Belopp i MSEK | Not | 2024 | 2023 |
| Rörelsens intäkter | |||
Nettoomsättning | 3 | ||
Övriga rörelseintäkter | 4, 10 | ||
Summa intäkter | |||
Aktivering av egenutvecklade immateriella tillgångar | 13 | ||
| Rörelsens kostnader | |||
Övriga externa kostnader | 6, 7 | - | - |
Personalkostnader | 8 | - | - |
Avskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | 13, 14, 15 | - | - |
Övriga rörelsekostnader | 5 | - | - |
Summa kostnader | - | - | |
Rörelseresultat | |||
Finansiella intäkter | 9, 10 | ||
Finansiella kostnader | 9, 10 | - | - |
Finansnetto | - | - | |
Resultat före skatt | |||
Skatt | 11 | - | - |
Resultat efter skatt | |||
Övrigt totalresultat | |||
Summa totalresultat för perioden | |||
Varav hänförligt till: Moderbolagets aktieägare | |||
| Resultat per aktie | |||
Före utspädning (SEK) | 12 | ||
Efter utspädning (SEK) | 12 |
Belopp i MSEK | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
Goodwill | 13 | ||
Kundrelationer | 13 | ||
Varumärke | 13 | ||
Aktiverade utvecklingsutgifter | 13 | ||
Nyttjanderättstillgångar | 15 | ||
Övriga anläggningstillgångar | 14,16 | ||
Summa anläggningstillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | |||
Kundfordringar | 17 | ||
Övriga kortfristiga fordringar | 18 | ||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 19 | ||
Likvida medel | 26 | ||
Summa omsättningstillgångar | |||
SUMMA TILLGÅNGAR | |||
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
Eget kapital | 20 | ||
Aktiekapital | |||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Balanserad vinst (inklusive årets resultat) | - | - | |
Summa eget kapital (hänförligt till moderbolagets aktieägare) | |||
| Långfristiga skulder | |||
Skulder till kreditinstitut | 22 | ||
Leasingskulder | 15 | ||
Uppskjutna skatteskulder | 16 | ||
Summa långfristiga skulder | |||
| Kortfristiga skulder | |||
Leasingskulder | 15 | ||
Leverantörsskulder | |||
Aktuell skatteskuld | |||
Övriga kortfristiga skulder | 23 | ||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 24 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
| Övrigt tillskjutet | Balanserad vinst | Summa Eget | ||
| Aktiekapital | kapital | (inkl årets resultat) | kapital | |
| Belopp i MSEK | (Not K20) | (Not K20) | (Not K20) | (Not K20) |
Ingående balans per 1 januari 2023 | ||||
Årets resultat | ||||
Övrigt totalresultat | ||||
Summa totalresultat | ||||
| Transaktioner med bolagets ägare | ||||
Utdelning | - | - | ||
Återköp av aktier | - | - | ||
Emission av teckningsoptioner | ||||
Återköp av teckningsoptioner | - | - | ||
Inlösen av aktier | - | |||
Fondemission | - | |||
Summa transaktioner med bolagets ägare | - | - | ||
Utgående balans per 31 december 2023 | - | |||
Ingående balans per 1 januari 2024 | - | |||
Årets resultat | ||||
Övrigt totalresultat | ||||
Summa totalresultat | ||||
