iso4217:RON iso4217:RON xbrli:shares 5493008G6W6SORM2JG98 2018-12-31 5493008G6W6SORM2JG98 2019-12-31 5493008G6W6SORM2JG98 2020-12-31 5493008G6W6SORM2JG98 2021-12-31 5493008G6W6SORM2JG98 2019-01-01 5493008G6W6SORM2JG98 2020-01-01 5493008G6W6SORM2JG98 2021-01-01 5493008G6W6SORM2JG98 2019-01-01 2019-12-31 5493008G6W6SORM2JG98 2020-01-01 2020-12-31 5493008G6W6SORM2JG98 2021-01-01 2021-12-31 5493008G6W6SORM2JG98 2020-01-01 ifrs-full:IssuedCapitalMember 5493008G6W6SORM2JG98 2020-01-01 ifrs-full:SharePremiumMember 5493008G6W6SORM2JG98 2020-01-01 ifrs-full:OtherReservesMember 5493008G6W6SORM2JG98 2020-01-01 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 5493008G6W6SORM2JG98 2020-01-01 alro:TotalOtherReservesMember 5493008G6W6SORM2JG98 2020-01-01 ifrs-full:RetainedEarningsMember 5493008G6W6SORM2JG98 2020-01-01 alro:ResultForThePeriodMember 5493008G6W6SORM2JG98 2020-01-01 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 5493008G6W6SORM2JG98 2020-01-01 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 5493008G6W6SORM2JG98 2020-01-01 5493008G6W6SORM2JG98 2020-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 5493008G6W6SORM2JG98 2020-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 5493008G6W6SORM2JG98 2020-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 5493008G6W6SORM2JG98 2020-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 5493008G6W6SORM2JG98 2020-12-31 alro:TotalOtherReservesMember 5493008G6W6SORM2JG98 2020-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 5493008G6W6SORM2JG98 2020-12-31 alro:ResultForThePeriodMember 5493008G6W6SORM2JG98 2020-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 5493008G6W6SORM2JG98 2020-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 5493008G6W6SORM2JG98 2020-12-31 5493008G6W6SORM2JG98 2021-01-01 ifrs-full:IssuedCapitalMember 5493008G6W6SORM2JG98 2021-01-01 ifrs-full:SharePremiumMember 5493008G6W6SORM2JG98 2021-01-01 ifrs-full:OtherReservesMember 5493008G6W6SORM2JG98 2021-01-01 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 5493008G6W6SORM2JG98 2021-01-01 alro:TotalOtherReservesMember 5493008G6W6SORM2JG98 2021-01-01 ifrs-full:RetainedEarningsMember 5493008G6W6SORM2JG98 2021-01-01 alro:ResultForThePeriodMember 5493008G6W6SORM2JG98 2021-01-01 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 5493008G6W6SORM2JG98 2021-01-01 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 5493008G6W6SORM2JG98 2021-01-01 5493008G6W6SORM2JG98 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 5493008G6W6SORM2JG98 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 5493008G6W6SORM2JG98 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 5493008G6W6SORM2JG98 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 5493008G6W6SORM2JG98 2020-01-01 2020-12-31 alro:TotalOtherReservesMember 5493008G6W6SORM2JG98 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 5493008G6W6SORM2JG98 2020-01-01 2020-12-31 alro:ResultForThePeriodMember 5493008G6W6SORM2JG98 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 5493008G6W6SORM2JG98 2020-01-01 2020-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 5493008G6W6SORM2JG98 2020-01-01 2020-12-31 5493008G6W6SORM2JG98 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 5493008G6W6SORM2JG98 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 5493008G6W6SORM2JG98 2021-01-01 2021-12-31 alro:TotalOtherReservesMember 5493008G6W6SORM2JG98 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 5493008G6W6SORM2JG98 2021-01-01 2021-12-31 alro:ResultForThePeriodMember 5493008G6W6SORM2JG98 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 5493008G6W6SORM2JG98 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 5493008G6W6SORM2JG98 2021-01-01 2021-12-31 5493008G6W6SORM2JG98 2021-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 5493008G6W6SORM2JG98 2021-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 5493008G6W6SORM2JG98 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 5493008G6W6SORM2JG98 2021-12-31 alro:TotalOtherReservesMember 5493008G6W6SORM2JG98 2021-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 5493008G6W6SORM2JG98 2021-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 5493008G6W6SORM2JG98 2021-12-31 ifrs-full:OtherReservesMember 5493008G6W6SORM2JG98 2021-12-31 alro:ResultForThePeriodMember 5493008G6W6SORM2JG98 2021-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 5493008G6W6SORM2JG98 2021-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 5493008G6W6SORM2JG98 2021-01-01 2021-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 5493008G6W6SORM2JG98 2021-12-31
Cuprins
Raportul Consolidat al Administratorilor
Grupul ALRO – Prezentare de Ansamblu
Principalii Indicatori Financiari pentru 2021
Scrisoare catre actionari
3
5
Evenimente principale in anul financiar 2021
Date informative
7
16
17
27
27
30
39
Prezentare generala
Grupul ALRO in cifre
Situatia economico-financiara
Analiza activitatii operationale
Alte informatii in conformitate cu regulamentul ASF nr. 5/2018
Instrumente Financiare si Operatiuni de Piata
Analiza tendintelor sau evenimentelor care ar putea avea un
39
41
impact semnificativ asupra activitatii curente
Schimbari care afecteaza capitalul social si administrarea
societatilor Grupului
Tranzactii cu partile afiliate
Alte informatii
41
41
43
Declaratia de Guvernanta Corporativa
Declaratia privind conformitatea cu Codul
44
48
Responsabilitati ale Consiliului de Administratie
Sistemul de gestiune a riscului si control intern
Justa recompensa si motivarea managementului
56
61
Actionari
62
64
Adaugand valoare prin relatia cu investitorii
Raportarea platilor efectuate catre guverne pentru anul
67
financiar 2021 aferente activitatilor extractive
Dezvoltare durabila si responsabilitate sociala
corporativa
68
Dezvoltare durabila
68
68
72
74
77
78
80
81
Responsabilitate fata de mediu
Responsabilitatea sociala corporativa
Dezvoltarea resurselor umane
Evenimente ulterioare
Perspective pentru 2022
Abrevieri si definitii utilizate in cadrul raportului
Situatii financiare consolidate si individuale pentru
anul financiar incheiat la 31 decembrie 2021
165
Declaratia persoanelor responsabile
2
Raport anual 2021
Principalii indicatori financiari si operationali pentru 2021
Grupul ALRO
Indicator
2021
293.399
113.662
2020
271.307
98.020
Productia de aluminiu primar (tone)
Productia de aluminiu prelucrat (tone)
Productia de alumina (tone)
498.603
1.396.678
426.393
1.342.139
Productia de bauxita (tone)
Vanzari (mii RON)
3.499.958
386.228
11%
2.514.716
566.502
23%
EBITDA¹(mii RON)
Marja EBITDA (%)
Rezultat net (mii RON)
Rezultat ajustat2 (mii RON)
Rezultat pe actiune (RON)
26.256
91.854
0,037
334.773
323.801
0,468
ALRO S.A.
Indicator
2021
293.399
88.333
2020
271.307
72.387
Productia de aluminiu primar (tone)
Productia de aluminiu prelucrat (tone)
Vanzari de aluminiu primar (tone)
Vanzari de aluminiu prelucrat (tone)
156.351
86.662
159.478
75.225
Vanzari (mii RON)
3.280.341
312.495
10%
2.307.360
402.220
17%
EBITDA¹(mii RON)
Marja EBITDA (%)
Rezultat net (mii RON)
Rezultat net ajustat2 (mii RON)
Rezultat pe actiune (RON)
Rezultat net ajustat2 pe actiune (RON)
35.210
94.544
0,049
295.206
237.044
0,414
0,132
0,332
1 EBITDA: reprezinta profit inainte de dobanzi, impozite, depreciere si amortizare. Pentru reconcilierea EBITDAla nivelul
Grupului ALRO, pentru anii 2021 si 2020, a se consulta pagina 118 din acest Raport. Reconcilierea EBITDAALRO este
detaliata in cele ce urmeaza (toate sumele sunt in mii RON) - 2021: EBIT (211.000) + Depreciere&Amortizare (94.038)
+Amortizarea cheltuielilor de cercetare si dezvoltare (7.457) si 2020: EBIT (344.721) + Depreciere&Amortizare
(50.037) + Amortizarea cheltuielilor de cercetare si dezvoltare (7.462)
2 Rezultatul net ajustat reprezinta rezultatul net plus/(minus) cheltuiala/(venit) cu/din deprecierea imobilizarilor, plus/
(minus) pierdere/(castig) din instrumente financiare derivate pentru care nu s-a aplicat contabilitatea de acoperire a
riscurilor, plus/(minus) impozitul pe profit amanat. Pentru Reconcilierea Rezultatului Net Ajustat la nivelul Grupului
ALRO si, respectiv, la nivelul ALRO, pentru anii 2021 si 2020, a se consulta pagina 28 din acest Raport.
3 In acest raport, “aluminiu prelucrat” si “aluminiu procesat” sunt exprimari sinonime.
3
MENTIUNI LEGALE
Acest raport este furnizat exclusiv cu scopul de a informa si nu poate fi reprodus sub nicio forma, redistribuit sau
transmis, direct sau indirect, oricarei alte persoane sau publicat, integral sau partial, pe orice suport sau in orice
scop. Nerespectarea acestei restrictii poate constitui o incalcare a legislatiei aplicabile in acest domeniu.
Anumite declaratii incluse in acest raport pot contine informatii anticipative, inclusiv, dar fara a se limita la cele
referitoare la: (a) previziuni, proiectii si estimari; (b) declaratii ale planurilor, obiectivelor si strategiilor Conducerii
Grupului Alro/ Societatii Alro, cum ar fi extinderi planificate, investitii sau alte proiecte, (c) volume si costuri
de productie bugetate, capacitati sau consumuri, costuri pentru demararea a noi proiecte, reduceri de costuri
si obiective de profit; (d) diferite asteptari privind evolutiile viitoare pe pietele in care activeaza Grupul Alro /
Societatea Alro, in special in ceea ce priveste preturile, oferta, cererea si concurenta, (e) rezultatele operatiunilor,
(f) marjele, (g) ratele de crestere, (h) gestionarea riscului, precum si (i) declaratiile care contin formulari cu un
caracter predictiv, cum ar fi "asteptarile noastre", "programari", "obiective", “planificari”, “propuneri’’, "intentionam
sa" sau alte declaratii similare.
Desi credem ca asteptarile reflectate in astfel de declaratii anticipative sunt rezonabile, aceste declaratii anticipative
se bazeaza pe o serie de ipoteze si previziuni care, prin natura lor, implica diversi factori de risc si incertitudine.
Acesti factori de risc ar putea afecta rezultatele realizate, iar rezultatele obtinute ar putea sa difere semnificativ
fata de rezultatele preliminare raportate anterior sau ar putea sa afecteze masura in care o anumita previzionare
va fi realizata.
Factorii care pot cauza aceste diferente includ, dar nu se limiteaza la: capacitatea noastra continua de a ne
adapta si restructura activitatile atat in amonte, cat si in aval; modificarile in disponibilitatea si costul energiei si al
materiilor prime; oferta si cererea globala pentru aluminiu si produse din aluminiu; cresterea economica mondiala,
inclusiv ratele inflatiei si productia industriala; modificarile valorii relative a valutelor si valoarea contractelor de
marfuri; tendintele pietelor-cheie si ale concurentei Grupului Alro/ Societatii Alro; schimbari ale mediului legislativ
si politic. Nu se poate oferi nicio asigurare ca aceste asteptari se vor dovedi corecte.
Grupul ALRO/ Societatea ALRO nu isi asuma nicio obligatie de a actualiza sau revizui orice declaratii anticipative/
previzionari, ca urmare a unor noi informatii aparute in piata, evenimente viitoare sau in alte situatii similare
Nota 1: In prezentul raport termenii „Grupul ALRO” si „Grupul” sunt utilizati uneori din motive practice atunci cand se fac referiri la Alro S.A.
si filialele sale, in general, iar termenii „Societatea”, „Societatea-mama" si „Compania” sunt utilizati uneori din motive practice atunci cand se
fac referiri la ALRO S.A.
Situatiile financiare prezentate in acest raport sunt auditate si prezinta rezultatele financiare individuale ale ALRO si consolidate ale Grupului
ALRO raportate in conformitate cu ordinul Ministrului Finantelor Publice nr. 2844/2016, cu modificarile ulterioare care este in conformitate cu
Standardele Internationale de Raportare Financiara (IFRS) adoptate de Uniunea Europeana, cu exceptia IAS 21 Efectele variatiei cursurilor de
schimb valutar cu privire la moneda functionala, a prevederilor IAS 20 Contabilitatea subventiilor guvernamentale cu privire la recunoasterea
veniturilor din certificate verzi, cu exceptia IFRS 15 Venituri din contractele cu clientii cu privire la veniturile din taxe de conectare la reteaua
de distribuire.
Indicatorii/cifrele incluse in acest raport sunt rotunjite la cel mai apropiat numar intreg si, prin urmare, diferente minore pot rezulta din insumarea
si compararea cu cifrele exacte mentionate in situatiile financiare.
Nota 2: O lista cu toate abrevierile si definitiile utilizate in acest raport se gaseste la pagina 80.
4
Raportul consolidat al administratorilor
Scrisoare catre actionari
Gheorghe DOBRA,
Director General
Marian NĂSTASE,
Presedintele Consiliului de
Administratie
Stimati cititori si actionari,
Privim inapoi la un an 2021 unic si plin de provocari. Nu numai ca Dupa ce am experimentat preturile excesiv de mari la energie si
ne-am confruntat si am traversat cel de-al doilea an al pandemiei, am analizat mai multe scenarii, la sfarsitul anului 2021 am decis sa
dar a trebuit sa facem fata unor noi provocari si sa depasim o criza luam o hotarare drastica, dar strategica. Prin urmare, am anuntat
energetica. Cadrul de reglementare unic si sistemul de proiectare reducerea productiei de aluminiu electrolitic de la cinci la doua hale
a pietei energetice din Europa stau la baza acestei tendinte. Criza de electroliza. Totusi, am luat in considerare masurile tehnologice
actuala a preturilor la energie care s-a accentuat in a doua jumatate care permit o repornire rapida si eficienta atunci cand conditiile
a anului 2021 nu a facut decat sa accentueze diminuarea productiei pietei energetice vor reveni la normal. Ne-am bazat aceasta
europene, cu consecinte dramatice atat asupra locurilor de munca decizie pe principii economice solide, cum ar fi pastrarea lichiditatii
cat si privind viitoarele planuri de investitii, dar si asupra strategiei si indeplinirea tuturor obligatiilor Companiei, inclusiv plata la timp
generale a UE de autonomie si a ambitiilor de neutralitate climatica. a salariilor, impozitelor si taxelor si a serviciului datoriei pentru
Numai in a doua jumatate a anului 2021, facturile la energia electrica creditele angajate. Am adoptat un model de afaceri pentru a reduce
ale producătorilor europeni de aluminiu au crescut cu +300%, dependenta Companiei de energia electrica, mentinand in acelasi
reprezentand mai mult de 80% din pretul de vanzare actual al timp, pe cat posibil, structura actuala a portofoliului de produse, cu
aluminiului. Aceasta crestere masiva a preturilor la energie a lovit exceptia produselor neprofitabile sau cu marja de profit foarte mica.
deosebit de tare producatorii de aluminiu din Europa comparativ cu
ceilalti concurenti de la nivel mondial si cu alte sectoare de materii Pe de alta parte, in 2021, pretul aluminiului si-a continuat tendinta
prime din Europa. Numai in ultimele trei luni, aproape jumatate din ascendenta si a indicat o valoare medie lunara de peste 2.000 USD/
fabricile de aluminiu inca functionale din Europa au trebuit fie sa- tona, cu o medie anuala de 2.480 USD/tona, mai mare cu 46% decat
si reduca productia, fie sa isi inchida complet activitatea. Pana in in 2020. In octombrie 2021, LME a atins nivelul cel mai ridicat, 3.180
prezent, sunt afectati producatori din Franta, Germania, Romania, USD/tona. Stocurile de aluminiu din depozitele Bursei de Metale de
Olanda, Slovenia si Spania.
la Londra au prezentat o tendinta ascendenta pe parcursul primului
semestru al anului 2021, dar la sfarsitul anului s-au redus dramatic si
Astfel, 2021 a fost anul care a lovit in companii prin pandemie si criza au inregistrat o scadere de 30%, ajungand la cel mai scazut nivel din
energetica, care in continuare au evoluat intr-o criza a materiilor ultimii ani, 799.475 tone, la sfarsitul lunii ianuarie 2022. Rezultatele
prime in spatiul european. Nici pentru firmele romanesti situatia nu a pozitive ale evolutiei favorabile ale LME si cererea in crestere pentru
fost diferita. Am reusit sa demonstram ca, desi suntem o organizatie produsele noastre au fost partial contracarate de preturile excesiv
mare, integrarea este si va ramane pe termen lung unul dintre de mari ale energiei. De asemenea, in 2021, ne-am confruntat
principalele avantaje ale modelului de afaceri al ALRO.
cu modificari ale costurilor pentru cantitatile de energie electrica
contractate in avans, reduceri de cantitati si termene de plata mai
stricte, iar, in unele cazuri, unii furnizori de energie electrica au
preferat rezilierea contractelor si plata penalitatilor aferente.
5
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
Am reusit sa reducem efectul acestor evenimente nefavorabile, dar Pe langa toate acestea, am dovedit ca am implementat bune
acestea ne-au obligat sa gasim alternative de a ne asigura energia practici de guvernanta corporativa si ne-am pastrat scorul VEKTOR
necesara, care curand s-a dovedit a fi mai scumpa.
de 9,5 din 10 in 2021, in timp ce in cadrul Galei ARIR desfasurate
in noiembrie 2021, Raportul Consolidat de Sustenabilitate ALRO
In linie cu aceste perspective ale pietei, am inregistrat o crestere a a primit primul premiul 1 in cadrul categoriei „Cel mai bun Raport
cifrei de afaceri de 39% comparativ cu anul precedent. Am profitat de Sustenabilitate”. De asemenea, am facut pasi suplimentari si
de cererea crescuta pentru produsele cu valoare adaugata mare ale am publicat in 2021 prima noastra Strategie de Sustenabilitate.
Grupului, in special din industriile aeronautica, inginerie generala, si Mai mult, pentru optimizarea si consolidarea strategiei noastre de
din sectoarele produselor de larg consum. In plus, segmentul alumina integrare pe verticala, in decembrie 2021, am anuntat ca am finalizat
a contribuit la cifra de afaceri a Grupului in 2021 intr-o mai mare pasii pentru integrarea activitatii de vanzari in structura Grupului prin
masura fata de 2020, inregistrand o crestere de 61% a veniturilor din achizitionarea companiei Vimetco Trading SRL. Aceasta echipa de
vanzarile catre terti. Veniturile din vanzarile produselor prelucrate au vanzari are peste zece ani de experienta si suntem convinsi ca ne
crescut cu 36% in 2021 fata de 2020, in timp ce aluminiul primar a va permite sa imbunatatim sinergiile intre productie si vanzarile de
inregistrat o crestere de 32% in aceeasi perioada. Performanta buna produse finite din aluminiu.
a sectoarelor auto si de constructii, tarifele anti-dumping impuse de
Uniunea Europeana produselor extrudate din China, oferta limitata, Suntem constienti ca mecanismul de comunicare pentru criza
lipsa de containere si presiunea logistica au sustinut cererea pentru energetica a Comisiei UE este departe de a fi adecvat pentru
bare, in special in primul semestru al anului 2021 si cererea pentru a aborda sarcinile sistemice legate de energie ale companiilor
produsele noastre primare. Astfel, in iunie 2021, ALRO a prelungit
europene, iar Romania se confrunta cu o situatie similara. Aceasta
acordul multianual cu Airbus bazat pe parteneriatul de succes, care criza globala are nevoie de actiuni imediate din partea Comisiei
valideaza investitiile pe termen lung ale ALRO si eforturile de a Europene si a guvernelor nationale. Cu toate acestea, cadrul de
deveni un furnizor de renume pentru industria aeronautica.
reglementare al UE poate necesita evaluare si imbunatatire, dar un
astfel de proces necesita minim trei ani, timp pe care noi nu-l avem.
In 2021, ne-am consolidat pozitia financiara obtinand un imprumut Situatiile exceptionale necesita masuri exceptionale si asa am decis
corporativ de la Banca pentru Comert si Dezvoltare a Marii Negre sa ne mentinem afacerea operationala. Noi, conducerea ALRO, ne
(„BSTDB”). Acest imprumut de 40 milioane USD finanteaza partial concentram pe gasirea de solutii pentru readucerea productiei de
programul de investitii pentru capital al ALRO. In mod similar, am aluminiu electrolitic la nivelul anului 2021 incepand cu 2023, sub
obtinut o facilitate de capital de lucru in valoare de 167 milioane RON rezerva preturilor energiei de pe piata. Am reusit sa facem un plan
de la EximBank in luna iunie 2021 in cadrul schemei de ajutor de stat pentru 2022 de a mentine sau chiar de a creste nivelul productiei
COVID-19 dedicata marilor companii.
de produse prelucrate prin achizitionarea de metal primar rece de
pe piata. In acelasi timp, intentionam sa ajustam productia pentru
In 2021 am continuat sa ne aratam angajamentul fata de societate. produsele din aluminiu primar mai putin profitabile.
De la inceputul pandemiei COVID-19, am donat aproximativ 2,5
milioane RON institutiilor implicate in prevenirea si combaterea De asemenea, sa nu uitam ca aluminiul reprezinta metalul de
efectelor pandemiei. Si nu ne-am oprit aici – am devenit un partener baza si fundamental pentru tranzitia Europei, ajutand la realizarea
al autoritatilor in efortul acestora de accelerare a campaniei de ambitiilor Pactului Verde European. In faza sa de utilizare, aluminiul
vaccinare. Astfel, in mai 2021, am deschis doua centre de vaccinare ofera economii de energie si CO2 care permit decarbonizarea
pentru angajatii Grupului si familiile lor in Slatina si Tulcea.
altor sectoare, inclusiv mobilitate si transport, cladiri, ambalaje si
tehnologii cu energie curata. Proprietatile unice ale aluminiului -
In ceea ce priveste alte realizari in 2021, raportam ca Vimetco greutate redusa, formabilitate, conductivitate, rezistenta la coroziune
Extrusion, filiala noastra din aval, a sarbatorit cea de-a 15-a si reciclabilitatea infinita contribuie, de asemenea, la decarbonizarea
aniversare in Romania si continua sa investeasca in dezvoltarea generala si o economie circulara. Prin urmare, aluminiul este
produselor cu valoare adaugata mare si foarte mare. Astfel, a materialul ales pentru multe aplicatii. In plus, aluminiul reprezinta un
inceput un nou proiect de investitii evaluat la aproximativ 10 milioane contribuitor activ la bunastarea planetei noastre si a oamenilor.
EUR. In plus, ALRO si Vimetco Extrusion au inceput demersurile
necesare obtinerii certificarii Aluminium Stewardship Initiative (ASI). ALRO reprezinta un simbol pentru industria romaneasca, o industrie
Ambele companii au infiintat echipe multidisciplinare dedicate care progresiva si incluziva, partener si angajator de care beneficiaza o
sa desfasoare un proces de autoevaluare privind standardele de comunitate mai extinsa. Credem ca istoria noastra de aproape 60 de
performanta ASI. Dupa terminarea acestei etape, fiecare companie ani reprezinta dovada valorii Companiei si impactul sau atat la nivel
va sustine un audit de certificare pana la sfarsitul anului 2022.
de tara, cat si la nivel european. Astfel, noi suntem optimisti ca atat la
nivel national, cat si european, factorii de decizie vor reusi sa instituie
mecanisme pe termen lung pentru a facilita productia, accesibilitatea
si consumul de energie decarbonizata la preturi competitive la nivel
global pentru marii consumatori de energie.
Gheorghe DOBRA,
Director General si Membru al Consiliului
de Administratie
Marian NĂSTASE,
Presedintele Consiliului de
Administratie
6
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
Evenimente importante in anul financiar 2021
Ianuarie - Decembrie 2021
Evolutia pietei
Privire generala asupra pietei
La inceputul anului 2021, preturile la energie si-au continuat
tendinta ascendenta, iar aceasta ar fi fost in mod normal o
tendinta tipica pentru sezonul rece care de obicei incetineste o
data cu venirea primaverii. Inceputul primaverii nu a inregistrat
insa temperaturi calde, iar preturile s-au mentinut la un nivel foarte
ridicat pentru aceasta perioada.
Evolutia LME
Pretul aluminiului si-a continuat tendinta ascendenta in 2021 si
s-a mentinut la un nivel mediu lunar de peste 2.000 USD/tona,
cu o medie anuala de 2.480 USD/tona, cu 46% mai mare decat
in 2020, cand media a fost de 1.704 USD/tona. In 2021, cea mai
mare valoare a LME a fost de 3.180 USD/tona, inregistrata in
octombrie (in 2020, nivelul maxim de 2.051 USD/tona a fost atins
in decembrie 2020).
Principalii factori determinanti ai preturilor mai mari ale energiei
in contextul european au fost certificatele EU-ETS pentru emisii
de carbon si politicile climatice cu tinte de reducere a emisiilor
pentru 2030 foarte ambitioase, dar si eliminarea treptata a energiei
produse pe baza de carbune. Cotatiile EU-ETS influenteaza direct
pretul marginal al energiei, deoarece generarea energiei pe baza
de combustibili fosili limiteaza obtinerea si detinerea de certificate
pentru emisii de carbon pentru energia electrica produsa (intr-
un raport aproximativ de 1:1 pentru carbune si 1:0,5-0,6 pentru
gaze naturale). Deoarece piata secundara a certificatelor EU-
ETS operează in trei locuri de tranzactionare in intreaga lume
(New York, Londra si Singapore) si este deschisa si fondurilor
de investitii, acest produs a devenit unul foarte atractiv pentru
investitori.
Pe de alta parte, stocurile de aluminiu din depozitele Bursei de
Metale de la Londra au inregistrat o tendinta ascendenta pe tot
parcursul semestrului I 2021, cu un nivel maxim de 1.897.075 tone
atins la sfarsitul lunii martie 2021. Cu toate acestea, incepand cu
iunie 2021 au fost vizibile semne de scadere, care au continuat
pe tot parcursul trimestrului 3 si 4 al anului 2021. Astfel, la finalul
anului 2021, stocurile de aluminiu detinute in depozitele LME
au scazut cu 30% si au raportat chiar si un nivel mai scazut, de
799.475 tone, la finalul lunii ianuarie 2022 (cel mai scazut nivel
atins in ultimii ani).
In aprilie 2021, pretul certificatelor EU-ETS a crescut cu aproape
80% fata de octombrie anul trecut. Preturile gazelor au fost, de
asemenea, foarte mari in 2021, in linie cu preturile EUA si ale
titeiului si au contribuit la preturi si mai mari la energie. Astfel, EUA
a crescut la 87 EUR/tCO2 in 2021, iar politica de mediu joaca un
rol crucial in aceasta evolutie.
Datorita proprietatilor sale unice (greutate scazuta, maleabilitate,
conductivitate, rezistenta la coroziune si impermeabilitate) si a
capacitatii sale de a fi reciclat la infinit - ceea ce poate fi numit
Efectul Aluminiului - aluminiul reprezinta o materie prima cu optiuni
multiple de utilizare.
Avand in vedere contextul actual, preturile spot la energie in
Romania si Europa au atins niveluri nemaivazute pana acum.
Scopul tuturor produselor ce au in
componenta lor aluminiu este de a
declansa asa numitul
Efect al Aluminiului si de a sustine
economia circulara
In consecinta, doar in S2 2021, facturile la energie electrica
ale producatorilor europeni de aluminiu au crescut cu +300%,
reprezentand mai mult de 80% din pretul de vanzare de astazi
al aluminiului. Aceasta crestere masiva a preturilor la energie a
lovit in mod deosebit producatorii europeni de aluminiu comparativ
cu alti concurenti globali si sectoare de materii prime din Europa.
Numai in ultimele trei luni, aproape jumatate din fabricile de
aluminiu inca functionale din Europa au fost nevoite fie sa-si
reduca productia, fie sa se inchida complet. Pana in prezent au
fost afectati producatori din Franta, Germania, Romania, Olanda,
Slovenia si Spania.
75% din tot aluminiul produs vreodata
este inca in uz astazi
7
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
Evenimente importante in anul financiar 2021(continuare)
Noutati privind schema UE de comercializare a
certificatelor de emisii (EU-ETS)
Februarie 2021
ALRO a continuat sa ofere sprijin impotriva
Schema EU-ETS care sprijina companiile din sectoarele si
subsectoarele considerate a fi expuse unui risc semnificativ de
relocare a emisiilor de carbon din cauza transferului costurilor
emisiilor de gaze cu efect de sera („GES”) in pretul energiei
electrice, introdusa prin Ordonanta de Urgenta nr. 81/2019 acopera
anii 2019 si 2020. Aceasta schema s-a bazat pe Comunicatul
emis de Comisia Europeana 2012/C 158/04 „Ghid privind anumite
masuri de sprijin in contextul schemei de comercializare a GES
dupa 2012”, care a fost aplicabila pana la 31 decembrie 2020.
pandemiei COVID-19 prin donatii suplimentare
ALRO a continuat sa sustina eforturile personalului medical de
combatere a efectelor COVID-19 prin realizarea a trei donatii
in valoare de 100.000 RON fiecare, catre Spitalul Judetean
de Urgenta Slatina, Spitalul Dr. Victor Babes si Fundatia Prof.
Dr. Matei Bals. Aceste sponsorizari au fost folosite pentru a
asigura activitatea zilnica neintrerupta a personalului medical
prin achizitii de echipamente si materiale de uz medical si
pentru achizitionarea de echipamente specifice de prevenire a
incendiilor destinate a fi utilizate in situatii de urgenta.
Comisia a adoptat in septembrie 2020 noul Ghid privind schema
de comercializare a certificatelor de emisii (EU-ETS) dupa 2021
„Ghidul privind anumite masuri de sprijin in contextul sistemului
de comercializare a cotelor de GES dupa 2021”, care a intrat in
vigoare de la 1 ianuarie 2021 si se aplica pana in 2030, inlocuind
Ghidul mentionat mai sus.
Grupul a functionat in 2021 la parametri normali, in conditii de
siguranta, si a avut un lant de distributie complet functional
datorita procedurilor complexe implementate inca de la
declansarea crizei sanitare.
Pentru ca schema de sprijin din Romania sa se aplice incepand
cu 2021, autoritatile locale trebuie sa modifice schema nationala
de sprijin (OUG 81/2019 cu modificarile si completarile ulterioare)
conform noului Ghid si sa notifice Comisia Europeana pentru
aprobare. Dupa aprobarea de catre CE, autoritatile nationale vor
incepe implementarea schemei. In prezent, Ministerul Energiei
a initiat un memorandum in Guvern pentru perioada 2021-2030
pentru a putea obtine aprobarea din partea Comisiei Europene.
Martie 2021
Vimetco Extrusion investeste aproximativ 10
milioane EUR intr-o linie automata de extrudare a
profilelor de aluminiu
Vimetco Extrusion, filiala din aval a ALRO responsabila de linia
de extrudare a profilelor de aluminiu, investeste in dezvoltarea
de produse cu valoare adaugata mare si foarte mare printr-
un proiect evaluat la aproximativ 10 milioane EUR. Proiectul
consta in achizitionarea si instalarea unei linii automate de
extrudare furnizata de Presezzi Extrusion spa. Pe langa faptul
ca aceasta investitie ajuta Vimetco Extrusion sa-si atinga
obiectivele de crestere a valorii adaugate oferite actionarilor,
clientilor si comunitatii prin reducerea impactului asupra mediului
si crearea unui portofoliu extins de solutii personalizate obtinute
prin implementarea celor mai noi tehnologii disponibile, acest
proiect va genera si economii de costuri si o crestere a eficientei
operationale.
Certificarea ASI
La finalul anului 2020, ALRO si Vimetco Extrusion (VE) au aderat
la ASI (Aluminium Stewardship Initiative), singura platforma multi-
stakeholder care stabileste criterii clare de sustenabilitate pentru
industria aluminiului. Viziunea organizatiei este de a maximiza
contributia aluminiului pentru crearea unei societati durabile.
ASI a fost format pe baza activitatilor desfasurate cu privire la
sustenabilitatea aluminiului si la gestionarea materialelor de
catre institutii, cum ar fi Institutul International al Aluminiului (IAI),
Asociatia Europeana a Aluminiului (EAA) si Asociatia Americana a
Aluminiului (AA) timp de peste 20 de ani. Membrii ASI sunt grupati
in sase clase de membri, iar ALRO face parte din clasa Productie
si Transformare, impreuna cu alte mari companii internationale.
In 2021, ALRO si VE au inceput demersurile necesare obtinerii
certificariiASI.Ambele companii au infiintat echipe multidisciplinare
dedicate pentru a desfasura un proces de autoevaluare conform
standardelor de performanta ASI. Dupa terminarea acestei etape,
fiecare companie va trece printr-un audit de certificare. ALRO se
asteapta ca procesul de certificare (care va fi coordonat de DQS
GmbH) sa se incheie pana la sfarsitul anului 2022.
8
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
Evenimente importante in anul financiar 2021 (continuare)
Pe 31 martie 2021, Comisia Statelor Unite pentru Comert
ALRO a aplicat pentru fonduri HORIZON 2020
International (USITC) a dat votul final cu privire la cererile de
tarife anti-dumping impotriva tarilor mentionate mai sus. In ceea
ce priveste produsele cu originea din Romania, precum si cele
originare din Bahrain, Brazilia, Croatia, Egipt, Republica Federala
Germania, India, Indonezia, Italia, Oman, Serbia, Slovenia,
Africa de Sud, Spania, Taiwan si Turcia, votul USITC a fost de
a stabili tarife anti-dumping in sumele stabilite anterior de catre
Departamentul de Comert al Statelor Unite. Decizia USITC poate
fi in continuare contestata la instantele competente din Statele
Unite si face obiectul unei revizuiri administrative anuale. In urma
acestei revizuiri, tarifele stabilite pot fi modificate sau eliminate.
Unul dintre obiectivele ALRO pe termen mediu si lung este
acela de a stabili colaborari cu mari institutii de Cercetare &
Dezvoltare pentru accesarea fondurilor in cadrul programului
HORIZON 2020. Astfel, pe 26 martie 2021, ALRO a aplicat
pentru accesarea fondurilor HORIZON 2020 prin proiectul
„MarCompAl – Compozite noi, usoare, ranforsate, pe baza
de aluminiu, cu proprietati mecanice si structurale avansate
pentru aplicatii maritime”. Proiectul este estimat a fi derulat
in perioada 2022 – 2023, iar valoarea intregului proiect este
de aproximativ 650.000 EUR, din care 65% rambursabili, iar
bugetul ALRO este de 67.000 EUR. Coordonatorul proiectului
este Universitatea Politehnica din Bucuresti. Propunerea initiala
a fost selectata pentru a fi promovata in urmatoarea faza (Pasul
2) a Etapei curente. ALRO a identificat urmatoarea Propunere
si anume, Modelarea avansata si caracterizarea materialelor
(RIA), HORIZON-CL4-2022-Resilience-01-19, cu termen limita
de depunere a proiectului la 30 martie 2022 si au loc discutii cu
Institutul Laser din Bremen in aceasta privinta.
Ulterior, in noiembrie 2021, UE si SUA au ajuns la un acord
pentru a diminua tarifele aferente Sectiunii 232 pentru importurile
de aluminiu din UE. Ca parte a acestui acord, SUA va permite
ca o cota de importuri de aluminiu din UE sa fie scutite de
taxe vamale, iar UE va suspenda tarifele de represalii pentru
produsele americane. Acest sistem de contingente tarifare a
intrat in vigoare de la 1 ianuarie 2022. UE si SUA au convenit
sa revizuiasca anual acest acord si sa urmareasca incheierea
negocierilor in termen de doi ani.
Activitatile de cercetare si dezvoltare
raman un domeniu cheie pentru
Grupul ALRO si in 2021
Grupul a deschis centre de vaccinare la Slatina
si Tulcea
In aprilie 2021, Compania a infiintat un centru de vaccinare la
sediul sau din Slatina, respectand toate cerintele Directiei de
Sanatate Publica pentru astfel de centre. In consecinta, a primit
aprobarea demararii procesului de vaccinare in data de 4 mai
2021. De asemenea ALUM a deschis un punct de vaccinare in
Tulcea.
Aprilie 2021
Noutati privind plangerea pentru stabilirea
tarifelor anti-dumping
Aceasta initiativa a fost realizata in contextul in care Conducerea
considera ca vaccinarea este singura sansa de a reveni la o stare
de normalitate si doreste sa ofere angajatilor sai posibilitatea de a
primi protectia necesara impotriva COVID-19. Mai mult, aceasta
actiune reprezinta un pas suplimentar care sprijina eforturile
Grupului de a asigura sanatatea si siguranta angajatilor sai si
a familiilor acestora si, astfel, sa isi mentina toate unitatile de
productie pe deplin functionale.
In data de 17 martie 2020, Compania a anuntat investitorii
si publicul interesat ca a primit de la Comisia pentru Comert
International al Statelor Unite o notificare cu privire la o petitie
depusa la Departamentul de Comert al SUA. Aceasta plangere
a avut ca scop stabilirea de tarife anti-dumping pentru anumite
produse din aluminiu originare din 18 tari, inclusiv Romania,
importate de Statele Unite intre 2017 si 2019. Plangerea depusa
de Asociatia Americana a Aluminiului privea tablele de aluminiu
cu grosimea cuprinsa intre 0,2 mm si 6,3 mm, realizate din aliaje
comune (seria 1xxx, 3xxx si 5xxx). In ceea ce priveste tablele
de origine romaneasca, produse de ALRO, tariful anti-dumping
propus initial de catre Departamentul de Comert al Statelor Unite
pentru a fi perceput a fost intre 1,24% si 352,71%.
Doua centre de vaccinare pentru
angajatii Grupului si familiile acestora,
in Slatina si Tulcea
Ulterior, ca urmare a pozitiei ferme luate si a argumentelor
suplimentare prezentate de Companie, Departamentul de
Comert al SUA si-a anuntat pozitia referitor la calculul final al
tarifului anti-dumping, revizuindu-si pozitia initiala si reducand
acest tarif de la 83,94% la 37,26%.
9
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
Evenimente importante in anul financiar 2021 (continuare)
Adunarea Generala Anuala a Actionarilor
ALRO
a
publicat Raportul Consolidat de
Sustenabilitate 2020 si Strategia de Sustenabilitate
ALRO (ALR, Premium): Pe 29 aprilie 2021 a avut loc Adunarea pentru 2021-2025
Generala Ordinara („AGOA”) si Extraordinara („AGEA”) a
actionarilor ALRO. Cateva dintre punctele privind activitatea Pe 30 iunie 2021, Grupul ALRO a publicat Raportul de
de afaceri si administrativa incluse pe ordinea de zi a sedintei Sustenabilitate pentru al patrulea an consecutiv, prezentand
si votate ulterior au fost Raportul Administratorilor si situatiile principalele sale realizari in acest domeniu. In plus, dedicat
financiare pentru anul financiar 2020, Bugetul de Venituri si angajamentului pentru un viitor sustenabil si respectand obiectivele
Cheltuieli, Planul de Investitii si Programul de activitate pentru internationale aplicabile in acest domeniu, Grupul a dezvoltat o
anul financiar 2021. AGOA a respins Politica de Remunerare Strategie de Sustenabilitate pentru perioada 2021-2025, o foaie de
in ambele versiuni propuse de Consiliul de Administratie al parcurs catre investitii de ultima generatie si un angajament fata
Societatii si Fondul Proprietatea S.A.AGEAa aprobat modificarea de principiile de sustenabilitate si un model de afaceri responsabil.
remuneratiei membrilor Comitetului de Audit.
In 2020, Grupul a atins repere semnificative si s-a clasat in primele
ALUM (BBGA, AeRO): ALUM a organizat Adunarea Generala 3-5companiiresponsabiledinpunctdevederealprotectieimediului
Ordinara a Actionarilor in data de 28 aprilie 2021. Cateva dintre dinindustriaaluminiuluidinEuropadinperspectivaemisiilordirecte.
punctele privind activitatea de afaceri si administrativa incluse ALRO va deveni unul dintre primii zece producatori de aluminiu
pe ordinea de zi a sedintei si votate ulterior au fost Raportul primar la nivel mondial (cu exceptia Chinei) prin implementarea
Administratorilor si situatiile financiare pentru anul financiar tehnologiei inovatoareAP12LE pentru cuvele sale de electroliza din
2020, Bugetul de Venituri si Cheltuieli, Planul de Investitii si punct de vedere al eficientei energetice. De asemenea, asa cum
Activitate pentru anul financiar 2021. AGOA a respins Politica de este mentionat in acest raport, Grupul a atins o serie de indicatori
Remunerare in versiunea propusa de Consiliul de Administratie cheie prin investitii vaste in tehnologie, cercetare&dezvoltare.
al Societatii.
Astfel, Compania raporteaza un nivel de 79% in ceea ce priveste
recircularea apei, un grad de reciclare si recuperare a deseurilor
de 96,6% in/ din ALRO din totalul deseurilor generate, precum si
un grad de trasabilitate al deseurilor recuperabile prin terte parti in
cadrul ALRO de 99,21%. ALRO a aplicat, de asemenea, cele mai
Mai 2021
Modificari prag de detinere pentru Grupul NN N.V. bune practici de guvernanta corporativa disponibile si a obtinut
un scor de 9,5 din 10 puncte la evaluarea VEKTOR, un indice
Pe 5 mai 2021, Compania a anuntat ca a primit o notificare de care evalueaza transparenta si nivelul de comunicare cu partile
la Grupul NN N.V., Olanda prin care a fost anuntata ca Fondul a interesate, disponibil pe site-ul Bursei de Valori Bucuresti.
depasit pragul de detinere de 5% prin achizitionarea de actiuni
suplimentare la ALRO, rezultand astfel o detinere de 5,04%
din numarul total de actiuni ALRO pentru Fondul NN. Ulterior,
in noiembrie 2021, Grupul NN N.V. Olanda a notificat ALRO ca
noiembrie 2021, Raportul consolidat
Fondul a scazut pragul de detinere sub 5%.
In cadrul Galei ARIR desfasurate in
de sustenabilitate ALRO a primit
premiul I la categoria
„Cel mai bun raport de sustenabilitate”
Iunie 2021
ALRO a continuat sa investeasca in eficienta
energetica
Filialele ALRO au urmat aceeasi directie sustenabila si si-au aratat
angajamentul pentru o afacere responsabila, ALUM aderand la trei
Banca de Comert si Dezvoltare a Marii Negre („BSTDB”) a
proiecte majore de sustenabilitate (RemovAl, REEScue si REACTIV),
acordat un imprumut de 40 de milioane USD pentru programul
iar Vimetco Extrusion a aderat la ASI (Aluminium Stewardship
de investitii de capital al ALRO. Compania va utiliza imprumutul
Initiative). Aceasta asociatie internationala contribuie la imbunatatirea
pe sapte ani pentru a imbunatati performanta companiei de
sustenabilitatii in sectorul global al aluminiului.
gestionare a energiei si capacitatea de manufacturare de
produse cu valoare adaugata mare. Acest acord marcheaza o
Grupul va continua sa depuna eforturi pentru a ramane un lider in
noua faza in parteneriatul BSTDB cu ALRO, care a inceput in
domeniul sau de activitate si unul dintre pilonii economiei romanesti,
2015. De atunci, Banca a acordat imprumuturi de 120 milioane
mentinandu-si in acelasi timp practicile responsabile fata de mediu si
societate, chiar si in situatii exceptionale. Informatii suplimentare pot
USD pentru sprijinirea dezvoltarii Grupului ALRO.
fi regasite in Raportul Consolidat de Sustenabilitate 2020 al ALRO si
Strategia de Sustenabilitate a Grupului pentru 2021-2025, documente
disponibile pe site-ul Companiei in sectiunea dedicata Sustenabilitatii.
10
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
Evenimente importante in anul financiar 2021 (continuare)
de 167 milioane RON de la EximBank in luna iunie 2021 in cadrul
Vimetco Extrusion a primit o oferta de acordare a
unei subventii in valoare de 1,85 milioane EUR de la
Innovation Norway
schemei suport sub forma de credite cu dobanda subventionata
si garantii la credite in contextul pandemiei COVID-19 dedicata
marilor companii. Aceasta facilitate beneficiaza de o garantie de
stat care acopera 90% din valoarea facilitatii in cadrul acestei
scheme si are scadenta la 1 noiembrie 2023.
Vimetco Extrusion continua sa investeasca in eficientizarea
si imbunatatirea capacitatii sale de productie printr-o noua
investitie, un proiect estimat la aproximativ 3,85 milioane EUR
pentru automatizarea liniei de ambalare a produselor sale. Peste
1,85 milioane EUR, respectiv 48% din valoarea proiectului, vor fi
asigurate printr-o subventie de la Innovation Norway, o initiativa
de 2,8 miliarde EUR directionata pentru reducerea diferentelor
economice si sociale prin finantarea proiectelor energetice,
pentru combaterea schimbarilor climatice si pentru dezvoltare
durabila a afacerilor.
Iulie 2021
Control fiscal finalizat la ALUM
La inceputul lunii iulie 2021,ALUM a informat investitorii si alte parti
interesate ca, dupa efectuarea unui control de catre ANAF, DGFP
Galati prinAJFP Constanta, a fost stabilita o obligatie suplimentara
de plata pentru companie in valoare de 19,67 milioane RON.
ALUM a formulat o contestatie impotriva acestei decizii de
impunere si va folosi toate modalitatile prevazute de lege pentru
anularea acesteia si recuperarea sumelor platite de companie
conform deciziei, intrucat apreciaza decizia de impunere ca fiind
nefondata si nelegitima. La data prezentului raport, contestatia a
fost respinsa, iar compania intentioneaza sa urmeze demersurile
legale disponibile pentru a-si apara in continuare pozitia.
In 2021, Vimetco Extrusion, filiala din
aval a ALRO, a investit in proiecte de
dezvoltare durabila
Vimetco Extrusion continua sa faca pasi concreti pentru
a-si atinge obiectivele de crestere a valorii adaugate oferite
actionarilor, clientilor si comunitatii prin utilizarea sustenabila
a resurselor naturale disponibile, reducerea consumului de
energie si cresterea eficientei operationale, precum si extinderea
portofoliului de solutii personalizate oferite clientilor sai.
