MSEK | Not | 2023 | 2022 |
Nettoomsättning | 5 | ||
Kostnad för sålda varor och tjänster | - | - | |
Bruttoresultat | |||
Försäljningskostnader | - | - | |
Forsknings- och utvecklingskostnader | - | - | |
Administrationskostnader | 6 | - | - |
Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader | 10 | ||
Rörelseresultat (EBIT) | 5, 6, 7, 8, 9 | ||
| Resultat från finansiella poster | |||
Finansiella intäkter | 11 | ||
Finansiella kostnader | 11 | - | - |
Summa finansiella intäkter och kostnader | - | - | |
Resultat före skatt (EBT) | |||
Skatt | 12 | - | - |
Årets resultat | |||
Hänförligt till moderbolagets ägare | 13 | ||
Resultat per aktie, SEK | 13 | ||
Resultat per aktie efter utspädning, SEK | 13 |
MSEK | Not | 2023 | 2022 |
| Övrigt totalresultat | |||
| Poster som senare kan komma | |||
| att omföras till årets resultat | |||
Omräkningsdifferenser | - | ||
Övrigt totalresultat för perioden, netto efter skatt | - | ||
Summa totalresultat | |||
Hänförligt till moderbolagets ägare |
eskapande | Erbjudande | Vår marknad | Hållbarhet | Årsredovisning |
MSEK | Not | 2023 | 2022 | |
| Den löpande verksamheten | ||||
Resultat före skatt (EBT) | 27 | |||
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet | 27 | |||
Betalda skatter | - | - | ||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före | ||||
förändring av rörelsekapital | ||||
| Förändring av rörelsekapital | ||||
Förändring av lager | - | - | ||
Förändring av rörelsefordringar | - | - | ||
Förändring av rörelseskulder | - | |||
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | - | |||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | ||||
| Investeringsverksamheten | ||||
Investeringar i immateriella anläggningstillgångar | 15 | - | - | |
Investeringar i materiella anläggningstillgångar | 16 | - | - | |
Övrigt | - | |||
Löpande investeringar | - | - | ||
Kassaflöde efter löpande investeringar | - | |||
Rörelseförvärv | 14 | - | - | |
Kassaflöde från investeringsverksamheten | - | - |
MSEK | Not | 2023 | 2022 |
| Finansieringsverksamheten | |||
Upptagna lån/Amortering | |||
Amortering av leasingskuld | 17 | - | - |
Övrig finansieringsverksamhet | - | - | |
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 27 | ||
Årets kassaflöde | - | ||
Likvida medel vid årets början | |||
Kassaflöde över året | - | ||
Valutakursomräkning likvida medel | - | ||
Likvida medel vid årets slut |
| Hänförligt till Moderbolagets aktieägare | |||||
| Balanserat | Summa eget | ||||
MSEK | Not | Aktiekapital | Reserver | resultat | kapital |
Ingående balans, 1 januari 2022 | |||||
Periodens totalresultat | |||||
Aktierelaterade ersättningar | |||||
Förvärv av egna aktier | - | - | |||
Utgående balans, 31 december 2022 | |||||
Ingående balans, 1 januari 2023 | |||||
Periodens totalresultat | - | ||||
Aktierelaterade ersättningar | |||||
Förvärv av egna aktier | - | - | |||
Utgående balans, 31 december 2023 | - |
Stängningskurs | Snittkurs | ||||
| 31 dec, | 31 dec, | 31 dec, | 31 dec, | ||
| MSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
EUR | 11, 0 9 6 | 11,12 | 8 | 11, 477 | 10,632 |
GBP | 12,768 | 12,581 | 13,198 | 12,467 | |
