5493008VIU67J3HUAR072021-01-012021-12-31iso4217:SEK5493008VIU67J3HUAR072020-01-012020-12-31iso4217:SEKxbrli:shares5493008VIU67J3HUAR072021-12-315493008VIU67J3HUAR072020-12-315493008VIU67J3HUAR072019-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493008VIU67J3HUAR072019-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember5493008VIU67J3HUAR072019-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493008VIU67J3HUAR072019-12-315493008VIU67J3HUAR072020-01-012020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493008VIU67J3HUAR072020-01-012020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493008VIU67J3HUAR072020-01-012020-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember5493008VIU67J3HUAR072020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493008VIU67J3HUAR072020-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember5493008VIU67J3HUAR072020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493008VIU67J3HUAR072021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493008VIU67J3HUAR072021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493008VIU67J3HUAR072021-01-012021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember5493008VIU67J3HUAR072021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493008VIU67J3HUAR072021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember5493008VIU67J3HUAR072021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember
Hemnet Group
2021
Års- och hållbarhetsredovisning
Innehållsförteckning
Det här är Hemnet
2 Hemnets historia
4 Vd har ordet
6 Året i siffror
8 Vårt erbjudande
11 Vår strategi
13 Finansiella mål
14 Hemnet som arbetsplats
17 Hemnetaktien
llbarhetsrapport
18 Hållbarhetsarbete
24 Riskanalys
25 Tillvägagångssätt
26 Revisors rapport hållbarhet
Förvaltningsberättelse
27 Verksamhetsåret 2021
30 Bolagsstyrningsrapport
36 Styrelse
38 Ledning
40 Vinstdisposition
kningar och noter
42 Koncernens rapport över totalresultat
43 Koncernensrapportöverfinansiellställning
44 Koncernens rapport över förändring i eget kapital
45 Koncernens rapport över kassaflöden
46 Noter, koncernen
63 Resultaträkning, moderbolaget
64 Balansräkning, moderbolaget
65 Rapport över förändring av eget kapital, moderbolaget
66 Kassaflödesanalys, moderbolaget
67 Noter, moderbolaget
69 Revisionsberättelse
Sidorna 27-68 innehåller Hemnet Group ABs
årsredovisning och koncernredovisning och är
granskade av bolagets revisor Ernst & Young AB.
Revisionsberättelse återfinns på sidorna 69-70.
Sveriges främsta
marknadsplats för bosder
1)
Hemnet samt SCB, avser sucessionsmarknaden
2)
Google Analytics
3)
Nepa Hemnet konsumentrapport Q3 2021
4)
Hemnet samt SCB. Avser alla svenskar över 14 år.
5)
YouGov Hemnet BrandIndex september 2021.
6)
Stiftelsen Allbright.
61
Miljoner
BESÖK I
MÅNADEN
2)
355
(+76%)
Miljoner
JUSTERAD EBITDA
37 Min
PER MÅNAD
SPENDERAR VARJE
SVENSK I GENOMSNITT
PÅ HEMNET
4)
#5
SVERIGES FEMTE
STARKASTE
MEDIEVARU-
MÄRKE
5)
90%
AV BOSTÄDER
SOM SÄLJS I SVERIGE
ANNONSERAS PÅ
HEMNET
1)
Miljoner
NETTOOMSÄTTNING
728 (+34%)
#3
SVERIGES TREDJE
MEST JÄMSTÄLLDA
BÖRSNOTERADE
FÖRETAG
6)
86%
AV BOSTADS-
KÖPARE VÄNDER
SIG TILL HEMNET
FÖRST NÄR DE
LETAR EFTER ETT
NYTT HEM
3)
1998 2009
2015 20132017
2019 20202018 2021
Hemnet grundas som ett
initiativ från fastighets-
mäklarbranschen.
Hemnets egen organisation
byggs upp och de första
anställda rekryteras.
Företagets iOS-applikation
lanseras.
Hemnet grundades av och för fastighetsmäklare
Första steget mot kommersialisering
Prismodellen för en
bostadsannons på
Hemnet (senare Hemnet
Bas) blir mer dynamisk
och baseras på
bostadens utgångspris.
Hemnet tar ett viktigt steg i sin
kommersialiseringsresa och börjar ta
betalt från bostadssäljare. En del av
kostnaden för en annons går tillbaka
till fastighetsmäklaren i form av en
administrationsersättning.
General Atlantic och Sprints
Capital förvärvar en majoritets-
andel av Hemnet. Tillsammans
med Mäklarsamfundet
erbjuds Hemnetanställda
och fastighetsmäklare att
investera.
Produktutvidgning och accelererad tillväxt
Hemnet fortsätter att
utveckla sitt erbjudande
till bostadssäljare och
lanserar tilläggstjäns-
terna Hemnet Plus och
Hemnet Premium.
Hemnet lanserar
den första tilläggs-
tjänsten till
bostadssäljare -
Raketen.
Hemnet lanserar en ny
segmenterad prissättning
för Hemnets alla annonse-
ringsprodukter samt upp-
daterar sin ersättnings-
modell till fastighets-
mäklare. Bolaget listas på
Nasdaq Stockholm.
Hemnet växer i
intäkter,trafikoch
anställda trots ett
utmanande år med
Covid-19. De nya
tilläggstjänsterna till
bostadssäljare blir en
etablerad till av
Hemnets erbjudande.
Hemnets historia
Nyckeln till din
bostadsresa
I mer än 20 år har Hemnet varit den mest effektiva mötesplatsen på
bostadsmarknaden. Ett nav för alla i Sverige som står inför sitt livs viktigaste
affär; att sälja sin bostad eller hitta ett nytt hem.
På Hemnet bygger vi varaktiga relationer med köpare, säljare och
fastighetsmäklarbranschen. Vi drivs av vår gemensamma passion för hemmet,
och är den oberoende och självklara platsen för att möjliggöra bostadsresor.
Vi ökar effektiviteten, transparensen
och rörligheten på bostadsmarknaden.
Vd har ordet
HEMNET GROUP
|
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021 · 5
2021 har varit ett unikt och händelserikt år för
Hemnet där vi tagit många stora och viktiga steg
som bolag. Vi har förbättrat användarupplevelsen
och lanserat ett antal nyheter i vårt erbjudande,
implementerat viktiga förändringar i vår affärs-
modell, stärkt vårt arbetsgivarvarumärke,
uppdaterat vårt hållbarhetsarbete och genomfört
en lyckad börsnotering.
EXCEPTIONELL TILLVÄXT UNDER 2021
2021 är vårt hittills mest framgångsrika år. Omsättningen uppgick till
728,1 MSEK (544,1) vilket är en ökning med 33,8 procent jämfört med
2020. Justerad EBITDA uppgick till 355,0 MSEK (202,1), en ökning med
75,7 procent.
Bakom resultatet ligger framför allt en stark tillväxt av den
genomsnittliga intäkten per bostadsannons, ARPL, som har ökat från
1 760 SEK till 2 467 SEK. Ökningen beror på att vi genom kontinuerlig
produktutveckling förstärkt värdet av våra tilläggstjänster och att allt
fler bostadssäljare väljer att uppgradera sin bostadsannons på
Hemnet, samt att vi implementerat en segmenterad prissättning av
vårt grunderbjudande, Hemnet Bas. Resultatet drevs även av att vi i
början av året uppdaterade vår ersättningsmodell till fastighets-
mäklarkontor.
Våra intäkter från bostadssäljare påverkades även av en mycket
aktiv bostadsmarknad. Sverige har en stabil bostadsmarknad som
drivs av människors behov av att flytta snarare än av spekulation
och kraftiga konjunkturskiftningar. Det gör att volymen av bostäder
till salu historiskt sett har haft en stabil utveckling från år till år. I
spåren av Covid-19, med det ökade intresset för hemmet som
pandemin bidrog till, har vi haft en mer aktiv bostadsmarknad än
vanligt. Det har under delar av året avspeglat sig i rekordhög trafik till
Hemnet och en högre volym bostadsannonser än tidigare år. Totalt
hade vi 4,8 procent fler bostadsannonser på våra plattformar 2021
jämfört med 2020.
FÖRSTAHANDSVALET FÖR ALLA SOM LETAR BOSTAD I SVERIGE
Hemnet är förstahandsvalet för de som letar efter en bostad i Sverige.
Dettaärocksåorsakentillvårhögatrafik,därviunderåreti
genomsnitt har haft över 60 miljoner besök till våra olika plattformar
varje månad. Vår starka position märks även när marknadsanalys-
företaget YouGov rankar några av Sveriges största varumärken sett till
image där Hemnet hamnar bland topp fem av landets främsta
medievarumärken.
Vi ska bibehålla och utveckla vår position genom att fortsätta
leverera mervärden till våra besökare. Vi vill skapa en mer
skräddarsydd upplevelse och transparent dela med oss av
marknadsdata till konsumenter för att hjälpa dem ta nästa steg i sin
bostadsresa, och samtidigt bidra till en ökad rörlighet på
marknaden. Under året har vi lagt till mer information om exempelvis
prisutveckling och om bostaden till salu, liksom att vi har förbättrat
den inloggade upplevelsen och gjort det enklare att spara objekt och
tidigare sökningar. Vi ser stora möjligheter med en ökad
personalisering och vill ge konsumenter fler anledningar att besöka
Hemnet, även under perioder när de inte ska köpa eller sälja en
bostad.
VI HAR GJORT DET ÄNNU MER EFFEKTIVT ATT ANNONSERA SIN BOSTAD
PÅ HEMNET
Vi vill ge bostadssäljare de bästa förutsättningarna till en smidig
bostadsaffär genom möjligheten att maximera exponeringen på
Sveriges största bostadsplattform, och på så sätt effektivt nå i princip
alla bostadsintresserade i Sverige. Under året har vi gjort ett antal
förbättringar inom våra tilläggstjänster till bostadssäljare. Vi har gjort
Hemnet Plus och Premium-annonser ännu mer synliga, byggt upp ett
smidigare köpflöde, lagt till mer data kring hur annonsen på Hemnet
presterar och förenklat för fastighetsmäklare att rekommendera våra
olika produkter till sina kunder. Detta har gemensamt bidragit till att
våra tilläggstjänster för bostadssäljare har ökat i populäritet och i
slutet av året uppgraderades mer än var tredje bostadsannons på
Hemnet till något av våra större paket.
ÖKADE INVESTERINGAR I ERBJUDANDET TILL FASTIGHETSMÄKLARE
OCH ÖVRIGA PARTNERS
Hemnets framgång bygger på starka relationer med fastighetsmäklar-
branschen, bostadsutvecklare, banker och andra företag som står
nära bostadsaffären. Vi vill erbjuda dessa aktörer de bästa
möjligheterna att bygga sina varumärken och sin affär genom att nå
Hemnets publik.
Det är glädjande att i princip alla större företag inom dessa kategorier
investerar allt mer i våra olika abonnemangs- och reklamprodukter, och vi
serattdetfinnsstorpotentialförHemnetattbidramedännumervärde
och fler affärsmöjligheterför denna målgrupp. Under 2022 kommer vi
därför att accelerera våra investeringar och utveckla ännu effektivare
produkter för våra affärspartners.
VI STÄRKER VÅRT ARBETSGIVARVARUMÄRKE OCH FÖRBÄTTRAR HUR VI
ARBETAR MED HÅLLBARHET
När jag började på Hemnet konstaterade jag att Hemnet erbjöd en
fantastisk tjänst och hade ett välkänt varumärke, men att bolaget var
en relativt okänd arbetsgivare. Hemnets utveckling är helt beroende av
att vi lyckas attrahera nya medlemmar till vårt team. Vi skruvar hela
tiden på vårt erbjudande till våra anställda och strävar också efter att
vara en inkluderande och jämställd arbetsplats med en stark och
värderingsdriven kultur där människor med olika erfarenheter och
bakgrunder trivs.
Under året har vi med glädje kunnat konstatera att våra ansträng-
ningar även märks utåt. Stiftelsen Allbright utsåg i september Hemnet
till ett av börsens tre mest jämställda bolag, och när Nyckeltals-
institutet kartlägger jämställda arbetsvillkor för män och kvinnor i
svenskt arbetsliv kvalar Hemnet in bland de tio procent bästa arbets-
givarna i landet. Vi har kommit långt på fyra år, men vårt arbete med att
bli den bästa arbetsgivaren vi kan fortsätter.
I takt med att Hemnet växer blir hållbarhetsfrågor allt viktigare för oss.
Under året har vi därför sett över vårt hållbarhetsarbete med ett tydligare
ramverk för hur vi arbetar med och rapporterar den påverkan vi har på vår
omvärld. Resultatet av detta arbete kan du läsa mer om på sidan 18.
VI ÄR BARA I BÖRJAN AV VÅR RESA
Jag vill tacka teamet på Hemnet för ett för ett fantastiskt och intensivt
år. Tillsammans har vi gjort Sveriges största bostadsplattform ännu
bättre och lagt grunden för vår fortsatta resa. Vi ser fram emot att ta
nya steg under det nya året tillsammans med våra anställda, kunder
och partners för att tillsammans skapa en ännu mer transparent,
effektiv och rörlig bostadsmarknad.
Cecilia Beck-Friis, vd, Hemnet
VD HAR ORDET
2017 2018 2019 2020 2021
800
640
480
320
160
0
2017 2018 2019 2020 2021
350
280
210
140
70
0
728
322
373
544
444
355
108
138
202
172
2017 2018 2019 2020 2021
65
52
39
26
13
0
64
48
50
65
54
2017 2018 2019 2020 2021
65
52
39
26
13
0
61
45
48
63
53
2017 2018 2019 2020 2021
2 500
2 000
1 500
1 000
500
0
6 · HEMNET GROUP
|
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021
Året i siffror
355
Mkr
+
76%
Justerad EBITDA ökade med
76% under 2021, som ett
resultat av ökade intäkter och
fokus på god kostnadskontroll.
61,4
Milj
Under 2021 hade Hemnet i
genomsnitt över 60 miljoner
besök per månad. Det gör oss
till Sveriges i särklass största
bostadsplattform. Pandemi-
åren leddetillrekordhögtrafik
ochislutetav2021vartrafiken
på nivåer som var markant
över 2019.
63,7
Milj tim
-1
%
I genomsnitt spenderade varje vuxen
svensk 37 minuter på Hemnet varje
månad under 2021. Pandemiåren
genererade ett rekordstort intresse
för hemmet. Under hösten 2021
mattades det extrema intresset av
något, men användandet av Hemnet
låg fortfarande på högre nivåer än
innan covid.
1)
Siffror för 2017 avser koncernredovisning Hemnet Group AB, upprättad enligt IFRS, med tillägg för Hemnet Sverige-koncernens utfall för 1-8 januari 2017, då denna förvärvades till den nya
koncernen den 9 januari 2017
2)
Hemnet samt SCB. Avser alla svenskar över 14 år.
3)
Google Analytics
2 467
SEK
+
40 %
728
Mkr
Intäkterna ökade från samtliga
inkomstströmmar, främst
drivet av intäkter från antalet
publicerade annonser och
tilläggstjänster för
annonsering av bostäder.
+
34%
JUSTERAD EBITDA
1)
ANTAL BESÖK PER MÅNAD
3)
SPENDERAD TID
2)
GENOMSNITTLIG INTÄKT PER PUBLICERAT OBJEKT (ARPL)
NETTOOMSÄTTNING
1)
2 467
946
1 079
1 760
1 414
Intäkter från publicerade annonser
fortsatte att vara Hemnets största
intäktsström och under 2021 ökade
antalet annonser 4,8 procent jämfört
med 2020. ARPL fortsatte att växa
som ett resultat av prissättning för
våra produkter för bostadssäljare
liksom att fler valde att köpa våra
tilläggsprodukter.
-2
%
ÅRET I SIFFROR
1
2
3
4
5
#5
>95%
90%
8 · HEMNET GROUP
|
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021
Vårt erbjudande
Bakom Hemnets starka position på den svenska bostadsmarknaden
ligger våra starka nätverkseffekter. I en tillgänglig, intuitiv, transparent
och informativ miljö gör vi bostadsmarknaden lättillgänglig för
bostadsköpare, samtidigt som vi möjliggör för bostadssäljare och
fastighetsmäklare att exponera en bostad till salu för den största
och mest relevanta publiken. I takt med att vi vuxit och utvecklat
vårt erbjudande har alltfler bostadsköpare, bostadssäljare och
fastighetsmäklare vänt sig till Hemnet vilket gjort oss till den främsta
mötesplatsen för bostadsmarknadens olika aktörer. Detta har gjort
att vi kan skapa ännu mer värde för våra olika målgrupper. Vår
nätverkseffekt bygger på att bostadssäljare och fastighetsmäklare
gynnasavattflerbostadsköparefinnspåHemnet,samtidigtsom
bostadsköpare omvänt gynnas av att fler bostadssäljare och
fastighetsmäklarefinnspåplattformen.Medenstorochrelevant
publik skapar vi dessutom värde för våra affärspartners som vill nå
konsumenter med intresse för bostäder.
Starka nätverkseffekter skapar värde för bostadsmarknaden
Hemnets tverkseffekt
Obestridd marknadsledare
Hemnet är den självklara platsen för att köpa och sälja bostäder i
Sverige.Sedanstarten1998harvårtrafikstadigtökatochidaghar
Hemnetentydligförstaplatsnärdetgällertrafiktillsvenska
bostadsportaler. Under 2021 spenderades totalt 63,7 miljoner timmar
på Hemnet. Det motsvarar i genomsnitt 37 minuter per svensk, vilket
gör Hemnet inte bara till en av de mest populära digitala plattformarna i
landet vad gäller bostäder, utan också till en källa till underhållning
och inspiration.
Hemnet har en oöverträffad varumärkesigenkänning, kännedom och preferens bland svenska
bostadsportaler, och omkring 9 av 10 bostäder som säljs i Sverige annonseras på Hemnet någon
gång under försäljningscykeln.
BOSTADS-
SÄLJARE
BOSTADS-
KÖPARE
FASTIGHETS-
MÄKLARE
ANDRA
AFFÄRS-
PARTNERS
kännedom bland
bostadssäljare och
köpare**
* Hemnet samt SCB, avser sucessionsmarknaden ** Nepa Hemnet konsumentrapport Q3 2021
Nummer 5 på YouGovs lista över
varumärken med högst image i den
svenska medievarumärken (Spotify,
Netflix, Google, YouTube före Hemnet).
Cirka 9 av 10 bostäder som säljs via
en fastighetsmäklare på successions-
marknaden annonseras på Hemnet *
H
ö
g
i
n
t
j
ä
n
i
n
g
S
t
ö
r
s
t
p
u
b
l
i
k
H
e
l
t
ä
c
k
a
n
d
e
u
t
b
u
d
VÅRT ERBJUDANDE
10 · HEMNET GROUP
|
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021
Unik affärsmodell
Hemnets affärsmodell skiljer sig från våra internationella motsvarig-
heter på flera sätt. För det första har Hemnet en direkt relation med
bostadssäljaren, som betalar för bostadsannonsen på Hemnet, vilket
skapar en effektiv kanal för att sälja produkter som riktar sig till denna
målgrupp. För det andra har Hemnet ett win-win-samarbete med
fastighetsmäklarna där Hemnet genererar en intäkt till fastighets-
mäklarkontoren. Detta är ett resultat av den ersättningsmodell som
följer av avtal mellan Hemnet och fastighetsmäklarkontoren, där en
del av Hemnets intäkt går tillbaka till kontoren som ersättning för
deras arbete med förmedling och administration för Hemnets räkning
och där provision utgår för merförsäljning till kontor som valt att
aktivt återförsälja hela Hemnets produktportfölj. Hemnet är
dessutom en viktig marknadsföringskanal för fastighetsmäklare,
bostadsutvecklare och andra yrkesverksamma inom bostads-
branschen eller angränsande branscher. Detta tack vare vår stora
räckviddochrelevantapublikmedbesökaresombefinnersigi
bostadsresans alla olika faser och där många anger att de aktivt letar
efter ett nytt hem.
Hemnets intäkter kommer från bostadssäljare och företagspartners.
Majoriteten av vår nettoomsättning under 2021 kom från bostadssäljare
- denna kundgrupp stod för 66 procent av årets totala netto-
omsättning. Under samma period stod fastighetsmäklare för 13
procent, fastighetsutvecklare för 8 procent och andra affärspartner för
13 procent.
Nettoomsättningen från bostadssäljare består av intäkter från
bostadsannonser (Hemnet Bas) och tilläggstjänster (Hemnet Plus
& Hemnet Premium, Raketen och Förnya annons).
Nettoomsättningen från fastighetsmäklare och andra
affärspartners kommer idag huvudsakligen från displayrelaterad
reklam, men i Hemnets produktportfölj finns även
abonnemangsprodukter (exempelvis Hemnet Business) och
tilläggstjänster (exempelvis Mäklartipset) som riktar sig till
fastighetsmäklare.
Hemnets huvudfokus under de senaste åren har varit att
utveckla värdeskapande tjänster för bostadssäljare. Samtidigt som
vi kommer att fortsätta att utveckla denna del av vårt erbjudande,
kommer vi också att öka vårt fokus på våra affärspartners. Vi ser
stor potential i att förbättra våra produkterbjudanden till både
fastighetsmäklare och bostadsutvecklare framöver, med syftet att
växa såväl våra partners som vår egen affär.
Nettoomsättning per kundgrupp
Central faktor bakom
Hemnets framgång
FASTIGHETSMÄKLARE
Marknadsföring, generera
kunder, analysera
marknaden
SÄLJARE
Vill ha en snabb, smidig
och kostnadseffektiv
bostadsaffär
WIN-WIN
Administrations-
ersättning och
försäljningsprovision
EFFEKTIVITET OCH
MAXIMERING AV DET
POTENTIELLA
FÖRSÄLJNINGSPRISET
Betalning för annonsering
och tilläggstjänster
ANNONSADMINISTRATION
OCH REKOMMENDATION
BESÖKARE
Söker inspiration
bland
annonserade
bostäder.
BOSTADS-
UTVECKLARE
Marknadsför
bostäder och
annonser
BANKER
Annonserar
och kommer
i kontakt med
nya kunder
ANNONSÖRER
Annonserar för att nå
en relevant målgrupp.
PUBLIK
FÖRETAGSPARTNERS
KÖPARE
Letar efter
sitt nya hem
INTÄKTER FRÅN
FASTIGHETS-
MÄKLARE 2021
(13% AV NETTO-
OMSÄTTNING)
INTÄKTER FRÅN ANDRA
AFFÄRSPARTNERS 2021
(21% AV NETTO-
OMSÄTTNING)
INTÄKTER FRÅN
SÄLJARE 2021
(66% AV NETTO-
OMSÄTTNING)
MSEK
482
MSEK
95
Utvecklare
Övriga
MSEK
151
VÅRT ERBJUDANDE
HEMNET GROUP
|
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021 · 11
Hemnets tillväxtstrategi bygger på vår vision att vara nyckeln till din bostadsaffär och utgör ramverket för
hurviskauppnåvårafinansiellaochstrategiskamål.Denbyggerpåtrepelaresomtillsammans
fokuserar på våra viktigaste kundgrupper:
Vår strategi
Konsumenter
Fastighetsmäklare och
affärspartner
Bostadssäljare
Öka lojaliteten bortom
köp/sälj-ögonblicket
Skapa oöverträffade
produkter för att uppfylla
fastighetmäklares och övriga
affärspartners behov
Göra uppgraderade annonser
till det självklara valet
Hemnet är marknadsledande när
det gäller att nå aktiva
bostadsköpare och
bostadssäljare, detta är grunden
för vår affär och vår unika
differentiering på marknaden.
Hemnet hjälper de miljontals
konsumenter som varje vecka
besöker våra olika plattformar
för att söka på och undersöka
marknaden. Genom att samla
Sveriges bostadsmarknad på ett
ställe gör vi det smidigt och
sömlöst att hitta och sälja en
bostad. Samtidigt tror vi att vi
kan ge ännu mer värde till
konsumenter och bidra till
rörligheten på bostadsmarknaden
genom att utöka vårt erbjudande
och komma in i ett tidigare skede
av bostadsresan. Att skapa en
långvarig relation med
konsumenter är nyckeln till att
stärka Hemnets ledande
marknadsposition och öppna
upp för framtida tillväxtmöjligheter.
Som landets största marknadsplats
för bostäder vill vi kunna erbjuda
bästa möjliga förutsättningar för att
alla som annonserar sin bostad på
Hemnet ska nå ett så stort antal poten-
tiella köpare som möjligt. För att hjälpa
bostadssäljare att få ut det mesta av sin
bostadsaffär har Hemnet skapat ett
antal värdeskapande tilläggstjänster
med målet att maximera exponeringen
av bostadsannonsen mot Hemnets
stora publik. Under de senaste åren har
vi arbetat med att förbättra funktiona-
liteten av dessa tilläggstjänster, för att
skapa ännu mer värde för våra kunder,
vilket också lett till att produkterna har
ökat i popularitet.
Parallellt har vi gjort förbättringar i
köpflödet för dessa produkter, inklusive
hur bostadssäljare uppgraderar sin
annons, samt i hur vi arbetar med
prissättning. Under 2021 uppdaterade
vi även vår ersättningsmodell till
fastighetsmäklarkontor, vilket har gett
mäklare tydligare incitament att
rekommendera våra tilläggsprodukter.
Vårt nära samarbete med fastighets-
mäklare, våra viktigaste partners, gör
att vi kontinuerligt kan förbättra våra
produkter för att hjälpa säljare att
maximera värdet av sin bostadsaffär.
Hemnet är en central destination för
alla intressenter i bostadsaffären i
Sverige. Genom åren har vi
utvecklat en framgångsrik portfölj
av företagsprodukter som erbjuds
fastighetsmäklare, bostads-
utvecklare och andra annonsörer.
Efterfrågan på dessa produkter är
hög och vi ser en stor potential i att
ytterligare dra nytta av vår starka
marknadsposition genom att
fortsätta utveckla och erbjuda
bättre lösningar på våra kunders
utmaningaränvadsomfinnspå
marknaden idag, samt arbeta mer
effektivt med segementerad
prissättning.
Affärspartners som fastighets-
mäklare, bostadsutvecklare och
banker tros bara spendera en liten
del av sina totala marknadsförings-
kostnader på Hemnet idag, i relation
till storleken på och värdet av
Hemnet som plattform. Vi ser en
möjlighet för Hemnet att ta en
större andel av dessa utgifter.
VÅR STRATEGI
2017 2018 2019 2020 2021
40
32
24
16
8
0
34%
25%
18%
22%
19%
2017 2018 2019 2020 2021
50
40
30
20
10
0
49%
24%
37%
37%
37%
2017 2018 2019 2020 2021
10
8
6
4
2
0
2017 2018 2019 2020 2021
HEMNET GROUP
|
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021 · 13
Finansiella mål
Hemnet har en skalbar affärsmodell med goda möjligheter till framtida tillväxt och ökande lönsamhet.
Vårafinansiellamålär:
Tillväxt
15-20%
Lönsamhet
45-50%
Kapitalstruktur
<2.0x
Utdelningspolicy
>1/3
Hemnet har som mål att uppnå en årlig omsättnings-
tillväxt om 15–20 procent.
Hemnet har som mål att uppnå en justerad EBITDA-
marginal om 45–50 procent på medellång sikt.
Hemnet har som mål att ha en nettoskuld i
förhållande till justerad EBITDA som inte överstiger
2,0x.
Hemnet har som mål att lämna en årlig utdelning
som uppgår till minst en tredjedel av resultatet efter
skatt. I det fall Bolaget har överskottslikviditet ska
den återföras till aktieägare genom till exempel
extrautdelningar eller aktieåterköp.
FINANSIELLA MÅL
0,5x
7,2x
3,4x
2,1x
3,0x
1,0
0,8
0,6
0,4
0,2
0
För styrelsens förslag
kring utdelning till
årsstämman 2022,
se Vinstdisposition
på sid 40.
14 · HEMNET GROUP
|
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021
Hemnet som arbetsplats
På Hemnet strävar vi alltid efter att röra oss framåt. Vi är stolta över att ha skapat en arbetsmiljö där människor
trivs och utvecklas, och där vi tillsammans arbetar för att skapa Sveriges främsta marknadsplats för bostäder.
Röster från Hemnet-teamet om vår kultur
– På Hemnet arbetar vi ständigt med att lösa
våra användares problem när de köper och
säljer en bostad. Att alltid driva oss själva
framåt är en viktig del av arbetet med att ta
itu med dessa utmaningar. Att leva efter våra
värderingar hjälper mig som produktchef
att prioritera utveckling som gör skillnad
för våra användare. Utmanande, smidig,
samarbetsinriktad och fartfylld är några ord
som jag tycker beskriver vår kultur. Jag arbetar
i en mycket anpassningsbar miljö där jag
ständigt utmanas att ta itu med saker och
ting direkt, ofta tillsammans med fantastiska
kollegor.
Michelle, Produktchef
– Att lyckas tillsammans är för mig en stor
del av Hemnet-kulturen. Att förstå den större
omfattningen av vad vi försöker uppnå på
Hemnet - att aktivt söka efter andras idéer
och perspektiv, både från mina kollegor och
våra användare. Att lyckas tillsammans är att
ödmjukt förstå att det jag gör, eller det vi som
team gör, påverkar andra och att vi därför
alltid strävar efter att växa tillsammans.
För vissa kan detta låta svårt, men för mig
är det inte det - för vi gör verkligen detta
tillsammans. Det är därför jag gillar att vara
en del av Hemnet.
Adina, Developer
– Hjälpsam, lekfull och uppmuntrande
är hur jag beskriver Hemnet. Vi har
entusiasmen och experimentlusten hos ett
litet nystartat företag och kunskapen och
möjligheterna hos ett större företag. Det är
det bästa av två världar om du frågar mig!
Vi bryr oss verkligen om vad andra kollegor
tycker och tar hänsyn till det när vi planerar
vårt arbete eller utvärderar initiativ. Hemnet
är mycket demokratiskt på det sättet. Men
det innebär också att vi alltid lyssnar på
våra användares åsikter och uppmuntrar
dem att ge oss feedback.
Magnus, Copywriter & Customer
Communication
Vår kultur bygger på tre grundläggande värderingar som vägleder oss i våra relationer inom och utanför företaget, i vårt sätt att arbeta
och i hur vi beter oss och behandlar varandra: Vi lyssnar och agerar, Vi går alltid framåt och Vi lyckas tillsammans. Våra värderingar
hjälper oss när vi fastställer våra strategier och när vi fattar våra dagliga beslut.
Våra bolagsvärderingar
HEMNET SOM ARBETSPLATS
Vi lyssnar och agerar
Vi går alltid framåt Vi lyckas tillsammans
HEMNET GROUP
|
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021 · 15
Mångfald och inkludering
Utsedd som det tredje mest jämställda
svenska börsnoterade företaget av
Allbright-stiftelsen.
60%
Kvinnor
40%
Män
Jämställdhet börjar i toppen. Vi är
stolta över att vara ett techbolag med
en jämställd ledningsgrupp och att 60
procent av alla våra chefer är kvinnor.
Utsedd som Excellent Arbetsgivare
av Nyckeltalsinstitutet genom att
tillhöra de 10 procent mest jämställda
arbetsgivarna i Sverige.
Att vi lyckas attrahera nya talanger är
ett av våra vikigaste fokusområden.
Under 2021 välkomnade vi 23 nya
medarbetare till Hemnet.
På Hemnet arbetar människor från
hela värden. Idag kommer våra 112
anställda från 15 olika länder.
Rankad som nummer 4 bland
medieföretag där svenskarna helst vill
arbeta*.
#4
”Hemnet ska vara en inkluderande och jämställd arbetsplats
/Cecilia Beck-Friis, vd
* källa: YouGov
112
anställda
15
T
O
P
P
T
I
O
P
R
O
C
E
N
T
10%
I SVERIGE
TOPP
E
X
C
E
L
L
E
N
T
A
R
B
E
T
S
G
I
V
A
R
E
Mångfald skapar en arbetsplats där människor trivs.
Belönade för jämställdhet.
HEMNET SOM ARBETSPLATS
HEMNET GROUP
|
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021 · 17
Börsnotering
Den 27 april 2021 började Hemnets stamaktie handlas på Nasdaq Stockholm.
Noteringspriset var 115kr per aktie, vilket motsvarar ett marknadsvärde
r samtliga noterade stamaktier i bolaget om 11 630 miljoner kronor vid
tidpunkten för noteringen. Erbjudandet bestod av 17 890 403 stamaktier,
vilket motsvarar cirka 17,7 procent av bolagets totala antal stamaktier som
erbds av General Atlantic, Sprints Capital och Care of Hemnet samt ett
antal andra aktieägare, däribland vissa styrelseledamöter och ledande
befattningshavare.
Omsättning
Under 2021 uppgick omsättningen av Hemnets stamaktie på Nasdaq
Stockholm till 57,9 miljoner aktier. Detta motsvarar en omsättningshastighet
om 60 procent. I snitt omsattes knappt 329 000 Hemnet-aktier per dag.
Hemnetaktien
Ägarstruktur
Hemnet hade totalt 11 840 aktieägare per den 31 december 2021. Sett till
antalet utgör privatpersoner den största ägarkategorin medan insititutionella
ägare dominerar när det gäller kapitalandel.
Medarbetarnas ägande
Hemnet har ett långsiktigt incitamentsprogram (LTIP) för nyckelpersoner.
Per den 31 december 2021 hade 32 personer tecknat sig för programmet,
av de 33 som erbjöds att teckna. För att förbli en konkurrenskraftig
arbetsgivare, bella kompetens och för att ha en intressegemenskap med
anställda, kommer styrelsen att söka årsstämmans godkännande för en
andra del av LTIP-programmet, vilket skulle utöka antalet Hemnet-anställda
som investerar i Hemnet. Vidare kommer styrelsen också att föreslå ett
aktiesparprogram för att ytterligare möjliggöra medarbetarnas ägande.
Utdelningspolicy och förslag till årsstämman 2022
Hemnets utdelningspolicy är att dela ut minst en tredjedel av det årliga
resultatet efter skatt. I det fall bolaget har överskottslikviditet ska den
återföras till aktigarna genom till exempel extrautdelningar eller aktie-
återköp. I linje med bolagets utdelningspolicy föresr styrelsen till
årssmman 2022 en utdelning om 0,55 kronor per aktie, motsvarande cirka
en tredjedel av 2021 års resultat per aktie och motsvarande cirka 56 MSEK,
samt avser att lämna förlag till smman om att bemyndiga styrelsen att
återköpa upp till tio procent av utesende aktier.
Ägarstruktur - de 10 största ägarna
Namn Antal aktier
*
Kapital Verifierat
General Atlantic 31 167 733 30,8% 2021-12-31
Mäklarsamfundet
Bransch i Sverige 10 113 148 10,0% 2021-12-31
Sprints Capital
Management LTD 8 924 357 8,8% 2021-12-31
Pierre Siri 3 548 721 3,5% 2021-12-31
Baillie Gifford & Co 1 984 940 2,0% 2021-11-30
SEB Fonder
1 730 722 1,7% 2021-12-31
Government of Singapore (GIC) 1 747 550 1,7% 2021-12-31
Brown Capital
Management, LLC 1 731 100 1,7% 2021-12-31
Fidelity Investments (FMR) 1 725 245 1,7% 2021-11-30
ODIN Fonder 1 630 000 1,6% 2021-12-31
*
Innehav per den 31 december 2021. Direkt- och förvaltningsregistrerade innehav hos
NCSD. Filingdatum för utländska ägare kan variera. Utländska förvaltare (custodian
banks) är exkluderade. Källa: Modular Finance.
2021 är Hemnets första räkenskapsår som ett
publikt bolag, efter en lyckad notering på Nasdaq
Stockholm den 27 april 2021. Totalavkastningen
för Hemnets stamaktie uppgick till 45
1)
procent
under 2021, jämfört med en avkastning på 13
procent för OMXSPI under samma period.
Kortfakta
Börs Nasdaq Stockholm (Large Cap)
ISIN kod / Ticker SE0015671995 / HEM
Noteringsdatum 27 april 2021
Aktieslag Det finns två aktieslag i bolaget: stamaktier och
aktier av Serie A1. Båda aktieslag har samma röst
och-utdelningsrätt. Den huvudsakliga skillnaden
är att A1-aktier har vetorätt mot ändringar i
verksamhetsföremålet i bolagsordningen.
Dessa aktier ägs av Mäklarsamfundet. För
fullständig information om aktieklassernas
rättigheter, se bolagets prospekt.
