Yderligere oplysninger: Jesper Kristian Jacobsen, administrerende koncerndirektør, tlf. 8744 2222
Per Aarsleff Holding A/S www.aarsleff.comCVR-nr. 24257797
DELÅRSRAPPORT FOR 1/10 2024-31/3 2025
Halvåret viser et tilfredsstillende
resultat med en god ordreindgang og
et marked, som efterspørger Aarsleff-
koncernens kompetencer. Vores fokus
på det nordeuropæiske marked og
primært offentlige kunder betyder, at
vi kun i begrænset omfang er påvirket
af den særlige geopolitiske situation. Vi
ser også potentiale i regionens øgede
fokus på forsvaret, ligesom vi fortsat ser
mange muligheder inden for energi og
infrastruktur.
Jesper Kristian Jacobsen
Administrerende koncerndirektør
Bestyrelsen for Per Aarsleff Holding A/S har i dag behandlet og
godkendt delårsrapporten for første halvår af regnskabsåret 2024/25.
Delårsrapporten er ikke revideret eller reviewet af selskabets revisor.
Hovedpunkter
Et første halvår med en omsætning som forventet og
med tilfredsstillende indtjening.
Omsætningen steg med 2,9 % til 10.780 mio.
EBIT på 465 mio. svarende til en EBIT-margin på 4,3 %.
Ordreindgang på 11,7 mia. og en ordrebeholdning på
25,2 mia.
Særdeles positivt cashflow fra driften på 1.663
mio., der er påvirket med 997 mio. fra en faldende
arbejdskapital.
Forventninger til 2024/25
Forventningerne til regnskabsåret blev justeret 14. maj:
Omsætningsvækst på 2 til 6 % svarende til en
omsætning på 22 til 23 mia. mod tidligere 21,7 til 22,8
mia.
EBIT i intervallet 1.100 til 1.200 mio. mod tidligere
1.050 til 1.150 mio.
Tunnelfabrik, Rødbyhavn
Delårsrapport for 1/10 2024-31/3 2025. Selskabsmeddelelse nr. 48 / 28.05.2025
Hoved- og nøgletal
Januar kvartal 1. halvår
Regnskabs-
året
2024/25 2023/24 2024/25 2023/24 2023/24
Nøgletal
Bruttomargin, % 11,9 12,1 11,8 11,3 12,1
Overskudsgrad (EBIT-margin), % 4,3 4,7 4,3 4,3 5,1
Resultatgrad (før skat-margin), % 4,4 4,6 4,4 4,4 5,0
ROIC (efter skat), %  6,0 6,5 14,0
Rentebærende nettogæld/EBITDA (gearing) 0,3 0,4 0,5
Egenkapitalforrentning (ROE), % 7,5 8,2 18,8
Egenkapitalandel, % 34,5 36,1 35,5
Resultat pr. aktie (EPS), kr. 8,84 9,40 18,17 17,55 42,35
Børskurs pr. aktie, kr. 488,00 345,00 404,00
Kurs/indre værdi 1,83 1,45 1,55
Indre værdi pr. aktie, kr. 266,37 237.93 260,55
Antal udestående aktier, (tusinder) 18.927 19.075 18.987
Antal egne aktier, (tusinder) 648 1.310 587
Fuldtidsarbejdsstyrke (gennemsnitlig) 8.656 8.766 8.782
1
Ikke omregnet til helårstal.
Definitioner for finansielle nøgletal fremgår af årsrapporten for 2023/24 på side 165.
Januar kvartal 1. halvår
Regnskabs-
året
(mio.) 2024/25 2023/24 2024/25 2023/24 2023/24
Resultatopgørelse
Omsætning 5.257 5.171 10.780 10.475 21.719
Heraf udført i udlandet 1.760 1.743 3.624 3.713 7.827
Resultat af primær drift (EBIT) 226 245 465 451 1.101
Finansielle poster, netto 5 -7 6 6 -13
Resultat før skat 231 238 471 457 1.088
Årets resultat 172 182 353 342 826
Balance
Langfristede aktiver 5.544 4.862 5.133
Kortfristede aktiver 9.293 7.813 8.933
Aktiver i alt 14.837 12.675 14.066
Egenkapital 5.115 4.572 4.998
Langfristede forpligtelser 2.573 2.146 2.364
Kortfristede forpligtelser 7.149 5.957 6.704
Egenkapital og forpligtelser i alt 14.837 12.675 14.066
Investeret kapital (IC) 5.592 5.318 6.013
Arbejdskapital 1.180 1.391 2.078
Rentebærende nettoindestående/gæld (+/-) -481 -747 -1.015
Pengestrømsopgørelse
Pengestrømme fra driftsaktiviteter 809 338 1.663 1.469 1.981
Pengestrømme fra investeringsaktiviteter -384 -134 -559 -308 -794
Heraf til investering i materielle aktiver, netto -181 -131 -354 -230 -707
Pengestrømme fra finansieringsaktiviteter -238 -386 -328 -1.305 -1.376
Periodens ændring i likviditeten 187 -182 776 -144 -189
Delårsrapport for 1/10 2024-31/3 2025. Selskabsmeddelelse nr. 48 / 28.05.2025 www.aarsleff.com 2/21
AarsleffRørteknikFunderingRailTeknikAnlæg & Byggeri
465117-93068259 45180432154253
2024/25
2023/24
4,3 %
9,2 %
-0,6 %
3,1 %
3,7 %
5,2 %
4,3 %
6,9 %
2,5 %
2,0 %
3,4 %
5,1 %
EBIT-margin (%)
2024/25 2023/24
Danmark Udland
34 %
66 %
35 %
65 %
10.475
MIO.
10.780
MIO.
Heraf udført i udlandet (%)
5.257 5.171
34 %
33 %
2024/25 2023/24
EBIT-margin (%)
226 245
4,7 %
4,3 %
2024/25 2023/24
Delårsberetning – koncernens økonomiske udvikling
Omsætning
År til dato
EBIT (mio.)
År til dato
Resultatopgørelse
Koncernen havde en omsætning på 10.780 mio. i
første halvår af regnskabsåret 2024/25, svarende til
en stigning på 2,9 % i forhold til sidste regnskabsår.
Omsætningen i Danmark steg med 5,8 %, mens
omsætningen i udlandet faldt med 2,4 %.