Monitorizarea cu atentie a modificarilor legislatiei UE
Pe 14 iulie 2021, Comisia Europeana a publicat pachetul legislativ
„Fit for 55”, care include propuneri legislative semnificative
pentru industria aluminiului, cum ar fi revizuirea Directivei UE de
comercializare a certificatelor de emisii gaze cu efect de sera,
modificarea Directivelor privind energia regenerabila si eficienta
energetica pentru atingerea noilor tinte ambitioase stabilite pentru
2030, introducerea unui mecanism de ajustare la frontiera in
functie de carbon (CBAM), revizuirea Directivei privind modul de
fiscalizare a energiei etc.
Vimetco Extrusion va continua sa dezvolte si sa ofere un portofoliu
vast de solutii, respectand toate standardele de protectie a
mediului prin investitii in fiecare domeniu al activitatii sale.
Prelungirea acordului dintre ALRO si Airbus
In 2017, Airbus, un important producator de aeronave la nivel global,
a selectat ALRO ca furnizor de produse laminate plate din aluminiu.
In conformitate cu termenii acordului multianual, ALRO furnizeaza
produse laminate plate din aluminiu pentru productia de aeronave. In
iunie 2021,ALRO a prelungit acest acord multi-anual cuAirbus in baza
acestui parteneriat de succes, ceea ce valideaza investitiile si eforturile
pe termen lung ale ALRO de a deveni un furnizor de renume pentru
industria aeronautica.
Principalele modificari ale noii legislatii cu impact asupra ALRO
sunt detaliate mai jos:
Compensarea costurilor cu emisiile de carbon incluse in
costul energiei (emisiile indirecte)
Ghidul ETS privind compensarea emisiilor indirecte, pentru 2021-
2030, stabileste un nivel maxim de compensare de 75%. Totusi,
acesta permite, de asemenea, o compensare de pana la 1,5%
din VAB (Valoarea Adaugata Bruta) a companiei pentru sectoarele
cele mai expuse. Impactul asupra ALRO s-ar putea materializa
intr-un nivel mai scazut al compensatiei (daca autoritatile nationale
adopta nivelul de 75%) sau un nivel mai ridicat al compensatiei
(daca se aplica criteriul legat de VAB). In ambele cazuri, schema
de sprijin trebuie pregatita de autoritatile nationale si aprobata de
Comisia Europeana.
Investitiile si eforturile pe termen lung
ale ALRO de a deveni un furnizor de
renume pentru industria aeronautica
dau roade
ALRO a primit o finantare de 167 milioane RON
Implementarea cadrului temporar pentru masurile de a sprijinire a
economiei romanesti in contextul pandemiei de COVID-19 a ajutat
ALRO sa-si mentina si sa-si imbunatateasca operatiunile pentru
a fi in acord cu cele mai recente reglementari si politici ale UE.
Astfel, Compania a avut acces la o facilitate pentru capital de lucru
11
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
Evenimente importante in anul financiar 2021 (continuare)
Reducerea taxelor la energia electrica pentru
consumatori de energie
marii
Ambitiile mai mari ale UE de a reduce
emisiile cu 55% pana in 2030 se
materializeaza prin cresterea costurilor
de productie pentru industria
europeana a aluminiului, fie prin
CBAM sau prin costuri ETS, fie prin
noi scheme de sprijin pentru productia
de energie electrica din surse
regenerabile
Ghidul privind sprijinul pentru protectia climei, mediului si energiei
permite reduceri ale costurilor cu energia pentru marii consumatori de
energie, pana la 75% sau 85% (in functie de nivelul de expunere).
Sprijinul suplimentar este permis pentru cei mai expusi sub forma de
reduceri care limiteaza costurile la 1,5% din VAB sau 0,5% din VAB (in
functie de nivelul de expunere) – daca autoritatile nationale decid sa
aplice acest mecanism. ALRO se incadreaza in categoria sectoarelor
cele mai expuse, calificandu-se pentru schema de sprijin de intensitate
de 85% sau 0,5% VAB. Reducerile nu pot scadea sub valoarea de
0,5 EUR/MWh – stabilirea unui cost obligatoriu de 0,5 EUR/MWh.
Schema de sprijin trebuie pregatita de autoritatile nationale si aprobata
de Comisia Europeana.
August 2021
Adunarea Generala Ordinara a Actionarilor ALRO
Mecanismul de ajustare la frontiera in functie de carbon
(„CBAM”)
Pe 19 august 2021 a avut loc Adunarea Generala Ordinara a
ActionarilorALRO in care Ernst & YoungAssurance Services a fost
numit auditor financiar pentru inca un an si actionarii au respins
Politica de Remunerare in ambele versiuni propuse de Consiliul de
Administratie al Companiei si Fondul Proprietatea S.A.
Pe 14 iulie 2021, Comisia Europeana a inaintat un proiect de
regulament de instituire a unui mecanism de ajustare la frontiera in
functie de carbon.
Principiul de baza al mecanismului de ajustare la frontiera in functie
de carbon este alinierea costurilor producatorilor globali care isi vand
marfurileinEuropalataxeledemediuplatitedeeuropeni.Mecanismele
de mediu existente in prezent in Europa vor trebui ajustate pentru a se
corela mai bine cu regulamentul CBAM.
Adunarea Generala Ordinara a Actionarilor ALUM
Pe 17 august 2021 a avut loc Adunarea Generala Ordinara a
Actionarilor ALUM in care Ernst & Young Assurance Services
a fost numit auditor financiar pentru inca un an si actionarii au
respins Politica de Remunerare in versiunea propusa de Consiliul
de Administratie al Companiei.
Aluminiul se numara printre sectoarele vizate de acest nou mecanism
si se confrunta cu un grad de incertitudine pana la adoptarea si
implementarea acestei noi reglementari pentru un interval de timp
suficient pentru a-i putea cuantifica efectele.
Octombrie 2021
Aplicarea CBAM in industria aluminiului este posibil sa se materializeze
printr-o eliminare treptata a cotelor gratuite de certificate de emisii
ETS pana in 2035 (sau chiar mai devreme in functie de rezultatele
negocierilor), deci prin costuri mai mari deoarece ALRO va trebui sa
achizitionezedepepiatadiferentadecotedeemisiipecarenulevamai
primi gratuit. In plus, propunerea nu include nici un instrument pentru
exportul produselor de aluminiu produse in UE care sa compenseze
cresterea costurilor datorate legislatiei pentru energie si mediu din UE,
facandu-le astfel mai putin atractive pentru pietele globale.
ALRO a primit compensatia pentru costurile cu
emisiile indirecte (ETS) suportate in 2020
Compania a primit compensatia pentru costurile indirecte cu
emisiile incorporate in costurile cu energia suportate in anul 2020,
in deplina conformitate cu prevederile Ordonantei de Urgenta
81/2019, modificata prin Ordonanta de Urgenta 85/2020.
Legislatia mai sus-mentionata stabileste cadrul institutional si
autorizeaza Guvernul, prin Ministerul Finantelor Publice, sa
scoata la licitatie certificatele pentru emisiile de gaze cu efect de
sera atribuite Romaniei la nivelul Uniunii Europene, precum si sa
stabileasca o schema de sprijin pentru sustinerea intreprinderilor
din sectoarele si subsectoarele expuse unui risc semnificativ de
relocare ca urmare a transferului costului emisiilor de gaze cu
efect de sera in pretul energiei electrice. Schema de sprijin a fost
elaborata in conformitate cu prevederile Ghidului privind masurile
specifice de sprijin in contextul schemei de comercializare a
certificatelor de emisii de gaze cu efect de sera post-2012, si a
fost aprobata de Comisia Europeana pe 8 mai 2020.
Compensarea costurilor cu emisiile indirecte nu este inclusa in
propunerea CE, dar poate fi solicitata de Parlamentul European,
contribuind astfel la incertitudinea creata. Propunerea este in prezent
in curs de negociere cu celelalte organisme de legiferare (Consiliul
si Parlamentul European) si este imposibil sa se prevada elementele
deciziilor finale.
Deoarece CBAM afecteaza ETS, ETS-ul va trebui si el ajustat. In plus,
ambitia crescuta a UE de a reduce emisiile cu 55% pana in anul 2030
este concretizat in reduceri mai mari ale emisiilor pentru sectoarele
vizate de ETS, inclusiv pentru industria aluminiului. Propunerea
Comisiei stabileste un obiectiv de reducere de 61% pentru sectoarele
ETS si un factor de reducere liniara de 4,2% - ambele elemente
determinand o crestere a costurilor ETS.
12
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
Evenimente importante in anul financiar 2021 (continuare)
Vimetco Extrusion a sarbatorit cea de-a 15-a
aniversare
Noiembrie 2021
ALRO continua sa sprijine autoritatile in lupta lor
Vimetco Extrusion, filiala din aval a ALRO responsabila cu
activitatea de extrudare, si-a sarbatorit cea de-a 15-a aniversare
in Romania. Avand ca valoare de baza o abordare orientata catre
clienti inca din 2006, compania a realizat constant investitii in
tehnologii de ultima generatie, produse cu valoare adaugata
mare si in forta de munca calificata. Vimetco Extrusion ramane
un partener de incredere atat pentru clienti, cat si pentru
comunitatea locala.
impotriva pandemiei de COVID-19
ALRO si-a redirectionat, incepand cu sfarsitul lunii octombrie,
cantitatile de oxigen contractate privat catre sistemul medical,
grav afectat de cel de-al patrulea val de COVID-19. ALRO
foloseste aproximativ 240.000 de metri cubi de oxigen tehnic
pe luna in cadrul proceselor sale tehnologice, respectiv, pentru
functionarea arzatoarelor cuptoarelor utilizate pentru topirea
aluminiului reciclat.
Vimetco Extrusion continua sa fie foarte activa in mediul de
afaceri si participa in fiecare an la diverse expozitii internationale
prestigioase din industria aluminiului. Compania este membra a
Asociatiei Europene a Aluminiului si s-a alaturat ASI (Aluminium
Stewardship Initiative) in 2020. ASI isi propune sa contribuie la
imbunatatirea sustenabilitatii in sectorul global al aluminiului si la
realizarea unei cresteri durabile.
Grupul ALRO a sustinut eforturile comunitatilor de a preveni
efectele pandemiei si de a asigura mediul propice realizarii
actelor medicale prin donatii de aproximativ 2,5 milioane RON,
constand in bani, echipamente medicale si de protectie. Grupul
a infiintat centre de vaccinare in Slatina si Tulcea. De asemenea,
a implementat protocoale si proceduri complexe pentru a
mentine continuitatea activitatii si pentru a functiona in conditii de
siguranta, la parametri normali si cu un lant de distributie complet
functional.
Dezvoltarea in mod activ a unei comunitati sanatoase si robuste a
reprezentat prioritate pentru Vimetco Extrusion care si-a dovedit
angajamentul fata de actiuni si initiative de responsabilitate
sociala corporativa. VE a acordat mai multe sponsorizari pentru
proiecte care au avut un impact semnificativ asupra comunitatilor
locale si sistemului medical, furnizand in acelasi timp produse
cu valoare adaugata mare pentru heliporturile construite pe
acoperisurile mai multor spitale de urgenta din Romania.
ALRO a fost premiat cu Locul I la Gala ARIR
pentru Raportul de Sustenabilitate 2020
ALRO a castigat Locul I la categoria „Cel mai bun raport de
sustenabilitate” in cadrul celei de-a treia editii a GALEI Asociatiei
Romane pentru Relatii cu Investitorii la Bursa din Romania
(ARIR). Evenimentul a sarbatorit performanta companiilor
romanesti listate la bursa, a recunoscut cele mai bune practici in
relatiile cu investitorii si raportarea non-financiara si a recunoscut
contributia jucatorilor de pe piata de capital la economia
romaneasca. Un juriu independent format din cinci specialisti cu
experienta considerabila in diverse industrii si piete a pregatit
aceasta evaluare pe baza a opt criterii complexe, inclusiv
utilizarea adecvata a metodologiei si standardelor internationale,
transparenta in actiuni si programe, aplicarea celor mai bune
practici de guvernanta corporativa si existenta unei strategii de
sustenabilitate.
Vimetco Extrusion, la a 15-a
aniversare: abordare premium
orientata spre clienti si tehnologii de
ultima generatie
Ambasadorul Israelului in Romania a vizitat
ALRO
Pe 29 octombrie 2021, ALRO l-a avut ca invitat pe Ambasadorul
Israelului in Romania, Excelenta Sa, domnul David SARANGA.
Domnul Gheorghe DOBRA, Director General ALRO, a prezentat
caracteristicile platformei industriale, procesul de productie si
produsele Companiei.
ALRO a facut investitii de peste 700 de milioane USD in ultimii
aproape 20 de ani de la privatizare si a implementat tehnologii
de ultima generatie. Astfel, a redus semnificativ consumurile de
energie electrica, a crescut productia de aluminiu reciclat si a
redus amprenta de mediu a Companiei. In plus, ALRO a devenit
una dintre primele 3-5 companii responsabile din punct de
vedere al protectiei mediului din Europa in industria aluminiului,
din perspectiva emisiilor directe si isi propune sa devina una
dintre primele zece fabrici de aluminiu primar la nivel mondial (cu
exceptia Chinei) din perspectiva eficientei energetice in sectorul
de electroliza in urmatorii ani.
Ambasadorul Israelului a intrebat despre cooperarea existenta
intre ALRO si companiile din tara pe care o reprezinta, gasind
numeroase puncte de interes comune care permit o colaborare
si mai solida in viitor. Excelenta Sa, domnul David SARANGA,
Ambasadorul Statului Israel in Romania, a apreciat potentialul
extrem de mare de cooperare dintre ALRO si companiile din
tara sa prin utilizarea in cadrul industriei israeliene a produselor
prelucrate din aluminiu fabricate in Slatina.
13
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
Evenimente importante in anul financiar 2021 (continuare)
Grupul ALRO a aderat, de asemenea, la trei proiecte majore de
Adunarea Generala Ordinara a Actionarilor si
sustenabilitate (RemovAI, REEScue si REACTIV prin ALUM) si
s-a alaturat ASI (Aluminium Stewardship Initiative), o asociatie
internationala care contribuie la imbunatatirea sustenabilitatii in
sectorul global al aluminiului (atat prin ALRO, cat si prin Vimetco
Extrusion). In acelasi timp, aplicarea celor mai bune tehnici
disponibile in cadrul proceselor sale a permis Companiei sa
fabrice produse din aluminiu cu valoare adaugata mare si foarte
mare, ceea ce face din ALRO unul dintre membrii exclusivi ai
clubului producatorilor mondiali pentru industria aeronautica.
Adunarea Generala Extraordinara a Actionarilor
ALUM
La data de 21 decembrie 2021 au avut loc Adunarea Generala
Ordinara si Extraordinara ale Actionarilor ALUM. Cateva dintre
punctele privind activitatea de afaceri si cele administrative incluse
pe ordinea de zi a sedintelor si votate ulterior au fost aprobarea
prelungirii cu un an de catre Societate, in calitate de imprumutat
si furnizor de garantii, a doua acorduri de credit revolving pentru
finantarea activitatii curente a Societatii si pentru emiterea
angajamentului bancar; incheierea de catre Societate, in calitate
de imprumutat si furnizor de garantii, a unui contract de facilitate de
credit non-revolving pentru finantarea activitatii curente a Societatii
cu Garanti Bank Romania; mentinerea ipotecilor existente asupra
unor bunuri, infiintarea unui punct de lucru la Slatina, str. Pitesti nr.
116, jud. Olt, majorarea capitalului social al Global Aluminium Ltd.
prin contributia in natura constand in creante, in varianta propusa
de Consiliul de Administratie, modificarea contractelor de vanzare-
cumparare de alumina calcinata incheiate de ALUM, in calitatea
de vanzator, si ALRO S.A., in calitatea de cumparator etc. AGOA a
respins Politica de remunerare in varianta propusa de Consiliul de
Administratie al Societatii.
Premiul „Cel mai bun raport de
sustenabilitate” pentru ALRO in cadrul
Galei ARIR 2021
Schimbarea actionarului majoritar al ALRO, fara
schimbare a controlului
Vimetco N.V., actionarul majoritar al ALRO S.A., a decis sa transfere
cele 386.795.344 de actiuni emise de ALRO S.A. si detinute de
Vimetco N.V., reprezentand 54,1898% din capitalul social al ALRO
S.A., catre societatea Vimetco PLC. Vimetco PLC este o societate
cu raspundere limitata infiintata in conformitate cu legile Ciprului,
cu sediul in 1 Poseidonos, Ledra Business Centre, Egkomi, 2406,
Nicosia, Cipru, inregistrata in Registrul Companiilor cu numarul
HE42485 (99,998% detinut de Vimetco NV inainte de transfer).
Transferul actiunilor detinute de Vimetco N.V. in ALRO S.A. s-a facut
printr-o contributie in natura la capitalul social al Vimetco PLC, in
schimbul careia Vimetco N.V. a primit noi actiuni emise de Vimetco
PLC.
Achizitionarea Vimetco Trading
In decembrie 2021, ALRO a finalizat etapele pentru integrarea
activitatii de vanzari in structura Grupului prin finalizarea achizitiei
Vimetco Trading SRL de la actionarul sau majoritar, Vimetco PLC
si filiala sa, Vimetco Management Romania.
Aceasta tranzactie, realizata la valoarea de piata evaluata
a Vimetco Trading, va permite ALRO sa-si imbunatateasca
sinergiile intre fabricarea si vanzarea produselor finite si sa
beneficieze de o echipa de vanzari si marketing cu o experienta
consolidata de peste 10 ani de activitate.
Decembrie 2021
Din 2008, Vimetco Trading a actionat in principal ca agent fara
reprezentare a ALRO pe toate pietele de produse de aluminiu din
lume. In urma acestei tranzactii, ALRO detine 100% din capitalul
Vimetco Trading.
Adunarea Generala Ordinara a Actionarilor si
Adunarea Generala Extraordinara a Actionarilor
ALRO
Pe 22 decembrie 2021 au avut loc Adunarea Generala Ordinara
a Actionarilor si Adunarea Generala Extraordinara a Actionarilor
ALRO. Cateva dintre punctele privind activitatea de afaceri si cele
administrative incluse pe ordinea de zi a sedintelor si votate ulterior
au fost aprobarea modificarii contractelor de vanzare-cumparare de
alumina calcinata incheiate de Companie, in calitate de cumparator
si ALUM S.A., in calitate de vanzator, aprobarea completarii
obiectului secundar de activitate cu doua activitati si anume:
"Producerea de energie electrica” (cod CAEN 3511)" si "Alte activitati
privind sanatatea umana” (Cod CAEN 8690), aprobarea modificarii
Articolului 7, paragraful (3) din Actul Constitutiv al Companiei, privind
actionarii, ca urmare a transferului actiunilor emise de Companie
prin contributia in natura a Vimetco N.V. la capitalul social al Vimetco
PLC Cipru etc. AGOA a respins Politica de Remunerare in varianta
propusa de Consiliul de Administratie al Societatii.
Vimetco Trading, o echipa de vanzari
cu o experienta de peste 10 ani, va
permite ALRO sa-si imbunatateasca
sinergiile intre fabricarea si vanzarea
produselor finite
14
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
Evenimente importante in anul financiar 2021 (continuare)
Ulterior, la finalul lunii ianuarie 2022, Compania a anuntat ca
Reducerea activitatii de productie a aluminiului
primar
managementul se concentreaza pe gasirea de solutii pentru a
restabili productia de aluminiu electrolitic la nivelul anului 2021,
incepand cu anul 2023, sub rezerva preturilor la energie de pe
piata. In prezent, Compania cauta solutii pentru a asigura nevoile
deenergiepentru2023pentrutoatecelecincihaledeelectrolizasi
a pastra astfel caracteristica de integrare pe verticala a activitatii.
Pe baza estimarilor actuale, costurile de repornire pentru fiecare
hala de electroliza ar putea fi in intervalul 10-12 milioane USD, in
functie de preturile materiilor prime la momentul respectiv si de
perioada scursa din momentul plasarii lor in conservare.
Avand in vedere situatia exceptionala de pe pietele de energie
si gaze, Consiliul de Administratie al ALRO a adoptat, in sedinta
din 27 decembrie 2021, programul de productie pentru anul
2022. Programul de productie se bazeaza pe mai multe principii
economice solide, precum mentinerea lichiditatii, indeplinirea
tuturor obligatiilor asumate de catre Companie, incluzand plata
la timp a salariilor, a impozitelor si taxelor si a serviciului datoriilor
pentru creditele angajate, precum si adoptarea unui model de
afaceri care urmareste, pe de-o parte reducerea dependentei de
energia electrica, iar pe de alta parte mentinerea, pe cat posibil,
a portofoliului de produse, cu exceptia celor neprofitabile sau cu
marja de profit foarte mica.
Consideram ca integrarea va
ramane pe termen lung unul dintre
principalele avantaje ale
modelului de afaceri al ALRO
In acest sens, activitatea de productie a aluminiului primar se va
diminua, de la cinci la doua hale de electroliza, cu implementarea
de masuri tehnologice care sa permita o repornire rapida si
eficienta atunci cand conditiile de pe pietele de energie vor
reveni la normal.
15
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
Date informative
ALRO S.A.
Denumirea companiei
Sediul companiei
ALRO S.A.
Str. Pitesti, nr.116, Slatina, Judetul Olt
0249-431 901
Numar de telefon
Numar fax
0249-437 500
Numar de înregistrare la Oficiul Registrului Comertului
Cod unic de identificare fiscala
J28/8/1991 în data de 31.01.1991
RO1515374
Clasa, tipul, numarul și principalele caracteristici ale valorilor mobiliare
emise de societatea comerciala
Actiuni nominative dematerializate si ordinare
Capital social subscris și varsat
356.889.567,5 RON
Identificator Unic la Nivel European (EUID)
Cod LEI ("Legal Entity Identifier")
ROONRCJ28/8/1991
5493008G6W6SORM2JG98
Piata reglementata pe care se tranzactioneaza valorile mobiliare emise Bursa de Valori Bucuresti - Piata Reglementata (simbol de piata: ALR)
Valoarea totala de piata pentru fiecare clasa de valori mobiliare
Categoria Premium – 1.284.802.4431 RON
Grupul ALRO – entitati componente (la 31 decembrie 2021)
Denumirea companiei
ALRO S.A.
Compania-mama
Vimetco PLC
ALRO S.A.
Actionariat (%)
54,19
99,40
99,97
Alum S.A.
Conef S.A.
ALRO S.A.
Vimetco Extrusion SRL
Vimetco Trading SRL (din decembrie 2021)
Global Aluminium Ltd.
Bauxite Marketing Ltd.
Sierra Mineral Holdings I Ltd.
ALRO S.A.
100,00
100,00
100,00
100,00
100,00
ALRO S.A.
Alum S.A.
Global Aluminium Ltd.
Global Aluminium Ltd.
1Calculata conform cotatiei la BVB, la data de 30 decembrie 2021 – ultima zi din 2021 in care au fost tranzactionate actiunile ALRO (713.779.135
actiuni *1,8 RON/ actiune).
16
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
Prezentare generala
Informatii despre Grup
ALRO S.A. impreuna cu filialele sale (''Grupul ALRO'' sau ''Grupul'') Actionarul principal al ALRO S.A. este Vimetco PLC (Republica
este unul dintre cei mai mari producatori integrati pe verticala din Cipru), care detine 54,19% din capitalul social al Societatii (la 31
Europa, dupa capacitatea de productie. Avand operatiuni in toate decembrie 2021). Vimetco PLC este o societate cu raspundere
fazele majore de fabricare a aluminiului, Grupul este format din limitata, cu sediul social in Poseidonos 1, Ledra Business Center,
sectoare in amonte si in aval, de la minele de bauxita si rafinarea Egkomi, 2406 Nicosia, Republica Cipru. Entitatea de control finala a
materiilor prime la productia si vanzarea de produse din aluminiu Companiei este Maxon Limited (Insulele Bermude).
primar si prelucrat.
Grupul ALRO include urmatoarele companii:
ALRO („Societatea” sau „Societatea-mama”) a fost infiintata in anul
1961 pe perioada nedeterminata sub forma unei societati comerciale
pe actiuni in conformitate cu Hotararea Guvernului Romaniei nr. 30
din 14 ianuarie 1991 privind infiintarea de societati comerciale pe
actiuni in ramura metalurgiei neferoase. Sediul administrativ si de
conducere al Societatii se afla in Romania.
ALRO – producator de aluminiu – produse primare & prelucrate
(“PLP”) (societate listata la Bursa de Valori Bucuresti, Categoria
Premium);
Alum –producator de alumina (societate listata la Bursa de
Valori Bucuresti, segmentul de piata ATS, categoria AeRo);
Vimetco Trading* – companie ce opereaza in vanzarea de
produse din aluminiu;
Sierra Mineral Holdings (SMHL) – societate de extractie a
bauxitei;
Vimetco Extrusion – producator de aluminiu extrudat;
Conef – societate de tip holding si de management;
Global Aluminium – societate de tip holding, si
Bauxite Marketing - marketing.
Societatea a fost inregistrata sub denumirea comerciala “ALRO S.A.”
si este listata la Bursa de Valori Bucuresti („BVB”) din 16 octombrie
1997. Actiunile Companiei sunt tranzactionate la BVB sub simbolul
„ALR”. Incepand cu 18 martie 2019, Comitetul pentru Indici ai BVB
a aprobat includerea ALRO in BET, principalul indice al pietei si in
BET-TR, (indice care include si dividendele distribuite).
ALRO S.A.
(Romania)
Produse aluminiu primar
Produse aluminiu procesat
99.9%
100%
100%
99.4%
Vimetco Trading S.R.L.
Vimetco Extrusion S.R.L.
Conef S.A.
Alum S.A.
(Romania)
(Romania)
(Romania)
(Romania)
Activitate de vânzare
produse din aluminiu
Societate de tip holding si de management
Activitate de extrudare
Rafinarie alumina
100%
Global Aluminium Ltd.
(Insulele Virgine Britanice)
Societate de tip holding
100%
100%
Sierra Mineral Holdings I Ltd.
(Insulele Virgine Britanice
cu operatiuni în Sierra Leone)
Bauxite Marketing Ltd.
*In decembrie 2021, ALRO a finalizat demersurile pentru integrarea
activitatii de vanzari in structura Grupului prin achizitionarea companiei
Vimetco Trading SRL de la actionarul sau majoritar, Vimetco PLC si
filiala sa, Vimetco Management Romania. Aceasta achizitie a fost
anuntata printr-un Raport Curent in data de 24 decembrie 2021.
(Insulele Virgine Britanice)
Marketing
Mina de bauxita
In acest fel, Grupul a reusit sa asigure un lant de productie integrat,
asigurand materiile prime pentru ALRO
17
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
Grupul este integrat pe verticala, operatiunile sale fiind organizate,
in scop de management, in patru segmente: Bauxita, Alumina,
Aluminiu Primar si Aluminiu Prelucrat. In acest fel, resursele
sunt alocate in mod eficient si se poate face o evaluare adecvata a
performantelor fiecarui segment, aceasta organizare fiind in acelasi
timp baza pe care Grupul raporteaza informatiile catre Conducere:
Segmentul Aluminiu Primar produce produse din aluminiu
primar precum sarma, sleburi, bare si include, in principal Sectia
deAnozi, Sectia de Electroliza, SectiaTurnatorie si Eco-Topitoria;
Segmentul Aluminiu Prelucrat, produce produse laminate
plate (“PLP”), precum placi, table si benzi, benzi fasiate si
produse extrudate.
Segmentul Bauxita consta in minele de bauxita operate de
Grup in Sierra Leone (Africa) si care include companiile SMHL, Atat instalatiile de productie de aluminiu primar, cat si cele de
Global Aluminium si Bauxite Marketing;
prelucrare se afla in Slatina, in timp ce rafinaria de alumina se afla in
Tulcea, Romania (Europa).
Segmentul Alumina, consta in operatiunile Grupului de
producereaaluminei,materiaprimaprincipalapentruproducerea
aluminiului electrolitic si include rafinaria de alumina, ALUM;
Urmatorul grafic prezinta fluxul tehnologic pe verticala al sectoarelor din amonte si din aval ale Grupului:
Procesare
(aluminiu prelucrat
si extrudare)
Facilitatea de
productie de
aluminiu primar
Turnare
(aluminiu primar)
Rafinarie
alumina
VANZARI
Exploatare
bauxita
Sierra Leone
Tulcea
Slatina
Slatina
(ROMANIA)
Slatina & Bucuresti
(ROMANIA)
Sierra Leone
(AFRICA)
Tulcea
(ROMANIA)
Locatie
Functie
Capacitati @ 31 Decembrie 2021
Sierra
Leone
Prelucrarea si uscarea
bauxitei
1.500.000 tone pe an pentru instalatia de spalare a principalei instalatii de spalare
Instalatia de spalare 1 (extensie a principalei instalatii de spalare): 420.000 tone pe an
Instalatia de spalare 2 (extensie a principalei instalatii de spalare): 204.000 tone pe an
720.000 tone pe an pentru instalatia de uscare
480.000 tone pe an pentru instalatiile de prelucrare*
*nicio operatiune de prelucrare planificata pentru 2022
Tulcea
Slatina
Rafinarie alumina
600.000 tone de alumina pe an
Topire si Turnare¹
265.000 tone de aluminiu electrolitic pe an2
35.000 tone de aluminiu reciclat si
335.000 tone de aluminiu primar turnat pe an
Slatina
Procesare3
100.000 tone PLP-uri4 pe an si
25.000 tone de profile extrudate pe an
Note
(1) Unitatea de productie, sectia anozi si unitatea de turnare a aluminiului
(2) Compania a anuntat la finalul anului 2021 ca activitatea de productie a aluminiului primar va fi diminuata, de la cinci la doua hale de electroliza,
cu implementarea de masuri tehnologice care sa permita o repornire rapida si eficienta atunci cand conditiile pietei de energie vor reveni la normal.
(3) Instalatiile de laminare la cald si la rece si sectia de extrudare.
(4) Estimare bazata pe un mix de productie de referinta, sub rezerva modificarilor mixului de productie
18
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
ALRO este structurata in doua divizii:
Mai mult, inca din 2020, ALRO si Vimetco Extrusion sunt
membri ai ASI (Aluminium Stewardship Initiative), o asociatie
internationala care contribuie la imbunatatirea sustenabilitatii in
sectorul global al aluminiului.
Divizia Aluminiu Primar include divizia interna de
aluminiu primar a Companiei si cuprinde Sectia Anozi,
Sectia Electroliza, Turnatoria, Eco-Topitoria, Atelierul de
reparatii si piese de schimb, Sectiile de transport rutier si
feroviar si alte sectii responsabile pentru servicii auxiliare.
Ca urmare a investitiilor in modernizarea echipamentelor
si in tehnologie noua, ALRO a atins o capacitate de
productie de 265.000 tone de aluminiu electrolitic* pe an.
Eco-Topitoria are o capacitate de productie de 35.000
tone, iar Turnatoria are o capacitate de productie de
335.000 tone de aluminiu primar pe an. Totodata, toti
anozii necesari pentru electroliza aluminei sunt produsi
intern;
ALRO produce o gama diversificata de produse, dupa cum este
detaliat mai jos:
sarma din aluminiu si aliaje de aluminiu;
bare din aluminiu si aliaje de aluminiu
sleburi din aluminiu si aliaje de aluminiu;
placi din aluminiu si aliaje de aluminiu (tratate termic si
netratate termic);
table, benzi si benzi fasiate din aluminiu si aliaje de aluminiu;
table, benzi si benzi fasiate placate, din aluminiu si aliaje de
aluminiu.
Divizia Aluminiu Prelucrat (PLP) depinde de o gama
de produse specifice fabricate la un anumit moment,
instalatiile Grupului avand o capacitate de 100.000 tone
pe an de produse laminate plate si 25.000 tone pe an
de profile extrudate. Grupul intentioneaza sa mareasca
capacitate de productie de PLP la 120.000 tone de an si
pe cea de produse extrudate la 35.000 tone pe an.
In ceea ce priveste extinderea portofoliului de produse, in 2021
au fost realizati pasi suplimentari, dupa cum este detaliat si mai
jos:
Producerea de placi tratate termic din aliaje dure, din aliaje
2xxx si 7xxx, cu realizarea unei grosimii minime de la 15 la
10 mm;
Producerea placilor din aliaj dure, netratate termic, din aliaje
cu continut ridicat de Mg, cu marirea intervalului de grosime/
latime la grosime mai mica (8 mm) si latime mare (1500 mm);
Programe de precalificare a fabricatiei experimentale pentru
placile destinate industriei aero, din aliaje 2024, 2124, 2219,
7475 si 7050;
Filialele Grupului detin mai multe acreditari. De exemplu,
ALRO este certificata ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001, ISO
50001 pentru managementul calitatii si are certificari NADCAP
pentru produse speciale, precum si EN 9100 pentru productia
aeronautica, dar si certificarea IATF 16949 pentru industria auto,
produsele sale fiind certificate pentru conformitate cu standardele
internationale de asigurare a calitatii pentru aluminiul primar, asa
cum sunt stabilite de Bursa de Valori din Londra, precum si cele
pentru produsele laminate plate. Pentru mai multe informatii in
acest sens, va rugam sa consultati site-urile web ale ALRO si ale
fiecarei filiale a Grupului.
Productie de table si benzi din aliaje dure 5xxx, laminate la
rece, loturi de calificare;
Teste de calificare pentru table din aliaj 3103 stare H26.
Compania primeste alumina de la ALUM, propria sa rafinarie
de alumina, cu o capacitate instalata de 600.000 de tone pe an,
care este obtinuta prin utilizarea bauxitei extrase in Sierra Leone.
ALRO fabrica produse din aluminiu primar cu valoare adaugata
pentru clientii sai, iar aluminiul primar este, de asemenea, utilizat
ca materie prima de unitatile de productie de aluminiu prelucrat.
In plus, Compania vinde bare din aliaje de aluminiu filialei sale,
Vimetco Extrusion, care produce in continuare produse extrudate.
In 2021, am trecut cu succes toate auditurile de calitate. Dintre
cele esentiale, amintim auditul de supraveghere aero conform
EN 9100, IATF 16949 pentru industria auto: 2016 Automotive
Surveillance, Auditul Airbus Partea a doua - Autorizarea ca
Furnizor conform Noului Sistem de Cerinte pentru Furnizori
Airbus si acreditarea Nadcap pentru tratamente termice.
Modelul de integrare pe verticala al
Grupului ALRO ramane unul dintre
avantajele reale ale acestui model de
afacere pe termen lung
* Compania a anuntat la finalul anului 2021 (data exacta a Raportului Curent oficial este 27 decembrie 2021) ca activitatea de productie a aluminiului
primar va fi diminuata, de la cinci la doua hale de electroliza, cu implementarea de masuri tehnologice care sa permita o repornire rapida si eficienta
atunci cand conditiile pietei de energie vor reveni la normal.
19
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
Vanzari
Criza magneziului, cu preturi ce au atins noi recorduri in toamna
trecuta, a lasat producatorii europeni de aluminiu expusi unui
deficit, iar o redresare a acestei situatii nu este inca vizibila.
GrupulALRO are o prezenta puternica in multe sectoare industriale
de pe pietele internationale. Experienta sa si axarea pe produsele
laminate plate si extrudate cu valoare adaugata mare (PVAM)
ii permit sa indeplineasca standarde tehnice si de productie
specializate cerute de anumiti clienti. Grupul se concentreaza pe
patrunderea sau cresterea cotei de piata in cele mai sofisticate
industrii, precum cea aeronautica, auto, maritima si de constructii,
cu produse cu valoare adaugata foarte mare (PVAFM), care au
avut prime mai mari in ultimii ani.
Intreruperea lanturilor de aprovizionare ale containerelor a avut un
impact semnificativ asupra activitatilor comerciale pe tot parcursul
anului 2021 si se estimeaza ca va continua in 2022.
ALRO a prelungit acordul multianual
cu Airbus pentru materiale destinate
industriei aeronautice
Sectorul auto, care a aratat o cerere solida in ianuarie, a terminat
anul 2021 ca unul dintre cele mai afectate sectoare industriale:
criza semiconductorilor a incetinit ritmul activitatilor in industria
auto, iar preturile nesustenabile ale materialelor au anulat
castigurile normale din sectorul de constructii.
Pentru ALRO, 2021 a inceput intr-o nota mai optimista decat
2020, dar totusi cu probleme de logistica semnificative cauzate
de pandemia COVID-19, in special pentru clientii nostri externi
de produse PLP (depozite inactive, lipsa de camioane si soferi,
congestionari in porturi etc. ). Atat pentru Segmentul Primar, cat
si pentru Prelucrat, operatiunile de vanzari au continuat sa fie
afectate de impactul negativ al COVID-19 asupra activitatilor
clientilor nostri obisnuiti, in principal in primul trimestru din 2021. Cu
cateva exceptii, activitatile au revenit la o stare aproape normala
incepand cu al doilea trimestru fara alte perturbari semnificative
pana la sfarsitul anului.
Industria aeronautica a evoluat de la un sector aproape inactiv in
2020 si inceputul lui 2021 la un sector mai activ, incurajat fiind de
ridicarea restrictiilor de calatorie cauzate de COVID-19. In plus,
semnele generale de redresare au fost sustinute de optimismul
general al pietei vara trecuta si de recentele cresteri ale productiei
anuntate de mai multi producatori de echipamente originale
(OEM).
Produsele de larg consum/produsele de uz casnic au incheiat anul
2021, de asemenea, pe o tendinta pozitiva, datorita cresterii cererii
de proiecte rezidentiale pe parcursul perioadelor de izolare.
Pentru segmentul PLP, vanzarile in 2021 au raportat cifre record
de aproape 86.700 de tone vandute, in crestere cu 15,2% fata
de anul precedent. In 2021, ALRO a prelungit acordul multianual
cu Airbus pentru materiale destinate industriei aeronautice si a
contribuit la consolidarea prezentei ALRO. De asemenea, pe piata
interna ALRO a atins volume de vanzari record de peste 6.100 de
tone, mai mult cu peste 53% fata de 2019, inainte ca pandemia
de COVID-19 sa impacteze negativ pietele. O parte esentiala a
Sectorul de inginerie generala, grav afectat de pandemia de
COVID-19 in anul 2020, si-a revenit semnificativ incepand cu luna
februarie 2021 si a ramas la un nivel ridicat pana la sfarsitul anului.
ALRO a incheiat in 2021 acorduri de
vanzare cu noi clienti din UE, avand portofoliului de clienti autohtoni, care a continuat sa se extinda in
2021, o reprezinta producatorii finali de produse de larg consum,
un potential de crestere substantial
auto, constructii.
>40 clienti noi
Segmentul PLP a raportat niveluri
Taxele anti-dumping impuse importurilor din China, anuntate de
Comisia Europeana in aprilie 2021, au agitat pietele europene de
istorice vandute in 2021
PLP si au transmis o unda de soc in randul marilor importatori de
produse din China. Din pacate, acest lucru a fost de scurta durata,
intrucat Comisia Europeana a revenit la decizie si a hotarat sa
suspende impunerea taxelor anti dumpping pentru noua luni, din
octombrie 2021 pana in iulie 2022.
20
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
Obiectivele ALRO pe termen mediu si lung raman neschimbate:
In iunie 2021, ALRO a participat la France Air Expo Lyon,
evenimentul oficial al ALRO la Ambasada Romaniei la Paris, cu
Va continua diversificarea portofoliului de clienti cu accent pe OEM-uri importante din industria franceza pentru a intalni si a
cresterea vanzarilor de produse PVAM si PVAFM;
identifica noi potentiali clienti. De asemenea, ALRO ar fi trebuit sa
Sa devina un furnizor pe termen lung pentru noii utilizatori participe in calitate de expozant la principalele targuri europene
finali din sectoarele aeronautic, auto, produse de larg consum de aluminiu, adica la Targul de aluminiu din Düsseldorf si la Paris
si constructii si sa-si sporeasca prezenta pe piata romaneasca Airshow din Le Bourget. Insa aceste evenimente au fost anulate
atat pentru vanzari primare, cat si pentru PLP
in 2021 din cauza restrictiilor de calatorie cauzate de COVID-19.
Compania a atins repere semnificative in 2021, iar conducerea
a identificat mai multe oportunitati de afaceri pentru dezvoltari
viitoare in 2022. Mai mult, ALRO a incheiat acorduri de vanzare
cu noi clienti cu potential de crestere substantial, toti localizati
exclusiv in Uniunea Europeana.
2021 (tone)
Vanzari de
Aluminiu
Primar
Vanzari
Produse
Procesate
SMHL
Vanzari
Alumina
Vanzari Bauxita
36%
FRP
78%
100%
Alum
13%
ALRO
VIMETCO
EXTRUSION
0%
51%
100%
22%
VANZARI CATRE TERTI
2020 (tone)
Vanzari de
Vanzari
Produse
Procesate
SMHL
Vanzari
Aluminiu
Alumina
Vanzari Bauxita
Primar
32%
FRP
83%
82%
Alum
ALRO
14%
VIMETCO
EXTRUSION
18%
54%
100%
17%
VANZARI CATRE TERTI
21
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
Pe de alta parte, Compania a trebuit sa amane alte proiecte. In
cadrul Diviziei de Aluminiu Primar, proiectele amanate pentru o
data ulterioara sunt cresterea capacitatii de productie a sleburilor
impreuna cu extinderea instalatiei de filtrare a gazelor din
Turnatorie iar in cadrul Departamentului de Aluminiu Prelucrat,
modernizarea actionarii principale la Laminorul de benzi la cald
impreuna cu instalarea unui sistem dedicat de control al profilului
pentru produsele laminate la cald. Conducerea intentioneaza
sa reia implementarea acestor proiecte atunci cand conditiile
economice vor fi mai sustenabile.
Productie
ALRO nu a suferit nicio intrerupere in activitate in anul 2021 din
cauza pandemiei de COVID-19, masurile si protocoalele vaste
implementate in acest sens dovedindu-si eficienta.
Din pacate, noile niveluri record raportate pentru preturile la
energie au condus la masuri exceptionale. Astfel, la sfarsitul anului
2021, dupa o perioada de crestere anormala a preturilor la energie
si o lipsa de energie pe piata, conducerea a anuntat o reducere a
productiei de aluminiu electrolitic. Prin urmare, pentru trei din cinci
hale de electroliza au fost implementate masuri tehnologice care
sa le opreasca si sa permita o repornire rapida si eficienta atunci
cand conditiile de pe piata de energie vor reveni la normal. In plus,
conducerea a amanat unele proiecte de investitii planificate pentru
sfarsitul anului 2021 - inceputul anului 2022. Proiectul de crestere
a capacitatii Eco-Topitoriei va continua in anul 2022, iar celelalte
proiecte de crestere a capacitatii vor fi amanate.
In 2021, cel mai inalt nivel de productie
raportat vreodata de Sectia de
laminare la cald
Tintele si obiectivele strategice din cadrul Diviziilor Aluminiu
Primar si Prelucrat, pe termen mediu si lung sunt detaliate mai jos:
ALRO a raportat in 2021 cea mai
mare productie de aluminiu turnat din
istoria Companiei > 293.000 de tone
Realizarea productiei, consumurilor si nivelurilor de intretinere
in limitele bugetului;
Optimizarea costurilor generale;
Realizarea in cadrul PLP a 120.000 tpa de produse cu
valoare adaugata mare;
In ciuda acestui mediu economic nefavorabil, ALRO a reusit sa
demareze proiectele de crestere a PVAM incluse in Programul
sau de Investitii 2021. Compania isi pastreaza prioritatile conform
strategieidedezvoltarepetermenmediusilung,ceeacepresupune
cresterea eficientei energetice si asigurarea unei activitati sigure si
conforme, avand ca scop final reducerea dependentei generale a
Companiei de energia electrica.
Imbunatatirea managementului stocurilor si implementarea
indicatorilor de monitorizare pentru evaluare. Pe parcursul
anului s-au aplicat masuri imbunatatite de planificare si
programare pentru a evita deficitul sau excesul de stocuri
si, acolo unde este posibil, a asigura aprovizionarea duala
si multipla astfel incat sa se imbunatateasca lantul de
alimentare;
Productia de aluminiu lichid in 2021
>33.000 tone
Economie circulara si zero deseuri depuse in halda;
Identificarea de noi clienti si noi produse;
Prin urmare, proiectul de crestere a capacitatii de reciclare a
deseurilor a devenit o prioritate maxima in 2021. Cresterea pana
la 100.000 tpa a cantitatii de metal topit provenit din reciclarea
deseurilor va sprijini obiectivul strategic al ALRO de a atinge
120.000 tpa de produse cu valoare adaugata mare si de a reduce
dependenta de pretul energiei electrice. Astfel, pana la aceasta
data, pentru capacitatea de extindere a Eco-Topitoriei, Compania
a semnat contractul pentru livrarea a doua cuptoare cu camera
dubla si a sistemului de ardere a cuptorului de mentinere. In 2021,
Compania a depus toate documentele de construire si a obtinut
avizele oficiale necesare pentru implementarea proiectului.
Digitalizarea fabricii si securitatea cibernetica;
Progrese in cadrul departmentului de Cercetare & Dezvoltare.
In 2021, Compania a continuat sa implementeze masuri de
digitalizare in cadrul proceselor sale de productie. Aceasta
utilizeaza sistemul Quintiq (planificare, programare si urmarire a
productiei), sistemul STC (trasabilitate si control) si sistemul FLI
(trasabilitatea prin fisa electronica de lucru si inspectii). Sistemul
FLIoferatrasabilitateacompletaatuturoractivitatilorsimaterialelor
de productie, gestionand in acelasi timp evenimentele care ar
putea afecta procesele de productie si asigurand in timp real
toate informatiile relevante necesare pentru a identifica cauzele si
posibilele solutii la probleme.
In 2021, a fost reciclata cea mai mare
cantitate de deseuri de aluminiu in
Turnatorie si Eco –Topitorie
Un nivel istoric al productiei
de PLP raportat in 2021
> 88.000 de tone
aproximativ 94.000 de tone
Productia de placi in 2021
> 57.000 tone
22
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
In cadrul programului sau de investitii pentru mentenanta
implementat in 2021, ALRO a finalizat mai multe proiecte. Astfel,
printre altele, reparatia capitala a cuptoarelor de coacere anozi
prin repararea cloazoanelor, inlocuirea contoarelor de gaz de
la Turnurile de pasta anodica, si modernizarea dozatoarelor de
pasta din cadrul Sectiei Anozi pentru a asigura continuitatea
productiei de aluminiu precum si cresterea eficientei energetice a
echipamentelor. Fiabilitatea procesului tehnologic a reprezentat
obiectivul si pentru inlocuirea lanturilor de izolatori de 220KV
in cadrul Serviciul Electro-Energetic (SEE). Totodata, in cadrul
Departamentului Hidro-Energetic, a fost deviata conducta de
aductiune a apei pentru a asigura alimentarea continua si fiabila
cu apa pentru procesele industriale ale ALRO. In plus, au fost
efectuate ultimele teste pentru un dispozitiv de strangere a
camelor anodice nou implementat, finalizat in 2021, avand ca
scop imbunatatirea si facilitarea procesului de extractie a anozilor
uzati/ introducerea anozilor noi din/in cuvele de electroliza.
