MSEK | Not | 2024 | 2023 |
Nettoomsättning | 5 | ||
Kostnad för sålda varor och tjänster | - | - | |
Bruttoresultat | |||
Försäljningskostnader | - | - | |
Forsknings- och utvecklingskostnader | - | - | |
Administrationskostnader | 6 | - | - |
Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader | 10 | ||
Rörelseresultat (EBIT) | 5, 6, 7, 8, 9 | ||
| Resultat från finansiella poster | |||
Finansiella intäkter | 11 | ||
Finansiella kostnader | 11 | - | - |
Summa finansiella intäkter och kostnader | - | - | |
Resultat före skatt (EBT) | |||
Skatt | 12 | - | - |
Årets resultat | |||
Hänförligt till moderbolagets ägare | 13 | ||
Resultat per aktie, SEK | 13 | ||
Resultat per aktie efter utspädning, SEK | 13 |
MSEK | Not | 2024 | 2023 |
| Övrigt totalresultat | |||
| Poster som senare kan komma | |||
| att omföras till årets resultat | |||
Omräkningsdifferenser | - | ||
Övrigt totalresultat för perioden, netto efter skatt | - | ||
Summa totalresultat | |||
Hänförligt till moderbolagets ägare |
MSEK | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | |||
Immateriella anläggningstillgångar ¹ | 15 | ||
Materiella anläggningstillgångar | 16 | ||
Nyttjanderättstillgångar | 17 | ||
Uppskjuten skattefordran | 12 | ||
Finansiella och övriga anläggningstillgångar | |||
Summa anläggningstillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | |||
Kundfordringar | 18 | ||
Varulager | 19 | ||
Övriga kortfristiga fordringar ¹ | |||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 20 | ||
Likvida medel | 21 | ||
Summa omsättningstillgångar | |||
Summa tillgångar |
MSEK | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Eget kapital | |||
Aktiekapital | 22 | ||
Reserver | - | ||
Balanserade vinstmedel | |||
Summa eget kapital | |||
| Skulder | |||
| Långfristiga skulder | |||
Långfristiga låneskulder | 24 | ||
Leasingskulder | 17, 24 | ||
Uppskjutna skatteskulder | 12 | ||
Övriga långfristiga skulder | |||
Summa långfristiga skulder | |||
| Kortfristiga skulder | |||
Kortfristiga låneskulder | 24 | ||
Leasingskulder | 17, 24 | ||
Leverantörsskulder | |||
Skatteskulder | |||
Övriga kortfristiga skulder | |||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter ¹ | 25 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
Summa skulder | |||
Summa eget kapital och skulder |
MSEK | Not | 2024 | 2023 |
| Den löpande verksamheten | |||
Resultat före skatt (EBT) | 27 | ||
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet | 27 | ||
Betalda skatter | - | - | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före | |||
förändring av rörelsekapital | |||
| Förändring av rörelsekapital | |||
Förändring av lager | - | - | |
Förändring av rörelsefordringar | - | - | |
Förändring av rörelseskulder | |||
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | - | ||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| Investeringsverksamheten | |||
Investeringar i immateriella anläggningstillgångar | 15 | - | - |
Investeringar i materiella anläggningstillgångar | 16 | - | - |
Övrigt | - | ||
Löpande investeringar | - | - | |
Kassaflöde efter löpande investeringar | |||
Rörelseförvärv | 14 | - | - |
Kassaflöde från investeringsverksamheten | - | - |
MSEK | Not | 2024 | 2023 |
| Finansieringsverksamheten | |||
Upptagna lån/Amortering | |||
Amortering av leasingskuld | 17 | - | - |
Övrig finansieringsverksamhet | - | - | |
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 27 | - | |
Årets kassaflöde | - | ||
Likvida medel vid årets början | |||
Kassaflöde över året | - | ||
Valutakursomräkning likvida medel | - | ||
Likvida medel vid årets slut |
| Hänförligt till Moderbolagets aktieägare | |||||
