Yderligere oplysninger: Jesper Kristian Jacobsen, administrerede koncerndirektĂžr, tlf. 8744 2222
Per Aarsleff Holding A/S www.aarsleff.com CVR-nr. 24257797
DELÅRSRAPPORT FOR 1/10 2025-31/3 2026
”Vi leverer et tilfredsstillende resultat
med solid ordreindgang. Mulighederne
inden for infrastruktur er fortsat
attraktive, og vi ser potentialer i
regionens Ăžgede investeringer i
forsvar. Vores nordeuropĂŠiske fokus
og offentlige kundebase giver et robust
fundament, selv om en fortsat hĂžj
oliepris kan pÄvirke omkostningerne.
Vores seneste opkĂžb styrker Aarsleff-
koncernens position i Danmark
og understĂžtter den strategiske
ekspansion inden for opgravningsfri
rþrrenovering i Nordamerika.”
Jesper Kristian Jacobsen
Administrerende koncerndirektĂžr
Bestyrelsen for Per Aarsleff Holding A/S har i dag behandlet og godkendt delÄrsrapporten for fÞrste halvÄr
af regnskabsÄret 2025/26. DelÄrsrapporten er ikke revideret eller reviewet af selskabets revisor.
Hovedpunkter
‱ Et fĂžrste halvĂ„r med en omsĂŠtning og indtjening som forventet.
‱ Omsétningen steg med 13,6 % til 12.245 mio.
‱ EBIT pĂ„ 500 mio. svarende til en EBIT-margin pĂ„ 4,1 %.
‱ Ordreindgang pĂ„ 12,3 mia. og en ordrebeholdning pĂ„ 26,5 mia.
‱ PengestrĂžmme fra driften udgĂžr 761 mio., og er negativt pĂ„vir-
ket af en stigning i arbejdskapitalen pÄ 88 mio.
Forventninger til 2025/26
Forventningerne til regnskabsÄret justeres primÊrt som fÞlge af
opkÞbet af CG Jensen A/S og Adserballe & Knudsen A/S, der indgÄr
med virkning fra primo juni 2026. EBIT-bidraget fra de opkĂžbte
selskaber er begrĂŠnset i perioden, primĂŠrt som fĂžlge af sĂŠdvanlig
kĂžbesumsallokering. Derudover forventes Ăžgede omkostninger i
andet halvÄr af regnskabsÄret som fÞlge af hÞjere oliepriser, som
kun delvist kan viderefĂžres.
‱ OmsĂŠtningsvĂŠkst pĂ„ 12 til 15 % svarende til en omsĂŠtning pĂ„
25,4 til 26,1 mia. mod tidligere 24,0 til 25,1 mia.
‱ EBIT-margin pĂ„ 5,0 til 5,3 % mod tidligere 5,0 til 5,5 %.
Femern BĂŠlt-forbindelsen
DelÄrsrapport for 1/10 2025-31/3 2026. Selskabsmeddelelse nr. 31 / 27.05.2026
Hoved- og nĂžgletal
Januar kvartal 1. halvÄr
Regnskabs-
Äret
2025/26 2024/25 2025/26 2024/25 2024/25
NĂžgletal
Bruttomargin, % 11,6 11,9 11,5 11,8 12,2
Overskudsgrad (EBIT-margin), % 4,1 4,3 4,1 4,3 5,2
Resultatgrad (fĂžr skat-margin), % 4,3 4,4 4,1 4,4 5,3
ROIC (efter skat), %  6,2
Âč 6,0
Âč 15,3
RentebĂŠrende nettogĂŠld/EBITDA (gearing) 0,3 0,3 0,0
Egenkapitalforrentning (ROE), % 7,3
Âč 7,5
Âč 17,1
Egenkapitalandel, % 33,7 34,5 35,2
Resultat pr. aktie (EPS), kr. 10,22 8,84 19,91 18,17 46,33
BĂžrskurs pr. aktie, kr. 743,00 488,00 686,00
Kurs/indre vĂŠrdi 2,49 1,83 2,34
Indre vĂŠrdi pr. aktie, kr. 299,06 266,37 293,02
Antal udestÄende aktier, (tusinder) 18.841 18.927 18.787
Antal egne aktier, (tusinder) 734 648 788
Fuldtidsarbejdsstyrke (gennemsnitlig)
9.165 8.656 8.903
1
Ikke omregnet til helÄrstal.
Definitioner for finansielle nÞgletal fremgÄr af Ärsrapporten for 2024/25 pÄ side 171.
Januar kvartal 1. halvÄr
Regnskabs-
Äret
(mio.)
2025/26 2024/25 2025/26 2024/25 2024/25
ResultatopgĂžrelse
OmsĂŠtning 6.065 5.257 12.245 10.780 22.620
Heraf udfĂžrt i udlandet 2.206 1.760 4.552 3.624 8.468
Resultat af primĂŠr drift (EBIT) 246 226 500 465 1.177
Finansielle poster, netto 13 5 4 6 15
Resultat fĂžr skat 259 231 504 471 1.192
Periodens resultat 197 172 384 353 896
Balance
Langfristede aktiver 6.284 5.544 5.652
Kortfristede aktiver 10.675 9.293 10.128
Aktiver i alt 16.959 14.837 15.780
Egenkapital 5.718 5.115 5.558
Langfristede forpligtelser 3.194 2.573 2.278
Kortfristede forpligtelser 8.047 7.149 7.944
Egenkapital og forpligtelser i alt 16.959 14.837 15.780
Investeret kapital (IC) 6.365 5.592 5.584
Arbejdskapital 1.289 1.180 1.151
RentebÊrende nettoindestÄende/gÊld (+/-) -650 -481 -30
PengestrĂžmsopgĂžrelse
PengestrĂžmme fra driftsaktiviteter 603 809 761 1.663 2.788
PengestrĂžmme fra investeringsaktiviteter -285 -384 -589 -559 -1.014
Heraf til investering i materielle aktiver, netto -220 -181 -356 -354 -772
PengestrĂžmme fra finansieringsaktiviteter -554 -238 121 -328 -931
Periodens ĂŠndring i likviditeten -236 187 293 776 843
www.aarsleff.com
2/22DelÄrsrapport for 1/10 2025-31/3 2026. Selskabsmeddelelse nr. 31 / 27.05.2026
2025/26 2024/25
Danmark Udland
37 %
63 %
34 %
66 %
10.780
MIO.
12.245
MIO.
Heraf udfĂžrt i udlandet (%)
6.065 5.257
33 %
36 %
2025/26 2024/25
EBIT-margin (%)
246 226
4,3 %
4,1 %
2025/26 2024/25
AarsleïŹ€RĂžrteknikFunderingRailTeknikAnlĂŠg & Byggeri
2025/26
2024/25
EBIT-margin (%)
5001283119114208 465117-93068259
4,1 %
8,6 %
1,6 %
1,9 %
5,4 %
3,7 %
4,3 %
9,2 %
-0,6 %
3,1 %
3,7 %
5,2 %
DelĂ„rsberetning – koncernens Ăžkonomiske udvikling
OmsĂŠtning
År til dato
EBIT (mio.)
År til dato
ResultatopgĂžrelse
Koncernen havde en omsÊtning pÄ 12.245 mio. i
fÞrste halvÄr af regnskabsÄret 2025/26, svarende
til en stigning pÄ 13,6 % hvoraf 9,2 % var organisk
vĂŠkst. OmsĂŠtningen i Danmark steg med 7,5 %,
mens omsĂŠtningen i udlandet steg med 25,6 %.
Resultat af primÊr drift (EBIT) er et overskud pÄ
500 mio. (4,1 % EBIT-margin) mod 465 mio. (4,3 %
EBIT-margin) i fÞrste halvÄr af sidste regnskabsÄr.