Resultat af primær drift (EBIT) er et overskud på
465 mio. (4,3 % EBIT-margin) mod 451 mio. (4,3 %
EBIT-margin) i første halvår af sidste regnskabsår.
Anlæg & Byggeri bidrager med et resultat, som er
højere end forventet. Omsætningen er steget med
1,0 % og skyldes høj aktivitet inden for anlægsprojek-
ter i Danmark.
Tekniks resultat er som forventet. Omsætningen
er steget med 17,8 %, hvilket skyldes høj aktivitet i
infrastruktur- og projektdivisionen.
Rails resultat er som forventet. Omsætningen er
faldet med 5,9 %, fordi aktiviteten i andet kvartal har
været lavere, specielt i Norge og Sverige.
Funderings resultat er lavere end forventet og
skyldes vigende efterspørgsel og deraf følgende lav
kapacitetsudnyttelse samt hård priskonkurrence –
særligt på markedet for præfabrikerede betonpæle.
Omsætningen er faldet med 5,1 % som følge af
lavere aktivitet primært i Danmark og Sverige. Der
har generelt været en lavere efterspørgsel efter
betonpæle, og specielt det svenske marked er stadig
påvirket af kapacitetsoverskud efter nedgangen i
boligbyggeriet. På alle markeder ser vi dog stadig
flere store projekter med betonpæle i tilbudsfasen
med levering senere i regnskabsåret, men i flere af
landene oplever vi fortsat, at igangsætningen af en
række store projekter udskydes.
Rørtekniks resultat er højere end forventet. Omsæt-
ningen er steget med 10,4 %, og der har været god
aktivitet på alle væsentlige markeder.
Kvartalsresultat
Resultat af primær drift (EBIT) i andet kvartal er et
overskud på 226 mio. (4,3 % EBIT-margin) mod 245
mio. (4,7 % EBIT-margin) i samme periode af sidste
regnskabsår.
EBIT (mio.)
2. kvt.
Omsætning (mio.)
2. kvt.
Delårsrapport for 1/10 2024-31/3 2025. Selskabsmeddelelse nr. 48 / 28.05.2025 www.aarsleff.com 3/21
Anlæg & Byggeri bidrager i andet kvartal med et
resultat, som er højere end forventet og skyldes god
projekteksekvering og et højt aktivitetsniveau.
Både Teknik og Rail bidrager i andet kvartal med
resultater som forventet.
Funderings resultat i andet kvartal er lavere end for-
ventet. Det skyldes både generel nedgang i boligbyg-
geriet og deraf følgende lavere kapacitetsudnyttelse,
fordi igangsætningen af flere projekter udskydes.
Rørtekniks resultat i andet kvartal er højere end for-
ventet som følge af et godt aktivitetsniveau på alle
væsentlige markeder.
Aarsleff investerer i færøsk entreprenørselskab
Den 20. januar 2025 meddelte Aarsleff, at der var
indgået en aftale om at indtræde som hovedaktio-
nær i det færøske entreprenørselskab ArtiCon P/f.
Investeringen er på 144 millioner kroner. ArtiCon er
et stort lokalt entreprenørselskab med hovedkontor
i Torshavn. Selskabets 300 medarbejdere udfører
bygge- og anlægsopgaver for offentlige og private
kunder på Færøerne. I 2023 omsatte selskabet for
654 millioner kroner og havde et EBIT-resultat på 40
millioner kroner.
Færøerne er et nyt marked for Aarsleff-koncernen.
Aarsleff får nu lokal tilstedeværelse og dermed en
styrket position i Nordatlanten, hvor der lige nu sker
Ordrebeholdning og -indgang
Ordrebeholdning
primo
Udført
i perioden
Ordreindgang
i perioden
Ordrebeholdning
ultimo
Heraf til udførelse
i indeværende år
Anlæg & Byggeri 15.272 5.030 4.361 14.603 4.700
Teknik 3.575 1.870 2.055 3.760 1.300
Rail 1.842 964 2.345 3.223 900
Fundering 2.000 1.642 1.655 2.013 1.500
Rørteknik 1.656 1.274 1.246 1.628 1.000
Total 24.345 10.780 11.662 25.227 9.400
stor udvikling med investeringer i infrastruktur og
byggeri særligt i de større byer. Aarsleffs ejerandel vil
udgøre 80 %, mens den resterende ejerandel bliver
fordelt med 10 % til ArtiCons nuværende ejere samt
10 % til tre ledende medarbejdere. Transaktionen
var betinget af de færøske konkurrencemyndighe-
ders godkendelse, som vi modtog den 25. februar
2025. Transaktionen blev gennemført medio marts,
og selskabet indregnes resultatmæssigt fra 1. april
2025.
Ordrebeholdning
Koncernens ordrebeholdning pr. 31. marts 2025
udgjorde 25.227 mio. (30. september 2024: 24.345
mio.). Ordreindgangen i første halvår var på 11.662
mio. Heri indgår ordrebeholdningen ved overtagel-
sen af ArtiCon med en samlet værdi på 681 mio.
Pengestrømsopgørelse
Koncernens likviditet er som forventet positivt påvir-
ket af en faldende arbejdskapital, der i andet kvartal
bidrager med en likviditetseffekt på 431 mio. og for
første halvår 997 mio. Den faldende arbejdskapital
skyldes et fald i netto-igangværende arbejder samt
et fald i debitorerne.
Pengestrømme fra driftsaktiviteter
1.663 mio.
H1 2023/24: 1.469 mio.
Pengestrømme fra investeringsaktiviteter
-559 mio.
H1 2023/24: -308 mio.
Pengestrømme fra finansieringsaktiviteter
-328 mio.
H1 2023/24: -1.305 mio.
Periodens ændring i likviditeten
776 mio.
H1 2023/24: -144 mio.
Pengestrømsopgørelse
Delårsrapport for 1/10 2024-31/3 2025. Selskabsmeddelelse nr. 48 / 28.05.2025 www.aarsleff.com 4/21
Pengestrømme fra investeringsaktiviteter udgør
-559 mio. og er påvirket af sædvanlige investeringer
i materiel, samt at Aarsleff i marts 2025 foretog en
større investering i ArtiCon, som er Færøernes stør-
ste entreprenørselskab. Pengestrømme fra finansie-
ringsaktiviteter er påvirket af sædvanlige afdrag på
leasinggælden samt det igangværende aktietilbage-
købsprogram og udbetaling af udbytte.
