Yderligere oplysninger: Jesper Kristian Jacobsen, administrerende koncerndirektør, tlf. 8744 2222
Per Aarsleff Holding A/S www.aarsleff.com CVR-nr. 24257797
DELÅRSRAPPORT FOR 1/10 2024-30/6 2025
”Den positive udvikling fortsatte i tredje
kvartal med et tilfredsstillende resultat
og en solid ordreindgang. Markedet
efterspørger Aarsleff-koncernens
kompetencer, og vi ser potentiale i
det øgede fokus på forsvar og kritisk
infrastruktur – samtidig med at
mulighederne inden for energi fortsat
er gode.”
Jesper Kristian Jacobsen
Administrerende koncerndirektør
Bestyrelsen for Per Aarsleff Holding A/S har i dag behandlet og godkendt
delårsrapporten for de første ni måneder af regnskabsåret 2024/25.
Delårsrapporten er ikke revideret eller reviewet af selskabets revisor.
Hovedpunkter
Omsætningen i årets første ni måneder er som
forventet, og indtjeningen er tilfredsstillende.
Omsætningen steg med 2 % til 16.531 mio.
EBIT på 773 mio. svarende til en EBIT-margin på 4,7 %.
Ordreindgangen i årets første ni måneder er på 17
mia. og er tilfredsstillende.
Cash flow fra driften på 1.799 mio. er tilfredsstillende
og positivt påvirket med 609 mio. fra den faldende
arbejdskapital.
Forventninger til 2024/25
Forventningerne til regnskabsåret er indsnævret til:
Omsætningsvækst på 2 til 4 % svarende til en
omsætning på 22,2 til 22,7 mia. mod tidligere 22 til
23 mia.
EBIT i intervallet 1.125 til 1.175 mio. mod tidligere
1.100 til 1.200 mio.
Opførelse af kontorhøjhuset
Mindet i Aarhus.
Delårsrapport for 1/10 2024-30/6 2025. Selskabsmeddelelse nr. 61 / 28.08.2025
Hoved- og nøgletal
April kvartal År til dato
Regnskabs-
året
2024/25 2023/24 2024/25 2023/24 2023/24
Nøgletal
Bruttomargin, % 12,8 12,2 12,2 11,6 12,1
Overskudsgrad (EBIT-margin), % 5,4 5,2 4,7 4,6 5,1
Resultatgrad (før skat-margin), % 5,2 5,1 4,7 4,6 5,0
ROIC (efter skat), % 10,0 10,7 14,0
Rentebærende nettogæld/EBITDA (gearing) 0,3 0,5 0,5
Egenkapitalforrentning (ROE), % 12,4 13,3 18,8
Egenkapitalandel, % 34,4 35,8 35,5
Resultat pr. aktie (EPS), kr. 12,37 11,80 30,54 29,35 42,35
Børskurs pr. aktie, kr. 657,00 381,50 404,00
Kurs/indre værdi 2,37 1,53 1,55
Indre værdi pr. aktie, kr. 277,54 249,35 260,55
Antal udestående aktier, (tusinder) 18.828 19.129 18.987
Antal egne aktier, (tusinder) 747 446 587
Fuldtidsarbejdsstyrke (gennemsnitlig) 8.737 8.834 8.782
1
Ikke omregnet til helårstal.
Definitioner for finansielle nøgletal fremgår af årsrapporten for 2023/24 på side 165.
April kvartal År til dato
Regnskabs-
året
(mio.) 2024/25 2023/24 2024/25 2023/24 2023/24
Resultatopgørelse
Omsætning 5.751 5.769 16.531 16.244 21.719
Heraf udført i udlandet 2.331 2.021 5.955 5.734 7.827
Resultat af primær drift (EBIT) 308 298 773 749 1.101
Finansielle poster, netto -8 -6 -2 0 -13
Resultat før skat 300 292 771 749 1.088
Årets resultat 240 231 593 573 826
Balance
Langfristede aktiver 5.536 5.037 5.133
Kortfristede aktiver 9.798 8.402 8.933
Aktiver i alt 15.334 13.439 14.066
Egenkapital 5.273 4.805 4.998
Langfristede forpligtelser 2.704 2.249 2.364
Kortfristede forpligtelser 7.357 6.385 6.704
Egenkapital og forpligtelser i alt 15.334 13.439 14.066
Investeret kapital (IC) 5.923 5.652 6.013
Arbejdskapital 1.561 1.577 2.078
Rentebærende nettoindestående/gæld (+/-) -653 -848 -1.015
Pengestrømsopgørelse
Pengestrømme fra driftsaktiviteter 136 288 1.799 1.757 1.981
Pengestrømme fra investeringsaktiviteter -155 -234 -714 -542 -794
Heraf til investering i materielle aktiver, netto -179 -213 -533 -443 -707
Pengestrømme fra finansieringsaktiviteter -8 -55 -336 -1.360 -1.376
Periodens ændring i likviditeten -27 -1 749 -145 -189
Delårsrapport for 1/10 2024-30/6 2025. Selskabsmeddelelse nr. 61 / 28.08.2025 www.aarsleff.com 2/21
AarsleffRørteknikFunderingRailTeknikAnlæg & Byggeri
7731731554113418 749128974685393
2024/25
2023/24
4,7 %
9,0 %
0,6 %
3,7 %
4,0 %
5,5 %
4,6 %
7,1 %
3,5 %
2,9 %
3,5 %
5,2 %
EBIT-margin (%)
2024/25 2023/24
Danmark Udland
36 %
64 %
35 %
65 %
16.244
MIO.
16.531
MIO.
Heraf udført i udlandet (%)
5.751 5.769
35 %
41 %
2024/25 2023/24
EBIT-margin (%)
308 298
5,2 %
5,4 %
2024/25 2023/24
Delårsberetning – koncernens økonomiske udvikling
Omsætning
År til dato
EBIT (mio.)
År til dato
Resultatopgørelse
Koncernen havde en omsætning på 16.531 mio.
i de første ni måneder af regnskabsåret 2024/25,
svarende til en stigning på 1,8 % i forhold til sidste
regnskabsår, hvoraf organisk vækst bidrager med 0,6
%. Omsætningen i Danmark steg med 0,6 %, mens
omsætningen i udlandet steg med 3,8 %.
Resultat af primær drift (EBIT) er et overskud på
773 mio. (4,7 % EBIT-margin) mod 749 mio. (4,6 %
EBIT-margin) i de første ni måneder af sidste regn-
skabsår.