| Transaktioner med bolagets ägare | ||||
Utdelning | - | - | ||
Återköp av aktier | - | - | ||
Återköp av teckningsoptioner | - | - | ||
Inlösen av aktier | - | |||
Fondemission | - | |||
Nyemission av aktier till följd av nyttjande av teckningsoptioner | ||||
Övriga transaktioner med ägare | ||||
Summa transaktioner med bolagets ägare | - | - | ||
Utgående balans per 31 december 2024 | - |
Belopp i MSEK | Not | 2024 | 2023 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
Rörelseresultat | |||
| Justering poster som inte ingår i kassaflödet: | |||
Avskrivningar av tillgångar | |||
Resultat avyttring anläggningstillgångar | |||
Erhållen ränta | |||
Betald ränta | - | - | |
Betalda inkomstskatter | - | - | |
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring i rörelsekapitalet | |||
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | |||
Förändring i rörelsefordringar | - | - | |
Förändring i rörelseskulder | |||
Summa förändring rörelsekapital | - | - | |
Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | |||
Investeringar i immateriella anläggningstillgångar | 13 | - | - |
Investeringar i materiella anläggningstillgångar | 14 | - | - |
Kassaflöde från investeringsverksamheten | - | - | |
| Kassalöde från finansieringsverksamheten | |||
Upptagna lån | 25 | ||
Återbetalda lån | 25 | - | - |
Amortering av leasingskuld | 25 | - | - |
Nyemission av aktier till följd av nyttjande av teckningsoptioner | |||
Emission av teckningsoptioner | |||
Återköp av teckningsoptioner | - | - | |
Återköp av aktier | - | - | |
Betald utdelning | - | - | |
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - | - | |
Årets kassalöde | |||
Likvida medel vid årets början | |||
Likvida medel vid årets slut |
Intäktsfördelning per kundkategori | 2024 | 2023 |
Bostadssäljare | 1 181,2 | 781,8 |
Fastighetsmäklare | 109,2 | 110,4 |
Bostadsutvecklare | 35,3 | 36,7 |
Reklamannonsörer | 68,9 | 75,8 |
Summa | 1 394,6 | 1 004,7 |
Intäktsfördelning per tjänstekategori | 2024 | 2023 |
Bostadsannonstjänster | 1 209,3 | 808,7 |
Övriga tjänster | 185,3 | 196,0 |
Summa | 1 394,6 | 1 004,7 |
2024 | 2023 | |
Påminnelseavgifter och dröjsmålsräntor | 1,4 | 1,6 |
Provisionsintäkter | 0,4 | 0,6 |
| Kursdifferenser fordringar | ||
av rörelsekaraktär | 0,1 | 0,1 |
Övrigt | 0,2 | 0,4 |
Summa | 2,1 | 2,7 |
2024 | 2023 | |
Valutakursförluster | -0,2 | -0,2 |
Kostnader påminnelse- och kravhantering | -1,5 | -1,4 |
Övrigt | -0,0 | -0,0 |
Summa | -1,7 | -1,6 |
2024 | 2023 | |
| Administrations- och | ||
provisionsersättning | -359,4 | -225,3 |
Övrigt | -121,3 | -98,4 |
Summa | -480,7 | -323,7 |
2024 | 2023 | |
| Ernst & Young | ||
- Revisionsuppdraget | 2,0 | 2,4 |
| - Revisionsverksamhet utöver | ||
revisionsuppdraget | 0,4 | 0,3 |
- Skattetjänster | - | - |
- Övriga tjänster | - | - |
Summa ersättningar till revisorer | 2,4 | 2,7 |