NOK | 0,987 | 1,057 | 1,00 | 1,052 | |
USD | 10,042 | 10,437 | 10,613 | 10,125 | |
2023 | 2022 | |
USD | 62 | 46 |
EUR | -15 | -22 |
Övriga | -24 | -14 |
Summa | 23 | 10 |
| Intäkter per produkttyp | ||
2023 | 2022 | |
Varor | 1 493,4 | 1 103,4 |
Tjänster | 112 , 8 | 106,5 |
Royalty | 7,1 | 6,4 |
Totalt | 1 613,3 | 1 216,4 |
| Intäkter per tidpunkt för intäktsredovisning | 2023 | 2022 |
Vid en viss tidpunkt | 1 359,0 | 1 022,2 |
Över tid | 254,3 | 194,2 |
Totalt | 1 613,3 | 1 216,4 |
| Intäkter per geografisk marknad | ||
2023 | 2022 | |
Europa | 289,3 | 207,4 |
Nordamerika | 1 253,2 | 941,6 |
Övriga | 70,7 | 67,3 |
Totalt | 1 613,3 | 1 216,4 |
| Anläggningstillgångar per geografisk marknad | 2023 | 2022 |
Europa | 886,3 | 658,7 |
Nordamerika | 168,3 | 173,5 |
Övriga | 1,6 | 2,8 |
Totalt | 1 056,3 | 834,9 |
| Kontraktsskulder | 2023 | 2022 |
Ingående balans | 270,0 | 216,3 |
Bruttoökning under året | 264,2 | 211,9 |
Intäkter redovisade under året | -226,5 | -191,9 |
Kursdifferenser | -12,1 | 33,7 |
Utgående balans | 295,6 | 270,0 |
2023 | 2022 | |
| PricewaterhouseCoopers | ||
Revisionsuppdraget | 2,5 | 3,4 |
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget | 0,5 | 1,7 |
Skattekonsult | 0,0 | 0,0 |
Övriga tjänster | 0,3 | 0,4 |
Totalt | 3,3 | 5,5 |
| Övriga revisorer | ||
Revisionsuppdraget | 0,6 | 0,6 |
Skattekonsult | 0,5 | 0,2 |
Övriga tjänster | 0,5 | - |
Totalt | 1,6 | 0,8 |
Totalt | 4,9 | 6,3 |
| Genomsnittligt antal anställda per land | ||||
2023 | Varav kvinnor, % | 2022 | Varav kvinnor, % | |
Sverige | 123 | 44 | 103 | 45 |
Norge | 7 | 43 | 7 | 43 |
Tyskland | 61 | 15 | 5 | 0 |
Kina | 22 | 77 | 20 | 68 |
USA | 425 | 65 | 382 | 64 |
Storbritannien | 11 | 55 | 9 | 44 |
Belgien | 31 | 25 | 30 | 20 |
Danmark | 3 | 67 | 2 | 75 |
Frankrike | 12 | 38 | 11 | 27 |
Nederländerna | 1 | 0 | 2 | 0 |
Kanada | 2 | 100 | 1 | 100 |
Irland | 4 | 50 | 4 | 50 |
Totalt | 701 | 55 | 576 | 56 |
2023 | Varav kvinnor, % | 2022 | Varav kvinnor, % | |
Styrelse | 50 | 60 | ||
| Övriga ledande | ||||
befattningshavare | 33 | 41 |
2023 | 2022 | |
Styrelse och vd | 9,3 | 7,4 |
Övriga anställda | 628,1 | 484,0 |
Totala löner och ersättningar | 637,4 | 491,4 |
| Pensionskostnader | 21,9 | 17,0 |
Övriga sociala kostnader | 76,3 | 51,1 |
Total pension och sociala kostnader | 98,2 | 68,1 |
Totalt | 735,6 | 559,5 |
| Aktierelaterade | ||||||
| Styrelsearvode/ | Rörlig | Tobii Incitaments- | ersättningar | Pensions- | ||
| 2023 | Grundlön | ersättning | program | (Enligt IFRS 2) | kostnad | Totalt |
Åsa Hedin | 0,8 | - | - | - | - | 0,8 |
Henrik Eskilsson | 0,3 | - | - | - | - | 0,3 |
Caroline Ingre | 0,3 | - | - | - | - | 0,3 |
Charlotta Falvin | 0,4 | - | - | - | - | 0,4 |
Carl Bandhold | 0,4 | - | - | - | - | 0,4 |
Maarten Barmentlo | 0,2 | - | - | - | - | 0,2 |
Totalt styrelsen | 2,3 | - | - | - | - | 2,3 |
Fredrik Ruben (vd) | 2,8 | 2,1 | 0,7 | 1,4 | 0,7 | 7,7 |
Övriga ledande befattnings- havare (7 personer) | 15,2 | 3,5 | -0,1 | 1,7 | 1,5 | 21,8 |
| Totalt styrelse, vd | ||||||
| och andra ledande | ||||||
befattningshavare | 20,3 | 5,6 | 0,6 | 3,1 | 2,2 | 31,8 |
| Aktierelaterade | ||||||
