| 2024-01-01- | 2023-01-01- | ||
KKR | NOT | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Rörelsens intäkter | |||
Nettoomsättning | |||
Övriga rörelseintäkter | |||
Summa rörelsens intäkter | 2, 3 | ||
| Rörelsens kostnader | |||
Handelsvaror | - | - | |
Övriga externa kostnader | 5,6 | - | - |
Personalkostnader | 4 | - | - |
| Avskrivningar och nedskrivningar av materiella och | 12, 13 | - | - |
| immaterialla anläggningstillgångar | |||
Summa rörelsens kostnader | - | - | |
Rörelseresultat | |||
Finansiella intäkter | 9 | ||
Finansiella kostnader | 10 | - | - |
Resultat från andelar i intresseföretag | 8 | - | - |
Finansnetto | - | - | |
Resultat efter finansiella poster | |||
Resultat före skatt | |||
Skatt på årets resultat | 11 | - | - |
Årets resultat | |||
Hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||
Hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande | |||
| Data per aktie | |||
| Resultat, hänförligt till moderbolagets aktieägare, per aktie före och | |||
| efter utspädning, kr . | |||
Antal aktier vid periodens slut | |||
Genomsnittligt antal aktier |
| 2024-01-01- | 2023-01-01- | |
| KKR | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Årets resultat | ||
| Poster som senare kan komma att omklassificeras till resultat | ||
Årets omräkningsdifferenser från utländska verksamheter | ||
Årets omvärdering av tillkommande köpeskilling | - | - |
Årets övriga totalresultat | - | |
Årets totalresultat | ||
| Årets totalresultat hänförligt till: | ||
Innehav utan bestämmande inflytande | ||
Moderbolagets aktieägare |
TILLGÅNGAR | KONCERNEN | ||
KKR | NOT | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | |||
Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten | 12 | ||
Kundrelationer | 12 | ||
Goodwill | 12 | ||
Övriga immateriella tillgångar | 12 | ||
| Materiella anläggningstillgångar | |||
Nyttjanderättstillgångar | 13 | ||
Inventarier, verktyg och installationer | 13 | ||
Finansiella anläggningstillgångar | 16,17 | ||
Andelar i intresseföretag | 8 | ||
Långfristiga fordringar till intresseföretag | 8 | ||
Andra långfristiga fordringar | 15 | ||
Uppskjutna skattefordringar | 11 | ||
Summa anläggningstillgångar | |||
| OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR | |||
| Varulager | |||
Färdiga varor och handelsvaror | 18 | ||
Kortfristiga fordringar | 16,17,19 | ||
Kundfordringar | 19 | ||
Aktuella skattefordringar | 11 | ||
Övriga fordringar | |||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 20 | ||
Likvida medel | 16, 17 | ||
Summa omsättningstillgångar | |||
Summa tillgångar |
EGET KAPITAL OCH SKULDER | KONCERNEN | ||
KKR | NOT | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| EGET KAPITAL | |||
Aktiekapital | 21 | ||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Reserver | |||
Balanserad vinst inklusive årets resultat | |||
| Summa eget kapital hänförligt till moderbolagets | |||
| aktieägare | |||
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
Summa eget kapital | |||
| LÅNGFRISTIGA SKULDER | 16,17 | ||
Leasingskulder | 6 | ||
Uppskjutna skatteskulder | 11 | ||
Övriga långfristiga skulder | 22 | ||
Tillkommande köpeskilling | 25 | ||
Villkorad tilläggsköpeskilling | 24 | ||
Summa långfristiga skulder | |||
| KORTFRISTIGA SKULDER | 16,17 | ||
Leverantörsskulder | |||
Aktuella skatteskulder | 11 | ||
Leasingskulder | 6 | ||
Skulder till kreditinstitut | |||
Övriga skulder | |||
Tillkommande köpeskilling | 25 | ||
Villkorad tilläggsköpeskilling | 24 | ||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 23 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
Summa eget kapital och skulder |
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||||||
| TOTALT EGET | |||||||
| KKR | ÖVRIGT | KAPITAL | INNEHAV UTAN | SUMMA | |||
| TILLSKJUTET | BALANSERAD | (MODER BOLAGETS | BESTÄMMANDE | EGET | |||
| AKTIEKAPITAL | KAPITAL | RESERVER | VINST | AKTIEÄGARE) | INFLYTANDE | KAPITAL | |
Belopp 2023-01-01 | |||||||
| Effekt av anpassad | - | - | - | ||||
| redovisningsprincip | |||||||
Nytt belopp 2023-01-01 | |||||||
Årets resultat | |||||||
Övrigt totalresultat | - | - | |||||
Summa totalresultat | |||||||
Transaktioner med aktieä- gare i deras egenskap av | |||||||
| aktieägare | |||||||
Utdelning | - | - | - | ||||
Summa | - | - | - | ||||
Transaktioner med inneha- vare utan bestämmande | - | - | |||||
| inflytande | |||||||
Belopp 2023-12-31 | |||||||
Årets resultat | |||||||
Övrigt totalresultat | - | ||||||
Summa totalresultat | |||||||
| Säljoption avseende innehav | |||||||
utan bestämmande infly- tande | - | - | - | ||||
Transaktioner med aktieä- gare i deras egenskap av | |||||||
| aktieägare: | |||||||
Utdelning | - | - | - | - | |||
Summa | - | - | - | - | |||
Transaktioner med inneha- vare utan bestämmande | |||||||
| inflytande: | |||||||
Aktieägartillskott | - | - | |||||
| Innehav utan bestämmande | |||||||
| inflytande erhållet vid förvärv | |||||||
| Förändring innehav utan | |||||||
| bestämmande inflytande till | - | - | |||||
| följd av försäljning av delägt | |||||||
| dotterbolag | |||||||
Summa | - | - | - | - | |||
Belopp 2024-12-31 |
| INDIREKT METOD KONCERNEN | |||
| 2024-01-01- | 2023-01-01- | ||