Anlæg & Byggeri bidrager med et resultat som
forventet, og omsætningen er på niveau med sidste
år, hvilket skyldes høj aktivitet inden for anlægspro-
jekter i Danmark.
Tekniks resultat er som forventet. Omsætningen er
steget med 17 %, hvilket skyldes høj aktivitet i indu-
stri- og projektdivisionerne.
Rails resultat er som forventet. Omsætningen er
faldet med 9 % som følge af lavere aktivitet i Norge
og Sverige.
Funderings resultat er lavere end forventet og
påvirket af den vigende efterspørgsel, og deraf føl-
gende lav kapacitetsudnyttelse samt hård priskon-
kurrence, særligt på markedet for præfabrikerede
betonpæle. Omsætningen er faldet med 6 % som
følge af lavere aktivitet primært i Danmark, England
og Sverige. Der har generelt været en lavere efter-
spørgsel efter betonpæle, og specielt det svenske
marked er stadig påvirket af kapacitetsoverskud
efter nedgangen i boligbyggeriet. På alle markeder
ser vi dog stadig flere store projekter med beton-
pæle i tilbudsfasen, men i flere af landene oplever
vi fortsat, at igangsætningen af en række store
projekter udskydes.
Rørtekniks resultat er som forventet. Omsætningen
er steget med 7 %, og der har været god aktivitet på
alle væsentlige markeder.
Kvartalsresultat
Resultat af primær drift (EBIT) i tredje kvartal er et
overskud på 308 mio. (5,4 % EBIT-margin) mod 298
mio. (5,2 % EBIT-margin) i samme periode af sidste
regnskabsår.
EBIT (mio.)
3. kvt.
Omsætning (mio.)
3. kvt.
Delårsrapport for 1/10 2024-30/6 2025. Selskabsmeddelelse nr. 61 / 28.08.2025 www.aarsleff.com 3/21
Anlæg & Byggeri bidrager i tredje kvartal med et re-
sultat, som forventet. Der har generelt været en god
projekteksekvering og et højt aktivitetsniveau.
Både Teknik og Rail bidrager i tredje kvartal med
resultater som forventet.
Funderings resultat i tredje kvartal er lavere end for-
ventet. Flere af markederne er fortsat påvirket af et
for lavt aktivitetsniveau og et medfølgende pris-pres
samt at flere større pælefunderingsprojekter fortsat
udskydes.
Rørtekniks resultat i tredje kvartal er som forventet
og skyldes et godt aktivitetsniveau på alle væsentlige
markeder.
Aarsleff investerer i færøsk entreprenørselskab
Den 20. januar 2025 meddelte Aarsleff, at der var
indgået en aftale om at indtræde som hovedaktio-
nær i det færøske entreprenørselskab ArtiCon P/f.
Investeringen er på 144 millioner kroner. ArtiCon er
et stort lokalt entreprenørselskab med hovedkontor i
Torshavn. Selskabets 300 medarbejdere udfører bygge-
og anlægsopgaver for offentlige og private kunder på
Færøerne. I 2023 omsatte selskabet for 654 millioner
kroner og havde et EBIT-resultat på 40 millioner kroner.
Ordrebeholdning og -indgang
Ordrebeholdning
primo
Udført
i perioden
Ordreindgang
i perioden
Ordrebeholdning
ultimo
Heraf til udførelse
i indeværende år
Anlæg & Byggeri 15.272 7.674 7.374 14.972 2.550
Teknik 3.575 2.867 2.926 3.634 650
Rail 1.842 1.455 2.655 3.042 450
Fundering 2.000 2.616 2.352 1.736 750
Rørteknik 1.656 1.919 1.971 1.708 550
Total 24.345 16.531 17.278 25.092 4.950
Færøerne er et nyt marked for Aarsleff-koncernen.
Aarsleff får nu lokal tilstedeværelse og dermed en
styrket position i Nordatlanten, hvor der lige nu sker
stor udvikling med investeringer i infrastruktur og
byggeri særligt i de større byer. Aarsleffs ejerandel vil
udgøre 80 %, mens den resterende ejerandel bliver
fordelt med 10 % til ArtiCons nuværende ejere samt
10 % til tre ledende medarbejdere. Transaktionen var
betinget af de færøske konkurrencemyndigheders
godkendelse, som vi modtog den 25. februar 2025.
Transaktionen blev gennemført medio marts, og sel-
skabet indregnes resultatmæssigt fra 1. april 2025.
Ordrebeholdning
Koncernens ordrebeholdning pr. 30. juni 2025
udgjorde 25.092 mio. (30. september 2024: 24.345
mio.). Ordreindgangen i første ni måneder var på
17.278 mio. Heri indgår ordrebeholdningen ved
overtagelsen af ArtiCon med en samlet værdi på 681
mio.
Pengestrømsopgørelse
Koncernens likviditet er i kvartalet negativt påvirket
af en stigende arbejdskapital, der i tredje kvartal bi-
drager med en likviditetseffekt på -388 mio. primært
som følge af en øget kapitalbinding i tilgodehaven-
der, som dog delvist opvejes af en forbedring af
Pengestrømme fra driftsaktiviteter
1.799 mio.
Ni måneder 2023/24: 1.757 mio.
Pengestrømme fra investeringsaktiviteter
-714 mio.
Ni måneder 2023/24: -542 mio.
Pengestrømme fra finansieringsaktiviteter
-336 mio.
Ni måneder 2023/24: -1.360 mio.
Periodens ændring i likviditeten
749 mio.
Ni måneder 2023/24: -145 mio.
Pengestrømsopgørelse
Delårsrapport for 1/10 2024-30/6 2025. Selskabsmeddelelse nr. 61 / 28.08.2025 www.aarsleff.com 4/21
netto-igangværende arbejder. For året som helhed
er påvirkningen fra arbejdskapitalen dog positiv
med 609 mio. Den faldende arbejdskapital skyldes
et fald i netto-igangværende arbejder samt et fald i
debitorerne.
Pengestrømme fra investeringsaktiviteter udgør
-714 mio. og er påvirket af sædvanlige investeringer
i materiel, samt at Aarsleff i marts 2025 foretog en
større investering i ArtiCon, som er Færøernes stør-
ste entreprenørselskab. Pengestrømme fra finansie-
ringsaktiviteter er påvirket af sædvanlige afdrag på
leasinggælden samt det igangværende aktietilbage-
købsprogram og udbetaling af udbytte.
Koncernens forventninger til årets investeringer i
materielle aktiver eksklusive leasede aktiver forven-
tes fortsat at blive på 700-750 mio.