Koncernens forventninger til årets investeringer i
materielle aktiver eksklusive leasede aktiver forven-
tes fortsat at blive på 700-750 mio.
Balance
Koncernens rentebærende gæld er faldet med 534
mio. som følge af den lavere arbejdskapital. Solidite-
ten er på 34,5 % og således under målsætningen på
mindst 35 %, men det skyldes udbyttebetalingen i
februar 2025. Den rentebærende nettogæld i forhold
til EBITDA udgør 0,3 og holder sig inden for målsæt-
ningen på maksimalt 1,5.
Balance
Balancesum
14.837 mio.
30/09 2024: 14.066 mio.
Egenkapital
5.115 mio.
30/09 2024: 4.998 mio.
Rentebærende gæld
-481 mio.
30/09 2024: -1.015 mio.
Soliditet
34,5 %
30/09 2024: 35,5 %
Ny skinnekørende tårnkran,
betonelementfabrikken i Swinoujscie
Medarbejderaktieprogram
I februar blev medarbejderne i den danske del
af koncernen igen tilbudt at deltage i medarbej-
deraktieprogrammet. Aktieprogrammet er et
matching-shares-program, hvor deltagerne ved
for egen regning at erhverve B-aktier i selskabet
(investeringsaktier), der er underlagt en treårig
vestingperiode, opnår ret til vederlagsfri tildeling af
én B-aktie i selskabet (matching share) pr. erhvervet
investeringsaktie (1:1). I alt 2.059 medarbejdere
tilmeldte sig programmet og har samlet købt 99.515
aktier. Omkostningen forventes at udgøre 42,4 mio.
og udgiftsføres over den treårige vestingperiode.
Delårsrapport for 1/10 2024-31/3 2025. Selskabsmeddelelse nr. 48 / 28.05.2025 www.aarsleff.com 5/21
Anlæg & Byggeri
Teknik
Rail
Fundering
Rørteknik
Ny skruepæl; støjsvag og vibrationsfri
Delårsrapport for 1/10 2024-31/3 2025. Selskabsmeddelelse nr. 48 / 28.05.2025 www.aarsleff.com 6/21
Anlæg & Byggeri
Første halvår i hovedtræk
Omsætningen er steget med 1 % og skyldes høj aktivitet i Danmark.
Anlæg & Byggeris resultat er højere end forventet som følge af god projekt-
eksekvering og et højt aktivitetsniveau – særligt på anlægsmarkedet.
En tilfredsstillende EBIT-margin på 5,2 %.
Anlægsprojekter
Høj aktivitet på blandt andet
Femern Bælt-projektet samt på
etableringen af Lynetteholm.
Fortsat mange tilbudsmulighe-
der inden for anlægsmarkedet,
herunder større infrastruktur-
projekter.
Høj aktivitet inden for pro-
jekter drevet af den grønne
omstilling, fx konvertering fra
naturgas til fjernvarme. One
Company-projektet med at etab-
lere fjernvarme i kommunerne
Furesø, Egedal og Frederikssund
forløber som planlagt.
Byggeriprojekter
Fortsat en del muligheder
særligt inden for byggerier til
medicinalindustrien. Samti-
dig ses et stigende udbud af
bygningsrenoveringer specielt
i Storkøbenhavn, og senest har
Hansson & Knudsen indgået
kontrakt på fornyelse af 270
boliger i Elleparken i Valby.
De større igangværende
byggeprojekter; boligprojektet
Mejlbryggen og kontorhøjhuset
Mindet i Aarhus samt udvidel-
sen af Terminal 3 i Københavns
lufthavn forløber alle som
planlagt.
Nordatlanten
og øvrige udland
Den 20. januar 2025 meddelte
Aarsleff, at der var indgået aftale
om at indtræde som hovedakti-
onær i det færøske entreprenør-
selskab ArtiCon P/f. Investerin-
gen er på 144 millioner kroner.
Transaktionen er gennemført i
marts, og selskabets indregnes i
resultatopgørelsen fra 1. april.
Aktivitetsniveauet i Island er fal-
det til et mere normalt niveau.
Der er fortsat gode markedsmu-
ligheder blandt andet inden
for etablering af landbaseret
fiskeopdræt, infrastruktur og bo-
ligbyggeri. Senest er der indgået
kontrakt på anlægsarbejderne
i forbindelse med opførelse af
Islands første vindmøllepark.
Markedsmulighederne i Grøn-
land er fortsat gode specielt
inden for byggeri i Nuuk og
udbygningsprojekter på Pituffik
Space Base.
Det store svenske One Com-
pany-havneprojekt Masthuggs-
kajen i Göteborg forløber som
planlagt.
Segmentresultat (EBIT)
259 mio.
2023/24: 253 mio.
Ordreindgang
4.361 mio.
Ordrebeholdning
14.603 mio.
Ordrebeholdning pr.
31. marts 2025
4.700 mio.
forventes udført i
regnskabsåret
EBIT-margin
5,2 %
2023/24: 5,1 %
Omsætning
5.030 mio.
2023/24: 4.979 mio.
Forventninger
Forventninger til regnskabsåret er
justeret og inkluderer også ArtiCon:
Omsætningsvækst på 3 til 7 % mod
tidligere 0 til 5 %.
EBIT på 530 til 570 mio. mod tidli-
gere 470 til 530 mio.
Delårsrapport for 1/10 2024-31/3 2025. Selskabsmeddelelse nr. 48 / 28.05.2025 www.aarsleff.com 7/21
Segmentresultat (EBIT)
68 mio.
2023/24: 54 mio.
Ordreindgang
2.055 mio.
Ordrebeholdning
3.760 mio.
Ordrebeholdning pr.
31. marts 2025
1.300 mio.
forventes udført i
regnskabsåret
EBIT-margin
3,7 %
2023/24: 3,4 %
Omsætning
1.870 mio.
2023/24: 1.587 mio.
Teknik
Første halvår i hovedtræk
Omsætningen er steget med 18 %, hvilket skyldes høj aktivitet i infrastruk-
tur- og projektdivisionen.
EBIT som forventet.
En tilfredsstillende EBIT-margin på 3,7 %, som er positivt påvirket af den høje
aktivitet.
Projekter
Generelt højt aktivitetsniveau,
blandt andet på projekter for
det offentlige, men også fordi
flere nye projekter for medici-
nalindustrien er begyndt.