Totalt registrerade aktier: 101 131 478, varav 96 074 904
stamaktier och 5 056 574 A1-aktier
Aktiekurs och börsvärde
per 31 december 2021 167,3 kronor / 16,9 miljarder kronor
Högsta / lägsta
kurs 2021 257,00 kronor / 142,35 kronor
Firmor som utför
analyser av Hemnet
Group AB
Barclays, Carnegie, Citi, Jeffries,
Morgan Stanley, Nordea
Konsensusestimat Tillgängligt via Infront
1)
Baserat på en börskurs på 115 SEK per aktie.
2)
Källa: Modular Finance.
Data compiled from Euroclear, Morningstar, Finansinspektionen, Nasdaq.
maj juni juli aug sep okt nov dec
250
200
150
100
HEMNETS AKTIEKURS MOT INDEX 2021
Hemnetaktien OMXSPI
HEMNETAKTIEN
SEK
USA 39,1 %
Sverige 25,0 %
Storbritannien 11,8 %
Norge 2,0 %
Singapore 1,7 %
Övrigavärlden 2,5 %
Anonymtägande 17,9 %
Svenskainstitutionellaägare 5,3 %
Utländskainstitutionellaägare 56,6 %
Övriga 12,4 %
Svenskaprivatpersoner 7,8 %
Anonymtägande 17,9 %
ÄGARFÖRDELNING PER LAND
% AV KAPITAL
2)
ÄGARFÖRDELNING % AV KAPITAL
2)
18 · HEMNET GROUP
|
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021
Hållbarhetsrapport
Vårt hållbarhetsarbete är en integrerad del av vår verksamhet
Som en av Sveriges mest besökta digitala plattformar och ett nav
för landets bostadsaffärer spelar Hemnet en viktig roll på den
svenska bostadsmarknaden. Med vår position följer ett stort
ansvar och vi arbetar aktivt för att bygga ett företag som gör ett
positivt avtryck på såväl den marknad vi agerar på som på
samhället i stort.
Vårt hållbarhetsarbete utgår ifrån områden som ligger nära vår
verksamhet och vårt erbjudande. Vi arbetar dagligen för att
upprätthålla en hög kvalitet och tillgänglighet i våra plattformar
och tjänster vilka spelar en viktig roll för våra användare under
deras bostadsresa. Hemnet ska vara en rättvis, trovärdig och
oberoende marknadsplats där våra besökares och kunders
integritet alltid säkerställs. Som ett produkt- och innovationsdrivet
företag är våra medarbetare vår allra viktigaste tillgång, och som
arbetsgivare ska vi erbjuda en inspirerande och utvecklande
arbetsplats som drivs utifrån tydliga etiska riktlinjer.
Hållbarhetsarbetet under 2021
Under2021harHemnetutvecklathållbarhetsarbetetochförfinat
hållbarhetsrapporteringen. Vi har till exempel uppdaterat våra
bolagsvärderingar och etiska ramverk och tagit viktiga steg inom vårt
jämställdhets- och mångfaldsarbete. Under året genomfördes även
för första gången beräkningar av Hemnets växthusgasutsläpp.
För att utveckla vårt hållbarhetsramverk har vi under året genomfört ett
antal intressentdialoger med våra viktigaste intressentgrupper.
Dialogerna medförde insikter till den tidigare genomförda väsentlig-
hetsanalysen och resulterade i ett uppdaterat hållbarhetsramverk med
tydliga fokusområden och resultatindikatorer.
Hållbarhetsramverk och fokusområden
Hemnets hållbarhetsramverk består av sex fokusområden vilka är
identifierade utifrån var vi har störst påverkan på vår omvärld.
Ramverket är uppdelat i två delar, där den ena delen omfattar de
fokusområden som är en integrerad del av vår affär, och den andra
de områden där vi genom vårt varumärke och starka position strävar
efter att vara en positiv kraft i samhället. I rapporten följer vi upp
samtliga fokusområden med resultatindikatorer där vi inspirerats av,
dock inte fullt uppfyller alla krav inom, rapporteringsramverket Global
Reporting Initiative (GRI).
Under 2022 kommer vi ta ytterligare steg inom vårt
hållbarhetsarbete, bland annat med ambitionen att komplettera
rapporten med tydliga mål inom våra fokusområden.
Vi stärker vår
verksamhet genom att:
Vi strävar efter att vara en positiv
kraft i samhället genom att:
Stå för en rättvis
marknadsplats med lika
villkor för lika transaktioner
Bli en av
Sveriges bästa
arbetsgivare
Låta principer inom etik
och ansvar genomsyra alla
delar av vår verksamhet
Bekämpa
klimatförändringar
Skapa social
förändring
Möjliggöra
en rörlig och effektiv
bostadsmarknad
HÅLLBARHETSRAPPORT
HEMNET GROUP
|
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021 · 19
Tillsammans med uppdateringen av Hemnets hållbarhetsramverk har
vi identifierat tre globala mål där vi har störst påverkan genom vår
verksamhet och där vi bäst kan bidra till att uppnå de globala målen.
Hemnets bidrag till FN:s globala mål (SDG:s)
Som en digital och heltäckande marknadsplats möjliggör Hemnet snabbare och enklare bostads-
affärer för alla marknadsaktörer. Detta skapar en effektivare bostadsmarknad och bidrar till hållbar
ekonomisk tillväxt.
Hemnet ska vara en oberoende och transparent marknadsplats. Genom vår plattform
tillhandahåller vi en högkvalitativ och tillförlitlig digital infrastruktur för den svenska
bostadsmarknaden med rättvis tillgång för alla marknadsaktörer.
För att ta itu med klimatförändringarna och dess effekter måste alla vidta brådskande åtgärder.
Hemnet vill bidra till en välfungerande bostadsmarknad inom planetära gränser. Det gör vi genom
att begränsa våra egna utsläpp av växthusgaser och se över hur vi kan hjälpa våra kunder att göra
mer hållbara bostadsval.
HÅLLBARHETSRAPPORT
20 · HEMNET GROUP
|
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021
En oberoende och transparent marknadsplats
Hemnets affärsmodell innebär ett ansvar att säkerställa att såväl
bostadsköpare, säljare och fastighetsmäklare på likvärdiga villkor får
tillgång till den del av bostadsmarknaden som Hemnet representerar.
Innehållet på Hemnet ska vara korrekt, trovärdigt och av hög kvalitet
där gemensamma spelregler ska gälla för de fastighetsmäklare som
lägger ut bostadsannonser på plattformen. Genom vår
kundservicefunktion följer vi löpande upp de bostadsannonser på
Hemnet som inte följer våra publiceringsregler genom ett email som
vi skickar till ansvarig fastighetsmäklare. De mest vanliga felen
handlar om fel information i bostadsannonsen eller att en bostad har
hamnat i fel kategori. Upprepade fel som inte korrigeras kan leda till
avstängning från Hemnets plattformar, men felen rättas oftast till
omgående och avstängning är ett extremt medel som vi mycket
sällan behövt använda.
Vi ska vara en marknadsplats där våra besökare och kunder känner
sig trygga i att vi tar deras personliga integritet på största allvar och
att användningen av deras personuppgifter är transparent. Vi
bedriver ett strukturerat och kontinuerligt dataskyddsarbete, och
respekt för den personliga integriteten är en naturlig del av vår
uppförandekod. Av Hemnets Policy för information och data framgår
att användningen av personuppgifter alltid ska följa gällande lagar
och regler, och ska ske med hänsyn till berörda individers intresse av
personlig integritet. Andelen besökare som accepterar Hemnets
behandling av data i de delar där vi ber om samtycke är hög och under
året har inga klagomål lämnats in till Dataskyddsmyndigheten (IMY),
vilket ska ses i ljuset av de miljontals människor som varje vecka
besöker Hemnets bostadsplattformar. Detta indikerar att Hemnets
behandling av personuppgifter ligger inom ramen för besökarnas
rimliga förväntansbild och att det finns ett högt förtroende för
Hemnet.
Så stärker vi vår kärnverksamhet genom hållbarhet
Följande tre hållbarhetsområden ser vi har störst vikt för att driva och utveckla vår verksamhet:
Bli en av Sveriges bästa arbetsgivare
Våra medarbetare är vår viktigaste tillgång. För oss betyder det att vi ska
vara en av Sveriges bästa arbetsgivare och en trygg arbetsplats där
människor trivs och utvecklas. Vi ska bedriva ett aktivt arbete inom
områden som jämställdhet och mångfald, och vi ska värna om våra
anställdas hälsa och livsbalans.
Hemnet som arbetsgivare
Hemnet genomför veckovisa pulsmätningar för att hela tiden vara
uppmärksamma på hur våra medarbetare mår och trivs på sin arbetsplats.
Vi erbjuder även en rad olika förmåner inom hälsa som friskvårdsbidrag och
olika träningsformer som bolaget bekostar. För de som önskar erbjuder vi
ett externt samtalsstöd som ger tillgång till rådgivning av psykolog, ekonom,
jurist, hälsocoach eller HR-konsult för att hjälpa medarbetare att hantera
eventuella problem och frågor inom dessa områden.
Under 2022 kommer våra redan förmånliga personalförmåner förbättras
ytterligare genom att vi ökar antalet semesterdagar från 28 till 30. För att
säkerställa att vi har konkurrenskraftiga pensionsvillkor som är enkla att
jämföra med resten av arbetsmarknaden går vi från och med 1 januari 2022
över till en pensionsplan enligt ITP1.
Mångfald och inkludering
Vi har tagit viktiga steg inom mångfald och inkludering under året, områden
vi ser som förutsättningar för innovationskraft och kreativitet. Hemnet
arbetar aktivt för att rekrytera fler kvinnor till utvecklarroller där vi framförallt
har lyckats i chefsledet. Där har vi idag fler kvinnliga än manliga
utvecklingschefer. För att bidra till att sätta fokus på frågan att det behövs
fler kvinnliga utvecklare har vi under tre år stöttat initiativet och eventet
Women in Tech som syftar till att få fler kvinnor att söka sig till branschen.
Våra medarbetare kommer från många olika bakgrunder och idag jobbar
det människor från runt femton olika länder på Hemnet. Under 2021 anställde
vi för första gången en person som bodde utanför Sverige där vi stöttade
medarbetaren och dennes familj i de processer som krävs för en sådan flytt.
Vårt arbete inom jämställdhet och mångfald har även uppmärksammats
utanför bolaget vilket vi beskriver på s. 15 i årsredovisningen.
En öppen företagskultur och stark etik
Under året har Hemnet lanserat nya bolagsvärderingar som tydligare
speglar vår företagskultur och vårt förhållningssätt till vår omvärld och
till varandra. Vi har även fortsatt vårt arbete med att utbilda anställda
inom vårt etiska ramverk som är tätt sammanflätat med vår kultur och
sammanfattas i vår uppförandekod.
Hemnets etiska grunder
Hemnets affär bedrivs utifrån principer inom etik och ansvar vilka
genomsyrar alla delar av vår verksamhet och sammanfattas i vår
uppförandekod. I uppförandekoden framgår företagets nolltolerans mot
mobbning, ofredande och trakasserier likväl som nolltolerans mot mutor
och bestickning. Överträdelser mot våra etiska riktlinjer rapporteras till
bolagets chefer, chefsjurist eller HR-ansvarig alternativt anonymt via vår
visselblåsarfunktion som är tillgänglig via vår hemsida hemnetgroup.
com samt via vårt intranät.
Krav på leverantörer
Då Hemnets tjänster utvecklas och byggs inom bolaget är våra inköp
begränsade. Däremot förväntar vi oss att de leverantörer som vi
samarbetar med efterlever de krav kring mänskliga rättigheter, laglighet,
etik och moral som vi som bolag ställer på oss själva. Dessa
förväntningar hanterar vi genom vår uppförandekod för leverantörer,
som är en del av vår avtalsprocess för förhandlade leverantörsavtal.
HÅLLBARHETSRAPPORT
HEMNET GROUP
|
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021 · 21
Resultatindikatorer
2019 2020 2021
Efterlevnad av publiceringsregler
Antal email skickade med en varning om överträdelse av Hemnets publiceringsregler
Antal avstängningar från Hemnets plattformar
2 630
0
2 019
0
1 276
0
Antal personuppgiftsincidenter kopplat till kunddata rapporterade
till Integritetsskyddsmyndigheten (IMY) 0 0 0
Antal besök till Hemnet per månad 54 miljoner 62,5 miljoner 61,4 miljoner
Genomsnittlig tid spenderad Hemnet per besökare 5,13 minuter 5,16 minuter 5,19 minuter
Tillgänglighet Hemnets plattformar under året 99,97% 99,98% 99,94%
Resultatindikatorer
2019 2020 2021
Resultat från löpande medarbetarundersökningar (skala 1-100)
Tillit mellan kollegor
Jag blir behandlad med rättvisa och respekt
Ledarskapskvalitet
75
75
72
83
76
74,8
82,9
74,2
73,8
Könsfördelning (GRI 405-1)
Andel kvinnor//män företagsledning
Andel kvinnor/män utvecklare/teknisk personal
Andel kvinnor/män all personal
33/67%
15/85%
36/65%
57/43%
14/86%
34/64%
57/43%
20/80%
40/60%
Antal nyanställda 30 30 23
(9 kvinnor, 14 män)
Antal ansökningar till öppna roller (cirka) 2 500 2 300 3 400
Sjukskrivningar (över 14 dagar och inkluderar rehabilitering från skador
liksom sjukskrivningar inför exempelvis förlossning) 5 8 4
Personalomsättning 23% 12,9% 16,9%
Resultatindikatorer
2019 2020 2021
Antalet incidenter rapporterade genom Hemnets visselblåsarfunktion N/A N/A 0
Bekräftade incidenter av korruption och vidtagna åtgärder (GRI 205-3) N/A 0 0
Kommunikation och utbildning om riktlinjer för antikorruption och procedurer (GRI 205-2)
Andel anställda som informerats om och utbildats i bolagets uppförandekod
Andel anställda och konsulter som bekräftat att man tagit del av innehållet
i bolagets uppförandekod genom att fylla i ett frågeformulär.
N/A
N/A
N/A
N/A
100%
88%
Så stärker vi vår kärnverksamhet genom hållbarhet
HÅLLBARHETSRAPPORT
22 · HEMNET GROUP
|
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021
Bekämpa klimatförändringar
Hemnet har genom sin digitala verksamhet en liten påverkan på klimatet
och miljön, men vi ska självklart ta vårt ansvar och göra vad vi kan för att
bidra till en väl fungerande bostadsmarknad inom de planetära
gränserna. Vi använder oss av molnbaserade IT-lösningar och
lagringstjänster i största möjliga mån för att begränsa klimatpåverkan
så mycket som möjligt. I dagsläget har Hemnet två huvudsakliga
leverantörer vad gäller IT-lösningar, varav båda bedriver ett gediget
hållbarhetsarbete, inte minst kring utsläpp och miljö.
En viktig del i att bedriva ett aktivt klimatarbete är att i största
möjliga mån använda förnyelsebara källor till verksamhetens
energiförbrukning samt sänka energiförbrukningen. TIll våra
kontorslokaler har vi en tilläggstjänst från vår elleverantör som
innebär el från 100% förnybara källor (sol, vatten eller vind). Även
fastigheten som våra lokaler ligger i drivs av förnybar el.
Som Sveriges största marknadsplats för bostäder har vi goda
möjligheter att påverka till goda miljöval genom vår plattform. Under
året har vi adderat fler möjligheter för visa upp energiklass och
miljömärkning på nyproducerade bostäder på Hemnet och det här är
ett område vi kommer fortsätta att utveckla och utforma.
För 2021 har vi för första gången beräknat våra växthusgasutsläpp
utifrån Greenhouse Gas Protocols beräkningsmetoder. Hemnet har
inga direkta utsläpp som faller under scope 1. Majoriteten av
utsläppen är indirekta och återfinns i scope 2 och 3. Se tabell för
detaljerad redovisning av vilka utsläppskällor som ingår i de olika
scopen. Genom att få en tydligare bild av vårt klimatavtryck har vi lagt
grunden för att framåt kunna sätta tydligare mål för att sänka och
hantera våra växthusgasutsläpp.
Vi strävar efter att vara en positiv kraft i samhället
Inom följande tre hållbarhetsområden har vi en mer indirekt påverkan. De är områden som är viktiga för oss
och där vi ser att vi kan och vill bidra till en positiv utveckling av samhället.
Skapa social förändring
Insatser för de som står utanför bostadsmarknaden
Utan ett eget hem är risken stor att mycket annat i livet faller samman,
som fungerande relationer och arbete. Hemlöshet är förödande för
individen och medför även en stor kostnad för samhället. Trots det är det
över 30 000 människor i Sverige idag som lever utan ett hem de kan kalla
sitt eget varav en stor andel i Stockholm.
Som landets största bostadsportal fyller Hemnet en viktig funktion för
att hjälpa människor att effektivt sälja och hitta sin nya bostad. Utifrån
vår position ser vi också att vi har ett ansvar att bidra till att motverka att
människor hamnar helt utanför bostadsmarknaden. Hemnet inledde
därför 2019 ett samarbete med Stockholms Stadsmission där vi valt att
öronmärka vårt bidrag till verksamheten Bobyrån genom vilken
människor i social utsatthet får hjälp att få en mer permanent
bostadslösning. Målgruppen är personer som lever i hemlöshet, har en
psykosocial problematik och någon form av stödbehov. Principen är att
individen får möjlighet att kunna ha en egen bostad, utan att behöva gå
igenom mängder av steg på vägen med exempelvis stödboenden. Under
2021 förvaltade Stockholms Stadsmission 133 lägenheter och
möjliggjordeatt246individerfickenlångvarigboendelösninggenom
Bobyrån, resultat som Hemnet varit med och bidragit till genom vår
donation. Utöver ett monetärt bidrag använder vi Hemnets plattformar
för att hjälpa Stockholms Stadsmission att sprida kunskap kring
hemlöshetsfrågan och hur de arbetar.
Insatser för en mer jämställd bransch
Hemnet vill även verka för en ökad jämställdhet inom tech och har sedan
2019 årligen bidragit till eventet Women in Tech som supporting partner
och utställare.
jliggöra en rörlig och effektiv bostadsmarknad
Hemnet har en central och viktig position på bostadsmarknaden som
Sveriges största bostadsplattform. Vi tillgängliggör i princip hela den
svenska bostadsmarknaden på en och samma plats och tillsammans
medvårhögatrafikgerdetgodaförutsättningarförmarknadensaktörer
att hitta varandra. Utifrån denna position bidrar vi till samhällsekonomin
genom att verka för en rörlig och effektiv bostadsmarknad.
Innehållet på Hemnet präglas av hög kvalitet och på så sätt bidrar vi
även till en transparent och mogen bostadsmarknad med goda
möjligheter att jämföra objekt. Som
konsument är det lätt att på Hemnet skaffa sig en nulägesbild av
bostadsmarknaden vid varje given tidpunkt. Det ger kunskap och skapar
trygghet inför ett bostadsköp eller en försäljning.
HÅLLBARHETSRAPPORT
HEMNET GROUP
|
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021 · 23
Resultatindikatorer
Hemnets koldioxidutsläpp, ton CO2e
GRI 305-1 - 3 2019 2020 2021
Scope 1
Hemnet har idag inga tjänstebilar N/A N/A N/A
Scope 2
El
Fjärrvärme
Fjärrkyla
N/A
N/A
N/A
0
3
0
0
3
0
Scope 3
Affärsresor*
Anställdas pendling
Kundens användning av Hemnets tjänster
N/A
N/A
N/A
2
7
123
2
7
122
Totalt scope 1-3 N/A 135 134
* Inkluderar flyg, hotellnätter, hyrbilar och taxiresor.
Resultatindikatorer
2019 2020 2021
Direkt ekonomiskt värde som genererats och distribuerats (GRI 201-1)
Bidrag till Stockholms Stadsmission
Sponsoring Women In Tech
SEK 300 000
SEK 75 000
SEK 300 000
SEK 75 000
SEK 300 000
SEK 75 000
Resultatindikatorer
2019 2020 2021
Genomsnittlig försäljningstid av bostäder som annonserats på Hemnet* 27 dagar 23 dagar 20 dagar
Antal annonserade bostäder på Hemnet** 185 031 189 305 198 360
* Inklusive nyproduktion, median antal dagar
** Bostäder som publicerats för första gången, inklusive nyproduktion.
Vi strävar efter att vara en positiv kraft i samhället
HÅLLBARHETSRAPPORT
24 · HEMNET GROUP
|
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021
Riskanalys
Nedan beskrivs Hemnets mest väsentliga risker samt hanteringen av dessa. Riskerna utgår från våra
fokusområden men exkluderar risker kopplade till att bekämpa klimatförändringar och skapa social
förändring då dessa inte anses utgöra en väsentlig risk för bolaget.
En oberoende och transparent marknadsplats
VÄSENTLIG RISK
Felaktigheter i bostadsannonser på Hemnet eller innehåll i annonser som kan
ge en förskönande bild av objektet till salu kan påverka konsumenter och
bostadsköpare på ett negativt sätt. Det kan leda till att bostadsköpare får fel
information inför ett köp, men kan även till en snedvriden konkurrens mellan
fastighetsmäklare.
SetttillvolymeninformationpåHemnet,finnsdetalltidenriskattdet
uppkommer situationer då en säljare eller en köpare inte känner sig bekväm
med eller i kontroll över den data som vi publicerar. Trots att vi gör vårt yttersta
för att presentera information som rör cookies och personuppgiftsbehandling
såenkeltochtydligtsommöjligt,finnsdetenriskattvissabesökareharsvårt
att ta till sig information om t.ex. personalisering och datadelning inom ramen
för annonsnätverk som vi samarbetar med.
RISKHANTERING
All bostadsannonsering på Hemnet går genom en registrerad fastighetsmäklare
som förmedlar Hemnets annonsavtal med bostadssäljaren. Denna yrkeskår är en
viktig garant för kvaliteten på Hemnet, då innehållet i bostadsannonsen är
mäklarens ansvar. För att säkra gemensamma ”regler” tillgängliggör vi tydliga
publiceringsregler för alla mäklare. Vi har även en funktion inom vår
kundserviceorganisation som dagligen går igenom och tar stickprover på
bostadsannonser på Hemnet, och kontaktar fastighetsmäklare vars annonser på
olika sätt avviker från publiceringsreglerna.
Vi har etablerade processer i samarbete med mäklarbranschen för att
säkerställa att säljare och köpare är införstådda med vilken information som
publiceras på Hemnet. Transparens och tydlighet är nycklar i att säkerställa att
våra besökare tar informerade beslut om personuppgiftsbehandling som kräver
samtycke. Vi ser regelbundet över vår integritetsinformation för att säkerställa
detta. För mer information om hur vi arbetar med personuppgifter, se på sidan 19
under rubriken “En oberoende och transparent marknadsplats”.
VÄSENTLIG RISK
I det fall Hemnet skulle få utmaningar med att rekrytera till vissa roller skulle det
kunna ha en negativ effekt på vår utvecklingstakt och produktutveckling.
RISKHANTERING
Hemnet har ett stort rekryteringsbehov av utvecklare. Hemnet har ett stort behov
av att rekrytera utvecklare. Konkurrensen om kompetens inom detta område är
extremt hög och vi har under året skalat upp vår interna rekryteringsfunktion och
resurser för att möta våra rekryteringsbehov.
Genom att vara agila i våra arbetssätt så kan vi snabbt anpassa våra
rekryteringsresurser efter behov. Vi letar även i allt större utsträckning efter
arbetskraft utanför Sverige vilket möjliggörs av att vi har en engelskspråkig
arbetsplats.
Bli en av Sveriges bästa arbetsgivare
VÄSENTLIG RISK
Underlåtenhet att följa lagar och förordningar mot mutor och bestickning kan
få mycket allvarliga konsekvenser för Hemnet och för de berörda individerna.
Tänkbara situationer där överträdelser skulle kunna uppstå är exempelvis
inom kundvård eller representation i det fall aktiviteter skulle gå över gränsen
för vad som anses tillbörligt, eller att en fastighetsmäklare eller bostadssäljare
med kontakter på Hemnet skulle lyckas förskansa sig fördelar för sin
bostadsannonsering utanför bolagets ordinarie processer och rutiner. Utöver
de uppenbara legala riskerna, skulle otillbörligt beteende potentiellt vara
förtroenderubbande och skadligt för Hemnets varumärke.
RISKHANTERING
Antikorruption är en viktig del av vår uppförandekod, som är central i arbetet
med att motverka all form av bestickning, mutor och korruption inom bolaget. En
förmån eller fördel som erbjuds en medarbetare från en extern person är typiskt
sett otillbörlig om den påverkar eller riskerar att påverka medarbetarens
objektivitet och förmåga att fatta ett affärsmässigt välgrundat beslut.
Uppförandekoden tar upp bolagets interna riktlinjer gällande mutor och
bestickningochgerstödtillmedarbetarnaibedömningenavspecifikafall.
Medarbetare ombeds rapportera överträdelser till sin chef, sin chefs chef,
Hemnets HR-Manager, Hemnets chefsjurist eller att använda Hemnets
visselblåsarfunktion. Hemnet vidtar relevanta åtgärder för att utreda rapporterade
brister och överträdelser som kan komma att leda till legala efterföljder.
Principer inom etik och ansvar genomsyrar alla delar av vår verksamhet
Möjliggöra en rörlig och effektiv bostadsmarknad
VÄSENTLIG RISK
Om Hemnet som plattform skulle tappa i tillgänglighet, utbud och kvalitet, skulle
det kunna ha en negativ effekt på privatpersoners och fastighetsmäklares möjlig-
het till effektiva bostadsaffärer. Utan tillgång till Hemnet försvåras bostadsköpares
möjlighet att få tillgång till bostadsutbudet, liksom bostadssäljarens möjlighet att
annonsera sin bostad och fastighetsmäklarens möjligheter att göra affärer.
RISKHANTERING
All utveckling av Hemnet sker inom bolaget vilket gör att vi omedelbart kan
agera på och hantera driftstörningar och andra problem som kan uppstå på våra
plattformar. Vidare arbetar vår stora utvecklarorganisation dagligen för att
förbättra såväl produkter som användarupplevelsen på Hemnet, och för att
erbjuda de alla bästa förutsättningar för fastighetsmäklare och bostadssäljare
att annonsera hos oss. Detta tillsammans med vår starka marknadsposition gör
att vi från år till år upprätthåller en mycket stabil volym av bostadsannonser, där
cirka nio av tio bostäder som sålts genom en fastighetsmäklare har
annonserats på Hemnet.
HÅLLBARHETSRAPPORT
HEMNET GROUP
|
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021 · 25
I arbetet med att identifiera relevanta områden för Hemnet
gällande hållbarhet genomförde vi inför den första rapporten 2019
en väsentlighetsanalys. Analysen utgick från både risker och
möjligheter relaterade till hållbart företagande, liksom att aspekter
inom miljö, sociala förhållanden, personalfrågor, respekt för
mänskliga rättigheter, antikorruption och styrningsfrågor
beaktades.
Inför årets rapport har vi kompletterat den väsentlighetsanalys
som tidigare utgjort grunden för vårt hållbarhetsarbete med
intressentdialoger med representanter från investerare, analytiker,
styrelse och bolaget. Vi har även genomfört en intern enkät där
våra anställda delat med sig av sin syn på Hemnets
hållbarhetsarbete.
Insikter från intressentdialoger
Hemnet har under hösten genomfört djupintervjuer med
medarbetare, ägare, ESG-analytiker och investerare. Den
sammantagna bilden från dessa dialoger är att Hemnet har en bra
utgångspunkt från vilken bolaget ytterligare kan stärka sitt arbete
och styrningen inom de mest väsentliga områdena. Personlig
integritet och säkerhet bedöms vara det viktigaste området för
Hemnet, även ur ett riskperspektiv, medan klimatfrågan inte
bedöms vara väsentlig för Hemnet. Dock finns en tydlig förväntan
om att Hemnet redovisar och kommenterar sitt klimatavtryck på
ett tydligt och mätbart sätt. Slutligen konstaterar många
intressenter att Hemnet genom sin plattform har stora möjlighet
att vara en positiv kraft i samhället.
Medarbetarenkät - stort gensvar från anställda
I november 2021 genomförde Hemnet en enkät där anställda fick
svara på frågor om Hemnets hållbarhetsarbete. Enkäten visade ett
stort engagemang från Hemnets anställda där över 70 procent av
medarbetarna svarade på frågor kring vilka hållbarhetsområden
de ser som särskilt viktiga för bolaget. Enkäten visade en hög
övergripande kännedom om Hemnets hållbarhetsarbete och att
socialt ansvar och Hemnet som arbetsgivare var de viktigaste
områdena. Det råder även en gemensam uppfattning av att det är
viktigt för Hemnet att arbeta med och kommunicera sitt
hållbarhetsarbete likväl som att det är viktigt för att bibehålla och
attrahera personal.
Tillvägagångssätt
Det är styrelsen som har det övergripande ansvaret för förvaltningen
av Hemnet Group AB (publ) vilket även innefattar frågor relaterade
till hållbart företagande. Vd ansvarar för att verkställa styrelsens
beslut och strategier. Företagets Chief Communication and People
Officer (CCPO) har inom företagsledningen ett övergripande
ansvar för hållbarhetsfrågor och ansvarar för att ta fram
beslutsunderlag, göra analyser och bistå övriga ledningen i att
verkställa beslut. CCPO leder också arbetet med att ta fram
hållbarhetsrapporten. Vår ambition är att alla medarbetare ska
känna ägandeskap över hållbarhetsfrågor som ligger nära den
egna befattningen, liksom ett engagemang i företagets
övergripande hållbarhetsarbete.
Tydliga värderingar och etiska riktlinjer styr vårt agerande
Hemnets värderingar beskriver vilka vi är och vad vi står för. Vår
uppförandekod ger en tydlig etisk och moralisk guidning och
sätter förväntningarna från Hemnet såväl på medarbetare som på
externa samarbetspartners. Detta hjälper oss att agera på ett
förtroendeingivande och transparent sätt som i förlängningen
bidrar till att stärka Hemnets varumärke.
Utbildning och uppföljning av efterlevnad
Under året har vi fortsatt utbilda våra medarbetare i vår uppförande-
kod, som är baserad på principerna i FN:s Global Compact och FN:s
vägledande principer för företag och mänskliga rättigheter. Vi har
även en separat extern uppförandekod för leverantörer för att
säkerställa att de principer vi själva efterlever är tydliga även för våra
leverantörer, som är en del av vår avtalsprocess för förhandlade
leverantörsavtal.
Hemnet har under året implementerat en visselblåsartjänst för att
möjliggöra även anonym rapportering av allvarliga oegentligheter.
Inga överträdelser av våra uppförandekoder har kommit till vår
kännedom under 2021 vare sig genom interna rapporteringskanaler
eller via visselblåsartjänsten.
Styrning och ansvar för hållbarhetsaspekter i verksamheten
Är det viktigt för Hemnet
att arbeta med
hållbarhet?
Hur mycket känner du till
om Hemnets
hållbarhetsarbete?
Ja
Vet inte
Nej
86%
13%
1%
En del kunskap
Mycket kunskap
Har aldrig hört talas om det
76%
16%
8%
HÅLLBARHETSRAPPORT
26 · HEMNET GROUP
|
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021
Revisorns yttrande avseende den lagstadgade hållbarhetsrapporten
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten för år 2021 på
sidorna 18-25 och för att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 12 Revisorns
yttrande om den lagstadgade hållbarhetsrapporten. Detta innebär att vår
granskning av hållbarhetsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt
mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en
revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i
Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillcklig grund för vårt
uttalande.
Uttalande
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Stockholm den dag som framr av vår elektroniska underskrift
Ernst & Young AB
Anna Svanberg
Auktoriserad revisor
Till bolagsstämman i Hemnet Group AB (publ), org. nr 559088-4440
HÅLLBARHETSRAPPORT
HEMNET GROUP
|
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021 · 27
Styrelsen och verkställande direkren för Hemnet Group AB (publ), nedan
Hemnet, med organisationsnummer 559088-4440 och säte i Stockholm,
avger härmed årsredovisning och koncernredovisning för räkenskapsåret
2021-01-01 - 2021-12-31.
Verksamheten
Hemnet Group AB (publ) är moderbolag i Hemnet-koncernen (”Koncernen”).
Den huvudsakliga verksamheten i koncernen bedrivs i koncernbolaget
Hemnet AB. Hemnet skall bedriva den av mäklare, besökare och
reklamannonsörer mest uppskattade och besökta marknadsplatsen för
bostäder och närliggande tjänster kring boende.
Hemnett ärr Sverigesstöres störstaa bostadsplattformsetrm setttilltrat till trafikocherfik och erbjuderr
merparten av det mäklade utbudet av bosder. Hemnets tjänster exponeras
på Hemnet.se samt i dess plattformar för Android och iOS.
Hemnetfortsatteattuppvisafinabesökstalunder2021därantalet
bek i genomsnitt per månad uppgick till över 60 miljoner. Bekarna
spenderade under året totalt närmare 64 miljoner timmar på Hemnets
plattformar.
Under 2021 publicerades totalt 198 360 st bostadsannonser på Hemnet, en
ökning jämfört med de 189 305 st som publicerades under 2020.
Hemnet har under 2021 fortsatt att utveckla sin produktportfölj, inte minst
vad gäller tjänster till bostadssäljare. De tilläggstjänster för bostadssäljare
rvaltningsbettelse
som lanserats under tidigare år har successivt förbättrats, vilket
sammantaget har lett till ett ökat användande av dessa tjänster.
Utvecklingen av antal publicerade bostäder, försäljningshastighet och
utropspriserharocksåendirektpåverkanpåkoncernensfinansiellaresultat.
Hemnet analyserar därför löpande utvecklingen på bostadsmarknaden och
kommunicerar dessa insikter till media och allmänheten.
Koncernstruktur
Nedan åsdliggörs koncernstrukturen. Samtliga bolag är 100 procent ägda.
Aktier
Vid årsskiftet 2021 hade Hemnet 101 131 478 aktier, varav 96 074 904
stamaktier och 5 056 574 aktier av serie A1. Båda aktieslag har samma
röstvikt och rättigheter, men aktier av serie A1 har vetott mot ändringar i
verksamhetsföremålet i bolagsordningen. Aktieinnehav som representerar
minst en tiondel av röstetalet av samtliga aktier i Hemnet är General Atlantic
med 30,8 procent av aktiekapitalet och rösterna samt Mäklarsamfundet
Bransch i Sverige med 10,0 procent av aktiekapitalet och rösterna. Årssm-
man 2021 föreslås att ge styrelsen bemyndigande att återpa egna aktier.
r mer information om Hemnetaktien och de största aktigarna, se sidan 17.
Väsentliga händelser under räkenskapsåret
Börsnotering
Aktierna i moderbolaget Hemnet Group AB (publ) noterades den 27 april 2021
på Nasdaq Stockholm, Large cap-listan.
Hemnet Holding AB
559088-4457
Hemnet Holding II AB
559088-4465
Hemnet Holding III AB
559088-4473
Hemnet Sverige AB
556536-0202
Hemnet AB
556260-0089
Hemnet Group AB (publ)
559088-4440
HN Hem AB
559264-9775
HN Area AB
559311-7780
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Verksamhetsåret 2021
28 · HEMNET GROUP
|
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021
Ny ersättningsmodell för fastighetsmäklarkontor samt ny segmenterad
prismodell för Hemnet Bas
Den 1 mars 2021 lanserade Hemnet en ny ersättningsmodell till
fastighetsklarkontor. Den nya modellen lägger srre vikt vid provision
r att sälja och rekommendera Hemnets tilläggstjänster, och mindre vikt
på ersättning för förmedling av Hemnets erbjudande och administration av
basannonsen. Detta skapar en bra möjlighet för fastighetsmäklarkontor att
delta i Hemnets tillväxtresa, samtidigt som det ger incitament till försäljning
av våra tilläggstjänster – ett av våra viktigaste strategiska mål.
Den 1 mars 2021 togs också ett viktigt steg i Hemnets prisstrategi när
prismodellen för basannonsen (Hemnet Bas) anpassades till resten av
vår produktportfölj av marknadsföringspaket (Hemnet Plus och Hemnet
Premium). Samtliga av Hemnets produkter för bostadssäljare har nu en
flexibel och segmenterad prissättning, vilket ger bolaget förbättrade
jligheter att erbjuda rätt pris till kunderna.