Principalele investitii realizate in anul 2021
Planul de investitii 2021 al ALRO, aprobat la inceputul anului,
care se ridica la aproape 53 de milioane USD, are trei obiective
principale:
sustinerea obiectivului strategic alALRO de a atinge 120.000
tpa de produse cu valoare adaugata mare prin cresterea
cantitatii de metal topit provenit din deseuri reciclate si prin
cresterea capacitatii de turnare a sleburilor;
asigurarea conditiilor necesare pentru mentinerea
conformarii cu cele mai recente reglementari aplicate
de Uniunea Europeana cu privire la emisiile de CO2 si
problemele de mediu si
sustinerea procesului existent si a capacitatii actuale prin
furnizarea de echipamente/conditii sigure si fiabile pentru
procesele tehnologice, in conformitate cu programele de
intretinere si reglementarile standard (inclusiv inlocuirea
componentelor cuvelor de electroliza folosind tehnologia
AP12LE) pentru a reduce consumul de energie si a asigura
cantitatea necesara de metal electrolitic.
In cadrul Diviziei Aluminiu Prelucrat, in 2021 a fost finalizata
modernizareasistemuluidebaredepulverizarecuemulsielalaminorul
de benzi la cald pentru a oferi, printre alte beneficii, un control individual
al duzelor, ceea ce va imbunatati semnificativ racirea cilindrilor de lucru
ai laminorului.Aceasta modernizare va duce la cresterea productivitatii
placilor placate si a calitatii placilor, in general.
In pofida performantei excelente a pietei globale a aluminiului,
din cauza pandemiei de COVID-19 si a pietei de energie,
cresterea anormala a preturilor a afectat grav activitatea de
investitii a Companiei. Astfel, cheltuielile totale de CAPEX in
2021 s-au ridicat la aproape 20 de milioane USD, Compania
concentrandu-se pe parcursul anului doar pe acele proiecte care
au un impact imediat asupra activitatii, contribuind la cresterea
eficientei energetice si sustinand desfasurarea unei activitati
sigure si conforme.
Mai mult, programul de mentenanta din Divizia Aluminiu
Prelucrat a inclus, printre alte investitii, modernizarea sistemelor
de distributie a gazelor naturale si implementarea de sisteme
automate de masurare a placilor. Preocupata permanent de
siguranta angajatilor sai, si in conformitate cu reglementarile
aplicabile, ALRO a continuat programul de modernizare a
podurilor rulante din sectorul de electroliza. Acest program de
intretinere este vital pentru procesul de electroliza a aluminiului.
Acesta permite ALRO sa isi continue procesul in conditii de lucru
sigure pentru personal si asigurand in acelasi timp fiabilitatea
echipamentelor. Doua poduri bigrinda si modernizari de poduri
in sectiile de laminare la cald si la rece sunt acum disponibile cu
tehnologie cu consum redus de energie. Acestea vor imbunatati
eficienta generala a laminoarelor la rece si a productiei de placi
tratate termic.
Ca parte a acestui nou model de afaceri, ALRO a inceput in
2021 implementarea proiectelor de reducere a dependentei
sale de furnizarea de energie. Prin urmare, a devenit o prioritate
dezvoltarea capacitatii de reciclare a deseurilor pentru a creste
cantitatea de material reciclat si a ajunge la aproape 100.000
tpa de deseuri de aluminiu reciclate. Reciclarea deseurilor de
aluminiu necesita doar aproximativ 5% din consumul de energie
utilizat la producerea aluminiului primar comparativ cu aceeasi
cantitate de aluminiu electrolitic produsa. De asemenea, acest
proiect reprezinta un pas crucial in strategia ALRO de a deveni o
fabrica verde, care si-a luat angajamentul sa livreze clientilor sai
produse mai sustenabile, in linie cu tintele ambitioase ale Europei
privind obiectivele de decarbonizare si economie circulara.
Investitii planificate pentru 2022
Incepand cu ianuarie 2022, Managementul a decis sa adopte
un model de afaceri care vizeaza, pe de o parte, reducerea
dependentei Companiei de energie electrica si pe de alta
parte, mentinerea portofoliului de produse actual, cu exceptia
produselor neprofitabile sau cu marja de profit mica. Programul
de Investitii pentru 2022 este corelat cu programul de productie,
implementand cu prioritate acele investitii care vor aduce castiguri
si imbunatatiri imediate ale activitatii sau cele necesare pentru
asigurarea functionarii sigure si conforme cu legislatia. Prin
urmare, dezvoltarea capacitatii de reciclare va continua in mod
prioritar pentru a asigura necesarul de metal topit pentru productia
de produse laminate plate.
Cheltuielile de CAPEX indicate mai sus includ reconditionarea
cuvelor de electroliza folosind tehnologia AP12LE (Aluminium
Pechiney Low Energy), unul dintre cele mai importante
proiecte de crestere a eficientei energetice. ALRO s-a angajat
sa implementeze tehnologia AP12LE in urmatorii ani, pana
cand toate cuvele vor fi reconditionate cu aceasta tehnologie
moderna ce duce la un consum redus de energie, implementata
in colaborare cu Rio Tinto Aluminium Pechiney. Se estimeaza
ca aceasta tehnologie inovatoare va aduce eficienta energetica
si beneficii de mediu in sectorul de electroliza, sectorul cu cel
mai mare consum energetic din procesele ALRO. Astfel, in 2021,
Compania a reconditionat 87 de cuve in cadrul programului sau
de intretinere, folosind tehnologia AP12LE. Rezultatele obtinute
in timpul testelor confirma ca toate cuvele AP12LE functioneaza
in parametrii asteptati.
De asemenea, ca parte a unei activitati sigure, responsabile si
profitabile, ALRO se angajeaza sa isi continue programul de
eficienta energetica. Astfel, programul de reconditionare a cuvelor
folosind tehnologia de reconditionare AP12LE va fi adaptat la
numarul de cuve aflate in functiune pentru a asigura functionarea
electrolizei cu o eficienta energetica imbunatatita.
23
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
ALRO va continua, de asemenea, sa implementeze acele
elemente de CAPEX pentru mentenanta care sunt necesare
pentru a sustine procesul si capacitatea actuala de productie
prin conditii de functionare si echipamente de productie sigure
si fiabile, in conformitate cu programele de intretinere si in deplin
acord cu reglementarile standard. Printre elementele de investitii
planificate, in 2022 sunt programate a fi reparate capital cuptoarele
de topire G8 si G14.
In 2021, ALRO a modernizat
87 cuve
cu ajutorul tehnologiei AP12LE
In 2021, ALRO a pus in functiune 87 de cuve cu tehnologia
AP12LE, iar de la inceputul proiectului pana in decembrie 2021,
un numar de 165 din cele 653 de cuve incluse in contract au fost
complet reconditionate si puse in functiune pe baza noii tehnologii.
Se estimeaza ca acest contract se va finaliza in 2026.
In Divizia Aluminiu Prelucrat sunt planificate in 2022 o serie de
investitii pentru a asigura fiabilitatea echipamentelor, avand in
vedere, printre altele, modernizarea tablourilor instalatiei electrice
aferente mecanismelor cu role ale laminorului de benzi la cald si
repararea cuptorului de recoacere Olivotto.
In 2022, sunt programate 40 de cuve de electroliza pentru a fi
reconditionate cu tehnologia AP12LE, in stransa corelatie cu
programul de reparatii.
In functie de evolutia economiei, ALRO planuieste reluarea
investitiilor care au fost amanate in 2021. Cele mai semnificative
sunt dezvoltarea capacitatii de turnare a sleburilor in Turnatorie si
modernizarea actionarii principale ale Laminorului de benzi la cald
in Divizia Aluminiu Primar; in Divizia Aluminiu Prelucrat, instalarea
unui sistem dedicat de control al profilului pentru produse laminate
la cald avand ca scop cresterea productiei de produse cu valoare
adaugata mare/productiei de laminate plate, ceea ce va duce la o
mai mare profitabilitate a Companiei.
Dupa finalizarea acestui proiect, ALRO va fi in top 10 producatori
de aluminiu primar la nivel mondial (cu exceptia Chinei) din
perspectiva eficientei energetice in sectorul de electroliza.
Consumul specific de energie electrica
a scazut la 13.233 kWh/tona in 2021 -
cel mai mic consum specific c.c. din
istoria ALRO
Compania intentioneaza sa extinda statia de tratare a gazelor
arse din Turnatorie imediat ce conditiile economice si de pe piata
energetica revin la normal. Aceasta extindere implica instalarea
unor sisteme de ultima generatie de captare si filtrare a gazelor
la cuptoarele de topire si aliere. Acest proiect este direct legat de
noile echipamente de productie din Turnatorie care urmeaza sa fie
dezvoltate, vor imbunatati calitatea produselor si vor oferi produse
mai prietenoase cu mediul.
Eficienta energetica
Unul dintre principalele obiective ale Companiei pe termen mediu
si lung il reprezinta reducerea consumului de energie si de utilitati;
in consecinta, ALRO a continuat sa realizeze investitii in aceasta
directie.
Proiectul RTA (AP12LE – tehnologie moderna
pentru un consum scazut de energie in
Sectia electroliza)
In 2021, un eveniment semnificativ care a afectat operatiunile
ALRO a fost cresterea foarte mare a pretului energiei electrice.
Cresterea preturilor la energie a fost determinata de cresterea
preturilor certificatelor CO2 si a gazelor naturale, in special in a
doua jumatate a anului.
Ca parte a strategiei sale de imbunatatire a eficientei energetice si
asigurare a fiabilitatii si sigurantei procesului de productie, ALRO
a incheiat in 2018 un contract cu Rio Tinto Aluminium Pechiney
pentru imbunatatirea design-ului cuvei de electroliza.
Contractele ALRO pentru energie electrica si evolutia preturilor
pentru 2021 au constat in 18 furnizori de energie si 113 tranzactii
plus 104.664 MWh de pe PZU ("Piata pentru Ziua Urmatoare").
Pentru ca patru furnizori au incetat sa livreze energie in prima
jumatate a anului, ALRO a fost obligata sa incheie noi contracte
sau sa renegocieze noi preturi in conformitate cu evolutia pietei.
AP12LE (Aluminium Pechiney Low-Energy) reprezinta
o
tehnologie de ultima generatie dezvoltata de Rio Tinto Aluminium
Pechiney si implementata la nivelul ALRO. Obiectivul acestui
proiect este reducerea consumului de energie al cuvelor cu
aproximativ 300 kWh/tona de aluminiu, pastrandu-se totodata
capacitatea de productie. Tehnologia AP12LE vizeaza un consum
de energie sub 13 MWh/tona, de la o medie de 13,28 MWh/tona
la tipul de cuve AP12 care sunt in prezent in functiune in ALRO,
mentinand in acelasi timp eficienta curentului (respectiv mai mult
de 95,5%). Designul de cuva AP12LE se bazeaza pe tehnologia
“Brick Technology" dezvoltata de RTA si foloseste materiale noi
pentru reconstructia cuvei, ansambluri catodice si bare de curent
noi, precum si anozi cu sloturi. Modernizarea se va desfasura in
etape, impreuna cu planul de reparatii cuve si fara niciun impact
asupra productiei de aluminiu.
In 2022, ALRO cauta cat mai multe posibilitati de aprovizionare cu
energie care sa acopere intregul spectru al pietei din Romania. Ca
un compromis alternativ la cumparare, ALRO a luat in considerare
si posibilitatile de import din Ungaria si Serbia.
Potrivit datelor de pe piata EEX, preturile trimestriale la energie
sunt intre 155-170 EUR/MWh pentru energia electrica. Pentru
pietele europene de gaze naturale, preturile sunt de 80-85 EUR/
MWh pentru T1 2022 si 65-70 EUR/MWh pentru restul anului.
24
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
Investitii & proiecte noi planificate pentru cresterea
eficientei energetice
Cercetare si Dezvoltare
Departamentul de Cercetare & Dezvoltare desfasoara activitati in
urmatoarele domenii:
Reconditionarea cuvelor folosind noua tehnologie de reparare
AP12LE face parte din programul de eficienta energetica ALRO
si implica beneficii in ceea ce priveste economiile de energie si
reducerea emisiilor indirecte.
Monitorizarea fluxurilor si tehnologiilor pentru a determina
influentele asupra parametrilor proceselor si a gasi solutii de
optimizare a acestora;
Dezvoltarea modelelor matematice pentru a crea produse pe
baza parametrilor procesului si a calitatii finale dorite;
Teme de cercetare la scara industriala ce decurg din nevoile
proceselor de productie;
Sprijin si ajutor pentru implementarea masurilor stabilite in urma
misiunilor de consultanta tehnica;
Analiza apelurilor in cadrul programului UE pentru cercetare si
inovare Orizont 2020 pentru a identifica proiecte adecvate pentru
ALRO;
Dezvoltarea in cadrul sectiei sale de tratament termic, dotata cu
echipamente achizitionate prin proiectul de finantare europeana,
de tehnologii de producere a tablelor subtiri tratate termic;
Dezvoltarea de noi analize in cadrul laboratorului sau de analize
metalografice, urmand cerintele de calitate ale clientilor din
industria aeronautica si auto.
De asemenea, prin extinderea capacitatii de reciclare a deseurilor
pentru a creste cantitatea de material reciclat, ALRO va reduce
consumul unitar de energie legat de productia de metal topit si
emisiile directe unitare.
Acestea sunt etape vitale in strategia ALRO de a deveni o fabrica
verde, care si-a asumat angajamentul de a livra clientilor sai
produse mai sustenabile, in conformitate cu obiectivele ambitioase
ale Europei privind decarbonizarea si obiectivele economiei
circulare.
Emisiile de gaze cu efect de sera
Pentru monitorizarea emisiilor de gaze cu efect de sera
pe perioada 2021-2030, ALRO a implementat urmatoarele
reglementari europene:
Dintre programele care s-au desfasurat cu succes in 2021, amintim:
Dezvoltarea unui nou aliaj de aluminiu, sleburi seria 7xxx
a) Regulamentul de punere in aplicare (UE) 2020/2085 al Comisiei
pentru modificarea si corectarea Regulamentului de punere
in aplicare (UE) 2018/2066 privind monitorizarea si raportarea
emisiilor de gaze cu efect de sera in temeiul Directivei 2003/87/
CE a Parlamentului European si a Consiliului;
Tinta: cresterea productiei cu un produs cu valoare adaugata, destinat
industriei aeronautice
Dezvoltarea unui nou aliaj de aluminiu, seria 2xxx, de la sleburi
pana la table subtiri tratate termic
b) Regulamentul de punere in aplicare (UE) 2018/2066 al Comisiei
privind monitorizarea si raportarea emisiilor de gaze cu efect de
sera in temeiul Directivei 2003/87/CE a Parlamentului European
si a Consiliului si modificarea Regulamentului (UE) nr. 601/2012
al Comisiei;
Tinta: cresterea productiei cu un produs cu valoare adaugata,
destinat industriei aeronautice
Produse noi din aliaje de aluminiu seria 3xxx pentru industria
alimentara
c) Regulamentul delegat (UE) 2019/331 al Comisiei de stabilire
a normelor tranzitorii la nivelul Uniunii pentru alocarea gratuita
armonizata a cotelor de emisii in temeiul articolului 10a din
Directiva 2003/87/CE a Parlamentului European si a Consiliului.
Tinta: cresterea productiei cu un produs cu valoare adaugata.
O alta parte esentiala a activitatii de cercetare si dezvoltare este
colaborarea cu universitati din tara si strainatate in derularea unor
proiecte, precum:
ALRO a obtinut noile Autorizatii pentru gaze cu efect de sera
pentru etapa a 4-a a Schemei EU-ETS in baza Ordinului nr.
1256/2020 pentru aprobarea Procedurii de eliberare a autorizatiei
privind emisiile de gaze cu efect de sera pentru perioada 2021-
2030.
Universitatea Politehnica din Bucuresti (doua proiecte si o lucrare
stiintifica publicata in revista INCAS in limba romana)
ALRO a obtinut si aprobarea de la Agentia Nationala pentru
Protectia Mediului pentru noile Planuri de Monitorizare 2021-2030
aferente noilor Autorizatii de GES. Acestea sunt incarcate pe
platforma Comisiei utilizand instrumentul Declaratiei UE.
1. Analiza numerica a tratamentului termic de imbatranire a
placilor din aliaje de aluminiu
Universitatea Transilvania din Brasov (un proiect si doua lucrari
stiintifice: primul publicat in revista romana RECENT si al doilea
publicat in revista elvetiana Trans Tech Publications)
In 2021, ALRO a respectat toate cerintele privind emisiile in
atmosfera a Deciziei de punere in aplicare (UE) 2016/1032 a
Comisiei pentru stabilirea concluziilor privind cele mai bune
tehnici disponibile (BAT), in conformitate cu Directiva 2010/75/
UE a Parlamentului European si a Consiliului, pentru industriile
metalelor neferoase.
1. Simularea opririlor accidentale ale echipamentelor in timpul
ciclului de tratament termic de imbatranire artificiala si efectul
acestora asupra caracteristicilor mecanice a placilor din aliaj
de aluminiu 6061
2. Influenta adaosului de polimeri in apa de racire asupra
deformarii si a tensiunilor reziduale ale placilor din aliaje de
aluminiu.
COMOTI - Institutul Roman de Cercetare&Dezvoltare pentru
Turbine pe Gaz (un proiect)
25
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
Departamentul de Cercetare si Dezvoltare a prezentat lucrari la
mai multe conferinte, printre care:
Toate materiile prime pe care ALRO le achizitioneaza de la furnizori
interni si/sau straini respecta strict legislatia privind siguranta si
protectia mediului a Uniunii Europene (UE), inclusiv, dar fara a se
limita la, legislatia Comisiei Europene (CE) nr. 1907/2006 (REACH)
si legislatia CE nr. 1272/2008 (CLP).
1. Conferinta Internationala Innovative Manufacturing
Engineering & Energy (IManEE) – editia a 25-a, 21-23
octombrie 2021, Iasi, Romania, editie hibrida, cu lucrarea
stiintifica:
2021 a inregistrat o crestere de aproximativ 34% a achizitiilor de
deseuri de aluminiu, ajungand la un volum total de 37.926 tone, care
a contribuit semnificativ la programul de reducere a costurilor si la
strategia de eficienta energetica a ALRO.
Influenta conditiilor de prelucrare a placilor groase din
aliaj de aluminiu 6061 asupra distorsiunii pieselor finite
prelucrate
In 2022, principalele tinte si obiective ale Departamentului Achizitii
2. A 39-a Conferinta „Caius Iacob” despre Mecanica Fluidelor
si Aplicatiile sale Tehnice, 28 – 29 octombrie 2021,
Bucuresti, Romania, conferinta virtuala, cu lucrarea:
si Logistica sunt:
Controlul si monitorizarea eficienta a preturilor principalelor
materii prime;
Cresterea volumelor de deseuri de aluminiu achizitionate
conform planului de productie;
Planificare si programare riguroase pentru a evita deficitul sau
excesul de stocuri si, acolo unde este posibil, aprovizionarea
duala si multipla astfel incat sa se imbunatateasca lantul de
alimentare;
Analiza numerica a tratamentului termic de imbatranire a
placilor din aliaje de aluminiu.
Mai mult, in 2021, Departamentul de Cercetare si Dezvoltare
a inaintat o propunere de proiect in cadrul Programului de
Cercetare si Inovare al Uniunii Europene Orizont 2020.
Proiectul privind Compozite noi, usoare, ranforsate, pe baza
de aluminiu, cu proprietati mecanice si structurale avansate
pentru aplicatii maritime, a fost eligibil pentru finantare, dar nu
a fost selectat din cauza lipsei de buget disponibil.
Asigurarea calitatii bunurilor si serviciilor achizitionate.
Pentru detalii privind structura achizitiilor Departamentului deAchizitii
si Logistica in anul 2021, a se vedea graficele de mai jos:
Pentru 2022, Departamentul de Cercetare & Dezvoltare
vizeaza:
Structura achizitiilor in 2021 pentru principalele materii prime
(inclusiv alumina)
Imbunatatirea functionarii proceselor tehnologice si
reducerea consumului de utilitati;
International
39%
Depunerea de noi proiecte in cadrul programului Orizont;
Participarea la diverse conferinte/congrese specializate.
Local
61%
Achizitii si Logistica
Din cauza schimbarilor semnificative la nivel mondial pe pietele de
marfuri si transport, contractarea materiilor prime si a transportului
maritim a fost o sarcina dificila in 2021. Mai ales in S1 2021, a trebuit
sa depasim un raport dezechilibrat al cererii si ofertei cauzat de
redresarea economica in urma pandemiei. Tulburarile din lantul de
aprovizionare au afectat semnificativ activitatea economica in 2021
si se estimeaza ca vor continua in 2022. Criza magneziului a dus
la preturi record in T4 2021, provocand un deficit producatorilor
europeni de aluminiu la acest tip de metal de aliere, iar redresarea
acestei situatii nu se intrevede inca. Pentru a-si reduce dependenta
de aprovizionarea cu energie, Grupul a achizitionat de pe piata
cantitati mai importante de deseuri de aluminiu, al caror pret este
legatdecotatiaLME, pentruaasiguramateriaprimapentruproductia
Eco-Topitoriei, care a crescut cu 23% in 2021 fata de 2020.
Structura achizitiilor in 2021 pentru principalele materii prime
(exclusiv alumina)
Local
18%
In 2021, principalele obiective ale Departamentului Achizitii si
Logistica au fost:
International
82%
Mentinerea sub control a preturilor si continuitatii aprovizionarii
cu principalele materii prime si asigurarea logisticii pentru
alumina fara a periclita programul de productie;
Aprovizionarea eficienta a materiilor prime principale: la timp
si eficiente economic in ceea ce priveste preturile, logistica si
conditiile de plata.
26
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
Grupul ALRO in cifre
Analiza financiara si economica
Grupul ALRO: Valoare vanzari pe segmente catre terti în 2021 (mii RON)
Vanzarile consolidate ale Grupului in 2021 au fost de
3.499.958 mii RON, mai mari cu 39% fata de cele raportate in
perioada similara a anului 2020 (respectiv 2.514.716 mii RON)
beneficiind de o evolutie favorabila a cotatiei LME si cererea mai
mare pentru produsele cu valoare adaugata mare ale Grupului,
in special cele destinate industriei aeronautice, ingineriei
generale si sectorului produselor de larg consum. De asemenea,
segmentul de alumina a contribuit la cifra de afaceri a Grupului
in 2021 intr-o masura mai mare decat in 2020, inregistrand o
crestere cu 61% a veniturilor din vanzari catre terti.
0,4%
4,6%
4,5%
Aluminiu Primar
Aluminiu Prelucrat
42,0%
Alumina
Bauxita
Altele
48,5%
Vanzari consolidate totale in 2021
3.499.958 mii RON
VIMETCO
EXTRUSION
Grupul ALRO: Valoare vanzari pe segmente catre terti in 2020 (mii RON)
2,0%
0,4%
ALRO
3,9%
Bare
ALUM
Aluminiu Primar
Alumina
Aluminiu Prelucrat
44,1%
Alumina
SMHL
Bauxita
Bauxita
49,6%
Altele
Vanzari consolidate totale in 2020
2.514.716 mii RON
ALRO a raportat vanzari de 3.280.341 mii RON in 2021 (2020:
2.307.360 mii RON) datorita bunei evolutii a Diviziilor Aluminiu
Primar si Prelucrat. Contributia vanzarilor pe segmentul
Aluminiu Primar catre terti a fost de 1.470.201 mii RON in 2021 Rezultatul net al Grupului pentru anul 2021 a fost un profit
si a reprezentat 42% din veniturile totale ale Grupului (2020: net de 26.256 mii RON, mai mic decat cel inregistrat in 2020,
1.109.896 RON; 44%). Vanzarile catre terti ale segmentului de 334.773 mii RON, care a inclus compensarea de 647.243
Aluminiu Prelucrat au reprezentat 48% din veniturile totale ale mii RON pentru costurile mari cu energia (din care 630.338
Grupului in 2021, fiind de 1.695.854 mii RON (2020: 1.247.158 mii RON la nivelul ALRO), care au fost recunoscute in 2020
mii RON; 50%). Veniturile din vanzarile de produse prelucrate atat pentru anul 2019, cat si pentru 2020. Pe baza acelorasi
au crescut cu 36% in 2021 fata de 2020, in timp ce aluminiul circumstante, ALRO a raportat un profit net de 35.210 mii RON
primar a inregistrat o crestere de 32% in aceeasi perioada. O in 2021 fata de 295.206 mii RON in aceeasi perioada a anului
cerere puternica de bare a fost vizibila de asemenea in special in trecut.
S1 2021, in timp ce cererea de produse primare a fost sustinuta
de performanta buna din sectoarele auto si constructii, tarifele
antidumping impuse de Uniunea Europeana asupra produselor
extrudate din China, oferta foarte restransa, lipsa containerelor
si presiunea logistica.
Evolutia pozitiva a pretului
aluminiului
Curs de schimb in crestere
2021
Cantitati mai mari de aluminiu
vandute si cu marje mai
profitabile in cadrul segmentelor
Grupului
27
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
Reconcilierea Rezultatului Net Ajustat la nivelul Grupului ALRO si, crescut la 14% la nivelul anului, de la o marja negativa inregistrata
respectiv, la nivelul ALRO, pentru 2021 si 2020 sunt detaliate mai jos: in 2020. Astfel, in 2021, Grupul a inregistrat un rezultat brut pozitiv
de 492.654 mii RON (2020: un rezultat brut negativ de 6.832 mii
RON). In conformitate cu evolutia Grupului, rezultatul brut al ALRO
Grupul ALRO
Denumire
in 2021 a fost unul pozitiv de 352.643 mii RON (2020: un rezultat
brut negativ de 137.783 mii RON) gratie evolutiei pozitive a LME in
2021 si cantitatilor mai mari vandute pe segmentele de aluminiu cu
marje de profitabilitate mai bune.
2021
26.256
5.554
2020
334.773
4
REZULTAT NET
Plus/(minus) cheltuiala/(venit) cu/din
deprecierea imobilizarilor
Pe de alta parte, cheltuielile generale, administrative si de
vanzare ale Grupului au scazut in perioada analizata (de la
323.305 mii RON in 2020 la 316.283 mii RON in 2021); o tendinta
similara a fost raportata de ALRO, respectiv o scadere de 7%. Unul
dintre motivele acestei scaderi a fost reprezentata de cheltuielile cu
personalul, care s-au situat la un nivel mai scazut in 2021. Grupul
a recunoscut un provizion de 29.665 mii RON in T4 2020 in Contul
de Profit si pierdere, in Categoria Provizioane, categoria actuala
din Situatia pozitiei financiare, prin clauzele din contractul colectiv
de munca si hotararile Adunarii Generale a Actionarilor privind
remunerarea membrilor conducerii, tinand cont de rezultatele bune
ale anului 2020. In 2021, conducerea a analizat rezultatele financiare
si a decis sa nu inregistreze in contabilitate un astfel de provizion.
Plus/(minus) pierdere/(castig) din instrumente
financiare derivate care nu se califica pentru
aplicarea contabilitatii de acoperire a riscurilor
63.902
-
Plus/(minus) cheltuieli/(venit) cu/din impozitul
pe profit amanat
(3.858)
(10.976)
REZULTAT NET AJUSTAT
91.854
323.801
ALRO
Denumire
2021
35.210
194
2020
295.206
(51.683)
REZULTAT NET
Plus/(minus) cheltuiala/(venit) cu/din
deprecierea investitiilor
In 2021, alte venituri operationale au fost in valoare de 68.656 mii
RON si includ, in principal, venituri din penalitatile de la furnizorii de
energie electrica aplicate acestora pentru anularea contractelor. In
plus, in 2021, categoria Venituri din provizioane neutilizate reversate
reprezinta reluarea pe venituri dintr-un provizion pentru remunerarea
personalului si a managementului constituite de Grup si Societate la
31 decembrie 2020, deoarece conducerea Grupului a considerat ca
acesta nu mai este sustenabil. Ase consulta si Nota 27 Provizioane
din Situatiile financiare consolidate si individuale auditate pentru anul
incheiat la 31 decembrie 2021 incluse in acest raport.
Plus/(minus)
cheltuiala/(venit)
cu/din
-
-
-
deprecierea imobilizarilor
Plus/(minus) pierdere/(castig) din instrumente
financiare derivate care nu se califica pentru
aplicarea contabilitatii de acoperire a riscurilor
63.902
Plus/(minus) cheltuieli/(venit) cu/din impozitul
pe profit amanat
(4.762)
(6.479)
REZULTAT NET AJUSTAT
94.544
237.044
In 2020, Alte venituri operationale au inclus in principal subventiile
de la Guvern in valoare de 647.243 mii RON inregistrate de Grup
drept compensare pentru costurile mai mari ale energiei, ca urmare a
legislatiei UE privind schema EU-ETS pentru 2019 si 2020. In 2021,
Grupul nu a recunoscut niciun venit din emisiile indirecte de dioxid de
carbon in categoria Alte venituri operationale intrucat Europa a intrat
intr-o noua etapa a legislatiei ETS, si anume Faza 4, valabila pentru
2021-2030. Autoritatile romane trebuie mai intai sa implementeze
Ghidul european ETS post-2021 in legislatia romana, iar abia ulterior
Compania va putea sa recunoasca venituri din compensarea emisiilor
indirecte. In plus, categoria Alte venituri operationale a inclus in
2020 suma de 73.668 mii RON din vanzarea de certificate de emisii.
Grupul a avut in 2020 un excedent de
certificate de emisii datorita eforturilor
sustinute de a investi in cresterea
eficientei energetice din decursul
ultimilor ani
In ceea ce priveste costul bunurilor vandute, Grupul a raportat un
nivel mai mare cu 19% in 2021 (2021: 3.007.304 mii RON fata de
2020: 2.521.548 mii RON), in principal datorita cresterii costului cu
utilitatile si materiile prime la nivel mondial. La nivelul ALRO, costul
bunurilor vandute de asemenea a crescut cu 20% in 2021 fata de
perioada similara a anului trecut (2021: 2.927.698 mii RON fata de
2020: 2.445.143 mii RON). In principal, in T4 2021, costul bunurilor
vandute a crescut semnificativ, respectiv cu 60% fata de T4 2020 (T4
2021: 887.491 mii RON comparativ cu T4 2020: 556.160 mii RON),
ca urmare a tendintei ascendende a preturilor energiei electrice si
gazelor naturale, care au atins niveluri record. Aceste preturi au
urmat insa preturile de pe platformele OPCOM.
Rezultatuloperational(EBIT)in2021afostunprofitde228.139miiRON,
fata de anul 2020 cand profitul raportat a fost de 399.512 mii RON, in timp
ce ALRO a raportat un EBIT pentru 2021 de 211.000 mii RON (2020:
344.721 mii RON). Desi rezultatul operational obtinut de Grup a fost unul
mai bun, Grupul nu a putut inregistra in 2021 un venit din compensarea
emisiilor indirecte asa cum a facut in 2020, dupa cum s-a mentionat mai
sus si, prin urmare, valoarea EBIT a fost mai mica. Prin ajustarea efectului
compensarii inregistrate in 2020, EBIT pentru 2021 a crescut.
Cresterea cu 19% a costului bunurilor vandute a ramas sub cresterea
de 39% a vanzarilor in 2021 fata de 2020. Marja profitului brut a
28
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
Pozitia privind Castigurile (pierderile) nete din instrumente Activele totale ale Grupului au fost de 2.871.867 mii RON in 2021,
financiare derivate reprezinta, in principal, optiuni collar 100%, cu 9% mai mari decat nivelul inregistrat in perioada similara a anului
semnate de Grup in martie 2021 pentru o cantitate de 60.000 de 2020, respectiv 2.629.419 mii RON. Activele imobilizate au fost
tone de aluminiu, asigurand pentru aceasta cantitate minim pretul de 1.321.627 mii RON la 31 decembrie 2021 fata de 31 decembrie
bugetat pentru S2. In 2021, intrucat pretul aluminiului reflectat de 2020: 1.288.781 mii RON, in timp ce activele circulante erau de
cotatia LME a fost mai mare decat plafonul optiunilor collar, Grupul a 1.550.240 mii RON in 2021 (2020: 1.340.638 mii RON). O tendinta
inregistrat o pierdere de 57.898 mii RON inclusiv costul acestora si similara a fost inregistrata de ALRO, care a raportat active totale in
al optiunilor neexercitate cand valorile LME erau in intervalul valorii valoare de 2.617.795 mii RON la 31 decembrie 2021 (31 decembrie
optiunilor collar (2020: zero).
2020: 2.437.163 mii RON), din care active imobilizate in valoare
de 1.342.574 mii RON la 31 decembrie 2021 (31 decembrie 2020:
Totusi, aceasta pierdere a fost compensata de nivelul mai ridicat 1.325.029 mii RON) si active circulante in valoare de 1.275.221
al LME incorporat in pretul aluminiului vandut clientilor. In plus, in mii RON la 31 decembrie 2021 fata de 1.112.134 mii RON la 31
decembrie 2021, Grupul a incheiat un contract swap fixed-for- decembrie 2020.
floating cu un comerciant. Scopul acesteia este sa asigure cantitatea
de 10.795 MWh fata de cresterea imprevizibila a pretului pentru Cresterea nivelului stocurilor atat la nivelul Grupului, cat si la nivelul
achizitii in perioada ianuarie – martie 2022. Contractul este decontat ALRO a fost influentata de un mediu economic global instabil, precum
in numerar, exprimat in EUR, iar pentru decontare, utilizeaza pretul si de dificultati in contractarea si transportul materiilor prime, ceea
orar variabil valabil pe OPCOM (Piata Zilei Urmatoare). O pierdere ce a dus la cresterea preturilor marfurilor la niveluri ridicate. Astfel,
nerealizata de 6.004 mii RON (2020: zero) a fost inregistrata pentru stocurile Grupului au crescut cu aproape 48% la 31 decembrie 2021
instrumentele financiare derivate in sold aferente acestui contract, comparativ cu 31 decembrie 2020 (la nivelul ALRO cu cca. cu 56%).
reprezentand valoarea lor la piata la 31 decembrie 2021, ca urmare
a unei scaderi bruste si temporare a preturilor pietei in ultima zi de
tranzactionare inaintea sfarsitului de an.
Tendintele inflationiste din 2021 la
materii prime au dus la un nivel mai
Diferentele nete de curs valutar reprezinta sume fara efect asupra
fluxului de numerar, care rezulta din reevaluarea imprumuturilor si a
altor datorii in valuta ale Grupului. In timp ce in 2021, pentru intregul
an, Grupul a inregistrat o pierdere la cursul de schimb, ca urmare a
mare de stocuri la sfarsitul anului
Datoriile totale ale Grupului au crescut cu 14% si au atins un nivel
de 1.755.411 mii RON la 31 decembrie 2021 (31 decembrie 2020:
1.541.754 mii RON). Nivelul datoriilor pe termen lung ale Grupului
la 31 decembrie 2021 a fost de 1.170.010 mii RON (31 decembrie
2020: 983.741 mii RON), in timp ce datoriile curente ale Grupului
au fost de 585.401 mii RON la 31 decembrie 2021 fata de 558.013
mii RON la 31 decembrie 2020. ALRO a raportat datorii totale in
valoare de 1.544.609 mii RON la 31 decembrie 2021 (31 decembrie
2020: 1.405.201 mii RON), din care datorii pe termen lung in
valoare de 1.058.998 mii RON la 31 decembrie 2021 (31 decembrie
2020: 887.804 mii RON) si datorii curente de 485.611 mii RON la
31 decembrie 2021 fata de 517.397 mii RON la 31 decembrie 2020.
Alte datorii curente la nivelul Grupului au scazut cu 30% si au
crescut la nivelul ALRO cu 18% deoarece Grupul a adoptat strategii
pentru a beneficia de setul de masuri ale Guvernului implementat in
2020 pentru sprijinirea afacerilor in perioada pandemiei de COVID-19
si a amanat plata urmatoarelor obligatii fiscale principale, ce trebuiau
platite in rate lunare pana in decembrie 2021: impozite pe salarii si
asigurari sociale in valoare totala de 13.507 mii RON, TVA de achitat
in valoare totala de 25.880 mii RON la 31 decembrie 2020.
deprecierii leului romanesc fata de dolarul american, in 2020, Grupul
a inregistrat castiguri din diferentele de curs valutar in special din
reevaluarea creditelor exprimate in USD pe fondul aprecierii leului
romanesc in acea perioada.
In 2021, comparativ cu 2020, Grupul si ALRO au raportat cheltuieli
mai mici cu dobanzile, in principal din cauza ratelor de referinta
LIBOR si ROBOR mai scazute. In 2021, Grupul a reusit sa genereze
fluxuri de numerar nete pozitive din activitatile sale operationale
de 241.222 mii RON (include suma incasata din schema de sprijin
EU-ETS). Acest nivel a fost cu 25% mai mic decat cel raportat pentru
perioada similara din 2020: 323.321 mii RON. La nivelul ALRO,
fluxurile nete de numerar generate de activitatile operationale
au fost de 179.920 mii RON in 2021 (2020: 190.137 mii RON).
FluxuldenumerarnetutilizatpentruinvestitiiafostlanivelulGrupului
de 155.475 mii RON in 2021 fata de 2020: 76.701 mii RON, iar la nivelul
ALRO 90.940 mii RON in 2021 fata de 45.057 mii RON in 2020.
Fluxurile de numerar nete din activitati de finantare in 2021 au
fost la nivelul Grupului de 137.004 mii RON in 2021 comparativ
cu 2020, cand fluxurile de numerar nete utilizate in activitatile de
finantare au fost de 224.229 mii RON, iar la nivelul ALRO fluxurile
de numerar net din activitatile de finantare au fost de 127,360 mii
RON in 2021, in timp ce in 2020, fluxurile de numerar net utilizate
in activitatile de finantare au fost de 128.876 mii RON.
Credite bancare si alte imprumuturi: in iunie 2021, ALRO a obtinut
un imprumut pentru investitii in valoare de 40 milioane USD de la o
banca comerciala. La 31 decembrie 2021, suma trasa din acest
imprumut era de 43,7 milioane RON (echivalentul a 10 milioane USD).
In iunie 2021, ALRO a obtinut un imprumut garantat de stat in valoare
de 167,3 milioane RON pentru capital de lucru de la o banca. Acest
imprumut a fost tras in totalitate la 31 decembrie 2021.
La 31 decembrie 2021, Grupul a raportat numerar si echivalente
de numerar in valoare de 328.428 mii RON (31 decembrie 2020:
105.500 mii RON). La nivelul ALRO, numerarul si echivalentele
de numerar au fost de 305.090 mii RON (31 decembrie 2020: 88.750
mii RON). Aceste cresteri sunt datorate numerarului generat din
activitatile de exploatare si creditelor noi contractate de societatile din
Grup in 2021.
In februarie 2021, o filiala a Grupului a semnat un contract de
imprumut, de tip revolving si o facilitate non-cash, cu o banca
comerciala, pentru o limita de 3 milioane USD pentru nevoile de
capital de lucru ale companiei. Compania a completat contractul
de imprumut cu o facilitate non-revolving de 2 milioane USD in
decembrie 2021 pentru finantarea necesarului de capital de lucru,
facilitate ce are scadenta in decembrie 2024.
29
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
Analiza operationala
Grupul ALRO
Grupul ALRO a raportat in 2021 o productie totala de aluminiu
turnat de 293.399 tone, un nivel mai mare decat cel raportat in
2020 de 271.307 tone pentru a sustine cererea de pe piata pentru
produsele ALRO. Productia de aluminiu prelucrat a inregistrat,
de asemenea, o valoare mai mare in 2021 decat cea inregistrata
in 2020 (2021: 113.662 tone fata de 2020: 98.020 tone), in
conformitate cu strategia Companiei de a se axa pe productia si
vanzarea de produse cu valoare adaugata mare.
Structura vanzarilor de aluminiu primar pe tipuri de produse in
2021, comparativ cu 2020, este prezentata mai jos:
Aluminiu Primar: structura vanzari catre terti in 2021 (mii RON)
37,9%
Sarma
Sleburi
Bare
Productia de alumina a fost de 498.603 de tone in 2021, cu 17%
mai mare decat cea raportata in aceeasi perioada a anului trecut,
cand a fost de 426.393 de tone, in principal pentru a raspunde
unei cereri mai mari pentru produsele ALUM din partea tertilor.
Productia de bauxita a inregistrat un nivel de 1.396.678 tone in
2021 (2020: 1.342.139 tone), in conformitate cu nevoile si strategia
Grupului.
60,5%
1,6%
ALRO
In 2021, Compania a raportat o crestere cu 8% a productiei de
aluminiu primar fata de 2020 si o crestere si mai considerabila,
de 22%, a productiei de aluminiu prelucrat, care a fost de peste
88.000 de tone in 2021. Acest nivel record inregistrat pentru
produsele PLP sustine strategia Companiei de a se concentra pe
produsele cu valoare adaugata mare si foarte mare si este sustinut
de cererea vizibil crescuta incepand cu 2021 din partea industriilor
auto, aeronautica, inginerie generala si de bunuri de larg consum.
Aluminiu Primar: structura vanzari catre terti in 2020 (mii RON)
34,8%
Sarma
Sleburi
Bare
In 2021, vanzarile de aluminiu primar au scazut usor si au raportat
un nivel de 156.351 tone, fata de 159.478 tone in 2020, in principal
datorita sarmei, un produs anticiclic. Vanzarile de aluminiu
prelucrat au crescut cu 15% in perioada analizata, fiind in 2021 de
86.662 tone comparativ cu 75.225 tone in 2020.
62,0%
3,2%
Segmentul Aluminiu Primar
ALRO este singurul producator de aluminiu primar si aliaje de
aluminiu din Romania si unul dintre cei mai mari producatori de
aluminiu integrati pe verticala din Europa, dupa capacitatea de
productie.
In 2021, Compania a continuat sa imbunatateasca mixul de
produse vandute datorita implementarii strategiei axate pe
produse cu valoare adaugata mare. Principalele piete pentru
produsele primare ale ALRO in 2021 au fost Romania, Republica
Ceha, Polonia, Bulgaria, Italia, Ungaria si Germania.
30
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
Principalele piete pentru segmentul de aluminiu primar pentru Structura vanzarilor de aluminiu prelucrat pe tipuri de produse in
2021 si 2020 sunt detaliate mai jos:
2021, comparativ cu 2020, este detaliata mai jos:
Aluminiu Prelucrat: structura vanzari în 2021 (mii RON)
Aluminiu primar: principalele piete de desfacere in 2021 (tone)
15,1%
Benzi
Table
Romania
156.351
18,7%
Placi
tone
Uniunea Europeana
TOTAL VANZARI
66,2%
Europa (excluzand UE)
Aluminiu Prelucrat: structura vanzari în 2020 (mii RON)
Aluminiu primar: principalele piete de desfacere in 2020 (tone)
15,3%
Benzi
Table
Placi
69,4%
Romania
159.478
15,3%
tone
Uniunea Europeana
TOTAL VANZARI
Europa (excluzand UE)
Pietele pentru aluminiu prelucrat in 2021 fata de 2020 sunt
detaliate mai jos:
Segmentul Aluminiu Prelucrat (“PLP”)
Aluminiu prelucrat: principalele piete de desfacere in 2021 (tone)
ALRO isi vinde produsele din aluminiu prelucrat atat pe piata
interna, cat si pe cea externa. Aceste produse sunt prezentate
intr-o gama diversificata si sunt produse cu valoare adaugata
mare, fiind vandute cu o marja de profit superioara fata de
produsele din aluminiu primar.
Europa de Vest
Europa de Est (excluzand
Romania)
86.662
Asia
tone
Romania
TOTAL VÂNZĂRI
SUA
Vanzarile de aluminiu prelucrat au inregistrat niveluri mai mari
pentru placi, table si benzi in 2021 fata de 2020. Cantitativ,
benzile de aluminiu au crescut cu 11% in 2021 fata de perioada
similara a anului anterior. Principalele piete pentru produsele
procesate ale ALRO in 2021 au fost Romania, Germania, Franta,
Turcia, Italia, Polonia, Cehia, Spania, Tarile Scandinave, Marea
Britanie, Asia si America de Nord.
Canada
America de Sud
Altele
Aluminiu prelucrat: principalele piete de desfacere in 2020 (tone)
Europa de Vest
Europa de Est (excluzand Romania)
Asia
75.225
Romania
tone
SUA
TOTAL VANZARI
Canada
America de Sud
Altele
31
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
Segmentul Aluminiu Prelucrat
(Produse extrudate)
Pietele de produse extrudate in 2021 fata de 2020 sunt detaliate
:
mai jos
Vimetco Extrusion vinde o gama larga de profile extrudate, precum
bare, tuburi si profile din aluminiu, atat pe piata interna, cat si pe
cea externa. In prezent, 97% din produsele Vimetco Extrusion
sunt vandute in strainatate.
Produsele speciale Vimetco Extrusion sunt considerate PVAM, iar
produsele din aluminiu prelucrate mecanic, vopsite si anodizate
sau pulverizate cu produse de vopsire sub forma de pulbere, sunt
considerate PVAFM.
