| RESULTATRÄKNING | KONCERNEN | ||
| 2023-01-01- | 2022-01-01- | ||
KKR | NOT | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Rörelsens intäkter | |||
Nettoomsättning | |||
Övriga rörelseintäkter | |||
Summa rörelsens intäkter | 2, 3 | ||
| Rörelsens kostnader | |||
Handelsvaror | - | - | |
Övriga externa kostnader | 5,6 | - | - |
Personalkostnader | 4 | - | - |
| Avskrivningar och nedskrivningar av materiella | 13 | - | - |
| anläggningstillgångar | |||
| Avskrivningar och nedskrivningar av immateriella | 12 | - | - |
| anläggningstillgångar | |||
Summa rörelsens kostnader | - | - | |
Rörelseresultat | 3 | ||
| Resultat från finansiella investeringar | |||
Resultat från andelar i intresseföretag | 8 | - | - |
Finansiella intäkter | 9 | ||
- | |||
Finansiella kostnader | 10 | - | - |
- | - | ||
Resultat efter finansiella poster | |||
Resultat före skatt | |||
Skatt på årets resultat | 11 | - | - |
Årets resultat | |||
Hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||
Hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande | |||
| Data per aktie | |||
| Resultat, hänförligt till moderbolagets aktieägare, per aktie före och | |||
| efter utspädning, kr. | |||
Antal aktier vid periodens slut | |||
Genomsnittligt antal aktier |
| KONCERNEN | ||
| 2023-01-01- | 2022-01-01- | |
| KKR | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Årets resultat | ||
| Poster som senare kan komma att omklassificeras till resultat | ||
Årets omräkningsdifferenser från utländska verksamheter | ||
Årets omvärdering av tillkommande köpeskilling | - | - |
Årets övriga totalresultat | - | |
Årets totalresultat | ||
| Årets totalresultat hänförligt till: | ||
Innehav utan bestämmande inflytande | ||
Moderbolagets aktieägare |
| BALANSRÄKNING | |||
TILLGÅNGAR | KONCERNEN | ||
KKR | NOT | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | |||
Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten | 12 | ||
Kundrelationer | 12 | ||
Goodwill | 12 | ||
| Materiella anläggningstillgångar | |||
Nyttjanderättstillgångar | 13 | ||
Inventarier, verktyg och installationer | 13 | ||
Finansiella anläggningstillgångar | 16,17 | ||
Andelar i intresseföretag | 8 | ||
Långfristiga fordringar till intresseföretag | 8 | ||
Andra långfristiga fordringar | 15 | ||
Uppskjutna skattefordringar | 11 | ||
Summa anläggningstillgångar | |||
| OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR | |||
| Varulager | |||
Färdiga varor och handelsvaror | 18 | ||
Kortfristiga fordringar | 16,17,19 | ||
Kundfordringar | 19 | ||
Aktuella skattefordringar | 11 | ||
Fordringar till intresseföretag | |||
Övriga fordringar | |||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 20 | ||
Likvida medel | 16, 17 | ||
Summa omsättningstillgångar | |||
Summa tillgångar |
| BALANSRÄKNING | |||
EGET KAPITAL OCH SKULDER | KONCERNEN | ||
KKR | NOT | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| EGET KAPITAL | |||
Aktiekapital | 21 | ||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Reserver | |||
Balanserad vinst inklusive årets resultat | |||
| Summa eget kapital hänförligt till moderbolagets | |||
| aktieägare | |||
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
Summa eget kapital | |||
| LÅNGFRISTIGA SKULDER OCH AVSÄTTNINGAR | 16, 17 | ||
Leasingskulder | 6 | ||
Uppskjutna skatteskulder | 11 | ||
Tillkommande köpeskilling | 24 | ||
Villkorad tilläggsköpeskilling | 23 | ||
Summa långfristiga skulder och avsättningar | |||
| KORTFRISTIGA SKULDER | 16, 17 | ||
Leverantörsskulder | |||
Aktuella skatteskulder | 11 | ||
Leasingskulder | 6 | ||
Övriga skulder | |||
Tillkommande köpeskilling | 24 | ||
Villkorad tilläggsköpeskillning | 23 | ||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 22 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
Summa eget kapital och skulder |
| KASSAFLÖDESANALYS | |||
INDIREKT METOD | KONCERNEN | ||
| 2023-01-01- | 2022-01-01- | ||
