5493008VIU67J3HUAR072023-01-012023-12-31iso4217:SEK5493008VIU67J3HUAR072022-01-012022-12-31iso4217:SEKxbrli:shares5493008VIU67J3HUAR072023-12-315493008VIU67J3HUAR072022-12-315493008VIU67J3HUAR072021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493008VIU67J3HUAR072021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember5493008VIU67J3HUAR072021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493008VIU67J3HUAR072021-12-315493008VIU67J3HUAR072022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493008VIU67J3HUAR072022-01-012022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember5493008VIU67J3HUAR072022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493008VIU67J3HUAR072022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493008VIU67J3HUAR072022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember5493008VIU67J3HUAR072022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493008VIU67J3HUAR072023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493008VIU67J3HUAR072023-01-012023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember5493008VIU67J3HUAR072023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493008VIU67J3HUAR072023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493008VIU67J3HUAR072023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember5493008VIU67J3HUAR072023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember
2023
Hemnet Group
Års- och hållbarhetsredovisning
Innehållsförteckning
Det här är Hemnet
4 Vad är Hemnet?
6 Vd har ordet
9 2023 i siffror
10 Vår vision
11 Vår strategi
17 Finansiella mål
18 Hemnet som arbetsplats
21 Hemnetaktien
Hållbarhetsrapport
22 Hållbarhetsarbete
28 Riskanalys
29 Tillvägagångssätt
30 Revisors yttrande hållbarhetsrapport
Förvaltningsberättelse
31 Verksamhetsåret 2023
34 Bolagsstyrningsrapport
40 Styrelse
42 Ledning
44 Vinstdisposition
Räkningar och noter
46 Koncernens rapport över totalresultat
47 Koncernensrapportöverfinansiellställning
48 Koncernens rapport över förändring i eget kapital
49 Koncernensrapportöverkassaflöden
50 Noter, koncernen
67 Resultaträkning, moderbolaget
68 Balansräkning, moderbolaget
69 Rapport över förändring av eget kapital, moderbolaget
70 Kassaflödesanalys,moderbolaget
71 Noter, moderbolaget
73 Revisionsberättelse
Den lagstadgade hållbarhetsrapporten för Hemnet Group AB (publ) återfinns på
sidorna 22-29. Sidorna 31-72 innehåller Hemnet Group AB (publ):s årsredovisning
och koncernredovisning och är granskade av bolagets revisor Ernst & Young AB.
Revisionsberättelse återfinns på sidorna 73-76.
På Hemnet ser vi det som vår viktigaste uppgift
att göra resan att sälja eller hitta ett nytt hem
så enkel, effektiv och smidig som möjligt. Vi
vill göra det möjligt för bostadssäljare och
fastighetsmäklare att nå ut till alla potentiella
köpare – och samtidigt ge köpare tillgång till alla
tillgängliga bostäder.
Vi tror helt enkelt på en öppen bostadsmarknad
som gynnar alla och är tillgänglig var du än är.
Såattvägenhemblirfriochöppenförfler.
Hemnet –
Vägen hem
Vad är Hemnet?
1)
Google Analytics.
2)
Hemnet och FMI.
3)
Orvesto internet 2023 genomsnitt januari till oktober.
4)
Hemnet data.
5)
Hemnet data.
6)
Hemnet data.
7)
Hemnet samt SCB, avser
sucessionsmarknaden.
19x
#4
bland Sveriges
kommersiella
medieplattformar
(räckvidd)
3)
500
miljoner
besök om året
1)
0,53
miljarder
i EBITDA
(+17,3%)
44 eNPS
för Hemnets anställda.
Branschindex är 17.
En växande och framgångsrik bostadsportal...
...med störst räckvidd...
...och den mest engagerade publiken.
1
miljard
i nettoomsättning
(+13,0%)
~100%
av Hemnets
totala antal besök
kommer från
organisk trafik.
6)
9/10
sålda bostäder i Sverige
annonseras på Hemnet
7)
94%
av svenska aktiva
fastighetsmäklare
använder Hemnet.
2)
1
2
3
4
5
1,33
miljarder
minuter spenderades
totalt på Hemnet
under 2023.
5)
Antalet besök i
genomsnitt per
bostadsannons
jämfört med nummer
två på marknaden.
6)
4 · Hemnet Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Rekordomsättning och marginaltillväxt
drivet av produktutveckling och en
motståndskraftig affärsmodell
Hemnets resultat för 2023 visar på den styrka och motståndskraft som vår affärsmodell besitter, även under
utmanande marknadsförhållanden. Under året ökade vår nettoomsättning med 13 procent och EBITDA med
17 procent, trots att antalet bostadsannonser minskade med 12 procent. Denna ökning, inte minst driven av
fortsatta investeringar i produktutveckling, innebar att vår nettoomsättning för första gången översteg en
miljard kronor. Resultatet understryker vår verksamhets höga operativa kvaliteter och effektiviteten i våra
strategiska satsningar.
6 · Hemnet Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
2023 var ett år präglat av betydande utmaningar för bostadsmarknaden
iSverige.Drivetavhöginflationfickvisnabbtstiganderäntor,vilket
ledde till en osäker period på marknaden med avvaktande
bostadssäljare- och köpare. Som en följd av det minskade under det
första halvåret antalet bostadsannonser hos Hemnet med 20 procent
jämfört med det mer aktiva året 2022, för att sedan återhämta sig något
underandrahalvåret.Underdessafluktuationerpåmarknadenbehöllvi
vårt fokus på de områden som vi hade kontroll över; vi utvecklade nya
produkter, förbättrade vårt erbjudande och fortsatte leverera värde till
våra kunder.
Våra intäkter från bostadssäljare ökade med 22 procent och vår
genomsnittliga intäkt per publicerat objekt (ARPL) med 37 procent.
Samtidigt sjönk den totala volymen bostadsannonser med 12 procent för
helåret. De viktigaste drivkrafterna bakom vår tillväxt är en kombination
av vårt engagemang för att ständigt öka våra produkters värde jämte
strategiska satsningar på prissättning och paketering.
Vi skapar nya affärsmöjligheter för fastighetsmäklare
En av våra främsta prioriteringar är att Hemnet ska erbjuda bästa
möjliga miljö och produkter för mäklare att bygga sitt varumärke och
hitta nya affärsmöjligheter. Under året införde vi många förbättringar
för att hjälpa mäklare hitta nya kunder, med nya smarta sätt att
uppmuntra våra besökare att ta kontakt med en mäklare. Vi fortsatte
även att fokusera vår B2B-produktutveckling på att hitta unika
marknadsföringslösningar som drar nytta av Hemnets omfattande och
relevanta publik.
Vi är stolta över det unika partnerskap vi har med fastighetsmäklare
som gör att en betydande andel av vår vinst återinvesteras i branschen.
Vi ser med spänning fram emot att ytterligare stärka detta partnerskap
under2024,medflervärdeskapandeprodukterochenuppdaterad
model för kompensation och provision för mäklare.
Vi utvecklar användarupplevelsen
Många av de förbättringar och nyheter som vi har introducerat under
året har varit inriktade på att utveckla användarupplevelsen på Hemnet
genom att ge våra besökare mer relevant information och innehåll. Vi
har förbättrat vår värderingsdata så att bostadsägare som registrerar
sin bostad på Hemnet i dag får tillgång till ett heltäckande värderings-
spann som innefattar nästan samtliga bostäder som ägs i Sverige.
Som första bostadsportal i Sverige har vi också lagt till möjligheten att
visa bilder på sålda bostäder, något som vi ser märkbart har ökat både
interaktioner och engagemang för våra slutpriser. Detta är något som
även skapar värde för fastighetsmäklare, då våra besökare ofta
kommer just hit för att leta efter sin nästa mäklare.
I oktober gjorde vi det ännu smidigare för bostadssäljare genom
att introducera alternativet ”Betala när annonsen avpubliceras”.
Dennafunktionerbjudervårakunderflexibilitetenattväljanärdeska
betala för sin Hemnetannons, antingen när den publiceras eller när
den avpubliceras.
Vi tar ansvar och driver vår hållbarhetsagenda
Under året har vi tagit steg och skapat oss bättre kontroll över vårt
koldioxidavtryck genom en noggran kartläggning av alla våra direkta
och indirekta utsläpp. Vi är övertygade om vikten av att näringslivets
ansträngningar för att uppfylla de globala klimatmålen grundas i
forskning och vetenskap. Därför gick vi 2022 med i Science Based
Targets initiative och antog ett kortsiktigt utsläppsmål. Under 2023
kompletterade vi detta mål genom att även anta ett långsiktigt mål för
nettonollutsläpp, vilket nu också har godkänts av SBTi.
Vi har fortsatt att göra framsteg i vårt åtagande att vara en ledande
arbetsgivare i Sverige, ytterligare ett av våra hållbarhetsmål. Bland våra
viktigasatsningarfinnsbildandetavengruppförmångfald,inkludering
och gemenskap som spelar en avgörande roll för att komma framåt i
arbetet inom detta område. Vidare har vi förbättrat vårt sätt att arbeta
med arbetsmiljöfrågor samt genomfört ett utbildningsprogram för chefer
för att än mer förstärka vårt ledarskap. Vår fortsatt höga medarbetar-
nöjdhet återspeglar vårt fokuserade arbete med att skapa en arbetsmiljö
som stöttar och engagerar.
Alltjämt samma väg mot fortsatta framgångar
och tillväxt
När jag ser tillbaka på året känner jag mig enormt stolt över det som
vårt team har uppnått och över våra stabila resultat, särskilt med tanke
på de utmaningar som har mött bostadsmarknaden under 2023. Under
åretharHemnetdemonstreratsinfinansiellastyrkagenomattåterföra
knappt 517 miljoner kronor till aktieägarna. Detta uppnåddes genom en
kombination av utdelning och ett aktieåterköpsprogram som lett till att
ungefär 2,2 miljoner kommer att kunna lösas in på vår nästa
årsstämma, vilket är ett bevis för Hemnets starka kassagenerering.
Vifinnshärförattengageravårabesökareochhjälpamänniskoratt
med framgång sälja sin nuvarande bostad och hitta sin nya
drömbostad. Med totalt över 500 miljoner besök till våra plattformar
underåretochigenomsnitt19gångerflerbesöktillvåraannonser
jämfört med vår närmaste konkurrent, så är Hemnet landets största
och mest relevanta plats för att marknadsföra och hitta bostäder.
Dessa starka resultat har drivits av det passionerade teamet på
Hemnet, som är engagerade i vårt syfte att leverera oöverträffat värde
till våra användare, samt bidra till en mer rörlig, effektiv och transparent
bostadsmarknad.Framförossliggerflerspännandemöjligheteroch
jag ser fram emot vår fortsatta resa i uppbyggandet av Sveriges
effektivaste och mest värdeskapande bostadsplattform.
Cecilia Beck-Friis, CEO, Hemnet
CEO Report Hemnet Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023 · 7
”Hemnet är landets
största och mest relevanta
plats för att marknadsra
och hitta bostäder”
2021 IN NUMBERS
2019 2020 2021 2022 2023
900
720
540
360
180
0
2019 2020 2021 2022 2023
450
360
270
180
90
0
1 005
526
2019 2020 2021 2022 2023
200 000
160 000
120 000
80 000
40 000
0
175 300
185 000
198 400
189 300
2019 2020 2021 2022 2023
65
52
39
26
13
0
2019 2020 2021 2022 2023
4 500
3 600
2 700
1 800
900
0
198 300
MSEK
MSEK
SEK
Publicerade bostadsannonser
Miljoner besök
889
544
444
728
448
202
172
355
3 275
1 760
1 414
2 467
51
63
53
61
42
Hemnet Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023 · 9
2023 i siffror
526
MSEK
+
17%
Justerad EBITDA ökade med
17 procent under året, som ett
resultat av verksamhetens
goda operativa hävstång i
kombination med
intäktstillväxten och fortsatt
fokus på kostnadskontroll.
-15
%
Hemnet har överlägset störst
trafikavallasvenskabostads-
portaler. Den lägre aktiviteten på
bostadsmarknaden speglades
dock i ett minskat antal besök
under året jämfört med förra året
och de mycket aktiva pandemi-
åren 2020 och 2021.
2023 blev ett ovanligt utmanande
år för svensk bostadsmarknad,
medinflationochräntorsom
påverkade aktiviteten. Marknaden
under första halvåret var avvaktande
men efter sommaren började vi
notera en ökad aktivitet. För
helåret hade vi totalt 12 procent
färre annonser än året innan.
1)
Google Analytics
4 490
SEK
+
37%
Genomsnittlig intäkt per
bostadsannons (ARPL) fortsatte
växa som ett resultat av stark
efterfrågan på våra tilläggstjänster
till följd av värdeskapande
produktutveckling, samt
prisjusteringar.
1
miljard SEK
Nettoomsättningen ökade
med 13 procent under året,
främst drivet av hög
efterfrågan på tilläggstjänster
från bostadssäljare och ett
aktivt arbete kring paketering
och pris.
+
13%
Justerad EBITDA
Antal besök i snitt per månad
1)
Antal publicerade bostadsannonser
1)
Genomsnittlig intäkt per publicerat objekt (ARPL)
Nettoomsättning
42
Miljoner besök
175,3
Tusen bostads-
annonser
4 490
-12
%
Nyckeln till din
bostadsresa.
Vi ökar effektiviteten, transparensen och rörligheten
på bostadsmarknaden
Om Hemnet
Vår vision
10 · Hemnet Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Hemnet Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023 · 11
Vår strategi
Hemnets tillväxtstrategi bygger på vår vision att vara nyckeln till din bostadsresa, vilket för oss
betyder att bli destinationen för allt som har med hemmet att göra. Vår strategi utgör ramverket för
hurviskauppnåvårafinansiellaochstrategiskamål.Denbyggerpåtrepelarefokuseradepåvåra
viktigaste kundgrupper:
Vår strategi
Konsumenter
ENGAGERA – Öka
engagemanget och stärka
lojaliteten genom hela
bostadsresan
Hemnet är den främsta aktören
när det gäller att matcha
bostadsköpare och säljare i
Sverige, med ett starkt varumärke,
stor publik och hög preferens
bland besökare. Vårt starka
samarbete med fastighetsmäklare
gör att vi kan samla den svenska
bostadsmarknaden på en pålitlig
och trovärdig plats, vilket bidrar till
en bekm, sömlös och effektiv
upplevelse när du säljer eller köper
en bostad, eller när du bara
undersöker marknaden.
Vi är fokuserade på att utveckla en
plattform som bidrar till rörlighet
på marknaden samtidigt som vi
skapar engagemang och
långvariga relationer med
konsumenter. Genom att förse
konsumenter med relevanta
funktioner,informationochfler
skäl att spendera mer tid på
Hemnet skapar vi samtidigt
mervärden för våra affärspartners.
Bostadssäljare
VÄXA – Maximera intäkter
från bostadssäljare genom
balans mellan produkt,
paketering och pris
Som den största bostadspor-
talen i landet erbjuder Hemnet
bästa möjliga förutsättningar för
alla som säljer sin bostad att nå
ett maximalt antal potentiella
köpare. För att hjälpa bostads-
försäljare att få ut så mycket som
möjligt av sin bostadsförsäljning
har Hemnet tagit fram en rad
tilläggsprodukter. Beroende på
säljarens behov hjälper dessa
produkter till att maximera
synligheten av bostadsannonsen
för Hemnets stora publik. Vi
fortsätter att se ett växande
antal säljare som väljer att
investera i våra tilläggsprodukter
i takt med att vi förbättrar och
utvecklar dessa samtidigt som vi
arbetar med paketering och
prissättning.
Fastighetsmäklare och
andra affärspartners
TRANSFORMERA – Bredda
vår produktportfölj riktad
mot företag
Hemnet har genom åren
utvecklat en nära relation med
våra afrspartners genom en
bred produktportfölj till
fastighetsmäklare, fastighets-
utvecklare och andra annonsörer.
Vi avser att fördjupa våra
relationer ytterligare genom att
hjälpa våra partners genom hela
kundförvärvsprocessen på bättre
sätt än vad som kan uppnås
genomproduktersomfinns
tillgängliga på marknaden idag.
Ett exempel är produkten ”Sålt av
oss” som ger mäklare möjlighet
att marknadsföra sig genom
tidigare sålda bostäder på ett sätt
som ingen annan aktör på
marknaden kan matcha utifrån
relevans och synlighet. Eftersom
fastighetsutvecklare och mäklare
idag spenderar en relativt liten del
av sina marknadsföringsbudgetar
på Hemnet ser vi en potential i att
ytterligare dra nytta av vår starka
publikräckvidd och marknads-
position och hjälpa våra kunder
på ännu bättre sätt än idag.
12 · Hemnet Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Publik
Unik affärsmodell med starka nätverkseffekter
Hemnet har en stark, stabil och skalbar affärsmodell med fokus på att
bygga bra produkter som hjälper alla aktörer på den svenska
bostadsmarknaden att uppfylla sina behov. Den har starka
nätverkseffekter genom att den samlar alla aktörer på den svenska
bostadsmarknaden på samma ställe. Genom att dra nytta av denna
position kan Hemnet utveckla produkter som möjliggör en närmare
relation till våra konsumenter, samtidigt som vi svarar upp mot
behoven hos alla kundgrupper med de effektivaste och mest relevanta
produkterna och tjänsterna.
Genom att bygga vidare på vår position som det självklara valet för
köpare och säljare skapar vi en effektivare bostadsmarknad där alla
intressenter har lättare att hitta varandra.
Besökare
9 av 10 av alla sålda bostäder i Sverige listas någon gång på Hemnet
och vi har överlägset den största publiken av alla bostadsportaler i
landet. Detta skapar de bästa möjliga förutsättningarna för alla
deltagare på bostadsmarknaden att mötas och bidrar till en effektivare
bostadsmarknad.
Bostadssäljare
Det mesta av Hemnets tillväxt och intäkter kommer från bostadssäljare,
vilket gör att Hemnets affärsmodell sticker ut internationellt sett. För det
första har Hemnet en direkt relation till bostadssäljaren som väljer
annonspaket och betalar för tjänsten direkt till Hemnet. Detta ger Hemnet
en effektiv kanal för att sälja produkter riktade till bostadssäljare. För det
andra har Hemnet ett ömsesidigt värdeskapande partnerskap med
fastighetsmäklare där Hemnet står för en betydande intäktsström till
mäklarkontoren. En administrationsersättning betalas ut till alla
mäklarkontor för att administrera och publicera en annons på Hemnet,
och alla mäklarkontor har möjlighet att få provision för försäljningen av
tilläggstjänster.
Fastighetsmäklare och andra företagspartners
EftersomistortsettallaköpareochsäljareiSverigefinnspåHemnet
är det en viktig marknadsföringskanal för företagskunder med
verksamhet kopplad till bostadsmarknaden eller angränsande
branscher. Detta inkluderar fastighetsmäklare, bostadsutvecklare,
banker och andra som driver affärer med koppling till innehållet på
portalen. Idag kommer stora delar av intäkterna från dessa grupper
från displayannonsering. Hemnet utvecklar dock kontinuerligt nya
produkter och tjänster baserade på vår starka marknadsposition samt
denstoraochrelevantatrafikentillHemnetisyfteattbättrekunna
möta våra företagskunders behov.
Fastighetsmäklare
Hitta köpare, marknadsföring,
knyta kontakter med
bostadssäljare,
marknadsinsikter
Bostadssäljare
Vill nå maximal framgång
i sin bostadsaffär
Ömsesidigt
värdeskapande
partnerskap
Administrationsersättning
och försäljningsprovision
En effektiv bostadsaffär
och maximering av det
potentiella
försäljningspriset
Betalning för annonsering och
tilläggstjänster
Administration av bostadsannonser och
rekommendationer av tilläggstjänster
Besökare
Söker information
och inspiration
Bostadsutvecklare
Marknadsför bostadsprojekt och stärker sitt varumärke
Banker
Hittar nya potentiella bolånetagare och stärker sitt varumärke
Annonsörer
Når den mest relevanta målgruppen
Företagspartners
Skapar värde för alla akrer
på bostadsmarknaden
Köpare
Letar efter
ny bostad
Central faktor bakom
Hemnets framgång
Hemnet Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023 · 13
Nettoomsättning per kundgrupp
Hemnet har en produktportfölj som svarar upp mot behov hos våra fyra viktigaste kundgrupper.
För bostadsäljare skapar vi produkter som som ger dem möjligheten att ta en mer proaktiv roll när det
gäller att välja den mest effektiva marknadsföringen av den egna bostaden. För fastighetsmäklare är
våra produkter inriktade på att hjälpa mäklare att hitta sin nästa säljare och stärka sitt varumärke (på
ett individuellt, kontors- och centralt plan) samt på att utbilda genom marknadsanalys och insikter. För
bostadsutvecklare skapar vi produkter som hjälper dem att hitta köpare under hela tiden byggprojektet
varar, samt som stärker deras varumärke. För övriga annonsörer erbjuder Hemnet den bästa
plattformen för att nå en bostadsintresserad kundbas och vi kopplar samman dessa annonsörer med
den mest relevanta publiken genom våra integrerade produkter.
78%
Bostadssäljare
4%
Bostadsutvecklare
7%
Övriga annonsörer
1 005
MSEK
nettoomsättning
2023
11%
Fastighetsmäklare
14 · Hemnet Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Bostadssäljare
Kundbehov:
Vill maximera resultatet för sin
bostadsförsäljning
Smidig och effektiv marknadsföring
Bra avkastning på sin investering
Förmåga att följa och påverka
synligheten av sin försäljning
Relevanta produkter som skapar
kundvärde
Hemnets produkter för att möta kundbehoven:
Fastighetsmäklare
Kundbehov:
Hitta bästa köparen åt sin säljare
Hitta nästa säljare att förmedla en bostad åt
Marknadsföring av sig själv och sitt varumärke
Sticka ut på en konkurrensutsatt marknad
Hemnets produkter för att möta kundbehoven:
Displayannonsering
Syns mer
för säljare
Mäklartipset
Sålt av oss
Annonspaket
Förnya annonsRaketen
Tilläggstjänster
Prenumerationstjänster
Tilläggstjänster
Förbättrad exponering
Analys och insikter
Förbättrad media
Hemnet Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023 · 15
Bostadsutvecklare
Kundbehov:
Hitta intressenter genom
projektets hela livscykel
Varumärkesbyggande och
marknadsföring
Hemnets produkter för att möta kundbehoven:
Annonsörer
Kundbehov:
Kostnadseffektiva sätt att nå
de mest relevanta målgrupper
Varumärkesbyggande och
marknadsföring
Hemnets produkter för att möta kundbehoven:
Displayannonsering
Displayannonsering
Annonspaket och prenumerationstjänster
Bostadsannons
Projektannons
Projektenhet
Produkter för nativeannnosering
(annonser som utformas för att smidigt integreras
med plattformens övriga innehåll)
Banker
Bostadstjänster
Innehållsnära
annonsörer
Förnya annonsRaketen
Tilläggstjänster
Hemnet har en skalbar affärsmodell med många möjligheter att bygga framtida
tillväxt och marginalexpansion.
2019 2020 2021 2022 2023
40
32
24
16
8
0
2019 2020 2021 2022 2023
419
2019 2020 2021 2022 2023
5
4
3
2
1
0
13%
2019 2020 2021 2022 2023
50
40
30
20
10
0
52%
22%
22%
19%
34%
50%
37%
37%
49%
31856
98
0,8x
450
360
270
180
90
0
0,5x
2,1x
3,0x
0,5x
Tillväxt
15-20%
Årlig
omsättningstillväxt
Lönsamhet
>55%
Långsiktigt justerad
EBITDAmarginal
Kapitalstruktur
<2,0x
Skuldsättningsgraden
i förhållande till justerad EBITDA
Utdelningspolicy
>1/3
En årlig minimiutdelning på
en tredjedel av nettoresultatet
Utdelning Aktieåterköp
Hemnet Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023 · 17
Finansiella mål
Finansiella mål
18 · Hemnet Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Vi strävar efter att vara en av
Sveriges bästa arbetsgivare
Att uppnå en trygg och inkluderande arbetsplats präglad av mångfald har högsta prioritet för oss. Vi vill att
Hemnet ska vara ett ställe där människor blomstrar, växer och utvecklas, vilket skapar en innovativ och
kreativ arbetsmiljö som kännetecknas av innovation och kreativitet. Vi vill helt enkelt vara en av Sveriges
bästa arbetsgivare – och vi tror att vi har kommit en bra bit på vägen dit.
Hemnet som arbetsplats
Att lyckas attrahera nya talanger är ett av våra viktigaste fokusområden.
Under året har vi välkomnat 32 nya talanger.
På Hemnet arbetar människor från hela världen. I dag kommer våra
medarbetare från totalt 17 olika länder.
154
anställda
17
HemnetfickutmärkelsenÅretsNykomling”frånUniversuminom
områdetemployerbranding.Dettaärettbevispåvårtintensifierade
arbete med att stärka och utveckla vårt arbetsgivarvarumärke för att
attrahera de bästa talangerna.
N
E
W
C
O
M
E
R
O
F
T
H
E
Y
E
A
R
#1
IN SWEDEN
2
0
2
3
FINALIST
HemnetvarenavsexfinalisterförHumanGrowthAwards2023,Sveriges
mest prestigefyllda pris inom HR. Priset vill lyfta det HR-team i Sverige
som varit mest framgångsrikt med att främja HR under året genom
innovationochnytänkande.HumanGrowthAwardpresenterasavWise
Consulting.
H
U
M
A
N
G
R
O
W
T
H
A
W
A
R
D
friendly
inclusive
warm
teamwork
kind
competence
generous
personal
creative
super
open
helpful
peppy
great
welcoming
cooperation
including
cautious
mångkuturell
safe
user-centered
international
fun
family
På vår introduktionsdag för nyanställda bad vi våra nya kollegor att beskriva vår företagskultur, och ovan är ordmolnet de skapat.
E
M
P
L
O
Y
E
R
B
R
A
N
D
I
N
G
A
W
A
R
D
S
2
0
2
3
Hemnet Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023 · 19
Hemnet som arbetsplats
En värderingsdriven kultur
Vi lyssnar och agerar Vi går alltid framåt Vi lyckas tillsammans
Vår kultur bygger på tre grundläggande värderingar som vägleder oss i våra relationer inom och utanför bolaget, i vårt sätt att arbeta och i hur vi
beter oss och behandlar varandra: Vi lyssnar och agerar, Vi går alltid framåt och Vi lyckas tillsammans. Våra värderingar hjälper oss när vi utformar
våra strategier och när vi fattar dagliga beslut.
Våra bolagsvärderingar
Några röster från Hemnet:
“Detärenormtroligtochmotiverandeatt
arbeta med en av Sveriges mest populära
produkter tillsammans med drivna och
kompetenta kollegor. Vi lyssnar hela tiden
på våra användare och kunder och förbättrar
ständigt våra tjänster och produkter i nära
samarbete. Hemnets företagskultur är
väldigt stark och är en viktig förutsättningar
för att vi ska kunna fortsätta att växa
tillsammans med våra partners.
Henrik, Produktägare
“Hemnetharenlevandekulturochen
välkomnande atmosfär som gör varje
arbetsdag till en härlig upplevelse. Vi har
ett mod som möjliggör innovation och vi
utforskar ständigt nya ideer för att öka
värdet på vårt erbjudande till användare
och kunder. Vi värdesätter samarbete och
utmanar varandra för att förbättra både våra
arbetsprocesser och vår produkt. Hemnet
möjliggör en bra balans mellan arbete och
fritidmedflexiblaarbetstiderochmöjlighet
till distansarbete vilket främjar en positiv,
stödjande och professionell arbetsmiljö.
Johanna, Säljare
“NärjagbörjadepåHemnetochbesökte
kontoretförförstagångenfickjagettotroligt
varmt bemötande. Kollegorna gjorde allt för
att jag skulle trivas och jag kände direkt att
jag hamnat på rätt plats. På Hemnet var vi
stort fokus på att leverera hög kvalité och en
utomordentlig användarupplevelse. Här ges
alla möjligheten att dyka in i nya utmaningar
och nå sin fulla potential. Kulturen är otroligt
inkluderande där experimenterande och
ständig förändring inte bara accepteras utan
aktivt uppmuntras.
Alireza, Utvecklare
Hemnet Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023 · 21
Hemnetaktien
Omsättning
Under 2023 uppgick omsättningen av Hemnets stamaktie på Nasdaq
Stockholm till 47,8 miljoner aktier, vilket svarar för 29 procent av den totala
aktieomsättningen på alla börser. I snitt omsattes 190 000 Hemnetaktier per
dag på Nasdaq Stockholm.
Ägarstruktur
Hemnet hade totalt 9 417 aktieägare per den 31 december 2023. Sett till
antalet, utgör svenska privatpersoner den största ägarkategorin, medan
institutionella ägare dominerar när det gäller kapitalandel.
Medarbetares ägande
En aktuell beskrivning av Hemnets långsiktiga incitamentsprogram (LTIP)
förnyckelpersonerochaktiesparprogramrmedarbetareåterfinnspå
vårföretagswebbplatshttps://www.hemnetgroup.se/bolagsstyrning/
incitamentsprogram/.
Utdelningspolicy och förslag till årsstämman 2023
Hemnets utdelningspolicy är att dela ut minst en tredjedel av det årliga
resultatet efter skatt. I det fall bolaget har överskottslikviditet ska den återföras
till aktieägarna genom till exempel extrautdelningar eller aktiterköp. Förslaget
till årssmman 2024 AGM är en utdelning på 1,20 krona per aktie och att
årssmman ska bemyndiga styrelsen att genomföra ett aktieåterköpsprogram
över en tolvnadersperiod, omfattande maximalt 10 procent av det totala
antalet utestående aktier.
Ägarstruktur – de 10 största ägarna
Sverige 33,3%
USA 25,0%
Storbritannien 15,6%
Norge 4,0%
Singapore 3,8%
Övriga världen 4,6%
Anonymt ägande 13,7%
Svenska institutionella ägare 16,7%
Utländska institutionella ägare 51,9%
Övriga 13,9%
Svenska privatpersoner 4,0%
Anonymt ägande 13,7%
Ägarfördelning per land, % av kapital
1)
Name Antal aktier
*
Kapital Verifierat
Vor Capital LLP 10 283 243 10 ,5% 2023-08-31
Mäklarsamfundet Bransch I Sverige 10 263 148 10 ,4% 2023-12-27
Capital Group 5 572 602 5 ,7% 2023-12-31
Didner & Gerge Fonder 5 481 338 5 ,6% 2023-12-31
Fidelity Investments (FMR) 4 030 774 4 ,1% 2023-12-31
Brown Capital Management LLC 3 899 762 4 ,0% 2023-09-30
Government Of Singapore (GIC) 3 773 720 3 ,8% 2023-12-27
Swedbank Robur Fonder
3 751 277 3 ,8% 2023-12-31
Vanguard 3 295 742 3 ,4% 2023-12-31
Alfreton Capital LLP 2 800 000 2 ,8% 2023-04-17
*
Innehav per den 31 december 2023 , Direkt- och förvaltningsregistrerade innehav hos
NCSD , Filingdatum för utländska ägare kan variera , Utländska förvaltare (custodian
banks) är exkluderade , Källa: Modular Finance ,
Hemnetaktiens pris ökade med 85% under 2023 och var den näst bästa presterande bland alla large-
cap-aktier på NASDAQ Stockholm. Detta kan jämföras med en ökning på 14% i NASDAQ OMXSPI
under samma period. Sedan börsintroduktionen har Hemnetaktiens pris ökat med 110%.
Ägarfördelning, % av kapital
1)
Kortfakta
Börs Nasdaq Stockholm (Large Cap)
ISIN kod / Ticker SE0015671995 / HEM
Noteringsdatum 27 april 2021
Aktieslag Det finns två aktieslag i bolaget: stamaktier och
aktier av Serie A1. Båda aktieslag har samma röst
och-utdelningsrätt. Den huvudsakliga skillnaden
är att A1-aktier har vetorätt mot ändringar i
verksamhetsföremålet i bolagsordningen.
Dessa aktier ägs av Mäklarsamfundet. För
fullständig information om aktieklassernas
rättigheter, se bolagets prospekt.
Totalt registrerade aktier: 98 351 050, varav 93 294 476 stamaktier
och 5 056 574 A1-aktier
Aktiekurs och börsvärde
per 31 december 2023 241,1 kronor / 23,7 miljarder kronor
Högsta / lägsta
kurs 2023 250,0 kronor / 136,0 kronor
Firmor som utför
analyser av Hemnet
Barclays, Carnegie, Citi, Jeffries,
Morgan Stanley, Nordea, Pareto
Konsensusestimat Tillgängligt via Infront
1)
Källa: Modular Finance. Data compiled by Modular Finance. Källor inkluderar: Euroclear,
Morningstar,SwedishFSA.
Hemnetaktien
Mar May Jul Sep Nov
300
250
200
150
100
50
0
Hemnetaktien
2023, OMXSPI omräknat till Hemnets aktiekurs
HEM OMXSPI
SEK
22 · Hemnet Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Hållbarhetsredovisning
Hållbarhetsredovisning
Vårt hållbarhetsarbete under 2023
Under hela 2023 har Hemnet tagit flera viktiga initiativ för att
uppnå våra hållbarhetsmål. Här följer några signifikanta delar av
vårt ESG-arbete under det gångna året:
I linje med våra ambitioner för 2023, som beskrevs i föregående
rapport, har vi gjort en heltäckande kartläggning av våra utsläpp av
växthusgaser.
Vårt långsiktiga mål för att nå nettonollutsläpp till 2050 har
godkänts av Science Based Targets initiative.
Vi har integrerat energimärkning i våra bostadsannonser för att
hjälpa våra besökare att göra hållbara bostadsval.
Vi bildade en intern grupp för mångfald, inkludering och
gemenskap i syfte att stärka Hemnets satsning på dessa viktiga
områden och driva på det interna engagemanget för dem.