Extrudate: principalele piete de desfacere in 2021 (tone)
Europa de Vest
24.806
Structura vanzarilor de produse extrudate pe tipuri de produse in
2021, comparativ cu 2020, este detaliata mai jos:
Europa de Est (excluzand Romania)
tone
TOTAL VANZARI
Romania
Produse Extrudate: structura vanzari in 2021 (mii RON)
38,5%
Extrudate: principalele piete de desfacere in 2020 (tone)
Profile
standard
Profile
customizate
Europa de Vest
61,5%
25.723
Europa de Est (excluzand Romania
tone
Romania
TOTAL VANZARI
Altele
Produse Extrudate: structura vanzari in 2020 (mii RON)
Alte informatii
48,4%
Grupul nu este dependent de un client sau de un grup de
clienti datorita portofoliului sau diversificat;
in 2021, Grupul nu si-a cumparat sau detinut actiuni;
Profile
standard
pe tot parcursul anului 2021 nu au avut loc fuziuni sau
reorganizari. Totusi, in decembrie 2021, ALRO a finalizat
demersurile pentru integrarea activitatii de vanzari in structura
GrupuluiALRO prin achizitionarea companiei Vimetco Trading
SRL de la actionarul sau majoritar, Vimetco PLC, si filiala sa
Vimetco Management Romania. Suma de 15,6 milioane RON,
reprezentand valoarea achizitiei, este inclusa la 31 decembrie
2021 in Situatia pozitiei financiare, la nivelul Companiei in
categoria Investitii financiare in filiale si atat la nivelul Grupului
cat si al Companiei, la categoria Alte datorii financiare curente;
in anul 2021 nu s-au inregistrat cresteri sau scaderi ale
actiunilor detinute la entitatile afiliate;
Profile
customizate
51,6%
starea echipamentelor asigura functionarea in siguranta si
realizarea obiectivelor propuse, fara probleme legate de
dreptul de proprietate al imobilizarilor corporale ale Societatii-
mama, ALRO sau altor filiale ale Grupului;
prin modernizarea masinilor si echipamentelor sale de
productie, Societatea-mama si/sau celelalte filialele ale
Grupului sunt similare din punct de vedere tehnic si tehnologic
cuprincipaliiproducatoridealuminiudepepiatainternationala.
32
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
pastrarea clientilor externi actuali si atragerea de noi clienti prin
oferirea unei game diversificate de produse;
dezvoltarea si implementarea de noi proiecte de cercetare si
dezvoltare.
ALUM
ALUM are o capacitate de productie de 600.000 de tone de alumina
pe an, ceea ce o face sa fie singurul producator de alumina din
Romania si unul dintre cei mai mari din Europa Centrala si de Est. In 2021, ALUM a realizat o productie de alumina de 498.603 tone,
Alumina este transportata pe calea ferata de la Tulcea pana la mai mare cu 17% fata de anul precedent (2020: 426.393 tone), pe
unitatile de productie ale Grupului din Slatina. Rafinaria este situata fondul unei cereri mai mari. In consecinta, vanzarile de alumina
in Tulcea si foloseste bauxita tropicala, adica bauxita produsa in si hidrat catre terti au crescut pana la 106.945 tone (echivalent
minele sale din Sierra Leone, care este procesata cu un consum mai alumina), cantitate mai mare cu 51% fata de 2020. Pentru 2021,
mic de energie datorita compozitiei sale chimice. Cu toate acestea, ALUM a raportat o cifra de afaceri de 808.619 mii RON, mai mare
rafinaria ar putea utiliza bauxita din alte surse prin implementarea decat nivelul raportat in anul precedent (2020: 671.846 mii RON),
unor modificari minore de tehnologie si echipamente fara a suporta deoarece compania a profitat de oportunitatile de pe piata pentru
costuri mari sau intarzieri.
alumina si hidrat.
Desi este in principal furnizor de alumina pentru Grup, ALUM Ca masura de gestionare a situatiei cauzate de cresterea actuala a
comercializeaza de asemenea hidrat de aluminiu si alte produse preturilor gazelor si energiei electrice la nivel mondial, Grupul ALRO
speciale din alumina (inclusiv alumina calcinata cu diferite granulatii, a evaluat optiunile de atenuare a impactului unei astfel de situatii
alumina cu "continut scazut de soda” si alpha-alumina) catre clienti globale asupra operatiunilor si a regandit modelul de afaceri in ceea
terti.
ce priveste si filialele sale. ALUM isi va ajusta temporar operatiunile
de la unitatile sale de productie pentru anul 2022 pentru a satisface
ALUM este listata pe segmentul ATS, categoria AeRO la BVB, nevoile reduse de alumina ale ALRO. Reducerea temporara a
simbol BBGA, din mai 2015 si este guvernata in sistem unitar, iar operatiunilor va proteja partial filiala de presiunea preturilor actuale
membrii Consiliului sunt alesi prin votul Actionarilor in cadrul AGOA la gaze, in asteptarea revenirii la operatiuni normale, in conditii
si in deplina conformitate cu reglementarile in vigoare.
economice imbunatatile, care sa-i permite sa-si vanda profitabil
alumina. ALUM va profita de reducerea operatiunilor pentru a
La data prezentului raport, conducerea executiva a ALUM este efectua anumite lucrari de reparatii mai devreme decat era planificat
asigurata de dl. Gheorghe Dobra - Director General si de dna. initial. SMHL la randul sau, va opera la capacitatea necesara pentru
Mihaela Duralia - Director Financiar. Consiliul de Administratie al a asigura livrarile de bauxita in linie cu cerintele ALUM.
ALUM cuprinde cinci membri, astfel: Gheorghe Dobra (Presedinte),
Aleksandr Barabanov (Vice-presedinte), Marian Cilianu (Membru),
Mihaela Duralia (Membru) si Ioan Popa (Membru independent).
Proiectul RemovAl
ALUM este o parte activa a RemovAl, un consortiu de proiect care
In 2021, ALUM si-a continuat strategia de reducere a costurilor prin
cuprinde12tarieuropene(11statemembrealeUEsiotaraasociata-
optimizarea nivelurilor de consum, dezvoltarea de noi tehnologii
Norvegia), reunind diferite experiente si cunostinte. Printre cei 26
prietenoase cu mediul, obtinerea de preturi avantajoase pentru
de participanti la consortiu, exista opt mari industrii producatoare si
materiile prime, investitii in tehnologie si capital uman. Mai mult, in
companii, zece IMM-uri, sase institute academice si de cercetare
2021, a continuat implementarea de noi tehnologii pentru cercetarea
si producerea hidroxidului de aluminiu uscat, pentru macinarea si
sortarea hidroxidului de aluminiu uscat si pentru clasarea hidroxidului
partenere si doua asociatii din industrie. Trei fabrici reprezinta
sectorul aluminei ca principala parte interesata si producator de
deseuri (reprezentand 44% din productia europeana de alumina),
de aluminiu umed, toate acestea fiind produse noi din alumina cu
un santier mostenit, Asociatia Europeana a Aluminiului si Institutul
destinatie speciala. Aceasta face parte din strategia Grupului de a
International al Aluminiului.
continua programele de modernizare tehnologica in cadrul tuturor
diviziilor sale, avand ca obiectiv principal imbunatatirea eficientei
echipamentelor existente si a operatiunilor sale de zi cu zi. Acest
Ambitia RemovAL este simpla: depasirea problemelor de mediu
si a barierelor tehnologice legate de industria aluminiului, prin
lucru face parte din strategia Grupului de a continua programele
combinarea si dezvoltarea tehnologiilor existente pentru prelucrarea
de modernizare tehnologica in cadrul tuturor departamentelor sale,
sustenabila a RB (Reziduuri de Bauxita), Captuseala Uzata de Cuva
cu obiectivul principal de a imbunatati eficienta echipamentelor
(SPL-Spent Pot Lining, reziduul obtinut in procesul de electroliza) si
a altor subproduse care genereaza venituri. Urmatoarele tehnologii
existente si a operatiunilor zilnice ale acestuia.
de prelucrare formeaza nodurile prin care pot fi trasate diferite cai,
Pe termen scurt si mediu, ALUM isi propune sa atinga urmatoarele
in functie de caracteristicile deseurilor, disponibilitate si logistica
obiective:
intre producatorii de deseuri si utilizatorii finali.
investitii cu efect in scaderea costurilor de productie si cresterea
competitivitatii, cu impact pozitiv asupra protectiei mediului si
asigurarea unei contributii active de responsabilitate sociala
corporativa;
modernizarea echipamentelor existente pentru a creste
eficienta economica si a satisfice cele mai bune conditii din
domeniu;
asigurarea de materii prime si resurse energetice in cei mai
avantajosi termeni economici;
diversificarea gamei de produse si cresterea cifrei de afaceri si
a productiei;
O combinatie de sase fabrici pilot inovatoare din Europa va forma o
retea de noduri tehnologice, permitand un flux optim de prelucrare
pentru valorificarea reziduului de bauxita generat. Validarea se va
face pentru trei producatori europeni de alumina (reprezentand 44%
din productia europeana de alumina).
In prezent, proiectul este in derulare. Au fost validate mai
multe teste de laborator, iar testele pe instalatiile pilot sunt
in derulare.
33
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
Proiectul ReActiv
RemovAl
Activarea reziduurilor industriale pentru proiectul de productie
durabila de ciment ("ReActiv") va crea un nou lant valoric
sustenabil, care va lega reziduul de bauxita, produsul secundar
al productiei de alumina, cu industria cimentului. ReActiv
se concentreaza pe transformarea unui reziduu industrial
neexploatat in prezent din sectorul aluminei, Reziduul de Bauxita,
in material activ pentru noi produse de ciment sustenabile.
In ReActiv, ALUM participa in calitate de parte interesata,
furnizand mostre adecvate de reziduuri de bauxita care urmeaza
sa fie prelucrate in cadrul proiectului, contribuie la studiile de
fezabilitate si la dezvoltarea planului de afaceri, in special in
ceea ce priveste o posibila dezvoltare a tehnologiei la fabricile
de ciment. Se estimeaza ca proiectul va fi finalizat in patru ani de
la data de demarare in 2021.
ALUM
Proiecte-cheie
Inovatoare
REEScue
ReActiv
Proiectul ReActiv va dezvolta noi tehnologii care vor transforma
reziduul de bauxita intr-un material reactiv pentru productia de
ciment cu continut redus de CO2, pentru a inlocui 30% pana la
50% din clincher, principala componenta a cimentului. Procesul
va oferi costuri mult mai mici si va genera produse noi din ciment
cu performante egale sau mai bune, reducand in acelasi timp
emisiile de productie cu cel putin 30%.
Proiectul REEScue
Consortiul la nivel industrial REEScue este coordonat de
„Universitatea Nationala Tehnica din Atena” (Grecia). In acelasi
timp, trei rafinarii de alumina (Aluminium of Greece - Grecia, ETI
Seydisehir Aluminyum S.A. Turcia, ALUM S.A, Romania) participa
la acesta impreuna cu o alta universitate „Necmettin Erbakan
Üniversitesi Turke”, cu un portofoliu insemnat in domeniul lor de
expertiza.
Mai mult, obiectivele proiectului ReActiv sunt:
sa reduca cu cel putin 30% consumul de materii prime
primare pe tona de ciment; reducerea generarii de deseuri
cu cel putin 25%;
sa asigure economii semnificative de energie si reduceri ale
emisiilor de CO2;
Scopul principal al acestui proiect este exploatarea eficienta
a reziduurilor europene de bauxita rezultate din productia de
alumina, care contin concentratii semnificative de scandiu si
Elemente de Pamanturi Rare (REE - Rare Earth Elements), prin
dezvoltarea unei serii de tehnologii inovatoare de extractie si
separare care pot aborda in mod eficient dezavantajele solutiilor
existente. Solutiile propuse vor fi validate intr-un laborator adecvat
si la scara industriala. Obiectivul general este de a dezvolta un
lant de aprovizionare stabil si sigur al UE privind materiile prime
Critice (CRM - Critical Raw Materials) pentru a raspunde nevoilor
industriei high-tech din UE.
sa stabileasca un lant de aprovizionare sigur si sustenabil
pentru resurse secundare la un cost total mai mic decat
solutiile existente si sa ofere o metoda sustenabila care
poate fi replicata in toate industriile.
Proiectul a inceput sub coordonarea Lafarge. Echipa de
proiect a dezvoltat metodologia pentru testele de laborator
care trebuie efectuate pentru fiecare pachet de lucru.
In acest sens, punctul de plecare al cercetarii propuse este
Nivelul de Pregatire Tehnologica (TRL 3), iar dupa finalizare va fi
nivelul 5 (TRL 5). Acest lucru va debloca un potential urias pentru
asimilarea industriala de catre partenerii proiectului. Proiectul a
inceput la 1 octombrie 2020 pentru o perioada de trei ani (pana la
sfarsitul lunii martie 2023). ALUM este unul dintre liderii pachetelor
de lucru, pachetul de lucru 8 = WP8 "Diseminarea-Exploatarea
rezultatelor proiectului" si este implicat activ in reducerea
reziduurilor de bauxita si in reintroducerea in circuitul economic
a acestor subproduse rezultate din procesul de productie a
aluminei.
Noutati privind evolutia pandemiei de COVID-19
In anul 2021, avand in vedere starea de alerta stabilita de Guvernul
Romaniei si masurile preventive luate de autoritatile romane de
limitare a intrunirilor de persoane si restrictiile de circulatie, ALUM
a intreprins mai multe demersuri pentru utilizarea pe scara larga a
mijloacelor de comunicare electronice/la distanta. De asemenea,
a implementat proceduri interne de accesare a documentelor in
format electronic si de a evita, pe cat posibil, transmiterea acestora
pe suport de hartie, prin posta obisnuita, servicii de curierat sau
ridicarea lor personala de la sediul Societatii.
La data prezentului raport, proiectul a demarat conform
programului aprobat. In prezent sunt efectuate teste de
laborator, si este intocmit primul raport de progres.
ALUM a aplicat, de asemenea, restrictiile impuse de legislatie
privind limitarea numarului de participanti la evenimentele
desfasurate in spatii inchise (sedinte AGOA, sedinte de lucru
etc.), numai conform deciziilor exprese luate de autoritati.
ALUM a continuat sa furnizeze echipamente medicale si de
protectie pentru siguranta angajatilor sai, a dezinfectat si igienizat
34
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
constant toate zonele comune (atat in unitatile de productie, cat si procesului de extrudare, aluminiul incalzit este fortat sa treaca
in birouri) si a implementat schimburi alternative/rotative pentru a printr-o matrita. Produsele extrudate pot fi realizate la diverse
minimiza interactiunea.
dimensiuni si in aproape orice forma pentru care poate fi creata
o matrita. Procesul de extrudare valorifica la maxim combinatia
Mai mult, Compania a fost printre primele din Romania care a unica de proprietati fizice ale aluminiului. Maleabilitatea sa ii
instalat perdele dezinfectante la intrare si scanere de temperatura permite sa fie procesat si turnat cu usurinta, insa aluminiul are
in punctele de acces.
densitatea si rigiditatea otelului in proportie de doar o treime,
ceea ce inseamna ca produsele rezultate ofera rezistenta si
Printre alte masuri si actiuni ce au fost intreprinse de ALUM cu stabilitate, mai ales in combinatie cu alte metale.
privire la pandemie se numara si urmatoarele:
In cadrul produselor extrudate, Grupul considera ca produsele
Pentru a se asigura ca activitatile sale functioneaza in sale speciale sunt produse cu valoare adaugata mare, iar
siguranta si in parametri normali, ALUM a activat un Plan produsele prelucrate, vopsite si anodizate sau acoperite cu
de Continuare a Activitatii si a efectuat numeroase simulari pulbere sunt produse cu valoare adaugata foarte mare. Produsele
in cazul in care unul sau mai multi angajati s-ar infecta cu Vimetco Extrusion sunt utilizate in diverse industrii, cum ar fi
COVID-19. De asemenea, compania s-a asigurat ca sunt transportul, constructiile, diverse structuri metalice din aluminiu
disponibile toate instrumentele necesare pentru testarea si panouri fotovoltaice. Produsele extrudate ale Grupului sunt,
angajatilor precum teste rapide, teste nazofaringiene si de asemenea, utilizate in industria constructiilor si a designului
servicii de testare PCR in clinici specializate;
interior, cu pereti cortina, tavane, pereti despartitori, balustrade
si panouri, fiind unele dintre diferitele utilizari ale aluminiului.
In 2021, compania a continuat sa sustina eforturile De asemenea, produsele extrudate sunt utilizate in sisteme de
personalului medical in lupta impotriva efectelor COVID-19 iluminat, aer conditionat/ ventilatie, reflectorizante si in industria
prin donatii in valoare de 300.000 RON pentru Spitalul energiei fotovoltaice.
Judetean de Urgenta Tulcea;
Vimetco Extrusion este principalul furnizor pentru cele mai
In prezent, conducerea ALUM urmareste indeaproape importante nume din domeniul distributiei, atat in ceea ce
evolutia pandemiei si toate directivele si indrumarile priveste profilurile standard si produsele personalizate, dar si
Guvernului Romaniei si organizatiilor internationale pentru a pentru utilizatorii finali importanti.
face tot ce este mai bine pentru angajati, furnizori si clienti;
Noutati privind evolutia pandemiei de COVID-19
ALUM a infiintat la sediul sau un punct de vaccinare,
cu respectarea cerintelor Directiei de Sanatate Publica,
care a alocat o echipa mobila cu medic si asistente, care
administreaza vaccinul incepand cu inceputul lunii mai. Acest
punct de vaccinare este deschis pentru angajatii ALUM,
familiile acestora si contractantii care lucreaza pe platforma
industriala ALUM.
Perioada COVID-19 a demonstrat ca digitalizarea si flexibilitatea
sunt doua puncte principale asupra carora fiecare companie
trebuie sa se concentreze. Relatia VE cu clientii existenti a fost
extrem de fructuoasa, in ciuda restrictiilor de calatorie, iar eforturile
de a adauga noi clienti in portofoliul companiei au dat roade.
Industria de extrudare se confrunta cu noi provocari, inclusiv
prime record pentru bare, preturi foarte mari la energie si noile
variante COVID-19 care ar putea cauza viitoare intreruperi de
Vimetco Extrusion (“VE”)
Divizia de produse extrudate, din cadrul Vimetco Extrusion munca. In acest sens, guvernele majoritatii tarilor UE reduc
(“VE”), reprezinta unul dintre cei mai mari producatori de perioada de carantina pentru a limita o eventuala criza a fortei de
produse extrudate din Romania si un jucator semnificativ pe munca. Principala provocare pentru piata de produse extrudate
piata produselor extrudate din Europa de Vest. Incepand din este reluarea vizitelor in piata, deoarece majoritatea partenerilor
septembrie 2006, Vimetco Extrusion a fost organizata ca o nostri sunt reticenti la intalniri.
societate separata subsidiara a Grupului ALRO axata pe ramura
de produse extrudate a Grupului. Sediile administrative si In conformitate cu practica tuturor companiilor Grupului, VE
manageriale ale societatii sunt situate in Romania, la adresa str. a implementat masuri preventive pentru a limita si a reduce
Milcov nr.1, Slatina, Olt, Romania.
raspandirea virusului COVID-19 in sediul sau:
Managementul Executiv Vimetco Extrusion este compus din
domnul Igor Higer – Director General, doamna Stefania Yaksan
– Director Financiar. La data prezentului Raport, Consiliul de
Administratie al Vimetco Extrusion este compus din cinci membri:
Igor Higer (Presedinte), Aleksandr Barabanov (Vicepresedinte),
Arie Shimon Meisel, Per Lyngaa si Stefania Yaksan.
69% dintre angajatii VE sunt vaccinati;
VE a infiintat un Comitet de Urgenta la nivelul companiei inca
de la inceputul pandemiei pentru a analiza si a lua masuri
pentru prevenirea raspandirii coronavirusului;
Conducerea a implementat munca de acasa, inclusiv pentru
acei angajati TESA pentru care a fost posibil din perspectiva
activitatii zilnice;
Prin Vimetco Extrusion, Grupul utilizeaza barele produse
de catre ALRO in divizia sa de aluminiu primar. VE fabrica si
comercializeaza o gama larga de profile extrudate, precum bare
de aluminiu, tuburi etc. Extrudarea aluminiului este o tehnica
utilizata pentru a transforma barele de aluminiu in obiecte cu profil
transversal definit pentru o gama larga de utilizari. Pe parcursul
35
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
La nivelul companiei, Conducerea a identificat persoanele Reputatia Vimetco Extrusion pe piata ca partener de incredere,
vulnerabile (de exemplu, persoanele cu varsta de peste 60 competitiv si corect constituie un punct forte pentru vanzarile companiei.
de ani, femei insarcinate, angajati cu boli cronice predispuse Abordarea constanta si consecventa fata de clientii nostri le-a oferit
la imbolnavire) pentru a le proteja mai bine;
siguranta. Marca noastra ofera incredere, durabilitate si fiabilitate.
Vimetco Extrusion a fost un membru foarte activ in mediul de afaceri,
VE are in incinta sa 30 de puncte de dezinfectie si a mereu concentrat sa tina pasul cu tendintele pietei prin participarea
implementat masuri de dezinfectare regulata atat in fabrica la expozitii internationale, este membra a Asociatiei Europeane a
cat si in spatiile birourilor;
Aluminiului si Aluminium Stewardship Initiative, sustinand cele mai
bune interese ale industriei aluminiului pentru asigurarea unei cresteri
toti angajatii au primit masti, apa imbuteliata, viziere pentru sustenabile.
protectia fetei, manusi, dezinfectanti etc.;
Crestere sustenabila
=
VE a plasat mai multe materiale cu informatii pentru
prevenirea raspandirii si atenuarea efectelor coronavirusului
in interiorul zonelor de lucru;
o prioritate importanta pentru VE
Vanzari
Desi cel mai mare targ din industria aluminiului, Expozitia de la
Dusseldorf, a fost amanat din 2020 pana in septembrie 2022,
dezvoltarea activitatii a continuat cu conferinte online care au inlocuit
intalnirile personale. Majoritatea eforturilor noastre s-au orientat spre
satisfacerea cererii partenerilor existenti datorita capacitatii limitate de
productie, dar in acelasi timp si cresterea ponderii produselor speciale.
Am adaugat portofoliului nostru noi clienti din sectorul producatorilor
de panouri solare, constructii, transport, inginerie si industria mobilei.
Au fost incluse noi piete si clienti, cu un rezultat pozitiv asupra mixului
de produse si a distributiei geografice, crescand ponderea produselor
cu valoare adaugata si a produselor cu valoare adaugata foarte mare:
piese asamblate pentru sisteme solare, dispozitive de prindere pentru
sistemele solare cu fixare pe acoperis, garduri si porti din aluminiu,
constructii de vehicule, profile de panouri publicitare, grinzi de constructii,
balamale din aluminiu, jante de biciclete etc.
Continuand strategia de extindere pentru PVAM si PVAFM
si mentinandu-si pozitia de prima alegere pentru clientii sai,
Vimetco Extrusion a inregistrat in 2021 o tendinta ascendenta
a volumelor de profile personalizate. Vanzarile totale in 2021 au
fost de 24.800 de tone, din care 57% (respectiv 14.000 de tone)
reprezinta produse cu valoare adaugata, un nivel record pentru
VE. Mai mult, cu oferta sa de profile prelucrate mecanic si cu
suprafata tratata, Vimetco Extrusion a adus profilele din aluminiu
la un alt nivel: mai aproape de produsele finite extrudate.
In colaborare cu clientul roman ABC Aviation, doua noi heliporturi
pentru spitalele din Romania au fost construite cu profile Vimetco
Extrusion.
Vimetco Extrusion a furnizat
profilele pentru construirea primelor
heliporturi 100% romanesti pentru
doua spitale
2021 a fost un an prolific pentru VE in
ceea ce priveste atragerea de noi clienti si
patrunderea pe noi piete
Resurse Umane
Programele financiare oferite de guvernele europene pentru
stimularea economiei afectate de pandemie, stirile pozitive
despre disponibilitatea unui vaccin anti-COVID-19, precum si
limitarea importurilor din China au transformat cererea: de la
cresterea treptata la inceputul anului 2021 pana la depasirea
ofertei in T2 si in continuare. Ne asteptam ca aceasta tendinta sa
continue si in 2022 pentru piata de extrudate. Am fost surprinsi
pozitiv de evolutia pietei locale care a aratat un interes crescut
pentru aluminiu si Vimetco Extrusion ca furnizor. De la solutii
solare la constructii si inginerie am reusit sa oferim clientilor
nostri produsele si serviciile necesare.
In 2021, Vimetco Extrusion a demarat un proiect de digitalizare in
Departamentul RU, cu scopul principal de a reduce documentele pe
suport de hartie.
Vimetco Extrusion si-a atins obiectivul de a avea minim un curs
pentru a acoperi sarcinile specifice fiecarui loc de munca pentru toate
departamentele din fabrica. Pentru TESA, VE a continuat sa sustina
instruirea pentru invatarea unei limbi straine - engleza si germana si
cursuri de formare profesionala pentru fiecare post pentru a acoperi
competentele tehnice necesare.
Intr-o piata volatila si competitiva, confruntata cu o oferta limitata
si cu o cerere in continua crestere, Vimetco Extrusion si-a adaptat
resursele investind in noi capacitati: o noua linie de extrudare, un
ferastrau nou, o noua masina de taiat si perforat, o noua masina
de debavurat - toate menite sa serveasca un sector mai larg,
gama de clienti si piete. Dintr-o perspectiva pe termen mediu
si lung, obiectivul nostru este de a realiza noua capacitate de
presa crescuta cu 40% si, in acelasi timp, de a diversifica mixul
de produse si distributia geografica, de a reduce dependenta de
o anumita piata (de exemplu, Germania) si de comercianti. Tinta
principala - extinderea gamei de produse finale livrate pe piata.
Cea mai importanta parte de formare profesionala pe care VE a
derulat-o in cursul anului 2021 a fost cea de Project Management, care
a oferit oportunitatea de a dezvolta cunostinte si abilitati pentru colegii
care fac parte din proiectele companiei.
Incepand cu 2021, VE a implementat un nou sistem de bonusuri
salariale aplicat pe urmatorii doi ani.
36
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
corectori de matrite si astfel pregatirea personalului/ proceselor
pentru volumele estimate in crestere.
Alte informatii
In 2021, Vimetco Extrusion s-a concentrat pe urmatoarele directii:
Cu privire la activitatile si implicarea CSR, Vimetco Extrusion va continua
sa fie un partener activ al comunitatii locale, avand ca obiectiv principal
asigurareadenantaresisustinereaactivitatiiSpitaluluiSlatina. Maimult,
VE intentioneaza sa dezvolte programul de internship al companiei si sa
se implice mai activ in colaborari cu scoli locale in beneficiul ambelor
parti.
Orientare catre client;
Diversificarea bazei de date cu furnizori;
Semnarea de colaborari si parteneriate cu cinci furnizori noi pentru
materiale si servicii esentiale, cum ar fi achizitia de piese de schimb,
serviciul de transport, furnizarea de gaze, echipamente;
Perspective pentru anul 2022
Mentinerea aceluiasi rezultat bun in rezolvarea solicitarilor
departamentelor interne chiar si in conditiile cresterii cu 11% a
diverselor solicitari interne;
Pentru 2022, Vimetco Extrusion intentioneaza sa continue strategia de
satisfacere a cererii pietei, cu mixul potrivit de produse, prin alocarea
cat mai eficienta a capacitatii de productie atat din punct de vedere al
pretului, cat si al profitabilitatii pe termen lung. Compania ajusteaza
conditiile comerciale pe termen scurt, in concordanta cu evolutia pietei.
Conducerea VE monitorizeaza atent evolutia internationala in ceea ce
priveste noile taxe impuse de Rusia pentru materialele de export, TRA
(“Trade Remedies Authority”), Autoritatea pentru Remedii Comerciale
din Marea Britanie, ancheta anti-dumping pentru extrudatele de
aluminiului din Marea Britanie importate din China.
Cresterea eficientei generale si dezvoltarea continua, precum si
digitalizarea fluxurilor de lucru interne (respectiv managementul
deseurilor, evaluarea furnizorilor);
Reducerea costurilor si realizarea obiectivelor bugetate.
VE are in vedere o perspectiva favorabila in 2022 din punct de vedere al
produselor cu valoare adaugata foarte mare: a reusit sa lanseze pe piata
dispozitivele de prindere pentru sistemele solare cu fixare pe acoperis
si grinzile sudate. In plus, VE va oferi profilele pentru construirea a doua
noi heliporturi pentru spitalele din Romania.
VE a semnat in 2021
91 contracte de achizitii
In ceea ce priveste Departamentul Achizitii, in 2022, compania
Incepand cu august 2022, Vimetco Extrusion va instala noul echipament
de extrudare de 7". Mai mult, VE intentioneaza sa isi continue proiectul
de automatizare a procesului de ambalare, care a inceput in 2021 pentru
a creste productivitatea generala si a adapta volumele de produse ce
necesita ambalare la noua capacitate de productie estimata pentru
2022 (respectiv de la 25.000 de tone la 35.000 de tone).
intentioneaza sa:
organizeze instruiri specifice pentru angajatii sai pentru a genera
mai multa valoare adaugata;
participe la mai multe expozitii, prezentari pe piata – online;
se adapteze la piata geografica de aprovizionare si sa
Capacitatea de produse extrudate va
imbunatateasca cercetarea de piata;
creste in 2022 cu 40%
imbunatateasca eficienta Departamentului in ceea ce priveste
procesarea cererilor interne si a aprobarilor (implementarea unor
noi proceduri);
Sierra Mineral Holdings I, Ltd. (“SMHL)
inceapa sa utilizeze noul proces de evaluare a furnizorilor dezvoltat
in 2021;
SMHLraspunde de operatiunile miniere ale Grupului si opereaza minele
de bauxita situate in districtele Bo, Bonthe si Moyamba din provincia de
sud a Republicii Sierra Leone in baza Acordului privind Prospectarea
si Exploatarea Minereurilor de Bauxita din 16 iulie 2012, incheiat cu
Guvernul Republicii Sierra Leone si valabil de la 1 ianuarie 2012 pana
pe 31 decembrie 2031. SMHL nu are drept de proprietate asupra
terenurilor in care sunt situate minele de bauxita sau celelalte instalatii,
dar detine unele unitati de productie si cazare in zona miniera si Portul
Nitti. SMHL functioneaza in baza unui contract de concesiune miniera
cu o suprafata concesionata de aproximativ 321,73 kilometri patrati.
selecteze mai bine furnizorii din punct de vedere al calitatii pentru
a reduce neconformitatile – imbunatatirea Procesului de lucru al
Comisiei de Preturi.
Neconformitatile furnizorilor
au scazut cu 14% in 2021
In calitate de producator integrat vertical, Grupul isi aprovizioneaza si
utilizeaza toata bauxita din minele exploatate in Sierra Leone. SMHL
reprezinta o componenta a fluxului tehnologic al Grupului, fiind la baza
acestui lant de productie integrat: exploatarea bauxitei. Bauxita obtinuta
de SMHL este vanduta catre ALUM pentru a fi rafinata si a produce
alumina in rafinaria sa din Tulcea, Romania, care serveste in continuare
ca materie prima utilizata in productia de aluminiu la ALRO.
In Departamentul de Productie, exista doua proiecte principale:
Extinderea colaborarilor de consultanta cu scopul de a creste
nivelul de cunostinte in domeniul proceselor si fluxurilor de lucru
ale procesului de extrudare pentru tehnicienii de proces;
Academia Tineri corectori de matrite reprezinta un program
intern dedicat cresterii abilitatilor tehnice si a cunostintelor viitorilor
37
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
La 1 mai 2011, ALUM a finalizat achizitia SMHL, Bauxite Marketing Ltd.
si a holdingului acestora, Global Aluminium Ltd. SMHL este principalul
furnizor de bauxita al Grupului din 2009 si este in prezent singurul sau
furnizordebauxita. Inultimiiani, toatecerinteleGrupuluiprivindalumina
si bauxita au fost indeplinite de ALUM si, respectiv, SMHL, productia
lor excedentara fiind vanduta unor terte parti. Productia excedentara
SMHL a primit recunoasterea
Cel mai bun angajator din Sierra Leone in
2021
permite, de asemenea, Grupului sa isi mareasca productia de aluminiu Intr-unul dintre evenimentele corporative organizate de a Cincea Editie
primar fara achizitionarea din exterior a principalelor sale materii prime a PremiilorAnuale pentruAfaceri in Sierra Leone, SMHLa primit premiul
de la furnizori terti.
Cel Mai BunAngajator al anului 2021 din Sierra Leone. Mai mult, SMHL
a fost, de asemenea, recunoscuta pentru contributia remarcabila,
Conducerea executiva a SMHL este formata din Aleksandr Ivanov angajamentul si participarea in sprijinirea reamenajarii Spitalului Militar
(Country Manager), Basudeb Datta (Director General) si Abdul 34 din Freetown, Sierra Leone.
Bangura (Director Financiar). Consiliul de Administratie este format
din trei membri, dupa urmeaza: Pavel Machitski (membru), Steluta In 2021, SMHLa continuat sa ofere sprijin si sa dezvolte parteneriatul cu
Mariana Despa-Niculae (membru) si Roman Bulat (membru).
Forbay College Freetown prin oferirea de internshipuri absolventilor. De
asemenea, SMHL si-a continuat sprijinul pentru Children of The Nation
In 2021, SMHL a reusit sa desfasoare cu succes activitatile de (COTN) din Ngolala, districtul Moyamba.
exploatare, procesare si export de bauxita din Sierra Leone desi s-a
confruntat cu restrictii datorita pandemiei de COVID-19. Conducerea Conducerea Grupului monitorizeaza atent activitatea din Sierra Leone
SMHL a continuat sa asigure implementarea stricta a protocolului pentru a lua masurile necesare pentru imbunatatirea performantei in
IPC COVID-19 in activitati si comunitatile locale in care opereaza timp real.
SMHL pentru a preveni in mod proactiv, a reduce, a controla si a
limita raspandirea infectiei. Astfel, in 2021, SMHL a continuat sa
respecte toate masurile si protocoalele implementate in activitatile
Conef S.A.
de pe amplasamentele sale. SMHL a facut progrese semnificative in
vaccinarea fortei de munca si a partenerilor de afaceri.
Conef este o societate pe actiuni infiintata in baza HG nr.
30/1991. Actiunile Companiei nu sunt tranzactionate pe o piata
reglementata, Conef fiind o societate inchisa. Capitalul social este
In decembrie 2021, Adunarea Generala a Actionarilor a ALUM a
de 6.692 mii RON, reprezentand 2.676.661 actiuni nominative
aprobat cresterea participatiei in filiala acesteia, Global Aluminium
Ltd., cu o valoare de 60,2 milioane USD reprezentand contributie in
natura (creante). La randul sau, Global Aluminium Ltd. si-a crescut
ordinare cu o valoare nominala de 2,50 RON, achitate integral de
actionari.
participatia in SMHLcu aceeasi valoare, ceea ce a condus la cresterea
capitalurilor proprii ale SMHL.
La sfarsitul anului 2018, actionarul majoritar al ALRO, Vimetco
N.V, impreuna cu actionarul Conef S.A. au efectuat o oferta de
plasament privat accelerat pentru un pachet de actiuni ALRO,
In 2021, SMHL a inregistrat o productie de 1.396.678 tone de bauxita,
reprezentand un procent cumulat de 33,77% din capitalul social
un nivel putin mai mare decat in 2020, 1.342.139 tone, in linie cu
nevoile Grupului. Din punct de vedere al vanzarilor, in 2021, SMHL a
realizat vanzari care s-au ridicat la 1.478.700 tone, mai mari cu 12%
al emitentului. In urma acestei operatiuni, Conef S.A. a renuntat la
intreaga sa participatie in ALRO.
fata de perioada similara a anului trecut (2020: 1.321.685 tone).
Proiectul ALRO de integrare pe verticala si in ceea ce priveste
asigurarea necesarului de energie electrica vizeaza dezvoltarea
In 2021, SMHL a continuat sa se concentreze pe asigurarea cerintelor
acestuia prin filiala Grupului, Conef SA. In acest sens, unul
de materii prime ale Grupului. Conducerea este interconectata si
angajata in identificarea eventualelor oportunitati suplimentare de
vanzare pentru capacitatea neutilizata a fabricii. Managementul SMHL
a participat activ la evenimentele internationale din 2021, avand in
vedere ca astfel de evenimente pot oferi oportunitatea de a promova
bauxita SMHL pe piata internationala.
dintre proiectele majore ale grupului este construirea in incinta
ALRO in Slatina si darea in exploatare a unei centrale electrice
in ciclu combinat pe gaze naturale cu o capacitate de 470 MW.
Beneficiile estimate pentru compania ALRO se vor reflecta atat
in eficientizarea alimentarii cu energie electrica a societatii, dar si
in asigurarea unei rezerve sigure si continue pentru echilibrarea
Sistemului Energetic National de catre operatorul retelei electrice
Ca masura de gestionare a situatiei cauzate de cresterea actuala a
al noilor surse de energie regenerabila in Sud-Vestul Olteniei. In
preturilor gazelor si energiei electrice la nivel mondial, Grupul ALRO
a evaluat optiunile de atenuare a impactului unei astfel de situatii
globale asupra operatiunilor si a regandit modelul de afaceri in ceea ce
priveste si filialele sale. ALUM isi va ajusta temporar operatiunile de la
unitatile sale de productie pentru anul 2022 pentru a satisface nevoile
reduse de alumina ale ALRO, iar SMHL la randul sau, va opera la
capacitatea necesara pentru a asigura livrarile de bauxita in linie cu
cerintele ALUM.
plus, acest proiect va sprijini in acelasi timp si tranzitia Romaniei
catre utilizarea extensiva de energie curata, fara emisii de gaze cu
efect de sera, prin inlocuirea capacitatilor de producere a energiei
electrice din carbune cu noi capacitati de producere a energiei
electrice pe baza de gaze naturale. In plus, dupa definitivarea
tehnologiilor de producere hidrogen/gaze naturale sintetice (gaze
verzi), aceste noi capacitati de producere a energiei electrice vor
putea fi trecute pe noul tip de combustibil cu costuri minime (eng.
hydrogen-ready gas turbines).
La nivel local, SMHL este un membru activ in cadrul comunitatilor din
Sierra Leone, o atentie deosebita fiind acordata protectiei mediului,
avand in vedere amprenta de mediu a activitatii miniere. Prin Acordul
de Dezvoltare Comunitara, SMHL sprijina mai multe investitii si
proiecte sociale si educationale pentru dezvoltarea comunitatii locale
Conducerea Executiva a Conef este asigurata de Domnul Marian
Nastase – Director General, Domnul Serghei Catrinescu – Director
General Adjunct si Domnul Constantin Ciobanu – Administrator
Unic.
in cadrul comunitatilor miniere.
38
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
AlteinformatiiinconformitatecuRegulamentulASFnr.5/2018(inclusiv
modificarile ulterioare)
- Instrumente Financiare si Operatiuni de Piata -
Toate companiile au plasat mai multe materiale cu informatii
pentru a preveni si a atenua raspandirea si efectele
coronavirusului in interiorul zonelor de lucru.
Analiza tendintelor sau evenimentelor
care ar putea avea un impact asupra
activitatii curente a Grupului si/sau
Companiei
In plus, ALRO are propria brigada privata de pompieri, care este pe
deplin operationala in interiorul facilitatilor de productie, precum si
propriul cabinet de asistenta medicala. ALRO a beneficiat de sprijin
substantial din partea companiei sale de securitate afiliate, Rivergate
Fire, in ultimii doi ani. Toate aceste entitati sunt in alerta maxima 24/7.
La 31 decembrie 2021, Societatea-mama si filialele au in desfasurare
diferite litigii sau proceduri judiciare aparute in cursul normal al
activitatii lor, in care sunt fie parati, fie reclamanti. Companiile
Grupului nu sunt implicate in niciun litigiu sau proceduri judiciare si
nu au cunostinta de nicio procedura de natura judiciara, arbitrala
sau administrativa considerata ca afectand semnificativ si negativ
activitatea, situatia financiara sau rezultatele operatiunilor Societatii
si/ sau a Grupului.
Ancheta SUA privind taxele anti-dumping pentru
produsele din aluminiu
In data de 17 martie 2020 Compania a anuntat ca a primit de la
Comisia pentru Comert International a Statelor Unite o notificare cu
privire la o plangere depusa la Departamentul de Comert al SUA.
Aceasta petitie se referea la stabilirea tarifelor anti-dumping pentru
anumite produse din aluminiu originare din 18 tari, inclusiv Romania,
importate in Statele Unite intre 2017 si 2019.
Noutati privind evolutia pandemiei de COVID-19
In 2021, ALRO si filialele sale si-au dovedit adaptabilitatea la noile
conditii de viata si de piata generate de criza COVID-19. Toate
companiile Grupului au continuat sa urmeze masurile complexe
implementate inca din stadiul incipient al pandemiei de coronavirus
pentruaasigurasanatateaangajatilor, familiilorsiprieteniloracestora,
prevenind in acelasi timp raspandirea acestui virus in unitatile sale.
Comitetele de Urgenta si Coordonare infiintate la nivelul fiecarei
companii cu rolul central de a supraveghea si monitoriza starea de
sanatate a tuturor angajatilor au continuat sa ramana in alerta 24/7.
Plangerea depusa de US Aluminium Association se referea la
tablele de aluminiu cu grosimea cuprinsa intre 0,2 mm si 6,3 mm
realizate din aliaje comune (seria 1xxx, 3xxx si 5xxx). In ceea ce
priveste tablele de origine romaneasca, produse de ALRO, tariful
anti-dumping solicitat initial propus a fi perceput era de 56,22%.
Ulterior, pe 30 martie 2020, Compania a anuntat ca a fost informata,
prin intermediul unui consultant juridic extern, ca petitia a fost
modificata de catre autorii reclamatiei, iar in cazul produselor de
origine romaneasca care fac obiectul anchetei anti-dumping, tariful
anti-dumping solicitat pretins de catre reclamanti a fost redus de la
56,22% la 12,51%.
Unele dintre masurile preventive pentru limitarea si reducerea
raspandirii virusului COVID-19 in sediile companiilor Grupului sunt
detaliate mai jos:
Aproape 70% dintre angajatii Grupului sunt vaccinati. In mai
2021, Grupul a deschis doua puncte de vaccinare pentru
angajatii sai si familiile acestora, unul in Slatina si unul in Tulcea;
Ulterior, in luna octombrie, Compania a fost informata ca in ceea ce
priveste tablele de origine romaneasca, produse de ALRO, tariful
anti-dumping preliminar, stabilit de Departamentul de Comert al
SUA si aplicabil imediat a fost de 83,94%. Tarifele care fac obiectul
plangerii trebuie platite de catre importatori, nu de catre producatori
si nu sunt impuse retroactiv. Pentru Grupul ALRO, pierderea
potentiala ar insemna scaderea vanzarilor viitoare pe piata din
SUA, intrucat importatorii americani sunt descurajati astfel sa mai
cumpere de la ALRO. In martie 2021, ca urmare a pozitiei ferme
luate si a argumentelor suplimentare prezentate de Companie,
Departamentul de Comert al SUA si-a anuntat pozitia cu privire la
calculul final al tarifului anti-dumping prin revizuirea pozitiei initiale si
reducerea acestui tarif de la 83,94% la 37,26%.
Conducerea a implementat lucrul de acasa, inclusiv pentru
acei angajati TESA pentru care a fost posibil din perspectiva
activitatii zilnice, iar interactiunea a fost minimizata;
Conducerea a identificat persoanele vulnerabile (de exemplu,
persoane in varsta, de peste 60 de ani, femei insarcinate,
angajati cu boli cornice, predispusi la imbolnavire) pentru a le
proteja mai bine;
In cadrul fabricilor sunt amplasate mai multe puncte cu statii de
dezinfectie, iar fiecare companie a implementat dezinfectarea
regulata atat in unitatile de productie, cat si in zonele de birouri;
Pe 31 martie 2021 Comisia Statelor Unite pentru Comert International
(USITC) a dat votul final cu privire la cererile de tarife anti-dumping
impotriva tarilor mentionate mai sus. In ceea ce priveste produsele
originare din Romania, precum si cele originare din Bahrain, Brazilia,
Croatia, Egipt, Republica Federala Germania, India, Indonezia,
Italia, Oman, Serbia, Slovenia, Africa de Sud, Spania, Taiwan si
Turcia, votul USITC a fost pentru stabilirea tarifelor anti-dumping
in sumele determinate anterior de Departamentul de Comert al
Statelor Unite. Decizia USITC poate fi in continuare contestata
Toti angajatii au primit masti, apa imbuteliata, viziere pentru
protectia fetei, manusi, dezinfectanti etc. si toti angajatii au
fost instruiti cum sa actioneze pentru a preveni infectarea cu
COVID-19 si a trebuit sa isi raporteze zilnic starea de sanatate;
Toate companiile au proceduri pentru planurile de urgenta
pentru situatia in care unul sau mai multi angajati se infecteaza
cu COVID-19 si astfel se previne aparitia oricarei perturbari in
activitatile zilnice esentiale ale acestora;
39
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
la instantele competente din Statele Unite si face obiectul unei In aprilie 2021, pretul EU-ETS a castigat aproape 80% fata de
revizuiri administrative anuale. In urma revizuirii, tarifele stabilite luna octombrie a anului precedent. Preturile gazelor au fost, de
pot fi modificate sau eliminate.
asemenea, foarte mari in 2021, in conformitate cu preturile EUA
si ale titeiului si au favorizat preturi si mai mari la energie. Prin
Ulterior, in noiembrie 2021, UE si SUA au ajuns la un acord urmare, EUA a crescut la 87 EUR/tCO2 in 2021, iar politica de
pentru a diminua tarifele aferente Sectiunii 232 pentru importurile mediu joaca un rol crucial in aceasta evolutie.
de aluminiu din UE. Ca parte a acestui acord, SUA va permite
ca o cota de importuri de aluminiu din UE sa fie scutite de taxe Avand in vedere contextul actual, preturile spot la energie in
vamale, iar UE va suspenda tarifele de represalii pentru produsele Romania si Europa au atins niveluri nemaivazute pana acum.
americane. Acest sistem de contingente tarifare a intrat in vigoare
de la 1 ianuarie 2022. UE si SUA au convenit sa revizuiasca anual In 2021, cresterea excesiva a preturilor la electricitate a afectat
acest acord si sa urmareasca incheierea negocierilor in termen operatiunile ALRO. Cresterea preturilor la energie au fost cauzate
de doi ani.
de cresterea preturilor certificatelor CO2 si a gazului natural, in
special in cea de-a doua jumatate a anului.
Schema de compensare EU-ETS
Contractele de energie electrica ALRO si evolutia preturilor pentru
2021 au constat din 18 furnizori de energie si 113 tranzactii plus
104.664 MWh de la PZU (Piata pentru Ziua Urmatoare). Din cauza
faptului ca patru furnizori au incetat sa livreze energie in prima
jumatate a anului, ALRO a fost obligata sa incheie noi contracte
sau sa renegocieze noi preturi in functie de evolutia pietei.