KKR | NOT | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN | |||
Rörelseresultat | |||
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | |||
Avskrivningar | 12,13 | ||
Övriga ej kassaflödespåverkade poster | |||
Erhållen ränta | |||
Erlagd ränta | - | - | |
Betald inkomstskatt | - | - | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före | |||
| förändring av rörelsekapital | |||
| Förändring av rörelsekapital | |||
Varulager | |||
Fordringar | - | - | |
Skulder | |||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| INVESTERINGSVERKSAMHETEN | |||
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar | 12 | - | - |
Förvärv av materiella anläggningstillgångar | 13 | - | - |
Försäljning av materiella anläggningstillgångar | 13 | ||
Förändring långfristiga tillgångar | - | ||
Utbetalning tillkommande köpeskilling | - | - | |
Förvärv av bolag | 26 | - | |
Förvärv av andelar i intressebolag | - | ||
Kassaflöde från investeringsverksamheten | - | - | |
| FINANSIERINGSVERKSAMHETEN | |||
Amortering leasingskuld | 6 | - | - |
Lämnad utdelning innehav utan bestämmande inflytande | - | ||
Lämnad utdelning | - | - | |
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - | - | |
Förändring av likvida medel | - | ||
Likvida medel vid årets början | |||
Kursdifferens i likvida medel | |||
Likvida medel vid årets slut |
| KONCERNEN | Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | ||||||
| TOTALT EGET | |||||||
| KKR | ÖVRIGT | KAPITAL | INNEHAV UTAN | SUMMA | |||
| TILLSKJUTET | BALANSERAD | (MODER BOLAGETS | BESTÄMMANDE | EGET | |||
| AKTIEKAPITAL | KAPITAL | RESERVER | VINST | AKTIEÄGARE) | INFLYTANDE | KAPITAL | |
Belopp 2021-12-31 | |||||||
Årets resultat | |||||||
Övrigt totalresultat | |||||||
Summa totalresultat | |||||||
Transaktioner med aktieä- gare i deras egenskap av | |||||||
| aktieägare | |||||||
Utdelning | - | - | - | - | |||
Summa | - | - | - | - | |||
Belopp 2022-12-31 | |||||||
Årets resultat | |||||||
Övrigt totalresultat | - | - | - | - | |||
Summa totalresultat | - | ||||||
Transaktioner med aktieä- gare i deras egenskap av | |||||||
| aktieägare | |||||||
Utdelning | - | - | - | ||||
Summa | - | - | - | ||||
Transaktioner med inneha- vare utan bestämmande | - | - | |||||
| inflytande | |||||||
Belopp 2023-12-31 |
KONCERNEN | KONCERNEN | |||
| RÖRELSEINTÄKTERNAS FÖRDELNING PÅ | IMATERIELLA OCH MATERIELLA | |||
| GEOGRAFISKA OMRÅDEN | ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Sverige | 66 685 | 64 100 | 4 439 | 5 342 |
Norge | 31 939 | 31 427 | 1 323 | 374 |
Danmark | 112 772 | 98 262 | 10 381 | 10 845 |
Finland | 41 146 | 36 032 | 670 | 1 261 |
Benelux | 116 336 | 108 949 | 4 743 | 4 802 |
UK & Irland | 102 127 | 61 872 | 4 108 | 4 281 |
Schweiz | 41 860 | 38 604 | 1 061 | 1 858 |
Moderbolag och koncerneliminering | -9 863 | -5 682 | 140 281 | 143 389 |
503 002 | 433 564 | 167 006 | 172 152 |
| KONCERNEN | ||
ANALYS AV INTÄKTER PER INTÄKTSSLAG | 2023 | 2022 |
Produkter | 392 192 | 351 907 |
Tjänster | 128 095 | 86 749 |
Övrigt och koncerneliminering | -17 285 | -5 092 |
503 002 | 433 564 |
2023 | 2022 | |||||
| RÖRELSEINTÄKTERNAS FÖRDELNING PER SEGMENT | RÖRELSE- | RÖRELSE- | FINANS- | RÖRELSE- | RÖRELSE- | FINANS- |
| INTÄKTER | RESULTAT | NETTO | INTÄKTER | RESULTAT | NETTO | |
Industriell IT och Automation | 512 865 | 53 349 | 158 | 439 246 | 45 719 | -367 |
Koncerngemensamt | 13 710 | -5 066 | -383 | 12 643 | -3 977 | -223 |
Eliminering | -23 573 | -295 | -342 | -18 325 | 347 | -270 |
503 002 | 47 988 | -567 | 433 564 | 42 089 | -860 |
2023 | 2022 | |||
INVESTERINGAR OCH AVSKRIVNINGAR PER SEGMENT | INVESTERINGAR | AVSKRIVNINGAR | INVESTERINGAR | AVSKRIVNINGAR |
Industriell IT och Automation | 9 579 | -16 328 | 15 127 | -11 563 |
Koncerngemensamt | 711 | -464 | 262 | -448 |
10 290 | -16 792 | 15 389 | -12 011 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