Balance
Balancesum
15.334 mio.
30/09 2024: 14.066 mio.
Egenkapital
5.273 mio.
30/09 2024: 4.998 mio.
Rentebærende gæld
-653 mio.
30/09 2024: -1.015 mio.
Soliditet
34,4 %
30/09 2024: 35,5 %
Udførelse af fundament til to nye
olietanke for færøsk olieselskab.
Balance
Koncernens rentebærende gæld er faldet med 362
mio. som følge af den lavere arbejdskapital. Solidite-
ten er på 34,4 % og således under målsætningen på
mindst 35 %. Den rentebærende nettogæld i forhold
til EBITDA udgør 0,3 og holder sig inden for målsæt-
ningen på maksimalt 1,5.
Medarbejderaktieprogram
I februar blev medarbejderne i den danske del af
koncernen igen tilbudt at deltage i medarbejderak-
tieprogrammet. Aktieprogrammet er et matching
shares-program, hvor deltagerne ved for egen
regning at erhverve B-aktier i selskabet (investerings-
aktier), der er underlagt en treårig vestingperiode,
opnår ret til vederlagsfri tildeling af én B-aktie i
selskabet (matching share) pr. erhvervet investe-
ringsaktie (1:1). I alt 2.059 medarbejdere tilmeldte
sig programmet og har samlet købt 99.515 aktier.
Omkostningen forventes at udgøre 42,4 mio. og
udgiftsføres over den treårige vestingperiode.
Delårsrapport for 1/10 2024-30/6 2025. Selskabsmeddelelse nr. 61 / 28.08.2025 www.aarsleff.com 5/21
Anlæg & Byggeri
Teknik
Rail
Fundering
Rørteknik
Udbygning af
fjernvarme nettet
i kommunerne
Furesø, Egedal
og Frederikssund.
Delårsrapport for 1/10 2024-30/6 2025. Selskabsmeddelelse nr. 61 / 28.08.2025 www.aarsleff.com 6/21
Anlæg & Byggeri
Første ni måneder i hovedtræk
Omsætningen er på niveau med sidste år, hvilket skyldes høj aktivitet i
Danmark.
Anlæg & Byggeris resultat er som forventet.
En tilfredsstillende EBIT-margin på 5,5 %.
Anlægsprojekter
Høj aktivitet på blandt andet
Femern Bælt-projektet samt på
etableringen af Lynetteholm.
Fortsat mange tilbudsmulig-
heder inden for anlægsmarke-
det, herunder større infra-
strukturprojekter. Der ses en
stigende interesse fra offentlige
myndigheder på at sikre kritisk
infrastruktur, ligesom vi mærker
det øgede fokus på investeringer
i forsvar.
Høj aktivitet inden for pro-
jekter drevet af den grønne
omstilling, fx konvertering fra
naturgas til fjernvarme. One
Company-projektet med at etab-
lere fjernvarme i kommunerne
Furesø, Egedal og Frederikssund
forløber som planlagt.
Byggeriprojekter
Fortsat en del muligheder
særligt inden for byggerier til
medicinalindustrien. Samti-
dig ses et stigende udbud af
bygningsrenoveringer specielt i
Storkøbenhavn, hvor Hansson &
Knudsen A/S for eksempel har
indgået kontrakt på fornyelse af
270 boliger i Elleparken i Valby.
De større igangværende byg-
geriprojekter; boligprojektet
Mejlbryggen og kontorhøjhuset
Mindet i Aarhus samt udvidel-
sen af Terminal 3 i Københavns
lufthavn forløber alle som
planlagt.
Nordatlanten
og øvrige udland
Den 20. januar 2025 meddelte
Aarsleff, at der var indgået aftale
om at indtræde som hovedakti-
onær i det færøske entreprenør-
selskab ArtiCon P/f. Investerin-
gen er på 144 millioner kroner.
Transaktionen er gennemført i
marts, og selskabet indregnes i
resultatopgørelsen fra 1. april.
Der er i øjeblikket høj aktivitet på
Færøerne, og senest har ArtiCon
indgået aftale om at opføre et nyt
plejecenter i det nordlige Thors-
havn til en værdi af cirka 300 mio.
Aktivitetsniveauet i Island er fal-
det til et mere normalt niveau.
Der er fortsat gode markedsmu-
ligheder blandt andet inden
for etablering af landbaseret
fiskeopdræt, infrastruktur og bo-
ligbyggeri. Senest indgik Ístak hf.
kontrakt med Hafnarfjörður by
om at opføre en ny helhedsskole
til en værdi af cirka 300 mio.
Markedsmulighederne i Grøn-
land er fortsat gode specielt
inden for byggeri i Nuuk og
udbygningsprojekter på Pituffik
Space Base. Med virkning fra 1.
april 2025 har Aarsleff overtaget
de sidste 30 procent af aktierne
i Permagreen Grønland A/S og
ejer dermed 100 % af selskabet.
Segmentresultat (EBIT)
418 mio.
2023/24: 393 mio.
Ordreindgang
7.374 mio.
Ordrebeholdning
14.972 mio.
Ordrebeholdning pr.
30. juni 2025
2.550 mio.
forventes udført i
regnskabsåret
EBIT-margin
5,5 %
2023/24: 5,2 %
Omsætning
7.674 mio.
2023/24: 7.604 mio.
Forventninger
De justerede forventninger til regn-
skabsåret er:
Omsætningsvækst på 4 til 5 % mod
tidligere 3 til 7 %.
EBIT på 570 til 585 mio. mod tidli-
gere 530 til 570 mio.
Delårsrapport for 1/10 2024-30/6 2025. Selskabsmeddelelse nr. 61 / 28.08.2025 www.aarsleff.com 7/21
Teknik
Første ni måneder i hovedtræk
Omsætningen er steget med 17 %, hvilket skyldes høj aktivitet i industri- og
projektdivisionerne.
EBIT som forventet.
En tilfredsstillende EBIT-margin på 4,0 %, som er positivt påvirket af den høje
aktivitet.
Projekter
Generelt højt aktivitetsniveau,
blandt andet på projekter for
det offentlige, men også fordi
flere nye projekter for medici-
nalindustrien er begyndt.
Fortsat gode tilbudsmuligheder
inden for større teknikentrepri-
ser primært i Storkøbenhavn.
Service og installation
Generelt højt aktivitetsniveau.
Høj efterspørgsel på kompeten-
cer inden for energioptimering,
bygningsautomation og facility
management.