| 2024 | ||||||
| Löner | Pensions- | Sociala avgifter/ | ||||
och arvoden | Rörlig ersättning | kostnader | löneskatt | Övriga förmåner | Summa | |
Anders Nilsson, ordförande | 1,0 | - | - | 0,3 | - | 1,3 |
Anders Edmark | 0,5 | - | - | 0,1 | - | 0,6 |
Tracey Fellows | 0,5 | - | - | 0,1 | - | 0,6 |
Håkan Hellström | 0,5 | - | - | 0,1 | - | 0,6 |
Rasmus Järborg* | 0,3 | - | - | 0,1 | - | 0,4 |
| Nick McKittrick | 0,5 | - | - | 0,1 | - | 0,6 |
Maria Redin | 0,5 | - | - | 0,2 | - | 0,7 |
| Pierre Siri** | - | - | - | - | - | - |
| Cecilia Beck-Friis, verkställande direktör | 4,3 | 2,1 | 0,9 | 2,2 | - | 9,5 |
| Övriga ledande befattningshavare*** | 9,6 | 5,0 | 2,1 | 5,1 | - | 21,8 |
Summa | 17,7 | 7,1 | 3,0 | 8,3 | - | 36,1 |
| 2023 | ||||||
| Löner | Pensions- | Sociala avgifter/ | ||||
och arvoden | Rörlig ersättning | kostnader | löneskatt | Övriga förmåner | Summa | |
Anders Nilsson, ordförande* | 0,9 | - | - | 0,3 | - | 1,2 |
Christopher Caulkin, tf ordförande** | - | - | - | - | - | - |
Anders Edmark | 0,4 | - | - | 0,1 | - | 0,6 |
Tracey Fellows | 0,4 | - | - | 0,1 | - | 0,6 |
Håkan Hellström | 0,4 | - | - | 0,1 | - | 0,6 |
| Nick McKittrick | 0,4 | - | - | 0,1 | - | 0,6 |
Maria Redin | 0,5 | - | - | 0,2 | - | 0,7 |
| Pierre Siri *** | - | - | - | - | - | - |
| Cecilia Beck-Friis, verkställande direktör | 4,2 | - | 0,9 | 1,5 | 0,1 | 6,6 |
| Övriga ledande befattningshavare**** | 12,1 | - | 2,2 | 4,3 | 0,2 | 18,8 |
Summa | 19,5 | - | 3,1 | 6,8 | 0,3 | 29,6 |
2024 | 2023 | |
Löner och andra ersättningar | 130,7 | 110,5 |
Sociala avgifter inkl särskild löneskatt | 45,2 | 37,5 |
Pensionskostnader | 17,0 | 15,0 |
Koncernen totalt | 192,8 | 163,0 |
2024 | 2023 | |||
| Medel antal | Varav | Medelantal | Varav | |
| anställda | kvinnor | anställda | kvinnor | |
Sverige | 153 | 72 | 148 | 64 |
Koncernen totalt | 153 | 72 | 148 | 64 |
2024-12-31 | 2023-12-31 | |||
| Varav | Varav | |||
| Totalt | kvinnor | Totalt | kvinnor | |
Styrelseledamöter | 7 | 2 | 7 | 2 |
| Verkställande | ||||
| direktör och ledande | ||||
befattningshavare | 5 | 4 | 6 | 4 |
Koncernen totalt | 12 | 6 | 13 | 6 |
| Ackumulerat | Genomsnittlig | Genomsnittligt | |
| Utställda | antal | lösenkurs, | optionspris, |
| teckningsoptioner | utestående | SEK | SEK |
Per 31 december 2022 | 1 002 253 | 155,12 | 14,75 |
Utställda LTIP lll | 527 000 | 213,60 | 23,21 |
Per 31 december 2023 | 1 529 253 | 175,27 | 17,66 |
LTIP I inlöst | -469 253 | 155,25 | 11,89 |
Per 31 december 2024 | 1 060 000 | 184,13 | 20,22 |
| Optionspris, | |||||||
Emitterade teckningsoptioner | 2023-12-31 | 2024-12-31 | Lösenkurs, SEK | SEK | Riskfri ränta | Volatilitet | Förfall |
LTIP I 2021/2024 | 469 253 | - | 155,25 | 11,89 | -0,18% | 32% | 2024 |
| LTIP II | |||||||
2022/2025 | 533 000 | 533 000 | 155,00 | 17,26* | 1,55%* | 32%* | 2025 |