AnlĂŠg & Byggeri bidrager med et resultat som
forventet. OmsĂŠtningen er steget med 13,4 % og
skyldes hĂžj aktivitet inden for anlĂŠgsprojekter i
Danmark samt investeringen i ArtiCon P/f.
Tekniks resultat er som forventet. OmsĂŠtningen
er steget med 12,0 % pÄ baggrund af hÞj aktivitet i
projektdivisionen.
Rails resultat er som forventet. OmsĂŠtningen er
steget med 6,9 % og er relateret til hÞj aktivitet pÄ
projekterne i forbindelse med ombygningen og elek-
trificeringen ved Aarhus HovedbanegÄrd.
Funderings resultat er lidt lavere end forventet og er
pÄvirket af lavere kapacitetsudnyttelse kombineret
med prispres pÄ flere markeder. OmsÊtningen er
steget med 16,9 %, som fĂžlge af hĂžjere aktivitet i
Sverige, Polen og England.
RĂžrtekniks resultat er lidt hĂžjere end forventet.
OmsĂŠtningen er steget med 17,4 %, og aktiviteten
pÄ alle vÊsentlige markeder har vÊret god.
Kvartalsresultat
Resultat af primĂŠr drift (EBIT) i andet kvartal er et
overskud pÄ 246 mio. (4,1 % EBIT-margin) mod 226
mio. (4,3 % EBIT-margin) i samme periode af sidste
regnskabsÄr.
Kvartalets resultater i AnlĂŠg & Byggeri, Teknik og Rail
er som forventet.
Funderings resultat i andet kvartal er lidt lavere end
forventet og pÄvirket af lavere kapacitetsudnyttelse
kombineret med prispres pÄ flere markeder.
RĂžrtekniks resultat i andet kvartal er lidt hĂžjere end
forventet og skyldes et godt aktivitetsniveau pÄ alle
vĂŠsentlige markeder.
EBIT (mio.)
2. kvt.
OmsĂŠtning (mio.)
2. kvt.
DelÄrsrapport for 1/10 2025-31/3 2026. Selskabsmeddelelse nr. 31 / 27.05.2026 www.aarsleff.com 3/22
Ordrebeholdning
Koncernens ordrebeholdning pr. 31. marts 2026
udgjorde 26.475 mio. (30. september 2025: 26.408
mio.). Ordreindgangen i andet kvartal var pÄ 4.550
mio., og samlet for fÞrste halvÄr var den pÄ 12.312
mio. I fÞrste kvartal blev der indgÄet to kontrakter
med I/S VestforbrÊnding pÄ udbygning af fjernvar-
menettet i kommunerne Frederikssund og FuresĂž.
De nye etaper har en samlet vÊrdi pÄ 1,7 mia.
PengestrĂžmsopgĂžrelse
Likviditeten er pÄvirket af en stigning i arbejdskapi-
talen pÄ 88 mio. Den stigende arbejdskapital skyldes
primĂŠrt hĂžjere igangvĂŠrende arbejder, som delvist
opvejes af et fald i debitortilgodehavender.
PengestrĂžmme fra investeringsaktiviteter udgĂžr -589
mio. og er pÄvirket af sÊdvanlige investeringer i
materiel samt opkÞbene af Styrud Ingenjörsfirma AB,
BĂžgelund VVS A/S og LiquiForce Services (Ontario)
Inc. PengestrĂžmme fra finansieringsaktiviteter er
pÄvirket af trÊk pÄ selskabets kreditfaciliteter, der
dog i nogen grad modsvares af stigningen i likvide
beholdninger. Der er foretaget sÊdvanlige afdrag pÄ
leasinggĂŠld, udbetalt udbytte og foretaget aktie-
tilbagekĂžb i programmet, som blev afsluttet ultimo
februar.
Koncernens forventninger til Ärets investeringer i
materielle aktiver eksklusive leasede aktiver justeres
til 850 til 950 mio. mod tidligere 750 til 850 mio.
Ordrebeholdning og -indgang
Ordrebeholdning
primo
UdfĂžrt
i perioden
Ordreindgang
i perioden
Ordrebeholdning
ultimo
Heraf til udfĂžrelse
i indevÊrende Är
AnlĂŠg & Byggeri 14.926 5.704 6.323 15.545 5.350
Teknik 4.362 2.094 1.574 3.842 1.400
Rail 3.121 1.030 879 2.970 850
Fundering 1.958 1.920 2.168 2.206 1.700
RĂžrteknik 2.041 1.497 1.368 1.912 1.150
Total 26.408 12.245 12.312 26.475 10.450
Balance
Koncernens rentebĂŠrende gĂŠld er steget med 620
mio. som fĂžlge af den hĂžjere arbejdskapital samt
investeringerne i Styrud Ingenjörsfirma AB, BÞgelund
VVS A/S og LiquiForce Services (Ontario) Inc. Solidite-
ten er pÄ 33,7 % og sÄledes lidt under mÄlsÊtningen
pÄ mindst 35 %. Den rentebÊrende nettogÊld i
forhold til EBITDA udgĂžr 0,3 og holder sig inden for
mÄlsÊtningen pÄ maksimalt 1,5.
Medarbejderaktieprogram
I februar blev medarbejderne i den danske del
af koncernen igen tilbudt at deltage i medarbej-
deraktieprogrammet. Aktieprogrammet er et
matching-shares-program, hvor deltagerne ved
PengestrĂžmme fra driftsaktiviteter
761 mio.
H1 2024/25: 1.663 mio.
PengestrĂžmme fra investeringsaktiviteter
-589 mio.
H1 2024/25: -559 mio.
PengestrĂžmme fra finansieringsaktiviteter
121 mio.
H1 2024/25: -328 mio.
Periodens ĂŠndring i likviditeten
293 mio.
H1 2024/25: 776 mio.
PengestrĂžmsopgĂžrelse
DelÄrsrapport for 1/10 2025-31/3 2026. Selskabsmeddelelse nr. 31 / 27.05.2026 www.aarsleff.com 4/22
for egen regning at erhverve B-aktier i selskabet
(investeringsaktier), der er underlagt en treÄrig
vestingperiode, opnÄr ret til vederlagsfri tildeling af
én B-aktie i selskabet (matching share) pr. erhvervet
investeringsaktie (1:1). I alt 2.283 medarbejdere
tilmeldte sig programmet og har samlet kĂžbt 63.833
aktier. Omkostningen forventes at udgĂžre 53,2 mio.
og udgiftsfÞres over den treÄrige vestingperiode.
Aarsleff kÞber sig ind pÄ det canadiske
marked for opgravningsfri rĂžrrenovering
Den 19. februar meddelte Per Aarsleff Holding A/S,
at der var indgÄet aftale om at kÞbe 49,5 % af det
canadiske selskab LiquiForce Services (Ontario) Inc.,
som er specialister i renovering af stikledninger med
opgravningsfri metoder.
Den samlede kĂžbspris for 49,5 % af selskabet er
pÄ 90,7 mio. LiquiForce er ejet af selskabet Puris,
som er blandt Nordamerikas allerstĂžrste inden for
No-Dig-renovering. Omregnet til danske kroner om-
satte LiquiForce i 2025 for 87,5 mio., og EBIT-resultat
udgjorde 8,3 mio. Det er Aarsleffs LED-teknologi,
BlueLight, som anvendes til renovering af stikled-
ninger, der nu skal introduceres til det canadiske
marked.
Balance
Balancesum
16.959 mio.
30/9 2025: 15.780 mio.
Egenkapital
5.718 mio.
