Vuosikertomus
2023
CHANGE RUNS ON
RENEWABLES
Liiketoimintakatsaus 3
Vuosi 2023 lyhyesti 5
Toimitusjohtajan katsaus 6
Strategia 9
Innovaatiot 11
Liiketoimintamme 13
Vuoden 2023 keskeiset tapahtumat 18
Avainluvut 2023 ja taloudelliset tavoitteet 21
Tietoa sijoittajille 23
Hallinnointi 25
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä 27
Riskienhallinta 41
Palkitsemisraportti 46
Hallituksen toimintakertomus 51
Hallituksen toimintakertomus 53
Tunnusluvut 78
Tunnuslukujen laskentakaavat 80
Tilinpäätös 83
Konsernitilinpäätös 85
Emoyhtiön tilinpäätös 145
Hallituksen ehdotus voittovarojen käytöksi
ja hallituksen toimintakertomuksen sekä
tilinpäätöksen allekirjoitus 166
Tilintarkastuskertomus 167
Sisällys
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Suomenkielinen vuosikertomus ei sisällä vastuullisuusosiota.
Vuoden 2023 vastuullisuusraportti on luettavissa englanniksi verkkosivuillamme.
Lue lisää vastuullisuustyöstämme suomeksi
Hyödynnämme innovatiivista, tieteeseen
perustuvaa teknologiaa muuttaaksemme
jätteitä ja muita raaka-aineita uusiutuviksi
polttoaineiksi ja kierrätysraaka-aineiksi.
Autamme näin asiakkaitamme saavuttamaan
vastuullisuustavoitteensa.
Vuosikertomus 2023
Liiketoimintakatsaus
4
Vuosi 2023 lyhyesti Toimitusjohtajan katsaus Strategia Innovaatiot Liiketoimintamme Vuoden 2023 keskeiset tapahtumat Avaintunnusluvut ja taloudelliset tavoitteet Tietoa sijoittajille
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Liiketoimintakatsaus
Vuosi 2023 lyhyesti 5
Toimitusjohtajan katsaus 6
Strategia 9
Innovaatiot 11
Liiketoimintamme 13
Vuoden 2023 keskeiset tapahtumat 18
Avainluvut 2023 ja taloudelliset tavoitteet 21
Tietoa sijoittajille 23
5
Vuosi 2023 lyhyesti Toimitusjohtajan katsaus Strategia Innovaatiot Liiketoimintamme Vuoden 2023 keskeiset tapahtumat Avaintunnusluvut ja taloudelliset tavoitteet Tietoa sijoittajille
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Investoinnit
2 351 M€
turvallista
päivää
278
Henkilöstöä
keskimäärin 6 018
Uusiutuvat tuotteemme auttoivat
vähentämään kasvihuonekaasupäästöjä 11,0 Mt CO
2
e
Jätteiden ja tähteiden osuus
uusiutuvien raaka-aineiden syötöistä 92 %
Liikevaihto
22 926 M
Osinkoehdotuksemme
/ osake vuodelle 2024 1,20
Velan osuus
kokonaispääomasta 22,7 %
Vertailukelpoinen keskimääräisen
sijoitetun pääoman tuotto verojen
jälkeen (Vertailukelpoinen ROACE) 23,9 %3 458 M
Vertailukelpoinen
käyttökate (EBITDA)
Neste kehittää vastuullisesti tuotettuja vähäpäästöisiä ratkaisuja tie-,
lento- ja meriliikenteeseen sekä uusiutuvia ja kiertotalousratkaisuja
kemian- ja muoviteollisuudelle. Jalostamme jätteitä, tähteitä, kasviöl-
jyjä ja innovatiivisia raaka-aineita uusiutuviksi polttoaineiksi sekä uusiu-
tuviksi ja kiertotalousraaka-aineiksi polymeereille ja kemikaaleille.
Maailmanlaajuisesti vuotta leimasivat epävakaa liiketoimintaym-
päristö, geopoliittiset jännitteet ja useat sääntelymuutokset. Haasta-
vasta liiketoimintaympäristöstä huolimatta jatkamme edelläkävijöinä
kohti kestävää tulevaisuutta. Tavoitteenamme on tuottaa merkittävää
arvoa uusiutuvilla ja kiertotalousratkaisuilla keskittymällä kasvuun ja
tehokkuuteen Taking charge of change -strategiamme mukaisesti.
Lue lisää vuoden 2023 keskeisistä tapahtumista sivulta 18 ja
saavutuksista vastuullisuudessa vastuullisuusraportistamme.
Katso video vuoden kohokohdista.
Lyhyesti
2023
5
6
Vuosi 2023 lyhyesti Toimitusjohtajan katsaus Strategia Innovaatiot Liiketoimintamme Vuoden 2023 keskeiset tapahtumat Avaintunnusluvut ja taloudelliset tavoitteet Tietoa sijoittajille
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
2023 – keskittymistä kasvuun
ja tehokkuuteen
Vuonna 2023 jatkoimme Nesteen uusiutuvien tuot-
teiden Taking charge of change -kasvustrategian
toteuttamista.
Maailmanlaajuisesti vuotta leimasivat epävakaa lii-
ketoimintaympäristö, geopoliittiset jännitteet ja useat
sääntelymuutokset.
Haasteellisesta liiketoimintaympäristöstä huolimatta
pystyimme tekemään vahvan taloudellisen tuloksen.
Keskityimme kahden suuren uusiutuvien tuotteiden
kasvuprojektin käynnistämiseen ja uusiutuvien raa-
ka-aineiden globaalin hankinnan vahvistamiseen. Vuo-
den aikana saavutimme monia merkittäviä virstanpyl-
väitä: avasimme Singaporen jalostamon laajennuksen,
käynnistimme yhteistoiminnon Marathon Petroleumin
kanssa Kaliforniassa, edistimme raaka-ainehankin-
taa tekemällä yritysostoja ja solmimalla kumppanuuk-
sia sekä etenimme uusille markkinoille laajentamalla
asiakaskuntaamme.
Toteutamme vakaasti kasvustrategiaamme, joka
keskittyy uusiutuviin ja kiertotalousratkaisuihin sekä
arvonluontiin sidosryhmillemme. Vuoden 2023 lopulla
julkaisimme myös yksinkertaistetun organisaatiora-
kenteen, joka tukee pitkän aikavälin kilpailukykyämme
ja luo vahvan perustan tulevalle menestyksellemme.
Vuoden 2023 kohokohdat
Työntekijöidemme omistautumisen ja sitoutumisen
ansiosta vuoteen 2023 sisältyi merkittäviä saavutuksia.
Saimme onnistuneesti päätökseen Singaporen 1,6
miljardin euron laajennushankkeen ja juhlimme ava-
jaisia toukokuussa. Hanke laajentaa Nesteen uusiutu-
vien tuotteiden tuotantokapasiteettia ja mahdollistaa
jopa miljoonan tonnin uusiutuvan lentopolttoaineen
(SAF) tuotannon. Siten se vahvistaa entisestään ase-
maamme maailman johtavana SAF-tuottajana. Hank-
keen myötä parantunut raaka-aineiden esikäsittelyka-
pasiteetti lisää Nesteen kykyä käsitellä haastavampia
jäte- ja tähderaaka-aineita. Singaporen laajennuksen
käynnistyksessä oli haasteita ja viivästyksiä, mutta
teimme valtavasti töitä niiden ratkaisemiseksi sekä
turvallisen ja luotettavan toiminnan varmistamiseksi
jatkossa.
Vahvistimme asemaamme Yhdysvalloissa käynnis-
tämällä Marathon Petroleumin kanssa yhteistoimin-
non, joka tuottaa uusiutuvaa dieseliä. Yhteistoiminto
on jatkoa Marathonin jalostamon konversioprojektille
Kalifornian Martinezissa.
Näiden vuoden aikana toteutuneiden huomattavien
kapasiteettilisäysten myötä Neste odottaa saavutta-
vansa 5,5 miljoonan tonnin nimelliskapasiteetin uusiu-
tuvissa tuotteissa vuonna 2024, ja sillä on tuotantoa
kolmella mantereella.
7
Vuosi 2023 lyhyesti Toimitusjohtajan katsaus Strategia Innovaatiot Liiketoimintamme Vuoden 2023 keskeiset tapahtumat Avaintunnusluvut ja taloudelliset tavoitteet Tietoa sijoittajille
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Maailmanlaajuinen ilmailuala on asettanut tavoitteeksi
nettonollapäästöt vuoteen 2050 mennessä. Uusiutuvalla
lentopolttoaineella on ratkaisevan tärkeä rooli ilmailualan
päästöjen vähentämisessä lyhyellä aikavälillä.
Investoimme tuotantokapasiteetin kasvattamiseen myös
Rotterdamissa. Rotterdamissa sijaitsevan uusiutuvien
tuotteiden jalostamomme laajennus kasvattaa kapasi-
teettia 1,3 miljoonalla tonnilla vuodessa. Odotamme saa-
vamme Rotterdamin jalostamon laajennuksen käyttöön
vuonna 2026, ja se kasvattaa nimelliskapasiteettimme
globaalisti 6,8 miljoonaan tonniin uusiutuvia tuotteita.
Yhdessä Rotterdamissa käynnissä olevan uusiutuvaan
lentopolttoaineeseen keskittyvän tuotantohankkeen
kanssa laajennuksen tavoitteena on mahdollistaa vuo-
sittain 1,2 miljoonan tonnin SAF-tuotanto jalostamolla.
Ilmailualalla jatkoimme perustan rakentamista liiketoi-
minnan tulevien vuosien kasvulle ja laajensimme yhteis-
työtämme lentoasemien, lentoyhtiöiden ja kuljetusyri-
tysten kanssa ympäri maailmaa. Kykymme palvella
ilmailualan asiakkaitamme Pohjois- ja Etelä-Amerikassa,
EMEA-alueella sekä Aasian ja Tyynenmeren alueella
tukee alan päästöjen vähentämistä. Lentoliikennettä
palvelevassa liiketoiminnassa on merkittävä kasvupo-
tentiaali, sillä sekä sääntelyyn liittyvä että vapaaehtoinen
uusiutuvan lentopolttoaineen kysyntä kehittyvät tulevina
vuosina.
Jatkoimme tieliikenteen asiakkaidemme tukemista
kasvihuonekaasupäästöjen vähentämisessä ja vastuul-
lisuusvaatimusten täyttämisessä. Laajensimme asia-
kaskuntaamme, vahvistimme asemaamme merkittävillä
asiakkuuksilla etenkin Pohjois-Amerikassa ja jatkoimme
laajentumista markkinasegmentteihin tieliikenteen
ulkopuolella.
Jatkoimme työtämme polymeeri- ja kemianteollisuu-
den raaka-ainemarkkinan kasvattamiseksi kehittämällä
uusiutuvia ja kiertotalousratkaisuja vahvojen arvoketju-
kumppaneidemme kanssa. Saavutimme tärkeän virstan-
pylvään kemiallisen kierrätyksen kasvustrategiassamme
aloittamalla nesteytetyn jätemuovin jalostuslaitoksen
rakentamisen Porvoon jalostamollamme.
Neste jatkoi myös vähäpäästöisten ratkaisujen valikoi-
mansa kehittämistä laajentamalla sähköautojen julkista
latausasemaverkostoaan Suomessa ja Baltian maissa.
Jatkoimme uusiutuvien raaka-aineiden hankinnan
vahvistamista yritysostoilla ja laajentumalla uusille mark-
kinoille varmistaaksemme uusiutuvien raaka-aineiden
saatavuuden. Laajensimme terminaalikapasiteettiamme
maailmanlaajuisesti ja avasimme Intiaan uuden kaupal-
lisen toimiston edistämään kasvua uusiutuvissa raa-
ka-aineissa. Ostimme käytetyn paistorasvan keräys-
ja hankintaliiketoiminnan Crimson Renewable Energy
-yhtiöltä Yhdysvalloissa. Euroopassa kasvatimme omis-
tusosuutemme Neste Demeter B.V:stä 80 prosenttiin ja
sovimme ostavamme jäljellä olevat osakkeet lähivuosina
vähemmistöosakkaiden kanssa tekemämme sopimuk-
sen mukaisesti.
Kehityksemme sataprosenttisesti
uusiutuvien ja kiertotalousratkaisujen
toimittajaksi
Saimme päätökseen syyskuussa 2022 käynnistyneen
strategisen selvityksen ja päätimme muuttaa Porvoon
öljynjalostamon johtavaksi uusiutuvien ja kiertotalousrat-
kaisujen jalostamoksi. Suunniteltu muutos etenee vai-
heittain ja edellyttää useita erillisiä investointipäätöksiä
seuraavan vuosikymmenen aikana. Hanke on tarkoitus
saada päätökseen 2030-luvun puolivälissä. Esimerk-
kinä muutoksen suunnitelluista ensimmäisistä vaiheista
olemme edenneet suuren vihreän vedyn tuotantolaitok-
sen perussuunnitteluvaiheeseen Porvoon jalostamolla.
Suunta on selvä: haluamme olla edelläkävijä vihreän
siirtymän nopeuttamisessa uusiutuvilla ja kiertotalous-
ratkaisuillamme ja luoda arvoa sidosryhmillemme. Por-
voon jalostamon pitkän aikavälin muutos on keskeinen
osa uusiutuvien tuotteiden kasvustrategiaamme, ja val-
mistuttuaan se tukee Nesteen kehitystä sataprosentti-
sesti uusiutuvien ja kiertotalousratkaisujen toimittajaksi.
Tämä puolestaan vahvistaa entisestään asemaamme
asiakkaidemme tulevaisuuden tarpeiden täyttämisessä.
8
Vuosi 2023 lyhyesti Toimitusjohtajan katsaus Strategia Innovaatiot Liiketoimintamme Vuoden 2023 keskeiset tapahtumat Avaintunnusluvut ja taloudelliset tavoitteet Tietoa sijoittajille
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Kunnianhimoisia innovaatioita
Innovaatiotyömme keskittyy tutkimaan uusia liiketoimin-
tamahdollisuuksia tulevaisuuden skaalautuvien raaka-ai-
neiden ja niihin liittyvien teknologioiden ympärillä. Neste
on koko historiansa ajan panostanut vaativiin raaka-
aineisiin liittyvän ainutlaatuisen osaamisen kehittämi-
seen, ja järjestelmällinen innovaatiotyömme perustuu nyt
tähän asiantuntemukseen.
Vuonna 2023 jatkoimme pitkäjänteistä tutkimus-,
kehitys- ja innovaatiotyötämme uusiutuvien ja kierrätys-
raaka-aineiden saatavuuden parantamiseksi ja raaka-
ainevalikoimamme monipuolistamiseksi. Olemme edis-
tyneet monissa innovaatiohankkeissamme, joilla mah-
dollistetaan valikoitujen teknologioiden kaupallistaminen
tulevina vuosina. Vahvistimme myös globaaleja innovaa-
tio- ja tutkimusvalmiuksiamme avaamalla innovaatiokes-
kuksen Singaporeen.
Yksinkertaistettu organisaatio
vahvistaa kilpailukykyä
Marraskuussa 2023 ilmoitimme suunnitelmastamme
yksinkertaistaa Nesteen organisaatiorakennetta tehok-
kuuden ja pitkän aikavälin kilpailukyvyn parantamiseksi.
Yhdistimme kolme liiketoimintayksikköä (Renewable
Aviation, Renewable Road Transportation ja Renewable
Polymers and Chemicals) yhdeksi Uusiutuvat tuotteet
(Renewable Products) -liiketoimintayksiköksi. Tämä
päätös on osa muutosmatkaamme, ja sen tavoitteena
on selventää rooleja ja kykyämme sopeutua nopeisiin
markkinamuutoksiin sekä säilyttää etumatkamme – ja
keskittyä asiakkaidemme tarpeiden täyttämiseen.
Yksinkertaistettu organisaatio selkeyttää vastuita ja
tukee tehokasta päätöksentekoa. Tämä parantaa ket-
teryyttämme ja tukee tavoitettamme 50 miljoonan euron
vuotuisista kustannussäästöistä.
Ilmastonmuutoksen torjumiseksi
tarvitaan kiireellisiä toimia kaikilla tasoilla
maailmanlaajuisesti. Kunnianhimoisten ilmasto-
ja vastuullisuustavoitteiden lisäksi tarvitaan
edistystä, konkreettisia ja mitattavissa olevia
toimia – ja saatavilla olevia ratkaisuja.
Turvallisuus osana päivittäistä toimintaa
Vuonna 2023 korostimme edelleen yhteistä vastuuta tur-
vallisuudesta osana jokapäivästä toimintaamme.
Vuoden 2023 kohokohtia olivat pyrkimykset parantaa
prosessiturvallisuutta ja luotettavuutta, mikä näkyi muun
muassa Porvoon jalostamon operatiivisessa suoritusky-
vyssä. Samalla paransimme jatkuvasti työturvallisuutta
keskittymällä esimerkiksi urakoitsijoiden turvallisuuteen.
Tunnustusta vastuullisuustyöllemme
Olemme erittäin ylpeitä siitä, että vuonna 2023 meidät
valittiin jo 17. peräkkäisen kerran Dow Jones Sustaina-
bility World- ja Dow Jones Sustainability Europe -vas-
tuullisuusindekseihin. Neste valittiin Corporate Knights
-yhtiön Global 100 -indeksiin, jossa olimme maailman
19. vastuullisin yritys ja toimialamme vastuullisin. CDP
palkitsi ilmastotyömme Leadership-tason tunnustuksella
jo kahdeksantena vuotena peräkkäin. Lisäksi Neste saa-
vutti Leader-tason Global Child Forumin maailmanlaa-
juisessa liiketoiminnan ja lasten oikeuksien arvioinnissa
vuonna 2023.
Vuonna 2023 vahvistimme edelleen sitoutumista
arvoihimme: me välitämme, me olemme rohkeita ja me
teemme yhteistyötä.
Vietimme vuonna 2023 Nesteen 75. juhlavuotta ja
juhlistimme myös jatkuvaa muutostamme. Haluan kiit-
tää työntekijöitämme ja kumppaneitamme, että he ovat
olleet mukana tällä matkalla. Jatkamme omistautunutta
työtämme arvon luomiseksi kaikille sidosryhmillemme ja
Nesteen aseman vahvistamiseksi uusiutuvien ja kierto-
talousratkaisujen globaalina johtajana. Yhdessä voimme
aktiivisesti viitoittaa tietä kestävämmän maailman luomi-
seksi tuleville sukupolville.
9
Vuosi 2023 lyhyesti Toimitusjohtajan katsaus Strategia Innovaatiot Liiketoimintamme Vuoden 2023 keskeiset tapahtumat Avaintunnusluvut ja taloudelliset tavoitteet Tietoa sijoittajille
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Olemme sitoutuneet jatkamaan
kasvuamme maailman johtavana uusiutuvan
lentopolttoaineen ja uusiutuvan dieselin
tuottajana sekä edelläkävijä vastuullisempien
raaka-aineratkaisujen tuottamisessa
polymeeri- ja kemianteollisuudelle.
Strategia
10
Vuosi 2023 lyhyesti Toimitusjohtajan katsaus Strategia Innovaatiot Liiketoimintamme Vuoden 2023 keskeiset tapahtumat Avaintunnusluvut ja taloudelliset tavoitteet Tietoa sijoittajille
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Me Nesteellä näytämme suuntaa kohti kestävää tulevai-
suutta. Tavoitteenamme on tuottaa merkittävää arvoa
uusiutuvilla ja kiertotalousratkaisuilla keskittymällä kas-
vuun ja tehokkuuteen Taking charge of change -strate-
giamme mukaisesti.
Olemme sitoutuneet hyödyntämään osaamistamme
ja kykyjämme. Siten voimme luoda arvoa tuottamalla
tuotteita ja kehittämällä ratkaisuja, jotka auttavat asiak-
kaitamme ja kumppaneitamme vähentämään päästöjä
ja kiihdyttämään kiertotaloutta.
Tavoitteenamme on tuottaa merkittävää
arvoa uusiutuvilla ja kiertotalousratkaisuilla.
Nesteen strategian
ydinteemat
Kannattava kasvu
Globaalin raaka-ainehankinnan kasvattami-
nen. Jatkamme kasvuamme ja asemamme vahvis-
tamista jätteiden ja tähteiden arvoketjussa, uudis-
tavilla vijelymenetelmillä tuotetuissa kasviöljyissä ja
nesteytetyssä muovijätteessä.
Kasvua houkuttelevilla markkinoilla. Vah-
vistamalla läsnäoloamme valikoiduilla markkinoilla
voimme palvella asiakkaitamme paremmin ja aut-
taa heitä menestymään. Tämä koskee kaikkea liike-
toimintaamme etenkin ilmailun sekä polymeerien ja
kemianteollisuuden alueilla.
Tehokkuus
Joustavuuden lisääminen ja arvonluonti. Lisää-
mällä joustavuutta liittyen raaka-aineisiin, tuotteisiin
ja markkinoihin voimme mukautua paremmin dynaa-
miseen liiketoimintaympäristöön ja vahvistaa koko-
naisvaltaista optimointikykyämme. Tämä parantaa
kilpailuetuamme, mutta myös vahvistaa kykyämme
navigoida dynaamisilla markkinoilla ja sääntely-ym-
päristöissä sekä antaa meille mahdollisuuden luoda
lisäarvoa asiakkaillemme.
Kilpailukyvyn parantaminen. Panostamme
entistäkin vahvemmin kilpailukyvyn ja tehokkuuden
parantamiseen. Tähän sisältyy kiinteiden kustan-
nusten ja nettokäyttöpääoman tarkka johtaminen
sekä organisaation, digitaalisuuden ja projektien
kokonaisvaltainen kehittäminen.
Uusiutuvien ja kiertotalousratkaisujen kysyntä tulee
kasvamaan, ja pitkän aikavälin kysyntänäkymä on vahva
pohjautuen yrityksien tarpeisiin, regulaatioon ja ympä-
ristötietoisten kuluttajien vaatimuksiin. Dynaamisessa
liiketoimintaympäristössä strategiamme ohjaa meitä
reagoimaan ja mukautumaan jatkuvasti muuttuvaan toi-
mintaympäristöön ja kasvavaan kilpailuun.
Varmistamme korkeat vastuullisuusstandardit ja jat-
kamme vastuullisuusvisiomme toteuttamista. Turvalli-
suus on toimintamme keskiössä – joka päivä, kaikkialla.
11
Vuosi 2023 lyhyesti Toimitusjohtajan katsaus Strategia Innovaatiot Liiketoimintamme Vuoden 2023 keskeiset tapahtumat Avaintunnusluvut ja taloudelliset tavoitteet Tietoa sijoittajille
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Innovaatiot ovat mahdollistaneet muutoksemme kohti
uusiutuvien ja kiertotalousratkaisujen globaalia johtajuutta.
Ne ovat strategiamme kantava voima, jonka avulla
varmistamme Nesteen menestyksen myös tulevaisuudessa.
Keskeinen toiminta-ajatuksemme on muuntaa heik-
kolaatuiset raaka-aineet korkealaatuisiksi ratkaisuiksi.
Pyrimme jatkuvasti lisäämään uusiutuvien ja kierrä-
tysraaka-aineiden saatavuutta sekä kehittämään tek-
nologioita, joiden avulla pystymme monipuolistamaan
nykyistä raaka-ainevalikoimaamme. Teemme tutkimus-
ja innovaatiotyötä usealla alueella esimerkiksi levien,
lignoselluloosan, nesteytetyn jätemuovin, uudistavilla
vijelymenetelmillä tuotettujen kasviöljyjen, Power-to-X
-teknologian ja uusiutuvan vedyn parissa. Maailmanlaa-
juisesti skaalautuvat raaka-aineet yhdessä niihin liittyvien
teknologioiden kanssa tulevat olemaan tärkeässä roo-
lissa raakaöljyriippuvuuden vähentämisessä ja ilmaston-
muutoksen torjunnassa.
Lue lisää tulevaisuuden raaka-aineista.
Innovaatiot
12
Vuosi 2023 lyhyesti Toimitusjohtajan katsaus Strategia Innovaatiot Liiketoimintamme Vuoden 2023 keskeiset tapahtumat Avaintunnusluvut ja taloudelliset tavoitteet Tietoa sijoittajille
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Uusien kasvumahdollisuuksien tutkimisen lisäksi kehi-
tämme, testaamme ja analysoimme jatkuvasti nykyisiä
uusiutuvia ja kiertotalousratkaisujamme. Henkilöstös-
tämme lähes neljännes työskenteli vuonna 2023 inno-
vaatioiden, tutkimuksen, tuotekehityksen ja suunnittelun
parissa. Meillä on tiimejä, jotka ovat erikoistuneita näiden
painopiste alueiden kaupallistamisen kehittämiseen.
Investoimme pääosan vuotuisista T&K-menoistamme
raaka-aineiden ja niiden käytön mahdollistavien tek-
nologioiden innovointiin, tutkimukseen ja kehitykseen.
Vuonna 2023 T&K-investointimme olivat 94 miljoonaa
euroa.
Innovointi luo uutta liiketoimintaa
Keskitymme skaalautuviin ja vastuullisiin raaka-ainei-
siin sekä teknologioihin, joita tarvitaan polttoaineiden
sekä polymeerien ja kemikaalien syöttöaineiden valmis-
tukseen. Tavoitteenamme on varmistaa nykyisten liike-
toimintojemme kasvu ja rakentaa uusia kasvualustoja
uusiutuville ja kiertotalousratkaisuille.
Tunnustuksena innovaatiotyöstämme ryhmä Nesteen
keksijöitä sai arvostetun European Inventor Award -pal-
kinnon teollisuuden kategoriassa vuonna 2023. Palkin-
non myönsi Euroopan patenttivirasto jätteiden ja tähtei-
den muuntamisesta laadukkaiksi uusiutuviksi ratkaisuiksi.
Vahvistimme edelleen maailmanlaajuista tutkimus-,
kehitys- ja innovaatiotoimintaamme perustamalla inno-
vaatiokeskuksen Singaporeen vuoden 2023 alussa.
Keskus panostaa raaka-aineiden ja esikäsittelyproses-
sien tutkimukseen ja edistää yhteistyötä kumppanien
kanssa Aasian ja Tyynenmeren alueella. Nesteen Por-
voon teknologiakeskuksella on edelleen merkittävä rooli
tutkimuksessa ja kehityksessä koko arvoketjussa raa-
ka-aineista lopputuotteisiin.
Edistymistä painopistealueilla
Uusiutuvan vedyn tuotannon demonstrointi Rotterdamin
jalostamollamme MultiPLHY-hankkeessa on yksi aloit-
teista, joiden avulla voimme edistää uusien vastuullisten
teknologioiden kehittämistä. Hanke eteni käyttöönotto-
vaiheeseen vuonna 2023.
Yhtiön toisessa uusiutuvaan vetyyn liittyvässä hank-
keessa investoidaan uusiutuvan vedyn tuotantokapasi-
teettiin ja vedyn tuotannon kasvihuonekaasupäästöjen
vähentämiseen Porvoon jalostamolla. Tämä hanke eteni
perussuunnitteluvaiheeseen vuonna 2023, ja tavoitteena
on investointipäätösvalmiuden saavuttaminen vuoden
2024 aikana.
Marraskuussa 2023 työ- ja elinkeinoministeriö myönsi
Nesteelle 1,96 miljoonaa euroa energiainvestointitukea
lämmön talteenottoon vedyn tuotannossa. Tuki täy-
dentää Business Finlandin aiemmin myöntämää 27,7
miljoonan euron IPCEI-rahoitusta uusiutuvan vedyn
hankkeellemme.
PULSE (Pretreatment and Upgrading of Liquefied
waste plastic to Scale up circular Economy) -hankkeen
tavoitteena on edistää kemiallista kierrätystä Porvoon
jalostamolla. Neste teki lopullisen investointipäätöksen
kesäkuussa 2023, ja nesteytetyn jätemuovin jalostuslai-
toksen rakentaminen aloitettiin osana hanketta. PULSE-
hanke saa rahoitusta myös EU:n innovaatiorahastolta.
Vuonna 2023 Neste edisti leväntuotannon pilottilai-
toksensa valmistelua vahvistaakseen edelleen globaa-
lin raaka-ainevalikoimansa kasvua. Hanke on suunnitte-
luvaiheessa, eikä lopullista investointipäätöstä ole vielä
tehty.
Laaja yhteistyöverkosto
Innovointi edellyttää kumppanuuksia ja yhteistyötä. Nes-
teen verkostoon kuuluu 37 johtavaa yliopistoa ja tutki-
muslaitosta. Jatkamme verkoston laajentamista ja tiivis-
tämme yhteistyötä teknologiayritysten, startup-yritysten
ja arvoketjukumppanien kanssa lanseerataksemme
uusiutuvien ja kiertotalousratkaisujen innovaatioita mail-
mannlaajuisesti. Olemme myös käynnistäneet pääoma-
sijoitustoiminnan investoidaksemme teknologia-alan
startup-yrityksiin.
Olemme tehneet vähemmistösijoituksia useisiin tek-
nologiayrityksiin, esimerkiksi seuraaviin: Circularise, toi-
mitusketjun jäljitettävyyttä ja läpinäkyvyyttä edistävä
startup; Alterra Energy, kemiallisen kierrätyksen kehit-
täminen; ja Sunfire GmbH, uusiutuvan vedyn tuotan-
non testaaminen (MultiPLHY-hanke). Vuonna 2023 jat-
koimme yhteistyötä kaikkien näiden yritysten kanssa.
Neste Veturi -ohjelmassa kehitämme vastuullisia, glo-
baalisti skaalautuvia ratkaisuja polttoaineille ja kemi-
kaaleille uusiutuvista ja kierrätysraaka-aineista. Ohjelma
tukee Nesteen työtä laajentaa raaka-aineiden hankintaa
lignoselluloosajätteisiin ja -tähteisiin, mikroleviin, uudis-
tavilla vijelymenetelmillä tuotettuihin kasviöljyihin, muo-
vijätteeseen, hiilidioksidiin ja uusiutuvaan vetyyn. Inno-
vaatiorahoitukseen keskittynyt Business Finland tukee
kehitystyötä.
Veturi-ekosysteemiä vahvistettiin edelleen vuonna
2023. Se tuo yhteen yli 100 suomalaista yritystä, yli-
opistoa ja tutkimuslaitosta rakentamaan tulevaisuuden
Neste Veturi -ohjelma kehittää globaalisti skaalautuvia kestäviä ratkaisuja
osaamista, jota tarvitaan uusien teknologioiden ja
arvoketjujen ja uuden liiketoiminnan kehittämiseen
uusiutuville ja kiertotalousratkaisuille.
Yksi esimerkki menestyksekkäästä Veturi-yhteis-
hankkeesta on sähköpolttoaineen tutkimushanke
E-Fuel. Se yhdisti korkean lämpötilan elektrolyysin,
hiilen talteenoton ja hiilivetysynteesin teknologioita
sähköpolttoaineen tuotannossa demonstraatioym-
päristössä VTT:n Bioruukki-pilotointikeskuksessa
Espoossa. Projekti päättyi sähköpolttoaineen onnis-
tuneeseen testaukseen vuoden 2023 lopussa.
13
Vuosi 2023 lyhyesti Toimitusjohtajan katsaus Strategia Innovaatiot Liiketoimintamme Vuoden 2023 keskeiset tapahtumat Avaintunnusluvut ja taloudelliset tavoitteet Tietoa sijoittajille
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Luomme yhteiskunnalle arvoa auttamalla asiakkaitamme
vähentämään ilmastopäästöjä sekä vauhdittamalla
kiertotaloutta. Kehitämme vastuullisesti tuotettuja
vähäpäästöisiä ratkaisuja tie-, lento- ja meriliikenteeseen
sekä uusiutuvia ja kiertotalousratkaisuja
kemian- ja muoviteollisuudelle.
Liiketoimintamme
Neste on maailman johtava uusiutuvan lentopolttoai-
neen ja uusiutuvan dieselin sekä polymeeri- ja kemi-
anteollisuuden raaka-aineratkaisujen valmistaja. Neste
jalostaa jätteitä, tähteitä, kasviöljyjä ja innovatiivisia raa-
ka-aineita uusiutuviksi polttoaineiksi sekä uusiutuviksi ja
kiertotalousraaka-aineiksi polymeereille ja kemikaaleille.
Kehitämme myös kemiallisen kierrätyksen teknologioita
ja kapasiteettia muovijäteongelman torjumiseksi.
14
Vuosi 2023 lyhyesti Toimitusjohtajan katsaus Strategia Innovaatiot Liiketoimintamme Vuoden 2023 keskeiset tapahtumat Avaintunnusluvut ja taloudelliset tavoitteet Tietoa sijoittajille
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Jalostamomme Suomessa, Alankomaissa ja Singapo-
ressa valmistavat uusiutuvia tuotteita kokonaan uusiutu-
vista raaka-aineista. Tuotannon vuotuinen nimelliskapa-
siteetti on noin 3,3 miljoonaa tonnia. Nesteen Singaporen
jalostamon laajennus ja Martinez Renewables -yhteistoi-
minto Marathon Petroleumin kanssa Kalifornian Marti-
nezissa nostavat Nesteen uusiutuvien tuotteiden tuotan-
non nimelliskapasiteetin 5,5 miljoonaan tonniin vuodessa
vuonna 2024. Kun Nesteen Rotterdamin jalostamon laa-
jennushanke saadaan päätökseen, se kasvattaa yhtiön
uusiutuvien tuotteiden kokonaistuotantokapasiteetin 6,8
miljoonaan tonniin vuodessa vuoden 2026 loppuun men-
nessä. Tämä auttaa meitä vastaamaan vähäpäästöisten
tuotteiden kasvavaan maailmanlaajuiseen kysyntään.
Neste on myös teknologinen edelläkävijä korkealaa-
tuisten öljytuotteiden jalostajana, ja olemme sitoutu-
neet hiilineutraaliin tuotantoon vuoteen 2035 mennessä.
Prosessoimme Porvoon öljynjalostamollamme myös
nesteytettyä jätemuovia sekä uusiutuvia raaka-aineita.
Tavoitteena on tehdä Porvoon jalostamosta Euroopan
vastuullisin vuoteen 2030 mennessä. Strateginen suun-
nitelma Porvoon jalostamon asteittaisesta siirtymästä
johtavaksi kokonaan uusiutuvien ja kiertotalousratkaisu-
jen jalostamoksi 2030-luvun puoliväliin mennessä julkis-
tettiin joulukuussa 2023.
Investoimme voimakkaasti uusien raaka-aineiden ja
teknologioiden tutkimukseen, testaukseen ja käyttöön-
ottoon. Suunnitteluun erikoistunut Engineering Solutions
tuottaa laadukkaita suunnittelu- ja teknologiapalveluja
omalle konsernille ja sen ulkoisille asiakkaille.
Varmennustoiminnot
Riskienhallinta
Compliance-
toiminto
Sisäinen
valvonta
Uusiutuvat
tuotteet
Öljytuotteet
Marketing
& Services
1)
Toiminnot
Uusiutuvien tuotteiden toimitusketju ja vastuullisuus
Talous, strategia ja IT
Teknologia ja projektit
HR, turvallisuus ja viestintä
Lakiasiat
1)
Marketing & Services -liiketoimintoa johtaa sisäinen hallitus, sen EVP ei ole johtoryhmän jäsen.
Marraskuussa 2023 Neste ilmoitti yksinkertaistavansa organisaatiorakennettaan ja toimintamalliaan, jotta yhtiö voi turvata kas-
vustrategiansa toteutuksen parantamalla kustannustehokkuutta ja pitkän aikavälin kilpailukykyään. Tavoitteena on vahvistaa
vastuita ja tehostaa päätöksentekoa. Suunnitellut organisaatiomuutokset voivat arvioiden mukaan johtaa noin 400 työtehtävän
vähennykseen maailmanlaajuisesti. Suunnitelman mukaan uusi organisaatio astuu voimaan huhtikuussa 2024.
15
Vuosi 2023 lyhyesti Toimitusjohtajan katsaus Strategia Innovaatiot Liiketoimintamme Vuoden 2023 keskeiset tapahtumat Avaintunnusluvut ja taloudelliset tavoitteet Tietoa sijoittajille
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Uusiutuvat tuotteet
-liiketoimintayksikkö
Renewable Aviation -liiketoiminta tarjoaa Neste MY
Uusiutuva Lentopolttoaine™ -tuotetta, joka on ratkaisu
lentomatkailun ja -kuljetusten kasvihuonekaasupäästö-
jen vähentämiseen. Puhtaassa muodossa käytettynä
polttoaine vähentää elinkaarensa aikana kasvihuone-
kaasupäästöjä jopa 80 % fossiiliseen lentopolttoainee-
seen verrattuna (laskentamenetelmä: CORSIA). Teemme
yhteistyötä ilmailualan kumppaneidemme kanssa paran-
taaksemme uusiutuvan lentopolttoaineen saatavuutta
maailmanlaajuisesti.
Renewable Polymers and Chemicals tarjoaa asiak-
kailleen Neste RE™ -tuotetta uusiutuvista ja kierrätetyistä
raaka-aineista. Se on drop-in-ratkaisu, jolla voidaan kor-
vata fossiilisia raaka-aineita polymeerien ja kemikaalien
tuotannossa. Sataprosenttisesti uusiutuvista raaka-ai-
neista valmistetulla Neste RE -tuotteella on elinkaarensa
aikana yli 85 % pienempi hiilijalanjälki kuin perinteisillä
polymeerien ja kemikaalien tuotannossa käytetyillä fos-
siilisilla raaka-aineilla (Life Cycle Assessment on Environ-
mental Impacts of Neste RE, kesäkuu 2021). Neste RE
-tuotetta valmistetaan myös vaikeasti kierrätettävästä
Vahvuudet
Uusiutuvat ja kiertotalousraaka-aineet
polymeerien ja kemikaalien tuotantoon sekä muut
uusiutuvat tuotteet pienentävät merkittävästi
kasvihuonepäästöjä ja vähentävät riippuvuutta
fossiilisista vaihtoehdoista
Kemiallisen kierrätyksen teknologian avulla torjutaan
muovijäteongelmaa. Se mahdollistaa kierrätysraaka-
aineeseen perustuvan sisällön käyttämisen myös
vaativissa sovelluskohteissa
Kumppanuuksia muovien arvoketjussa, minkä
johdosta voidaan kehittää vaikeasti kierrätettävän
muovin kemiallista kierrätystä ja tuottaa uusia
korkealaatuisia polymeereja ja kemikaaleja
jätemuovista
Maailmanlaajuinen hankintaverkosto laajalle
uusiutuvien raaka-aineiden valikoimalle. Jätteiden ja
tähteiden osuus Nesteen uusiutuvista raaka-aineista
vuonna 2023 oli 92 % (95 %) maailmanlaajuisesti
Jäte- ja tähderaaka-aineiden esikäsittelyosaaminen,
minkä johdosta heikkolaatuisiakin raaka-aineita
voidaan käyttää korkealaatuisten tuotteiden
valmistuksessa
Maailmanlaajuinen asiakaskunta eri toimialoilla
Nimelliskapasiteetti
Noin 3,3 miljoonaa tonnia uusiutuvia tuotteita
vuodessa, kasvaa 6,8 miljoonaan tonniin vuoden
2026 loppuun mennessä. Kemiallisen kierrätyksen
kapasiteetin kasvattamisen tavoitteena on prosessoida
vuosittain yli miljoona tonnia jätemuovia.
Päämarkkina-alueet
Päämarkkina-alueet ovat Eurooppa ja Pohjois-Ame-
rikka sekä kasvualueena Aasian ja Tyynenmeren alue.
Asiakkaat
Jälleenmyyjät, tukkuasiakkaat kuten kuljetusyhtiöt, kun-
nat ja muut kaluston omistajat tai käyttäjät, lentoyhtiöt,
lentoasemat, lentopolttoaineen toimittajat, liikematkus-
tajat sekä polymeerien ja kemikaalien tuottajat.
Keskeiset kysyntätekijät
Hallitukset asettavat yhä enemmän uusiutuvaa
energiaa koskevia uusia vaatimuksia tai
päästövähennystavoitteita kuljetusalalle. Tämä
koskee erityisesti Eurooppaa, jossa uusiutuvan
lentopolttoaineen käytölle tulee velvoite
Sääntelyviranomaiset valmistelevat muovien
kierrätettyä sisältöä koskevia tavoitteita, joilla
edistetään muovien kiertotaloutta
Johtavat yritykset ja brändit haluavat vähentää
omia päästöjään ja tarjota asiakkaille entistä
vastuullisempia, uusiutuviin ja kiertotalousratkaisuihin
perustuvia tuotteita
Kuluttajat luovat yhteiskunnassa entistä enemmän
painetta vähentää fossiilisten polttoaineiden käyttöä
ja käyttää kierrätetyistä materiaaleista valmistettuja
tuotteita. Jälkimmmäinen liittyy erityisesti
maailmanlaajuiseen muovijäteongelmaan
Markkina-asema
Neste on maailman johtava uusiutuvan lentopolttoai-
neen ja uusiutuvan dieselin tuottaja sekä edelläkävijä
polymeeri- ja kemianteollisuuden uusiutuvien ja kierto-
talousraaka-aineiden valmistajana. Neste jalostaa jät-
teitä, tähteitä, kasviöljyjä ja innovatiivisia raaka-aineita
uusiutuviksi polttoaineiksi sekä uusiutuviksi ja kiertota-
lousraaka-aineiksi polymeerien ja kemikaalien valmis-
tukseen. Kehitämme kemiallista kierrätystä muovijäte-
ongelman torjumiseksi.
Neste MY Uusiutuvaa Dieseliä myydään 187 ase-
malla Suomessa ja 39 asemalla Baltian maissa sekä
yli 500 asemalla kanavakumppanien kautta Ruotsissa,
Tanskassa, Belgiassa, Alankomaissa, Yhdysvalloissa,
Saksassa ja Ranskassa.
Merkittävimmät kilpailijat
Muut uusiutuvan dieselin ja uusiutuvan lentopolttoai-
neen tuottajat sekä perinteisen biodieselin tuottajat.
Muut polymeereihin ja kemikaaleihin liittyvien uusiutuvien
ja kiertotalousratkaisuiden tuottajat.
muovijätteestä kemiallisen kierrätyksen avulla. Kiertota-
louteen perustuvassa muovien arvoketjussa, jossa muo-
vijäte kierrätetän kemiallisesti ja polymeerit tuotetaan
Neste RE -kierrätysraaka-aineesta, kasvihuonekaasu-
päästöt pienenevät vähintään 35 % verrattuna nykyi-
seen skenaarioon, jossa polymeerien raaka-aine tuote-
taan neitseellisistä fossiilisista raaka-aineista ja muovijäte
päätyy poltettavaksi (Life Cycle Assessment on Environ-
mental Impacts of Chemical Recycling of Waste Plastic
– Case Neste, lokakuu 2022).
Renewable Road Transportation -liiketoimintayk-
sikön tarjoaa Neste MY Uusiutuva Diesel™ -tuotetta,
jonka avulla asiakkaamme voivat vähentää kasvihuone-
kaasupäästöjään jopa 75 % tai jopa 95 % polttoaineen
elinkaaren aikana fossiiliseen dieseliin verrattuna. Kas-
vihuonekaasupäästöjen vähenemä vaihtelee laskenta-
menetelmän määräävän aluekohtaisen lainsäädännön
(esim. EU RED II 2018/2001/EU Euroopassa ja Kalifor-
nian LCFS Yhdysvalloissa) sekä tuotteen valmistami-
seen käytetyn raaka-ainesekoituksen mukaan. Neste
MY Uusiutuva Diesel on drop-in-ratkaisu, eli sitä voidaan
käyttää nykyisissä dieselajoneuvoissa ja polttoaineinfra-
struktuureissa sellaisenaan tai polttoainesekoituksissa.
Luomme arvoa yhteiskunnalle
auttamalla asiakkaitamme
vähentämään ilmastopäästöjä.
16
Vuosi 2023 lyhyesti Toimitusjohtajan katsaus Strategia Innovaatiot Liiketoimintamme Vuoden 2023 keskeiset tapahtumat Avaintunnusluvut ja taloudelliset tavoitteet Tietoa sijoittajille
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Öljytuotteet-liiketoimintayksikkö
Valikoimamme sisältää korkealaatuisia öljytuotteita ja nii-
hin liittyviä palveluja tie-, ilma- ja meriliikenteelle, työko-
neille sekä tuotteita öljy- ja petrokemian teollisuudelle.
Nesteen Porvoon jalostamo on yksi Euroopan tehok-
kaimmista ja monipuolisimmista jalostamoista. Se
jalostaa sekä raakaöljyä että uusiutuvia raaka-aineita
ja valmistaa yli sataa erilaista lopputuotetta asiakkaille
maailmanlaajuisesti. Nesteen tavoitteena on tehdä Por-
voon jalostamosta Euroopan vastuullisin jalostamo vuo-
teen 2030 mennessä. Strateginen suunnitelma Porvoon
jalostamon asteittaisesta siirtymästä johtavaksi uusiutu-
vien ja kiertotalousratkaisujen jalostamoksi 2030-luvun
puoliväliin mennessä julkistettiin joulukuussa 2023.
Vahvuudet
Laaja valikoima laadukkaita fossiilisia ratkaisuja
Joustavuuden lisääntyminen haastavien raaka-
aineiden prosessoinnissa
Teknologisesti edistyksellinen jalostamo mahdollistaa
korkean arvon tuoton
Kyky skaalata uusia teknologioita ja prosessoida
innovatiivisia raaka-aineita kuten nesteytettyä
jätemuovia
Jalostuskapasiteetti
Noin 10 miljoonaa tonnia raakaöljyä vuodessa,
noin 12 miljoonaa tonnia valmiita tuotteita.
Uusiutuvan ja kierrätyskapasiteetin potentiaali
2-4 miljoonaa tonnia
Päämarkkina-alueet
Itämeren alue, Eurooppa ja Pohjois-Amerikka
Asiakkaat
Jälleenmyyjät ja jakelijat, suuret öljy-yhtiöt ja trading-yh-
tiöt, petrokemian yritykset sekä voiteluaineita ja liuotti-
mia markkinoivat yhtiöt
Keskeiset kysyntätekijät
Sekä fossiilista että uusiutuvaa sisältöä sisältävien
tuotteiden kasvava kysyntä
Asiakkaiden vaatimukset hankintaketjun
joustavuudelle
Toimitusvarmuus epävakaissa markkinaolosuhteissa
Markkina-asema
Vahva asema Itämeren alueen tukkumarkkinoilla
Merkittävimmät kilpailijat
Luoteis-Euroopan jalostamot ja öljytuotteiden
maahantuojat
17
Vuosi 2023 lyhyesti Toimitusjohtajan katsaus Strategia Innovaatiot Liiketoimintamme Vuoden 2023 keskeiset tapahtumat Avaintunnusluvut ja taloudelliset tavoitteet Tietoa sijoittajille
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Marketing & Services
-liiketoimintayksikkö
Marketing & Services tarjoaa vastuullisia, vähäpääs-
töisempiä ja digitaalisia ratkaisuja kuluttajille, yrityksille
ja kumppaneille Suomessa ja Baltiassa. Liikenteessä,
raskaissa työkoneissa, maataloudessa ja lämmityk-
sessä käytettävien Neste MY Uusiutuva Diesel™- ja
Neste MY Uusiutuva Polttoöljy™ -tuotteiden lisäksi
Neste MY Uusiutuva Lentopolttoaine, Nesteen sähkö-
autojen latausratkaisut ja Neste MY Hiilijalanjälki™ -pal-
velu luovat arvoa asiakkaillemme. Tavoitteenamme on
kehittää monipuolisia palveluja tarjotaksemme parhaan
asiakaskokemuksen.
Vahvuudet
Korkealaatuinen asiakaskokemus digitalisoinnin ja
uusien innovaatioiden ansiosta
Laadukkaat ja vastuullisemmat ratkaisut: Neste MY
Uusiutuva Diesel, Neste MY Uusiutuva Polttoöljy ja
Neste MY Uusiutuva Lentopolttoaine
Kattavat sähköajoneuvojen latausratkaisut
Suomessa: Neste Lataus™ yritysasiakkaille ja
sähköautojen lataukseen työpaikalla sekä Neste MY
Uusiutuva Lataus™, tehokas julkinen latausratkaisu
kevyille ja keskiraskaille sähköautoille
Vahva brändi ja laaja asemaverkosto Suomessa ja
Baltian maissa
Erilaiset ratkaisut, kuten Neste ReNew™
-voiteluaineet ja Neste MY Hiilijalanjälki -palvelu,
jotka luovat lisäarvoa asiakkaille
Päämarkkina-alueet
Asemaverkostoon kuuluu 722 asemaa Suomessa ja
226 asemaa Baltian maissa. Neste MY Uusiutuva Die-
sel -polttoainetta saa 187 asemalta Suomessa ja 39
asemalta Baltian maissa. Neste MY Uusiutuva Lataus
on tehokas sähköautojen suurteholatauspalvelu, joka
palvelee 13 asemalla Suomessa ja Baltian maissa.
Keskeiset kysyntätekijät
Lainmukaiset vaatimukset puhtaammista
energiaratkaisuista
Liikenteen ja kuljetuksen volyymien kehitys
Asiakkaiden kasvavat odotukset palveluja ja
vastuullisempia ratkaisuja kohtaan
Markkina-asema
Nesteellä on johtava markkina-asema Suomessa.
Neste on yksi johtavista toimijoista Virossa, Latviassa ja
Liettuassa.
Merkittävimmät kilpailijat
Muut suuret jälleenmyyjät Suomessa ja Baltian maissa.
Asiakkaat
Kuluttajat, kuljetuspalvelut, ilmailualan asiakkaat, meri-
liikenne, teollisuus, maatalous, kunnat, lämmitysasiak-
kaat ja jakelijat.
18
Vuosi 2023 lyhyesti Toimitusjohtajan katsaus Strategia Innovaatiot Liiketoimintamme Vuoden 2023 keskeiset tapahtumat Avaintunnusluvut ja taloudelliset tavoitteet Tietoa sijoittajille
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Neste yksinkertaistaa
organisaatiorakennettaan
Marraskuussa 2023 Neste ilmoitti yksinkertais-
tavansa organisaatiorakennettaan ja toiminta-
malliaan, jotta yhtiö voi turvata kasvustrategiansa
toteutuksen parantamalla kustannustehokkuutta
ja vahvistaa pitkän aikavälin kilpailukykyään.
Porvoon jalostamon muutos edistyy
Nesteen Porvoon öljynjalostamo muutetaan asteittain uusiutuvien ja kiertota-
lousratkaisujen jalostamoksi. Päätös tehtiin, kun syyskuussa 2022 käynnisty-
nyt strateginen selvitys saatiin päätökseen. Suunniteltu muutos etenee vai-
heittain ja edellyttää useita erillisiä investointipäätöksiä ennen valmistumista.
Hanke on tarkoitus saada päätökseen 2030-luvun puolivälissä.
Neste valittiin luontoa
koskevien tieteeseen
perustuvien tavoitteiden
alustavaan validointiryhmään
Toukokuussa Neste valittiin Science
Based Targets -verkoston tieteeseen
perustuvien luontotavoitteiden alusta-
vaan validointiryhmään. Verkoston tavoit-
teena on luoda maailmanlaajuinen stan-
dardi kunnianhimoisille ja mitattavissa
oleville toimille luonnon monimuotoisuu-
den turvaamiseksi. Vain 17 yritystä eri
puolilta maailmaa on kutsuttu tavoitteiden
validointiryhmään.
Teollinen vetylaakso Suomessa
Neste tutki yhdessä muiden johtavien energiayhtiöiden
kanssa teollisen vetylaakson kehittämistä Suomeen.
Yhteishankkeen tavoitteena on edistää Suomen kehitystä
Euroopan johtavaksi vetytaloudeksi.
Neste investoi nesteytetyn
jätemuovin jalostusyksikköön
Porvoon jalostamollaan
Neste aloitti nesteytetyn jätemuovin jalostus-
laitoksen rakentamisen Porvoossa. Tällä 111
miljoonan euron investoinnilla Neste kasvat-
taa nesteytetyn jätemuovin prosessointikapa-
siteettinsa 150 000 tonniin nesteytettyä jäte-
muovia vuodessa. Investointi on osa laajempaa
PULSE-hanketta, jolle on myönnetty EU:n inno-
vaatiorahaston 135 miljoonan euron rahoitus,
mikäli investointi toteutetaan kokonaan. Hank-
keella tavoitellaan 400 000 tonnin vuotuista nes-
teytetyn jätemuovin prosessointikapasiteettia.
Keskeiset tapahtumat 2023
Singaporen jalostamon laajennus ja
innovaatiokeskus avattiin
Neste juhlisti Singaporen jalostamon 1,6 miljardin euron
laajennushankkeen valmistumista. Laajennus kaksin-
kertaistaa Nesteen tuotantokapasiteetin Singaporessa,
mukaan lukien kapasiteetin tuottaa jopa miljoona tonnia
uusiutuvaa lentopolttoainetta. Tämä vahvistaa Nesteen
asemaa uusiutuvan lentopolttoaineen maailmanlaajuisena
johtajana. Perustimme Singaporeen innovaatiokeskuksen,
joka tukee maailmanlaajuista innovaatio- ja tutkimustyötä.
Neste saavutti Leader-
tason Global Child Forumin
arvioinnissa
Neste saavutti Leader-tason Global Child
Forumin maailmanlaajuisessa liiketoi-
minnan ja lasten oikeuksien arvioinnissa
vuonna 2023.
19
Vuosi 2023 lyhyesti Toimitusjohtajan katsaus Strategia Innovaatiot Liiketoimintamme Vuoden 2023 keskeiset tapahtumat Avaintunnusluvut ja taloudelliset tavoitteet Tietoa sijoittajille
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Nesteen uusiutuvan vedyn
hanke etenee Porvoossa
Nesteen hanke vihreän vedyn tuottamiseksi
Porvoon jalostamon prosesseissa eteni perus-
suunnitteluvaiheeseen. Työ- ja elinkeinomi-
nisteriö myönsi Nesteelle 1,96 miljoonaa euroa
energiainvestointitukea lämmön talteenottoon
vihreän vedyn tuotannossa.
Käytetyn paistorasvan liike-
toiminnan osto Crimson
Renewable Energy -yhtiöltä
Vuonna 2023 Neste jatkoi raaka-ainehankinnan
vahvistamista yritysostoilla ja laajentumalla uusille
markkinoille varmistaakseen uusiutuvien raaka-ai-
neiden saatavuuden. Neste sai päätökseen käyte-
tyn paistorasvan keräys- ja hankintaliiketoiminnan
ja siihen liittyvän omaisuuden oston. Kauppaan
sisältyy SeQuential Environmental Services, LLC:n
ja Pure, LLC:n osakkeet sekä käytetyn paistoras-
van käsittelylaitos Salemissa, Oregonissa.
Neste kaksinkertaisti
käsittelemänsä jätemuovin määrän
Neste pyrkii laajentamaan kemiallista kierrätystä
ja sai päätökseen uuden sarjan nesteytetyn jäte-
muovin teollisen mittakaavan koeajoja Porvoon
jalostamollaan. Vuoden 2023 jälkipuoliskon koea-
jot kaksinkertaistivat Nesteen prosessoiman nes-
teytetyn jätemuovin kokonaismäärän, joka on nyt
yli 6 000 tonnia.
Keskeiset tapahtumat 2023
Neste laajensi raaka-aineiden
ja uusiutuvien polttoaineiden
toimituskapasiteettiaan
Neste laajensi uusiutuvien polttoaineiden toimitus-
kapasiteettiaan asiakkaille Yhdysvalloissa yhteis-
työssä Vopakin kanssa. Neste sai käyttöönsä
kapasiteettia Vopakin Los Angelesin terminaalista
Kaliforniassa SAF:in ja uusiutuvan dieselin varas-
tointiin. Nesteen Rotterdamin terminaalin laajen-
nushanke saatiin päätökseen vuonna 2023. Se
yli kaksinkertaistaa raaka-aineiden varastointika-
pasiteetin Vlaardingenissa Alankomaissa. Lisäksi
Neste perusti integroidun SAF-toimitusketjun Sin-
gaporen Changin lentoasemalle.
Vastuullisempaa ilmailualaa edistäviä kumppanuuksia
Vuonna 2023 Neste laajensi uusiutuvan lentopolttoaineen toimituksiaan lento-
yhtiöille, lentorahtiyrityksille, lentoasemille ja kumppaneille eri puolilla maailmaa
(mm. United Airlines, Emirates, Ryanair, Air Canada, Brussels Airlines, Wizz
Air, Boeing, Finnair, Viva Aerobus, Cargolux, Västflyg, Thai Airways, All Nippon
Airways ja Japan Airways) yhteistyössä kumppanien kanssa (mm. ITOCHU ja
Fuji Oil sekä World Fuel Services).
Neste mahdollisti ensimmäisen yksimoottorisen helikopterilennon, jossa käy-
tettiin sataprosenttista uusiutuvaa lentopolttoainetta, ja Australian ensimmäisen
helikopterilennon, jossa käytettiin uusiutuvaa lentopolttoainetta, yhteistyössä
Airbusin, Safranin ja Microfliten kanssa.
Euroopan keksijäpalkinto 2023
Vuonna 2023 Euroopan patenttivirasto myönsi
Nesteen keksijöille European Inventor Award
2023 -palkinnon jätteiden ja tähteiden muuttami-
sesta korkealaatuisiksi uusiutuviksi ratkaisuiksi.
Palkinto on tunnustus Nesteen keksijöiden panok-
sesta innovatiivisten teknologioiden kehitykseen.
Nesteen omistusosuus
Neste Demeteristä kasvaa
Neste hankki 29 prosentin omistusosuuden eläin-
rasvoja ja proteiineja toimittavasta Neste Deme-
ter B.V.:stä ja omistaa nyt 80 prosenttia yhtiöstä.
Neste on myös sopinut hankkivansa jäljellä olevat
osakkeet lähivuosina.
20
Vuosi 2023 lyhyesti Toimitusjohtajan katsaus Strategia Innovaatiot Liiketoimintamme Vuoden 2023 keskeiset tapahtumat Avaintunnusluvut ja taloudelliset tavoitteet Tietoa sijoittajille
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Keskeiset tapahtumat 2023
Neste RE-tuotteen toimituksia myös uusille kumppaneille
Jatkoimme yhteistyötä teollisuuden edelläkävijöiden kanssa maailmanlaajuisen
muovijätehaasteen ratkaisemiseksi ja fossiilisten raaka-aineiden korvaamiseksi vas-
tuullisemmilla vaihtoehdoilla polymeerien ja kemikaalien tuotannossa. Yhteistyössä
eri kumppaneiden kanssa (esim. Mitsui Chemicals Group, Eppendorf, Uponor
sekä Suntory, ENEOS ja Mitsubishi Corporation) olemme olleet mahdollistamassa
uusien muovituotteiden valmistuksen uusiutuvasta ja kierrätetystä Neste RE -tuot-
teestamme. Neste ja ILLIG solmivat strategisen kumppanuuden, jonka tavoitteena
on edistää entistä vastuullisempien ratkaisujen käyttöä lämpömuovattujen muovi-
pakkausten tuotannossa.
Kasvihuonekaasupäästöjen vähentäminen
uusiutuvan dieselin merikuljetuksissa
Kaksi Nesteen uusiutuvaa dieseliä Suomesta Ruotsiin kul-
jettavaa tankkeria on käyttänyt vähäpäästöisempää laiva-
polttoainetta toukokuusta 2023 lähtien. Neste Marine™ 0.1
Co-processed -polttoaine tukee Kansainvälisen merenkulkujär-
jestö IMO:n kunnianhimoisia tavoitteita merenkulkualan päästö-
jen vähentämisestä ilmastonmuutoksen torjumiseksi.
Neste, ISCC ja DHL Group
parantavat jäljitettävyyttä
toimitusketjussa
Neste, ISCC ja DHL Group testaa-
vat yhteistyössä järjestelmää, jonka
kautta lentoyhtiöt ja logistiikkapalve-
lujen tarjoajat sekä yritykset ja muut
loppuasiakkaat voivat luotettavasti
raportoida uusiutuvalla lentopoltto-
aineella saavutetut päästövähennyk-
set ja pienentää lentomatkailun ja -lii-
kenteen hiilijalanjälkeä.
Kasvihuonekaasupäästöjen
vähentäminen yhteistyössä
kumppanien kanssa
Laajensimme uusiutuvan dieselin toi-
mituksiamme nykyisille ja uusille asi-
akkaille tieliikenteessä, kaivosteollisuu-
dessa, terästehtailla ja rautateillä sekä
uusille markkinoille. Jatkoimme ja aloi-
timme kumppanuuksia useiden yhtiöi-
den kanssa maailmanlaajuisesti (esim.
Deutsche Bahn, ITOCHU, Outokumpu,
Rio Tinto ja Kölnin-Bonnin lento-
asema) auttaaksemme kumppaneita
ja heidän asiakkaitaan vähentämään
kasvihuonekaasupäästöjä.
Uusiutuvaa dieseliä voivat käyttää asi-
akkaat Suomessa, Ruotsissa, Alanko-
maissa, Belgiassa, Saksassa, Virossa,
Latviassa ja Liettuassa sekä Kalifornian ja
Oregonin osavaltioissa Yhdysvalloissa.
21
Vuosi 2023 lyhyesti Toimitusjohtajan katsaus Strategia Innovaatiot Liiketoimintamme Vuoden 2023 keskeiset tapahtumat Avaintunnusluvut ja taloudelliset tavoitteet Tietoa sijoittajille
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Avainluvut 2023
Nesteen politiikkana on maksaa kilpailukykyistä
ja ajan myötä kasvavaa osinkoa.
20212020 2022 2023
20212020
11 751
15 148
25 707
2022
2023
25 000
20 000
15 000
10 000
5 000
0
20212020 2022 2023
3 500
3 000
2 500
2 000
1 000
1 500
500
0
1)
Raakaöljypohjaiseen polttoaineeseen verrattuna.
20212020 2022 2023
10
8
4
6
2
0
10,0
10,9
11,1
11,0
20212020 2022 2023
40
15
10
0
5
-5
-4,7
0,6
13,9
22,7
20212020
1 508
2 607
3 048
2 548
2022 2023
3 000
2 500
2 000
1 500
500
1 000
0
4 833
4 872
5 244
6 018
20212020 2022 2023
30
25
20
15
23,9
19,8
18,3
30,1
20212020
1,20
2)
2022 2023
2,0
1,0
0
0,80
0,82
1,52
1)
22 926
1 929 1 920
3 537 3 458
25
20
Henkilöstö, keskimäärinLiikevaihto, milj. euroa Vertailukelpoinen käyttökate,
milj. euroa
Kasvihuonekaasupäästöjen
vähenemä Nesteen
uusiutuvilla tuotteilla,
milj. tonnia CO
2
e
1)
Käyttökate, milj. euroa
Taloudelliset tavoitteet
Velan osuus kokonaispääomasta, %
Taloudellinen tavoite: velan osuus
kokonaispääomasta alle 40 %
Osinko / osake, Vertailukelpoinen keskimääräisen sijoitetun
pääoman tuotto verojen jälkeen
(Vertailukelpoinen ROACE), %
Taloudellinen tavoite:
Vertailukelpoinen
ROACE vähintään
15 % vuodessa
1)
2022: Varsinainen osinko 1,02 + ylimääräinen
osinko 0,50
2)
2023: Hallituksen ehdotus yhtiökokoukselle.
22
Vuosi 2023 lyhyesti Toimitusjohtajan katsaus Strategia Innovaatiot Liiketoimintamme Vuoden 2023 keskeiset tapahtumat Avaintunnusluvut ja taloudelliset tavoitteet Tietoa sijoittajille
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
2023 2022 Muutos,%
Tuloslaskelma
Liikevaihto, milj. euroa 22 926 25 707 -11 %
Käyttökate (EBITDA), milj. euroa 2 548 3 048 -16 %
Liikevoitto, milj. euroa 1 682 2 410 -30 %
Voitto ennen veroja, milj. euroa 1 596 2 279 -30 %
Tilikauden voitto, milj. euroa 1 436 1 891 -24 %
Vertailukelpoinen käyttökate (EBITDA), milj. euroa 3 458 3 537 -2 %
Vertailukelpoinen tilikauden voitto, milj. euroa 2 216 2 336 -5 %
Kannattavuus, %
Oman pääoman tuotto (ROE), % 17,9 25,1 -29 %
Vertailukelpoinen keskimääräisen sijoitetun pääoman tuotto
verojen jälkeen (Vertailukelpoinen ROACE), % 23,9 30,1 -21 %
Rahoitus ja taloudellinen asema
Oma pääoma, milj. euroa 8 463 8 327 2 %
Korollinen nettovelka, milj. euroa 2 488 1 344 85 %
Velan osuus kokonaispääomasta, % 22,7 13,9 63 %
Omavaraisuusaste, % 53,1 56,3 -6 %
Nettovelka / käyttökate, % 1,0 0,4 150 %
Liiketoiminnan nettorahavirta, milj. euroa 2 279 1 197 90 %
Muut tunnusluvut
Sijoitettu pääoma, milj. euroa 12 532 10 942 15 %
Nettokäyttöpääoman kiertonopeus 41,0 35,4 16 %
Investoinnit aineettomiin ja aineellisiin hyödykkeisiin
sekä osakkeisiin, milj. euroa 2 351 2 218 6 %
Tutkimus- ja kehitysmenot, milj. euroa 94 85 11 %
Henkilöstö keskimäärin 6 018 5 244 15 %
Kaikkien työpaikkatapaturmien kokonaismäärä
miljoonaa työtuntia kohti (TRIF) 2,3 2,0 15 %
Prosessiturvallisuuspoikkeamien kokonaismäärä
miljoonaa työtuntia kohti (PSER) 1,2 1,4 -14 %
Osakekohtaiset tunnusluvut
Tulos / osake (EPS), euroa 1,87 2,46 -24 %
Vertailukelpoinen tulos / osake, euroa 2,88 3,04 -5 %
Oma pääoma / osake, euroa 11,02 10,83 2 %
Rahavirta / osake, euroa 2,97 1,56 90 %
Hinta / voitto -suhde (P/E) 17,26 17,50 -1 %
Osinko / osake, euroa 1,20
1
)
1,52 -21 %
Osinko tuloksesta, % 64,3
1
)
61,8 4 %
Efektiivinen osinkotuotto, % 3,7
1
)
3,5 6 %
Osinko vertailukelpoisesta osakekohtaisesta tuloksesta, % 41,6 50,0 -17 %
Osakekurssi kauden lopussa, euroa 32,21 43,02 -25 %
Keskikurssi, euroa 37,66 42,26 -11 %
Alin kurssi, euroa 28,55 30,81 -7 %
Ylin kurssi, euroa 48,50 52,18 -7 %
Osakekannan markkina-arvo kauden lopussa, milj. euroa 24 776 33 091 -25 %
1)
Hallituksen ehdotus yhtiökokoukselle.
2023 2022 Muutos,%
2023 2022 Muutos,%
Kasvihuonekaasupäästöjen määrä
Kasvihuonekaasupäästöjen määrä, jonka asiakkaat
vähensivät Nesteen uusiutuvia tuotteita käyttämällä.
(fossiilisiin polttoaineisiin verrattuna), miljoonaa CO
2
e-tonnia
1)
11,0 11,1 2 %
Nesteen absoluuttiset CO
2
-päästöt scope 1 ja 2 (tuotanto)
2)
2,8 2,5 6 %
Myytyjen tuotteiden päästöintensiteetti (gCO
2
e/MJ)
3)
58 57 4 %
1)
Nesteen uusiutuvilla tuotteilla saavutettu vuotuinen kasvihuonekaasupäästöjen vähennys verrattuna 100 % raakaöljypohjaiseen polttoaineeseen.
Laskentamenetelmä on EU:n uusiutuvaa energiaa koskevan direktiivin RED II (EU)2018/2001 ja California LCFS metodologian mukainen.
Jälkimmäistä on käytetty kasvihuonekaasupäästöjen raportoinnissa Yhdysvalloissa myydyille määrille vuoden 2022 alusta lähtien.
2)
Markkinaperusteiset scope 2 -päästöt
3)
Myytyjen polttoainetuotteiden käytönaikaisten kasvihuonekaasupäästöjen intensiteetti lasketaan jakamalla Nesteen tuottamien ja myymien
polttoainetuotteiden käytöstä aiheutuvat kasvihuonekaasupäästöt sillä energiamäärällä, joka vapautuu näiden polttoainetuotteiden käytöstä (gCO
2
e/MJ)
Avainluvut 2023
23
Vuosi 2023 lyhyesti Toimitusjohtajan katsaus Strategia Innovaatiot Liiketoimintamme Vuoden 2023 keskeiset tapahtumat Avaintunnusluvut ja taloudelliset tavoitteet Tietoa sijoittajille
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Nesteen osakkeet on listattu Nasdaq Helsingissä kaupankäyntitunnuksella
NESTE. Yhtiöllä oli vuoden 2023 lopussa 148 094 (118 906) osakkeenomistajaa.
Tietoa sijoittajille
Yhtiökokous
Neste Oyj:n varsinainen yhtiökokous järjestetään tiistaina
27.3.2024 kello 10 Messukeskuksen kokoussiivessä,
osoitteessa Rautatieläisenkatu 3, Helsinki. Kokoukseen
ilmoittautuneiden vastaanottaminen ja äänestyslippujen
jakaminen aloitetaan kello 9. Yhtiökokoukseen osallis-
tuvan osakkeenomistajan tulee ilmoittautua viimeistään
19.3.2024 klo 16.00 joko
Neste Oyj:n internetsivuilla www.neste.com
noudattaen siellä annettuja ohjeita;
puhelimitse numeroon 020 770 6862 (maanantaista
perjantaihin klo 9.00-16.00);
kirjeitse osoitteeseen Neste Oyj, yhtiökokous, PL 95,
00095 NESTE.
Mahdolliset valtakirjat pyydetään toimittamaan ilmoittau-
tumisen yhteydessä siten, että ne ovat perillä viimeistään
19.3.2024 klo 16.00. Yhtiökokousta voi seurata myös
suorana verkkolähetyksenä.
Hallitus ehdottaa varsinaiselle yhtiökokoukselle, että
vuodelta 2023 vahvistetun taseen perusteella makse-
taan varsinaista osinkoa 1,20 euroa osakkeelta. Osinko
maksetaan kahdessa erässä..
Osavuosikatsaukset vuonna 2024
Neste Oyj julkistaa tulostiedotteensa vuonna 2024
seuraavasti:
Osavuosikatsaus tammi–maaliskuu 2024: 25.4.2024
Puolivuosikatsaus tammi–kesäkuu 2024: 25.7.2024
Osavuosikatsaus tammi–syyskuu 2024: 24.10.2024
Osavuosikatsaukset julkaistaan suomeksi ja englanniksi.
Raportit ovat saatavilla verkkosivuillamme osoitteessa
neste.fi/konserni/sijoittajille.
Yhteystiedot
Osakesijoittajasuhteet:
Martti Ala-Härkönen,
talous- ja rahoitusjohtaja,
puh. 040 737 6633
martti.ala-harkonen@neste.com
Anssi Tammilehto,
sijoittajasuhdejohtaja,
puh. 050 458 8436
anssi.tammilehto@neste.com
Velkasijoittajat ja
pankkisuhteet:
Katariina Perkkiö,
rahoitusjohtaja,
puh. 050 458 1492
katariina.perkkio@neste.com
Yleinen sähköpostiosoite
sijoittajille:
investors@neste.com
Osingonmaksu
vuonna 2024
15.3.2024
Yhtiökokouksen
täsmäytyspäivä
2.4.2024
Osingon
ensimmäisen
maksuerän
täsmäytyspäivä
9.4.2024
Ensimmäisen
osinkoerän
maksu
2.10.2024
Osingon toisen
maksuerän
täsmäytyspäivä
9.10.2024
Toisen
osinkoerän
maksu
24
Vuosi 2023 lyhyesti Toimitusjohtajan katsaus Strategia Innovaatiot Liiketoimintamme Vuoden 2023 keskeiset tapahtumat Avaintunnusluvut ja taloudelliset tavoitteet Tietoa sijoittajille
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
100
40
80
20
-20
60
0
-25,4
94,0
20212020 2022
1,1
2023
-21,6
20212020 2022 2023
0,93
1,60
0,80
2,31
1,54
0,82
2,46
3,04
1,52
1)
1,87
2,88
1,20
2,5
2,0
3,0
1,5
1,0
0,5
0
Tulos/osake
Vertailukelpoinen osakekohtainen tulos
Osinko/osake
2)
1)
2022: Varsinainen osinko 1,02 + ylimääräinen osinko 0,50
2)
2023: Hallituksen ehdotus yhtiökokoukselle.
Neste Stoxx Nordic
+++8+I ++4+0+0+I
Suomen valtio 44,2 % (35,9 %)
Ulkomaiset omistajat 36,8 % (39,7 %)
Suomalaiset instituutiot 10,6 % (16,8 %)
Kotitaloudet 8,4 % (7,6 %)
Nasdaq Helsinki 65,8 % (66,8 %)
CBOE Europe 29,7 % (29,3 %)
Turquoise 4,1 % (3,8 %)
BATS Europe 0,3 % (0,1 %)
Chi-X Europe 0,0 % (0,0 %)
Osakkeenomistajan
kokonaistuotto, %
Tulos/osake, osinko/osake, EUR
Osakkeen kurssikehitys 2019–2023, EUROsakkeenomistajan kokonaistuotto, indeksi
Omistusrakenne 31.12.2023, % Nesteen osakkeiden vaihdon jakauma vuonna 2023, %
70
30
50
10
60
20
40
0
2021 2022 202320202019
300
100
200
400
0
2021 2022 202320202019
Vuosikertomus 2023
Hallinnointi
26
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä Riskienhallinta Palkitsemisraportti
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Hallinnointi
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä 27
Riskienhallinta 41
Palkitsemisraportti 46
27
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä Riskienhallinta Palkitsemisraportti
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä 2023
*
Marketing & Services -liiketoimintoa johtaa sisäinen hallitus, sen EVP ei ole johtoryhmän jäsen.
Osakkeenomistajat / Yhtiökokous
Osakkeenomistajien nimitystoimikunta
Toimitusjohtaja
Johtoryhmä
Nesteen hallintoelimet
Tilin-
tarkastus
Sisäinen
tarkastus
Hallitus
Tarkastusvaliokunta Henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunta
Varmennustoiminnot
Riskienhallinta Compliance-toiminto Sisäinen valvonta
Uusiutuvat tuotteet Öljytuotteet Marketing & Services* Toiminnot
Uusiutuvien tuotteiden toimitusketju ja vastuullisuus
Talous, strategia ja IT
Teknologia ja projektit
HR, turvallisuus ja viestintä
Lakiasiat
Tämä selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä (Corpo-
rate Governance Statement) on laadittu Suomen lista-
yhtiöiden hallinnointikoodin 2020 ja arvopaperimarkki-
nalain 7 luvun 7§:n sekä arvopaperin liikkeeseenlaskijan
säännöllisestä tiedonantovelvollisuudesta annetun val-
tiovarainministeriön asetuksen 7§:n mukaisesti. Selvitys
annetaan erillisenä hallituksen toimintakertomuksesta.
Se on saatavilla vuosikertomuksen lisäksi osoitteessa
neste.fi/konserni/sijoittajille.
Sääntely-ympäristö
Neste Oyj (”Neste” tai ”Yhtiö”) noudattaa hyvää hallin-
nointitapaa suomalaisia listayhtiöitä koskevan lainsää-
dännön, oman yhtiöjärjestyksensä ja listayhtiöiden hal-
linnointikoodin 2020 mukaisesti. Hallinnointikoodiin voi
tutustua osoitteessa cgfinland.fi. Neste Oyj:n osake on
noteerattu Nasdaq Helsingissä, ja yhtiö noudattaa Hel-
singin pörssin sääntöjä sekä Finanssivalvonnan sääntöjä
ja määräyksiä.
Nesteen tarkastusvaliokunta on käsitellyt hallinto- ja
ohjausjärjestelmää koskevan selvityksen. Myös Nesteen
tilintarkastaja KPMG Oy Ab on tarkastanut, että selvitys
on annettu ja että sen sisältämä kuvaus taloudelliseen
raportointiprosessiin liittyvien sisäisen valvonnan ja ris-
kienhallinnan järjestelmien pääpiirteistä on yhdenmukai-
nen tilinpäätöksen kanssa.
Neste laatii konsernitilinpäätöksen ja osavuosikatsa-
ukset kansainvälisten EU:n hyväksymien IFRS-tilinpää-
tösstandardien, arvopaperimarkkinalain ja soveltuvien
Finanssivalvonnan standardien sekä Nasdaq Helsinki
Oy:n sääntöjen mukaisesti. Hallituksen toimintakerto-
mus ja emoyhtiön tilinpäätös on laadittu Suomen kirjan-
pitolain ja kirjanpitolautakunnan lausuntojen ja ohjeiden
mukaisesti.
Hallintoelimet
Nesteen hallinto on jaettu yhtiökokouksen, hallituksen
ja toimitusjohtajan kesken. Ylintä päätösvaltaa käyttä-
vät osakkeenomistajat yhtiökokouksessa, jossa vali-
taan hallituksen jäsenet ja tilintarkastaja. Hallitus vastaa
Nesteen strategiasta, liiketoiminnan ohjaamisesta ja val-
vonnasta sekä nimittää yhtiön toimitusjohtajan. Yhtiön
liiketoimintaa sekä yhtiön strategisten ja operatiivisten
tavoitteiden toteuttamista johtaa Nesteen toimitusjohtaja
johtoryhmän (Executive Committee, ExCo) avustamana.
Nesteen pääkonttori sijaitsee Espoossa.
28
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä Riskienhallinta Palkitsemisraportti
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Varsinainen yhtiökokous
Osakeyhtiölain mukaan osakkeenomistajat käyttä-
vät yhtiökokouksessa päätösvaltaansa yhtiön asioissa.
Osakkeenomistajat osallistuvat yhtiökokoukseen henki-
lökohtaisesti tai valtuutetun edustajan välityksellä. Jokai-
nen osake oikeuttaa yhteen ääneen.
Varsinaisessa yhtiökokouksessa osakkeenomistajat
päättävät muun muassa:
tilinpäätöksen vahvistamisesta,
taseen osoittaman voiton jakamisesta,
vastuuvapauden myöntämisestä hallituksen jäsenille
ja toimitusjohtajalle,
tarvittaessa palkitsemispolitiikan hyväksymisestä,
palkitsemisraportin hyväksymisestä sekä
hallituksen puheenjohtajan, varapuheenjohtajan ja
jäsenten sekä tilintarkastajan valinnasta ja palkkioista.
Varsinainen yhtiökokous pidetään vuosittain ennen
kesäkuun loppua. Ylimääräinen yhtiökokous voidaan
pitää silloin, kun hallitus katsoo siihen olevan aihetta tai
kun yhtiön tilintarkastaja tai osakkeenomistajat, joilla on
yhteensä vähintään kymmenesosa kaikista yhtiön osak-
keista, sitä kirjallisesti vaativat tietyn asian käsittelemistä
varten.
Yhtiöjärjestyksen mukaan kutsu yhtiökokoukseen toi-
mitetaan osakkeenomistajille julkaisemalla kutsu yhtiön
verkkosivuilla neste.com aikaisintaan kaksi kuukautta ja
viimeistään kolme viikkoa ennen yhtiökokousta, kuiten-
kin vähintään yhdeksän päivää ennen osakeyhtiölaissa
tarkoitettua yhtiökokouksen täsmäytyspäivää. Lisäksi
yhtiö voi hallituksen niin päättäessä julkaista tiedon yhtiö-
kokouksen ajasta ja paikasta sekä yhtiön internetsivujen
osoitteen yhdessä tai useammassa sanomalehdessä.
Nesteellä ei ole tiedossa yhtiön osakkeiden omistuk-
seen liittyviä osakassopimuksia.
Osakkeenomistajien nimitystoimikunta
Vuonna 2013 yhtiökokous päätti hallituksen esityk-
sestä perustaa pysyvän osakkeenomistajien nimitystoi-
mikunnan. Nimitystoimikunnan tehtävänä on valmistella
ja esitellä varsinaiselle yhtiökokoukselle ja tarvittaessa
ylimääräiselle yhtiökokoukselle ehdotukset hallituksen
jäsenten palkitsemisesta ja lukumäärästä sekä hallituk-
sen puheenjohtajasta, varapuheenjohtajasta ja jäse-
nistä. Lisäksi toimikunnan tehtävänä on etsiä hallituksen
jäsenten seuraajaehdokkaita.
Osakkeenomistajien nimitystoimikunta koostuu nel-
jästä jäsenestä, joista yhtiön kolme suurinta osakkeen-
omistajaa ovat kukin oikeutettuja nimeämään yhden
jäsenen. Yhtiön kulloinenkin hallituksen puheenjohtaja
toimii neljäntenä jäsenenä. Osakkeenomistajien nimitys-
toimikunta valitsee keskuudestaan puheenjohtajan.
Nimeämiseen oikeutetut yhtiön suurimmat osakkeen-
omistajat määräytyvät vuosittain Euroclear Finland Oy:n
pitämään yhtiön osakasluetteloon syyskuun ensimmäi-
senä arkipäivänä rekisteröityinä olevien omistustietojen
perusteella.
2023
Neste Oyj:n varsinainen yhtiökokous pidettiin
28.3.2023 Helsingin Messukeskuksessa. Yhtiö-
kokous kannatti kaikkia kokoukselle tehtyjä ehdo-
tuksia ja hyväksyi palkitsemisraportin. Yhtiökokous
vahvisti vuoden 2022 tilinpäätöksen ja konsernitilin-
päätöksen ja myönsi vastuuvapauden hallitukselle
ja toimitusjohtajille vuodelta 2022.
Yhtiökokous hyväksyi hallituksen ehdotuksen, että
vuodelta 2022 vahvistetun taseen perusteella mak-
setaan varsinaista osinkoa 1,02 euroa osakkeelta
ja ylimääräistä osinkoa 0,25 euroa osakkeelta eli
yhteensä 1,27 euroa osakkeelta. Varsinainen osinko
päätettiin maksaa kahdessa erässä. Lisäksi yhtiö-
kokous päätti hallituksen esityksen mukaisesti val-
tuuttaa hallituksen päättämään harkintansa mukaan
toisesta ylimääräisestä osingosta, 0,25 euroa osak-
keelta, 31.10.2023 mennessä. Hallitus arvioi, että
harkinnanvarainen toinen ylimääräinen osinko mak-
setaan, ellei liiketoimintaympäristössä tapahdu mer-
kittävää heikkenemistä vuoden 2023 aikana.
Yhtiökokous päätti, että varsinaisen osingon
ensimmäinen erä 0,51 euroa osakkeelta sekä ylimää-
räinen osinko 0,25 euroa osakkeelta, eli yhteensä
0,76 euroa osakkeelta, maksetaan osakkeenomis-
tajalle, joka osingonjaon täsmäytyspäivänä torstaina
30.3.2023 on merkittynä Euroclear Finland Oy:n
pitämään yhtiön osakasluetteloon. Varsinaisen osin-
gon ensimmäinen erä ja ylimääräinen osinko pää-
tettiin maksaa torstaina 6.4.2023.
Varsinaisen osingon toinen erä 0,51 euroa osak-
keelta päätettiin maksaa osakkeenomistajalle, joka
varsinaisen osingon toisen maksuerän täsmäy-
tyspäivänä perjantaina 29.9.2023 on merkittynä
Euroclear Finland Oy:n pitämään yhtiön osakaslu-
etteloon. Varsinaisen osingon toinen erä päätettiin
maksaa perjantaina 6.10.2023. Hallitus valtuutettiin
tarvittaessa päättämään varsinaisen osingon toiselle
maksuerälle uusi osingonmaksun täsmäytyspäivä
ja maksupäivä, mikäli Suomen arvo-osuusjärjestel-
män säädökset tai säännöt muuttuvat tai muutoin
sitä edellyttävät.
Edellä mainitun valtuutuksen perusteella hallitus
päätti 27.9.2023 toisen ylimääräisen osingon, 0,25
euroa osakkeelta, maksamisesta. Toinen ylimääräinen
osinko päätettiin maksaa osakkeenomistajalle, joka
toisen ylimääräisen osingon maksun täsmäytyspäi-
vänä perjantaina 29.9.2023 on merkittynä Euroclear
Finland Oy:n pitämään yhtiön osakasluetteloon. Toinen
ylimääräinen osinko maksettiin perjantaina 6.10.2023.
Osakkeenomistajien nimitystoimikunnan ehdotuk-
sen mukaisesti yhtiökokous vahvisti hallituksen jäsen-
määräksi yhdeksän. Yhtiökokous päätti hallituksen
kokoonpanosta ja hallituksen jäsenille maksettavista
palkkioista ja nimitti tilintarkastajan. Lisäksi yhtiökokous
hyväksyi hallituksen ehdotukset yhtiökokoukselle.
Yhtiön hallituksen puheenjohtaja pyytää näin mää-
räytyvän osakeomistuksen mukaisesti kolmea suurinta
osakkeenomistajaa kutakin nimeämään yhden jäse-
nen nimitystoimikuntaan. Mikäli osakkeenomistaja ei
halua käyttää nimeämisoikeuttaan, oikeus siirtyy seu-
raavaksi suurimmalle omistajalle, jolla muutoin ei olisi
nimeämisoikeutta.
Hallituksen puheenjohtaja kutsuu koolle osakkeen-
omistajien nimitystoimikunnan ensimmäisen kokouksen,
joka vastaa nimitystoimikunnan puheenjohtajan valit-
semisesta jäsenten keskuudesta. Osakkeenomistajien
nimitystoimikunnan puheenjohtaja vastaa seuraavien
kokousten koollekutsumisesta. Kun osakkeenomistajien
nimitystoimikunta on valittu, yhtiö julkaisee asiaa koske-
van tiedotteen.
Nimitystoimikunta toimii toistaiseksi, kunnes yhtiö-
kokous toisin päättää. Toimikunnan jäsenet nimitetään
vuosittain, ja jäsenten toimikausi päättyy, kun toimikun-
taan on nimitetty uudet jäsenet.
Toimikunnan tulee toimittaa ehdotuksensa yhtiön
hallitukselle vuosittain varsinaista yhtiökokousta edel-
tävän tammikuun 31. päivään mennessä. Ylimääräi-
selle yhtiökokoukselle tehtävät ehdotukset tulee toimit-
taa yhtiön hallitukselle siten, että ne voidaan sisällyttää
yhtiökokouskutsuun.
29
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä Riskienhallinta Palkitsemisraportti
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Osakkeenomistajien nimitystoimikunnan kokoon-
pano ennen vuoden 2024 varsinaista yhtiökokousta
Nesteen osakkeenomistajien nimitystoimikuntaan nimi-
tettiin 6.9.2023 seuraavat jäsenet: puheenjohtajaksi
finanssineuvos Maija Strandberg valtioneuvoston kans-
lian omistajaohjausosastolta, jäseniksi sijoitusjohtaja
Timo Sallinen Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö Var-
masta, toimitusjohtaja Jouko Pölönen Keskinäinen Elä-
kevakuutusyhtiö Ilmarisesta sekä Nesteen hallituksen
puheenjohtaja Matti Kähkönen.
Toiminta
Osakkeenomistajien nimitystoimikunta valmistelee ehdo-
tukset seuraavalle varsinaiselle yhtiökokoukselle:
hallituksen jäsenten lukumäärästä,
hallituksen puheenjohtajasta, varapuheenjohtajasta ja
jäsenistä sekä
hallituksen puheenjohtajan, varapuheenjohtajan ja
jäsenten palkkioista.
Osakkeenomistajien nimitystoimikunnan valintaprosessi,
kokoonpano ja tehtävät on määritelty yksityiskohtaisesti
työjärjestyksessä.
Osallistuminen
Maija Strandberg 9/9
Timo Sallinen 9/9
Jouko Pölönen 9/9
Matti Kähkönen 9/9
Nimitystoimikunnan jäsenet tekivät päätökset ehdotuksistaan
vuoden 2024 yhtiökokoukselle 31.1.2024 julkaistussa
pörssitiedotteessa kuvatulla tavalla.
Maija Strandberg
Kauppatieteiden maisteri.
Osakkeenomistajien nimitystoimikunnan
puheenjohtaja.
s. 1969
Finanssineuvos, valtioneuvoston kanslian omistaja-
ohjausosasto.
1)
SSAB Ab:n hallituksen jäsen ja tar-
kastusvaliokunnan jäsen. Fortum Oyj:n hallituksen
jäsen sekä tarkastusvaliokunnan ja henkilöstö- ja pal-
kitsemisvaliokunnan jäsen. Kuntarahoitus Oyj:n omis-
tajien nimitysvaliokunnan jäsen.
Osakeomistus Neste Oyj:ssä 31.12.2023:
00 osaketta.
2)
Valtioneuvoston kanslia:
340 107 618 osaketta.
3)
Timo Sallinen
Kauppatieteiden maisteri.
Osakkeenomistajien nimitystoimikunnan jäsen.
s. 1970
Sijoitusjohtaja, Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö
Varma. Nordean, Nokian Renkaiden, Finnairin, Alma
Median, Atrian, Raision, Robitin ja Vincitin osakkeen-
omistajien nimitystoimikuntien jäsen.
Osakeomistus Neste Oyj:ssä 31.12.2023:
00 osaketta.
2)
Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö Varma:
13 081 622 osaketta.
3)
Jouko Pölönen
eMBA, kauppatieteiden maisteri.
Osakkeenomistajien nimitystoimikunnan jäsen.
s. 1970
Toimitusjohtaja, Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilma-
rinen. Nokian Renkaat Oyj:n hallituksen jäsen. Työelä-
kevakuuttajat TELA ry:n hallituksen jäsen. Suomen
Pörssisäätiönhallituksen puheenjohtaja. Suomen Laa-
tuyhdistys ry:n hallituksen jäsen. Finanssiala ry:n halli-
tuksen jäsen.
Osakeomistus Neste Oyj:ssä 31.12.2023:
2 400 osaketta.
2)
Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen:
9 357 202 osaketta.
3)
Matti Kähkönen
Diplomi-insinööri.
Osakkeenomistajien nimitystoimikunnan jäsen.
s. 1956
Senior Advisor, Metso Oyj 2017–2019. Nesteen hal-
lituksen puheenjohtaja. Kemiran hallituksen puheen-
johtaja. Nesteen henkilöstö- ja palkitsemisvaliokun-
nan puheenjohtaja.
Osakeomistus Neste Oyj:ssä 31.12.2023:
13 945 osaketta.
2)
Osakkeenomistajien nimitystoimikunnan jäsenet
Osakeomistus Neste Oyj:ssä 31.12.2023:
1)
Osastopäällikkö, ylijohtaja, Valtioneuvoston kanslian omistajaohjausosasto 1.2.2024 alkaen.
2)
Omat omistukset ja määräysvaltayhteisöt.
3)
Nimitystoimikunnan jäsenen edustaman osakkeenomistajan omistus
Osakkeenomistajien nimitystoimikunta kokoontui 10
kertaa 31.1.2023 ja 31.1.2024 välillä, ja osakkeenomis-
tajien nimitystoimikunnan jäsenet osallistuivat kokouksiin
seuraavasti:
Osakkeenomistajien nimitystoimikunnan kokoon-
pano ennen vuoden 2023 yhtiökokousta
Nesteen osakkeenomistajien nimitystoimikuntaan nimi-
tettiin 6.9.2022 seuraavat jäsenet: puheenjohtajaksi
osastopäällikkö Kimmo Viertola valtioneuvoston kanslian
omistajaohjausosastolta, jäseniksi sijoitusjohtaja Timo
Sallinen Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö Varmasta,
toimitusjohtaja Jouko Pölönen Keskinäinen Eläkevakuu-
tusyhtiö Ilmarisesta sekä Nesteen hallituksen puheen-
johtaja Matti Kähkönen. Finanssineuvos Maija Stran-
dberg valtioneuvoston kanslian omistajaohjausosastolta
nimitettiin puheenjohtajaksi 23.12.2022 alkaen.