| Styrelsearvode/ | Rörlig | Tobii Incitaments- | ersättningar | Pensions- | ||
| 2022 | Grundlön | ersättning | program | (Enligt IFRS 2) | kostnad | Totalt |
Åsa Hedin | 0,8 | - | - | - | - | 0,8 |
Henrik Eskilsson | 0,3 | - | - | - | - | 0,3 |
Caroline Ingre | 0,3 | - | - | - | - | 0,3 |
Charlotta Falvin | 0,4 | - | - | - | - | 0,4 |
Carl Bandhold | 0,4 | - | - | - | - | 0,4 |
Totalt styrelsen | 2,0 | - | - | - | - | 2,0 |
Fredrik Ruben (vd) | 2,6 | 0,6 | 0,2 | 1,5 | 0,6 | 5,4 |
Övriga ledande befattnings- havare (7 personer) | 14,5 | 1,3 | 0,1 | 1,6 | 1,4 | 19 |
| Totalt styrelse, vd | ||||||
| och andra ledande | ||||||
| befattningshavare | 19,0 | 1,9 | 0,3 | 3,1 | 2,0 | 26,4 |
2023 | 2022 | |
| Finansiella intäkter | ||
| Ränteintäkter och liknande | ||
resultatposter | 1,3 | 0,4 |
Valutakursvinster | 13,7 | 2,8 |
| Upplåningskostnad | ||
räntekapitalisering | 0,5 | 0,6 |
Totalt | 15,6 | 3,8 |
| Finansiella kostnader | ||
| Räntekostnader och liknande | ||
resultatposter | -35,8 | -17,4 |
Räntekostnad leasing | -4,1 | -4,3 |
Valutakursförluster | -8,7 | -8,0 |
Övriga finansiella kostnader | -2,8 | -2,6 |
Totalt | -51,4 | -32,3 |
Totalt | -35,8 | -28,6 |
2023 | 2022 | |
| Övriga rörelseintäkter | ||
Valutakursvinster | 0,2 | 5,9 |
Erhållna offentliga bidrag | 10,5 | 6,7 |
Övriga vinster | 0,3 | 1,1 |
Totalt | 11,0 | 13,6 |
| Övriga rörelsekostnader | ||
Valutakursförluster | -5,7 | 0 |
Övriga förluster | -0,2 | -0,2 |
Totalt | -5,9 | -0,2 |
Totalt | 5,1 | 13,4 |
2023 | 2022 | |
| Kostnader för material | ||
och lagerförändringar | 391,2 | 289,0 |
Personalkostnader | 735,6 | 559,5 |
Övriga externa kostnader | 174,7 | 175,0 |
Avskrivningar och nedskrivningar | 162,1 | 124,0 |
Totalt | 1 463,6 | 1 147,5 |
2023 | 2022 | |
Immateriella tillgångar (Not 15) | 107,4 | 84,6 |
Materiella tillgångar (Not 16, 17) | 54,8 | 39,4 |
Totalt | 162,1 | 124,0 |
2023 | 2022 | |
| Immateriella | ||
Aktiverade utvecklingskostnader | 96,9 | 80,6 |
Förvärvade immateriella tillgångar | 9,8 | 3,9 |
Övriga immateriella tillgångar | 0,7 | - |
Totala immateriella avskrivningar | 107,4 | 84,6 |
| Materiella | ||
Ägda | 34,1 | 23,0 |
Nyttjanderättigheter | 20,7 | 16,4 |
Totala materiella avskrivningar | 54,8 | 39,4 |
Totalt | 162,1 | 124,0 |
2023 | 2022 | |
Aktuell skatt | -12,7 | -4,4 |
Aktuell skatt hänförlig till tidigare år | 0,1 | -0,2 |
Summa aktuell skatt | -12,6 | -4,6 |
Uppskjuten skatt | -2,3 | -0,5 |
Summa skatt | -15,0 | -5,1 |
| Uppskjutna skattefordringar | ||
Varulager | 3,9 | 4,2 |
Anläggningstillgångar | 5,9 | 1,6 |
Förutbetalda intäkter | 23,2 | 25,2 |
Upplupna kostnader | 9,2 | 8,2 |
Avskrivning av goodwill | 5,7 | 6,9 |
Underskottsavdrag | 30,4 | 40,2 |
Övriga uppskjutna skattefordringar | 9,6 | 7,4 |
| Outnyttjade underskottsavdrag för vilka ingen | ||
uppskjuten skattefordran har redovisats | -25,2 | -28,0 |
| Belopp som kvittas mot uppskjutna skatteskulder | ||
enligt kvittningsreglerna | -8,4 | -7,1 |
Totalt | 54,4 | 58,6 |
| Uppskjutna skatteskulder | ||
Materiella anläggningstillgångar | -9,3 | -7,1 |
Förvärvade immateriella anläggningstillgångar | -21,0 | -9,2 |
| Belopp som kvittats mot uppskjutna | ||
skattefordringar enligt kvittningsreglerna | 8,4 | 7,1 |
