Yderligere oplysninger: Jesper Kristian Jacobsen, administrerede koncerndirektør, tlf. 8744 2222
Per Aarsleff Holding A/S www.aarsleff.com CVR-nr. 24257797
DELÅRSRAPPORT FOR 1/10-31/12 2024
Kvartalet viser et tilfredsstillende
resultat med en god ordreindgang og
et marked, som efterspørger Aarsleff-
koncernens kompetencer. Vi oplever
fortsat høj aktivitet, især inden for
anlægsprojekter relateret til den
grønne omstilling og energiforsyning.
Samtidig glæder vi os over, at vi har
styrket vores position i Nordatlanten
med investeringen i færøske ArtiCon.
Jesper Kristian Jacobsen
Administrerende koncerndirektør
Bestyrelsen for Per Aarsleff Holding A/S har i dag behandlet og
godkendt delårsrapporten for første kvartal af regnskabret 2024/25.
Delårsrapporten er ikke revideret eller reviewet af selskabets revisor.
Hovedpunkter
Et første kvartal med en omsætning som forventet og med
tilfredsstillende indtjening.
Omsætningen steg med 4,1 % til 5.523 mio.
EBIT på 239 mio. svarende til en EBIT-margin på 4,3 %.
Ordreindgang på 5,4 mia. og en ordrebeholdning på 24,2 mia.
Særdeles positivt cash flow fra driften på 854 mio., der er
påvirket med 566 mio. fra en faldende arbejdskapital.
Forventninger til 2024/25
Forventningerne til regnskabsåret som helhed er uændrede:
Omsætningsvækst på 0 til 5 % svarende til en omsætning på
21,7 til 22,8 mia.
EBIT i størrelsesordenen 1.050 til 1.150 mio.
Effekten fra investeringen i ArtiCon P/f, som blev godkendt af
de færøske konkurrencemyndigheder den 25. februar, er ikke
medtaget i ovenstående forventninger. Læs mere på side 12.
Masthuggskajen i Gøteborg
Delårsrapport for 1/10-31/12 2024. Selskabsmeddelelse nr. 29 / 28.02.2025
Hoved- og nøgletal
1. kvartal
Regnskabs-
året
2024/25 2023/24 2023/24
Nøgletal
Bruttomargin, % 11,8 10,5 12,1
Overskudsgrad (EBIT-margin), % 4,3 3,9 5,1
Resultatgrad (før skat-margin), % 4,3 4,1 5,0
ROIC (efter skat), % 3,1
1
2,9
1
14,0
Rentebærende nettogæld/EBITDA (gearing) 0,3 0,3 0,5
Egenkapitalforrentning (ROE), % 3,8
1
3,8
1
18,8
Egenkapitalandel, % 36,3 35,7 35,5
Resultat pr. aktie (EPS), kr. 9,33 8,15 42,35
Børskurs pr. aktie, kr. 502,00 322,50 404,00
Kurs/indre værdi 1,87 1,35 1,55
Indre værdi pr. aktie, kr. 268,87 238,89 260,55
Antal udestående aktier, (tusinder) 18.907 19.075 18.987
Antal egne aktier, (tusinder) 668 1.310 587
Fuldtidsarbejdsstyrke (gennemsnitlig) 8.561 8.680 8.782
1
Ikke omregnet til helårstal.
Definitioner for finansielle nøgletal fremgår af årsrapporten for 2023/24 på side 165.
1. kvartal
Regnskabs-
året
(mio.) 2024/25 2023/24 2023/24
Resultatopgørelse
Omsætning 5.523 5.304 21.719
Heraf udført i udlandet 1.864 1.970 7.827
Resultat af primær drift (EBIT) 239 206 1.101
Finansielle poster, netto 1 13 -13
Resultat før skat 240 219 1.088
Årets resultat 181 160 826
Balance
Langfristede aktiver 5.198 4.800 5.133
Kortfristede aktiver 8.953 8.074 8.933
Aktiver i alt 14.151 12.874 14.066
Egenkapital 5.139 4.590 4.998
Langfristede forpligtelser 2.392 2.232 2.364
Kortfristede forpligtelser 6.620 6.052 6.704
Egenkapital og forpligtelser i alt 14.151 12.874 14.066
Investeret kapital (IC) 5.604 5.228 6.013
Arbejdskapital 1.501 1.378 2.078
Rentebærende nettoindestående/gæld (+/-) -466 -639 -1.015
Pengestrømsopgørelse
Pengestrømme fra driftsaktiviteter 854 1.131 1.981
Pengestrømme fra investeringsaktiviteter -175 -174 -794
Heraf til investering i materielle aktiver, netto -173 -99 -707
Pengestrømme fra finansieringsaktiviteter -90 -919 -1.376
Periodens ændring i likviditeten 589 38 -189
Delårsrapport for 1/10-31/12 2024. Selskabsmeddelelse nr. 29 / 28.02.2025 www.aarsleff.com 2/20
AarsleffRørteknikFunderingRailTeknikAnlæg & Byggeri
2397431139112 2065724-1122114
2024/25
2023/24
4,3 %
11,0 %
0,4 %
2,1 %
4,2 %
4,4 %
3,9 %
9,0 %
2,7 %
-2,1 %
2,8 %
4,6 %
EBIT-margin (%)
2024/25 2023/24
Danmark Udland
34 %
66 %
37 %
63 %
5.304
MIO.
5.523
MIO.