Fortsat gode tilbudsmuligheder
inden for større teknikentrepri-
ser primært i Storkøbenhavn.
Service og installation
Generelt højt aktivitetsniveau.
Høj efterspørgsel på kompeten-
cer inden for energioptimering,
bygningsautomation og facility
management.
Aftalen med DSB, som udføres i
One Company-samarbejder med
Rail, omkring vedligehold og
service af bygninger og tekniske
installationer på de mere end
400 stationer i Danmark, er for-
længet med yderligere to år.
Industri
Stigende aktivitetsniveau
specielt inden for medicinal-
industrien, hvor der er mange
tilbudsmuligheder.
Stor efterspørgsel på kompeten-
cer og ydelser inden for rustfrie
rørinstallationer, industrielle var-
mepumper og industri generelt.
Infrastruktur
Høj aktivitet inden for konverte-
ring fra naturgas til fjernvarme
med mange tilbudsmuligheder i
og omkring Storkøbenhavn.
One Company-projektet med at
etablere fjernvarme i kommu-
nerne Furesø, Egedal og Frede-
rikssund forløber som forventet.
Forventninger
De justerede forventninger til regn-
skabsåret er:
Omsætningsvækst på 13 til 18 %
mod tidligere 10 til 15 %.
EBIT på 155 til 165 mio. mod tidli-
gere 135 til 145 mio.
Delårsrapport for 1/10 2024-31/3 2025. Selskabsmeddelelse nr. 48 / 28.05.2025 www.aarsleff.com 8/21
Rail
Første halvår i hovedtræk
Omsætningen er faldet med 6 % som følge af lavere aktivitet i andet kvartal,
specielt i Norge og Sverige.
EBIT er som forventet.
En tilfredsstillende EBIT-margin på 3,1 %.
Danmark
Høj aktivitet i Danmark og et
marked med mange tilbudsmu-
ligheder, hvor der er fokus på
selektiv ordreerhvervelse.
Fortsat høj aktivitet på en række
større projekter som Hoved-
stadens Letbane langs Ring 3,
arbejdet med at elektrificere
strækningen Aarhus-Aalborg og
ombygningen af Aarhus Hoved-
banegård.
Fortsat fokus på at øge aktivite-
ten inden for service og vedlige-
hold. Senest i december er der
indgået fire nye rammeaftaler
med en forventet omsætning
på knap 700 millioner over de
næste otte år: Dels to rammeaf-
taler om fjernelse af overflødig
signaludrustning i forbindelse
med indfasningen af det nye sig-
nalsystem, og dels to rammeaf-
taler for manuel sporvedligehol-
delse på fjernbanestrækningen
omkring København og S-banen.
Samtidig er aftalen med DSB
omkring vedligehold og service
af bygninger og tekniske installa-
tioner på de mere end 400 stati-
oner i Danmark blevet forlænget
med yderligere to år.
Norge
Et noget lavere aktivitetsniveau,
men med gode tilbudsmulig-
heder på både anlægs- og bane-
området.
Fokus på at øge indtjeningen
gennem selektiv ordreerhver-
velse samt sikre den rigtige
organisering.
Ny kontrakt i december på reno-
vering af stationerne i Verdal og
Sparbu. Kontrakten har en værdi
på knap 150 millioner norske
kroner.
Sverige
Lav aktivitet, hvor fokus fortsat
er på den igangværende reorga-
nisering af aktiviteterne og en
mere selektiv ordreerhvervelse.
Fortsat fokus på at investere i
udvikling af organisationen.
Der er indgået kontrakter på
flere projekter blandt andet
sporarbejde ved Älmhult og
Grimstorp samt jordarbejde
på Silverhöjdsspåret mellem
Ställdalen og Grängesberg.
Forventninger
De justerede forventninger til regn-
skabsåret er:
Omsætningsvækst på -9 til -5 %
mod tidligere -10 til -5 %.
EBIT på 100 til 110 mio. mod tidli-
gere 70 til 80 mio.
Segmentresultat (EBIT)
30 mio.
2023/24: 21 mio.
Ordreindgang
2.345 mio.
Ordrebeholdning
3.223 mio.
Ordrebeholdning pr.
31. marts 2025
900 mio.
forventes udført i
regnskabsåret
EBIT-margin
3,1 %
2023/24: 2,0 %
Omsætning
964 mio.
2023/24: 1.024 mio.
Delårsrapport for 1/10 2024-31/3 2025. Selskabsmeddelelse nr. 48 / 28.05.2025 www.aarsleff.com 9/21
Segmentresultat (EBIT)
-9 mio.
2023/24: 43 mio.
Ordreindgang
1.655 mio.
Ordrebeholdning
2.013 mio.
Ordrebeholdning pr.
31. marts 2025
1.500 mio.
forventes udført i
regnskabsåret
EBIT-margin
-0,6 %
2023/24: 2,5 %
Omsætning
1.642 mio.
2023/24: 1.730 mio.
Fundering
Første halvår i hovedtræk
Et første halvår med et skuffende resultat, men forventning om et bedre
andet halvår.
Omsætningen er faldet med 5 % som følge af lavere aktivitet primært i
Danmark og Sverige.
Generelt en lavere efterspørgsel efter betonpæle, og specielt det svenske
marked er stadig påvirket af kapacitetsoverskud efter nedgangen i boligbyg-
geriet.
Resultatet er kraftigt påvirket af lavere kapacitetsudnyttelse. I andet halvår
forventes højere aktivitet og bedre kapacitetsudnyttelse.
Der er stadig flere store projekter med betonpæle i tilbudsfasen med mulig
levering senere i regnskabsåret, men det ses generelt, at igangsætningen af
flere projekter udskydes.
Forventninger
De justerede forventninger til regn-
skabsåret er:
Omsætningsvækst på -9 til -5 % mod
tidligere -3 til 2 %.
EBIT på 110 til 140 mio. mod tidlige-
re 200 til 210 mio.
Danmark
Et lavere aktivitetsniveau, blandt
andet som følge af færre projek-
ter med funderingsarbejder og
specielt betonpæle.
Resultatet er kraftigt påvirket af
lavere kapacitetsudnyttelse.
Stabil aktivitet med opgaver
inden for grundvandssænkning.
God aktivitet inden for No
Dig-aktiviteterne primært som
følge af den grønne omstilling.
