 Myytyjen tuotteiden käyttö, tCO
2
-ekv. 45 070 000
12 Myytyjen tuotteiden käsittely käyttöiän lopussa, tCO
2
-ekv. 900 000
15 Investoinnit, tCO
2
-ekv. 1 180 000
Kokonaiskasvihuonekaasupäästöt
Kokonaiskasvihuonekaasupäästöt (sijaintiperusteiset), tCO
2
-ekv. 59 250 000
Kokonaiskasvihuonekaasupäästöt (markkinaperusteiset), tCO
2
-ekv. 59 173 000
Kasvihuonekaasujen scope 1, 2 ja 3 -bruttopäästöt ja kokonaispäästöt
Kasvihuonekaasuintensiteetti suhteessa liikevaihtoon 2024
Kasvihuonekaasujen (sijaintiperusteiset) kokonaispäästöt
suhteessa liikevaihtoon, tCO
2
-ekv./MEUR 2 871
Kasvihuonekaasujen (markkinaperusteiset) kokonaispäästöt
suhteessa liikevaihtoon, tCO
2
-ekv./MEUR 2 868
Hiilikädenjälki 2024
Nesteen asiakkaiden Nesteen tuotteilla raportointivuoden
aikana vähentämät kasvihuonekaasupäästöt
(fossiiliseen polttoaineeseen verrattuna) (MtCO
2
e) 12,1
Hiilikädenjälki
Raportointiperiaatteet
Suurin osa energian kulutuksen ja tuotannon tiedoista
kerätään joko Nesteen omista mittauslaitteista tai ener-
gialaskuista. Arvioita käytettiin vähäisiin energiankulu-
tuslähteisiin, kuten pieniin vuokratoimistoihin ja omaan
logistiikkaan. Tietojen kattavuuden arvioidaan olevan
yli 99 %.
Neste noudattaa GHG Protocol Corporate -standar-
dia ja sitä täydentävää Corporate Value Chain (Scope
3) Accounting and Reporting -standardia. Raportointi
sisältää GHG-protokollan kattamien kasvihuonekaasu-
jen päästöt (CO
2
, CH
4
, N
2
O, HFC, PFC, SF
6
ja NF
3
).
Päästöt on muutettu hiilidioksidiekvivalenteiksi.
Scope 1 ja scope 2: Nesteen scope 1 -kirjanpito perus-
tuu polttoaineenkulutus- ja päästölaskelmiin. Scope 1
-päästöjen laskemiseksi toimintatiedot (kulutettuun polt-
toaineeseen sisältyvät megawattitunnit) kerrotaan toimi-
paikka- ja polttoainekohtaisilla päästökertoimilla, jotta
saadaan kokonaiskasvihuonekaasupäästöjen vaikutus.
Tapauksissa, joissa päästöt raportoidaan EU:n päästö-
kauppajärjestelmän tai muiden säännösten mukaisesti,
käytetään samoja päästökertoimia kuin näissä rapor-
tointijärjestelmissä. Muussa tapauksessa käytetään
maakohtaisia julkaistuja päästökertoimia. Hiilidioksidin
lisäksi muut olennaiset kasvihuonekaasupäästöt laske-
taan erikseen kaikesta jalostamolla tapahtuvasta pol-
tosta. Muut päästölähteet on arvioitu merkityksettömiksi.
65
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Scope 2 -päästöjen laskemiseksi toimintatiedot
(megawattituntia ostetun energian kulutusta) kerrotaan
päästökertoimilla, jotta saadaan selville ostetun energian
(sähkön, lämmön, höyryn) käytön kokonaiskasvihuone-
kaasupäästöjen vaikutus. Markkinaperusteiset scope
2 -päästöt perustuvat toimittajakohtaisiin päästöker-
toimiin, jos niitä on saatavilla. Muissa tapauksissa käy-
tetään jäännösjakaumaa tai maakohtaisia päästöker-
toimia. Sijaintiperusteiset scope 2 -päästöt perustuvat
IEA:n, Motivan ja muiden maakohtaisten julkisten lähtei-
den julkaisemiin maakohtaisiin päästökertoimiin. CO
2
-
ekv -päästökertoimia käytetään, kun niitä on saatavilla.
Markkinaperusteinen scope 2 -kirjanpito sisältää
sopimusperusteisesti ostetun sähkön, johon on yhdis-
tetty instrumentteja, kuten alkuperätakuita. Erillisiä
uusiutuvan energian sertifikaatteja ei hyödynnetä Nes-
teen markkinaperusteisessa scope 2 -kirjanpidossa.
Vuonna 2024 alkuperätakuut kattoivat 86,2 % Nesteen
kokonaissähkönkulutuksesta.
Biogeeniset scope 1 -päästöt olivat 421 000 tCO2 ja
biogeeniset scope 2 -päästöt 58 000 tCO
2
vuonna 2024.
Scope 1 -luku sisältää prosessipäästöt, jotka perustuvat
osittain arvioon.
Kasvihuonekaasujen intensiteetti ja energiain-
tensiteetti lasketaan konsernitilinpäätöksen liitetie-
dossa 5 Liikevaihto esitetyn liikevaihdon perusteella.
Kaikki Nesteen operatiiviseen määräysvaltaan kuulu-
vat toiminnot sisältyvät energiaintensiteettilukuun. Nes-
teen tulkinnan mukaan relevantteja ilmastovaikutuksil-
taan merkittäviä toimialoja (NACE-luokitus) ovat muun
muassa Nesteen jalostustoiminnot, raaka- ja polttoainei-
den myynti, trading-toiminnot, polttoaineiden ja vastaa-
vien tuotteiden vähittäismyynti, rahtaustoiminnot sekä
muut tukevat toiminnot, esimerkiksi terminaalioperaatiot.
Scope 3: Scope 3 -kasvihuonekaasupäästöjen osalta
kullakin raportoidulla kategorialla voi olla erilaisia mene-
telmiä, jotka on esitetty GHG-protokollan teknisissä
ohjeissa scope 3 -päästöjen laskemiseksi. Neste on
käyttänyt seuraavia menetelmiä kategorioittain: keskiar-
vomenetelmä (kategoriat 1 ja 3); kulupohjainen mene-
telmä (kategoria 1); toimittajakohtainen menetelmä
(kategoria 1); etäisyyteen perustuva menetelmä (katego-
riat 4 ja 9); jätetyyppikohtainen menetelmä (kategoriat 5
ja 12); ISO 14083 -standardin mukainen käyttövaiheen
suorien päästöjen menetelmä (kategoria 11); investointi-
kohtainen menetelmä (kategoria 15); sekä elinkaariarvi-
oinnin biopolttoaineiden sääntelymenetelmä uusiutuvan
energian direktiivistä (EU) 2018/2001 tai CARB-sään-
nöksestä (kategoriat 1, 4, 9 ja 11). Menetelmät on valittu
tietojen saatavuuden ja tarkkuuden sekä mahdollisuuk-
sien mukaan kolmannen osapuolen sertifiointiprosessin
perusteella.
Kun varsinaisia kasvihuonekaasujen päästökertoimia
ei ole saatavilla, käytetään toimiala- tai sijaintikohtaisia
kasvihuonekaasujen päästökertoimia teollisuuden tieto-
kannoista tai tieteellisistä raporteista. Lähteitä ovat muun
muassa Euroopan komission YTK-tutkimukset, Yhdisty-
neen kuningaskunnan Department for Energy Security &
Net Zero, EN ISO 14083 -standardi, uusiutuvan energian
direktiivi (EU) 2018/2001 ja komission täytäntöönpa-
noasetus (EU) 2022/996, WWF, California Air Resources
Board, Tilastokeskus, Ecoinvent, ICCT ja S&P Global.
Tuotantoketjun alkupään (kategoria 4) ja loppupään
(kategoria 9) kuljetusten osalta Nesteen kuljetuspäästö-
jen luokittelu alkupäähän ja loppupäähän (tuotevirtaan
perustuva lähestymistapa) eroaa hieman GHGP Corpo-
rate Value Chain (Scope 3) Accounting and Reporting
-standardissa esitetystä rahoitusvirtaan perustuvasta
lähestymistavasta.
Kaikki Nesteen scope 3 -kasvihuonekaasupäästöt
mitataan omien toimintojen tuottaman tiedon perus-
teella käyttämällä toiminnanohjausjärjestelmien tietoja
toimituksiin, myyntiin tai hankintoihin sekä käyttöjärjes-
telmien tietoja tuotantoon ja toimipaikkatietoihin liittyen.
Nesteen uusiutuva liiketoiminta tuottaa myös tietoa tuot-
teiden ja raaka-aineiden biokriteerien hallinnan ja jäljitet-
tävyysjärjestelmien kautta. Päästöistä 3,4 % lasketaan
käyttämällä toimittajilta tai muilta arvoketjun kumppa-
neilta saatuja ensisijaisia tietoja.
Osasta kuljetusten päästöjä (kategoriat 4 ja 9) ja oste-
tuista tavaroista ja palveluista (kategoria 1) käytetään toi-
mialakohtaista keskiarvotietoa, jos luotettavia tietoja ei
ole saatavilla. Joidenkin tytäryhtiöiden, yhteisyritysten
tai muiden Nesteen operatiivisen määräysvallan ulko-
puolisten yhteisöjen osalta on tehty määrällisiin tietoihin,
kuten tuotantokapasiteettiin, perustuvia arvioita. Arvioita
verrataan toimintatietojen tunnettuun osaan ja/tai toimi-
alan keskiarvotietoihin riittävän tarkkuuden varmistami-
seksi. Neste jatkaa yhteistyötä toimittajien ja kumppanei-
den kanssa parantaakseen luotettavan arvoketjutiedon
saatavuutta osana ilmastonmuutoksen hillitsemiseen liit-
tyviä toimiaan.
Merkittäviä scope 3 -kategorioita Nesteelle ovat kate-
goriat 1, 3, 4, 5, 9, 11, 12 ja 15. Poissuljettuja kategori-
oita ovat:
Tuotantohyödykkeet (kategoria 2): Nesteen
toimittajakuluihin verrattuna tuotantohyödykkeiden
kulutuksella ei ole merkitystä. Tällä hetkellä
tuotantohyödykkeet ja muut ostetut materiaalit
sisältyvät kulutietojen kautta kategoriaan 1.
Liiketoimintaan liittyvä matkustaminen (kategoria 6):
laadullisen arvioinnin perusteella liikematkustamiseen
liittyvien päästöjen merkitys arvioidaan vähäiseksi
(alle 0,5 %) verrattuna muihin scope 3 -kategorioihin.
Työsuhteisten työntekijöiden työmatkaliikenne
(kategoria 7): laadullisen arvioinnin perusteella
työsuhteisten työntekijöiden työmatkaliikenteeseen
liittyvien päästöjen merkitys arvioidaan vähäiseksi
(alle 0,5 %) verrattuna muihin scope 3 -kategorioihin.
Tuotantoketjun alkupään vuokratut omaisuuserät
(kategoria 8): laadullisen arvioinnin perusteella
Nesteellä ei ole tuotantoketjun alkupään vuokrattuja
omaisuuseriä, joten kategoria ei ole merkityksellinen.
Myytyjen tuotteiden jalostus (kategoria 10):
laadullisen arvioinnin perusteella Nesteen myytyjen
tuotteiden jalostuksen kasvihuonekaasupäästöt on
otettu huomioon kategoriassa 11.
Tuotantoketjun loppupään vuokratut omaisuuserät
(kategoria 13): laadullisen arvioinnin perusteella
tuotantoketjun loppupään vuokrattuihin
omaisuuseriin liittyvien päästöjen merkitys arvioidaan
vähäiseksi (alle 0,5 %) verrattuna muihin scope 3
-kategorioihin.
Franchising (kategoria 14): laadullisen arvioinnin
perusteella päästöjen merkitys arvioidaan vähäiseksi
kokonaisarvon perusteella, koska Neste ei harjoita
franchising-toimintaa.
Nesteen arvoketjun alku- ja loppupäässä syntyy 12,3
Mt biogeenistä hiilidioksidia biomassan palamisesta tai
biohajoamisesta.
Käyttövaiheen päästöintensiteetti lasketaan jaka-
malla Nesteen tuottamien ja myymien tuotteiden käy-
töstä aiheutuvat päästöt (osa scope 3 -luokkaa) myydyn
energian kokonaismäärällä (gCO
2
e/MJ).
Edellä kuvatut energia- ja ilmastomittarit eivät ole
ulkopuolisen kolmannen osapuolen validoimia. Jotkin
taustalla olevat tietolähteet kuuluvat sertifiointi- ja pääs-
tökauppajärjestelmien sekä niihin liittyvien validointipro-
sessien piiriin.
Hiilikädenjälki: Hiilikädenjälki kuvaa tuotteen tai pal-
velun ja perustason tuotteen tai palvelun hiilijalanjäljen
eroa. Mitä suurempi kädenjälki, sen parempi. Se ilmais-
taan massana, esimerkiksi hiilidioksidiekvivalenttiton-
neina. ESRS 2 Yleiset tiedot Kestävyysraportin yleisten
laatimisperusteiden mukaisten tietojen lisäksi mittari sisäl-
tää toimitukset Martinez Renewables -yhteistoiminnosta.
Nesteen asiakkaiden kasvihuonekaasupäästöjen
vähennys lasketaan laskemalla yhteen asiakkaan kasvi-
huonekaasupäästöjen vähennys jokaiselle Nesteen asi-
akkaille toimitetulle uusiutuvien tuotteiden erälle. Neste
kerää jokaisesta tuote-erästä tuotteen energiamäärän ja
päästökertoimen (gCO
2
e/MJ). Biopolttoaine- ja bioke-
miallisen teollisuuden jäljitettävyysvaatimukset (uusiutu-
van energian direktiivi, California CARB -säännökset tai
CORSIA) varmistavat, että nämä päästökertoimet koh-
dennetaan oikein yksittäiselle erälle kolmannen osapuo-
len auditoiman biokriteerien hallintajärjestelmän avulla.
Lisäksi nämä päästökertoimet lasketaan kolmannen
osapuolen varmentamien tosiasiallisten tuotantotietojen
tai hyväksytyn oletusarvon perusteella edellä lueteltujen
toimiala- ja markkinasäädösten mukaisesti. Tässä las-
kentamenetelmässä petrokemian teollisuudelle myytä-
viä uusiutuvia tuotteita pidetään polttoaineina poltetta-
vina. Kuhunkin erään liittyviä kasvihuonekaasupäästöjä
verrataan siihen kasvihuonekaasupäästöön, jonka sama
määrä fossiilista polttoainetta (perustaso) aiheuttaisi.
Fossiilisten vertailutuotteiden päästökertoimet riippuvat
markkinoista, joilla tuote on myyty, ja niiden sääntelystä.
66
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
E2 Pilaantuminen
Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet
Neste on tunnistanut pilaantumisen osalta seuraavan olennaisen riskin:
Huolta aiheuttavat aineet
Riski Koko arvoketju Nesteen on tunnistettava, arvioitava ja pantava täytäntöön kaikki voimassaolevat, tulevat ja kehittyvät sääntelyvaatimukset, joita sovelletaan Nesteen toimintaan
kemikaalien vaatimustenmukaisuuden ja turvallisuuden osalta. Osa Nesteen raakaöljypohjaisista tuotteista sekä Nesteen jalostamoilla käytetyistä kemikaaliesta kuuluu
huolta aiheuttavien aineiden luokkaan. Täten osa Nesteen liikevaihdosta perustuu huolta aiheuttavien aineiden valmistukseen ja myyntiin. Neste noudattaa huolellisesti
erilaisia kemikaalien vaatimustenmukaisuutta ja turvallisuutta koskevia määräyksiä, kuten EU:n REACH- ja CLP-asetuksia, joilla pyritään varmistamaan ihmisten terveyden
ja ympäristön korkeatasoinen suojelu. Tässä työssä epäonnistuminen voi aiheuttaa terveys- tai ympäristöhuolia tai kielteisten brändi- tai taloudellisten vaikutusten riskin.
Olennaisten vaikutusten, riskien ja
mahdollisuuksien tunnistaminen ja
arviointi
Neste arvioi kaikkien tuotteidensa terveys- ja ympäris-
tövaikutukset lainsäädännön mukaisesti. Näiden arvioin-
tien tulokset dokumentoidaan muun muassa asiakkaille
toimitettavissa kemikaalien käyttöturvallisuustiedot-
teissa. Myös Nesteen tuotteiden valmistuksessa käytet-
tävät raaka-aineet arvioidaan terveys- ja turvallisuusvai-
kutusten osalta.
Monet Nesteen raakaöljypohjaiset tuotteet sekä jotkin
Nesteen jalostamoiden valmistusprosesseissa käytetyt
kemikaalit ovat tai sisältävät huolta aiheuttavia aineita
(SoC) kestävyysraportointidirektiivin määritelmän mukai-
sesti. Huolta aiheuttavien aineiden määritelmä perustuu
vain aineen vaaraominaisuuksiin, ei altistuksen todennä-
köisyyteen tai riskinäkökohtiin. Nesteen kaikissa toimin-
tamaissa on lainsäädännöllisiä vaatimuksia, jotka liittyvät
ihmisten terveyden ja ympäristön suojeluun. Tällaisten
määräysten täytäntöönpanolla pyritään hallitsemaan
vaarallisten kemikaalien aiheuttamia riskejä. Näiden vaa-
timusten noudattamisen ja toteuttamisen lisäksi Nes-
teellä on oma turvallisuusjohtamisen järjestelmä sekä
sisäiset ohjeet ja prosessit, joiden avulla suoriutumista
voidaan seurata. Osa Nesteen liikevaihdosta perus-
tuu huolta aiheuttavia aineita – kemikaaleja, kuten tie-
ja meriliikenteessä käytettäviä polttoaineita – sisältävien
tuotteiden valmistukseen ja myyntiin. Siksi huolta aiheut-
tavia aineita pidetään Nesteelle olennaisina, vaikka tur-
vallisuusjohtamisen järjestelmät ovat käytössä ihmisten
ja ympäristön suojelemiseksi todellisilta vaikutuksilta.
Nesteen kaikessa toiminnassa on noudatettava asiaan-
kuuluvia lakisääteisiä vaatimuksia ja ympäristötavoitteita.
Sääntelyviranomaiset ovat asettaneet lakisääteiset vaati-
mukset ihmisten terveyden ja ympäristön suojelemiseksi
pilaantumiselta. Esimerkiksi EU:ssa vaaditaan ympäris-
tölupa toimintaan, joka voi aiheuttaa ympäristön pilaan-
tumista tai sen vaaraa. Toimintaa koskevat vaatimukset
perustuvat tieteellisen tiedon perusteella viranomaisten
asettamiin ilman ja veden laatunormeihin. Kun näitä lupa-
ehtoja ja -rajoja noudatetaan, ympäristölle tai ihmisten
terveydelle ei aiheudu merkittävää haittaa. Siksi luparajo-
jen mukaiset päästöt eivät yleensä ole merkittäviä. Neste
raportoi huolta aiheuttaviksi aineiksi luokitellut päästöt
(päästökomponentit) jalostamoistaan. Valittu raportoin-
nin laajuus täyttää E2 Pilaantuminen -standardin yleisen
kokonaispäästöjä koskevan vaatimuksen sellaisten lai-
tosten osalta, joiden osalta sovellettava E-PRTR-kynnys
(nykyinen IEPR) ylittyy.
Toimintaperiaatteet
Turvallisuuden ja jatkuvan parantamisen perusteet on
määritetty Nesteen turvallisuuspolitiikassa ja Nes-
teen turvallisuuden johtamisjärjestelmässä (Ope-
rations Excellence Management System, OEMS), joka
sisältää turvallisuuspolitiikan, turvallisuusperiaatteet ja
täydentävät yksityiskohtaiset standardit. Turvallisuuspo-
litiikka määrittää Nesteen toimintatavat vaaratilanteiden
ehkäisemiseksi ja tehokkaiden suojatoimien varmistami-
seksi ihmisille ja ympäristölle. Politiikan mukaisesti huolta
aiheuttaviin aineisiin puututaan varmistamalla, että tuot-
teiden vaatimustenmukaisuus ja kemikaaliturvallisuus-
riskit hallitaan tehokkaasti. Lisätietoja turvallisuuspolitii-
kasta on osiossa S1 Oma työvoima.
OEMS-järjestelmän kautta Neste pyrkii varmistamaan,
että sen toiminnassa hallitaan tehokkaasti tuotteiden
vaatimustenmukaisuutta ja kemikaaliturvallisuusriskejä.
OEMS-järjestelmään sisältyy Nesteen tuote- ja kemi-
kaaliturvallisuuden periaate, joka linjaa pakolliset
kemikaalilainsäädännön vaatimukset ja niiden käsittelyn
yhtiön toiminnassa. Se kattaa Nesteen huolta aiheutta-
vien aineiden käyttöön ja käsittelyyn liittyvien olennaisten
riskien lieventämisen. Neste on sitoutunut tuote- ja kemi-
kaaliturvallisuuteen, varmistamaan määräysten noudat-
tamisen, minimoimaan riskit ja edistämään kemikaalien
vastuullista hallintaa.
Tuote- ja kemikaaliturvallisuuden periaate velvoittaa
tunnistamaan huolta aiheuttavat aineet. Neste pyrkii
mahdollisuuksien mukaan aktiivisesti korvaamaan kemi-
kaaleja vähemmän haitallisilla vaihtoehdoilla ja lisäämään
uusiutuvien raaka-aineiden ja tuotteiden käyttöä. Tämä
siirtymä uusiutuviin raaka-aineisiin on avainasemassa,
kun huolta aiheuttavien aineiden määrää Nesteen toi-
minnassa vähennetään asteittain.
Periaate kattaa kaikki Nesteen käyttämät, varastoi-
mat, myymät, valmistamat, ostamat tai maahantuomat
kemikaalit, mukaan lukien huolta aiheuttavat aineet. Se
koskee kaikkia Nesteen työntekijöitä ja kaikkia yhtiön
lukuun työskenteleviä, myös palveluntarjoajia ja ura-
koitsijoita. Periaatteen toteuttaminen on Nesteen liike-
toiminta-alueiden, hankinnan, T&K:n ja turvallisuusor-
ganisaation yhteistyötä. Liiketoiminta-alueet vastaavat
67
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
vaatimustenmukaisuudesta myynnissä, kaupankäyn-
nissä ja tuotannossa sekä kemikaalien turvallisesta käsit-
telystä ja hävittämisestä. Turvallisuusorganisaatiolla on
ratkaiseva rooli sääntelyvaatimusten tunnistamisessa,
tietoisuuden lisäämisessä, koulutusten järjestämisessä,
vaarojen arvioinnissa ja työperäisen altistumisen mini-
moinnin tukemisessa.
Periaatteen vaatimukset perustuvat Nesteen toimin-
taan sovellettaviin lakisääteisiin vaatimuksiin, joita ovat
esimerkiksi REACH- ja CLP-asetukset EU:ssa, TSCA
Yhdysvalloissa, työturvallisuuslaki Singaporessa sekä
kansainväliset sopimukset, kuten ILO:n kemikaaleja
koskeva yleissopimus. Periaate on saatavilla sisäisesti
Nesteen johtamisjärjestelmässä, ja vaatimuksia seura-
taan OEMS-auditointimenettelyillä sekä jatkuvalla sisäi-
sellä vuorovaikutuksella asiaankuuluvien sidosryhmien
kanssa.
Nesteen ympäristöjohtamisen periaate kuvaa
ympäristönsuojelun parantamisen keskeiset näkökoh-
dat ja vähimmäisvaatimukset Nesteen toiminnassa. Sen
avulla varmistetaan, että vaatimukset toteutetaan yhte-
näisesti. Nesteen toimintojen vastuulla on ymmärtää ja
hallita oman toimintansa ympäristönäkökohtia ja -vai-
kutuksia. Tähän sisältyy muun muassa päästöjen tun-
nistaminen ja vähentäminen sekä mahdollisten ympä-
ristöriskien tunnistaminen ja lieventäminen. Merkittäviä
ympäristövaikutuksia aiheuttavien vaaratilanteiden ja
onnettomuuksien välttämiseksi Nesteen toiminnot tun-
nistavat ympäristökriittiset toiminnot, järjestelmät ja lait-
teet sekä laativat asianmukaiset hallintasuunnitelmat.
Periaate koskee myös huolta aiheuttaviin aineisiin liit-
tyvien olennaisten riskien hallintaa edellyttämällä, että
tuotantolaitokset arvioivat erityistä huolta aiheuttavien
aineiden esiintymistä ja nykyistä tai aikaisempaa käyt-
töä sekä laativat ohjelman riskienhallintaa, valvontaa tai
poistamista sekä asianmukaista käsittelyä varten.
Ympäristöjohtamisen periaatetta sovelletaan kaik-
kiin Nesteen omistamiin ja operoimiin tuotantolaitoksiin
ja terminaaleihin sekä Nesteen operoimiin logistiikka-,
Marketing & Services- ja muihin toimintoihin (esim. tek-
nologia ja projektit). Periaate on saatavilla sisäisesti Nes-
teen johtamisjärjestelmässä, ja kuvaus periaatteen kes-
keisestä sisällöstä on saatavilla julkisesti. Periaatteen
noudattamista toteutetaan erillisellä ohjelmalla vuosien
2024–2026 aikana. Lisäksi sitä seurataan sisäisillä audi-
toinneilla ja ympäristövaatimusten noudattamista koske-
valla kuukausittaisella raportoinnilla.
Kuvaus hallintotavasta, sisältäen toimintaperiaattei-
den vastuut sekä niiden toteuttamiseen liittyvän vuoro-
puhelun sidosryhmien kanssa, löytyy kestävyysraportin
ESRS 2 Yleiset tiedot -osiosta.
Tavoitteet
Neste noudattaa tuote- ja kemikaaliturvallisuutta koske-
via sääntelyvaatimuksia, jotka on kuvattu Nesteen turval-
lisuuspolitiikassa sekä tuote- ja kemikaaliturvallisuuden
periaatteessa. Näin yhtiö käsittelee huolta aiheutta-
viin aineisiin liittyviä vaikutuksia toimitusketjussaan ja
tuotteissaan. Nesteellä ei ole erillisiä tavoitteita huolta
aiheuttavien aineiden osalta, vaan se seuraa toiminta-
periaatteidensa tehokkuutta muun muassa alla esite-
tyn yhteisökohtaisen suorituskykymittarin avulla. Neste
pyrkii minimoimaan tuotteidensa terveys- ja turvallisuus-
vaatimuksiin liittyvien rikkomusten määrän. Neste ei ole
määrittänyt perustasoa suorituskykymittarin seurantaan.
Toimet ja resurssit
Toimet
Raportointivuoden keskeisiä toimia olivat käytäntöjen
jatkuva kehittäminen vaatimustenmukaisuuden varmis-
tamiseksi ja turvallisuusstandardien ja -vaatimusten yllä-
pitämiseksi Nesteen omassa toiminnassa ja toimitus-
ketjussa tuote- ja kemikaaliturvallisuuslainsäädännön
mukaisesti. Kemikaalien vaatimustenmukaisuus ja tur-
vallisuus varmistetaan sisäisten valvontajärjestelmien
avulla, ylläpitämällä ja kehittämällä ohjeita, koulutusta,
valistuskampanjoita, verkostoitumista ja käytännön työ-
kaluja tuote- ja kemikaaliturvallisuuden vaatimustenmu-
kaisuuden hallintaan sekä suorittamalla järjestelmällisesti
itsearviointeja ja auditointeja vaatimustenmukaisuu-
den varmistamiseksi. Nämä toimet ovat jatkuvia, ja niitä
toteutetaan myös keskipitkällä ja pitkällä aikavälillä.
Neste jatkaa sisäisten järjestelmien kehittämistä ja
parantamista varmistaakseen kemikaalien vaatimusten-
mukaisuuden ja turvallisuuden, mukaan lukien työkalut
vaatimustenmukaisuuden varmistamiseen. Nykyisiä toi-
mia jatketaan myös pitkällä aikavälillä. Tietoa turvalli-
suuspoikkeamien (myös huolta aiheuttaviin aineisiin liit-
tyvien) käsittelystä on tämän raportin S1 Oma työvoima
-osiossa.
Odotetut tulokset
Näiden toimien tuloksena Neste odottaa tuotteidensa
täyttävän jatkossakin kemikaaliturvallisuusvaatimukset
ja minimoivan samalla poikkeamat kemikaalivaatimusten
noudattamisessa tai turvallisuudessa.
Näiden toimien edistymistä tarkastellaan seuraamalla
jatkuvasti tuotteiden terveys- ja turvallisuusvaatimusten
rikkomuksia, sisältäen tuote- ja kemikaaliturvallisuuslain-
säädännön sekä Nesteen politiikoiden ja periaatteiden
noudattamisen.
Suorituskykymittari Tulos ja edistyminen vuonna 2024
Tuotteiden terveys- ja turvallisuusvaatimusten
rikkomukset
Yksi puuttuvaan viranomaisilmoitukseen liittyvä
tapaus vuonna 2023, josta Neste sai viranomaisen
varoituksen/ilmoituksen vuonna 2024.
Resurssit toimien toteuttamiseksi
Huolta aiheuttaviin aineisiin liittyvien toimien toteuttami-
nen katetaan muun muassa prosessiturvallisuusinves-
toinneilla, joihin käytetään priorisoituja kunnossapidon
toiminta- tai pääomamenoja. Näin varmistetaan toimin-
nan turvallisuus ja luotettavuus. Tuote- ja kemikaaliturval-
lisuutta koskevien lakisääteisten vaatimusten noudatta-
miseen liittyvät toimet ovat tavanomaista liiketoimintaa,
jonka ei odoteta vaativan merkittäviä (yli 50 mil. euroa)
taloudellisia resursseja. Lisäksi edellä lueteltuihin toimiin
osoitetut tulevat taloudelliset resurssit voivat olla yksit-
täisten investointipäätösten alaisia ja riippua erilaisista
sisäisistä ja ulkoisista tekijöistä.
68
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Mittarit
Huolta aiheuttavat aineet,
kilotonni
Vaaraluokka:
Terveys 2024
Vaaraluokka:
Ympäristö 2024
Kokonaismäärä huolta
aiheuttavia aineita, joita syntyy
tai käytetään tuotannon aikana
tai jotka hankitaan
10 467,9 0,0
Määrä huolta aiheuttavia aineita,
jotka lähtevät yrityksen laitoksista
tuotteina
6 378,5 22,3
Määrä huolta aiheuttavia aineita,
jotka lähtevät yrityksen laitoksista
osana tuotteita
5 307,1 0,0
Kokonaismäärä huolta
aiheuttavia aineita, jotka
lähtevät yrityksen laitoksista
tuotteina tai osana tuotteita
11 685,5 22,3
Määrä huolta aiheuttavia aineita,
jotka lähtevät yrityksen laitoksista
päästöinä
0,6 0,0
Kokonaismäärä huolta
aiheuttavia aineita, jotka
lähtevät yrityksen laitoksista
päästöinä, tuotteina tai osana
tuotteita
11 686,1 22,3
Raportointiperiaatteet
Nesteen sisäisissä tietojärjestelmissä tunnistetaan ja
seurataan huolta aiheuttavia aineita. Valmistetuista ja
maahantuoduista kemikaaleista ja niiden vuosittaisista
määristä ilmoittamisesta kansallisille viranomaisille on ole-
massa useita voimassa olevia lakisääteisiä vaatimuksia.
Näitä ja monia muita EU:n ja kansallisia vaatimuksia hal-
litsemalla Neste on kerännyt vaarallisia kemikaaleja kos-
kevia tietoja. ESRS-standardeissa määriteltyjen huolta
aiheuttavien aineiden raportointia hallinnoidaan yhdessä
näihin sääntelyvaatimuksiin liittyvän työn kanssa. Neste
kehittää edelleen huolta aiheuttavien aineiden laskentaa
kestävyysraportointia varten.
Kemialliset aineet
Aine on huolta aiheuttava aine (SoC), jos:
Se on EU:n REACH-asetuksen mukainen erityistä
huolta aiheuttava aine (SVHC), jonka ECHA on
lisännyt ehdokasluetteloon lupamenettelyä varten
(alakohta i. SoC:n määritelmässä EU 2023/2772)
Se on luokiteltu CLP-asetuksen liitteessä VI
olevassa 3 osassa johonkin niistä vaaraluokista tai
vaarakategorioista, jotka on esitetty alakohdassa ii.
SoC:n määritelmässä EC 2023/2772
EU:n tuotekohtaisten ekosuunnitteluvaatimusten
mukaan se vaikuttaa kielteisesti uudelleenkäyttöön
ja kierrätykseen. Ekosuunnitteluasetus (ESPR)
tuli voimaan heinäkuussa 2024. Se luo puitteet
ekosuunnitteluvaatimusten asettamiselle tietyille
tuoteryhmille.
Kemialliset aineet tunnistetaan CAS/EC-numerolla, joka
on ilmoitettu SVHC-luettelossa ja CLP-asetuksen liit-
teessä VI. Neste on ottanut käyttöön kemikaalien CAS/
EC-numerot ERP-järjestelmässä, jotta huolta aiheutta-
vat aineet voidaan seuloa ja määrät laskea.
Mitkään Nesteen raaka-aineeksi toimittamat tai itse
tuottamat kemikaalit eivät ole ECHA:n SVHC-luettelossa.
Monet öljytuotteet on kuitenkin sisällytetty CLP-asetuk-
sen liitteeseen VI terveysvaikutusten, kuten karsinogee-
nisuuden, harmonisoidun luokituksen vuoksi. Suurin
osa ilmoitetuista määristä on peräisin terveydelle vaa-
rallisista aineista, koska CLP-asetuksen liitteessä VI ei
ole yhdenmukaistettua ympäristövaaraluokitusta esim.
öljytuotteille. Öljytuotteilla on kuitenkin ominaisuuk-
sia, jotka ovat ympäristölle haitallisia ja yhtiö luokit-
telee ne omaehtoisesti siten ympäristölle haitallisiksi.
Omaehtoisesti määritelty luokittelu ilmoitetaan esim.
käyttöturvallisuustiedotteissa.
Päästöt
Tuotantolaitosten on arvioitava huolta aiheuttavat (SoC)
päästöt, jotka on todettu merkittäviksi ympäristölupien
tai muiden viranomais- tai lakisääteisten vaatimusten
mukaisesti. Tunnistamisen pääasiallinen viite on teolli-
suuspäästöportaaliasetuksen (EU) N:o 2024/1244) liite
II, joka kattaa myös merkittävimmät SoC/SVHC-aineet.
Vuonna 2024 Neste raportoi päästöinä ympäristöön
niiden huolta aiheuttavien aineiden kokonaismäärän,
jotka lähtevät yhtiön jalostamoilta ja jotka voidaan var-
masti tunnistaa esimerkiksi CAS-numeron perusteella.
Raportoinnissa viitataan EU:n teollisuuspäästöportaali-
asetuksen (2024/1244) liitteeseen II ja keskitytään niihin
aineisiin, jotka ylittävät edellä mainitun asetuksen raja-ar-
vot ilmaan, veteen ja maaperään. Ilmapäästöjen osalta
raportoitavat epäpuhtaudet ovat hiilimonoksidi (yli 95 %
kaikista raportoitavista SoC-päästöistä) ja bentseeni.
Polttoprosesseissa muodostuu hiilimonoksidia, mutta
ilmakehään päästyään se hapettuu edelleen hiilidiok-
sidiksi, jota ei ole luokiteltu huolta aiheuttavaksi yhdis-
teeksi. Alle 0,1 % kaikista raportoitavista SoC-päästöistä
(kuten fenoli, nikkeli ja sinkki) päätyy vesistöihin. Näillä
päästöillä ei ole havaittu olevan merkittävää vaikutusta
esimerkiksi vesistöjen tilaan.
Bentseeni on tunnistettu ja raportoitu merkittävimmäksi
NMVOC-päästöjen SoC-aineeksi Porvoon jalostamolla.
Neste on tietoinen siitä, että myös muita SoC-aineita
voi esiintyä NMVOC-päästöissä. Öljynjalostamoiden
NMVOC-kokonaismäärä määritetään kokonaishiilenä,
eikä tarkkaa koostumusta raportoida. Raportointimää-
ritelmien tarkentuessa ja yleisen tietopohjan karttuessa
SoC-päästöjen raportointia arvioidaan uudelleen.
Muun ulkopuolisen tahon kuin varmennuk-
sen antajan tekemä validointi: Neste on vuosittain
ympäristöviranomaisten tarkastusten alaisena ja rapor-
toi päästönsä toimivaltaisille viranomaisille. Nesteen on
ilmoitettava vuosittain toimivaltaiselle viranomaiselle tie-
dot IEPR-asetuksen liitteessä II lueteltujen epäpuhtauk-
sien ilmaan, veteen ja maaperään joutuvista päästöistä,
joiden osalta kyseisessä liitteessä määritetty sovellettava
raja-arvo ylittyy. Viranomaiset arvioivat tietojen laatua,
erityisesti tarkkuutta, täydellisyyttä, johdonmukaisuutta
ja uskottavuutta. Prosessi perustuu teollisuuden pääs-
töportaaliasetuksen (IEPR) vaatimuksiin.
Singaporessa kansallinen vesivirasto (National Water
Agency, PUB) säätelee viemärijärjestelmää sekä teolli-
suusjätevesien käsittelyä ja johtamista Singaporen ylei-
seen viemäriverkostoon. Singaporen jalostamon teolli-
suusjätevedet johdetaan tähän viemäriverkostoon. Ne
on tarpeen mukaan käsiteltävä määrättyjen standardien
mukaisesti ennen viemäriin johtamista.
Tuotteiden terveys- ja turvallisuusvaatimusten
rikkomus (yhteisökohtainen suorituskykymittari)
on tapaus, johon liittyy määräysten noudattamatta jättä-
minen, josta seuraa sakko, rangaistus tai varoitus. Kemi-
kaalien terveys- ja turvallisuusvaatimusten rikkomukset
raportoidaan Nesteen johtamisjärjestelmän mukaisesti.
Mittari perustuu GRI-indikaattorin 416-2 määritelmiin.
Suorituskykymittari ei ole ulkopuolisen kolmannen osa-
puolen validoima.
69
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
E4 Biologinen monimuotoisuus ja ekosysteemit
Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet
Neste on tunnistanut biologisen monimuotoisuuden (biodiversiteetti) osalta seuraavat olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet:
Biologisen monimuotoisuuden vähenemisen suorat vaikutustekijät
Myönteiset vaikutukset Arvoketjun alkupää Jäte- ja tähderaaka-aineiden käyttö uusiutuvissa tuotteissa voi vaikuttaa myönteisesti biodiversiteettiin arvoketjun alkupäässä. Näin voidaan lyhyellä aikavälillä vähentää
metsäkatoon ja muuhun maankäytön muutokseen kohdistuvia paineita ja riippuvuuksia sekä ympäristön pilaantumista. Neste pyrkii jatkuvasti monipuolistamaan nykyistä
raaka-ainevalikoimaansa uusilla skaalautuvilla raaka-aineilla sekä kehittämään teknologioita niiden hyödyntämiseksi.
Kielteiset vaikutukset Arvoketjun alkupää Nesteen raakaöljyn toimitusketjulla ja fossiilisten hyödykkeiden, kuten maakaasun ja vedyn, hankinnalla on olennaisia lyhyen ja keskipitkän aikavälin vaikutuksia biologiseen
monimuotoisuuteen, ja ne voivat johtaa maa- ja meriekosysteemeihin, elinympäristöihin ja lajeihin kohdistuviin kielteisiin vaikutuksiin sekä maaperän ja merten
pilaantumiseen.
Mahdollisuudet Arvoketjun alkupää Neste investoi tutkimus- ja kehitystoimintaan, keskittyen vaikeasti hyödynnettävien raaka-aineiden, kuten jäte- ja tähdemateriaalien, jalostamiseen korkealaatuisiksi
tuotteiksi. Toimilla voidaan vähentää painetta maatalouden maankäyttöön liittyviin biodiversiteettivaikutuksiin lyhyellä aikavälillä. Mahdollisuudet laajentaa raaka-
ainevalikoimaa voivat johtaa esimerkiksi brändimielikuvan parantumiseen ja/tai pääsyyn uusille markkinoille.
Riskit Arvoketjun alkupää Yritysten odotetaan varmistavan, että niiden raaka-aineet hankitaan vastuullisesti. Tämä tarkoittaa näiden materiaalien alkuperän ja ympäristövaikutusten, kuten
metsäkadon, ymmärtämistä. Tässä epäonnistuminen voisi vahingoittaa Nesteen mainetta. Toimitusketjuihin kohdistuvat tiukentuvat sääntely- ja markkinavaatimukset voivat
myös rajoittaa hyväksyttyjen raaka-aineiden saatavuutta ja lisätä raaka-aineiden hankinnan kustannuksia keskipitkällä aikavälillä.
Nesteen olennaiset biodiversiteettiin liittyvät vaikutukset
syntyvät arvoketjun alkupäässä. Nesteen toimipaikoissa
ei ole tunnistettu olennaisia biodiversiteettiin liittyviä kiel-
teisiä vaikutuksia tai biodiversiteetin kannalta herkille
alueille kohdistuvia vaikutuksia. Yhtiön omien toimipaik-
kojen luonnon tilan arviointi osoittaa, että sen mailla Por-
voossa ja Naantalissa on joitakin vaarantuneita lajeja ja
elinympäristöjä. Näitä alueita ei kuitenkaan suurimmaksi
osaksi pidetä biodiversiteetin kannalta merkittävinä.
Neste lopetti jalostamotoiminnan Naantalin öljynjalosta-
mossaan vuonna 2021, ja jalostamo on poistettu koko-
naan käytöstä. Naantalin entisen jalostamon alueella on
kuitenkin metsäalueita, joita yhtiö on suojellut vapaaeh-
toisesti kansallisen lainsäädännön mukaisesti. Suoje-
lualue on kolme hehtaaria 300 hehtaarin kokonaisalasta.
Olennaiset kielteiset vaikutukset Nesteen arvoketjussa
eivät liity maaympäristön tilan heikkenemiseen, aavikoi-
tumiseen tai maaperän sulkemiseen.
Biologiseen monimuotoisuuteen ja
ekosysteemeihin liittyvien vaikutusten,
riskien ja mahdollisuuksien
tunnistamisprosessit
Neste on lisännyt ymmärrystään biologiseen monimuo-
toisuuteen liittyvistä riskeistä ja mahdollisuuksista koko-
naisvaltaisten olennaisuusanalyysien avulla. Nämä arvi-
oinnit ovat kattaneet sekä siirtymä- että systeemiset
biodiversiteettiriskit ja -mahdollisuudet.
Ensimmäinen Nesteen biologiseen monimuotoisuu-
teen liittyvien vaikutusten ja riskien olennaisuuden arviointi
tehtiin vuonna 2021. Arviointi koostui yrityksen sisäisistä
haastatteluista, joissa keskityttiin vaikutusten ja riskien
ennakoidun vakavuuden, palautumiskyvyn, esiintymisti-
heyden ja todennäköisyyden arviointiin. Lähestymistapa
on linjassa biologista monimuotoisuutta ja ekosysteemi-
palveluja käsittelevän hallitustenvälisen tiede- ja politiik-
kafoorumin (IPBES) kanssa. Nesteen toimitusketjussa
tunnistettiin olennaisia aiheita, joita olivat maankäyttö ja
maankäytön muutokset, makean veden käyttö ja veden
pilaantuminen. Arvoketjun alkupään ja suorien toimin-
tojen olennaisten biodiversiteettivaikutusten ja -riskien
arviointi ja priorisointi jatkui vuonna 2022 Science Based
Targets for Nature-verkoston (SBTN) menetelmää hyö-
dyntäen sekä vuosina 2023–2024 osallistumalla SBTN:n
pilottihankkeeseen, jossa arvioitiin, tulkittiin ja priorisoitiin
vaikutuksia ja riippuvuuksia maata ja makeaa vettä kos-
kevien tavoitteiden kehittämiseksi. Metodologiaan kuu-
luu keskeisten biologiseen monimuotoisuuteen liittyvien
näkökohtien ja ajureiden arviointi ISIC-sektoriin liittyvien
riskiluokkien perusteella.
Yhteistyö SBTN kanssa, ja sen kautta käytössä ollut
olennaisuuden arviointityökalu ovat auttaneet Nes-
tettä lisäämään ymmärrystä liiketoimintansa resiliens-
sistä suhteessa biologiseen monimuotoisuuteen liitty-
viin riskeihin. SBTN:n työkalulla kartoitetaan biologiseen
monimuotoisuuteen liittyviä riskialueita Nesteen arvoket-
jussa. Arvioinnin perusteella Nesteen arvoketjun alku-
pää tunnistettiin biologisen monimuotoisuuden kannalta
olennaiseksi. Yhteistyö Fauna & Flora -kansalaisjärjestön
kanssa on auttanut Nestettä saamaan paikallista tietoa
olennaisista toimitusketjuistaan.
Mahdollisuuksien ja riippuvuuksien arviointia kehitettiin
edelleen ESRS-vaatimusten mukaisesti tehdyssä kaksin-
kertaisen olennaisuuden arviointiprosessissa, sisältäen
siirtymä- ja fyysiset riskit sekä biologiseen monimuo-
toisuuteen ja ekosysteemeihin liittyvät mahdollisuudet.
Myös ekosysteemeihin tai ekosysteemipalveluihin koh-
distuvia vaikutuksia tai riippuvuuksia on arvioitu. Neste
jatkaa biologiseen monimuotoisuuteen liittyvien riskien ja
mahdollisuuksien arviointia ja ymmärryksen lisäämistä.
Nesteen biodiversiteetin olennaisuusarvioinnit on
tehty sisäisten sidosryhmien ja ulkoisten asiantuntijoi-
den, kuten Fauna & Floran ja SBTN-verkoston, kanssa.
70
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Kuten tämän raportin ESRS 2 Yleiset tiedot -osiossa on
kuvattu (ks. Sidosryhmävuorovaikutus ja Kaksinkertai-
sen olennaisuuden arviointiprosessi), Neste tekee yhteis-
työtä paikallisyhteisöjen, tuotantopaikkojensa naapurei-
den ja muiden sidosryhmien kanssa tunnistaakseen ja
lieventääkseen biodiversiteettiin kohdistuvia vaikutuk-
sia arvoketjussa. Neste osallistuu alueellisiin toimialojen
yhteistyöhankkeisiin Brasiliassa ja Indonesiassa, joissa
yhteistyö paikallisyhteisöjen kanssa on lisännyt ymmär-
rystä biodiversiteetistä Nesteen uusiutuvien tuotteiden
arvoketjun alkupäässä. Vaikutusten kohteena olevat
yhteisöt eivät ole olleet suoraan mukana Nesteen biodi-
versiteetin olennaisuusarvioinnissa.
Tähän mennessä tehty työ ei vielä täytä kaikkia ESRS:n
vaatimuksia Nesteen liiketoimintamallin resilienssianalyy-
sista biodiversiteettiin liittyvien siirtymä- ja järjestelmäris-
kien osalta.
Tunnistetut vaikutukset, riskit ja
mahdollisuudet
Nesteen raakaöljyn toimitusketju ja maakaasun hankinta
voivat aiheuttaa vaikutuksia maa- ja meriekosysteemei-
hin, elinympäristöihin ja lajeihin, kuten on kuvattu yllä E4
standardin Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuu-
det kohdassa. Neste pyrkii edistämään kiertotaloutta ja
resurssitehokkuutta muun muassa käyttämällä jäte- ja
tähderaaka-aineita uusiutuvissa tuotteissa. Tämän seu-
rauksena neitseellisten uusiutuvien ja kiertotalousmateri-
aalien kysyntä voisi vähentyä, mikä lievittäisi luonnonva-
roihin kohdistuvaa painetta ja riippuvuutta raakaöljystä ja
muista fossiilisista resursseista.
Neste on toteuttanut biologisen monimuotoisuuden
vertailutason kartoitukset Porvoon ja Naantalin toimi-
paikoissaan Suomessa vuosina 2022–2023 mahdollis-
ten lieventävien toimenpiteiden tunnistamiseksi. Tietyillä
alueilla määritettiin olevan kansallisen ja eurooppalai-
sen sääntelyn mukaisesti biodiversiteetiltään kohtalaisen
arvokkaita alueita. Näillä alueilla on mahdollisuuksia bio-
diversiteettivaikutusten lieventämiseen.
Toimintaperiaatteet
Vastuullisuuspolitiikka ja toimittajien eettiset sään-
nöt ovat Nesteen keskeiset luonnon monimuotoisuutta
koskevat politiikat ja periaatteet. Lisäksi vastuullisuus-
periaate, vastuullisen hankinnan periaate ja toimit-
tajien vastuullisuuden hyväksymisperiaate asetta-
vat vaatimuksia sille, miten biodiversiteettiasiat otetaan
huomioon yhtiön arvoketjun alkupäässä ja toimittaja-
suhteissa. Nesteen eettiset säännöt määrittävät Nes-
teen sitoumuksen ympäristövaikutusten vähentämiseen.
Sitoumukseen kuuluu muun muassa luonnon monimuo-
toisuuden ja arvokkaiden suojelualueiden suojelun vah-
vistaminen, niiden luonnonarvojen kestävyyden paran-
tamisen edistäminen ja tukeminen, sekä metsäkadon
torjuminen.
Nesteen vastuullisuuspolitiikkaan sisältyy kestävä
maan ja veden käytön edistäminen sekä pilaantumisen
minimointi. Nesteen vastuullisuusperiaate määrittää
tarkemmin, mitä näiden sitoumusten täyttäminen tar-
koittaa. Neste on sitoutunut suojelemaan luonnonympä-
ristöä toiminta-alueillaan sekä niitä ympäröiviä yhteisöjä.
Yhtiö seuraa jatkuvasti ympäristön, kuten ilman, merive-
den ja pohjaveden laatua, ja on sitoutunut korjaamaan
toimintansa mahdollisesti aiheuttamat ympäristöhaitat.
Vastuullisuusperiaatteessa esitetään myös Nesteen
sitoutuminen biologiseen monimuotoisuuteen hankinta-
toiminnoissa. Neste on sitoutunut ehkäisemään metsä-
katoa toimitusketjussaan. Neste välttää biodiversiteetin
kannalta arvokkaiden elinympäristöjen muuttamista bio-
massan tuotantoon ja kannustaa vahvistamaan luon-
non monimuotoisuuden ja korkean suojeluarvon alueita.
Yhtiö hyväksyy ainoastaan uusiutuvia raaka-aineita,
jotka täyttävät jäljitettävyydelle asetetut vähimmäissään-
telyvaatimukset. Vastuullisuuspolitiikka ja vastuullisuus-
periaate on kuvattu tarkemmin tämän raportin E1 Ilmas-
tonmuutos -osiossa.
Yksityiskohtaisemmat biodiversiteettivaatimukset
Nesteen uusiutuvien raaka-aineiden toimittajille on määri-
tetty Nesteen vastuullisen hankinnan periaatteessa.
Neste edellyttää toimittajiltaan samaa sitoumusta
myönteisen kehityksen edistämiseen ja elinympäristön
tuhoutumisen ehkäisemiseen. Liiketoimintansa ja toi-
mintatapojensa kautta Neste pyrkii ehkäisemään metsä-
katoa ja elinympäristöjen muuttumista sekä muita ympä-
ristövaikutuksia. Vastuullisen hankinnan periaate kattaa
olennaisten biologiseen monimuotoisuuteen liittyvien
vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallinnan uusiu-
tuvien raaka-aineiden hankinnan osalta.
Vastuullisen hankinnan periaate kieltää hankinnan alu-
eilta, joilla raaka-ainetuotanto on vaikuttanut haitallisesti
metsäisten alueiden, kosteikkojen, niittyjen ja muiden
luonnon ekosysteemien maankäyttöön ja elinympäristö-
jen muuttamiseen. Vastuullisen hankinnan periaate sisäl-
tää myös vaatimuksia yhteisön maaoikeuksista ja ruoka-
turvasta, kestävistä maankäyttötavoista, biodiversiteetin
suorista vaikutustekijöistä ja vaikutuksista ekosysteemi-
palveluihin, ekosysteemien laajuuteen ja tilaan sekä lajien
tilaan.
Kaikki Nesteen uusiutuvien raaka-aineiden toimittajat
on hyväksytty toimittajien vastuullisuuden hyväksy-
misperiaatteen mukaisesti. Periaate linjaa biodiversi-
teetin suojeluun liittyviä vaatimuksia, kuten uusiutuvien
raaka-aineiden jäljitettävyysvaateen. Periaate ja määri-
telty lähestymistapa vastuullisuuden due diligence -pro-
sessiin tukee Nesteen biologiseen monimuotoisuuteen
liittyvien olennaisten vaikutusten ja riskien hallintaa ja
lieventämistä uusiutuvien raaka-aineiden arvoketjussa.
Periaatteesta on lisätietoa tämän raportin G1 Liiketoi-
minnan harjoittaminen -osiossa.
Nesteen toimittajien eettisten sääntöjen mukaisesti
Nesteen toimittajia kannustetaan ottamaan käyttöön
menettelyjä, joilla minimoidaan toiminnan mahdolliset
haitalliset ympäristövaikutukset, ja osoittamaan samalla
jatkuvia parannuksia. Nesteellä ei ole erillistä politiikkaa,
joka kattaisi kestävät meriin liittyvät käytännöt tai toimin-
taperiaatteet, mutta toimittajien eettisissä säännöissä
käsitellään ympäristövaikutuksia, mukaan lukien valta-
meriin kohdistuvia vaikutuksia. Toimittajien eettiset sään-
nöt auttavat lieventämään Nesteen biologiseen moni-
muotoisuuteen liittyviä olennaisia vaikutuksia ja riskejä.
Ne kattavat useita tekijöitä, jotka vaikuttavat suoraan
biologiseen monimuotoisuuteen, kuten päästöt ilmaan
ja veteen.
Kuvaus hallintotavasta, sisältäen toimintaperiaattei-
den vastuut sekä niiden toteuttamiseen liittyvän vuoro-
puhelun sidosryhmien kanssa, löytyy kestävyysraportin
ESRS 2 Yleiset tiedot -kohdasta.
Biologista monimuotoisuutta
ja ekosysteemejä koskeva
siirtymäsuunnitelma
Kaikki Nesteen olennaiset biologiseen monimuotoisuu-
teen liittyvät vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet liitty-
vät systeemiseen vihreään siirtymään yhteiskunnassa.
Neste on tehnyt biodiversiteetin kannalta olennaisiin vai-
kutuksiin, riskeihin ja mahdollisuuksiin liittyviä strategisia
valintoja: kasvu uusiutuvissa ja kiertotalousratkaisuissa,
sekä päätös muuttaa Porvoon jalostamo uusiutuvien
ja kiertotalousratkaisujen jalostamoksi. Neste jatkaa
työtä uusiutuvien ja kierrätysraaka-aineiden saatavuu-
den lisäämiseksi ja kehittää samalla teknologioita, joiden
avulla monipuolistetaan yhtiön nykyistä raaka-ainevali-
koimaa uusilla skaalautuvilla raaka-aineilla.
Neste pyrkii puuttumaan olennaisiin biologiseen moni-
muotoisuuteen liittyviin riskeihinsä myös osallistumalla
alueellisiin yhteistyöhankkeisiin. Näillä hankkeilla pyri-
tään ehkäisemään metsäkatoa, kehittämään kestävyys-
tietoisuutta ja tukemaan rakennemuutosta metsänsuo-
jelun edistämiseksi Nesteen uusiutuvien raaka-aineiden
toimitusketjussa.
Neste on hyödyntänyt YK:n Global Compact -aloit-
teen SDG Compass -työkalua tunnistaakseen ne kes-
tävän kehityksen tavoitteet (SDG), jotka ovat yhtiölle
merkittävimpiä. Yhtiön työ biologisen monimuotoisuu-
den hyväksi edistää kestävän kehityksen tavoitetta 15
(Maanpäällinen elämä) maaekosysteemien suojelussa,
ennallistamisessa ja kestävässä käytössä. Lisäksi Nes-
teen vastuullisuusvisio edistää maailmanlaajuisen luon-
non monimuotoisuuden viitekehyksen (Global Biodi-
versity Framework) tavoitetta 1, jonka tavoitteena on
vähentää luonnon monimuotoisuuden köyhtymistä.
Neste edistää EU:n biodiversiteettistrategian tavoitetta
priorisoida biodiversiteetille suotuisia uusiutuvan ener-
gian ratkaisuja käyttämällä jätteitä ja tähteitä tuottei-
densa raaka-aineena.
71
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Tavoitteet
Osana vastuullisuusvisiotaan Nesteen tavoitteena on vai-
kuttaa myönteisesti luonnon monimuotoisuuteen ja saa-
vuttaa luontopositiivinen arvoketju vuoteen 2040 men-
nessä. Neste on sitoutunut näkökulman sekä tieteeseen
perustuvien menetelmien kehittämiseen arvioidakseen,
priorisoidakseen, lieventääkseen ja seuratakseen biodi-
versiteettiin sekä maahan, veteen ja pilaantumiseen liit-
tyviä (tunnistettuja) vaikutuksia yritysvastuudirektiivin (EU
Corporate Sustainability Due Diligence Directive) mukai-
sesti. Tämä sitoumus tukee Nesteen vastuullisuuspolitii-
kan, vastuullisen hankinnan periaatteiden ja toimittajien
eettisten sääntöjen tavoitteita. Nesteellä ei ole erillisiä
mitattavia, aikasidonnaisia ja tulossuuntautuneita tavoit-
teita, jotka kohdistuisivat arvoketjun alkupään olennaisiin
biologiseen monimuotoisuuteen liittyviin vaikutuksiin, ris-
keihin ja mahdollisuuksiin. Neste seuraa politiikkojen ja
toimien tehokkuutta muiden asiaankuuluvien mittareiden
ja suorituskykymittareiden avulla. Näitä ovat esimerkiksi
tämän raportin E1 Ilmastonmuutos- ja G1 Liiketoiminnan
harjoittaminen -osioiden suorituskykymittarit, joilla keski-
tytään vähentämään riippuvuutta fossiilisista resursseista
ja edistämään toimitusketjun ympäristövastuullisuutta.
Toimet ja resurssit
Toimet
Kattaakseen biologiseen monimuotoisuuteen liittyvät vai-
kutukset, riskit ja mahdollisuudet arvoketjun alkupäässä
Neste tekee toimittajien kanssa yhteistyötä toimittajien
eettisten sääntöjen toteuttamiseksi. Nesteen toimittajien
due diligence -prosessia kuvataan tarkemmin osana G1
Liiketoiminnan harjoittaminen -osiota. Yhtiö on arvioi-
nut raakaöljyn hankintamahdollisuuksia tavoitteenaan
vähentää ympäristövaikutuksia ja varmistaa, että toimit-
tajilla on riittävät ympäristöpolitiikat ja -käytännöt.
Fauna & Floran kanssa Neste jatkoi vuonna 2024 bio-
diversiteettiin liittyvän metodologian kehittämistä ja vali-
dointia. SBTN-validointipilotin kautta tunnistettiin Nes-
teen uusiutuvan toimitusketjun keskeiset kehitysalueet.
Neste tunnistaa ja priorisoi uusiutuviin raaka-aineisiinsa
liittyviä tarvittavia toimia SBTN:n luontotavoitteiden pilot-
tivaatimusten mukaisesti.
Neste jatkaa biologiseen monimuotoisuuteen liittyvien
riskien arviointia, olennaisten toimitusketjujen priorisoin-
tia ja vaikutusten lieventämistoimien kehittämistä muun
muassa alueellisten toimialojen yhteistyöhankkeiden
kautta. Neste kehittää toimintasuunnitelmia maahan,
veteen ja pilaantumiseen liittyen koko arvoketjussa.
Paikallista ja alkuperäiskansojen tietämystä ei ole suo-
raan sisällytetty edellä mainittuihin toimiin. Olennaisiin
arvoketjun alkupään vaikutuksiin, riskeihin ja mahdolli-
suuksiin liittyvät toimet eivät sisällä luontopohjaisia ratkai-
suja. Toimenpiteet koskevat arvoketjun alkupäätä, ja ne
keskittyvät erityisesti uusiutuvien raaka-aineiden hankin-
taan. Neste odottaa nykyisten ja suunniteltujen toimien
toteutuvan lyhyellä, keskipitkällä ja pitkällä aikavälillä.
Odotetut tulokset
Näiden toimien odotetaan lieventävän Nesteen toimitus-
ketjujen biologiseen monimuotoisuuteen liittyviä riskejä ja
lopulta vähentävän maan, veden ja pilaantumisen osalta
tunnistettuja vaikutuksia sekä tehostavan jätemateriaalin
käyttöä Nesteen vastuullisuuspolitiikan ja muiden biolo-
giseen monimuotoisuuteen ja ekosysteemeihin liittyvien
politiikkasitoumusten mukaisesti.
Resurssit toimien toteuttamiseksi
Edellä mainittujen toimien toteuttamisen ei odoteta vaa-
tivan merkittäviä (yli 50 milj. euroa) taloudellisia resurs-
seja. Nesteen ilmastotavoitteisiin liittyviä toimia ja resurs-
seja sekä fossiilisten polttoaineiden käytön vähentämistä
kuvataan E1 Ilmastonmuutos -osiossa.
Biologiseen monimuotoisuuteen
ja ekosysteemeihin liittyvät
vaikutusmittarit
Neste noudattaa keskeisiä viitekehyksiä ja tekee yhteis-
työtä biologiseen monimuotoisuuteen liittyvien mitta-
reiden kehittämisessä. Neste on esimerkiksi tehnyt
yhteistyötä Fauna & Floran ja SBTN-verkoston kanssa
kehittääkseen metodologian Nesteen käyttöön.
72
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
E5 Resurssien käyttö ja kiertotalous
Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet
Neste on tunnistanut resurssien käytön ja kiertotalouden osalta seuraavat olennaiset riskit ja mahdollisuudet:
Resurssien sisäänvirtaukset, mukaan lukien resurssien käyttö
Mahdollisuus Arvoketjun alkupää Kiertotalouden periaatteita hyödyntäen voidaan parantaa uusien raaka-aineiden saatavuutta, esimerkiksi talteenottamalla ja hyödyntämällä käytettyä paistorasvaa ja
nesteytettyä jätemuovia. Tämä on Nesteelle keskipitkän aikavälin mahdollisuus kasvattaa myyntiä tai vähentää raaka-aineisiin liittyviä kustannuksia.
Riski Arvoketjun alkupää Hintojen volatiliteetti uusiutuvissa jäte- ja tähderaaka-aineissa sekä kierrätetyissä raaka-aineissa johtuen esimerkiksi saatavuushaasteista, tai kilpailusta sekä toimialan
sisällä että sen ulkopuolella. Tämä on Nesteelle lyhyen aikavälin riski, joka vaikuttaa raaka-ainekustannuksiin.
E5 Resurssien käyttö ja kiertotalous -standardin osalta
neljä näkökulmaa ovat merkityksellisiä Nesteen strate-
gialle ja liiketoimintamallille: uusiutuvat ja kierrätysraa-
ka-aineet, resurssitehokkuus ja ympäristövaikutukset
omassa toiminnassa, uusiutuvat ja kiertotaloustuotteet
sekä innovointi ja yhteistyö. Kaksinkertaisen olennaisuus-
arvioinnin perusteella uusiutuviin ja kierrätysraaka-ainei-
siin liittyvien arvoketjun alkupään riskien ja mahdollisuuk-
sien katsottiin olevan Nesteelle olennaisia.
Uusiutuvat ja kierrätysraaka-aineet: Neste on
sitoutunut resurssitehokkuuteen ja kiertotalouden
käytäntöihin, joiden avulla varmistetaan resurssien
kestävän hallinnan sen koko toiminnassa. Neste
pyrkii jatkuvasti monipuolistamaan nykyistä raaka-
ainevalikoimaansa uusilla skaalautuvilla raaka-
aineilla sekä kehittämään teknologioita niiden
hyödyntämiseksi.
Resurssitehokkuus ja ympäristövaikutukset
omassa toiminnassa: Kaikkien Nesteen
operoimien toimipaikkojen on oltava tietoisia
toimintansa merkittävistä ympäristövaikutuksista,
mukaan lukien jätteen syntyyn liittyvät
seikat. Nesteen omissa toiminnoissa jätettä
käsittelevät paikallisesti sopimussuhteessa
olevat kolmannet osapuolet. Neste noudattaa
toiminnassaan paikallista jätelainsäädäntöä ja
etsii jatkuvasti uusia mahdollisuuksia minimoida
kaatopaikkajätteen määrää ja löytää uusia jätteiden
hyödyntämisratkaisuja.
Uusiutuvat ja kiertotaloustuotteet: Nesteen
uusiutuvilla ja kiertotalousratkaisuilla on merkittävästi
alhaisemmat kasvihuonekaasupäästöt tuotteiden
elinkaaren aikana fossiilisiin vaihtoehtoihin verrattuna.
Nesteen uusiutuvat ja kiertotalousratkaisut vastaavat
liikenteen, ilmailun, meriliikenteen ja muun teollisen
käytön sekä kemian- ja muoviteollisuuden vaativiin
tarpeisiin.
Innovointi ja yhteistyö: Innovoinnin myötä
Neste on kehittynyt paikallisesta öljynjalostajasta
uusiutuvien ja kierrätysraaka-aineisiin perustuvien
syöttöaineratkaisujen globaaliksi edelläkävijäksi.
Nesteen innovaatiotyö keskittyy uusien
liiketoimintamahdollisuuksien kartoittamiseen
tulevaisuuden skaalautuvien raaka-aineiden ja
niihin liittyvien teknologioiden ympärillä. Neste
edistää kiertotalouden ratkaisuja ja varmistaa
kestävien käytäntöjen laajan käyttöönoton tekemällä
yhteistyötä eri sidosryhmien – kuten valtioiden,
teollisuuden ja akateemisten instituutioiden –
kanssa. Hyödyntämällä edistyksellistä teknologiaa ja
vaalimalla kumppanuuksia Neste edistää siirtymistä
kohti kestävämpää ja kiertotalouteen perustuvaa
taloutta. Neste parantaa tuotteidensa kestävyyttä
investoimalla tutkimukseen ja kehitykseen. Vuonna
2024 Neste käytti 86 miljoonaa euroa innovaatio-
sekä tutkimus- ja kehitystoimintaan raaka-aineiden
ja niiden käytön mahdollistavien teknologioiden
tutkimukseen.
Edellä mainitut Nesteen strategian ja liiketoimintamal-
lin osatekijät tukevat sietokykyä suhteessa tunnistettui-
hin riskeihin ja mahdollisuuksiin resurssien käytössä ja
kierrossa.
Toimintaperiaatteet
Alla kuvattuja politiikkoja ja periaatteita hyödynnetään
Nesteen uusiutuvien ja kierrätysraaka-aineiden käyt-
töön liittyvien olennaisten riskien ja mahdollisuuksien
hallinnassa.
Nesteen vastuullisuuspolitiikan myötä yhtiö sitou-
tuu käyttämään luonnonvaroja vastuullisesti ja pyrki-
mään aktiivisesti kohti vastuullisempaa resurssi- ja ener-
giatehokasta arvoketjua tarjoamalla ratkaisuja, joissa
hyödynnetään jäte- ja tähderaaka-aineita ja joilla ediste-
tään kiertotaloutta. Vastuullisuusperiaatteessa Neste
asettaa asianmukaiset vaatimukset uusiutuvien luon-
nonvarojen vastuulliselle hankinnalle ja käytölle asiaan-
kuuluvien sääntelyvaatimusten mukaisesti. Lisätietoa
vastuullisuuspolitiikasta ja -periaatteesta on E1 Ilmas-
tonmuutos -osiossa.
Nesteen keskeiset uusiutuvien raaka-aineiden toimi-
tusketjujen vastuullisuuteen liittyvät toimintaperiaatteet
ovat toimittajien eettiset säännöt ja vastuullisen
hankinnan periaatteet. Lisäksi toimittajien vastuulli-
suuden hyväksymisperiaate asettaa vähimmäisvaati-
mukset uusiutuvien raaka-aineiden toimittajien hyväksy-
miselle. Kaikkia Nesteen raaka-ainetoimittajia koskevat
toimittajien eettiset säännöt ja toimittajien vastuullisuu-
den hyväksymisperiaate on kuvattu tarkemmin koh-
dassa G1 Liiketoiminnan harjoittaminen.
Toimittajien eettisten sääntöjen lisäksi uusiutuvien raa-
ka-aineiden toimittajien on noudatettava Nesteen vas-
tuullisen hankinnan periaatetta. Neste odottaa toi-
mittajiltaan samaa sitoutumista myönteisten vaikutusten
edistämiseen ja elinympäristöjen muuttamisen ehkäise-
miseen koko toimitusketjussaan. Neste pyrkii estämään
metsäkatoa, elinympäristöjen muuttumista ja muita
yhteiskuntaan ja ympäristöön liittyviä kielteisiä vaikutuk-
sia. Vastuullisen hankinnan periaate on linjassa asiaan-
kuuluvien sääntelyvaatimusten kanssa, muun muassa
EU:n RED II -direktiivi, US Renewable Fuels Standard
(RFS) ja YK:n yrityksiä ja ihmisoikeuksia koskevat ohjaa-
vat periaatteet.
73
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Mittarit
Resurssien sisäänvirtaukset 2024
Raportointikauden aikana käytettyjen tuotteiden sekä teknisten ja biologisten
materiaalien kokonaispaino, tonni 15 285 000
Biologisten materiaalien osuus, % 25
Nesteen tuotteiden ja palvelujen valmistukseen käytettyjen uudelleenkäytettyjen tai
kierrätettyjen komponenttien ja -välituotteiden sekä uusiomateriaalien absoluuttinen
paino, tonni 2 000
Nesteen tuotteiden ja palvelujen valmistukseen käytettyjen uudelleenkäytettyjen tai
kierrätettyjen komponenttien ja -välituotteiden sekä uusiomateriaalien osuus, % 0
Neste seuraa näiden periaatteiden toteutumista
perusteellisella vastuullisuuden due diligence -proses-
silla, joka on kuvattu kohdassa G1 Liiketoiminnan har-
joittaminen. Yleinen hallinto sekä ylin vastuuvelvollisuus
toimintaperiaatteesta ja toimintaperiaatteen toteuttami-
seen liittyvä sidosryhmävuorovaikutus on kuvattu tämän
raportin kohdassa ESRS 2 Yleiset tiedot.
Tavoitteet
Neste hallitsee resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liit-
tyviä olennaisia riskejä ja mahdollisuuksia vahvistamalla
ja laajentamalla raaka-ainevalikoimaansa ja globaaleja
hankintavalmiuksiaan. Nesteellä ei ole erillisiä mitatta-
via, aikasidonnaisia ja tulossuuntautuneita tavoitteita
resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyville olennai-
sille riskeille ja mahdollisuuksille, mutta se seuraa toimin-
taperiaatteidensa ja toimiensa tehokkuutta seuraavassa
osiossa kuvatulla tavalla.
Toimet ja resurssit
Toimet
Nesteen merkittävimmät toimet resurssien käytön ja
kiertotalouden osalta ovat uusiutuvien ja kiertotalousrat-
kaisujen tuottaminen, sekä investoinnit tutkimukseen ja
kehitykseen. Nämä toimet kattavat lyhyen, keskipitkän ja
pitkän aikavälin, ja niitä kuvataan tarkemmin alla.
Uusien markkinoiden ja hankintamahdollisuuksien
tutkiminen maailmanlaajuisesti: Neste jatkaa työtä
uusiutuvien ja kierrätysraaka-aineiden saatavuuden
lisäämiseksi. Yhtiö hankkii uusiutuvia raaka-
aineita maailmanlaajuisesti uusiutuvien tuotteiden
jalostamoilleen Suomessa, Alankomaissa ja
Singaporessa sekä yhteiselle toiminnolle Kaliforniassa
Yhdysvalloissa.
Teknologioiden kehittäminen raaka-ainevalikoiman
monipuolistamiseksi: Neste kehittää teknologioita
raaka-ainevalikoiman monipuolistamiseksi uusilla
skaalautuvilla raaka-aineilla. Neste on investoinut
myös kemiallisen kierrätyksen teknologioihin, mikä
tulee mahdollistamaan vaikeasti kierrätettävän
muovijätteen muuntamisen korkealaatuiseksi uusien
muovien raaka-aineeksi.