MEDELTALET ANSTÄLLDA | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Kvinnor | 40 | 36 | 3 | 3 |
Män | 147 | 133 | 3 | 3 |
187 | 169 | 6 | 6 |
2023 | 2022 | |||
MEDELANTALET ANSTÄLLDA PER GEOGRAFISK OMRÅDE (KONCERNEN) | KVINNOR | MÄN | KVINNOR | MÄN |
Sverige | 9 | 30 | 8 | 31 |
Benelux | 8 | 24 | 9 | 24 |
Danmark | 7 | 34 | 7 | 36 |
Finland | 2 | 13 | 2 | 12 |
Norge | 5 | 9 | 3 | 11 |
UK & Irland | 8 | 30 | 6 | 12 |
Schweiz | 1 | 7 | 1 | 7 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
LÖNER OCH ERSÄTTNINGAR | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Styrelse och verkställande direktör | 17 726 | 16 245 | 2 415 | 2 268 |
Övriga anställda | 131 970 | 115 483 | 4 865 | 3 961 |
149 696 | 131 728 | 7 280 | 6 229 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
SOCIALA KOSTNADER | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Pensionskostnader för styrelse och verkställande direktör | 3 252 | 2 321 | 303 | 316 |
Pensionskostnader för övriga anställda | 13 807 | 10 719 | 668 | 576 |
Övriga sociala kostnader | 19 260 | 16 961 | 2 510 | 2 132 |
36 319 | 30 001 | 3 481 | 3 024 |
| 2023 | |||||||
| LÖNER, ERSÄTTNINGAR OCH SOCIALA KOSTNADER | |||||||
PER GEOGRAFISKT OMRÅDE (KONCERNEN) | SVERIGE | BENELUX | DANMARK | FINLAND | NORGE | UK & IRLAND | SCHWEIZ |
| Löner och ersättningar | |||||||
Styrelse och verkställande direktör | 3 463 | 1 732 | 4 882 | 2 251 | 2 024 | 1 983 | 1 390 |
Övriga anställda | 23 640 | 25 464 | 32 203 | 9 538 | 9 932 | 22 553 | 8 641 |
| Sociala kostnader | |||||||
| Pensionskostnader för styrelse och verkställande | 465 | 165 | 575 | 760 | 151 | 950 | 185 |
| direktör | |||||||
Pensionskostnader övriga anställda | 2 525 | 2 082 | 4 002 | 1 886 | 650 | 2 042 | 619 |
Övriga sociala kostnader | 9 395 | 3 982 | 1 049 | 307 | 2 168 | 1 412 | 947 |
| 2022 | |||||||
| LÖNER, ERSÄTTNINGAR OCH SOCIALA KOSTNADER | |||||||
PER GEOGRAFISKT OMRÅDE (KONCERNEN) | SVERIGE | BENELUX | DANMARK | FINLAND | NORGE | UK & IRLAND | SCHWEIZ |
| Löner och ersättningar | |||||||
Styrelse och verkställande direktör | 3 470 | 1 654 | 4 276 | 2 010 | 1 945 | 1 444 | 1 446 |
Övriga anställda | 23 508 | 21 763 | 31 947 | 8 173 | 10 081 | 12 349 | 7 662 |
| Sociala kostnader | |||||||
| Pensionskostnader för styrelse och verkställande | 485 | 165 | 490 | 703 | 135 | 207 | 136 |
| direktör | |||||||
Pensionskostnader övriga anställda | 2 303 | 1 741 | 3 504 | 1 657 | 585 | 358 | 571 |
Övriga sociala kostnader | 8 778 | 3 393 | 641 | 257 | 2 180 | 990 | 722 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
| Revisionsuppdrag | ||||
Mazars AB | 685 | 650 | 525 | 525 |
Beierholm | 188 | 173 | 0 | 0 |
BDO | 182 | 134 | 0 | 0 |
EY | 184 | 99 | 0 | 0 |
D&A de Jong | 365 | 365 | 0 | 0 |
Baker Tilly | 135 | 156 | 0 | 0 |
Gilliland | 0 | 142 | 0 | 0 |
Johnson Tindsall | 253 | 97 | 0 | 0 |
Lemag Treuhand | 122 | 120 | 0 | 0 |
Summa | 2 114 | 1 936 | 525 | 525 |
| Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdrag | ||||
Mazars AB | 75 | 75 | 75 | 75 |
Summa | 75 | 75 | 75 | 75 |
Summa revisionskostnader | 2 189 | 2 011 | 600 | 600 |
| KONCERNEN | |||||
BELOPP SOM REDOVISATS I RESULTATET | 2023 | ||||
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar | -9 192 | ||||
Räntekostnader för leasingskulder | -342 | ||||
FÖRFALLOANALYS KONCERNEN 2023-12-31 | INOM 3 MÅN | 3-12 MÅN | 1-5 ÅR | EFTER 5 ÅR | TOTALT |
Leasingskuld | 2 333 | 6 997 | 7 310 | - | 16 640 |
| KONCERNEN | |||||
BELOPP SOM REDOVISATS I RESULTATET | 2022 | ||||
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar | -7 888 | ||||
Räntekostnader för leasingskulder | -270 | ||||
FÖRFALLOANALYS KONCERNEN 2022-12-31 | INOM 3 MÅN | 3-12 MÅN | 1-5 ÅR | EFTER 5 ÅR | TOTALT |
Leasingskuld | 2 210 | 6 514 | 11 575 | - | 20 299 |
IB/UB-ANALYS, KONCERNEN | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |||
IB Leasingskuld | 19 825 | 14 181 | |||