England
Lidt lavere aktivitetsniveau, og
resultatet er påvirket af hårdere
priskonkurrence.
Fortsat gode markedsmulighe-
der i London samt i forbindelse
med fundering og grundforbed-
ring til logistikcentre, sikring
for klimapåvirkning og større
industrianlæg.
Tyskland
Forholdsmæssig lav aktivitet, og
resultatet er påvirket af en for
lav kapacitetsudnyttelse.
Fortsat fornuftige markedsmu-
ligheder, hvilket blandt andet
skyldes projekter relateret til
den grønne omstilling og energi-
forsyning.
Opbygning af projektledelses-
kompetencer.
Polen
Fortsat tilfredsstillende aktivitets-
niveau inden for pælefundering
og spunsarbejder, som bidrager
til et tilfredsstillende resultat.
Gode muligheder på anlægs-
markedet, fx med havnebyggeri-
er og anden infrastruktur.
Styrkelse af projektledelseskom-
petencer.
Tjekkiet
Stigende aktivitet i Tjekkiet, hvor
datterselskabet i Brno i samar-
bejde med det polske selskab
dækker det tjekkiske marked.
Sverige
Nedgangen i boligbyggeriet på-
virker fortsat markedet negativt
og medfører en lavere kapaci-
tetsudnyttelse, samtidigt med at
priskonkurrencen øges.
Arbejdet med det store havne-
projekt Masthuggskajen forløber
som planlagt.
Opbygning af kompetencer til
udførelse af større kombinerede
projekter.
Norge
God aktivitet indenfor No-Dig
med øget aktivitet inden for
kombinerede projekter.
Fortsat hård konkurrence inden
for funderingsarbejder, hvor vi
dog udvider vores kompeten-
cer og dermed øger den palet,
vi kan tilbyde i kombinerede
projekter.
Delårsrapport for 1/10 2024-31/3 2025. Selskabsmeddelelse nr. 48 / 28.05.2025 www.aarsleff.com 10/21
Segmentresultat (EBIT)
117 mio.
2023/24: 80 mio.
Ordreindgang
1.246 mio.
Ordrebeholdning
1.628 mio.
Ordrebeholdning pr.
31. marts 2025
1.000 mio.
forventes udført i
regnskabsåret
EBIT-margin
9,2 %
2023/24: 6,9 %
Omsætning
1.274 mio.
2023/24: 1.155 mio.
Rørteknik
Første halvår i hovedtræk
Omsætningen er steget med 10 %, og der har været god aktivitet på alle
væsentlige markeder.
Rørtekniks resultat er højere end forventet som følge af en god kapacitets-
udnyttelse.
En særdeles tilfredsstillende EBIT-margin på 9,2 %.
Norden
Normal aktivitet på forsynings-
området i Danmark, og i første
halvår er en række rammeaftaler
med forsyningsselskaber gen-
vundet. Aktivitetsniveauet inden
for bolig og industri er stigende.
Fortsat god aktivitet på det nor-
ske marked med en tilfredsstil-
lende indtjening.
I Sverige har der været god
aktivitet med en tilfredsstillende
indtjening.
Vesteuropa
Aktivitetsniveauet og indtje-
ningen i Tyskland er tilfredsstil-
lende.
I Tyskland arbejdes der fortsat
på at overgå til en mere regional
tilgang med flere kontorer for
at sikre en bedre geografisk
dækning.
I Holland er der fortsat et til-
fredsstillende aktivitetsniveau.
Salget af Bluelight-teknolo-
gien forløber som forventet,
og der er fortsat fokus på nye
markeder.
Østeuropa
I Baltikum er der stadig meget få
udbud, og aktiviteten er derfor
fortsat lav.
Det polske marked er fortsat
vanskeligt, og det forventes, at
der vil gå en længere periode,
før der ses en bedring.
Forventninger
De justerede forventninger til regn-
skabsåret er:
Omsætningsvækst på 7 til 12 %
mod tidligere 2 til 7 %.
EBIT på 205 til 215 mio. mod
tidligere 175 til 185 mio.
Delårsrapport for 1/10 2024-31/3 2025. Selskabsmeddelelse nr. 48 / 28.05.2025 www.aarsleff.com 11/21
Forventninger til regnskabsåret Finansiel kalender
Forventningerne til regnskabsåret 2024/25 blev 14. maj justeret til:
Omsætningsvækst på 2 til 6 % svarende til en omsætning på 22 til 23 mia. mod tidligere 21,7 til 22,8 mia.
EBIT i intervallet 1.100 til 1.200 mio mod tidligere 1.050 til 1.150 mio.
Investeringen i ArtiCon P/f blev godkendt af de færøske konkurrencemyndigheder den 25. februar, og
transaktionen blev gennemført medio marts. Resultateffekten fra ArtiCon indgår fra 1. april 2025.
Investeringerne i materielle aktiver, eksklusive leasede aktiver, forventes at udgøre 700 til 750 mio.
90 % af årets forventede omsætning er dækket via eksisterende ordrebeholdning.
Forventningerne til den fremtidige økonomiske udvikling er forbundet med usikkerhed og risici, der kan
medføre, at udviklingen afviger i forhold til det forventede. For en beskrivelse af de forretningsmæssige
risici henvises til Væsentlige risici i årsrapporten for 2023/24 samt note 2 om Regnskabsmæssige skøn og
vurderinger. Som omtalt under joint venture-risiko i årsrapporten er Femern Bælt-projektet det største
enkeltstående projekt. Indregningen af det forventede resultat fra projektet følger de sædvanlige princip-
per, som anvendes i Aarsleff-koncernen for store og komplekse projekter. På grund af projektets størrelse
og kompleksitet er der et stort udfaldsrum imellem de opstillede scenarier for det forventede slutresultat.
De væsentligste risici og usikkerhedsfaktorer er uændrede i forhold til beskrivelsen i årsrapporten, da vores
fokus på det nordeuropæiske marked og primært offentlige kunder betyder, at vi kun i begrænset omfang er
påvirket af den særlige geopolitiske situation.
28. august 2025 Delårsrapport for perioden 1/10 2024-30/6 2025
16. december 2025 Årsrapport for regnskabsåret 2024/25
Delårsrapport for 1/10 2024-31/3 2025. Selskabsmeddelelse nr. 48 / 28.05.2025 www.aarsleff.com 12/21
Ledelsens erklæring
Bestyrelse og direktion har dags dato behandlet og godkendt delårs-
rapporten for første halvår af regnskabsåret 2024/25 for Per Aarsleff
Holding A/S.
