
32 · Hemnet Group | Års- och hållbarhetsredovisning 2022
Väsentliga händelser under räkenskapsåret
Återköp av aktier
Årsstämman 2022 beslutade att inleda ett aktieåterköpsprogram på
maximalt 450 MSEK fram till årsstämman 2023. Syftet med programmet
är att justera företagets kapitalstruktur genom att minska aktiekapitalet.
Styrelsen avser därför att föreslå för årsstämman 2023 att de återköpta
aktierna dras in. Under 2022 har företaget återköpt totalt 2 235 683 aktier för
ett totalt belopp 318,3 MSEK.
Förändringar i styrelse och ledningsgrupp
Den 31 augusti 2022 avgick Hemnets tidigare styrelseordförande
och ersattes av Christopher Caulkin som interimsordförande fram till
årsstämman 2023. Den 8 augusti 2022 lämnade Hemnets tidigare CFO
företaget och ersattes av Jens Melin som interim CFO tills en ny CFO
ansluter. Den 17 augusti 2022 stärkte Hemnet sin ledningsgrupp med Anna
Kempe,somanslötsomChiefPeople&CultureOfficer,samtidigtsomPeter
FreyersattePerOlaSchelvandersomChiefTechnologyOfficer.
Covid-19
Covid-19 pandemin har haft en stor påverkan på samhället men inte någon
väsentlignegativpåverkanpåHemnetsfinansiellaresultatunder2022.
Antalet besök på Hemnet ökade under början av pandemin och även under
första halvan av 2021, varefter antalet besök har återgått till mer normala
nivåer. Under perioden har antalet bostadsannonser ökat, liksom ARPL
(genomsnittlig intäkt per publicerat objekt). Överlag har ökat hemarbete
under pandemin troligen gynnat intresset för Hemnet då den egna bostaden
och boendefrågor blivit en allt viktigare del av allmänhetens vardag.
Kriget i Ukraina
KrigetiUkrainakanhahaftennegativpåverkanpåtrafikentillHemnetunder
en begränsad tid. Bolaget gör dock bedömningen att det inte har haft eller
kommer att ha någon väsentlig ekonomisk påverkan.
Finansiell översikt
Nedanåskådliggörsflerårsjämförelsenförkoncernensfemsenaste
verksamhetsår.
2022 2021 2020 2019 2018
Nettoomsättning 889,2 728,1 544,1 444,4 373,1
EBITDA 448,1 302,9 188,0 171,9 138,1
EBITDA-marginal,% 50,4% 41,6% 34,5% 38,7% 37,0%
Justerad EBITDA 448,1 355,0 202,1 171,9 138,1
Justerad EBITDA-
marginal,% 50,4% 48,8% 37,1% 38,7% 37,0%
Rörelseresultat 377,5 223,9 110,5 98,7 73,3
Rörelsemarginal, % 42,5% 30,8% 20,3% 22,2% 19,6%
Resultat efter
finansiella poster 370,7 198,1 86,8 83,6 47,7
Resultat efter skatt 293,8 156,5 67,7 65,6 53,2
Vinstmarginal, % 33,0% 21,5% 12,5% 14,8% 14,3%
Genomsnittlig
intäkt per publicerat
objekt (ARPL), SEK 3 275 2 467 1 760 1 414 1 079
Soliditet, % 68,4% 71,1% 56,9% 53,4% 54,7%
Nettoskuld 228,1 188,6 415,1 521,4 471,3
Nettoskuld/
EBITDA, ggr 0,5 0,6 2,2 3,0 3,4
Nettoskuld/justerad
EBITDA, ggr 0,5 0,5 2,1 3,0 3,4
Skuldsättningsgrad,
ggr 0,2 0,2 0,5 0,6 0,6
Antal anställda 135 112 108 92 79
Antal publicerade
objekt i perioden,
tusental 198,3 198,4 189,3 185,0 188,0
Nettoomsättning
Nettoomsättningen ökade med 22,1 procent och uppgick till 889,2
(728,1) MSEK. Båda tjänstekategorierna uppvisade en tillväxt under året.
Omsättningen från objektsannonsering ökade med 31,5 procent till 668,4
(508,3) MSEK, främst genom högre snittpriser men även tack vare högre
konverteringsgrad för tilläggstjänster riktade till bostadssäljare, vilka har
fortsatt att öka och därigenom bidragit, tillsammans med en segmenterad
prismodell, till märkbart högre intäktstillväxt. Tillväxten i intäkter från
objektsannonser har medfört att den genomsnittliga intäkten per publicerat
objekt, ARPL, ökade med 32,8 procent till 3 275 (2 467) SEK. Omsättningen
från övriga tjänster ökade med 0,5 procent till 220,8 (219,8) MSEK, främst
drivet av en stark displayaffär. Under 2021 inkluderade övriga tjänster
intäkter på 5,7 MSEK kopplade till en marknadskampanj genomförd
tillsammans med Mäklarsamfundet, dessa intäkter behandlas som en
jämförelsestörande post vid beräkning av nyckeltalet justerad EBITDA.