KKR | NOT | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN | |||
Rörelseresultat | |||
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | |||
Avskrivningar | 12,13 | ||
Övriga ej kassaflödespåverkande poster* | - | ||
Erhållen ränta | |||
Erlagd ränta | - | - | |
Betald inkomstskatt | - | - | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före | |||
| förändring av rörelsekapital | |||
| Förändring av rörelsekapital | |||
Varulager | |||
Fordringar | - | - | |
Skulder | |||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| INVESTERINGSVERKSAMHETEN | |||
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar | 12 | - | - |
Förvärv av materiella anläggningstillgångar | 13 | - | - |
Förändring långfristiga tillgångar | - | ||
Utbetalning tillkommande köpeskilling | - | - | |
Utbetalning villkorad köpeskilling | - | ||
Förvärv av bolag | 27 | - | |
Avyttring av andel i dotterbolag | 28 | ||
Förvärv av andelar i intressebolag | - | ||
Kassaflöde från investeringsverksamheten | - | - | |
| FINANSIERINGSVERKSAMHETEN | |||
Övrig förändring långfristiga skulder | |||
Amortering leasingskuld | 6 | - | - |
Lämnad utdelning innehav utan bestämmande inflytande | - | ||
Lämnad utdelning | - | - | |
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - | - | |
Förändring av likvida medel | |||
Likvida medel vid årets början | |||
Kursdifferens i likvida medel | |||
Likvida medel vid årets slut |
KONCERNEN | KONCERNEN | |||
| RÖRELSEINTÄKTERNAS FÖRDELNING PÅ | IMATERIELLA OCH MATERIELLA | |||
| GEOGRAFISKA OMRÅDEN | ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Sverige | 65 923 | 56 604 | 5 083 | 4 439 |
Norge | 31 696 | 25 519 | 858 | 1 323 |
Danmark | 110 806 | 91 146 | 7 063 | 10 381 |
Finland | 44 991 | 34 872 | 2 755 | 670 |
Benelux | 108 910 | 93 693 | 4 927 | 4 743 |
UK och Irland | 81 571 | 90 230 | 4 791 | 4 108 |
Schweiz | 30 985 | 30 082 | 2 304 | 1 061 |
Österrike | 26 360 | 0 | 2 807 | 0 |
Tyskland | 6 516 | 0 | 614 | 0 |
Moderbolag och koncerneliminering* | 14 534 | -9 863 | 187 388 | 140 281 |
522 292 | 412 283 | 218 590 | 167 006 |
| KONCERNEN | ||
ANALYS AV INTÄKTER PER INTÄKTSSLAG | 2024 | 2023 |
Produkter | 386 966 | 301 473 |
Tjänster | 137 530 | 128 095 |
Övrigt och koncerneliminering* | -2 204 | -17 285 |
522 292 | 412 283 |
2024 | 2023 | |||||
| RÖRELSEINTÄKTERNAS FÖRDELNING PER SEGMENT | RÖRELSE- | RÖRELSE- | FINANS- | RÖRELSE- | RÖRELSE- | FINANS- |
| INTÄKTER | RESULTAT | NETTO | INTÄKTER | RESULTAT | NETTO | |
Industriell IT och Automation | 533 585 | 99 855 | 175 | 422 146 | 45 891 | 158 |
Koncerngemensamt | 18 579 | -5 657 | -819 | 13 710 | -5 066 | -2 005 |
Eliminering | -29 872 | 1 235 | 0 | -23 573 | -295 | -342 |
522 292 | 95 433 | -644 | 412 283 | 40 530 | -2 189 |
2024 | 2023 | |||
INVESTERINGAR OCH AVSKRIVNINGAR PER SEGMENT | INVESTERINGAR | AVSKRIVNINGAR | INVESTERINGAR | AVSKRIVNINGAR |
Industriell IT och Automation | 21 767 | -20 210 | 9 579 | -16 328 |
Koncerngemensamt | 291 | -524 | 711 | -464 |
22 058 | -20 734 | 10 290 | -16 792 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
MEDELTALET ANSTÄLLDA | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Kvinnor | 41 | 40 | 3 | 3 |
Män | 154 | 147 | 3 | 3 |
195 | 187 | 6 | 6 |
2024 | 2023 | |||
MEDELANTALET ANSTÄLLDA PER GEOGRAFISK OMRÅDE (KONCERNEN) | KVINNOR | MÄN | KVINNOR | MÄN |
Sverige | 8 | 31 | 9 | 30 |
Benelux | 6 | 24 | 8 | 24 |
Danmark | 8 | 35 | 7 | 34 |
Finland | 2 | 13 | 2 | 13 |
Norge | 4 | 9 | 5 | 9 |
UK & Irland | 9 | 29 | 8 | 30 |
Schweiz | 1 | 7 | 1 | 7 |
Österrike | 2 | 4 | 0 | 0 |
Tyskland | 1 | 2 | 0 | 0 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
SOCIALA KOSTNADER | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Pensionskostnader för styrelse och verkställande direktör* | 4 017 | 3 252 | 297 | 303 |
Pensionskostnader för övriga anställda | 14 913 | 13 807 | 819 | 668 |
Övriga sociala kostnader | 19 722 | 19 260 | 2 692 | 2 510 |
38 652 | 36 319 | 3 808 | 3 481 |
| 2024 | |||||
| LÖNER, ERSÄTTNINGAR OCH SOCIALA KOSTNADER | |||||
PER GEOGRAFISKT OMRÅDE (KONCERNEN) | SVERIGE | BENELUX | DANMARK | FINLAND | NORGE |
| Löner och ersättningar | |||||
Styrelse och verkställande direktör* | 3 667 | 1 758 | 5 881 | 2 260 | 1 906 |
Övriga anställda | 24 739 | 25 347 | 38 409 | 9 778 | 10 123 |
| Sociala kostnader | |||||
| Pensionskostnader för styrelse och verkställande | 455 | 284 | 686 | 768 | 158 |
| direktör* | |||||
Pensionskostnader övriga anställda | 2 853 | 2 211 | 4 622 | 1 922 | 687 |
Övriga sociala kostnader | 9 979 | 4 236 | 1 178 | 231 | 2 352 |
| 2024 | |||||
| LÖNER, ERSÄTTNINGAR OCH SOCIALA KOSTNADER | |||||
PER GEOGRAFISKT OMRÅDE (KONCERNEN) | UK & IRLAND | SCHWEIZ | TYSKLAND | ÖSTERRIKE | FRANKRIKE |
| Löner och ersättningar | |||||
Styrelse och verkställande direktör | 3 271 | 1 810 | 363 | 539 | 0 |
Övriga anställda | 26 350 | 8 704 | 2 031 | 5 097 | 113 |
| Sociala kostnader | |||||
| Pensionskostnader för styrelse och verkställande | 1 395 | 122 | 37 | 60 | 0 |
| direktör | |||||
Pensionskostnader övriga anställda | 1 374 | 440 | 208 | 646 | 2 |
Övriga sociala kostnader | 0 | 1 082 | 520 | 141 | 3 |
| 2023 | |||||||
