| Koncernens rapport över totalresultat | |||
| 1 jan 2024 | 1 jan 2023 | ||
SEKm | Not | 31 dec 2024 | 31 dec 2023 |
Årets resultat | |||
| Övrigt totalresultat som kan komma att omföras till resultatet: | |||
Årets omräkningsdifferenser | - | ||
Årets totalresultat | |||
| Hänförligt till: | |||
Moderbolagets aktieägare |
| Koncernens rapport över finansiell ställning | |||
SEKm | Not | 31 dec 2024 | 31 dec 2023 |
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
Immateriella tillgångar | 18 | ||
Balanserade utvecklingsutgifter | |||
Goodwill | |||
Teknologi, kundtillgångar och varumärke | |||
Övriga immateriella tillgångar | |||
Summa immateriella tillgångar | |||
Materiella anläggningstillgångar | 19 | ||
Leasingtillgångar | 10 | ||
Inventarier, verktyg och installationer | |||
Förbättringsutgifter på annans fastighet | |||
Summa materiella anläggningstillgångar | |||
Finansiella anläggningstillgångar | |||
Uppskjutna skattefordringar | 16 | ||
Summa anläggningstillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | |||
Varulager | 20 | ||
| Kortfristiga fordringar | |||
Kundfordringar | 5, 21 | ||
Aktuella skattefordringar | |||
Övriga omsättningstillgångar | |||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 22 | ||
Summa kortfristiga fordringar | |||
Likvida medel | 23 | ||
Summa omsättningstillgångar | |||
SUMMA TILLGÅNGAR |
| forts. Koncernens rapport över finansiell ställning | |||
SEKm | Not | 31 dec 2024 | 31 dec 2023 |
| Eget kapital | |||
Aktiekapital | 24 | ||
Reserver | |||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Balanserade vinstmedel, inklusive årets resultat | |||
Summa eget kapital * | |||
| Långfristiga skulder | |||
Skulder till kreditinstitut | 5, 27 | ||
Övriga långfristiga skulder | |||
Leasingskulder | 10 | ||
Avsättningar | 26 | ||
Uppskjutna skatteskulder | 16 | ||
Summa långfristiga skulder | |||
| Kortfristiga skulder | |||
Skulder till kreditinstitut | 5, 27 | ||
Leasingskulder | 10 | ||
Avsättningar | 26 | ||
Leverantörsskulder | |||
Aktuella skatteskulder | |||
Övriga kortfristiga skulder | |||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 28 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
| Koncernens rapport över förändringar i eget kapital | |||||
| Balanserade | |||||
| Övrigt | vinstmedel | Summa | |||
| Aktie- | tillskjutet | Omräknings- | Inklusive | eget | |
| SEKm | kapital | kapital | reserv | årets resultat | kapital * |
Ingående balans 1 januari 2023 | |||||
Årets resultat | |||||
Summa övrigt totalresultat | |||||
Summa totalresultat | |||||
Optionspremier | |||||
Utdelning till aktieägare | - | - | |||
Utgående balans 31 december 2023 | |||||
Ingående balans 1 januari 2024 | |||||
Årets resultat | |||||
Summa övrigt totalresultat | - | - | |||
Summa totalresultat | - | ||||
Optionspremier | |||||
Utdelning till aktieägare | - | - | |||
Utgående balans 31 december 2024 |
| Finansiella rapporter | ||||
| Koncernens kassaflödesanalys | ||||
| 1 jan 2024 | 1 jan 2023 | |||
SEKm | Not | 31 dec 2024 | 31 dec 2023 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | ||||
Rörelseresultat | ||||
| Justeringar för icke-kassaflödespåverkande poster: | 29 | |||
Av- och nedskrivningar | ||||