30/9 2025: 5.558 mio.
RentebĂŠrende gĂŠld
-650 mio.
30/9 2025: -30 mio.
Soliditet
33,7 %
30/9 2025: 35,2 %
Mindet, Aarhus
DelÄrsrapport for 1/10 2025-31/3 2026. Selskabsmeddelelse nr. 31 / 27.05.2026 www.aarsleff.com 5/22
Det fÊllesejede canadiske selskab fÄr Aarsleffs licens
til teknologien, og Aarsleff bidrager med opbygning
af udstyr og trĂŠning af lokale medarbejdere, og for-
ventningen er, at teknologilĂžftet vil Ăžge effektiviteten
markant. Derudover etablerer Aarsleff og LiquiForce
ogsÄ et fÊllesejet selskab i USA i forventning om, at
samarbejdet kan udvides til et stĂžrre marked.
CG Jensen og Adserballe & Knudsen
bliver en del af Aarsleff-koncernen
Den 24. februar meddelte Per Aarsleff Holding A/S,
at der var indgÄet aftale om at overtage 100 % af
aktierne i selskaberne CG Jensen A/S og Adserballe &
Knudsen A/S samt tre mindre selskaber.
Med 550 medarbejdere er CG Jensen et af de stĂžrre
entreprenĂžrselskaber i Danmark. Selskabet har
hovedkontor i Glostrup og udfĂžrer bygge- og anlĂŠgs-
opgaver for offentlige og private kunder i Danmark.
Adserballe & Knudsen beskĂŠftiger 150 medarbej-
dere, som primĂŠrt udfĂžrer stĂžrre boligrenoveringer
samt mindre og mellemstore nybyggerier i Stor-
kĂžbenhavn. De Ăžvrige selskaber er CG Jensen Ejen-
domme A/S og Ryttermarken ApS, som ejer ejen-
domme i henholdsvis Harlev ved Aarhus og Farum.
Det femte selskab er CG Jensen Forsyning A/S, som
har begrĂŠnset aktivitet.
Den samlede pris for selskaberne er fastsat til 766
millioner kroner. Aftalen indeholder en rĂŠkke kĂžbe-
sumsreguleringer, herunder forrentning af kĂžbesum-
men til closing samt resultatafhĂŠngige reguleringer.
Overtagelsen blev godkendt af konkurrencemyndig-
hederne den 22. maj, og closing finder sted inden for
ti arbejdsdage.
AnlĂŠgsarbejde, ny hĂžjhastighedsbane,
Vestfyn
DelÄrsrapport for 1/10 2025-31/3 2026. Selskabsmeddelelse nr. 31 / 27.05.2026 www.aarsleff.com 6/22
AnlĂŠg & Byggeri
Teknik
Rail
Fundering
RĂžrteknik
Lynetteholm, KĂžbenhavn
DelÄrsrapport for 1/10 2025-31/3 2026. Selskabsmeddelelse nr. 31 / 27.05.2026 www.aarsleff.com 7/22
AnlĂŠg & Byggeri
FÞrste halvÄr i hovedtrÊk
OmsĂŠtningen er steget med 13,4 %, hvoraf 7,7 % er organisk vĂŠkst. Stignin-
gen skyldes god aktivitet inden for anlĂŠgsprojekter i Danmark og investerin-
gen i ArtiCon P/f.
–
EBIT pÄ 208 mio. som forventet.
–
EBIT-margin pÄ 3,7 %.
ANLÆGSPROJEKTER
HÞj aktivitet pÄ blandt andet
Femern BÊlt-projektet samt pÄ
etableringen af Lynetteholm.
–
Flere tilbudsmuligheder inden
for stĂžrre infrastrukturprojekter.
Der ses en stigende interesse fra
offentlige myndigheder i at sikre
kritisk infrastruktur, ligesom
vi mÊrker det Þgede fokus pÄ
investeringer i forsvar.
–
HĂžj aktivitet inden for projekter
drevet af den grĂžnne omstilling,
fx konvertering fra naturgas til
fjernvarme. I fĂžrste kvartal blev
der indgÄet kontrakter med I/S
VestforbrÊnding pÄ yderlige-
re to etaper pÄ udbygning af
fjernvarmenettet i kommunerne
Frederikssund og FuresĂž. De to
kontrakter har en samlet vĂŠrdi
pÄ 1,7 mia.
BYGGERIPROJEKTER
Stigende udbud af boligrenove-
ringer specielt i StorkĂžbenhavn.
–
De stĂžrre igangvĂŠrende byg-
geriprojekter; boligprojektet
Mejlbryggen og kontorhĂžjhuset
Mindet i Aarhus samt udvidel-
sen af Terminal 3 i KĂžbenhavns
Lufthavn forlĂžber alle som
forventet.
NORDATLANTEN
OG ØVRIGE UDLAND
God aktivitet pÄ FÊrÞerne, hvor
der ses et stigende behov for
specielt boligbyggeri.
–
Aktivitetsniveauet i Island er
hĂžjt, og der er fortsat gode
markedsmuligheder blandt
andet inden for etablering af
landbaseret fiskeopdrĂŠt, bygge-
ri og infrastruktur. I fÞrste halvÄr
er der eksempelvis indgÄet to
nye kontrakter – en pĂ„ opfĂžrelse
af en ny bro i Reykjavik til en
vĂŠrdi af cirka 400 mio. og en
pĂ„ indvendig aptering pĂ„ NĂœr
LandspĂ­tali til en vĂŠrdi af cirka
675 mio.
–
Markedsmulighederne i GrĂžn-
land er fortsat gode specielt
inden for byggeri i Nuuk og ud-
bygning af Pituffik Space Base.
Segmentresultat (EBIT)
Ordreindgang Ordrebeholdning
6.323 mio.
EBIT-margin
3,7 %
2024/25: 5,2 %
OmsĂŠtning
5.704 mio.
2024/25: 5.030 mio.
208 mio.
2024/25: 259 mio.
15.545 mio.
Ordrebeholdning pr.
31. marts 2026
Forventninger
De justerede forventninger til regn-
skabsÄret er:
–
OmsÊtningsvÊkst pÄ 15 til 18 %
mod tidligere 7 til 11 %.
–
EBIT-margin pÄ 4,4 til 4,8 % mod
tidligere 4,5 til 5,0 %.
5.350 mio.
forventes udfĂžrt i
regnskabsÄret
DelÄrsrapport for 1/10 2025-31/3 2026. Selskabsmeddelelse nr. 31 / 27.05.2026 www.aarsleff.com 8/22
Teknik
FÞrste halvÄr i hovedtrÊk
OmsĂŠtningen er steget med 12,0 %, hvoraf 10,0 % er organisk vĂŠkst. Stig-
ningen skyldes hĂžj aktivitet i projektdivisionen.
–
EBIT som forventet og positivt pÄvirket af den hÞje aktivitet.
–
Tilfredsstillende EBIT-margin pÄ 5,4 %.
PROJEKTER
Generelt hĂžjt aktivitetsniveau,
blandt andet pÄ projekter for
det offentlige og medicinal-
industrien.
–
Efter en periode med ekstra-
ordinĂŠrt hĂžjt aktivitetsniveau
ses generelt en afmatning i ret-
ning mod en normalisering
af markedsmulighederne. Dog
er der flere tilbudsmuligheder
inden for stĂžrre teknikentrepri-
ser primĂŠrt i StorkĂžbenhavn.
SERVICE OG INSTALLATION
Generelt hĂžjt aktivitetsniveau.
–
HÞj efterspÞrgsel pÄ kompeten-
cer inden for energioptimering,
bygningsautomation, service-
ydelser og facility management.