Osakkeenomistajien nimitystoimikunta kokoontui
10 kertaa varsinaisen yhtiökokouksen 2022 ja 31.1.2023
välillä. Nimitystoimikunta teki ehdotuksen hallituksen
jäsenistä 27.1.2023.
30
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä Riskienhallinta Palkitsemisraportti
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Hallitus
Yhtiöjärjestyksen mukaan hallitukseen kuuluu viidestä
kymmeneen jäsentä, jotka valitaan varsinaisessa yhtiö-
kokouksessa toimikaudeksi, joka päättyy seuraavaan
varsinaiseen yhtiökokoukseen.
Hallituksen monimuotoisuus
Osakkeenomistajien nimitystoimikunnan suunnitellessa
taitavan, osaavan, kokeneen ja tehokkaan hallituk-
sen kokoonpanoa sillä on käytettävissä myös seuraa-
vat yhtiön itsensä määrittämät monimuotoisuutta kos-
kevat periaatteet: Hallituksen monimuotoisuuden tulee
olla osana yhteistyökykyistä ja toimivaa hallitusta, joka
pystyy vastaamaan Nesteen liiketoimintojen ja strategis-
ten tavoitteiden asettamiin vaatimuksiin sekä tukemaan
ja haastamaan yhtiön toimivaa johtoa ennakoivasti ja
rakentavasti.
Hallituksen kokoonpanon kannalta olennaisia tekijöitä
ovat hallituksen jäsenten toisiaan täydentävä ja moni-
puolinen osaaminen, koulutus ja kokemus eri ammatti-
ja toimialoilta, johtamisesta, eri kehitysvaiheessa olevista
liiketoiminnoista sekä jäsenten henkilökohtaiset omi-
naisuudet, jotka kaikki tuovat hallitukseen monimuo-
toisuutta. Hallituksen monimuotoisuutta tukevat myös
kokemus Nesteelle strategisesti merkityksellisistä teol-
lisuudenaloista ja markkinoista, kokemus ja kyvykkyys
teknologioista ja kansainvälisestä toimintaympäristöstä
sekä monipuolinen ikä- ja sukupuolijakauma siten, että
hallituksessa on aina riittävästi molempia sukupuolia.
Hallituksen kokoonpanon kannalta tärkeää on huomioida
Nesteen nykyiset ja kehittyvät tarpeet ja varmistaa, että
hallitus kokonaisuutena mahdollistaa Nesteen nykyisen
ja tulevan liiketoiminnan kehittämisen, mitä myös moni-
muotoisuus omalta osaltaan tukee.
Vuoden 2023 varsinaisen yhtiökokouksen jälkeen hal-
litukseen kuului yhdeksän jäsentä. Jari Rosendal toimi
Nesteen hallituksessa 31.7.2023 saakka, minkä jälkeen
Nesteen hallitukseen kuului kahdeksan jäsentä. Kaikilla
hallituksen jäsenillä on korkeakoulututkinto, ja yksi on
väitellyt tohtoriksi. Tutkinnot ovat eri aloilta pääpainon
ollessa tekniikan ja kauppatieteiden tutkinnoissa. Suu-
rimmalla osalla hallituksen jäsenistä on kansainvälistä
työkokemusta erityyppisistä tehtävistä, ja he ovat toi-
mineet tai toimivat sekä listattujen että listaamattomien
yhtiöiden johto- tai hallitustehtävissä. Kaksi jäsenistä on
toiminut suurten kansainvälisten öljy-yhtiöiden johtoteh-
tävissä. Hallitus on myös kulttuuritaustaltaan monimuo-
toinen: jäsenet tulevat kolmesta eri maasta ja puhuvat
äidinkielenään neljää eri kieltä. Naisten osuus hallituksen
jäsenistä on 25 %. Ikänsä puolesta hallituksen jäsenet
jakautuvat tasaisesti 50–67 ikävuoden välille. Hallituk-
sen jäsenten toimikauden pituus jakautuu seuraavasti:
kolme jäsenistä on kuulunut hallitukseen ainakin kolme
vuotta ja viisi jäsenistä alle kolme vuotta.
Hallituksen toiminta
Hallituksella tulee vuosittain olla vähintään kahdeksan
säännöllistä kokousta, joiden ajankohdat on etukäteen
määritelty. Tarvittaessa järjestetään lisäksi ylimääräisiä
kokouksia. Hallituksen puheenjohtaja tai hänen ollessa
estyneenä hallituksen varapuheenjohtaja kutsuu hallituk-
sen koolle sen jäsenen tai toimitusjohtajan pyynnöstä tai
mikäli hallituksen puheenjohtaja itse katsoo sen tarpeel-
liseksi. Kokous on päätösvaltainen, jos siihen osallistuu
yli puolet jäsenistä. Hallitus laatii itselleen toimintasuun-
nitelman varsinaisten yhtiökokousten väliseksi ajanjak-
soksi. Suunnitelma sisältää muun ohessa kokousaika-
taulun ja kussakin kokouksessa käsiteltävät tärkeimmät
asiat. Hallituksen tulee vuosittain arvioida toimintansa
tehokkuutta. Arviointi käsitellään hallituksessa tilikauden
päättymisen jälkeen.
Hallituksen tehtävät
Hallituksen tehtävät ja vastuut määritellään yksityiskoh-
taisesti hallituksen hyväksymässä työjärjestyksessä.
Hallituksen jäsen ei voi olla mukana päätettäessä sel-
laista asiaa, joka liittyy (i) sopimuksiin kyseisen hallituk-
sen jäsenen ja Neste-konserniin kuuluvan yhtiön välillä;
(ii) sopimuksiin Neste-konserniin kuuluvan yhtiön ja kol-
mannen osapuolen välillä, kun hallituksen jäsenellä on
sellainen olennainen etu, joka on ristiriidassa Nesteen tai
Vuoden 2023 varsinainen yhtiökokous vahvisti hallituk-
sen jäsenmääräksi yhdeksän. Nykyisinä jäseninä seu-
raavaan yhtiökokoukseen asti valittiin jatkamaan Matti
Kähkönen, John Abbott, Nick Elmslie, Just Jansz,
Jari Rosendal, Eeva Sipilä ja Johanna Söderström
sekä uusina jäseninä Heikki Malinen ja Kimmo Vier-
tola. Matti Kähkönen valittiin uudelleen hallituksen
puheenjohtajaksi ja Eeva Sipilä varapuheenjohtajaksi.
Jari Rosendal toimi Nesteen hallituksessa 31.7.2023
saakka, minkä jälkeen Nesteen hallitukseen kuului
kahdeksan jäsentä.
Vuonna 2023 hallitus kokoontui 10 kertaa ja osallis-
tumisprosentti kokouksiin oli 97,6 %.
Hallitus keskittyi vuonna 2023 yhtiön pitkän aikavä-
lin strategiaan, esimerkiksi uusiutuvien tuotteiden lii-
ketoiminnan kasvun jatkamiseen ja uusiutuvien raa-
ka-aineiden hankinnan ja tuotannon laajentamiseen.
Strategisiin aiheisiin kuului myös Porvoon jalostamon
asteittainen pitkän aikavälin muutos sekä investointi
nesteytetyn jätemuovin kapasiteettiin Porvoossa.
Hallitus seurasi myös tuotannon ylösajoa Singapo-
ren jalostamolla ja Martinez Renewables -yhteistoi-
minnossa Yhdysvalloissa sekä Rotterdamin laajen-
nushanketta. Hallitus käsitteli myös yhtiön ilmoittamia
suunnitelmia yksinkertaistaa rakennettaan tehokkuu-
den parantamiseksi. Tähän liittyi myös muutokset
ylimmässä johdossa. Edellä mainittujen ja työjärjes-
tykseen kuuluvien asioiden lisäksi hallitus valvoi stra-
tegian toteutusta ja arvioi toimintaympäristön pitkän
aikavälin muutoksia ja niiden vaikutusta yhtiön liiketoi-
mintaan. Hallitus seurasi jatkuvasti myös turvallisuus-
tuloksia, yhtiön toimintaa ja taloudellista tulosta sekä
riskienhallintaa.
2023
Neste-konserniin kuuluvan yhtiön edun kanssa; (iii) sopi-
muksiin Neste-konserniin kuuluvan yhtiön ja sellaisen
oikeussubjektin, jota hallituksen jäsen edustaa joko itse
tai yhdessä muiden henkilöiden kanssa, välillä. Kohtaa
(iii) ei kuitenkaan sovelleta silloin, kun Nesteen kanssa
sopimuksen solminut taho on Neste-konserniin kuuluva
yhtiö. Termi ”sopimus” käsittää tässä yhteydessä myös
kanteet sekä muut oikeusprosessit, jotka ovat seurausta
mainituista sopimuksista tai yhteydessä niihin.
31
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä Riskienhallinta Palkitsemisraportti
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Hallituksen jäsenten osakeomistukset on esitetty ansioluetteloiden yhteydessä. Hallituksen jäsenten palkkiot on esitetty vuosikertomuksen palkitsemisraportissa.
Hallitus, 31.12.2023
Asema Syntymävuosi Koulutus Päätoimi
Riippumaton
yhtiöstä
Riippumaton
merkittävistä
osakkeenomistajista
Henkilöstö-
ja palkitsemis-
valiokunta
Tarkastus-
valiokunta
Läsnäolo kokouksissa
Hallitus Valiokunnat
Matti Kähkönen Puheenjohtaja 1956 Diplomi-insinööri Hallitusammattilainen
10/10 5/5
John Abbott Jäsen 1960
Kemian tekniikan
kandidaatti
Hallitusammattilainen
9/10 5/5
Nick Elmslie Jäsen 1957 Kemian kandidaatti Hallitusammattilainen
10/10 4/4
Just Jansz Jäsen 1957
Kemiallisen
metallurgian tohtori
Riippumaton hallituksen
jäsen ja neuvonantaja,
toimitusjohtaja yrityksessä
Expertise Beyond Borders
10/10 6/6
Heikki Malinen Jäsen 1962
Kauppatieteiden
maisteri
Toimitusjohtaja,
Outokumpu Oyj
8/8 4/4
Eeva Sipilä Jäsen 1973
Kauppatieteiden
maisteri
Metso Oyj:n talous-
ja rahoitusjohtaja ja
varatoimitusjohtaja
10/10 6/6
Johanna Söderström Jäsen 1971
Kauppatieteiden
maisteri
Tyson Foodsin
henkilöstöjohtaja
10/10 4/4
Kimmo Viertola Jäsen 1961
Kauppatieteiden
maisteri
Finanssineuvos,
Valtioneuvoston kanslia,
omistajaohjausosasto
8/8 5/5
32
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä Riskienhallinta Palkitsemisraportti
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Hallituksen jäsenet
Matti Kähkönen
(s. 1956)
Diplomi-insinööri
Hallituksen puheenjohtaja vuodesta 2018
Hallituksessa vuodesta 2017
Riippumaton jäsen
Senior Advisor, Metso Oyj 2017–2019. Toimitusjohtaja,
Metso Oyj 2011–2017. Varatoimitusjohtaja ja
toimitusjohtajan sijainen, Metso Oyj 2010–2011.
Toimitusjohtaja, Kaivos- ja maanrakennustekniikka, Metso
Oyj 2008–2011. Toimitusjohtaja, Metso Minerals 2006–
2008. Toimitusjohtaja, Metso Automation, 2001–2006.
Divisioonajohtaja, Metso Automation, Field Systems,
1999–2001. Ennen vuotta 1999 useita päällikkö-
ja kehitystehtäviä Neles-Jamesburyllä ja Rauma-
Repolassa. Kemiran hallituksen puheenjohtaja 2022–.
Suomen Messut Oyj:n hallituksen puheenjohtaja 2020–
2023. Nesteen henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunnan
puheenjohtaja.
Osakeomistus Neste Oyj:ssä 31.12.2023:
13 945 osaketta.
1)
John Abbott
(s. 1960)
B.Sc. First Class Honours, Chemical Engineering
(kemiantekniikka)
Hallituksessa vuodesta 2021
Riippumaton jäsen
Downstream-liiketoiminnasta vastaava johtaja ja
johtoryhmän jäsen, Royal Dutch Shell 2013–2019.
Johtaja, Global Manufacturing, Shell 2012–2013.
Johtaja, Upstream Americas Heavy Oil -liiketoiminta,
Shell, Calgary, Kanada 2008–2012. Varapääjohtaja,
Manufacturing (Refining and Chemicals) Excellence
and Support -yksikkö, Shell, Houston, Yhdysvallat
2006–2008. Useita tehtäviä Shellillä Iso-Britanniassa,
Singaporessa, Thaimaassa, Alankomaissa, Kanadassa ja
Yhdysvalloissa, pääasiassa Global Manufacturing (Refining
and Chemicals) -yksikössä, sekä hankinnan, kaupan ja
jakelun alueilla 1981–2006. Vuonna 1994 lisäksi lyhyt
komennus Iso-Britannian hallinnossa. Johtaja (toimivaan
johtoon kuulumaton), Fiat Chrysler Automobiles 2018–
2021. Vanhempi johtaja (toimivaan johtoon kuulumaton),
Intercontinental Exchange (ICE) Futures Europe 2021–.
Johtaja (toimivaan johtoon kuulumaton), ICE Clear Europe
2023–. Neuvonantaja ja osallistuja, Mobility Impact
Partners (MIP) 2020–. Nesteen tarkastusvaliokunnan
jäsen.
Osakeomistus Neste Oyj:ssä 31.12.2023:
784 osaketta.
1)
Nick Elmslie
(s. 1957)
Kemian kandidaatti
Hallituksessa vuodesta 2020
Riippumaton jäsen
Johtaja, BP Global Petrochemicals Shanghai 2011–
2015. Controller, rahoitusjohtaja, BP Downstream
2006–2011. Useita johtajatason tehtäviä BP:llä, ml.
Acetyls-liiketoiminnan johtaja, Chemicals Strategy
-liiketoimintayksikön johtaja ja Polymers & Olefins
-yksikön talous- ja rahoitusjohtaja 1992–2006. Useita eri
tehtäviä BP:llä 1978–1992. 3FBio Ltd hallituksen jäsen ja
sijoittaja 2017–, puheenjohtaja 2023–. OTI Greentech AG
hallintoneuvoston jäsen 2017–. Fosroc Group Holdings
Limited hallituksen jäsen 2009–. Nesteen henkilöstö- ja
palkitsemisvaliokunnan jäsen.
Osakeomistus Neste Oyj:ssä 31.12.2023:
2 784 osaketta.
1)
Just Jansz
(s. 1957)
Kemiallisen metallurgian tohtori, mineraalitekniikan
diplomi-insinööri
Hallituksessa vuodesta 2022
Riippumaton jäsen
Riippumaton hallituksen jäsen ja neuvonantaja 2011–.
Toimitusjohtaja yrityksessä Expertise Beyond Borders
2011– . Technologyliiketoiminnan johtaja, Basell /
LyondellBasell 2004–2010. Advanced Polyolefins
-liiketoiminnan johtaja, Basell 2001–2004. Useita
päällikkötehtäviä Shellin tytäryhtiöissä 1989– 2000.
Hallituksen jäsen, Circular Plastics NL (Alankomaiden
kansallinen kasvurahasto) 2022–2023. Nesteen
tarkastusvaliokunnan jäsen.
Osakeomistus Neste Oyj:ssä 31.12.2023:
784 osaketta.
1)
1)
Osakeomistus Neste Oyj:ssä: omat omistukset ja määräysvaltayhteisöt.
33
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä Riskienhallinta Palkitsemisraportti
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Hallituksen jäsenet
Eeva Sipilä
(s. 1973)
Kauppatieteiden maisteri, CEFA
Hallituksen varapuheenjohtaja vuodesta 2023
Hallituksessa vuodesta 2022
Riippumaton jäsen
Talous- ja rahoitusjohtaja ja varatoimitusjohtaja, Metso
Oyj 2016– (Metso Outotec Oyj 2020–2023). Talous- ja
rahoitusjohtaja, Cargotec Oyj 2008–2016. Viestintä- ja
sijoittajasuhdejohtaja, Cargotec Oyj 2005–2008. Useita
eri tehtäviä Metso Oyj, Mandatum ja Arkwright AB 1997–
2005. Hallintoneuvoston jäsen, Varma, 2021–. Nesteen
tarkastusvaliokunnan puheenjohtaja.
Osakeomistus Neste Oyj:ssä 31.12.2023:
1 900 osaketta.
1)
Johanna Söderström
(s. 1971)
Kauppatieteiden maisteri
Hallituksessa vuodesta 2020
Riippumaton jäsen
Henkilöstöjohtaja, Tyson Foods 2020–. Henkilöstöjohtaja,
Dow Chemical Company 2014–2019. Johtaja,
Henkilöstöjohtamisen keskus, Dow Chemical Company
2012–2014. Useita johtotason HR-tehtäviä, Dow
Chemical Company, Dow Europe GmbH ja Dow Chemical
Handels- und Vertriebsgesellschaft mbH 2007–2012.
Johtaja, Global Compensation & Benefits, Huhtamäki Oyj
2006–2007. Useita asiantuntija- ja johtotason tehtäviä,
Dow Europe GmbH, Dow Chemical Handels- und
Vertriebsgesellschaft mbH ja Dow Suomi Oy 1999–2006.
Ennen vuotta 1999 useita tehtäviä, Oy L M Ericsson Ab.
Nesteen henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunnan jäsen.
Osakeomistus Neste Oyj:ssä 31.12.2023:
3 784 osaketta.
1)
Kimmo Viertola
(s. 1961)
Kauppatieteiden maisteri
Hallituksessa vuodesta 2023
Ei työ-/toimisuhteensa vuoksi ole riippumaton yhtiön
merkittävästä osakkeenomistajasta (Suomen valtio)
Finanssineuvos, Valtioneuvoston kanslia,
omistajaohjausosasto 10/2023–. Osastopäällikkö,
ylijohtaja, Valtioneuvoston kanslia, omistajaohjausosasto
10/2018–10/2023. Finanssineuvos, Valtioneuvoston
kanslia, omistajaohjausosasto 1–10/2018. Johtaja,
Suomen Teollisuussijoitus Oy 1998–2017. Johtaja,
Price Waterhouse 1995–1998. Useita eri päällikkö-
ja asiantuntijatason tehtäviä, Teollistamisrahasto,
FennoScandia Bank ja Skop-konserni 1987–1994.
Osakkeenomistajien nimitystoimikunnan puheenjohtaja,
Finnair 2023–. Osakkeenomistajien nimitystoimikunnan
jäsen, SSAB 2021–. Hallituksen jäsen ja nimitys- ja
palkitsemisvaliokunnan jäsen, Fortum 2022–2023.
Varapuheenjohtaja, OECD Working Party on State
Ownership and Privatisation Practices 2020–. Nesteen
tarkastusvaliokunnan jäsen.
Osakeomistus Neste Oyj:ssä 31.12.2023:
410 osaketta.
1)
1)
Osakeomistus Neste Oyj:ssä: omat omistukset ja määräysvaltayhteisöt.
Martina Flöel
(s. 1960)
Kemian diplomi-insinööri, kemian tohtori
Hallituksessa vuodesta 2017
Riippumaton jäsen
– hallituksen jäsen 28.3.2023 asti.
Marco Wirén
(s. 1966)
Kauppatieteiden maisteri
Hallituksen varapuheenjohtaja vuodesta 2019
Hallituksessa vuodesta 2015
Riippumaton jäsen
– hallituksen jäsen 28.3.2023 asti.
Jari Rosendal
(s. 1965)
Diplomi-insinööri, vuorineuvos
Hallituksessa vuodesta 2018
Riippumaton jäsen
– hallituksen jäsen 31.7.2023 asti.
Heikki Malinen
(s. 1962)
Kauppatieteiden maisteri, MBA (Harvard)
Hallituksessa vuodesta 2023
Riippumaton jäsen
Toimitusjohtaja, Outokumpu Oyj 2020–. Konsernijohtaja,
Posti Group Oyj 2012–2019. Toimitusjohtaja, Pöyry Oyj
2008–2012. Strategiajohtaja, johtajiston jäsen, UPM-
Kymmene Oyj 2006–2008. Toimitusjohtaja, UPM North
America 2004–2005. Myyntijohtaja, UPM North America
2002–2003. Partneri, Jaakko Pöyry Consulting, New
York, USA 2000–2001. Useita johto- ja päällikkötehtäviä
mm. McKinsey & Co:lla ja UPM:llä 1986–1999.
Varapuheenjohtaja, Elinkeinoelämän keskusliitto EK
2023–. Varapuheenjohtaja, Teknologiateollisuus ry 2023–.
Nesteen henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunnan jäsen.
Osakeomistus Neste Oyj:ssä 31.12.2023:
857 osaketta.
1)
Muut hallituksen
jäsenet vuoden
2023 aikana
34
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä Riskienhallinta Palkitsemisraportti
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Hallituksen valiokunnat
Hallitus on muodostanut keskuudestaan tarkastusvalio-
kunnan, jossa on viisi jäsentä, sekä henkilöstö- ja pal-
kitsemisvaliokunnan, jossa on neljä jäsentä. Valiokun-
tien kokoukset ovat päätösvaltaisia, jos niihin osallistuu
enemmän kuin kaksi valiokunnan jäsentä, puheenjohtaja
mukaan lukien. Valiokuntien jäsenet valitaan hallituksen
jäsenten keskuudesta vuoden toimikaudeksi. Hallitus
on hyväksynyt kummallekin valiokunnalle työjärjestyk-
sen, jossa määritellään tehtävät ja vastuut. Valiokun-
nan puheenjohtaja määrittää jäsenten kanssa kokous-
ten määrän ja aikataulun. Lisäksi hallitus voi asettaa
valiokuntia tarpeen mukaan esimerkiksi merkittäviin
investointihankkeisiin tai muihin erityistehtäviin. Valio-
kuntakokouksia on vähintään kaksi vuodessa. Kumpi-
kin valiokunta raportoi säännöllisesti kokouksistaan hal-
litukselle. Raportti sisältää yhteenvedon valiokunnalle
osoitetuista tehtävistä ja niiden hoitamisesta. Valiokun-
nat tekevät vuosittain toiminnastaan itsearviointiraportin
hallitukselle.
Tarkastusvaliokunta
Tarkastusvaliokunta koostuu työjärjestyksensä mukai-
sesti vähintään kolmesta hallituksen jäsenestä, jotka
ovat riippumattomia yhtiöstä ja sen tytäryhtiöistä ja joista
vähintään yksi on riippumaton Nesteen merkittävistä
osakkeenomistajista. Jäsenillä tulee olla riittävät tiedot
kirjanpitokäytännöistä ja taloudellisten raporttien val-
mistelusta sekä muu hallituksen määrittelemä pätevyys.
Tarkastusvaliokunnalla on tarpeen mukaan lupa käyttää
ulkopuolisia konsultteja tai asiantuntijoita
Tehtävät
Tarkastusvaliokunnan tehtävät ja vastuut määritel-
lään yksityiskohtaisesti hallituksen hyväksymässä
työjärjestyksessä.
2023
Tarkastusvaliokuntaan ovat 28.3.2023 alkaen kuu-
luneet Eeva Sipilä (puheenjohtaja), John Abbott,
Just Jansz, Jari Rosendal ja Kimmo Viertola. Vuoden
2023 aikana tarkastusvaliokunta kokoontui kuusi
kertaa. Jäsenten osallistumisprosentti kokouksiin oli
100 %. Jari Rosendal toimi Nesteen tarkastusvalio-
kunnassa 31.7.2023 saakka, minkä jälkeen Nest-
een tarkastusvaliokuntaan kuului neljä jäsentä.
Työjärjestyksensä mukaisesti tarkastusvaliokunta
valvoi ja arvioi vuonna 2023 ulkoisen ja sisäisen
tarkastuksen tehtäviä sekä yhtiön taloudellisten ja
muiden tietojen raportointia. Toinen tarkastusva-
liokunnan tärkeä painopistealue oli riskien ja vaati-
mustenmukaisuuden (compliance) hallinta, mukaan
lukien taloudelliset, markkina- ja geopoliittiset riskit
sekä tietyt muut riskialueet, kuten tietojärjestelmät ja
kyberturvallisuus. Lisäksi tarkastusvaliokunta seu-
rasi muun muassa laki- ja veroasioita sekä yhtiön val-
miutta tuleviin kestävyysraportoinnin vaatimuksiin.
2023
Henkilöstö- ja palkitsemisvaliokuntaan ovat
28.3.2023 alkaen kuuluneet Matti Kähkönen
(puheenjohtaja), Nick Elmslie, Heikki Malinen ja
Johanna Söderström. Henkilöstö- ja palkitsemis-
valiokunta kokoontui vuoden 2023 aikana viisi ker-
taa, ja jäsenten osallistumisprosentti kokouksiin oli
100 %.
Vuonna 2023 henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunta
jatkoi keskittymistä yhtiön palkitsemisen kokonais-
valtaiseen arviointiin ja kehittämiseen sekä osaa-
misen ja kyvykkyyksien johtamisen kehittämiseen
yhtiön operatiivisten ja strategisten tavoitteiden
tukemiseksi. Lisäksi työjärjestyksessä esitettyjen
muiden tehtäviensä mukaisesti henkilöstö- ja pal-
kitsemisvaliokunta seurasi meneillään ollutta suori-
tusjaksoa 2023 ja vuoden 2022 tuloksiin perustuvaa
palkitsemista. Henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunta
on myös seurannut henkilöstön sitoutuneisuuden
tasoa yhtiön Forward- ja Pulse-kyselyjen tulosten
perusteella.
2023
Johtoryhmä kokoontui vuoden aikana 12 ker-
taa ja kokoontui säännöllisesti myös kokousten
ulkopuolella tiettyjen asioiden tiimoilta.
Sen lisäksi, että johtoryhmä tuki toimitusjohta-
jaa tämän yleisten tehtävien suorittamisessa, johto-
ryhmä kehitti ja toteutti vuonna 2023 yhtiön strate-
giaa kohti tavoitettamme tulla globaaliksi johtajaksi
uusiutuvissa ja kiertotalousratkaisuissa. Strate-
gisiin painopistealueisiin kuuluivat muun muassa
yhtiön uusiutuvien tuotteiden liiketoiminnan kasvun
jatkaminen ja uusiutuvien raaka-aineiden hankin-
nan ja tuotannon laajentaminen. Johtoryhmä kes-
kittyi myös tuotantokapasiteetin kasvattamiseen,
mukaan lukien tuotannon ylösajo Singaporen
jalostamon laajennusprojektissa ja Martinez Renew-
ables yhteistoiminnossa Yhdysvalloissa. Myös Rot-
terdamin laajennusprojektin etenemistä seurattiin.
Porvoon jalostamon asteittainen pitkän aikavälin
muutos sekä investointi nesteytetyn jätemuovin
kapasiteettiin Porvoossa olivat myös johtoryhmän
asialistalla. Lisäksi lukuisiin muihin asioihin kiinnitet-
tiin erityistä huomiota, kuten tehokkuuden paranta-
miseen sekä IT ja kyberturvallisuusasioihin, data- ja
digitalisaatioasioihin sekä yhtiön valmiutta tuleviin
kestävyysraportoinnin vaatimuksiin. Lisäksi johto-
ryhmä seurasi säännöllisesti yhtiön turvallisuuteen,
taloudelliseen tulokseen ja toimintaan liittyviä asioita
sekä vastuullisuuteen ja vaatimustenmukaisuuteen
liittyviä asioita.
Henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunta
Henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunta koostuu hallituksen
puheenjohtajasta ja vähintään kahdesta muusta yhtiön
johtoon kuulumattomasta hallituksen jäsenestä.
Tehtävät
Henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunnan tehtävät ja vas-
tuut määritellään yksityiskohtaisesti hallituksen hyväksy-
mässä työjärjestyksessä.
Toimitusjohtaja
Nesteen toimitusjohtaja Matti Lehmus (s. 1974, eMBA,
diplomi-insinööri) johtaa yhtiön liiketoimintaa osakeyhti-
ölain sekä yhtiön hallituksen antamien ohjeiden mukai-
sesti. Toimitusjohtaja hoitaa yhtiön juoksevaa hallintoa
hallituksen antamien ohjeiden ja määräysten mukaisesti
sekä vastaa siitä, että yhtiön kirjanpito on lainmukainen
ja varainhoito luotettavalla tavalla järjestetty.
Hallitus nimittää toimitusjohtajan. Hallitus arvioi toimi-
tusjohtajan suoritusta vuosittain ja päättää hänen palkit-
semisestaan henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunnan esi-
tyksen pohjalta. Toimitusjohtajan palkitsemiseen liittyvät
tiedot on esitetty vuoden 2023 palkitsemisraportissa.
Konsernin johtoryhmä
Nesteen johtoryhmä (Neste Executive Committee,
ExCo) avustaa toimitusjohtajaa yhtiön johtamisessa
sekä yhtiön strategisten ja operatiivisten tavoitteiden
toteuttamisessa. Johtoryhmän jäsenet nimittää halli-
tus. Johtoryhmä kokoontuu säännöllisesti, keskimäärin
kerran kuussa. Johtoryhmän palkitsemiseen liittyvät tie-
dot on esitetty verkkosivuillamme osoitteessa neste.fi/
konserni.
35
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä Riskienhallinta Palkitsemisraportti
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Matti Lehmus
(s. 1974)
Toimitusjohtaja ja johtoryhmän puheenjohtaja
eMBA, diplomi-insinööri
Toimitusjohtaja vuodesta 2022
Tullut yhtiön palvelukseen 1998. Vastannut aiemmin
Renewables Platform -yksiköstä 2019–2022 ja
Öljytuotteet-liiketoiminta-alueesta 2014–2019. Toiminut
aiemmin muun muassa Öljy- ja uusiutuvat tuotteet
-liiketoiminta-alueen johtajana 2011–2014, Öljytuotteet-
liiketoiminta-alueen johtajana 2009–2010, Perusöljyt-
liiketoiminnan johtajana Erikoistuotteet-toimialalla
2007–2009, liiketoiminnan kehitysjohtajana vuonna
2007 ja bensiiniviennistä ja tradingistä vastaavana
päällikkönä 2004–2007 Öljynjalostus-toimialalla.
Huoltovarmuusneuvoston jäsen 2018–.
Osakeomistus Neste Oyj:ssä 31.12.2023:
26 182 osaketta.
1)
Carl Nyberg
(s. 1979)
Johtaja, Uusiutuvien toimitusketju ja vastuullisuus
Kauppatieteiden maisteri
Johtoryhmän jäsen vuodesta 2019
Tullut yhtiön palvelukseen 2005. Vastaa Uusiutuvien
toimitusketjusta ja vastuullisuudesta. Vastannut aiemmin
Renewables Platform -yksiköstä 2022–2023 ja Renewable
Road Transportation -liiketoimintayksiköstä 2019–2022.
Toiminut aiemmin Nesteellä useissa eri tehtävissä, muun
muassa Uusiutuvien tuotteiden Skandinavian myynnistä
vastaavana johtajana 2016–2019, hankintajohtajana
Öljytuotteissa Genevessä 2014–2016, raakaöljyn
tradingista vastaavana päällikkönä 2013–2014. Neste
Ab:n toimitusjohtaja 2017–2019. eFuel Alliance e.V.
hallituksen jäsen 2021–2023. Martinez Renewablesin
hallituksen jäsen 2022–.
Osakeomistus Neste Oyj:ssä 31.12.2023:
12 153 osaketta.
1)
Markku Korvenranta
(s. 1966)
Johtaja, Öljytuotteet-liiketoimintayksikkö
Diplomi-insinööri, tuotantotalous
Johtoryhmän jäsen vuodesta 2021 alkaen
Tullut yhtiön palvelukseen 2021. Vastaa Öljytuotteet-
liiketoimintayksiköstä. Toiminut aiemmin Group Portfolio
Developmentin johtajana Marquard & Bahlsilla Saksassa
2019–2021, Borealis Base Chemicalsin johtajana ja
johtoryhmän jäsenenä Itävallassa 2010–2018 ja sitä ennen
eri johto- ja päällikkötehtävissä Borealiksella Itävallassa,
Suomessa, Tanskassa ja Belgiassa 1994–2010.
Toiminut myös useissa eri tehtävissä Neste Chemicalsin
palveluksessa 1990–1994. Oiltankingin hallituksen jäsen
Saksassa 2021–.
Osakeomistus Neste Oyj:ssä 31.12.2023:
0 osaketta.
1)
1)
Osakeomistus Neste Oyj:ssä: omat omistukset ja määräysvaltayhteisöt.
Johtoryhmän jäsenet
Katja Wodjereck
(s. 1976)
Johtaja, Uusiutuvat tuotteet -liiketoimintayksikkö
eMBA, liiketalouden maisteri
Johtoryhmän jäsen 1.4.2023 alkaen
Tullut yhtiön palvelukseen 1.4.2023. Vastaa Uusiutuvat
tuotteet -liiketoimintayksiköstä. Vastannut aiemmin
Renewable Road Transportation -liiketoimintayksiköstä
4–10/2023 ja toiminut Renewable Polymers and
Chemicals -liiketoimintayksikön vt. johtajana 8–10/2023.
Toiminut aiemmin johtajana D/A/CH, Italiassa ja EMEAIn
teollisten ratkaisujen kaupallisena johtajana Sveitsissä
2022–2023, EMEAIn teollisten ratkaisujen kaupallisena
johtajana Sveitsissä 2018–2021, EMEAI, energia- ja
mikrobiologisten teknologioiden kaupallisena johtajana
Dow Europe GmbH:ssa, Sveitsissä 2017–2018,
pakkaamisen ja erikoistuotteiden Pohjois-Euroopan
myyntijohtajana Belgiassa 2015–2017, pakkaamisen ja
erikoismuovien EMEAn tuotepäällikkönä Sveitsissä 2012–
2015, polyetyleenin (LDPE, LLDPE) Latinalaisen Amerikan
päällikkönä Brasiliassa 2011–2012 sekä useissa muissa
päällikkötason tehtävissä Dow Chemicalissa 2002–2010.
Euroopan petrokemian liiton (EPCA) hallituksen jäsen
2018–. Saksan amerikkalaisen kauppakamarin (Amcham)
hallituksen jäsen 2022–. Ceficin (European Chemical
Industry Council) hallituksen ja johtoryhmän jäsen,
Sustainability Advisory Forumin puheenjohtaja 2023–.
Osakeomistus Neste Oyj:ssä 31.12.2023:
0 osaketta.
1)
36
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä Riskienhallinta Palkitsemisraportti
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Johtoryhmän jäsenet
Muut johtoryhmän
jäsenet vuonna 2023
Hannele Jakosuo-Jansson
(s. 1966)
Henkilöstö-, turvallisuus- ja viestintäjohtaja
Diplomi-insinööri
Johtoryhmän jäsen vuodesta 2006
Tullut yhtiön palvelukseen 1990. Vastaa yhtiön
henkilöstöstä, turvallisuudesta ja viestinnästä. Vastannut
aiemmin konsernin henkilöstö- ja turvallisuusasioista
sekä hankinnoista. Toiminut aiemmin muun
muassa Öljynjalostuksen henkilöstöjohtajana 2004–
2005 ja laboratorio- ja tutkimuspäällikkönä yhtiön
Teknologiakeskuksessa 1998–2004. Kemianteollisuus
ry:n Osaamis- ja vetovoimavaliokunnan puheenjohtaja.
Elinkeinoelämän keskusliitto EK:n Osaava työvoima
-valiokunnan varapuheenjohtaja. Finnair Oyj:n hallituksen
jäsen ja Henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunnan
puheenjohtaja 2021–. Directors’ Institute of Finland,
Senior Advisor (johtava asiantuntija) 2023–.
Osakeomistus Neste Oyj:ssä 31.12.2023:
38 846 osaketta.
1)
Bart Leenders
(s. 1969)
Johtaja, Teknologia ja projektit
Konetekniikan diplomi-insinööri
Johtoryhmän jäsen vuodesta 2023
Tullut yhtiön palvelukseen 2010. Vastaa yhtiön
teknologiasta ja projekteista. Vastannut aiemmin
investointien hallinnasta ja toteutuksesta, Engineering
Solutionsista sekä hankinnasta 1–10/2023. Toiminut
aiemmin Nesteellä tuotantojohtajana Renewable Platform
-liiketoimintayksikössä 2015–2022, johtajana (sijaisuus)
Neste Singaporessa 2015, johtajana Neste Netherlands
ja Uusiutuvat tuotteet -liiketoimintayksikössä 2010–
2015. Toiminut tuotantopäällikkönä Huntsmanilla 2005–
2010. Circular Task Force -työryhmän jäsen, Economic
Board Zuid-Holland 2021–2023. Kansallisten Executive
Committee -työryhmien jäsen, Climate Agreement
Mobility ja Aviation Agreement 2018–. Dutch Association
for Sustainable Biofuelsin (NVDB) puheenjohtaja 2013–.
Deltalinqsin (Rotterdamin pääsatamassa toimiva yritysliitto)
hallituksen jäsen 2010–, edustaa yhdistyksessä uusiutuvia
ja toimii turvallisuusasioiden puheenjohtajana. Martinez
Renewablesin hallituksen jäsen 2023–.
Osakeomistus Neste Oyj:ssä 31.12.2023:
7 583 osaketta.
1)
Christian Ståhlberg
(s. 1974)
Lakiasiainjohtaja
Oikeustieteen kandidaatti
Johtoryhmän jäsen vuodesta 2017
Tullut yhtiön palvelukseen vuonna 2017. Vastaa
konsernin lakiasioista ja vaatimustenmukaisuudesta
(compliance). Toimii johtoryhmän, hallituksen,
tarkastusvaliokunnan, osakkeenomistajien
nimitystoimikunnan ja sidosryhmien neuvottelukunnan
sihteerinä. Toiminut aiemmin lakiasiainjohtajana Rettig
Groupissa 2015–2017, sekä lakimiehenä Pohjola
Pankissa 2011–2014, Neste Oilissa 2007–2011 ja
Roschierilla 1998–2007. Olvi Oyj:n hallituksen jäsen sekä
henkilöstö- ja vastuullisuusvaliokunnan jäsen 2023–.
Keskuskauppakamarin lakivaliokunnan jäsen 2020–.
Osakeomistus Neste Oyj:ssä 31.12.2023:
7 201 osaketta.
1)
1)
Osakeomistus Neste Oyj:ssä: omat omistukset ja määräysvaltayhteisöt.
Martti Ala-Härkönen
(s. 1965)
Talous- ja rahoitusjohtaja, strategia ja IT
Kauppatieteiden tohtori, tekniikan lisensiaatti
Johtoryhmän jäsen vuodesta 2022
Tullut yhtiön palvelukseen 2022. Vastaa taloudesta,
strategiasta ja IT:stä. Toiminut aiemmin talous- ja
rahoitusjohtajana Caverion Oyj:ssa (talous, M&A ja
IT) 2016–2022, Cramo Oyj:ssä (talous ja kehitys)
2006–2016, WM-data Oy:ssä 2004–2006 ja Novo
Group Oyj:ssa 1998–2004 (talous ja kehitys) sekä
rahoituspäällikkönä ja emissiopäällikkönä Postipankki
Oyj:ssä 1995–1998. Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö
Ilmarisen hallintoneuvoston jäsen 2022–. Digia Oyj:n
hallituksen jäsen 2016–, varapuheenjohtaja 2023–,
tarkastusvaliokunnan puheenjohtaja, nimitysvaliokunnan
jäsen. Martinez Renewablesin hallituksen jäsen 2022–,
puheenjohtaja 2023–.
Osakeomistus Neste Oyj:ssä 31.12.2023:
6 267 osaketta.
1)
Thorsten Lange
(s. 1963)
Kauppatieteiden maisteri
Renewable Aviation -liiketoimintayksikön
johtaja
Johtoryhmän jäsen vuodesta 2020
5.4.2023 asti.
- jättänyt tehtävänsä Nesteen
johtoryhmässä 5.4.2023.
Mercedes Alonso
(s. 1966)
Epäorgaanisen kemian maisteri
Renewable Polymers and Chemicals
-liiketoimintayksikön johtaja
Johtoryhmän jäsen vuodesta 2019
31.7.2023 asti.
- eronnut yhtiöstä 31.7.2023 jatkaakseen
uraansa Nesteen ulkopuolella.
Panu Kopra
(s. 1972)
Tradenomi, MBA
Marketing & Services
-liiketoimintayksikön johtaja
Johtoryhmän jäsen vuodesta 2016
31.10.2023 asti.
- jättänyt tehtävänsä Nesteen
johtoryhmässä 1.11.2023 ilmoitettujen
organisaatiomuutosten vuoksi.
Minna Aila
(s. 1966)
Oikeustieteen maisteri
Vastuullisuus- ja yhteiskuntasuhdejohtaja
Johtoryhmän jäsen vuodesta 2020
31.10.2023 asti.
- jättänyt tehtävänsä Nesteen
johtoryhmässä 1.11.2023 ilmoitettujen
organisaatiomuutosten vuoksi.
Lars Peter Lindfors
(s. 1964)
Tekniikan tohtori, MBA
Innovaatiojohtaja
Johtoryhmän jäsen vuodesta 2009
31.10.2023 asti.
- jättänyt tehtävänsä Nesteen
johtoryhmässä 1.11.2023 ilmoitettujen
organisaatiomuutosten vuoksi.
37
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä Riskienhallinta Palkitsemisraportti
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Tilintarkastaja
Osakkeenomistajat valitsevat vuosittain varsinaisessa
yhtiökokouksessa yhtiölle tilintarkastajan. Tilintarkas-
tajan toimikausi päättyy ensimmäisen vaalia seuraavan
varsinaisen yhtiökokouksen päätyttyä.
Tilintarkastajan tehtävänä on yhtiön kirjanpidon, tilin-
päätöksen sekä hallinnon tarkastus. Tilintarkastus-
kertomus kattaa konsernitilinpäätöksen ja emoyhtiön
tilinpäätöksen. Tilintarkastuskertomus on esitetty vuosi-
kertomuksen tilinpäätösosiossa.
Sisäinen tarkastus
Nesteen sisäinen tarkastus on riippumaton ja objektiivi-
nen varmennus- ja konsultointitoiminto, joka on suunni-
teltu tuottamaan lisäarvoa Nesteelle ja parantamaan sen
toimintaa. Sisäinen tarkastus on osa Nesteen ohjaus- ja
hallintojärjestelmää, ja se tukee organisaatiota tuotta-
malla järjestelmällisesti arvioita yhtiön hallinto-, riskien-
hallinta-, valvontaprosessien tehokkuudesta ja suosituk-
sia näiden prosessien parantamiseksi.
Sisäisen tarkastuksen toiminta koostuu riippumat-
tomista sisäisistä tarkastuksista, joiden tarkoituksena
on tuottaa Nesteen tarkastusvaliokunnalle ja johdolle
arvioita Nesteen hallinto-, riskienhallinta- ja valvonta-
prosessien riittävyydestä ja tehokkuudesta. Sisäisissä
tarkastuksissa mm. arvioidaan olemassa olevia riskien-
hallintakäytäntöjä, merkittävien riskien tunnistamista ja
niiden hallinnan asianmukaisuutta, tärkeimpien politiik-
kojen ja ohjeiden olemassaoloa ja niiden dokumentoinnin
2023
Vuoden 2023 varsinaisessa yhtiökokouksessa
yhtiön tilintarkastajaksi valittiin tilintarkastusyhteisö
KPMG Oy Ab päävastuullisena tilintarkastajana KHT
Leenakaisa Winberg.
Varsinaiseen tilintarkastukseen liittyvät palkkiot
olivat vuonna 2023 yhteensä 1,6 miljoonaa euroa ja
muista palveluista maksetut palkkiot yhteensä 1,1
miljoonaa euroa.
2023
Sisäinen tarkastus suoritti vuoden 2023 sisäisen tar-
kastuksen toimintasuunnitelman mukaiset sisäiset
tarkastukset ja raportoi havainnot johdolle ja hal-
lituksen tarkastusvaliokunnalle. Sisäisen tarkastuk-
sen toiminto vahvisti yhteistyötään muiden Nesteen
varmennustoimintojen, kuten vaatimustenmukai-
suuden (compliance), riskienhallinnan ja sisäisen
valvonnan, kanssa tehostaakseen varmennusto-
imintojen toiminnan kattavuutta sekä raportointia
johdolle.
Vuonna 2023 tarkastuksen painopistealueita oli-
vat Nesteen strategiset investoinnit, tärkeimmät ris-
kit ja keskeiset liiketoimintaprosessit, mukaan lukien
esimerkiksi kyberturvallisuus, tietosuoja, Rotterda-
min laajennusprojekti ja Nesteen ulkomaisten tytä-
ryhtiöiden toiminta.
ja toteutuksen tehokkuutta. Lisäksi arvioidaan, mahdol-
listavatko organisaatiorakenteet ja hallintomallit tehok-
kaan päätöksenteon ja ohjausjärjestelmän, ovatko roolit
ja vastuut selvät ja vastaavatko toiminnan ja ohjelmien
tulokset määriteltyjä tavoitteita.
Sisäinen tarkastustoiminta perustuu vuosittain laa-
dittavaan tarkastussuunnitelmaan. Nesteen strategiset
tavoitteet, tärkeimmät hankkeet ja tunnistetut riskit ovat
keskeisiä tarkastussuunnitelman laadinnassa. Sisäisen
tarkastuksen johtaja raportoi säännöllisesti johdolle ja hal-
lituksen tarkastusvaliokunnalle tarkastussuunnitelmaan
sisällytetyistä toimenpiteistä. Raportointi sisältää jatku-
vaan kehitykseen ja riskien minimointiin tähtäävät suosi-
tukset sekä organisaatioiden laatimat toimintasuunnitel-
mat toimintojen kehittämiseksi ja riskien minimoimiseksi.
Sisäinen tarkastus toteuttaa myös erikseen johdon tai
tarkastusvaliokunnan kanssa sovittavia erityistoimek-
siantoja. Väärinkäytösten selvittämiseen perustetun ryh-
män (Investigation Group) jäsenenä sisäisen tarkastuk-
sen johtaja osallistuu väärinkäytösepäilyjen ja epäiltyjen
Nesteen politiikkojen ja periaatteiden sekä lakien ja mää-
räysten rikkomisten tutkintaan. Tehokkaan ja lisäarvoa
tuottavan prosessin varmistamiseksi sisäinen tarkastus
tekee tiivistä yhteistyötä Nesteen muiden varmennustoi-
mintojen (riskienhallinta, sisäinen valvonta ja compliance)
ja ylimmän johdon kanssa ja jakaa parhaita käytäntöjä
prosessien ja hallinnon näkökulmasta.
Nesteen sisäinen tarkastus noudattaa IIA:n (Institute
of Internal Auditors) sisäisen tarkastuksen kansainvä-
lisiä ammattistandardeja. Sisäinen tarkastus raportoi
suoraan hallituksen tarkastusvaliokunnalle ja hallinnolli-
sesti toimitusjohtajalle. Hallitus hyväksyy sisäisen tarkas-
tuksen toimintaohjeen ja tarkastussuunnitelman. Sisäi-
sen tarkastuksen toimintaohjeessa kuvataan sisäisen
tarkastuksen asema, toimintamalli, prosessi ja rapor-
tointisuhteet. Sisäisellä tarkastuksella on vuosittain tar-
kastusvaliokunnan jäsenten ja puheenjohtajan kanssa
ainakin yksi tapaaminen ilman johdon läsnäoloa. Nes-
teen sisäisen tarkastuksen johtaja on vastuussa sisäisen
tarkastuksen toimintaohjeessa määritellystä sisäisestä
tarkastustoiminnasta.
Compliance-toiminto
Neste on sitoutunut korkeisiin eettisiin standardeihin ja
harjoittaa liiketoimintaansa lakien, määräysten ja yleisesti
hyväksytyn hallintotavan mukaisesti. Nesteen eettiset
säännöt muodostavat kehyksen Nesteen maailmanlaa-
juiselle liiketoiminnalle ja vahvistavat eettisiä käytäntöjä,
jotka ohjaavat Nesteen työntekijöitä heidän päivittäisissä
liiketoimissaan ja päätöksenteossaan. Neste edellyttää
myös toimittajiensa ja muiden liikekumppaneidensa nou-
dattavan soveltuvia lakeja ja vastaavia eettisiä liiketoimin-
takäytäntöjä, jotka on määritelty eettisissä säännöissä.
Nämä on tarkemmin kuvattu Nesteen eettisissä sään-
nöissä toimittajille. Lisätietoja Nesteen eettisistä sään-
nöistä on Nesteen vastuullisuusraportissa ja Nesteen
verkkosivuilla.
Nesteen Compliance-toiminnon tavoitteena on kehit-
tää, määritellä, fasilitoida ja valvoa vaatimustenmukai-
suuskäytäntöjä ja -ohjelmia. Niiden tarkoituksena on
varmistaa, että Nesteen organisaatioilla on maailmanlaa-
juisesti käytössään tehokkaat järjestelmät ja prosessit,
joilla tunnistetaan, ehkäistään, havaitaan sekä korjataan
rikkomuksia soveltuvien lakien, määräysten ja Nesteen
sisäisten sääntöjen mukaisesti. Toiminto tukee Nesteen
johtoa yhtiön vaatimustenmukaisuusriskien hallinnassa
sekä Nesteen toimintojen johtoa niiden vaatimustenmu-
kaisuuskäytäntöihin liittyvien riskien tunnistamisessa ja
hallinnassa. Compliance-toiminto tekee tiivistä yhteis-
työtä Nesteen liiketoiminta-alueiden, konsernitoiminto-
jen ja muiden sisäisten varmennustoimintojen, erityisesti
riskienhallinnan, sisäisen valvonnan ja sisäisen tarkas-
tuksen kanssa. Compliance-toiminnon johtaja on Chief
Compliance Officer (CCO), joka raportoi Nesteen laki-
asiainjohtajalle. CCO raportoi vaatimustenmukaisuus-
käytäntöihin liittyvistä toimista säännöllisesti Nesteen
johtoryhmälle ja hallituksen tarkastusvaliokunnalle. Nes-
teellä on myös Ethics and Compliance -toimikunta, joka
valvoo ja ohjaa etiikan ja vaatimustenmukaisuusohjel-
man johtamista Nesteellä.
Väärinkäytösten ulkoisesti hallinnoitua raportointika-
navaa sekä muita kanavia pitkin vastaanotetut rapor-
tit väärinkäytösepäilyistä tutkitaan soveltuvien lakien ja
Nesteen sisäisen väärinkäytösten selvittämistä koskevan
standardin (Misconduct Investigation Standard) mukai-
sesti. Lisätietoja väärinkäytösten selvittämistä koske-
vasta standardista ja raportoiduista väärinkäytösepäi-
lyistä löytyy muiden kuin taloudellisten tietojen raportista
ja vastuullisuusraportista.
Muiden raportointikanavien lisäksi Nesteellä on ulkoi-
sesti hallinnoitu väärinkäytösten raportointijärjestelmä,
Ethics Online, jota voivat käyttää kaikki Nesteen sisäi-
set ja ulkoiset sidosryhmät, myös sen toimitusketjuissa
mukana olevat toimijat. Ethics Online on raportointika-
nava, jonka kautta Nesteen sidosryhmät voivat tuoda
esiin havaintonsa tai epäilyksensä mahdollisista väärin-
käytöksistä. Tapausten arvioinnista ja tutkinnasta vastaa
Nesteen väärinkäytösten selvitysryhmä (Investigation
Group). Neste ei kohdista negatiivisia seuraamuksia vil-
pittömässä mielessä raportoiduille tapauksille. Nesteen
pääperiaatteet ja prosessi koskien sisäisiä väärinkäy-
tösselvityksiä on kuvattu yhtiön sisäisessä väärinkäytös-
ten selvittämistä koskevassa standardissa (Misconduct
Investigation Standard). Mahdollisista poikkeamista tai
väärinkäytöksistä raportoidaan säännöllisesti hallituksen
tarkastusvaliokunnalle.
38
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä Riskienhallinta Palkitsemisraportti
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Sisäpiirihallinto
Neste noudattaa EU-asetusta markkinoiden väärinkäy-
töstä (596/2014), sitä täydentävää sääntelyä sekä Nas-
daq Helsinki Oy:n sisäpiiriohjetta vähimmäissäännöstönä
sisäpiiriasioissa. Tämän lisäksi yhtiöllä on oma sisäpii-
riohje, jonka yhtiön hallitus on hyväksynyt.
Yhtiön sisäpiirivastaava on yhtiön lakiasiainjohtaja, joka
hoitaa sisäpiirihallintoon kuuluvia tehtäviä yhdessä sisä-
piiriluetteloiden hoitajan, sisäpiiriviestintävastaavan ja
hankekohtaisista sisäpiirirekistereistä vastuullisten hen-
kilöiden kanssa. Kaikilla edellä mainituilla henkilöillä on
omat varahenkilönsä. Lisäksi kunkin toiminnon johtaja
vastaa oman organisaationsa sisäpiiriasioiden valvon-
nasta. Yhtiö järjestää sisäpiiriohjeisiin liittyvää koulutusta.
Hankekohtaisten sisäpiirirekisterien laatimisesta ja
ylläpitämisestä vastaa asianomaisen sisäpiirihankkeen
johtaja, joka on nimetty ao. hankekohtaiseen sisä piiri-
rekisteriin.
Yhtiö on määritellyt johtohenkilöiksi yhtiön hallituksen
jäsenet ja sihteerin, toimitusjohtajan sekä johtoryhmän
jäsenet ja sihteerin. Näiden johtohenkilöiden sekä hei-
dän lähipiirinsä tulee ilmoittaa yhtiön rahoitusvälineillä
tai rahoitusjohdannaisilla tekemänsä omat liiketoimensa
yhtiölle ja Finanssivalvonnalle viipymättä ja viimeistään
kolmen työpäivän määräajassa liiketoimen toteuttami-
sen jälkeen. Ilmoitukset yhtiölle ja Finanssivalvonnalle
voidaan tehdä osoitteessa neste.fi/kaupat siellä annet-
tujen ohjeiden mukaisesti.
Yhtiö on lisäksi nimennyt tietyt muut henkilöt yhtiön
tiedollisessa ytimessä toimiviksi henkilöiksi, joilla on suo-
rittamiensa tehtävien perusteella parempi tietämys yhti-
östä kuin markkinoilla yleisesti. Näitä henkilöitä ovat
tyypillisesti osavuosikatsausta tai vuositilinpäätöstä val-
mistelevat, yhtiön taloudesta, taloudellisesta raportoin-
nista tai viestinnästä vastaavat henkilöt tai henkilöt, joilla
on pääsy tällaisiin tietoihin, samoin kuin eräät muut yhtiön
johtavissa tehtävissä toimivat henkilöt.
Johtohenkilöt ja tiedollisessa ytimessä toimivat henki-
löt eivät saa käydä kauppaa tai toteuttaa muita liiketoimia
yhtiön rahoitusvälineillä omaan tai kolmannen lukuun suo-
raan tai välillisesti yhtiön vuosineljänneksen tai tilikauden
päättymispäivän ja sitä koskevan osavuosikatsauksen
tai vuositilinpäätöksen julkistamisen välisenä ajanjak-
sona. Kaupankäynti on kuitenkin aina kiellettyä vähin-
tään 30 vuorokauden ajan ennen osavuosikatsauksen
tai vuositilinpäätöksen julkistamista sekä vielä ko. julkis-
tamispäivänä (ns. suljettu ikkuna).
Yhtiö pitää lisäksi hanke- tai tapahtumakohtaista sisä-
piiriluetteloa kaikista henkilöistä, joilla on pääsy sisäpii-
ritietoon ja jotka työskentelevät yhtiölle työsopimuksen
perusteella tai muutoin suorittavat tehtäviä, joiden kautta
heillä on pääsy sisäpiiritietoon. Hanke- tai tapahtuma-
kohtaiseksi sisäpiiriläiseksi katsotaan henkilöt, jotka
osallistuvat sisäpiiritietoja käsittelevien hankkeiden tai
tapahtumien kuten esimerkiksi yritysjärjestelyjen suun-
nitteluun ja valmisteluun. Hankekohtainen sisäpiiriläi-
nen ei saa käydä kauppaa tai toteuttaa muita liiketoimia
yhtiön rahoitusvälineillä hankkeen aikana.
Lähipiiriliiketoimet
Neste on määritellyt lähipiiriinsä kuuluvat tahot ja tekee
joidenkin näiden tahojen kanssa säännöllisesti liiketoi-
mia. Nämä liiketoimet liittyvät yhtiön tavanomaiseen liike-
toimintaan ja ovat yhtiön toiminnan tarkoituksen mukai-
sia ja toteutetaan tavanomaisin tai kyseisellä toimialalla
yleisesti noudatettavien ja hyväksyttyjen markkinaehto-
jen tai -käytäntöjen mukaisesti.
Yhtiön talous- ja lakitoiminnot seuraavat lähipiiritoimia
osana yhtiön normaaleja raportointi- ja valvontakäytän-
töjä. Hallitus on vastuussa lähipiiriliiketoimien valvonta-
prosesseista. Yhtiön ja sen lähipiirin välisistä olennaisista
liiketoimista raportoidaan vuosittain yhtiön konsernitilin-
päätöksen liitetiedoissa. Sovellettavien lakien ja sään-
töjen niin vaatiessa olennaiset lähipiiritoimet julkaistaan
myös pörssitiedotteena.
Sisäinen valvonta
Sisäisen valvonnan tavoitteena on varmistaa taloudellisen
raportoinnin sekä tilinpäätösten luotettavuus riittävällä
tavalla. Lisäksi sisäinen valvonta tukee liiketoimintaa toi-
minnallisten ja strategisten tavoitteiden saavuttamisessa
osallistumalla liiketoimintaprosessien kehitystyöhön.
Nesteen sisäisen valvonnan järjestelmä pohjautuu
The Committee of Sponsoring Organizations (“COSO”,
2013) viitekehykseen.
Nesteen sisäisen valvonnan vaatimukset on määritelty
sisäisen valvonnan periaatteet - konserniohjeessa (Inter-
nal Control Principle), tietojärjestelmien käyttöoikeuksia
koskevassa konserniohjeessa (Access Risk Manage-
ment Principle) ja niihin liittyvissä standardeissa.
Nesteen sisäisen valvonnan toiminto johtaa konser-
ninlaajuista valvonnan kehittämistä ja monitoroi sisäisiä
kontrolleja koko yhtiössä. Sisäisen valvonnan toiminto
antaa tarvittavat ohjeet. tehokkaiden kontrollien määrit-
tämiseksi ja suorittamiseksi.
Valvontaympäristö
Hallitus vastaa siitä, että kirjanpidon ja varainhoidon val-
vonta on asianmukaisesti järjestetty. Toimitusjohtaja vas-
taa siitä, että yhtiön kirjanpito on lainmukainen ja varain-
hoito luotettavalla tavalla järjestetty.
Nesteen sisäisen valvonnan perustana on konserni-
rakenne, jossa liiketoiminta on jaettu organisaatioyksi-
köihin. Nesteen liiketoiminta-alueet ja taloushallinto ovat
vastuussa siitä, että taloudelliseen raportointiin liittyvät
kontrollit on määritelty ja ne ovat asianmukaiset, ajanta-
saiset, tehokkaat ja riittävät. Operatiivinen johto omistaa
riskit ja kontrollit ja on vastuussa kontrolleista ja havaittu-
jen puutteiden korjaamisesta.
Sisäisen valvonnan konserniohje korostaa sisäis-
ten kontrollien tärkeyttä ja selkeyttää kolmen linjan vas-
tuita tehokkaiden kontrollien toteutuksessa liiketoimin-
taprosesseissa. Nesteen arvot ja johtamisjärjestelmä,
mukaan lukien eettiset toimintaperiaatteet, ovat perus-
tana taloudellisen raportoinnin valvontaympäristölle. Toi-
mitusjohtaja ja yhtiön johto vastaavat eettisten toiminta-
periaatteiden ja taloudellisen raportoinnin oikeellisuuden
merkityksen korostamisesta.
Riskien arviointi
Riskien arvioinnin edellytyksenä on, että organisaation
tavoitteet on määritelty. Taloudellisessa raportoinnissa
yleisenä tavoitteena on raportoinnin luotettavuus. Tämä
tarkoittaa sitä, että liiketapahtumat kirjataan ja raportoi-
daan täydellisesti ja oikein. Riskien arviointi sisältää vää-
rinkäytöksiin liittyvien riskien arvioinnin.
Riskienhallinnan periaatteista on lisätietoa vuosikerto-
muksen Riskienhallinta-osiossa.
Valvontatoimenpiteet
Nesteen valvontatoimenpiteet ovat toimintaohjeita ja
menettelytapoja, joita noudattamalla pyritään varmista-
maan, että johdon määrittelemät, riskienhallinnan kan-
nalta tärkeät toimenpiteet toteutetaan tehokkaasti. Talo-
udellisen raportoinnin kannalta tärkeimmät ohjeet on
kuvattu sisäisen valvonnan periaatteet -konsernioh-
jeessa (Internal Control Principle), tietojärjestelmien käyt-
töoikeuksia koskevassa konserniohjeessa (Access Risk
Management Principles), taloudellisen raportoinnin val-
vontastandardissa (Controls over Financial Reporting
Standard), sisäisen valvonnan prosessistandardissa
(Internal Control Process Standard), prosessikuvauk-
sissa, kuukausittaisen talousraportointiprosessin kuva-
uksissa sekä taloushallinnon ammattilaisille suunnatussa
ohjeistossa (Finance Instructions).
Tärkeimmät kontrollit taloushallinnon ja liiketoiminnan
prosesseille on dokumentoitu globaaliin kontrollirekiste-
riin. Konsernitason politiikat ja ohjeet ovat Nesteen johta-
misjärjestelmässä (NMS). Kontrollirekisteriä ylläpidetään
SAP GRC -alustalla, jota käytetään sisäisen valvonnan
hallintaan.
Tiedottaminen ja Viestintä
Yhtiön viestintä tukee taloudellisen raportoinnin oikeelli-
suuden ja täydellisyyden varmentamista. Nesteen henki-
lökunnalla on pääsy taloudellisen raportoinnin
kannalta tärkeimpiin toimintaperiaatteisiin sekä kont-
rolliohjeisiin sisältäen kontrollien suoritus- ja valvontavas-
tuut. Tärkeimmät keinot viestiä taloudellisen raportointiin
liittyvistä asioista koostuvat sisäisen valvonnan koulu-
tuksista, taloudellisen raportoinnin ohjeistosta sisältäen
konsernin laskentaperiaatteiden lisäksi myös ennusteen
laatimisen ja raportoinnin, tiedotustilaisuuksista, työssä-
oppimisesta, prosessien läpikäynneistä sekä julkaisuista
sisäisillä kanavilla ja sivustoilla.
Nesteen liiketoiminta-alueet laativat johdolle säännöl-
lisesti raportit toiminnan tuloksesta sisältäen analyysejä
ja kommentteja suorituksen tasosta. Konsernin johto-
ryhmälle ja hallitukselle toimitetaan taloudelliset raportit
kuukausittain. Osavuosikatsaukset ja tilinpäätökset käsi-
tellään tarkastusvaliokunnan kokouksissa ja tämän jäl-
keen hallituksessa.
39
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä Riskienhallinta Palkitsemisraportti
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Seuranta
Tarkastusvaliokunta valvoo yhtiön taloutta, taloudellista
raportointia, riskienhallintaa sekä sisäistä valvontaa ja
tarkastusta osana yhtiön hallinto- ja ohjausjärjestelmää.
Sisäisen valvonnan puutteet kommunikoidaan ajoissa
korjaavista toimenpiteistä vastuussa oleville tahoille sekä
tarvittaessa johdolle ja hallituksen tarkastusvaliokunnalle.
Sisäisen valvonnan toiminto suorittaa sisäisen valvon-
nan arviointeja kontrollitoimenpiteiden riittävyydestä lii-
ketoimintaprosesseissa. Tulokset raportoidaan säännöl-
lisesti johtoryhmälle.
Sisäinen tarkastus arvioi taloudellisten raportointipro-
sessien sisäistä valvontaa sekä niihin liittyviä prosesseja ja
menettelyitä osana liiketoimintaprosessien tarkastuksia.
2023
Vuonna 2023 ydinliiketoimintaprosessien kontrol-
lit ja kaikki talousprosessien kontrollit rekisteröitiin
uuteen järjestelmään (SAP GRC Process Control).
Neste on rakentanut merkittävän määrän automaat-
tisia monitorointikontrolleja ja tarkastelee mahdolli-
suuksia lisätä näiden määrää jatkossakin.
Neste on kehittänyt edellä mainitun SAP GRC
järjestelmän lisäksi Power BI -raportointia, joka
tarjoaa kokonaisvaltaista informaatiota kontrollien
suorittamisesta, sisäisen valvonnan puutteiden kor-
jaavista toimenpiteistä sekä tehtävien eriyttämisestä.
Vuonna 2024 painopistealueina on kontrollien
kehittäminen keskeisissä toiminnanohjausjärjest-
elmähankkeissa liittyen Marketing & Services liike-
toimintaan sekä Nesteen investointien hallintaan.
ESG-raportoinnin oikeellisuuden varmistami-
nen kestävyysraportointidirektiivin ja kaksoisolen-
naisuuden vaatimusten mukaisesti on yksi sisäisen
valvonnan keskeisistä prioriteeteista. Tähän liittyvä
kehitystyö koskien tietojen- ja prosessienhallintaa
sekä kontrollipuutteiden analysointia on aloitettu ja
se valmistuu vuoden 2024 aikana.
Koulutus ja viestintä
Nesteen henkilökunnalla on pääsy
taloudellisen raportoinnin kannalta
tärkeimpiin toimintaperiaatteisiin
sekä kontrolliohjeisiin.
Korjaavat toimenpiteet
Johdon toimenpiteiden
toteuttaminen
valvontaympäristön
vahvistamiseksi.
Laajuus
Perustuu strategiaan,
äntely-ympäristöön ja
riskien arviointiin
Seuranta, testaus
ja raportointi
Johto hyödyntää
erilaisia menetelmiä
mm. jatkuvaa
valvontatoimenpiteiden
seurantaa, suorittaen
erillisarviointeja, testaten
kontrollien tehokkuutta jne.
Havainnot raportoidaan
asianomaisille sidosryhmille.
Valvonnan
kehittäminen
Määritetään ja kehitetään
sisäistä valvontaa.
Lisään automaattista
valvontaa ja jatkuvaa
seurantaa.
Valvonta-
toimenpiteet
Keskittyvät taloudellisen raportoinnin
oikeellisuuden varmistamiseen sekä
väärinkäytösten ehkäisyyn.
Tehokkaan sisäisen valvonnan kehittäminen on jatkuva prosessi,
jota ohjaavat yhtiön strategia ja valvonnan tavoitteet
40
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä Riskienhallinta Palkitsemisraportti
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Suorituksen johtaminen
Suorituksen johtamisella on tärkeä tehtävä konser-
nin strategisten tavoitteiden saavuttamisessa ja suori-
tuskulttuurin vahvistamisessa. Neste on siirtynytkohti
ketterämpään suorituksen johtamista, mallia joka tukee
päivittäistä toimintaa.
Suoritusjohtaminen on päivittäisjohtamista, jonka
avulla yksilöt, tiimit, yksiköt ja yhtiö voivat saavuttaa
valitut strategiset tavoitteensa ja kehittää organisaation
kyvykkyyttä. Sen avulla varmistetaan, että kaikki tietävät
yhtiön arvot ja tavoitteet, omat lyhyen ja pitkän aikavälin
tavoitteensa sekä sen, mitä osaamista tarvitaan ja kehi-
tetään tavoitteiden saavuttamiseksi.
Yksilön ja tiimien tavoitteet perustuvat Nesteen strate-
giaan ja toimintatapaan. Työhyvinvoinnin ja hyvän päivit-
täisjohtamisen välillä on selvä yhteys.
Nesteen päivittäisen suoritusjohtamisen keskeisenä
lähtökohtana on:
asettaa haastavia tavoitteita ja seurata niiden
toteutumista,
tukea tavoitteiden saavuttamisessa säännöllisen
palautteen avulla,
arvioida omaa toimintaa ja saavutettuja tuloksia,
kehittää toimintatapoja ja ottaa vastuuta oman
osaamisen kehittämisestä ja
käydä säännöllisesti henkilökohtaiset
kehityskeskustelut ja päivittäistä työtä tukevia
keskusteluita.
Taloudellisen suunnittelun ja raportoinnin näkökulmasta
Nesteen suoritusjohtamisen prosessi koostuu pitkän
aikavälin taloudellisesta suunnittelusta perustuen strate-
giaan sekä keskipitkän aikavälin suunnitteluun (3 vuotta).
Vuoden aikana suoritusta arvioidaan johdon viikkorapor-
toinninja kuukausittain tehtävän liiketoiminnan arvioinnin
avulla sekä puolivuosittain tehtävässä yhteisten toimin-
tojen arvioinnissa.
Taloudellisia ja keskeisiin suorituskykymittareihin liitty-
viä tietoja verrataan sekä strategisiin tavoitteisiin että lii-
ketoimintasuunnitelmiin ja tarvittavia toimenpiteitä ohja-
taan ja seurataan ympäri vuoden.
Suoritusjohtaminen päivittäisessä työssä
Tavoitekeskustelu
Kahdenkeskiset k
e
s
k
u
s
t
e
l
u
t
K
i
i
t
t
ä
m
i
n
e
n
j
a
k
a
n
n
ustaminen
S
ä
ä
n
n
ö
l
l
i
n
e
n
p
a
l
a
u
t
e
JatkokeskusteluVälittäminen ja puuttuminen
K
a
h
v
i
t
t
i
i
m
i
n
j
ä
senten kanssaajankohtaiset asiat
J
a
t
k
u
v
a
v
u
o
r
o
p
u
h
e
l
u
,
Missio
Visio
Strategia
Arvonluonti-
ohjelmat
Jatkuva kehitys, palkitseminen
p
a
l
a
u
t
e
j
a
k
e
h
i
t
y
s
t
o
i
m
e
t
T
o
t
e
u
t
u
s
L
i
i
k
e
t
o
i
m
i
n
n
a
n
s
u
u
n
n
i
t
t
e
l
u
Arvonluonti
Tulokset TyöhyvinvointiUudistus
Suoritusjohtamisprosessi
41
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä Riskienhallinta Palkitsemisraportti
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Riskienhallinnan tavoitteet ja laajuus
Nesteelle riskienhallinta on erottamaton osa päivittäisiä
johtamisprosesseja ja hyvää hallinnointia. Liiketoimin-
taan liittyy epävarmuustekijöitä eli riskejä, jotka voivat
toteutuessaan vaikuttaa joko positiivisesti tai negatiivi-
sesti yhtiön toimintaan. Järjestelmälliset käytännöt ris-
kien hallitsemiseksi ovat Nesteen tapa varmistaa, että se
onnistuu saavuttamaan asettamansa strategiset tavoit-
teet ja liiketoiminnalliset päämäärät samalla, kun se pys-
tyy jatkamaan toimintojaan keskeytyksettä muuttuvassa
liiketoimintaympäristössä. Nesteen riskienhallintakäy-
tännöille ominaisina voidaan pitää seuraavia periaatteita:
Yhtiö korostaa riskitietoista kulttuuria ja riskien
aktiivista hallintaa.
Riskienhallinta on jatkuva prosessi, jota kehitetään
järjestelmällisesti vastaamaan muuttuvaa sisäistä ja
ulkoista toimintaympäristöä.
Riskienhallinnan tarkoituksena on analysoida
ja hallita liiketoimintaan liittyviä mahdollisuuksia
ja uhkia. Nesteen kilpailuedun lähtökohtana on
liiketoiminnallisten mahdollisuuksien hyödyntäminen
ja uhkien rajoittaminen.
Riskienhallinta on olennainen osa toiminnan
suunnittelua, päätöksentekoa ja operatiivisia
prosesseja, ja riskienhallinnan roolit ja vastuut on
määritelty selkeästi.
Riskienhallinnallisten toimenpiteiden ja kontrollien
asianmukaisuutta seurataan järjestelmällisesti.
Riskienhallinnan viitekehys ja
periaatteet
Riskienhallinnan puitteet ja periaatteet on määritelty hal-
lituksen hyväksymässä riskienhallintapolitiikassa (Cor-
porate Risk Management Policy). Politiikkaa täydentävät
eri riskialueita koskevat yksityiskohtaisemmat riskienhal-
lintamenettelyt ja -ohjeet. Nesteen riskienhallinnan viite-
kehys ja prosessit huomioivat kansainvälisesti tunnus-
tetut riskienhallinnan parhaat käytännöt (COSO ERM
-viitekehys ja riskienhallintastandardi ISO 31000).
Nesteen riskimallissa riskit luokitellaan ulkoisiin, stra-
tegisiin ja luonteeltaan operatiivisempiin riskeihin, jotka
ovat useimmissa tapauksissa ehkäistävissä.
Ulkoisten riskien luonteeseen kuuluu, että Neste ei
voi täysin vaikuttaa niihin tai ohjailla niitä. Tärkeimpiä
riskiluokkia ovat ulkoisen toimintaympäristön
muutokset sekä kumppanuusverkostoon liittyvät
riskit.
Strategiset riskit liittyvät strategisiin valintoihin,
strategian täytäntöönpanoon ja liiketoiminnan
kannalta merkittävien projektien (esim. jalostamojen
suurseisokit) suunnitteluun ja toteuttamiseen.
Strategiseen epävarmuuteen liittyy tyypillisesti sekä
hyödyn että negatiivisen toteuman mahdollisuus.
Kolmas riskiluokka koostuu useista erityyppisistä
riskeistä, jotka ovat useimmiten hallittavissa. Yleisesti
ottaen Neste ei saa näiden riskien ottamisesta
kilpailuetua.
Riskienhallinta
42
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä Riskienhallinta Palkitsemisraportti
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Toimitusjohtaja ja
johtoryhmä
1. Puolustuslinja
Riskienhallinnan
järjestäminen
2. Puolustuslinja
Riskienhallinnan toteutuksen
tukeminen
3. Puolustuslinja
Riippumaton
varmentaminen
Riskienhallinta
Hallitus
Tarkastusvaliokunta
Ethics and
Compliance -toimikunta
ja talousjohtaja
Sisäinen
valvonta
Riskien koordinointitiimi ja
riskienhallintajohtaja
Riskienhallinta Compliance Sisäinen tarkastus
Riskiasiantuntijat
Toiminnot
Liiketoimintayksiköt
Riskienhallinnan ohjausmalli
Vastuu riskienhallinnan valvonnasta on viime kädessä
Nesteen hallituksella. Tässä roolissa hallituksen tehtäviin
kuuluu esimerkiksi konsernin riskinottotason vahvistami-
nen ja riskienhallintapolitiikan hyväksyminen. Riskienhal-
lintaprosessin käytännön toteutus, kehittäminen ja seu-
ranta perustuvat kolmen puolustuslinjan malliin. Roolit ja
vastuut jakautuvat puolustuslinjoittain seuraavasti:
1. Puolustuslinja
Ensimmäinen puolustuslinja vastaa tavoitteiden määri-
tyksestä, päivittäisen suorituksen johtamisesta ja tehok-
kaiden riskienhallinnan toimenpiteiden jalkauttamisesta
tavoitteiden saavuttamiseksi. Nesteellä ensimmäiseen
puolustuslinjaan kuuluvat liiketoimintayksiköt sekä toi-
minnot silloin, kun ne toteuttavat tähän puolustuslin-
jaan kuuluvia tehtäviä. Osana ensimmäistä puolustuslin-
jaa Nesteen toimitusjohtajalla ja Nesteen johtoryhmällä
on kokonaisvastuu asianmukaisen riskienhallinnan
järjestämisestä.
Käytännössä liiketoimintayksiköiden ja toimintojen ris-
kien valvonta ja riskiraportointi tapahtuvat nimettyjen ris-
kiasiantuntijoiden verkoston avulla. Riskiasiantuntijoiden
roolina on varmistaa eri riskilajeja koskeva asiantunte-
mus ja huolehtia siitä, että keskustelu riskeistä on osa
päivittäistä johtamista.
2. Puolustuslinja
Toisen puolustuslinjan toimijoiden roolina on riskienhallin-
nan toteutuksen tukeminen sekä riskienhallinnan proses-
sien ja työvälineiden kehittäminen. Toisen puolustuslinjan
tulee olla riittävässä määrin riippumaton ensimmäisestä
puolustuslinjasta, jotta se pystyy haastamaan ensimmäi-
sen puolustuslinjan toimijoita suorituksen johtamisessa
ja päätöksenteon riskitietoisuuden lisäämisessä.
Nesteellä toiseen puolustuslinjaan kuuluvat toisen
puolustuslinjan roolia toteuttavat toiminnot ja riskienhal-
lintaan keskittyvät asiantuntijatiimit (yhtiön riskienhallinta,
compliance ja kontrollien kehitys). Lisäksi Nesteellä on
erillinen Ethics and Compliance -toimikunta, joka pyrkii
varmistamaan asianmukaisen valvonnan ja edistämään
prosessien tehokkuutta ulkoiseen ja sisäiseen vaatimus-
tenmukaisuuteen sekä eettisiin toimintatapoihin liittyvissä
kysymyksissä. Toimikunta myös varmentaa riskienhallin-
nan toimenpiteiden riittävyyttä korkean riskin alueilla.
Riskienhallintajohtaja yhtiön riskienhallintatiimin avus-
tamana vastaa kokonaisuutena riskienhallinnan viiteke-
hyksen ylläpidosta ja siitä, että Nesteen riskienhallinnan
toimintatavat ovat johdonmukaisia läpi organisaation ja
kaikissa riskiluokissa. Yhtiön riskienhallinta myös kehit-
tää jatkuvasti riskienhallinnan käytäntöjä ja työkaluja.
Yhtiön riskienhallintatiimin tukena toimii riskiasiantunti-
joista koostuva verkosto.
3. Puolustuslinja
Sisäinen tarkastus arvioi yhtiön riskienhallinnan viiteke-
hyksen, roolien ja käytäntöjen toimivuutta ja tehokkuutta
kokonaisuutena. Lisäksi sisäinen tarkastus arvioi sisäi-
sen valvonnan ja riskienhallinnan asianmukaisuutta yksi-
tyiskohtaisemmin kunkin tarkastuksen kohteena olevilla
alueilla. Sisäinen tarkastus myös antaa suosituksia sisäi-
sen valvonnan ja riskienhallinnan kehittämiseksi.
Riskien raportointi
Riskiraportoinnin yleisenä tavoitteena on mahdollisim-
man läpinäkyvä, kattava ja johdonmukainen kuva eri ris-
kialueiden merkittävyydestä Nesteen liiketoiminnan kan-
nalta. Riskiraportointi mahdollistaa yhtiön riskiprofiilin ja
riskinottohalukkuuden vertailun ja päätöksenteon mah-
dollisista toimenpiteistä riskien tason muuttamiseksi.
Riskeihin liittyvä viestintä on kiinteä osa strategista
suunnittelua ja suorituksen johtamista. Muodollinen riski-
raportointi suunnataan liiketoimintayksiköiden ja toimin-
tojen johtoryhmille, Nesteen johtoryhmälle, tarkastusva-
liokunnalle ja hallitukselle. Konsernin riskienhallintatiimi
vastaa riskitiedon kokoamisesta ja raportoinnista kunkin
sisäisen ja ulkoisen sidosryhmän tarpeiden mukaisesti.
Riskienhallinnan painopisteet
vuonna 2023
Vuoden 2023 aikana riskienhallinnan erillisarvioinnit
kohdistuivat vastuullisuusriskeihin, kyberriskeihin ja jat-
kuvuusriskeihin. Erillisarvioinnit jatkuivat myös liiketoi-
minnan merkittäville investoinneille, yritysjärjestelyille ja
liiketoimintamallien muutoksille. Vuonna 2023 painottui
lisäksi riskienhallinnan toimintatapojen ja työvälineiden
kehitys.
Nesteen liiketoimintaan liittyvät riskit
Nesteen liiketoiminta altistaa yhtiön erilaisille riskitekijöille,
jotka liittyvät ulkoiseen toimintaympäristöön, sisäiseen
päätöksentekoon ja toimintaprosesseihin sekä käytössä
oleviin järjestelmiin. Nesteen merkittävimmät riskitekijät
liittyvät jäljempänä mainittuihin alueisiin. Mikä tahansa
riskeistä voi joko yksinään tai yhdessä muiden kanssa
heikentää merkittävästi Nesteen liiketoiminnan edelly-
tyksiä, taloudellista asemaa, toiminnan tuloksellisuutta ja
tulevaisuudennäkymiä.
43
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä Riskienhallinta Palkitsemisraportti
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Riskityyppi Riskitaso
Ulkoiset riskit
Talouskehitys Makrotalouden näkymien viimeaikaisista positiivisista merkeistä ja esimerkiksi kokonaisinflaation laskusta huolimatta yleiset markkina- ja talousnäkymät ovat edelleen hauraat. Hidas talous-
kasvu, korkea inflaatio ja korkeat korot voivat epäsuorasti vaikuttaa Nesteen tuotteiden kysyntään. Kun hallitukset ovat kääntäneet huomionsa elinkustannusten nousun hallintaan, Nesteen
tuotteiden kysyntää tukevia ilmastotavoitteita on väliaikaisesti alennettu ja niiden toimeenpanoa siirretty myöhemmäksi. Inflaatio voi myös lisätä toimintakustannuksia ja käynnissä olevien pää-
omainvestointien kustannuksia, jotka liittyvät raaka-aineiden, käyttöhyödykkeiden, työvoiman, palvelujen, laitteiden ja materiaalien hankintaan.
Öljynjalostusmarginaalien vaihtelun odotetaan jatkuvan. Vuonna 2023 öljynjalostusmarginaaleihin vaikuttivat geopoliittiset jännitteet, globaalisti tiukentunut rahapolitiikka, covid-
rajoituksista toipuminen ja Venäjän öljykaupalle asetetut rajoitteet. Lisäksi muutokset raakaöljyn laadussa yhdistettynä OPEC+-maiden tarjonnan rajoituksiin ja sääolosuhteista aiheutuneisiin
suunnittelemattomiin jalostamoseisokkeihin lisäsivät öljynjalostusmarginaalien vaihtelua.
Uusiutuvien polttoaineiden markkinariskit liittyvät erityisesti kysynnän ja tarjonnan tasapainoon sekä raaka-aineiden että lopputuotteiden osalta. Vuonna 2023 uusiutuvien polttoaineiden
tarjonta kasvoi. Euroopan markkinoilla lievään ylitarjontaan johti kiinalaisen fyysistä kysyntää vähentävän kaksinkertaisena laskettavan biodieselin tuonti. Vaikka tuonti laski kevään jälkeen,
sen vaikutukset yhdistettynä heikkoon kysynnän kasvuun johtivat Euroopassa uusiutuvien polttoaineiden hintapaineisiin. Myös Yhdysvalloissa uusiutuvien polttoaineiden osuutta sääntelevät
jakeluvelvoitteet kasvoivat tarjontaa hitaammin ja aiheuttivat jalostusmarginaalien laskun.
Geopoliittiset riskit Geopoliittiset jännitteet, kuten Ukrainassa jatkuva sota, Lähi-idän konfliktit ja muut kasvavat sotilaalliset tai kansainvälisen kaupan jännitteet, voivat vaikuttaa haitallisesti maailmantalouteen
ja -kauppaan. Mahdollisesti lisääntyvät tai laajemmat kauppapakotteet voivat merkittävästi haitata Nesteen kykyä hankkia raaka-aineita, toimittaa tuotteita ja saattaa investointiprojekteja
valmiiksi. Esimerkiksi Yhdysvaltojen ja Kiinan väliset kaupankäyntiin liittyvät jännitteet voivat lisätä vaihtelua uusiutuvien raaka-aineiden ja öljytuotteiden hinnoissa.
Ilmastonmuutos Nesteen strategisena tavoitteena on toimia suunnannäyttäjänä uusiutuvissa ja kiertotalousratkaisuissa. Lisääntyvä paine ilmastonmuutosta hidastavien toimenpiteiden toteutukseen ja
kasvihuonepäästöjen vähentämiseen on siksi ensisijaisesti positiivinen tekijä Nesteen liiketoiminnan kannalta. Poliittinen ja yhteiskunnallinen fokus hiilen käytön vähentämisessä ja energiasektorin
hiilijalanjäljen pienentämisessä aiheuttaa kuitenkin myös riskejä. Ilmastonmuutoksen epäsuorat taloudelliset ja poliittiset vaikutukset saattavat lisätä liiketoimintaympäristön yleistä epävarmuutta
ja vaikuttaa sitä kautta negatiivisesti Nesteen liiketoimintaan. Kun monien maiden hallitukset ovat kääntäneet huomionsa elinkustannusten nousun hallintaan, Nesteen tuotteiden kysyntää
tukevia ilmastotavoitteita on väliaikaisesti alennettu ja niiden toimeenpanoa siirretty myöhemmäksi. Lisäksi päästökauppaan liittyvät muutokset tai vastaavat hankkeet EU:n, Yhdysvaltojen tai
yksittäisen jäsenvaltion tasolla saattavat vaikuttaa merkittävällä tavalla Nesteen liiketoimintaan.
Lait ja sääntely Sääntelyn kehittyminen aiheuttaa Nesteen liiketoiminnalle sekä mahdollisuuksia että uhkia. Pääsääntöisesti Nesteen liiketoimintayksiköt hyötyvät biopolttoaineita ja uusiutuvia polttoaineita
koskevan sääntelyn kehityksestä (esimerkiksi biomassaosuutta koskevat velvoitteet). Lainsäädännölliset muutokset, erityisesti Euroopan unionin ja Yhdysvaltojen alueella, voivat myös luoda
epävarmuutta vaikuttamalla uusiutuvien tuotteiden kysynnän kasvuun sekä vaihtoehtoisten syöttöaineiden hyödyntämisen nopeuteen. Uusiutuvaan raaka-ainepohjaan perustuvien tuotteiden
kehityksen kannalta merkityksellinen riski on erilaisia jäte- ja tähdemateriaaleja koskevan sääntelyn fragmentoituneisuus.
Matala-kohtalainen riskitaso ja potentiaalinen vaikutus
asetettujen tavoitteiden toteutumiseen. Tehokkaat
riskienhallintatoimet käytössä.
Riskien hallinta
Kohtalainen riskitaso ja potentiaalinen vaikutus asetettujen
tavoitteiden toteutumiseen. Rajalliset mahdollisuudet
pienentää riskiä, riskienhallinnan painopistealue.
Merkittävä riskitaso ja potentiaalinen vaikutus asetettujen
tavoitteiden toteutumiseen. Rajalliset mahdollisuudet
pienentää riskiä, riskienhallinnan painopistealue.
44
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä Riskienhallinta Palkitsemisraportti
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Riskityyppi Riskitaso
Strategiset riskit
Teknologia Nesteen kilpailuasema valituilla tärkeimmillä markkinoilla on hyvä. Nesteen kehittämä NEXBTL-tuotantoteknologia on kaupallisesti käyttöönotettu teknologia laadukkaan dieselin tuottamiseksi
uusiutuvista raaka-aineista. Tämän kilpailuaseman säilyminen ei ole kuitenkaan varmaa, kun markkinoille tulee uusia toimijoita, asiakkaiden vaatimukset ja tarpeet muuttuvat tai kun nykyiset
kilpailijat kehittävät omia teknologioitaan. Nestemäisille polttoaineille kehitettävien vaihtoehtoisten raaka-aineiden ja tuotantoteknologioiden lisäksi myös moottoritekniikan tai vaihtoehtoisten
käyttövoimien kehitys voi olla odotettua nopeampaa. Vaihtoehtoisten teknologioiden kehittyminen tai kilpailevia teknologioita ja tuotteita suosiva sääntely voi heikentää NEXBTL-
tuotantoteknologian kilpailukykyä sekä Nesteen tuotteiden kysyntää ja hintatasoa.
Kilpailu Uusiutuvien polttoaineiden mahdollisesti kysyntää nopeammin globaalisti kasvava jalostuskapasiteetti on merkittävä riski Nesteelle. Johtajuusaseman ylläpito edellyttää jatkuvaa kehittymistä,
kykyä kyseenalaistaa olemassa olevia liiketoimintamalleja ja vahvaa panostusta tutkimustyöhön, kuten uusien tuotantoteknologioiden ja raaka-ainealustojen kehitykseen. Nesteen kyky hankkia
kilpailukykyisellä hinnalla vastuullisia raaka-aineita tuotantotavoitteiden tarpeisiin on tärkeää strategisten tavoitteiden saavuttamiseksi. Mikäli kilpailijoiden kasvanut tuotantokapasiteetti johtaa
kysynnän ylittävään uusiutuvien tuotteiden tarjontaan tai Nesteen tuotteiden kilpailukyvyn heikentymiseen, Nesteen uusiutuvien tuotteiden jalostusmarginaali voi heikentyä.
Projektiriskit Onnistuneella projektityöllä on keskeinen rooli Nesteen strategian jalkautuksessa, operatiivisessa kehityksessä ja prosessien digitalisoinnissa. Mahdolliset viivästymiset kasvuprojekteissa tai
uusien tuotantolaitosten ylösajossa ovat riski Nesteelle. Vuonna 2023 Singaporen jalostamon uuden linjan korjaustyöseisokista aiheutuneet viiveet vaikuttivat haitallisesti uusiutuvan dieselin
ja vastuullisen lentopolttoaineen (SAF) tuotanto- ja myyntivolyymeihin. Merkittävät viiveet projektien suunnittelussa tai toteutuksessa voivat heikentää toimintojen tehokkuutta tai vaikeuttaa
kilpailuaseman ylläpitoa.
Osaamisen johtaminen Vahvat ohjaus- ja hallintojärjestelmät sekä Nesteen ylimmän johdon, henkilöstön ja kumppaneiden jatkuvat panostukset ovat olennaisen tärkeitä yhtiön menestymiselle. Osaajista
käytävä ankara kilpailu aiheuttaa riskin, että Neste ei ehkä onnistu palkkaamaan ja pitämään palveluksessaan erittäin ammattitaitoista henkilöstöä, joka on tarpeen strategian
toteuttamista ja tulevaisuuden menestyksellistä toimintaa varten.
Operatiiviset riskit
Liiketoiminnan
jatkuvuus
Liiketoiminnan jatkuvuuden tärkeys on korostunut muuttuvassa liiketoimintaympäristössä. Neste on jatkanut liiketoiminnan jatkuvuudenhallinnan toteutusta strategisella ja operatiivisella
tasolla. Yhtiötasolla myös skenaariotyöllä on ollut tärkeä rooli esimerkiksi ilmastonmuutokseen varautumisessa.
Operatiivisella tasolla Nesteen liiketoiminnan suorituskyky on hyvin riippuvainen jalostustoiminnan jatkuvasta luotettavuudesta Suomessa (Porvoo), Singaporessa ja Alankomaissa (Rotterdam).
Suunniteltujen seisokkien lisäksi esimerkiksi katkot käyttöhyödykkeiden tai kriittisten laitteiden käytettävyydessä voivat aiheuttaa odottamattomia tuotannon häiriöitä, jotka vaikuttavat Nesteen
kykyyn vastata asiakaskysyntään. Samoin häiriöt toimitusketjussa tai keskeytykset kuljetuksissa ovat riski Nesteelle. Esimerkiksi Nesteen vuokraamat tai omistamat alukset ovat alttiina riskeille,
kuten havereille, ympäristökatastrofeille sekä lastin ja omaisuuden vaurioitumisille tai menetyksille. Tällaiset tapahtumat voivat johtua monista tekijöistä, kuten epäsuotuisista sääolosuhteista
tai laitevioista.
Nesteellä on vakuutukset omaisuusvahinkojen, liiketoiminnan keskeytymisen ja havereiden aiheuttamien taloudellisten menetysten varalta. Vakuutukset eivät kuitenkaan kata kaikkia
mahdollisia tappioita, ja siksi toiminnalliset katastrofit tai tahallinen sabotaasi voivat aiheuttaa Nesteelle huomattavaa vahinkoa.