Justeringar för övriga icke-kassaflödespåverkande poster | - | |||
Erhållen ränta | ||||
Betald ränta | - | - | ||
Betald inkomstskatt | - | - | ||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | ||||
| före förändringar i rörelsekapitalet | ||||
| Förändringar i rörelsekapital | ||||
Minskning (+) / ökning (-) av varulager | - | - | ||
Minskning (+) / ökning (-) av kundfordringar | - | |||
Minskning (+) / ökning (-) av övriga fordringar | - | - | ||
Minskning (-) / ökning (+) av leverantörsskulder | ||||
Minskning (-) / ökning (+) av övriga kortfristiga skulder | - | - | ||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | ||||
| Investeringsverksamheten | ||||
Investeringar i immateriella anläggningstillgångar | - | - | ||
Förvärv av materiella anläggningstillgångar | - | - | ||
Investeringar i övriga immateriella anläggningstillgångar | ||||
Förvärvat dotterföretag | - | |||
Kassaflöde från investeringsverksamheten | - | - | ||
Finansieringsverksamheten | 29 | |||
Återbetalning av övriga externa lån | - | - | ||
Amortering av leasingskuld | - | - | ||
Upptag av nya lån | ||||
Inbetalning optionspremier | ||||
Återköp av optionspremier | ||||
Utbetald utdelning | - | - | ||
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - | - | ||
Årets kassaflöde | - | - | ||
Likvida medel vid årets början | ||||
Valutakursdifferenser i likvida medel | - | |||
Likvida medel vid årets slut |
| 2024 | 31 dec 2024 | 2023 | 31 dec 2023 | |
| Effekt på | Effekt på | Effekt på | Effekt på | |
| Känslighetsanalys av valutarisk | resultatet | eget kapital | resultatet | eget kapital |
| Transaktionsexponering | ||||
EUR +5% | 2 | 3 | ||
USD +5% | 4 | 7 | ||
CNY +5% | 2 | 2 | ||
JPY +5% | 2 | 2 | ||
GBP +5% | 2 | 2 | ||
| Omräkningsexponering | ||||
Euro (EUR) +10% | 2 | -0 | ||
US-dollar (USD) +10% | 1 | 1 | ||
Kinesiska Yuan (CNY) +10% | 1 | 0 | ||
Japansk yen (JPY) +10% | 1 | 1 | ||
Brittiskt pund (GBP) +10% | 0 | 0 |
| Ränterisker | |||
Valuta | 2024 | 2023 | |
| Euro (EUR) | 44 | 61 | |
| US-dollar (USD) | 86 | 140 | |
| Kinesiska Yuan (CNY) | 40 | 41 | |
| Japansk yen (JPY) | 39 | 46 | |
| Brittiskt pund (GBP) | 36 | 36 |
| 31 dec | 31 dec | |
| Valuta | 2024 | 2023 |
Euro (EUR) | 24 | -3 |
US-dollar (USD) | 10 | 6 |
Kinesiska Yuan (CNY) | 5 | 4 |
Japansk yen (JPY) | 8 | 5 |
Brittiskt pund (GBP) | 1 1 |
Valuta | 2024 | 2023 |
Euro (EUR) | -12 | -13 |
US-dollar (USD) | 5 | 1 |
Kinesiska Yuan (CNY) | 1 | 1 |
Japansk yen (JPY) | 1 | 2 |
Brittiskt pund (GBP) | 0 | 0 |
| Inom 3 | 3–12 | ||||
| 31 december 2024 | månader | månader | 1–5 år | Mer än 5 år | Summa |
Skulder till kreditinstitut | 68 | 1 | — | — | 69 |
Leasingskulder | 4 | 10 | 34 | — | 47 |
Leverantörsskulder | 56 | — | — | — | 56 |
Övriga skulder | 2 | — | 0 | — | 2 |
Summa | 130 | 11 | 34 | — | 174 |
| Inom 3 | 3–12 | ||||
| 31 december 2023 | månader | månader | 1–5 år | Mer än 5 år | Summa |
Skulder till kreditinstitut | 69 | 14 | 1 | — | 84 |
Leasingskulder | 3 | 10 | 40 | 3 | 56 |
Leverantörsskulder | 59 | — | — | — | 59 |
Övriga skulder | 17 | 9 | 9 | — | 34 |
Summa | 149 | 32 | 50 | 3 | 234 |
| 31 dec | 31 dec | |
| 2024 | 2023 | |
Kundfordringar | 102 | 78 |
Övriga kortfristiga fordringar | 6 | 8 |