–
Fortsat fokus pÄ at styrke kom-
petencerne inden for service se-
nest med opkĂžbet af BĂžgelund
VVS A/S den 1. oktober.
INDUSTRI
HÞjt aktivitetsniveau pÄ projek-
ter for medicinalindustrien og
forsyningsselskaberne.
–
Efter en periode med ekstra-
ordinĂŠrt hĂžjt aktivitetsniveau
ses generelt en afmatning i
retning mod en normalisering
af markedsmulighederne. Dog
er der flere tilbudsmuligheder
inden for rustfrie rĂžrinstallatio-
ner, renovering af vandvĂŠrker
og udfĂžrelse af industrielle
varmepumper.
INFRASTRUKTUR
HĂžj aktivitet inden for konverte-
ring fra naturgas til fjernvarme
med mange tilbudsmuligheder i
og omkring StorkĂžbenhavn.
–
One Company-projektet med at
etablere fjernvarme i kommu-
nerne FuresĂž, Egedal og Frede-
rikssund forlĂžber som forventet,
og i fÞrste kvartal er der indgÄet
kontrakter med I/S VestforbrĂŠn-
ding pÄ to yderligere etaper.
Forventninger
De justerede forventninger til regn-
skabsÄret er:
–
OmsÊtningsvÊkst pÄ 5 til 7 % mod
tidligere 0 til 5 %.
–
EBIT-margin pÄ 5,2 til 5,5 % mod
tidligere 4,5 til 5,0 %.
Segmentresultat (EBIT) EBIT-marginOmsĂŠtning
Ordreindgang Ordrebeholdning
1.574 mio.
5,4 %
2024/25: 3,7 %
2.094 mio.
2024/25: 1.870 mio.
114 mio.
2024/25: 68 mio.
3.842 mio.
Ordrebeholdning pr.
31. marts 2026
1.400 mio.
forventes udfĂžrt i
regnskabsÄret
DelÄrsrapport for 1/10 2025-31/3 2026. Selskabsmeddelelse nr. 31 / 27.05.2026 www.aarsleff.com 9/22
Rail
FÞrste halvÄr i hovedtrÊk
OmsÊtningen er steget med 6,9 %. Der har vÊret hÞj aktivitet pÄ projekter-
ne i forbindelse med ombygning og elektrificering ved Aarhus Hovedbane-
gÄrd.
–
EBIT som forventet og er pÄvirket af sÊdvanlige sÊsonudsving.
–
EBIT-margin pÄ 1,9 %.
DANMARK
HĂžj aktivitet i Danmark og et
marked med mange tilbudsmu-
ligheder, hvor der er fokus pÄ
selektiv ordreerhvervelse.
–
Fortsat hÞj aktivitet pÄ en rÊkke
stĂžrre projekter som Hoved-
stadens Letbane langs Ring 3,
arbejdet med at elektrificere
strĂŠkningen Aarhus-Aalborg og
ombygningen af Aarhus Hoved-
banegÄrd.
–
Tildelt kontrakten pÄ modernise-
ringen af KĂžbenhavns Hovedba-
negÄrd for DSB. Projektet om-
fatter blandt andet opgradering
af stationens historiske rammer
med fokus pÄ tilgÊngelighed,
indeklima og passageroplevelse
og gennemfĂžres i samarbejde
med Wicotec Kirkebjerg A/S.
NORGE
Et lavere aktivitetsniveau, men
med gode tilbudsmuligheder pÄ
bÄde anlÊgs- og baneomrÄdet.
–
Fokus pÄ at Þge indtjeningen
gennem selektiv ordreerhver-
velse.
SVERIGE
HÞjere aktivitet i fÞrste halvÄr,
hvor fokus fortsat er pÄ den
igangvĂŠrende reorganisering af
aktiviteterne og en mere selektiv
ordreerhvervelse.
–
Fortsat fokus pÄ at investere i
udvikling af organisationen.
–
Flere tilbudsmuligheder specielt
inden for elektrificering af
jernbanen.
Forventninger
De justerede forventninger til regn-
skabsÄret er:
–
OmsÊtningsvÊkst pÄ 1 til 4 % mod
tidligere 5 til 10 %.
–
EBIT-margin pÄ 4,3 til 4,8 % mod
tidligere 4,0 til 5,0 %.
Segmentresultat (EBIT) EBIT-marginOmsĂŠtning
Ordreindgang Ordrebeholdning
879 mio.
1,9 %
2024/25: 3,1 %
1.030 mio.
2024/25: 964 mio.
19 mio.
2024/25: 30 mio.
2.970 mio.
Ordrebeholdning pr.
31. marts 2026
850 mio.
forventes udfĂžrt i
regnskabsÄret
DelÄrsrapport for 1/10 2025-31/3 2026. Selskabsmeddelelse nr. 31 / 27.05.2026 www.aarsleff.com 10/22
Fundering
FÞrste halvÄr i hovedtrÊk
OmsĂŠtningen er steget med 16,9 % som fĂžlge af hĂžjere aktivitet i Sverige,
Polen og England. Organisk vĂŠkst udgĂžr 13,4 %.
–
EBIT lidt lavere end forventet og pÄvirket af lavere kapacitetsudnyttelse
kombineret med prispres pÄ flere markeder.
–
Generelt ser vi flere stĂžrre projekter i tilbudsfasen, som passer godt til vores
kompetencer, men den nuvÊrende geopolitiske usikkerhed pÄvirker, hvornÄr
de enkelte projekter igangsĂŠttes.
Forventninger
De justerede forventninger til regn-
skabsÄret er:
–
OmsÊtningsvÊkst pÄ 15 til 20 %
mod tidligere 8 til 15 %.
–
EBIT-margin pÄ 3,0 til 4,0 % mod
tidligere 3,0 til 5,0 %.
DANMARK
Let stigende aktivitetsniveau pÄ
projekter med funderingsarbej-
der og god aktivitet inden for
geotekniske undersĂžgelser.
–
Stabilt aktivitetsniveau med
opgaver inden for industriel
grundvandssĂŠnkning.
–
Noget lavere aktivitet inden for
No-Dig-arbejder.
ENGLAND
Et stadigt stigende aktivitetsni-
veau i andet kvartal med god
kapacitetsudnyttelse pÄvirker
resultatet positivt.
–
Gode markedsmuligheder med
kombinerede funderingslĂžs-
ninger til projekter for data- og
logistikcentre, klimasikring og
stĂžrre industrianlĂŠg.
POLEN
HĂžjt aktivitetsniveau inden for
alle funderingsdiscipliner bidra-
ger til et tilfredsstillende resultat.
–
Gode muligheder inden for
projekter relateret til bÄde
industribyggeri, havne og anden
infrastruktur.
–
Fortsat styrkelse af projektledel-
seskompetencer og kapacitet til
udfĂžrelse af stĂžrre og mere kom-
plicerede funderingsprojekter.
TYSKLAND
Generelt er der i Ăžjeblikket en
overkapacitet i markedet som
pÄvirker aktivitetsniveauet og
priserne.
–
PĂŠlemarkedet, sĂŠrligt i Sydtysk-
land, har vĂŠret prĂŠget af lav
aktivitet og ringe kapacitetsud-
nyttelse.
–
Den tyske infrastrukturplan
forventes fÞrst at fÄ effekt i lÞbet
af kalenderÄret 2027.
–
Opbygning af projektledelses-
kompetencer og kapacitet til
udfĂžrelse af stĂžrre og mere
komplicerede projekter.
SVERIGE
Svag bedring i markedet, som
giver bedre kapacitetsudnyttelse.
–
Opbygning af projektledelses-
kompetencer og kapacitet til
udfĂžrelse af stĂžrre og mere
komplicerede projekter.