Raaka-ainevalikoiman laajentaminen esim.
tutkimuksen, kehityksen ja innovoinnin kautta:
Neste etsii jatkuvasti entistä heikkolaatuisempia
jätteitä ja tähteitä käytettäväksi polttoaineiden,
polymeerien ja kemikaalien tuotannossa. Neste
tutkii myös uudistavilla viljelymenetelmillä tuotettuja
kasviöljyjä. Pitkällä aikavälillä esimerkiksi uusiutuva
vety ja lignoselluloosapohjaiset jätteet ja tähteet
voivat olla kannattavia sekä vastuullisempia
raaka-ainevaihtoehtoja.
Toimittajasuhteiden jatkuva kehittäminen: Neste
odottaa kaikkien liikekumppaniensa ja toimittajiensa
noudattavan yhtiön toimintaperiaatteita, mukaan
lukien Nesteen toimittajien eettisiä sääntöjä, jotka
ovat keskeinen osa yhtiön toimittajien hallintaa.
Jotta toimet vastaisivat tunnistettuja olennaisia riskejä ja
mahdollisuuksia, niiden kohteena ovat erityisesti yrityk-
sen arvoketjun alkupään toiminnot sekä uusiutuvien (eri-
tyisesti jätteiden ja tähteiden) ja kierrätysraaka-aineiden
käyttö. Näihin toimiin ei sisälly korjaavia toimia.
Odotetut tulokset
Näitä toimia toteuttamalla Neste pyrkii hallitsemaan tun-
nistettuja olennaisia riskejä ja mahdollisuuksia, jotka liitty-
vät uusiutuvien (erityisesti jätteiden ja tähteiden) ja kierrä-
tysraaka-aineiden käyttöön. Toimet liittyvät myös niiden
Nesteen vastuullisuuspolitiikan tavoitteiden toteuttami-
seen, jotka koskevat jäte- ja tähderaaka-aineita hyödyn-
tävien ja kiertotaloutta edistävien ratkaisujen tarjoamista.
Resurssit toimien toteuttamiseksi
Edellä mainittujen toimien toteuttamisen odotetaan vaa-
tivan merkittäviä (yli 50 milj. euroa) taloudellisia resurs-
seja. Näiden toimien toteuttaminen voi riippua yksit-
täisistä investointipäätöksistä ja eri tekijöistä, myös
ulkoisista tekijöistä, kuten markkinoiden kehityksestä ja
sääntelystä.
Raportointiperiaatteet
Seuraavat materiaalit sisältyvät resurssien sisäänvirtauk-
sen mittariin:
Tuotannossa käytettyjen uusiutuvien ja fossiilisten
raaka-aineiden kokonaispaino, mukaan lukien
yhteisprosessoidut määrät
Tuotannossa käytetty ostettu vety
Tuotannossa käytetty maakaasu
Tuotantoon käytetyt kierrätysraaka-aineet
(nesteytetty jätemuovi)
Tuotannossa käytetty etanoli
Tuotannossa käytetty propaani (ulkoisesti ostettu)
Sekoitteisiin käytetyt raaka-aineet.
Edellä kuvatut yksittäiset mittarit eivät ole ulkopuolisen
kolmannen osapuolen validoimia. Nesteen resurssien
sisäänvirtauksiin liittyvät olennaiset riskit ja mahdollisuu-
det linkittyvät biologisten materiaalien käyttöön, jotka
sisältävät Nesteen käyttämät uusiutuvat raaka-aineet,
sekä kierrätysraaka-aineet, kuten nesteytetyn jätemuo-
vin käyttö tuotannossa. Neste käyttää vain vastuullisesti
hankittuja uusiutuvia raaka-aineita, jotka täyttävät sen
keskeisillä markkina-alueilla lainsäädännössä määritellyt
kestävyysvaatimukset. Lisäksi Neste varmistaa uusiu-
tuvien polttoaineiden tuotantoketjun vastuullisuuden
esimerkiksi Euroopan komission hyväksymillä vapaa-
ehtoisilla järjestelmillä, kuten ISCC EU -sertifioinnilla,
sekä kansallisilla kestävyysärjestelmillä. Kaikilla Nesteen
uusiutuvia tuotteita tuottavilla jalostamoilla on EU:n sää-
dösten mukaiset ISCC (International Sustainability and
Carbon Certification) -sertifikaatit. Resurssien sisäänvir-
tausmittareiden tiedot kerätään suoraan Nesteen sisäi-
sistä järjestelmistä.
74
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Yhteiskunnalliset tiedot
S1 Oma työvoima
Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet
Neste on tunnistanut oman henkilöstön osalta seuraavat olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet:
Työolot: Terveys ja turvallisuus
Kielteinen vaikutus Oma toiminta Nesteen omien työntekijöiden terveyteen ja turvallisuuteen voi lyhyellä aikavälillä kohdistua suoria vaikutuksia yhtiön toiminnan vaarallisten prosessien vuoksi.
Riski Oma toiminta Nesteen työntekijöiden työtapaturmat ja/tai työperäiset terveysongelmat voivat olla yhtiölle lyhyen aikavälin riski. Loukkaantumiset, sairauslomakulut ja mahdolliset
turvallisuuteen liittyvät prosessien alasajot voivat aiheuttaa erilaisia taloudellisia vaikutuksia kertakustannuksista pitkittyneisiin tuotantohäiriöihin.
Mahdollisuus Oma toiminta Vahvalla turvallisuusjohtamisen järjestelmällä Neste pyrkii ehkäisemään loukkaantumisia ja vähentämään sairauspoissaoloja sekä poikkeamien ja onnettomuuksien
aiheuttamia alasajoja. Nesteen tavoitteena on toteuttaa ennaltaehkäiseviä toimenpiteitä terveys- ja turvallisuusvaarojen varalta.
Turvallisuus on Nesteen vastuullisen liiketoiminnan edel-
lytys. Turvallisuuden ja toiminnan laadun varmistami-
nen ja parantaminen mahdollistavat Nesteen No Harm.
Together -turvallisuusvision toteutumisen. Turvallisuus
on olennainen osa Nesteen arvoja ja kulttuuria psykolo-
gisesti turvallisen ja avoimen työympäristön luomisessa.
Työntekijöiden turvallisuuteen liittyvät olennaiset riskit ja
mahdollisuudet aiheutuvat riippuvuuksista Nesteen hen-
kilöstöön liittyen. Vahvan turvallisuusjohtamisen järjes-
telmän avulla Neste voi ehkäistä ja vähentää kielteisiä
vaikutuksia yhtiön jalostamoilla ja toimipaikoissa työs-
kenteleviin työntekijöihin. Turvallisuustietoisuus sekä vaa-
rojen, riskien ja mahdollisuuksien ymmärtäminen mah-
dollistavat järjestelmällisen ja tehokkaan turvallisuuden
hallinnan. Kaikki Nesteen omat työntekijät ovat mukana
tämän raportin tiedoissa.
Nesteen työntekijöiden terveyteen ja turvallisuuteen
liittyvät olennaiset kielteiset vaikutukset voivat koskea
yhtiön tuotantolaitoksissa, kaupallisessa toiminnassa
tai rakennus- ja kunnossapitohankkeissa työskenteleviä
työntekijöitä. Terveyteen ja turvallisuuteen liittyvät vaiku-
tukset voivat vaihdella yksittäistapauksista laajempiin tai
systeemisiin tapauksiin. Neste toimii korkean riskin alalla,
ja järjestelmällinen turvallisuusjohtaminen on avainase-
massa yksilöiden ja ympäristön turvaamisessa sekä
yrityksen toiminnan, omaisuuden, tietojen ja brändin
suojaamisessa mahdollisilta haitoilta ja kielteisiltä vaiku-
tuksilta. Työpaikka-arvioinnit ja säännöllinen turvallisuus-
raportointi auttavat Nestettä ymmärtämään paremmin
työntekijöihin mahdollisesti vaikuttavia olennaisia kieltei-
siä vaikutuksia.
Toimintaperiaatteet
Työolot
Nesteellä on käytössä seuraavat politiikat, periaatteet ja
johtamisjärjestelmät, joilla puututaan henkilöstöön liitty-
viin vaikutuksiin, riskeihin ja mahdollisuuksiin eli omien
työntekijöiden terveyteen ja turvallisuuteen, työtapatur-
miin ja/tai työperäisiin terveysongelmiin:
Nesteen henkilöstöpolitiikka luo puitteet Nesteen
henkilöstöprosesseille ja -käytännöille, jotka tukevat
yhtiön strategian toteuttamista ja parantavat liiketoimin-
nan suorituskykyä. Nesteen arvot – me välitämme, me
olemme rohkeita ja teemme yhteistyötä – luovat perus-
tan arvolähtöiselle kulttuurille sekä osallistavalle joh-
tajuudelle ja työskentelytavoille. Politiikka linjaa myös
Nesteen sitoutumista turvalliseen ja terveelliseen työ-
paikkaan. Se koskee koko Neste-konsernia. Yhteenveto
politiikasta on saatavilla Nesteen verkkosivuilla. Politiikka
kokonaisuudessaan on saatavilla sisäisesti Nesteen
johtamisjärjestelmässä.
Nesteen turvallisuuspolitiikka ja Nesteen
turvallisuuden johtamisjärjestelmä
Turvallisuuden ja jatkuvan parantamisen perusteet
on määritelty Nesteen turvallisuuspolitiikassa ja
Nesteen turvallisuuden johtamisjärjestelmässä
(Operations Excellence Management System, OEMS).
OEMS-järjestelmä sisältää turvallisuuspolitiikan, peri-
aatteet ja täydentävät yksityiskohtaiset standardit.
OEMS-järjestelmän vaatimukset koskevat kaikkia Nes-
teen työntekijöitä ja kaikkia, jotka työskentelevät mille
tahansa Neste-konsernin liiketoimintayksikölle tai edus-
tavat sitä. Nesteen turvallisuustyön tavoitteena on:
Ehkäistä kuolemantapauksia, loukkaantumisia ja
poikkeamia
Varmistaa tehokkaat suojatoimet, joilla suojellaan
ihmisiä, ympäristöä ja omaisuutta
Varmistaa työntekijöiden ja urakoitsijoiden terveys ja
hyvinvointi
Hallita tuotteiden vaatimustenmukaisuutta ja
kemikaaliturvallisuusriskejä
Ylläpitää omaisuuden eheyttä ja luotettavaa toimintaa
Optimoida resurssien ja energian käyttö
Varmistaa, että tuotteiden ja palvelujen laatu vastaa
asiakkaiden tarpeita
Noudattaa lakeja, määräyksiä ja lupia
Parantaa jatkuvasti OEMS-järjestelmän toteuttamista.
Nesteen OEMS-järjestelmä perustuu jatkuvan paran-
tamisen periaatteisiin ja prosessilähtöiseen ajatteluun.
Se on linjassa ISO-standardien 9001, 14001 ja 45001
kanssa. Nesteen liiketoiminta-alueiden ja toimintojen
johtoryhmät vastaavat politiikan vaatimusten toteuttami-
sesta päivittäisessä toiminnassa. Politiikan toteutumista
seurataan paikan päällä suoritettavilla OEMS-auditoin-
neilla yhtiön toiminnoissa. Sisäiset OEMS-auditoin-
nit kattavat Nesteen OEMS-järjestelmän alaiset toimin-
not Continual Improvement Principle -mukaisesti. Tämä
tarkoittaa, että jokainen periaatteen kohta tulee katet-
tua sisäisellä auditoinnilla joka kolmas vuosi. Politiikka
on julkisesti saatavilla Nesteen verkkosivuilla, kun taas
yksityiskohtaiset periaatteet ja standardit ovat saatavilla
sisäisesti Nesteen johtamisjärjestelmässä. Politiikka kat-
taa työntekijöiden turvallisuuteen liittyvät vaikutukset, ris-
kit ja mahdollisuudet ja määrittää Nesteen lähestymista-
van työtapaturmien ehkäisemiseen.
Turvallisuusjohtamisen periaate asettaa minimi-
vaatimukset ja odotukset Nesteen turvallisuusjohtami-
selle ja vastuille. Periaate sisältää Nesteen turvallisuuden
pääsäännöt (Neste Life Saving Rules) ja työn keskeyt-
tämisluvan (Stop Work Authority), ja se kattaa työn-
tekijöiden turvallisuuteen liittyvät vaikutukset, riskit ja
mahdollisuudet. Periaate koskee kaikkia Nesteen työn-
tekijöitä ja kaikkia, jotka työskentelevät mille tahansa
75
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Neste-konsernin liiketoimintayksikölle tai edustavat sitä.
Se on saatavilla sisäisesti Nesteen johtamisjärjestel-
mässä. Nesteen johtoryhmän jäsenten vastuulla on val-
voa turvallisuusjohtamisen periaatteen toteutumista lii-
ketoiminta-alueilla ja toiminnoissa tarpeen mukaan.
Ihmisoikeudet
Nesteen ihmisoikeusperiaate kuvaa Nesteen sitou-
tumista ihmisoikeuksien kunnioittamiseen ja haitallisten
ihmisoikeusvaikutusten korjaamiseen kaikissa liiketoi-
minnoissaan ja arvoketjuissaan. Periaatteen mukaisesti
Neste osoittaa ja täyttää tämän sitoumuksen imple-
mentoimalla ja toimimalla YK:n yrityksiä ja ihmisoikeuk-
sia koskevien periaatteiden ja OECD:n monikansallisten
yritysten toimintaohjeiden mukaisesti. Neste kunnioittaa
kansainvälisesti tunnustettuja ihmisoikeuksia sellaisina
kuin ne on määritelty kansainvälisessä ihmisoikeusasia-
kirjassa (johon sisältyvät ihmisoikeuksien yleismaailmal-
linen julistus, kansalaisoikeuksia ja poliittisia oikeuksia
koskeva kansainvälinen yleissopimus sekä taloudelli-
sia, sosiaalisia ja kulttuurisia oikeuksia koskeva kan-
sainvälinen yleissopimus) ja Kansainvälisen työjärjes-
tön (ILO) julistuksessa työelämän perusperiaatteista ja
-oikeuksista.
Ihmisoikeusperiaatteessa kerrotaan, miten Neste
toteuttaa jatkuvaa ihmisoikeuksia koskevaa huolellisuus-
velvoitetta (due diligence -prosessia) tunnistaakseen,
ehkäistäkseen ja lieventääkseen haitallisia ihmisoikeus-
vaikutuksia ja miten Neste puuttuu niihin. Tämä kattaa
todelliset ja mahdolliset ihmisoikeusvaikutukset, joita
Neste voi aiheuttaa tai joihin se voi vaikuttaa omalla toi-
minnallaan tai jotka voivat liittyä suoraan sen liiketoimin-
taan, tuotteisiin tai palveluihin. Periaate kattaa seitsemän
keskeistä painopistealuetta, joihin Nesteen ihmisoikeus-
työ keskittyy: oikeudenmukainen työllistäminen, terveys
ja turvallisuus, yhdenvertaisuus, monimuotoisuus ja syr-
jimättömyys, lapset ja nuoret työntekijät, moderni orjuus,
oikeudenmukainen kohtelu sekä taloudelliset, sosiaaliset
ja kulttuuriset oikeudet.
Vuorovaikutus sidosryhmien kanssa on keskeinen osa
Nesteen ihmisoikeuksiin liittyvää due diligence -toimin-
taa. Neste ylläpitää jatkuvaa dialogia vaikutuspiirissään
olevien sidosryhmiensä kanssa, joihin kuuluvat muun
muassa omat työntekijät, urakoitsijoiden ja palveluntar-
joajien työntekijät, toimitusketjun työntekijät, yhteisöt ja
asiakkaat. Nesteen ihmisoikeusperiaatteessa määritel-
lään, miten haitallisiin vaikutuksiin puututaan ja miten ne
korjataan. Nesteellä on käytössään tehokkaat ilmoitus-
kanavat, jotka mahdollistavat asianmukaisten ja vaikut-
tavien korjaustoimenpiteiden toteuttamisen. Jos Neste
havaitsee, että sen toiminta on aiheuttanut haitallisia vai-
kutuksia tai myötävaikuttanut niihin, se ryhtyy korjaaviin
toimenpiteisiin tai tekee yhteistyötä muiden toimijoiden
kanssa toteuttaakseen korjaavia toimia lain puitteissa.
Jos Neste ei ole aiheuttanut haitallisia vaikutuksia tai
myötävaikuttanut niihin, mutta on niihin yhteydessä liike-
suhteiden kautta, Neste pyrkii käyttämään vaikutusval-
taansa estääkseen tai lieventääkseen vaikutusten jatku-
misen tai toistumisen riskiä.
Ihmisoikeusperiaate koskee nimenomaisesti ihmis-
kauppaa, pakkotyötä ja lapsityövoimaa. Siinä käsitel-
lään myös erityisesti syrjintää ja häirintää sekä yhtäläis-
ten mahdollisuuksien edistämistä ja muita tapoja edistää
monimuotoisuutta ja inklusiivisuutta. Ihmisoikeusperi-
aate kieltää kaikenlaisen syrjinnän, mukaan lukien rodun,
etnisen taustan, iän, sukupuolen, sukupuoli-identiteetin,
seksuaalisen suuntautumisen, vammaisuuden, tervey-
dentilan, geneettisen tiedon, ihonvärin, uskonnon, syn-
nyinmaan, kansallisuuden, syntyperän, kastin, siviilisää-
dyn, raskauden, huollettavien, yhteiskuntaluokan, roolin,
ammattiliiton jäsenyyden, poliittisten näkemysten tai
minkä tahansa muun paikallisen lain tai asetuksen suo-
jaaman ominaisuuden perusteella. Tämä koskee kaikkia
työsuhteen osa-alueita. Nesteen ihmisoikeusperiaate
koskee koko Neste-konsernia ja on julkisesti saatavilla
Nesteen verkkosivuilla.
Ihmisoikeusperiaatteen merkittävien päivitysten yhtey-
dessä kuullaan laajasti sekä sisäisiä että ulkoisia sidos-
ryhmiä. Neste hakee ulkoisen kuulemisprosessin aikana
parannussuosituksia useilta tunnustetuilta asiantunti-
joilta, kuten ihmisoikeusjärjestöiltä, valtion edustajilta
ja ammattiliittojen asiantuntijoilta. Lisäksi käydään laa-
ja-alaisesti sisäisiä keskusteluja esim. vastuullisuus-,
henkilöstö-, turvallisuus, yhteiskuntasuhteet-, lakiasiat-
ja Compliance-toimintojen, kanssa.
Kuvaus hallintotavasta, sisältäen toimintaperiaattei-
den vastuut sekä niiden toteuttamiseen liittyvän vuoro-
puhelun sidosryhmien kanssa, löytyy kestävyysraportin
ESRS 2 Yleiset tiedot -kohdasta.
Vuorovaikutusprosessit oman
henkilöstön ja heidän edustajiensa
kanssa
Jatkuvalla vuorovaikutuksella ja viestinnällä varmiste-
taan tiedon jakaminen ja työntekijöiden kuuleminen Nes-
teellä. Neste toteuttaa vuosittain globaaleja henkilöstö-
kyselyjä ymmärtääkseen, miten yhtiön toiminta vaikuttaa
sen työntekijöihin ja millaisia odotuksia työntekijöillä on
Nestettä kohtaan. Kyselyt osallistavat työntekijöitä suo-
raan monenlaisiin aiheisiin, kuten sitoutumiseen, strate-
giaan, yhteenkuuluvuuteen, johtamiseen, hyvinvointiin ja
turvallisuuteen. Kyselyjen tuloksista keskustellaan sään-
nöllisesti ja toimenpiteistä ja toimintasuunnitelmista sovi-
taan ja niitä seurataan tiimeissä organisaation jokaisella
tasolla. Määritettyjen toimien vaikuttavuutta arvioidaan
muun muassa seuraavan kyselyn tulosten perusteella.
Henkilöstöjohtaja vastaa näiden toimien toteutumisesta
Nesteellä.
Paikallisella tasolla yhteistyötä työntekijöiden kanssa
ohjaavat kunkin toimintamaan paikalliset vaatimukset.
Neste on sitoutunut noudattamaan sovellettavia pai-
kallisia työehtosopimuksia. Nesteellä on myös paikal-
lisia yhteistyöelimiä: vuonna 2024 Suomessa, Alan-
komaissa ja Singaporessa toimi yhteistyökomitea tai
yritysneuvosto.
Nesteen turvallisuusjohtamisen periaate asettaa vaati-
muksia henkilöstön osallistamiselle työterveys- ja turval-
lisuusasioissa, työkäytäntöjen kehittämisessä, poikkea-
mien selvittämisessä ja riskien arvioinnissa koko yhtiössä
maailmanlaajuisesti. Neste tekee OEMS-auditointeja
seuratakseen vaatimusten täyttymistä ja arvioidakseen
prosessien ja johtamisjärjestelmän tehokkuutta. Nesteen
toimitusjohtaja ja johtoryhmän jäsenet ovat vastuussa
siitä, että turvallisuusjohtamisen periaatteet toteutuvat
asianmukaisesti liiketoiminta-alueilla ja toiminnoissa.
Turvallisuusaiheita käsitellään tarkemmin tiimien tur-
vallisuuskeskusteluissa, joiden tarkoituksena on mah-
dollistaa tiedon ja kokemusten jakaminen ja oppiminen
suoraan tiimin jäsenten kesken. Tiiminvetäjät ovat vas-
tuussa siitä, että tiimien turvallisuuskeskusteluja käy-
dään säännöllisesti. Tiimien turvallisuuskeskustelujen
määrästä ja aikatauluista päätetään organisaatiotasolla.
Tiimin turvallisuuskeskusteluista saatavalla palautteella
parannetaan organisaation turvallisuusjohtamista ja
-kulttuuria.
Prosessit kielteisten vaikutusten
korjaamiseksi ja kanavat omalle
henkilöstölle huolenaiheiden esiin
tuomiseksi
Ilmoituskanava
Nesteellä on työntekijöilleen mekanismeja, joiden avulla
he voivat ilmoittaa huolenaiheistaan tai epäkohdista
ilman pelkoa vastatoimista. Neste on sitoutunut käsit-
telemään asiat oikeudenmukaisesti, luottamuksellisesti
ja nopeasti. Nesteen epäkohdista ilmoittamisen ja käsit-
telyn prosessi on kuvattu tarkemmin kohdassa G1 Lii-
ketoiminnan harjoittaminen. Haitallisia vaikutuksia kor-
jataan parantamalla ilmoitusmekanismien ja -kanavien
saatavuutta sekä tekemällä yhteistyötä niiden haitallisten
vaikutusten korjaamisessa, joita Neste on aiheuttanut tai
joihin se on myötävaikuttanut.
Henkilöstön turvallisuuteen liittyvien
olennaisten kielteisten vaikutusten
korjausprosessi
Yleisten ilmoituskanavien lisäksi Nesteen vaarojen
tunnistamisen, riskien arvioinnin ja hallinnan peri-
aate sisältää prosesseja, standardeja ja työmenetel-
miä, joiden avulla työntekijät voivat tunnistaa, arvioida ja
hallita työpaikan vaaroja. Keskeisiä yleisiä vaatimuksia
ovat prosessiriskien analysointi, prosessiriskien luokit-
telu, prosessiturvallisuustieto ja työriskien hallinta. Neste
soveltaa hallintahierarkiaa vaarojen poistamiseen ja val-
vonnan ohjaamiseen. Kaikilla Nesteen työntekijöillä ja
urakoitsijoilla on työn keskeyttämislupa. Se valtuuttaa
kenet tahansa keskeyttämään työn ja siirtämään henki-
löstön pois vaarallisista tilanteista.
76
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Nesteen OEMS-järjestelmä sisältää myös hätätilan-
teiden ja kriisinhallinnan periaatteet. Näiden periaat-
teiden tarkoituksena on varmistaa Nesteen liiketoimin-
noissa riittävä osaaminen, jotta pystytään havaitsemaan
ja reagoimaan esiin tuleviin tilanteisiin, jotka voivat vai-
kuttaa työntekijöiden terveyteen ja turvallisuuteen sekä
ympäristöön. Nesteen liiketoimintojen odotetaan täyttä-
vän näiden periaatteiden vaatimukset tämän kyvykkyy-
den varmistamiseksi.
Nesteen OEMS-järjestelmän vaaratilanteista oppimi-
sen standardi tukee prosessia, jonka avulla työntekijät
voivat raportoida vaaratilanteista, osallistua niistä oppi-
miseen ja tunnistaa parannustoimia. Kun turvallisuus-
poikkeamasta tai läheltä piti -tilanteesta tehdään ilmoi-
tus, asiaankuuluvat korjaavat toimenpiteet määritetään
ja toteutetaan. Vastuussa oleva organisaatio seuraa
toimenpiteiden tehokkuutta. Myös OEMS-auditointeja
käytetään Nesteen turvallisuusprosessien tehokkuuden
arviointiin.
Tavoitteet
Nesteen turvallisuustavoitteet edistävät turvallisuuspo-
litiikassa, turvallisuusjohtamisen periaatteessa ja henki-
löstöpolitiikassa asetettuja sitoumuksia.
Nesteen turvallisuustavoitteet on asetettu Nesteen No
Harm. Together -turvallisuusvision, Nesteen turvallisuus-
politiikan, Nesteen turvallisuusjohtamisen periaatteen
ja toimialan parhaiden käytäntöjen mukaisesti. Tavoit-
teena on varmistaa, että yrityksen omalle henkilöstölle
ei aiheudu haittaa. Tavoitteet ovat jatkuvia, ja niitä verra-
taan yhtiön edellisen vuoden tulokseen. Kuolemantapa-
usten määrää ja tapaturmataajuutta (TRIF) koskevat suo-
rituskykymittarit ovat ESRS-mittareiden mukaisia, kun
taas prosessiturvallisuustapahtumien taajuus (PSER) on
yhteisökohtainen suorituskykymittari.
Neste käy vuoropuhelua turvallisuusvisiostaan henki-
löstön kanssa esimerkiksi I Act Safe -työpajojen avulla.
Neste tekee tarvittaessa muutoksia esimerkiksi turvalli-
suustavoitteisiin, suorityskykymittareihin, tai toimintata-
poihin tunnistettujen kehitysalueiden pohjalta.
Edistyminen kohti tavoitteita
Vuonna 2024 Nesteen työturvallisuus (TRIF) oli 2,2 eikä
saavuttanut tavoitetasoa (1,8). Prosessiturvallisuusarvo
(PSER) oli 1,3 jääden tavoitetasosta (0,9). Parannuk-
sia saavutettiin työturvallisuustasossa, joka laski vuo-
den 2023 tasosta (2,3). Prosessiturvallisuus jäi vuoden
2023 suorituskyvystä, jolloin PSER oli 1,2. Nesteen tur-
vallisuustasoa ja tavoitteiden saavuttamista arvioidaan
kuukausittain muun muassa Nesteen johtoryhmässä ja
jokaisessa hallituksen kokouksissa.
Toimet ja resurssit
Toimet
Nesteen prosessi terveys- ja turvallisuusasioiden tunnis-
tamiseksi ja niihin puuttumiseksi on linjassa yhtiön tur-
vallisuusvision kanssa. Nesteen turvallisuusjohtamisen
periaatteessa linjataan turvallisuusjohtamiseen liittyviä
odotuksia ja vastuuvelvollisuuksia kaikkien työntekijöi-
den ja yhtiön lukuun työskentelevien osalta.Turvallisuus-
osaamisen ja jatkuvan parantamisen perustan määrittää
Nesteen OEMS, joka sisältää turvallisuusperiaatteet ja
niitä täydentävät yksityiskohtaiset standardit. Vaatimuk-
set koskevat paitsi yhtiön työntekijöitä myös sen toimitta-
jia ja yhteistyökumppaneita. Henkilöstön turvallisuuteen
liittyvät keskeiset toimet ovat Nesteen turvallisuuspolitii-
kan mukaisia.
Nesteen OEMS-järjestelmän kypsyyden
jatkuva parantaminen: Tämän toiminnan
tavoitteena on luoda Nesteen liiketoimintoihin
turvallisuuden parantamiseen vaikuttavia ohjelmia.
Keskeisiä aloitteita ovat turvallisuustyöpajojen
järjestäminen sekä turvallisuusjohtajuuden ja
-kulttuurin parantaminen koulutuksen avulla. Lisäksi
Neste pyrkii parantamaan prosessiturvallisuutta
suunnittelemalla ja rakentamalla turvallisia laitoksia ja
toimintoja, elinkaaren aikaisen omaisuudenhallinnan
ja säännöllisten tarkastusten avulla. Neste Process
Safety Fundamentals (PSF) -oppimismateriaalia
on myös otettu käyttöön. Se sisältää esimerkkejä
parhaista käytännöistä, jotka parantavat
työntekijöiden prosessiturvallisuuden osaamista
heidän päivittäisissä tehtävissään.
Turvallisuus sisältyy priorisoituihin
kunnossapidon pääoma- ja toimintamenoihin:
Vuonna 2024 Nesteen painopisteenä oli edelleen
turvallisuuden sisällyttäminen projekteihin,
kuten investointeihin, muutosaloitteisiin ja
huoltoseisokkeihin. Neste panostaa organisaation
oppimiseen varmistaakseen menestyksensä
tällä alueella. Lisäksi turvallisuusprotokollien
vahvistaminen ja vaarojen tunnistamisen ja riskien
arviointiprosessien parantaminen ovat osa näitä
toimia.
Kuolemantapausten ja vakavien
vaaratilanteiden ehkäisy: Nesteen
turvallisuuden pääsäännöt toimivat ohjenuorana
kuolemantapausten ja pysyvien vammojen
ehkäisemisessä. Ne valtuuttavat ja velvoittavat
kaikkia keskeyttämään työnteon silloin, kun
se on tarpeen oman tai muiden turvallisuuden
varmistamiseksi. Neste järjestää myös kattavaa
turvallisuuskoulutusta Nesteen prosessiturvallisuuden
peruskäytäntöjen ja I Act Safe -työpajojen puitteissa.
Nämä toimet ovat osa Nesteen päivittäisiä toimintoja ja
käytäntöjä. Toiminta-alueita kehitetään turvallisuuspolitii-
kan mukaisesti. Lisäksi varmistetaan, että edellä mainitut
käytännöt eivät aiheuta tai lisää vaikutuksia Nesteen
työntekijöille. Nämä aloitteet keskittyvät Nesteen omaan
henkilöstöön. Joitakin lisäaloitteita on suunnattu urakoit-
sijoille ja arvoketjun työntekijöille. Nesteen turvallisuus-
prosessien tehokkuutta seurataan organisaation turval-
lisuustason säännöllisellä seurannalla ja Nesteen omien
toimintojen OEMS-auditoinneilla.
Odotetut tulokset
Näiden toimien odotetaan johtavan kestävään turvalli-
suuskulttuuriin ja vaarojen ja riskien tehokkaaseen hal-
lintaan. Näillä toimilla Neste voi parantaa työpaikan vaa-
rojen ennakoivaa tunnistamista ja lieventämistä sekä
vähentää vammojen syntymistä. Toiminnan edistymistä
ja vaikuttavuutta seurataan Nesteen edellä kuvattujen
tavoitteiden (TRIF, PSER) avulla.
Resurssit toimien toteuttamiseksi
Turvallisuuteen liittyvät investoinnit ovat osa priorisotuja
kunnossapidon toiminta- tai pääomamenoja turvallisuu-
den ja toimintavarmuuden takaamiseksi. Turvallisuuteen
ja edellä lueteltuihin toimiin osoitetut tulevat taloudelliset
resurssit voivat olla yksittäisten investointipäätösten alai-
sia ja riippua erilaisista sisäisistä ja ulkoisista tekijöistä.
Tavoitteet Suorituskykymittari
Tulos ja edistyminen
vuonna 2024
1)
Pysyvä vuosittainen turvallisuustavoite:
nolla kuolemantapausta ja vakavaa
onnettomuutta omassa toiminnassa
Kuolemantapaukset, omat työntekijät 0 kuolemantapausta
Pitkän aikavälin tavoitteena on vähentää
jatkuvasti kaikkien onnettomuuksien
riskiä ja lisätä turvallisten päivien määrää
omassa toiminnassa.
Prosessiturvallisuustapahtumien taajuus
(PSER, Process Safety Event Rate)
omassa toiminnassa
2)
1,3
Tapaturmataajuus
(TRIF, Total Recordable Incident
Frequency)
2)
2,2
1)
Ei sisällä uusia laajennushankkeita, joissa Neste ei ole vastuussa rakennustyömaasta.
2)
Sisältää Nesteen toimipaikoissa työskentelevät urakoitsijat.
Nesteen omaan työvoimaan liittyvät tavoitteet
77
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Henkilömäärä sukupuolen mukaan
Sukupuoli 2024
Miehet 3 830
Naiset 1 744
Työntekijät yhteensä 5 574
Nesteeltä lähteneiden työsuhteisten työntekijöiden kokonaismäärä
ja työsuhteisten työntekijöiden vaihtuvuus raportointikauden aikana
2024
Nesteeltä lähteneiden työsuhteisten työntekijöiden kokonaismäärä raportointikauden aikana 1 184
Työsuhteisten työntekijöiden vaihtuvuus raportointikauden aikana, % 21,2
Henkilömäärä Nesteen merkittävimpien
maiden mukaan
Maa 2024
Suomi 3 439
USA 870
Alankomaat 511
Singapore 451
Muut 303
Yhteensä 5 574
Henkilömäärä sopimustyypeittäin eriteltynä sukupuolen mukaan vuonna 2024
Naiset Miehet Yhteensä
Työsuhteisten työntekijöiden määrä 1 744 3 830 5 574
Vakinaisten työsuhteisten työntekijöiden määrä 1 641 3 294 4 935
Määräaikaisten työsuhteisten työntekijöiden määrä 36 55 91
Vaihtelevalla työajalla työskentelevien työsuhteisten
työntekijöiden määrä 67 481 548
Kokoaikaisten työsuhteisten työntekijöiden määrä 1 648 3 733 5 381
Osa-aikaisten työsuhteisten työntekijöiden määrä 96 97 193
Henkilömäärä sopimustyypeittäin eriteltynä alueittain vuonna 2024
Eurooppa Amerikka
Aasian ja
Tyynenmeren
alue Yhteensä
Työsuhteisten työntekijöiden määrä 4 203 878 493 5 574
Vakinaisten työsuhteisten työntekijöiden määrä 4 062 385 488 4 935
Määräaikaisten työsuhteisten työntekijöiden määrä 86 0 5 91
Vaihtelevalla työajalla työskentelevien
työsuhteisten työntekijöiden määrä 55 493
1)
0 548
Kokoaikaisten työsuhteisten työntekijöiden määrä 4 010 878 493 5 381
Osa-aikaisten työsuhteisten työntekijöiden määrä 193 0 0 193
1)
Yhdysvallat: Paikallisen lainsäädännön perusteella ei ole sopimusvelvoitetta tarjota tässä ryhmässä määritellyille työntekijöille
vähimmäismäärää tai kiinteää määrää työtunteja päivässä, viikossa tai kuukaudessa. Käytännössä kuitenkin tämän ryhmän työntekijät ovat
tyypillisesti tehneet kokopäivätyötä vuonna 2024.
Terveyttä ja turvallisuutta koskevat mittarit 2024
Yrityksen omaan työvoimaan kuuluvien henkilöiden prosenttiosuus, jotka kuuluvat yrityksen
työterveyden ja työturvallisuuden hallintajärjestelmän piiriin 100 %
Oman työvoiman työperäisistä vammoista johtuvien kuolemantapausten lukumäärä 0
Oman työvoiman työperäisistä terveysongelmista johtuvien kuolemantapausten lukumäärä 0
Oman työvoiman työperäisistä vammoista ja työperäisistä terveysongelmista johtuvien
kuolemantapausten lukumäärä 0
Yrityksen toimipaikoissa työskentelevien muiden työntekijöiden työperäisistä vammoista
johtuvien kuolemantapausten lukumäärä 0
Yrityksen toimipaikoissa työskentelevien muiden työntekijöiden työperäisistä terveysongelmista
johtuvien kuolemantapausten lukumäärä 0
Yrityksen toimipaikoissa työskentelevien muiden työntekijöiden työperäisistä vammoista ja
työperäisistä terveysongelmista johtuvien kuolemantapausten lukumäärä 0
Oman työvoiman kirjattavien työtapaturmien lukumäärä
1)
29
Oman työvoiman kirjattavien työtapaturmien osuus
1)
2,8
1)
Ei sisällä uusia laajennushankkeita, joissa Neste ei ole vastuussa rakennustyömaasta.
Terveys ja turvallisuus
Mittarit
Nesteen työntekijöiden ominaisuudet
78
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Raportointiperiaatteet
Henkilömäärä: Raportoitu henkilömäärä koskee rapor-
tointikauden päättymispäivää (31.12.2024) ja sisältää
kaikki Nesteen työntekijät. Henkilömäärä kasvaa tyy-
pillisesti kesäkuukausien aikana kesäharjoittelijoiden
vuoksi. Kokonaishenkilömäärä on pienentynyt edellis-
vuoteen verrattuna organisaatiomuutoksen ja siihen liit-
tyvien muutosneuvottelujen vuoksi. Raportointivuoden
henkilöstömäärä on esitetty konsernitilinpäätöksen liite-
tiedossa 8 Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut. Tilin-
päätöksessä ilmoitettu luku on keskiarvo, eikä se sisällä
tilapäisiä tuntityöntekijöitä.
Neste ei raportoi henkilömääriä Muut ja Ei ilmoitet-
tu-kategorioista Henkilömäärä sukupuolen mukaan
-taulukossa. Henkilömäärä Nesteen merkittävimpien
maiden mukaan -taulukossa eritellään maat, joissa
Nesteellä on työsuhteisia työntekijöitä, joiden osuus on
vähintään 10 prosenttia sen työsuhteisten työntekijöi-
den kokonaismäärästä, sekä maat, joissa Nesteellä on
tuotantokapasiteettia.
Työsuhteisten työntekijöiden vaihtuvuus sisältää
irtisanomisen, eläkkeelle jäämisen, kuoleman tai keski-
näisen suostumuksen vuoksi eronneiden tai lähteneiden
vakinaisten työsuhteisten työntekijöiden määrän jaet-
tuna vakinaisten työsuhteisten työntekijöiden kokonais-
määrällä (mukaan lukien vakinaiset, vaihtelevalla työajalla
työskentelevät työsuhteiset työntekijät Yhdysvalloissa)
raportointikauden lopussa.
Turvallisuus
Työtapaturmat ovat työssä tai työtehtävissä sattuneita
tapaturmia. Kaikki tilastoidut tapaturmat (TRI) sisältävät
työtapaturmat, jotka johtavat poissaoloon, työn rajoit-
tamiseen, lääketieteelliseen hoitoon tai kuolemaan.
Raportoituja kuolemantapauksia ovat työtapaturmat tai
työmatkalla sattuneet tapaturmat, jotka aiheuttavat kuo-
leman vuoden kuluessa tapaturmapäivästä.
Kaikkien tilastoitujen tapaturmien taajuus (TRIF):
Tapaturmataajuuden (työpaikkatapaturmat miljoonaa
tehtyä työtuntia kohden) laskentakaava: työpaikkata-
paturmien kokonaismäärä * 1 000 000/tehdyt työtun-
nit. TRIF-tapaturmataajuus on Nesteen yhteisökohtai-
nen keskeinen suorituskykymittari, joka sisältää Nesteen
toimipaikoissa työskentelevät urakoitsijat, kun taas ter-
veyteen ja turvallisuuteen liittyvät ESRS-mittarit viittaavat
Nesteen omiin työntekijöihin.
Prosessiturvallisuus (PSER) tarkoittaa prosessitur-
vallisuustapahtumien taajuutta miljoonaa työtuntia kohti.
PSE1- ja PSE2-tapaukset Nesteen omassa toiminnassa
kuuluvat siihen.
PSE1 (Process Safety Event, prosessiturvallisuusta-
pahtuma) on prosessissa tapahtunut suunnittelematon
ja hallitsematon minkä tahansa aineen päästö, mukaan
lukien myrkyttömät ja ei-palavat aineet, joka johtaa
PSE1-luokituksen mukaisiin seurauksiin. Mahdolliset
seuraukset:
Poissaoloon (LWI, RWI) tai kuolemaan johtanut
tapaturma.
Sairaalahoitoa vaativa kolmannen osapuolen vamma
ja/tai kuolema.
Tulipalot tai räjähdykset, joiden välittömät
kustannukset (pois lukien tuotannonmenetykset) ovat
yli 100 000 euroa.
Virallinen evakuointi tai sisäsuojautuminen, mukaan
lukien varotoimenpiteenä tehty evakuointi tai
sisäsuojautuminen.
Syttymätön aineen vapautuminen, joka ylittää
tai vastaa American Petroleum Instituten (API)
Recommended Practice (RP) 754 Taulukko 1:ssä
kuvattuja raja-arvoja missä tahansa yhden tunnin
aikaikkunassa.
Varolaitteen purkaus / häiriöpäästö ilmaan, joka
ylittää PSE1-rajan ja jolla on yksi tai useampi
seuraavista seurauksista: nestepurkaus; päästö
mahdollisesti turvattomaan paikkaan; laitosalueella
tapahtuva sisäsuojautuminen tai evakuointi, pois
lukien varotoimenpiteenä laitosalueella tapahtuva
sisäsuojautuminen tai evakuointi; laitoksen
ulkopuoliset suojautumistoimenpiteet, mukaan lukien
varotoimenpiteenä tehdyt laitoksen ulkopuoliset
suojautumistoimenpiteet.
PSE2 (Process Safety Event, prosessiturvallisuustapah-
tuma) on prosessissa tapahtunut suunnittelematon ja hal-
litsematon minkä tahansa aineen päästö, mukaan lukien
myrkyttömät ja ei-palavat aineet, joka johtaa PSE2-luo-
kituksen mukaisiin seurauksiin. Mahdolliset seuraukset:
Lääkinnällistä hoitoa (MTC) vaativa työtapaturma.
Tulipalot tai räjähdykset, joiden välittömät
kustannukset (pois lukien tuotannonmenetykset) ovat
yli 2 500 euroa.
Syttymätön aineen vapautuminen, joka ylittää tai
vastaa API RP 754 Taulukko 1:ssä kuvattuja raja-
arvoja missä tahansa yhden tunnin aikaikkunassa.
Varolaitteen purkaus / häiriöpäästö ilmaan, joka
ylittää PSE2-rajan ja jolla on yksi tai useampi
seuraavista seurauksista: nestepurkaus; päästö
mahdollisesti turvattomaan paikkaan; laitosalueella
tapahtuva sisäsuojautuminen tai evakuointi, pois
lukien varotoimenpiteenä laitosalueella tapahtuva
sisäsuojautuminen tai evakuointi; laitoksen
ulkopuoliset suojautumistoimenpiteet, mukaan lukien
varotoimenpiteenä tehdyt laitoksen ulkopuoliset
suojautumistoimenpiteet.
Kaikki tapaukset ja läheltä piti -tilanteet kirjataan Synergi-
järjestelmään vaaratilanteista oppimisen standardin ja
siihen liittyvien ohjeiden mukaisesti. Jos tapaukset liitty-
vät prosessiturvallisuuteen, ne saavat PSE-luokituksen
Synergissä. PSE1- ja PSE2-luokitellut tapaukset otetaan
huomioon PSER-arvoa määritettäessä.
Tehdyt työtunnit: Koko henkilöstön sekä urakoitsijoi-
den tekemät työtunnit tarkastelujakson aikana. Urakoit-
sijoiden työtunneissa saatetaan käyttää arviota (esim.
kirjanpitotunnit), jos tarkka tuntimäärä ei ole tiedossa.
Edellä kuvatut yksittäiset omaan työvoimaan liitty-
vät mittarit eivät ole ulkopuolisen kolmannen osapuolen
validoimia.
79
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
S2 Arvoketjun työntekijät
Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet
Neste on tunnistanut arvoketjun työntekijöiden osalta seuraavat olennaiset vaikutukset:
Muut työhön liittyvät oikeudet: Pakkotyö
Kielteiset vaikutukset Arvoketjun alkupää Pakkotyö arvoketjussa voi vaikuttaa vakavasti työntekijöihin vahingoittamalla heidän fyysistä ja henkistä terveyttään, rajoittamalla heidän vapauttaan, heikentämällä heidän
ihmisarvoaan ja riistämällä heiltä perusihmisoikeudet. Pakkotyön riski koskee Nesteen uusiutuvien raaka-aineiden toimitusketjujen alkupään työntekijöitä sekä Nesteen
jalostamoilla rakennus- ja huoltotöitä tekeviä kolmannen osapuolen työntekijöitä. Siirtotyöläiset ovat erityisen haavoittuva ryhmä. Nesteen ydinliiketoimintamallin tai
strategian ei arvioida olevan suoraan syynä pakkotyöhön, mutta Neste altistuu pakkotyöriskeille liikesuhteidensa kautta erityisesti riskialttiilla maantieteellisillä alueilla ja
aloilla, joilla pakkotyö on systeeminen ongelma. Näihin systeemisiin ongelmiin liittyy pitkäaikaisia riskejä, jotka edellyttävät jatkuvia hillitsemistoimia.
Neste on mukauttanut toimintaansa ennakoivasti var-
mistaakseen tehokkaan modernin orjuuden riskien hil-
litsemisen. Neste käyttää Verisk Maplecroftin alan johta-
vaa räätälöityä maakohtaista riskinarviointimenetelmää
kartoittaakseen modernin orjuuden riskejä maissa,
joissa yhtiö toimii ja joissa sillä on toimitusketjuja. Neste
toteuttaa tiukkaa ihmisoikeuksia koskevaa huolellisuus-
velvoitetta (due diligence), johon kuuluu muun muassa
riskinarviointeja, toimittajien itsearviointeja, paikan päällä
tehtäviä vastuullisuusauditointeja ja videokyselyjä työn-
tekijöille. Lisäksi yhtiö osallistuu aktiivisesti sidosryhmien
yhteenliittymiin käsitelläkseen ja torjuakseen näitä raken-
teellisia ongelmia toimitusketjuissaan.
Vaikka Neste tiedostaa, että modernia orjuutta voi
esiintyä kaikissa maissa ja kaikilla toimialoilla, yhtiö on
todennut, että sen uusiutuvien tuotteiden toimitusket-
juilla Kaakkois-Aasian palmuöljyteollisuudessa
1)
on suu-
rimmat riskit lapsi-, pakko- ja velkatyövoiman käytölle.
Siirtotyöläiset ovat erityisen alttiita kielteisille vaikutuk-
sille näissä toimitusketjuissa. Nesteen modernia orjuutta
koskevien lausuntojen mukaisesti tämä perustuu kol-
mannen osapuolen (BSR) tekemän koko yhtiön laajui-
sen ihmisoikeusvaikutusten arvioinnin tuloksiin Nes-
teen liiketoiminnassa ja arvoketjuissa (2016); sosiaalisiin
ja työvoimatutkimuksiin paikan päällä Indonesiassa ja
Malesiassa (2015–2016); toimittajien sitouttamistoi-
miin (2015–2024); vastuullisuusauditointien havaintoihin
1)
Neste ei hanki palmuöljyä, mutta käyttää erilaisia palmuöljyteollisuuden jäte- ja tähderaaka-aineita uusiutuvien tuotteiden valmistuksessa.
(2017–2024); yhtiön Malesian palmuöljyntoimittajille teh-
tyyn eettisen rekrytoinnin kyselyyn (2020); yhteistyöhön
eri sidosryhmien yhteisissä aloitteissa (2016–2024); sekä
jatkuvaan työhön yhtiön toimitusketjujen kartoittamiseksi
ja ihmisoikeusriskien arvioimiseksi toimialan ja maantie-
teellisen sijainnin mukaan. Arviointien perusteella nämä
pakkotyöriskit ovat Kaakkois-Aasian palmuöljyteollisuu-
den systeemisiä rakenteellisia ongelmia, eivätkä ne johdu
Nesteen liiketoimintamallista tai strategiasta.
Omassa toiminnassaan Neste on tunnistanut korkean
riskin hyväksikäytölle ja pakkotyölle Singaporen, Rotter-
damin ja Porvoon jalostamoiden rakennus- ja kunnos-
sapitohankeissa. Tällaisten hankkeiden aikana Nesteen
jalostamoilla työskentelee tilapäisesti suuri määrä kol-
mannen osapuolen rakennus- ja kunnossapitotyönteki-
jöitä, joiden määrä on huipussaan jalostamojen alasajojen
ja suunniteltujen seisokkien sekä laajennushankkeiden
aikana. Tämä sisältää kolmannen osapuolen siirtotyö-
läiset, jotka eivät välttämättä tunne paikallista työkieltä,
kulttuuria, työnormeja tai lakisääteisiä vaatimuksia, mikä
tekee heistä alttiimpia joutumaan työvoiman hyväksikäy-
tön uhreiksi.
Neste tunnistaa nämä riskit ja ymmärtää, että hyväk-
sikäyttö on systeemistä rakennusalalla. Siksi Neste on
ennakoivasti mukauttanut vastuullisuustyötään turvatak-
seen kolmannen osapuolen työntekijöiden ja siirtotyö-
läisten oikeudet toimipaikoillaan.
Toimintaperiaatteet
Seuraavissa Nesteen politiikoissa ja periaatteissa käsi-
tellään pakkotyöhön liittyvien olennaisten vaikutusten
hallintaa Nesteen arvoketjun alkupäässä:
Nesteen eettiset säännöt koskevat koko Neste-kon-
sernia. Ne sisältävät keskeiset ihmisoikeuksia koskevat
vaatimukset ja odotukset, joita kaikkien Nesteen työnte-
kijöiden on noudatettava päivittäisessä työssään. Eetti-
sistä säännöistä on lisätietoa G1 Liiketoiminnan harjoit-
taminen -osiossa.
Nesteen toimittajille asettamat ihmisoikeuksia kos-
kevat vähimmäisvaatimukset on esitetty Nesteen eet-
tisissä säännöissä toimittajille. Niissä viitataan
ihmisoikeuksien yleismaailmalliseen julistukseen ja Kan-
sainvälisen työjärjestön (ILO) työelämän perusperiaat-
teisiin ja -oikeuksiin. Toimittajien eettiset säännöt kiel-
tävät lapsityövoiman käytön ja kaikenlaisen pakkotyön.
Niissä myös nimenomaisesti edellytetään, että Nesteen
toimittajien työntekijöiltä ei peritä rekrytointimaksuja tai
muita liitännäiskuluja ja että kaikille työntekijöille kerro-
taan heidän työsuhteensa keskeisistä ehdoista ennen
työhön sitoutumista. Näiden vaatimusten tarkoituksena
on vähentää epävarmojen työsuhteiden riskiä yhdessä
toimittajille asetettujen vähimmäisvaatimusten kanssa ja
varmistaa siten turvallinen ja turvattu työpaikka ja pai-
kallisten työlakien noudattaminen. Ihmiskauppa sisäl-
tyy Nesteen pakkotyön määritelmään, kuten Nesteen
toimittajille tarkoitetussa Nesteen eettisiä sääntöjä kos-
kevassa täydentävässä oppaassa todetaan. Täydentä-
vässä oppaassa on myös lisäviittauksia erityisiin sovel-
lettaviin ILO:n standardeihin, kuten työhön pääsemiseksi
vaadittavaa vähimmäisikää koskevaan sopimukseen
vuodelta 1973 (No. 138). Toimittajia koskevista eettisistä
säännöistä on lisätietoa G1 Liiketoiminnan harjoittami-
nen -osiossa.
Nesteen ihmisoikeusperiaate kuvaa Nesteen sitou-
tumista ihmisoikeuksien kunnioittamiseen ja kielteisten
ihmisoikeusvaikutusten korjaamiseen kaikissa sen lii-
ketoiminnoissa ja arvoketjuissa. Siinä kerrotaan, miten
Neste toteuttaa YK:n yrityksiä ja ihmisoikeuksia koske-
via ohjaavia periaatteita, ihmisoikeuksien due diligence
-prosessia ja sidosryhmävuorovaikutusta. Ihmisoikeus-
periaate määrittää Nesteen oikeuksiin perustuvan toi-
mintamallin standardit kaikissa Nesteen liiketoiminta-
päätöksissä. Periaatteen mukaisesti Neste kannustaa
ja tukee liikekumppaneitaan jatkuvasti parantamaan ja
kehittämään toimintaansa toimittajien eettisten sääntö-
jen vähimmäisvaatimusten lisäksi saavuttaakseen ihmis-
oikeusperiaatteessa asetetut ihmisoikeusstandardit ja
-odotukset.
Ihmisoikeusperiaatteensa mukaisesti Neste ei osal-
listu minkäänlaisen pakko- tai lapsityövoiman käyt-
töön tai tukemiseen. Neste on sitoutunut tunnistamaan,
80
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
arvioimaan ja käsittelemään näitä riskejä globaaleissa
toiminnoissaan ja arvoketjuissaan. Tähän kuuluvat kaikki
hyväksikäyttötilanteet, joista henkilö ei voi kieltäytyä tai
poistua uhkailun, väkivallan, pakottamisen, vallan vää-
rinkäytön tai petoksen vuoksi, mukaan lukien muun
muassa ihmiskauppa, orjuus, maaorjuus, pakkoavio-
liitto, pakkotyö, velkaorjuus, vangeilla teetettävä pak-
kotyö, harhaanjohtava työhön tai palveluihin rekrytointi
ja lapsityövoima. Periaate kieltää myös sellaiset käytän-
nöt, jotka voivat johtaa pakkotyöhön, kuten asiakirjojen
talteenotto, rekrytointimaksut, harhaanjohtavat työsopi-
muskäytännöt ja liikkumisvapauden loukkaukset. Ihmis-
oikeusperiaatetta kuvataan tarkemmin S1 Oma työ-
voima -osiossa.
Vastuullisen hankinnan periaate asettaa lisävaati-
muksia kaikille Nesteen uusiutuvien raaka-aineiden toi-
mittajille. Periaate sisältää Nesteen sitoutumisen kaikkien
työntekijöiden ja yhteisöjen ihmisoikeuksien kunnioit-
tamiseen sen toimittajakannassa. Neste on sitoutunut
ehkäisemään ennakoivasti kielteiset ihmisoikeusvaiku-
tukset kaikissa liiketoiminnoissaan ja arvoketjuissaan.
Neste tiedottaa edellä mainituista pakkotyöhön liitty-
vistä toimintaperiaatteista eri tavoin, kuten julkaisemalla
ne Nesteen verkkosivuilla eri kielillä, järjestämällä Nes-
teen työntekijöille pakollisia verkkokoulutuksia toiminta-
periaatteista sekä järjestämällä koulutustyöpajoja ura-
koitsijoille, toimittajille ja alihankkijoille.
Kuvaus hallintotavasta, sisältäen toimintaperiaattei-
den vastuut sekä niiden toteuttamiseen liittyvän vuoro-
puhelun sidosryhmien kanssa, löytyy kestävyysraportin
ESRS 2 Yleiset tiedot -kohdasta.
Prosessit
Neste toteuttaa toiminnassaan ja toimitusketjuissaan
jatkuvaa ihmisoikeuksien due diligence -prosessia, jolla
tunnistetaan ja ehkäistään pakko- ja lapsityötä ja lieven-
netään ja tarvittaessa korjataan sen vaikutuksia. Ihmisoi-
keuksien due diligence tarkoittaa jatkuvaa riskienhallin-
taprosessia ja toimintaa, jolla tunnistetaan, ehkäistään,
lievennetään ja/tai korjataan ihmisoikeusriskejä, ja se voi
sisältää esimerkiksi sisäisten prosessien kehittämistä,
vaikutusten arviointeja, riskien kartoittamista ja puuttei-
den arviointia. Due diligence -prosessia voivat suorittaa
Ihmisoikeuksien arvioinnissa yhtiö kiinnittää erityistä huo-
miota haavoittuvassa asemassa oleviin ryhmiin, kuten
naisiin, lapsiin, siirtotyöläisiin ja alkuperäiskansoihin.
Neste on yhteydessä arvoketjun työntekijöihin sekä
suoraan että edustajien kautta. Esimerkkejä:
Videokyselyteknologia työntekijöiden kuulemi-
seksi: Neste on ottanut käyttöön teknologisen rat-
kaisun, jonka avulla voidaan käydä dialogia laajemmin
yrityksen arvoketjun työntekijöiden kanssa, sekä lisätä
ymmärrystä työntekijöiden kokemuksista. Ratkaisu
perustuu audiovisuaaliseen, mobiililaitteella käytettä-
vään kyselyyn, johon työntekijät voivat vastata ano-
nyymisti omalla äidinkielellään, eikä vastaamiseen tar-
vita lukutaitoa. Kysely toimii syrjäisilläkin alueilla ilman
internetyhteyttä, jolloin Neste voi käydä dialogia jopa
kaikkein heikoimmassa asemassa olevien työntekijä-
ryhmien kanssa. Teknologiaa käytetään ympäri vuo-
den Nesteen globaaleilla hankinta-alueilla. Näistä tut-
kimuksista selviää arvoketjun työntekijöiden suoria
näkemyksiä useista aiheista, kuten pakkotyön tun-
nistamisesta, rekrytointimaksuista, lasten oikeuksista,
elämiseen riittävästä palkasta, eriarvoisuudesta ja
elintasosta sekä asioista, jotka vaikuttavat haavoittu-
vassa asemassa oleviin ryhmiin, kuten nuoriin työn-
tekijöihin, siirtotyöläisiin, naisiin ja vammaisiin työnte-
kijöihin. Tämän kyselyn avulla kerätty tieto vaikuttaa
vuosittaiseen ihmisoikeusarviointiin, joka on Nesteen
ihmisoikeuksia koskevien periaatteiden ja riskinhallin-
takeinojen perusta.
Vastuullisuusauditoinnit: Nesteen vastuullisuusau-
ditoinneissa painotetaan ihmisiin kohdistuvien vaiku-
tusten arviointia ja pakkotyön mahdollisten merkkien
tunnistamista. Yhtiön uusiutuvien raaka-aineiden tuo-
tantoketjun alkupään auditointeihin kuuluu kahden-
keskisiä haastatteluja eri työntekijäryhmien kanssa,
mukaan lukien johto, erilaisissa tehtävissä toimivat
työntekijät, kolmannen osapuolen työntekijät ja mah-
dollisuuksien mukaan ammattiliittojen tai työntekijä-
neuvostojen edustajat.
Neste sisäisesti ja/tai uskottavat kolmannen osapuolen
asiantuntijat Nesteen puolesta.
Lisäksi Nesteellä on vastuullisuuden due diligence
-prosessi uusiutuvien, kierrätettyjen ja fossiilisten raa-
ka-aineiden toimittajille. Pakkotyöriskejä sekä mahdol-
lisia poikkeamia seurataan osana due diligence -pro-
sessia. Neste on ottanut käyttöön johtamisprosessit
haitallisten ihmisoikeusvaikutusten tunnistamiseksi,
ehkäisemiseksi, lieventämiseksi ja korjaamiseksi. Yhtiö
seuraa jatkuvasti toimiensa tehokkuutta läpinäkyvällä
raportoinnilla ja viestinnällä siitä, miten vaikutuksiin puu-
tutaan. Nesteen vastuullisuusyksiköllä on operatiivinen
vastuu Nesteen jatkuvan ihmisoikeuksien due diligence
-prosessin ja siihen liittyvien sidosryhmävuorovaikutuk-
sen mekanismien varmistamisesta.
Vuorovaikutusprosessit arvoketjun
työntekijöiden kanssa
Sidosryhmävuorovaikutus ja yhteydenpito arvoketjun
työntekijöihin on keskeinen osa Nesteen ihmisoikeuksien
due diligence -prosessia. Neste toteuttaa sidosryhmä-
yhteistyötä jatkuvana vuorovaikutuksen ja vuoropuhe-
lun prosessina vaikutusten kohteena olevien sidosryh-
miensä kanssa, jotta se voi kuulla ja ymmärtää heidän
etujaan ja huolenaiheitaan ja vastata niihin muun muassa
yhteistoiminnallisesti. Neste pyrkii tunnistamaan enna-
koivasti vaikutusten kohteena olevat ja mahdollisesti ole-
vat sidosryhmät ja parhaat tavat olla vuorovaikutuksessa
niiden tai niiden edustajien kanssa. Yhtiö kiinnittää huo-
miota etenkin yksilöihin ja ryhmiin, jotka saattavat olla
erityisen alttiina haitallisille vaikutuksille.
Neste pyrkii osallistamaan vaikutusten kohteena mah-
dollisesti olevia sidosryhmiä varhaisessa vaiheessa ja
ennen päätösten tekemistä, eikä vasta silloin, kun pää-
tös tarvitaan välittömästi tai tilanne on jo kärjistymässä.
Neste pyrkii ottamaan vaikutusten kohteena olevien
sidosryhmien näkökulmat huomioon päätöksenteossaan
sekä suunnitellessaan ennaltaehkäiseviä, lieventäviä ja
korjaavia toimia, joilla puututaan kielteisiin ihmisoikeus-
vaikutuksiin. Neste pyrkii suunnittelemaan sidosryhmien
sitouttamisen prosesseja, jotka ovat osallistavia, saavu-
tettavia, avoimia, uskottavia, kulttuurisesti tarkoituksen-
mukaisia, kontekstisidonnaisia ja sukupuolisensitiivisiä.
Ihmisoikeuksien vaikutusarviointi: Neste arvioi
ihmisoikeusriskejä suunnitellessaan toiminnan aloitta-
mista uusilla uusiutuvien raaka-aineiden hankinta-alu-
eilla. Tähän voi liittyä kentällä tehtävää tutkimusta ja
oikeudenhaltijoiden ja/tai heidän laillisten edustajiensa
haastatteluja. Esimerkiksi vuosina 2023–2024 Neste
teki yhteistyötä Solidaridad-säätiön asiantuntijoiden
kanssa arvioidessaan Brasilian toimitusketjuihinsa liit-
tyviä ihmisoikeusvaikutuksia. Arviointiin sisältyi suku-
puolisensitiivisiä haastatteluja eri ryhmien, myös arvo-
ketjun työntekijöiden ja alkuperäiskansojen edustajien
kanssa.
Yhteydenpito kolmannen osapuolen työnteki-
jöiden kanssa Nesteen toimipaikoissa: Neste on
eri tavoin aktiivisesti vuorovaikutuksessa jalostamoilla
työskentelevien kolmannen osapuolen työntekijöiden
kanssa avoimen viestinnän ja tuen varmistamiseksi.
Yhtiö painottaa perehdytyksissä ja työturvallisuuskes-
kusteluissa kolmansien osapuolten työntekijöiden työ-
oikeuksia koskevaa koulutusta. Nämä tilaisuudet tar-
joavat turvallisen tilan kahdenkeskisille keskusteluille,
jolloin työntekijät voivat tuoda esiin huolenaiheitaan ja
keskustella sosiaalisista kysymyksistä suoraan Nes-
teen edustajien kanssa. Lisäksi Neste tiedottaa aktii-
visesti toimipaikkakohtaisista ilmoituskanavista sekä
aloitelaatikoista ja kannustaa työntekijöitä antamaan
palautetta ja kertomaan huolenaiheistaan, minkä voi
tehdä nimettömästi ja turvallisesti. Neste tiedostaa
siirtotyöläisten olevan erityisen haavoittuva ryhmä ja
varmistaa, että keskeiset materiaalit ovat saatavilla
näiden työntekijöiden yleisimmin puhumilla kielillä.
Tällaisia materiaaleja ovat esimerkiksi toimipaikkaan
perehdyttävät esitteet ja julisteet, joissa kerrotaan
työntekijöille heidän oikeuksistaan ja hyväksikäytön
tunnistamisesta ja raportoinnista.
Vuorovaikutuskanavien vaikuttavuutta arvioidaan ensisi-
jaisesti suoralla työntekijäpalautteella ja eri vuorovaiku-
tuskanavien kautta saatujen vastausten määrän ja laa-
dun jatkuvalla seurannalla.
81
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Prosessit kielteisten vaikutusten
korjaamiseksi ja kanavat arvoketjun
työntekijöille huolenaiheiden esiin
tuomiseksi
Ihmisoikeusperiaatteensa mukaisesti Neste on sitoutu-
nut korjaamaan liiketoimintaansa ja arvoketjuunsa liit-
tyvät kielteiset ihmisoikeusvaikutukset. Oikeudenhal-
tijoiden saatavilla on tehokkaat ilmoituskanavat myös
operatiivisella ja toimipaikkatasolla asianmukaisten ja
tehokkaiden korjaavien toimenpiteiden toteuttamiseksi.
Neste pyrkii varmistamaan, että ilmoitetut epäkohdat
käsitellään ja korjataan mahdollisimman nopeasti.
Jos Neste tunnistaa aiheuttaneensa kielteisiä ihmis-
oikeusvaikutuksia tai myötävaikuttaneensa niihin, yhtiö
tarjoaa korjaavia toimenpiteitä tai tekee yhteistyötä vai-
kutusten korjaamiseksi laillisin prosessein, joilla varmis-
tetaan asianmukaiset ja tehokkaat toimenpiteet. Tähän
voi kuulua yhteistyö valtiojohtoisten mekanismien, kuten
OECD:n kansallisten yhteyselinten, avulla.
Jos Neste ei ole aiheuttanut haitallisia vaikutuksia tai
myötävaikuttanut niihin, mutta on niihin yhteydessä liike-
suhteiden kautta, Neste pyrkii käyttämään vaikutusval-
taansa estääkseen tai lieventääkseen vaikutusten jatku-
misen tai toistumisen riskiä. Tähän voi kuulua yrityksen
liikekumppaneiden tukeminen näiden vaikutusten kor-
jaamisessa liikekumppaneiden omien hallintaprosessien
kautta tai yhteistyön tukeminen ei-oikeudellisten korja-
ustoimien järjestämiseksi kolmansien osapuolten kautta.
Neste suhtautuu vakavasti kaikkiin väitteisiin siitä, että
ihmisoikeuksia ei kunnioiteta asianmukaisesti sen liike-
toiminnassa tai toimitusketjuissa. Neste kannustaa ihmi-
siä, yhteisöjä, liikekumppaneita tai muita sidosryhmiä,
joilla on syytä uskoa, että tällaista tapahtuu, esittämään
huolenaiheensa ilman pelkoa vastatoimista Ethics Online
-raportointikanavan kautta. Ethics Online on kuvattu tar-
kemmin G1 Liiketoiminnan harjoittaminen osion alla.
Ethics Online on käytettävissä ympäri vuorokauden ja
useilla kielillä. Ilmoituksen voi tehdä nimettömästi puheli-
mitse tai verkkopalvelussa kuka tahansa, mukaan lukien
arvoketjun työntekijät.
Nesteellä on vakiintuneet menettelytavat epäkohtien
seuraamiseksi ja käsittelemiseksi konsernitasolla. Nii-
hin kuuluu eri toimintojen edustajista koostuva tiimi, joka
Nesteen vuosittaisessa Modern Slavery -lausunnossa
lisätietojen antamiseksi ja läpinäkyvyyden lisäämiseksi.
Neste kannustaa toimittajiaan ottamaan käyttöön
asianmukaiset kanavat ja mekanismit, joiden avulla työn-
tekijät voivat ilmoittaa todellisista tai epäillyistä ihmisoike-
usloukkauksista, sekä läpinäkyvät prosessit ilmoitusten
vastaanottoon ja seurantaan. Tätä käsitellään toimitta-
jille tarkoitetussa Nesteen eettisiä sääntöjä koskevassa
oppaassa ja säännöllisesti Nesteen järjestämissä kou-
lutuksissa uusiutuvien raaka-aineiden toimittajille. Neste
käyttää työntekijöiden audiovisuaalista kyselyä ja vas-
tuullisuusauditoinneissa tehtyjä henkilökohtaisia haas-
tatteluja arvioidessaan, ovatko arvoketjun työntekijät tie-
toisia työpaikkansa ilmoituskanavista ja luottavatko he
niihin tapana tuoda esille ja käsitellä huolenaiheita.
Tavoitteet
Ihmisoikeudet ovat osa Nesteen vastuullisuusvisiota,
jonka mukaisesti Neste pyrkii luomaan vuoteen 2030
mennessä tasavertaisen ja osallistavan arvoketjun, jossa
kaikki työskentelevät arvokkaasti. Neste on sitoutu-
nut toteuttamaan ja ylläpitämään kattavaa vastuullisuu-
den due diligence -prosessia omissa toiminnoissaan
varmistaa epäkohtien nopean ja johdonmukaisen käsit-
telyn sekä arvioi toimiensa tehokkuutta. Yhtiö julkistaa
ja seuraa sekä suoraan henkilökohtaisesti että Ethics
Online -kanavan kautta tehtyjen ilmoitusten määrää ja
teemoja.
Neste on myös perustanut jalostamoilleen pysyviä toi-
mipaikkakohtaisia ilmoituskanavia urakoitsijoiden ja ali-
hankkijoiden työntekijöiden (myös siirtotyöläisten) huo-
lenaiheiden käsittelemiseksi. Näitä kanavia käytetään
aloitelaatikoiden välityksellä tai QR-koodeilla, joita on eri
puolille toimipaikkaa sijoitetuissa julisteissa. Kanavien
kautta työntekijät voivat tehdä nimettömästi ilmoituk-
sia suoraan Nesteelle. Julisteissa työntekijöille kerrotaan
heidän oikeuksistaan eri kielillä. Niissä käytetään kuvi-
tusta ja yksinkertaista terminologiaa, joilla rohkaistaan
työntekijöitä ilmoittamaan tilanteista, joissa he ovat saat-
taneet joutua hyväksikäytön kohteeksi. Ilmoituksia vas-
taanottavat ja hallinnoivat paikalliset toimikunnat, jotka
toteuttavat korjaavia toimia ja arvioivat näiden toimien
tehokkuutta jatkuvasti. Työntekijät voivat myös ilmoittaa
huolenaiheistaan suoraan esihenkilöille tai käyttää Nes-
teen koko yhtiön laajuista Ethics Online -ilmoituskana-
vaa. Kaikki kanavat takaavat luottamuksellisuuden ja
suojan vastatoimilta.
Neste ylläpitää verkkosivuillaan julkisesti saatavilla
olevaa lokia vastuullisuuteen liittyvistä huolenaiheista ja
valituksista, joita on esitetty sen uusiutuvien raaka-ai-
neiden toimitusketjuissa. Lokiin lisätään kuukausittain
mahdolliset uudet tapaukset ja päivitetään tiedot aiem-
pien tapausten korjaustoimenpiteistä, ja korjaustoimien
tehokkuutta seurataan. Kirjatut ilmoitukset voivat koskea
esimerkiksi pakkotyötapauksia tai vakavia ihmisoikeus-
kysymyksiä. Lokiin kirjataan myös tapaukset, joissa yri-
tyksiä ja ihmisoikeuksia koskevia YK:n ohjaavia periaat-
teita, työelämän perusperiaatteita ja -oikeuksia koskevaa
ILO:n julistusta tai OECD:n toimintaohjeita monikansalli-
sille yrityksille on rikottu tai epäillään rikotun ja osallisina
on arvoketjun työntekijöitä. Lokissa on kuvaukset tällais-
ten tapausten luonteesta. Lisäksi Neste raportoi vuo-
sittain vastuullisuusauditoinneissa havaittujen ihmis- ja
työoikeusloukkausten prosenttiosuuden. Auditoinneissa
arvioidaan myös näiden kansainvälisten standardien
noudattamista. Joitakin tapauksia käsitellään tarkemmin
ja toimitusketjuissaan yritysvastuudirektiivin (Corporate
Sustainability Due Diligence Directive) mukaisesti. Nes-
teellä ei ole erillistä arvoketjun ihmisoikeuskysymyk-
siin liittyvää mitattavaa aikasidonnaista tavoitetta, mutta
yhtiö seuraa toimintaperiaatteidensa ja toimiensa tehok-
kuutta muun muassa keskeisille liiketoiminta-alueille/
toiminnoille toteutetun Ihmisoikeuksien due diligence
-prosessin yhteisökohtaisen suorituskykymittarin avulla.