Aftalen med DSB, som udføres i
One Company-samarbejde med
Aarsleff Rail, omkring vedlige-
hold og service af bygninger og
tekniske installationer på de
mere end 400 stationer i Dan-
mark, er forlænget med yderli-
gere to år.
Industri
Stigende aktivitetsniveau
specielt inden for medicinal-
industrien, hvor der er mange
tilbudsmuligheder.
Stor efterspørgsel på kompeten-
cer og ydelser inden for rustfrie
rørinstallationer, industrielle var-
mepumper og industri generelt.
Infrastruktur
Høj aktivitet inden for konverte-
ring fra naturgas til fjernvarme
med mange tilbudsmuligheder i
og omkring Storkøbenhavn.
One Company-projektet med at
etablere fjernvarme i kommu-
nerne Furesø, Egedal og Frede-
rikssund forløber som forventet.
Forventninger
De justerede forventninger til regn-
skabsåret er:
Omsætningsvækst på 16 til 20 %
mod tidligere 13 til 18 %.
EBIT på 155 til 160 mio. mod tidli-
gere 155 til 165 mio.
Segmentresultat (EBIT)
113 mio.
2023/24: 85 mio.
Ordreindgang
2.926 mio.
Ordrebeholdning
3.634 mio.
Ordrebeholdning pr.
30. juni 2025
650 mio.
forventes udført i
regnskabsåret
EBIT-margin
4,0 %
2023/24: 3,5 %
Omsætning
2.867 mio.
2023/24: 2.451 mio.
Delårsrapport for 1/10 2024-30/6 2025. Selskabsmeddelelse nr. 61 / 28.08.2025 www.aarsleff.com 8/21
Rail
Første ni måneder i hovedtræk
Omsætningen er faldet med 9 % som følge af lavere aktivitet i Norge og
Sverige.
EBIT er som forventet.
En tilfredsstillende EBIT-margin på 3,7 %.
Danmark
Høj aktivitet i Danmark og et
marked med mange tilbudsmu-
ligheder, hvor der er fokus på
selektiv ordreerhvervelse.
Fortsat høj aktivitet på en række
større projekter som Hoved-
stadens Letbane langs Ring 3,
arbejdet med at elektrificere
strækningen Aarhus-Aalborg og
ombygningen af Aarhus Hoved-
banegård.
Fortsat fokus på at øge akti-
viteten inden for service og
vedligehold. I december er der
indgået fire nye rammeaftaler
med en forventet omsætning
på knap 700 millioner over de
næste otte år: Dels to rammeaf-
taler om fjernelse af overflødig
signaludrustning i forbindelse
med indfasningen af det nye sig-
nalsystem, og dels to rammeaf-
taler for manuel sporvedligehol-
delse på fjernbanestrækningen
omkring København og S-banen.
Samtidig er aftalen med DSB
omkring vedligehold og service
af bygninger og tekniske installa-
tioner på de mere end 400 stati-
oner i Danmark blevet forlænget
med yderligere to år.
Norge
Et noget lavere aktivitetsniveau,
men med gode tilbudsmu-
ligheder på både anlægs- og
baneområdet.
Fokus på at øge indtjeningen
gennem selektiv ordreerhver-
velse samt sikre den rigtige
organisering.
I april blev der indgået en større
rammeaftale med Trondheim
kommune på akutte og plan-
lagte reparationer af vand- og
afløbsledninger. Rammeaftalen
løber i to år med mulighed for
forlængelse i op til otte år.
Sverige
Lav aktivitet, hvor fokus fortsat
er på den igangværende reorga-
nisering af aktiviteterne og en
mere selektiv ordreerhvervelse.
Fortsat fokus på at investere i
udvikling af organisationen.
I løbet af regnskabsåret er der
indgået kontrakter på flere pro-
jekter blandt andet sporarbejde
ved Älmhult og Grimstorp samt
jordarbejde på Silverhöjdsspåret
mellem Ställdalen og Gränges-
berg.
Forventninger
De justerede forventninger til regn-
skabsåret er:
Omsætningsvækst på -12 til -9 mod
tidligere -9 til -5 %.
EBIT på 105 til 110 mio. mod tidli-
gere 100 til 110 mio.
Segmentresultat (EBIT)
54 mio.
2023/24: 46 mio.
Ordreindgang
2.655 mio.
Ordrebeholdning
3.042 mio.
Ordrebeholdning pr.
30. juni 2025
450 mio.
forventes udført i
regnskabsåret
EBIT-margin
3,7 %
2023/24: 2,9 %
Omsætning
1.455 mio.
2023/24: 1.599 mio.
Delårsrapport for 1/10 2024-30/6 2025. Selskabsmeddelelse nr. 61 / 28.08.2025 www.aarsleff.com 9/21
Fundering
Første ni måneder i hovedtræk
Omsætningen er faldet med 6 % som følge af lavere aktivitet primært i
Danmark, England og Sverige.
Generelt en lavere efterspørgsel efter betonpæle, og specielt det svenske
marked er stadig påvirket af kapacitetsoverskud efter nedgangen i boligbyg-
geriet.
Resultatet er kraftigt påvirket af lavere kapacitetsudnyttelse og et hårdt
prispres på flere af markederne. I årets sidste kvartal forventes dog højere
aktivitet og bedre kapacitetsudnyttelse.
Der er stadig flere store projekter med betonpæle i tilbudsfasen, men det
ses fortsat, at igangsætningen af flere større projekter udskydes.
Forventninger
De justerede forventninger til regn-
skabsåret er:
Omsætningsvækst uændret på -9
til -5 %.
EBIT på 80 til 100 mio. mod tidligere
110 til 140 mio.
Danmark
Et lavere aktivitetsniveau, blandt
andet som følge af færre projek-
ter med funderingsarbejder og
specielt betonpæle.
Resultatet er kraftigt påvirket af
lavere kapacitetsudnyttelse.
Stabil aktivitet med opgaver
inden for grundvandssænkning.
God aktivitet inden for No
Dig-aktiviteterne primært som
følge af den grønne omstilling.
England
Et lavere aktivitetsniveau og
et resultat, der er påvirket af
hårdere priskonkurrence.
Fortsat gode markedsmulighe-
der inden for grundforbedring
til logistikcentre, sikring for
klimapåvirkning og større indu-
strianlæg.
Tyskland
Højere aktivitet specielt inden
for projekter med betonpæle.
Fortsat fornuftige markedsmu-
ligheder, hvilket blandt andet
skyldes projekter relateret til
den grønne omstilling og energi-
forsyning.