Totalt | -21,9 | -9,2 |
Totalt | 32,5 | 49,4 |
2023 | 2022 | |
Redovisat resultat före skatt | 119 , 0 | 53,7 |
Skatt enligt gällande skattesats | -24,5 | -11,1 |
Skillnad i skattesats i utländsk verksamhet | -2,9 | -0,2 |
Skatteeffekt av ej avdragsgilla kostnader | -4,4 | -9,3 |
Skatteeffekt av ej skattepliktiga intäkter | 14,3 | 16,8 |
Underskott utan motsvarande skattefordran | -0,3 | -2,3 |
| Nyttjande av tidigare års underskottsavdrag för | ||
vilka skattefordran inte redovisats | 2,3 | 0,9 |
Justering av skatt hänförlig till tidigare år | 0,1 | -0,2 |
Övrigt | 0,5 | 0,3 |
| Totalt redovisade skatte kostnader (- )/ | ||
skatteintäkter (+) | -15,0 | -5,1 |
Effektiv skattesats, % | 12,6 | 9,4 |
2023 | 2022 | |
| Resultat per aktie före utspädning | ||
| Periodens resultat hänförligt till | ||
moderbolagets stamaktier | 104,1 | 48,6 |
| Vägt antal utestående stamaktier, före | ||
utspädning | 104 851 201 | 104 851 201 |
Resultat per aktie före utspädning | 0,99 | 0,46 |
| Resultat per aktie efter utspädning | ||
| Periodens resultat hänförligt till | ||
moderbolagets stamaktier | 104,1 | 48,6 |
Vägt antal utestående stamaktier, efter utspädning | 106 554 900 | 105 390 286 |
Resultat per aktie efter utspädning | 0,98 | 0,46 |
Not 14. Förvärv 1 | |
MSEK | Rehadapt |
| Fördelning köpeskilling | |
Kontant köpeskilling | 174,1 |
Villkorad köpeskilling | 41,7 |
Summa köpeskilling ² | 215,8 |
| Förändring av förvärvade tillgångar och skulder | |
Teknologi | 19,1 |
Kundrelationer/Kundkontrakt | 33,4 |
Övriga anläggningstillgångar | 21,3 |
Netto övriga tillgångar och skulder ² | -39,2 |
Likvida medel | 10,0 |
Uppskjuten skatteskuld | 16,4 |
Netto identifierbara tillgångar och skulder ² | 61,0 |
| Goodwill | 154,8 |
| Påverkan på likvida medel | |
Kontant köpeskilling (ingår i kassaflöde i investeringsverksamheten) | -174,1 |
Likvida medel i förvärvade bolag (ingår i kassaflöde från investeringsverksamheten) | 10,0 |
Förvärvskostnader (ingår i kassaflöde från den löpande verksamheten) | -6,7 |
Summa påverkan på likvida medel | -170,8 |
MSEK | Rehadapt |
| Påverkan på omsättning och rörelseresultat | |
| under innehavstiden | |
Omsättning | 32,1 |
Rörelseresultat | 7,5 |
| Påverkan på omsättning och rörelseresultat | |
| som om förvärven hade skett 1 januari 2023 | |
Omsättning | 85,2 |
Rörelseresultat | 25,5 |
| Utveck- | Övriga | |||||||
| lingskost- | Varu- | Kund- | immateriella | |||||
nader | Patent | märken | relationer Teknologi | Goodwill | tillgångar | Totalt | ||
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||||||||
Ingående balans 1 januari | 657,8 | 0,5 | 385,4 | 16,7 | 22,8 | 59,3 | 1,5 | 1 143,9 |
| Årets anskaffningar | 83,2 | 1,1 | 4,6 | - | - | - | 0,1 | 89,0 |
Rörelseförvärv | - | - | - | 19,1 | 33,4 | 154,8 | 0,3 | 207,2 |
Omräkningsdifferenser | -2,5 | - | -2,1 | -1,4 | -2,4 | -11, 5 | 0,0 | -19,9 |
Utgående balans 31 december | 738,4 | 1,6 | 387,9 | 34,4 | 53,8 | 202,5 | 1,8 | 1 420,5 |
| Ackumulerade avskrivningar | ||||||||
Ingående balans 1 januari | -463,2 | -0,1 | - | -1,1 | -3,0 | -1,0 | -1,0 | -469,4 |
| Årets avskrivningar (Not 8) | -96,9 | -0,2 | - | -2,9 | -6,8 | - | -0,5 | -107,4 |