Heraf udført i udlandet (%)
5.523 5.304
37 %
34 %
2024/25 2023/24
EBIT-margin (%)
239 206
3,9 %
4,3 %
2024/25 2023/24
Delårsberetning – koncernens økonomiske udvikling
Omsætning
År til dato
EBIT (mio.)
År til dato
Resultatopgørelse
Koncernen havde en omsætning på 5.523 mio. i
første kvartal af regnskabsåret 2024/25, svarende til
en stigning på 4,1 % i forhold til sidste regnskabsår.
Omsætningen i Danmark steg med 9,8 %, mens
omsætningen i udlandet faldt med 5,4 %.
Resultat af primær drift (EBIT) er et overskud på
239 mio. (4,3 % EBIT-margin) mod 206 mio. (3,9 %
EBIT-margin) i første kvartal af sidste regnskabsår.
Anlæg & Byggeri bidrager med et resultat som for-
ventet. Omsætningen er steget med 2,5 % og skyldes
høj aktivitet inden for anlægsprojekter i Danmark.
Tekniks resultat er som forventet. Omsætningen
er steget med 19,2 %, hvilket skyldes høj aktivitet i
infrastruktur- og projektdivisionen.
Rails resultat er som forventet. Omsætningen er
steget med 3,3 % som følge af høj aktivitet i Dan-
mark og Norge, mens aktiviteten i Sverige er som
forventet.
Funderings resultat er som forventet lavere end sam-
me kvartal sidste år som følge af et fald i omsæt-
ningen på 5,3 %. Der har generelt været en lavere
efterspørgsel efter betonpæle, og specielt det sven-
ske marked er stadig påvirket af kapacitetsoverskud
efter nedgangen i boligbyggeriet. Dog er der flere
store projekter med betonpæle i tilbudsfasen med
forventet levering senere i regnskabsåret.
Rørtekniks resultat er højere end forventet. Omsæt-
ningen er steget med 6,4 %, og der har været god
aktivitet på alle væsentlige markeder.
Aarsleff investerer i færøsk entreprenørselskab
Den 20. januar 2025 meddelte Aarsleff, at der var
indgået en aftale om at indtræde som hovedaktio-
nær i det færøske entreprenørselskab ArtiCon P/f.
Investeringen er på 144 millioner kroner.
ArtiCon er et stort lokalt entreprenørselskab med
hovedkontor i Torshavn. Selskabets 300 medarbejde-
re udfører bygge- og anlægsopgaver for offentlige og
private kunder på Færøerne. I 2023 omsatte selska-
bet for 654 millioner kroner og havde et EBIT-resultat
på 40 millioner kroner.
EBIT (mio.)
1. kvt.
Omsætning (mio.)
1. kvt.
Delårsrapport for 1/10-31/12 2024. Selskabsmeddelelse nr. 29 / 28.02.2025 www.aarsleff.com 3/20
Færøerne er et nyt marked for Aarsleff-koncernen.
Aarsleff får nu lokal tilstedeværelse og dermed en
styrket position i Nordatlanten, hvor der lige nu sker
stor udvikling med investeringer i infrastruktur og
byggeri særligt i de større byer.
Aarsleffs ejerandel vil udgøre 80 %, mens den reste-
rende ejerandel bliver fordelt med 10 % til ArtiCons
nuværende ejere samt 10 % til tre ledende medar-
bejdere.
Overtagelsen var betinget af de færøske konkurrence-
myndigheders godkendelse, som vi modtog den 25.
februar. Overtagelsen gennemføres medio marts.
Ordrebeholdning
Koncernens ordrebeholdning pr. 31. december 2024
udgjorde 24.218 mio. (30. september 2024: 24.345
mio.). Ordreindgangen i første kvartal var på 5.396
mio.
Pengestrømsopgørelse
Koncernens likviditet er som forventet positivt
påvirket af en faldende arbejdskapital, der i kvar-
talet bidrager med en likviditetseffekt på 566 mio.
Den faldende arbejdskapital skyldes et fald i netto
igangværende arbejder samt et fald i debitorerne.
Den positive effekt fra igangværende arbejder og
debitorer modvirkes dog delvist af et fald i kredito-
Ordrebeholdning og -indgang
Ordrebeholdning
primo
Udført
i perioden
Ordreindgang
i perioden
Ordrebeholdning
ultimo
Heraf til udførelse
i indeværende år
Anlæg & Byggeri 15.272 2.551 2.007 14.728 5.900
Teknik 3.575 923 852 3.504 1.700
Rail 1.842 531 1.527 2.838 950
Fundering 2.000 847 560 1.713 1.350
Rørteknik 1.656 671 450 1.435 1.000
Total 24.345 5.523 5.396 24.218 10.900
rerne. Pengestrømme fra driftsaktiviteter var i Q1
2023/24 positivt påvirket af et forventet større fald i
debitorerne.
Pengestrømme fra investeringsaktiviteter udgør -175
mio. og er påvirket af sædvanlige investeringer i ma-
teriel. Pengestrømme fra finansieringsaktiviteter er
påvirket af sædvanlige afdrag på leasinggælden samt
det igangværende aktietilbagekøbsprogram.
Koncernens forventninger til årets investeringer i
materielle aktiver eksklusive leasede aktiver forven-
tes fortsat at blive på 700-750 mio.
Pengestrømme fra driftsaktiviteter
854 mio.
Q1 2023/24: 1.131 mio.
Pengestrømme fra investeringsaktiviteter
-175 mio.
Q1 2023/24: -174 mio.