Vi sjösatte ett heltäckande program för ledarskapsutbildning som
samtliga våra ledare deltog i.
Vi har förstärkt vårt samhällsengagemang genom initiativ som att
erbjuda anställda möjligheter till frivilligarbete hos Stockholms
Stadsmission, organisera en insamlingskampanj för Sverige för
UNHCR, och använda våra plattformar för att öka medvetenheten
om de viktiga frågor som dessa organisationer hanterar.
Vi arbetar för närvarande med nödvändiga förberedelser för att
säkerställa att Hemnet är redo inför det kommande EU-direktivet om
företags hållbarhetsredovisning (Corporate Sustainability Reporting
Directive, CSRD) och raporteringsstandarden ESRS som kommer att
träda i kraft den 1 januari 2026 för bolag av Hemnets storlek. Under 2024
ska vi genomföra en dubbel väsentlighetsanalys och GAP-analys som
kommer att utgöra grunden för vår framtida hållbarhetsrapportering. Vi
har valt att börja i god tid för att få en översikt och skapa en gemensam
förståelse för omfattningen och kunna avsätta de resurser som krävs
för att uppnå kraven. Som ett led i arbetet med den kommande
rapporteringen använder sig Hemnet av en digital plattform för att
rapportera och följa upp vår data. Innan vi har vår nya rapporterings-
struktur på plats kommer vi inte att genomföra några förändringar av
nuvarande hållbarhetsramverk och -struktur.
Tillvägagångssätt för rapportering enligt standarder
Som en av Sveriges mest besökta digitala plattformar och ett nav för landets bostadsaffärer spelar
Hemnet en viktig roll på den svenska bostadsmarknaden. Med vår position kommer ett stort ansvar,
ochvivillanvändavårtinflytandeförattåstadkommapositivochhållbarpåverkanbådeinom
marknaden och för samhället i stort.
E
f
t
e
r
l
e
v
a
s
t
a
r
k
a
e
t
i
s
k
a
p
r
i
n
c
i
p
e
r
B
i
d
r
a
i
k
a
m
p
e
n
m
o
t
k
l
i
m
a
t
f
ö
r
ä
n
d
r
i
n
g
a
r
Vårt hållbarhetsarbete vägleds även av FN:s globala mål för hållbar utv eckling, där vi i synnerhet bidrar till mål 5, 8, 9 och 13:
I vårt engagerade arbete för att bli
en av Sveriges bästa arbetsgivare
lägger vi stor vikt vid mångfald,
inkludering och gemenskap. Vi
strävar efter jämställdhet på alla
nivåer i organisationen och stödjer
branschinitiativet Women in Tech
förattinspireraflerkvinnoratt
välja en karriär inom techområdet.
Som en digital och heltäckande
marknadsplats möjliggör Hemnet
snabbare och enklare bostadsaffärer
för alla marknadsaktörer. Detta skapar
en effektivare bostadsmarknad och
bidrar till hållbar ekonomisk tillväxt.
Genom vårt samhällsengagemang och
stöd för Stockholms Stadsmission och
Sverige för UNHCR hjälper vi till att
förbättra levnadsstandarden för
människor i utsatthet.
Hemnet är en oberoende och
transparent marknadsplats. Genom
vår plattform tillhandahåller vi en
tillför-litlig digital infrastruktur av hög
kvalitet för den svenska
bostadsmarknaden, med jämlikt
tillträde för alla marknadsaktörer.
Vi strävar efter att begränsa våra
utsläpp och undersöker hur vi kan
hjälpa våra kunder att göra hållbarare
bostadsval genom våra tjänster och
plattformar.
Hemnet Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023 · 23
Hållbarhetsramverk och fokusområden
Som oberoende plattform erbjuder vi bostadsköpare, -säljare och -mäklare
jämlikt tillträde till marknaden som vi representerar. Hemnet ska vara en
tillförlitlig samarbetspartner som alltid går att lita på. Att säkerställa att
innehållet på Hemnet är korrekt, trovärdigt och av hög kvalitet är därför
prioriterat. Vi tillämpar strikta standarder för alla bostadsannonser från
mäklare på vår plattform och övervakar att våra publiceringsregler följs. Vi
investerar hela tiden i våra tjänster för att säkerställa att vårt erbjudande
håller bästa kvalitet och att vi levererar hög tillgänglighet till de miljoner
svenska konsumenter som vänder sig till våra plattformar varje vecka.
Vi förbättrar marknadens effektivitet och rörlighet genom att samla en
betydande del av Sveriges bostadsmarknad på en och samma plats. I
kombination med vår höga besöksvolym skapar detta en idealisk miljö
för olika marknadsaktörer att hitta varandra i. Då nio av tio bostäder
som säljs i Sverige under ett år annonseras på Hemnet bidrar vi till
transparens på marknaden genom att förenkla jämförelsen mellan de
bostädersomfinnstillgängliga,ochävenmellandemsomredanhar
sålts, vilket skapar mer välinformerade konsumenter och därmed en
rörligare och effektivare marknad.
Fokusområden inom hållbarhet
Som beskrivs ovan, så är vårt bidrag till en hållbar och välfungerande
marknad för att köpa och sälja bostäder i Sverige kärnan av vår
affärsmodell och vår vision att möjliggöra en rörlig, transparent och
effektiv bostadsmarknad. Det utgör också kärnan i vårt hållbarhets-
ramverk. Utöver detta, fokuserar vårt hållbarhetsarbete på fyra
områden inom vilka vi eftersträvar att skapa positiva förändringar:
Bli en av Sveriges bästa arbetsgivare
Bidra i kampen mot klimatförändringar
Efterleva starka etiska principer
Skapa positiv social förändring
Hållbarhetsredovisning
Kärnan i vårt tillvägagångssätt inom hållbarhet: Att vara en pålitlig och oberoende marknadsplats som
möjliggör en rörlig, effektiv och transparent bostadsmarknad
E
t
i
s
k
a
p
r
i
n
c
i
p
e
r
K
l
i
m
a
t
f
ö
r
ä
n
d
r
i
n
g
a
r
S
o
c
i
a
l
f
ö
r
ä
n
d
r
i
n
g
A
r
b
e
t
s
p
l
a
t
s
S
k
a
p
a
p
o
s
i
t
i
v
s
o
c
i
a
l
f
ö
r
ä
n
d
r
i
n
g
B
l
i
e
n
a
v
S
v
e
r
i
g
e
s
b
ä
s
t
a
a
r
b
e
t
s
g
i
v
a
r
e
E
f
t
e
r
l
e
v
a
s
t
a
r
k
a
e
t
i
s
k
a
p
r
i
n
c
i
p
e
r
B
i
d
r
a
i
k
a
m
p
e
n
m
o
t
k
l
i
m
a
t
f
ö
r
ä
n
d
r
i
n
g
a
r
24 · Hemnet Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Resultat och framsteg inom hållbarhet
Arbetsmiljö
Vi vill erbjuda våra anställda bästa möjliga arbetsmiljö vad gäller organisatoriska
samt psykosociala och fysiska aspekter. Arbetsmiljön ska bygga på ömsesidig
respekt och vara fri från trakasserier och diskriminering. Vi tror på en hållbar
balansmellanarbetslivochfritidochsträvarefterattuppnånollfallavstress/
arbetsrelateradsjukdom.PåHemneterbjudervivåraanställdaflexibilitetutifrån
om man vill arbeta hemma eller på kontoret. Samtidigt är den gemensamma
närvaron på kontoret viktig ur såväl affärsmässiga som sociala aspekter, och
alla medarbetare förväntas vara inne på kontoret 1-2 dagar i veckan samt när
fysiska möten kräver närvaro. Vi bevakar vår arbetsmiljö regelbundet genom
medarbetarundersökningar, löpande samtal med medarbetare och vår arbets-
miljökommitté.Dettahjälperossattidentifierarisker,görariskbedömningaroch
vidta korrigerande åtgärder vid behov.
Under företagets snabba tillväxt och expansion de senaste åren har vi lyckats
bibehålla vår starka inkluderande och samarbetsinriktade kultur, som utgör en av
våraviktigastestyrkoriarbetetmedattrekryteranyaochbehållavårabefintliga
medarbetare. Vår kultur och höga medarbetarnöjdhet återspeglas i höga resultat
ivåreNPS-undersökning(EmployeeNetPromoterScore),därdeflestaavvåra
anställda säger att de skulle rekommendera Hemnet som arbetsplats.
Hälsa och friskvård
Våra medarbetares hälsa och välmående är något vi prioriterar och vi tror att
välutformad hälsoträning ökar medarbetarnas engagemang, motivation och
nöjdhet på jobbet samtidigt som det förebygger skador och olyckor. På Hemnet
erbjuds alla medarbetare ett årligt friskvårdsbidrag. Vi avsätter också en
budgetpost för att uppmuntra och främja sociala hälso- och friskvårdsinitiativ som
kan komma från var som helst inom organisationen. I syfte att proaktivt arbeta för
mental hälsa ges alla medarbetare tillgång till samtalsstöd eller rådgivning vid
personliga eller arbetsrelaterade problem.
Mångfald, inkludering och gemenskap
Hemnet har vuxit med över 50 medarbetare under de senaste två åren och i dag
arbetar kollegor från över 15 olika länder hos oss. Vi är starkt övertygade om att
denna högre nivå av mångfald bidrar till ett mer dynamiskt, kreativt och innovativt
företag. En organisation som växer medför också högre krav på oss som
arbetsgivare och kräver att vi tar ansvar för att alla kollegor känner sig välinfor-
merade och inkluderade. Hemnet ska vara en arbetsplats där vi ser våra
medarbetares olikheter som en tillgång, och där alla känner sig inkluderade
oavsett kulturell eller religös bakgrund, språk, kön eller sexuell läggning. I början av
2023 bildades vår första arbetsgrupp för mångfald, inkludering och gemenskap.
Det är en tvärfunktionell grupp som möts regelbundet för att utbyta åsikter om och
ge olika perspektiv på alla aspekter av mångfald, inkludering och gemenskap.
Ämnen som språkbarriärer, olika kommunikationsstilar och tvärfunktionellt
samarbete har lett till konkreta aktiviteter som bland annat innefattar undervisning i
engelska,kommunikationsseminarierochvårasvenskaluncher”ditinternationella
kollegor bjuds in för att öva på sin svenska under lunchrasten.
Nyckeltalen i Hemnets jämställdhetsplan ses över årligen för att säkerställa att vi
bibehåller en hög standard i vårt jämställdhetsarbete. Lönekartläggningar
genomförs årligen för att uppdaga, korrigera och förebygga orättvisa löneskillnader
mellan män och kvinnor.
Öka antalet kvinnor inom techbranschen
Vi är övertygade om att vi kan och bör utmana mansdominansen inom
techbranschenochuppnåenfördelningmellankönenpå40/60äveninomvår
produktutvecklingsorganisation. Vi är glada över att ha kommit en bra bit på väg,
och över att ha välkomnat sju nya kvinnliga kollegor till våra tech-team under året.
För att stödja denna ambition har vi satsat mer på vårt arbetsgivarvarumärke
och ytterligare stärkt vårt samarbete med initiativet Women in Tech. Utöver
huvudevenemanget i mars har vi stått värd för tre interna Women in Tech-
evenemang/träffarpåvårtkontor,undervilkaflerän300kvinnordeltagit.
Skapa starka ledare
Våra ledare har en avgörande roll i det framtidsinriktade arbetet med att få våra
medarbetare och vår affärsverksamhet att växa. Under året har vi utifrån från
vårakärnvärdenidentifieratviktigaledarbeteendensomfångardestyrkorivårt
ledarskap som vi vill hålla fast vid, liksom vilka områden vi vill förbättra. För att
stödja utvecklingen av dessa beteenden och bygga en ännu starkare ledargrupp
har vi investerat i ett sexmånaders utbildningsprogram för samtliga ledare inom
Hemnet, vilket förser dem med ett säkert ställe att träna på nya beteenden i sitt
ledarskap och få stöd från andra ledare.
Hållbarhetsredovisning
Långsiktiga mål för att bli Sveriges bästa arbetsgivare:
Utmärkt eNPS (Employee Net Promoter Score) på +50 eller högre
Jämställd könsfördelning inom alla delar av företaget, inklusive styrelsen, där
förhållandetmellankvinnorochmäniengruppskavara40/60ellerjämnare
Noll fall av arbetsrelaterad sjukfrånvaro
Resultatindikatorer: 2021 2022 2023
eNPS N/A 55 44
Könsfördelning
Andelkvinnor/män,styrelse
Andelkvinnor/män,företagsledning
Andelkvinnor/män,övrigachefer
Andelkvinnor/mäninomutveckling
Andelkvinnor/män,allpersonal
25/75%
57/43%
62/38%
20/80%
40/60%
29/71%
63/37%
61/39%
28/72%
43/57%
29/71%
67/33%
55/45%
32/68%
44/56%
Arbetsrelaterad sjukfrånvaro 0% 0% 0%
Ledarskap* - - 8,3
Personalomsättning 17% 20% 8%
Fokusområde 1: Bli en av Sveriges bästa arbetsgivare
* Nytt verktyg att mäta detta fr o m 2023.
*På grund av en uppdatering till mer exakta emissionsfaktorer har utsläppen från fjärrvärme för 2022 justerats i årets rapportering.
Hemnet Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023 · 25
Resultat och framsteg inom hållbarhet
Hållbarhetsredovisning
Resultat och framsteg inom hållbarhet
På grund av Hemnets digitala affärsmodell har vi låg påverkan på klimatet och
miljön. Trots detta är vi fast beslutna om att ta ansvar och göra vår del för att
skapa en välfungerande bostadsmarknad inom planetens gränser. Hemnet
strävar efter att inte ha någon lokal IT-drift alls och vi använder oss uteslutande
avmolntjänster,vilketinnebärattdetintefinnsnågonserverutrustningsom
Hemnet hanterar direkt på plats. I dag har Hemnet två primära leverantörer av
IT-lösningar som båda har sina egna ambitiösa mål vad gäller koldioxidutsläpp.
Hemnet åtar sig att återanvända sådan hårdvara som återlämnas av tidigare
anställda. Uttjänta datorer, bildskärmar och mobiltelefoner som inte längre upp-
fyller företagets behov säljs vidare till bolag som är specialiserade på att åter-
köpa denna typ av utrustning. Tanken är att produkterna i så stor utsträckning
som möjligt ska återanvändas i närområdet av t.ex. skolor, företag och privatper-
soner. Övrig teknisk utrustning som inte längre fungerar eller möter företagets
behovundersöksförstisyfteattseomdetfinnskomponentersomkanåteran-
vändas eller säljas vidare inom företaget. Det som anses vara elektronikavfall
skickasvidaretillcertifieradeåtervinningsföretag.
Hemnets kontor ligger i en byggnad som ägs av Vasakronan. Vasakronan har
rankats som en av världens mest hållbara fastighetsägare av organisationen GRESB
(gresb.com) och tillämpar mycket höga standarder inom områden som cirkularitet
och klimatpåverkan. Detta påverkar vårt kontors energiförbrukning (beskrivet under
”Scope 2” nedan) och avfallshantering. Vi sorterar allt avfall i vårt pentry, där det
samlas dagligen och transporteras till byggnadens miljörum. Därifrån tas det vidare i
avfallscykeln som en tjänst som tillhandahålls av Vasakronan.
Vi främjar hållbara val av bostad
Vi har en unik möjlighet att vägleda svenska bostadsköpare till mer hållbara val
när de köper sin bostad, likaväl som att motivera säljare att se fördelarna med
klimatpositiva bostadsrenoveringar. Ett färskt initiativ som understryker vårt
engagemang för att främja miljöansvar i valet av bostad är att vi har bostads-
annonser med energieffektivitetsmärkning.
Full kontroll på koldioxidutsläpp
Under 2023 slutförde vi vår uppgift att samla in data om alla våra betydande
direkta och indirekta utsläpp inom alla tre scope. Vi kompletterade också vårt
kortsiktiga utsläppsmål att minska våra koldioxidutsläpp med 42 procent till
2030, som lämnades in till och godkändes av Science Based Targets initiative
(SBTi) under 2022, med ett långsiktigt mål att uppnå nettonollutsläpp till 2050.
Detta långsiktiga mål godkändes av SBTi i december.
Scope 1-utsläpp
Hemnet har inga företagsbilar eller andra direkta utsläpp som faller under scope 1.
Scope 2-utsläpp
En viktig del av vårt klimatarbete handlar om att minska energianvändningen på
vårt kontor, vilket är vår enda källa till koldioxidutsläpp inom scope 2. Vår
kontorsfastighet får sin energi i form av förnybar el och vad gäller våra kontors-
lokaler har vi en tilläggstjänst från vår elleverantör som inkluderar el från 100
procent förnybara energikällor (sol, vatten och vind). Byggnaden som vårt kontor
liggeriuppfyllerhögamiljökravochharcertifieratspåplatinumnivåinom
systemet LEED som betygsätter gröna byggnader. Det mesta av uppvärmningen
och kylningen i vår nya kontors-byggnad kommer från ett bergvärmesystem och
genererar inga koldioxidutsläpp. Byggnaden är (ännu) inte helt självförsörjande
utan förses med kompletterande fjärrvärme. Fastighetsägaren Vasakronan
köperdockalltiddenrenastmöjligaproduktensomfinnstillgängligochom
energifrånförnybarakällorintefinnstillgänglig,såklimatkompenserar
Vasakronan för utsläppen.
Scope 3 -utsläpp
Under 2023 har vi genomfört ett genomgripande arbete med att screena
verksamhetensindirektautsläpp(scope3)samtidentifieratrelevanta
utsläppskategorier, både inom uppströms- och nedströmsaktiviteter. Vi har
baseratutsläppsdatanpåsåvälleverantörsspecifikdata,samt,närviintehaft
denna tillgänglig, på våra kostnader. Våra största utsläpp genereras i Scope 3,
kategori 1, Inköpta varor och tjänster. Glädjande nog konstaterar vi mycket
småutsläppsomgenererasavHemnetsomplattform(webbochappar)tack
vare vårt samarbete med globala aktörer som AWS och Google, med egna
mycket ambitiösa klimatagendor. Högre utsläpp genereras av andra inköp som
exempelvis konsulttjänster och främst, den provision vi betalar ut till
mäklarbranschen för deras arbete och försäljning kring Hemnets produkter. Vi
harvaltattklassificeradessaaktivitetersominköptatjänster,varförutsläppen
hamnar i scope 3, kategori 1. Då vi saknar faktiska utsläpp från mäklarna så
har schablonberäkningar utförts baserat på kostnad. 2024 kommer vi lägga
kraft på att öka datakvaliteten vilket sannolikt kommer att minska utsläppen
inom denna kategori.
Fokusområde 2: Bidra i kampen mot klimatförändringar
Mål för att bekämpa klimatförändringar:
Minska absoluta växthusgasutsläpp i scope 1 och scope 2 med 42 % till 2030
Uppnå nettonollutsläpp inom alla tre scope till 2050
Resultatindikatorer: Koldioxidutsläpp, ton CO2e. 2021 2022 2023
Scope 1
Hemnet har inga tjänstebilar 0 0 0
Scope 2
El
Fjärrvärme
Fjärrkyla
0
3
0
0
2,18*
0
0
0,31
0
Scope 3
Inköpta varor och tjänster
Kapitalvaror
Bränsle- och energirelaterade aktiviteter
Transport och distribution
Avfall genererat i verksamheten
Affärsresor
Anställdas pendling
Användning av sålda produkter N/A
1 219,489
14,708
0,45
0,086
0,037
33,599
61,726
2,389
1 802,301
17,803
1,235
0,073
0,018
14,642
47,873
0,873
Totala utsläpp scope 1-3 135 223 1 334,663 1 885,128
26 · Hemnet Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Resultat och framsteg inom hållbarhet
Vår uppförandekod utgör en stark etisk grund för oss
Hemnets affär bedrivs utifrån principer för etik och ansvarstagande vilka
genomsyrar alla delar av vår verksamhet och sammanfattas i vår
uppförandekod. Uppförandekoden ger tydlig etisk och moralisk vägledning och
klargör vilka förväntningar Hemnet har i förhållande till sina medarbetare. Den
hjälper oss att säkerställa att principer för etik och ansvarstagande integreras i
alla aspekter av vår affär och att vi agerar på ett pålitligt och transparent sätt i
alla aspekter av vår verksamhet.
Koden uttrycker i ord bolagets nolltolerans mot mobbning, trakasserier,
hotelser, bestickning, mutor och korruption. Vårt sätt att hantera mänskliga
rättigheter ingår också i vår uppförandekod, som uttalar att Hemnet och dess
anställda respekterar de internationellt erkända mänskliga rättigheter som de
beskrivs i FN:s allmänna förklaring om de mänskliga rättigheterna. Vad gäller
detta hämtar vi vår vägledning från FN:s vägledande principer om företag och
mänskliga rättigheter och bedriver vår affärsverksamhet med respekt för alla
individers mänskliga rättigheter. Vi förväntar oss detsamma av våra
leverantörer.
Våra medarbetare måste känna till vår uppförandekod, vad den står för och
vilket ansvar den medför för dem som anställda på Hemnet. I början av 2023
införde vi en ny digital utbildning för att ge alla medarbetare en ordentlig
genomgång av koden, samtidigt som det blir möjligt för bolaget att noga följa
upp hur många som har slutfört utbildningen. Alla nya kollegor måste slutföra
dendigitalautbildningennärdebörjarpåHemnetochdetfinnsävenenårlig
upprepning av utbildningen om koden som är obligatorisk för alla
medarbetare.
Vi verkar för att ha en kultur präglad av öppenhet, där alla uppmuntras att säga
vad de tycker och lyfter eventuella frågor de har kring bristande efterlevnad av
koden. Överträdelser mot våra etiska riktlinjer ska rapporteras internt via
cheferelleranonymtgenomvårvisselblåsartjänstsomnåsviavårwebbplats
www.hemnetgroup.seochvårtintranät.
Krav på leverantörer
Vi förväntar oss att våra leverantörer bedriver sin affärsverksamhet på ett
ansvarsfullt sätt som efterlever lagen och är förenligt med våra värderingar.
Ingen del av vår försörjningskedja får motsäga principerna i vår
uppförandekod. Hemnets uppförandekod för leverantörer visar vilka
förväntningar vi har på våra leverantörer vad gäller grundläggande etiska och
moraliska principer i relation till hållbarhet och mänskliga rättigheter. Vi har
nolltolerans mot barnarbete och slavliknande förhållanden. När vi ingår nya
avtal ska leverantören uppmärksammas på uppförandekoden och i valet av
leverantörer ska Hemnet ta hänsyn till de grundläggande kraven i den.
Personlig integritet
Data är en avgörande tillgång för Hemnet och vi samlar in och bearbetar stora
datamängder som, direkt eller indirekt, kan kopplas till enskilda personer. All
behandling av sådan information (personuppgifter) sker på ett transparent
sätt, med respekt för den personliga integriteten och i enlighet med tillämplig
dataskyddslagstiftning.
Vilåterintevåraleverantörertadelavpersonuppgifteromdetintefinnsett
personuppgiftsavtalupprättat.OmleverantörenfinnsutanförEU/EESkommer
vienbartattöverförapersonuppgifterifallviharsäkerställtattdetfinnsen
rättslig grund för överföringen och att lämpliga säkerhetsåtgärder har vidtagits
för den.
När vi vidareutvecklar vår teknologi och affär eller förändrar hur vi hanterar
personuppgifter, säkerställer vi att dessa förändringar hanteras på ett korrekt
sätt ur ett dataskyddsperspektiv.
Dessa principer utgör basen för allt vårt arbete i relation till skyddet av
personuppgifter och beskrivs i vår uppförandekod samt, mer detaljerat, i
Hemnets riktlinjer för dataskydd. Sedan 2020 har Hemnets juridiska team
genomfört årliga aktiviteter för att öka medvetandet om personlig integritet.
Under 2023 infördes en ny digital utbildning om gällande regler och Hemnets
sätt att hantera och behandla personuppgifter.
Hållbarhetsredovisning
Resultatindikatorer: 2021 2022 2023
Kommunikation och utbildning om riktlinjer för antikorruption och procedurer
Andel anställda som informerats om bolagets uppförandekod
Andel anställda som slutfört och fått godkänt i digital utbildning om uppförandekoden*
100%
N/A
100%
98%
100%
77%
Bekräftade incidenter av korruption och vidtagna åtgärder 0 0 0
Antalet incidenter rapporterade genom Hemnets visselblåsarfunktion 0 0 0
Dataskyddsincidenter
Antalet personuppgiftsincidenter angående kunddata som
rapporterats till Integritetsskyddsmyndigheten 0 0 0
Fokusområde 3: Efterleva starka etiska principer
* Den digitala utbildningsmodulen infördes i början av 2023 och resultaten är fn februari.
Långsiktigt mål – Efterleva starka etiska principer:
100 % av Hemnets medarbetare ska bekanta sig med Hemnets uppförandekod och
genomgå den årliga digitala utbildningen
Hemnet Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023 · 27
Resultat och framsteg inom hållbarhet
Hållbarhetsredovisning
Resultat och framsteg inom hållbarhet
Hemnetrepresenterarenvälfungerandedelavbostadsmarknadendärdetfinns
människor med möjligheter och medel att äga ett hem. Att ha tak över huvudet
är en förutsättning för att andra delar av livet ska fungera. Den grundläggande
principen för vårt samhällsengagemang är att bidra till organisationer och
initiativ grundade i en övertygelse om att det är en mänsklig rättighet att ha ett
hemattkallasitteget.Viengagerarossföratt,bådefinansielltochmed
personalresurser, stötta projekt och organisationer som delar våra värderingar
och som stödjer alla människors rätt till ett eget hem.
Hemlöshet är förödande för individer och innebär stora kostnader för samhället.
Trots detta är det i dag över 30 000 människor i Sverige som lever utan ett hem
somdekankallasitteget.MångaavdemfinnsiStockholm.Sedan2019har
Hemnet varit stolt partner till Stockholms Stadsmission och dess initiativ
”Bobyrån”. Bobyrån är en del av Stockholms Stadsmission som hjälper
människor i social utsatthet till en permanent bostadslösning. Verksamhetens
målgrupp är personer som lever i hemlöshet, har en psykosocial problematik och
någon from av stödbehov. Principen är att utsatta människor får möjlighet att
hitta en egen bostad utan att behöva gå igenom så många steg i form av till
exempel stödboenden. Under 2023 hjälpte Bobyrån 72 personer till en långsiktig
egen bostad med rimlig hyra.
Under 2022 utökade vi vårt samhällsengagemang genom att stödja utsatta
människor bortom Sveriges gränser, via kontinuerliga bidrag till Sverige för
UNHCR.UNHCRärFN:sflyktingorgansomhartilluppdragattskyddavärldens
flyktingarochaktivtkämpaförallamänniskorsrätttilletttryggthem.
Utöver att donera pengar till Stockholms Stadsmission och Sverige för UNHCR
strävar vi också efter att använda våra plattformar för att sprida kunskap om
derasarbete,vilketförhoppningsvisledertillflernyamedlemmaroch
donationer. I februari 2023 stod vi värd för en strömmad videointervju med
representanter för Stockholms Stadsmission som berättade om sitt arbete med
Bobyrån och vad företag och privatpersoner kan göra för att bidra. Stockholms
Stadsmission besökte även vårt kontor för att utbilda medarbetare om sina
projekt och i december bjöds intresserade medarbetare in för att komma och
göra volontärinsatser för dem, vilket vi möjliggjorde för dem att göra under sin
arbetstid. I december lanserade vi också en julinsamlingskampanj tillsammans
med Sverige för UNHCR under vilken 40 000 kronor samlades in, utöver de 80
000 som Hemnet donerade till kampanjen.
Resultatindikatorer: 2021 2022 2023
Direkt ekonomiskt värde som genererats och distribuerats (GRI 201-1)
Bidrag till Stockholms Stadsmission SEK 300 000 SEK 400 000 SEK 500 000
Bidrag till Sverige för UNHCR N/A SEK 200 000 SEK 155 000
Fokusområde 4: Skapa positiv social förändring
Långsiktiga mål:
Hemnetskaårligentilldelafinansiellaochpersonellaresurserförattstödjainitiativsom
strävar efter att hjälpa människor i utsatta situationer att få ett hem att kalla sitt eget
28 · Hemnet Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Riskanalys
IdettaavsnittbeskriverviHemnetsväsentligastehållbarhetsriskerochhurvihanterardem.Detfinnsinga
identifieraderiskerkoppladetillattbekämpaklimatförändringarellerattskapasocialförändringdådessa
områden inte anses utgöra en väsentlig risk för bolaget.
En pålitlig och oberoende marknadsplats som möjliggör en rörlig, effektiv och transparent bostadsmarknad.
Väsentlig risk
Felaktigheter i bostadsannonser på Hemnet eller innehåll i annonser som kan ge
en vilseledande bild av objektet till salu kan påverka konsumenter och
bostadsköpare på ett negativt sätt. Det kan leda till att bostadsköpare förlitar sig på
felaktig information inför ett köp, men kan även snedvrida konkurrensen mellan
fastighetsmäklare.
MedtankepådenstorainformationsvolymenpåHemnetfinnsdetalltidenriskatt
det uppkommer situationer då en säljare eller en köpare inte känner sig bekväm
med eller i kontroll över den data som vi publicerar trots våra ansträngningar att
kommunicera. Även om vi gör vårt yttersta för att presentera information som rör
cookiesochpersonuppgiftsbehandlingsåenkeltochtydligtsommöjligt,finnsdet
en risk att vissa besökare har svårigheter att fullt ut förstå information om till
exempel personanpassning, spårning och datadelning inom ramen för
annonsnätverk som vi samarbetar med.
Om Hemnet som plattform skulle tappa i tillgänglighet, utbud och kvalitet, skulle
det kunna ha en negativ effekt på privatpersoners och fastighetsmäklares
möjlighet till effektiva bostadsaffärer. Utan tillgång till Hemnet försvåras
bostadsköpares möjlighet att få tillgång till bostadsutbudet, liksom
bostadssäljarens möjlighet att annonsera sin bostad och fastighetsmäklarens
möjligheter att göra affärer.
Riskhantering
All bostadsannonsering på Hemnet hanteras av en registrerad fastighetsmäklare
som förmedlar Hemnets annonsavtal med bostadssäljaren. Denna yrkeskår är en
viktig garant för kvaliteten på Hemnet, då innehållet i bostadsannonsen är
mäklarens ansvar. För att se till att samma spelregler gäller för alla aktörer,
tillgängliggör vi tydliga publiceringsregler för alla mäklare. Vi har även en funktion
inom vår kundserviceorganisation som dagligen går igenom och tar stickprover på
bostadsannonser på Hemnet, samt kontaktar fastighetsmäklare vars annonser på
olika sätt avviker från publiceringsreglerna.
Vi har etablerade processer i samarbete med mäklarbranschen för att säkerställa
att säljare och köpare är införstådda med vilken information som publiceras på
Hemnet. Vår policy är att respektera varje individs val när det gäller information om
sålda eller köpta objekt som vi publicerar och som kan uppfattas som känslig från
ett integritetsperspektiv, som prisuppgifter eller foton på sålda bostäder.
Transparens och tydlighet är avgörande för att säkra att våra besökare tar
informerade beslut om personuppgiftsbehandling som kräver samtycke. Vi ser
regelbundet över vår integritetsinformation för att se till att denna håller måttet.
All utveckling av Hemnet sker inom bolaget, vilket gör att vi omedelbart kan agera på
och hantera driftstörningar och andra problem som kan uppstå på våra plattformar.
Vidare arbetar vår stora utvecklarorganisation dagligen för att förbättra såväl
produkter som användarupplevelsen på Hemnet, samt för att erbjuda de allra bästa
förutsättningar för fastighetsmäklare och bostadssäljare att annonsera hos oss.
Detta gör, tillsammans med vår starka marknadsposition, att vi från år till år
upprätthåller en mycket stabil volym av bostadsannonser, där cirka nio av tio
bostäder som har sålts genom en fastighetsmäklare har annonserats på Hemnet.
Väsentlig risk
Att lyckas bibehålla våra talanger, samt attrahera nya, är avgörande för
utvecklingen av vår verksamhet och vårt företag.
Riskhantering
För att trygga en mer långsiktig, gedigen och hållbar strategi kring personal och
företagskulturanställdeHemnet2022enerfarenChiefPeopleandCultureOfficer,
samt lade till denna roll i företagets ledningsgrupp (tidigare utgjorde People and
Culture-funktionen en del av kommunikationsavdelningen). Det steget har gjort att
vi nu arbetar betydligt mer med HR- och personalrelaterade frågor. Under 2023 har
vi kunnat vara mer proaktiva i våra ansträngningar för att få nöjda medarbetare
som väljer att stanna kvar hos oss.
Hemnet har under årens gång haft ett stort rekryteringsbehov när det gäller
utvecklare, ett område där konkurrensen om kompetens är extremt hög. Den allra
största delen av vår rekrytering hanteras internt, vilket ökar vår kontroll och ger oss
möjlighet att bygga upp en egen kandidatpool. Under de senaste tre åren har vi i allt
högre grad anställt medarbetare från utlandet. På så vis har vi byggt upp mycket
erfarenhet inom internationell rekrytering och satt upp gedigna processer för detta.
Dessa olika steg för att förbättra våra processer har hjälpt oss att snabba på takten
i vår rekrytering och kraftigt förbättrat vår förmåga att anställa den kompetens vi
behöver. Som det ser ut nu är nivån på våra rekryteringsbehov mycket lägre än vad
den har varit under de senaste åren.
Organisationsrelaterade risker
Väsentlig risk
Underlåtenhet att följa lagar och förordningar mot mutor och bestickning kan få
mycket allvarliga konsekvenser för Hemnet och för de berörda individerna.