Delårsrapporten, der ikke er revideret eller reviewet af selskabets revi-
sor, aflægges i overensstemmelse med IAS 34 ”Præsentation af delårs-
regnskaber” som godkendt af EU og yderligere krav i årsregnskabsloven.
Vi anser den valgte regnskabspraksis for hensigtsmæssig, således at del-
årsrapporten giver et retvisende billede af koncernens aktiver, passiver
og finansielle stilling pr. 31. marts 2025 samt af resultatet af koncernens
aktiviteter og pengestrømme for perioden 1. oktober 2024-31. marts
2025.
Delårsberetningen indeholder efter vores opfattelse en retvisende rede-
gørelse for udviklingen i koncernens aktiviteter og økonomiske forhold,
periodens resultat og af koncernens finansielle stilling samt en beskrivel-
se af de væsentligste risici og usikkerhedsfaktorer, som koncernen står
over for.
Viby J, den 28. maj 2025
Direktion
Jesper Kristian Jacobsen Mogens Vedel Hestbæk
Administrerende koncerndirektør Koncernøkonomidirektør
Bestyrelse
Jørgen Dencker Wisborg Lars-Peter Søbye
Bestyrelsesformand Næstformand
Charlotte Strand Klaus Kaae Pernille Lind Olsen Mette Kynne Frandsen
Bestyrelsesmedlem Bestyrelsesmedlem Bestyrelsesmedlem Bestyrelsesmedlem
Per Asmussen Britta Hoier Dan Bentsen Julie Briand Madsen
Bestyrelsesmedlem Medarbejdervalgt Medarbejdervalgt Medarbejdervalgt
Delårsrapport for 1/10 2024-31/3 2025. Selskabsmeddelelse nr. 48 / 28.05.2025 www.aarsleff.com 13/21
Resultatopgørelse Totalindkomstopgørelse
Januar kvartal 1. halvår
(mio.) 2024/25 2023/24 2024/25 2023/24
Omsætning 5.257 5.171 10.780 10.475
Produktionsomkostninger -4.632 -4.543 -9.504 -9.288
Bruttoresultat 625 628 1.276 1.187
Administrations- og salgsomkostninger -407 -394 -831 -787
Andre driftsindtægter og -omkostninger 8 11 20 43
Resultat i associerede virksomheder og joint ventures 0 0 0 8
Resultat af primær drift (EBIT) 226 245 465 451
Finansielle poster, netto 5 -7 6 6
Resultat før skat 231 238 471 457
Skat af periodens resultat -59 -56 -118 -115
Resultat efter skat 172 182 353 342
Resultat pr. aktie (kr.) 8,84 9,40 18,17 17,55
Januar kvartal 1. halvår
(mio.) 2024/25 2023/24 2024/25 2023/24
Resultat efter skat 172 182 353 342
Poster, der kan blive reklassificeret til resultatopgørelsen
Valutakursregulering ved omregning af udenlandske virksomheder 26 -10 36 12
Dagsværdireguleringer af afledte finansielle instrumenter, netto 17 -6 -16 -11
Skat af anden totalindkomst -5 1 4 2
Anden totalindkomst indregnet direkte i egenkapitalen 38 -15 24 3
Totalindkomst i alt 210 167 377 345
Totalindkomst tilfalder
Aktionærerne i Per Aarsleff Holding A/S 208 163 370 337
Minoritetsaktionærer 2 4 7 8
I alt 210 167 377 345
Delårsrapport for 1/10 2024-31/3 2025. Selskabsmeddelelse nr. 48 / 28.05.2025 www.aarsleff.com 14/21
Balance
Aktiver
(mio.) 31/3 2025 30/9 2024 31/3 2024
Goodwill 452 417 416
Patenter og andre immaterielle aktiver 221 172 261
Grunde og bygninger 1.309 1.261 1.234
Produktionsanlæg og maskiner 2.049
2.009
1.712
Andre anlæg, driftsmateriel og inventar 222
176
173
Aktiver under opførelse 362
287
308
Leasingaktiver 885
774
712
Andre langfristede aktiver 44 37 46
Langfristede aktiver 5.544 5.133 4.862
Varebeholdninger 536 514 501
Entreprisedebitorer 4.055 4.495 3.852
Igangværende arbejder 2.728 2.696 2.240
Øvrige tilgodehavender 340 362 302
Værdipapirer 471 479 483
Likvide beholdninger 1.163 387 435
Kortfristede aktiver 9.293 8.933 7.813
Aktiver i alt 14.837 14.066 12.675
Egenkapital og forpligtelser
(mio.) 31/3 2025 30/9 2024 31/3 2024
Egenkapital, aktionærer i Per Aarsleff Holding A/S 5.042 4.947 4.533
Minoritetsandel af egenkapital 73 51 39
Egenkapital 5.115 4.998 4.572
Prioritetsgæld og kreditinstitutter 1.003 935 798
Leasingforpligtelser 647 557 511
Hensatte forpligtelser 303 307 201
Anden gæld 73 79 74
Udskudt skat 547 486 562
Langfristede forpligtelser 2.573 2.364 2.146
Prioritetsgæld og kreditinstitutter 150 81 89
Leasingforpligtelser 242 230 193
Igangværende arbejder 2.258 1.845 1.760
Leverandørgæld 3.017 2.940 2.774
Anden gæld 1.482 1.608 1.141
Kortfristede forpligtelser 7.149 6.704 5.957
Forpligtelser i alt 9.722 9.068 8.103
Egenkapital og forpligtelser i alt 14.837 14.066 12.675
Delårsrapport for 1/10 2024-31/3 2025. Selskabsmeddelelse nr. 48 / 28.05.2025 www.aarsleff.com 15/21
Pengestrømsopgørelse Renterende nettoindestående
1. halvår
(mio.) 2024/25 2023/24
Likvide beholdninger 1.163 435
Værdipapirer 471 483
Rentebærende aktiver i alt 1.634 918
Prioritetsgæld og kreditinstitutter 1.153 887
Leasingforpligtelser 889 704
Anden gæld 73 74
Rentebærende forpligtelser i alt 2.115 1.665