Pengestrømme fra finansieringsaktiviteter
-90 mio.
Q1 2023/24: -919 mio.
Periodens ændring i likviditeten
589 mio.
Q1 2023/24: 38 mio.
Pengestrømsopgørelse
Delårsrapport for 1/10-31/12 2024. Selskabsmeddelelse nr. 29 / 28.02.2025 www.aarsleff.com 4/20
Balance
Koncernens rentebærende gæld er faldet med 549
mio. som følge af den lavere arbejdskapital. Solidite-
ten er på 36,3 % og således over målsætningen på
mindst 35 %. Den rentebærende nettogæld i forhold
til EBITDA udgør 0,3 og holder sig inden for målsæt-
ningen på maksimalt 1,5.
Balance
Balancesum
14.151 mio.
30/09 2024: 14.066 mio.
Egenkapital
5.139 mio.
30/09 2024: 4.998 mio.
Rentebærende gæld
-466 mio.
30/09 2024: -1.015 mio.
Soliditet
36,3 %
30/09 2024: 35,5 %
Karrébyggeriet Mejlbryggen på Aarhus Ø
Delårsrapport for 1/10-31/12 2024. Selskabsmeddelelse nr. 29 / 28.02.2025 www.aarsleff.com 5/20
Anlæg & Byggeri
Teknik
Rail
Fundering
Rørteknik
Lynetteholm i København
Delårsrapport for 1/10-31/12 2024. Selskabsmeddelelse nr. 29 / 28.02.2025 www.aarsleff.com 6/20
Anlæg & Byggeri
Kvartalet i hovedtræk
Omsætningen er steget med 2,5 % og skyldes høj aktivitet inden for anlægs-
projekter i Danmark.
EBIT på 112 mio. som forventet.
En tilfredsstillende EBIT-margin på 4,4 %, som er positivt påvirket af den høje
aktivitet inden for anlægsmarkedet.
Anlægsprojekter
Høj aktivitet på blandt andet
Femern Bælt-projektet samt på
etableringen af Lynetteholm.
Fortsat mange tilbudsmulighe-
der inden for anlægsmarkedet,
herunder større infrastruktur-
projekter.
Høj aktivitet inden for projekter
drevet af den grønne omstilling,
fx konvertering fra naturgas til
fjernvarme. One Company-
projektet med at etablere
fjernvarme i kommunerne
Furesø, Egedal og Frederikssund
er kommet godt i gang, og der
forventes flere større fjernvar-
meudbud i løbet af 2025.
Byggeriprojekter
Inden for byggeri ser vi helt som
ventet en afmatning.
Der er fortsat en del muligheder
særligt inden for byggerier til
medicinalindustrien, samtidig
med at der ses et stigende
udbud af bygningsrenoveringer
specielt i Storkøbenhavn.
Nordatlanten
og øvrige udland
Den 20. januar 2025 meddel-
te Aarsleff, at der var indgået
aftale om at indtræde som
hovedaktionær i det færøske
entreprenørselskab ArtiCon P/f.
Investeringen er på 144 millio-
ner kroner.
Aktivitetsniveauet i Island er fal-
det til et mere normalt niveau.
Der er fortsat gode markedsmu-
ligheder blandt andet inden
for etablering af landbaseret
fiskeopdræt, infrastruktur og
boligbyggeri.
Markedsmulighederne i Grøn-
land er fortsat gode specielt
inden for byggeri i Nuuk og
udbygningsprojekter på Pituffik
Space Base.
Det store svenske One Com-
pany-havneprojekt Masthuggs-
kajen i Göteborg forløber som
planlagt.
Segmentresultat (EBIT)
Ordreindgang Ordrebeholdning
2.007 mio.
EBIT-margin
4,4 %
2023/24: 4,6 %
Omsætning
2.551 mio.
2023/24: 2.489 mio.
112 mio.
2023/24: 114 mio.
14.728 mio.
Ordrebeholdning pr.
31. december 2024
Forventninger
Forventningerne til regnskabsåret
som helhed er uændrede:
Omsætningsvækst på 0 til 5 %.
EBIT på 470 til 530 mio.
5.900 mio.
forventes udført i
regnskabsåret
Delårsrapport for 1/10-31/12 2024. Selskabsmeddelelse nr. 29 / 28.02.2025 www.aarsleff.com 7/20
Teknik
Kvartalet i hovedtræk
Omsætningen er steget med 19,2 %, hvilket skyldes høj aktivitet i infrastruk-
tur- og projektdivisionen.
EBIT som forventet.
En tilfredsstillende EBIT-margin på 4,2 %, som er positivt påvirket af den høje
aktivitet.
Projekter
Generelt højt aktivitetsniveau,
blandt andet på projekter for
det offentlige, men også fordi
flere nye projekter for medici-
nalindustrien er begyndt.
Fortsat gode tilbudsmuligheder
inden for større teknikentrepri-
ser primært i Storkøbenhavn.
Service og installation
Generelt højt aktivitetsniveau.
Høj efterspørgsel på kompeten-
cer inden for energioptimering,
bygningsautomation og facility
management.
Industri
Stigende aktivitetsniveau
specielt inden for medicinal-
industrien, hvor der er mange
tilbudsmuligheder.
Stor efterspørgsel på kompeten-
cer og ydelser inden for rustfrie
rørinstallationer, industrielle var-
mepumper og industri generelt.