Tänkbara situationer där överträdelser skulle kunna uppstå är exempelvis inom
kundvård eller representation i det fall aktiviteter skulle gå över gränsen för vad
som anses tillbörligt, eller att en fastighetsmäklare eller bostadssäljare med
kontakter på Hemnet skulle lyckas förskansa sig fördelar för sin
bostadsannonsering utanför bolagets ordinarie processer och rutiner. Utöver
de uppenbara legala riskerna, skulle otillbörligt beteende potentiellt vara
förtroenderubbande och skadligt för Hemnets varumärke.
Riskhantering
Antikorruption är en viktig del av vår uppförandekod, vilken är central i arbetet med
att motverka alla former av bestickning, mutor och korruption inom bolaget. En
förmån eller fördel som erbjuds en medarbetare från en extern person är typiskt sett
otillbörlig om den påverkar eller riskerar att påverka medarbetarens objektivitet och
förmåga att fatta ett affärsmässigt välgrundat beslut. Uppförandekoden tar upp
bolagets interna riktlinjer gällande mutor och bestickning och stödjer medarbetarna i
bedömningenavspecifikafall.Medarbetareombedsrapporteraöverträdelsertillsin
chef,sinchefschef,HemnetsPeopleandCultureOfficer,Hemnetschefsjuristeller
att använda sig av Hemnets visselblåsarfunktion. Hemnet vidtar relevanta åtgärder
för att utreda rapporterade brister och överträdelser.
Styrningsrelaterade risker
Hållbarhetsredovisning
Hemnet Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023 · 29
IarbetetmedattidentifierarelevantaområdenförHemnetvadgäller
hållbarhet genomförde vi inför den första hållbarhetsrapporten 2019
en väsentlighetsanalys. Analysen utgick från både risker och möjlig-
heter relaterade till hållbart företagande under beaktande av aspekter
inom miljö, sociala förhållanden, personalfrågor, respekt för mänskliga
rättigheter, antikorruption och styrningsfrågor.
Under 2021 kompletterade vi väsentlighetsanalysen med intressent-
dialoger och djupintervjuer med medarbetare, ägare, ESG-analytiker
och investerare. Den sammantagna bilden från dessa dialoger var att
Hemnet har en bra utgångspunkt från vilken bolaget ytterligare kan
stärka sitt arbete och styrningen inom de väsentligaste områdena.
Personlig integritet och säkerhet bedöms utgöra det viktigaste
området för Hemnet, även ur ett riskperspektiv, medan klimatfrågan
intebedömsvaraväsentligförHemnet.Dockfinnsentydligförväntan
om att Hemnet redovisar och kommenterar sitt klimatavtryck på ett
tydligt och mätbart sätt. Slutligen konstaterar många intressenter att
Hemnet genom sin plattform har stora möjligheter att vara en positiv
kraft i samhället.
2022 fortsatte vi att utveckla våra fokusområden utifrån väsentlighets-
analysen som genomfördes 2019 och intressentdialogerna 2021, men
förenklade ytterligare ramverket för våra fokusområden i syfte att
förtydliga att vårt hållbarhetsarbete härrör från vår affärsmodell och
vision. Årets rapport fortsätter att följa uppdateringarna från 2022 och vi
planerar inga förändringar av vår hållbarhetsrapportering eller vårt
ramverk förrän vi har fått en ny struktur på plats som efterlever det
kommande rapporteringsramverket enligt CSRD och ESRS.
Tillvägagångssätt
Det är styrelsen som har det övergripande ansvaret för förvaltningen av
bolaget, vilket innefattar frågor relaterade till hållbar ledning och
bolagets hållbarhetsrapport. Vd ansvarar för att verkställa styrelsens
beslutochstrategier.ChiefCommunicationandBrandOfficer
(CCBO) har ansvar för hållbarhetsfrågor inom företagsledningen och
måste, tillsammans med bolagets chefsjurist, säkerställa att
hållbarhetsarbetet och rapporteringen om detta arbete utförs korrekt
samt att bolaget kontinuerligt utvecklar sitt hållbarhetsarbete och
höjer sina ambitioner i linje med Hemnets hållbarhetspolicy (som
antogs av styrelsen i december 2022). Chefer på ledningsgruppsnivå
ansvarar för att säkerställa att arbetet inom respektive avdelning
genomförs på ett sätt som understödjer bolagets hållbarhetsarbete.
VD rapporterar utveckling och steg inom hållbarhetsområdet till
styrelsen på kvartalsbasis.
Tydliga värderingar och etiska riktlinjer styr vårt agerande
Hemnets värderingar beskriver hur vi agerar och vad vi står för. Vår
uppförandekod ger tydlig etisk och moralisk vägledning och sätter
förväntningarna från Hemnet såväl på medarbetare som på externa
samarbetspartners. Detta hjälper oss att agera på ett
förtroendeingivande och transparent sätt som i förlängningen bidrar
till att stärka Hemnets varumärke. Samtliga chefer och medarbetare
ansvarar för att läsa och efterleva bolagets uppförandekod samt
slutföra den årligen återkommande digitala utbildningen.
Utbildning och uppföljning av efterlevnad
Underåretharvifortsattattutbildavåranyaochbefintliga
medarbetare i vår uppförandekod. Vi har även en separat extern
uppförandekod för leverantörer på plats, för att säkerställa att de
moraliska och etiska affärsprinciper som Hemnet efterlever också är
tydliga för våra leverantörer. Under 2023 införde vi ett nytt digitalt
utbildningssystem för att ge våra medarbetare bättre möjligheter att
lära sig om och förstå våra viktigaste styrdokument samt för att
förbättra hur vi kontrollerar och följer upp våra medarbetares
kunskaper. Den första digitala utbildningen täckte in vår
uppförandekod, lanserades i februari 2023 och följdes upp i december
2023. Under 2023 lanserade vi också en digital utbildning inom
informationssäkerhet och personlig integritet. Båda dessa digitala
kurser kommer fortsättningsvis att repeteras årligen för att säkerställa
att våra medarbetare har uppdaterade kunskaper om bolagets
viktigaste styrdokument och rutiner.
Överträdelser av vår uppförandekod följs upp årligen. Inga
överträdelser av uppförandekoden har kommit till vår kännedom
under 2023, vare sig genom interna rapporteringskanaler eller via
visselblåsartjänsten.
Styrning och ansvar för hållbarhetsaspekter i
verksamheten
Hållbarhetsredovisning
30 · Hemnet Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Revisorns yttrande avseende den
lagstadgade hållbarhetsrapporten
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten för år 2023 som
definieraspåsidan33ochrattdenärupprättadienlighetmed
årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 12 Revisorns
yttrande om den lagstadgade hållbarhets-rapporten. Detta innebär att vår
granskning av hållbarhetsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt
mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision
enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har.
Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för vårt uttalande.
Uttalande
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Stockholm den dag som framgår av vår elektroniska underskrift
Ernst & Young AB
Anna Svanberg
Auktoriserad revisor
Till bolagsstämman i Hemnet Group AB (publ), org. nr 559088-4440
Hemnet Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023 · 31
Styrelsen och verkställande direktören för Hemnet Group AB (publ), nedan
Hemnet, med organisationsnummer 559088-4440 och säte i Stockholm,
avger härmed årsredovisning och koncernredovisning för räkenskapsåret
2023-01-01 – 2023-12-31.
Verksamheten
Hemnet Group AB (publ) är moderbolag i Hemnet-koncernen (”Koncernen”).
Den huvudsakliga verksamheten i koncernen bedrivs i koncernbolaget Hemnet
AB. Hemnet ska bedriva den av mäklare, besökare och reklamannonsörer mest
uppskattade och besökta marknadsplatsen för bostäder och närliggande
tjänster kring boende.
HemnetärSverigesstörstabostadsplattformsetttilltrafikocherbjuder
merparten av det mäklade utbudet av bostäder. Hemnets tjänster exponeras
på Hemnet.se samt i dess plattformar för Android och iOS. Hemnet hade
finabekstalunder2023,medigenomsnitt42miljonerbekpermånad.
Bekarna tillbringade också totalt under året 1,33 miljarder minuter på
Hemnets alla plattformar.
rvaltningsbettelse
Under 2023 publicerades totalt 175 343 bostadsannonser på Hemnet, 12
procent färre än de 198 259 stycken som publicerades under 2022. Den
lägre publiceringsvolymen är en effekt av en trögare fastighetsmarknad
2023, till följd av den höga inflationen och snabbt stigande räntor. Under
året har Hemnet fortsatt att utveckla sin produktportlj vad gäller
tjänster riktade till bostadssäljare och företagskunder. De tilläggstjänster
för bostadssäljare som har lanserats under tidigare år har successivt
förttrats, vilket sammantaget har lett till en ökad användning av dessa
tjänster.
Utvecklingen vad gäller antal publicerade bosder, försäljningshastighet
och utropspriser har också en direkt påverkan på koncernens
finansiellaresultat.Hemnetanalyserardärförlöpandeutvecklingen
på bostadsmarknaden och kommunicerar dessa insikter till media och
allmänheten.
Koncernstruktur
Nedan åskådliggörs koncernstrukturen. Samtliga bolag är 100 procent ägda.
Förvaltningsberättelse
Verksamhetsåret 2023
Hemnet Sverige AB
556536-0202
Hemnet AB
556260-0089
Hemnet Group AB (publ)
559088-4440
HN Hem AB
559264-9775
32 · Hemnet Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Förvaltningsberättelse
Väsentliga händelser under räkenskapsåret
Återköp av aktier
Aktieåterköpsprogrammet2022/2023avslutadessomplaneratstraxföre
årssmman 2023 och totalt 2 780 428 återköpta aktier makulerades enligt
årsstämmans beslut.
Årsstämman 2023 beslutade även att bemyndiga styrelsen att pårja
ett nytt återköpsprogram för aktier, och styrelsen beslutade om ett nytt
återköpsprogram för aktier på maximalt 450 MSEK fram till årssmman
2024. Syftet med programmet är att justera företagets kapitalstruktur
genom att minska aktiekapitalet. Styrelsen avser därför att föreslå för
årssmman 2024 att de återköpta aktierna dras in. Under 2023 har företaget
återköpt totalt 2 302 862 aktier för ett totalt belopp 418,1 MSEK under båda
återköpsprogrammen.
Förändringar i styrelse och ledningsgrupp
Vid årssmman 2023 den 27 april 2023 valdes Anders Nilsson till ny
ordförande och ersatte Christopher Caulkin som varit interimsordförande
sedan den 31 augusti 2022. Den 2 maj 2023 kom Anders Örnulf till Hemnet
som CFO och ersatte Jens Melin som varit tillförordnad CFO sedan augusti
2022. Den 6 november 2023 började Lisa Farrar på Hemnet i en ny roll som
ChiefOperatingOfficer(COO).
Förändringar i koncernstrukturen
Hemnet har under året genomfört vissa förändringar i koncernstrukturen,
r passiva dotterbolag fusionerats och likviderats, för att förenkla
administrationen. Detta har resulterat i att koncernen har krympt från 8 till 4
juridiska personer.
Makroekonomisk utveckling
Den makroekonomiska miljön har bjudit på vissa utmaningar de senaste åren
medkrigetiUkraina,höginflationbådeiSverigeochglobaltsamtkraftiga
ränteförändringar. Dessa faktorer bidrar till ökad osäkerhet på marknaden,
vilket påverkar Hemnet både indirekt, genom en svalare bostadsmarknad
med färre transaktioner och lägre efterfgan fn Hemnets företagskunder
då de minskar sina utgifter, och direkt genom högre räntor på företagets
externafinansiering.
Finansiell översikt
Nedanåskådliggörsflerårsjämförelsenförkoncernensfemsenaste
verksamhetsår.
2023 2022 2021 2020 2019
Nettoomsättning 1 004,7 889,2 728,1 544,1 444,4
EBITDA 525,5 448,1 302,9 188,0 171,9
EBITDA-marginal,% 52,3% 50,4% 41,6% 34,5% 38,7%
Justerad EBITDA 525,5 448,1 355,0 202,1 171,9
Justerad EBITDA-
marginal,% 52,3% 50,4% 48,8% 37,1% 38,7%
Rörelseresultat 448,2 377,5 223,9 110,5 98,7
Rörelsemarginal, % 44,6% 42,5% 30,8% 20,3% 22,2%
Resultat efter
finansiella poster 427,4 370,7 198,1 86,8 83,6
Resultat efter skatt 338,7 293,8 156,5 67,7 65,6
Vinstmarginal, % 33,7% 33,0% 21,5% 12,5% 14,8%
Genomsnittlig
intäkt per publicerat
objekt (ARPL), SEK 4 490 3 275 2 467 1 760 1 414
Soliditet, % 58,4% 68,4% 71,1% 56,9% 53,4%
Nettoskuld 438,1 228,1 188,6 415,1 521,4
Nettoskuld/
EBITDA, ggr 0,8 0,5 0,6 2,2 3,0
Nettoskuld/justerad
EBITDA, ggr 0,8 0,5 0,5 2,1 3,0
Skuldsättningsgrad,
ggr 0,4 0,2 0,2 0,5 0,6
Antal anställda 154 135 112 108 92
Antal publicerade
objekt i perioden,
tusental 175,3 198,3 198,4 189,3 185,0
Nettoomsättning
Nettoomsättningen ökade med 13,0 procent och uppgick till 1 004,7
(889,2) MSEK. Omttningen från objektsannonsering ökade med 21,0
procent till 808,7 (668,4) MSEK, drivet av både högre konverteringsgrad
för våra tilläggstjänster för bostadssäljare och prisjusteringar. Tillxten
i inkter från objektsannonser har medfört att den genomsnittliga
inkten per publicerat objekt, ARPL, ökade med 37,1 procent till 4 490 (3
275) SEK. Omsättningen fn övriga tjänster minskade med -11,2 procent
till 196,0 (220,8) MSEK, främst påverkat av lägre displayintäkter fn
bostadsutvecklare och övriga annonsörer.
Rörelseresultat
relseresultatet ökade med 18,7 procent till 448,2 (377,5) MSEK,
motsvarande en rörelsemarginal om 44,6 (42,5) procent. Övriga externa
kostnader ökade med 8,3 procent och uppgick till 323,7 (299,0) MSEK.
Administrationsersättning samt provisionsersättning till anslutna
fastighetsmäklarkontor utgör sammantaget den största posten i övriga
externa kostnader och ökade med 22,2 procent till 225,3 (184,3) MSEK,
framförallt som en effekt av ökade inkter från bostadssäljare. Resterande
del av övriga externa kostnader minskade med -14,2 procent och uppgick
till 98,4 (114,7) MSEK. Detta framförallt till följd av lägre kostnader för
marknadsföring och konsulter.
Personalkostnader ökade med 10,7 procent och uppgick till 169,6 (153,2)
MSEK till följd av en växande organisation där personalförsrkningar skett
främst inom produktutvecklingsteamen för att fortsatt stärka Hemnets
kunderbjudandegenomutvecklingavnyaochbefintligaprodukter.
Finansnetto
Nettotfrånfinansiellaintäkterochkostnaderuppgicktill-20,8(-6,8)MSEK
och består i huvudsak av räntekostnader på koncernens bankn. Resultat
före skatt uppgick till 427,4 (370,7) MSEK.
Skatter
Redovisad total skattekostnad uppgår till 88,7 (76,9) MSEK vilket motsvarar en
effektiv skatt om 20,7 (20,8) procent. Aktuell skattekostnad uppgick till 95,5
(86,8) MSEK medan uppskjuten skatteintäkt uppgick till 6,8 (9,9) MSEK.
Årets resultat
Årets resultat efter skatt uppgick till 338,7 (293,8) MSEK.
Resultat per aktie
Resultat per aktie före och efter utsdning uppgick till 3,47 (2,93) SEK.
Investeringar
Bolaget har under året, liksom föreende år, arbetat med att utveckla
sitt produkterbjudande. Utvecklingen har skett både med bolagets egen
personalsamtmedexternakonsulter.Vissaspecifikautvecklingsprojekt
har bemts vara av sådan karakr och med sådan förväntad framtida
intjäning att de hanterats som aktiverade utvecklingsutgifter. Totalt för
året har 31,5 (13,7) MSEK aktiverats vilket därmed ökat immateriella
anläggningstillgångar. I övrigt har verksamheten endast mindre behov av
investeringar i materiella inventarier, där årets nyanskaffning uppgick till 7,3
(1,8) MSEK.
Kassaflöde
Kassaflödefråndenlöpandeverksamhetenuppgicktill395,9(356,0)MSEK,
varav föndring i rörelsekapitalet uppgick till -4,2 (+8,2) MSEK. Ökningen
avkassaflödetärfrämsthänförligtilldethögreresultatetfrånrörelsen.
Kassaflödefråninvesteringsverksamhetenimateriellaochimmateriella
tillgångarmedfördeettkassaflödeom-38,8(-15,5)MSEK.Kassaflödefrån
finansieringsverksamhetenuppgicktill-354,9(-334,6)MSEK,främsttillföljd
av återköp av aktier om -418,5 MSEK och betald utdelning om -98,0 MSEK,
vilket delvis motverkats av ökat nyttjande av kreditfaciliteten om, netto,
+170,0 MSEK.
Finansiell ställning
Koncernens likvida medel uppgick vid periodens slut till 102,6 (100,4) MSEK
och totala ränterande skulder till 540,7 (328,5) MSEK. Nettoskulden uppgick
rmed till 438,1 (228,1) MSEK vilket motsvarar en skuldttningsgrad på 0,8
(0,5) gånger rullande tolv månaders justerad EBITDA.
Eget kapital uppgick till 1 259,6 (1 432,7) MSEK vilket motsvarade en soliditet
om 58,4 (68,4) procent.
Hemnet Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023 · 33Förvaltningsberättelse
Kvalitet och hållbarhet
Hemnets hållbarhetsarbete bedrivs som en integrerad del i den löpande
verksamheten. Hemnet Group AB (publ) har uppttat en lagstadgad hållbar-
hetsrapportenligtÅRLsomåterfinnspåsidorna22-29.Denlagstadgade
hållbarhetsrapporten omfattar även koncernen.
Bolaget bedriver inte någon tillstånds- eller anmälningspliktig verksamhet enligt
miljöbalken.
Hemnet arbetar för närvarande med nödvändiga förberedelser för att
kerställa att Hemnet är redo inför det kommande EU-direktivet om företags
hållbarhetsredovisning (Corporate Sustainability Reporting Directive, CSRD)
och raporteringsstandarden ESRS som kommer att träda i kraft den 1 januari
2026 för bolag av Hemnets storlek.
Forskning och utveckling
Hemnets företagskultur pglas av att ständigt vilja förädla och förttra våra
produkter och tnster. Bostadsplattformen byggs och sköts av specialistteam
inom utveckling, sälj, marknad och produkt. Lärande och utveckling sker
naturligt i vardagen mellan teamen. Att testa, utforska och ta oss an nya
utmaningar för att srka vår position på marknaden genom att bygga enkla
och effektiva tjänster för våra användare är en central del av vår verksamhet. En
verksamhet som präglas av en hög utvecklingstakt. Visionen att vara nyckeln
till din bostadsresa är vägledande i Hemnets utvecklingsarbete. Under året
har 31,5 (13,7) MSEK aktiverats avseende utvecklingsutgifter. De aktiverade
utvecklingsutgifterna har i balansräkningen redovisats som immateriell tillgång.
Framtidsutsikter
Hemnet är Sveriges i särklass största bostadsplattform och under pandemin
såg vi en rekordhög aktivitet på bostadsmarknaden, som har minskat något
sedan dess till följd av makroekonomiska föndringar. På längre sikt ser vi
dock inte att intresset för bostadsmarknaden kommer att minska.
Bolaget kommer fortsätta att utveckla och förttra den produktportfölj
somnufinnspåplatsfördehuvudsakligakundgruppernabostadssäljare,
fastighetsmäklare och bostadsutvecklare, samt utvärdera och prioritera
vilka ytterligare behov hos bostadsmarknadens aktörer som bolaget kan
ta genom nya eller förbättrade tjänster. Vidare kommer fokus fortsatt
vara på att stärka samarbete och relationer med fastighetsmäklare och
bostadsutvecklare, vilka utgör viktiga samarbetspartners.
Koncernens risker och osäkerhetsfaktorer
All verksamhet är förenad med ett visst mått av risktagande, risker vilka kan
påverka verksamhet, ställning och resultat. Risker relaterade till Hemnets
verksamhet, liksom deras sannolikhet och hantering, analyseras årligen av
styrelse och koncernledning.
Detfinnsetttryckfrånbådegamlaochnyakonkurrenterochmedden
konkurrensen följer en risk att såväl besökare, fastighetsklare som
reklamannonsörer använder sig av andra tjänster än Hemnet, varvid afren
kan påverkas negativt.
Hemnetharunderdesenasteårengenomettantalförändringardiversifierat
sina inktsströmmar, bland annat genom att utveckla tilläggstjänster
som ger bostadssäljaren möjlighet att påverka sin bostadsafr. Hemnet
har även introducerat nya produkter för företag som är verksamma inom
bostadsmarknaden såsom fastighetsmäklare, bostadsutvecklare och banker.
Det är av vikt för bolaget att forttta utveckla nya och existerande tjänster
som möter behoven från nuvarande och framtida kundgrupper.
Inkterna från bostadsannonser är en betydande del av omsättningen.
Utvecklingen på den svenska bostadsmarknaden kan därr ha betydande
effekt på Hemnets verksamhet. Hemnets reklamafr har fortsatt utvecklats
positivt och bolaget erbjuder annonsering både genom direktrsäljning och
genom programmatisk handel. Utvecklingen och trender för annonsköp på
marknaden kan påverka Hemnets intäkter både positivt och negativt.
r Hemnet är det centralt med en god relation till fastighetsmäklarna och att
ha ett väsentligt utbud av bostadsannonser. Hemnets framtida afr kan hotas
om en förmrad relation med fastighetsmäklarna skulle leda till att utbudet
av bostadsannonser försämras.
Koncernensverksamhetfinansierasförutomavegnamedel,även
av upplåning. Som en följd av detta är verksamheten exponerad för
finansieringsrisk,ränte-ochkreditrisker.Koncernenharlångfristigtkreditavtal
som stcker sig till april 2026. Vidare information om koncernens belåning
återfinnsinotK21ochK22.
För ytterligare information om risker se avsnitt Intern kontroll och riskhantering
på sid 38.
Ledare och medarbetare
Organisationen har fortsatt att växa och antalet ansllda vid årets utgång
uppgick till 154 personer, vilket är en ökning med 19 personer jämfört med
årets inng. Medelantalet ansllda i Hemnet under 2023 var 148, med
fördelningen 64 kvinnor och 84 män.
Väsentliga händelser efter räkenskapsårets utgång
Den 25 januari 2024 tillnnagav Hemnet att dess mål som satts upp med det
övergripande målet att uppnå nettonollutsläpp av växthusgaser senast 2050
har godkänts av Science Based Targets-initiativet (SBTi).
Hemnet fortsatte aktieåterköpsprogrammet under 2024 och återköpte
ytterligare 321 952 aktier för totalt 93,1 MSEK under perioden 1 januari 2024 till
12 mars 2024.
Moderbolagets resultat och ställning
Hemnet Group AB (publ) är moderbolag i Hemnet-koncernen. Moderbolagets
nettoomsättning om 8,9 (9,2) MSEK avsåg i sin helhet koncerninterna tjänster
som faktureras andra koncernbolag. Moderbolagets kostnader uppgick
till 18,9 (20,1) MSEK. Under perioden har föndringar i koncernstrukturen,
r passiva dotterbolag fusionerats och likviderats för att förenkla
administrationen, resulterat i ett resultat från andelar i koncernföretag om
382,9 (-) MSEK. Erllet koncernbidrag fn dotterföretaget Hemnet Sverige
AB uppgick till 492,7 (435,0) MSEK varpå resultat före skatt uppgick till 843,4
(416,8) MSEK.
Likvida medel uppgick till 14,2 (34,9) MSEK. Eget kapital uppgick till 1 186,5
(949,9) MSEK. Antalet aktier uppgick till 98 351 050 (101 131 478) och antalet
utestående aktier uppgick till 96 535 933 per den 31 december 2023.
34 · Hemnet Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Förvaltningsberättelse
Bolagstyrningsmodell
Hemnet Group AB (publ) är ett svenskt
aktiebolag noterat på Nasdaq Stockholm
och med säte i Stockholm. Hemnets ramverk
och principer för bolagsstyrning är
utformade att följa tillämplig svensk
lagstiftning, Nasdaq Stockholms regelverk
för emittenter, Svensk kod för bolagsstyrning
(“Koden”),Hemnetsbolagsordningsamt
allmänt vedertagen god sed på
aktiemarknaden. Bolagsstyrning avser de
beslutssystem med vilka aktieägarna, direkt
ellerindirekt,styrettföretag.Kodenfinns
publiceradpåwww.bolagsstyrning.se,där
även en beskrivning av den svenska
bolagsstyrningsmodellenfinnstillgänglig.
De huvudsakliga beslutsorganen är
bolagsstämman, styrelsen samt vd.
Bolagsstämman utser styrelsen, som i sin
tur utser vd som sköter den löpande
förvaltningen enligt den vd-instruktion som
styrelsen fastställt och som innefattar
instruktionerfördenfinansiella
rapporteringen till styrelsen.
Hemnets ramverk för bolagsstyrning
syftar till att säkerställa att bolaget styrs så
ansvarsfullt, hållbart och effektivt som möjligt
utifrån Hemnets aktieägares intresse och att
både interna styrdokument (policyer,
regelverk och instruktioner) och externa
regelverk efterlevs. Hemnet bedriver sin
verksamhet enligt höga etiska och moraliska
principer och Hemnets uppförandekod utgör
kärnan i bolagets portfölj av styrdokument
samt tjänar som en vägledning för
medarbetare likaväl som ett verktyg för att
implementera Hemnets hållbarhetsarbete
inom alla aspekter av verksamheten.
Under 2023 har Hemnet inte i något fall
avvikit från Nasdaq Stockholms regelverk för
emittenter eller från god sed på
aktiemarknaden.NärdetgällerKodenfinns
en avvikelse rapporterad i avsnitt Ersättnings-
utskott, i relation till ersättningsutskottets
sammansättning. Orsakerna till detta
förklaras i mer detalj på sid 37.
Denna bolagsstyrningsrapport är avgiven i
enlighet med årsredovisningslagen och Koden.
Rapporten beskriver hur Hemnet har skött sina
bolagsstyrningsaktiviteter under
räkenskapsåret 2023. Bolagsstyrningsrap-
porten har granskats av Hemnets revisor, vilket
framgår av revisionsberättelsen på sidan 73.
Bolagsstämma
Bolagsstämman är det högsta
beslutsfattande organet i Hemnet. Vid
bolagsstämman ges samtliga aktieägare
möjlighet att utöva sin rösträtt. Av
aktiebolagslagen (2005:551) och
bolagsordningen framgår hur kallelse till
bolagsstämma ska ske samt vem som har
rätt att rösta vid stämman.
Under 2023 hölls ingen extra
bolagsstämma. Ordinarie årsstämma
hölls 27 april 2023 i Stockholm, som ett
fysiskt möte med möjlighet för aktieägare
att förhandsrösta (så kallad poströstning) i
enlighet med tillfällig lagstiftning.
Årsstämman godkände samtliga framlagda
förslag. All dokumentation om årsstämman
2023finnstillgängligpåwww.hemnetgroup.se.
Årsstämma 2024
Hemnets årsstämma 2024 hålls 25 april 2024
i Stockholm, som ett fysiskt möte med
möjlighet för aktieägare att förhandsrösta (så
kallad poströstning).
Alldokumentationomårsstämmanfinns
tillgängligpåwww.hemnetgroup.se
Aktier
Vid årsskiftet 2023 hade Hemnet 98 351 050
aktier, varav 93 294 476 stamaktier och
5 056 574 aktier av serie A1. Båda aktieslag
har samma röstvikt och rättigheter, men
aktier av serie A1 har vetorätt mot ändringar
i verksamhetsföremålet i bolagsordningen.
Aktieinnehav som representerar minst
en tiondel av röstetalet av samtliga aktier
i Hemnet är Vor Capital LLP med 10,46
procent av aktiekapitalet och rösterna
samt Mäklarsamfundet Bransch i Sverige
med 10,44 procent av aktiekapitalet och
rösterna. Årsstämman 2023 gav styrelsen
bemyndigande att återköpa egna aktier och
under året återköptes 2 302 862 stamaktier.
Avsikten är att makulera de återköpta aktierna
efter beslut på årsstämman 2024, varefter det
totala antalet aktier minskar. Årsstämman
2024 föreslås också bemyndiga styrelsen att
fortsätta genomföra återköp av egna aktier.
För mer information om Hemnetaktien och de
största aktieägarna, se sidan 21.
Bolagsstyrningsrapport
Bolagsstämma
Styrelse
Revisor
Vd/Ledning
Revisionsutskott
Ersättningsutskott
AktieägareValberedning
Hemnet Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023 · 35
Styrelse- och utskottssammansättning
Ledamot Position Ersättningsutskott Revisionsutskott
Anders Nilsson * Ordförande Ordförande -
Maria Redin Ledamot - Ordförande
Anders Edmark Ledamot - Ledamot
TraceyFellows Ledamot - Ledamot
Håkan Hellström Ledamot Ledamot -
Nick McKittrick Ledamot - Ledamot
Pierre Siri Ledamot Ledamot -
Chris Caulkin** X X X
Närvaro
Ledamot Styrelsemöten Ersättningsutskottsmöten Revisionsutskottsmöten
Anders Nilsson * 7/10 2/4
Maria Redin 10/10 7/7
Anders Edmark 10/10 7/7
TraceyFellows 10/10 6/7
Håkan Hellström 9/10 4/4
Nick McKittrick 10/10 7/7
Pierre Siri 9/10 4/4
Chris Caulkin** 3/10 1/4
Valberedning
Ledamot Utsedd av 31/12 2023, % av röster
Andreas Haug (Chair) Vor Capital LLP 10,46%
Jonas Bergh Mäklarsamfundet Bransch i Sverige AB 10,44%
Per Johansson Didner & Gerge Fonder AB 5,57%
Celia Grip SwedbankRoburFonderAB 3,44%
Anders Nilsson N/A N/A
* Tillträdde som ordförande i styrelsen den 27 April 2023. ** Ordförande i styrelsen fram till 27 april 2023.
Förvaltningsberättelse
Valberedning
I enlighet med den valberedningsinstruktion
som antogs vid årsstämman 2022 ska
ledamöterna i valberedningen bestå av fyra
representanter utnämnda av de
rösträttsmässigt största aktieägarna i
Hemnet per 31 augusti som önskar utse en
ledamot. Därutöver ska styrelsens ordförande
vara ledamot i valberedningen.
Valberedningen ska utföra sina uppgifter
enligt Koden och valberedningsinstruktionen,
somfinnstillgängligpåwww.hemnetgroup.
se. Valberedningen ansvarar för att förbereda
och presentera förslag till ordförande vid
årsstämman, styrelseledamöter och
styrelseordförande, arvode till
styrelseledamöterna, val av revisorer,
revisorsarvoden samt, om tillämpligt,
eventuella ändringar av valberednings-
instruktionen.
Inför årsstämman 2024 har
valberedningen utsetts i enlighet med
valberedningsinstruktionen som antogs vid
årsstämman 2022. Valberedningen består av
fem ledamöter: Andreas Haug, nominerad av
Vor Capital LLP, Jonas Bergh, nominerad av
Mäklarsamfundet Bransch i Sverige AB, Per
Johansson, nominerad av Didner & Gerge
Fonder AB, Celia Grip, nominerad av
SwedbankRoburFonderABsamtstyrelsens
ordförande Anders Nilsson. Valberedningen
har beslutat att välja Andreas Haug till sin
ordförande. Valberedningens sammansättning
möter de krav som ställs i Koden.
I sitt arbete tillämpar valberedningen regel
4.1 i Koden som mångfaldspolicy, utöver de
nyligen antagna jämställdhetsmål som ingår i
bolagets hållbarhetspolicy. Som stöd för
valberedningens process genomförs årligen
en styrelseutvärdering, vars resultat
presenteras för valberedningen.
36 · Hemnet Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Förvaltningsberättelse
Styrelsens årscykel
Revisionsutskottets uppgifter
Utskottets arbete under 2023 har omfattat frågor så som:
Analys av respektive delårsrapport, bokslutskommuniké och årsredovisning avseende fullständighet och riktighet.
Genomgång av Hemnets risker och interna kontroller, samt effektiviteten i dessa.
Genomgång och uppföljning av revisorns rapportering av granskningar.
Policyer har granskats.
Revisor
I enlighet med bolagsordningen ska Hemnet
haenellertvårevisorerochintefleräntvå
revisorssuppleanter. Ett registrerat
revisionsbolag kan utses till Hemnets revisor.
Revisorn utses av årsstämman för en
mandatperiod på ett år.
På årsstämman 2023 beslutades att välja
om Ernst & Young AB till revisor, med
auktoriserade revisorn Anna Svanberg som
huvudansvarig revisor för perioden fram till
2024 års bolagsstämma. Ernst & Young har
varit Hemnets revisor sedan 2016 och Anna
Svanberg har varit ansvarig revisor sedan
2019. Styrelsen får årligen, i samband med
bokslutet, en rapportering från revisorerna
utan närvaro av bolagsledningen. Varje år
stämmer revisorerna av sin revisionsplan och
riskbedömning med revisionsutskottet.
Revisorernas oberoende i relation till bolaget
säkerställs av lagstiftning såväl som av
revisionsfirmansinternariktlinjer,samt
revisionsutskottets genomgång av vilka
uppdragrevisionsfirmanfåråtasigutöver
revisionsuppdraget.