Rentebærende nettoindestående/gæld (+/-) -481 -747
1. halvår
(mio.) 2024/25 2023/24
Driftens likviditetsvirkning
Resultat af primær drift (EBIT) 465 451
Af- og nedskrivninger, immaterielle aktiver 16 17
Af- og nedskrivninger, materielle aktiver 420 366
Øvrige reguleringer -18 -37
Ændringer i arbejdskapital 997 733
Finansielle poster, netto 18 14
Betalte selskabsskatter -235 -75
Pengestrømme fra driftsaktiviteter 1.663 1.469
Investeringernes likviditetsvirkning
Akkvisitioner -195 -73
Salg af kapitalandele 3 0
Nettoinvestering i materielle og immaterielle aktiver -374 -244
Værdipapirer 7 9
Pengestrømme fra investeringsaktivitet -559 -308
Afdrag på prioritetsgæld og kreditinstitutter 112 -986
Udbetalt udbytte -208 -191
Leasingbetalinger -147 -128
Køb af egne aktier -85 0
Pengestrømme fra finansieringsaktiviteter -328 -1.305
Periodens ændring i likviditeten 776 -144
Likviditet primo 387 579
Periodens ændring i likviditeten 776 -144
Likviditet ultimo 1.163 435
Delårsrapport for 1/10 2024-31/3 2025. Selskabsmeddelelse nr. 48 / 28.05.2025 www.aarsleff.com 16/21
Egenkapitalopgørelse
(mio.) Aktiekapital
Reserve for
valutakurs-
regulering
Reserve
for sikrings-
transaktioner
Overført
resultat
Foreslået
udbytte
Aktionærer i
Per Aarsleff
Holding A/S i alt
Minoritets-
aktionærer I alt
Egenkapital 1/10 2024 39 -131 19 4.805 215 4.947 51 4.998
Totalindkomst
Periodens resultat 344 344 9 353
Anden totalindkomst
Valutakursregulering af udenlandske virksomheder 38 38 -2 36
Dagsværdireguleringer af afledte finansielle instrumenter -16 -16 -16
Skat af afledte finansielle instrumenter 4 4 4
Anden totalindkomst i alt 0 38 -12 0 0 26 -2 24
Totalindkomst i alt 0 38 -12 344 0 370 7 377
Transaktioner med ejere
Tilgang, minoritetsaktionærer 15 15
Medarbejderaktieordning 17 17 17
Køb af egne aktier -85 -85 -85
Udbetalt udbytte -215 -215 -215
Udbytte, egne aktier 8 8 8
Transaktioner med ejere i alt 0 0 0 -60 -215 -275 15 -260
Egenkapital 31/3 2025 39 -93 7 5.089 0 5.042 73 5.115
Egenkapital 1/10 2023 41 -149 35 4.241 204 4.372 32 4.404
Totalindkomst
Periodens resultat 334 334 8 342
Anden totalindkomst
Valutakursregulering af udenlandske virksomheder 12 12 0 12
Dagsværdireguleringer af afledte finansielle instrumenter -11 -11 -11
Skat af afledte finansielle instrumenter 2 2 2
Anden totalindkomst i alt 0 12 -9 0 0 3 0 3
Totalindkomst i alt 0 12 -9 334 0 337 8 345
Transaktioner med ejere
Udbytte, minoritetsaktionærer -1 -1
Medarbejderaktieordning 15 15 15
Udbetalt udbytte -204 -204 -204
Udbytte, egne aktier 13 13 13
Transaktioner med ejere i alt 0 0 0 28 -204 -176 -1 -177
Egenkapital 31/3 2024 41 -137 26 4.603 0 4.533 39 4.572
Delårsrapport for 1/10 2024-31/3 2025. Selskabsmeddelelse nr. 48 / 28.05.2025 www.aarsleff.com 17/21
Noter
Note 1 – Resultater og nøgletal for rapporteringssegmenterne, 1. halvår
Anlæg & Byggeri Teknik Rail Fundering Rørteknik Total
(mio.) 2024/25 2023/24 2024/25 2023/24 2024/25 2023/24 2024/25 2023/24 2024/25 2023/24 2024/25 2023/24
Omsætning 5.030 4.979 1.870 1.587 964 1.024 1.642 1.730 1.274 1.155 10.780 10.475
Heraf udført i udlandet 1.473 1.477 0 0 124 265 1.074 1.113 953 858 3.624 3.713
Resultat af primær drift (EBIT) 259 253 68 54 30 21 -9 43 117 80 465 451
Finansielle poster, netto 6 6
Resultat før skat 471 457
EBIT-margin, % 5,2 5,1 3,7 3,4 3,1 2,0 -0,6 2,5 9,2 6,9 4,3 4,3
Fuldtidsarbejdsstyrke (gennemsnitlig) 3.385 3.606 1.566 1.499 972 941 1.623 1.584 1.110 1.136 8.656 8.766
Delårsrapport for 1/10 2024-31/3 2025. Selskabsmeddelelse nr. 48 / 28.05.2025 www.aarsleff.com 18/21
Noter
Note 3 – Anvendt regnskabspraksis
Delårsrapporten, der ikke er revideret eller reviewet af selskabets revisor, aflægges i overensstemmelse med IAS 34 ”Præsentation
af delårsregnskaber” som godkendt af EU og yderligere krav i årsregnskabsloven.
Der er ikke udarbejdet delårsrapport for moderselskabet.
Delårsrapporten aflægges i danske kroner (kr.), der er moderselskabets funktionelle valuta.
Ændringer i regnskabspraksis og oplysninger
Bortset fra nedenstående ændringer er anvendt regnskabspraksis uændret i forhold til årsrapporten for 2023/24, hvortil der
henvises.
Aarsleff har implementeret alle nye eller ændrede regnskabsstandarder og fortolkninger som vedtaget af EU og gældende for
regnskabsåret 2023/24, herunder ændring til IAS 1 Præsentation af regnskaber.
Ændringen har ikke haft væsentlig indflydelse på indregning eller måling i koncernregnskabet for første halvår af 2024/25. Der
forventes ligeledes ingen væsentlig indflydelse på fremtidige perioder.