Suorituskykymittari keskittyy Nesteen arvoketjun alku-
pään toimintoihin ja omaan toimintaan. Ulkoinen kolmas
osapuoli ei ole varmentanut suorituskykymittaria.
Seuranta: Neste arvioi vuosittain ihmisoikeusvaikutus-
tensa merkittävyyttä vakavuuden ja todennäköisyyden
perusteella. Arvioinneissa tarkastellaan Nesteen todelli-
sia ja mahdollisia vaikutuksia ihmisiin koko arvoketjussa
käytännön tasolla ja yksityiskohtaisemmalla tasolla. Näin
Neste voi seurata edistymistään, ottaa huomioon liike-
toimintansa muutoksista johtuvat uudet riskit sekä koh-
distaa ja priorisoida työnsä tarkasti. Osana tätä arviointia
Neste myös seuraa ja arvioi nykyisten ehkäisevien ja lie-
ventävien toimenpiteiden tehokkuutta sekä arvioi, ovatko
olemassa olevat käytännöt riittävän laajoja ja monitahoi-
sia keskeisten ihmisoikeuskysymysten käsittelemiseksi.
Suorituskykymittari Tulos 2024
Ihmisoikeuksia koskeva due diligence -prosessi
keskeisillä liiketoiminta-alueilla/keskeisissä
toiminnoissa (määrä ja kuvaus)
1)
Vuonna 2024 toteutettiin neljä merkittävää
arviointia/aloitetta:
1) Konserninlaajuinen Nesteen keskeisten
ihmisoikeuskysymysten ja hillintätoimien arviointi.
2) Ihmisoikeusvaikutusten ja -riskien arviointi Porvoon
jalostamon mahdollisen uuden yksikön
rakentamiselle ja toiminnalle.
3) Nesteen Suomessa, Rotterdamissa ja Baltiassa
omistamien terminaalien ihmisoikeusarvioinnit.
4) Nesteen omien työntekijöiden toimeentulon turvaavaa
palkkaa koskeva arviointi maailmanlaajuisesti.
1
) Ihmisoikeuksien due diligence -prosessi on kuvattu kohdassa Prosessit
82
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Toimet ja resurssit
Toimet
Neste on toteuttanut useita aloitteita tunnistaakseen ja
ymmärtääkseen, miten ihmisoikeusriskejä, myös moder-
niin orjuuteen ja lapsityövoimaan liittyviä, voi esiintyä sen
toiminnassa ja toimitusketjuissa, urakoitsijat mukaan
lukien. Nesteen toiminnan priorisoimiseksi yhtiön ris-
kinarviointiin kuuluvat toimitusketjujen ja toimintojen kar-
toittaminen urakoitsijat mukaan lukien, maakohtaiset
riskinarvioinnit, yksittäisten hankkeiden riskinarvioinnit,
kirjalliseen aineistoon perustuva tutkimus, toimittaja- ja
urakoitsijakyselyt ja itsearviointikyselyt, yhteydenpito toi-
mittajiin ja urakoitsijoihin, auditoinnit sekä keskustelut
asiantuntijasidosryhmien kanssa.
Neste toteuttaa toiminnassaan ja toimitusketjuissaan
jatkuvaa ihmisoikeuksien due diligence -prosessia, jolla
tunnistetaan ja ehkäistään pakko- ja lapsityötä ja lieven-
netään ja tarvittaessa korjataan sen vaikutuksia. Poten-
tiaaliset liikekumppanit käyvät läpi automaattisen, kol-
mannen osapuolen valvontatietokantoja ja merkittäviä
uutislähteitä hyödyntävän ennakkotarkastuksen, joka
keskittyy talouspakotteisiin ja tiettyihin eettisiin huolen-
aiheisiin. Nämä voivat käytännössä sisältää moderniin
orjuuteen liittyviä aiheita. Lisäksi uusiutuvien raaka-ai-
neiden toimittajiin ja valikoituihin Nesteen toimipaikoissa
toimiviin urakoitsijoihin sovelletaan ihmisoikeuksien due
diligence -prosessia pakko- ja lapsityövoiman osalta.
Prosessi sisältää esimerkiksi maa- ja toimialariskien arvi-
ointeja, toimittajien arviointeja, yhteydenpitoa toimittajiin,
vastuullisuusauditointeja, asiakirjakatsauksia sekä toi-
mittajien, urakoitsijoiden ja henkilöstön koulutusta.
Neste käsittelee haitallisia vastuullisuusvaikutuksia,
myös mahdollisia haitallisia ihmisoikeusvaikutuksia, kun
yhtiö tulee niistä tietoiseksi, kuten alla olevassa Nesteen
korjaustoimiprosessin kuvauksessa on tarkemmin ker-
rottu. Korjaustoimiprosessi on olennainen osa due dili-
gence -prosessia. Korjaustoimia tehdään tapauksissa,
joissa havaitaan haitallisia vaikutuksia. Yhtiö pyrkii ensi-
sijaisesti korjaamaan ongelmat vuorovaikutuksessa ja
toimitusketjuissa. Siksi Neste kehittää säännöllisesti val-
miuksia yhteistyössä toimittajiensa ja urakoitsijoidensa
kanssa. Yhtiö seuraa myös toimittajatietoja ja on vuo-
rovaikutuksessa toimittajiin Supplier Sustainability Portal
-alustansa (SSP) kautta. SSP on digitaalinen alusta, jolla
helpotetaan potentiaalisten ja olemassa olevien uusiutu-
vien raaka-aineiden toimittajien arviointia, tuetaan suori-
tuskyvyn seurantaa ja mahdollistetaan aktiivinen vuoro-
vaikutus toimittajien kanssa. Tämä ja yhteydenpito muihin
sidosryhmiin (kuten ESRS 2 Yleiset tiedot -osiossa on
kuvattu) ohjaavat Nesteen pyrkimystä puuttua pakko-
työhön arvoketjussa.
Nesteen tavoitteena on jatkaa edellä mainittuja toimia
kunnes asiayhteys, parhaat käytännöt tai vaatimukset
muuttuvat. Neste jatkaa due diligence -järjestelmänsä
vahvistamista yritysten kestävän toiminnan huolellisuus-
velvoitetta koskevan direktiivin mukaisesti.
Odotetut tulokset
Näillä toimilla Neste pyrkii varmistamaan ihmisoikeuk-
sien kunnioittamisen ja vähentämään pakkotyön riskiä
koko arvoketjussa. Lisäksi nämä toimet tukevat toimi-
tusketjun sosiaalisten ja ympäristöllisten olosuhteiden
parantamista ja vahvistavat toimittajien vastuullisuutta
lyhyellä ja keskipitkällä aikavälillä. Nämä toimet tukevat
toimittajien eettisten sääntöjen noudattamista ympäris-
töä, yhteiskuntaa, liiketoiminnan harjoittamista, turvalli-
suutta ja ihmisoikeuksia koskevien vaatimusten osalta.
Edistymistä seurataan edellä mainitun ihmisoikeuksien
due diligence -prosessin suorituskykymittarilla.
Resurssit toimien toteuttamiseksi
Edellä mainittujen toimien toteuttamisen ei odoteta vaati-
van merkittäviä (yli 50 milj. euroa) taloudellisia resursseja.
yhteistyössä toimittajien ja urakoitsijoiden kanssa, koska
Nesteen ensisijainen tavoite on niiden hyvinvointi, joiden
oikeuksia on loukattu. Ostojen lopettaminen ei ratkaise
ongelmia tai auta oikeudenhaltijoita. Korjaaviin toimenpi-
teisiin sisältyy:
Perusteellisen ja puolueettoman tutkimuksen
tekeminen ja toimintatavan valitseminen
vaikutuksen vakavuuden perusteella (esim.
toimittajan kuuleminen, yrityksen omien paikallisten
vastuullisuusasiantuntijoiden tai kolmannen
osapuolen auditoijan suorittamat auditoinnit).
Toimien toteuttaminen välittömästi tutkinnan aikana
havaittujen kiireellisten tai kriittisten kysymysten
ratkaisemiseksi.
Suunnitelman vaatiminen toimittajalta
yksityiskohtaisista korjaavista toimenpiteistä ja niiden
aikajanasta.
Yhteistyö toimittajan ja muiden sidosryhmien kanssa
toiminnan, käytäntöjen ja prosessien kehittämiseksi,
tarvittavien korjaavien toimenpiteiden toteuttamiseksi
ja tulosten seuraamiseksi.
Edistymisen seuraaminen ja raportointi verkossa
Nesteen uusiutuvien raaka-aineiden toimitusketjun
ilmoituslokin kautta.
Ostojen lopettaminen, jos Neste ei havaitse riittävää
edistymistä tai jos toimittaja menettää asiaankuuluvat
sertifioinnit.
Yrityksen prosessien tarkistaminen, parantaminen ja
mukauttaminen tarvittaessa.
Yhtiö myös kouluttaa omia työntekijöitään ja kehittää
toimittajiensa valmiuksia.
Yhtiö seuraa näiden toimien toteuttamisen
edistymistä ja tehokkuutta suorituskykymittareiden ja
epäkohtien seurantaprosessin avulla.
Neste uskoo, että sitouttaminen ja läheinen yhteistyö
raaka-ainetoimittajien ja sen toimipaikoilla työskente-
levien urakoitsijoiden kanssa antaa sille parhaat mah-
dollisuudet edistää ihmisoikeuksia ja pienentää enna-
koivasti moderniin orjuuteen liittyviä riskejä yhtiön
83
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Hallintotapatiedot
G1 Liiketoiminnan harjoittaminen
Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet
Neste on tunnistanut yhtiön liiketoiminnan harjoittamisen osalta seuraavat olennaiset vaikutukset:
Suhteet toimittajiin
Myönteinen vaikutus Arvoketjun alkupää Neste edistää toimintaperiaatteita ja käytäntöjä, jotka tukevat parempia työoloja, eettisiä liiketoimintakäytäntöjä, terveyttä ja turvallisuutta sekä ympäristövastuuta sen
toimitusketjuissa. Neste pyrkii sisällyttämään toimittajien eettiset säännöt kaikkien toimittajien ja liikekumppaneiden sopimusehtoihin, asettaen tiukat kriteerit ihmis- ja
työoikeuksille, työterveydelle ja -turvallisuudelle, ilmastolle, ympäristölle ja eettiselle liiketoiminnalle. Kaikkiin Nesteen raaka-ainetoimittajiin sovelletaan vastuullisuuden
huolellisuusvelvoitteen lisävaatimuksia. Myönteisen vaikutuksen mahdollisuus on erityisen merkityksellinen Nesteen uusiutuvien ja kierrätysraaka-aineiden hankinnassa
lyhyellä, keskipitkällä ja pitkällä aikavälillä.
Liiketoiminnan harjoittamista koskevat
toimintaperiaatteet
Nesteen eettiset säännöt luovat puitteet yhtiön maail-
manlaajuiselle liiketoiminnalle. Eettiset säännöt koskevat
koko Neste-konsernia ja ne sisältävät yhtiön periaatteet
ja keskeiset vaatimukset, joita kaikkien Nesteen työnte-
kijöiden on noudatettava päivittäisessä työssään sekä
toimiessaan asiakkaiden, toimittajien ja muiden liike-
kumppanien ja sidosryhmien kanssa. Ne sisältävät myös
viittauksia yksityiskohtaisempiin vaatimuksiin ja ohjeisiin
muihin keskeisiin politiikkoihin ja periaatteisiin. Nesteen
johto vastaa eettisten sääntöjen toimeenpanosta Nes-
teen Compliance-toiminnon tuella.
Nesteen eettiset säännöt sisältävät viittauksia usei-
siin kansainvälisiin viitekehyksiin. YK:n liiketoimintaa ja
ihmisoikeuksia ohjaavien periaatteiden mukaisesti Neste
kunnioittaa kansainvälisesti tunnustettuja ihmisoikeuksia
ja työelämän oikeuksia sellaisina kuin ne on määritelty
kansainvälisessä ihmisoikeusasiakirjassa sekä kansain-
välisen työjärjestön ILO:n työelämän perusperiaatteita
ja oikeuksia koskevassa julistuksessa. Neste on myös
sitoutunut noudattamaan sen allekirjoittamia YK:n Global
Compact -yritysvastuualoitteen kymmentä periaatetta ja
implementoimaan ne. Eettiset säännöt ovat julkisesti Nes-
teen sidosryhmien saatavilla. Tietoisuuden lisääminen ja
koulutus eettisistä ohjeista ja niihin liittyvistä aiheista ovat
keskeinen osa Nesteen vaatimustenmukaisuusohjelmaa.
Neste viestii säännöllisesti sisäisesti vaatimustenmukai-
suuteen liittyvistä aiheista ja kouluttaa työntekijöitään
sekä verkkokursseilla että virtuaali- ja luokkahuonekou-
lutuksella. Valikoiduista vaatimustenmukaisen ja eettisen
liiketoiminnan harjoittamisen aiheista järjestetään koulu-
tusta vuosittain. Eettisiä sääntöjä koskeva verkkokurssi
on osa uusien työntekijöiden perehdytystä, ja se järjeste-
tään säännöllisesti myös koko organisaatiolle
Compliance-toiminto, jota johtaa Chief Compliance
Officer, raportoi säännöllisesti vaatimustenmukaisuuteen
liittyvistä toimista Nesteen johtoryhmälle ja hallituksen
tarkastusvaliokunnalle. Nesteellä on myös Ethics and
Compliance -toimikunta, joka valvoo ja ohjaa etiikan- ja
vaatimustenmukaisuusohjelman johtamista Nesteellä.
Compliance-aiheita ja -riskejä raportoidaan ja käsitellään
säännöllisesti myös liiketoiminta-alueiden ja toimintojen
tasolla.
Eettisten sääntöjensä mukaisesti Nesteellä on nol-
latoleranssi kaikenlaiselle korruptiolle ja lahjonnalle lii-
ketoiminnassaan. Nollatoleranssi koskee niin Nesteen
omia työntekijöitä kuin sen puolesta toimivia kolman-
sia osapuolia. Nesteen korruptionvastainen periaate
määrittää säännöt korruption ehkäisyyn Nesteen liike-
toiminnassa ja sisältää tarkempia ohjeita vastuullisiin lii-
ketoimintakäytäntöihin ja korruption ehkäisyyn. Periaate
koskee kaikkia Nesteen työntekijöitä sekä tahoja, jotka
työskentelevät Nesteen liiketoiminnoille tai edustavat
niitä. Periaate on linjassa YK:n korruption vastaisen yleis-
sopimuksen kanssa. Korruptionvastainen periaate ja sii-
hen liittyvä ohjeistus ovat sisäisesti saatavilla Nesteen
globaalissa intranetissä. Siitä myös tiedotetaan sään-
nöllisillä uutiskirjeillä ja järjestetään koulutusta kaikille toi-
mistotyöntekijöille verkkokurssina sekä kohdennettuina
koulutuksina. Nesteen johto vastaa korruptionvastai-
sen periaatteen täytäntöönpanosta Nesteen Complian-
ce-toiminnon tuella.
Korruptio- ja lahjontariskejä pidetään tyypillisesti öljy-
ja kaasusektorin luonteeseen liittyvinä riskeinä, jotka joh-
tuvat sektorin globaalista luonteesta, paikallishallintojen
kanssa solmituista sopimussuhteista ja monimutkaisista
toimittaja- ja urakoitsijaverkostoista. Ehkäistäkseen kor-
ruptiota ja lahjontaa Neste on kehittänyt vaatimustenmu-
kaisuusohjelman, joka sisältää asiaa koskevat politiikat
(eettiset säännöt ja korruptionvastainen periaate), verk-
kokoulutusmoduuleita, vuosittaisen vaatimustenmukai-
suuden vahvistamisen (Annual Compliance Acknowled-
gement) ja säännöllisen viestinnän sekä Ethics Online
-kanavan, jonka kautta voidaan ilmoittaa epäillyistä vää-
rinkäytöksistä. Nesteen vastapuolien tulee noudattaa
Nesteen eettisiä sääntöjä toimittajille ja/tai omia vastaa-
via periaatteitaan ja käydä läpi vaatimustenmukaisuu-
den ja vastapuoliriskin arviointi. Kuten eettisissä sään-
nöissä todetaan, Nesteellä on huolellisuusvelvoitetta
koskevat (due diligence) prosessit liikekumppaneilleen.
Vaatimustenmukaisuuden ja vastapuoliriskin arviointiin
kuuluvia riskejä ovat kauppapakotteet, poliittisesti vaiku-
tusvaltaiset henkilöt, rahanpesu, korruptio ja lahjonta.
Työntekijöitä kannustetaan ja vaaditaan ilmoittamaan
huolenaiheistaan tai havaituista tai epäillyistä Nesteen
eettisten sääntöjen tai korruptionvastaisen periaatteen
rikkomuksista omalle esihenkilölleen, Nesteen henkilös-
töosastolle tai Compliance- tai sisäisen tarkastuksen toi-
minnoille. Eettisiä sääntöjä koskeva verkkokurssi sisältää
ohjeet siitä, miten havaituista tai epäillyistä Nesteen eet-
tisten sääntöjen, Nesteen muiden käytäntöjen tai peri-
aatteiden tai sovellettavien lakien tai määräysten rikko-
muksista ilmoitetaan. Muiden raportointikanavien lisäksi
Nesteellä on myös ulkoisesti hallinnoitu väärinkäytösten
raportointijärjestelmä, Ethics Online, joka on saatavilla
kaikille Nesteen sisäisille ja ulkopuolisille sidosryhmille,
myös sen toimitusketjuissa mukana oleville toimijoille.
Ethics Online on raportointikanava, jonka kautta Nesteen
sidosryhmät voivat tuoda esiin nimettömästi havaintonsa
tai epäilyksensä mahdollisista väärinkäytöksistä. Ethics
Online -kanavaa voi käyttää puhelimitse tai verkkosivus-
ton kautta. Nesteen ilmoituskanavien vaikuttavuutta arvi-
oidaan seuraamalla säännöllisesti kanavien kautta tehty-
jen ilmoitusten määrää. Neste voi pyytää työntekijöiltään
palautetta kanavista esimerkiksi henkilöstökyselyissä.
Nesteen väärinkäytösten selvitysryhmä (Neste
84
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Investigation Group) arvioi ja tutkii ilmoitetut tapaukset
ammattimaisesti, objektiivisesti, luottamuksellisesti ja
nopeasti. Selvitysryhmä päättää tutkinnan johtamisesta
ja lähestymistavasta ilmoitetun syytöksen ja/tai huo-
lenaiheen luonteen perusteella. Kaikkien tutkintojen on
oltava puolueettomia, niiden on perustuttava tosiseikko-
jen selvittämiseen, ja niitä on hoidettava asianmukaisin
resurssein. Nesteen väärinkäytösten selvitysryhmä hyö-
dyntää säännöllisesti ja tarpeen mukaan riippumatonta
ulkopuolista rikosteknistä ja/tai oikeudellista asiantunte-
musta tutkinnan suorittamisessa. Mahdollisten väärin-
käytösten tutkinnoista ja niiden lopputuloksista rapor-
toidaan säännöllisesti Nesteen Ethics and Compliance
-toimikunnalle ja vähintään kerran vuodessa Nesteen
hallituksen tarkastusvaliokunnalle.
Neste ei kohdista negatiivisia seuraamuksia vilpit-
tömässä mielessä raportoiduille tapauksille, kostotoi-
met ovat ehdottoman kiellettyjä. Nesteen periaatteet ja
politiikka, joita noudatetaan sisäisissä väärinkäytöstut-
kimuksissa, on kuvattu yhtiön sisäisessä väärinkäytös-
ten selvittämistä koskevassa standardissa (Misconduct
Investigation Standard). Standardi on linjassa direktiivin
(EU) 2019/1937 kanssa (direktiivi unionin oikeuden rik-
komisesta ilmoittavien henkilöiden suojelusta).
Suhteet toimittajiin
Toimintaperiaatteet
Yksi Nesteen vastuullisuusvision osa-alueista on edis-
tää turvallista ja terveellistä työpaikkaa, oikeudenmukai-
sia työkäytäntöjä ja sitoutumista vastuullisuuteen koko
toimitusketjussa. Nesteen sitoutuminen vastuulliseen ja
eettiseen liiketoimintaan ei ole riippuvainen ainoastaan
Nesteen työntekijöistä vaan myös siitä, että yhteistyötä
tehdään liikekumppanien kanssa, jotka jakavat samat
arvot ja eettiset standardit.
Neste edellyttää kaikkien toimittajiensa ja muiden lii-
kekumppaneidensa noudattavan sovellettavia lakeja ja
vastaavia eettisiä liiketoimintakäytäntöjä, jotka on mää-
ritetty Nesteen eettisissä säännöissä ja kuvattu tarkem-
min Nesteen toimittajien eettisissä säännöissä.
Nesteen toimittajien eettisissä säännöissä määritetään
perusvaatimukset, joita Neste odottaa toimittajiensa ja
Tavoitteet
Neste on sitoutunut toteuttamaan ja ylläpitämään kat-
tavaa vastuullisuuden huolellisuusvelvoiteprosessia (due
diligence) Nesteen omissa toiminnoissa ja toimitusket-
juissa yritysvastuudirektiivin (Corporate Sustainability
Due Diligence Directive) mukaisesti. Eurooppalaisten
kestävyysraportointistandardien ja edellä mainitun direk-
tiivin vaatimusten mukaisia tavoitteita voidaan kehittää
tarvittaessa.
Nesteen vastuullisuuden due diligence -prosessi on
keskeisessä roolissa, kun pyritään vaikuttamaan olen-
naisiin vaikutuksiin ja toteuttamaan Nesteen toimittaja-
suhteiden hallintaan liittyviä toimintaperiaatteita. Nesteen
vastuullisuuden due diligence -prosessi kattaa uusiutu-
vien, kierrätys- ja fossiilisten raaka-aineiden toimittajat, ja
sisältää maariskien arvioinnin, toimittajien due diligence
-prosessin ja siihen liittyvät auditoinnit, yhteydenpidon
toimittajiin ja epäkohtien tutkinnat.
Neste seuraa suorituskykymittarina niiden liikekump-
panien prosenttiosuuksia, jotka ovat sitoutuneet Nesteen
toimittajien eettisten sääntöjen mukaisiin tai vastaaviin
vähimmäisvaatimuksiin, kuten alla olevassa taulukossa
on esitetty. Tavoitetasona Neste odottaa kaikkien toi-
mittajiensa ja muiden liikekumppaneidensa noudatta-
van sovellettavia lakeja ja vastaavia eettisiä liiketoimin-
takäytäntöjä, jotka on määritetty Nesteen eettisissä
säännöissä ja kuvattu tarkemmin Nesteen toimittajien
eettisissä säännöissä. Neste ei ole määrittänyt erillistä
perusjaksoa suorituskykymittarin seurantaan.
näiden ensimmäisen portaan toimittajien, urakoitsijoiden
ja liikekumppaneiden noudattavan ja toteuttavan. Neste
pyrkii sisällyttämään kaikkien raaka-aineiden, tuotteiden,
komponenttien, materiaalien tai palveluiden toimittajien,
urakoitsijoiden ja muiden liikekumppaneiden sopimu-
sehtoihin toimittajien eettiset säännöt. Myös yritysjär-
jestelyjen kautta hankittujen konserniyhtiöiden odote-
taan noudattavan Nesteen toimittajien eettisiä sääntöjä
hankinnoissaan. Toimittajien eettiset säännöt sisältävät
vaatimuksia lakien ja määräysten noudattamisesta, lii-
ketoiminnan harjoittamisesta, ympäristövaikutuksista ja
ilmastonmuutoksesta, työterveydestä ja työturvallisuu-
desta, yritysturvallisuudesta sekä ihmis- ja työoikeuk-
sista. Niissä viitataan ihmisoikeuksien yleismaailmalliseen
julistukseen ja kansainvälisen työjärjestön (ILO) kahdek-
sassa yleissopimuksessa määritettyihin perusoikeuksiin.
Nesteen toimittajien eettiset säännöt ovat julkisesti
saatavilla Nesteen verkkosivuilla useilla kielillä. Neste
järjestää koulutuksia ja tarjoaa oppaan käytännön suo-
situksilla tukeakseen toimittajiaan eettisten sääntöjen
mukaisten velvoitteiden täyttämisessä.
Lisäksi Neste edellyttää, että kaikki sen uusiutuvien
raaka-aineiden toimittajat noudattavat Nesteen vastuul-
lisen hankinnan periaatetta. Vastuullisen hankinnan
periaatteen vaatimuksia on kuvattu tarkemmin osiossa
E5 Resurssien käyttö. Toimittajien eettiset säännöt ja
niihin liittyvät muut toimintaperiaatteet ovat keskeisiä
työkaluja positiivisen vaikutuksen edistämisessä, jonka
Neste pyrkii saavuttamaan koko arvoketjussaan.
Yleinen hallinto, myös ylin vastuuvelvollisuus toiminta-
periaatteista, ja toimintaperiaatteiden toteuttamiseen liit-
tyvä sidosryhmävuorovaikutus on kuvattu tämän rapor-
tin osiossa ESRS 2 Yleiset tiedot.
Toimet ja resurssit
Toimet
Toimittajasuhteiden hallinnan keskeiset toimet:
Riskienarviointi toimitusketjuissa: Maakohtais-
ten riskien arviointi on keskeistä yhtiön toimitusketjujen
vastuullisuusriskien ymmärtämisessä. Neste hyödyntää
arvioinnissa yhtiön tarpeisiin mukautettua Verisk Maple-
croftin menetelmää. Se on toimialan johtava riskinarvi-
ointimenetelmä, jonka avulla yhtiö tunnistaa korkean
vastuullisuusriskin maita ja maantieteellisiä alueita, joissa
se toimii ja joissa sillä on raaka-aineiden toimitusket-
juja. Neste ylläpitää ajantasaista maariskiluokitusta. Se
perustuu maariski-indekseihin, kuten eettisiin liiketoimin-
takäytäntöihin, ihmisoikeuksiin ja työntekijöiden oikeuk-
siin, terveyteen ja turvallisuuteen sekä ympäristöön.
Luokitus sisältää myös luettelon kielletyistä maista ja alu-
eista, jotka on määritetty kauppapakotteiden, konfliktien
ja vastuullisuusriskien perusteella. Maariskien arvioinnilla
Neste voi priorisoida toimintaansa tehokkaasti tunnista-
malla merkittävimmät vastuullisuusriskit tietyissä maissa
tai tietyillä maantieteellisillä alueilla.
Vastuullisuuden due diligence -prosessi: Vas-
tuullisuusriskien arviointi yhtiön toimitusketjuissa alkaa
ennen sopimusten allekirjoittamista tai raaka-aineiden,
tuotteiden, komponenttien, materiaalien tai palveluiden
toimittamista. Neste varmistaa toimittajiensa eettisten
sääntöjen noudattamisen järjestelmällisillä vastapuolien
seulonnan ja seurannan valvontakeinoilla, joihin sisäl-
tyy potentiaalisten liikekumppaneiden automaattinen
ennakkotarkastus. Vastapuolet käydään läpi taloudel-
listen pakotteiden ja vastaavien sääntöjen noudattami-
seen liittyvien ongelmien sekä valikoitujen eettisten luo-
kitusten osalta. Seulonnassa hyödynnetään kolmansien
osapuolien valvontatietokantoja ja tärkeimpiä uutisläh-
teitä. Kaikkiin Nesteen raaka-ainetoimittajiin sovelletaan
vastuullisuuden due diligence -lisävaatimuksia. Neste
käyttää arvioinnin tyypin määrittämiseen riskiperusteista
menetelmää. Arviointi voi sisältää aineistojen läpikäyn-
tiä, toimitusketjujen ja toimintojen kartoitusta, yhteyden-
pitoa toimittajiin ja vastuullisuusauditointeja. Riskiperus-
teisessa menetelmässä maariski on yksi riskinarvioinnin
osatekijöistä. Raaka-aineiden alkuperän tunteminen on
Suorituskykymittari Tulos 2024
Nesteen toimittajien eettisten sääntöjen
vähimmäisvaatimuksiin tai vastaaviin
vaatimuksiin* sitoutuneet
liikekumppanit
100 % uusiutuvien ja kierrätysraaka-aineiden volyymistä
81 % raakaöljyn ja fossiilisten raaka-aineiden volyymistä
91 % epäsuorista sopimushankinnoista
1
) Toimittajan tai liikekumppanin toimintaperiaatteiden arvioinnin jälkeen Neste voi sopia, että toimittajan omien eettisten sääntöjen noudattaminen
riittää täyttämään Nesteen toimittajien eettisten sääntöjen vaatimukset.
85
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
perustavanlaatuinen toimittajavaatimus. Mahdollisuuk-
sien mukaan tavoitteena on saada näkyvyyttä koko raa-
ka-aineiden toimitusketjuun, myös Nesteen toimittajien
toimittajiin.
Uusiutuvien raaka-aineiden hankinta: Neste edel-
lyttää, että kaikki sen uusiutuvien raaka-aineiden toimit-
tajat noudattavat Nesteen toimittajien eettisiä sääntöjä
ja Nesteen vastuullisen hankinnan periaatetta. Kaikki
Nesteen uusiutuvien raaka-aineiden toimittajat käy-
vät myös läpi perusteellisen vastuullisuuden due dili-
gence -prosessin Nesteen toimittajien vastuullisuuden
hyväksymisperiaatteen mukaisesti. Periaatetta sovel-
letaan maailmanlaajuisesti kaikkiin Nesteen yhtiöihin,
jotka luovat liikesuhteen uusiutuvien raaka-aineiden toi-
mittajan kanssa. Periaate asettaa kestävän kehityksen
vähimmäisvaatimukset toimittajien hyväksymiselle viisi-
vaiheisessa prosessissa, johon kuuluvat raaka-aineiden
arviointi, riskinarvioinnit, vastapuoliselvitys, vastuullisuus-
arviointi ja auditoinnit. Periaate on saatavilla sisäisesti.
Vastuullisuusarvioinnilla Neste varmistaa, että toimit-
tajat noudattavat Nesteen toimittajien eettisiä sääntöjä.
Arviointi sisältää useita aiheita, esimerkiksi hallinnon,
työnormit ja -käytännöt, ihmisoikeudet, ympäristönä-
kökohdat sekä terveyden ja turvallisuuden. Yhtiö jatkaa
kaupallisia neuvotteluja vain sellaisten hyväksyttyjen osa-
puolten kanssa, jotka täyttävät vastuullisuutta koskevat
vaatimukset. Kaikkien kumppanien on täytettävä nämä
kriteerit. Arvio toimittajan vastuullisuudesta on voimassa
kolme tai viisi vuotta. Siihen vaikuttavat esimerkiksi maa-
riski, Nesteelle toimitetut raaka-ainemäärät ja vastuulli-
suusarvioinnin lopputulos. Voimassaoloajan päätyttyä
toimittaja arvioidaan uudelleen.
Nesteytetyn jätemuovin hankinta: Neste edellyttää
nesteytetyn jätemuovin toimittajiensa täyttävän Nesteen
toimittajien eettisten sääntöjen vaatimukset ja hyväksy-
vän vain nesteytetyn jätemuovin, jonka alkuperä on jäljitet-
tävissä ja joka täyttää ISCC Plus -sertifiointivaatimukset.
Raakaöljyn ja muiden fossiilisten raaka-aineiden
hankinta: Yhtiön raakaöljyn ja muiden fossiilisten raa-
ka-aineiden toimittajia koskeva due diligence -prosessi
sisältää maariskin arvioinnin ja vastapuoliselvityksen.
Lisäksi Neste arvioi kaikki uudet toimittajat julkisesti saa-
tavilla olevien tietojen perusteella Nesteen toimittajien
Valmiuksien kehittäminen: Neste ymmärtää, että
due diligence -prosessit ja vastuullisuusauditoinnit eivät
yksin riitä myönteisen vaikutuksen aikaansaamiseksi
sen arvoketjussa. Siksi yhtiö kehittää säännöllisesti val-
miuksia yhteistyössä toimittajiensa kanssa. Neste järjes-
tää säännöllisesti koulutuksia ja työpajoja muun muassa
Nesteen toimittajien eettisten sääntöjen vaatimuksista,
vastuullisuuspolitiikan kehittämisestä, due diligence
-prosessista, jäljitettävyydestä ja epäkohtien hallinnasta.
Yhtiö on myös sitoutunut järjestämään omille työntekijöil-
leen koulutusta toimintaperiaatteistaan varmistaakseen
niiden soveltamisen kaikissa toiminnoissa. Nesteen toi-
mittajien eettisiä sääntöjä käsitellään sekä verkkokoulu-
tuksessa että valikoiduille tiimeille järjestettävissä ihmis-
oikeus- ja vastuullisuusasiantuntijoiden fasilitoimissa
luokkahuonekoulutuksissa.
Epäkohdat ja huolenaiheet toimitusketjussa:
Neste tutkii kaikki valitukset ja väitteet epäillyistä vas-
tuullisuusrikkomuksista, mukaan lukien Nesteen toimit-
tajien eettisten sääntöjen ja Nesteen vastuullisen han-
kinnan periaatteen epäiltyjä rikkomuksia. Vuorovaikutus
ja yhteistyö yhtiön toimittajien ja urakoitsijoiden kanssa
ovat ensisijaisia keinoja puuttua epäkohtiin ja käsitellä
huolenaiheita. Ostojen lopettaminen ei välttämättä rat-
kaise ongelmaa, vaan tekemällä yhteistyötä toimittajiensa
kanssa Neste voi saada aikaan parannuksia toimittajan
toiminnassa. Neste irtisanoo sopimuksensa toimittajan
tai urakoitsijan kanssa, jos sopimukseen sisältyviä vas-
tuullisuuden kriteerejä ja vaatimuksia on todistettavasti
rikottu ja jos rikkomukset ovat vakavia eikä niiden rat-
kaisemisessa edistytä kohtuullisessa ajassa. Osiossa
S2 Arvoketjun työntekijät on lisätietoa Nesteen pro-
sesseista, joilla korjataan kielteisiä vaikutuksia ja varmis-
tetaan, että arvoketjun työntekijöiden käytettävissä on
ilmoitusmekanismeja epäkohtien esille tuomiseen.
Neste aikoo jatkaa toimittajien due diligence -proses-
sin kehittämistä tulevan sääntelyn (esim. yritysvastuudi-
rektiivin) mukaisesti.
eettisissä säännöissä esitettyjen aiheiden, ilmasto- ja
ympäristösitoumusten sekä raakaöljyn tuotantoon liitty-
vien seikkojen (esim. soihdutuksen ja vuotojen) osalta.
Fossiilisten raaka-aineiden toimittajien vastuullisuusarvi-
ointi uusitaan kolmen vuoden välein.
Epäsuora hankinta: Nesteen epäsuora hankinta
vastaa sellaisten tavaroiden ja palvelujen hankinnasta,
ostoista, sopimushallinnasta ja toimittajahallinnasta,
jotka eivät sisälly raakaöljyn ja muiden fossiilisten raa-
ka-aineiden tai uusiutuvien ja kierrätysraaka-aineiden
hankintaan ja toimitukseen. Automaattisen vastapuolen
vastuullisuusselvityksen lisäksi Neste on tehnyt katego-
ria- ja toimittajakohtaisia riskinarviointeja parantaakseen
ymmärrystään vastuullisuusriskistä Nesteen epäsuorien
hankintojen toimitusketjuissa. Neste on tehnyt kolman-
nen osapuolen Sedex-itsearvioinnit Porvoon, Rotterda-
min ja Singaporen jalostamoillaan. Niiden avulla se voi
arvioida perusteellisesti johtamisjärjestelmien ja ihmisoi-
keuksien due diligence -prosessin puutteita. Yhtiö aikoo
jatkaa vastuullisuuden sisällyttämistä epäsuorien han-
kintojen prosessiin ja jatkaa ennakoivaa työtä työnteki-
jöiden oikeuksien kunnioittamisen edistämiseksi kaikissa
tuotantolaitoksissaan. Lisätietoja Nesteen vaikutuksia
koskevasta yhteydenpidosta arvoketjun työntekijöiden
kanssa on osiossa S2 Arvoketjun työntekijät.
Vastuullisuusauditoinnit: Neste tekee auditointeja
toimitusketjujen vastuullisuusriskien lieventämiseksi.
Kohteiden valinnassa kiinnitetään erityistä huomiota toi-
mittajiin, raaka-aineisiin tai maihin, joiden vastuullisuus-
riskit ovat suurimmat. Vastuullisuusauditoinnit ovat yksi
tapa varmistaa, että toimittajat noudattavat Nesteen toi-
mittajien eettisiä sääntöjä. Kaikissa auditoinneissa nou-
datetaan Nesteen vastuullisuusauditointien standardin
vaatimuksia, joita verrataan säännöllisesti kansainväli-
sesti tunnustettuihin vastuullisuusstandardeihin, kuten
SMETA ja SA8000. Auditoinnin jälkeen Neste seuraa
tapauksia, joissa vaatimuksia ei ole noudatettu, ja vaa-
tii toimittajia korjaamaan merkittävät ongelmat määrä-
ajassa. Vastuullisuusauditoinnit suorittaa joko Nesteen
oma paikallinen vastuullisuusasiantuntija tai ulkopuoli-
nen varmentaja. Mahdollisuuksien mukaan yhtiö tekee
auditointeja myös toimittajien toimittajille (toisen portaan
toimittajille tai jopa pidemmälle toimitusketjussa).
Odotetut tulokset
Näillä toimilla Neste pyrkii parantamaan toimitusketjun
sosiaalisia ja ympäristöolosuhteita sekä vahvistamaan
toimittajien vastuullisuutta lyhyellä ja keskipitkällä aika-
välillä. Toimet tukevat toimittajien eettisten sääntöjen
noudattamista ympäristöä, yhteiskuntaa, liiketoiminnan
harjoittamista, turvallisuutta ja ihmisoikeuksia koske-
vien vaatimusten osalta. Toimien edistymistä seurataan
edellä mainitulla suorituskykymittarilla.
Resurssit toimien toteuttamiseksi
Edellä mainittujen toimien toteuttamisen ei odoteta vaati-
van merkittäviä (yli 50 milj. euroa) taloudellisia resursseja.
Raportointiperiaatteet
Eettiset säännöt toimittajille: Nesteen toimittajien
eettisten sääntöjen tai vastaavien vaatimusten kattamien
uusiutuvien ja kierrätysraaka-aineiden määrien sekä raa-
kaöljyn ja fossiilisten raaka-aineiden määrien osuus las-
ketaan Nesteelle raportointivuoden aikana toimitettu-
jen volyymien perusteella. Nesteen toimittajien eettisten
sääntöjen kattama osuus epäsuorista hankinnoista las-
ketaan kulujen perusteella. Suorituskykymittari ei ole
ulkopuolisen kolmannen osapuolen validoima.
86
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Liitteet
Selvitys kestävyyttä koskevasta due diligence -prosessista
Due diligence -prosessin keskeiset osatekijät Kohdat kestävyysraportissa Sivunumero
a) Due diligence -prosessin sisällyttäminen hallintoon, strategiaan ja liiketoimintamalliin S2 Arvoketjun työntekijät 79–80
G1 Liiketoiminnan harjoittaminen 84–85
b) Vuorovaikutus vaikutusten kohteena olevien sidosryhmien kanssa kaikissa
due diligence -prosessin keskeisissä vaiheissa
ESRS 2 Yleiset tiedot 46–48
S1 Oma työvoima 75–76
S2 Arvoketjun työntekijät 80–81
c) Haitallisten vaikutusten tunnistaminen ja arviointi ESRS 2 Yleiset tiedot 50–51
S1 Oma työvoima 74
S2 Arvoketjun työntekijät 79, 80
G1 Liiketoiminnan harjoittaminen 84–85
d) Toimien toteuttaminen kyseisten haitallisten vaikutusten torjumiseksi S1 Oma työvoima 76
S2 Arvoketjun työntekijät 81–82
e) Kyseisten toimien tuloksellisuuden seuranta ja viestintä S1 Oma työvoima 75–76
S2 Arvoketjun työntekijät 79–82
87
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
ESRS 2 Yleiset tiedot
Tiedonantovaatimus Sivu
BP-1 Kestävyysselvitysten yleiset laatimisperusteet 42
BP-2 Tiettyjä olosuhteita koskevat tiedot 42, 64–65, 68, 73, 78,
85
GOV-1 Hallinto-, johto- ja valvontaelinten rooli 42–43
GOV-2 Yrityksen hallinto-, johto- ja valvontaelimille toimitettavat tiedot ja niiden
käsittelemät kestävyysseikat
43
GOV-3 Kestävyyteen liittyvän suorituskyvyn sisällyttäminen kannustinjärjestelmiin 43
GOV-4 Selvitys kestävyyttä koskevasta due diligence -prosessista 86
GOV-5 Riskienhallinta ja sisäinen valvonta kestävyysraportoinnin osalta 43–44
SBM-1 Strategia, liiketoimintamalli ja arvoketju 44–45
SBM-2 Sidosryhmien edut ja näkemykset 46–48
SBM-3 Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden vuorovaikutus
strategian ja liiketoimintamallin kanssa
49–50
IRO-1 Kuvaus olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja
arviointiprosessista
50–51
IRO-2 Yrityksen kestävyysselvityksissä huomioon otetut ESRS-standardien
tiedonantovaatimukset
87–91
Nesteen kestävyysraportissa
huomioon otetut ESRS-standardien
tiedonantovaatimukset
Seuraavassa taulukossa on lueteltu kaikki ESRS 2:n tie-
donantovaatimukset ja seitsemän aihekohtaista stan-
dardia, jotka ovat Nesteelle olennaisia ja sisältyvät
tähän kestävyysraporttiin. Neste jättää pois kaikki tie-
dot, jotka liittyvät aihekohtaisiin standardeihin E3 Vesi-
varat ja merten luonnonvarat, S3 Vaikutusten kohteena
ESRS E1 Ilmastonmuutos
Tiedonantovaatimus Sivu
ESRS 2 GOV-3 Kestävyyteen liittyvän suorituskyvyn sisällyttäminen
kannustinjärjestelmiin
43
E1-1 Ilmastonmuutoksen hillintää koskeva siirtymäsuunnitelma 44–45, 61–63
ESRS 2 SBM-3 Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden
vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa
49–50, 58–60
ESRS 2 IRO-1 Kuvaus ilmastoon liittyvien olennaisten vaikutusten, riskien ja
mahdollisuuksien tunnistamis- ja arviointiprosesseista
50–51, 59–60
E1-2 Ilmastonmuutoksen hillintään ja siihen sopeutumiseen liittyvät toimintaperiaatteet 51, 60–61
E1-3 Ilmastonmuutosta koskeviin toimintaperiaatteisiin liittyvät toimet ja resurssit 62–63
E1-4 Ilmastonmuutoksen hillintään ja siihen sopeutumiseen liittyvät tavoitteet 61–62
E1-5 Energiankulutus ja energialähteiden yhdistelmä 63, 64–65
E1-6 Kasvihuonekaasujen scope 1-, scope 2- ja scope 3 -bruttopäästöt ja
kokonaispäästöt
64–65
E1-8 Sisäinen hiilen hinnoittelu 63
ESRS E2 Pilaantuminen
Tiedonantovaatimus Sivu
ESRS 2 IRO-1 Kuvaus pilaantumiseen liittyvien olennaisten vaikutusten, riskien ja
mahdollisuuksien tunnistamis- ja arviointiprosesseista
50–51, 66
E2-1 Pilaantumiseen liittyvät toimintaperiaatteet 51, 66–67
E2-2 Pilaantumiseen liittyvät toimet ja resurssit 67
E2-3 Pilaantumiseen liittyvät tavoitteet 67
E2-5 Huolta aiheuttavat aineet ja erityistä huolta aiheuttavat aineet 68
olevat yhteisöt ja S4 Kuluttajat ja loppukäyttäjät, koska
näitä ei arvioitu olennaisiksi kaksinkertaisen olennaisuu-
den arvioinnissa. Asiaankuuluvat tiedonantovaatimuk-
set on tunnistettu yhdistämällä olennaiset vaikutukset,
riskit ja mahdollisuudet ja niihin liittyvät osa-aiheet tai
osaosa-aiheet asianomaiseen ESRS-standardiin. Muut
yhteisökohtaiset tiedot on määritelty implementoitujen
tavoitteiden sekä yhteisökohtaisen Hiilikädenjälki-aiheen
perusteella.
88
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
ESRS E4 Biologinen monimuotoisuus ja ekosysteemit
Tiedonantovaatimus Sivu
E4-1 Siirtymäsuunnitelma sekä biologisen monimuotoisuuden ja ekosysteemien
huomioiminen strategiassa ja liiketoimintamallissa
44, 70–71
ESRS 2 SBM-3 Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden
vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa
49–50, 69–70
ESRS 2 IRO-1 Kuvaus biologiseen monimuotoisuuteen ja ekosysteemeihin liittyvien
olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja
arviointiprosesseista
50–51, 69–70
E4-2 Biologiseen monimuotoisuuteen ja ekosysteemeihin liittyvät toimintaperiaatteet 51, 70
E4-3 Biologiseen monimuotoisuuteen ja ekosysteemeihin liittyvät toimet ja resurssit 71
E4-4 Biologiseen monimuotoisuuteen ja ekosysteemeihin liittyvät tavoitteet 71
E4-5 Biologisessa monimuotoisuudessa ja ekosysteemeissä tapahtuviin muutoksiin
liittyvät vaikutusmittarit
71
ESRS E5 Resurssien käyttö ja kiertotalous
Tiedonantovaatimus Sivu
ESRS 2 IRO-1 Kuvaus resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvien olennaisten
vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamis- ja arviointiprosesseista
50–51
E5-1 Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät toimintaperiaatteet 51, 72–73
E5-2 Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät toimet ja resurssit 73
E5-3 Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät tavoitteet 73
E5-4 Resurssien sisäänvirtaukset 73
ESRS S1 Oma työvoima
Tiedonantovaatimus Sivu
ESRS 2 SBM-2 Sidosryhmien edut ja näkemykset 46–48
ESRS 2 SBM-3 Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden
vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa
49–50, 74
S1-1 Omaan työvoimaan liittyvät toimintaperiaatteet 51, 74–75
S1-2 Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa vaikutuksista oman työvoiman ja
työntekijöiden edustajien kanssa
75
S1-3 Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat omalle työvoimalle
huolenaiheiden esiin tuomiseksi
75–76, 83–84
S1-4 Toimien toteuttaminen omaan työvoimaan kohdistuvien olennaisten vaikutusten
suhteen ja toimintatavat omaan työvoimaan liittyvien olennaisten riskien
hallitsemiseksi ja olennaisten mahdollisuuksien hyödyntämiseksi sekä kyseisten
toimien vaikuttavuus
76
S1-5 Tavoitteet, jotka liittyvät olennaisten kielteisten vaikutusten hallintaan,
myönteisten vaikutusten edistämiseen sekä olennaisten riskien ja mahdollisuuksien
hallintaan
76
S1-6 Yrityksen työsuhteisten työntekijöiden ominaisuudet 77, 78
S1-14 Terveyttä ja turvallisuutta koskevat mittarit 77, 78
ESRS S2 Arvoketjun työntekijät
Tiedonantovaatimus Sivu
ESRS 2 SBM-2 Sidosryhmien edut ja näkemykset 46–48
ESRS 2 SBM-3 Olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet sekä niiden
vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa
49–50, 79
S2-1 Arvoketjun työntekijöihin liittyvät toimintaperiaatteet 51, 75, 79–80
S2-2 Prosessit, jotka koskevat yhteydenpitoa vaikutuksista arvoketjun työntekijöiden
kanssa
80
S2-3 Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat arvoketjun
työntekijöille huolenaiheiden esiin tuomiseksi
81, 83–84
S2-4 Arvoketjun työntekijöihin kohdistuviin olennaisiin riskeihin liittyviin toimiin
ryhtyminen ja lähestymistavat arvoketjun työntekijöihin kohdistuvien olennaisten
riskien hallitsemiseksi ja olennaisten mahdollisuuksien hyödyntämiseksi sekä
kyseisten toimien tehokkuus
81–82
S2-5 Olennaisten kielteisten vaikutusten hallintaan, myönteisten vaikutusten
edistämiseen ja olennaisten riskien ja mahdollisuuksien hallintaan liittyvät tavoitteet
81
ESRS G1 Liiketoiminnan harjoittaminen
Tiedonantovaatimus Sivu
ESRS 2 GOV-1 Hallinto-, johto- ja valvontaelinten rooli 42–43
ESRS 2 IRO-1 Kuvaus olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien
tunnistamis- ja arviointiprosesseista
50–51
G1-1 Liiketoiminnan harjoittamista koskevat
toimintaperiaatteet ja yrityskulttuuri
51, 83–84
G1-2 Suhteet toimittajiin 45, 84–85
89
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Luettelo EU:n lainsäädännöstä
johdetuista monialaisten ja
aihekohtaisten standardien
tietopisteistä
Alla oleva taulukko sisältää kaikki ESRS 2 -standardin liit-
teessä B luetellut muusta EU:n lainsäädännöstä johdetut
tietopisteet. Taulukosta käy ilmi, miltä sivulta tietopisteet
ESRS 2 GOV-1 Hallituksen sukupuolijakauma 21 kohdan d alakohta X X 43
ESRS 2 GOV-1 Riippumattomien hallituksen jäsenten prosenttiosuus 21 kohdan e alakohta X 43
ESRS 2 GOV-4 Selvitys kestävyyttä koskevasta due diligence -prosessista 30 kohta X 86
ESRS 2 SBM-1 Osallistuminen fossiilisiin polttoaineisiin liittyvään toimintaan 40 kohdan d alakohdan i alakohta X X X 45
ESRS 2 SBM-1 Osallistuminen kemikaalien tuotantoon liittyvään toimintaan 40 kohdan d alakohdan ii alakohta X X Ei sovellettavissa
ESRS 2 SBM-1 Osallistuminen kiistanalaisiin aseisiin liittyvään toimintaan 40 kohdan d alakohdan iii alakohta X X Ei sovellettavissa
ESRS 2 SBM-1 Osallistuminen tupakan viljelyyn ja tuotantoon liittyvään toimintaan 40 kohdan d alakohdan iv alakohta X Ei sovellettavissa
ESRS E1-1 Siirtymäsuunnitelma ilmastoneutraaliuden saavuttamiseksi vuoteen 2050 mennessä 14 kohta X 61–63
ESRS E1-1 Pariisin sopimuksen mukaisten vertailuarvojen ulkopuolelle suljetut yritykset 16 kohdan g alakohta X X 61
ESRS E1-4 Kasvihuonekaasupäästöjen vähennystavoitteet 34 kohta X X X 61–62
ESRS E1-5 Fossiilisista lähteistä peräisin olevan energian kulutus eriteltynä lähteiden mukaan (vain ilmastovaikutuksiltaan merkittävät alat) 38 kohta X 63
ESRS E1-5 Energiankulutus ja energialähteiden yhdistelmä 37 kohta X 63
ESRS E1-5 Energiaintensiteetti, joka liittyy toimintaan ilmastovaikutuksiltaan merkittävillä aloilla 40–43 kohta X 63, 65
ESRS E1-6 Kasvihuonekaasujen scope 1-, scope 2- ja scope 3 -bruttopäästöt ja kokonaispäästöt 44 kohta X X X 64
ESRS E1-6 Kasvihuonekaasujen bruttopäästöjen intensiteetti 53–55 kohta X X X 64, 65
ESRS E1-7 Kasvihuonekaasujen poistot ja päästöhyvitykset 56 kohta X Ei olennainen
ESRS E1-9 Vertailuarvosalkun alttius ilmastoon liittyville fyysisille riskeille 66 kohta X Ei julkistettu
ESRS E1-9 Rahallisten määrien erittely akuutin ja kroonisen fyysisen riskin mukaan 66 kohdan a alakohta X Ei julkistettu
ESRS E1-9 Sellaisten merkittävien omaisuuserien sijaintipaikka, joihin kohdistuu olennainen fyysinen riski 66 kohdan c alakohta X Ei julkistettu
ESRS E1-9 Yrityksen kiinteistöomaisuuden kirjanpitoarvo eriteltynä energiatehokkuusluokittain 67 kohdan c alakohta X Ei julkistettu
ESRS E1-9 Ilmastoon liittyvien mahdollisuuksien huomioiminen salkussa 69 kohta X Ei julkistettu
ESRS E2-4 Kunkin sellaisen ilmaan, veteen ja maaperään päätyvän epäpuhtauden määrä, joka mainitaan E-PRTR-asetuksen (epäpuhtauksien
päästöjä ja siirtoja koskeva eurooppalainen rekisteri) liitteen II luettelossa 28 kohta
X Ei olennainen
ESRS E3-1 Vesivarat ja merten luonnonvarat 9 kohta X Ei olennainen
Tiedonantovaatimus ja siihen liittyvä tietopiste
Viittaus tiedonanto-
velvoite-asetukseen
Viittaus
pilariin 3
Viittaus vertailuarvo-
asetukseen
Viittaus EU:n
ilmastolakiin
Sivuviittaus
kestävyysraportissa
löytyvät Nesteen kestävyysraportista. Poissuljetut data-
pisteet on merkitty i) Ei olennainen kaksoisolennaisuus-
arvioinnin tulosten perusteella, ii) Ei julkistettu, mikäli tie-
donantovaatimus otetaan käyttöön vaiheittain ESRS 1
liitteen C määräyksen mukaisesti tai iii) Ei sovellettavissa,
jos tiedonantovaatimus ei liity Nesteen liiketoimintaan.
90
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
ESRS E3-1 Kohdennetut toimintaperiaatteet 13 kohta X Ei olennainen
ESRS E3-1 Merien ja valtamerten kestävyys 14 kohta X Ei olennainen
ESRS E3-4 Kierrätetyn ja uudelleenkäytetyn veden kokonaismäärä 28 kohdan c alakohta X Ei olennainen
ESRS E3-4 Kokonaisvedenkulutus kuutiometreinä oman toiminnan liikevoittoa kohti laskettuna 29 kohta X Ei olennainen
ESRS 2 IRO-1 E4 16 kohdan a alakohdan i alakohta X Ei olennainen
ESRS 2 IRO-1 E4 16 kohdan b alakohta X 69
ESRS 2 IRO-1 E4 16 kohdan c alakohta X 69
ESRS E4-2 Kestävät maata tai maataloutta koskevat käytännöt tai toimintaperiaatteet 24 kohdan b alakohta X 70
ESRS E4-2 Kestävät meriin liittyvät käytännöt tai toimintaperiaatteet 24 kohdan c alakohta X 70
ESRS E4-2 Metsäkatoon puuttumista koskevat toimintaperiaatteet 24 kohdan d alakohta X 70
ESRS E5-5 Kierrättämätön jäte 37 kohdan d alakohta X Ei olennainen
ESRS E5-5 Vaarallinen jäte ja radioaktiivinen jäte kohta 39 X Ei olennainen
ESRS 2 SBM-3 S1 Pakkotyötapausten riski 14 kohdan f alakohta X Ei olennainen
ESRS 2 SBM-3 S1 Lapsityövoimatapausten riski 14 kohdan g alakohta X Ei olennainen
ESRS S1-1 Ihmisoikeuspoliittiset sitoumukset 20 kohta X 75
ESRS S1-1 Kansainvälisen työjärjestön kahdeksan perusyleissopimuksen käsittelemiä aiheita koskevat due diligence -käytännöt 21 kohta X 75
ESRS S1-1 Ihmiskaupan ehkäisemistä koskevat prosessit ja toimenpiteet 22 kohta X 75
ESRS S1-1 työtapaturmien ehkäisemistä koskevat toimintaperiaatteet tai hallintajärjestelmä 23 kohta X 74
ESRS S1-3 Epäkohtien tai valitusten käsittelyjärjestelmät 32 kohdan c alakohta X 75, 83–84
ESRS S1-14 Kuolemantapausten lukumäärä ja työtapaturmien lukumäärä ja osuus 88 kohdan b ja c alakohta X X 77
ESRS S1-14 Loukkaantumisten, onnettomuuksien, kuolemantapausten tai sairauksien vuoksi menetettyjen päivien määrä 88 kohdan e alakohta X Ei julkistettu
ESRS S1-16 Sukupuolten välinen tasoittamaton palkkaero 97 kohdan a alakohta X X Ei olennainen
ESRS S1-16 Toimitusjohtajan suhteettoman suuri palkka 97 kohdan b alakohta X Ei olennainen
ESRS S1-17 Syrjintätapaukset 103 kohdan a alakohta X Ei olennainen
ESRS S1-17 Yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien YK:n ohjaavien periaatteiden ja OECD:n periaatteiden noudattamatta jättäminen
104 kohdan a alakohta
X X Ei olennainen
ESRS 2 SBM-3 S2 Huomattava lapsityövoiman tai pakkotyön käytön riski arvoketjussa 11 kohdan b alakohta X 79
ESRS S2-1 Ihmisoikeuspoliittiset sitoumukset 17 kohta X 79–80, 84
ESRS S2-1 Arvoketjun työntekijöihin liittyvät toimintaperiaatteet 18 kohta X 79–80, 84
Tiedonantovaatimus ja siihen liittyvä tietopiste
Viittaus tiedonanto-
velvoite-asetukseen
Viittaus
pilariin 3
Viittaus vertailuarvo-
asetukseen
Viittaus EU:n
ilmastolakiin
Sivuviittaus
kestävyysraportissa
91
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
ESRS S2-1 Yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien YK:n ohjaavien periaatteiden ja OECD:n toimintaohjeiden noudattamatta jättäminen 19
kohta
X X 81
ESRS S2-1 Kansainvälisen työjärjestön kahdeksan perusyleissopimuksen käsittelemiä aiheita koskevat due diligence -käytännöt 19 kohta X 79–80
ESRS S2-4 Arvoketjun alku- ja loppupäähän liittyvät ihmisoikeusongelmat ja ihmisoikeuksien loukkaukset 36 kohta X 81
ESRS S3-1 Ihmisoikeuspoliittiset sitoumukset 16 kohta X Ei olennainen
ESRS S3-1 Yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien YK:n ohjaavien periaatteiden, ILO:n periaatteiden tai OECD:n toimintaohjeiden
noudattamatta jättäminen 17 kohta
X X Ei olennainen
ESRS S3-4 Ihmisoikeusongelmat ja ihmisoikeuksien loukkaukset 36 kohta X Ei olennainen
ESRS S4-1 Kuluttajiin ja loppukäyttäjiin liittyvät toimintaperiaatteet kohta 16 X Ei olennainen
ESRS S4-1 Yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskevien YK:n ohjaavien periaatteiden ja OECD:n toimintaohjeiden noudattamatta jättäminen 17
kohta
X X Ei olennainen
ESRS S4-4 Ihmisoikeusongelmat ja ihmisoikeuksien loukkaukset 35 kohta X Ei olennainen
ESRS G1-1 Korruption vastainen Yhdistyneiden kansakuntien yleissopimus 10 kohdan b alakohta X Ei sovellettavissa
ESRS G1-1 Väärinkäytösten paljastajien suojelu 10 kohdan d alakohta X Ei sovellettavissa
ESRS G1-4 Korruption ja lahjonnan torjuntaa koskevien lakien rikkomisesta määrätyt sakot 24 kohdan a alakohta X X Ei olennainen
ESRS G1-4 Korruption ja lahjonnan torjuntaa koskevat normit 24 kohdan b alakohta X Ei olennainen
Tiedonantovaatimus ja siihen liittyvä tietopiste
Viittaus tiedonanto-
velvoite-asetukseen
Viittaus
pilariin 3
Viittaus vertailuarvo-
asetukseen
Viittaus EU:n
ilmastolakiin
Sivuviittaus
kestävyysraportissa
92
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Tunnusluvut
1)
Hallituksen ehdotus yhtiökokoukselle. Vuoden 2022 tunnusluvut sisältävät varsinaisen osingon 1,02 euroa per osake, ylimääräisen osingon 0,25
euroa per osake sekä harkinnanvaraisen toisen ylimääräisen osingon 0,25 euroa per osake.
Tuloslaskelma 2024 2023 2022
Liikevaihto milj. euroa 20 635 22 926 25 707
Käyttökate (EBITDA) milj. euroa 1 005 2 548 3 048
- osuus liikevaihdosta % 4,9 11,1 11,9
Liikevoitto milj. euroa 25 1 682 2 410
- osuus liikevaihdosta % 0,1 7,3 9,4
Voitto ennen veroja milj. euroa -113 1 596 2 279
- osuus liikevaihdosta % -0,5 7,0 8,9
Tilikauden voitto milj. euroa -95 1 436 1 891
- osuus liikevaihdosta % -0,5 6,3 7,4
Vertailukelpoinen käyttökate (EBITDA) milj. euroa 1 252 3 458 3 537
Vertailukelpoinen tilikauden voitto milj. euroa 131 2 216 2 336
Kannattavuus
Oman pääoman tuotto (ROE) % -1,2 17,9 25,1
Vertailukelpoinen keskimääräisen sijoitetun
pääoman tuotto verojen jälkeen
(Vertailukelpoinen ROACE) % 2,5 23,9 30,1
Rahoitus ja taloudellinen asema
Korollinen nettovelka milj. euroa 4 192 2 488 1 344
Velan osuus kokonaispääomasta % 36,1 22,7 13,9
Omavaraisuusaste % 47,7 53,1 56,3
Nettovelka / käyttökate % 4,2 1,0 0,4
Muut tunnusluvut
Sijoitettu pääoma milj. euroa 12 564 12 532 10 942
Nettokäyttöpääoman kiertonopeus 39,4 41,0 35,4
Investoinnit aineettomiin ja aineellisiin
hyödykkeisiin sekä osakkeisiin milj. euroa 2 006 2 351 2 218
- osuus liikevaihdosta % 9,7 10,3 8,6
Tutkimus- ja kehitysmenot milj. euroa 86 94 85
- osuus liikevaihdosta % 0,4 0,4 0,3
Henkilöstö keskimäärin 5 796 6 018 5 244
Osakekohtaiset tunnusluvut 2024 2023 2022
Tulos / osake (EPS) euroa -0,12 1,87 2,46
Vertailukelpoinen tulos / osake euroa 0,17 2,88 3,04
Oma pääoma / osake euroa 9,65 11,02 10,83
Rahavirta / osake euroa 1,54 2,97 1,56
Osinko / osake euroa 0,20
1)
1,20 1,52
Osinko tuloksesta % -162,3
1)
64,3 61,8
Efektiivinen osinkotuotto % 1,6
1)
3,7 3,5
Osakekurssi
Päätöskurssi euroa 12,13 32,21 43,02
Keskikurssi euroa 19,26 37,66 42,26
Alin kurssi euroa 10,98 28,55 30,81
Ylin kurssi euroa 33,60 48,50 52,18
Osakekannan markkina-arvo milj. euroa 9 331 24 776 33 091
Osakkeiden vaihdon kehitys
Vaihdettu osakemäärä 1 000 443 798 242 189 270 643
Osuus ulkona olevien osakkeiden lukumäärän
keskiarvosta % 58 32 35
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärän
painotettu keskiarvo 768 212 287 768 175 637 768 060 103
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärä
kauden lopussa 768 215 734 768 199 747 768 083 170
93
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Tunnuslukujen täsmäytyslaskelmat IFRS-tilinpäätökseen
Vertailukelpoisen käyttökatteen, raportoidun käyttökatteen ja liikevoiton täsmäytyslaskelmat on esitetty liitetiedossa 4,
Segmentti-informaatio.
Vertailukelpoisen keskimääräisen sijoitetun pääoman tuotto verojen jälkeen
(Vertailukelpoinen ROACE), %, täsmäytyslaskelma
milj. euroa 2024 2023 2022
Vertailukelpoinen käyttökate, viim. 12kk 1 252 3 458 3 537
IS Poistot ja arvonalentumiset -980 -866 -638
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat poistot ja arvonalentumiset 15 0 27
IS Rahoitustuotot 47 45 9
IS Kurssierot ja käypien arvojen muutokset -29 -9 -80
IS Tuloverot 19 -160 -388
Verot muista tunnuslukuun vaikuttavista eristä -59 -145 -76
Vertailukelpoinen tilikauden voitto verojen jälkeen 266 2 324 2 391
Sijoitettu pääoma keskimäärin 12 398 11 514 9 823
Keskeneräiset hankinnat keskimäärin -1 756 -1 789 -1 880
Vertailukelpoinen keskimääräisen sijoitetun pääoman tuotto
verojen jälkeen (Vertailukelpoinen ROACE), % 2,5 23,9 30,1
Omavaraisuusasteen täsmäytyslaskelma, %
milj. euroa 2024 2023 2022
BS Oma pääoma 7 417 8 463 8 327
BS Varat yhteensä 15 581 15 983 14 917
Saadut ennakot -42 -39 -138
Omavaraisuusaste, % 47,7 53,1 56,3
Nettokäyttöpääoman kiertonopeuden täsmäytyslaskelma
milj. euroa 2024 2023 2022
Operatiiviset saamiset 1 488 1 788 1 902
BS Vaihto-omaisuus 2 898 3 366 3 648
Operatiiviset velat -2 159 -2 581 -3 057
Nettokäyttöpääoma 2 227 2 573 2 494
IS Liikevaihto 20 635 22 926 25 707
Nettokäyttöpääoman kiertonopeus 39,4 41,0 35,4
Vertailukelpoisen käyttökatteen ja vertailukelpoisen tilikauden voiton täsmäytyslaskelma
milj. euroa 2024 2023 2022
Vertailukelpoinen käyttökate 1 252 3 458 3 537
IS Poistot ja arvonalentumiset -980 -866 -638
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat poistot ja arvonalentumiset 15 0 27
IS Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä -138 -86 -131
IS Tuloverot 19 -160 -388
IS Määräysvallattomien omistajien osuus 0 -3 -3
Verot vertailukelpoisuuteen vaikuttavista eristä -37 -128 -68
Vertailukelpoinen tilikauden voitto 131 2 216 2 336
94
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Tunnuslukujen laskentakaavat
Neste esittää vaihtoehtoisia tunnuslukuja lisätäkseen tilikausien välistä vertailukelpoisuutta sekä tuottaakseen tietoa yhtiön operatiivisesta suoriutumisesta ja taloudellisen riskin tasosta. Vaihtoehtoisia tunnuslukuja tulee tarkastella yhdessä IFRS-tunnuslukujen
kanssa.
Tunnusluku Laskentakaava Tunnusluvun käyttämisen syy
Käyttökate (EBITDA) = Liikevoitto + poistot ja arvonalentumiset
Käyttökate on operatiivista tuloksellisuutta ja rahavirran muodostumista kuvaava
mittari.
Vertailukelpoinen käyttökate (EBITDA) =
Käyttökate -/+ varaston arvostusvoitot/-tappiot -/+ avoimien hyödyke- ja
valuuttajohdannaisten käypien arvojen muutokset -/+ omaisuuden myyntivoitot/-tappiot
- vakuutus- ja muut korvaukset -/+ muut oikaisut
Vertailukelpoinen käyttökate kuvastaa operatiivista suorituskykyä ja rahavirran
muodostumista.
1)
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät =
Varaston arvostusvoitot/-tappiot, avoimien hyödyke- ja valuuttajohdannaisten käypien
arvojen muutokset, omaisuuden myyntivoitot/-tappiot, vakuutus- ja muut korvaukset,
arvonalentumiset ja muut oikaisut
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät ovat odottamattomia ja olennaisia tapahtumia,
jotka eivät ole osa normaalia päivittäistä toimintaa.
1)
Vertailukelpoinen tilikauden voitto =
Vertailukelpoinen käyttökate - poistot ja arvonalentumiset -/+ vertailukelpoisuuteen
vaikuttavat poistot ja arvonalentumiset - rahoitustuotot ja -kulut yhteensä - tuloverot -
määräysvallattomien omistajien osuus - verot vertailukelpoisuuteen vaikuttavista eristä
Vertailukelpoista tilikauden voittoa käytetään vaihtoehtoisena taloudellisen
suorituskyvyn mittarina, jonka avulla voidaan paremmin vertailla nettokannattavuutta
eri kausien välillä.
Oman pääoman tuotto (ROE), % = 100 x
Voitto ennen veroja - tuloverot, viim. 12 kk
Oman pääoman tuotto tarjoaa lisäinformaatiota liiketoiminnan kannattavuudesta.
Oma pääoma keskimäärin, 5 kvartaalin loppuarvot
Vertailukelpoinen keskimääräisen sijoitetun
pääoman tuotto verojen jälkeen
(Vertailukelpoinen ROACE), %
= 100 x
Vertailukelpoinen käyttökate - poistot ja arvonalentumiset -/+ vertailukelpoisuuteen
vaikuttavat poistot ja arvonalentumiset + rahoitustuotot + kurssierot ja käypien arvojen
muutokset - tuloverot - verot muista tunnuslukuun vaikuttavista eristä, viim. 12 kk
Vertailukelpoinen keskimääräisen sijoitetun pääoman tuotto verojen jälkeen
(Vertailukelpoinen ROACE) on yksi Nesteen keskeinen taloudellinen tavoite. Se on
pitkän aikavälin indikaattori, joka mittaa Nesteen kannattavuutta ja pääoman käytön
tehokkuutta.
Sijoitettu pääoma keskimäärin - keskeneräiset hankinnat keskimäärin, 5 kvartaalin
loppuarvot
Sijoitettu pääoma = Oma pääoma yhteensä + korolliset velat
Sijoitettua pääomaa käytetään pääasiassa vertailukelpoisen keskimääräisen
sijoitetun pääoman tuotto verojen jälkeen (Vertailukelpoinen ROACE) -tunnusluvun
laskemisessa, joka on Nesteen keskeinen taloudellinen tavoite.
Korollinen nettovelka = Korolliset velat - rahat ja pankkisaamiset - lyhytaikaiset sijoitukset
Korollinen nettovelka on indikaattori, joka mittaa konsernin ulkoisen velkarahoituksen
kokonaismäärää.
Velan osuus kokonaispääomasta, % = 100 x
Korollinen nettovelka Velan osuus kokonaispääomasta on yksi Nesteen keskeisistä taloudellisista
tavoitteista. Tunnusluku tuottaa hyödyllistä lisätietoa Nesteen pääomarakenteesta ja
taloudellisen riskin tasosta.
Korollinen nettovelka + oma pääoma yhteensä
95
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Omavaraisuusaste, % = 100 x
Oma pääoma yhteensä
Omavaraisuusaste antaa hyödyllistä informaatiota taloudellisen riskin tasosta.
Varat yhteensä - saadut ennakot
Nettokäyttöpääoman kiertonopeus = 365 x
Nettokäyttöpääoma
Nettokäyttöpääoman kiertonopeus mittaa tehokkuutta muuttaa nettokäyttöpääoma
liikevaihdoksi.
Liikevaihto, viim. 12 kk
Nettovelka/käyttökate =
Korollinen nettovelka
Nettovelka/käyttökate mittaa pääomarakennetta ja velanmaksukykyä.
Käyttökate (EBITDA), viim. 12 kk
Sidotun pääoman tuotto, % = 100 x
Segmentin liikevoitto, viim. 12 kk
Neste käyttää sidotun pääoman tuottoa seuratakseen liiketoimintasegmenttien
operatiiivista tuloksellisuutta.
Segmentin sidottu pääoma keskimäärin, 5 kvartaalin loppuarvot
Vertailukelpoinen sidotun pääoman tuotto, % = 100 x
Segmentin vertailukelpoinen käyttökate, viim. 12 kk - poistot ja arvonalentumiset -/+
vertailukelpoisuuteen vaikuttavat poistot ja arvonalentumiset
Neste käyttää vertailukelpoista sidotun pääoman tuottoa seuratakseen
liiketoimintasegmenttien operatiivista suorituskykyä.
Segmentin sidottu pääoma keskimäärin, 5 kvartaalin loppuarvot
Segmentin sidottu pääoma =
Segmentin aineelliset hyödykkeet + liikearvo + aineettomat hyödykkeet + osuudet
osakkuus- ja yhteisyrityksissä + vaihto-omaisuus + segmenteille kohdistetut korottomat
saamiset ja velat - varaukset - eläkevelvoitteet
Segmentin sidottua pääomaa käytetään pääasiassa sidotun pääoman tuoton ja
vertailukelpoisen sidotun pääoman tuoton määrittämisessä.