Hemnet har ingen internrevisionsfunktion
Vd-uppdateringochfinan-
siell uppdatering
Affärsplan
Budget
Preliminära resultat och
affärsuppdatering
Beslut om kvartalsrapport
Styrelse & vd-utvärdering
Vd-uppdatering och
finansielluppdatering
Konstituerande möte
Styrelsens arbetsord-
ning,
vd-instruktion och övriga
styrande dokument
Finansiell rapportering
och affärsuppdatering
Beslut om kvartalsrap-
port
Vd-uppdatering och
finansielluppdatering
Årsredovisning och
årsbokslut
Kallelse till årsstämma
Principer för ersättning och
andra anställningsvillkor för
ledande befattningshavare
Beslut om kvartalsrapport
Översyn risker
Vd-uppdateringochfinan-
siell uppdatering
Intern kontroll & riskbe-
dömning
Beslut om kvartalsrapport
Strategimöte
Q1 Q2 Q3 Q4
Styrelsens årscykel
Hemnet Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023 · 37
utan ledningen har organiserat processer och
avsatt resurser som har till uppgift att aktivt
arbeta med och utveckla området intern
styrning och kontroll. Revisionsutskottet
erhåller löpande återrapportering kring
arbetet. Styrelsen har gjort bedömningen att
denna form av långsiktigt och fokuserat
arbete inom området för intern styrning och
kontroll är det mest ändamålsenliga sättet att
hantera frågan. Beslutet tas årligen upp för ny
prövning.Förspecifikationeraversättningtill
revisorer se not K7 för koncernen.
Styrelsen
Styrelsen har det yttersta ansvaret för
bolagets organisation och förvaltningen av
bolagets angelägenheter. Styrelsens
uppgifter inkluderar att ta tillvara bolagets
och aktieägarnas intressen genom att bland
annat utse vd, fortlöpande bedöma bolagets
ekonomiska situation, besluta om bolagets
strategi, verka för att bolaget har en god
riskhantering och intern kontroll och
säkerställa att bolaget följer tillämpliga lagar
och regler samt bolagsordningen.
Styrelsen fastställer årligen, vid ett
konstituerande möte i samband med
årsstämman, en arbetsordning för dess eget
arbete, samt arbetsordningar för styrelsens
revisionsutskott och ersättningsutskott.
Styrelsen fastställer även årligen en
instruktion för vd som inkluderar föreskrifter
förfinansiellrapporteringtillstyrelsen.
Styrelsens sammansättning
Enligt bolagsordningen ska styrelsen i Hemnet
bestå av lägst fem och högst nio ledamöter,
utöver styrelsesuppleanter. Styrelsen som
valdes av bolagsstämman 2023 består av sju
ledamöter, varav två kvinnor och fem män. Vid
bolagsstämman 2023 utsågs Anders Nilsson
till ny styrelsemedlem och ordförade. Ingen
person från bolagets ledningsgrupp ingår i
styrelsen och styrelsesammansättningen
uppfyller kraven avseende styrelsens
oberoende – för vidare information kring
styrelsen, inklusive ledamöternas oberoende i
förhållande till bolaget och bolagsledningen
samt större ägare, se sidorna 40-43.
Styrelsens arbete
Styrelsen tillämpar en nedtecknad arbetsord-
ning som revideras årligen och antas av det
konstituerande styrelsemötet varje år. Styrel-
sensarbetsordningspecificerarstyrelsens
årliga kalender (se sida 36) och på samtliga
styrelsemöten under året ingår att föregående
mötesprotokoll godkänns, en vd-rapport och
en rapport från CFO avseende ekonomin.
Under 2023 hölls tio (10) styrelsemöten
(varav ett möte per capsulam).
Styrelseledamöternas närvaro vid mötena
framgår av tabellen ovan. Sekreterare vid
styrelsemötena har varit Hemnets chefsjurist.
Varje styrelsemöte har haft en agendapunkt
där styrelsen har haft möjlighet att diskutera
utan ledningens närvaro.
Utskott
I syfte att öka effektiviteten i styrelsearbetet
och möjliggöra en mer detaljerad analys av
specifikafrågor,harstyrelseninrättattvå
styrelseutskott. Revisionsutskottet och
ersättningsutskottet är beredande organ för
styrelsens arbete, utan delegerad beslutsrätt.
Revisionsutskottet beslutar dock om vilken
revisor det rekommenderar valberedningen att
föreslå för val vid nästkommande årsstämma.
Inrättandet av dessa utskott begränsar
inte styrelsens ansvar för bolagets skötsel
och de beslut som fattas av styrelsen.
Ledamöterna i utskotten utses för ett år i
taget på det konstituerande styrelsemötet
som hålls direkt efter årsstämman.
Utskottens arbetsordning antas vid det
konstituerande styrelsemötet. Vid
utskottsmötendeltarvanligenvdoch/eller
CFO som föredragande. De frågor som
behandlats vid utskottens möten
dokumenteras och rapport lämnas vid
efterföljande styrelsemöte.
Revisionsutskott
Revisionsutskottets syfte är beredning av
revisionsfrågor, övervakning och kvalitets-
säkringavdenfinansiellarapporteringenoch
effektiviteten i intern kontroll, riskhantering
och revision samt att genom stöd och
uppföljningavdenlöpandefinansiella
rapporteringen underlätta styrelsens arbete.
Ledamöter i revisionsutskottet har sedan
årsstämman 2022 varit Maria Redin
(ordförande),AndersEdmark,TraceyFellows
och Nick McKittrick. Bolagets vd har deltagit
vid sex av de sju möten revisionsutskottet
hållit under året och CFO har deltagit vid
samtliga möten. Sekreterare vid samtliga
mötena har varit bolagets Chefsjurist.
Bolagets revisor Ernst & Young AB har under
åretdeltagitvidspecifikautskottsmöten,för
att bland annat avrapportera översiktlig
kvartalsgranskning och intern kontroll , samt
för att diskutera bolagets CSRD-förberedelser.
Ersättningsutskott
Ersättningsutskottet har till ansvar att bland
annat övervaka, utvärdera och förbereda
riktlinjer för ersättning. Sedan årsstämman
2023 har ersättningsutskottet bestått av
Anders Nilsson (som valdes till ordförande för
ersättningsutskottet vid det konstituerande
styrelsemötet som hölls den 27 april 2023),
Håkan Hellström och Pierre Siri. Bolagets vd
har deltagit vid utskottets samtliga möten.
Då Håkan Hellström inte är oberoende i
förhållande till bolaget, lever inte utskottets
sammansättning helt upp till Kodens krav.
Styrelsen bedömde dock att det var viktigt att
samtliga styrelseledamöter skulle kunna delta i
utskottsarbetet och Håkan Hellströms
engagemang i fastighetsbranschen bedömdes
inte ha någon påverkan på de frågor som
hanteras av utskottet.
Förvaltningsberättelse
Ersättningsutskottets uppgifter
Utskottets arbete under 2023 har omfattat frågor så som:
Under året avslutade och nya incitamentsprogram för långsiktig ersättning har följts upp och utvärderats.
Tillämpning av riktlinjer för ersättning, vilka beslutats av årsstämman, har följts upp och utvärderats.
Förberedelser av uppdaterade ersättningsriktlinjer inför årsstämman 2024.
Utkast på ersättningsrapport har utarbetats till styrelsen att läggas fram till årsstämman 2024.
38 · Hemnet Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Utvärdering av styrelse och vd
Styrelsen genomför årligen en utvärdering av
styrelsens och vd:s arbete. Utvärderingens
syfte är att få en uppfattning om
styrelseledamöternas åsikt om hur
styrelsearbetet bedrivs och vilka åtgärder
som kan göras för att effektivisera
styrelsearbetet. Avsikten är också att få en
uppfattning om vilken typ av frågor styrelsen
anser bör ges mer utrymme och på vilka
områden det eventuellt krävs ytterligare
kompetens i styrelsen. 2023 års utvärdering
genomfördes med stöd av extern leverantör
under hösten 2023. Resultatet av
utvärderingen har presenterats såväl för
ordförande som för styrelsen som helhet,
samt för valberedningen. Utvärderingen av vd
utfördes av styrelsen vid ordinarie
styrelsemöte december 2023.
Vd och ledningsgrupp
Styrelsen utser vd och fastställer en
instruktion för vd:s arbete. Vd ansvarar för
den löpande förvaltningen i enlighet med
tillämpliga lagar och regler och i enlighet med
den av styrelsen beslutade vd-instruktionen.
Vd:s ansvarsområden inkluderar exempelvis
personal-,finans-ochekonomifrågor,löpande
kontakt med Hemnets intressenter och den
finansiellamarknaden.Vdsäkerställervidare
att styrelsen får den information som krävs
för att fatta välgrundade beslut. Vd har utsett
en ledningsgrupp, som består av sex (6)
medlemmar inklusive vd, varav fyra (4)
kvinnor och två (2) män. Det är värt att notera
att denna könsfördelning överträffar
hållbarhetspolicyns uppsatta
jämställdhetsmål. Utöver koncernledningen
har vd även utsett ett utökat ledningsteam
bestående av nyckelmedarbetare som
representerar viktiga funktioner inom
verksamheten, i syfte att samordna strategi
och prioritering bättre, samt snabba på
beslutsfattandet. För vidare information kring
ledningsgruppen se sidorna 42-43.
Intern kontroll och riskhantering
Den interna kontrollen syftar till att bedöma
vilka risker som är betydande för Hemnet och
därmed bör hanteras genom löpande
uppföljning och kontroll. Styrelsen har det
yttersta ansvaret för området och har
delegerat det operativa ansvaret till vd.
Utgångspunkten för arbetet är den årliga
riskanalys som görs av ledningsgruppen och
som presenteras för styrelsen, utifrån vilken
styrelsen antar ett uppdaterat riskregister
över de väsentligaste riskerna för bolaget
samt ett ramverk för kontrollaktiviteter
utformat för att minska eller om möjligt
elimineradeidentifieraderiskerna.Arbetet
koncentreras till de områden som är viktigast
för att minska den totala riskexponeringen i
företaget. Finansiell rapportering är ett
särskilt fokusområde inom ramarna för detta
arbete. Under den efterföljande
självutvärderingsprocessen tas kontinuerliga
rapporter fram och föredras för
revisionsutskottet och när sedan
självutvärderingen av samtliga
kontrollpunkter har slutförts presenteras
resultaten för styrelsen.
Bolaget har ingen funktion för
internrevision, men ledningen har utarbetat
processer och dedikerade resurser för att
aktivt arbeta med och utveckla den interna
styrningen och granskningen.
Ersättning
Arvode till styrelse
Till styrelsens ledamöter utgår arvode enligt
årsstämmans beslut. Vid årsstämman 2023
fastställdes en summa för styrelsearvode,
inklusive ersättning för arbete i
revisionsutskottet och ersättningsutskottet, till
totalt 3 670 000 kronor. Fördelningen av
arvodet framgår av not K8.
Ersättning till ledande befattningshavare
Ledande befattningshavare består av vd och
ledningsgrupp. Ersättningen till ledande
befattningshavare utgörs av fast
marknadsmässig lön, rörlig kontantersättning
som ej ska överstiga 50 procent av
grundlönen, pension, samt möjlighet att vid
vissa tillfällen delta till marknadsvärde i
långsiktiga aktierelaterade incitaments-
program. Ersättning till vd avgörs av styrelsen
efter rekommendation från ersättningsut-
skottet. Ersättningar till andra ledande
befattningshavare beslutas av vd, efter
samråd med ersättningsutskottet.
De gällande riktlinjerna för ersättning till
ledande befattningshavare framgår i not K8
ochfinnstillgängligapåbolagetshemsida.
Riktlinjerna är i kraft till dess att nya riktlinjer
beslutats av bolagsstämman. Styrelsen ska
upprätta förslag till nya riktlinjer minst vart
fjärde år.
Styrelsen har upprättat en
ersättningsrapport som kommer att läggas
fram vid årsstämman 2024 och publiceras på
bolagets hemsida. Ersättningsrapporten
beskriver hur riktlinjerna för ersättning har
implementerats, samt ger information om
ersättning till vd och en sammanfattning av
utestående incitamentsprogram för långsiktig
aktiebaserad ersättning. I not K8, samt i
ersättningsrapporten respektive i
stämmodokumentationen tillgänglig på
hemsidanfinnsbeskrivningavprogramför
långsiktiga aktierelaterade incitaments-
program. Styrelsen föreslår ett reviderat
långsiktigt incitamentsprogram i form av ett
prestationsbaserat aktieprogram till
årsstämman 2024.
Intern kontroll avseende den finansiella
rapporteringen
Följande avsnitt anger styrelsens rapport om
internkontrollavseendedenfinansiella
rapporteringen.
Kontrollmiljö
Kontrollmiljön är beroende av tydliga besluts-
vägar, befogenheter och ansvar, i kombination
med en företagskultur som belyser både
gemensamma värderingar såväl som
individens ansvar att upprätthålla en god
intern kontroll.
Styrelsens och utskottens arbetsordningar
samt vd-instruktionen syftar till att säkerställa
en tydlig roll- och ansvarsfördelning, vilket
skapar goda förutsättningar för en effektiv
hantering av verksamhetens risker. Hemnet
har vidare interna styrdokument och
processbeskrivningar som anger vem som
ansvarar för en viss uppgift, vilka mandat som
finnsochhuruppföljningsker.Blanddessa
styrdokumentfinnsblandannatfinanspolicy,
hållbarhetspolicy, insiderpolicy, kommuni-
kationspolicy och attestinstruktion.
Redovisningsregler och rapporteringsrutiner
finnsdokumenteradeiHemnets
ekonomihandbok.Styrdokumentfinns
tillgängliga på bolagets intranät för
personalen. Dokumenten uppdateras årligen
eller vid behov.
Via revisionsutskottet har styrelsen
upprättat ett organ som bland annat bereder
styrelsens arbete med kvalitetssäkring av
bolagetsfinansiellarapporter.Bolagets
ledning rapporterar även regelbundet till
revisionsutskottet kring den interna
kontrollmiljön, inklusive en årlig rapportering
kringbolagetsoperativaochfinansiellarisker.
Riskbedömning
Hemnet har implementerat en modell för
bedömning av risker. Väsentliga risker
dokumenteras och bedöms i en riskkarta, för
attdärefterknytastillspecifika
kontrollaktiviteter. Styrelsen genomför årligen
engenomgångavidentifieraderiskeroch
fastställer åtgärder för hantering och
reducering av dessa risker.
Riskhantering utgör en del i det löpande
arbetet, inte minst inom området för
finansiellrapportering,därbolaget
eftersträvar att kontinuerligt analysera de
riskersomkanledatillfelidenfinansiella
Förvaltningsberättelse
Hemnet Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023 · 39
rapporteringen. Den väsentligaste posten
avseendefinansiellrapporteringenutgörsav
koncernens immateriella anläggnings-
tillgångar,förvilkendetfinnsenprocessför
värdering och löpande uppföljning. Risker
koppladetilldenfinansiellarapporteringen
diskuteras regelbundet med bolagets externa
revisorer som också årligen presenterar sin
riskbe-dömning för revisionsutskottet samt
styrelse.
Kontrollaktiviteter
Särskild vikt läggs på att säkerställa att den
finansiellarapporteringenvidvarje
rapporttillfälle ger en rättvisande bild, på ett
ordnat sätt i enlighet med tillämpliga legala
och regulatoriska krav. CFO ansvarar för att
säkerställa den löpande kontrollen kopplat
tillfinansiellrapporteringochHemnethar
som en del i detta ett rapportpaket för den
löpande ekonomiska uppföljningen.
Finansiella kontroller i bolagets affärs-
processer omfattar bland annat godkännande
av affärstransaktioner, attest av leverantörs-
fakturor, kontoavstämningar, fullmakts- och
behörighetsstrukturer samt månadsvisa
analytiska resultatuppföljningar. Styrelsen
och ledningen i Hemnet får information på
månadsbasis om koncernens resultat,
finansiellaställningsamtövriginformation
kring hur verksamheten utvecklas.
Koncernen har ingen funktion för
internrevision utan internrevisionen sköts
genom utökad controlling och genom att
löpande arbeta med att utvärdera och
förbättra processer, automatisering av
arbetsuppgifter och utvärdering och
implementering av utökat IT-stöd kopplat till
finansiellrapportering.
Information och kommunikation
För att säkerställa att den externa
kommunikationen är korrekt, komplett och i tid
har Hemnet bland annat en kommunikations-
policy som har antagits av styrelsen, likaväl
som föreskrifter kring informationssäkerhet.
Hemnet har också antagit styrande
dokument i form av policyer och riktlinjer som
utgör grunden för Hemnets kommunikation
och syftar till att säkerställa att Hemnets
informationsgivning och
företagskommunikation är korrekt och
effektiv,attinformationfinnstillgängligför
alla delar av verksamheten samt att externa
intressenter, inklusive relevanta myndigheter,
delges tillgång till relevant information. Utöver
dessadokument,somfinnstillgängligapå
Hemnetsintranät,finnsäveninterna
informationskanaler i form av regelbundna
ledarforum, informationsmöten som hålls
varannan vecka för alla medarbetare och
möten inom respektive avdelning.
Finansiell information delas av ledningen
med revisionsutskott och styrelse inför varje
rapporttillfälle. Revisionsutskottet mottar även
regelbunden information kring aktiviteter för
att stärka intern kontroll med avseende på
finansiellrapportering.
Medarbetare inom Hemnet har tillgång till
ett externt visselblåsningssystem, som vid
behov kan användas anonymt.
Uppföljning och övervakning
Hemnets styrelse och ledning följer löpande
upp effektiviteten i de interna kontrollerna för
att säkerställa kvaliteten i processerna för
denfinansiellarapporteringen.Vidvarje
styrelsemöterapporterasfinansielloch
operativ utveckling för verksamheten och
styrelsen mottar månadsvis en rapport över
resultatochHemnetsfinansiellaställning–
denna information ligger sedan till grund för
styrelsens genomgång av samtliga
delårsrapporter inför publicering.
Revisionsutskottet har ett särskilt ansvar
för att följa upp revisionsfrågor och större
principiella frågor med avseende på den
finansiellarapporteringen,samtattföljaupp
frågor avseende risker och intern kontroll.
Vidare utvärderar bolagets externa revisorer
den interna kontrollen som del av den årliga
revisionen varefter rekommendationer
lämnas som blir en del i det löpande arbetet
med att utveckla och förstärka den interna
kontrollen. Av särskild betydelse för
styrelsens uppföljning är därefter att följa upp
effektiviteten i bolagsledningens arbete på
detta område, inklusive att säkerställa att
åtgärder vidtas rörande de brister och förslag
som framlagts.
Förvaltningsberättelse
40 · Hemnet Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Förvaltningsberättelse
Styrelse
Anders Nilsson Anders Edmark Tracey Fellows Håkan Hellström Maria Redin Nick McKittrick Pierre Siri
Position Ordförande Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot
Invald 2023 2017 2020 2021 2022 2020 2017
Född
1967 1959 1965 1958 1978 1968 1974
Nationalitet Sverige Sverige Australien Sverige Sverige Storbritannien Sverige
Utbildning Juridikstudier vid
Lunds universitet.
Gymnasiestudier i ekonomi,
fastighetmäklarutbildning
genom AFR (idag känt som
Mäklarsamfundet), Sverige.
Kandidatexamen i ekonomi från
Monash University, Australien.
Gymnasistudier och
utbildad fastighetsmäklare
Master i Internationella
relationer från Göteborgs
universitet
Högskoleingenjörsexamen
i elektronik från Southampton
University, Storbritannien.
Gymnasieingenjörsexamen
(miljöingenjör)
utbildad i Sverige.
Aktuella uppdrag Senior rådgivare till Global
Infrastructure Partners, GIP.
Ordförande för
Mäklarsamfundet och Svensk
Mäklarstatistik. Delägare och
grundare av Mäklarhuset,
Mäklarbyrån i Örnsköldsvik.
Styrelsemedlem och
medgrundare av SAH INVEST,
Konsulthuset i Örnsköldsvik,
Fastighetsbolaget
Huset i Örnsköldsvik.
Styrelsemedlem Auktoriserade
Fastighetsmäklares
Riksförbund AFR:s Service.
Styrelsesuppleant och
medgrundare till Sven Bagare.
Styrelsemedlem hos REA
Group, Woolworth Group
och Trade Me Group.
Vice ordförande för
Mäklarsamfundet och
ordförande för Svensk
Fastighetsförmedling.
Vice ordförande för Dina
Försäkringar Öland.
Delägare och vd Svensk
Fastighetsförmedling
Sydost. Styrelsemedlem
för Svensk Mäklarstatistik,
Linnéakademin för Vetenskap
och Näringsliv, Stiftelsen
Barometern och Mspecs.
Vd för MTG. Medgrundare och
verksamhetspartner på Sprints.
Tidigare uppdrag Vd Com Hem och sedan
Tele2, i samband med fusionen
mellan de två företagen under
åren 2014 och 2020. 25 års
erfarenhet från ledande roller
inom MTG och Millicom.
Tidigare President of Global
Digital Real Estate hos News
Corp styrelsemedlem hos
REA Group. Tidigare CEO för
REA Group. Vice President
Microsoft Asia-Pacific och CEO
för Microsoft i Australien.
Finanschef för MTG.
Styrelsemedlem för
NetEnt. Finanschef och
sedan vd för Bet24.
Teknik-konsultande hos
Accenture. Medgrundande chef
och vd för Rightmove. Vd och
styrelsemedlem Homegate.
Grundare, VD eller investerare i
flera konsumentteknikföretag
i Sverige och Europa,
inklusive Blocket.se.
Närvaro styrelsemöten
10/10 10/10 10/10 9/10 10/10 10/10 9/10
Oberoende i förhållande till
Hemnet och dess ledning
Ja Nej Ja Nej Ja Ja Ja
Obereonde i förhållande
till större aktieägare
Ja Nej Ja Nej Ja Ja Nej
Totalt styrelsearvode SEK
875 000 367 534 383 870 367 534 336 301 383 870 -
Aktieinnehav (31 dec, 2023)
- 17 374 60 142 253 456 3 600 150 630 790 691
41Hemnet Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023 · 41
Anders Nilsson Anders Edmark Tracey Fellows Håkan Hellström Maria Redin Nick McKittrick Pierre Siri
Position Ordförande Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot
Invald 2023 2017 2020 2021 2022 2020 2017
Född
1967 1959 1965 1958 1978 1968 1974
Nationalitet Sverige Sverige Australien Sverige Sverige Storbritannien Sverige
Utbildning Juridikstudier vid
Lunds universitet.
Gymnasiestudier i ekonomi,
fastighetmäklarutbildning
genom AFR (idag känt som
Mäklarsamfundet), Sverige.
Kandidatexamen i ekonomi från
Monash University, Australien.
Gymnasistudier och
utbildad fastighetsmäklare
Master i Internationella
relationer från Göteborgs
universitet
Högskoleingenjörsexamen
i elektronik från Southampton
University, Storbritannien.
Gymnasieingenjörsexamen
(miljöingenjör)
utbildad i Sverige.
Aktuella uppdrag Senior rådgivare till Global
Infrastructure Partners, GIP.
Ordförande för
Mäklarsamfundet och Svensk
Mäklarstatistik. Delägare och
grundare av Mäklarhuset,
Mäklarbyrån i Örnsköldsvik.
Styrelsemedlem och
medgrundare av SAH INVEST,
Konsulthuset i Örnsköldsvik,
Fastighetsbolaget
Huset i Örnsköldsvik.
Styrelsemedlem Auktoriserade
Fastighetsmäklares
Riksförbund AFR:s Service.
Styrelsesuppleant och
medgrundare till Sven Bagare.
Styrelsemedlem hos REA
Group, Woolworth Group
och Trade Me Group.
Vice ordförande för
Mäklarsamfundet och
ordförande för Svensk
Fastighetsförmedling.
Vice ordförande för Dina
Försäkringar Öland.
Delägare och vd Svensk
Fastighetsförmedling
Sydost. Styrelsemedlem
för Svensk Mäklarstatistik,
Linnéakademin för Vetenskap
och Näringsliv, Stiftelsen
Barometern och Mspecs.
Vd för MTG. Medgrundare och
verksamhetspartner på Sprints.
Tidigare uppdrag Vd Com Hem och sedan
Tele2, i samband med fusionen
mellan de två företagen under
åren 2014 och 2020. 25 års
erfarenhet från ledande roller
inom MTG och Millicom.
Tidigare President of Global
Digital Real Estate hos News
Corp styrelsemedlem hos
REA Group. Tidigare CEO för
REA Group. Vice President
Microsoft Asia-Pacific och CEO
för Microsoft i Australien.
Finanschef för MTG.
Styrelsemedlem för
NetEnt. Finanschef och
sedan vd för Bet24.
Teknik-konsultande hos
Accenture. Medgrundande chef
och vd för Rightmove. Vd och
styrelsemedlem Homegate.
Grundare, VD eller investerare i
flera konsumentteknikföretag
i Sverige och Europa,
inklusive Blocket.se.
Närvaro styrelsemöten
10/10 10/10 10/10 9/10 10/10 10/10 9/10
Oberoende i förhållande till
Hemnet och dess ledning
Ja Nej Ja Nej Ja Ja Ja
Obereonde i förhållande
till större aktieägare
Ja Nej Ja Nej Ja Ja Nej
Totalt styrelsearvode SEK
875 000 367 534 383 870 367 534 336 301 383 870 -
Aktieinnehav (31 dec, 2023)
- 17 374 60 142 253 456 3 600 150 630 790 691
Förvaltningsberättelse
42 · Hemnet Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Förvaltningsberättelse
Ledning
Cecilia Beck-Friis Anders Örnulf Jessica Sjöberg Peter Frey Lisa Farrar Anna Kempe
Position Chief Executive Officer
sedan 2017
Chief Financial Officer
sedan 2023
Chief Communication and
Brand Officer sedan 2019
Chief Technical Officer
sedan 2022
Cheif Operating Officer
sedan 2023
Chief People and Culture
Officer sedan 2022
Född
1973 1976 1977 1973 1980 1977
Nationalitet Sverige Sverige Sverige Sverige Sverige Sverige
Utbildning
Executive Management
Program, SSE Executive
Education, Entertainment
Marketing och strategisk
marknadsföring vid NYU’s
School of Professional
Studies, USA, samt
diplomutbildning från Berghs
School of Communication.
Stockholms universitet. Medie- och kommunikations-
vetenskap och Statsvetenskap,
Stockholms universitet.
Data- och systemvetenskap
vid Stockholms universitet.
Kandidatexamen i
företagsekonomi vid
Westminsters universitet.
Kandidatexamen i
samhällsvetenskap (PAO)
från Stockholms universitet.
Arbetslivserfarenhet
Mer än 20 års erfarenhet
från ledande befattningar
inom mediebranschen.
Tidigare vice vd TV4
samt Chief Digital Officer
Bonnier Broadcasting.
F.d. styrelseledamot
i Paradox Interactive,
NetInsight och Acando.
Mångårig erfarenhet från
olika ledande befattningar
inom finans. Senast i rollen
som Group CFO på SkiStar.
Har dessförinnan innehaft
roller som bland annat Head
of Controlling Preem och
liknande roller inom finans på
Svenska Spel, ICA och Unilever.
Mångårig erfarenhet från
ledande befattningar
inom PR och kommunikation,
senast som Vice President
Corporate Communications
MTG/Nordic Entertainment
Group. Har dessförinnan
innehaft roller som bland annat
informationschef Com
Hem och kommunikationschef
TDC Sverige.
Tidigare CTO inom Genius
Sports, CTO & CPO i Betsson
Group och i mediebranschen
(Expressen, Aftonbladet,
Bonnier News).
Mångårig erfarenhet från
ledande befattningar
med huvudsakligt ansvar
för produkt utveckling,
marknadsföring, strategi,
digital transformation och
kundupplevelse. Senast i
rollen som CMO/CXO för
IVC Evidensia. Dessförinnan
innehaft roller som bland
annat CDO Strawberry,
Managing Director Groupon
och Managing Director Orbitz.
20 års HR-erfarenhet inom
tech, retail och FMCG. Tidigare
Talent Management Konsult
(egenföretagare) som arbetat
för bland annat Schibsted
och Blocket. Dessförinnan
affärsområdeschef inom
Wise Group och Senior HR
Manager Circle K.
Aktieinnehav (31 dec, 2023)
721 572 1 900 98 090 800 1500 -
Teckningsoptioner
277 135 55 000 48 116 14 500
22 958
12 000
43Hemnet Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023 · 43
Cecilia Beck-Friis Anders Örnulf Jessica Sjöberg Peter Frey Lisa Farrar Anna Kempe
Position Chief Executive Officer
sedan 2017
Chief Financial Officer
sedan 2023
Chief Communication and
Brand Officer sedan 2019
Chief Technical Officer
sedan 2022
Cheif Operating Officer
sedan 2023
Chief People and Culture
Officer sedan 2022
Född
1973 1976 1977 1973 1980 1977
Nationalitet Sverige Sverige Sverige Sverige Sverige Sverige
Utbildning
Executive Management
Program, SSE Executive
Education, Entertainment
Marketing och strategisk
marknadsföring vid NYU’s
School of Professional
Studies, USA, samt
diplomutbildning från Berghs
School of Communication.
Stockholms universitet. Medie- och kommunikations-
vetenskap och Statsvetenskap,
Stockholms universitet.
Data- och systemvetenskap
vid Stockholms universitet.
Kandidatexamen i
företagsekonomi vid
Westminsters universitet.
Kandidatexamen i
samhällsvetenskap (PAO)
från Stockholms universitet.
Arbetslivserfarenhet
Mer än 20 års erfarenhet
från ledande befattningar
inom mediebranschen.
Tidigare vice vd TV4
samt Chief Digital Officer
Bonnier Broadcasting.
F.d. styrelseledamot
i Paradox Interactive,
NetInsight och Acando.
Mångårig erfarenhet från
olika ledande befattningar
inom finans. Senast i rollen
som Group CFO på SkiStar.
Har dessförinnan innehaft
roller som bland annat Head
of Controlling Preem och
liknande roller inom finans på
Svenska Spel, ICA och Unilever.
Mångårig erfarenhet från
ledande befattningar
inom PR och kommunikation,
senast som Vice President
Corporate Communications
MTG/Nordic Entertainment
Group. Har dessförinnan
innehaft roller som bland annat
informationschef Com
Hem och kommunikationschef
TDC Sverige.
Tidigare CTO inom Genius
Sports, CTO & CPO i Betsson
Group och i mediebranschen
(Expressen, Aftonbladet,
Bonnier News).
Mångårig erfarenhet från
ledande befattningar
med huvudsakligt ansvar
för produkt utveckling,
marknadsföring, strategi,
digital transformation och
kundupplevelse. Senast i
rollen som CMO/CXO för
IVC Evidensia. Dessförinnan
innehaft roller som bland
annat CDO Strawberry,
Managing Director Groupon
och Managing Director Orbitz.
20 års HR-erfarenhet inom
tech, retail och FMCG. Tidigare
Talent Management Konsult
(egenföretagare) som arbetat
för bland annat Schibsted
och Blocket. Dessförinnan
affärsområdeschef inom
Wise Group och Senior HR
Manager Circle K.
Aktieinnehav (31 dec, 2023)
721 572 1 900 98 090 800 1500 -
Teckningsoptioner
277 135 55 000 48 116 14 500
22 958
12 000
Förvaltningsberättelse
44 · Hemnet Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2023
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att årsredovisningen har
upprättats i enlighet med god redovisningssed i Sverige och koncernredo-
visningen har upprättats i enlighet med de internationella redovisnings-
standarder som avses i Europaparlamentets och rådet förordning (EG) nr
1606/2002 av den 19 juli 2002 om tillämpning av internationella redovis-
ningsstandarder. Årsredovisningen respektive koncernredovisningen ger en
ttvisande bild av moderbolagets och koncernens ställning och resultat.
Förvaltningsberättelsen för moderbolaget respektive koncernen ger en
ttvisande översikt över utvecklingen av verksamhet, sllning och resultat
samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget
och de företag som inr i koncernen står inför. Årsredovisningen och
koncernredovisningen har godkänts för utrdande av styrelsen och
verksllande direkren den 20 mars 2024. Koncernens resultat- och
balansräkning och moderbolagets resultat- och balansräkning blir föremål för
fastställelse på årssmman den 25 april 2024.
reslagen utdelning uppgår till 118,0 MSEK. Koncernens eget kapital
nförligt till moderbolagets aktieägare per den 31 december 2023 var
1 259,6 MSEK och fritt eget kapital i moderbolaget var 1 109,1 MSEK. Med
nvisning till ovanstående samt vad som i övrigt kommit till styrelsens
kännedom är det styrelsens bedömning att den föreslagna utdelningen är
försvarlig med hänvisning till de krav som verksamhetens art, omfattning och
risker ställer på storleken av bolagets och koncernens eget kapital liksom på
bolagets och koncernens konsolideringsni, likviditet och ställning i övrigt.
Vinstdisposition
Summa utdelningsbara medel:
Balanserade vinstmedel 360 561 894
Årets resultat 748 494 827
Totalt kronor 1 109 056 721
Disponeras på så sätt att:
Till aktieägarna utdelas 1,20 SEK per aktie 118 021 260
Till balanserade vinstmedel föres 991 035 461
Totalt kronor 1 109 056 721
Stockholm, 20 mars, 2024
Vår revisionsberättelse har avgivits
den dag som framr av vår elektroniska
underskrift Ernst & Young AB
Anna Svanberg
Auktoriserad revisor
Nick McKittrick
Ledamot
Håkan Hellström
Ledamot
TraceyFellows
Ledamot
Pierre Siri
Ledamot
Maria Redin
Ledamot
Anders Edmark
Ledamot
Cecilia Beck-Friis
Verkställande direktör
Anders Nilsson
Ordförande
Års- och hållbarhetsredovisningen samt koncernredovisningen har godkänts för publicering av styrelsen den 20 mars 2024.
Årsredovisningen innehåller också koncernens och moderbolagets hållbarhetsrapportering enligt ÅRL 5 kap 11§, se sid 22.
