Yderligere oplysninger: Jesper Kristian Jacobsen, administrerede koncerndirektør, tlf. 8744 2222
Per Aarsleff Holding A/S www.aarsleff.com CVR-nr. 24257797
DELÅRSRAPPORT FOR 1/10-31/12 2025
Kvartalet viser et tilfredsstillende
resultat med en god ordreindgang
og et marked, som eftersrger
Aarsleff-koncernens kompetencer. Vi
ser gode muligheder i den nærmeste
fremtid, ikke mindst som følge af det
øgede fokus på forsvar og kritisk
infrastruktur, men også i udviklingen
af vores forretning – senest med den
nyligt indgåede aftale om etablering
på det nordamerikanske marked for
opgravningsfrirrenovering.”
Jesper Kristian Jacobsen
Administrerende koncerndirektør
Bestyrelsen for Per Aarsleff Holding A/S har i dag behandlet og
godkendt delårsrapporten for første kvartal af regnskabsåret 2025/26.
Delårsrapporten er ikke revideret eller reviewet af selskabets revisor.
Hovedpunkter
Et første kvartal med høj omsætning og tilfredsstillende
indtjening.
Omsætningen steg med 11,9 % til 6.180 mio.
EBIT på 254 mio. svarende til en EBIT-margin på 4,1 %.
God ordreindgang på 7,8 mia. og en ordrebeholdning på 28
mia.
Pengestrømme fra driften udgør 158 mio., og er negativt
påvirket af en stigning i arbejdskapitalen på 248 mio.
Forventninger til 2025/26
Forventningerne til regnskabsåret som helhed fastholdes:
Omsætningsvækst på 6 til 11 % svarende til en omsætning på
24,0 til 25,1 mia.
EBIT-margin på 5,0 til 5,5 %.
Delårsrapport for 1/10-31/12 2025. Selskabsmeddelelse nr. 25 / 24.02.2026
Hoved- og nøgletal
1. kvartal
Regnskabs-
året
2025/26 2024/25 2024/25
Nøgletal
Bruttomargin, % 11,4 11,8 12,2
Overskudsgrad (EBIT-margin), % 4,1 4,3 5,2
Resultatgrad (før skat-margin), % 4,0 4,3 5,3
ROIC (efter skat), %  3,2
1
3,1
1
15,3
Rentebærende nettogæld/EBITDA (gearing) 0,1 0,3 0,0
Egenkapitalforrentning (ROE), % 3,5
1
3,8
1
17,1
Egenkapitalandel, % 34,2 36,3 35,2
Resultat pr. aktie (EPS), kr. 9,69 9,33 46,33
Børskurs pr. aktie, kr. 874,00 502,00 686,00
Kurs/indre værdi 2,90 1,87 2,34
Indre værdi pr. aktie, kr. 301,55 268,87 293,02
Antal udestående aktier, (tusinder) 18.749 18.907 18.787
Antal egne aktier, (tusinder) 826 668 788
Fuldtidsarbejdsstyrke (gennemsnitlig) 9.387 8.615 8.903
1
Ikke omregnet til helårstal.
Definitioner for finansielle nøgletal fremgår af årsrapporten for 2024/25 på side 171.
1. kvartal
Regnskabs-
året
(mio.)
2025/26 2024/25 2024/25
Resultatopgørelse
Omsætning 6.180 5.523 22.620
Heraf udført i udlandet 2.346 1.864 8.468
Resultat af primær drift (EBIT) 254 239 1.177
Finansielle poster, netto -9 1 15
Resultat før skat 245 240 1.192
Periodens resultat 187 181 896
Balance
Langfristede aktiver 5.764 5.198 5.652
Kortfristede aktiver 10.929 8.953 10.128
Aktiver i alt 16.693 14.151 15.780
Egenkapital 5.711 5.139 5.558
Langfristede forpligtelser 3.044 2.392 2.278
Kortfristede forpligtelser 7.938 6.620 7.944
Egenkapital og forpligtelser i alt 16.693 14.151 15.780
Investeret kapital (IC) 5.952 5.604 5.584
Arbejdskapital 1.412 1.501 1.151
Rentebærende nettoindestående/gæld (+/-) -243 -466 -30
Pengestrømsopgørelse
Pengestrømme fra driftsaktiviteter 158 854 2.788
Pengestrømme fra investeringsaktiviteter -304 -175 -1.014
Heraf til investering i materielle aktiver, netto -136 -173 -772
Pengestrømme fra finansieringsaktiviteter 675 -90 -931
Periodens ændring i likviditeten 529 589 843
Delårsrapport for 1/10-31/12 2025. Selskabsmeddelelse nr. 25 / 24.02.2026 www.aarsleff.com 2/21
AarsleffRørteknikFunderingRailTeknikAnlæg & Byggeri
2547814-258106 2397431139112
2025/26
2024/25
4,1 %
9,9 %
1,4 %
-0,4 %
5,2 %
3,8 %
4,3 %
11,0 %
0,4 %
2,1 %
4,2 %
4,4 %
EBIT-margin (%)
2025/26 2024/25
Danmark Udland
38 %
62 %
34 %
66 %
5.523
MIO.
6.180
MIO.
Heraf udført i udlandet (%)
6.180 5.523
34 %
38 %
2025/26 2024/25
EBIT-margin (%)
254 239
4,3 %
4,1 %
2025/26 2024/25
Delårsberetning – koncernens økonomiske udvikling
Omsætning
År til dato
EBIT (mio.)
År til dato
Resultatopgørelse
Koncernen havde en omsætning på 6.180 mio. i før-
ste kvartal af regnskabsåret 2025/26, svarende til en
stigning på 11,9 %, hvoraf 7,4 % var organisk vækst.
Omsætningen i Danmark steg med 4,8 %, mens
omsætningen i udlandet steg med 25,9 %.