Omräkningsdifferenser | 2,3 | - | - | 0,1 | 0,2 | 0,7 | 0,0 | 3,3 |
Utgående balans 31december | -557,8 | -0,3 | 0,0 | -4,0 | -9,6 | -0,3 | -1,5 | -573,5 |
Redovisat värde vid årets utgång | 180,6 | 1,3 | 387,9 | 30,5 | 44,2 | 202,2 | 0,3 | 847,0 |
1 I årets anskaffningsvärde för Utvecklingskostnader ingår ränta till ett belopp av 0,5. Årets avskrivning gällande räntan för utvecklingskostnader uppgår till 0,5. | ||||||||
| Genomsnittlig räntesats för 2023 har varit 5,93 %. | ||||||||
| Utveck- | Övriga | |||||||
| lingskost- | Varu- | Kund- | Röst- | immateriella | ||||
| 2022 | nader | Patent | märken | relationer | teknologi | Goodwill | tillgångar | Totalt |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||||||||
Ingående balans 1 januari | 575,3 | 0,5 | 377,9 | - | - | - | 1,5 | 955,2 |
| Årets anskaffningar | 79,3 | - | - | 2,1 | - | 5,3 | - | 86,7 |
Rörelseförvärv | 1,9 | - | - | 19,0 | 15,5 | 48,9 | - | 85,2 |
Omräkningsdifferenser | 1,4 | - | 7,4 | 1,6 | 1,2 | 5,1 | - | 16,7 |
Utgående balans 31 december | 657,8 | 0,5 | 385,4 | 22,8 | 16,7 | 59,3 | 1,5 | 1 143,9 |
| Ackumulerade avskrivningar | ||||||||
Ingående balans 1 januari | -382 | - | - | - | - | - | -0,5 | -382,6 |
| Årets avskrivningar (Not 8) | -80,1 | -0,1 | - | -2,9 | -1,1 | - | -0,5 | -84,6 |
Omräkningsdifferenser | -1,1 | - | - | -0,1 | -0,1 | -1,0 | - | -2,3 |
Utgående balans 31december | -463,2 | -0,1 | 0,0 | -3,0 | -1,1 | -1,0 | -1,0 | -469,5 |
Redovisat värde vid årets utgång | 194,6 | 0,4 | 385,4 | 19,8 | 15,6 | 58,2 | 0,5 | 674,4 |
2 I anskaffningsvärdet för 2022 avseende Utvecklingskostnader ingår ränta till ett belopp av 0,6. Avskrivning gällande räntan för utvecklingskostnader uppgick | ||||||||
| 2022 till 0,05. Räntesatsen för 2022 har varit 3,21 %. |
| Maskiner och | Inventarier, | Egna produkter för | |||
| andra tekniska | verktyg och | Förbättrings utgifter | demo, uthyrning | ||
| 2023 | anläggningar | installationer | på annans fastighet | och utlåning | Totalt |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | |||||
Ingående balans 1 januari | 37,7 | 27,8 | 12,7 | 136,1 | 214,3 |
Årets anskaffningar | 4,5 | 2,4 | 3,5 | 35,2 | 45,5 |
Rörelseförvärv | 4,7 | 0,9 | 0,1 | - | 5,7 |
Avyttringar och utrangeringar | -0,5 | -5,7 | - | -47,9 | -54,1 |
Omklassificiering | -0,2 | - | 0,2 | - | 0,0 |
Omräkningsdifferenser | -0,5 | -0,8 | -0,6 | -4,1 | -6,0 |
Utgående balans 31december | 45,6 | 24,7 | 15,9 | 119,3 | 205,4 |
| Ackumulerade avskrivningar | |||||
Ingående balans 1 januari | -30,6 | -23,2 | -7,0 | -116 , 5 | -177,3 |
Avyttringar och utrangeringar | 0,4 | 5,7 | - | 46,8 | 52,8 |
Årets avskrivningar (Not 8) | -4,2 | -2,5 | -2,5 | -24,9 | -34,1 |
Omklassificiering | - | - | - | - | - |
Omräkningsdifferenser | 0,3 | 0,7 | 0,4 | 2,7 | 4,1 |
Utgående balans 31december | -34,1 | -19,4 | -9,2 | -91,9 | -154,5 |
Redovisat värde vid årets utgång | 11,5 | 5,3 | 6,7 | 27,4 | 50,9 |
| Maskiner och | Inventarier, | Egna produkter för | |||
| andra tekniska | verktyg och | Förbättrings utgifter | demo, uthyrning | ||
| 2022 | anläggningar | installationer | på annans fastighet | och utlåning | Totalt |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | |||||