| Balanserat | Summa eget | ||||
MSEK | Not | Aktiekapital | Reserver | resultat | kapital |
Ingående balans, 1 januari 2023 | |||||
Periodens totalresultat | - | ||||
Aktierelaterade ersättningar | |||||
Förvärv av egna aktier | - | - | |||
Utgående balans, 31 december 2023 | - | ||||
Ingående balans, 1 januari 2024 | - | ||||
Periodens totalresultat | |||||
Aktierelaterade ersättningar | |||||
Förvärv av egna aktier | - | - | |||
Utgående balans, 31 december 2024 |
Stängningskurs | Snittkurs | |||
| 31 dec, | 31 dec, | 31 dec, | 31 dec, | |
| MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
EUR | 11, 4 87 | 11, 09 6 | 11, 4 32 | 11, 477 |
GBP | 13,848 | 12,768 | 13,505 | 13,198 |
NOK | 0,970 | 0,987 | 0,983 | 1,00 |
USD | 10,998 | 10,042 | 10,561 | 10,613 |
MSEK | 2024 | 2023 |
USD | 106 | 62 |
EUR | 0 | -15 |
NOK | -1 | -11 |
AUD | 7 | 0 |
Övriga | -9 | 9 |
Summa | 103 | 45 |
| Intäkter per produkttyp | ||
2024 | 2023 | |
Varor | 1 844,6 | 1 493,4 |
Tjänster | 119, 9 | 112, 8 |
Royalty | 7,6 | 7,1 |
Totalt | 1 972,1 | 1 613,3 |
| Intäkter per tidpunkt för | ||
| intäktsredovisning | ||
2024 | 2023 | |
Vid en viss tidpunkt | 1 685,6 | 1 359,0 |
Över tid | 286,5 | 254,3 |
Totalt | 1 972,1 | 1 613,3 |
| Intäkter per geografisk marknad | ||
2024 | 2023 | |
Europa | 348,5 | 289,3 |
Nordamerika | 1 539,1 | 1 253,2 |
Övriga | 84,4 | 70,7 |
Totalt | 1 972,1 | 1 613,3 |
| Anläggningstillgångar per geografisk | ||
| marknad | ||
2024 | 2023 | |
Europa | 895,8 | 886,3 |
Nordamerika | 195,0 | 168,3 |
Övriga | 93,6 | 1,6 |
Totalt | 1 184,5 | 1 056,3 |
| Kontraktsskulder | ||
2024 | 2023 | |
Ingående balans | 295,6 | 270,0 |
Bruttoökning under året | 270,8 | 264,2 |
Intäkter redovisade under året | -235,8 | -226,5 |
Kursdifferenser | 10,4 | -12,1 |
Utgående balans | 341,0 | 295,6 |
2024 | 2023 | |
| Öhrlings PricewaterhouseCoopers | ||
Revisionsuppdraget | 2,8 | 2,8 |
| Revisionsverksamhet utöver | ||
revisionsuppdraget | 0,1 | 0,0 |
Skattekonsult | 0,1 | 0,0 |
Övriga tjänster | 0,8 | 0,6 |
Totalt | 3,8 | 3,3 |
| Övriga revisorer | ||
Revisionsuppdraget | 0,6 | 0,6 |
Skattekonsult | 2,9 | 3,0 |
Övriga tjänster | 0,0 | 0,5 |
Totalt | 3,6 | 4,1 |
Totalt | 7,3 | 7,4 |
| Genomsnittligt antal anställda per land | ||||
2024 | Varav kvinnor, % | 2023 | Varav kvinnor, % | |
Sverige | 169 | 50 | 123 | 44 |
Norge | 8 | 38 | 7 | 43 |
Danmark | 4 | 75 | 3 | 67 |
Belgien | 31 | 25 | 31 | 25 |
Nederländerna | - | - | 1 | 0 |
Tyskland | 64 | 17 | 61 | 15 |
Irland | 7 | 43 | 4 | 50 |
Storbritannien | 12 | 67 | 11 | 55 |
Frankrike | 11 | 61 | 12 | 38 |
Kina | 26 | 81 | 22 | 77 |
USA | 504 | 69 | 425 | 65 |
Kanada | 3 | 67 | 2 | 100 |
Australien | 17 | 74 | - | - |
Nya Zeeland | 1 | 0 | - | - |
Totalt | 855 | 59 | 701 | 55 |
| Andelen kvinnor inom koncernens styrelse och ledning | |||
2024 | Varav kvinnor, % | 2023 | Varav kvinnor, % |
Styrelse | 50 | 50 | |
| Övriga ledande | |||
befattningshavare | 44 | 33 |
| Löner, andra ersättningar och sociala kostnader | ||
2024 | 2023 | |
Styrelse och vd | 11, 6 | 9,3 |
Övriga anställda | 762,6 | 628,1 |
Totala löner och ersättningar | 774,2 | 637,4 |
Pensionskostnader 1) | 27,4 | 21,9 |
Övriga sociala kostnader | 99,6 | 76,3 |
Total pension och sociala kostnader | 127,0 | 98,2 |
Totalt | 901,2 | 735,6 |
| Löner och Andra Ersättningar till styrelse och verkställande Ledning | ||||||
| Tobii | Aktierelaterade | |||||
| Styrelsearvode/ | Rörlig | Incitaments- | ersättningar | Pensions- | ||
| 2024 | Grundlön | ersättning | program 2) | (Enligt IFRS 2) | kostnad | Totalt |
Gitte Pugholm Aabo | 0,7 | - | - | - | - | 0,7 |
Åsa Hedin | 0,3 | - | - | - | - | 0,3 |