Resultat af primær drift (EBIT) er et overskud på
254 mio. (4,1 % EBIT-margin) mod 239 mio. (4,3 %
EBIT-margin) i første kvartal af sidste regnskabsår.
Anlæg & Byggeri bidrager med et resultat som for-
ventet. Omsætningen er steget med 9,8 % og skyldes
høj aktivitet inden for anlægsprojekter i Danmark
samt investeringen i ArtiCon P/f.
Tekniks resultat er som forventet. Omsætningen
er steget med 20,2 %, hvilket skyldes høj aktivitet i
projektdivisionen.
Rails resultat er som forventet og er påvirket af sæd-
vanlige sæsonudsving. Omsætningen er på samme
niveau som sidste år.
Funderings resultat er som forventet. Omsætningen
er steget med 12,1 % som følge af højere aktivitet i
Sverige og Tyskland.
Rørtekniks resultat er som forventet. Omsætningen
er steget med 17,5 %, og der har været god aktivitet
på alle væsentlige markeder.
Ordrebeholdning
Koncernens ordrebeholdning pr. 31. december 2025
udgjorde 27.990 mio. (30. september 2025: 26.408
mio.). Ordreindgangen i første kvartal var på 7.762
mio. I kvartalet er der indgået to kontrakter med I/S
Vestforbrænding på udbygning af fjernvarmenettet
i kommunerne Frederikssund og Furesø. De nye
etaper har en samlet værdi på
1,7 mia.
Pengestrømsopgørelse
Koncernens likviditet er påvirket af en stigning i
arbejdskapitalen, som i kvartalet har en negativ likvi-
ditetseffekt på 248 mio. Den stigende arbejdskapital
skyldes primært højere debitorudeståender samt et
fald i leverandørgælden på balancedagen.
EBIT (mio.)
1. kvt.
Omsætning (mio.)
1. kvt.
Delårsrapport for 1/10-31/12 2025. Selskabsmeddelelse nr. 25 / 24.02.2026 www.aarsleff.com 3/21
Pengestrømme fra investeringsaktiviteter udgør
-304 mio. og er påvirket af sædvanlige investeringer
i materiel samt opkøbene af Styrud Ingenjörsfirma
AB og Bøgelund VVS A/S. Pengestrømme fra finansie-
ringsaktiviteter er påvirket af træk på selskabets
kreditfaciliteter, der dog i nogen grad modsvares af
stigningen i likvide beholdninger samt sædvanlige
afdrag på leasinggæld og det igangværende aktie-
tilbagekøbsprogram.
Koncernens forventninger til årets investeringer i
materielle aktiver eksklusive leasede aktiver forven-
tes fortsat at blive på 750-850 mio.
Balance
Koncernens rentebærende gæld er steget med 213
mio. som følge af den højere arbejdskapital samt
investeringerne i Styrud Ingenjörsfirma AB og
Bøgelund VVS A/S. Soliditeten er på 34,2 % og
således lidt under målsætningen på mindst 35 %.
Den rentebærende nettogæld i forhold til EBITDA
udgør 0,1 og holder sig inden for målsætningen på
maksimalt 1,5.
Efterfølgende begivenheder
Den 19. februar meddelte Per Aarsleff Holding A/S,
at der, med virkning fra samme dato, var indgået
Ordrebeholdning og -indgang
Ordrebeholdning
primo
Udført
i perioden
Ordreindgang
i perioden
Ordrebeholdning
ultimo
Heraf til udførelse
i indeværende år
Anlæg & Byggeri 14.926 2.801 4.420 16.545 7.250
Teknik 4.362 1.109 1.227 4.480 2.100
Rail 3.121 531 401 2.991 1.000
Fundering 1.958 950 1.122 2.130 1.800
Rørteknik 2.041 789 592 1.844 1.300
Total 26.408 6.180 7.762 27.990 13.450
aftale om at købe 49,5 % af det canadiske selskab
LiquiForce Services (Ontario) Inc., som er specialister
i renovering af stikledninger med opgravningsfri
metoder.
Den samlede købspris for 49,5 % af selskabet er
på 90,7 mio. LiquiForce er ejet af selskabet Puris,
som er blandt Nordamerikas allerstørste inden for
No-Dig-renovering. Omregnet til danske kroner om-
satte LiquiForce i 2025 for 87,5 mio., og EBIT-resultat
udgjorde 8,3 mio. Det er Aarsleffs LED-teknologi, Blu-
eLight, som anvendes til renovering af stikledninger,
der nu skal introduceres til det canadiske marked.
Pengestrømme fra driftsaktiviteter
158 mio.
Q1 2024/25: 854 mio.
Pengestrømme fra investeringsaktiviteter
-304 mio.
Q1 2024/25: -175 mio.
Pengestrømme fra finansieringsaktiviteter
675 mio.
Q1 2024/25: -90 mio.
Periodens ændring i likviditeten
529 mio.
Q1 2024/25: 589 mio.
Pengestrømsopgørelse
Delårsrapport for 1/10-31/12 2025. Selskabsmeddelelse nr. 25 / 24.02.2026 www.aarsleff.com 4/21
Det fællesejede canadiske selskab får Aarsleffs licens
til teknologien, og Aarsleff bidrager med opbygning
af udstyr og træning af lokale medarbejdere, og for-
ventningen er, at teknologiløftet vil øge effektiviteten
markant. Derudover etablerer Aarsleff og LiquiForce
også et fællesejet selskab i USA i forventning om, at
samarbejdet kan udvides til et større marked. Opkø-
bet ændrer ikke Aarsleffs forventninger til regnskabs-
året 2025/26.
Balance
Balancesum
16.693 mio.
30/9 2025: 15.780 mio.
Egenkapital
5.711 mio.
30/9 2025: 5.558 mio.