Laatu Nesteen tuotteiden ja palveluiden täytyy myös jatkuvasti vastata asiakkaiden vaatimuksia muun muassa tuotteiden laadun ja vastuullisuuden osalta. Asiakkaiden kehittyvät vaatimukset
yhdessä entistä monimuotoisempien hankinta- ja logistiikkaverkostojen ja tuotantomenetelmien kanssa lisäävät toiminnan laaturiskejä, joiden hallitseminen on kriittistä Nesteen maineen
kannalta. Riskin hallitsemiseksi Neste on ottanut käyttöön systemaattiset laadunhallinnan menettelyt sekä omien toimintojen että kumppaneiden prosessien osalta.
Matala-kohtalainen riskitaso ja potentiaalinen vaikutus
asetettujen tavoitteiden toteutumiseen. Tehokkaat
riskienhallintatoimet käytössä.
Kohtalainen riskitaso ja potentiaalinen vaikutus asetettujen
tavoitteiden toteutumiseen. Rajalliset mahdollisuudet
pienentää riskiä, riskienhallinnan painopistealue.
Merkittävä riskitaso ja potentiaalinen vaikutus asetettujen
tavoitteiden toteutumiseen. Rajalliset mahdollisuudet
pienentää riskiä, riskienhallinnan painopistealue.
45
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä Riskienhallinta Palkitsemisraportti
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Riskityyppi Riskitaso
Operatiiviset riskit
Markkinariskit
Markkinan tasaantumisesta ja laskeneista energian sekä käyttöhyödykkeiden hinnoista huolimatta markkinan heiluntaan ja nouseviin hintoihin liittyvä riski on edelleen ajankohtainen. Tällä voisi
olla suoria vaikutuksia Nesteen liiketoiminnan ja projektien kustannuksiin. Raaka-ainepuolella on odotettavissa, että erilaisten jäte- ja tähdeaineiden kysyntä ja hinnoittelu säilyvät korkealla
tasolla, kun Nesteen kilpailijat lisäävät uusiutuvien tuotteiden tuotantokapasiteettia.
Nesteen taloudellinen tulos riippuu ennen kaikkea jalostettujen öljytuotteiden ja uusiutuvien tuotteiden hintojen sekä raakaöljyn, erilaisten kasviöljyjen ja muiden käytettävien raaka-aineiden
hintojen välisestä hintaerosta eli marginaalista. Historiallisesti jalostusmarginaalit ovat vaihdelleet ja todennäköisesti ne vaihtelevat myös tulevaisuudessa. Jalostusmarginaaleihin eniten vaikut-
tavia tekijöitä ovat seuraavat:
Raaka-aineiden ja tuotteiden kokonaiskysynnän ja -tarjonnan muutokset.
Yksittäisten raaka-aineiden ja tuotteiden kysynnän ja tarjonnan muutokset.
Raaka-aineiden ja tuotteiden hintojen heilahtelut.
Maailmanlaajuisen jalostuskapasiteetin kehitys ja etenkin Nesteen tuottamien öljytuotteiden ja uusiutuvien tuotteiden kaltaisten tuotteiden jalostuskapasiteetin kehitys.
Osana markkinariskien hallintaa Neste käyttää johdannaisinstrumentteja suojatakseen hyödykepositiotaan markkinahintojen vaihtelulta. Neste on altis valuuttakurssien muutoksille, koska
suurin osa myynnistä on hinnoiteltu Yhdysvaltain dollareina, kun taas toiminnan kustannukset (paitsi raaka-aineiden hankinta) kirjataan euroina. Neste lieventää valuuttakurssien vaihteluun
liittyviä epävarmuustekijöitä suojaamalla sopimusten mukaiseen ja ennakoituun kassavirtaan ja taseeseen kohdistuvia valuuttariskejä. Lisätietoja markkinariskeistä on esitetty vuosikertomuksen
osassa Tilinpäätös, liitetieto 3.
Määräystenmukaisuus Nesteen toiminta ja tuotteet ovat laajan sääntelyn alaisia (esimerkiksi ympäristöön, henkilö- ja prosessiturvallisuuteen sekä vastuullisuuteen liittyvä sääntely). Lisäksi yleinen sääntely esimerkiksi
hyödykekaupankäynnin ja tietosuojan hallinnan alueella on aiheuttanut tarpeen toimintatapojen läpikäynnille ja päivitykselle. Nesteen raaka-ainepohjasta on tullut entistä moninaisempi ja
toimitusketjut ovat laajentuneet globaalisti. Tämä on johtanut edelleen lisääntyneeseen liiketoiminnan sääntelyyn ja vastuullisen liiketoiminnan vaatimuksiin. On ensisijaisen tärkeää, että Neste
toimii vaatimusten ja määräysten mukaisesti huomioiden raaka-aineiden ja tuotteiden moninaiset kelpoisuusvaatimukset. Ulkoisten vaatimusten ja määräysten noudattamisen epäonnistumisella
olisi haitallisia vaikutuksia Nesteen taloudelliseen tulokseen ja maineeseen.
Vastapuoli- ja
luottoriskit
Vastapuoliriskit syntyvät kaikista liikesuhteista, joissa Neste altistuu riskille siitä, että vastapuolen suoritus ei vastaa Nesteen vaatimuksia ja sopimuksellisia velvoitteita. Vastapuoliriskien laajuus
on lisääntynyt Nesteen toimittaja- ja asiakaskannan jatkuvan monipuolistumisen myötä. Riskin hallitsemiseksi Nesteellä on käytössä systemaattiset toimintatavat vastapuolten valintaan
ja valvontaan. Erityisesti myyntipuolella Neste altistuu luottoriskille eli riskille siitä, että vastapuoli ei hoida sopimusperusteisia maksuvelvoitteitaan. Riskin suuruus riippuu kyseessä olevan
liiketoimen koosta ja vastapuolen luottokelpoisuudesta, jota arvioidaan systemaattisesti sekä liikesuhteen aloituksen että keston aikana.
Vastuullisuusriskit
Merkittävimmät Nesteen liiketoiminnan ja kumppaniverkoston vastuullisuuteen liittyvät riskit on raportoitu osana hallituksen toimintakertomusta.
Kyberriskit Nesteen liiketoiminnan ydinprosessien toiminta on riippuvainen tietojärjestelmistä ja tiedon saatavuudesta. Digitalisaatio ja uudet teknologiat (mm. tekoälyn hyödyntäminen ja robotiikka) tarjo-
avat mahdollisuuksia toiminnan tehostamiseen sekä automaation lisäämiseen vaarallisilla tai virheherkillä alueilla. Samanaikaisesti kyberhyökkäysten kehittyneisyys ja toimialan yhtiöitä vastaan
suunnattujen hyökkäysten määrän lisääntyminen ovat huolenaihe myös Nesteelle.
Avainjärjestelmien ja IT-kumppanuuksien luotettavuus on ensiarvoisen tärkeää liiketoiminnan jatkuvuuden kannalta. Pidentyneet häiriöt järjestelmien ja datan käytettävyydessä tai järjestelmien
välisissä liittymissä, tietovuodot tai Nesteen tieto- tai automaatiojärjestelmiin suunnatut kyberhyökkäykset voivat heikentää Nesteen mahdollisuuksia liiketoiminnan toteuttamiseen kannattavalla,
tehokkaalla ja hallitulla tavalla.
Matala-kohtalainen riskitaso ja potentiaalinen vaikutus
asetettujen tavoitteiden toteutumiseen. Tehokkaat
riskienhallintatoimet käytössä.
Kohtalainen riskitaso ja potentiaalinen vaikutus asetettujen
tavoitteiden toteutumiseen. Rajalliset mahdollisuudet
pienentää riskiä, riskienhallinnan painopistealue.
Merkittävä riskitaso ja potentiaalinen vaikutus asetettujen
tavoitteiden toteutumiseen. Rajalliset mahdollisuudet
pienentää riskiä, riskienhallinnan painopistealue.
46
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä Riskienhallinta Palkitsemisraportti
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Hyvä osakkeenomistaja
Esittelen Nesteen henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunnan
puolesta Nesteen palkka- ja palkkioselvityksen hallituk-
sen jäsenten ja toimitusjohtajan palkitsemisen osalta
tilikaudelta 2023. Raportissa kerrotaan myös, kuinka
vuoden 2020 varsinaisen yhtiökokouksen hyväksymää
palkitsemispolitiikkaa on käytännössä toteutettu. Tämä
palkitsemisraportti on laadittu suomalaisten pörssiyhti-
öiden Hallinnointikoodin 2020 sekä Suomen osakeyh-
tiölain, Suomen arvopaperimarkkinalain ja valtiovarain-
ministeriön asetuksen vaatimusten mukaisesti. Tämä
raportti esitetään Nesteen vuoden 2024 varsinaisessa
yhtiökokouksessa osakkeenomistajien neuvoa-antavaa
äänestystä varten.
Lähestymistapamme palkitsemiseen ja
yhteys vastuullisuuteen
Henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunnan tarkoitus on var-
mistaa, että Nesteen palkitsemisohjelmat heijastavat
pitkäaikaisia palkitsemisperiaatteitamme, joita ovat liike-
toimintastrategian tukeminen, suoritusperusteinen pal-
kitseminen, arvojen mukaisen toiminnan rohkaiseminen
ja yksilön vastuu sekä kilpailukykyinen ja oikeudenmu-
kainen palkkaus.
Palkitsemispolitiikkamme, -käytäntömme ja -proses-
simme on suunniteltu palkitsemisperiaatteidemme poh-
jalta varmistamaan, että pystymme kilpailemaan par-
haasta työvoimasta, osaajista ja ylimmästä johdosta
sekä sitouttamaan heitä markkinoilla, joilla toimimme.
Uskomme, että suoritusperusteiset palkitsemisohjelmat,
oikeiden henkilöiden valitseminen avaintehtäviin, moni-
puoliset uramahdollisuudet, ennakoiva seuraajasuunnit-
telu sekä kilpailukykyinen palkitseminen luovat menes-
tyksemme perustan – myös tulevaisuudessa.
Nesteen palkitsemisraportti 2023
Nesteen turvallisuuskulttuuria on kehitetty järjestelmäl-
lisesti useiden vuosien ajan, ja prosessien henkilöstön tur-
vallisuuden parantumiseen liittyvät mittarit muodostavat
20 % lyhyen aikavälin kannustinpalkkioista. Vastaavasti
Nesteen sitoutuminen strategisiin kestävyystavoitteisiin
heijastuu myös pitkän aikavälin kannustinohjelmaamme,
jossa 20 % mittareista perustuu yhdistettyyn kasvihuo-
nekaasujen vähenemään.
Palkitsemisen tarkoituksena on vahvistaa ja tukea kes-
keistä strategista tavoitettamme tulla globaaliksi johta-
jaksi uusiutuvissa ja kiertotalousratkaisuissa, mikä tukee
kestävää pitkän aikavälin arvonluontia kaikille sidosryh-
mille. Merkittävä osa toimitusjohtajan palkitsemisesta
perustuu muuttuviin palkanosiin, joilla varmistetaan
vahva yhteys kestävään arvonluontiin osakkeenomista-
jille, suorituskyvyn ja palkitsemisen välille. Hallitus aset-
taa tavoitteet lyhyen ja pitkän aikavälin kannustimille, ja
muuttuvat palkkiot ovat suoraan yhteydessä operatiivi-
siin, strategisiin ja vastuullisuustavoitteisiimme.
Nesteen suoriutuminen vuonna 2023
Maailmanlaajuisesti vuotta leimasivat epävakaa liiketoi-
mintaympäristö, geopoliittinen myllerrys ja useat sään-
telyn muutokset. Haasteellisesta toimintaympäristöstä
huolimatta pystyimme saavuttamaan vahvan taloudelli-
sen tuloksen. Neste onnistui tekemään 3 458 milj. euron
vertailukelpoisen käyttökatteen (EBITDA) ja etenemään
selvästi kasvustrategiassaan.
Yhtiön suoritusperusteisen osakepalkkio-ohjelman
vuosien 2021–2023 mittareina ovat olleet Nesteen
osakkeen suhteellinen kokonaistuotto verrattuna STOXX
Europe 600 -indeksiin vuosina 2021–2023 (painoarvolla
80 %). Neste kuului vertailuindeksissä 7,7 persentiiliin.
Lisäksi toinen mittari oli yhtiön vaikutus kasvihuonepääs-
töihin 2023-2025 (painoarvolla 20%).
Palkitsemispolitiikan soveltaminen
vuonna 2023
Hallituksen ja toimitusjohtajan palkitseminen tilikaudella
2023 oli vuoden 2020 palkitsemispolitiikan mukaista.
Palkitsemispolitiikasta ei poikettu eikä hallituksen tai toi-
mitusjohtajan palkkioita peritty takaisin tai oikaistu tili-
kauden 2023 aikana.
Osakkeenomistajien neuvoa-antava
äänestys vuoden 2022 palkitsemisraportista
Vuoden 2023 varsinaisessa yhtiökokouksessa 94,28 %
Nesteen osakkeenomistajista kannatti palkitsemisrapor-
tin 2022 hyväksymistä.
Uskomme Nesteellä läpinäkyviin liiketoimintatapoihin
ja osana pyrkimyksiämme parantaa palkitsemisen läpi-
näkyvyyttä olemme parantaneet palkitsemisraportissa
2023 saavutettujen STI- ja LTI-maksujen julkistamista
lisäämällä todelliset saavutusprosentit yksittäisten suo-
ritusmittareiden mukaan.
Vuosi 2024
Pyrimme jatkossakin hyödyntämään yhtiön lyhyen ja pit-
kän aikavälin kannustinohjelmia yhtiön tuloksen, pitkän
aikavälin taloudellisen menestyksen edistämiseksi sekä
kilpailukyvyn ja houkuttelevuuden varmistamiseksi työn-
antajana kansainvälisillä markkinoilla, joilla Neste toimii.
Suunnittelemme vuoden 2024 aikana uuden pitkän aika-
välin kannustinohjelman nykyisen ohjelman toteutuskau-
den päättyessä.
Matti Kähkönen
Henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunnan puheenjohtaja
Nesteen henkilöstö- ja
palkitsemisvaliokunta
Matti Kähkönen
Henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunnan
puheenjohtaja
Valiokunnan jäsenet 28.3.2023 saakka:
John Abbott
Martina Flöel
Johanna Söderström
Valiokunnan jäsenet 28.3.2023 alkaen:
Nick Elmslie
Heikki Malinen
Johanna Söderström
47
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä Riskienhallinta Palkitsemisraportti
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Yhtiökokous päättää hallituksen jäsenille maksettavista palkkioista nimitystoimikunnan ehdotuksen perusteella
yhdeksi toimikaudeksi kerrallaan seuraavaan yhtiökokoukseen saakka. Vuoden 2023 varsinainen yhtiökokous vah-
visti 28.3.2023 hallituksen jäsenille seuraavat vuosipalkkiot. 97,79 % osakkeenomistajista kannatti nimitystoimikun-
nan ehdotusta.
Puhelimen tai muun tietoliikenneyhteyden avulla pidetystä kokouksesta maksetaan jäsenen kotimaassa pidetyn
kokouksen palkkion mukaisesti. Lisäksi hallituksen jäsenille korvataan matka- ja majoituskustannukset yhtiön ylei-
sen matkustussäännön mukaisesti. Kokouspalkkioihin sisältyy myös hallituksen erityistehtävien johdosta suoritettuja
kokouspalkkioita, mutta ne eivät sisällä matkakuluja.
Yksityiskohdat hallituksen osakeomistuksista ovat yhtiön nettisivuilla.
Hallituksen palkitseminen edellisellä tilikaudella
Vuosipalkkio, 40 % kiinteästä vuosipalkkiosta maksetaan Nesteen osakkeina ja loput rahana
Puheenjohtaja 95 000 euroa vuodessa
Varapuheenjohtaja 60 000 euroa vuodessa
Jäsen 45 000 euroa vuodessa
Tarkastusvaliokunnan puheenjohtaja
1)
60 000 euroa vuodessa
Vuosipalkkiot valiokuntatyöstä
Tarkastusvaliokunnan muu jäsen kuin puheenjohtaja 5 000 euroa vuodessa
Henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunnan puheenjohtaja 6 000 euroa vuodessa
Henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunnan jäsen 2 500 euroa vuodessa
Muu hallituksen päätöksellä perustetun valiokunnan puheenjohtaja 6 000 euroa vuodessa
Muu hallituksen päätöksellä perustetun valiokunnan jäsen 2 500 euroa vuodessa
Kokouspalkkiot
kokoukselta, mikäli kokous on hallituksen jäsenen kotimaassa 1 000 euroa
kokoukselta, mikäli kokous on hallituksen jäsenen kotimaassa 2 000 euroa
mikäli kokous on eri maanosassa kuin hallituksen jäsenen kotimaa 3 000 euroa
1)
Siinä tapauksessa, ettei hän samalla toimi hallituksen puheenjohtajana tai varapuheenjohtajana
EUR Vuosipalkkio
1)
Valiokunta-
ja kokouspalkkiot
2)
Yhteensä
Matti Kähkönen, puheenjohtaja 95 000 24 400 119 400
Eeva Sipilä, varapuheenjohtaja 60 000 19 400 79 400
Marco Wirén, varapuheenjohtaja
4)
- 4 000 4 000
John Abbott 45 000 31 200 76 200
Nick Elmslie 45 000 29 500 74 500
Martina Flöel
4)
- 2 400 2 400
Just Jansz 45 000 28 400 73 400
Heikki Malinen
3)
45 000 18 500 63 500
Jari Rosendal
5)
45 000 16 400 61 400
Johanna Söderström 45 000 28 900 73 900
Kimmo Viertola
3)
45 000 22 000 67 000
1)
Hallituksen vuosipalkkio kaudelta 2023–2024 maksettiin kokonaisuudessaan toukokuussa 2023, ja siitä 40 % osakkeina ja
60 % käteisenä. Neste on maksanut osakkeiden varainsiirtoveron ja se on käsitelty luontoisetuna hallituksen jäsenille.
2)
Valiokunta- ja kokouspalkkiot sisältävät vuosittaiset palkkiot valiokuntatyöstähallituksen kaudelta 2022–2023 sekä
kokouspalkkiot osallistumisen mukaan vuonna 2023.
3)
Hallituksen jäsen 28.3.2023 lähtien.
4)
Hallituksen jäsen 28.3.2023 saakka.
5)
Hallituksen jäsen 31.7.2023 saakka.
Emoyhtiö on maksanut palkkiot kokonaisuudessaan.
Hallituksen jäsenille maksetut palkkiot vuonna 2023
Vuoden 2023 varsinainen yhtiökokous päätti, että kiinteästä vuosipalkkiosta 40 % maksetaan osakkeina ja loput
rahana. Osakkeet hankittiin hallituksen jäsenten puolesta osavuosikatsauksen 1.1.–31.3.2023 julkaisun jälkeen mark-
kinoilta julkisessa kaupankäynnissä muodostuvaan hintaan. Neste on maksanut osakkeiden kaupankäyntikulut ja
varainsiirtoveron. Hallituskauden 2023–2024 vuosipalkkion käteisosuus sekä valiokuntapalkkio hallituksen jäsenyy-
destä kaudella 2023–2024 maksettiin kokonaisuudessaan toukokuussa 2023. Kokouspalkkiot maksettiin käteisenä
kauden aikana kokousten jälkeen.
48
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä Riskienhallinta Palkitsemisraportti
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Nesteen hallitus päättää toimitusjohtajan palkitsemisesta henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunnan ehdotuksen perus-
teella. Toimitusjohtajan palkitseminen koostuu kiinteästä vuosipalkasta, kuten peruspalkasta ja luontoiseduista, sekä
muuttuvista palkanosista, kuten lyhyen ja pitkän aikavälin kannustinohjelmista sekä lisäeläkkeestä.
Toimitusjohtajalla on maksuperusteinen lisäeläke, jossa maksu on 16 % kiinteästä vuosipalkasta, ja eläkeikä on 62
vuotta. Toimitusjohtajan lisäeläke perustuu hänen edelliseen tehtäväänsä johtoryhmässä. Ne johtoryhmän jäsenet,
jotka ovat aloittaneet tehtävässään 1.1.2009 jälkeen, mutta ennen 31.8.2018, ovat oikeutettuja maksupohjaiseen
eläkejärjestelmään (perustuu eläkeikään 62, 63 tai Suomen eläkelainsäädännön mukaan). Toimitusjohtajalle ei mak-
settu muita taloudellisia etuuksia vuonna 2023.
Seuraavassa taulukossa on esitetty palkitsemisen verotettava arvo.
Lyhyen aikavälin kannustinohjelmat
Nesteen hallitus päättää toimitusjohtajan lyhyen aikavälin kannustinjärjestelmästä ehtoineen. Hallitus asettaa ja arvioi
vuosittain kannustinjärjestelmässä käytettävät tavoitteet toimitusjohtajalle. Toimitusjohtajan lyhyen aikavälin kannusti-
nohjelman enimmäismäärä oli 80 % vuosittaisesta peruspalkasta vuonna 2022 ja 2023. Vuonna 2022 Matti Lehmuk-
sen palkkio perustui toimitusjohtaja-aikaan toukokuusta vuoden 2022 loppuun. Maksetun kannuspalkkion suuruus oli
423 551 euroa kokonaisuudessaan ja kannuspalkkion toteuma toimitusjohtaja-ajalta oli 61,6% vuosittaisesta perus-
palkasta. Vuoden 2023 kannustinpalkkion toteuma on 54,4 % vuosittaisesta peruspalkasta, suuruudeltaan 501 125
euroa maksetaan maaliskuussa 2024.
Toimitusjohtajan palkitseminen vuonna 2023
Toimitusjohtajan kokonaispalkitseminen
Maksettu vuonna 2023
(EUR)
Kiinteä vuosipalkka
1)
996 702
Lyhyen aikavälin kannustinohjelma
2)
423 551
Pitkän aikavälin kannustinohjelma
3)
447 752
Lisäeläke 146 260
Yhteensä 2 014 265
Kiinteän ja muuttuvan palkitsemisen osuus (lisäeläkettä ei huomioitu) 53 % ja 47 %
1)
Luontoisedut, lomarahat ja palvelusvuosipalkkio sisältyvät kiinteään palkisemiseen
2)
Perustuen edellisen tehtävän aikaan 1–4/2022 sekä toimitusjohtajan tehtävän aikaan 5–12/2022.
3)
Vuonna 2023 maksettu LTI:n ansaittu arvo perustuu PSP 2020–2022 -ohjelmaan, joka myönnettiin hänen
edelliseen tehtäväänsä.
Emoyhtiö on maksanut palkkiot kokonaisuudessaan.
2022 2023
Mittari Painotus
Saavutustaso %
Kynnysarvo 50 %
Tavoitearvo 100 %
Maksimitaso 200 %
Saavutustaso %
Kynnysarvo 50 %
Tavoitearvo 100 %
Maksimitaso 200 %
Konsernin vertailukelpoinen
käyttökate (EBITDA) 50 % 200 112
Vertailukelpoinen vapaa
kassavirta (Free Cash Flow) 20 % 105 200
Oikaistu sijoitetun pääoman
keskimääräinen tuotto verojen
jälkeen (Comparable ROACE) 10 % 200 169
Konsernin turvallisuustavoite
(TRIF) 10 % 0 70
Konsernin
prosessiturvallisuustavoite
(PSER) 10 % 133 167
Painotettu
kokonaissaavutustaso
yhteensä
1)
100 % 154 136
Toimitusjohtajan vuoden 2024 lyhyen aikavälin kannustinohjelman mittarit, joiden perusteella maksetaan mahdol-
linen palkkio maaliskuussa 2025:
Mittari Painotus
Uusiutuvat tuotteet vertailukelpoinen käyttökate (RP EBITDA comparable) 30 %
Öljytuotteet vertailukelpoinen käyttökate (OP EBITDA comparable) 20 %
Vapaa kassavirta (Free Cash Flow) 20 %
Vertailukelpoinen keskimääräisen sijoitetun pääoman tuotto verojen jälkeen
(Comparable ROACE) 10 %
Konsernin turvallisuustavoite (TRIF) 10 %
Konsernin prosessiturvallisuustavoite (PSER) 10 %
Toimitusjohtajan lyhyen aikavälin kannustinjärjestelmien 2022 ja 2023 mukaiset palkkiot:
1)
Painotettu kokonaistulos mittareiden tuloksilla ilman pyöristystä
49
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä Riskienhallinta Palkitsemisraportti
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Pitkän aikavälin kannustinohjelmat
Nesteen hallitus päättää ja toteuttaa pitkän aikavälin kannustinjärjestelmät ja niiden ansaintamahdollisuudet toimitusjohtajalle. Näiden järjestelmien tavoitteena on mahdollistaa pitkän aikavälin suoriutuminen ja
menestyminen.
Toimitusjohtaja Matti Lehmus on oikeutettu seuraaviin pitkän aikavälin kannustinohjelmiin, mikä perustuu hänen edelliseen rooliinsa yhtiössä:
Toimitusjohtaja Matti Lehmus on oikeutettu seuraaviin meneillä oleviin pitkän aikavälin kannustinohjelmiin:
Suoritusperusteinen
osakepalkkio-ohjelma Mittari Painotus
Mittarin
saavutustaso %
Painotettu
kokonaissaavutustaso % Myöntämispäivä
Osakkeiden
luovutuspäivä
PSP 2020–2022 Suhteellinen osakkeen kokonaistuotto STOXX Europe 600 -indeksiin verrattuna 100 % 100 100 12.12.2019 Maaliskuu 2023
PSP 2021–2023 Suhteellinen osakkeen kokonaistuotto STOXX Europe 600 -indeksiin verrattuna 80 % 0
9 11.12.2020 Maaliskuu 2024
Yhdistetty kasvihuonekaasujen vähenemä 2021–2023 20 % 45
Suoritusperusteinen
osakepalkkio-ohjelma Mittari Painotus Myöntämispäivä
Myönnettyjen osakkeiden
alkuperäinen lukumäärä
Osakkeiden
luovutuspäivä
PSP 2022–2024 Suhteellinen osakkeen kokonaistuotto STOXX Europe 600 -indeksiin verrattuna 80 % 9.2.2022 26 400 Maaliskuu 2025
Yhdistetty kasvihuonekaasujen vähenemä 2022–2024 20 %
PSP 2023–2025 Suhteellinen osakkeen kokonaistuotto STOXX Europe 600 -indeksiin verrattuna 80 % 13.12.2022 23 600 Maaliskuu 2026
Yhdistetty kasvihuonekaasujen vähenemä 2023–2025 20 %
PSP 2024–2026 Suhteellinen osakkeen kokonaistuotto STOXX Europe 600 -indeksiin verrattuna 80 % 7.2.2024 33 700 Maaliskuu 2027
Yhdistetty kasvihuonekaasujen vähenemä 2024–2026 20 %
50
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä Riskienhallinta Palkitsemisraportti
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Palkitseminen ja yhtiön tulos viiden viime tilikauden aikana
Keskimääräinen palkitseminen (EUR) 2019 2020 2021 2022 2023
Hallituksen jäsen keskimäärin
1)
50 272 44 386 51 368 72 512 63 191
Toimitusjohtaja
(palkitsemisen verotettava arvo eri vuosina
Peter Vanacker
(marraskuusta 2018
huhtikuuhun 2022) 2 131 983 1 804 816 2 046 357 704 465 -
Matti Lehmus
(toukokuusta 2022) - - - 731 441 2 014 265
Nesteen työntekijä keskimäärin
2)
57 906 70 751
3)
77 529
4)
86 367
5)
88 551
Nesteen työntekijä keskimäärin Suomessa
2)
65 067 66 225
3)
72 478
4)
75 742
5)
76 965
Yhtiön tulos
Vertailukelpoinen käyttökate (EBITDA), milj. euroa 2 452 1 929 1 920 3 537 3 458
1)
Sisältää kaikki maksetut palkkiot hallituksen jäsenille (vuosi-, valiokunta- ja kokouspalkkiot).
2)
Sisältää kaikki palkat, mukaan lukien kannustinpalkkiot (pitkän aikavälin kannustinpalkkiot kirjanpitoarvon perusteella) ilman välillisiä työnantajakuluja (sosiaaliturvakustannukset, eläkekustannukset ja
muut kulut) jaettuna henkilöstön keskimääräisellä lukumäärällä vuoden aikana.
3)
Ennen keskimääräisen luvun laskemista palkoista on oikaistu 22 miljoonan euron varaus, joka liittyy Naantalin jalostamon sulkemiseen.
4)
Ennen keskimääräisen luvun laskemista palkoista on oikaistu Naantalin jalostamon sulkemiseen liittyvä 11 miljoonan euron varauksen purku. Keskimääräinen palkitseminen vuosien 2019 ja 2020 välillä
on kasvanut, mikä johtuu osin Nesteen liiketoiminnan myynnistä Venäjällä vuonna 2019 (1 133 työntekijää) ja vuosien 2020 ja 2021 välillä Naantalin jalostamon sulkemisesta. Samaan aikaan strategiaan
perustuva henkilöstömäärän kasvu on keskittynyt asiantuntijatehtäviin maissa, joissa henkilöstökulut ovat korkeampia.
5)
Ennen keskimääräisen luvun laskemista palkoista on oikaistu Naantalin jalostamon sulkemiseen liittyvä 500 000 euron varauksen purku. Keskimääräinen palkitseminen on vuonna 2022 noussut osittain
strategisen henkilöstömäärän lisäyksen vuoksi korkeamman työvoimakustannusten markkinoilla sekä lyhyen aikavälin kannustinjärjestelmän korkeamman varaustason vuoksi.
Vuosikertomus 2023
Hallituksen
toimintakertomus
52
Hallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
52
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Hallituksen
toimintakertomus
Hallituksen toimintakertomus 53
Tunnusluvut 78
Tunnuslukujen laskentakaavat 80
53
Hallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
2023 2022
Vertailukelpoinen käyttökate 3 458 3 537
- varaston arvostusvoitot/-tappiot -827 -352
- avoimien hyödyke- ja valuuttajohdannaispositioiden käypien arvojen muutokset -98 -131
- omaisuuden myyntivoitot/-tappiot 7 10
- muut oikaisut 8 -16
Käyttökate (EBITDA) 2 548 3 048
Liikevaihto 2023 2022
Uusiutuvat tuotteet 8 466 9 905
Öljytuotteet 13 285 14 596
Marketing & Services 5 168 5 876
Muut 100 147
Eliminoinnit -4 094 -4 816
Yhteensä 22 926 25 707
Hallituksen toimintakertomus 2023
Nesteen vuosi 2023 päättyi vahvaan tulokseen kaikissa liiketoimintayksiköissä geopoliittisista jännitteistä ja korkeasta inflaatiosta
huolimatta. Markkinaympäristö oli suotuisin kolmannella vuosineljänneksellä, jonka jälkeen markkinat heikkenivät loppuvuodesta
etenkin Uusiutuvissa tuotteissa. Koko vuoden vertailukelpoinen käyttökatteemme oli 3 458 miljoonaa euroa (3 537 milj.). Konser-
nin taloudellisten tavoitteiden osalta saavutimme 23,9 %:n vertailukelpoisen keskimääräisen sijoitetun pääoman tuoton viimeis-
ten 12 kuukauden aikana ja velan osuus kokonaispääomasta oli 22,7 % vuoden lopussa. Molemmissa saavutimme taloudellisen
tavoitetasomme selvästi. Vuoden selkeä kohokohta oli rahavirta ennen rahoituseriä. Rahavirta ylitti onnistuneen käyttöpääoman
hallinnan ansiosta merkittävästi edellisvuoden tason (-390 milj.) ja oli 751 miljoonaa euroa. Vahvan taloudellisen asemamme
ansiosta voimme jatkaa kasvustrategiamme toteuttamista.
Uusiutuvan dieselin ja uusiutuvan lentopolttoaineen myyntimäärät olivat 3,3 miljoonaa tonnia (3,0 milj.), mihin vaikuttivat Singa-
poren laajennuksen ja Martinezin yhteisyrityksen ylösajon viivästykset. Jäte- ja tähderaaka-aineiden osuus pysyi korkeana koko
vuoden ja oli keskimäärin 92 % (95 %) uusiutuvien materiaalien kokonaiskäytöstämme vuonna 2023.
Joulukuussa ilmoitimme Nesteen Porvoon jalostamon asteittaisesta pitkän aikavälin muutoksesta johtavaksi uusiutuvien ja kier-
totalousratkaisujen jalostamoksi. Suunniteltu muutos edellyttää useita erillisiä investointipäätöksiä ennen valmistumista. Hanke
on tarkoitus saada päätökseen 2030-luvun puolivälissä. Odotamme pitkän aikavälin kapasiteettipotentiaalin olevan muutoksen
jälkeen noin 3 miljoonaa tonnia uusiutuvia ja kiertotaloustuotteita.
Vuoden 2023 toisella puoliskolla käynnistimme säästöohjelman, joka tuki kiinteiden kustannusten kasvuvauhdin laskua vuo-
den jälkipuoliskolla. Marraskuussa ilmoitimme yksinkertaistavamme Nesteen organisaatiorakennetta ja toimintamallia, jotta yhtiö
voi turvata kasvustrategiansa toteutuksen ja vahvistaa pitkän aikavälin kilpailukykyään. Suunnitellun ohjelman arvioidaan tuovan
noin 50 miljoonan euron vuotuiset kustannussäästöt, joista suurin osa toteutuu vuonna 2024. Vertailuvuoteen 2022 verrattuna
myös Neste Excellence -ohjelma etenee suunnitelmien mukaisesti. Tavoitteena on yli 350 miljoonan euron arvonluonti vuoden
2026 loppuun mennessä.
Suluissa esitetyt luvut viittaavat vuoden 2022 vastaavaan jaksoon, ellei muuta ole mainittu.
Konsernin koko vuoden 2023 tulos
Nesteen koko vuoden 2023 liikevaihto oli 22 926 miljoonaa euroa (25 707 milj.). Huolimatta korkeammista myyntimääristä, joilla
oli noin 1,1 miljardin euron positiivinen vaikutus, liikevaihto laski johtuen markkina- ja myyntihintojen laskusta, jolla oli noin -4,3 mil-
jardin euron negatiivinen vaikutus. Yhdysvaltain dollarin heikentymisellä oli noin -0,5 miljardin euron negatiivinen vaikutus liikevaih-
toon ja trading-toiminnan lisääntymisellä, pääasiassa Öljytuotteissa, oli noin 0,9 miljardin euron positiivinen vaikutus liikevaihtoon.
Konsernin vertailukelpoinen käyttökate oli 3 458 miljoonaa euroa (3 537 milj.). Uusiutuvat tuotteet -segmentin vertailukelpoinen
käyttökate oli 1 906 miljoonaa euroa (1 762 milj.). Kasvun taustalla oli pääasiassa myyntimarginaalin ja myyntimäärien kasvu, kun
taas kiinteiden kustannusten nousulla ja Yhdysvaltain dollarin heikentymisellä edellisvuoteen verrattuna oli negatiivinen vaikutus
tulokseen. Öljytuotteet-segmentin koko vuoden vertailukelpoinen käyttökate oli 1 434 miljoonaa euroa (1 654 milj.). Lasku johtui
pääasiassa jalostusmarkkinan laskusta, myyntimäärien kasvusta ja kiinteiden kustannusten noususta sekä Yhdysvaltain dollarin
heikentymisestä vuoteen 2022 verrattuna. Marketing & Services -segmentin vertailukelpoinen käyttökate oli 118 miljoonaa euroa
(126 milj.). Muut-segmentin vertailukelpoinen käyttökate oli -2 miljoonaa euroa (-4 milj.).
Konsernin käyttökate oli 2 548 miljoonaa euroa (3 048 milj.). Käyttökatteeseen vaikuttivat varaston arvostustappiot, jotka olivat
-827 miljoonaa euroa (-352 milj.), sekä avoimien hyödyke- ja valuuttajohdannaispositioiden käypien arvojen muutokset, jotka oli-
vat -98 miljoonaa euroa (-131 milj.) ja liittyivät pääasiassa marginaalien ja käyttöhyödykehintojen suojaukseen. Tulos ennen veroja
oli 1 596 miljoonaa euroa (2 279 milj.), ja tilikauden tulos oli 1 436 miljoonaa euroa (1 891 milj.). Vertailukelpoinen osakekohtainen
tulos oli 2,88 euroa (3,04), ja osakekohtainen tulos oli 1,87 euroa (2,46).
Vertailukelpoinen käyttökate 2023 2022
Uusiutuvat tuotteet 1 906 1 762
Öljytuotteet 1 434 1 654
Marketing & Services 118 126
Muut -2 -4
Eliminoinnit 2 -1
Yhteensä 3 458 3 537
Liikevoitto 2023 2022
Uusiutuvat tuotteet 568 1 046
Öljytuotteet 1 068 1 337
Marketing & Services 84 98
Muut -41 -70
Eliminoinnit 2 -1
Yhteensä 1 682 2 410
Konsernin avainluvut, miljoonaa euroa
54
Hallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Taloudelliset tavoitteet
Nesteen tärkeimmät taloudelliset tavoitteet ovat vertailukelpoinen keskimääräisen sijoitetun pääoman tuotto verojen jälkeen (Ver-
tailukelpoinen ROACE) ja velan osuus kokonaispääomasta. Yhtiön pitkän aikavälin Vertailukelpoinen ROACE-tavoite on yli 15 %,
ja velan tavoiteosuus kokonaispääomasta on alle 40 %. Joulukuun lopussa edellisten 12 kuukauden ajalta laskettu Vertailukel-
poinen ROACE oli 23,9 % ja velan osuus kokonaispääomasta pysyi tavoitealueella ja oli 22,7 %.
Rahavirta, investoinnit ja rahoitus
Konsernin liiketoiminnan rahavirta vuonna 2023 oli 2 279 miljoonaa euroa (1 197 milj.). Kasvu edellisvuoteen verrattuna johtui
pääasiassa siitä, että nettokäyttöpääoman muutos ei sitonut pääomaa vuonna 2023, verrattuna vuoteen 2022. Rahavirta ennen
rahoituseriä oli 751 miljoonaa euroa (-390 milj.), ja konsernin nettokäyttöpääoman kiertonopeus oli 41,0 päivää (35,4 päivää)
vuonna 2023 liukuvalla 12 kuukauden jaksolla neljännen neljänneksen lopussa.
Rahavirtavaikutteiset investoinnit ilman yritysostoja olivat 1 431 miljoonaa euroa (990 milj.) ja yhteensä 1 621 miljoonaa euroa
(1 758 milj.) vuonna 2023. Kunnossapitoinvestoinnit olivat 305 miljoonaa euroa (249 milj.), ja tuottavuus- ja strategiset inves-
toinnit olivat 1 316 miljoonaa euroa (1 509 milj.). Merkittävät kasvuinvestoinnit Uusiutuviin tuotteisiin jatkuivat Nesteen strategian
mukaisesti ja olivat yhteensä 1 365 miljoonaa euroa (1 553 milj.). Öljytuotteet-segmentin investoinnit olivat 208 miljoonaa euroa
(130 milj.), ja Marketing & Services -segmentin investoinnit olivat 16 miljoonaa euroa (21 milj.). Muut-segmentin investoinnit olivat
32 miljoonaa euroa (55 milj.) ja liittyivät tietotekniikka- ja liiketoimintainfrastruktuurin päivityksiin.
Liiketoiminnan kasvun tukemiseksi Neste perusti vuonna 2023 Euro Medium Term Note (EMTN) -ohjelman ja laski ohjelmassa
liikkeeseen kolme vihreää joukkovelkakirjalainaa (yhteensä 1,6 mrd. euroa). Nämä olivat Nesteen ensimmäiset tapahtumat luo-
kituksen saaneena A3-liikkeeseenlaskijana. Joukkovelkakirjalainat erääntyvät vuosina 2029, 2031 ja 2033, ja niille maksetaan
3,875 (2029 ja 2031) ja 4,250 prosentin (2033) kiinteää kuponkikorkoa. Neste sai myös päätökseen vuonna 2024 erääntyvää
joukkovelkakirjalainaa koskevan tarjouksen ja osti takaisin yhteensä 199 miljoonan euron nimellismäärän velkakirjoja.
31.12.2023 31.12.2022
Vertailukelpoinen keskimääräisen sijoitetun pääoman tuotto verojen jälkeen
(Vertailukelpoinen ROACE), % 23,9 30,1
Velan osuus kokonaispääomasta, % 22,7 13,9
2023 2022
Käyttökate (EBITDA) 2 548 3 048
Omaisuuden myyntivoitot/-tappiot 0 0
Muut oikaisut 108 -55
Nettokäyttöpääoman muutos 21 -1 357
Rahoituskulut, netto -91 -42
Maksetut verot -307 -398
Liiketoiminnan nettorahavirta 2 279 1 197
Investoinnit aineettomiin ja aineellisiin hyödykkeisiin -1 607 -1 757
Muut investoinnit 79 170
Vapaa rahavirta (rahavirta ennen rahoituseriä) 751 -390
Konsernin korolliset nettovelat olivat joulukuun lopussa 2 488 miljoonaa euroa (1 344 milj. euroa vuoden 2022 lopussa). Luotto-
jen keskikorko joulukuun lopussa oli 3,6 % (2,3 %) ja luottojen erääntymisaika keskimäärin 5,1 vuotta (2,5). Korollisen nettovelan
ja käyttökatteen suhde neljännen vuosineljänneksen lopussa oli 1,0 (0,4) edellisten 12 kuukauden ajalta laskettuna. Velan osuus
kokonaispääomasta joulukuun lopussa oli 22,7 % (31.12.2022: 13,9 %).
Konsernin likvidit varat ja käyttämättömät sitovat luottolimiittisopimukset olivat joulukuun lopussa 3 480 miljoonaa euroa
(31.12.2022: 2 871 milj.). Konserniyhtiöiden nykyisissä lainasopimuksissa ei ole rahoituskovenantteja.
Suojauspolitiikkansa mukaisesti Neste suojaa suuren osan seuraavien 12 kuukauden ennustetusta nettovaluuttavirrastaan.
Suojausinstrumentteina on käytetty pääasiassa valuuttatermiinejä ja -optioita. Tärkein suojattava valuutta on Yhdysvaltain dollari.
Joulukuun lopussa konsernin seuraavien 12 kuukauden valuuttasuojausaste oli noin 55 % myyntikatteesta.
Segmenttikatsaukset
Nesteen liiketoiminnot on jaettu neljään raportointisegmenttiin: Uusiutuvat tuotteet, Öljytuotteet, Marketing & Services ja Muut.
Uusiutuvat tuotteet
Yhdysvaltain dollarin vaihtokurssit 2023 2022
EUR/USD-valuuttakurssi 1,08 1,05
EUR/USD, efektiivinen valuuttakurssi
1)
1,06 1,11
1)
Efektiivinen valuuttakurssi sisältää valuuttasuojausten vaikutuksen.
Keskeiset tunnusluvut 2023 2022
Liikevaihto, MEUR 8 466 9 905
Käyttökate (EBITDA), MEUR 1 049 1 328
Vertailukelpoinen käyttökate (EBITDA), MEUR 1 906 1 762
Liikevoitto, MEUR 568 1 046
Sidottu pääoma, MEUR 8 069 6 433
Sidotun pääoman tuotto
1)
, % 7,5 18,6
Vertailukelpoinen sidotun pääoman tuotto
1)
, % 18,9 26,6
Vertailukelpoinen myyntimarginaali, USD/tonni
2)
863 779
1)
Viimeiset 12 kuukautta.
2)
Laskukaavaa on muutettu 1.1.2023 alkaen ja vuoden 2022 luvut on oikaistu. Aiemmalla laskukaavalla vuoden 2022 viimeisen
neljänneksen vertailukelpoinen myyntimarginaali oli 783 dollaria tonnilta ja vuoden 2022 vertailukelpoinen myyntimarginaali
804 dollaria tonnilta.
Tärkeimmät markkinatekijät 2023 2022
Biomassapohjainen diesel (D4) RIN, USD/gallona 1,35 1,69
Kalifornian LCFS-päästöoikeudet, USD/tonni 73 99
Palmuöljyn hinta
1)
, USD/tonni 833 1 116
Jätteiden ja tähteiden osuus raaka-aineista
2)
, % 92 95
1)
CPO BMD 3
rd
(raakapalmuöljyn kolmannen kuukauden futuurihinta Malesian pörssissä)
2)
Laskukaavaa on muutettu niin, että se sisältää myös Nesteen osuuden Martinezin yhteisyrityksen raaka-aineista.
55
Hallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Tuotanto 2023 2022
Uusiutuva diesel
1)
, 1 000 tonnia 3 267 2 831
Uusiutuva lentopolttoaine, 1 000 tonnia 251 158
Muut tuotteet, 1 000 tonnia 210 249
Käyttöaste
2)
, oma tuotanto, % 98 91
1)
Sisältää Martinezin yhteisyrityksen tuotannon.
2)
Laskettu 3,3 miljoonan tonnin nimellisen vuosikapasiteetin perusteella.
Myynti 2023 2022
Uusiutuva diesel, 1 000 tonnia 3 164 2 927
Uusiutuva lentopolttoaine, 1 000 tonnia 139 105
Muut tuotteet, 1 000 tonnia 79 95
Euroopan osuus myyntimääristä, % 61 67
Pohjois-Amerikan osuus myyntimääristä, % 39 33
Uusiutuvien tuotteiden koko vuoden vertailukelpoinen käyttökate oli 1 906 miljoonaa euroa (1 762 milj.). Vertailukelpoinen myyn-
timarginaali kasvoi vuoteen 2022 verrattuna ja oli 863 dollaria (779). Myyntimarginaalin nousulla oli 374 miljoonan euron positiivi-
nen vaikutus vertailukelpoiseen käyttökatteeseen edellisvuoteen verrattuna. BTC-verohelpotus oli 417 miljoonaa euroa (312 milj.)
vuonna 2023. Myyntimäärät kasvoivat, ja niillä oli 83 miljoonan euron vaikutus edellisvuoteen verrattuna. Dollarin heikentymisellä
oli -79 miljoonan euron negatiivinen vaikutus segmentin vertailukelpoiseen käyttökatteeseen edellisvuoteen verrattuna. Segmen-
tin kiinteät kustannukset olivat 233 miljoonaa euroa suuremmat kuin vuonna 2022, kun Neste jatkoi kasvustrategiaansa tukevien
valmiuksien rakentamista.
Vuoden aikana raaka-aineiden hintoja tuki etenkin vahva kysyntä Yhdysvalloissa vuoden puolivälissä. Vuoden lopulla raaka-
aineiden hintoihin vaikutti kuitenkin Yhdysvaltojen päästöoikeuksien alhainen hintataso etenkin RIN-hintojen osalta, ja raaka-
aineiden hinnat alkoivat laskea. D4 RIN -hinta oli 1,7 dollaria vuoden alussa ja 0,8 dollaria vuoden lopussa. Myös Kalifornian Low
Carbon Fuel Standard (LCFS) -päästöoikeuksien hinnat laskivat noin 70 dollariin tonnilta, kun päästöoikeuksien käyttö väheni
uusiutuvan dieselin kasvavan tuotannon seurauksena. Myös Euroopassa uusiutuvan dieselin spot preemiohinnat ja biotikettien
hinnat heikkenivät selvästi vuoden aikana.
Euroopan unioni käynnisti vuonna 2023 tutkinnan aasialaisen biodieselin tuonnista EU:hun. Tämä voi vaikuttaa tuontivirtoihin
ja myös biopolttoaineiden hintaan EU:ssa jatkossa.
Uusiutuvien tuotteiden vertailukelpoiseen myyntimarginaaliin vaikuttavia keskeisiä tekijöitä ovat raaka-aineiden ja keskitisleiden
markkinahinnat, uusiutuvan dieselin hintapreemioiden kehitys, biotikettien ja krediittien hinnat, uusiutuvan lentopolttoaineen ja
Martinezin myyntimäärien kehitys sekä marginaalisuojaukset.
Öljytuotteiden koko vuoden vertailukelpoinen käyttökate oli 1 434 miljoonaa euroa (1 654 milj.). Kokonaisjalostusmarginaali oli
keskimäärin 21,1 dollaria barrelilta (23,4) vuonna 2023. Kokonaisjalostusmarginaalin hienoisella laskulla oli -138 miljoonan euron
negatiivinen vaikutus vertailukelpoiseen käyttökatteeseen edellisvuoteen verrattuna. Myyntimäärät kasvoivat edellisvuodesta ja
niillä oli 69 miljoonan euron positiivinen vaikutus vertailukelpoiseen käyttökatteeseen. Yhdysvaltain dollarin heikentymisellä oli -78
miljoonan euron negatiivinen vaikutus vertailukelpoiseen käyttökatteeseen, ja segmentin kiinteät kustannukset olivat 37 miljoonaa
euroa suuremmat kuin vuonna 2022.
Raakaöljyn hinnat olivat epävakaat vuoden 2023 aikana, ja Brent-raakaöljyn hinta vaihteli 72 dollarista 98 dollariin barrelilta.
Vuoden alkupuoliskolla hinta seurasi makrotalouden heikentyviä näkymiä. Syksyn aikana raakaöljyn hinnat nousivat, kun OPECin
vapaaehtoiset tuotannonsupistukset, kesän ajokauden ja jäähdytyskauden kysyntä sekä sijoittajien riskinottohalukkuuden kasvu
nostivat hinnat lähes 100 dollariin barrelilta. Kysyntä laski vuoden loppua kohti, kun kysyntänäkymät heikkenivät jälleen, ja raa-
kaöljyn hinta vuoden lopussa oli 78 dollaria barrelilta eli lähellä vuoden alun tasoa.
Yleisesti ottaen Euroopan jalostusmarginaalit olivat epävakaat mutta vahvat vuoden 2023 aikana. Vuoden lopulla korkeat mar-
ginaalit laskivat, kun jalostamojen tuotantokatkokset helpottivat ja kausiluonteisesti heikomman kysynnän vaikutukset alkoivat
näkyä. Keskimäärin sekä dieselin että bensiinin hintaerot olivat pitkän aikavälin keskiarvojen yläpuolella. Keskeisten käyttöhyö-
dykkeiden hinnat olivat selvästi edellisvuotista alhaisemmat ja tukivat eurooppalaisia jalostamoita.
Öljytuotteet
Keskeiset tunnusluvut 2023 2022
Liikevaihto, MEUR 13 285 14 596
Käyttökate (EBITDA), MEUR 1 375 1 619
Vertailukelpoinen käyttökate (EBITDA), MEUR 1 434 1 654
Liikevoitto, MEUR 1 068 1 337
Sidottu pääoma, MEUR 2 384 2 652
Sidotun pääoman tuotto
1)
, % 42,6 46,6
Vertailukelpoinen sidotun pääoman tuotto
1)
, % 45,0 48,0
Kokonaisjalostusmarginaali, USD/bbl 21,1 23,4
1)
Viimeiset 12 kuukautta.
Tuotanto 2023 2022
Jalostamo
- tuotanto, 1 000 tonnia 11 148 11 176
- käyttöaste, % 88 85
Jalostamon tuotantokustannukset, USD/bbl 6,6 7,5
56
Hallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Myynti omasta tuotannosta tuotelajeittain (1 000 tonnia) 2023 % 2022 %
Keskitisleet
1)
5 631 47 5 403 48
Kevyet tisleet
2)
4 430 37 4 438 39
Raskas polttoöljy 1 321 11 930 8
Perusöljyt 283 2 296 3
Muut tuotteet 220 2 244 2
Yhteensä 11 885 100 11 310 100
1)
Diesel, lentopetroli, lämmitysöljy, vähärikkiset laivapolttoaineet
2)
Moottoribensiini, bensiinikomponentit, nestekaasu
Myynti omasta tuotannosta markkina-alueittain (1 000 tonnia) 2023 % 2022 %
Itämeren alue
1)
6 976 59 6 843 61
Muu Eurooppa 3 110 26 2 897 26
Pohjois-Amerikka 1 038 9 943 8
Muut alueet 762 6 627 6
1)
Suomi, Ruotsi, Viro, Latvia, Liettua, Puola, Tanska
Marketing & Services
Myyntimäärät päätuotteittain, miljoonaa litraa 2023 2022
Bensiini, asemien myynti 620 600
Diesel, asemien myynti 1 590 1 620
Lämmitysöljy 793 907
Liikevaihto markkina-alueittain, MEUR 2023 2022
Suomi 4 114 4 601
Baltian maat 1 054 1 275
Keskeiset tunnusluvut 2023 2022
Liikevaihto, MEUR 5 168 5 876
Käyttökate (EBITDA), MEUR 117 127
Vertailukelpoinen käyttökate (EBITDA), MEUR 118 126
Liikevoitto, MEUR 84 98
Sidottu pääoma, MEUR 236 227
Sidotun pääoman tuotto
1)
, % 34,6 40,8
Vertailukelpoinen sidotun pääoman tuotto
1)
, % 35,2 40,5
1)
Viimeiset 12 kuukautta.
Marketing & Services -segmentin koko vuoden vertailukelpoinen käyttökate oli 118 miljoonaa euroa (126 milj.). Myyntimäärät oli-
vat pienemmät kuin edellisvuoden vastaavalla ajanjaksolla, ja niiden laskulla oli -5 miljoonan euron negatiivinen vaikutus vertailu-
kelpoiseen käyttökatteeseen. Keskimääräiset yksikkökatteet kasvoivat hieman, millä oli 4 miljoonan euron positiivinen tulosvaiku-
tus edellisvuoteen verrattuna. Segmentin kiinteät kustannukset olivat 6 miljoonaa euroa suuremmat kuin vuonna 2022 inflaation
ja IT-kehityskulujen seurauksena.
Strategiansa mukaisesti Marketing & Services jatkoi myös sähkölatauksen käyttöönottoa suurimmilla asemillaan.
Muut-segmentti sisältää Engineering Solutions -yhtiön ja konsernin yhteiset kustannukset. Muut-segmentin koko vuoden vertai-
lukelpoinen käyttökate oli -2 miljoonaa euroa (-4 milj.).
Muut
Keskeiset tunnusluvut 2023 2022
Vertailukelpoinen käyttökate (EBITDA), MEUR -2 -4
Liikevoitto, MEUR -41 -70
57
Hallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Osakkeet, kaupankäynti ja omistus
Nesteen osakkeet on listattu Nasdaq Helsinki Oy:ssä. Neljännen vuosineljänneksen viimeinen noteeraus oli 32,21 euroa, joka
oli 0,25 % suurempi kuin kolmannen neljänneksen lopussa. Neljänneksen aikana osakekurssi oli korkeimmillaan 48,50 euroa ja
alimmillaan 28,55 euroa. Yhtiön markkina-arvo oli 24,8 miljardia euroa 31.12.2023. Päivittäin vaihdettiin keskimäärin 1,37 miljoo-
naa osaketta, mikä on 0,2 % osakkeiden kokonaismäärästä.
Nesteellä oli hallussaan joulukuun 2023 lopussa 1 011 311 yhtiön omaa osaketta. Nesteen kaupparekisteriin merkitty osake-
pääoma oli 40 miljoonaa euroa ja osakkeiden kokonaismäärä 769 211 058.
Hallituksella ei ole valtuutusta laskea liikkeelle vaihtovelkakirjalainoja tai osakeoptioita.
Joulukuun 2023 lopussa Suomen valtio omisti suoraan 44,2 % osakkeista (35,9 % prosenttia vuoden 2022 lopussa). Suomen
valtion osakeomistuksen nousu heijastaa Suomen hallituksen päätöstä palauttaa Ilmastorahasto Oy:n 8,31 %:n osakeomistus
Neste Oyj:ssä valtion suoraan omistukseen kolmannella neljänneksellä. Ulkomaisessa omistuksessa oli 36,8 % (39,7 %) osak-
keista. Suomalaiset instituutiot omistivat 10,6 % (16,8 %) ja kotitaloudet omistivat 8,4 % (7,6 %) osakkeista.
Suurimmat osakkeenomistajat 31.12.2023
Osakkeenomistaja Osakkeita % osakkeista
Suomen Valtio / Valtioneuvoston Kanslia 340 107 618 44,22 %
Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö Varma 13 081 622 1,70 %
Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen 9 357 202 1,22 %
Kansaneläkelaitos 6 100 272 0,79 %
Kurikan kaupunki 4 652 625 0,60 %
Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö Elo 4 571 000 0,59 %
Valtion Eläkerahasto 3 600 000 0,47 %
OP-Suomi 1 837 802 0,24 %
Danske Invest Finnish Equity Fund 1 512 990 0,20 %
Sijoitusrahasto Evli Suomi Select 1 420 000 0,18 %
Seligson & Co OMX Helsinki 25 Pörssinoteerattu Rahasto 1 346 504 0,18 %
Sijoitusrahasto Säästöpankki Kotimaa 1 206 370 0,16 %
Sijoitusrahasto Nordea Pohjoismaat 1 055 000 0,14 %
Åbo Akademin säätiö 1 016 514 0,13 %
Neste Oyj 1 011 311 0,13 %
Sijoitusrahasto Nordea Fennia Fund 977 676 0,13 %
Samfundet Folkhälsan i Svenska Finland 941 300 0,12 %
Sijoitusrahasto Aktia Capital 883 000 0,11 %
OP-Henkivakuutus Oy 867 960 0,11 %
FIM Fenno sijoitusrahasto 66 530 0,09 %
20 suurinta omistajaa yhteensä 396 214 296 51,51 %
Hallintarekisteröidyt 282 386 858 36,71 %
Muut osakkeet 90 609 904 11,78 %
Kaikki osakkeet yhteensä 769 211 058 100,00 %
Omistusjakauma 31.12.2023
Osakkeita
Osakkeen-
omistajia
% osakkeen-
omistajista Osakkeita % osakkeista
1–100 77 212 52,14 2 872 272 0,37
101–500 43 443 29,34 10 964 754 1,43
501–1 000 12 493 8,44 9 164 508 1,19
1 001–5 000 12 684 8,57 26 322 628 3,42
5 001–10 000 1 379 0,93 9 436 051 1,23
10 001–50 000 740 0,50 13 981 038 1,82
50 001–100 000 62 0,04 4 236 913 0,55
100 001–500 000 47 0,03 9 234 939 1,20
500 001 + 34 0,02 682 997 955 88,79
Yhteensä 148 094 100,0 % 769 211 058 100,0 %
joista hallintarekisterissä 10 282 386 858 36,7 %
Omistajaryhmittäin % osakkeista
Suomen valtio 44,2 %
Ulkomaiset omistajat 36,8 %
Kotitaloudet 8,4 %
Julkishallinto 5,5 %
Pankit ja vakuutuslaitokset 2,1 %
Yritykset 1,6 %
Voittoa tavoittelemattomat yhteisöt 1,5 %
Yhteensä 100,0 %
58
Hallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Corporate governance
Yhtiön hallinto on jaettu yhtiökokouksen, hallituksen ja toimitusjohtajan kesken. Varsinainen yhtiökokous nimittää yhtiökokouksen
nimitystoimikunnan esityksen pohjalta hallituksen toimikaudelle, joka kestää valintaa seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen lop-
puun. Hallitus valitsee yhtiölle toimitusjohtajan ja tekee päätöksen hänen erottamisestaan.
Varsinainen yhtiökokous voi tehdä muutoksia yhtiöjärjestykseen hallituksen esityksen pohjalta.
Neste Oyj:n varsinainen yhtiökokous pidettiin Helsingin Messukeskuksessa 28.3.2023. Yhtiökokous kannatti kaikkia yhtiöko-
koukselle tehtyjä ehdotuksia ja hyväksyi palkitsemisraportin. Yhtiökokous vahvisti vuoden 2022 tilinpäätöksen ja konsernitilinpää-
töksen ja myönsi vastuuvapauden hallitukselle ja toimitusjohtajalle vuodelta 2022.
Osingon maksu
Yhtiökokous hyväksyi hallituksen esityksen, että varsinaista osinkoa maksetaan 1,02 euroa osakkeelta ja ylimääräistä osinkoa
0,25 euroa osakkeelta eli yhteensä 1,27 euroa osakkeelta. Varsinainen osinko päätettiin maksaa kahdessa erässä. Lisäksi yhtiö-
kokous päätti hallituksen esityksen mukaisesti valtuuttaa hallituksen päättämään harkintansa mukaan toisesta ylimääräisestä
osingosta, 0,25 euroa osakkeelta, 31.10.2023 mennessä. Hallitus arvioi, että harkinnanvarainen toinen ylimääräinen osinko mak-
setaan, ellei liiketoimintaympäristössä tapahdu merkittävää heikkenemistä vuoden 2023 aikana.
Varsinaisen osingon ensimmäinen erä 0,51 euroa osakkeelta sekä ylimääräinen osinko 0,25 euroa osakkeelta, eli yhteensä
0,76 euroa osakkeelta, maksettiin osakkeenomistajille, jotka osingonjaon täsmäytyspäivänä 30.3.2023 olivat merkittyinä yhtiön
osakasluetteloon. Varsinaisen osingon ensimmäinen erä ja ylimääräinen osinko maksettiin 6.4.2023.
Varsinaisen osingon toinen erä 0,51 euroa osakkeelta maksettiin osakkeenomistajille, jotka varsinaisen osingon toisen mak-
suerän täsmäytyspäivänä 29.9.2023 olivat merkittyinä yhtiön osakasluetteloon. Varsinaisen osingon toinen maksuerä maksettiin
6.10.2023.
Saamansa valtuutuksen perusteella hallitus päätti 27.9.2023 toisen ylimääräisen osinkoerän (0,25 euroa osakkeelta) jaka-
misesta. Toinen ylimääräinen osinko maksettiin osakkeenomistajalle, joka oli toisen ylimääräisen osingon täsmäytyspäivänä
29.9.2023 merkittynä yhtiön osakasluetteloon. Toisen ylimääräisen osingon maksupäivä oli 6.10.2023.
Hallituksen kokoonpano ja palkitseminen
Osakkeenomistajien nimitystoimikunnan ehdotuksen mukaisesti hallituksen jäsenmääräksi vahvistettiin yhdeksän.
Hallituksen jäseniksi seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen loppuun asti valittiin hallituksen nykyiset jäsenet Matti Kähkönen,
John Abbott, Nick Elmslie, Just Jansz, Jari Rosendal, Eeva Sipilä ja Johanna Söderström sekä uusina jäseninä Heikki Malinen ja
Kimmo Viertola.
Matti Kähkönen valittiin uudelleen hallituksen puheenjohtajaksi ja Eeva Sipilä varapuheenjohtajaksi.
Hallituksen jäsenille vuoden 2023 varsinaisen yhtiökokouksen päättyessä alkavalta ja vuoden 2024 varsinaisen yhtiökokouk-
sen lopussa päättyvältä toimikaudelta maksettavista palkkioista yhtiökokous päätti seuraavasti:
Puheenjohtaja: 95 000 euroa
Varapuheenjohtaja: 60 000 euroa
Tarkastusvaliokunnan puheenjohtaja: 60 000 euroa vuodessa siinä tapauksessa, ettei hän samalla toimi hallituksen
puheenjohtajana tai varapuheenjohtajana
Jäsenet: 45 000 euroa
Hallituksen valiokuntapalkkioiksi yhtiökokous päätti:
Tarkastusvaliokunnan muulle jäsenelle kuin puheenjohtajalle kyseisestä tehtävästä 5 000 euroa
Henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunnan puheenjohtajalle kyseisestä tehtävästä 6 000 euroa ja jäsenelle kyseisestä tehtävästä
2 500 euroa
Muun hallituksen päätöksellä perustetun valiokunnan puheenjohtajalle kyseisestä tehtävästä 6 000 euroa ja jäsenelle
kyseisestä tehtävästä 2 500 euroa.
Hallituksen valiokuntapalkkioista yhtiökokous päätti seuraavasti:
1 000 euroa kokoukselta, jos kokous on hallituksen jäsenen kotimaassa
2 000 euroa kokoukselta, jos kokous on samassa maanosassa kuin hallituksen jäsenen kotimaa
3 000 euroa kokoukselta, jos kokous on eri maanosassa kuin hallituksen jäsenen kotimaa.
Puhelimen tai muun tietoliikenneyhteyden avulla pidetystä kokouksesta maksetaan jäsenen kotimaassa pidetyn kokouksen
palkkion mukaisesti.
Lisäksi hallituksen jäsenille korvataan matka- ja majoituskustannukset yhtiön yleisen matkustussäännön mukaisesti.
Yhtiökokous päätti, että kiinteämääräisestä vuosipalkkiosta 40 % maksetaan osakkeina ja loput rahana. Valiokunta- ja kokous-
palkkiot maksetaan rahana. Osakkeet hankitaan suoraan hallituksen jäsenten lukuun kahden viikon kuluessa Neste Oyj:n osa-
vuosikatsauksen 1.1.–31.3.2023 julkistamista seuraavasta Helsingin pörssin kaupankäyntipäivästä alkaen. Jos osakkeiden hank-
kimista ja/tai toimittamista ei toteuteta yhtiöön tai hallituksen jäseneen liittyvästä syystä, maksetaan palkkio kokonaan rahana.
Yhtiö vastaa osakkeiden hankkimisesta mahdollisesti aiheutuvasta varainsiirtoverosta.
Yhtiön tilintarkastaja
Hallituksen esityksen mukaisesti yhtiön tilintarkastajaksi valittiin uudelleen seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen loppuun asti
tilintarkastusyhteisö KPMG Oy Ab päävastuullisena tilintarkastajana KHT Leenakaisa Winberg. Tilintarkastajalle maksetaan palk-
kio yhtiön hyväksymän laskun perusteella.
59
Hallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Hallituksen valtuuttaminen päättämään omien osakkeiden hankkimisesta
Yhtiökokous hyväksyi valtuutuksen, jonka nojalla hallitus on oikeutettu päättämään enintään 23 000 000 yhtiön oman osakkeen
hankkimisesta ja/tai pantiksi ottamisesta yhtiön vapaalla omalla pääomalla. Määrä on noin 2,99 % yhtiön kaikista osakkeista.
Hankkiminen voi tapahtua yhdessä tai useammassa erässä. Osakkeiden hankintahinta on vähintään yhtiön osakkeesta han-
kintahetkellä säännellyllä markkinalla tapahtuvassa kaupankäynnissä maksettu alin hinta ja enintään hankintahetkellä säännellyllä
markkinalla tapahtuvassa kaupankäynnissä maksettu korkein hinta. Omien osakkeiden hankinnan toteuttamisessa voidaan tehdä
pääomamarkkinoilla tavanomaisia johdannais-, osakelainaus- tai muita sopimuksia lain ja määräysten puitteissa markkinaehtoisesti
määräytyvään hintaan. Valtuutus oikeuttaa hallituksen päättämään hankkimisesta muuten kuin osakkeenomistajien omistamien
osakkeiden suhteessa (suunnattu hankkiminen).
Osakkeita hankitaan käytettäväksi vastikkeena mahdollisissa yrityshankinnoissa tai muissa yhtiön liiketoimintaan kuuluvissa jär-
jestelyissä, investointien rahoittamiseksi, osana yhtiön kannustinjärjestelmää tai yhtiöllä pidettäväksi, muutoin luovutettaviksi tai
mitätöitäviksi.
Hallitus päättää muista omien osakkeiden hankkimiseen liittyvistä ehdoista. Hankkimisvaltuutus on voimassa kahdeksantoista
(18) kuukautta yhtiökokouksen päätöksestä lukien.
Hallituksen valtuuttaminen päättämään osakeannista
Yhtiökokous hyväksyi valtuutuksen, jonka nojalla hallitus on oikeutettu päättämään uusien osakkeiden antamisesta ja/tai yhtiön
hallussa olevien omien osakkeiden luovuttamisesta yhdellä tai useammalla päätöksellä siten, että valtuutuksen nojalla annettavien
osakkeiden ja/tai yhtiön hallusta luovutettavien omien osakkeiden määrä on yhteensä enintään 23 000 000 kappaletta, mikä on noin
2,99 prosenttia yhtiön kaikista osakkeista.
Uudet osakkeet voidaan antaa ja/tai yhtiöllä olevat omat osakkeet voidaan luovuttaa yhtiön osakkeenomistajille siinä suhteessa kuin
he ennestään omistavat yhtiön osakkeita tai osakkeenomistajan etuoikeudesta poiketen suunnatulla osakeannilla, jos siihen on yhtiön
kannalta painava taloudellinen syy, kuten osakkeiden käyttäminen vastikkeena mahdollisissa yrityshankinnoissa tai muissa yhtiön
liiketoimintaan kuuluvissa järjestelyissä, investointien rahoittaminen tai osakkeiden käyttäminen osana yhtiön kannustinjärjestelmää.
Uudet osakkeet voidaan antaa ja/tai yhtiön hallussa olevat omat osakkeet voidaan luovuttaa joko maksua vastaan tai maksutta.
Suunnattu osakeanti voi olla maksuton vain, jos siihen on yhtiön kannalta ja sen kaikkien osakkeenomistajien etu huomioon ottaen
erityisen painava taloudellinen syy. Uudet osakkeet voidaan antaa myös maksuttomana osakeantina yhtiölle itselleen.
Hallitus päättää muista osakeantiin liittyvistä ehdoista. Valtuutus on voimassa kahdeksantoista (18) kuukautta yhtiökokouksen
päätöksestä lukien.
Yhtiöjärjestyksen pykälien 3 ja 10 muuttaminen
Yhtiökokous hyväksyi hallituksen ehdotuksen yhtiöjärjestyksen muuttamiseksi seuraavasti: Yhtiöjärjestyksen 3. pykälää (”Arvo-osuus-
järjestelmä”) muutettiin teknisluonteisesti siten, että siitä poistetaan vanhentunut lakiviittaus vuoden 1991 lakiin arvo-osuusjärjestel-
mästä. Yhtiöjärjestyksen 10. pykälää muutettiin siten, että fyysisen kokouspaikan sijaan yhtiökokous voidaan järjestää myös etäko-
kouksena ilman kokouspaikkaa hallituksen niin päättäessä.
Innovaatiot
Nesteen innovaatiokulut vuonna 2023 olivat yhteensä 94 miljoonaa euroa (85 milj.). Vuonna 2023 keskityttiin erityisesti uusiutuvien
ja kierrätysraaka-aineiden valikoiman optimointiin ja laajentamiseen sekä tuotteiden valinnaisuuden lisäämiseen. Neste vahvisti edel-
leen maailmanlaajuista tutkimus-, kehitys- ja innovaatiotoimintaansa perustamalla innovaatiokeskuksen Singaporeen vuoden 2023
alussa.
Ryhmä Nesteen keksijöitä sai arvostetun European Inventor Award -palkinnon teollisuuden kategoriassa vuonna 2023 tunnustuk-
sena innovaatiotyöstään. Palkinnon myönsi Euroopan patenttivirasto jätteiden ja tähteiden muuntamisesta laadukkaiksi uusiutuviksi
ratkaisuiksi.
Yhteistyön kehittäminen ja skaalautuvien vastuullisten raaka-ainelähteiden teknologiaesittelyihin valmistautuminen jatkuivat lii-
ketoiminnan innovaatioalustoilla. Painopistealueena olivat raaka-ainepoolit, kuten lignoselluloosa, levät ja hiilidioksidi sekä uusiu-
tuvan sähkön hyödyntäminen vihreän vedyn tuotannossa.
Uusiutuvan vedyn tuotantoa Nesteen Rotterdamin jalostamolla demonstroiva MultiPLHY-hanke eteni vuonna 2023 käyttöön-
ottovaiheeseen. Yhtiön toinen uusiutuvan vedyn projekti keskittyy investoimaan uusiutuvan vedyn tuotantokapasiteettiin Porvoon
jalostamolla. Tämä projekti eteni perussuunnitteluvaiheeseen. Marraskuussa 2023 työ- ja elinkeinoministeriö myönsi Nesteelle
1,96 miljoonaa euroa energiainvestointitukea lämmön talteenottoon vedyn tuotannossa.
Uusiutuvien jäte- ja tähderaaka-aineiden käytön laajentaminen jatkui vuonna 2023. Vuoden aikana käytettiin noin 4,0, miljoo-
naa tonnia (3,5 milj.) jäte- ja tähderaaka-aineita, mikä on noin 92 %
1)
uusiutuvien raaka-aineiden kokonaiskäytöstä 2023. Neste
jatkoi tutkimustyötään haasteellisten raaka-aineiden ja uudenlaisten kasviöljyjen käytön lisäämiseksi.
Nesteen tutkimus- ja kehitystyö tukee olennaisesti Porvoon jalostamon muutosta uusiutuvien ja kiertotalousratkaisujen jalosta-
moksi. Tutkimus- ja kehitystyö tuki bioyhteisprosessointia sekä yhtiön pyrkimyksiä laajentaa kemiallista kierrätystä. Joulukuussa
2023 Neste ilmoitti, että yhtiö oli käsitellyt jo yli 6 000 tonnia nesteytettyä jätemuovia.
1)
Laskukaavaa on muutettu niin, että se sisältää myös Nesteen osuuden Martinezin yhteisyrityksen raaka-aineista.
Vuoden 2023 tärkeimmät tapahtumat
Neste ilmoitti 27.1.2023, että osakkeenomistajien nimitystoimikunta oli toimittanut yhtiön hallitukselle ehdotuksensa vuoden
2023 varsinaiselle yhtiökokoukselle. Nimitystoimikunta ehdotti, että Matti Kähkönen valittaisiin uudelleen hallituksen puheenjoh-
tajaksi. Hänen lisäkseen hallitukseen ehdotettiin valittavan uudelleen John Abbott, Nick Elmslie, Martina Flöel, Just Jansz, Jari
Rosendal, Eeva Sipilä sekä Johanna Söderström. Nimitystoimikunta ehdotti, että Eeva Sipilä valittaisiin hallituksen varapuheen-
johtajaksi. Lisäksi nimitystoimikunta ehdotti, että hallituksen jäsenmäärä olisi kymmenen ja uusiksi jäseniksi valittaisiin Heikki Mali-
nen ja Kimmo Viertola.
Neste ilmoitti 6.3.2023 kutsuneensa yhtiön liikkeeseen laskemien kesäkuussa 2024 erääntyvien 400 000 000 euron 1,50 pro-
sentin velkakirjojen (ISIN: FI4000261201) velkakirjojen haltijat myymään velkakirjansa käteistä vastaan 6.3.2023 päivätyssä tar-
jousmuistiossa esitettyjen ehtojen mukaisesti. Neste ilmoitti myös aikomuksestaan laskea liikkeeseen uusia euromääräisiä kiin-
teäkorkoisia velkakirjoja.
Neste tiedotti 10.3.2023, että hallituksen jäsen Martina Flöel oli ilmoittanut, ettei hän ole käytettävissä uudelleenvalintaan Nes-
teen hallitukseen 28.3.2023 pidettävässä varsinaisessa yhtiökokouksessa. Syynä tähän oli Nesteen osakkeenomistajien nimitys-
toimikunnan ehdotuksen jälkeen syntynyt mahdollinen eturistiriitatilanne, mikä johtuu Flöelin muista sitoumuksista. Nimitystoimi-
kunta oli 27.1.2023 julkaistun pörssitiedotteen mukaisesti ehdottanut, että Flöel valittaisiin uudelleen hallituksen jäseneksi ja että
hallituksen jäsenmäärä olisi kymmenen. Nimitystoimikunta oli Flöelin ilmoituksen jälkeen päättänyt pitää ehdotuksensa muilta osin
voimassa, mikä tarkoittaa sitä, että hallituksen jäseniä olisi nimitystoimikunnan ehdotuksen mukaan kymmenen sijaan yhdeksän.
Neste julkisti 14.3.2023 lopulliset tulokset takaisinostotarjoukseen, jossa yhtiön liikkeeseen laskemien kesäkuussa 2024 erään-
tyvien 400 000 000 euron 1,50 prosentin velkakirjojen (ISIN: FI4000261201) haltijat kutsuttiin myymään velkakirjansa käteistä
vastaan 6.3.2023 päivätyssä tarjousmuistiossa esitettyjen ehtojen mukaisesti. Takaisinostotarjousajan päätyttyä klo 16.00 (Suo-
men aikaa) 13.3.2023 takaisinostotarjouksen mukaisia velkakirjojen päteviä tarjousilmoituksia oli vastaanotettu nimellisarvoltaan
yhteensä 198 800 000 euron edestä. Yhtiö ilmoitti, että velkakirjojen lopullinen hyväksyttävä määrä oli nimellisarvoltaan yhteensä
198 800 000 euroa takaisinostotarjouksen mukaisesti.
Neste ilmoitti 15.3.2023 luovuttaneensa yhteensä 112 310 yhtiön hallussa ollutta omaa osaketta vastikkeetta osakepalkki-
oina Neste-konsernin suoriteperusteisen osakepalkkio-ohjelman 2020–2022 sekä ehdollisen osakepalkkio-ohjelman 2020–2022
osallistujille ohjelmien ehtojen mukaisesti. Ohjelmat olivat osa Nesteen osakepalkkiojärjestelmää 2019, josta tiedotettiin pörssi-
tiedotteella 11.12.2018. Omien osakkeiden luovuttaminen toteutettiin Neste Oyj:n hallituksen päättämänä suunnattuna maksut-
tomana osakeantina. Hallituksen päätös perustui yhtiökokouksen 18.5.2020 antamaan osakeantivaltuutukseen. Tämän omien
osakkeiden luovutuksen jälkeen Neste Oyj:n hallussa oli 1 015 578 omaa osaketta.
60
Hallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Neste ilmoitti 5.4.2023 muutoksesta Nesteen johtoryhmässä. Thorsten Lange, joka oli toiminut Renewable Aviation -liike-
toimintayksikön johtajana tammikuusta 2020 saakka, jätti tehtävänsä Nesteen johtoryhmässä ja yhtiön palveluksessa. Hänen
seuraajansa hakuprosessi oli aloitettu. Sami Jauhiainen, Vice President, Renewable Aviation, APAC, toimi Renewable Aviation
-liiketoimintayksikön johdossa väliaikaisesti. Jauhiainen ei tullut Nesteen johtoryhmän jäseneksi, mutta raportoi suoraan toimitus-
johtaja Matti Lehmukselle.
Neste ilmoitti 22.5.2023 luovuttaneensa 4 267 yhtiön hallussa ollutta omaa osaketta Neste Oyj:n suoriteperusteisen osake-
palkkio-ohjelman 2020–2022 sekä ehdollisen osakepalkkio-ohjelman 2020–2022 osallistujana olleelle avainhenkilölle. Osakkeet
luovutettiin vastikkeetta osakepalkkiona ohjelmien ehtojen mukaisesti.
Neste ilmoitti 16.6.2023 muutoksesta Nesteen johtoryhmässä. Mercedes Alonso, Nesteen Renewable Polymers and Chemi-
cals -liiketoimintajohtaja, oli päättänyt jättää yhtiön ja jatkaa uraansa muualla. Hänen kerrottiin jättävän yhtiön jätti Nesteen nel-
jännen vuosineljänneksen alkuun mennessä.
Neste ilmoitti 19.6.2023 pitävänsä vuoden 2023 pääomamarkkinapäivänsä Lontoossa 20.6.2023. Ohjelmassa oli esityksiä
yhtiön strategiasta, markkinanäkymistä ja arvonluonnista. Neste ilmoitti myös, että sen osinkopolitiikkaa oli päivitetty seuraavasti:
”Nesteen tavoitteena on maksaa kilpailukykyistä ja ajan myötä kasvavaa osinkoa.” Aiemman osinkopolitiikan mukaisesti yhtiö
jakoi osinkoa vähintään 50 % vertailukelpoisesta tilikauden voitosta.
Neste ilmoitti 2.8.2023, että Neste Oyj:n hallituksen jäsen Jari Rosendal oli kuollut lyhyen sairauden seurauksena. Rosendal
oli toiminut Nesteen hallituksen jäsenenä vuodesta 2018 lähtien. Neste ilmoitti, että yhtiön hallitus jatkaa toistaiseksi kahdeksan
jäsenen kokoonpanolla.
Neste ilmoitti 6.9.2023, että yhtiön osakkeenomistajien nimitystoimikunta oli muodostettu. Nesteen osakkeenomistajien nimi-
tystoimikuntaan oli valittu puheenjohtajaksi finanssineuvos Maija Strandberg valtioneuvoston kanslian omistajaohjausosastolta,
jäseniksi sijoitusjohtaja Timo Sallinen Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö Varmasta ja toimitusjohtaja Jouko Pölönen Keskinäinen
Eläkevakuutusyhtiö Ilmarisesta sekä Nesteen hallituksen puheenjohtaja Matti Kähkönen.
Neste päivitti 12.9.2023 kolmannen vuosineljänneksen 2023 ennusteensa Öljytuotteiden osalta sekä Singaporen uuden linjan
ylösajon osalta. Päivitetty ennuste: ”Nesteen Öljytuotteiden kokonaisjalostusmarginaalin kolmannella vuosineljänneksellä odote-
taan olevan merkittävästi korkeampi kuin vuoden 2023 toisella neljänneksellä (16,7 USD/bbl). Singaporen jalostamon laajennuk-
sen elokuisen uusiutuvan dieselin ja vastuullisen lentopolttoaineen (SAF) tuotannon uuden linjan uudelleen käynnistymisen ylösajo
on hidastunut äskettäisen laitteiden lisätarkastus- ja korjaustyöseisokin vuoksi.”
Neste vastaanotti 26.9.2023 arvopaperimarkkinalain 9. luvun 10. pykälän mukaisen ilmoituksen. Ilmastorahasto Oy:n ilmoi-
tuksessa mainittu omistusosuus Neste Oyj:n osakkeiden kokonaismäärästä ja äänimäärästä oli 22.9.2023 alittanut 5 prosentin
rajan.
Neste ilmoitti 27.9.2023, että Nesteen hallitus oli päättänyt toisen ylimääräisen osinkoerän jakamisesta. Arvioituaan nykyistä
liiketoimintaympäristöä yhtiön hallitus päätti toisen ylimääräisen osingon (0,25 euroa osakkeelta) jakamisesta.
Neste ilmoitti 1.11.2023 aikovansa yksinkertaistaa organisaatiorakennettaan parantaakseen tehokkuutta ja vahvistaakseen
pitkän aikavälin kilpailukykyä. Renewable Aviation, Renewable Road Transportation ja Renewable Polymers and Chemicals
yhdistettiin yhdeksi Uusiutuvat tuotteet -liiketoimintayksiköksi, joka kattaa kaikki uusiutuvat liiketoiminnot. Lisäksi yhtiö suunnitteli
järjestävänsä toimintojaan, jotta ne tukisivat paremmin liiketoimintoja. Organisaatiomuutokset vaikuttivat myös Nesteen johtoryh-
män rakenteeseen ja kokoonpanoon.
Tilikauden päättymisen jälkeiset tapahtumat
Neste ilmoitti 30.1.2024, että Porvoon jalostamon prosessit ajetaan turvalliseen tilaan poliittisen lakon ajaksi 1.–2.2.2024.
Kaikki tiedotteet ja uutiset ovat saatavilla osoitteessa: https://www.neste.fi/konserni/medialle/tiedotteet-ja-uutiset
Henkilöstö
Neste työllisti neljännellä vuosineljänneksellä keskimäärin 6 018 työntekijää (5 244), joista 2 114 (1 642) työskenteli Suomen
ulkopuolella. Joulukuun lopussa yhtiöllä oli 6 014 työntekijää (5 428), joista 2 190 (1 810) työskenteli Suomen ulkopuolella.
Riskienhallinta
Nesteelle riskienhallinta on erottamaton osa päivittäisiä johtamisprosesseja ja hyvää hallinnointia. Järjestelmälliset riskienhallinta-
käytännöt ovat Nesteen tapa varmistaa, että yhtiö pystyy saavuttamaan strategiset tavoitteensa ja liiketoiminnalliset päämääränsä
ja jatkamaan samalla toimintojaan keskeytyksettä. Nesteen riskienhallinnan viitekehys ja prosessit noudattavat kansainvälisesti
tunnustettuja parhaita käytäntöjä: COSO Enterprise Risk Management -viitekehystä ja riskienhallinnan ISO 31000 -standardia.
Nesteen riskienhallinnan viitekehys ja periaatteet on määritelty hallituksen hyväksymässä riskienhallintapolitiikassa (Corporate
Risk Management Policy). Riskienhallintapolitiikkaa täydentävät eri riskialueita koskevat riskienhallinnan periaatteet, menette-
lyt ja ohjeet. Keskeisimmistä riskeistä tiedotetaan osana strategiasuunnittelun ja suoritusjohtamisen prosessia. Määrämuotoista
riskiraportointia tuotetaan liiketoimintojen ja funktioiden johtoryhmille, konsernin johtoryhmälle, tarkastusvaliokunnalle ja yhtiön
hallitukselle.
Nesteen liiketoimintaan liittyvät riskit
Nesteen kasvuun ja taloudelliseen tulokseen voivat vaikuttaa makrotaloudelliset, turvallisuuteen liittyvät ja poliittiset epävarmuus-
tekijät, kuten korkea inflaatio Euroopassa ja Yhdysvalloissa, korkeat korot, sodan jatkuminen Ukrainassa, Lähi-idän kriisin kärjis-
tyminen sekä sääntelymuutokset Euroopan unionin tai yksittäisten jäsenvaltioiden tasolla tai Pohjois-Amerikassa. Muita Nesteen
12 seuraavan kuukauden tulokseen mahdollisesti vaikuttavia riskejä ovat sääntelyyn liittyvät riskit, markkinahintojen ja kilpailuti-
lanteen muutokset, vastapuoliriskit, Nesteen jalostamojen suunnitellut ja suunnittelemattomat seisokit, mahdolliset lakot, kyber-
ja IT-riskit sekä mahdollisten oikeudenkäyntien tulokset.
Vastuullisuusriskit
Nesteen riskienhallintapolitiikkaa ja sitä tukevia periaatteita, vaatimuksia ja prosesseja sovelletaan myös vastuullisuusriskeihin,
joita hallitaan erityisenä riskilajina neljännesvuosittaisissa riskikatsauksissa. Arvioinnissa otetaan huomioon lyhyt, keskipitkä ja
pitkä aikaväli. Tavanomaisten vastuullisuusriskien lisäksi arvioinnissa otetaan huomioon myös nousevat aiheet, kuten eriarvoisuus
ja oikeudenmukainen siirtymä sekä maankäyttö ja luonnon monimuotoisuus, joita käsitellään jäljempänä.
Vastuullisuusriskit, mukaan lukien ilmastonmuutokseen liittyvät riskit, tunnistetaan ja arvioidaan kaksi kertaa vuodessa, jotta
voidaan määrittää, millä riskeillä ja mahdollisuuksilla voi olla merkittävä taloudellinen, strateginen tai maineeseen liittyvä vaikutus.
Keskeisimmistä vastuullisuusriskeistä tiedotetaan osana strategiasuunnittelun ja suoritusjohtamisen prosessia.
Nesteen riskeistä ja riskienhallinnasta on lisätietoa vuosikertomuksen hallintoa käsittelevän osion kohdassa ”Riskienhallinta” ja
tilinpäätöksen liitetiedoissa. Nesteen vastuullisuusriskeistä on lisätietoa jäljempänä muiden kuin taloudellisten tietojen raportin ris-
kejä käsittelevissä kohdissa.
Muiden kuin taloudellisten tietojen raportti
Neste täyttää muiden kuin taloudellisten tietojen ja monimuotoisuutta koskevien tietojen julkistamista koskevan EU-direktiiviin sekä
Suomen kirjanpitolakiin tehtyjen muutosten vaatimukset. EU:n taksonomia-asetuksen tämänhetkisten vaatimusten mukaiset tie-
dot on julkistettu tässä muiden kuin taloudellisten tietojen raportissa. Lisäksi Neste on laatinut vuonna 2023 vastuullisuusraportin
61
Hallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
GRI:n (Global Reporting Initiative) mukaisesti, ja se sisältää myös SASB:n öljyn ja kaasun jalostuksen ja markkinoinnin mittarit
soveltuvin osin. Neste on sitoutunut raportoimaan ilmastoon liittyvistä taloudellisista riskeistä ja mahdollisuuksista Task Force on
Climate-related Financial Disclosures (TCFD) -raportointiperiaatteiden mukaisesti. Osa Nesteen TCFD-raportoinnista on julkistettu
tässä muiden kuin taloudellisten tietojen raportissa. Lisäksi TCFD-raportointia on julkistettu vastuullisuusraportissamme, jossa
on myös TCFD-tietojen hakemisto molempia julkaisuja varten. Nesteen vuoden 2023 vastuullisuusraportin tiedot on varmenta-
nut kolmas osapuoli seuraavan IAASB:n (International Auditing and Assurance Standards Board) standardin mukaisesti: Inter-
national Standard on Assurance Engagements (ISAE) 3000 (Revised), Assurance Engagements Other than Audits or Reviews
of Historical Financial Information. Lisätietoa Nesteen vastuullisuudesta on Nesteen vuoden 2023 vastuullisuusraportissa ja
verkkosivustolla.
Liiketoimintamalli
Nesteellä oli vuonna 2023 keskimäärin 6 018 työntekijää (5 244), joista 2 114 (1 642) työskenteli Suomen ulkopuolella. Joulukuun
lopussa yhtiöllä oli 6 014 (5 428) työntekijää, joista 2 190 (1 810) työskenteli Suomen ulkopuolella.
Neste on maailman johtava uusiutuvan lentopolttoaineen ja uusiutuvan dieselin valmistaja sekä edelläkävijä polymeeri- ja
kemianteollisuuden käyttöön tarkoitetuissa uusiutuvissa raaka-aineratkaisuissa. Neste on myös teknologisesti edistyksellinen
korkealaatuisten öljytuotteiden jalostaja. Tutkimme, miten jätemuovista voisi valmistaa uusien muovituotteiden raaka-aineita, ja
kehitämme kemiallista kierrätystä muovijäteongelman torjumiseksi.
Nesteen liiketoiminnot on jaettu neljään raportointisegmenttiin: Uusiutuvat tuotteet, Öljytuotteet, Marketing & Services ja Muut.
Uusiutuvien tuotteiden liiketoimintomme ovat Renewable Aviation, Renewable Polymers and Chemicals ja Renewable Road
Transportation. Neste on integroinut vastuullisuuden liiketoimintastrategiaansa varmistaakseen liiketoimintansa menestyksen
pitkällä aikavälillä.
Uusiutuvat tuotteet -segmenttimme tuottaa, markkinoi ja myy uusiutuvaa dieseliä, uusiutuvaa lentopolttoainetta, uusiutuvia
liuottimia ja biomuovien raaka-aineita kotimaisille ja kansainvälisille tukkumarkkinoille. Nesteen jalostamot Suomessa, Alankomaissa
ja Singaporessa valmistavat uusiutuvia tuotteita kokonaan uusiutuvista raaka-aineista. Nesteen uusiutuvien tuotteiden raaka-
aineiden toimitusketjut ovat laajoja ja maailmanlaajuisia. Neste hankkii raaka-aineita toimittajilta eri puolilta Eurooppaa, Pohjois-
Amerikkaa, Etelä-Amerikkaa, Aasiaa, Afrikkaa ja Australiaa.
Öljytuotteet-segmentti tuottaa, markkinoi ja myy korkealaatuisia öljytuotteita ja niihin liittyviä palveluja tie-, ilma- ja meriliikenteelle
ja työkoneille sekä tuotteita öljy- ja petrokemian teollisuudelle. Tuotevalikoimaan kuuluvat diesel, bensiini, lento- ja laivapolttoaineet,
kevyet ja raskaat polttoöljyt, bensiinikomponentit sekä erikoispolttoaineet, kuten pienmoottoribensiini, liuottimet, nestekaasut ja
bitumit. Nesteen öljytuotteet jalostetaan Nesteen jalostamolla Porvoossa. Neste Shippingin rahtaustoiminnot kuuluvat Öljytuotteet-
segmenttiin. Vuonna 2023 yhtiön tärkein raakaöljyn ja fossiilisten raaka-aineiden lähde oli Norja.