Hemnet Group
|
Års- och hållbarhetsredovisning 2023· 45Finansiella rapporter
Koncernens räkningar och noter s. 46-66
Not Sid
Koncernens rapport över totalresultat 46
Koncernens rapport över finansiell ställning 47
Koncernens rapport över förändring i eget kapital 48
Koncernens rapport över kassaflöden 49
K1 Sammanfattning av väsentliga redovisningsprinciper 50
K2 Viktiga uppskattningar och bedömningar för redovisningsändamål 52
K3 Intäkter från avtal med kunder 52
K4 Övriga rörelseintäkter 53
K5 Övriga rörelsekostnader 53
K6 Övriga externa kostnader 53
K7 Ersättningar till revisorerna 53
K8 Ersättningar till anställda, m.m. 54
K9 Finansiella intäkter och kostnader 57
K10 Valutakursdifferenser, netto 57
K11 Inkomstskatt 58
K12 Resultat per aktie 58
K13 Immateriella tillgångar 59
K14 Materiella anläggningstillgångar 59
K15 Leasing 59
K16 Uppskjuten skatt 60
K17 Kundfordringar 61
K18 Övriga kortfristiga fordringar 61
K19 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 61
K20 Eget kapital 61
K21 Finansiell riskhantering och finansiella instrument per kategori 62
K22 Skulder till kreditinstitut 64
K23 Övriga kortfristiga skulder 65
K24 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 65
K25 Förändringar i skulder som tillhör finansieringsverksamheten 65
K26 Livida medel 65
K27 Transaktioner med närstående 66
K28 Händelser efter rapportperiodens slut 66
Moderbolagets räkningar och noter s. 67-72
Not Sid
Moderbolagets resultaträkning och rapport över totalresultat 67
Moderbolagets balansräkning 68
Moderbolagets rapport över förändringar i eget kapital 69
Moderbolagets kassaflödesanalys 70
M1 Moderföretagets redovisningsprinciper 71
M2 Personalkostnader 71
M3 Andelar i koncernföretag 71
M4 Fordringar och skulder koncernföretag 72
M5 Eget kapital 72
M6 Skulder till kreditinstitut 72
M7 Närstående 72
M8 Händelser efter rapportperiodens slut 72
M9 Vinstdisposition 72
Innehållsförteckning för räkenskaper och noter
46 · Hemnet Group
|
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Finansiella rapporter
Koncernens rapport över totalresultat
Belopp i MSEK
Not
2023
2022
Rörelsens intäkter
Nettoomsättning
3
1 004,7
889,2
Övriga rörelseintäkter
4, 10
2,7
2,6
Summa intäkter
1 007,4
891,8
Aktivering av egenutvecklade immateriella tillgångar
13
13,0
10,0
Rörelsens kostnader
Övriga externa kostnader
6, 7
-323,7
-299,0
Personalkostnader
8
-169,6
-153,2
Avskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar
13, 14, 15
-77,3
-70,6
Övriga rörelsekostnader
5
-1,6
-1,5
Summa kostnader
-572,2
-524,3
Rörelseresultat
448,2
377,5
Finansiella intäkter
9, 10
3,2
0,6
Finansiella kostnader
9, 10
-24,0
-7,4
Finansnetto
-20,8
-6,8
Resultat före skatt
427,4
370,7
Skatt
11
-88,7
-76,9
Resultat efter skatt
338,7
293,8
Övrigt totalresultat
-
-
Summa totalresultat för perioden
338,7
293,8
Varav hänförligt till: Moderbolagets aktieägare
338,7
293,8
Resultat per aktie
Före utspädning (SEK)
12
3,47
2,93
Efter utspädning (SEK)
12
3,47
2,93
Hemnet Group
|
Års- och hållbarhetsredovisning 2023· 47Finansiella rapporter
Koncernens rapport över finansiell ställning
Belopp i MSEK
Not
2023-12-31
2022-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Goodwill
13
902,8
902,8
Kundrelationer
13
703,9
759,3
Varumärke
13
241,2
241,2
Aktiverade utvecklingsutgifter
13
44,0
20,1
Nyttjanderättstillgångar
15
45,2
0,6
Övriga anläggningstillgångar
14, 16
7,3
2,0
Summa anläggningstillgångar
1 944,4
1 926,0
Omsättningstillgångar
Kundfordringar
17
38,3
31,5
Övriga kortfristiga fordringar
18
61,7
24,9
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
19
9,0
11,8
Likvida medel
26
102,6
100,4
Summa omsättningstillgångar
211,6
168,6
SUMMA TILLGÅNGAR
2 156,0
2 094,6
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
20
Aktiekapital
77,4
77,4
Övrigt tillskjutet kapital
1 255,1
1 250,5
Balanserad vinst (inklusive årets resultat)
-72,9
104,8
Summa eget kapital (hänförligt till moderbolagets aktieägare)
1 259,6
1 432,7
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut
22
497,1
328,5
Leasingskulder
15
35,5
-
Uppskjutna skatteskulder
16
203,7
210,2
Summa långfristiga skulder
736,3
538,7
Kortfristiga skulder
Leasingskulder
15
8,1
-
Leverantörsskulder
14,4
13,5
Aktuell skatteskuld
3,6
11,3
Övriga kortfristiga skulder
23
23,1
17,2
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
24
110,9
81,2
Summa kortfristiga skulder
160,1
123,2
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
2 156,0
2 094,6
48 · Hemnet Group
|
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Finansiella rapporter
Koncernens rapport över förändring
i eget kapital
Övrigt tillskjutet Balanserad vinst Summa Eget
Aktiekapitalkapital(inkl årets resultat)kapital
Belopp i MSEK(Not K20)(Not K20)(Not K20)(Not K20)
Ingående balans per 1 januari 2022
77,4
1 246,8
192,7
1 516,9
Årets resultat
-
-
293,8
293,8
Övrigt totalresultat
-
-
-
-
Summa totalresultat
-
-
293,8
293,8
Transaktioner med bolagets ägare
Utdelning
-
-
-55,6
-55,6
Återköp av aktier
-
-
-326,1
-326,1
Återköp av teckningsoptioner
-
-0,8
-
-0,8
Emission av teckningsoptioner
-
4,6
-
4,6
Emissonskostnader
-
-0,2
-
-0,2
Summa transaktioner med bolagets ägare
-
3,6
-381,7
-378,1
Utgående balans per 31 december 2022
77,4
1 250,5
104,8
1 432,7
Ingående balans per 1 januari 2023
77,4
1 250,5
104,8
1 432,7
Årets resultat
-
-
338,7
338,7
Övrigt totalresultat
-
-
-
-
Summa totalresultat
-
-
338,7
338,7
Transaktioner med bolagets ägare
Utdelning
-
-
-98,0
-98,0
Återköp av aktier
-
-
-418,4
-418,4
Emission av teckningsoptioner
-
5,0
-
5,0
Återköp av teckningsoptioner
-
-0,4
-
-0,4
Inlösen av aktier
-2,1
2,1
-
-
Fondemission
2,1
-2,1
-
-
Summa transaktioner med bolagets ägare
-
4,6
-516,4
-511,8
Utgående balans per 31 december 2023
77,4
1 255,1
-72,9
1 259,6
Eget kapital är i sin helhet hänförligt till moderbolagets aktieägare.
Hemnet Group
|
Års- och hållbarhetsredovisning 2023· 49Finansiella rapporter
Koncernens rapport över kassaflöden
Belopp i MSEK Not
2023
2022
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Rörelseresultat
448,2
377,5
Justering poster som inte ingår i kassaflödet:
Avskrivningar av tillgångar
77,3
70,6
Resultat avyttring anläggningstillgångar
-
-0,0
Erhållen ränta
3,2
0,6
Betald ränta
-25,4
-6,7
Betalda inkomstskatter
-103,2
-94,2
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring i rörelsekapitalet
400,1
347,8
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Förändring i rörelsefordringar
-40,8
-9,0
Förändring i rörelseskulder
36,6
17,2
Summa förändring rörelsekapital
-4,2
8,2
Kassaflöde från den löpande verksamheten
395,9
356,0
Kassaflöde från investeringsverksamheten
Investeringar i immateriella anläggningstillgångar
13
-31,5
-13,7
Investeringar i materiella anläggningstillgångar
14
-7,3
-1,8
Avyttring av materiella anläggningstillgångar
14
-
0,0
Kassaflöde från investeringsverksamheten
-38,8
-15,5
Kassalöde från finansieringsverksamheten
Upptagna lån
25
185,0
115,0
Återbetalade lån
25
-15,0
-65,0
Amortering av leasingskuld
25
-13,0
-6,5
Emission av teckningsoptioner
5,0
4,6
Emissionskostnader
-
-0,2
Återköp av teckningsoptioner
-0,4
-0,8
Återköp av aktier
-418,5
-326,1
Betalad utdelning
-98,0
-55,6
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
-354,9
-334,6
Årets kassalöde
2,2
5,9
Likvida medel vid årets början
100,4
94,5
Likvida medel vid årets slut
102,6
100,4
50 · Hemnet Group
|
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Finansiella rapporter
Not K1 Sammanfattning av väsentliga
redovisningsprinciper
Hemnet Group AB (publ) (Moderföretaget) och dess dotterföretag
(sammantaget “Koncernen”) skall bedriva den av mäklare, bekare och
reklamannonsörer mest uppskattade och besökta marknadsplatsen i Sverige
för bostäder och närliggande tjänster kring boende.
Moderretaget är ett aktiebolag registrerat i Sverige och med säte i
Stockholm. Adressen till huvudkontoret är Sveavägen 9, 111 57 Stockholm.
Styrelsen har den 20 mars 2024 godnt denna års- och koncernredovisning
för offentliggörande. Koncernens rapport över totalresultat och rapport över
finansiella ställning samt moderföretagets resultat- och balansräkning blir
föremål för fastställelse på årsstämman 25 april, 2024.
Koncernen tillämpar kalender (1 januari – 31 december) som räkenskapsår.
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i miljoner kronor (MSEK).
Avrundning sker till närmaste miljontal.
Noten innehåller en förteckning över de väsentliga redovisningsprinciper
som tillämpats när denna koncernredovisning upprättats. Dessa principer
har tillämpats konsekvent för alla presenterade år, om inte annat anges.
Koncernredovisningen omfattar det legala moderbolaget Hemnet Group AB
(publ) och dess dotterretag.
Moderföretagets redovisningsprinciper återfinns i not M1.
Grund för rapporternas upprättande
Koncernredovisningen för koncernen har upprättats i enlighet med
International Financial Reporting Standards (IFRS), RFR 1 Kompletterande
redovisningsregler för koncerner samt Årsredovisningslagen.
Koncernredovisningen har upprättats baserat på historiska anskaffnings-
värden. Års- och koncernredovisningen har uppttats med antagandet om
fortsatt drift, i linje med fortlevnadsprincipen.
Att upptta rapporter i överensstämmelse med IFRS kräver användning av en
del viktiga uppskattningar för redovisningsändamål. Vidare krävs att
ledningen gör vissa bemningar vid tilmpningen av koncernens
redovisningsprinciper. De områden som innefattar en hög grad av bedömning,
som är komplexa eller sådana omden där antaganden och uppskattningar är
avsentlig betydelse för koncernredovisningen anges i not K2.
Moderföretagets redovisningsprinciper se not M1.
Nya standarder, ändringar och tolkningar som tillämpas av koncernen
Koncernen har från och med 2023 tillämpat den uppdaterade IAS 1, vilken
innebär att de sammanfattade redovisningsprinciperna i årsredovisningen har
uppdaterats för att tydligra upplysningarna av de mest väsentliga
redovisningsprinciperna.
Koncernen har även från och med 2023 tillämpade ändringen i IAS 12 om
uppskjuten skatt nyttjanderättstillgångar och leasingskulder, vilken endast
påverkat upplysningskraven i not.
Inga andra av de IFRS eller IFRIC-tolkningar som ännu inte har trätt i kraft,
förväntas ha någon väsentlig inverkan på koncernen.
Koncernredovisning
Koncernens resultat- och balansräkning omfattar alla företag i vilka moderbolaget
direkt eller indirekt innehar mer än hälften av aktiernas röstvärde samt företag i
vilka koncernen på annat sätt har ett bestämmande inflytande. Dotterföretag
inkluderas i koncernredovisningen fn och med den dag då det bestämmande
inflytandet överförs till koncernen. De exkluderas ur koncernredovisningen från
och med den dag då det bestämmande inflytandet upphör.
Segmentsrapportering
relsesegment rapporteras på ett sätt som överensstämmer med den
interna rapportering som lämnas till den högste verkställande beslutsfattaren
vilken för Hemnet är koncern-vd. Koncernen har identifierat ett rörelsesegment
vilket är koncernen i sin helhet. Bemningen baseras på att koncernen följs
upp som helhet då någon form av geografisk uppdelning eller uppdelning
afrsomde/produkt kategori etc. ej är tillämplig. Den finansiella
rapporteringen utgår ifn en koncerngemensam organisations- och
ledningsstruktur.
Omräkning av utländsk valuta
Funktionell valuta och rapportvaluta
I koncernredovisningen används svenska kronor (SEK), som är moderföretagets
funktionella valuta och koncernens rapportvaluta. Samtliga bolag i
koncernen har svenska kronor (SEK) som funktionell valuta.
Transaktioner och balansposter
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella valutan
enligt Riksbankens valutakurser som gäller på transaktionsdagen eller den
dag då posterna omvärderas. Valutakursvinster och -förluster som
uppkommer vid betalning av sådana transaktioner och vid omräkning av
monetära tillgångar och skulder i utländsk valuta till balansdagens kurs,
redovisas i rapport över totalresultat som övriga rörelseintäkter eller
-kostnader. Valutakursvinster och -förluster som hänför sig till lån och likvida
medel redovisas i rapport över totalresultat som finansiella intäkter eller
kostnader.
Intäktsredovisning
Koncernens nettoomsättning genereras från försäljning av tjänster,
huvudsakligen bostadsannonstjänster och övriga tjänster. Intäkter
redovisas över tid om kunden erller eller förbrukar fördelarna samtidigt
som tjänsten utrs. När löptiden för avtalet inte framgår används den
genomsnittliga löptiden som tjänsten utnyttjas utifrån historisk information.
Intäkterna värderas till det avtalade transaktionspriset efter avdrag för
eventuella rabatter och mervärdesskatt.
Försäljning av tjänster – Bostadsannonstjänster
Denna kategori avser intäkter fn objektsannonsering och därtill hänförliga
tilläggstjänster, såsom Hemnet Plus och Premium. Intäkterna härr från både
privatpersoner (bostadssäljare) och företagskunder (bostadsutvecklare och
fastighetsmäklare). Intäkterna periodiseras över den genomsnittliga löptiden
för en objektsannons de senaste tolv månaderna.
r en majoritet av fordringarna avseende Hemnets intäkter fn bostads-
säljare står en betalleverantör för den finansiella risken (factoring). Hemnets
fordran på betalleverantören redovisas som övrig fordran. Övriga fordringar
avseende inkter från bostadssäljare, samt Hemnets fordringar avseende
inkter från företagskunder, redovisas som kundfordringar i Hemnets
balansräkning.
Försäljning av tnster – Övriga tjänster
Övriga tjänster avser inkter från olika former av reklamannonsering på
Hemnets plattformar samt tilläggstnster för bostadsutvecklare och
fastighetsmäklare, såsom Hemnet Business. Intäkter från reklamannonsering
redovisas över den period som annonskampanjen exponeras på Hemnets
plattformar, antingen i takt med leverans av överenskomna sidvisningar eller
över avtalets löptid, beroende på vad som är tillämpligt. Inkter från tilläggs-
tjänster redovisas i takt med att tjänsten levereras till kunden. Samtliga
fordringar avseende intäkter från övriga tjänster redovisas som kundford-
ringar i Hemnets balansräkning.
Se not K3 Inkter från avtal med kunder.
Finansiella kostnader
Finansiella kostnader består av räntekostnader på upplåning,
räntekomponent leasingavgifter samt övriga finansiella kostnader.
nekostnader redovisas i resultatet med tillämpning av effektiv-
räntemetoden. I övriga finansiella kostnader ingår bankavgifter.
Valutakursvinster och valutakursförluster redovisas netto.
Skatter
Periodens skattekostnad omfattar aktuell och uppskjuten skatt.
Uppskjuten skatt redovisas, enligt balansräkningsmetoden, på alla temporära
skillnader som uppkommer mellan det skattemässiga värdet på tillgångar
och skulder och deras redovisade värden i koncernredovisningen.
Uppskjuten skatteskuld redovisas emellertid inte om den uppstår till följd av
första redovisningen av goodwill.
Uppskjuten inkomstskatt beräknas med tilmpning av skattesatser (och
lagar) som har beslutats eller aviserats per balansdagen och som förntas
lla när den berörda uppskjutna skattefordran realiseras eller den
uppskjutna skatteskulden regleras.
K1
K2
K3
K4
K5
K6
K7
K8
K9
K10
K11
K12
K13
K14
K15
K16
K17
K18
K19
K20
K21
K22
K23
K24
K25
K26
K27
K28
M1
M2
M3
M4
M5
M6
M7
M8
M9
Hemnet Group
|
Års- och hållbarhetsredovisning 2023· 51Finansiella rapporter
Immateriella tillgångar
Goodwill
Goodwill skrivs ej av löpande utan prövas för nedskrivningsbehov årligen och
dessutom så snart indikationer uppkommer som tyder att tillgången ifråga
har minskat i värde.
I syfte att testa nedskrivningsbehov fördelas goodwill som rrv ats i ett
relseförvärv till kassagenererande enheter eller grupper av kassa-
genererande enheter som motsvarar den lägsta nivå i koncernen på vilken
goodwillen i fga övervakas i den interna styrningen. Goodwill övervakas för
närvarande på koncernen som helhet då koncernen bedömts utgöra en
kassagenererande enhet .
Se även not K2 Viktiga uppskattningar och bemningar samt not K13
Immateriella tillgångar.
Övriga immateriella tillgångar
Kundrelationer
Kundrelationer som förvärvades som en del av ett rörelseförrv redovisas
till verkligt värde vid förvärvstidpunkten och skrivs av linjärt över den
prognostiserade nyttjandeperioden motsvarande den uppskattade tid de
kommer generera kassaflöde.
Se även not K2 Viktiga uppskattningar och bemningar samt not K13
Immateriella tillgångar.
Varumärke
Varurken som förrvats som en del av ett rörelseförvärv redovisas till
verkligt värde på förrvsdagen (se not K13 immateriella tillgångar för
detaljer). Så länge varumärken används, underhålls och investeras i har de
bedömts ha en obestämbar nyttjandeperiod och redovisas till anskaffnings-
värde och pvas årligen, och vid indikation på nedskrivningsbehov, avseende
eventuellt nedskrivningsbehov.
Se även not K2 Viktiga uppskattningar och bemningar samt not K13
Immateriella tillgångar.
Balanserade utvecklingsutgifter
Hemnets utgifter för utvecklingsarbete som uppfyller kriterierna i IAS 38 tas
upp som egenutvecklade immateriella tillgångar i takt med att
utvecklingsarbetet utförs.
I balansräkningen redovisade utgifter för utvecklingsarbete är upptagna till
anskaffningsvärde minus ackumulerade avskrivningar och eventuella
nedskrivningar .
Se även not K2 Viktiga uppskattningar och bemningar samt not K13
Immateriella tillgångar.
Finansiella instrument
Finansiella instrument som redovisas i balansräkningen inkluderar på tillgångs-
sidan likvida medel, kundfordringar och andra fordringar. skuldsidan återfinns
skulder till kreditinstitut, leasingskulder, övriga skulder och leverantörsskulder.
Dessa tillgångar och skulder redovisas till upplupet anskaffningsvärde.
Redovisning och borttagande
En finansiell tillgång eller finansiell skuld tas upp i balansräkningen när bolaget
blir part enligt instrumentets avtalsssiga villkor. Kundfordringar tas upp i
balansräkningen när faktura har skickats och företagets rätt till erttning är
ovillkorlig. Skuld tas upp när motparten har presterat och avtalsenlig skyldighet
föreligger att betala, även om faktura ännu inte mottagits. Leverantörsskulder
tas upp när faktura mottagits.
En finansiell tillgång och finansiell skuld kvittas och redovisas med ett
nettobelopp i balanskningen endast när det föreligger en legal rätt att kvitta
beloppen samt att det föreligger avsikt att reglera posterna med ett
nettobelopp eller att samtidigt realisera tillngen och reglera skulden. En
finansiell tillng tas bort från balanskningen när ttigheterna i avtalet
realiseras, förfaller eller när bolaget förlorar kontrollen över dem. Detsamma
ller för del av en finansiell tillng. En finansiell skuld tas bort från
balansräkningen när förpliktelsen i avtalet fullgörs eller på annat sätt utsläcks.
Detsamma gällerr del av en finansiell skuld.
Klassificering och värdering
Koncernens klassificering av finansiella tillgångar som är skuldinstrument
baseras på koncernens afrsmodell för förvaltning av tillngen och
karaktären tillgångens avtalsenliga kassaflöden. Koncernen klassificerar
sina finansiella tillgångar i följande kategorier:
a) Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde
Koncernens tillgångar klassificerade till upplupet anskaffningsvärde utgörs av
kundfordringar, likvida medel samt övriga kortfristiga fordringar. Finansiella
tillgångar klassificerade till upplupet anskaffningsvärde värderas initialt till
verkligt värde med tillägg av transaktionskostnader. Kundfordringar och
fordringar som sålts till en betalleverantör (factoring) redovisas initialt till
verkligt värde vilket normalt överensstämmer med det fakturerade värdet. Efter
första redovisningstillfället värderas tillgångarna till upplupet anskaffningsvärde
enligt effektivräntemetoden. Tillgångarna klassificerade till upplupet
anskaffningsvärde innehas enligt affärsmodellen att inkassera avtalsenliga
kassaflöden som endast är betalningar av kapitalbelopp och ränta på det
utestående kapitalbeloppet. Tillgångarna omfattas av en förlustreservering för
förväntande kreditförluster.
b) Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
Koncernens finansiella skulder klassificerade till upplupet anskaffningsvärde
utrs av skulder till kreditinstitut, leveranrsskulder, upplupna kostnader samt
den del av övriga kortfristiga skulder som avser finansiella skulder. Finansiella
skulder redovisade till upplupet anskaffningsvärde värderas initialt till verkligt
värde inklusive transaktionskostnader. Efter det första redovisningstillfället
värderas de till upplupet anskaffningsvärde enligt effektivräntemetoden.
Avgifter som betalats för lånefaciliteter har redovisats som förutbetald kostnad
och kostnadsrs under facilitetens löptid.
Nedskrivning av finansiella instrument
Koncernens finansiella tillgångar omfattas av nedskrivning för förväntade
kreditförluster. Värderingen av förväntade kreditförluster baseras på olika
metoder.
Den förenklade modellen tillämpas för kundfordringar. En förlustreserv
redovisas, i den förenklade modellen, för fordrans eller tillgångens förväntade
återstående löptid. Metoden för kundfordringar baseras på historiska kund-
förluster kombinerat med framåtblickande faktorer.
r övriga poster, inklusive likvida medel, som omfattas av förväntade
kreditförluster tillämpas den generella metoden med en nedskrivningsmodell
med tre stadier. I de fall beloppen inte bems vara oväsentliga redovisas en
reserv för förväntade kreditförluster även för dessa finansiella instrument.
Koncernens tillngar har bedömts vara i det första stadiet, det vill säga att det
inte har skett någon väsentlig ökning av kreditrisk.
De finansiella tillgångarna redovisas i balansräkningen till upplupet
anskaffningsvärde, det vill säga netto av bruttovärde och förlustreserv.
ndringar av förlustreserven redovisas i resultatet som övriga externa
kostnader.
Leasingskulder och nyttjanderättstillgångar
Hemnets leasingavtal avser bolagets kontorslokaler. Leasingskulden
diskonteras med Hemnets marginella låneränta. Variabla leasingavgifter
redovisas i rapport över totalresultat som övriga externa kostnader.
Bolaget tillämpar lättnadsreglerna kring korttidsavtal (leasingavtal där leasing-
perioden understiger 12 månader) samt leasingavtal där den underliggande
tillgången är av lågt värde i de fall sådana förekommer. Sådana avtal redovisas
inte i balansräkningen.
Nyttjanderättstillgångens värde och nyttjandeperiod prövas vid indikation
nedskrivningsbehov. Nyttjanderättens redovisade värde skrivs av omgående till
dess återvinningsvärde om tillgångens redovisade värde överstiger dess
bedömda återvinningsvärde.
Ersättningar till anställda
Pensionsförpliktelser
Koncernen har endast avgiftsbestämda pensionsplaner. Koncernens
förpliktelser avseende avgifter till avgiftsbesmda planer redovisas som en
kostnad i rapport över totalresultat som personalkostnader i den takt de
intjänats genom att de ansllda utfört tjänster åt koncernen under en period.
Aktierelaterade ersättningar
Incitamentsprogram finns där de som omfattas har jlighet att förrva
teckningsoptioner till verkligt värde, se även not K8. Då verkligt värde erläggs
uppsr ingen kostnad att redovisa för dessa. Erllen premie redovisas direkt
mot eget kapital under övrigt tillskjutet kapital .
K1
K2
K3
K4
K5
K6
K7
K8
K9
K10
K11
K12
K13
K14
K15
K16
K17
K18
K19
K20
K21
K22
K23
K24
K25
K26
K27
K28
M1
M2
M3
M4
M5
M6
M7
M8
M9
52 · Hemnet Group
|
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Finansiella rapporter
Not K2 Viktiga uppskattningar och
bedömningar för redovisnings-
ändamål
Uppskattningar och bedömningar utvärderas löpande och baseras på
historisk erfarenhet och andra faktorer, inklusive förntningar på framtida
händelser som anses rimliga under rådande förhållanden.
Viktiga uppskattningar och bedömningar för redovisningsändamål
Det finns inte några bedömningar, somretagsledningen har gjort när den har
tillämpat företagets redovisningsprinciper, som har en betydande effekt på de
redovisade beloppen i de finansiella rapporterna.
Koncernen gör uppskattningar och antaganden om framtiden. De uppskat-
tningar för redovisningsändamål som blir följden av dessa kommer, definitions-
mässigt, sällan att motsvara det verkliga resultatet. De uppskattningar och
antaganden som innebär en betydande risk för väsentliga justeringar i redovisade
värden för tillgångar och skulder under nästkommande räkenskapsår behandlas i
huvuddrag nedan.
( a) Nedskrivningsprövning av immateriella tillgångar
Kundrelationer som förvärvats som en del av rörelseförrv redovisas till
verkligt värde vid anskaffningstidpunkten och skrivs av linjärt över den
prognostiserade nyttjandeperioden motsvarande den uppskattade tiden de
kommer generera kassaflöde. Tillngarna bedöms med avseende
värdenedgång närhelst händelser eller förändringar i förhållanden indikerar att
det redovisade värdet kanske inte är återvinningsbart. Goodwill och varumärke
har bemts ha obestämbar livslängd och prövas för nedskrivningsbehov
årligen och så snart indikationer uppkommer som tyder på att tillgången i
fråga har minskat i värde. Se not K1 och K13 för redovisningsprinciper och
bedömda nyttjandeperioder samt not K13 för redovisade värden.
(b) Nyttjandeperiod för immateriella tillgångar
Varurke är hänförligt till värdet i Hemnet som varurke och innehas med
äganderätt. Bolaget ser ingen begränsning i nyttjandeperiod för varumärken och
livslängden anses därmed vara obestämbar. Majoriteten av kundrelationer har en
bedömd nyttjandeperiod på 20 år och kvarvarande avskrivningstid uppgår till 13 år.
Se not K1 och K13 för redovisningsprinciper och bedömda nyttjandeperioder samt
not K13 för redovisade värden.
(c) Aktivering av utvecklingsutgifter
Koncernen bedriver utvecklingsarbete avseende mjukvara hänförligt till den
tekniska plattformen och hemsidan hemnet.se. Att redovisa egenupparbetade
immateriella tillgångar innebär att företaget måste göra en rad bedömningar om
framtiden. Beslut om att aktivera en tillng baseras på en bemning om huruvida
det är tekniskt möjligt att färdigslla tillgången, företaget har för avsikt att
färdigslla tillgången, det är sannolikt att tillgången kommer att generera framtida
ekonomiska fördelar samt att det finns resurser att fullfölja utvecklingen. Se även
not K1 och K13.
Not K3 Intäkter från avtal med kunder
Intäktsfördelning per kundkategori
2023
2022
Bostadssäljare
781,8
639,6
Fastighetsmäklare
110,4
113,2
Bostadsutvecklare
36,7
48,3
Reklamannonsörer
75,8
88,1
Summa
1 004,7
889,2
Intäktsfördelning per tjänstekategori
2023
2022
Bostadsannonstjänster
808,7
668,4
Övriga tjänster
196,0
220,8
Summa
1 004,7
889,2
Hela koncernen följs upp som ett segment och inkterna är i princip
uteslutande hänförligt till svenska kunder.
Hemnets inkter kommer fn tjänster som riktar sig till följande huvudsakliga
kundgrupper: Bostadssäljare, Fastighetsmäklare, Bostadsutvecklare och
Reklamannonsörer.
Den enskilt största intäktsströmmen kommer från bostadssäljarnas objekts-
annonsering. För att bostadssäljarna ska kunna påverka sin bostadsaffär
erbjuds tilggstjänster såsom Hemnet Plus och Hemnet Premium vilka
erbjuder en mer framträdande exponering av bostadsannonsen jämfört med
basutförandet .
Intäktsredovisning och prestationsåtaganden för de olika produktområdena
framgår nedan:
Bostadsannonstjänster: Hemnet anses ha fullgjort sitt prestationsåtagande
avseende objektsannonsering när annonsen tas bort för annonsering, vilket
normalt sker genom att fastighetsmäklaren som förmedlat uppdraget avslutar
detsamma. Hemnet anses ha fullgjort sitt prestationsåtagande avseende
tilläggstjänster relaterade till objektsannonseringen, såsom tex produkterna
Hemnet Plus och Premium, när annonsen tas bort för annonsering eller när
perioden som tilläggstjänsten sträcker sig är slut. Fastighetsmäklarna är en
viktig samarbetspartner då de administrerar bostadssäljarnas annonser på
Hemnet och informerar om Hemnets tjänster. För sin förmedling av bostads-
annonsen erhåller fastighetsmäklaren administrationsersättning. För sin
förmedling av tilläggstjänster kopplade till objektsannonsering finns möjlighet
för fastighetsmäklaren att ingå ett förmedlingsavtal och även erhålla
provisionserttning. Se även not K6.
Övriga tjänster: Övriga tjänster består bland annat av intäkter från fastighets-
mäklare för tilläggstjänster och marknadsföring av sina varumärken, samt från
bostadsutvecklare som marknadsför sina objekt och varumärken.
Reklamannonsering och liknande tjänster anses levererade när annonsen
publicerats enligt överenskomna förutsättningar och avtalad publiceringstid
pt ut.
Övriga tjänster faktureras generellt månatligen i efterskott i takt med leverans.
Fakturering för bostadsannonstjänster sker i samband med publicering, dock
kan bostadsannonssäljarna sedan 2023 välja att skjuta upp sin betalning till
dess att bostadsannonsen tagits bort fn Hemnet. Detta erbjuds i samarbete
med Hemnets befintliga betalleverantör Klarna, genom en factoring-lösning
r Klarna står den finansiella risken, och Hemnet får en avräkningsfordran
Klarna. Upplupna inkter redovisas i balansräkningen för publicerade
annonser som inte fakturerats per balansdagen. Den del som avser kvarstående
publiceringstid avseende fakturerade intäkter är redovisad som förutbetald
intäkt i balansräkningen.
Återsende prestationsåtaganden per 31 december 2023 uppgår till 26,0
(12,4) MSEK, inklusive förutbetalda inkter redovisade som avtalsskulder.
Prestationsåtaganden förväntas i allt väsentligt vara utrda och inkten
redovisas inom en månad från balansdagen. Vidare har inga inkter avseende
prestationsåtaganden som uppfyllts tidigare år intäktsförts under 2023.
K1
K2
K3
K4
K5
K6
K7
K8
K9
K10
K11
K12
K13
K14
K15
K16
K17
K18
K19
K20
K21
K22
K23
K24
K25
K26
K27
K28
M1
M2
M3
M4
M5
M6
M7
M8
M9
Hemnet Group
|
Års- och hållbarhetsredovisning 2023· 53Finansiella rapporter
Not K4 Övriga rörelseintäkter
2023
2022
Påminnelseavgifter och dröjsmålsräntor
1,6
1,6
Provisionsintäkter
0,6
0,5
Kursdifferenser fordringar
av rörelsekaraktär
0,1
0,1
Övrigt
0,4
0,4
Summa
2,7
2,6
Not K5 Övriga rörelsekostnader
2023
2022
Valutakursförluster
-0,2
-0,2
Kostnader påminnelse-
och kravhantering
-1,4
-1,3
Övrigt
-0,0
-0,0
Summa
-1,6
-1,5
Not K6 Övriga externa kostnader
2023
2022
Administrations- och
provisionsersättning
-225,3
-184,3
Övrigt
-98,4
-114,7
Summa
-323,7
-299,0
Administrations- och provisionsersättning avser ersättning till fastighetsmäklar-
kontor avseende administrationen av bostadsannonser på Hemnets plattform
och, för fastighetsmäklarkontor som har intt provisionsavtal gällande
försäljningen av Hemnets tilläggstjänster för bostadssäljare, provision.
Not K7 Ersättningar till revisorerna
2023
2022
Ernst & Young
- Revisionsuppdraget
2,4
2,8
- Revisionsverksamhet utöver
revisionsuppdraget
0,3
0,3
- Skattetjänster
-
-
- Övriga tjänster
-
-
Summa ersättningar till revisorer
2,7
3,1
Med revisionsuppdrag avses granskning av årsredovisningen och bokringen
samt styrelsens och verkställande direktörens förvaltning, övriga
arbetsuppgifter som det ankommer på bolagets revisor att utföra samt
dgivning eller annat biträde som föranleds av iakttagelser vid sådan
granskning eller genomförandet av sådana övriga arbetsuppgifter. Allt annat
är andra uppdrag .