Opbygning af projektledelses-
kompetencer.
Polen
Højt aktivitetsniveau inden for
pælefundering og spunsarbej-
der, som bidrager til et tilfreds-
stillende resultat.
Gode muligheder på anlægs-
markedet, fx med havnebyggeri-
er og anden infrastruktur.
Styrkelse af projektledelseskom-
petencer.
Tjekkiet
Stigende aktivitet i Tjekkiet, hvor
datterselskabet i Brno i samar-
bejde med det polske selskab
dækker det tjekkiske marked.
Sverige
Nedgangen i boligbyggeriet på-
virker fortsat markedet negativt
og medfører en lavere kapaci-
tetsudnyttelse samt en mærkbar
priskonkurrence.
Opbygning af kompetencer til
udførelse af større kombinerede
projekter.
Norge
God aktivitet inden for No-Dig
med øget aktivitet inden for
kombinerede projekter.
Fortsat hård konkurrence inden
for funderingsarbejder, hvor vi
dog udvider vores kompeten-
cer og dermed øger den palet,
vi kan tilbyde i kombinerede
projekter.
Segmentresultat (EBIT)
15 mio.
2023/24: 97 mio.
Ordreindgang
2.352 mio.
Ordrebeholdning
1.736 mio.
Ordrebeholdning pr.
30. juni 2025
750 mio.
forventes udført i
regnskabsåret
EBIT-margin
0,6 %
2023/24: 3,5 %
Omsætning
2.616 mio.
2023/24: 2.793 mio.
Delårsrapport for 1/10 2024-30/6 2025. Selskabsmeddelelse nr. 61 / 28.08.2025 www.aarsleff.com 10/21
Rørteknik
Første ni måneder i hovedtræk
Omsætningen er steget med 7 %, og der har været god aktivitet på alle
væsentlige markeder.
Rørtekniks resultat er som forventet positivt påvirket af en god kapacitets-
udnyttelse.
En særdeles tilfredsstillende EBIT-margin på 9,0 %.
Norden
Normal aktivitet på forsynings-
området i Danmark. I de første
ni måneder af regnskabsåret
er en række rammeaftaler med
forsyningsselskaber genvundet.
Aktivitetsniveauet inden for
bolig og industri er stigende.
Fortsat god aktivitet på det nor-
ske marked med en tilfredsstil-
lende indtjening.
I Sverige har der været god
aktivitet med en tilfredsstillende
indtjening.
Vesteuropa
Aktivitetsniveauet og indtje-
ningen i Tyskland er tilfredsstil-
lende.
I Tyskland arbejdes der fortsat
på at overgå til en mere regional
tilgang med flere kontorer for
at sikre en bedre geografisk
dækning. Senest har Aarsleff i
april overtaget 100 % af aktierne
i Rossaro Kanaltechnik GmbH
u. Co. KG med hovedsæde i
Stuttgart. Selskabet har 20 med-
arbejdere og omsatte i 2024 for
3 mio. euro. Opkøbet er med
til at styrke Aarsleffs position i
regionen omkring Stuttgart.
I Holland er der fortsat et til-
fredsstillende aktivitetsniveau.
Salget af Bluelight-teknolo-
gien forløber som forventet,
og der er fortsat fokus på nye
markeder.
Østeuropa
I Baltikum er der stadig meget få
udbud, og aktiviteten er derfor
fortsat lav.
Det polske marked er fortsat
vanskeligt, og det forventes, at
der vil gå en længere periode,
før der ses en bedring.
Forventninger
De justerede forventninger til regn-
skabsåret er:
Omsætningsvækst på 6 til 8 % mod
tidligere 7 til 12 %.
EBIT på 215 til 220 mio. mod tidli-
gere 205 til 215 mio.
Segmentresultat (EBIT)
173 mio.
2023/24: 128 mio.
Ordreindgang
1.971 mio.
Ordrebeholdning
1.708 mio.
Ordrebeholdning pr.
30. juni 2025
550 mio.
forventes udført i
regnskabsåret
EBIT-margin
9,0 %
2023/24: 7,1 %
Omsætning
1.919 mio.
2023/24: 1.797 mio.
Delårsrapport for 1/10 2024-30/6 2025. Selskabsmeddelelse nr. 61 / 28.08.2025 www.aarsleff.com 11/21
Forventninger til regnskabsåret Finansiel kalender
Forventningerne til regnskabsåret 2024/25 er indsnævret til:
Omsætningsvækst på 2 til 4 % svarende til en omsætning på 22,2 til 22,7 mia. mod tidligere 22 til 23 mia.
EBIT i intervallet 1.125 til 1.175 mio. mod tidligere 1.100 til 1.200 mio.
Investeringen i ArtiCon P/f blev godkendt af de færøske konkurrencemyndigheder den 25. februar, og
transaktionen blev gennemført medio marts. Resultateffekten fra ArtiCon indgår fra 1. april 2025.
Investeringerne i materielle aktiver, eksklusive leasede aktiver, forventes at udgøre 700 til 750 mio.
96 % af årets forventede omsætning er dækket via eksisterende ordrebeholdning.
Forventningerne til den fremtidige økonomiske udvikling er forbundet med usikkerhed og risici, der kan
medføre, at udviklingen afviger i forhold til det forventede. For en beskrivelse af de forretningsmæssige
risici henvises til Væsentlige risici i årsrapporten for 2023/24 samt note 2 om Regnskabsmæssige skøn og
vurderinger. Som omtalt under joint venture-risiko i årsrapporten er Femern Bælt-projektet det største
enkeltstående projekt. Indregningen af det forventede resultat fra projektet følger de sædvanlige princip-
per, som anvendes i Aarsleff-koncernen for store og komplekse projekter. På grund af projektets størrelse
og kompleksitet er der et stort udfaldsrum imellem de opstillede scenarier for det forventede slutresultat.
De væsentligste risici og usikkerhedsfaktorer er uændrede i forhold til beskrivelsen i årsrapporten, da vores
fokus på det nordeuropæiske marked og primært offentlige kunder betyder, at vi kun i begrænset omfang er
påvirket af den særlige geopolitiske situation.
16. december 2025 Årsrapport for regnskabsåret 2024/25
Delårsrapport for 1/10 2024-30/6 2025. Selskabsmeddelelse nr. 61 / 28.08.2025 www.aarsleff.com 12/21
Ledelsens erklæring
Bestyrelse og direktion har dags dato behandlet og godkendt delårs-
rapporten for de første ni måneder af regnskabsåret 2024/25 for Per
Aarsleff Holding A/S.