Ny kreditfacilitet
I samband med Hemnets börsnotering har per 27 april 2021 den tidigare
krediten om 683,5 MSEK återbetalats och en ny rullande kreditfacilitet om 500
MSEK upptagits. Frivilliga återbetalningar på den nya krediten har sedan gjorts
pande under året varefter lånet per 31 december 2021 uppgår till 280 MSEK.
Den nya krediten löper över tre år och har generellt förttrade kreditvillkor och
gre ränta. Lånet löper utan amortering fram till lösendagen.
I samband med lösen av den tidigare krediten har även tidigare balanserade
uppläggningsavgifterkostnadsförts,vilketpåverkatfinansnettotnegativt
med -13,8 MSEK.
Covid-19
Covid-19 pandemin har haft en stor påverkan på samllet sedan början
av 2020, men har inte haft någon väsentlig negativ påverkan på Hemnets
finansiellaresultat.Antaletbesökaretillhemnet.seökadeunderbörjan
av pandemin och även under första halvan av 2021 för att mot slutet av
året, återgå till mer normala nier. Samma trend har även setts vad gäller
antalet publicerade objekt som har ökat mer än normalt under framförallt
mitten av 2021. ARPL (genomsnittlig intäkt per publicerat objekt) har
stadigt ökat i 2021. Överlag har ökat hemarbete under pandemin troligen
gynnat intresset för Hemnet då den egna bostaden och boendefgor blivit
en allt viktigare del av allmänhetens vardag.
Finansiell översikt
Nedan åskådliggörs flerårsjämförelsen för koncernens fem verksamhetsår.
2021 2020 2019 2018 2017
Nettoomsättning 728,1 544,1 444,4 373,1 317,2
EBITDA 302,9 188,0 171,9 138,1 76,2
EBITDA-marginal,% 41,6% 34,5% 38,7% 37,0% 24,0%
Justerad EBITDA 355,0 202,1 171,9 138,1 76,2
Justerad EBITDA-
marginal,% 48,8% 37,1% 38,7% 37,0% 24,0%
Rörelseresultat 223,9 110,5 98,7 73,3 13,0
Rörelsemarginal, % 30,8% 20,3% 22,2% 19,6% 4,1%
Resultat efter
finansiella poster 198,1 86,8 83,6 47,7 -23,2
Resultat efter skatt 156,5 67,7 65,6 53,2 -25,4
Vinstmarginal, % 21,5% 12,5% 14,8% 14,3% -8,0%
Genomsnittlig
intäkt per publicerat
objekt (ARPL), SEK 2 467 1 760 1 414 1 079 946
Soliditet, % 71,1% 56,9% 53,4% 54,7% 55,4%
Nettoskuld 188,6 415,1 521,4 471,3 545,5
Nettoskuld/
EBITDA, ggr 0,6 2,2 3,0 3,4 7,2
Nettoskuld/justerad
EBITDA, ggr 0,5 2,1 3,0 3,4 7,2
Skuldsättningsgrad,
ggr 0,2 0,5 0,6 0,6 0,5
Antal anställda 112 108 92 79 61
Antal publicerade
objekt i perioden,
tusental 198,4 189,3 185,0 188,0 189,4
Nettoomsättning
Nettoomttningen ökade med 33,8 procent och uppgick till 728,1
(544,1) MSEK. Samtliga tre tnstekategorier uppvisade en god tillxt.
Omsättningen från objektsannonsering ökade med 31,6 procent till 411,5
(312,7) MSEK, främst genom högre snittpriser men även till följd av en
viss ökning i antalet bostadsannonser från bostadssäljare. Intäkter från
tilggstjänster ökade med 81,9 procent till 140,9 (77,5) MSEK, fmst
drivet av tnster riktade till bostadssäljare i form av Hemnet Plus, Hemnet
Premium, Raketen och Förnya annons. Konverteringsgraden för dessa
tjänster för bostadssäljare har fortsatt att öka och har därmed bidragit,
tillsammans med en segmenterad prismodell, till en väsentlig tillväxt i
inkter. Tillväxten i inkter fn objektsannonser och fn tilläggstjänster
till bostadssäljare har sammanlagt medfört att den genomsnittliga intäkten
per publicerat objekt, ARPL, ökade med 40,2 procent till 2 467 (1 760) SEK.
Omttningen från reklaminkter och övrigt ökade med 14,2 procent till
175,7 (153,9) MSEK, fmst drivet av en stark displayafr. I reklaminkter
ingår intäkter om 5,7 (4,3) MSEK relaterade till en marknadsföringskampanj
tillsammans med Mäklarsamfundet, denna intäkt har behandlats som
jämförelsestörande post vid beräkning av justerad EBITDA.
Rörelseresultat
relseresultatet ökade med 102,6 procent till 223,9 (110,5) MSEK,
motsvarande en rörelsemarginal om 30,8 (20,3) procent. Övriga externa
kostnader ökade med 22,3 procent och uppgick till 299,9 (245,3) MSEK.
Administrationsersättning samt provisionsersättning till anslutna
fastighetsmäklarkontor utgör sammantaget den största posten i övriga
externa kostnader och minskade med 0,7 procent till 150,1 (151,2)
MSEK, framförallt som en effekt av den ändrade erttningsmodellen
till fastighetsmäklarkontor. Resterande del av övriga externa kostnader
ökade med 59,2 procent och uppgick till 149,8 (94,1) MSEK. Del av
ökningen kommer fn konsultkostnader som framför allt ökat till följd
av arbetet med förberedelser för Hemnets börsnotering samt fn
marknadsföringskostnader. Poster av engångskaraktär bestående
av dels konsultkostnader för arbete med börsnoteringen (48,7 MSEK)
och dels kostnader för en marknadsföringskampanj tillsammans med
Mäklarsamfundet (9,1 MSEK) behandlas som jämförelsestörande poster vid
beräkning av nyckeltalet justerad EBITDA.
Personalkostnader ökade med 13,2 procent och uppgick till 130,0 (114,8)
MSEK till följd av en växande organisation där personalrsrkningar skett
främst inom produktutvecklingsteamen för att fortsatt srka Hemnets
kunderbjudandegenomutvecklingavnyaochbefintligaprodukter.Bonusar
till ledningsgruppen har också bidragit till kostnadsökningen.
Finansnetto
Nettotfrånfinansiellaintäkter-ochkostnaderuppgicktill-25,8(-23,7)
MSEK och består i huvudsak av räntekostnader på koncernens banklån.
Under2021harfinansnettotävenbelastatsmed-13,8MSEKavseende
balanserade uppläggningsavgifter kostnadsförts i samband med
återbetalningen av koncernens tidigare kreditfacilitet i samband med
börsnoteringen.
Resultat före skatt uppgick till 198,1 (86,8) MSEK.
Skatter
Redovisad total skattekostnad uppr till 41,6 (19,1) MSEK vilket motsvarar en
effektiv skatt om 21,0 (22,0) procent. Aktuell skattekostnad uppgick till 55,8
(33,2) MSEK medan uppskjuten skatteinkt uppgick till 14,2 (13,6) MSEK.
Årets resultat
Årets resultat efter skatt uppgick till 156,5 (67,7) MSEK.
Resultat per aktie
Resultat per aktie före och efter utspädning uppgick till 1,55 (0,67) SEK.
Investeringar
Bolagets immateriella tillgångar består till största delen av goodwill,
kundrelationer,plattformochvarumärkesomidentifieratsisambandmed
förvärvet av den dåvarande Hemnet-koncernen. Inget nedskrivningsbehov
har förelegat under innevarande räkenskapsår. Bolaget har under året,
liksom föregående år, arbetat med att utveckla sitt produkterbjudande.
Utvecklingen har skett både med bolagets egen personal samt med externa
konsulter.Vissaspecifikautvecklingsprojektharbedömtsvaraavsådan
karakr och med sådan förväntad framtida intjäning att de hanterats som
aktiverade utvecklingsutgifter. Totalt för året har 6,5 (6,0) MSEK aktiverats
vilket därmed ökat immateriella anläggningstillgångar. I övrigt har
verksamheten endast mindre behov av investeringar i inventarier, där årets
nyanskaffning uppgick till 0,5 (1,0) MSEK.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
HEMNET GROUP
|
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021 · 29
Kassaflöde
Kassaflöde fn den löpande verksamheten uppgick till 235,0 (127,0) MSEK,
varav föndring i rörelsekapitalet uppgick till -3,3 (1,3) MSEK. Ökningen
av kassaflödet är fmst hänrlig till det högre resultatet från rörelsen.
Kassaflöde från investeringsverksamheten i materiella och immateriella
tillngar medförde ett kassafde om 17,7 (-7,0) MSEK. Kassaflöde fn
finansieringsverksamhetenuppgicktill-405,3(-92,3)MSEK.
Finansiell ställning
Koncernens likvida medel inklusive kortfristiga placeringar uppgick vid
periodens slut till 94,5 (271,6) MSEK och totala räntebärande skulder till 283,1
(686,7) MSEK. Nettoskulden uppgick därmed till 188,6 (415,1) MSEK vilket
motsvarar en skuldttningsgrad på 0,6 (2,2) gånger rullande tolv månaders
EBITDA.
Eget kapital uppgick till 1 516,9 (1 349,6) MSEK vilket motsvarade en soliditet
om 71,1 (56,9) procent.
Kvalitet och hållbarhet
Hemnets hållbarhetsarbete bedrivs som en integrerad del i den löpande
verksamheten,vilketbeskrivsnärmareihållbarhetsrapportensomåterfinnspå
sid 16-23.
Bolaget bedriver inte någon tillstånds- eller anmälningspliktig verksamhet
enligt miljöbalken.
Forskning och utveckling
Hemnets företagskultur pglas av att ständigt vilja födla och förbättra
våra produkter och tnster. Bostadsplattformen byggs och sköts av
specialistteam inom utveckling, sälj, marknad och produkt. Lärande och
utveckling sker naturligt i vardagen mellan teamen. Att testa, utforska
och ta oss an nya utmaningar för att stärka vår position på marknaden
genom att bygga enkla och effektiva tjänster för våra användare är en
central del av vår verksamhet. En verksamhet som pglas av en hög
utvecklingstakt. Visionen att vara nyckeln till din bostadsresa är vägledande
i Hemnets utvecklingsarbete. Under året har 6,5 (6,0) MSEK aktiverats
avseende utvecklingsutgifter. De aktiverade utvecklingsutgifterna har i
balansräkningen redovisats som immateriell tillgång.
Framtidsutsikter
Hemnet ser en fortsatt stabil besöksutveckling och ser inget minskat intresse
för bostadsmarknaden.
Bolaget kommer fortsätta att utveckla och förbättra den produktportfölj
somnufinnspåplatsfördehuvudsakligakundgruppernabostadsljare,
fastighetsmäklare och bostadsutvecklare, samt utvärdera och prioritera
vilka ytterligare behov hos bostadsmarknadens aktörer som bolaget kan
möta genom nya eller förttrade tnster. Vidare kommer fokus fortsatt
vara på att stärka samarbete och relationer med fastighetsklare och
bostadsutvecklare, vilka utgör viktiga samarbetspartners.
Koncernens risker och okerhetsfaktorer
All verksamhet är förenad med ett visst mått av risktagande, risker vilka kan
påverka verksamhet, ställning och resultat. Risker relaterade till Hemnets
verksamhet, liksom dess sannolikhet och hantering, analyseras årligen av
styrelse och koncernledning.
Hemnet har en fortsatt stabil beksutveckling till såväl hemnet.se
som till mobilapparna och ser inga tecken på ett avtagande intresse
rbostadsmarknaden.Detfinnsdocktryckfrångamlaochnya
konkurrenter och med den konkurrensen följer en risk att såväl bekare,
fastighetsmäklare som reklamannonsörer använder sig av andra tjänster än
Hemnet, varvid affären kan påverkas negativt.
Hemnetharunderdesenasteårengenomettantalrändringardiversifierat
sina intäktsströmmar, bland annat genom att utveckla tilläggstjänster
som ger bostadssäljaren möjlighet att påverka sin bostadsaffär. Hemnet
har även introducerat nya produkter för företag som är verksamma inom
bostadsmarknaden såsom fastighetsmäklare, bostadsutvecklare och
banker. Det är av vikt för bolaget att fortsätta utveckla nya och existerande
tjänster som möter behoven från nuvarande och framtida kundgrupper.
Intäkterna från bostadsannonsering är en betydande del av omsättningen.
Utvecklingen på den svenska bostadsmarknaden kan därför ha betydande
effekt på Hemnets verksamhet. Hemnets reklamaffär har fortsatt utvecklats
positivt och bolaget erbjuder annonsering både genom direktförsäljning och
genom programmatisk handel. Utvecklingen och trender för annonsp på
marknaden kan påverka Hemnets intäkter både positivt och negativt.
Covid-19-pandemin och de globala och regionala ekonomiska och
politiska föndringar som sker som en effekt därav, samt förändringar
på grund av eventuella framtida virusutbrott, kan påverka volymerna av
bostadstransaktioner och därmed också antalet bostadsannonser som
publiceras på bolagets plattform.
r Hemnet är det centralt med en god relation till fastighetsmäklarna och
att ha ett väsentligt utbud av bostadsannonser. Hemnets framtida affär kan
hotas om en förmrad relation med fastighetsmäklarna skulle leda till att
utbudet av bostadsannonser försämras.
Koncernensverksamhetfinansierasrutomavegnamedel,även
av uppning. Som en följd av detta är verksamheten exponerad för
finansieringsrisk,ränte-ochkreditrisker.Koncernenharlångfristigt
kreditavtal som sträcker sig till april 2024. Vidare information om koncernens
belåningåterfinnsinotK21ochK22.
r ytterligare information om risker se avsnitt Intern kontroll och
riskhantering sid 32-33.
Ledare och medarbetare
Organisationen har fortsatt växa och antalet ansllda vid årets utgång
uppgick till 112 personer vilket är en ökning med fyra personer jämfört med
årets inng. Medelantalet ansllda i Hemnet under 2021 var 112 med
rdelningen 44 kvinnor och 68 män.
Väsentliga händelser efter räkenskapsårets utgång
Inga händelser har intffat efter räkenskaprets utgång som haft någon
väsentlig inverkan på verksamheten eller bedömningar och antagande som
använts vid upprättande av årsredovisningen.
Moderbolagets resultat och ställning
Hemnet Group AB (publ) är moderbolag i Hemnet-koncernen. Koncernens
verkställande direktör är sedan januari 2020 anställd i moderbolaget.
Moderbolagets nettoomsättning om 5,6 (7,1) MSEK avsåg i sin helhet
koncerninterna tjänster som faktureras andra koncernbolag. Moderbolagets
kostnader uppgick till 59,3 (15,4) MSEK där kostnadsökning huvudsakligen
bestod av ökade externa kostnader, främst konsultkostnader relaterade till
arbetet med förberedelser för Hemnets börsnotering. Erhållet koncernbidrag
från dotterretaget Hemnet Holding AB uppgick till 286,2 (8,3) MSEK varmed
resultat före skatt uppgick till 227,0 (0,0) MSEK.
Likvida medel uppgick till 19,8 (4,7) MSEK. Eget kapital uppgick till
996,9 (1 188,8) MSEK. Antalet aktier uppgick till 101 131 478 (100 719 421).
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
30 · HEMNET GROUP
|
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021
Bolagsstyrningsrapport
GRUNDERNA FÖR HEMNETS
BOLAGSSTYRNING
Hemnet Group AB (publ) är ett svenskt
aktiebolag med säte i Stockholm. De
huvudsakliga beslutsorganen är
bolagsstämman, styrelsen samt vd.
Bolagsstämman utser styrelsen, som i sin tur
utser vd som sköter den löpande
förvaltningen enligt den vd-instruktion som
styrelsen fastställt. Hemnets principer för
bolagsstyrning är utformade att följa
tillämplig svensk lagstiftning, Nasdaq
Stockholms regelverk för emittenter, Svensk
kod för bolagsstyrning (“Koden”),
bolagsordningen och allmänt vedertagen
god sed på aktiemarknaden.
Hemnet Group AB (publ) har sedan sin
notering på Nasdaq Stockholm den 27 april
2021 tillämpat Koden och har sedan dess
inte avvikit från vare sig Koden, allmänt
vedertagen god sed på aktiemarknaden eller
tillämpliga regler. Bolagsstyrningsrapporten
har granskats av Hemnets revisor, enligt vad
som framgår av sidan 69.
BOLAGSSTÄMMA
Bolagsstämman är det högsta
beslutsfattande organet i Hemnet. Vid
bolagsstämman ges samtliga aktieägare
möjlighet att utöva det inflytande som deras
respektive aktieinnehav representerar. Av
aktiebolagslagen (2005:551) och
bolagsordningen framgår hur kallelse till
bolagsstämma och extra bolagsstämma ska
ske samt vem som har rätt att delta och rösta
vid stämman.
Under året hölls i tillägg till årsstämman
även två extra bolagsstämmor, där bland
annat frågor kring sammanläggning av aktier
och omstämpling av aktier beslutades, samt
ny bolagsordning antogs, som ett led i
Hemnets notering på Nasdaq Stockholm.
Årsstämma 2022
Hemnets årsstämma hålls den 29 april 2022 i
Stockholm.
VALBEREDNING
I enlighet med den valberedningsinstruktion
som antogs för första gången vid Hemnets
årsstämma 2021 ska ledamöterna i
valberedningen bestå av de fyra röstmässigt
största aktieägarna i Hemnet per 31 augusti
som önskar utse en ledamot. Därutöver ska
styrelsens ordförande vara ledamot i
valberedningen. Valberedningen ska utföra
det som krävs av valberedningen enligt
Koden och valberedningsinstruktionen.
Valberedningens sammansättning uppfyller
de krav som ställs upp i Koden.
Valberedningen ansvarar för att
förbereda och presentera förslag till
ordförande vid årsstämman, styrelse-
ledamöter och styrelseordförande,
Bolagsstyrningsrapporten beskriver struktur och principer för styrning av Hemnets verksamhet
och hur Hemnet arbetar för att uppfylla visionen om att vara nyckeln till din bostadsresa.
Bolagsstyrningens mål är att säkerställa att bolaget sköts på ett för aktieägarna så effektivt sätt
som möjligt och att tillämpliga lagar och regler efterlevs. Bolagsstyrningen syftar även till att skapa
ordning och systematik för såväl styrelse som ledning genom att tydliggöra ansvarsfördelning
mellan olika bolagsorgan.
Bolagsstämma
Styrelse
Revisor
Vd/Ledning
Revisionsutskott
Ersättningsutskott
Organisationsschema
AktieägareValberedning
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
HEMNET GROUP
|
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021 · 31
ersättning till styrelseledamöterna, val av
revisorer, revisorsarvoden samt, om
tillämpligt, eventuella ändringar av
valberednings-instruktionen. I sitt arbete
tillämpar valberedningen regel 4.1 i Koden
som mångfaldspolicy. Som stöd för
processen genomförs årligen en
styrelseutvärdering. Valberedningen består
av fem ledamöter: Chris Caulkin, nominerad
av General Atlantic R R B.V., Henrik
Persson, nominerad av Sprints Capital
Euphrasia SARL, Jonas Bergh, nominerad
av Mäklarsamfundet Bransch i Sverige AB,
Lars Berg, nominerad av Pierre Siri samt
styrelsens ordförande, Håkan Erixon.
Valberedningen har beslutat att välja
Henrik Persson till valberedningens
ordförande.
REVISOR
På bolagsstämman 2021 beslutades att välja
om Ernst & Young AB till revisor, med Anna
Svanberg som huvudansvarig revisor.
Styrelsen får årligen i samband med
bokslutet en rapportering från revisorerna
utan närvaro av bolagsledningen. Varje år
stämmer revisorerna av sin revisionsplan och
riskbedömning med revisionsutskottet.
Revisorernas oberoende i relation till bolaget
säkerställs av lagstiftning såväl som av
revisionsfirmansinternariktlinjer,samt
revisionsutskottets genomgång av vilka
uppdragrevisionsfirmanfåråtasigutöver
revisionsuppdraget.
Hemnet har ingen internrevisions-
funktion utan ledningen har organiserat
processer och avsatt resurser som har till
uppgift att aktivt arbeta med och utveckla
området för intern styrning och kontroll.
Revisionsutskottet erhåller löpande
återrapportering kring arbetet. Styrelsen
har gjort bedömningen att denna form av
långsiktigt och fokuserat arbete inom
området för intern styrning och kontroll är
det mest ändamålsenliga sättet att
hantera frågan. Beslutet tas årligen upp
för ny prövning. För specifikationer av
ersättning till revisorer se not K7 för
koncernen.
Styrelse- och utskottssammansättning
Ledamot Position Ersättningsutskott Revisionsutskott
Håkan Erixon Ordförande Ordförande -
Christopher Caulkin Ledamot Ledamot -
Anders Edmark* Ledamot Ledamot -
Tracey Fellows**
Ledamot - Ledamot
Håkan Hellström Ledamot - -
Kerstin Lindberg Göransson Ledamot - Ordförande
Nick McKittrick Ledamot - Ledamot
Pierre Siri Ledamot Ledamot -
Närvaro
Ledamot Styrelsemöte Ersättningsutskott Revisionsutskott
Håkan Erixon 10/10 6/6
Christopher Caulkin 10/10 4/6
Anders Edmark* 10/10 1/6
Tracey Fellows** 10/10 8/9
Håkan Hellström 10/10
Kerstin Lindberg Göransson 8/10 9/9
Nick McKittrick 10/10 9/9
Pierre Siri 10/10 6/6
Valberedning
Ledamot Utsedd av 31/12 2021, % av röster
Christopher Caulkin General Atlantic R R B.V. 30,8
Jonas Bergh Mäklarsamfundet Bransch i Sverige AB 10,0
Henrik Person Sprints Capital Euphrasia SARL 8,8
Lars Berg Pierre Siri 3,5
*Lämnade ersättningsutskottet i februari 2021 **Tillträdde revisionsutskottet i februari 2021
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
32 · HEMNET GROUP
|
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021
Affärsplan
Budget
Preliminära resultat och
affärsuppdatering
Beslut om kvartalsrapport
Policies - uppdatering och
efterlevnad
Konstituerande möte
Styrelsens arbetsordning,
vd-instruktion och övriga
styrande dokument
Finansiell rapportering
och affärsuppdatering
Beslut om kvartalsrapport
Årsredovisning och bokslut
Kallelse till årsstämma
Principer för ersättning och
andra anställningsvillkor för
ledande befattningshavare
Styrelse & vd-utvärdering
Beslut om kvartalsrapport
Finansiell rapportering
och affärsuppdatering
Intern kontroll & riskbedömning
Beslut om kvartalsrapport
Strategimöte
Styrelsens årscykel
STYRELSEN
Styrelsen har det yttersta ansvaret för
bolagets organisation och förvaltningen av
bolagets angelägenheter. Styrelsens
uppgifter inkluderar att ta tillvara bolagets
och aktieägarnas intressen genom att bland
annat utse vd, fortlöpande bedöma bolagets
ekonomiska situation, besluta om bolagets
strategi, verka för att bolaget har en god
riskhantering och intern kontroll, och
säkerställa att att bolaget följer tillämpliga
lagar och regler samt bolagsordningen. Ingen
av styrelseledamöterna är anställd inom
koncernen.
Styrelsen fastställer årligen vid ett
konstituerande möte i samband med
årsstämman en arbetsordning för sitt eget
arbete, samt arbetsordningar för styrelsens
revisionsutskott och ersättningsutskott.
Styrelsen fastställer även årligen en
instruktion för vd som inkluderar instruktion
förfinansiellrapporteringtillstyrelsen.
Styrelsens sammansättning
Enligt bolagsordningen ska styrelsen i
Hemnet bestå av lägst fem och högst nio
ledamöter. Styrelsen bestod vid utgången av
Revisionsutskottets uppgifter
Utskottets arbete under 2021 har omfattat frågor så som:
Analys av respektive delårsrapport, bokslutskommuniké och årsredovisning avseende fullständighet och riktighet.
GenomgångavHemnetsriskerochinternakontroller,samteffektivitetenidessa,medsärskiltfokuspådenfinan-
siella rapporteringen samt cybersäkerhet.
Genomgång och uppföljning av revisorns rapportering av granskningar.
Redovisnings- och värderingsprinciper har utvärderats, inklusive uppskattningar kopplade kring värdet av koncer-
nens immateriella anläggningstillgångar.
Revisionsinsatsen har utvärderats och presenterats för valberedningen.
Uppdateringar av koncernövergripande policyer har granskats.
Q4
Q3
Q1
Q2
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
HEMNET GROUP
|
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021 · 33
2021 av åtta ledamöter, varav två kvinnor och
sex män. Ingen person från bolagets
ledningsgrupp ingick i styrelsen och
styrelsesammansättningen uppfyller kraven
avseende ledamöters oberoende - för vidare
information kring styrelsen inklusive
ledamöternas oberoende i förhållande till
bolaget och bolagsledningen samt större
ägare, se sidorna 36-37.
Styrelsens arbete under 2021
Styrelsen har i sin arbetsordning fastställt
ordinarie informations och beslutstidpunkter
under styrelsens arbetsår, vilka
huvudsakligen framgår av styrelsens
årscykel (sid 32). Vid samtliga styrelsemöten
under året godkänns föregående
mötesprotokoll, vd lämnar rapport över
väsentliga händelser i företaget och CFO
lämnar rapport avseende ekonomin.
Under året har styrelsen bland annat sett
över bolagets strategiska inriktning. Andra
viktiga frågor för styrelsen har varit vidare-
utveckling av Hemnets tilläggsprodukter för
bostadssäljare, bolagets relation med
fastighetsmäklarkåren, mindre uppdatering
avbolagetsfinansieringsamtuppdatering
av en 3-årig affärsplan.
Under året har det hållits 10
styrelsemöten (varav två per capsulam).
Styrelseledamöternas närvaro vid mötena
framgår av tabellen på sid 29. Sekreterare vid
styrelsemötena har varit Hemnets
chefsjurist. Varje styrelsemöte har haft en
agendapunkt där styrelsen har haft möjlighet
till diskussion utan ledningens närvaro.
En viktig fråga som har hanterats av
styrelsen under 2021 är beslut kring
Hemnets notering på Nasdaq Stockholm
och de förberedelser som genomförts som
ett led i noteringen. En ytterligare särskild
fråga för 2021 har varit beaktande och
analys av möjliga effekter av Covid-19 på
bolagets verksamhet. En viktig del av
styrelsearbetet är från och med 2021 de
finansiellarapportersompresenteras,bland
annat inför delårs-rapporter och
bokslutskommunikén.
Styrelsen har liksom tidigare år ingående
diskuterat bolagets strategi vid en sin årliga
strategigenomgång.
UTSKOTT
Styrelsen har utsett ett revisionsutskott och
ett ersättningsutskott, vilka är beredande
organ för styrelsens arbete, utan delegerad
beslutsrätt. Inrättandet av dessa utskott
begränsar inte styrelsens ansvar för bolagets
skötsel och de beslut som fattas.
Medlemmarna i utskotten väljs på det
konstituerande styrelsemötet som hålls
direkt efter årsstämman och utses för ett år i
taget. Vid utskottsmöten kan representanter
från verksamheten såsom vd och CFO delta
som föredragande. De frågor som behandlats
vid utskottens möten protokollförs och
rapport lämnas vid efterföljande styrelse-
möte.
Revisionsutskott
I revisionsutskottets arbetsordning framgår
det att syftet med utskottet är beredning av
revisionsfrågor, övervakning och
kvalitetssäkringavdenfinansiella
rapporteringen och effektiviteten i intern
kontroll, riskhantering och revision samt att
genom stöd och uppföljning av den löpande
finansiellarapporteringenunderlätta
styrelsens arbete.
Ledamöter i revisionsutskottet var från
och med mars 2021 Kerstin Lindberg
Göransson (ordförande), Tracey Fellows och
Nick McKittrick. Före detta datum bestod
utskottet av Kerstin Lindberg Göransson
(ordförande), Thomas Hussey och Henrik
Persson. Bolagets CFO har deltagit vid
utskottets samtliga möten och sekreterare
vid mötena har varit bolagets Chefsjurist.
Bolagets revisor Ernst & Young AB har under
åretdeltagitvidspecifikautskottsmöten,för
att bland annat avrapportera översiktlig
kvartalsgranskning och intern kontroll.
Ersättningsutskott
I utskottets arbetsordning framgår det att
syftet med utskottet är att underlätta
styrelsens arbete genom beredning av
ersättningsfrågor.
Ersättningsutskottet bestod under 2021
av Håkan Erixon (ordförande), Anders Edmark
(fram till och med 24 feb 2021), Pierre Siri och
Christopher Caulkin. Bolagets vd har deltagit
vid utskottets samtliga möten.
Ersättningsutskottets uppgifter
Utskottets arbete under 2021 har omfattat frågor så som:
Uppföljning av hur Covid-19 har påverkat HR-relaterade områden såsom arbetsmiljö, personalomsättning och
HPI (Human Performance Indicator) i de tre delarna engagemang, kultur och ledarskap.
Rekrytering och kompetensutveckling har diskuterats.
Ersättningsstrukturerna för personalen samt lönerevisionen för ledningsgruppen har utvärderats och godkänts -
inom ramarna för detta har även pensionsrätt och semesterrätt utvärderats.
Vd:s mål och ersättningsvillkor har utvärderats och bedömts, varefter styrelsen godkänt dessa.
Under året avslutade och nya incitamentsprogram för långsiktig ersättning har följts upp och utvärderats.
Tillämpning av riktlinjer för ersättning, vilka beslutats av årsstämman, har följts upp och utvärderats.
Utkast på ersättningsrapport har utarbetats till styrelsen att läggas fram till årsstämman 2022.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
34 · HEMNET GROUP
|
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021
UTVÄRDERING AV STYRELSE OCH VD
Styrelsen genomför årligen en utvärdering av
styrelsens och vd:s arbete. Utvärderingens
syfte är att få en uppfattning om
styrelseledamöternas åsikt om hur
styrelsearbetet bedrivs och vilka åtgärder
som kan göras för att effektivisera
styrelsearbetet. Avsikten är också att få en
uppfattning om vilken typ av frågor styrelsen
anser bör ges mer utrymme och på vilka
områden det eventuellt krävs ytterligare
kompetens i styrelsen. 2021 års
utvärdering genomfördes med stöd av
extern leverantör. Resultatet av
utvärderingens har presenterats såväl till
ordförande som till styrelsen som helhet,
samt för valberedningen.
VD OCH LEDNINGSGRUPP
Styrelsen utser vd och fastställer en
instruktion för vd:s arbete. Vd ansvarar för
den löpande förvaltningen i enlighet med
tillämpliga lagar och regler och i enlighet med
den av styrelsen beslutade vd-instruktionen.
Vd:s ansvarsområden inkluderar till exempel
personal-,finans-ochekonomifrågor,
löpande kontakt med Hemnets intressenter
ochdenfinansiellamarknaden.Vd
säkerställer vidare att styrelsen får den
information som krävs för att fatta
välgrundade beslut. Vd har utsett en
ledningsgrupp, som består av sju
medlemmar inklusive vd, varav fyra kvinnor
och tre män - för vidare information kring
ledningsgruppen se sidorna 38.
INTERN KONTROLL OCH RISKHANTERING
Den interna kontrollen syftar till att bedöma
vilka risker som är betydande för Hemnet och
därmed bör hanteras genom löpande
uppföljning och kontroll. Styrelsen har det
yttersta ansvaret för området och har
delegerat det operativa ansvaret till vd.
Uppföljning av risker och kontroller görs
årligen enligt ett förutbestämt årshjul, där
avrapportering och uppföljning i ett första
steg görs till revisionsutskottet, för att
därefter presenteras för styrelsen.
Utgångspunkten för arbetet är den årliga
riskanalys som görs av ledningsgruppen och
som presenteras för styrelsen, utifrån vilken
ett ramverk för kontrollaktiviteter utformats
för att mitigera eller om möjligt eliminera de
identifieraderiskerna.Arbetetkoncentreras
till de områden som är viktigast för att
minska den totala riskexponeringen i
företaget. Finansiell rapportering är ett
särskilt fokusområde inom ramarna för
detta arbete.
ERSÄTTNING
Arvode till styrelse
Till styrelsens ledamöter utgår arvode enligt
årsstämmans beslut. Vid årsstämman 2021
fastställdes ett värde av styrelsearvode,
inklusive ersättning för arbete i
revisionsutskottet och ersättningsutskottet,
till totalt 2 025 000 kronor. Fördelningen av
arvodet framgår av not K8.
Ersättning till ledande befattningshavare
Ledande befattningshavare består av vd och
ledningsgrupp. Ersättningen till ledande
befattningshavare utgörs av fast marknads-
mässig lön, rörlig kontantersättning som ej
ska överstiga 50 procent av grundlönen,
pension, samt möjlighet att vid vissa tillfällen
delta till marknadsvärde i långsiktiga
aktierelaterade incitamentsprogram.
Ersättning till vd beslutas av styrelsen efter
rekommendation från ersättningsutskottet.
Ersättningar till andra ledande befattnings-
havare beslutas av vd, efter samråd med
ersättningsutskottet.
InotK8ochpåbolagetshemsidafinns
de gällande riktlinjerna för ersättning till
ledande befattningshavare publicerade,
vilka är i kraft till dess att nya riktlinjer
beslutats av bolagsstämman. Styrelsen ska
upprätta förslag till nya riktlinjer minst vart
fjärde år.
Styrelsen har upprättat en ersättnings-
rapport som kommer att läggas fram vid
årsstämman 2022 och publiceras på
bolagets hemsida. Ersättningsrapporten
beskriver hur riktlinjerna för ersättning har
implementerats, samt ger information om
ersättning till vd och en sammanfattning av
utestående incitamentsprogram för
långsiktig aktiebaserad ersättning. I not K8,
samt i ersättningsrapporten respektive i
stämmodokumentationenpåhemsidanfinns
beskrivning av program för långsiktiga
aktierelaterade incitamentsprogram.
Styrelsens förslag kring riktlinjer för
ersättning till ledningen
Inför årsstämman 2022 föreslås inga
förändringar i principerna för ersättning till
ledande befattningshavare.
INTERN KONTROLL AVSEENDE DEN
FINANSIELLA RAPPORTERINGEN
Styrelsen har det övergripande ansvaret för
den interna kontrollen avseende den
finansiellarapporteringenvilketreglerasi
den svenska aktiebolagslagen och Koden.
Följande beskrivning har upprättats i
enlighet med Koden och årsredovis-
ningslagen och är avgränsad till intern
kontrollisambandmeddenfinansiella
rapporteringen.
Kontrollmiljö
Kontrollmiljön är beroende av tydliga
beslutsvägar, befogenheter och ansvar, i
kombination med en företagskultur som
belyser både gemensamma värderingar
såväl som individens ansvar att upprätthålla
en god intern kontroll. Hemnets värderingar
förmedlas bland annat via uppförandekoden
och uppförandekoden för leverantörer som
fastställts av styrelsen.
Styrelsens och utskottens arbetsordningar
samt vd-instrutktionen syftar till att säkerställa
en tydlig roll- och ansvarsfördelning, vilket
skapar goda förutsättningar för en effektiv
hantering av verksamhetens risker.
Hemnet har vidare interna styrdokument
och processbeskrivningar som anger vem
som ansvarar för en viss uppgift, vilka mandat
somfinns,ochhuruppföljningsker.Bland
dessastyrdokumentfinnsblandannat
finanspolicy,hållbarhetspolicy,insiderpolicy,
kommunikationspolicy och attestinstruktion.
Redovisningsregler och rapporteringsrutiner
finnsdokumenteradeiHemnet
ekonomihandbok.Styrdokumentfinns
tillgängliga på bolagets intranät för
personalen. Dokumenten uppdateras årligen
eller vid behov.
Via revisionsutskottet har styrelsen
upprättat ett organ som bland annat bereder
styrelsens arbete med kvalitetssäkring av
bolagetsfinansiellarapporter.Bolagets
ledning rapporterar även regelbundet till
revisionsutskottet kring den interna kontroll-
miljön, inklusive en årlig rapportering kring
bolagetsoperationellaochfinansiellarisker.
Riskbedömning
Hemnet har implementerat en modell för
bedömning av risker. Väsentliga risker
dokumenteras och bedöms i en riskkarta, för
attdärefterknytastillspecifika
kontrollaktiviteter. Styrelsen genomför årligen
engenomgångavidentifieraderiskeroch
fastställer åtgärder för hantering och
reducering av dessa risker.