Långfristiga fordringar | 4 | 2 |
Likvida medel | 21 | 95 |
Maximal kreditriskexponering | 133 | 183 |
| 31 dec | 31 dec | |
| 2024 | 2023 | |
APAC | 27 | 22 |
Americas | 34 | 30 |
EMEA | 41 | 25 |
Externa kundfordringar totalt | 102 | 78 |
Finansiella till - | Finansiella skulder | ||
| gångar värderade | värderade till | ||
| till upplupet | upplupet anskaff - | ||
| 2024 | anskaffningsvärde | ningsvärde | Summa |
| Rörelseresultat | |||
Rörelsefordringar – valutakursdifferenser | 4 | 4 | |
Summa rörelseresultat | 4 | — | 4 |
| Finansnetto | |||
Ränteintäkter | 1 | 1 | |
Räntekostnader | -12 | -12 | |
Valutakursdifferenser | 1 | — | 1 |
Summa finansnetto | 2 | -12 | -10 |
| Finansiella till- | Finansiella skulder | ||
| gångar värderade | värderade till | ||
| till upplupet | upplupet | ||
| 2023 | anskaffningsvärde | anskaffningsvärde | Summa |
| Rörelseresultat | |||
Rörelsefordringar – valutakursdifferenser | 4 | 4 | |
| Summa rörelseresultat | 4 | — | 4 |
| Finansnetto | |||
Ränteintäkter | 3 | 3 | |
Räntekostnader | -7 | -7 | |
Valutakursdifferenser | -3 | -3 | |
| Summa finansnetto | 3 | -10 | -7 |
| Finansiella tillgångar | Finansiella skulder | Finansiella | |
| värderade till upplupet | värderade till upplupet | skulder värderade | |
| 31 december 2024 | anskaffningsvärde | anskaffningsvärde | till verkligt värde |
| Finansiella tillgångar | |||
Långfristiga fordringar | 4 | ||
Kundfordringar | 102 | ||
Övriga fordringar | — | ||
Likvida medel | 21 | ||
Summa finansiella tillgångar | 127 | ||
| Finansiella skulder | |||
Skulder till kreditinstitut | 217 | ||
Leverantörsskulder | 56 | ||
Upplupna kostnader | 12 | ||
Summa finansiella skulder | 285 |
| Finansiella tillgångar | Finansiella skulder | Finansiella | |
| värderade till upplupet | värderade till upplupet | skulder värderade | |
| 31 december 2023 | anskaffningsvärde | anskaffningsvärde | till verkligt värde |
| Finansiella tillgångar | |||
Långfristiga fordringar | 2 | ||
Kundfordringar | 78 | ||
Övriga fordringar | — | ||
Likvida medel | 95 | ||
| Summa finansiella tillgångar | 175 | ||
| Finansiella skulder | |||
Skulder till kreditinstitut | 80 | ||
Leverantörsskulder | 59 | ||
Upplupna kostnader | 18 | ||
Övriga kortfristiga skulder | — | 14 | |
Summa finansiella skulder | 157 | 14 |
| Photo - | Koncern- | Summa | ||
| 2024 | graphics | gemensamt | Elimineringar | koncernen |
Intäkter | 731 | 731 | ||
Övriga rörelseintäkter | 19 | 22 | -20 | 21 |
Summa intäkter | 750 | 22 | -20 | 751 |
Aktiverat arbete för egen räkning | 113 | 113 | ||
Varor | -237 | -237 | ||
Av- och nedskrivningar | -59 | -59 | ||
Övriga kostnader | -404 | -18 | 20 | -402 |
Rörelseresultat | 163 | 4 | 0 | 167 |
Ej fördelat: Finansnetto | -10 | |||
| Resultat före skatt 158 |
| Photo- | Koncern- | Summa | ||
| 2023 | graphics | gemensamt | Elimineringar | koncernen |
Intäkter | 787 | 787 | ||
Övriga rörelseintäkter | — | 18 | -18 | — |
Summa intäkter | 787 | 18 | -18 | 787 |
Aktiverat arbete för egen räkning | 70 | 70 | ||
Varor | -226 | -226 | ||
Av- och nedskrivningar | -77 | -77 | ||
Övriga kostnader | -350 | -20 | 18 | -350 |
Rörelseresultat | 206 | -2 | 0 | 204 |
Ej fördelat: Finansnetto | -7 | |||
Resultat före skatt | 197 |