| LTIP III | |||||||
2023/2027 | 527 000 | 527 000 | 213,60* | 23,21* | 2,66%* | 32%* | 2026-2027 |
Totalt | 1 529 253 | 1 060 000 |
| Antal utestående teckningsoptioner | |||||
Innehavare | 2023-01-01 | Förändring | 2023-12-31 | Förändring | 2024-12-31 |
Cecilia Beck-Friis, VD | 197 135 | 80 000 | 277 135 | -97 135 | 180 000 |
Övriga ledande befattningshavare | 164 799 | -12 225 | 152 574 | -35 616 | 116 958 |
Övriga anställda och tidigare anställda | 261 245 | 119 701 | 380 946 | -245 741 | 135 205 |
I eget förvar | 379 074 | 339 524 | 718 598 | -90 761 | 627 837 |
Totalt | 1 002 253 | 527 000 | 1 529 253 | -469 253 | 1 060 000 |
2024 | 2023 | |
| Tillgångar värderade till upplupet | ||
| anskaffningsvärde | ||
Ränteintäkter på likvida medel | 3,3 | 3,2 |
Summa ränteintäkter | 3,3 | 3,2 |
| Övrigt | ||
Valutakursvinster, netto | - | - |
Summa övrigt | - | - |
Finansiella intäkter, totalt | 3,3 | 3,2 |
| Skulder värderade till upplupet | ||
| anskaffningsvärde | ||
Räntekostnader till kreditinstitut | -28,8 | -22,4 |
Övriga räntekostnader | - | - |
| Summa räntekostnader enligt | ||
effektivräntemetoden | -28,8 | -22,4 |
| Övrigt | ||
Räntekostnader leasingskulder | -1,3 | -1,6 |
Summa övrigt | -1,3 | -1,6 |
Finansiella kostnader, totalt | -30,0 | -24,0 |
Finansiella poster, netto | -26,7 | -20,8 |
2024 | 2023 | |
Övriga rörelseintäkter (not K4) | 0,1 | 0,1 |
Övriga rörelsekostnader (not K5) | -0,2 | -0,2 |
Finansiella poster, netto (not K9) | - | - |
Summa | -0,1 | -0,1 |
2024 | 2023 | |
| Aktuell skatt: | ||
Aktuell skatt på årets resultat | -136,0 | -95,5 |
Summa aktuell skatt | -136,0 | -95,5 |
| Uppskjuten skatt (not K16): | ||
| Uppskjuten skatt avseende temporära | ||
skillnader och underskottsavdrag | 10,3 | 6,8 |
Summa uppskjuten skatt | 10,3 | 6,8 |
Summa inkomstskatt | -125,7 | -88,7 |
2024 | 2023 | |
Resultat före skatt | 607,1 | 427,4 |
| Inkomstskatt beräknad enligt | ||
skattesats i Sverige (20,6%) | -125,1 | -88,0 |
| Skatteeffekt av: | ||
Ej avdragsgilla kostnader | -0,6 | -0,7 |
Skattekostnad | -125,7 | -88,7 |
2024 | 2023 | |
| Resultat per aktie före utspädning | ||
| Årets resultat hänförligt till | ||
Moderbolagets stamaktieägare, MSEK | 481,4 | 338,7 |
| Vägt genomsnittligt antal utestående | ||
stamaktier under året | 96 030 892 | 97 638 241 |
Resultat per aktie före utspädning, SEK | 5,01 | 3,47 |
| Resultat per aktie efter utspädning | ||
| Årets resultat hänförligt till | ||
Moderbolagets stamaktieägare, MSEK | 481,4 | 338,7 |
| Vägt genomsnittligt antal utestående | ||
stamaktier under året | 96 030 892 | 97 638 241 |
Effekt av utfärdade incitamentsprogram 1 | 276 997 | 102 599 |
| Antal aktier vid beräkning av resultat | ||
per aktie efter utspädning | 96 307 889 | 97 740 840 |
Resultat per aktie efter utspädning, SEK | 5,00 | 3,47 |
| Aktiverade | ||||||