Riskhantering utgör en del i det löpande
arbetet, inte minst inom området för
finansiellrapportering,därbolaget
eftersträvar att kontinuerligt analysera de
riskersomkanledatillfelidenfinansiella
rapporteringen. Den mest väsentliga posten
avseendefinansiellrapporteringenutgörsav
koncernens immaterialla
anläggningstillgångar,förvilkendetfinnsen
process för värdering och löpande
uppföljning. Risker kopplade till den
finansiellarapporteringendiskuteras
regelbundet med bolagets externa revisorer
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
HEMNET GROUP
|
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021 · 35
som också årligen presenterar sin
riskbedömning för revisionsutskottet samt
styrelse.
Kontrollaktiviteter
rskild vikt läggs på att säkerställa att den
finansiellarapporteringenvidvarje
rapporttillfälle ger en rättvisande bild, på ett
ordnat sätt i enlighet med tillämpliga legala
och regulatoriska krav. CFO ansvarar för att
säkerställa den löpande kontrollen kopplat
tillfinansiellrapporteringochHemnethar
som en del i detta ett rapportpaket för den
löpande ekonomiska uppföljningen.
Finansiella kontroller i bolagets
affärsprocesser omfattar bland annat
godkännande av affärstransaktioner, attest
av leverantörsfakturor, kontoavstämningar,
fullmakts- och behörighetsstrukturer och
månadsvisa analytiska resultatuppföljningar.
Styrelsen och ledningen i Hemnet får
information på månadsbasis om koncernens
resultat,finansiellaställningsamtövrig
information kring hur verksamheten
utvecklas.
Koncernen har ingen funktion för
internrevision utan internrevisionen sköts
genom utökad controlling och genom att
löpande arbeta med att utvärdera och
förbättra processer, automatisering av
arbetsuppgifter och utvärdering och
implementering av utökat IT-stöd kopplat till
finansiellrapportering.
och Hemnet har utarbetat ett rapportpaket
för den löpande ekonomiska uppföljningen
Information och kommunikation
Hemnets informationsgivning och
kommunikation syftar till att säkerställa att
korrektocheffektivinformationfinns
tillgänglig i alla delar av verksamheten, samt
att externa intressenter inklusive relevanta
myndigheter får ta del av för dem relevant
information.
Styrande dokument i form av policyer och
riktlinjer utgör grunden för Hemnets
kommunikation. I tillägg till dessa dokument,
somfinnstillgängligapåHemnetsintranät,
finnsäveninternainformationskanaleriform
av regelbundna ledarforum, veckovisa
informationsmöten för alla medarbetare och
möten inom respektive avdelning.
Finansiell information delas av ledningen
med revisionsutskott och styrelse inför varje
rapporttillfälle. Revisionsutskottet mottar
även regelbunden information kring aktiviteter
för att stärka intern kontroll med avseende på
finansiellrapportering.
I syfte att säkerställa att extern
kommunikation är korrekt, fullständig och i
rätt tid har Hemnet bland annat en
kommunikationspolicy och en insiderpolicy
som antagits av styrelsen, samt en riktlinje
kring informationssäkerhet.
Medarbetare inom Hemnet har tillgång till
ett visselblåsningssystem, som vid behov kan
användas anonymt.
Uppföljning
Hemnets styrelse och ledning följer
löpande upp effektiviteten i de interna
kontrollerna för att säkerställa kvaliteten i
processerna för den finansiella
rapporteringen. Vid varje styrelsemöte
rapporteras finansiell och operativ
utveckling för verksamheten och styrelsen
mottar månadsvis en rapport över resultat
och finansiell ställning - denna information
ligger sedan till grund för styrelsens
genomgång av samtliga delårsrapporter
inför publicering.
Revisionsutskottet har ett särskilt ansvar
för att följa upp revisionsfrågor och större
principiella frågor med avseende på den
finansiellarapporteringen,samtattföljaupp
frågor avseende risker och intern kontroll.
Vidare utvärderar bolagets externa revisorer
den interna kontrollen som del av den årliga
revisionen varefter rekommendationer
lämnas som blir en del i det löpande arbetet
med att utveckla och förstärka den interna
kontrollen. Av särskild betydelse för
styrelsens uppföljning är därefter att följa
upp effektiviteten i bolagsledningens arbete
på detta område, inklusive att säkerställa att
åtgärder vidtas rörande de brister och förslag
som framlagts.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
36 · HEMNET GROUP
|
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021
Håkan Erixon Christopher Caulkin Anders Edmark Tracey Fellows Håkan Hellström Kerstin Lindberg Göransson Nick McKittrick Pierre Siri
Position Ordförande Ledamot Ledamot Ledamot Ledamot Ledamot Ledamot Ledamot
Invald
2017 2017 2017 2020
2021
2018 2020 2017
Född
1961 1980 1959 1965 1958 1956 1968 1974
Nationalitet Svensk Storbritannien Svensk Kanada Sverige Sverige Storbritannien Sverige
Utbildning Civilekonomexamen från
Göteborg universitet, Sverige
Civiliingenjörsexamen i infor-
mation- och datateknik från
University of Cambridge, Girton
College, och masterexamen i
finans från London Business
School, Storbritannien.
Gymnasiestudier i ekonomi,
fastighetmäklarutbildning
genom AFR (idag känt som
Mäklarsamfundet),
Sverige.
Kandidatexamen i ekonomi från
Monash University, Australien.
Gymnasistudier och
utbildad fastighetsmäklare
Kandidatexamen i ekonomi
från Umeå Universitet, Sverige.
Högskoleingenjörsexamen
i elektronik från Southampton
University, Storbritannien.
Gymnasieingenjörsexamen
(miljöingenjör)
utbildad i Sverige.
Aktuella uppdrag Styrelseordförande:
Transfer Galaxy AB
Styrelseledamot: Vattenfall
AB (publ), Tijtall AB
Styrelseledamot och ägare:
H.Erixon & Co AB, Queensdale
Consultning Limited.
Managing Director:
General Atlantic LLC
Limited partner: i ett antal
investeringsfonder som
förvaltas av General Atlantic
Service Company, L.P.
Styrelseledamot: Studio
Moderna Holdings B.V.,
Typeform S.L., Colibri SAS
(verksam som ManoMano),
OpenClassrooms SAS,
Property Finder International
Ltd, Doctolib SAS, Uni Compare
Limited och Wembley
Multi Acadamy Trust
Styrelseordförande: Sveriges
Fastighetsmäklarsamfund, Mäk-
larsamfundet Bransch i Sverige
AB, Svensk Mäklarstatistik AB,
Mäklarsamfundet Service
i Sverige AB, Mäklarsamfundet
Utveckling i Sverige AB, Mäklar-
samfundet Fastigheter i
Sverige AB, Mäklarsamfundet
Fastigheter Holding i Sverige
AB, Vistornet 9 AB. Delägare
och grundare: Mäklarhuset,
Anders Edmark Handelsbolag,
Mäklarbyrån i Örnsköldsvik
Handelsbolag. Styrelseledamot
och medgrundare: SAH
Invest AB, Konsulthuset i
Örnsköldsvik AB, Fastighets-
bolaget Huset i Örnsköldsvik AB.
Styrelseledamot: Auktoriserade
Fastighetsmäklares Riksför-
bund AFR:s Service AB,
Styrelsesuppleant och med-
grundare: Sven Bagare AB.
Chef: Digital Real Estate
News Corporation
Styrelseledamot: REA
Group Limited, Elara
Technologies Pte Ltd.
Vice ordförande i
Mäklarsamfundet
och styrelseordförande i Svensk
Fastighetsförmedling.
Styrelseledamot
i Svensk Mäklarstatistik
och delägare och
vd för Svensk
Fastighetsförmedling Sydost.
Vice ordförande i Dina
Försäkringar Öland.
Styrelseledamot i
Linnéakademien för Vetenskap
och Näringsliv, Stiftelsen
Barometern och Mspecs.
Styrelseledamot: Sveaskog
AB, Alecta Fastigheter,
Sophiahemmet.
Ledamot IVA.
Styrelseledamot:
TX Markets AG,
Burns Sheehan Limited.
Styrelseledamot:
Chrono24 GmbH
Rådgivare: IT-utskottet
i Nordnet AB (publ)
Del av ledningen: Sprints
Captial Management
Limited, Nordic Light Ltd.
Arbetslivserfarenhet
Styrelsemedlem i Vattenfall och
Alfvén & Didrikson Invest.
Tidigare medlem i
bolagskommittén Nasdaq
OMX Stockholm, ordförande
i Capacent Holding och Orio,
Director Merrill Lynch, Vice
Chairman för investment
banking UBS och senior
rådgivare inom Corporate
Finance till Regeringskansliet.
Managing Director General
Atlantic med fokus investe-
ringar inom sektorerna internet
och teknologi. Styrelseledamot
i Property Finder, ManoMano,
Doctolib, OpenClassrooms,
Studio Moderna och Typeform
och med tidigare erfarenhet
från Boston Consulting
Group och investerings-
firman Warburg Pincus.
Fastighetsmäklare sedan
1982. Grundare och vd för
Mäklarhuset Örnsköldsvik.
Styrelseordförande i
Mäklarsamfundet,
styrelseledamot i SAH Invest
samt styrelseordförande i
Svensk Mäklarstatistik.
President för Global Digital
Real Estate News Corp och
styrelseledamot i REA Group
Ltd. Tidigare vd för REA Group,
Vice-President för Microsoft
Asia-Pacific samt vd för
Microsoft i Australien
Vice ordförande i Mäklarsam-
fundet och styrelseordförande i
Svensk Fastighetsförmedling.
Styrelseledamot i Svensk
Mäklarstatistik och delägare och
vd för Svensk Fastighetsförmed-
ling Sydost. Vice ordförande i Dina
Försäkringar Öland. Styrelse-
ledamot i Linnéakademien för
Vetenskap och Näringsliv, Stiftel-
sen Barometern och Mspecs.
Vd Akademiska Hus,
flygplatsdirektör Stockholm-
Arlanda Airport samt Ekonomi-
och Finansdirektör och vice
vd Scandickoncernen.
Accenture, medgrundare
och vd Rightmove, vd och
styrelsemedlem Homegate AG.
Medgrundare och Operating
Partner på Sprints Capital.
Styrelseledamot i Chrono24.
Tidigare vd och investerare
i Blocket och Hitta.se, liksom
i andra internetbolag såsom
klart.se, Sleep Cycle, Eltiempo.
es och Dubicars.com.
Investerare och rådgivare
Propertyfinder, den ledande
bostads portalen i Mellanöstern.
Närvaro styrelsemöten
10/10 10/10 10/10 10/10 10/10 8/10 10/10 10/10
Oberoende i förhållande till
Hemnet och dess ledning
Ja Ja Nej Ja Nej Ja Ja Ja
Obereonde i förhållande
till större aktieägare
Ja Nej Nej Ja Nej Ja Ja Nej
Totalt styrelsearvode Kr
554 212 - 209 041 286 199 209 041 322 568 286 199 -
Aktieinnehav
585 530 - 17 374 90 142 155 652 62 366 280 630 3 548 721
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Styrelse
37HEMNET GROUP
|
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021 · 37
Håkan Erixon Christopher Caulkin Anders Edmark Tracey Fellows Håkan Hellström Kerstin Lindberg Göransson Nick McKittrick Pierre Siri
Position Ordförande Ledamot Ledamot Ledamot Ledamot Ledamot Ledamot Ledamot
Invald
2017 2017 2017 2020
2021
2018 2020 2017
Född
1961 1980 1959 1965 1958 1956 1968 1974
Nationalitet Svensk Storbritannien Svensk Kanada Sverige Sverige Storbritannien Sverige
Utbildning Civilekonomexamen från
Göteborg universitet, Sverige
Civiliingenjörsexamen i infor-
mation- och datateknik från
University of Cambridge, Girton
College, och masterexamen i
finans från London Business
School, Storbritannien.
Gymnasiestudier i ekonomi,
fastighetmäklarutbildning
genom AFR (idag känt som
Mäklarsamfundet),
Sverige.
Kandidatexamen i ekonomi från
Monash University, Australien.
Gymnasistudier och
utbildad fastighetsmäklare
Kandidatexamen i ekonomi
från Umeå Universitet, Sverige.
Högskoleingenjörsexamen
i elektronik från Southampton
University, Storbritannien.
Gymnasieingenjörsexamen
(miljöingenjör)
utbildad i Sverige.
Aktuella uppdrag Styrelseordförande:
Transfer Galaxy AB
Styrelseledamot: Vattenfall
AB (publ), Tijtall AB
Styrelseledamot och ägare:
H.Erixon & Co AB, Queensdale
Consultning Limited.
Managing Director:
General Atlantic LLC
Limited partner: i ett antal
investeringsfonder som
förvaltas av General Atlantic
Service Company, L.P.
Styrelseledamot: Studio
Moderna Holdings B.V.,
Typeform S.L., Colibri SAS
(verksam som ManoMano),
OpenClassrooms SAS,
Property Finder International
Ltd, Doctolib SAS, Uni Compare
Limited och Wembley
Multi Acadamy Trust
Styrelseordförande: Sveriges
Fastighetsmäklarsamfund, Mäk-
larsamfundet Bransch i Sverige
AB, Svensk Mäklarstatistik AB,
Mäklarsamfundet Service
i Sverige AB, Mäklarsamfundet
Utveckling i Sverige AB, Mäklar-
samfundet Fastigheter i
Sverige AB, Mäklarsamfundet
Fastigheter Holding i Sverige
AB, Vistornet 9 AB. Delägare
och grundare: Mäklarhuset,
Anders Edmark Handelsbolag,
Mäklarbyrån i Örnsköldsvik
Handelsbolag. Styrelseledamot
och medgrundare: SAH
Invest AB, Konsulthuset i
Örnsköldsvik AB, Fastighets-
bolaget Huset i Örnsköldsvik AB.
Styrelseledamot: Auktoriserade
Fastighetsmäklares Riksför-
bund AFR:s Service AB,
Styrelsesuppleant och med-
grundare: Sven Bagare AB.
Chef: Digital Real Estate
News Corporation
Styrelseledamot: REA
Group Limited, Elara
Technologies Pte Ltd.
Vice ordförande i
Mäklarsamfundet
och styrelseordförande i Svensk
Fastighetsförmedling.
Styrelseledamot
i Svensk Mäklarstatistik
och delägare och
vd för Svensk
Fastighetsförmedling Sydost.
Vice ordförande i Dina
Försäkringar Öland.
Styrelseledamot i
Linnéakademien för Vetenskap
och Näringsliv, Stiftelsen
Barometern och Mspecs.
Styrelseledamot: Sveaskog
AB, Alecta Fastigheter,
Sophiahemmet.
Ledamot IVA.
Styrelseledamot:
TX Markets AG,
Burns Sheehan Limited.
Styrelseledamot:
Chrono24 GmbH
Rådgivare: IT-utskottet
i Nordnet AB (publ)
Del av ledningen: Sprints
Captial Management
Limited, Nordic Light Ltd.
Arbetslivserfarenhet
Styrelsemedlem i Vattenfall och
Alfvén & Didrikson Invest.
Tidigare medlem i
bolagskommittén Nasdaq
OMX Stockholm, ordförande
i Capacent Holding och Orio,
Director Merrill Lynch, Vice
Chairman för investment
banking UBS och senior
rådgivare inom Corporate
Finance till Regeringskansliet.
Managing Director General
Atlantic med fokus investe-
ringar inom sektorerna internet
och teknologi. Styrelseledamot
i Property Finder, ManoMano,
Doctolib, OpenClassrooms,
Studio Moderna och Typeform
och med tidigare erfarenhet
från Boston Consulting
Group och investerings-
firman Warburg Pincus.
Fastighetsmäklare sedan
1982. Grundare och vd för
Mäklarhuset Örnsköldsvik.
Styrelseordförande i
Mäklarsamfundet,
styrelseledamot i SAH Invest
samt styrelseordförande i
Svensk Mäklarstatistik.
President för Global Digital
Real Estate News Corp och
styrelseledamot i REA Group
Ltd. Tidigare vd för REA Group,
Vice-President för Microsoft
Asia-Pacific samt vd för
Microsoft i Australien
Vice ordförande i Mäklarsam-
fundet och styrelseordförande i
Svensk Fastighetsförmedling.
Styrelseledamot i Svensk
Mäklarstatistik och delägare och
vd för Svensk Fastighetsförmed-
ling Sydost. Vice ordförande i Dina
Försäkringar Öland. Styrelse-
ledamot i Linnéakademien för
Vetenskap och Näringsliv, Stiftel-
sen Barometern och Mspecs.
Vd Akademiska Hus,
flygplatsdirektör Stockholm-
Arlanda Airport samt Ekonomi-
och Finansdirektör och vice
vd Scandickoncernen.
Accenture, medgrundare
och vd Rightmove, vd och
styrelsemedlem Homegate AG.
Medgrundare och Operating
Partner på Sprints Capital.
Styrelseledamot i Chrono24.
Tidigare vd och investerare
i Blocket och Hitta.se, liksom
i andra internetbolag såsom
klart.se, Sleep Cycle, Eltiempo.
es och Dubicars.com.
Investerare och rådgivare
Propertyfinder, den ledande
bostads portalen i Mellanöstern.
Närvaro styrelsemöten
10/10 10/10 10/10 10/10 10/10 8/10 10/10 10/10
Oberoende i förhållande till
Hemnet och dess ledning
Ja Ja Nej Ja Nej Ja Ja Ja
Obereonde i förhållande
till större aktieägare
Ja Nej Nej Ja Nej Ja Ja Nej
Totalt styrelsearvode Kr
554 212 - 209 041 286 199 209 041 322 568 286 199 -
Aktieinnehav
585 530 - 17 374 90 142 155 652 62 366 280 630 3 548 721
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
38 · HEMNET GROUP
|
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021
Cecilia Beck-Friis Carl Johan Åkesson Francesca Cortesi Jessica Sjöberg PerOla Schelvander Pierre Bergström Sarah Wu
Position Chief Executive Officer för
Hemnet sedan 2017
Chief Financial Officer för
Hemnet sedan 2018
Chief Product Officer för
Hemnet sedan 2020
Chief Communication and
People Officer för Hemnet
sedan 2019
Chief Technology Officer
för Hemnet sedan 2018
Chief Sales Officer för
Hemnet sedan 2017
Chief Commercial Officer
för Hemnet sedan 2020
Född
1973 1975 1983 1977 1980 1972 1985
Nationalitet Sverige Sverige Italien Sverige Sverige Sverige Sverige
Utbildning Executive Management
Program, SSE Executive
Education, Sverige, studier i
Entertainment Marketing
och strategisk marknadsföring
vid NYU’s School of
Professional Studies, USA, och
diplomutbildning i
produktionsledning
från Berghs School of
Communication, Sverige
Masterexamen i redovisning
och finansiering från
Handelshögskolan i Stockholm.
Master i communication and
media studies och Bachelor of
arts in communication,
Università degli studi di Milano.
Medie- och kommunikations-
vetenskap och Statsvetenskap,
Stockholms universitet.
Civilingenjör Medieteknik
samt masterexamen
i Teknikvetenskapens
filosofi från Kungliga
Tekniska Högskolan.
Masterexamen i
företagsekonomi
från Mittuniversitetet.
Civilingenjör i molekylär
bioteknik och har en
Bachelor i företagsekonomi.
Aktuella uppdrag Styrelseordförande i Hemnet
Holding AB, Hemnet Holding II
AB, Hemnet Holding III AB,
HemNet Sverige AB, Hemnet
AB samt styrelseledamot
i Norrängen Media AB.
Styrelseledamot i Hemnet
Holding AB, Hemnet Holding II
AB, Hemnet Holding
III AB, HemNet Sverige
AB, Hemnet AB och
Famnavedsnacken AB.
- Styrelsesuppleant i
Fiali Collective AB
Styrelsesuppleant i Vialogos AB - Ägare och styrelseledamot
i SRW Consulting AB
Arbetslivserfarenhet
20 års erfarenhet från ledande
befattningar inom
mediebranschen. Tidigare
vice vd TV4 samt
Chief Digital Officer
Bonnier Broadcasting.
F.d. styrelseledamot i
Paradox Interactive.
CFO Sdiptech och CFO
Mediaplanet International.
Innan dess Controller EF
Education och Modern
Times Group.
Flera års erfarenhet av
agil produktutveckling
och att hjälpa företag
bygga framgångsrika
produktorganisationer.
Tidigare Head of engagement
and retention Stardoll.
Mångårig erfarenhet från
ledande befattningar
inom PR och kommunikation,
senast som Vice President
Corporate Communications
MTG/Nordic Entertainment
Group. Har dessförinnan
innehaft roller som bland annat
informationschef Com
Hem och kommunikationschef
TDC Sverige.
Tidigare Development
Manager Kambi, Director
of Development Ping
Pong AB samt Team
Manager Isotop AB.
20 års erfarenhet av
ledande befattningar
inom försäljning. Tidigare
försäljningsdirektör
Svenska Dagbladet och
ledande befattningar inom
Manpowerkoncernen.
F.d. Commercial Director
KRY, Affärsområdeschef
Blocket. Tidigare arbetat med
strategi Schibsted samt
som managementkonsult
Capgemini Invent.
Aktieinnehav
821 572 230 856 68 109 115 890 115 833 115 945 260
Teckningsoptioner
97 135 31 675 21 116 21 116 21 116 21 116 21 116
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Ledning
39HEMNET GROUP
|
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021 · 39
Cecilia Beck-Friis Carl Johan Åkesson Francesca Cortesi Jessica Sjöberg PerOla Schelvander Pierre Bergström Sarah Wu
Position Chief Executive Officer för
Hemnet sedan 2017
Chief Financial Officer för
Hemnet sedan 2018
Chief Product Officer för
Hemnet sedan 2020
Chief Communication and
People Officer för Hemnet
sedan 2019
Chief Technology Officer
för Hemnet sedan 2018
Chief Sales Officer för
Hemnet sedan 2017
Chief Commercial Officer
för Hemnet sedan 2020
Född
1973 1975 1983 1977 1980 1972 1985
Nationalitet Sverige Sverige Italien Sverige Sverige Sverige Sverige
Utbildning Executive Management
Program, SSE Executive
Education, Sverige, studier i
Entertainment Marketing
och strategisk marknadsföring
vid NYU’s School of
Professional Studies, USA, och
diplomutbildning i
produktionsledning
från Berghs School of
Communication, Sverige
Masterexamen i redovisning
och finansiering från
Handelshögskolan i Stockholm.
Master i communication and
media studies och Bachelor of
arts in communication,
Università degli studi di Milano.
Medie- och kommunikations-
vetenskap och Statsvetenskap,
Stockholms universitet.
Civilingenjör Medieteknik
samt masterexamen
i Teknikvetenskapens
filosofi från Kungliga
Tekniska Högskolan.
Masterexamen i
företagsekonomi
från Mittuniversitetet.
Civilingenjör i molekylär
bioteknik och har en
Bachelor i företagsekonomi.
Aktuella uppdrag Styrelseordförande i Hemnet
Holding AB, Hemnet Holding II
AB, Hemnet Holding III AB,
HemNet Sverige AB, Hemnet
AB samt styrelseledamot
i Norrängen Media AB.
Styrelseledamot i Hemnet
Holding AB, Hemnet Holding II
AB, Hemnet Holding
III AB, HemNet Sverige
AB, Hemnet AB och
Famnavedsnacken AB.
- Styrelsesuppleant i
Fiali Collective AB
Styrelsesuppleant i Vialogos AB - Ägare och styrelseledamot
i SRW Consulting AB
Arbetslivserfarenhet
20 års erfarenhet från ledande
befattningar inom
mediebranschen. Tidigare
vice vd TV4 samt
Chief Digital Officer
Bonnier Broadcasting.
F.d. styrelseledamot i
Paradox Interactive.
CFO Sdiptech och CFO
Mediaplanet International.
Innan dess Controller EF
Education och Modern
Times Group.
Flera års erfarenhet av
agil produktutveckling
och att hjälpa företag
bygga framgångsrika
produktorganisationer.
Tidigare Head of engagement
and retention Stardoll.
Mångårig erfarenhet från
ledande befattningar
inom PR och kommunikation,
senast som Vice President
Corporate Communications
MTG/Nordic Entertainment
Group. Har dessförinnan
innehaft roller som bland annat
informationschef Com
Hem och kommunikationschef
TDC Sverige.
Tidigare Development
Manager Kambi, Director
of Development Ping
Pong AB samt Team
Manager Isotop AB.
20 års erfarenhet av
ledande befattningar
inom försäljning. Tidigare
försäljningsdirektör
Svenska Dagbladet och
ledande befattningar inom
Manpowerkoncernen.
F.d. Commercial Director
KRY, Affärsområdeschef
Blocket. Tidigare arbetat med
strategi Schibsted samt
som managementkonsult
Capgemini Invent.
Aktieinnehav
821 572 230 856 68 109 115 890 115 833 115 945 260
Teckningsoptioner
97 135 31 675 21 116 21 116 21 116 21 116 21 116
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
40 · HEMNET GROUP
|
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021
Stockholm, 16 Mars, 2022
Vår revisionsbettelse har avgivits
den dag som framgår av vår elektroniska
underskrift Ernst & Young AB
Anna Svanberg
Auktoriserad revisor
Styrelsen och verkställande direkren förkrar att årsredovisningen har
upprättats i enlighet med god redovisningssed i Sverige och koncernredo-
visningen har upprättats i enlighet med de internationella redovisnings-
standarder som avses i Europaparlamentets och rådet förordning (EG) nr
1606/2002 av den 19 juli 2002 om tilmpning av internationella redovis-
ningsstandarder. Årsredovisningen respektive koncernredovisningen ger en
rättvisande bild av moderbolagets och koncernens ställning och resultat.
Förvaltningsberättelsen för moderbolaget respektive koncernen ger en
rättvisande översikt över utvecklingen av verksamhet, ställning och resultat
samt beskriver väsentliga risker och okerhetsfaktorer som moderbolaget
och de företag som ingår i koncernen står inför. Årsredovisningen och
koncernredovisningen har godnts för utrdande av styrelsen och
verkställande direktören den 15 mars 2022. Koncernens resultat- och
balansräkning och moderbolagets resultat- och balansräkning blir föremål
r fastställelse på årssmman den 29 april 2022.
reslagen utdelning uppgår till 55,6 MSEK. Koncernens eget kapital
nförligt till moderbolagets aktigare per den 31 december 2021 var
1 516,9 MSEK och fritt eget kapital i moderbolaget var 919,5 MSEK. Med
nvisning till ovansende samt vad som i övrigt kommit till styrelsens
nnedom är det styrelsens bedömning att den föreslagna utdelningen är
rsvarlig med hänvisning till de krav som verksamhetens art, omfattning och
risker sller på storleken av bolagets och koncernens eget kapital liksom på
bolagets och koncernens konsolideringsnivå, likviditet och ställning i övrigt.
Kerstin Lindberg Göransson
Ledamot
Nick McKittrick
Ledamot
Håkan Hellström
Ledamot
Tracey Fellows
Ledamot
Pierre Siri
Ledamot
Christopher Caulkin
Ledamot
Anders Edmark
Ledamot
Cecilia Beck-Friis
CEO
Håkan Erixon
Ordförande
Summa utdelningsbara medel:
Balanserade vinstmedel 739 298 033
Årets resultat 180 199 458
Totalt kronor 919 497 491
Disponeras på så sätt att:
Till aktieägarna utdelas kronor 0,55 SEK per aktie 55 622 313
Till balanserade vinstmedel föres 863 875 178
Totalt kronor 919 497 491
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Vinstdisposition
Års- och hållbarhetsredovisningen samt koncernredovisningen har godnts för publicering av styrelsen den 15 mars 2021.
Årsredovisningen inneller också koncernens och moderbolagets hållbarhetsrapportering enligt ÅRL 5 kap 11§, se sid 17.
HEMNET GROUP
|
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021 · 41FINANSIELLA RAPPORTER
Koncernens räkningar och noter s. 42-62
Not Sid
Koncernens rapport över totalresultat 42
Koncernens rapport över finansiell ställning 43
Koncernens rapport över förändring i eget kapital 44
Koncernens rapport över kassaflöden 45
K1 Sammanfattning av viktiga redovisningsprinciper 46
K2
Viktiga uppskattningar och bedömningar
för redovisnings ändamål 50
K3 Intäkter från avtal med kunder 50
K4 Övriga rörelseintäkter 50
K5 Övriga rörelsekostnader 50
K6 Övriga externa kostnader 51
K7 Ersättningar till revisorerna 51
K8 Ersättningar till anställda, m.m. 51
K9 Finansiella intäkter och kostnader 53
K10 Valutakursdifferenser, netto 53
K11 Inkomstskatt 53
K12 Resultat per aktie 53
K13 Immateriella tillgångar 54
K14 Materiella anläggningstillgångar 55
K15 Leasing 55
K16 Uppskjuten skatt 56
K17 Kundfordringar 56
K18 Övriga kortfristiga fordringar 57
K19 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 57
K20 Eget kapital 57
K21 Finansiell riskhantering och finansiella instrument per kategori 57
K22 Skulder till kreditinstitut 60
K23 Övriga kortfristiga skulder 61
K24 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 61
K25 Förändringar i skulder som tillhör finansieringsverksamheten 61
K26 Livida medel 61
K27 Ställda säkerheter 61
K28 Transaktioner med närstående 61
K29 Händelser efter rapportperiodens slut 62
Moderbolagets räkningar och noter s. 63-68
Not Sid
Moderbolagets resultaträkning och rapport över totalresultat 63
Moderbolagets balansräkning 64
Moderbolagets rapport över förändringar i eget kapital 65
Moderbolagets kassaflödesanalys 66
M1 Moderföretagets redovisningsprinciper 67
M2 Personalkostnader 67
M3 Andelar i koncernföretag 67
M4 Fordringar och skulder koncernföretag 68
M5 Eget kapital 68
M6 Skulder till kreditinstitut 68
M7 Närstående 68
M8 Händelser efter rapportperiodens slut 68
M9 Vinstdisposition 68
Finansiella rapporter
Innehållsförteckning för räkenskaper och noter
42 · HEMNET GROUP
|
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021 FINANSIELLA RAPPORTER
Koncernens rapport över totalresultat
Belopp i MSEK Not 2021 2020
Rörelsens intäkter
Nettoomsättning 3 728,1 544,1
Övriga rörelseintäkter 4, 10 1,8 1,7
Summa intäkter 729,9 545,8
Aktivering av egenutvecklade immateriella tillgångar 13 4,6 3,9
Rörelsens kostnader
Övriga externa kostnader 6, 7 -299,9 -245,3
Personalkostnader 8 -130,0 -114,8
Avskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar 13, 14, 15 -79,0 -77,4
Övriga rörelsekostnader 5, 10 -1,7 -1,7
Summa kostnader -510,6 -439,2
Rörelseresultat 223,9 110,5
Finansiella intäkter 9, 10 0,3 0,5
Finansiella kostnader 9, 10 -26,1 -24,2
Finansnetto -25,8 -23,7
Resultat före skatt 198,1 86,8
Skatt 11 -41,6 -19,1
Resultat efter skatt 156,5 67,7
Övrigt totalresultat - -
Summa totalresultat för perioden 156,5 67,7
Varav hänförligt till: Moderbolagets aktieägare 156,5 67,7
Resultat per aktie
Före utspädning (SEK) 12 1,55 0,67
Efter utspädning (SEK) 12 1,55 0,67
HEMNET GROUP
|
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021 · 43FINANSIELLA RAPPORTER
Koncernens rapport över finansiell ställning
Belopp i MSEK Not 2021-12-31 2020-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Goodwill 13 902,8 902,8
Kundrelationer 13 814,7 870,1
Plattform 13 0,2 8,4
Varumärke 13 241,2 241,4
Aktiverade utvecklingsutgifter 13 12,7 13,0
Inventarier 14 1,3 1,9
Nyttjanderättstillgångar 15 6,9 12,7
Uppskjuten skattefordran 16 0,1 0,1
Summa anläggningstillgångar 1 979,9 2 050,4
Omsättningstillgångar
Kundfordringar 17 28,7 20,4
Övriga kortfristiga fordringar 18 22,3 14,0
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 19 8,1 16,9
Kortfristiga placeringar 21 - 24,5
Likvida medel 26 94,5 247,1
Summa omsättningstillgångar 153,6 322,9
SUMMA TILLGÅNGAR 2 133,5 2 373,3
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 20
Aktiekapital 77,4 68,3
Övrigt tillskjutet kapital 1 246,8 1 245,1
Balanserad vinst (inklusive årets resultat) 192,7 36,2
Summa eget kapital (hänförligt till moderbolagets aktieägare) 1 516,9 1 349,6
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 22, 25 277,9 667,8
Leasingskulder 15, 25 0,0 5,7
Uppskjutna skatteskulder 16 220,1 234,4
Summa långfristiga skulder 498,0 907,9
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 22, 25 - 7,6
Leasingskulder 15, 25 5,2 5,6
Leverantörsskulder 12,5 10,3
Aktuell skatteskuld 18,7 12,5
Övriga kortfristiga skulder 23 14,0 10,9
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 24 68,2 68,9
Summa kortfristiga skulder 118,6 115,8
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 2 133,5 2 373,3
44 · HEMNET GROUP
|
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021 FINANSIELLA RAPPORTER
Koncernens rapport över förändring
i eget kapital
Belopp i MSEK
Aktiekapital
(Not K20)
Övrigt tillskjutet
kapital
(Not K20)
Balanserad vinst
(inkl årets resultat)
(Not K20)
Summa Eget
kapital
(Not K20)
Ingående balans per 1 januari 2020 68,3 1 243,7 -31,5 1 280,5
Årets resultat 67,7 67,7
Övrigt totalresultat - -
Summa totalresultat 67,7 67,7
Transaktioner med bolagets ägare
Inlösen -0,0 -2,6 -2,6
Nyemissioner 0,1 4,0 4,1
Summa transaktioner med bolagets ägare 0,0 1,4 - 1,4
Utgående balans per 31 december 2020 68,3 1 245,1 36,2 1 349,6
Ingående balans per 1 januari 2021 68,3 1 245,1 36,2 1 349,6
Årets resultat 156,5 156,5
Övrigt totalresultat - -
Summa totalresultat 156,5 156,5
Transaktioner med bolagets ägare
Inlösen -2,6 -2,4 -5,0
Nyemissioner 2,8 14,0 16,8
Fondemission 8,9 -8,9 -
Emissonskostnader - -1,0 -1,0
Summa transaktioner med bolagets ägare 9,1 1,7 - 10,8
Utgående balans per 31 december 2021 77,4 1 246,8 192,7 1 516,9
Eget kapital är i sin helhet hänförligt till moderföretagets aktieägare.
HEMNET GROUP
|
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021 · 45FINANSIELLA RAPPORTER
Koncernens rapport över kassafden
Belopp i MSEK Not 2021 2020
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Rörelseresultat 223,9 110,5
Justering poster som inte ingår i kassaflödet:
Avskrivningar av materiella och immateriella tillgångar 79,0 77,4
Resultat avyttring anläggningstillgångar 0,0 -0,0
Erhållen ränta 0,1 0,1
Betald ränta -15,1 -23,4
Betalda inkomstskatter -49,6 -39,0
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring i rörelsekapitalet 238,3 125,6
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Förändring i rörelsefordringar -7,9 -2,4
Förändring i rörelseskulder 4,6 3,8
Summa förändring rörelsekapital -3,3 1,4
Kassaflöde från den löpande verksamheten 235,0 127,0
Kassaflöde från investeringsverksamheten
Investeringar i immateriella anläggningstillgångar 13 -6,5 -6,0
Investeringar i materiella anläggningstillgångar 14 -0,5 -1,0
Avyttring av materiella anläggningstillgångar 14 0,0 0,0
Avyttring av kortfristiga placeringar 24,7 -
Kassaflöde från investeringsverksamheten 17,7 -7,0
Kassalöde från finansieringsverksamheten
Upptagna lån 25 500,0 -
Återbetalade lån samt amortering av lån och tilläggsköpeskilling 25 -908,6 -86,7
Amortering av leasingskuld 25 -7,5 -7,0
Nyemission 11,8 4,1
Emissionskostnader -1,0 -
Inlösen av aktier - -2,7
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -405,3 -92,3
Årets kassalöde -152,6 27,7
Likvida medel vid årets början 247,1 219,4
Likvida medel vid årets slut 94,5 247,1
46 · HEMNET GROUP
|
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021 FINANSIELLA RAPPORTER
Not K1 Sammanfattning av viktiga
redovisningsprinciper
Hemnet Group AB (publ) (“Moderretaget) och dess dotterföretag
(sammantaget “Koncernen”) skall bedriva den av mäklare, bekare och
reklamannonsörer mest uppskattade och besökta marknadsplatsen i Sverige
för bostäder och närliggande tjänster kring boende.