Nesteen Marketing & Services -segmentti tarjoaa kestäviä, vähähiilisiä ja digitaalisia ratkaisuja kuluttajien, yritysten ja kumppanien
tarpeisiin asemaverkostonsa kautta sekä erilaisten yritysasiakkaiden ja kumppanien tarpeisiin. Nesteen tavoitteena on kehittää
monipuolinen valikoima palveluja ja paras asiakaskokemus. Marketing & Services -segmentti markkinoi ja myy öljytuotteita ja
niihin liittyviä palveluja kuluttajille, kuljetuspalveluille, ilmailu-, merenkulku-, teollisuus- ja maatalousalan asiakkaille sekä kunnille,
lämmitysasiakkaille ja jakelijoille. Liikennepolttoaineita markkinoidaan Nesteen oman huoltoasemaverkoston ja suoramyynnin
kautta.
Neste asettaa vastuullisuudelle tiukat vaatimukset. Neste haluaa luoda elinvoimaisemman maapallon lapsillemme, ja visiomme on
olla suunnannäyttäjä yhteisellä matkalla kestävään tulevaisuuteen. Yhtiön laajennettu vastuullisuusvisio on olennainen osa Nesteen
muutoksen uutta aaltoa: johdamme muutosta kohti hiilineutraalia arvoketjua ja olemme asettaneet luonnon monimuotoisuutta,
ihmisoikeuksia sekä toimitusketjuamme ja raaka-aineitamme koskevia tavoitteita.
Vastuullisesti tuotetut ratkaisumme ovat Nesteen merkittävin panos Pariisin ilmastosopimuksen täytäntöönpanoon sekä
Yhdistyneiden kansakuntien kestävän kehityksen tavoitteiden saavuttamiseen. Nesteen tavoitteena on tehdä Porvoon
jalostamostaan Euroopan vastuullisin jalostamo ja saavuttaa hiilineutraali tuotanto vuoteen 2035 mennessä. Vuonna 2023
saimme päätökseen strategisen selvityksen Porvoon jalostamomme muutoksesta johtavaksi uusiutuvien ja kiertotalousratkaisujen
tuotantopaikaksi 2030-luvun puolivälissä.
Neste luo arvoa yhteiskunnalle auttamalla asiakkaitaan vähentämään kasvihuonekaasupäästöjä kehittämällä vastuullisesti tuotettuja
vähäpäästöisiä ratkaisuja tie-, lento- ja meriliikenteeseen sekä uusiutuvia ja kiertotalousratkaisuja kemian- ja muoviteollisuudelle. Yhtiö
on lisäämässä jalostamon raaka-aineiksi uusiutuvia ja kierrätettyjä raaka-aineita, kuten nesteytettyä jätemuovia. Nesteen luotettavan
NEXBTL-jalostusteknologian avulla voidaan käyttää joustavasti erilaisia uusiutuvia raaka-aineita, kuten huonolaatuisia jäte- ja
tähdeöljyjä ja -rasvoja. Uusiutuvat jäte- ja tähderasvat ja -öljyt ovat välttämättömiä kasvihuonekaasupäästöjen vähentämisessä
lyhyellä ja pidemmällä aikavälillä. Uudenlaiset kasviöljyt (kuten nykyisillä maatalousmailla viljelykauden ulkopuolella kasvatetut
peittokasvit) ovat yhä tärkeämpi raaka-ainelähde laajennettaessa uusiutuvan dieselin ja uusiutuvan lentopolttoaineen tuotannon
kaltaisia ratkaisuja. Lisäksi uudet muuntoteknologiat varmistavat sen, että voidaan käyttää toistaiseksi hyödyntämättömiä raaka-
ainepooleja, kuten kiinteää yhdyskuntajätettä ja lignoselluloosan biomassaa. Pitkällä aikavälillä myös sähköstä ja jätehiilidioksidista
tuotetuilla synteettisillä polttoaineilla on yhä suurempi merkitys. Näiden teknologioiden potentiaali voi olla merkittävä, jos niiden
kypsyyttä onnistutaan edistämään ja kustannuksia pienentämään innovoinnilla. Uusiutuvien raaka-aineiden saatavuuden
varmistaminen on keskeisen tärkeää Nesteen kasvustrategian onnistumiselle.
Nesteen arvonluonti perustuu myös yhtiön korkealaatuisiin tuotteisiin, globaaliin raaka-ainehankinnan liiketoimintamalliin
ja tuotemyyntiin, syvälliseen tietämykseen fossiilisia ja uusiutuvia polttoaineita koskevasta sääntelystä ja maailmanlaajuisen
asiakaskunnan vaatimuksista sekä tuotteiden ja ratkaisujen jatkuvaan innovointiin ja kehittämiseen. Lisäksi yhtiö keskittyy
erinomaiseen asiakaspalveluun sekä joustavien ja luotettavien asiakasratkaisujen tarjoamiseen. Vuonna 2023 operoimme
jalostamoita Porvoossa, Rotterdamissa ja Singaporessa. Meillä on myös 50/50 yhteistoiminto uusiutuvan dieselin jalostamossa
Kaliforniassa Yhdysvalloissa. Muut kuin taloudelliset varat – kuten tuotannon, myynnin ja hankinnan asiantuntemus – ovat
oleellinen osa Nesteen arvonluontia. Yhtiön osaamispohjan ylläpitämiseen ja kehittämiseen panostetaan paljon. Lisäksi Neste
panostaa yrityskulttuurin kehittämiseen, jotta asiakastyytyväisyys, turvallisuus ja toiminnan tehokkuus juurtuvat syvälle päivittäiseen
toimintaamme. Nesteen arvonluonnista on lisätietoja vuoden 2023 vastuullisuusraportissa.
Katso myös: Näkymät
EU-taksonomia
Taksonomian mukaisen taloudellisen toiminnan osuus
EU-taksonomia on kestävän taloudellisen toiminnan luokittelujärjestelmä. Sen tavoitteena on luoda selkeät määritelmät ja läpi-
näkyvät raportointikäytännöt, jotka ohjaavat rahoitusta toiminnoille, jotka edistävät merkittävästi ilmasto- ja ympäristökriisin
ratkaisemista.
Nesteen kaltaisten suurten yritysten, joilla on velvollisuus julkistaa muita kuin taloudellisia tietoja asiaa koskevan direktiivin
mukaisesti, on julkistettava tietoja siitä, miten ja missä määrin niiden liiketoiminta liittyy ympäristön kannalta kestävään taloudelli-
seen toimintaan taksonomia-asetuksen mukaisesti. EU-taksonomia raportoidaan taksonomiakelpoisen, ei-taksonomiakelpoisen
ja taksonomian mukaisen taloudellisen toiminnan osuutena liikevaihdosta, pääomamenoista ja toimintamenoista.
Toiminnan taksonomiakelpoisuus määräytyy taksonomia-asetukseen liittyvän ilmastoa koskevan delegoidun säädöksen ja
ympäristöä koskevan delegoidun säädöksen liitteissä esitettyjen toiminnan kuvausten perusteella. Toiminnan taksonomianmu-
kaisuutta arvioidaan teknisillä arviointikriteereillä, jotka koskevat merkittävää edistymistä ja “ei merkittävää haittaa” -periaatetta
(Do No Significant Harm, DNSH). Toiminto on taksonomian mukainen, kun se edistää merkittävästi vähintään yhtä ympäristöta-
voitetta eikä aiheuta merkittävää haittaa muille teknisissä arviointikriteereissä asetetuille ympäristötavoitteille. Lisäksi yrityksen on
noudatettava vähimmäistason suojatoimia.
62
Hallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
EU:n komissio on julkaissut tekniset arviointikriteerit kaikille kuudelle ympäristötavoitteelle. Delegoituihin säädöksiin sisälty-
vät uudet toiminnot eivät ole tuoneet muutoksia Nesteen taksonomiaraportointiin, koska Nesteellä on toimintoja, jotka edistävät
ilmastonmuutoksen hillintään liittyvää tavoitetta. Neste on sitoutunut muutokseen kohti hiilineutraalia arvoketjua ja edistää mer-
kittävästi ilmakehän kasvihuonekaasupitoisuuksien vakauttamista tasolle, joka estää ihmisen toiminnan vaaralliset vaikutukset
ilmastojärjestelmään Pariisin sopimuksen pitkän aikavälin lämpötilatavoitteen mukaisesti.
Taksonomia-asetuksen noudattamisen arviointi
Neste on tehnyt arvioinnin taksonomian piiriin kuuluvien toimintojen tunnistamiseksi. Tunnistetut taloudelliset toiminnot on arvi-
oitu sen perusteella, miten ne edistävät ilmastonmuutoksen hillitsemistä, ilmastoa koskevassa delegoidussa säädöksessä esi-
tettyjen tavoitteiden mukaisesti. Arviointeja ovat koordinoineet vastuullisuusraportoinnin ja talouden tiimit, ja niitä tukevat useat
organisaation yksiköt. Arviointeihin sisältyivät kaikki Nesteen liiketoimintayksiköt ja innovaatiohankkeet. Taksonomiakelpoisia toi-
mintoja tunnistettiin taksonomia-asetukseen liittyvän ilmastoa koskevan delegoidun säädöksen liitteessä I esitettyjen kuvausten
perusteella. Merkittävän edistämisen kriteerejä ja ”ei merkittävää haittaa” -kriteerejä on arvioitu kunkin teknisten arviointikriteerien
perusteella tunnistetun toiminnon osalta. Näin on saatu selville taksonomian mukaisen taloudellisen toiminnan osuus. Tämän
prosessin perusteella seuraavat toiminnot taksonomiassa on tunnistettu Nesteen kannalta merkityksellisiksi:
4.13 Liikenteessä käytettävän biokaasun ja biopolttoaineen sekä bionesteiden valmistus
Uusiutuvien polttoaineiden valmistus
Polttoaineiden bioyhteisprosessointi
6.15 Vähähiilisen tieliikenteen ja julkisen liikenteen mahdollistava infrastruktuuri
Sähköajoneuvojen latauspalvelut
9.1 Markkinalähtöinen tutkimus, kehitys ja innovointi
T&K-toiminta Nesteen liiketoiminnan innovaatiohankkeissa (esim. uusiutuva vety ja Power-to-X)
Nesteellä on myös taloudellista toimintaa, joka ei tällä hetkellä kuulu EU-taksonomian piiriin, mutta edistää kiertotaloutta ja ilmas-
totavoitteiden saavuttamista. Neste esimerkiksi toimittaa kemianteollisuudelle kiertotalousratkaisuja ja uusiutuvia raaka-aineita,
jotka eivät tällä hetkellä kuulu EU-taksonomiassa lueteltuihin toimintoihin. Neste on sitoutunut tukemaan taksonomian viitekehyk-
sen kehittämistä ja tukee sen roolia siirtymässä ilmastoneutraaliin- ja kiertotalouteen. Koska EU-taksonomia kehittyy edelleen ja
on tulkinnanvarainen, Neste arvioi jatkuvasti uudelleen toimintansa vaikutusta taksonomian ympäristötavoitteisiin.
Ydinliiketoimintamme merkittävästi edistävä vaikutus
EU-taksonomiassa viitataan liikenteessä käytettävien biopolttoaineiden valmistukseen kestävänä toimintana, ja olemme arvioi-
neet Nesteen uusiutuvien polttoaineiden valmistuksen tieliikenteen ja ilmailun käyttöön sekä polttoaineiden bioyhteisprosessoinnin
taksonomiakelpoiseksi taloudelliseksi toiminnaksi asetuksen ilmastoa koskevan delegoidun säädöksen perusteella. Renewable
Road Transportation- ja Renewable Aviation -liiketoimintayksiköt tarjoavat uusiutuvia polttoaineita tieliikenteen ja ilmailun käyt-
töön. Renewables Platform mahdollistaa Nesteen uusiutuvien raaka-aineiden hankinnan, uusiutuvien polttoaineiden globaalin
tuotannon ja uusiutuvien tuotteiden jakelun asiakkaillemme maailmanlaajuisesti. Bioyhteisprosessoinnin tavoitteena on korvata
raakaöljy eri liikennesektorien polttoaineiden tuotannossa. Taksonomian mukaiset toimintomme ovat ilmastonmuutoksen hillintä-
ratkaisuja ja kunnianhimoisten ilmastositoumustemme mukaisia.
EU-taksonomian ilmastoa koskevan delegoidun säädöksen ilmastonmuutoksen hillitsemistä koskevissa teknisissä arviointi-
kriteereissä määritetään kriteerit toiminnalle, joka liittyy liikenteessä käytettävän biokaasun ja biopolttoaineen sekä bionesteiden
valmistukseen. Tunnistetut toiminnot eli biopolttoaineiden valmistus ja polttoaineiden bioyhteisprosessointi edistävät merkittä-
västi ilmastonmuutoksen hillintää. Merkittävää edistämistä koskevien kriteerien mukainen kynnysarvo liikenteessä käytettävien
biopolttoaineiden ja biokaasun valmistuksen aiheuttamien kasvihuonekaasupäästöjen vähenemiselle on vähintään 65 % suh-
teessa kasvihuonekaasupäästöjen vähentämisen menetelmiin ja suhteelliseen fossiilisten polttoaineiden vertailuarvoon direktiivin
(EU) 2018/2001 mukaisesti. Lisäksi kriteereissä edellytetään, että tuotannossa ei käytetä elintarvike- ja rehukasveja. Siksi jäte- ja
tähderaaka-aineiden tuotannon osuus on sisällytetty taksonomian mukaisiin lukuihimme tämän toiminnan osalta. Taksonomian
mukaiset luvut, jotka koskevat biopolttoaineiden myyntiä EU:n ulkopuolella, on raportoitu erikseen, koska kasvihuonekaasupääs-
töjen laskenta- ja todentamismenetelmät ovat erilaiset. Neste noudattaa paikallista lainsäädäntöä, ja biopolttoaineiden myynti
täyttää kasvihuonekaasupäästöjen vähentämistä koskevat ja muut kestävyysvaatimukset kullakin markkinalla (esim. Low Carbon
Fuel Standard Kaliforniassa Yhdysvalloissa).
”Vähähiilisen tieliikenteen ja julkisen liikenteen mahdollistava infrastruktuuri” -toiminta sisältää sähköajoneuvojen latauspalve-
lumme. Sähköajoneuvojen latausasemat palvelevat sekä yrityksiä että kuluttajia ja ovat yksi monista Nesteen valikoimaan kuu-
luvista ratkaisuista, jotka tukevat siirtymää vähäpäästöiseen liikenteeseen. Toiminto on luokiteltu taksonomiakelpoiseksi, koska
siihen liittyvien ”ei merkittävää haittaa” -kriteerien arviointi on kesken.
Nesteen innovointi keskittyy skaalautuviin ja kestäviin raaka-aineisiin sekä teknologioihin, joita tarvitaan niiden muuntamiseen
polttoaineiksi, polymeereiksi ja kemikaaleiksi. ”Tutkimus, kehitys ja innovointi lähellä markkinoita” -toiminnan alaisuudessa rapor-
toitu T&K-toiminta täyttää toimintokohtaiset taksonomianmukaisuuden kriteerit ja sisältää valikoimaamme kuuluvia hankkeita,
jotka liittyvät uusiutuvaan vetyyn ja Power to X -teknologiaan. Innovaatiot ja T&K-toiminta, jotka tukevat taksonomiakelpoisia ja
taksonomian mukaisia toimintojamme, otetaan huomioon niiden tukeman toiminnon taksonomialuvuissa.
Liitteen I mukaiset olennaiset toimintokohtaiset ”ei merkittävää haittaa” -kriteerit on arvioitu kunkin taksonomian mukaisen
taloudellisen toiminnan osalta. Neste on luonut ja ottanut käyttöön menettelyjä, joilla minimoidaan toimintamme ympäristövaiku-
tukset. Noudatamme kaikkia toimintaamme koskevia ympäristövaatimuksia. Nesteen lähestymistapa ympäristöasioiden hallin-
taan (mukaan lukien luonnon monimuotoisuus, saastuminen ja vesi) on kuvattu tarkemmin vastuullisuusraportissamme sekä jäl-
jempänä olevissa Nesteen muiden kuin taloudellisten tietojen raportin kappaleissa. Ilmastoriskien (myös fyysisten ilmastoriskien)
tunnistaminen sisältyy Nesteen vuotuiseen riskienhallintasykliin. Tunnistetut ilmastoriskit sisältyvät Enterprise Risk Management
(ERM) -prosessiimme, ja riskien lievennyssuunnitelmia toteutetaan tarvittaessa. Nesteen ilmastoon liittyvät riskit on kuvattu tar-
kemmin muiden kuin taloudellisten tietojen raportissamme.
Vähimmäistason suojatoimien noudattamista on arvioitu konsernitasolla EU:n kestävän rahoituksen foorumin lokakuussa 2022
julkaiseman vähimmäistason suojatoimia koskevan raportin perusteella. Neste on arvioinut, että sen toiminnot noudattavat yhtiön
eettisissä säännöissä määriteltyjä vähimmäistason suojatoimia, jotka liittyvät ihmisoikeuksiin ja työntekijöiden oikeuksiin, lah-
jontaan ja korruptioon sekä verotukseen ja reiluun kilpailuun. Vähimmäistason suojatoimien rikkomuksia ei ole havaittu. Kun-
nioitamme kansainvälisesti tunnustettuja ihmisoikeuksia kansainvälisen ihmisoikeusasiakirjan mukaisesti sekä perusoikeuksia
koskevia periaatteita, jotka pohjautuvat Kansainvälisen työjärjestön julistukseen työelämän perusperiaatteista ja -oikeuksista.
Neste toteuttaa jatkuvasti ihmisoikeuksia koskevaa due diligence -prosessia, jonka avulla tunnistetaan, estetään, lievennetään ja
käsitellään kielteisiä ihmisoikeusvaikutuksia YK:n yrityksiä ja ihmisoikeuksia koskevien ohjaavien periaatteiden ja OECD:n moni-
kansallisia yrityksiä koskevien toimintaohjeiden mukaisesti. Nesteen lähestymistapa ihmisoikeuksiin ja korruption torjuntaan on
kuvattu tarkemmin muiden kuin taloudellisten tietojen raportissamme. Vastuullisuusraportissamme on lisätietoa vaatimustenmu-
kaisuusohjelmastamme, sekä kilpailulainsäädännön noudattamisesta. Lisäksi Neste julkistaa verojalanjälkensä vuosittain.
63
Hallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Laadintaperiaatteet
Taksonomian keskeisten suorituskykymittarien määritelmät perustuvat tietojen julkistamista koskevaan delegoituun
säädökseen, joka täydentää taksonomia-asetusta ja noudattaa tietojen julkistamista koskevia vaatimuksia asetuksen
(EU) 2020/852 artiklan 8 kohdan 2 mukaisesti. Taksonomian raportoinnin laajuus sisältää Nesteen globaalit toiminnot,
ja laskelmat noudattavat yleisiä olennaisuuden periaatteita. Taksonomian keskeiset suorituskykymittarit lasketaan
käyttämällä taloudellisia tietoja, jotka on esitetty Nesteen vuoden 2023 vuosikertomuksen konsernitilinpäätöksen
liitetiedoissa. Raportoitujen lukujen kaksinkertaisen laskennan välttämiseksi kullekin toiminnolle on tehty
kohdennukset raportointirakenteiden perusteella, ja lopullisille luvuille on tehty täsmäytys. Neste ei esitä taulukkoa
taksonomiakelpoisuudesta ja taksonomianmukaisuudesta eri ympäristötavoitteiden osalta, sillä 100 % keskeisistä
suorituskykymittareista liittyy ilmastonmuutoksen hillitsemistavoitteeseen.
Liikevaihto
Laskettaessa taksonomiakelpoiseen ja taksonomian mukaiseen taloudelliseen toimintaan liittyvien tuotteiden osuutta liikevaih-
dosta, Neste ottaa huomioon tuotot tavaroista ja palveluista, joilla on selkeä yhteys tunnistettuihin taloudellisiin toimintoihin. Bio-
polttoaineiden tuotannon ja yhteisprosessoinnin liikevaihto sisältää biopohjaisten polttoaineiden myynnin, fyysiseen tuotteeseen
liittyvät biopolttoainehyvitykset sekä valuuttakurssien suojaukset. Vähähiilisen tieliikenteen mahdollistavan infrastruktuurin liike-
vaihto sisältää sähköajoneuvojen latauspalvelujen myynnin. Nimittäjä on Nesteen kokonaisliikevaihto, ja se viittaa konsernitilin-
päätöksen liitetietoon 5 (”Liikevaihto”).
64
Hallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Tilikausi 2023 Merkittävän edistämisen kriteerit ”Ei merkittävää haittaa” -kriteerit
(‘DNSH: Does Not Significantly Harm’)
2022
Taloudelliset toiminnat
Koodi
Liikevaihto (MEUR)
Osuus liikevaihdosta (%)
Ilmastonmuutoksen hillintä
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen
Vesi
Ympäristön pilaantuminen
Kiertotalous
Biologinen monimuotoisuus
Ilmastonmuutoksen hillintä
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen
Vesi
Ympäristön pilaantuminen
Kiertotalous
Biologinen monimuotoisuus
Vähimmäistason
suojatoimet
Luokitusjärjestelmän
mukaisten (A.1) tai luokitus-
järjestelmäkelpoisten
(A.2.) osuus liikevaihdosta (%)
Luokka mahdollistava
toiminta (M)
Luokka
siirtymätoiminta (T)
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
A.1 Ympäristön kannalta kestävät toiminnat (luokitusjärjestelmän mukaiset)
Liikenteessä käytettävän biokaasun ja biopolttoaineen sekä bionesteiden valmistus CCM 4.13 4 059 18 K E/S E/S E/S E/S E/S K K K K K K K 18
Liikenteessä käytettävän biokaasun ja biopolttoaineen sekä bionesteiden valmistus
1)
CCM 4.13 2 455 11 K E/S E/S E/S E/S E/S K K K K K K K 11
Ympäristön kannalta kestävistä toiminnoista saatu liikevaihto
(luokitusjärjestelmän mukaisista) (A.1) 6 514 28 100 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % K K K K K K K 29
josta mahdollistavat toiminnat 0 0 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % K K K K K K K 0
josta siirtymätoiminnat 0 0 0 % K K K K K K K 0
A.2 Luokitusjärjestelmäkelpoiset muttei ympäristön kannalta kestävät toiminnat
(muut kuin luokitusjärjestelmän mukaiset)
Liikenteessä käytettävän biokaasun ja biopolttoaineen sekä bionesteiden valmistus CCM 4.13 862 4 KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL 3
Vähähiilisen tieliikenteen ja julkisen liikenteen mahdollistava infrastruktuuri CCM 6.15 1 0 KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL 0
Luokitusjärjestelmäkelpoisista muttei ympäristön kannalta kestävistä
toiminnoista saatu liikevaihto (muista kuin luokitusjärjestelmän mukaisista) (A.2) 863 4 100 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 3
A. Luokitusjärjestelmäkelpoisista toiminnoista saatu liikevaihto (A.1+A.2) 7 377 32 100 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 32
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisista toiminnoista saatu liikevaihto 15 549 68
Yhteensä (A+B) 22 926 100
1)
EU:n ulkopuolelle myytyjen jäte- ja tähdepohjaisten uusiutuvien polttoaineiden osuus
Liikevaihto
65
Hallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Pääomamenot
Pääomamenot sisältävät investoinnit, jotka liittyvät taksonomiakelpoisiksi tai taksonomian mukaisiksi tunnistettuihin toimintoihin.
Pääomamenoluvut koostuvat pääasiassa investoinneista, jotka mahdollistavat Nesteen uusiutuvan tuotantokapasiteetin kas-
vun. Jotta taksonomian mukaisten toimintojen pääomamenot voidaan kohdentaa tarkasti, Neste on kohdentanut taksonomian
mukaisia pääomamenoja koskevien lukujen suhteellisen osuuden taksonomian mukaisten tuotantomäärien perusteella. Esimer-
kiksi biopolttoaineiden valmistustoiminnan kohdennukset on tehty niiden tuotantomäärien perusteella, jotka täyttävät kyseiselle
toiminnalle määritetyt kasvihuonekaasupäästöjen vähentämistä ja raaka-aineita koskevat tekniset arviointikriteerit.
Pääomamenolukujen erittely perustuu tietojen julkistamista koskevaan delegoituun säädökseen ja sisältää taksonomiakelpoi-
set ja taksonomian mukaiset pääomamenot. Nämä taksonomian pääomamenoluvut viittaavat lisäyksiin liitetiedossa 13 (”Aineet-
tomat hyödykkeet”) (IAS38) ja liitetiedossa 14 (”Aineelliset hyödykkeet”) (IAS16) ja käyttöoikeusomaisuus viittaa liitetietoon 29
(”Vuokrasopimukset”) (IFRS16) konsernitilinpäätöksessä. Taksonomialuvut sisältävät kuitenkin vain EU-taksonomian sovel-
tamisalaan kuuluvien investointien osuuden, eikä niitä näin ollen voida johtaa suoraan liitetiedoista. Pääomamenot sisältävät
myös liiketoimintojen yhdistämisistä johtuvat aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden lisäykset. Liikearvoa ei oteta huomioon
pääomamenolaskelmissa.
Tietojen julkistamista koskevan delegoidun säädöksen perusteella yritykset voivat raportoida taksonomian mukaiset pääoma-
menot, kun niiden raportointi on osa suunnitelmaa taksonomianmukaisten taloudellisten toimintojen laajentamiseksi tai takso-
nomiakelpoisten toimintojen muuttamista taksonomian mukaisiksi osana pääomamenosuunnitelmaa. Nesteen taksonomialuvut
sisältävät investoinnit taksonomian mukaisten taloudellisten toimintojen tuotantokapasiteetin laajentamiseen, mikä edistää ilmas-
tonmuutoksen hillitsemistavoitetta. Taksonomian mukaisten pääomamenojen kohdennukset näihin toimintoihin tehdään tuotan-
tovolyymien perusteella. Taksonomia edellyttää lukujen oikaisemista, jos taksonomian mukaisten pääomamenojen nykyinen koh-
dentaminen ei vastaa pääomamenosuunnitelmaa. Pääomamenosuunnitelman tilaa seurataan vuosittain.
Pääomamenojen keskeisten
suorituskykymittarien erittely
Taksonomian mukaiset
toiminnot (A.1)
Taksonomiakelpoiset mutta
ei taksonomian mukaiset
toiminnot (A.2)
Aineellisten hyödykkeiden lisäykset 912 126
Aineettomien hyödykkeiden lisäykset 0 0
Aktivoidun käyttöoikeusomaisuuden lisäykset 597 78
Yritysostoihin liittyvät lisäykset
1)
0 0
Pääomamenot yhteensä (A.1 + A.2) 1 508 204
1)
Liikearvoa (104 milj. euroa) ei otettu huomioon
66
Hallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Pääomamenot
Tilikausi 2023 Merkittävän edistämisen kriteerit ”Ei merkittävää haittaa” -kriteerit
(‘DNSH: Does Not Significantly Harm’)
2022
Taloudelliset toiminnat
Koodi
Pääomamenot (MEUR)
Osuus pääomamenoista (%)
Ilmastonmuutoksen hillintä
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen
Vesi
Ympäristön pilaantuminen
Kiertotalous
Biologinen monimuotoisuus
Ilmastonmuutoksen hillintä
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen
Vesi
Ympäristön pilaantuminen
Kiertotalous
Biologinen monimuotoisuus
Vähimmäistason
suojatoimet
Luokitusjärjestelmän
mukaisten (A.1) tai luokitus-
järjestelmäkelpoisten (A.2.)
osuus pääomamenoista (%)
Luokka mahdollistava
toiminta (M)
Luokka
siirtymätoiminta (T)
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
A.1 Ympäristön kannalta kestävät toiminnat (luokitusjärjestelmän mukaiset)
Liikenteessä käytettävän biokaasun ja biopolttoaineen sekä bionesteiden valmistus CCM 4.13 723 32 K E/S E/S E/S E/S E/S K K K K K K K 24
Liikenteessä käytettävän biokaasun ja biopolttoaineen sekä bionesteiden valmistus
1)
CCM 4.13 779 35 K E/S E/S E/S E/S E/S K K K K K K K 51
Markkinalähtöinen tutkimus, kehitys ja innovointi CCM 9.1 7 0 K E/S E/S E/S E/S E/S K K K K K K K 0 M
Ympäristön kannalta kestävien toimintojen pääomamenot
(luokitusjärjestelmän mukaisten) (A.1) 1 508 68 100 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % K K K K K K K 75
josta mahdollistavat toiminnat 7 0 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % K K K K K K K 0 M
josta siirtymätoiminnat 0 0 0 % K K K K K K K 0
A.2 Luokitusjärjestelmäkelpoiset muttei ympäristön kannalta kestävät toiminnat
(muut kuin luokitusjärjestelmän mukaiset)
Liikenteessä käytettävän biokaasun ja biopolttoaineen sekä bionesteiden valmistus CCM 4.13 197 9 KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL 10
Vähähiilisen tieliikenteen ja julkisen liikenteen mahdollistava infrastruktuuri CCM 6.15 7 0 KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL 0
Luokitusjärjestelmäkelpoisten muttei ympäristön kannalta kestävien
toimintojen pääomamenot (muiden kuin luokitusjärjestelmän mukaisten) (A.2) 204 9 100 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 10
A. Luokitusjärjestelmäkelpoisten toimintojen pääomamenot (A.1+A.2) 1 712 77 100 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 85
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisten toimintojen pääomamenot 517 23
Yhteensä (A+B) 2 229 100
1)
EU:n ulkopuolelle myytyjen jäte- ja tähdepohjaisten uusiutuvien polttoaineiden osuus
67
Hallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Toimintamenot
Taksonomiakelpoiset ja taksonomian mukaiset toimintamenot sisältävät suorat aktivoimattomat menot, jotka liittyvät tutkimuk-
seen ja kehitykseen, lyhytaikaisiin vuokrasopimuksiin (IFRS 16) sekä kunnossapitoon ja korjauksiin. Toimintamenoja koskevat
luvut sisältävät myös henkilöstöön liittyvät kulut. Ne ovat muita suoria kustannuksia, jotka liittyvät aineellisten käyttöomaisuus-
hyödykkeiden ylläpidon edellyttämään päivittäiseen huoltoon. Toimintamenojen kohdentaminen toimintoihin, jotka ovat osittain
taksonomian mukaisia, perustuu samoihin menetelmiin, joita Neste käyttää taksonomian pääomamenojen laskennassa, joten
kyseiset kustannukset kohdennetaan käyttämällä niiden osuutta taksonomian mukaisista tuotantomääristä.
Nesteen taksonomian toimintamenoja koskevissa luvuissa ovat mukana kustannukset, jotka sisältyvät liitetietoon 9 (”Liiketoi-
minnan muut kulut”), vaikka luvut sisältävätkin vain taksonomia-asetuksen mukaisen osuuden kuluista.
Toimintamenojen keskeisten
suorituskykymittarien erittely
Taksonomian mukaiset
toiminnot (A.1)
Taksonomiakelpoiset
mutta ei taksonomian
mukaiset toiminnot (A.2)
T&K-kustannukset 46 3
Lyhytaikaisten vuokrasopimusten kustannukset 12 2
Kunnossapito- ja korjauskustannukset 82 11
Toimintamenot yhteensä (A1 + A2) 139 16
68
Hallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Tilikausi 2023 Merkittävän edistämisen kriteerit ”Ei merkittävää haittaa” -kriteerit
(‘DNSH: Does Not Significantly Harm’)
2022
Taloudelliset toiminnat
Koodi
Toimintamenot (MEUR)
Osuus toimintamenoista (%)
Ilmastonmuutoksen hillintä
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen
Vesi
Ympäristön pilaantuminen
Kiertotalous
Biologinen monimuotoisuus
Ilmastonmuutoksen hillintä
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen
Vesi
Ympäristön pilaantuminen
Kiertotalous
Biologinen monimuotoisuus
Vähimmäistason
suojatoimet
Luokitusjärjestelmän
mukaisten (A.1) tai luokitus-
järjestelmäkelpoisten (A.2.)
osuus toimintamenoista (%)
Luokka mahdollistava
toiminta (M)
Luokka
siirtymätoiminta (T)
A. LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
A.1 Ympäristön kannalta kestävät toiminnat (luokitusjärjestelmän mukaiset)
Liikenteessä käytettävän biokaasun ja biopolttoaineen sekä bionesteiden valmistus CCM 4.13 72 21 K E/S E/S E/S E/S E/S K K K K K K K 17
Liikenteessä käytettävän biokaasun ja biopolttoaineen sekä bionesteiden valmistus
1)
CCM 4.13 59 17 K E/S E/S E/S E/S E/S K K K K K K K 8
Markkinalähtöinen tutkimus, kehitys ja innovointi CCM 9.1 9 3 K E/S E/S E/S E/S E/S K K K K K K K 4 M
Ympäristön kannalta kestävien toimintojen toimintamenot
(luokitusjärjestelmän mukaisten) (A.1) 139 40 100 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % K K K K K K K 28
josta mahdollistavat toiminnat 9 6 6 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % K K K K K K K 13 M
josta siirtymätoiminnat 0 0 0 % K K K K K K K 0
A.2 Luokitusjärjestelmäkelpoiset muttei ympäristön kannalta kestävät toiminnat
(muut kuin luokitusjärjestelmän mukaiset)
Liikenteessä käytettävän biokaasun ja biopolttoaineen sekä bionesteiden valmistus CCM 4.13 15 4 KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL 4
Vähähiilisen tieliikenteen ja julkisen liikenteen mahdollistava infrastruktuuri CCM 6.15 0 0 KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL E/KEL 0
Luokitusjärjestelmäkelpoisten muttei ympäristön kannalta kestävien
toimintojen toimintamenot (muiden kuin luokitusjärjestelmän mukaisten) (A.2) 16 4 100 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 4
A. Luokitusjärjestelmäkelpoisten toimintojen toimintamenot (A.1+A.2) 155 45 100 % 0 % 0 % 0 % 0 % 0 % 32
B. EI-LUOKITUSJÄRJESTELMÄKELPOISET TOIMINNAT
Ei-luokitusjärjestelmäkelpoisten toimintojen toimintamenot 190 55
Yhteensä (A+B) 345 100
1)
EU:n ulkopuolelle myytyjen jäte- ja tähdepohjaisten uusiutuvien polttoaineiden osuus
Toimintamenot
69
Hallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Fossiiliseen kaasuun liittyvät toiminnot
Lomake 1: Ydinvoimaan ja fossiilisiin kaasuihin liittyvät toiminnot
Lomake 4: Luokitusjärjestelmäkelpoiset, mutta ei luokitusjärjestelmän mukaiset taloudelliset toiminnot
Rivi Taloudelliset toiminnot Osuus liikevaihdosta
(Ilmastonmuutoksen
hillintä +
ilmastonmuutokseen
sopeutuminen)
Ilmastonmuutoksen
hillintä
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen
Määrä % Määrä % Määrä %
5 4.30 Lämmön tai jäähdytyksen ja sähkön
tehokas yhteistuotanto fossiilisista
kaasumaisista polttoaineista 40 38 40 38 - -
7 Muiden kuin edellä 1–6 rivillä tarkoitettujen
luokitusjärjestelmäkelpoisten mutta ei
luokitusjärjestelmän mukaisten taloudellisten
toimintojen määrä ja osuus liikevaihdon
nimittäjässä 65 62 65 62 - -
8 Luokitusjärjestelmäkelpoisten mutta ei
luokitusjärjestelmän mukaisten taloudellisten
toimintojen kokonaismäärä ja osuus
liikevaihdon nimittäjässä 105 100 105 100 - -
Rivi Ydinenergiaan liittyvät toiminnot
1. Yritys toteuttaa tai rahoittaa sellaisiin innovatiivisiin sähköntuotantolaitoksiin liittyvää tutkimusta,
kehittämistä, demonstrointia ja käyttöönottoa, jotka tuottavat energiaa ydinreaktion avulla siten, että
polttoainekierrosta aiheutuu mahdollisimman vähän jätettä, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä
vastuita
EI
2. Yritys toteuttaa tai rahoittaa sähkön tai prosessilämmön tuottamiseen tarkoitettujen uusien ydinlaitosten
rakentamista ja turvallista käyttöä, myös kaukolämpöä tai teollisia prosesseja, kuten vedyn tuotantoa,
varten sekä niiden turvallisuuden parantamista, käyttäen parasta käytettävissä olevaa teknologiaa, tai
sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita.
EI
3. Yritys toteuttaa tai rahoittaa olemassa olevien sähköä tai prosessilämpöä tuottavien ydinlaitosten
turvallista toimintaa, myös kaukolämpöä tai teollisia prosesseja, kuten vedyn tuotantoa ydinenergiasta,
varten sekä niiden turvallisuuden parantamista, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita.
EI
Fossiiliseen kaasuun liittyvät toiminnot
4. Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien sähköntuotantolaitosten
rakentamista tai toimintaa, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä vastuita
EI
5. Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien yhdistettyjen lämpöä tai
jäähdytystä ja sähköä tuottavien laitosten rakentamista, kunnostamista ja käyttöä, tai sillä on tällaiseen
toimintaan liittyviä vastuita.
KYLLÄ
6. Yritys toteuttaa tai rahoittaa fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien lämpöä tai jäähdytystä
tuottavien laitosten rakentamista, kunnostamista ja käyttöä, tai sillä on tällaiseen toimintaan liittyviä
vastuita.
EI
Neste raportoi fossiiliseen kaasuun liittyvät toiminnot ilmastoa koskevan täydentävän delegoidun säädöksen (2022/1214) mukai-
sesti. Neste omistaa 40 % yhteisyrityksestä Kilpilahden Voimalaitos Oy, joka operoi yhdistettyä lämpö- ja sähkövoimalaa. Takso-
nomiakelpoinen liikevaihto lämmön tai jäähdytyksen ja sähkön tehokas yhteistuotanto fossiilisista kaasumaisista polttoaineista
-aktiviteettiin liittyen sisältää Nesteen maakaasumyynnit Kilpilahden Voimalaitokselle. Muu fossiiliseen kaasuun liittyvä liikevaihto
liittyy Nesteen maakaasumyyntiin muille osapuolille, ja viittaa emoyhtiön tilinpäätöksen liitetietoihin 24 ja 25.
Taksonomiakelpoiset toimintamenot raportoidaan tietojen julkistamista koskevan delegoidun säädöksen määritelmien mukai-
sesti. Koska raportointikauden aikana ei ole ollut merkittäviä toimintamenoja maakaasuun liittyen ja tieto on taloudellisesti epä-
olennainen, Neste ei raportoi taulukkoa maakaasuun liittyviä toimintamenoja varten.
Neste ei raportoi pääomamenoja maakaasuun liittyen, koska investoinnit Kilpilahden Voimalaitokseen eivät sisälly Nesteen
kokonaispääomamenoihin. Neste ei tunnistanut ydinvoimaan liittyviä aktiviteetteja ilmastoa koskevan täydentävän delegoidun
säädöksen määritelmien mukaan.
Olennaisuus
Tämä muiden kuin taloudellisten tietojen raportti keskittyy Nesteelle ja sen sidosryhmille olennaisimpiin, arvonluontiin ja riskien-
hallintaan liittyviin vastuullisuusaiheisiin. Neste on tehnyt olennaisuusarvioinnin joka toinen vuosi Global Reporting Initiative (GRI)
-raportointikehyksen ohjeiden mukaisesti. Viimeisin GRI-olennaisuusarviointi tehtiin vuonna 2022. Nesteen vuoden 2023 vastuul-
lisuusraportointi perustuu äskettäiseen GRI-arviointiin, joka tehtiin ”kaksoisolennaisuuden” periaatteen mukaisesti. Siinä yhdis-
tyvät vaikutusten olennaisuus ja taloudellinen olennaisuus. Vuoden 2023 aikana Neste alkoi valmistautua yritysten kestävyys-
raportointia koskevan direktiivin (Corporate Sustainability Reporting Directive, CSRD) mukaiseen raportointiin tilikaudelle 2024
tekemällä eurooppalaiseen kestävyysraportointistandardiin (European Sustainability Reporting Standards, ESRS) perustuvan
kaksoisolennaisuuden arvioinnin. Arviointi päivitetään vuosittain.
Nesteen olennaisimmat aiheet tunnistettiin GRI-kehyksen mukaisessa olennaisuusarvioinnissa seuraavin perustein: vaikutus
liiketoimintaan ja sidosryhmiin, ulkoinen vaikutus talouteen, ympäristöön ja ihmisiin sekä vaikutusten arvioitu suuruus. Olennai-
suusarvioinnissa tunnistettiin yksitoista olennaista aihetta, jotka luovat puitteet Nesteen vastuullisuustyölle: hiilikädenjälki; hiili-
jalanjälki; luonnon monimuotoisuuden, ilman, veden ja maaperän suojelu; sidosryhmien osallistuminen, viestintä ja avoimuus;
innovointi; kumppanuudet; kestävät tuotteet ja palvelut; turvallisuus, terveys ja hyvinvointi; moderni orjuus; monimuotoisuus,
tasa-arvoisuus ja osallistaminen; sekä sitoutunut ja osaava työvoima. Useat olennaiset aiheet ovat merkityksellisiä sekä omissa
toiminnoissamme että arvoketjussamme. Siksi toimitusketjun ja raaka-aineiden vastuullisuus nähdään perusteemana, joka on
otettava huomioon arvioitaessa kunkin yhdentoista aiheen vaikutuksia. Samanlaisia perusteemoja ovat taloudellinen vastuu ja
eettisyys, vaatimustenmukaisuus ja yrityksen hallinto. Nämä teemat ovat vastuullisuustyömme kulmakiviä. Olennaisuusmatriisis-
samme kuvataan vastuullisuusaiheiden merkitys liiketoimintojemme ja sidosryhmiemme näkökulmasta.
Nesteen yksitoista olennaisuusaihetta liittyvät kaikkiin neljään muita kuin taloudellisia raportointivaatimuksia koskevaan teemaan,
jotka ovat ympäristöasiat, sosiaaliset ja työsuhdeasiat, ihmisoikeuksien kunnioittaminen sekä korruption- ja lahjonnanvastaisuus.
Nesteen vastuullisuuspolitiikat ja -periaatteet koskevat koko yhtiötä, ja ne ohjaavat yhtiön kaikkea toimintaa. Lisäksi Nesteen
toiminta perustuu kansainvälisiin perussopimuksiin ja sitoumuksiin. Vuonna 2023 Neste oli mukana Dow Jonesin kestävän kehi-
tyksen indeksissä (DJSI) 17. peräkkäisen kerran. Neste oli mukana sekä DJSI World- että DJSI Europe -indekseissä. Neste sai
toimialansa parhaan pistemäärän ilmastostrategiassa ja menestyi hyvin myös ihmisoikeuksien, ympäristöpolitiikan ja -johtamisen
sekä läpinäkyvyyden ja raportoinnin kategorioissa. Neste sai AAA-luokituksen MSCI ESG -luokitusindeksissä, joka mittaa yritys-
ten kestokykyä pitkän aikavälin ESG-riskien osalta ja on edelleen johtava energiayhtiö Corporate Knightsin vastuullisimpien yri-
tysten Global 100 -listalla. ESG-riskit ovat ympäristöön, yhteiskuntaan ja hyvään hallintotapaan liittyviä riskejä.
70
Hallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Ilmasto ja ympäristö
Politiikat ja periaatteet
Nesteen ilmastositoumukset ovat keskeinen osa yhtiön strategiaa. Niistä keskustellaan vähintään kaksi kertaa vuodessa konser-
nin johtoryhmässä ja vähintään kerran vuodessa hallituksessa. Nesteen johtoryhmä päätti vuonna 2019 vahvistaa hallintoa sään-
nöllisillä katsauksilla. Keskeiset ilmastonmuutokseen liittyvät riskit esitellään tarkastusvaliokunnalle riskikatsausten yhteydessä.
Ilmastoasioita johtaa uusiutuvien tuotteiden toimitusketjusta ja vastuullisuudesta vastaava johtaja. Hän vastaa ilmastoasioihin liit-
tyvien riskien ja mahdollisuuksien hallinnasta ja esittelee ne hallituksen kokouksissa yhdessä vastuullisuusorganisaation kanssa.
Ilmasto ja luonnon monimuotoisuus ovat Nesteen vastuullisuusvision kulmakiviä. Vastuullisuuspolitiikkamme, vastuullisuuspe-
riaatteemme ja ympäristöjohtamisen periaatteemme ovat keskeisiä omien toimintojemme ympäristöasioita koskevia politiikko-
jamme ja periaatteitamme. Kaikki Nesteen jalostamot ja yhtiön hallinnoimat huoltovarmuusvarastot on sertifioitu ISO 9001-, ISO
14001- ja ISO 45001 -standardien vaatimusten mukaisesti. Kaikilla Nesteen uusiutuvia tuotteita tuottavilla jalostamoilla on EU:n
säädösten mukaiset ISCC (International Sustainability and Carbon Certification) -sertifikaatit. Yhdysvalloissa Nesteen uusiutuvien
polttoaineiden vastuullisuutta seurataan Yhdysvaltain ympäristöviranomaisen (EPA) kestävyysvaatimusten mukaisesti. Olemme
sitoutuneet torjumaan metsäkatoa toimitusketjuissamme ja välttämään biodiversiteetin kannalta arvokkaiden elinympäristöjen
muuntamista biomassan tuotantoon. Edellytämme samaa myös kaikilta toimittajiltamme.
Olemme raportoineet asiaankuuluvista ilmastoon ja ympäristöön liittyvistä mittareista vuoden 2023 vastuullisuusraportissamme.
Ilmastoon liittyviä mittareita ovat kasvihuonekaasupäästöjen vähennykset, joita asiakkaamme ovat saavuttaneet uusiutuvien tuot-
teidemme avulla, sekä kasvihuonekaasupäästöt (scope 1, scope 2 ja scope 3) ja myytyjen tuotteiden käyttövaiheen päästöinten-
siteetti. Luonnon monimuotoisuuteen liittyvä raportointi on visiomme ja lyhyen aikavälin tavoitetasomme mukaista. Visionamme
on saavuttaa luontopositiivinen arvoketju vuoteen 2040 mennessä, ja lyhyen aikavälin tavoitteenamme on kehittää nettopositii-
visia vaikutuksia ja välttää nettohävikkiä omassa toiminnassamme. Lisäksi mittarit sisältävät tarkemmin määritettyjä ympäristöai-
heita, kuten päästöjä ehkäisevän teknologian käytettävyys ja lupapoikkeamien määrä.
Ilmastoon liittyvät riskit ja mahdollisuudet
Ilmastonmuutos tuo Nesteelle sekä liiketoimintariskejä että mahdollisuuksia. Siksi Neste on sitoutunut soveltamaan Task Force
on Climate-related Financial Disclosures (TCFD) -raportointikehystä, jonka avulla voidaan ymmärtää ja arvioida ilmastonmuutok-
sen mahdollisia seurauksia.
Neste arvioi skenaarioanalyysin avulla yhtiön strategian ilmastonmuutokseen liittyvää kesto- ja mukautumiskykyä.
Skenaarioanalyysimme perustuu kansainvälisesti tunnustettuihin ilmastopolkuihin, jotka ovat energiateollisuuden objektiivisia ja
vakiintuneita vertailuarvoja (esim. Kansainvälisen energiajärjestön IEA:n julkaisemat skenaariot). Täydennämme skenaarioitamme
sisäisellä analyysillä ja tunnistamalla liiketoimintamme kannalta merkityksellisiä trendejä ja tekijöitä. Vuonna 2023 analysoimme
Nesteelle aiheutuvia seurauksia kolmessa ilmastoskenaariossa. Ne ovat Net Zero World 2050, joka on 1,5 asteen kehityspolun
mukainen; Net Zero EU and North America by 2050, joka on kahden asteen kehityskaaren mukainen; sekä Compromised
Climate Targets, joka kuvastaa ilmaston lämpenemistä 2,5–3 asteella vuosisadan loppuun mennessä.
Nesteen strategisen suunnittelun painopiste on 10 seuraavassa vuodessa, ja siinä painottuvat liikenteen, petrokemian
ja jalostuksen sektorit. Skenaariotyössä on aikahorisonttina vuosi 2050, koska ilmastonmuutoksen vaikutukset tulevat yhä
ilmeisemmiksi pidemmällä aikavälillä. Ilmastonmuutos ja sen lieventämiseen ja siihen sopeutumiseen liittyvät toimet aiheuttavat
yrityksille sekä siirtymä- ja fyysisiä riskejä että mahdollisuuksia. Ilmaston osalta energiasiirtymän, sääntelyn, kilpailun ja asiakkaiden
mieltymysten kaltaiset aiheet ovat Nesteen liiketoiminnan kannalta olennaisia. Tällaisten tekijöiden mahdollisia vaikutuksia Nesteen
toimintaan arvioidaan lyhyellä, keskipitkällä ja pitkällä aikavälillä vaihtelevalla varmuudella.
Neste jatkaa ilmastotoimiensa toteuttamista niin, että ne ovat 1,5 asteen päästöskenaarioiden mukaisia, mutta soveltaa
perustasona ”todennäköisintä” skenaariota, joka perustuu näkemykseen, että ilmasto lämpenee 2 astetta vuosisadan loppuun
mennessä. Laskemme esimerkiksi vaikutukset ja testaamme Nesteen strategian mukautumiskykyä skenaarioissa arvioimalla
vaikutuksen Nesteen kannattavuuteen perustasoon verrattuna. Näin varmistamme, että strategiamme keskeiset perustekijät
kestävät eri kehityspolkuihin liittyvät vaihtelevat oletukset.
Vähähiiliseen talouteen liittyvät siirtymäriskit voivat aiheuttaa Nestettä koskevia muutoksia. Politiikka- ja oikeudellisia riskejä ovat
esimerkiksi kasvihuonekaasupäästöjen hinnoittelun epäsuotuisa kehitys, kasvihuonekaasupäästöjen vähentämistä koskevan
sääntelyn odottamattomat muutokset tai vähennysteknologioiden hyväksyttävyys. Teknologiariskejä ovat esimerkiksi keskeisten
kasvihuonekaasupäästöjen vähennysteknologioiden odotettua alhaisempi saatavuus tai odotettua suuremmat kustannukset.
Olennaisia markkinariskejä ovat epäedulliset muutokset sidosryhmien ja asiakkaiden asenteissa, muutokset tuotteidemme
tarjonnassa ja kysynnässä sekä palveluissa ja raaka-aineissa, raaka-aine- tai peruspalvelukustannusten nousu ja uusiutuvien raaka-
aineiden niukkuus. Sekä akuutit fyysiset riskit, kuten äärimmäiset sääolosuhteet, että krooniset fyysiset riskit, kuten sademäärien
muutokset tai merenpinnan nousu, voivat aiheuttaa häiriöitä toimitusketjussamme ja raaka-aineiden saatavuudessa sekä
toimintaongelmia tai vahinkoja Nesteen toimipaikoissa. Äärimmäisten sääolosuhteiden kaltaisten fyysisten riskien tunnistamisessa
otetaan myös huomioon pitkän aikavälin skenaario, ja eri ilmastoskenaarioille arvioidaan eri todennäköisyydet.
Nesteen strategian ilmastonmuutokseen liittyvä mukautumis- ja kestokyky luo myös mahdollisuuksia edistämällä siirtymistä
vähähiilisempään talouteen. Strategiaamme ovat vaikuttaneet uusiutuviin ja kiertotaloustuotteisiin liittyvät mahdollisuudet, ja
näkemyksemme mukaan maailmanlaajuisten ilmastotavoitteiden ja niihin liittyvien säännösten lisääntyminen kasvattaa edelleen
näiden tuotteiden kysyntää.
Skenaarioiden arvioinnin tulokset antavat arvokasta tietoa Nesteen strategian mukautumis- ja kestokyvystä. Tuloksia käytetään
Nesteen strategian kehittämiseen ja taloudelliseen suunnitteluun. Tunnistetut ilmastoriskit sisältyvät Enterprise Risk Management
(ERM) -prosessiimme, ja riskien lievennyssuunnitelmia toteutetaan tarvittaessa.
Luonnon monimuotoisuuteen ja ympäristöön liittyvät riskit ja mahdollisuudet
Luonnon monimuotoisuuden köyhtyminen – mukaan lukien luontopääoman tuhoutuminen geneettisen monimuotoisuuden vähe-
nemisestä aina kokonaisten ekosysteemien romahtamiseen – johtuu pääasiassa ihmisen toiminnasta, kuten metsäkadosta ja
maaperän huonontumisesta. Luonnon monimuotoisuuden köyhtyminen on maailmanlaajuinen huolenaihe, joka vaikuttaa Nes-
teen vakaaseen ja turvalliseen toimintaan ja raaka-aineiden hankintaan. Riski voi toteutua sidosryhmien kielteisenä suhtautumi-
sena raaka-aineisiin tai sääntelyrajoituksina, joiden vuoksi raaka-aineita ei ole saatavilla riittävästi. Tulevaisuuden vaatimukset
luonnon monimuotoisuuden palauttamiseksi ja suojelemiseksi voivat myös vaikuttaa toimintaamme ja arvoketjuihimme.
Nesteen toimintaa ohjaavat monet lait ja määräykset, joiden tarkoituksena on varmistaa turvallinen toiminta ja pienempi ympä-
ristövaikutus. Vähähiilisempään talouteen siirtymiseen liittyy myös lisävaatimuksia, jotka vaikuttavat Nesteen tapaan hallinnoida
jalostuspääomaansa. Se painottaa myös enemmän eri resurssien, kuten veden ja energian, tehokasta käyttöä. Varmistaakseen
sovellettavien lakien ja määräysten jatkuvan noudattamisen Neste on ottanut käyttöön sertifioituja johtamisjärjestelmiä, jotka vas-
taavat ISO-standardien vaatimuksia. Vuonna 2023 liiketoimintayksiköissä oli käytössä useita johtavia ympäristötehokkuusindi-
kaattoreita ympäristölupien rikkomisen, päästöjen ja poikkeamien riskin pienentämiseksi.
Nesteen toimintoihin liittyy riski tulipaloista, räjähdyksistä, vaarallisten aineiden vuodoista ja päästöistä ja muista vaaroista, jotka
voivat johtaa maaperän, pohjaveden, ilman tai meriveden saastumiseen. Merenkulkuonnettomuuksilla voisi pahimmillaan olla
katastrofaalinen vaikutus alueen ympäristöön. Neste on toteuttanut järjestelmällisiä riskienhallintatoimenpiteitä minimoidakseen
kemiallisten vaarojen todennäköisyyden. Toimenpiteisiin kuuluvat alusten turvallisuustarkastukset, järjestelmälliset turvallisuus-
menettelyt, yhteistyökumppaneiden valinta ja suoritusjohtaminen sekä Nesteen omaan toimintaan sisältyvä koulutus.
71
Hallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Tulokset ja suorituskykymittarit
Olemme edistyneet hyvin tavoitteemme toteuttamisessa. Tavoitteenamme on auttaa asiakkaitamme vähentämään kasvihuo-
nekaasupäästöjään vähintään 20 miljoonalla CO
2
e-tonnilla vuodessa vuoteen 2030 mennessä. Nesteen suoriutuminen tämän
tavoitteen osalta on esitetty alla olevassa taulukossa. Neste on sitoutunut vähentämään tuotantonsa päästöjä (scope 1 ja scope
2) 50 % vuoteen 2030 mennessä (verrattuna vuoteen 2019) ja saavuttamaan hiilineutraalin tuotannon vuoteen 2035 mennessä.
Uusiutuva sähkö pysyy keskeisenä aloitteena lyhyellä aikavälillä, ja Neste esimerkiksi allekirjoitti ostosopimuksen aurinkosähkön
toimittamisesta Suomeen. Keskeinen pitkän tähtäimen aloite, uusiutuvan vedyn projekti jonka tavoitteena on rakentaa 120 MW:n
elektrolyysiyksikkö Porvooseen, eteni perussuunnitteluvaiheeseen.
Nämä kaksi ilmastoon liittyvää suorituskykymittaria – asiakkaidemme kasvihuonekaasupäästöjen väheneminen uusiutuvien
tuotteidemme avulla (GHG-kädenjälki) ja scope 1- ja scope 2 -päästömme (tuotannon GHG-jalanjälki) – sisältyvät Nesteen avain-
henkilöiden pitkän aikavälin kannustimiin.
Neste on myös päättänyt asettaa konkreettisen tavoitteen scope 3 -päästöille vähentääkseen myytyjen tuotteiden käyttövai-
heen päästöintensiteettiä 50 prosentilla vuoteen 2040 mennessä verrattuna vuoden 2020 tasoon. Nesteelle keskeisin myytyjen
tuotteiden käyttövaiheen päästöintensiteettiä vähentävä tekijä on jatkaa uusiutuvien tuotteiden osuuden kasvattamista tuotevali-
koimassa strategisilla investoinneilla.
Lisäksi olemme sitoutuneet tekemään yhteistyötä toimittajiemme ja kumppaneidemme kanssa, jotta voimme vähentää kas-
vihuonekaasupäästöjä koko arvoketjussamme (scope 3). Jatkoimme vuonna 2023 scope 3 -ilmastotiekartan täsmentämistä ja
olemme jo ottaneet ensimmäiset askeleet. Olemme lisänneet ymmärrystämme käytettävissä olevista tietolähteistä ja datan laa-
dusta sekä tutkineet mahdollisuuksia hyödyntää suurempaa osuutta ensisijaisista tiedoista kasvihuonekaasujen laskennassa.
Nesteen jalostamojen toiminnasta ympäristöön aiheutuvat päästöt olivat olennaisilta osin määräysten mukaiset kaikilla tuotan-
tolaitoksilla vuonna 2023. Nesteen toiminnassa ilmeni 13 (3) ympäristösäännöistä poikkeavaa tapausta, joilla oli vain rajallisia pai-
kallisia ympäristövaikutuksia. Näihin sisältyy Rotterdamin jalostamon ympäristölupien aiemmasta poikkeava tekijä.
Nesteen jalostamoilla tai muilla tuotantolaitoksilla ei tapahtunut vakavia korvausvastuuseen johtaneita päästöjä tai
ympäristövahinkoja.
Muista ilmastoon liittyvistä päästömittareista (scope 1-, scope 2- ja scope 3 -päästöt sekä myytyjen tuotteiden käyttövaiheen
päästöintensiteetti) ja niiden laskentaperiaatteista raportoidaan vuoden 2023 vastuullisuusraportissa. Niihin liittyviä riskejä käsitel-
lään edellä ilmastoon liittyvien riskien yhteydessä.
Keskeiset tunnusluvut 2023 2022
Energiatehokkuus, energiansäästötoimet GWh
1)
Tavoite: vähentää Nesteen energiankulutusta
500 GWh vuosina 2017–2025.
27,2 GWh 42,6 GWh
Kasvihuonekaasupäästöjen vähenemä Nesteen uusiutuvilla
tuotteilla fossiilisiin polttoaineisiin verrattuna, milj. tonnia
2)
Tavoite: 20 MtCO
2
e vuodessa vuoteen 2030 mennessä
11,0 MtCO
2
e 11,1 MtCO
2
e
Päästöluvat ja ylitykset: Ympäristölupapoikkeamat
Öljytuotteiden (OP), Uusiutuvien tuotteiden (RP) ja M&S-
segmentin pitkän aikavälin tavoite: nolla lupapoikkeamaa
Lupapoikkeamat: 13
(OP: 6, RP: 6 ja M&S: 1)
Lupapoikkeamat:
3 (OP: 2 ja RP: 1)
1)
Säästöt koskevat vuoden 2023 aikana aloitettuja toimia, joiden säästövaikutukset ovat skaalattu kattamaan koko vuosi.
2)
Nesteen uusiutuvilla tuotteilla aikaan saatu kasvihuonekaasujen vuotuinen vähennys verrattuna sataprosenttisesti
raakaöljypohjaiseen polttoaineeseen. Laskentamenetelmä on EU:n uusiutuvan energian RED II -direktiivin (EU) 2018/2001
ja Kalifornian Low Carbon Fuel Standard (LCFS) -metodiikan mukainen. LCFS-metodiikkaa on sovellettu kasvihuonekaasujen
raportoinnissa Yhdysvalloissa myytyihin määriin vuoden 2022 alusta lähtien.
Neste julkisti luonnon monimuotoisuutta koskevan visionsa vuonna 2021: tavoitteemme on saavuttaa luontopositiivinen arvo-
ketju vuoteen 2040 mennessä. Tämä tarkoittaa, että positiiviset vaikutukset luonnon monimuotoisuuteen ovat suuremmat kuin
negatiiviset vaikutukset. Olemme myös asettaneet visiota tukevan tavoitetason: tavoitteenamme on luoda nettopositiivisia vaiku-
tuksia luonnon monimuotoisuuteen uusilla toiminnoilla vuodesta 2025 alkaen ja poistaa luonnon monimuotoisuuteen kohdistuva
nettohävikki kaikista käynnissä olevista toiminnoista vuoteen 2035 mennessä.
Vuonna 2023 liityimme Science Based Targets -verkoston (SBTN) Initial Target Validation -pilottiin ja aloimme arvioida mah-
dollisuuksia asettaa luontoa koskevia tieteeseen perustuvia tavoitteita. Teimme toimitusketjumme ja oman toimintamme olennai-
suusanalyysin osana pilottia. Olemme aiemmin todenneet, että vesinäkökohdat ovat merkittäviä biologisen monimuotoisuuden
kannalta, ja kehitämme jatkossa lähestymistapaamme veden osalta.
Jatkoimme Net Positive Impact (NPI) -menetelmämme kehittämistä ja toteutimme NPI-menetelmän pilotin kahdessa investointi-
hankkeessa. Kehitimme sisäistä sitoutumistamme esittelemällä NPI-lähestymistavan eri Neste-tiimeille. Olemme nyt sisällyttäneet
biodiversiteetin, ilmaston ja muita aiheita vastuullisuusvisiostamme suuria investointeja koskevaan päätöksenteon prosessiimme.
Jatkoimme myös luonnon monimuotoisuuden vertailukohdan täydentämistä jalostamoillamme. Se auttaa meitä ymmärtämään
maankäytön muutosten vaikutuksia.
Vastuullinen toimitusketju
Politiikat ja periaatteet
Odotamme kaikkien liikekumppaniemme ja toimittajiemme noudattavan Nesteen politiikkoja ja periaatteita. Nesteen toimitta-
jien eettiset säännöt ovat yhtiön toimittajien hallintajärjestelmän keskeinen osa. Päivitimme ja otimme käyttöön toimittajien eet-
tiset säännöt vuonna 2020. Toimittajien eettiset säännöt sisältyvät sopimusehtoihin kaikilla toimittajilla, urakoitsijoilla ja muilla lii-
kekumppaneilla, jotka osallistuvat tuotteiden, komponenttien, materiaalien tai palvelujen toimittamiseen Nesteelle. Ne koskevat
sekä suoraa että epäsuoraa hankintaa. Lisäksi uusiutuvien raaka-aineiden toimittajiemme on täytettävä Nesteen vastuullisen
hankinnan periaatteet.
Neste on toteuttanut useita hankkeita tunnistaakseen ja ymmärtääkseen toimintojensa ja toimitusketjujensa mahdollisia riskejä.
Varmistaakseen toimittajien eettisten ohjeiden noudattamisen Neste on ottanut käyttöön järjestelmällisiä vastapuolien seulonnan
ja seurannan valvontakeinoja. Potentiaalisille liikekumppaneille tehdään automaattisesti ennakkotarkastus. Kaikkiin Nesteen raa-
ka-ainetoimittajiin sovelletaan vastuullisuuden due diligence -lisävaatimuksia. Maakohtaisen riskin arviointi on keskeistä toimi-
tusketjujemme vastuullisuusriskien ymmärtämisessä. Toimittajien vastuullisuuden huolellisuusvelvoitteen osalta yleinen toiminta-
tapamme on edistää positiivisia käytäntöjä ja edistää molemminpuolisesti vastuullisuutta jatkuvalla sitoutumisella, yhteistyöllä ja
parantamisella.
Kaikki uusiutuvien tuotteidemme raaka-aineiden toimittajat käyvät läpi perusteellisen tarkastelun Nesteen toimittajien vastuul-
lisuuden hyväksymisperiaatteen mukaisesti. Periaate koskee maailmanlaajuisesti kaikkia Nesteen yrityksiä, jotka ovat luomassa
liikesuhteita toimittajiin, jotka toimittavat uusiutuvia raaka-aineita Nesteen uusiutuviin tuotteisiin. Se määrittää vähimmäisvaati-
mukset toimittajien vastuullisuudelle. Jatkamme kaupallisia neuvotteluja vain sellaisten hyväksyttyjen osapuolten kanssa, jotka
täyttävät vastuullisuutta koskevat vaatimuksemme. Kaikkien kumppanien on täytettävä nämä kriteerit jatkuvasti ja sitouduttava
kehittämään toimintojaan tulevaisuudessa.
Raakaöljyn ja muiden fossiilisten raaka-aineiden toimittajiamme koskeva due diligence -prosessi sisältää maariskin arvioinnin
ja vastapuolen kartoituksen. Lisäksi arvioimme kaikki uudet toimittajat julkisesti saatavilla olevien tietojen perusteella ympäristöä,
yhteiskuntaa ja hallintoa (ESG) koskevien aiheiden osalta. Niitä ovat esimerkiksi hallinto, työvoimaa koskevat standardit ja käy-
tännöt, ihmisoikeudet, ympäristö, terveys ja turvallisuus sekä raakaöljyn tuotantoon liittyvät erityiskysymykset, kuten soihdutus
ja vuodot. Tämä vastuullisuusarviointi kehitettiin vuonna 2021 täydentämään fossiilisten raaka-aineiden toimittajiemme due dili-
gence -prosessia.
72
Hallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Osana nesteytetyn jätemuovin toimittajien due diligence -prosessiamme toimittajien on täytettävä Nesteen toimittajia koske-
vien eettisten sääntöjen vaatimukset. Hyväksymme vain nesteytetyn jätemuovin, joka on jäljitettävissä ja täyttää ISCC Plus -ser-
tifikaatin vaatimukset.
Nesteen keskeiset uusiutuvien raaka-aineiden hankintaan liittyvät ympäristöpolitiikat ja -periaatteet ovat Nesteen eettiset sään-
nöt toimittajille ja vastuullisen hankinnan periaate. Lisäksi vastuullisuusperiaatteessa määritetään keskeiset vastuullisuussitoumuk-
semme ja kuvataan, miten vastuullisuutta johdetaan Nesteellä. Kaikki Nesteen palmuöljyn toimittajat ovat sitoutuneet metsäka-
don ehkäisemistä koskeviin periaatteisiin. Vuodesta 2015 alkaen tämä sitoumus on koskenut myös Nesteen toimittajien omia
toimittajia. Käyttämämme palmuöljy on ollut kokonaan jäljitettävissä viljelmille asti vuodesta 2007 ja 100-prosenttisesti sertifioitua
vuodesta 2013.
Toimitusketjun riskit
Nesteen jalostamoilla käytetään uusiutuvina raaka-aineina pääasiassa eläinrasvoja, käytettyä paistorasvaa ja -jätettä ja kasviöljy-
jalostuksen tähteitä sekä joitakin kasviöljyjä ja raakaöljyjä. Viime vuosina palmuöljyn käyttö on aiheuttanut maineriskin, kun palmu-
öljyn hankinnan vastuullisuus on herättänyt julkista keskustelua ja huolta kansalaisjärjestöissä ja asiakkaiden keskuudessa. Neste
on sitoutunut palmuöljyn vastuulliseen hankintaan ja toteuttanut useita toimenpiteitä parantaakseen toimitusketjunsa läpinäky-
vyyttä. Näitä on kuvattu edellä ilmasto- ja ympäristöasioiden yhteydessä. Neste vähensi perinteisen palmuöljyn raaka-ainekäytön
tuotannossaan nollaan vuoden 2023 lopussa.
Arvioimme ja seuraamme ihmisoikeusvaikutuksiamme sekä omissa toiminnoissamme että toimitusketjuissamme. Jotta voimme
priorisoida toimintaamme tehokkaasti, riskinarviointimme sisältää toimitusketjujen ja toimintojen kartoituksen, maariskin arvioin-
nit, aineistopohjaista tutkimusta, toimittajien itsearviointikyselyjä, toimittajien ja toimitusketjun työntekijöiden sitouttamista ja kes-
kusteluja asiantuntijasidosryhmien kanssa. Vastuullisuusauditointimme keskittyvät vahvasti ihmisoikeuksiin, ja ihmisiin kohdistu-
vien vaikutusten arviointi on niissä etusijalla. Lisätietoa on ”Ihmisoikeudet”-osiossa jäljempänä.
Tulokset ja suorituskykymittarit
Neste keskittyy edelleen jätteisiin ja tähteisiin raaka-aineina. Jäte- ja tähderaaka-aineiden osuuden odotetaan pysyvän yli 90 %:ssa
Nesteen uusiutuvien raaka-aineiden käytöstä maailmanlaajuisesti tulevina vuosina. Pidemmällä aikavälillä uusien kasviöljyjen saa-
tavuuden kasvu voi lisätä vastuullisesti tuotettujen kasviöljyjen osuutta.
Vuonna 2023 päivitimme Neste Traceability Dashboard -sivustomme viimeisimmillä palmuöljyn ja palmuöljyn rasvahappotis-
leen (PFAD) toimitusketjujamme koskevilla tiedoilla. Vuoden 2023 loppuun mennessä olimme kartoittaneet PFAD-toimitusket-
jumme palmuöljypuristamoille asti. Puristamot toimittavat raaka-ainetta jalostamoille, joissa PFAD poistetaan palmuöljyn jalostus-
prosessissa. Vuonna 2023 jatkoimme PFAD-toimitusketjumme kartoitusta yhteistyössä palmuöljytoimittajien sekä Consortium of
Resource Experts (CORE) -organisaation ja Earthqualizerin vastuullisuusasiantuntijoiden kanssa. Aloitimme myös kumppanuu-
den satelliittiseurantapalveluja tarjoavan Satelligencen kanssa. Jatkoimme palmuöljyä jalostamoille toimittavien palmuöljypuris-
tamojen riskinarviointeja yhteistyössä vastuullisuusasiantuntijoiden kanssa ja vahvistimme näin toimittajiemme NDPE (No-Defo-
restation, Peat and Exploitation) -sitoumusten mukaista toimintaa. Näiden lisätyökalujen avulla voimme paremmin seurata laajoja
toimitusketjujamme metsäkadon ja mahdollisten epäkohtien varalta viljelmille saakka. Lisäksi teemme yhteistyötä kumppanei-
demme ja tavarantoimittajiemme kanssa edistääksemme tietoisuutta EU:n uudesta metsäkato-asetuksesta sekä sen noudatta-
misesta. Jatkoimme toimittajien due diligence- ja vastuullisuusportaalimme kehittämistä. Portaalin tarkoituksena on digitalisoida
uusiutuvien raaka-aineiden toimittajien arviointi, seuranta ja sitouttaminen.
Neste on ottanut käyttöön menettelyt valitusten seuraamiseksi ja käsittelemiseksi uusiutuvien raaka-aineiden toimitusketjuis-
samme. Neste määrittelee uusiutuvia raaka-aineita koskevat valitukset meille lähetetyiksi huolenaiheiksi, väitteiksi tai valituksiksi,
jotka koskevat Nesteen toimittajien eettisten sääntöjen tai Nesteen vastuullisen hankinnan periaatteen väitettyjä rikkomuksia. Kun
uusiutuvia raaka-aineita koskeva valitus tulee tietoomme, se ohjataan Nesteen kestävän kehityksen tutkintaryhmälle. Se on toi-
mintojen välinen ryhmä, joka ottaa huomioon kaikki oikeudenmukaisen ja tietoon perustuvan päätöksen kannalta merkitykselliset
Keskeiset tunnusluvut 2023 2022
Uusiutuvien raaka-aineiden toimittajien vastuullisuusarviointien
lukumäärä ja tulokset
1)
Yhteensä:
388
Uudet hyväksytyt
toimittajat:
249
Kaikki hyväksytyt:
279
Vireillä:
102
Hylätty:
7
Yhteensä:
325
Uudet hyväksytyt
toimittajat:
223
Kaikki hyväksytyt:
236
Vireillä:
74
Hylätty:
15
1)
Luvut sisältävät nykyiset toimittajat, jotka käyvät läpi vastuullisuuden arviointiprosessin 3–5 vuoden välein.
Toimittajatiedot sisältävät vain tärkeimmät sopimuskumppanit (pl. toisen tason toimittajat).
Turvallisuus ja työntekijämme
Politiikat ja periaatteet
Turvallisuus on olennainen osa arvojamme. Erinomaisen turvallisuuden ja jatkuvan parantamisen perusteet on määritetty Nesteen
toiminnan laatupolitiikassa ja toiminnan laadun hallintajärjestelmässä (OEMS), joka sisältää toiminnan laatuperiaatteet ja täyden-
tävät yksityiskohtaiset standardit. OEMS-järjestelmän vaatimukset koskevat sekä Nesteen omia työntekijöitä että toimittajia ja
kumppaneita.
Järjestelmälliset OEMS-itsearvioinnit ja -auditoinnit jatkuivat vuonna 2023 sen varmistamiseksi, että vaatimukset täyttyvät.
Teimme 23 OEMS-auditointia paikan päällä toiminnoissamme. Vakavien tapaturmien mahdollisuuden tunnistaminen, analysointi
ja pienentäminen olivat etusijalla turvallisuuden johtamisessa. Vuonna 2023 painopisteenämme oli edelleen turvallisuuden sisäl-
lyttäminen projekteihin, kuten investointeihin, muutosaloitteisiin ja huoltoseisokkeihin. Painotimme vahvasti organisaation oppi-
mista varmistaaksemme menestyksemme tällä alueella. Vuonna 2023 päätökseen saadussa Singaporen laajennushankkeessa
TRIF-tapaturmataajuus oli 0,5. Tämä oli selvästi tavoitteemme mukainen, ja vakaviin seurauksiin johtavilta työtapaturmilta vältyt-
tiin. Myös Naantalin jalostamon purkuhanke saatiin päätökseen vuonna 2023. Sielläkin vältyttiin vakaviin seurauksiin johtavilta
työtapaturmilta haasteista huolimatta.
Neste pyrkii jatkuvasti parantamaan urakoitsijoiden turvallisuutta auditoinneilla, säännöllisillä suorituskyvyn arvioinneilla ja molem-
minpuolisella palautteella sekä keskittymällä alihankintaan. Jatkoimme urakoitsijaturvallisuuden hallintamallimme käyttöönottoa
vuonna 2023.
Nesteen tärkeimmät sosiaalisiin ja työsuhdeasioihin liittyvät periaatteet sisältyvät henkilöstöpolitiikkaamme. Kaikki henkilöstöön
liittyvät periaatteet ja standardit täyttävät Nesteen johtamisjärjestelmän, muuttuvan liiketoimintaympäristön, kansainvälisen kas-
vun ja työsäännösten vaatimukset. Nesteen johtamisjärjestelmässä yhtenäiset politiikat, periaatteet, standardit ja menettelytavat
yhdistyvät läpinäkyväksi rakenteeksi. Nesteellä on nyt käytössä maailmanlaajuisesti yksi henkilöstöpolitiikka, 10 henkilöstöperi-
aatetta ja 13 henkilöstöstandardia.
Tärkeimmät henkilöstöpolitiikkaan liittyvät periaatteet ovat: korostamme johtajuuden ja yrityskulttuurin jatkuvan kehityksen
tärkeyttä; toimimme yhtiön arvojen mukaisesti ja painotamme jokaisen omaa vastuuta ammatillisesta kehityksestään päästäk-
semme erinomaisiin tuloksiin; takaamme yhtäläiset oikeudet ja mahdollisuudet sukupuoleen, etniseen alkuperään, ikään, uskon-
toon, poliittisiin näkemyksiin ja muihin ominaisuuksiin katsomatta; edistämme kaikkien työpaikalla toimivien ymmärrystä oman
työnsä tärkeydestä yhteisten tavoitteiden saavuttamisessa; ja palkitsemme työntekijät tasa-arvoisesti ja reilusti yksilöllisen ja
tekijät ja varmistaa samalla, että valitustapaukset käsitellään nopeasti ja johdonmukaisesti. Ylläpidämme verkkosivustollamme
julkisesti saatavilla olevaa luetteloa raaka-aineiden toimitusketjuissamme esiin tuoduista epäkohdista. Epäkohtia koskevat tiedot
päivitetään kuukausittain uusilla tapauksilla ja aiempien tapausten tilapäivityksillä sekä tiedoilla siitä, miten Neste puuttuu epäkoh-
tiin tai seuraa niiden korjaamista. Nykyään tapaukset liittyvät pääsiassa palmuöljyteollisuuteen, mutta Neste käyttää järjestelmää
kaikkiin uusiutuviin raaka-aineisiin.
73
Hallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
tiimin suorituksen perusteella. Nesteen keskeisiin periaatteisiin kuuluu lakien, asetusten ja virallisten määräysten noudattaminen
kaikkialla, missä yritys toimii, ja kaikilla toiminnan osa-alueilla. Neste myös noudattaa selvästi määriteltyjä eettisiä normeja ja hyviä
käytäntöjä.
Turvallisuuspoikkeamien riski ja sosiaaliset kysymykset
Neste jatkaa mittavia investointeja käyttöomaisuuden prosessiturvallisuuden parantamiseksi. Neste kehittää myös jatkuvasti pro-
sessiturvallisuuden käytäntöjään, jotka koskevat johtamista, osaamisen kehittämistä, työn tulosten johtamista ja kokemuksista
oppimista. Vuonna 2023 yksi turvallisuuden painopistealueista oli kehittää ja soveltaa Nesteen prosessiturvallisuuden peruskäy-
täntöjä. Ne ovat oppimisen resursseja ja parhaita käytäntöjä, jotka vahvistavat prosessiturvallisuuden ymmärrystä etulinjan työn-
tekijöiden, esimiesten ja johtajien päivittäisessä työssä.
Kasvava eriarvoisuus on systeeminen kysymys, joka aiheuttaa riskejä liiketoiminnalle ja ilmastosiirtymän tavoitteille. Se uhkaa
sosiaalista ja taloudellista vakautta, joka on yritysten toiminnan, innovoinnin ja kasvun edellytys. Se heikentää luottamusta poliitti-
siin ja taloudellisiin järjestelmiin, ruokkii kansalais- ja poliittista levottomuutta, rajoittaa talouskasvua ja heikentää yritysten kollektii-
vista kykyä vastata monimutkaisiin maailmanlaajuisiin haasteisiin. Neste on sitoutunut vähentämään eriarvoisuutta koko arvoket-
jussa ja puuttumaan systeemisten ihmisoikeusongelmien perimmäisiin syihin esimerkiksi maksamalla ja edistämällä toimeentulon
turvaavia palkkoja, valmistelemalla ihmisiä työn tulevaisuuteen, tarjoamalla turvallista ja varmaa työtä sekä luomalla oikeudenmu-
kaisen ja osallistavan työpaikan ja arvoketjun.
Tulokset ja suorituskykymittarit
Vuonna 2023 Neste jatkoi organisaatioresurssien investointia turvallisuuden parantamiseen liiketoiminta-alueiden parannusohjel-
milla. Öljytuotteiden ”Yhdessä nollaan”, Marketing & Services -segmentin urakoitsijaturvallisuuden tiekartta ja Mahoney Environ-
mentalin turvallisuuden tiekartta ovat erinomaisia esimerkkejä kenttäturvallisuuden konkreettisista parannuksista pitkällä aikavälillä.
Vuonna 2023 Nesteen työturvallisuus (TRIF eli lääkinnällistä hoitoa vaativien tapaturmien taajuus miljoonaa työtuntia kohti,
mukaan lukien urakoitsijat) oli 2,3 (2,0 vuonna 2022), eli vuoden 2023 tavoitetasoa (2,0) ei saavutettu. Mahoney Environmentalin
TRIF-tiedot sisällytettiin Nesteen suorituskykymittareihin ensimmäistä kertaa vuonna 2023.
Prosessiturvallisuus (PSER eli prosessiturvallisuustapahtumien taajuus miljoonaa työtuntia kohti) oli 1,2 vuonna 2023 (1,4
vuonna 2022). Se oli vuoden 2023 tavoitetasoa (1,4) parempi, ja vuosi 2023 oli kaikkien aikojen paras tilastoitu vuosi.
Monimuotoisuus, yhdenvertaisuus ja osallisuus ovat keskeinen osa Nesteen arvovetoista kulttuuria, ihmisoikeustyötä ja vas-
tuullisuuden visiota. Neste edistää tasa-arvoa ja syrjimättömyyttä ja tarjoaa kaikille hakijoille ja työntekijöille ura- ja kehitysmah-
dollisuuksia kokemuksen, asiantuntemuksen, osaamisen ja arvojen perusteella henkilökohtaisista ominaisuuksista riippumatta.
Valinta tehdään järjestelmällisesti työkriteerien perusteella.
Neste edistää monimuotoisuutta ja luo uusia liiketoimintamahdollisuuksia maailmanlaajuisesti. Tarvitsemme erilaisia näkökul-
mia, taustoja ja oivalluksia suorituksiin, innovointiin ja strategian toteuttamiseen. Neste kehittää osallistavaa johtajuutta ja arvo-
vetoista kulttuuria, jotta se voi hyötyä lisääntyvästä monimuotoisuudesta ja saada ihmiset tuntemaan, että heitä arvostetaan ja
tuetaan.
Mittaamme työntekijöidemme sitoutumista eri tavoilla. Laajemman työntekijöiden sitoutuneisuuskyselyn lisäksi seuraamme
muutoksia lyhyillä neljännesvuosittaisilla pulssikyselyillä ja tietyille työntekijäryhmille suunnatuilla muilla kyselyillä.
Muita sitouttamisen muotoja ovat erilaiset kehitysohjelmat, tiimikeskustelut ja henkilökohtaiset keskustelut, työsuhteen alussa
ja lopussa tehtävät kokemuskyselyt, sisäiset tiedotustilaisuudet sekä henkilöstön ja johdon kokoontumiset. Niiden aiheita ovat
esimerkiksi Nesteen strategia ja arvot, vastuullisuus ja ilmastositoumukset sekä terveys, turvallisuus ja hyvinvointi.
Keskeiset tunnusluvut 2023 2022
Tapaturmataajuus (TRIF)
1)
2,3 2,0
Prosessiturvallisuustapahtumien
taajuus (PSER)
2)
1,2 1,4
Uusi palkattu henkilöstö ja henkilöstön
vaihtuvuus
Vakinaisen henkilöstön
lähtövaihtuvuus 9,6 %. Vakinaisen
henkilöstön tulovaihtuvuus 15,3 %.
Vakinaisen henkilöstön
lähtövaihtuvuus 10,2 %. Vakinaisen
henkilöstön tulovaihtuvuus 18,3 %.
Työntekijöiden sitoutuneisuus
3)
Tavoite:
Säilytämme hyvän tason
henkilöstön sitoutuneisuudessa.
Vuoden 2023 alussa tehdyn sitoutu-
neisuuskyselyn mukaan työntekijöi-
demme sitoutuneisuusindeksi oli 70.
Suurin osa työntekijöistämme suh-
tautuu myönteisesti Nesteellä työs-
kentelyyn ja suosittelisi Nestettä työ-
paikkana. 73 % oli tyytyväisiä
Nesteellä työskentelyyn, 84 % ym-
märsi, miten heidän oma työnsä edis-
tää yhtiön menestystä, 79 % ajatteli,
että Neste toimii vastuullisesti, 82 %
kertoi, että heidän tiimillään on kaikki,
mitä tarvitaan turvalliseen työhön, ja
83 % tunsi saavansa olla vapaasti
oma itsensä työssä.
Vuoden 2022 alussa tehdyn sitoutu-
neisuuskyselyn mukaan työntekijöi-
demme sitoutuneisuusindeksi oli 66.
Suurin osa työntekijöistämme suh-
tautuu myönteisesti Nesteellä työs-
kentelyyn ja suosittelisi Nestettä työ-
paikkana. Vastaajista 66 % oli
tyytyväisiä Nesteellä työskentelyyn,
80 % ymmärsi, miten heidän oma
työnsä edistää yhtiön menestystä, 75
% ajatteli, että Neste toimii vastuulli-
sesti, ja 76 % oli sitä mieltä, että
Neste ei koskaan tingi
turvallisuudesta.
1)
Total Recordable Incident Frequency (TRIF), lääkinnällistä hoitoa vaativien tapaturmien taajuus miljoonaa työtuntia kohti. Luku sisältää sekä
Nesteen että yhtiölle työskentelevien urakoitsijoiden henkilöstön lukuun ottamatta Demeter, Walco ja Sequential -yhtiöitä, sekä uusia
laajennushankkeita, jotka raportoitiin sisäisesti ja joita seurattiin erikseen vuonna 2023.
2)
Process Safety Event Rate. Prosessiturvallisuuspoikkeamien kokonaismäärä miljoonaa työtuntia kohti. Luku sisältää kaikki toiminnot Nesteen
asiaankuuluvissa laitoksissa.
3)
Demeter, Mahoney, SeQuential ja Agri -yhtiöiden tiedot eivät sisälly lukemaan.
Katso myös: Hallituksen monimuotoisuus
74
Hallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Ihmisoikeudet
Politiikat ja periaatteet
Neste on sitoutunut kunnioittamaan ihmisoikeuksia ja korjaamaan kielteiset ihmisoikeusvaikutukset liiketoiminnassaan ja arvoket-
juissaan. Neste osoittaa ja täyttää tämän sitoumuksen toteuttamalla YK:n yrityksiä ja ihmisoikeuksia koskevia ohjaavia periaat-
teita ja OECD:n monikansallisia yrityksiä koskevia toimintaohjeita ja toimimalla niiden mukaisesti.
Nesteen ihmisoikeusperiaate koskee koko Neste-konsernia. Siinä kuvataan, miten Neste täyttää velvollisuutensa kunnioittaa
ihmisoikeuksia ja arvioida jatkuvasti niiden toteutumista. Siinä määritetään seitsemän painopistealuetta ihmisoikeuksille: reilu työl-
listäminen, terveys ja turvallisuus, monimuotoisuus ja tasavertaisuus, lapset ja nuoret työntekijät, moderni orjuus, oikeudenmu-
kainen kohtelu sekä taloudelliset, sosiaaliset ja kulttuuriset oikeudet, mukaan lukien vähemmistöryhmien ja alkuperäiskansojen
oikeuksien kunnioittaminen. Nämä ovat Nesteen keskeisiä ihmisoikeuskysymyksiä, joilla voi olla vakavia negatiivisia vaikutuksia
toiminnassamme tai liikesuhteissamme.
Nesteen eettiset säännöt koskevat koko Neste-konsernia. Ne sisältävät keskeiset ihmisoikeuksia koskevat vaatimukset, joita
kaikkien Nesteen työntekijöiden on noudatettava päivittäisessä työssään. Kaikkien työntekijöiden odotetaan esimerkiksi olevan
tietoisia siitä, miten heidän työnsä vaikuttaa ihmisoikeuksiin Nesteen toiminnoissa, arvoketjussa ja yhteisöissä, ja osaavan tunnis-
taa mahdolliset ihmisoikeusriskit päivittäisessä työssään ja päätöksenteossaan. Heidän odotetaan myös tietävän, miten tunnis-
taa modernin orjuuden merkit ja raportoida niistä.
Ihmisoikeuksia koskevat Nesteen liikekumppanien (mukaan lukien toimittajat, urakoitsijat ja palveluntarjoajat) vähimmäisvaati-
mukset on määritetty Nesteen toimittajien eettisissä säännöissä. Neste kannustaa liikekumppaneitaan parantamaan ja kehittä-
mään toimintaansa jatkuvasti yli vähimmäisvaatimusten, jotta ne saavuttavat Nesteen ihmisoikeusperiaatteessa määritetyt stan-
dardit ja odotukset.
Neste tukee kaikenlaisen modernin orjuuden poistamista. Tunnustamme, että moderni orjuus on kasvava maailmanlaajuinen
ongelma, jolta yksikään toimiala ei ole suojassa. Olemme sitoutuneet ryhtymään asianmukaisiin toimiin haavoittuvassa asemassa
olevien ryhmien tunnistamiseksi ja modernin orjuuden riskien pienentämiseksi omissa toiminnoissamme ja toimitusketjuissamme.
Nesteen vuosittain päivitettävässä modernia orjuutta koskevassa lausunnossa kerrotaan toimenpiteistä, joilla ehkäisemme moder-
nia orjuutta ja ihmiskauppaa liiketoiminnassamme ja arvoketjuissamme.
Olemme sitoutuneet kunnioittamaan ja tukemaan lasten oikeuksia sekä toteuttamaan lasten oikeuksia ja liike-elämää koskevia
periaatteita koko liiketoiminta- ja arvoketjuissamme, myös työpaikoilla, markkinoilla ja yhteisöissä. Lisätietoja erityistoimistamme
ja hankkeistamme on verkkosivustollamme.
Kielteisten ihmisoikeusvaikutusten riski
Neste on toteuttanut useita hankkeita varmistaakseen ihmisoikeusriskien asianmukaisen hallinnan omassa liiketoiminnassaan.
Sisällyttääksemme ihmisoikeuksien kunnioittamisen kaikkiin liiketoimintoihimme ja arvoketjuihimme arvioimme jatkuvasti ihmisoi-
keuksia koskevan huolellisuusvelvoitteen toteutumista, jotta voimme tunnistaa ja arvioida ihmisoikeusriskejä, ryhtyä toimiin niiden
ehkäisemiseksi ja pienentämiseksi, seurata toimiemme tehokkuutta ja järjestää tarvittaessa oikeussuojakeinoja. Ihmisoikeuksien
arvioinnissa toimimme yhteistyössä asianosaisten sidosryhmien kanssa ja kiinnitämme erityistä huomiota haavoittuvassa ase-
massa oleviin ryhmiin, kuten naisiin, lapsiin, siirtotyöläisiin ja alkuperäiskansoihin.
Arvioimme vuosittain ihmisoikeusvaikutustemme merkitystä vakavuuden ja todennäköisyyden perusteella. Arvioimme todelli-
sia ja potentiaalisia vaikutuksiamme ihmisiin koko arvoketjussa käytännön tasolla. Näin voimme seurata edistymistämme, ottaa
huomioon kaikki liiketoimintamme muutoksista johtuvat uudet riskit sekä kohdistaa ja priorisoida työmme tarkasti. Vuonna 2023
järjestimme sisäisiä työpajoja laajentaaksemme ja syventääksemme öljytuotteiden ja uusiutuvien raaka-aineiden toimitusketju-
jemme merkittävyyden arviointiamme.
Seuraamme ja arvioimme aktiivisesti ihmisiin kohdistuvia riskejä omassa toiminnassamme. Vuonna 2023 teimme Sedex-itsear-
vioinnin Porvoon jalostamolle, jonka avulla voimme arvioida perusteellisesti johtamisjärjestelmiemme ja ihmisoikeuksien asianmu-
kaisen huolellisuuden puutteita. Samat arvioinnit ovat käynnissä Rotterdamin ja Singaporen jalostamoilla. Olemme myös perusta-
neet jalostamoihimme vakituisia toimipaikkakohtaisia ilmoituskanavia, jotta voimme käsitellä sopimussuhteisten työntekijöiden ja
alihankkijoiden (myös siirtotyöläisten) huolenaiheita. Näitä kanavia käytetään QR-koodeilla, joita on eri puolille toimipaikkaa sijoi-
tetuissa julisteissa. Kanavien kautta työntekijät voivat tehdä nimettömästi ilmoituksia suoraan Nesteelle. Julisteissa työntekijöille
kerrotaan heidän oikeuksistaan eri kielillä. Niissä käytetään kuvitusta ja yksinkertaista terminologiaa, joilla rohkaistaan työntekijöitä
ilmoittamaan tilanteista, joissa he ovat voineet joutua hyväksikäytön kohteeksi.
Parantaaksemme due diligence -prosessiamme Nesteen varustamotoiminnassa kartoitimme vuonna 2023 Nesteen aikarah-
tikumppaneiden toimintaa ihmisoikeuksien ja työkäytäntöjen osalta. Tämä lisäsi näkyvyyttämme asioissa, jotka vaikuttavat aika-
rahtialustemme työntekijöihin.