Osakekohtaiset tunnusluvut
Tulos / osake (EPS) =
Emoyhtiön omistajille kuuluva kauden voitto
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo
Vertailukelpoinen tulos / osake =
Vertailukelpoinen tilikauden voitto
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo
Oma pääoma / osake =
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärä kauden lopussa
Rahavirta / osake =
Liiketoiminnan nettorahavirta
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo
Tunnusluku Laskentakaava Tunnusluvun käyttämisen syy
96
KestävyysraporttiHallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Osinko tuloksesta, % = 100 x
Osinko / osake
Tulos / osake
Efektiivinen osinkotuotto, % = 100 x
Osinko / osake
Päätöskurssi kauden lopussa
Keskikurssi =
Osakkeen euromääräinen kokonaisvaihto
Kauden aikana vaihdettujen osakkeiden lukumäärä
Osakekannan markkina-arvo = Osakkeiden lukumäärä kauden lopussa x päätöskurssi kauden lopussa
Markkinatekijöiden tunnusluvut
Öljytuotteiden kokonaisjalostusmarginaali
(USD/bbl)
=
Vertailukelpoinen myyntikate x keskimääräinen EUR/USD-valuuttakurssi kyseiselle
ajanjaksolle x keskimääräinen jalostuksen tuotesaanto
Öljytuotteiden kokonaisjalostusmarginaali mittaa segmentin vertailukelpoista
myyntikatetta myytyä yksikköä kohden. USD/bbl on yleisesti öljytoimialalla käytettävä
mittayksikkö.
Jalostettujen tuotteiden myyntivolyymi x barreleita tonnissa -muuntosuhde
Uusiutuvien tuotteiden vertailukelpoinen
myyntimarginaali (USD/tonni)
=
Vertailukelpoinen myyntikate x keskimääräinen EUR/USD-valuuttakurssi
kyseiselle ajanjaksolle
Uusiutuvien tuotteiden vertailukelpoinen myyntimarginaali mittaa myyntikatetta
myytyä yksikköä kohden.
Uusiutuvan dieselin ja lentopolttoaineen sekä muiden tuotteiden myyntimäärät
1)
Liiketoimintaympäristössä, jossa Neste toimii, hyödykkeiden hinnat ja valuuttakurssit heilahtelevat ja voivat siten aiheuttaa merkittävää vaihtelua varaston arvoihin ja liikevoittoon. Vertailukelpoinen käyttökate poistaa sekä varaston arvostusvoitot/-tappiot, jotka ovat syntyneet raaka-aineiden hintojen
muutoksista että avointen johdannaisten muutokset, ja siten kuvastaa paremmin yhtiön operatiivista suorituskykyä. Lisäksi se heijastaa Nesteen operatiivista rahavirtaa, jossa varaston arvostuksesta aiheutunut liikevoiton muutos kompensoidaan nettokäyttöpääoman muutoksella. Vertailukelpoisuuteen
vaikuttavat erät ovat odottamattomia ja olennaisia tapahtumia, jotka eivät ole osa normaalia päivittäistä toimintaa. Vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä ovat muun muassa arvonalennukset ja niiden palautumiset, liiketoimintojen yhdistämiseen tai lopettamiseen liittyvät voitot tai tappiot, uudelleenjärjestelyihin
liittyvät kustannukset sekä omaisuuden myyntivoitot tai -tappiot. Vertailukelpoisuuteen vaikuttaviin eriin luetaan vain tulosvaikutukseltaan yli miljoonan euron tapahtumat.
Tunnusluku Laskentakaava Tunnusluvun käyttämisen syy
97
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Tilinpäätös
Konsernin tuloslaskelma 98
Konsernin laaja tuloslaskelma 98
Konsernin tase 99
Konsernin rahavirtalaskelma 100
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista 101
Konsernitilinpäätöksen liitetiedot 102
Emoyhtiön tuloslaskelma 156
Emoyhtiön tase 156
Emoyhtiön rahoituslaskelma 157
Emoyhtiön tilinpäätöksen liitetiedot 158
Hallituksen ehdotus voittovarojen käytöksi
ja hallituksen toimintakertomuksen
sekä tilinpäätöksen allekirjoitus 177
Tilintarkastuskertomus 178
98
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Konsernin tuloslaskelma
milj. euroa Liite 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
Liikevaihto 4, 5 20 635 22 926
Liiketoiminnan muut tuotot 6 54 55
Osuus osakkuus- ja yhteisyritysten tuloksesta 15 -9 1
Materiaalit ja palvelut 7 -18 388 -19 098
Henkilöstökulut 8 -582 -642
Poistot ja arvonalentumiset 4 -980 -866
Liiketoiminnan muut kulut 9 -706 -695
Liikevoitto 25 1 682
Rahoitustuotot ja -kulut 10
Rahoitustuotot 47 45
Rahoituskulut -156 -122
Kurssierot ja käypien arvojen muutokset -29 -9
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä -138 -86
Voitto ennen veroja -113 1 596
Tuloverot 11 19 -160
Tilikauden voitto -95 1 436
Voiton jakautuminen:
Emoyhtiön omistajille -95 1 433
Määräysvallattomille omistajille 0 3
-95 1 436
Emoyhtiön omistajille kuuluvasta konsernin voitosta
laskettu osakekohtainen tulos (euroa/osake) 12
Laimentamaton osakekohtainen tulos -0,12 1,87
Laimennettu osakekohtainen tulos -0,12 1,87
Konsernin laaja tuloslaskelma
milj. euroa 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
Tilikauden voitto -95 1 436
Muut laajan tuloksen erät verojen jälkeen:
Erät, joita ei myöhemmin siirretä tulosvaikutteisiksi
Etuuspohjaisen eläkejärjestelyn uudelleenarvostaminen 5 11
Muiden rahoitusvarojen käyvän arvon muutokset -15 -3
Yhteensä -10 8
Erät, jotka voidaan myöhemmin siirtää tulosvaikutteisiksi
Muuntoerot 100 -66
Rahavirran suojaukset
kirjattu omaan pääomaan -141 50
siirretty tuloslaskelmaan 19 -85
Pääomaosuusmenetelmällä käsiteltyjen sijoituskohteiden
osuus muista laajan tuloksen eristä -2 -4
Yhteensä -23 -105
Tilikauden muut laajan tuloksen erät verojen jälkeen -34 -97
Tilikauden laaja tulos yhteensä -128 1 339
Jakautuminen:
Emoyhtiön omistajille -128 1 336
Määräysvallattomille omistajille 0 3
-128 1 339
Oheiset liitetiedot ovat olennainen osa konsernitilinpäätöstä.
99
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Konsernin tase
milj. euroa Liite 31.12.2024 31.12.2023
VARAT
Pitkäaikaiset varat
Liikearvo 13 514 496
Aineettomat hyödykkeet 13 164 185
Aineelliset hyödykkeet 14 8 872 7 786
Osuudet osakkuus- ja yhteisyrityksissä 15 53 58
Pitkäaikaiset saamiset 17 128 126
Laskennalliset verosaamiset 11 222 127
Johdannaissopimukset 16, 19 33 26
Muut rahoitusvarat 17 40 54
Pitkäaikaiset varat yhteensä 10 026 8 858
Lyhytaikaiset varat
Vaihto-omaisuus 18 2 898 3 366
Myyntisaamiset ja muut saamiset 17 1 539 1 913
Verosaamiset 50 76
Johdannaissopimukset 16, 19 113 190
Lyhytaikaiset sijoitukset 17 0 5
Rahat ja pankkisaamiset 17 955 1 575
Lyhytaikaiset varat yhteensä 5 555 7 125
Varat yhteensä 15 581 15 983
OMA PÄÄOMA
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma 20
Osakepääoma 40 40
Muu oma pääoma 7 377 8 423
Yhteensä 7 417 8 463
Määräysvallattomien omistajien osuus 0 0
Oma pääoma yhteensä 7 417 8 463
VELAT
Pitkäaikaiset velat
Korolliset velat 21 4 362 3 487
Laskennalliset verovelat 11 335 317
Varaukset 22 144 187
Eläkevelat 23 73 93
Johdannaissopimukset 16, 19 8 6
Muut pitkäaikaiset velat 21 32 42
Pitkäaikaiset velat yhteensä 4 953 4 132
Lyhytaikaiset velat
Korolliset velat 21 786 581
Verovelat 11 15
Johdannaissopimukset 16, 19 230 212
Ostovelat ja muut velat 21 2 185 2 580
Lyhytaikaiset velat yhteensä 3 210 3 388
Velat yhteensä 8 164 7 520
Oma pääoma ja velat yhteensä 15 581 15 983
Oheiset liitetiedot ovat olennainen osa konsernitilinpäätöstä.
milj. euroa Liite 31.12.2024 31.12.2023
100
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Konsernin rahavirtalaskelma
milj. euroa Liite 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
Liiketoiminnan rahavirta
Voitto ennen veroja -113 1 596
Oikaisut
Osuus osakkuus- ja yhteisyritysten tuloksesta 4, 15 9 -1
Poistot ja arvonalentumiset 4 980 866
Muut tuotot ja kulut, joihin ei liity maksua -159 109
Rahoituskulut, netto 10 138 86
Aineettomien ja aineellisten hyödykkeiden sekä
osakkeiden myyntivoitot ja -tappiot 1 0
Rahavirta ennen nettokäyttöpääoman muutosta 855 2 656
Nettokäyttöpääoman muutokset
Myynti- ja muiden saamisten lisäys (-) / vähennys (+) 326 99
Vaihto-omaisuuden lisäys (-) / vähennys (+) 504 261
Osto- ja muiden velkojen lisäys (+) / vähennys (-) -376 -338
Nettokäyttöpääoman muutos 454 21
Rahavarat liiketoiminnasta 1 309 2 677
Maksetut korot ja muut rahoituskulut -189 -109
Saadut korot 38 34
Realisoituneet valuuttakurssivoitot ja -tappiot 28 -17
Maksetut välittömät verot -5 -307
Rahoituskulut ja maksetut verot -127 -398
Liiketoiminnan nettorahavirta 1 183 2 279
Investointien rahavirta
Investoinnit aineellisiin hyödykkeisiin -1 525 -1 403
Investoinnit aineettomiin hyödykkeisiin 13 -27 -27
Tytäryritysten hankinnat -11 -176
Aineellisten hyödykkeiden myynnit 8 0
Muutokset pitkäaikaisissa saamisissa ja muissa
rahoitusvaroissa 59 78
Investointien rahavirta -1 496 -1 528
Rahavirta ennen rahoituseriä -313 751
Rahoituksen rahavirta
Lyhytaikaisten lainojen takaisinmaksut (-) / nostot (+) 295 -380
Pitkäaikaisten lainojen nostot 1 374 1 591
Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut -782 -209
Vuokrasopimusvelkojen takaisinmaksut -278 -254
Liiketoimet määräysvallattomien omistajien kanssa 0 -18
Osingonjako emoyhtiön omistajille -922 -1 168
Osingonjako määräysvallattomille omistajille -1 -3
Rahoituksen rahavirta -314 -441
Rahavarojen muutos -627 311
Rahavarat tilikauden alussa 1 575 1 271
Valuuttakurssien muutosten vaikutus 7 -7
Rahavarat tilikauden lopussa 17 955 1 575
Oheiset liitetiedot ovat olennainen osa konsernitilinpäätöstä.
milj. euroa Liite 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
101
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista
milj. euroa Liite
Osake-
pääoma
Vara-
rahasto
Sijoitetun
vapaan oman
pääoman
rahasto
Omat
osakkeet
Käyvän
arvon
ja muut
rahastot
Uudelleen-
arvostaminen Muuntoerot
Edellisten
tilikausien
voitto
Emoyhtiön
omistajat
Määräys-
vallattomat
omistajat
Oma
pääoma
yhteensä
Oma pääoma 1.1.2024 40 7 16 -5 56 -67 -131 8 548 8 463 0 8 463
Kauden voitto 0 0 0 0 0 0 0 -95 -95 0 -95
Kauden muut laajan tuloksen erät verojen jälkeen 0 0 0 0 -138 5 100 0 -34 0 -34
Kauden laaja tulos yhteensä 0 0 0 0 -138 5 100 -95 -128 0 -128
Liiketoimet omistajien kanssa näiden toimiessa
omistajan ominaisuudessa
Osingonjako 0 0 0 0 0 0 0 -922 -922 0 -922
Osakeperusteinen palkitseminen 0 0 0 0 0 0 0 3 3 0 3
Siirto kertyneistä voittovaroista 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Oma pääoma 31.12.2024 20 40 7 16 -5 -82 -63 -32 7 536 7 417 0 7 417
milj. euroa Liite
Osake-
pääoma
Vara-
rahasto
Sijoitetun
vapaan oman
pääoman
rahasto
Omat
osakkeet
Käyvän
arvon
ja muut
rahastot
Uudelleen-
arvostaminen Muuntoerot
Edellisten
tilikausien
voitto
Emoyhtiön
omistajat
Määräys-
vallattomat
omistajat
Oma
pääoma
yhteensä
Oma pääoma 1.1.2023 40 7 16 -5 98 -78 -66 8 309 8 322 5 8 327
Kauden voitto 0 0 0 0 0 0 0 1 433 1 433 3 1 436
Kauden muut laajan tuloksen erät verojen jälkeen 0 0 0 0 -43 11 -66 0 -97 0 -97
Kauden laaja tulos yhteensä 0 0 0 0 -43 11 -66 1 433 1 336 3 1 339
Liiketoimet omistajien kanssa näiden toimiessa
omistajan ominaisuudessa
Osingonjako 0 0 0 0 0 0 0 -1 168 -1 168 -3 -1 171
Liiketoimet määräysvallattomien omistajien kanssa 0 0 0 0 0 0 0 -27 -27 -4 -31
Osakeperusteinen palkitseminen 0 0 0 1 0 0 0 0 1 0 1
Siirto kertyneistä voittovaroista 0 0 0 0 0 0 0 0 -1 0 -1
Oma pääoma 31.12.2023 20 40 7 16 -5 56 -67 -131 8 548
8 463 0 8 463
Oheiset liitetiedot ovat olennainen osa konsernitilinpäätöstä.
102
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Konsernitilinpäätöksen liitetiedot
1 Yrityksen perustiedot
Neste Oyj on suomalainen julkinen osakeyhtiö, jonka kotipaikka on Espoo. Yhtiön osakkeet noteerataan NASDAQ Helsinki
Oy:ssä. Yhtiön rekisteröity osoite on Keilaranta 21, PL 95, 00095 Neste, Suomi.
Neste on maailman johtava uusiutuvan lentopolttoaineen ja uusiutuvan dieselin tuottaja sekä polymeerien ja kemikaalien val-
mistukseen tarkoitettujen uusiutuvien ja kierrätysraaka-aineisiin perustuvien syöttöaineratkaisujen edelläkävijä. Yhtiö tuottaa rat-
kaisuja ilmastonmuutoksen hillitsemiseksi ja kiertotalouden vauhdittamiseksi.
Nesteen jalostamot sijaitsevat Suomessa, Alankomaissa ja Singaporessa. Lisäksi Nesteellä on yhteinen toiminto Marathon
Petroleumin kanssa Yhdysvalloissa, minkä tarkoituksena on uusiutuvan dieselin tuottaminen. Yhtiön liikenneasemaverkosto kat-
taa Suomen ja Baltian maat.
Yhtiön hallitus on hyväksynyt tämän konsernitilinpäätöksen 13.2.2025.
2 Laadintaperiaatteet
Seuraavassa esitetään tässä konsernitilinpäätöksessä sovelletut keskeiset laadintaperiaatteet. Niitä on noudatettu johdonmukai-
sesti kaikilla esitettävillä tilikausilla, ellei toisin ole mainittu.
Laatimisperusta
Tämä konsernitilinpäätös on laadittu Euroopan unionissa hyväksyttyjen kansainvälisten tilinpäätösstandardien (International Finan-
cial Reporting Standards, IFRS) ja niitä koskevien tulkintojen (IFRIC) mukaisesti. Tilinpäätös täyttää myös Suomen kirjanpitolain
vaatimukset sekä muut Suomessa voimassa olevat tilinpäätöksen laadintaa koskevat säännökset ja määräykset. Konsernitilin-
päätös on laadittu alkuperäisten hankintamenojen perusteella, ellei laadintaperiaatteissa ole muuta kerrottu.
Tilinpäätöksessä esitetyt luvut ovat miljoonina euroina, ellei toisin ole mainittu. Taulukoiden yksittäiset luvut ja loppusummat
pyöristetään miljooniksi, mistä johtuen yhteenlasketuissa riveissä ja sarakkeissa saattaa esiintyä pyöristyseroja.
Neste esittää laadintaperiaatteet kunkin liitetiedon yhteydessä parantaakseen tilinpäätöksen kunkin osa-alueen ymmärrettä-
vyyttä. Liitetiedoissa on käytetty symboleita IS, OCI, BS ja CF niillä riveillä, jotka ovat täsmäytettävissä Nesteen tuloslaskelmaan
(IS – Income Statement), laajaan tuloslaskelmaan (OCI – Other Comprehensive Income), taseeseen (BS – Balance Sheet) tai
rahavirtalaskelmaan (CF - Cash Flow).
Käyttöön otetut uudet standardit, merkittävät muutokset ja tulkinnat
Neste on soveltanut uusia ja muuttuneita standardeja, jotka ovat tulleet voimaan 1.1.2024 alkaneella tilikaudella. Standardeihin
tehdyillä uudistuksilla ei ole ollut merkittävää vaikutusta Nesteen tilinpäätökseen. Neste ei ole ottanut käyttöön jo julkaistuja uusia
tai uudistettuja IFRS-standardeja tai tulkintoja, jotka eivät ole tulleet voimaan vielä 1.1.2024 alkaneella tilikaudella.
Tilikauden alussa 1.1.2024 (ellei toisin mainittu) voimaan tulleet uudet standardit, tulkinnat ja muutokset olemassa oleviin
standardeihin:
Vuokrasopimusvelka myynnissä ja takaisinvuokrauksessa – Muutokset IFRS 16:een Vuokrasopimukset
Velkojen luokittelu lyhyt- tai pitkäaikaisiksi - Muutokset IAS 1:een Tilinpäätöksen esittäminen
Tavarantoimittajia tai palveluntuottajia koskevat rahoitusjärjestelyt – Muutokset IAS 7:ään Rahavirtalaskelmat ja IFRS 7:ään
Rahoitusinstrumentit: tilinpäätöksessä esitettävät tiedot
Neste on ottanut käyttöön vähimmäisverosäädännön (Pilari 2) vuoden 2024 alusta ja kirjannut tuloverot sen mukaisesti.
Lisätietoja vaikutuksista löytyy liitetiedosta 11 Tuloverot.
Uudet standardit, muutokset ja tulkinnat, joita ei ole vielä otettu käyttöön
Joitain uusia standardeja, standardien muutoksia ja tulkintoja on jo julkaistu, mutta niitä ei ole sovellettu vielä tätä konsernitilin-
päätöstä laadittaessa.
IFRS 18 – Tilinpäätöksen esittämistapa ja tilinpäätöksessä esitettävät tiedot – tilinpäätösstandardia on sovellettava 1.1.2027
alkaen. Tilinpäätösstandardi tulee vaikuttamaan tilinpäätöksen esittämistapaan ja Neste valmistautuu sen käyttöön ottoon.
Muilla käyttöön ottamattomilla IFRS-standardilla tai IFRIC-tulkinnalla ei katsota olevan merkittävää vaikutusta Nesteelle.
Arvioiden ja johdon harkinnan käyttö
Tilinpäätöksen laatiminen Euroopan unionissa hyväksyttyjen kansainvälisten tilinpäätöskäytäntöjen mukaisesti edellyttää tiettyjä
johdon arvioita ja oletuksia, jotka vaikuttavat taseen varojen ja velkojen määriin tilinpäätöksen laadintahetkellä, ehdollisten varojen
ja velkojen raportointiin sekä tuottojen ja kulujen määriin tilikaudella. Lisäksi johdon harkintaa edellytetään sovellettaessa laadin-
taperiaatteita esimerkiksi myytävänä olevien omaisuuserien luokitteluun.
Arviot ja oletukset perustuvat johdon aiempiin kokemuksiin sekä muihin tekijöihin, ja sisältävät myös tulevaisuuden tapahtumia
koskevia odotuksia, joiden oletetaan olevan perusteltuja. Käytettyjä arvioita ja oletuksia arvioidaan jatkuvasti. Toteutuneet tulok-
set voivat poiketa tilinpäätöksessä käytetyistä arvioista.
Neste seuraa arvioiden ja oletusten muutoksia sekä arvioihin ja oletuksiin vaikuttavia tekijöitä käyttämällä useita sisäisiä ja ulkoi-
sia tietolähteitä. Mahdolliset muutokset arvioissa ja oletuksissa otetaan huomioon niillä tilikausilla, joiden aikana arvio tai oletus
muuttuu.
Merkittävimmät Nesteellä tunnistetut epävarmuustekijät, jotka vaativat arviointia ja johdon harkintaa, on esitetty sen liitetiedon
yhteydessä, johon nämä arviot vaikuttavat.
Nesteen kasvuun ja taloudelliseen tulokseen voivat vaikuttaa yleinen makrotaloudellinen ja geopoliittinen kehitys. Lisäksi sään-
telymuutokset Euroopan unionin tai yksittäisten jäsenvaltioiden tasolla tai Yhdysvalloissa voivat vaikuttaa haitallisesti erityisesti
Nesteen uusiutuvien tuotteiden liiketoimintaan. Esimerkiksi siirtyminen Blender Tax Credit (BTC) -verohelpotuksesta Clean Fuel
Production Credit (CFPC) -järjestelmään Yhdysvalloissa voi vaikuttaa yhdysvaltalaisten ja ulkomaisten polttoaineiden tuottajien
suhteelliseen kilpailukykyyn. Nämä ja kauppapolitiikkaan liittyvät riskit voivat johtaa muutoksiin Nesteen uusiutuvien tuotteiden
kokonaistuotannon optimoinnissa sekä myynnin painotuksessa eri ratkaisujen ja loppumarkkinoiden välillä. Ukrainassa käytä-
vän sodan seurauksena Neste on arvioinut taseeseen merkittyjä kirjanpitoarvoja. Läpikäynnissä ei havaittu viitteitä omaisuuse-
rien arvonalentumisesta. Nesteellä ei ole käyttöomaisuutta Venäjällä eikä Ukrainassa. Nesteen taloudellinen asema pysyi hyvänä.
Muutokset makroekonomisessa ympäristössä on otettu huomioon päivittämällä korkokanta, diskonttokorko- ja inflaatio-oletuk-
set heijastamaan nykyistä tilannetta. Lisätietoja löytyy liitetiedoista 3 Taloudellisten riskien hallinta, 13 Liikearvo ja aineettomat
hyödykkeet ja 23 Työsuhde-etuuksista johtuvat velvoitteet.
103
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Ilmastoliitännäiset asiat
Nesteen lähestyminen ilmastonmuutoksen hillintään on kaksiosainen. Neste auttaa asiakkaitaan vähentämään päästöjään tarjo-
amalla uusiutuvia tuotteita ja kiertotalousratkaisuja. Samanaikaisesti Neste on sitoutunut pienentämään omaa hiilijalanjälkeään.
Näihin ilmastositoumuksiin liittyvät suorituskykymittarit sisältyvät Nesteen avainhenkilöiden pitkän aikavälin kannustimiin. Lisätie-
toja on esitetty liitetiedossa 24 Osakeperusteiset maksut.
Ilmastoliitännäisten seikkojen taloudelliset vaikutukset on kirjattu tilinpäätökseen laskentaperiaatteiden mukaisesti. Esimerkiksi
investoinnit Uusiutuvat tuotteet segmenttiin ovat pääosin EU-taksonomian mukaisia investointeja.
Ilmastonmuutos ja vähähiiliseen talouteen siirtyminen sekä sääntelyn kehittyminen tuo Nesteelle sekä liiketoimintamahdolli-
suuksia että -riskejä. Hallituksen toimintakertomukseen sisältyvällä kestävyysraportilla kuvataan Nesteelle olennaisimmat ilmas-
toriskit. Lisääntyvä paine ilmastonmuutosta hidastavien toimenpiteiden toteutukseen ja kasvihuonepäästöjen vähentämiseen on
ensisijaisesti positiivinen tekijä Nesteen liiketoiminnan kannalta. Pääsääntöisesti Nesteen liiketoimintayksiköt hyötyvät biopoltto-
aineita ja uusiutuvia polttoaineita koskevan sääntelyn kehityksestä.
Poliittinen ja yhteiskunnallinen fokus hiilen käytön vähentämisessä ja energiasektorin hiilijalanjäljen pienentämisessä aiheut-
taa kuitenkin myös riskejä. Lainsäädännölliset muutokset voivat myös luoda epävarmuutta vaikuttamalla uusiutuvien tuotteiden
kysynnän kasvuun sekä vaihtoehtoisten syöttöaineiden hyödyntämisen nopeuteen. Epäsuorat taloudelliset ja poliittiset vaikutuk-
set saattavat lisätä liiketoimintaympäristön yleistä epävarmuutta ja heikentää Nesteelle keskeisten raaka-aineiden kilpailukykyä.
Lisäksi päästökauppaan liittyvät muutokset tai vastaavat hankkeet EU:n, Yhdysvaltojen tai yksittäisen jäsenvaltion tasolla saatta-
vat vaikuttaa merkittävällä tavalla Nesteen liiketoimintaan. Riskinä on myös kasvihuonekaasupäästöjen hinnoittelun epäsuotuisa
kehitys ja kasvihuonekaasupäästöjen vähentämistä koskevan sääntelyn epävarmuus.
Merkittäviä markkinariskejä ovat myös epäedulliset muutokset sidosryhmien ja asiakkaiden asenteissa, muutokset Nesteen
tuotteiden tarjonnassa ja kysynnässä sekä raaka-aine- tai peruspalvelukustannusten nousu sekä uusiutuvien raaka-aineiden
saatavuus. Yhtiön näkemyksen mukaan maailmanlaajuisten ilmastotavoitteiden ja niihin liittyvien säännösten lisääntyminen kas-
vattaisi uusiutuvien ja kiertotalousratkaisujen kysyntää.
Yllä kuvatut riskit ja mahdollisuudet on otettu huomioon Uusiutuvien tuotteiden liikearvon arvonalentumistestauksessa. Lisätie-
toja on esitetty liitetiedossa 13 Liikearvo ja aineettomat hyödykkeet.
Neste käyttää vihreää rahoitusta sen solmiman Vihreän rahoituksen viitekehyksen (Green Finance Framework) mukaisesti edis-
tääkseen ilmastotavoitteiden saavuttamista. Vuonna 2024 Neste allekirjoitti kolme vihreää lainasopimusta. Lisätietoja liitetiedossa
21 Rahoitusvelat. Ilmastoliitännäisillä seikoilla ei ole olennaista vaikutusta varauksiin. Lisätietoja on esitetty liitetiedossa 22 Vara-
ukset. Ympäristöviranomaiset määräsivät Nesteen Rotterdamin toimipaikalle seuraamusmaksu-uhkaisen määräyksen haihtuvien
orgaanisten hiiliyhdisteiden (VOC) päästörajojen ylitykseen liittyen ja aloittivat rikostutkinnan soihdutusjärjestelmään liittyvän väite-
tyn rikkomuksen johdosta. Määräyksellä ei ollut olennaista vaikutusta tilinpäätökseen.
Konsernitilinpäätöksen yhdistely
Tytäryritykset
Konsernitilinpäätös sisältää emoyhtiö Neste Oyj:n ja kaikki ne yhtiöt, joissa Nesteellä on määräysvalta. Nesteellä on määräysvalta
yrityksessä, jos Neste altistuu sen muuttuvalle tuotolle tai on oikeutettu sen muuttuvaan tuottoon olemalla osallisena yrityksessä
ja pystyy vaikuttamaan tähän tuottoon käyttämällä valtaansa yrityksessä. Tytäryritykset on yhdistelty konsernitilinpäätökseen siitä
hetkestä lähtien, kun Neste on saanut määräysvallan, siihen hetkeen asti, kun Nesteen määräysvalta lakkaa.
Hankitut tai perustetut tytäryhtiöt yhdistellään konsernitilinpäätökseen hankintamenetelmää käyttäen. Luovutettu vastike ja
hankitun yrityksen yksilöitävissä olevat varat ja vastattavaksi otetut velat arvostetaan hankinta-ajankohdan käypiin arvoihin. Luo-
vutettu vastike sisältää mahdolliset luovutetut varat ja hankkijaosapuolelle hankinnan kohteen aiempia omistajia kohtaan synty-
neet velat. Liiketoimintojen yhdistämiseen liittyvä mahdollinen ehdollinen vastike (lisäkauppahinta) arvostetaan käypään arvoon
hankinta-ajankohtana ja luokitellaan velaksi tai omaksi pääomaksi. Velaksi luokiteltu ehdollinen vastike arvostetaan käypään arvoon
jokaisen raportointikauden päättymispäivänä, ja tästä syntyvä voitto tai tappio kirjataan tulosvaikutteisesti. Omaksi pääomaksi
luokiteltua ehdollista vastiketta ei arvosteta uudelleen. Luovutettu vastike ei sisällä hankinnasta erillisenä käsiteltäviä liiketoimia,
vaan ne käsitellään hankinnan yhteydessä tulosvaikutteisesti. Hankintaan liittyvät menot kirjataan kuluiksi toteutumishetkellä.
Nesteen sisäiset liiketapahtumat, saamiset, velat ja realisoitumattomat katteet sekä sisäinen voitonjako eliminoidaan konserni-
tilinpäätöstä laadittaessa.
Tilikauden tuloksen erät ja muihin laajan tuloksen eriin kuuluvat erät kohdistetaan emoyhtiön omistajille ja määräysvallattomille
omistajille ja esitetään tuloslaskelman ja muiden laajan tuloksen erien yhteydessä. Määräysvallattomien omistajien osuus esite-
tään omassa pääomassa erillään emoyrityksen omistajille kuuluvasta omasta pääomasta. Laaja tulos kohdistetaan emoyhtiön
omistajille ja määräysvallattomille omistajille, vaikka tämä johtaisi siihen, että määräysvallattomien omistajien osuudesta tulisi
negatiivinen, ellei määräysvallattomilla omistajilla ole sitovaa velvollisuutta olla kattamatta tappioita sijoituksensa ylittävältä osalta.
Yhteisjärjestelyt
Yhteisjärjestelyt ovat sopimukseen perustuvia järjestelyitä, jotka tuottavat yhdelle tai useammalle osapuolelle yhteisen määräys-
vallan. Yhteinen määräysvalta vallitsee vain silloin, kun merkityksellisiä toimintoja koskevat päätökset edellyttävät määräysvallan
jakavien osapuolten yksimielistä hyväksyntää. Yhteisjärjestelyt luokitellaan yhteisiksi toiminnoiksi tai yhteisyrityksiksi sijoittajien
sopimusperusteisten oikeuksien ja velvoitteiden mukaan pikemmin kuin yhteisjärjestelyn juridisen rakenteen perusteella. Neste
on arvioinut yhteisjärjestelyjensä luonteen ja määritellyt ne joko yhteisyrityksiksi tai yhteisiksi toiminnoiksi.
Yhteinen toiminto on yhteisjärjestely, jossa osapuolilla, joilla on järjestelyssä yhteinen määräysvalta, on järjestelyyn liittyviä varoja
koskevia oikeuksia ja velkoja koskevia velvoitteita. Yhteisyritys on yhteisjärjestely, jonka mukaan osapuolilla, joilla on järjestelyssä
yhteinen määräysvalta, on oikeuksia järjestelyn nettovarallisuuteen.
Nesteellä on 50 prosentin omistusosuus Martinez Renewables -nimisestä yhteisjärjestelystä, joka perustettiin tuottamaan
uusiutuvia polttoaineita. Neste on hankinnan yhteydessä tehnyt tulkinnan, että yhteisjärjestelyn perustaminen ja alkuinvestointi
käsitellään omaisuuserien hankintana. Neste on hankinnan jälkeen luokitellut yhteisjärjestelyn yhteiseksi toiminnoksi, koska Nes-
teellä ja Marathon Petroleumilla on yhteinen määräysvalta järjestelyn relevanteista toiminnoista, ja laitoksessa tuotettavat tuotteet
jaetaan tasan Nesteen ja Marathon Petroleumin välillä. Yhteinen toiminto -luokittelun seurauksena Neste on merkinnyt tilinpää-
tökseensä 50 prosentin osuutensa yhteisen toiminnon varoista, veloista, tuotoista ja kuluista.
Yhteisyritykset yhdistellään käyttämällä pääomaosuusmenetelmää. Yhteiset toiminnot yhdistellään rivi riviltä -menetelmällä,
jonka perusteena on omistusosuuden mukainen osuus varoista, veloista, tuloista, kuluista ja rahavirrasta. Pääomaosuusmene-
telmää sovellettaessa yhteisyritysosuudet kirjataan alun perin hankintamenon määräisenä, ja sitä lisätään tai vähennetään kirjaa-
malla Nesteen osuus hankinta-ajankohdan jälkeisistä voitoista tai tappioista ja muista laajan tuloksen eristä. Jos Nesteen osuus
yhteisyrityksen tappioista on yhtä suuri tai suurempi kuin sen osuus yhteisyrityksestä (mukaan lukien mahdolliset pitkäaikaiset
saamiset, jotka tosiasiallisesti muodostavat osan Nesteen nettosijoituksesta yhteisyritykseen), Neste ei kirjaa lisää tappiota, ellei
sillä ole oikeudellista tai tosiasiallista velvoitetta eikä se ole suorittanut maksuja yhteisyrityksen puolesta.
Nesteen ja sen yhteisjärjestelyiden välisistä liiketapahtumista aiheutuvat realisoitumattomat voitot eliminoidaan Nesteen omis-
tusosuutta vastaavasti. Myös realisoitumattomat tappiot eliminoidaan, ellei liiketapahtuma anna viitteitä luovutetun omaisuuse-
rän arvonalentumisesta.
104
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Osakkuusyritykset
Osakkuusyritykset ovat yrityksiä, joissa Nesteellä on huomattava vaikutusvalta, mutta ei määräysvaltaa. Merkittävä vaikutus-
valta syntyy yleensä 20–50 prosentin osuudella äänivallasta. Osakkuusyritykset yhdistellään pääomaosuusmenetelmällä, joka on
kuvattu kohdassa Yhteisjärjestelyt.
Strukturoidut yhteisöt
Neste harjoittaa liiketoimintaa erityisiin liiketoimintatarkoituksiin suunniteltujen strukturoitujen yhteisöjen kanssa. Strukturoitu
yhteisö on rakennettu siten, etteivät äänioikeudet tai vastaavanlaiset oikeudet ole ratkaiseva tekijä päätettäessä, kenellä on mää-
räysvalta yhteisössä. Esimerkki tästä on, kun äänioikeudet liittyvät vain hallinnollisiin tehtäviin ja merkityksellisiä toimintoja ohja-
taan sopimukseen perustuvien järjestelyjen avulla.
Strukturoidut yhteisöt yhdistellään konsernitilinpäätökseen, kun Nesteen ja strukturoidun yhteisön välisen suhteen sisältö osoit-
taa Nesteen käyttävän määräysvaltaa strukturoidussa yhteisössä. Nesteen osuus konsernitilinpäätökseen yhdistelemättömistä
strukturoiduista yhteisöistä vaihtelee strukturoidun yhteisön luonteesta riippuen. Yhteisöjä ei ole yhdistelty, koska Nesteellä ei ole
näihin määräysvaltaa äänivallan, sopimuksen, rahoitusjärjestelyjen tai vastaavien kautta.
Yhtiön johto käyttää harkintaa määritellessään strukturoitujen yhteisöjen kirjanpitokäsittelyä. Äänivallan tai vastaavien oikeuk-
sien lisäksi johto tarkastelee muita tekijöitä, kuten järjestelyn luonnetta, sopimukseen perustuvia järjestelyjä ja vaikutusvallan
tasoa strukturoiduissa yhteisöissä.
Valuuttamääräiset tapahtumat
(a) Raportointivaluutta
Kunkin konserniyrityksen tilinpäätökseen sisältyvät erät arvostetaan yrityksen pääasiallisen taloudellisen toimintaympäristön
valuuttaan (’toimintavaluutta’). Emoyhtiön toimintavaluutta on euro, ja konsernitilinpäätös esitetään euroissa, joka on emoyhtiön
raportointivaluutta.
(b) Valuuttamääräiset tapahtumat
Valuuttamääräiset liiketapahtumat muunnetaan toimintavaluutaksi tapahtumapäivän kurssiin tai arvostuspäivän kursseihin, jos
erät on arvostettu uudelleen. Valuuttamääräisten erien suorittamisesta syntyvät kurssierot sekä valuuttamääräisten saamis- ja
velkaerien tilinpäätöspäivän kurssiin muuntamisesta syntyvät kurssierot esitetään tuloslaskelmassa, ellei kyseessä ole suojaus-
laskennan ehdot täyttävä tulevien kassavirtojen tai ulkomaisen tytäryrityksen nettosijoituksen suojaus, jolloin kurssierot esitetään
Nesteen laajassa tuloslaskelmassa.
(c) Tytäryritykset
Jos tytäryrityksen toimintavaluutta on muu kuin Nesteen raportointivaluutta (Nesteellä ei ole tytäryrityksiä hyperinflaatiomaissa),
sen tulos ja taloudellinen asema muunnetaan raportointivaluutaksi seuraavasti:
Taseen varat ja velat muunnetaan tilinpäätöspäivän kursseilla.
Tuloslaskelman tuotot ja kulut muunnetaan käyttämällä tilikauden keskikurssia (siinä tapauksessa, että keskikurssi ei ole riittävä
arvio tapahtumapäivinä vallinneiden valuuttakurssien kumulatiivisesta vaikutuksesta, tuotot ja kulut muunnetaan käyttämällä
tapahtumapäivien valuuttakursseja).
Eri valuuttakurssien käytöstä syntyvät muuntoerot kirjataan muihin laajan tuloksen eriin.
Konsernitilinpäätöksen yhdistelyssä tytäryrityksen oman pääoman muuntamisesta syntyvät muuntoerot ja nettosijoitusta suojaa-
viksi johdannaissopimuksiksi määriteltyjen valuuttajohdannaisten kurssierot kirjataan muihin laajan tuloksen eriin, ja ne kertyvät
omaan pääomaan sisältyviin muuntoeroihin. Kun ulkomainen tytäryritys myydään, muuntoerot kirjataan tulosvaikutteisesti osaksi
myyntituottoa tai -tappiota. Ulkomaisen tytäryrityksen hankinnasta syntyvää liikearvoa ja varojen käypään arvoon arvostamisesta
hankintahetkellä syntyviä eriä käsitellään samalla tavalla kuin ulkomaisen yrityksen tase-eriä, ja ne muunnetaan raportointivaluu-
taksi tilinpäätöspäivän kurssiin.
3 Taloudellisten riskien hallinta
Taloudellisten riskien hallintaan liittyvät periaatteet
Hallituksen hyväksymä konsernin riskienhallintapolitiikka, sekä sitä tukevat riskienhallinnan periaatteet ja ohjeistukset, määritte-
levät suuntaviivat Nesteen kannalta merkityksellisten taloudellisten riskien hallinnalle. Nesteen riskienhallintapolitiikka määrittelee
muun muassa taloudellista riskinottoa säätelevät mandaatit ja limiitit.
Lisätietoja Nesteen riskienhallinnan yleisistä periaatteista ja merkittävimmistä riskitekijöistä löytyy vuosikertomuksen riskienhal-
lintaa koskevassa osuudessa.
Markkinariskit
Markkinariski on riski tai epävarmuus, joka aiheutuu mahdollisista markkinahintojen muutoksista ja niiden vaikutuksista liiketoi-
mintaan. Nesteen kannalta keskeisimmät markkinariskit ovat hyödykehinta-, valuuttakurssi- ja korkoriski. Markkinariskityypit on
kuvattu yksityiskohtaisemmin seuraavissa kappaleissa. Markkinariskejä hallitaan erilaisilla johdannaisinstrumenteilla Nesteen ris-
kienhallintapolitiikan mukaisesti. Markkinariskipositioita seurataan ja valvotaan päivittäin.
1. Hyödykehintariski
Neste kohtaa liiketoiminnoissaan hyödykehintariskejä, jotka liittyvät pääasiassa raakaöljyn, uusiutuvien syöttöaineiden ja muiden
syöttöaineiden markkinahintoihin sekä jalostettujen öljytuotteiden ja uusiutuvien tuotteiden markkinahintoihin. Nämä hinnat vaih-
televat merkittävästi eri markkina-alueiden ajoittaisen yli- tai alitarjonnan sekä kysynnän vaihtelun vuoksi.
Nesteen liiketoiminnan tulos perustuu ensisijaisesti uusiutuvien tuotteiden ja öljytuotteiden kysyntään ja hintoihin suhteessa
raaka-aineiden tarjontaan ja hintoihin. Näiden lisäksi raaka-aineiden omalla käytöllä ja tuotantovolyymilla on merkittävä vaikutus
yhtiön Uusiutuvat tuotteet ja Öljytuotteet -segmenttien tulokseen ja rahavirtaan. Nämä kaksi ovat Nesteen suurimmat segmentit
liikevaihdon, tuloksen ja sidotun pääoman osalta.
Neste jakaa liikevaihtoon, tulokseen ja sidottuun pääomaan vaikuttavat hyödykehintariskit kahteen pääluokkaan: varastohinta-
riskiin ja jalostusmarginaaliriskiin.
Varastohintariski
Hintariskien hallinnan näkökulmasta Nesteen jalostamoiden varasto koostuu kahdesta osasta. Ensimmäistä ja suurinta osaa kut-
sutaan perusvarastoksi, ja sen koko pysyy verrattain vakaana. Toista osaa kutsutaan transaktiopositioksi. Se on perusvarastota-
sosta poikkeava varaston osa, jonka koko vaihtelee päivittäin.
Perusvarasto on vähimmäistaso, jolla voidaan kohtuullisesti varmistaa, että jalostamot pysyvät käynnissä eivätkä toimituk-
set vaarannu. Se koostuu varastoista jalostamoilla ja logistiikassa. Perusvarasto sisältää Suomen lakien ja säädösten mukaisen
velvoitevaraston.
Perusvarasto muodostaa Nesteen tuloslaskelmaan ja taseeseen kohdistuvan riskin, koska Neste arvostaa hankinnan ja val-
mistuksen kulut sekä raaka-aineet ja varastot painotetun keskihinnan menetelmällä. Hintariskien suojaustoimenpiteitä ei kohdis-
teta perusvarastoon. Nesteen varastoriskien hallintaperiaatteita sovelletaan transaktiopositioon siinä määrin kuin siitä voi aiheutua
rahavirtariskejä syöttöainehankintojen, jalostamon tuotannon ja jalostettujen öljytuotteiden myynnin välisten suhteiden perusteella.
Nesteen riskienhallintaperiaatteen mukaisesti avoinna oleva transaktiopositio suojataan viipymättä siihen vaikuttavan sisään- tai
105
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Transaktioriski
Pääsääntöisesti kaikki raportointisegmentit suojaavat erittäin todennäköiset, valuuttamääräisiksi sovitut rahavirrat. Valuuttamää-
räiset nettorahavirrat ennustetaan rullaavasti seuraavan 12 kuukauden ajalta ja suojataan uusiutuvien polttoaineiden osalta kes-
kimäärin 70-prosenttisesti kuuden ensimmäisen kuukauden ajalta ja 30-prosenttisesti kuuden seuraavan kuukauden osalta sekä
fossiilisten polttoaineiden osalta keskimäärin 80-prosenttisesti kuuden ensimmäisen kuukauden ajalta ja 40-prosenttisesti kuu-
den seuraavan kuukauden ajalta. Tavoitesuojausasteesta voidaan poiketa konsernin riskienhallintapolitiikan mukaisesti. Tärkein
suojattava valuutta on Yhdysvaltain dollari. Muita Nesteelle keskeisiä valuuttariskiin vaikuttavia valuuttoja ovat Ruotsin kruunu,
Kiinan renminbi, Singaporen dollari ja Australian dollari. Nesteen nettopositiota hallitaan valuuttatermiineillä ja -optioilla. Johdan-
naissopimukset solmitaan suojaustarkoituksessa, ja suurimpaan osaan sovelletaan IFRS:n mukaista suojauslaskentaa. Rapor-
tointisegmentit vastaavat tulevien valuuttamääräisten nettorahavirtojensa ennustamisesta, ja konsernirahoitus sekä riskienhal-
linta vastaavat suojaustoimien toteuttamisesta. Edellä mainittujen valuuttasuojausohjelmien lisäksi Neste on jatkanut merkittäviin
investointihankkeisiin liittyvien kulujen valuuttariskien suojaamista.
Nesteellä on taseessaan valuuttamääräisiä varoja ja velkoja, kuten valuuttamääräisiä lainoja, talletuksia, nettokäyttöpääomaa ja
rahavaroja muussa kuin kotivaluutassa. Pääperiaatteena on suojata tämä taseriski kokonaan valuuttatermiinisopimuksia käyttä-
mällä. Samoin kuin hyödykkeiden hintariskien hallinta, varastoihin liittyvän valuuttakurssiriskin suojaus ja varastohintariskin hallinta
kohdistuvat perusvaraston ylittävään varasto-osuuteen. Suojaamattomia positioita sallitaan konsernin riskienhallintapolitiikan kul-
loinkin määrittelemissä rajoissa. Nettokäyttöpääoma on taseen merkittävin ja eniten vaihtelua aiheuttava valuuttamääräinen erä.
Monet Nesteen liiketoimintaan liittyvät transaktiot, kuten tuotteiden ja palveluiden myynnit sekä raakaöljyn ja muiden syöttöainei-
den ostot liittyvät dollarimääräiseen liiketoimintaympäristöön. Tämän vuoksi nettokäyttöpääoman päivittäistä määrää suojataan
osana tasesuojausta, jonka tarkoituksena on vähentää euron ja Yhdysvaltain dollarin välisen valuuttakurssin aiheuttamaa vaihte-
lua. Tilikauden 2024 aikana päivittäin suojattava tasepositio vaihteli noin 830 miljoonan dollarin ja 2 083 miljoonan dollarin välillä
(2023: 827 miljoonan dollarin ja 2 322 miljoonan dollarin välillä).
uloshinnoittelun tapahtuessa, mikäli olemassa olevilla suojausinstrumenteilla on saavutettavissa asianmukainen suojaustehokkuus.
Transaktioposition suojauksessa käytetään johdannaissopimuksia. Koska syöttöaineiden tai jalostettujen öljytuotteiden ominai-
suudet eroavat siitä, mitä johdannaisilla voidaan ostaa tai myydä, ja koska Nesteen katsauskauden aikana käyttämien syöttöai-
neiden ja jalostamien öljytuotteiden laatu vaihtelee, liiketoimintaan kohdistuu aina jonkinasteinen basis-riski. Basis-riski on tyypilli-
sesti suurempi Uusiutuvat tuotteet -liiketoiminnassa kuin fossiilisen polttoaineen jalostuksessa, mikä johtuu syöttöainevalikoiman
luonteesta ja käytettävien suojausinstrumenttien niukkuudesta.
Jos raakaöljy tai tuotemarkkinat ovat contangossa, eli sen hetkiset forward-hinnat ovat korkeammat kuin spot-hinnat, on Nes-
teellä aika ajoin mahdollisuus toteuttaa fyysisen volyymin contango-varastointia. Nämä varastot eriytetään normaalista transak-
tiopositiosta ja suojataan erikseen.
Jalostusmarginaaliriski
Neste altistuu Uusiutuvat tuotteet -segmentissä suuremmalle marginaalivaihtelulle kuin fossiilisen polttoaineen jalostuksessa.
Uusiutuvien tuotteiden jalostusmarginaali muodostuu pääasiassa uusiutuvan tuotteen myyntihinnan ja käytetyn syöttöaineen hin-
nan erotuksesta. Uusiutuvan dieselin hinnoittelun perusteena käytetyt hintanoteeraukset liittyvät ensisijaisesti öljytuotteisiin. Hin-
tanoteerausten päälle maksetut preemiot vaihtelevat alueittain biomandaattien ja -kannustimien luonteen, paikallisen tarjonnan
ja kysynnän sekä fossiilisten polttoaineiden hintojen mukaan. Pohjois-Amerikassa SME (Soy Methyl Esther) on tärkeä preemioita
ajava tekijä RIN (Renewable Identification Number) hinnoittelun kautta. Syöttöainekustannukset riippuvat tarjolla olevasta syöttö-
ainevalikoimasta ja liittyvät tyypillisesti kasviöljyihin ja -rasvoihin. Syöttöaineiden hintoihin vaikuttavat päätekijät ovat kysynnän ja
tarjonnan välinen suhde, satoennusteet ja paikallinen sää. Uusiutuvat tuotteet -segmentin marginaalin volatiliteettia hallitaan sekä
operatiivisin toimin että marginaalisuojauksin.
Öljytuotteet-segmentissä jalostusmarginaali on tärkeä tulokseen vaikuttava tekijä ja sen vaihtelu muodostaa merkittävän riski.
Jalostusmarginaaliriski muodostuu fossiilisista polttoaineista valmistettujen tuotteiden myyntihinnoista, valmistukseen käytettyjen
raaka-aineiden hinnoista sekä muista kustannuksista. Nesteen korkean konversioasteen jalostamo lieventää yhtiön perinteisen
öljynjalostusliiketoiminnan jalostusmarginaaliriskiä.
Marginaalin ja rahavirran varmistamiseksi Neste on määritellyt marginaalin suojausperiaatteet tärkeimmille jalostusliiketoimil-
leen. Uusiutuvat tuotteet -segmentissä tavoiteltu suojausaste on tyypillisesti korkeampi, ja sen voidaan odottaa vaihtelevan ajan
mittaan. Fossiilisten polttoaineiden osalta suojausaste on tyypillisesti maltillinen.
Sekä Öljy- että Uusiutuvat tuotteet -segmenttien marginaalit altistuvat käyttöhyödykkeiden hintariskille, joka johtuu pääasiassa
sähkön ja maakaasun kulutuksesta. Neste on määritellyt suojausperiaatteet näiden riskien suojaamiseksi. Jalostusmarginaalin
sekä hyödykehintariskin suojauksessa käytetään johdannaissopimuksia. Kuten transaktioposition suojauksessa, myös jalostus-
marginaalin ja hyödykehintariskin suojauksessa altistutaan basis-riskille, joka johtuu suojauksen kohteena olevien erien ja käytet-
tävissä olevien johdannaistuotteiden välisistä eroista.
Liitetiedossa 19 on esitetty hyödykejohdannaisiin liittyvä Nesteen avoin johdannaispositio. Neste ei sovella IFRS:n mukaista
suojauslaskentaa hyödykehintasuojauksiin.
2. Valuuttariski
Nesteen liiketoimintaan kohdistuu valuuttariskejä, koska yhtiön tärkeimmillä markkinoilla keskeisin toimintavaluutta on Yhdysval-
tain dollari ja Nesteen toiminta- ja raportointivaluutta on euro. Nesteen valuuttariskien hallinnan tavoitteena on rajoittaa epävar-
muutta, jota valuuttakurssimuutokset aiheuttavat rahavirtaan, tulokseen ja taseeseen. Yleisesti valuuttariskiä voidaan hallita suo-
jaamalla sovittuihin ja ennakoituihin rahavirtoihin liittyviä valuuttariskejä sekä taseeseen sisältyviä valuuttariskejä (transaktiopositio)
ja niiden tytäryhtiöiden, joiden toimintavaluutta ei ole euro, omaan pääomaan liittyviä riskejä (translaatiopositio).
Suojauslaskennan alainen USD -transaktioriski
milj. US dollaria 31.12.2024 31.12.2023
Nettopositio 12kk 3 686 6 096
Suojaus 12 kk (termiini) 1 874 2 795
Suojauksen keskikurssi 1,098 1,089
Konsernirahoitus ja riskienhallinta vastaavat valuuttakurssiriskille altistuvien tase-erien yhdistämisestä suojattavaksi nettopositioksi
sekä suojaustransaktioiden tekemisestä. Liitetiedossa 19 on esitetty valuuttajohdannaisiin liittyvä Nesteen avoin johdannaispositio.
Translaatioriski
Konsernirahoitus ja riskienhallinta vastaavat myös Nesteen translaatioriskin hallinnasta. Translaatiopositio muodostuu sijoi-
tuksista tytäryhtiöihin ja yhteisyrityksiin. Pääperiaatteena on olla suojaamatta translaatiopositiota. Neste saattaa kuitenkin
pyrkiä vähentämään translaatioriskistä johtuvaa konsernin oman pääoman määrän vaihtelua suojaustoimenpiteillä. Konser-
nirahoitus ja riskienhallinta päättävät mahdollisista suojaustoimista. Vuoden 2024 lopussa suurimmat translaatiopositiot oli-
vat Yhdysvaltain dollari 2 963 miljoonaa euroa ja Ruotsin kruunu 92 miljoonaa euroa (2023: Yhdysvaltain dollari 3 106 milj.
euroa, Ruotsin kruunu 87 milj. euroa). Neste ei ole suojannut positioita vuosina 2024 ja 2023.
106
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
3. Korkoriski
Neste altistuu korkoriskille pääasiassa korollisten nettovelkojensa myötä. Korkoriskin hallinnan tavoitteena on vähentää korko-
kulujen vaihtelua tuloslaskelmassa. Nesteen velkaposition vertailuduraatio on 12 kuukautta, ja duraatio voi vaihdella kuudesta
kuukaudesta 96 kuukauteen. Vuoden 2024 lopussa duraatio oli 27 kuukautta (2023: 34 kuukautta). Duraation lisäksi Neste on
asettanut rajan korkovirtariskille.
Korkojohdannaisia voidaan käyttää velkaposition duraation mukauttamiseen. Konsernirahoitus ja riskienhallinta hallinnoivat
keskitetysti Nesteen korkoriskipositiota. Liitteessä 19 on esitetty korkojohdannaisiin liittyvän konsernin avoimen johdannaisposi-
tion nimellisarvot ja käyvät arvot tilinpäätöshetkellä 31.12.2024 (31.12.2023).
Korollisten velkojen korontarkistuksen ajankohta
2024
1 vuoden
kuluessa
1–5
vuotta
Yli 5
vuotta Yhteensä
Vaihtuvakorkoiset rahoitusinstrumentit
Lainat rahoituslaitoksilta 1 580 0 0 1 580
Muut lainat 1 0 0 1
Koronvaihtosopimusten vaikutus 250 0 0 250
Kiinteäkorkoiset rahoitusinstrumentit
Joukkovelkakirjalainat 0 994 1 121 2 115
Yritystodistusvelat 307 0 0 307
Vuokrasopimusvelat 224 420 470 1 114
Muut lainat 0 30 0 30
Koronvaihtosopimusten vaikutus 0 100 -350 -250
2 363 1 544 1 240 5 147
Korollisten velkojen korontarkistuksen ajankohta
2023
1 vuoden
kuluessa
1–5
vuotta
Yli 5
vuotta Yhteensä
Vaihtuvakorkoiset rahoitusinstrumentit
Lainat rahoituslaitoksilta 759 0 0 759
Muut lainat 1 0 0 1
Koronvaihtosopimusten vaikutus 550 0 0 550
Kiinteäkorkoiset rahoitusinstrumentit
Joukkovelkakirjalainat 201 496 1 614 2 311
Vuokrasopimusvelat 199 370 398 967
Muut lainat 30 0 0 30
Koronvaihtosopimusten vaikutus 0 0 -550 -550
1 740 866 1 462 4 068
4. Herkkyys markkinariskeille
Liikevoiton herkkyys konsernin liiketoimintaan liittyville markkinariskeille
Nesteen liiketoiminnan luonteen vuoksi konsernin taloudellinen tulos on herkkä edellä kuvatuille markkinariskeille. Seuraavassa
taulukossa on kuvattu Nesteen toiminnan kannalta keskeisten hinta- ja valuuttatekijöiden muutosten keskimääräistä vaikutusta
yhtiön liikevoittoon vuonna 2025 (2024), olettaen että markkina- ja toimintaolosuhteet ovat tavanomaiset ja että seuraavat herk-
kyysoletukset täyttyvät:
Suojaustoimenpiteitä ei huomioida
Taulukon jokaisen muuttujan herkkyys on erillinen ja muiden muuttujien oletetaan pysyvän ennallaan ceteris paribus -periaat-
teen mukaisesti
Euron ja Yhdysvaltain dollarin valuuttakurssin herkkyys perustuu positioennusteeseen
Öljytuotteiden kokonaisjalostusmarginaalin herkkyys perustuu volyymiennusteeseen, vastaten 1 dollaria barrelilta muutoksen
vaikutusta
Raakaöljyn muutoksen herkkyys Öljytuotteet-segmentissä perustuu varaston arvostusvoittojen/-tappioiden vaikutukseen ja
muutokseen hyödyke-ja rahtikustannuksissa
Uusiutuvien Tuotteiden jalostusmarginaalin herkkyys perustuu nimelliskapasiteettiin vuoden 2024 lopussa, vastaten 50 dollaria
tonnilta muutoksen vaikutusta
Keskimääräinen vaikutus liikevoittoon ilman suojauksia 2025 2024
+/- 10 %:n muutos euron ja dollarin välisessä valuuttakurssissa milj. euroa -323/+394 -502/+613
Öljytuotteiden kokonaisjalostusmarginaalin muutos
+/-1,00 dollaria barrelilta milj. US dollaria +/-85 +/-80
Raakaöljyn hinnan muutos
+/-10 dollaria barrelilta - Öljytuotteet
1)
milj. US dollaria +/-115 +/-110
Uusiutuvien tuotteiden jalostusmarginaalin muutos
+/-50 dollaria tonnilta
2)
milj. US dollaria +/-280 +/-280
1)
Varaston arvostusvoitot/-tappiot eivät sisälly vertailukelpoiseen käyttökatteeseen
2)
Perustuu nimelliskapasiteettiin
Rahoitusinstrumenteista aiheutuva IFRS 7 -standardin tarkoittama herkkyys markkinariskeille
Seuraavassa on esitetty IFRS 7 -standardin edellyttämä herkkyysanalyysi. Se pyrkii havainnollistamaan Nesteen tilikauden tulok-
sen ja oman pääoman herkkyyttä öljyn hinnan muutokselle, euron ja dollarin väliselle valuuttakurssille sekä koroille, jotka johtuvat
taseeseen 31.12.2024 (31.12.2023) sisältyvistä rahoitusinstrumenteista, kuten rahoitusvaroista ja rahoitusveloista sekä johdan-
naissopimuksista IFRS -standardien mukaisesti. Yllä mainituille markkinariskeille herkkiä rahoitusinstrumentteja ovat nettokäyttö-
pääoman erät, kuten myyntisaamiset ja muut saamiset, sekä ostovelat ja muut velat, korolliset velat, talletukset, likvidit varat ja
johdannaissopimukset. Rahavirran suojauslaskentaa sovellettaessa, johdannaissopimusten käyvän arvon muutos oletetaan kir-
jattavan kokonaisuudessaan omaan pääomaan.
107
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Öljyn hinnan muutoksesta aiheutuvaa herkkyyttä laskettaessa on käytetty seuraavia oletuksia:
Raakaöljyyn, öljytuotteisiin ja kasviöljyihin liittyvien johdannaissopimusten hintatason muutoksen oletetaan olevan +/-20 %
Laskelma sisältää jalostamoiden varastoposition hintariskiä suojaaviin öljyn johdannaissopimuksiin kohdistuvan herkkyyden.
Vastaava kohde-etuutena oleva varastopositio ei kuitenkaan sisälly laskelmaan, koska vaihto-omaisuutta ei luokitella
rahoitusinstrumentiksi
Laskelma sisältää ennustettua jalostusmarginaalia suojaaviin öljyn johdannaissopimuksiin kohdistuvan herkkyyden. Kohde-
etuutena oleva ennustettu jalostusmarginaalipositio ei kuitenkaan sisälly laskelmaan
Euron ja dollarin välisen valuuttakurssin muutoksesta aiheutuvaa herkkyyttä laskettaessa on käytetty seuraavia oletuksia:
Euron ja dollarin välisen valuuttakurssimuutoksen oletetaan olevan +/-10 %
Positio sisältää dollarimääräiset rahoitusvarat ja rahoitusvelat eli korolliset velat, talletukset, myyntisaamiset ja muut saamiset
sekä ostovelat ja muut velat, likvidit varat sekä johdannaissopimukset
Positio ei sisällä tulevia dollarimääräisiä rahavirtoja
Korkotason muutoksesta aiheutuvaa herkkyyttä laskettaessa on käytetty seuraavia oletuksia:
Korkotason muutokseksi oletetaan yhden prosenttiyksikön suuruinen yhdensuuntainen muutos korkokäyrällä
Positio sisältää korolliset rahoitusvelat (poislukien vuokrasopimusvelat), korolliset rahoitussaamiset ja koronvaihtosopimukset,
mutta likvidit varat eivät ole mukana positiossa
Vaihtuvakorkoiset rahoitusinstrumentit vaikuttavat tuloslaskelmaan, lukuun ottamatta omaan pääomaan kirjattavia
suojauslaskennan alaisia johdannaisia
2024 2023
Rahoitusinstrumenteista aiheutuva IFRS 7 -standardin
tarkoittama herkkyys markkinariskeille
Tulos-
laskelma
Oma
Pääoma
Tulos-
laskelma
Oma
Pääoma
+/- 20 %:n muutos öljyn hinnassa
1)
milj. euroa +/-25 +/-0 +/- 37 +/- 0
+/- 10 %:n muutos euron ja dollarin välisessä
valuuttakurssissa milj. euroa +114/-139 +143/-143 +144/-176 +197/-197
+/- 1 prosenttiyksikön muutos markkinakoroissa milj. euroa -/+14 +/-1 -/+8 +/-0
1)
Sisältää raakaöljyn, öljytuotteiden ja kasviöljyjen johdannaisia
Seuraavassa taulukossa esitetty herkkyysanalyysi ei välttämättä ole edustava, koska Neste altistuu markkinariskeille myös mui-
den tase-erien kuin rahoitusinstrumenttien, kuten vaihto-omaisuuden kautta. Herkkyysanalyysissa ei ole huomioitu tulevia raha-
virtoja, joihin Neste kohdistaa merkittäviä suojaustoimenpiteita, joten se kuvastaa ainoastaan suojausinstrumenttien käyvän arvon
muutosta. Lisäksi euron ja dollarin välisen valuuttakurssin muutokselle herkän position suuruus vaihtelee merkittävästi, joten tilin-
päätöshetken tilanne ei välttämättä kuvaa keskimääräistä tilannetta tilikauden aikana. Oma pääoma -sarake sisältää suoraan
omaan pääomaan kirjatut erät. Tuloslaskelmaan vaikuttavat erät eivät ole mukana omassa pääomassa.
Likvidit varat sekä käyttämättömät sitovat luottolimiittisopimukset 31.12.2024 31.12.2023
Likvidit varat 955 1 580
Luottolimiittisopimukset ja valmiusluottojärjestelyt, vuoden kuluessa erääntyvät 242 150
Valmiusluottojärjestelyt, yli vuoden kuluttua erääntyvät 1 683 1 750
Yhteensä 2 880 3 480
Lisäksi: käyttämätön yritystodistusohjelma (ei sitova) 89 400
Likviditeetti- ja jälleenrahoitusriski
Likviditeettiriskillä tarkoitetaan likvidien varojen riittämättömyyttä tai poikkeuksellisen korkeita rahoituskustannuksia tilanteessa,
jossa liiketoiminnan olosuhteet heikentyvät odottamattomasti ja vaativat rahoitusta. Likviditeettiriskin hallinnan tavoitteena on
ylläpitää riittävä maksuvalmius kaikissa olosuhteissa taloudellisten vaikeuksien välttämiseksi.
Liiketoiminnan rahavirta on Nesteen pääasiallinen rahoituslähde. Lisäksi Neste pyrkii alentamaan likviditeetti- ja jälleenrahoi-
tusriskiään hajauttamalla lainojensa erääntymisaikoja. Likviditeetti- ja jälleenrahoitusriskiä on minimoitu myös asettamalla eräitä
muita limiittejä. Lyhytaikaisen rahoituksen määrä on rajoitettu suurempaan seuraavista: 500 miljoonaa euroa tai 30 % korollis-
ten velkojen kokonaismäärästä. Käyttämättömien sitovien luottolimiittisopimusten ja käteisvarojen yhteismäärän on aina oltava
vähintään 700 miljoonaa euroa sekä riittävä kattamaan ennustetut negatiiviset nettorahavirrat ja seuraavan 12 kuukauden aikana
erääntyvät korolliset lainat.
Nesteen lainojen keskimääräinen erääntymisaika 31.12.2024 oli 4,1 vuotta (2023: 5,1 vuotta). Tärkeimmät olemassa olevat
rahoitusohjelmat ovat sitova monivaluuttainen valmiusluottosopimus 1 200 miljoonaa euroa, muut sitovat euromääräiset valmius-
luottosopimukset yhteensä 825 miljoonaa, sitovat luottolimiittisopimukset 150 miljoonaa euroa ja ei-sitova yritystodistusohjelma
400 miljoonaa euroa. Monivaluuttainen valmiusluottosopimus EUR 1 200 miljoonaa, allekirjoitettu 2019 konsernin yleisiin rahoi-
tustarpeisiin, erääntyy joulukuussa 2026. Valmiusluottosopimuksen marginaalia tarkistetaan sen mukaan, miten Neste edistyy
kasvihuonekaasupäästöjen vähenemätavoitteessaan. Muut sitovat euromääräiset valmiusluottosopimukset, yhteensä 825 mil-
joonaa, erääntyvät vuosien 2025–2027 aikana.
108
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Rahoitusvelkojen sopimuksiin perustuvat maturiteetit 31.12.2024 2025 2026 2027 2028 2029 2030– Yhteensä
Osto- ja muut velat 2 092 1 1 15 1 13 2 124
Korolliset velat
Joukkovelkakirjalainat
1)
0 0 0 500 500 1 100 2 100
Lainat rahoituslaitoksilta 253 156 773 0 200 200 1 582
Vuokrasopimusvelat
2)
224 160 107 85 68 470 1 114
Yritystodistusvelat 307 0 0 0 0 0 307
Muut lainat 1 0 0 0 30 0 31
Korot leasing veloista 54 46 40 35 31 323 528
Korot muista veloista 120 116 100 84 81 135 636
Yhteensä 3 052 479 1 021 719 910 2 241 8 423
Hyödykejohdannaiset 83 2 0 0 0 0 84
Koronvaihtosopimukset 0 2 1 1 1 0 6
Bruttomääräisesti toteutettavat valuuttatermiinit
- tuleva (-) -3 636 0 0 0 0 0 -3 636
- lähtevä 3 783 0 0 0 0 0 3 783
Johdannaiset yhteensä 230 4 1 1 1 0 237
1)
Lisätietoja liitetiedossa 21 Rahoitusvelat
2)
Lisätietoja liitetiedossa 29 Vuokrasopimukset
Rahoitusvelkojen sopimuksiin perustuvat maturiteetit 31.12.2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029– Yhteensä
Osto- ja muut velat 2 433 10 2 2 2 24 2 473
Korolliset velat
Joukkovelkakirjalainat
1)
201 0 0 0 500 1 600 2 301
Lainat rahoituslaitoksilta 149 6 506 98 0 0 759
Vuokrasopimusvelat
2)
199 145 98 70 58 398 967
Muut lainat 32 0 0 0 0 0 32
Korot leasing veloista 50 41 36 32 28 310 497
Korot muista veloista 91 95 82 72 68 195 604
Yhteensä 3 154 297 723 274 655 2 528 7 633
Hyödykejohdannaiset 203 6 0 0 0 0 209
Bruttomääräisesti toteutettavat valuuttatermiinit
- tuleva (-) -770 0 0 0 0 0 -770
- lähtevä 779 0 0 0 0 0 779
Johdannaiset yhteensä 212 6 0 0 0 0 219
1)
Lisätietoja liitetiedossa 21 Rahoitusvelat
2)
Lisätietoja liitetiedossa 29 Vuokrasopimukset
109
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Netotussopimusten alaisten instrumenttien
netotusten taloudelliset vaikutukset
31.12.2024 31.12.2023
Rahoitusvarat Rahoitusvelat Rahoitusvarat Rahoitusvelat
Johdannaiset Myyntisaamiset Johdannaiset Ostovelat Johdannaiset Myyntisaamiset Johdannaiset Ostovelat
Rahoitusinstrumenttien kirjanpitoarvot 145 18 238 3 217 0 219 23
Netotusjärjestelyn alaiset erät 128 0 128 0 120 0 120 0
CSA-sopimukset 1 0 21 0 1 0 35 0
Nettopositio 16 18 89 3 96 0 64 23
Luotto- ja vastapuoliriski
Vastapuoli- ja luottoriskit liittyvät kaikkiin liiketoimintasuhteisiin, joissa Neste altistuu riskille siitä, että vastapuolen suoritus ei vas-
taa Nesteen vaatimuksia ja sopimuksellisia velvoitteita. Riski syntyy erityisesti myynti-, hankinta-, suojaus- ja kaupankäyntitapah-
tumista sekä rahavarojen sijoittamisesta. Riskin suuruus määräytyy liiketoimen koon ja vastapuolen luottokelpoisuuden perus-
teella. Vastapuoli- ja luottoriskien hallinnan tavoitteena on ennaltaehkäistä ja minimoida tappioita, jotka syntyisivät vastapuolen
velvoitteiden täyttämättä jättämisestä. Vastapuoli- ja luottoiriskin hallintaa koskevat limiitit, mandaatit ja periaatteet on määritelty
Nesteen riskienhallintapolitiikassa sekä erillisissä periaate- ja ohjetason dokumenteissa. Luottoriskirajat asetetaan konsernita-
solla, määritellään eri päätöksentekotasoilla ja jaetaan Nesteen raportointisegmenteille, jotka vastaavat luottoiriskin hallinnasta
näiden rajojen puitteissa.
Myyntisopimusten luottolimiittejä määriteltäessä vastapuolet seulotaan ja arvioidaan luottokelpoisuuden osalta. Tällöin pääte-
tään, myönnetäänkö luottolimiitti vai vaaditaanko vakuus, kuten remburssi, pankkitakaus tai emoyrityksen takaus. Jos vakuus
vaaditaan, arvioidaan luottoriski vakuuden antajan taloudellisen tilanteen perusteella. Asiakkaalta voidaan myös vaatia ennak-
komaksu ennen myytyjen tuotteiden tai palveluiden luovuttamista, jos se katsotaan tarpeelliseksi luottoriskin hallinnan kannalta.
Lisäksi Neste voi alentaa vastapuoliriskejä myymällä myyntisaamisia kolmannelle osapuolelle, kuten pankille.
Nesteen riskienhallintapolitiikka jakaa vastapuolille myönnettävät limiitit fyysisten transaktioiden, johdannaiskaupan ja rahoi-
tustransaktioiden luottolimiitteihin. Jokaisessa luokassa tarkastellaan erikseen luottoluokituslaitoksen luokittelemia ja luokittele-
mattomia vastapuolia koskevia päätöksentekovaltuutuksia. Pörssin ulkopuolisten OTC-johdannaissopimusten (over-the-counter)
osalta Neste on neuvotellut tärkeimpien vastapuolten kanssa hyödyke-, päästöoikeus-, valuutta- ja korkojohdannaisia koskevat
ISDA-puitesopimukset (International Swaps and Derivatives Association). Nämä sopimukset sallivat avoimen position netotuksen
ja sopimuksen päättämisen tiettyjen laiminlyöntien ja tapahtuminen puitteissa. Osaan sopimuksista sisältyy luottoriskiä vähentävä
Credit Support Annex (CSA), jonka mukaan sopimuksessa määritellyn rajan ylittävälle saldolle on annettava rahavakuus tai rem-
burssi. Joulukuun 2024 lopussa Nesteellä oli CSA-sopimusten puitteissa saatuja CSA-rahavakuuksia 1 miljoonaa euroa (2023:
1 milj. euroa) ja rembursseja 0 miljoonaa euroa (2023: 0 milj. euroa) sekä annettuja rahavakuuksia 21 miljoonaa euroa (2023: 35
milj. euroa) ja rembursseja 0 miljoonaa euroa (2023: 0 milj. euroa).