Henrik Eskilsson | 0,3 | - | - | - | - | 0,3 |
Caroline Ingre | 0,3 | - | - | - | - | 0,3 |
Charlotta Falvin | 0,4 | - | - | - | - | 0,4 |
Carl Bandhold | 0,4 | - | - | - | - | 0,4 |
Maarten Barmentlo | 0,3 | - | - | - | - | 0,3 |
Totalt styrelsen | 2,7 | - | - | - | - | 2,7 |
Fredrik Ruben (vd) | 3,3 | 0,9 | 2,5 | 2,2 | 0,8 | 9,7 |
| Övriga ledande | ||||||
| befattningshavare | ||||||
(8 personer) 1) | 17,1 | 2,5 | 0,3 | 2,9 | 2,4 | 25,2 |
| Totalt styrelse, vd | ||||||
| och andra ledande | ||||||
befattningshavare | 23,1 | 3,4 | 2,8 | 5,1 | 3,2 | 37,6 |
| Tobii | Aktierelaterade | |||||
| Styrelsearvode/ | Rörlig | Incitaments- | ersättningar | Pensions- | ||
| 2023 | Grundlön | ersättning | program 2) | (Enligt IFRS 2) | kostnad | Totalt |
Åsa Hedin | 0,8 | - | - | - | - | 0,8 |
Henrik Eskilsson | 0,3 | - | - | - | - | 0,3 |
Caroline Ingre | 0,3 | - | - | - | - | 0,3 |
Charlotta Falvin | 0,4 | - | - | - | - | 0,4 |
Carl Bandhold | 0,4 | - | - | - | - | 0,4 |
Maarten Barmentlo | 0,2 | - | - | - | - | 0,2 |
Totalt styrelsen | 2,3 | - | - | - | - | 2,3 |
Fredrik Ruben (vd) | 2,8 | 2,1 | 0,7 | 1,4 | 0,7 | 7,7 |
| Övriga ledande | ||||||
| befattningshavare | ||||||
(7 personer) 1) | 15,2 | 3,5 | -0,1 | 1,7 | 1,5 | 21,8 |
| Totalt styrelse, vd | ||||||
| och andra ledande | ||||||
befattningshavare | 20,3 | 5,6 | 0,6 | 3,1 | 2,2 | 31,8 |
2024 | 2023 | |
Immateriella tillgångar (Not 15) | 132,3 | 107,4 |
Materiella tillgångar (Not 16, 17) | 67,6 | 54,8 |
Totalt | 199,9 | 162,1 |
2024 | 2023 | |
| Immateriella | ||
Aktiverade utvecklingskostnader | 113 ,7 | 96,9 |
Förvärvade immateriella tillgångar | 17,0 | 9,8 |
Övriga immateriella tillgångar | 1,6 | 0,7 |
Totala immateriella avskrivningar | 132,3 | 107,4 |
| Materiella | ||
Ägda | 42,3 | 34,1 |
Nyttjanderättigheter | 25,3 | 20,7 |
Totala materiella avskrivningar | 67,6 | 54,8 |
Totalt | 199,9 | 162,1 |
2024 | 2023 | |
| Kostnader för material | ||
och lagerförändringar | 435,6 | 391,2 |
Personalkostnader | 901,2 | 735,6 |
Övriga externa kostnader | 214,8 | 174,7 |
Avskrivningar och nedskrivningar | 199,9 | 162,1 |
Totalt | 1 751,5 | 1 463,6 |
2024 | 2023 | |
| Övriga rörelseintäkter | ||
Valutakursvinster | 3,1 | 0,2 |
Erhållna offentliga bidrag | 0,0 | 10,5 |
Övriga vinster | 8,2 | 0,3 |
Totalt | 11,3 | 11,0 |
| Övriga rörelsekostnader | ||
Valutakursförluster | -3,2 | -5,7 |
Inventarier | -0,1 | 0,0 |
Övriga förluster | -0,1 | -0,2 |
Totalt | -3,4 | -5,9 |
Totalt | 7,9 | 5,1 |
2024 | 2023 | |
| Finansiella intäkter | ||
| Ränteintäkter och liknande | ||
resultatposter | 1,8 | 1,3 |
Valutakursvinster | 3,4 | 13,7 |
| Upplåningskostnad | ||
räntekapitalisering | 1,6 | 0,5 |
Totalt | 6,8 | 15,6 |
| Finansiella kostnader | ||
| Räntekostnader och | ||
liknande resultatposter | -43,9 | -35,8 |
Räntekostnad leasing | -5,9 | -4,1 |
Valutakursförluster | -7,9 | -8,7 |
| Nedskrivning innehav | ||
intresseföretag | -0,6 | 0,0 |
Övriga finansiella kostnader | -0,1 | -2,8 |
Totalt | -58,4 | -51,4 |
Totalt | -51,6 | -35,8 |
2024 | 2023 | |
Aktuell skatt | -45,5 | -12,7 |
Aktuell skatt hänförlig till tidigare år | 0,6 | 0,1 |
Summa aktuell skatt | -45,0 | -12,6 |
Uppskjuten skatt | 13,9 | -2,3 |
Summa skatt | -31,1 | -15,0 |
| Uppskjutna skattefordringar | ||
Varulager | 7,6 | 5,9 |
Anläggningstillgångar | 4,2 | 3,9 |
Förutbetalda intäkter | 32,7 | 23,2 |
Upplupna kostnader | 10,6 | 9,2 |
Avskrivning av goodwill | 5,1 | 5,7 |
Underskottsavdrag | 29,1 | 30,4 |
Övriga uppskjutna skattefordringar | 13,1 | 9,6 |
Outnyttjade underskottsavdrag för vilka ingen uppskjuten skattefordran har redovisats | -26,4 | -25,2 |