Rentebærende gæld
-243 mio.
30/9 2025: -30 mio.
Soliditet
34,2 %
30/9 2025: 35,2 %
Delårsrapport for 1/10-31/12 2025. Selskabsmeddelelse nr. 25 / 24.02.2026 www.aarsleff.com 5/21
Anlæg & Byggeri
Teknik
Rail
Fundering
Rørteknik
Delårsrapport for 1/10-31/12 2025. Selskabsmeddelelse nr. 25 / 24.02.2026 www.aarsleff.com 6/21
Anlæg & Byggeri
Kvartalet i hovedtræk
Omsætningen er steget med 9,8 %, hvoraf 3,6 % er organisk vækst. Stignin-
gen skyldes god aktivitet inden for anlægsprojekter i Danmark og investerin-
gen i ArtiCon P/f.
EBIT på 106 mio. som forventet.
EBIT-margin på 3,8 %.
Anlægsprojekter
Høj aktivitet på blandt andet
Femern Bælt-projektet samt på
etableringen af Lynetteholm.
Fortsat mange tilbudsmulig-
heder inden for anlægsmarke-
det, herunder større infra-
strukturprojekter. Der ses en
stigende interesse fra offentlige
myndigheder på at sikre kritisk
infrastruktur, ligesom vi mærker
det øgede fokus på investeringer
i forsvar.
Høj aktivitet inden for projekter
drevet af den grønne omstilling,
fx konvertering fra naturgas
til fjernvarme. Der er i første
kvartal indgået kontrakter med
I/S Vestforbrænding på yderli-
gere to etaper på udbygning af
fjernvarmenettet i kommunerne
Frederikssund og Furesø. De to
kontrakter har en samlet værdi
på 1,7 mia.
Byggeriprojekter
Stigende udbud af bygnings-
renoveringer specielt i Stor-
københavn.
De større igangværende byg-
geriprojekter; boligprojektet
Mejlbryggen og kontorhøjhuset
Mindet i Aarhus samt udvidel-
sen af Terminal 3 i Københavns
Lufthavn forløber alle som
forventet.
Nordatlanten
og øvrige udland
God aktivitet på Færøerne, hvor
der ses et stigende behov for
boligbyggeri, samtidig med at
der bliver foretaget investerin-
ger i infrastruktur.
Aktivitetsniveauet i Island er
højt og der er fortsat gode mar-
kedsmuligheder blandt andet
inden for etablering af land-
baseret fiskeopdræt, byggeri og
infrastruktur. I kvartalet er der fx
indgået kontrakt på opførelse af
en ny bro i Reykjavik til en værdi
af cirka 400 mio.
Markedsmulighederne i Grøn-
land er fortsat gode specielt
inden for byggeri i Nuuk og ud-
bygning af Pituffik Space Base.
Segmentresultat (EBIT)
Ordreindgang Ordrebeholdning
4.420 mio.
EBIT-margin
3,8 %
2024/25: 4,4 %
Omsætning
2.801 mio.
2024/25: 2.551 mio.
106 mio.
2024/25: 112 mio.
16.545 mio.
Ordrebeholdning pr.
31. december 2025
Forventninger
Forventningerne til regnskabsåret
som helhed fastholdes:
Omsætningsvækst på 7 til 11 %.
EBIT-margin på 4,5 til 5,0 %.
7.250 mio.
forventes udført i
regnskabsåret
Delårsrapport for 1/10-31/12 2025. Selskabsmeddelelse nr. 25 / 24.02.2026 www.aarsleff.com 7/21
Teknik
Kvartalet i hovedtræk
Omsætningen er steget med 20,2 %, hvoraf 18 % er organisk vækst. Stignin-
gen skyldes høj aktivitet i projektdivisionen.
EBIT som forventet og positivt påvirket af den høje aktivitet.
Tilfredsstillende EBIT-margin på 5,2 %.
Projekter
Generelt højt aktivitetsniveau,
blandt andet på projekter for
det offentlige og medicinal-
industrien.
Efter en periode med ekstra-
ordinært højt aktivitetsniveau
ses generelt en normalisering
af markedsmulighederne. Dog
er der flere tilbudsmuligheder
inden for større teknikentre-
priser primært i Storkøbenhavn.
Service og installation
Generelt højt aktivitetsniveau.
Høj efterspørgsel på kompeten-
cer inden for energioptimering,
bygningsautomation og facility
management.
Fortsat fokus på at styrke spe-
cialkompetencerne senest med
opkøbet af Bøgelund VVS A/S
den 1. oktober.
Industri
Højt aktivitetsniveau på projek-
ter for medicinalindustrien og
forsyningsselskaberne.
Stor efterspørgsel på kompe-
tencer og ydelser inden for især
rustfrie rørinstallationer, renove-
ring af vandværker og udførelse
af industrielle varmepumper.
Infrastruktur
Høj aktivitet inden for konverte-
ring fra naturgas til fjernvarme
med mange tilbudsmuligheder i
og omkring Storkøbenhavn.
One Company-projektet med at
etablere fjernvarme i kommu-
nerne Furesø, Egedal og Frede-
rikssund forløber som forventet,
og der er i første kvartal indgået
kontrakt med I/S Vestforbræn-
ding på to yderligere etaper.
Forventninger
Forventningerne til regnskabsåret
som helhed fastholdes:
Omsætningsvækst på 0 til 5 %.
EBIT-margin på 4,5 til 5,0 %
Segmentresultat (EBIT) EBIT-marginOmsætning
Ordreindgang Ordrebeholdning
1.227 mio.
5,2 %
2024/25: 4,2 %
1.109 mio.
2024/25: 923 mio.
58 mio.
2024/25: 39 mio.
4.480 mio.
Ordrebeholdning pr.