Schema de suport care sprijina companiile din sectoarele si
subsectoarele considerate a fi expuse unui risc semnificativ de
relocare a emisiilor de carbon din cauza transferului costurilor
emisiilor de gaze cu efect de sera („GES”) in pretul energiei
electrice introdusa prin Ordonanta de Urgenta nr. 81/2019 acopera
anii 2019 si 2020. Aceasta schema s-a bazat pe Comunicarea
Comisiei 2012/C 158/04 „Ghid privind anumite masuri de sprijin
in contextul schemei de comercializare a GES dupa 2012”, care a
fost aplicabila pana pe 31 decembrie 2020.
De asemenea, preturile gazelor naturale ALRO au urmat tendinta
europeana a pretului gazelor si sunt corelate cu indicele ICIS
Heren European Spot Gas Market-MonthAhead, dar cu o reducere
oferita de furnizor.
Comisia a adoptat in septembrie 2020 noului Ghid privind schema
de comercializare a certificatelor de emisii (EU-ETS) dupa 2021 Alte informatii
„Ghidul privind anumite masuri de sprijin in contextul sistemului
de comercializare a cotelor de GES dupa 2021”, care au intrat in Conform acordurilor de imprumut existente, Grupul si Compania
vigoare la 1 ianuarie 2021, se aplica pana in 2030 si inlocuieste sunt supuse anumitor conditii restrictive. Aceste acorduri impun
Ghidul mentionat mai sus.
Grupului si Companiei, printre altele:
Pentru ca schema de sprijin din Romania sa se aplice incepand
cu 2021, autoritatile locale trebuie sa modifice schema nationala
de sprijin (OUG 81/2019 cu modificarile si completarile ulterioare)
conform noului Ghid si sa informeze Comisia Europeana pentru
aprobare. Dupa aprobarea CE, autoritatile nationale vor incepe
implementarea schemei de sprijin. In prezent, aceasta schema
a fost stabilita de Ministerul Energiei pentru perioada 2021-2030
si trimisa spre aprobare. Conform Ghidului emis de Comisia
Europeana („Ghidul privind anumite masuri de sprijin in contextul
sa nu plateasca dividende actionarilor sai decat daca sunt
indeplinite anumite conditii
sa mentina un nivel minim sau maxim pentru anumiti indicatori
financiari, inclusiv rata de acoperire a serviciului datoriei, rata
de indatorare neta in raport cu EBITDA, rata de indatorare
neta fata de capitaluri proprii, lichiditatea curenta, gradul de
indatorare etc.
sistemului de comercializare a cotelor de GES dupa 2021”), ALRO La 31 decembrie 2021, o filiala a Grupului nu s-a incadrat in unul
se afla in anexa cu sectoarele care se califica in continuare pentru din indicatorii financiari impusi in contractele de finantare pentru
aceasta compensare si se asteapta ca odata cu implementarea un imprumut al carui sold pe termen lung era de 21.259 mii RON.
sa beneficieze pe toata perioada 2021-2030 de aceasta schema Compania a informat banca in legatura cu aceasta situatie si a
de sprijin.
obtinut derogarile necesare in perioada de testare specifica. Pentru
mai multe detalii, va rugam sa consultati Nota 26 Imprumuturi si
leasing din Situatiile financiare consolidate si individuale auditate
pentru anul incheiat la 31 decembrie 2021 incluse in acest raport.
Noutati privind piata de energie
Pe parcursul exercitiului financiar 2021, nu au existat alte
modificari semnificative ale conditiilor economice si de functionare
care sa afecteze valoarea justa a activelor si pasivelor Companiei,
cu exceptia volatilitatii pretului aluminiului pe pietele internationale
si a cursului valutar, in timp ce pe plan local, energia si-a continuat
tendinta anormala de a raporta preturi si mai mari fata de 2020 si
tendinte inflationiste semnificative.
Principalii factori determinanti ai preturilor mai mari ale energiei
in contextul european au fost certificatele de emisii EU-ETS si
politicile climatice cu tinte de reducere a emisiilor, pentru 2030,
mai dificil de realizat si cu eliminarea treptata a energiei produse
pe baza de carbune. Cotatia EU-ETS influenteaza direct pretul
marginal al energiei, deoarece generarea pe baza de combustibili
fosili este obligata sa obtina si sa detina certificate pentru emisii
de de carbon pentru energia electrica produsa (intr-un raport
aproximativ de 1:1 pentru carbune si 1:0,5-0,6 pentru gaze
naturale). Deoarece piata secundara EU-ETS opereaza in trei
locuri de tranzactionare din intreaga lume (New York, Londra si
Singapore) si este deschisa fondurilor de investitii, produsul a
devenit foarte atractiv.
40
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
De asemenea, la 31 decembrie 2021, Societatea-Mama a
achizitionat societatea Vimetco Trading SRL de la actionarul
sau majoritar, Vimetco PLC si filiala sa, Vimetco Management
Romania. ALRO a efectuat aceasta tranzactie la valoarea de piata
evaluata a Vimetco Trading si a devenit asociata cu 100% din
capitalul Vimetco Trading. Pentru mai multe detalii, va rugam sa
consultati si Nota 16 Investitii financiare in filiale si Nota 31 Alte
datorii financiare curente din Situatiile financiare consolidate si
individuale pentru anul incheiat la 31 decembrie 2021 incluse in
acest Raport.
Schimbari care afecteaza capitalul social
si administrarea societatilor
Schimbari in Consiliul de Administratie si Conducerea
Executiva din cadrul Grupului ALRO
Pe parcursul perioadei de raportare au avut loc urmatoarele schimbari
in cadrul Consiliului de Administratie sau in structura de conducere a
Grupului:
ALRO: – nicio schimbare;
ALUM: – nicio schimbare;
Vimetco Extrusion – nicio schimbare;
De asemenea, la data prezentului Raport, Vimetco PLC a obtinut
o polita de asigurare corporativa cu rambursare pe patru niveluri
de raspundere, pentru Administratorii si Directorii Grupului, cu
acoperire la nivel global. La data programata de expirare, Grupul
intentioneaza sa obtina cea mai buna acoperire, in linie cu cei mai
buni termeni ai pietei, in numele Administratorilor si Directorilor
sai, asa cum a facut in ultimii ani.
SMHL – nicio schimbare;
Conef – nicio schimbare;
Alte companii – nicio schimbare.
Alte informatii despre Grupul ALRO
In 2021, tranzactiile dintre partile afiliate s-au bazat pe acorduri
bilaterale si s-au desfasurat in conditii de concurenta deplina, iar
tranzactiile care au avut loc sunt in mod substantial aceleasi cu
cele expuse mai sus.
In perioada de raportare, companiile Grupului nu s-au confruntat
cu situatia de a nu-si indeplini obligatiile financiare.
Mai mult, in 2021 nu au existat modificari privind drepturile de
proprietate a actionarilor.
Pentru mai multe informatii, despre tranzactiile semnificative
cu partile afiliate, asa cum sunt definite de IAS 24 Raportarea
tranzactiilor cu parti afiliate conform IFRS la data prezentului
raport, va rugam sa consultati Nota 32 Tranzactii cu parti afiliate
din Situatiile financiare consolidate si individuale pentru anul
incheiat la 31 decembrie 2021 incluse in acest Raport.
In 2021 si 2020, ALRO nu a distribuit dividende pentru anul 2020,
respectiv 2019.
Tranzactii cu partile afiliate
Alte informatii
Grupul ALRO incheie tranzactii cu actionarul sau principal, cu
societati aflate sub control comun, administratorii si personalul
cheie de conducere. Conducerea considera ca astfel de tranzactii
sunt incheiate in conditii de concurenta deplina.
Relatia dintre conducere si angajati si elementele
conflictuale care caracterizeaza aceste relatii
In cadrul Grupului exista un permanent dialog intre conducere si
sindicate. Elementele-cheie ale cadrului care prezinta relatia dintre
conducere si angajati constau in contractul colectiv de munca
si regulamentele interne. Cu toate acestea, toti pasii initiati sau
activitatile demarate care pot avea un impact asupra salariatilor au
fost discutate in prealabil si agreate de ambele parti.
Soldurile achizitiilor, datoriilor si creantelor (daca este cazul) privind
tranzactiile semnificative cu partile afiliate la 31 decembrie 2021
sunt prezentate in Situatiile Financiare consolidate si individuale
auditate pentru anul financiar incheiat la 31 decembrie 2021. In
ceea ce priveste natura acestor tranzactii, acestea se refera la
bunuri vandute si servicii prestate de Grup sau achizitionate de
catre Grup de la partile afiliate precum Vimetco PLC, Vimetco NV,
Paval Holding SRL, ALUM SA, Vimetco Extrusion SRL, Conef SA,
Sierra Mineral Holdings 1 Ltd., Global Aluminium Ltd., Bauxite
Marketing Ltd., Vimetco Trading SRL, Vimetco Management
Romania SRL, Vimetco Power Romania SRL, Conef Gaz SRL,
Conef Energy SRL, Centrul Rivergate SRL, Rivergate Rating
Group SRL, Rivergate Fire SRL.
Numarul mediu de angajati ai Grupului in 2021 a fost de 3.990
(2020: 3.958), dintre care 2.479 (2020: 2.427) persoane lucreaza
la ALRO, in timp ce 97% dintre acestia sunt muncitori calificati.
Structura salariatilor ALRO in 2021 pe nivel de studii este detaliata
in tabelul de mai jos:
In plus, tranzactiile constau in principal intr-un acord pentru
%
furnizarea de:
Nivel de studii
Post-universitare & Universitare
Post-liceale
20
9
servicii de consultanta (incheiate cu Vimetco Management
Romania);
Liceale
46
21
4
contracte de reprezentare si servicii (incheiate cu Vimetco
Trading);
Scoli profesionale
Gimnaziale
alte vanzari/cumparari de bunuri si servicii.
41
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
Gradul de sindicalizare a angajatilor ALRO in 2021 a fost de
aproximativ 86,72% (2020: 89,91%). In 2021, relatiile dintre
conducerea executiva a Companiei si angajatii reprezentati
prin sindicate au fost reglementate in mod corect de Contractul
Colectiv de Munca si de legislatia in vigoare. Nu au fost raportate
conflicte care ar putea afecta activitatea obisnuita sau continuitatea
operatiunilor.
Orice acord, intelegere sau legatura familiala intre
membrii Consiliului si conducerea executiva si alte
persoane, prin care persoana respectiva a fost numita
membru al conducerii executive
La data prezentului raport,ALRO nu detine informatii care sa indice
existenta unor astfel de contracte sau acorduri. Desi domnul Marian
NASTASE (Presedintele Consiliului de Administratie, ALRO) si
doamna Genoveva NASTASE (Chief Financial Officer, ALRO)
au acelasi nume de familie, aceasta este doar o coincidenta. Nu
exista nicio legatura de familie intre dumnealor.
Orice acord, intelegere sau legatura familiala intre
administratori si alte persoane
ALRO este guvernata intr-un sistem unitar, iar membrii Consiliului de
Administratie sunt alesi pe baza votului actionarilor in cadrul AGOA
si respectand in totalitate cerintele legale in vigoare.
Orice litigii sau proceduri administrative in care au fost
implicati membri ai Consiliului si membri ai conducerii
executive in ultimii cinci ani
La data prezentului raport, nu existau acorduri sau intelegeri care
sa fie declarate in aceasta sectiune. In plus, nu exista acorduri intre
La data prezentului raport, ALRO nu detine informatii care
membrii Consiliului de Adminstratie si alte persoane in baza carora sa indice existenta unor dispute sau proceduri administrative
impotriva membrilor Consiliului de Administratie sau conducerii
executive care sa fie direct legate de activitatile acestora in cadrul
Grupului si/sau al Companiei. De asemenea, nu exista informatii
despre astfel de activitati care ar putea afecta pretul actiunilor
Societatii sau capacitatea acestora de a detine pozitia de membru
al conducerii conform structurilor mentionate anterior.
persoanele respective sa fi fost numite Administratori.
La data prezentului raport, lista membrilor din conducere care
detin actiuni in capitalul social al ALRO este urmatoarea:
Nume
Functie
Numar de
actiuni
Presedinte al Consiliului
de Administratie
Director Financiar
Director Operational
Aluminiu Primar
Marian NĂSTASE
Genoveva NĂSTASE
Marin CILIANU
300.000
300.000
1.000
Gheorghe DOBRA
Director General
138
42
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
Declaratia de guvernanta corporativa
ALRO s-a angajat sa implementeze si sa respecte standardele Declaratia de conformitate cu codul ALRO se bazeaza pe
inalte de guvernanta corporativa, deoarece demonstrarea bunelor
practici in acest domeniu asigura claritatea relatiilor dintre actionari,
membrii Consiliului de Administratie, conducerea executiva si
celelalte parti interesate. Prin aplicarea celor mai bune principii
de guvernanta corporativa, transparenta a fost imbunatatita, in
timp ce comunicarea activitatii Companiei catre partile interesate
este imbunatatita. Mai mult, utilizarea unui cadru bazat pe
principii ferme se reflecta pe termen lung asupra actionarilor
si a maximizarii valorii atat pentru actionari, cat si pentru partile
interesate. Prin urmare, ALRO acorda o importanta mai mare
imbunatatirii permanente a practicilor de guvernanta corporativa
si a comunicarii corporative si foloseste ca fundament principiile
stipulate in Codul de Guvernanta Corporativa („Codul”) emis de
BVB.
urmatoarele documente:
Actul constitutiv al Societatii, actualizat in luna decembrie
2021, aprobat prin Hotararea AGEA nr. 681, 682 si 683/ 22
decembrie 2021, publicate pe site-ul www.alro.ro, in Sectiunea
Relatii cu Investitorii, subsectiunile Adunarea Actionarilor si
Guvernanta Corporativa;
Regulamentul de Organizare si Functionare a Consiliului de
Administratie, aprobat prin HotarareaAGAnr. 625/25.04.2019
cuprinzand informatii detaliate despre activitatea Consiliului;
Alte politici interne, proceduri de lucru si reglementari
implementate pentru Comitetele consultative sau alte structuri
reprezentative care functioneaza in cadrul organizatiei.
Conform prevederilor art. 94 din Titlul II, Capitolul 6 din Codul BVB
– operator de piata, editia actualizata si in vigoare din martie 2021,
Raportul Anual Consolidat include Declaratia de Conformitate cu
Codul pentru Societatea-mama, ALRO, care este listata la BVB,
segmentul Premium.
ALRO are un un sistem de administrare unitar; insa in cazul in care
va adopta un sistem dualist de administrare, Compania va adapta
si va aplica in mod corespunzator prevederile Codului.
Locul 1*
RAPORTUL DE
SUSTENABILITATE
2020
Prima
Strategie de
sustenabilitate
pentru 2021-
2025
Scor
VEKTOR**
de 9,5
ALRO
in
30 de
intalniri CA
2021
&
3 Comitete
Consultative
active
20 de intalniri
ale
Comitetelor
Consultative
membruASI
(Aluminium
Stewardship
Initiative)
* Raportul de sustenabilitate ALRO pentru 2020 a fost apreciat de un juriu independent ca fiind cel mai bun de pe piata din Romania in cadrul Galei
ARIR desfasurate in noiembrie 2021;
** Metodologia VEKTOR cuprinde 15 criterii, in conformitate cu cele mai bune practici internationale in Relatiile cu Investitorii si include asteptarile
investitorilor institutionali si individuali. Scorul VEKTOR a fost lansat in 2019 de catre ARIR in colaborare cu Bursa de Valori Bucuresti, acest
indicator fiind publicat pe site-ul BVB pe pagina dedicata fiecarei companii listate.
43
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
Declaratia privind conformitatea cu Codul
Stadiul conformarii cu prevederile Codului de Guvernanta
Corporativa al BVB la 31 decembrie 2021
Respecta
Nu respecta Motivul pentru neconformare
sau respecta
partial
Sectiunea A – Responsabilitati
A.1. Toate societatile trebuie sa aiba un regulament intern al
Consiliului care include termenii de referinta/responsabilitatile
Consiliului si functiile cheie de conducere ale societatii, si care
aplica, printre altele, Principiile Generale din aceasta Sectiune.
DA
DA
A.2. Prevederi pentru gestionarea conflictelor de interese
trebuie incluse in regulamentul Consiliului. In orice caz, membrii
Consiliului trebuie sa notifice Consiliul cu privire la orice conflicte
de interese care au survenit sau pot surveni si sa se abtina de
la participarea la discutii (inclusiv prin neprezentare, cu exceptia
cazului in care neprezentarea ar impiedica formarea cvorumului)
si de la votul pentru adoptarea unei hotarari privind chestiunea
care da nastere conflictului de interese respectiv.
A.3. Consiliul de Administratie trebuie sa fie format din cel putin
cinci membri.
DA
DA
A.4. Majoritatea membrilor Consiliului de Administratie trebuie
sa nu aiba functie executiva. In cazul societatilor din Categoria
Premium, nu mai putin de doi membri neexecutivi ai Consiliului
de Administratie trebuie sa fie independenti. Fiecare membru
independent al Consiliului de Administratie, trebuie sa depuna
o declaratie la momentul nominalizarii sale in vederea alegerii
sau realegerii, precum si atunci cand survine orice schimbare a
statutului sau, indicand elementele in baza carora se considera
ca este independent din punct de vedere al caracterului si
judecatii sale.
A.5. Alte angajamente si obligatii profesionale relativ permanente
ale unui membru al Consiliului, inclusiv pozitii executive si
neexecutive in Consiliul unor societati si institutii non-profit,
trebuie dezvaluite actionarilor si investitorilor potentiali inainte de
nominalizare si in cursul mandatului sau.
DA
DA
A.6. Orice membru al Consiliului trebuie sa prezinte Consiliului
informatii privind orice raport cu un actionar care detine direct
sau indirect actiuni reprezentand peste 5% din toate drepturile
de vot.
A.7. Societatea trebuie sa desemneze un secretar al Consiliului
responsabil de sprijinirea activitatii Consiliului.
DA
DA
A.8. Declaratia privind guvernanta corporativa va informa daca a
avut loc o evaluare a Consiliului sub conducerea Presedintelui sau a
comitetului de nominalizare si, in caz afirmativ, va rezuma masurile
cheie si schimbarile rezultate in urma acesteia. Societatea trebuie
sa aiba o politica/ghid privind evaluarea Consiliului cuprinzand
scopul, criteriile si frecventa procesului de evaluare.
A.9. Declaratia privind guvernanta corporativa trebuie sa contina
informatii privind numarul de intalniri ale Consiliului si comitetelor
in cursul ultimului an, participarea administratorilor (in persoana
si in absenta) si un raport al Consiliului si comitetelor cu privire la
activitatile acestora.
DA
A.10. Declaratia privind guvernanta corporativa trebuie sa cuprinda
informatii referitoare la numarul exact de membri independenti din
Consiliul de Administratie.
DA
DA
A.11. Consiliul societatilor din Categoria Premium trebuie
sa infiinteze un comitet de nominalizare format din membri
neexecutivi, care va conduce procedura nominalizarilor de
noi membri in Consiliu si va face recomandari Consiliului.
Majoritatea membrilor comitetului de nominalizare trebuie sa fie
independenta.
44
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
Declaratia privind conformitatea cu Codul (continuare)
Stadiul conformarii cu prevederile Codului de Guvernanta
Corporativa al BVB la 31 decembrie 2021
Respecta
Nu respecta Motivul pentru neconformare
sau respecta
partial
Sectiunea B - Sistemul de gestiune a riscului si control intern
B.1. Consiliul trebuie sa infiinteze un comitet de audit in care
cel putin un membru trebuie sa fie administrator neexecutiv
independent. Majoritatea membrilor, incluzand presendintele,
trebuie sa fi dovedit ca au calificare adecvata relevanta pentru
functiile si responsabilitatile comitetului. Cel putin un membru
al comitetului de audit trebuie sa aiba experienta dovedita
si corespunzatoare de audit si control intern si in practici de
guvernanta corporativa. In cazul societatilor din Categoria
Premium, comitetul de audit trebuie sa fie format din cel putin trei
membri si majoritatea membrilor comitetului de audit trebuie sa
fie independenti.
DA
B.2. Presedintele comitetului de audit trebuie sa fie un membru
neexecutiv independent.
DA
DA
DA
B.3. In cadrul responsabilitatilor sale, comitetul de audit trebuie
sa efectueze o evaluare anuala a sistemului de control intern.
B.4.Evaluareatrebuiesaaibainvedereeficacitateasicuprinderea
functiei de audit intern, gradul de adecvare al rapoartelor de
gestiune a riscului si de control intern prezentate catre comitetul
de audit al Consiliului, promptitudinea si eficacitatea cu care
conducerea executiva solutioneaza deficientele sau slabiciunile
identificate in urma controlului intern si prezentarea de rapoarte
relevante in atentia Consiliului.
B.5. Comitetul de audit trebuie sa evalueze conflictele de interese
in legatura cu tranzactiile societatii si ale filialelor acesteia cu
partile afiliate.
DA
B.6. Comitetul de audit trebuie sa evalueze eficienta sistemului
de control intern si a sistemului de gestiune a riscului.
DA
DA
B.7. Comitetul de audit trebuie sa monitorizeze aplicarea
standardelor legale si a standardelor de audit intern general
acceptate. Comitetul de audit trebuie sa primeasca si sa
evalueze rapoartele echipei de audit intern.
B.8. Ori de cate ori Codul mentioneaza rapoarte sau analize initiate
de Comitetul de Audit, acestea trebuie urmate de raportari periodice
(cel putin anual) sau ad-hoc care trebuie inaintate ulterior Consiliului.
DA
DA
DA
B.9. Niciunui actionar nu i se poate acorda tratament preferential
fata de alti actionari in legatura cu tranzactii si acorduri incheiate de
societate cu actionari si afiliatii acestora.
B.10. Consiliul trebuie sa adopte o politica prin care sa se asigure
ca orice tranzactie a societatii cu oricare dintre societatile cu care
are relatii stranse a carei valoare este egala cu sau mai mare
de 5% din activele nete ale societatii (conform ultimului raport
financiar) este aprobata de Consiliu in urma unei opinii obligatorii
a comitetului de audit al Consiliului si dezvaluita in mod corect
actionarilor si potentialilor investitori, in masura in care aceste
tranzactii se incadreaza in categoria evenimentelor care fac
obiectul cerintelor de raportare.
B.11. Auditurile interne trebuie efectuate de catre o divizie
separata structural (departamentul de audit intern) din cadrul
societatii sau prin angajarea unei entitati terte independente.
DA
DA
B.12. In scopul asigurarii indeplinirii functiilor principale ale
departamentului de audit intern, acesta trebuie sa raporteze
din punct de vedere functional catre Consiliu prin intermediul
comitetului de audit. In scopuri administrative si in cadrul
obligatiilor conducerii de a monitoriza si reduce riscurile, acesta
trebuie sa raporteze direct directorului general.
45
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
Declaratia privind conformitatea cu Codul (continuare)
Stadiul conformarii cu prevederile Codului de Guvernanta
Corporativa al BVB la 31 decembrie 2021
Respecta
Nu respecta Motivul pentru neconformare
sau respecta
partial
Sectiunea C - Justa recompensa si motivare
C.1. Societatea trebuie sa publice pe pagina sa de internet
politica de remunerare si sa includa in raportul anual o declaratie
privind implementarea politicii de remunerare in cursul perioadei
anuale care face obiectul analizei. Politica de remunerare
trebuie formulata astfel incat sa permita actionarilor intelegerea
principiilor si a argumentelor care stau la baza remuneratiei
membrilor Consiliului si a Directorului General, precum si a
membrilor Directoratului in sistemul dualist. Aceasta trebuie sa
descrie modul de conducere a procesului si de luare a deciziilor
privind remunerarea, sa detalieze componentele remuneratiei
conducerii executive (precum salarii, prime anuale, stimulente
pe termen lung legate de valoarea actiunilor, beneficii in natura,
pensii si altele) si sa descrie scopul, principiile si prezumtiile ce
stau la baza fiecarei componente (inclusiv criteriile generale de
performanta aferente oricarei forme de remunerare variabila).
In plus, politica de remunerare trebuie sa specifice durata
contractului directorului executiv si a perioadei de preaviz
prevazuta in contract, precum si eventuala compensare pentru
revocare fara justa cauza. Raportul privind remunerarea trebuie
sa prezinte implementarea politicii de remunerare pentru
persoanele identificate in politica de remunerare in cursul
perioadei anuale care face obiectul analizei. Orice schimbare
esentiala intervenita in politica de remunerare trebuie publicata
in timp util pe pagina de internet a societatii.
Indatade29aprilie2021,AGOAarespinsPolitica
de Remunerare in ambele versiuni propuse de
Consiliul de Administratie si Fondul Proprietatea
S.A. Ulterior, in data de 19 august 2021, AGOA
a respins, de asemenea Politica de Remunerare
a Societatii in ambele versiuni propuse de
Consiliul de Administratie si Fondul Proprietatea
S.A. De asemenea, AGOA din 22 decembrie
2021 a respins Politica de Remunerare propusa
de Consiliul de Administratie al Societatii.
Astfel, in prezent, AGOA stabileste remuneratia
Administratorilor pentru anul fiscal in curs si limita
generala a remuneratiilor acordate de Consiliul
de Administratie directorilor numiti cu functii
specifice si directorilor. Compania a intreprins
toate demersurile necesare pentru a pregati o
versiune actualizata a Politicii de remunerare,
care va fi inclusa in urmatoarea agenda a AGOA
pentru aprobare si implementare.
PARTIAL
Sectiunea D - Adaugand valoare prin relatiile cu investitorii
D.1. Societatea trebuie sa organizeze un serviciu de Relatii cu
Investitorii – indicandu-se publicului larg persoana/persoanele
responsabile sau unitatea organizatorica. In afara de informatiile
impuse de prevederile legale, societatea trebuie sa includa pe
pagina sa de internet o sectiune dedicata Relatiilor cu Investitorii,
in limbile romana si engleza, cu toate informatiile relevante de
interes pentru investitori, inclusiv:
DA
D.1.1. Principalele reglementari corporative: actul constitutiv,
procedurile privind adunarile generale ale actionarilor;
D.1.2. CV-urile profesionale ale membrilor organelor de
conducere ale societatii, alte angajamente profesionale ale
membrilor Consiliului, inclusiv pozitii executive si neexecutive in
consilii de administratie din societati sau din institutii non-profit;
D.1.3. Rapoartele curente si rapoartele periodice (trimestriale,
semestriale si anuale);
D.1.4. Informatii referitoare la adunarile generale ale actionarilor;
D.1.5. Informatii privind evenimentele corporative;
D.1.6. Numele si datele de contact ale unei persoane care va
putea sa furnizeze, la cerere, informatii relevante;
D.1.7. Prezentarile societatii (de ex., prezentarile pentru
investitori, prezentarile privind rezultatele trimestriale etc.),
situatiile financiare (trimestriale, semestriale, anuale), rapoartele
de audit si rapoartele anuale.
D.2. Societatea va avea o politica privind distributia anuala de
dividende sau alte beneficii catre actionari. Principiile politicii
anuale de distributie catre actionari va fi publicata pe pagina de
internet a societatii.
NU
NU
Societatea nu are politica de dividende si va lua
masuri de conformare cu prevederile CGC.
D.3. Societatea va adopta o politica in legatura cu previziunile, fie
ca acestea sunt facute publice sau nu. Politica privind previziunile
va fi publicata pe pagina de internet a societatii.
Societatea nu are o politica privind previziunile
si va lua masuri pentru conformare cu
prevederile CGC.
46
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
Declaratia privind conformitatea cu Codul (continuare)
Stadiul conformarii cu prevederile Codului de Guvernanta
Corporativa al BVB la 31 decembrie 2021
Respecta
Nu respecta Motivul pentru neconformare
sau respecta
partial
D.4. Regulile adunarilor generale ale actionarilor nu trebuie
sa limiteze participarea actionarilor la adunarile generale si
exercitarea drepturilor acestora. Modificarile regulilor vor intra in
vigoare, cel mai devreme, incepand cu urmatoarea adunare a
actionarilor.
DA
D.5. Auditorii externi vor fi prezenti la adunarea generala a
actionarilor atunci cand rapoartele lor sunt prezentate in cadrul
acestor adunari.
DA
DA
D.6. Consiliul va prezenta adunarii generale anuale a actionarilor
o scurta apreciere asupra sistemelor de control intern si de
gestiune a riscurilor semnificative, precum si opinii asupra unor
chestiuni supuse deciziei adunarii generale.
D.7. Orice specialist, consultant, expert sau analist financiar
poate participa la adunarea actionarilor in baza unei invitatii
prealabile din partea Consiliului. Jurnalistii acreditati pot, de
asemenea, sa participe la adunarea generala a actionarilor, cu
exceptia cazului in care Presedintele Consiliului hotaraste in alt
sens.
NU
In prezent, este in lucru modificarea
Regulamentului de GC in vederea conformarii
cu prevederile noului CGC.
D.8. Rapoartele financiare trimestriale si semestriale vor include
informatii atat in limba romana, cat si in limba engleza referitoare
la factorii cheie care influenteaza modificari in nivelul vanzarilor,
al profitului operational, profitului net si al altor indicatori financiari
relevanti, atat de la un trimestru la altul, cat si de la un an la altul.
DA
DA
D.9. O societate va organiza cel putin doua sedinte/teleconferinte
cu analistii si investitorii in fiecare an. Informatiile prezentate cu
aceste ocazii vor fi publicate in sectiunea relatii cu investitorii a
paginii de internet a societatii la data sedintelor/teleconferintelor.
D.10. In cazul in care o societate sustine diferite forme de
exprimare artistica si culturala, activitati sportive, activitati
educative sau stiintifice si considera ca impactul acestora asupra
caracterului inovator si competitivitatii societatii fac parte din
misiunea si strategia sa de dezvoltare, va publica politica cu
privire la activitatea sa in acest domeniu.
NU
Societatea va lua masuri de conformare cu
prevederile CGC.
47
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
Responsabilitatile Consiliului de Administratie
Prezentare generala
Pe parcursul perioade de raportare, Societatea a avut urmatoarele Structura actuala a Consiliului asigura mentinerea unui echilibru
structuri de guvernanta corporativa: Consiliul de Administratie si intre membrii executivi si neexecutivi. Consiliul de Administratie
Conducerea Executiva, Comitetul deAudit, Comitetul de Remuneratii are mai multi membri care garanteaza eficienta capacitatii sale
si Nominalizari, Comitetul de Risc si Sustenabilitate, structuri de de a supraveghea, analiza si evalua activitatea managerilor si
conducere care reprezinta interesele Grupului, ale Societatii-mama tratamentul echitabil al actionarilor. Mai mult, Compania are in
si a actionarilor sai si care sunt responsabile cu gestionarea afacerii. vedere independenta membrilor sai, aplicand criteriile de evaluare
stabilite de Codul de Guvernanta Corporativa. Astfel, in cursul anului
Consiliul de Administratie trebuie sa informeze publicul, cel putin in 2021, Consiliul de Administratie al ALRO a avut cel putin doi membri
ceea ce priveste urmatoarele aspecte:
independenti, iar din decembrie 2020, Consiliul de Administratie al
ALRO numara trei membri independenti.
• rolul si obligatiile Consiliului;
• structura Consiliului, cu mentionarea numarului de administratori Cu toate acestea, procesul de luare a deciziilor ramane o
(executivi si neexecutivi, membri independenti); responsabilitate colectiva a Consiliului, care va fi responsabil pentru
• modalitatea de numire a membrilor Consiliului de Administratie si toate deciziile luate in timpul exercitarii competentelor sale. Consiliul
procedura de alegere a acestora; este responsabil de revizuirea documentelor relevante pentru
• prerogativele si responsabilitatile fiecarei structuri de guvernanta realizarea obiectului de activitate al Companiei, cu exceptia celor
corporativa; prevazute de lege si statut in competenta AGA sau a conducerii
• politica de remunerare a membrilor Consiliului de Administratie si a Companiei.
conducerii executive;
• desemnarea membrilor Comitetului de Audit, Comitetului de
Remuneratii si Nominalizari, Comitetului de Risc si Sustenabilitate.
Adunarea Generala a
Actionarilor
Comitet de Audit
Consiliu de
Administratie
Audit Intern
Comitet de Remuneratii
si Nominalizari
Comitet de Risc si
Sustenabilitate
Conducerea
Executiva
Sanatate, Securitate
si Mediu*
CO
Conducerea Operationala
Nota:
*Din punct de vedere operational, aceasta funcție este subordonata direct Directorului General
48
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
Alegerea membrilor Consiliului se face printr-o procedura formala, Printre atributiile Comitetul de Audit se numara:
riguroasa si transparenta si se bazeaza pe recomandarile facute
de Comitetul de Remuneratii si Nominalizari. Compania publica
pe site-ul sau CV-urile candidatilor propusi pentru functia de
administrator precum si calificarile pe care le detin. De asemenea,
pe site-ul Societatii, www.alro.ro pot fi gasite informatii despre
calificarile personale si profesionale ale actualilor membri ai
Consiliului de Administratie si ai Conducerii Executive.
Raportarea financiara – membrii comitetului emit opinii
cu privire la actiunile si judecatile conducerii, monitorizeaza
integritatea si fiabilitatea informatiilor financiare, revizuiesc
rapoartele auditorilor externi si interni, dupa caz, etc.
Auditul extern
-
Comitetul supravegheaza relatiile
Companiei cu auditorii externi. Acesta ia in considerare si
face recomandari Consiliului cu privire la numirea, renumirea
sau revocarea acestora pentru a evalua anual calificarea,
expertiza, resursele, independenta, obiectivitatea si
eficacitatea auditorilor externi si a procesului de audit extern
etc.
La fiecare desemnare a membrilor Consiliului, AGA are in
vedere asigurarea unei componente echilibrate a acestui
organ de conducere, adaptata activitatii Societatii. Ca principiu,
nominalizarea unui membru al Consiliului are in vedere conditia
absolvirii de cursuri superioare de lunga durata, precum si una
sau mai multe dintre urmatoarele calificari personale si/ sau
profesionale:
Auditul intern - Echipa de Audit Intern efectueaza o
evaluare anuala a sistemului de control intern pentru a
determina eficacitatea si competentele functiei de audit
intern si adecvarea managementului riscului. De asemenea,
evalueaza capacitatea de reactie si eficacitatea conducerii
in abordarea deficientelor sau a deficientelor identificate
in controlul intern, fiind prezentate rapoarte relevante
Consiliului. Echipa de Audit Intern raporteaza Comitetului
de Audit al Consiliului. Comitetul analizeaza rapoartele
periodice cu privire la rezultatele activitatii auditorilor interni,
ia in considerare constatarile materiale ale investigatiilor
acestora, examineaza raspunsul conducerii etc.
detinerea unei calificari tehnice in domeniul in care activeaza
Societatea;
experienta manageriala semnificativa, indiferent de domeniul
in care a fost obtinuta;
cursuri de educatie economica, specializare sau pregatire;
abilitati practice de comunicare;
capacitatea de a contribui la strategiile de dezvoltare ale
Companiei;
buna conduita morala.
Consiliul deAdministratie isi desfasoara activitatea in conformitate
cu Actul Constitutiv si cu Regulamentul de Organizare si
Functionare al Consiliului de Administratie si alte proceduri
interne ale Comitetelor Consultative. Consiliul se intruneste cel
putin o data pe luna sau ori de cate ori situatia o impune, agenda
sedintelor conformandu-se rolului si obligatiilor Consiliului in
conformitate cu legea si Actul Constitutiv.
Riscul si controalele interne – revizuiesc competentele
si eficacitatea sistemelor stabilite de conducere pentru
identificarea, evaluarea, gestionarea si monitorizarea
riscurilor financiare si nefinanciare. Aceste riscuri includ
raportarea financiara, controlul intern si managementul
riscurilor. Comitetul primeste rapoarte de la conducere si de la
auditorii externi si interni cu privire la eficacitatea si integritatea
acelor sisteme pentru a revizui procedurile Companiei de
detectare a fraudei si a reclamatiilor. De asemenea, trebuie
sa se asigure ca sunt organizate metode prin care personalul
poate, cu incredere, sa-si manifeste ingrijorarea cu privire la
posibile neconcordante in problemele de raportare financiara,
control financiar sau alte probleme etc.
Comitetele ALRO
ALRO are in vigoare un sistem administrat in sistem unitar si
trei comitete consultative, adica Comitetul de Audit - cu atributii
delegate de Adunarea Generala a Actionarilor, Comitetul de
Remuneratii si Nominalizari si Comitetul de Risc si Sustenabilitate
- desemnate de Consiliul de Administratie.
Comitetul prezinta in mod regulat rapoarte Consiliului cu privire
la toate aspectele care intra in atributiile si responsabilitatile sale.
In plus, Comitetul ar trebui sa depuna rapoarte, in special atunci
cand exista probleme pentru care considera ca sunt necesare
actiuni sau imbunatatiri, inclusiv recomandari cu privire la pasii
care trebuie intreprinsi.
Comitetul de Audit
Adunarea Generala Anuala a Actionarilor desfasurata la 23
martie 2018 a aprobat prin Decizia nr. 584 / 23.03.2018 infiintarea
Comitetului de audit si prin decizia nr. 587 / 23.03.2018 a aprobat
Termenii de referinta ai acestui comitet. Ulterior, in cadrul Adunarii
Generale Anuale a Actionarilor care a avut loc la data de 25
aprilie 2019 au fost actualizati, prin Decizia nr. 616 / 25.04.2019,
Termenii de referinta ai Comitetului deAudit, iar noua componenta
a comitetului de audit este urmatoarea: Vasile IUGA (Presedinte
- Membru Independent), Adrian MANAICU (Membru) si Dorel
PARASCHIV (Membru).
Comitetul de
Audit
ALRO
Comitetul de Audit este un comitet ales de Adunarea Generala
Extraordinara aActionarilorALRO. Are atributii delegate in temeiul
Actului Constitutiv si al legislatiei si a standardelor aplicabile.
Comitete
Consultative
Comitetul de
Remuneratii si
Nominalizari
Comitetul de
Risc si
Sustenabilitate
49
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
Comitetul de Remuneraratii si Nominalizari
Comitetul de risc si sustenabilitate
Comitetul de Remuneratii si Nominalizari are atributii delegate de
Consiliul deAdministratie. Este compus din trei membri neexecutivi
ai Consiliului, dintre care doi trebuie sa fie membri independenti,
iar presedintele Consiliului trebuie sa fie unul dintre membri.
Componenta Comitetului de Remunerare si Nominalizari al ALRO
este: Marian NASTASE (Presedinte), Vasile IUGA (Membru) si
Marinel BURDUJA (Membru).
Comitetul de Risc si Sustenabilitate este ales de Consiliul de
Administratie al ALRO si are atributii delegate de acesta. Printre
principalele obiective ale comitetului se numara: supravegherea
si formularea de recomandari Consiliului cu privire la politica
generala de management al riscului a Companiei si asistarea
Consiliului in revizuirea adecvarii, eficacitatii si conformitatii
politicilor de management al riscului ale Companiei. Componenta
Comitetului de Risc si Sustenabilitate al ALRO este Vasile IUGA
(Presedinte), Gheorghe DOBRA (Membru), Marinel BURDUJA
(Membru), Aleksandr BARABANOV (Membru) si Laurentiu
CIOCIRLAN (Membru).
Printre atributiile Comitetului de Remuneratii si Nominalizari se
numara:
Obtinerea consultantei juridice independente sau profesionala
independenta pe cheltuiala Companiei si sa asigure prezenta
expertilor externi cu experienta si expertiza relevante, daca
considera ca acest lucru este necesar;
Ariile generale acoperite de atributiile Comitetului de risc si
sustenabilitate sunt:
Managementul riscului – Examineaza orice rapoarte
periodice de management al riscului intocmite de conducerea
executiva si prezinta Consiliului cel putin semestrial rezultatele
generale ale evaluarii. Actualizeaza dupa cum este necesar,
revizuieste si monitorizeaza planurile operationale pentru
situatii de urgenta si procesele de raspuns ale Companiei
pentru a se asigura ca toate riscurile materiale si sistemele
si procesele critice sunt identificate. Exista planuri de urgenta
adecvate si sunt eficiente. Examineaza si monitorizeaza
politicile, procedurile si tehnicile Companiei pentru detectarea,
raportarea si prevenirea incalcarilor de conduita, denuntarilor,
violarii datelor, politicilor de mita si coruptie etc.
Stabileste si recomanda Consiliului strategia si politica de
remunerare a membrilor Consiliului, a Conducerii Executive
si a Conducerii Superioare;
Aprobarea proiectarii si determinarea tintelor pentru orice
scheme de salarizare legate de performanta operate de
Companie, determinarea relevantei realizarii performantei
unor evenimente neprevazute sau a factorilor neluati in
considerare la stabilirea obiectivelor de performanta si sa
aprobe platile efectuate in cadrul unor astfel de scheme;
Stabilirea criteriilor directoare pentru calitatea de membru al
Consiliului;
Sustenabilitatea - Identifica riscurile strategice pentru
continuitatea afacerii pe termen mediu si lung. Contribuie la
dezvoltarea strategiei de afaceri pe termen scurt, mediu si
lung, propunand masuri si actiuni adecvate din perspectiva
riscului si sustenabilitatii. Identifica orice alt factor cheie care
poate pune in pericol dezvoltarea activitatii si a operatiunilor
Companiei din cauza evolutiilor dinamice ale diferitelor
elemente cu impact asupra activitatii Companieii etc.
Indeplinirea altor sarcini legate de desemnarea sau revocarea
membrilor Consiliului, asa cum sunt delegate de acesta din
urma etc.
Sanatate, Siguranta, Mediu si Responsabilitate Sociala
Analizeaza si monitorizeaza procesele in vigoare menite
sa asigure conformitatea cu toate politicile si standardele
Companiei in materie de Sanatate, Siguranta, Mediu si
Responsabilitate Sociala. Monitorizeaza caracterul adecvat
al sistemelor de raportare privind siguranta, mediul si
responsabilitatea sociala pentru incidente, incalcari si tendinte
reale sau potentiale. Supravegheaza pregatirea de catre
conducerea executiva a planului de protectie a mediului in
cadrul Companiei, care este conceput pentru a se asigura ca
toate riscurile materiale de mediu sunt abordate prin planuri
elaborate si implementate corespunzator etc.
50
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
Biografia membrilor Consiliului
Consiliul de Administratie reprezinta atat interesele Societatii, cat si pe cele ale actionarilor acesteia si este responsabil cu
managementul general al Societatii.
La 31 decembrie 2021, Consiliul de Administratie al ALRO era format din 11 membri iar structura sa este descrisa in continuare:
Marian-Daniel NĂSTASE
Marian Năstase a absolvit Academia de Studii Economice Marian Năstase este membru in
Bucuresti cu licenta in comert exterior si obtinut Consiliile de Administratie sau de
a
Anul nasterii: 1972
ulterior diploma INSEAD pentru membrii Consiliului de Management ale urmatoarelor
Data primei desemnari: noiembrie 2002
Redesemnat in: aprilie 2019
Mandatul expira in: aprilie 2023
Administratie. Marian Năstase are o vasta experienta societati: Vimetco PLC, Vimetco
in consultanta financiara si audit.
A
lucrat pentru Management
Romania
SRL,
Deloitte&Touche Romania si alte companii de consultanta Vimetco Trading SRL, Everwide
financiara.
Industrial Ltd, iar in cadrulAsociatiei
Functia detinuta in cadrul Societatii*:
Marilor Consumatori Industriali de
In 2002, Marian Năstase s-a alaturat companiei ALRO in Energie (ABIEC) detine functia de
Presedinte al Consiliului si Membru Neexecutiv functia de Director Executiv fiind responsabil de activitatile presedinte.
din aprilie 2019
financiare ale acesteia. Ulterior a fost numit Country
Manager Romania si prezentul mandat acopera toate
activitatile Grupului din tara in ceea ce priveste aluminiul,
gazele naturale si sectorul energiei electrice.
Calitatea de membru in alte comitete din
cadrul Societatii
Presedinte al Comitetului de Remuneratii si
Nominalizari din august 2019
Svetlana PINZARI
Svetlana Pinzari a absolvit Universitatea din Columbia, Svetlana Pinzari este membru in
New York fiind licentiata in Economie. A participat la un Consiliile de Administratie sau de
stagiu de practica la Fondul Monetar International si are o Management ale urmatoarelor
vasta experienta in domeniul bancar. Dna. Pinzari a detinut societati: Vimetco Management
functii de conducere in cadrul mai multor banci comerciale Romania SRL, Vimetco Trading
si in Banca Centrala, fiind responsabila pentru arii ca: SRL, Everwide Industrial Ltd, S.C.
guvernanta corporativa, investitii, trezorerie si sistemul Rivergate Rating Group SRL.
national de plati. A detinut functia de Sef al Comitetului
Anul nasterii: 1961
Data primei desemnari: martie 2019
Redesemnat in: aprilie 2019
Mandatul expira in: aprilie 2023
Functia detinuta in cadrul Societatii*:
pentru Administrarea Activelor si Pasivelor, a fost membru
Vice-Presedinte si Membru Neexecutiv al
Consiliului de Administratie din aprilie 2019
al Comitetului de Credite si membru al Consiliului de
Administratie.
S-a alaturat ALRO ca Director Financiar Adjunct si in 2006
a fost numita Director Financiar pentru Grupul ALRO si
membru al Consiliului de Administratie pentru ALRO si
Alum pana in 2013. A fost responsabila pentru arii ca:
bugetare, raportare, contabilitate si trezorerie.
Calitatea de membru in alte comitete din
cadrul Societatii
Nu este cazul.
Ulterior s-a alaturat Vi Holding LLC ca Director
Economic. Portofoliul de responsabilitati al doamnei
Pinzari acoperea urmatoarele arii majore: planificare
financiara,
bugetare,
controlling
si
raportare.
Nota* functia detinuta in cadrul Societatii conform ultimului mandat
51
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
La 31 decembrie 2021, Consiliul de Administratie al ALRO era format din 11 membri si avea urmatoarea structura (cont.):
Gheorghe DOBRA
Doctor inginer Gheorghe Dobra, Executive MBA, dupa
absolvirea Institutul Politehnic Bucuresti in anul 1984, s-a
alaturat echipei ALRO, unde a parcurs toate treptele unei
cariere profesionale de succes. Incepand cu anul 1993 este
Director General al Societatii.
Gheorghe Dobra este membru
in Consiliile de Administratie sau
de Management ale urmatoarelor
companii: Vimetco PLC si Vimetco
Power Romania, iar in cadrul
Anul nasterii: 1959
Data primei desemnari: noiembrie 2003
Redesemnat in: aprilie 2019
Mandatul expira in: aprilie 2023
companiei Alum SA detine functia
Principalele sale realizari in cadrul societatatii sunt urmatoarele: de Presedinte al Consiliului
de Administratie si de Director
Functia detinuta in cadrul Societatii*:
• privatizarea cu succes a Societatii, in perioada 2000 – 2002;
• cresterea performantelor economico-financiare ale
Companiei;
General.