Delårsrapporten, der ikke er revideret eller reviewet af selskabets revi-
sor, aflægges i overensstemmelse med IAS 34 ”Præsentation af delårs-
regnskaber” som godkendt af EU og yderligere krav i årsregnskabsloven.
Vi anser den valgte regnskabspraksis for hensigtsmæssig, således at del-
årsrapporten giver et retvisende billede af koncernens aktiver, passiver
og finansielle stilling pr. 30. juni 2025 samt af resultatet af koncernens
aktiviteter og pengestrømme for perioden 1. oktober 2024-30. juni
2025.
Delårsberetningen indeholder efter vores opfattelse en retvisende rede-
gørelse for udviklingen i koncernens aktiviteter og økonomiske forhold,
periodens resultat og af koncernens finansielle stilling samt en beskrivel-
se af de væsentligste risici og usikkerhedsfaktorer, som koncernen står
over for.
Viby J, den 28. august 2025
Direktion
Jesper Kristian Jacobsen Mogens Vedel Hestbæk
Administrerende koncerndirektør Koncernøkonomidirektør
Bestyrelse
Jørgen Dencker Wisborg Lars-Peter Søbye
Bestyrelsesformand Næstformand
Charlotte Strand Klaus Kaae Pernille Lind Olsen Mette Kynne Frandsen
Bestyrelsesmedlem Bestyrelsesmedlem Bestyrelsesmedlem Bestyrelsesmedlem
Per Asmussen Britta Hoier Dan Bentsen Julie Briand Madsen
Bestyrelsesmedlem Medarbejdervalgt Medarbejdervalgt Medarbejdervalgt
Delårsrapport for 1/10 2024-30/6 2025. Selskabsmeddelelse nr. 61 / 28.08.2025 www.aarsleff.com 13/21
Resultatopgørelse Totalindkomstopgørelse
April kvartal Ni måneder
(mio.) 2024/25 2023/24 2024/25 2023/24
Omsætning 5.751 5.769 16.531 16.244
Produktionsomkostninger -5.013 -5.064 -14.517 -14.352
Bruttoresultat 738 705 2.014 1.892
Administrations- og salgsomkostninger -433 -418 -1.264 -1.205
Andre driftsindtægter og -omkostninger 3 10 23 53
Resultat i associerede virksomheder og joint ventures 0 1 0 9
Resultat af primær drift (EBIT) 308 298 773 749
Finansielle poster, netto -8 -6 -2 0
Resultat før skat 300 292 771 749
Skat af periodens resultat -60 -61 -178 -176
Resultat efter skat 240 231 593 573
Resultat pr. aktie (kr.) 12,37 11,80 30,54 29,35
April kvartal Ni måneder
(mio.) 2024/25 2023/24 2024/25 2023/24
Resultat efter skat 240 231 593 573
Poster, der kan blive reklassificeret til resultatopgørelsen
Valutakursregulering ved omregning af udenlandske virksomheder -20 12 16 24
Dagsværdireguleringer af afledte finansielle instrumenter, netto 25 -1 9 -12
Skat af anden totalindkomst -7 0 -3 2
Anden totalindkomst indregnet direkte i egenkapitalen -2 11 22 14
Totalindkomst i alt 238 242 615 587
Totalindkomst tilfalder
Aktionærerne i Per Aarsleff Holding A/S 230 238 600 575
Minoritetsaktionærer 8 4 15 12
I alt 238 242 615 587
Delårsrapport for 1/10 2024-30/6 2025. Selskabsmeddelelse nr. 61 / 28.08.2025 www.aarsleff.com 14/21
Balance
Aktiver
(mio.) 30/6 2025 30/9 2024 30/6 2024
Goodwill 454 417 416
Patenter og andre immaterielle aktiver 330 172 275
Grunde og bygninger 1.328 1.261 1.246
Produktionsanlæg og maskiner 2.046
2.009
1.828
Andre anlæg, driftsmateriel og inventar 217
176
174
Aktiver under opførelse 226
287
274
Leasingaktiver 885
774
776
Andre langfristede aktiver 50 37 48
Langfristede aktiver 5.536 5.133 5.037
Varebeholdninger 522 514 503
Entreprisedebitorer 4.528 4.495 4.268
Igangværende arbejder 2.746 2.696 2.408
Øvrige tilgodehavender 398 362 310
Værdipapirer 468 479 479
Likvide beholdninger 1.136 387 434
Kortfristede aktiver 9.798 8.933 8.402
Aktiver i alt 15.334 14.066 13.439
Egenkapital og forpligtelser
(mio.) 30/6 2025 30/9 2024 30/6 2024
Egenkapital, aktionærer i Per Aarsleff Holding A/S 5.225 4.947 4.762
Minoritetsandel af egenkapital 48 51 43
Egenkapital 5.273 4.998 4.805
Prioritetsgæld og kreditinstitutter 1.132 935 841
Leasingforpligtelser 657 557 557
Hensatte forpligtelser 300 307 200
Anden gæld 73 79 75
Udskudt skat 542 486 576
Langfristede forpligtelser 2.704 2.364 2.249
Prioritetsgæld og kreditinstitutter 152 81 73
Leasingforpligtelser 243 230 215
Igangværende arbejder 2.496 1.845 1.702
Leverandørgæld 2.921 2.940 3.073
Anden gæld 1.545 1.608 1.322
Kortfristede forpligtelser 7.357 6.704 6.385
Forpligtelser i alt 10.061 9.068 8.634
Egenkapital og forpligtelser i alt 15.334 14.066 13.439
Delårsrapport for 1/10 2024-30/6 2025. Selskabsmeddelelse nr. 61 / 28.08.2025 www.aarsleff.com 15/21
Pengestrømsopgørelse Renterende nettoindestående
Ni måneder
(mio.) 2024/25 2023/24
Likvide beholdninger 1.136 434
Værdipapirer 468 479
Rentebærende aktiver i alt 1.604 913
Prioritetsgæld og kreditinstitutter 1.284 914
Leasingforpligtelser 900 772
Anden gæld 73 75
Rentebærende forpligtelser i alt 2.257 1.761
Rentebærende nettoindestående/gæld (+/-) -653 -848
Ni måneder
(mio.) 2024/25 2023/24
Driftens likviditetsvirkning
Resultat af primær drift (EBIT) 773 749
Af- og nedskrivninger, immaterielle aktiver 27 26
Af- og nedskrivninger, materielle aktiver 649 559
Øvrige reguleringer -19 -52
Ændringer i arbejdskapital 609 565