K1
K2
K3
K4
K5
K6
K7
K8
K9
K10
K11
K12
K13
K14
K15
K16
K17
K18
K19
K20
K21
K22
K23
K24
K25
K26
K27
K28
M1
M2
M3
M4
M5
M6
M7
M8
M9
54 · Hemnet Group
|
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Finansiella rapporter
K1
K2
K3
K4
K5
K6
K7
K8
K9
K10
K11
K12
K13
K14
K15
K16
K17
K18
K19
K20
K21
K22
K23
K24
K25
K26
K27
K28
M1
M2
M3
M4
M5
M6
M7
M8
M9
Ersättningar till styrelse VD och ledande befattningshavare
2023
Löner Pensions- Sociala avgifter/
och arvoden
Rörlig ersättning
kostnader
löneskatt
Övriga förmåner
Summa
Anders Nilsson, ordförande*
0,9
-
-
0,3
-
1,2
Christopher Caulkin, tf ordförande**
-
-
-
-
-
-
Anders Edmark
0,4
-
-
0,1
-
0,6
Tracey Fellows
0,4
-
-
0,1
-
0,6
Håkan Hellström
0,4
-
-
0,1
-
0,6
Nick McKittrick
0,4
-
-
0,1
-
0,6
Maria Redin
0,5
-
-
0,2
-
0,7
Pierre Siri ***
-
-
-
-
-
-
Cecilia Beck-Friis, verkställande direktör
4,2
-
0,9
1,5
0,1
6,6
Övriga ledande befattningshavare****
12,1
-
2,2
4,3
0,2
18,8
Summa
19,5
-
3,1
6,8
0,3
29,6
* från och med 27 april 2023 ** till och med 27 april 2023 *** Pierre Siri har efterskänkt sitt arvode **** Inkluderar Jens Melin som interim CFO till och med 1 maj
2023 och Anders Örnulf som CFO från och med 2 maj 2023. Under 2023 har Hemnet betalat ut 2,7 MSEK i sign-on förskottsbonus till nya ledande
befattningshavare. Sign-on bonus gavs med kravet att investera i tilmpligt LTIP-program och är förel för återbetalning om anställningen avslutas inom de
första tolv månaderna.
2022
Löner Pensions- Sociala avgifter/
och arvoden
Rörlig ersättning
kostnader
löneskatt
Övriga förmåner
Summa
Christopher Caulkin, ordförande*
-
-
-
-
-
-
Håkan Erixon, ordförande
**
0,5
-
-
0,2
-
0,7
Anders Edmark
0,4
-
-
0,1
-
0,5
Tracey Fellows
0,4
-
-
0,1
-
0,5
Håkan Hellström
0,4
-
-
0,1
-
0,5
Kerstin Lindberg Göransson ***
0,1
-
-
0,0
-
0,1
Nick McKittrick
0,4
-
-
0,1
-
0,5
Maria Redin
****
0,3
-
-
0,1
-
0,4
Pierre Siri *****
-
-
-
-
-
-
Cecilia Beck-Friis, verkställande direktör
3,5
1,3
0,7
1,7
0,1
7,3
Övriga ledande befattninghavare ******
7,8
2,5
2,0
3,7
0,2
16,2
Summa
13,8
3,8
2,7
6,0
0,3
26,6
* från och med 1 september 2022, innan dess styrelseledamot ** till och med 31 augusti 2022 *** till och med 29 april 2022 **** från och med 29 april 2022
***** Pierre Siri har efterskänkt sitt arvode ****** Inkluderar Carl Johan Åkesson som CFO till och med 8 augusti 2022 och Jens Melin som interim CFO från och
med 9 augusti 2022. Under 2022 har Hemnet betalat ut 1,1 MSEK i sign-on rskottsbonus till nya ledande befattningshavare som ännu inte börjat på Hemnet.
Sign-on bonus gavs med kravet att investera i tillämpligt LTIP-program och är förel för återbetalning om anställningen avslutas inom de första tolv månaderna.
Not K8 Ersättningar till anställda, m.m.
2023
2022
Löner och andra ersättningar
110,5
98,5
Sociala avgifter inkl särskild löneskatt
37,5
34,0
Pensionskostnader
15,0
12,5
Koncernen totalt
163,0
145,0
Medelantal anställda
2023
2022
Medel antal Varav Medelantal Varav
anställda kvinnor anställda kvinnor
Sverige
148
64
124
53
Koncernen totalt
148
64
124
53
Könsfördelning i koncernen (inklusive dotterföretag) for styrelseledamöter
och övriga ledande befattningshavare.
2023-12-31
2022-12-31
Varav Varav
Totalt
kvinnor
Totalt
kvinnor
Styrelseledamöter
7
2
7
2
Verkställande
direktör och ledande
befattningshavare
6
4
8
5
Koncernen totalt
13
6
15
7
Hemnet Group
|
Års- och hållbarhetsredovisning 2023· 55Finansiella rapporter
K1
K2
K3
K4
K5
K6
K7
K8
K9
K10
K11
K12
K13
K14
K15
K16
K17
K18
K19
K20
K21
K22
K23
K24
K25
K26
K27
K28
M1
M2
M3
M4
M5
M6
M7
M8
M9
Incitamentsprogram
Långsiktigt incitamentsprogram ("LTIP")
Hemnet har tre långsiktiga incitamentsprogram per 31 december 2023, där
ledande befattningshavare och ett antal utvalda anställda med nyckelkom-
petenser erbjudits att köpa teckningsoptioner som ger rätt att förrva aktier i
moderbolaget.
Det första teckningsoptionsprogrammet beslutades av årsstämman 2021,
följt av motsvarande program beslutat vid årssmmorna 2022 och 2023.
Styrelsen avser att vid årssmman 2024 framlägga förslag om inrättande av
ett förnyat incitamentsprogram.
Optionerna värderas enligt Black & Scholes-modellen, vilket inner att värdet
på optionerna bland annat är avhängigt värdet av den underliggande aktien.
Alla teckningsoptioner har värderats till och förvärvats för marknadsrde. De
fullständiga villkoren för teckningsoptionerna innefattar också sedvanliga
villkor gällande intjäning och omräkning, inklusive för lämnade utdelningar
före utnyttjandet av teckningsoptionerna.
LTIP I - 2021/2024
Totalt emitterades 469 253 teckningsoptioner inom programmet LTIP I
2021/2024. Under 2021 tecknades 234 390 optioner av närstående personer i
ledningsgruppen. Marknadspriset för teckningsoptionerna, beräknat enligt
Black & Scholes optionsvärderingsmodell, var 11,89 SEK.
Lösenpriset för teckningsoptionerna uppr till 135 procent av det fastställda
priset i bolagets börsnotering, motsvarande 155,25 SEK, med ett tak på 250
procent, vilket inner att optionerna inte genererar någon ytterligare
avkastning vid ett aktiepris över 287,50 SEK.
Under 2023 återköptes totalt 11 438 teckningsoptioner för ett genomsnittligt
pris per option på 11,89 SEK fn personer som lämnat bolaget under året.
LTIP II - 2022/2025
Totalt emitterades 533 000 teckningsoptioner inom programmet LTIP II
2022/2025. Under 2022 tecknades 174 000 optioner av närstående personer i
ledningsgruppen. Det genomsnittliga marknadspriset för teckningsoptionerna,
beknat enligt Black & Scholes optionsvärderingsmodell, var 17,26 SEK.
Lösenpriset för teckningsoptionerna motsvarar 130 procent av den volymvägda
aktiekursen för moderbolagets aktie på Nasdaq Stockholm under mätperioden i
maj 2022, motsvarande 155,00 SEK, med ett tak på 250 procent, vilket inner
att optionerna inte genererar någon ytterligare avkastning vid ett aktiepris
över 298,10 SEK.
Under 2023 återköptes totalt 15 344 teckningsoptioner för ett genomsnittligt
pris per option på 16,32 SEK från personer som lämnat bolaget under året.
LTIP III - 2023/2027
Totalt emitterades 527 000 teckningsoptioner inom programmet LTIP III
2023/2027. Under 2023 tecknades 151 958 optioner av närstående personer i
ledningsgruppen. Det genomsnittliga marknadspriset för teckningsoptionerna,
beknat enligt Black & Scholes optionsvärderingsmodell, var 23,21 SEK.
Lösenpriset för teckningsoptionerna motsvarar 130-138 procent av den
volymvägda aktiekursen r moderbolagets aktie på Nasdaq Stockholm under
tperioden i april-maj 2023, motsvarande 207,20-220,00 SEK, med ett tak på
250 procent, vilket innebär att optionerna inte genererar någon ytterligare
avkastning vid ett aktiepris över 398,50 SEK.
Ackumulerat Genomsnittlig Genomsnittligt
Utställda teckningsop- antal lösenkurs, optionspris,
tioner utestående SEK SEK
Per 31 december 2021
469 253
155,25
11,89
Utställda LTIP II
533 000
155,00
17,26
Per 31 december 2022
1 002 253
155,12
14,75
Utställda LTIP III
527 000
213,60
23,21
Per 31 december 2023
1 529 253
175,27
17,66
Aktiesparprogram för anställda
Under 2022 beslutade styrelsen att införa ett ngsiktigt insitamentsprogram
för ansllda i form av ett prestationsbaserat aktieprogram. I programmet har
deltagarna investerat i aktier i Hemnet Group. För två sparaktier erller
deltagaren 1 matchningsaktie. Villkoren för programmet är att deltagaren har
bellit samtliga sparaktier under perioden från utgången av investerings-
perioden och 36 månader framåt samt att deltagaren är fortsatt anställd i
bolaget under sparperioden. I aktiesparprogramet som startade i november
2022 inr aktier 11 000 stycken, till ett värde av 2,7 MSEK och redovisas enligt
IFRS 2 och effekten på personalkostnaden under året är 0,1 MSEK.
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare antagna på
årsstämman 2023
Dessa riktlinjer omfattar den verkställande direkren och övriga ledande
befattningshavare i Hemnet Group AB (publ) med dotterbolag (nedan
Hemnet” eller ”Bolaget), dvs. de chefer som rapporterar direkt till den
verkställande direktören. Riktlinjerna ska tillämpas på ersättningar som
avtalas, och förändringar som görs i redan avtalade erttningar, efter det att
dessa föreslagna riktlinjer antagits av årsstämman 2023. Riktlinjerna omfattar
inte ersättningar som beslutas av bolagsstämman.
Dessa riktlinjer omfattar även styrelseledamöter i Hemnet, i den mån de utr
tjänster utanför styrelseuppdraget.
Riktlinjernas främjande av Bolagets affärsstrategi, långsiktiga intressen och
hållbarhet
Bolagets afrsstrategi är i korthet följande.
Hemnet samlar alla som söker, säljer och mäklar en bostad på en och samma
plats. Det är Hemnets kärnverksamhet. Genom att samla alla bostads-
annonser på en digital marknadsplats, gör Hemnet bostadsafrer enklare och
mer effektiva för alla inblandade parter. Hemnets mål är att forttta vara den
ledande bostadsportalen i Sverige och att utifrån sin nuvarande position
bredda och utveckla sitt erbjudande.
För ytterligare information om Bolagets affärsstrategi, se www.hemnetgroup.se.
Dessa riktlinjer har tagits fram för att framngsrikt implementera Bolagets
affärsstrategi och för att tillvarata Bolagets långsiktiga intressen, inklusive
dess hållbarhet, samt för att skapa tydlighet och transparens med avseende
på vilken ersättning som ska utgå till ledande befattningshavare på Hemnet,
samt under vilka förutsättningar som ersättning kan utgå till styrelse-
ledamöter utanför det ordinarie styrelseuppdraget.
rlig kontanterttning som omfattas av dessa riktlinjer ska syfta till att
främja Bolagets affärsstrategi och långsiktiga intressen, inklusive dess
hållbarhet.
Principer för ersättning
Hemnet ska eftersträva att erbjuda en erttning som attraherar, motiverar
och beller ledande befattningshavare i konkurrens med jämförbara bolag, i
synnerhet plattformsbolag och digitala tjänstebolag.
Ersättning till ledande befattningshavare ska bestå av:
- Fast marknadsmässig kontantlön
- Rörlig kontantersättning kopplad till tydligal uppsattar Bolaget
- Möjlighet att delta i långsiktiga aktierelaterade incitamentsprogram
- Pension och övriga sedvanliga förner
Utöver nämnda principer ska ersättning även, i vissa undantagsfall kunna
utbetalas i samband med nyansllning för att attrahera vissa nyckelpersoner
till Hemnet i syfte att stödja Hemnets affärsstrategi. Sådan ersättning ska
vara begnsad till det första ansllningsåret och får uppgå till högst 100
procent av den fasta årliga kontantlönen.
Fast marknadsmässig kontantlön
Den fasta kontantlönen för ledande befattningshavare ska vara
marknadsmässig och baserad på varje individs kompetens, ansvarsområde,
erfarenhet och prestation. Den fasta kontantnen ska ses över årligen för att
säkerställa att lönen är marknadsmässig och konkurrenskraftig.
Rörlig kontantersättning
Vad ller rörlig kontanterttning ska dan kopplas till finansiella eller icke-
finansiella konkreta, tbara mål för Bolaget och/eller den avdelning som den
ledande befattningshavaren ansvarar för. Beslut om rörlig ersättningsmodell
och utfall av sådan ska fattas av styrelsen. Den rliga kontanterttningen r
uppgå till högst 50 procent av den fasta årliga kontantlönen. Rörlig kontant-
ersättning är inte pensionsgrundande.
Pension och övriga sedvanliga förmåner
Pensionldern är i normalfallet 65 år. Pensionsplan för ledande befattnings-
havare ska följa eller matcha ITP-planen med avseende på ersättningsnier.
Pensionspremierna för premiebesmd pension ska uppgå till högst 30 procent
av den fasta årliga kontantlönen.
Övriga sedvanliga förmåner (såsom företagshälsovård) ska vara marknads-
mässiga. Sådana förmåner får sammanlagt uppgå till högst 20 procent av den
fasta årliga kontantlönen.
Beträffande anställningsförhållanden som lyder under andra regler än svenska
får vederbörliga anpassningar ske för att följa tvingande sådana regler eller
lokal praxis, varvid dessa riktlinjers övergripande ändamål så långt som
möjligt ska tillgodoses .
56 · Hemnet Group
|
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Finansiella rapporter
Ersättningsutskott
Styrelsen för Hemnet Group AB (publ) ska utse ett ersättningsutskott som ska
övervaka och utvärdera efterlevnad av dessa riktlinjer. Ersättningsutskottet ska
även bereda och ge rekommendation till beslut som ska antas av styrelsen med
avseende på ersättningsprinciper, ersättningar och andra anställningsvillkor för
den verkställande direktören. Vid styrelsens behandling av och beslut i
ersättningsrelaterade frågor närvarar inte den verkställande direktören eller
andra ledande befattningshavare, i den mån de berörs av frågorna.
Vidare ska ersättningsutskottet förbereda, föres, övervaka och utvärdera
långsiktiga aktierelaterade incitamentsprogram för rörlig kompensation och
långsiktiga ersättningsprogram för bolagsledningen.
Vad gäller frågor rörande fast erttning till andra ledande befattningshavare,
ska sådana frågor som utgångspunkt hanteras av den verksllande direkren i
enlighet med dessa riktlinjer. Beslut om sådan ersättning till ledande
befattningshavare som fattas av den verkställande direktören ska dock
redovisas för ersättningsutskottet och styrelsen innan det ska anses fastställt
och kan kommuniceras.
Ersättningsutskottets arbetsuppgifter beskrivs närmare i av styrelsen
beslutad arbetsordning för ersättningsutskottet.
Årlig utvärdering av dessa riktlinjer
Riktlinjerna för ersättning till ledande befattningshavare ska utrderas årligen
och läggas fram för årsstämman minst vart fjärde år.
Uppsägningstid och avgångsvederlag
Uppsägningstid, och tid för utbetalning av uppgningsn till ledande
befattningshavare ska generellt vara sex (6) månader. Vid uppsägning från
Hemnets sida ska dock ett avgångsvederlag kunna utgå med upp till tolv (12)
månadslöner. För den verkställande direktören ska dock avgångsvederlag
kunna utgå med upp till 18 månadslöner. Fast kontantlön under uppsägnings-
tiden och avgångsvederlag får sammantaget inte överstiga ett belopp
motsvarande den fasta kontantlönen för 18 månader för den verkställande
direktören och tolv (12) månader för övriga ledande befattningshavare.
rutöver kan erttning för eventuellt åtagande om konkurrensbegnsning
ut. Sådan erttning ska kompensera för eventuellt inkomstbortfall och ska
endast utgå i den utsträckning som den tidigare befattningshavaren saknar
tt till avgångsvederlag. Ersättningen ska baseras på den fasta kontantnen
vid tidpunkten för uppsägningen och utgå under den tid som åtagandet om
konkurrensbegränsning gäller, vilket ska vara högst tolv (12) månader efter
anställningens upphörande.
Ersättning till styrelseledamöter
Styrelseledater kan i undantagsfall där så är särskilt motiverat mot
bakgrund av ledamotens kompetens och lämplighet utföra tjänster utanför det
ordinarie styrelseuppdraget. För sådana tjänster ska marknadsmässig
erttning ut, vilken ska beslutas av styrelsen. Erttningar av detta slag
ska redovisas i den finansiella rapporteringen enligt gällande
redovisningsregler.
Lön och anställningsvillkor för anställda
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa riktlinjer har n och
anställningsvillkor för Hemnet Group AB (publ):s och dess koncernbolags
anställda beaktats genom att uppgifter om de anställdas totalersättning,
erttningens komponenter samt ersättningens ökning och ökningstakt över
tid har utgjort en del av ersättningsutskottets och styrelsens beslutsunderlag
vid utrderingen av sligheten av riktlinjerna och de begränsningar som
följer av dessa.
Avvikelser
Avvikelser helt eller delvis från dessa riktlinjer kan i undantagsfall ske för det
fall styrelsen finner att särskilda skäl föreligger och att ett avsteg är
nödvändigt för att tillgodose Bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess
hållbarhet, eller för att säkerslla Bolagets ekonomiska bärkraft. Information
om sådan avvikelse och de bakomliggande skälen ska redovisas på närmast
följande årsstämma. Som angivits ovan ingår det i ersättningsutskottets
uppgifter att bereda styrelsens beslut i erttningsfrågor, vilket innefattar
beslut om avsteg från riktlinjerna.
K1
K2
K3
K4
K5
K6
K7
K8
K9
K10
K11
K12
K13
K14
K15
K16
K17
K18
K19
K20
K21
K22
K23
K24
K25
K26
K27
K28
M1
M2
M3
M4
M5
M6
M7
M8
M9
Optionspris,
Emitterade teckningsoptioner
2022-12-31
2023-12-31
Lösenkurs, SEK
SEK
Riskfri ränta
Volatilitet
Förfall
LTIP I
2021/2024
469 253
469 253
155,25
11,89
-0,18%
32%
2024
LTIP II
2022/2025
533 000
533 000
155,00
17,26*
1,55%*
32%*
2025
LTIP III
2023/2027
-
527 000
213,60*
23,21*
2,66%*
32%*
2026-2027
Totalt
1 002 253
1 529 253
* Medelvärde
Antal utestående teckningsoptioner
Innehavare
2022-01-01
Förändring
2022-12-31
Förändring
2023-12-31
Cecilia Beck-Friis, VD
97 135
100 000
197 135
80 000
277 135
Övriga ledande befattningshavare
137 255
27 544
164 799
-12 225
152 574
Övriga anställda och tidigare anställda
187 068
74 177
261 245
119 701
380 946
I eget förvar
47 795
331 279
379 074
339 524
718 598
Totalt
469 253
533 000
1 002 253
527 000
1 529 253
Hemnet Group
|
Års- och hållbarhetsredovisning 2023· 57Finansiella rapporter
K1
K2
K3
K4
K5
K6
K7
K8
K9
K10
K11
K12
K13
K14
K15
K16
K17
K18
K19
K20
K21
K22
K23
K24
K25
K26
K27
K28
M1
M2
M3
M4
M5
M6
M7
M8
M9
Not K9 Finansiella intäkter och kostnader
2023
2022
Tillgångar värderade till upplupet
anskaffningsvärde
Ränteintäkter på likvida medel
3,2
0,5
Summa ränteintäkter
3,2
0,5
Övrigt
Valutakursvinster, netto
-
0,1
Summa övrigt
-
0,1
Finansiella intäkter, totalt
3,2
0,6
Skulder värderade till upplupet
anskaffningsvärde
Räntekostnader till kreditinstitut
-22,4
-7,3
Övriga räntekostnader
-
-0,0
Summa räntekostnader enligt
effektivräntemetoden
-22,4
-7,3
Övrigt
Räntekostnader leasingskulder
-1,6
-0,1
Summa övrigt
-1,6
-0,1
Finansiella kostnader, totalt
-24,0
-7,4
Finansiella poster, netto
-20,8
-6,8
Not K10 Valutakursdifferenser, netto
Valutakursdifferenser har redovisats i rapporten över totalresultatet enligt
följande:
2023
2022
Övriga rörelseinkter (not K4)
0,1
0,1
Övriga rörelsekostnader (not K5)
-0,2
-0,2
Finansiella poster, netto (not K9)
-
0,1
Summa
-0,1
-0,0
Not K11 Inkomstskatt
2023
2022
Aktuell skatt:
Aktuell skatt på årets resultat
-95,5
-86,8
Summa aktuell skatt
-95,5
-86,8
Uppskjuten skatt (not K16):
Uppskjuten skatt avseende temporära
skillnader och underskottsavdrag
6,8
9,9
Summa uppskjuten skatt
6,8
9,9
Summa inkomstskatt
-88,7
-76,9
Inkomstskatten på koncernens resultat före skatt skiljer sig från det teoretiska
belopp som skulle ha framkommit vid användning av den svenska
skattesatsen för resultaten i de konsoliderade företagen enligt följande:
2023
2022
Resultat före skatt
427,4
370,7
Inkomstskatt beräknad enligt
skattesats i Sverige (20,6%)
-88,0
-76,4
Skatteeffekt av:
Ej avdragsgilla kostnader
-0,7
-0,5
Skattekostnad
-88,7
-76,9
Årets effektiva skattesats uppr till -20,7% (-20,8%).
Not K12 Resultat per aktie
2023
2022
Resultat per aktie före utspädning
Årets resultat hänförligt till
Moderbolagets stamaktieägare, MSEK
338,7
293,8
Vägt genomsnittligt antal utestående
stamaktier under året
97 638 241
100 345 982
Resultat per aktie före utspädning, SEK
3,47
2,93
Resultat per aktie efter utspädning
Årets resultat hänförligt till
Moderbolagets stamaktieägare, MSEK
338,7
293,8
Vägt genomsnittligt antal utestående
stamaktier under året
97 638 241
100 345 982
Effekt av utfärdade incitamentsprogram
102 599
0
Antal aktier vid beräkning av resultat
per aktie efter utspädning
97 740 840
100 345 982
Resultat per aktie efter utspädning, SEK
3,47
2,93
1
1
Bekningen av utsdning av antalet aktier görs baserat på ett vägt
genomsnitt av utspädningseffekten från de optionsprogram som varit aktiva
under respektive period .
Möjlig utspädning genom finansiella instrument
Hemnet Group AB (publ) har utestående långfristiga incitamentsprogram.
Optionerna inom ramen för de långsiktiga incitamentsprogrammen anses
vara utspädande endast då de leder till ett sämre resultat per aktie efter än före
utspädning. Bolaget har per 2023-12-31 fyra utesende incitamentsprogram.
r mer information kring inlösenkurser och beskrivning av
incitamentsprogramen, se not K8 Ersättning till anställda, m.m.
58 · Hemnet Group
|
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Finansiella rapporter
Not K13 Immateriella tillgångar
Aktiverade
2023
Goodwill
Kundrelationer
Plattform
Varumärken
utvecklingsutgifter
Summa
Ingående anskaffningsvärde
902,8
1 090,4
40,5
241,8
41,4
2 316,9
Årets anskaffningar
-
-
-
-
31,5
31,5
Utgående anskaffningsvärde
902,8
1 090,4
40,5
241,8
72,9
2 348,4
Ingående ackumulerade avskrivningar
-
-331,1
-40,5
-0,6
-21,3
-393,5
Årets avskrivningar
-
-55,4
-
-
-7,6
-63,0
Utgående ackumulerade avskrivningar
-
-386,5
-40,5
-0,6
-28,9
-456,5
Per 31 december 2023
Anskaffningsvärde
902,8
1 090,4
40,5
241,8
72,9
2 348,4
Ackumulerade avskrivningar
-
-386,5
-40,5
-0,6
-28,9
-456,5
Utgående redovisat värde
902,8
703,9
-
241,2
44,0
1 891,9
Aktiverade
2022
Goodwill
Kundrelationer
Plattform
Varumärken
utvecklingsutgifter
Summa
Ingående anskaffningsvärde
902,8
1 090,4
40,5
241,7
27,6
2 303,1
Årets anskaffningar
-
-
-
-
13,7
13,7
Utgående anskaffningsvärde
902,8
1 090,4
40,5
241,7
41,4
2 316,8
Ingående ackumulerade avskrivningar
-
-275,8
-40,3
-0,6
-15,0
-331,5
Årets avskrivningar
-
-55,4
-0,2
-
-6,3
-61,9
Utgående ackumulerade avskrivningar
-
-331,1
-40,5
-0,6
-21,3
-393,5
Per 31 december 2022
Anskaffningsvärde
902,8
1 090,4
40,5
241,7
41,4
2 316,8
Ackumulerade avskrivningar
-
-331,1
-40,5
-0,6
-21,3
-393,5
Utgående redovisat värde
902,8
759,3
-
241,2
20,1
1 923,4
K1
K2
K3
K4
K5
K6
K7
K8
K9
K10
K11
K12
K13
K14
K15
K16
K17
K18
K19
K20
K21
K22
K23
K24
K25
K26
K27
K28
M1
M2
M3
M4
M5
M6
M7
M8
M9
Koncernen har för räkenskapsåret 2023 gjort bemningen att 31,5 MSEK
uppfyller kriterierna för aktivering av utvecklingsutgifter, se not K1 r
redovisningsprinciper.
Nyttjandeperiod för aktiverade utvecklingsutgifter uppgår till 3 år.
Goodwill är hänförligt till förrvet av Hemnet Sverige AB-koncernen 2017.
Nyttjandeperioden bedöms vara obestämbar och nedskrivningsprövning görs
årligen och vid indikation på nedskrivningsbehov.
Kundrelationer, plattform och varurken är liksom goodwill huvudsakligen
nförligt till förvärvet av Hemnet Sverige AB-koncernen 2017.
Kundrelationer är hänförligt till upparbetade kundrelationer hänförliga till
mäklare och annonsering. Nyttjandeperioden för kundrelationer hänförliga till
klare uppgår till 20 år och kundrelationer hänförliga till annonsering uppr
till 10 år. Kvarstående avskrivningstid uppgår till 13 respektive 3 år.
Plattform avser immateriell tillng hänförlig till websida och appar.
Nyttjandeperioden uppgick till 5 år och tillgången är helt avskriven.
Varurke är hänförligt till värdet i Hemnet som varurke och innehas med
ägandett. Bolaget ser ingen begnsning i nyttjandeperiod för varumärket
Hemnet och livslängden anses därmed vara obestämbar.
Prövning av nedskrivningsbehov för goodwill och varumärken
Ledningen bedömer verksamhetens prestation utifrån koncernens samlade
resultat. Det inner att ledningens bedömning är att det endast finns en
kassagenererande enhet. Goodwill och varumärken över vakas således av
ledningen på koncernnivå.
Återvinningsbart belopp för goodwill och varumärken med en obestämbar
nyttjandeperiod har fastställts baserat på bekningar av nyttjandevärde.
Dessa beräkningar utr från uppskattade framtida kassaflöden före skatt
baserade finansiella budgetar och prognoser som godkänts av företags-
ledningen och som täcker en femårsperiod. Kassaflöden bortom femårs-
perioden extrapoleras med hjälp av bedömd tillväxttakt enligt uppgift nedan.
Tillväxttakten anses vara rimlig givet företagets historiska tillväxt och
marknadens förutsättningar.
Väsentliga antaganden som använts för beräkningar av nyttjandevärden:
Diskonteringsränta före skatt
1)
, %
16,1
Långsiktig tillväxttakt
2)
, %
2,0
1)
Diskonteringsränta före skatt använd vid nuvärdeberäkning av uppskattade
framtida kassaflöden.
2)
Tillxttakt använd för att extrapolera kassaflöden bortom budgetperioden.
Diskonteringsräntan som används anges före skatt och återspeglar de
specifika risker som föreligger i koncernen.
De mest väsentliga antagandena under den femåriga prognosperioden är
omsättningstillväxten och lönsamhetsutvecklingen där rörelsemarginalen
antas öka som följd av omttningstillväxten.
got nedskrivningsbehov för goodwill och/eller varumärken har ej
identifierats för kenskapsåret.
Känslighetsanalys
Återvinningsvärdet överstiger de redovisade värdena för operativt kapital med
god marginal. Detta gäller ävenr antagande var och enr sig om:
– diskonteringsräntan före skatt hade varit 1 procentenhet högre,
den uppskattade tillväxttakten för att extrapolera kassaflöden bortom
femårsperioden varit 0 procent,
en minskning av antagandet om omsättningstillxt med 2 procentenheter i
prognosperioden samt antagande om oförändrade rörelsemarginaler.
Inget av ovanstående skulle medföra någon nedskrivning.
Hemnet Group
|
Års- och hållbarhetsredovisning 2023· 59Finansiella rapporter
Not K14 Materiella anläggningstillgångar
Inventarier
2023-12-31
2022-12-31
Ingående anskaffningsvärde
12,0
11,0
Årets anskaffningar
7,3
1,8
Årets försäljning
-
-0,7
Utgående anskaffningsvärde
19,3
12,0
Ingående ackumulerade avskrivningar
-10,1
-9,7
Årets avskrivningar
-2,3
-1,1
Årets försäljning
-
0,7
Utgående ackumulerade avskrivningar
-12,4
-10,1
Utgående redovisat värde
7,0
2,0
Not K15 Leasing
Bolagets leasingskuld besr till största delen av huvudkontorets lokalkon-
trakt i Stockholm.
Hyresavtalet för huvudkontorets lokalkontrakt har förlängts med fyra månader
till att gälla till och med januari 2023.
Bolaget har intt avtal om en ny lokal för huvudkontoret i Stockholm från och
med den 1 januari 2023. Detta ökar nyttjanderättstillgångar och leasingskuld
med 56,5 MSEK per 1 januari 2023.
Bolaget nettoredovisar uppskjuten skattefordran och skatteskuld avseende
leasingavtal i enlighet med IAS 12. Per 2023-12-31 uppgår uppskjuten skatte-
fordran till 9,6 MSEK och uppskjuten skatteskuld till 9,3 MSEK.
Tabellen nedan visar värdet av nyttjanderättstillgångar och leasingskulder
och förändringen under perioden:
Nyttjanderättstillgångar
Leasing-
Lokaler
Total
skulder
Per 1 januari 2023
0,6
0,6
0,0
Tillkommande avtal
56,5
56,5
56,5
Årets avskrivningar
-11,9
-11,9
Räntekostnader
1,6
Betalningar
-14,5
Per 31 december 2023
45,2
45,2
43,6
Nyttjanderättstillgångar
Leasing-
Lokaler
Total
skulder
Per 1 januari 2022
6,8
6,9
5,2
Tillkommande avtal
1,3
1,3
1,3
Årets avskrivningar
-7,5
-7,5
Räntekostnader
0,1
Betalningar
-6,5
Per 31 december 2022
0,6
0,6
0,0
I tabellen nedan framgår belopp redovisade i resultatet:
Nyttjanderättstillgångar
2023
2022
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar
11,9
7,5
Räntekostnader för leasingskulder
1,6
0,1
Korttidsleasing och leasar av lågt värde
0,1
0,1
Totalt belopp redovisat i resultatet
13,6
7,7
Framtida leasingavgifter framgår i nedan tabell:
Löptidsanalys (odiskonterade flöden)
2023-12-31
2022-12-31
År 1
9,3
-
År 2
12,4
-
År 3
12,4
-
År 4
12,4
-
År 5
-
-
Summa
46,5
-
K1
K2
K3
K4
K5
K6
K7
K8
K9
K10
K11
K12
K13
K14
K15
K16
K17
K18
K19
K20
K21
K22
K23
K24
K25
K26
K27
K28
M1
M2
M3
M4
M5
M6
M7
M8
M9
60 · Hemnet Group
|
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Finansiella rapporter
Not K16 Uppskjuten skatt
Uppskjutna skattefordringar och -skulder fördelas enligt följande:
2023-12-31
2022-12-31
Uppskjutna skattefordringar:
uppskjutna skattefordringar som bedöms utnyttjas efter mer än 12 månader
0,3
-0,0
uppskjutna skattefordringar som bedöms utnyttjas inom 12 månader
0,0
0,1
Summa
0,3
0,0
Uppskjutna skatteskulder
uppskjutna skatteskulder som bedöms utnyttjas efter mer än 12 månader
189,6
197,0
uppskjutna skatteskulder som bedöms utnyttjas inom 12 månader
14,1
13,2
Summa
203,7
210,2
Nettoförändringen avseende uppskjutna skatter är enligt följande:
2023-12-31
2022-12-31
Ingående balans
210,2
220,1
Redovisning i rapport över totalresultat
-6,8
-9,9
Utgående balans
203,4
210,2
ndring i uppskjutna skattefordringar och skatteskulder under året, utan nsyn tagen till kvittningar som gjorts inom samma skattettsliga jurisdiktion,
framgår nedan:
Uppskjutna skatteskulder
Kundrelationer
Varumärke
Övrigt
Summa
Per 31 december 2021
167,8
49,6
2,7
220,1
Redovisat i rapport över totalresultat
-11,4
-
1,5
-9,9
Per 31 december 2022
156,4
49,6
4,2
210,2
Redovisat i rapport över totalresultat
-11,4
-
4,9
-6,5
Per 31 december 2023
145,0
49,6
9,1
203,7
Nyttjanderätts-
Uppskjutna skattefordringar
tillgångar
Summa
Per 31 december 2021
0,1
0,1
Redovisat i rapport över totalresultat
-
-
Per 31 december 2022
0,1
0,1
Redovisat i rapport över totalresultat
0,2
0,2
Per 31 december 2023
0,3
0,3
K1
K2
K3
K4
K5
K6
K7
K8
K9
K10
K11
K12
K13
K14
K15
K16
K17
K18
K19
K20
K21
K22
K23
K24
K25
K26
K27
K28
M1
M2
M3
M4
M5
M6
M7
M8
M9
Hemnet Group
|
Års- och hållbarhetsredovisning 2023· 61Finansiella rapporter
Not K17 Kundfordringar
2023-12-31
2022-12-31
Kundfordringar
47,1
37,9
Reservering förväntade kreditförluster
-8,8
-6,4
Summa
38,3
31,5
Det redovisade värdet på kundfordringarna bems vara en god approximation
av det verkliga värdet, detta eftersom diskonteringseffekten inte är väsentlig.