Infrastruktur
Høj aktivitet inden for konver-
tering fra naturgas til fjernvar-
me. One Company-projektet
med at etablere fjernvarme i
kommunerne Furesø, Egedal og
Frederikssund er kommet godt
i gang, og der forventes flere
større fjernvarmeudbud i løbet
af 2025.
Forventninger
Forventningerne til regnskabsåret
som helhed er uændrede:
Omsætningsvækst på 10 til 15 %.
EBIT på 135 til 145 mio.
Segmentresultat (EBIT) EBIT-marginOmsætning
Ordreindgang Ordrebeholdning
852 mio.
4,2 %
2023/24: 2,8 %
923 mio.
2023/24: 774 mio.
39 mio.
2023/24: 22 mio.
3.504 mio.
Ordrebeholdning pr.
31. december 2024
1.700 mio.
forventes udført i
regnskabsåret
Delårsrapport for 1/10-31/12 2024. Selskabsmeddelelse nr. 29 / 28.02.2025 www.aarsleff.com 8/20
Rail
Kvartalet i hovedtræk
Omsætningen er steget med 3,3 % som følge af høj aktivitet i Danmark og
Norge, mens aktiviteten i Sverige er som forventet.
EBIT som forventet.
En EBIT-margin på 2,1 %, som er positivt påvirket af en bedre sæsonudjæv-
ning.
Danmark
Høj aktivitet i Danmark og et
marked med mange tilbudsmu-
ligheder, hvor der er fokus på
selektiv ordreerhvervelse.
Fortsat høj aktivitet på en række
større projekter som Hoved-
stadens Letbane langs Ring 3,
arbejdet med at elektrificere
strækningen Aarhus-Aalborg og
ombygningen af Aarhus Hoved-
banegård.
Fortsat fokus på at øge akti-
viteten inden for service og
vedligehold. Senest i december
er indgået fire nye rammeaftaler
med en forventet omsætning
på knap 700 millioner over de
næste otte år. Dels to rammeaf-
taler om fjernelse af overflødig
signaludrustning i forbindelse
med indfasningen af det nye sig-
nalsystem, og dels to rammeaf-
taler for manuel sporvedligehol-
delse på fjernbanestrækningen
omkring København og S-banen.
Norge
Et lidt lavere aktivitetsniveau,
men med gode tilbudsmu-
ligheder på både anlægs- og
baneområdet.
Fokus på at øge indtjeningen
gennem selektiv ordreerhver-
velse samt sikre den rigtige
organisering.
Ny kontrakt i december på re-
novering af stationerne i Verdal
og Sparbu over de næste to år.
Kontrakten har en værdi på knap
150 millioner norske kroner.
Sverige
Lav aktivitet i første kvartal,
hvor fokus fortsat er på den
igangværende reorganisering af
aktiviteterne og en mere selektiv
ordreerhvervelse.
Fortsat fokus på at investere i
udvikling af organisationen.
Flere tilbudsmuligheder specielt
inden for elektrificering af
jernbanen.
Forventninger
Forventningerne til regnskabsåret
som helhed er uændrede:
Omsætningsvækst på -10 til -5 %.
EBIT på 70 til 80 mio.
Segmentresultat (EBIT) EBIT-marginOmsætning
Ordreindgang Ordrebeholdning
1.527 mio.
2,1 %
2023/24: -2,1 %
531 mio.
2023/24: 514 mio.
11 mio.
2023/24: -11 mio.
2.838 mio.
Ordrebeholdning pr.
31. december 2024
950 mio.
forventes udført i
regnskabsåret
Delårsrapport for 1/10-31/12 2024. Selskabsmeddelelse nr. 29 / 28.02.2025 www.aarsleff.com 9/20
Fundering
Kvartalet i hovedtræk
Funderings resultat er som forventet lavere end samme kvartal sidste år som
følge af et fald i omsætningen på 5,3 %.
Der har generelt været en lavere efterspørgsel efter betonpæle, og specielt
det svenske marked er stadig påvirket af kapacitetsoverskud efter nedgan-
gen i boligbyggeriet.
Generelt ser vi dog flere store projekter med betonpæle i tilbudsfasen med
forventet levering senere i regnskabsåret.
Forventninger
Forventningerne til regnskabsåret
som helhed er uændrede:
Omsætningsvækst på -3 til 2 %.
EBIT på 200 til 210 mio.
Danmark
Et lidt lavere aktivitetsniveau
inden for fundering, blandt an-
det som følge af færre projekter
med funderingsarbejder og
specielt betonpæle.
Stabil aktivitet med opgaver
inden for grundvandssænkning.
God aktivitet inden for No
Dig-aktiviteterne primært som
følge af den grønne omstilling.
England
Høj aktivitet specielt i og
omkring London. Resultatet er
tilfredsstillende.
Fortsat gode markedsmulighe-
der i London samt i forbindelse
med fundering og grundforbed-
ring til logistikcentre, sikring
for klimapåvirkning og større
industrianlæg.
Tyskland
Forholdsmæssig lav aktivitet i
første kvartal af regnskabsåret,
og resultatet er påvirket af en
for lav kapacitetsudnyttelse.
Fortsat fornuftige markedsmu-
ligheder, hvilket blandt andet
skyldes projekter relateret til
den grønne omstilling og energi-
forsyning.
Polen
Fortsat tilfredsstillende aktivi-
tetsniveau inden for pælefun-
dering og spunsarbejder, som
bidrager til et tilfredsstillende
resultat.
Afmatningen inden for byggeri
forventes kompenseret af mulig-
hederne på anlægsmarkedet, fx
med havnebyggerier og anden
infrastruktur.