Kuten liitetiedossa 21 on kuvattu, Neste osallistuu myös toimittajarahoitusjärjestelyyn, jonka ensisijaisena tarkoituksena on hel-
pottaa toimittajalaskujen tehokasta maksujen käsittelyä. Järjestelyn puitteissa toimittaja voi halutessaan saada ennakkomaksun
rahoituslaitokselta myymällä laskusaatavan Nesteeltä.
Nesteen näkökulmasta järjestely pidentää jossain määrin maksuehtoja normaaleista maksuehdoista, jotka on sovittu muiden
järjestelyyn osallistumattomien toimittajien kanssa. Järjestelyyn osallistuvien toimittajien maksuehtoja pidennetään keskimäärin
60 päivällä verrattuna muiden toimittajien kanssa erikseen sovittuihin maksuehtoihin.
Neste ylläpitää riittävästi käteisvaroja ja käyttämättömiä sitovia luottolimiittejä vähentääkseen jälleenrahoitusriskiä koskien
toimittajarahoitusjärjestelyä.
110
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Myyntisaamisten ikäjakauma 31.12.2024
Luottotappion
todennäköisyys, % 31.12.2023
Luottotappion
todennäköisyys, %
Erääntymättömät 1 100 0–0,04 % 1 263 0–0,04 %
1–30 päivää sitten erääntyneet
1)
111 0,01–4 % 179 0,01–4 %
31–60 päivää sitten erääntyneet 8 5–43 % 47 5–43 %
61–90 päivää sitten erääntyneet 11 10–55 % 17 10–55 %
91–180 päivää sitten erääntyneet 4 25–100 % 73 25–100 %
Yli 180 päivää sitten erääntyneet
1)
99 100 % 43 100 %
Myyntisaamiset yhteensä 1 333 1 622
Luottotappiovaraus -14 -17
Myyntisaamiset, netto 1 319 1 605
1)
Blender’s Tax Credit saamiset USA:n veroviranomaisilta olivat 31.12.2024 yhteensä 200 milj. euroa, joista 10 milj. euroa oli 1-30 päivää sitten
erääntyneitä ja 76 milj. euroa yli 180 päivää sitten erääntyneitä.
Nesteen tytäryhtiöt ovat velvollisia tallettamaan ylimääräiset rahavaransa konsernin tileille. Näin varmistetaan riittävä riskienhallinta
ja näkyvyys konsernin rahavaroihin.
Osana vastapuoliriskin hallintaa, Nesteelle vakuutusturvaa tarjoavien vakuutusyhtiöiden ja jälleenvakuuttajien osalta luottoluo-
kituksen vähimmäisvaatimus on määritelty vakuuttamisen periaatteissa.
Nesteellä on huomattava määrä kansainvälisiä vastapuolia, joista merkittävimmät ovat suuria kansainvälisiä öljy-yhtiöitä ja
rahoituslaitoksia. Nesteen altistuminen odottamattomille luottotappioille yksittäisessä raportointisegmentissä voi kasvaa, mikäli
syntyy useiden samalla toimialalla tai maantieteellisellä alueella toimivien vastapuolten keskittymiä ja näihin keskittymiin kohdistuu
epäsuotuisia taloudellisia, poliittisia tai muita muutoksia. Näitä riskejä pienennetään ottamalla merkittävät keskittymäriskit huo-
mioon luottopäätöksissä.
Yli 85 prosentilla Nesteen hyödykejohdannaissopimusten vastapuolista tai niiden emoyrityksistä oli 31.12.2024 hyvä luot-
toluokitus (vähintään investment grade) kansainvälisiltä luottoluokituslaitoksilta. Kaikilla konsernirahoituksen ja riskienhallinnan
valuutta- ja korkojohdannaisten vastapuolilla oli 31.12.2024 hyvä luottoluokitus (vähintään investment grade). Hyödykkeiden joh-
dannaiskauppaa tehdään myös pörssin välityksellä.
Neste arvioi myyntisaamisiin liittyvät odotettavissa olevat luottotappiot ja kirjaa luottotappiovarauksen perustuen historiallisesti
toteutuneisiin luottotappioihin sekä nykyisiin olosuhteisiin ja makroekonomiseen analyysiin tulevaisuudesta. Analyysissä hyödyn-
netään toimialanäkymiä ja taloudellisia ennusteita useista eri tietolähteistä. Neste on valinnut varovaisen odotetun luottotappion
laskentatavan, kuten historiallisten luottotappioiden matala taso suhteessa tehtyihin luottotappiovarauksiin osoittaa. Luottotap-
piovaraus arvioidaan myyntisaamisten ikäjakaumasta segmenttikohtaisesti liiketoiminta-alueeseen ja maantieteelliseen sijaintiin
perustuen, sekä saatavakohtaista harkintaa käyttäen. Luottotappiovarausta on kirjattu myyntisaamisista ikäjakauman mukai-
sesti 14 miljoonaa euroa vuonna 2024 (2023: 17 mil. euroa). Myyntisaamisista kirjattu lopullinen luottotappio oli 1 miljoona euroa
vuonna 2024 (2023: 1 milj. euroa).
Myyntisaamiset ja sopimukseen perustuvat omaisuuserät kirjataan pois taseesta lopullisina luottotappioina silloin, kun niistä ei
voida kohtuudella odottaa saatavan maksua. Viitteitä siitä, ettei maksua voida kohtuudella odottaa, ovat esimerkiksi se ettei
velallinen ole sitoutunut takaisinmaksusuunnitelmaan tai sopimukseen perustuvien maksujen viivästyminen yli 180 päivällä. Alas-
kirjauksia arvioidaan kuitenkin tapauskohtaisesti ja jos on erittäin todennäköistä, että saatava tullaan maksamaan, luottotap-
piokirjausta ei tehdä. Konkursseista ja velkasaneerauksista Neste tekee luottotappiokirjauksen välittömästi. Myyntisaamisista
ja sopimukseen perustuvista omaisuuseristä johtuvat arvonalentumistappiot esitetään liikevoittoon sisältyvinä nettomääräisinä
arvonalentumistappioina. Jos lopullisiksi luottotappioiksi kirjatuista eristä saadaan myöhemmin maksu, se kirjataan hyvitykseksi
samalle tuloslaskelmariville.
111
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Velan osuus kokonaispääomasta 31.12.2024 31.12.2023
Korolliset velat 5 147 4 068
Likvidit varat 955 1 580
Korollinen nettovelka 4 192 2 488
Oma pääoma yhteensä 7 417 8 463
Korollinen nettovelka ja oma pääoma yhteensä 11 609 10 952
Velan osuus kokonaispääomasta 36,1 % 22,7 %
Korollisten nettovelkojen täsmäytyslaskelma Rahat ja pankkisaamiset Likvidit sijoitukset Vuokrasopimusvelat Lainat Yhteensä
Nettovelat 1.1.2024 -1 575 -5 967 3 101 2 488
Rahavirrat 655 5 -278 943 1 325
Uudet vuokrasopimusvelat 0 0 420 0 420
Yrityshankinnat ja -myynnit 0 0 0 0 0
Valuuttakurssierot -36 0 11 -10 -35
Muut muutokset, joihin ei liity maksua 0 0 -6 0 -6
Nettovelat 31.12.2024 -955 0 1 114 4 034 4 192
Korollisten nettovelkojen täsmäytyslaskelma Rahat ja pankkisaamiset Likvidit sijoitukset Vuokrasopimusvelat Lainat Yhteensä
Nettovelat 1.1.2023 -1 271 0 535 2 080 1 344
Rahavirrat -327 -5 -254 1 033 447
Uudet vuokrasopimusvelat 0 0 765 0 765
Yrityshankinnat ja -myynnit 0 0 1 6 7
Valuuttakurssierot 24 0 -8 -19 -3
Muut muutokset, joihin ei liity maksua 0 0 -72 0 -72
Nettovelat 31.12.2023 -1 575 -5 967 3 101 2 488
Pääomarakenteen hallinta
Nesteen tavoitteena on varmistaa tehokas pääomarakenne, joka takaa konsernin toimintaedellytykset pääomamarkkinoilla kai-
kissa olosuhteissa toimialan suhdannevaihteluista huolimatta. Neste pyrkii ylläpitämään pääomarakennetta, joka vastaa vahvan
luottoluokituksen (investment grade) pääomarakennetta. Yhtiön hallitus arvioi Nesteen pääomarakennetta säännöllisesti.
Neste seuraa pääomarakenteensa kehitystä tarkastelemalla velan osuutta kokonaispääomasta eli korollisen nettovelan suh-
detta korollisen nettovelan ja oman pääoman summaan. Korollinen nettovelka lasketaan vähentämällä likvidit varat korollisista
veloista. Nesteen velan osuus kokonaispääomasta tulee todennäköisesti vaihtelemaan suhdannesyklien mukaan, ja Nesteen
tavoitteena on pitää tunnusluku alle 40 %:n.
112
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
4 Segmentti-informaatio
Laadintaperiaate
Nesteen toiminta on jaettu kolmeen toimintasegmenttiin: Uusiutuvat tuotteet, Öljytuotteet ja Marketing & Services.
Segmenttien suoritusta tarkastellaan säännöllisesti ylimmän operatiivisen päätöksentekijän, toimitusjohtajan, toimesta
suorituksen arvioimiseksi ja resurssien kohdistamiseksi. Toimintasegmenttien tiedot raportoidaan samalla tavalla kuin ne
raportoidaan ylimmälle operatiiviselle päätöksentekijälle.
Segmenttien tuloksen arviointi perustuu vertailukelpoiseen käyttökatteeseen ja vertailukelpoiseen sidotun
pääoman tuottoon. Segmenttiraportoinnin laadintaperiaatteet ovat yhdenmukaiset Nesteen konsernitilinpäätöksen
laadintaperiaatteiden kanssa. Segmenttien väliset liiketapahtumat ovat markkinaehtoisia, ja ne eliminoidaan
konserniyhdistelyssä. Segmenttien liikevoitto sisältää tulevien myyntien ja ostojen rahavirtoja suojaavien valuutta- ja
hyödykejohdannaisten toteutuneet voitot ja tappiot, jotka on kirjattu tuloslaskelmaan.
Segmentin varat ja velat ovat sellaisia eriä, joita segmentti käyttää liiketoiminnassaan. Segmentin varat muodostuvat
pääasiassa aineellisista hyödykkeistä, liikearvosta, aineettomista hyödykkeistä, osuuksista osakkuus- ja yhteisyrityksissä,
vaihto-omaisuudesta sekä operatiivisista saamisista. Verot, korolliset saamiset ja tulevan rahavirran suojaamiseksi
solmitut johdannaissopimukset eivät sisälly segmentin varoihin. Segmentin velat sisältävät operatiiviset velat, eläkevelat,
lyhyt- ja pitkäaikaiset vuokrasopimusvelat ja varaukset. Verot, korolliset velat ja tulevan rahavirran suojaamiseksi solmitut
johdannaissopimukset eivät sisälly segmentin velkoihin.
Nesteen liiketoimintarakenne
Neste ilmoitti 13.3.2024 päättäneensä organisaationsa muutosneuvottelut, jotka käynnistettiin 1.11.2023. Neste nimitti
28.10.2024 uuden johtoryhmän parantaakseen toimintansa tehokkuutta ja suorituskykyään. Organisaatiorakenteen muutoksilla
ei ollut vaikutusta Nesteen segmenttiraportointiin. Nesteen organisaatio koostuu kolmesta liiketoiminta-alueesta ja kolmesta
funktiosta. Liiketoiminta-alueet ovat tulosvastuullisia yksiköitä, jotka vastaavat asiakkuuksista ja tuotteista sekä liiketoiminnan
kehittämisestä. Liiketoiminta-alueet ovat Uusiutuvat tuotteet, Öljytuotteet ja Marketing & Services. Nesteen funktioita ovat
COO Office, CFO Office ja People & Culture. Funktiot tukevat liiketoiminta-alueita ja muita organisaatioita ja varmistavat niiden
kustannustehokkuuden, läpinäkyvyyden ja toimintatapojen yhdenmukaisuuden koko yhtiössä, kuin myös resurssien käytön ja
riittävyyden.
113
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Toimintasegmentit
Nesteen toimintasegmentit kattavat seuraavat liiketoiminnot:
Uusiutuvat tuotteet -segmentti tuottaa, markkinoi ja myy
uusiutuvaa dieseliä, uusiutuvaa lentopolttoainetta ja siihen
perustuvia ratkaisuja sekä muovien ja kemikaalien uusiutuvia
ja kierrätysraaka-aineita yritysasiakkaille sekä kotimaisille ja
kansainvälisille tukkumarkkinoille. Jalostamomme Suomessa,
Alankomaissa ja Singaporessa ja Martinez Renewables
-yhteistoimintomme Marathon Petroleumin kanssa Kaliforni-
assa, Yhdysvalloissa valmistavat uusiutuvia tuotteita kokonaan
uusiutuvista raaka-aineista. Uusiutuvien tuotannon vuotuinen
nimelliskapasiteetti on noin 5,5 miljoonaa tonnia. Kun Nesteen
Rotterdamin jalostamon laajennushanke saadaan päätökseen,
se kasvattaa Nesteen uusiutuvien tuotteiden kokonaistuotan-
tokapasiteetin 6,8 miljoonaan tonniin vuodessa. Tämä auttaa
Nestettä vastaamaan vähäpäästöisempien tuotteiden kasva-
vaan maailmanlaajuiseen kysyntään. Uusiutuvat tuotteet -seg-
mentin arvioidaan sisältävän taksonomiakelpoista ja -mukaista
taloudellista toimintaa taksonomia-asetukseen liittyvän ilmas-
toa koskevan delegoidun säädöksen perusteella. Nämä tak-
sonomian mukaiset toiminnat ovat yhtiön ilmastotavoitteiden
mukaisia ratkaisuja ilmastonmuutoksen hillitsemiseksi.
Nesteen hiilikädenjäljen sekä EU-taksonomiakelpoisten ja
-mukaisten tunnuslukujen laskelmat perustuvat suurilta osin
Uusiutuvat tuotteet -segmentin lukuihin. Lisätietoa Nesteen
vastuullisuudesta sisältäen ilmastoliitännäiset asiat löytyy eng-
lanniksi julkaistusta Annual review -osiosta ja kestävyysrapor-
tista (CSRD) hallituksen toimintakertomuksessa.
Öljytuotteet-segmentti valmistaa, markkinoi ja myy laajaa
tuotevalikoimaa laadukkaita öljytuotteita ja niihin liittyviä pal-
veluita globaalille asiakaskunnalle. Tuotevalikoima sisältää die-
selpolttoaineet, bensiinit, lento- ja laivaliikenteen polttoaineet,
kevyet ja raskaat polttoöljyt, bensiinikomponentit, erikoispolt-
toaineet, kuten pienmoottoribensiini, liuottimet ja nestekaasut.
Öljytuotteet jalostetaan Nesteen Suomen jalostamolla Por-
voossa. Vuotuinen raakaöljyn jalostuskapasiteetti on noin 10
miljoonaa tonnia vuodessa.
Nesteen tavoitteena on muuttaa Porvoon öljynjalostamo asteit-
tain johtavaksi uusiutuvien ja kiertotalousratkaisujen jalosta-
moksi 2030-luvun puolivälissä. Tavoitteen saavuttamiseksi
Neste esimerkiksi rakentaa Porvoon jalostamolle nesteyte-
tyn jätemuovin jalostuslaitoksen, ja on aloittanut muuttamalla
nykyisiä jalostamoyksiköitä niin, että uusiutuvia ja kierrätysraa-
ka-aineita on mahdollista yhteisprosessoida fossiilisten raa-
ka-aineiden kanssa perinteisessä jalostusprosessissa. Yhteis-
prosessoinnin avulla Neste voi valmistaa nykyistä enemmän
tuotteita, joilla on pienemmät kasvihuonekaasupäästöt.
Marketing & Services -segmentti markkinoi ja myy
vähäpäästöisempiä polttoaineita ja korkealaatuisia öljytuotteita
ja näihin liittyviä digitaalisia ratkaisuja asiakkailleen Suomessa,
Virossa, Latviassa ja Liettuassa. Tärkeimpiä asiakkaita ovat
kuluttajat, kuljetuspalveluyritykset, lento- ja meriliikenteen
toimijat, teollisuus- ja maataloussektorin asiakkaat, kunnat ja
lämmitysöljyn käyttäjät. Liikennepolttoaineita ja sähköautojen
suurteholatauspalvelua markkinoidaan ja myydään Nesteen
omassa asemaverkostossa Suomessa ja Baltiassa.
’Muut’ sisältää konsernin yhteiset ja toimintojen kustannukset.
Edellä kuvatut toimintasegmentit eivät sisällä sellaisia segment-
tejä, joihin olisi yhdistelty useampia pienempiä segmenttejä.
Tuloslaskelman ’Liiketoiminnan muut kulut’ -rivi sisältää seu-
raavat liiketoimintasegmenteille keskeiset kuluerät:
Uusiutuvat tuotteet: kunnossapitokulut, suunnittelu-
ja konsultointipalvelut, vuokrat ja muut kiinteistökulut,
matka-, HSE- ja markkinointikulut sekä vakuutusmaksut
Öljytuotteet: kunnossapitokulut, suunnittelu- ja
konsultointipalvelut, vuokrat ja muut kiinteistökulut, HSE-
kulut ja vakuutusmaksut
Marketing & Services: kunnossapitokulut, vuokrat ja
muut kiinteistökulut ja markkinointikulut.
Konsernin asiakasrakenne oli vuosina 2024 ja 2023 sellainen,
ettei suuria keskittymiä muodostunut millään maantieteellisellä
alueella tai toimintasegmentillä.
Uusiutuvat
tuotteet
Öljytuotteet
Marketing &
Services
114
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Nesteen toimintasegmenttien tiedot 31.12.2024 ja 31.12.2023 on esitetty alla olevissa taulukoissa.
2024
Uusiutuvat
tuotteet
1)
Öljytuotteet
Marketing &
Services Muut Eliminoinnit Konserni Liite
IS Ulkoinen liikevaihto 7 075 8 904 4 645 11 0 20 635
Sisäinen liikevaihto 246 2 925 42 114 -3 326 0
IS Liikevaihto yhteensä 7 321 11 829 4 687 125 -3 326 20 635 5
IS Liiketoiminnan muut tuotot 22 22 5 33 -27 54 6
IS, CF Osuus osakkuus- ja yhteisyritysten tuloksesta -6 -2 0 0 0 -9 15
IS Materiaalit ja palvelut -6 289 -10 839 -4 475 -12 3 228 -18 388 7
IS Henkilöstökulut -257 -135 -33 -156 0 -582 8
IS, CF Poistot ja arvonalentumiset -589 -322 -28 -41 0 -980
IS Liiketoiminnan muut kulut -549 -207 -83 1 132 -706 9
IS Liikevoitto
1)
-347 345 72 -51 6 25
IS Rahoitustuotot ja -kulut -138 10
IS Voitto ennen veroja -113
IS Tuloverot 19 11
IS Tilikauden voitto -95
Vertailukelpoinen käyttökate (EBITDA) 514 633 101 -1 6 1 252
varaston arvostusvoitot/-tappiot -352 -7 0 0 0 -359
avoimien hyödyke- ja valuuttajohdannaisten käypien arvojen muutokset 86 -2 0 0 0 84
omaisuuden myyntivoitot/-tappiot 0 -2 0 0 0 -2
muut oikaisut -6 45 -1 -9 0 29
Käyttökate (EBITDA) 242 667 100 -10 6 1 005
IS, CF Poistot ja arvonalentumiset -589 -322 -28 -41 0 -980
IS Liikevoitto -347 345 72 -51 6 25
1)
Yhdysvaltain BTC-verohelpotuksen liikevoittovaikutus oli 590 milj. euroa Uusiutuvat tuotteet -segmentissä vuonna 2024. Lisätietoa biopolttoainehyvityksistä yleisesti sekä niiden laadintaperiaatteista, myyntimääristä ja keskimääräisistä hinnoista on esitetty liitetiedossa 5 Liikevaihto.
115
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
2024
Uusiutuvat
tuotteet Öljytuotteet
Marketing &
Services Muut Eliminoinnit Konserni Liite
Investoinnit 1 446 453 39 69 0 2 006
Segmentin varat 9 911 3 560 559 357 -333 14 053
BS Osuudet osakkuus- ja yhteisyrityksissä 32 21 0 0 0 53 15
BS Laskennalliset verosaamiset 222 11
Kohdistamattomat varat 1 252
BS Varat yhteensä 9 943 3 581 559 357 -333 15 581
Segmentin velat 1 891 1 310 421 280 -328 3 574
BS Laskennalliset verovelat 335 11
Kohdistamattomat velat 4 255
BS Velat yhteensä 1 891 1 310 421 280 -328 8 164
Segmentin sidottu pääoma 9 064 2 300 198 88 -5 11 646
Sidotun pääoman tuotto, % -4,0 14,0 30,9
Vertailukelpoinen sidotun pääoman tuotto, % -0,9 13,2 31,4
116
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
2023
Uusiutuvat
tuotteet
1)
Öljytuotteet
Marketing &
Services Muut Eliminoinnit Konserni Liite
IS Ulkoinen liikevaihto 8 212 9 566 5 123 26 0 22 926
Sisäinen liikevaihto 254 3 720 45 75 -4 094 0
IS Liikevaihto yhteensä 8 466 13 285 5 168 100 -4 094 22 926 5
IS Liiketoiminnan muut tuotot 12 16 4 46 -23 55 6
IS, CF Osuus osakkuus- ja yhteisyritysten tuloksesta -4 5 0 0 0 1 15
IS Materiaalit ja palvelut -6 624 -11 548 -4 945 -14 4 033 -19 098 7
IS Henkilöstökulut -282 -146 -32 -181 0 -642 8
IS, CF Poistot ja arvonalentumiset -480 -307 -33 -46 0 -866
IS Liiketoiminnan muut kulut -519 -238 -77 54 85 -695 9
IS Liikevoitto
1)
568 1 068 84 -41 2 1 682
IS Rahoitustuotot ja -kulut -86 10
IS Voitto ennen veroja 1 596
IS Tuloverot -160 11
IS Tilikauden voitto 1 436
Vertailukelpoinen käyttökate (EBITDA) 1 906 1 434 118 -2 2 3 458
varaston arvostusvoitot/-tappiot -784 -43 0 0 0 -827
avoimien hyödyke- ja valuuttajohdannaisten käypien arvojen muutokset -73 -25 0 0 0 -98
omaisuuden myyntivoitot/-tappiot 0 5 0 2 0 7
muut oikaisut 0 4 -1 5 0 8
Käyttökate (EBITDA) 1 049 1 375 117 5 2 2 548
IS, CF Poistot ja arvonalentumiset -480 -307 -33 -46 0 -866
IS Liikevoitto 568 1 068 84 -41 2 1 682
1)
Yhdysvaltain BTC-verohelpotuksen liikevoittovaikutus oli 417 milj. euroa Uusiutuvat tuotteet -segmentissä vuonna 2023.
117
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
2024 Suomi Muut Pohjoismaat Itämeren alue Muut Euroopan maat Yhdysvallat Muut maat Konserni
IS Liikevaihto kohdemaan mukaan 5 641 1 911 1 763 4 236 6 242 841 20 635
Pitkäaikaiset varat 2 763 3 79 2 835 1 865 2 059 9 603
Investoinnit 678 3 8 966 165 187 2 006
2023 Suomi Muut Pohjoismaat Itämeren alue Muut Euroopan maat Yhdysvallat Muut maat Konserni
IS Liikevaihto kohdemaan mukaan 6 515 3 278 1 715 4 775 5 640 1 002 22 926
Pitkäaikaiset varat 2 578 2 78 1 779 2 022 2 065 8 525
Investoinnit 415 3 11 774 814 334 2 351
Maantieteelliset tiedot
Nesteellä on tuotantolaitoksia Suomessa, Singaporessa, Alankomaissa ja Yhdysvalloissa ja vähittäismyyntiverkosto Suomessa, Virossa, Latviassa ja Liettuassa. Seuraavassa taulukossa on esitetty Nesteen liikevaihto kohdistettuna kohdemaan mukaan riip-
pumatta tuotteen tai palvelun alkuperämaasta ja pitkäaikaiset varat ja investoinnit kohdistettuna sijainnin mukaan.
Pitkäaikaiset varat pitävät sisällään liikearvon, aineettomat ja aineelliset hyödykkeet ja osuudet osakkuus- ja yhteisyrityksissä. ’Muut Pohjoismaat’ sisältää Ruotsin, Norjan, Tanskan ja Islannin. ’Itämeren alue’ sisältää Viron, Latvian, Liettuan ja Puolan. Kon-
sernin toiminnot tällä maantieteellisellä alueella muodostuvat pääasiassa vähittäismyynnistä kyseisissä maissa.
2023
Uusiutuvat
tuotteet Öljytuotteet
Marketing &
Services Muut Eliminoinnit Konserni Liite
Investoinnit 1 915 336 38 61 0 2 351
Segmentin varat 9 242 3 824 647 480 -397 13 794
BS Osuudet osakkuus- ja yhteisyrityksissä 33 25 0 0 0 58 15
BS Laskennalliset verosaamiset 127 11
Kohdistamattomat varat 2 004
BS Varat yhteensä 9 275 3 849 647 480 -397 15 983
Segmentin velat 2 046 1 521 473 384 -387 4 037
BS Laskennalliset verovelat 317 11
Kohdistamattomat velat 3 166
BS Velat yhteensä 2 046 1 521 473 384 -387 7 520
Segmentin sidottu pääoma 8 069 2 384 236 104 -11 10 783
Sidotun pääoman tuotto, % 7,5 42,6 34,6
Vertailukelpoinen sidotun pääoman tuotto, % 18,9 45,0 35,2
118
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
5 Liikevaihto
Laadintaperiaate
Myyntituotot asiakassopimuksista kirjataan liikevaihtoon, kun Neste täyttää suoritevelvoitteen luovuttamalla luvatun tavaran
tai palvelun asiakkaalle. Tämä tapahtuu, kun asiakas saa siihen määräysvallan eli kyvyn ohjata tavaran tai palvelun käyttöä ja
saada siihen liittyvän hyödyn, joko ajan kuluessa tai yhtenä ajankohtana. Neste täyttää pääsääntöisesti suoritevelvoitteensa
yhtenä ajankohtana. Ajan kuluessa täytettävien suoritevelvoitteiden osuus ei ole merkittävä.
Kun suoritevelvoite on täytetty, liikevaihtoon kirjataan se osuus myyntituotosta, joka voidaan kohdistaa kyseiselle
suoritevelvoitteelle. Myyntituotto on se osuus vastikemäärästä, johon Neste odottaa olevansa oikeutettu luvattuja tavaroita
tai palveluita vastaan. Myyntituotto kohdistetaan sopimuksen suoritevelvoitteille luvattujen tavaroiden tai palvelujen erillisten
myyntihintojen perusteella.
Yhtenä ajankohtana syntyvät tuotot kirjataan tyypillisesti silloin, kun määräysvalta on siirtynyt tavaran toimituksessa
käytettyjen toimitusehtojen perusteella. Saaminen kirjataan, kun tavarat on toimitettu. Tämä on se ajankohta, jolloin
vastikkeeseen ei enää liity ehtoja, koska maksun erääntyminen edellyttää vain ajan kulumista.
Ajan kuluessa kirjattavat tuotot arvostetaan panokseen perustuvalla menetelmällä (syntyneiden menojen perusteella arvioitu
edistyminen), kun sopimuksen lopputulos voidaan luotettavasti arvioida. Neste käyttää panokseen perustuvaa menetelmää
suoritevelvoitteen täyttymisasteen määrittämiseen, koska asiakas vastaanottaa ja kuluttaa hyödyn samanaikaisesti sitä
mukaan kun Neste suorittaa palvelua. Kun lopputulosta ei pystytä luotettavasti määrittämään, aiheutuneet kulut rasittavat
sen tilikauden tulosta, jolloin ne syntyvät, mutta tulot kirjataan vain siltä osin kuin yhtiö saa todellisten kustannusten määrää
vastaavia tuloja. Kaikki tappiot kirjataan kuluiksi välittömästi.
Joihinkin Nesteen sopimuksiin sisältyy muuttuvan vastikkeen elementtejä, kuten alennuksia, palkkioita tai sopimussakkoja.
Muuttuvat vastikkeet arvioidaan käyttäen joko odotusarvoon tai todennäköisimpään rahamäärään perustuvaa menetelmää
muuttuvan vastikkeen tai siihen liittyvien sopimusehtojen luonteesta riippuen. Muuttuva vastike sisällytetään transaktiohintaan
vain siltä osin kuin on todennäköistä, että kirjattuihin myyntituottoihin ei jouduta tekemään merkittävää peruutusta myöhemmin.
Neste tarjoaa asiakkailleen tavanomaiset maksuehdot. Mikäli yli vuoden pituisia maksuehtoja tarjotaan, laskutettua
määrää oikaistaan rahan aika-arvolla ja korkotuotto jaksotetaan luottoajalle.
Liikevaihto on esitetty nettona, josta on vähennetty välilliset verot, kuten arvonlisävero sekä lakisääteinen
huoltovarmuusmaksu, sopimussakot ja alennukset.
Biopolttoainehyvitykset
Neste ansaitsee biopolttoainehyvityksiä Yhdysvalloissa Low Carbon Fuel Standard -hyvityksinä (LCFS) ja Renewable
Identification Number (RIN) tunnisteina, jotka kirjataan liikevaihtoon. Neste pitää biopolttoainehyvityksiä omaisuuserinä,
jotka on luotu erilaisten hallitusten ohjelmien puitteissa uusiutuvien polttoaineiden tarjonnan kannustamiseksi. Täten Neste
käsittelee biopolttoainehyvitykset kirjanpidossa valtionavustuksina, kun tuotevarasto vastaanotetaan Yhdysvalloissa ja
kirjaa ne edelleen liikevaihtoon kun kannustin myydään kolmannelle osapuolelle. Low Carbon Fuel Standard (LCFS) on
suunniteltu vähentämään liikenteen kasvihuonekaasupäästöjä. Kalifornian ilmansuojeluviraston (CARB) asettaman tavoitteen
tarkoituksena on alentaa osavaltiossa käytettävien liikennepolttoaineiden hiilidioksidipitoisuutta (CI). Hyvityksiä ansaitaan
tuottamalla polttoaineita, joiden hiilidioksidipitoisuus on alle asetetun tavoitteen. Alijäämää syntyy tuottamalla polttoaineita,
joiden hiilidioksidipitoisuus ylittää asetetun tavoitteen. Tuottajat voivat myydä ja ostaa hyvityksiä kompensoidakseen
syntyneen alijäämän. Renewable Identification Number (RIN) on tunniste, joka annetaan biopolttoaine-erälle sen tuotannon,
käytön ja kaupan seurantaa varten. RIN-tunnisteita ansaitaan, kun tuotetaan tai tuodaan uusiutuvia polttoaineita, jotka
täyttävät Yhdysvaltain ympäristönsuojeluviraston (EPA) kelpoisuusvaatimukset. Sekä LCFS-hyvityksillä, että RIN-tunnisteilla
käydään aktiivisesti kauppaa markkinoilla. Markkinoiden likviditeetti on riittävä, jotta yhtiö voi luotettavasti arvioida
biopolttoainehyvitysten käyvän arvon.
LCFS:n ja RIN:ien lisäksi Blender’s Tax Credit (BTC) vaikuttaa Liikevaihto ja Materiaalit ja palvelut -eriin ja se kirjataan, jos
Yhdysvaltain hallitus päättää myöntää sen. Päätös tehdään vuosittain. Blender’s Tax Credit on polttoaineen jakelijoille tarkoitettu
kannustin, joka edistää uusiutuvan polttoaineen käyttöä helpottamalla biomandaattien ehtojen saavuttamista. Jos Nesteen
asiakkaat ovat polttoaineiden sekoittajia, BTC-hyvityksen arvo sisällytetään myyntihintaan ja kirjataan liikevaihtoon. Suoraan
Yhdysvaltain veroviranomaisilta saadut BTC -hyvitykset kirjataan materiaalien ja palveluiden kustannusten vähennykseksi.
BTC-verohelpotus päättyi vuoden 2024 lopussa. BTC -hyvityksestä Clean Fuels Production Credit (CFPC) -hyvitykseen
siirtymiseen Yhdysvalloissa liittyvät epävarmuustekijät voivat vaikuttaa yhdysvaltalaisten ja ulkomaisten polttoainetuottajien
suhteelliseen kilpailukykyyn ja saattavat vaatia Nesteeltä maailmanlaajuisen tuotantokapasiteettinsa ja toimitusketjunsa
uudelleenoptimointia arvon maksimoimiseksi. Myös Clean Fuel Production Credit (CFPC) -kannustinjärjestelmän vaikutus
jää nähtäväksi.
119
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Liikevaihdon tuloutusajankohta 2024 2023
Ulkoinen liikevaihto
Uusiutuvat
tuotteet Öljytuotteet
Marketing &
Services Muut Yhteensä
Uusiutuvat
tuotteet Öljytuotteet
Marketing &
Services Muut Yhteensä
Yhtenä ajankohtana siirrettävät tuotteet 7 037 8 780 4 635 0 20 452 8 207 9 499 5 110 0 22 816
Yhtenä ajankohtana siirrettävät palvelut 38 124 10 1 173 5 66 12 1 84
Ajan kuluessa siirrettävät palvelut 0 0 0 10 10 0 0 0 25 25
IS Yhteensä 7 075 8 904 4 645 11 20 635 8 212 9 566 5 123 26 22 926
Liikevaihto toimintasegmenteittäin 2024
Uusiutuvat
tuotteet Öljytuotteet
Marketing &
Services Muut Eliminoinnit Yhteensä
Ulkoinen liikevaihto 7 075 8 904 4 645 11 0 20 635
Sisäinen liikevaihto 246 2 925 42 114 -3 326 0
IS Liikevaihto yhteensä 7 321 11 829 4 687 125 -3 326 20 635
Liikevaihto toimintasegmenteittäin 2023
Uusiutuvat
tuotteet Öljytuotteet
Marketing &
Services Muut Eliminoinnit Yhteensä
Ulkoinen liikevaihto 8 212 9 566 5 123 26 0 22 926
Sisäinen liikevaihto 254 3 720 45 75 -4 094 0
IS Liikevaihto yhteensä 8 466 13 285 5 168 100 -4 094 22 926
Polttoaineet kategoria sisältää Nesteen omien jalostamoiden, muiden tuotantolaitosten ja vähittäismyyntiketjun tuotemyynnin, muun jalostettujen öljytuotteiden ja raaka-aineiden myynnin sekä öljytradingin. Valmiiden öljytuotteiden vähittäismyyntihintaan sisältyvä
polttoainevero, 1 422 milj. euroa (2023: 1 523 milj. euroa), sisältyy keskitisleet riville. Vastaava summa sisältyy valmiiden öljytuotteiden hankintahintaan Materiaalit ja palvelut -liitetiedossa 7.
Polttoaineet kategoriaan sisältyvä öljytrading sisältää kansainvälisillä ja alueellisilla markkinoilla käydyn fyysisen tradingkaupan kaupankäynnin tuloksen, joka syntyy lyhyellä aikavälillä tapahtuvasta öljytuotteiden ja raaka-aineiden hankinnasta ja edelleen myyn-
nistä ja jonka tarkoituksena on hyötyä taloudellisesti hintojen ja marginaalien lyhyen aikavälin vaihtelusta.
Rahavirran suojauksen ehdot täyttävien myyntiin kohdentuvien johdannaissopimusten nettovoitot ja -tappiot sisältyvät liikevaihtoon ollen -23 milj. euroa (2023: 108 milj. eur
oa).
Liikevaihto kategorioittain 2024 2023
Ulkoinen liikevaihto
Uusiutuvat
tuotteet Öljytuotteet
Marketing &
Services Muut Yhteensä
Uusiutuvat
tuotteet Öljytuotteet
Marketing &
Services Muut Yhteensä
Polttoaineet
1)
6 355 8 421 4 539 0 19 315 7 522 9 162 5 003 0 21 687
Keskitisleet 6 203 4 650 3 596 0 14 449 7 383 5 141 3 986 0 16 510
Kevyet tisleet 153 3 161 938 0 4 252 139 3 404 1 012 0 4 556
Raskas polttoöljy 0 610 5 0 615 0 616 5 0 620
Muut tuotteet 681 359 96 0 1 136 685 338 107 0 1 129
Muut palvelut 38 124 10 11 183 5 66 12 26 109
IS Yhteensä 7 075 8 904 4 645 11 20 635 8 212 9 566 5 123 26 22 926
1)
Keskitisleet sisältävät dieselin, lentopetrolin, matalarikkiset laivapolttoaineet, lämmitysöljyn, uusiutuvan dieselin ja uusiutuvan lentopolttoaineen. Kevyet tisleet sisältävät moottoribensiinin, bensiinikomponentit, nestekaasun, uusiutuvan naftan ja biopropaanin. RIN- (Renewable Identification Number) ja LCFS-
(Low Carbon Fuels Standard) sertifikaatit, sekä BTC:t (Blender’s Tax Credits) sisältyvät vastaaviin polttoainekategorioihin Uusiutuvat tuotteet -segmentissä.
120
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
6 Liiketoiminnan muut tuotot
7 Materiaalit ja palvelut
Laadintaperiaate
Muu kuin varsinaisen toiminnan liikevaihto kirjataan muihin tuottoihin. Muita tuottoja ovat esimerkiksi aineellisten ja
aineettomien hyödykkeiden myyntivoitot sekä vuokratuotot.
Laadintaperiaate
Blender’s Tax Credit (BTC) vaikuttaa liikevaihtoon ja materiaalit ja palvelut -erään, jos Yhdysvaltojen hallitus päättää sen
myöntää. Päätös tehdään vuosittain. Blenders Tax Credit on polttoaineen jakelijoille tarkoitettu kannustin, joka edistää
uusiutuvan polttoaineen käyttöä helpottamalla biomandaattien ehtojen saavuttamista. Jos Nesteen asiakkaat sekoittavat
itse ostetun tuotteen, Neste laskuttaa BTC-osuuden myyntihinnassa ja tämä osuus kirjataan liikevaihtoon. Nesteen suoraan
USA:n veroviranomaisilta saama BTC kirjataan kulujen vähennyksenä materiaaleihin ja palveluihin. BTC-verohelpotus päättyi
vuoden 2024 lopussa.
2024 2023
Valtion avustukset 19 20
Vakuutuskorvaukset 11 6
Vuokratuotot 7 7
Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden myyntivoitot 3 0
Muut 14 22
IS Liiketoiminnan muut tuotot 54 55
2024 2023
Materiaalit ja tarvikkeet 17 821 18 752
Varaston muutos 497 279
Ulkopuoliset palvelut 70 66
IS Materiaalit ja palvelut 18 388 19 098
Biopolttoainehyvitykset
Tärkeimmät markkinatekijät 2024 2023
Biomassapohjainen diesel (D4) RIN, USD/gallona 0,59 1,35
Kalifornian LCFS-päästöoikeudet, USD/tonni 60 73
RIN-tunnisteiden myyntimäärät (1 000 kpl) 1 161 628 658 096
LCFS-päästöoikeushyvitysten myyntimäärät (1 000 kpl) 2 886 2 138
Valmiiden öljytuotteiden vähittäismyyntihintaan sisältyvä polttoainevero 1 422 milj. euroa (2023: 1 523 milj. euroa) sisältyy Mate-
riaaleihin ja tarvikkeisiin. Vastaava summa sisältyy Liikevaihtoon liitetiedossa 5.
Ilman suojauslaskentaa olevien hyödyke- ja valuuttajohdannaisten nettovoitot ja -tappiot olivat 2 milj. euroa (2023: -288 milj.
euroa). Ostoihin liittyvien johdannaisten, jotka täyttävät rahavirran suojauksen ehdot, nettotulos oli 0 milj. euroa (2023: 1 milj.
euroa). Molemmat edellä mainitut erät sisältyvät Materiaaleihin ja tarvikkeisiin.
Materiaaleihin ja tarvikkeisiin sisältyy myös 17 milj. euroa (2023: 14 milj. euroa) vuokrasopimuksiin liittyviä maksuja, jotka kirja-
taan vuokra-aikana tulosvaikutteisesti tasaerinä. Lisätietoja löytyy liitetiedosta 29 Vuokrasopimukset.
Liikevaihto kohdemaan mukaan 2024 2023
Ulkoinen liikevaihto
Uusiutuvat
tuotteet Öljytuotteet
Marketing &
Services Muut Yhteensä
Uusiutuvat
tuotteet Öljytuotteet
Marketing &
Services Muut Yhteensä
Suomi 172 1 849 3 609 11 5 641 406 2 021 4 063 26 6 515
Muut Pohjoismaat 722 1 187 2 0 1 911 2 175 1 101 2 0 3 278
Itämeren alue 56 676 1 031 0 1 763 40 620 1 055 0 1 715
Muut Euroopan maat 2 392 1 841 3 0 4 236 1 984 2 789 3 0 4 775
Yhdysvallat 3 556 2 687 0 0 6 242 3 437 2 203 0 0 5 640
Muut maat 177 664 0 0 841 170 832 0 0 1 002
IS Yhteensä 7 075 8 904 4 645 11 20 635 8 212 9 566 5 123 26 22 926
Valtion avustukset liittyvät pääasiassa innovaatiotukiin sekä varustamotoimintaan, joka on oikeutettu hakemaan tiettyjä
avustuksia Suomen lainsäädännön perusteella.
121
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
8 Henkilöstökulut
2024 2023
Palkat ja palkkiot 500 531
Sosiaalikulut 28 30
Osakeperusteiset maksut 5 7
Eläkekulut - maksupohjaiset järjestelyt 62 69
Eläkekulut - etuuspohjaiset järjestelyt 2 4
Käyttöomaisuuteen aktivoidut palkat -33 -20
Muut kulut 18 21
IS Henkilöstökulut 582 642
9 Liiketoiminnan muut kulut
2024 2023
Kunnossapitokulut 210 184
Palvelut 317 289
Vuokrat ja muut kiinteistökulut 49 48
Vakuutukset 50 48
Muut 80 126
IS Liiketoiminnan muut kulut 706 695
Tilintarkastajan palkkiot 2024 2023
Tilintarkastusyhteisö KPMG KPMG
Tilintarkastuspalkkiot 1,8 1,6
Tilintarkastajan lausunnot 0,2 0,0
Veroneuvonta 0,6 0,8
Muut palvelut 0,2 0,3
2,8 2,7
Henkilöstö (keskimäärin) 2024 2023
Uusiutuvat tuotteet 2 046 1 983
Öljytuotteet 1 301 1 257
Marketing & Services 424 412
Muut 2 025 2 366
5 796 6 018
Johdon palkat ja palkkiot sekä muut etuudet on esitetty liitetiedossa 25 Lähipiiritapahtumat. Osakeperusteinen palkitseminen
on kuvattu liitetiedossa 24 Osakeperusteiset maksut ja etuuspohjaiset järjestelyt liitetiedossa 23 Työsuhde-etuuksista johtuvat
velvoitteet.
Palvelut sisältävät suunnittelu- ja konsultointipalvelut, tietojärjestelmäpalvelut, tutkimus- ja laboratoriopalvelut sekä muut palvelut.
Vuokrat ja muut kiinteistökulut sisältävät 13 milj. euroa (2023: 13 milj. euroa) vuokrasopimuksiin liittyviä maksuja, jotka kirjataan
vuokra-aikana tulosvaikutteisesti tasaerinä. Lisätietoja löytyy liitetiedosta 29 Vuokrasopimukset.
Muut kulut sisältävät matka-, terveys-, turvallisuus- ja ympäristö- sekä mainoskulut.
Tutkimusmenot kirjataan kuluksi sillä tilikaudella, jonka aikana ne syntyvät. Tutkimusmenot sisältyvät tuloslaskelman liiketoi-
minnan muihin kuluihin.
KPMG Oy Ab:n palkkiot tilintarkastuksesta olivat 791 tuhatta euroa ja tilintarkastajan lausunnoista 160 tuhatta euroa. Tilintarkastajan
lausunnot sisältävät kestävyysraportin varmentamisen kulut. Muut kuin tilintarkastuspalvelut Neste-konsernin yhtiöille tilikaudella
2024 olivat yhteensä 737 tuhatta euroa (2023: 1 002 tuhatta euroa). Palvelut koostuivat veroneuvonnasta 559 tuhatta euroa
(2023: 707 tuhatta euroa) ja muista palveluista 178 tuhatta euroa (2023: 295 tuhatta euroa).
122
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
10 Rahoitustuotot ja -kulut
2024 2023
Rahoitustuotot
Korkotuotot jaksotettuun hankintamenoon kirjatuista rahoitusvaroista 47 45
47 45
Rahoituskulut
Korkokulut jaksotettuun hankintamenoon kirjatuista rahoitusveloista/-saamisista
Vuokrasopimusvelat -60 -50
Muut rahoitusvelat -87 -68
Korkojohdannaiset, käyvän arvon suojauslaskennan alaiset 0 -1
Muut rahoituskulut -9 -3
-156 -122
Kurssierot ja käypien arvojen muutokset
Jaksotettuun hankintamenoon kirjatut rahoitusvarat ja -velat 32 9
Tulosvaikutteisesti kirjatut rahoitusvarat ja -velat -62 -18
-29 -9
IS, CF Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä -138 -86
Liikevoittoon ja aineellisiin hyödykkeisiin sisältyvät
johdannaissopimusten nettovoitot ja -tappiot 2024 2023
Valuuttajohdannaiset, suojauslaskennan alaiset
1)
Sisältyvät liikevaihtoon -23 108
Sisältyvät materiaalit ja palvelut -erään 0 1
Sisältyvät aineellisiin hyödykkeisiin 0 -6
Valuuttajohdannaiset, ilman suojauslaskentaa
Sisältyvät materiaalit ja palvelut -erään -2 14
Hyödykejohdannaiset, ilman suojauslaskentaa
Sisältyvät materiaalit ja palvelut -erään 4 -302
-21 -186
1)
Tunnistettu tehottomuus oli 0 milj. euroa (2023: 0 milj. euroa).
123
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
11 Tuloverot
Laadintaperiaate
Nesteen veroihin kirjataan konserniyhtiöiden tilikauden tulokseen perustuvat verot ja aikaisempien tilikausien verojen
oikaisut sekä laskennallisten verojen muutos. Jakamattomista ulkomaisista voittovaroista tehty laskennallisen veron kirjaus
perustuu oletettuihin olosuhteisiin ja johdon näkemykseen jaettavista voittovaroista. Suoraan omaan pääomaan tai laajaan
tuloslaskelmaan kirjattavien erien verovaikutus kirjataan vastaavaan erään.
Mikäli epävarmoja veropositioita koskevia oikaisuja tehdään tilanteissa, joissa ei ole todennäköistä, että veroviranomainen
ja/tai tuomioistuin hyväksyisi tietyn verokäsittelyn, Neste valitsee velan kirjaamistavan, joka parhaiten kuvaa epävarmuuden
toteutumista.
Laskennalliset verot lasketaan velkamenetelmän mukaisesti kaikista taseen kirjanpitoarvon ja verotuksellisen arvon
välisistä väliaikaisista eroista. Laskennallinen verosaaminen kirjataan niin suurena kuin se todennäköisesti voidaan hyödyntää
tulevaisuudessa syntyvää verotettavaa tuloa vastaan. Laskennalliset verot lasketaan käyttämällä tilinpäätöspäivänä voimassa
olevia verokantoja ja olettamalla, että ne ovat voimassa, kun laskennallinen verosaaminen realisoidaan tai verovelka
maksetaan.
Laskennalliset verosaamiset ja -velat netotetaan silloin, kun on olemassa laillisesti toimeenpantavissa oleva oikeus kuitata
tuloverosaamiset ja -velat keskenään ja kun laskennalliset verot kohdistuvat samaan veronsaajaan. Verotappioista ja muista
käyttämättömistä verohyvityksistä on kirjattu laskennallinen verosaaminen sen verohyödyn osalta, jonka katsotaan olevan
todennäköisesti hyödynnettävissä tulevaisuudessa syntyviä verotettavia tuloja vastaan.
Neste on määritellyt, että Pilari 2 -lainsäädännön mukainen globaali vähimmäisvero on IAS 12 alainen tulovero. Konserni
on soveltanut tilapäistä pakollista helpotusta vähimmäisveroon liittyvien laskennallisten verojen kirjaamiseen ja kirjaa
vähimmäisveron tilikauden verona, kun se syntyy.
Arvioiden ja johdon harkinnan käyttö
Verosaamiset ja -velat perustuvat arvioon kauden verotettavan tulon perusteella maksettavasta tai hyvitettävästä verosta.
Pitkäaikaisia verosaamisia ja -velkoja ei diskontata.
Nesteellä on laskennallisia verosaamisia ja -velkoja, joiden arvioidaan realisoituvan kirjattaviksi tuloslaskelmaan
tiettyinä ajanjaksoina tulevaisuudessa. Nesteen johto on tehnyt oletuksia ja käyttänyt tiettyjä arvioita liittyen tulevien
vuosien veroseuraamuksiin, jotka johtuvat varojen ja velkojen tilinpäätökseen kirjattujen kirjanpitoarvojen sekä niiden
verotuksellisten arvojen eroista. Keskeiset oletukset liittyvät esimerkiksi siihen, että arvioitujen vähennyskelpoisten
vahvistettujen verotappioiden hyödyntämisaika pysyy muuttumattomana, ja että voimassaolevat verolait ja verokannat
pysyvät muuttumattomina ennakoitavissa olevassa tulevaisuudessa. Jokaisena tilinpäätöspäivänä johto käyttää harkintaa
arvioidessaan laskennallisten verosaamisten hyödynnettävyyttä. Mikäli olosuhteet viittaavat siihen, että ennakoitavissa
olevassa tulevaisuudessa ei synny verotettavaa tuloa, jota vasten väliaikainen ero voidaan hyödyntää, laskennallinen
verosaaminen puretaan käytettävissä olevaan määrään.
Tuloveron tärkeimmät osatekijät 2024 2023
Tilikauden verot 22 296
Globaali vähimmäisvero 0 0
Tilikaudella kirjatut oikaisut aikaisempien tilikausien veroihin 7 -56
Laskennallisten verojen muutos -48 -81
IS Tuloverot -19 160
Tuloverojen täsmäytys Suomen yhteisöverokannan mukaiseen tuloveroon 2024 2023
IS Voitto ennen veroja -113 1 596
Suomen verokannan mukainen tulovero 20 % 23 -319
Suomen ja ulkomaisten tytäryritysten verokantojen ero -17 68
Vähennyskelvottomat kulut ja muut pysyvät erot -1 -2
Verovapaat tulot 98 78
Tuloverot jakamattomista voittovaroista -1 -2
Verot aikaisemmilta tilikausilta -9 53
Yhteisyritysten nettotulokset -2 0
Laskennallisten verosaamisten arvostus -77 -38
Muut 5 4
IS Tuloverot 19 -160
Efektiivinen verokanta, % 17 10
Vuonna 2024 Nesteen efektiiviseen veroasteeseen vaikutti verokantaerojen lisäksi merkittävästi Blender’s Tax Credit, joka on osit-
tain verovapaata tuloa Yhdysvaltojen tuloverotuksessa. Laskennallisten verosaamisten arvostuksen muutos johtuu Yhdysvaltojen
verotappioista, joista ei ole kirjattu laskennallista verosaamista täysimääräisesti. Suurin osa aikaisempien tilikausien veroista joh-
tui Suomen ja Singaporen verohallintojen solmimasta siirtohinnoittelun ennakkosopimuksesta, joka sisälsi myös oikaisun vuosille
2022 ja 2023.
Suomessa ja useissa muissa Nesteen toimintamaissa on vuonna 2024 voimassa globaali vähimmäisverosäännöstö (Pilari 2
-säännöstö). Vähimmäisverojen vaikutus Nesteen vuoden 2024 tilinpäätökseen on epäolennainen.
124
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Laskennallisten verosaamisten
ja verovelkojen muutos 2024 1.1.2024 Tuloslaskelmaan kirjatut erät Muut laajan tuloksen erät
Kurssierot, myytävänä olevat
varat ja muut muutokset 31.12.2024
Verotappiot 280 107 0 21 407
Varaukset 34 -12 0 0 22
Eläkkeet 18 -3 -1 0 15
Käyttöomaisuus 191 35 0 4 230
Johdannaissopimukset 2 11 0 0 13
Muut väliaikaiset erot 32 7 2 1 42
Laskennalliset verosaamiset yhteensä 557 146 1 26 730
Netotettu laskennallista verovelkaa vastaan -431 -61 0 -17 -508
BS Laskennalliset verosaamiset 127 85 1 9 222
Tuloverot jakamattomista voittovaroista 11 -1 0 0 10
Käyttöomaisuus 531 102 0 6 638
Johdannaissopimukset 17 3 -19 0 1
Osuudet yhtymissä 181 -16 0 11 176
Muut väliaikaiset erot 8 10 0 0 18
Laskennalliset verovelat yhteensä 747 98 -19 17 843
Netotettu laskennallista verosaamista vastaan -431 -60 0 -17 -508
BS Laskennalliset verovelat 317 37 -19 0 335
Laskennallisten verosaamisten
ja verovelkojen muutos 2023 1.1.2023 Tuloslaskelmaan kirjatut erät Muut laajan tuloksen erät
Kurssierot, myytävänä olevat
varat ja muut muutokset 31.12.2023
Verotappiot 61 219 0 0 280
Varaukset 33 2 0 0 34
Eläkkeet 24 -3 -3 0 18
Käyttöomaisuus 116 75 0 0 191
Johdannaissopimukset 2 0 0 0 2
Muut väliaikaiset erot 25 6 1 0 32
Laskennalliset verosaamiset yhteensä 260 300 -2 0 557
Netotettu laskennallista verovelkaa vastaan -201 -229 0 0 -431
BS Laskennalliset verosaamiset 59 70 -2 0 127
Tuloverot jakamattomista voittovaroista 9 2 0 0 11
Käyttöomaisuus 454 77 0 0 531
Johdannaissopimukset 17 9 -10 0 17
Osuudet yhtymissä 50 130 0 0 181
Muut väliaikaiset erot 7 0 0 1 8
Laskennalliset verovelat yhteensä 537 219 -10 1 747
Netotettu laskennallista verosaamista vastaan -201 -229 0 0 -431
BS Laskennalliset verovelat 336 -11 -10 1 317
125
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Verotappioita, joista ei ole kirjattu laskennallista verosaamista, on yhteensä 1 143 miljoonaa euroa (2023: 806 miljoonaa euroa).
Nämä tappiot liittyvät Yhdysvaltojen verotappioiden kasvuun ja niitä voidaan hyödyntää ilman aikarajoitteita.
Verotappioiden, joista laskennallinen verosaaminen kirjataan, kasvu liittyy pääasiassa Yhdysvalloissa, Suomessa ja Singapo-
ressa syntyneisiin tappioihin.
Osuudet yhtymissä -rivi laskennallisissa veroveloissa sisältää Martinez Renewable LLC yhteisen toiminnon väliaikaisista eroista
kirjatun laskennallisen veron.
Käyttöomaisuuteen liittyvien laskennallisten verosaamisten ja -velkojen kasvu liittyy IFRS 16 mukaisten vuokrasopimusten kas-
vuun sekä veropoistojen vuoksi kasvaneisiin laskennallisiin verovelkoihin.
Tytäryhtiöiden jakamattomien voittovarojen osalta on kirjattu laskennallinen verovelka, jos voitonjaon yhteydessä tulee makset-
tavaksi tuloveroa.
Muihin laajan tuloksen eriin liittyvät laskennalliset verot:
Osakekohtainen tulos
Laimentamaton osakekohtainen tulos lasketaan jakamalla emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden voitto kauden aikana ulkona
olevien osakkeiden lukumäärän painotetulla keskiarvolla. Omana pääomana maksettavien osakeperusteisten maksujen laimentava
vaikutus otetaan huomioon laskettaessa laimenusvaikutuksella oikaistua osakekohtaista tulosta.
Osakekohtainen osinko
Vuonna 2024 osinkoa maksettin 1,20 euroa osakkeelta, yhteensä 922 milj. euroa (2023: 1,52 euroa osakkeelta, yhteensä 1 168
milj). euroa). Yhtiökokoukselle, joka kokoontuu 25.3.2025, ehdotetaan, että osinkoa jaettaisin 0,20 euroa osaketta kohti eli noin
154 milj. euroa. Ehdotettua osinkoa ei ole kirjattu osinkovelaksi tässä tilinpäätöksessä.
2024
Ennen veroja
Verokulu (-)
/tuotto
Verojen
jälkeen
OCI Etuuspohjaisen eläkejärjestelyn uudelleenarvostaminen 6 -1 5
OCI Muiden rahoitusvarojen käyvän arvon muutokset -19 4 -15
OCI Muuntoerot 100 0 100
Rahavirran suojaukset
OCI kirjattu omaan pääomaan -163 23 -141
OCI siirretty tuloslaskelmaan 23 -4 19
OCI Pääomaosuusmenetelmällä käsiteltyjen
sijoituskohteiden osuus muista laajan tuloksen eristä -2 0 -2
OCI Muut laajan tuloksen erät -55 21 -34
2023
Ennen veroja
Verokulu (-)
/tuotto
Verojen
jälkeen
OCI Etuuspohjaisen eläkejärjestelyn uudelleenarvostaminen 14 -3 11
OCI Muiden rahoitusvarojen käyvän arvon muutokset -4 1 -3
OCI Muuntoerot -66 0 -66
Rahavirran suojaukset
OCI kirjattu omaan pääomaan 57 -7 50
OCI siirretty tuloslaskelmaan -102 17 -85
OCI Pääomaosuusmenetelmällä käsiteltyjen
sijoituskohteiden osuus muista laajan tuloksen eristä -4 0 -4
OCI Muut laajan tuloksen erät -105 8 -97
12 Osakekohtainen tulos ja osakekohtainen osinko
2024 2023
IS Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden voitto, milj. euroa -95 1 433
Ulkona olevien osakkeiden painotettu keskimääräinen lukumäärä vuoden aikana,
1 000 kpl 768 212 768 176
IS Laimentamaton osakekohtainen tulos (euroa / osake) -0,12 1,87
Osakepohjaisten kannustinjärjestelmien vaikutus, 1 000 kpl
1)
289 260
Laimennettu osakkeiden painotettu keskimääräinen lukumäärä vuoden aikana,
1 000 kpl 768 501 768 436
IS Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos (euroa / osake) -0,12 1,87
1)
Osakepohjaisten kannustinjärjestelmien vaikutusta ei ole otettu huomioon vuonna 2024, koska laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen
tulos on tappiollinen.
126
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
13 Liikearvo ja aineettomat hyödykkeet
Laadintaperiaate
Liikearvo
Liikearvo muodostuu hankitun liiketoiminnan, tytär-, osakkuus- tai yhteisyrityksen siitä Nesteelle kuuluvan nettovarallisuuden
käyvästä arvosta, joka hankintahetkellä ylittää hankintamenon. Taseeseen merkitty liikearvo testataan arvonalentumisen
varalta ja kirjataan taseeseen hankintamenoon vähennettynä kertyneillä arvonalentumisilla. Testaus suoritetaan vuosittain
sekä tarpeen vaatiessa, jos arvonalentumisesta on viitteitä. Tehtyjä arvonalentumistappioita ei peruuteta. Myydyn
yrityksen myyntivoitto tai -tappio sisältää myytyyn yritykseen kohdistuneen liikearvon tasearvon. Liikearvo kohdistetaan
arvonalentumistestausta varten Nesteen rahavirtaa tuottaville yksiköille. Kohdistaminen tehdään niille rahavirtaa tuottaville
yksiköille, joiden odotetaan hyötyvän siitä hankinnasta, josta liikearvo on syntynyt.
Diskonttokorko edustaa liiketoiminta-alueittain määritettyä pääoman tuottovaatimusta (WACC) verojen jälkeen.
Tuottovaatimuksen laskentakomponentit ovat riskitön tuottoprosentti, markkinariskipreemio, toimialakohtainen betakerroin,
tavoitepääomarakenne, vieraan pääoman kustannus sekä maariskit. WACC-prosentit on eritelty jokaiselle rahavirtaa
tuottavalle yksikölle erikseen alla olevassa taulukossa. WACC-prosenttia ja kasvuprosenttia käytetään ainoastaan
arvonalentumistestaukseen.
Aineettomat hyödykkeet
Aineettomat hyödykkeet kirjataan alkuperäiseen hankintamenoon ja poistetaan tasapoistoin niiden taloudellisena pitoaikana.
Aineettomat hyödykkeet muodostuvat seuraavista eristä:
Ohjelmistot
Ohjelmistojen lisenssit aktivoidaan hankintamenon ja ohjelman käyttöön saattamisesta aiheutuneiden menojen arvoon.
Menot sisältävät ohjelmistokehitykseen kohdistuvat työntekijäkustannukset sekä asiantuntijapalkkiot, jotka vaikuttavat
suoraan hyödykkeen toimintakuntoon saattamiseen. Aktivointi riippuu käytettävästä teknologiasta; esimerkiksi pilvipalveluita
ei aktivoida. Hankintameno poistetaan tasapoistoina lisenssien arvioituna taloudellisena pitoaikana (3–5 vuotta).
Tietokoneohjelmien päivitykseen ja ylläpitoon liittyvät menot kirjataan kuluksi sillä tilikaudella, jonka aikana ne syntyvät.
Tavaramerkit ja lisenssit
Tavaramerkeillä ja lisensseillä on määriteltävissä oleva taloudellinen pitoaika, ja ne arvostetaan alkuperäiseen hankintamenoon
vähennettynä kertyneillä poistoilla. Tavaramerkit ja lisenssit poistetaan tasapoistoina taloudellisena pitoaikanaan (3–10
vuotta).
Päästöoikeudet
Tulevan päästöoikeuskauden vajetta kattamaan ostetut päästöoikeudet kirjataan aineettomiin oikeuksiin hankintamenoon,
ja ilmaiseksi saadut päästöoikeudet arvostetaan nimellisarvoonsa eli nollaan.
Päästöoikeuksien palautusvelvollisuuden kattamiseksi kirjataan varaus, jos ilmaiseksi saadut ja vajetta kattamaan
hankitut päästöoikeudet eivät kata toteutuneita päästöjä. Varaus arvostetaan sen todennäköiseen arvoon velvoitteen
toteutumisajankohtana. Toteutuneiden päästöjen ja saatujen päästöoikeuksien erotus sekä varauksen todennäköisessä
arvossa tapahtuvat muutokset kirjataan liikevoittoon.
Muun kuin rahoitusvaroihin kuuluvan omaisuuserän arvonalentuminen
Poistoja ei kirjata aineettomista hyödykkeistä, joiden taloudellinen vaikutusaika on rajoittamaton tai jotka eivät vielä ole
käyttövalmiita. Tällaisille aineettomille hyödykkeille tehdään vuosittain arvonalentumistesti. Arvonalentumistesti tehdään
myös omaisuuserille, joita poistetaan niiden taloudellisena pitoaikana, jos on viitteitä siitä, että niiden tasearvo ylittää
niiden kerrytettävissä olevan rahamäärän. Arvonalentumistappio kirjataan Nesteen tuloslaskelmaan siinä määrin kuin
tasearvo ylittää omaisuuserän kerrytettävissä olevan rahamäärän. Omaisuuserän kerrytettävissä oleva rahamäärä on
nettomyyntihinta tai sitä korkeampi käyttöarvo. Liikearvoa lukuun ottamatta muuhun kuin rahoitusvaroihin kuuluvaan
omaisuuserään aiemmilla tilikausilla tehtyjen arvonalentumisten perusteet tarkistetaan tilinpäätöspäivänä mahdollisen
arvonalentumisen peruuttamisen toteamiseksi.
Arvioiden ja johdon harkinnan käyttö
Aineettomien ja aineellisten hyödykkeiden arvonalentumista testataan aina kun on viitteitä siitä, että jonkin omaisuuserän
arvo saattaa olla alentunut. Kun kerrytettävissä oleva rahamäärä on kirjanpitoarvoa pienempi, arvonalentumistappio kirjataan
välittömästi kuluksi ja kirjanpitoarvoa pienennetään vastaamaan kerrytettävissä olevaa rahamäärää.
Johto on käyttänyt harkintaa määrittäessään Uusiutuvat tuotteet yhdeksi rahavirtaa tuottavaksi yksiköksi ja tehdessään
valinnan määrittää rahavirtaa tuottavien yksiköiden kerrytettävissä olevat rahamäärät käyttöarvoon perustuvien laskelmien
avulla. Näissä laskelmissa ennakoidut rahavirrat perustuvat johdon hyväksymiin viiden vuoden ajanjakson taloudellisiin
suunnitelmiin. Näiden laskelmien laadinta edellyttää johdon arvioita tulevaisuuden odotuksista. Uusiutuvissa tuotteissa
keskeisimmiksi oletuksiksi on määritetty myyntimarginaali sekä korkokanta. Johdon taloudelliset suunnitelmat huomioivat
myös ulkoisista lähteistä saatavilla olevaa tietoa, kuten julkaistut sääntelyvelvoitteet, sekä johdon näkemyksen toimialan ja
yhtiön liiketoiminnnan kasvusta sekä muutoksista tarjonnassa, kysynnässä ja hinnoittelussa.
Ilmastonmuutosliitännäiset oletukset sisältävät kysynnän kehityksen Uusiutuvat tuotteet rahavirtaa tuottavassa yksikössä,
mikä vaikuttaa myyntimarginaalin kehitykseen ja viiden vuoden ajanjakson jälkeiseen kasvuprosenttiin.
127
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
2024 Liikearvo
Aineettomat
hyödykkeet Yhteensä
Hankintameno 1.1. 498 537 1 035
Kurssierot 19 4 23
CF Lisäykset 0 27 27
Vähennykset 0 -10 -10
Uudelleenryhmittelyt 0 0 0
Hankintameno 31.12. 516 559 1 075
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1. 2 352 354
Kurssierot 0 1 1
Vähennykset 0 -10 -10
Tilikauden poistot ja arvonalentumiset 0 51 51
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12. 2 395 396
BS Kirjanpitoarvo 1.1.2024 496 185 681
BS Kirjanpitoarvo 31.12.2024 514 164 678
2023 Liikearvo
Aineettomat
hyödykkeet Yhteensä
Hankintameno 1.1. 402 470 873
Kurssierot -9 -3 -12
Yrityshankinnat 104 43 147
CF Lisäykset 0 27 27
Vähennykset 0 -1 -1
Uudelleenryhmittelyt 0 1 1
Hankintameno 31.12. 498 537 1 035
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1. 2 301 303
Kurssierot 0 0 0
Vähennykset 0 -1 -1
Tilikauden poistot ja arvonalentumiset 0 53 53
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12. 2 352 354
BS Kirjanpitoarvo 1.1.2023 401 169 570
BS Kirjanpitoarvo 31.12.2023 496 185 681
2024 2023
Uusiutuvat tuotteet 514 496
BS Liikearvo 514 496
WACC% 9,4 8,1
Liikearvon arvonalentumistestaus
Liikearvo on allokoitu Nesteen Uusiutuvat tuotteet rahavirtaa tuottavalle yksikölle, joka on sama kuin Uusiutuvat tuotteet -segmentti. Vuoden 2024 arvonalentumistestauksessa Uusiutuvat tuotteet -yksikön kerrytettävissä olevat rahamäärät ylitti sen kirjanpitoarvon.
Tilikausien 2024 ja 2023 aikana liikearvoon ei kohdistunut arvonalentumisia.
Segmenttitason yhteenveto liikearvon kohdistamisesta:
Laskelmien herkkyysanalyysien mukaan 20 %:n lasku myyntimarginaalissa (2023: 20 %) tai 2,9 (2023: 4,0) prosenttiyksikön nousu diskonttokorossa ei johtaisi tilanteeseen, jossa rahavirtaa tuottavien yksikköjen kirjanpitoarvo ylittäisi niiden kerrytettävissä
olevan rahamäärän. Viiden vuoden ajanjakson jälkeiset rahavirrat on arvioitu käyttäen 2,0 % (2023: 2,0 %) nimellistä kasvuprosenttia.
128
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
14 Aineelliset hyödykkeet
Laadintaperiaate
Aineelliset hyödykkeet koostuvat pääosin jalostamoista ja muista tuotantolaitoksista, varastosäiliöistä ja
merenkulkulaivastosta sekä polttonesteiden vähittäismyyntiketjun koneista ja kalustosta. Neste omistaa asemaverkoston
kauppiasasemia lukuun ottamatta. Aineelliset hyödykkeet arvostetaan alkuperäiseen hankintamenoon vähennettynä
kertyneillä poistoilla ja arvonalentumisilla. Alkuperäinen hankintameno koostuu hyödykkeen välittömästä hankinnasta
aiheutuneista menoista sekä alkuperäisen arvion mukaiset menot hyödykkeen purkamisesta ja siirtämisestä sekä sen
sijaintipaikan palauttamisesta alkuperäiseen tilaan. Hankintamenoon saattaa sisältyä valuuttamääräisiin hankintoihin
kohdistuvia tulevan kassavirran suojaustuloksia, jotka on kirjattu omasta pääomasta osaksi hankintamenoa. Hankitun
tytäryrityksen aineelliset hyödykkeet arvostetaan käypään arvoon hankintahetkellä.
Myöhemmin syntyvät menot sisällytetään hyödykkeen kirjanpitoarvoon tai merkitään taseeseen erillisenä omaisuuseränä
ainoastaan silloin, kun on todennäköistä, että hyödykkeeseen liittyvä vastainen taloudellinen hyöty koituu Nesteen hyväksi
ja hyödykkeen hankintameno on luotettavasti määritettävissä. Jalostamoissa ja muissa tuotantolaitoksissa 2–5 vuoden
välein toteutettavien määräaikaisten kunnossapitoseisokkien menot kirjataan taseeseen ja poistetaan seisokkien välisenä
aikana. Muut korjaus- ja kunnossapitomenot kirjataan kuluksi tuloslaskelmaan sillä tilikaudella, jonka aikana ne syntyvät.
Maa-alueita ei poisteta. Kalliovaraston pohjalle jäävä raakaöljy ja tuotantoprosessissa käytettävät katalyyttien jalometallit
sisältyvät muihin aineellisiin hyödykkeisiin, ja ne poistetaan mahdollisen käytön mukaan substanssipoistoina. Aineellisten
hyödykkeiden poistot lasketaan hankintamenon ja jäännösarvon erotuksesta tasapoistoina niiden arvioidulle taloudelliselle
pitoajalle seuraavien poistoaikojen mukaan:
Hyödykkeiden jäännösarvot ja taloudelliset pitoajat tarkistetaan tilinpäätöspäivänä. Jos ne eroavat aikaisemmista arvioista,
poistoaikoja muutetaan vastaavasti. Hyödykkeen kirjanpitoarvosta vähennetään arvonalentumistappio, jotta kirjanpitoarvo
vastaa hyödykkeen kerrytettävissä olevaa rahamäärää, jos kirjanpitoarvo on tätä arvoa suurempi. Aineellisten hyödykkeiden
myyntivoitot ja -tappiot lasketaan vertaamalla myyntihintaa kirjanpitoarvoon. Myyntivoitot ja -tappiot kirjataan tuloslaskelman
eriin ‘Liiketoiminnan muut tuotot’ tai ‘Liiketoiminnan muut kulut’.
Vieraan pääoman menot, jotka välittömästi johtuvat ehdot täyttävän omaisuuserän, kuten uuden tuotantolaitoksen
tai tuotantolinjan hankkimisesta, rakentamisesta tai valmistamisesta, muodostavat osan kyseisen omaisuuserän
hankintamenosta. Muut vieraan pääoman menot kirjataan kuluksi.