| Intäkter från externa | ||
kunder per region 1 | 2024 | 2023 |
APAC | 145 | 169 |
Varav Japan | 49 | 57 |
Americas | 323 | 338 |
Varav USA | 306 | 304 |
EMEA | 263 | 279 |
Varav Sverige | 26 | 13 |
Summa | 731 | 787 |
| 31 dec | 31 dec | |
Anläggningstillgångar 2 | 2024 | 2023 |
Sverige | 482 | 393 |
Övrigt | 24 | 22 |
Summa | 506 | 414 |
Intäkter per produktkategori | 2024 | 2023 |
Photographics | 730 | 786 |
Övrigt | 0 | 0 |
Summa | 731 | 787 |
Intäkter per produktlinje | 2024 | 2023 |
Ljuskällor och system | 381 | 523 |
Tillbehör | 182 | 192 |
Övrigt | 168 | 71 |
Summa | 731 | 787 |
Koncernen | 2024 | 2023 |
Valutakursvinster | 4 | — |
Justering av köpeskilling | 14 | — |
Övriga intäkter | 2 | — |
Summa | 21 | — |
| Övriga intäkter består av nettot av realiserade och oreali |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
| Öhrlings | ||||
Pricewaterhouse- Coopers AB | ||||
Revisionsuppdrag | 1,8 | 1,5 | 1,3 | 1,0 |
Övriga revisions- uppgifter | — | — | — | — |
Skatterådgivning | — | 0,3 | — | 0,3 |
Övriga tjänster | 0,3 | — | 0,3 | — |
| Deloitte AB | ||||
Revisionsuppdrag | — | 0,4 | — | 0,4 |
Övriga revisions- uppgifter | — | — | — | — |
Skatterådgivning | — | 0,3 | — | — |
Övriga tjänster | — | — | — | — |
| Ecovis | ||||
Revisionsuppdrag | 0,1 | 0,1 | — | — |
| Flynth | ||||
Revisionsuppdrag | — | 0,1 | — | — |
| Azets | ||||
Revisionsuppdrag | 0,1 | 0,1 | — | — |
Summa | 2,3 | 2,5 | 1,6 | 1,7 |
Leasing | 2024 | 2023 |
| Leasingtillgångar | ||
| Fastigheter | 37 | 39 |
| Utrustning | 0 | 0 |
| Fordon | 2 | 1 |
Summa leasingtillgångar | 39 | 40 |
| Leasingskulder | ||
| Kortfristiga skulder | 11 | 10 |
| Långfristiga skulder | 29 | 31 |
Summa leasingskulder | 40 | 42 |
| Avskrivningar på | ||
| nyttjanderätter | ||
| Fastigheter | -11 | -11 |
| Utrustning | 0 | -1 |
| Fordon | -1 | -1 |
| Räntekostnader på leasingskulder | -2 | -1 |
Summa resultatpåverkande | -14 | -14 |
Kvinnor | Män | Summa | |
| Moderbolaget | |||
Sverige | 0 | 2 | 2 |
| Summa | 0 | 2 | 2 |
| moderbolaget | |||
| Dotterbolag | |||
Frankrike | 0 | 1 | 1 |
Japan | 2 | 2 | 4 |
UK | 0 | 1 | 1 |
Sverige | 22 | 51 | 73 |
Tyskland | 0 | 2 | 2 |
Kina | 7 | 2 | 9 |
USA | 4 | 14 | 18 |
Nederländerna | 7 | 24 | 31 |
Summa dotterbolag | 42 | 97 | 139 |
Summa koncernen | 42 | 99 | 141 |
Kvinnor | Män | Summa | |
| Moderbolaget | |||
Sverige | 0 | 2 | 2 |
| Summa | 0 | 2 | 2 |
| moderbolaget | |||
| Dotterbolag | |||
Frankrike | 0 | 1 | 1 |
Japan | 2 | 3 | 5 |
UK | 0 | 1 | 1 |
Sverige | 20 | 47 | 67 |
Tyskland | 0 | 2 | 2 |
Kina | 5 | 2 | 7 |
USA | 4 | 14 | 18 |
Nederländerna | 11 | 25 | 36 |
Summa dotterbolag | 42 | 95 | 137 |
Summa koncernen | 42 | 97 | 139 |
2024 | 2023 | |
| Moderbolaget | ||
| Kvinnor: | ||
Styrelse | 3 | 3 |
| Övriga ledande | ||
befattnings havare | 0 | 0 |
| Män: | ||
Styrelse, inklusive vd | 3 | 3 |
| Övriga ledande | ||
befattnings havare | 0 | 0 |
Summa moderbolaget | 6 | 6 |
| Koncernen | ||
| Kvinnor: | ||
Styrelse | 3 | 3 |
| Övriga ledande | ||
befattnings havare | 3 | 3 |
| Män: | ||
Styrelse, inklusive vd | 3 | 3 |
| Övriga ledande | ||
befattnings havare | 5 | 5 |
Summa koncernen | 14 | 14 |
2024 | 2023 | |
| Moderbolaget | ||
Löner och övriga ersättningar | 7,6 | 7,3 |