Tjekkiet
Stigende aktivitet i Tjekkiet, hvor
datterselskabet i Brno i samar-
bejde med det polske selskab
dækker det tjekkiske marked.
Sverige
Nedgangen i boligbyggeriet på-
virker fortsat markedet negativt
og medfører en dårlig kapaci-
tetsudnyttelse.
Arbejdet med det store havne-
projekt Masthuggskajen forløber
som planlagt.
Norge
God aktivitet indenfor No-Dig
med øget aktivitet inden for
kombinerede projekter. Fortsat
hård konkurrence inden for
funderingsarbejder, hvor vi dog
udvider kompetencer og ydel-
sesportefølje til kombinerede
projekter.
Segmentresultat (EBIT) EBIT-marginOmsætning
Ordreindgang Ordrebeholdning
560 mio.
0,4 %
2023/24: 2,7 %
847 mio.
2023/24: 895 mio.
3 mio.
2023/24: 24 mio.
1.713 mio.
Ordrebeholdning pr.
31. december 2024
1.350 mio.
forventes udført i
regnskabsåret
Delårsrapport for 1/10-31/12 2024. Selskabsmeddelelse nr. 29 / 28.02.2025 www.aarsleff.com 10/20
Rørteknik
Kvartalet i hovedtræk
Omsætningen er steget med 6,4 %, og der har været god aktivitet på alle
væsentlige markeder.
Rørtekniks resultat er højere end forventet som følge af en god kapacitets-
udnyttelse.
Første kvartal af regnskabsåret er traditionelt højsæson i Rørteknik, men i
de senere år er omsætningen blevet bedre fordelt hen over året.
Norden
Normal aktivitet på forsynings-
området i Danmark, og i første
kvartal er en række rammeaf-
taler med forsyningsselskaber
genvundet. Aktivitetsniveauet
inden for bolig og industri er
stigende.
Fortsat god aktivitet på det nor-
ske marked med en tilfredsstil-
lende indtjening.
I Sverige har der været god
aktivitet med en tilfredsstillende
indtjening.
Vesteuropa
Aktivitetsniveauet og indtje-
ningen i Tyskland er tilfredsstil-
lende.
Der arbejdes fortsat på at over-
gå til en mere regional tilgang
med flere kontorer for at sikre
en bedre geografisk dækning.
I Holland er der fortsat et til-
fredsstillende aktivitetsniveau.
Salget af Bluelight-teknologien
forløber som forventet, og der
er fortsat fokus på nye markeder
Østeuropa
I Baltikum er der stadig meget få
udbud, og aktiviteten er derfor
fortsat lav.
Det polske marked er fortsat
vanskeligt, og det forventes, at
der vil gå en længere periode,
før der ses en bedring.
Forventninger
Forventningerne til regnskabsåret
som helhed er uændrede:
Omsætningsvækst på 2 til 7 %.
EBIT på 175 til 185 mio.
Segmentresultat (EBIT) EBIT-marginOmsætning
Ordreindgang Ordrebeholdning
450 mio.
11,0 %
2023/24: 9,0 %
671 mio.
2023/24: 632 mio.
74 mio.
2023/24: 57 mio.
1.435 mio.
Ordrebeholdning pr.
31. december 2024
1.000 mio.
forventes udført i
regnskabsåret
Delårsrapport for 1/10-31/12 2024. Selskabsmeddelelse nr. 29 / 28.02.2025 www.aarsleff.com 11/20
Forventninger til regnskabsåret Finansiel kalender
Forventningerne til regnskabsåret 2024/25 som helhed er uændrede:
Omsætningsvækst på 0 til 5 % svarende til en omsætning på 21,7 til 22,8 mia.
EBIT i intervallet 1.050 til 1.150 mio.
Investeringen i ArtiCon P/f blev godkendt af de færøske konkurrencemyndigheder den 25. februar, og
overtagelsen gennemføres medio marts. Herefter vil ArtiCon indgå i de konsoliderede tal for koncernen.
Effekten fra indregningen af ArtiCon er ikke medtaget i ovenstående forventninger, idet der først skal
bruges tid på at gennemgå forretningen, herunder projektporteføljen.
Investeringerne i materielle aktiver, eksklusive leasede aktiver, forventes at udgøre 700 til 750 mio.
75 % af årets forventede omsætning er dækket via eksisterende ordrebeholdning.
Forventningerne til den fremtidige økonomiske udvikling er forbundet med usikkerhed og risici, der kan
medføre, at udviklingen afviger i forhold til det forventede. For en beskrivelse af de forretningsmæssige risici
henvises til Væsentlige risici i årsrapporten for 2023/24 samt note 2 om Regnskabsmæssige skøn og vurde-
ringer. De væsentligste risici og usikkerhedsfaktorer er uændrede i forhold til beskrivelsen i årsrapporten.
28. maj 2025 Delårsrapport for perioden 1/10 2024-31/3 2025
28. august 2025 Delårsrapport for perioden 1/10 2024-30/6 2025
16. december 2025 Årsrapport for regnskabsåret 2024/25
Delårsrapport for 1/10-31/12 2024. Selskabsmeddelelse nr. 29 / 28.02.2025 www.aarsleff.com 12/20
Ledelsens erklæring
Bestyrelse og direktion har dags dato behandlet og godkendt delårs-
rapporten for første kvartal af regnskabsåret 2024/25 for Per Aarsleff
Holding A/S.