Omvärdering av befintliga nyttjanderättstillgångar | 1 203 | 4 082 | |||
Tillkommande nyttjanderättstillgångar | 4 291 | 8 817 | |||
Amortering leasingskuld | -9 237 | -7 964 | |||
Avslutade kontrakt | -81 | -297 | |||
Årets omräkningsdifferenser | 151 | 1 006 | |||
UB Leasingskuld | 16 152 | 19 825 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Ingående värde | 2 572 | 2 813 | 3 233 | 3 233 |
Tilläggsköpeskilling | 237 | 0 | 237 | 0 |
Utbetalning av tilläggsköpeskilling | -237 | 0 | 0 | 0 |
Resultatandel | -1 385 | -468 | 0 | 0 |
Omräkningsdifferens | 38 | 227 | 0 | 0 |
Utgående värde | 1 225 | 2 572 | 3 470 | 3 233 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Ränteintäkter och liknande | 458 | 584 | 0 | 0 |
Ränteintäkter intressebolag | 135 | 0 | 135 | 0 |
593 | 584 | 135 | 0 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Räntekostnader och liknande | -1 160 | -1 444 | -162 | -224 |
Räntekostnader koncernbolag | 0 | 0 | -356 | 0 |
-1 160 | -1 444 | -518 | -224 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
| Skattekostnad i resultaträkningen | ||||
Aktuell skatt | -11 850 | -8 347 | 0 | 0 |
Uppskjuten skatt | -646 | 32 | 353 | 0 |
-12 496 | -8 315 | 353 | 0 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |
| Skatter i balansräkningen | ||||
| Finansiella anläggningstillgångar | ||||
Uppskjuten skattefordran | 546 | 37 | 353 | 0 |
| Rörelsefordringar | ||||
Aktuell skattefordran | 5 831 | 3 669 | 167 | 169 |
| Avsättningar | ||||
Uppskjuten skatteskuld | 9 236 | 8 015 | 0 | 0 |
| Rörelseskulder | ||||
Aktuell skatteskuld | 7 447 | 11 324 | 0 | 0 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |
| Uppskjuten skattefordran | ||||
Aktiverade underskott | 353 | 0 | 353 | 0 |
Övrigt | 193 | 37 | 0 | 0 |
Redovisat värde | 546 | 37 | 353 | 0 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |
| Uppskjuten skattefordran | ||||
Ingående värde | 37 | 8 | 0 | 0 |
Årets avsättning | 509 | 29 | 353 | 0 |
Redovisat värde | 546 | 37 | 353 | 0 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |
| Uppskjuten skatteskuld | ||||
Immateriella anläggningstillgångar | 9 111 | 7 886 | 0 | 0 |
Övrigt | 125 | 129 | 0 | 0 |
Redovisat värde | 9 236 | 8 015 | 0 | 0 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |
| Uppskjuten skatteskuld | ||||
Ingående värde | 8 015 | 3 047 | 0 | 0 |
Förvärv | 0 | 4 742 | 0 | 0 |
Ändrad skattesats | 1 710 | 0 | 0 | 0 |
Årets avsättning | 245 | 466 | 0 | 0 |
Årets upplösning | -807 | -454 | 0 | 0 |
Omräkningsdifferens | 73 | 214 | 0 | 0 |
Redovisat värde | 9 236 | 8 015 | 0 | 0 |
GOODWILL | KONCERNEN | |
2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Ingående anskaffningsvärde | 108 844 | 62 713 |
Förvärvad verksamhet | 0 | 41 860 |
Årets omräkningsdifferens | 581 | 4 271 |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 109 425 | 108 844 |
Ingående nedskrivningar | -945 | -945 |
Utgående ackumulerade nedskrivningar | -945 | -945 |
Redovisat värde | 108 480 | 107 899 |
BALANSERADE UTGIFTER FÖR UTVECKLINGSARBETEN | KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||
2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Ingående anskaffningsvärde | 25 749 | 21 507 | 10 618 | 10 357 |
Årets aktivering | 3 533 | 3 124 | 711 | 261 |
Årets omräkningdifferens | -172 | 1 118 | 0 | 0 |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 29 110 | 25 749 | 11 329 | 10 618 |
Ingående avskrivningar | -18 525 | -17 030 | -9 660 | -9 230 |
Årets avskrivningar | -1 610 | -791 | -464 | -430 |
Årets omräkningsdifferens | 83 | -704 | 0 | 0 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | -20 052 | -18 525 | -10 124 | -9 660 |
Redovisat värde | 9 058 | 7 224 | 1 205 | 958 |
KUNDRELATIONER | KONCERNEN | |
2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Ingående anskaffningsvärde | 43 713 | 18 206 |
Förvärvad verksamhet | 0 | 24 313 |
Årets omräkningdifferens | 825 | 1 194 |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 44 538 | 43 713 |