31. december 2025
2.100 mio.
forventes udført i
regnskabsåret
Delårsrapport for 1/10-31/12 2025. Selskabsmeddelelse nr. 25 / 24.02.2026 www.aarsleff.com 8/21
Rail
Kvartalet i hovedtræk
Omsætning som forventet.
EBIT som forventet og påvirket af sædvanlige sæsonudsving.
EBIT-margin på -0,4 %.
Danmark
Høj aktivitet i Danmark og et
marked med mange tilbuds-
muligheder, hvor der er fokus på
selektiv ordreerhvervelse.
Fortsat høj aktivitet på en række
større projekter som Hoved-
stadens Letbane langs Ring 3,
arbejdet med at elektrificere
strækningen Aarhus-Aalborg og
ombygningen af Aarhus Hoved-
banegård.
Norge
Et lavere aktivitetsniveau, men
med gode tilbudsmuligheder på
både anlægs- og baneområdet.
Fokus på at øge indtjeningen
gennem selektiv ordreerhver-
velse.
Sverige
Højere aktivitet i første kvartal,
hvor fokus fortsat er på den
igangværende reorganisering af
aktiviteterne og en mere selektiv
ordreerhvervelse.
Fortsat fokus på at investere i
udvikling af organisationen.
Flere tilbudsmuligheder specielt
inden for elektrificering af
jernbanen.
Forventninger
Forventningerne til regnskabsåret
som helhed fastholdes:
Omsætningsvækst på 5 til 10 %.
EBIT-margin på 4,0 til 5,0 %.
Segmentresultat (EBIT) EBIT-marginOmsætning
Ordreindgang Ordrebeholdning
401 mio.
-0,4 %
2024/25: 2,1 %
531 mio.
2024/25: 531 mio.
-2 mio.
2024/25: 11 mio.
2.991 mio.
Ordrebeholdning pr.
31. december 2025
1.000 mio.
forventes udført i
regnskabsåret
Delårsrapport for 1/10-31/12 2025. Selskabsmeddelelse nr. 25 / 24.02.2026 www.aarsleff.com 9/21
Fundering
Kvartalet i hovedtræk
Omsætningen er steget med 12,1 % som følge af højere aktivitet i Sverige og
Tyskland. Organisk vækst udgør 8,6 %.
EBIT som forventet, og fortsat påvirket af lavere kapacitetsudnyttelse og
prispres på flere markeder.
Generelt ser vi dog flere store projekter med betonpæle i tilbudsfasen med
forventet levering senere i regnskabsåret.
Opkøb af Styrud Ingenjörsfirma AB, som er en af Sveriges førende speciali-
ster i No-Dig-løsninger. Opkøbet er sket i oktober, og selskabet er fællesejet
mellem Fundering og Rørteknik.
Forventninger
Forventningerne til regnskabsåret
som helhed fastholdes:
Omsætningsvækst på 8 til 15 %.
EBIT-margin på 3,0 til 5,0 %.
Danmark
Let stigende aktivitetsniveau
på projekter med funderings-
arbejder og god aktivitet på
geotekniske undersøgelser.
Stabilt aktivitetsniveau med
opgaver inden for industriel
grundvandssænkning.
God aktivitet inden for styret
boring primært på infrastruk-
turprojekter relateret til grøn
omstilling.
England
Et lavere aktivitetsniveau og
et resultat, der er påvirket af
hårdere priskonkurrence.
Gode markedsmuligheder med
kombinerede funderingsløs-
ninger til projekter for data- og
logistikcentre, klimasikring og
større industrianlæg.
Tyskland
Høj aktivitet specielt inden for
projekter med betonpæle.
Fortsat fornuftige markeds-
muligheder, hvilket blandt andet
skyldes projekter relateret til
energiforsyning.
Opbygning af projektledelses-
kompetencer og kapacitet til
udførelse af større og mere
komplicerede projekter.
Polen
Højt aktivitetsniveau inden for
alle discipliner bidrager til et
tilfredsstillende resultat.
Gode muligheder inden for
projekter relateret til både
industribyggeri, havne og anden
infrastruktur.
Fortsat styrkelse af projektledel-
seskompetencer og kapacitet
til udførelse af større og mere
komplicerede funderingspro-
jekter.
Tjekkiet
Stigende aktivitet, hvor særligt
spuns- og ankerarbejder
bidrager til et tilfredsstillende
resultat.
Sverige
Svag bedring i markedet, som gi-
ver bedre kapacitetsudnyttelse.
Opbygning af projektledelses-
kompetencer og kapacitet til
udførelse af større og mere
komplicerede projekter.
Styrkelse af konkurrencekraften
i den østlige del af Sverige med
pælefabrik i Mälardalen.
Norge
God aktivitet inden for No-Dig
med øget aktivitet inden for
kombinerede projekter.
Fortsat hård konkurrence, men
kompetencerne udvides, og den
palet, vi kan tilbyde i kombinere-
de projekter, øges.
Segmentresultat (EBIT) EBIT-marginOmsætning
Ordreindgang Ordrebeholdning
1.122 mio.
1,4 %
2024/25: 0,4 %
950 mio.
2024/25: 847 mio.
14 mio.
2024/25: 3 mio.
2.130 mio.
Ordrebeholdning pr.
31. december 2025
1.800 mio.
forventes udført i
regnskabsåret
Delårsrapport for 1/10-31/12 2025. Selskabsmeddelelse nr. 25 / 24.02.2026 www.aarsleff.com 10/21
Rørteknik
Kvartalet i hovedtræk
Omsætningen er steget med 17,5 %, og der har været god aktivitet på alle
væsentlige markeder. Organisk vækst udgør 11,6 %.
EBIT som forventet.
Første kvartal af regnskabsåret er traditionelt højsæson i Rørteknik, men i
de senere år er omsætningen blevet bedre fordelt hen over året.