Delårsrapporten, der ikke er revideret eller reviewet af selskabets revi-
sor, aflægges i overensstemmelse med IAS 34 ”Præsentation af delårs-
regnskaber” som godkendt af EU og yderligere krav i årsregnskabsloven.
Vi anser den valgte regnskabspraksis for hensigtsmæssig, således at del-
årsrapporten giver et retvisende billede af koncernens aktiver, passiver
og finansielle stilling pr. 31. december 2024 samt af resultatet af kon-
cernens aktiviteter og pengestrømme for perioden 1. oktober 2024-31.
december 2024.
Delårsberetningen indeholder efter vores opfattelse en retvisende rede-
gørelse for udviklingen i koncernens aktiviteter og økonomiske forhold,
periodens resultat og af koncernens finansielle stilling samt en beskrivel-
se af de væsentligste risici og usikkerhedsfaktorer, som koncernen står
over for.
Viby J, den 28. februar 2025
Direktion
Jesper Kristian Jacobsen Mogens Vedel Hestbæk
Administrerende koncerndirektør Koncernøkonomidirektør
Bestyrelse
Jørgen Dencker Wisborg Lars-Peter Søbye
Bestyrelsesformand Næstformand
Charlotte Strand Klaus Kaae Pernille Lind Olsen Mette Kynne Frandsen
Bestyrelsesmedlem Bestyrelsesmedlem Bestyrelsesmedlem Bestyrelsesmedlem
Per Asmussen Britta Hoier Dan Bentsen Julie Briand Madsen
Bestyrelsesmedlem Medarbejdervalgt Medarbejdervalgt Medarbejdervalgt
Delårsrapport for 1/10-31/12 2024. Selskabsmeddelelse nr. 29 / 28.02.2025 www.aarsleff.com 13/20
Resultatopgørelse Totalindkomstopgørelse
1. kvartal
(mio.) 2024/25 2023/24
Omsætning 5.523 5.304
Produktionsomkostninger -4.872 -4.745
Bruttoresultat 651 559
Administrations- og salgsomkostninger -424 -393
Andre driftsindtægter og -omkostninger 12 32
Resultat i associerede virksomheder og joint ventures 0 8
Resultat af primær drift (EBIT) 239 206
Finansielle poster, netto 1 13
Resultat før skat 240 219
Skat af periodens resultat -59 -59
Resultat efter skat 181 160
Resultat pr. aktie (kr.) 9,33 8,15
1. kvartal
(mio.) 2024/25 2023/24
Resultat efter skat 181 160
Poster, der kan blive reklassificeret til resultatopgørelsen
Valutakursregulering ved omregning af udenlandske virksomheder 10 22
Dagsværdireguleringer af afledte finansielle instrumenter, netto -33 -5
Skat af anden totalindkomst 9 1
Anden totalindkomst indregnet direkte i egenkapitalen -14 18
Totalindkomst i alt 167 178
Totalindkomst tilfalder
Aktionærerne i Per Aarsleff Holding A/S 162 174
Minoritetsaktionærer 5 4
I alt 167 178
Delårsrapport for 1/10-31/12 2024. Selskabsmeddelelse nr. 29 / 28.02.2025 www.aarsleff.com 14/20
Balance
Aktiver
(mio.) 31/12 2024 30/9 2024 31/12 2023
Goodwill 417 417 417
Patenter og andre immaterielle aktiver 166 172 262
Grunde og bygninger 1.309 1.261 1.254
Produktionsanlæg og maskiner 2.005
2.009
1.716
Andre anlæg, driftsmateriel og inventar 176
176
154
Aktiver under opførelse 286
287
300
Leasingaktiver 801
774
651
Andre langfristede aktiver 38 37 46
Langfristede aktiver 5.198 5.133 4.800
Varebeholdninger 505 514 506
Entreprisedebitorer 4.112 4.495 4.099
Igangværende arbejder 2.545 2.696 2.074
Øvrige tilgodehavender 339 362 291
Værdipapirer 476 479 487
Likvide beholdninger 976 387 617
Kortfristede aktiver 8.953 8.933 8.074
Aktiver i alt 14.151 14.066 12.874
Egenkapital og forpligtelser
(mio.) 31/12 2024 30/9 2024 31/12 2023
Egenkapital, aktionærer i Per Aarsleff Holding A/S 5.083 4.947 4.554
Minoritetsandel af egenkapital 56 51 36
Egenkapital 5.139 4.998 4.590
Prioritetsgæld og kreditinstitutter 943 935 937
Leasingforpligtelser 572 557 459
Hensatte forpligtelser 302 307 201
Anden gæld 77 79 76
Udskudt skat 498 486 559
Langfristede forpligtelser 2.392 2.364 2.232
Prioritetsgæld og kreditinstitutter 92 81 84
Leasingforpligtelser 234 230 187
Igangværende arbejder 2.200 1.845 1.927
Leverandørgæld 2.794 2.940 2.559
Anden gæld 1.300 1.608 1.295
Kortfristede forpligtelser 6.620 6.704 6.052
Forpligtelser i alt 9.012 9.068 8.284
Egenkapital og forpligtelser i alt 14.151 14.066 12.874
Delårsrapport for 1/10-31/12 2024. Selskabsmeddelelse nr. 29 / 28.02.2025 www.aarsleff.com 15/20
Pengestrømsopgørelse Renterende nettoindestående