Ingående avskrivningar | -9 666 | -7 123 |
Årets avskrivningar | -4 524 | -2 227 |
Årets omräkningdifferens | -53 | -316 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | -14 243 | -9 666 |
Redovisat värde | 30 295 | 34 047 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
| Skillnad mellan nominell svensk skattesats och koncernens skatt | ||||
Skatt enligt nominell skattesats 20,6% (20,6 %) | -9 435 | -8 397 | -2 213 | -10 221 |
Skatteeffekt av ej avdragsgilla / skattepliktiga poster | 65 | 219 | 2 566 | 10 221 |
Justeringar avseende tidigare års skatter | 0 | -3 | 0 | 0 |
Ej aktiverat underskottsavdrag | -429 | 0 | 0 | 0 |
Effekt av ändrade skattesatser | -1 710 | 0 | 0 | 0 |
Effekt utländska skattesatser | -987 | -134 | 0 | 0 |
Skatt på årets resultat | -12 496 | -8 315 | 353 | 0 |
2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Novotek Sverige AB | 6 583 | 6 583 |
Novotek AS (Norge) | 8 273 | 8 861 |
Novotek A/S (Danmark) | 8 972 | 9 019 |
Rob-Ex A/S (Danmark | 987 | 992 |
Novotek OY (Finland) | 5 494 | 5 510 |
Novotek BV (Benelux) | 12 391 | 12 427 |
Novotek UK & Ireland (UK och Irland) | 58 590 | 57 732 |
Novotek Switzerland AG (Schweiz) | 7 190 | 6 775 |
108 480 | 107 899 |
INVENTARIER, VERKTYG OCH INSTALLATIONER | KONCERNEN | MODERBOLAGET | ||
2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Ingående anskaffningsvärde | 11 194 | 6 759 | 354 | 354 |
Förvärvat via rörelseförvärv | 0 | 3 392 | 0 | 0 |
Inköp | 1 263 | 2 102 | 0 | 0 |
Försäljning | 0 | -1 553 | 0 | 0 |
Årets omräkningsdifferens | 3 | 494 | 0 | 0 |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 12 460 | 11 194 | 354 | 354 |
Ingående avskrivningar | -7 790 | -4 902 | -354 | -336 |
Förvärvat via rörelseförvärv | 0 | -2 597 | 0 | 0 |
Försäljning | 0 | 1 153 | 0 | 0 |
Årets avskrivningar | -1 466 | -1 105 | 0 | -18 |
Årets omräkningsdifferens | 44 | -339 | 0 | 0 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | -9 212 | -7 790 | -354 | -354 |
Redovisat värde | 3 248 | 3 404 | 0 | 0 |
| ORGANISA- | FÖRETAGETS SÄTE | ANTAL | KAPITAL- | BOKFÖRT | |
| TIONSNR | ANDELAR | ANDEL | VÄRDE | ||
Novotek Sverige AB | 556265-3906 | Malmö | 1 000 | 100% | 4 000 |
Arangur AB | 556411-8726 | Halmstad | 5 000 | 100% | 0 |
Novotek A/S | 21333174 | Glostrup | 500 | 100% | 638 |
Novotek AS | 945796693 | Larvik | 50 | 100% | 732 |
Novotek OY | 2206064-5 | Helsingfors | 1 000 | 100% | 29 |
Novotek B.V. | 20063265 | Breda | 368 | 92% | 13 122 |
Rob-Ex A/S | 20944196 | Odense | 306 | 51% | 6 705 |
Novotek GmbH | HRB 202293 | Solingen | 1 | 100% | 0 |
Novotek Holdings Limited | SC575097 | Glasgow | 1 | 100% | 63 778 |
Novotek Switzerland AG | CHE-112.754.595 | Solothurn | 170 | 85% | 21 362 |
Securiot ApS | 39635623 | Århus | 255 | 51% | 36 |
Securiot AB | 559157-2077 | Malmö | 255 | 51% | 431 |
Arangur Ireland Ltd | 640925 | Dublin | 1 | 100% | 0 |
| 110 833 |
NYTTJANDERÄTTSTILLGÅNGAR | KONCERNEN | |
2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Ingående anskaffningsvärde | 35 567 | 32 114 |
Förvärvat via rörelseförvärv | 0 | 2 736 |
Tillkommande nyttjanderättstillgångar | 4 291 | 6 081 |
Omvärdering av befintliga nyttjanderättstillgångar | 1 203 | 4 082 |
Avgående nyttjanderättstillgångar | -2 565 | -11 810 |
Årets omräkningsdifferenser | -150 | 2 364 |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 38 346 | 35 567 |
Ingående avskrivningar | -15 988 | -18 280 |
Avgående nyttjanderättstillgångar | 2 479 | 11 526 |
Årets avskrivningar | -9 192 | -7 888 |
Årets omräkningsdifferenser | 281 | -1 346 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | -22 420 | -15 988 |
Redovisat värde | 15 926 | 19 579 |
NOVOTEK B.V. | ROB-EX A/S | SECURIOT AB | SECURIOT APS | |||||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Intäkter | 116 337 | 108 950 | 29 983 | 25 436 | 0 | 0 | 10 313 | 10 748 |