Ingående balans 1 januari | 31,0 | 22,8 | 10,8 | 107,1 | 171,7 |
Årets anskaffningar | 5,9 | 0,4 | 0,3 | 24,9 | 31,5 |
Rörelseförvärv | 0,0 | 2,0 | - | - | 2,0 |
Avyttringar och utrangeringar | 0,0 | -1,3 | - | -9,8 | -11,1 |
Omklassificiering | -0,5 | 0,5 | - | - | 0,0 |
Omräkningsdifferenser | 1,2 | 3,5 | 1,6 | 13,9 | 20,2 |
Utgående balans 31december | 37,7 | 27,8 | 12,7 | 136,1 | 214,3 |
| Ackumulerade avskrivningar | |||||
Ingående balans 1 januari | -23,9 | -19,6 | -4,9 | -99,5 | -147,9 |
Avyttringar och utrangeringar | - | 1,2 | - | 9,7 | 10,9 |
Årets avskrivningar (Not 8) | -5,5 | -1,8 | -1,4 | -14,2 | -23,0 |
Omklassificiering | - | - | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Omräkningsdifferenser | -1,2 | -3,0 | -0,7 | -12,5 | -17,3 |
Utgående balans 31december | -30,6 | -23,2 | -7,0 | -116,5 | -177,3 |
Redovisat värde vid årets utgång | 7,0 | 4,6 | 5,7 | 19,6 | 37,0 |
| Not 17. Nyttjanderättstillgångar och leasingskulder | ||||
2023 | Lokaler | Fordon | Övriga maskiner och utrustning | Totalt |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||||
Ingående balans 1 januari | 86,5 | 5,2 | 3,0 | 94,6 |
Tillkommande nyttjanderätt | 46,8 | 0,5 | 0,7 | 48,0 |
Rörelseförvärv | 12,1 | 1,8 | - | 14,0 |
Avyttringar och utrangeringar | -8,8 | -0,1 | -1,7 | -10,6 |
Omklassificeringar | 1,2 | - | - | 1,2 |
Omräkningsdifferenser | -3,4 | -0,2 | - | -3,5 |
Utgående balans 31december | 134,4 | 7,2 | 2,1 | 143,7 |
| Ackumulerade avskrivningar | ||||
Ingående balans 1 januari | -40,8 | -1,7 | -1,8 | -44,3 |
Avyttringar och utrangeringar | 8,5 | 0,1 | 1,7 | 10,3 |
Årets avskrivningar (Not 8) | -18,2 | -1,9 | -0,6 | -20,7 |
Omklassificeringar | - | - | - | - |
Omräkningsdifferenser | 2,0 | 0,1 | - | 2,1 |
Utgående balans 31december | -48,6 | -3,4 | -0,7 | -52,7 |
Redovisat värde vid årets utgång | 85,8 | 3,8 | 1,3 | 91,0 |
Leasingskulder 2023 | Lokaler | Fordon | Övriga maskiner och utrustning | Totalt |
Långfristiga leasingskulder | 71,1 | 1,5 | 0,5 | 73,1 |
Kortfristiga leasingskulder | 22,2 | 2,2 | 0,7 | 25,0 |
Summa redovisat värde av leasingskulder | 93,3 | 3,7 | 1,2 | 98,2 |
| Löptidsanalys avseende ej diskonterade kontraktuella leasingbetalningar | ||||
1–12 månader | 23,1 | 2,4 | 0,5 | 26,0 |
13–36 månader | 41,8 | 1,9 | 0,7 | 44,3 |
37–60 månader | 20,5 | 0,0 | 0,1 | 20,6 |
>60 månader | 27,8 | - | - | 27,8 |
Totalt | 113,1 | 4,3 | 1,3 | 118,7 |
2022 | Lokaler | Fordon | Övriga maskiner och utrustning | Totalt |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||||
Ingående balans 1 januari | 74,5 | 1,3 | 1,5 | 77,3 |
Tillkommande nyttjanderätt | 7,5 | 4,1 | 1,3 | 12,9 |
Avyttringar och utrangeringar | -6,0 | -0,4 | - | -6,3 |
Omklassificeringar | 0,9 | 0,0 | -0,1 | 0,8 |
Omräkningsdifferenser | 9,5 | 0,1 | 0,3 | 10,0 |
Utgående balans 31december | 86,5 | 5,2 | 3,0 | 94,6 |
| Ackumulerade avskrivningar | ||||
Ingående balans 1 januari | -23,0 | -0,8 | -1,1 | -24,9 |
Avyttringar och utrangeringar | 0,3 | 0,4 | 0,1 | 0,7 |
Årets avskrivningar (Not 8) | -14,7 | -1,2 | -0,7 | -16,4 |
Omklassificeringar | 0,3 | 0,0 | 0,1 | 0,4 |