Jatkoimme due diligence -prosessimme vahvistamista tuotteiden ja palvelujen hankinnassa epäsuorien hankintojen yhtey-
dessä. Vuonna 2023 järjestimme työpajoja riskien tunnistamiseksi kolmessa keskeisessä epäsuorien hankintojen kategoriassa,
lisäsimme Nesteen käyttämien rekrytointitoimistojen ja henkilöstöyritysten sopimuksiin ”ei rekrytointimaksua” -lausekkeet ja paran-
simme tarjouskyselyjämme, jotta voimme ottaa käyttöön vahvemmat ihmisoikeuskriteerit kaivannaisteollisuuden toimittajille.
Vuosina 2022–2023 otimme käyttöön työntekijöiden ääniteknologian Nesteen toiminnoissa ja toimitusketjuissa, jotta voimme
vahvistaa työntekijöiden sitoutumista. Teknologia hyödyntää audiovisuaalista kyselyä, joka mahdollistaa suoran ja anonyymin
yhteydenpidon työntekijöiden kanssa mobiililaitteilla. Teknologian käyttöönoton jälkeen olemme tehneet anonyymejä työntekijöi-
den äänikyselyjä Lähi-idässä, Yhdysvalloissa, Intiassa ja Suomessa 215 työntekijälle. Kysely tuottaa tietoa erilaisista toimittajien
ja urakoitsijoiden työntekijöihin vaikuttavista aiheista, kuten eriarvoisuudesta, toimeentuloon riittävistä palkoista, rekrytointimak-
suista ja lasten pääsystä koulutukseen.
Ihmisoikeuskysymykset on sisällytetty Nesteen kaikkien uusien työntekijöiden perehdytykseen maailmanlaajuisesti sekä eetti-
siä sääntöjämme ja toimittajien eettisiä sääntöjä koskeviin verkkokursseihin. Osallistumme korkean riskin toimialoilla ja maantie-
teellisillä alueilla toimivien toimittajien ja urakoitsijoiden valmiuksien kehittämiseen, jotta voimme edistää positiivisia ihmisoikeus-
vaikutuksia koko toimitusketjussa.
75
Hallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Korruption torjunta
Politiikat ja periaatteet
Neste ja sen johto ovat sitoutuneet varmistamaan, että yhtiö toimii eettisesti ja johdonmukaisesti kaikkialla maailmassa. Eettisten
sääntöjensä mukaisesti Nesteellä on nollatoleranssi kaikenlaiselle korruptiolle ja lahjonnalle yhtiön toiminnoissa ja niiden yhtey-
dessä. Nollatoleranssi koskee niin Nesteen omia työntekijöitä kuin sen puolesta toimivia kolmansia osapuolia. Lisäksi Neste edel-
lyttää, että sen lukuun tai puolesta toimivat ulkoiset liiketoimintakumppanit ovat tietoisia yhtiön sitoutumisesta nollatoleranssiin ja
toimivat sen mukaisesti. Nesteen keskeisiä korruption- ja lahjonnanvastaisia politiikkoja ja periaatteita ovat yhtiön eettiset sään-
nöt, korruptionvastaiset periaatteet ja eettiset säännöt toimittajille. Eettisistä säännöistä on lisätietoa vastuullisuusraportissa.
Korruptio- ja lahjontariski
Korruptio- ja lahjontariskejä pidetään tyypillisesti öljy- ja kaasusektorin luonteeseen liittyvinä riskeinä, jotka johtuvat sektorin glo-
baalista luonteesta, paikallishallintojen kanssa solmituista sopimussuhteista ja monimutkaisista toimittaja- ja urakoitsijaverkos-
toista. Neste arvioi säännöllisesti toimintansa riskejä, kuten korruptio- ja lahjontariskiä. Ehkäistäkseen korruptiota ja lahjontaa
Neste on kehittänyt vaatimustenmukaisuusohjelman, joka sisältää yhtiön asiaa koskevat politiikat (eettiset säännöt ja korruption-
vastaiset periaatteet), erityisiä verkkokoulutusmoduuleita, vuosittaisen vaatimustenmukaisuuden vahvistamisen ja säännöllisen
viestinnän sekä Ethics Online -kanavan, jonka kautta voidaan ilmoittaa epäillyistä väärinkäytöksistä. Nesteen vastapuolien tulee
noudattaa Nesteen eettisiä sääntöjä toimittajille ja/tai omia vastaavia periaatteitaan ja käydä läpi vaatimustenmukaisuuden ja vas-
tapuoliriskin arviointi. Kuten eettisissä säännöissä todetaan, Nesteellä on huolellisuusvelvoitetta koskevat prosessit liikekumppa-
neilleen. Vaatimustenmukaisuuden ja vastapuoliriskin arviointiin kuuluvia riskejä ovat kauppapakotteet, poliittisesti vaikutusvaltai-
set henkilöt, rahanpesu, korruptio ja lahjonta.
Tulokset ja suorituskykymittarit
Eettisten sääntöjen lisäksi Nesteellä on korruptionvastainen periaate, joka määrittää säännöt korruption ehkäisyyn Nesteen liike-
toiminnassa ja sisältää tarkempia ohjeita vastuullisiin liiketoimintakäytäntöihin. Organisaatiota tiedotetaan ja koulutetaan säännöl-
lisesti korruption vastaisista aiheista. Koulutusta annetaan esimerkiksi vuonna 2022 uudelleen julkaistun toimistotyöntekijöiden
korruption vastaisen verkkokoulutuksen avulla. Verkkokurssilla käsitellään myös työntekijöiden velvollisuutta ilmoittaa esimiehel-
leen, henkilöstöhallinnolle, Compliance-toimintoon tai sisäiselle auditoinnille, jos he havaitsevat tai epäilevät, että korruptionvas-
taisia periaatteita on rikottu. Työntekijät voivat myös ilmoittaa huolenaiheistaan nimettömästi Nesteestä riippumattoman vää-
rinkäytösten ilmoitusjärjestelmän (Ethics Online) avulla. Kanavaa voi käyttää puhelimella tai nettisivuston kautta. Järjestelmä on
tarkoitettu sekä työntekijöille että ulkoisille sidosryhmille. Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä sisältää enemmän tietoa Nes-
teen valitusprosessista ja siihen liittyvästä väärinkäytösten tutkintastandardista.
Nesteellä on myös rahanpesun ja terrorismin rahoituksen vastaisen standardi, joka määrittää Nesteen ohjeet ja prosessin
rahanpesuriskien torjunnasta. Siihen liittyvä rahanpesun vastainen verkkokoulutus julkaistiin uudelleen vuonna 2023 asiaankuu-
luville kohderyhmille. Koulutuksesta on lisätietoa vastuullisuusraportin vaatimustenmukaisuutta käsittelevässä osiossa.
Neste lisää säännöllisesti tietoisuutta ja järjestää eettisiä sääntöjään koskevaa koulutusta. Vuonna 2021 otettiin käyttöön eetti-
siä sääntöjä koskevan verkkokoulutuksen viimeisin versio. Verkkokurssilla käsitellään myös korruption vastaisia aiheita sekä Nes-
teen eettisten sääntöjen havaittujen tai epäiltyjen rikkomusten raportointia koskevia ohjeita. Verkkokurssi sisältyy uusien työnteki-
jöiden koulutuspakettiin. Lisäksi Neste järjesti vuonna 2023 johdolle tarkoitettuja työpajoja, joissa käsiteltiin eettisiä ohjeita.
Vuonna 2023 raportoitiin yhteensä 30 epäiltyä väärinkäytöstä. Raporteista 4 koski samaa tapausta, joten vuonna 2023 jär-
jestettiin yhteensä 27 epäiltyä väärinkäytöstä koskevaa tutkintaa. Näistä ilmoituksista 17 tuli EthicsOnline-järjestelmän kautta.
Tutkimuksissa vahvistettiin 5 Nesteen työntekijän tekemää väärinkäytöstä, joista kaikki johtivat jatkotoimiin ja/tai prosessiparan-
nuksiin. Vahvistetut väärinkäytökset eivät liittyneet korruptioon tai lahjontaan. Lisäksi 19 tapauksessa ei havaittu väärinkäytöksiä
tutkinnassa. 3 tutkintaa on vielä kesken. Nesteen Investigations-ryhmä tutki ilmoitukset ja raportoi tapausten määrän luokittain
Tulokset ja suorituskykymittarit
Olemme tietoisia siitä, että ihmisoikeusvaikutuksemme voivat muuttua ajan myötä, kun toimintamme ja arvoketjumme kehitty-
vät edelleen, ja olemme sitoutuneet sisällyttämään ihmisoikeuksia koskevan huolellisuusvelvoitteen kaikkeen liiketoimintaamme
jatkuvana ja toistuvana prosessina. Tänä vuonna jatkoimme ihmisoikeuksia koskevan huolellisuusvelvoitteen soveltamista toimi-
tusketjuissamme ja toiminnoissamme haitallisten ihmisoikeusvaikutusten ehkäisemiseksi ja lieventämiseksi sekä korjaamiseksi
tarpeen mukaan.
Keskeiset tunnusluvut 2023 2022
Ihmisoikeuksia koskeva due diligence
-prosessi keskeisillä liiketoiminta-alueilla/
keskeisissä toiminnoissa.
Tavoite: vahvistaa Nesteen osaamista
toimintaamme ja toimitusketjuihimme
liittyvien ihmisoikeusriskien tunnistamises-
sa, arvioinnissa ja estämisessä.
Vuonna 2023 toteutettiin neljä merkit-
tävää arviointia/aloitetta:
1) Konserninlaajuinen Nesteen kes-
keisten kysymysten ja hillintätoi-
mien arviointi.
2) Selvitys Nesteen aikarahtikumppa-
neiden ihmisoikeustilanteesta ja
työkäytännöistä.
3) Nesteen omien työntekijöiden toi-
meentulon turvaavaa palkkaa kos-
keva arviointi maailmanlaajuisesti.
4) Sedex-arvioinnit saatiin päätök-
seen Porvoon jalostamolla, ja ne
ovat käynnissä Rotterdamin ja
Singaporen jalostamoilla.
Vuonna 2022 toteutettiin neljä merkit-
tävää arviointia/aloitetta:
1) Konserninlaajuinen Nesteen kes-
keisten kysymysten ja niihin liittyvi-
en hillintätoimien arviointi.
2) Nesteen epäsuoraa hankintaa kos-
keva ihmisoikeusriskien arviointi.
3) Nesteen omien työntekijöiden toi-
meentulon turvaavaa palkkaa kos-
keva arviointi Suomessa.
4) Ihmisoikeuksia koskevat CGF:n
due diligence -arvioinnit tuotannon
(Singapore) ja kuljetusten osalta.
76
Hallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
hallituksen tarkastusvaliokunnalle sekä Ethics ja Compliance -valiokunnalle, joka koostuu Nesteen johtoryhmän jäsenistä, Comp-
liance-toiminnon johtajasta (Chief Compliance Officer) ja sisäisen tarkastuksen johtajasta. Nesteen Investigations-ryhmä käytti
riippumattomia ulkoisia rikostutkinta-asiantuntijoita ja/tai oikeudellisia asiantuntijoita 6 tapauksessa vuonna 2023.
Määrätyille kohderyhmille järjestettiin koulutusta korruption vastaisesta toiminnasta, rahanpesun estämisestä, kilpailulakien ja
kauppapakotteiden noudattamisesta sekä tietosuojasta.
Keskeiset tunnusluvut 2023 2022
Investigations-ryhmälle henkilökohtaisesti
tai Nesteen väärinkäytösten ilmoitusjärjes-
telmän kautta raportoitujen epäiltyjen
väärinkäytösten määrä.
Tavoite: Työntekijöiden ja ulkoisten sidos-
ryhmien aktiivisempi rohkaisu havaittujen
tai epäiltyjen väärinkäytösten raportointiin.
Henkilökohtaisesti tai käytettävissä
olevien ilmoituskanavien (esim.
EthicsOnline) kautta tutkintaryhmälle
ilmoitettujen epäiltyjen väärinkäytös-
ten määrä oli yhteensä 30 (4 samasta
asiasta). Ilmoituksista 10 koski työ-
suhdeasioita, 6 syrjintää tai häirintää,
3 petosta, 4 toimittajan/liikekumppa-
nin väärinkäytöstä/epäeettisestä
käyttäytymistä, 3 eturistiriitoja, 2 so-
pimatonta käyttäytymistä, 1 vastuulli-
suutta ja 1 epäeettistä käyttäytymistä
asiakkaita/toimittajia/liikekontakteja
kohtaan. Nesteen työntekijän väärin-
käytös vahvistettiin 5 tapauksessa.
Ne liittyivät varkauksiin/petoksiin,
johdon laiminlyöntiin, johtajan käyt-
täytymiseen ja/tai sopimattomaan
käyttäytymiseen. Kaikki tapaukset
johtivat lisätoimiin ja/tai prosessipa-
rannuksiin. 3 tutkintaa on vielä kes-
ken. Vahvistetut väärinkäytöstapauk-
set eivät liittyneet korruptioon,
lahjontaan tai voitelurahoihin.
Vastuullisuustiimi raportoi uusiutuvien
raaka-aineiden toimitusketjuun liitty-
vistä ulkoisista epäkohdista erikseen
Nesteen verkkosivustolla.
Investigations-ryhmälle henkilökohtai-
sesti tai EthicsOnlinen tai muiden
Nesteen ilmoituskanavien kautta ra-
portoitujen epäiltyjen väärinkäytösten
määrä oli yhteensä 14. Tapaukset
jakautuivat seuraavasti: työsuh-
deasiat 2; syrjintä ja häirintä 2; petok-
set 4; lahjonta, korruptio ja voitelura-
hat 1; varkaudet, omaisuuden
väärinkäyttö ja kavallukset 3; toimitta-
jan/liikekumppanin väärinkäytös /
epäeettinen käytös 1; ja muut ilmoi-
tukset 1. Nesteen työntekijöiden vah-
vistettiin syyllistyneen väärinkäytöksiin
2 tapauksessa, jotka liittyivät esimies-
toimintaan, päihteiden väärinkäyttöön
ja/tai epäasialliseen käytökseen.
Kolmannen osapuolen vahvistettiin
syyllistyneen väärinkäytöksiin 1 ta-
pauksessa, joka liittyi petosyrityk-
seen. Kaikki tapaukset johtivat lisätoi-
miin ja prosessiparannuksiin. Neljä
tutkintaa on vielä kesken. Vahvistetut
väärinkäytöstapaukset eivät liittyneet
korruptioon, lahjontaan tai voitelura-
hoihin. Vastuullisuustiimi raportoi uu-
siutuvien raaka-aineiden toimitusket-
juun liittyvistä ulkoisista epäkohdista
erikseen Nesteen verkkosivustolla.
77
Hallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Ehdotus osingonjaoksi
Nesteen politiikkana on maksaa kilpailukykyistä ja ajan myötä kasvavaa osinkoa. Emoyhtiön voitonjakokelpoiset varat 31.12.2023
olivat 3 835 miljoonaa euroa. Yhtiön taloudellisessa asemassa ei ole tapahtunut olennaisia muutoksia tilikauden päättymisen
jälkeen.
Hallitus ehdottaa yhtiökokoukselle, että vuodelta 2023 vahvistetun taseen perusteella maksetaan osinkoa yhteensä 1,20 euroa
osaketta kohti. Osinko maksetaan kahdessa erässä.
Osingon ensimmäinen erä, 0,60 euroa osakkeelta, maksetaan osakkeenomistajille, jotka osingon ensimmäisen maksuerän
täsmäytyspäivänä 2.4.2024 ovat merkittyinä Euroclear Finland Oy:n pitämään yhtiön osakasluetteloon. Hallitus ehdottaa yhtiö-
kokoukselle, että osingon ensimmäinen erä maksettaisiin 9.4.2024.
Osingon toinen erä, 0,60 euroa osakkeelta, maksetaan osakkeenomistajille, jotka osingon toisen maksuerän täsmäytyspäi-
vänä 2.10.2024 ovat merkittyinä Euroclear Finland Oy:n pitämään yhtiön osakasluetteloon. Hallitus ehdottaa yhtiökokoukselle,
että osingon toinen erä maksettaisiin 9.10.2024. Hallitus valtuutetaan päättämään osingon toiselle maksuerälle uusi osingon-
maksun täsmäytyspäivä ja maksupäivä, mikäli Suomen arvo-osuusjärjestelmän säädökset tai säännöt muuttuvat tai muutoin sitä
edellyttävät.
Esitetty osinko, yhteensä 1,20 euroa osakkeelta, vastaa 3,7 %:n osinkotuottoa osakkeelle (laskettuna osakkeen hinnalla 32,21
euroa vuoden 2023 lopussa), ja se on 41,6 % yhtiön vertailukelpoisesta osakekohtaisesta tuloksesta vuonna 2023. Osingon-
maksu vuonna 2024 on yhteensä noin 922 miljoonaa euroa.
Näkymät
Lyhyen aikavälin markkinanäkymät
Maailmantalouden näkymien ja geopoliittisen tilanteen epävarmuus jatkuu. Odotamme markkinoiden epävakauden pysyvän suu-
rena Uusiutuvissa tuotteissa ja Öljytuotteissa. Uusiutuvissa tuotteissa biotikettien ja krediittien hinnat ovat laskeneet vuoden 2024
alussa alhaisemmalle tasolle vuoteen 2023 verrattuna. Öljytuotteissa jalostusmarkkina on pysynyt suhteellisen vakaana vuoden
2024 alussa.
Ohjeistus
Uusiutuvien tuotteiden kokonaismyyntimäärän odotetaan kasvavan vuodesta 2023 ja nousevan noin 4,4 (+/- 10 %) miljoonaan
tonniin vuonna 2024. Uusiutuvan lentopolttoaineen myyntimäärän odotetaan olevan 0,5–1,0 miljoonaa tonnia. Uusiutuvien tuot-
teiden koko vuoden 2024 keskimääräisen vertailukelpoisen myyntimarginaalin odotetaan olevan 600–800 dollaria tonnilta.
Öljytuotteiden kokonaismyyntimäärän vuonna 2024 odotetaan olevan pienempi kuin vuonna 2023. Tähän vaikuttaa Porvoon
suunniteltu suurseisokki toisella neljänneksellä. Öljytuotteiden koko vuoden 2024 kokonaisjalostusmarginaalin odotetaan olevan
pienempi kuin vuonna 2023.
Lisätietoja
Uusiutuvissa tuotteissa on suunniteltu kuuden viikon huoltoseisokki Singaporessa ja neljän viikon huoltoseisokki Rotterdamissa
kolmannelle neljännekselle. Lisäksi Singaporen uudelle linjalle on aikataulutettu kahdeksan viikon huoltoseisokki neljännelle nel-
jännekselle. Uusiutuvien tuotteiden koko vuoden myyntimäärään vaikuttavat suunnitellut huoltoseisokit ja Martinezin ylösajon
aikataulu sekä täyden kapasiteetin saavuttaminen Singaporen uudella linjalla. Singaporen uudella linjalla saavutettiin tasainen
uusiutuvan lentopolttoaineen tuotanto 2023 vuoden viimeisellä neljänneksellä ja uusiutuvan lentopolttoaineen myynnin odotetaan
kasvavan toisesta neljänneksestä eteenpäin. Martinez Renewablesin käyttöaste on tällä hetkellä hieman alle 50 % nimelliskapasi-
teetista, johtuen tulipalosta 2023 vuoden loppupuolella. Korjaustöitä turvallisen ja luotettavan tuotannon saavuttamiseksi vuoksi
edistetään.
Öljytuotteissa on suunniteltu Porvoon suurseisokki toiselle neljännekselle. Arvioitu investointi on 390 miljoonaa euroa, ja vaiku-
tus vertailukelpoiseen käyttökatteeseen on noin 190 miljoonaa euroa Öljytuotteissa ja 40 miljoonaa euroa Uusiutuvissa tuotteissa.
Helmikuun alun kaksipäiväinen lakko vaikutti Porvoon jalostamon asiakastoimituksiin, ja se vaikutti tuotantoon 5–7 päivän ajan.
Marketing & Services -segmentin myyntimäärien ja yksikkökatteiden odotetaan noudattavan edellisvuosien kausiluonteisuutta.
Konsernin kiinteiden kokonaiskustannusten arvioidaan vuonna 2024 olevan jonkin verran korkeammat kuin vuonna 2023.
Kasvu on seurausta Porvoon suurseisokista ja rakenteilla olevien kasvuhankkeiden resursoinnista. Kiinteiden kustannusten kas-
vutrendin odotetaan tasoittuvan vuoteen 2023 verrattuna kustannussäästöjen ja tehokkuustoimenpiteiden johdosta.
Konsernin koko vuoden 2024 rahavirtavaikutteisten investointien odotetaan olevan noin 1,4–1,6 miljardia euroa ilman yritys-
ostoja. Kunnossapitoinvestointien osuuden odotetaan olevan noin 40 % ja strategisten investointien osuuden noin 60 %, koska
Porvoon suurseisokki kasvattaa kunnossapitoinvestointeja.
78
Hallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Tunnusluvut
1)
Hallituksen ehdotus yhtiökokoukselle. Vuoden 2022 tunnusluvut sisältävät varsinaisen osingon 1,02 euroa per osake,
ylimääräisen osingon 0,25 euroa per osake sekä harkinnanvaraisen toisen ylimääräisen osingon 0,25 euroa per osake.
Tuloslaskelma 2023 2022 2021
Liikevaihto milj. euroa 22 926 25 707 15 148
Käyttökate (EBITDA) milj. euroa 2 548 3 048 2 607
- osuus liikevaihdosta % 11,1 11,9 17,2
Liikevoitto milj. euroa 1 682 2 410 2 023
- osuus liikevaihdosta % 7,3 9,4 13,4
Voitto ennen veroja milj. euroa 1 596 2 279 1 962
- osuus liikevaihdosta % 7,0 8,9 13,0
Tilikauden voitto milj. euroa 1 436 1 891 1 774
- osuus liikevaihdosta % 6,3 7,4 11,7
Vertailukelpoinen käyttökate (EBITDA) milj. euroa 3 458 3 537 1 920
Vertailukelpoinen tilikauden voitto milj. euroa 2 216 2 336 1 179
Kannattavuus
Oman pääoman tuotto (ROE) % 17,9 25,1 28,5
Vertailukelpoinen keskimääräisen sijoitetun
pääoman tuotto verojen jälkeen
(Vertailukelpoinen ROACE) % 23,9 30,1 18,3
Rahoitus ja taloudellinen asema
Korollinen nettovelka milj. euroa 2 488 1 344 41
Velan osuus kokonaispääomasta % 22,7 13,9 0,6
Omavaraisuusaste % 53,1 56,3 56,6
Nettovelka / käyttökate % 1,0 0,4 0,0
Muut tunnusluvut
Sijoitettu pääoma milj. euroa 12 532 10 942 8 742
Nettokäyttöpääoman kiertonopeus 41,0 35,4 33,3
Investoinnit aineettomiin ja aineellisiin
hyödykkeisiin sekä osakkeisiin milj. euroa 2 351 2 218 1 535
- osuus liikevaihdosta % 10,3 8,6 10,1
Tutkimus- ja kehitysmenot milj. euroa 94 85 67
- osuus liikevaihdosta % 0,4 0,3 0,4
Henkilöstö keskimäärin 6 018 5 244 4 872
Osakekohtaiset tunnusluvut 2023 2022 2021
Tulos / osake (EPS) euroa 1,87 2,46 2,31
Vertailukelpoinen tulos / osake euroa 2,88 3,04 1,54
Oma pääoma / osake euroa 11,02 10,83 9,09
Rahavirta / osake euroa 2,97 1,56 2,60
Hinta / voitto -suhde (P/E) 17,26 17,50 18,79
Osinko / osake euroa 1,20
1)
1,52 0,82
Osinko tuloksesta % 64,3
1)
61,8 35,5
Efektiivinen osinkotuotto % 3,7
1)
3,5 1,9
Osakekurssi
Päätöskurssi euroa 32,21 43,02 43,36
Keskikurssi euroa 37,66 42,26 50,99
Alin kurssi euroa 28,55 30,81 41,17
Ylin kurssi euroa 48,50 52,18 64,74
Osakekannan markkina-arvo milj. euroa 24 776 33 091 33 353
Osakkeiden vaihdon kehitys
Vaihdettu osakemäärä 1 000 242 189 270 643 246 647
Osuus ulkona olevien osakkeiden lukumäärän
keskiarvosta % 32 35 32
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärän
painotettu keskiarvo 768 175 637 768 060 103 767 643 112
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärä
kauden lopussa 768 199 747 768 083 170 767 969 396
79
Hallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Tunnuslukujen täsmäytyslaskelmat IFRS-tilinpäätökseen
Vertailukelpoisen käyttökatteen, raportoidun käyttökatteen ja liikevoiton täsmäytyslaskelmat on esitetty liitetiedossa 4,
Segmentti-informaatio.
Vertailukelpoisen keskimääräisen sijoitetun pääoman tuotto verojen jälkeen
(Vertailukelpoinen ROACE), %, täsmäytyslaskelma
milj. euroa 2023 2022 2021
Vertailukelpoinen käyttökate, viim. 12kk 3 458 3 537 1 920
IS Poistot ja arvonalentumiset -866 -638 -584
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat poistot ja arvonalentumiset 0 27 5
IS Rahoitustuotot 45 9 4
IS Kurssierot ja käypien arvojen muutokset -9 -80 -10
IS Tuloverot -160 -388 -188
Verot muista tunnuslukuun vaikuttavista eristä -145 -76 82
Vertailukelpoinen tilikauden voitto verojen jälkeen 2 324 2 391 1 229
Sijoitettu pääoma keskimäärin 11 514 9 823 7 952
Keskeneräiset hankinnat keskimäärin -1 789 -1 880 -1 250
Vertailukelpoinen keskimääräisen sijoitetun pääoman tuotto
verojen jälkeen (Vertailukelpoinen ROACE), % 23,9 30,1 18,3
Omavaraisuusasteen täsmäytyslaskelma, %
milj. euroa 2023 2022 2021
BS Oma pääoma 8 463 8 327 6 985
BS Varat yhteensä 15 983 14 917 12 417
Saadut ennakot -39 -138 -86
Omavaraisuusaste, % 53,1 56,3 56,6
Nettokäyttöpääoman kiertonopeuden täsmäytyslaskelma
milj. euroa 2023 2022 2021
Operatiiviset saamiset 1 788 1 902 1 561
BS Vaihto-omaisuus 3 366 3 648 2 618
Operatiiviset velat -2 581 -3 057 -2 795
Nettokäyttöpääoma 2 573 2 494 1 384
IS Liikevaihto 22 926 25 707 15 148
Nettokäyttöpääoman kiertonopeus 41,0 35,4 33,3
Vertailukelpoisen käyttökatteen ja vertailukelpoisen tilikauden voiton täsmäytyslaskelma
milj. euroa 2023 2022 2021
Vertailukelpoinen käyttökate 3 458 3 537 1 920
IS Poistot ja arvonalentumiset -866 -638 -584
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat poistot ja arvonalentumiset 0 27 5
IS Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä -86 -131 -61
IS Tuloverot -160 -388 -188
IS Määräysvallattomien omistajien osuus -3 -3 -2
Verot vertailukelpoisuuteen vaikuttavista eristä -128 -68 89
Vertailukelpoinen tilikauden voitto 2 216 2 336 1 179
IS
OCI
BS
CF
80
Hallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Tunnuslukujen laskentakaavat
Neste esittää vaihtoehtoisia tunnuslukuja lisätäkseen tilikausien välistä vertailukelpoisuutta sekä tuottaakseen tietoa yhtiön operatiivisesta suoriutumisesta ja taloudellisen riskin tasosta. Vaihtoehtoisia tunnuslukuja tulee tarkastella yhdessä
IFRS-tunnuslukujen kanssa.
Tunnusluku Laskentakaava Tunnusluvun käyttämisen syy
Käyttökate (EBITDA) = Liikevoitto + poistot ja arvonalentumiset
Käyttökate on operatiivista tuloksellisuutta ja rahavirran muodostumista kuvaava
mittari.
Vertailukelpoinen käyttökate (EBITDA) =
Käyttökate -/+ varaston arvostusvoitot/-tappiot -/+ avoimien hyödyke- ja
valuuttajohdannaisten käypien arvojen muutokset -/+ omaisuuden myyntivoitot/-tappiot
- vakuutus- ja muut korvaukset -/+ muut oikaisut
Vertailukelpoinen käyttökate kuvastaa operatiivista suorituskykyä ja rahavirran
muodostumista.
1)
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät =
Varaston arvostusvoitot/-tappiot, avoimien hyödyke- ja valuuttajohdannaisten käypien
arvojen muutokset, omaisuuden myyntivoitot/-tappiot, vakuutus- ja muut korvaukset,
arvonalentumiset ja muut oikaisut
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät ovat odottamattomia ja olennaisia tapahtumia,
jotka eivät ole osa normaalia päivittäistä toimintaa.
1)
Vertailukelpoinen tilikauden voitto =
Vertailukelpoinen käyttökate - poistot ja arvonalentumiset -/+ vertailukelpoisuuteen
vaikuttavat poistot ja arvonalentumiset - rahoitustuotot ja -kulut yhteensä - tuloverot -
määräysvallattomien omistajien osuus - verot vertailukelpoisuuteen vaikuttavista eristä
Vertailukelpoista tilikauden voittoa käytetään vaihtoehtoisena taloudellisen
suorituskyvyn mittarina, jonka avulla voidaan paremmin vertailla nettokannattavuutta
eri kausien välillä.
Oman pääoman tuotto (ROE), % = 100 x
Voitto ennen veroja - tuloverot, viim. 12 kk
Oman pääoman tuotto tarjoaa lisäinformaatiota liiketoiminnan kannattavuudesta.
Oma pääoma keskimäärin, 5 kvartaalin loppuarvot
Vertailukelpoinen keskimääräisen
sijoitetun pääoman tuotto verojen jälkeen
(Vertailukelpoinen ROACE), %
= 100 x
Vertailukelpoinen käyttökate - poistot ja arvonalentumiset -/+ vertailukelpoisuuteen
vaikuttavat poistot ja arvonalentumiset + rahoitustuotot + kurssierot ja käypien arvojen
muutokset - tuloverot - verot muista tunnuslukuun vaikuttavista eristä, viim. 12 kk
Vertailukelpoinen keskimääräisen sijoitetun pääoman tuotto verojen jälkeen
(Vertailukelpoinen ROACE) on yksi Nesteen keskeinen taloudellinen tavoite. Se on
pitkän aikavälin indikaattori, joka mittaa Nesteen kannattavuutta ja pääoman käytön
tehokkuutta.
Sijoitettu pääoma keskimäärin - keskeneräiset hankinnat keskimäärin, 5 kvartaalin
loppuarvot
Sijoitettu pääoma = Oma pääoma yhteensä + korolliset velat
Sijoitettua pääomaa käytetään pääasiassa vertailukelpoisen keskimääräisen
sijoitetun pääoman tuotto verojen jälkeen (Vertailukelpoinen ROACE) -tunnusluvun
laskemisessa, joka on Nesteen keskeinen taloudellinen tavoite.
Korollinen nettovelka = Korolliset velat - rahat ja pankkisaamiset - lyhytaikaiset sijoitukset
Korollinen nettovelka on indikaattori, joka mittaa konsernin ulkoisen velkarahoituksen
kokonaismäärää.
Velan osuus kokonaispääomasta, % = 100 x
Korollinen nettovelka Velan osuus kokonaispääomasta on yksi Nesteen keskeisistä taloudellisista
tavoitteista. Tunnusluku tuottaa hyödyllistä lisätietoa Nesteen pääomarakenteesta ja
taloudellisen riskin tasosta.
Korollinen nettovelka + oma pääoma yhteensä
81
Hallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Omavaraisuusaste, % = 100 x
Oma pääoma yhteensä
Omavaraisuusaste antaa hyödyllistä informaatiota taloudellisen riskin tasosta.
Varat yhteensä - saadut ennakot
Nettokäyttöpääoman kiertonopeus = 365 x
Nettokäyttöpääoma
Nettokäyttöpääoman kiertonopeus mittaa tehokkuutta muuttaa nettokäyttöpääoma
liikevaihdoksi.
Liikevaihto, viim. 12 kk
Nettovelka/käyttökate =
Korollinen nettovelka
Nettovelka/käyttökate mittaa pääomarakennetta ja velanmaksukykyä.
Käyttökate (EBITDA), viim. 12 kk
Sidotun pääoman tuotto, % = 100 x
Segmentin liikevoitto, viim. 12 kk
Neste käyttää sidotun pääoman tuottoa seuratakseen liiketoimintasegmenttien
operatiiivista suorituskykyä.
Segmentin sidottu pääoma keskimäärin, 5 kvartaalin loppuarvot
Vertailukelpoinen sidotun pääoman tuotto, % = 100 x
Segmentin vertailukelpoinen käyttökate, viim. 12 kk - poistot ja arvonalentumiset -/+
vertailukelpoisuuteen vaikuttavat poistot ja arvonalentumiset
Neste käyttää vertailukelpoista sidotun pääoman tuottoa seuratakseen
liiketoimintasegmenttien operatiivista suorituskykyä.
Segmentin sidottu pääoma keskimäärin, 5 kvartaalin loppuarvot
Segmentin sidottu pääoma =
Segmentin aineelliset hyödykkeet + liikearvo + aineettomat hyödykkeet + osuudet
osakkuus- ja yhteisyrityksissä + vaihto-omaisuus + segmenteille kohdistetut korottomat
saamiset ja velat - varaukset - eläkevelvoitteet
Segmentin sidottua pääomaa käytetään pääasiassa sidotun pääoman tuoton ja
vertailukelpoisen sidotun pääoman tuoton määrittämisessä.
Osakekohtaiset tunnusluvut
Tulos / osake (EPS) =
Emoyhtiön omistajille kuuluva kauden voitto
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo
Vertailukelpoinen tulos / osake =
Vertailukelpoinen tilikauden voitto
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo
Oma pääoma / osake =
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärä kauden lopussa
Rahavirta / osake =
Liiketoiminnan nettorahavirta
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo
Tunnusluku Laskentakaava Tunnusluvun käyttämisen syy
82
Hallituksen toimintakertomus Tunnusluvut Tunnuslukujen laskentakaavat
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Hinta / voitto -suhde (P/E) =
Päätöskurssi kauden lopussa
Tulos / osake
Osinko tuloksesta, % = 100 x
Osinko / osake
Tulos / osake
Efektiivinen osinkotuotto, % = 100 x
Osinko / osake
Päätöskurssi kauden lopussa
Keskikurssi =
Osakkeen euromääräinen kokonaisvaihto
Kauden aikana vaihdettujen osakkeiden lukumäärä
Osakekannan markkina-arvo = Osakkeiden lukumäärä kauden lopussa x päätöskurssi kauden lopussa
Markkinatekijöiden tunnusluvut
Öljytuotteiden kokonaisjalostusmarginaali
(USD/bbl)
=
Vertailukelpoinen myyntikate x keskimääräinen EUR/USD-valuuttakurssi kyseiselle
ajanjaksolle x keskimääräinen jalostuksen tuotesaanto
Öljytuotteiden kokonaisjalostusmarginaali mittaa segmentin vertailukelpoista
myyntikatetta myytyä yksikköä kohden. USD/bbl on yleisesti öljytoimialalla käytettävä
mittayksikkö.
Jalostettujen tuotteiden myyntivolyymi x barreleita tonnissa -muuntosuhde
Uusiutuvien tuotteiden vertailukelpoinen
myyntimarginaali (USD/tonni)
=
Vertailukelpoinen myyntikate x keskimääräinen EUR/USD-valuuttakurssi
kyseiselle ajanjaksolle
Uusiutuvien tuotteiden vertailukelpoinen myyntimarginaali mittaa myyntikatetta
myytyä yksikköä kohden.
Uusiutuvan dieselin ja lentopolttoaineen sekä muiden tuotteiden myyntimäärät
1)
Liiketoimintaympäristössä, jossa Neste toimii, hyödykkeiden hinnat ja valuuttakurssit heilahtelevat ja voivat siten aiheuttaa merkittävää vaihtelua varaston arvoihin ja liikevoittoon. Vertailukelpoinen käyttökate poistaa sekä varaston arvostusvoitot/-tappiot, jotka
ovat syntyneet raaka-aineiden hintojen muutoksista että avointen johdannaisten muutokset, ja siten kuvastaa paremmin yhtiön operatiivista suorituskykyä. Lisäksi se heijastaa Nesteen operatiivista rahavirtaa, jossa varaston arvostuksesta aiheutunut liikevoiton
muutos kompensoidaan nettokäyttöpääoman muutoksella. Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät ovat odottamattomia ja olennaisia tapahtumia, jotka eivät ole osa normaalia päivittäistä toimintaa. Vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä ovat muun muassa
arvonalennukset ja niiden palautumiset, liiketoimintojen yhdistämiseen tai lopettamiseen liittyvät voitot tai tappiot, uudelleenjärjestelyihin liittyvät kustannukset sekä omaisuuden myyntivoitot tai -tappiot. Vertailukelpoisuuteen vaikuttaviin eriin luetaan vain
tulosvaikutukseltaan yli miljoonan euron tapahtumat.
Tunnusluku Laskentakaava Tunnusluvun käyttämisen syy
Vuosikertomus 2023
Tilinpäätös
84
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Tilinpäätös
Konsernin tuloslaskelma 85
Konsernin laaja tuloslaskelma 85
Konsernin tase 86
Konsernin rahavirtalaskelma 87
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista 88
Konsernitilinpäätöksen liitetiedot 89
Emoyhtiön tuloslaskelma 145
Emoyhtiön tase 145
Emoyhtiön rahoituslaskelma 146
Emoyhtiön tilinpäätöksen liitetiedot 147
Hallituksen ehdotus voittovarojen käytöksi
ja hallituksen toimintakertomuksen sekä
tilinpäätöksen allekirjoitus 166
Tilintarkastuskertomus 167
85
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Konsernin tuloslaskelma
milj. euroa Liite 1.1.–31.12.2023 1.1.–31.12.2022
Liikevaihto 4, 5 22 926 25 707
Liiketoiminnan muut tuotot 6 55 54
Osuus osakkuus- ja yhteisyritysten tuloksesta 15 1 2
Materiaalit ja palvelut 7 -19 098 -21 648
Henkilöstökulut 8 -642 -545
Poistot ja arvonalentumiset 4 -866 -638
Liiketoiminnan muut kulut 9 -695 -522
Liikevoitto 1 682 2 410
Rahoitustuotot ja -kulut 10
Rahoitustuotot 45 9
Rahoituskulut -122 -60
Kurssierot ja käypien arvojen muutokset -9 -80
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä -86 -131
Voitto ennen veroja 1 596 2 279
Tuloverot 11 -160 -388
Tilikauden voitto 1 436 1 891
Voiton jakautuminen:
Emoyhtiön omistajille 1 433 1 888
Määräysvallattomille omistajille 3 3
1 436 1 891
Emoyhtiön omistajille kuuluvasta konsernin voitosta
laskettu osakekohtainen tulos (euroa/osake) 12
Laimentamaton osakekohtainen tulos 1,87 2,46
Laimennettu osakekohtainen tulos 1,87 2,46
Konsernin laaja tuloslaskelma
milj. euroa 1.1.–31.12.2023 1.1.–31.12.2022
Tilikauden voitto 1 436 1 891
Muut laajan tuloksen erät verojen jälkeen:
Erät, joita ei myöhemmin siirretä tulosvaikutteisiksi
Etuuspohjaisen eläkejärjestelyn uudelleenarvostaminen 11 18
Muiden rahoitusvarojen käyvän arvon muutokset -3 -5
Yhteensä 8 13
Erät, jotka voidaan myöhemmin siirtää tulosvaikutteisiksi
Muuntoerot -66 -56
Rahavirran suojaukset
kirjattu omaan pääomaan 50 19
siirretty tuloslaskelmaan -85 90
Pääomaosuusmenetelmällä käsiteltyjen sijoituskohteiden
osuus muista laajan tuloksen eristä -4 17
Yhteensä -105 70
Tilikauden muut laajan tuloksen erät verojen jälkeen -97 82
Tilikauden laaja tulos yhteensä 1 339 1 973
Jakautuminen:
Emoyhtiön omistajille 1 336 1 970
Määräysvallattomille omistajille 3 3
1 339 1 973
Oheiset liitetiedot ovat olennainen osa konsernitilinpäätöstä.
86
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Konsernin tase
milj. euroa Liite 31.12.2023 31.12.2022
VARAT
Pitkäaikaiset varat
Liikearvo 13 496 401
Aineettomat hyödykkeet 13 185 169
Aineelliset hyödykkeet 14 7 786 6 570
Osuudet osakkuus- ja yhteisyrityksissä 15 58 63
Pitkäaikaiset saamiset 17 126 103
Laskennalliset verosaamiset 11 127 59
Johdannaissopimukset 16, 19 26 5
Muut rahoitusvarat 17 54 44
Pitkäaikaiset varat yhteensä 8 858 7 413
Lyhytaikaiset varat
Vaihto-omaisuus 18 3 366 3 648
Myyntisaamiset ja muut saamiset 17 1 913 2 138
Verosaamiset 76 40
Johdannaissopimukset 16, 19 190 406
Lyhytaikaiset sijoitukset 17 5 0
Rahat ja pankkisaamiset 17 1 575 1 271
Lyhytaikaiset varat yhteensä 7 125 7 504
Varat yhteensä 15 983 14 917
OMA PÄÄOMA
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma 20
Osakepääoma 40 40
Muu oma pääoma 8 423 8 282
Yhteensä 8 463 8 322
Määräysvallattomien omistajien osuus 0 5
Oma pääoma yhteensä 8 463 8 327
VELAT
Pitkäaikaiset velat
Korolliset velat 21 3 487 1 964
Laskennalliset verovelat 11 317 336
Varaukset 22 187 200
Eläkevelat 23 93 119
Johdannaissopimukset 16, 19 6 12
Muut pitkäaikaiset velat 21 42 43
Pitkäaikaiset velat yhteensä 4 132 2 674
Lyhytaikaiset velat
Korolliset velat 21 581 651
Verovelat 15 43
Johdannaissopimukset 16, 19 212 200
Ostovelat ja muut velat 21 2 580 3 022
Lyhytaikaiset velat yhteensä 3 388 3 916
Velat yhteensä 7 520 6 590
Oma pääoma ja velat yhteensä 15 983 14 917
Oheiset liitetiedot ovat olennainen osa konsernitilinpäätöstä.
milj. euroa Liite 31.12.2023 31.12.2022
87
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Konsernin rahavirtalaskelma
milj. euroa Liite 1.1.–31.12.2023 1.1.–31.12.2022
Liiketoiminnan rahavirta
Voitto ennen veroja 1 596 2 279
Oikaisut
Osuus osakkuus- ja yhteisyritysten tuloksesta 4, 15 -1 -2
Poistot ja arvonalentumiset 4 866 638
Muut tuotot ja kulut, joihin ei liity maksua 109 -53
Rahoituskulut, netto 10 86 131
Aineettomien ja aineellisten hyödykkeiden sekä
osakkeiden myyntivoitot ja -tappiot 0 0
Rahavirta ennen nettokäyttöpääoman muutosta 2 656 2 994
Nettokäyttöpääoman muutokset
Myynti- ja muiden saamisten lisäys (-) / vähennys (+) 99 -322
Vaihto-omaisuuden lisäys (-) / vähennys (+) 261 -1 037
Osto- ja muiden velkojen lisäys (+) / vähennys (-) -338 2
Nettokäyttöpääoman muutos 21 -1 357
Rahavarat liiketoiminnasta 2 677 1 637
Maksetut korot ja muut rahoituskulut -109 -59
Saadut korot 34 6
Realisoituneet valuuttakurssivoitot ja -tappiot -17 11
Maksetut välittömät verot -307 -398
Rahoituskulut ja maksetut verot -398 -440
Liiketoiminnan nettorahavirta 2 279 1 197
Investointien rahavirta
Investoinnit aineellisiin hyödykkeisiin -1 403 -1 670
Investoinnit aineettomiin hyödykkeisiin 13 -27 -73
Tytäryritysten hankinnat -176 -14
Tytäryritysten, yhteisjärjestelyjen ja muiden liiketoimintojen myynnit 0 157
Yhteisjärjestelyjen pääomanpalautukset 15 0 13
Aineellisten hyödykkeiden myynnit 0 30
Muutokset pitkäaikaisissa saamisissa ja muissa
rahoitusvaroissa 78 -31
Investointien rahavirta -1 528 -1 588
Rahavirta ennen rahoituseriä 751 -390
Rahoituksen rahavirta
Lyhytaikaisten lainojen takaisinmaksut (-) / nostot (+) -380 260
Pitkäaikaisten lainojen nostot 1 591 899
Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut -209 -407
Vuokrasopimusvelkojen takaisinmaksut -254 -157
Liiketoimet määräysvallattomien omistajien kanssa -18 0
Osingonjako emoyhtiön omistajille -1 168 -630
Osingonjako määräysvallattomille omistajille -3 -2
Rahoituksen rahavirta -441 -37
Rahavarojen muutos 311 -427
Rahavarat tilikauden alussa 1 271 1 696
Valuuttakurssien muutosten vaikutus -7 3
Rahavarat tilikauden lopussa 17 1 575 1 271
Oheiset liitetiedot ovat olennainen osa konsernitilinpäätöstä.
milj. euroa Liite 1.1.–31.12.2023 1.1.–31.12.2022
88
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista
milj. euroa Liite
Osake-
pääoma
Vara-
rahasto
Sijoitetun
vapaan oman
pääoman
rahasto
Omat
osakkeet
Käyvän
arvon
ja muut
rahastot
Uudelleen-
arvostaminen Muuntoerot
Edellisten
tilikausien
voitto
Emoyhtiön
omistajat
Määräys-
vallattomat
omistajat
Oma
pääoma
yhteensä
Oma pääoma 1.1.2023 40 7 16 -5 98 -78 -66 8 309 8 322 5 8 327
Kauden voitto 1 433 1 433 3 1 436
Kauden muut laajan tuloksen erät verojen jälkeen -43 11 -66 -97 0 -97
Kauden laaja tulos yhteensä 0 0 0 0 -43 11 -66 1 433 1 336 3 1 339
Liiketoimet omistajien kanssa näiden toimiessa
omistajan ominaisuudessa
Osingonjako -1 168 -1 168 -3 -1 171
Liiketoimet määräysvallattomien omistajien kanssa -27 -27 -4 -31
Osakeperusteinen palkitseminen 1 0 1 1
Siirto kertyneistä voittovaroista 0 0 -1 -1
Oma pääoma 31.12.2023 20 40 7 16 -5 56 -67 -131 8 548 8 463 0 8 463
milj. euroa Liite
Osake-
pääoma
Vara-
rahasto
Sijoitetun
vapaan oman
pääoman
rahasto
Omat
osakkeet
Käyvän
arvon
ja muut
rahastot
Uudelleen-
arvostaminen Muuntoerot
Edellisten
tilikausien
voitto
Emoyhtiön
omistajat
Määräys-
vallattomat
omistajat
Oma
pääoma
yhteensä
Oma pääoma 1.1.2022 40 19 16 -6 -22 -96 -10 7 040 6 981 4 6 985
Kauden voitto 1 888 1 888 3 1 891
Kauden muut laajan tuloksen erät verojen jälkeen 120 18 -56 82 0 82
Kauden laaja tulos yhteensä 0 0 0 0 120 18 -56 1 888 1 970 3 1 973
Liiketoimet omistajien kanssa näiden toimiessa
omistajan ominaisuudessa
Osingonjako -630 -630 -2 -632
Osakeperusteinen palkitseminen 1 -1 0 0
Siirto kertyneistä voittovaroista -12 0 12 0 0
Oma pääoma 31.12.2022 20 40 7 16 -5 98 -78 -66 8 309 8 322 5 8 327
Oheiset liitetiedot ovat olennainen osa konsernitilinpäätöstä.
89
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Konsernitilinpäätöksen liitetiedot
1 Yrityksen perustiedot
Neste Oyj on suomalainen julkinen osakeyhtiö, jonka kotipaikka on Espoo. Yhtiön osakkeet noteerataan NASDAQ Helsinki
Oy:ssä. Yhtiön rekisteröity osoite on Keilaranta 21, PL 95, 00095 Neste, Suomi.
Neste Oyj tytäryrityksineen (yhdessä ”Neste”) kehittää vastuullisia ratkaisuja liikenteen, yritysten ja kuluttajien tarpeisiin. Neste
auttaa asiakkaitaan pienentämään ilmastopäästöjä monipuolisella uusiutuvien ja kiertotalousratkaisujen valikoimalla. Neste on
maailman suurin jätteistä ja tähteistä jalostetun uusiutuvan dieselin ja vastuullisen lentopolttoaineen tuottaja, joka kehittää myös
muovijätteen kemiallista kierrätystä muovijäteongelman torjumiseksi. Vastuullisesti tuotetut ratkaisut ovat Nesteen merkittävin
panos Pariisin ilmastosopimuksen täytäntöönpanoon sekä Yhdistyneiden kansakuntien kestävän kehityksen tavoitteiden saa-
vuttamiseen. Neste on myös teknologinen edelläkävijä korkealaatuisten öljytuotteiden jalostajana. Neste haluaa olla luotettava
kumppani, jonka osaamista, tutkimustyötä ja vastuullisia toimintatapoja arvostetaan laajasti.
Nesteen asiakkaat hyötyvät paitsi laadukkaista tuotteista myös kattavista toimitus- ja logistiikkapalveluista niin kotimaassa kuin
myös vientimarkkinoilla. Nesteen jalostamot sijaitsevat Suomessa, Alankomaissa ja Singaporessa. Lisäksi Nesteellä on yhteinen
toiminto Marathon Petroleumin kanssa Yhdysvalloissa, minkä tarkoituksena on uusiutuvan dieselin tuottaminen. Yhtiön liikennea-
semaverkosto ja muut vähittäismyyntipisteet kattavat Suomen ja Baltian maat.
Yhtiön hallitus on hyväksynyt tämän konsernitilinpäätöksen 7.2.2024.
2 Laadintaperiaatteet
Seuraavassa esitetään tässä konsernitilinpäätöksessä sovelletut keskeiset laadintaperiaatteet. Niitä on noudatettu johdonmukai-
sesti kaikilla esitettävillä tilikausilla, ellei toisin ole mainittu.
Laatimisperusta
Tämä konsernitilinpäätös on laadittu Euroopan unionissa hyväksyttyjen kansainvälisten tilinpäätösstandardien (International Finan-
cial Reporting Standards, IFRS) ja niitä koskevien tulkintojen (IFRIC) mukaisesti. Tilinpäätös täyttää myös Suomen kirjanpitolain
vaatimukset sekä muut Suomessa voimassa olevat tilinpäätöksen laadintaa koskevat säännökset ja määräykset. Konsernitilin-
päätös on laadittu alkuperäisten hankintamenojen perusteella, ellei laadintaperiaatteissa ole muuta kerrottu.
Tilinpäätöksessä esitetyt luvut ovat miljoonina euroina, ellei toisin ole mainittu. Taulukoiden yksittäiset luvut ja loppusummat
pyöristetään miljooniksi, mistä johtuen yhteenlasketuissa riveissä ja sarakkeissa saattaa esiintyä pyöristyseroja.
Neste esittää laadintaperiaatteet kunkin liitetiedon yhteydessä parantaakseen tilinpäätöksen kunkin osa-alueen ymmärrettä-
vyyttä. Liitetiedoissa on käytetty symboleita IS, OCI, BS ja CF niillä riveillä, jotka ovat täsmäytettävissä Nesteen tuloslaskelmaan
(IS – Income Statement), laajaan tuloslaskelmaan (OCI – Other Comprehensive Income), taseeseen (BS – Balance Sheet) tai
rahavirtalaskelmaan (CF - Cash Flow).
Käyttöön otetut uudet standardit, merkittävät muutokset ja tulkinnat
Neste on soveltanut uusia ja muuttuneita standardeja, jotka ovat tulleet voimaan 1.1.2023 alkaneella tilikaudella. Standardeihin
tehdyillä uudistuksilla ei ole ollut merkittävää vaikutusta Nesteen tilinpäätökseen. Neste ei ole ottanut käyttöön jo julkaistuja uusia
tai uudistettuja IFRS-standardeja tai tulkintoja, jotka eivät ole tulleet voimaan vielä 1.1.2023 alkaneella tilikaudella.
Tilikauden alussa 1.1.2023 (ellei toisin mainittu) voimaan tulleet uudet standardit, tulkinnat ja muutokset olemassa oleviin
standardeihin:
Tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden esittäminen – Muutokset IAS 1:een Tilinpäätöksen esittäminen ja IFRS Practice
Statement 2:een Making Materiality Judgements
Kirjanpidollisten arvioiden määritelmä – Muutokset IAS 8:aan Tilinpäätöksen laatimisperiaatteet, kirjanpidollisten arvioiden
muutokset ja virheet
Yhdestä liiketoimesta aiheutuviin varoihin ja velkoihin liittyvä laskennallinen vero – Muutokset IAS 12:een Tuloverot
Kansainvälinen verouudistus — Pilari 2:n mallisäännöt – Muutokset IAS 12:een Tuloverot.
Neste on ottanut käyttöön yksittäisestä liiketoimesta syntyviin varoihin ja velkoihin liittyvän laskennallisen veron – muutokset
IAS 12 Tuloverot -standardiin 1.1.2023 alkaen. Vaikutus liittyy kirjattujen laskennallisten verosaamisten ja -velkojen esittämiseen
liitetiedossa 11 Tuloverot.
Neste on valmistautunut vähimmäisverosäädännön (Pilari 2) käyttöönottoon vuoden 2024 alusta. Lisätietoja vaikutuksista löy-
tyy liitetiedosta 11 Tuloverot.
Uudet standardit, muutokset ja tulkinnat, joita ei ole vielä otettu käyttöön
Joitain uusia standardeja, standardien muutoksia ja tulkintoja on jo julkaistu, mutta niitä ei ole sovellettu vielä tätä konsernitilin-
päätöstä laadittaessa.
Millään käyttöön ottamattomalla IFRS-standardilla tai IFRIC-tulkinnalla ei katsota olevan merkittävää vaikutusta Nesteelle.
Arvioiden ja johdon harkinnan käyttö
Tilinpäätöksen laatiminen Euroopan unionissa hyväksyttyjen kansainvälisten tilinpäätöskäytäntöjen mukaisesti edellyttää tiettyjä
johdon arvioita ja oletuksia, jotka vaikuttavat taseen varojen ja velkojen määriin tilinpäätöksen laadintahetkellä, ehdollisten varojen
ja velkojen raportointiin sekä tuottojen ja kulujen määriin tilikaudella. Lisäksi johdon harkintaa edellytetään sovellettaessa laadin-
taperiaatteita esimerkiksi myytävänä olevien omaisuuserien luokitteluun.
Arviot ja oletukset perustuvat johdon aiempiin kokemuksiin sekä muihin tekijöihin, ja sisältävät myös tulevaisuuden tapahtumia
koskevia odotuksia, joiden oletetaan olevan perusteltuja. Käytettyjä arvioita ja oletuksia arvioidaan jatkuvasti. Toteutuneet tulok-
set voivat poiketa tilinpäätöksessä käytetyistä arvioista.
Neste seuraa arvioiden ja oletusten muutoksia sekä arvioihin ja oletuksiin vaikuttavia tekijöitä käyttämällä useita sisäisiä ja ulkoi-
sia tietolähteitä. Mahdolliset muutokset arvioissa ja oletuksissa otetaan huomioon niillä tilikausilla, joiden aikana arvio tai oletus
muuttuu.
Merkittävimmät Nesteellä tunnistetut epävarmuustekijät, jotka vaativat arviointia ja johdon harkintaa, on esitetty sen liitetiedon
yhteydessä, johon nämä arviot vaikuttavat.
Näkyvyys globaaliin talouskehitykseen on edelleen huono korkean inflaation, alentuneiden talouden kasvunäkymien ja jatku-
neen geopoliittisen epävarmuuden seurauksena. Odotamme öljytuotteiden ja uusiutuvien raaka-aineiden markkinoiden volatili-
teetin säilyvän korkeana. Ukrainassa käytävän sodan seurauksena Neste on arvioinut taseeseen merkittyjä kirjanpitoarvoja. Läpi-
käynnissä ei havaittu viitteitä omaisuuserien arvonalentumisesta. Nesteellä ei ole käyttöomaisuutta Venäjällä eikä Ukrainassa.
IS
OCI
BS
CF
90
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Ilmastoliitännäiset asiat
Ilmastositoumukset ovat osa Nesteen strategiaa. Nesteellä on kahtiajakoinen lähestymistapa ilmastonmuutoksen vastaiseen
taisteluun. Neste auttaa asiakkaitaan vähentämään päästöjään, tarjoamalla uusiutuvia ja kiertotaloustuotteita. Samanaikaisesti,
Neste on sitoutunut pienentämään omaa hiilijalanjälkeään. Nämä kaksi ilmastoon liittyvää suorituskykymittaria sisältyvät Nesteen
avainhenkilöiden pitkän aikavälin kannustimiin. Lisätietoja on esitetty liitetiedossa 24 Osakeperusteiset maksut.
Ilmastoliitännäisten seikkojen taloudelliset vaikutukset on kirjattu tilinpäätökseen laskentaperiaatteiden mukaisesti. Esimerkiksi
investoinnit Uusiutuvat tuotteet segmenttiin ovat pääosin EU-taksonomian mukaisia investointeja.
Ilmastonmuutos tuo Nesteelle sekä liiketoimintariskejä että mahdollisuuksia. Vähähiiliseen talouteen liittyvät siirtymäriskit voivat
aiheuttaa Nestettä koskevia muutoksia. Politiikka- ja oikeudellisia riskejä ovat esimerkiksi kasvihuonekaasupäästöjen hinnoittelun
epäsuotuisa kehitys, kasvihuonekaasupäästöjen vähentämistä koskevan sääntelyn odottamattomat muutokset tai vähennys-
teknologioiden hyväksyttävyys. Olennaisia markkinariskejä ovat epäedulliset muutokset sidosryhmien ja asiakkaiden asenteissa,
muutokset tuotteidemme tarjonnassa ja kysynnässä sekä palveluissa ja raaka-aineissa, raaka-aine- tai peruspalvelukustannus-
ten nousu ja uusiutuvien raaka-aineiden niukkuus.
Nesteen strategian ilmastonmuutokseen liittyvä mukautumis- ja kestokyky luo myös mahdollisuuksia edistämällä siirtymää
vähähiilisempään talouteen. Strategiaan ovat vaikuttaneet uusiutuviin ja kiertotaloustuotteisiin liittyvät mahdollisuudet, ja näke-
myksemme mukaan maailmanlaajuisten ilmastotavoitteiden ja niihin liittyvien säännösten lisääntyminen kasvattaa edelleen uusiu-
tuvien ja kiertotaloustuotteidemme kysyntää.
Yllä kuvatut riskit ja mahdollisuudet on otettu huomioon uusiutuvien tuotteiden liikearvon arvonalentumistestauksessa. Lisätie-
toja on esitetty liitetiedossa 13 Liikearvo ja aineettomat hyödykkeet.
Neste käyttää vihreää rahoitusta sen solmiman Vihreän rahoituksen viitekehyksen (Green Finance Framework) mukaisesti edis-
tääkseen ilmastotavoitteiden saavuttamista. Vuonna 2023 Neste laski liikkeeseen kolme vihreää joukkovelkakirjalainaa. Lisätie-
toja liitetiedossa 21 Rahoitusvelat.
Ilmastoliitännäisillä seikoilla ei ole olennaista vaikutusta varauksiin. Lisätietoja on esitetty liitetiedossa 22 Varaukset.
Konsernitilinpäätöksen yhdistely
Tytäryritykset
Konsernitilinpäätös sisältää emoyhtiö Neste Oyj:n ja kaikki ne yhtiöt, joissa Nesteellä on määräysvalta. Nesteellä on määräysvalta
yrityksessä, jos Neste altistuu sen muuttuvalle tuotolle tai on oikeutettu sen muuttuvaan tuottoon olemalla osallisena yrityksessä
ja pystyy vaikuttamaan tähän tuottoon käyttämällä valtaansa yrityksessä. Tytäryritykset on yhdistelty konsernitilinpäätökseen siitä
hetkestä lähtien, kun Neste on saanut määräysvallan, siihen hetkeen asti, kun Nesteen määräysvalta lakkaa.
Hankitut tai perustetut tytäryhtiöt yhdistellään konsernitilinpäätökseen hankintamenetelmää käyttäen. Luovutettu vastike ja han-
kitun yrityksen yksilöitävissä olevat varat ja vastattavaksi otetut velat arvostetaan hankinta-ajankohdan käypiin arvoihin. Luovutettu
vastike sisältää mahdolliset luovutetut varat ja hankkijaosapuolelle hankinnan kohteen aiempia omistajia kohtaan syntyneet velat.
Liiketoimintojen yhdistämiseen liittyvä mahdollinen ehdollinen vastike (lisäkauppahinta) arvostetaan käypään arvoon hankin-
ta-ajankohtana ja luokitellaan velaksi tai omaksi pääomaksi. Velaksi luokiteltu ehdollinen vastike arvostetaan käypään arvoon
jokaisen raportointikauden päättymispäivänä, ja tästä syntyvä voitto tai tappio kirjataan tulosvaikutteisesti. Omaksi pääomaksi
luokiteltua ehdollista vastiketta ei arvosteta uudelleen. Luovutettu vastike ei sisällä hankinnasta erillisenä käsiteltäviä liiketoimia,
vaan ne käsitellään hankinnan yhteydessä tulosvaikutteisesti. Hankintaan liittyvät menot kirjataan kuluiksi toteutumishetkellä.
Nesteen sisäiset liiketapahtumat, saamiset, velat ja realisoitumattomat katteet sekä sisäinen voitonjako eliminoidaan konserni-
tilinpäätöstä laadittaessa.
Tilikauden tuloksen erät ja muihin laajan tuloksen eriin kuuluvat erät kohdistetaan emoyhtiön omistajille ja määräysvallattomille
omistajille ja esitetään tuloslaskelman ja muiden laajan tuloksen erien yhteydessä. Määräysvallattomien omistajien osuus esite-
tään omassa pääomassa erillään emoyrityksen omistajille kuuluvasta omasta pääomasta. Laaja tulos kohdistetaan emoyhtiön
omistajille ja määräysvallattomille omistajille, vaikka tämä johtaisi siihen, että määräysvallattomien omistajien osuudesta tulisi
negatiivinen, ellei määräysvallattomilla omistajilla ole sitovaa velvollisuutta olla kattamatta tappioita sijoituksensa ylittävältä osalta.
Yhteisjärjestelyt
Yhteisjärjestelyt ovat sopimukseen perustuvia järjestelyitä, jotka tuottavat yhdelle tai useammalle osapuolelle yhteisen määräys-
vallan. Yhteinen määräysvalta vallitsee vain silloin, kun merkityksellisiä toimintoja koskevat päätökset edellyttävät määräysvallan
jakavien osapuolten yksimielistä hyväksyntää. Yhteisjärjestelyt luokitellaan yhteisiksi toiminnoiksi tai yhteisyrityksiksi sijoittajien
sopimusperusteisten oikeuksien ja velvoitteiden mukaan pikemmin kuin yhteisjärjestelyn juridisen rakenteen perusteella. Neste
on arvioinut yhteisjärjestelyjensä luonteen ja määritellyt ne joko yhteisyrityksiksi tai yhteisiksi toiminnoiksi.
Yhteinen toiminto on yhteisjärjestely, jossa osapuolilla, joilla on järjestelyssä yhteinen määräysvalta, on järjestelyyn liittyviä varoja
koskevia oikeuksia ja velkoja koskevia velvoitteita. Yhteisyritys on yhteisjärjestely, jonka mukaan osapuolilla, joilla on järjestelyssä
yhteinen määräysvalta, on oikeuksia järjestelyn nettovarallisuuteen.
Neste ja Marathon Petroleum perustivat vuonna 2022 Martinez Renewables -nimisen yhteisjärjestelyn uusiutuvien polttoainei-
den tuottamiseksi. Nesteellä on 50 prosentin omistusosuus yhteisjärjestelystä.
Neste on hankinnan yhteydessä tehnyt tulkinnan, että yhteisjärjestelyn perustaminen ja alkuinvestointi käsitellään omaisuu-
serien hankintana. Neste on hankinnan jälkeen luokitellut yhteisjärjestelyn yhteiseksi toiminnoksi, koska Nesteellä ja Marathon
Petroleumilla on yhteinen määräysvalta järjestelyn relevanteista toiminnoista, ja laitoksessa tuotettavat tuotteet jaetaan tasan
Nesteen ja Marathon Petroleumin välillä. Yhteinen toiminto -luokittelun seurauksena Neste on merkinnyt tilinpäätökseensä 50
prosentin osuutensa yhteisen toiminnon varoista, veloista, tuotoista ja kuluista.
Vuoden 2022 Martinez Renewables investointien suuruus oli 753 milj. euroa ja se on esitetty konsernin rahavirrassa osana
investointeja aineellisiin hyödykkeisiin. Vaikutusta konsernin taseeseen vuoden 2022 lopussa on kuvattu liitetiedossa 14 Aineelli-
set hyödykkeet, liitetiedossa 18 Vaihto-omaisuus ja liitetiedossa 29 Vuokrasopimukset. Yhteisellä toiminnolla ei ollut muita olen-
naisia vaikutuksia Nesteen tulokseen tai taseeseen.
Yhteisyritykset yhdistellään käyttämällä pääomaosuusmenetelmää. Yhteiset toiminnot yhdistellään rivi riviltä -menetelmällä,
jonka perusteena on omistusosuuden mukainen osuus varoista, veloista, tuloista, kuluista ja rahavirrasta. Pääomaosuusmene-
telmää sovellettaessa yhteisyritysosuudet kirjataan alun perin hankintamenon määräisenä, ja sitä lisätään tai vähennetään kirjaa-
malla Nesteen osuus hankinta-ajankohdan jälkeisistä voitoista tai tappioista ja muista laajan tuloksen eristä. Jos Nesteen osuus
yhteisyrityksen tappioista on yhtä suuri tai suurempi kuin sen osuus yhteisyrityksestä (mukaan lukien mahdolliset pitkäaikaiset
saamiset, jotka tosiasiallisesti muodostavat osan Nesteen nettosijoituksesta yhteisyritykseen), Neste ei kirjaa lisää tappiota, ellei
sillä ole oikeudellista tai tosiasiallista velvoitetta eikä se ole suorittanut maksuja yhteisyrityksen puolesta.
Nesteen ja sen yhteisjärjestelyiden välisistä liiketapahtumista aiheutuvat realisoitumattomat voitot eliminoidaan Nesteen omis-
tusosuutta vastaavasti. Myös realisoitumattomat tappiot eliminoidaan, ellei liiketapahtuma anna viitteitä luovutetun omaisuuse-
rän arvonalentumisesta.
Nesteen taloudellinen asema pysyi hyvänä. Muutokset makroekonomisessa ympäristössä on otettu huomioon päivittämällä kor-
kokanta, diskonttokorko- ja inflaatio-oletukset heijastamaan nykyistä tilannetta. Lisätietoja löytyy liitetiedoista 3 Taloudellisten ris-
kien hallinta, 13 Liikearvo ja aineettomat hyödykkeet ja 23 Työsuhde-etuuksista johtuvat velvoitteet.
OCI
BS
CF
IS
91
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Osakkuusyritykset
Osakkuusyritykset ovat yrityksiä, joissa Nesteellä on huomattava vaikutusvalta, mutta ei määräysvaltaa. Merkittävä vaikutus-
valta syntyy yleensä 20–50 prosentin osuudella äänivallasta. Osakkuusyritykset yhdistellään pääomaosuusmenetelmällä, joka on
kuvattu kohdassa Yhteisjärjestelyt.
Strukturoidut yhteisöt
Neste harjoittaa liiketoimintaa erityisiin liiketoimintatarkoituksiin suunniteltujen strukturoitujen yhteisöjen kanssa. Strukturoitu
yhteisö on rakennettu siten, etteivät äänioikeudet tai vastaavanlaiset oikeudet ole ratkaiseva tekijä päätettäessä, kenellä on mää-
räysvalta yhteisössä. Esimerkki tästä on, kun äänioikeudet liittyvät vain hallinnollisiin tehtäviin ja merkityksellisiä toimintoja ohja-
taan sopimukseen perustuvien järjestelyjen avulla.
Strukturoidut yhteisöt yhdistellään konsernitilinpäätökseen, kun Nesteen ja strukturoidun yhteisön välisen suhteen sisältö osoit-
taa Nesteen käyttävän määräysvaltaa strukturoidussa yhteisössä. Nesteen osuus konsernitilinpäätökseen yhdistelemättömistä
strukturoiduista yhteisöistä vaihtelee strukturoidun yhteisön luonteesta riippuen. Yhteisöjä ei ole yhdistelty, koska Nesteellä ei ole
näihin määräysvaltaa äänivallan, sopimuksen, rahoitusjärjestelyjen tai vastaavien kautta.
Yhtiön johto käyttää harkintaa määritellessään strukturoitujen yhteisöjen kirjanpitokäsittelyä. Äänivallan tai vastaavien oikeuk-
sien lisäksi johto tarkastelee muita tekijöitä, kuten järjestelyn luonnetta, sopimukseen perustuvia järjestelyjä ja vaikutusvallan
tasoa strukturoiduissa yhteisöissä.
Valuuttamääräiset tapahtumat
(a) Raportointivaluutta
Kunkin konserniyrityksen tilinpäätökseen sisältyvät erät arvostetaan yrityksen pääasiallisen taloudellisen toimintaympäristön
valuuttaan (’toimintavaluutta’). Emoyhtiön toimintavaluutta on euro, ja konsernitilinpäätös esitetään euroissa, joka on emoyhtiön
raportointivaluutta.
(b) Valuuttamääräiset tapahtumat
Valuuttamääräiset liiketapahtumat muunnetaan toimintavaluutaksi tapahtumapäivän kurssiin tai arvostuspäivän kursseihin, jos
erät on arvostettu uudelleen. Valuuttamääräisten erien suorittamisesta syntyvät kurssierot sekä valuuttamääräisten saamis- ja
velkaerien tilinpäätöspäivän kurssiin muuntamisesta syntyvät kurssierot esitetään tuloslaskelmassa, ellei kyseessä ole suojaus-
laskennan ehdot täyttävä tulevien kassavirtojen tai ulkomaisen tytäryrityksen nettosijoituksen suojaus, jolloin kurssierot esitetään
Nesteen laajassa tuloslaskelmassa.
(c) Tytäryritykset
Jos tytäryrityksen toimintavaluutta on muu kuin Nesteen raportointivaluutta (Nesteellä ei ole tytäryrityksiä hyperinflaatiomaissa),
sen tulos ja taloudellinen asema muunnetaan raportointivaluutaksi seuraavasti:
Taseen varat ja velat muunnetaan tilinpäätöspäivän kursseilla.
Tuloslaskelman tuotot ja kulut muunnetaan käyttämällä tilikauden keskikurssia (siinä tapauksessa, että keskikurssi ei ole
riittävä arvio tapahtumapäivinä vallinneiden valuuttakurssien kumulatiivisesta vaikutuksesta, tuotot ja kulut muunnetaan
käyttämällä tapahtumapäivien valuuttakursseja).
Eri valuuttakurssien käytöstä syntyvät muuntoerot kirjataan muihin laajan tuloksen eriin.
Konsernitilinpäätöksen yhdistelyssä tytäryrityksen oman pääoman muuntamisesta syntyvät muuntoerot ja nettosijoitusta suojaa-
viksi johdannaissopimuksiksi määriteltyjen valuuttajohdannaisten kurssierot kirjataan muihin laajan tuloksen eriin, ja ne kertyvät
omaan pääomaan sisältyviin muuntoeroihin. Kun ulkomainen tytäryritys myydään, muuntoerot kirjataan tulosvaikutteisesti osaksi
myyntituottoa tai -tappiota. Ulkomaisen tytäryrityksen hankinnasta syntyvää liikearvoa ja varojen käypään arvoon arvostamisesta
hankintahetkellä syntyviä eriä käsitellään samalla tavalla kuin ulkomaisen yrityksen tase-eriä, ja ne muunnetaan raportointivaluu-
taksi tilinpäätöspäivän kurssiin.
OCI
BS
CF
IS
92
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
3 Taloudellisten riskien hallinta
Taloudellisten riskien hallintaan liittyvät periaatteet
Hallituksen hyväksymä konsernin riskienhallintapolitiikka, sekä sitä tukevat riskienhallinnan periaatteet ja ohjeistukset, määritte-
levät suuntaviivat Nesteen kannalta merkityksellisten taloudellisten riskien hallinnalle. Nesteen riskienhallintapolitiikka määrittelee
muun muassa taloudellista riskinottoa säätelevät mandaatit ja limiitit.
Lisätietoja Nesteen riskienhallinnan yleisistä periaatteista ja merkittävimmistä riskitekijöistä löytyy vuosikertomuksen riskienhal-
lintaa koskevassa osuudessa.
Markkinariskit
Markkinariski on riski tai epävarmuus, joka aiheutuu mahdollisista markkinahintojen muutoksista ja niiden vaikutuksista liiketoi-
mintaan. Nesteen kannalta keskeisimmät markkinariskit ovat hyödykehinta-, valuuttakurssi- ja korkoriski. Markkinariskityypit on
kuvattu yksityiskohtaisemmin seuraavissa kappaleissa. Markkinariskejä hallitaan erilaisilla johdannaisinstrumenteilla Nesteen ris-
kienhallintapolitiikan mukaisesti. Markkinariskipositioita seurataan ja valvotaan päivittäin.
1. Hyödykehintariski
Neste kohtaa liiketoiminnoissaan hyödykehintariskejä, jotka liittyvät pääasiassa raakaöljyn, uusiutuvien syöttöaineiden ja muiden
syöttöaineiden markkinahintoihin sekä jalostettujen öljytuotteiden ja uusiutuvien tuotteiden markkinahintoihin. Nämä hinnat vaih-
televat merkittävästi eri markkina-alueiden ajoittaisen yli- tai alitarjonnan sekä kysynnän vaihtelun vuoksi.
Nesteen liiketoiminnan tulos perustuu ensisijaisesti uusiutuvien tuotteiden ja öljytuotteiden kysyntään ja hintoihin suhteessa
raaka-aineiden tarjontaan ja hintoihin. Näiden lisäksi raaka-aineiden omalla käytöllä ja tuotantovolyymilla on merkittävä vaikutus
yhtiön Uusiutuvat tuotteet ja Öljytuotteet -segmenttien tulokseen ja rahavirtaan. Nämä kaksi ovat Nesteen suurimmat segmentit
liikevaihdon, tuloksen ja sidotun pääoman osalta.
Neste jakaa liikevaihtoon, tulokseen ja sidottuun pääomaan vaikuttavat hyödykehintariskit kahteen pääluokkaan: varastohinta-
riskiin ja jalostusmarginaaliriskiin.
Varastohintariski
Hintariskien hallinnan näkökulmasta Nesteen jalostamoiden varasto koostuu kahdesta osasta. Ensimmäistä ja suurinta osaa kut-
sutaan perusvarastoksi, ja sen koko pysyy verrattain vakaana. Toista osaa kutsutaan transaktiopositioksi. Se on perusvarastota-
sosta poikkeava varaston osa, jonka koko vaihtelee päivittäin.
Perusvarasto on vähimmäistaso, jolla voidaan kohtuullisesti varmistaa, että jalostamot pysyvät käynnissä eivätkä toimituk-
set vaarannu. Se koostuu varastoista jalostamoilla ja logistiikassa. Perusvarasto sisältää Suomen lakien ja säädösten mukaisen
velvoitevaraston.
Perusvarasto muodostaa Nesteen tuloslaskelmaan ja taseeseen kohdistuvan riskin, koska Neste arvostaa hankinnan ja val-
mistuksen kulut sekä raaka-aineet ja varastot painotetun keskihinnan menetelmällä. Hintariskien suojaustoimenpiteitä ei koh-
disteta perusvarastoon. Nesteen varastoriskien hallintaperiaatteita sovelletaan transaktiopositioon siinä määrin kuin siitä voi
aiheutua rahavirtariskejä syöttöainehankintojen, jalostamon tuotannon ja jalostettujen öljytuotteiden myynnin välisten suhteiden
perusteella. Nesteen riskienhallintaperiaatteen mukaisesti avoinna oleva transaktiopositio suojataan viipymättä siihen vaikutta-
van sisään- tai uloshinnoittelun tapahtuessa, mikäli olemassa olevilla suojausinstrumenteilla on saavutettavissa asianmukainen
suojaustehokkuus.
Transaktioposition suojauksessa käytetään johdannaissopimuksia. Koska syöttöaineiden tai jalostettujen öljytuotteiden omi-
naisuudet eroavat siitä, mitä johdannaisilla voidaan ostaa tai myydä, ja koska Nesteen katsauskauden aikana käyttämien syöt-
töaineiden ja jalostamien öljytuotteiden laatu vaihtelee, liiketoimintaan kohdistuu aina jonkinasteinen basis-riski. Basis-riski on
tyypillisesti suurempi Uusiutuvat tuotteet -liiketoiminnassa kuin fossiilisen polttoaineen jalostuksessa, mikä johtuu syöttöainevali-
koiman luonteesta ja käytettävien suojausinstrumenttien niukkuudesta.
Jos raakaöljy tai tuotemarkkinat ovat contangossa, eli sen hetkiset forward-hinnat ovat korkeammat kuin spot-hinnat, on Nes-
teellä aika ajoin mahdollisuus toteuttaa fyysisen volyymin contango-varastointia. Nämä varastot eriytetään normaalista transak-
tiopositiosta ja suojataan erikseen.
Jalostusmarginaaliriski
Neste altistuu Uusiutuvat tuotteet -segmentissä suuremmalle marginaalivaihtelulle kuin fossiilisen polttoaineen jalostuksessa.
Uusiutuvien tuotteiden jalostusmarginaali muodostuu pääasiassa uusiutuvan tuotteen myyntihinnan ja käytetyn syöttöaineen hin-
nan erotuksesta. Uusiutuvan dieselin hinnoittelun perusteena käytetyt hintanoteeraukset liittyvät ensisijaisesti öljytuotteisiin. Hin-
tanoteerausten päälle maksetut preemiot vaihtelevat alueittain biomandaattien ja -kannustimien luonteen, paikallisen tarjonnan
ja kysynnän sekä fossiilisten polttoaineiden hintojen mukaan. Pohjois-Amerikassa SME (Soy Methyl Esther) on tärkeä preemioita
ajava tekijä RIN (Renewable Identification Number) hinnoittelun kautta. Syöttöainekustannukset riippuvat tarjolla olevasta syöttö-
ainevalikoimasta ja liittyvät tyypillisesti kasviöljyihin ja -rasvoihin. Syöttöaineiden hintoihin vaikuttavat päätekijät ovat kysynnän ja
tarjonnan välinen suhde, satoennusteet ja paikallinen sää. Uusiutuvat tuotteet -segmentin marginaalin volatiliteettia hallitaan sekä
operatiivisin toimin että marginaalisuojauksin.
Öljytuotteet-segmentissä jalostusmarginaali on tärkeä tulokseen vaikuttava tekijä ja sen vaihtelu muodostaa merkittävän riskin.
Jalostusmarginaaliriski muodostuu fossiilisista polttoaineista valmistettujen tuotteiden myyntihinnoista, valmistukseen käytettyjen
raaka-aineiden hinnoista sekä muista kustannuksista. Nesteen korkean konversioasteen jalostamo lieventää yhtiön perinteisen
öljynjalostusliiketoiminnan jalostusmarginaaliriskiä.
Marginaalin ja rahavirran varmistamiseksi Neste on määritellyt marginaalin suojausperiaatteet tärkeimmille jalostusliiketoimil-
leen. Uusiutuvat tuotteet -segmentissä tavoiteltu suojausaste on tyypillisesti korkeampi, ja sen voidaan odottaa vaihtelevan ajan
mittaan. Fossiilisten polttoaineiden osalta suojausaste on tyypillisesti maltillinen.
Sekä Öljy- että Uusiutuvat tuotteet -segmenttien marginaalit altistuvat käyttöhyödykkeiden hintariskille, joka johtuu pääasiassa
sähkön ja maakaasun kulutuksesta. Neste on määritellyt suojausperiaatteet näiden riskien suojaamiseksi. Jalostusmarginaalin
sekä hyödykehintariskin suojauksessa käytetään johdannaissopimuksia. Kuten transaktioposition suojauksessa, myös jalostus-
marginaalin ja hyödykehintariskin suojauksessa altistutaan basis-riskille, joka johtuu suojauksen kohteena olevien erien ja käytet-
tävissä olevien johdannaistuotteiden välisistä eroista.
Liitetiedossa 19 on esitetty hyödykejohdannaisiin liittyvä Nesteen avoin johdannaispositio. Neste ei sovella IFRS:n mukaista
suojauslaskentaa hyödykehintasuojauksiin.
2. Valuuttariski
Nesteen liiketoimintaan kohdistuu valuuttariskejä, koska yhtiön tärkeimmillä markkinoilla keskeisin toimintavaluutta on Yhdysval-
tain dollari ja Nesteen toiminta- ja raportointivaluutta on euro. Nesteen valuuttariskien hallinnan tavoitteena on rajoittaa epävar-
muutta, jota valuuttakurssimuutokset aiheuttavat rahavirtaan, tulokseen ja taseeseen. Yleisesti valuuttariskiä voidaan hallita suo-
jaamalla sovittuihin ja ennakoituihin rahavirtoihin liittyviä valuuttariskejä sekä taseeseen sisältyviä valuuttariskejä (transaktiopositio)
ja niiden tytäryhtiöiden, joiden toimintavaluutta ei ole euro, omaan pääomaan liittyviä riskejä (translaatiopositio).
OCI
BS
CF
IS
93
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
3. Korkoriski
Neste altistuu korkoriskille pääasiassa korollisten nettovelkojensa myötä. Korkoriskin hallinnan tavoitteena on vähentää korko-
kulujen vaihtelua tuloslaskelmassa. Nesteen velkaposition vertailuduraatio on 12 kuukautta, ja duraatio voi vaihdella kuudesta
kuukaudesta 96 kuukauteen. Vuoden 2023 lopussa duraatio oli 34 kuukautta (2022: 29 kuukautta). Duraation lisäksi Neste on
asettanut rajan korkovirtariskille.
Korkojohdannaisia voidaan käyttää velkaposition duraation mukauttamiseen. Konsernirahoitus ja riskienhallinta hallinnoivat
keskitetysti Nesteen korkoriskipositiota. Liitetiedossa 19 on esitetty korkojohdannaisiin liittyvän konsernin avoimen johdannais-
position nimellisarvot ja käyvät arvot tilinpäätöshetkellä 31.12.2023 (31.12.2022).
Korollisten velkojen korontarkistuksen ajankohta
2023
1 vuoden
kuluessa
1–5
vuotta
Yli 5
vuotta Yhteensä
Vaihtuvakorkoiset rahoitusinstrumentit
Lainat rahoituslaitoksilta 759 0 0 759
Muut lainat 1 0 0 1
Koronvaihtosopimusten vaikutus 550 0 0 550
Kiinteäkorkoiset rahoitusinstrumentit
Joukkovelkakirjalainat 201 496 1 614 2 311
Vuokrasopimusvelat 199 370 398 967
Muut lainat 30 0 0 30
Koronvaihtosopimusten vaikutus 0 0 -550 -550
1 740 866 1 462 4 068
Korollisten velkojen korontarkistuksen ajankohta
2022
1 vuoden
kuluessa
1–5
vuotta
Yli 5
vuotta Yhteensä
Vaihtuvakorkoiset rahoitusinstrumentit
Lainat rahoituslaitoksilta 776 0 0 776
Muut lainat 34 0 0 34
Kiinteäkorkoiset rahoitusinstrumentit
Joukkovelkakirjalainat 0 400 495 895
Yritystodistusvelat 346 0 0 346
Vuokrasopimusvelat 111 135 289 535
Muut lainat 0 30 0 30
1 266 565 784 2 616
Transaktioriski
Pääsääntöisesti kaikki raportointisegmentit suojaavat erittäin todennäköiset, valuuttamääräisiksi sovitut rahavirrat. Valuuttamää-
räiset nettorahavirrat ennustetaan rullaavasti seuraavan 12 kuukauden ajalta ja suojataan uusiutuvien polttoaineiden osalta kes-
kimäärin 70-prosenttisesti kuuden ensimmäisen kuukauden ajalta ja 30-prosenttisesti kuuden seuraavan kuukauden osalta sekä
fossiilisten polttoaineiden osalta keskimäärin 80-prosenttisesti kuuden ensimmäisen kuukauden ajalta ja 40-prosenttisesti kuu-
den seuraavan kuukauden ajalta. Tavoitesuojausasteesta voidaan poiketa konsernin riskienhallintapolitiikan mukaisesti. Tärkein
suojattava valuutta on Yhdysvaltain dollari. Muita Nesteelle keskeisiä valuuttariskiin vaikuttavia valuuttoja ovat Ruotsin kruunu,
Kiinan renminbi, Singaporen dollari ja Australian dollari. Nesteen nettopositiota hallitaan valuuttatermiineillä ja -optioilla. Johdan-
naissopimukset solmitaan suojaustarkoituksessa, ja suurimpaan osaan sovelletaan IFRS:n mukaista suojauslaskentaa. Rapor-
tointisegmentit vastaavat tulevien valuuttamääräisten nettorahavirtojensa ennustamisesta, ja konsernirahoitus sekä riskienhal-
linta vastaavat suojaustoimien toteuttamisesta. Edellä mainittujen valuuttasuojausohjelmien lisäksi Neste on jatkanut merkittäviin
investointihankkeisiin liittyvien kulujen valuuttariskien suojaamista.
Nesteellä on taseessaan valuuttamääräisiä varoja ja velkoja, kuten valuuttamääräisiä lainoja, talletuksia, nettokäyttöpääomaa ja
rahavaroja muussa kuin kotivaluutassa. Pääperiaatteena on suojata tämä taseriski kokonaan valuuttatermiini sopimuksia käyttä-
mällä. Samoin kuin hyödykkeiden hintariskien hallinta, varastoihin liittyvän valuuttakurssiriskin suojaus ja varastohintariskin hallinta
kohdistuvat perusvaraston ylittävään varasto-osuuteen. Suojaamattomia positioita sallitaan konsernin riskienhallintapolitiikan kul-
loinkin määrittelemissä rajoissa. Nettokäyttöpääoma on taseen merkittävin ja eniten vaihtelua aiheuttava valuuttamääräinen erä.
Monet Nesteen liiketoimintaan liittyvät transaktiot, kuten tuotteiden ja palveluiden myynnit sekä raakaöljyn ja muiden syöttöainei-
den ostot liittyvät dollarimääräiseen liiketoimintaympäristöön. Tämän vuoksi nettokäyttöpääoman päivittäistä määrää suojataan
osana tasesuojausta, jonka tarkoituksena on vähentää euron ja Yhdysvaltain dollarin välisen valuuttakurssin aiheuttamaa vaihte-
lua. Tilikauden 2023 aikana päivittäin suojattava tasepositio vaihteli noin 827 miljoonan dollarin ja 2 322 miljoonan dollarin välillä
(2022: 1 346 miljoonan dollarin ja 3 429 miljoonan dollarin välillä).
Suojauslaskennan alainen USD -transaktioriski
MUSD 31.12.2023 31.12.2022
Nettopositio 12kk 6 096 6 269
Suojaus 12 kk (termiini) 2 795 3 182
Suojauksen keskikurssi 1,089 1,050
Konsernirahoitus ja riskienhallinta vastaavat valuuttakurssiriskille altistuvien tase-erien yhdistämisestä suojattavaksi nettopositioksi
sekä suojaustransaktioiden tekemisestä. Liitetiedossa 19 on esitetty valuuttajohdannaisiin liittyvä Nesteen avoin johdannaispositio.
Translaatioriski
Konsernirahoitus ja riskienhallinta vastaavat myös Nesteen translaatioriskin hallinnasta. Translaatiopositio muodostuu sijoi-
tuksista tytäryhtiöihin ja yhteisyrityksiin. Pääperiaatteena on olla suojaamatta translaatiopositiota. Neste saattaa kuitenkin
pyrkiä vähentämään translaatioriskistä johtuvaa konsernin oman pääoman määrän vaihtelua suojaustoimenpiteillä. Konser-
nirahoitus ja riskienhallinta päätvät mahdollisista suojaustoimista. Vuoden 2023 lopussa suurimmat translaatiopositiot oli-
vat Yhdysvaltain dollari 3 106 miljoonaa euroa ja Ruotsin kruunu 87 miljoonaa euroa (2022: Yhdysvaltain dollari 2 747 milj.
euroa, Ruotsin kruunu 89 milj. euroa). Neste ei ole suojannut positioita vuosina 2023 ja 2022.
OCI
BS
CF
IS
94
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
4. Herkkyys markkinariskeille
Liikevoiton herkkyys konsernin liiketoimintaan liittyville markkinariskeille
Nesteen liiketoiminnan luonteen vuoksi konsernin taloudellinen tulos on herkkä edellä kuvatuille markkinariskeille. Seuraavassa
taulukossa on kuvattu Nesteen toiminnan kannalta keskeisten hinta- ja valuuttatekijöiden muutosten keskimääräistä vaikutusta
yhtiön liikevoittoon vuonna 2024 (2023), olettaen että markkina- ja toimintaolosuhteet ovat tavanomaiset ja että seuraavat herk-
kyysoletukset täyttyvät:
Suojaustoimenpiteitä ei huomioida
Taulukon jokaisen muuttujan herkkyys on erillinen ja muiden muuttujien oletetaan pysyvän ennallaan ceteris paribus
-periaatteen mukaisesti
Euron ja Yhdysvaltain dollarin valuuttakurssin herkkyys perustuu positioennusteeseen
Öljytuotteiden kokonaisjalostusmarginaalin herkkyys perustuu volyymiennusteeseen, vastaten 1 dollaria barrelilta muutoksen
vaikutusta
Raakaöljyn muutoksen herkkyys Öljytuotteet-segmentissä perustuu varaston arvostusvoittojen/ -tappioiden vaikutukseen ja
muutokseen hyödyke- ja rahtikustannuksissa
Uusiutuvien tuotteiden jalostusmarginaalin herkkyys perustuu nimelliskapasiteettiin vuoden 2023 lopussa, vastaten 50
dollaria tonnilta muutoksen vaikutusta
Rahoitusinstrumenteista aiheutuva IFRS 7 -standardin tarkoittama herkkyys markkinariskeille
Seuraavassa on esitetty IFRS 7 -standardin edellyttämä herkkyysanalyysi. Se pyrkii havainnollistamaan Nesteen tilikauden tulok-
sen ja oman pääoman herkkyyttä öljyn hinnan muutokselle, euron ja dollarin väliselle valuuttakurssille sekä koroille, jotka johtuvat
taseeseen 31.12.2023 (31.12.2022) sisältyvistä rahoitusinstrumenteista, kuten rahoitusvaroista ja rahoitusveloista sekä johdan-
naissopimuksista IFRS -standardien mukaisesti. Yllä mainituille markkinariskeille herkkiä rahoitusinstrumentteja ovat nettokäyttö-
pääoman erät, kuten myyntisaamiset ja muut saamiset, sekä ostovelat ja muut velat, korolliset velat, talletukset, likvidit varat ja
johdannaissopimukset. Rahavirran suojauslaskentaa sovellettaessa, johdannaissopimusten käyvän arvon muutos oletetaan kir-
jattavan kokonaisuudessaan omaan pääomaan
Öljyn hinnan muutoksesta aiheutuvaa herkkyyttä laskettaessa on käytetty seuraavia oletuksia:
Raakaöljyyn, öljytuotteisiin ja kasviöljyihin liittyvien johdannaissopimusten hintatason muutoksen oletetaan olevan +/-20 %
Laskelma sisältää jalostamoiden varastoposition hintariskiä suojaaviin öljyn johdannaissopimuksiin kohdistuvan herkkyyden.