Belopp som kvittas mot uppskjutna skatteskulder enligt kvittningsreglerna | -8,4 | -8,4 |
Totalt | 67,6 | 54,4 |
| Uppskjutna skatteskulder | ||
Materiella anläggningstillgångar | -8,6 | -9,3 |
Förvärvade immateriella anläggningstillgångar | -17,1 | -21,0 |
Belopp som kvittats mot uppskjutna skattefordringar enligt kvittningsreglerna | 8,4 | 8,4 |
Totalt | -17,3 | -21,9 |
Totalt | 50,3 | 32,5 |
| Avstämning av effektiv skatt | ||
2024 | 2023 | |
Redovisat resultat före skatt | 176,9 | 119 ,0 |
Skatt enligt gällande skattesats | -36,4 | -24,5 |
Skillnad i skattesats i utländsk verksamhet | -6,3 | -2,9 |
| Skatteeffekt av ej | ||
avdragsgilla kostnader | -6,2 | -4,4 |
| Skatteeffekt av ej | ||
skattepliktiga intäkter | 18,5 | 14,3 |
| Underskott utan motsvarande | ||
skattefordran | -2,0 | -0,3 |
| Nyttjande av tidigare års | ||
| underskottsavdrag för vilka | ||
skattefordran inte redovisats | 0,9 | 2,3 |
| Justering av skatt hänförlig | ||
till tidigare år | 0,6 | 0,1 |
Övrigt | -0,2 | 0,5 |
| Totalt redovisade | ||
| skatte kostnader (- )/ | ||
skatteintäkter (+) | -31,1 | -15,0 |
Effektiv skattesats, % | 18,0 | 12,6 |
2024 | 2023 | |
| Resultat per aktie | ||
| före utspädning | ||
| Periodens resultat | ||
hänförligt till moder- bolagets stamaktier | 145,8 | 104,1 |
| Vägt antal utestående | ||
| stamaktier, före | ||
utspädning | 104 851 201 | 104 851 201 |
| Resultat per aktie | ||
före utspädning | 1,39 | 0,99 |
| Resultat per aktie | ||
| efter utspädning | ||
| Periodens resultat | ||
hänförligt till moder- bolagets stamaktier | 145,8 | 104,1 |
| Vägt antal utestående | ||
| stamaktier, efter | ||
utspädning | 106 196 863 | 106 554 900 |
| Resultat per aktie | ||
efter utspädning | 1,37 | 0,98 |
| MSEK Link Assistive | |
| Fördelning köpeskilling | |
Kontant köpeskilling | 57,0 |
Villkorad köpeskilling | 32,5 |
Summa köpeskilling | 89,5 |
| Förändring av förvärvade tillgångar och skulder | |
Kundrelationer/Kundkontrakt | 10,7 |
Övriga anläggningstillgångar | 0,0 |
Netto övriga tillgångar och skulder | 2,1 |
Likvida medel | 0,0 |
Netto identifierbara tillgångar och skulder | 12,8 |
Goodwill | 76,7 |
| Påverkan på likvida medel | |
Kontant köpeskilling (ingår i kassaflöde i investeringsverksamheten) | -57,0 |
Likvida medel i förvärvade bolag (ingår i kassaflöde från investeringsverksamheten) | 0,0 |
Förvärvskostnader (ingår i kassaflöde från den löpande verksamheten) | -3,4 |
Summa påverkan på likvida medel | -60,4 |
| Påverkan på omsättning och rörelseresultat | |
| under innehavstiden | |
Omsättning | 9,8 |
Rörelseresultat | -2,1 |
| Påverkan på omsättning och rörelseresultat | |
| som om förvärven hade skett 1 januari 2024 | |
Omsättning | 50,6 |
Rörelseresultat | 0,4 |
| Utveck- | Kund- | Övriga | ||||||
| lings- | Varu- | rela- | Tekno- | Good- | immateriella | |||
| kostnader Patent | märken | tioner | logi | will | tillgångar | Totalt | ||
| Ackumulerade | ||||||||
| anskaffningsvärden | ||||||||
Ingående balans 1 januari | 1,6 | 738,4 | 387,9 | 53,8 | 34,4 | 202,5 | 1,8 | 1 420,5 |
Årets anskaffningar 1 | 2,0 | 116 ,4 | 2,0 | - | - | - | 2,6 | 123,0 |
Rörelseförvärv | - | - | - | 10,6 | - | 75,8 | - | 86,4 |
| Avyttringar och | ||||||||
utrangeringar | - | -30,8 | - | - | - | - | - | -30,8 |
Omräkningsdifferenser | - | 0,3 | 5,1 | 1,7 | 1,2 | 6,3 | - | 14,7 |
| Utgående balans | ||||||||
31 december | 3,6 | 824,4 | 395,0 | 66,1 | 35,6 | 284,7 | 4,4 | 1 613,8 |
| Ackumulerade | ||||||||
| avskrivningar | ||||||||
Ingående balans 1 januari | -0,3 | -557,8 | 0,0 | -9,6 | -4,0 | -0,3 | -1, 5 | -573,5 |
| Avyttringar och | ||||||||
utrangeringar | - | 30,8 | - | - | - | - | - | 30,8 |