Opkøb af Styrud Ingenjörsfirma AB, som er en af Sveriges førende speciali-
ster i No-Dig-løsninger. Opkøbet er sket i oktober, og selskabet er fællesejet
mellem Fundering og Rørteknik.
Norden
Normal aktivitet på forsynings-
området i Danmark mens aktivi-
tetsniveauet inden for bolig og
industri er stigende.
Fortsat god aktivitet på det
norske marked med meget
tilfredsstillende indtjening.
God aktivitet i Sverige med en
tilfredsstillende indtjening.
Vesteuropa
Aktivitetsniveauet og indtje-
ningen i Tyskland er tilfredsstil-
lende.
I Tyskland arbejdes der fortsat
på at overgå til en mere regional
tilgang med flere kontorer for
at sikre en bedre geografisk
dækning.
Aktivitetsniveauet i Holland er
fortsat tilfredsstillende.
Salget af Bluelight-teknolo-
gien forløber som forventet,
og der er fortsat fokus på nye
markeder.
Østeuropa
I Baltikum ses der en højere
markedsaktivitet.
Det polske marked er fortsat
vanskeligt, og det forventes, at
der vil gå en længere periode,
før der ses en bedring.
Forventninger
Forventningerne til regnskabsåret
som helhed fastholdes.
Omsætningsvækst på 10 til 15 %.
EBIT-margin på 7,0 til 9,0 %.
Segmentresultat (EBIT) EBIT-marginOmsætning
Ordreindgang Ordrebeholdning
592 mio.
9,9 %
2024/25: 11,0 %
789 mio.
2024/25: 671 mio.
78 mio.
2024/25: 74 mio.
1.844 mio.
Ordrebeholdning pr.
31. december 2025
1.300 mio.
forventes udført i
regnskabsåret
Delårsrapport for 1/10-31/12 2025. Selskabsmeddelelse nr. 25 / 24.02.2026 www.aarsleff.com 11/21
Forventninger til regnskabsåret Finansiel kalender
Forventningerne til regnskabsåret 2025/26 som helhed fastholdes:
Omsætningsvækst på 6 til 11 % svarende til en omsætning på 24,0 til 25,1 mia.
EBIT-margin på 5,0 til 5,5 %.
Investeringerne i materielle aktiver, eksklusive leasede aktiver, forventes at udgøre 750 til 850 mio.
80 % af årets forventede omsætning er dækket via eksisterende ordrebeholdning.
Forventningerne til den fremtidige økonomiske udvikling er forbundet med usikkerhed og risici, der kan
medføre, at udviklingen afviger i forhold til det forventede. For en beskrivelse af de forretningsmæssige risici
henvises til Væsentlige risici i årsrapporten for 2024/25 samt note 2 om Regnskabsmæssige skøn og vurde-
ringer. Som omtalt under joint venture-risiko i årsrapporten, er Femern Bælt-projektet det største enkelt-
stående projekt. Indregningen af det forventede resultat fra projektet følger de sædvanlige principper, som
anvendes i Aarsleff-koncernen for store og komplekse projekter. På grund af projektets størrelse og kom-
pleksitet er der et stort udfaldsrum imellem de opstillede scenarier for det forventede slutresultat. Generelt
er de væsentligste risici og usikkerhedsfaktorer uændrede i forhold til beskrivelsen i årsrapporten, da vores
fokus på det nordeuropæiske marked og primært offentlige kunder betyder, at vi kun i begrænset omfang er
påvirket af den særlige geopolitiske situation.
28. maj 2026 Delårsrapport for perioden 1/10 2025-31/3 2026
26. august 2026 Delårsrapport for perioden 1/10 2025-30/6 2026
15. december 2026 Årsrapport for regnskabsåret 2025/26
Delårsrapport for 1/10-31/12 2025. Selskabsmeddelelse nr. 25 / 24.02.2026 www.aarsleff.com 12/21
Ledelsens erklæring
Bestyrelse og direktion har dags dato behandlet og godkendt delårs-
rapporten for første kvartal af regnskabsåret 2025/26 for Per Aarsleff
Holding A/S.
Delårsrapporten, der ikke er revideret eller reviewet af selskabets revi-
sor, aflægges i overensstemmelse med IAS 34 ”Præsentation af delårs-
regnskaber” som godkendt af EU og yderligere krav i årsregnskabsloven.
Vi anser den valgte regnskabspraksis for hensigtsmæssig, således at
delårsrapporten giver et retvisende billede af koncernens aktiver,
passiver og finansielle stilling pr. 31. december 2025 samt af resultatet
af koncernens aktiviteter og pengestrømme for perioden 1. oktober
2025-31. december 2025.
Delårsberetningen indeholder efter vores opfattelse en retvisende rede-
gørelse for udviklingen i koncernens aktiviteter og økonomiske forhold,
periodens resultat og af koncernens finansielle stilling samt en beskrivel-
se af de væsentligste risici og usikkerhedsfaktorer, som koncernen står
over for.
Viby J, den 24. februar 2026
Direktion
Jesper Kristian Jacobsen Mogens Vedel Hestbæk
Administrerende koncerndirektør Koncernøkonomidirektør
Bestyrelse
Jørgen Dencker Wisborg Lars-Peter Søbye
Bestyrelsesformand Næstformand
Charlotte Strand Klaus Kaae Pernille Lind Olsen Mette Kynne Frandsen
Bestyrelsesmedlem Bestyrelsesmedlem Bestyrelsesmedlem Bestyrelsesmedlem
Per Eslund Asmussen Britta Hoier Dan Bentsen Julie Briand Madsen
Bestyrelsesmedlem Medarbejdervalgt Medarbejdervalgt Medarbejdervalgt
Delårsrapport for 1/10-31/12 2025. Selskabsmeddelelse nr. 25 / 24.02.2026 www.aarsleff.com 13/21
Resultatopgørelse Totalindkomstopgørelse
1. kvartal
(mio.)