Sociala avgifter | 3,2 | 3,6 |
Pensionskostnader | 1,8 | 2,3 |
| Dotterbolag | ||
Löner och övriga ersättningar | 108 | 105 |
Sociala avgifter | 30 | 27 |
Pensionskostnader | 9 | 8 |
| Summa löner och ersättningar | ||
för koncernen | 116 | 112 |
| Summa sociala avgifterna | ||
för koncernen | 33 | 31 |
| Summa pensionskostnader | ||
för koncernen | 11 | 10 |
Summa koncernen | 160 | 153 |
Aktiekurs | 79,07 |
Förväntad volatilitet | 35 % |
Löptid | 3,3 år |
Förväntad utdelning | 0 SEK |
Riskfri ränta | 3,24 % |
2024 | 2023 | |
| Moderbolaget | ||
| Löner och övriga ersättningar | ||
till ledande befattningshavare | 4,6 | 5,0 |
| inklusive bonusar och | ||
| liknande ersättning till ledande | ||
befattningshavare | 0,3 | 0,4 |
| Löner och övriga ersättningar | ||
till övriga anställda | 3,0 | 2,3 |
| Summa löner övriga | 7,6 | 7,3 |
| ersättningar i moderbolaget |
2024 | 2023 | |
| Koncernen | ||
| Löner och övriga ersättningar | ||
till ledande befattningshavare | 16 | 15 |
| inklusive bonusar och | ||
| liknande ersättning till ledande | ||
befattningshavare | 1 | 1 |
| Pensionskostnader för ledande | ||
befattningshavare | 4 | 4 |
| Summa löner, övriga ersättningar | 20 | 20 |
| och pensioner till ledande | ||
| befattningshavare i koncernen |
| Övriga | |||||
| förmåner | |||||
| och övriga | |||||
| Ersättning till ledande | Grundlön/ | Rörlig | ersätt - | Pensions- | |
| befattningshavare 2024 | Arvode | ersättning | ningar | kostnader | Summa |
Styrelseordförande Hans Eckerström | 600 000 | — | 1 000 000 1 | — | 1 600 000 |
Styrelseledamot, Magnus Brännström | 360 000 | — | — | — | 360 000 |
Styrelseledamot, Pernilla Ekman | 390 000 | — | — | — | 390 000 |
Verkställande direktör, Anders Hedebark | 4 169 760 | 290 328 | 123 304 | 1 410 552 | 5 993 944 |
Styrelseledamot, Helena Holmgren | 360 000 | — | — | — | 360 000 |
Styrelseledamot, Helene Willberg | 480 000 | — | — | — | 480 000 |
Övriga ledande befattningshavare (8 personer) | 11 432 727 | 533 943 | 88 294 | 2 529 837 | 14 584 800 |
| Summa ersättning till | 17 792 487 | 824 271 | 1 211 598 | 3 940 389 | 23 768 744 |
| ledande befattningshavare |
| Övriga | |||||
| förmåner | |||||
| och övriga | |||||
| Ersättning till ledande | Grundlön/ | Rörlig | ersätt - | Pensions- | |
| befattningshavare 2023 | Arvode | ersättning | ningar | kostnader | Summa |
Styrelseordförande Hans Eckerström | 550 000 | — | 1 000 000 1 | — | 1 550 000 |
Styrelseledamot, Magnus Brännström | 300 000 | — | — | — | 300 000 |
Styrelseledamot, Pernilla Ekman | 325 000 | — | — | — | 325 000 |
Verkställande direktör, Anders Hedebark | 4 479 684 | 382 169 | 112 013 | 1 876 738 | 6 850 604 |
Styrelseledamot, Helena Holmgren | 250 000 | — | — | — | 250 000 |
Styrelseledamot, Helene Willberg | 369 677 | — | — | — | 369 677 |
Övriga ledande befattningshavare (7 personer) | 9 613 456 | 704 759 | 67 928 | 2 565 903 | 12 952 046 |
| Summa ersättning till | 15 887 817 | 1 086 928 | 1 179 941 | 4 442 641 | 22 597 327 |
| ledande befattningshavare |
Koncernen | 2024 | 2023 |
Ränteintäkter | 1 | 3 |
Valutakursdifferenser | 1 | 0 |
Övrigt | 0 | 0 |
Summa | 2 | 3 |
Koncernen | 2024 | 2023 |
Valutakursförluster | — | -7 |
Övrigt | — | 2 |