| LÖNER, ERSÄTTNINGAR OCH SOCIALA KOSTNADER | |||||||
PER GEOGRAFISKT OMRÅDE (KONCERNEN) | SVERIGE | BENELUX | DANMARK | FINLAND | NORGE | UK & IRLAND | SCHWEIZ |
| Löner och ersättningar | |||||||
Styrelse och verkställande direktör* | 3 463 | 1 732 | 4 882 | 2 251 | 2 024 | 1 983 | 1 390 |
Övriga anställda | 23 640 | 25 464 | 32 203 | 9 538 | 9 932 | 22 553 | 8 641 |
| Sociala kostnader | |||||||
| Pensionskostnader för styrelse och verkställande | 465 | 165 | 575 | 760 | 151 | 950 | 185 |
| direktör* | |||||||
Pensionskostnader övriga anställda | 2 525 | 2 082 | 4 002 | 1 886 | 650 | 2 042 | 619 |
Övriga sociala kostnader | 9 395 | 3 982 | 1 049 | 307 | 2 168 | 1 412 | 947 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
| Revisionsuppdrag | ||||
Deloitte | 1 581 | 0 | 775 | 0 |
Mazars AB | 0 | 685 | 0 | 525 |
Beierholm | 0 | 188 | 0 | 0 |
BDO | 0 | 182 | 0 | 0 |
EY | 0 | 184 | 0 | 0 |
D&A de Jong | 377 | 365 | 0 | 0 |
Baker Tilly | 149 | 135 | 0 | 0 |
Ellacotts | 398 | 0 | 0 | 0 |
Johnson Tindsall | 0 | 253 | 0 | 0 |
Lemag Treuhand | 120 | 122 | 0 | 0 |
Kojnek & Partner | 52 | 0 | 0 | 0 |
ECOVIS | 37 | 0 | 0 | 0 |
Summa | 2 714 | 2 114 | 775 | 525 |
| Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdrag | ||||
Deloitte AB | 295 | 0 | 235 | 0 |
Mazars AB | 0 | 75 | 0 | 75 |
Summa | 295 | 75 | 235 | 75 |
Summa revisionskostnader | 3 009 | 2 189 | 1 010 | 600 |
| MODERBOLAGET | ||
ERSÄTTNING TILL STYRELSELEDAMÖTER | 2024 | 2023 |
Sven Kristensson, ordförande | 400 | 400 |
Fredrik Larsson | 125 | 125 |
Charlotta Johnsson | 125 | 125 |
Anna Bjelm | 125 | 125 |
Peter Rosén | 125 | 125 |
900 | 900 |
| KONCERNEN | |||||
BELOPP SOM REDOVISATS I RESULTATET | 2024 | ||||
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar | -11 314 | ||||
Räntekostnader för leasingskulder | -491 | ||||
FÖRFALLOANALYS KONCERNEN 2024-12-31 | INOM 3 MÅN | 3-12 MÅN | 1-5 ÅR | EFTER 5 ÅR | TOTALT |
Leasingskuld | 2 555 | 7 663 | 17 378 | - | 27 596 |
| KONCERNEN | |
BELOPP SOM REDOVISATS I RESULTATET | 2023 |
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar | -9 192 |
Räntekostnader för leasingskulder | -342 |
FÖRFALLOANALYS KONCERNEN 2023-12-31 | INOM 3 MÅN | 3-12 MÅN | 1-5 ÅR | EFTER 5 ÅR | TOTALT |
Leasingskuld | 2 333 | 6 997 | 7 310 | - | 16 640 |
IB/UB-ANALYS, KONCERNEN | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
IB Leasingskuld | 16 152 | 19 825 |
Omvärdering av befintliga nyttjanderättstillgångar | 0 | 1 203 |
Tillkommande nyttjanderättstillgångar | 20 521 | 4 291 |
Amortering leasingskuld | -11 376 | -9 237 |
Avslutade kontrakt | -203 | -81 |
Årets omräkningsdifferenser | 551 | 151 |
UB Leasingskuld | 25 645 | 16 152 |
| MODERBOLAGET, OPERATIONELL LEASING | ||
KKR | 2024 | 2023 |
Årets minimileaseavgifter | 188 | 188 |
Årets totala leasingkostnader | 188 | 188 |
| Framtida leasingavgifter | ||
Inom ett år | 83 | 184 |
Mellan ett och fem år | 42 | 126 |
Senare än fem år | 0 | 0 |
Summa | 125 | 310 |
| MODERBOLAGET | ||
2024 | 2023 | |
Utdelning | 30 434 | 14 396 |
Nedskrivning andelar i dotterbolag | -1 385 | -1 840 |
Vinst vid avyttring dotterbolag | 29 546 | 0 |
58 595 | 12 556 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Ingående värde | 1 225 | 2 572 | 3 470 | 3 233 |
Tilläggsköpeskilling | 0 | 237 | 0 | 237 |
Utbetalning av tilläggsköpeskilling | 0 | -237 | 0 | 0 |
Resultatandel | -316 | -1 385 | 0 | 0 |
Avyttring intressebolag | -939 | 0 | 0 | 0 |
Omräkningsdifferens | 30 | 38 | 0 | 0 |
Utgående värde | 0 | 1 225 | 3 470 | 3 470 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Ränteintäkter | 651 | 433 | 0 | 0 |
Ränteintäkter intressebolag | 0 | 135 | 253 | 135 |
Ränteintäkter koncernbolag | 0 | 0 | 138 | 162 |
Valutakursvinster | 800 | 0 | 129 | 0 |
Övriga finansiella intäkter | 0 | 25 | 0 | 0 |
1 451 | 593 | 520 | 297 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Räntekostnader | -764 | -370 | -230 | 0 |
Räntekostnader koncernbolag | 0 | 0 | -634 | -535 |
Valutakursförluster | -866 | -693 | 0 | -122 |
Övriga finansiella kostnader | -223 | -97 | -213 | -23 |
-1 853 | -1 160 | -1 077 | -680 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
| Skattekostnad i resultaträkningen | ||||
Aktuell skatt | -9 733 | -11 850 | 0 | 0 |
Uppskjuten skatt | -5 196 | 929 | 1 226 | 353 |
-14 929 | -10 921 | 1 226 | 353 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
| SKATTER I BALANSRÄKNINGEN | ||||
| Finansiella anläggningstillgångar | ||||
Uppskjuten skattefordran | 1 973 | 6 745 | 1 579 | 353 |
| Rörelsefordringar | ||||
Aktuell skattefordran | 4 450 | 5 831 | 436 | 205 |
| Avsättningar | ||||
Uppskjuten skatteskuld | 13 499 | 9 236 | 0 | 0 |
| Rörelseskulder | ||||
Aktuell skatteskuld | 10 827 | 7 447 | 0 | 0 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
| Uppskjuten skattefordran | ||||
Aktiverade underskott | 1 579 | 353 | 1 579 | 353 |
Hänförlig till omräknade redovisningsprinciper | 342 | 6 199 | 0 | 0 |
Övrigt | 52 | 193 | 0 | 0 |
Redovisat värde | 1 973 | 6 745 | 1 579 | 353 |
| De totala underskottsavdragen i koncernen uppgick till 14 669 kkr (1 714), varav 7 665 kkr (1 714) var aktiverade i koncernbalansräkningen . Förfallo- |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