2025/26 2024/25
Omsætning 6.180 5.523
Produktionsomkostninger -.5.474 -4.872
Bruttoresultat 706 651
Administrations- og salgsomkostninger -464 -424
Andre driftsindtægter og -omkostninger 12 12
Resultat i associerede virksomheder og joint ventures 0 0
Resultat af primær drift (EBIT) 254 239
Finansielle poster, netto -9 1
Resultat før skat 245 240
Skat af periodens resultat -58 -59
Resultat efter skat 187 181
Resultat pr. aktie (kr.) 9,69 9,33
1. kvartal
(mio.)
2025/26 2024/25
Resultat efter skat 187 181
Poster, der kan blive reklassificeret til resultatopgørelsen
Valutakursregulering ved omregning af udenlandske virksomheder -1 10
Dagsværdireguleringer af afledte finansielle instrumenter, netto -12 -33
Skat af anden totalindkomst 3 9
Anden totalindkomst indregnet direkte i egenkapitalen -10 -14
Totalindkomst i alt 177 167
Totalindkomst tilfalder
Aktionærerne i Per Aarsleff Holding A/S 172 162
Minoritetsaktionærer 5 5
I alt 177 167
Delårsrapport for 1/10-31/12 2025. Selskabsmeddelelse nr. 25 / 24.02.2026 www.aarsleff.com 14/21
Balance
Aktiver
(mio.) 31/12 2025 30/9 2025 31/12 2024
Goodwill 508 451 417
Patenter og andre immaterielle aktiver 369 327 166
Grunde og bygninger 1.340 1.328 1.309
Produktionsanlæg og maskiner
2.127 2.146
2.005
Andre anlæg, driftsmateriel og inventar
231 244
176
Aktiver under opførelse
306 246
286
Leasingaktiver
827 862
801
Andre langfristede aktiver 56 48 38
Langfristede aktiver 5.764 5.652 5.198
Varebeholdninger 531 516 505
Entreprisedebitorer 4.707 4.466 4.112
Igangværende arbejder 3.092 3.055 2.545
Øvrige tilgodehavender 366 388 339
Værdipapirer 466 465 476
Likvide beholdninger 1.767 1.238 976
Kortfristede aktiver 10.929 10.128 8.953
Aktiver i alt 16.693 15.780 14.151
Egenkapital og forpligtelser
(mio.) 31/12 2025 30/9 2025 31/12 2024
Egenkapital, aktionærer i Per Aarsleff Holding A/S 5.654 5.506 5.083
Minoritetsandel af egenkapital 57 52 56
Egenkapital 5.711 5.558 5.139
Prioritetsgæld og kreditinstitutter 1.484 692 943
Leasingforpligtelser 572 625 572
Hensatte forpligtelser 275 277 302
Anden gæld 62 53 77
Udskudt skat 651 631 498
Langfristede forpligtelser 3.044 2.278 2.392
Prioritetsgæld og kreditinstitutter 112 114 92
Leasingforpligtelser 246 247 234
Igangværende arbejder 2.870 2.665 2.200
Leverandørgæld 3.245 3.366 2.794
Anden gæld 1.465 1.552 1.300
Kortfristede forpligtelser 7.938 7.944 6.620
Forpligtelser i alt 10.982 10.222 9.012
Egenkapital og forpligtelser i alt 16.693 15.780 14.151
Delårsrapport for 1/10-31/12 2025. Selskabsmeddelelse nr. 25 / 24.02.2026 www.aarsleff.com 15/21
Pengestrømsopgørelse Renterende nettoindestående
1. kvartal
(mio.)
2025/26 2024/25
Likvide beholdninger 1.767 976
Værdipapirer 466 476
Rentebærende aktiver i alt 2.233 1.452
Prioritetsgæld og kreditinstitutter 1.596 1.035
Leasingforpligtelser 818 806
Anden gæld 62 77
Rentebærende forpligtelser i alt 2.476 1.918
Rentebærende nettoindestående/gæld (+/-) -243 -466
1. kvartal
(mio.)