Moderföretaget är ett aktiebolag registrerat i Sverige och med säte i
Stockholm. Adressen till huvudkontoret är Klarabergsgatan 60, 111 21
Stockholm. Styrelsen har den 15 mars 2022 godnt denna års- och
koncernredovisning för offentliggörande. Koncernens rapport över
totalresultat och rapport över finansiella ställning samt moderföretagets
resultat- och balansräkning blir föremål för fastställelse på årsstämman 29
april 2022.
Koncernen tilmpar kalenderår (1 januari – 31 december) som räkenskapr.
I flersöversikt visas siffror från 2017 som var året då koncernen bildades,
tillika moderföretagets första förlängda räkenskapsår. Moderföretaget
bildades den 2 december 2016 och har således ett förngt första
kenskapsår 2017, 2 december 2016 – 31 december 2017, medan koncernen
bildades den 9 januari 2017.
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i miljoner kronor (MSEK).
Avrundning sker till närmaste miljontal.
Noten innehåller en förteckning över de väsentliga redovisningsprinciper
som tillämpats när denna koncernredovisning upprättats, i den mån de inte
redan har angetts i tidigare noter. Dessa principer har tillämpats konsekvent
r alla presenterade år, om inte annat anges. Koncernredovisningen
omfattar det legala moderbolaget Hemnet Group AB (publ) och dess
dotterföretag.
Moderföretagets redovisningsprinciper återfinns i not M1.
Grund för rapporternas upprättande
Koncernredovisningen för koncernen har uppttats i enlighet med
international Financial reporting standards (IFRS) och tolkningar från
International financial reporting interpretations committee (IFRIC) sådana de
antagits av EU, RFR 1 Kompletterande redovisningsregler för koncerner samt
Årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har upprättats baserat på
historiska anskaffningsvärden, förutom vad beträffar omvärderingar av
finansiella tillngar värderade till verkligt värde via resultatet samt
finansiella skulder (inklusive derivatinstrument) värderade till verkligt värde
via resultatet.
Att upptta rapporter i överenssmmelse med IFRS kräver användning av en
del viktiga uppskattningar för redovisningsändamål. Vidare krävs att
ledningen gör vissa bedömningar vid tillämpningen av koncernens
redovisningsprinciper. De områden som innefattar en hög grad av
bedömning, som är komplexa eller sådana omden där antaganden och
uppskattningar är av väsentlig betydelse för koncernredovisningen anges i
not K2.
Moderföretagets redovisningsprinciper se not M1.
Nya standarder, ändringar och tolkningar som tillämpas av koncernen
Inga nya tillämpningar av standarder, ändringar eller tolkningar som har
gon väsentlig inverkan på koncernen har tillkommit sedan senaste
årsredovisningen 2020.
Inga andra av de IFRS eller IFRIC-tolkningar som ännu inte har ttt i kraft,
rntas ha någon väsentlig inverkan på koncernen.
Koncernredovisning
Koncernens resultat- och balansräkning omfattar alla företag i vilka
moderbolaget direkt eller indirekt innehar mer än hälften av aktiernas
röstrde samt företag i vilka koncernen på annat sätt har ett besmmande
inflyttande. Koncernen kontrollerar ett företag när den exponeras för eller har
rätt till rörlig avkastning fn sitt innehav i företaget och har möjlighet att
påverka avkastningen genom sitt inflytande i företaget. Dotterföretag
inkluderas i koncernredovisningen fn och med den dag då det
bestämmande inflytandet överförs till koncernen. De exkluderas ur
koncernredovisningen från och med den dag då det bestämmande
inflytandet upphör.
Tillgångsförvärv alternativt rörelseförvärv
rrv av bolag kan klassificeras antingen som rörelseförrv eller
tillngsförrv enligt IFRS 3. Det är en individuell bedömning som görs för
varje enskilt förvärv. Bolagsrrv, vars primära syfte är att förvärva
bolagets tillgångar och där bolagets eventuella förvaltningsorganisation och
administration är av underordnad betydelse för rvärvet, klassificeras som
tillgångsförvärv. Övriga förvärv klassificeras som rörelseförvärv.
Tillgångsförvärv
Vid förvärv av dotterföretag som utr ett tillngsrrv fördelas
anskaffningskostnaden på de enskilda tillgångarna och skulderna baserat på
deras verkliga värden vid förrvstidpunkten. Vid tillgångsförrv redovisas
ingen uppskjuten skatt hänförligt till förvärvet.
Rörelseförvärv
Skillnaden mellan anskaffningsvärdet för rörelseförvärv och förvärvad andel
av nettotillngarna i den förrvade verksamheten klassificeras som
goodwill och redovisas som immateriell tillgång i balansräkningen. Goodwill
värderas till anskaffningsvärde minus ackumulerade nedskrivningar.
Transaktionskostnader kostnadsförs direkt i periodens resultat.
Rörelseförvärv redovisas i enlighet med förvärvsmetoden. Köpeskillingen
utgörs av verkligt värde på övertna tillngar, skulder som koncernen ådrar
sig till tidigare ägare av det förrvade bolaget, och emitterade aktier. I
köpeskillingen ingår även verkligt värde på alla tillgångar eller skulder som är
en följd av avtalad villkorad köpeskilling. Det verkliga värdet på
överenskommelsen om villkorad köpeskilling baseras på ledningens
bedömning om vad som sannolikt kommer att utbetalas givet villkoren i
aktieöverlåtelseavtalet.
Vid rörelserrv utgår full uppskjuten skatt på de temporära skillnaderna
mellan tillgångens verkliga värde och deras skattemässiga restvärde.
Koncerninterna transaktioner, balansposter samt orealiserade vinster och
förluster på transaktioner mellan koncernföretag elimineras.
Redovisningsprinciperna för dotterföretag har i förekommande fall ändrats
r att garantera en konsekvent tilmpning av koncernens principer.
Segmentsrapportering
relsesegment rapporteras på ett sätt som överenssmmer med den
interna rapportering som lämnas till den högste verksllande
beslutsfattaren vilken för Hemnet är koncern-vd. Den högste verkställande
beslutsfattaren är den funktion som ansvarar för tilldelning av resurser och
bedömning av relsesegmentens resultat. Koncernen har identifierat ett
relsesegment vilket är koncernen i sin helhet. Bemningen baseras på att
koncernen ljs upp som helhet då någon form av geografisk uppdelning eller
uppdelning på affärsomde/produkt kategori etc. ej är tilmplig. Den
finansiella rapporteringen utgår ifrån en koncerngemensam organisations-
och ledningsstruktur.
Omräkning av utländsk valuta
Funktionell valuta och rapportvaluta
De olika enheterna i koncernen har den lokala valutan som funktionell valuta
då den lokala valutan har definierats som den valuta som används i den
primära ekonomiska miljö där respektive enhet huvudsakligen är verksam. I
koncernredovisningen används svenska kronor (SEK), som är
moderföretagets funktionella valuta och koncernens rapportvaluta. Samtliga
bolag i koncernen har svenska kronor (SEK) som funktionell valuta.
Transaktioner och balansposter
Transaktioner i utndsk valuta omräknas till den funktionella valutan enligt
de valutakurser som gäller på transaktionsdagen eller den dag då posterna
omvärderas. Valutakursvinster och -förluster som uppkommer vid
betalning av sådana transaktioner och vid omräkning av monetära
tillgångar och skulder i utländsk valuta till balansdagens kurs, redovisas i
rapport över totalresultat.
Valutakursvinster och -förluster som hänför sig till lån och likvida medel
redovisas i rapport över totalresultat som finansiella intäkter eller
kostnader.
Intäktsredovisning
Koncernens nettoomsättning genereras från försäljning av tjänster,
huvudsakligen objektsannonsering och reklamannonsering.
Försäljningsintäkter redovisas enligt IFRS 15 där en principbaserad
femstegsmodell tillämpas för att identifiera avtal och eventuella separata
K1
K2
K3
K4
K5
K6
K7
K8
K9
K10
K11
K12
K13
K14
K15
K16
K17
K18
K19
K20
K21
K22
K23
K24
K25
K26
K27
K28
K29
M1
M2
M3
M4
M5
M6
M7
M8
M9
HEMNET GROUP
|
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021 · 47FINANSIELLA RAPPORTER
prestationsåtagande, och för att fastställa samt fördela transaktionspriset
för respektive prestationsåtagande. Intäkter redovisas när prestations-
åtagande enligt avtal är uppfyllda och kund erhållit kontroll över tjänsten.
Intäkter redovisas över tid om kunden erller eller förbrukar fördelarna
samtidigt som tnsten utförs. När löptiden för avtalet inte framr används
den genomsnittliga löptiden som tnsten utnyttjas utifn historisk information.
Intäkterna värderas till det avtalade transaktionspriset efter avdrag för
eventuella rabatter och mervärdesskatt.
Försäljning av tjänster – Objektsannonsering
Intäkter från objektsannonsering och därtill hänförliga tilläggstjänster
periodiseras över den genomsnittliga historiska löptiden för en
objektsannons.
Försäljning av tjänster – Reklamannonsering
Intäkter från reklamannonsering redovisas över den period som
annonskampanjen exponeras på Hemnet.se och i Hemnets appar, antingen i
takt med leverans av överenskomna sidvisningar eller över avtalets löptid,
beroende på vad som är tilmpligt.
Se not K3 Intäkter från avtal med kunder.
Finansiella intäkter och kostnader
Finansiella intäkter består av ränteintäkter som intäktsredovisas med
tilmpning av effektivntemetoden. När värdet på en fordran i kategorin
lånefordringar och kundfordringar har gått ner, minskar koncernen det
redovisade värdet till det återvinningsbara värdet, vilket utgörs av bedömt
framtida kassafde, diskonterat med den ursprungliga effektiva räntan för
instrumentet och fortsätter att lösa upp diskonteringseffekten som
ränteintäkt. Ränteintäkter på nedskrivna lånefordringar och kundfordringar
redovisas till ursprunglig effektiv ränta.
Finansiella kostnader består av räntekostnader på upplåning samt övriga
finansiella kostnader. Lånekostnader redovisas i resultatet med tillämpning
av effektivräntemetoden. I övriga finansiella kostnader ingår bankavgifter.
Valutakursvinster och valutakursförluster redovisas netto. Effektivräntan är
den ränta som diskonterar de uppskattade framtida kassaflöden under ett
finansiellt instruments förväntade löptid till den finansiella tillgångens eller
skuldens redovisade nettovärde. Beräkningen innefattar alla avgifter som
erlagts eller erhållits och som är en del av effektivntan.
Skatter
Periodens skattekostnad omfattar aktuell och uppskjuten skatt. Skatt
redovisas i rapporten över totalresultat, utom när skatten avser poster som
redovisas i övrigt totalresultat eller direkt i eget kapital. I sådana fall
redovisas även skatten i övrigt totalresultat respektive eget kapital.
Ledningen utvärderar regelbundet de yrkanden som gjorts i
självdeklarationer avseende situationer där tillämpliga skatteregler är
rel för tolkning. Skatteskuld redovisas, när så bems lämpligt, för
belopp som troligen ska betalas till skattemyndigheten.
Uppskjuten skatt redovisas, enligt balansräkningsmetoden, på alla
tempora skillnader som uppkommer mellan det skattemässiga värdet på
tillgångar och skulder och deras redovisade värden i koncernredovisningen.
Uppskjuten skatteskuld redovisas emellertid inte om den uppstår till följd av
rsta redovisningen av goodwill. Uppskjuten skatt redovisas heller inte om
den uppsr till följd av en transaktion som utr den första redovisningen av
en tillgång eller skuld som inte är ett rörelserrv och som, vid tidpunkten
för transaktionen, varken påverkar redovisat eller skattemässigt resultat.
Uppskjuten inkomstskatt beräknas med tillämpning av skattesatser (och
lagar) som har beslutats eller aviserats per balansdagen och som förväntas
lla när den berda uppskjutna skattefordran realiseras eller den
uppskjutna skatteskulden regleras.
Uppskjutna skattefordringar redovisas i den omfattning det är troligt att
framtida skattemässiga överskott kommer att finnas tillgängliga, mot vilka
de temporära skillnaderna kan utnyttjas.
Uppskjutna skattefordringar och -skulder kvittas när det finns en legal
kvittningsrätt för aktuella skattefordringar och skatteskulder och när de
uppskjutna skattefordringarna och skatteskulderna hänför sig till skatter
debiterade av en och samma skattemyndighet och avser antingen samma
skattesubjekt eller olika skattesubjekt, där det finns en avsikt att reglera
saldona genom nettobetalningar.
Immateriella tillgångar
Goodwill
Goodwill med en obestämbar livsngd skrivs ej av löpande utan prövas för
nedskrivningsbehov årligen och dessutom så snart indikationer uppkommer
som tyder på att tillngen i fga har minskat i värde.
Goodwill uppstår vid förrv av dotterretag och avser det belopp varmed
köpeskillingen, eventuellt innehav utan besmmande inflytande i det
rrvade företaget samt verkligt värde per förrvsdagen på tidigare egen
kapitalandel i det förrvade företaget, överstiger verkligt värde på
identifierbara förvärvade nettotillgångar. I syfte att testa nedskrivnings-
behov, fördelas goodwill som förrvats i ett rörelserrv till kassa-
genererande enheter eller grupper av kassagenererande enheter som
rntas bli gynnade av synergier fn förvärvet. Varje enhet eller grupp av
enheter som goodwill har fördelats till motsvarar den lägsta nivå i koncernen
på vilken goodwillen i fga övervakas i den interna styrningen. Goodwill
övervakas för närvarande på koncernen som helhet då koncernen bedömts
utgöra en kassagenererande enhet vilken utgör ett segment.
Goodwill nedskrivningsprövas årligen eller oftare om händelser eller
ändringar i förhållanden indikerar en möjlig värdeminskning. Det redovisade
värdet på den kassagenererande enhet som goodwillen hänförts till
(koncernen som helhet) jämförs med återvinningsvärdet, vilket är det
högsta av nyttjandevärdet och det verkliga värdet minus försäljnings-
kostnader. Eventuell nedskrivning redovisas omedelbart som en kostnad
och återrs inte.
Övriga immateriella tillgångar
Kundrelationer
Kundrelationer som förvärvades som en del av ett rörelserrv (se not K13
immateriella tillgångar för detaljer) redovisas till verkligt värde vid
rrvstidpunkten och skrivs av linjärt över den prognostiserade
nyttjandeperioden motsvarande den uppskattade tid de kommer generera
kassaflöde. Nyttjandeperiod uppr till 10 respektive 20 år.
Plattform
Plattform som förvärvats som en del av ett rörelserrv (se not K13
immateriella tillgångar för detaljer) redovisas till verkligt värde vid
rrvstidpunkten och skrivs av linjärt över den prognostiserade
nyttjandeperioden, motsvarande den uppskattade tiden de kommer generera
kassaflöde. Nyttjandeperiod uppr till 5 år.
Varumärke
Varumärken som förvärvats som en del av ett rörelservärv redovisas till
verkligt värde på förvärvsdagen (se not K13 immateriella tillngar för
detaljer). Så länge varurken används, underlls och investeras i har de
bedömts ha en obestämbar nyttjandeperiod och redovisas till
anskaffningsvärde och prövas årligen avseende eventuellt
nedskrivningsbehov.
Balanserade utvecklingsutgifter
Kostnader för underhåll kostnadsrs när de uppsr. Utgifter för
utvecklingsarbete som är direkt hänförligt till utveckling och testning av den
identifierbara och unika mjukvaran, vilken kontrolleras av koncernen,
redovisas som immateriella tillgångar när följande kriterier är uppfyllda:
• det är tekniskt möjligt att färdigslla mjukvaran samt därtill hörande
produkter så att den kan användas,
• företagets avsikt är att färdigslla mjukvaran och att använda eller sälja den,
det finns förutsättningar att använda mjukvaran samt därtill
hörandeprodukter,
• det kan visas hur mjukvaran genererar troliga framtida ekonomiska fördelar,
• adekvata tekniska, ekonomiska och andra resurser för att fullfölja
utvecklingen och för att använda mjukvaran samt därtill hörande produkter
finns tillgängliga och
• de utgifter som är hänrliga till mjukvaran under dess utveckling kan
beräknas på ett tillförlitligt sätt.
Övriga utvecklingsutgifter, som inte uppfyller dessa kriterier, kostnadsförs
när de uppstår. Utvecklingsutgifter som tidigare kostnadsförts redovisas
inte som tillgång i efterljande period. I balanskningen redovisade utgifter
för utvecklingsarbete är upptagna till anskaffningsvärde minus ackumulerade
avskrivningar och eventuella nedskrivningar. Nyttjandeperiod uppgår till 3 år.
Se även not K2 Viktiga uppskattningar och bedömningar för
redovisningsändamål.
K1
K2
K3
K4
K5
K6
K7
K8
K9
K10
K11
K12
K13
K14
K15
K16
K17
K18
K19
K20
K21
K22
K23
K24
K25
K26
K27
K28
K29
M1
M2
M3
M4
M5
M6
M7
M8
M9
48 · HEMNET GROUP
|
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021 FINANSIELLA RAPPORTER
Materiella anläggningstillgångar
Inventarier
Inventarier redovisas till anskaffningsvärde med avdrag för avskrivningar. I
anskaffningsvärdet ingår utgifter som direkt kan hänras till förrvet av
tillgången.
Tillkommande utgifter läggs till tillgångens redovisade värde eller redovisas
som en separat tillng, beroende på vilket som är lämpligt, endast då det är
sannolikt att de framtida ekonomiska förmåner som är förknippade med
tillngen kommer att komma koncernen till godo och tillngens
anskaffningsvärde kan mätas på ett tillförlitligt sätt. Redovisat värde för den
ersatta delen tas bort fn balanskningen. Alla andra former av reparationer
och underhåll redovisas som kostnader i rapporten över totalresultatet under
den period de uppkommer.
Avskrivningar på tillgångar, för att fördela deras anskaffningsvärde ner till det
beräknade restvärdet över den beräknade nyttjandeperioden, görs linjärt
enligt följande:
• Inventarier 2–5 år
Tillngarnas restrden och nyttjandeperiod prövas vid varje
rapportperiods slut och justeras vid behov. En tillngs redovisade värde
skrivs omgående ner till dess återvinningsvärde om tillgångens redovisade
värde överstiger dess bedömda återvinningsvärde.
Vinster och förluster vid avyttring fastställs genom en jämförelse mellan
försäljningsintäkten och det redovisade värdet och redovisas i Övriga
rörelseintäkter/Övriga rörelsekostnader – netto i rapporten över totalresultat.
Nedskrivningar av icke-finansiella tillgångar
Tillgångar som har en obestämbar nyttjandeperiod (goodwill och
varumärke) eller immateriella tillgångar som inte är färdiga för användning,
skrivs inte av utan prövas årligen avseende eventuellt nedskrivningsbehov.
Tillngar som skrivs av bedöms med avseende på värdenedng närhelst
händelser eller förändringar i förhållanden indikerar att det redovisade
värdet kanske inte är återvinningsbart. En nedskrivning görs med det
belopp varmed tillgångens redovisade värde överstiger dess återvinnings-
värde. Återvinningsvärdet är det högre av tillgångens verkliga värde minskat
med försäljningskostnader och dess nyttjandevärde. Vid bedömning av
nedskrivningsbehov grupperas tillgångar de lägsta nivåer där det finns i
alltsentligt oberoende kassaflöden (kassagenererande enheter), vilket
r Hemnet Group AB (publ) avser koncernen. För tillngar (andra än
goodwill) som tidigare har skrivits ner görs per varje balansdag en prövning
av om återföring bör göras.
Finansiella instrument
Finansiella instrument är varje form av avtal som ger upphov till en finansiell
tillng i ett företag och en finansiell skuld eller ett eget kapitalinstrument i
ett annat företag. Finansiella instrument som redovisas i balanskningen
inkluderar på tillgångssidan likvida medel, kundfordringar och andra
fordringar. skuldsidan återfinns skulder till kreditinstitut, övriga skulder
och leverantörsskulder. Redovisningen beror på hur de finansiella
instrumenten har klassificerats.
Redovisning och borttagande
En finansiell tillgång eller finansiell skuld tas upp i balansräkningen när
bolaget blir part enligt instrumentets avtalsmässiga villkor. Hyresfordringar
och kundfordringar tas upp i balanskningen när faktura har skickats och
retagets rätt till ersättning är ovillkorlig. Skuld tas upp när motparten har
presterat och avtalsenlig skyldighet föreligger att betala, även om faktura
ännu inte mottagits. Leverantörsskulder tas upp när faktura mottagits.
En finansiell tillgång och finansiell skuld kvittas och redovisas med ett
nettobelopp i balansräkningen endast när det föreligger en legal rätt att kvitta
beloppen samt att det föreligger avsikt att reglera posterna med ett
nettobelopp eller att samtidigt realisera tillngen och reglera skulden. En
finansiell tillgång tas bort från balansräkningen när rättigheterna i avtalet
realiseras, förfaller eller när bolaget förlorar kontrollen över dem. Detsamma
gäller för del av en finansiell tillgång. En finansiell skuld tas bort från
balansräkningen när förpliktelsen i avtalet fullgörs eller på annat sätt utsläcks.
Detsamma gäller för del av en finansiell skuld. Vid varje rapporttillfälle
utvärderar företaget om det finns objektiva indikationer på att en finansiell
tillgång eller grupp av finansiella tillgångar är i behov av nedskrivning.
Vinster och förluster från borttagande ur balansräkning samt modifiering
redovisas i resultatet.
Klassificering och värdering
Koncernens klassificering av finansiella tillngar som är skuldinstrument
baseras på koncernens affärsmodell för förvaltning av tillgången och
karaktären tillgångens avtalsenliga kassaflöden. Koncernen klassificerar
sina finansiella tillgångar i följande kategorier:
a) Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde
Finansiella tillgångar klassificerade till upplupet anskaffningsvärde värderas
initialt till verkligt värde med tillägg av transaktionskostnader.
Kundfordringar redovisas initialt till verkligt värde vilket normalt
överensstämmer med det fakturerade värdet. Efter första
redovisningstillfället värderas tillgångarna enligt effektivräntemetoden.
Tillgångarna klassificerade till upplupet anskaffningsvärde innehas enligt
affärsmodellen att inkassera avtalsenliga kassafden som endast är
betalningar av kapitalbelopp och ränta på det utestående kapitalbeloppet.
Tillgångarna omfattas av en förlustreservering för förväntande
kreditförluster. Koncernens tillgångar klassificerade till upplupet
anskaffningsvärde utgörs av kundfordringar, likvida medel samt övriga
kortfristiga fordringar.
b) Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
Finansiella skulder redovisade till upplupet anskaffningsvärde värderas
initialt till verkligt värde inklusive transaktionskostnader. Efter det första
redovisningstillfället värderas de till upplupet anskaffningsvärde enligt
effektivräntemetoden. Koncernens finansiella skulder klassificerade till
upplupet anskaffningsvärde utgörs av skulder till kreditinstitut,
leverantörsskulder, upplupna kostnader samt den del av övriga kortfristiga
skulder som avser finansiella skulder.
Nedskrivning av finansiella instrument
Koncernens finansiella tillngar, rutom de som klassificeras till verkligt
värde via resultatet, omfattas av nedskrivning för förväntade kreditförluster.
Nedskrivning för kreditrluster enligt IFRS 9 är framåtblickande och en
förlustreservering görs när det finns en exponering för kreditrisk, vanligtvis
vid första redovisningstillfället. Förväntade kreditförluster återspeglar
nuvärdet av alla underskott i kassaflöden hänförliga till betalningar som
rfaller antingen för de nästkommande 12 månaderna eller för den
förväntade återstående löptiden för det finansiella instrumentet, beroende
tillgångsslag och på kreditförsämring sedan första redovisningstillfället.
Förväntade kreditförluster återspeglar ett objektivt, sannolikhetsvägt utfall
som beaktar flertalet scenarier baserade på rimliga och verifierbara
prognoser.
Den förenklade modellen tillämpas för kundfordringar. En förlustreserv
redovisas, i den förenklade modellen, för fordrans eller tillgångens förntade
återstående löptid.
r övriga poster som omfattas av förntade kreditförluster tillämpas den
generella metoden med en nedskrivningsmodell med tre stadier.
Initialt, samt per varje balansdag, redovisas en förlustreserv för de
nästkommande 12 månaderna, alternativt för en kortare tidsperiod beroende
på återsende löptid (stadie 1).
Om det har skett en väsentlig ökning av kreditrisk sedan första redovisnings-
tillfället, medförande en rating understigande investment grade, redovisas en
förlustreserv för tillgångens återstående löptid (stadie 2). Bedömning om
väsentlig ökning av kreditrisk föreligger baseras på om betalning är 30 dagar
rsenad eller mer, eller om väsentlig försämring av rating sker, medförande
en rating understigande investment grade. Koncernen har definierat
fallissemang som då betalning av fordran är 90 dagar försenad eller mer, eller
om andra faktorer indikerar att betalningsinställelse föreligger. För tillgångar
som bedöms vara kreditförmrade reserveras fortsatt för förväntade
kreditrluster för den återstående löptiden (stadie 3). För kreditförsämrade
tillgångar och fordringar baseras beräkningen av ränteintäkterna på
tillngens redovisade värde, netto av förlustreservering, till skillnad mot på
bruttobeloppet som i föregående stadier.
Koncernens tillngar har bemts vara i stadie 1, det vill säga, det har inte
skett någon väsentlig ökning av kreditrisk.
rderingen av förväntade kreditrluster baseras på olika metoder. Metoden
för kundfordringar baseras historiska kundförluster kombinerat med
framåtblickande faktorer. Övriga fordringar och tillgångar skrivs ned enligt en
ratingbaserad metod utifrån sannolikhet för fallissemang, förväntad förlust
vid fallissemang samt exponering vid fallissemang, genom tillämpning av
extern kreditrating eller bedömd rating. Förntade kreditrluster värderas
K1
K2
K3
K4
K5
K6
K7
K8
K9
K10
K11
K12
K13
K14
K15
K16
K17
K18
K19
K20
K21
K22
K23
K24
K25
K26
K27
K28
K29
M1
M2
M3
M4
M5
M6
M7
M8
M9
HEMNET GROUP
|
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021 · 49FINANSIELLA RAPPORTER
till produkten av sannolikhet för fallissemang, förlust givet fallissemang samt
exponeringen vid fallissemang. För kreditförsämrade tillgångar och
fordringar görs en individuell bemning där hänsyn tas till historisk, aktuell
och framåtblickande information. Värderingen av förväntade kreditförluster
beaktar eventuella säkerheter och andra kreditförsrkningar i form av
garantier som ingår i avtalsvillkoren.
De finansiella tillgångarna redovisas i balansräkningen till upplupet
anskaffningsvärde, det vill säga netto av bruttovärde och förlustreserv.
ndringar av förlust-reserven redovisas i resultatet som övriga externa
kostnader.
Kundfordringar
Kundfordringar är finansiella instrument som besr av belopp som ska
betalas av kunder för sålda tjänster i den löpande verksamheten. Om
betalning förväntas inom ett år, klassificeras de som omsättningstillgångar.
Om inte, redovisas de som anläggningstillgångar.
Kundfordringar redovisas inledningsvis till verkligt värde och därefter till
upplupet anskaffningsvärde med tillämpning av effektivräntemetoden.
Kundfordringar omfattas av en förlustreservering för förväntade
kreditförluster.
Likvida medel
I likvida medel ingår, i såväl balanskningen som i rapporten över
kassaflöden, kassa och banktillgodohavanden. Likvida medel omfattas av
kraven på förlustreservering för förntade kreditrluster och reservering
r förntade kreditförluster görs enligt den generella metoden. I de fall
beloppen inte bedöms vara oväsentliga redovisas en reserv för förntade
kreditförluster även för dessa finansiella instrument.
Leverantörsskulder och övriga skulder
Leveranrsskulder är finansiella instrument och avser rpliktelser att betala
r varor och tjänster som har förvärvats i den löpande verksamheten fn
leverantörer. Leveranrsskulder och övriga skulder klassificeras som
kortfristiga skulder om de förfaller inom ett år. Om inte, redovisas de som
långfristiga skulder.
Leverantörsskulder och övriga skulder redovisas inledningsvis till verkligt
värde och därefter till upplupet anskaffningsvärde med tilmpning av
effektivräntemetoden.
Upplåning
Upplåning redovisas inledningsvis till verkligt värde, netto efter
transaktionskostnader. Upplåning redovisas därefter till upplupet
anskaffningsvärde, och eventuell skillnad mellan erhållet belopp (netto efter
transaktionskostnader) och återbetalningsbeloppet redovisas i rapporten
över totalresultat fördelat över låneperioden, med tilmpning av
effektivräntemetoden. Avgifter som betalats för lånefaciliteter har redovisats
som förutbetald kostnad och kostnadsförs under facilitetens löptid.
Uppning klassificeras som kortfristiga skulder om inte koncernen har en
ovillkorlig rätt att skjuta upp betalning av skulden i åtminstone 12 månader
efter rapportperiodens slut.
Leasing
Leasingavtal redovisas i balansräkningen. Leasingskulden värderas till
nuvärdet av leasingavgifter som inte betalats vid värderingstidpunkten.
Diskontering görs med leasingavtalets implicita ränta, om denna lätt kan
fastställas. Om denna räntesats inte lätt kan fastställas används
leasetagarens marginella låneränta.
Bolaget tillämpar lättnadsreglerna kring korttidsavtal (leasingavtal där
leasingperioden understiger 12 månader) samt leasingavtal där den
underliggande tillgången är av lågt värde i de fall sådana förekommer. Sådana
avtal redovisas inte i balansräkningen.
Värderingen av leasingskulden omfattar initialt betalningar för rätten att
använda den underliggande tillgången under leasingperioden som inte
betalats före inledningsdatumet. Betalningarna kan avse fasta avgifter,
variabla leasingavgifter som beror på ett index eller pris, belopp som
förväntas betalas ut av leasetagaren enligt restvärdesgarantier, lösenpris för
en option att köpa den underliggande tillgången eller straffavgifter som utgår
vid uppsägning i enlighet med en uppsägningsoption, om koncernen är
rimligt säkra att nyttjas dessa optioner. Leasingskulderna redovisas i
balansräkningen som leasingskulder uppdelat på långfristig och kortfristig
del. Efter inledningsdatumet värderas leasingskulden genom att det
redovisade värdet ökas för att återspegla räntan på leasingskulden samt
värdet minskas för att återspegla utbetalda leasingavgifter. Omvärdering av
det redovisade värdet görs för att återspegla eventuell ompvning eller
ändring av leasingavtalet eller för att återspegla till sin substans ändrade
fasta avgifter.
Nyttjanderättstillgångar (rätt att nyttja en leasad tillgång) redovisas till
anskaffningsvärde med avdrag för avskrivningar och eventuella
nedskrivningar samt med beaktande av justeringar för eventuell omvärdering
av leasingskulden
rdet av nyttjandettstillngen utgörs av leasingskulden, alla
leasingavgifter som betalats vid eller före inledningsdatumet, eventuella
initiala direkta utgifter och en uppskattning av kostnader för nedmontering
och bortforsling av den underliggande tillgången samt eventuella kostnader
för återställande.
Avskrivning på nyttjanderättstillgångar görs från inledningsdatum till den
tidpunkt som inträffar tidigast av nyttjandeperiodens utng och
leasingperiodens utgång. Om det finns en poption för något avtal som är
rimligt säker att nyttjas så skrivs tillgången av över nyttjandeperioden (dvs
beaktar inte leasingperioden).
Nyttjanderättstillgångens värde och nyttjandeperiod prövas vid indikation på
nedskrivningsbehov. Nyttjanderättens redovisade värde skrivs av omgående
till dess återvinningsvärde om tillgångens redovisade värde överstiger dess
bedömda återvinningsvärde.
Ersättningar till anställda
Kortfristiga ersättningar
Kortfristiga ersättningar till anställda såsom lön, sociala avgifter,
semesterersättning och bonus kostnadsförs i den period när de anställda
utför tjänsterna. Skulder för löner och ersättningar, inklusive icke-monetära
rner och betald fnvaro, som förntas bli reglerade inom 12 månader
efter räkenskaprets slut, redovisas som kortfristiga skulder till det
odiskonterade belopp som förntas bli betalt när skulderna regleras.
Kostnaden redovisas i takt med att tjänsterna utförs av de ansllda. Skulden
redovisas som förpliktelse avseende ersättningar till anställda i koncernens
balansräkning.
Pensionsförpliktelser
Koncernen har endast avgiftsbestämda pensionsplaner. En avgiftsbestämd
pensionsplan är en pensionsplan enligt vilken koncernen betalar fasta
avgifter till en separat juridisk enhet. Koncernen har inte några rättsliga eller
informella förpliktelser att betala ytterligare avgifter om denna juridiska
enhet inte har tillräckliga tillgångar för att betala alla ersättningar till
anställda som hänger samman med de anställdas tjänstgöring under
innevarande eller tidigare perioder. Koncernen har därmed ingen ytterligare
risk. Koncernens förpliktelser avseende avgifter till avgiftsbestämda planer
redovisas som en kostnad i resultaträkningen i den takt de intjänats genom
att de anställda utrt tnster åt koncernen under en period.
Ersättning vid uppsägning
En kostnad för ersättningar i samband med uppsägningar av personal
redovisas endast om bolaget är bevisligen förpliktigat, utan realistisk
jlighet till tillbakadragande, av en formell detaljerad plan att avsluta en
anställning före den normala tidpunkten. När ersättningar lämnas som ett
erbjudande för att uppmuntra frivillig avng, redovisas en kostnad om det är
sannolikt att erbjudandet kommer att accepteras och antalet anställda som
kommer att acceptera erbjudandet tillförlitligt kan uppskattas.
Aktierelaterade ersättningar
Incitamentsprogram finns r de som omfattas har jlighet att rrva
teckningsoptioner till marknadsvärde, se även not K8. Då marknadsvärde
erggs uppsr ingen kostnad att redovisa för dessa.
K1
K2
K3
K4
K5
K6
K7
K8
K9
K10
K11
K12
K13
K14
K15
K16
K17
K18
K19
K20
K21
K22
K23
K24
K25
K26
K27
K28
K29
M1
M2
M3
M4
M5
M6
M7
M8
M9
50 · HEMNET GROUP
|
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021 FINANSIELLA RAPPORTER
Not K2 Viktiga uppskattningar och
bedömningar för redovisnings-
ändamål
Uppskattningar och bedömningar utrderas löpande och baseras på
historisk erfarenhet och andra faktorer, inklusive förväntningar på framtida
händelser som anses rimliga under rådande förhållanden.
Viktiga uppskattningar och bedömningar för redovisningsändamål
Koncernen gör uppskattningar och antaganden om framtiden. De
uppskattningar för redovisningsändamål som blir följden av dessa kommer,
definitionsmässigt, sällan att motsvara det verkliga resultatet. De
uppskattningar och antaganden som innebär en betydande risk för väsentliga
justeringar i redovisade värden för tillgångar och skulder under nästkommande
räkenskapsår behandlas i huvuddrag nedan.
(a) Nedskrivningsprövning av immateriella tillgångar
Kundrelationer och plattform som förrvats som en del av rörelserrv
redovisas till verkligt värde vid anskaffningstidpunkten och skrivs av linjärt
över den prognosticerade nyttjandeperioden motsvarande den uppskattade
tiden de kommer generera kassaflöde. Tillgångarna bems med avseende
på värdenedgång närhelst händelser eller förändringar i förhållanden
indikerar att det redovisade värdet kanske inte är återvinningsbart. Goodwill
och varumärke har bemts ha obesmbar livsngd och prövas för
nedskrivningsbehov årligen och så snart indikationer uppkommer som tyder
på att tillngen i fråga har minskat i värde. Se not K1 och K13 för
redovisningsprinciper och bedömda nyttjandeperioder samt not K13 för
redovisade värden.
(b) Nyttjandeperiod för immateriella tillgångar
Varumärke är hänförligt till värdet i Hemnet som varumärke och innehas med
äganderätt. Bolaget ser ingen begnsning i nyttjandeperiod för varumärken och
livslängden anses därmed vara obestämbar. Majoriteten av kundrelationer har en
bedömd nyttjandeperiod på 20 år och kvarvarande avskrivningstid uppgår till 15 år.
Se not K1 och K13 för redovisningsprinciper och bedömda nyttjandeperioder samt
not K13 för redovisade värden.