| Uppskjuten skattefordran | ||||
Ingående värde | 6 745 | 37 | 353 | 0 |
Avsättning/återföring hänförlig till omräknade redovisningsprinciper | -5 857 | 6 199 | 0 | 0 |
Årets avsättning | 1 085 | 509 | 1 226 | 353 |
Redovisat värde | 1 973 | 6 745 | 1 579 | 353 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
| Uppskjuten skatteskuld | ||||
Immateriella anläggningstillgångar | 13 344 | 9 111 | 0 | 0 |
Övrigt | 155 | 125 | 0 | 0 |
Redovisat värde | 13 499 | 9 236 | 0 | 0 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
| Uppskjuten skatteskuld | ||||
Ingående värde | 9 236 | 8 015 | 0 | 0 |
Förvärv | 6 402 | 0 | 0 | 0 |
Försäljning | -1 644 | 0 | 0 | 0 |
Ändrad skattesats | 0 | 1 710 | 0 | 0 |
Årets avsättning | 284 | 245 | 0 | 0 |
Årets upplösning | -1 342 | -807 | 0 | 0 |
Omräkningsdifferens | 563 | 73 | 0 | 0 |
Redovisat värde | 13 499 | 9 236 | 0 | 0 |
BALANSERADE UTGIFTER FÖR UTVECKLINGSARBETEN | KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Ingående anskaffningsvärde | 29 110 | 25 749 | 11 329 | 10 618 |
Årets aktivering | 2 449 | 3 533 | 291 | 711 |
Förvärvad verksamhet | 14 205 | 0 | 0 | 0 |
Avgående värde vid försäljning | -19 033 | 0 | 0 | 0 |
Årets omräkningdifferens | 598 | -172 | 0 | 0 |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 27 329 | 29 110 | 11 620 | 11 329 |
Ingående avskrivningar | -20 052 | -18 525 | -10 124 | -9 660 |
Avgående avskrivningar vid försäljning | 11 876 | 0 | 0 | 0 |
Årets avskrivningar | -2 585 | -1 610 | -343 | -464 |
Årets omräkningsdifferens | -296 | 83 | 0 | 0 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | -11 057 | -20 052 | -10 467 | -10 124 |
Redovisat värde | 16 272 | 9 058 | 1 153 | 1 205 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
| Skillnad mellan nominell svensk skattesats och koncernens skatt | ||||
Skatt enligt nominell skattesats 20,6% (20,6 %) | -19 522 | -7 898 | -10 812 | -2 213 |
Skatteeffekt av ej avdragsgilla kostnader | -264 | -122 | -318 | -400 |
Skatteeffekt av ej skattepliktiga intäkter | 6 308 | 187 | 12 356 | 2 966 |
Ej aktiverat underskottsavdrag | -140 | -429 | 0 | 0 |
Effekt av ändrade skattesatser | 0 | -1 710 | 0 | 0 |
Effekt utländska skattesatser | -1 311 | -949 | 0 | 0 |
Skatt på årets resultat | -14 929 | -10 921 | 1 226 | 353 |
ÖVRIGA IMMATERIELLA TILLGÅNGAR | KONCERNEN | |
2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Ingående anskaffningsvärde | 0 | 0 |
Förvärvat via rörelseförvärv | 1 036 | 0 |
Årets omräkningdifferens | 5 | 0 |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 1 041 | 0 |
Ingående avskrivningar | 0 | 0 |
Årets avskrivningar | -66 | 0 |
Förvärvat via rörelseförvärv | -806 | 0 |
Årets omräkningdifferens | -4 | 0 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | -876 | 0 |
Redovisat värde | 165 | 0 |
2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Novotek Sverige AB | 6 583 | 6 583 |
Novotek AS (Norge) | 8 127 | 8 273 |
Novotek A/S (Danmark) | 9 280 | 8 972 |
Rob-Ex A/S (Danmark | 0 | 987 |
Novotek OY (Finland) | 5 687 | 5 494 |
Novotek BV (Benelux) | 12 827 | 12 391 |
Novotek UK & Ireland (UK och Irland) | 63 544 | 58 590 |
Novotek Switzerland AG (Schweiz) | 7 305 | 7 190 |
Novotek Austria GmbH (Österrike) | 18 613 | 0 |
TG Alpha GmbH (Tyskland) | 2 261 | 0 |
134 227 | 108 480 |
GOODWILL | KONCERNEN | |
2024-12-31 | 2022-12-31 | |
Ingående anskaffningsvärde | 109 425 | 108 844 |
Förvärvad verksamhet | 20 776 | 0 |
Avgående värde vid försäljning av verksamhet | -1 016 | 0 |
Årets omräkningsdifferens | 5 987 | 581 |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 135 172 | 109 425 |
Ingående nedskrivningar | -945 | -945 |
Utgående ackumulerade nedskrivningar | -945 | -945 |
Redovisat värde | 134 227 | 108 480 |
KUNDRELATIONER | KONCERNEN | |
2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Ingående anskaffningsvärde | 44 538 | 43 713 |
Förvärvad verksamhet | 10 529 | 0 |
Årets omräkningdifferens | 3 479 | 825 |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 58 546 | 44 538 |
Ingående avskrivningar | -14 243 | -9 666 |
Årets avskrivningar | -5 152 | -4 524 |
Årets omräkningdifferens | -1 170 | -53 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | -20 565 | -14 243 |
Redovisat värde | 37 981 | 30 295 |
NYTTJANDERÄTTSTILLGÅNGAR | KONCERNEN | |
2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Ingående anskaffningsvärde | 38 346 | 35 567 |
Förvärvat via rörelseförvärv | 3 162 | 0 |
Tillkommande nyttjanderättstillgångar | 17 412 | 4 291 |
Omvärdering av befintliga nyttjanderättstillgångar | 0 | 1 203 |
Avgående nyttjanderättstillgångar | -8 320 | -2 565 |
Årets omräkningsdifferenser | 1 476 | -150 |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 52 076 | 38 346 |
Ingående avskrivningar | -22 420 | -15 988 |
Avgående nyttjanderättstillgångar | 8 130 | 2 479 |
Årets avskrivningar | -11 314 | -9 192 |
Årets omräkningsdifferenser | -946 | 281 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | -26 550 | -22 420 |
Redovisat värde | 25 526 | 15 926 |
INVENTARIER, VERKTYG OCH INSTALLATIONER | KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Ingående anskaffningsvärde | 12 460 | 11 194 | 354 | 354 |