Tutkimusmenot kirjataan kuluksi sillä tilikaudella, jonka aikana ne syntyvät. Tutkimusmenot kirjataan tuloslaskelmaan
liiketoiminnan muihin kuluihin. Kehitysmenoja aktivoidaan ainoastaan silloin, kun ne täyttävät tiukat ehdot eli liittyvät
esimerkiksi uusiin tuotteisiin, jotka ovat kaupallisesti ja teknisesti käyttökelpoisia. Nesteen kehitysmenot eivät pääosin täytä
aktivoinnin edellytyksiä, ja ne kirjataan kuluksi syntymiskaudella.
Rakennukset ja rakennelmat, mukaan lukien terminaalit 20–40 vuotta
Koneet ja kalusto:
Tuotantokoneet ja kalusto 15–20 vuotta
Merenkulkulaivasto 15–20 vuotta
Vähittäismyyntiketjun koneet ja kalusto 5–15 vuotta
Muut kulkuneuvot, koneet ja kalusto 2–15 vuotta
Muut aineelliset hyödykkeet 20–40 vuotta
Vuokrasopimukset
Neste arvioi sopimuksen syntymisajankohtana, onko sopimus vuokrasopimus tai sisältyykö siihen vuokrasopimus.
Vuokrasopimus on sopimus tai sopimuksen osa, joka antaa oikeuden yksilöidyn omaisuuserän käyttöä koskevaan
määräysvaltaan tietyksi ajanjaksoksi vastiketta vastaan.
Neste kirjaa vuokralle ottajana vuokrasopimuksen alkamisajankohtana käyttöoikeusomaisuuserän taseeseen
aineellisiin hyödykkeisiin hankintamenoon, joka sisältää vuokrasopimusvelan alkuperäisen määrän, ennen sopimuksen
alkamisajankohtaa maksetut vuokrat vähennettynä saaduilla kannustimilla, alkuvaiheen välittömät menot ja menot
alkuperäiseen tilaan palauttamisesta.
Käyttöoikeusomaisuuseristä tehdään poistot tasaerinä omaisuuserän vuokrakauden aikana. Vuokrattu
käyttöomaisuushyödyke testataan arvonalentumisen varalta Nesteen aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden
arvonalentumista koskevan laadintaperiaatteen mukaisesti (katso liitetieto 13 Liikearvo ja aineettomat hyödykkeet).
Lisätietoja liitetiedossa 29 Vuokrasopimukset.
129
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
2024 Maa-alueet
Rakennukset ja
rakennelmat
Koneet ja
kalusto
Muut aineelliset
hyödykkeet
Keskeneräiset
hankinnat Yhteensä
Hankintameno 1.1. 349 3 637 7 242 1 108 1 274 13 610
Kurssierot 3 3 85 21 1 113
Lisäykset 45 35 501 320 1 026 1 927
Vähennykset -3 -23 -54 -104 6 -178
Uudelleenryhmittelyt 1 16 3 104 -72 52
Hankintameno 31.12. 395 3 668 7 776 1 449 2 236 15 524
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1. 54 1 407 3 988 341 33 5 824
Kurssierot 0 1 12 7 0 21
Vähennykset 0 -8 -22 -93 0 -123
Uudelleenryhmittelyt 2 0 -52 52 0 2
Tilikauden poistot ja alaskirjaukset 16 124 586 188 15 929
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12. 73 1 525 4 513 494 48 6 653
BS Kirjanpitoarvo 1.1.2024 295 2 230 3 254 767 1 241 7 786
BS Kirjanpitoarvo 31.12.2024 322 2 144 3 264 955 2 188 8 872
Keskeneräisten hankintojen kirjanpitoarvo 31.12.2024 sisältää pääosin hankintoja liittyen meneillään olevaan laajennusprojektiin Alankomaissa. Aineelliset hyödykkeet sisältävät käyttöoikeusomaisuushyödykkeitä, joissa Neste on vuokralle ottajana liitetiedossa 29
Vuokrasopimukset esitetyn mukaisesti.
130
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Keskeneräisten hankintojen kirjanpitoarvo 31.12.2023 sisältää pääosin hankintoja liittyen meneillään olevaan laajennusprojektiin Alankomaissa. Aineelliset hyödykkeet sisältävät käyttöoikeusomaisuushyödykkeitä, joissa Neste on vuokralle ottajana liitetiedossa 29
Vuokrasopimukset esitetyn mukaisesti.
Vieraan pääoman aktivoidut menot
Investointihankkeisiin liittyviä korkokuluja on aktivoitu 53 milj. euroa (2023: 22 milj. euroa) vuoden 2024 aikana liittyen laajennusprojektiin Alankomaissa. Erä sisältyy aineellisiin hyödykkeisiin. Korkoprosenttina on käytetty kuukausittain laskettua Nesteen keskimääräistä
korollisten velkojen korkokantaa, joka oli 3,6 % vuonna 2024 (2023: 3,2 %).
2023 Maa-alueet
Rakennukset ja
rakennelmat
Koneet ja
kalusto
Muut aineelliset
hyödykkeet
Keskeneräiset
hankinnat Yhteensä
Hankintameno 1.1. 363 2 654 5 557 567 2 595 11 736
Kurssierot -2 -1 -24 -11 -19 -56
Lisäykset 30 106 620 600 777 2 132
Yrityshankinnat 1 17 10 0 2 29
Vähennykset -37 -17 -15 -146 7 -208
Uudelleenryhmittelyt -5 878 1 094 98 -2 087 -22
Hankintameno 31.12. 349 3 637 7 242 1 108 1 274 13 610
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1. 46 1 300 3 527 262 32 5 166
Kurssierot 0 0 -3 -4 0 -8
Vähennykset -8 -12 -39 -67 0 -126
Uudelleenryhmittelyt 2 0 -24 0 0 -22
Tilikauden poistot ja alaskirjaukset 15 119 527 150 2 813
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12. 54 1 407 3 988 341 33 5 824
BS Kirjanpitoarvo 1.1.2023 318 1 354 2 030 305 2 563 6 570
BS Kirjanpitoarvo 31.12.2023 295 2 230 3 254 767 1 241 7 786
131
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
15 Osuudet osakkuus- ja yhteisyrityksissä
Kirjanpitoarvo 2024 2023
Tilikauden alussa 1.1. 58 63
IS, CF Osuus osakkuus- ja yhteisyritysten tuloksesta -9 1
OCI Pääomaosuusmenetelmällä käsiteltyjen sijoituskohteiden
osuus muista laajan tuloksen eristä -2 -4
Muuntoerot 1 -1
Investoinnit 5 0
Muut muutokset 0 0
BS Tilikauden lopussa 31.12. 53 58
2024 2023
Liiketoiminta-
suhteen luonne Kotipaikka
Omistus-
osuus (%)
Omistus-
osuus (%)
Alterra Energy LLC Osakkuusyritys
1)
Yhdysvallat 29,99 40,00
Kilpilahden Voimalaitos Oy Yhteisyritys
2)
Suomi 40,00 40,00
Nesteen merkittävimmät sijoitukset julkisesti noteeraamattomiin osakkuus- ja yhteisyrityksiin tilikauden lopussa on esitetty
seuraavassa taulukossa:
1) Alterra Energy LLC on yhdysvaltalainen, kemiallisen kierrätyksen teknologiaan erikoistunut yritys. Nesteen ja Alterran väli-
nen yhteistyö kattaa kemiallisen kierrätyksen teknologian kehittämisen sekä teknologian kaupallistamisen. Yhtiön johto on
luokitellut tämän omistuksen osakkuusyritykseksi Nesteen huomattavan vaikutusvallan perusteella. Nesteen omistusosuus
Alterrassa pieneni tilikauden 2024 aikana noin 10 %.
2) Kilpilahden Voimalaitos Oy on yhteisyritys, joka tuottaa höyryä ja muita käyttöhyödykkeitä Nesteen jalostamon ja Borealik-
senpetrokemiantuotannon tarpeisiin Porvoossa. Neste ja Veolia omistavat Kilpilahden Voimalaitos Oy:stä kumpikin 40 %, ja
loput 20 % omistaa Borealis.
Yhtiön johto on luokitellut tämän omistuksen yhteisyritykseksi, koska se on järjestelty erillistä sijoitusvälinettä käyttäen, jonka
oikeudellinen muoto erottaa järjestelyn varat ja velat osakkeenomistajien varoista ja veloista ja merkittävien päätösten tekeminen
vaatii kaikkien osakkeenomistajien yksimielistä hyväksyntää. Uuden voimalaitoksen kapasiteetti on tarkoitettu palvelemaan myös
ulkoisia asiakkaita Nesteen ja Borealiksen lisäksi, ja siten optimoimaan kaikkien osakkeenomistajien tuottoja. Johto on myös huo-
mioinut, että Kilpilahden Voimalaitos Oy vastaa voimalaitostoiminnoista itsenäisesti Veolian operoimana.
Osakkuus- ja yhteisyritykset on yhdistelty konsernitilinpäätökseen pääomaosuusmenetelmää käyttäen.
132
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Alterra Energy LLC Kilpilahden Voimalaitos Oy
2024 2023 2024 2023
Pitkäaikaiset varat 36 36 501 532
Lyhytaikaiset varat
Rahat ja pankkisaamiset 20 2 9 5
Muut lyhytaikaiset varat
(pl. rahat ja pankkisaamiset) 1 1 78 90
Lyhytaikaiset varat yhteensä 21 3 87 95
Pitkäaikaiset velat
Rahoitusvelat (pl. ostovelat ja varaukset) 6 11 490 510
Muut pitkäaikaiset velat 0 0 21 21
Pitkäaikaiset velat yhteensä 6 11 512 531
Lyhytaikaiset velat
Rahoitusvelat (pl. ostovelat ja varaukset) 0 0 31 31
Muut lyhytaikaiset velat 4 2 24 37
Lyhytaikaiset velat yhteensä 4 2 55 68
Nettovarallisuus 47 25 22 29
Liikevaihto 8 5 234 306
Poistot ja arvonalentumiset 2 2 33 13
Korkotuotot 0 0 6 2
Korkokulut 1 0 26 14
Tuloverot 0 0 0 0
Voitto/tappio -17 -11 1 -3
Yhteenveto Nesteen osakkuus- ja yhteisyritysten tilinpäätöstiedoista:
133
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Alterra Energy LLC Kilpilahden Voimalaitos Oy
2024 2023 2024 2023
Nettovarallisuus 1.1. 82 96 62 61
Investointi osakkuus-/yhteisyritykseen 38 0 0 0
Tilikauden voitto/tappio -17 -11 -6 13
Muut laajan tuloksen erät 4 -2 -4 -11
Muut muutokset 0 0 0 -1
Nettovarallisuus 31.12. 107 82 52 62
Osuus yhteisyrityksessä 32 33 21 25
Kirjanpitoarvo 32 33 21 25
Osakkuus- ja yhteisyritysten tilikauden tulokset ovat yhdistelty yhtiöiden alustavien raportointikauden tuloksien mukaan.
Liiketoimet osakkuus- ja yhteisyritysten kanssa on esitetty liitetiedossa 25 Lähipiiritapahtumat. Vastuusitoumukset liittyen Nesteen osuuksiin osakkuus- ja yhteisyrityksissä on eritelty liitetiedossa 28 Vastuusitoumukset.
Taloudellista informaatiota koskevan yhteenvedon täsmäyttäminen
Taloudellista informaatiota koskevan yhteenvedon täsmäyttäminen osakkuus- ja yhteisyritysten kirjanpitoarvoon.
134
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
16 Rahoitusvarat ja -velat arvostusryhmittäin
Nesteen rahoitusvarat ja -velat on luokiteltu IFRS 9 -standardin mukaan. Rahoitusvarojen ja -velkojen laadintaperiaatteet, luokitteluperusteet sekä muuta informaatiota löytyy liitetiedosta 17 Rahoitusvarat ja liitetiedosta 21 Rahoitusvelat.
Käypä arvo muun laajan tuloksen kautta -kategoriaan luokitellut johdannaissopimukset ovat suojauslaskennan alaisuuteen kuuluvia.
Johdannaissopimukset merkitään taseeseen käypään arvoon kaupankäyntipäivänä ja arvostetaan uudelleen käypään arvoon tilinpäätöspäivinä. Valuuttatermiini- ja koronvaihtosopimusten käyvät arvot on laskettu tulevien kassavirtojen nykyarvona ja valuutta-
optioiden Black and Scholes –optiohinnoittelumallilla. Pörsseissä noteerattujen hyödykejohdannaisten käyvät arvot perustuvat pörssinoteerauksiin, ja OTC-hyödykejohdannaisten käyvät arvot niistä aiheutuvien kassavirtojen nykyarvoon. Kaikkien johdannaisten
käyvät arvot lasketaan käyttäen markkinoilla todennettavissa olevia tilinpäätöspäivän valuuttakursseja, korkoja, volatiliteetteja ja hyödykehintanoteerauksia. Johdannaissopimukset sisältyvät lyhytaikaisiin rahoitusvaroihin tai -velkoihin, paitsi yli 12 kuukauden kulut-
tua tilinpäätöspäivästä realisoituvat johdannaissopimukset, jotka kirjataan pitkäaikaisiin rahoitusvaroihin tai -velkoihin. Lisätietoja johdannaissopimusten laadintaperiaatteista löytyy liitetiedosta 19 Johdannaissopimukset.
31.12.2024
Tase-erä
Käypä arvo muun
laajan tuloksen kautta
Käypä arvo
tulosvaikutteisesti
Jaksotettu
hankintameno Kirjanpitoarvo Käypä arvo Taso 1 Taso 2 Taso 3
Pitkäaikaiset rahoitusvarat
BS Pitkäaikaiset saamiset 128 128 128
BS Johdannaissopimukset 33 33 33 0 33
BS Muut rahoitusvarat 30 10 40 40 40
Lyhytaikaiset rahoitusvarat
Myyntisaamiset ja muut saamiset
1)
1 490 1 490 1 490
BS Johdannaissopimukset 27 85 113 113 22 90
BS Lyhytaikaiset sijoitukset 0 0
BS Rahat ja pankkisaamiset 955 955 955
Rahoitusvarat 57 128 2 573 2 758 2 758
Pitkäaikaiset rahoitusvelat
BS Korolliset velat 4 362 4 362 4 348 2 101 2 247
BS Johdannaissopimukset 6 2 8 8 8
Muut pitkäaikaiset velat
1)
14 17 32 32 14
Lyhytaikaiset rahoitusvelat
BS Korolliset velat 786 786 786 786
BS Johdannaissopimukset 114 116 230 230 46 184
Ostovelat ja muut velat
1)
13 2 080 2 092 2 092 13
Rahoitusvelat 120 145 7 244 7 509 7 495
1)
pois lukien muut kuin rahoituserät
Tasolla 1 olevat korolliset velat ovat listattuja joukkovelkakirjalainoja. Tasolla 1 olevat johdannaissopimukset ovat hyödykejohdannaisia, jotka on arvostettu suoraan pörssinoteeraukseen. Käypä arvo tulosvaikutteisesti -kategoriaan luokitellut muut rahoitusvarat
koostuvat listaamattomista 10 miljoonan euron arvoisista muista sijoituksista. Käypä arvo muun laajan tuloksen kautta -kategoriaan luokitellut muut rahoitusvarat koostuvat listaamattomista 30 miljoonan euron arvoisista osakkeista. Käypä arvo tulosvaikutteisesti
-kategoriaan luokitellut muut rahoitusvelat koostuvat pääosin päättyneen ja aiempien vuosien yrityshankintojen ehdollisista lisäkauppahinnoista. Käyvät arvot määritetään IFRS 13 mukaisesti. Vuoden 2024 aikana ei ollut siirtoja käypien arvojen tasojen 1 ja 2
välillä. Tasolta 3 ei ollut siirtoja muille tasoille eikä sinne ollut siirtoja muilta tasoilta.
Taseessa käypään arvoon arvostetut rahoitusinstrumentit sekä korolliset velat on luokiteltu tasoihin käyvän arvon määrittämiseen käytettävien arvostusmenetelmien syöttötietojen perusteella:
Taso 1: täysin samanlaisille varoille ja veloille noteerattuja (oikaisemattomia) hintoja toimivilla markkinoilla
Taso 2: muita kuin tasolle 1 kuuluvia noteerattuja hintoja, jotka ovat havainnoitavissa omaisuuserälle tai velalle joko suoraan tai epäsuorasti
Taso 3: varoja tai velkoja koskevat syöttötiedot, jotka eivät perustu todennettavissa olevaan markkinatietoon.
135
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Vuoden 2023 aikana ei ollut siirtoja käypien arvojen tasojen 1 ja 2 välillä. Tasolta 3 ei ollut siirtoja muille tasoille eikä sinne ollut siirtoja muilta tasoilta.
31.12.2023
Tase-erä
Käypä arvo muun
laajan tuloksen kautta
Käypä arvo
tulosvaikutteisesti
Jaksotettu
hankintameno Kirjanpitoarvo Käypä arvo Taso 1 Taso 2 Taso 3
Pitkäaikaiset rahoitusvarat
BS Pitkäaikaiset saamiset 126 126 126
BS Johdannaissopimukset 26 26 26 0 26
BS Muut rahoitusvarat 46 8 54 54 54
Lyhytaikaiset rahoitusvarat
Myyntisaamiset ja muut saamiset
1)
1 872 1 872 1 872
BS Johdannaissopimukset 52 138 190 190 37 153
BS Lyhytaikaiset sijoitukset 5 5 5
BS Rahat ja pankkisaamiset 1 575 1 575 1 575
Rahoitusvarat 98 173 3 578 3 848 3 848
Pitkäaikaiset rahoitusvelat
BS Korolliset velat 3 487 3 487 3 503 2 125 1 377
BS Johdannaissopimukset 6 6 6 6
Muut pitkäaikaiset velat
1)
22 18 40 40 22
Lyhytaikaiset rahoitusvelat
BS Korolliset velat 581 581 579 199 380
BS Johdannaissopimukset 4 208 212 212 40 172
Ostovelat ja muut velat
1)
9 2 424 2 433 2 433 9
Rahoitusvelat 4 246 6 509 6 759 6 773
1)
pois lukien muut kuin rahoituserät
136
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Likvidit varat 2024 2023
BS Lyhytaikaiset sijoitukset 0 5
BS, CF Rahat ja pankkisaamiset 955 1 575
Likvidit varat 955 1 580
Myynti- ja muut saamiset 2024 2023
Myyntisaamiset 1 319 1 605
Muut saamiset 150 248
Ennakkomaksut 12 14
Siirtosaamiset 58 47
BS Myyntisaamiset ja muut saamiset 1 539 1 913
Myyntisaamiset ja muut saamiset poislukien muut kuin rahoituserät 1 490 1 872
Pitkäaikaiset rahoitusvarat 2024 2023
Pitkäaikaiset korolliset saamiset 113 107
Muut saamiset 15 18
BS Pitkäaikaiset saamiset 128 126
BS Muut rahoitusvarat 40 54
Likvideihin varoihin liittyvä maksimiluottoriski on niiden kirjanpitoarvo. Lisätietoa luottoriskistä on esitetty liitetiedossa 3 Taloudellisten
riskien hallinta. Likvideistä varoista ei ole kirjattu luottotappiovarausta sen ollessa suuruudeltaan epäolennainen.
Lyhytaikaisten myynti- ja muiden saamisten luonteesta johtuen niiden kirjanpitoarvon oletetaan olevan sama kuin käypä arvo.
Myyntisaamisiin ja muihin saamisiin liittyvä maksimiluottoriski on niiden kirjanpitoarvo. Myyntisaamisten ikäjakauma ja tietoa
luottotappiovarauksesta sekä toteutuneesta luottotappiosta on esitetty liitetiedossa 3 Taloudellisten riskien hallinta, ‘Luotto ja
vastapuoliriski’ -osiossa.
Pitkäaikaisten rahoitussaamisten käypä arvo ei poikkea merkittävästi kirjanpitoarvosta, joka vastaa myös niihin liittyvää
maksimiluottoriskiä. Luottotappiovarausta ei ole kirjattu, koska saamisiin ei liity olennaista riskiä. Muut rahoitusvarat koostuvat
listaamattomista osakkeista.
17 Rahoitusvarat
Laadintaperiaate
Rahoitusvarat luokitellaan kolmeen pääryhmään: jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat, käypään arvoon
tulosvaikutteisesti kirjattavat ja käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta kirjattavat. Luokittelu riippuu
yrityksen toimintamallista sekä kyseisten rahoitusvarojen sopimukseen perustuvista kassavirroista. Varat kirjataan
lyhytaikaisiin rahoitusvaroihin, ellei niiden eräpäivä ole yli 12 kuukauden kuluttua tilinpäätöspäivästä, jolloin ne ovat
pitkäaikaisia rahoitusvaroja. Varojen hankinnat ja myynnit kirjataan selvityspäivänä (poislukien johdannaiset, liitetieto 19
Johdannaissopimukset). Rahoitusvarat kirjataan pois taseesta, kun oikeus rahoitusvaraan liittyvään kassavirtaan on lakannut
tai siirtynyt pois konsernista ja kun rahoitusvaran omistukseen liittyvät riskit ja hyödyt ovat siirtyneet pois konsernista.
Jaksotettu hankintameno -ryhmään sisältyvät likvidit varat sekä myynti- ja lainasaamiset, jotka liiketoimintamallin mukaan
pidetään ainoastaan sopimukseen perustuvien rahavirtojen keräämiseksi ja kun kyseiset rahavirrat koostuvat yksinomaan
pääoman ja koron maksuista. Nämä rahoitusvarat arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon käyttäen efektiivisen koron
menetelmää.
Käypä arvo tulosvaikutteisesti -ryhmä koostuu oman pääoman ehtoisista sijoituksista (suojauslaskennan alaisuuteen
kuulumattomien johdannaisten lisäksi). Noteeraamattomien osakkeiden käypä arvo määritetään IFRS 13:n mukaisesti.
Oman pääoman ehtoisiin sijoituksiin liittyvät voitot tai tappiot kirjataan rahoitustuottoihin ja -kuluihin.
Käypä arvo muun laajan tuloksen kautta -kategoriaan luokitellut muut rahoitusvarat koostuvat listaamattomista
osakkeista, joita ei pidetä kaupankäyntitarkoituksessa. Ne ovat strategisia sijoituksia, ja Neste on katsonut tämän luokittelun
relevantimmaksi.
Likvidit varat
Likvidit varat koostuvat rahoista ja pankkisaamisista sekä lyhytaikaisista sijoituksista. Rahat ja pankkisaamiset sisältävät
käteisvarat sekä alkuperäiseltä maturiteetiltaan enintään kolmen kuukauden mittaiset pankkitalletukset ja muut erittäin
likvidit sijoitukset. Lyhytaikaiset sijoitukset koostuvat pankkitalletuksista ja muista likvideistä sijoituksista, kuten
rahamarkkinarahastoista, joiden alkuperäinen maturiteetti on kolmesta kuukaudesta vuoteen.
Arvonalentuminen
Jaksotettuun hankintamenoon kirjatuille velkainstrumenteille sovelletaan yleistä, odotettuihin luottotappioihin perustuvaa
lähestymistapaa, ja kriteerien täyttyessä luottotappiovaraus kirjataan tulosvaikutteisesti. Lopullinen luottotappio
kirjataan saatavakohtaisesti tehdyn harkinnan perusteella. Myyntisaamisten luottotappiovarauksiin sovelletaan IFRS 9
-standardin yksinkertaistettua lähestymistapaa. Jokaisella liiketoiminta-alueella on myyntisaamisille oma luottotappioiden
laskentamatriisi johtuen liiketoimintojen luonteiden erilaisuudesta. Liiketoiminta-alueiden laskentamatriisit pohjautuvat
historiallisesti toteutuneisiin luottotappioihin sekä nykyisiin olosuhteisiin ja makroekonomiseen analyysiin tulevaisuudesta.
Luottotappiovaraukset sekä luottotappiot kirjataan liiketoiminnan muihin kuluihin.
137
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
18 Vaihto-omaisuus
19 Johdannaissopimukset
Laadintaperiaate
Vaihto-omaisuus arvostetaan hankintamenoon tai sitä alempaan nettorealisointiarvoon. Hankintameno määritellään käyttäen
painotetun keskihinnan menetelmää. Valmiiden ja keskeneräisten tuotteiden hankintameno sisältää raaka-aineet, välittömät
valmistuspalkat, muut välittömät menot sekä osuuden valmistuksen yleiskustannuksista (määritelty normaalitoiminta-
asteen mukaan). Nettorealisointiarvo on tavallisessa liiketoiminnassa saatu arvioitu myyntihinta vähennettynä arvioiduilla
välittömillä myyntikuluilla. Trading-tarkoituksessa hankitut varastot arvostetaan tilinpäätöspäivänä käypään arvoon
vähennettynä välittömillä myyntikuluilla. Standardivaraosat sisällytetään vaihto-omaisuuteen ja kirjataan tulosvaikutteisesti
käytön mukaan. RIN (Renewable Identification Number) ja LCFS (Low Carbon Fuels Standard) -sertifikaatit käsitellään
kirjanpidossa valtionavustuksina, kun tuotevarasto vastaanotetaan Yhdysvalloissa. RIN:t ja LCFS:t käsitellään kirjanpidossa
osana vaihto-omaisuutta ja ne kirjataan Valmiit tuotteet ja tavarat -ryhmään.
Laadintaperiaate
Johdannaissopimukset solmitaan pääsääntöisesti suojaustarkoituksessa, mutta kaikkiin sopimuksiin ei sovelleta
suojauslaskentaa. Suojauslaskennan alaisuuteen kuulumattomien johdannaisten käyvän arvon muutos kirjataan
tuloslaskelmassa liikevoittoon tai rahoitustuottoihin ja -kuluihin suojatun kohteen luonteen mukaisesti. Johdannaisten
vaikutus tuloslaskelmaan on esitetty liitetiedossa 10 Rahoitustuotot ja -kulut.
Kun johdannaissopimus on määritetty suojauslaskennan alaiseksi, arvostuserosta syntyvän voiton tai tappion kirjaamistapa
riippuu suojatun kohteen luonteesta. Neste määrittelee suojauslaskennan alaiset johdannaiset joko erittäin todennäköisten
ennakoitujen liiketoimien suojaukseksi (rahavirran suojaus), taseeseen merkittyjen varojen tai velkojen tai taseeseen
merkitsemättömien kiinteäehtoisten sitoumusten suojaukseksi (käyvän arvon suojaus) tai ulkomaisiin tytäryrityksiin tehtyjen
nettosijoitusten suojaukseksi.
Jos johdannaissopimus täyttää rahavirran suojauksen ehdot, ja sen suojausvaikutus voidaan osoittaa tehokkaaksi, käyvän
arvon muutos kirjataan omaan pääomaan. Omaan pääomaan kertyneet voitot ja tappiot siirretään ennakoituja myyntejä
suojaavien erien osalta liikevaihtoon ja investointien suojausten osalta aineellisten hyödykkeiden hankintamenoon, kun
suojauskohteen vastaiset rahavirrat toteutuvat. Valuuttatermiinisopimuksiin liittyvät korkopisteet ja valuuttaoptioiden aika-
arvo ovat liiketoimeen liittyviä, jolloin näiden omaan pääomaan kirjattu käyvän arvon muutos kirjataan joko tuloslaskelmaan tai
hankintamenon oikaisuksi suojaussuhteen mukaisesti. Rahavirran suojauksissa suojauskohteiden ja suojausinstrumenttien
kriittiset ehdot ovat samat ja suojauskohteille sovelletaan suojausastetta 1:1. Tehottomaan osuuteen liittyvä mahdollinen
voitto tai tappio kirjataan välittömästi tuloslaskelmaan. Vaihtuvakorkoisia lainoja suojaavien koronvaihtosopimusten kertynyt
korko kirjataan tuloslaskelman rahoituskuluihin. Jos ennakoidun liiketapahtuman ei enää odoteta tapahtuvan, omaan
pääomaan kirjattu kertynyt voitto tai tappio kirjataan välittömästi tuloslaskelmaan.
Käyvän arvon suojauksiksi määritettyjen ja nämä ehdot täyttävien koronvaihtosopimusten käypien arvojen muutokset
kirjataan tuloslaskelman rahoitustuottoihin ja -kuluihin. Tuloslaskelman rahoitustuottoihin ja -kuluihin kirjataan myös
omaisuuserän tai velan suojatun osan käyvän arvon muutokset, jotka kompensoivat johdannaissopimusten tulosvaikutusta.
Tehottomaan osuuteen liittyvä voitto tai tappio kirjataan välittömästi tuloslaskelmaan.
Neste dokumentoi sopimuksen solmimishetkellä suojauksen kohteen ja suojaavan instrumentin välisen yhteyden sekä
riskienhallintapolitiikan tarkoituksen ja strategian suojaustoimenpiteiden tekemiseen. Myös suojauksen tehokkuuden
arviointi dokumentoidaan sekä suojaussuhteen alkaessa että suojaussuhteen voimassaoloaikana vuosineljänneksittäin sen
todentamiseksi, että suojaustransaktiot ovat tehokkaita suojaamaan käyvän arvon muutoksia tai tulevia rahavirtoja.
Arvioiden ja johdon harkinnan käyttö
Nettorealisointiarvo perustuu luotettavimpiin arviointihetkellä käytettävissä oleviin arvioihin. Arvioita tehtäessä otetaan
huomioon raportointikauden jälkeiset myyntihinnan ja myyntikulujen vaihtelut siinä määrin kuin niistä on lisänäyttöä
raportointikauden päättyessä.
Neste pitää biopolttoainehyvityksiä omaisuuserinä, jotka on luotu erilaisten hallitusten ohjelmien puitteissa
uusiutuvien polttoaineiden tarjonnan kannustamiseksi. Koska Neste myy biopolttoainehyvitykset eteenpäin, kirjataan ne
vaihto-omaisuuteen.
2024 2023
Materiaalit ja tarvikkeet 1 356 1 416
Valmiit tuotteet ja tavarat 1 541 1 949
Muu vaihto-omaisuus 0 1
BS Vaihto-omaisuus 2 898 3 366
Vaihto-omaisuuteen sisältyi 112 milj. euroa (2023: 122 milj. euroa) alaskirjausta tilikauden lopussa.
138
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
31.12.2024 31.12.2023
Nimellisarvo maturiteetin
mukaan
Käypä arvo
Nimellisarvo maturiteetin
mukaan
Käypä arvo
< 1 vuosi > 1 vuosi Positiivinen Negatiivinen Netto < 1 vuosi > 1 vuosi Positiivinen Negatiivinen Netto
Valuutta ja korkojohdannaiset
Koronvaihtosopimukset 0 300 0 6 -6 0 0 0 0 0
Valuuttatermiinit 3 135 0 27 114 -86 2 861 0 52 4 48
Valuuttaoptiot
Ostetut 7 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Asetetut 7 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Rahavirran suojaukseksi määritellyt johdannaiset 3 148 300 27 120 -93 2 861 0 52 4 48
Koronvaihtosopimukset 0 550 29 0 29 0 550 26 0 26
Käyvän arvon suojaukseksi määritellyt johdannaiset 0 550 29 0 29 0 550 26 0 26
Valuuttatermiinit 2 018 0 11 33 -22 1 849 0 19 6 14
Ilman suojauslaskentaa olevat johdannaiset 2 018 0 11 33 -22 1 849 0 19 6 14
Hyödykejohdannaiset
Öljy- ja kasviöljyjohdannaiset
Myydyt termiinit, miljoonaa bbl 16 0 21 26 -5 24 0 105 26 79
Ostetut termiinit, miljoonaa bbl 17 0 37 51 -14 25 0 14 122 -109
Sähkö- ja kaasujohdannaiset
Myydyt termiinit, GWh 7 126 0 1 -1 0 0 0 0 0
Ostetut termiinit, GWh 2 348 873 20 6 13 2 236 794 1 61 -60
Ilman suojauslaskentaa olevat johdannaiset 78 84 -7 119 209 -90
Johdannaiset yhteensä 145 238 -92 217 219 -2
joista
BS Pitkäaikaiset johdannaissopimukset 33 8 25 26 6 20
BS Lyhytaikaiset johdannaissopimukset 113 230 -117 190 212 -22
Neste käyttää valuutta-, korko- ja hyödykejohdannaisia hallitakseen markkinariskejä (liitetieto 3). Nesteen hyödykejohdannaissopimuksiin ei sovelleta suojauslaskentaa vaikka sopimukset tehdään pääasiassa suojaustarkoituksessa. Nesteen käyttämiä hyödyke-
johdannaisia ovat öljy-, kasviöljy- rahti-, sähkö- ja kaasujohdannaiset. Neste käyttää suojausinstrumentteina termiinejä.
Neste on määritellyt tietyt valuutta- ja korkojohdannaiset tulevan liiketapahtuman eli rahavirran suojauksiksi. Tällaisia johdannaissopimuksia ovat esimerkiksi konsernin riskienhallintapolitiikan mukaisesti seuraavan 12 kuukauden ennakoituja Yhdysvaltojen dol-
larin tai Ruotsin kruunun määräisiä myyntejä suojaavat valuuttajohdannaiset (liitetieto 3). Rahavirran suojauksia ovat myös Singaporen investoinnin kuluja suojaavat valuuttajohdannaiset. Neste käyttää suojausinstrumentteina valuuttatermiinejä ja -optioita. Lisäksi
koronvaihtosopimukset on määritelty käyvän arvon suojaukseksi. Näistä kirjattiin tuloslaskelmaan 29 milj.euroa (2023: 26 milj euroa) ja suojauksen kohteesta -30 milj.euroa (2023: -27 milj. euroa).
139
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
20 Oma pääoma
Osakepääoma
Kaupparekisteriin merkitty emoyhtiön osakepääoma 31.12.2024 oli 40 000 000 euroa jaettuna 769 211 058 samanarvoiseen osakkeeseen. Neste Oyj:lla on yksi osakesarja ja kukin osake oikeuttaa osakkeenomistajan yhteen ääneen yhtiökokouksessa. Osakkeen
nimellisarvoa ei ole määritelty. Osakepääoma on kokonaan maksettu. Osakepääomassa ei ole tapahtunut muutoksia vuosina 2024 tai 2023.
Omat osakkeet
Neste Oyj on 26.4.2024 luovuttanut 2 201 yhtiön hallussa olevaa omaa osaketta vastikkeetta osakepalkkiojärjestelmän 2019
suoriteperusteiseen osakepalkkio-ohjelman 2021–2023 sekä ehdollisten osakepalkkio-ohjelmien 2021–2023 ja 2022–2024 osal-
listujana olevalle avainhenkilölle järjestelmän ehtojen mukaisesti. Omien osakkeiden luovuttaminen suunnatulla maksuttomalla
osakeannilla perustuu Neste Oyj:n yhtiökokouksen 28.3.2023 hallitukselle antamaan valtuutukseen. Luovutuksen jälkeen yhtiön
hallussa on 995 324 omaa osaketta.
Neste Oyj on 14.3.2024 luovuttanut yhteensä 13 786 yhtiön hallussa olevaa omaa osaketta vastikkeetta osakepalkkiojärjestel-
män 2019 suoriteperusteiseen osakepalkkio-ohjelman 2021–2023 sekä ehdollisen osakepalkkio-ohjelman 2021–2023 osallis-
tujille järjestelmän ehtojen mukaisesti. Omien osakkeiden luovuttaminen suunnatulla maksuttomalla osakeannilla perustuu Neste
Oyj:n yhtiökokouksen 28.3.2023 hallitukselle antamaan valtuutukseen. Luovutuksen jälkeen yhtiön hallussa on 997 525 omaa
osaketta.
Neste Oyj on 22.5.2023 luovuttanut 4 267 yhtiön hallussa olevaa omaa osaketta vastikkeetta osakepalkkiojärjestelmän 2019
suoriteperusteiseen osakepalkkio-ohjelman 2020–2022 sekä ehdollisen osakepalkkio-ohjelman 2020–2022 osallistujana olevalle
avainhenkilölle järjestelmän ehtojen mukaisesti. Omien osakkeiden luovuttaminen suunnatulla maksuttomalla osakeannilla perus-
tuu Neste Oyj:n yhtiökokouksen 18.5.2020 hallitukselle antamaan valtuutukseen. Luovutuksen jälkeen yhtiön hallussa on 1 011
311 omaa osaketta.
Neste Oyj on 15.3.2023 luovuttanut yhteensä 112 310 yhtiön hallussa olevaa omaa osaketta vastikkeetta osakepalkkiojärjes-
telmän 2019 suoriteperusteiseen osakepalkkio-ohjelman 2020–2022 sekä ehdollisen osakepalkkio-ohjelman 2020–2022 osallis-
tujille järjestelmän ehtojen mukaisesti. Omien osakkeiden luovuttaminen suunnatulla maksuttomalla osakeannilla perustuu Neste
Oyj:n yhtiökokouksen 18.5.2020 hallitukselle antamaan valtuutukseen. Luovutuksen jälkeen yhtiön hallussa on 1 015 578 omaa
osaketta.
Osakkeiden lukumäärä, 1 000 kpl Omat osakkeet, 1 000 kpl Ulkona olevat osakkeet, 1 000 kpl
1.1.2024 769 211 -1 011 768 200
Omien osakkeiden luovutus 0 16 16
31.12.2024 769 211 -995 768 216
1.1.2023 769 211 -1 128 768 083
Omien osakkeiden luovutus 0 117 117
31.12.2023 769 211 -1 011 768 200
Muu oma pääoma
Vararahasto sisältää muuta sidottua pääomaa kuin osakepääomaa.
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto sisältää muut oman pääoman luonteiset sijoitukset ja osakkeiden merkintähinnan
siltä osin kuin sitä ei nimenomaisen päätöksen mukaan merkitä osakepääomaan.
Käyvän arvon ja muut rahastot koostuvat pääasiallisesti käyvän arvon rahastoista. Käyvän arvon rahastot sisältävät rahavir-
ran suojaukseksi solmittujen ja suojauslaskennan ehdot täyttävien johdannaissopimusten käyvän arvon muutoksen tehokkaan
osan ja muiden rahoitusvarojen käyvän arvon muutokset, jotka kirjataan laajaan tuloslaskelmaan. Muut rahastot sisältävät pää-
omaosuusmenetelmällä käsiteltyjen sijoituskohteiden osuuden muista laajan tuloksen eristä.
Uudelleenarvostusrahasto sisältää etuuspohjaisen eläkejärjestelyn uudelleen määrittämisestä johtuvat erät.
Muuntoerot sisältävät konsernitilinpäätöksen yhdistelyssä tytäryrityksen oman pääoman muuntamisesta syntyvät muuntoerot,
ulkomaisen tytäryrityksen nettosijoituksen suojauksen käypien arvojen muutokset sekä ulkomaisten tytäryritysten tuloslaskelman
keskikurssilla muuntamisesta ja taseen tilinpäätöspäivän kurssilla muuntamisesta syntyvät kurssierot.
140
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
21 Rahoitusvelat
Laadintaperiaate
Rahoitusvelat luokitellaan jaksotettuun hankintamenoon (paitsi johdannaiset, joiden laadintaperiaate on esitetty liitetiedossa
19 Johdannaissopimukset). Jaksotettuun hankintamenoon kirjatut velat merkitään taseeseen, kun yhteisöstä tulee
instrumentin sopimusosapuoli. Velka kirjataan taseeseen alun perin saatujen varojen arvoon vähennettynä välittömillä
kuluilla. Myöhemmin ne arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon, ja saatujen nettovarojen ja lainan nimellismäärän erotus
kirjataan korkokuluksi lainan juoksuaikana efektiivisen koron menetelmällä. Velat kirjataan pitkäaikaisiin velkoihin, paitsi alle
12 kuukauden kuluessa tilikauden päättymisestä erääntyvät lainat, jotka kirjataan lyhytaikaisiin velkoihin. Rahoitusvelka
kirjataan pois taseesta, kun velkaan liittyvä velvoite on täytetty tai kumottu tai sen voimassaolo on lakannut.
Käytössä oleva pankkitilin limiitti kirjataan taseeseen lyhytaikaisiin velkoihin. Valmiusluottojärjestelyiden palkkiot on aktivoitu
ja jaksotetaan luottojärjestelyn voimassaoloajalle.
Joukkovelkakirjojen käypä arvo perustuu markkinanoteerauksiin. Muiden jaksotettuun hankintamenoon kirjattujen
korollisten velkojen käypä arvo on määritelty diskontatun kassavirran menetelmällä diskonttaamalla tilinpäätöshetken
markkinakorolla.
Pitkäaikaiset rahoitusvelat 2024 2023
Joukkovelkakirjalainat
1)
2 115 2 110
Lainat rahoituslaitoksilta
2)
1 327 609
Vuokrasopimusvelat
3)
890 768
Muut lainat 30 0
Muut pitkäaikaiset velat 32 40
Yhteensä 4 394 3 527
BS joista korollisia 4 362 3 487
Muut kuin rahoituserät, jotka sisältyvät muihin pitkäaikaisiin velkoihin 0 2
Listatut joukkovelkakirjalainat
Liikkeeseenlasku/Eräpäivä Koron peruste Korko, % Valuutta Nimellisarvo Kirjanpitoarvo
2021/2028 Kiinteä 0,750 EUR 500 497
2023/2029 Kiinteä 3,875 EUR 500 497
2023/2031 Kiinteä 3,875 EUR 600 607
2023/2033 Kiinteä 4,250 EUR 500 514
Yhteensä 2 100 2 115
Lyhytaikaiset rahoitusvelat 2024 2023
Joukkovelkakirjalainat 0 201
Lainat rahoituslaitoksilta 253 149
Yritystodistusvelat 307 0
Vuokrasopimusvelat
3)
224 199
Muut lainat 1 32
Saadut ennakot 25 21
Ostovelat 1 475 1 728
Muut lyhytaikaiset velat 592 684
Yhteensä 2 878 3 014
BS joista korollisia 786 581
Muut kuin rahoituserät, jotka sisältyvät osto- ja muihin velkoihin 92 148
1)
Neste Oyj julkisti 6.3.2023 takaisinostotarjouksen, jossa yhtiön liikkeelle laskemien kesäkuussa 2024 erääntyvien 400 milj. euron 1,50 prosentin
velkakirjojen haltijat kutsuttiin myymään velkakirjansa käteistä vastaan tarjousmuistiossa esitettyjen ehtojen mukaisesti. Neste ilmoitti 14.3.2023,
että velkakirjojen lopullinen hyväksytty määrä oli nimellisarvoltaan yhteensä 199 milj. euroa takaisinostotarjouksen mukaisesti.
Maaliskuussa 2023 Neste Oyj laski liikkeelle 6.3.2023 perustetun EMTN-ohjelman (Euro Medium Term Note) alla 6 vuoden, 500 milj. euron vihreän
joukkovelkakirjalainan, jonka kiinteä korko on 3,875 %, sekä 10 vuoden, 500 milj. euron vihreän joukkovelkakirjalainan, jonka kiinteä korko on
4,250 %. Näistä joukkovelkakirjalainoista saatavat varat käytetään hankkeiden ja investointien rahoittamiseen Nesteen vihreän rahoituksen
viitekehyksen puitteissa.
Marraskuussa 2023 Neste Oyj laski liikkeeseen 600 miljoonan euron vihreän joukkovelkakirjalainan, jonka maturiteetti on 7,5 vuotta, ja jolle se
maksaa kiinteää 3,875 prosentin korkoa, 6.3.2023 perustetun ja 9.11.2023 päivätyllä täydennyksellä täydennetyn EMTN-ohjelman (Euro Medium
Term Note), alla. Liikkeeseenlaskusta saatavat varat käytetään hankkeiden ja investointien rahoittamiseen Nesteen vihreän rahoituksen
viitekehyksen puitteissa.
2)
Neste Oyj on allekirjoittanut kolme vihreää lainasopimusta yhteensä 550 miljoonaa euron arvosta vuonna 2024. Lainasopimuksesta saatavat varat
käytetään Nesteen vihreän rahoituksen viitekehyksen (Green Finance Framework) mukaisiin hankkeisiin ja projekteihin. Lainojen laina-aika on
2–6 vuotta. Lainojen maturiteetit on esitetty liitetiedossa 3, Taloudellisten riskien hallinta.
3)
Katso liitetieto 29 Vuokrasopimukset.
Rahoitusvelkojen käyvät arvot löytyvät liitetiedosta 16. Korollisten velkojen koronmuutosten ajankohdat on esitetty liitetiedossa 3,
Taloudellisten riskien hallinta, Markkinariskit -osiossa.
141
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Toimittajarahoitusjärjestelyt
Neste on solminut toimittajarahoitusjärjestelyn, jonka puitteissa toimittaja voi halutessaan saada ennakkomaksun rahoituslaitok-
selta myymällä laskusaatavan Nesteeltä. Järjestelyn ensisijaisena tarkoituksena on helpottaa maksujen tehokasta käsittelyä ja
tarjota toimittajille pääsy toimittajarahoitukseen. Maksuehtoja toimittajien kanssa on yleensä pidennetty 90 päivään asti. Järjestely
ei vaikuta Nesteen velvoitteisiin mukaan lukien maksuvelvoitteet toimittajia kohtaan.
Neste ei ole kirjannut pois järjestelyyn liittyviä alkuperäisiä ostovelkoja, koska lainmukaista perustetta poiskirjaukseen ei ole eikä
alkuperäistä ostovelkaa ole olennaisesti muutettu järjestelyn solmimisen yhteydessä.
Nesteen näkökulmasta järjestely pidentää jossain määrin toimittajien maksuehtoja normaaleista maksuehdoista, jotka on sovittu
muiden järjestelyyn osallistumattomien toimittajien kanssa, mutta kuitenkin järjestely tarjoaa halukkaille toimittajille mahdollisuu-
den ennakkomaksuun. Lisäksi konsernille ei kerry maksettavaksi korkokulua rahoituslaitokselle liittyen toimittajille maksettaviin
suorituksiin. Tästä syystä Neste sisällyttää järjestelyn kohteena olevat määrät ostovelkoihin, koska näiden ostovelkojen luonne ja
tarkoitus säilyvät samoina kuin muiden ostovelkojen.
Kaikki järjestelyn mukaiset ostovelat on luokiteltu lyhytaikaisiksi 31.12.2024 ja 31.12.2023.
Vuoden 2024 aikana rahoitusvelkojen kirjanpitoarvoissa ei ollut merkittäviä muutoksia, joihin ei liity maksua, jotka liittyivät toimit-
tajarahoitusjärjestelyihin.
Maksut rahoituslaitoksille on esitetty liiketoiminnan rahavirrassa, koska ne ovat edelleen Nesteen normaalin toimintasyklin puit-
teissa ja niiden pääluonne säilyy operatiivisena, kuten tavaroita ja palveluja koskevat hankinnat. Lisätietoa siitä, miten nämä jär-
jestelyt altistaa Nesteen likviditeettiriskille on esitetty liitetiedossa 3 Taloudellisten riskien hallinta.
Rahoitusvelkojen kirjanpitoarvo 31.12.2024
1)
Esitetty ostoveloissa ja muissa veloissa: 145
josta toimittajat ovat saaneet maksun rahoituksen tarjoajalta 125
Maksujen eräpäivien vaihteluväli 31.12.2024
1)
Velat, jotka ovat osana toimittajarahoitusjärjestelyjä 90 päivää laskun päivämäärän jälkeen
Vertailukelpoiset ostovelat, jotka eivät ole
osana toimittajarahoitusjärjestelyjä 5–30 päivää laskun päivämäärän jälkeen
1)
Neste on soveltanut siirtymäkauden helpotusta, eikä julkaise vertailukaudelta informaatiota ensimmäisenä raportointivuonna.
142
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
22 Varaukset
Ympäristö-
varaukset
Uudelleen
järjestely-
varaukset
Päästö-
oikeuksien
palautus-
velvoite
Muut
varaukset Yhteensä
BS Tilikauden alussa 1.1.2024 177 0 0 10 187
Varausten lisäykset 2 14 89 16 121
Tilikauden aikana käytetyt varaukset -6 -12 -89 -3 -110
Peruutetut käyttämättömät varaukset -46 0 0 -2 -48
Muutokset diskonttauskorossa ja
inflaatio-olettamassa -5 0 0 0 -5
BS Tilikauden lopussa 31.12.2024 121 2 0 21 144
Ympäristö-
varaukset
Uudelleen
järjestely-
varaukset
Päästö-
oikeuksien
palautus-
velvoite
Muut
varaukset Yhteensä
BS Tilikauden alussa 1.1.2023 187 0 0 13 200
Varausten lisäykset 23 0 68 5 95
Tilikauden aikana käytetyt varaukset -10 0 -68 -7 -85
Peruutetut käyttämättömät varaukset -1 0 0 0 -1
Muutokset diskonttauskorossa ja
inflaatio-olettamassa -22 0 0 0 -22
BS Tilikauden lopussa 31.12.2023 177 0 0 10 187
Ympäristövaraukset koostuvat pääasiallisesti Naantalin jalostamon sulkemiseen liittyvästä varauksesta ja ARO-varauksista (Asset
Retirement Obligation), jotka liittyvät vähittäismyyntiasemiin ja jalostamoihin. Naantalin jalostamon sulkemiseen liittyvän varauk-
sen odotetaan realisoituvan vuoteen 2032 mennessä. ARO-varausten odotetaan realisoituvan pääosin seuraavan 30-50 vuoden
aikana. Neste kirjaa varauksen asemien ja jalostamoiden purkukustannuksista siinä suuruudessa, kuin se on velvollinen puhdis-
tamaan jo aiheutettua vahinkoa. Varaukset diskontataan niissä tapauksissa, kun rahan aika-arvon muutos on merkittävä.
Naantalin jalostamon sulkemiseen vuonna 2021 liittyvää ympäristövarausta purettiin 46 miljoonalla eurolla 2024 kolmannen
vuosineljänneksen aikana tilannearvion ja tutkimustulosten myötä päivitetyn toimenpidesuunnitelman perusteella.
Uudelleenjärjestelyvaraukset liittyvät organisaatiomuutokseen, joka valmistui 2024 ensimmäisen neljänneksen aikana.
Nesteen varauksiin sisältyvä kurssiero ei ole merkittävä.
Laadintaperiaate
Nesteen tiettyihin toimintoihin liittyy niiden luonteen vuoksi ympäristökustannusten ja -vastuiden riski, joka aiheutuu
valmistettaessa, käytettäessä, varastoitaessa, sijoitettaessa, kuljetettaessa meri- ja maateitse sekä myytäessä aineita,
joita ympäristöön joutuessaan saatetaan pitää ympäristön pilaantumista aiheuttavina. Myös kiinteistöjen tai liiketoimintojen
ostaminen tai omistaminen voi johtaa korvausvastuuseen.
Varaus merkitään taseeseen, kun Nesteellä on oikeudellinen tai tosiasiallinen velvoite aikaisemman tapahtuman seurauksena
ja on todennäköistä, että velvoitteen täyttäminen edellyttää taloudellista suoritusta, jonka määrä on luotettavasti arvioitavissa.
Varauksia voi syntyä ympäristövelvoitteista, oikeudenkäynneistä, uudelleenjärjestelyistä ja tappiollisista sopimuksista.
Ympäristövaraukset merkitään taseeseen ympäristölainsäädännön ja muiden määräysten voimassa olevan tulkinnan mukaisesti
silloin, kun yllä mainitut varauksen kirjaamisedellytykset täyttyvät. Nesteen eläkevelat on kirjattu taseeseen.
Jos samankaltaisia velvoitteita on useita, kustannusten toteutumisen todennäköisyys määritetään tarkastelemalla
velvoitteiden ryhmää yhtenä kokonaisuutena. Varaus kirjataan, vaikka kustannusten toteutumisen todennäköisyys olisi pieni
jokaisen samaan ryhmään kuuluvan yksittäisen erän osalta.
Varauksena kirjattava määrä on niiden menojen nykyarvo, joita velvoitteen täyttämisen odotetaan edellyttävän. Nykyarvon
laskennassa käytetään ennen veroja määritettyä korkoa, joka kuvastaa markkinoiden näkemystä rahan aika-arvosta ja kyseistä
velvoitetta koskevista erityisriskeistä tarkasteluhetkellä. Ajan kulumisesta johtuva varauksen lisäys kirjataan korkokuluksi.
Arvioiden ja johdon harkinnan käyttö
Varausten kirjausedellytyksistä päätettäessä ja varausten määrää määritettäessä joudutaan käyttämään arvioita velvoitteen
olemassaolosta ja määrästä. Kirjattu määrä on paras arvio velvoitteen aiheuttamista kustannuksista tilinpäätöshetkellä
tai siinä tapauksessa, että se siirtyisi kolmannelle osapuolelle. Arvio aikaisemman tapahtuman tulemasta ja taloudellisista
vaikutuksista edellyttää johdon harkintaa, joka perustuu aiempiin samankaltaisiin tapahtumiin ja tarvittaessa ulkopuolisten
asiantuntijoiden näkemyksiin. Arviot voivat poiketa toisistaan tulevaisuudessa toteutuvan velvoitteen määrän ja olemassaolon
osalta. Tunnistettujen varausten lisäksi Nesteellä on joitakin taseen ulkopuolisia vastuita, joista tulevaisuudessa mahdollisesti
toteutuvia velvoitteita (ajoitus, kustannukset) ei voida ennustaa luotettavasti.
Ympäristövastuut ovat merkittävin taseessa esitetty varaus. Ympäristövastuut perustuvat johdon tekemään parhaaseen
arvioon kunnostamiskustannuksista. Uudelleenjärjestelyvaraus kirjataan, kun Neste on laatinut ja julkaissut yksityiskohtaisen
suunnitelman uudelleenjärjestelystä.
143
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Päästöoikeudet
Nesteen Porvoon jalostamo kuuluu Euroopan unionin päästökauppajärjestelmään. Jalostamolle myönnetään yhteensä 2,0 mil-
joonaa tonnia päästöoikeuksia kaudelle 2024. Vuonna 2024 uutena toimintona mukaan päästökauppaan liittyi myös Neste Ship-
pingin rahtaustoiminnot. Oman toiminnan päästöjen lisäksi Neste varautuu hankkimaan oikeuksia kattamaan myös joidenkin
jalostamolle hyödykkeitä toimittavien kumppaneiden päästöjä. Päästöoikeuksien palautusvelvollisuuden kattamiseksi kirjataan
varaus, jos ilmaiseksi saadut ja vajetta kattamaan hankitut päästöoikeudet eivät kata toteutuneita päästöjä. Tulevan päästöoi-
keuskauden vajetta kattamaan ostetut päästöoikeudet kirjataan aineettomiin oikeuksiin hankintamenoon, ja ilmaiseksi saadut
päästöoikeudet arvostetaan nimellisarvoonsa eli nollaan.
Konsernitaseessa 31.12.2024 ei ole päästöoikeuksien palautusvelvollisuuden kattamiseen liittyvää varausta (31.12.2023:
0 milj. euroa). Tilikaudella 2024 toteutuneet hiilidioksidipäästöt olivat 2,6 milj. tonnia (2023: 2,9 milj. tonnia). Konsernin päästöoikeu-
ksien nettomyynnit ja -hankinnat olivat 31. joulukuuta 2024 päättyneellä tilikaudella 0,6 milj. tonnia (2023: 0,8 milj. tonnia).
23 Työsuhde-etuuksista johtuvat velvoitteet
Laadintaperiaate
Konserniyhtiöillä on eri maissa pääasiassa eläkevakuutusyhtiöissä hoidettuja eläkejärjestelyjä, jotka täyttävät maiden
lainsäädännölliset ja sopimukselliset vaatimukset. Eläkejärjestelyt koostuvat sekä maksupohjaisista että etuuspohjaisista
järjestelyistä. Eläkevakuutusyhtiössä vakuutettu Suomen lakisääteinen työeläke käsitellään maksupohjaisena järjestelynä
konsernitilinpäätöksessä.
Maksupohjaisiin järjestelyihin tehdyt suoritukset kirjataan tuloslaskelmaan sillä tilikaudella, jota suoritus koskee.
Maksupohjaisissa järjestelyissä Nesteellä ei ole oikeudellista eikä tosiasiallista velvoitetta lisämaksujen suorittamiseen, mikäli
maksujen saajataho ei pysty suoriutumaan eläke-etuuksien maksamisesta. Järjestelyt, jotka eivät täytä maksupohjaisen
järjestelyn ehtoja, käsitellään etuuspohjaisina järjestelyinä.
Etuuspohjaisissa eläkejärjestelyissä Nesteelle voi jäädä järjestelystä velvoitteita tai varoja tilikauden maksun suorittamisen
jälkeen. Etuuspohjainen velvoite kuvaa maksettavista etuuksista johtuvien tulevien rahavirtojen nykyarvoa, joka on
laskettu ennakoituun etuusyksikköön perustuvalla menetelmällä (projected unit credit method). Eläkevelan nykyarvoa
laskettaessa käytetään diskonttauskorkona yritysten liikkeelle laskemien korkealaatuisten, vastaavan maturiteetin omaavien
joukkovelkakirjojen (AA-luokitus) korkoa. Eläkemenot on kirjattu tuloslaskelmaan kuluksi jakamalla kustannus työntekijöiden
palvelusajalle auktorisoitujen vakuutusmatemaatikkojen laskelmien perusteella. Nettokorko sisältyy tuloslaskelman
rahoituskuluihin.
Konsernitaseeseen merkitty velka (tai varat) on etuuspohjaisen velvoitteen eläkevastuun määrä tilinpäätöshetkellä
vähennettynä järjestelyyn liittyvien varojen käyvällä arvolla. Vakuutusmatemaattiset voitot ja tappiot, jotka syntyvät
kokemusperäisistä oikaisuista ja muutoksista vakuutusmatemaattisissa oletuksissa, kirjataan omaan pääomaan
muihin laajan tuloksen eriin sillä kaudella, jonka aikana ne syntyvät. Nesteen etuuspohjaisille eläkejärjestelyille tehdään
vakuutusmatemaattiset arvostukset vuosittain.
Arvioiden ja johdon harkinnan käyttö
Etuuspohjaisten eläkejärjestelyjen ja muiden pitkäaikaisten työsuhde-etuuksien laskenta edellyttää vakuutusmatemaattisten
oletusten valintaa sekä merkittävien arvioiden käyttämistä. Vakuutusmatemaatikot laskevat näiden pohjalta Nesteen kuluja
ja velvoitteita. Merkittävimmät oletukset Nesteen raportoinnin kannalta ovat diskonttauskorko, palkkatason tuleva kehitys
ja etuuksien korotukset. Näissä oletuksissa tapahtuvilla muutoksilla voi olla merkittävä vaikutus eläkevastuuseen ja tulevaan
eläkekuluun. Muutosten mahdollisia vaikutuksia esitetään herkkyysanalyysissä.
144
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Nesteellä on etuuspohjaisia eläkejärjestelyjä Suomessa, Sveitsissä ja Hollannissa. Merkittävimmät eläkejärjestelyt ovat Suomessa,
joka kattaa 94 % (2023: 93 %) Nesteen etuuspohjaisista velvoitteista ja 94 % (2023: 92 %) Nesteen järjestelyyn kuuluvien varojen
kokonaismäärästä. Suomen lisäeläkejärjestely, joka kattaa merkittävän osan etuuspohjaisista eläkejärjestelyistä, on ollut suljettu
1.1.1994 lähtien. Vakuutettu lisäeläkejärjestely muodostuu etuuspohjaisista ryhmäeläkevakuutuksista, jotka ovat rakenteeltaan
samanlaisia lukuun ottamatta vanhuuseläkeikää ja eläkkeen karttumissääntöjä.
Muut pitkäaikaiset työsuhde-etuudet ovat pitkäaikaiseen työsuhteeseen liittyviä palkkioita, jotka käsitellään IAS 19:n mukaisina
rahastoimattomina etuuspohjaisina järjestelyinä.
Suomen etuuspohjaisen eläkejärjestelyn ominaispiirteet
Nesteellä on Suomessa vapaaehtoinen rajattua työntekijäryhmää koskeva lisäeläkejärjestely kokonaiseläkekarttuman kattami-
seksi. Lisäeläkejärjestely hoidetaan vakuutusyhtiössä.
Eläkejärjestelyn lisäeläke-etuus määräytyy vakuutussopimuksessa määritellyn kokonaiseläkkeen perusteella, joka on kokonai-
seläkkeen ja lakisääteisen eläkkeen erotus laskettuna 63 vuoden iästä vanhuseläkkeen osalta. Kokonaiseläke on eläkejärjeste-
lystä riippuen enintään 60 % tai 66 % lisäeläkepalkasta, joka määräytyy indeksillä tarkistettujen eläketapahtumaa edeltäneiden 10
vuoden ansioiden perusteella. Sopimuksen mukaisia etuuksia ovat vanhuus-, työkyvyttömyys- ja perhe-eläke sekä hautausavus-
tus. Vakuutetut vanhuuseläkeiät ovat 60, 62 ja 65 vuotta. Joissakin vakuutussopimuksissa lisäeläketurvaan sisältyy myös oikeus
varhennettuun vanhuuseläkkeeseen.
Vakuutusyhtiö perii vuosittain työnantajalta vakuutusmaksua karttuvien etuuksien kattamiseksi. Vakuutusmaksut määritetään
niin, että vanhuuseläke-etuus on kokonaan rahastoitu eläkeikään mennessä. Lisäksi työkyvyttömyys- ja perhe-eläkkeitä rahoite-
taan työssäoloaikana perittävillä riskivakuutusmaksuilla. Vakuutusmaksut perustuvat viimeiseen tiedossa olevaan palkkatasoon,
johon ei huomioida tulevia palkankorotusoletuksia, sekä kiinteään 1,5 % laskuperustekorkoon. Vakuutusyhtiö takaa eläkevaroille
vakuutusmaksujen laskennassa käytettävää korkoa vastaavan korkotuoton.
Työnantajan maksamat lisämaksut kattavat vuoden aikana tapahtuneen eläkeindeksin nousun. Vakuutusyhtiön maksama
indeksihyvitys laskee lisämaksua. Vakuutusyhtiö määrittää indeksihyvityksen määrän vuosittain.
Neste on vakuuttanut etuuksien indeksikorotukset vuosittain sitä mukaa kuin etuuksia on korotettu. Jos vakuutusyhtiön myön-
tämä asiakashyvitys ei riitä kattamaan vuosittaisia indeksikorotuksia, vakuutusyhtiö perii työnantajalta vakuutusmaksua, jota käy-
tetään vuotuisten indeksikorotusten kattamiseen. Vakuutusyhtiön asiakashyvitys vaihtelee vuosittain.
Etuuspohjaisiin järjestelyihin liittyvät riskit
Etuuspohjaiset järjestelyt altistavat Nesteen useille riskeille. Työnantajan etuuspohjaiseen velvoitteeseen vaikuttaa diskonttokorko,
jonka määrittely pohjautuu raportointihetken joukkovelkakirjalainoihin. Laskennassa käytetyn diskonttokoron aleneminen kasvat-
taa etuuspohjaista velvoitetta. Diskonttokoron tuoton aleneminen kasvattaa kuitenkin omaisuuserän käypää arvoa, jolloin tuo-
tossa tapahtunut muutos vaikuttaa vain osittain etuuspohjaiseen nettovelkaan.
Järjestelyn etuudet on sidottu työeläkeindeksiin, johon vaikuttavat inflaatio ja yleinen ansiotasoindeksi. Korkeampi inflaatio nos-
taa työeläke-indeksiä, joka lisää eläkevelkaa sekä vuotuisia työantajalta perittäviä vakuutusmaksuja.
Työsuhteessa olevien henkilöiden ansiotasoindeksiä korkeampi palkkakehitys lisää järjestelyn luvattuja etuuksia samalla kas-
vattaen eläkevelkaa ja työnantajan vuosittaisia vakuutusmaksuja henkivakuutusyhtiölle.
Jos henkilöiden toteutunut elinaika poikkeaa oletetusta, kantaa vakuutusyhtiö tästä aiheutuvan pitkäikäisyysriskin. Mahdolli-
set elinaikaodotteen tarkistukset laskentaoletuksissa vaikuttavat IFRS:n mukaiseen työnantajan eläkevastuuseen. Vakuutusyhtiö
vastaa elinajanodotteen liittyvistä riskeistä kokonaan jo maksettujen etuuksien osalta. Kuolevuusriski vaikuttaa työnantajaan vain,
jos vakuutusyhtiö kuolevuusoletuksen muutoksen johdosta korottaa tulevaisuudessa kertyvien etuuksien maksua.
Etuuspohjaiset velvoitteet
Etuuspohjaisten järjestelyiden tulosvaikutteinen kulu 2024 2023
Työsuoritukseen perustuva kulu 2 4
Nettokorko (+kulu/-tuotto) 3 4
Tulosvaikutteisesti kirjattu kulu etuuspohjaisista järjestelyistä 5 7
Etuuspohjaisen eläkejärjestelyn uudelleenmäärittäminen 2024 2023
Vakuutusmatemaattiset voitot/tappiot
Väestötilastollisten oletusten muutokset 0 2
Taloudellisten oletusten muutokset -9 30
Järjestelyyn kuuluvien varojen tuotto, poislukien nettokorkoon liittyvät erät 13 -15
Kokemusperäiset muutokset 2 -4
Laajaan tuloskelmaan kirjattu, uudelleenmäärittämisestä johtuva vaikutus yhteensä 6 12
Taseeseen merkityt erät 2024 2023
Rahastoitujen etuuspohjaisten velvoitteiden nykyarvo 346 354
Rahastoimattomien etuuspohjaisten velvoitteiden nykyarvo 7 7
Järjestelyyn kuuluvien varojen käypä arvo -280 -268
BS Etuuspohjainen nettovelka 73 93
Järjestelyyn kuuluvien varojen käyvän arvon muutokset 2024 2023
Varat 1.1. 268 273
Korkotuotot 9 8
Varojen tuotto, poislukien nettokorkokuluun sisältyvä korkotuotto 13 -15
Työnantajan suorittamat maksut 19 21
Velvoitteen täyttäminen -1 0
Maksetut etuudet -29 -20
Varat 31.12. 280 268
Järjestelyn varat ovat vakuutusyhtiöiden vastuulla ja osana vakuutusyhtiöiden sijoitusomaisuutta. Niiden jakautumisesta omai-
suuslajeittain ei ole saatavissa järjestelykohtaisia tietoja.
145
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Järjestelyyn sisältyvän velvoitteen
nykyarvon muutos
2024 2023
Rahastoidut
Rahastoi-
mattomat Rahastoidut
Rahastoi-
mattomat
Velvoite 1.1. 354 7 385 7
Kauden työsuoritukseen perustuva kulu 2 0 3 1
Korkokulu 12 0 12 0
Vakuutusmatemaattisista olettamista
johtuvat muutokset 8 0 -27 -1
Velvoitteen täyttäminen -1 0 0 0
Maksetut etuudet -28 -1 -19 -1
Velvoite 31.12. 346 7 354 7
Keskeiset vakuutusmatemaattiset oletukset (ilmoitettu painotettuina keskiarvoina) 2024 2023
Diskonttokorko, %
Suomi 3,10 % 3,70 %
Muut maat 0,91 % 1,57 %
Tuleva palkankorotus, %
Suomi 3,05 % 3,45 %
Muut maat 1,11 % 1,09 %
Etuuksien korotus, %
Suomi 2,10 % 2,49 %
Muut maat 0,00 % 0,00 %
Vaikutus etuuspohjaiseen
velvoitteeseen
Olettamat Muutos olettamassa 2024 2023
Diskonttokorko
0,50 % korotus milj. euroa -19 -16
0,50 % vähennys milj. euroa 21 18
Palkankorotusolettama
0,50 % korotus milj. euroa 1 1
0,50 % vähennys milj. euroa -1 -1
Etuuksien korotus
0,50 % korotus milj. euroa 17 17
0,50 % vähennys milj. euroa -16 -16
Arvioidut maksusuoritukset etuuspohjaisiin järjestelyihin vuonna 2025 ovat 9 milj. euroa.
Merkittävien vakuutusmatemaattisten olettamien herkkyysanalyysi
Jokseenkin mahdolliset muutokset tietyissä merkityksellisissä vakuutusmatemaattisissa oletuksissa muiden muuttujien pysyessä
ennallaan olisivat vaikuttaneet etuuspohjaiseen velvoitteeseen seuraavasti:
- 0,50 % korotus /vähennys diskonttokorossa aiheuttaisi 5,3 % /5,9 %:n vähennyksen /korotuksen etuuspohjaisessa
eläkevelassa.
- 0,50 % korotus /vähennys palkankorotusolettamassa aiheuttaisi 0,3 % /0,3 %:n korotuksen /vähennyksen etuuspohjaisessa
eläkevelassa.
- 0,50 % korotus /vähennys työeläkeindeksissä aiheuttaisi 4,8 % /4,4 %:n korotuksen /vähennyksen etuuspohjaisessa
eläkevelassa.
Yllä kuvattu herkkyysanalyysi ei välttämättä anna oikeaa kuvaa muutosten todellisista vaikutuksista. Jos useampi olettamus
muuttuisi samanaikaisesti, näiden muutosten yhteisvaikutus ei välttämättä olisi sama kuin yksittäisten muutosten summa. Jos
olettamukset muuttuvat toisin kuin yllä kuvatuissa määrin, ei vaikutus etuuspohjaiseen velvoitteeseen ole välttämättä lineaarinen.
Diskonttaamattoman eläkevastuun maturiteettijakauma 2024
Seuraavan 12 kk:n kuluessa 24
1–5 vuotta 91
5–10 vuotta 99
Yli 10 vuotta 309
Yhteensä 523
Etuuspohjaisen velvoitteen keskimääräinen kesto raportointikauden päättyessä on 12 vuotta.
146
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
24 Osakeperusteiset maksut
Laadintaperiaatteet
Nesteen osakepalkkiojärjestelmät, jotka maksetaan nettomääräisesti osakkeina, kirjataan kokonaisuudessaan osakkeina
selvitettävinä järjestelyinä huolimatta siitä, että työnantaja maksaa verot rahana palkkionsaajien puolesta. Osakkeina
maksettavan palkkion palkkakustannus jaksotetaan etuuden syntymisajanjaksolle, kun taas käteisvaroina maksettavan
palkkion palkkakustannus jaksotetaan etuuden myöntämishetken ja maksuajankohdan välille. Järjestely arvostetaan
kokonaisuudessaan osakepalkkion myöntöhetken käypään arvoon ja tuloslaskelmakirjausta vastaava summa kumuloidaan
omaan pääomaan. Palkkion maksuhetkellä realisoituva erotus kirjataan niin ikään omaan pääomaan.
Nesteen osakepohjaisten kannustinjärjestelmien tarkoituksena on pitkäaikaisen kestävän kasvun kannustaminen sekä ylimmän
johdon ja osakkeenomistajien etujen yhteensovittaminen. Hallitus valitsee vuosittain ylimmästä johdosta ja avainhenkilöistä hen-
kilöt kannustinjärjestelmän piiriin.
Neste soveltaa osakeomistussääntöä Nesteen johtoryhmän jäseniin. Sen mukaan johtoryhmän kunkin jäsenen odotetaan säi-
lyttävän omistuksessaan vähintään puolet Nesteen osakepalkkiojärjestelmistä saamistaan osakkeista kunnes hänen osakeomis-
tuksensa arvo Nesteessä vastaa vähintään hänen kiinteän bruttomääräisen vuosipalkkansa määrää.
Nesteen pitkän aikavälin kannustinjärjestelmän nojalla maksettavien palkkioiden määrää on rajoitettu osakkeen kurssikehityk-
seen perustuvalla maksimitasolla jonka hallitus asettaa. Nyt käynnissä oleviin ohjelmiin sovellettava maksimitaso on osakkeen
kaksinkertainen kurssinousu ohjelman aikana. Mikäli Nesteen osakkeen kurssi yli kaksinkertaistuu ohjelman aikana, tämän kurs-
sinousun ylittävä osa maksettavien palkkioiden arvosta jätetään maksamatta palkkioiden saajille.
1.1.2022 alkaen voimassa ollut osakepalkkiojärjestelmä
Neste Oyj:n hallitus päätti 9.2.2022 uuden osakepohjaisen pitkän aikavälin kannustinjärjestelmän perustamisesta Nesteen joh-
dolle ja valituille avainhenkilöille. Järjestelmä koostuu suoriteperusteisesta osakepalkkiojärjestelmästä (PSP) päärakenteena sekä
ehdollisesta osakepalkkiojärjestelmästä (RSP) täydentävänä osakepalkkiojärjestelmänä erityistilanteita varten.