Note 2 – Opdeling af omsætning fra kontrakter med kunder
1. halvår
(mio.) 2024/25 2023/24
Indland
Salg af varer 
1
49 187
Indtægt fra servicekontrakter 348 445
Indtægt fra entreprisekontrakter 
2
6.759 6.130
Indland i alt 7.156 6.762
Udland
Salg af varer 
1
200 136
Indtægt fra servicekontrakter 197 153
Indtægt fra entreprisekontrakter 
2
3.227 3.424
Udland i alt 3.624 3.713
Total
Salg af varer 
1
249 323
Indtægt fra servicekontrakter 545 598
Indtægt fra entreprisekontrakter 
2
9.986 9.554
I alt 10.780 10.475
1
Salget er hovedsageligt fra rapporteringssegmentet Fundering.
2
Entreprisekontrakter indregnes over tid.
Delårsrapport for 1/10 2024-31/3 2025. Selskabsmeddelelse nr. 48 / 28.05.2025 www.aarsleff.com 19/21
Noter
Note 4 – Akkvisitioner
Per Aarsleff Holding A/S har medio marts 2025 investeret i 80 % af aktierne i selskabet ArtiCon P/f.
(mio.) ArtiCon
Dagsværdi på overtagelsestidspunktet:
Immaterielle aktiver 63
Materielle aktiver 109
Associeret virksomhed 2
Varebeholdninger 21
Tilgodehavender 253
Likvider 2
Langfristede forpligtelser -80
Øvrige kortfristede forpligtelser -246
Overtagne nettoaktiver 124
Minoritetsandele -15
Goodwill 35
Anskaffelsessum 144
Heraf likvid beholdning/bankgæld 51
Kontant anskaffelsessum 195
Den nominelle værdi af ovenstående tilgodehavender udgør 253
Omsætning og resultat for den erhvervede virksomhed, der indgår i koncernregnskabet pr. 1. april, udgør henholdsvis 0 mio. og 0
mio.
Transaktionsomkostninger udgør 1 mio.
Delårsrapport for 1/10 2024-31/3 2025. Selskabsmeddelelse nr. 48 / 28.05.2025 www.aarsleff.com 20/21
Per Aarsleff Holding A/S
Hasselager Allé 5
8260 Viby J
Danmark
CVR-nr. 24 25 77 97
HalvårsrapportIngen bistandParsePort XBRL Converter2024-10-012025-03-312023-10-012024-03-31Regnskabsklasse D5493008HS8STXVZXYZ632024-10-012025-03-31cmn:ConsolidatedMember5493008HS8STXVZXYZ632025-01-012025-03-315493008HS8STXVZXYZ632024-01-012024-03-315493008HS8STXVZXYZ632024-10-012025-03-315493008HS8STXVZXYZ632023-10-012024-03-315493008HS8STXVZXYZ632025-03-315493008HS8STXVZXYZ632024-09-305493008HS8STXVZXYZ632024-03-315493008HS8STXVZXYZ632023-09-305493008HS8STXVZXYZ632024-09-30ifrs-full:IssuedCapitalMember5493008HS8STXVZXYZ632024-10-012025-03-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493008HS8STXVZXYZ632025-03-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493008HS8STXVZXYZ632024-09-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493008HS8STXVZXYZ632024-10-012025-03-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493008HS8STXVZXYZ632025-03-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493008HS8STXVZXYZ632024-09-30ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember5493008HS8STXVZXYZ632024-10-012025-03-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember5493008HS8STXVZXYZ632025-03-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember5493008HS8STXVZXYZ632024-09-30ifrs-full:RetainedEarningsMember5493008HS8STXVZXYZ632024-10-012025-03-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493008HS8STXVZXYZ632025-03-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493008HS8STXVZXYZ632024-09-30PER:DividendsProposedOrDeclaredBeforeFinancialStatementsAuthorisedForIssueButNotRecognisedAsDistributionToOwnersRecognisedInEquityMember5493008HS8STXVZXYZ632024-10-012025-03-31PER:DividendsProposedOrDeclaredBeforeFinancialStatementsAuthorisedForIssueButNotRecognisedAsDistributionToOwnersRecognisedInEquityMember5493008HS8STXVZXYZ632025-03-31PER:DividendsProposedOrDeclaredBeforeFinancialStatementsAuthorisedForIssueButNotRecognisedAsDistributionToOwnersRecognisedInEquityMember5493008HS8STXVZXYZ632024-09-30ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493008HS8STXVZXYZ632024-10-012025-03-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493008HS8STXVZXYZ632025-03-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493008HS8STXVZXYZ632024-09-30ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493008HS8STXVZXYZ632024-10-012025-03-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493008HS8STXVZXYZ632025-03-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493008HS8STXVZXYZ632023-09-30ifrs-full:IssuedCapitalMember5493008HS8STXVZXYZ632023-10-012024-03-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493008HS8STXVZXYZ632024-03-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493008HS8STXVZXYZ632023-09-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493008HS8STXVZXYZ632023-10-012024-03-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493008HS8STXVZXYZ632024-03-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493008HS8STXVZXYZ632023-09-30ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember5493008HS8STXVZXYZ632023-10-012024-03-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember5493008HS8STXVZXYZ632024-03-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember5493008HS8STXVZXYZ632023-09-30ifrs-full:RetainedEarningsMember5493008HS8STXVZXYZ632023-10-012024-03-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493008HS8STXVZXYZ632024-03-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493008HS8STXVZXYZ632023-09-30PER:DividendsProposedOrDeclaredBeforeFinancialStatementsAuthorisedForIssueButNotRecognisedAsDistributionToOwnersRecognisedInEquityMember5493008HS8STXVZXYZ632023-10-012024-03-31PER:DividendsProposedOrDeclaredBeforeFinancialStatementsAuthorisedForIssueButNotRecognisedAsDistributionToOwnersRecognisedInEquityMember5493008HS8STXVZXYZ632024-03-31PER:DividendsProposedOrDeclaredBeforeFinancialStatementsAuthorisedForIssueButNotRecognisedAsDistributionToOwnersRecognisedInEquityMember5493008HS8STXVZXYZ632023-09-30ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493008HS8STXVZXYZ632023-10-012024-03-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493008HS8STXVZXYZ632024-03-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493008HS8STXVZXYZ632023-09-30ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493008HS8STXVZXYZ632023-10-012024-03-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493008HS8STXVZXYZ632024-03-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493008HS8STXVZXYZ632023-10-012024-03-31cmn:ConsolidatedMemberiso4217:DKKiso4217:DKKxbrli:sharesxbrli:pure