–
Styrkelse af konkurrencekraften
i den Ăžstlige del af Sverige med
pĂŠlefabrik i MĂ€lardalen.
–
OpkÞb af Styrud Ingenjörsfirma
AB, som er en af Sveriges fĂžre-
nde specialister i No-Dig-lĂžsnin-
ger. OpkĂžbet er sket i oktober, og
selskabet er fĂŠllesejet mellem
Fundering og RĂžrteknik.
NORGE
God aktivitet inden for No-Dig
med Ăžget aktivitet inden for
kombinerede projekter.
–
Fortsat hÄrd konkurrence, men
kompetencerne udvides, og den
palet, vi kan tilbyde i kombinere-
de projekter, er styrket.
TJEKKIET
Stigende aktivitet, hvor sĂŠrligt
spuns- og ankerarbejder bidrager
til et tilfredsstillende resultat.
Segmentresultat (EBIT) EBIT-marginOmsĂŠtning
Ordreindgang Ordrebeholdning
2.168 mio.
1,6 %
2024/25: -0,6 %
1.920 mio.
2024/25: 1.642 mio.
31 mio.
2024/25: -9 mio.
2.206 mio.
Ordrebeholdning pr.
31. marts 2026
1.700 mio.
forventes udfĂžrt i
regnskabsÄret
DelÄrsrapport for 1/10 2025-31/3 2026. Selskabsmeddelelse nr. 31 / 27.05.2026 www.aarsleff.com 11/22
RĂžrteknik
FÞrste halvÄr i hovedtrÊk
OmsÊtningen er steget med 17,4 %, og der har vÊret god aktivitet pÄ alle
vĂŠsentlige markeder. Organisk vĂŠkst udgĂžr 10,7 %.
–
EBIT lidt hĂžjere end forventet.
–
OpkÞb af Styrud Ingenjörsfirma AB, som er en af Sveriges fÞrende speciali-
ster i No-Dig-lĂžsninger. OpkĂžbet er sket i oktober, og selskabet er fĂŠllesejet
mellem Fundering og RĂžrteknik.
–
De stigende oliepriser forventes at pÄvirke omkostningerne til produktion
og installation af linere.
NORDEN
Normal aktivitet pÄ forsynings-
omrÄdet i Danmark, mens akti-
vitetsniveauet inden for bolig og
industri er stigende.
–
Fortsat god aktivitet pÄ det
norske marked med meget
tilfredsstillende indtjening.
–
God aktivitet i Sverige med en
tilfredsstillende indtjening.
VESTEUROPA
Aktivitetsniveauet og indtje-
ningen i Tyskland er tilfredsstil-
lende.
–
I Tyskland arbejdes der fortsat
pÄ at overgÄ til en mere regional
tilgang med flere kontorer for
at sikre en bedre geografisk
dĂŠkning.
–
Aktivitetsniveauet i Holland er
fortsat tilfredsstillende.
–
Salget af Bluelight-teknolo-
gien forlĂžber som forventet,
og der er fortsat fokus pÄ nye
markeder.
ØSTEUROPA
I Baltikum ses der en hĂžjere
markedsaktivitet.
–
Det polske marked er fortsat
vanskeligt, og det forventes, at
der vil gÄ en lÊngere periode,
fĂžr der ses en bedring.
Forventninger
De justerede forventninger til regn-
skabsÄret er:
–
OmsÊtningsvÊkst pÄ 15 til 20 %
mod tidligere 10 til 15 %.
–
EBIT-margin pÄ 8,0 til 8,5 % mod
tidligere 7,0 til 9,0 %.
Segmentresultat (EBIT) EBIT-marginOmsĂŠtning
Ordreindgang Ordrebeholdning
1.368 mio.
8,6 %
2024/25: 9,2 %
1.497 mio.
2024/25: 1.274 mio.
128 mio.
2024/25: 117 mio.
1.912 mio.
Ordrebeholdning pr.
31. marts 2026
1.150 mio.
forventes udfĂžrt i
regnskabsÄret
NORDAMERIKA
Den 19. februar meddelte Per
Aarsleff Holding A/S, at der
var indgÄet aftale om at kÞbe
49,5 % af det canadiske selskab
LiquiForce Services (Onta-
rio) Inc., som er specialister i
renovering af stikledninger med
opgravningsfri metoder. Aarsleff
bidrager nu med teknologi samt
opbygning af udstyr og trĂŠning
af lokale medarbejdere, og for-
ventningen er, at teknologilĂžftet
vil Ăžge effektiviteten markant.
DelÄrsrapport for 1/10 2025-31/3 2026. Selskabsmeddelelse nr. 31 / 27.05.2026 www.aarsleff.com 12/22
Forventninger til regnskabsÄret Finansiel kalender
Forventningerne til regnskabsÄret justeres primÊrt som fÞlge af opkÞbet af CG Jensen og Adserballe &
Knudsen, der indgÄr med virkning fra primo juni 2026. EBIT-resultatet fra de opkÞbte selskaber er begrÊnset
i perioden, primĂŠrt som fĂžlge af sĂŠdvanlig kĂžbesumsallokering. Derudover forventes Ăžgede omkostninger i
andet halvÄr af regnskabsÄret som fÞlge af hÞjere oliepriser, som kun delvist kan viderefÞres:
‱ OmsĂŠtningsvĂŠkst pĂ„ 12 til 15 % svarende til en omsĂŠtning pĂ„ 25,4 til 26,1 mia. mod tidligere 24,0 til
25,1 mia.
‱ EBIT-margin pĂ„ 5,0 til 5,3 % mod tidligere 5,0 til 5,5%.
‱ Investeringerne i materielle aktiver, eksklusive leasede aktiver, forventes at udgþre 850 til 950 mio. mod
tidligere 750 til 850 mio.
‱ 90 % af Ă„rets forventede omsĂŠtning er dĂŠkket via eksisterende ordrebeholdning.
Forventningerne til den fremtidige Ăžkonomiske udvikling er forbundet med usikkerhed og risici, der kan
medfĂžre, at udviklingen afviger i forhold til det forventede. For en beskrivelse af de forretningsmĂŠssige risici
henvises til VÊsentlige risici i Ärsrapporten for 2024/25 samt note 2 om RegnskabsmÊssige skÞn og vurde-
ringer. Som omtalt under joint venture-risiko i Ärsrapporten, er Femern BÊlt-projektet det stÞrste enkelt-
stÄende projekt. Indregningen af det forventede resultat fra projektet fÞlger de sÊdvanlige principper, som
anvendes i Aarsleff-koncernen for store og komplekse projekter. PĂ„ grund af projektets stĂžrrelse og kom-
pleksitet er der et stort udfaldsrum imellem de opstillede scenarier for det forventede slutresultat. Generelt
er de vÊsentligste risici og usikkerhedsfaktorer uÊndrede i forhold til beskrivelsen i Ärsrapporten, da vores
fokus pÄ det nordeuropÊiske marked og primÊrt offentlige kunder betyder, at vi kun i begrÊnset omfang er
pÄvirket af den sÊrlige geopolitiske situation.
26. august 2026 DelÄrsrapport for perioden 1/10 2025-30/6 2026
15. december 2026 Årsrapport for regnskabsĂ„ret 2025/26
www.aarsleff.com
13/22DelÄrsrapport for 1/10 2025-31/3 2026. Selskabsmeddelelse nr. 31 / 27.05.2026
Ledelsens erklĂŠring
Bestyrelse og direktion har dags dato behandlet og godkendt delÄrs-
rapporten for fÞrste halvÄr af regnskabsÄret 2025/26 for Per Aarsleff
Holding A/S.