Summa | – | -5 |
Koncernen | 2024 | 2023 |
Räntekostnader | -12 | -7 |
Valutakursdifferenser | — | -3 |
Summa | -12 | -10 |
Moderbolaget | 2024 | 2023 |
Lämnade koncernbidrag | — | -0,6 |
Mottagna koncernbidrag | 7,1 | — |
Summa | -7,1 | -0,6 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
| Aktuell skatt | ||||
Aktuell skatt på årets resultat | -19 | -36 | — | — |
| Justeringar redovisade för innevarande år avseende | ||||
aktuell skatt under tidigare år | -1 | 0 | — | — |
| Uppskjuten skatt | ||||
Uppskjutna skatter hänförliga till temporära skillnader | -12 | -7 | 0,5 | 0,5 |
Summa | -32 | -42 | 0,5 | 0,5 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Resultat före skatt | 158 | 197 | 51,5 | 137,4 |
Skatt enligt tillämplig skattesats i Sverige, 20,6 % (20,6) | -32 | -41 | -10,6 | -28,3 |
Skatteeffekt av icke avdragsgilla kostnader | -4 | -1 | 0,0 | -0,0 |
Skatteeffekt av ej skattepliktiga intäkter | 3 | 0 | 12,2 | 28,8 |
Effekt av tidigare ej redovisade uppskjutna skatteskulder | — | -1 | — | — |
Effekt av olika skatte satser för utländska dotterbolag | 0 | -1 | — | — |
Övriga poster | 1 | 1 | -0,8 | -0,1 |
Summa | -31 | -42 | 0,5 | 0,5 |
| Justeringar redovisade för innevarande år avseende | ||||
aktuell skatt under tidigare år | -1 | 0 | 0 | — |
Redovisad skattekostnad för året | -32 | -42 | 0,5 | 0,5 |
| 31 dec | 31 dec | |
| 2024 | 2023 | |
| Uppskjuten skattefordran | ||
Internt resultat på varulager | 16 | 17 |
Övriga poster | 8 | 7 |
Uppskjuten skattefordran | 24 | 24 |
| Uppskjuten skatteskuld | ||
Balanserade utvecklingsutgifter | 44 | 26 |
Förvärvade immateriella tillgångar | 16 | 19 |
Obeskattade reserver | 51 | 55 |
Övriga poster | 6 | 5 |
Uppskjuten skatteskuld | 117 | 104 |
| Verksam- | Innehav, | ||
| Företagets namn och reg.nr | hetsland | % 1 | |
| Profoto AB | |||
org.nr 556115-5838 | Sverige | 100 | |
| Profoto GmbH | |||
reg.nr HRB 39399 | Tyskland | 100 | |
| Profoto France SARL | |||
reg.nr 481 980 530 | R.C.S | Frankrike | 100 |
| Profoto K. K. | |||
reg.nr 0104-01-057702 | Japan | 100 | |
| Profoto Ltd | |||
reg.nr 584-2094 | UK | 100 | |
| Profoto US Inc | |||
reg.nr 32-0407352 | USA | 100 | |
| Profoto Shanghai Photographic | |||
| Equipment Co Ltd reg.nr | |||
91310000MA1G8XK714 | Kina | 100 | |
| Profoto B.V | |||
reg. nr 54398800 | NL | 100 |
| Balanserade | Teknologi, | Övriga | |||
| utvecklings- | kundtillgångar | immateriella | |||
| Goodwill | utgifter | och varumärke | tillgångar | Summa | |
Ingående ackumulerat anskaffningsvärde 1 januari 2024 | 128 | 344 | 100 | 39 | 611 |
Internt utvecklade tillgångar | — | 96 | — | 21 | 117 |
Valutaeffekter | 4 | 1 | 3 | — | 8 |
Utgående ackumulerat anskaffningsvärde 31 december 2024 | 132 | 442 | 103 | 59 | 736 |
Ingående avskrivning 1 januari 2024 | — | -189 | -26 | -34 | -249 |
Årets avskrivning | — | -20 | -17 | -1 | -37 |
Valutaeffekter | — | -1 | 0 | -1 | |
Utgående ackumulerad avskrivning 31 december 2024 | — | -210 | -43 | -35 | -287 |
Ingående nedskrivning 1 januari 2024 | — | -19 | — | — | -19 |
Årets nedskrivning | — | — | — | — | — |
Utgående ackumulerad nedskrivning 31 december 2024 | — | -19 | — | — | -19 |
Redovisat värde 31 december 2024 | 132 | 214 | 60 | 25 | 430 |