1. kvartal
(mio.) 2024/25 2023/24
Likvide beholdninger 976 617
Værdipapirer 476 487
Rentebærende aktiver i alt 1.452 1.104
Prioritetsgæld og kreditinstitutter 1.035 1.021
Leasingforpligtelser 806 646
Anden gæld 77 76
Rentebærende forpligtelser i alt 1.918 1.743
Rentebærende nettoindestående/gæld (+/-) -466 -639
1. kvartal
(mio.) 2024/25 2023/24
Driftens likviditetsvirkning
Resultat af primær drift (EBIT) 239 206
Af- og nedskrivninger, immaterielle aktiver 8 8
Af- og nedskrivninger, materielle aktiver 211 178
Øvrige reguleringer -14 -25
Ændringer i arbejdskapital 566 755
Finansielle poster, netto 6 16
Betalte selskabsskatter -162 -7
Pengestrømme fra driftsaktiviteter 854 1.131
Investeringernes likviditetsvirkning
Akkvisitioner 3 -73
Nettoinvestering i materielle og immaterielle aktiver -181 -105
Værdipapirer 3 4
Pengestrømme fra investeringsaktivitet -175 -174
Afdrag på prioritetsgæld og kreditinstitutter 20 -861
Leasingbetalinger -75 -58
Køb af egne aktier -35 0
Pengestrømme fra finansieringsaktiviteter -90 -919
Periodens ændring i likviditeten 589 38
Likviditet primo 387 579
Periodens ændring i likviditeten 589 38
Likviditet ultimo 976 617
Delårsrapport for 1/10-31/12 2024. Selskabsmeddelelse nr. 29 / 28.02.2025 www.aarsleff.com 16/20
Egenkapitalopgørelse
(mio.) Aktiekapital
Reserve for
valutakurs-
regulering
Reserve
for sikrings-
transaktioner
Overført
resultat
Foreslået
udbytte
Aktionærer i
Per Aarsleff
Holding A/S i alt
Minoritets-
aktionærer I alt
Egenkapital 1/10 2024 39 -131 19 4.805 215 4.947 51 4.998
Totalindkomst
Periodens resultat 176 176 5 181
Anden totalindkomst
Valutakursregulering af udenlandske virksomheder 10 10 0 10
Dagsværdireguleringer af afledte finansielle instrumenter -33 -33 -33
Skat af afledte finansielle instrumenter 9 9 9
Anden totalindkomst i alt 0 10 -24 0 0 -14 0 -14
Totalindkomst i alt 0 10 -24 176 0 162 5 167
Transaktioner med ejere
Medarbejderaktieordning 9 9 9
Køb af egne aktier -35 -35 -35
Transaktioner med ejere i alt 0 0 0 -26 0 -26 0 -26
Egenkapital 31/12 2024 39 -121 -5 4.955 215 5.083 56 5.139
Egenkapital 1/10 2023 41 -149 35 4.241 204 4.372 32 4.404
Totalindkomst
Periodens resultat 156 156 4 160
Anden totalindkomst
Valutakursregulering af udenlandske virksomheder 22 22 0 22
Dagsværdireguleringer af afledte finansielle instrumenter -5 -5 -5
Skat af afledte finansielle instrumenter 1 1 1
Anden totalindkomst i alt 0 22 -4 0 0 18 0 18
Totalindkomst i alt 0 22 -4 156 0 174 4 178
Transaktioner med ejere
Medarbejderaktieordning 8 8 8
Transaktioner med ejere i alt 0 0 0 8 0 8 0 8
Egenkapital 31/12 2023 41 -127 31 4.405 204 4.554 36 4.590
Delårsrapport for 1/10-31/12 2024. Selskabsmeddelelse nr. 29 / 28.02.2025 www.aarsleff.com 17/20
Noter
Note 1 – Resultater og nøgletal for rapporteringssegmenterne, 1. kvartal
Anlæg & Byggeri Teknik Rail Fundering Rørteknik Total
(mio.) 2024/25 2023/24 2024/25 2023/24 2024/25 2023/24 2024/25 2023/24 2024/25 2023/24 2024/25 2023/24
Omsætning 2.551 2.489 923 774 531 514 847 895 671 632 5.523 5.304
Heraf udført i udlandet 736 749 0 0 79 171 536 590 513 460 1.864 1.970
Resultat af primær drift (EBIT) 112 114 39 22 11 -11 3 24 74 57 239 206
Finansielle poster, netto 1 13
Resultat før skat 240 219
EBIT-margin, % 4,4 4,6 4,2 2,8 2,1 -2,1 0,4 2,7 11,0 9,0 4,3 3,9
Fuldtidsarbejdsstyrke (gennemsnitlig) 3.384 3.596 1.573 1.479 912 874 1.603 1.597 1.089 1.134 8.561 8.680
Delårsrapport for 1/10-31/12 2024. Selskabsmeddelelse nr. 29 / 28.02.2025 www.aarsleff.com 18/20
Noter
Note 3 – Anvendt regnskabspraksis
Delårsrapporten, der ikke er revideret eller reviewet af selskabets revisor, aflægges i overensstemmelse med IAS 34 ”Præsentation
af delårsregnskaber” som godkendt af EU og yderligere krav i årsregnskabsloven.
Der er ikke udarbejdet delårsrapport for moderselskabet.
Delårsrapporten aflægges i danske kroner (kr.), der er modervirksomhedens funktionelle valuta.
Ændringer i regnskabspraksis og oplysninger
Bortset fra nedenstående ændringer er anvendt regnskabspraksis uændret i forhold til årsrapporten for 2023/24, hvortil der
henvises.