Årets avskrivningar (Not 8) 1 | -0,6 | -113 ,7 | - | -11, 6 | -5,4 | - | -1,0 | -132,3 |
Omräkningsdifferenser | - | - | - | -0,4 | -0,2 | -0,4 | - | -1,0 |
| Utgående balans | ||||||||
31december | -0,9 | -640,7 | 0,0 | -21,6 | -9,5 | -0,8 | -2,5 | -676,1 |
| Redovisat värde vid | ||||||||
årets utgång | 2,7 | 183,7 | 395,0 | 44,5 | 26,1 | 283,9 | 1,9 | 937,8 |
| Utveck- | Kund- | Röst- | Övriga | |||||
| lings- | Varu- | rela- | tekno- | Good- | immateriella | |||
| 2023 | kostnader Patent | märken | tioner | logi | will | tillgångar | Totalt | |
| Ackumulerade | ||||||||
| anskaffningsvärden | ||||||||
Ingående balans 1 januari | 0,5 | 657,8 | 385,4 | 22,8 | 16,7 | 59,3 | 1,5 | 1 143,9 |
Årets anskaffningar 1 | 1,1 | 83,2 | 4,6 | - | - | - | 0,1 | 89,0 |
Rörelseförvärv | - | - | - | 33,4 | 19,1 | 154,8 | 0,3 | 207,2 |
Omräkningsdifferenser | - | -2,5 | -2,1 | -2,4 | -1,4 | -11,5 | 0,0 | -19,9 |
| Utgående balans | ||||||||
31 december | 1,6 | 738,4 | 387,9 | 53,8 | 34,4 | 202,5 | 1,8 | 1 420,5 |
| Ackumulerade | ||||||||
| avskrivningar | ||||||||
Ingående balans 1 januari | -0,1 | -463,2 | - | -3,0 | -1,1 | -1,0 | -1,0 | -469,4 |
Årets avskrivningar (Not 8) 1 | -0,2 | -96,9 | - | -6,8 | -2,9 | - | -0,5 | -107,4 |
Omräkningsdifferenser | - | 2,3 | - | 0,2 | 0,1 | 0,7 | 0,0 | 3,3 |
| Utgående balans | ||||||||
31december | -0,3 | -557,8 | 0,0 | -9,6 | -4,0 | -0,3 | -1,5 | -573,5 |
| Redovisat värde vid | ||||||||
årets utgång | 1,3 | 180,6 | 387,9 | 44,2 | 30,5 | 202,2 | 0,3 | 847,0 |
| Maskiner | |||||
| och andra | Inventarier, | Förbättrings- | Egna produkter för | ||
| tekniska | verktyg och | utgifter på | demo, uthyrning | ||
| 2024 | anläggningar | installationer | annans fastighet | och utlåning | Totalt |
| Ackumulerade | |||||
| anskaffningsvärden | |||||
Ingående balans 1 januari | 45,6 | 24,7 | 15,9 | 119, 3 | 205,4 |
Årets anskaffningar | 12,5 | 1,8 | 1,9 | 45,4 | 61,7 |
Rörelseförvärv | - | - | 0,1 | - | 0,1 |
Avyttringar och utrangeringar | -7,0 | -4,1 | -0,2 | -17,1 | -28,4 |
Omklassificiering | -1,0 | 0,7 | 0,3 | - | 0,0 |
Omräkningsdifferenser | 0,7 | 1,9 | 1,2 | 11, 6 | 15,4 |
| Utgående balans | 50,8 | 25,0 | 19,2 | 159,3 | 254,3 |
| 31 december | |||||
| Ackumulerade | |||||
| avskrivningar | |||||
Ingående balans 1 januari | -34,1 | -19,4 | -9,2 | -91,9 | -154,5 |
Avyttringar och utrangeringar | 7,0 | 4,1 | 0,2 | 16,4 | 27,7 |
Årets avskrivningar (Not 8) | -6,4 | -3,7 | -2,7 | -29,5 | -42,3 |
Omklassificiering | - | - | - | - | - |
Omräkningsdifferenser | -0,5 | -1,6 | -0,9 | -8,1 | -11,0 |
| Utgående balans | -34,0 | -20,6 | -12,4 | -113,1 | -180,1 |
| 31 december | |||||
| Redovisat värde | 16,8 | 4,4 | 6,7 | 46,2 | 74,2 |
| vid årets utgång |
| Maskiner | |||||
| och andra | Inventarier, | Förbättrings- | Egna produkter för | ||
| tekniska | verktyg och | utgifter på | demo, uthyrning | ||
| 2023 | anläggningar | installationer | annans fastighet | och utlåning | Totalt |
| Ackumulerade | |||||
| anskaffningsvärden | |||||
Ingående balans 1 januari | 37,7 | 27,8 | 12,7 | 136,1 | 214,3 |
Årets anskaffningar | 4,5 | 2,4 | 3,5 | 35,2 | 45,5 |
Rörelseförvärv | 4,7 | 0,9 | 0,1 | - | 5,7 |
Avyttringar och utrangeringar | -0,5 | -5,7 | - | -47,9 | -54,1 |
Omklassificiering | -0,2 | - | 0,2 | - | 0,0 |
Omräkningsdifferenser | -0,5 | -0,8 | -0,6 | -4,1 | -6,0 |
| Utgående balans | 45,6 | 24,7 | 15,9 | 119,3 | 205,4 |
| 31 december | |||||
| Ackumulerade | |||||
| avskrivningar | |||||
Ingående balans 1 januari | -30,6 | -23,2 | -7,0 | -116 , 5 | -177,3 |
Avyttringar och utrangeringar | 0,4 | 5,7 | - | 46,8 | 52,8 |
Årets avskrivningar (Not 8) | -4,2 | -2,5 | -2,5 | -24,9 | -34,1 |