(c) Aktivering av utvecklingsutgifter
Koncernen bedriver utvecklingsarbete avseende mjukvara hänförligt till den
tekniska plattformen och hemsidan hemnet.se. Att redovisa egenupparbetade
immateriella tillgångar innebär att företaget måste göra en rad bedömningar om
framtiden. Beslut om att aktivera en tillgång baseras på en bemning om
huruvida det är tekniskt möjligt att färdigställa tillgången, företaget har för avsikt
att färdigställa tillgången, det är sannolikt att tillgången kommer att generera
framtida ekonomiska fördelar samt att det finns resurser att fullfölja utvecklingen.
Se även not K1 och K13.
Not K3 Intäkter från avtal med kunder
Intäktsfördelning per kundkategori 2021 2020
Bostadssäljare 482,3 325,8
Fastighetsmäklare 95,4 80,7
Bostadsutvecklare 54,4 56,5
Reklamannonsörer 96,0 81,1
Summa 728,1 544,1
Intäktsfördelning per tjänstekategori 2021 2020
Objektsannonsering 411,5 312,7
Tilläggstjänster 140,9 77,5
Reklamtjänster och övrigt 175,7 153,9
Summa 728,1 544,1
Hela koncernen följs upp som ett segment och inkterna är i princip uteslutande
hänförligt till svenska kunder.
Hemnets intäkter kommer från tnster som riktar sig till följande huvudsakliga
kundgrupper: Bostadssäljare, bostadsutvecklare, reklamannonsörer och fastig-
hetsmäklare.
Den enskilt största intäktsströmmen kommer från bostadssäljarnas objektsan-
nonsering. För att bostadssäljarna ska kunna påverka sin bostadsaffär erbjuds
tilggstjänster såsom Hemnet Plus och Hemnet Premium vilka erbjuder en mer
framträdande exponering av bostadsannonsen jämfört med basutförandet.
Reklamtjänster består bland annat av intäkter från bostadsutvecklarna som
marknadsför sina objekt och varumärken. Fastighetsmäklarna är en viktig sam-
arbetspartner då de administrerar bostadssäljarnas annonser på Hemnet och
informerar om Hemnets tjänster. Intäktsredovisning och prestationså-
taganden för de olika produktområdena framgår nedan:
Objektsannonsering: Intäkten periodiseras över genomsnittlig löptid. Hemnet
anses ha fullgjort sitt prestationsåtagande avseende objektsannonsering när
annonsen tas bort för annonsering vilket sker genom att fastighetsförmedlaren
som förmedlat uppdraget avslutar detsamma. För sin förmedling av
bostadsannonsen erhåller fastighetsmäklaren administrationsersättning. Se
även not K6.
Tilläggstjänster: Intäkten för tilläggstjänster hänförliga till bostadssäljarnas
objektsannonsering såsom tex produkterna Hemnet Plus och Premium
periodiseras över genomsnittlig löptid. Hemnet anses ha fullgjort sitt
prestationsåtagande avseende tilläggstjänster relaterade till
objektsannonseringen när annonsen tas bort för annonsering eller när
perioden som tilläggstjänsten stcker sig är slut. Exempelvis produkten
Raketen som köps för ett visst antal dagar. För sin förmedling av
tilläggstjänster kopplade till objektsannonsering finns möjlighet för
fastighetsmäklaren att ingå ett förmedlingsavtal och erhålla
provisionserttning. Se även not K6.
Reklamannonsering och övrigt: Reklamtjänster består bland annat av intäkter
från bostadsutvecklarna som marknadsför sina objekt och varumärken.
Reklamannonser intäktsförs över den period som annonskampanjen
exponeras på Hemnets.se och i Hemnets appar. Övriga tjänster intäktsförs
under den period tjänsten nyttjas. Reklamannonsering och liknande tjänster
anses levererade när annonsen publicerats enligt överenskomna
förutsättningar och avtalad publiceringstid löpt ut.
Huvuddelen av tjänsterna faktureras med 30 dagars betalningstid.
Reklamtjänster faktureras i takt med kampanjtiden. Fakturering för
objektsannonsering sker i samband med publicering. Sedan 2020 har
bostadsannonssäljarna erbjudits att betala sin bostadsannons via Klarna upp
till sju dagar efter publiceringstillfället. I det fall säljarna väljer att betala via
Klarna uppttas faktura via Klarna och Hemnet får en avkningsfordran på
Klarna. Om bostadssäljaren inte väljer att betala via Klarna inom sju dagar
ställs pappersfaktura ut. Upplupna intäkter redovisas i balansräkningen för
publicerade annonser som inte fakturerats per balansdagen. Den del som
avser kvarstående publiceringstid avseende fakturerade och upplupen
fakturering är redovisad som förutbetald intäkt i balansräkningen.
Återsende prestationsåtaganden per 31 december 2021 uppgår till 7,6 (8,2)
MSEK, inklusive förutbetalda intäkter redovisade som avtalsskulder.
Prestationsåtaganda förväntas i allt väsentligt vara utförda och intäkten
redovisas inom en månad fn balansdagen. Vidare har inga intäkter avseende
prestationsåtaganden som uppfyllts tidigare år intäktsförts under 2021.
Not K4 Övriga rörelseintäkter
2021 2020
Påminnelseavgifter och dröjsmålsräntor 0,9 1,1
Provisionsintäkter 0,2 0,2
Kursdifferenser fordringar
av rörelsekaraktär 0,2 0,1
Övrigt 0,5 0,3
Summa 1,8 1,7
Not K5 Övriga rörelsekostnader
2021 2020
Valutakursförluster -0,7 -0,6
Kostnader påminnelse-
och kravhantering -1,0 -1,1
Övrigt -0,0 -0,0
Summa -1,7 -1,7
K1
K2
K3
K4
K5
K6
K7
K8
K9
K10
K11
K12
K13
K14
K15
K16
K17
K18
K19
K20
K21
K22
K23
K24
K25
K26
K27
K28
K29
M1
M2
M3
M4
M5
M6
M7
M8
M9
HEMNET GROUP
|
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021 · 51FINANSIELLA RAPPORTER
Not K6 Övriga externa kostnader
2021 2020
Administrations- och
provisionsersättning -150,1 -151,2
Övrigt -149,8 -94,1
Summa -299,9 -245,3
Administrations- och provisionsersättning avser ersättning till
fastighetsmäklarkontor avseende administrationen av bostadsannonser på
Hemnets plattform och, för fastighetsklarkontor som har ingått
provisionsavtal gällande försäljningen av Hemnets tilläggstjänster för
bostadssäljare, provision.
Övrigt har ökat under 2021 framförallt till följd av enngskostnader i
samband med Hemnets börsnotering, vilka uppr till 48,7 (5,1) MSEK.
Not K7 Ersättningar till revisorerna
2021 2020
Ernst & Young
- Revisionsuppdraget 2,7 3,0
- Revisionsverksamhet utöver
revisionsuppdraget 2,1 0,8
- Skattetjänster - -
- Övriga tjänster - -
Summa ersättningar till revisorer 4,8 3,7
Med revisionsuppdrag avses granskning av årsredovisningen och bokföringen
samt styrelsens och verkställande direktörens förvaltning, övriga arbetsuppgifter
som det ankommer på bolagets revisor att utra samt rådgivning eller annat
biträde som föranleds av iakttagelser vid sådan granskning eller genomförandet
av sådana övriga arbetsuppgifter. Allt annat är andra uppdrag.
Not K8 Erttningar till anställda, m.m.
2021 2020
Löner och
andra
ersättningar
Sociala
kostnader
Löner och
andra
ersättningar
Sociala
kostnader
Styrelse och ledande
befattningshavare
(varav tantiem) 15,6 (-) 6,9 15,2 (-) 6,7
varav pensionskostnader 2,0 1,7
Övriga anställda 70,7 29,3 63,4 27,6
varav pensionskostnader 7,1 6,6
Koncernen totalt 86,3 36,0 78,5 34,3
varav pensionskostnader 9,1 8,4
Ledande befattningshavare inkluderar styrelsen samt verkställande direktören
och övriga ledande befattningshavare.
Medelantal anställda
2021 2020
Medel antal
anställda
Varav
kvinnor
Medelantal
anställda
Varav
kvinnor
Sverige 112 44 102 35
Koncernen totalt 112 44 102 35
Könsfördelning i koncernen (inklusive dotterföretag) for styrelseledamöter
och övriga ledande befattningshavare.
2021-12-31 2020-12-31
Totalt
Varav
kvinnor Totalt
Varav
kvinnor
Styrelseledamöter 8 2 8 2
Verkställande
direktör och ledande
befattningshavare 7 4 7 4
Koncernen totalt 15 6 15 6
Ersättningar till styrelse VD och ledande befattningshavare
2021
Löner och
arvoden
Pensions-
kostnad
Sociala
kostnader
inkl
löneskatt Summa
Håkan Erixon, ordförande 0,6 - 0,2 0,7
Christopher Caulkin - - - -
Anders Edmark 0,2 - 0,1 0,3
Tracey Fellows 0,3 - 0,1 0,4
Håkan Hellström* 0,2 - 0,1 0,3
Thomas Hussey**
- - - -
Kerstin Lindberg
Göransson 0,3 - 0,1 0,4
Nick McKittrick
0,3 - 0,1 0,4
Pierre Siri
- - - -
Henrik Persson,
suppleant***
- - - -
Cecilia Beck-Friis,
verkställande direktör
3,8 0,5 1,3 5,6
Övriga ledande
befattninghavare
10,0 1,4 3,5 14,9
Summa 15,6 2,0 5,4 22,9
* från och med 1 mars 2021, innan dess suppleant
** till och med 1 mars 2021
*** till och med 1 mars 2021
2020
Löner och
arvoden
Pensions-
kostnad
Sociala
kostnader
inkl
löneskatt Summa
Håkan Erixon, ordförande 0,5 - 0,2 0,7
Christopher Caulkin - - - -
Anders Edmark 0,1 - 0,0 0,1
Tracey Fellows* 0,0 - 0,0 0,0
Thomas Hussey - - - -
Kerstin Lindberg
Göransson
0,3 - 0,1 0,3
Nick McKittrick** 0,2 - 0,1 0,2
Erik Olsson***
0,0 - 0,0 0,1
Pierre Siri
- - - -
Håkan Hellström,
suppleant
0,1 - 0,0 0,1
Henrik Persson,
suppleant****
- - - -
Marta Suares Estebanez,
suppleant***
- - - -
Cecilia Beck-Friis,
verkställande direktör
5,0 0,5 1,7 7,2
Övriga ledande
befattningshavare*****
9,0 1,2 2,9 13,2
Summa 15,2 1,7 4,9 21,9
* från och med 18 november 2020
** från och med 6 maj 2020
*** till och med 6 maj 2020
**** fn och med 6 maj 2020, innan dess styrelseledamot
***** i gruppen övriga ledande befattningshavare inr Erik Segerborg 3
nader, Sarah Wu 4 månader och gruppen besr av totalt 7 personer
Incitamentsprogram
Långsiktigt incitamentsprogram ("LTIP")
Den 26 april 2021 fattade bolagsstämman beslut om att emittera teckningsoptio-
ner av serie 2021/2024 till bolaget samt till chefer och ett antal utvalda anställda
med nyckelkompetenser i Koncernen som deltar i teckningsoptionsprogrammet.
Det är styrelsens avsikt att strukturen för teckningsoptionsprogrammet ska vara
ngsiktig och styrelsen avser därför att, efter utvärdering av programmet för
2021/2024, vid årssmmorna 2022 respektive 2023 framlägga motsvarande för-
slag om inttande av teckningsoptionsprogram för 2022/2025 och 2023/2026.
K1
K2
K3
K4
K5
K6
K7
K8
K9
K10
K11
K12
K13
K14
K15
K16
K17
K18
K19
K20
K21
K22
K23
K24
K25
K26
K27
K28
K29
M1
M2
M3
M4
M5
M6
M7
M8
M9
52 · HEMNET GROUP
|
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021 FINANSIELLA RAPPORTER
Under april-maj 2021 har 234 390 teckningsoptioner tecknats av närstående
personer i ledningsgruppen. Marknadspriset för teckningsoptionerna, beräknat
enligt Black-Scholes optionsvärderingsmodell, var 11,89 SEK. Bolaget har totalt
erhållit 5,0 MSEK under 2021 som betalning för samtliga de teckningsoptioner
som tecknats inom programmet. Totalt omfattar teckningsoptionsprogrammet
av serie 2021/2024 upp till 40 personer och inte mer än 469 253 teckningsoptioner.
Lösenpriset för teckningsoptionerna motsvarar 135 procent av det fastsllda
priset i bolagets börsnotering, motsvarande 155,25 SEK, med ett tak på 250
procent, vilket innebär att optionerna inte genererar någon ytterligare avkastning
vid ett aktiepris över 287,50 SEK. Ytterligare parametrar i värderingsmodellen var
en riskfri ränta om -0,18% samt en förntad volatilitet om 32,0%, vilket fastställts
utifrån historisk volatilitet hos jämförbara bolag. Programmet är eget kapital-
baserat och inlösen sker mot aktier. De fullständiga villkoren för
teckningsoptionerna innefattar också sedvanliga villkor gällande intjäning och
omräkning, inklusive för lämnade utdelningar före utnyttjandet av
teckningsoptionerna.
Tilldelade per år,
förvärvade teck-
ningsoptioner
Antal utestå-
ende per
2021-12-31
Antal utestå-
ende per
2020-12-31
Lösen-
kurs
Värde
per till-
delad
option Förfall
Tilldelade 2021 469 253 - 155,25 11,89 2024
Innehav medlemmar i ledningsgrupp
Cecilia Beck-Friis 97 135 - 155,25 11,89 2024
Carl Johan
Åkesson 31 675 - 155,25 11,89 2024
Francesca
Cortesi 21 116 - 155,25 11,89 2024
Jessica Sjöberg 21 116 - 155,25 11,89 2024
PerOla
Schelvander 21 116 - 155,25 11,89 2024
Pierre Bergström 21 116 - 155,25 11,89 2024
Sarah Wu 21 116 - 155,25 11,89 2024
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare antagna på
årsstämman 2021
Dessa riktlinjer omfattar anställningsvillkoren för verkställande direktören
och övriga ledande befattningshavare i Hemnet Group AB (publ) med
dotterbolag (nedan “Hemnet” eller ”Bolaget), dvs. de chefer som rapporterar
direkt till verkställande direktören. Riktlinjerna ska tillämpas på ersättningar
som avtalas, och förändringar som görs i redan avtalade ersättningar, efter
det att riktlinjerna antagits av årsstämman 2021. Riktlinjerna omfattar inte
ersättningar som beslutas av bolagsstämman.
Dessa riktlinjer omfattar även styrelseledater i Hemnet, i den mån de utr
tjänster utanför styrelseuppdraget.
Riktlinjernas främjande av Bolagets affärsstrategi, långsiktiga intressen och
hållbarhet
Bolagets affärsstrategi är i korthet följande.
Hemnet samlar alla som söker, säljer och mäklar en bostad på en och samma
plats. Det är Hemnets kärnverksamhet. Genom att samla alla bostadsannonser
på en digital marknadsplats, så gör Hemnet det enklare och mer effektivt för alla
inblandade parter. Hemnets mål är att fortsätta vara den ledande bostadsportalen
i Sverige och att utifn nuvarande position bredda och utveckla sitt erbjudande.
För ytterligare information om Bolagets affärsstrategi, se www.hemnetgroup.se/com.
Riktlinjerna har tagits fram för att framgångsrikt implementera Bolagets affärs-
strategi och för att tillvarata Bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess håll-
barhet, samt för att skapa tydlighet och transparens med avseende på vilken
erttning som ska utgå till ledande befattningshavare på Hemnet, samt under
vilka förutsättningar som ersättning kan utgå till styrelseledamöter utanför det
ordinarie styrelseuppdraget.
Rörlig kontantersättning som omfattas av dessa riktlinjer ska syfta till att främja
Bolagets affärsstrategi och långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet.
Principer för ersättning
Hemnet ska eftersträva att erbjuda en erttning som attraherar, motiverar och
behåller ledande befattningshavare i konkurrens med jämförbara bolag, i
synnerhet plattforms-bolag och digitala tjänstebolag.
Ersättning till ledande befattningshavare ska bestå i:
- Fast marknadsmässig lön
- Rörlig kontantersättning kopplad till tydliga mål uppsatta för Bolaget
- Möjlighet delta i långsiktiga aktierelaterade incitamentsprogram
- Pension och övriga sedvanliga förner
Vad gäller rörlig kontantersättning ska sådan kopplas till finansiella eller
icke-finansiella konkreta, mätbara mål för Bolaget och/eller den avdelning som
den ledande befattningshavaren ansvarar för. Beslut om rörlig ersättningsmodell
och utfall av sådan ska fattas av styrelsen. Den rörliga kontantersättningen får
uppgå till högst 50 procent av den fasta årliga kontantlönen.
Utöver ovan nämnda principer ska ersättning även, i vissa undantagsfall och i
enlighet med de principer som framr av Bolagets HR-policy, kunna utbetalas i
samband med nyansllning för att attrahera vissa nyckelpersoner till Hemnet i
syfte att sdja Hemnets affärsstrategi. Sådan ersättning ska vara begnsad till
det första anställningsåret.
Pension och övriga sedvanliga förner
Pensionsåldern är i normalfallet 65 år. Pensionsplan för ledande befattningsha-
vare ska följa ITP-planen eller matcha ITP med avseende på nivå på ersättningar.
Övriga sedvanliga förmåner (såsom företagshälsovård) ska vara marknadsmäs-
siga. Sådana förner får sammanlagt uppgå till högst 20 procent av den fasta
årliga kontantlönen.
Beträffande anställningsförhållanden som lyder under andra regler än
svenska får vederbörliga anpassningar ske för att följa tvingande sådana
regler eller lokal praxis, varvid dessa riktlinjers övergripande ändamål så
långt som möjligt ska tillgodoses.
Ersättningsutskott
Styrelsen för Hemnet Group AB ska utse ett erttningsutskott som ska
övervaka och utvärdera efterlevnad av dessa riktlinjer. Ersättningsutskottet
ska även bereda och ge rekommendation till beslut som ska antas av styrelsen
med avseende på ersättningsprinciper, ersättningar och andra
anställningsvillkor för verkställande direktören. Vid styrelsens behandling av
och beslut i ersättningsrelaterade frågor närvarar inte verkställande direktören
eller andra ledande befattningshavare, i den mån de berörs av fgorna.
Vidare ska erttningsutskottet förbereda, föreslå, övervaka och utvärdera
långsiktiga aktierelaterade incitamentsprogram för rörlig kompensation och
långsiktiga ersättningsprogram för bolagsledningen.
Vad gäller frågor rörande fast ersättning till andra ledande befattningshavare,
ska sådana fgor som utgångspunkt hanteras av den verkställande direktören
i enlighet med dessa riktlinjer. Beslut om sådan ersättning till ledande
befattningshavare som fattas av den verkställande direkren ska dock
redovisas för ersättningsutskottet och styrelsen innan det ska anses fastsllt
och kan kommuniceras.
Ersättningsutskottets arbetsuppgifter beskrivs närmare i av styrelsen beslutad
arbetsordning för ersättningsutskottet.
Årlig revidering
Ersättning till ledande befattningshavare ska revideras årligen och minst vart
fjärde år med utgångspunkt i ansvarsområde, prestation och kompetens, samt de
principer för ersättning som beskrivs ovan.
Uppsägningstid och avgångsvederlag
Uppsägningstid, och tid för utbetalning av uppsägningslön till ledande
befattningshavare ska generellt vara sex (6) månader. Vid uppgning fn
Hemnets sida ska dock ett avgångsvederlag kunna utgå med upp till tolv (12)
månadslöner. Fast kontantlön under uppsägningstiden och avgångsvederlag får
sammantaget inte överstiga ett belopp motsvarande den fasta kontantlönen för
tolv (12) månader för ledande befattningshavare.
Därutöver kan ersättning för eventuellt åtagande om konkurrensbegränsning
utgå. Sådan ersättning ska kompensera för eventuellt inkomstbortfall och ska
endast utgå i den utsträckning som den tidigare befattningshavaren saknar rätt
till avgångsvederlag. Erttningen ska baseras på den fasta kontantlönen vid
tidpunkten för uppgningen och utgå under den tid som åtagandet om
konkurrensbegränsning gäller, vilket ska vara högst tolv (12) månader efter
anställningens upphörande.
Ersättning till styrelseledamöter
Styrelseledater kan i undantagsfall där så är särskilt motiverat mot bakgrund
av ledamotens kompetens och lämplighet utföra tjänster utanför det ordinarie
styrelseuppdraget. För sådana tjänster ska marknadsmässig ersättning utgå,
vilken ska beslutas av styrelsen. Erttningar av detta slag redovisas i den
finansiella rapporteringen enligt gällande redovisningsregler.
Lön och ansllningsvillkor för ansllda
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa riktlinjer har lön och
anställningsvillkor för Hemnet Group AB:s anställda beaktats genom att uppgifter
om anställdas totalersättning, ersättningens komponenter samt ersättningens
ökning och ökningstakt över tid har utgjort en del av ersättningsutskottets och
styrelsens beslutsunderlag vid utrderingen av sligheten av riktlinjerna och de
begränsningar som följer av dessa.
Avvikelser
Avvikelser helt eller delvis från dessa riktlinjer kan i undantagsfall ske för det fall
styrelsen finner att särskilda skäl föreligger och ett avsteg är nödvändigt för att
tillgodose Bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet, eller för att
kerslla Bolagets ekonomiska bärkraft. Information om sådan avvikelse och
de bakomliggande skälen ska redovisas på närmast kommande årsstämma.
Som angivits ovan ingår det i erttningsutskottets uppgifter att bereda styrel-
K1
K2
K3
K4
K5
K6
K7
K8
K9
K10
K11
K12
K13
K14
K15
K16
K17
K18
K19
K20
K21
K22
K23
K24
K25
K26
K27
K28
K29
M1
M2
M3
M4
M5
M6
M7
M8
M9
HEMNET GROUP
|
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021 · 53FINANSIELLA RAPPORTER
sens beslut i ersättningsfrågor, vilket innefattar beslut om avsteg från riktlinjerna.
Not K9 Finansiella intäkter och kostnader
2021 2020
Kortfristiga placeringar
värderade till verkligt värde
Kortfristiga placeringar 0,2 0,4
Summa intäkter till verkligt värde 0,2 0,4
Övrigt
Valutakursvinster, netto 0,1 -
Övrigt - 0,1
Summa övrigt 0,1 0,1
Finansiella intäkter, totalt 0,3 0,5
Skulder värderade till upplupet
anskaffningsvärde
Räntekostnader till kreditinstitut -25,7 -23,5
Övriga räntekostnader -0,3 -0,3
Räntekostnader skuld köpeskilling - -0,1
Summa räntekostnader enligt
effektivräntemetoden -26,0 -23,9
Övrigt
Valutakursförluster, netto - -0,1
Räntekostnader leasingskulder -0,1 -0,2
Summa övrigt -0,1 -0,3
Finansiella kostnader, totalt -26,1 -24,2
Finansiella poster, netto -25,8 -23,7
Not K10 Valutakursdifferenser, netto
Valutakursdifferenser har redovisats i rapporten över totalresultatet enligt
följande:
2021 2020
Övriga rörelseintäkter (not K4) 0,2 0,1
Övriga rörelsekostnader (not K5) -0,7 -0,6
Finansiella poster, netto (not K9) 0,1 -0,1
Summa -0,4 -0,6
Not K11 Inkomstskatt
2021 2020
Aktuell skatt:
Aktuell skatt på årets resultat -55,8 -32,7
Summa aktuell skatt -55,8 -32,7
Uppskjuten skatt (not 16):
Uppskjuten skatt avseende temporära
skillnader och underskottsavdrag 14,2 13,6
Summa uppskjuten skatt 14,2 13,6
Summa inkomstskatt -41,6 -19,1
Inkomstskatten på koncernens resultat före skatt skiljer sig från det
teoretiska belopp som skulle ha framkommit vid användning av den svenska
skattesatsen för resultaten i de konsoliderade företagen enligt följande:
2021 2020
Resultat före skatt 198,1 86,8
Inkomstskatt beräknad enligt skattesats
i Sverige (20,6% resp. 21,4%) -40,8 -18,6
Skatteeffekt av:
Ej avdragsgilla kostnader -0,5 -0,5
Övrigt -0,3 0,0
Skattekostnad -41,6 -19,1
Årets effektiva skattesats uppgår till -21,0% (-22,0%).
Not K12 Resultat per aktie
2021 2020
Resultat per aktie före utspädning
Årets resultat hänförligt till
Moderbolagets stamaktieägare 156,5 67,7
Vägt genomsnittligt antal utestående
stamaktier under året 100 999 394 100 701 011
Resultat per aktie före utspädning, SEK 1,55 0,67
Resultat per aktie efter utspädning
Årets resultat hänförligt till
Moderbolagets stamaktieägare 156,5 67,7
Vägt genomsnittligt antal utestående
stamaktier under året 100 999 394 100 701 011
Effekt av utfärdade optionsprogram
1
181 253 412 057
Antal aktier vid beräkning av resultat
per aktie efter utspädning 101 180 647 101 113 068
Resultat per aktie efter utspädning, SEK 1,55 0,67
1
Beräkningen av utspädning av antalet aktier görs baserat på det antal dagar
som optionsprogrammen varit aktiva under respektive period. Då ingen
rskurs finns tillnglig att ställa mot senkursen och antalet
teckningsoptioner är begnsat i förhållande till antalet stamaktier har
utspädningseffekten av optionsprogram för perioder före Hemnets
rsnotering 27 april 2021 beknats utifrån maximal teoretisk utsdning.
r perioder efter 27 april 2021 baseras utsdningseffekten på det
genomsnittliga aktiepriset under respektive period.
Möjlig utspädning genom finansiella instrument
Hemnet Group AB (publ) har utestående långfristiga incitamentsprogram.
Optionerna inom ramen för de långsiktiga incitamentsprogrammen anses
vara utspädande endast då de leder till ett sämre resultat per aktie efter än
re utsdning. Bolaget har per 2021-12-31 ett utestående program fn
2021 som löper till 2024. För mer information kring inlösenkurser och
beskrivning av incitamentsprogram, se not K8 Ersättning till anställda, m.m.
K1
K2
K3
K4
K5
K6
K7
K8
K9
K10
K11
K12
K13
K14
K15
K16
K17
K18
K19
K20
K21
K22
K23
K24
K25
K26
K27
K28
K29
M1
M2
M3
M4
M5
M6
M7
M8
M9
54 · HEMNET GROUP
|
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021 FINANSIELLA RAPPORTER
Not K13 Immateriella tillgångar
2021 Goodwill Kundrelationer Plattform Varumärken
Aktiverade
utvecklingsutgifter Summa
Ingående anskaffningsvärde 902,8 1 090,4 40,5 241,7 21,1 2 296,6
Årets anskaffningar - - - - 6,5 6,5
Utgående anskaffningsvärde 902,8 1 090,4 40,5 241,7 27,6 2 303,1
Ingående ackumulerade avskrivningar - -220,4 -32,1 -0,3 -8,2 -260,8
Årets avskrivningar - -55,4 -8,2 -0,3 -6,8 -70,7
Utgående ackumulerade avskrivningar - -275,8 -40,3 -0,6 -15,0 -331,5
Per 31 december 2021
Anskaffningsvärde 902,8 1 090,4 40,5 241,7 27,6 2 303,1
Ackumulerade avskrivningar - -275,8 -40,3 -0,6 -15,0 -331,5
Utgående redovisat värde 902,8 814,7 0,2 241,2 12,7 1 971,6
2020 Goodwill Kundrelationer Plattform Varumärken
Aktiverade
utvecklingsutgifter Summa
Ingående anskaffningsvärde 902,8 1 090,4 40,5 241,7 15,1 2 290,5
Årets anskaffningar - - - - 6,0 6,0
Utgående anskaffningsvärde 902,8 1 090,4 40,5 241,7 21,1 2 296,6
Ingående ackumulerade avskrivningar - -165,0 -23,9 -0,1 -2,7 -191,6
Årets avskrivningar - -55,4 -8,2 -0,2 -5,5 -69,2
Utgående ackumulerade avskrivningar - -220,4 -32,1 -0,3 -8,2 -260,8
Per 31 december 2020
Anskaffningsvärde 902,8 1 090,4 40,5 241,7 21,1 2 296,6
Ackumulerade avskrivningar - -220,4 -32,1 -0,3 -8,2 -260,8
Utgående redovisat värde 902,8 870,1 8,4 241,5 13,0 2 035,8
Koncernen har för räkenskapsåret 2021 gjort bedömningen att 6,5 MSEK
uppfyller kriterierna för aktivering av utvecklingsutgifter, se not K1 för redo-
visningsprinciper.
Goodwill är hänrligt till förrvet av Hemnet Sverige AB-koncernen 2017.
Nyttjandeperioden bedöms vara obestämbar och nedskrivningsprövning
görs årligen.
Kundrelationer, plattform och varumärken är liksom goodwill huvudsakligen
nförligt till förvärvet av Hemnet Sverige AB-koncernen 2017.
Kundrelationer är hänförligt till förvärvade kundrelationer hänförliga till
mäklare och annonsering. Nyttjandeperioden för kundrelationer hänförliga
till mäklare har bemts uppgå till 20 år och kundrelationer hänrliga till
annonsering har bedömts uppgå till 10 år. Kvarsende avskrivningstid
uppr till 15 respektive 5 år.
Plattform avser immateriell tillgång hänförlig till websida och appar. Nyttjan-
deperioden har bedömts uppgå till 5 år och kvarvarande avskrivningstid upp-
r till mindre än 1 år.
Varumärke är hänförligt till värdet i Hemnet som varumärke vilket innehas
med ägandett. Bolaget ser ingen begränsning i nyttjandeperiod för varu-
märket Hemnet och livslängden anses därmed vara obestämbar. Varumärket
TryggaBud, vilket har ett anskaffningsvärde på 0,6 MSEK, har under 2021
skrivits av helt.
Prövning av nedskrivningsbehov för goodwill och varumärken
Ledningen bedömer verksamhetens prestation utifrån koncernens samlade
resultat. Det innebär att ledningens bedömning är att det endast finns en
kassagenererande enhet. Goodwill och varumärken över vakas således av
ledningen på koncernnivå.
Återvinningsbart belopp för goodwill och varurken med en obesmbar
nyttjandeperiod har fastställts baserat på beräkningar av nyttjandevärde.
Dessa beräkningar utgår från uppskattade framtida kassaflöden före skatt
baserade på finansiella budgetar och prognoser som godkänts av företags-
ledningen och som täcker en femårsperiod. Kassaflöden bortom femårs-
perioden extrapoleras med hjälp av bedömd tillväxttakt enligt uppgift nedan.
Tillväxttakten anses vara rimlig givet företagets historiska tillväxt och
marknadens förutsättningar.
Väsentliga antaganden som använts för beräkningar av nyttjandevärden:
Diskonteringsränta före skatt
1)
, % 14,3
Långsiktig tillväxttakt
2)
, % 2,0
1)
Diskonteringsränta före skatt använd vid nuvärdeberäkning av uppskattade
framtidakassafden.
2)
Tillväxttakt använd för att extrapolera kassaflöden bortom budgetperioden.
Diskonteringsräntan som används anges före skatt och återspeglar de
specifika risker som föreligger i koncernen.
De mest väsentliga antagandena under den femåriga prognosperioden är
omsättningstillväxten och lönsamhetsutvecklingen där rörelsemarginalen
antas öka som följd av omsättningstillväxten.
got nedskrivningsbehov för goodwill och/eller varurken har ej
identifierats för räkenskapsåret.
Känslighetsanalys
Återvinningsvärdet överstiger de redovisade värdena för operativt kapital
med god marginal. Detta gäller även för antagande var och en för sig om:
– diskonteringsräntan före skatt hade varit 1 procentenhet högre,
den uppskattade tillväxttakten för att extrapolera kassafden bortom
femårsperioden varit 0 procent,
en minskning av antagandet om omsättningstillväxt med 2 procentenheter i
prognosperioden samt antagande om oförändrade rörelsemarginaler.
Inget av ovanstående skulle med föra någon nedskrivning.
K1
K2
K3
K4
K5
K6
K7
K8
K9
K10
K11
K12
K13
K14
K15
K16
K17
K18
K19
K20
K21
K22
K23
K24
K25
K26
K27
K28
K29
M1
M2
M3
M4
M5
M6
M7
M8
M9
HEMNET GROUP
|
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021 · 55FINANSIELLA RAPPORTER
Not K14 Materiella anläggningstillgångar
Inventarier 2021-12-31 2020-12-31
Ingående anskaffningsvärde 10,5 9,6
Årets anskaffningar 0,5 1,0
Årets försäljning -0,0 -0,0
Utgående anskaffningsvärde 11,0 10,5
Ingående ackumulerade avskrivningar -8,7 -7,6
Årets avskrivningar -1,0 -1,1
Årets försäljning 0,0 0,0
Utgående ackumulerade avskrivningar -9,7 -8,7
Utgående redovisat värde 1,3 1,9
Not K15 Leasing
Bolagets leasingskuld besr till srsta delen av huvudkontorets lokalkon-
trakt i Stockholm.
Hyresavtalet för huvudkontorets lokalkontrakt har förlängts med två måna-
der till att gälla till och med november 2022.
Tabellen nedan visar värdet av nyttjanderättstillgångar och leasingskulder
och förändringen under perioden:
Nyttjanderättstillgångar
Lokaler
Kontors-
utrustning Total
Leasing-
skulder
Per 1 januari 2021 12,6 0,1 12,7 11,3
Tillkommande avtal 1,4 1,4 1,4
Årets avskrivningar -7,2 -0,1 -7,3
Räntekostnader 0,2
Betalningar -7,7
Per 31 december 2021 6,8 0,0 6,9 5,2
Nyttjanderättstillgångar
Lokaler
Kontors-
utrustning Total
Leasing-
skulder
Per 1 januari 2020 5,1 0,1 5,3 3,7
Tillkommande avtal 14,8 14,8 14,8
Årets avskrivningar -7,1 -0,0 -7,2
Avslutade avtal -0,2 -0,2 -0,2
Räntekostnader 0,2
Betalningar -7,2
Per 31 december 2020 12,6 0,1 12,7 11,3
I tabellen nedan framr belopp redovisade i resultatet:
Nyttjanderättstillgångar 2021 2020
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar 7,3 7,2
Räntekostnader för leasingskulder 0,1 0,2
Omvärderingsresultat - -0,0
Korttidsleasing 0,1 0,0
Totalt belopp redovisat i resultatet 7,5 7,4
Framtida leasingavgifter framgår i nedan tabell:
Löptidsanalys (odiskonterade flöden) 2021-12-31 2020-12-31
År 1 5,2 5,6
År 2 0,0 5,7
År 3 - 0,0
År 4 - -
År 5 - -
Summa 5,2 11,3
K1
K2
K3
K4
K5
K6
K7
K8
K9
K10
K11
K12
K13
K14
K15
K16
K17
K18
K19
K20
K21
K22
K23
K24
K25
K26
K27
K28
K29
M1
M2
M3
M4
M5
M6
M7
M8
M9
56 · HEMNET GROUP
|
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021 FINANSIELLA RAPPORTER
Not K16 Uppskjuten skatt
Uppskjutna skattefordringar och -skulder fördelas enligt följande:
2021-12-31 2020-12-31
Uppskjutna skattefordringar:
uppskjutna skattefordringar som bedöms utnyttjas efter mer än 12 månader 0,0 0,0
uppskjutna skattefordringar som bedöms utnyttjas inom 12 månader 0,1 0,0
Summa 0,1 0,1
Uppskjutna skatteskulder
uppskjutna skatteskulder som bedöms utnyttjas efter mer än 12 månader 207,6 219,9
uppskjutna skatteskulder som bedöms utnyttjas inom 12 månader 12,5 14,5
Summa 220,1 234,4
Nettoförändringen avseende uppskjutna skatter är enligt följande:
2021-12-31 2020-12-31
Ingående balans 234,3 247,9
Redovisning i rapport över totalresultat -14,2 -13,6
Utgående balans 220,1 234,3
Förändring i uppskjutna skattefordringar och skatteskulder under året, utan hänsyn tagen till kvittningar som gjorts inom samma skatterättsliga jurisdiktion,
framgår nedan:
Uppskjutna skatteskulder Kundrelationer Plattform Varumärke Övrigt Summa
Per 31 december 2019 191,1 3,4 49,7 3,7 247,9
Redovisat i rapport över totalresultat -11,9 -1,7 - 0,0 -13,5
Per 31 december 2020 179,2 1,7 49,7 3,8 234,4
Redovisat i rapport över totalresultat -11,4 -1,7 -0,1 -1,0 -14,2
Per 31 december 2021 167,8 -0,0 49,6 2,7 220,1
Uppskjutna skattefordringar Räntetak Nyttjanderätter Summa
Per 31 december 2019
0,0
- 0,0
Redovisat i rapport över totalresultat -0,0 0,1 0,1
Per 31 december 2020 - 0,1 0,1
Redovisat i rapport över totalresultat - -0,0 -0,0
Per 31 december 2021 - 0,1 0,1
Not K17 Kundfordringar
2021-12-31 2020-12-31
Kundfordringar 33,5 24,8
Reservering förväntade kreditförluster -4,8 -4,4
Summa 28,7 20,4
Det redovisade värdet på kundfordringarna bems vara en god approximation
av det verkliga värdet, detta eftersom diskonteringseffekten inte är väsentlig.