DelÄrsrapporten, der ikke er revideret eller reviewet af selskabets revi-
sor, aflĂŠgges i overensstemmelse med IAS 34 ”PrĂŠsentation af delĂ„rs-
regnskaber” som godkendt af EU og yderligere krav i Ă„rsregnskabsloven.
Vi anser den valgte regnskabspraksis for hensigtsmÊssig, sÄledes at del-
Ärsrapporten giver et retvisende billede af koncernens aktiver, passiver
og finansielle stilling pr. 31. marts 2026 samt af resultatet af koncernens
aktiviteter og pengestrĂžmme for perioden 1. oktober 2025-31. marts
2026.
DelÄrsberetningen indeholder efter vores opfattelse en retvisende rede-
gĂžrelse for udviklingen i koncernens aktiviteter og Ăžkonomiske forhold,
periodens resultat og af koncernens finansielle stilling samt en beskrivel-
se af de vÊsentligste risici og usikkerhedsfaktorer, som koncernen stÄr
over for.
Viby J, den 27. maj 2026
Direktion
Jesper Kristian Jacobsen
Administrerende koncerndirektĂžr
Mogens Vedel HestbĂŠk
KoncernĂžkonomidirektĂžr
Bestyrelse
JĂžrgen Dencker Wisborg
Bestyrelsesformand
Lars-Peter SĂžbye
NĂŠstformand
Charlotte Strand Klaus Kaae Pernille Lind Olsen Mette Kynne Frandsen
Bestyrelsesmedlem Bestyrelsesmedlem Bestyrelsesmedlem Bestyrelsesmedlem
Per Eslund Asmussen Dan Bentsen
Bestyrelsesmedlem
Britta Hoier
Medarbejdervalgt
Medarbejdervalgt
Julie Briand Madsen
Medarbejdervalgt
DelÄrsrapport for 1/10 2025-31/3 2026. Selskabsmeddelelse nr. 31 / 27.05.2026 www.aarsleff.com 14/22
ResultatopgĂžrelse TotalindkomstopgĂžrelse
Januar kvartal 1. halvÄr
(mio.)
2025/26 2024/25 2025/26 2024/25
OmsĂŠtning 6.065 5.257 12.245 10.780
Produktionsomkostninger -5.360 -4.632 -10.834 -9.504
Bruttoresultat 705 625 1.411 1.276
Administrations- og salgsomkostninger -483 -407 -947 -831
Andre driftsindtĂŠgter og -omkostninger 24 8 36 20
Resultat i associerede virksomheder og joint ventures 0 0 0 0
Resultat af primĂŠr drift (EBIT) 246 226 500 465
Finansielle poster, netto 13 5 4 6
Resultat fĂžr skat 259 231 504 471
Skat af periodens resultat -62 -59 -120 -118
Resultat efter skat 197 172 384 353
Resultat pr. aktie (kr.) 10,22 8,84 19,91 18,17
Januar kvartal 1. halvÄr
(mio.)
2025/26 2024/25 2025/26 2024/25
Resultat efter skat 197 172 384 353
Poster, der kan blive reklassificeret til resultatopgĂžrelsen
Valutakursregulering ved omregning af udenlandske
virksomheder 7 26 6 36
DagsvĂŠrdireguleringer af afledte finansielle instrumenter,
netto -4 17 -16 -16
Skat af anden totalindkomst 1 -5 4 4
Anden totalindkomst indregnet direkte i egenkapitalen 4 38 -6 24
Totalindkomst i alt 201 210 378 377
Totalindkomst tilfalder
AktionĂŠrerne i Per Aarsleff Holding A/S 200 208 372 370
MinoritetsaktionĂŠrer 1 2 6 7
I alt 201 210 378 377
www.aarsleff.com
15/22DelÄrsrapport for 1/10 2025-31/3 2026. Selskabsmeddelelse nr. 31 / 27.05.2026
Balance
Aktiver
(mio.) 31/3 2026 30/9 2025 31/3 2025
Goodwill 566 451 452
Patenter og andre immaterielle aktiver 380 327 221
Grunde og bygninger 1.340 1.328 1.309
ProduktionsanlĂŠg og maskiner
2.172 2.146
2.049
Andre anlĂŠg, driftsmateriel og inventar
251 244
222
Aktiver under opfĂžrelse
363 246
362
Leasingaktiver
1.158 862
885
Andre langfristede aktiver 54 48 44
Langfristede aktiver 6.284 5.652 5.544
Varebeholdninger 530 516 536
Entreprisedebitorer 4.019 4.466 4.055
IgangvĂŠrende arbejder 3.655 3.055 2.728
Øvrige tilgodehavender 473 388 340
VĂŠrdipapirer 467 465 471
Likvide beholdninger 1.531 1.238 1.163
Kortfristede aktiver 10.675 10.128 9.293
Aktiver i alt 16.959 15.780 14.837
Egenkapital og forpligtelser
(mio.) 31/3 2026 30/9 2025 31/3 2025
Egenkapital, aktionĂŠrer i Per Aarsleff Holding A/S 5.616 5.506 5.042
Minoritetsandel af egenkapital 102 52 73
Egenkapital 5.718 5.558 5.115
PrioritetsgĂŠld og kreditinstitutter 1.295 692 1.003
Leasingforpligtelser 905 625 647
Hensatte forpligtelser 276 277 303
Anden gĂŠld 60 53 73
Udskudt skat 658 631 547
Langfristede forpligtelser 3.194 2.278 2.573
PrioritetsgĂŠld og kreditinstitutter 100 114 150
Leasingforpligtelser 288 247 242
IgangvĂŠrende arbejder 2.870 2.665 2.258
LeverandĂžrgĂŠld 3.391 3.366 3.017
Anden gĂŠld 1.398 1.552 1.482
Kortfristede forpligtelser 8.047 7.944 7.149
Forpligtelser i alt 11.241 10.222 9.722
Egenkapital og forpligtelser i alt 16.959 15.780 14.837
www.aarsleff.com
16/22DelÄrsrapport for 1/10 2025-31/3 2026. Selskabsmeddelelse nr. 31 / 27.05.2026
PengestrÞmsopgÞrelse RentebÊrende nettoindestÄende
1. halvÄr
(mio.)
2025/26 2024/25
Likvide beholdninger 1.531 1.163
VĂŠrdipapirer 467 471
RentebĂŠrende aktiver i alt 1.998 1.634
PrioritetsgĂŠld og kreditinstitutter 1.395 1.153
Leasingforpligtelser 1.193 889
Anden gĂŠld 60 73
RentebĂŠrende forpligtelser i alt 2.648 2.115
RentebÊrende nettoindestÄende/gÊld (+/-) -650 -481
1. halvÄr
(mio.)