2024 | Goodwill | Kundrelationer | Plattform | Varumärken | utvecklingsutgifter | Summa |
Ingående anskaffningsvärde | 902,8 | 1 090,4 | 40,5 | 241,8 | 72,9 | 2 348,4 |
Årets anskaffningar | - | - | - | - | 21,6 | 21,6 |
Utgående anskaffningsvärde | 902,8 | 1 090,4 | 40,5 | 241,8 | 94,5 | 2 370,0 |
Ingående ackumulerade avskrivningar | - | -386,5 | -40,5 | -0,6 | -28,9 | -456,5 |
Årets avskrivningar | - | -55,4 | - | - | -16,4 | -71,8 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | - | -441,9 | -40,5 | -0,6 | -45,4 | -528,3 |
| Per 31 december 2024 | ||||||
Anskaffningsvärde | 902,8 | 1 090,4 | 40,5 | 241,8 | 94,5 | 2 370,0 |
Ackumulerade avskrivningar | - | -441,9 | -40,5 | -0,6 | -45,4 | -528,4 |
Utgående redovisat värde | 902,8 | 648,5 | - | 241,2 | 49,1 | 1 841,6 |
| Aktiverade | ||||||
2023 | Goodwill | Kundrelationer | Plattform | Varumärken | utvecklingsutgifter | Summa |
Ingående anskaffningsvärde | 902,8 | 1 090,4 | 40,5 | 241,8 | 41,4 | 2 316,9 |
Årets anskaffningar | - | - | - | - | 31,5 | 31,5 |
Utgående anskaffningsvärde | 902,8 | 1 090,4 | 40,5 | 241,8 | 72,9 | 2 348,4 |
Ingående ackumulerade avskrivningar | - | -331,1 | -40,5 | -0,6 | -21,3 | -393,5 |
Årets avskrivningar | - | -55,4 | - | - | -7,6 | -63,0 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | - | -386,5 | -40,5 | -0,6 | -28,9 | -456,5 |
| Per 31 december 2023 | ||||||
Anskaffningsvärde | 902,8 | 1 090,4 | 40,5 | 241,8 | 72,9 | 2 348,4 |
Ackumulerade avskrivningar | - | -386,5 | -40,5 | -0,6 | -28,9 | -456,5 |
Utgående redovisat värde | 902,8 | 703,9 | - | 241,2 | 44,0 | 1 891,9 |
Diskonteringsränta före skatt 1) , % | 16,7 |
Långsiktig tillväxttakt 2) , % | 2,0 |
Inventarier | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Ingående anskaffningsvärde | 19,3 | 12,0 |
Årets anskaffningar | 1,9 | 7,3 |
Årets försäljning | -1,5 | - |
Utgående anskaffningsvärde | 19,7 | 19,3 |
Ingående ackumulerade avskrivningar | -12,4 | -10,1 |
Årets avskrivningar | -2,6 | -2,3 |
Årets försäljning | 1,5 | - |
Utgående ackumulerade avskrivningar | -13,5 | -12,4 |
Utgående redovisat värde | 6,3 | 7,0 |
| Nyttjanderättstillgångar | |||
| Leasing- | |||
Lokaler | Total | skulder | |
Per 1 januari 2024 | 45,2 | 45,2 | 43,6 |
Tillkommande avtal | 3,2 | 3,2 | 3,2 |
Årets avskrivningar | -11,6 | -11,6 | |
Räntekostnader | 1,3 | ||
Betalningar | -12,9 | ||
Per 31 december 2024 | 36,9 | 36,9 | 35,2 |
| Nyttjanderättstillgångar | |||
| Leasing- | |||
Lokaler | Total | skulder | |
Per 1 januari 2023 | 0,6 | 0,6 | 0,0 |
Tillkommande avtal | 56,5 | 56,5 | 56,5 |
Årets avskrivningar | -11,9 | -11,9 | |
Räntekostnader | 1,6 | ||
Betalningar | -14,5 | ||
Per 31 december 2023 | 45,2 | 45,2 | 43,6 |
Nyttjanderättstillgångar | 2024 | 2023 |
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar | 11,6 | 11,9 |
Räntekostnader för leasingskulder | 1,3 | 1,6 |