Suoriteperusteinen osakepalkkiojärjestelmä koostuu kolmesta vuosittain alkavasta yksittäisestä osakepalkkio-ohjelmasta, joista
kukin sisältää kolmen vuoden pituisen suoritusjakson sekä mahdollisen osakepalkkion maksamisen sen jälkeen. Kyseiset kolme
ohjelmaa alkoivat vuosina 2022, 2023 ja 2024. Kunkin yksittäisen ohjelman alkaminen edellyttää hallituksen erillistä päätöstä.
Mahdollinen osakepalkkio maksetaan Neste Oyj:n osakkeina (vähennettynä soveltuvalla ennakonpidätyksellä) edellyttäen, että
hallituksen ohjelmalle asettama suoritustavoite saavutetaan. Vuosina 2022 (PSP 2022–2024), 2023 (PSP 2023–2025) ja 2024
(PSP 2024–2026) alkaneiden ohjelmien suoritusmittareina ovat Nesteen osakkeen kokonaistuoton suhteellinen kehitys ja Nes-
teen vaikutus kasvihuonekaasupäästöihin. Vaikutuksessa kasvihuonekaasupäästöihin huomioidaan sekä Nesteen uusiutuvilla
tuotteilla saavutettu asiakkaiden päästövähenemä että Nesteen tuotannon päästöt.
Ehdollinen osakepalkkiojärjestelmä koostuu vuosittain alkavista yksittäisistä ehdollisista osakepalkkio-ohjelmista, ja Neste voi
ohjelman aikana luvata kiinteämääräisiä osakepalkkioita erikseen valituille avainhenkilöille. Palkkiot maksetaan viimeistään rajoi-
tusjakson päättymisen jälkeen ohjelman neljännen vuoden ensimmäisen puoliskon kuluessa. Palkkiot maksetaan Neste Oyj:n
listattuina osakkeina (vähennettynä soveltuvalla ennakonpidätyksellä). Edellytyksenä osakepalkkion maksamiselle yksittäiselle
osallistujalle ehdollisen osakepalkkiojärjestelmän perusteella on, että osallistujan työsuhde Nesteellä jatkuu palkkioiden maksa-
misajankohtaan saakka.
1.1.2019 alkaen voimassa ollut osakepalkkiojärjestelmä
Neste Oyj:n hallitus päätti 12.12.2018 uuden osakepohjaisen pitkän aikavälin kannustinjärjestelmän perustamisesta Nesteen joh-
dolle ja valituille avainhenkilöille. Järjestelmä koostuu suoriteperusteisesta osakepalkkiojärjestelmästä päärakenteena sekä ehdol-
lisesta osakepalkkiojärjestelmästä täydentävänä osakepalkkiojärjestelmänä erityistilanteita varten.
Suoriteperusteinen osakepalkkiojärjestelmä (PSP) koostuu kolmesta vuosittain alkavasta yksittäisestä osakepalkkio-ohjel-
masta, joista kukin sisältää kolmen vuoden pituisen ansaintajakson sekä mahdollisen osakepalkkion maksamisen sen jälkeen.
Kyseiset kolme ohjelmaa alkoivat vuosina 2019, 2020 ja 2021.
Osakepalkkio maksettiin Neste Oyj:n osakkeina (vähennettynä soveltuvalla ennakonpidätyksellä) edellyttäen, että hallituksen
ohjelmalle asettama suoritustavoite saavutettiin. PSP 2021–2023 -ohjelmassa oli suoritusmittarina Nesteen osakkeen kokonais-
tuoton suhteellisen kehityksen lisäksi Nesteen vaikutus kasvihuonekaasupäästöihin. Vaikutuksessa kasvihuonekaasupäästöihin
huomioidaan sekä Nesteen uusiutuvilla tuotteilla saavutettu asiakkaiden päästövähenemä että Nesteen tuotannon päästöt.
Ehdollinen osakepalkkiojärjestelmä (RSP) koostuu vuosittain alkavista erillisistä ehdollisista osakepalkkio-ohjelmista. Kukin
ohjelma koostuu kolmen vuoden pituisesta rajoitusjaksosta, jonka jälkeen ohjelman puitteissa luvatut osakepalkkiot maksetaan
osallistujille Nesteen osakkeina (vähennettynä soveltuvalla ennakonpidätyksellä). Kunkin yksittäisen ohjelman alkaminen edellyt-
tää hallituksen erillistä päätöstä. Edellytyksenä osakepalkkion maksamiselle yksittäiselle osallistujalle ehdollisen osakepalkkiojär-
jestelmän perusteella on, että osallistujan työsuhde Nesteellä jatkuu palkkioiden maksamisajankohtaan saakka.
Ansaintajakson 2020–2022-osakepalkkio-ohjelman puitteissa maksetun palkkion brutto-osakemäärä oli 259 529 osaketta
vastaten noin 10,9 milj. euroa. Palkkion saajille luovutettiin 116 577 osaketta, ja loppuosa maksettiin käteisenä verojen ja muiden
lakisääteisten maksujen suorittamista varten. Osakkeen käypä arvo luovutushetkellä oli 42,24 euroa (15.3.2023) ja 37,48 euroa
(22.5.2023). Nesteen johtoryhmän jäsenille luovutettiin 86 020 osakkeen arvoa vastaava palkkio.
Ansaintajakson 2021–2023-osakepalkkio-ohjelman puitteissa maksetun palkkion brutto-osakemäärä oli 40 768 osaketta vas-
taten noin 1,0 milj. euroa. Palkkion saajille luovutettiin 15 987 osaketta, ja loppuosa maksettiin käteisenä verojen ja muiden laki-
sääteisten maksujen suorittamista varten. Osakkeen käypä arvo luovutushetkellä oli 24,81 euroa (14.3.2024) ja 22,75 euroa
(26.4.2024). Nesteen johtoryhmän jäsenille luovutettiin 17 033 osakkeen arvoa vastaava palkkio.
147
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Tarkemmat tiedot osakepalkkiojärjestelmistä on esitetty seuraavissa taulukoissa.
Järjestelmä Osakepalkkiojärjestelmä 2022 Osakepalkkiojärjestelmä 2019
Järjestelmän tyyppi Osakeallokaatio Osakeallokaatio
Instrumentti PSP 2024–2026 RSP 20242026 PSP 2023–2025 RSP 20232025 PSP 2022–2024 RSP 2022–2024 PSP 2021–2023 RSP 2021–2023
Myöntämispäivät 7.2.2024 7.2.2024 11.1.2023 1.9.2023 11.2.2022 11.5.2022 13.1.2021 21.1.2021
Osakepalkkion käypä arvo myöntämishetkellä, euroa 23,99 - 40,36 30,06 35,14 36,58 57,81 59,82
Osakekurssi myöntämishetkellä, euroa 31,49 - 44,98 34,07 37,97 39,40 60,94 62,64
Ansaintajakson alkamispäivä 1.1.2024 1.1.2024 1.1.2023 1.1.2023 1.1.2022 1.1.2022 1.1.2021 1.1.2021
Ansaintajakson päättymispäivä 31.12.2026 31.12.2026 31.12.2025 31.3.2026 31.12.2024 31.3.2025 31.12.2023 31.12.2023
Ansaintahetki 31.3.2027 31.3.2027 31.3.2026 31.3.2026 31.3.2025 31.3.2025 31.3.2024 31.3.2024
Muutokset tilikauden aikana, osakeallokaatio Osakkeet Osakkeet Osakkeet Osakkeet Osakkeet Osakkeet Osakkeet Osakkeet
Osakepalkkioiden määrä kauden alussa, kpl 0 0 326 602 1 500 324 071 91 800 180 445 23 000
Kauden aikana myönnetyt
1)
489 517 0 29 097 3 000 0 0 0 0
Kauden aikana menetetyt 51 700 0 68 968 0 51 570 9 877 164 677 0
Kauden aikana vapautuneet 0 0 42 0 1 887 6 123 15 768 23 000
Osakepalkkioiden määrä kauden lopussa, kpl 437 817 0 286 689 4 500 270 614 75 800 0 0
Järjestelmän piiriin kuuluvien henkilöiden
lukumäärä kauden lopussa 114 0 113 2 105 44 0 0
Osakekurssi tilinpäätöspäivänä, euroa 12,13 12,13 12,13 12,13 12,13 12,13 24,7 24,7
Ansaintakriteerien toteumaoletus, % 10 % - 56 % 100 % 27 % 100 % 40 % 100 %
Arvio palautuvien osakepalkkioiden määrästä
ennen rajoitusjakson päättymistä, % 0 % - 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 %
1)
Lisäksi vuonna 2024 on myönnetty 1,3 milj. euron bruttoarvosta ehdollisten osakepalkkiojärjestelmien mukaisia ehdollisia osakkeita, jotka luovutetaan lokakuussa 2025. Osakkeiden lukumäärä määräytyy Nesteen osakkeen 60 päivän keskikurssin perusteella ennen luovutusta.
148
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Käyvän arvon määrittely
Osakepohjaiset kannustinjärjestelmät on arvostettu käypään arvoon niiden myöntämishetkellä ja kirjataan kuluksi tuloslaskelmaan
tasaerinä oikeuden syntymisajanjakson aikana. Osakkeen arvo myöntämishetkellä, eli osakkeen käypä arvo, on määritelty
seuraavasti: osakkeen myöntämishetken arvo on myöntämispäivän osakekurssi vähennettynä arvioiduilla ansaintajakson
aikana maksettavilla osingoilla. Vuoden 2019 ja 2022 osakepalkkiojärjestelmiin kuuluviin järjestelmiin sisältyy markkinaehtoinen
suoritusmittari. Näiden osalta käyvän arvon määritys on tehty käyttämällä Monte Carlo -simulaatiota. Simulaation käyttö edellyttää
arvostusparametrien, kuten volatiliteetin ja riskittömän koron arvioimista.
Tuloslaskelmaan sisältyvä kulu on eritelty seuraavassa taulukossa:
2024 2023
Osakeperusteisten maksujen kuluvaikutus, osakkeina maksettavat 5 7
Tuloslaskelman kulukirjaus yhteensä 5 7
Raportointihetken arvio osakeperusteisista maksuista tulevaisuudessa rahana selvitettävästä ja verottajalle maksettavasta
osuudesta on 4 milj. euroa (2023: 8 milj. euroa).
25 Lähipiiritapahtumat
Suomen valtiolla on 44,2 % omistusosuudella määräysvalta Nesteessä. Loput 55,8 % osakkeista ovat laajasti jakautuneet eri
sijoittajille.
Nesteen lähipiiriin kuuluvat tytäryhtiöt, osakkuusyritykset, yhteisjärjestelyt ja yhteisöt, joissa määräysvaltaa käyttää Nesteen
merkittävin osakkeenomistaja Suomen valtio. Lähipiiriin kuuluvat myös hallituksen jäsenet, toimitusjohtaja ja johtoryhmän jäsenet
(yrityksen johtoon kuuluvat avainhenkilöt) ja yrityksen johtoon kuuluvien avainhenkilöiden läheiset perheenjäsenet sekä yritykset,
joissa heillä tai heidän perheenjäsenillään on määräysvalta.
Tytäryritykset, osakkuusyritykset ja yhteisjärjestelyt luetellaan liitetiedossa 26 Konserniyritykset.
Nesteen emoyritys on Neste Oyj. Liiketoimet Nesteen ja sen lähipiiriin kuuluvien tytäryritysten ja yhteisten toimintojen kesken
on eliminoitu konserniyhdistelyssä, eivätkä ne sisälly tämän liitetiedon lukuihin. Kaikki liiketoimet Nesteen ja muiden suomalais-
ten valtionyhtiöiden välillä tapahtuvat markkinaehtoisesti. Muiden lähipiiriin kuuluvien yritysten kanssa tehdyt liiketoimet on eritelty
alla olevassa taulukossa.
Liiketoimet lähipiirin kanssa
2024
Tavaroiden ja
palveluiden
myynnit
Tavaroiden ja
palveluiden
ostot
Rahoitus-
tuotot ja
-kulut Saamiset Velat
Yhteisyritykset 106 107 6 142 11
Muu lähipiiri 210 234 0 2 0
316 341 6 144 11
2023
Tavaroiden ja
palveluiden
myynnit
Tavaroiden ja
palveluiden
ostot
Rahoitus-
tuotot ja
-kulut Saamiset Velat
Yhteisyritykset 161 153 5 144 9
Muu lähipiiri 99 103 0 1 0
260 256 5 145 9
Yrityksen johtoon kuuluvien avainhenkilöiden tai heidän määräysvallassaan olevien yritysten kanssa ei ollut merkittäviä liiketoimia.
Valtaosa Nesteen ja sen yhteisyritysten välisistä liiketoimista tapahtui Kilpilahden Voimalaitoksen kanssa. Nesteen liiketoimet
Kilpilahden Voimalaitoksen kanssa muodostuivat pääasiassa höyryn ostosta sekä raskaan polttoöljyn, veden ja asfalteenin myyn-
nistä. Höyryn hankintasopimus sisältää kiinteän vuosittaisen 45 milj. euron palkkion vuoteen 2037 asti.
149
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Hallituksen ja ylimmän johdon palkat ja palkkiot
1 000 euroa 2024 2023
Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet 5 370 6 482
Työsuhteen päättämiseen liittyvät etuudet 2 657 0
Lakisääteiset eläkkeet 685 919
Lisäeläkkeet 582 555
Osakeperusteiset etuudet 414 3 585
Yhteensä 9 709 11 541
Hallituksen jäsenten palkkiot
1 000 euroa 2024 2023
Hallituksen jäsenet 31.12.2024
Matti Kähkönen 158 119
Eeva Sipilä 102 79
John Abbott 93 76
Nick Elmslie 95 75
Just Jansz 89 73
Conrad Keijzer, 27.03.2024 alkaen 85 0
Pasi Laine, 27.03.2024 alkaen 79 0
Sari Mannonen, 27.03.2024 alkaen 83 0
Johanna Söderström 101 74
Hallituksen aiemmat jäsenet
Martina Flöel, 28.03.2023 asti 0 2
Heikki Malinen, 13.06.2024 asti 29 64
Jari Rosendal, 31.07.2023 asti 0 61
Kimmo Viertola, 27.03.2024 asti 4 67
Marco Wirén, 28.03.2023 asti 0 4
Hallituksen kaikki jäsenet yhteensä 918 695
Toimitusjohtajan sekä johtoryhmän palkat ja palkkiot
Toimitusjohtaja Johtoryhmä
1)
1 000 euroa
Heikki
Malinen
Matti
Lehmus
Yhteensä
2024 2023 2024 2023
Vuosittaiset palkkiot
Peruspalkka 245 743 987 981 1 974 2 842
Verotettavat etuudet 3 12 15 16 77 140
Vuosikannustinpalkkio
(lyhytaikainen
kannustinjärjestelmä) 0 501 501 424 897 1 384
Vuosittaiset palkkiot yhteensä 248 1 256 1 504 1 420 2 948 4 367
Työsuhteen päättämiseen
liittyvät etuudet 0 1 365 1 365 0 1 292 0
Pitkän aikavälin
kannustinjärjestelmän palkkiot
Lisäeläkemaksut 51 119 170 146 412 409
Osakepalkkiojärjestelmä 0 15 15 448 399 3 138
Palkkiot yhteensä 299 2 755 3 054 2 014 5 052 7 913
1)
Sisältää 28.10.2024 asti toimineen johtoryhmän (Neste Executive Committee) ja uuden johtoryhmän (Neste Leadership Team).
Ylin johto koostuu toimitusjohtajasta sekä johtoryhmän jäsenistä. Ylimmältä johdolta ei ollut lainasaamisia 31.12.2024 eikä
31.12.2023.
Neste nimitti uuden johtoryhmän 2024 neljännen vuosineljänneksen aikana.
Hallituksen palkkiot sisältävät vuosipalkkion sekä kokouspalkkion, joka maksetaan jokaisesta kokouksesta sekä hallituksen valio-
kuntien kokouksista, joihin hallituksen jäsen osallistuu. Hallituksen jäsenet eivät kuulu yhtiön palkitsemisjärjestelmien piiriin, eivätkä
siten saa tulos- eikä osakepalkkioita.
Toimitusjohtajan molemminpuolinen irtisanomisaika on kuusi kuukautta. Jos yhtiö irtisanoo toimitusjohtajan, hän on oikeutettu
kuuden kuukauden irtisanomisajan palkan lisäksi kuuden kuukauden palkkaa vastaavaan erorahaan. Toimitusjohtajalla on mak-
superusteinen lisäeläke, jossa maksu on 20 % kiinteästä vuosipalkasta ja eläkeikä 66 vuotta.
Aiempien toimitusjohtajien eläkejärjestelmien vastuut 31.12.2024 olivat 978 tuhatta euroa (2023: 1 348 tuhatta euroa).
150
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Tytäryritykset
Konsernin
omistusosuus, % Maa
B J B, LLC 100,00 % Yhdysvallat
Kiinteistö Oy Espoon Keilaranta 21 100,00 % Suomi
Mahoney Environmental Solutions, LLC 100,00 % Yhdysvallat
Mahoney Transportation Services LLC 100,00 % Yhdysvallat
Navidom Oy 50,00 % Suomi
NERM Solutions India Private Limited 100,00 % Intia
Neste (Shanghai) Trading Company Limited 100,00 % Kiina
Neste (Suisse) S.A. 100,00 % Sveitsi
Neste AB 100,00 % Ruotsi
Neste Asia Pacific Pte. Ltd 100,00 % Singapore
Neste Australia Pty Ltd 100,00 % Australia
Neste Belgium NV 100,00 % Belgia
Neste Brazil LTDA 100,00 % Brasilia
Neste Canada Inc. 100,00 % Kanada
Neste Components B.V. 100,00 % Alankomaat
Neste Demeter B.V.
1)
80,00 % Alankomaat
Neste Eesti AS 100,00 % Viro
Neste Germany GmbH 100,00 % Saksa
Neste Insurance Limited 100,00 % Guernsey
Neste Italy S.R.L. 100,00 % Italia
Neste Markkinointi Oy 100,00 % Suomi
Neste Netherlands B.V. 100,00 % Alankomaat
Neste Pretreatment Rotterdam B.V. 100,00 % Alankomaat
Neste Renewable Products Inc. 100,00 % Yhdysvallat
Neste Renewable Solutions US, Inc. 100,00 % Yhdysvallat
Neste RPC Solutions US, Inc. 100,00 % Yhdysvallat
Neste Shipping Oy 100,00 % Suomi
Neste Singapore Pte. Ltd. 100,00 % Singapore
Neste Spain S.L. 100,00 % Espanja
Neste Terminal Rotterdam B.V. 100,00 % Alankomaat
Neste US, Inc. 100,00 % Yhdysvallat
Neste USA, L.L.C. 100,00 % Yhdysvallat
Neste Walco Limited 100,00 % Irlanti
26 Konserniyritykset
Tytäryritykset
Konsernin
omistusosuus, % Maa
SIA Neste Latvija 100,00 % Latvia
Sterling Logistics, LLC 100,00 % Yhdysvallat
UAB Neste Lietuva 100,00 % Liettua
Osakkuusyritykset
Konsernin
omistusosuus, % Maa
Alterra Energy LLC 29,99 % Yhdysvallat
Neste Arabia Co. Ltd. (ei toiminnassa) 48,00 % Saudi-Arabia
Yhteisjärjestelyt
Konsernin
omistusosuus, % Luokittelu Maa
A/B Svartså Vattenverk - Mustijoen Vesilaitos O/Y 40,00 % Yhteinen toiminto Suomi
Kilpilahden Voimalaitos Oy 40,00 % Yhteisyritys Suomi
Martinez Renewables LLC 50,00 % Yhteinen toiminto Yhdysvallat
1)
Neste kasvatti omistustaan tytäryhtiössään Neste Demeter B.V.:stä 1.11.2023 ja yhtiö on käsitelty 100%:na tytäryhtiönä konsernissa. Nesteellä on
velvoite hankkia määräysvallattomien omistajien osuus sovitun ajan kuluessa, minkä vuoksi siitä ei ole kirjattu konsernin taseeseen määräysvallattomien
omistajien osuutta. Kyseinen velvoite on arvostettu käypään arvoon ja kirjattu konsernin taseeseen velaksi. Määräysvallattomien omistajien osuus tilikauden
voitosta sisältää Neste Demeterin määräysvallattomille omistajille kuuluvan kumulatiivisen voiton hankintahetkeen 1.11.2023 saakka.
151
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Taloudellista tietoa tytäryrityksistä, joissa määräysvallattomilla omistajilla on
merkittävä omistusosuus
Navidom Oy
2024 2023
Määräysvallattomien omistajien omistusosuus 50,00 % 50,00 %
Lyhytaikaiset varat 0 0
Pitkäaikaiset varat 0 0
Lyhytaikaiset velat 0 0
Pitkäaikaiset velat 0 0
Liikevaihto 1 1
Tilikauden voitto 0 0
Osingonjako määräysvallattomille omistajille 0 0
Liiketoiminnan rahavirta 0 0
Rahoituksen rahavirta 0 0
Konsernitilinpäätökseen sisältymättömät strukturoidut yhteisöt
Vuonna 2015 Neste myi koko osakekantansa Aurora Kilpilahti Oy:stä (ennen: Kilpilahden Sähkönsiirto Oy). Kaupan jälkeen Nes-
teellä ei ole suoria eikä epäsuoria omistuksia yhtiössä. Aurora Kilpilahti Oy on vastuussa korkea- ja keskijännitteisen sähkön jake-
lusta Kilpilahden teollisuusalueella, missä Nesteen Porvoon jalostamo sijaitsee. Nesteen lisäksi Aurora Kilpilahti Oy:n asiakkaisiin
kuuluvat myös muut alueella toimivat yritykset.
Aurora Kilpilahti Oy:n kanssa toteutettavan sopimusjärjestelyjen puitteissa, Neste toimittaa pienen ja jatkuvasti vähenevän osan
sähkönjakelussa tarvittavista käyttöpalveluista. Nesteellä on rajoitettu mahdollisuus vaikuttaa Aurora Kilpilahti Oy:n kehitysinves-
tointeihin. Aurora Kilpilahti Oy jakaa sähköä Nesteelle, ja Neste pysyy sähkönjakeluverkon kapasiteetin pääasiallisena käyttäjänä.
Aurora Kilpilahti Oy toimii Nesteeltä 30 vuodeksi vuokratulla maa-alueella, ja Aurora Kilpilahti Oy:llä on optio jatkaa vuokrasopi-
musta. Neste ei ole tarjonnut minkäänlaista taloudellista tai muuta tukea Aurora Kilpilahti Oy:lle ilman sopimuksellista velvoitetta.
Edellä mainittujen tekijöiden perusteella Neste on määrittänyt, että sillä on rajallista vaikutusvaltaa, mutta ei määräysvaltaa
Aurora Kilpilahti Oy:ssä ja, että se käsittelee yhtiötä konsernitilinpäätökseen sisältymättömänä strukturoituna yhteisönä. Yhtiön
johto on arvioinut suurimman mahdollisen tappion ottaen huomioon Nesteen osallistumisen luonteen Aurora Kilpilahti Oy:ssä
sekä yhtiön merkityksestä Nesteelle operatiivisesta näkökulmasta. Nesteen altistuminen riskille on pääosin riippuvainen sähkön-
jakeluverkon tehokkaasta toiminnasta.
Konsernitilinpäätökseen sisältyvät strukturoidut yhteisöt
Neste on käsitellyt vuodesta 2014 lähtien Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarisen ja Huoltovarmuuskeskuksen kanssa tehdyt
alusten pitkäaikaiset sopimukset strukturoituna yhteisönä. Neste takaa järjestelyssä aluksien jäännösarvon sekä tietyn takuutuoton.
152
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
27 Yrityshankinnat ja -myynnit
Yrityshankinnat
2024
Tilikaudella 2024 ei ollut merkittäviä yrityshankintoja.
2023
Neste osti 13.1.2023 SeQuential Environmental Services ja Pure SQ -yhtiöt Crimson Renewable Energy Holdings LLC:ltä. Yhtiöt
harjoittavat käytetyn paistorasvan keräys- ja hankintaliiketoimintaa Yhdysvaltain länsirannikolla.
Hankitun nettovarallisuuden käyvät arvot on esitetty alla olevassa taulukossa. Osa kauppahinnasta kohdistettiin toimittaja- ja
asiakassuhteille, jotka on kirjattu aineettomiin hyödykkeisiin. Liikearvo kuvastaa hankitun liiketoimintaosaamisen sekä synergi-
oiden arvoa ja on verotuksessa vähennyskelpoinen. Kauppahinta maksettiin kokonaisuudessaan käteisellä sisältäen noin 18
miljoonan euron ehdollisen vastikkeen. Hankintaan liittyvät kulut sisältyivät konsernin tuloslaskelman erään ‘Liiketoiminnan muut
kulut’. Hankinnalla ei ollut olennaista vaikutusta konsernin liikevaihtoon tai tulokseen.
SeQuential Environmental Services ja Pure SQ -yhtiöt fuusioituvat sisaryhtiöönsä Mahoney Environmental Solutions:iin 31.12.2023.
Yritysmyynnit
Tilikausilla 2024 ja 2023 ei ollut merkittäviä yritysmyyntejä.
Hankittujen varojen ja velkojen arvot hankintahetkellä Käypä arvo
Aineettomat hyödykkeet 43
Aineelliset hyödykkeet 29
Vaihto-omaisuus 3
Myyntisaamiset ja muut saamiset 2
Varat yhteensä 77
Korolliset velat 6
Ostovelat ja muut velat 10
Velat yhteensä 16
Hankittu nettovarallisuus 61
Luovutettu vastike 165
Hankittu nettovarallisuus -61
Liikearvo 104
Hankinnan rahavirtavaikutus 2023
Käteisvastike -165
Hankitut ja kaupan toteutumishetkellä poismaksetut velat -1
Hankintaan liittyvät kulut -1
Nettorahavirta -167
153
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Sitoumukset 2024 2023
Sitoumukset aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden ostamiseen 585 710
Muut sitoumukset 5 8
Yhteensä 590 718
Vakuuden arvo Vakuuden arvo
Annetut vakuudet ja vastuusitoumukset 2024 2023
Omasta puolesta sitoumuksiin annetut
Kiinteistökiinnitykset 26 26
Vastuusitoumukset ja muut vastuut 24 24
Yhteensä 50 50
Yhteisjärjestelyjen puolesta annetut
Pantit 119 114
Yhteensä 119 114
Muiden puolesta annetut
Takaukset 1 1
Yhteensä 1 1
Yhteensä 170 164
28 Vastuusitoumukset
Yhteisjärjestelyn puolesta annetut pantit liittyvät Kilpilahden Voimalaitos Oy:n kaikkien maksuvelvoitteiden täyttämiseen
luotonantajille. Pantti käsittää osakaslainan, rahoitusosuuslainan saatavat sekä Kilpilahden Voimalaitos Oy:n osakkeet. Vakuusjakso
päättyy sinä päivänä, jolloin kaikki taatut velvoitteet on täysin maksettu.
Sitoumukset liittyvät pääosin Rotterdamin jalostamon laajennusprojektiin, joka lisää Nesteen uusiutuvien tuotteiden kokonais-
kapasiteettia.
Ota tai maksa -sopimukset
Nesteellä on pitkäaikaisia hankintasopimuksia liittyen vedyn, typen, höyryn, maakaasun ja sähkön hankintaan liittyen. Nämä
sopimukset ovat yleensä luonteeltaan ota tai maksa sopimuksia. Sopimukset sisältävät minimiostovelvotteiden lisäksi tavallisesti
irtisanomiskorvauksen, mikäli sopimus päätetään ennenaikaisesti. Tällaisten tilanteiden toteutumisen todennäköisyyden katsotaan
olevan alhainen.
29 Vuokrasopimukset
Laadintaperiaate
Neste arvioi sopimuksen syntymisajankohtana, onko sopimus vuokrasopimus tai sisältyykö siihen vuokrasopimus.
Vuokrasopimus on sopimus tai sopimuksen osa, joka antaa oikeuden yksilöidyn omaisuuserän käyttöä koskevaan
määräysvaltaan tietyksi ajanjaksoksi vastiketta vastaan.
Neste vuokralle ottajana
Nesteen vuokrasopimukset koostuvat pääosin maa-alueiden, alusten, tankkien, säiliöiden, toimitilojen ja muiden laitteiden
vuokrista. Vuokrasopimukset tehdään kiinteälle ajanjaksolle vaihdellen yhdestä 60 vuoteen. Joihinkin vuokrasopimuksiin liittyy
optio jatkaa vuokrasopimusta tietyllä ajanjaksolla sopimuksen päättymisen jälkeen tai päättää sopimus vuokra-ajan kuluessa.
Neste kirjaa vuokratun käyttöomaisuushyödykkeen ja vuokrasopimusvelan sopimuksen alkamisajankohtana, pois lukien
lyhytaikaiset vuokrasopimukset ja arvoltaan vähäisten omaisuuserien vuokrasopimukset.
i) Käyttöoikeusomaisuuserät
Neste kirjaa vuokrasopimuksen alkamisajankohtana käyttöoikeusomaisuuserän. Käyttöoikeusomaisuuserä arvostetaan
hankintamenoon, josta on vähennetty mahdolliset kertyneet poistot ja arvonalentumiset, sekä oikaistu vuokrasopimusvelkojen
uudelleenarvioinnit. Hankintameno sisältää vuokrasopimusvelan alkuperäisen määrän, alkuvaiheen välittömät menot,
menot alkuperäiseen tilaan palauttamisesta ja ennen sopimuksen alkamisajankohtaa maksetut vuokrat vähennettyinä
mahdollisilla saaduilla kannustimilla. Käyttöoikeusomaisuuseristä tehdään poistot tasaerinä vuokrakauden aikana. Mikäli
käyttöoikeusomaisuuserän omistajuus siirtyy Nesteelle vuokra-ajan päättyessä tai hankintameno vastaa osto-option käyttöä,
käytetään käyttöoikeusomaisuuserän poistoaikana omaisuuserän taloudellista vaikutusaikaa. Vuokrattu käyttöomaisuushyödyke
testataan arvonalentumisen varalta, mikäli on viitteitä arvonalentumisesta.
Nesteen käyttöoikeusomaisuuserät sisältyvät Aineellisiin hyödykkeisiin (katso liitetieto 14 Aineelliset hyödykkeet).
ii) Vuokrasopimusvelat
Vuokra-ajan alkamisajankohtana Neste kirjaa vuokrasopimusvelan, joka arvostetaan vuokra-aikana maksettavien vuokrien
nykyarvoon. Vuokrat sisältävät kiinteät maksut (mukaan lukien tosiasiallisesti kiinteät maksut) vähennettyinä mahdollisilla
saatavilla kannustimilla, muuttuvat vuokrat, jotka perustuvat indeksiin tai hintatasoon ja määrät, jotka Nesteen odotetaan
maksavan jäännösarvotakuiden perusteella. Vuokriin sisältyvät myös osto-option toteutushinta, jos on kohtuullisen varmaa, että
Neste käyttää tämän option, ja rangaistusmaksut vuokrasopimuksen päättämisestä, jos vuokra-ajassa on otettu huomioon,
että Neste käyttää tämän option.
Vuokrat diskontataan käyttäen vuokrasopimuksen sisäistä korkoa. Jos tämä korko ei ole helposti määritettävissä, käytetään
vuokralle ottajan lisäluoton korkoa. Tämä on korko, jonka asianomainen vuokralle ottaja joutuisi maksamaan lainatessaan
vastaavaksi ajaksi ja vastaavanlaisin vakuuksin rahat, jotka tarvitaan käyttöoikeusomaisuuserän arvoa vastaavan omaisuuserän
hankkimiseksi vastaavanlaisessa taloudellisessa ympäristössä.
Muuttuvat vuokrat, jotka eivät riipu indeksistä tai hintatasosta, kirjataan tulosvaikutteisesti menoksi kaudella, jolla kyseisten
maksujen toteutumisen aiheuttava tapahtuma tai olosuhde toteutuu.
Vuokrasopimusvelka arvostetaan myöhemmillä kausilla efektiivisen koron menetelmällä jaksotettuun hankintamenoon ja
uudelleenarvioidaan kun tulevaisuuden vuokramaksuissa on muutoksia uudelleenneuvottelun, indeksimuutoksen tai hintatason
tai optioiden uudelleenarvioinnin seurauksena. Nesteen vuokrasopimusvelat sisältyvät Rahoitusvelkoihin (katso liitetieto 21
Rahoitusvelat).
154
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Käyttöoikeusomaisuuserät Liite 2024 2023
Maa-alueet 257 230
Rakennukset ja rakennelmat 54 49
Koneet ja kalusto 164 237
Muut aineelliset hyödykkeet 629 467
Varat yhteensä aineellisissa hyödykkeissä 14 1 104 983
Vuokrasopimusvelat
Pitkäaikaiset vuokrasopimusvelat 890 768
Lyhytaikaiset vuokrasopimusvelat 224 199
Velat yhteensä rahoitusveloissa 21 1 114 967
Käyttöoikeusomaisuuserien poistot Liite 2024 2023
Maa-alueet 17 15
Rakennukset ja rakennelmat 18 14
Koneet ja kalusto 84 82
Muut aineelliset hyödykkeet 181 143
14 299 255
Vuokrasopimusvelkojen korkokulut (sisältyy rahoituskuluihin) 10 60 50
Lyhytaikaisiin vuokrasopimuksiin liittyvät kulut (sisältyy materiaaleihin ja palveluihin) 7 17 14
Lyhytaikaisiin vuokrasopimuksiin liittyvät kulut (sisältyy liiketoiminnan muihin kuluihin) 9 10 8
Arvoltaan vähäisiä omaisuuseriä koskeviin vuokrasopimuksiin liittyvät kulut
(sisältyy liiketoiminnan muihin kuluihin) 9 1 1
Vuokrasopimusvelkoihin sisältymättömiin muuttuviin vuokriin liittyvät kulut
(sisältyy materiaaleihin ja palveluihin) 7 0 0
Vuokrasopimusvelkoihin sisältymättömiin muuttuviin vuokriin liittyvät kulut
(sisältyy liiketoiminnan muihin kuluihin) 9 3 4
iii) Lyhytaikaiset vuokrasopimukset ja arvoltaan vähäisten omaisuuserien vuokrasopimukset
Neste soveltaa standardin sisältämää kirjaamista koskevaa helpotusta lyhytaikaisiin vuokrasopimuksiin (vuokra-aika on
enintään 12 kuukautta eikä sopimukseen sisälly osto-optiota) ja vuokrasopimuksiin, joissa kohdeomaisuuserä on arvoltaan
vähäinen. Näihin vuokrasopimuksiin liittyvät vuokrat kirjataan kuluiksi tasaerinä vuokra-ajalle.
Neste vuokralle antajana
Vuokrasopimuksen alkamisajankohtana Neste arvioi, onko vuokrasopimus rahoitusleasingsopimus vai operatiivinen
vuokrasopimus. Mikäli vuokrasopimus siirtää kohdeomaisuuserän omistamiselle ominaiset riskit ja edut kaikilta olennaisilta
osin, vuokrasopimus luokitellaan rahoitusleasingsopimukseksi; mikäli ei, vuokrasopimus luokitellaan operatiiviseksi
vuokrasopimukseksi. Nesteellä on vähäinen määrä operatiivisia vuokrasopimuksia, joissa vuokra-aikana saatavat vuokrat
tuloutetaan tasaerinä ja näytetään liiketoiminnan muissa tuotoissa. Alkuvaiheen välittömät menot, joita syntyy operatiivisen
vuokrasopimuksen saamisesta, lisätään kohdeomaisuuserän kirjanpitoarvoon ja kirjataan kuluiksi vuokra-ajan kuluessa
samalla perusteella kuin vuokratuotot.
Arvioiden ja johdon harkinnan käyttö
Neste määrittelee vuokrakauden ajanjaksoksi, jona vuokrasopimus ei ole peruutettavissa, huomioiden jatko-optiot ja
päättämisoptiot, mikäli on kohtuullisen varmaa, että Neste aikoo käyttää jatko-option tai jättää päättämisoption käyttämättä.
Useat Nesteen vuokrasopimukset sisältävät jatkamis- ja päättämisoptioita. Johto käyttää harkintaa arvioidessaan, onko
kohtuullisen varmaa, että jatko-optio tai päättämisoptio käytetään tai jätetään käyttämättä. Johto ottaa huomioon kaikki
merkitykselliset tosiseikat ja olosuhteet, jotka synnyttävät vuokralle ottajalle taloudellisen kannustimen vuokrasopimuksen
jatkamisoption käyttämiseen tai päättämisoption käyttämättä jättämiseen. Vuokra-aikaa arvioidaan uudelleen, kun toteutuu
joko merkittävä tapahtuma tai merkittävä olosuhteiden muutos, joka on vuokralle ottajan määräysvallassa ja vaikuttaa
siihen, onko kohtuullisen varmaa, että vuokralle ottaja käyttää option tai se jättää käyttämättä option.
Johto käyttää lisäksi harkintaa toistaiseksi voimassa olevien vuokrasopimusten pituuden arvioinnissa. Johdon tekemät
arviot perustuvat Nesteen strategiseen tilanteeseen ja markkinaolosuhteisiin sekä kustannuksiin, jotka aiheutuisivat
vuokrattavan hyödykkeen korvaamisesta toisella hyödykkeellä.
Käyttöoikeusomaisuuserien lisäykset tilikaudella 2024 olivat 423 milj. euroa (2023: 780 milj. euroa).
Vuokrasopimusvelkojen maturiteettijakauma on esitetty liitetiedossa 3 Taloudellisten riskien hallinta.
Tuloslaskelmaan merkityt määrät
Tuloslaskelma sisältää seuraavat vuokrasopimuksiin liittyvät määrät:
Taseeseen merkityt määrät
Taseessa esitetään seuraavat vuokrasopimuksiin liittyvät määrät:
155
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
30 Riita-asiat ja mahdolliset oikeusprosessit
31 Tilinpäätöspäivän jälkeiset tapahtumat
Neste on asianosaisena liiketoimintaan liittyvissä oikeudenkäynneissä ja riita-asioissa. Johdon arvion mukaan näiden lopputulokset
ovat vaikeasti ennustettavia, mutta niillä ei todennäköisesti ole olennaista vaikutusta Nesteen taloudelliseen asemaan.
Neste ilmoitti 13.2.2025 uudesta ohjelmasta, jolla se parantaa suoritustaan, päivitti taloudelliset tavoitteet ja pääoman kohdenta-
misen vuosina 2025–2026 sekä hallituksen osinkoehdotuksen vuodelta 2024. Vuosina 2025–2026 Neste aikoo keskittyä kasvun
ja kehittämisen sijaan tehokkuuden ja kannattavuuden parantamiseen sekä tiukkaan pääomakulujen kuriin. Neste suunnittelee
yksinkertaistavansa toimintamalliaan ja lisäävänsä sisäistä tehokkuutta kannattavuutensa ja kustannuskilpailukykynsä paran-
tamiseksi. Tämän seurauksena yhtiö aloittaa globaalisti muutosneuvottelut, jotka koskevat Öljytuotteet ja Uusiutuvat tuotteet -
liiketoiminta-alueita sekä kaikkia yhteisiä toimintoja. Tavoitteena on noin 65 miljoonan euron vuotuiset kustannussäästöt
globaalisti. Suunniteltujen muutosten arvioidaan johtavan noin 600 tehtävän pysyvään vähennykseen, joista noin 450 kohdistuisi
Suomeen.
156
1
9
5
13
3
11
7
15
19
22
24
2
10
6
14
18
21
4
12
8
16
17
20
23
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
milj. euroa Liite 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
Liikevaihto 2 12 266 15 768
Valmiiden tuotteiden varastojen muutos -205 -235
Liiketoiminnan muut tuotot 3 33 31
Materiaalit ja palvelut 4 -10 851 -13 173
Henkilöstökulut 5 -303 -355
Poistot ja arvonalentumiset 6 -230 -211
Liiketoiminnan muut kulut 7 -666 -509
Liikevoitto/-tappio 43 1 317
Rahoitustuotot ja -kulut 8 156 27
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä 156 27
Voitto ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja 199 1 343
Tilinpäätössiirrot 9 41 97
Tuloverot 10 9 -262
Tilikauden voitto 250 1 178
Emoyhtiön tuloslaskelma
Emoyhtiön tase
milj. euroa Liite 31.12.2024 31.12.2023
VASTAAVAA
Pysyvät vastaavat 11, 12
Aineettomat hyödykkeet 111 116
Aineelliset hyödykkeet 1 907 1 878
Sijoitukset 5 948 4 071
Pysyvät vastaavat yhteensä 7 966 6 064
Vaihtuvat vastaavat
Vaihto-omaisuus 13 1 375 1 518
Pitkäaikaiset saamiset 14 104 64
Lyhytaikaiset saamiset 15 2 020 2 702
Rahat ja pankkisaamiset 706 1 328
Vaihtuvat vastaavat yhteensä 4 204 5 611
Vastaavaa yhteensä 12 170 11 676
VASTATTAVAA
Oma pääoma 16
Osakepääoma 40 40
Muut rahastot
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 19 19
Käyvän arvon rahasto -53 24
Muut rahastot yhteensä -33 43
Edellisten tilikausien voitto 2 906 2 649
Tilikauden voitto 250 1 178
Oma pääoma yhteensä 3 162 3 911
Tilinpäätössiirtojen kertymä 17 1 205 1 163
Pakolliset varaukset 18 45 103
Vieras pääoma 19
Pitkäaikainen vieras pääoma 3 471 2 823
Lyhytaikainen vieras pääoma 4 287 3 676
Vieras pääoma yhteensä 7 758 6 499
Vastattavaa yhteensä 12 170 11 676
157
1
9
5
13
3
11
7
15
19
22
24
2
10
6
14
18
21
4
12
8
16
17
20
23
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
milj. euroa 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
Liiketoiminnan rahavirta
Voitto ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja 199 1 343
Oikaisut:
Poistot ja arvonalentumiset 230 211
Muut tuotot ja kulut, joihin ei liity maksua
1)
-107 119
Rahoitustuotot ja -kulut -156 -27
Pysyvien vastaavien myyntivoitot ja -tappiot -1 0
Rahavirta ennen käyttöpääoman muutosta 166 1 647
Käyttöpääoman muutos
Konsernipankkitilisaamisten lisäys (-) / vähennys (+) 86 16
Muiden lyhytaikaisten korottomien liikesaamisten
lisäys (-) / vähennys (+) 297 483
Vaihto-omaisuuden lisäys (-) / vähennys (+) 143 396
Konsernipankkitilivelkojen lisäys (+) / vähennys (-) 1 044 -621
Muiden lyhytaikaisten korottomien velkojen lisäys (+) / vähennys (-) -200 -349
Käyttöpääoman muutos 1 369 -74
Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja 1 535 1 573
Maksetut korot ja muut rahoituserät, netto -96 -35
Saadut osingot liiketoiminnasta 284 122
Maksetut välittömät verot 20 -257
Toteutuneet kurssierot, netto 23 -20
Liiketoiminnan rahavirta 1 766 1 384
Emoyhtiön rahoituslaskelma
Investointien rahavirta
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin -282 -148
Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden luovutustulot 3 0
Investoinnit tytäryhtiöosakkeisiin -1 281 -810
Investoinnit muihin osakkeisiin -2 -1
Myyntitulot ja pääomanpalautukset tytäryhtiöosakkeista 15 0
Muiden sijoitusten lisäys (-) -530 -81
Muiden sijoitusten vähennys (+) 96 264
Investointien rahavirta -1 982 -777
Rahavirta ennen rahoitusta -216 607
Rahoituksen rahavirta
Pitkäaikaisten lainojen nostot 1 374 1 671
Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut -1 285 -209
Lyhytaikaisten lainojen muutos 308 -380
Maksetut osingot -922 -1 168
Saadut ja maksetut konserniavustukset 120 0
Rahoituksen rahavirta -405 -86
Laskelman mukainen rahavarojen muutos,
lisäys (+) / vähennys (-) -622 521
Rahavarat tilikauden alussa 1 328 806
Rahavarat tilikauden lopussa 706 1 328
Taseen mukainen rahavarojen muutos,
lisäys (+) / vähennys (-) -622 521
milj. euroa 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
1)
Muut tuotot ja kulut, joihin ei liity maksua koostuu valuutta- ja hyödykejohdannaisten muutoksesta, varausten muutoksesta sekä realisoituneiden
valuuttakurssivoittojen/-tappioiden oikaisuista.
158
1
9
5
13
3
11
7
15
19
22
24
2
10
6
14
18
21
4
12
8
16
17
20
23
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Rakennukset ja rakennelmat 20–40 vuotta
Tuotantokoneet ja kalusto, mukaan lukien erikoisvaraosat 15–20 vuotta
Muut kulkuneuvot, koneet ja kalusto 2–15 vuotta
Muut aineelliset hyödykkeet 20–40 vuotta
Liikearvo ja aineettomat hyödykkeet
1)
3–10 vuotta
1)
Aineettomat hyödykkeet sisältävät aktivoituja kehittämismenoja.
1 Laadintaperiaatteet
Neste Oyj:n tilinpäätös on laadittu Suomen kirjanpitolain säännösten ja muiden Suomessa voimassa olevien tilinpäätöstä koske-
vien säännösten ja määräysten mukaisesti. Tilinpäätöksen liitetiedot esitetään tuhansina euroina, ellei muuta ole kerrottu. Taulu-
koiden luvut ovat tarkkoja arvoja, ja tästä johtuen yksittäisistä luvuista lasketut summat saattavat poiketa esitetyistä summista.
Neste Oyj laatii erilliset maakaasun myynnin ja verkon tilinpäätökset, jotka julkaistaan Neste-konsernin konsernitilinpäätöksessä.
Nesteen kasvuun ja taloudelliseen tulokseen voivat vaikuttaa yleinen makrotaloudellinen ja geopoliittinen kehitys. Lisäksi sään-
telymuutokset Euroopan unionin tai yksittäisten jäsenvaltioiden tasolla voivat vaikuttaa haitallisesti erityisesti Nesteen uusiutu-
vien tuotteiden liiketoimintaan. Ukrainassa käytävän sodan seurauksena Neste on arvioinut taseeseen merkittyjä kirjanpitoarvoja.
Läpikäynnissä ei havaittu viitteitä omaisuuserien arvonalentumisesta. Nesteellä ei ole käyttöomaisuutta Venäjällä eikä Ukrainassa.
Nesteen taloudellinen asema pysyi hyvänä.
Liikevaihto
Liikevaihtoon luetaan myyntituotot vähennettynä alennuksilla sekä myyntiin perustuvilla välillisillä veroilla, kuten arvonlisäveroilla,
valmistajana suoritetuilla valmisteveroilla ja huoltovarmuusmaksuilla.
Liiketoiminnan muut tuotot
Liiketoiminnan muina tuottoina kirjataan omaisuuden myyntivoitot, saadut avustukset ja muut kuin varsinaiseen suoritemyyntiin
liittyvät säännölliset sekä kertaluonteiset tuotot.
Ulkomaanrahan määräiset erät
Ulkomaanrahan määräiset tapahtumat kirjataan tapahtumahetken kurssiin. Tilinpäätöshetkellä taseessa olevat ulkomaanrahan
määräiset saatavat ja velat arvostetaan tilinpäätöspäivän kurssiin. Varsinaiseen liiketoimintaan liittyvät kurssivoitot ja -tappiot käsi-
tellään myyntien ja ostojen oikaisuerinä. Rahoituserien kurssierot kirjataan rahoitustuottoihin tai -kuluihin.
Rahoitusvarat ja -velat
Johdannaissopimukset merkitään taseeseen käypään arvoon kaupankäyntipäivänä, ja arvostetaan uudelleen käypään arvoon
tilinpäätöspäivänä. Käyvän arvon suojauksen alaiset velat kirjataan osittain käypään arvoon. Näissä suojauskohteesta syntyvä
suojausvoitto tai -tappio kirjataan suojauskohteen kirjanpitoarvon oikaisuksi. Muut rahoitusvarat ja -velat arvostetaan jaksotet-
tuun hankintamenoon ja merkitään taseeseen selvityspäivänä.
Lainat ja saamiset koostuvat rahavaroista, myönnetyistä lainoista sekä myynti- ja muista saamisista. Muut rahoitusvelat sisäl-
tävät korollisia velkoja sekä osto- ja muita velkoja. Lyhytaikaisten myynti- ja muiden saamisten luonteesta johtuen niiden kirjanpi-
toarvon oletetaan olevan sama kuin käypä arvo.
Johdannaisten, jotka eivät täytä suojauslaskennan ehtoja, käyvän arvon muutokset kirjataan tuloslaskelmaan. Käyvän arvon
muutos kirjataan omaan pääomaan, jos johdannaissopimus täyttää rahavirran suojaukset ehdot. Johdannaiset merkitään tasee-
seen käypään arvoon sinä päivänä, jolloin johdannaissopimus solmitaan, ja muut rahoitusvarat ja –velat niiden selvityspäivänä.
Johdannaiset arvostetaan uudelleen käypään arvoon tilinpäätöspäivänä ja arvostuserosta syntyvä voitto tai tappio kirjataan
tuloslaskelmaan, mikäli suojauslaskentaa ei sovelleta.
Johdannaissopimukset
Yhtiö solmii johdannaissopimuksia pääasiassa suojautuakseen hyödykkeiden hintariskeiltä, valuuttakurssivaihteluilta ja korkota-
son vaihteluilta, mutta kaikkiin sopimuksiin ei sovelleta suojauslaskentaa.
Suojauslaskentaan kuulumattomien johdannaissopimusten nettotulos kirjataan tuloslaskelmassa liikevoittoon tai rahoitustuot-
toihin ja -kuluihin suojatun kohteen luonteen mukaisesti.
Lyhytaikaiset sijoitukset
Lyhytaikaiset sijoitukset koostuvat pankkitalletuksista ja muista likvideistä sijoituksista, joiden alkuperäinen maturiteetti on kol-
mesta kuukaudesta vuoteen.
Suojauslaskenta
Suojauslaskennassa käytettäviä johdannaissopimuksia ovat valuuttatermiinit, optiot sekä korkojohdannaiset.
Käyvän arvon suojaus
Emoyhtiö käyttää käyvän arvon suojauslaskentaa vähentääkseen korkotason muutoksista johtuvien korollisten velkojen käyvän
arvon muutosten vaikutusta. Käyvän arvon suojauksessa käytettävien johdannaisten käyvän arvon muutos sekä käyvän arvon
suojauslaskennan piirissä olevien rahoitusvelkojen käyvän arvon muutoksen se osuus, joka syntyy suojattavan riskin vaikutuk-
sesta, kirjataan rahoitustuottoihin ja -kuluihin.
Rahavirran suojaus
Yhtiö soveltaa suojauslaskentaa vähentämään tulevien rahanvirtojen valuuttakurssien ja korkojen vaihtelusta johtuvaa tulosvaih-
telua. Valuuttajohdannaiset, jotka suojaavat tulevia valuuttamääräisiä rahavirtoja ja täyttävät suojauslaskennan ehdot, kirjataan
tuloslaskelmaan kun vastaiset rahavirrat toteutuvat. Koronvaihtosopimusten voitot ja tappiot, jotka suojaavat korkopositiota, jak-
sotetaan eräpäivään asti, jolloin ne kirjataan siihen liittyvän velan korkotulojen tai -kulujen oikaisuksi.
Pysyvät vastaavat
Aineettomien ja aineellisten hyödykkeiden tasearvo muodostuu välittömästä hankintamenosta vähennettynä suunnitelman mukai-
silla poistoilla ja mahdollisilla arvonalennuksilla sekä lisättynä tehdyillä arvonkorotuksilla. Aineettomista ja aineellisista hyödykkeistä
tehdään suunnitelman mukaiset poistot, jotka perustuvat hyödykkeiden taloudelliseen pitoaikaan. Maa-alueita ei poisteta.
Poistoajat ovat:
Pysyvien vastaavien sijoituksissa olevat tytäryhtiöosakkeet sekä muut osakkeet ja osuudet on arvostettu hankintamenoon tai sitä
alempaan käypään arvoon.
159
1
9
5
13
3
11
7
15
19
22
24
2
10
6
14
18
21
4
12
8
16
17
20
23
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Vaihto-omaisuus
Vaihto-omaisuus arvostetaan hankintamenoon tai sitä alempaan nettorealisointiarvoon. Hankintameno määritetään käyttäen
painotetun keskihinnan menetelmää. Valmiiden ja keskeneräisten tuotteiden hankintamenoon sisällytetään raaka-aineet, välittömät
valmistuspalkat, muut välittömät menot sekä osuus valmistuksen yleiskustannuksista (määritelty normaalitoiminta-asteen mukaan).
Nettorealisointiarvo on tavallisessa liiketoiminnassa saatu arvioitu myyntihinta vähennettynä arvioiduilla välittömillä myyntikuluilla.
Trading-tarkoituksessa hankitut varastot arvostetaan tilinpäätöspäivänä käypään arvoon vähennettynä välittömillä myyntikuluilla.
Standardivaraosat sisällytetään vaihto-omaisuuteen ja kirjataan tulosvaikutteisesti käytön mukaan.
Tutkimus ja tuotekehitys
Tutkimusmenot kirjataan kuluksi sillä tilikaudella, jonka aikana ne syntyvät. Tutkimusmenot sisältyvät tuloslaskelman liiketoimin-
nan muihin kuluihin. Kehitysmenoja aktivoidaan ainoastaan silloin, kun ne täyttävät tiukat ehdot eli liittyvät esimerkiksi uusiin tuot-
teisiin, jotka ovat kaupallisesti ja teknisesti käyttökelpoisia. Yhtiön kehitysmenot eivät pääosin täytä aktivoinnin edellytyksiä, ja ne
kirjataan kuluksi syntymiskaudella.
Konsernitilisaamiset/velat
Konsernitilierät esitetään luonteensa mukaan lyhytaikaisina saamisina tai velkoina.
Eläkekulut
Lakisääteinen eläketurva on hoidettu ulkopuolisessa eläkevakuutusyhtiössä. Eläkemenot kirjataan kuluiksi kertymisvuonna.
Tilinpäätössiirrot
Tilinpäätössiirtoihin kirjataan konserniyritysten väliset konserniavustukset ja poistoeron muutos.
Laskennalliset verot
Laskennalliset verot on kirjattu taseeseen väliaikaisista eroista, jotka johtuvat varojen ja velkojen kirjanpitoarvon ja verotuksellisen
arvon erosta. Laskennallinen vero on laskettu vahvistettua verokantaa käyttäen.
Pakolliset varaukset
Vastaisuudessa toteutuvat menot ja ilmeiset menetykset, jotka eivät enää kerrytä vastaavaa tuloa ja joiden suorittamiseen yhtiö
on velvoitettu tai sitoutunut ja joiden rahallinen arvo voidaan kohtuullisesti arvioida, kirjataan tuloslaskelmaan kuluksi ja taseen
pakollisiin varauksiin. Tällaisia eriä ovat esim. eläkevastuut, takausvastuut, todettujen ympäristövahinkojen tulevat puhdistusme-
not ja päästöoikeuksien palautusvelvollisuus, sekä uudelleenjärjestelyvaraukset. Varaukset perustuvat johdon arvioon tulevasta
velvoitteesta.
2 Liikevaihto
3 Liiketoiminnan muut tuotot
Liikevaihto toimialoittain, milj. euroa 2024 2023
Uusiutuvat tuotteet
1)
3 230 4 985
Öljytuotteet 8 871 10 582
Marketing & Services 4 -7
Muut 161 208
12 266 15 768
milj. euroa 2024 2023
Vuokratuotot 2 3
Myyntivoitot aineellisista ja aineettomista hyödykkeistä 2 0
Vakuutuskorvaukset 14 7
Saadut avustukset 13 14
Muut 2 7
Liiketoiminnan muut tuotot yhteensä 33 31
Liikevaihto markkina-alueittain, milj. euroa 2024 2023
Suomi 4 337 4 668
Muut Pohjoismaat 1 809 2 867
Itämeren alue 1 128 1 465
Muut Euroopan maat 4 024 4 770
Yhdysvallat 375 1 420
Muut maat 591 578
12 266 15 768
1)
Suomen ja Singaporen verohallinnot solmivat vuonna 2024 siirtohinnoittelun ennakkosopimuksen, joka vaikuttaa Neste Oyj:n ja Neste Singapore Pte.
Ltd:n väliseen siirtohinnoitteluun. Vuoden 2024 liikevaihto sisältää tästä johtuvaa tuloa 95 milj. euroa, josta 58 milj. euroa on vuosien 2022 ja 2023
siirtohintaoikaisua.
160
1
9
5
13
3
11
7
15
19
22
24
2
10
6
14
18
21
4
12
8
16
17
20
23
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
milj. euroa 2024 2023
Suunnitelman mukaiset poistot 213 207
Romutukset 18 4
Poistot ja arvonalentumiset yhteensä 230 211
milj. euroa 2024 2023
Vuokrat ja muut kiinteistökulut
1)
-15 19
Kunnossapitokulut
2)
331 117
Suunnittelu- ja konsultointipalvelut 45 40
IT-palvelut 141 149
Muut 163 183
Liiketoiminnan muut kulut yhteensä 666 509
Tilintarkastajan palkkiot
1 000 euroa 2024 2023
Tilintarkastusyhteisö KPMG KPMG
Tilintarkastuspalkkiot 717 680
Tilintarkastajan lausunnot 152 35
Veroneuvonta 233 204
Muut palvelut 174 260
1 276 1 179
4 Materiaalit ja palvelut 6 Poistot ja arvonalentumiset
7 Liiketoiminnan muut kulut
5 Henkilöstökulut
milj. euroa 2024 2023
Aineet ja tarvikkeet
Ostot tilikauden aikana 10 476 12 420
Varastojen muutos -62 162
10 414 12 581
Ulkopuoliset palvelut 437 592
Materiaalit ja palvelut yhteensä 10 851 13 173
milj. euroa 2024 2023
Palkat ja palkkiot 259 286
Henkilösivukulut
Eläkekulut 60 69
Muut henkilöstökulut 9 12
Käyttöomaisuuteen aktivoidut palkat -24 -11
Henkilöstökulut yhteensä 303 355
Henkilöstö keskimäärin 2024 2023
Toimihenkilöt 2 514 2 919
Työntekijät 717 743
3 231 3 661
Johdon palkat ja palkkiot
Johdon palkat ja palkkiot on esitetty konsernitilinpäätöksen yhteydessä liitetiedossa 25.
1)
Naantalin jalostamon sulkemiseen liittyvää ympäristövarausta purettiin 55 milj. eurolla 2024 kolmannen neljänneksen aikana.
2)
Kunnossapitokulujen kasvu johtuu Porvoon jalostamon suurseisokista.
161
1
9
5
13
3
11
7
15
19
22
24
2
10
6
14
18
21
4
12
8
16
17
20
23
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
milj. euroa 2024 2023
Osinkotuotot
Saman konsernin yrityksiltä 284 122
Osinkotuotot yhteensä 284 122
Korkotuotot pitkäaikaisista sijoituksista
Saman konsernin yrityksiltä 4 1
Korkotuotot muilta 6 5
Korkotuotot pitkäaikaisista sijoituksista yhteensä 10 6
Muut korko- ja rahoitustuotot
Saman konsernin yrityksiltä 40 18
Muilta 34 39
Muut korko- ja rahoitustuotot yhteensä 74 57
Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista
Arvonalentumiset muista pysyvien vastaavien sijoituksista 0 0
Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista yhteensä 0 0
Korkokulut ja muut rahoituskulut
Saman konsernin yrityksille -52 -46
Muille -135 -76
Korkokulut ja muut rahoituskulut yhteensä -186 -122
Kurssierot -25 -36
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä 156 27
Korkotuottojen ja -kulujen yhteismäärät, milj. euroa 2024 2023
Korkotuotot 84 62
Korkokulut -179 -120
Nettokorot -96 -57
milj. euroa 2024 2023
Poistoeron muutos
Suunnitelman mukaisten poistojen ja
verotuksessa tehtyjen poistojen erotus -42 -23
Konserniavustukset
Saadut konserniavustukset 84 120
Tilinpäätössiirrot yhteensä 41 97
milj. euroa 2024 2023
Tuloverot varsinaisesta liiketoiminnasta 2 261
Tuloverot aikaisemmilta vuosilta
1)
11 -1
Laskennallisen verosaamisen muutos -23 3
Tuloverot yhteensä -9 262
8 Rahoitustuotot ja -kulut
9 Tilinpäätössiirrot
10 Tuloverot
1)
Suurin osa aikaisempien tilikausien veroista johtui Suomen ja Singaporen verohallintojen solmimasta siirtohinnoittelun ennakkosopimuksesta, joka
sisälsi myös oikaisun vuosille 2022 ja 2023.
162
1
9
5
13
3
11
7
15
19
22
24
2
10
6
14
18
21
4
12
8
16
17
20
23
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Aineettomat hyödykkeet, milj. euroa Liikearvo
Muut aineettomat
hyödykkeet Yhteensä
Hankintameno 1.1.2024 1 382 383
Lisäykset 0 26 26
Vähennykset 0 -3 -3
Siirrot erien välillä 0 0 0
Hankintameno 31.12.2024 1 406 407
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.2024 1 266 268
Tilikauden poistot ja arvonalentumiset 0 29 29
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.2024 1 295 296
Tasearvo 31.12.2024 0 111 111
Aineettomat hyödykkeet, milj. euroa Liikearvo
Muut aineettomat
hyödykkeet Yhteensä
Hankintameno 1.1.2023 1 358 359
Lisäykset 0 24 24
Vähennykset 0 0 0
Siirrot erien välillä 0 0 0
Hankintameno 31.12.2023 1 382 383
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.2023 1 235 236
Tilikauden poistot ja arvonalentumiset 0 32 32
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.2023 1 266 268
Tasearvo 31.12.2023 0 116 116
11 Pysyvät vastaavat
163
1
9
5
13
3
11
7
15
19
22
24
2
10
6
14
18
21
4
12
8
16
17
20
23
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Aineelliset hyödykkeet, milj. euroa Maa-alueet
Rakennukset
ja rakennelmat Koneet ja kalusto
Muut aineelliset
hyödykkeet
Ennakkomaksut ja
keskeneräiset hankinnat Yhteensä
Hankintameno 1.1.2024 26 1 487 3 408 103 204 5 228
Lisäykset 0 8 95 0 124 228
Vähennykset 0 -1 -3 0 -12 -17
Siirrot erien välillä 0 17 81 0 -98 0
Hankintameno 31.12.2024 26 1 511 3 580 103 218 5 439
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.2024 0 879 2 446 51 0 3 377
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot ja arvonalentumiset 0 -1 -1 0 0 -2
Tilikauden poistot ja arvonalentumiset 0 39 142 2 0 184
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.2024 0 917 2 588 53 0 3 559
Arvonkorotukset 6 21 0 0 0 27
Tasearvo 31.12.2024 31 615 993 50 218 1 907
Tuotantotoiminnan koneiden ja laitteiden tasearvo 993
Aineelliset hyödykkeet, milj. euroa Maa-alueet
Rakennukset
ja rakennelmat Koneet ja kalusto
Muut aineelliset
hyödykkeet
Ennakkomaksut ja
keskeneräiset hankinnat Yhteensä
Hankintameno 1.1.2023 26 1 453 3 323 102 167 5 072
Lisäykset 0 23 32 1 116 172
Vähennykset 0 0 -14 0 -1 -15
Siirrot erien välillä 0 10 66 1 -78 0
Hankintameno 31.12.2023 26 1 487 3 408 103 204 5 228
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.2023 0 840 2 323 50 0 3 213
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot ja arvonalentumiset 0 0 -12 0 0 -11
Tilikauden poistot ja arvonalentumiset 0 39 135 2 0 176
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.2023 0 879 2 446 51 0 3 377
Arvonkorotukset 6 21 0 0 0 27
Tasearvo 31.12.2023 31 629 961 52 204 1 878
Tuotantotoiminnan koneiden ja laitteiden tasearvo 961
164
1
9
5
13
3
11
7
15
19
22
24
2
10
6
14
18
21
4
12
8
16
17
20
23
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Sijoitukset, milj. euroa
Osuudet
saman konsernin
yrityksissä
Saamiset
saman konsernin
yrityksiltä
Osuudet omistus-
yhteysyrityksissä
Saamiset omistus-
yhteysyrityksiltä
Muut osakkeet
ja osuudet Muut saamiset Yhteensä
Hankintameno 1.1.2024 3 939 0 7 107 23 3 4 079
Lisäykset
1)
1 281 603 0 6 3 0 1 892
Vähennykset -15 0 0 0 0 0 -15
Hankintameno 31.12.2024 5 206 603 7 113 25 3 5 956
Kertyneet arvonalentumiset 1.1.2024 0 0 0 0 5 3 8
Vähennykset 0 0 0 0 0 0 0
Kertyneet arvonalentumiset 31.12.2024 0 0 0 0 5 3 8
Tasearvo 31.12.2024 5 206 603 7 113 20 0 5 948
Sijoitukset, milj. euroa
Osuudet
saman konsernin
yrityksissä
Saamiset
saman konsernin
yrityksiltä
Osuudet omistus-
yhteysyrityksissä
Saamiset omistus-
yhteysyrityksiltä
Muut osakkeet
ja osuudet Muut saamiset Yhteensä
Hankintameno 1.1.2023 3 130 170 7 82 21 3 3 413
Lisäykset 810 0 0 26 1 0 837
Vähennykset 0 -170 0 -1 0 0 -171
Hankintameno 31.12.2023 3 939 0 7 107 23 3 4 079
Kertyneet arvonalentumiset 1.1.2023 0 0 0 0 5 3 8
Vähennykset 0 0 0 0 0 0 0
Kertyneet arvonalentumiset 31.12.2023 0 0 0 0 5 3 8
Tasearvo 31.12.2023 3 939 0 7 107 17 0 4 071
Korolliset ja korottomat saamiset, milj. euroa
2024 2023
Korollinen 716 107
716 107
1)
Osuuksia koskevat lisäykset sisältävät pääasiassa muut oman pääoman sijoitukset
165
1
9
5
13
3
11
7
15
19
22
24
2
10
6
14
18
21
4
12
8
16
17
20
23
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
12 Arvonkorotukset
13 Vaihto-omaisuus
14 Pitkäaikaiset saamiset
15 Lyhytaikaiset saamiset
milj. euroa
Arvon-
korotukset
1.1.2024 Lisäykset Vähennykset
Arvon-
korotukset
31.12.2024
Maa-alueet 6 0 0 6
Rakennukset 21 0 0 21
Arvonkorotukset yhteensä 27 0 0 27
Arvon-
korotukset
1.1.2023 Lisäykset Vähennykset
Arvon-
korotukset
31.12.2023
Maa-alueet 6 0 0 6
Rakennukset 21 0 0 21
Arvonkorotukset yhteensä 27 0 0 27
milj. euroa 2024 2023
Aineet ja tarvikkeet 749 687
Valmiit tuotteet ja tavarat 626 831
Ennakkomaksut 0 0
Vaihto-omaisuus yhteensä 1 375 1 518
Jälleenhankintahinta 1 438 1 607
Kirjanpitoarvo 1 375 1 518
Erotus 63 89
milj. euroa 2024 2023
Saamiset muilta
Pitkäaikaiset ennakkomaksut 13 16
Muut saamiset 33 32
Laskennalliset verosaamiset 57 16
Pitkäaikaiset saamiset yhteensä 104 64
Siirtosaamiset, milj. euroa 2024 2023
Korot 10 6
Johdannaissopimukset 198 280
Lyhytaikaiset sijoitukset 0 5
Muut 26 48
Yhteensä 235 338
milj. euroa 2024 2023
Saamiset konserniyrityksiltä
Myyntisaamiset 625 712
Lainasaamiset 6 85
Konserniavustussaamiset 84 120
Muut saamiset 500 588
Siirtosaamiset 94 127
Yhteensä 1 308 1 633
Saamiset omistusyhteysyrityksiltä
Myyntisaamiset 18 22
Lainasaamiset 0 0
Yhteensä 18 22
Saamiset muilta
Myyntisaamiset 477 666
Muut saamiset 75 170
Siirtosaamiset 141 211
Yhteensä 693 1 047
Lyhytaikaiset saamiset yhteensä 2 020 2 702
Arvonkorotusten periaatteet ja arvonmääritysmenetelmät
Arvonkorotukset perustuvat tekohetken laskennalliseen nykykäyttöarvoon.
Arvonkorotuksista ei ole kirjattu laskennallista verovelkaa.
166
1
9
5
13
3
11
7
15
19
22
24
2
10
6
14
18
21
4
12
8
16
17
20
23
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
16 Oman pääoman muutos
17 Tilinpäätössiirtojen kertymä
milj. euroa 2024 2023
Osakepääoma 1.1. 40 40
Osakepääoma 31.12. 40 40
Käyvän arvon rahasto 1.1. 24 69
Lisäykset 1 667 3 265
Vähennykset -1 744 -3 310
Käyvän arvon rahasto 31.12. -53 24
Sidottu oma pääoma yhteensä -13 64
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 1.1. 19 19
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 31.12. 19 19
Kertyneet voittovarat 1.1. 3 827 3 817
Maksetut osingot -922 -1 168
Tilikauden voitto 250 1 178
Kertyneet voittovarat 31.12. 3 155 3 827
Vapaa oma pääoma yhteensä 3 174 3 847
Aktivoidut kehittämismenot 14 12
Jakokelpoiset varat 3 108 3 835
Omien osakkeiden määrä on esitetty konsernitilinpäätöksen yhteydessä liitetiedossa 20.
milj. euroa 2024 2023
Poistoero 1 205 1 163
18 Pakolliset varaukset
2024
milj. euroa
Uudelleen-
järjestely-
varaukset
Ympäristö-
varaukset
Ympäristövaraukset
Naantalin jalostus-
toiminnan sulkemisesta
Muut
varaukset Yhteensä
Tasearvo 1.1.2024 0 1 99 3 103
Varausten lisäykset 13 0 0 0 13
Varausten vähennykset
1)
11 0 58 2 71
Tasearvo 31.12.2024 2 1 42 0 45
2023
milj. euroa
Uudelleen-
järjestely-
varaukset
Ympäristö-
varaukset
Ympäristövaraukset
Naantalin jalostus-
toiminnan sulkemisesta
Muut
varaukset Yhteensä
Tasearvo 1.1.2023 0 1 111 4 117
Varausten lisäykset 0 0 0 3 3
Varausten vähennykset 0 0 12 4 16
Tasearvo 31.12.2023 0 1 99 3 103
1)
Naantalin jalostamon sulkemiseen liittyvää ympäristövarausta purettiin 55 milj. eurolla 2024 kolmannen neljänneksen aikana tilannearvion ja tutkimustulosten myötä
päivitetyn toimenpidesuunnitelman perusteella.