Omklassificiering | - | - | - | - | - |
Omräkningsdifferenser | 0,3 | 0,7 | 0,4 | 2,7 | 4,1 |
| Utgående balans | -34,1 | -19,4 | -9,2 | -91,9 | -154,5 |
| 31 december | |||||
| Redovisat värde | 11,5 | 5,3 | 6,7 | 27,4 | 50,9 |
| vid årets utgång |
| Övriga maskiner | ||||
2024 | Lokaler | Fordon | och utrustning | Totalt |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||||
Ingående balans 1 januari | 134,4 | 7,2 | 2,1 | 143,7 |
Tillkommande nyttjanderätt | 9,2 | 5,6 | 1,2 | 15,9 |
Rörelseförvärv | 4,8 | - | - | 4,8 |
Avyttringar och utrangeringar | -2,1 | -0,5 | - | -2,7 |
Omklassificeringar | 2,1 | - | - | 2,1 |
Omräkningsdifferenser | 7,6 | 0,2 | 0,1 | 7,8 |
Utgående balans 31 december | 155,9 | 12,4 | 3,3 | 171,6 |
| Ackumulerade avskrivningar | ||||
Ingående balans 1 januari | -48,6 | -3,4 | -0,7 | -52,7 |
Avyttringar och utrangeringar | 2,1 | 0,5 | - | 2,7 |
Årets avskrivningar (Not 8) | -21,1 | -3,2 | -1,1 | -25,3 |
Omklassificeringar | - | - | - | - |
Omräkningsdifferenser | -4,6 | - | - | -4,7 |
Utgående balans 31 december | -72,1 | -6,1 | -1,8 | -80,1 |
Redovisat värde vid årets utgång | 83,8 | 6,3 | 1,5 | 91,6 |
| Övriga maskiner | ||||
Leasingskulder 2024 | Lokaler | Fordon | och utrustning | Totalt |
Långfristiga leasingskulder | 64,6 | 3,1 | 0,6 | 68,4 |
Kortfristiga leasingskulder | 26,6 | 3,5 | 0,9 | 30,9 |
Summa redovisat värde av leasingskulder | 91,2 | 6,6 | 1,4 | 99,3 |
| Löptidsanalys avseende ej diskonterade kontraktuella leasingbetalningar | ||||
1–12 månader | 27,9 | 3,3 | 0,9 | 32,1 |
13–36 månader | 42,9 | 2,9 | 0,9 | 46,7 |
37–60 månader | 14,0 | 0,4 | 0,0 | 14,4 |
>60 månader | 23,5 | 0,0 | 0,0 | 23,5 |
Totalt | 108,3 | 6,6 | 1,8 | 116,6 |
| Övriga maskiner | ||||
2023 | Lokaler | Fordon | och utrustning | Totalt |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||||
Ingående balans 1 januari | 86,5 | 5,2 | 3,0 | 94,6 |
Tillkommande nyttjanderätt | 46,8 | 0,5 | 0,7 | 48,0 |
Rörelseförvärv | 12,1 | 1,8 | - | 14,0 |
Avyttringar och utrangeringar | -8,8 | -0,1 | -1,7 | -10,6 |
Omklassificeringar | 1,2 | - | - | 1,2 |
Omräkningsdifferenser | -3,4 | -0,2 | - | -3,5 |
Utgående balans 31 december | 134,4 | 7,2 | 2,1 | 143,7 |
| Ackumulerade avskrivningar | ||||
Ingående balans 1 januari | -40,8 | -1,7 | -1,8 | -44,3 |
Avyttringar och utrangeringar | 8,5 | 0,1 | 1,7 | 10,3 |
Årets avskrivningar (Not 8) | -18,2 | -1,9 | -0,6 | -20,7 |
Omklassificeringar | - | - | - | - |
Omräkningsdifferenser | 2,0 | 0,1 | - | 2,1 |
Utgående balans 31 december | -48,6 | -3,4 | -0,7 | -52,7 |
Redovisat värde vid årets utgång | 85,8 | 3,8 | 1,3 | 91,0 |
| Övriga maskiner | ||||
Leasingskulder 2023 | Lokaler | Fordon | och utrustning | Totalt |
Långfristiga leasingskulder | 71,1 | 1,5 | 0,5 | 73,1 |
Kortfristiga leasingskulder | 22,2 | 2,2 | 0,7 | 25,0 |
Summa redovisat värde av leasingskulder | 93,3 | 3,7 | 1,2 | 98,2 |
| Löptidsanalys avseende ej diskonterade kontraktuella leasingbetalningar | ||||
1–12 månader | 23,1 | 2,4 | 0,5 | 26,0 |
13–36 månader | 41,8 | 1,9 | 0,7 | 44,3 |
37–60 månader | 20,5 | 0,0 | 0,1 | 20,6 |
>60 månader | 27,8 | - | - | 27,8 |
Totalt | 113,1 | 4,3 | 1,3 | 118,7 |
| Effekt på koncernens rapport över | ||
| totalresultat | ||
2024 | 2023 | |
| Avskrivning av | ||
nyttjanderättstillgångar | -25,3 | -20,7 |
| Leasing av tillgångar med lågt | ||
värde och korttidsleasing | - | -1,1 |
Totalt | -25,3 | -21,8 |
Ingår i räntekostnader | -5,9 | -4,1 |
| Effekt på koncernens kassaflödesanalys | ||
2024 | 2023 | |
| Ingår i kassaflöde från | ||
| finansieringsverksamheten | ||
Återbetalning av leaseskulder | -24,3 | -20,4 |