Vastaava kohde-etuutena oleva varastopositio ei kuitenkaan sisälly laskelmaan, koska vaihto-omaisuutta ei luokitella
rahoitusinstrumentiksi
Laskelma sisältää ennustettua jalostusmarginaalia suojaaviin öljyn johdannaissopimuksiin kohdistuvan herkkyyden. Kohde-
etuutena oleva ennustettu jalostusmarginaalipositio ei kuitenkaan sisälly laskelmaan
Euron ja dollarin välisen valuuttakurssin muutoksesta aiheutuvaa herkkyyttä laskettaessa on käytetty seuraavia oletuksia:
Euron ja dollarin välisen valuuttakurssimuutoksen oletetaan olevan +/-10 %
Positio sisältää dollarimääräiset rahoitusvarat ja rahoitusvelat eli korolliset velat, talletukset, myyntisaamiset ja muut saamiset
sekä ostovelat ja muut velat, likvidit varat sekä johdannaissopimukset
Positio ei sisällä tulevia dollarimääräisiä rahavirtoja
Korkotason muutoksesta aiheutuvaa herkkyyttä laskettaessa on käytetty seuraavia oletuksia:
Korkotason muutokseksi oletetaan yhden prosenttiyksikön suuruinen yhdensuuntainen muutos korkokäyrällä
Positio sisältää korolliset rahoitusvelat (poislukien vuokrasopimusvelat), korolliset rahoitussaamiset ja koronvaihtosopimukset,
mutta likvidit varat eivät ole mukana positiossa
Vaihtuvakorkoiset rahoitusinstrumentit vaikuttavat tuloslaskelmaan, lukuun ottamatta omaan pääomaan kirjattavia
suojauslaskennan alaisia johdannaisia
Keskimääräinen vaikutus liikevoittoon ilman suojauksia 2024 2023
+/- 10 %:n muutos euron ja dollarin välisessä valuuttakurssissa milj. euroa -502/+613 -534/+653
Öljytuotteiden kokonaisjalostusmarginaalin muutos
+/-1,00 dollaria barrelilta milj. US dollaria +/-80 +/-90
Raakaöljyn hinnan muutos
+/-10 dollaria barrelilta - Öljytuotteet
1)
milj. US dollaria +/-110 +/-115
Uusiutuvien tuotteiden jalostusmarginaalin muutos
+/-50 dollaria tonnilta
2)
milj. US dollaria +/-270 +/-170
1)
Varaston arvostusvoitot/-tappiot eivät sisälly vertailukelpoiseen käyttökatteeseen
2)
Perustuu nimelliskapasiteettiin
OCI
BS
CF
IS
95
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
2023 2022
Rahoitusinstrumenteista aiheutuva IFRS 7 -standardin
tarkoittama herkkyys markkinariskeille
Tulos-
laskelma
Oma
Pääoma
Tulos-
laskelma
Oma
Pääoma
+/- 20 %:n muutos öljyn hinnassa
1)
milj. euroa +/- 37 +/- 0 -/+27 +/-0
+/- 10 %:n muutos euron ja dollarin välisessä
valuuttakurssissa milj. euroa +144/-176 +197/-197 +175/-214 +219/-218
+/- 1 prosenttiyksikön muutos markkinakoroissa milj. euroa -/+8 +/-0 -/+6 +/-0
1)
Sisältää raakaöljyn, öljytuotteiden ja kasviöljyjen johdannaisia
Likvidit varat sekä käyttämättömät sitovat luottolimiittisopimukset 31.12.2023 31.12.2022
Likvidit varat 1 580 1 271
Luottolimiittisopimukset, vuoden kuluessa erääntyvät 150 150
Valmiusluottojärjestelyt, yli vuoden kuluttua erääntyvät
1)
1 750 1 450
Yhteensä 3 480 2 871
Lisäksi: käyttämätön yritystodistusohjelma (ei sitova) 400 54
1)
1 200 milj. euron luottolimiittisopimus allekirjoitettu 18.12.2019 konsernin yleisiin rahoitustarpeisiin. Luottolimiittisopimuksen kesto
on viisi vuotta, ja siinä on kaksi yhden vuoden lisäoptiota. Luottolimiittisopimuksen marginaalia tarkistetaan sen mukaan, miten Neste
edistyy kasvihuonekaasupäästöjen vähenemätavoitteessaan. 250 milj. euron luottolimiittisopimus allekirjoitettu 23.12.2022, 175 milj. euron
luottolimiittisopimus allekirjoitettu 20.4.2023 ja 125 milj. euron luottolimiittisopimus allekirjoitettu 28.4.2023 konsernin yleisiin rahoitustarpeisiin
kestoltaan kolme vuotta ja sisältäen kaksi yhden vuoden lisäoptiota.
Likviditeetti- ja jälleenrahoitusriski
Likviditeettiriskillä tarkoitetaan likvidien varojen riittämättömyyttä tai poikkeuksellisen korkeita rahoituskustannuksia tilanteessa,
jossa liiketoiminnan olosuhteet heikentyvät odottamattomasti ja vaativat rahoitusta. Likviditeettiriskin hallinnan tavoitteena
on ylläpitää riittävä maksuvalmius ja varmistaa rahoituksen riittävän nopea saatavuus kaikissa olosuhteissa epävarmuuden
vähentämiseksi.
Liiketoiminnan rahavirta on Nesteen pääasiallinen rahoituslähde. Lisäksi Neste pyrkii alentamaan likviditeetti- ja jälleenrahoi-
tusriskiään hajauttamalla lainojensa erääntymisaikoja. Likviditeetti- ja jälleenrahoitusriskiä on minimoitu myös asettamalla eräitä
muita limiittejä. Lyhytaikaisen rahoituksen määrä on rajoitettu suurempaan seuraavista: 500 miljoonaa euroa tai 30 % korollis-
ten velkojen kokonaismäärästä. Käyttämättömien sitovien luottolimiittisopimusten ja käteisvarojen yhteismäärän on aina oltava
vähintään 700 miljoonaa euroa sekä riittävä kattamaan ennustetut negatiiviset nettorahavirrat ja seuraavan 12 kuukauden aikana
erääntyvät korolliset lainat.
Nesteen lainojen keskimääräinen erääntymisaika 31.12.2023 oli 5,1 vuotta (2022: 2,5 vuotta). Tärkeimmät olemassa olevat
luottolimiittisopimukset ovat sitova monivaluuttainen valmiusluottosopimus 1 200 miljoonaa euroa, muut sitovat euromääräiset
yhteensä 550 miljoonan euron valmiusluottosopimukset, sitovat luottolimiittisopimukset 150 miljoonaa euroa ja ei-sitova yritysto-
distusohjelma 400 miljoonaa euroa.
Seuraavassa taulukossa esitetty herkkyysanalyysi ei välttämättä ole edustava, koska Neste altistuu markkinariskeille myös mui-
den tase-erien kuin rahoitusinstrumenttien, kuten vaihto-omaisuuden kautta. Herkkyysanalyysissa ei ole huomioitu tulevia raha-
virtoja, joihin Neste kohdistaa merkittäviä suojaustoimenpiteita, joten se kuvastaa ainoastaan suojausinstrumenttien käyvän arvon
muutosta. Lisäksi euron ja dollarin välisen valuuttakurssin muutokselle herkän position suuruus vaihtelee merkittävästi, joten tilin-
päätöshetken tilanne ei välttämättä kuvaa keskimääräistä tilannetta tilikauden aikana. Oma pääoma -sarake sisältää suoraan
omaan pääomaan kirjatut erät. Tuloslaskelmaan vaikuttavat erät eivät ole mukana omassa pääomassa.
OCI
BS
CF
IS
96
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Rahoitusvelkojen sopimuksiin perustuvat maturiteetit 31.12.2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029– Yhteensä
Osto- ja muut velat 2 433 10 2 2 2 24 2 473
Korolliset velat
Joukkovelkakirjalainat
1)
201 0 0 0 500 1 600 2 301
Lainat rahoituslaitoksilta 149 6 506 98 0 0 759
Vuokrasopimusvelat
2)
199 145 98 70 58 398 967
Muut lainat 32 0 0 0 0 0 32
Korot leasing veloista 50 41 36 32 28 310 497
Korot muista veloista 91 95 82 72 68 195 604
Yhteensä 3 154 297 723 274 655 2 528 7 633
Hyödykejohdannaiset 203 6 0 0 0 0 209
Bruttomääräisesti toteutettavat valuuttatermiinit
- tuleva (-) -770 0 0 0 0 0 -770
- lähtevä 779 0 0 0 0 0 779
Johdannaiset yhteensä 212 6 0 0 0 0 219
1)
Lisätietoja liitetiedossa 21 Rahoitusvelat
2)
Lisätietoja liitetiedossa 29 Vuokrasopimukset
Rahoitusvelkojen sopimuksiin perustuvat maturiteetit 31.12.2022 2023 2024 2025 2026 2027 2028– Yhteensä
Osto- ja muut velat 2 879 13 13 1 1 14 2 922
Korolliset velat
Joukkovelkakirjalainat
1)
0 400 0 0 0 500 900
Lainat rahoituslaitoksilta 162 6 506 6 98 0 777
Yritystodistusvelat 346 0 0 0 0 0 346
Vuokrasopimusvelat
2)
111 72 37 16 10 289 535
Muut lainat 34 30 0 0 0 0 64
Korot leasing veloista 30 27 24 22 21 282 405
Korot muista veloista 36 32 14 7 7 4 99
Yhteensä 3 597 580 594 52 136 1 089 6 048
Hyödykejohdannaiset 157 12 0 0 0 0 169
Bruttomääräisesti toteutettavat valuuttatermiinit
- tuleva (-) -1 683 -3 0 0 0 0 -1 686
- lähtevä 1 725 3 0 0 0 0 1 728
Johdannaiset yhteensä 199 12 0 0 0 0 211
1)
Lisätietoja liitetiedossa 21 Rahoitusvelat
2)
Lisätietoja liitetiedossa 29 Vuokrasopimukset
OCI
BS
CF
IS
97
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Netotussopimusten alaisten instrumenttien
netotusten taloudelliset vaikutukset
31.12.2023 31.12.2022
Rahoitusvarat Rahoitusvelat Rahoitusvarat Rahoitusvelat
Johdannaiset Myyntisaamiset Johdannaiset Ostovelat Johdannaiset Myyntisaamiset Johdannaiset Ostovelat
Rahoitusinstrumenttien kirjanpitoarvot 217 0 219 23 411 51 211 8
Netotusjärjestelyn alaiset erät 120 0 120 0 165 0 165 0
CSA-sopimukset 1 0 35 0 34 0 27 0
Nettopositio 96 0 64 23 212 51 19 8
Luotto- ja vastapuoliriski
Vastapuoli- ja luottoriskit liittyvät kaikkiin liiketoimintasuhteisiin, joissa Neste altistuu riskille siitä, että vastapuolen suoritus ei vas-
taa Nesteen vaatimuksia ja sopimuksellisia velvoitteita. Riski syntyy erityisesti myynti-, hankinta-, suojaus- ja kaupankäyntitapah-
tumista sekä rahavarojen sijoittamisesta. Riskin suuruus määräytyy liiketoimen koon ja vastapuolen luottokelpoisuuden perus-
teella. Vastapuoli- ja luottoriskien hallinnan tavoitteena on ennaltaehkäistä ja minimoida tappioita, jotka syntyisivät vastapuolen
velvoitteiden täyttämättä jättämisestä. Vastapuoli- ja luottoiriskin hallintaa koskevat limiitit, mandaatit ja periaatteet on määritelty
Nesteen riskienhallintapolitiikassa sekä erillisissä periaate- ja ohjetason dokumenteissa. Luottoriskirajat asetetaan konsernita-
solla, määritellään eri päätöksentekotasoilla ja jaetaan Nesteen raportointisegmenteille, jotka vastaavat luottoiriskin hallinnasta
näiden rajojen puitteissa.
Myyntisopimusten luottolimiittejä määriteltäessä vastapuolet seulotaan ja arvioidaan luottokelpoisuuden osalta. Tällöin pääte-
tään, myönnetäänkö luottolimiitti vai vaaditaanko vakuus, kuten remburssi, pankkitakaus tai emoyrityksen takaus. Jos vakuus
vaaditaan, arvioidaan luottoriski vakuuden antajan taloudellisen tilanteen perusteella. Asiakkaalta voidaan myös vaatia ennak-
komaksu ennen myytyjen tuotteiden tai palveluiden luovuttamista, jos se katsotaan tarpeelliseksi luottoriskin hallinnan kannalta.
Lisäksi Neste voi alentaa vastapuoliriskejä myymällä myyntisaamisia kolmannelle osapuolelle, kuten pankille.
Nesteen riskienhallintapolitiikka jakaa vastapuolille myönnettävät limiitit fyysisten transaktioiden, johdannaiskaupan ja rahoi-
tustransaktioiden luottolimiitteihin. Jokaisessa luokassa tarkastellaan erikseen luottoluokituslaitoksen luokittelemia ja luokittele-
mattomia vastapuolia koskevia päätöksentekovaltuutuksia. Pörssin ulkopuolisten OTC-johdannaissopimusten (over-the-counter)
osalta Neste on neuvotellut tärkeimpien vastapuolten kanssa hyödyke-, päästöoikeus-, valuutta- ja korkojohdannaisia koskevat
ISDA-puitesopimukset (International Swaps and Derivatives Association). Nämä sopimukset sallivat avoimen position netotuksen
ja sopimuksen päättämisen tiettyjen laiminlyöntien ja tapahtuminen puitteissa. Osaan sopimuksista sisältyy luottoriskiä vähentävä
Credit Support Annex (CSA), jonka mukaan sopimuksessa määritellyn rajan ylittävälle saldolle on annettava rahavakuus tai rem-
burssi. Joulukuun 2023 lopussa Nesteellä oli CSA-sopimusten puitteissa saatuja CSA-rahavakuuksia 1 miljoonaa euroa (2022:
34 milj. euroa) ja rembursseja 0 miljoonaa euroa (2022: 0 milj. euroa) sekä annettuja rahavakuuksia 35 miljoonaa euroa (2022: 27
milj. euroa) ja rembursseja 0 miljoonaa euroa (2022: 0 milj. euroa).
OCI
BS
CF
IS
98
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Myyntisaamisten ikäjakauma 31.12.2023
Luottotappion
todennäköisyys, % 31.12.2022
Luottotappion
todennäköisyys, %
Erääntymättömät 1 263 0–0,04 % 1 552 0–0,04%
1–30 päivää sitten erääntyneet 179 0,01–4 % 89 0,01–4%
31–60 päivää sitten erääntyneet 47 5–43 % 6 5–43%
61–90 päivää sitten erääntyneet 17 10–55 % 3 10–55%
91–180 päivää sitten erääntyneet
1)
73 25–100 % 8 25–100%
Yli 180 päivää sitten erääntyneet
1)
43 100 % 31 100%
Myyntisaamiset yhteensä 1 622 1 688
Luottotappiovaraus -17 -12
Myyntisaamiset, netto 1 605 1 675
1)
Blender’s Tax Credit saamiset USA:n veroviranomaisilta olivat 31.12.2023 yhteensä 156 milj. euroa, joista 64 milj. euroa oli 91-180 päivää sitten
erääntyneitä ja 19 milj. euroa yli 180 päivää sitten erääntynteitä.
Nesteen tytäryhtiöt ovat velvollisia tallettamaan ylimääräiset rahavaransa konsernin tileille. Näin varmistetaan riittävä riskienhallinta
ja näkyvyys konsernin rahavaroihin.
Osana vastapuoliriskin hallintaa, Nesteelle vakuutusturvaa tarjoavien vakuutusyhtiöiden ja jälleenvakuuttajien osalta luottoluo-
kituksen vähimmäisvaatimus on määritelty vakuuttamisen periaatteissa.
Nesteellä on huomattava määrä kansainvälisiä vastapuolia, joista merkittävimmät ovat suuria kansainvälisiä öljy-yhtiöitä ja
rahoituslaitoksia. Nesteen altistuminen odottamattomille luottotappioille yksittäisessä raportointisegmentissä voi kasvaa, mikäli
syntyy useiden samalla toimialalla tai maantieteellisellä alueella toimivien vastapuolten keskittymiä ja näihin keskittymiin kohdistuu
epäsuotuisia taloudellisia, poliittisia tai muita muutoksia. Näitä riskejä pienennetään ottamalla merkittävät keskittymäriskit huo-
mioon luotto päätöksissä.
Yli 85 prosentilla Nesteen hyödykejohdannaissopimusten vastapuolista tai niiden emoyrityksistä oli 31.12.2023 hyvä luot-
toluokitus (vähintään investment grade) kansainvälisiltä luottoluokituslaitoksilta. Kaikilla konsernirahoituksen ja riskienhallinnan
valuutta- ja korkojohdannaisten vastapuolilla oli 31.12.2023 hyvä luottoluokitus (vähintään investment grade). Hyödykkeiden joh-
dannaiskauppaa tehdään myös pörssin välityksellä, mikä pienentää luottoriskiä.
Neste arvioi myyntisaamisiin liittyvät odotettavissa olevat luottotappiot ja kirjaa luottotappiovarauksen perustuen historiallisesti
toteutuneisiin luottotappioihin sekä nykyisiin olosuhteisiin ja makroekonomiseen analyysiin tulevaisuudesta. Analyysissä hyödyn-
netään toimialanäkymiä ja taloudellisia ennusteita useista eri tietolähteistä. Neste on valinnut varovaisen odotetun luottotappion
laskentatavan, kuten historiallisten luottotappioiden matala taso suhteessa tehtyihin luottotappiovarauksiin osoittaa. Luottotap-
piovaraus arvioidaan myyntisaamisten ikäjakaumasta segmenttikohtaisesti liiketoiminta-alueeseen ja maantieteelliseen sijaintiin
perustuen, sekä saatavakohtaista harkintaa käyttäen. Luottotappiovarausta on kirjattu myyntisaamisista ikäjakauman mukaisesti
17 miljoonaa euroa vuonna 2023 (2022: 12 mil. euroa). Myyntisaamisista kirjattu lopullinen luottotappio oli 1 miljoonaa euroa
vuonna 2023 (2022: 8 milj. euroa).
Myyntisaamiset ja sopimukseen perustuvat omaisuuserät kirjataan pois taseesta lopullisina luottotappioina silloin, kun niistä ei
voida kohtuudella odottaa saatavan maksua. Viitteitä siitä, ettei maksua voida kohtuudella odottaa, ovat esimerkiksi se ettei
velallinen ole sitoutunut takaisinmaksusuunnitelmaan tai sopimukseen perustuvien maksujen viivästyminen yli 180 päivällä. Alas-
kirjauksia arvioidaan kuitenkin tapauskohtaisesti ja jos on erittäin todennäköistä, että saatava tullaan maksamaan, luottotap-
piokirjausta ei tehdä. Konkursseista ja velkasaneerauksista Neste tekee luottotappiokirjauksen välittömästi. Myyntisaamisista
ja sopimukseen perustuvista omaisuuseristä johtuvat arvonalentumistappiot esitetään liikevoittoon sisältyvinä nettomääräisinä
arvonalentumistappioina. Jos lopullisiksi luottotappioiksi kirjatuista eristä saadaan myöhemmin maksu, se kirjataan hyvitykseksi
samalle tuloslaskelmariville.
OCI
BS
CF
IS
99
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Velan osuus kokonaispääomasta 31.12.2023 31.12.2022
Korolliset velat 4 068 2 615
Likvidit varat 1 580 1 271
Korollinen nettovelka 2 488 1 344
Oma pääoma yhteensä 8 463 8 327
Korollinen nettovelka ja oma pääoma yhteensä 10 952 9 671
Velan osuus kokonaispääomasta 22,7% 13,9%
Korollisten nettovelkojen täsmäytyslaskelma Rahat ja pankkisaamiset Likvidit sijoitukset Vuokrasopimusvelat Lainat Yhteensä
Nettovelat 1.1.2023 -1 271 0 535 2 080 1 344
Rahavirrat -327 -5 -254 1 033 447
Uudet vuokrasopimusvelat 0 0 765 0 765
Yrityshankinnat ja -myynnit 0 0 1 6 7
Valuuttakurssierot 24 0 -8 -19 -3
Muut muutokset, joihin ei liity maksua 0 0 -72 0 -72
Nettovelat 31.12.2023 -1 575 -5 967 3 101 2 488
Korollisten nettovelkojen täsmäytyslaskelma Rahat ja pankkisaamiset Likvidit sijoitukset Vuokrasopimusvelat Lainat Yhteensä
Nettovelat 1.1.2022 -1 581 -135 444 1 313 41
Rahavirrat 440 135 -157 754 1 173
Uudet vuokrasopimusvelat 0 0 253 0 253
Yrityshankinnat ja -myynnit -2 0 0 6 3
Valuuttakurssierot -14 0 12 8 6
Muut muutokset, joihin ei liity maksua -115 0 -17 0 -132
Nettovelat 31.12.2022 -1 271 0 535 2 080 1 344
Pääomarakenteen hallinta
Nesteen tavoitteena on varmistaa tehokas pääomarakenne, joka takaa konsernin toimintaedellytykset pääomamarkkinoilla kai-
kissa olosuhteissa toimialan suhdannevaihteluista huolimatta. Neste pyrkii ylläpitämään pääomarakennetta, joka vastaa vahvan
luottoluokituksen (investment grade) pääomarakennetta. Yhtiön hallitus arvioi Nesteen pääomarakennetta säännöllisesti.
Neste seuraa pääomarakenteensa kehitystä tarkastelemalla velan osuutta kokonaispääomasta eli korollisen nettovelan suh-
detta korollisen nettovelan ja oman pääoman summaan. Korollinen nettovelka lasketaan vähentämällä likvidit varat korollisista
veloista. Nesteen velan osuus kokonaispääomasta tulee todennäköisesti vaihtelemaan suhdannesyklien mukaan, ja Nesteen
tavoitteena on pitää tunnusluku alle 40 %:n.
OCI
BS
CF
IS
100
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
4 Segmentti-informaatio
Laadintaperiaate
Nesteen toiminta on jaettu neljään toimintasegmenttiin: Uusiutuvat tuotteet, Öljytuotteet, Marketing & Services ja Muut.
Segmenttien suoritusta tarkastellaan säännöllisesti ylimmän operatiivisen päätöksentekijän, toimitusjohtajan, toimesta,
suorituksen arvioimiseksi ja resurssien kohdistamiseksi. Toimintasegmenttien tiedot raportoidaan samalla tavalla kuin miten
ne raportoidaan ylimmälle operatiiviselle päätöksentekijälle.
Segmenttien tuloksen arviointi perustuu vertailukelpoiseen käyttökatteeseen ja vertailukelpoiseen sidotun
pääoman tuottoon. Segmenttiraportoinnin laadintaperiaatteet ovat yhdenmukaiset Nesteen konsernitilinpäätöksen
laadintaperiaatteiden kanssa. Segmenttien väliset liiketapahtumat ovat markkinaehtoisia, ja ne eliminoidaan
konserniyhdistelyssä. Segmenttien liikevoitto sisältää tulevien myyntien ja ostojen rahavirtoja suojaavien valuutta- ja
hyödykejohdannaisten toteutuneet voitot ja tappiot, jotka on kirjattu tuloslaskelmaan.
Segmentin varat ja velat ovat sellaisia eriä, joita segmentti käyttää liiketoiminnassaan. Segmentin varat muodostuvat
pääasiassa aineellisista hyödykkeistä, liikearvosta, aineettomista hyödykkeistä, osuuksista osakkuus- ja yhteisyrityksissä,
vaihto-omaisuudesta sekä operatiivisista saamisista. Verot, korolliset saamiset ja tulevan rahavirran suojaamiseksi
solmitut johdannaissopimukset eivät sisälly segmentin varoihin. Segmentin velat sisältävät operatiiviset velat, eläkevelat,
lyhyt- ja pitkäaikaiset vuokrasopimusvelat ja varaukset. Verot, korolliset velat ja tulevan rahavirran suojaamiseksi solmitut
johdannaissopimukset eivät sisälly segmentin velkoihin.
Nesteen liiketoimintarakenne
Neste ilmoitti 1.11.2023 suunnitelmistaan yksinkertaistaa organisaatiorakennettaan tehokkuuden parantamiseksi ja pitkän
aikavälin kilpailukyvyn vahvistamiseksi. Organisaatiorakenteen muutoksilla ei ole vaikutusta Nesteen segmenttiraportointiin.
Nesteen liiketoiminnat on ryhmitelty kolmeen liiketoiminta-alueeseen ja viiteen yhteiseen toimintoon. Liiketoiminta-alueet ovat
tulosvastuullisia yksiköitä, jotka vastaavat asiakkuuksista ja tuotteista sekä liiketoiminnan kehittämisestä. Liiketoiminta-alueet ovat
Uusiutuvat tuotteet, Öljytuotteet ja Marketing & Services. Nesteen yhteisiä toimintoja ovat Uusiutuvien toimitusketju ja vastuullisuus,
Talous ja rahoitus, strategia ja IT, Teknologia ja projektit, Henkilöstöosasto, turvallisuus ja viestintä ja Lakiasiat. Yhteiset toiminnot
tukevat liiketoiminta-alueita ja muita organisaatioita ja varmistavat niiden kustannustehokkuuden, läpinäkyvyyden ja toimintatapojen
yhdenmukaisuuden koko yhtiössä, kuin myös resurssien käytön ja riittävyyden.
OCI
BS
CF
IS
101
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Toimintasegmentit
Nesteen toimintasegmentit kattavat seuraavat liiketoiminnot:
Uusiutuvat tuotteet-segmentti tuottaa, markkinoi ja myy
uusiutuvaa dieseliä, uusiutuvaa lentopolttoainetta ja uusiutu-
via ratkaisuja, uusiutuvia liuottimia ja biomuovien raaka-aineita,
jotka perustuvat Nesteellä kehitettyyn teknologiaan, kotimai-
sille ja kansainvälisille tukkumarkkinoille. Jalostamomme Suo-
messa, Alankomaissa ja Singaporessa valmistavat uusiutuvia
tuotteita kokonaan uusiutuvista raaka-aineista. Tuotannon vuo-
tuinen nimelliskapasiteetti on noin 3,3 miljoonaa tonnia. Nes-
teen Singaporen jalostamon laajennus ja Martinez Renewables
-yhteistoiminto Marathon Petroleumin kanssa Kalifornian Mar-
tinezissa nostavat Nesteen uusiutuvien tuotteiden nimellisen
tuotantokapasiteetin 5,5 miljoonaan tonniin vuonna 2024. Kun
Nesteen Rotterdamin jalostamon laajennushanke saadaan
päätökseen, se kasvattaa Nesteen uusiutuvien tuotteiden
kokonaistuotantokapasiteetin 6,8 miljoonaan tonniin vuoden
2026 loppuun mennessä. Tämä auttaa Nestettä vastaamaan
vähäpäästöisten tuotteiden kasvavaan maailmanlaajuiseen
kysyntään. Uusiutuvat tuotteet -segmentin arvioidaan sisältä-
vän taksonomiakelpoista ja taksonomian mukaista taloudel-
lista toimintaa taksonomia-asetukseen liittyvän ilmastoa kos-
kevan delegoidun säädöksen perusteella. Nämä taksonomian
mukaiset toiminnat ovat ilmastonmuutosta hillitseviä ratkai-
suja ja ne ovat Nesteen kunnianhimoisten ilmastositoumusten
mukaisia.
Nesteen ympäristöön liittyvien tunnuslukujen sekä EU-tak-
sonomiakelpoisten että taksonomian mukaisten tunnusluku-
jen laskelmat perustuvat suurimmilta osin Uusiutuvat tuotteet
-segmentin lukuihin. Lisätietoa Nesteen vastuullisuudesta sisäl-
täen ilmastoon liittyvät asiat löytyy sekä englanniksi julkaistusta
vastuullisuusraportista että muiden kuin taloudellisten tietojen
raportista (NFI) hallituksen toimintakertomuksessa.
Öljytuotteet-segmentti valmistaa, markkinoi ja myy laajaa
tuotevalikoimaa vähähiilisiä ratkaisuja, jotka perustuvat laa-
dukkaisiin öljytuotteisiin ja niihin liittyviin palveluihin globaalille
asiakaskunnalle. Tuotevalikoima sisältää dieselpolttoaineet,
bensiinit, lento- ja laivaliikenteen polttoaineet, kevyet ja ras-
kaat polttoöljyt, bensiinikomponentit, erikoispolttoaineet, kuten
pienmoottoribensiini, liuottimet, nestekaasut ja bitumit. Öljy-
tuotteet jalostetaan Nesteen Suomen jalostamolla Porvoossa.
Vuotuinen raakaöljyn jalostuskapasiteetti on noin 10 miljoonaa
tonnia vuodessa. Neste Shippingin rahtaustoiminto raportoi-
daan osana Öljytuotteet-segmenttiä.
Nesteen strateginen selvitys, joka käynnistettiin syyskuussa
2022, on valmistunut joulukuussa 2023 ja yhtiö aloittaa Por-
voon öljynjalostamon asteittaisen muuttamisen johtavaksi
uusiutuvien ja kiertotalousratkaisujen jalostamoksi. Suunniteltu
muutos etenee vaiheittain ja vaatii useita erillisiä investointipää-
töksiä seuraavan vuosikymmenen aikana ennen muutosoh-
jelman tavoitteena olevaa 2030-luvun puoliväliä. Yhtiö arvioi
pitkän aikavälin kapasiteettipotentiaalin muutoksen jälkeen ole-
van noin 3 miljoonaa tonnia uusiutuvia ja kiertotaloustuotteita,
kuten uusiutuvaa dieseliä, uusiutuvaa lentopolttoainetta sekä
uusiutuvia että kierrätettyjä syöttöaineita polymeeri- ja kemian
teollisuudelle. Muutosohjelman arvioitu kokonaisinvestointi on
noin 2,5 miljardia euroa.
Marketing & Services-segmentti markkinoi ja myy puh-
taampia polttoaineita ja öljytuotteita sekä näihin liittyviä palve-
luita suoraan loppukäyttäjille. Tärkeimpiä asiakkaita ovat yksi-
tyisautoilijat, teollisuus, kuljetusyritykset, maanviljelijät sekä
öljylämmittäjät. Liikennepolttoaineita markkinoidaan ja myy-
dään sekä Nesteen oman vähittäismyyntiverkoston kautta että
suoramyyntinä.
Muut-segmentti sisältää Engineering Solutionsin ja konser-
nin yhteiset kustannukset.
Edellä kuvatut toimintasegmentit eivät sisällä sellaisia segment-
tejä, joihin olisi yhdistelty useampia pienempiä segmenttejä.
Tuloslaskelman Liiketoiminnan muut kulut -rivi sisältää seu-
raavat liiketoimintasegmenteille keskeiset kuluerät:
Uusiutuvat tuotteet: kunnossapitokulut, suunnittelu-
ja konsultointipalvelut, vuokrat ja muut kiinteistökulut,
matka-, HSE- ja markkinointikulut sekä vakuutusmaksut
Öljytuotteet: kunnossapitokulut, suunnittelu- ja
konsultointipalvelut, vuokrat ja muut kiinteistökulut, HSE-
kulut ja vakuutusmaksut
Marketing & Services: kunnossapitokulut, vuokrat ja
muut kiinteistökulut ja markkinointikulut.
Konsernin asiakasrakenne oli vuosina 2023 ja 2022 sellainen,
ettei suuria keskittymiä muodostunut millään maantieteellisellä
alueella tai toimintasegmentillä.
Uusiutuvat
tuotteet
Öljytuotteet
Marketing &
Services
OCI
BS
CF
IS
102
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Nesteen toimintasegmenttien tiedot 31.12.2023 ja 31.12.2022 on esitetty alla olevissa taulukoissa.
2023
Uusiutuvat
tuotteet
1)
Öljytuotteet
Marketing &
Services Muut Eliminoinnit Konserni Liite
IS Ulkoinen liikevaihto 8 212 9 566 5 123 26 0 22 926
Sisäinen liikevaihto 254 3 720 45 75 -4 094 0
IS Liikevaihto yhteensä 8 466 13 285 5 168 100 -4 094 22 926 5
IS Liiketoiminnan muut tuotot 12 16 4 46 -23 55 6
IS, CF Osuus osakkuus- ja yhteisyritysten tuloksesta -4 5 0 0 0 1 15
IS Materiaalit ja palvelut -6 624 -11 548 -4 945 -14 4 033 -19 098 7
IS Henkilöstökulut -282 -146 -32 -181 0 -642 8
IS, CF Poistot ja arvonalentumiset -480 -307 -33 -46 0 -866
IS Liiketoiminnan muut kulut -519 -238 -77 54 85 -695 9
IS Liikevoitto
1)
568 1 068 84 -41 2 1 682
IS Rahoitustuotot ja -kulut -86 10
IS Voitto ennen veroja 1 596
IS Tuloverot -160 11
IS Tilikauden voitto 1 436
Vertailukelpoinen käyttökate (EBITDA) 1 906 1 434 118 -2 2 3 458
varaston arvostusvoitot/-tappiot -784 -43 0 0 0 -827
avoimien hyödyke- ja valuuttajohdannaisten käypien arvojen muutokset -73 -25 0 0 0 -98
omaisuuden myyntivoitot/-tappiot 0 5 0 2 0 7
muut oikaisut 0 4 -1 5 0 8
Käyttökate (EBITDA) 1 049 1 375 117 5 2 2 548
IS, CF Poistot ja arvonalentumiset -480 -307 -33 -46 0 -866
IS Liikevoitto 568 1 068 84 -41 2 1 682
1)
Yhdysvaltain BTC-verohelpotuksen liikevoittovaikutus oli 417 milj. euroa Uusiutuvat tuotteet -segmentissä vuonna 2023.
OCI
BS
CF
IS
103
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
2023
Uusiutuvat
tuotteet
Öljytuotteet
Marketing &
Services Muut Eliminoinnit Konserni Liite
Investoinnit 1 915 336 38 61 0 2 351
Segmentin varat 9 242 3 824 647 480 -397 13 794
BS Osuudet osakkuus- ja yhteisyrityksissä 33 25 0 0 0 58 15
BS Laskennalliset verosaamiset 127 11
Kohdistamattomat varat 2 004
BS Varat yhteensä 9 275 3 849 647 480 -397 15 983
Segmentin velat 2 046 1 521 473 384 -387 4 037
BS Laskennalliset verovelat 317 11
Kohdistamattomat velat 3 166
BS Velat yhteensä 2 046 1 521 473 384 -387 7 520
Segmentin sidottu pääoma 8 069 2 384 236 104 -11 10 783
Sidotun pääoman tuotto, % 7,5 42,6 34,6
Vertailukelpoinen sidotun pääoman tuotto, % 18,9 45,0 35,2
OCI
BS
CF
IS
104
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
2022
Uusiutuvat
tuotteet
1)
Öljytuotteet
Marketing &
Services Muut Eliminoinnit Konserni Liite
IS Ulkoinen liikevaihto 9 640 10 223 5 818 26 0 25 707
Sisäinen liikevaihto 265 4 373 58 120 -4 816 0
IS Liikevaihto yhteensä 9 905 14 596 5 876 147 -4 816 25 707 5
IS Liiketoiminnan muut tuotot 14 21 5 32 -19 54 6
IS, CF Osuus yhteisyritysten tuloksesta -5 6 0 0 0 2 15
IS Materiaalit ja palvelut -8 025 -12 657 -5 651 -48 4 733 -21 648 7
IS Henkilöstökulut -200 -125 -29 -193 2 -545 8
IS, CF Poistot ja arvonalentumiset -282 -282 -29 -46 0 -638
IS Liiketoiminnan muut kulut -362 -222 -75 38 98 -522 9
IS Liikevoitto
1)
1 046 1 337 98 -70 -1 2 410
IS Rahoitustuotot ja -kulut -131 10
IS Voitto ennen veroja 2 279
IS Tuloverot -388 11
IS Tilikauden voitto 1 891
Vertailukelpoinen käyttökate (EBITDA) 1 762 1 654 126 -4 -1 3 537
varaston arvostusvoitot/-tappiot -299 -53 0 0 0 -352
avoimien hyödyke- ja valuuttajohdannaisten käypien arvojen muutokset -135 4 0 0 0 -131
omaisuuden myyntivoitot/-tappiot 0 10 0 0 0 10
muut oikaisut 0 4 1 -20 0 -16
Käyttökate (EBITDA) 1 328 1 619 127 -24 -1 3 048
IS, CF Poistot ja arvonalentumiset -282 -282 -29 -46 0 -638
IS Liikevoitto 1 046 1 337 98 -70 -1 2 410
1)
Yhdysvaltain BTC-verohelpotuksen liikevoittovaikutus oli 312 milj. euroa Uusiutuvat tuotteet -segmentissä vuonna 2022.
OCI
BS
CF
IS
105
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
2022
Uusiutuvat
tuotteet
Öljytuotteet
Marketing &
Services Muut Eliminoinnit Konserni Liite
Investoinnit 1 952 180 24 62 0 2 218
Segmentin varat 7 856 4 469 704 351 -458 12 922
BS Osuudet osakkuus- ja yhteisyrityksissä 38 25 0 0 0 63 15
BS Laskennalliset verosaamiset 59 11
Kohdistamattomat varat 1 873
BS Varat yhteensä 7 894 4 493 704 351 -458 14 917
Segmentin velat 1 909 1 866 529 221 -444 4 081
BS Laskennalliset verovelat 336 11
Kohdistamattomat velat 2 174
BS Velat yhteensä 1 909 1 866 529 221 -444 6 590
Segmentin sidottu pääoma 6 433 2 652 227 141 -14 9 440
Sidotun pääoman tuotto, % 18,6 46,6 40,8
Vertailukelpoinen sidotun pääoman tuotto, % 26,6 48,0 40,5
2023 Suomi Muut Pohjoismaat Itämeren alue Muut Euroopan maat
Pohjois- ja
Etelä-Amerikka
1)
Muut maat Konserni
IS Liikevaihto kohdemaan mukaan 6 515 3 278 1 715 4 775 6 437 205 22 926
Pitkäaikaiset varat 2 578 2 78 1 779 2 022 2 065 8 525
Investoinnit 415 3 11 774 814 334 2 351
2022 Suomi Muut Pohjoismaat Itämeren alue Muut Euroopan maat
Pohjois- ja
Etelä-Amerikka
1)
Muut maat Konserni
IS Liikevaihto kohdemaan mukaan 8 459 4 348 1 850 5 131 5 685 234 25 707
Pitkäaikaiset varat 2 504 0 79 1 360 1 353 1 906 7 203
Investoinnit 239 0 9 424 1 077 468 2 218
1)
Liittyy pääosin Yhdysvaltoihin.
Maantieteelliset tiedot
Nesteellä on tuotantolaitoksia Suomessa, Singaporessa, Alankomaissa ja Yhdysvalloissa ja vähittäismyyntiverkosto Suomessa, Virossa, Latviassa sekä Liettuassa. Seuraavassa taulukossa on esitetty Nesteen liikevaihto kohdistettuna kohdemaan mukaan
riippumatta tuotteen tai palvelun alkuperämaasta, sekä pitkäaikaiset varat ja investoinnit kohdistettuna sijainnin mukaan.
Pitkäaikaiset varat pitävät sisällään liikearvon, aineettomat ja aineelliset hyödykkeet sekä osuudet osakkuus- ja yhteisyrityksissä. ’Muut Pohjoismaat’ sisältää Ruotsin, Norjan, Tanskan ja Islannin. ’Itämeren alue’ sisältää Viron, Latvian, Liettuan ja Puolan.
Konsernin toiminnot tällä maantieteellisellä alueella muodostuvat pääasiassa vähittäismyynnistä kyseisissä maissa.
OCI
BS
CF
IS
106
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
5 Liikevaihto
Laadintaperiaate
Myyntituotot asiakassopimuksista kirjataan liikevaihtoon, kun Neste täyttää suoritevelvoitteen luovuttamalla luvatun tavaran
tai palvelun asiakkaalle. Tämä tapahtuu, kun asiakas saa siihen määräysvallan eli kyvyn ohjata tavaran tai palvelun käyttöä ja
saada siihen liittyvän hyödyn, joko ajan kuluessa tai yhtenä ajankohtana. Neste täyttää pääsääntöisesti suoritevelvoitteensa
yhtenä ajankohtana. Ajan kuluessa täytettävien suoritevelvoitteiden osuus ei ole merkittävä.
Kun suoritevelvoite on täytetty, liikevaihtoon kirjataan se osuus myyntituotosta, joka voidaan kohdistaa kyseiselle
suoritevelvoitteelle. Myyntituotto on se osuus vastikemäärästä, johon Neste odottaa olevansa oikeutettu luvattuja tavaroita
tai palveluita vastaan. Myyntituotto kohdistetaan sopimuksen suoritevelvoitteille luvattujen tavaroiden tai palvelujen erillisten
myyntihintojen perusteella.
Yhtenä ajankohtana syntyvät tuotot kirjataan tyypillisesti silloin, kun määräysvalta on siirtynyt tavaran toimituksessa
käytettyjen toimitusehtojen perusteella. Saaminen kirjataan, kun tavarat on toimitettu. Tämä on se ajankohta, jolloin
vastikkeeseen ei enää liity ehtoja, koska maksun erääntyminen edellyttää vain ajan kulumista.
Ajan kuluessa kirjattavat tuotot arvostetaan panokseen perustuvalla menetelmällä (syntyneiden menojen perusteella arvioitu
edistyminen), kun sopimuksen lopputulos voidaan luotettavasti arvioida. Neste käyttää panokseen perustuvaa menetelmää
suoritevelvoitteen täyttymisasteen määrittämiseen, koska asiakas vastaanottaa ja kuluttaa hyödyn samanaikaisesti sitä
mukaan kun Neste suorittaa palvelua. Kun lopputulosta ei pystytä luotettavasti määrittämään, aiheutuneet kulut rasittavat
sen tilikauden tulosta, jolloin ne syntyvät, mutta tulot kirjataan vain siltä osin kuin yhtiö saa todellisten kustannusten määrää
vastaavia tuloja. Kaikki tappiot kirjataan kuluiksi välittömästi.
Joihinkin Nesteen sopimuksiin sisältyy muuttuvan vastikkeen elementtejä, kuten alennuksia, palkkioita tai sopimussakkoja.
Muuttuvat vastikkeet arvioidaan käyttäen joko odotusarvoon tai todennäköisimpään rahamäärään perustuvaa menetelmää
muuttuvan vastikkeen tai siihen liittyvien sopimusehtojen luonteesta riippuen. Muuttuva vastike sisällytetään transaktiohintaan
vain siltä osin kuin on todennäköistä, että kirjattuihin myyntituottoihin ei jouduta tekemään merkittävää peruutusta myöhemmin.
Neste tarjoaa asiakkailleen tavanomaiset maksuehdot. Mikäli yli vuoden pituisia maksuehtoja tarjotaan, laskutettua
määrää oikaistaan rahan aika-arvolla ja korkotuotto jaksotetaan luottoajalle.
Liikevaihto on esitetty nettona, josta on vähennetty välilliset verot, kuten arvonlisävero sekä lakisääteinen
huoltovarmuusmaksu, sopimussakot ja alennukset.
Low Carbon Fuels Standard (LCFS) ja Renewable Identification Number (RIN) -sertifikaatit kirjataan liikevaihtoon. Blender’s
Tax Credit (BTC) vaikuttaa Liikevaihto sekä Materiaalit ja palvelut -eriin, jos Yhdysvaltojen hallitus päättää sen myöntää.
Päätös tehdään vuosittain. Blenders Tax Credit on polttoaineen jakelijoille tarkoitettu kannustin, joka edistää uusiutuvan
polttoaineen käyttöä helpottamalla biomandaattien ehtojen saavuttamista. Jos Nesteen asiakkaat sekoittavat itse ostetun
tuotteen, Neste laskuttaa BTC-osuuden myyntihinnassa ja tämä osuus kirjataan liikevaihtoon. Nesteen suoraan USA:n
veroviranomaisilta saama BTC kirjataan kulujen vähennyksenä materiaaleihin ja palveluihin.
OCI
BS
CF
IS
107
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Liikevaihdon tuloutusajankohta 2023 2022
Ulkoinen liikevaihto
Uusiutuvat
tuotteet Öljytuotteet
Marketing &
Services Muut Yhteensä
Uusiutuvat
tuotteet Öljytuotteet
Marketing &
Services Muut Yhteensä
Yhtenä ajankohtana siirrettävät tuotteet 8 207 9 499 5 110 0 22 816 9 637 10 143 5 809 0 25 589
Yhtenä ajankohtana siirrettävät palvelut 5 66 12 1 84 4 80 9 1 93
Ajan kuluessa siirrettävät palvelut 0 0 0 25 25 0 0 0 25 25
IS Yhteensä 8 212 9 566 5 123 26 22 926 9 640 10 223 5 818 26 25 707
Liikevaihto toimintasegmenteittäin 2023
Uusiutuvat
tuotteet Öljytuotteet
Marketing &
Services Muut Eliminoinnit Yhteensä
Ulkoinen liikevaihto 8 212 9 566 5 123 26 0 22 926
Sisäinen liikevaihto 254 3 720 45 75 -4 094 0
IS Liikevaihto yhteensä 8 466 13 285 5 168 100 -4 094 22 926
Liikevaihto toimintasegmenteittäin 2022
Uusiutuvat
tuotteet Öljytuotteet
Marketing &
Services Muut Eliminoinnit Yhteensä
Ulkoinen liikevaihto 9 640 10 223 5 818 26 0 25 707
Sisäinen liikevaihto 265 4 373 58 120 -4 816 0
IS Liikevaihto yhteensä 9 905 14 596 5 876 147 -4 816 25 707
Polttoaineet kategoria sisältää Nesteen omien jalostamoiden, muiden tuotantolaitosten ja vähittäismyyntiketjun tuotemyynnin, muun jalostettujen öljytuotteiden ja raaka-aineiden myynnin sekä öljytradingin. Valmiiden öljytuotteiden vähittäismyyntihintaan sisältyvä
polttoainevero, 1 523 milj. euroa (2022: 1 575 milj. euroa), sisältyy keskitisleet riville. Vastaava summa sisältyy valmiiden öljytuotteiden hankintahintaan Materiaalit ja palvelut -liitetiedossa 7.
Polttoaineet kategoriaan sisältyvä öljytrading sisältää kansainvälisillä ja alueellisilla markkinoilla käydyn fyysisen tradingkaupan kaupankäynnin tuloksen, joka syntyy lyhyellä aikavälillä tapahtuvasta öljytuotteiden ja raaka-aineiden hankinnasta ja edelleen myyn-
nistä ja jonka tarkoituksena on hyötyä taloudellisesti hintojen ja marginaalien lyhyen aikavälin vaihtelusta.
Rahavirran suojauksen ehdot täyttävien myyntiin kohdentuvien johdannaissopimusten nettovoitot ja -tappiot sisältyvät liikevaihtoon ollen 108 milj. euroa (2022: -250 milj. euroa).
Palveluiden myynti muodostuu pääasiassa kuljetuspalveluista ja Engineering Solutionsista, joka kuuluu Muut-segmenttiin.
Liikevaihto kategorioittain 2023 2022
Ulkoinen liikevaihto
Uusiutuvat
tuotteet Öljytuotteet
Marketing &
Services Muut Yhteensä
Uusiutuvat
tuotteet Öljytuotteet
Marketing &
Services Muut Yhteensä
Polttoaineet
1)
7 522 9 162 5 003 0 21 687 8 629 9 538 5 679 0 23 846
Keskitisleet 7 383 5 141 3 986 0 16 510 8 467 5 283 4 559 0 18 309
Kevyet tisleet 139 3 404 1 012 0 4 556 162 3 570 1 116 0 4 848
Raskas polttoöljy 0 616 5 0 620 0 685 5 0 690
Muut tuotteet 685 338 107 0 1 129 1 008 605 129 0 1 742
Muut palvelut 5 66 12 26 109 4 80 9 26 119
IS Yhteensä 8 212 9 566 5 123 26 22 926 9 640 10 223 5 818 26 25 707
1)
Kevyet tisleet sisältävät moottoribensiinin, bensiinikomponentit, nestekaasun, uusiutuvan naftan ja biopropaanin. Keskitisleet sisältävät dieselin, lentopetrolin, matalarikkiset laivapolttoaineet, lämmitysöljyn, uusiutuvan dieselin ja uusiutuvan lentopolttoaineen. RIN- (Renewable Identification Number) ja LCFS- (Low
Carbon Fuels Standard) sertifikaatit, sekä BTC:t (Blender’s Tax Credits) sisältyvät vastaaviin polttoainekategorioihin Uusiutuvat tuotteet -segmentissä.
OCI
BS
CF
IS
108
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
6 Liiketoiminnan muut tuotot 7 Materiaalit ja palvelut
Laadintaperiaate
Muu kuin varsinaisen toiminnan liikevaihto kirjataan muihin tuottoihin. Muita tuottoja ovat esimerkiksi aineellisten ja
aineettomien hyödykkeiden myyntivoitot sekä vuokratuotot.
Laadintaperiaate
Blender’s Tax Credit (BTC) vaikuttaa liikevaihtoon ja materiaalit ja palvelut -erään, jos Yhdysvaltojen hallitus päättää sen
myöntää. Päätös tehdään vuosittain. Blenders Tax Credit on polttoaineen jakelijoille tarkoitettu kannustin, joka edistää
uusiutuvan polttoaineen käyttöä helpottamalla biomandaattien ehtojen saavuttamista. Jos Nesteen asiakkaat sekoittavat
itse ostetun tuotteen, Neste laskuttaa BTC-osuuden myyntihinnassa ja tämä osuus kirjataan liikevaihtoon. Nesteen suoraan
USA:n veroviranomaisilta saama BTC kirjataan kulujen vähennyksenä materiaaleihin ja palveluihin.
2023 2022
Tytäryhtiöosakkeiden, yhteisjärjestelyjen ja liiketoimintojen myyntivoitot 0 9
Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden myyntivoitot 0 2
Vuokratuotot 7 14
Valtion avustukset 20 16
Vakuutuskorvaukset 6 0
Muut 22 13
IS Liiketoiminnan muut tuotot 55 54
2023 2022
Materiaalit ja tarvikkeet 18 752 22 530
Varaston muutos 279 -963
Ulkopuoliset palvelut 66 81
IS Materiaalit ja palvelut 19 098 21 648
Valtion avustukset liittyvät pääasiassa innovaatiotukiin sekä varustamotoimintaan, joka on oikeutettu hakemaan tiettyjä avustuksia
Suomen lainsäädännön perusteella. Lisätietoa tytäryhtiöosakkeiden, yhteisjärjestelyiden ja liiketoimintojen myynnistä on esitetty
liitetiedossa 27 Yrityshankinnat ja -myynnit.
Valmiiden öljytuotteiden vähittäismyyntihintaan sisältyvä polttoainevero 1 523 milj. euroa (2022: 1 575 milj. euroa) sisältyy Mate-
riaaleihin ja tarvikkeisiin. Vastaava summa sisältyy Liikevaihtoon liitetiedossa 5.
Ilman suojauslaskentaa olevien hyödyke- ja valuuttajohdannaisten nettovoitot ja -tappiot olivat -288 milj. euroa (2022: -581
milj. euroa). Ostoihin liittyvien johdannaisten, jotka täyttävät rahavirran suojauksen ehdot, nettotulos oli 1 milj. euroa (2022: 0 milj.
euroa). Molemmat edellä mainitut erät sisältyvät Materiaaleihin ja tarvikkeisiin.
Materiaaleihin ja tarvikkeisiin sisältyy myös 14 milj. euroa (2022: 38 milj. euroa) vuokrasopimuksiin liittyviä maksuja, jotka kirja-
taan vuokra-aikana tulosvaikutteisesti tasaerinä. Lisätietoja löytyy liitetiedosta 29 Vuokrasopimukset.
Liikevaihto kohdemaan mukaan 2023 2022
Ulkoinen liikevaihto
Uusiutuvat
tuotteet Öljytuotteet
Marketing &
Services Muut Yhteensä
Uusiutuvat
tuotteet Öljytuotteet
Marketing &
Services Muut Yhteensä
Suomi 406 2 021 4 063 26 6 515 352 3 547 4 536 24 8 459
Muut Pohjoismaat 2 175 1 101 2 0 3 278 2 930 1 416 2 0 4 348
Itämeren alue 40 620 1 055 0 1 715 73 500 1 278 0 1 850
Muut Euroopan maat 1 984 2 789 3 0 4 775 2 399 2 729 2 1 5 131
Pohjois- ja Etelä-Amerikka
1)
3 444 2 993 0 0 6 437 3 685 2 000 0 1 5 685
Muut maat 163 42 0 0 205 202 31 0 1 234
IS Yhteensä 8 212 9 566 5 123 26 22 926 9 640 10 223 5 818 26 25 707
1)
Liittyy pääosin Yhdysvaltoihin.
OCI
BS
CF
IS
109
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
8 Henkilöstökulut
2023 2022
Palkat ja palkkiot 531 449
Sosiaalikulut 30 24
Osakeperusteiset maksut 7 5
Eläkekulut - maksupohjaiset järjestelyt 69 60
Eläkekulut - etuuspohjaiset järjestelyt 4 5
Käyttöomaisuuteen aktivoidut palkat -20 -15
Muut kulut 21 17
IS Henkilöstökulut 642 545
9 Liiketoiminnan muut kulut
2023 2022
Kunnossapitokulut 184 130
Palvelut 289 201
Vuokrat ja muut kiinteistökulut 48 39
Vakuutukset 48 36
Muut 126 117
IS Liiketoiminnan muut kulut 695 522
Tilintarkastajan palkkiot 2023 2022
Tilintarkastusyhteisö KPMG KPMG
Tilintarkastuspalkkiot 1,6 1,6
Veroneuvonta 0,8 0,4
Muut palvelut 0,3 0,5
2,7 2,5
Henkilöstö (keskimäärin) 2023 2022
Uusiutuvat tuotteet 1 983 1 528
Öljytuotteet 1 257 1 217
Marketing & Services 412 398
Muut 2 366 2 101
6 018 5 244
Johdon palkat ja palkkiot sekä muut etuudet on esitetty liitetiedossa 25 Lähipiiritapahtumat. Osakeperusteinen palkitseminen
on kuvattu liitetiedossa 24 Osakeperusteiset maksut ja etuuspohjaiset järjestelyt liitetiedossa 23 Työsuhde-etuuksista johtuvat
velvoitteet.
Palvelut sisältävät suunnittelu- ja konsultointipalvelut, tietojärjestelmäpalvelut, tutkimus- ja laboratoriopalvelut sekä muut palvelut.
Vuokrat ja muut kiinteistökulut sisältävät 13 milj. euroa (2022: 27 milj. euroa) vuokrasopimuksiin liittyviä maksuja, jotka kirjataan
vuokra-aikana tulosvaikutteisesti tasaerinä. Lisätietoja löytyy liitetiedosta 29 Vuokrasopimukset.
Muut kulut sisältävät matka-, terveys-, turvallisuus- ja ympäristö- sekä mainoskulut.
Tutkimusmenot kirjataan kuluksi sillä tilikaudella, jonka aikana ne syntyvät. Tutkimusmenot sisältyvät tuloslaskelman liiketoi-
minnan muihin kuluihin.
KPMG Oy Ab:n tilintarkastuspalkkioihin sisältyi palkkioita tilintarkastuksesta 694 tuhatta euroa ja tilintarkastajan lausunnoista
35 tuhatta euroa. Muut kuin tilintarkastuspalvelut Neste-konsernin yhtiöille tilikaudella 2023 olivat yhteensä 1 002 tuhatta euroa
(2022: 935 tuhatta euroa). Palvelut koostuivat veroneuvonnasta 707 tuhatta euroa (2022: 410 tuhatta euroa) ja muista palveluista
295 tuhatta euroa (2022: 526 tuhatta euroa).
OCI
BS
CF
IS
110
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
10 Rahoitustuotot ja -kulut
2023 2022
Rahoitustuotot
Korkotuotot jaksotettuun hankintamenoon kirjatuista rahoitusvaroista 45 9
45 9
Rahoituskulut
Korkokulut jaksotettuun hankintamenoon kirjatuista rahoitusveloista/-saamisista
Vuokrasopimusvelat -50 -24
Muut rahoitusvelat -68 -29
Korkojohdannaiset, käyvän arvon suojauslaskennan alaiset -1 0
Lainasaamisten alaskirjaukset 0 -3
Muut rahoituskulut -3 -4
-122 -60
Kurssierot ja käypien arvojen muutokset
Jaksotettuun hankintamenoon kirjatut rahoitusvarat ja -velat 9 -8
Tulosvaikutteisesti kirjatut rahoitusvarat ja -velat -18 -72
-9 -80
IS Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä -86 -131
Liikevoittoon ja aineellisiin hyödykkeisiin sisältyvät
johdannaissopimusten nettovoitot ja -tappiot 2023 2022
Valuuttajohdannaiset, suojauslaskennan alaiset
1)
Sisältyvät liikevaihtoon 108 -250
Sisältyvät materiaalit ja palvelut -erään 1 0
Sisältyvät aineellisiin hyödykkeisiin -6 118
Valuuttajohdannaiset, ilman suojauslaskentaa
Sisältyvät materiaalit ja palvelut -erään 14 -84
Hyödykejohdannaiset, ilman suojauslaskentaa
Sisältyvät materiaalit ja palvelut -erään -302 -495
-186 -711
1)
Tunnistettu tehottomuus oli 0 milj. euroa (2022: 1 milj. euroa).
OCI
BS
CF
IS
111
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
11 Tuloverot
Laadintaperiaate
Nesteen veroihin kirjataan konserniyhtiöiden tilikauden tulokseen perustuvat verot ja aikaisempien tilikausien verojen
oikaisut sekä laskennallisten verojen muutos. Jakamattomista ulkomaisista voittovaroista tehty laskennallisen veron kirjaus
perustuu oletettuihin olosuhteisiin ja johdon näkemykseen jaettavista voittovaroista. Suoraan omaan pääomaan tai laajaan
tuloslaskelmaan kirjattavien erien verovaikutus kirjataan vastaavaan erään.
Mikäli epävarmoja veropositioita koskevia oikaisuja tehdään tilanteissa, joissa ei ole todennäköistä, että veroviranomainen
ja/tai tuomioistuin hyväksyisi tietyn verokäsittelyn, Neste valitsee velan kirjaamistavan, joka parhaiten kuvaa epävarmuuden
toteutumista.
Laskennalliset verot lasketaan velkamenetelmän mukaisesti kaikista taseen kirjanpitoarvon ja verotuksellisen arvon
välisistä väliaikaisista eroista. Laskennallinen verosaaminen kirjataan niin suurena kuin se todennäköisesti voidaan hyödyntää
tulevaisuudessa syntyvää verotettavaa tuloa vastaan. Laskennalliset verot lasketaan käyttämällä tilinpäätöspäivänä voimassa
olevia verokantoja ja olettamalla, että ne ovat voimassa, kun laskennallinen verosaaminen realisoidaan tai verovelka
maksetaan.
Laskennalliset verosaamiset ja -velat netotetaan silloin, kun on olemassa laillisesti toimeenpantavissa oleva oikeus kuitata
tuloverosaamiset ja -velat keskenään ja kun laskennalliset verot kohdistuvat samaan veronsaajaan. Verotappioista ja muista
käyttämättömistä verohyvityksistä on kirjattu laskennallinen verosaaminen sen verohyödyn osalta, jonka katsotaan olevan
todennäköisesti hyödynnettävissä tulevaisuudessa syntyviä verotettavia tuloja vastaan.
Konserni on soveltanut IAS 12 4A sekä 88A kappaleiden mukaista pakollista väliaikaista poikkeusta eikä ole kirjannut tai
esittänyt tilinpäätöksessään vähimmäisverolainsäädännöstä (Pilari 2 -säännöstöstä) aiheutuvia laskennallisia verosaamisia
tai -velkoja.
Arvioiden ja johdon harkinnan käyttö
Verosaamiset ja – velat perustuvat arvioon kauden verotettavan tulon perusteella maksettavasta tai hyvitettävästä verosta.
Pitkäaikaisia verosaamisia ei diskontata.
Nesteellä on laskennallisia verosaamisia ja -velkoja, joiden arvioidaan realisoituvan kirjattaviksi tuloslaskelmaan tiettyinä
ajanjaksoina tulevaisuudessa. Nesteen johto on tehnyt oletuksia ja käyttänyt tiettyjä arvioita liittyen tulevien vuosien
veroseuraamuksiin, jotka johtuvat varojen ja velkojen tilinpäätökseen kirjattujen kirjanpitoarvojen sekä niiden verotuksellisten
arvojen eroista. Keskeiset oletukset liittyvät esimerkiksi siihen, että arvioitujen vähennyskelpoisten vahvistettujen verotappioiden
hyödyntämisaika pysyy muuttumattomana, ja että voimassaolevat verolait ja verokannat pysyvät muuttumattomina
lähitulevaisuudessa. Jokaisena tilinpäätöspäivänä arvioidaan laskennallisten verosaamisten hyödynnettävyys, ja mikäli
olosuhteet viittaavat siihen, että tulevaisuudessa ei synny verotettavaa tuloa, jota vastaan väliaikainen ero voidaan hyödyntää,
laskennallinen verosaaminen puretaan käytettävissä olevaan määrään.
Useissa Neste-maissa, kuten Suomessa, on säädetty uudesta vähimmäisverolaista (Pilari 2 -säännöstö) vuonna 2023.
Konsernissa arvioidaan parhaillaan uuden lainsäädännön vaikutuksia. Alustavan arvion mukaan joitain vaikutuksia saattaa
tulla tuloista, jotka syntyvät Virossa, Irlannissa, Singaporessa, Sveitsissä ja Yhdysvalloissa. Näissä maissa efektiivinen
veroaste on todennäköisesti alle 15% alempien paikallisten verokantojen, verokannustimien tai verovapaiden tulojen takia.
Koska kaikki vähimmäisverolainsäädännön soveltamiseen vaikuttavat olosuhteet ja säännöt eivät ole selvät, määrälliset
vaikutukset laista eivät ole vielä kohtuudella arvioitavissa. Konsernissa jatketaan vähimmäisverolainsäädännön taloudellisten
vaikutusten arviointia.
Tuloveron tärkeimmät osatekijät 2023 2022
Tilikauden verot 296 405
Tilikaudella kirjatut oikaisut aikaisempien tilikausien veroihin -56 -1
Laskennallisten verojen muutos -81 -16
IS Tuloverot 160 388
Tuloverojen täsmäytys Suomen yhteisöverokannan mukaiseen tuloveroon 2023 2022
IS Voitto ennen veroja 1 596 2 279
Suomen verokannan mukainen tulovero 20 % -319 -456
Suomen ja ulkomaisten tytäryritysten verokantojen ero 68 71
Vähennyskelvottomat kulut ja muut pysyvät erot -2 -3
Verovapaat tulot 78 0
Tuloverot jakamattomista voittovaroista -2 -1
Verot aikaisemmilta tilikausilta 53 1
Laskennallisten verosaamisten arvostus -38 0
Muut 4 -1
IS Tuloverot -160 -388
Efektiivinen verokanta, % 10 17
Nesteen efektiivinen verokanta oli Suomen lakisääteistä verokantaa (20 %) alhaisempi johtuen pääasiassa alhaisemmasta vero-
tuksesta Virossa, Liettuassa, Singaporessa, Sveitsissä ja Yhdysvalloissa, joissa Neste harjoittaa liiketoimintaa. Merkittävä osa
alennetusta verokannasta liittyy Yhdysvaltoihin, jossa Neste on käsitellyt vuodesta 2023 alkaen ns. blender’s tax creditin osittain
verovapaana tulona Yhdysvaltojen tuloverotuksessa. Sen seurauksena Neste on oikaissut vuosien 2019–2021 tuloveroilmoituk-
sia sekä ilmoittanut vuoden 2022 verotettavan tulon vastaavalla tavalla. Suurin osa aikaisempien tilikausien veroista liittyy näihin
oikaisuihin. Laskennallisten verojen arvostuksessa suurin osa liittyy Yhdysvaltojen kasvaneiden verotappioiden laskennallisten
verosaamisten kirjaamatta jättämiseen. Laskennalliset verosaamiset verotappioista kasvoivat Yhdysvalloissa merkittävästi oikais-
tujen veroilmoitusten myötä sekä tilikauden verotappioiden takia.
Lisäksi Singaporessa Nesteen tuotantoinvestoinnit uusiutuviin tuotteisiin ovat verovapauden alaisia vuoteen 2023 asti ja alen-
netun verokannan alaisia vuoteen 2033 saakka perustuen Singaporen lainsäädäntöön.
OCI
BS
CF
IS
112
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Laskennallisten verosaamisten
ja verovelkojen muutos 2023 1.1.2023 Tuloslaskelmaan kirjatut erät Muut laajan tuloksen erät
Hankitut /
myydyt liiketoiminnot
Kurssierot, myytävänä olevat
varat ja muut muutokset 31.12.2023
Verotappiot 61 219 0 0 0 280
Varaukset 33 2 0 0 0 34
Eläkkeet 24 -3 -3 0 0 18
Käyttöomaisuus 116 75 0 0 0 191
Johdannaissopimukset 2 0 0 0 0 2
Muut väliaikaiset erot 25 6 1 0 0 32
Laskennalliset verosaamiset yhteensä 260 300 -2 0 0 557
Netotettu laskennallista verovelkaa vastaan -201 -229 0 0 0 -431
BS Laskennalliset verosaamiset 59 70 -2 0 0 127
Tuloverot jakamattomista voittovaroista 9 2 0 0 0 11
Käyttöomaisuus 454 77 0 0 0 531
Johdannaissopimukset 17 9 -10 0 0 17
Osuudet yhtymissä 50 130 0 0 0 181
Muut väliaikaiset erot 7 0 0 0 1 8
Laskennalliset verovelat yhteensä 537 219 -10 0 1 747
Netotettu laskennallista verosaamista vastaan -201 -229 0 0 0 -431
BS Laskennalliset verovelat 336 -11 -10 0 1 317
Laskennallisten verosaamisten
ja verovelkojen muutos 2022 1.1.2022 Tuloslaskelmaan kirjatut erät Muut laajan tuloksen erät
Hankitut /
myydyt liiketoiminnot
Kurssierot, myytävänä olevat
varat ja muut muutokset 31.12.2022
Verotappiot 5 55 0 0 0 61
Varaukset 35 -2 0 0 0 33
Eläkkeet 30 -1 -4 0 0 24
Käyttöomaisuus 107 9 0 0 0 116
Johdannaissopimukset 8 1 -8 0 0 2
Muut väliaikaiset erot 13 12 0 0 0 25
Laskennalliset verosaamiset yhteensä 197 75 -12 0 0 260
Netotettu laskennallista verovelkaa vastaan -153 -48 0 0 0 -201
BS Laskennalliset verosaamiset 45 26 -12 0 0 59
Tuloverot jakamattomista voittovaroista 9 0 0 0 0 9
Käyttöomaisuus 434 20 0 0 0 454
Johdannaissopimukset 15 -13 16 0 0 17
Osuudet yhtymissä 0 50 0 0 0 50
Muut väliaikaiset erot 4 1 0 2 0 7
Laskennalliset verovelat yhteensä 462 57 16 2 0 537
Netotettu laskennallista verosaamista vastaan -153 -48 0 0 0 -201
BS Laskennalliset verovelat 309 9 16 2 0 336
OCI
BS
CF
IS
113
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Verotappioita, joista ei ole kirjattu laskennallista verosaamista, on yhteensä 806 miljoonaa euroa (2022: 26 miljoonaa euroa). Vero-
tappioista vanhenee vuosien 2023 ja 2026 välillä 2 miljoonaa euroa (2022: 2 miljoonaa euroa) ja loput 805 miljoonaa euroa (2022:
24 miljoonaa euroa) voidaan hyödyntää ilman aikarajoitetta. Verotappioiden lisäys, josta ei ole kirjattu laskennallista verosaamista,
liittyy pääasiassa Yhdysvaltojen verotappioiden kasvuun.
Verotappioiden, joista laskennallinen verosaaminen kirjataan, kasvu liittyy pääasiassa Martinez Renewables LLC yhteisen toi-
minnon investointivaiheeseen ja sen nopeutettuihin veropoistoihin sekä muihin Yhdysvalloissa syntyneisiin verotappioihin. Osuu-
det yhtymissä -rivi laskennallisissa veroveloissa sisältää Martinez Renewable LLC yhteisen toiminnon väliaikaisista eroista kirjatun
laskennallisen veron.
Käyttöomaisuuteen liittyvien laskennallisten verosaamisten ja -velkojen kasvu liittyy IFRS 16 mukaisten vuokrasopimusten
kasvuun.
Tytäryhtiöiden jakamattomien voittovarojen osalta on kirjattu laskennallinen verovelka, jos voitonjaon yhteydessä tulee makset-
tavaksi tuloveroa.
Muihin laajan tuloksen eriin liittyvät laskennalliset verot:
Osakekohtainen tulos
Laimentamaton osakekohtainen tulos lasketaan jakamalla emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden voitto kauden aikana ulkona
olevien osakkeiden lukumäärän painotetulla keskiarvolla. Omana pääomana maksettavien osakeperusteisten maksujen laimentava
vaikutus otetaan huomioon laskettaessa laimenusvaikutuksella oikaistua osakekohtaista tulosta.
Osakekohtainen osinko
Vuonna 2023 osinkoa maksettiin 1,52 euroa osakkeelta, yhteensä 1 168 milj. euroa (2022: 0,82 euroa osakkeelta, yhteensä 630
milj. euroa). Yhtiökokoukselle, joka kokoontuu 27.3.2024, ehdotetaan, että osinkoa jaettaisiin 1,20 euroa osaketta kohti eli noin
922 milj. euroa. Ehdotettua osinkoa ei ole kirjattu osinkovelaksi tässä tilinpäätöksessä.
2023
Ennen veroja
Verokulu (-)
/tuotto
Verojen
jälkeen
OCI Etuuspohjaisen eläkejärjestelyn uudelleenarvostaminen 14 -3 11
OCI Muiden rahoitusvarojen käyvän arvon muutokset -4 1 -3
OCI Muuntoerot -66 0 -66
Rahavirran suojaukset
OCI kirjattu omaan pääomaan 57 -7 50
OCI siirretty tuloslaskelmaan -102 17 -85
OCI Pääomaosuusmenetelmällä käsiteltyjen
sijoituskohteiden osuus muista laajan tuloksen eristä -4 0 -4
OCI Muut laajan tuloksen erät -105 8 -97
2022
Ennen veroja
Verokulu (-)
/tuotto
Verojen
jälkeen
OCI Etuuspohjaisen eläkejärjestelyn uudelleenarvostaminen 22 -4 18
OCI Muiden rahoitusvarojen käyvän arvon muutokset -5 0 -5
OCI Muuntoerot -56 0 -56
Rahavirran suojaukset
OCI kirjattu omaan pääomaan 1 18 19
OCI siirretty tuloslaskelmaan 131 -41 90
OCI Pääomaosuusmenetelmällä käsiteltyjen
sijoituskohteiden osuus muista laajan tuloksen eristä 17 0 17
OCI Muut laajan tuloksen erät 110 -28 82
12 Osakekohtainen tulos ja osakekohtainen osinko
2023 2022
IS Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden voitto, milj. euroa 1 433 1 888
Ulkona olevien osakkeiden painotettu keskimääräinen lukumäärä vuoden aikana,
1 000 kpl 768 176 768 060
IS Laimentamaton osakekohtainen tulos (euroa / osake) 1,87 2,46
Osakepohjaisten kannustinjärjestelmien vaikutus, 1 000 kpl 260 486
Laimennettu osakkeiden painotettu keskimääräinen lukumäärä vuoden aikana,
1 000 kpl 768 436 768 546
IS Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos (euroa / osake) 1,87 2,46
OCI
BS
CF
IS
114
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
13 Liikearvo ja aineettomat hyödykkeet
Laadintaperiaate
Aineettomat hyödykkeet kirjataan liikearvoa lukuun ottamatta alkuperäiseen hankintamenoon ja poistetaan tasapoistoin
niiden taloudellisena pitoaikana. Aineettomat hyödykkeet muodostuvat seuraavista eristä:
Ohjelmistot
Ohjelmistojen lisenssit aktivoidaan hankintamenon ja ohjelman käyttöön saattamisesta aiheutuneiden menojen arvoon.
Menot sisältävät ohjelmistokehitykseen kohdistuvat työntekijäkustannukset sekä asiantuntijapalkkiot, jotka vaikuttavat
suoraan hyödykkeen toimintakuntoon saattamiseen. Aktivointi riippuu käytettävästä teknologiasta; esimerkiksi pilvipalveluita
ei aktivoida. Hankintameno poistetaan tasapoistoina lisenssien arvioituna taloudellisena pitoaikana (3–5 vuotta).
Tietokoneohjelmien päivitykseen ja ylläpitoon liittyvät menot kirjataan kuluksi sillä tilikaudella, jonka aikana ne syntyvät.
Tavaramerkit ja lisenssit
Tavaramerkeillä ja lisensseillä on määriteltävissä oleva taloudellinen pitoaika, ja ne arvostetaan alkuperäiseen hankintamenoon
vähennettynä kertyneillä poistoilla. Tavaramerkit ja lisenssit poistetaan tasapoistoina taloudellisena pitoaikanaan (3–10
vuotta).
Liikearvo
Liikearvo muodostuu hankitun liiketoiminnan, tytär-, osakkuus- tai yhteisyrityksen siitä Nesteelle kuuluvan nettovarallisuuden
käyvästä arvosta, joka hankintahetkellä ylittää hankintamenon. Tytäryritysten hankintaan liittyvä liikearvo sisältyy aineettomiin
oikeuksiin. Taseeseen merkitty liikearvo testataan arvonalentumisen varalta ja kirjataan taseeseen hankintamenoon
vähennettynä kertyneillä arvonalentumisilla. Testaus suoritetaan vuosittain sekä tarpeen vaatiessa, jos arvonalentumisesta
on viitteitä. Tehtyjä arvonalentumispoistoja ei peruuteta. Myydyn yrityksen myyntivoitto tai -tappio sisältää myytyyn yritykseen
kohdistuneen liikearvon tasearvon. Liikearvo kohdistetaan arvonalentumistestausta varten Nesteen rahavirtaa tuottaville
yksiköille. Kohdistaminen tehdään niille rahavirtaa tuottaville yksiköille, joiden odotetaan hyötyvän siitä hankinnasta, josta
liikearvo on syntynyt.
Diskonttokorko edustaa liiketoiminta-alueittain määritettyä pääoman tuottovaatimusta (WACC) verojen jälkeen, jota
oikaistaan testauksen yhteydessä verovaikutuksella. Tuottovaatimuksen laskentakomponentit ovat riskitön tuottoprosentti,
markkinariskipreemio, toimialakohtainen betakerroin, tavoitepääomarakenne, vieraan pääoman kustannus sekä maariskit.
WACC-prosentit on eritelty jokaiselle rahavirtaa tuottavalle yksikölle erikseen alla olevassa taulukossa. WACC-prosenttia ja
kasvuprosenttia käytetään ainoastaan arvonalentumistestaukseen.
Uusiutuvissa tuotteissa suunnitelmien tärkeimmät olettamukset liittyvät myyntimarginaaleihin.
Päästöoikeudet
Tulevan päästöoikeuskauden vajetta kattamaan ostetut päästöoikeudet kirjataan aineettomiin oikeuksiin hankintamenoon,
ja ilmaiseksi saadut päästöoikeudet arvostetaan nimellisarvoonsa eli nollaan.
Päästöoikeuksien palautusvelvollisuuden kattamiseksi kirjataan varaus, jos ilmaiseksi saadut ja vajetta kattamaan
hankitut päästöoikeudet eivät kata toteutuneita päästöjä. Varaus arvostetaan sen todennäköiseen arvoon velvoitteen
toteutumisajankohtana. Toteutuneiden päästöjen ja saatujen päästöoikeuksien erotus sekä varauksen todennäköisessä
arvossa tapahtuvat muutokset kirjataan liikevoittoon.
Muun kuin rahoitusvaroihin kuuluvan omaisuuserän arvonalentuminen
Poistoja ei kirjata aineettomista hyödykkeistä, joiden taloudellinen vaikutusaika on rajoittamaton tai jotka eivät vielä ole
käyttövalmiita. Tällaisille aineettomille hyödykkeille tehdään vuosittain arvonalentumistesti. Arvonalentumistesti tehdään
myös omaisuuserille, joita poistetaan niiden taloudellisena pitoaikana, jos on viitteitä siitä, että niiden tasearvo ylittää niiden
kerrytettävissä olevan rahamäärän. Arvonalentumistappio kirjataan Nesteen tuloslaskelmaan siinä määrin kuin tasearvo ylittää
omaisuuserän kerrytettävissä olevan rahamäärän. Omaisuuserän kerrytettävissä oleva rahamäärä on nettomyyntihinta tai
sitä korkeampi käyttöarvo. Liikearvoa lukuun ottamatta muuhun kuin rahoitusvaroihin kuuluvaan omaisuuserään aiemmilla
tilikausilla tehtyjen arvonalentumisten perusteet tarkistetaan tilinpäätöspäivänä mahdollisen arvonalentumisen peruuttamisen
toteamiseksi.
Arvioiden ja johdon harkinnan käyttö
Aineettomien ja aineellisten hyödykkeiden arvonalentumista testataan aina kun on viitteitä siitä, että jonkin omaisuuserän
arvo saattaa olla alentunut. Kun kerrytettävissä oleva rahamäärä on kirjanpitoarvoa pienempi, arvonalentumistappio kirjataan
välittömästi kuluksi ja kirjanpitoarvoa pienennetään vastaamaan kerrytettävissä olevaa rahamäärää.
Rahavirtaa tuottavien yksiköiden kerrytettävissä olevat rahamäärät on määritetty käyttöarvoon perustuvien laskelmien
avulla. Näissä laskelmissa ennakoidut rahavirrat perustuvat johdon hyväksymiin, kolmen vuoden ajanjakson kattaviin
taloudellisiin suunnitelmiin. Näiden laskelmien laadinta edellyttää johdon arvioita tulevaisuuden odotuksista. Tärkeimpiä
oletuksia ovat arviot myyntimarginaalista sekä korkokannasta.
Ilmastonmuutosliitännäiset oletukset sisältävät kysynnän kasvun Uusiutuvat Tuotteet rahavirtaa tuottavassa yksikössä,
mikä vaikuttaa positiivisesti myyntimarginaaliin ja kolmen vuoden ajanjakson jälkeisessä kasvuprosenttiin.
OCI
BS
CF
IS
115
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
2023 Liikearvo
Muut aineettomat
hyödykkeet Yhteensä
Hankintameno 1.1. 402 470 873
Kurssierot -9 -3 -12
Yrityshankinnat 104 43 147
CF Lisäykset 0 27 27
Vähennykset 0 -1 -1
Uudelleenryhmittelyt 0 1 1
Hankintameno 31.12. 498 537 1 035
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1. 2 301 303
Kurssierot 0 0 0
Vähennykset 0 -1 -1
Tilikauden poistot ja arvonalentumiset 0 53 53
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12. 2 352 354
BS Kirjanpitoarvo 1.1.2023 401 169 570
BS Kirjanpitoarvo 31.12.2023 496 185 681
2022 Liikearvo
Muut aineettomat
hyödykkeet Yhteensä
Hankintameno 1.1. 362 410 772
Kurssierot 11 2 14
Yrityshankinnat 7 4 10
CF Lisäykset 22 51 73
Vähennykset 0 -9 -9
Uudelleenryhmittelyt 1 13 14
Hankintameno 31.12. 402 470 873
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1. 0 256 256
Kurssierot 0 0 0
Vähennykset 0 -5 -5
Tilikauden poistot 2 50 52
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12. 2 301 303
BS Kirjanpitoarvo 1.1.2022 362 154 516
BS Kirjanpitoarvo 31.12.2022 401 169 570
WACC% 2023 2022
Uusiutuvat tuotteet 8.1 496 401
BS Liikearvo 496 401
Liikearvon arvonalentumistestaus
Liikearvo on allokoitu seuraaville Nesteen rahavirtaa tuottaville yksiköille: Uusiutuvat tuotteet rahavirtaa tuottava yksikkö, joka on sama kuin Uusiutuvat tuotteet -segmentti.
Segmenttitason yhteenveto liikearvon kohdistamisesta:
20 %:n lasku myyntimarginaalissa tai 4 prosenttiyksikön nousu diskonttokorossa ei johtaisi tilanteeseen, jossa rahavirtaa tuottavien yksikköjen kirjanpitoarvo ylittäisi niiden kerrytettävissä olevan rahamäärän. Kolmen vuoden ajanjakson jälkeiset rahavirrat
on arvioitu käyttäen 2,0 % nimellistä kasvuprosenttia.
OCI
BS
CF
IS
116
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
14 Aineelliset hyödykkeet
Laadintaperiaate
Aineelliset hyödykkeet koostuvat pääosin jalostamoista ja muista tuotantolaitoksista, varastosäiliöistä ja merenkulkulaivas-
tosta sekä polttonesteiden vähittäismyyntiketjun koneista ja kalustosta. Neste omistaa asemaverkoston kauppiasasemia
lukuun ottamatta. Aineelliset hyödykkeet arvostetaan alkuperäiseen hankintamenoon vähennettynä kertyneillä poistoilla
ja arvonalentumisilla. Alkuperäinen hankintameno koostuu hyödykkeen välittömästä hankinnasta aiheutuneista menoista
sekä alkuperäisen arvion mukaiset menot hyödykkeen purkamisesta ja siirtämisestä sekä sen sijaintipaikan palauttami-
sesta alkuperäiseen tilaan. Hankintamenoon saattaa sisältyä valuuttamääräisiin hankintoihin kohdistuvia tulevan kassavir-
ran suojaustuloksia, jotka on kirjattu omasta pääomasta osaksi hankintamenoa. Hankitun tytäryrityksen aineelliset hyödyk-
keet arvostetaan käypään arvoon hankintahetkellä.
Myöhemmin syntyvät menot sisällytetään hyödykkeen kirjanpitoarvoon tai merkitään taseeseen erillisenä omaisuuseränä
ainoastaan silloin, kun on todennäköistä, että hyödykkeeseen liittyvä vastainen taloudellinen hyöty koituu Nesteen hyväksi
ja hyödykkeen hankintameno on luotettavasti määritettävissä. Jalostamoissa ja muissa tuotantolaitoksissa 3–5 vuoden
välein toteutettavien määräaikaisten kunnossapitoseisokkien menot kirjataan taseeseen ja poistetaan seisokkien välisenä
aikana. Muut korjaus- ja kunnossapitomenot kirjataan kuluksi tuloslaskelmaan sillä tilikaudella, jonka aikana ne syntyvät.
Maa-alueita ei poisteta. Kalliovaraston pohjalle jäävä raakaöljy ja tuotantoprosessissa käytettävät katalyyttien jalometallit
sisältyvät muihin aineellisiin hyödykkeisiin, ja ne poistetaan mahdollisen käytön mukaan substanssipoistoina. Aineellisten
hyödykkeiden poistot lasketaan hankintamenon ja jäännösarvon erotuksesta tasapoistoina niiden arvioidulle taloudelliselle
pitoajalle seuraavien poistoaikojen mukaan:
Hyödykkeiden jäännösarvot ja taloudelliset pitoajat tarkistetaan tilinpäätöspäivänä. Jos ne eroavat aikaisemmista arvioista,
poistoaikoja muutetaan vastaavasti. Hyödykkeen kirjanpitoarvosta vähennetään arvonalentumistappio, jotta kirjanpitoarvo
vastaa hyödykkeen kerrytettävissä olevaa rahamäärää, jos kirjanpitoarvo on tätä arvoa suurempi. Aineellisten hyödykkeiden
myyntivoitot ja -tappiot lasketaan vertaamalla myyntihintaa kirjanpitoarvoon. Myyntivoitot ja -tappiot kirjataan tuloslaskelman
eriin Liiketoiminnan muut tuotot tai Liiketoiminnan muut kulut.
Vieraan pääoman menot, jotka välittömästi johtuvat ehdot täyttävän omaisuuserän, kuten uuden tuotantolaitoksen
tai tuotantolinjan hankkimisesta, rakentamisesta tai valmistamisesta, muodostavat osan kyseisen omaisuuserän
hankintamenosta. Muut vieraan pääoman menot kirjataan kuluksi.
Tutkimusmenot kirjataan kuluksi sillä tilikaudella, jonka aikana ne syntyvät. Tutkimusmenot kirjataan tuloslaskelmaan
liiketoiminnan muihin kuluihin. Kehitysmenoja aktivoidaan ainoastaan silloin, kun ne täyttävät tiukat ehdot eli liittyvät
esimerkiksi uusiin tuotteisiin, jotka ovat kaupallisesti ja teknisesti käyttökelpoisia. Nesteen kehitysmenot eivät pääosin täytä
aktivoinnin edellytyksiä, ja ne kirjataan kuluksi syntymiskaudella.
Rakennukset ja rakennelmat, mukaan lukien terminaalit 20–40 vuotta
Koneet ja kalusto:
Tuotantokoneet ja kalusto 15–20 vuotta
Merenkulkulaivasto 15–20 vuotta
Vähittäismyyntiketjun koneet ja kalusto 5–15 vuotta
Muut kulkuneuvot, koneet ja kalusto 3–15 vuotta
Muut aineelliset hyödykkeet 20–40 vuotta
Vuokrasopimukset
Neste arvioi sopimuksen syntymisajankohtana, onko sopimus vuokrasopimus tai sisältyykö siihen vuokrasopimus.
Vuokrasopimus on sopimus tai sopimuksen osa, joka antaa oikeuden yksilöidyn omaisuuserän käyttöä koskevaan
määräysvaltaan tietyksi ajanjaksoksi vastiketta vastaan.
Neste kirjaa vuokralle ottajana vuokrasopimuksen alkamisajankohtana käyttöoikeusomaisuuserän taseeseen
aineellisiin hyödykkeisiin hankintamenoon, joka sisältää vuokrasopimusvelan alkuperäisen määrän, ennen sopimuksen
alkamisajankohtaa maksetut vuokrat vähennettynä saaduilla kannustimilla, alkuvaiheen välittömät menot ja menot
alkuperäiseen tilaan palauttamisesta.
Käyttöoikeusomaisuuseristä tehdään poistot tasaerinä omaisuuserän vuokrakauden aikana. Vuokrattu käyttö-
omaisuushyödyke testataan arvonalentumisen varalta Nesteen aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden arvonalentumista
koskevan laadintaperiaatteen mukaisesti (katso liitetieto 13 Liikearvo ja aineettomat hyödykkeet).
Lisätietoja liitetiedossa 29 Vuokrasopimukset.
OCI
BS
CF
IS
117
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
2023 Maa-alueet
Rakennukset ja
rakennelmat
Koneet ja
kalusto
Muut aineelliset
hyödykkeet
Keskeneräiset
hankinnat Yhteensä
Hankintameno 1.1. 363 2 654 5 557 567 2 595 11 736
Kurssierot -2 -1 -24 -11 -19 -56
Lisäykset 30 106 620 600 777 2 132
Yrityshankinnat 1 17 10 0 2 29
Vähennykset -37 -17 -15 -146 7 -208
Uudelleenryhmittelyt -5 878 1 094 98 -2 087 -22
Hankintameno 31.12. 349 3 637 7 242 1 108 1 274 13 610
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1. 46 1 300 3 527 262 32 5 166
Kurssierot 0 0 -3 -4 0 -8
Vähennykset -8 -12 -39 -67 0 -126
Uudelleenryhmittelyt 2 0 -24 0 0 -22
Tilikauden poistot ja alaskirjaukset 15 119 527 150 2 813
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12. 54 1 407 3 988 341 33 5 824
BS Kirjanpitoarvo 1.1.2023 318 1 354 2 030 305 2 563 6 570
BS Kirjanpitoarvo 31.12.2023 295 2 230 3 254 767 1 241 7 786
Keskeneräisten hankintojen kirjanpitoarvo 31.12.2023 sisältää pääosin hankintoja liittyen meneillään olevaan laajennusprojektiin Alankomaissa. Aineelliset hyödykkeet sisältävät käyttöoikeusomaisuushyödykkeitä, joissa Neste on vuokralle ottajana liitetiedossa 29
Vuokrasopimukset esitetyn mukaisesti.
OCI
BS
CF
IS
118
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
2022 Maa-alueet
Rakennukset ja
rakennelmat
Koneet ja
kalusto
Muut aineelliset
hyödykkeet
Keskeneräiset
hankinnat Yhteensä
Hankintameno 1.1. 287 2 679 5 593 518 1 310 10 387
Kurssierot 0 1 -31 5 -36 -62
Lisäykset 91 32 264 100 1 654 2 141
Yrityshankinnat 0 0 0 0 0 0
Vähennykset -15 -80 -594 -89 -4 -780
Uudelleenryhmittelyt 0 22 304 1 -328 -2
Myytävänä olevat varat 0 0 21 31 0 52
Hankintameno 31.12. 363 2 654 5 557 567 2 595 11 736
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1. 38 1 287 3 715 186 10 5 235
Kurssierot 0 0 0 2 0 3
Vähennykset -7 -85 -564 -38 0 -694
Uudelleenryhmittelyt 3 2 3 0 0 8
Tilikauden poistot ja alaskirjaukset 12 96 367 89 22 586
Myytävänä olevat varat 0 0 6 22 0 28
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12. 46 1 300 3 527 262 32 5 166
BS Kirjanpitoarvo 1.1.2022 249 1 392 1 879 332 1 300 5 152
BS Kirjanpitoarvo 31.12.2022 318 1 354 2 030 305 2 563 6 570
Aineelliset hyödykkeet 31.12.2022 sisältää 853 milj. euroa Martinez Renewables yhteisen toiminnon hankintaan liittyviä hyödykkeitä, jotka sisältyvät pääosin keskeneräiset hankinnat ja koneet ja kalusto -luokkiin. Sen lisäksi keskeneräisten hankintojen kirjanpitoarvo
31.12.2022 sisältää pääosin hankintoja liittyen laajennusprojekteihin Singaporessa ja Alankomaissa. Aineelliset hyödykkeet sisältävät käyttöoikeusomaisuushyödykkeitä, joissa Neste on vuokralle ottajana liitetiedossa 29 Vuokrasopimukset esitetyn mukaisesti.
Vieraan pääoman aktivoidut menot
Investointihankkeisiin liittyviä korkokuluja on aktivoitu 22 milj. euroa (2022: 3 milj. euroa) vuoden 2023 aikana liittyen laajennusprojektiin Alankomaissa. Erä sisältyy aineellisiin hyödykkeisiin. Korkoprosenttina on käytetty kuukausittain laskettua Nesteen keskimääräistä
korollisten velkojen korkokantaa, joka oli 3,2 % vuonna 2023 (2022: 1,3 %).
OCI
BS
CF
IS
119
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
15 Osuudet osakkuus- ja yhteisyrityksissä
Kirjanpitoarvo 2023 2022
Tilikauden alussa 1.1. 63 60
IS, CF Osuus osakkuus- ja yhteisyritysten tuloksesta 1 2
OCI Pääomaosuusmenetelmällä käsiteltyjen sijoituskohteiden
osuus muista laajan tuloksen eristä -4 17
Muuntoerot -1 1
CF Pääomanpalautukset 0 -13
Osingot 0 -15
Investoinnit 0 12
Muut muutokset 0 -1
BS Tilikauden lopussa 31.12. 58 63
2023 2022
Liiketoiminta-
suhteen luonne Kotipaikka
Omistus-
osuus (%)
Omistus-
osuus (%)
Alterra Energy LLC Osakkuusyritys
1)
Yhdysvallat 40,00 40,00
Glacia Limited Yhteisyritys
2)
Bermuda 0,00 0,00
Kilpilahden Voimalaitos Oy Yhteisyritys
3)
Suomi 40,00 40,00
Nesteen merkittävimmät sijoitukset julkisesti noteeraamattomiin osakkuus- ja yhteisyrityksiin tilikauden lopussa on esitetty
seuraavassa taulukossa:
1) Alterra Energy LLC on yhdysvaltalainen, kemiallisen kierrätyksen teknologiaan erikoistunut yritys. Nesteen ja Alterran välinen
yhteistyö kattaa kemiallisen kierrätyksen teknologian kehittämisen sekä teknologian kaupallistamisen. Yhtiön johto on
luokitellut tämän omistuksen osakkuusyritykseksi Nesteen huomattavan vaikutusvallan perusteella.