Årets resultat | 8 783 | 9 187 | 41 | 204 | -2 | -3 | -432 | 1 174 |
Årets summa totalresultat | 8 081 | 8 452 | 21 | 104 | -1 | -2 | -220 | 599 |
| Summa totalresultat hänförligt till | ||||||||
innehav utan bestämmande inflytande | 703 | 735 | 20 | 100 | -1 | -1 | -212 | 575 |
NOVOTEK B.V. | ROB-EX A/S | SECURIOT AB | SECURIOT APS | |||||
2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Anläggningstillgångar | 4 742 | 4 932 | 8 358 | 7 476 | 0 | 0 | 421 | 250 |
Omsättningstillgångar | 71 288 | 74 820 | 17 067 | 9 387 | 41 | 268 | 4 495 | 5 256 |
Summa tillgångar | 76 030 | 79 752 | 25 425 | 16 863 | 41 | 268 | 4 916 | 5 506 |
Långfristiga skulder | 4 735 | 2 321 | 2 271 | 2 320 | 0 | 0 | 93 | 51 |
Kortfristiga skulder | 50 793 | 62 962 | 18 380 | 9 778 | 0 | 225 | 7 556 | 9 578 |
Summa skulder | 55 528 | 65 283 | 20 651 | 12 098 | 0 | 225 | 7 649 | 9 629 |
Nettotillgångar | 20 502 | 14 469 | 4 774 | 4 765 | 41 | 43 | -2 733 | -4 123 |
| ORGANISA- | FÖRETAGETS SÄTE | ANTAL | KAPITAL- | BOKFÖRT | |
| TIONSNR | ANDELAR | ANDEL | VÄRDE | ||
Novotek UK & Ireland Limited | SC274480 | Glasgow | 10 000 | 100% | 54 967 |
Novotek Solutions UK & Ireland Limited | 04062330 | Rugeley | 200 | 100% | 102 949 |
TriMation B.V. | 18036113 | Chaam | 400 | 100% | 5 060 |
Novotek BVBA | 811264250 | Vilvoorde | 400 | 100% | 9 143 |
NOVOTEK B.V. | ROB-EX A/S | SECURIOT AB | SECURIOT APS | |||||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Kassaflöde från den löpande verksamheten | -555 | 15 927 | 7 452 | 688 | -227 | -3 | -738 | 483 |
Kassaflöde från investeringsverksamheten | -421 | 1 487 | -2 703 | -2 615 | 0 | 0 | -243 | -265 |
Kassaflöde från finansieringslöpande verksamheten | 0 | -18 552 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 | 0 |
Förändring av likvida medel | -976 | -1 138 | 4 749 | -1 927 | -227 | -3 | -973 | 218 |
Likvida medel vid årets början | 22 719 | 21 973 | 5 244 | 6 675 | 265 | 268 | 1 401 | 1 078 |
Kursdifferens i likvida medel | -33 | 1 884 | -186 | 496 | 0 | 0 | 25 | 105 |
Likvida medel vid årets slut | 21 710 | 22 719 | 9 807 | 5 244 | 38 | 265 | 453 | 1 401 |
| KONCERNEN | ||
2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Ingående fordran | 606 | 2 202 |
Utlåning under året | 5 | 4 |
Amortering under året | -118 | -1 717 |
Årets omräkningsdifferens | -29 | 117 |
Utgående fordran | 464 | 606 |
| KONCERNEN | |||||
BOKFÖRT VÄRDE | INOM ETT ÅR | SENARE ÄN ETT ÅR MEN INOM FEM | |||
2023 | RÄNTA | AMORTERING | RÄNTA | AMORTERING | |
Leasingskulder | 16 152 | 279 | 9 051 | 209 | 7 101 |
Tillkommande köpeskilling | 4 914 | 0 | 2 218 | 0 | 2 696 |
Villkorad tilläggsköpeskilling | 26 825 | 0 | 6 397 | 0 | 20 428 |
Leverantörsskulder | 53 034 | 0 | 53 034 | 0 | 0 |
Övriga skulder | 3 780 | 0 | 3 780 | 0 | 0 |
Summa | 104 705 | 279 | 74 480 | 209 | 30 225 |
| KONCERNEN | |||||
BOKFÖRT VÄRDE | INOM ETT ÅR | SENARE ÄN ETT ÅR MEN INOM FEM | |||
2022 | RÄNTA | AMORTERING | RÄNTA | AMORTERING | |
Leasingskulder | 19 825 | 297 | 8 427 | 177 | 11 398 |
Tillkommande köpeskilling | 7 088 | 0 | 2 854 | 0 | 4 234 |
Villkorad tilläggsköpeskilling | 26 433 | 0 | 0 | 0 | 26 433 |
Leverantörsskulder | 51 804 | 0 | 51 804 | 0 | 0 |
Skulder till intresseföretag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Övriga skulder | 11 754 | 0 | 11 754 | 0 | 0 |
Summa | 116 904 | 297 | 74 839 | 177 | 42 065 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Eget kapital | 204 893 | 187 690 | 104 500 | 109 302 |
Summa Eget kapital | 204 893 | 187 690 | 104 500 | 109 302 |
Balansomslutning | 438 749 | 414 549 | 133 069 | 131 943 |
Soliditet | 47% | 45% | 79% | 83% |
| KONCERNEN | ||
2023 | 2022 | |
| Vid omräkning av balansposter till rapportvalutan | ||
| har följande valutakurser använts: | ||
EUR | 11,0960 | 11,1283 |
DKK | 1,4888 | 1,4965 |
NOK | 0,9871 | 1,0572 |
GBP | 12,7680 | 12,5811 |
CHF | 11,9827 | 11,2915 |
| KONCERNEN | ||
2023 | 2022 | |