Korttidsleasing och leasar av lågt värde | 0,2 | 0,1 |
Totalt belopp redovisat i resultatet | 13,1 | 13,6 |
Löptidsanalys (odiskonterade flöden) | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
År 1 | 10,1 | 9,3 |
År 2 | 13,4 | 12,4 |
År 3 | 13,4 | 12,4 |
År 4 | - | 12,4 |
År 5 | - | - |
Summa | 36,9 | 46,5 |
2024-12-31 | 2023-12-31 | |
| Uppskjutna skattefordringar: | ||
Uppskjutna skattefordringar som bedöms utnyttjas efter mer än 12 månader | 0,3 | 0,3 |
Uppskjutna skattefordringar som bedöms utnyttjas inom 12 månader | 0,1 | 0,0 |
Summa | 0,4 | 0,3 |
| Uppskjutna skatteskulder | ||
Uppskjutna skatteskulder som bedöms utnyttjas efter mer än 12 månader | 178,2 | 189,6 |
Uppskjutna skatteskulder som bedöms utnyttjas inom 12 månader | 15,3 | 14,1 |
Summa | 193,5 | 203,7 |
2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Ingående balans | 203,4 | 210,2 |
Redovisning i rapport över totalresultat | -10,3 | -6,8 |
Utgående balans | 193,1 | 203,4 |
Uppskjutna skatteskulder | Kundrelationer | Varumärke | Övrigt | Summa |
Per 31 december 2022 | 156,4 | 49,6 | 4,2 | 210,2 |
Redovisat i rapport över totalresultat | -11,4 | - | 4,9 | -6,5 |
Per 31 december 2023 | 145,0 | 49,6 | 9,1 | 203,7 |
Redovisat i rapport över totalresultat | -11,4 | - | 1,2 | -10,2 |
Per 31 december 2024 | 133,6 | 49,6 | 10,3 | 193,5 |
| Incitaments- | Nyttjanderätts- | ||
| Uppskjutna skattefordringar | program | tillgångar | Summa |
Per 31 december 2022 | - | 0,1 | 0,1 |
Redovisat i rapport över totalresultat | - | 0,2 | 0,2 |
Per 31 december 2023 | - | 0,3 | 0,3 |
Redovisat i rapport över totalresultat | 0,1 | 0,0 | 0,1 |
Per 31 december 2024 | 0,1 | 0,3 | 0,4 |
2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Kundfordringar | 40,2 | 47,1 |
Reservering förväntade kreditförluster | -10,4 | -8,8 |
Summa | 29,8 | 38,3 |
2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Ej förfallna kundfordringar | 24,6 | 27,1 |
1-30 dagar | 4,4 | 10,4 |
31-60 dagar | 0,6 | 1,0 |
>61 dagar | 10,6 | 8,6 |
Summa förfallna kundfordringar | 15,6 | 20,0 |
| Förändringar i reserven för | ||
| förväntade kreditförluster: | ||
Ingående balans | 8,8 | 6,4 |
| Reserv förväntade kreditförluster/ | ||
återförda reserver | 1,7 | 2,4 |
| Konstaterade och återvunna | ||
kreditförluster | -0,1 | -0,0 |
Utgående balans | 10,4 | 8,8 |
2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Avräkningsfordringar | 152,9 | 57,8 |
Momsfordran | 0,3 | - |
Skattekonto | 3,6 | 1,0 |
Övrigt | 0,8 | 2,9 |
Summa | 157,6 | 61,7 |
2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Upplupna intäkter | 2,5 | 4,7 |
Övriga förutbetalda kostnader | 7,1 | 4,3 |
Summa | 9,6 | 9,0 |
Röstvärde | Antal aktier | Aktiekapital | |
Stamaktier, Serie A | 91 515 175 | 91 515 175 | 73 642 555 |
Serie A1 | 5 056 574 | 5 056 574 | 4 069 041 |