Per den 31 december 2023 uppgick kundfordringar netto till till 38,3 (31,5) MSEK
efter reservering av förväntade kreditförluster. Förfallna kundfordringar uppgick
till 20,0 (12,1) MSEK. Av de kundfordringar som var förfallna mellan 1-60 dagar
per balansdagen, 11,4 MSEK, hade 9,8 MSEK betalats innan 2024-01-31 .
Det fanns per balansdagen inga kundfordringar i utländsk valuta.
Åldersanalysen av kundfordringar framgår som följer:
2023-12-31
2022-12-31
Ej förfallna kundfordringar
27,1
25,8
1-30 dagar
10,4
5,6
31-60 dagar
1,0
0,5
>61 dagar
8,6
6,0
Summa förfallna kundfordringar
20,0
12,1
Förändringar i reserven för
förväntade kreditförluster:
Ingående balans
6,4
4,8
Reserv förväntade kreditförluster/
återförda reserver
2,4
1,6
Konstaterade och återvunna
kreditförluster
-0,0
-0,0
Utgående balans
8,8
6,4
Hemnets kunder består främst av bostadssäljare där bostadsmäklare agerar
ombud. Vidare besr kunderna förutom av bostadssäljare och bostadsmäklare
även av reklamannonsörer och bostadsutvecklare. Säkerheter för fordringar
innehas normalt inte. Koncernens kundfordringar är spridda flertalet olika
kunder och geografisktl utspridda. Betalningsvillkoren uppgår normalt till
mellan 0-30 dagar beroende på motpart och detreligger inte någon betydande
kreditriskkoncentration till enstaka motparter.
De utestående kundfordringarna för de fem största kunderna uppgår brutto till
3,1 (4,4) MSEK.
Redovisningen av förntade kreditförluster görs i enlighetet med IFRS 9
specificerat i internt regelverk. Koncernen tillämpar den förenklade metoden för
redovisning av förväntade kreditförluster för kundfordringar. Detta innebär att
förväntade kreditförluster reserveras för återstående löptid, vilken förväntas
understiga ett år för samtliga fordringar.
Koncernens kundfordringar delas in i två grupper; bostadssäljare och övriga
kunder. Kunderna inom respektive grupp bedöms ha likartad riskprofil, varför
kreditrisken inititalt bems kollektivt för samliga kunder i respektive grupp. I
det fall det förekommer enskilda större fordringar som är mer än 60 dagar
förfallna till betalning eller där kreditrisken bems som väsentlig bedöms
kreditreserveringen för desssa fordringar per motpart. Hemnet skriver bort en
fordran när det intengre finns någon förväntan på att erhålla betalning och då
aktiva åtgärder för att erlla betalning har avslutats .
Koncernen tillämpar en metod baserat på historisk förlustandel för de båda
kundgrupperna. Metoden tillämpas i kombination med annan känd information
och framåtblickande faktorer inklusive information om enskilda kunder och
ledningens bemning av påverkan fn branschens konjunktur .
Not K18 Övriga kortfristiga fordringar
2023-12-31
2022-12-31
Avräkningsfordringar
57,8
21,0
Momsfordran
-
0,2
Skattekonto
1,0
3,6
Övrigt
2,9
0,1
Summa
61,7
24,9
Avräkningsfordringar avser fordringar på fakturerings- och betalningsförmedlare
som Hemnet anlitar.
Not K19 Förutbetalda kostnader
och upplupna intäkter
2023-12-31
2022-12-31
Upplupna intäkter
4,7
4,6
Övriga förutbetalda kostnader
4,3
7,2
Summa
9,0
11,8
I det fall beloppen inte bedöms vara oväsentliga redovisas en reserv för för-
ntade kreditförluster för upplupna intäkter. Ingen reserv har redovisats.
Not K20 Eget kapital
Röstvärde
Antal aktier
Aktiekapital
Stamaktier, Serie A
93 294 476
93 294 476
73 462 157
Serie A1
5 056 574
5 056 574
3 981 659
Per 31 december 2023
98 351 050
98 351 050
77 443 817
Aktiekapitalet består per den 31 december 2023 av 98 351 050 aktier fördelat
på stamaktier (serie A) och aktier av serie A1. Båda aktieserier har ett röstvärde
på 1 röst per aktie.
Aktierna av serie A1 har vetorätt mot ändringar av verksamhetsförelet i
Bolagets bolagsordning. Innehavaren av aktier av serie A1 kan bera en
konvertering av aktier av serie A1 till stamaktier. Aktierna av serie A1 är föremål
för hembudsförbehåll enligt bolagsordningen. I övrigt har stamaktierna och
aktierna av serie A1 samma rättigheter.
Övrigt tillskjutet kapital utgörs av överkurs vid nyemission 1 255,1 (1 250,5)
MSEK.
Det finns incitamentsprogram för ledande befattningshavare och nyckel-
personer vilket innefattar teckningsoptioner samt aktiesparprogram. Se vidare
information i not K8.
Årsstämman 2023 bemyndigade styrelsen att, vid ett eller flera tillfällen under
tidenfram till nästa årsstämma, besluta om återköp av egna aktier till ett antal
som inner att bolaget vid var tid efter förvärv innehar sammanlagt högst tio
(10) procent av samtliga aktier i bolaget. Det maximala beloppet för återköp
under perioden är 450 MSEK. Förvärv ska ske på Nasdaq Stockholm till ett pris
per aktie inom det vid var tid registrerade kursintervallet. Syftet med bemyndi-
gandet är att justera bolagets kapitalstruktur genom att minska aktiekapitalet.
Följaktligen avser styrelsen att till årsstämman 2024 föreslå att de återköpta
aktierna dras in.
Återköpsprogrammet genomförs i enlighet med
marknadsmissbruksförordningen (EU) nr 596/2014 (”MAR”) och kommissionens
delegerade förordning (EU) nr 2016/1052 (”Safe Harbourförordningen).
Återköpsprogrammet hanteras av Carnegie Investment Bank AB (publ) som
fattar sina handelsbeslut avseende tidpunkten för återköpen av Hemnet aktier
oberoende av Hemnet.
Under året har totalt 1 480 996 aktier återköpts för totalt 287,2 MSEK och
innehavet av egna aktier uppgår vid årets slut till 1 815 117. Antalet utestående
aktier, exklusive innehav av egna aktier, uppr per 31 dec 2023 till 96 535 933.
Det totala antalet aktier i bolaget är 98 351 050.
K1
K2
K3
K4
K5
K6
K7
K8
K9
K10
K11
K12
K13
K14
K15
K16
K17
K18
K19
K20
K21
K22
K23
K24
K25
K26
K27
K28
M1
M2
M3
M4
M5
M6
M7
M8
M9
62 · Hemnet Group
|
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Finansiella rapporter
Not K21 Finansiell riskhantering
och finansiella instrument
per kategori
Finansiella riskfaktorer
Koncernen utsätts genom sin verksamhet för en mängd olika finansiella risker:
marknadsrisk (valutarisk, ränterisk och prisrisk), kreditrisk och likviditetsrisk.
Koncernens övergripande riskhanteringspolicy fokuserar oförutsägbarheten
på de finansiella marknaderna och eftersträvar att minimera potentiella
ogynnsamma effekter koncernens finansiella resultat.
Riskhanteringen sköts av koncernens CFO. CFO lämnar månadsvis information
om koncernens resultat, finansiella ställning samt hur verksamheterna
utvecklas till styrelsen och ledningen i Hemnet. I koncernen finns en finanspolicy
fastställd av moderbolagets styrelse där det anges vilka finansiella risker
koncernen är exponerad för samt hur dessa risker ska begränsas.
Finansverksamheten ska sdja rörelsens operativa verksamhet och vara av
icke spekulativ natur. Ränterisk består av risken för att utvecklingen på
ntemarknaden ger negativa effekter för bolaget. Ränterisk påverkar
koncernen, dels som löpande räntekostnader för lån och derivatinstrument, dels
som marknadsvärdesförändringar på derivatinstrument. Enligt bolagets
finanspolicy får derivatinstrument användas för hantering av ränterisk och
valutarisk, men endast under förutsättning att det följer av andra avtalsssiga
åtaganden, såsom exempelvis kanrekomma i avtal kring kreditfinansiering.
lsättningen med ränteriskhanteringen är att uppnå önskad stabilitet i
koncernens samlade kassaflöden. Samtidigt ska säkerställas att möjliga
marknadsvärdesförändringar på de derivat som krävs inte riskerar att ge
oacceptabla effekter på eget kapital samt att krav från kreditinstitut om nivåer
räntesäkring är uppfyllda. Valutarisken är låg och säkras därmed inte.
Kreditrisken hanteras genom en effektiv övervakning av utestående fordringar.
Överskottslikviditet ska hanteras med den övergripande målsättningen att
bevara kapitalet snarare än att generera finansiella intäkter. I första hand ska
överskottslikviditet användas för att amortera skuld. Överskottslikviditet kan
som alternativ till amortering av ränterande skuld placeras för att möta känt
framtida finansieringsbehov.
Marknadsrisk
Valutarisk
Koncernen verkar internationellt endast marginellt och valutarisken är låg.
Valutarisker uppstår när framtida affärstransaktioner uttrycks i en valuta som
inte är enhetens funktionella valuta. Koncernens har ingen eller marginell
förljning i utländsk valuta och inköp sker marginellt i EUR, USD och GBP. Till
följd av den begränsade risken ska bolaget enligt finanspolicyn inte valutasäkra
dessa flöden, såtillvida inga särskilda motivreligger, utan valutarisken ska
primärt hanteras operationellt genom att sträva efter att teckna avtal i SEK.
Exponering per 2023-12-31
Koncernens riskexponering i utländsk valuta vid utgången av rapportperioden,
uttryckt i svenska kronor (MSEK), var följande:
2023-12-31
USD
EUR
Leverantörsskulder
0,4
0,8
Upplupna intäkter
0,0
-
2022-12-31
USD
EUR
Likvida medel
-
-
Leverantörsskulder
0,7
0,1
Upplupna intäkter
0,4
-
Känslighet
Som framr av tabellen ovan är koncernen marginellt exponerad för
förändringar i växelkursen för USD/SEK samt EUR/SEK.
Om den svenska kronan hade försvagats/försrkts med 10 procent i
förllande till USD med alla andra variabler konstanta, skulle det omräknade
resultatet efter skatt/effekt på eget kapital per den 31 december 2023 bli
36 kSEK lägre/högre, som en följd av vinster/förluster vid omräkning av
upplupna intäkter, likvida medel och leverantörsskulder i USD.
Om den svenska kronan hade försvagats/försrkts med 10 procent i
förllande till EUR med alla andra variabler konstanta, skulle det omräknade
resultatet efter skatt/effekt på eget kapital per den 31 december 2023 bli
75 kSEK högre/gre, till srsta delen som en följd av vinster/förluster vid
omräkning av likvida medel och leverantörsskulder EUR.
Belopp som redovisats i koncernens rapport över totalresultat
Under året har följande valutarelaterade belopp redovisats i rapporten över
totalresultat:
2023
2022
Netto valutakursvinst(+)/-förlust(-), ingår i
övriga rörelseintäkter/övriga rörelsekostnader
-0,1
-0,1
Netto valutakursvinster(+)/-förluster(-),
ingår i finansiella intäkter/kostnader
-
0,1
nterisk
Koncernens ränterisk uppstår genom lång- och kortfristig upplåning. Skulder till
kreditinstitut utgörs av ett bankn hos Nordea som utgår med rörlig ränta och
utsätter koncernen för ränterisk avseende kassaflöde vilken delvis neutraliseras
av kassamedel med rörlig ränta. Banklånet har omförhandlats och utökats under
året. Lånet förfaller 1 april 2026 och löper med en rörlig ränta motsvarande Stibor
plus 1,40-2,00 procent per år beroende på kovenanten Net Leverage. Avgiften för
odragen del av faciliteten är 0,35 procent. Banknet har en revolverande kredit
även bemnd rullande kredit, vilket inner att koncernen har en lånefacilitet
som gör det möjligt att utnyttja låneutrymmet utan extra kostnad. Koncernen har
två olika kovenanter att förhålla sig till: Net Leverage och Interest Cover. Net
Leverage beknas enligt formeln Nettoskuld/konsoliderad EBITDA. Med
nettoskulderna avses totala räntebärande skulder (omfattande posterna Skulder
till kreditinstitut och Leasingskulder i koncernens balanskning) med avdrag för
likvida medel och kortfristiga placeringar. Interest Cover beräknas enligt formeln
konsoliderad EBITDA/finansiella kostnader, netto.
Koncernens upplåning är endast i svenska kronor. Möjlighet finns att ta upp lån i
annan valuta.
Känslighet
Om räntorna på upplåning i svenska kronor under 2023 varit 100 baspunkter
gre/lägre med alla andra variabler konstanta, hade den beräknade vinsten
efter skatt för räkenskapret varit 3,3 MSEK högre/lägre, som en effekt av
högre/lägre räntekostnader för upplåning med rörlig ränta.
Kreditrisk
Kreditrisk hanteras på koncernnivå, med undantag för kreditrisk avseende
utestående kundfordringar där analys görs för respektive koncernföretag.
Kreditrisk uppsr genom likvida medel och tillgodohavanden hos banker samt
kreditexponeringar gentemot kunder. Det finns ingen hög koncentration av
kreditrisker, vare sig genom exponering mot enskilda kunder, särskilda
branscher eller regioner. I de fall ingen oberoende kreditbedömning finns för
företagskunder, görs en riskbedömning av kundens kreditvärdighet där dennes
finansiella ställning beaktas, liksom tidigare erfarenheter och andra faktorer.
Kreditriskexponering och eventuell reservering för förväntade kreditförluster
framr i Not K17 Kundfordringar, Not K19 Förutbetalda kostnader och upplupna
inkter och Not K26 Likvida medel.
Likviditetsrisk
Kassaflödesprognoser upprättas av koncernens rörelsedrivande företag och
aggregeras på koncernni. På koncernnivå följs noga rullande prognoser för
koncernens likviditetsreserv för att säkerslla att koncernen har tillräckligt
med kassamedel för att möta behovet i den löpande verksamheten.
På koncernnivå får överskottslikviditet placeras på räntebärande
avräkningskonton eller räntebärande penningmarknadsinstrument beroende
på vilket instrument som har lämplig löptid eller tillräcklig likviditet för att
tillgodose utrymmet som bestäms av ovanmna prognoser.
Kreditfaciliteten
Koncernen har följande totala kreditfacilitet per den 31 december 2023: 600 MSEK.
Koncernen har ljande ej utnyttjade kreditfacilitet per den 31 december 2023:
100 MSEK.
Rörlig ränta dragen del: Stibor plus 1,40%-2,00%, beroende på Net Leverage
Rörlig ränta odragen del: 0,35%
K1
K2
K3
K4
K5
K6
K7
K8
K9
K10
K11
K12
K13
K14
K15
K16
K17
K18
K19
K20
K21
K22
K23
K24
K25
K26
K27
K28
M1
M2
M3
M4
M5
M6
M7
M8
M9
Hemnet Group
|
Års- och hållbarhetsredovisning 2023· 63Finansiella rapporter
Summa
Mellan avtalsenliga
Mindre än 3 månader Mellan Mellan odiskontrade
Per 31 december 2023 3 månader och 1 år 1 år och 2 år
2 och 5 år
Mer än 5 år
kassaflöden
Redovisat värde
Finansiella skulder
Skulder till kreditinstitut
2,3
6,7
8,9
502,8
-
520,7
497,1
Leasingskulder
-
9,3
12,4
24,8
-
46,5
43,6
Leverantörsskulder
14,4
-
-
-
-
14,4
14,4
Övriga kortfristiga skulder
23,1
-
-
-
-
23,1
23,1
Summa
39,8
16,0
21,3
527,6
-
604,7
578,2
Summa
Mellan avtalsenliga
Mindre än 3 månader Mellan Mellan odiskontrade
Per 31 december 2022 3 månader och 1 år 1 år och 2 år
2 och 5 år
Mer än 5 år
kassaflöden
Redovisat värde
Finansiella skulder
Skulder till kreditinstitut
1,4
4,4
332,0
-
-
337,8
328,5
Leasingskulder
-
-
-
-
-
-
-
Leverantörsskulder
13,5
-
-
-
-
13,5
13,5
Övriga kortfristiga skulder
17,2
-
-
-
-
17,2
17,2
Summa
32,1
4,4
332,0
-
-
368,5
359,2
Förfallotid finansiella skulder
Beräkning av verkligt värde
Efterföljande tabeller visar finansiella instrument rderade till verkligt värde,
utifrån hur klassificeringen i verkligt värdehierarkin gjorts. De olika nivåerna
definieras enligt följande:
(a) Finansiella instrument i nivå 1
Noterade priser (ojusterade) på aktiva marknader för identiska tillngar eller
skulder.
(b) Finansiella instrument i nivå 2
Andra observerbara data för tillngen eller skulden än noterade priser
inkluderade i nivå 1, antingen direkt (dvs. som prisnoteringar) eller indirekt
(dvs. härledda från prisnoteringar).
(c) Finansiella instrument i nivå 3
I de fall ett eller flera väsentliga indata inte baseras på observerbar
marknadsinformation klassificeras det berörda instrument i nivå 3 .
K1
K2
K3
K4
K5
K6
K7
K8
K9
K10
K11
K12
K13
K14
K15
K16
K17
K18
K19
K20
K21
K22
K23
K24
K25
K26
K27
K28
M1
M2
M3
M4
M5
M6
M7
M8
M9
per ut inom ett år (bankn) - MSEK
per ut efter mer än ett år (banklån) 497,1 MSEK
Kreditfaciliteten kan utnyttjas när som helst under förutsättning att
kovenanterna i neavtalet uppfylls. Följande tabell analyserar koncernens
finansiella skulder uppdelade efter den tid som på balansdagen återsr fram
till den avtalsenliga förfallodagen. De belopp som anges i tabellen är de
avtalsenliga, odiskonterade kassaflödena .
Hantering av kapital
Hemnets mål avseende kapitalstrukturen är att uppnå en nettoskuld i förhållande
till justerad EBITDA som understiger 2,0x. Hemnets förvaltade kapital utgörs av
eget kapital. Förändringar i förvaltat eget kapital framgår av Koncernens rapport
över förändringar i eget kapital.
För att upprätthålla eller justera kapitalstrukturen kan koncernen förändra den
utdelning som betalas till aktieägarna, återbetala kapital till aktieägarna, utfärda
nya aktier eller sälja tillgångar för att minska skulderna.
Koncernen bedömer sitt kapitalbehov bland annat på basis av sin kapitalstruktur,
vilken bedöms utifrån nyckeltalet nettoskuld / justerad EBITDA och uppgår per 31
december 2023 till 0,8 (0,5). Nettoskuld beräknas som totala räntebärande
skulder (omfattande posterna Skulder till kreditinstitut och Leasingskulder i
koncernens balansräkning) med avdrag för likvida medel.
64 · Hemnet Group
|
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Finansiella rapporter
Not K22 Skulder till kreditinstitut
2023-12-31
2022-12-31
Långfristig skuld
Skulder till kreditinstitut
500,0
330,0
Effektivränta/uppläggningsavg/
omförhandlingsresultat
-2,9
-1,5
Summa skulder till kreditinstitut
497,1
328,5
Skulder till kreditinstitut
Koncernens uppning förfaller per 1 april 2026 och löper med rörlig ränta
med marginal motsvarande 1,40%-2,00% per år beroende på kovenanten
Net Leverage.
Koncernen har två kovenanter attrhålla sig till: Net Leverage och Interest
Cover. Net Leverage beräknas enligt formeln nettoskulderna/konsoliderad
EBITDA. Med nettoskulderna avses lånen med avdrag för tillgodohavande på
banken. Interest cover beräknas enligt formeln konsoliderad EBITDA/netto
finansiella skulder.
Koncernen har uppfyllt lånevillkoren under hela räkenskapsåret 2023-01-01-
2023-12-31.
Redovisat värde Verkligt värde
2023-12-31 2023-12-31
Lån från kreditinstitut
497,1
500,0
Finansiella instrument per kategori
Tillgångar per 2023-12-31
Finansiella tillgångar värderade till Finansiella tillgångar värderade till
verkligt värde via resultatet
upplupet anskaffningsvärde
Summa
Tillgångar i balansräkningen
Kundfordringar och andra fordringar
104,7
104,7
Likvida medel
102,6
102,6
Summa
-
207,3
207,3
Finansiella skulder värderade till Finansiella skulder värderade till
Skulder per 2023-12-31 verkligt värde via resultatet
upplupet anskaffningsvärde
Summa
Skulder i balansräkningen
Skulder till kreditinstitut
497,1
497,1
Övriga skulder
53,0
53,0
Leverantörsskulder
14,4
14,4
Upplupna kostnader
84,9
84,9
Summa
-
649,4
649,4
Finansiella tillgångar värderade till Finansiella tillgångar värderade till
Tillgångar per 2022-12-31 verkligt värde via resultatet
upplupet anskaffningsvärde
Summa
Tillgångar i balansräkningen
Kundfordringar och andra fordringar
61,0
61,0
Likvida medel
100,4
100,4
Summa
-
161,4
161,4
Finansiella skulder värderade till Finansiella skulder värderade till
Skulder per 2022-12-31 verkligt värde via resultatet
upplupet anskaffningsvärde
Summa
Skulder i balansräkningen
Skulder till kreditinstitut
328,5
328,5
Övriga skulder
7,6
7,6
Leverantörsskulder
13,5
13,5
Upplupna kostnader
68,8
68,8
Summa
-
418,5
418,5
K1
K2
K3
K4
K5
K6
K7
K8
K9
K10
K11
K12
K13
K14
K15
K16
K17
K18
K19
K20
K21
K22
K23
K24
K25
K26
K27
K28
M1
M2
M3
M4
M5
M6
M7
M8
M9
Hemnet Group
|
Års- och hållbarhetsredovisning 2023· 65Finansiella rapporter
Not K25 Förändringar i skulder som tillhör finansieringsverksamheten
Ej kassaflödespåverkande poster
Betalda Periodisiering Ändrade
finansierings- Upplupna av finansierings- leasing-
2023-01-01
Kassainflöde
Kassautflöde
kostnader räntor kostnader
åtagande
2023-12-31
Skulder kreditinstitut
328,5
185,0
-15,0
-1,4
497,1
Leasingskulder
0,0
-13,0
56,5
43,6
Summa
328,5
185,0
-28,0
-
-
-1,4
56,5
540,7
Ej kassaflödespåverkande poster
Betalda Periodisiering Ändrade
finansierings- Upplupna av finansierings- leasing-
2022-01-01
Kassainflöde
Kassautflöde
kostnader räntor kostnader
åtagande
2022-12-31
Skulder kreditinstitut
277,8
115,0
-65,0
0,7
328,5
Leasingskulder
5,2
-6,5
1,3
0,0
Summa
283,0
115,0
-71,5
-
-
0,7
1,3
328,5
Not K23 Övriga kortfristiga skulder
2023-12-31
2022-12-31
Momsavräkning
10,8
6,5
Personalrelaterade skatter
9,5
9,0
Övriga poster
2,8
1,7
Summa
23,1
17,2
Not K24 Upplupna kostnader och
förutbetalda intäkter
2023-12-31
2022-12-31
Upplupna personalkostnader
15,5
13,4
Förutbetalda intäkter
26,0
12,4
Upplupen administrations-
och provisionsersättning
61,2
42,5
Övriga upplupna kostnader
8,2
12,9
Summa
110,9
81,2
Not K26 Likvida medel
2023-12-31
2022-12-31
Banktillgodohavande
102,6
100,4
Summa
102,6
100,4
r likvida medel har samtliga motparter en kreditvärdighet om minst AA-
(S&P). I de fall beloppen inte bedöms vara oväsentliga redovisas en reserv
för förntade kreditförluster för dessa finansiella instrument enligt den
generella metoden, enligt ratingbaserad metod. Ingen reserv för förväntade
kreditförluster har redovisats.
K1
K2
K3
K4
K5
K6
K7
K8
K9
K10
K11
K12
K13
K14
K15
K16
K17
K18
K19
K20
K21
K22
K23
K24
K25
K26
K27
K28
M1
M2
M3
M4
M5
M6
M7
M8
M9
66 · Hemnet Group
|
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Finansiella rapporter
Not K27 Transaktioner medrstående
Långsiktigt aktierelaterat incitamentsprogram (LTIP)
Den 27 april 2023 fattade bolagsstämman beslut om att emittera tecknings-
optioner av serie 2023/2027 till bolaget samt till chefer och ett antal utvalda
anställda med nyckelkompetenser i Koncernen som deltar i teckningsoptions-
programmet. Detta är det tredje långsiktiga incitamentsprogrammet och
styrelsen avser att vid årsstämman 2024 lägga fram ettrnyat incitaments-
program. För mer information se not K8.
Under 2023 har 151 958 teckningsoptioner tecknats av närstående personer i
ledningsgruppen. För vidare information om detta och tidigare långsiktiga
incitamentsprogram, se not K8.
Not K28 Händelser efter
rapport periodens slut
Hemnet fortsatte aktieåterköpsprogrammet under 2024 och återköpte
ytterligare 321 952 aktier för totalt 93,1 MSEK under perioden
1 januari 2024 till 12 mars 2024.
Den 25 januari 2024 tillkännagav Hemnet att dess mål som satts upp
med det övergripande målet att uppnå nettonollutsläpp av växthusgaser
senast 2050 har godkänts av Science Based Targets-initiativet (SBTi).
K1
K2
K3
K4
K5
K6
K7
K8
K9
K10
K11
K12
K13
K14
K15
K16
K17
K18
K19
K20
K21
K22
K23
K24
K25
K26
K27
K28
M1
M2
M3
M4
M5
M6
M7
M8
M9
Hemnet Group
|
Års- och hållbarhetsredovisning 2023· 67Finansiella rapporter
Moderbolagets resultaträkning
Belopp i MSEK Not 2023 2022
Nettoomsättning 7 8,9 9,2
Summa 8,9 9,2
Övriga externa kostnader -7,5 -11,3
Personalkostnader 2 -11,4 -8,8
Summa rörelsens kostnader -18,9 -20,1
Rörelseresultat -10,0 -10,9
Resultat från andelar i koncernföretag 3 382,9 -
Finansnetto -22,2 -7,3
Bokslutsdispositioner - erhållna koncernbidrag 7 492,7 435,0
Resultat före skatt 843,4 416,8
Inkomstskatt -94,9 -85,8
Årets resultat 748,5 331,0
Moderbolagets rapport över totalresultat
Belopp i MSEK Not 2023 2022
Årets resultat 748,5 331,0
Övrigt totalresultat - -
Årets totalresultat 748,5 331,0
68 · Hemnet Group
|
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Finansiella rapporter
Moderbolagets balansräkning
Belopp i MSEK Not 2023-12-31 2022-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag 3 1 141,6 1 146,6
Långfristiga fordringar koncernföretag 4 536,8 497,9
Summa anläggningstillgångar 1 678,4 1 644,5
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar hos koncernföretag 4 2,4 1,7
Förutbetalda kostnader 0,7 1,4
Kassa och bank 14,2 34,9
Summa omsättningstillgångar 17,4 38,0
SUMMA TILLGÅNGAR 1 695,8 1 682,5
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 5
Bundet eget kapital
Aktiekapital 77,4 77,4
Summa bundet eget kapital 77,4 77,4
Fritt eget kapital
Överkursfond 872,2 867,6
Balanserat resultat -511,6 -326,1
Årets resultat 748,5 331,0
Summa fritt eget kapital 1 109,1 872,5
Summa eget kapital 1 186,5 949,9
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 6 497,1 328,5
Långfristiga skulder till koncernföretag 4 0,0 0,0
Summa långfristiga skulder 497,2 328,5
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 1,0 0,6
Kortfristiga skulder till koncernföretag 4 - 387,9
Övriga skulder 8,8 12,1
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 2,3 3,5
Summa kortfristiga skulder 12,1 404,1
SUMMA SKULDER OCH EGET KAPITAL 1 695,8 1 682,5
Hemnet Group
|
Års- och hållbarhetsredovisning 2023· 69Finansiella rapporter
Moderbolagets rapport över förändringar i
eget kapital
Belopp i MSEK
Aktiekapital
(Not M5)
Överkursfond
(Not M5)
Balanserat
resultat
(Not M5)
Årets resultat
(Not M5)
Summa eget
kapital
(Not M5)
Ingående balans per 1 januari 2022 77,4 863,9 -124,6 180,2 996,9
Omföring av föregående års resultat 180,2 -180,2 -
Årets resultat 331,0 331,0
Övrigt totalresultat - -
Summa totalresultat 331,0 331,0
Transaktioner med ägare
Utdelning -55,6 -55,6
Återköp av aktier -326,1 -326,1
Emission av teckningsoptioner 4,6 4,6
Återköp av teckningsoptioner -0,8 -0,8
Emissionskostnader
-0,2 -0,2
Summa transaktioner med bolagets ägare - 3,7 -381,7 - -378,0
Utgående balans per 31 december 2022 77,4 867,6 -326,1 331,0 949,9
Ingående balans per 1 januari 2023 77,4 867,6 -326,1 331,0 949,9
Omföring av föregående års resultat 331,0 -331,0 -
Årets resultat 748,5 748,5
Övrigt totalresultat - -
Summa totalresultat 748,5 748,5
Transaktioner med ägare
Utdelning -98,0 -98,0
Återköp av aktier -418,5 -418,5
Emission av teckningsoptioner 5,0 5,0
Återköp av teckningsoptioner -0,4 -0,4
Inlösen av aktier -2,1 2,1 -
Fondemission
2,1 -2,1 -
Summa transaktioner med bolagets ägare - 4,6 -516,5 - -511,9
Utgående balans per 31 december 2023 77,4 872,2 -511,6 748,5 1 186,5
Bundet eget kapital Fritt eget kapital
70 · Hemnet Group
|
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Finansiella rapporter
Belopp i MSEK 2023
2022
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Rörelseresultat -10,0 -10,9
Erhållen ränta 0,2 0,0
Betald ränta -23,8 -6,6
Betalda inkomstskatter -100,2 -89,0
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring i rörelsekapitalet -133,8 -106,5
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Förändring kortfristiga rörelsefordringar 454,7 449,0
Förändring kortfristiga rörelseskulder 0,3 0,6
Summa förändring rörelsekapital 455,0 449,6
Kassaflöde från den löpande verksamheten 321,2 343,1
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
Betalad utdelning -98,0 -55,6
Återköp av aktier -418,5 -326,1
Upptagna lån 185,0 115,0
Återbetalade lån -15,0 -65,0
Emission av teckningsoptioner 5,0 4,6
Emissionskostnader - -0,2
Återköp av teckningsoptioner -0,4 -0,8
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -341,9 -328,1
Årets kassalöde -20,7 15,1
Likvida medel vid årets början 34,9 19,8
Likvida medel vid årets slut 14,2 34,9
Moderbolagets kassaflödesanalys
Hemnet Group
|
Års- och hållbarhetsredovisning 2023· 71Finansiella rapporter
Moderföretaget innehar direkt ägande i följande dotterföretag:
Namn
Organisations- Redovisat värde
nummer
Säte
Kapitalandel
Antal aktier
2023-12-31
Hemnet Sverige AB
556536-0202
Stockholm
100
1 000
1 141,6
HN Hem AB
559264-9775
Stockholm
100
25 000
0,0
Not M1 Moderföretagets
redovisningsprinciper
Grund för rapporternas upprättande
Årsredovisningen för moderretaget, Hemnet Group AB (publ), har upprättats
i enlighet med årsredovisningslagen (ÅRL) och RFR 2 Redovisning för juridiska
personer. RFR 2 anger att moderretaget i sina finansiella rapporter ska
tilmpa International Financial Reporting Standards (IFRS) sådana de
antagits av EU, i den utstckning detta är möjligt inom ramen för ÅRL, samt
med nsyn taget till sambandet mellan redovisning och beskattning.
Rekommendationen anger vilka undantag och tillägg som krävs i förhållande
till IFRS.
Moderretaget tilmpar följaktligen de principer som presenteras i
koncernredovisningens not K1, med de undantag som anges nedan. Inga
ändrade redovisningsprinciper för moderbolaget under 2023.