2) Glacia Limited on 50/50-omistusosuudella Nesteen ja Stena-konserniin kuuluvan Stena Maritime AG:n yhteisyritys.
Yhtiö omisti Aframax-kokoluokan raakaöljytankkerin, joka liittyi Nesteen laivastoon tammikuussa 2007. Yhtiö likvidoitiin
vuonna 2022.
3) Kilpilahden Voimalaitos Oy on yhteisyritys, joka tuottaa höyryä ja muita käyttöhyödykkeitä Nesteen jalostamon ja Borealiksen
petrokemiantuotannon tarpeisiin Porvoossa. Neste ja Veolia omistavat Kilpilahden Voimalaitos Oy:stä kumpikin 40 %, ja
loput 20 % omistaa Borealis.
Yhtiön johto on luokitellut tämän omistuksen yhteisyritykseksi, koska se on järjestelty erillistä sijoitusvälinettä käyttäen, jonka
oikeudellinen muoto erottaa järjestelyn varat ja velat osakkeenomistajien varoista ja veloista ja merkittävien päätösten
tekeminen vaatii kaikkien osakkeenomistajien yksimielistä hyväksyntää. Uuden voimalaitoksen kapasiteetti on tarkoitettu
palvelemaan myös ulkoisia asiakkaita Nesteen ja Borealiksen lisäksi, ja siten optimoimaan kaikkien osakkeenomistajien
tuottoja. Johto on myös huomioinut, että Kilpilahden Voimalaitos Oy vastaa voimalaitostoiminnoista itsenäisesti
Veolian operoimana.
Osakkuus- ja yhteisyritykset on yhdistelty konsernitilinpäätökseen pääomaosuusmenetelmää käyttäen.
Nesteen ja Marathon Petroleumin Martinez Renewables -yhteisjärjestely on luokiteltu yhteiseksi toiminnoksi, ja lisätietoja järjeste-
lyn vuoden 2022 vaikutuksista on kerrottu liitetiedossa 2 Laadintaperiaatteet, liitetiedossa 14 Aineelliset hyödykkeet, liitetiedossa
18 Vaihto-omaisuus ja liitetiedossa 29 Vuokrasopimukset.
OCI
BS
CF
IS
120
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Alterra Energy LLC Kilpilahden Voimalaitos Oy Glacia Limited
2023 2022 2023 2022 2022
Pitkäaikaiset varat 36 37 532 518 0
Lyhytaikaiset varat
Rahat ja pankkisaamiset 2 10 5 23 0
Muut lyhytaikaiset varat
(pl. rahat ja pankkisaamiset) 1 0 90 116 0
Lyhytaikaiset varat yhteensä 3 10 95 139 0
Pitkäaikaiset velat
Rahoitusvelat (pl. ostovelat ja varaukset) 11 7 510 500 0
Muut pitkäaikaiset velat 0 0 21 17 0
Pitkäaikaiset velat yhteensä 11 7 531 517 0
Lyhytaikaiset velat
Rahoitusvelat (pl. ostovelat ja varaukset) 0 0 31 31 0
Muut lyhytaikaiset velat 2 2 37 92 0
Lyhytaikaiset velat yhteensä 2 2 68 123 0
Nettovarallisuus 25 38 29 17 0
Liikevaihto 5 34 306 458 2
Poistot ja arvonalentumiset 2 2 13 8 1
Korkotuotot 0 0 2 0 0
Korkokulut 0 0 14 8 0
Tuloverot 0 0 0 0 0
Voitto/tappio -11 20 -3 -6 0
Yhteenveto Nesteen osakkuus- ja yhteisyritysten tilinpäätöstiedoista:
OCI
BS
CF
IS
121
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Alterra Energy LLC Kilpilahden Voimalaitos Oy Glacia Limited
2023 2022 2023 2022 2022
Nettovarallisuus 1.1. 96 86 61 10 43
Investointi osakkuus-/yhteisyritykseen 0 30 0 0 0
Tilikauden voitto/tappio -11 -11 13 9 6
Muut laajan tuloksen erät -2 6 -11 43 -3
Pääomanpalautukset 0 -15 0 0 -15
Osingot 0 0 0 0 -30
Muut muutokset 0 0 -1 -1 0
Nettovarallisuus 31.12. 82 96 62 61 0
Osuus yhteisyrityksessä 33 38 25 24 0
Kirjanpitoarvo 33 38 25 24 0
Osakkuus- ja yhteisyritysten tilikauden tulokset ovat yhdistelty yhtiöiden alustavien raportointikauden tuloksien mukaan.
Liiketoimet osakkuus- ja yhteisyritysten kanssa on esitetty liitetiedossa 25 Lähipiiritapahtumat. Vastuusitoumukset liittyen Nesteen osuuksiin osakkuus- ja yhteisyrityksissä on eritelty liitetiedossa 28 Vastuusitoumukset.
Taloudellista informaatiota koskevan yhteenvedon täsmäyttäminen
Taloudellista informaatiota koskevan yhteenvedon täsmäyttäminen osakkuus- ja yhteisyritysten kirjanpitoarvoon.
OCI
BS
CF
IS
122
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
16 Rahoitusvarat ja -velat arvostusryhmittäin
Nesteen rahoitusvarat ja -velat on luokiteltu IFRS 9 -standardin mukaan. Rahoitusvarojen ja -velkojen laadintaperiaatteet, luokitteluperusteet sekä muuta informaatiota löytyy liitetiedoista 17 Rahoitusvarat ja 21 Rahoitusvelat.
Käypä arvo muun laajan tuloksen kautta -kategoriaan luokitellut johdannaissopimukset ovat suojauslaskennan alaisuuteen kuuluvia.
Johdannaissopimukset merkitään taseeseen käypään arvoon kaupankäyntipäivänä ja arvostetaan uudelleen käypään arvoon tilinpäätöspäivinä. Valuuttatermiini- ja koronvaihtosopimusten käyvät arvot on laskettu tulevien kassavirtojen nykyarvona ja valuutta-
optioiden Black and Scholes -optiohinnoittelumallilla. Pörsseissä noteerattujen hyödykejohdannaisten käyvät arvot perustuvat pörssinoteerauksiin, ja OTC-hyödykejohdannaisten käyvät arvot niistä aiheutuvien kassavirtojen nykyarvoon. Kaikkien johdannaisten
käyvät arvot lasketaan käyttäen markkinoilla todennettavissa olevia tilinpäätöspäivän valuuttakursseja, korkoja, volatiliteetteja ja hyödykehintanoteerauksia. Johdannaissopimukset sisältyvät lyhytaikaisiin rahoitusvaroihin tai -velkoihin, paitsi yli 12 kuukauden kulut-
tua tilinpäätöspäivästä realisoituvat johdannaissopimukset, jotka kirjataan pitkäaikaisiin rahoitusvaroihin tai -velkoihin. Lisätietoja johdannaissopimusten laadintaperiaatteista löytyy liitetiedosta 19 Johdannaissopimukset.
31.12.2023
Tase-erä
Käypä arvo muun
laajan tuloksen kautta
Käypä arvo
tulosvaikutteisesti
Jaksotettu
hankintameno Kirjanpitoarvo Käypä arvo Taso 1 Taso 2 Taso 3
Pitkäaikaiset rahoitusvarat
BS Pitkäaikaiset saamiset 126 126 126
BS Johdannaissopimukset 26 26 26 0 26
BS Muut rahoitusvarat 46 8 54 54 54
Lyhytaikaiset rahoitusvarat
Myyntisaamiset ja muut saamiset
1)
1 872 1 872 1 872
BS Johdannaissopimukset 52 138 190 190 37 153
BS Lyhytaikaiset sijoitukset 5 5 5
BS Rahat ja pankkisaamiset 1 575 1 575 1 575
Rahoitusvarat 98 173 3 578 3 848 3 848
Pitkäaikaiset rahoitusvelat
BS Korolliset velat 3 487 3 487 3 503 2 125 1 377
BS Johdannaissopimukset 6 6 6 6
Muut pitkäaikaiset velat
1)
22 18 40 40 22
Lyhytaikaiset rahoitusvelat
BS Korolliset velat 581 581 579 199 380
BS Johdannaissopimukset 4 208 212 212 40 172
Ostovelat ja muut velat
1)
9 2 424 2 433 2 433 9
Rahoitusvelat 4 246 6 509 6 759 6 773
1)
pois lukien muut kuin rahoituserät
Tasolla 1 olevat korolliset velat ovat listattuja joukkovelkakirjalainoja. Tasolla 1 olevat johdannaissopimukset ovat hyödykejohdannaisia, jotka on arvostettu suoraan pörssinoteeraukseen. Käypä arvo tulosvaikutteisesti -kategoriaan luokitellut muut rahoitusvarat
koostuvat listaamattomista 8 miljoonan euron arvoisista muista sijoituksista. Käypä arvo muun laajan tuloksen kautta -kategoriaan luokitellut muut rahoitusvarat koostuvat listaamattomista 46 miljoonan euron arvoisista osakkeista. Käypä arvo tulosvaikutteisesti
-kategoriaan luokitellut muut rahoitusvelat koostuvat pääosin päättyneen ja aiempien vuosien yrityshankintojen ehdollisista lisäkauppahinnoista. Käyvät arvot määritetään IFRS 13 mukaisesti. Vuoden 2023 aikana ei ollut siirtoja käypien arvojen tasojen 1 ja 2
välillä. Tasolta 3 ei ollut siirtoja muille tasoille eikä sinne ollut siirtoja muilta tasoilta.
Taseessa käypään arvoon arvostetut rahoitusinstrumentit sekä korolliset velat on luokiteltu tasoihin käyvän arvon määrittämiseen käytettävien arvostusmenetelmien syöttötietojen perusteella:
Taso 1: täysin samanlaisille varoille ja veloille noteerattuja (oikaisemattomia) hintoja toimivilla markkinoilla
Taso 2: muita kuin tasolle 1 kuuluvia noteerattuja hintoja, jotka ovat havainnoitavissa omaisuuserälle tai velalle joko suoraan tai epäsuorasti
Taso 3: varoja tai velkoja koskevat syöttötiedot, jotka eivät perustu todennettavissa olevaan markkinatietoon.
OCI
BS
CF
IS
123
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
31.12.2022
Tase-erä
Käypä arvo muun
laajan tuloksen kautta
Käypä arvo
tulosvaikutteisesti
Jaksotettu
hankintameno Kirjanpitoarvo Käypä arvo Taso 1 Taso 2 Taso 3
Pitkäaikaiset rahoitusvarat
BS Pitkäaikaiset saamiset 103 103 103
BS Johdannaissopimukset 5 5 5 5
BS Muut rahoitusvarat 37 7 44 44 44
Lyhytaikaiset rahoitusvarat
Myyntisaamiset ja muut saamiset
1)
2 101 2 101 2 101
BS Johdannaissopimukset 120 287 406 406 17 389
BS Lyhytaikaiset sijoitukset 0 0 0
BS Rahat ja pankkisaamiset 1 271 1 271 1 271
Rahoitusvarat 157 298 3 475 3 930 3 930
Pitkäaikaiset rahoitusvelat
BS Korolliset velat 1 964 1 964 1 880 811 1 070
BS Johdannaissopimukset 12 12 12 12
Muut pitkäaikaiset velat
1)
17 26 43 43 17
Lyhytaikaiset rahoitusvelat
BS Korolliset velat 651 651 651 651
BS Johdannaissopimukset 29 170 200 200 41 159
Ostovelat ja muut velat
1)
9 2 870 2 879 2 879 9
Rahoitusvelat 29 208 5 511 5 749 5 665
1)
pois lukien muut kuin rahoituserät
Vuoden 2022 aikana ei ollut siirtoja käypien arvojen tasojen 1 ja 2 välillä. Tasolta 3 ei ollut siirtoja muille tasoille eikä sinne ollut siirtoja muilta tasoilta.
OCI
BS
CF
IS
124
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Likvidit varat 2023 2022
BS Lyhytaikaiset sijoitukset 5 0
BS, CF Rahat ja pankkisaamiset 1 575 1 271
Likvidit varat 1 580 1 271
Myynti- ja muut saamiset 2023 2022
Myyntisaamiset 1 605 1 675
Muut saamiset 248 422
Ennakkomaksut 14 4
Siirtosaamiset 47 36
BS Myyntisaamiset ja muut saamiset 1 913 2 138
Myyntisaamiset ja muut saamiset poislukien muut kuin rahoituserät 1 872 2 101
Pitkäaikaiset rahoitusvarat 2023 2022
Pitkäaikaiset korolliset saamiset 107 82
Muut saamiset 18 20
BS Pitkäaikaiset saamiset 126 103
BS Muut rahoitusvarat 54 44
Likvideihin varoihin liittyvä maksimiluottoriski on niiden kirjanpitoarvo. Lisätietoa luottoriskistä on esitetty liitetiedossa 3 Taloudellisten
riskien hallinta. Likvideistä varoista ei ole kirjattu luottotappiovarausta sen ollessa suuruudeltaan epäolennainen.
Lyhytaikaisten myynti- ja muiden saamisten luonteesta johtuen niiden kirjanpitoarvon oletetaan olevan sama kuin käypä arvo.
Myyntisaamisiin ja muihin saamisiin liittyvä maksimiluottoriski on niiden kirjanpitoarvo. Myyntisaamisten ikäjakauma ja tietoa
luottotappiovarauksesta sekä toteutuneesta luottotappiosta on esitetty liitetiedossa 3 Taloudellisten riskien hallinta, ‘Luotto ja
vastapuoliriski’ -osiossa.
Pitkäaikaisten rahoitussaamisten käypä arvo ei poikkea merkittävästi kirjanpitoarvosta, joka vastaa myös niihin liittyvää
maksimiluottoriskiä. Luottotappiovarausta ei ole kirjattu, koska saamisiin ei liity olennaista riskiä. Muut rahoitusvarat koostuvat
listaamattomista osakkeista.
17 Rahoitusvarat
Laadintaperiaate
Rahoitusvarat luokitellaan kolmeen pääryhmään: jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat, käypään arvoon tulosvaikutteisesti
kirjattavat ja käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta kirjattavat. Luokittelu riippuu yrityksen toimintamallista
sekä kyseisten rahoitusvarojen sopimukseen perustuvista kassavirroista. Varat kirjataan lyhytaikaisiin rahoitusvaroihin,
ellei niiden eräpäivä ole yli 12 kuukauden kuluttua tilinpäätöspäivästä, jolloin ne ovat pitkäaikaisia rahoitusvaroja. Varojen
hankinnat ja myynnit kirjataan selvityspäivänä (pois lukien johdannaiset, liitetieto 19 Johdannaissopimukset). Rahoitusvarat
kirjataan pois taseesta, kun oikeus rahoitusvaraan liittyvään kassavirtaan on lakannut tai siirtynyt pois konsernista ja kun
rahoitusvaran omistukseen liittyvät riskit ja hyödyt ovat siirtyneet pois konsernista.
Jaksotettu hankintameno -ryhmään sisältyvät likvidit varat sekä myynti- ja lainasaamiset, jotka liiketoimintamallin mukaan
pidetään ainoastaan sopimukseen perustuvien rahavirtojen keräämiseksi ja kun kyseiset rahavirrat koostuvat yksinomaan
pääoman ja koron maksuista. Nämä rahoitusvarat arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon käyttäen efektiivisen koron
menetelmää.
Käypä arvo tulosvaikutteisesti -ryhmä koostuu oman pääoman ehtoisista sijoituksista (suojauslaskennan alaisuuteen
kuulumattomien johdannaisten lisäksi). Noteeraamattomien osakkeiden käypä arvo määritetään IFRS 13:n mukaisesti.
Oman pääoman ehtoisiin sijoituksiin liittyvät voitot tai tappiot kirjataan rahoitustuottoihin ja -kuluihin.
Käypä arvo muun laajan tuloksen kautta -kategoriaan luokitellut muut rahoitusvarat koostuvat listaamattomista
osakkeista, joita ei pidetä kaupankäyntitarkoituksessa. Ne ovat strategisia sijoituksia, ja Neste on katsonut tämän luokittelun
relevantimmaksi.
Likvidit varat
Likvidit varat koostuvat rahoista ja pankkisaamisista sekä lyhytaikaisista sijoituksista. Rahat ja pankkisaamiset sisältävät
käteisvarat sekä alkuperäiseltä maturiteetiltaan enintään kolmen kuukauden mittaiset pankkitalletukset ja muut erittäin
likvidit sijoitukset. Lyhytaikaiset sijoitukset koostuvat pankkitalletuksista ja muista likvideistä sijoituksista, kuten
rahamarkkinarahastoista, joiden alkuperäinen maturiteetti on kolmesta kuukaudesta vuoteen.
Arvonalentuminen
Jaksotettuun hankintamenoon kirjatuille velkainstrumenteille sovelletaan yleistä, odotettuihin luottotappioihin perustuvaa
lähestymistapaa, ja kriteerien täyttyessä luottotappiovaraus kirjataan tulosvaikutteisesti. Lopullinen luottotappio
kirjataan saatavakohtaisesti tehdyn harkinnan perusteella. Myyntisaamisten luottotappiovarauksiin sovelletaan IFRS 9
-standardin yksinkertaistettua lähestymistapaa. Jokaisella liiketoiminta-alueella on myyntisaamisille oma luottotappioiden
laskentamatriisi johtuen liiketoimintojen luonteiden erilaisuudesta. Liiketoiminta-alueiden laskentamatriisit pohjautuvat
historiallisesti toteutuneisiin luottotappioihin sekä nykyisiin olosuhteisiin ja makroekonomiseen analyysiin tulevaisuudesta.
Luottotappiovaraukset sekä luottotappiot kirjataan liiketoiminnan muihin kuluihin.
OCI
BS
CF
IS
125
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
18 Vaihto-omaisuus 19 Johdannaissopimukset
Laadintaperiaate
Vaihto-omaisuus arvostetaan hankintamenoon tai sitä alempaan nettorealisointiarvoon. Hankintameno määritellään käyttäen
painotetun keskihinnan menetelmää. Valmiiden ja keskeneräisten tuotteiden hankintameno sisältää raaka-aineet, välittömät
valmistuspalkat, muut välittömät menot sekä osuuden valmistuksen yleiskustannuksista (määritelty normaalitoiminta-
asteen mukaan). Nettorealisointiarvo on tavallisessa liiketoiminnassa saatu arvioitu myyntihinta vähennettynä arvioiduilla
välittömillä myyntikuluilla. Trading-tarkoituksessa hankitut varastot arvostetaan tilinpäätöspäivänä käypään arvoon
vähennettynä välittömillä myyntikuluilla. Standardivaraosat sisällytetään vaihto-omaisuuteen ja kirjataan tulosvaikutteisesti
käytön mukaan. RIN (Renewable Identification Number) ja LCFS (Low Carbon Fuels Standard) -sertifikaatit käsitellään
kirjanpidossa valtionavustuksina, kun tuotevarasto vastaanotetaan Yhdysvalloissa. RIN:t ja LCFS:t käsitellään kirjanpidossa
osana varastoa ja ne kirjataan Valmiit tuotteet ja tavarat -ryhmään.
Laadintaperiaate
Johdannaissopimukset solmitaan pääsääntöisesti suojaustarkoituksessa, mutta kaikkiin sopimuksiin ei sovelleta
suojauslaskentaa. Suojauslaskennan alaisuuteen kuulumattomien johdannaisten käyvän arvon muutos kirjataan
tuloslaskelmassa liikevoittoon tai rahoitustuottoihin ja -kuluihin suojatun kohteen luonteen mukaisesti. Johdannaisten
vaikutus tuloslaskelmaan on esitetty liitetiedossa 10 Rahoitustuotot ja -kulut.
Kun johdannaissopimus on määritetty suojauslaskennan alaiseksi, arvostuserosta syntyvän voiton tai tappion kirjaamistapa
riippuu suojatun kohteen luonteesta. Neste määrittelee suojauslaskennan alaiset johdannaiset joko erittäin todennäköisten
ennakoitujen liiketoimien suojaukseksi (rahavirran suojaus), taseeseen merkittyjen varojen tai velkojen tai taseeseen
merkitsemättömien kiinteäehtoisten sitoumusten suojaukseksi (käyvän arvon suojaus) tai ulkomaisiin tytäryrityksiin tehtyjen
nettosijoitusten suojaukseksi.
Jos johdannaissopimus täyttää rahavirran suojauksen ehdot, ja sen suojausvaikutus voidaan osoittaa tehokkaaksi, käyvän
arvon muutos kirjataan omaan pääomaan. Omaan pääomaan kertyneet voitot ja tappiot siirretään ennakoituja myyntejä
suojaavien erien osalta liikevaihtoon ja investointien suojausten osalta aineellisten hyödykkeiden hankintamenoon, kun
suojauskohteen vastaiset rahavirrat toteutuvat. Valuuttatermiinisopimuksiin liittyvät korkopisteet ja valuuttaoptioiden aika-
arvo ovat liiketoimeen liittyviä, jolloin näiden omaan pääomaan kirjattu käyvän arvon muutos kirjataan joko tuloslaskelmaan tai
hankintamenon oikaisuksi suojaussuhteen mukaisesti. Rahavirran suojauksissa suojauskohteiden ja suojausinstrumenttien
kriittiset ehdot ovat samat ja suojauskohteille sovelletaan suojausastetta 1:1. Tehottomaan osuuteen liittyvä mahdollinen
voitto tai tappio kirjataan välittömästi tuloslaskelmaan. Vaihtuvakorkoisia lainoja suojaavien koronvaihtosopimusten kertynyt
korko kirjataan tuloslaskelman rahoituskuluihin. Jos ennakoidun liiketapahtuman ei enää odoteta tapahtuvan, omaan
pääomaan kirjattu kertynyt voitto tai tappio kirjataan välittömästi tuloslaskelmaan.
Käyvän arvon suojauksiksi määritettyjen ja nämä ehdot täyttävien koronvaihtosopimusten käypien arvojen muutokset
kirjataan tuloslaskelman rahoitustuottoihin ja -kuluihin. Tuloslaskelman rahoitustuottoihin ja -kuluihin kirjataan myös
omaisuuserän tai velan suojatun osan käyvän arvon muutokset, jotka kompensoivat johdannaissopimusten tulosvaikutusta.
Tehottomaan osuuteen liittyvä voitto tai tappio kirjataan välittömästi tuloslaskelmaan.
Neste dokumentoi sopimuksen solmimishetkellä suojauksen kohteen ja suojaavan instrumentin välisen yhteyden sekä
riskienhallintapolitiikan tarkoituksen ja strategian suojaustoimenpiteiden tekemiseen. Myös suojauksen tehokkuuden
arviointi dokumentoidaan sekä suojaussuhteen alkaessa että suojaussuhteen voimassaoloaikana vuosineljänneksittäin sen
todentamiseksi, että suojaustransaktiot ovat tehokkaita suojaamaan käyvän arvon muutoksia tai tulevia rahavirtoja.
Arvioiden ja johdon harkinnan käyttö
Nettorealisointiarvo perustuu luotettavimpiin arviointihetkellä käytettävissä oleviin arvioihin. Arvioita tehtäessä otetaan
huomioon raportointikauden jälkeiset myyntihinnan ja myyntikulujen vaihtelut siinä määrin kuin niistä on lisänäyttöä
raportointikauden päättyessä.
2023 2022
Materiaalit ja tarvikkeet 1 416 1 560
Valmiit tuotteet ja tavarat 1 949 2 085
Muu vaihto-omaisuus 1 3
BS Vaihto-omaisuus 3 366 3 648
Vaihto-omaisuuteen sisältyi 122 milj. euroa (2022: 245 milj. euroa) alaskirjausta tilikauden lopussa. Vuonna 2022 vaihto-omaisuuden
lisäyksiin sisältyi 48 milj. euroa yhteistoiminto Martinez Renewablesta.
OCI
BS
CF
IS
126
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
31.12.2023 31.12.2022
Nimellisarvo maturiteetin
mukaan
Käypä arvo
Nimellisarvo maturiteetin
mukaan
Käypä arvo
< 1 vuosi > 1 vuosi Positiivinen Negatiivinen Netto < 1 vuosi > 1 vuosi Positiivinen Negatiivinen Netto
Valuuttajohdannaiset
Valuuttatermiinit 2 861 0 52 4 48 3 754 3 115 29 86
Valuuttaoptiot
Ostetut 0 0 0 0 0 84 0 5 0 5
Asetetut 0 0 0 0 0 84 0 0 0 0
Rahavirran suojaukseksi määritellyt johdannaiset 2 861 0 52 4 48 3 922 3 120 29 90
Koronvaihtosopimukset 0 550 26 0 26 0 0 0 0 0
Käyvän arvon suojaukseksi määritellyt johdannaiset 0 550 26 0 26 0 0 0 0 0
Valuuttatermiinit 1 849 0 19 6 14 3 083 0 104 13 91
Ilman suojauslaskentaa olevat johdannaiset 1 849 0 19 6 14 3 083 0 104 13 91
Hyödykejohdannaiset
Öljy- ja kasviöljyjohdannaiset
Myydyt termiinit, miljoonaa bbl 24 0 105 26 79 25 0 65 67 -2
Ostetut termiinit, miljoonaa bbl 25 0 14 122 -109 19 0 59 67 -8
Sähkö- ja kaasujohdannaiset
Myydyt termiinit, GWh 0 0 0 0 0 18 0 2 0 2
Ostetut termiinit, GWh 2 236 794 1 61 -60 1 996 620 62 36 26
Ilman suojauslaskentaa olevat johdannaiset 119 209 -90 188 169 18
Johdannaiset yhteensä 217 219 -2 411 211 200
joista
BS Pitkäaikaiset johdannaissopimukset 26 6 20 5 12 -7
BS Lyhytaikaiset johdannaissopimukset 190 212 -22 406 200 207
Neste käyttää valuutta-, korko- ja hyödykejohdannaisia hallitakseen markkinariskejä (liitetieto 3). Nesteen hyödykejohdannaissopimuksiin ei sovelleta suojauslaskentaa vaikka sopimukset tehdään pääasiassa suojaustarkoituksessa. Nesteen käyttämiä hyödyke-
johdannaisia ovat öljy-, kasviöljy- rahti-, sähkö- ja kaasujohdannaiset. Neste käyttää suojausinstrumentteina termiinejä.
Neste on määritellyt tietyt valuutta- ja korkojohdannaiset tulevan liiketapahtuman eli rahavirran suojauksiksi. Tällaisia johdannaissopimuksia ovat esimerkiksi konsernin riskienhallintapolitiikan mukaisesti seuraavan 12 kuukauden ennakoituja Yhdysvaltojen dol-
larin tai Ruotsin kruunun määräisiä myyntejä suojaavat valuuttajohdannaiset (liitetieto 3). Rahavirran suojauksia ovat myös Singaporen investoinnin kuluja suojaavat valuuttajohdannaiset. Neste käyttää suojausinstrumentteina valuuttatermiinejä ja –optioita. Lisäksi
koronvaihtosopimukset on määritelty käyvän arvon suojaukseksi. Näistä kirjattiin tuloslaskelmaan 26 milj.euroa (2022: 0 milj euroa) ja suojauksen kohteesta -27 milj.euroa (2022: 0 milj. euroa).
OCI
BS
CF
IS
127
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
20 Oma pääoma
Osakepääoma
Kaupparekisteriin merkitty emoyhtiön osakepääoma 31.12.2023 oli 40 000 000 euroa jaettuna 769 211 058 samanarvoiseen osakkeeseen. Neste Oyj:lla on yksi osakesarja ja kukin osake oikeuttaa osakkeenomistajan yhteen ääneen yhtiökokouksessa. Osakkeen
nimellisarvoa ei ole määritelty. Osakepääoma on kokonaan maksettu. Osakepääomassa ei ole tapahtunut muutoksia vuosina 2023 tai 2022.
Omat osakkeet
Neste Oyj on 22.5.2023 luovuttanut 4 267 yhtiön hallussa olevaa omaa osaketta vastikkeetta osakepalkkiojärjestelmän 2019
suoriteperusteiseen osakepalkkio-ohjelman 2020–2022 sekä ehdollisen osakepalkkio-ohjelman 2020–2022 osallistujana olevalle
avainhenkilölle järjestelmän ehtojen mukaisesti. Omien osakkeiden luovuttaminen suunnatulla maksuttomalla osakeannilla
perustuu Neste Oyj:n yhtiökokouksen 18.5.2020 hallitukselle antamaan valtuutukseen. Luovutuksen jälkeen yhtiön hallussa on
1 011 311 omaa osaketta.
Neste Oyj on 15.3.2023 luovuttanut yhteensä 112 310 yhtiön hallussa olevaa omaa osaketta vastikkeetta osakepalkkiojärjes-
telmän 2019 suoriteperusteiseen osakepalkkio-ohjelman 2020–2022 sekä ehdollisen osakepalkkio-ohjelman 2020–2022 osallis-
tujille järjestelmän ehtojen mukaisesti. Omien osakkeiden luovuttaminen suunnatulla maksuttomalla osakeannilla perustuu Neste
Oyj:n yhtiökokouksen 18.5.2020 hallitukselle antamaan valtuutukseen. Luovutuksen jälkeen yhtiön hallussa on 1 015 578 omaa
osaketta.
Neste Oyj on 15.3.2022 luovuttanut yhteensä 113 774 yhtiön hallussa olevaa omaa osaketta vastikkeetta osakepalkkiojärjes-
telmän 2019 ansaintajaksoon 2019–2021 kuuluville avainhenkilöille osakepalkkiojärjestelmän ehtojen mukaisesti. Osakkeiden
luovuttaminen suunnatulla maksuttomalla osakeannilla perustuu Neste Oyj:n yhtiökokouksen 18.5.2020 hallitukselle antamaan
valtuutukseen. Luovutuksen jälkeen yhtiön hallussa on 1 127 888 omaa osaketta.
Osakkeiden lukumäärä, 1 000 kpl Omat osakkeet, 1 000 kpl Ulkona olevat osakkeet, 1 000 kpl
1.1.2023 769 211 -1 128 768 083
Omien osakkeiden luovutus 0 117 117
31.12.2023 769 211 -1 011 768 200
1.1.2022 769 211 -1 242 767 969
Omien osakkeiden luovutus 0 114 114
31.12.2022 769 211 -1 128 768 083
Muu oma pääoma
Vararahasto sisältää muuta sidottua pääomaa kuin osakepääomaa.
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto sisältää muut oman pääoman luonteiset sijoitukset ja osakkeiden merkintähinnan
siltä osin kuin sitä ei nimenomaisen päätöksen mukaan merkitä osakepääomaan.
Käyvän arvon ja muut rahastot koostuvat pääasiallisesti käyvän arvon rahastoista. Käyvän arvon rahastot sisältävät rahavirran
suojaukseksi solmittujen ja suojauslaskennan ehdot täyttävien johdannaissopimusten käyvän arvon muutoksen tehokkaan osan,
suoraan omaan pääomaan kirjatut erät liittyen muihin rahoitusvaroihin sekä osakkeina selvitettävistä osakeperusteisista maksuista
tuloslaskelman kulukirjausta vastaavan määrän.
Uudelleenarvostusrahasto sisältää etuuspohjaisen eläkejärjestelyn uudelleen määrittämisestä johtuvat erät sekä muiden
rahoitusvarojen käyvän arvon muutokset, jotka kirjataan laajaan tuloslaskelmaan.
Muuntoerot sisältävät konsernitilinpäätöksen yhdistelyssä tytäryrityksen oman pääoman muuntamisesta syntyvät muuntoerot,
ulkomaisen tytäryrityksen nettosijoituksen suojauksen käypien arvojen muutokset sekä ulkomaisten tytäryritysten tuloslaskelman
keskikurssilla muuntamisesta ja taseen tilinpäätöspäivän kurssilla muuntamisesta syntyvät kurssierot.
OCI
BS
CF
IS
128
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
21 Rahoitusvelat
Laadintaperiaate
Rahoitusvelat luokitellaan jaksotettuun hankintamenoon (paitsi johdannaiset, joiden laadintaperiaate on esitetty liitetiedossa
19 Johdannaissopimukset). Jaksotettuun hankintamenoon kirjatut velat merkitään taseeseen, kun yhteisöstä tulee
instrumentin sopimusosapuoli. Velka kirjataan taseeseen alun perin saatujen varojen arvoon vähennettynä välittömillä
kuluilla. Myöhemmin ne arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon, ja saatujen nettovarojen ja lainan nimellismäärän erotus
kirjataan korkokuluksi lainan juoksuaikana efektiivisen koron menetelmällä. Velat kirjataan pitkäaikaisiin velkoihin, paitsi alle
12 kuukauden kuluessa tilikauden päättymisestä erääntyvät lainat, jotka kirjataan lyhytaikaisiin velkoihin. Rahoitusvelka
kirjataan pois taseesta, kun velkaan liittyvä velvoite on täytetty tai kumottu tai sen voimassaolo on lakannut.
Käytössä oleva pankkitilin limiitti kirjataan taseeseen lyhytaikaisiin velkoihin. Valmiusluottojärjestelyiden palkkiot on aktivoitu
ja jaksotetaan luottojärjestelyn voimassaoloajalle.
Joukkovelkakirjojen käypä arvo perustuu markkinanoteerauksiin. Muiden jaksotettuun hankintamenoon kirjattujen
korollisten velkojen käypä arvo on määritelty diskontatun kassavirran menetelmällä diskonttaamalla tilinpäätöshetken
markkinakorolla.
Pitkäaikaiset rahoitusvelat 2023 2022
Joukkovelkakirjalainat
1)
2 110 895
Lainat rahoituslaitoksilta
2)
609 615
Vuokrasopimusvelat
3)
768 425
Muut lainat 0 30
Muut pitkäaikaiset velat 40 43
Yhteensä 3 527 2 007
BS joista korollisia 3 487 1 964
Muut kuin rahoituserät, jotka sisältyvät muihin pitkäaikaisiin velkoihin 2 0
Listatut joukkovelkakirjalainat
Liikkeeseenlasku/Eräpäivä Koron peruste Korko, % Valuutta Nimellisarvo Kirjanpitoarvo
2017/2024 Kiinteä 1,500 EUR 201 201
2021/2028 Kiinteä 0,750 EUR 500 496
2023/2029 Kiinteä 3,875 EUR 500 498
2023/2031 Kiinteä 3,875 EUR 600 605
2023/2033 Kiinteä 4,250 EUR 500 511
Yhteensä 2 301 2 311
Lyhytaikaiset rahoitusvelat 2023 2022
Joukkovelkakirjalainat 201 0
Lainat rahoituslaitoksilta 149 161
Yritystodistusvelat 0 346
Vuokrasopimusvelat
3)
199 110
Muut lainat 32 34
Saadut ennakot 21 119
Ostovelat 1 728 2 021
Muut lyhytaikaiset velat 684 738
Yhteensä 3 014 3 530
BS joista korollisia 581 651
Muut kuin rahoituserät, jotka sisältyvät osto- ja muihin velkoihin 148 144
1)
Neste Oyj julkisti 6.3.2023 takaisinostotarjouksen, jossa yhtiön liikkeelle laskemien kesäkuussa 2024 erääntyvien 400 milj. euron 1,50 prosentin
velkakirjojen haltijat kutsuttiin myymään velkakirjansa käteistä vastaan tarjousmuistiossa esitettyjen ehtojen mukaisesti. Neste ilmoitti 14.3.2023,
että velkakirjojen lopullinen hyväksytty määrä oli nimellisarvoltaan yhteensä 199 milj. euroa takaisinostotarjouksen mukaisesti.
Maaliskuussa 2023 Neste Oyj laski liikkeelle 6.3.2023 perustetun EMTN-ohjelman (Euro Medium Term Note) alla 6 vuoden, 500 milj. euron
vihreän joukkovelkakirjalainan, jonka kiinteä korko on 3,875 %, sekä 10 vuoden, 500 milj. euron vihreän joukkovelkakirjalainan, jonka kiinteä korko
on 4,250 %. Näistä joukkovelkakirjalainoista saatavat varat käytetään hankkeiden ja investointien rahoittamiseen Nesteen vihreän rahoituksen
viitekehyksen puitteissa.
Marraskuussa 2023 Neste Oyj laski liikkeeseen 600 miljoonan euron vihreän joukkovelkakirjalainan, jonka maturiteetti on
7,5 vuotta, ja jolle se maksaa kiinteää 3,875 prosentin korkoa, 6.3.2023 perustetun ja 9.11.2023 päivätyllä täydennyksellä täydennetyn EMTN-
ohjelman (Euro Medium Term Note), alla. Neste Oyj hakee joukkovelkakirjalainan listaamista Euronext Dubliniin. Liikkeeseenlaskusta saatavat varat
käytetään hankkeiden ja investointien rahoittamiseen Nesteen vihreän rahoituksen viitekehyksen puitteissa.
2)
Neste Oyj on allekirjoittanut 500 miljoonan euron vihreän lainasopimuksen kesäkuussa 2022. Lainasopimuksesta saatavat varat käytetään Nesteen
vihreän rahoituksen viitekehyksen (Green Finance Framework) mukaisiin hankkeisiin ja projekteihin. Lainasopimus on kolmivuotinen, ja siinä on
kaksi yhden vuoden lisäoptiota.
3)
Katso liitetieto 29 Vuokrasopimukset
Rahoitusvelkojen käyvät arvot löytyvät liitetiedosta 16. Korollisten velkojen koronmuutosten ajankohdat on esitetty liitetiedossa 3,
Taloudellisten riskien hallinta, Markkinariskit -osiossa.
OCI
BS
CF
IS
129
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
22 Varaukset
Ympäristö-
varaukset
Uudelleen
järjestely-
varaukset
Päästö-
oikeuksien
palautus-
velvoite
Muut
varaukset Yhteensä
BS Tilikauden alussa 1.1.2023 187 0 0 13 200
Varausten lisäykset 23 0 68 5 95
Tilikauden aikana käytetyt varaukset -10 0 -68 -7 -85
Peruutetut käyttämättömät varaukset -1 0 0 0 -1
Muutokset diskonttauskorossa ja
inflaatio-olettamassa -22 0 0 0 -22
BS Tilikauden lopussa 31.12.2023 177 0 0 10 187
Ympäristö-
varaukset
Uudelleen
järjestely-
varaukset
Päästö-
oikeuksien
palautus-
velvoite
Muut
varaukset Yhteensä
BS Tilikauden alussa 1.1.2022 199 2 0 9 210
Varausten lisäykset 5 0 57 9 71
Tilikauden aikana käytetyt varaukset -7 -1 -58 -2 -68
Peruutetut käyttämättömät varaukset -1 -1 2 -3 -3
Muutokset diskonttauskorossa ja
inflaatio-olettamassa -10 0 0 0 -10
BS Tilikauden lopussa 31.12.2022 187 0 0 13 200
Ympäristövaraukset koostuvat pääasiallisesti Nesteen ARO-varauksista (Asset Retirement Obligation), jotka liittyvät vähittäis-
myyntiasemiin ja jalostamoihin. Seuraavan viiden vuoden aikana ARO-varauksia odotetaan realisoituvan yhteensä 100 milj. euroa
ja loppujen odotetaan realisoituvan pääosin seuraavan 30-50 vuoden aikana. Neste kirjaa varauksen asemien ja jalostamoiden
purkukustannuksista siinä suuruudessa, kuin se on velvollinen puhdistamaan jo aiheutettua vahinkoa. Varaukset diskontataan
niissä tapauksissa, kun rahan aika-arvon muutos on oleellinen.
Nesteen varauksiin sisältyvä kurssiero on epäolennainen.
Päästöoikeudet
Nesteen Suomen jalostamo Porvoossa kuuluu Euroopan unionin päästökauppajärjestelmään. Jalostamolle myönnettiin yhteensä
2,0 miljoonaa tonnia päästöoikeuksia kaudelle 2023. Oman toiminnan päästöjen lisäksi Neste varautuu hankkimaan oikeuksia
kattamaan myös joidenkin jalostamolle hyödykkeitä toimittavien kumppaneiden päästöjä. Päästöoikeuksien palautusvelvollisuuden
kattamiseksi kirjataan varaus, jos ilmaiseksi saadut ja vajetta kattamaan hankitut päästöoikeudet eivät kata toteutuneita päästöjä.
Tulevan päästöoikeuskauden vajetta kattamaan ostetut päästöoikeudet kirjataan aineettomiin oikeuksiin hankintamenoon, ja
ilmaiseksi saadut päästöoikeudet arvostetaan nimellisarvoonsa eli nollaan.
Konsernitaseessa 31.12.2023 ei ole päästöoikeuksien palautusvelvollisuuden kattamiseen liittyvää varausta (31.12.2022: 0 milj.
euroa). Tilikaudella 2023 toteutuneet hiilidioksidipäästöt olivat 2,9 milj. tonnia (2022: 2,8 milj. tonnia). Konsernin päästöoikeuksien
nettomyynnit ja -hankinnat olivat 31. joulukuuta 2023 päättyneellä tilikaudella 0,8 milj. tonnia (2022: 0,7 milj. tonnia).
Laadintaperiaate
Nesteen tiettyihin toimintoihin liittyy niiden luonteen vuoksi ympäristökustannusten ja -vastuiden riski, joka aiheutuu
valmistettaessa, käytettäessä, varastoitaessa, sijoitettaessa, kuljetettaessa meri- ja maateitse sekä myytäessä aineita,
joita ympäristöön joutuessaan saatetaan pitää ympäristön pilaantumista aiheuttavina. Myös kiinteistöjen tai liiketoimintojen
ostaminen tai omistaminen voi johtaa korvausvastuuseen.
Varaus merkitään taseeseen, kun Nesteellä on oikeudellinen tai tosiasiallinen velvoite aikaisemman tapahtuman
seurauksena ja on todennäköistä, että velvoitteen täyttäminen edellyttää taloudellista suoritusta, jonka määrä on luotettavasti
arvioitavissa. Varauksia voi syntyä ympäristövelvoitteista, oikeudenkäynneistä, uudelleenjärjestelyistä ja tappiollisista
sopimuksista. Ympäristövaraukset merkitään taseeseen ympäristölainsäädännön ja muiden määräysten voimassa olevan
tulkinnan mukaisesti silloin, kun yllä mainitut varauksen kirjaamisedellytykset täyttyvät. Nesteen eläkevelat on kirjattu
taseeseen.
Jos samankaltaisia velvoitteita on useita, kustannusten toteutumisen todennäköisyys määritetään tarkastelemalla
velvoitteiden ryhmää yhtenä kokonaisuutena. Varaus kirjataan, vaikka kustannusten toteutumisen todennäköisyys olisi
pieni jokaisen samaan ryhmään kuuluvan yksittäisen erän osalta.
Varauksena kirjattava määrä on niiden menojen nykyarvo, joita velvoitteen täyttämisen odotetaan edellyttävän. Nykyarvon
laskennassa käytetään ennen veroja määritettyä korkoa, joka kuvastaa markkinoiden näkemystä rahan aika-arvosta ja
kyseistä velvoitetta koskevista erityisriskeistä tarkasteluhetkellä. Ajan kulumisesta johtuva varauksen lisäys kirjataan
korkokuluksi.
Arvioiden ja johdon harkinnan käyttö
Varausten kirjausedellytyksistä päätettäessä ja varausten määrää määritettäessä joudutaan käyttämään arvioita velvoitteen
olemassaolosta ja määrästä. Kirjattu määrä on paras arvio velvoitteen aiheuttamista kustannuksista tilinpäätöshetkellä tai
siinä tapauksessa, että se siirtyisi kolmannelle osapuolelle. Arvio aikaisemman tapahtuman taloudellisista vaikutuksista
edellyttää johdon harkintaa, joka perustuu aiempiin samankaltaisiin tapahtumiin ja tarvittaessa ulkopuolisten asiantuntijoiden
näkemyksiin. Arviot voivat poiketa toisistaan tulevaisuudessa toteutuvan velvoitteen määrän ja olemassaolon osalta.
Tunnistettujen varausten lisäksi Nesteellä on joitakin taseen ulkopuolisia vastuita, joista tulevaisuudessa mahdollisesti
toteutuvia velvoitteita (ajoitus, kustannukset) ei voida ennustaa luotettavasti.
Ympäristövastuut ovat merkittävin taseessa esitetty varaus. Ympäristövastuut perustuvat johdon tekemään parhaaseen
arvioon kunnostamiskustannuksista. Uudelleenjärjestelyvaraus kirjataan, kun Neste on laatinut ja julkaissut yksityiskohtaisen
suunnitelman uudelleenjärjestelystä.
OCI
BS
CF
IS
130
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
23 Työsuhde-etuuksista johtuvat velvoitteet
Nesteellä on etuuspohjaisia eläkejärjestelyjä Suomessa, Sveitsissä ja Hollannissa. Merkittävimmät eläkejärjestelyt ovat Suomessa,
joka kattaa 93 % (2022: 95 %) Nesteen etuuspohjaisista velvoitteista ja 92 % (2022: 94 %) Nesteen järjestelyyn kuuluvien varojen
kokonaismäärästä. Suomen lisäeläkejärjestely, joka kattaa merkittävän osan etuuspohjaisista eläkejärjestelyistä, on ollut suljettu
1.1.1994 lähtien. Vakuutettu lisäeläkejärjestely muodostuu etuuspohjaisista ryhmäeläkevakuutuksista, jotka ovat rakenteeltaan
samanlaisia lukuun ottamatta vanhuuseläkeikää ja eläkkeen karttumissääntöjä.
Muut pitkäaikaiset työsuhde-etuudet ovat pitkäaikaiseen työsuhteeseen liittyviä palkkioita, jotka käsitellään IAS 19:n mukaisina
rahastoimattomina etuuspohjaisina järjestelyinä.
Suomen etuuspohjaisen eläkejärjestelyn ominaispiirteet
Nesteellä on Suomessa vapaaehtoinen rajattua työntekijäryhmää koskeva lisäeläkejärjestely kokonaiseläkekarttuman kattamiseksi.
Lisäeläkejärjestely hoidetaan vakuutusyhtiössä.
Eläkejärjestelyn lisäeläke-etuus määräytyy vakuutussopimuksessa määritellyn kokonaiseläkkeen perusteella, joka on
kokonaiseläkkeen ja lakisääteisen eläkkeen erotus laskettuna 63 vuoden iästä vanhuseläkkeen osalta. Kokonaiseläke on
eläkejärjestelystä riippuen enintään 60 % tai 66 % lisäeläkepalkasta, joka määräytyy indeksillä tarkistettujen eläketapahtumaa
edeltäneiden 10 vuoden ansioiden perusteella. Sopimuksen mukaisia etuuksia ovat vanhuus-, työkyvyttömyys- ja perhe-eläke
sekä hautausavustus. Vakuutetut vanhuuseläkeiät ovat 60, 62 ja 65 vuotta. Joissakin vakuutussopimuksissa lisäeläketurvaan
sisältyy myös oikeus varhennettuun vanhuuseläkkeeseen.
Vakuutusyhtiö perii vuosittain työnantajalta vakuutusmaksua karttuvien etuuksien kattamiseksi. Vakuutusmaksut määritetään
niin, että vanhuuseläke-etuus on kokonaan rahastoitu eläkeikään mennessä. Lisäksi työkyvyttömyys- ja perhe-eläkkeitä rahoitetaan
työssäoloaikana perittävillä riskivakuutusmaksuilla. Vakuutusmaksut perustuvat viimeiseen tiedossa olevaan palkkatasoon,
johon ei huomioida tulevia palkankorotusoletuksia, sekä kiinteään 1,5 % laskuperustekorkoon. Vakuutusyhtiö takaa eläkevaroille
vakuutusmaksujen laskennassa käytettävää korkoa vastaavan korkotuoton.
Työnantajan maksamat lisämaksut kattavat vuoden aikana tapahtuneen eläkeindeksin nousun. Vakuutusyhtiön maksama
indeksihyvitys laskee lisämaksua. Vakuutusyhtiö määrittää indeksihyvityksen määrän vuosittain.
Neste on vakuuttanut etuuksien indeksikorotukset vuosittain sitä mukaa kuin etuuksia on korotettu. Jos vakuutusyhtiön
myöntämä asiakashyvitys ei riitä kattamaan vuosittaisia indeksikorotuksia, vakuutusyhtiö perii työnantajalta vakuutusmaksua,
jota käytetään vuotuisten indeksikorotusten kattamiseen. Vakuutusyhtiön asiakashyvitys vaihtelee vuosittain.
Laadintaperiaate
Konserniyhtiöillä on eri maissa pääasiassa eläkevakuutusyhtiöissä hoidettuja eläkejärjestelyjä, jotka täyttävät maiden
lainsäädännölliset ja sopimukselliset vaatimukset. Eläkejärjestelyt koostuvat sekä maksupohjaisista että etuuspohjaisista
järjestelyistä. Eläkevakuutusyhtiössä vakuutettu Suomen lakisääteinen työeläke käsitellään maksupohjaisena järjestelynä
konsernitilinpäätöksessä.
Maksupohjaisiin järjestelyihin tehdyt suoritukset kirjataan tuloslaskelmaan sillä tilikaudella, jota suoritus koskee.
Maksupohjaisissa järjestelyissä Nesteellä ei ole oikeudellista eikä tosiasiallista velvoitetta lisämaksujen suorittamiseen, mikäli
maksujen saajataho ei pysty suoriutumaan eläke-etuuksien maksamisesta. Järjestelyt, jotka eivät täytä maksupohjaisen
järjestelyn ehtoja, käsitellään etuuspohjaisina järjestelyinä.
Etuuspohjaisissa eläkejärjestelyissä Nesteelle voi jäädä järjestelystä velvoitteita tai varoja tilikauden maksun suorittamisen
jälkeen. Etuuspohjainen velvoite kuvaa maksettavista etuuksista johtuvien tulevien rahavirtojen nykyarvoa, joka on
laskettu ennakoituun etuusyksikköön perustuvalla menetelmällä (projected unit credit method). Eläkevelan nykyarvoa
laskettaessa käytetään diskonttauskorkona yritysten liikkeelle laskemien korkealaatuisten, vastaavan maturiteetin omaavien
joukkovelkakirjojen (AA-luokitus) korkoa. Eläkemenot on kirjattu tuloslaskelmaan kuluksi jakamalla kustannus työntekijöiden
palvelusajalle auktorisoitujen vakuutusmatemaatikkojen laskelmien perusteella. Nettokorko sisältyy tuloslaskelman
rahoituskuluihin.
Konsernitaseeseen merkitty velka (tai varat) on etuuspohjaisen velvoitteen eläkevastuun määrä tilinpäätöshetkellä
vähennettynä järjestelyyn liittyvien varojen käyvällä arvolla. Vakuutusmatemaattiset voitot ja tappiot, jotka syntyvät
kokemusperäisistä oikaisuista ja muutoksista vakuutusmatemaattisissa oletuksissa, kirjataan omaan pääomaan
muihin laajan tuloksen eriin sillä kaudella, jonka aikana ne syntyvät. Nesteen etuuspohjaisille eläkejärjestelyille tehdään
vakuutusmatemaattiset arvostukset vuosittain.
Arvioiden ja johdon harkinnan käyttö
Etuuspohjaisten eläkejärjestelyjen ja muiden pitkäaikaisten työsuhde-etuuksien laskenta edellyttää merkittävien arvioiden
käyttämistä määrittäessä näihin liittyviä Nesteen kuluja ja velvoitteita. Merkittävimmät oletukset Nesteen raportoinnin kannalta
ovat diskonttauskorko, palkkatason tuleva kehitys ja etuuksien korotukset. Näissä oletuksissa tapahtuvilla muutoksilla voi
olla merkittävä vaikutus eläkevastuuseen ja tulevaan eläkekuluun.
OCI
BS
CF
IS
131
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Etuuspohjaisiin järjestelyihin liittyvät riskit
Etuuspohjaiset järjestelyt altistavat Nesteen useille riskeille. Työnantajan etuuspohjaiseen velvoitteeseen vaikuttaa diskonttokorko,
jonka määrittely pohjautuu raportointihetken joukkovelkakirjalainoihin. Laskennassa käytetyn diskonttokoron aleneminen kasvattaa
etuuspohjaista velvoitetta. Diskonttokoron tuoton aleneminen kasvattaa kuitenkin omaisuuserän käypää arvoa, jolloin tuotossa
tapahtunut muutos vaikuttaa vain osittain etuuspohjaiseen nettovelkaan.
Järjestelyn etuudet on sidottu työeläkeindeksiin, johon vaikuttavat inflaatio ja yleinen ansiotasoindeksi. Korkeampi inflaatio
nostaa työeläke-indeksiä, joka lisää eläkevelkaa sekä vuotuisia työantajalta perittäviä vakuutusmaksuja.
Työsuhteessa olevien henkilöiden ansiotasoindeksiä korkeampi palkkakehitys lisää järjestelyn luvattuja etuuksia samalla
kasvattaen eläkevelkaa ja työnantajan vuosittaisia vakuutusmaksuja henkivakuutusyhtiölle.
Jos henkilöiden toteutunut elinaika poikkeaa oletetusta, kantaa vakuutusyhtiö tästä aiheutuvan pitkäikäisyysriskin. Mahdolliset
elinaikaodotteen tarkistukset laskentaoletuksissa vaikuttavat IFRS:n mukaiseen työnantajan eläkevastuuseen. Vakuutusyhtiö
vastaa elinajanodotteen liittyvistä riskeistä kokonaan jo maksettujen etuuksien osalta. Kuolevuusriski vaikuttaa työnantajaan vain,
jos vakuutusyhtiö kuolevuusoletuksen muutoksen johdosta korottaa tulevaisuudessa kertyvien etuuksien maksua.
Etuuspohjaiset velvoitteet
Etuuspohjaisten järjestelyiden tulosvaikutteinen kulu 2023 2022
Työsuoritukseen perustuva kulu 4 5
Nettokorko (+kulu/-tuotto) 4 1
Tulosvaikutteisesti kirjattu kulu etuuspohjaisista järjestelyistä 7 6
Etuuspohjaisen eläkejärjestelyn uudelleenmäärittäminen 2023 2022
Vakuutusmatemaattiset voitot/tappiot
Väestötilastollisten oletusten muutokset 2 -3
Taloudellisten oletusten muutokset 30 105
Järjestelyyn kuuluvien varojen tuotto, poislukien nettokorkoon liittyvät erät -15 -70
Kokemusperäiset muutokset -4 -11
Laajaan tuloskelmaan kirjattu, uudelleenmäärittämisestä johtuva vaikutus yhteensä 12 22
Taseeseen merkityt erät 2023 2022
Rahastoitujen etuuspohjaisten velvoitteiden nykyarvo 354 385
Rahastoimattomien etuuspohjaisten velvoitteiden nykyarvo 7 7
Järjestelyyn kuuluvien varojen käypä arvo -268 -273
BS Etuuspohjainen nettovelka 93 119
Järjestelyyn kuuluvien varojen käyvän arvon muutokset 2023 2022
Varat 1.1. 273 350
Korkotuotot 8 3
Varojen tuotto, poislukien nettokorkokuluun sisältyvä korkotuotto -15 -71
Työnantajan suorittamat maksut 21 11
Maksetut etuudet -20 -20
Varat 31.12. 268 273
Järjestelyn varat ovat vakuutusyhtiöiden vastuulla ja osana vakuutusyhtiöiden sijoitusomaisuutta. Niiden jakautumisesta omai-
suuslajeittain ei ole saatavissa järjestelykohtaisia tietoja.
OCI
BS
CF
IS
132
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Järjestelyyn sisältyvän velvoitteen
nykyarvon muutos
2023 2022
Rahastoidut
Rahastoi-
mattomat Rahastoidut
Rahastoi-
mattomat
Velvoite 1.1. 385 7 488 8
Kauden työsuoritukseen perustuva kulu 3 1 4 1
Korkokulu 12 0 4 0
Vakuutusmatemaattisista olettamista
johtuvat muutokset -27 -1 -92 -1
Velvoitteen täyttäminen 0 0 0 0
Maksetut etuudet -19 -1 -18 -1
Velvoite 31.12. 354 7 385 7
Keskeiset vakuutusmatemaattiset oletukset (ilmoitettu painotettuina keskiarvoina) 2023 2022
Diskonttokorko, %
Suomi 3,70 % 3,20 %
Muut maat 1,57 % 1,83 %
Tuleva palkankorotus, %
Suomi 3,45 % 3,74 %
Muut maat 1,09 % 1,11 %
Etuuksien korotus, %
Suomi 2,49 % 2,78 %
Muut maat 0,00 % 0,00 %
Vaikutus etuuspohjaiseen
velvoitteeseen
Olettamat Muutos olettamassa 2023 2022
Diskonttokorko
0,50 % korotus milj. euroa -16 -20
0,50 % vähennys milj. euroa 18 22
Palkankorotusolettama
0,50 % korotus milj. euroa 1 1
0,50 % vähennys milj. euroa -1 -1
Etuuksien korotus
0,50 % korotus milj. euroa 17 20
0,50 % vähennys milj. euroa -16 -19
Arvioidut maksusuoritukset etuuspohjaisiin järjestelyihin vuonna 2024 ovat 19 milj. euroa.
Merkittävien vakuutusmatemaattisten olettamien herkkyysanalyysi
Jokseenkin mahdolliset muutokset tietyissä merkityksellisissä vakuutusmatemaattisissa oletuksissa muiden muuttujien pysyessä
ennallaan olisivat vaikuttaneet etuuspohjaiseen velvoitteeseen seuraavasti:
- 0,50 % korotus /vähennys diskonttokorossa aiheuttaisi 4,4 % /4,9 %:n vähennyksen /korotuksen etuuspohjaisessa
eläkevelassa.
- 0,50 % korotus /vähennys palkankorotusolettamassa aiheuttaisi 0,3 % /0,3 %:n korotuksen /vähennyksen etuuspohjaisessa
eläkevelassa.
- 0,50 % korotus /vähennys työeläkeindeksissä aiheuttaisi 4,7 % /4,3 %:n korotuksen /vähennyksen etuuspohjaisessa
eläkevelassa.
Yllä kuvattu herkkyysanalyysi ei välttämättä anna oikeaa kuvaa muutosten todellisista vaikutuksista. Jos useampi olettamus
muuttuisi samanaikaisesti, näiden muutosten yhteisvaikutus ei välttämättä olisi sama kuin yksittäisten muutosten summa. Jos
olettamukset muuttuvat toisin kuin yllä kuvatuissa määrin, ei vaikutus etuuspohjaiseen velvoitteeseen ole välttämättä lineaarinen.
Diskonttaamattoman eläkevastuun maturiteettijakauma 2023
Seuraavan 12 kk:n kuluessa 24
1–5 vuotta 94
5–10 vuotta 106
Yli 10 vuotta 360
Yhteensä 584
Etuuspohjaisen velvoitteen keskimääräinen kesto raportointikauden päättyessä on 12 vuotta.
OCI
BS
CF
IS
133
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
24 Osakeperusteiset maksut
Laadintaperiaatteet
Nesteen osakepalkkiojärjestelmät, jotka maksetaan nettomääräisesti osakkeina, kirjataan kokonaisuudessaan osakkeina
selvitettävinä järjestelyinä huolimatta siitä, että työnantaja maksaa verot rahana palkkionsaajien puolesta. Osakkeina
maksettavan palkkion palkkakustannus jaksotetaan etuuden syntymisajanjaksolle, kun taas käteisvaroina maksettavan
palkkion palkkakustannus jaksotetaan etuuden myöntämishetken ja maksuajankohdan välille. Järjestely arvostetaan
kokonaisuudessaan osakepalkkion myöntöhetken käypään arvoon ja tuloslaskelmakirjausta vastaava summa kumuloidaan
omaan pääomaan. Palkkion maksuhetkellä realisoituva erotus kirjataan niin ikään omaan pääomaan.
Nesteen osakepohjaisten kannustinjärjestelmien tarkoituksena on pitkäaikaisen kestävän kasvun kannustaminen sekä ylimmän
johdon ja osakkeenomistajien etujen yhteensovittaminen. Hallitus valitsee vuosittain ylimmästä johdosta ja avainhenkilöistä henkilöt
kannustinjärjestelmän piiriin.
Neste soveltaa osakeomistussääntöä Nesteen johtoryhmän jäseniin. Sen mukaan johtoryhmän kunkin jäsenen odotetaan
säilyttävän omistuksessaan vähintään puolet Nesteen osakepalkkiojärjestelmistä saamistaan osakkeista kunnes hänen
osakeomistuksensa arvo Nesteessä vastaa vähintään hänen kiinteän bruttomääräisen vuosipalkkansa määrää.
Nesteen pitkän aikavälin kannustinjärjestelmän nojalla maksettavien palkkioiden määrää on rajoitettu osakkeen kurssikehitykseen
perustuvalla maksimitasolla jonka hallitus asettaa. Nyt käynnissä oleviin ohjelmiin sovellettava maksimitaso on osakkeen
kaksinkertainen kurssinousu ohjelman aikana. Mikäli Nesteen osakkeen kurssi yli kaksinkertaistuu ohjelman aikana, tämän
kurssinousun ylittävä osa maksettavien palkkioiden arvosta jätetään maksamatta palkkioiden saajille.
1.1.2022 alkaen voimassa ollut osakepalkkiojärjestelmä
Neste Oyj:n hallitus päätti 9.2.2022 uuden osakepohjaisen pitkän aikavälin kannustinjärjestelmän perustamisesta Nesteen
johdolle ja valituille avainhenkilöille. Järjestelmä koostuu suoriteperusteisesta osakepalkkiojärjestelmästä (PSP) päärakenteena
sekä ehdollisesta osakepalkkiojärjestelmästä (RSP) täydentävänä osakepalkkiojärjestelmänä erityistilanteita varten.
Suoriteperusteinen osakepalkkiojärjestelmä koostuu kolmesta vuosittain alkavasta yksittäisestä osakepalkkio-ohjelmasta, joista
kukin sisältää kolmen vuoden pituisen suoritusjakson sekä mahdollisen osakepalkkion maksamisen sen jälkeen. Kyseiset kolme
ohjelmaa alkavat vuosina 2022, 2023 ja 2024. Kunkin yksittäisen ohjelman alkaminen edellyttää kuitenkin hallituksen erillistä
päätöstä.
Mahdollinen osakepalkkio maksetaan Neste Oyj:n osakkeina (vähennettynä soveltuvalla ennakonpidätyksellä) edellyttäen,
että hallituksen ohjelmalle asettama suoritustavoite saavutetaan. Vuosina 2022 (PSP 2022–2024) ja 2023 (PSP 2023–2025)
alkaneiden ohjelmien suoritusmittareina ovat Nesteen osakkeen kokonaistuoton suhteellinen kehitys ja Nesteen vaikutus
kasvihuonekaasupäästöihin. Vaikutuksessa kasvihuonekaasupäästöihin huomioidaan sekä Nesteen uusiutuvilla tuotteilla
saavutettu asiakkaiden päästövähenemä että Nesteen tuotannon päästöt.
Ehdollinen osakepalkkiojärjestelmä koostuu vuosittain alkavista yksittäisistä ehdollisista osakepalkkio-ohjelmista, ja Neste
voi ohjelman aikana luvata kiinteämääräisiä osakepalkkioita erikseen valituille avainhenkilöille. Palkkiot maksetaan viimeistään
rajoitusjakson päättymisen jälkeen ohjelman neljännen vuoden ensimmäisen puoliskon kuluessa. Palkkiot maksetaan Neste Oyj:n
listattuina osakkeina (vähennettynä soveltuvalla ennakonpidätyksellä). Edellytyksenä osakepalkkion maksamiselle yksittäiselle
osallistujalle ehdollisen osakepalkkiojärjestelmän perusteella on, että osallistujan työsuhde Nesteessä jatkuu palkkioiden
maksamisajankohtaan saakka.
1.1.2019 alkaen voimassa ollut osakepalkkiojärjestelmä
Neste Oyj:n hallitus päätti 12.12.2018 uuden osakepohjaisen pitkän aikavälin kannustinjärjestelmän perustamisesta Nesteen
johdolle ja valituille avainhenkilöille. Järjestelmä koostuu suoriteperusteisesta osakepalkkiojärjestelmästä päärakenteena sekä
ehdollisesta osakepalkkiojärjestelmästä täydentävänä osakepalkkiojärjestelmänä erityistilanteita varten.
Suoriteperusteinen osakepalkkiojärjestelmä (PSP) koostuu kolmesta vuosittain alkavasta yksittäisestä osakepalkkio-ohjelmasta,
joista kukin sisältää kolmen vuoden pituisen ansaintajakson sekä mahdollisen osakepalkkion maksamisen sen jälkeen. Kyseiset
kolme ohjelmaa alkavat vuosina 2019, 2020 ja 2021.
Mahdollinen osakepalkkio maksetaan Neste Oyj:n osakkeina (vähennettynä soveltuvalla ennakonpidätyksellä) edellyttäen,
että hallituksen ohjelmalle asettama suoritustavoite saavutetaan. Vuosina 2019 (PSP 2019–2021) ja 2020 (PSP 2020–2022)
alkaneiden ohjelmien suoritusmittarina on Nesteen osakkeen kokonaistuoton suhteellinen kehitys verrattuna STOXX Europe 600
indeksiin. PSP 2021–2023 -ohjelmassa on suoritusmittarina Nesteen osakkeen kokonaistuoton suhteellisen kehityksen lisäksi
Nesteen vaikutus kasvihuonekaasupäästöihin. Vaikutuksessa kasvihuonekaasupäästöihin huomioidaan sekä Nesteen uusiutuvilla
tuotteilla saavutettu asiakkaiden päästövähenemä että Nesteen tuotannon päästöt.
Ehdollinen osakepalkkiojärjestelmä (RSP) koostuu vuosittain alkavista erillisistä ehdollisista osakepalkkio-ohjelmista. Kukin
ohjelma koostuu kolmen vuoden pituisesta rajoitusjaksosta, jonka jälkeen ohjelman puitteissa luvatut osakepalkkiot maksetaan
osallistujille Nesteen osakkeina (vähennettynä soveltuvalla ennakonpidätyksellä). Kunkin yksittäisen ohjelman alkaminen edellyttää
hallituksen erillistä päätöstä. Edellytyksenä osakepalkkion maksamiselle yksittäiselle osallistujalle ehdollisen osakepalkkiojärjestelmän
perusteella on, että osallistujan työsuhde Nesteessä jatkuu palkkioiden maksamisajankohtaan saakka.
Ansaintajakson 2019–2021-osakepalkkio-ohjelman puitteissa maksetun palkkion brutto-osakemäärä oli 246 390 osaketta
vastaten noin 9,8 milj. euroa. Palkkion saajille luovutettiin 113 774 osaketta, ja loppuosa maksettiin käteisenä verojen ja muiden
lakisääteisten maksujen suorittamista varten. Osakkeen käypä arvo luovutushetkellä oli 39,76 euroa (15.3.2022). Nesteen
johtoryhmän jäsenille luovutettiin 62 515 osakkeen arvoa vastaava palkkio.
Ansaintajakson 2020–2022-osakepalkkio-ohjelman puitteissa maksetun palkkion brutto-osakemäärä oli 259 529 osaketta
vastaten noin 10,9 milj. euroa. Palkkion saajille luovutettiin 116 577 osaketta, ja loppuosa maksettiin käteisenä verojen ja muiden
lakisääteisten maksujen suorittamista varten. Osakkeen käypä arvo luovutushetkellä oli 42,24 euroa (15.3.2023) ja 37,48 euroa
(22.5.2023). Nesteen johtoryhmän jäsenille luovutettiin 86 020 osakkeen arvoa vastaava palkkio.
OCI
BS
CF
IS
134
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Tarkemmat tiedot osakepalkkiojärjestelmistä on esitetty seuraavissa taulukoissa.
Järjestelmä Osakepalkkiojärjestelmä 2022 Osakepalkkiojärjestelmä 2019
Järjestelmän tyyppi Osakeallokaatio Osakeallokaatio
Instrumentti PSP 2023–2025 RSP 20232025 PSP 2022–2024 RSP 20222024 PSP 2021–2023 RSP 2021–2023 PSP 2020–2022 RSP 2020–2022
Myöntämispäivät 11.1.2023 1.9.2023 11.2.2022 11.5.2022 13.1.2021 21.1.2021 20.2.2020 1.4.2022
Osakepalkkion käypä arvo myöntämishetkellä, euroa 40,36 30,06 35,14 36,58 57,81 59,82 35,72 41,68
Osakekurssi myöntämishetkellä, euroa 44,98 34,07 37,97 39,40 60,94 62,64 38,91 45,17
Ansaintajakson alkamispäivä 1.1.2023 1.1.2023 1.1.2022 1.1.2022 1.1.2021 1.1.2021 1.1.2020 1.4.2022
Ansaintajakson päättymispäivä 31.12.2025 31.3.2026 31.12.2024 31.3.2025 31.12.2023 31.12.2023 31.12.2022 31.3.2023
Ansaintahetki 31.3.2026 31.3.2026 31.3.2025 31.3.2025 31.3.2024 31.3.2024 31.3.2023 31.3.2023
Muutokset tilikauden aikana, osakeallokaatio Osakkeet Osakkeet Osakkeet Osakkeet Osakkeet Osakkeet Osakkeet Osakkeet
Osakepalkkioiden määrä kauden alussa, kpl 0 0 346 270 89 500 197 034 21 000 247 817 6 000
Kauden aikana myönnetyt 348 235 1 500 6 557 10 800 1 275 2 000 5 712 0
Kauden aikana menetetyt 21 633 0 28 756 8 500 17 864 0 0 0
Kauden aikana vapautuneet 0 0 0 0 0 0 253 529 6 000
Osakepalkkioiden määrä kauden lopussa, kpl 326 602 1 500 324 071 91 800 180 445 23 000 0 0
Järjestelmän piiriin kuuluvien henkilöiden
lukumäärä kauden lopussa 135 1 128 50 116 11 0 0
Osakekurssi tilinpäätöspäivänä, euroa 32,21 32,21 32,21 32,21 32,21 32,21 42,24 42,24
Ansaintakriteerien toteumaoletus, % 56 % 100 % 35 % 100 % 40 % 100 % 61 % 100 %
Arvio palautuvien osakepalkkioiden määrästä
ennen rajoitusjakson päättymistä, % 10 % 0 % 10 % 10 % 10 % 0 % 0 % 0 %
OCI
BS
CF
IS
135
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Käyvän arvon määrittely
Osakepohjaiset kannustinjärjestelmät on arvostettu käypään arvoon niiden myöntämishetkellä ja kirjataan kuluksi tuloslaskelmaan
tasaerinä oikeuden syntymisajanjakson aikana. Osakkeen arvo myöntämishetkellä, eli osakkeen käypä arvo, on määritelty
seuraavasti: osakkeen myöntämishetken arvo on myöntämispäivän osakekurssi vähennettynä arvioiduilla ansaintajakson
aikana maksettavilla osingoilla. Vuoden 2019 ja 2022 osakepalkkiojärjestelmiin kuuluviin järjestelmiin sisältyy markkinaehtoinen
suoritusmittari. Näiden osalta käyvän arvon määritys on tehty käyttämällä Monte Carlo -simulaatiota. Simulaation käyttö edellyttää
arvostusparametrien, kuten volatiliteetin ja riskittömän koron arvioimista.
Tuloslaskelmaan sisältyvä kulu on eritelty seuraavassa taulukossa:
2023 2022
Osakeperusteisten maksujen kuluvaikutus, osakkeina maksettavat 7 5
Tuloslaskelman kulukirjaus yhteensä 7 5
Raportointihetken arvio osakeperusteisista maksuista tulevaisuudessa rahana selvitettävästä ja verottajalle maksettavasta
osuudesta on 8 milj. euroa (2022: 10 milj. euroa).
25 Lähipiiritapahtumat
Suomen valtiolla on 44,2 % omistusosuudella määräysvalta Nesteessä. Loput 55,8 % osakkeista ovat laajasti jakautuneet eri
sijoittajille.
Nesteen lähipiiriin kuuluvat tytäryhtiöt, osakkuusyritykset, yhteisjärjestelyt ja yhteisöt, joissa määräysvaltaa käyttää Nesteen
merkittävin osakkeenomistaja Suomen valtio. Lähipiiriin kuuluvat myös hallituksen jäsenet, toimitusjohtaja ja johtoryhmän jäsenet
(yrityksen johtoon kuuluvat avainhenkilöt) ja yrityksen johtoon kuuluvien avainhenkilöiden läheiset perheenjäsenet sekä yritykset,
joissa heillä tai heidän perheenjäsenillään on määräysvalta.
Tytäryritykset, osakkuusyritykset ja yhteisjärjestelyt luetellaan liitetiedossa 26 Konserniyritykset.
Nesteen emoyritys on Neste Oyj. Liiketoimet Nesteen ja sen lähipiiriin kuuluvien tytäryritysten ja yhteisten toimintojen kesken
on eliminoitu konserniyhdistelyssä, eivätkä ne sisälly tämän liitetiedon lukuihin. Muiden lähipiiriin kuuluvien yritysten kanssa tehdyt
liiketoimet on eritelty alla olevassa taulukossa. Kaikki liiketoimet Nesteen ja muiden suomalaisten valtionyhtiöiden välillä tapahtuvat
markkinaehtoisesti.
Liiketoimet lähipiirin kanssa
2023
Tavaroiden ja
palveluiden
myynnit
Tavaroiden ja
palveluiden
ostot
Rahoitus-
tuotot ja
-kulut Saamiset Velat
Yhteisyritykset 161 153 5 144 9
Muu lähipiiri 99 103 0 1 0
260 256 5 145 9
2022
Tavaroiden ja
palveluiden
myynnit
Tavaroiden ja
palveluiden
ostot
Rahoitus-
tuotot ja
-kulut Saamiset Velat
Yhteisyritykset 314 260 3 158 22
Muu lähipiiri 116 243 0 3 0
430 503 3 160 22
Yrityksen johtoon kuuluvien avainhenkilöiden tai heidän määräysvallassaan olevien yritysten kanssa ei ollut merkittäviä liiketoimia.
Valtaosa Nesteen ja sen yhteisyritysten välisistä liiketoimista tapahtui Kilpilahden Voimalaitoksen kanssa. Nesteen liiketoimet
Kilpilahden Voimalaitoksen kanssa muodostuivat pääasiassa höyryn ostosta sekä raskaan polttoöljyn, veden ja asfalteenin
myynnistä. Höyryn hankintasopimus sisältää kiinteän vuosittaisen 45 milj. euron palkkion vuoteen 2037 asti.
OCI
BS
CF
IS
136
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Hallituksen ja ylimmän johdon palkat ja palkkiot
1 000 euroa 2023 2022
Palkat ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet 6 482 5 895
Lakisääteiset eläkkeet 919 819
Lisäeläkkeet 555 511
Osakeperusteiset etuudet 3 585 1 961
Yhteensä (sisältää lakisääteiset eläkkeet) 11 541 9 186
Hallituksen jäsenten palkkiot
1 000 euroa 2023 2022
Hallituksen jäsenet 31.12.2023
Matti Kähkönen 119 124
John Abbott 76 75
Nick Elmslie 75 76
Just Jansz, 30.3.2022 alkaen 73 59
Heikki Malinen, 28.3.2023 alkaen 64 0
Eeva Sipilä, 30.3.2022 alkaen 79 55
Johanna Söderström 74 83
Kimmo Viertola, 28.3.2023 alkaen 67 0
Hallituksen aiemmat jäsenet
Martina Flöel, 28.3.2023 asti 2 75
Jean-Baptiste Renard, 30.3.2022 asti 0 14
Jari Rosendal 31.7.2023 asti 61 69
Marco Wirén, 28.3.2023 asti 4 94
Hallituksen kaikki jäsenet yhteensä 695 725
Toimitusjohtajan sekä johtoryhmän palkat ja palkkiot
Toimitusjohtaja Johtoryhmä
1 000 euroa 2023
Matti
Lehmus
Peter
Vanacker
Yhteensä
2022 2023 2022
Vuosittaiset palkkiot
Peruspalkka 981 626 443 1 069 2 842 2 892
Verotettavat etuudet 16 11 0 11 140 110
Vuosikannustinpalkkio
(lyhytaikainen
kannustinjärjestelmä) 424 0 261 261 1 384 826
Vuosittaiset palkkiot yhteensä 1 420 637 704 1 341 4 367 3 829
Pitkän aikavälin
kannustinjärjestelmän palkkiot
Lisäeläkemaksut 146 95 0 95 409 416
Osakepalkkiojärjestelmä 448 0 0 0 3 138 1 961
Palkkiot yhteensä 2 014 731 704 1 436 7 913 6 205
Ylin johto koostuu toimitusjohtajasta sekä johtoryhmän jäsenistä. Ylimmältä johdolta ei ollut lainasaamisia 31.12.2023 eikä
31.12.2022.
Hallituksen palkkiot sisältävät vuosipalkkion sekä kokouspalkkion, joka maksetaan jokaisesta kokouksesta sekä hallituksen
valiokuntien kokouksista, joihin hallituksen jäsen osallistuu. Hallituksen jäsenet eivät kuulu yhtiön palkitsemisjärjestelmien piiriin,
eivätkä siten saa tulos- eikä osakepalkkioita. Hallitukselle 2022 maksetut palkkiot sisältävät kolme kuukautta vuosipalkkiota
kaudelta 2021–2022 sekä koko vuosipalkkion kaudelta 2022–2023. Vuoden 2023 luvut sisältävät vuosipalkkion kaudelta 2023–
2024. Tästä syystä vuoden 2023 palkkiot eivät ole täysin vertailukelpoisia vuoden 2022 kanssa.
Toimitusjohtajan molemminpuolinen irtisanomisaika on kuusi kuukautta. Jos yhtiö irtisanoo toimitusjohtajan, hän on oikeutettu
kuuden kuukauden irtisanomisajan palkan lisäksi kuuden kuukauden palkkaa vastaavaan erorahaan. Toimitusjohtajalla on
maksuperusteinen lisäeläke, jossa maksu on 16 % kiinteästä vuosipalkasta ja eläkeikä 62 vuotta.
Aiempien toimitusjohtajien eläkejärjestelmien vastuut 31.12.2023 olivat 1 348 tuhatta euroa (2022: 1 692 tuhatta euroa).
OCI
BS
CF
IS
137
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Tytäryritykset
Konsernin
omistusosuus, % Maa
B J B, LLC 100,00 % Yhdysvallat
Kiinteistö Oy Espoon Keilaranta 21 100,00 % Suomi
Mahoney Environmental Solutions, LLC 100,00 % Yhdysvallat
Mahoney Transportation Services LLC 100,00 % Yhdysvallat
Navidom Oy 50,00 % Suomi
NERM Solutions India Private Limited (uusi) 100,00 % Intia
Neste (Shanghai) Trading Company Limited 100,00 % Kiina
Neste (Suisse) S.A. 100,00 % Sveitsi
Neste AB 100,00 % Ruotsi
Neste Affiliate B.V. 100,00 % Alankomaat
Neste Asia Pacific Pte. Ltd 100,00 % Singapore
Neste Australia Pty Ltd 100,00 % Australia
Neste Belgium NV 100,00 % Belgia
Neste Brazil LTDA (uusi) 100,00 % Brasilia
Neste Canada Inc. 100,00 % Kanada
Neste Components B.V. 100,00 % Alankomaat
Neste Demeter B.V.
1)
80,00 % Alankomaat
Neste Eesti AS 100,00 % Viro
Neste Germany GmbH 100,00 % Saksa
Neste Insurance Limited 100,00 % Guernsey
Neste Italy S.R.L. 100,00 % Italia
Neste Markkinointi Oy 100,00 % Suomi
Neste Netherlands B.V. 100,00 % Alankomaat
Neste Pretreatment Rotterdam B.V. 100,00 % Alankomaat
Neste Renewable Products Inc. 100,00 % Yhdysvallat
Neste Renewable Solutions US, Inc. 100,00 % Yhdysvallat
Neste RPC Solutions US, Inc. 100,00 % Yhdysvallat
Neste Shipping Oy 100,00 % Suomi
Neste Singapore Pte. Ltd. 100,00 % Singapore
Neste Spain S.L. 100,00 % Espanja
Neste Terminal Rotterdam B.V. 100,00 % Alankomaat
Neste US, Inc. 100,00 % Yhdysvallat
26 Konserniyritykset
Tytäryritykset
Konsernin
omistusosuus, % Maa
Neste USA, L.L.C. 100,00 % Yhdysvallat
Neste Walco Limited 100,00 % Irlanti
SIA Neste Latvija 100,00 % Latvia
Sterling Logistics, LLC 100,00 % Yhdysvallat
UAB Neste Lietuva 100,00 % Liettua
Osakkuusyritykset
Konsernin
omistusosuus, % Maa
Alterra Energy LLC 40,00 % Yhdysvallat
Neste Arabia Co. Ltd. (ei toiminnassa) 48,00 % Saudi-Arabia
Yhteisjärjestelyt
Konsernin
omistusosuus, % Luokittelu Maa
A/B Svartså Vattenverk - Mustijoen Vesilaitos O/Y 40,00 % Yhteinen toiminto Suomi
Kilpilahden Voimalaitos Oy 40,00 % Yhteisyritys Suomi
Martinez Renewables LLC 50,00 % Yhteinen toiminto Yhdysvallat
1)
Neste kasvatti omistustaan tytäryhtiössään Neste Demeterissä 1.11.2023 ja yhtiö on käsitelty 100%:na tytäryhtiönä konsernissa. Nesteellä on
velvoite hankkia määräysvallattomien omistajien osuus sovitun ajan kuluessa, minkä vuoksi siitä ei ole kirjattu yhtiön taseeseen määräysvallattomien
omistajien osuutta. Kyseinen velvoite on arvostettu käypään arvoon ja kirjattu konsernin taseeseen velaksi. Määräysvallattomien omistajien osuus
tilikauden voitosta sisältää Neste Demeterin määräysvallattomille omistajille kuuluvan kumulatiivisen voiton hankintahetkeen 1.11.2023 saakka.
OCI
BS
CF
IS
138
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Taloudellista tietoa tytäryrityksistä, joissa määräysvallattomilla omistajilla on
merkittävä omistusosuus
Navidom Oy
2023 2022
Määräysvallattomien omistajien omistusosuus 50,00 % 50,00 %
Lyhytaikaiset varat 0 0
Pitkäaikaiset varat 0 0
Lyhytaikaiset velat 0 0
Pitkäaikaiset velat 0 0
Liikevaihto 1 1
Tilikauden voitto 0 0
Osingonjako määräysvallattomille omistajille 0 0
Liiketoiminnan rahavirta 0 0
Investointien rahavirta 0 0
Rahoituksen rahavirta 0 0
Konsernitilinpäätökseen sisältymättömät strukturoidut yhteisöt
Vuonna 2015 Neste myi koko osakekantansa Aurora Kilpilahti Oy:stä (ennen: Kilpilahden Sähkönsiirto Oy). Kaupan jälkeen
Nesteellä ei ole suoria eikä epäsuoria omistuksia yhtiössä. Aurora Kilpilahti Oy on vastuussa korkea- ja keskijännitteisen sähkön
jakelusta Kilpilahden teollisuusalueella, missä Nesteen Suomen jalostamo Porvoossa sijaitsee. Nesteen lisäksi Aurora Kilpilahti
Oy:n asiakkaisiin kuuluvat myös muut alueella toimivat yritykset.
Aurora Kilpilahti Oy:n kanssa toteutettavan sopimusjärjestelyjen puitteissa, Neste toimittaa pienen ja jatkuvasti vähenevän
osan sähkönjakelussa tarvittavista käyttöpalveluista. Nesteellä on rajoitettu mahdollisuus vaikuttaa Aurora Kilpilahti Oy:n
kehitysinvestointeihin. Aurora Kilpilahti Oy jakaa sähköä Nesteelle, ja Neste pysyy sähkönjakeluverkon kapasiteetin pääasiallisena
käyttäjänä. Aurora Kilpilahti Oy toimii Nesteeltä 30 vuodeksi vuokratulla maa-alueella, ja Aurora Kilpilahti Oy:llä on optio jatkaa
vuokrasopimusta. Neste ei ole tarjonnut minkäänlaista taloudellista tai muuta tukea Aurora Kilpilahti Oy:lle ilman sopimuksellista
velvoitetta.
Edellä mainittujen tekijöiden perusteella Neste on määrittänyt, että sillä on rajallista vaikutusvaltaa, mutta ei määräysvaltaa Aurora
Kilpilahti Oy:ssä ja, että se käsittelee yhtiötä konsernitilinpäätökseen sisältymättömänä strukturoituna yhteisönä. Yhtiön johto on
arvioinut suurimman mahdollisen tappion ottaen huomioon Nesteen osallistumisen luonteen Aurora Kilpilahti Oy:ssä sekä yhtiön
merkityksestä Nesteelle operatiivisesta näkökulmasta. Nesteen altistuminen riskille on pääosin riippuvainen sähkönjakeluverkon
tehokkaasta toiminnasta.
Konsernitilinpäätökseen sisältyvät strukturoidut yhteisöt
Neste on käsitellyt vuonna 2014 Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarisen ja Huoltovarmuuskeskuksen kanssa tehdyt myytyjen
alusten pitkäaikaiset sopimukset strukturoituna yhteisönä. Neste takaa järjestelyssä aluksien jäännösarvon sekä tietyn takuutuoton.
OCI
BS
CF
IS
139
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
27 Yrityshankinnat ja -myynnit
Yrityshankinnat
2023
Neste osti 13.1.2023 SeQuential Environmental Services ja Pure SQ -yhtiöt Crimson Renewable Energy Holdings LLC:ltä. Yhtiöt
harjoittavat käytetyn paistorasvan keräys- ja hankintaliiketoimintaa Yhdysvaltain länsirannikolla.
Hankitun nettovarallisuuden käyvät arvot on esitetty alla olevassa taulukossa. Osa kauppahinnasta kohdistettiin toimittaja- ja
asiakassuhteille, jotka on kirjattu aineettomiin hyödykkeisiin. Liikearvo kuvastaa hankitun liiketoimintaosaamisen sekä synergioiden
arvoa ja on verotuksessa vähennyskelpoinen. Kauppahinta maksettiin kokonaisuudessaan käteisellä sisältäen noin 18 miljoonan
euron ehdollisen vastikkeen, jonka lopullinen suuruus riippuu yhtiölle asetettujen tavoitteiden toteutumisesta vuoden 2023 aikana.
Hankintaan liittyvät kulut sisältyvät konsernin tuloslaskelman erään ‘Liiketoiminnan muut kulut’. Hankinnalla ei ole olennaista
vaikutusta konsernin liikevaihtoon tai tulokseen.
SeQuential Environmental Services ja Pure SQ -yhtiöt fuusioituvat sisaryhtiöönsä Mahoney Environmental Solutions:iin 31.12.2023.
Muut liiketoimintojen yhdistämiset
Tilikaudella 2023 ei ollut merkittäviä muita liiketoimintojen yhdistämisiä.
Hankittujen varojen ja velkojen arvot hankintahetkellä Käypä arvo
Aineettomat hyödykkeet 43
Aineelliset hyödykkeet 29
Vaihto-omaisuus 3
Myyntisaamiset ja muut saamiset 2
Varat yhteensä 77
Korolliset velat 6
Ostovelat ja muut velat 10
Velat yhteensä 16
Hankittu nettovarallisuus 61
Luovutettu vastike 165
Hankittu nettovarallisuus -61
Liikearvo 104
Hankinnan rahavirtavaikutus 2023
Käteisvastike -165
Hankitut ja kaupan toteutumishetkellä poismaksetut velat -1
Hankintaan liittyvät kulut -1
Nettorahavirta -167
OCI
BS
CF
IS
140
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
2022
Tilikaudella 2022 ei ollut merkittäviä yrityshankintoja.
Muut liiketoimintojen yhdistämiset
Neste on on tehnyt vuoden 2022 aikana liiketoimintojen yhdistämisiä, jotka yksittäin tarkasteltuna eivät ole olennaisia. Nämä
liiketoimintojen yhdistämiset sisältävät myös vuonna 2022 tiedotetun Walco Foodsin hankinnan. Yhteenlasketun hankitun
nettovarallisuuden käyvät arvot on esitetty alla olevassa taulukossa. Kauppahinnan allokaatioiden perusteella osa kauppahinnasta
kohdistettiin toimittaja- ja asiakassuhteille, jotka on kirjattu aineettomiin hyödykkeisiin. Liikearvo on verotuksessa vähennyskelpoinen,
ja kuvastaa hankitun liiketoimintaosaamisen ja synergioiden arvoa. Kauppahinnat maksettiin kokonaisuudessaan käteisellä.
Liiketoimintojen yhdistämisillä ei ole olennaista vaikutusta Nesteen liikevaihtoon tai tulokseen.
Hankittujen varojen ja velkojen arvot hankintahetkellä Käypä arvo
Aineettomat hyödykkeet 13
Aineelliset hyödykkeet 3
Vaihto-omaisuus 0
Myyntisaamiset ja muut saamiset 14
Rahat ja pankkisaamiset 2
Varat yhteensä 33
Korolliset velat 6
Varaukset 0
Ostovelat ja muut velat 4
Velat yhteensä 11
Hankittu nettovarallisuus 22
Luovutettu vastike 51
Ehdollisen vastikkeen käypä arvo 0
Hankittu nettovarallisuus -22
Liikearvo 30
Hankinnan rahavirtavaikutus 2022
Käteisvastike -51
Hankintaan liittyvät kulut 0
Nettorahavirta -51
OCI
BS
CF
IS
141
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Yritysmyynnit
2023
Tilikaudella 2023 ei ollut merkittäviä yritysmyyntejä.
2022
1.4.2022 Neste myi perusöljyliiketoimintansa (base oils business) Chevron Global Energy Inc:lle, joka on Chevron Corporation
kokonaan omistama tytäryhtiö. Sopimus kattaa NEXBASE-tuotemerkin, siihen liittyvät kvalifioinnit ja hyväksynnät sekä siihen liittyvän
myynti- ja markkinointiliiketoiminnan. Osana luopumista osapuolet ovat myös tehneet pitkäaikaisen hankintasopimuksen Nesteen
perusöljytuotannon toimituksista Porvoossa. Kaupan yhteydessä Neste on myös saattanut päätökseen poistumisensa perusöljyihin
keskittyvästä yhteisjärjestelystä Bahrainissa Bahrain Petroleum Companyn ja Nogaholdingin kanssa. Perusöljyliiketoiminta oli
yhdistelty osaksi Öljytuotteet -segmenttiä.
Varat ja velat Kirjanpitoarvo
Aineelliset hyödykkeet 9
Laskennalliset verosaamiset 2
Vaihto-omaisuus 83
Myyntisaamiset ja muut saamiset 70
Rahat ja pankkisaamiset 21
Varat yhteensä 185
Laskennalliset verovelat 1
Eläkevelat 2
Lyhytaikaiset korolliset velat 8
Verovelat 3
Ostovelat ja muut velat 3
Velat yhteensä 18
Hankittu nettovarallisuus 167
Saatu vastike
1)
176
Myyty nettovarallisuus -167
Myyntivoitto 9
Rahana saatu vastike 176
Luovutetut rahat ja pankkisaamiset -21
Nettorahavirta 156
1)
Saadussa vastikkeessa on huomioitu myyntiin liittyvät kulut.
OCI
BS
CF
IS
142
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Sitoumukset 2023 2022
Sitoumukset aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden ostamiseen 710 810
Muut sitoumukset 8 8
Yhteensä 718 818
Vakuuden arvo Vakuuden arvo
Annetut vakuudet ja vastuusitoumukset 2023 2022
Omasta puolesta sitoumuksiin annetut
Kiinteistökiinnitykset 26 26
Vastuusitoumukset ja muut vastuut 24 49
Yhteensä 50 75
Yhteisjärjestelyjen puolesta annetut
Pantit 114 89
Yhteensä 114 89
Muiden puolesta annetut
Takaukset 1 1
Yhteensä 1 1
164 164
28 Vastuusitoumukset
Yhteisjärjestelyn puolesta annetut pantit liittyvät Kilpilahden Voimalaitos Oy:n kaikkien maksuvelvoitteiden täyttämiseen
luotonantajille. Pantti käsittää osakaslainan, rahoitusosuuslainan saatavat sekä Kilpilahden Voimalaitos Oy:n osakkeet. Vakuusjakso
päättyy sinä päivänä, jolloin kaikki taatut velvoitteet on täysin maksettu.