Omräkningsdifferenser | -3,7 | 0,0 | -0,2 | -3,9 |
Utgående balans 31december | -40,8 | -1,7 | -1,8 | -44,3 |
Redovisat värde vid årets utgång | 45,7 | 3,5 | 1,2 | 50,4 |
Leasingskulder 2022 | Lokaler | Fordon | Övriga maskiner och utrustning | Totalt |
Långfristiga leasingskulder | 38,2 | 1,4 | 0,7 | 40,3 |
Kortfristiga leasingskulder | 16,0 | 2,0 | 0,4 | 18,4 |
Summa redovisat värde av leasingskulder | 54,3 | 3,4 | 1,1 | 58,7 |
| Löptidsanalys avseende ej diskonterade kontraktuella leasingbetalningar | ||||
1–12 månader | 16,7 | 1,7 | 0,4 | 18,7 |
13–36 månader | 24,6 | 1,8 | 0,7 | 27,1 |
37–60 månader | 20,1 | - | - | 20,1 |
>60 månader | - | - | - | - |
Totalt | 61,4 | 3,5 | 1,0 | 65,9 |
2023 | 2022 | |
Avskrivning av nyttjanderättstillgångar | -20,7 | -16,4 |
Variabla leasingavgifter | 0,0 | -0,0 |
| Leasing av tillgångar med lågt värde | ||
och korttidsleasing | -1,1 | -0,2 |
Totalt | -21,8 | -16,7 |
Ingår i räntekostnader | -4,1 | -4,3 |
2023 | 2022 | |
| Ingår i kassaflöde från | ||
| finansieringsverksamheten | ||
Återbetalning av leaseskulder | -20,4 | -16,2 |
2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Kundfordringar | 277,0 | 243,0 |
| Reservering osäkra | ||
kundfordringar | -7,0 | -6,1 |
Totalt | 270,0 | 236,9 |
Ännu ej förfallna | 183,9 | 150,4 |
Förfallet 1–30 dgr | 22,2 | 21,2 |
Förfallet 31–60 dgr | 13,5 | 12,5 |
Förfallet 61–90 dgr | 11, 3 | 8,2 |
Förfallet över 90 dgr | 46,2 | 50,6 |
Utgående balans | 277,0 | 243,0 |
Per 1 januari | -6,1 | -1,4 |
Reservering för osäkra fordringar | -1,6 | -6,1 |
| Fordringar som skrivits | ||
bort under året som ej indriv- ningsbara | 0,6 | 0,4 |
Återförda outnyttjade belopp | 0,1 | 1,0 |
Utgående balans, 31 december | -7,0 | -6,1 |
2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Råvaror och förnödenheter | 32,1 | 10,7 |
Färdiga varor | 97,2 | 77,0 |
Förskott från leverantör | 0,5 | - |
Totalt | 129,9 | 87,7 |
2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Förutbetald leasing | 2,1 | 0,0 |
Förutbetald försäkring | 10,9 | 10,3 |
Förutbetald licensavgift | 0,0 | 1,7 |
Förutbetald marknadsföring | 2,7 | 2,2 |
Förutbetald IT kostnad | 14,9 | 10,5 |
Förutbetalda personalkostnader | 2,2 | 1,4 |
Upplupna intäkter | 1,2 | 1,4 |
Övriga poster | 5,1 | 5,6 |
Totalt | 39,1 | 33,2 |
2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Kortfristiga investeringar | 0,5 | 0,5 |
Kassa och bank | 160,6 | 106,3 |
Totalt | 161,1 | 106,8 |
| Förändring i | Totalt | |||||
| Förändring i | aktiekapitalet | Totalt antal | aktiekapital | |||
Beslutstidpunkt | Händelse | antal aktier | (SEK) | aktier | (SEK) | Kvotvärde |
2018-01-01 | – | – | – | 50 000 | 50 000 | 1,0 |
2021-11-05 | Nyemission | 450 000 | 450 000 | 500 000 | 500 000 | 1,0 |
2021-11-05 | Sammanslagning av aktier | -499 999 | – | 1 | 500 000 | – |
2021-11-05 | Uppdelning av aktier | 104 851 201 | – | 104 851 201 | 500 000 | 0,005 |
2023-12-31 | 2022-12-31 | ||||
Not | Bokfört värde | Verkligt värde | Bokfört värde | Verkligt värde | |
| Finansiella tillgångar | |||||
| Till upplupet anskaffningsvärde: | |||||
Övriga finansiella tillgångar | 13,0 | 13,0 | 14,5 | 14,5 | |