Förvärvat via rörelseförvärv | 1 834 | 0 | 0 | 0 |
Avgående värde vid försäljning verksamhet | -704 | 0 | 0 | 0 |
Inköp | 2 197 | 1 263 | 0 | 0 |
Försäljning | -1 239 | 0 | 0 | 0 |
Årets omräkningsdifferens | 503 | 3 | 0 | 0 |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 15 051 | 12 460 | 354 | 354 |
Ingående avskrivningar | -9 212 | -7 790 | -354 | -336 |
Förvärvat via rörelseförvärv | -1 165 | 0 | 0 | 0 |
Avgående avskrivning vid försäljning verksamhet | 630 | 0 | 0 | 0 |
Försäljning | 1 120 | 0 | 0 | 0 |
Årets avskrivningar | -1 616 | -1 466 | 0 | -18 |
Årets omräkningsdifferens | -390 | 44 | 0 | 0 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | -10 633 | -9 212 | -354 | -354 |
Redovisat värde | 4 418 | 3 248 | 0 | 0 |
| ORGANISA- | FÖRETAGETS SÄTE | ANTAL | KAPITAL- | BOKFÖRT | |
| TIONSNR | ANDELAR | ANDEL | VÄRDE | ||
Novotek Sverige AB | 556265-3906 | Malmö | 1 000 | 100% | 4 000 |
Novotek Enterprise Solutions AB | 556411-8726 | Halmstad | 5 000 | 100% | 0 |
Novotek A/S | 21333174 | Glostrup | 500 | 100% | 638 |
Novotek AS | 945796693 | Larvik | 50 | 100% | 732 |
Novotek OY | 2206064-5 | Helsingfors | 1 000 | 100% | 29 |
Novotek B .V . | 20063265 | Breda | 368 | 92% | 13 122 |
Novotek Holdings Limited | SC575097 | Glasgow | 1 | 100% | 63 778 |
Novotek Switzerland AG | CHE-112 .754 .595 | Solothurn | 170 | 90% | 22 468 |
Securiot ApS | 39635623 | Århus | 255 | 51% | 36 |
Securiot AB | 559157-2077 | Malmö | 255 | 51% | 431 |
Arangur Ireland Ltd | 640925 | Dublin | 1 | 100% | 0 |
Novotek France SAS | 987722386 | Paris | 10 000 | 100% | 113 |
Novotek Austria GmbH | FN138852w | Grosspetersdorf | 36 350 | 70% | 43 055 |
| 148 402 |
| MODERBOLAGET | ||
2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Ingående anskaffningsvärde | 128 540 | 127 861 |
Aktieägartillskott | 1 385 | 1 840 |
Omvärdering tilläggsköpeskilling | 1 106 | 679 |
Förvärv dotterbolag | 43 168 | 0 |
Nedskrivning andelar i dotterbolag | -1 385 | -1 840 |
Försäljning dotterbolag | -6 705 | 0 |
Utgående anskaffningsvärde | 166 109 | 128 540 |
Ingående nedskrivningar | -17 707 | -17 707 |
Utgående nedskrivningar | -17 707 | -17 707 |
Redovisat värde | 148 402 | 110 833 |
NOVOTEK B .V . | ROB-EX | SECURIOT AB | SECURIOT APS | |||||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Anläggningstillgångar | 1 207 | 1 221 | 0 | 7 549 | 0 | 0 | 1 224 | 421 |
Omsättningstillgångar | 90 817 | 74 287 | 0 | 17 067 | 39 | 41 | 8 178 | 4 495 |
Summa tillgångar | 92 024 | 75 508 | 0 | 24 616 | 39 | 41 | 9 402 | 4 916 |
Långfristiga skulder | 1 281 | 1 140 | 0 | 2 504 | 0 | 0 | 269 | 93 |
Kortfristiga skulder | 63 652 | 52 847 | 0 | 14 278 | 0 | 0 | 9 433 | 7 556 |
Summa skulder | 64 933 | 53 987 | 0 | 16 782 | 0 | 0 | 9 702 | 7 649 |
Nettotillgångar | 27 091 | 21 521 | 0 | 7 834 | 39 | 41 | -300 | -2 733 |
NOVOTEK AUSTRIA GMBH | TG ALPHA GMBH | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Anläggningstillgångar | 938 | 0 | 15 | 0 |
Omsättningstillgångar | 12 636 | 0 | 1 784 | 0 |
Summa tillgångar | 13 574 | 0 | 1 799 | 0 |
Långfristiga skulder | 1 337 | 0 | 7 317 | 0 |
Kortfristiga skulder | 9 073 | 0 | 1 430 | 0 |
Summa skulder | 10 410 | 0 | 8 747 | 0 |
Nettotillgångar | 3 164 | 0 | -6 948 | 0 |
| ORGANISA- | FÖRETAGETS SÄTE | ANTAL | KAPITAL- | BOKFÖRT | |
| TIONSNR | ANDELAR | ANDEL | VÄRDE | ||
Novotek UK & Ireland Limited | SC274480 | Glasgow | 10 000 | 100% | 59 614 |
Novotek Solutions UK & Ireland Limited | 04062330 | Rugeley | 200 | 100% | 111 653 |
TriMation B .V . | 18036113 | Chaam | 400 | 100% | 5 238 |
Novotek BVBA | 811264250 | Vilvoorde | 400 | 100% | 9 465 |
TG Alpha GmbH | HRB5229 | Deggendorf | 7 000 | 28% | 134 |
NOVOTEK B .V . | ROB-EX | SECURIOT AB | SECURIOT APS | |||||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Intäkter | 108 910 | 93 693 | 33 987 | 30 954 | 0 | 0 | 17 168 | 10 313 |
Årets resultat | 13 934 | 7 620 | 1 830 | 799 | -2 | -2 | 1 134 | -432 |
Årets totalresultat summa | 12 819 | 7 010 | 933 | 408 | -1 | -1 | 579 | -220 |
| Summa totalresultat hänförligt till | ||||||||
Innehav utan bestämmande inflytande | 1 115 | 610 | 897 | 391 | -1 | -1 | 555 | -212 |
NOVOTEK AUSTRIA GMBH | TG ALPHA GMBH | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Intäkter | 26 360 | 0 | 6 516 | 0 |
Årets resultat | 2 026 | 0 | -192 | 0 |
Årets totalresultat summa | 1 418 | 0 | -115 | 0 |
| Summa totalresultat hänförligt till | ||||
Innehav utan bestämmande inflytande | 608 | 0 | -77 | 0 |
NOVOTEK B .V . | ROB-EX | SECURIOT AB | SECURIOT APS | |||||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
| Kassaflöde från den löpande | 16 478 | -555 | 8 262 | 7 452 | -2 | -227 | 753 | -738 |
| verksamheten | ||||||||
| Kassaflöde från den investerings | -1 191 | -421 | -1 254 | -2 703 | 0 | 0 | 482 | -243 |
| verksamheten | ||||||||
| Kassaflöde från den finansierings | -9 182 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | -6 | 8 |
| löpande verksamheten | ||||||||
Förändring av likvida medel | 6 105 | -976 | 7 008 | 4 749 | -2 | -227 | 1 229 | -973 |
Likvida medel vid årets början | 21 710 | 22 719 | 9 807 | 5 244 | 38 | 265 | 453 | 1 401 |
Kursdifferensen i likvida medel | 793 | -33 | 289 | -186 | 0 | 0 | 21 | 25 |