2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Kundfordringar | 394,3 | 277,0 |
| Reservering osäkra | ||
kundfordringar | -6,4 | -7,0 |
Totalt | 387,9 | 270,0 |
| Åldersanalys av kundfordringar | ||
| som inte anses vara osäkra | ||
Ännu ej förfallna | 274,0 | 183,9 |
Förfallet 1–30 dgr | 32,6 | 22,2 |
Förfallet 31–60 dgr | 17,8 | 13,5 |
Förfallet 61–90 dgr | 9,8 | 11,3 |
Förfallet över 90 dgr | 60,2 | 46,2 |
Utgående balans | 394,3 | 277,0 |
| Förändringar i reserven för | ||
| osäkra kundfordringar: | ||
Per 1 januari | -7,0 | -6,1 |
| Reservering för osäkra | ||
fordringar | 0,3 | -1,6 |
| Fordringar som skrivits | ||
| bort under året som ej | ||
indrivningsbara | 0,4 | 0,6 |
| Återförda outnyttjade | ||
belopp | 0,1 | 0,1 |
Valutakurseffekt | -0,2 | - |
Utgående balans, 31 december | -6,4 | -7,0 |
2024-12-31 | 2023-12-31 | |
| Råvaror och | ||
förnödenheter | 40,3 | 32,1 |
Färdiga varor | 162,6 | 97,2 |
Pågående arbete | 0,2 | - |
| Förskott från | ||
leverantör | 0,7 | 0,5 |
Totalt | 203,8 | 129,9 |
2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Förutbetald leasing | 1,4 | 2,1 |
Förutbetald försäkring | 15,9 | 10,9 |
Förutbetald licensavgift | 0,1 | 0,0 |
| Förutbetald | ||
marknadsföring | 2,8 | 2,7 |
Förutbetald IT kostnad | 13,1 | 14,9 |
| Förutbetalda | ||
personalkostnader | 5,8 | 2,2 |
Upplupna intäkter | 1,3 | 1,2 |
Övriga poster | 8,5 | 5,1 |
Totalt | 48,9 | 39,1 |
2024-12-31 | 2023-12-31 | |
| Kortfristiga | ||
investeringar | 0,5 | 0,5 |
Kassa och bank | 132,9 | 160,6 |
Totalt | 133,5 | 161,1 |
| Not 22. Aktiekapital, antal aktier och resultat per aktie | ||||||
| Förändring i | Totalt | |||||
| Beslutstid- | Förändring i | aktiekapitalet | Totalt antal | aktiekapital | Kvot- | |
punkt | Händelse | antal aktier | (SEK) | aktier | (SEK) | värde |
2018-01-01 | – | – | – | 50 000 | 50 000 | 1,0 |
2021-11-05 | Nyemission | 450 000 | 450 000 | 500 000 | 500 000 | 1,0 |
2021-11-05 | Sammanslagning av aktier | -499 999 | – | 1 | 500 000 | – |
2021-11-05 | Uppdelning av aktier | 104 851 201 | – | 104 851 201 | 500 000 | 0,005 |
2024-12-31 | 2023-12-31 | ||||
| Verkligt | Verkligt | ||||
| Not Bokfört värde | värde | Bokfört värde | värde | ||
| Finansiella tillgångar | |||||
| Till upplupet anskaffningsvärde: | |||||
Övriga finansiella tillgångar | 13,3 | 13,3 | 13,0 | 13,0 | |
Kundfordringar | 18 | 387,9 | 387,9 | 270,0 | 270,0 |
Övriga fordringar | 39,2 | 39,2 | 33,3 | 33,3 | |
Likvida medel | 21 | 133,5 | 133,5 | 161,1 | 161,1 |
Totalt | 573,8 | 573,8 | 477,4 | 477,4 | |
| Finansiella skulder | |||||
| Till upplupet anskaffningsvärde: | |||||
Leverantörsskulder | 139,2 | 139,2 | 100,5 | 100,5 | |
Räntebärande lån | 24 | 691,5 | 691,5 | 675,2 | 675,2 |
Leasingskulder | 17, 24 | 99,3 | 99,3 | 98,2 | 98,2 |
Villkorad köpeskilling (nivå 3) | 24 | 31,6 | 31,6 | 38,8 | 38,8 |
Övriga finansiella skulder, icke räntebärande | 24 | 59,6 | 59,6 | 47,4 | 47,4 |
Totalt | 1 021,2 | 1 021,2 | 960,1 | 960,1 |
| > 1 år | ||||
| < 1 år | < 5 år | > 5 år | Summa | |
| 2024-12-31 | ||||
Räntebärande lån | 44,0 | 647,5 | - | 691,5 |
Leasingskulder | 32,1 | 61,1 | 23,5 | 116 , 6 |
Leverantörs skulder | 139,2 | - | - | 139,2 |
Villkorade köpeskillingar | 17,1 | 14,4 | - | 31,6 |
Övrigt | 59,6 | - | - | 59,6 |
Totalt | 292,0 | 723,0 | 23,5 | 1 038,5 |
| > 1 år | ||||
| < 1 år | < 5 år | > 5 år | Summa | |
| 2023-12-31 | ||||
Räntebärande lån | 60,0 | 615,2 | - | 675,2 |
Leasingskulder | 26,0 | 64,9 | 27,8 | 118,7 |
Leverantörs skulder | 100,5 | - | - | 100,5 |
Villkorade köpeskillingar | 38,8 | - | - | 38,8 |
Övrigt | 47,4 | - | - | 47,4 |
Totalt | 272,7 | 680,1 | 27,8 | 980,6 |
2024-12-31 | 2023-12-31 | |