| Ingående ackumulerat anskaffningsvärde 1 januari 2023 | 110 | 278 | 95 | 35 | 518 |
| Förvärv | 16 | — | 6 | — | 23 |
| Internt utvecklade tillgångar | — | 67 | — | 3 | 70 |
| Valutaeffekter | 1 | -0 | -0 | — | 0 |
Utgående ackumulerat anskaffningsvärde 31 december 2023 | 128 | 344 | 100 | 39 | 611 |
| Ingående avskrivning 1 januari 2023 | — | -157 | -11 | -27 | -195 |
| Årets avskrivning | — | -32 | -15 | -7 | -54 |
| Valutaeffekter | — | 0 | 0 | — | 0 |
Utgående ackumulerad avskrivning 31 december 2023 | — | -189 | -26 | -34 | -249 |
Ingående nedskrivning 1 januari 2023 | — | -19 | — | — | -19 |
Årets nedskrivning | — | — | — | — | — |
Utgående ackumulerad nedskrivning 31 december 2023 | — | -19 | — | — | -19 |
Redovisat värde 31 december 2023 | 128 | 137 | 74 | 5 | 343 |
| WACC,% | WACC,% | ||
31 December 2024 | Goodwill | före skatt | efter skatt |
Photographics | 132 | 11,4 | 11,1 |
Totalt | 132 |
| 31 dec | 31 dec | |
| 2024 | 2023 | |
Färdigvarulager | 151 | 140 |
Konsignationslager | 9 | 19 |
Övrigt lager | 8 | 5 |
Redovisat värde | 168 | 164 |
2024 | 2023 | |
Varukostnad | 237 | 226 |
Summa | 237 | 226 |
| 31 dec | 31 dec | |
| 2024 | 2023 | |
Kundfordringar, brutto | 106 | 80 |
| Avsättning för förväntade | ||
kreditförluster | -4 | -2 |
| Kundfordringar, netto efter | 102 | 78 |
| avsättning för osäkra fordringar |
| Avsättning för förväntade | 31 dec | 31 dec |
| kreditförluster | 2024 | 2023 |
| Avsättning för förväntade | ||
kreditförluster, början av året | -2 | -2 |
| Avsättning för förväntade | ||
kreditförluster för året | -2 | -0 |
Återföring av outnyttjade belopp | 0 | 0 |
Summa | -4 | -2 |
| Åldersfördelningsanalys | 31 dec | 31 dec |
| för kundfordringar | 2024 | 2023 |
Inte förfallna | 88 | 62 |
Förfallna <30 dagar | 9 | 12 |
Förfallna 30–60 dagar | 2 | 2 |
Förfallna 60–90 dagar | 1 | 1 |
Förfallna >90 dagar | 6 | 2 |
Summa | 106 | 80 |
| Förbättrings- | |||
| utgifter | |||
| Verktyg och | på annans | ||
| utrustning | fastighet | Summa | |
Ingående anskaffningsvärde 1 januari 2024 | 126 | 10 | 136 |
Investeringar | 15 | 1 | 16 |
Försäljning/utrangering | -1 | -1 | -2 |
Omräkningsdifferenser | 1 | 0 | 1 |
Utgående ackumulerad kostnad 31 december 2024 | 140 | 10 | 150 |
Ingående avskrivningar 1 januari 2024 | -87 | -10 | -97 |
Försäljning/utrangering | 0 | 1 | 1 |
Årets avskrivning | -10 | 0 | -10 |
Omräkningsdifferenser | 0 | 0 | 0 |
Utgående ackumulerad avskrivning 31 december 2024 | -97 | -8 | -106 |
Ingående nedskrivning 1 januari 2024 | -9 | — | -9 |
Årets nedskrivning | — | — | — |
Utgående ackumulerad nedskrivning 31 december 2024 | -9 | — | -9 |
Redovisat värde 31 december 2024 | 34 | 1 | 35 |
Ingående anskaffningsvärde 1 januari 2023 | 112 | 10 | 122 |
Investeringar | 18 | — | 18 |
Försäljning/utrangering | -4 | -0 | -4 |
Omräkningsdifferenser | -0 | 0 | -0 |
Utgående ackumulerad kostnad 31 december 2023 | 126 | 10 | 136 |
Ingående avskrivningar 1 januari 2023 | -79 | -9 | -86 |
Försäljning/utrangering | 1 | 0 | 1 |
Årets avskrivning | -9 | -1 | -10 |
Omräkningsdifferenser | -0 | 0 | -0 |
Utgående ackumulerad avskrivning 31 december 2023 | -87 | -9 | -97 |
Ingående nedskrivning 1 januari 2023 | -9 | 0 | -9 |
Årets nedskrivning | — | — | — |