Avgår vid försäljning | 0 | 0 | -17 104 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Likvida medel vid periodens slut | 28 608 | 21 710 | 17 104 | 9 807 | 36 | 38 | 1 703 | 453 |
NOVOTEK AUSTRIA GMBH | TG ALPHA GMBH | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
| Kassaflöde från den löpande | -213 | 0 | 72 | 0 |
| verksamheten | ||||
| Kassaflöde från den investerings | -211 | 0 | 0 | 0 |
| verksamheten | ||||
| Kassaflöde från den finansierings | 0 | 0 | 64 | 0 |
| löpande verksamheten | ||||
Förändring av likvida medel | -424 | 0 | 136 | 0 |
Likvida medel vid årets början | 2 855 | 0 | 396 | 0 |
Kursdifferensen i likvida medel | 12 | 0 | 3 | 0 |
Avgår vid försäljning | 0 | 0 | 0 | 0 |
Likvida medel vid periodens slut | 2 443 | 0 | 535 | 0 |
| KONCERNEN | ||
2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Ingående fordran | 464 | 606 |
Utlåning under året | 0 | 5 |
Amortering under året | -164 | -118 |
Tillkommande fordran | 8 414 | 0 |
Årets omräkningsdifferens | 20 | -29 |
Utgående fordran | 8 734 | 464 |
| TILLÄMPADE VALUTAKURSER | ||
| KONCERNEN | ||
2024 | 2023 | |
| Vid omräkning av balansposter till rapportvalutan | ||
| har följande valutakurser använts: | ||
EUR | 11,4865 | 11,0960 |
DKK | 1,5398 | 1,4888 |
NOK | 0,9697 | 0,9871 |
GBP | 13,8475 | 12,7680 |
CHF | 12,1744 | 11,9827 |
| KONCERNEN | |||||
2024 | BOKFÖRT VÄRDE | MINDRE ÄN 1 ÅR | MELLAN 1 OCH 2 ÅR | MELLAN 2 OCH 5 ÅR | MER ÄN 5 ÅR |
Leasingskulder | 25 645 | 10 442 | 6 866 | 9 887 | 0 |
Skulder till kreditinstitut | 1 413 | 0 | 1 413 | 0 | 0 |
Tillkommande köpeskilling | 3 843 | 3 843 | 0 | 0 | 0 |
Villkorad tilläggsköpeskilling | 33 700 | 26 291 | 3 220 | 4 189 | 0 |
Leverantörsskulder | 69 877 | 69 877 | 0 | 0 | 0 |
Övriga skulder | 26 450 | 13 266 | 0 | 13 184 | 0 |
Summa | 160 928 | 123 719 | 11 499 | 27 260 | 0 |
| KONCERNEN | ||
2024 | 2023 | |
| För omräkning av det utländska dotterföretagets resultaträkning till | ||
| rapportvalutan har följande valutakurser använts: | ||
EUR | 11,4322 | 11,4765 |
DKK | 1,5327 | 1,5403 |
NOK | 0,9832 | 1,0050 |
GBP | 13,5045 | 13,1979 |
CHF | 12,0045 | 11,8173 |
| MODERBOLAGET | |||||
2024 | BOKFÖRT VÄRDE | MINDRE ÄN 1 ÅR | MELLAN 1 OCH 2 ÅR | MELLAN 2 OCH 5 ÅR | MER ÄN 5 ÅR |
Tillkommande köpeskilling | 3 843 | 3 843 | 0 | 0 | 0 |
Villkorad köpeskilling | 11 543 | 4 135 | 3 220 | 4 189 | |
Leverantörsskulder | 2 482 | 2 482 | 0 | 0 | 0 |
Skulder till koncernföretag | 18 708 | 6 178 | 0 | 12 530 | 0 |
Övriga skulder | 17 707 | 4 523 | 0 | 13 184 | 0 |
Summa | 54 283 | 21 161 | 3 220 | 29 903 | 0 |
| KONCERNEN | |||||
2023 | BOKFÖRT VÄRDE | MINDRE ÄN 1 ÅR | MELLAN 1 OCH 2 ÅR | MELLAN 2 OCH 5 ÅR | MER ÄN 5 ÅR |
Leasingskulder | 16 152 | 9 330 | 5 818 | 1 492 | 0 |
Tillkommande köpeskilling | 4 914 | 2 218 | 2 696 | 0 | 0 |
Villkorad tilläggsköpeskilling | 26 825 | 6 397 | 20 428 | 0 | 0 |
Leverantörsskulder | 53 034 | 53 034 | 0 | 0 | 0 |
Övriga skulder | 3 780 | 3 780 | 0 | 0 | 0 |
Summa | 104 705 | 74 759 | 28 942 | 1 492 | 0 |
| MODERBOLAGET | |||||
2023 | BOKFÖRT VÄRDE | MINDRE ÄN 1 ÅR | MELLAN 1 OCH 2 ÅR | MELLAN 2 OCH 5 ÅR | MER ÄN 5 ÅR |
Tillkommande köpeskilling | 4 914 | 2 218 | 2 696 | 0 | 0 |
Leverantörsskulder | 492 | 492 | 0 | 0 | 0 |
Skulder till koncernföretag | 20 226 | 8 300 | 0 | 11 926 | 0 |
Övriga skulder | 168 | 168 | 0 | 0 | 0 |
Summa | 25 800 | 11 178 | 2 696 | 11 926 | 0 |
| SOLIDITETEN ÄR ENLIGT FÖLJANDE | ||||
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Eget kapital | 235 055 | 179 328 | 140 719 | 104 500 |
Summa Eget kapital | 235 055 | 179 328 | 140 719 | 104 500 |
Balansomslutning | 655 833 | 493 738 | 198 527 | 133 069 |
Soliditet | 36% | 36% | 71% | 79% |
| VÄRDERADE TILL | ||||
| VÄRDERADE TILL | VERKLIGA VÄRDEN | |||
| UPPLUPET AN- | VIA RESULTAT- | REDOVISAT | ||
| SKAFFINGSVÄRDE | RÄKNINGEN | VÄRDE | VERKLIGT VÄRDE | |
| KONCERNEN 2024 | ||||
| Finansiella tillgångar | ||||
Andra långfristiga fordringar | 320 | 8 414 | 8 734 | 8 734 |
Kundfordringar och övriga fordringar | 160 586 | 0 | 160 586 | 160 586 |
Likvida Medel | 148 102 | 0 | 148 102 | 148 102 |
Summa Finansiella tillgångar | 309 008 | 8 414 | 322 534 | 322 534 |
Icke finansiella tillgångar | 333 299 | 333 299 | ||
Summa tillgångar | 655 833 | 655 833 | ||
| Finansiella skulder | ||||
Övriga långfristiga skulder | 3 037 | 13 185 | 16 222 | 16 222 |
Villkorad tilläggsköpeskilling, långfristig | 0 | 7 409 | 7 409 | 7 409 |
Leverantörsskulder | 69 877 | 0 | 69 877 | 69 877 |
Villkorad tilläggsköpeskilling, kortfristig | 0 | 26 291 | 26 291 | 26 291 |
Övriga skulder | 10 228 | 0 | 10 228 | 10 228 |
Summa Finansiella skulder | 83 142 | 46 885 | 130 027 | 130 027 |
Icke finansiella skulder | 290 751 | 290 751 | ||
Summa skulder | 420 778 | 420 778 |
| VÄRDERADE TILL | ||||
| VÄRDERADE TILL | VERKLIGA VÄRDEN | |||
| UPPLUPET AN- | VIA RESULTAT- | REDOVISAT | ||
| SKAFFINGSVÄRDE | RÄKNINGEN | VÄRDE | VERKLIGT VÄRDE | |
| KONCERNEN 2023 | ||||
| Finansiella tillgångar | ||||
Andra långfristiga fordringar | 464 | 0 | 464 | 464 |
Fordringar hos intresseföretag | 5 112 | 0 | 5 112 | 5 112 |
Kundfordringar och övriga fordringar | 145 079 | 0 | 145 079 | 145 079 |