Finansielle poster, netto 15 14
Betalte selskabsskatter -255 -104
Pengestrømme fra driftsaktiviteter 1.799 1.757
Investeringernes likviditetsvirkning
Akkvisitioner -195 -73
Salg af kapitalandele 3 0
Nettoinvestering i materielle og immaterielle aktiver -533 -481
Værdipapirer 11 12
Pengestrømme fra investeringsaktivitet -714 -542
Afdrag på prioritetsgæld og kreditinstitutter 243 -958
Udbetalt udbytte -208 -191
Leasingbetalinger -198 -189
Køb af egne aktier -140 -22
Køb af minoritetsandele -33 0
Pengestrømme fra finansieringsaktiviteter -336 -1.360
Periodens ændring i likviditeten 749 -145
Likviditet primo 387 579
Periodens ændring i likviditeten 749 -145
Likviditet ultimo 1.136 434
Delårsrapport for 1/10 2024-30/6 2025. Selskabsmeddelelse nr. 61 / 28.08.2025 www.aarsleff.com 16/21
Egenkapitalopgørelse
(mio.) Aktiekapital
Reserve for
valutakurs-
regulering
Reserve
for sikrings-
transaktioner
Overført
resultat
Foreslået
udbytte
Aktionærer i
Per Aarsleff
Holding A/S i alt
Minoritets-
aktionærer I alt
Egenkapital 1/10 2024 39 -131 19 4.805 215 4.947 51 4.998
Totalindkomst
Periodens resultat 578 578 15 593
Anden totalindkomst
Valutakursregulering af udenlandske virksomheder 16 16 0 16
Dagsværdireguleringer af afledte finansielle instrumenter 9 9 9
Skat af afledte finansielle instrumenter -3 -3 -3
Anden totalindkomst i alt 0 16 6 0 0 22 0 22
Totalindkomst i alt 0 16 6 578 0 600 15 615
Transaktioner med ejere
Afgang, minoritetsaktionærer -18 -18
Medarbejderaktieordning 25 25 25
Køb af egne aktier -140 -140 -140
Udbetalt udbytte -215 -215 -215
Udbytte, egne aktier 8 8 8
Transaktioner med ejere i alt 0 0 0 -107 -215 -322 -18 -340
Egenkapital 30/6 2025 39 -115 25 5.276 0 5.225 48 5.273
Egenkapital 1/10 2023 41 -149 35 4.241 204 4.372 32 4.404
Totalindkomst
Periodens resultat 561 561 12 573
Anden totalindkomst
Valutakursregulering af udenlandske virksomheder 24 24 0 24
Dagsværdireguleringer af afledte finansielle instrumenter -12 -12 -12
Skat af afledte finansielle instrumenter 2 2 2
Anden totalindkomst i alt 0 24 -10 0 0 14 0 14
Totalindkomst i alt 0 24 -10 561 0 575 12 587
Transaktioner med ejere
Kapitalnedsættelse -2 2 0 0
Udbytte, minoritetsaktionærer -1 -1
Medarbejderaktieordning 27 27 27
Køb af egne aktier -21 -21 -21
Udbetalt udbytte -204 -204 -204
Udbytte, egne aktier 13 13 13
Transaktioner med ejere i alt -2 0 0 21 -204 -185 -1 -186
Egenkapital 30/6 2024 39 -125 25 4.823 0 4.762 43 4.805
Delårsrapport for 1/10 2024-30/6 2025. Selskabsmeddelelse nr. 61 / 28.08.2025 www.aarsleff.com 17/21
Noter
Note 1 – Resultater og nøgletal for rapporteringssegmenterne, ni måneder
Anlæg & Byggeri Teknik Rail Fundering Rørteknik Total
(mio.) 2024/25 2023/24 2024/25 2023/24 2024/25 2023/24 2024/25 2023/24 2024/25 2023/24 2024/25 2023/24
Omsætning 7.674 7.604 2.867 2.451 1.455 1.599 2.616 2.793 1.919 1.797 16.531 16.244
Heraf udført i udlandet 2.526 2.244 0 0 210 371 1.781 1.800 1.438 1.319 5.955 5.734
Resultat af primær drift (EBIT) 418 393 113 85 54 46 15 97 173 128 773 749
Finansielle poster, netto -2 0
Resultat før skat 771 749
EBIT-margin, % 5,5 5,2 4,0 3,5 3,7 2,9 0,6 3,5 9,0 7,1 4,7 4,6
Fuldtidsarbejdsstyrke (gennemsnitlig) 3.476 3.599 1.586 1.555 910 960 1.634 1.582 1.131 1.138 8.737 8.834
Delårsrapport for 1/10 2024-30/6 2025. Selskabsmeddelelse nr. 61 / 28.08.2025 www.aarsleff.com 18/21
Noter
Note 3 – Anvendt regnskabspraksis
Delårsrapporten, der ikke er revideret eller reviewet af selskabets revisor, aflægges i overensstemmelse med IAS 34 ”Præsentation
af delårsregnskaber” som godkendt af EU og yderligere krav i årsregnskabsloven.
Der er ikke udarbejdet delårsrapport for moderselskabet.
Delårsrapporten aflægges i danske kroner (kr.), der er moderselskabets funktionelle valuta.
Ændringer i regnskabspraksis og oplysninger
Bortset fra nedenstående ændringer er anvendt regnskabspraksis uændret i forhold til årsrapporten for 2023/24, hvortil der
henvises.
Aarsleff har implementeret alle nye eller ændrede regnskabsstandarder og fortolkninger som vedtaget af EU og gældende for
regnskabsåret 2023/24, herunder ændring til IAS 1 Præsentation af årsregnskaber.
Ændringen har ikke haft væsentlig indflydelse på indregning eller måling i koncernregnskabet for de første ni måneder af 2024/25.
Der forventes ligeledes ingen væsentlig indflydelse på fremtidige perioder.
Note 2 – Opdeling af omsætning fra kontrakter med kunder
Ni måneder
(mio.) 2024/25 2023/24
Indland
Salg af varer
1
75 138
Indtægt fra servicekontrakter 541 616
Indtægt fra entreprisekontrakter
2
9.960 9.755
Indland i alt 10.576 10.509
Udland
Salg af varer
1
276 225
Indtægt fra servicekontrakter 351 220
Indtægt fra entreprisekontrakter
2
5.328 5.290
Udland i alt 5.955 5.735
Total
Salg af varer
1
351 363
Indtægt fra servicekontrakter 892 836
Indtægt fra entreprisekontrakter
2
15.288 15.045
I alt 16.531 16.244
1
Salget er hovedsageligt fra rapporteringssegmentet Fundering.