Kundfordringar | 18 | 270,0 | 270,0 | 236,9 | 236,9 |
Övriga fordringar | 33,3 | 33,3 | 23,1 | 23,1 | |
Likvida medel | 21 | 161,1 | 161,1 | 106,8 | 106,8 |
Totalt | 477,4 | 477,4 | 381,3 | 381,3 | |
| Finansiella skulder | |||||
| Till upplupet anskaffningsvärde: | |||||
Leverantörsskulder | 100,5 | 100,5 | 78,1 | 78,1 | |
Räntebärande lån | 24 | 675,2 | 675,2 | 569,7 | 569,7 |
Leasingskulder | 17, 24 | 98,2 | 98,2 | 58,7 | 58,7 |
Villkorad köpeskilling (nivå 3) | 24 | 38,8 | 38,8 | 0,1 | 0,1 |
Övriga finansiella skulder, icke räntebärande | 24 | 47,4 | 47,4 | 32,2 | 32,2 |
Totalt | 960,1 | 960,1 | 738,9 | 738,9 | |
| > 1 år | ||||
| < 1 år | < 5 år | > 5 år | Summa | |
| 2023-12-31 | ||||
Räntebärande lån | 60,0 | 615,2 | - | 675,2 |
Leasingskulder | 26,0 | 64,9 | 27,8 | 118 ,7 |
Leverantörsskulder | 100,5 | - | - | 100,5 |
Villkorade köpeskillingar | 38,8 | - | - | 38,8 |
Övrigt | 47,4 | - | - | 47,4 |
Totalt | 272,7 | 680,1 | 27,8 | 980,6 |
| > 1 år | ||||
| < 1 år | < 5 år | > 5 år | Summa | |
| 2022-12-31 | ||||
Räntebärande lån | 50,0 | 522,9 | - | 572,9 |
Leasingskulder | 18,7 | 47,2 | - | 65,9 |
Leverantörsskulder | 78,1 | - | - | 78,1 |
Villkorade köpeskillingar | 0,1 | - | - | 0,1 |
Övrigt | 32,2 | - | - | 32,2 |
Totalt | 179,2 | 570,1 | - | 749,2 |
2023-12-31 | 2022-12-31 | |
| Periodiserade intäkter, | ||
kortfristig del | 168,5 | 162,1 |
Upplupna personalkostnader | 81,5 | 65,4 |
Upplupen ränta | 2,4 | 0,3 |
Övriga upplupna kostnader | 31,3 | 27,0 |
Totalt | 283,6 | 254,7 |
Ställda säkerheter | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Företagshypotek | 50 | 50 |
Totalt | 50 | 50 |
2023 | 2022 | |
| Betald och erhållen ränta | ||
Erhållen ränta | 1,3 | 0,4 |
Betald ränta | -35,8 | -17,4 |
Totalt | -34,4 | -17,0 |
2023 | 2022 | |
| Ej kassaflödespåverkande poster | ||
| Av-och nedskrivningar | ||
på immateriella tillgångar | 107,4 | 84,6 |
| Av-och nedskrivningar på materiella | ||
tillgångar och nyttjanderättstillgångar | 54,8 | 39,4 |
Orealiserade kursdifferenser | -5,0 | 5,2 |
Övriga ej kassaflödespåverkande poster | 4,8 | 2,7 |
Totalt | 161,9 | 131,9 |
| Ej kassaflödespåverkande poster | ||||||||
| Skulder hänförliga | Ingående | Avslutade | Utgående | |||||
| till finansierings- | balans, | Kassa- | Nya | Förändringar i | Ränte- | leasing- | balans, | |
| verksamheten 2023 | 1 januari | flöden | leasingavtal | valutakurser | kostnader | kontrakt | Övrigt | 31 december |
Leasingskuld | 58,7 | -20,4 | 58,1 | -2,1 | 4,1 | -0,3 | 0 | 98,2 |
| Räntebärande | ||||||||
låneskuld | 573,2 | 99,0 | - | 0,1 | - | - | 672,3 | |
Totalt | 631,9 | 78,7 | 58,1 | -2,0 | 4,1 | -0,3 | 0 | 770,4 |
| Ej kassaflödespåverkande poster | ||||||||
| Skulder hänförliga | Ingående | Avslutade | Utgående | |||||
| till finansierings- | balans, | Kassa- | Nya | Förändringar i | Ränte- | leasing- | balans, | |
| verksamheten 2022 | 1 januari | flöden | leasingavtal | valutakurser | kostnader | kontrakt | Övrigt | 31 december |
Leasingskuld | 59,0 | -16,2 | 10,7 | 7,0 | 4,3 | -6,3 | - | 58,7 |
| Räntebärande | ||||||||
låneskuld | 547,7 | 25,5 | - | - | - | - | - | 573,2 |
Totalt | 606,7 | 9,3 | 10,7 | 7,0 | 4,3 | -6,3 | - | 631,9 |