| Periodiserade intäkter, | ||
kortfristig del | 184,0 | 168,5 |
| Upplupna | ||
personalkostnader | 94,7 | 81,5 |
Upplupen ränta | 1,3 | 2,4 |
| Övriga upplupna | ||
kostnader | 50,7 | 31,3 |
Totalt | 330,6 | 283,6 |
Ställda säkerheter | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Företagshypotek | 50 | 50 |
Totalt | 50 | 50 |
2024 | 2023 | |
| Betald och erhållen ränta | ||
Erhållen ränta | 1,8 | 1,3 |
Betald ränta | -43,9 | -35,8 |
Totalt | -42,1 | -34,4 |
2024 | 2023 | |
| Ej kassaflödespåverkande poster | ||
| Av-och nedskrivningar | ||
på immateriella tillgångar | 132,2 | 107,4 |
| Av-och nedskrivningar på materiella | ||
tillgångar och nyttjanderättstillgångar | 67,8 | 54,8 |
Orealiserade kursdifferenser | 4,5 | -5,0 |
| Övriga ej kassaflödespåverkande | ||
poster | 4,7 | 4,8 |
Totalt | 209,2 | 161,9 |
| Ej kassaflödespåverkande poster | ||||||||
| Skulder | ||||||||
| hänförliga till | Ingå- | |||||||
| finansierings- | ende | Avslutade | Utgående | |||||
| verksamheten | balans, | Kassa- | Nya | Förändringar | Ränte- | leasing- | balans, | |
| 2024 | 1 januari | flöden | leasingavtal | i valutakurser | kostnader | kontrakt Övrigt | 31 december | |
Leasingskuld | 98,2 | -24,3 | 13,9 | 5,6 | 5,9 | - | - | 99,3 |
| Räntebärande | ||||||||
låneskuld | 672,3 | 17,6 | - | -- | - | - | 1,6 | 691,5 |
Totalt | 770,4 | -6,7 | 13,9 | 5,6 | 5,9 | 0,0 | 1,6 | 790,8 |
| Ej kassaflödespåverkande poster | ||||||||
| Skulder | ||||||||
| hänförliga till | Ingå- | |||||||
| finansierings- | ende | Avslutade | Utgående | |||||
| verksamheten | balans, | Kassa- | Nya | Förändringar | Ränte- | leasing- | balans, | |
| 2023 | 1 januari | flöden | leasingavtal | i valutakurser | kostnader | kontrakt Övrigt | 31 december | |
Leasingskuld | 58,7 | -20,4 | 58,1 | -2,1 | 4,1 | -0,3 | 0 | 98,2 |
| Räntebärande | ||||||||
låneskuld | 573,2 | 99,0 | - | 0,1 | - | - | 672,3 | |
Totalt | 631,9 | 78,7 | 58,1 | -2,0 | 4,1 | -0,3 | 0 | 770,4 |
| Not A12. Andelar i dotterföretag | |||||
2024-12-31 | 2023-12-31 | ||||
| Ackumulerade anskaffningsvärden | |||||
Ingående balans 1 januari | 478,3 | 255,8 | |||
Förvärv dotterbolag | 63,4 | 222,5 | |||
Aktieägartillskott | - | - | |||
Utgående balans 31 december | 541,7 | 478,3 | |||
| 2024-12-31 2023-12-31 | |||||
| Antal | Bokfört | Bokfört | |||
| Dotterföretag/Org nr/Säte | aktier | Andel, % | värde | värde | |
Dynavox Group AS, 834962322, NO | 51 | 100,0 | 8,5 | 8,5 | |
Tobii Assistive Technology Inc, 04-3284593, MA,USA, US | 1 | 100,0 | 130,7 | 130,7 | |
Dynavox Group LLC, 52-2280045, US | 100,0 | ||||
DynaVox International Holdings Inc., 90-0168162, US | 100,0 | ||||
Eye Response Technologies, Inc., 54-1681867, US | 100,0 | ||||
Dynavox Group, Canada Inc., 622680-9, CA | 100,0 | ||||
Dynavox Group Ltd., 05091720, UK | 100,0 | ||||
Dynavox Group GmbH, HRB 122247, DE | 25 000 | 100,0 | 0,3 | 0,3 | |
Dynavox Group (Suzhou) Co., Ltd, MA26WMC07, CN | 150 | 100,0 | 2,0 | 2,0 | |
Dynavox Group Trading (Suzhou) Co., Ltd, MA272PGLX, CN | 150 | 100,0 | 0,7 | 0,7 | |
Acapela Group Babel Technologies SA, 0460. 125.240, BE | 7 237 092 | 100,0 | 101,0 | 101,0 | |
Acapela Group Sweden AB, 556599-4745, SE | 100,0 | ||||
Acapela Group France, 442842977, FR | 100,0 | ||||
Obear Technologies Ltd 512871, IR | 1 000 000 | 100,0 | 8,3 | 8,3 | |
Dynavox Group Aps. 43357360, DK | 40 | 100,0 | 4,4 | 4,4 | |
Rehadapt GmbH HRB14828 | 25 000 | 100,0 | 222,5 | 222,5 | |
REHA LLC, 7292146, US | 100,0 | ||||
Dynavox Group Pty Ltd 675905469, AU | 100 | 100,0 | 63,3 | ||
Link Assistive New Zealand Ltd, 9429051285326, NZ | 120 | 100,0 | 0,1 | ||
Redovisat värde vid årets utgång | 541,7 | 478,3 | |||