Per den 31 december 2021 uppgick kundfordringar netto till till 28,7 (20,4)
MSEK efter reservering av förväntade kundförluster. Förfallna kundfordringar
uppgick till 9,4 (7,0) MSEK. Av de kundfordringar som var förfallna mellan 1-60
dagar per balansdagen, 4,6 MSEK, hade 4,0 MSEK betalats innan 2022-01-31.
Det fanns per balansdagen inga kundfordringar i utländsk valuta.
Åldersanalysen av kundfordringar framgår som följer:
2021-12-31 2020-12-31
Ej förfallna kundfordringar 24,1 17,8
1-30 dagar 4,2 2,4
31-60 dagar 0,4 0,3
>61 dagar 4,8 4,3
Summa förfallna kundfordringar 9,4 7,0
Förändringar i reserven för
förväntade kundförluster:
Ingående balans 4,4 3,5
Reserv förväntade kreditförluster/
återförda reserver 0,5 0,9
Konstaterade och återvunna
kreditförluster -0,1 -0,1
Utgående balans 4,8 4,4
Hemnets kunder består främst av bostadssäljare där bostadsmäklare agerar
ombud. Vidare består kunderna förutom av bostadssäljare och
bostadsmäklare även av reklamannonsörer och bostadsutvecklare. Säkerheter
r fordringar innehas normalt inte. Koncernens kundfordringar är spridda på
flertalet olika kunder och geografiskt väl utspridda. Betalningsvillkoren uppgår
K1
K2
K3
K4
K5
K6
K7
K8
K9
K10
K11
K12
K13
K14
K15
K16
K17
K18
K19
K20
K21
K22
K23
K24
K25
K26
K27
K28
K29
M1
M2
M3
M4
M5
M6
M7
M8
M9
HEMNET GROUP
|
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021 · 57FINANSIELLA RAPPORTER
normalt till mellan 0-30 dagar beroende på motpart och det föreligger inte
någon betydande kreditriskkoncentration till enstaka motparter.
De utestående kundfordringarna för de fem största kunderna uppgår brutto till
4,5 (3,0) MSEK.
Redovisningen av förntade kreditförluster görs i enlighetet med IFRS 9
specificerat i internt regelverk. Koncernen tillämpar den förenklade metoden
för redovisning av förväntade kreditförluster för kundfordringar. Detta innebär
att förväntade kreditrluster reserveras för återsende löptid, vilken
förväntas understiga ett år för samtliga fordringar. Koncernens kundfordringar
delas in i två grupper; bostadsljare och övriga kunder. Kunderna inom
respektive grupp bedöms ha likartad riskprofil, varför kreditrisken inititalt
bedöms kollektivt för samliga kunder i respektive grupp. I det fall det
rekommer enskilda större fordringar som är mer än 60 dagar förfallna till
betalning eller där kreditrisken bems som väsentlig bedöms
kreditreserveringen för desssa fordringar per motpart. Hemnet skriver bort en
fordran när det inte längre finns någon förväntan att erhålla betalning och då
aktiva åtgärder för att erhålla betalning har avslutats.
Koncernen tilmpar en metod baserat på historisk förlustandel för de båda
kundgrupperna. Metoden tillämpas i kombination med annan känd information
och framåtblickande faktorer inklusive information om enskilda kunder och
ledningens bedömning av påverkan från branschens konjunktur.
Not K18 Övriga kortfristiga fordringar
2021-12-31 2020-12-31
Avräkningsfordringar 18,1 10,7
Momsfordran 0,2 -
Skattekonto 4,0 3,2
Övrigt 0,0 0,0
Summa 22,3 14,0
Avräkningsfordringar avser fordringar på fakturerings- och betalningsför-
medlare som Hemnet anlitar.
Not K19 Förutbetalda kostnader
och upplupna intäkter
2021-12-31 2020-12-31
Upplupna intäkter 4,3 10,0
Förutbetalda marknadsföringskostnader - 3,4
Övriga förutbetalda kostnader 3,8 3,5
Summa 8,1 16,9
I det fall beloppen inte bems vara oväsentliga redovisas en reserv för
rntade kreditförluster för upplupna inkter. Ingen reserv har redovisats.
Not K20 Eget kapital
Röstvärde Antal aktier Aktiekapital
Stamaktier, Serie A 96 074 904 96 074 904 73 571 626
Serie A1 5 056 574 5 056 574 3 872 191
Per 31 december 2021 101 131 478 101 131 478 77 443 817
Aktiekapitalet besr per den 31 december 2021 av 101 131 478 aktier fördelat
på stamaktier (serie A) och aktier av serie A1. Båda aktieserier har ett
röstrde på 1 röst per aktie.
Aktierna av serie A1 har vetorätt mot ändringar av verksamhetsföremålet i
Bolagets bolagsordning. Innehavaren av aktier av serie A1 kan begära en
konvertering av aktier av serie A1 till stamaktier. Aktierna av serie A1 är
föremål för hembudsförbehåll enligt bolagsordningen. I övrigt har
stamaktierna och aktierna av serie A1 samma rättigheter.
Övrigt tillskjutet kapital utgörs av överkurs vid nyemission 1 246,8 (1 243,6)
MSEK.
Det finns ett inicitamentsprogram för ledande befattningshavare och
nyckelpersoner vilket innefattar teckningsoptioner. Se vidare information i
not K8.
Not K21 Finansiell riskhantering
och finansiella instrument
per kategori
Finansiella riskfaktorer
Koncernen utsätts genom sin verksamhet för enngd olika finansiella risker:
marknadsrisk (valutarisk, ränterisk och prisrisk), kreditrisk och likviditetsrisk.
Koncernens övergripande riskhanteringspolicy fokuserar på oförutsägbarhe-
ten på de finansiella marknaderna och eftersträvar att minimera potentiella
ogynnsamma effekter koncernens finansiella resultat.
Riskhanteringen sköts av koncernens CFO. CFO lämnar månadsvis information
om koncernens resultat, finansiella ställning samt hur verksamheterna utveck-
las till styrelsen och ledningen i Hemnet. I koncernen finns en finanspolicy fast-
ställd av moderbolagets styrelse där det anges vilka finansiella risker koncer-
nen är exponerad för samt hur dessa risker ska begnsas. Finansverksam-
heten ska stödja rörelsens operativa verksamhet och vara av icke spekulativ
natur. Ränterisk består av risken för att utvecklingen på räntemarknaden ger
negativa effekter för bolaget. Ränterisk påverkar koncernen, dels som löpande
ntekostnader för lån och derivatinstrument, dels som marknadsvärdesr-
ändringar derivatinstrument. Enligt bolagets finanspolicy får derivatinstru-
ment användas för hantering av ränterisk och valutarisk, men endast under för-
utsättning att det följer av andra avtalsmässiga åtaganden, såsom exempelvis
kan förekomma i avtal kring kreditfinansiering. Målsättningen med ränterisk-
hanteringen är att uppnå önskad stabilitet i koncernens samlade kassaflöden.
Samtidigt ska säkerställas att möjliga marknadsvärdesförändringar på de deri-
vat som krävs inte riskerar att ge oacceptabla effekter på eget kapital samt att
krav från kreditinstitut om nivåer på räntesäkring är uppfyllda. Valutarisken är
g och säkras därmed inte. Kreditrisken hanteras genom en effektiv övervak-
ning av utestående fordringar.
Överskottslikviditet ska hanteras med den övergripande målttningen att
bevara kapitalet snarare än att generera finansiella intäkter. I första hand ska
överskottslikviditet användas för att amortera skuld. Överskottslikviditet kan
som alternativ till amortering av ränterande skuld placeras för att möta känt
framtida finansieringsbehov.
Marknadsrisk
Valutarisk
Koncernen verkar internationellt endast marginellt och valutarisken är låg.
Valutarisker uppstår när framtida affärstransaktioner uttrycks i en valuta som
inte är enhetens funktionella valuta. Koncernens har ingen eller marginell för-
ljning i utländsk valuta och inköp sker marginellt i EUR, USD och GBP. Till följd
av den begränsade risken ska bolaget enligt finanspolicyn inte valutasäkra
dessa flöden, såtillvida inga särskilda motiv föreligger, utan valutarisken ska
primärt hanteras operationellt genom att stva efter att teckna avtal i SEK.
Exponering per 2021-12-31
Koncernens riskexponering i utländsk valuta vid utgången av rapportperioden,
uttryckt i svenska kronor (MSEK), var följande:
2021-12-31
USD GBP EUR
Likvida medel 0,7 0,1 0,6
Leverantörsskulder 0,4 - 0,4
Upplupna intäkter 0,2 - -
2020-12-31
USD GBP EUR
Likvida medel 0,6 0,1 0,5
Leverantörsskulder 0,3 - 0,1
Upplupna intäkter 3,6 - -
K1
K2
K3
K4
K5
K6
K7
K8
K9
K10
K11
K12
K13
K14
K15
K16
K17
K18
K19
K20
K21
K22
K23
K24
K25
K26
K27
K28
K29
M1
M2
M3
M4
M5
M6
M7
M8
M9
58 · HEMNET GROUP
|
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021 FINANSIELLA RAPPORTER
Känslighet
Som framgår av tabellen ovan är koncernen marginellt exponerad för fönd-
ringar i växelkursen för USD/SEK, GBP/SEK samt EUR/SEK.
Om den svenska kronan hade försvagats/försrkts med 10 procent i förhål-
lande till USD med alla andra variabler konstanta, skulle det omknade resul-
tatet efter skatt/effekt på eget kapital per den 31 december 2021 bli 49 kSEK
gre/högre, som en följd av vinster/förluster vid omkning av upplupna
inkter, likvida medel och leverantörsskulder i USD.
Om den svenska kronan hade försvagats/försrkts med 10 procent i förhål-
lande till GBP med alla andra variabler konstanta, skulle det omräknade resul-
tatet efter skatt/effekt på eget kapital per den 31 december 2021 bli 6 kSEK
gre/lägre, till största delen som en följd av vinster/förluster vid omkning
av likvida medel i GBP.
Om den svenska kronan hade försvagats/försrkts med 10 procent i förhål-
lande till EUR med alla andra variabler konstanta, skulle det omknade resul-
tatet efter skatt/effekt på eget kapital per den 31 december 2021 bli 13 kSEK
gre/lägre, till största delen som en följd av vinster/förluster vid omkning
av likvida medel och leverantörsskulder EUR.
Belopp som redovisats i koncernens rapport över totalresultat
Under året har följande valutarelaterade belopp redovisats i rapporten över
totalresultat:
2021 2020
Netto valutakursvinst(+)/-förlust(-), ingår i
övriga rörelseintäkter/övriga rörelsekostnader -0,5 -0,5
Netto valutakursvinster(+)/-förluster(-),
ingår i finansiella intäkter/kostnader 0,1 -0,1
nterisk
Koncernens ränterisk uppstår genom lång- och kortfristig upplåning. Skulder
till kreditinstitut utgörs av ett bankn hos Nordea som utr med rörlig ränta
och utsätter koncernen för ränterisk avseende kassafde vilken delvis
neutraliseras av kassamedel med rörlig ränta. Banklånet har omförhandlats
och utökats under året. Lånet förfaller 27 april 2024 och löper med en rörlig
nta motsvarande Stibor plus 1,40-2,00 procent per år beroende på
kovenanten Net Leverage. Avgiften för odragen del av faciliteten är 0,35
procent. Banknet har en revolverande kredit även benämnd rullande kredit,
vilket inner att koncernen har en lånefacilitet som gör det möjligt att utnyttja
neutrymmet utan extra kostnad. Koncernen har två olika kovenanter att
rlla sig till: Net Leverage och Interest Cover. Net Leverage beräknas enligt
formeln Nettoskuld/konsoliderad EBITDA. Med nettoskulderna avses totala
räntebärande skulder (omfattande posterna Skulder till kreditinstitut och
Leasingskulder i koncernens balanskning) med avdrag för likvida medel och
kortfristiga placeringar. Interest Cover beräknas enligt formeln konsoliderad
EBITDA/finansiella kostnader, netto.
Koncernens upplåning är endast i svenska kronor. Möjlighet finns att ta upp lån
i annan valuta.
Känslighet
Om räntorna på upplåning i svenska kronor under 2021 varit 100 baspunkter
högre/lägre med alla andra variabler konstanta, hade den beräknade vinsten
efter skatt för räkenskapret varit 3,8 MSEK högre/gre, som en effekt av
högre/lägre räntekostnader för upplåning med rörlig ränta.
Kreditrisk
Kreditrisk hanteras på koncernnivå, med undantag för kreditrisk avseende
utestående kundfordringar där analys görs för respektive koncernföretag.
Kreditrisk uppstår genom likvida medel och tillgodohavanden hos banker samt
kreditexponeringar gentemot kunder. Det finns ingen hög koncentration av
kreditrisker, vare sig genom exponering mot enskilda kunder, särskilda
branscher eller regioner. I de fall då ingen oberoende kreditbedömning finns för
företagskunder, görs en riskbedömning av kundens kreditvärdighet där dennes
finansiella ställning beaktas, liksom tidigare erfarenheter och andra faktorer.
Kreditriskexponering och eventuell reservering för förväntade kreditförluster
framgår i Not K17 Kundfordringar, Not K19 Förutbetalda kostnader och
upplupna intäkter och Not K26 Likvida medel.
Likviditetsrisk
Kassaflödesprognoser upprättas av koncernens rörelsedrivande företag och
aggregeras på koncernni. På koncernnivå följs noga rullande prognoser för
koncernens likviditetsreserv för att säkerställa att koncernen har tillckligt
med kassamedel för att möta behovet i den löpande verksamheten.
På koncernnivå får överskottslikviditet placeras på räntebärande
avräkningskonton eller räntebärande penningmarknadsinstrument beroende
på vilket instrument som har lämplig löptid eller tillräcklig likviditet för att
tillgodose utrymmet som besms av ovan nämna prognoser.
Kreditfaciliteten
Koncernen har följande totala kreditfacilitet per den 31 december 2021: 500
MSEK.
Koncernen har följande ej utnyttjade kreditfacilitet per den 31 december
2021: 220 MSEK.
rlig ränta dragen del: Stibor plus 1,40 - 2,00 procent, beroende på Net Leverage
rlig ränta odragen del: 0,35 procent
per ut inom ett år (bankn) - MSEK
per ut efter mer än ett år (bankn) 277,9 MSEK
Kreditfaciliteten kan utnyttjas när som helst under förutsättning att
kovenanterna i låneavtalet uppfylls. Följande tabell analyserar koncernens
finansiella skulder uppdelade efter den tid som på balansdagen återstår fram
till den avtalsenliga förfallodagen. De belopp som anges i tabellen är de
avtalsenliga, odiskonterade kassaflödena.
Hantering av kapital
Hemnets mål avseende kapitalstrukturen är att uppnå en nettoskuld i
förhållande till justerad EBITDA som understiger 2,0x. Hemnets förvaltade
kapital utgörs av eget kapital. Förändringar i förvaltat eget kapital framgår av
Koncernens rapport över förändringar i eget kapital.
För att upprätthålla eller justera kapitalstrukturen kan koncernen förändra den
utdelning som betalas till aktieägarna, återbetala kapital till aktieägarna, utfärda
nya aktier eller sälja tillgångar för att minska skulderna.
Koncernen bedömer sitt kapitalbehov bland annat på basis av sin
kapitalstruktur, vilken bedöms utifrån nyckeltalet nettoskuld / justerad EBITDA
och uppgår per 31 december 2021 till 0,5 (2,1). Nettoskuld beräknas som totala
räntebärande skulder (omfattande posterna Skulder till kreditinstitut och
Leasingskulder i koncernens balansräkning) med avdrag för likvida medel och
kortfristiga placeringar.
K1
K2
K3
K4
K5
K6
K7
K8
K9
K10
K11
K12
K13
K14
K15
K16
K17
K18
K19
K20
K21
K22
K23
K24
K25
K26
K27
K28
K29
M1
M2
M3
M4
M5
M6
M7
M8
M9
HEMNET GROUP
|
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021 · 59FINANSIELLA RAPPORTER
2021-12-31
Mindre än
3 månader
Mellan
3 månader
och 1 år
Mellan
1 år och 2 år
Mellan
2 och 5 år Mer än 5 år
Summa
avtalsenliga
odiskontrade
kassaflöden Redovisat värde
Skulder till kreditinstitut 1,2 3,7 5,0 281,7 - 291,6 277,9
Leasingskulder - 5,2 0,0 - - 5,2 5,2
Leverantörsskulder 12,5 - - - - 12,5 12,5
Övriga kortfristiga skulder 14,0 - - - - 14,0 14,0
Summa 26,5 5,2 0,0 280,0 - 311,7 309,6
2020-12-31
Mindre än
3 månader
Mellan
3 månader
och 1 år
Mellan
1 år och 2 år
Mellan
2 och 5 år Mer än 5 år
Summa
avtalsenliga
odiskontrade
kassaflöden Redovisat värde
Skulder till kreditinstitut - 10,3 13,3 665,1 - 688,6 675,5
Leasingskulder - 5,7 5,7 - - 11,4 11,3
Leverantörsskulder 10,3 - - - - 10,3 10,3
Övriga kortfristiga skulder 10,9 - - - - 10,9 10,9
Summa 21,2 16,0 19,0 665,1 - 721,2 708,0
ljande tabell visar koncernens finansiella tillngar och skulder rderade
till verkligt värde per 31 december 2021.
Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3 Summa
Finansiella tillgångar
Finansiella tillgångar värderade
till verkligt värde via resultatet
Kortfristiga placeringar - -
Summa finansiella tillgångar - - - -
ljande tabell visar koncernens finansiella tillngar och skulder rderade
till verkligt värde per 31 december 2020.
Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3 Summa
Finansiella tillgångar
Finansiella tillgångar värderade
till verkligt värde via resultatet
Kortfristiga placeringar 24,5 24,5
Summa finansiella tillgångar 24,5 - - 24,5
Det har inte skett några överföringar mellan nivåerna under året.
Finansiella instrument i nivå 3
Tabellen nedan visar förändringarna för instrument i nivå 3.
Villkorad köpeskilling i samband med rörelseförvärv
2021-12-31 2020-12-31
Ingående balans - 79,1
Under året utbetald villkorad köpeskilling - -79,1
Under året upplupen ränta över totalresultatet - 67,0
Utgående balans - -
Villkorad köpeskilling: Slutgiltig del av den villkorade köpeskillingen
reglerades i januari 2020.
Förfallotid finansiella skulder
Bekning av verkligt värde
Tabellen ovan visar finansiella instrument värderade till verkligt värde, utifn
hur klassificeringen i verkligt värdehierarkin gjorts. De olika nivåerna
definieras enligt följande:
(a) Finansiella instrument i nivå 1
Noterade priser (ojusterade) på aktiva marknader för identiska tillngar eller
skulder.
(b) Finansiella instrument i nivå 2
Andra observerbara data för tillngen eller skulden än noterade priser
inkluderade i nivå 1, antingen direkt (dvs. som prisnoteringar) eller indirekt
(dvs. härledda från prisnoteringar).
(c) Finansiella instrument i nivå 3
I de fall ett eller flera väsentliga indata inte baseras på observerbar
marknadsinformation klassificeras det berörda instrument i nivå 3.
K1
K2
K3
K4
K5
K6
K7
K8
K9
K10
K11
K12
K13
K14
K15
K16
K17
K18
K19
K20
K21
K22
K23
K24
K25
K26
K27
K28
K29
M1
M2
M3
M4
M5
M6
M7
M8
M9
60 · HEMNET GROUP
|
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021 FINANSIELLA RAPPORTER
Not K22 Skulder till kreditinstitut
2021-12-31 2020-12-31
Långfristig skuld
Skulder till kreditinstitut 280,0 678,3
Effektivränta/uppläggningsavg/
omförhandlingsresultat -2,1 -10,5
277,9 667,8
Kortfristig skuld
Skulder till kreditinstitut - 10,3
Effektivränta/uppläggningsavg/
omförhandlingsresultat - -2,6
- 7,6
Summa skulder till kreditinstitut 277,9 675,4
Skulder till kreditinstitut
Koncernens uppning förfaller per 27 april 2024 och löper med rörlig ränta
med marginal motsvarande 1,40%-2,00% per år beroende på kovenanten
Net Leverage.
Koncernen har två kovenanter att förhålla sig till: Net Leverage och Interest
Cover. Net Leverage beräknas enligt formeln nettoskulderna/konsoliderad
EBITDA. Med nettoskulderna avses lånen med avdrag för tillgodohavande på
banken. Interest cover beknas enligt formeln konsoliderad EBITDA/netto
finansiella skulder.
Koncernen har uppfyllt lånevillkoren under hela räkenskapret 2021-01-01-
2021-12-31.
Redovisat värde
2021-12-31
Verkligt värde
2021-12-31
Lån från kreditinstitut 277,9 280,0
Finansiella instrument per kategori
Tillgångar per 2021-12-31
Finansiella tillgångar värderade till
verkligt värde via resultatet
Finansiella tillgångar värderade till
upplupet anskaffningsvärde Summa
Tillgångar i balansräkningen
Kortfristiga placeringar - -
Kundfordringar och andra fordringar 55,3 55,3
Likvida medel 94,5 94,5
Summa - 149,8 149,8
Skulder per 2021-12-31
Finansiella skulder värderade till
verkligt värde via resultatet
Finansiella skulder värderade till
upplupet anskaffningsvärde Summa
Skulder i balansräkningen
Skulder till kreditinstitut 277,9 277,9
Övriga skulder 11,5 11,5
Leverantörsskulder 12,5 12,5
Upplupna kostnader 60,6 60,6
Summa - 362,5 362,5
Tillgångar per 2020-12-31
Finansiella tillgångar värderade till
verkligt värde via resultatet
Finansiella tillgångar värderade till
upplupet anskaffningsvärde Summa
Tillgångar i balansräkningen
Kortfristiga placeringar 24,5 24,5
Kundfordringar och andra fordringar 44,4 44,4
Likvida medel 247,1 247,1
Summa 24,5 291,5 316,0
Skulder per 2020-12-31
Finansiella skulder värderade till
verkligt värde via resultatet
Finansiella skulder värderade till
upplupet anskaffningsvärde Summa
Skulder i balansräkningen
Skulder till kreditinstitut 675,5 675,5
Övriga skulder 22,1 22,1
Leverantörsskulder 10,3 10,3
Upplupna kostnader 59,6 59,6
Summa - 767,5 767,5
Det verkliga värdet på kortfristiga skulder till kreditinstitut motsvarar dess redovisade värde, eftersom diskonteringseffekten inte är väsentlig. Verkligt värde för
ngfristiga skulder till kreditinstitut baseras på diskonterade kassafden (nivå 2) och uppr per 2021-12-31 till 280 MSEK. För övriga finansiella tillngar och
skulder är bokrt värde en approximation av verkligt värde varför dessa poster inte delas in i nier enligt värderingshierarkin.
K1
K2
K3
K4
K5
K6
K7
K8
K9
K10
K11
K12
K13
K14
K15
K16
K17
K18
K19
K20
K21
K22
K23
K24
K25
K26
K27
K28
K29
M1
M2
M3
M4
M5
M6
M7
M8
M9
HEMNET GROUP
|
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021 · 61FINANSIELLA RAPPORTER
Not K25 Förändringar i skulder som tillhör finansieringsverksamheten
Ej kassaflödespåverkande poster
2021-01-01 Kassainflöde Kassautflöde
Betalda
finansierings-
kostnader
Upplupna
räntor
Periodisiering
av finansierings-
kostnader
Ändrade
leasing-
åtagande 2021-12-31
Skulder kreditinstitut 675,4 500,0 -908,6 -3,0 -2,0 16,0 277,9
Leasingskulder 11,3 -7,5 1,4 5,2
Summa 686,7 500,0 -916,1 -3,0 -2,0 16,0 1,4 283,1
Ej kassaflödespåverkande poster
2020-01-01 Kassainflöde Kassautflöde Upplupna räntor
Periodisiering
av finansierings-
kostnader
Ändrade
leasingåtagande 2020-12-31
Skulder kreditinstitut 682,2 -10,3 3,5 675,4
Villkorad köpeskilling 79,1 -76,5 -2,7 -
Leasingskulder 3,7 -7,0 14,6 11,3
Summa 765,0 - -93,8 -2,7 3,5 14,6 686,7
Not K23 Övriga kortfristiga skulder
2021-12-31 2020-12-31
Momsavräkning 5,4 4,2
Personalrelaterade skatter 6,8 6,5
Övriga poster 1,8 0,1
Summa 14,0 10,9
Not K24 Upplupna kostnader och
förutbetalda intäkter
2021-12-31 2020-12-31
Upplupna personalkostnader 17,6 14,1
Förutbetalda intäkter 7,6 8,2
Upplupen administrations-
och provisionsersättning 37,7 40,0
Övriga upplupna kostnader 5,3 6,6
Summa 68,2 68,9
Not K26 Likvida medel
2021-12-31 2020-12-31
Banktillgodohavande 94,5 247,1
Summa 94,5 247,1
r likvida medel har samtliga motparter en kreditrdighet om minst AA-
(S&P). I de fall beloppen inte bems vara oväsentliga redovisas en reserv
r förntade kreditförluster för dessa finansiella instrument enligt
ratingbaserad metod. Ingen reserv för förväntade kreditrluster har
redovisats.
Not K27 Ställda säkerheter
2021-12-31 2020-12-31
Nettotillgångar i dotterbolag - 1 108,6
Varumärke - 241,2
Summa - 1 349,7
Ställda säkerheter avsåg tidigare år skulder till kreditinstitut, i enlighet med
dåvarande låneavtal. I och med återbetalningen av detta tidigare lån har
också de tidigare sllda säkerheterna släppts. I Koncernens, sedan 2021-04-
27, nya låneavtal finns inga krav på ställda säkerheter.
Både det tidigare och det befintliganet är villkorat av att bolaget uppfyller
vissa kovenanter. Se vidare not K21 och K22.
Not K28 Transaktioner med närstående
rsende parter är ägare, ledande befattningshavare i koncenen och deras
närstående samt samtliga moder-/dotter-/dotterdotter-/intressebolag och
joint venture inom koncernen och bolag som kontrolleras av närstående.
Varor och tnster köps och säljs till närsende på normala kommersiella
villkor på affärsssig grund. Inom koncernen pristts varor och tjänster
enligt fastställd internprispolicy som baseras på armlängdsprincipen.
r information om ersättningar till styrelse och ledande befattningshavare
se not K8.
Se även avsnitt ägarstruktur i förvaltningsberättelsen.
Marknadsaktiviteter tillsammans med Mäklarsamfundet
Hemnet har tillsammans med Mäklarsamfundet ("MSF") planerat marknads-
aktiviteter under 2020-2021. Dessa besr av två delar; en del om totalt 12,5
MSEK i externa medier som administrerats av MSF, samt en del om totalt 10,0
MSEK i Hemnets egna kanaler.
r den externa delen kostnadsrdes aktiviteter för 9,1 MSEK under 2020 och
refter 3,4 MSEK under 2021. Delen i externa kanaler har därmed slutförts
vid utngen av december 2021. För delen i Hemnets egna kanaler redovisades
inkter och kostnader om totalt 4,3 MSEK respektive 4,3 MSEK under 2020
och därefter intäkter och kostnader om 5,7 MSEK respektive 5,7 MSEK under
de första nio månaderna 2021. Delen i Hemnets egna kanaler har därmed
slutförts vid utgången av september 2021.
K1
K2
K3
K4
K5
K6
K7
K8
K9
K10
K11
K12
K13
K14
K15
K16
K17
K18
K19
K20
K21
K22
K23
K24
K25
K26
K27
K28
K29
M1
M2
M3
M4
M5
M6
M7
M8
M9
62 · HEMNET GROUP
|
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021 FINANSIELLA RAPPORTER
Incitamentsprogram för ledande befattningshavare (MIP)
Under 2017 gavs styrelsemedlemmar och ledningsgruppen möjligheten att
delta i ett incitamentsprogram för ledande befattningshavare. Per den 31
december 2020 innehade sex medlemmar av ledningsgruppen och fem
styrelsemedlemmar totalt 11 810 678 stamaktier av serie C. Den efterföljande
konverteringen av dessa aktier till stamaktier av serie A i samband med
Koncernens börsnotering resulterade i totalt 5 777 110 stamaktier som
innehas av närstående personer.
Care of Hemnet, sakutdelning
Den 23 april 2021 beslutade den extra bolagssmman i Care of Hemnet AB
(publ) om en sakutdelning till aktieägarna, vilken utbetalades strax efter
rsnoteringen och resulterade i att sex närsende personer erhöll 3 050 919
stamaktier av serie A i Hemnet Group AB (publ).
Teckningsoptioner av serie 2019/2022
Den 17 mars 2021 beslutade styrelsen att tidigarelägga utnyttjandeperioden
r teckningsoptioner av serie 2019/2022 till 15 april - 23 april 2021. Som en
ljd av utnyttjandet av teckningsoptionerna tillkom 221 558 nya stamaktier
av serie B i bolaget, vilka sedan, i samband med börsnoteringen, konverterats
från stamaktier av serie B till stamaktier av serie A. Detta resulterade att en
medlem av ledningsgruppen förvärvade 7 097 stamaktier av serie A i Hemnet
Group AB (publ).
Långsiktigt aktierelaterat incitamentsprogram (LTIP)
Den 26 april 2021 fattade bolagsstämman beslut om att emittera teck-
ningsoptioner av serie 2021/2024 till bolaget samt till chefer och ett antal
utvalda ansllda med nyckelkompetenser i Koncernen som deltar i teck-
ningsoptionsprogrammet. Det är styrelsens avsikt att strukturen för teck-
ningsoptionsprogrammet ska vara långsiktig och styrelsen avser därför att,
efter utvärdering av programmet för 2021/2024, vid årsstämmorna 2022 res-
pektive 2023 framlägga motsvarande förslag om inrättande av teckningsop-
tionsprogram för 2022/2025 och 2023/2026.
Under april-maj 2021 tecknades 234 390 teckningsoptioner av närstående
personer i ledningsgruppen. Marknadspriset för teckningsoptionerna, beräk-
nat enligt Black-Scholes optionsrderingsmodell, var 11,89 SEK. Totalt
omfattar teckningsoptionsprogrammet av serie 2021/2024 upp till 40 perso-
ner och inte mer än 469 253 teckningsoptioner.
Lösenpriset för teckningsoptionerna motsvarar 135 procent av det fast-
ställda priset i bolagets börsnotering, motsvarande 155,25 SEK, med ett tak
på 250 procent, vilket inner att optionerna inte genererar någon ytterligare
avkastning vid ett aktiepris över 287,50 SEK. De fullständiga villkoren för
teckningsoptionerna innefattar också sedvanliga villkor gällande intjäning
och omräkning, inklusive för lämnade utdelningar före utnyttjandet av teck-
ningsoptionerna.
Ramavtal med Mäklarsamfundet Bransch i Sverige AB (klarsamfundet)
och konvertering av aktier till klass A1
ljande det aktigaravtal som var i kraft fram till bolagets börsnotering på
Nasdaq Stockholm har bolaget och Mäklarsamfundet intt ett nytt ramavtal
vilket tdde i kraft den 27 april 2021. Avtalet stipulerar vissa principer för
mäklarbranschens relationer med Hemnet, vilka Hemnet är tvingade att
efterleva, för att skapa långsiktiga förutsättningar och stabilitet för mäklar-
branschen och för att säkra en sund kommersiell utveckling av Hemnet.
Avtalet är i kraft till och med 31 december 2045 – se prospekt för vidare infor-
mation. Vidare har, i samband med börsnoteringen, 5 procent av stamakti-
erna i bolaget konverterats till stamaktier av serie A1, vilka innehas av Mäklar-
samfundet. Dessa aktier ger en vetott i relation till ändringar av Koncernens
verksamhetsmål, såsom beskrivet i bolagsordningen.
Avtal med Svensk Mäklarstatistik AB (”Svensk Mäklarstatistik) kring inp av data
Hemnet har ingått avtal med Svensk Mäklarstatistik, helägt av Mäklarsam-
fundet Bransch i Sverige AB, där Hemnet mot marknadsssig erttning får
ta del av viss data.
Not K29 Händelser efter
rapport periodens slut
Inga händelser har intffat efter räkenskaprets utgång som haft någon
väsentlig inverkan på verksamheten eller bedömningar och antagande som
använts vid upprättande av årsredovisningen.