Utgående ackumulerad nedskrivning 31 december 2023 | -9 | 0 | -9 |
Redovisat värde 31 december 2023 | 31 | 0 | 31 |
2024 | 2023 | |
Omvärdering av tilläggsköpeskil - | ||
ling | 14 | — |
Summa intäkter | 14 | — |
| 31 dec | 31 dec | |
| 2024 | 2023 | |
| Långfristiga räntebärande | ||
| skulder | ||
| Långfristiga skulder till | ||
kreditinstitut | 0 | 1 |
Redovisat värde | 0 | 1 |
| Kortfristiga räntebärande | ||
| skulder | ||
| Kortfristiga skulder till | ||
kreditinstitut | 217 | 79 |
Redovisat värde | 217 | 79 |
| 31 dec | 31 dec | |
| 2024 | 2023 | |
Förutbetalda hyror och licenser | 4 | 5 |
Förutbetalda försäkringspremier | 1 | 1 |
Övriga poster | 3 | 1 |
Redovisat värde | 8 | 7 |
| 31 dec | 31 dec | |
| Koncernen | 2024 | 2023 |
Upplupna löner m.m. | 23 | 23 |
Förutbetalda intäkter | 8 | 9 |
Upplupna materialkostnader | 2 | 8 |
Upplupna marknads- föringskostnader | 2 | 1 |
Upplupna konsultarvoden | 8 | 9 |
Övriga upplupna kostnader | 9 | 9 |
Redovisat värde | 53 | 59 |
| 31 dec | 31 dec | |
| Moderbolaget | 2024 | 2023 |
Upplupna löner och lönekostnader | 4,3 | 5,5 |
Upplupna räntekostnader | 0,8 | 0,3 |
Övriga poster | 0,5 | 0,4 |
Redovisat värde | 5,6 | 6,2 |
| Koncernen | 31 dec | 31 dec |
| – totala avsättningar | 2024 | 2023 |
Avsättningar i början av året | 20 | 31 |
Avsättningar under perioden | 7 | 7 |
| Avsättningar återförda | ||
under perioden | -11 | -18 |
Avsättningar vid årets slut | 16 | 20 |
| Koncernen | 31 dec | 31 dec |
| – garantiavsättningar | 2024 | 2023 |
Avsättningar i början av året | 16 | 18 |
Avsättningar under perioden | 7 | 7 |
| Avsättningar återförda | ||
under perioden | -8 | -9 |
Avsättningar vid årets slut | 16 | 16 |
Koncernen | 2024 | 2023 |
| Av- och nedskrivning av | ||
| materiella och immateriella | ||
anläggningstillgångar | 58 | 77 |
Avsättningar och liknande poster | 8 | -1 |
Övriga poster | 3 | -2 |
Summa | 70 | 74 |
| Skulder till | Leasing | ||
| Koncernen | kreditinstitut | skulder | Summa |
Ingående balans 1 januari 2024 | 80 | 41 | 120 |
Kassaflöden | 130 | 3 | 133 |
Netto ingångna avslutade kontrakt | — | -4 | -4 |
Valutakurs differenser | 6 | 1 | 7 |
Redovisat värde 31 december 2024 | 217 | 40 | 257 |
| Skulder till | Leasing | ||
| Koncernen | kreditinstitut | skulder | Summa |
Ingående balans 1 januari 2023 | 71 | 50 | 120 |
Kassaflöden | 16 | -14 | 2 |
Netto ingångna avslutade kontrakt | — | 5 | 5 |
Valutakurs differenser | -7 | -0 | -7 |
Redovisat värde 31 december 2023 | 80 | 41 | 120 |
2024 | 2023 | |
| Fordringar på närstående | ||
| Moderbolaget | ||
Fordringar på andra koncernbolag | 34 ,6 | — |
Redovisat värde | 34 ,6 | — |
| Skulder till närstående | ||
| Moderbolaget | ||
Skulder till andra koncernbolag | — | 4,4 |
Redovisat värde | — | 4,4 |
| Till årsstämmans förfogande står följande vinst (SEK) | |
Balanserade vinstmedel | 37 424 321 |
Fri överkursfond | 4 074 658 |
Årets resultat | 59 084 326 |
Summa | 100 583 305 |
| Styrelsen och verkställande direktören föreslår att: | |
till aktieägarna utdelas | 80 000 000 |
i ny räkning balanseras | 20 583 305 |
Summa | 100 583 305 |
| 31 dec | 31 dec | |
| 2024 | 2023 | |
| Eventualförpliktelser | ||
Tullverket | 1 | 1 |
Summa | 1 | 1 |