2025/26 2024/25
Driftens likviditetsvirkning
Resultat af primĂŠr drift (EBIT) 500 465
Af- og nedskrivninger, immaterielle aktiver 35 16
Af- og nedskrivninger, materielle aktiver 488 420
Øvrige reguleringer -26 -18
Ændringer i arbejdskapital -88 997
Finansielle poster, netto 19 18
Betalte selskabsskatter -167 -235
PengestrĂžmme fra driftsaktiviteter 761 1.663
Investeringernes likviditetsvirkning
Akkvisitioner -223 -195
Salg af kapitalandele 0 3
Nettoinvestering i materielle og immaterielle aktiver -361 -374
VĂŠrdipapirer -5 7
PengestrĂžmme fra investeringsaktivitet -589 -559
PrioritetsgĂŠld og kreditinstitutter 574 112
Udbetalt udbytte -225 -208
Leasingbetalinger -174 -147
KĂžb af egne aktier -54 -85
PengestrĂžmme fra finansieringsaktiviteter 121 -328
Periodens ĂŠndring i likviditeten 293 776
Likviditet primo 1.238 387
Periodens ĂŠndring i likviditeten 293 776
Likviditet ultimo 1.531 1.163
www.aarsleff.com
17/22DelÄrsrapport for 1/10 2025-31/3 2026. Selskabsmeddelelse nr. 31 / 27.05.2026
EgenkapitalopgĂžrelse
(mio.) Aktiekapital
Reserve for
valutakurs-
regulering
Reserve
for sikrings-
transaktioner
OverfĂžrt
resultat
ForeslÄet
udbytte
AktionĂŠrer i
Per Aarsleff
Holding A/S i alt
Minoritets-
aktionĂŠrer I alt
Egenkapital 1/10 2025 39 -114 25 5.321 235 5.506 52 5.558
Totalindkomst
Periodens resultat 375 375 9 384
Anden totalindkomst
Valutakursregulering af udenlandske virksomheder 9 9 -3 6
DagsvĂŠrdireguleringer af afledte finansielle instrumenter -16 -16 -16
Skat af afledte finansielle instrumenter 4 4 4
Anden totalindkomst i alt 0 9 -12 0 0 -3 -3 -6
Totalindkomst i alt 0 9 -12 375 0 372 6 378
Transaktioner med ejere
Tilgang, minoritetsaktionĂŠrer 44 44
Medarbejderaktieordning 17 17 17
KĂžb af egne aktier -54 -54 -54
Udbetalt udbytte -235 -235 -235
Udbytte, egne aktier 10 10 10
Transaktioner med ejere i alt 0 0 0 -27 -235 -262 44 -218
Egenkapital 31/3 2026 39 -105 13 5.669 0 5.616 102 5.718
Egenkapital 1/10 2024 39 -131 19 4.805 215 4.947 51 4.998
Totalindkomst
Periodens resultat 344 344 9 353
Anden totalindkomst
Valutakursregulering af udenlandske virksomheder 38 38 -2 36
DagsvĂŠrdireguleringer af afledte finansielle instrumenter -16 -16 -16
Skat af afledte finansielle instrumenter 4 4 4
Anden totalindkomst i alt 0 38 -12 0 0 26 -2 24
Totalindkomst i alt 0 38 -12 344 0 370 7 377
Transaktioner med ejere
Tilgang, minoritetsaktionĂŠrer 15 15
Medarbejderaktieordning 17 17 17
KĂžb af egne aktier -85 -85 -85
Udbetalt udbytte -215 -215 -215
Udbytte, egne aktier 8 8 8
Transaktioner med ejere i alt 0 0 0 -60 -215 -275 15 -260
Egenkapital 31/3 2025 39 -93 7 5.089 0 5.042 73 5.115
www.aarsleff.com
18/22DelÄrsrapport for 1/10 2025-31/3 2026. Selskabsmeddelelse nr. 31 / 27.05.2026
Noter
Note 1 – Resultater og nĂžgletal for rapporteringssegmenterne, 1. halvĂ„r
AnlĂŠg & Byggeri Teknik Rail Fundering RĂžrteknik Total
(mio.)
2025/26 2024/25 2025/26 2024/25 2025/26 2024/25 2025/26 2024/25 2025/26 2024/25 2025/26 2024/25
OmsĂŠtning 5.704 5.030 2.094 1.870 1.030 964 1.920 1.642 1.497 1.274 12.245 10.780
Heraf udfĂžrt i udlandet 1.772 1.473 0 0 120 124 1.431 1.074 1.229 953 4.552 3.624
Resultat af primĂŠr drift (EBIT) 208 259 114 68 19 30 31 -9 128 117 500 465
Finansielle poster, netto 4 6
Resultat fĂžr skat 504 471
EBIT-margin, % 3,7 5,2 5,4 3,7 1,9 3,1 1,6 -0,6 8,6 9,2 4,1 4,3
Fuldtidsarbejdsstyrke (gennemsnitlig) 3.645 3.385 1.632 1.566 921 972 1.704 1.623 1.263 1.110 9.165 8.656
www.aarsleff.com
19/22DelÄrsrapport for 1/10 2025-31/3 2026. Selskabsmeddelelse nr. 31 / 27.05.2026
Noter
Note 3 – Anvendt regnskabspraksis
DelĂ„rsrapporten, der ikke er revideret eller reviewet af selskabets revisor, aflĂŠgges i overensstemmelse med IAS 34 ”PrĂŠsentation
af delĂ„rsregnskaber” som godkendt af EU og yderligere krav i Ă„rsregnskabsloven.
Der er ikke udarbejdet delÄrsrapport for moderselskabet.
DelÄrsrapporten aflÊgges i danske kroner (kr.), der er moderselskabets funktionelle valuta.
Ændringer i regnskabspraksis og oplysninger
Bortset fra nedenstÄende Êndringer er anvendt regnskabspraksis uÊndret i forhold til Ärsrapporten for 2024/25, hvortil der
henvises.
Aarsleff har implementeret alle nye eller ĂŠndrede regnskabsstandarder og fortolkninger som vedtaget af EU og gĂŠldende for
regnskabsÄret 2025/26, herunder Êndringer til IAS 21, vedrÞrende ikke-konverterbare valutaer.
Ændringerne har ikke haft vĂŠsentlig indflydelse pĂ„ indregning eller mĂ„ling i koncernregnskabet for fĂžrste kvartal af 2025/26. Der
forventes ligeledes ingen vÊsentlig indflydelse pÄ fremtidige perioder.
Note 2 – Opdeling af omsétning fra kontrakter med kunder
1. halvÄr
(mio.)
2025/26 2024/25
Indland
Salg af varer 
1
54 49
IndtĂŠgt fra servicekontrakter 460 348
Indtégt fra entreprisekontrakter 
2
7.082 6.759
Indland i alt 7.596 7.156
Udland
Salg af varer 
1
169 200
IndtĂŠgt fra servicekontrakter 266 197
Indtégt fra entreprisekontrakter 
2
4.214 3.227
Udland i alt 4.649 3.624
Total
Salg af varer 
1
223 249
IndtĂŠgt fra servicekontrakter 726 545
Indtégt fra entreprisekontrakter 
2
11.296 9.986
I alt 12.245 10.780
1
Salget er hovedsageligt fra rapporteringssegmentet Fundering.
2
Entreprisekontrakter indregnes over tid.
www.aarsleff.com
20/22DelÄrsrapport for 1/10 2025-31/3 2026. Selskabsmeddelelse nr. 31 / 27.05.2026
Noter
Note 4 – Akkvisitioner
2025/26
Aarsleff-koncernen har i regnskabsÄret 2025/26 foretaget fÞlgende akkvisitioner:
Per Aarsleff Holding A/S har pr. 1. oktober 2025 overtaget 100 % af aktierne i selskabet Styrud Ingenjörsfirma AB. Det samlede
vederlag for 100 % af selskabet er opgjort til 97 mio., og 105 mio. er betalt kontant. Styrud har stor ekspertise inden for styret
boring, hammerboring og tunnelering. Selskabet beskÊftiger 90 medarbejdere fordelt pÄ syv lokationer i Sverige. Identificerbare
aktiver og forpligtelser er opgjort til dagsvĂŠrdi. PĂ„ den baggrund er goodwill opgjort til 32 mio.
Wicotec Kirkebjerg A/S har pr. 1. oktober 2025 overtaget 100 % af aktierne i selskabet BĂžgelund VVS A/S. Det samlede vederlag
for 100 % af selskabet er opgjort til 39 mio., og 28 mio. er betalt kontant. Selskabet beskĂŠftiger 60 medarbejdere og er placeret i
RĂždovre. Identificerbare aktiver og forpligtelser er opgjort til dagsvĂŠrdi. PĂ„ den baggrund er goodwill opgjort til 16 mio.