Rörelseresultat
Rörelseresultatet ökade med 68,8 procent till 377,5 (223,9) MSEK,
motsvarande en rörelsemarginal om 42,5 (30,8) procent. Övriga externa
kostnader minskade med -0,3 procent och uppgick till 299,0 (299,9)
MSEK. Administrationsersättning samt provisionsersättning till anslutna
fastighetsmäklarkontor utgör sammantaget den största posten i
övriga externa kostnader och ökade med 22,8 procent till 184,3 (150,1)
MSEK, framförallt som en effekt av ökade intäkter från bostadssäljare.
Resterande del av övriga externa kostnader minskade med 23,4 procent
och uppgick till 114,7 (149,8) MSEK. En del av minskningen förklaras av att
för 2021 inkluderades kostnader kopplade till arbetet med förberedelser
för Hemnets börsnotering samt marknadsföringskostnader. Dessa
poster av engångskaraktär bestående av dels konsultkostnader för
arbete med börsnoteringen (48,7 MSEK) och dels kostnader för en
marknadsföringskampanj tillsammans med Mäklarsamfundet (9,1 MSEK)
behandlas som jämförelsestörande poster vid beräkning av nyckeltalet
justerad EBITDA.
Personalkostnader ökade med 17,8 procent och uppgick till 153,2 (130,0)
MSEK till följd av en växande organisation där personalförstärkningar skett
främst inom produktutvecklingsteamen för att fortsatt stärka Hemnets
kunderbjudandegenomutvecklingavnyaochbefintligaprodukter.
Finansnetto
Nettotfrånfinansiellaintäkterochkostnaderuppgicktill-6,8(-25,8)MSEK
och består i huvudsak av räntekostnader på koncernens banklån. Under
2021belastadesfinansnettotävenmed-13,8MSEKavseendebalanserade
uppläggningsavgifter som kostnadsförts i samband med återbetalningen av
koncernens tidigare kreditfacilitet i samband med börsnoteringen.
Resultat före skatt uppgick till 370,7 (198,1) MSEK.
Skatter
Redovisad total skattekostnad uppgår till 76,9 (41,6) MSEK vilket motsvarar en
effektiv skatt om 20,8 (21,0) procent. Aktuell skattekostnad uppgick till 86,8
(55,8) MSEK medan uppskjuten skatteintäkt uppgick till 9,9 (14,2) MSEK.
Årets resultat
Årets resultat efter skatt uppgick till 293,8 (156,5) MSEK.
Resultat per aktie
Resultat per aktie före och efter utspädning uppgick till 2,93 (1,55) SEK.
Investeringar
Bolagets immateriella tillgångar består till största delen av goodwill,
kundrelationer,plattformochvarumärkesomidentifieratsisambandmed
förvärvet av den dåvarande Hemnet-koncernen. Inget nedskrivningsbehov
har förelegat under innevarande räkenskapsår. Bolaget har under året,
liksom föregående år, arbetat med att utveckla sitt produkterbjudande.
Utvecklingen har skett både med bolagets egen personal samt med externa
konsulter.Vissaspecifikautvecklingsprojektharbedömtsvaraavsådan
karaktär och med sådan förväntad framtida intjäning att de hanterats
som aktiverade utvecklingsutgifter. Totalt för året har 13,7 (6,5) MSEK
aktiverats vilket därmed ökat immateriella anläggningstillgångar. I övrigt har
verksamheten endast mindre behov av investeringar i inventarier, där årets
nyanskaffning uppgick till 1,8 (0,5) MSEK.
Kassaflöde
Kassaflödefråndenlöpandeverksamhetenuppgicktill356,0(235,0)MSEK,
varav förändring i rörelsekapitalet uppgick till +8,2 (-3,3) MSEK. Ökningen
avkassaflödetärfrämsthänförligtilldethögreresultatetfrånrörelsen.
Kassaflödefråninvesteringsverksamhetenimateriellaochimmateriella
tillgångarmedfördeettkassaflödeom-15,5(+17,7)MSEK.Kassaflödefrån
finansieringsverksamhetenuppgicktill-334,6(-405,3)MSEK.
Finansiell ställning
Koncernens likvida medel inklusive kortfristiga placeringar uppgick vid
Förvaltningsberättelse