Per 31 december 2024 | 96 571 749 | 96 571 749 | 77 711 596 |
| 2024-12-31 | ||
USD | EUR | |
Leverantörsskulder | 0,5 | 0,3 |
Upplupna intäkter | 0,9 | - |
| 2023-12-31 | ||
USD | EUR | |
Leverantörsskulder | 0,4 | 0,8 |
Upplupna intäkter | 0,0 | - |
2024 | 2023 | |
| Netto valutakursvinst(+)/-förlust(-), ingår i | ||
övriga rörelseintäkter/övriga rörelsekostnader | -0,1 | -0,1 |
Netto valutakursvinster(+)/-förluster(-), ingår i finansiella intäkter/kostnader | - | - |
| Summa | |||||||
| Mellan | avtalsenliga | ||||||
| Mindre än | 3 månader | Mellan | Mellan | odiskontrade | |||
| Per 31 december 2024 | 3 månader | och 1 år | 1 år och 2 år | 2 och 5 år | Mer än 5 år | kassaflöden | Redovisat värde |
| Finansiella skulder | |||||||
Skulder till kreditinstitut | 2,1 | 6,3 | 472,7 | - | - | 481,1 | 468,5 |
Leasingskulder | - | 10,1 | 13,4 | 13,4 | - | 36,9 | 35,1 |
Leverantörsskulder | 14,9 | - | - | - | - | 14,9 | 14,9 |
Övriga kortfristiga skulder | 27,6 | - | - | - | - | 27,6 | 27,6 |
Summa | 44,6 | 16,4 | 486,1 | 13,4 | - | 560,5 | 546,1 |
| Summa | |||||||
| Mellan | avtalsenliga | ||||||
| Mindre än | 3 månader | Mellan | Mellan | odiskontrade | |||
| Per 31 december 2023 | 3 månader | och 1 år | 1 år och 2 år | 2 och 5 år | Mer än 5 år | kassaflöden | Redovisat värde |
| Finansiella skulder | |||||||
Skulder till kreditinstitut | 2,3 | 6,7 | 8,9 | 502,8 | - | 520,7 | 497,1 |
Leasingskulder | - | 9,3 | 12,4 | 24,8 | - | 46,5 | 43,6 |
Leverantörsskulder | 14,4 | - | - | - | - | 14,4 | 14,4 |
Övriga kortfristiga skulder | 23,1 | - | - | - | - | 23,1 | 23,1 |
Summa | 39,8 | 16,0 | 21,3 | 527,6 | - | 604,7 | 578,2 |
2024-12-31 | 2023-12-31 | |
| Långfristig skuld | ||
Skulder till kreditinstitut | 470,0 | 500,0 |
| Effektivränta/uppläggningsavg/ | ||
omförhandlingsresultat | -1,5 | -2,9 |
Summa skulder till kreditinstitut | 468,5 | 497,1 |
| Redovisat värde | Verkligt värde | |
| 2024-12-31 | 2024-12-31 | |
Lån från kreditinstitut | 468,5 | 470,0 |
| Finansiella tillgångar värderade till | Finansiella tillgångar värderade till | ||
| Tillgångar per 2024-12-31 | verkligt värde via resultatet | upplupet anskaffningsvärde | Summa |
| Tillgångar i balansräkningen | |||
Kundfordringar och andra fordringar | 189,9 | 189,9 | |
Likvida medel | 111,7 | 111,7 | |
Summa | - | 301,6 | 301,6 |
| Finansiella skulder värderade till | Finansiella skulder värderade till | ||
| Skulder per 2024-12-31 | verkligt värde via resultatet | upplupet anskaffningsvärde | Summa |
| Skulder i balansräkningen | |||
Skulder till kreditinstitut | 468,5 | 468,5 | |
Övriga skulder | 46,5 | 46,5 | |
Leverantörsskulder | 14,9 | 14,9 | |
Upplupna kostnader | 155,5 | 155,5 | |
Summa | - | 685,3 | 685,3 |
| Finansiella tillgångar värderade till | Finansiella tillgångar värderade till | ||