Att upptta rapporter i överensstämmelse med RFR 2 kräver användning av
en del viktiga uppskattningar för redovisningsändamål. Vidare krävs att
ledningen gör vissa bemningar vid tilmpningen av moderföretagets
redovisningsprinciper. De områden som innefattar en hög grad av bedömning,
som är komplexa eller sådana omden där antaganden och uppskattningar är
av väsentlig betydelse för årsredovisningen anges i koncernens not K2.
För information om finansiella riskernvisas till koncernens not K21.
Uppställningsformer
Resultat- och balansräkning följer ÅRL:s uppställningsform. Rapport över
förändring av eget kapital följer också koncernens uppställningsform, men ska
innella de kolumner som anges i ÅRL. Vidare inner det skillnad i
bemningar, jämfört med koncernredovisningen, främst avseende finansiella
inkter och kostnader, eget kapital samt rapport över totalresultat.
Andelar i dotterföretag
Andelar i dotterföretag redovisas till anskaffningsvärde efter avdrag för
eventuella nedskrivningar. I anskaffningsvärdet inkluderas förvärvsrelaterade
kostnader och eventuella tilläggsköpeskillingar. När det finns en indikation
att andelar i dotterretag minskat i värde görs en beräkning av återvinnings-
värdet. Är detta lägre än det redovisade värdet görs en nedskrivning.
Nedskrivningar redovisas i posten ”Resultat fn andelar i koncernföretag”.
Finansiella instrument
Med anledning av sambandet mellan redovisning och beskattning tillämpas
inte reglerna om finansiella instrument enligt IFRS 9 i moderretaget som
juridisk person, utan moderretaget tillämpar i enlighet med ÅRL
anskaffningsvärdemetoden. I moderföretaget värderas därmed finansiella
anläggningstillgångar till anskaffningsvärde och finansiella omsättnings-
tillgångar enligt lägsta värdets princip, med tillämpning av nedskrivning för
förväntade kreditförluster enligt IFRS 9 avseende tillgångar som är
skuldinstrument se Koncernens redovisningsprinciper, Nedskrivning av
finansiella instrument. För övriga finansiella tillgångar baseras nedskrivning på
marknadsvärden.
Moderföretaget tillämpar den generella metoden, enligt ratingbaserad metod för
beräkning av förväntade kreditförluster på koncerninterna fordringar, se
Koncernens redovisningsprinciper, Nedskrivning av finansiella instrument.
Baserat på moderföretagets bedömningar beaktande känd information och
framåtblickade faktorer, inklusive affärsplaner och prognoser, bedöms förväntade
kreditförluster inte vara väsentliga och ingen reservering har därför redovisats.
Moderbolagets tillgångar och fordringar har bedömts vara i stadie 1, det vill
säga, det har inte skett någon väsentlig ökning av kreditrisk.
Koncernbidrag
Erhållna och lämnade koncernbidrag redovisas som en bokslutsdisposition.
Not M2 Personalkostnader
Moderbolaget 2023 2022
Löner och andra ersättningar 4,2 4,8
Sociala avgifter inkl särskild löneskatt 1,5 1,7
Pensionskostnader 0,9 0,7
Moderbolaget totalt 6,6 7,2
Medelantal anställda
2023 2022
Medel antal
anställda
Varav
kvinnor
Medelantal
anställda
Varav
kvinnor
Moderföretaget
Sverige 1 1 1 1
Totalt 1 1 1 1
Not M3 Andelar i koncernföretag
2023-12-31
2022-12-31
Ingående balans
1 146,6
1 146,6
Årets förändring
-5,0
-
Utgående balans
1 141,6
1 146,6
Under året har en översyn av Hemnetkoncernens bolagsstruktur
genomförts och passiva bolag har fusionerats eller likviderats. Det rör de
tre tidigare bolagen Hemnet Holding AB, Hemnet Holding II AB och
Hemnet Holding III AB, som alla fusionerats med Hemnet Sverige AB
under 2023, samt det tidigare bolaget HN Area AB som likviderades
under 2023.
Moderföretaget innehar indirekt ägande i följande dotterföretag ingående i koncernen:
Namn
Organisations-
nummer
Säte
Kapitalandel, %
Antal aktier
Hemnet AB
556260-0089
Stockholm
100
10 000
K1
K2
K3
K4
K5
K6
K7
K8
K9
K10
K11
K12
K13
K14
K15
K16
K17
K18
K19
K20
K21
K22
K23
K24
K25
K26
K27
K28
M1
M2
M3
M4
M5
M6
M7
M8
M9
72 · Hemnet Group
|
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Finansiella rapporter
Not M4 Fordringar och skulder
koncernföretag
2023-12-31 2022-12-31
Långfristiga fordringar
Hemnet Holding AB - 497,9
Hemnet Sverige AB 536,8 -
536,8 497,9
Kortfristiga fordringar
Hemnet AB - 1,7
Hemnet Sverige AB 2,4 -
2,4 1,7
Långfristiga skulder
HN Hem AB 0,0 0,0
0,0 0,0
Kortfristiga skulder
HN Area AB - 387,9
- 387,9
Not M5 Eget kapital
Aktiekapitalet består av 98 351 050 (101 131 478) st aktier med ett kvotrde
om 0,787 (0,766). Se även upplysningar i koncernens not K20.
Not M6 Skulder till kreditinstitut
2023-12-31 2022-12-31
Långfristig skuld
Skulder till kreditinstitut 500,0 330,0
Effektivränta/uppläggningsavgift/
omförhandlingsresultat -2,9 -1,5
Summa skulder till kreditinstitut 497,1 328,5
Se även koncernens not K22.
Not M7 rstående
rsende parter är ägare, ledande befattningshavare i koncernen och deras
närstående samt samtliga moder-/dotter-/dotterdotter-/intressebolag och
joint venture inom koncernen och bolag som kontrolleras av närstående. Varor
och tjänster köps och säljs till närstående på normala kommersiella villkor på
afrsmässig grund. Inom koncernen prisätts varor och tjänster enligt fast-
ställd internprispolicy som baseras på armlängdsprincipen.
Mellan moderretaget och dotterretagen finns kort- och långfristig in- och
upplåning. Sedan 2020 är koncernens verkställande direkr anställd i moder-
företaget varmed fakturering till dotterretag sker för bolagsledningstjänster.
Av redovisad nettoomttning avser 8,9 (9,2) MSEK intern fakturering till
Hemnet Sverige AB. Av externa kostnader avser - (11,3) MSEK intern faktuering
från dotterbolag. Erllet koncernbidrag 492,7 (435,0) MSEK är lämnat av
Hemnet Sverige AB.
Not M8 Händelser efter
rapport periodens slut
Hemnet fortsatte aktieåterköpsprogrammet under 2024 och återköpte
ytterligare 321 952 aktier för totalt 93,1 MSEK under perioden 1 januari 2024
till 12 mars 2024.
Den 25 januari 2024 tillnnagav Hemnet att dess mål som satts upp med
det övergripande målet att uppnå nettonollutsläpp av växthusgaser senast
2050 har godkänts av Science Based Targets-initiativet (SBTi).
Not M9 Vinstdisposition
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel:
Överkursfond 872 169 330
Balanserat resultat 232 957 699
Aktier i eget förvar -744 565 135
Årets resultat 748 494 827
Totalt 1 109 056 721
Styrelsen föreslår att vinstmedel disponeras så att:
Till aktieägarna utdelas 1,20 SEK per aktie 118 021 260
I ny räkning överföres, SEK 991 035 461
Totalt 1 109 056 721
K1
K2
K3
K4
K5
K6
K7
K8
K9
K10
K11
K12
K13
K14
K15
K16
K17
K18
K19
K20
K21
K22
K23
K24
K25
K26
K27
K28
M1
M2
M3
M4
M5
M6
M7
M8
M9
Hemnet Group
|
Års- och hållbarhetsredovisning 2023· 73Revisionsberättelse
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i Hemnet Group AB (publ), org nr 559088-4440
Rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen för
Hemnet Group AB (publ) för år 2023 med undantagr bolagsstyrnings-
rapporten på sidorna 34-39. Bolagets årsredovisning och koncernredovisning
inr på sidorna 31-72 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen uppttats i enlighet med
årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild
av moderbolagets finansiella sllning per den 31 december 2023 och av dess
finansiella resultat och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen.
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen
och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens
finansiella ställning per 31 december 2023 och av dess finansiella resultat och
kassaflöde för året enligt International Financial Reporting Standards (IFRS
Redovisningsstandarder), så som de antagits av EU, och årsredovisnings-
lagen. Våra uttalanden omfattar inte bolagsstyrningsrapporten på sidorna
34-39. Förvaltningsbettelsen är förenlig med årsredovisningens och
koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därr att bolagsstämman fastställer koncernens rapport över
totalresultat och rapport över finansiell ställning samt resultaträkning och
balansräkning för moderbolaget.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncern-
redovisningen är förenliga med innehållet i den kompletterande rapport som
har övermnats till moderbolagets revisionsutskott i enlighet med
Revisorsförordningens (537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god
revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i
avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förllande till moderbolaget och
koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår bästa kunskap och
övertygelse, inga förbjudna tjänster som avses i Revisorsförordningens
(537/2014) artikel 5.1 har tillhandahållits det granskade bolaget eller, i
förekommande fall, dess moderföretag eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillckliga och ändamålsenliga
som grund för våra uttalanden.
Särskilt betydelsefulla områden
rskilt betydelsefulla områden för revisionen är de omden som enligt vår
professionella bedömning var de mest betydelsefulla för revisionen av
årsredovisningen och koncernredovisningen för den aktuella perioden. Dessa
omden behandlades inom ramen för revisionen av, och i vårt ställnings-
tagande till, årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet, men vi
r inga separata uttalanden om dessa områden. Beskrivningen nedan av hur
revisionen genomfördes inom dessa områden ska läsas i detta sammanhang.
Vi har fullgjort de skyldigheter som beskrivs i avsnittet Revisorns ansvar i r
rapport om årsredovisningen också inom dessa områden. Därmed
genomfördes revisiontgärder som utformats för att beakta vår bemning
av risk för väsentliga fel i årsredovisningen och koncernredovisningen. Utfallet
av vår granskning och de granskningtgärder som genomförts för att
behandla de omden som framr nedan utr grunden för vår
revisionsberättelse.
Värdering goodwill och andra immateriella tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod
BESKRIVNING AV OMRÅDET
Värdet av goodwill och andra immateriella tillgångar med obestämbar
nyttjandeperiod uppgår per den 31 december 2023 till 1 144 MSEK och
utr 53 % av koncernens tillgångar. Bolaget genomför årsvis
nedskrivningsprövningar eller oftare om nedskrivningsindikationer har
identifierats. Återvinningsvärdet fastställs såsom nyttjandevärdet,
vilket beknas utifrån det diskonterade nurdet av framtida
kassaflöden. Centrala antaganden i denna beräkning utgör framtida
tillväxt, EBITDA-marginal samt tillämpad diskonteringsränta.
Goodwill och övriga immateriella tillgångar med obestämbar nyttjande-
period utgör ett särskilt betydelsefullt område då processen för
beräkning av nyttjandevärdet till sin natur är grundad uppskattningar
och bedömningar avseende hur koncernens verksamhet kommer att
påverkas av framtida utveckling på marknaden och av övriga
ekonomiska skeenden, samt att de underliggande beräkningarna är
komplexa.
Se not K1 för redovisningsprinciper avseende värdering av goodwill och
övriga immateriella tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod samt
not K2 och K13 för bolagets beskrivning av de bedömningar som görs i
samband med nedskrivningsprövningens utförande.
HUR DETTA OMRÅDE BEAKTADES I REVISIONEN
I vår revision har vi utrderat och granskat nyckelantaganden,
tillämpning av värderingsteori, använd värderingsmodell,
diskonteringsränta och annan källdata som använts av bolaget. Vi har
t.ex. jämfört med externa datakällor, såsom bedömningar om framtida
marknadstillväxt och bedömt känsligheten i bolagets värderingsmodell.
Vi har använt våra värderingsspecialister i detta arbete. Vi har särskilt
fokuserat på känsligheten i bekningarna och har gjort en bemning
om huruvida det föreligger en risk att rimligt sannolika händelseförlopp
skulle ge upphov till en situation där återvinningsvärdet skulle
understiga redovisade värden. Vi har även bemt bolagets historiska
prognostiseringsförmåga. Vi har slutligen granskat upplysningar som
mnas i not K13 (Immateriella tillngar).
74 · Hemnet Group
|
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Revisionsberättelse
Annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovisningen och
koncernredovisningen och återfinns på sidorna 1-29 samt 77-78. Den andra
informationen besr även av erttningsrapporten som vi inhämtade före
datumet för denna revisionsberättelse. Det är styrelsen och verkställande
direktören som har ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovisningen
omfattar inte denna information och vi r inget uttalande med bestyrkande
avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen är
det rt ansvar att läsa den information som identifieras ovan och överga
om informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig med årsredovisningen
och koncernredovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den
kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt bemer om informationen
i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna information, drar
slutsatsen att den andra informationen innehåller en väsentlig felaktighet, är vi
skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direkren som har ansvaret r att
årsredovisningen och koncernredovisningen uppttas och att den ger en
ttvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad gäller
koncernredovisningen, enligt IFRS så som de antagits av EU. Styrelsen och
verksllande direkren ansvarar även för den interna kontroll som de
bemer är nödvändig för att upprätta en årsredovisning och
koncernredovisning som inte inneller några väsentliga felaktigheter, vare
sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen ansvarar
styrelsen och verkställande direktören för bedömningen av bolagets rmåga
att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden
som kan påverka förgan att fortsätta verksamheten och att använda
antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte
om styrelsen och verkställande direktören avser att likvidera bolaget, uppra
med verksamheten eller inte har något realistiskt alternativ till att göra något
av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens ansvar och
uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets finansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om att årsredovisningen och
koncernredovisningen som helhet inte inneller några väsentliga
felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, och att
mna en revisionsberättelse som inneller våra uttalanden. Rimlig säkerhet
är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som utrs
enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en
väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av
oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller
tillsammans rimligen kan förntas påverka de ekonomiska beslut som
användare fattar med grund i årsredovisningen och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt omme och har
en professionellt skeptisk inställning under hela revisionen. Dessutom:
identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktigheter i
årsredovisningen och koncernredovisningen, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag, utformar och utför granskningsåtgärder bland
annat utifrån dessa risker och inhämtar revisionsbevis som är tillräckliga
och ändalsenliga för att utgöra en grund för våra uttalanden. Risken för
att inte uppcka en väsentlig felaktighet till följd av oegentligheter är högre
än för en väsentlig felaktighet som beror på misstag, eftersom
oegentligheter kan innefatta agerande i maskopi, förfalskning, avsiktliga
utelämnanden, felaktig information eller åsidosättande av intern kontroll.
skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna kontroll som har
Intäktsredovisning
BESKRIVNING AV OMRÅDET
Nettoomsättningen uppgick för år 2023 till 1 004,7 MSEK i koncernens
rapport över totalresultat. Som framgår av not K1 genereras koncernens
nettoomsättning från försäljning av tjänster, huvudsakligen bostads-
annonstjänster och övriga tjänster. Intäkter redovisas över tid om
kunden erhåller eller förbrukar fördelarna samtidigt som tjänsten utrs.
När löptiden för avtalet inte framgår används den genomsnittliga
löptiden som tjänsten utnyttjas utifrån historisk information.
Intäkterna värderas till det avtalade transaktionspriset efter avdrag för
eventuella rabatter och mervärdesskatt.
Vi har bedömt redovisningen av intäkter som ett särskilt betydelsefullt
omde i revisionen baserat på storleken av intäkter i förhållande till
övriga resultatposter, fokus fn intressenter samt att bolaget gör
bemningar genom tolkning av avtal vilket påverkar i vilken period
intäktsredovisning sker.
Se not K1 för redovisningsprinciper avseende redovisning av intäkter
samt not K3 för bolagets beskrivning av årets inkter och de
bemningar som görs i samband med årsbokslut.
HUR DETTA OMRÅDE BEAKTADES I REVISIONEN
I vår revision har vi utvärderat bolagets processer för intäktsredovisning.
Vidare har vi granskat koncernens ekonomihandbok och bedömt
huruvida redovisningsprinciperna för intäktsredovisning är i enlighet
med gällande redovisningsstandarder. Vi har även utfört detaljerad
testning av intäktstransaktioner samt dataanalys för att bedöma
intäktsredovisningen.
Slutligen har vi granskat de till det särskilt betydelsefulla området
hänförliga upplysningarna som lämnas i årsredovisningen.
Hemnet Group
|
Års- och hållbarhetsredovisning 2023· 75Revisionsberättelse
betydelse r r revision för att utforma granskningsåtgärder som är
mpliga med hänsyn till omständigheterna, men inte för att uttala oss om
effektiviteten i den interna kontrollen.
utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som används och
rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens uppskattningar i
redovisningen och tillhörande upplysningar.
drar vi en slutsats om mpligheten i att styrelsen och verkställande
direktören använder antagandet om fortsatt drift vid uppttandet av
årsredovisningen och koncernredovisningen. Vi drar också en slutsats, med
grund i de inmtade revisionsbevisen, om det finns någon väsentlig
osäkerhetsfaktor som avser sådana händelser eller förhållanden som kan
leda till betydande tvivel om bolagets förga att fortsätta verksamheten.
Om vi drar slutsatsen att det finns en väsentlig osäkerhetsfaktor, måste vi i
revisionsbettelsen sta uppmärksamheten på upplysningarna i
årsredovisningen om den väsentliga okerhetsfaktorn eller, om sådana
upplysningar är otillräckliga, modifiera uttalandet om årsredovisningen och
koncernredovisningen. Våra slutsatser baseras på de revisionsbevis som
inmtas fram till datumet för revisionsberättelsen. Dock kan framtida
ndelser eller förllanden göra att ett bolag inte längre kan fortsätta
verksamheten.
utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen och innellet i
årsredovisningen och koncernredovisningen, däribland upplysningarna,
och om årsredovisningen och koncernredovisningen återger de
underliggande transaktionerna och händelserna på ett sätt som ger en
rättvisande bild.
inmtar vi tillräckliga och ändamålsenliga revisionsbevis avseende den
finansiella informationen för enheterna eller affärsaktiviteterna inom
koncernen för att göra ett uttalande avseende koncernredovisningen. Vi
ansvarar för styrning, övervakning och utförande av koncernrevisionen. Vi
är ensamt ansvariga för våra uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens planerade
omfattning och inriktning samt tidpunkten för den. Vi måste också informera
om betydelsefulla iakttagelser under revisionen, däribland de eventuella
betydande brister i den interna kontrollen som vi identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har följt relevanta
yrkesetiska krav avseende oberoende, och ta upp alla relationer och andra
förllanden som rimligen kan påverka vårt oberoende, samt i tillämpliga fall
åtgärder som har vidtagits för att eliminera hoten eller motgärder som har
vidtagits.
Av de områden som kommuniceras med styrelsen fastställer vi vilka av dessa
områden som varit de mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen
och koncernredovisningen, inklusive de viktigaste bedömda riskerna för
väsentliga felaktigheter, och som därr utr de för revisionen särskilt
betydelsefulla områdena. Vi beskriver dessa områden i revisionsberättelsen
såvida inte lagar eller andra författningar förhindrar upplysning om frågan.
Rapport om andra krav enligt lagar och
andra författningar
REVISORNS GRANSKNING AV FÖRVALTNING OCH FÖRSLAGET TILL
DISPOSITIONER AV BOLAGETS VINST ELLER FÖRLUST
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen har vi även utrt en revision av
styrelsens och verkställande direktörens förvaltning av Hemnet Group AB
(publ) för år 2023 samt av förslaget till dispositioner beträffande bolagets
vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i
förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande
direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
rskild förteckning över lån och säkerheter har uppttats i enlighet med
vad som föreskrivs i aktiebolagslagen.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt
denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i
förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige
och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande
bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning innefattar detta bland
annat en bedömning av om utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav
som bolagets och koncernens verksamhetsart, omfattning och risker ställer
på storleken av moderbolagets och koncernens egna kapital,
konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av bolagets
angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande bedöma
bolagets och koncernens ekonomiska situation, och att tillse att bolagets
organisation är utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen och
bolagets ekonomiska angegenheter i övrigt kontrolleras på ett
betryggande sätt. Verkställande direktören ska sköta den löpande
förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat
vidta de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bokföring ska fullgöras
i överensstämmelse med lag och för att medelsrvaltningen ska skötas på
ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt uttalande
om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med en rimlig grad av
säkerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande
direktören i något väsentligt avseende:
företagitgon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse som
kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen,
årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bolagets
vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är att med rimlig grad
av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att en
revision som utrs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer att
upptäcka åtgärder eller försummelser som kan föranleda
ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ettrslag till dispositioner av
bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige använder vi
professionellt omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under
hela revisionen. Granskningen av förvaltningen och förslaget till
76 · Hemnet Group
|
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Revisionsberättelse
dispositioner av bolagets vinst eller förlust grundar sig främst på revisionen
av räkenskaperna. Vilka tillkommande granskningsåtgärder som utförs
baseras på vår professionella bemning med utgångspunkt i risk och
väsentlighet. Det inner att vi fokuserar granskningen på sådana åtgärder,
omden och förhållanden som är väsentliga för verksamheten och där
avsteg och överträdelser skulle ha särskild betydelse för bolagets situation.
Vi går igenom och prövar fattade beslut, beslutsunderlag, vidtagna åtgärder
och andra förhållanden som är relevanta för vårt uttalande om ansvarsfrihet.
Som underlag för vårt uttalande om styrelsens förslag till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust har vi granskat styrelsens motiverade
yttrande samt ett urval av underlagen för dettar att kunna bedöma om
förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
REVISORNS GRANSKNING AV ESEF-RAPPORTEN
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi
även utfört en granskning av att styrelsen och verkställande direktören har
upprättat årsredovisningen och koncernredovisningen i ett format som
jliggör enhetlig elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a §
lagen (2007:528) omrdepappersmarknadenr Hemnet Group AB (publ)
för år 2023.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten uppttats i ett format som i allt
väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalande
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18 Revisorns
granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna rekommendation
beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande
till Hemnet Group AB (publ) enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt
fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillckliga och ändamålsenliga som
grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att Esef-
rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om
värdepappersmarknaden, ochr att det finns en sådan intern kontroll som
styrelsen och verkställande direktören bedömer nödvändig för att upprätta
Esef-rapporten utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten i allt
väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden, på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra granskningsåtrder för att
uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är upprättad i ett format som
uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en
granskning som utförs enligt RevR 18 och god revisionssed i Sverige alltid
kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns.
Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses
vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förntas
påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i Esef-
rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar ISQM 1 Kvalitetsstyrning för revisionsföretag
som utför revision och översiktlig granskning av finansiella rapporter samt
andra bestyrkandeuppdrag och näraliggande tjänster som kräver att
företaget utformar, implementerar och hanterar ett systemr
kvalitetsstyrning inklusive riktlinjer och rutiner avseende efterlevnad av
yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar
och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inmta bevis om att Esef-
rapporten har uppttats i ett format som möjligr enhetlig elektronisk
rapportering av årsredovisningen och koncernredovisning. Revisorn väljer
vilka åtgärder som ska utföras, bland annat genom att bedöma riskerna för
väsentliga felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag. Vid denna riskbedömning beaktar revisorn de
delar av den interna kontrollen som är relevanta för hur styrelsen och
verkställande direktören tar fram underlaget i syfte att utforma
granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn till
omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om effektiviteten i
den interna kontrollen. Granskningen omfattar också en utvärdering av
ändamålsenligheten och rimligheten i styrelsens och verkställande
direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av att Esef-
rapporten uppttats i ett giltigt XHTML-format och en avsmning av att
Esef-rapporten överensstämmer med den granskade årsredovisningen och
koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida koncernens
resultat-, balans- och egetkapitalräkningar, kassaflödesanalys samt noter i
Esef-rapporten har märkts med iXBRL i enlighet med vad som följer av Esef-
förordningen.
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten sidorna
34-39 och för att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 16 Revisorns
granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att vår granskning
av bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt
mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en
revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i
Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillcklig grund för våra
uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet med 6
kap. 6 § andra stycket punkterna 2-6 årsredovisningslagen samt 7 kap. 31 §
andra stycket samma lag är förenliga med årsredovisningens och
koncernredovisningens övriga delar samt i överensstämmelse med
årsredovisningslagen.
Ernst & Young AB, Hamngatan 26, utsågs till Hemnet Group ABs revisor av
bolagsstämman den 27 april 2023 och har varit bolagets revisor sedan
22 december 2016.
Stockholm den dag som framgår av vår elektroniska underskrift
Ernst & Young AB
Anna Svanberg
Auktoriserad revisor
Hemnet Group
|
Års- och hållbarhetsredovisning 2023· 77Alternativa nyckeltal
Belopp i MSEK 2023 2022
Röresemarginal
Rörelseresultat 448,2 377,5
Nettoomsättning 1 004,7 889,2
Rörelsemarginal, % 44,6% 42,5%
EBITDA & EBITDA-marginal
Rörelseresultat 448,2 377,5
Avskrivningar -77,3 -70,6
EBITDA 525,5 448,1
Nettoomsättning 1 004,7 889,2
EBITDA-marginal, % 52,3% 50,4%
Justerad EBITDA & justerad EBITDA-marginal
EBITDA 525,5 448,1
Justerad EBITDA 525,5 448,1
Nettoomsättning 1 004,7 889,2
Justerad EBITDA-marginal, % 52,3% 50,4%
ARPL (genomsnittlig intäkt per publicerat objekt)
Nettoomsättning 1 004,7 889,2
Avgår intäkter som inte är kopplade till publicerade objekt -217,4 -240,0
Intäkter för publicerade objekt 787,3 649,2
Antal publicerade objekt, tusental 175,3 198,3
ARPL, SEK 4 490 3 275
Nettoskuld
Långfristiga räntebärande skulder 532,6 328,5
Kortfristiga räntebärande skulder 8,1 -
Likvida medel, inklusive kortfristiga placeringar 102,6 100,4
Nettoskuld 438,1 228,1
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld 438,1 228,1
EBITDA 525,5 448,1
Nettoskuld/EBITDA, ggr 0,8 0,5
Nettoskuld/justerad EBITDA
Nettoskuld 438,1 228,1
EBITDA 525,5 448,1
Nettoskuld/justerad EBITDA, ggr 0,8 0,5
Soliditet
Eget kapital 1 259,6 1 432,7
Balansomslutning 2 156,0 2 094,6
Soliditet, % 58,4% 68,4%
Skuldsättningsgrad
Långfristiga räntebärande skulder 532,6 328,5
Kortfristiga räntebärande skulder 8,1 -
Eget kapital 1 259,6 1 432,7
Skuldsättningsgrad, ggr 0,4 0,2
Kassagenerering
Justerad EBITDA 525,5 448,1
Minskning/ökning av netto rörelsekapital -4,2 8,2
Investeringar -38,8 -15,5
Fritt kassaflöde 482,5 440,7
Justerad EBITDA 525,5 448,1
Kassagenerering, % 91,8% 98,4%
Avstämning alternativa nyckeltal
Nedanljer beräkningarr att härleda de alternativa nyckeltal som används i rapporten. Se definitionerr mer information.
78 · Hemnet Group
|
Års- och hållbarhetsredovisning 2023 Definitioner
Nyckeltal Definition
Alternativa nyckeltal
Alternativa nyckeltal (Alternative Performance Measures, APM-mått) är finansiella mått över historisk eller framtida resultatutveckling,
finansiell ställning eller kassaflöde som inte definieras i tillämpligt redovisningsregelverk (IFRS). Alternativa nyckeltal används av
Hemnet när det är relevant för att följa upp och beskriva Hemnets finansiella situation och för att ge ytterligare användbar information till
användarna av de finansiella rapporterna. Dessa mått är inte direkt jämförbara med liknande nyckeltal som presenteras av andra företag.
ARPL (genomsnittlig intäkt
per publicerat objekt)
Genomsnittlig intäkt per publicerat objekt, räknat som intäkter från bostadsannonser med tillhörande tilläggsprodukter publicerade
av bostadssäljare under perioden, i förhållande till antalet publicerade objekt i perioden.
Det är ett mått som visar på bolagets intjäningsförmåga per publicerad bostadsannons.
EBITDA (resultat före räntor,
skatt och avskrivningar)
Rörelseresultat ökat med avskrivningar av immateriella och materiella tillgångar samt nyttjanderättstillgångar.
Nyckeltalet möjliggör jämförelser av lönsamheten över tid oavsett av- och nedskrivning av immateriella och materiella tillgångar
samt oberoende av skatter och bolagets finansieringsstruktur.
EBITDA-marginal
EBITDA i förhållande till rörelsens nettoomsättning.
Nyckeltalet återspeglar verksamhetens operativa lönsamhet före avskrivningar av immateriella och materiella tillgångar samt
nyttjanderättstillgångar. Nyckeltalet är en viktig komponent tillsammans med försäljningstillväxt för att följa bolagets värdeskapande.
Räntebärande skulder
Räntebärande skulder utgörs av skulder till kreditinstitut samt leasingskuld.
Finansnetto
Finansiella intäkter minskat med finansiella kostnader.
Används för att beskriva bolagets finansiella aktiviteter.
Justerad EBITDA
EBITDA plus jämförelsestörande poster.
Nyckeltalet möjliggör jämförelser av lönsamheten över tid oavsett avskrivningar av immateriella och materiella tillgångar samt
nyttjanderättstillgångar, samt oberoende av skatter och bolagets finansieringsstruktur.
Nyckeltalet justeras också för effekten av jämförelsestörande poster för att förbättra jämförbarheten mellan olika perioder.
Justerad EBITDA-marginal
Justerat EBITDA i förhållande till rörelsens nettoomsättning.
Nyckeltalet återspeglar verksamhetens operativa lönsamhet före avskrivningar av immateriella och materiella tillgångar
samt nyttjanderättstillgångar. Nyckeltalet är en viktig komponent tillsammans med försäljningstillväxt för att följa bolagets
värdeskapande. Nyckeltalet justeras också för effekten av jämförelsestörande poster för att förbättra jämförbarheten mellan
olika perioder.
Jämförelsestörade poster
I jämförelsestörande poster ingår intäkter och kostnader som inte förväntas uppkomma regelbundet i den löpande verksamheten.
En särredovisning av jämförelsestörande poster tydliggör utvecklingen i den underliggande verksamheten och förbättrar jämförbar-
heten mellan olika perioder.
Kassagenerering
Fritt kassaflöde i förhållande till EBITDA. Fritt kassaflöde utgörs av EBITDA justerat för förändringar i rörelsekapitalet och med
avdrag för investeringar i materiella och immateriella tillgångar. Nyckeltalet beräknas alltid rullande 12 månader.
Nyckeltalet mäter den andel av vinsten som omvandlas till kassaflöde. Syftet är att analysera hur stor del av resultatet som kan
omvandlas till likvida medel och i förlängningen möjlighet till investeringar, förvärv och aktieutdelning, förutom ränterelaterade
kassaflöden.
Nettoskuld
Räntebärande skulder minus likvida medel och kortfristiga placeringar.
Måttet nettoskuld används för att följa skuldutvecklingen och se storleken på återfinansieringsbehovet. Eftersom likvida medel
kan användas för att betala av skulder med kort varsel, används nettoskuld istället för bruttoskuld som mått på den totala
lånefinansieringen.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld/justerad EBITDA
Räntebärande skulder minus likvida medel och kortfristiga placeringar per balansdagen i förhållande till rörelseresultat ökat med
avskrivningar och nedskrivningar av immateriella och materiella tillgångar (EBITDA eller justerad EBITDA) för de senaste tolv
månaderna.
Nyckeltalet är en skuldkvot som visar hur många år det skulle ta att betala av bolagets skuld, förutsatt att dess nettoskuld och
EBITDA eller justerad EBITDA är konstanta och utan hänsyn tagen till kassaflöden avseende räntor, skatter och investeringar.
Rörelsemarginal
Räntebärande skulder minus likvida medel och kortfristiga placeringar per balansdagen i förhållande till rörelseresultat ökat
med avskrivningar och nedskrivningar av immateriella och materiella tillgångar (EBITDA eller justerad EBITDA) för de senaste
tolv månaderna.
Nyckeltalet är en skuldkvot som visar hur många år det skulle ta att betala av bolagets skuld, förutsatt att dess nettoskuld och
EBITDA eller justerad EBITDA är konstanta och utan hänsyn tagen till kassaflöden avseende räntor, skatter och investeringar.
Räntebärande skulder
Räntebärande skulder utgörs av skulder till kreditinstitut samt leasingskuld.
Rörelseresultat
Rörelsens intäkter minus rörelsens kostnader.
Måttet anger bolagets operativa resultat före finansiering och skatt och används för att mäta resultatet genererat av den
löpande verksamheten.
Skuldsättningsgrad
Räntebärande skulder i relation till eget kapital.
Nyckeltalet är ett mått på relationen mellan bolagets två finansieringsformer. Måttet visar hur stor andel det främmande kapitalet
utgör i relation till ägarnas investerade kapital. Måttet återspeglar den finansiella styrkan, men också belåningens hävstångseffekt.
En högre skuldsättningsgrad innebär en högre finansiell risk och en högre finansiell hävstång investerat kapital.
Soliditet
Eget kapital i förhållande till balansomslutningen.
Nyckeltalet speglar bolagets finansiella ställning. God soliditet ger en beredskap att kunna hantera perioder med svag
konjunktur och finansiell beredskap för tillväxt. Samtidigt skapar en högre soliditet en lägre finansiell hävstång
Vinstmarginal
Resultat efter skatt i förhållande till rörelsens nettoomsättning.
Måttet anger företagets operativa resultat efter finansiering och skatt och används för att mäta resultatet genererat av den
löpande verksamheten.
Definitioner
Sveavägen 9, 111 57 Stockholm