2025/26 2024/25
Driftens likviditetsvirkning
Resultat af primær drift (EBIT) 254 239
Af- og nedskrivninger, immaterielle aktiver 17 8
Af- og nedskrivninger, materielle aktiver 227 211
Øvrige reguleringer -3 -14
Ændringer i arbejdskapital -248 566
Finansielle poster, netto -2 6
Betalte selskabsskatter -87 -162
Pengestrømme fra driftsaktiviteter 158 854
Investeringernes likviditetsvirkning
Akkvisitioner -162 3
Nettoinvestering i materielle og immaterielle aktiver -140 -181
Værdipapirer -2 3
Pengestrømme fra investeringsaktivitet -304 -175
Prioritetsgæld og kreditinstitutter 775 20
Leasingbetalinger -68 -75
Køb af egne aktier -32 -35
Pengestrømme fra finansieringsaktiviteter 675 -90
Periodens ændring i likviditeten 529 589
Likviditet primo 1.238 387
Periodens ændring i likviditeten 529 589
Likviditet ultimo 1.767 976
Delårsrapport for 1/10-31/12 2025. Selskabsmeddelelse nr. 25 / 24.02.2026 www.aarsleff.com 16/21
Egenkapitalopgørelse
(mio.) Aktiekapital
Reserve for
valutakurs-
regulering
Reserve
for sikrings-
transaktioner
Overført
resultat
Foreslået
udbytte
Aktionærer i
Per Aarsleff
Holding A/S i alt
Minoritets-
aktionærer I alt
Egenkapital 1/10 2025 39 -114 25 5.321 235 5.506 52 5.558
Totalindkomst
Periodens resultat 182 182 5 187
Anden totalindkomst
Valutakursregulering af udenlandske virksomheder -1 -1 0 -1
Dagsværdireguleringer af afledte finansielle instrumenter -12 -12 -12
Skat af afledte finansielle instrumenter 3 3 3
Anden totalindkomst i alt 0 -1 -9 0 0 -10 0 -10
Totalindkomst i alt 0 -1 -9 182 0 172 5 177
Transaktioner med ejere
Medarbejderaktieordning 8 8 8
Køb af egne aktier -32 -32 -32
Transaktioner med ejere i alt 0 0 0 -24 0 -24 0 -24
Egenkapital 31/12 2025 39 -115 16 5.479 235 5.654 57 5.711
Egenkapital 1/10 2024 39 -131 19 4.805 215 4.947 51 4.998
Totalindkomst
Periodens resultat 176 176 5 181
Anden totalindkomst
Valutakursregulering af udenlandske virksomheder 10 10 0 10
Dagsværdireguleringer af afledte finansielle instrumenter -33 -33 -33
Skat af afledte finansielle instrumenter 9 9 9
Anden totalindkomst i alt 0 10 -24 0 0 -14 0 -14
Totalindkomst i alt 0 10 -24 176 0 162 5 167
Transaktioner med ejere
Medarbejderaktieordning 9 9 9
Køb af egne aktier -35 -35 -35
Transaktioner med ejere i alt 0 0 0 -26 0 -26 0 -26
Egenkapital 31/12 2024 39 -121 -5 4.955 215 5.083 56 5.139
Delårsrapport for 1/10-31/12 2025. Selskabsmeddelelse nr. 25 / 24.02.2026 www.aarsleff.com 17/21
Noter
Note 1 – Resultater og nøgletal for rapporteringssegmenterne, 1. kvartal
Anlæg & Byggeri Teknik Rail Fundering Rørteknik Total
(mio.)
2025/26 2024/25 2025/26 2024/25 2025/26 2024/25 2025/26 2024/25 2025/26 2024/25 2025/26 2024/25
Omsætning 2.801 2.551 1.109 923 531 531 950 847 789 671 6.180 5.523
Heraf udført i udlandet 919 736 0 0 80 79 697 536 650 513 2.346 1.864
Resultat af primær drift (EBIT) 106 112 58 39 -2 11 14 3 78 74 254 239
Finansielle poster, netto -9 1
Resultat før skat 245 240
EBIT-margin, % 3,8 4,4 5,2 4,2 -0,4 2,1 1,4 0,4 9,9 11,0 4,1 4,3
Fuldtidsarbejdsstyrke (gennemsnitlig) 3.817 3.384 1.747 1.573 895 912 1.703 1.603 1.225 1.089 9.387 8.561
Delårsrapport for 1/10-31/12 2025. Selskabsmeddelelse nr. 25 / 24.02.2026 www.aarsleff.com 18/21
Noter
Note 3 – Anvendt regnskabspraksis
Delårsrapporten, der ikke er revideret eller reviewet af selskabets revisor, aflægges i overensstemmelse med IAS 34 ”Præsentation
af delårsregnskaber” som godkendt af EU og yderligere krav i årsregnskabsloven.
Der er ikke udarbejdet delårsrapport for moderselskabet.
Delårsrapporten aflægges i danske kroner (kr.), der er modervirksomhedens funktionelle valuta.
Ændringer i regnskabspraksis og oplysninger
Bortset fra nedenstående ændringer er anvendt regnskabspraksis uændret i forhold til årsrapporten for 2024/25, hvortil der
henvises.
Aarsleff har implementeret alle nye eller ændrede regnskabsstandarder og fortolkninger som vedtaget af EU og gældende for
regnskabsåret 2025/26, herunder ændringer til IAS 21, vedrørende ikke-konverterbare valutaer.
Ændringerne har ikke haft væsentlig indflydelse på indregning eller måling i koncernregnskabet for første kvartal af 2025/26. Der
forventes ligeledes ingen væsentlig indflydelse på fremtidige perioder.
Note 2 – Opdeling af omsætning fra kontrakter med kunder
1. kvartal
(mio.)
2025/26 2024/25
Indland
Salg af varer 
1
22 27
Indtægt fra servicekontrakter 227 158
Indtægt fra entreprisekontrakter 
2
3.585 3.474
Indland i alt 3.834 3.659
Udland
Salg af varer 
1
87 76
Indtægt fra servicekontrakter 186 103
Indtægt fra entreprisekontrakter 
2
2.073 1.685
Udland i alt 2.346 1.864
Total
Salg af varer 
1
109 103
Indtægt fra servicekontrakter 413 261
Indtægt fra entreprisekontrakter 
2
5.658 5.159
I alt 6.180 5.523
1
Salget er hovedsageligt fra rapporteringssegmentet Fundering.
2
Entreprisekontrakter indregnes over tid.
Delårsrapport for 1/10-31/12 2025. Selskabsmeddelelse nr. 25 / 24.02.2026 www.aarsleff.com 19/21
Noter
Note 4 – Akkvisitioner
2025/26
Aarsleff-koncernen har i regnskabsåret 2025/26 foretaget følgende akkvisitioner:
Per Aarsleff Holding A/S har pr. 1. oktober 2025 overtaget 100 % af aktierne i selskabet Styrud Ingenjörsfirma AB. Det samlede
vederlag for 100 % af selskabet på gældsfri basis er opgjort til 97 mio., og 105 mio. er betalt kontant. Styrud har stor ekspertise
inden for styret boring, hammerboring og tunnelering. Selskabet beskæftiger 90 medarbejdere fordelt på syv lokationer i Sverige.
Identificerbare aktiver og forpligtelser er opgjort til dagsværdi. På den baggrund er goodwill opgjort til 32 mio.