Likvida Medel | 102 080 | 0 | 102 080 | 102 080 |
Summa Finansiella tillgångar | 252 735 | 0 | 252 735 | 252 735 |
Icke finansiella tillgångar | 241 003 | 241 003 | ||
Summa tillgångar | 493 738 | 493 738 | ||
| Finansiella skulder | ||||
Villkorad tilläggsköpeskilling, långfristig | 0 | 20 428 | 20 428 | 20 428 |
Leverantörsskulder | 53 034 | 0 | 53 034 | 53 034 |
Skulder till intresseföretag | 0 | 0 | 0 | 0 |
Villkorad tilläggsköpeskilling, kortfristig | 0 | 6 397 | 6 397 | 6 397 |
Övriga skulder | 3 628 | 0 | 3 628 | 3 628 |
Summa Finansiella skulder | 56 662 | 26 825 | 83 487 | 83 487 |
Icke finansiella skulder | 230 923 | 230 923 | ||
Summa skulder | 314 410 | 314 410 |
| VÄRDERADE TILL | ||||
| KLASSIFICERING AV FINANSIELLA INSTRUMENT | VÄRDERADE TILL | VERKLIGA VÄRDEN | ||
| UPPLUPET AN- | VIA RESULTAT- | REDOVISAT | ||
| SKAFFINGSVÄRDE | RÄKNINGEN | VÄRDE | VERKLIGT VÄRDE | |
| MODERBOLAGET 2024 | ||||
| Finansiella tillgångar | ||||
Kundfordringar och övriga fordringar | 0 | 8 414 | 8 414 | 8 414 |
Fordringar hos intresseföretag | 15 | 0 | 15 | 15 |
Fordringar hos koncernbolag | 4 498 | 0 | 4 498 | 4 498 |
Likvida Medel | 23 024 | 0 | 23 024 | 23 024 |
Summa Finansiella tillgångar | 27 537 | 8 414 | 35 951 | 35 951 |
Icke finansiella tillgångar | 149 605 | 149 605 | ||
Summa tillgångar | 185 556 | 185 556 | ||
| Finansiella skulder | ||||
Långfristiga skulder till koncernbolag | 12 530 | 0 | 12 530 | 12 530 |
Övriga långfristiga skulder | 0 | 13 185 | 13 185 | 13 185 |
Villkorade köpeskilling, långfristig | 0 | 7 408 | 7 408 | 7 408 |
Leverantörsskulder | 492 | 0 | 492 | 492 |
Skulder till koncernföretag | 6 178 | 0 | 6 178 | 6 178 |
Övriga skulder | 4 337 | 0 | 4 337 | 4 337 |
Villkorade köpeskilling, kortfristig | 0 | 4 135 | 4 135 | 4 135 |
Summa Finansiella skulder | 11 007 | 24 728 | 48 265 | 48 265 |
Icke finansiella skulder | 9 543 | 9 543 | ||
Summa skulder | 57 808 | 57 808 |
| KONCERNEN | ||
2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Färdiga varor och handelsvaror | 1 944 | 665 |
Utgående varulager | 1 944 | 665 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Kundfordringar | 158 709 | 143 840 | 0 | 0 |
Fordringar hos koncernföretag | 0 | 0 | 4 498 | 8 818 |
Fordringar hos intresseföretag | 0 | 0 | 0 | 0 |
Övriga fordringar | 2 344 | 1 304 | 438 | 0 |
Skattefordringar | 4 450 | 5 831 | 436 | 205 |
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 110 987 | 59 465 | 1 283 | 975 |
Summa kortfristiga fordringar | 276 490 | 210 440 | 6 655 | 9 998 |
| KUNDFORDRINGAR | ||||
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Kundfordringar brutto | 159 818 | 145 295 | 0 | 0 |
Förväntade kreditförluster | -1 109 | -1 455 | 0 | 0 |
Summa kundfordringar | 158 709 | 143 840 | 0 | 0 |
| VÄRDERADE TILL | ||||
| KLASSIFICERING AV FINANSIELLA INSTRUMENT | VÄRDERADE TILL | VERKLIGA VÄRDEN | ||
| UPPLUPET AN- | VIA RESULTAT- | REDOVISAT | ||
| SKAFFINGSVÄRDE | RÄKNINGEN | VÄRDE | VERKLIGT VÄRDE | |
| MODERBOLAGET 2023 | ||||
| Finansiella tillgångar | ||||
Kundfordringar och övriga fordringar | 0 | 0 | 0 | 0 |
Fordringar hos intresseföretag | 5 112 | 0 | 5 112 | 5 112 |
Fordringar hos koncernbolag | 8 818 | 0 | 8 818 | 8 818 |
Likvida Medel | 2 098 | 0 | 2 098 | 2 098 |
Summa Finansiella tillgångar | 16 028 | 0 | 16 028 | 16 028 |
Icke finansiella tillgångar | 117 041 | 117 041 | ||
Summa tillgångar | 133 069 | 133 069 | ||
| Finansiella skulder | ||||
Leverantörsskulder | 492 | 0 | 492 | 492 |
Skulder till koncernföretag | 20 226 | 0 | 20 226 | 20 226 |
Övriga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 |
Summa Finansiella skulder | 20 718 | 0 | 20 718 | 20 718 |
Icke finansiella skulder | 7 851 | 7 851 | ||
Summa skulder | 28 569 | 28 569 |
| FÖRÄNDRING I FÖRLUSTRESERV | ||||
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Ingående förlustreserv | 1 455 | 1 540 | 0 | 0 |
Ökning av förlustreserv, förändring redovisad i resultaträkning | 97 | 264 | 0 | 0 |
Under året bortskrivna fordringar | -151 | -364 | 0 | 0 |
Avgående förlustreserv vid försäljning av bolag | -268 | 0 | 0 | 0 |
Valutakursdifferens | -24 | 15 | 0 | 0 |
Utgående förlustreserv | 1 109 | 1 455 | 0 | 0 |
| ÅLDERSANALYS KUNDFORDRINGAR 2024 | ||
| KONCERNEN | ||
REDOVISAT VÄRDE | FÖRLUST-RESERV | |
Ej förfallet | 125 131 | 0 |
Förfallna mindre än 1 månad | 19 588 | 0 |
Förfallna 1 till 3 månader | 8 359 | -674 |
Förfallna 3 till 6 månader | 3 903 | -103 |
Förfallna 6 till 12 månader | 1 500 | -214 |
Förfallna mer än 12 månader | 228 | -118 |
Summa kundfordringar | 158 709 | -1 109 |
| ÅLDERSANALYS KUNDFORDRINGAR 2023 | ||
| KONCERNEN | ||
REDOVISAT VÄRDE | FÖRLUST-RESERV | |
Ej förfallet | 114 243 | 0 |
Förfallna mindre än 1 månad | 19 538 | 0 |
Förfallna 1 till 3 månader | 5 241 | -958 |
Förfallna 3 till 6 månader | 2 233 | -105 |
Förfallna 6 till 12 månader | 2 077 | -290 |
Förfallna mer än 12 månader | 508 | -102 |
Summa kundfordringar | 143 840 | -1 455 |
| KUNDFORDRAN PER VALUTA | ||
| KONCERNEN | ||
2024-12-31 | 2023-12-31 | |
SEK | 15 368 | 17 151 |
EUR | 77 708 | 58 465 |
DKK | 26 042 | 27 396 |
NOK | 6 635 | 14 926 |
USD | 2 156 | 1 240 |
GBP | 26 097 | 19 818 |
CHF | 4 703 | 4 844 |