Sitoumukset liittyvät pääosin Rotterdamin jalostamon laajennusprojektiin, joka lisää Nesteen uusiutuvien tuotteiden
kokonaiskapasiteettia.
Ota tai maksa -sopimukset
Nesteellä on pitkäaikaisia hankintasopimuksia liittyen vedyn, typen, höyryn, maakaasun ja sähkön hankintaan liittyen. Nämä
sopimukset ovat yleensä luonteeltaan ota tai maksa sopimuksia. Sopimukset sisältävät minimiostovelvotteiden lisäksi tavallisesti
irtisanomiskorvauksen, mikäli sopimus päätetään ennenaikaisesti. Tällaisten tilanteiden toteutumisen todennäköisyyden katsotaan
olevan alhainen.
29 Vuokrasopimukset
Laadintaperiaate
Neste arvioi sopimuksen syntymisajankohtana, onko sopimus vuokrasopimus tai sisältyykö siihen vuokrasopimus.
Vuokrasopimus on sopimus tai sopimuksen osa, joka antaa oikeuden yksilöidyn omaisuuserän käyttöä koskevaan
määräysvaltaan tietyksi ajanjaksoksi vastiketta vastaan.
Neste vuokralle ottajana
Nesteen vuokrasopimukset koostuvat pääosin maa-alueiden, alusten, tankkien, säiliöiden ja toimitilojen vuokrista.
Vuokrasopimukset tehdään kiinteälle ajanjaksolle vaihdellen yhdestä 60 vuoteen. Joihinkin vuokrasopimuksiin liittyy optio
jatkaa vuokrasopimusta tietyllä ajanjaksolla sopimuksen päättymisen jälkeen tai päättää sopimus vuokra-ajan kuluessa.
Neste kirjaa vuokratun käyttöomaisuushyödykkeen ja vuokrasopimusvelan sopimuksen alkamisajankohtana, pois lukien
lyhytaikaiset vuokrasopimukset ja arvoltaan vähäisten omaisuuserien vuokrasopimukset.
i) Käyttöoikeusomaisuuserät
Neste kirjaa vuokrasopimuksen alkamisajankohtana käyttöoikeusomaisuuserän. Käyttöoikeusomaisuuserä arvostetaan
hankintamenoon, josta on vähennetty mahdolliset kertyneet poistot ja arvonalentumiset, sekä oikaistu vuokrasopimusvelkojen
uudelleenarvioinnit. Hankintameno sisältää vuokrasopimusvelan alkuperäisen määrän, alkuvaiheen välittömät menot,
menot alkuperäiseen tilaan palauttamisesta ja ennen sopimuksen alkamisajankohtaa maksetut vuokrat vähennettyinä
mahdollisilla saaduilla kannustimilla. Käyttöoikeusomaisuuseristä tehdään poistot tasaerinä vuokrakauden aikana.
Mikäli käyttöoikeusomaisuuserän omistajuus siirtyy Nesteelle vuokra-ajan päättyessä tai hankintameno vastaa osto-
option käyttöä, käytetään käyttöoikeusomaisuuserän poistoaikana omaisuuserän taloudellista vaikutusaikaa. Vuokrattu
käyttöomaisuushyödyke testataan arvonalentumisen varalta, mikäli on viitteitä arvonalentumisesta.
Nesteen käyttöoikeusomaisuuserät sisältyvät Aineellisiin hyödykkeisiin (katso liitetieto 14 Aineelliset hyödykkeet).
ii) Vuokrasopimusvelat
Vuokra-ajan alkamisajankohtana Neste kirjaa vuokrasopimusvelan, joka arvostetaan vuokra-aikana maksettavien vuokrien
nykyarvoon. Vuokrat sisältävät kiinteät maksut (mukaan lukien tosiasiallisesti kiinteät maksut) vähennettyinä mahdollisilla
saatavilla kannustimilla, muuttuvat vuokrat, jotka perustuvat indeksiin tai hintatasoon ja määrät, jotka Nesteen odotetaan
maksavan jäännösarvotakuiden perusteella. Vuokriin sisältyvät myös osto-option toteutushinta, jos on kohtuullisen varmaa,
että Neste käyttää tämän option, ja rangaistusmaksut vuokrasopimuksen päättämisestä, jos vuokra-ajassa on otettu
huomioon, että Neste käyttää tämän option.
Vuokrat diskontataan käyttäen vuokrasopimuksen sisäistä korkoa. Jos tämä korko ei ole helposti määritettävissä,
käytetään vuokralle ottajan lisäluoton korkoa. Tämä on korko, jonka asianomainen vuokralle ottaja joutuisi maksamaan
lainatessaan vastaavaksi ajaksi ja vastaavanlaisin vakuuksin rahat, jotka tarvitaan käyttöoikeusomaisuuserän arvoa vastaavan
omaisuuserän hankkimiseksi vastaavanlaisessa taloudellisessa ympäristössä.
Muuttuvat vuokrat, jotka eivät riipu indeksistä tai hintatasosta, kirjataan tulosvaikutteisesti menoksi kaudella, jolla kyseisten
maksujen toteutumisen aiheuttava tapahtuma tai olosuhde toteutuu.
Vuokrasopimusvelka arvostetaan myöhemmillä kausilla efektiivisen koron menetelmällä jaksotettuun hankintamenoon
ja uudelleenarvioidaan kun tulevaisuuden vuokramaksuissa on muutoksia uudelleenneuvottelun, indeksimuutoksen tai
hintatason tai optioiden uudelleenarvioinnin seurauksena. Nesteen vuokrasopimusvelat sisältyvät Rahoitusvelkoihin (katso
liitetieto 21 Rahoitusvelat).
OCI
BS
CF
IS
143
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Käyttöoikeusomaisuuserät Liite 2023 2022
Maa-alueet 230 249
Rakennukset ja rakennelmat 49 45
Koneet ja kalusto 237 152
Muut aineelliset hyödykkeet 467 108
Varat yhteensä aineellisissa hyödykkeissä 14 983 553
Vuokrasopimusvelat
Pitkäaikaiset vuokrasopimusvelat 768 425
Lyhytaikaiset vuokrasopimusvelat 199 110
Velat yhteensä rahoitusveloissa 21 967 535
Käyttöoikeusomaisuuserien poistot Liite 2023 2022
Maa-alueet 15 14
Rakennukset ja rakennelmat 14 13
Koneet ja kalusto 82 48
Muut aineelliset hyödykkeet 143 87
14 255 163
Vuokrasopimusvelkojen korkokulut (sisältyy rahoituskuluihin) 10 50 24
Lyhytaikaisiin vuokrasopimuksiin liittyvät kulut (sisältyy materiaalit ja palvelut kuluihin) 7 14 38
Lyhytaikaisiin vuokrasopimuksiin liittyvät kulut (sisältyy liiketoiminnan muihin kuluihin) 9 8 5
Arvoltaan vähäisiä omaisuuseriä koskeviin vuokrasopimuksiin liittyvät kulut
(sisältyy liiketoiminnan muihin kuluihin) 9 1 0
Vuokrasopimusvelkoihin sisältymättömiin muuttuviin vuokriin liittyvät kulut
(materiaalit ja palvelut) 7 0 0
Vuokrasopimusvelkoihin sisältymättömiin muuttuviin vuokriin liittyvät kulut
(sisältyy liiketoiminnan muihin kuluihin) 9 4 21
iii) Lyhytaikaiset vuokrasopimukset ja arvoltaan vähäisten omaisuuserien vuokrasopimukset
Neste soveltaa standardin sisältämää kirjaamista koskevaa helpotusta lyhytaikaisiin vuokrasopimuksiin (vuokra-aika on
enintään 12 kuukautta eikä sopimukseen sisälly osto-optiota) ja vuokrasopimuksiin, joissa kohdeomaisuuserä on arvoltaan
vähäinen. Näihin vuokrasopimuksiin liittyvät vuokrat kirjataan kuluiksi tasaerinä vuokra-ajalle.
Neste vuokralle antajana
Vuokrasopimuksen alkamisajankohtana Neste arvioi, onko vuokrasopimus rahoitusleasingsopimus tai operatiivinen
vuokrasopimus. Mikäli vuokrasopimus siirtää kohdeomaisuuserän omistamiselle ominaiset riskit ja edut kaikilta olennaisilta
osin, vuokrasopimus luokitellaan rahoitusleasingsopimukseksi; mikäli ei, vuokrasopimus luokitellaan operatiiviseksi
vuokrasopimukseksi. Nesteellä on vähäinen määrä operatiivisia vuokrasopimuksia, joissa vuokra-aikana saatavat vuokrat
tuloutetaan tasaerinä ja näytetään liiketoiminnan muissa tuotoissa. Alkuvaiheen välittömät menot, joita syntyy operatiivisen
vuokrasopimuksen saamisesta, lisätään kohdeomaisuuserän kirjanpitoarvoon ja kirjataan kuluiksi vuokra-ajan kuluessa
samalla perusteella kuin vuokratuotot.
Arvioiden ja johdon harkinnan käyttö
Neste määrittelee vuokrakauden ajanjaksoksi, jona vuokrasopimus ei ole peruutettavissa, huomioiden jatko-optiot ja
päättämisoptiot, mikäli on kohtuullisen varmaa, että Neste aikoo käyttää jatko-option tai jättää päättämisoption käyttämättä.
Useat Nesteen vuokrasopimukset sisältävät jatkamis- ja päättämisoptioita. Johto käyttää harkintaa arvioidessaan, onko
kohtuullisen varmaa, että jatko-optio tai päättämisoptio käytetään tai jätetään käyttämättä. Johto ottaa huomioon kaikki
merkitykselliset tosiseikat ja olosuhteet, jotka synnyttävät vuokralle ottajalle taloudellisen kannustimen vuokrasopimuksen
jatkamisoption käyttämiseen tai päättämisoption käyttämättä jättämiseen. Vuokra-aikaa arvioidaan uudelleen, kun toteutuu
joko merkittävä tapahtuma tai merkittävä olosuhteiden muutos, joka on vuokralle ottajan määräysvallassa ja vaikuttaa
siihen, onko kohtuullisen varmaa, että vuokralle ottaja käyttää option tai se jättää käyttämättä option.
Johto käyttää lisäksi harkintaa toistaiseksi voimassa olevien vuokrasopimusten pituuden arvioinnissa. Johdon tekemät
arviot perustuvat Nesteen strategiseen tilanteeseen ja markkinaolosuhteisiin sekä kustannuksiin, jotka aiheutuisivat
vuokrattavan hyödykkeen korvaamisesta toisella hyödykkeellä.
Käyttöoikeusomaisuuserien lisäykset tilikaudella 2023 olivat 780 milj. euroa (2022: 300 milj. euroa), joista yhteistoiminto Martinez
Renewablesin lisäykset olivat 79 milj. euroa (2022: 111 milj. euroa).
Vuokrasopimusvelkojen maturiteettijakauma on esitetty liitetiedossa 3 Taloudellisten riskien hallinta.
Tuloslaskelmaan merkityt määrät
Tuloslaskelma sisältää seuraavat vuokrasopimuksiin liittyvät määrät:
Taseeseen merkityt määrät
Taseessa esitetään seuraavat vuokrasopimuksiin liittyt määrät:
OCI
BS
CF
IS
144
1
7
8
9
2
4
3
5
6
10
11
12
13
14
15
16
24
17
25
18
26
19
27
20
28
21
29
22
30
23
31
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
30 Riita-asiat ja mahdolliset oikeusprosessit
31 Tilinpäätöspäivän jälkeiset tapahtumat
Neste on asianosaisena liiketoimintaan liittyvissä oikeudenkäynneissä ja riita-asioissa. Johdon arvion mukaan näiden lopputulokset
ovat vaikeasti ennustettavia, mutta niillä ei ole todennäköisesti olennaista vaikutusta Nesteen taloudelliseen asemaan.
Neste ilmoitti 30.1.2024, että Porvoon jalostamon prosessit ajetaan turvalliseen tilaan ilmoitetun poliittisen lakon ajaksi 1.–2.2.2024.
OCI
BS
CF
IS
145
1
9
5
13
3
11
7
15
19
22
24
2
10
6
14
18
21
4
12
8
16
17
20
23
25
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
milj. euroa Liite 1.1.–31.12.2023 1.1.–31.12.2022
Liikevaihto 2 15 768 19 231
Valmiiden tuotteiden varastojen muutos -235 367
Liiketoiminnan muut tuotot 3 31 28
Materiaalit ja palvelut 4 -13 173 -17 075
Henkilöstökulut 5 -355 -275
Poistot ja arvonalentumiset 6 -211 -248
Liiketoiminnan muut kulut 7 -509 -445
Liikevoitto/-tappio 1 317 1 583
Rahoitustuotot ja -kulut 27 385
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä 8 27 385
Voitto ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja 1 343 1 967
Tilinpäätössiirrot 9 97 -49
Tuloverot 10 -262 -291
Tilikauden voitto 1 178 1 628
Emoyhtiön tuloslaskelma
Emoyhtiön tase
milj. euroa Liite 31.12.2023 31.12.2022
VASTAAVAA
Pysyvät vastaavat 11, 12
Aineettomat hyödykkeet 116 123
Aineelliset hyödykkeet 1 878 1 886
Sijoitukset 4 071 3 404
Pysyvät vastaavat yhteensä 6 064 5 413
Vaihtuvat vastaavat
Vaihto-omaisuus 13 1 518 1 914
Pitkäaikaiset saamiset 14 64 43
Lyhytaikaiset saamiset 15 2 702 3 349
Rahat ja pankkisaamiset 1 328 806
Vaihtuvat vastaavat yhteensä 5 611 6 113
Vastaavaa yhteensä 11 676 11 526
VASTATTAVAA
Oma pääoma 16
Osakepääoma 40 40
Muut rahastot
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 19 19
Käyvän arvon rahasto 24 69
Muut rahastot yhteensä 43 88
Edellisten tilikausien voitto 2 649 2 189
Tilikauden voitto 1 178 1 628
Oma pääoma yhteensä 3 911 3 945
Tilinpäätössiirtojen kertymä 17 1 163 1 140
Pakolliset varaukset 18 103 117
Vieras pääoma 19
Pitkäaikainen vieras pääoma 2 823 1 969
Lyhytaikainen vieras pääoma 3 676 4 355
Vieras pääoma yhteensä 6 499 6 324
Vastattavaa yhteensä 11 676 11 526
146
1
9
5
13
3
11
7
15
19
22
24
2
10
6
14
18
21
4
12
8
16
17
20
23
25
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
milj. euroa 1.1.–31.12.2023 1.1.–31.12.2022
Liiketoiminnan rahavirta
Voitto ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja 1 343 1 967
Oikaisut:
Poistot ja arvonalentumiset 211 248
Muut tuotot ja kulut, joihin ei liity maksua
1)
119 -99
Rahoitustuotot ja -kulut -27 -385
Pysyvien vastaavien myyntivoitot ja -tappiot 0 -13
Rahavirta ennen käyttöpääoman muutosta 1 647 1 719
Käyttöpääoman muutos
Lyhytaikaisten korottomien liikesaamisten lisäys (-) / vähennys (+) 499 -824
Vaihto-omaisuuden, lisäys (-) / vähennys (+) 396 -615
Lyhytaikaisten korottomien velkojen lisäys (+) / vähennys (-) -969 -49
Käyttöpääoman muutos -74 -1 487
Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja 1 573 232
Maksetut korot ja muut rahoituserät, netto -35 -16
Saadut osingot liiketoiminnasta 122 420
Maksetut välittömät verot -257 -306
Toteutuneet kurssierot, netto -20 -33
Liiketoiminnan rahavirta 1 384 297
Emoyhtiön rahoituslaskelma
Investointien rahavirta
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin -148 -185
Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden luovutustulot 0 0
Investoinnit tytäryhtiöosakkeisiin -810 -1 014
Investoinnit muihin osakkeisiin -1 -1
Myyntitulot ja pääomanpalautukset tytäryhtiöosakkeista 0 17
Myyntitulot muista osakkeista 0 0
Muiden sijoitusten muutos, lisäys (-) / vähennys (+) 182 13
Investointien rahavirta -777 -1 170
Rahavirta ennen rahoitusta 607 -873
Rahoituksen rahavirta
Pitkäaikaisten lainojen nostot 1 671 899
Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut -209 -491
Lyhytaikaisten lainojen muutos -380 248
Maksetut osingot -1 168 -630
Saadut ja maksetut konserniavustukset 0 128
Rahoituksen rahavirta -86 155
Laskelman mukainen rahavarojen muutos,
lisäys (+) / vähennys (-) 521 -719
Rahavarat tilikauden alussa 806 1 492
Sulautumisen yhteydessä siirtyneet kassavarat 0 33
Rahavarat tilikauden lopussa 1 328 806
Taseen mukainen rahavarojen muutos,
lisäys (+) / vähennys (-) 521 -719
milj. euroa 1.1.–31.12.2023 1.1.–31.12.2022
1)
Muut tuotot ja kulut, joihin ei liity maksua koostuu valuutta- ja hyödykejohdannaisten muutoksesta, varausten muutoksesta sekä realisoituneiden
valuuttakurssivoittojen/-tappioiden oikaisuista.
147
1
9
5
13
3
11
7
15
19
22
24
2
10
6
14
18
21
4
12
8
16
17
20
23
25
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Rakennukset ja rakennelmat 20–40 vuotta
Tuotantokoneet ja kalusto, mukaan lukien erikoisvaraosat 15–20 vuotta
Muut kulkuneuvot, koneet ja kalusto 3–15 vuotta
Muut aineelliset hyödykkeet 20–40 vuotta
Liikearvo ja aineettomat hyödykkeet
1)
3–10 vuotta
1)
Aineettomat hyödykkeet sisältävät aktivoituja kehittämismenoja.
1 Laadintaperiaatteet
Neste Oyj:n tilinpäätös on laadittu Suomen kirjanpitolain säännösten ja muiden Suomessa voimassa olevien tilinpäätöstä koskevien
säännösten ja määräysten mukaisesti. Tilinpäätöksen liitetiedot esitetään miljoonina euroina, ellei muuta ole kerrottu. Taulukoiden
luvut ovat tarkkoja arvoja, ja tästä johtuen yksittäisistä luvuista lasketut summat saattavat poiketa esitetyistä summista.
Neste Oyj laatii erilliset maakaasun myynnin ja verkon tilinpäätökset, jotka julkaistaan Neste-konsernin konsernitilinpäätöksessä.
Näkyvyys globaaliin talouskehitykseen on edelleen huono korkean inflaation, alentuneiden talouden kasvunäkymien ja jatkuneen
geopoliittisen epävarmuuden seurauksena. Odotamme öljytuotteiden ja uusiutuvien raaka-aineiden markkinoiden volatiliteetin
säilyvän korkeana. Neste Oyj:llä ei ole tytäryhtiöitä Venäjällä eikä Ukrainassa. Neste Oyj:n taloudellinen asema pysyi hyvänä.
Liikevaihto
Liikevaihtoon luetaan myyntituotot vähennettynä alennuksilla sekä myyntiin perustuvilla välillisillä veroilla, kuten arvonlisäveroilla,
valmistajana suoritetuilla valmisteveroilla ja huoltovarmuusmaksuilla. Liikevaihtoa kirjataan suoriteperusteisesti.
Liiketoiminnan muut tuotot
Liiketoiminnan muina tuottoina kirjataan omaisuuden myyntivoitot, saadut avustukset ja muut kuin varsinaiseen suoritemyyntiin
liittyvät säännölliset tuotot, kuten vuokrat.
Ulkomaanrahan määräiset erät
Ulkomaanrahan määräiset tapahtumat kirjataan tapahtumahetken kurssiin. Tilinpäätöshetkellä taseessa olevat ulkomaanrahan
määräiset saatavat ja velat arvostetaan tilinpäätöspäivän kurssiin. Varsinaiseen liiketoimintaan liittyvät kurssivoitot ja -tappiot
käsitellään myyntien ja ostojen oikaisuerinä. Rahoituserien kurssierot kirjataan rahoitustuottoihin tai -kuluihin.
Rahoitusvarat ja -velat
Johdannaissopimukset merkitään taseeseen käypään arvoon kaupankäyntipäivänä, ja arvostetaan uudelleen käypään arvoon
tilinpäätöspäivänä. Muut rahoitusvarat ja -velat arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon ja merkitään taseeseen selvityspäivänä.
Lainat ja saamiset koostuvat rahavaroista, myönnetyistä lainoista sekä myynti- ja muista saamisista. Muut rahoitusvelat sisältävät
korollisia velkoja sekä osto- ja muita velkoja. Lyhytaikaisten myynti- ja muiden saamisten luonteesta johtuen niiden kirjanpitoarvon
oletetaan olevan sama kuin käypä arvo.
Johdannaisten, jotka eivät täytä suojauslaskennan ehtoja, käyvän arvon muutokset kirjataan tuloslaskelmaan. Käyvän arvon
muutos kirjataan omaan pääomaan, jos johdannaissopimus täyttää rahavirran suojaukset ehdot. Johdannaiset merkitään
taseeseen käypään arvoon sinä päivänä, jolloin johdannaissopimus solmitaan, ja muut rahoitusvarat ja -velat niiden selvityspäivänä.
Johdannaiset arvostetaan uudelleen käypään arvoon tilinpäätöspäivänä ja arvostuserosta syntyvä voitto tai tappio kirjataan
tuloslaskelmaan, mikäli suojauslaskentaa ei sovelleta.
Johdannaissopimukset
Yhtiö solmii johdannaissopimuksia pääasiassa suojautuakseen hyödykkeiden hintariskeiltä, valuuttakurssivaihteluilta ja korkotason
vaihteluilta, mutta kaikkiin sopimuksiin ei sovelleta suojauslaskentaa.
Suojauslaskentaan kuulumattomien johdannaissopimusten nettotulos kirjataan tuloslaskelmassa liikevoittoon tai rahoitustuottoihin
ja -kuluihin suojatun kohteen luonteen mukaisesti.
Lyhytaikaiset sijoitukset
Lyhytaikaiset sijoitukset koostuvat pankkitalletuksista ja muista likvideistä sijoituksista, joiden alkuperäinen maturiteetti on kolmesta
kuukaudesta vuoteen.
Suojauslaskenta
Suojauslaskennassa käytettäviä johdannaissopimuksia ovat valuuttatermiinit, optiot sekä korkojohdannaiset.
Käyvän arvon suojaus
Emoyhtiö käyttää käyvän arvon suojauslaskentaa vähentääkseen korkotason muutoksista johtuvien korollisten velkojen käyvän
arvon muutosten vaikutusta. Käyvän arvon suojauksessa käytettävien johdannaisten käyvän arvon muutos sekä käyvän arvon
suojauslaskennan piirissä olevien rahoitusvelkojen käyvän arvon muutoksen se osuus, joka syntyy suojattavan riskin vaikutuksesta,
kirjataan rahoitustuottoihin ja -kuluihin.
Rahavirran suojaus
Yhtiö soveltaa suojauslaskentaa vähentämään tulevien rahanvirtojen valuuttakurssien ja korkojen vaihtelusta johtuvaa tulosvaihtelua.
Valuuttajohdannaiset, jotka suojaavat tulevia valuuttamääräisiä rahavirtoja ja täyttävät suojauslaskennan ehdot, kirjataan
tuloslaskelmaan kun vastaiset rahavirrat toteutuvat. Koronvaihtosopimusten voitot ja tappiot, jotka suojaavat korkopositiota,
jaksotetaan eräpäivään asti, jolloin ne kirjataan siihen liittyvän velan korkotulojen tai -kulujen oikaisuksi.
Pysyvät vastaavat
Aineettomien ja aineellisten hyödykkeiden tasearvo muodostuu välittömästä hankintamenosta vähennettynä suunnitelman
mukaisilla poistoilla ja mahdollisilla arvonalennuksilla sekä lisättynä tehdyillä arvonkorotuksilla. Aineettomista ja aineellisista
hyödykkeistä tehdään suunnitelman mukaiset poistot, jotka perustuvat hyödykkeiden taloudelliseen pitoaikaan. Maa-alueita ei
poisteta.
Poistoajat ovat:
Pysyvien vastaavien sijoituksissa olevat tytäryhtiöosakkeet sekä muut osakkeet ja osuudet on arvostettu hankintamenoon tai sitä
alempaan käypään arvoon.
148
1
9
5
13
3
11
7
15
19
22
24
2
10
6
14
18
21
4
12
8
16
17
20
23
25
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Vaihto-omaisuus
Vaihto-omaisuus arvostetaan hankintamenoon tai sitä alempaan nettorealisointiarvoon. Hankintameno määritetään käyttäen
painotetun keskihinnan menetelmää. Valmiiden ja keskeneräisten tuotteiden hankintamenoon sisällytetään raaka-aineet, välittömät
valmistuspalkat, muut välittömät menot sekä osuus valmistuksen yleiskustannuksista (määritelty normaalitoiminta-asteen mukaan).
Nettorealisointiarvo on tavallisessa liiketoiminnassa saatu arvioitu myyntihinta vähennettynä arvioiduilla välittömillä myyntikuluilla.
Trading-tarkoituksessa hankitut varastot arvostetaan tilinpäätöspäivänä käypään arvoon vähennettynä välittömillä myyntikuluilla.
Standardivaraosat sisällytetään vaihto-omaisuuteen ja kirjataan tulosvaikutteisesti käytön mukaan.
Tutkimus ja tuotekehitys
Tutkimusmenot kirjataan kuluksi sillä tilikaudella, jonka aikana ne syntyvät. Tutkimusmenot sisältyvät tuloslaskelman liiketoiminnan
muihin kuluihin. Kehitysmenoja aktivoidaan ainoastaan silloin, kun ne täyttävät tiukat ehdot eli liittyvät esimerkiksi uusiin tuotteisiin,
jotka ovat kaupallisesti ja teknisesti käyttökelpoisia. Yhtiön kehitysmenot eivät pääosin täytä aktivoinnin edellytyksiä, ja ne kirjataan
kuluksi syntymiskaudella.
Konsernitilisaamiset/velat
Konsernitilierät esitetään luonteensa mukaan lyhytaikaisina saamisina tai velkoina.
Eläkekulut
Lakisääteinen eläketurva on hoidettu ulkopuolisessa eläkevakuutusyhtiössä. Eläkemenot kirjataan kuluiksi kertymisvuonna.
Tilinpäätössiirrot
Tilinpäätössiirtoihin kirjataan konserniyritysten väliset konserniavustukset ja poistoeron muutos.
Laskennalliset verot
Laskennalliset verot on kirjattu taseeseen väliaikaisista eroista, jotka johtuvat varojen ja velkojen kirjanpitoarvon ja verotuksellisen
arvon erosta. Laskennallinen vero on laskettu vahvistettua verokantaa käyttäen.
Pakolliset varaukset
Vastaisuudessa toteutuvat menot ja ilmeiset menetykset, jotka eivät enää kerrytä vastaavaa tuloa ja joiden suorittamiseen yhtiö
on velvoitettu tai sitoutunut ja joiden rahallinen arvo voidaan kohtuullisesti arvioida, kirjataan tuloslaskelmaan kuluksi ja taseen
pakollisiin varauksiin. Tällaisia eriä ovat esim. eläkevastuut, takausvastuut, todettujen ympäristövahinkojen tulevat puhdistusmenot
ja päästöoikeuksien palautusvelvollisuus, sekä uudelleenjärjestelyvaraukset. Varaukset perustuvat johdon arvioon tulevasta
velvoitteesta.
2 Liikevaihto
3 Liiketoiminnan muut tuotot
Liikevaihto toimialoittain 2023 2022
Uusiutuvat tuotteet 4 985 5 918
Öljytuotteet 10 582 13 149
Marketing & Services -7 -2
Muut 208 165
15 768 19 231
2023 2022
Vuokratuotot 3 5
Myyntivoitot aineellisista ja aineettomista hyödykkeistä 0 0
Tytäryhtiöosakkeiden myyntivoitot 0 13
Vakuutuskorvaukset 7 0
Saadut avustukset 14 7
Muut 7 4
Liiketoiminnan muut tuotot yhteensä 31 28
Liikevaihto markkina-alueittain 2023 2022
Suomi 4 668 5 813
Muut Pohjoismaat 2 867 3 859
Itämeren alue 1 465 1 846
Muu Eurooppa 4 770 5 843
Pohjois- ja Etelä-Amerikka 1 420 1 202
Muut maat 578 669
15 768 19 231
149
1
9
5
13
3
11
7
15
19
22
24
2
10
6
14
18
21
4
12
8
16
17
20
23
25
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
2023 2022
Suunnitelman mukaiset poistot 207 216
Romutukset 4 32
Poistot ja arvonalentumiset yhteensä 211 248
2023 2022
Vuokrat ja muut kiinteistökulut 19 26
Kunnossapitokulut 117 102
Suunnittelu- ja konsultointipalvelut 40 58
IT-palvelut 149 105
Muut 183 155
Liiketoiminnan muut kulut yhteensä 509 445
Tilintarkastajan palkkiot
1 000 euroa 2023 2022
Tilintarkastusyhteisö KPMG KPMG
Tilintarkastuspalkkiot 680 604
Veroneuvonta 204 1
Muut palvelut 295 141
1 179 746
4 Materiaalit ja palvelut 6 Poistot ja arvonalentumiset
7 Liiketoiminnan muut kulut
5 Henkilöstökulut
2023 2022
Aineet ja tarvikkeet
Ostot tilikauden aikana 12 420 16 800
Varastojen muutos 162 -247
12 581 16 552
Ulkopuoliset palvelut 592 523
Materiaalit ja palvelut yhteensä 13 173 17 075
2023 2022
Palkat ja palkkiot 286 221
Henkilöstön uudelleenjärjestelyvaraus Naantalin jalostustoiminnan
sulkemisesta
1)
0 -1
Henkilösivukulut
Eläkekulut 69 49
Muut henkilöstökulut 12 9
Käyttöomaisuuteen aktivoidut palkat -11 -4
Henkilöstökulut yhteensä 355 275
1)
Sisältää Naantalin henkilöstön uudelleenjärjestelyvarauksen käyttämättömän osuuden purkua 2022.
Henkilöstö keskimäärin 2023 2022
Toimihenkilöt 2 919 2 081
Työntekijät 743 729
3 661 2 810
Johdon palkat ja palkkiot
Johdon palkat ja palkkiot on esitetty konsernitilinpäätöksen yhteydessä liitetiedossa 25.
150
1
9
5
13
3
11
7
15
19
22
24
2
10
6
14
18
21
4
12
8
16
17
20
23
25
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
2023 2022
Osinkotuotot
Saman konsernin yrityksiltä 122 420
Osinkotuotot yhteensä 122 420
Korkotuotot pitkäaikaisista sijoituksista
Saman konsernin yrityksiltä 1 7
Korkotuotot muilta 5 4
Korkotuotot pitkäaikaisista sijoituksista yhteensä 6 11
Muut korko- ja rahoitustuotot
Saman konsernin yrityksiltä 18 3
Muilta 39 5
Sulautumisvoitto 0 0
Muut korko- ja rahoitustuotot yhteensä 57 7
Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista
Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista (saamiset) 0 -3
Arvonalentumisten peruutus pysyvien vastaavien sijoituksista
1)
0 45
Arvonalentumiset muista pysyvien vastaavien sijoituksista 0 -5
Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista yhteensä 0 37
Korkokulut ja muut rahoituskulut
Saman konsernin yrityksille -46 -10
Muille -76 -22
Korkokulut ja muut rahoituskulut yhteensä -122 -33
Kurssierot -36 -58
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä 27 385
1)
Sisältää Neste Bahrainin lainasaamisen takaisinmaksun
Korkotuottojen ja -kulujen yhteismäärät 2023 2022
Korkotuotot 62 18
Korkokulut -120 -29
Nettokorot -57 -11
2023 2022
Poistoeron muutos
Suunnitelman mukaisten poistojen ja
verotuksessa tehtyjen poistojen erotus -23 -49
Konserniavustukset
Saadut konserniavustukset 120 0
Tilinpäätössiirrot yhteensä 97 -49
2023 2022
Tuloverot varsinaisesta liiketoiminnasta 261 291
Tuloverot aikaisemmilta vuosilta -1 0
Laskennallisen verosaamisen muutos 3 0
Tuloverot yhteensä 262 291
8 Rahoitustuotot ja -kulut
9 Tilinpäätössiirrot
10 Tuloverot
151
1
9
5
13
3
11
7
15
19
22
24
2
10
6
14
18
21
4
12
8
16
17
20
23
25
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Aineettomat hyödykkeet Liikearvo
Muut aineettomat
hyödykkeet Yhteensä
Hankintameno 1.1.2023 1 358 359
Lisäykset 0 24 24
Vähennykset 0 0 0
Siirrot erien välillä 0 0 0
Hankintameno 31.12.2023 1 382 383
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.2023 1 235 236
Tilikauden poistot ja arvonalentumiset 0 32 32
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.2023 1 266 268
Tasearvo 31.12.2023 0 116 116
Aineettomat hyödykkeet Liikearvo
Muut aineettomat
hyödykkeet Yhteensä
Hankintameno 1.1.2022 1 303 304
Lisäykset 0 52 52
Vähennykset 0 -6 -6
Siirrot erien välillä 0 5 5
Lisäykset sulautumisesta 0 4 4
Hankintameno 31.12.2022 1 358 359
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.2022 1 200 201
Tilikauden poistot ja arvonalentumiset 0 31 31
Tilikauden poistot ja arvonalentumiset sulautumisesta 0 4 4
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.2022 1 235 236
Tasearvo 31.12.2022 0 123 123
11 Pysyvät vastaavat
152
1
9
5
13
3
11
7
15
19
22
24
2
10
6
14
18
21
4
12
8
16
17
20
23
25
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Aineelliset hyödykkeet Maa-alueet
Rakennukset
ja rakennelmat Koneet ja kalusto
Muut aineelliset
hyödykkeet
Ennakkomaksut ja
keskeneräiset hankinnat Yhteensä
Hankintameno 1.1.2023 26 1 453 3 323 102 167 5 072
Lisäykset 0 23 32 1 116 172
Vähennykset 0 0 -14 0 -1 -15
Siirrot erien välillä 0 10 66 1 -78 0
Hankintameno 31.12.2023 26 1 487 3 408 103 204 5 228
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.2023 0 840 2 323 50 0 3 213
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot ja arvonalentumiset 0 0 -12 0 0 -11
Tilikauden poistot ja arvonalentumiset 0 39 135 2 0 176
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.2023 0 879 2 446 51 0 3 377
Arvonkorotukset 6 21 0 0 0 27
Tasearvo 31.12.2023 31 629 961 52 204 1 878
Tuotantotoiminnan koneiden ja laitteiden tasearvo 961
Aineelliset hyödykkeet Maa-alueet
Rakennukset
ja rakennelmat Koneet ja kalusto
Muut aineelliset
hyödykkeet
Ennakkomaksut ja
keskeneräiset hankinnat Yhteensä
Hankintameno 1.1.2022 26 1 487 3 676 102 109 5 400
Lisäykset 0 1 18 0 106 125
Vähennykset 0 -37 -392 -22 -22 -472
Siirrot erien välillä 0 3 18 22 -26 17
Lisäykset sulautumisesta 0 0 3 0 0 3
Hankintameno 31.12.2022 26 1 453 3 323 102 167 5 072
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.2022 0 835 2 567 48 0 3 451
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot ja arvonalentumiset 0 -34 -391 0 0 -425
Tilikauden poistot ja arvonalentumiset 0 39 144 2 0 185
Arvonalentumiset Naantalin jalostustoiminnan sulkemisesta 0 0 3 0 0 3
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.2022 0 840 2 323 50 0 3 213
Arvonkorotukset 6 21 0 0 0 27
Tasearvo 31.12.2022 31 634 1 000 53 167 1 886
Tuotantotoiminnan koneiden ja laitteiden tasearvo 736
153
1
9
5
13
3
11
7
15
19
22
24
2
10
6
14
18
21
4
12
8
16
17
20
23
25
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Sijoitukset
Osuudet
saman konsernin
yrityksissä
Saamiset
saman konsernin
yrityksiltä
Osuudet omistus-
yhteysyrityksissä
Saamiset omistus-
yhteysyrityksiltä
Muut osakkeet
ja osuudet Muut saamiset Yhteensä
Hankintameno 1.1.2023 3 130 170 7 82 21 3 3 413
Lisäykset 810 0 0 26 1 0 837
Vähennykset 0 -170 0 -1 0 0 -171
Hankintameno 31.12.2023 3 939 0 7 107 23 3 4 079
Kertyneet arvonalentumiset 1.1.2023 0 0 0 0 5 3 8
Vähennykset 0 0 0 0 0 0 0
Kertyneet arvonalentumiset 31.12.2023 0 0 0 0 5 3 8
Tasearvo 31.12.2023 3 939 0 7 107 17 1 4 071
Sijoitukset
Osuudet
saman konsernin
yrityksissä
Saamiset
saman konsernin
yrityksiltä
Osuudet omistus-
yhteysyrityksissä
Saamiset omistus-
yhteysyrityksiltä
Muut osakkeet
ja osuudet Muut saamiset Yhteensä
Hankintameno 1.1.2022 2 145 39 7 37 20 3 2 251
Lisäykset 1 306 284 0 69 2 2 1 663
Vähennykset -322 -153 0 -24 0 -1 -501
Hankintameno 31.12.2022 3 130 170 7 82 21 3 3 413
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.2022 0 0 0 0 0 0 0
Vähennykset 0 0 0 0 5 3 8
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.2022 0 0 0 0 5 3 8
Tasearvo 31.12.2022 3 130 170 7 82 16 0 3 404
Korolliset ja korottomat saamiset
2023 2022
Korollinen 107 252
107 252
154
1
9
5
13
3
11
7
15
19
22
24
2
10
6
14
18
21
4
12
8
16
17
20
23
25
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
12 Arvonkorotukset
13 Vaihto-omaisuus
14 Pitkäaikaiset saamiset
15 Lyhytaikaiset saamiset
Arvon-
korotukset
1.1.2023 Lisäykset Vähennykset
Arvon-
korotukset
31.12.2023
Maa-alueet 6 0 0 6
Rakennukset 21 0 0 21
Arvonkorotukset yhteensä 27 0 0 27
2023 2022
Aineet ja tarvikkeet 687 848
Valmiit tuotteet ja tavarat 831 1 066
Ennakkomaksut 0 1
Vaihto-omaisuus yhteensä 1 518 1 914
Jälleenhankintahinta 1 607 1 968
Kirjanpitoarvo 1 518 1 914
Erotus 89 54
2023 2022
Saamiset muilta
Pitkäaikaiset ennakkomaksut 16 19
Muut saamiset 32 17
Laskennalliset verosaamiset 16 7
Pitkäaikaiset saamiset yhteensä 64 43
Siirtosaamiset 2023 2022
Korot 6 0
Johdannaissopimukset 280 521
Lyhytaikaiset sijoitukset 5 0
Muut 48 47
Yhteensä 338 568
2023 2022
Saamiset konserniyrityksiltä
Myyntisaamiset 712 998
Lainasaamiset 85 4
Konserniavustussaamiset 120 0
Muut saamiset 588 667
Siirtosaamiset 127 120
Yhteensä 1 633 1 789
Saamiset omistusyhteysyrityksiltä
Myyntisaamiset 22 51
Lainasaamiset 0 0
Yhteensä 22 51
Saamiset muilta
Myyntisaamiset 666 773
Lainasaamiset 0 0
Muut saamiset 170 287
Siirtosaamiset 211 448
Yhteensä 1 047 1 509
Lyhytaikaiset saamiset yhteensä 2 702 3 349
Arvonkorotusten periaatteet ja arvonmääritysmenetelmät
Arvonkorotukset perustuvat tekohetken laskennalliseen nykykäyttöarvoon.
Arvonkorotuksista ei ole kirjattu laskennallista verovelkaa.
155
1
9
5
13
3
11
7
15
19
22
24
2
10
6
14
18
21
4
12
8
16
17
20
23
25
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
16 Oman pääoman muutos
17 Tilinpäätössiirtojen kertymä
18 Pakolliset varaukset
2023 2022
Osakepääoma 1.1. 40 40
Osakepääoma 31.12. 40 40
Käyvän arvon rahasto 1.1. 69 -32
Lisäykset 3 265 5 100
Vähennykset -3 310 -5 000
Käyvän arvon rahasto 31.12. 24 69
Sidottu oma pääoma yhteensä 64 109
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 1.1. 19 19
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 31.12. 19 19
Kertyneet voittovarat 1.1. 3 817 2 819
Maksetut osingot -1 168 -630
Tilikauden voitto 1 178 1 628
Kertyneet voittovarat 31.12. 3 827 3 817
Vapaa oma pääoma yhteensä 3 847 3 836
Aktivoidut kehittämismenot 12 12
Jakokelpoiset varat 3 835 3 824
Omien osakkeiden määrä on esitetty konsernitilinpäätöksen yhteydessä liitetiedossa 20.
2023 2022
Poistoero 1 163 1 140
2023 2022
1.1.2023 Lisäykset Vähennykset 31.12.2023 1.1.2022 Lisäykset Vähennykset 31.12.2022
Uudelleenjärjestelyvaraukset 0 0 0 0 2 0 1 0
Ympäristövaraukset 1 0 0 1 1 0 0 1
Ympäristövaraukset Naantalin jalostustoiminnan sulkemisesta 111 0 12 99 112 4 5 111
Muut varaukset 4 3 4 3 0 4 0 4
Yhteensä 117 3 16 103 115 8 6 117
156
1
9
5
13
3
11
7
15
19
22
24
2
10
6
14
18
21
4
12
8
16
17
20
23
25
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
19 Vieras pääoma
Pitkäaikainen vieras pääoma 2023 2022
Joukkovelkakirjalainat 2 110 895
Lainat rahoituslaitoksilta 609 615
Saadut ennakot 18 18
Velat saman konsernin yrityksille
Muut pitkäaikaiset velat 80 429
Siirtovelat 6 12
Pitkäaikainen vieras pääoma yhteensä 2 823 1 969
Viiden vuoden tai sitä pitemmän ajan kuluttua erääntyvät korolliset velat 2023 2022
Lainat rahoituslaitoksilta 93 94
Joukkovelkakirjalainat 1 587 495
1 680 589
Lyhytaikainen vieras pääoma 2023 2022
Joukkovelkakirjalainat 201 0
Lainat rahoituslaitoksilta 6 5
Saadut ennakot 11 25
Ostovelat 689 890
Velat saman konsernin yrityksille
Saadut ennakot 0 0
Ostovelat 692 661
Muut lyhytaikaiset velat 1 119 1 317
Siirtovelat 71 119
Yhteensä 1 881 2 097
Velat omistusyhteysyrityksille
Ostovelat 9 22
Yhteensä 9 22
Muut lyhytaikaiset velat 530 1 014
Siirtovelat 348 301
Lyhytaikainen vieras pääoma yhteensä 3 676 4 355
Lyhytaikaiset siirtovelat 2023 2022
Palkat ja henkilösivukulut 95 90
Korot 43 9
Johdannaissopimukset 277 317
Muut 4 4
419 420
Korolliset ja korottomat velat 2023 2022
Pitkäaikainen vieras pääoma
Korollinen 2 799 1 936
Koroton 24 33
2 823 1 969
Lyhytaikainen vieras pääoma
Korollinen 1 322 1 695
Koroton 2 354 2 660
3 676 4 355
Joukkovelkakirjalainojen liikkeeseenlaskut
Listatut joukkovelkakirjat
Koron
peruste Korko, % Valuutta
Nimellis-
arvo milj.
Tasearvo
milj. euroa
2017/2024 Kiinteä 1,500 EUR 201 201
2021/2028 Kiinteä 0,750 EUR 500 496
2023/2029 Kiinteä 3,875 EUR 500 498
2023/2031 Kiinteä 3,875 EUR 600 605
2023/2033 Kiinteä 4,250 EUR 500 511
Yhteensä 31.12.2023 2 301 2 311
157
1
9
5
13
3
11
7
15
19
22
24
2
10
6
14
18
21
4
12
8
16
17
20
23
25
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
20 Vastuusitoumukset
Annetut vakuudet ja vastuusitoumukset 2023 2022
Vastuusitoumukset omasta puolesta
Kiinteistökiinnitykset 26 26
Annetut pantit 0 0
Muut vakuudet 23 27
Yhteensä 49 52
Vastuusitoumukset konserniyritysten puolesta
Takaukset 206 409
Yhteensä 206 409
Vastuusitoumukset omistusyhteysyritysten puolesta
Annetut pantit 114 89
Yhteensä 114 89
Vastuusitoumukset muiden puolesta
Takaukset 1 1
Yhteensä 1 1
Muut vastuut
Yhtiö on velvollinen tarkistamaan vuonna 2008 tai sen jälkeen valmistuneista kiinteistöinvestoinneista tekemiään
arvonlisäverovähennyksiä, mikäli kiinteistön verollinen käyttö vähenee 10 vuoden tarkistuskauden aikana.
Leasingvastuut 2023 2022
Yhden vuoden kuluessa erääntyvät 10 22
Yli vuoden kuluttua erääntyvät 8 19
Yhteensä 19 41
Sitoumukset 2023 2022
Sitoumus aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden ostamiseen 100 38
Muut sitoumukset 8 8
Yhteensä 108 46
158
1
9
5
13
3
11
7
15
19
22
24
2
10
6
14
18
21
4
12
8
16
17
20
23
25
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
31.12.2023 31.12.2022
Nimellisarvo
maturiteetin mukaan Käypä arvo
Nimellisarvo
maturiteetin mukaan Käypä arvo
milj. euroa < 1 vuosi > 1 vuosi Positiivinen Negatiivinen Netto < 1 vuosi > 1 vuosi Positiivinen Negatiivinen Netto
Valuuttajohdannaiset
Valuuttatermiinit 1 944 0 33 3 30 2 984 0 99 18 81
Valuuttaoptiot
Ostetut 0 0 0 0 0 84 0 5 0 5
Asetetut 0 0 0 0 0 84 0 0 0 0
Rahavirran suojaukseksi määritellyt johdannaiset 1 944 0 33 3 30 3 153 0 104 18 86
Koronvaihtosopimukset 0 550 26 0 26 0 0 0 0 0
Käyvän arvon suojaukseksi määritellyt johdannaiset 0 550 26 0 26 0 0 0 0 0
Valuuttatermiinit 2 766 0 38 7 31 3 853 3 119 24 96
Konsernin sisäiset valuuttatermiinit 1 350 0 5 22 -17 1 550 3 24 20 4
Valuuttaoptiot
Ostetut 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Asetetut 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Konsernin sisäiset valuuttaoptiot
Ostetut 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Asetetut 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Ilman suojauslaskentaa olevat johdannaiset 4 117 0 43 29 15 5 403 6 143 43 100
21 Johdannaissopimukset
159
1
9
5
13
3
11
7
15
19
22
24
2
10
6
14
18
21
4
12
8
16
17
20
23
25
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
31.12.2023 31.12.2022
Nimellisarvo
maturiteetin mukaan Käypä arvo
Nimellisarvo
maturiteetin mukaan Käypä arvo
< 1 vuosi > 1 vuosi Positiivinen Negatiivinen Netto < 1 vuosi > 1 vuosi Positiivinen Negatiivinen Netto
Hyödykejohdannaiset
1)
Öljy- ja kasviöljyjohdannaiset
Myydyt termiinit, miljoonaa bbl 25 0 74 26 48 25 0 65 66 -1
Ostetut termiinit, miljoonaa bbl 25 0 13 122 -109 18 0 59 67 -8
Konsernin sisäiset termiinit
Myydyt termiinit, miljoonaa bbl 11 0 33 17 16 11 0 32 36 -4
Ostetut termiinit, miljoonaa bbl 11 0 35 29 6 12 0 37 27 10
Sähkö- ja kaasujohdannaiset
Myydyt termiinit, GWh 0 0 0 0 0 18 0 2 0 2
Ostetut termiinit, GWh 2 172 767 1 57 -57 1 996 620 62 36 26
Konsernin sisäiset termiinit
Myydyt termiinit, GWh 1 282 531 54 0 54 1 328 489 34 38 -4
Ilman suojauslaskentaa olevat johdannaiset 3 526 1 298 210 252 -42 3 408 1 109 291 270 21
Johdannaiset yhteensä 312 283 29 538 332 206
joista
Lyhytaikaiset johdannaissopimukset 280 277 3 521 317 204
Pitkäaikaiset johdannaissopimukset 32 6 26 17 15 2
1)
Hyödykejohdannaiset ilman suojauslaskentaa sisältävät öljy-, kasviöljy- ja sähkö- ja kaasujohdannaisia. Ne ovat trading-tarkoituksessa solmittuja johdannaissopimuksia ja rahavirran suojauksia, joihin ei sovelleta suojauslaskentaa.
160
1
9
5
13
3
11
7
15
19
22
24
2
10
6
14
18
21
4
12
8
16
17
20
23
25
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Johdannaissopimusten käyvän arvon hierarkia, milj. euroa 2023 2022
Rahoitusvarat Taso 1 Taso 2 Taso 3 Yhteensä Taso 1 Taso 2 Taso 3 Yhteensä
Pitkäaikaiset johdannaissopimukset
Korkojohdannaiset 0 26 0 26 0 0 0 0
Valuuttajohdannaiset 0 0 0 0 0 0 0 0
Hyödykejohdannaiset 0 6 0 6 0 17 0 17
Muut rahoitusvarat 0 0 0 0 0 0 0 0
Lyhytaikaiset johdannaissopimukset
Valuuttajohdannaiset 0 76 0 76 0 247 0 247
Hyödykejohdannaiset 69 134 0 204 32 242 0 274
Rahoitusvelat
Pitkäaikaiset johdannaissopimukset
Valuuttajohdannaiset 0 0 0 0 0 0 0 0
Hyödykejohdannaiset 0 6 0 6 0 15 0 15
Lyhytaikaiset johdannaissopimukset
Valuuttajohdannaiset 0 31 0 31 0 62 0 62
Hyödykejohdannaiset 71 175 0 246 54 201 0 255
Taseessa käypään arvoon arvostetut rahoitusinstrumentit luokitellaan tasoihin käyvän arvon määrittämiseen käytettävien arvostusmenetelmien syöttötietojen perusteella:
Taso 1: sttötiedot täysin samanlaisille varoille ja veloille toimivilla markkinoilla noteerattuja (oikaisemattomia) hintoja
Taso 2: syöttötiedot muita kuin tasolle 1 kuuluvia hintoja, jotka ovat havainnoitavissa varoille tai veloille joko suoraan tai epäsuorasti
Taso 3: varoja tai velkoja koskevat syöttötiedot, jotka eivät perustu todennettavissa olevaan markkinatietoon (ei todettavissa olevat sttötiedot)
Käyvän arvon määrittäminen
Johdannaissopimukset on alun perin merkitty taseeseen ja uudelleenarvostettu tilinpäätöspäivänä käypiin arvoihin, eli hintaan, joka saataisiin omaisuuserän myynnistä tai maksettaisiin velan siirtämisestä markkinaosapuolten välillä arvostuspäivänä toteutuvassa
tavanmukaisessa liiketoimessa.
Hyödykepörsseissä noteerattujen johdannaissopimusten käyvät arvot perustuvat tilinpäätöshetken markkinahintoihin. Hyödykepörssien ulkopuolella tehtyjen hyödykejohdannaisten käyvät arvot perustuvat niistä aiheutuvien markkinanoteerausten mukaisten
kassavirtojen nykyarvoon.
161
1
9
5
13
3
11
7
15
19
22
24
2
10
6
14
18
21
4
12
8
16
17
20
23
25
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Kotipaikka Osakkeet kpl Osuus-%
Tytäryritykset
Kiinteistö Oy Espoon Keilaranta 21 Suomi 16 000 100,00
Navidom Oy Suomi 50 50,00
Neste (Suisse) S.A. Sveitsi 200 100,00
Neste AB Ruotsi 2 000 000 100,00
Neste Affiliate B.V. Alankomaat 26 090 100,00
Neste Belgium NV Belgia 615 100,00
Neste Canada Kanada 30 000 100,00
Neste Components B.V. Alankomaat 40 100,00
Neste Eesti AS Viro 10 000 100,00
Neste Germany GmbH Saksa 25 000 100,00
Neste Insurance Limited Guernsey 7 000 000 100,00
Neste Italy S.R.L. Italia 1 100,00
Neste Markkinointi Oy Suomi 210 560 100,00
Neste Netherlands B.V. Alankomaat 18 000 100,00
Neste Pretreatment Rotterdam B.V. Alankomaat 18 000 100,00
Neste Renewable Products Inc USA 5 000 100,00
Neste Renewable Solutions US, Inc. USA 1 000 100,00
Neste RPC Solutions US, Inc. USA 1 000 100,00
Neste Shipping Oy Suomi 101 100,00
Neste Singapore Pte. Ltd. Singapore 1 727 535 875 100,00
Neste US, Inc. USA 1 000 100,00
Neste Spain S.L. Espanja 3 000 100,00
Omistusyhteysyritykset
A/B Svartså Vattenverk - Mustijoen Vesilaitos O/Y Suomi 14 40,00
Kilpilahden Voimalaitos Oy Suomi 20 000 40,00
Neste Arabia Co. Ltd. Saudi-Arabia 480 48,00
22 Osakkeet ja osuudet
23 Riita-asiat ja mahdolliset oikeusprosessit
Muut osakkeet ja osuudet
Circularise B.V. Alankomaat 9 586
CLEEN Oy Suomi 100
Kiinteistö Oy Anttilankaari 8 Suomi 51
Kiinteistö Oy Himoksen Aurinkopaikka Suomi 51
Kiinteistö Oy Katinkullan Hiekkaniemi Suomi 102
Kiinteistö Oy Katinkultaniemi Suomi 51
Kiinteistö Oy Kotkan Klubi Suomi 30
Kiinteistö Oy Kuusamon Tähti 1 Suomi 51
Kiinteistö Oy Laavutieva Suomi 51
Kiinteistö Oy Lapinniemi & Osakeyhtiö Lapinniemi Suomi 24
Posintra Oy Suomi 190
Recycling Technologies Ltd. Iso-Britannia 3 122 666
St Laurence Golf Oy, B-osake Suomi 3
Sunfire GmbH Saksa 264 121
Puhelinosakkeet ja -osuudet
Elisa Oyj Suomi 1
Osuuskunta PPO Suomi 1
Pietarsaaren Seudun Puhelin Oy Suomi 3
Savonlinnan Puhelinosuuskunta SPY Suomi 1
Kotipaikka Osakkeet kpl
Neste Oyj on asianosaisena liiketoimintaan liittyvissä oikeudenkäynneissä ja riita-asioissa. Johdon arvion mukaan näiden
lopputulokset ovat vaikeasti ennustettavia, mutta niillä ei ole todennäköisesti olennaista vaikutusta Nesteen taloudelliseen asemaan.
162
1
9
5
13
3
11
7
15
19
22
24
2
10
6
14
18
21
4
12
8
16
17
20
23
25
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
24 Maakaasuverkon liiketoimintojen eriyttäminen
TASE 31.12.2023 31.12.2022
VASTAAVAA
Pysyvät vastaavat
Aineelliset hyödykkeet
Maakaasuverkon aineelliset hyödykkeet
0 0
0 0
Vaihtuvat vastaavat
Vaihto-omaisuus 0 0
Saamiset
Pitkäaikaiset saamiset
0 0
Lyhytaikaiset saamiset
Myyntisaamiset
3 2
Muut saamiset
0 0
Rahat ja pankkisaamiset
0 0
3 2
Vastaavaa yhteensä 3 2
VASTATTAVAA
Oma pääoma
Osakepääoma
0 0
Muut rahastot
0 0
Edellisten tilikausien voitto
-1 -1
Tilikauden tappio
0 0
-1 -1
Tilinpäätössiirtojen kertymä
0 0
Pakolliset varaukset
0 0
Vieras pääoma
Pitkäaikainen vieras pääoma
0 0
Lyhytaikainen koroton vieras pääoma
Muut velat
4 3
4 3
Vastattavaa yhteensä
3 2
TULOSLASKELMA 1.1.–31.12.2023 1.1.–31.12.2022
Liikevaihto 9 9
Liiketoiminnan muut tuotot
Käyttöhyödyketuotot 7 4
Materiaalit ja palvelut 0 0
Ulkopuoliset palvelut
Verkkopalvelumaksut -16 -13
Henkilöstökulut
Palkat ja palkkiot 0 0
Poistot ja arvonalentumiset
Suunnitelman mukaiset poistot
Suunnitelman mukaiset poistot maakaasuverkon hyödykkeistä 0 0
Liiketoiminnan muut kulut 0 -1
Liiketappio 0 0
Rahoitustuotot- ja kulut 0 0
Voitto/tappio ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja 0 0
Tilikauden tappio 0 0
163
1
9
5
13
3
11
7
15
19
22
24
2
10
6
14
18
21
4
12
8
16
17
20
23
25
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Laadintaperiaate
Maakaasumarkkinalain mukaan liiketapahtumat ja tase-erät kirjataan liiketoimintojen tuloslaskelmiin ja taseisiin
suoriteperiaatteen mukaisesti. Arvonlisäverosaamisten ja -velkojen netotus tapahtuu yhtiötasolla. Jäljelle jäävä tase-ero
tasataan taseessa kohtaan Muut lyhyaikaiset velat.
Maakaasuverkkotoiminnan käyttöomaisuuden nettoinvestoinnit Maakaasuverkkotoimintaan sijoitetun pääoman tuottoprosentti
Aineelliset hyödykkeet Maakaasuverkkotoiminta
Hankintameno 1.1.2023 0
Lisäykset 0
Vähennykset 0
Hankintameno 31.12.2023 0
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.2023 0
Tilikauden poistot ja arvonalentumiset 0
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.2023 0
Tasearvo 31.12.2023 0
Aineelliset hyödykkeet Maakaasuverkkotoiminta
Hankintameno 1.1.2022 0
Lisäykset 0
Vähennykset 0
Hankintameno 31.12.2022 0
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.2022 0
Tilikauden poistot ja arvonalentumiset 0
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.2022 0
Tasearvo 31.12.2022 0
2023 2022
Sijoitetun pääoman tuottoprosentti, % -5,74 -2,58
164
1
9
5
13
3
11
7
15
19
22
24
2
10
6
14
18
21
4
12
8
16
17
20
23
25
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
25 Maakaasun myynnin liiketoimintojen eriyttäminen
TASE 31.12.2023 31.12.2022
VASTAAVAA
Pysyvät vastaavat 0 0
Vaihtuvat vastaavat
Vaihto-omaisuus 0 0
Saamiset
Pitkäaikaiset saamiset 0 0
Lyhytaikaiset saamiset
Myyntisaamiset 25 38
Muut saamiset 1 0
Rahat ja pankkisaamiset 9 0
35 38
Vastaavaa yhteensä 35 38
VASTATTAVAA
Oma pääoma
Osakepääoma 0 0
Muut rahastot 0 0
Edellisten tilikausien voitto 5 4
Tilikauden tappio/voitto -1 0
4 5
Tilinpäätössiirtojen kertymä 0 0
Pakolliset varaukset 0 0
Vieras pääoma
Pitkäaikainen vieras pääoma 0 0
Lyhytaikainen vieras pääoma
Lyhytaikainen koroton vieras pääoma
Ostovelat 31 31
Muut velat 0 2
31 33
Vastattavaa yhteensä 35 38
TULOSLASKELMA 1.1.–31.12.2023 1.1.–31.12.2022
Liikevaihto 105 236
Liiketoiminnan muut tuotot
Käyttöhyödyketuotot 78 109
Materiaalit ja palvelut
Aineet, tarvikkeet ja tavarat
Ostot tilikauden aikana -184 -345
Henkilöstökulut
Palkat ja palkkiot 0 0
Poistot ja arvonalentumiset 0 0
Liiketoiminnan muut kulut 0 0
Liiketappio/-voitto -1 0
Rahoitustuotot- ja kulut 0 0
Tappio/voitto ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja -1 0
Tilikauden tappio/voitto -1 0
165
1
9
5
13
3
11
7
15
19
22
24
2
10
6
14
18
21
4
12
8
16
17
20
23
25
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Laadintaperiaate
Maakaasumarkkinalain mukaan liiketapahtumat ja tase-erät kirjataan liiketoimintojen tuloslaskelmiin ja taseisiin
suoriteperiaatteen mukaisesti. Arvonlisäverosaamisten ja -velkojen netotus tapahtuu yhtiötasolla. Jäljelle jäävä tase-ero
tasataan taseessa kohtaan ‘Rahat ja pankkisaamiset’.
Rahoitusinstrumenttien vaikutus tuloslaskelmassa 2023 2022
Muuttuvat kulut; johdannaiset
Realisoitunut voitto 0 0
Realisoitunut tappio 0 0
Realisoitumaton tappio 0 0
Valuuttajohdannainen
Maakaasun myyntiin liittyvien valuuttajohdannaisten realisoituneet että realisoitumattomat voitot ja tappiot kirjataan materiaalit ja
palvelut -ryhmään maakaasun myynnin tuloslaskelmaan.
166
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Hallituksen ehdotus voittovarojen käytöksi ja
hallituksen toimintakertomuksen sekä tilinpäätöksen allekirjoitus
Espoossa 7. päivänä helmikuuta 2024
Matti Kähkönen John Abbott
Nick Elmslie Just Jansz
Heikki Malinen Eeva Sipilä
Johanna Söderström Kimmo Viertola
Matti Lehmus
Toimitusjohtaja
Emoyhtiön jakokelpoiset varat 31.12.2023 olivat 3 835 miljoonaa euroa. Hallitus ehdottaa, että Neste Oyj jakaa vuodelta 2023
osinkoa 1,20 euroa osaketta kohti eli yhteensä 922 miljoonaa euroa. Loppuosa jakokelpoisista varoista jätetään voittovaroihin.
Tilintarkastusmerkintä
Suoritetusta tilintarkastuksesta on tänään annettu kertomus.
Helsingissä 7. päivänä helmikuuta 2024
KPMG Oy Ab
Tilintarkastusyhteisö
Leenakaisa Winberg
KHT
167
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Tilinpäätöksen tilintarkastus
Lausunto
Olemme tilintarkastaneet Neste Oyj:n (y-tunnus 1852302-9)
tilinpäätöksen tilikaudelta 1.1.–31.12.2023. Tilinpäätös sisäl-
tää konsernin taseen, tuloslaskelman, laajan tuloslaskelman,
laskelman oman pääoman muutoksista, rahavirtalaskelman
ja liitetiedot, mukaan lukien olennainen tilinpäätöksen laati-
misperiaatteita koskeva informaatio, sekä emoyhtiön taseen,
tuloslaskelman, rahoituslaskelman ja liitetiedot.
Lausuntonamme esitämme, että
konsernitilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan konsernin
taloudellisesta asemasta sekä sen toiminnan tuloksesta ja
rahavirroista EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten
IFRS-tilinpäätösstandardien mukaisesti,
tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan emoyhtiön
toiminnan tuloksesta ja taloudellisesta asemasta Suomessa
voimassa olevien tilinpäätöksen laatimista koskevien
säännösten mukaisesti ja täyttää lakisääteiset vaatimukset.
Lausuntomme on ristiriidaton tarkastusvaliokunnalle annetun
lisäraportin kanssa.
Lausunnon perustelut
Olemme suorittaneet tilintarkastuksen Suomessa nouda-
tettavan hyvän tilintarkastustavan mukaisesti. Hyvän tilintar-
kastustavan mukaisia velvollisuuksiamme kuvataan tarkem-
min kohdassa Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen
tilintarkastuksessa.
Olemme riippumattomia emoyhtiöstä ja konserniyrityk-
sistä niiden Suomessa noudatettavien eettisten vaatimusten
mukaisesti, jotka koskevat suorittamaamme tilintarkastusta ja
olemme täyttäneet muut näiden vaatimusten mukaiset eetti-
set velvollisuutemme.
Emoyhtiölle ja konserniyrityksille suorittamamme muut kuin
tilintarkastuspalvelut ovat parhaan tietomme ja käsityksemme
mukaan olleet Suomessa noudatettavien, näitä palveluja kos-
kevien säännösten mukaisia, emmekä ole suorittaneet EU-ase-
tuksen 537/2014 5 artiklan 1 kohdassa tarkoitettuja kiellettyjä
palveluja. Suorittamamme muut kuin tilintarkastuspalvelut on
esitetty konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 9.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme
perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa
tilintarkastusevidenssiä.
Olennaisuus
Tarkastuksemme laajuuteen on vaikuttanut soveltamamme
olennaisuus. Olennaisuus on määritetty perustuen ammatilli-
seen harkintaamme ja se ohjaa tarkastustoimenpiteiden luon-
teen, ajoituksen ja laajuuden määrittämisessä, sekä todettujen
virheellisyyksien vaikutusten arvioimisessa suhteessa tilinpää-
tökseen kokonaisuutena. Olennaisuuden taso perustuu arvi-
oomme sellaisten virheellisyyksien suuruudesta, joilla yksin tai
yhdessä voisi kohtuudella odottaa olevan vaikutusta tilinpää-
töksen käyttäjien tekemiin taloudellisiin päätöksiin. Olemme
ottaneet huomioon myös sellaiset virheellisyydet, jotka laadul-
listen seikkojen vuoksi ovat mielestämme olennaisia tilinpää-
töksen käyttäjille.
Tilintarkastuskertomus
Neste Oyj:n yhtiökokoukselle
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat ovat seikkoja, jotka
ammatillisen harkintamme mukaan ovat olleet merkittävimpiä
tarkastuksen kohteena olevan tilikauden tilintarkastuksessa.
Nämä seikat on otettu huomioon tilinpäätökseen kokonai-
suutena kohdistuneessa tilintarkastuksessamme sekä laaties-
samme siitä annettavaa lausuntoa, emmekä anna näistä sei-
koista erillistä lausuntoa. EU-asetuksen 537/2014 10 artiklan
2 kohdan c alakohdan mukaiset merkittävät olennaisen vir-
heellisyyden riskit sisältyvät alla kuvattuihin tilintarkastuksen
kannalta keskeisiin seikkoihin.
Olemme ottaneet tilintarkastuksessamme huomioon riskin
siitä, että johto sivuuttaa kontrolleja. Tähän on sisältynyt arvi-
ointi siitä, onko viitteitä sellaisesta johdon tarkoitushakuisesta
suhtautumisesta, josta aiheutuu väärinkäytöksestä johtuvan
olennaisen virheellisyyden riski.
168
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
TILINTARKASTUKSEN KANNALTA
KESKEISET SEIKAT
KUINKA KYSEISIÄ SEIKKOJA KÄSITELTIIN
TILINTARKASTUKSESSA
Martinez Renewables – yhteisjärjestely
(konsernitilinpäätöksen liitetieto 2: laadintaperiaatteet sekä liitetieto 26)
Vuonna 2022 Neste ja Marathon Petroleum perustivat
Martinez Renewables -nimisen yhteisjärjestelyn uusiutuvien
polttoaineiden tuottamiseksi.
Neste on hankinnan yhteydessä tehnyt tulkinnan,
että yhteisjärjestelyn perustaminen ja alkuinvestointi
käsitellään omaisuuserien hankintana. Neste on hankinnan
jälkeen luokitellut yhteisjärjestelyn yhteiseksi toiminnoksi,
koska Nesteellä ja Marathon Petroleumilla on yhteinen
määräysvalta järjestelyn relevanteista toiminnoista, ja
laitoksessa tuotettavat tuotteet tullaan jakamaan tasan
Nesteen ja Marathon Petroleumin välillä.
Yhteinen toiminto -luokittelun seurauksena Neste on
merkinnyt tilinpäätökseensä 50 prosentin osuutensa
yhteisen toiminnon varoista, veloista, tuotoista ja kuluista.
Järjestelyn poikkeuksellisesta luonteesta johtuen ja sen
vaikutuksesta Nesteen kasvustrategiaan, yhteisjärjestely on
tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka.
Yhteisjärjestelyyn liittyen suoritimme muun muassa
seuraavat tarkastustoimenpiteet:
Arvioimme sovellettujen laskentaperiaatteiden
asianmukaisuutta suhteessa IFRS-säännöstöön.
Yhteisjärjestelyn tilintarkastajia on ohjeistettu
suorittamaan soveltuvia kontrolli- ja
aineistotarkastustoimenpiteitä.
Yhteisjärjestelyn tilintarkastajien raportoimien havaintojen
arvioiminen sisältäen keskustelut yhteisjärjestelyn
tilintarkastajien kanssa.
Säännölliset keskustelut johdon kanssa liittyen
yhteisjärjestelyn hallinnointiin.
Olemme lisäksi arvioineet yhteisjärjestelyä koskevien
konsernitilinpäätöksen liitetietojen asianmukaisuutta.
TILINTARKASTUKSEN KANNALTA
KESKEISET SEIKAT
KUINKA KYSEISIÄ SEIKKOJA KÄSITELTIIN
TILINTARKASTUKSESSA
Uusiutuvien polttoaineiden kannustimet
(konsernitilinpäätöksen liitetiedot 5 ja 18)
Uusiutuvat tuotteet -segmentin liikevaihtoon sisältyy
uusiutuvien polttoaineiden kannustimia, joita Neste
ansaitsee myyntitoiminnastaan pääosin Yhdysvalloissa.
Uusiutuvien polttoaineiden kannustimet liittyvät uusiutuvien
polttoaineiden maahantuontiin ja myyntiin Yhdysvalloissa
Renewable Identification Number (RIN), Low Carbon Fuel
Standard (LCFS) ja Blender’s Tax Credit (BTC) -tukien
muodossa.
RIN:t ja LCFS:t käsitellään kirjanpidossa
valtionavustuksina, kun tuotevarasto vastaanotetaan
Yhdysvalloissa ja kirjataan liikevaihtoon, kun uusiutuvan
polttoaineen kannustin myydään kolmannelle osapuolelle.
RIN:t ja LCFS:t käsitellään kirjanpidossa osana varastoa
siinä määrin kuin ne on erotettu fyysisistä polttoaineista,
mikä tapahtuu, kun fossiilista polttoainetta sekoitetaan
uusiutuvaan polttoaineeseen.
Uusiutuvien polttoaineiden kannustimet ovat
tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka, koska on
olemassa riski, että käytetyt kirjanpitoarvot eivät olisi
asianmukaiset.
Uusiutuvien polttoaineiden kannustimiin liittyen suoritimme
muun muassa seuraavat tarkastustoimenpiteet:
Arvioimme konsernin uusiutuvien polttoaineiden
kannustimien kirjaamista koskevia laskentaperiaatteita
suhteessa soveltuvaan IFRS-säännöstöön.
Arvioimme prosessia uusiutuvien polttoaineiden
kannustimien rekisteröimiseksi sekä saldojen
oikeellisuuden täsmäyttämiseksi.
Vertasimme rekisteröityjä saldoja Yhdysvaltain
Environmental Protection Agency’n hallinnoimiin
järjestelmiin.
Uusiutuvien polttoaineiden kannustimien oikeellisuutta
tarkastimme seuraavin toimenpitein:
Testasimme myynnin tuloutusta otantaan perustuen
myyntisopimuksille ja järjestelmän raporteille.
Vertasimme varastossa olevien RIN:ien ja LCFS:ien
arvoa noteerattuihin markkinahintoihin.
Vertasimme BTC:n arvoa Yhdysvaltain viranomaisten
määrittämään tukimäärään.
169
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
TILINTARKASTUKSEN KANNALTA
KESKEISET SEIKAT
KUINKA KYSEISIÄ SEIKKOJA KÄSITELTIIN
TILINTARKASTUKSESSA
Vaihto-omaisuuden arvostus
(konsernitilinpäätöksen liitetieto 18)
Vaihto-omaisuuden määrä sekä Uusiutuvat tuotteet
-segmentissä että Öljytuotteet-segmentissä on merkittävä.
Vaihto-omaisuus arvostetaan hankintamenoon tai sitä
alempaan netto-realisointiarvoon. Uusiutuvat tuotteet
-segmentissä vaihto-omaisuuden hankintameno heijastelee
ostohintoja, joihin vaikuttavia tekijöitä ovat erilaisten raaka-
aineiden markkinahinnat sekä ostettujen raaka-ainelajien
jakautuminen.
Varastojen hallinta, inventointikäytännöt ja vaihto-
omaisuuden hinnoittelu ovat keskeisiä tekijöitä vaihto-
omaisuuden arvostuksessa.
Uusiutuvat tuotteet -segmentin varaston
arvostuslaskennan monimutkaisuudesta johtuen segmentin
varaston arvostus on tilintarkastuksen kannalta keskeinen
seikka.
Suoritimme Uusiutuvat tuotteet -segmentin vaihto-
omaisuuden arvostuksen osalta muun muassa seuraavat
tarkastustoimenpiteet:
Arvioimme sovellettujen laskentaperiaatteiden
asianmukaisuutta suhteessa IFRS-säännöstöön.
Testasimme vaihto-omaisuuden hallintaan ja
arvostukseen liittyvien kontrollien toimivuutta.
Suoritimme aineistotarkastustoimenpiteitä sen
varmistamiseksi, että vaihto-omaisuus on arvostettu
tilinpäätöksessä hankintamenoon tai sitä alempaan
nettorealisointiarvoon testaamalla otantaan perustuen
varastotapahtumien arvostukseen vaikuttavia
osatekijöitä.
Olemme lisäksi arvioineet vaihto-omaisuutta koskevien
konsernitilinpäätöksen liitetietojen asianmukaisuutta.
Tilinpäätöstä koskevat hallituksen ja
toimitusjohtajan velvollisuudet
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat tilinpäätöksen laatimi-
sesta siten, että konsernitilinpäätös antaa oikean ja riittävän
kuvan EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten IFRS-ti-
linpäätösstandardien mukaisesti ja siten, että tilinpäätös antaa
oikean ja riittävän kuvan Suomessa voimassa olevien tilinpää-
töksen laatimista koskevien säännösten mukaisesti ja täyttää
lakisääteiset vaatimukset. Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat
myös sellaisesta sisäisestä valvonnasta, jonka ne katsovat tar-
peelliseksi voidakseen laatia tilinpäätöksen, jossa ei ole vää-
rinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä.
Hallitus ja toimitusjohtaja ovat tilinpäätöstä laatiessaan vel-
vollisia arvioimaan emoyhtiön ja konsernin kykyä jatkaa toi-
mintaansa ja soveltuvissa tapauksissa esittämään seikat,
jotka liittyvät toiminnan jatkuvuuteen ja siihen, että tilinpäätös
on laadittu toiminnan jatkuvuuteen perustuen. Tilinpäätös laa-
ditaan toiminnan jatkuvuuteen perustuen, paitsi jos emoyhtiö
tai konserni aiotaan purkaa tai toiminta lakkauttaa tai ei ole
muuta realistista vaihtoehtoa kuin tehdä niin.
Tilintarkastajan velvollisuudet
tilinpäätöksen tilintarkastuksessa
Tavoitteenamme on hankkia kohtuullinen varmuus siitä, onko
tilinpäätöksessä kokonaisuutena väärinkäytöksestä tai vir-
heestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä, sekä antaa tilintar-
kastuskertomus, joka sisältää lausuntomme. Kohtuullinen var-
muus on korkea varmuustaso, mutta se ei ole tae siitä, että
olennainen virheellisyys aina havaitaan hyvän tilintarkastusta-
van mukaisesti suoritettavassa tilintarkastuksessa. Virheelli-
syyksiä voi aiheutua väärinkäytöksestä tai virheestä, ja niiden
katsotaan olevan olennaisia, jos niiden yksin tai yhdessä voisi
kohtuudella odottaa vaikuttavan taloudellisiin päätöksiin, joita
käyttäjät tekevät tilinpäätöksen perusteella.
Hyvän tilintarkastustavan mukaiseen tilintarkastukseen
kuuluu, että käytämme ammatillista harkintaa ja säilytämme
ammatillisen skeptisyyden koko tilintarkastuksen ajan. Lisäksi:
Tunnistamme ja arvioimme väärinkäytöksestä tai virheestä
johtuvat tilinpäätöksen olennaisen virheellisyyden riskit,
suunnittelemme ja suoritamme näihin riskeihin vastaavia
tilintarkastustoimenpiteitä ja hankimme lausuntomme
perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa
tilintarkastusevidenssiä. Riski siitä, että väärinkäytöksestä
johtuva olennainen virheellisyys jää havaitsematta, on
suurempi kuin riski siitä, että virheestä johtuva olennainen
virheellisyys jää havaitsematta, sillä väärinkäytökseen voi
liittyä yhteistoimintaa, väärentämistä, tietojen tahallista
esittämättä jättämistä tai virheellisten tietojen esittämistä
taikka sisäisen valvonnan sivuuttamista.
Muodostamme käsityksen tilintarkastuksen kannalta
relevantista sisäisestä valvonnasta pystyäksemme
suunnittelemaan olosuhteisiin nähden asianmukaiset
tilintarkastustoimenpiteet mutta emme siinä
tarkoituksessa, että pystyisimme antamaan
lausunnon emoyhtiön tai konsernin sisäisen valvonnan
tehokkuudesta.
Arvioimme sovellettujen tilinpäätöksen
laatimisperiaatteiden asianmukaisuutta sekä johdon
tekemien kirjanpidollisten arvioiden ja niistä esitettävien
tietojen kohtuullisuutta.
170
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Teemme johtopäätöksen siitä, onko hallituksen ja
toimitusjohtajan ollut asianmukaista laatia tilinpäätös
perustuen oletukseen toiminnan jatkuvuudesta, ja teemme
hankkimamme tilintarkastusevidenssin perusteella
johtopäätöksen siitä, esiintyykö sellaista tapahtumiin tai
olosuhteisiin liittyvää olennaista epävarmuutta, joka voi
antaa merkittävää aihetta epäillä emoyhtiön tai konsernin
kykyä jatkaa toimintaansa. Jos johtopäätöksemme on, että
olennaista epävarmuutta esiintyy, meidän täytyy kiinnittää
tilintarkastuskertomuksessamme lukijan huomiota
epävarmuutta koskeviin tilinpäätöksessä esitettäviin
tietoihin tai, jos epävarmuutta koskevat tiedot eivät ole
riittäviä, mukauttaa lausuntomme. Johtopäätöksemme
perustuvat tilintarkastuskertomuksen antamispäivään
mennessä hankittuun tilintarkastusevidenssiin. Vastaiset
tapahtumat tai olosuhteet voivat kuitenkin johtaa siihen,
ettei emoyhtiö tai konserni pysty jatkamaan toimintaansa.
Arvioimme tilinpäätöksen, kaikki tilinpäätöksessä
esitettävät tiedot mukaan lukien, yleistä esittämistapaa,
rakennetta ja sisältöä ja sitä, kuvastaako tilinpäätös sen
perustana olevia liiketoimia ja tapahtumia siten, että se
antaa oikean ja riittävän kuvan.
Hankimme tarpeellisen määrän tarkoitukseen
soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä konserniin kuuluvia
yhteisöjä tai liiketoimintoja koskevasta taloudellisesta
informaatiosta pystyäksemme antamaan lausunnon
konsernitilinpäätöksestä. Vastaamme konsernin
tilintarkastuksen ohjauksesta, valvonnasta ja
suorittamisesta. Vastaamme tilintarkastuslausunnosta
yksin.
Kommunikoimme hallintoelinten kanssa muun muassa tilintar-
kastuksen suunnitellusta laajuudesta ja ajoituksesta sekä mer-
kittävistä tilintarkastushavainnoista, mukaan lukien mahdolliset
sisäisen valvonnan merkittävät puutteellisuudet, jotka tunnis-
tamme tilintarkastuksen aikana.
Lisäksi annamme hallintoelimille vahvistuksen siitä, että
olemme noudattaneet riippumattomuutta koskevia relevant-
teja eettisiä vaatimuksia, ja kommunikoimme niiden kanssa
kaikista suhteista ja muista seikoista, joiden voi kohtuudella
ajatella vaikuttavan riippumattomuuteemme, ja soveltuvissa
tapauksissa niihin liittyvistä varotoimista.
Päätämme, mitkä hallintoelinten kanssa kommunikoiduista
seikoista olivat merkittävimpiä tarkasteltavana olevan tilikauden
tilintarkastuksessa ja näin ollen ovat tilintarkastuksen kannalta
keskeisiä. Kuvaamme kyseiset seikat tilintarkastuskertomuk-
sessa, paitsi jos säädös tai määräys estää kyseisen seikan
julkistamisen tai kun äärimmäisen harvinaisissa tapauksissa
toteamme, ettei kyseisestä seikasta viestitä tilintarkastusker-
tomuksessa, koska siitä aiheutuvien epäedullisten vaikutusten
voisi kohtuudella odottaa olevan suuremmat kuin tällaisesta
viestinnästä koituva yleinen etu.
Muut raportointivelvoitteet
Tilintarkastustoimeksiantoa koskevat tiedot
Olemme toimineet yhtiökokouksen valitsemana tilintarkasta-
jana 30.3.2021 alkaen yhtäjaksoisesti 3 vuotta.
Muu informaatio
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat muusta informaatiosta.
Muu informaatio käsittää toimintakertomuksen ja vuosiker-
tomukseen sisältyvän informaation, mutta se ei sisällä tilin-
päätöstä eikä sitä koskevaa tilintarkastuskertomustamme.
Olemme saaneet toimintakertomuksen käyttöömme ennen
tämän tilintarkastuskertomuksen antamispäivää, ja odotamme
saavamme vuosikertomuksen käyttöömme kyseisen päivän
jälkeen. Tilinpäätöstä koskeva lausuntomme ei kata muuta
informaatiota.
Velvollisuutenamme on lukea edellä yksilöity muu informaa-
tio tilinpäätöksen tilintarkastuksen yhteydessä ja tätä tehdes-
sämme arvioida, onko muu informaatio olennaisesti ristiriidassa
tilinpäätöksen tai tilintarkastusta suoritettaessa hankkimamme
tietämyksen kanssa tai vaikuttaako se muutoin olevan olen-
naisesti virheellistä. Toimintakertomuksen osalta velvollisuu-
tenamme on lisäksi arvioida, onko toimintakertomus laadittu
sen laatimiseen sovellettavien säännösten mukaisesti.
Lausuntonamme esitämme, että toimintakertomuksen ja
tilinpäätöksen tiedot ovat yhdenmukaisia ja että toimintaker-
tomus on laadittu toimintakertomuksen laatimiseen sovellet-
tavien säännösten mukaisesti.
Jos teemme ennen tilintarkastuskertomuksen antamispäi-
vää käyttöömme saamaamme muuhun informaatioon kohdis-
tamamme työn perusteella johtopäätöksen, että kyseisessä
muussa informaatiossa on olennainen virheellisyys, meidän on
raportoitava tästä seikasta. Meillä ei ole tämän asian suhteen
raportoitavaa.
Muut lakiin perustuvat lausunnot
Velvollisuutenamme on antaa suorittamamme tilintarkastuk-
sen perusteella lausunto maakaasumarkkinalain 13:64 §:n
edellyttämistä seikoista.
Eriytettyjen maakaasuliiketoimintojen tuloslaskelmat, taseet
ja niiden lisätiedot on laadittu maakaasumarkkinalain ja sen
nojalla annettujen säännösten ja määräysten mukaisesti.
Muut lausumat
Puollamme tilinpäätöksen vahvistamista. Hallituksen esitys
taseen osoittaman voiton käyttämisestä on osakeyhtiölain
mukainen. Puollamme vastuuvapauden myöntämistä emo-
yhtiön hallituksen jäsenille sekä toimitusjohtajalle tarkastamal-
tamme tilikaudelta.
Helsinki, 7. helmikuuta 2024
KPMG Oy Ab
Leenakaisa Winberg
KHT
171
Liiketoimintakatsaus Hallinnointi Hallituksen toimintakertomus Tilinpäätös
Riippumattoman tilintarkastajan raportti Neste Oyj:n ESEF-tilinpäätöksestä
Neste Oyj:n hallitukselle
Olemme suorittaneet kohtuullisen varmuuden antavan toi-
meksiannon, joka koskee sitä, onko Neste Oyj:n (y-tunnus
1852302-9) sähköiseen tilinpäätökseen 5493009GY1X8G-
Q66AM14-2023-12-31-fi.zip tilikaudella 1.1.-31.12.2023
sisältyvä konsernitilinpäätös merkitty iXBRL-merkinnöin
EU-komission delegoidun asetuksen 2018/815 (ESEF RTS)
4. artiklan vaatimusten mukaisesti.
Hallituksen ja toimitusjohtajan vastuu
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat yhtiön toimintakertomuk-
sen ja tilinpäätöksen (ESEF-tilinpäätös) laatimisesta siten, että
ne täyttävät ESEF RTS:n vaatimukset. Tähän vastuuseen
kuuluu
laatia ESEF-tilinpäätös XHTML-muodossa ESEF RTS
artiklan 3 mukaisesti
merkitä ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät konsernitilin-
päätöksen päälaskelmat, liitetiedot ja yhtiön tunnistetiedot
iXBRL-merkein ESEF RTS artiklan 4 mukaisesti sekä
varmistaa ESEF-tilinpäätöksen ja tilintarkastetun
tilinpäätöksen keskinäinen yhdenmukaisuus.
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat myös sellaisesta sisäisestä
valvonnasta, jonka ne katsovat tarpeelliseksi voidakseen laatia
ESEF-tilinpäätöksen ESEF RTS:n vaatimusten mukaisesti.
Tilintarkastajan riippumattomuus
ja laadunhallinta
Olemme riippumattomia yhtiöstä niiden Suomessa noudatet-
tavien eettisten vaatimusten mukaisesti, jotka koskevat suorit-
tamaamme toimeksiantoa ja olemme täyttäneet muut näiden
vaatimusten mukaiset eettiset velvollisuutemme.
Tilintarkastaja soveltaa kansainvälistä laadunhallintastan-
dardia ISQM 1, jonka mukaan tilintarkastusyhteisön on suun-
niteltava, otettava käyttöön ja pidettävä toiminnassa laa-
dunhallintajärjestelmä, mukaan lukien eettisten vaatimusten,
ammatillisten standardien sekä sovellettavien säädöksiin ja
määräyksiin perustuvien vaatimusten noudattamista koskevat
toimintaperiaatteet tai menettelytavat.
Tilintarkastajan velvollisuudet
Toimeksiantosopimuksen mukaisesti annamme lausunnon
siitä, onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvä konsernitilinpäätös
merkitty olennaisilta osin ESEF RTS:n 4. artiklan vaatimus-
ten mukaisesti. Olemme suorittaneet kohtuullisen varmuuden
antavan toimeksiannon kansainvälisen varmennustoimek-
si-antostandardin ISAE 3000 mukaisesti.
Tarkastukseen kuuluu toimenpiteitä evidenssin hankkimi-
seksi siitä,
onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät konsernitilin-
päätöksen päälaskelmat olennaisilta osin merkitty iXBRL-
merkein ESEF RTS:n 4. artiklan vaatimusten mukaisesti, ja
onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät
konsernitilinpäätöksen liitetiedot ja yhtiön tunnistetiedot
olennaisilta osin merkitty iXBRL-merkein ESEF RTS:n 4.
artiklan vaatimusten mukaisesti, ja
ovatko ESEF-tilinpäätös ja tilintarkastettu tilinpäätös
keskenään yhdenmukaisia.
Valittujen tarkastustoimenpiteiden luonne, ajoitus ja laajuus
riippuu tilintarkastajan harkinnasta. Tähän sisältyy sen riskin
arvioiminen, onko virheestä tai väärinkäytöksestä johtuvaa
olennaista poikkeamaa ESEF RTS:n vaatimuksista.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme
perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa
tarkastusevidenssiä.
Lausunto
Lausuntonamme esitämme, että Neste Oyj:n ESEF-tilinpää-
tökseen 5493009GY1X8GQ66AM14-2023-12-31-fi.zip sisäl-
tyvät konsernitilinpäätöksen päälaskelmat sekä liitetiedot ja
yhtiön tunnistetiedot tilikaudelta 1.1.-31.12.2023 on olennai-
silta osin merkitty ESEF RTS:n vaatimusten mukaisesti.
Lausuntomme Neste Oyj:n konsernitilinpäätöksen tilintar-
kastuksesta tilikaudelta 1.1.-31.12.2023 on annettu tilintar-
kastuskertomuksellamme 7.2.2024. Tällä raportilla emme
anna konsernitilinpäätöksen tilintarkastuksesta lausuntoa tai
muuta varmennusjohtopäätöstä.
Helsingissä 29. helmikuuta 2024
KPMG OY AB
Leenakaisa Winberg
KHT
5493009GY1X8GQ66AM142023-01-012023-12-315493009GY1X8GQ66AM142022-01-012022-12-315493009GY1X8GQ66AM142023-12-315493009GY1X8GQ66AM142022-12-315493009GY1X8GQ66AM142021-12-315493009GY1X8GQ66AM142022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493009GY1X8GQ66AM142023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493009GY1X8GQ66AM142023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493009GY1X8GQ66AM142022-12-31ifrs-full:MiscellaneousOtherReservesMember5493009GY1X8GQ66AM142023-01-012023-12-31ifrs-full:MiscellaneousOtherReservesMember5493009GY1X8GQ66AM142023-12-31ifrs-full:MiscellaneousOtherReservesMember5493009GY1X8GQ66AM142022-12-31NES:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember5493009GY1X8GQ66AM142023-01-012023-12-31NES:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember5493009GY1X8GQ66AM142023-12-31NES:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember5493009GY1X8GQ66AM142022-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember5493009GY1X8GQ66AM142023-01-012023-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember5493009GY1X8GQ66AM142023-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember5493009GY1X8GQ66AM142022-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember5493009GY1X8GQ66AM142023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember5493009GY1X8GQ66AM142023-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember5493009GY1X8GQ66AM142022-12-31ifrs-full:ReserveOfRemeasurementsOfDefinedBenefitPlansMember5493009GY1X8GQ66AM142023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfRemeasurementsOfDefinedBenefitPlansMember5493009GY1X8GQ66AM142023-12-31ifrs-full:ReserveOfRemeasurementsOfDefinedBenefitPlansMember5493009GY1X8GQ66AM142022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493009GY1X8GQ66AM142023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493009GY1X8GQ66AM142023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493009GY1X8GQ66AM142022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493009GY1X8GQ66AM142023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493009GY1X8GQ66AM142023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493009GY1X8GQ66AM142022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493009GY1X8GQ66AM142023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493009GY1X8GQ66AM142023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493009GY1X8GQ66AM142022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493009GY1X8GQ66AM142023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493009GY1X8GQ66AM142023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493009GY1X8GQ66AM142021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493009GY1X8GQ66AM142022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493009GY1X8GQ66AM142021-12-31ifrs-full:MiscellaneousOtherReservesMember5493009GY1X8GQ66AM142022-01-012022-12-31ifrs-full:MiscellaneousOtherReservesMember5493009GY1X8GQ66AM142021-12-31NES:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember5493009GY1X8GQ66AM142022-01-012022-12-31NES:ReserveForInvestedUnrestrictedEquityMember5493009GY1X8GQ66AM142021-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember5493009GY1X8GQ66AM142022-01-012022-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember5493009GY1X8GQ66AM142021-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember5493009GY1X8GQ66AM142022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember5493009GY1X8GQ66AM142021-12-31ifrs-full:ReserveOfRemeasurementsOfDefinedBenefitPlansMember5493009GY1X8GQ66AM142022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfRemeasurementsOfDefinedBenefitPlansMember5493009GY1X8GQ66AM142021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493009GY1X8GQ66AM142022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493009GY1X8GQ66AM142021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493009GY1X8GQ66AM142022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493009GY1X8GQ66AM142021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493009GY1X8GQ66AM142022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493009GY1X8GQ66AM142021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493009GY1X8GQ66AM142022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberiso4217:EURiso4217:EURxbrli:shares