Membru Executiv al Consiliului de Administratie
din aprilie 2019
• modernizarea tehnica si tehnologica, la cele mai inalte
standarde internationale;
• cresterea productiei cu valoare adugata mare si foarte mare;
• investitii substantiale in domeniul mediului, care au condus
la imbunatatirea conditiilor de munca si ecologizarea totala a
Companiei ;
• reducerea costurilor, cu accent pe cresterea eficientei
energetice;
• regandirea structurii organizatorice, cu efecte pozitive asupra
optimizării activitatii;
• acreditarea ALRO ca furnizor pe exigenta piata a industriilor
aero si auto;
Calitatea de membru in alte comitete din
cadrul Societatii
• cresterea programelor de responsabilitate sociala, pentru
angajati si pentru comunitatea locala;
• cresterea bonitatii companiei pe piata internationala a
aluminiului;
• realizarea integrarii pe verticala a ciclurilor de fabricatie in
cadrul Grupului.
Membru al Comitetului de Risc si
Sustenabilitate din martie 2020
Pavel MACHITSKI
Pavel Machitski detine o diploma in Finante si Afaceri Pavel Machitski este membru in
Internationale de la Universitatea New York, Stern School of Consiliile de Administratie sau de
Business. Pavel Machitski s-a alaturat Vimetco PLC in calitate Management ale urmatoarelor
de Director FinanciarAdjunct in 2009. In 2011, a fost numit Vice- societati: Vimetco PLC, Vimetco
Presedinte al Consiliului deAdministratie alAlum si administrator Power Romania SRL, Global
cu puteri conjuncte in cadrul Vimetco Management Romania, Aluminium Ltd., Bauxite Marketing
Anul nasterii: 1983
Data primei desemnari: martie 2013
Redesemnat in: aprilie 2019
Mandatul expira in: aprilie 2023
Vimetco Trading, Vimetco Power Romania si Conef.
Ltd., Vi Holding LLC.
Functia detinuta in cadrul Societatii*:
In 2013 a fost numit membru al Consiliului de Administratie al
ALRO. Inainte de a se alatura Grupului Vimetco, Pavel Machitski
a lucrat la Morgan Stanley, unde a actionat ca si consultant in
numeroase operatiuni in regiunea EMEA (Europa, Orientul
Mijlociu si Africa), in special cu privire la pietele de capital si
consultanta privind fuziuni si achizitii.
Membru Neexecutiv al Consiliului de
Administratie din aprilie 2019
Calitatea de membru in alte comitete din
cadrul Societatii
Nu este cazul
Aleksandr BARABANOV
Aleksandr Barabanov a absolvit cum laude Institutul de Stat de Aleksandr Barabanov este
Relatii Internationale din Moscova si detine certificarile CIA si membru in Consiliul de
CFA si este membru CAIA (Chartered Alternative Investment Administratie sau de Management
Analyst Association) si membru ACCA (Association of ale urmatoarelor societati: Alum
Anul nasterii: 1979
Data primei desemnari: decembrie 2014
Redesemnat in: aprilie 2019
Mandatul expira in: aprilie 2023
Chartered Certified Accountants din Marea Britanie).
SA, Vimetco Extrusion SRL,
Henan Yulian Energy Group Co.
Dl. Barabanov are o experienta vasta, de peste 18 ani, in Ltd., Everwide Industrial Limited,
contabilitate, raportare si audit, lucrand in companii mari din Oceanic Investment Limited
industria energiei si a metalelor. S-a alaturat echipei Rinco and Power Shine International
Group/Vi Holding in 2006 si este, in prezent, Directorul Limited.
Departamentului de Contabilitate si Raportare, iar inainte de
Functia detinuta in cadrul Societatii*:
Membru Neexecutiv al Consiliului de
Administratie din aprilie 2019
Rinco Group/Vi Holding, Aleksandr Barabanov a fost Senior
Manager al Departamentului de Analiza Financiara in cadrul
companiei JSC Tatnelf. A lucrat, de asemenea, in calitate de
consultant de audit la CJSC PricewaterhouseCoopers Audit,
Calitatea de membru in alte comitete din
cadrul Societatii
in departamentul de Energie si Minerit.
Membru al Comitetului de Risc si
Sustenabilitate din martie 2020
Nota* functia detinuta in cadrul Societatii conform ultimului mandat
52
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
La 31 decembrie 2021, Consiliul de Administratie al ALRO era format din 11 membri si avea urmatoarea structura (cont.):
Vasile IUGA
Vasile Iuga este unul dintre cei mai experimentati Vasile
Iuga
este
membru
consultanti de afaceri din Romania, cu peste 28 de ani de independent al Consiliului de
vasta experienta in domeniul implementarii standardelor Administratie al Patria Bank S.A.
internationale de contabilitate, audit financiar, evaluarii si si MASREI (JSE) si membru al
restructurarii afacerilor, guvernantei corporative, in preluari, Comitetului de Audit al Bancii de
fuziuni, achizitii, privatizari si consultanta strategica in Investitii Europene.
sectoarele energiei, financiar, industrial si piete de capital,
Anul nasterii: 1954
Data primei desemnari: aprilie 2019
Redesemnat in: nu este cazul
Mandatul expira in: aprilie 2023
Functia detinuta in cadrul Societatii*:
in Romania si Europa de Est. Anterior, a lucrat timp de
12 ani in industria aeronautica, fiind inginer de testare.
Este absolvent al Facultatii de Inginerie Aerospatiala, din
cadrul Universitatii Politehnice din Bucuresti. A urmat, de
asemenea, cursuri de specializare la Harvard Business
Membru Neexecutiv si Independent al
Consiliului de Administratie din aprilie 2019
School, INSEAD Paris si IMD Lausanne.
Calitatea de membru in alte comitete din
cadrul Societatii
Vasile Iuga si-a inceput activitatea in consultantă la PwC
Romania, in anul 1991, unde pentru o lunga perioada de
timp (2004-2016) a fost Country Managing Partner pentru
Romania, fiind primul partener local numit Managing
Partner in Europa Centrală şi de Est in firma PwC. A activat
in PwC pana in anul 2016, ultima pozitie ocupata fiind
aceea de membru al Consiliului Director al PwC pentru
Europa Centrala si de Est.
Presedinte al Comitetului de Audit din aprilie
2019
Membru in Comitetul de Remuneratii si
Nominalizari din august 2019
Presedinte al Comitetului de Risc si
Sustenabilitate din martie 2020
Dl. Iuga este membru a numeroase institutii profesionale:
Asociatia Expertilor Contabili Acreditati din Marea Britanie
(ACCA), Camera Auditorilor Financiari din Romania
(CAFR) si Asociatia Nationala a Evaluatorilor Autorizati din
Romania ( ANEVAR).
Ca recunoastere a contributiei sale la dezvoltarea mediului
de afaceri si a rolului important in dezvoltarea serviciilor
profesionale in Romania, Vasile Iuga a primit, in anul 2012,
titlul de Profesor Honoris Causa al Universităţii Babes-
Bolyai din Cluj-Napoca, Romania.
Marinel BURDUJA
Marinel Burduja a absolvit Academia de Studii Economice, Nu este cazul
sectia de Relatii Economice Internationale in anul 1976.
De asemenea, in anul 1982, a obtinut o diploma de Drept
International la Facultatea de Drept din cadrul Universitatii
din Bucuresti.
Anul nasterii: 1953
Data primei desemnari: aprilie 2019
Redesemnat in: nu este cazul
Mandatul expira in: aprilie 2023
Marinel Burduja este un bancher cu o vasta experienta si
o cariera prodigioasa.
Functia detinuta in cadrul Societatii*:
Membru Neexecutiv si independent al
Consiliului de Administratie din aprilie 2019
A fost primarul municipiului Piatra Neamt (1990) si primul
presedinte al Federatiei Municipiilor din Romania, membru
al Parlamentului Romaniei si Vicepresedinte al Comisiei
pentru Politica Externa (in perioada 1990-1991), iar in
domeniul bancar, dl. Burduja a ocupat timp de 25 de ani
pozitii de membru executiv in Consiliile de Administratie
ale unor institutii prestigioase precum Banca Romana de
Comert Exterior, ABN-AMRO, Credit Anstalt, Raiffeisen
Bank.
Calitatea de membru in alte comitete din
cadrul Societatii
Membru in Comitetul de Remuneratii si
Nominalizari din august 2019
Membru al Comitetului de Risc si
Sustenabilitate din martie 2020
Dl. Burduja a fost profesor colaborator al Institutului
Bancar din Romania (IBR) si este membru al Institutului
International de Finante (IIF) si membru al Asociatiei
Oamenilor de Afaceri din România (AOAR). A fost
Presedinte al Forumului de Prietenie Lauder-Reut in
Romania, al carui membru este in continuare.
Nota* functia detinuta in cadrul Societatii conform ultimului mandat
53
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
La 31 decembrie 2021, Consiliul de Administratie al ALRO era format din 11 membri si avea urmatoarea structura (cont.):
Laurențiu CIOCIRLAN
Laurentiu Ciocirlan este Managing Partner in cadrul Equiliant Laurentiu Ciocirlan este membru
Capital, un fond de investitii dedicat firmelor mici si mijlocii din al Consiliului de Administratie al
Anul nasterii: 1966
Romania.
Electroprecizia SA, o companie de
Data primei desemnari: aprilie 2019
Redesemnat in: nu este cazul
Mandatul expira in: aprilie 2023
tip holding cu activitati in productie
Laurentiu Ciocirlan si-a inceput cariera in domeniul financiar ca si logistica.
auditor la firmaArthurAndersen, dupa care a capatat experienta
in domeniul investitiilor in intreprinderi mici și mijlocii, lucrand
in cadrul fondului de investitii SEAF TransBalkan Romania
Fund. Cea mai lunga etapa a carierei sale profesionale a fost
in cadrul Raiffeisen Bank Romania, unde a condus echipa de
Investment Banking, pozitie din care a coordonat unele dintre
cele mai mari tranzactii de pe piata de capital din Romania,
insumand aproape 3 miliarde euro si care includ listarea unor
companii de utilitati, precum Transelectrica, Transgaz, Romgaz,
Electrica sau a unor companii private dinamice din domenii
diverse, precum TeraPlast (materiale de constructii), Medlife
(servicii medicale) sau Purcari Wineries (bauturi alcoolice).
De asemenea, a coordonat un numar mare de emisiuni de
obligatiuni corporative si municipale, intre care cea mai mare
a fost cea emisa de municipiul Bucuresti, in valoare de 500
milioane euro.
Functia detinuta in cadrul Societatii*:
Membru Neexecutiv al Consiliului de
Administratie din aprilie 2019
Calitatea de membru in alte comitete din
cadrul Societatii
Membru al Comitetului de Risc si
Sustenabilitate din martie 2020
Oana-Valentina TRUȚA
Oana-Valentina Truța este absolventa a Facultatii de Stiinte Oana-Valentina Truța este in
Economice, specializarea Finante si Asigurari din cadrul prezent Director de Investitii in
Universitatii Babes-Bolyai din Cluj-Napoca si a obținut o divizia Retail in cadrul Raiffeisen
diplomă de masterat in Economie Cantitativa și Finante de Bank Romania.
la aceeasi universitate.
Anul nasterii: 1980
Data primei desemnari: aprilie 2019
Redesemnat in: nu este cazul
Mandatul expira in: aprilie 2023
Oana-Valentina Truța are experienta in managementul
investitiilor si analiza portofoliilor si este specializata in
pietele financiare si de capital. Ea a facut parte din echipa
de investitii a grupului pentru piete emergente din cadrul
Franklin Templeton Investments intre 2010 si 2018. In timpul
mandatului sau la Franklin Templeton Oana-Valentina Truța
a fost responsabila pentru o serie de companii din portofoliul
Fondului Proprietatea. De asemenea, a fost membra
a Consiliului de Administratie din cadrul Hidroelectrica,
Transgaz, Electrica Distributie Muntenia Nord, Electrica
Distributie Transilvania Nord si Electrica Furnizare.
Functia detinuta in cadrul Societatii*:
Membru Neexecutiv si Independent al
Consiliului de Administratie din aprilie 2019
Calitatea de membru in alte comitete din
cadrul Societatii
Nu este cazul
Voicu CHETA
Voicu Cheta este avocat in cadrul Baroului Bucuresti, cu o Voicu Cheta este membru in
experienta juridica de peste 15 ani. Practica dummnealui Consiliul de Administratie sau
de specialitate acopera domenii variate cum ar fi litigii de Management al urmatoarelor
comerciale de valoare mare, arbitraj comercial, insolventa societati: S.N. Plafar si C.N.
si restructurare, raporturi de munca, achizitii publice, litigii Administratia Canalelor Navigabile
administrative, recuperari creante si drept comercial. In S.A.
Anul nasterii: 1981
Data primei desemnari: aprilie 2019
Redesemnat in: nu este cazul
Mandatul expira in: aprilie 2023
activitatea de consultanta juridica si reprezentare in fata
Functia detinuta in cadrul Societatii*:
instantelor de judecata si a curtilor de arbitraj a dobandit o
viziune de ansamblu si competente dovedite de abordare
Membru Neexecutiv al Consiliului de
Administratie din aprilie 2019
a raporturilor juridice comerciale intr-o maniera care sa
asigure corelarea acestora cu nevoile activitatii economice.
Calitatea de membru in alte comitete din
cadrul Societatii
Nu este cazul.
Nota* functia detinuta in cadrul Societatii conform ultimului mandat
54
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
La 31 decembrie 2021, Consiliul de Administratie al ALRO era format din 11 membri si avea urmatoarea structura (cont.):
Pavel PRIYMAKOV
Pavel Priymakov a absolvit Academia de Munca & Relatii Pavel Priymakov este membru
Sociale si Facultatea de Stiinte Juridice si Drept civil din al Consiliului de Administratie al
Moscovain2003.InprezentesteDirectorulDepartamentului Vimetco PLC.
responsabil cu afacerile juridice internationale a ViHolding
LLC. Inainte de a se alatura Grupului ViHolding, Pavel
Priymakov a fost Consulul General al unei companii din
industria aluminiului din Centrul Europei (o subsidiara
a Grupului En+ din Rusia) si, inainte de aceasta pozitie,
Directorul Departamentului Juridic al firmei de avocati
“Padva & Epshtein” (Rusia). Intre anii 2002 și 2010, Pavel
Priymakov a detinut mai multe pozitii intr-o companie de
consultanta si a lucrat in mai multe companii de dezvoltare
si industriale din Rusia dobandind in acest fel o experienta
vasta si practia in domeniul juridic.
Anul nasterii: 1981
Data primei desemnari: noiembrie 2019
Redesemnat in: nu este cazul
Mandatul expira in: aprilie 2023
Functia detinuta in cadrul Societatii*:
Membru Neexecutiv al Consiliului de
Administratie din noiembrie 2019
Calitatea de membru in alte comitete din
cadrul Societatii
Nu este cazul.
Nota* functia detinuta in cadrul Societatii conform ultimului mandat
55
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
Structura conducerii executive a ALRO
Sistemul de gestiune a riscului si
control intern
Conducerea executiva a ALRO are competente delegate de Consiliul
de Administratie si reprezinta legal Compania, fiind responsabila de
gestionarea operatiunilor zilnice. Conducerea executiva este numita
pe o perioada de patru ani.
Managementul riscurilor la care este expus
Grupul
Gheorghe DOBRA (1959) - Director General
Conform prevederilor Codului de Guvernanta Corporativa al
BVB adoptat de Societate si de Grup, Grupul ALRO indeplineste
cerintele de:
Gheorghe DOBRA, Dr. Ing., Executive MBA, s-a alaturat ALRO in
1984, ocupand mai multe posturi, de la inginer specialist la Director
Executiv.
transparenta, raportare financiara, administrare a riscurilor
si audit intern;
Gheorghe DOBRA este in prezent Director General al Companiei.
Actualul mandat al domnului Gheorghe DOBRA a fost prelungit in
iunie 2019.
a avea numiti membri ai Consiliului care au pregatirea
profesionala necesara sau
o experienta manageriala
semnificativa si relevanta, care le permite analizarea situatiei
financiare generale a Societatii si a Grupului;
Genoveva NĂSTASE (1975) - Director Financiar
Genoveva NĂSTASE a absolvit Executive MBA organizat de
ASEBUSS in parteneriat cu Kennesaw State University, Atlanta, SUA
si este Director Financiar al Vimetco Management Romania si a lucrat
ca Director Financiar Adjunct pentru ALRO timp de peste sapte ani,
din 2002 pana in 2009.
procese de management al riscului si de guvernare
corporativa, asigurandu-se astfel ca aceste mecanisme
functioneaza si sunt eficiente.
Membrii Consiliului sprijina, coordoneaza si se implica activ
pentru a imbunatati sistemul de management al riscului printr-o
monitorizare permanenta si directa. Managementul riscului este
realizat conform politicilor aprobate de Consiliu. Departamentul
Trezorerie identifica, evalueaza si acopera riscurile financiare in
stransa colaborare cu departamentele operationale ale Grupului.
Consiliul furnizeaza principii scrise pentru managementul
general al riscului precum si politici scrise care acopera domenii
specifice, cum ar fi riscul de schimb valutar, riscul ratei dobanzii,
riscul de credit, riscul de pret.
Genoveva NĂSTASE are o vasta experienta in domeniul finantelor
corporative, modelarea financiara, analiza si raportare financiara.
Actualul mandat de Director Financiar al Companiei al dnei. Genoveva
NASTASE a fost prelungit in februarie 2021.
Alte informatii cerute de Cod
In cadrul Declaratiei privind conformitatea cu Codul, conducerea
Societatii precizeaza ca, in cursul anului 2021, a fost efectuata o
evaluare a membrilor Consiliului deAdministratie de catre Presedintele
Comitetului de Remuneratii si Nominalizari (a se vedea Declaratia
privind conformitatea cu Codul, sectiunea A.8.);
De asemenea, gestionarea riscurilor reprezinta o parte integranta
din procesul decizional in cadrul Societatii-mama, ALRO. Orice
proiect major sau implementarea unei strategii sau directii noi
(respectiv pe partea investitionala sau, de exemplu, schimbarea
mixului de productie) presupune organizarea unor intalniri cu top
management-ul Companiei si al Grupului implicat in respectivul
proiect.
Compania are implementat un ghid privind evaluarea membrilor
Comitetului, inclusiv scopul, criteriile si frecventa procesului de
evaluare (a se vedea Declaratia privind conformitatea cu Codul,
sectiunea A.8.);
Prin aceste intalniri se doreste examinarea acestor decizii din
toate punctele de vedere si, implicit evaluarea riscurilor asociate
acestora, precum si sa se stabileasca daca rezultatele estimate
a se obtine in urma implementarii unui nou proiect vor fi benefice
pentru modelul de afacere al Grupului. De asemenea, in cadrul
acestor intalniri sunt luate in considerare si opiniile relevante ale
specialistilor externi, cu expertiza necesara (de exemplu: audit
intern si/ sau consultanti externi, in functie de situatie). Ulterior,
acestea sunt folosite pentru luarea deciziilor finale, astfel incat sa
se bazeze pe o analiza complexa si obiectiva.
In 2021, Consiliul deAdministratie s-a intrunit in 30 sedinte (2020:
22 de sedinte), in cursul carora au fost adoptate decizii privind in
principal urmatoarele:
Aprobarea contractelor care sunt de competenta Consiliului;
Adoptarea rapoartelor managementului executiv;
Luarea la cunostinta a principalilor indicatori economico-
financiari ai Companiei;
Obiectivele sistemului de management al riscurilor din cadrul
Grupului au ca scop siguranta operatiunilor zilnice si capacitatea
acestora de a oferi valoare adaugata economica pe termen
mediu si lung. Acest lucru este posibil printr-o gestionare eficienta
a riscurilor la care sunt expuse companiille Grupului si estimarea
impactului potential al acestora asupra fluxurilor de numerar, prin
incadrarea in limitele stabilite de Conducere in ceea ce priveste
apetitul pentru risc.
Adoptarea modificarilor structurii organizatorice a Companiei;
Convocarea AGA si AGEA in conditiile Actului Constitutiv;
Aprobarea Raportului Anual pentru anul 2020, inclusiv a
situatiilor financiare pentru anul 2020.
Pentru aceste 30 de sedinte ale Consiliului de Administratie a fost
intrunit cvorumul cerut de lege asa cum este prevazut in Actul
Constitutiv al Societatii, iar rata medie de participare a fost de 91%
(2020: 96%).
Activitatile Grupului si/sau ale Societatii sunt expuse la o
varietate de riscuri, atat financiare, cat si non-financiare, cum ar
fi riscul de piata pentru produsele tranzactionate (care include
56
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
riscul de schimb valutar, riscul ratei dobanzii la fluxul de numerar
si riscul de pret), riscul de credit, riscul de lichiditate si riscurile
operationale de tip eveniment.
Riscul de piata
Activitatile Grupului il expun in primul rand la riscurile modificarii
preturilor de piata, diferentelor de curs valutar si ratelor dobanzilor.
Grupul si Compania intra intr-o varietate de contracte pentru
instrumente financiare derivate ca sa-si administreze expunerea
la riscul de piata cum ar fi:
In general, se concentreaza pe imprevizibilitatea pietelor
financiare si urmaresc sa minimizeze eventualele efecte adverse
asupra performantei economice a Grupului. Grupul poate folosi
instrumente financiare derivate pentru a se acoperi impotriva
riscurilor.
contracte de tip optiuni, avand ca scop protejarea fluxurilor
de numerar ale Grupului si Companiei de impactul advers al
scaderii pretului aluminiului;
Riscul Operational & Comercial
Rezultatele Grupului depind de piata pentru aluminiu primar,
care este o piata ciclica, afectata de cererea pe plan mondial,
factori politici internationali si conditiile ofertei. Pretul aluminiului
a fost volatil de-a lungul timpului si a fost supus unor fluctuatii
mari ca raspuns la schimbari relativ minore a cererii si ofertei,
incertitudini ale pietei, performantele generale ale economiei
mondiale si economiilor regionale, fluctuatii ale monedelor si
actiuni speculative. In plus, piata aluminiului primar si prelucrat
este globala si extrem de competitiva.
contracte swap pentru a gestiona cerintele clientilor pentru
preturi fixe in vanzarea aluminiului pe baza cotatiilor Bursei
de Metale din Londra (LME) pentru aluminiu de inalta
puritate.
Grupul este expus riscului de piata prin pretul aferent produselor
pe care le tranzactioneaza si variatiilor fluxurilor de numerar
generate din activitatile sale: extractia bauxitei, rafinarea
aluminei, obtinerea aluminiului primar si prelucrat, precum si
a produselor extrudate. Prin urmare, acesta reprezinta un risc
semnificativ pentru Grup si Companie si trebuie considerat ca fiind
o componenta strategica in stabilirea profilului de risc al Grupului
si Companiei, direct vizibile in nivelul fluxurilor de numerar ale
Grupului, respectiv ale Societatii-mama. In consecinta, acest
risc este indeaproape urmarit si analizat. Sunt realizate periodic
rapoarte care monitorizeaza evolutia fluxurilor de numerar, astfel
incat sa fie in permanenta asigurate lichiditati suficiente pentru
functionarea normala a activitatilor zilnice.
De asemenea, Grupul este integrat pe verticala si are un
portofoliu variat si complex de active, capacitati de productie,
stocuri. Societatea-mama, ALRO, ALUM, VE si SMHL sunt
expuse cu precadere riscurilor legate de siguranta proceselor
de productie si la riscuri de tip eveniment, cum ar fi explozii,
defectarea echipamentelor strategice etc. Prin urmare, sunt
efectuate analize si elaborate scenarii de incidenta iar apoi sunt
stabilite planuri de siguranta in caz de aparitie a unor astfel de
evenimente. Pentru echipamentele strategice au fost constituite
stocuri de piese de schimb. In caz de aparitie a unui eveniment
neprevazut, Grupul poate relua activitatea cat mai rapid si astfel,
pierderile inerente in astfel de situatii sunt minimizate.
ALRO foloseste instrumente financiare de acoperire numai pentru
a reduce nivelul de expunere la riscul de piata; nu a contractat
sau tranzactionat instrumente financiare derivate in scopuri
speculative. Instrumentele financiare derivate sunt monitorizate
si evaluate lunar la valoare justa. Pentru mai multe informatii a se
vedea Nota 33 – Managementul riscului din Situatiile financiare
consolidate si individuale pentru anul incheiat la 31 decembrie
2021 incluse in acest raport.
Suplimentar acestor masuri si planuri de siguranta, Grupul are
activa o polita de asigurare care acopera atat partea de dauna
materiala pentru echipamente si stocuri, dar si eventualele
pierderi provenite din defectarea echipamentelor, care ar putea
determina intreruperea activitatii operationale pentru o anumita
perioada de timp.
Riscul de schimb valutar
Managementul riscului de capital
Prin natura activitatilor desfasurate, Grupul si Societatea-mama
sunt supuse riscului de schimb valutar. Aceste riscuri se refera
la expunerea la volatilitatea monedei functionale fata de monede
precum USD si EUR (o parte din vanzarile de aluminiu sunt
exprimate in USD sau EUR, in timp ce o mare parte dintre cheltuielile
de exploatare depind de moneda functionala, RON). Riscul valutar
rezulta din tranzactii comerciale viitoare din creante si din datorii.
Din aceste considerente, efectul riscului de schimb valutar asupra
fluxurilor de numerar si corelarea cu pretul aluminiului de pe pietele
internationale sunt aspecte monitorizate in permanenta. In acest fel,
este posibila acoperirea impotriva riscului a fluxurilor de numerar
anticipate in moneda straina, in masura in care piata permite
realizarea acestui lucru cu costuri rezonabile in limitele aferente
liniilor de tranzactionare disponibile. Avand in vedere pozitia neta de
exportator a Companiei, orice depreciere a monedei locale fata de
USD si EUR este benefica pentru afacere.
Obiectivele Grupului privind administrarea capitalului se refera
la asigurarea capacitatii Grupului de a-si continua activitatatea,
de a crea valoare pentru actionari si beneficii pentru terti si de
a mentine o structura optima a capitalului pentru reducerea
costului aferent acestuia.
Structura capitalului Grupului este formata din datorii, care
includ imprumuturi nete de numerar si echivalente de numerar
si capitaluri proprii, cuprinzand capitalul social, primele de
emisiune, rezervele si rezultatul reportat.
Conducerea Grupului revizuieste periodic structura capitalului.
Ca parte a acestui proces, conducerea analizeaza costul
capitalului si riscurile asociate fiecarei categorii de capital. Ca sa
mentina sau sa ajusteze structura capitalului, Compania poate
sa ajusteze dividendele platite actionarilor (daca este cazul), sa
ramburseze capital actionarilor, sa emita actiuni noi sau sa vanda
active utilizand incasarile pentru a reduce datoriile.
Expunerea Grupului la riscul valutar rezulta din:
tranzactii viitoare cu probabilitate ridicata (vanzari/ achizitii)
exprimate in valuta;
57
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
angajamente ferme exprimate in valuta si
In decembrie 2021, Grupul a incheiat un contract swap fixed-for-
floating cu un comerciant. Scopul acestui contract este asigurarea
elemente monetare (in principal creante comerciale, datorii cantitatii de 10.795 MWh la un pret fix impotriva cresterii imprevizibile
comerciale si imprumuturi) exprimate in valuta.
a pretului de achizitie energie electrica in perioada ianuarie – martie
2022. Contractul este decontat in numerar si denominat in EUR,
Nu au fost incheiate contracte cu optiuni pe schimb valutar in 2021 iar pentru decontare se foloseste un pret orar variabil pe platforma
si nu existau optiuni pe curs schimb valutar in sold. Pentru mai OPCOM (Piata Zilei Urmatoare). Astfel a fost inregistrata o pierdere
multe informatii a se vedea Nota 33 – Managementul riscului din nerealizatainsumade6milioaneRON(2020:0)pentruinstrumentele
Situatiile financiare consolidate si individuale pentru anul incheiat la derivate in sold aferente acestui contract, reprezentand valoarea lor
31 decembrie 2021 incluse in acest raport.
justa la data de 31 decembrie 2021, ca urmare a unei scaderi bruste
si temporare a preturilor pietei in ultima zi de tranzactionare inainte
de sfarsitul anului.
Riscul de rata a dobanzii
Grupul si Compania sunt, de asemenea, expuse riscului de rata Pentru mai multe informatii, a se vedea Nota 33 – Managementul
a dobanzii prin operatiunile si contractele sale de finantare. Prin riscului din Situatiile financiare consolidate si individuale pentru
urmare, volatilitatea ratelor dobanzilor cum ar fi LIBOR, EURIBOR anul incheiat la 31 decembrie 2021 incluse in acest raport.
sau ROBOR poate genera variatii ale resurselor de flux de
numerar necesare pentru a efectua plata dobanzilor asociate
datoriilor contractate de Grup. Aceste riscuri de rata a dobanzii sunt
Riscul de credit
permanent monitorizate si cuantificate.
Riscul de credit reprezinta riscul ca un partener de afaceri sa nu-si
poata onora obligatiile contractuale, rezultand in pierderi financiare
pentru Grup.Pentru a minimiza acest risc, Societatea vinde
majoritatea creantelor catre institutii financiare prin factoring fara
recurs.
Grupul nu detine active semnificative purtatoare de dobanda,
veniturile si fluxurile de numerar fiind substantial independente de
schimbarile din ratele dobanzilor de pe piata.
Riscul de pret al marfurilor
Grupul ALRO a adoptat o politica prudenta si tranzactioneaza
numai atunci cand riscul de pierderi financiare care rezulta din
nerealizarea obligatiilor contractuale este diminuat. Riscul de credit
al factoring-ului fara recurs este acoperit prin vanzari, iar Grupul
tranzactioneaza numai cu parteneri de incredere si garanteaza cu
scrisori de credit, bilete la ordin sau cecuri. In plus, creantele sunt
aferente unui numar mare de clienti, ce provin din diverse industrii
si zone geografice. Expunerea la riscul de credit este controlata prin
limitari impuse pentru client, care sunt analizate si trimise pentru
aprobare conducerii Grupului si sunt monitorizate zilnic in cadrul
unui departament specific. Grupul isi evalueaza permanent riscul
de credit luand in considerare performanta financiara a clientilor
si istoricul de plata al acestora. Pentru riscul de concentrare al
Grupului, a se vedea Nota 33 – Managementul riscului si Nota
21 - Creante comerciale nete din Situatiile financiare consolidate
si individuale pentru anul incheiat la 31 decembrie 2021 incluse in
acest raport.
Riscul de pret al marfurilor reprezinta riscul ca viitoarele venituri ale
Grupului si Societatii sa fie afectate negativ de schimbarile pretului
aluminiului pe piata. Politica interna a Grupului si Societatii este de
a gestiona riscurile identificate in legatura cu pretul marfurilor prin
hedging natural, atunci cand este posibil. De asemenea, pentru o
parte din cantitatea ramasa, expusa la risc, Compania poate intra
in contracte cu instrumente financiare derivate cum ar fi contracte
swap pe aluminiu si tranzactii cu optiuni pe aluminiu, atunci cand
conditiile din piata sunt favorabile. Conducerea Grupului acorda
o atentie deosebita riscului de pret, acesta avand o importanta
strategica in profilul de risc al Grupului, deoarece are un impact
direct asupra lichiditatii pe termen scurt si mediu a Grupului si/ sau
a Societatii.
Riscul de pret este analizat in detaliu; efectele acestuia sunt
permanent monitorizate si cuantificate. In acest fel, potentialul
impact poate fi diminuat pentru a putea fi atinse obiectivele pe
termen mediu si lung ale Grupului.
In ceea ce priveste activele din instrumente derivate, expunerea
maxima la riscul de credit o reprezinta valoarea justa la data
raportarii.
In martie 2021, Grupul a incheiat mai multe tranzactii cu o institutie
financiara, constand in 100% optiuni collar asiatice, luand pozitii
de cumparare pe optiuni put si de vanzare pe optiuni call pentru
o cantitate de 60.000 de tone de aluminiu, acoperind cel putin
nivelul bugetat pentru a doua jumatate a anului. In perioada iulie
– decembrie 2021, au fost exercitate optiunile pentru o cantitate
de 53.336 tone datorita faptului ca valoarea cotatiilor LME au
fost mai mari decat plafonul optiunilor collar. Pierderea neta de
57.898 mii RON rezultata din optiunile exercitate, inclusiv costul
acestora si costul optiunilor neexercitate atunci cand LME a fost
in intervalul collar, este inclusa in categoria Castiguri sau Pierderi
nete din instrumentele financiare derivate in Situatia consolidata de
profit sau pierdere (in 2020: zero). Totusi, pierderea din hedging a
fost compensata de nivelul mai mare al LME incorporat in pretul
aluminiului vandut clientilor. La 31 decembrie 2021 nu existau
optiuni in sold.
Riscul de credit care rezulta din tranzactiile cu banci si institutii
financiare este gestionat de Departamentul Trezorerie. Investirea
lichiditatilor in exces se face doar cu banci aprobate si in liniile si
limitele de credit atribuite fiecarei contrapartide. Limitele de credit
ale contrapartidelor sunt re-analizate de catre conducere anual si
pot fi reinnoite in timpul anului. Limitele sunt stabilite astfel incat
sa se minimizeze riscul de concentrare si astfel sa se diminueze
eventuale pierderi financiare din neindeplinirea obligatiilor de catre
contrapartida. Se estimeaza ca nu exista o expunere semnificativa
din posibila neonorare
a obligatiilor contractuale de catre
contrapartide in ceea ce priveste instrumentele financiare.
58
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
din diferente deductibile temporar asociate cu astfel de investitii si
interese sunt recunoscute doar in limita in care este probabil ca vor
exista suficiente profituri impozabile pe baza carora sa se utilizeze
beneficiile diferentelor temporare si care se asteapta sa fie reluate
in viitorul previzibil.
Riscul de Lichiditate
Avandinvederecontextulactual, GrupulsiSocietateamonitorizeaza
riscul de lichiditate, intrarile si iesirile de numerar financiare si
operationale fiind urmarite si analizate lunar, iar in unele situatii,
zilnic, astfel incat sa poata fi observata imediat orice modificare
neasteptata a lichiditatii Grupului. Pe baza acestor analize,
Conducerea poate lua cele mai bune decizii privind nevoile de
finantare, pentru ca Grupul si Societatea sa aiba capitalul necesar
pentru a putea indeplini toate obligatiile financiare curente si viitoare
si pentru a garanta solvabilitatea acestora.
Valoarea contabila a activelor la care se aplica impozitul amanat
este revizuita la finalul fiecarei perioade de raportare si redusa pana
la limita la care nu mai este probabil ca vor fi suficiente profituri
impozabile incat sa permita recuperarea integrala sau partiala a
activelor. Activele si datoriile privind impozitul amanat sunt masurate
la rata de impozitare estimata a fi aplicata in perioada la care este
estimata recuperarea datoriei sau realizarea activului, conform
ratelor de impozitare (si al legilor fiscale) ce au intrat in vigoare sau
urmeaza a intra in vigoare pana la sfarsitul perioadei de raportare.
Masurarea datoriilor si activelor privind impozitul amanat reflecta
consecintele fiscale in ceea ce priveste impozitul estimat ca va
decurge din felul in care Grupul preconizeaza sa recupereze sau
sa deduca valoarea contabila a activelor si datoriilor sale la sfarsitul
perioadei de raportare.
Gestionarea prudenta
a
riscului de lichiditate presupune
pastrarea de suficient numerar si valori tranzactionabile, precum
si disponibilitatea finantarii printr-o suma adecvata din facilitati de
creditare angajante. Conducerea monitorizeaza regulat previziunile
de rulare a rezervei de lichiditati a Societatii.
Pentru mai multe informatii a se vedea Nota 33 – Managementul
riscului din Situatiile financiare consolidate si individuale pentru
anul incheiat la 31 decembrie 2021 incluse in acest raport.
Impozitul anual curent si cel amanat
Impozitarea
Impozitul anual curent si cel amanat sunt recunoscute in contul
consolidat de profit sau pierdere cu exceptia cazului in care acestea
se refera la elemente ce sunt recunoscute in alte elemente ale
rezultatului global sau direct in capitalul propriu. Impozitul anual
curent si cel amanat sunt, de asemenea, recunoscute in alte venituri
ale rezultatului global, respectiv in capitalul propriu.
Impozitul curent pe venit
Impozitul curent ce trebuie platit se bazeaza pe profitul impozabil
realizat pe parcursul anului. Profitul impozabil difera de profitul
reportat din situatia consolidata de profit si pierdere din cauza
elementelor de venituri sau cheltuieli care sunt impozabile sau
deductibile in unii ani, precum si datorita elementelor care nu sunt
niciodata impozabile sau deductibile.
Pentru informatii suplimentare, a se vedea Nota 12 – Impozit pe
profit din Situatiile financiare consolidate si individuale pentru anul
incheiat la 31 decembrie 2021 incluse in acest raport.
Obligatiile Grupului si Societatii privind impozitul curent pe venit se
stabilesc folosind ratele de impozitare aplicabile conform legislatiei
in vigoare in perioada de raportare.
Sistemul de control intern
Sistemul de control intern al Grupului si al Societatii are ca scop
asigurarea respectarii legislatiei in vigoare, o buna functionare a
activitatii interne, in conformitate cu deciziile luate de conducere.
Acesta contribuie, de asemenea la eficacitatea proceselor, la
utilizarea eficienta a resurselor, la prevenirea si controlul riscului de
a nu atinge obiectivele stabilite.
Impozitul amanat
Impozitul amanat se recunoaste pe baza diferentelor temporare
dintre valoarea contabila a activelor si a datoriilor din situatiile
financiare consolidate si bazele fiscale corespunzatoare folosite
in calculul profitului impozabil. Datoriile privind impozitul amanat
sunt, in general, recunoscute pentru toate diferentele temporare
impozabile.
Controlul intern este aplicabil prin operatiuni efectuate de catre Grup
si/ sau Societate inainte, in timpul si dupa efectuarea operatiunilor.
Controlul intern vizeaza asigurarea cel putin a urmatoarelor
obiective:
Activele privind impozitul amanat sunt, in general, recunoscute
pentru toate diferentele temporare deductibile in masura in care
este probabil ca profiturile impozabile, fata de care creanta privind
impozitul amanat se poate utiliza, vor fi disponibile. Nu se recunosc
creante sau datorii privind impozitul amanat in cazul in care diferenta
temporara este generata de recunoasterea initiala a fondului
comercial sau de recunoasterea initiala a unui activ sau a unei
datorii intr-o tranzactie care nu reprezinta o combinatie de business
si, la momentul tranzactiei nu afecteaza nici profitul contabil, nici
profitul impozabil (pierderea fiscala).
conformitatea cu legislatia in vigoare;
implementarea deciziilor luate de conducere;
buna functionare a activitatii interne;
corectitudinea informatiilor financiare;
eficacitatea operatiunilor;
utilizarea eficienta a resurselor;
prevenirea si controlul riscurilor pentru a se putea atinge
obiectivele fixate;
Incepand cu anul 2018, Societatea a infiintat un Comitet de Audit,
care este un comitet ales de AGEA ALRO. Comitetul de Audit are
puteri delegate conformActului Constitutiv, legislatiei si standardelor
in vigoare. Comitetul de Audit este format din trei membri, alesi
de AGEA si cuprinde cel putin doi membri care trebuie sa fie
independenti de Companie.
Privind investitiile in subsidiare si asociati si interesele in asocierile
in participatii, datoriile cu impozitul amanat sunt recunoscute ca
diferente impozabile temporare, cu exceptia celor in care Grupul
/ Societatea sunt capabile sa controleze reluarea diferentei
temporare si este probabil ca diferenta temporara sa nu fie reluata
in viitorul previzibil. Activele privind impozitul amanat rezultand
59
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
In 2021, Comitetul de Audit a avut urmatoarele obiective:
riscurilor neprevazute, precum si a eventualelor tentative de frauda,
a erorilor sau omisiunilor, daunelor, neconformitatilor, tranzactiilor
sa se asigure ca interesele actionarilor sunt protejate neautorizate, raportarilor financiare incorecte sau denaturate,
corespunzator in ceea ce priveste raportarea financiara si activitatilor care pot afecta in mod negativ imaginea Grupului si/ sau
controlul de audit intern si extern;
pe cea a Societatii etc.
sa informeze Consiliul cu privire la rezultatele auditului statutar
si sa explice modul in care auditul statutar a contribuit la Prin procedurile si regulamentele sale interne, care stau la baza
integritatea procesului de raportare financiara si care a fost sistemului integrat de control intern, Grupul si Societatea au urmarit
rolul Comitetului de Audit in acest proces;
sa includa toate operatiunile si activitatile relevante care au loc,
sa monitorizeze procesul de raportare financiara si sa faca astfel incat sa se asigure ca:
recomandari sau propuneri pentru asigurarea integritatii
acestuia;
toate operatiunile sale se desfasoara in conformitate cu
legislatia in vigoare aferenta fiecarei zone in care isi desfasoara
activitatea (ca de exemplu: sa indeplineasca cerintele locale
de raportare si legale din Sierra Leone, Romania), precum
si in conformitate cu regulamentele interne de organizare si
functionare;
sa monitorizeze eficacitatea sistemelor de control intern de
calitate si a sistemului de gestionare a riscurilor Societatii,
precum si auditul intern cu privire la raportarea financiara a
Societatii, fara a-si incalca independenta;
sa monitorizeze auditul statutar al situatiilor financiare anuale
si al situatiilor financiare anuale consolidate, in special
performanta acestora, luand in considerare constatarile si
concluziile autoritatilor competente;
sa evalueze si sa monitorizeze independenta auditorilor
financiari sau a firmelor de audit in conformitate cu legislatia
aplicabila si in special oportunitatea Societatii de a primi unele
servicii care nu sunt servicii de audit;
sa fie responsabil de procedura de alegere a auditorului
financiar sau a firmei de audit si sa recomande Consiliului de
Administratie si Adunarii Actionarilor auditorul financiar / firma
de audit ce urmeaza a fi numit(a);
sunt implementate controale pentru a preveni, identifica si
solutiona, intr-un mod cat mai eficient, orice frauda, erori
sau omisiuni care pot avea consecinte semnificative asupra
activitatii Grupului si/ sau Societatii;
exista si este mentinuta o cultura organizationala privind riscul
de frauda sau eroare, iar angajatii sunt constienti ca furnizarea
unor informatii denaturate sau gresite poate avea consecinte
grave in gestionarea eficienta a operatiunilor zilnice.
sa monitorizeze, sa analizeze si sa evalueze eficacitatea Ca urmare, procedurile de control intern au ca obiectiv:
politicilor si procedurilor de control intern ale Societatii in ce
priveste identificarea, evaluarea si raportarea riscurilor si sa isi
realizeze evaluarea cel putin o data pe an;
pe de o parte, asigurarea conformitatii activitatii Societatii si a
conduitei personalului cu cadrul definit de legislatia, valorile,
normele si regulile interne aplicabile ale Societatii si respectiv
ale Grupului si
sa efectueze o evaluare independenta a sistemului de
control intern si a situatiei financiare si a aspectelor legate de
contabilitatea Societatii, pentru a asigura in continuare calitatea
si fiabilitatea informatiilor financiare utilizate de Consiliu si
cuprinse in documentele si anunturile aprobate de catre
Consiliu pentru emiterea acestora in numele Companiei;
sa examineze conflictele de interese din tranzactiile Companiei
si ale filialelor sale cu parti afiliate;
pe de alta parte, verificarea acuratetei informatiilor contabile,
financiare si de gestiune raportate astfel incat acestea sa
reflecte corect activitatea si pozitia Grupului si a Societatii.
Controlul intern este, de asemenea, efectuat de catre departamentul
sa evalueze eficienta sistemului de control intern si a sistemului financiar si de controlul financiar intern, in conformitate cu manualul
de management al riscului; de politici contabile, prin monitorizarea, printr-un program de
sa monitorizeze aplicarea standardelor legale si general control periodic, a conformitatii cu procedurile si politicile contabile,
acceptatedeauditintern.Comitetuldeaudittrebuiesaprimeasca a conformitatii cu standardele de raportare financiara in vigoare,
si sa evalueze rapoartele echipei de audit intern; pentru a a cunoasterii si respectarii legilor financiar - contabile, asigurand
asigura indeplinirea functiilor de baza ale departamentului de astfel corectitudinea si completitudinea inregistrarilor contabile,
audit intern, acesta trebuie sa raporteze operativ Consiliului de prin monitorizarea prezentarii in situatiile financiare anuale a unor
Administratie prin intermediul Comitetului de Audit. In scopuri informatii de calitate pentru a raspunde necesitatilor utilizatorilor
administrative si in sfera obligatiilor conducerii de a monitoriza acestora. Un rol important este atribuit si auditului intern, care prin
si de a diminua riscurile, acesta trebuie sa raporteze direct metodologiile sale de functionare se asigura ca regulamentele
Directorului General, ramanand in acelasi timp independent interne privind riscurile asociate diferitelor structuri din cadrul
si informand Consiliul de Administratie in fiecare luna despre Grupului si Societatii sunt respectate si functionale.
activitatile care au implicat interactiunea cu conducerea;
sa realizeze rapoarte ciclice periodice (cel putin anuale) sau Prin urmare, existenta unui mediu de control intern reprezinta baza
adhoc care sa fie prezentate Consiliului de Administratie, dupa unui sistem de control eficient. Acesta trebuie sa fie fundamentat
orice controale sau analize care trebuie facute de Comitetul de pe metodologii transparente, valori, principii etice si masuri privind
Audit;
responsabilitatea, autoritatea, nivelul competentelor, sarcinile
sa emita si sa prezinte Consiliului un raport cu privire la atribuite fiecarui angajat in parte.
tranzactiile Companiei cu oricare dintre societatile cu care
are relatii stranse, respectiv egala cu sau mai mult de 5% din Acest sistem de control intern are ca scop final identificarea si
activele nete ale Societatii.
evaluarea riscurilor de proces si de conformitate, astfel incat
acestea sa poata fi prevenite, diminuate sau sa fie considerate
Grupul si Societatea au implementat un sistem de control intern, care acceptabile, in functie de politica de risc in vigoare. Toate aceste
include diverse activitati de prevenire si detectare a evenimentelor si proceduri si activitati care stau la baza unui sistem de control intern
60
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
sunt in permanenta revizuite si imbunatatite, astfel incat sa raspunda European si Consiliului din 17 mai 2017 de modificare a Directivei
nevoilor de afaceri si sa nu devina perimate. Toate aceste procese de 2007/36/CE privind incurajarea angajamentului pe termen
control si verificari sunt sustinute de documentatia corespunzatoare lung a actionarilor. De asemenea, aceasta Politica respecta
si contin o descriere clara a tuturor activitatilor cheie de control care Legea nr. 158/2020, care modifica Legea 24/2017. Legea
au fost implementate si efectuate.