| För omräkning av det utländska dotterföretagets resultaträkning till | ||
| rapportvalutan har följande valutakurser använts: | ||
EUR | 11,4765 | 10,6317 |
DKK | 1,5403 | 1,4290 |
NOK | 1,0050 | 1,0523 |
GBP | 13,1979 | 12,4669 |
CHF | 11,8173 | 10,5950 |
| FINANSIELLA | FINANSIELLA | FINANSIELLA | FINANSIELLA | |||
| TILLGÅNGAR | SKULDER | SKULDER | SKULDER | |||
| VÄRDERADE | VÄRDERADE TILL | VÄRDERADE TILL | VÄRDERADE TILL | |||
| TILL UPPLUPET | VERKLIGA VÄRDEN | VERKLIGA VÄRDEN | UPPLUPET | |||
| ANSKAFFNINGS- | VIA RESULTAT- | VIA ÖVRIGT | ANSKAFFNINGS- | REDOVISAT | ||
| VÄRDE | RÄKNINGEN | TOTALRESULTAT | VÄRDE | VÄRDE | VERKLIGT VÄRDE | |
| KONCERNEN 2023 | ||||||
| Finansiella tillgångar | ||||||
Andra långfristiga fordringar | 464 | 0 | 0 | 0 | 464 | 464 |
Fordringar hos intresseföretag | 5 112 | 0 | 0 | 0 | 5 112 | 5 112 |
Kundfordringar och övriga fordringar | 145 079 | 0 | 0 | 0 | 145 079 | 145 079 |
Likvida Medel | 102 080 | 0 | 0 | 0 | 102 080 | 102 080 |
Summa Finansiella tillgångar | 252 735 | 0 | 0 | 0 | 252 735 | 252 735 |
Icke finansiella tillgångar | 186 014 | 186 014 | ||||
Summa tillgångar | 438 749 | 438 749 | ||||
| Finansiella skulder | ||||||
Leasingskulder, långfristiga | 0 | 0 | 0 | 7 101 | 7 101 | 7 101 |
Villkorad tilläggsköpeskilling, långfristig | 0 | 20 428 | 0 | 0 | 20 428 | 20 428 |
Tillkommande köpeskilling, långfristig | 0 | 0 | 2 696 | 0 | 2 696 | 2 696 |
Leverantörsskulder | 0 | 0 | 0 | 53 034 | 53 034 | 53 034 |
Leasingskulder, kortfristiga | 0 | 0 | 0 | 9 051 | 9 051 | 9 051 |
Villkorad tilläggsköpeskilling, kortfristig | 0 | 6 397 | 0 | 0 | 6 397 | 6 397 |
Tillkommande köpeskilling, kortfristig | 0 | 0 | 2 218 | 0 | 2 218 | 2 218 |
Övriga skulder | 0 | 0 | 0 | 3 628 | 3 628 | 3 628 |
Summa Finansiella skulder | 0 | 26 825 | 4 914 | 72 814 | 104 553 | 104 553 |
Icke finansiella skulder | 129 303 | 129 303 | ||||
Summa skulder | 233 856 | 233 856 |
| FINANSIELLA | FINANSIELLA | FINANSIELLA | FINANSIELLA | |||
| TILLGÅNGAR | SKULDER | SKULDER | SKULDER | |||
| VÄRDERADE | VÄRDERADE TILL | VÄRDERADE TILL | VÄRDERADE TILL | |||
| TILL UPPLUPET | VERKLIGA VÄRDEN | VERKLIGA VÄRDEN | UPPLUPET | |||
| ANSKAFFNINGS- | VIA RESULTAT- | VIA ÖVRIGT | ANSKAFFNINGS- | REDOVISAT | ||
| VÄRDE | RÄKNINGEN | TOTALRESULTAT | VÄRDE | VÄRDE | VERKLIGT VÄRDE | |
| KONCERNEN 2022 | ||||||
| Finansiella tillgångar | ||||||
Andra långfristiga fordringar | 606 | 0 | 0 | 0 | 606 | 606 |
Fordringar hos intresseföretag | 790 | 0 | 0 | 0 | 790 | 790 |
Kundfordringar och övriga fordringar | 126 076 | 0 | 0 | 0 | 126 076 | 126 076 |
Likvida Medel | 94 375 | 0 | 0 | 0 | 94 375 | 94 375 |
Summa Finansiella tillgångar | 221 847 | 0 | 0 | 0 | 221 847 | 221 847 |
Icke finansiella tillgångar | 192 702 | 192 702 | ||||
Summa tillgångar | 414 549 | 414 549 | ||||
| Finansiella skulder | ||||||
Leasingskulder, långfristiga | 0 | 0 | 0 | 11 398 | 11 398 | 11 398 |
Villkorad tilläggsköpeskilling, långfristig | 0 | 26 433 | 0 | 0 | 26 433 | 26 433 |
Tillkommande köpeskilling, långfristig | 0 | 0 | 4 234 | 0 | 4 234 | 4 234 |
Leverantösskulder | 0 | 0 | 0 | 51 804 | 51 804 | 51 804 |
Leasingskulder, kortfristiga | 0 | 0 | 0 | 8 427 | 8 427 | 8 427 |
Tillkommande tilläggsköpeskilling, kortfristig | 0 | 0 | 2 854 | 0 | 2 854 | 2 854 |
Övriga skulder | 0 | 0 | 0 | 11 754 | 11 754 | 11 754 |
Summa Finansiella skulder | 0 | 26 433 | 7 088 | 83 383 | 116 904 | 116 904 |
Icke finansiella skulder | 109 955 | 109 955 | ||||
Summa skulder | 226 859 | 226 859 |
| KONCERNEN | ||
2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Färdiga varor och handelsvaror | 665 | 1 370 |
Utgående varulager | 665 | 1 370 |
| IB-UB ANALYS OSÄKRA FORDRINGAR | ||||
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Ingående balans osäkra fordringar | 1 540 | 1 486 | 0 | 0 |
Reservering för osäkra fordringar | 264 | 342 | 0 | 0 |
Fordringar som skrivits bort under året | -364 | -193 | 0 | 0 |