Per Aarsleff Holding A/S har pr. 1. februar 2026 overtaget 49,5 % af aktierne i selskabet LiquiForce Services (Ontario) Inc. Det
samlede vederlag for 49,5 % af selskabet er opgjort til 91 mio., og 69 mio. er betalt kontant. Selskabet er specialister i renovering
af stikledninger med opgravningsfri metoder. Identificerbare aktiver og forpligtelser med videre er opgjort til dagsvĂŠrdi. PĂ„ den
baggrund er goodwill opgjort til 25 mio.
DagsvÊrdi pÄ overtagelsestidspunktet:
(mio.)
Styrud
Ingenjörsfirma AB
BĂžgelund
VVS A/S
LiquiForce
Services
(Ontario) Inc. Øvrige
Immaterielle aktiver 36 11 58 0
Materielle aktiver 43 0 42 15
Varebeholdninger 3 0 1 9
Tilgodehavender 51 21 16 5
Likvider 0 11 22 2
Langfristede forpligtelser -23 -2 -8 -1
Øvrige kortfristede forpligtelser -45 -18 -21 -7
Overtagne nettoaktiver 65 23 110 23
Minoritetsandele 0 0 -44 0
Goodwill 32 16 25 0
Anskaffelsessum 97 39 91 23
Heraf likvid beholdning/bankgĂŠld 8 -11 -22 -2
Kontant anskaffelsessum 105 28 69 21
Den nominelle vÊrdi af ovenstÄende
tilgodehavender udgĂžr 51 21 16 5
OmsÊtning og resultat for de erhvervede virksomheder, der indgÄr i koncernregnskabet siden overtagelsen, udgÞr henholdsvis
171 mio. og -2 mio. Transaktionsomkostninger udgþr 4 mio.
www.aarsleff.com
21/22DelÄrsrapport for 1/10 2025-31/3 2026. Selskabsmeddelelse nr. 31 / 27.05.2026
Per Aarsleff Holding A/S
Hasselager Allé 5
8260 Viby J
Danmark
CVR-nr. 24 25 77 97
HalvÄrsrapportIngen bistandParsePort XBRL Converter2025-10-012026-03-312024-10-012025-03-31Regnskabsklasse D2026-05-275493008HS8STXVZXYZ632025-10-012026-03-31cmn:ConsolidatedMember5493008HS8STXVZXYZ632026-01-012026-03-315493008HS8STXVZXYZ632025-01-012026-03-315493008HS8STXVZXYZ632025-10-012026-03-315493008HS8STXVZXYZ632024-10-012025-03-315493008HS8STXVZXYZ632026-03-315493008HS8STXVZXYZ632025-09-305493008HS8STXVZXYZ632025-03-315493008HS8STXVZXYZ632024-09-305493008HS8STXVZXYZ632025-09-30ifrs-full:IssuedCapitalMember5493008HS8STXVZXYZ632025-10-012026-03-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493008HS8STXVZXYZ632026-03-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493008HS8STXVZXYZ632025-09-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493008HS8STXVZXYZ632025-10-012026-03-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493008HS8STXVZXYZ632026-03-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493008HS8STXVZXYZ632025-09-30ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember5493008HS8STXVZXYZ632025-10-012026-03-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember5493008HS8STXVZXYZ632026-03-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember5493008HS8STXVZXYZ632025-09-30ifrs-full:RetainedEarningsMember5493008HS8STXVZXYZ632025-10-012026-03-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493008HS8STXVZXYZ632026-03-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493008HS8STXVZXYZ632025-09-30PER:DividendsProposedOrDeclaredBeforeFinancialStatementsAuthorisedForIssueButNotRecognisedAsDistributionToOwnersRecognisedInEquityMember5493008HS8STXVZXYZ632025-10-012026-03-31PER:DividendsProposedOrDeclaredBeforeFinancialStatementsAuthorisedForIssueButNotRecognisedAsDistributionToOwnersRecognisedInEquityMember5493008HS8STXVZXYZ632026-03-31PER:DividendsProposedOrDeclaredBeforeFinancialStatementsAuthorisedForIssueButNotRecognisedAsDistributionToOwnersRecognisedInEquityMember5493008HS8STXVZXYZ632025-09-30ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493008HS8STXVZXYZ632025-10-012026-03-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493008HS8STXVZXYZ632026-03-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493008HS8STXVZXYZ632025-09-30ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493008HS8STXVZXYZ632025-10-012026-03-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493008HS8STXVZXYZ632026-03-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493008HS8STXVZXYZ632024-09-30ifrs-full:IssuedCapitalMember5493008HS8STXVZXYZ632024-10-012025-03-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493008HS8STXVZXYZ632025-03-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493008HS8STXVZXYZ632024-09-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493008HS8STXVZXYZ632024-10-012025-03-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493008HS8STXVZXYZ632025-03-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493008HS8STXVZXYZ632024-09-30ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember5493008HS8STXVZXYZ632024-10-012025-03-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember5493008HS8STXVZXYZ632025-03-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember5493008HS8STXVZXYZ632024-09-30ifrs-full:RetainedEarningsMember5493008HS8STXVZXYZ632024-10-012025-03-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493008HS8STXVZXYZ632025-03-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493008HS8STXVZXYZ632024-09-30PER:DividendsProposedOrDeclaredBeforeFinancialStatementsAuthorisedForIssueButNotRecognisedAsDistributionToOwnersRecognisedInEquityMember5493008HS8STXVZXYZ632024-10-012025-03-31PER:DividendsProposedOrDeclaredBeforeFinancialStatementsAuthorisedForIssueButNotRecognisedAsDistributionToOwnersRecognisedInEquityMember5493008HS8STXVZXYZ632025-03-31PER:DividendsProposedOrDeclaredBeforeFinancialStatementsAuthorisedForIssueButNotRecognisedAsDistributionToOwnersRecognisedInEquityMember5493008HS8STXVZXYZ632024-09-30ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493008HS8STXVZXYZ632024-10-012025-03-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493008HS8STXVZXYZ632025-03-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493008HS8STXVZXYZ632024-09-30ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493008HS8STXVZXYZ632024-10-012025-03-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493008HS8STXVZXYZ632025-03-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493008HS8STXVZXYZ632025-10-012026-03-31cmn:ConsolidatedMember15493008HS8STXVZXYZ632025-10-012026-03-31cmn:ConsolidatedMember25493008HS8STXVZXYZ632025-10-012026-03-31cmn:ConsolidatedMember15493008HS8STXVZXYZ632025-10-012026-03-31cmn:ConsolidatedMember25493008HS8STXVZXYZ632025-10-012026-03-31cmn:ConsolidatedMember35493008HS8STXVZXYZ632025-10-012026-03-31cmn:ConsolidatedMember45493008HS8STXVZXYZ632025-10-012026-03-31cmn:ConsolidatedMember55493008HS8STXVZXYZ632025-10-012026-03-31cmn:ConsolidatedMember65493008HS8STXVZXYZ632025-10-012026-03-31cmn:ConsolidatedMember75493008HS8STXVZXYZ632025-10-012026-03-31cmn:ConsolidatedMember85493008HS8STXVZXYZ632025-10-012026-03-31cmn:ConsolidatedMember95493008HS8STXVZXYZ632025-10-012026-03-31cmn:ConsolidatedMember105493008HS8STXVZXYZ632024-10-012025-03-31cmn:ConsolidatedMemberiso4217:DKKiso4217:DKKxbrli:sharesxbrli:pure