158/2020 indica faptul ca o Societate va stabili modalitatea de
remunerare a administratorilor sai printr-o politica de remunerare
Atat conducerea Societatii cat si departamentul de audit intern sunt a Administratorilor. Societatile comerciale sunt obligate sa supuna
structurile din cadrul Grupului care sunt responsabile cu evaluarea si spre aprobarea Adunarii Generale Ordinare a Actionarilor politica
implementarea eficienta a sistemului de control intern.
de remunerare, astfel cum este prevazuta de art. 111 din Legea
societatilor comerciale nr. 31/1990, republicata si cu modificari
In cadrul Grupului, atat la nivelul Societatii-mama, ALRO, cat si ulterioare, remuneratia Administratorilor fiind platita de Societate
la nivelul fiecarei filiale in parte, sunt aplicate reguli precise de numai in conformitate cu politica de remunerare aprobata in acest
contabilitate si raportare, astfel incat sa se asigure un tratament fel. Legea 158/2020 impune emitentilor de valori mobiliare romanesti
uniform pentru aceleasi tipuri de activitati legate de tranzactii/ de sa se conformeze acestei prevederi obligatorii in cel mult 12 luni de
afaceri. In functie de evolutia activitatii si a legislatiei in vigoare, la data intrarii in vigoare a Legii 158/2020. La elaborarea Politicii
aceste reguli/ tratamente contabile sunt actualizate astfel incat sa sale de remunerare, Societatea a avut in vedere si Ghidul privind
se asigure atat conformitatea cu cerintele legale, cat si relevanta remunerarea Administratorilor si Directorilor emis de ARIR in data de
lor in operatiunile desfasurate. In plus, Grupul si Societatea au 24 februarie 2021. Societatea a respectat intotdeauna prevederile
departamente separate de contabilitate, raportare/ control financiar legaleaplicabileinceeaceprivesteremunerareamembrilororganelor
astfel incat sa existe o delimitare clara a rolurilor si responsabilitatilor, sale statutare. Politica este o expresie a concordantei dintre politica
sa existe principiul „celor patru ochi” si o contributie separata pentru de remunerare si schimbarile din cadrul legal. Propunerea pentru
operatiuni si autorizarea de tranzactii.
Politica de Remunerare prezentata spre aprobarea AGOA va fi
imbunatatita si adaptata continuu astfel incat Compania sa isi atinga
De asemenea, Conducerea a incercat in permanenta folosirea si sa depaseasca obiectivele in beneficiul tuturor partilor interesate.
unor sisteme integrate de raportare si automatizarea cat mai multor
procese, astfel incat sa fie diminuata introducerea manuala a datelor, In data de 29 aprilie 2021, AGOA a respins Politica de Remunerare
unde riscul de eroare este mult mai ridicat. Stabilirea unor standarde in ambele versiuni, cea recomandata de Consiliul de Administratie
la nivel de Grup pentru elaborarea situatiilor financiare anuale, al Societatii si de Fondul Proprietatea S.A. Ulterior, la 19 august
semestriale si trimestriale reprezinta, de asemenea, o componenta 2021, AGOA a respins propunerile pentru Politica de Remunerare
cruciala a sistemului de audit intern.
in ambele versiuni propuse de Consiliul de Administratie al Societatii
si Fondul Proprietatea S.A. De asemenea, AGOA din 22 decembrie
2021 a respins propunerea pentru Politica de Remunerare in
versiunea propusa de Consiliul de Administratie al Societatii. Astfel,
in prezent, AGOA stabileste remuneratia Administratorilor pentru
anul fiscal in curs si limita generala a remuneratiilor acordate de
Consiliul de Administratie Administratorilor numiti cu functii specifice
si directorilor. Compania a intreprins toate demersurile necesare
pentru a pregati o versiune actualizata a Politicii de remunerare,
care va fi inclusa pe urmatoarea agenda a AGOA pentru aprobare
si implementare.
Justa recompensa si motivarea
managementului
Politica de remunerare
In 2021, remuneratiile acordate membrilor Consiliului si/ sau Conducerii
Executive au fost in conformitate cu strategia si interesele pe termen
lung ale Grupului si Societatii si au fost proportionale cu responsabilitatile
membrilor si cu timpul dedicat exercitarii functiilor acestora.
Raportul privind remunerarea
Membrii Consiliului de Administratie si Conducerii Executive ALRO,
primesc o remuneratie fixa pentru mandatul exercitat.
Grupul ALRO doreste sa se alinieze treptat celor mai bune practici
de guvernanta corporativa cu privire la remuneratia individuala a
membrilor Consiliului de Administratie, facand astfel un pas inainte
in intampinarea asteptarilor investitorilor sai.
Incepand cu luna august 2019, ALRO a infiintat un Comitet de
Remuneratii si Nominalizari care detine puteri delegate de Consiliul
de Administratie si este compus din trei dintre membrii non-
executivi ai Consiliului, dintre care doi sunt membri independenti,
iar Presedintele Consiliului de Administratie trebuie sa fie unul dintre
membri. Infiintarea acestui comitet reprezinta un alt exemplu de
practici de buna guvernanta implementate de Societate, cu scopul
principal de a proteja interesele actionarilor in ceea ce priveste
remuneratia membrilor Consiliului, a membrilor Conducerii Executive
(i.e. directori ce au dreptul, conform Regulamentului intern de
organizare si functionare, sa reprezinte Societatea) si Conducerii de
varf (sefi de departamente direct subordonati Directorului General)
prin asigurarea ca Societatea mentine si adera la o strategie si
politica de remunerare care atrage si pastreaza persoanele de cea
mai inalta calitate, inclusiv ca parte dintr-o planificare a procesului
de succedare pentru toate posturile cheie ale organizatiei, evitand in
acelasi timp riscul supraremunerarii.
Toate propunerile privind remunerarea membrilor Consiliului si
ai conducerii Executive sunt formulate de Consiliu si supuse
ulterior aprobarii Adunarii Generale a Actionarilor. Propunerile de
remuneratii pentru Conducerea Executiva sunt facute de Comitetul
de Remuneratii si Nominalizari si sunt trimise apoi spre aprobare
Consiliului de Administratie. Pentru mai multe detalii, a se vedea si
Declaratia privind conformitatea cu Codul, punctul C.1.
In conformitate cu cerintele legislatiei aplicabile, incepand cu
anul 2021, Compania intocmeste un Raport de remunerare care
include toate beneficiile si compensatiile acordate Administratorilor
si Conducerii Executive. Raportul de remunerare trebuie supus
aprobariiAdunarii GeneraleAnuale aActionarilor (vot consultativ).
Mai multe detalii cu privire la acest Raport de remunerare sunt
disponibile intr-un document separat atasat acestui Raport anual
si disponibil pe website-ul Companiei.
In anul 2021, Societatea a elaborat o Politica de Remunerare in
conformitate cu prevederile Directivei 2017/828 a Parlamentului
61
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
Organizarea Adunarii Generale a Actionarilor – AGA este
condusa de obicei de Presedintele Consiliului; in anumite situatii
acesta poate numi o alta persoana pentru a conduce adunarea.
Presedintele adunarii va propune un secretar iar actionarii prezenti
vor vota propunerea Presedintelui. Secretarul de sedinta verifica
indeplinirea formalitatilor prevazute de lege pentru desfasurarea
AGA si pentru a intocmi procesele-verbale aferente acesteia. Prin
aceste procese-verbale, care sunt semnate atat de Presedinte,
cat si de secretar, se constata indeplinirea formalitatilor referitoare
la anuntul de convocare si se mentioneaza data si locul AGA,
ordinea de zi, actionarii prezenti, numarul de actiuni, un rezumat al
punctelor discutate, hotararile adoptate si, la cererea actionarilor,
declaratiile facute de acestia in cadrul AGA. Pentru a fi opozabile
tertilor, hotararile AGA vor fi depuse in termen de 15 zile de la data
adoptarii lor la Oficiul Registrului Comertului spre a fi mentionate in
registru si publicate in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea a IV-a.
Hotararile se vor publica in acelasi timp si pe website-ul Societatii.
Actionari
GrupulALRO isi dezvolta si incearca sa isi adapteze in permanenta
practicile de guvernanta corporativa la ultimele norme si cele mai
bune practici. In acest fel, Grupul va beneficia de noi oportunitati
ce pot aparea si care ar putea genera beneficii pentru Grup si
pentru Societate. De aceea, conducerea considera ca un proces
decizional transparent si fundamentat pe reguli clare asigura
o gestionare eficienta a operatiunilor si sporeste increderea
actionarilor si a tertelor parti interesate de activitatea Grupului. Mai
mult, o astfel de organizare si gestionare contribuie la protejarea
drepturilor actionarilor. Acest lucru reprezinta o imbunatatire a
performantei generale a Grupului, ceea ce se reflecta in timp, atat
in semnale pozitive din partea pietei, cat si in accesarea mai facila
a finantarilor.
ALRO adera la si respecta o mare parte din prevederile stipulate
in noul Cod de Guvernanta Corporativa emis de BVB. Cerintele
Codului sunt mai cuprinzatoare decat cerintele legale pentru
companiile listate. In cadrul acestui raport este inclusa si Anexa
privind Declaratia privind conformitatea cu Codul de Guvernanta
Corporativa emis de BVB, care contine informatii privitoare la
articolele din Codul BVB la care Societatea nu s-a conformat.
In conformitate cu reglementarile pietei de capital, hotararile AGA
sunt transmise catre BVB si ASF in termen de 24 de ore de la
data aprobarii lor. De asemenea, aceste hotarari sunt disponibile
pe site-ul Societatii, in cadrul sectiunii „Relatii cu investitorii –
Adunarea Actionarilor”.
Principalele atributii ale Adunarii Generale a Actionarilor sunt:
ALUM este listata pe piata secundara, segmentul ATS - AeRO –
cu toate acestea, aplica aceleasi cele mai bune practici in ceea ce
priveste regulile de guvernanta corporativa si respecta toate legile
in vigoare pentru companiile listate la BVB.
aproba sau modifica situatiile financiare anuale ale Societatii,
dupa analizarea Raportului Administratorilor si a raportului
auditorului financiar;
aproba repartizarea profitului, conform prevederilor legii;
alege si revoca administratorii;
fixeaza remuneratia cuvenita administratorilor pentru
exercitiul in curs;
ConsiliuldeAdministratiereprezintaforulcelmaiinaltinstructura
de conducere a Societatii si impreuna cu directorii executivi asigura
bunul mers al operatiunilor curente si se implica direct in deciziile
strategice care au un impact direct in activitatea Societatii. Membrii
Consiliului sunt intr-un dialog permanent cu directorii executivi si
actioneaza tinand cont de interesele Societatii, ale actionarilor si
de interesele salariatilor Societatii.
stabileste limita generala a remuneratiilor acordate de catre
Consiliul de Administratie Administratorilor insarcinati cu
functii specifice si directorilor;
se pronunta asupra responsabilitatilor Administratorilor;
alege si revoca auditorul financiar al Societatii si se pronunta
asupra duratei minime a contractului de audit financiar;
aproba bugetul de venituri si cheltuieli si, dupa caz, programul
de activitate pentru exercitiul financiar urmator;
hotaraste gajarea, inchirierea sau dizolvarea uneia sau mai
multor unitati ale Societatii;
Adunarea Generala a Actionarilor este convocata de Consiliu
si se intruneste la sediul Societatii sau intr-un alt loc anuntat prin
convocator, cel putin o data pe an, in cel mult patru luni de la
incheierea exercitiului financiar sau ori de cate ori este nevoie.
Aceasta poate fi convocata la cererea actionarilor reprezentand
cel putin 5% din capitalul social, situatie in careAGAva fi convocata
in termen de cel mult 30 de zile si se va intruni in termen de cel
mult 60 de zile de la data primirii cererii. Data adunarii nu poate
fi stabilita in mai putin de 30 de zile de la publicarea anuntului de
convocare in Monitorul Oficial al Romaniei. Anuntul de convocare
trebuie publicat in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea a IV- a si
intr-una din publicatiile de larga circulatie din Romania. In situatii
exceptionale, atuncicandesteininteresulSocietatii, Consiliulpoate
convoca Adunari Generale Extraordinare (AGEA). Convocatorul
este transmis catre BVB si ASF, in conformitate cu reglementarile
pietei de capital. Convocatorul este, de asemenea, disponibil
pe site-ul Societatii, in cadrul sectiunii „Relatii cu investitorii -
Adunarea Actionarilor”, impreuna cu orice document explicativ
referitor la punctele incluse pe agenda AGA, cum ar fi situatiile
financiare anuale, Raportul Anual al Consiliului si propunerea
cu privire la distribuirea de dividende etc., acestea fiind puse la
dispozitia actionarilor la sediul Societatii si pe website cu cel putin
30 zile inainte de data Adunarii Generale in cadrul careia acestea
vor fi supuse aprobarii.
indeplineste orice alte atributii stabilite de lege in sarcina sa.
Adunarea Generala Extraordinara a Actionarilor se intruneste
la sediul Societatii sau intr-un alt loc anuntat prin convocator, ori de
cate ori este necesar a se lua o hotarare privind:
schimbarea formei juridice a Societatii;
schimbarea obiectului principal de activitate;
fuziunea cu alte societati sau divizarea Societatii;
dizolvarea Societatii;
majorarea capitalului social;
reducerea capitalului social sau reintregirea lui prin emisiune
de noi actiuni;
emisiunea de obligatiuni;
conversia unei categorii de obligatiuni in alta categorie sau
in actiuni;
conversia actiunilor nominative in actiuni la purtator sau a
actiunilor la purtator in actiuni nominative;
conversia actiunilor dintr-o categorie in alta;
aprobareaincheieriiunoractejuridiceprincareseinstraineaza,
se inchiriaza, se schimba sau se constituie in garantie bunuri
62
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
aflate in patrimoniul Societatii, a caror valoare depaseste
jumatate din valoarea contabila a activelor Societatii la
data incheierii actului juridic sau prin care se dobandesc
bunuri depasind aceasta valoare,sunt instrainate, inchiriate,
schimbate sau grevate in gaj, sau prin care se dobandesc
bunuri a caror valoare depaseste valoarea de mai sus;
aproba schimbarea obiectului secundar de activitate al
Societatii;
stabileste remuneratia suplimentara
a administratorilor
insarcinati cu functii specifice precum si remuneratia
directorilor, in limita generala aprobata de catre AGOA;
aproba structura organizatorica si regulamentul de organizare
si functionare al Societatii;
aprobarea incheierii actelor de dobandire, instrainare, schimb
sau de constituire in garantie a unor active din categoria
activelor imobilizate ale Societatii, a caror valoare depaseste,
individual sau cumulat, pe durata unui exercitiu financiar,
20% din totalul activelor imobilizate mai putin creantele, sunt
dobandite, instrainate, schimbate sau grevate in gaj;
aprobarea incheierii actelor prin care se inchiriaza active
corporale pentru o perioada mai mare de un an, a caror
valoare individuala sau cumulata fata de acelasi contractant
sau persoane implicate ori afiliate depaseste 20% din
valoarea totalului activelor imobilizate mai putin creantele
la data incheierii actului juridic, precum si asocierile pe o
perioada mai mare de un an depasind aceeasi valoare;
aprobarea incheierii de acte juridice prin care un administrator
sau un director instraineaza sau dobandeste bunuri catre sau
de la Societate avand o valoare de peste 10% din valoarea
activelor nete ale acesteia, precum si acte juridice privind
inchirierea sau leasingul care au drept obiect asemenea
bunuri;
numeste si revoca directorul general si directorul financiar;
stabileste modul de organizare a activitatii Directorului
General si a Directorului Financiar;
supravegheaza activitatea Directorului General si Directorului
Financiar;
organizeaza activitatea de audit intern;
stabileste tactica si strategia de marketing a Societatii;
aproba planul de investitii al Societatii;
decide pe ce piata sunt sau urmeaza a fi cotate valorile
mobilare emise de Societate si alege societatea de registru
independent autorizat care tine evidenta actiunilor emise de
Societate;
introduce cererea pentru deschiderea procedurii de insolventa
a Societatii potrivit Legii nr. 85/2014 privind procedura de
prevenire a insolventei si procedura de insolventa;
decide asupra oricaror alte probleme de competenta sa.
Actionari - Drepturi si obligatii
aprobarea regulamentului de organizare si functionare a
Consiliului de Administratie;
aprobarea infiintarii sau desfiintarii unor sedii secundare – mod adecvat in conformitate cu legislatia in vigoare. Actionarii au
sucursale, agentii, reprezentante sau alte asemenea unitati dreptul de a obtine informatii relevante cu privire la Societate in
Drepturile actionarilor minoritari ai Societatii sunt protejate in
fara personalitate juridica;
timp util si in mod regulat. Acestia au dreptul de a fi informati cu
numirea membriilor Comitetului de Audit, aprobarea privire la deciziile referitoare la schimbarile de orice natura care
Regulamentului de organizare si functionare a Comitetului de au loc in cadrul Societatii pentru a intelege cum acestea le pot
Audit, stabilirea duratei mandatului si remuneratiei membrilor afecta drepturile. Fiecare actiune subscrisa si varsata de actionari
Comitetului de Audit;
orice alte atributii stabilite de lege in sarcina sa.
confera acestora dreptul la un vot in AGA, dreptul de a alege si
de a fi alesi in organele de conducere, dreptul de a participa la
distribuirea profitului conform Actului Constitutiv al Societatii si
Principalele competente ale Consiliului de Administratie sunt: dispozitiilor legale.
aduce la indeplinire hotararile AGA;
stabileste directiile principale de activitate si de dezvoltare ale
Societatii;
stabileste sistemul contabil si de control financiar si aproba
planificarea financiara;
De asemenea, o serie de drepturi sunt exercitate de actionari, cum ar fi:
Convocarea AGA: actionarii reprezentand cel putin 5% din
capitalul social au dreptul de a solicita convocarea AGA,
situatie in care AGA va fi convocata in termen de cel mult 30
de zile si se va intruni in termen de cel mult 60 de zile de la
data primirii cererii;
avizeaza situatiile financiare anuale ale Societatii;
prezinta auditorului financiar cu cel putin o luna inainte de
ziua stabilita pentru sedinta AGA, situatiile financiare anuale
pentru exercitiul financiar precedent, insotite de raportul
administratorilor si de documentele justificative;
supune anual aprobarii AGOA, in termen de patru luni de la
incheierea exercitiului financiar, raportul cu privire la activitatea
Societatii si situatiile financiare pentru anul precedent;
supune anual aprobarii AGOA bugetul de venituri si cheltuieli
si programul de activitate pentru exercitiul financiar urmator,
dupa caz;
aproba incheierea de catre Societate a oricaror acte juridice,
cu exceptia celor pentru incheierea carora este necesara,
potrivit dispozitiilor imperative ale legii si ale actului constitutiv,
aprobareaAGA, precum si cu exceptia celor pe care Directorul
General, actionand individual sau impreuna cu Directorul
Financiar, le poate incheia fara aprobarea Consiliului, potrivit
limitelor stabilite prin dispozitiile actului constitutiv sau prin
hotarare a Consiliului;
Introducerea de noi puncte pe ordinea de zi a AGA: unul
sau mai multi actionari care detin, individual sau impreuna,
cel putin 5% din capitalul social al Societatii au dreptul de a
introduce puncte pe ordinea de zi aAGA(fiecare punct nou va
fi insotit de o justificare sau de un proiect de hotarare propus
spre adoptare de AGA) si de a prezenta proiecte de hotarare
pentru punctele incluse sau propuse spre a fi incluse pe
ordinea de zi a AGA, in termen de 15 zile de la data publicarii
convocarii in Monitorul Oficial al Romaniei;
Participarea la AGA: practica Societatii este de a promova
participarea actionarilor sai la AGA in mod activ, acestia
putand sa adreseze intrebari referitoare la chestiunile care
urmeaza sa fie dezbatute in cadrul acestor adunari. Actionarii
pot participa la Adunarea Generala a Actionarilor personal,
prin corespondenta sau prin reprezentant cu imputernicire.
aproba mutarea sediului Societatii;
63
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
Imputernicirea poate fi: (i) speciala, pe baza unui model de aluminiului si pentru activitatile desfasurate in cadrul sectoarelor
imputernicire speciala care va fi pus la dispozitie de catre de productie din ALRO. Acest procent nu este rezultatul vreunei
Societate sau (ii) generala, valabila maxim trei ani care permite politici de discriminare. Dimpotriva, ALRO ofera sanse egale,
reprezentantului sau sa voteze in toate aspectele aflate in fara discriminare, atat pentru femei, cat si pentru barbati, insa, in
dezbaterea Adunarilor Generale ale Actionarilor Societatii sau general, industria metalurgica nu este un domeniu foarte atractiv
mai multor societati identificate in imputernicire, inclusiv in ceea pentru femei. Cu toate acestea, sunt departamente din cadrul
ce priveste acte de dispozitie, cu conditia ca imputernicirea sa fie ALRO, precum financiar, resurse umane, comercial, in care
acordata de catre actionar, in calitate de client, unui avocat sau ponderea numarului de femei este egala, sau chiar depaseste
unui intermediar – societate de servicii de investitii financiare pe cea a barbatilor in numarul total de angajati.
autorizate deASF, institutii de credit autorizate de Banca Nationala
a Romaniei, in conformitate cu legislatia bancara aplicabila, In plus, incepand din 2019, in cadrul Consiliului ALRO exista
precum si entitati de natura acestora autorizate in state membre doi membri de sex feminin si atat Directorul Financiar, cat si
sau nemembre sa presteze servicii de investitii financiare. Directorul Financiar Adjunct ai ALRO, sunt femei. Mai mult,
Actionarii inregistrati in mod corespunzator in registrul actionarilor aproximativ 20% din functiile din conducerea de nivel mediu sunt
pot vota prin corespondenta, inainte de intrunirea AGA, prin ocupate de femei.
folosirea buletinului de vot pentru votul prin corespondenta pus
la dispozitie la sediul Societatii si/ sau pe website-ul Societatii. De asemenea, in cadrul Societatii persoanele cu functii de
Mai multe informatii pot fi regasite in cadrul Procedurilor Societatii conducere au varste cuprinse intre 30 si 65 ani, iar educatia
privind exercitarea dreptului de vot in AGA de catre actionari.
si experienta profesionala sunt variate (de exemplu: inginerie,
economie, finante, drept etc.), dar sunt relevante pentru functia
Intrebarile actionarilor: actionarii Societatii, indiferent de ocupata.
participatia detinuta la capitalul social, pot depune la sediul
Societatii intrebari scrise referitoare la punctele de pe ordinea de zi
a AGA. Intrebarile vor fi depuse sau expediate la sediul Societatii
Adaugand valoare prin relatia cu
investitorii
astfel incat sa fie inregistrate la registratura cel putin cu 7 zile
calendaristice inainte de data adunarii, in plic inchis, cu mentiunea
scrisa in clar si cu majuscule “PENTRU ADUNAREA GENERALA
ORDINARA SI/SAU EXTRAORDINARA A ACTIONARILOR DIN
__ /____________”. In vederea identificarii si a dovedirii calitatii
de actionar a unei persoane care adreseaza intrebari sau care
face propuneri pentru completarea ordinii de zi, reprezentantii
legali ai Societatii pot solicita respectivei persoane prezentarea de
documente care ii atesta identitatea, precum si extrasul de cont
din care rezulta calitatea de actionar si numarul de actiuni detinute,
emis de Depozitarul Central sau, dupa caz, de catre participantii
care furnizeaza servicii de custodie. Mai multe informatii privind
documentatia aferenta exercitarii acestui drept pot fi obtinute din
cadrul Politica Societatii privind exercitarea dreptului de vot in
AGA de catre actionari sau prin adresarea de intrebari persoanei
responsabile cu Relatia cu Investitorii. Divulgarea informatiilor
sensibile din punct de vedere comercial, care ar putea duce la
o pierdere sau la un dezavantaj competitiv pentru Societate, va
fi evitata atunci cand se comunica raspunsurile, cu scopul de a
proteja interesul actionarilor.
Activitati privind Relatia cu Investitorii
Pe parcursul anului 2021, Grupul a comunicat cu tertii prin
numeroase comunicate de presa si a participat la conferinte sau
intalniri cu investitorii, analistii, ziaristii, precum si la evenimentele
dedicate.
De asemenea, incepand cu anul 2016, au fost organizate
conferinte de presa cu investitorii si analistii pentru prezentarea
rezultatelor anuale si semestriale. Incepand cu iunie 2017, aceste
conferinte se desfasoara de patru ori pe an, atat dupa prezentarea
rezultatelor anuale si semestriale, cat si dupa prezentarea
rezultatelor trimestriale. Aceste conferinte reprezinta un pas in plus
pentru ALRO de a interactiona mai mult cu investitorii, analistii si
alte parti interesate de rezultatele si activitatea Societatii. Datele
cand au loc aceste conferinte sunt incluse si anuntate in cadrul
calendarului financiar publicat atat pe website-ul Societatii, cat si pe
website-urile BVB si ASF. Orice persoana interesata de activitatea
si noutatile referitoare la Societate poata participa la acestea. De
asemenea, reprezentantii ALRO participa la cel putin un eveniment
dedicat investitorilor (investorilor institutionali si/sau de retail)
organizat in Romania sau peste hotare.
Contracte intre actionari
Cu privire la contractele dintre actionarii cunoscuti de Societate
si care pot avea ca rezultat restrictii privind transferul de valori
mobiliare si/ sau de drepturi de vot, mentionam ca la data de
31 decembrie 2021, ALRO nu avea actiuni ipotecate la bancile
creditoare cu care are incheiate contracte de imprumut (31
decembrie 2020: zero).
Incepand cu anul 2007, ALRO raporteaza de doua ori pe an
catre pietele de capital situatii financiare consolidate, intocmite
in conformitate cu Standardele Internationale de Raportare
Financiara (IFRS), ceea ce confera raportarilor financiare un grad
ridicat de transparenta si comparabilitate, de la o perioada la alta,
dar si cu companiile internationale din industria aluminiului. ALRO
intocmeste, de asemenea, situatii financiare individuale pentru
rezultatele anuale si semestriale.
Diversitatea
Grupul sustine diversitatea in cadrul Societatii si filialelor
sale referitor la structurile administrative, de conducere si de
supraveghere, in ceea ce priveste varsta, genul sau educatia si
experienta profesionala.
ALRO pregateste situatii financiare consolidate si individuale in
conformitate cu ordinul Ministrului Finantelor Publice nr. 2844/2016,
cu modificarile ulterioare, care este in conformitate cu Standardele
Internationale de Raportare Financiara (IFRS) adoptate de Uniunea
Procentul femeilor in numarul total al angajatilor ALRO a fost de
aproximativ 17 % in 2021 (2020:16 %). Chiar daca la prima vedere
pare un procent mic, acesta se incadreaza in media din industria
64
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
Europeana, cu exceptia IAS 21 Efectele variatiei cursurilor de ARIR este o organizatie non-guvernamentala si non-profit care a
schimb valutar cu privire la moneda functionala, a prevederilor fost infiintata cu scopul de a oferi actualilor si potentialilor emitenti
IAS 20 Contabilitatea subventiilor guvernamentale cu privire la o platforma de dezvoltare a profesionistilor din domeniul relatiilor
recunoasterea veniturilor din certificate verzi si cu exceptia IFRS cu investitorii (RI). ALRO doreste sa contribuie, prin intermediul
15 Venituri din contractele cu clientii cu privire la veniturile din ARIR, la implementarea celor mai bune practici in comunicarea
taxele aferente conectarii la reteaua de distributie. Aceste exceptii cu investitorii, sa sporeasca transparenta in cadrul companiilor
nu afecteaza conformitatea situatiilor financiare ale Grupului si listate si sa adere la principiile de guvernanta corporativa, pentru
Societatii cu IFRS.
a oferi investitorilor si actionarilor elementele cheie in baza carora
sa poata fi luata o decizie de investitie.
ALRO doreste sa asigure un dialog permanent cu tertii. Astfel,
ALRO face publice in timp util, imediat dupa transmiterea lor catre Incepand cu anul 2019, principalul proiect al ARIR a fost VEKTOR,
BVB si ASF, informatiile ce pot afecta pretul actiunilor, precum un indice nou pentru piata de capital care evalueaza comunicarea
rapoartele financiare ale Societatii, comunicate de presa si orice companiilor listate cu investitorii. Aceste criterii noi de evaluare
alte informatii relevante pentru actionari, analisti, investitori si alte au scopul de a promova implementarea celor mai bune practici
parti interesate, pe website-ul Societatii, in cadrul sectiunii de in relatia cu investitorii potrivit Codului de Guvernanta Corporativa
Relatii cu investitorii.
al BVB, in conformitate cu asteptarile investitorilor institutionali si
de retail. Aceasta metodologie noua de evaluare se concentreaza
ALRO publica comunicate de presa privind investitiile pe care le asupra promovarii practicilor proactive in relatia cu investitorii,
realizeaza,initiativeindomeniulresponsabilitatiisocialecorporative lasand la o parte acuratetea continutului obligatiilor normative, si
si sustenabilitatii, activitati pentru reducerea amprentei Societatii include doar informatii accesibile publicului. In data de 31 ianuarie
asupra mediului, precum si alte actiuni si/ sau parteneriate pe 2022 au fost anuntate rezultatele indicelui VEKTOR la evenimentul
care le desfasoara cu comunitatile locale, cu scopul de a crea un ARIR. ALRO si-a mentinut scorul 9,5 (din 10) primit in 2019 (anul
impact pozitiv asupra acestora.
in care a fost lansat VEKTOR), ceea ce situeaza Compania in
primele 10 cele mai performante societati romanesti in ceea ce
In noiembrie 2018, ALRO impreuna cu alti zece reprezentanti ai priveste comunicarea cu investitorii.
pietei de capital, companii si persoane fizice, au infiintat Asociatia
pentru Relatii cu Investitorii la Bursa din Romania (ARIR) in Ca o recunoastere a eforturilor depuse si a rezultatelor obtinute
scopul de a implementa cele mai bune practici de comunicare in sensul imbunatatirii comunicarii si practicilor de relatii cu
cu investitorii de catre companiile listate din Romania. ALRO investitorii, in 2021,ALRO a primit premiul intai pentru comunicarea
sprijina aceasta initiativa deoarece considera ca ARIR va ajuta excelenta cu investitorii individuali si locul al doilea pentru Raportul
la imbunatatirea imaginii pietei de capital din Romania in randul de Sustenabilitate pentru anul 2020 in cadrul Ceremoniei Galei
investitorilor. Aceasta Asociatie reprezinta un pas firesc in alinierea Anuale de premiere ARIR. Astfel, ALRO dovedeste inca o data ca
pietei de capital din Romania la cele din alte tari din regiune, care acorda o atentie deosebita imbunatatirii relatiei cu investitorii si
deja au obtinut o experienta vasta in domeniu. In plus, ARIR aduce comunicarii si doreste sa ofere un exemplu de aplicare a celor mai
valoare adaugata pietei de capital din Romania si reprezinta bune practici de guvernanta corporativa si de comunicare eficienta
companiile listate la BVB.Acest instrument subliniaza transparenta cu investitorii si alte parti interesate.
si deschiderea pentru aplicarea celor mai bune practici in sfera
Relatiilor cu Investitorii (RI). Ca membru fondator al ARIR, ALRO
doreste sa se implice in promovarea celor mai bune practici de
Relatii cu Investitorii (RI) in Romania si, in acelasi timp, sa adopte
si sa aplice noi tehnici de comunicare cu investitorii.
65
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
Calendar financiar 2022
DATA
EVENIMENT
Publicarea rezultatelor financiare anuale preliminare aferente anului 2021
25 februarie
28 martie
28 aprilie
Teleconferinta prezentare rezultate financiare aferente anului 2021 propuse spre aprobare
catre actionari
Adunarea Generala a Actionarilor ("AGA") pentru aprobarea rezultatelor financiare aferente
anului 2021
Publicarea Raportului Anual aferent exercitiului financiar incheiat la data de 31 decembrie 2021 28 aprilie
Publicarea Raportului Trimestrial aferent primului trimestru al anului 2022, respectiv pentru
perioada 1 ianuarie - 31 martie 2022 (“Trimestrul I 2022”)
16 mai
Teleconferinta prezentare rezultate financiare aferente Trimestrului I 2022
18 mai
Publicarea Raportului Semestrial pentru perioada de şase luni incheiata la 30 iunie 2022,
respectiv pentru perioada 1 ianuarie - 30 iunie 2022 (“Semestrul I 2022”)
10 august
12 august
14 noiembrie
16 noiembrie
Teleconferinta prezentare rezultate financiare aferente Semestrului I 2022
Publicarea Raportului Trimestrial aferent celui de al treilea trimestru al anului 2022, respectiv
pentru perioada 1 ianuarie - 30 septembrie 2022 (“Trimestrul III 2022”)
Teleconferinta prezentare rezultate financiare aferente Trimestrului III 2022
Contact Relatii cu investitorii
Ana-Maria Imbrea
Florenta Ghita
Investors Relations Officer ALRO S.A.
Adresa: Splaiul Unirii, nr. 64, sector 4, Bucuresti
Consultant extern
Tel: +40 374 570 717
Fax: +40 21 408 35 89
Tel. +40 744 644 004
E-mail: investor.relations@alro.ro
66
Raport anual 2021
Raportarea platilor efectuate catre guverne pentru anul financiar 2021
aferente activitatilor extractive
Raportarea platilor efectuate catre guverne pentru anul financiar 2021
aferente activitatilor extractive
Raportarea platilor efectuate catre guverne a fost intocmita in Prin urmare, Grupul a pregatit urmatorul raport consolidat care ofera
conformitate cu Directiva 2014/95/UE care modifica Directiva o viziune de ansamblu asupra platilor catre guverne efectuate de
2013/34/UE emisa de Parlamentul European si care a fost transpusa ALRO si filialele sale, aferente activitatilor extractive inregistrate
in legislatia locala prin Ordinul Ministrului Finantelor Publice pentru anul financiar incheiat la 31 decembrie 2021 (perioada
nr.2844/2016 de aprobare a normelor contabile in conformitate aferenta raportarii este 1 ianuarie – 31 decembrie 2021).
cu Standardele Internationale de Raportare Financiara aplicabile
societatilor comerciale ale caror titluri sunt admise la tranzactionare Sumele prezentate in cadrul acestei raportari sunt prezentate in
pe o piata reglementata.
mii RON la cursul mediu al anului financiar 2021 si au fost luate in
consideratie doar platile mai mari de 100.000 EUR (echivalentul in
RON).
Cifrele sunt prezentate in mii RON
Alte tipuri
Descrierea
tipului de plata
Drepturi de
productie
Alte taxe
financiare
Redevente
miniere
Descrierea institutiei guvernului
de taxe/
contributii
0,45 USD/
tona de bauxita
vanduta
2.519
Administratia Maritima din Sierra Leone- este o
organizatie deschisa care accepta proprietari de vase
din toata lumea si diferite tipuri de vase care indeplinesc
standardele din Sierra Leone in conformitate cu Legea
privind navigatia comerciala, 2003
0,24 USD/
tona de bauxita
vanduta
1.315
Nectar Sierra Leone Bulk Terminal - este o companie
mixta formata din Sierra Leone National Shipping
Company Ltd. și Nectar Group Ltd din Regatul Unit.
Principalul port din Sierra Leone cu multiple intrebuintari
pentru marfurile vrac sau fractionate.
3% din Veniturile
obtinute din
bauxita vanduta
5.739
Autoritatea de venit national (NRA) - a fost infiintata
pe 13 septembrie 2002 printr-un act al parlamentului
numit Actul autoritatii de venit national , 2002 (Actul
nr. 11). NRA are responsabilitatea de a stabili si de a
colecta impozitele interne, taxele vamale si alte venituri
prevazute de lege, precum si a administra si de a aplica
legi referitoare la aceste venituri.
Notificare de
1.594
Autoritatea de venit national (NRA) - a fost infiintata
pe 13 septembrie 2002 printr-un act al parlamentului
numit Actul autoritatii de venit national , 2002 (Actul
nr. 11). NRA are responsabilitatea de a stabili si de a
colecta impozitele interne, taxele vamale si alte venituri
prevazute de lege, precum si a administra si de a aplica
legi referitoare la aceste venituri. (taxe vamale)
plata
Notificare anuala
4.687
3.580
Autoritatea de venit national (NRA) - In ceea ce
priveste impozitul pe venit, compania trebuie sa
plateasca impozit in valoare de 30% din profitul realizat.
Datorita pierderilor acumulate, SMHL va plati impozit
30% din jumatatea profitului realizat.
de plata
1% din Veniturile
obtinute din
bauxita vanduta
Fondul de dezvoltare comunitara - In conformitate cu
Sectiunea 139 (4) al Actului minelor si menereurilor, SMHL
a intrat intr-un acord de dezvoltare comunitara impreuna
cu guvernul, in urma caruia SMHL va trebui sa realizeze
plati anuale, in contul unui fond de dezvoltare comunitara,
de cel putin 1.0 % din Venitul net din vanzarile de bauxita
exprimate in dolari americani, pentru fiecare an.
Notificare anuala
2.290
Agentia Nationala Miniera - In privinta leasingului,
Compania trebuie sa plateasca anual la scadenta
subventiilor din contractul de leasing minier, o chirie
anuala, in suma stabilita prin legea in vigoare, pana
la finalul contractului de leasing. Chiriile datorate
sub incidenta clauzei 6(d(1)) trebuie platite in dolari
americani si toate aceste plati efectuate de companie
trebuie realizate catre guvern, in moneda prevazuta de
legea in vigoare.
de plata
Notificare anuala
433
Agentia de protectie a mediului (EPA) - Compania
trebuie sa isi desfasoare programele de operatiuni miniere
in conformitate cu Agentia de protectie a mediului din
Sierra Leone (EPA-SL) care a fost infiintata printr-un act al
parlamentului in 2008 si modificata in 2010.
de plata
67
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
Dezvoltare durabila si responsabilitate sociala corporativa
In cadrul Grupului ALRO sunt implementate si continua sa se
Dezvoltare durabila
implementeaza masuri de reducere a consumului de energie
in tot lantul de productie a aluminiului. De exemplu, ALRO are
in exploatare o unitate de productie care utilizeaza deseuri de
aluminiu, aceasta fiind inca o metoda de a reduce consumul de
energie si de a contribui activ la reducerea deseurilor. In plus,
ALRO si-a imbunatatit semnificativ pozitia cu privire la emisiile
CO2 in sectorul sau de electroliza (care reprezinta sectorul cu
cele mai mari emisii CO2 pentru productia de aluminiu primar).
ALRO doreste sa se situeze, dupa finalizarea proiectului
AP12LE, intre primii 10 producatori de aluminiu din lume (cu
exceptia Chinei) din punct de vedere al eficientei energetice in
sectorul de electroliza.
Implicarea constanta in activitati de protectie a mediului
inconjurator face parte din strategia de dezvoltare pe termen lung
a Grupului. Grupul monitorizeaza permanent amprenta asupra
mediului si ia masurile necesare pentru conformare cu normele
specifice in domeniu. Pe langa investitiile specifice in programe
de protectie a mediului, Grupul utilizeaza tehnologii moderne,
care sunt conforme cu cerintele din acest domeniu.
Grupul are in Romania urmatoarele avize de mediu:
ALRO detine Autorizatia Integrata de Mediu, atat pentru
sectorul de aluminiu primar, cat si pentru sectorul de
aluminiu prelucrat;
ALUM detineAutorizatia Integrata de Mediu nr. 1/19.03.2018
valabila pana in martie 2028, avand obligatia permanenta de
monitorizare si raportare. De asemenea, mai detine in plus
inca aproximativ 46 de alte autorizari, certificari, atestari si
acreditari; si
In plus, in cadrul studiului “Eficienta energetica si emisiile de gaze
cu efect de sera: scenarii posibile pentru industria aluminiului”
elaborat in 2015 de Centrul Comun de Cercetare a Directiei
Generale a Comisiei Europene la solicitarea Comisiei Europene
se evidentiaza faptul ca ALRO a atins obiectivul de 99% privind
eficienta energetica.
Vimetco Extrusion detine o autorizatie de mediu care este
reinnoita atunci cand apar modificari de fond conform
legislatiei de mediu (ultima reinnoire a avut loc in 23 mai
2016).
Grupul a luat masuri pentru reducerea emisiilor in toate activitatile
sale din Romania si a aplicat procese complexe de modernizare
cu efecte pozitive asupra mediului inconjurator. Astfel, in sectorul
de productie a aluminei, Grupul a efectuat retehnologizarea
operatiunilor inca din 2007, cand ALUM a fost inchisa pentru doi
ani in acest scop. Ulterior redeschiderii, rafinaria a inregistrat
costuri de productie in scadere datorita fluxului tehnologic
optimizat, dar si o reducere substantiala a amprentei de mediu.
In acelasi timp, programele de investitii pentru protectia mediului
au permis ALRO sa obtina certificarea ISO 14001 pentru
managementul protectiei mediului inconjurator. Investitiile in
eficienta energetica plaseaza ALRO in topul producatorilor
de aluminiu cu cel mai redus consum specific din Uniunea
Europeana. La randul lor si filialele ALRO detin mai multe
certificari, dintre care le mentionam pe urmatoarele:
De asemenea, conducerea ia masuri pentru a gestiona cu grija
resursele la minele sale de bauxita din Sierra Leone.
In prezent, Grupul nu este implicat in litigii privind impactul
activitatilor sale asupra mediului inconjurator si nici nu
preconizeaza aparitia unor astfel de situatii care ar presupune
incalcarea legislatiei in vigoare privind protectia mediului
inconjurator.
Alum:
certificat pentru sistemul de management al calitatii
conform SR EN ISO 9001:2015 (data initiala de
certificare 4.07.2001);
certificat pentru sistemul de management de mediu
conform SR EN ISO 14001:2015 (data initiala de
certificare 19.07.2002);
certificat pentru sistemul de management al sanatatii si
securitatii ocupationale conform SR EN ISO 45001:2018
(data initiala de certificare 25.05.2006);
Mai mult, in cadrul intregului Grup conducerea ia masuri
permanente pentru prevenirea accidentelor grave in care ar
putea fi implicate substante periculoase. Prin urmare, Grupul
monitorizeaza implementarea masurilor care conduc la
eliminarea riscurilor de producere a unor evenimente cu impact
negativ asupra mediului inconjurator si stabileste modul de
interventie, daca este cazul.
certificat pentru sistemul de management al energiei
conform SR EN ISO 50001:2019 (obtinut in octombrie
2017).
Responsabilitatea fata de mediu
Vimetco Extrusion
Crearea de valoare prin desfasurarea unei activitati sustenabile si
pe termn lung reprezinta unul dintre pilonii principali ai strategiei
de dezvoltare a Grupului ALRO. Fiind constient de impactul sau
asupra mediului inconjurator, Grupul monitorizeaza continuu
amprenta sa de carbon si a implementat masuri specifice care
au ca scop realizarea obiectivului de a deveni o ”fabrica verde”,
inovativa si sustenabila cu aproape zero emisii si deseuri.
certificat pentru sistemul de management al calitatii
conform SR EN ISO 9001:2015 pentru producerea si
comercializarea profilelor din aliaje de aluminiu (valabil
pana la 29 mai 2024);
EN 15088 – Produse din aluminiu si aliaje de aluminium
pentru structuri in industria de cladiri si constructii
(valabil pana la 12 decembrie 2023)
68
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
Obiectivele majore ale GrupuluiALRO privind mediul inconjurator
sunt:
Directiva (UE) 2018/2066 privind monitorizarea si raportarea
emisiilor de gaze cu efect de sera conform Directivei
2003/87/CE a Parlamentului European si Consiliului si de
modificare a Regulamentului (UE) nr. 601/2012 al Comisiei;
Directiva (UE) 2019/331 de stabilire a unor norme tranzitorii
la nivelul Uniunii pentru alocarea gratuita armonizata a
cotelor de emisii in conformitate cu articolul 10a din Directiva
2003/87/CE a Parlamentului European si a Consiliului.
conformarea cu legislatia de mediu adoptata pe baza
cerintelor europene si respectarea cu strictete a tuturor
reglementarilor legale aplicabile;
imbunatatirea continua
produselor, precum si a performantelor de mediu;
pregatirea pentru situatii de urgenta si capacitatea de
a
activitatilor, proceselor si
raspuns, organizarea si efectuarea exercitiilor de simulare ALRO a obtinut aprobarea de la Agentia Nationala pentru
a incidentelor in care sunt implicate substante periculoase; Protectia Mediului pentru noile Planuri de Monitorizare 2021-
prevenirea poluarii si reducerea impactului asupra mediului 2030 aferente noilor Autorizatii de GES. Acestea sunt incarcate
prin investitii, masuri organizatorice, lucrari de intretinere, pe platforma Comisiei Europene utilizand instrumentul pentru
reparatii si modificari tehnologice;
Declaratii de conformare cu relgementarile UE.
monitorizarea continua a aspectelor de mediu specifice
activitatii de productie prin programe de mediu saptamanale. ALRO a respectat toate cerintele privind emisiile in atmosfera ale
Deciziei de punere in aplicare (UE) 2016/1032 a Comisiei pentru
In urma deciziei Comisiei Europene 2016/1032 din 13 iunie 2016, stabilirea concluziilor privind cele mai bune tehnici disponibile
de stabilire a concluziilor privind cele mai bune tehnici disponibile (BAT), in conformitate cu Directiva 2010/75/UE a Parlamentului
(BAT), in conformitate cu Directiva 2010/75 / UE a Parlamentului European si Consiliului, pentru industria metalelor neferoase.
European si a Consiliului pentru industria metalelor neferoase, a
fost revizuita in 2020 autorizatia de mediu ALRO.
Mai mult, ALRO monitorizeaza metodologia de planificare pentru
a patra perioada de monitorizare a EU ETS pentru 2021-2030
Prin urmare, ALRO respecta cele mai stricte cerinte privind pentru diviziile ALRO primar si ALRO secundar, solicitate de CE.
emisiile, utilizand cele mai bune tehnici disponibile pentru
industria aluminiului. Un exemplu relevant in acest sens este ca GrupulALROiacontinuumasuripentruafunctionainconformitate
ALRO a inceput sa utilizeze anozi copti cu un continut scazut de cu cele mai inalte standarde de mediu, care se aplica activitatii
sulf pentru a respecta cerintele BAT 69 si BAT 69 (a). Aceasta sale. Un alt obiectiv se refera la protectia mediului si asigurarea
economie circulara creeaza noi oportunitati economice si bunastarii comunitatilor in care isi desfasoara activitatea
stimuleaza competitivitatea pe termen lung a Grupului.