Summa | 158 709 | 143 840 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Förutbetald försäkring | 1 582 | 1 720 | 380 | 201 |
Förutbetalda varu- och tjänsteinköp | 65 182 | 51 696 | 447 | 518 |
Avtalstillgångar | 39 749 | 4 715 | 0 | 0 |
Övriga förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 4 474 | 1 334 | 456 | 256 |
110 987 | 59 465 | 1 283 | 975 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Upplupna löner och sociala avgifter | 22 554 | 18 501 | 3 147 | 2 304 |
Upplupna varu- och tjänsteinköp | 34 104 | 10 691 | 0 | 0 |
Avtalsskulder | 160 976 | 132 865 | 0 | 0 |
Övriga upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 3 253 | 6 704 | 377 | 472 |
220 887 | 168 761 | 3 524 | 2 776 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Skuldförd option vid förvärv | 13 184 | 0 | 13 184 | 0 |
Övriga långfristiga skulder | 3 038 | 0 | 0 | 0 |
16 222 | 0 | 13 184 | 0 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Ingående värde | 2 695 | 4 234 | 2 695 | 4 234 |
Omvärdering tillkommande köpeskilling | 1 016 | 679 | 1 016 | 679 |
Avgår kortfristig del för utbetalning | -3 843 | -2 218 | -3 843 | -2 218 |
Årets omräkningsdifferens | 132 | 0 | 132 | 0 |
Redovisat värde långfristig del | 0 | 2 695 | 0 | 2 695 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Ingående värde | 20 428 | 26 433 | 0 | 0 |
Tillkommande villkorad köpeskilling | 11 416 | 0 | 11 416 | 0 |
Avgår kortfristig del för utbetalning | -26 291 | -6 397 | -4 135 | 0 |
Årets omräkningsdifferens | 1 856 | 392 | 128 | 0 |
Redovisat värde långfristig del | 7 409 | 20 428 | 7 409 | 0 |
| VERKLIGT VÄRDE AV FÖRVÄRVADE TILLGÅNGAR OCH ÖVERTAGNA SKULDER | |
| KKR | |
Immateriella anläggningstillgångar | 22 691 |
Övriga anläggningstillgångar | 3 728 |
Summa anläggningstillgångar | 26 419 |
Omsättningstillgångar | 13 633 |
Summa tillgångar | 40 052 |
Långfristiga skulder | -8 562 |
Kortfristiga skulder | -13 146 |
Summa skulder | -21 708 |
Summa förvärvade nettotillgångar till verkligt värde: | 18 344 |
Köpeskilling* | 28 881 |
Reglering av utlåning till tidigare intressebolag | 5 618 |
Verkligt värde tidigare intressebolagsandel | 963 |
Innehav utan bestämmande inflytande - andel av förvärvade nettotillgångar | 3 626 |
Summa | 39 088 |
Goodwill | 20 744 |
*Varav beräknad tillkommande köpeskilling (ej reglerad) | 11 416 |
Summa överförd köpeskilling | 17 465 |
Avgår likvida medel i förvärvat dotterbolag | 3 213 |
Kassaflöde från förvärv av koncernverksamhet | 14 252 |
| VERKLIGT VÄRDE AV AVYTTRADE TILLGÅNGAR OCH SKULDER | |
| KKR | |
Immateriella anläggningstillgångar | 8 311 |
Övriga anläggningstillgångar | 124 |
Summa anläggningstillgångar | 8 435 |
Omsättningstillgångar | 25 004 |
Summa tillgångar | 33 439 |
Långfristiga skulder | -2 592 |
Kortfristiga skulder | -19 636 |
Summa skulder | -22 228 |
Summa avyttrade nettotillgångar till verkligt värde | 11 211 |
Minoritetens andel av avyttrade nettotillgångar | -5 493 |
Summa | 5 718 |
Erhållen köpeskilling* | 48 864 |
Försäljningskostnader | -12 612 |
Summa | 36 252 |
Reavinst | 30 534 |
*Varav ännu ej reglerad köpeskilling att erhålla (långfristig fordran) | 8 342 |
| *Varav ännu ej reglerad köpeskilling samt försäljningskostnad att betala ut | -4 337 |
| (kortfristig skuld) | |
Avgår likvida medel i avyttrat dotterbolag | 17 183 |
Kassaflöde från avyttring av andel i dotterföretag | 15 064 |
| KKR | VARAV AGENT/ | |||
TIDIGARE PRINCIP | FÖRÄNDRING | HUVUDMAN | NY PRINCIP | |
| Resultaträkning helår 2023 1) | ||||
Nettomsättning | 502 684 | -90 719 | -73 992 | 411 965 |
Handelsvaror | -205 507 | 83 261 | 73 992 | -122 246 |
Rörelseresultat | 47 988 | -7 458 | 0 | 40 530 |
Skatt | -12 496 | 1 575 | -10 921 | |
Periodens resultat | 33 303 | -5 883 | 27 420 | |
Innehav utan bestämmande inflytande | 511 | 278 | 789 | |
| Balansräkning 2023-01-01 2) | ||||
Uppskjuten skattefordran | 37 | 5 418 | 5 455 | |
| Förutbetalda kostnader och upplupna | 12 902 | 25 423 | 38 325 | |
| intäkter | ||||
| Upplupna kostnader och förutbetalda | 74 099 | 50 668 | 124 767 | |
| intäkter | ||||
Eget kapital* | 187 690 | -19 827 | 167 863 | |
*varav innehav utan bestämmande inflytande | 1 493 | 1 153 | 2 646 | |
| Balansräkning 2023-12-31 3) | ||||
Uppskjuten skattefordran | 546 | 6 199 | 6 745 | |
| Förutbetalda kostnader och upplupna | 10 675 | 48 790 | 59 465 | |
| intäkter | ||||
| Upplupna kostnader och förutbetalda | 88 207 | 80 554 | 168 761 | |
| intäkter | ||||
Eget kapital* | 204 893 | -25 565 | 179 328 | |
*varav innehav utan bestämmande inflytande | 2 857 | 1 383 | 4 240 | |
| Kassaflödesanalys helår 2023 4) | ||||
Rörelseresultat | 47 988 | -7 458 | 40 530 | |
Förändring av rörelsefordringar | -19 040 | -24 010 | -43 050 | |
Förändring av rörelseskulder | 14 008 | 31 468 | 45 476 | |
| Kassaflöde från den löpande | 41 796 | 0 | 41 796 | |
| verksamheten |
| KKR | VARAV AGENT/ | |||
TIDIGARE PRINCIP | FÖRÄNDRING | HUVUDMAN | NY PRINCIP | |
| Resultaträkning helår 2024 | ||||
Nettomsättning | 577 799 | -89 235 | -92 228 | 488 564 |
Rörelseintäkter | 613 348 | -91 056 | 522 292 | |
Handelsvaror | -239 377 | 88 860 | 92 228 | -150 517 |
Rörelseresultat | 97 629 | -2 196 | 0 | 95 433 |