| Tillgångar per 2023-12-31 | verkligt värde via resultatet | upplupet anskaffningsvärde | Summa |
| Tillgångar i balansräkningen | |||
Kundfordringar och andra fordringar | 104,7 | 104,7 | |
Likvida medel | 102,6 | 102,6 | |
Summa | - | 207,3 | 207,3 |
| Finansiella skulder värderade till | Finansiella skulder värderade till | ||
| Skulder per 2023-12-31 | verkligt värde via resultatet | upplupet anskaffningsvärde | Summa |
| Skulder i balansräkningen | |||
Skulder till kreditinstitut | 497,1 | 497,1 | |
Övriga skulder | 53,0 | 53,0 | |
Leverantörsskulder | 14,4 | 14,4 | |
Upplupna kostnader | 84,9 | 84,9 | |
Summa | - | 649,4 | 649,4 |
| Ej kassaflödespåverkande poster | ||||||||
| Betalda | Periodisiering | Ändrade | ||||||
| finansierings- | Upplupna | av finansierings- | leasing- | |||||
2024-01-01 | Kassainflöde | Kassautflöde | kostnader | räntor | kostnader | åtagande | 2024-12-31 | |
Skulder kreditinstitut | 497,1 | 180,0 | -210,0 | 1,4 | 468,5 | |||
Leasingskulder | 43,6 | -11,6 | 3,1 | 35,1 | ||||
Summa | 540,7 | 180,0 | -221,6 | - | - | 1,4 | 3,1 | 503,6 |
| Ej kassaflödespåverkande poster | ||||||||
| Betalda | Periodisiering | Ändrade | ||||||
| finansierings- | Upplupna | av finansierings- | leasing- | |||||
2023-01-01 | Kassainflöde | Kassautflöde | kostnader | räntor | kostnader | åtagande | 2023-12-31 | |
Skulder kreditinstitut | 328,5 | 185,0 | -15,0 | -1,4 | 497,1 | |||
Leasingskulder | 0,0 | -13,0 | 56,5 | 43,6 | ||||
Summa | 328,5 | 185,0 | -28,0 | - | - | -1,4 | 56,5 | 540,7 |
2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Momsavräkning | 13,2 | 10,8 |
Personalrelaterade skatter | 10,8 | 9,5 |
Övriga poster | 3,6 | 2,8 |
Summa | 27,6 | 23,1 |
2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Upplupna personalkostnader | 21,1 | 15,5 |
Förutbetalda intäkter | 38,1 | 26,0 |
Upplupen administrations- och provisionsersättning | 122,8 | 61,2 |
Övriga upplupna kostnader | 11,6 | 8,2 |
Summa | 193,6 | 110,9 |
2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Banktillgodohavande | 111,7 | 102,6 |
Summa | 111,7 | 102,6 |
| Organisations- | Redovisat värde | ||||
| Namn | nummer | Säte | Kapitalandel | Antal aktier | 2024-12-31 |
Hemnet Sverige AB | 556536-0202 | Stockholm | 100 | 1 000 | 1 142,0 |
HN Hem AB | 559264-9775 | Stockholm | 100 | 25 000 | 0,0 |
2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Ingående balans | 1 141,6 | 1 146,6 |
Årets förändring | 0,4 | -5,0 |
Utgående balans | 1 142,0 | 1 141,6 |
| Organisations- | ||||
| Namn | nummer | Säte | Kapitalandel, % | Antal aktier |
Hemnet AB | 556260-0089 | Stockholm | 100 | 10 000 |
Överkursfond | 922 125 572 |
Balanserat resultat | 866 691 740 |
Aktier i eget förvar | -1 172 293 633 |
Årets resultat | 521 229 069 |
Totalt | 1 137 752 748 |
Till aktieägarna utdelas | |
I ny räkning överföres, SEK | 973 580 774 |
Totalt | 1 137 752 748 |