Återförda fordringar som blivit reglerade | 0 | -229 | 0 | 0 |
Valutakursdifferens | 15 | 134 | 0 | 0 |
Utgående balans osäkra fordringar | 1 455 | 1 540 | 0 | 0 |
| FÖRFALLNA KUNDFORDRINGAR MED RESERV | ||||
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Förfallna mindre än 3 månader | 958 | 744 | 0 | 0 |
Förfallna 3 till 6 månader | 105 | 188 | 0 | 0 |
Förfallna mer än 6 månader | 392 | 608 | 0 | 0 |
Summa förfallna kundfordringar med reserv | 1 455 | 1 540 | 0 | 0 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Kundfordringar | 143 840 | 125 187 | 0 | 0 |
Fordringar hos koncernföretag | 0 | 0 | 8 818 | 14 696 |
Fordringar hos intresseföretag | 0 | 790 | 0 | 779 |
Övriga fordringar | 1 304 | 889 | 0 | 17 |
Skattefordringar | 5 831 | 3 669 | 205 | 152 |
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 10 675 | 12 902 | 975 | 528 |
Summa kortfristiga fordringar | 161 650 | 143 437 | 9 998 | 16 172 |
| KOSTNADER FÖR NEDSKRIVNING OCH RESERVERING AV OSÄKRA FORDRINGAR | ||||
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2021 | |
Kostnader för nedskrivningar och reserveringar avseende osäkra fordringar | 76 | 115 | 0 | 0 |
Summa nedskrivningar och reserveringar | 76 | 115 | 0 | 0 |
| FÖRFALLNA KUNDFORDRINGAR UTAN RESERV | ||||
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Förfallna mindre än 1 månad | 19 538 | 20 850 | 0 | 0 |
Förfallna 1 till 3 månader | 4 283 | 6 358 | 0 | 0 |
Förfallna 3 till 6 månader | 2 128 | 540 | 0 | 0 |
Förfallna 6 till 12 månader | 1 685 | 425 | 0 | 0 |
Förfallna mer än 12 månader | 508 | 1 404 | 0 | 0 |
Summa förfallna kundfordringar utan reserv | 28 142 | 29 577 | 0 | 0 |
| KUNDFORDRAN PER VALUTA | ||||
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |
SEK | 17 151 | 11 594 | 0 | 0 |
EUR | 58 465 | 62 695 | 0 | 0 |
DKK | 27 396 | 23 260 | 0 | 0 |
NOK | 14 926 | 7 100 | 0 | 0 |
USD | 1 240 | 417 | 0 | 0 |
GBP | 19 818 | 14 969 | 0 | 0 |
CHF | 4 844 | 5 152 | 0 | 0 |
Summa | 143 840 | 125 187 | 0 | 0 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Förutbetalda hyror och leasingavgifter | 885 | 1 012 | 20 | 20 |
Förutbetald försäkring | 1 720 | 574 | 201 | 133 |
Avtalstillgångar | 4 715 | 3 996 | 0 | 0 |
Övriga poster | 3 355 | 7 320 | 754 | 375 |
10 675 | 12 902 | 975 | 528 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Upplupna löner och sociala avgifter | 18 501 | 20 630 | 2 304 | 1 940 |
Upplupna kostnader | 18 154 | 16 519 | 465 | 0 |
Avtalsskulder | 51 552 | 36 950 | 0 | 0 |
88 207 | 74 099 | 2 769 | 1 940 |
| KONCERNEN | ||
2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Ingående värde | 26 433 | 6 089 |
Tillkommande villkorad köpeskilling | 0 | 20 334 |
Kortfristig del för utbetalning | -6 397 | 0 |
Årets omräkningsdifferens | 392 | 10 |
Redovisat värde långfristig del | 20 428 | 26 433 |
KONCERNEN | MODERBOLAGET | |||
2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Ingående värde | 4 234 | 4 026 | 4 234 | 4 026 |
Omvärdering tillkommande köpeskilling | 679 | 3 062 | 679 | 3 062 |
Kortfristig del för utbetalning | -2 218 | -2 854 | -2 218 | -2 854 |
Årets omräkningsdifferens | 0 | 0 | 0 | 0 |
Redovisat värde långfristig del | 2 695 | 4 234 | 2 695 | 4 234 |
| VERKLIGT VÄRDE AV FÖRVÄRVADE TILLGÅNGAR OCH ÖVERTAGNA SKULDER | |
| KKR | |
Immateriella anläggningstillgångar | 24 786 |
Övriga anläggningstillgångar | 3 598 |
Summa anläggningstillgångar | 28 384 |
Omsättningstillgångar | 44 492 |
Summa tillgångar | 72 876 |
Långfristiga skulder | -7 005 |
Kortfristiga skulder | -7 100 |
Summa skulder | -14 105 |
Nettotillgångar hänförliga till moderbolagets aktieägare | 58 771 |
Goodwill | 42 673 |
Summa köpeskilling | 101 444 |
Varav beräknad villkorad tilläggsköpeskilling | 20 334 |
Summa överförd köpeskilling | 81 110 |
Avgår likvida medel i förvärvat dotterbolag | 38 664 |
Kassaflöde från förvärv av koncernverksamhet | 42 446 |