167
1
9
5
13
3
11
7
15
19
22
24
2
10
6
14
18
21
4
12
8
16
17
20
23
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
19 Vieras pääoma
Pitkäaikainen vieras pääoma, milj. euroa 2024 2023
Joukkovelkakirjalainat 2 115 2 110
Lainat rahoituslaitoksilta 1 327 609
Saadut ennakot 17 18
Velat saman konsernin yrityksille
Muut pitkäaikaiset velat 3 80
Siirtovelat 8 6
Pitkäaikainen vieras pääoma yhteensä 3 471 2 823
Viiden vuoden tai sitä pitemmän ajan kuluttua erääntyvät korolliset velat 2024 2023
Lainat rahoituslaitoksilta 93 93
Joukkovelkakirjalainat 1 091 1 587
1 184 1 680
Lyhytaikainen vieras pääoma, milj. euroa 2024 2023
Joukkovelkakirjalainat 0 201
Lainat rahoituslaitoksilta 81 6
Saadut ennakot 14 11
Ostovelat 642 689
Velat saman konsernin yrityksille
Saadut ennakot 0 0
Ostovelat 643 692
Muut lyhytaikaiset velat 1 737 1 119
Siirtovelat 67 71
Yhteensä 2 448 1 881
Velat omistusyhteysyrityksille
Ostovelat 11 9
Yhteensä 11 9
Muut lyhytaikaiset velat 738 530
Siirtovelat 355 348
Lyhytaikainen vieras pääoma yhteensä 4 287 3 676
Lyhytaikaiset siirtovelat, milj. euroa 2024 2023
Palkat ja henkilösivukulut 55 95
Korot 57 43
Verot 9 0
Johdannaissopimukset 296 277
Muut 5 4
421 419
Korolliset ja korottomat velat, milj. euroa 2024 2023
Pitkäaikainen vieras pääoma
Korollinen 3 442 2 799
Koroton 29 24
3 471 2 823
Lyhytaikainen vieras pääoma
Korollinen 2 117 1 322
Koroton 2 170 2 354
4 287 3 676
Joukkovelkakirjalainojen liikkeeseenlaskut
Listatut joukkovelkakirjat
Koron
peruste Korko, % Valuutta
Nimellis-
arvo milj.
euroa
Tasearvo
milj. euroa
2021/2028 Kiinteä 0,750 EUR 500 497
2023/2029 Kiinteä 3,875 EUR 500 497
2023/2031 Kiinteä 3,875 EUR 600 607
2023/2033 Kiinteä 4,250 EUR 500 514
Yhteensä 31.12.2024 2 100 2 115
168
1
9
5
13
3
11
7
15
19
22
24
2
10
6
14
18
21
4
12
8
16
17
20
23
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
20 Vastuusitoumukset
Annetut vakuudet ja vastuusitoumukset, milj. euroa 2024 2023
Vastuusitoumukset omasta puolesta
Kiinteistökiinnitykset 26 26
Annetut pantit 0 0
Muut vakuudet 21 23
Yhteensä 47 49
Vastuusitoumukset konserniyritysten puolesta
Takaukset 164 206
Yhteensä 164 206
Vastuusitoumukset omistusyhteysyritysten puolesta
Annetut pantit 119 114
Yhteensä 119 114
Vastuusitoumukset muiden puolesta
Takaukset 1 1
Yhteensä 1 1
Muut vastuut
Yhtiö on velvollinen tarkistamaan vuonna 2008 tai sen jälkeen valmistuneista kiinteistöinvestoinneista tekemiään
arvonlisäverovähennyksiä, mikäli kiinteistön verollinen käyttö vähenee 10 vuoden tarkistuskauden aikana.
Arvonlisäverovähennysten summa 31.12.2024 oli 34 milj. euroa.
Leasingvastuut 2024 2023
Yhden vuoden kuluessa erääntyvät 23 10
Yli vuoden kuluttua erääntyvät 32 8
Yhteensä 55 19
Sitoumukset 2024 2023
Sitoumus aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden ostamiseen 35 100
Muut sitoumukset 5 8
Yhteensä 40 108
169
1
9
5
13
3
11
7
15
19
22
24
2
10
6
14
18
21
4
12
8
16
17
20
23
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
31.12.2024 31.12.2023
Nimellisarvo
maturiteetin mukaan Käypä arvo
Nimellisarvo
maturiteetin mukaan Käypä arvo
milj. euroa < 1 vuosi > 1 vuosi Positiivinen Negatiivinen Netto < 1 vuosi > 1 vuosi Positiivinen Negatiivinen Netto
Valuuttajohdannaiset
Koronvaihtosopimukset 0 300 0 6 -6 0 0 0 0 0
Valuuttatermiinit 1 882 0 15 75 -60 1 944 0 33 3 30
Valuuttaoptiot
Ostetut 7 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Asetetut 7 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Rahavirran suojaukseksi määritellyt johdannaiset 1 896 0 15 81 -66 1 944 0 33 3 30
Koronvaihtosopimukset 0 550 29 0 29 0 550 26 0 26
Käyvän arvon suojaukseksi määritellyt johdannaiset 0 550 29 0 29 0 550 26 0 26
Valuuttatermiinit 3 270 0 24 72 -48 2 766 0 38 7 31
Konsernin sisäiset valuuttatermiinit 1 795 0 44 22 22 1 350 0 5 22 -17
Valuuttaoptiot
Ostetut 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Asetetut 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Konsernin sisäiset valuuttaoptiot
Ostetut 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Asetetut 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Ilman suojauslaskentaa olevat johdannaiset 5 065 0 68 94 -26 4 117 0 43 29 15
21 Johdannaissopimukset
170
1
9
5
13
3
11
7
15
19
22
24
2
10
6
14
18
21
4
12
8
16
17
20
23
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
31.12.2024 31.12.2023
Nimellisarvo
maturiteetin mukaan Käypä arvo
Nimellisarvo
maturiteetin mukaan Käypä arvo
< 1 vuosi > 1 vuosi Positiivinen Negatiivinen Netto < 1 vuosi > 1 vuosi Positiivinen Negatiivinen Netto
Hyödykejohdannaiset
1)
Öljy- ja kasviöljyjohdannaiset
Myydyt termiinit, miljoonaa bbl 16 0 21 26 -5 25 0 74 26 48
Ostetut termiinit, miljoonaa bbl 17 0 37 51 -14 25 0 13 122 -109
Konsernin sisäiset termiinit
Myydyt termiinit, miljoonaa bbl 9 0 24 19 5 11 0 33 17 16
Ostetut termiinit, miljoonaa bbl 10 0 17 18 -1 11 0 35 29 6
Sähkö- ja kaasujohdannaiset
Myydyt termiinit, GWh 7 126 0 0 0 0 0 0 0 0
Ostetut termiinit, GWh 2 348 873 20 6 13 2 172 767 1 57 -57
Konsernin sisäiset termiinit
Myydyt termiinit, GWh 1 061 661 2 12 -10 1 282 531 54 0 54
Ilman suojauslaskentaa olevat johdannaiset 3 469 1 659 119 132 -12 3 526 1 298 210 252 -42
Johdannaiset yhteensä 232 307 -75 312 283 29
joista
Lyhytaikaiset johdannaissopimukset 198 296 -98 280 277 3
Pitkäaikaiset johdannaissopimukset 33 11 22 32 6 26
1)
Hyödykejohdannaiset ilman suojauslaskentaa sisältävät öljy-, kasviöljy- ja sähkö- ja kaasujohdannaisia. Ne ovat trading-tarkoituksessa solmittuja johdannaissopimuksia ja rahavirran suojauksia, joihin ei sovelleta suojauslaskentaa.
171
1
9
5
13
3
11
7
15
19
22
24
2
10
6
14
18
21
4
12
8
16
17
20
23
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Johdannaissopimusten käyvän arvon hierarkia, milj. euroa 2024 2023
Rahoitusvarat Taso 1 Taso 2 Taso 3 Yhteensä Taso 1 Taso 2 Taso 3 Yhteensä
Pitkäaikaiset johdannaissopimukset
Korkojohdannaiset 0 29 0 29 0 26 0 26
Valuuttajohdannaiset 0 0 0 0 0 0 0 0
Hyödykejohdannaiset 0 4 0 4 0 6 0 6
Muut rahoitusvarat 0 0 0 0 0 0 0 0
Lyhytaikaiset johdannaissopimukset
Valuuttajohdannaiset 0 83 0 83 0 76 0 76
Hyödykejohdannaiset 57 58 0 115 69 134 0 204
Rahoitusvelat
Pitkäaikaiset johdannaissopimukset
Korkojohdannaiset 0 6 0 6 0 0 0 0
Valuuttajohdannaiset 0 0 0 0 0 0 0 0
Hyödykejohdannaiset 0 5 0 5 0 6 0 6
Lyhytaikaiset johdannaissopimukset
Valuuttajohdannaiset 0 169 0 169 0 31 0 31
Hyödykejohdannaiset 71 56 0 127 71 175 0 246
Taseessa käypään arvoon arvostetut rahoitusinstrumentit luokitellaan tasoihin käyvän arvon määrittämiseen käytettävien arvostusmenetelmien syöttötietojen perusteella:
Taso 1: syöttötiedot täysin samanlaisille varoille ja veloille toimivilla markkinoilla noteerattuja (oikaisemattomia) hintoja
Taso 2: syöttötiedot muita kuin tasolle 1 kuuluvia hintoja, jotka ovat havainnoitavissa varoille tai veloille joko suoraan tai epäsuorasti
Taso 3: varoja tai velkoja koskevat sttötiedot, jotka eivät perustu todennettavissa olevaan markkinatietoon (ei todettavissa olevat syöttötiedot)
Käyvän arvon määrittäminen
Johdannaissopimukset on alun perin merkitty taseeseen ja uudelleenarvostettu tilinpäätöspäivänä käypiin arvoihin, eli hintaan, joka saataisiin omaisuuserän myynnistä tai maksettaisiin velan siirtämisestä markkinaosapuolten välillä arvostuspäivänä toteutuvassa
tavanmukaisessa liiketoimessa.
Hyödykepörsseissä noteerattujen johdannaissopimusten käyvät arvot perustuvat tilinpäätöshetken markkinahintoihin.
Hyödykepörssien ulkopuolella tehtyjen hyödykejohdannaisten käyvät arvot perustuvat niistä aiheutuvien markkinanoteerausten mukaisten kassavirtojen nykyarvoon.
172
1
9
5
13
3
11
7
15
19
22
24
2
10
6
14
18
21
4
12
8
16
17
20
23
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Kotipaikka Osakkeet kpl Osuus-%
Tytäryritykset
Kiinteistö Oy Espoon Keilaranta 21 Suomi 16 000 100,00
Navidom Oy Suomi 50 50,00
Neste (Suisse) S.A. Sveitsi 200 100,00
Neste AB Ruotsi 2 000 000 100,00
Neste Belgium NV Belgia 615 100,00
Neste Canada Inc. Kanada 30 000 100,00
Neste Components B.V. Alankomaat 40 100,00
Neste Eesti AS Viro 10 000 100,00
Neste Germany GmbH Saksa 25 000 100,00
Neste Insurance Limited Guernsey 7 000 000 100,00
Neste Italy S.R.L. Italia 1 100,00
Neste Markkinointi Oy Suomi 210 560 100,00
Neste Netherlands B.V. Alankomaat 18 000 100,00
Neste Pretreatment Rotterdam B.V. Alankomaat 18 000 100,00
Neste Renewable Products Inc Yhdysvallat 5 000 100,00
Neste Renewable Solutions US, Inc. Yhdysvallat 1 000 100,00
Neste RPC Solutions US, Inc. Yhdysvallat 1 000 100,00
Neste Shipping Oy Suomi 101 100,00
Neste Singapore Pte. Ltd. Singapore 1 727 535 875 100,00
Neste Spain S.L. Espanja 3 000 100,00
Neste US, Inc. Yhdysvallat 1 000 100,00
SIA Neste Latvija Latvia 348 100,00
UAB Neste Lietuva Liettua 1 055 134 100,00
Omistusyhteysyritykset
A/B Svartså Vattenverk - Mustijoen Vesilaitos O/Y Suomi 14 40,00
Kilpilahden Voimalaitos Oy Suomi 20 000 40,00
Neste Arabia Co. Ltd. Saudi-Arabia 480 48,00
22 Osakkeet ja osuudet
23 Riita-asiat ja mahdolliset oikeusprosessit
Muut osakkeet ja osuudet
Circularise B.V. Alankomaat 19 420
CLEEN Oy Suomi 100
Kiinteistö Oy Himoksen Aurinkopaikka Suomi 51
Kiinteistö Oy Katinkullan Hiekkaniemi Suomi 102
Kiinteistö Oy Katinkultaniemi Suomi 51
Kiinteistö Oy Kotkan Klubi Suomi 30
Kiinteistö Oy Kuusamon Tähti 1 Suomi 51
Kiinteistö Oy Laavutieva Suomi 51
Kiinteistö Oy Lapinniemi & Osakeyhtiö Lapinniemi Suomi 24
Posintra Oy Suomi 190
St Laurence Golf Oy, B-osake Suomi 3
Sunfire GmbH Saksa 264 121
Puhelinosakkeet ja -osuudet
Elisa Oyj Suomi 1
Pietarsaaren Seudun Puhelin Oy Suomi 3
Savonlinnan Puhelinosuuskunta SPY Suomi 1
Kotipaikka Osakkeet kpl
Neste Oyj on asianosaisena liiketoimintaan liittyvissä oikeudenkäynneissä ja riita-asioissa. Johdon arvion mukaan näiden
lopputulokset ovat vaikeasti ennustettavia, mutta niillä ei ole todennäköisesti olennaista vaikutusta Nesteen taloudelliseen asemaan.
173
1
9
5
13
3
11
7
15
19
22
24
2
10
6
14
18
21
4
12
8
16
17
20
23
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
24 Maakaasuverkon ja maakaasun myynnin liiketoimintojen eriyttäminen
Oikaistu
1)
TASE, milj. euroa 31.12.2024 31.12.2023
VASTAAVAA
Pysyvät vastaavat
Aineelliset hyödykkeet
Maakaasuverkon aineelliset hyödykkeet
0 0
0 0
Vaihtuvat vastaavat
Vaihto-omaisuus 0 0
Saamiset
Pitkäaikaiset saamiset
0 0
Lyhytaikaiset saamiset
Myyntisaamiset
1 3
Muut saamiset
1 0
Rahat ja pankkisaamiset
-1 0
1 3
Vastaavaa yhteensä 1 3
VASTATTAVAA
Oma pääoma
Osakepääoma
1)
0 0
Muut rahastot
0 0
Edellisten tilikausien voitto
-1 -1
Tilikauden voitto/tappio
1 0
0 -1
Tilinpäätössiirtojen kertymä
0 0
Pakolliset varaukset
0 0
Vieras pääoma
Pitkäaikainen vieras pääoma
0 0
Lyhytaikainen koroton vieras pääoma
Ostovelat
1 0
Muut velat
1)
0 4
1 4
Vastattavaa yhteensä
1 3
TULOSLASKELMA, milj. euroa 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
Liikevaihto 10 9
Liiketoiminnan muut tuotot
Käyttöhyödyketuotot 13 7
Materiaalit ja palvelut 0 0
Ulkopuoliset palvelut
Verkkopalvelumaksut -21 -16
Henkilöstökulut
Palkat ja palkkiot 0 0
Poistot ja arvonalentumiset
Suunnitelman mukaiset poistot
Suunnitelman mukaiset poistot maakaasuverkon hyödykkeistä 0 0
Liiketoiminnan muut kulut -1 0
Liikevoitto/-tappio 1 0
Rahoitustuotot- ja kulut 0 0
Voitto/tappio ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja 1 0
Tilikauden voitto/tappio 1 0
Laadintaperiaate
Maakaasumarkkinalain mukaan liiketapahtumat ja tase-erät kirjataan liiketoimintojen tuloslaskelmiin ja taseisiin
suoriteperiaatteen mukaisesti. Tuloslaskelman ja taseen erät, jotka eivät ole suoraan kohdennettavissa liiketoiminnnoille
suoriteperiaatteen mukaisesti, jaetaan liiketoiminnnon laajuuteen perustuvilla jakoperusteilla. Kaikkien suoriteperiaatteella ja
liiketoiminnan laajuuteen perustuvilla jakoperusteilla kohdistettujen tase-erien kohdistamisen jälkeen jäävä tase-ero tasataan
tase-erässä Rahat ja pankkisaamiset.
Maakaasumarkkinalain (587/2017) 13 luvussa säädetään maakaasuliiketoimintojen kirjanpidollisesta eriyttämisestä toisistaan
sekä maakaasualaan kuulumattomasta liiketoiminnasta. Tämän lisäksi laskennallista eriyttämistä sääntelee työ- ja elinkeinominis-
teriön asetus maakaasuliiketoimintojen eriyttämisestä (1306/2019).
1)
Vuoden 2023 tilinpäätöksessä ei esitetty osakepääomaa. Osakepääoman osuus on korjattu muista veloista kohtaan osakepääoma vuoden 2023
esitetyssä tilinpäätöksessä.
174
1
9
5
13
3
11
7
15
19
22
24
2
10
6
14
18
21
4
12
8
16
17
20
23
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Maakaasuverkkotoiminnan käyttöomaisuuden nettoinvestoinnit
Maakaasuverkkotoimintaan sijoitetun pääoman tuottoprosentti
Aineelliset hyödykkeet Maakaasuverkkotoiminta
Hankintameno 1.1.2024 0
Lisäykset 0
Vähennykset 0
Hankintameno 31.12.2024 0
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.2024 0
Tilikauden poistot ja arvonalentumiset 0
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.2024 0
Tasearvo 31.12.2024 0
Aineelliset hyödykkeet Maakaasuverkkotoiminta
Hankintameno 1.1.2023 0
Lisäykset 0
Vähennykset 0
Hankintameno 31.12.2023 0
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.2023 0
Tilikauden poistot ja arvonalentumiset 0
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.2023 0
Tasearvo 31.12.2023 0
2024 2023
Sijoitetun pääoman tuottoprosentti, % 43,81 -5,74
Maakaasuverkon liiketoimintojen eriyttämisen liitetiedot
175
1
9
5
13
3
11
7
15
19
22
24
2
10
6
14
18
21
4
12
8
16
17
20
23
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Maakaasun myynnin liiketoimintojen eriyttäminen
TASE, milj. euroa 31.12.2024 31.12.2023
VASTAAVAA
Pysyvät vastaavat 0 0
Vaihtuvat vastaavat
Vaihto-omaisuus 0 0
Saamiset
Pitkäaikaiset saamiset 0 0
Lyhytaikaiset saamiset
Myyntisaamiset 5 25
Muut saamiset 4 1
Rahat ja pankkisaamiset 30 9
39 35
Vastaavaa yhteensä 39 35
VASTATTAVAA
Oma pääoma
Osakepääoma 0 0
Muut rahastot 0 0
Edellisten tilikausien voitto 4 5
Tilikauden tappio -3 -1
1 4
Tilinpäätössiirtojen kertymä 0 0
Pakolliset varaukset 0 0
Vieras pääoma
Pitkäaikainen vieras pääoma 0 0
Lyhytaikainen vieras pääoma
Lyhytaikainen koroton vieras pääoma
Ostovelat 38 31
38 31
Vastattavaa yhteensä 39 35
TULOSLASKELMA, milj. euroa 1.1.–31.12.2024 1.1.–31.12.2023
Liikevaihto 79 105
Liiketoiminnan muut tuotot
Käyttöhyödyketuotot 75 78
Materiaalit ja palvelut
Aineet, tarvikkeet ja tavarat
Ostot tilikauden aikana -158 -184
Henkilöstökulut
Palkat ja palkkiot 0 0
Poistot ja arvonalentumiset 0 0
Liiketoiminnan muut kulut 0 0
Liiketappio -3 -1
Rahoitustuotot- ja kulut 0 0
Tappio ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja -3 -1
Tilikauden tappio -3 -1
176
1
9
5
13
3
11
7
15
19
22
24
2
10
6
14
18
21
4
12
8
16
17
20
23
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Rahoitusinstrumenttien vaikutus tuloslaskelmassa 2024 2023
Muuttuvat kulut; johdannaiset
Realisoitunut voitto 0 0
Realisoitunut tappio 0 0
Realisoitumaton tappio 0 0
Valuuttajohdannainen
Maakaasun myyntiin liittyvien valuuttajohdannaisten realisoituneet että realisoitumattomat voitot ja tappiot kirjataan materiaalit ja
palvelut -ryhmään maakaasun myynnin tuloslaskelmaan.
Maakaasun myynnin liiketoimintojen eriyttämisen liitetiedot
177
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Hallituksen ehdotus voittovarojen käytöksi ja
hallituksen toimintakertomuksen sekä tilinpäätöksen allekirjoitus
Tilintarkastusmerkintä
Suoritetusta tilintarkastuksesta on tänään annettu kertomus.
Helsingissä 13. päivänä helmikuuta 2025
KPMG Oy Ab
Tilintarkastusyhteisö
Leenakaisa Winberg
KHT
Espoossa 13. päivänä helmikuuta 2025
Matti Kähkönen
Pasi Laine John Abbott
Nick Elmslie Just Jansz
Conrad Keijzer Eeva Sipilä
Johanna Söderström Sari Mannonen
Heikki Malinen
Toimitusjohtaja
Emoyhtiön jakokelpoiset varat 31.12.2024 olivat 3 108 miljoonaa euroa. Hallitus ehdottaa, että Neste Oyj jakaa vuodelta 2024
osinkoa 0,20 euroa osaketta kohti eli yhteensä 154 miljoonaa euroa. Loppuosa jakokelpoisista varoista jätetään voittovaroihin.
Hallituksen ja toimitusjohtajan lausumat
Vahvistamme, että:
EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten IFRS-tilinpäätösstandardien mukaisesti laadittu konsernitilinpäätös ja
emoyhtiön Suomessa voimassa olevien tilinpäätöksen laatimista koskevien säännösten mukaisesti laadittu tilinpäätös
antaa oikean ja riittävän kuvan sekä yrityksen että sen konsernitilinpäätökseen sisältyvien yritysten kokonaisuuden varoista,
vastuista, taloudellisesta asemasta sekä voitosta tai tappiosta
toimintakertomuksessa on todenmukaisen kuvan antava selostus yrityksen ja konsernitilinpäätökseen sisältyvien yritysten
kokonaisuuden liiketoiminnan kehittymisestä ja tuloksesta sekä kuvaus merkittävimmistä riskeistä ja epävarmuustekijöistä ja
muusta yrityksen tilasta; ja
toimintakertomukseen sisältyvä kestävyysraportti on laadittu noudattaen kirjanpitolain 7 luvussa tarkoitettuja
raportointistandardeja sekä taksonomia-asetuksen 8 artiklaa.
178
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Tilinpäätöksen tilintarkastus
Lausunto
Olemme tilintarkastaneet Neste Oyj:n (y-tunnus 1852302-9)
tilinpäätöksen tilikaudelta 1.1.–31.12.2024. Tilinpäätös sisäl-
tää konsernin taseen, tuloslaskelman, laajan tuloslaskelman,
laskelman oman pääoman muutoksista, rahavirtalaskelman
ja liitetiedot, mukaan lukien olennainen tilinpäätöksen laati-
misperiaatteita koskeva informaatio, sekä emoyhtiön taseen,
tuloslaskelman, rahoituslaskelman ja liitetiedot.
Lausuntonamme esitämme, että
konsernitilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan konsernin
taloudellisesta asemasta sekä sen toiminnan tuloksesta ja
rahavirroista EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten
IFRS-tilinpäätösstandardien mukaisesti,
tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan emoyhtiön
toiminnan tuloksesta ja taloudellisesta asemasta Suomessa
voimassa olevien tilinpäätöksen laatimista koskevien
säännösten mukaisesti ja täyttää lakisääteiset vaatimukset.
Lausuntomme on ristiriidaton tarkastusvaliokunnalle annetun
lisäraportin kanssa.
Lausunnon perustelut
Olemme suorittaneet tilintarkastuksen Suomessa nouda-
tettavan hyvän tilintarkastustavan mukaisesti. Hyvän tilintar-
kastustavan mukaisia velvollisuuksiamme kuvataan tarkem-
min kohdassa Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen
tilintarkastuksessa.
Olemme riippumattomia emoyhtiöstä ja konserniyrityk-
sistä niiden Suomessa noudatettavien eettisten vaatimusten
mukaisesti, jotka koskevat suorittamaamme tilintarkastusta ja
olemme täyttäneet muut näiden vaatimusten mukaiset eetti-
set velvollisuutemme.
Emoyhtiölle ja konserniyrityksille suorittamamme muut kuin
tilintarkastuspalvelut ovat parhaan tietomme ja käsityksemme
mukaan olleet Suomessa noudatettavien, näitä palveluja kos-
kevien säännösten mukaisia, emmekä ole suorittaneet EU-ase-
tuksen 537/2014 5 artiklan 1 kohdassa tarkoitettuja kiellettyjä
palveluja. Suorittamamme muut kuin tilintarkastuspalvelut on
esitetty konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 9.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme
perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa
tilintarkastusevidenssiä.
Olennaisuus
Tarkastuksemme laajuuteen on vaikuttanut soveltamamme
olennaisuus. Olennaisuus on määritetty perustuen ammatilli-
seen harkintaamme ja se ohjaa tarkastustoimenpiteiden luon-
teen, ajoituksen ja laajuuden määrittämisessä, sekä todettujen
virheellisyyksien vaikutusten arvioimisessa suhteessa tilinpää-
tökseen kokonaisuutena. Olennaisuuden taso perustuu arvi-
oomme sellaisten virheellisyyksien suuruudesta, joilla yksin tai
yhdessä voisi kohtuudella odottaa olevan vaikutusta tilinpää-
töksen käyttäjien tekemiin taloudellisiin päätöksiin. Olemme
ottaneet huomioon myös sellaiset virheellisyydet, jotka laadul-
listen seikkojen vuoksi ovat mielestämme olennaisia tilinpää-
töksen käyttäjille.
Tilintarkastuskertomus
Neste Oyj:n yhtiökokoukselle
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat ovat seikkoja, jotka
ammatillisen harkintamme mukaan ovat olleet merkittävimpiä
tarkastuksen kohteena olevan tilikauden tilintarkastuksessa.
Nämä seikat on otettu huomioon tilinpäätökseen kokonai-
suutena kohdistuneessa tilintarkastuksessamme sekä laaties-
samme siitä annettavaa lausuntoa, emmekä anna näistä sei-
koista erillistä lausuntoa. EU-asetuksen 537/2014 10 artiklan
2 kohdan c alakohdan mukaiset merkittävät olennaisen vir-
heellisyyden riskit sisältyvät alla kuvattuihin tilintarkastuksen
kannalta keskeisiin seikkoihin.
Olemme ottaneet tilintarkastuksessamme huomioon riskin
siitä, että johto sivuuttaa kontrolleja. Tähän on sisältynyt arvi-
ointi siitä, onko viitteitä sellaisesta johdon tarkoitushakuisesta
suhtautumisesta, josta aiheutuu väärinkäytöksestä johtuvan
olennaisen virheellisyyden riski.
179
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
TILINTARKASTUKSEN KANNALTA
KESKEISET SEIKAT
KUINKA KYSEISIÄ SEIKKOJA KÄSITELTIIN
TILINTARKASTUKSESSA
Uusiutuvien polttoaineiden kannustimet
(konsernitilinpäätöksen liitetiedot 4, 5 ja 18)
Uusiutuvat tuotteet -segmentin liikevaihtoon sisältyy
uusiutuvien polttoaineiden kannustimia, joita Neste
ansaitsee myyntitoiminnastaan pääosin Yhdysvalloissa.
Uusiutuvien polttoaineiden kannustimet liittyvät uusiutuvien
polttoaineiden maahantuontiin ja myyntiin Yhdysvalloissa
Renewable Identification Number (RIN), Low Carbon Fuel
Standard (LCFS) ja Blender’s Tax Credit (BTC) -tukien
muodossa.
RIN:t ja LCFS:t käsitellään kirjanpidossa
valtionavustuksina, kun tuotevarasto vastaanotetaan
Yhdysvalloissa ja kirjataan liikevaihtoon, kun uusiutuvan
polttoaineen kannustin myydään kolmannelle osapuolelle.
RIN:t ja LCFS:t käsitellään kirjanpidossa osana varastoa
siinä määrin kuin ne on erotettu fyysisistä polttoaineista,
mikä tapahtuu, kun fossiilista polttoainetta sekoitetaan
uusiutuvaan polttoaineeseen.
Uusiutuvien polttoaineiden kannustimet ovat
tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka, koska on
olemassa riski, että käytetyt kirjanpitoarvot eivät olisi
asianmukaiset.
Uusiutuvien polttoaineiden kannustimiin liittyen suoritimme
muun muassa seuraavat tarkastustoimenpiteet:
Arvioimme konsernin uusiutuvien polttoaineiden
kannustimien kirjaamista koskevia laskentaperiaatteita
suhteessa soveltuvaan IFRS-säännöstöön.
Arvioimme prosessia uusiutuvien polttoaineiden
kannustimien rekisteröimiseksi sekä saldojen
oikeellisuuden täsmäyttämiseksi.
Vertasimme rekisteröityjä saldoja Yhdysvaltain
Environmental Protection Agency’n hallinnoimiin
järjestelmiin.
Uusiutuvien polttoaineiden kannustimien oikeellisuutta
tarkastimme seuraavin toimenpitein:
Testasimme myynnin tuloutusta otantaan perustuen
myyntisopimuksille ja järjestelmän raporteille.
Vertasimme varastossa olevien RIN:ien ja LCFS:ien
arvoa noteerattuihin markkinahintoihin.
Vertasimme BTC:n arvoa Yhdysvaltain viranomaisten
määrittämään tukimäärään.
TILINTARKASTUKSEN KANNALTA
KESKEISET SEIKAT
KUINKA KYSEISIÄ SEIKKOJA KÄSITELTIIN
TILINTARKASTUKSESSA
Vaihto-omaisuuden arvostus
(konsernitilinpäätöksen liitetieto 18)
Vaihto-omaisuuden määrä sekä Uusiutuvat tuotteet -seg-
mentissä että Öljytuotteet-segmentissä on merkittävä. Vaih-
to-omaisuus arvostetaan hankintamenoon tai sitä alempaan
netto-realisointiarvoon. Uusiutuvat tuotteet -segmentissä
vaihto-omaisuuden hankintameno heijastelee ostohintoja,
joihin vaikuttavia tekijöitä ovat erilaisten raaka-aineiden mark-
kinahinnat sekä ostettujen raaka-ainelajien jakautuminen.
Varastojen hallinta, inventointikäytännöt ja vaihto-omaisuu-
den hinnoittelu ovat keskeisiä tekijöitä vaihto-omaisuuden
arvostuksessa.
Uusiutuvat tuotteet -segmentin varaston
arvostuslaskennan monimutkaisuudesta johtuen segmentin
varaston arvostus on tilintarkastuksen kannalta keskeinen
seikka.
Suoritimme Uusiutuvat tuotteet -segmentin vaihto-
omaisuuden arvostuksen osalta muun muassa seuraavat
tarkastustoimenpiteet:
Arvioimme sovellettujen laskentaperiaatteiden
asianmukaisuutta suhteessa IFRS-säännöstöön.
Testasimme vaihto-omaisuuden hallintaan ja
arvostukseen liittyvien kontrollien toimivuutta.
Suoritimme aineistotarkastustoimenpiteitä sen
varmistamiseksi, että vaihto-omaisuus on arvostettu
tilinpäätöksessä hankintamenoon tai sitä alempaan
nettorealisointiarvoon testaamalla otantaan perustuen
varastotapahtumien arvostukseen vaikuttavia
osatekijöitä.
Olemme lisäksi arvioineet vaihto-omaisuutta koskevien
konsernitilinpäätöksen liitetietojen asianmukaisuutta.
180
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Tilinpäätöstä koskevat hallituksen ja
toimitusjohtajan velvollisuudet
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat tilinpäätöksen laatimi-
sesta siten, että konsernitilinpäätös antaa oikean ja riittävän
kuvan EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten IFRS-ti-
linpäätösstandardien mukaisesti ja siten, että tilinpäätös antaa
oikean ja riittävän kuvan Suomessa voimassa olevien tilinpää-
töksen laatimista koskevien säännösten mukaisesti ja täyttää
lakisääteiset vaatimukset. Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat
myös sellaisesta sisäisestä valvonnasta, jonka ne katsovat tar-
peelliseksi voidakseen laatia tilinpäätöksen, jossa ei ole vää-
rinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä.
Hallitus ja toimitusjohtaja ovat tilinpäätöstä laatiessaan vel-
vollisia arvioimaan emoyhtiön ja konsernin kykyä jatkaa toi-
mintaansa ja soveltuvissa tapauksissa esittämään seikat,
jotka liittyvät toiminnan jatkuvuuteen ja siihen, että tilinpäätös
on laadittu toiminnan jatkuvuuteen perustuen. Tilinpäätös laa-
ditaan toiminnan jatkuvuuteen perustuen, paitsi jos emoyhtiö
tai konserni aiotaan purkaa tai toiminta lakkauttaa tai ei ole
muuta realistista vaihtoehtoa kuin tehdä niin.
Tilintarkastajan velvollisuudet
tilinpäätöksen tilintarkastuksessa
TTavoitteenamme on hankkia kohtuullinen varmuus siitä, onko
tilinpäätöksessä kokonaisuutena väärinkäytöksestä tai vir-
heestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä, sekä antaa tilintar-
kastuskertomus, joka sisältää lausuntomme. Kohtuullinen var-
muus on korkea varmuustaso, mutta se ei ole tae siitä, että
olennainen virheellisyys aina havaitaan hyvän tilintarkastusta-
van mukaisesti suoritettavassa tilintarkastuksessa. Virheelli-
syyksiä voi aiheutua väärinkäytöksestä tai virheestä, ja niiden
katsotaan olevan olennaisia, jos niiden yksin tai yhdessä voisi
kohtuudella odottaa vaikuttavan taloudellisiin päätöksiin, joita
käyttäjät tekevät tilinpäätöksen perusteella.
Hyvän tilintarkastustavan mukaiseen tilintarkastukseen kuuluu,
että käytämme ammatillista harkintaa ja säilytämme ammatilli-
sen skeptisyyden koko tilintarkastuksen ajan. Lisäksi:
Tunnistamme ja arvioimme väärinkäytöksestä tai virheestä
johtuvat tilinpäätöksen olennaisen virheellisyyden riskit,
suunnittelemme ja suoritamme näihin riskeihin vastaavia
tilintarkastustoimenpiteitä ja hankimme lausuntomme
perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa
tilintarkastusevidenssiä. Riski siitä, että väärinkäytöksestä
johtuva olennainen virheellisyys jää havaitsematta, on
suurempi kuin riski siitä, että virheestä johtuva olennainen
virheellisyys jää havaitsematta, sillä väärinkäytökseen voi
liittyä yhteistoimintaa, väärentämistä, tietojen tahallista
esittämättä jättämistä tai virheellisten tietojen esittämistä
taikka sisäisen valvonnan sivuuttamista.
Muodostamme käsityksen tilintarkastuksen kannalta
relevantista sisäisestä valvonnasta pystyäksemme
suunnittelemaan olosuhteisiin nähden asianmukaiset
tilintarkastustoimenpiteet mutta emme siinä tarkoituksessa,
että pystyisimme antamaan lausunnon emoyhtiön tai
konsernin sisäisen valvonnan tehokkuudesta.
Arvioimme sovellettujen tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden
asianmukaisuutta sekä johdon tekemien kirjanpidollisten
arvioiden ja niistä esitettävien tietojen kohtuullisuutta.
TILINTARKASTUKSEN KANNALTA
KESKEISET SEIKAT
KUINKA KYSEISIÄ SEIKKOJA KÄSITELTIIN
TILINTARKASTUKSESSA
Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden ja liikearvon arvostus
Uusiutuvat tuotteet liiketoiminnassa
(konsernitilinpäätöksen liitetiedot 4, 13 ja 14)
Uusiutuvat tuotteet -segmentin varat 31.12.2024 oli
yhteensä 9,9 miljardia euroa sisältäen liikearvon 0,5
miljardia euroa.
Neste on tehnyt viime vuosina merkittäviä investointeja
lisätäkseen kapasiteettiaan Uusiutuvat tuotteet
liiketoiminnassa. Samaan aikaan talousnäkymät ja
geopoliittinen tilanne on luonut markkinoiden epävakautta
Uusiutuvat tuotteet liiketoimintaan. Vuoden 2024
viimeisellä neljänneksellä yhtiö käynnisti kattavan täyden
potentiaalin analyysin varmistaakseen taloudellisen
suoritus- ja kilpailukyvyn eri markkinaolosuhteissa.
Jokaisen raportointikauden lopussa johdon on
arvioitava, onko olemassa viitteitä siitä, että omaisuuserän
arvo saattaa olla alentunut. Jos tällaisia viitteitä
tunnistetaan, omaisuuserästä kerrytettävissä oleva
rahamäärä on arvioitava. Liikearvon osalta suoritetaan
vuosittainen arvonalentumistestaus.
Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden ja liikearvon
arvostuksessa käytettävät keskeisimmät oletukset liittyvät
arvioituihin kerrytettävissä oleviin rahamääriin ja niiden
taustalla oleviin myyntimarginaaleihin sekä
diskonttokorkoihin, joita käytetään nykyarvon laskennassa.
Uusiutuvien tuotteiden käyttöomaisuushyödykkeiden ja
liikearvon arvostuksessa käytettävät oletukset vaativat
merkittävästi johdon arviota ja siksi Uusiutuvien tuotteiden
käyttöomaisuushyödykkeiden ja liikearvon arvostus on
tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka.
Suoritimme arvonalentumistestien osalta muun muassa
seuraavat tarkastustoimenpiteet:
Arvioimme laskelmissa käytettyjä keskeisiä oletuksia,
kuten kannattavuustasoja, käytettyjä diskonttokorkoja ja
pitkän aikavälin kasvuennusteita.
Arvioimme käytettyjen menetelmien ja keskeisten
oletusten asianmukaisuutta sekä onko niitä sovellettu
johdonmukaisesti vuodesta toiseen.
Tarkastukseen on osallistunut KPMG:n arvonmäärityksen
asiantuntijoita, jotka ovat testanneet laskelmien teknistä
oikeellisuutta sekä verranneet käytettyjä oletuksia
markkina- ja toimialakohtaisiin tietoihin.
Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden osalta
olemme arvioineet johdon prosessia poistoaikojen
asianmukaisuuden arvioimiseksi.
Lisäksi olemme arvioineet kyseisiä eriä koskevien
liitetietojen asianmukaisuutta konsernitilinpäätöksessä.
Emoyhtiön tilinpäätöksen osalta emme ole tunnistaneet tilintarkastuksen kannalta keskeisiä seikkoja.
181
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Teemme johtopäätöksen siitä, onko hallituksen ja
toimitusjohtajan ollut asianmukaista laatia tilinpäätös
perustuen oletukseen toiminnan jatkuvuudesta, ja teemme
hankkimamme tilintarkastusevidenssin perusteella
johtopäätöksen siitä, esiintyykö sellaista tapahtumiin tai
olosuhteisiin liittyvää olennaista epävarmuutta, joka voi
antaa merkittävää aihetta epäillä emoyhtiön tai konsernin
kykyä jatkaa toimintaansa. Jos johtopäätöksemme on, että
olennaista epävarmuutta esiintyy, meidän täytyy kiinnittää
tilintarkastuskertomuksessamme lukijan huomiota
epävarmuutta koskeviin tilinpäätöksessä esitettäviin
tietoihin tai, jos epävarmuutta koskevat tiedot eivät ole
riittäviä, mukauttaa lausuntomme. Johtopäätöksemme
perustuvat tilintarkastuskertomuksen antamispäivään
mennessä hankittuun tilintarkastusevidenssiin. Vastaiset
tapahtumat tai olosuhteet voivat kuitenkin johtaa siihen,
ettei emoyhtiö tai konserni pysty jatkamaan toimintaansa.
Arvioimme tilinpäätöksen, kaikki tilinpäätöksessä
esitettävät tiedot mukaan lukien, yleistä esittämistapaa,
rakennetta ja sisältöä ja sitä, kuvastaako tilinpäätös sen
perustana olevia liiketoimia ja tapahtumia siten, että se
antaa oikean ja riittävän kuvan.
Suunnittelemme ja suoritamme konsernin tilintarkastuksen
hankkiaksemme konsernitilinpäätöstä koskevan
tilintarkastuslausunnon laatimisen perustaksi tarpeellisen
määrän tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä
konserniin kuuluvia yhteisöjä tai liiketoimintayksikköjä
koskevasta taloudellisesta informaatiosta. Vastaamme
konsernin tilintarkastusta varten suoritettavan
tilintarkastustyön ohjauksesta, valvonnasta ja läpikäynnistä.
Vastaamme tilintarkastuslausunnosta yksin.
Kommunikoimme hallintoelinten kanssa muun muassa tilin-
tarkastuksen suunnitellusta laajuudesta ja ajoituksesta sekä
merkittävistä tilintarkastushavainnoista, mukaan lukien mah-
dolliset sisäisen valvonnan merkittävät puutteellisuudet, jotka
tunnistamme tilintarkastuksen aikana.
Lisäksi annamme hallintoelimille vahvistuksen siitä, että
olemme noudattaneet riippumattomuutta koskevia relevant-
teja eettisiä vaatimuksia, ja kommunikoimme niiden kanssa
kaikista suhteista ja muista seikoista, joiden voi kohtuudella
ajatella vaikuttavan riippumattomuuteemme, ja soveltuvissa
tapauksissa niihin liittyvistä varotoimista.
Päätämme, mitkä hallintoelinten kanssa kommunikoiduista
seikoista olivat merkittävimpiä tarkasteltavana olevan tilikauden
tilintarkastuksessa ja näin ollen ovat tilintarkastuksen kannalta
keskeisiä. Kuvaamme kyseiset seikat tilintarkastuskertomuk-
sessa, paitsi jos säädös tai määräys estää kyseisen seikan
julkistamisen tai kun äärimmäisen harvinaisissa tapauksissa
toteamme, ettei kyseisestä seikasta viestitä tilintarkastusker-
tomuksessa, koska siitä aiheutuvien epäedullisten vaikutusten
voisi kohtuudella odottaa olevan suuremmat kuin tällaisesta
viestinnästä koituva yleinen etu.
Muut raportointivelvoitteet
Tilintarkastustoimeksiantoa koskevat tiedot
Olemme toimineet yhtiökokouksen valitsemana tilintarkasta-
jana 30.3.2021 alkaen yhtäjaksoisesti 4 vuotta.
Muu informaatio
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat muusta informaatiosta.
Muu informaatio käsittää toimintakertomuksen ja vuosiker-
tomukseen sisältyvän informaation, mutta se ei sisällä tilin-
päätöstä eikä sitä koskevaa tilintarkastuskertomustamme.
Olemme saaneet toimintakertomuksen käyttöömme ennen
tämän tilintarkastuskertomuksen antamispäivää, ja odotamme
saavamme vuosikertomuksen käyttöömme kyseisen päivän
jälkeen. Tilinpäätöstä koskeva lausuntomme ei kata muuta
informaatiota.
Velvollisuutenamme on lukea edellä yksilöity muu informaa-
tio tilinpäätöksen tilintarkastuksen yhteydessä ja tätä tehdes-
sämme arvioida, onko muu informaatio olennaisesti ristiriidassa
tilinpäätöksen tai tilintarkastusta suoritettaessa hankkimamme
tietämyksen kanssa tai vaikuttaako se muutoin olevan olen-
naisesti virheellistä. Toimintakertomuksen osalta velvollisuu-
tenamme on lisäksi arvioida, onko toimintakertomus laadittu
noudattaen siihen sovellettavia säännöksiä lukuun ottamatta
niitä kestävyysraporttia koskevia tietoja, joista säädetään kir-
janpitolain 7 luvussa ja kestävyysraportointistandardeissa.
Lausuntonamme esitämme, että toimintakertomuksen
ja tilinpäätöksen tiedot ovat yhdenmukaisia ja että toiminta-
kertomus on laadittu noudattaen siihen sovellettavia sään-
nöksiä. Lausuntomme eivät kata niitä kestävyysraporttia
koskevia tietoja, joista säädetään kirjanpitolain 7 luvussa ja
kestävyysraportointistandardeissa.
Jos teemme ennen tilintarkastuskertomuksen antamispäi-
vää käyttöömme saamaamme muuhun informaatioon kohdis-
tamamme työn perusteella johtopäätöksen, että kyseisessä
muussa informaatiossa on olennainen virheellisyys, meidän on
raportoitava tästä seikasta. Meillä ei ole tämän asian suhteen
raportoitavaa.
Muut lakiin perustuvat lausunnot
Velvollisuutenamme on antaa suorittamamme tilintarkastuk-
sen perusteella lausunto maakaasumarkkinalain 13:64 §:n
edellyttämistä seikoista.
Eriytettyjen maakaasuliiketoimintojen tuloslaskelmat, taseet
ja niiden lisätiedot on laadittu maakaasumarkkinalain ja sen
nojalla annettujen säännösten ja määräysten mukaisesti.
Muut lausumat
Puollamme tilinpäätöksen vahvistamista. Hallituksen esitys
taseen osoittaman voiton käyttämisestä on osakeyhtiölain
mukainen. Puollamme vastuuvapauden myöntämistä emo-
yhtiön hallituksen jäsenille sekä toimitusjohtajalle tarkastamal-
tamme tilikaudelta.
Helsingissä 13. helmikuuta 2025
KPMG Oy Ab
Leenakaisa Winberg
KHT
182
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Olemme suorittaneet rajoitetun varmuuden antavan toimeksi-
annon, jonka kohteena on Neste Oyj:n (y-tunnus 1852302-9)
toimintakertomukseen sisältyvä kirjanpitolain 7 luvun mukai-
nen konsernin kestävyysraportti tilikaudelta 1.1.–31.12.2024.
Lausunto
Suorittamiemme toimenpiteiden ja hankkimamme evidenssin
perusteella tietoomme ei ole tullut seikkaa, joka antaisi meille
syyn uskoa, että konsernin kestävyysraportissa ei ole kaikilta
olennaisilta osiltaan noudatettu
1) kirjanpitolain 7 luvussa säädettyjä vaatimuksia ja kestä-
vyysraportointistandardeja (ESRS);
2) kestävää sijoittamista helpottavasta kehyksestä ja ase-
tuksen (EU) 2019/2088 muuttamisesta annetun Euroo-
pan parlamentin ja neuvoston asetuksen (EU) 2020/852
artiklassa 8 säädettyjä vaatimuksia (EU-taksonomia).
Edellä kohta 1 käsittää myös prosessin, jolla Neste Oyj on yksi-
löinyt tiedot kestävyysraportointistandardien mukaista rapor-
toimista varten (kaksinkertainen olennaisuusanalyysi), sekä
tietojen merkitsemisen kirjanpitolain 7 luvun 22 §:ssä tarkoite-
tulla tavalla.
Lausuntomme ei kata kirjanpitolain 7 luvun 22 § 1 mom. 2
kohdan mukaista konsernin kestävyysraportin merkitsemistä
digitaalisilla XBRL-kestävyystunnisteilla, koska kestävyysra-
portointiyritysten ei ole ollut mahdollista noudattaa kyseistä
säännöstä ESEF-asetuksen tai muun Euroopan unionin lain-
säädännön puuttumisen vuoksi.
Lausunnon perustelut
Olemme suorittaneet konsernin kestävyysraportin varmenta-
misen rajoitetun varmuuden antavana toimeksiantona nou-
dattaen Suomessa noudatettavaa hyvää varmennustapaa ja
kansainvälistä varmennustoimeksiantostandardia ISAE 3000
(uudistettu) ”Muut varmennustoimeksiannot kuin mennyttä
aikaa koskevaan taloudelliseen informaatioon kohdistuva tilin-
tarkastus tai yleisluontoinen tarkastus”.
Tämän standardin mukaisia velvollisuuksiamme kuva-
taan tarkemmin kohdassa Konsernikestävyystarkastajan
velvollisuudet.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme
perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa
evidenssiä.
Muu seikka
Haluamme kiinnittää huomiota siihen, että Neste Oyj:n kir-
janpitolain 7 luvun mukainen konsernin kestävyysraportti
on laadittu ja varmennettu ensimmäistä kertaa tilikaudelta
1.1.–31.12.2024. Lausuntomme ei kata konsernin kestä-
vyysraportissa esitettyjä vertailutietoja. Lausuntoamme ei ole
mukautettu tämän seikan osalta.
Konsernikestävyystarkastajan
riippumattomuus ja laadunhallinta
Olemme riippumattomia emoyhtiöstä ja konserniyrityksistä nii-
den Suomessa noudatettavien eettisten vaatimusten mukai-
sesti, jotka koskevat suorittamaamme toimeksiantoa ja
olemme täyttäneet muut näiden vaatimusten mukaiset eetti-
set velvollisuutemme.
Konsernikestävyystarkastaja soveltaa kansainvälistä laa-
dunhallintastandardia ISQM 1, jonka mukaan kestävyystarkas-
tusyhteisön on suunniteltava, otettava käyttöön ja pidettävä
toiminnassa laadunhallintajärjestelmä, mukaan lukien eettisten
vaatimusten, ammatillisten standardien sekä sovellettavien
säädöksiin ja määräyksiin perustuvien vaatimusten noudatta-
mista koskevat toimintaperiaatteet tai menettelytavat.
Hallituksen ja toimitusjohtajan
velvollisuudet
Neste Oyj:n hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat:
konsernin kestävyysraportista sekä sen laatimisesta ja
esittämisestä kirjanpitolain 7 luvussa säädetyn mukaisesti,
mukaan lukien kestävyysraportointistandardeissa
määritelty prosessi, jolla on yksilöity tiedot
kestävyysraportointistandardien mukaista raportointia
varten ja tietojen merkitseminen kirjanpitolain 7 luvun
22 §:ssä tarkoitetulla tavalla, sekä
siitä, että konsernin kestävyysraportissa on noudatettu
kestävää sijoittamista helpottavasta kehyksestä ja
asetuksen (EU) 2019/2088 muuttamisesta annetun
Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen (EU)
2020/852 artiklassa 8 säädettyjä vaatimuksia;
sellaisesta sisäisestä valvonnasta, jonka ne
katsovat tarpeelliseksi voidakseen laatia konsernin
kestävyysraportin, jossa ei ole väärinkäytöksestä tai
virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä.
Kestävyysraportin varmennuskertomus
Neste Oyj:n yhtiökokoukselle
Luontaiset rajoitukset kestävyysraportin
laatimisessa
Kestävyysraportin laatiminen edellyttää yhtiöltä olennaisuus-
arviointia relevanttien raportoitavien seikkojen tunnistami-
seksi. Tähän sisältyy merkittävästi johdon harkintaa ja valin-
toja. Kestävyysraportoinnille on myös luonteenomaista, että
tämäntyyppisten tietojen raportointiin liittyy estimaatteja ja
olettamuksia sekä mittaus- ja arviointiepävarmuutta. Lisäksi
raportoidessaan tulevaisuuteen suuntautuvia tietoja Yhtiön
on esitettävä mahdollisia tulevaisuuden tapahtumia koske-
vat oletukset ja kerrottava yhtiön mahdollisista tulevista toi-
mista näihin tapahtumiin liittyen. Todellinen lopputulos saattaa
olla erilainen, koska ennustetut tapahtumat eivät aina toteudu
odotetulla tavalla.
Konsernikestävyystarkastajan
velvollisuudet
Velvollisuutemme on suorittaa varmennustoimeksianto saa-
daksemme rajoitetun varmuuden siitä, onko konsernin kestä-
vyysraportissa väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olen-
naista virheellisyyttä, sekä antaa rajoitetun varmuuden antava
varmennuskertomus, joka sisältää lausuntomme. Virheelli-
syyksiä voi aiheutua väärinkäytöksestä tai virheestä, ja niiden
katsotaan olevan olennaisia, jos niiden yksin tai yhdessä voisi
kohtuudella odottaa vaikuttavan päätöksiin, joita käyttäjät
tekevät konsernin kestävyysraportin perusteella.
183
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Kansainvälisen varmennustoimeksiantostandardin ISAE 3000
(uudistettu) noudattamiseen kuuluu, että käytämme ammatillista
harkintaa ja säilytämme ammatillisen skeptisyyden koko toimek-
siannon ajan. Lisäksi:
Tunnistamme ja arvioimme väärinkäytöksestä tai
virheestä johtuvat konsernin kestävyysraportin olennaisen
virheellisyyden riskit, ja muodostamme käsityksen
toimeksiannon kannalta relevantista sisäisestä valvonnasta
pystyäksemme suunnittelemaan olosuhteisiin nähden
asianmukaiset varmennustoimenpiteet, mutta emme siinä
tarkoituksessa, että pystyisimme antamaan lausunnon
emoyhtiön tai konsernin sisäisen valvonnan tehokkuudesta.
Suunnittelemme ja suoritamme näihin riskeihin vastaavia
varmennustoimenpiteitä hankkiaksemme lausuntomme
perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa
evidenssiä. Riski siitä, että väärinkäytöksestä johtuva
olennainen virheellisyys jää havaitsematta, on suurempi
kuin riski siitä, että virheestä johtuva olennainen virheellisyys
jää havaitsematta, sillä väärinkäytökseen voi liittyä
yhteistoimintaa, väärentämistä, tietojen tahallista esittämättä
jättämistä tai virheellisten tietojen esittämistä taikka sisäisen
valvonnan sivuuttamista.
Kuvaus suoritetuista toimenpiteistä
Rajoitetun varmuuden antavassa toimeksiannossa suoritettavat
toimenpiteet poikkeavat luonteeltaan ja ajoitukseltaan kohtuul-
lisen varmuuden antavan toimeksiannon toimenpiteistä, ja ovat
niitä suppeampia. Valittavien varmennustoimenpiteiden luonne,
ajoitus ja laajuus perustuvat ammatilliseen harkintaan sisältäen
arvioinnin väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvasta olennai-
sen virheellisyyden riskistä. Tämän vuoksi rajoitetun varmuuden
antavassa toimeksiannossa saatava varmuuden taso on huo-
mattavasti alempi kuin varmuus, joka saataisiin suorittamalla
kohtuullisen varmuuden antava toimeksianto.
Toimenpiteemme sisälsivät mm. seuraavaa:
Haastattelimme kestävyystietojen laatimisesta ja
kokoamisesta vastaavia henkilöitä.
Perehdyimme kestävyystietojen keräämiseen ja
yhdistelemiseen liittyviin keskeisiin prosesseihin haastatteluin.
Tutustuimme kestävyysraportilla esitettyjen tietojen kannalta
olennaisiin sisäisiin ohjeistuksiin ja toimintaperiaatteisiin.
Perehdyimme yhtiön laatimaan taustadokumentaatioon
ja asiakirjoihin soveltuvin osin ja arvioimme tukevatko ne
kestävyysraporttiin sisältyvää informaatiota.
Suoritimme toimipaikkavierailuja valituilla toimipaikoilla.
Kaksinkertaisen olennaisuuden määrittämistä
koskevan prosessin osalta haastattelimme prosessista
vastaavia henkilöitä ja perehdyimme kaksinkertaisesta
olennaisuusarvioinnista laadittuun prosessikuvaukseen ja
muuhun dokumentaatioon sekä taustaaineistoon.
EU-taksonomiatietojen osalta haastattelimme
taksonomiatietojen raportoinnin kannalta avainasemassa
olevia henkilöitä selvittääksemme miten taksonomiakelpoiset
ja taksonomian mukaiset toiminnot on tunnistettu,
hankimme haastatteluja tukevaa evidenssiä ja täsmäytimme
raportoidut EU-taksonomiatiedot taustalaskemiin ja
soveltuvin osin raportointijärjestelmiin.
Arvioimme ESRS kestävyysraportointistandardien
raportointia koskevien periaatteiden soveltamista
kestävyystietojen esittämisessä.
Helsingissä 13. helmikuuta 2025
KPMG OY AB
Kestävyystarkastusyhteisö
Leenakaisa Winberg
KRT
184
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Tietoa sijoittajille
Tietoa sijoittajille 185
Avainluvut 2024 187
185
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Nesteen osakkeet on listattu Nasdaq Helsingissä kaupankäyntitunnuksella
NESTE. Yhtiöllä oli vuoden 2024 lopussa 187 413 (148 094) osakkeenomistajaa.
Tietoa sijoittajille
Yhtiökokous
Neste Oyj:n varsinainen yhtiökokous järjestetään tiistaina
25.3.2025 kello 10.30 Messukeskuksen Kokoussiivessä,
osoitteessa Rautatieläisenkatu 3, Helsinki. Kokoukseen
ilmoittautuneiden vastaanottaminen ja äänestyslippujen
jakaminen aloitetaan kello 8.30. Yhtiökokoukseen osal-
listuvan osakkeenomistajan tulee ilmoittautua viimeis-
tään 17.3.2025 klo 16.00 joko
Neste Oyj:n internetsivuilla www.neste.com
noudattaen siellä annettuja ohjeita;
puhelimitse numeroon 020 770 6862 (maanantaista
perjantaihin klo 9.00-16.00);
kirjeitse osoitteeseen Neste Oyj, yhtiökokous, PL 95,
00095 NESTE.
Mahdolliset valtakirjat pyydetään toimittamaan ilmoittau-
tumisen yhteydessä siten, että ne ovat perillä viimeistään
17.3.2025 klo 16.00.
Hallitus ehdottaa varsinaiselle yhtiökokoukselle, että
vuodelta 2024 vahvistetun taseen perusteella makse-
taan varsinaista osinkoa 0,20 euroa osakkeelta. Osinko
maksetaan yhdessä erässä.
Osavuosikatsaukset vuonna 2025
Neste Oyj julkistaa tulostiedotteensa vuonna 2025
seuraavasti:
Osavuosikatsaus tammi-maaliskuu 2025:
29.4.2025
Puolivuosikatsaus tammi-kesäkuu 2025:
24.7.2025
Osavuosikatsaus tammi-syyskuu 2025:
29.10.2025
Osavuosikatsaukset julkaistaan suomeksi ja
englanniksi. Raportit ovat saatavilla
verkkosivuillamme osoitteessa
neste.com/fi-fi/sijoittajille
Yhteystiedot
Osakesijoittajasuhteet:
Anssi Tammilehto
Johtaja, strategia, M&A ja
sijoittajasuhteet
puh. 050 458 8436
anssi.tammilehto@neste.com
Velkasijoittajat ja
pankkisuhteet:
Katariina Perkkiö
Vice President, Treasury & Risk
Management
puh. 050 458 1492
katariina.perkkio@neste.com
Yleinen sähköpostiosoite
sijoittajille:
investors@neste.com
Osingonmaksu vuonna 2025
13.3.2025
Yhtiökokouksen täsmäytyspäivä.
27.3.2025
Osingonmaksun täsmäytyspäivä.
3.4.2025
Osingon maksupäivä.
186
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Osakkeenomistajan
kokonaistuotto, %
40
20
20222021 2023 2024
++++I
Omistusrakenne 31.12.2024, %
++4+0+0+I
Nesteen osakkeiden vaihdon jakauma vuonna 2024, %
Suomen valtio 44,2 % (44,2 %)
Ulkomaiset omistajat 29,8 % (36,8 %)
Suomalaiset instituutiot 14,8 % (10,6 %)
Kotitaloudet 11,2 % (8,4 %)
Nasdaq Helsinki 69,9 % (65,8 %)
CBOE Europe 25,8 % (29,7 %)
Turquoise 4,3 % (4,1 %)
BATS Europe 0,1 % (0,3 %)
-20
-60
-40
-80
0
-25,4
1,1
-21,6
-58,6
60
Osakkeenomistajan kokonaistuotto, indeksi
Neste Stoxx Nordic
200
100
50
150
250
0
2022 2023 202420212020
Osakkeen kurssikehitys 2020–2024, EUR
70
30
50
10
60
20
40
0
2021 2022 2023 20242020
Tulos/osake, osinko/osake, EUR
20222021 2023 2024
2,31
1,54
0,82
2,46
3,04
1,52
1)
1,87
2,88
1,20
2,5
2,0
3,0
1,5
1,0
0,5
-0,5
0
Tulos/osake
Vertailukelpoinen osakekohtainen tulos
Osinko/osake
2)
1)
2022: Varsinainen osinko 1,02 + Ylimääräinen osinko 0,50
2)
2024: Hallituksen ehdotus yhtiökokoukselle.
-0,12
0,17
0,20
187
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
2024 2023 Muutos,%
Tuloslaskelma
Liikevaihto, milj. euroa
20 635 22 926 -10 %
Käyttökate (EBITDA), milj. euroa
1 005 2 548 -61 %
Liikevoitto, milj. euroa
25 1 682 -99 %
Voitto ennen veroja, milj. euroa
-113 1 596 -107 %
Tilikauden voitto, milj. euroa
-95 1 436 -107 %
Vertailukelpoinen käyttökate (EBITDA), milj. euroa
1 252 3 458 -64 %
Vertailukelpoinen tilikauden voitto, milj. euroa
131 2 216 -94 %
Kannattavuus, %
Oman pääoman tuotto (ROE), %
-1,2 17,9 -107 %
"Vertailukelpoinen keskimääräisen sijoitetun pääoman tuotto
verojen jälkeen (Vertailukelpoinen ROACE), %" 2,5 23,9 -90 %
Rahoitus ja taloudellinen asema
Oma pääoma, milj. euroa
7 417 8 463 -12 %
Korollinen nettovelka, milj. euroa
4 192 2 488 68 %
Velan osuus kokonaispääomasta, %
36,1 22,7 59 %
Omavaraisuusaste, %
47,7 53,1 -10 %
Nettovelka / käyttökate, %
4,2 1,0 320 %
Liiketoiminnan nettorahavirta, milj. euroa
1 183 2 279 -48 %
Muut tunnusluvut
Sijoitettu pääoma, milj. euroa
12 564 12 532 0 %
Nettokäyttöpääoman kiertonopeus
39,4 41,0 -4 %
Investoinnit aineettomiin ja aineellisiin hyödykkeisiin sekä
osakkeisiin, milj. euroa 2 006 2 351 -15 %
Tutkimus- ja kehitysmenot, milj. euroa
86 94 -9 %
Henkilöstö keskimäärin
5 796 6 018 -4 %
Kaikkien työpaikkatapaturmien kokonaismäärä miljoonaa
työtuntia kohti (TRIF) 2,2 2,3 -4 %
Prosessiturvallisuustapahtumien lukumäärä miljoonaa työtuntia
kohti (PSER) 1,3 1,2 8 %
Osakekohtaiset tunnusluvut
Tulos / osake (EPS), euroa -0,12 1,87 -106 %
Vertailukelpoinen tulos / osake, euroa 0,17 2,88 -94 %
Oma pääoma / osake, euroa 9,65 11,02 -12 %
Rahavirta / osake, euroa 1,54 2,97 -48 %
Osinko / osake, euroa 0,20
1)
1,20 -83 %
Osinko tuloksesta, % -162,3
1)
64,3 -352 %
Efektiivinen osinkotuotto, % 1,6
1)
3,7 -57 %
Osakekurssi kauden lopussa, euroa 12,13 32,21 -62 %
Keskikurssi, euroa 19,26 37,66 -49 %
Alin kurssi, euroa 10,98 28,55 -62 %
Ylin kurssi, euroa 33,60 48,50 -31 %
Osakekannan markkina-arvo kauden lopussa, milj. euroa 9 331 24 776 -62 %
1)
Hallituksen ehdotus yhtiökokoukselle
2024 2023 Muutos,%
2024 2023 Muutos,%
Kasvihuonekaasupäästöjen tunnusluvut
Kasvihuonekaasupäästöjen määrä, jonka asiakkaat vähensivät
Nesteen uusiutuvia tuotteita käyttämällä
(fossiilisiin polttoaineisiin verrattuna), miljoonaa CO
2
e-tonnia
1)
12,1 11,0 10 %
Nesteen absoluuttiset CO
2
-päästöt scope 1 ja 2 (tuotanto)
2)
2,7 2,8 -4 %
Myytyjen tuotteiden käyttövaiheen päästöintensiteetti (gCO
2
e/MJ)
3)
54 58 -7 %
1)
Nesteen uusiutuvilla tuotteilla elinkaaren aikana saavutettu kasvihuonekaasupäästöjen vuosittainen vähennys verrattuna fossiiliseen polttoaineeseen.
Arvo perustuu markkinasäädöksiin, joissa esitetään menetelmä ja määritetään fossiilisen dieselin kasvihuonekaasupäästöjen viitearvot.
2)
Markkinaperusteiset scope 2 -päästöt
3)
Myytyjen tuotteiden käyttövaiheen päästöintensiteetti lasketaan jakamalla Nesteen tuottamien ja myymien tuotteiden käytöstä aiheutuvat päästöt
(osa scope 3 -luokkaa) myydyn energian kokonaismäärällä (gCO
2
e/MJ).
Avainluvut 2024
188
Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Olemme suorittaneet kohtuullisen varmuuden antavan toimek-
siannon, jonka kohteena on Neste Oyj:n (y-tunnus 1852302-9)
komission teknisen sääntelystandardin mukaisesti laadittu
tilinpäätös 5493009GY1X8GQ66AM14-2024-12-31-0-fi.zip
tilikaudelta 1.1.–31.12.2024.
Hallituksen ja toimitusjohtajan vastuu
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat yhtiön toimintakertomuk-
sen ja tilinpäätöksen (ESEF-tilinpäätös) laatimisesta siten, että
ne täyttävät komission teknisen sääntelystandardin vaatimuk-
set. Tähän vastuuseen kuuluu
laatia ESEF-tilinpäätös XHTML-muodossa komission
teknisen sääntelystandardin artiklan 3 mukaisesti
merkitä ESEF-tilinpäätökseen sisältyvän
konsernitilinpäätöksen päälaskelmat, liitetiedot ja yhtiön
tunnistetiedot iXBRL-merkein komission teknisen
sääntelystandardin artiklan 4 mukaisesti sekä
varmistaa ESEF-tilinpäätöksen ja tilintarkastetun
tilinpäätöksen keskinäinen yhdenmukaisuus.
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat myös sellaisesta
sisäisestä valvonnasta, jonka ne katsovat tarpeelliseksi
voidakseen laatia ESEF-tilinpäätöksen komission teknisen
sääntelystandardin vaatimusten mukaisesti.
Tilintarkastajan riippumattomuus ja
laadunvalvonta
Olemme riippumattomia yhtiöstä niiden Suomessa noudatet-
tavien eettisten vaatimusten mukaisesti, jotka koskevat suorit-
tamaamme toimeksiantoa ja olemme täyttäneet muut näiden
vaatimusten mukaiset eettiset velvollisuutemme.
Tilintarkastaja soveltaa kansainvälistä laadunvalvontastan-
dardia ISQM1, jonka mukaan tilintarkastusyhteisön on suun-
niteltava, otettava käyttöön ja pidettävä toiminnassa laa-
dunhallintajärjestelmä, mukaan lukien eettisten vaatimusten,
ammatillisten standardien sekä sovellettavien säädöksiin ja
määräyksiin perustuvien vaatimusten noudattamista koskevat
toimintaperiaatteet tai menettelytavat.
Tilintarkastajan velvollisuudet
Velvollisuutenamme on arvopaperimarkkinalain 7:8 § mukai-
sesti varmentaa komission teknisen sääntelystandardin
mukaisesti laadittu tilinpäätös. Annamme lausunnon siitä,
onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvä konsernitilinpäätös mer-
kitty olennaisilta osin komission teknisen sääntelystandardin 4
artiklan vaatimusten mukaisesti.
Velvollisuutenamme on ilmoittaa lausunnossamme, missä
laajuudessa varmennus on suoritettu. Olemme suorittaneet
kohtuullisen varmuuden antavan toimeksiannon kansainväli-
sen varmennustoimeksiantostandardin ISAE 3000 mukaisesti.
Tarkastukseen kuuluu toimenpiteitä evidenssin hankkimi-
seksi siitä,
onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät
konsernitilinpäätöksen päälaskelmat olennaisilta
osin merkitty iXBRL-merkein komission teknisen
sääntelystandardin 4. artiklan vaatimusten mukaisesti, ja
onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät
konsernitilinpäätöksen liitetiedot ja yhtiön tunnistetiedot
olennaisilta osin merkitty iXBRL-merkein komission
teknisen sääntelystandardin 4 artiklan vaatimusten
mukaisesti, ja
ovatko ESEF-tilinpäätös ja tilintarkastettu tilinpäätös
keskenään yhdenmukaisia.
Valittujen tarkastustoimenpiteiden luonne, ajoitus ja laajuus
riippuvat tilintarkastajan harkinnasta. Tähän sisältyy sen ris-
kin arvioiminen, onko virheestä tai väärinkäytöksestä johtuvaa
olennaista poikkeamaa komission teknisen sääntelystandar-
din vaatimuksista.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme
perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa
tarkastusevidenssiä.
Lausunto
Arvopaperimarkkinalain 7 luvun 8 §:n mukaisena lausun-
tona esitämme, että Neste Oyj:n ESEF-tilinpäätökseen
5493009GY1X8GQ66AM14-2024-12-31-0-fi.zip sisältyvät
konsernitilinpäätöksen päälaskelmat sekä liitetiedot ja yhtiön
tunnistetiedot tilikaudelta 1.1.–31.12.2024 on olennaisilta osin
merkitty komission teknisen sääntelystandardin vaatimusten
mukaisesti.
Lausuntomme Neste Oyj:n konsernitilinpäätöksen tilintar-
kastuksesta tilikaudelta 1.1.–31.12.2024 on annettu tilintar-
kastuskertomuksellamme päivätty 13.2.2025. Tällä raportilla
emme anna konsernitilinpäätöksen tilintarkastuksesta lausun-
toa tai muuta varmennusjohtopäätöstä.
Helsingissä 27. helmikuuta 2025
KPMG OY AB
Leenakaisa Winberg
KHT
Riippumattoman tilintarkastajan raportti Neste Oyj:n ESEF-tilinpäätöksestä
Neste Oyj:n hallitukselle
5493009GY1X8GQ66AM142024-01-012024-12-315493009GY1X8GQ66AM142023-01-012023-12-315493009GY1X8GQ66AM142024-12-315493009GY1X8GQ66AM142023-12-315493009GY1X8GQ66AM142022-12-315493009GY1X8GQ66AM142023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493009GY1X8GQ66AM142024-01-012024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493009GY1X8GQ66AM142024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493009GY1X8GQ66AM142023-12-31ifrs-full:MiscellaneousOtherReservesMember5493009GY1X8GQ66AM142024-01-012024-12-31ifrs-full:MiscellaneousOtherReservesMember5493009GY1X8GQ66AM142024-12-31ifrs-full:MiscellaneousOtherReservesMember5493009GY1X8GQ66AM142023-12-31NES:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember5493009GY1X8GQ66AM142024-01-012024-12-31NES:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember5493009GY1X8GQ66AM142024-12-31NES:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember5493009GY1X8GQ66AM142023-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember5493009GY1X8GQ66AM142024-01-012024-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember5493009GY1X8GQ66AM142024-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember5493009GY1X8GQ66AM142023-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember5493009GY1X8GQ66AM142024-01-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember5493009GY1X8GQ66AM142024-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember5493009GY1X8GQ66AM142023-12-31ifrs-full:ReserveOfRemeasurementsOfDefinedBenefitPlansMember5493009GY1X8GQ66AM142024-01-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfRemeasurementsOfDefinedBenefitPlansMember5493009GY1X8GQ66AM142024-12-31ifrs-full:ReserveOfRemeasurementsOfDefinedBenefitPlansMember5493009GY1X8GQ66AM142023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493009GY1X8GQ66AM142024-01-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493009GY1X8GQ66AM142024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493009GY1X8GQ66AM142023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493009GY1X8GQ66AM142024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493009GY1X8GQ66AM142024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493009GY1X8GQ66AM142023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493009GY1X8GQ66AM142024-01-012024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493009GY1X8GQ66AM142024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493009GY1X8GQ66AM142023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493009GY1X8GQ66AM142024-01-012024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493009GY1X8GQ66AM142024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493009GY1X8GQ66AM142022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493009GY1X8GQ66AM142023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493009GY1X8GQ66AM142022-12-31ifrs-full:MiscellaneousOtherReservesMember5493009GY1X8GQ66AM142023-01-012023-12-31ifrs-full:MiscellaneousOtherReservesMember5493009GY1X8GQ66AM142022-12-31NES:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember5493009GY1X8GQ66AM142023-01-012023-12-31NES:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember5493009GY1X8GQ66AM142022-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember5493009GY1X8GQ66AM142023-01-012023-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember5493009GY1X8GQ66AM142022-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember5493009GY1X8GQ66AM142023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember5493009GY1X8GQ66AM142022-12-31ifrs-full:ReserveOfRemeasurementsOfDefinedBenefitPlansMember5493009GY1X8GQ66AM142023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfRemeasurementsOfDefinedBenefitPlansMember5493009GY1X8GQ66AM142022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493009GY1X8GQ66AM142023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493009GY1X8GQ66AM142022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493009GY1X8GQ66AM142023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493009GY1X8GQ66AM142022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493009GY1X8GQ66AM142023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493009GY1X8GQ66AM142022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493009GY1X8GQ66AM142023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberiso4217:EURiso4217:EURxbrli:shares