Wicotec Kirkebjerg A/S har pr. 1. oktober 2025 overtaget 100 % af aktierne i selskabet Bøgelund VVS A/S. Det samlede vederlag for
100 % af selskabet på gældsfri basis er opgjort til 49 mio., og 38 mio. er betalt kontant. Selskabet beskæftiger 60 medarbejdere og
er placeret i Rødovre. Identificerbare aktiver og forpligtelser er opgjort til dagsværdi. På den baggrund er goodwill opgjort til 25
mio.
Dagsværdi på overtagelsestidspunktet:
(mio.)
Styrud
Ingenjörsfirma AB
Bøgelund
VVS A/S Øvrige
Immaterielle aktiver 36 13 0
Materielle aktiver 43 0 19
Varebeholdninger 3 0 0
Tilgodehavender 51 21 0
Likvider 0 11 0
Langfristede forpligtelser -23 -3 0
Øvrige kortfristede forpligtelser -45 -18 -1
Overtagne nettoaktiver 65 24 18
Goodwill 32 25 0
Anskaffelsessum 97 49 18
Heraf likvid beholdning/bankgæld 8 -11 0
Kontant anskaffelsessum 105 38 18
Den nominelle værdi af ovenstående tilgodehavender udgør 51 21 0
Omsætning og resultat for de erhvervede virksomheder, der indgår i koncernregnskabet siden overtagelsen, udgør henholdsvis 79
mio. og 1 mio. Transaktionsomkostninger udgør 1 mio.
Delårsrapport for 1/10-31/12 2025. Selskabsmeddelelse nr. 25 / 24.02.2026 www.aarsleff.com 20/21
Per Aarsleff Holding A/S
Hasselager Allé 5
8260 Viby J
Danmark
CVR-nr. 24 25 77 97
Interim report (other than 6 months)No audit assistanceParsePort XBRL Converter2025-10-012025-12-312024-10-012024-12-31Reporting class B5493008HS8STXVZXYZ632025-10-012025-12-31cmn:ConsolidatedMember5493008HS8STXVZXYZ632025-10-012025-12-315493008HS8STXVZXYZ632024-10-012024-12-315493008HS8STXVZXYZ632025-12-315493008HS8STXVZXYZ632025-09-305493008HS8STXVZXYZ632024-12-315493008HS8STXVZXYZ632024-09-305493008HS8STXVZXYZ632025-09-30ifrs-full:IssuedCapitalMember5493008HS8STXVZXYZ632025-10-012025-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493008HS8STXVZXYZ632025-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493008HS8STXVZXYZ632025-09-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493008HS8STXVZXYZ632025-10-012025-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493008HS8STXVZXYZ632025-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493008HS8STXVZXYZ632025-09-30ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember5493008HS8STXVZXYZ632025-10-012025-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember5493008HS8STXVZXYZ632025-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember5493008HS8STXVZXYZ632025-09-30ifrs-full:RetainedEarningsMember5493008HS8STXVZXYZ632025-10-012025-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493008HS8STXVZXYZ632025-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493008HS8STXVZXYZ632025-09-30PER:DividendsProposedOrDeclaredBeforeFinancialStatementsAuthorisedForIssueButNotRecognisedAsDistributionToOwnersRecognisedInEquityMember5493008HS8STXVZXYZ632025-10-012025-12-31PER:DividendsProposedOrDeclaredBeforeFinancialStatementsAuthorisedForIssueButNotRecognisedAsDistributionToOwnersRecognisedInEquityMember5493008HS8STXVZXYZ632025-12-31PER:DividendsProposedOrDeclaredBeforeFinancialStatementsAuthorisedForIssueButNotRecognisedAsDistributionToOwnersRecognisedInEquityMember5493008HS8STXVZXYZ632025-09-30ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493008HS8STXVZXYZ632025-10-012025-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493008HS8STXVZXYZ632025-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493008HS8STXVZXYZ632025-09-30ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493008HS8STXVZXYZ632025-10-012025-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493008HS8STXVZXYZ632025-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493008HS8STXVZXYZ632024-09-30ifrs-full:IssuedCapitalMember5493008HS8STXVZXYZ632024-10-012024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493008HS8STXVZXYZ632024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493008HS8STXVZXYZ632024-09-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493008HS8STXVZXYZ632024-10-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493008HS8STXVZXYZ632024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493008HS8STXVZXYZ632024-09-30ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember5493008HS8STXVZXYZ632024-10-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember5493008HS8STXVZXYZ632024-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember5493008HS8STXVZXYZ632024-09-30ifrs-full:RetainedEarningsMember5493008HS8STXVZXYZ632024-10-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493008HS8STXVZXYZ632024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493008HS8STXVZXYZ632024-09-30PER:DividendsProposedOrDeclaredBeforeFinancialStatementsAuthorisedForIssueButNotRecognisedAsDistributionToOwnersRecognisedInEquityMember5493008HS8STXVZXYZ632024-10-012024-12-31PER:DividendsProposedOrDeclaredBeforeFinancialStatementsAuthorisedForIssueButNotRecognisedAsDistributionToOwnersRecognisedInEquityMember5493008HS8STXVZXYZ632024-12-31PER:DividendsProposedOrDeclaredBeforeFinancialStatementsAuthorisedForIssueButNotRecognisedAsDistributionToOwnersRecognisedInEquityMember5493008HS8STXVZXYZ632024-09-30ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493008HS8STXVZXYZ632024-10-012024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493008HS8STXVZXYZ632024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493008HS8STXVZXYZ632024-09-30ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493008HS8STXVZXYZ632024-10-012024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493008HS8STXVZXYZ632024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493008HS8STXVZXYZ632024-10-012024-12-31cmn:ConsolidatedMember5493008HS8STXVZXYZ632024-10-012025-09-30cmn:ConsolidatedMemberiso4217:DKKiso4217:DKKxbrli:sharesxbrli:pure