K1
K2
K3
K4
K5
K6
K7
K8
K9
K10
K11
K12
K13
K14
K15
K16
K17
K18
K19
K20
K21
K22
K23
K24
K25
K26
K27
K28
K29
M1
M2
M3
M4
M5
M6
M7
M8
M9
HEMNET GROUP
|
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021 · 63FINANSIELLA RAPPORTER
Moderbolagets resultaträkning
Belopp i MSEK Not 2021 2020
Nettoomsättning 7 5,6 7,1
Summa 5,6 7,1
Övriga externa kostnader -53,4 -8,2
Personalkostnader 2 -5,7 -7,2
Övriga rörelsekostnader -0,2 -
Summa rörelsens kostnader -59,3 -15,4
Rörelseresultat -53,7 -8,3
Finansnetto -5,5 -0,0
Bokslutsdispositioner - erhållna koncernbidrag 7 286,2 8,3
Resultat före skatt 227,0 -0,0
Inkomstskatt -46,8 -
Årets resultat 180,2 -0,0
Moderbolagets rapport över totalresultat
Belopp i MSEK Not 2021 2020
Årets resultat 180,2 -0,0
Övrigt totalresultat - -
Årets totalresultat 180,2 -0,0
64 · HEMNET GROUP
|
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021 FINANSIELLA RAPPORTER
Moderbolagets balansräkning
Belopp i MSEK Not 2021-12-31 2020-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag 3 1 146,6 1 141,6
Långfristiga fordringar koncernföretag 4 513,4 217,8
Summa anläggningstillgångar 1 660,0 1 359,3
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar hos koncernföretag 4 0,7 11,2
Övriga fordringar - 1,0
Förutbetalda kostnader 1,1 1,4
Kassa och bank 19,8 4,7
Summa omsättningstillgångar 21,6 18,3
SUMMA TILLGÅNGAR 1 681,6 1 377,6
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 5
Bundet eget kapital
Aktiekapital 77,4 68,4
Summa bundet eget kapital 77,4 68,4
Fritt eget kapital
Överkursfond 863,9 1 245,1
Balanserat resultat -124,6 -124,6
Årets resultat 180,2 -0,0
Summa fritt eget kapital 919,5 1 120,5
Summa eget kapital 996,9 1 188,8
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 6 277,9 -
Långfristiga skulder till koncernföretag 4 - 175,1
Summa långfristiga skulder 277,9 175,1
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 0,6 2,2
Kortfristiga skulder till koncernföretag 4 387,9 6,3
Övriga skulder 16,1 1,1
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 2,2 4,2
Summa kortfristiga skulder 406,8 13,8
SUMMA SKULDER OCH EGET KAPITAL 1 681,6 1 377,6
HEMNET GROUP
|
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021 · 65FINANSIELLA RAPPORTER
Moderbolagets rapport över förändringar i
eget kapital
Belopp i MSEK
Aktiekapital
(Not M5)
Överkursfond
(Not M5)
Balanserat
resultat
(Not M5)
Årets resultat
(Not M5)
Summa eget
kapital
(Not M5)
Ingående balans per 1 januari 2020 68,3 1 243,7 -126,0 1,4 1 187,4
Omföring av föregående års resultat 1,4 -1,4 -
Årets resultat -0,0 -0,0
Övrigt totalresultat - -
Summa totalresultat -0,0 -0,0
Transaktioner med ägare
Inlösen -0,0 -2,6 -2,6
Nyemissioner
0,1 4,0 4,1
Summa transaktioner med bolagets ägare 0,0 1,4 - - 1,4
Utgående balans per 31 december 2020 68,3 1 245,1 -124,6 -0,0 1 188,8
Ingående balans per 1 januari 2021 68,3 1 245,1 -124,6 -0,0 1 188,8
Omföring av föregående års resultat -0,0 0,0 -
Årets resultat 180,2 180,2
Övrigt totalresultat - -
Summa totalresultat 180,2 180,2
Transaktioner med ägare
Inlösen -2,6 -385,3 -387,9
Nyemissioner 2,8 14,0 16,8
Fondemission 8,9 -8,9 -
Emissionskostnader
-1,0 -1,0
Summa transaktioner med bolagets ägare 9,1 -381,2 - - -372,1
Utgående balans per 31 december 2021 77,4 863,9 -124,6 180,2 996,9
Bundet eget kapital Fritt eget kapital
66 · HEMNET GROUP
|
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021 FINANSIELLA RAPPORTER
Belopp i MSEK 2021
2020
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Rörelseresultat -53,7 -8,3
Erhållen ränta - -
Betald ränta -7,7 -0,0
Betalda inkomstskatter -30,4 -
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring i rörelsekapitalet -91,8 -8,3
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Förändring kortfristiga rörelsefordringar -213,5 -2,5
Förändring kortfristiga rörelseskulder -13,1 12,9
Summa förändring rörelsekapital -226,6 10,4
Kassaflöde från den löpande verksamheten -318,4 2,1
Kassaflöde från investeringsverksamheten
Investeringar i dotterföretag -0,0 -
Kassaflöde från investeringsverksamheten -0,0 -
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
Lån från koncernföretag -175,1 -
Lån till koncernföretag 217,8 -
Upptagna lån 280,0 -
Nyemission 11,8 4,1
Emissionskostnader -1,0 -
Inlösen av aktier - -2,7
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 333,5 1,4
Årets kassalöde 15,1 3,5
Likvida medel vid årets början 4,7 1,2
Likvida medel vid årets slut 19,8 4,7
Moderbolagets kassaflödesanalys
HEMNET GROUP
|
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021 · 67FINANSIELLA RAPPORTER
Moderföretaget innehar direkt ägande i följande dotterföretag:
Namn
Organisations-
nummer Säte Kapitalandel Antal aktier
Redovisat värde
2021-12-31
Hemnet Holding AB 559088-4457 Stockholm 100 50 000 1 141,6
HN Hem AB 559264-9775 Stockholm 100 25 000 0,0
HN Area AB 559311-7780 Stockholm 100 10 000 000 5,0
Not M1 Moderföretagets
redovisningsprinciper
Grund för rapporternas upprättande
Årsredovisningen för moderföretaget, Hemnet Group AB, har upprättats i
enlighet med årsredovisningslagen (ÅRL) och RFR 2 Redovisning för juridiska
personer. RFR 2 anger att moderretaget i sina finansiella rapporter ska
tillämpa International Financial Reporting Standards (IFRS) sådana de
antagits av EU, i den utsträckning detta är möjligt inom ramen för ÅRL och
Tryggandelagen, samt med hänsyn taget till sambandet mellan redovisning
och beskattning. Rekommendationen anger vilka undantag och tillägg som
krävs i förhållande till IFRS.
Moderföretaget tilmpar följaktligen de principer som presenteras i
koncernredovisningens not K1, med de undantag som anges nedan. Inga
ändrade redovisningsprinciper för moderbolaget under 2021.
Att upptta rapporter i överenssmmelse med RFR 2 kräver användning av
en del viktiga uppskattningar för redovisningsändamål. Vidare krävs att
ledningen gör vissa bedömningar vid tillämpningen av moderföretagets
redovisningsprinciper. De områden som innefattar en hög grad av
bedömning, som är komplexa eller sådana omden där antaganden och
uppskattningar är av väsentlig betydelse för årsredovisningen anges i
koncernens not K2.
För information om finansiella risker hänvisas till koncernens not K21.
Uppställningsformer
Resultat- och balansräkning följer ÅRL:s uppställningsform. Rapport över
förändring av eget kapital följer också koncernens uppställningsform, men
ska innehålla de kolumner som anges i ÅRL. Vidare innebär det skillnad i
benämningar, jämfört med koncernredovisningen, främst avseende finan-
siella intäkter och kostnader samt eget kapital.
Andelar i dotterföretag
Andelar i dotterretag redovisas till anskaffningsvärde efter avdrag för
eventuella nedskrivningar. I anskaffningsvärdet inkluderas
förvärvsrelaterade kostnader och eventuella tilläggsköpeskillingar. När det
finns en indikation på att andelar i dotterföretag minskat i värde görs en
beräkning av återvinningsvärdet. Är detta lägre än det redovisade värdet
görs en nedskrivning. Nedskrivningar redovisas i posten ”Resultat från
andelar i koncernföretag”. Något nedskrivningsbehov för aktier i
koncernföretag har ej identifierats för räkenskapsåret.
Finansiella instrument
Med anledning av sambandet mellan redovisning och beskattning tillämpas
inte reglerna om finansiella instrument enligt IFRS 9 i moderföretaget som
juridisk person, utan moderföretaget tillämpar i enlighet med ÅRL anskaff-
ningsvärdemetoden. I moderföretaget värderas därmed finansiella anlägg-
ningstillgångar till anskaffningsvärde och finansiella omsättningstillgångar
enligt lägsta värdets princip, med tillämpning av nedskrivning för förväntade
kreditrluster enligt IFRS 9 avseende tillngar som är skuldinstrument, se
Koncernens redovisningsprinciper, Nedskrivning av finansiella instrument.
För övriga finansiella tillgångar baseras nedskrivning marknadsvärden.
Moderföretaget tilmpar den generella metoden, enligt ratingbaserad metod för
beräkning av förväntade kreditförluster på koncerninterna fordringar, se Koncer-
nens redovisningsprinciper, Nedskrivning av finansiella instrument.
Baserat på moderföretagets bedömningar beaktande känd information och fram-
åtblickade faktorer, inklusive affärsplaner och prognoser, bedöms förväntade kre-
ditrluster inte vara väsentliga och ingen reservering har därför redovisats.
Moderbolagets tillgångar och fordringar har bedömts vara i stadie 1, det vill
ga, det har inte skett någon väsentlig ökning av kreditrisk.
Koncernbidrag
Erhållna och lämnade koncernbidrag redovisas som en bokslutsdisposition.
Not M2 Personalkostnader
2021 2020
Löner och
andra
ersättningar
Sociala
kostnader
Löner och
andra
ersättningar
Sociala
kostnader
Moderföretaget
Ledande
befattningshavare
(varav tantiem) 3,8 (-) 1,9 5,0 (-) 2,2
varav pensionskostnader - 0,5 - 0,5
Övriga anställda - - - -
varav pensionskostnader - - - -
Totalt 3,8 1,9 5,0 2,2
varav pensionskostnader 0,5 0,5
Ledande befattningshavare avser verkställande direktör
Medelantal anställda
2021 2020
Medel antal
anställda
Varav
kvinnor
Medelantal
anställda
Varav
kvinnor
Moderföretaget
Sverige 1 1 1 1
Totalt 1 1 1 1
Not M3 Andelar i koncernföretag
2021-12-31 2020-12-31
Ingående balans 1 141,6 1 141,6
Årets förändring 5,0 -
Utgående balans 1 146,6 1 141,6
Moderföretaget innehar indirekt ägande i följande dotterföretag ingående i koncernen:
Namn
Organisations-
nummer Säte Kapitalandel, % Antal aktier
Hemnet Holding II AB 559088-4465 Stockholm 100 50 000
Hemnet Holding III AB 559088-4473 Stockholm 100 50 000
Hemnet Sverige AB 556536-0202 Stockholm 100 1 000
Hemnet AB 556260-0089 Stockholm 100 10 000
K1
K2
K3
K4
K5
K6
K7
K8
K9
K10
K11
K12
K13
K14
K15
K16
K17
K18
K19
K20
K21
M1
M2
M3
M4
M5
M6
M7
M8
M9
68 · HEMNET GROUP
|
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021 FINANSIELLA RAPPORTER
Not M4 Fordringar och skulder
koncernföretag
2021-12-31 2020-12-31
Långfristiga fordringar
Hemnet Holding AB 513,4 217,8
513,4 217,8
Kortfristiga fordringar
Hemnet Holding AB - 11,1
Hemnet Holding II AB - 0,1
Hemnet AB 0,7 -
0,7 11,2
Lånfristiga skulder
Hemnet Holding III AB - 175,1
- 175,1
Kortfristiga skulder
HN Area AB 387,9 -
Hement Holding III AB - 0,0
Hemnet AB - 6,3
387,9 6,3
Not M5 Eget kapital
Aktiekapitalet besr av 101 131 478 (100 719 421) st aktier med ett
kvotvärde om 0,766 (0,051). Se även upplysningar i koncernens not K20.
Not M6 Skulder till kreditinstitut
2021-12-31 2020-12-31
Långfristig skuld
Skulder till kreditinstitut 280,0 -
Effektivränta/uppläggningsavgift/
omförhandlingsresultat -2,1 -
277,9 -
Kortfristig skuld
Skulder till kreditinstitut - -
Effektivränta/uppläggningsavgift/
omförhandlingsresultat - -
- -
Summa skulder till kreditinstitut 277,9 -
Se även koncernens not K22.
Not M7 rstående
rsende parter är ägare, ledande befattningshavare i koncenen och deras
närstående samt samtliga moder-/dotter-/dotterdotter-/intressebolag och
joint venture inom koncernen och bolag som kontrolleras av närstående.
Varor och tnster köps och säljs till närsende på normala kommersiella
villkor på affärsssig grund. Inom koncernen pristts varor och tjänster
enligt fastställd internprispolicy som baseras på armlängdsprincipen.
Mellan moderföretaget och dotterföretagen finns kort- och långfristig in- och
uppning. Sedan 2020 är koncernens verksllande direkr anslld i moder-
företaget varmed fakturering till dotterföretag sker för bolagsledningstjänster.
Dotterföretagen fakturerar moderbolaget för kostnader som avser
moderföretagets styrelse eller verkställande direktör.
Av redovisad nettoomttning avser 5,6 (7,1) MSEK intern fakturering till
Hemnet AB. Av externa kostnader avser 7,1 (1,6) MSEK intern faktuering från
Hemnet AB. Erllet koncernbidrag 286,2 (8,3) MSEK är lämnat av Hemnet
Holding AB.
Not M8 Händelser efter
rapport periodens slut
Inga händelser har intffat efter räkenskaprets utgång som haft någon
väsentlig inverkan på verksamheten eller bedömningar och antagande som
använts vid upprättande av årsredovisningen.
Not M9 Vinstdisposition
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel:
Överkursfond 863 933 230
Balanserat resultat -124 635 197
Årets resultat 180 199 458
Totalt 919 497 491
Styrelsen föreslår att vinstmedel disponeras så att:
Till aktieägarna utdelas 0,55 SEK per aktie 55 622 313
I ny räkning överföres, SEK 863 875 178
Totalt 919 497 491
K1
K2
K3
K4
K5
K6
K7
K8
K9
K10
K11
K12
K13
K14
K15
K16
K17
K18
K19
K20
K21
K22
K23
K24
K25
K26
K27
K28
K29
M1
M2
M3
M4
M5
M6
M7
M8
M9
HEMNET GROUP
|
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021 · 69REVISIONSBERÄTTELSE
Revisionsbettelse
Till bolagsstämman i Hemnet Group AB (publ), org nr 559088-4440
Rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen för
Hemnet Group Ab (publ) för år 2021 med undantag för bolagsstyrnings-
rapporten på sidorna 30-35. Bolagets årsredovisning och koncern-
redovisning ingår på sidorna 27-68 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med
årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av
moderbolagets finansiella ställning per den 31 december 2021 och av dess
finansiella resultat och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen.
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och
ger en i allasentliga avseenden rättvisande bild av koncernens finansiella
ställning per den 31 december 2021 och av dess finansiella resultat och
kassaflöde för året enligt International Financial Reporting Standards (IFRS),
så som de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Våra uttalanden omfattar
inte bolagsstyrnings-rapporten på sidorna 30-35. Förvaltningsberättelsen är
förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och
balansräkningen för moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncern-
redovisningen är förenliga med innellet i den kompletterande rapport som
har överlämnats till moderbolagets revisionsutskott i enlighet med
Revisorsförordningens (537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och
god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs
rmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till
moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt
fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att,
baserat på vår bästa kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster som
avses i Revisorsförordningens (537/2014) artikel 5.1 har tillhandallits det
granskade bolaget eller, i förekommande fall, dess moderretag eller dess
kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inmtat är tillckliga och ändalsenliga
som grund för våra uttalanden.
Särskilt betydelsefulla områden
rskilt betydelsefulla omden för revisionen är de områden som enligt vår
professionella bemning var de mest betydelsefulla för revisionen av
årsredovisningen och koncernredovisningen för den aktuella perioden. Dessa
områden behandlades inom ramen för revisionen av, och i vårt ställningstagande
till, årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga
separata uttalanden om dessa omden. Beskrivningen nedan av hur revisionen
genomrdes inom dessa omden ska läsas i detta sammanhang.
Vi har fullgjort de skyldigheter som beskrivs i avsnittet Revisorns ansvar i vår
rapport om årsredovisningen också inom dessa områden. Därmed genomfördes
revisiontgärder som utformats för att beakta vår bemning av risk för
väsentliga fel i årsredovisningen och koncernredovisningen. Utfallet av vår
granskning och de granskningtgärder som genomförts för att behandla de
omden som framr nedan utgör grunden för vår revisionsberättelse.
Värdering goodwill och andra immateriella tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod
BESKRIVNING AV OMRÅDET
Värdet av goodwill och andra immateriella tillgångar med obestämbar
nyttjandeperiod uppgår per den 31 december 2021 till 1 144 MSEK och
utgör 54 % av koncernens tillgångar. Bolaget genomr årsvis
nedskrivningsprövningar eller oftare om nedskrivningsindikationer har
identifierats. Återvinningsvärdet fastställs såsom nyttjandevärdet,
vilket beräknas utifrån det diskonterade nuvärdet av framtida
kassaflöden. Centrala antaganden i denna beräkning utgör framtida
tillväxt, EBITDA-marginal samt tillämpad diskonteringsränta.
Goodwill och övriga immateriella tillgångar med obestämbar
nyttjandeperiod utgör ett särskilt betydelsefullt omde då processen
r beräkning av nyttjanderdet till sin natur är grundad på
uppskattningar och bedömningar avseende hur koncernens
verksamhet kommer att påverkas av framtida utveckling på
marknaden och av övriga ekonomiska skeenden, samt att de
underliggande beräkningarna är komplexa.
Se not K1 för redovisningsprinciper avseende värdering av goodwill
och övriga immateriella tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod
samt not K2 och K13 för bolagets beskrivning av de bedömningar som
görs i samband med nedskrivningsprövningens utförande.
HUR DETTA OMRÅDE BEAKTADES I REVISIONEN
I vår revision har vi utvärderat och granskat nyckelantaganden,
tillämpning av värderingsteori, använd värderingsmodell,
diskonteringsränta och annan källdata som använts av bolaget. Vi har
t.ex. jämfört med externa datakällor, såsom bedömningar om framtida
marknadstillväxt och bedömt känsligheten i bolagets
värderingsmodell. Vi har använt våra värderingsspecialister i detta
arbete. Vi har särskilt fokuserat på känsligheten i bekningarna och
har gjort en bemning om huruvida det föreligger en risk att rimligt
sannolika händelserlopp skulle ge upphov till en situation där
återvinningsvärdet skulle understiga redovisade värden. Vi har även
bedömt bolagets historiska prognostiseringsförmåga. Vi har slutligen
granskat upplysningar som lämnas i not K13 (Immateriella tillgångar).
70 · HEMNET GROUP
|
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021 REVISIONSBERÄTTELSE
Annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovisningen
och koncernredovisningen och återfinns sidorna 1-25. Även
ersättningsrapporten för räkenskapsåret 2021 utgör annan information.
Det är styrelsen och verksllande direkren som har ansvaret för denna
andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovisningen
omfattar inte denna information och vi gör inget uttalande med bestyrkande
avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
är det vårt ansvar attsa den information som identifieras ovan och
överväga om informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig med
årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid denna genomgång
beaktar vi även den kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt
bedömer om informationen i övrigt verkar innella väsentliga
felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utrts avseende denna information,
drar slutsatsen att den andra informationen innehåller en väsentlig
felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att rapportera i
det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verksllande direkren som har ansvaret för att
årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas och att den ger en
rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad gäller
koncernredovisningen, enligt IFRS så som de antagits av EU. Styrelsen och
verkställande direktören ansvarar även för den interna kontroll som de
bedömer är nödvändig för att upptta en årsredovisning och
koncernredovisning som inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare
sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen ansvarar
styrelsen och verkställande direktören för bedömningen av bolagets
rga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt, om
rllanden som kan påverka förmågan att forttta verksamheten och
att använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift
tilmpas dock inte om styrelsen och verkställande direktören avser att
likvidera bolaget, uppra med verksamheten eller inte har något
realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens ansvar
och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets finansiella
rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om att årsredovisningen
och koncernredovisningen som helhet inte innehåller några väsentliga
felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, och att
lämna en revisionsberättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig
kerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en
revision som utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid
kommer att uppcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns.
Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och
anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan
rntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund
i årsredovisningen och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt omdöme och
har en professionellt skeptisk insllning under hela revisionen.
Dessutom:
identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktigheter i
årsredovisningen och koncernredovisningen, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag, utformar och utför granskningsåtgärder
bland annat utifrån dessa risker och inhämtar revisionsbevis som är
tillräckliga och ändamålsenliga för att utgöra en grund för våra
Intäktsredovisning
BESKRIVNING AV OMRÅDET
Nettoomttningen uppgick för år 2021 till 728,1 MSEK i koncernens
rapport över totalresultat. Som framgår av not K1 redovisas intäkter
enligt IFRS 15 där en principbaserad femstegsmodell tillämpas för att
identifiera avtal och eventuella separata prestationsåtaganden.
Intäkter redovisas när prestationsåtagande enligt avtal är uppfyllda
och kund erhållit kontroll över tnsten. Inkter redovisas över tid om
kunden erller eller förbrukar fördelarna samtidigt som tnsten
utförs. När löptiden för avtalet inte framgår används den
genomsnittliga löptiden som tjänsten utnyttjas utifrån historisk
information. Intäkterna värderas till det avtalade transaktionspriset
efter avdrag för eventuella rabatter och mervärdesskatt.
Vi har bedömt redovisningen av inkter som ett särskilt betydelsefullt
omde i revisionen baserat på storleken av inkter i förhållande till
övriga resultatposter, fokus från intressenter samt att bolaget gör
bedömningar genom tolkning av avtal vilket påverkar i vilken period
intäktsredovisning sker.
Se not K1 för redovisningsprinciper avseende redovisning av intäkter
samt not K3 för bolagets beskrivning av årets intäkter och de
bedömningar som görs i samband med årsbokslut.
HUR DETTA OMRÅDE BEAKTADES I REVISIONEN
I vår revision har vi utvärderat bolagets processer för
intäktsredovisning. Vidare har vi granskat koncernens
ekonomihandbok och bedömt huruvida redovisningsprinciperna för
intäktsredovisning är i enlighet med gällande redovisningsstandarder.
Vi har även utfört detaljerad testning av intäktstransaktioner samt
dataanalys för att bedöma intäktsredovisningen.
Slutligen har vi granskat de till det särskilt betydelsefulla området
hänförliga upplysningarna som lämnas i årsredovisningen.
HEMNET GROUP
|
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021 · 71REVISIONSBERÄTTELSE
uttalanden. Risken för att inte uppcka en väsentlig felaktighet till följd
av oegentligheter är högre än för en väsentlig felaktighet som beror på
misstag, eftersom oegentligheter kan innefatta agerande i maskopi,
förfalskning, avsiktliga utelämnanden, felaktig information eller
åsidosättande av intern kontroll.
skaffar vi oss en förselse av den del av bolagets interna kontroll som
har betydelse för vår revision för att utforma granskningsåtgärder som är
mpliga med hänsyn till omsndigheterna, men inte för att uttala oss
om effektiviteten i den interna kontrollen.
utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som används och
rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens uppskattningar i
redovisningen och tillhörande upplysningar.
drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verkställande
direktören använder antagandet om fortsatt drift vid upprättandet av
årsredovisningen och koncernredovisningen. Vi drar också en slutsats,
med grund i de inmtade revisionsbevisen, om det finns någon väsentlig
osäkerhetsfaktor som avser sådana händelser eller förhållanden som
kan leda till betydande tvivel om bolagets förmåga att fortsätta
verksamheten. Om vi drar slutsatsen att det finns ensentlig
osäkerhetsfaktor, måste vi i revisionsberättelsen fästa
uppmärksamheten på upplysningarna i årsredovisningen om den
väsentliga osäkerhetsfaktorn eller, om sådana upplysningar är
otillräckliga, modifiera uttalandet om årsredovisningen och
koncernredovisningen. Våra slutsatser baseras på de revisionsbevis som
inmtas fram till datumet för revisionsberättelsen. Dock kan framtida
ndelser eller förhållanden göra att ett bolag inte längre kan forttta
verksamheten.
utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen och innehållet
i årsredovisningen och koncernredovisningen, däribland upplysningarna,
och om årsredovisningen och koncernredovisningen återger de
underliggande transaktionerna och händelserna på ett sätt som ger en
rättvisande bild..
inhämtar vi tillräckliga och ändamålsenliga revisionsbevis avseende den
finansiella informationen för enheterna eller affärsaktiviteterna inom
koncernen för att göra ett uttalande avseende koncernredovisningen. Vi
ansvarar för styrning, övervakning och utförande av koncernrevisionen.
Vi är ensamt ansvariga för våra uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens planerade
omfattning och inriktning samt tidpunkten för den. Vi måste också
informera om betydelsefulla iakttagelser under revisionen, däribland de
eventuella betydande brister i den interna kontrollen som vi identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har följt relevanta
yrkesetiska krav avseende oberoende, och ta upp alla relationer och andra
rllanden som rimligen kan påverka vårt oberoende, samt i tillämpliga
fall åtrder som har vidtagits för att eliminera hoten eller motgärder som
har vidtagits.
Av de områden som kommuniceras med styrelsen fastställer vi vilka av
dessa områden som varit de mest betydelsefulla för revisionen av
årsredovisningen och koncernredovisningen, inklusive de viktigaste
bedömda riskerna för väsentliga felaktigheter, och som därr utgör de för
revisionen särskilt betydelsefulla omdena. Vi beskriver dessa omden i
revisionsberättelsen såvida inte lagar eller andra författningar förhindrar
upplysning om frågan.
Rapport om andra krav enligt lagar och
andra författningar
REVISORNS GRANSKNING AV FÖRVALTNING OCH FÖRSLAGET TILL
DISPOSITIONER AV BOLAGETS VINST ELLER FÖRLUST
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen har vi även utrt en revision av
styrelsens och verkställande direkrens förvaltning av Hemnet Group AB
(publ) för år 2021 samt av förslaget till dispositioner betffande bolagets
vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i
rvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande
direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
rskild förteckning över lån och säkerheter har upprättats i enlighet med
vad som föreskrivs i aktiebolagslagen.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt
denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i
förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i
Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inmtat är tillckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande
bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning innefattar detta bland
annat en bedömning av om utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav
som bolagets och koncernens verksamhetsart, omfattning och risker sller
på storleken av moderbolagets och koncernens egna kapital,
konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av bolagets
angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande bedöma
bolagets och koncernens ekonomiska situation, och att tillse att bolagets
organisation är utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen och
bolagets ekonomiska angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett
betryggande sätt. Verkställande direktören ska sköta den löpande
förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat
vidta de åtgärder som är nödndiga för att bolagets bokring ska
fullras i överenssmmelse med lag och för att medelsförvaltningen ska
skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål betffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt uttalande
om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med en rimlig grad av
kerhet kunna bema om någon styrelseledamot eller verksllande
direkren i något väsentligt avseende:
retagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse som
kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen,
årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål betffande revisionen av förslaget till dispositioner av bolagets
vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är att med rimlig
grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att en
revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer att
upptäcka åtgärder eller försummelser som kan föranleda
erttningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av
bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige använder vi
professionellt omme och har en professionellt skeptisk inställning under
72 · HEMNET GROUP
|
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021 REVISIONSBERÄTTELSE
hela revisionen. Granskningen av förvaltningen och förslaget till
dispositioner av bolagets vinst eller förlust grundar sig fmst på revisionen
av räkenskaperna. Vilka tillkommande granskningsåtgärder som utförs
baseras på vår professionella bedömning med utgångspunkt i risk och
väsentlighet. Det innebär att vi fokuserar granskningen på sådana åtgärder,
omden och förllanden som är väsentliga för verksamheten och där
avsteg och övertdelser skulle ha särskild betydelse för bolagets situation.
Vi går igenom och prövar fattade beslut, beslutsunderlag, vidtagna åtgärder
och andra förhållanden som är relevanta för vårt uttalande om
ansvarsfrihet. Som underlag för vårt uttalande om styrelsens förslag till
dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust har vi granskat
styrelsens motiverade yttrande samt ett urval av underlagen för detta för
att kunna bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
REVISORNS GRANSKNING AV ESEF-RAPPORTEN
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi
även utfört en granskning av att styrelsen och verkställande direkren har
upprättat årsredovisningen och koncernredovisningen i ett format som
jligr enhetlig elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a
§ lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden för Hemnet Group AB (publ)
r år 2021.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten #[checksumma] upprättats i ett
format som i allt väsentligt möjligr enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalande
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18 Revisorns
granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna rekommendation
beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förllande
till Hemnet Group Ab (publ) enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt
fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som
grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verksllande direkren som har ansvaret för att Esef-
rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om
värdepappersmarknaden, och för att det finns en dan intern kontroll som
styrelsen och verkställande direktören bedömer nödvändig för att upptta
Esef-rapporten utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten i allt
väsentligt är uppttad i ett format som uppfyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden, på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra granskningtgärder för att
uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är uppttad i ett format som
uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en
granskning som utrs enligt RevR 18 och god revisionssed i Sverige alltid
kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns.
Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses
vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förntas
påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i Esef-
rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar ISQC 1 Kvalitetskontroll för revisionsföretag
som utr revision och översiktlig granskning av finansiella rapporter samt
andra bestyrkandeuppdrag och näraliggande tjänster och har därmed ett
allsidigt system för kvalitetskontroll vilket innefattar dokumenterade riktlinjer
och rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder för
yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis om att Esef-
rapporten har upprättats i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk
rapportering av årsredovisningen och koncernredovisning. Revisorn väljer
vilka åtgärder som ska utföras, bland annat genom att bema riskerna för
väsentliga felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag. Vid denna riskbedömning beaktar revisorn de
delar av den interna kontrollen som är relevanta för hur styrelsen och
verkställande direktören tar fram underlaget i syfte att utforma
granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn till
omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om effektiviteten i
den interna kontrollen. Granskningen omfattar också en utrdering av
ändamålsenligheten och rimligheten i styrelsens och verkställande
direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen en teknisk validering av
Esef-rapporten, dvs. om filen som innehåller Esef-rapporten uppfyller den
tekniska specifikation som anges i kommissionens delegerade förordning
(EU) 2019/815 och en avsmning av att Esef-rapporten överenssmmer
med den granskade årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida Esef-
rapporten har märkts med iXBRL som möjligr en rättvisande och
fullständig maskinläsbar version av koncernens resultat-, balans- och
egetkapitalräkningar samt kassaflödesanalysen.
REVISORNS GRANSKNING AV BOLAGSSTYRNINGSRAPPORTEN
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten på sidorna
30-35 och för att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 16 Revisorns
granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att vår granskning av
bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt mindre
omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision
enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige
har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för våra
uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet med 6
kap. 6 § andra stycket punkterna 2-6 årsredovisningslagen samt 7 kap. 31 §
andra stycket samma lag är förenliga med årsredovisningens och
koncernredovisningens övriga delar samt i överensstämmelse med
årsredovisningslagen.
Ernst & Young AB, Hamngatan 26, utsågs till Hemnet Group ABs (publ)
revisor av bolagssmman den 9 april 2021 och har varit bolagets revisor
sedan 22 december 2016.
Stockholm den dag som framr av vår elektroniska underskrift
Ernst & Young AB
Anna Svanberg
Auktoriserad revisor
HEMNET GROUP
|
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021 · 73ALTERNATIVA NYCKELTAL
Belopp i MSEK 2021 2020
Röresemarginal
Rörelseresultat 223,9 110,5
Nettoomsättning 728,1 544,1
Rörelsemarginal, % 30,8% 20,3%
EBITDA & EBITDA-marginal
Rörelseresultat 223,9 110,5
Avskrivningar -79,0 -77,4
EBITDA 302,9 188,0
Nettoomsättning 728,1 544,1
EBITDA-marginal, % 41,6% 34,5%
Justerad EBITDA & justerad EBITDA-marginal
EBITDA 302,9 188,0
Jämförelsestörande poster:
Annonsintäkter (se not K28) -5,7 -4,3
Marknadsföringskostnader (se not K28) 9,1 13,4
Konsultkostnader 48,7 5,1
Justerad EBITDA 355,0 202,1
Nettoomsättning 728,1 544,1
Justerad EBITDA-marginal, % 48,8% 37,1%
ARPL (genomsnittlig intäkt per publicerat objekt)
Nettoomsättning 728,1 544,1
Avgår intäkter som inte är kopplade till publicerade objekt -238,8 -211,0
Intäkter för publicerade objekt 489,3 333,1
Antal publicerade objekt, tusental 198,4 189,3
ARPL, SEK 2 467 1 760
Nettoskuld
Långfristiga räntebärande skulder 277,9 673,5
Kortfristiga räntebärande skulder 5,2 13,2
Likvida medel, inklusive kortfristiga placeringar 94,5 271,6
Nettoskuld 188,6 415,1
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld 188,6 415,1
Justerad EBITDA 355,0 202,1
Nettoskuld/justerad EBITDA, ggr 0,5 2,1
Soliditet
Eget kapital 1 516,9 1 349,6
Balansomslutning 2 133,5 2 373,3
Soliditet, % 71,1% 56,9%
Skuldsättningsgrad
Långfristiga räntebärande skulder 277,9 673,5
Kortfristiga räntebärande skulder 5,2 13,2
Eget kapital 1 516,9 1 349,6
Skuldsättningsgrad, ggr 0,2 0,5
Avstämning alternativa nyckeltal
Nedan följer beräkningar för att härleda de alternativa nyckeltal som används i rapporten. Se definitioner för mer information.
74 · HEMNET GROUP
|
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2021 DEFINITIONER
Nyckeltal Definition
Alternativa nyckeltal
Alternativa nyckeltal (Alternative Performance Measures, APM-mått) är finansiella mått över historisk eller framtida
resultatutveckling, finansiell ställning eller kassaflöde som inte definieras i tillämpligt redovisningsregelverk (IFRS).
Alternativa nyckeltal används av Hemnet när det är relevant för att följa upp och beskriva Hemnets finansiella situation
och för att ge ytterligare användbar information till användarna av de finansiella rapporterna. Dessa mått är inte direkt
jämförbara med liknande nyckeltal som presenteras av andra företag.
ARPL (Average revenue per listing)
Genomsnittlig intäkt per publicerat objekt, räknat som intäkter från bostadsannonser och tillhörande tilläggstjänster
publicerade av bostadssäljare under perioden, i förhållande till antalet publicerade objekt i perioden.
Det är ett mått som visar på bolagets intjäningsförmåga per publicerad bostadsannons.
EBITDA (earnings before interest, taxes,
depreciation and amortization)
Rörelseresultat ökat med avskrivningar av immateriella och materiella tillgångar samt nyttjanderättstillgångar.
Nyckeltalet möjliggör jämförelser av lönsamheten över tid oavsett av- och nedskrivning av immateriella och materiella
tillgångar samt oberoende av skatter och bolagets finansieringsstruktur.
EBITDA-marginal
EBITDA i förhållande till rörelsens nettoomsättning.
Nyckeltalet återspeglar verksamhetens operativa lönsamhet före avskrivningar av immateriella och materiella tillgångar
samt nyttjanderättstillgångar. Nyckeltalet är en viktig komponent tillsammans med försäljningstillväxt för att följa
bolagets värdeskapande.
Finansnetto
Finansiella intäkter minskat med finansiella kostnader.
Används för att beskriva bolagets finansiella aktiviteter.
Justerad EBITDA
EBITDA justerat för jämförelsestörande poster.
Nyckeltalet möjliggör jämförelser av lönsamheten över tid oavsett avskrivningar av immateriella och materiella
tillgångar samt nyttjanderättstillgångar, samt oberoende av skatter och bolagets finansieringsstruktur. Nyckeltalet
justeras också för effekten av jämförelsestörande poster för att förbättra jämförbarheten mellan olika perioder.
Justerad EBITDA-marginal
Justerat EBITDA i förhållande till rörelsens nettoomsättning.
Nyckeltalet återspeglar verksamhetens operativa lönsamhet före avskrivningar av immateriella och materiella
tillgångar samt nyttjanderättstillgångar. Nyckeltalet är en viktig komponent tillsammans med försäljningstillväxt
för att följa bolagets värdeskapande. Nyckeltalet justeras också för effekten av jämförelsestörande poster för att
förbättra jämförbarheten mellan olika perioder.
Jämförelsestörade poster
Jämförelsestörande poster utgörs av intäkter och kostnader som inte förväntas uppkomma regelbundet i den löpande
verksamheten.
En särredovisning av jämförelsestörande poster tydliggör utvecklingen i den underliggande verksamheten och förbättrar
jämförbarheten mellan olika perioder.
Nettoskuld
Räntebärande skulder minus likvida medel och kortfristiga placeringar.
Måttet nettoskuld används för att följa skuldutvecklingen och se storleken återfinansieringsbehovet. Eftersom
likvida medel kan användas för att betala av skulder med kort varsel, används nettoskuld istället för bruttoskuld som
mått den totala lånefinansieringen.
Nettoskuld/justerad EBITDA
Räntebärande skulder minus likvida medel och kortfristiga placeringar per balansdagen i förhållande till rörelseresultat
ökat med avskrivningar och nedskrivningar av immateriella och materiella tillgångar (EBITDA eller justerad EBITDA)
för de senaste tolv månaderna.
Nyckeltalet är en skuldkvot som visar hur många år det skulle ta att betala av bolagets skuld, förutsatt att dess
nettoskuld och EBITDA eller justerad EBITDA är konstanta och utan hänsyn tagen till kassaflöden avseende räntor,
skatter och investeringar.
Rörelsemarginal
Resultat efter avskrivningar av immateriella och materiella tillgångar samt nyttjanderättstillgångar i förhållande till
rörelsens nettoomsättning.
Nyckeltalet återspeglar verksamhetens operativa lönsamhet. Nyckeltalet är en viktig komponent tillsammans med
försäljningstillväxt för att följa bolagets värdeskapande.
Rörelseresultat
Rörelsens intäkter minus rörelsens kostnader.
Måttet anger bolagets operativa resultat före finansiering och skatt och används för att mäta resultatet genererat av
den löpande verksamheten.
Skuldsättningsgrad
Räntebärande skulder i relation till eget kapital.
Nyckeltalet är ett mått på relationen mellan bolagets två finansieringsformer. Måttet visar hur stor andel det
främmande kapitalet utgör i relation till ägarnas investerade kapital. Måttet återspeglar den finansiella styrkan,
men också belåningens hävstångseffekt. En högre skuldsättningsgrad innebär en högre finansiell risk och en högre
finansiell hävstång investerat kapital.
Soliditet
Eget kapital i förhållande till balansomslutningen.
Nyckeltalet speglar bolagets finansiella ställning. God soliditet ger en beredskap att kunna hantera perioder med
svag konjunktur och finansiell beredskap för tillväxt. Samtidigt skapar en högre soliditet en lägre finansiell hävstång.
Vinstmarginal
Resultat efter skatt i förhållande till rörelsens nettoomsättning.
Måttet anger företagets operativa resultat efter finansiering och skatt och används för att mäta resultatet genererat
av den löpande verksamheten.
Definitioner
Klarabergsgatan 60 · 111 21 Stockholm