2
Entreprisekontrakter indregnes over tid.
Delårsrapport for 1/10 2024-30/6 2025. Selskabsmeddelelse nr. 61 / 28.08.2025 www.aarsleff.com 19/21
Noter
Note 4 – Akkvisitioner
Per Aarsleff Holding A/S har medio marts 2025 investeret i 80 % af aktierne i selskabet ArtiCon P/f.
(mio.) ArtiCon
Dagsværdi på overtagelsestidspunktet:
Immaterielle aktiver 63
Materielle aktiver 109
Associeret virksomhed 2
Varebeholdninger 21
Tilgodehavender 253
Likvider 2
Langfristede forpligtelser -80
Øvrige kortfristede forpligtelser -246
Overtagne nettoaktiver 124
Minoritetsandele -15
Goodwill 35
Anskaffelsessum 144
Heraf likvid beholdning/bankgæld 51
Kontant anskaffelsessum 195
Den nominelle værdi af ovenstående tilgodehavender udgør 253
Omsætning og resultat for den erhvervede virksomhed, der indgår i koncernregnskabet pr. 1. april, udgør henholdsvis 194 mio. og
9 mio.
Transaktionsomkostninger udgør 1 mio.
Delårsrapport for 1/10 2024-30/6 2025. Selskabsmeddelelse nr. 61 / 28.08.2025 www.aarsleff.com 20/21
Per Aarsleff Holding A/S
Hasselager Allé 5
8260 Viby J
Danmark
CVR-nr. 24 25 77 97
DelårsrapportIngen bistandParsePort XBRL Converter2024-10-012025-06-302023-10-012024-06-30Regnskabsklasse D5493008HS8STXVZXYZ632024-10-012025-06-30cmn:ConsolidatedMember5493008HS8STXVZXYZ632025-04-012025-06-305493008HS8STXVZXYZ632024-04-012024-06-305493008HS8STXVZXYZ632024-10-012025-06-305493008HS8STXVZXYZ632023-10-012024-06-305493008HS8STXVZXYZ632025-06-305493008HS8STXVZXYZ632024-09-305493008HS8STXVZXYZ632024-06-305493008HS8STXVZXYZ632023-09-305493008HS8STXVZXYZ632024-09-30ifrs-full:IssuedCapitalMember5493008HS8STXVZXYZ632024-10-012025-06-30ifrs-full:IssuedCapitalMember5493008HS8STXVZXYZ632025-06-30ifrs-full:IssuedCapitalMember5493008HS8STXVZXYZ632024-09-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493008HS8STXVZXYZ632024-10-012025-06-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493008HS8STXVZXYZ632025-06-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493008HS8STXVZXYZ632024-09-30ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember5493008HS8STXVZXYZ632024-10-012025-06-30ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember5493008HS8STXVZXYZ632025-06-30ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember5493008HS8STXVZXYZ632024-09-30ifrs-full:RetainedEarningsMember5493008HS8STXVZXYZ632024-10-012025-06-30ifrs-full:RetainedEarningsMember5493008HS8STXVZXYZ632025-06-30ifrs-full:RetainedEarningsMember5493008HS8STXVZXYZ632024-09-30PER:DividendsProposedOrDeclaredBeforeFinancialStatementsAuthorisedForIssueButNotRecognisedAsDistributionToOwnersRecognisedInEquityMember5493008HS8STXVZXYZ632024-10-012025-06-30PER:DividendsProposedOrDeclaredBeforeFinancialStatementsAuthorisedForIssueButNotRecognisedAsDistributionToOwnersRecognisedInEquityMember5493008HS8STXVZXYZ632025-06-30PER:DividendsProposedOrDeclaredBeforeFinancialStatementsAuthorisedForIssueButNotRecognisedAsDistributionToOwnersRecognisedInEquityMember5493008HS8STXVZXYZ632024-09-30ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493008HS8STXVZXYZ632024-10-012025-06-30ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493008HS8STXVZXYZ632025-06-30ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493008HS8STXVZXYZ632024-09-30ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493008HS8STXVZXYZ632024-10-012025-06-30ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493008HS8STXVZXYZ632025-06-30ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493008HS8STXVZXYZ632023-09-30ifrs-full:IssuedCapitalMember5493008HS8STXVZXYZ632023-10-012024-06-30ifrs-full:IssuedCapitalMember5493008HS8STXVZXYZ632024-06-30ifrs-full:IssuedCapitalMember5493008HS8STXVZXYZ632023-09-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493008HS8STXVZXYZ632023-10-012024-06-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493008HS8STXVZXYZ632024-06-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493008HS8STXVZXYZ632023-09-30ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember5493008HS8STXVZXYZ632023-10-012024-06-30ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember5493008HS8STXVZXYZ632024-06-30ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember5493008HS8STXVZXYZ632023-09-30ifrs-full:RetainedEarningsMember5493008HS8STXVZXYZ632023-10-012024-06-30ifrs-full:RetainedEarningsMember5493008HS8STXVZXYZ632024-06-30ifrs-full:RetainedEarningsMember5493008HS8STXVZXYZ632023-09-30PER:DividendsProposedOrDeclaredBeforeFinancialStatementsAuthorisedForIssueButNotRecognisedAsDistributionToOwnersRecognisedInEquityMember5493008HS8STXVZXYZ632023-10-012024-06-30PER:DividendsProposedOrDeclaredBeforeFinancialStatementsAuthorisedForIssueButNotRecognisedAsDistributionToOwnersRecognisedInEquityMember5493008HS8STXVZXYZ632024-06-30PER:DividendsProposedOrDeclaredBeforeFinancialStatementsAuthorisedForIssueButNotRecognisedAsDistributionToOwnersRecognisedInEquityMember5493008HS8STXVZXYZ632023-09-30ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493008HS8STXVZXYZ632023-10-012024-06-30ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493008HS8STXVZXYZ632024-06-30ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493008HS8STXVZXYZ632023-09-30ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493008HS8STXVZXYZ632023-10-012024-06-30ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493008HS8STXVZXYZ632024-06-30ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493008HS8STXVZXYZ632025-04-012025-06-30cmn:ConsolidatedMember5493008HS8STXVZXYZ632024-04-012024-06-30cmn:ConsolidatedMember5493008HS8STXVZXYZ632023-10-012024-09-30cmn:ConsolidatedMemberiso4217:DKKiso4217:DKKxbrli:sharesxbrli:pure