Aarsleff har implementeret alle nye eller ændrede regnskabsstandarder og fortolkninger som vedtaget af EU og gældende for
regnskabsåret 2023/24, herunder ændring til IAS 1 Præsentation af regnskaber.
Ændringen har ikke haft væsentlig indflydelse på indregning eller måling i koncernregnskabet for første kvartal af 2024/25. Der
forventes ligeledes ingen væsentlig indflydelse på fremtidige perioder.
Note 2 – Opdeling af omsætning fra kontrakter med kunder
1. kvartal
(mio.) 2024/25 2023/24
Indland
Salg af varer
1
27 98
Indtægt fra servicekontrakter 158 243
Indtægt fra entreprisekontrakter
2
3.474 2.993
Indland i alt 3.659 3.334
Udland
Salg af varer
1
76 70
Indtægt fra servicekontrakter 103 78
Indtægt fra entreprisekontrakter
2
1.685 1.822
Udland i alt 1.864 1.970
Total
Salg af varer
1
103 168
Indtægt fra servicekontrakter 261 321
Indtægt fra entreprisekontrakter
2
5.159 4.815
I alt 5.523 5.304
1
Salget er hovedsageligt fra rapporteringssegmentet Fundering.
2
Entreprisekontrakter indregnes over tid.
Delårsrapport for 1/10-31/12 2024. Selskabsmeddelelse nr. 29 / 28.02.2025 www.aarsleff.com 19/20
Per Aarsleff Holding A/S
Hasselager Allé 5
8260 Viby J
Danmark
CVR-nr. 24 25 77 97
DelårsrapportIngen bistandParsePort XBRL Converter2024-10-012024-12-312023-10-012023-12-31Regnskabsklasse D5493008HS8STXVZXYZ632024-10-012024-12-31cmn:ConsolidatedMember5493008HS8STXVZXYZ632024-10-012024-12-315493008HS8STXVZXYZ632023-10-012023-12-315493008HS8STXVZXYZ632024-12-315493008HS8STXVZXYZ632024-09-305493008HS8STXVZXYZ632023-12-315493008HS8STXVZXYZ632023-09-305493008HS8STXVZXYZ632024-09-30ifrs-full:IssuedCapitalMember5493008HS8STXVZXYZ632024-10-012024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493008HS8STXVZXYZ632024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493008HS8STXVZXYZ632024-09-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493008HS8STXVZXYZ632024-10-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493008HS8STXVZXYZ632024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493008HS8STXVZXYZ632024-09-30ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember5493008HS8STXVZXYZ632024-10-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember5493008HS8STXVZXYZ632024-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember5493008HS8STXVZXYZ632024-09-30ifrs-full:RetainedEarningsMember5493008HS8STXVZXYZ632024-10-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493008HS8STXVZXYZ632024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493008HS8STXVZXYZ632024-09-30PER:DividendsProposedOrDeclaredBeforeFinancialStatementsAuthorisedForIssueButNotRecognisedAsDistributionToOwnersRecognisedInEquityMember5493008HS8STXVZXYZ632024-10-012024-12-31PER:DividendsProposedOrDeclaredBeforeFinancialStatementsAuthorisedForIssueButNotRecognisedAsDistributionToOwnersRecognisedInEquityMember5493008HS8STXVZXYZ632024-12-31PER:DividendsProposedOrDeclaredBeforeFinancialStatementsAuthorisedForIssueButNotRecognisedAsDistributionToOwnersRecognisedInEquityMember5493008HS8STXVZXYZ632024-09-30ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493008HS8STXVZXYZ632024-10-012024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493008HS8STXVZXYZ632024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493008HS8STXVZXYZ632024-09-30ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493008HS8STXVZXYZ632024-10-012024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493008HS8STXVZXYZ632024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493008HS8STXVZXYZ632023-09-30ifrs-full:IssuedCapitalMember5493008HS8STXVZXYZ632023-10-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493008HS8STXVZXYZ632023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493008HS8STXVZXYZ632023-09-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493008HS8STXVZXYZ632023-10-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493008HS8STXVZXYZ632023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493008HS8STXVZXYZ632023-09-30ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember5493008HS8STXVZXYZ632023-10-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember5493008HS8STXVZXYZ632023-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember5493008HS8STXVZXYZ632023-09-30ifrs-full:RetainedEarningsMember5493008HS8STXVZXYZ632023-10-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493008HS8STXVZXYZ632023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493008HS8STXVZXYZ632023-09-30PER:DividendsProposedOrDeclaredBeforeFinancialStatementsAuthorisedForIssueButNotRecognisedAsDistributionToOwnersRecognisedInEquityMember5493008HS8STXVZXYZ632023-10-012023-12-31PER:DividendsProposedOrDeclaredBeforeFinancialStatementsAuthorisedForIssueButNotRecognisedAsDistributionToOwnersRecognisedInEquityMember5493008HS8STXVZXYZ632023-12-31PER:DividendsProposedOrDeclaredBeforeFinancialStatementsAuthorisedForIssueButNotRecognisedAsDistributionToOwnersRecognisedInEquityMember5493008HS8STXVZXYZ632023-09-30ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493008HS8STXVZXYZ632023-10-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493008HS8STXVZXYZ632023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493008HS8STXVZXYZ632023-09-30ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493008HS8STXVZXYZ632023-10-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493008HS8STXVZXYZ632023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberiso4217:DKKiso4217:DKKxbrli:shares