Grupul. Astfel, Managementul a continuat sa investeasca in
modernizarea si eficienta activitatii sale prin implementarea mai
Urmand aceeasi directie de crestere a eficientei si de scadere multor masuri, precum:
a impactului asupra mediului, Grupul a continuat sa creasca
cantitatea de deseuri de aluminiu reciclate si re-topite in cadrul
Eco-Topitoriei si a Turnatoriei. Astfel, a atins nivelul de peste
400.000 de tone de deseuri de aluminiu utilizate din 2013.
monitorizarea emisiilor din incinta si din productie;
promovarea unei culturi organizationale si a unei mentalitati
de protectie a mediului in randul angajatilor, inclusiv seminare
de instruire specifice (instruire privind producerea, stocarea,
tratarea si distributia apei; instruire in managementul
deseurilor; instruire privind responsabilitatea fata de mediu
etc.); gestionarea eficienta a deseurilor; asigurarea protectiei
asezarilor umane si imbunatatirea ecosistemelor.
ALRO detine doua halde ecologice. Compania a eliminat complet
azbestul ca material de constructie, iar deseurile inerte, cum ar
fi betonul concasat provenit din lucrarile de demolare a cladirilor,
sunt reciclate. La nivelul Grupului, deseurile nepericuloase,
cum ar fi fier vechi, deseuri care contin carbon, sunt reciclate,
precum si deseurile periculoase din uleiuri care sunt recuperate
de operatori autorizati specializati.
Grupul desfasoara o activitate de identificare a riscurilor care ia
in considerare aspectele si impactul asupra mediului si specificul
Grupul aloca resurse semnificative pentru minimizarea amprentei fiecarui loc de munca si se efectueaza simulari pentru a testa
asupra mediului, identificand cele mai bune solutii pentru capacitatea de raspuns a angajatilor in cazul unor eventuale
valorificarea produselor secundare si a deseurilor din toate accidente.
companiile. Aluminiul poate fi reciclat la infinit, fara a-si pierde
proprietatile. Acest lucru permite utilizarea sa repetata cu acelasi Desi Grupul ALRO nu evalueaza direct impactul asupra mediului
obiectiv; Grupul se concentreaza pe promovarea principiilor si impactul social al furnizorilor sai, in procesul de analiza a
economiei circulare pentru a crea noi oportunitati economice si a furnizorilor se face o evaluare a riscului reputational care consta
stimula competitivitatea pe termen lung a Grupului.
in verificarea informatiilor privind posibilele probleme sau conflicte
juridice in care este implicat furnizorul evaluat. Daca furnizorul
Pentru monitorizarea emisiilor gazelor cu efect de sera in perioada are antecedente juridice de incidente si actiuni in instanta,
2021-2030, ALRO a implementat urmatoarele reglementari inclusiv incalcari ale legislatiei de mediu, aceste probleme vor fi
europene:
considerate riscuri reputationale.
Directiva (UE) 2020/2085 de modificare si corectare a Incepand cu 2017, Grupul ALRO publica, pe langa Raportul anual,
Regulamentului de punere in aplicare (UE) 2018/2066 un Raport de sustenabilitate in conformitate cu Ghidul G4 Core
privind monitorizarea si raportarea emisiilor de gaze cu efect Global Reporting Initiative (GRI). Acest raport descrie modul
de sera conform Directivei 2003/87/CE a Parlamentului si
Consiliului European;
69
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
in care Grupul ALRO realizeaza, monitorizeaza si indeplineste mai mare asupra acestui subiect de actualitate pentru contextul
cele mai importante aspecte de mediu, sociale si de guvernanta actual, ALRO si Grupul ALRO si-au propus sa isi adapteze
corporativa. Raportul de sustenabilitate ofera informatii mai activitatea pentru a fi in linie cu tranzitia catre o societate mai
detaliate cu privire la actiunile Grupului, Societatii-mama si curata care sustine, in fapt gestionarea unui model de afaceri
principalelelor sale filiale realizate in domeniul sustenabilitatii in responsabil si durabil cu o reala preocupare spre reducerea
aceeasi maniera transparenta ca si Raportul anual si adauga emisiilor de carbon, dar si obtinerea unor beneficii economice
valoare actionarilor, altor parti interesate si comunitatilor in care pentru comunitatile locale si economia nationala. Suntem
Grupul si filialele sale opereaza. Acest Raport de Sustenabilitate constienti de impactul Grupului asupra mediului, prin urmare
este disponibil spre a fi consultat de publicul larg pe site- monitorizam in mod continuu emisiile si implementam masuri
ul Companiei, Sectiunea de Sustenabilitate, Subsectiunea specifice avand in vedere strategia noastra de a deveni o fabrica
Rapoarte de Sustenabilitate.
verde, inovatoare si sustenabila cu zero emisii netratate si
deseuri depuse in halda. Astfel, inca de acum 20 de ani, ALRO
ALUM face parte din Grupul ALRO, iar cerinta obligatorie pentru a realizat investitii semnificative in eficienta energetica, pentru
intocmirea unui Raport de Sustenabilitate (adica un Raport Non- achizitionarea de echipamente de ultima generatie care au
financiar) este acoperita de faptul ca Societatea-Mama, ALRO, permis scaderea semnificativa a consumului de energie electrica,
a decis sa intocmeasca un Raport Non-financiar Consolidat, cresterea cantitatii de aluminiu reciclat si reducerea amprentei
respectiv Raportul de Sustenabilitate al Grupului ALRO. Acest de carbon a Companiei. Totodata, aceste investitii au permis
raport este disponibil pentru consultarea publicului pe site-ul web fabricarea de produse din aluminiu cu valoare adaugata mare
al ALUM.
si foarte mare, astfel incat ALRO a intrat in clubul exclusivist al
producatorilor mondiali de aluminiu care livreaza produse pentru
In plus, in anul 2021, Grupul a publicat si o Strategie de industria aeronautica.
sustenabilitate care reprezinta angajamentul societatilor din
Grup de a diminua impacturile negative generate de activitatile Si in prezent, ALRO si societatile din Grupul ALRO acorda cu
desfasurate, dar si preocuparea de a crea un viitor pentru noile atat mai mult importanta proiectelor care pot avea un impact
generatii. Pilonii de Sustenabilitate pe care se bazeaza aceasta pozitiv asupra mediului inconjurator, proiecte de dezvoltare
strategie sunt: Protejam Viitorul, Oameni Sanatosi, Protejati durabila sau de economie circulara in contextul Pactului Ecologic
si Pregatiti, Cream Valoare pentru Comunitate, Cercetare, European prin care se doreste sa se obtina neutralitatea
Dezvoltare si Digitalizare si Afacere Responsabila si Durabila. climatica pana in 2050. Proiectul ALRO de referinta, AP12LE
Prin Strategia de Sustenabilitate, Grupul ALRO a aderat si va care a fost demarat in anul 2018 reprezinta un nou design de
contribui si la indeplinierea urmatoarelor Obiective Globale de cuva de electroliza cu un consum redus de energie care va
Dezvoltare Durabila ale ONU:
permite ALRO sa scada cantitatea de electricitate necesara
pentru producerea aluminiului primar. In urma finalizarii acestui
proiect, ALRO se va situa in top zece producatori de aluminiu
Eradicarea saraciei in toate formele sale si in orice context;
Asigurarea unei vieti sanatoase si promovarea bunastarii din intreaga lume, exceptand China, din perspectiva eficientei
tuturor, la orice varsta; energetice in domeniul electrolizei conform studiilor publicate de
Garantarea unei educatii de calitate si promovarea terte parti. De asemenea, cresterea performantei energetice in
oportunitatilor de invatare de-a lungul vietii pentru toti; ALUM este un alt obiectiv principal al Grupului ALRO. Incepand
Realizarea egalitatii de gen si imputernicirea tuturor femeilor cu 2017, am implementat in ALUM un sistem de management
si a fetelor; al energiei bazat pe standardul ISO 50001:2018. De-a lungul
Asigurarea disponibilitatii, a managementului durabil al apei anilor, am realizat diferite audituri energetice care ne-au ajutat sa
si servicii sanitare pentru toti; imbunatatim managementul performantei energetice. Mai multe
Asigurarea accesului tuturor la energie cu preturi accesibile, informatii pot fi regasite in Raportul de Sustenabilitate al Grupului
intr-un mod sigur, durabil si modern; ALRO disponibil atat pe website-ul ALRO, cat si pe website-ul
Promovarea unei cresteri economice sustinute, deschisa ALUM.
tuturor si durabila, a ocuparii depline si productive a fortei de
munca si asigurarea de locuri de munca decente pentru toti; In plus, ne-am propus sa imbunatatim si comunicarea privind
Construirea unor infrastructuri rezistente, promovarea riscurile si oportunitatile legate de schimbarile climatice si
industrializarii durabile si incurajarea inovatiei;
Reducerea inegalitatilor in interiorul tarilor si intre tari;
Asigurarea unor tipare de consum si productie durabile;
analizam in prezent activitatea organizatiilor la nivel international
care au dezvoltat principii si criterii de monitorizare in ceea
ce priveste masurile implementate si progresul realizat in
Luarea unor masuri urgente de combatere a schimbarilor aceasta arie. Fiind constienti de ponderea acestui subiect in
climatice si a impactului lor; agenda partilor interesate si de complexitatea ariilor pe care
Protejarea, restaurarea si promovarea utilizarii durabile a le presupune monitorizarea indeaproape a tuturor implicatiilor
ecosistemelor terestre, gestionarea durabila a padurilor, aferente, la nivelul ALRO a fost creata o structura de guvernanta
combaterea desertificarii, stoparea si repararea degradarii corporativa suplimentara prin infiintarea unui Comitet de Risc
solului si stoparea pierderilor de biodiversitate si
si Sustenabilitate. Riscurile climatice si definirea unei strategii
Promovarea unor societati pasnice si incluzive pentru o coordonate la nivelul Grupului reprezinta prioritati la nivelul
dezvoltare durabila, a accesului la justitie pentru toti si organizatiei si in cadrul Grupului sunt analizate mai multe scenarii
crearea unor institutii eficiente, responsabile si incluzive la pentru a se asigura activitatea societatilor din grup intr-un mod
toate nivelurile.
sustenabil si responsabil. O gestionare eficienta a emisiilor de
carbon aleALRO reprezinta una dintre prioritatile noastre cu efect
Avand in vedere intensificarea discutiilor privind schimbarile direct asupra atenuarii schimbarilor climatice si managementul
climatice si a impactului acestora, dar si preocuparea din ce in ce responsabil al resurselor. ALRO sustine obiectivele stabilite
70
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
prin Acordul de la Paris si prin reglementarile UE in ceea ce De asemenea, incepand cu anul 2022, pe baza articolului 8 din
priveste schimbarile climatice. De asemenea, printre temele Regulamentul UE 852/2020, Grupul ALRO va include in Raportul
materiale incluse in Raportul de Sustenabilitate aferent anului Consolidat de Sustenabilitate pentru anul financiar 2021 cum si
2020 si care se va regasi si in analiza aferenta anului 2021 in ce masura activitatile sale sunt considerate eligibile in linie cu
este si aspectul „Schimbarile climatice si rezilienta afacerii”, cerintele Taxonomiei UE. Comisia Europeana a stabilit prin acte
care abordeaza managementul Grupului pentru emisiile GES. delegate specifice (eng. Disclosures Delegated Regulation (EU)
In plus, datorita activitatilor noastre de cercetare si dezvoltare, 2021/2178 and EU Climate Delegated Act 2139/2021) cum se se
ne straduim sa contribuim la reducerea emisiilor la nivel global, stabileste eligibilitatea si alinierea activitatilor economice si cum
reducand amprenta de mediu a produselor noastre care sunt vor trebui acestea raportate pentru a se asigura conformitatea
utilizate in diferite industrii. Informatii suplimentare in acest sens cu cerintele Taxonomiei UE. Incepand cu anul 2023, Grupul va
pot fi regasite in Raportul de Sustenabilitate al Grupului ALRO raporta activitatile economice care indeplinesc criteriile tehnice
disponibil atat pe website-ul ALRO, cat si pe website-ul ALUM.
de evaluare in conformitate cu actul delegat privind clima al UE
2139/2021. Conducerea Grupului este la curent cu implicatiile
generate de aceste noi cerinte de raportare si a initiat pasi interni
pentru a se asigura conformitatea cu Regulamentul UE 852/2020.
Cresterea eficientei energetice
Reducerea consumului de apa industriala
Reducerea consumului specific de energie
electrica;
Instalarea si punerea in functune a turnurilor
de racire foraata si a echipamentelor de
reciclare si tratare a apei;
Auditare realizata de furnizorii celei mai bune
tehnologii si benchmarking;
Participare activa in grupul de lucru pentru
calitatea apei din Asociatia Europeana a
Aluminiului.
Inlocuirea lampilor clasice cu lampi cu LED-uri;
Instalarea de variatoare de turatie pe motoarele
electrice;
DIRECTIILE
PRINCIPALE ALRO
IN PROTECTIA
MEDIULUI
Introducerea anozilor cu sloturi;
Investitii constante in cele mai bune echipamente
disponibile
CO
Reducerea emisiilor in aer
Instalarea unor unitati de tratare uscata;
Instalarea de centre de tratare a fumului;
Instalarea unui centru de tratare a volatilelor;
Conformitate totala cu NFM BREF;
Cooperare cu furnizorii de tehnologie consacrati
in industria aluminiului.
Reducere progresiva a emisiilor de CO
Reducerea consumului specific de gaz natural;
Reducerea consumului specific de energie
electrica;
Reducerea consumului de anozi;
Reducerea consumului specific de carburant;
Angajament deplin pentru un
viitor verde prin lantul de
creare a valorii
Cresterea gradului de reciclare a deseurilor
Cresterea capacitatii de reciclare;
Cooperare cu universitati si alte companii pentru sortarea si reciclarea
cât mai eficienta a deseurilor;
Participare activa in grupul de lucru al Asociatiei Europene a Aluminiului
in domeniul reciclarii deseurilor si in hub-ul de inovare.
71
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
Am infiintat un departament specific in cadrul fiecarei companii,
care este responsabil cu primirea, inregistrarea si prezentarea
cererilor de sponsorizare. Toate cererile sunt redirectionate
catre Secretarul Comisiei de Sponsorizare pentru a fi analizate
de membrii Comisiei. Pentru verificarea scopurilor pentru care
au fost acordate diversele sponsorizari, am stabilit un sistem de
monitorizare si verificare care contine atat clauze contractuale
specifice, cat si realizarea de catre beneficiari a unor rapoarte
detaliate de implementare si vizite pe santiere.
Responsabilitatea Sociala Corporativa
(“CSR”)
Responsabilitatea Sociala Corporativa reprezinta angajamentul
conducerii, concretizat in mai multe procese, politici, proceduri,
actiuni si initiative care reprezinta o parte integranta a strategiei
de afaceri a Grupului. Activitatea companiilor contribuie la
dezvoltarea unei societati durabile si performante in fiecare
regiunea in care opereaza. Conceptul de responsabilitate sociala
corporativa se refera si la implicarea companiilor in rezolvarea
unor probleme ale comunitatilor in care isi desfasoara activitatea.
Grupul ALRO crede in dezvoltarea durabila, care contribuie la
cresterea Grupului si reprezinta un pas inainte in dezvoltarea
solutiilor inovatoare din industria de aluminiu. Grupul furnizeaza
PVAFM clientilor cu cerinte tehnice exigente din industria
aeronautica si auto. Suntem mandri sa raportam ca aluminiul cu
greutate redusa produs de noi contribuie la eficienta consumului
de combustibil a avioanelor si vehiculelor, reducand astfel
nivelurile de emisii.
Beneficiile implementarii sistemului de management al
responsabilitatii sociale sunt:
Angajament demonstrat fata de etica in afaceri si
responsabilitatea sociala;
Protejarea imaginii corporatiei;
O mai buna reputatie din perspectiva unui cetatean
corporativ responsabil;
Grupul este constient de rolul critic pe care il are in comunitatile
in care activeaza, asa ca actioneaza cu responsabilitate pentru a
le influenta pozitiv. Prin operatiunile sale ALRO are un rol decisiv
in viata economica, sociala, culturala si sportiva a comunitatii.
Increderea consumatorilor si
investitorilor;
o perceptie pozitiva a
Un moral mai bun al angajatilor;
Un mediu de lucru adecvat, in siguranta si echitabil;
Promovarea principiilor eticii profesionale;
Conditii de munca imbunatatite;
Managementul riscului comercial;
Diferentierea fata de concurentii globali.
Mai mult,ALRO, Societatea-Mama, prin potentialul sau economic
si financiar si pentru ca este singurul producator de aluminiu si
aliaje de aluminiu din Romania, este o companie reprezentativa
nu doar pentru zona in care activeaza ci pentru intreaga
industrie romaneasca. ALRO este un exemplu al modului in care
managementul tehnic si financiar se impletesc cu managementul
protectiei mediului si managementul partilor interesate.
Grupul ALRO este implicat activ in vietile comunitatilor prin
implicarea in programe de responsabilitate corporativa, de la
furnizarea de asistenta sociala sau bunuri pentru evenimente
in urma dezastrelor naturale pana la programe de educatie,
sport si sanatate. Conducerea Grupului crede in dezvoltarea
durabila a societatii, fiind preocupata constant de imbunatatirea
si dezvoltarea de parteneriate si acordarea de sponsorizari,
promovarea si incurajarea practicilor si principiilor CSR,
protejarea mediului si contributia la bunastarea membrilor
comunitatilor.
In acelasi timp, Grupul este responsabil pentru siguranta
produselor si a clientilor sai. Grupul ALRO contribuie la cresterea
capitalului romanesc si la dezvoltarea economiei nationale,
asigurand in acelasi timp un numar mare de locuri de munca.
De asemenea, ALRO contribuie semnificativ la bugetul local si
national.
Grupul are o politica ce identifica in mod constant persoanele
interesate de activitatile sale, le recunoaste drepturile legale
si le incurajeaza cooperarea cu societatile din cadrul Grupului
pentru a crea locuri de munca ce ofera bunastare si pentru a
asigura sustenabilitatea unei intreprinderi solide din punct
de vedere financiar. ALRO publica in fiecare an un Raport
CSR, care detaliaza toate actiunile si masurile implementate
pentru comunitate. Dupa cum este mentionat mai sus, in 2021,
parteneriatele, donatiile si sponsorizarile au fost principala
interactiune cu comunitatea. Pe baza procedurii interne existente
la nivelul fiecarei companii, am stabilit un sistem transparent si
nediscriminatoriu de selectare si acordare a sponsorizarilor.
Grupul ALRO a donat
aproximativ 2,5 milioane RON
organizatiilor si institutiilor
implicate in prevenirea si
combaterea efectelor pandemiei
de COVID-19
Astfel, in cadrul fiecarei companii, am infiintat o Comisie de
Sponsorizare, care se intruneste lunar si analizeaza solicitarile
primite pe baza urmatoarelor criterii:
Natura juridica si obiectul de activitate ale solicitantului
Valoarea sponsorizarii
Utilizarea si justificarea sponsorizarii
Alte criterii specifice
72
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
Celelalte filiale ale Grupului sunt implicate activ, de asemenea,
in activitatea si bunastarea comunitatilor in care isi desfasoara
activitatea.
In acest sens, recrutarea, selectia si angajarea fortei de
munca se fac in principal din judetul Tulcea. De asemenea,
procentul femeilor angajate a crescut de la 10% in 2010 la
16,28% in prezent;
ALUM este o companie prezenta in comunitatea locala prin
evenimente sau activitati cu un puternic caracter social. Astfel, pe
parcursul anului 2021, ALUM a fost implicata in diverse activitati,
printre care:
Continuarea parteneriatului cu un instructor local pentru a
oferi lectii gratuite de inot pentru copiii angajatilor ALUM si
sustinerea participarii acestora la competitii sportive (inot,
triatlon etc.)
dezvoltarea de proceduri pentru relatiile cu mass-media si a
unui mecanism pentru reclamatii (procedura de solutionare Cealalta filiala a Grupului, SMHL, este, de asemenea, un membru
a plangerilor) si organizarea audientelor. In acest fel, activ al comunitatilor din Sierra Leone. Se acorda o atentie
Compania isi comunica deschiderea pentru a asculta si sporita protectiei mediului avand in vedere amprenta de mediu
rezolva problemele comunitatii (angajati, cetateni, autoritati a procesului de extractie si proiectelor care sustin activitatile
locale, companii colaboratoare, etc.) si manifesta implicare sociale si educationale din acest domeniu.
in activitati de educatie si alte activitati sociale;
In plus, filiala din aval, Vimetco Extrusion, joaca un rol esential in
distribuirea de chestionare privind modul in care este comunitatea locala prin diferite actiuni educationale, culturale si
perceputa compania in diverse organizatii comunitare de responsabilitate sociala corporativa.
precum administratia publica, institutii financiare si bancare,
organizatii culturale si sportive, religioase, educationale, de
protectie a mediului, etc. Opiniile primite de la organizatiile
colaboratoare au aratat ca ALUM se implica activ in viata
In 2021 ALRO a intreprins mai multe actiuni pentru prevenirea
comunitatii locale, cu o influenta pozitiva si semnificativa.
efectelor COVID-19 si a sprijinit comunitatea locala prin:
Alte actiuni si initiative CSR
distribuirea de chestionare catre toti angajatii companiei
Reafirmarea angajamentului sau pentru combaterea
efectelor pandemiei de COVID-19, realizat prin contributii
in valoare de 300.000 lei la Spitalul Judetean de Urgenta
Slatina, Spitalul Dr. Victor Babes si Fundatia Prof. Dr. Matei
Bals. Aceste sponsorizari au fost folosite pentru asigurarea
activitatilor zilnice ale personalului medical, pentru
achizitionarea de echipamente si consumabile, precum si
pentru dotarea cu materiale specifice situatiilor de urgenta;
(denumite „Chestionar de consultare a angajatilor pe
probleme de calitate, mediu, sanatate si securitate in
munca”) ca parte a strategiei de management a ALUM
privind implementarea sistemului de management integrat
de calitate-mediu-sanatate si siguranta ocupationala si
energetic. Scopul este imbunatatirea activitatii, precum si
recunoasterea externa a calitatii activitatilor desfasurate
in cadrul companiei. In acest fel, firma va adopta cea mai
potrivita politica in domeniu pentru a raspunde cerintelor
sistemului;
Grupul ALRO a sprijinit comunitatile si institutiile locale si
nationale inca din primele etape ale crizei sanitare si a donat
aproximativ 2,5 milioane RON de la inceputul pandemiei
institutiilor implicate in prevenirea si combaterea efectelor
pandemiei de COVID-19;
mentinerea un dialog continuu cu comunitatea locala.
Reprezentantii ALUM sunt implicati ca membri activi in
diverse organizatii precum Crucea Rosie din Romania,
Comisia Judeteana pentru Egalitatea de Sanse pentru
Femei si Barbati, Comitetul de Dezvoltare Locala al
Parteneriatului Social Tulcea, Consiliul Consultativ Tripartit
infiintat la Inspectoratul Judetean de Munca Tulcea, etc.)
Un pas suplimentar intreprins de ALRO pentru a sprijini
eforturile depuse pentru a proteja sanatatea si siguranta
angajatilor sai si a familiilor acestora a fost deschiderea
unor Centre de Vaccinare in incintele ALRO si ALUM, in
conformitate cu cerintele legii.
Mai mult, in 2021, ALUM s-a implicat in relatia cu comunitatea
oferind sprijin material grupurilor defavorizate.
In 2021, ALRO a sprijinit comunitatea prin sponsorizarea unor
evenimente specifice la nivel national si local. Dintre acestea,
urmatoarele sunt cele mai semnificative:
Un alt proiect important in care a fost implicataALUM este cel legat
de programul de crestere a eficientei termice a Scolii Gimnaziale
„Traian Cosovei” din localitatea Somova, pentru imbunatatirea
conditiilor de desfasurare a programelor de invatamant scolar.
Sponsorizarea Asociatiei Culturale “Pro Contemporania”
Bucuresti, pentru derularea proiectelor anului 2021 printre
care “Pianul Calator si Vioara lui Enescu”, turnee mediatizate
de posturile Radio Romania si de TVR;
La initiativa angajatilor ALUM, in perioada sarbatorilor pascale
si a sarbatorilor de iarna au fost intreprinse actiuni voluntare de
colectare de bunuri materiale (haine, dulciuri, carti, jucarii etc.)
pentru copiii din familii defavorizate si alimente pentru cateva
familii nevoiase. De asemenea, in perioada sarbatorilor, ALUM
a oferit mancare si cadouri copiilor si varstnicilor institutionalizati.
Sponsorizarea Simpozionului Roman al Energiei SIREN
2021, organizat de Asociatia Comitetului National Roman
al Consiliului Mondial al Energiei (CNR-CME), simpozion
care a gazduit dezbateri relevante privind tranzitia sectorului
energetic romanesc;
In acest sens, in 2021, ALUM ca partener activ al comunitatii
locale a activat pe un plan social in mai multe directii prin:
Asigurarea respectarii, prin conditiile de munca oferite, a
drepturilor omului, a egalitatii si a bunastarii angajatilor sai.
73
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
Sponsorizarea institutiilor de invatamant din Slatina si a
Colegiului National Ion Minulescu, a Colegiului National
Radu Greceanu si a Liceului Tehnologic Metalurgic pentru
desfasurarea activitatilor scolare si educative;
Dezvoltarea Resurselor Umane
Grupul incurajeaza si promoveaza proiecte menite sa asigure
dezvoltarea personala si profesionala a angajatilor sai, precum ai
a comunitatilor in care acestia isi desfasoara activitatea. Relatiile
comerciale cu furnizorii locali sunt sustinute si incurajate in cadrul
Grupului, contribuind la dezvoltarea acestora.
Sponsorizarea cluburilor sportive, respectiv Clubul Sportiv
ALRO, sectiadebox,AsociatiaTenisClubEliteTg. JiusiClubul
Sportiv Municipal Slatina pentru organizarea, desfasurarea si
participarea la competitii sportive si concursuri.
Compania a implementat evaluari anuale ale performantei
angajatilor pentru a urmari indicatorii specifici ai activitatii
angajatilor, iar ulterior angajatii cu performante remarcabile pot
fi incurajati si recompensati.
Sponsorizarea Fundatiei non-profit ALUCRO pentru
premierea celor zece castigatori ai concursului fotografic
Guerilla Verde si desfasurarea activitatilor din cadrul
programului derulat la initierea programului european dedicat
colectarii si reciclarii dozelor de aluminiu - Every Can Counts.
Campania ExtravaCANza dedicata colectarii si reciclarii
dozelor de aluminiu are loc in fiecare an. Implicarea in acest
proiect ilustreaza angajamentul Companiei de a deveni o
fabrica ecologica, inovatoare si durabila, preocupata de
proiecte care se concentreaza pe economia circulara. Mai
mult decat atat, arata angajamentul ALRO de a respecta
reglementarile internationale privind mediul si de a promova
un model de afaceri responsabil si durabil.
Este incurajata migrarea angajatilor de la o companie la alta. Cu
toate acestea, este preferata angajarea de personal din zona
geografica in care isi desfasoara activitatea compania pentru a
evita diferentele culturale, lingvistice si sociale.
Politica de resurse umane a Grupului are urmatoarele obiective:
Stabilirea cadrului organizatoric in cadrul fiecarei companii
(adica organigrama, regulamentele interne, codul de
conduita, fisele de post, procedurile operationale, formularele
de evaluare etc.);
Sprijinirea proiectului „Energie pentru viata”, realizat
de Asociatia “Energia Inteligenta”. Prin participarea la
acest proiect, ALRO isi demonstreaza implicarea in viata
comunitatilor in care isi desfasoara activitatea. In cadrul
acestui proiect, ALRO a sponsorizat instalarea mai multor
panouri fotovoltaice pentru gospodariile detinute de persoane
defavorizate.
Dimensionarea cantitativa si calitativa a fortei de munca
necesare pe fiecare sector de activitate, formarea si
dezvoltarea continua
a
competentelor profesionale,
armonizarea fluxului de angajati, a intrarilor, a iesirilor si a
mobilitatii interne;
Cunoasterea mediului extern de afaceri pentru a identifica
oportunitatile si amenintarile care pot determina, pozitiv sau
negativ, activitatile de recrutare si selectie a personalului,
precum si identificarea punctelor forte si a punctelor slabe
din mediul intern;
Optimizarea utilizarii personalului prin alocarea angajatilor
pe posturi bazate pe pregatire, aptitudini si competente
profesionale pentru ca acestia sa isi indeplineasca datoriile
si sarcinile in mod eficient;
ALRO desfasoara activitati de formare profesionala timpurie a
viitorilor angajati, al caror obiectiv principal este formarea timpurie
a potentialilor angajati (cum ar fi elevi de la scoala profesionala
sau colegii tehnice, studenti, alte categorii de tineri, etc.).
Formarea profesionala timpurie s-a dovedit benefica pentru ALRO
din urmatoarele perspective:
Formarea
profesionala si managementul carierei;
Motivarea angajatilor pentru creste satisfactia si
si
dezvoltarea
profesionala,
evaluarea
Faciliteaza recrutarea, selectia si formarea timpurie a viitorilor
angajati. Astfel, unii dintre studentii care au urmat programe
de stagiu laALRO au fost angajati dupa absolvire si au devenit
in scurt timp specialisti in fabricarea si prelucrarea aluminiului
si a aliajelor de aluminiu;
a
angajamentul in atingerea obiectivelor si indeplinirea
sarcinilor lor;
Dezvoltarea unei culturi organizationale bazata pe
armonizarea intereselor organizatiei cu cele ale angajatilor
sai, inclusiv competenta, angajament, colaborare, grija,
loialitate, ordine si disciplina, nediscriminare. Legea muncii
si regulamentele interne sunt respectate cu strictete pentru
a gestiona potentialele conflicte de munca, individuale sau
colective, pentru prevenirea evenimentelor care pot perturba
activitatile organizatiei;
Reprezinta o actiune in folosul comunitatii deoarece sustine
absorbtia de catre ALRO a unor absolventi de licee/ colegii
tehnice din municipiul Slatina.
Astfel, in 2021 au fost intreprinse urmatoarele actiuni:
Implicareaangajatilorinactivitatidecizionaleprindezvoltarea
comunicarii pe orizontala si verticala, promovarea unui dialog
social transparent si corect cu sindicatele conformarea cu
angajamentele asumate in contractul colectiv de munca;
Asigurarea conditiilor pentru ca angajatii sa-si desfasoare
activitatile de zi cu zi intr-un mediu cu „risc zero”;
Interzicerea oricarei forme de discriminare directa sau
indirecta impotriva angajatilor pe criterii de gen, orientare
sexuala, caracteristici genetice, varsta, origine nationala,
rasa, culoare, etnie, religie, convingeri politice, dizabilitate,
situatie sau responsabilitate familiala, apartenenta sau
activitate sindicala; precum si actele si faptele de excludere,
recompensare, restrictie sau preferinta bazate pe unul sau
mai multe dintre criteriile de mai sus, care au ca scop sau
Incheierea de parteneriate cu universitati tehnice, in special
cu Universitatea Politehnica din Bucuresti si Universitatea din
Craiova, puse in practica prin:
Organizareadestagiidepracticaincadruldepartamentelor
ALRO - in medie, peste 25 de studenti de la diverse
facultati si specializari au desfasurat activitati de formare
si documentare profesionala in cadrul companiei;
Realizarea lucrarilor de an/ licenta/ master inclusiv diverse
studii de caz pe baza obiectului de activitate al ALRO;
Desfasurarea actiunilor comune cu mediul universitar,
precum vizite de documentare ale studentilor in cadrul
ALRO.
74
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
efect negarea, restrangerea sau eliminarea recunoasterii,
folosirii sau exercitarii drepturilor prevazute de legislatia
muncii.
Cursuri suplimentare de formare folosind metode formale si
informale.
Programe avansate de pregatire profesionala prin
parteneriate cu Liceul Tehnic Metalurgic din Slatina, prin
infiintarea de clase de educatie duala.
Grupul ALRO promoveaza valori precum responsabilitatea
actiunilor proprii, respectul intre membrii echipei, prioritatea
interesului comun, apelul la onoare, initiativa creativa, dreptul la In 2021, au avut loc urmatoarele tipuri de programe de formare
o a doua sansa, dezvoltarea profesionala si personala continua. profesionala:
Programe de formare profesionala interna, a caror tema
s-a concentrat pe eliminarea punctelor slabe din formarea
profesionala, pe acele domenii care implica noi tehnici si
tehnologii, pe imbunatatirea continua, calitatea produselor,
protectia mediului, cresterea responsabilitatii pentru
sanatate si securitate in munca si situatii de urgenta;
Cursuri de initiere, calificare, recalificare, calificari multiple,
perfectionare si autorizare ale caror obiective principale au
fost determinate de constituirea unei rezerve de personal
calificat si autorizat in meserii deficitare, dotarea sectiilor
cu personal tehnologic calificat, autorizarea salariatilor sa
practice unele profesii care necesita si alte avize pe langa
actul de calificare, cresterea gradului de mobilitate interna
a salariatilor privind schimbarile in structura organizatorica
a companiei;
La nivelul Grupului, acesta isi propune sa dezvolte si sa
implementeze o cultura si responsabilitate in afaceri atat in
ceea ce priveste responsabilitatea de mediu cat si comunitatea.
Conducerea Grupului considera ca implementarea unor
principii robuste de dezvoltare durabila si a unei politici ferme
de responsabilitate sociala corporativa este menita sa genereze
rezultate pozitive si durabile pe termen lung. In acest fel, Grupul
poate ajunge in pozitia de a genera situatii de tip „win-win”, din
care toata lumea castiga, pentru intreaga organizatie si actionarii
acesteia, pentru mediu si, nu in ultimul rand, pentru comunitatile
in care isi desfasoara activitatea.
Politica de formare profesionala a Grupului ALRO
Programe de pregatire si/sau specializare pentru formarea
profesionala a specialistilor in toate domeniile de activitate
(tehnic, economic, juridic, alte specializari) pentru a accesa
cele mai avansate informatii tehnologice, economice si de
alta natura de interes pentru societate.
Pregatirea profesionala a angajatilor se realizeaza in baza
programului anual de formare profesionala aprobat de
conducerea ALRO. Obiectivul sau principal este de a creste
competentele profesionale pentru a imbunatati performanta
individuala si de echipa a angajatilor.
Astfel, in 2021, muncitorii din sectiile ALRO au facut cursuri
de calificare in meseriile de metalurgist in industria neferoasa,
laminator, operator pod rulant si stivuitorist si de asemenea,
formare pentru obtinerea licentei ANRE pentru electricieni si
instalatori, autorizatiei ISCIR pentru manevrant pod rulant de la
sol, manevrant pod rulant din cabina si stivuitorist, instruire si
autorizare operatori pentru verificari nedestructive NDT.
Modul de organizare si desfasurare a activitatii de formare se
bazeaza pe urmatoarele principii:
Politica de resurse umane a Grupului, care este legata de
programele de dezvoltare ale Grupului pe termen scurt,
mediu si lung;
Codul Muncii, republicat, si reglementarile in vigoare privind
dezvoltarea profesionala continua a adultilor;
Alte prevederi legale in vigoare.
Mai jos sunt cateva dintre programele de formare/ specializare
realizate in 2021:
Activitatea de formare in cadrul Grupului se bazeaza pe:
Practici pentru operarea cuptoarelor de elaborare / topire a
deseurilor;
Tratamentul termic al metalului topit;
Turnare DC (racire directa);
Masterclass de analiza a cauzei fundamentale;
Introducere in metalurgia aluminiului;
Programele anuale de dezvoltare profesionala;
Procedurile operationale privind dezvoltarea profesionala,
competente, constientizare si formare, certificari si evaluari
profesionale;
Contractul Colectiv de Munca;
Resursele umane – structura organizatorica specializata in
cadrul Societatii-mama si al fiecarei filiale.
Program de transformare digitala pentru manageri, organizat
in colaborare cu Camera de Comert si Industrie din Franta.
Dezvoltarea profesionala continua a angajatilor Grupului
ALRO se realizeaza pe baza programelor anuale de instruire
si consta intr-o gama variata de modalitati de implementare:
Formare profesionala periodica;
Programe de initiere, calificare, recalificare, autorizare si
certificari specifice desfasurate la sediu sau in colaborare cu
firme specializate;
Principalele obiective ale acestor cursuri sunt:
Respectarea prevederilor legale in vigoare pentru asigurarea
unei corelatii corespunzatoare intre calificarile angajatilor si
profesia acestora;
Asigurarea posturilor critice din organigrama Companiei cu
angajati bine pregatiti;
Actualizarea nivelului de calificare al angajatilor Companiei
la cel al noilor echipamente puse in functiune, care reprezinta
tehnologie „de ultima generatie”;
Facilitarea mobilitatii interne a angajatilor, in cazul in care ar fi
necesare modificari in structura organizatorica a Companiei.
Participarea la mai multe simpozioane pe teme tehnice.
Instruire si specializare, organizate cu firme de consultanta
cunoscute la sediu sau in afara organizatiei;
Participarea la diferite programe de studii complete,
programe post-universitare, MBA etc.;
Participarea la activitati precum team-building, simpozioane,
conferinte, workshop-uri, targuri si expozitii, competitii in
Romania si in strainatate;
Servicii de consultanta oferite de specialisti cunoscuti in
domeniul productiei de aluminiu/ alumina/ produse extrudate
etc.;
75
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
O alta metoda importanta de dezvoltare profesionala continua o Parteneriate cu universitati si licee
reprezinta participarea unor specialisti ai Companiei la mai multe
ateliere, targuri si expozitii, atat in Romania, cat si in strainatate
(in functie de restrictiile de calatorie).
ALRO desfasoara activitati de formare profesionala timpurie
a viitorilor angajati, al caror obiectiv principal este formarea
potentialilor angajati (cum ar fi elevii de la scoala profesionala
sau colegii tehnice si alte categorii de tineri etc.).
Unele dintre cele mai importante evenimente la care ALRO a
participat in 2021 sunt:
Formarea profesionala timpurie s-a dovedit benefica pentru
ALRO din urmatoarele perspective:
Forumul pentru Securitate Cibernetica, organizat de
Financial Intelligence;
Programe din domeniul planificarii productiei, controlului
statistic al proceselor, logisticii proceselor, organizate in
colaborare cu Effective Flux;
Astfel, au fost efectuate urmatoarele actiuni:
Incheierea de parteneriate cu universitati tehnice, in special
cu Universitatea Politehnica din Bucuresti si Universitatea
din Craiova, puse in practica prin stagii de practica in cadrul
departamentelor ALRO - in medie, peste 25 de studenti de
la diverse facultati si specializari au desfasurat activitati de
formare si documentare profesionala in cadrul companiei;
Realizarea lucrarilor de an/ licenta/ master inclusiv diverse
studii de caz pe baza obiectului de activitate al ALRO;
Desfasurarea actiunilor comune cu mediul universitar,
precum vizite de documentare ale studentilor in cadrul
ALRO;
Examene si certificari ACCA;
Formare financiara pentru ne-specialisti;
Conferinta internationala IManEE (inginerie inovatoare de
fabricatie si energie), organizata de ASITEX;
Conferinte privind sustenabilitatea.
Pregatire profesionala anticipata
ALRO organizeaza Programe de Internship, care se
adreseaza studentilor care urmeaza cursuri universitare in
domeniul metalurgiei neferoase.
Principalul obiectiv il reprezinta asigurarea unei formari de
specialitate viitorilor angajati (respectiv elevi de la scolile
profesionale si licee, studentI, alte categorii de tineri etc.).
Programe de compensare / stimulare a angajatilor
Invatamantul profesional dual - proiectul
Academia de competente
In ceea ce priveste programele de compensare/stimulare pentru
angajatii sai, ALRO a intreprins urmatoarele actiuni:
ALRO si Colegiul Tehnic Metalurgic Slatina au inceput in 2017
prima clasa de invatamant profesional dual din judetul Olt. Prin
acest parteneriat, ALRO a devenit parte activa a procesului
de formare si calificare profesionala, oferind personal calificat,
ateliere si spatiu pentru cursuri practice, oferind logistica si
echipamente pentru ca elevii sa obtina si sa aplice abilitatile
necesare pentru indeplinirea calificarilor alese.
ALRO a acordat prime angajatilor care au participat la
proiecte importante;
Sunt utilizate criterii de performanta pentru angajatii in
posturi critice;
Tuturor angajatilor li s-au acordat mai multe beneficii in
temeiul prevederilor Contractului Colectiv de Munca (de
ex. bilete de tratament gratuite pentru angajatii cu boli
profesionale, tichete de vacanta, prime cu ocazia sarbatorilor
religioase sau a zilelor festive etc.);
Proiectul „Invatamant profesional dual”, organizat in parteneriat
cu Liceul Tehnic Metalurgic Slatina continua si astazi, astfel:
Au fost imbunatatite mijloacele de comunicare din interiorul
organizatiei (i.e.: intranetul ALRO, activitatea de solutionare
a cererilor si reclamatiilor, etc.);
Evaluarile performantei angajatilor au fost actualizate si
imbunatatite.
in anul scolar 2021 - 2022 au fost incheiate parteneriate
cu Liceul Tehnic Metalurgic Slatina, pentru organizarea
si desfasurarea de stagii de practica pentru elevii care
urmeaza cursuri de scoala profesionala in sistem dual, la
specialitatile de electrician (clasa a IX-a si clasa a X-a) si
echipamente mecanice si instalatii industriale (clasa a IX-a
si clasa a X- a si pentru elevii inscrisi la scoala profesionala,
profil mecanic (clasa a XI-a);
pentru anul scolar 2022 – 2023, ALRO a semnat parteneriate
suplimentare cu Liceul Tehnic Metalurgic pentru scoala
profesionala duala, specializarea utilaje mecanice, masini, si
electrician, si cu Colegiul Tehnic Alexe Marin pentru scoala
profesionala, specializarea strungar/ frezor - mortezor.
In anul 2021, elevii primei clase de invatamant profesional dual
au absolvit si unii dintre ei (calificati in profesia de mecanic de
utilaje) au fost angajati la ALRO.
De asemenea, desi ALRO are un numar foarte mic de angajati
fara cursuri liceale, acestia au fost incurajati sa urmeze cursuri
liceale iar alti angajati, cursuri postliceale.
76
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
In acest sens, activitatea de productie a aluminiului primar se va
diminua, de la cinci la doua hale de electroliza, cu implementarea
de masuri tehnologice care sa permita o repornire rapida si
eficienta atunci cand conditiile de pe pietele de energie vor
reveni la normal.Ulterior, la finalul lunii ianuarie 2022, Compania
a anuntat ca managementul se concentreaza pe gasirea de
solutii pentru a restabili productia de aluminiu electrolitic la nivelul
anului 2021, incepand cu anul 2023, sub rezerva preturilor la
energie de pe piata. In prezent, Compania cauta solutii pentru
a asigura nevoile de energie pentru 2023 pentru toate cele cinci
hale de electroliza si a pastra astfel caracteristica de integrare
pe verticala a activitatii. Pe baza estimarilor actuale, costurile de
repornire pentru fiecare hala de electroliza ar putea fi in intervalul
10-12 milioane USD, in functie de preturile materiilor prime la
momentul respectiv si de perioada scursa din momentul plasarii
lor in conservare.
Evenimente ulterioare
In data de 14 ianuarie 2022, a fost publicata in Monitorul Oficial al
Romaniei Decizia CIFGA (Comitetul Interministerial de Finantari,
Garantii si Asigurari) de aprobare a Normelor „Garantii EximBank
in cadrul ajutorului de stat Covid-19” in cadrul Schemei cadru de
ajutor de stat sub forma de credite cu dobanda subventionata
si garantii la credite in contextul pandemiei COVID-19. Aceasta
se aplica si dosarelor depuse înainte de 30 noiembrie 2021.
Aceasta schema sprijina, printre altele, intreprinderile mari in
contractarea de noi imprumuturi (investitii sau capital de lucru)
printr-o garantie de stat ce acopera pana la 90% din valoarea
facilitatii pe o perioada care nu poate depasi 4 ani pentru
imprumuturile aferente capitalului de lucru, respectiv 6 ani pentru
imprumuturile aferente investitiilor. Ulterior, in data de 15 martie
2022, ALRO a semnat cu un consortiu de banci, in cadrul acestui
program dedicat companiilor mari, o facilitate de credit de capital
de lucru non-revolving in suma de 470.000 mii RON, rambursabil
in termen de 4 ani. Totodata, Societatea a semnat si o facilitate
de finantare non-cash cu EximBank pentru emiterea de scrisori
de garantie, in suma de 168.000 mii RON, cu scadenta in 31
ianuarie 2024. Aceasta facilitate este menita a fi utilizata in
principal pentru achizitiile de energie si este acordata cu o
garantie de stat care acopera 80% din valoare.
In data de 7 martie 2022, Compania a informat investitorii si
publicul interesat ca a primit prin corespondenta demisiile din
Consiliul de Administrație ale domnilor Aleksandr Barabanov,
Pavel Primakov si Pavel Machitski. Ulterior, in aceeasi zi,
Compania a initiat procedurile pentru acoperirea pozitiilor
vacante potrivit prevederilor legale corespunzatoare si a anuntat
numirea doamnei Genoveva Nastase si a domnilor Igor Higer
si Dragos Adrian Voncu ca administratori provizorii prin deciziile
Consiliului de Administratie.
In acelasi timp, Grupul a solicitat o noua facilitate non-cash pentru
a-si asigura costurile tot mai mari cu aprovizionarea cu energie.
De asemenea, in data de 7 martie 2022 si ALUM a informat
investitorii si publicul interesat ca, in urma demisiei din Consiliul
de Administratie a domnului Aleksandr Barabanov a procedat
potrivit prevederilor legale prin numirea domnului Igor Higer
ca administrator provizoriu si vicepresedinte al Consiliul de
Administratie, prin decizia Consiliului deAdministratie. Societatea
va urma pasii necesari pentru acoperirea pozitiilor vacante
potrivit prevederilor legale corespunzatoare.
In ianuarie 2022, ALRO a accesat diferenta de 30 milioane USD
din imprumutul pentru programul de investitii contractat in iunie
2021.
In 2022, filiala din aval a Grupului care se ocupa cu activitatea
de extrudare a inceput sa implementeze un nou proiect de
investitii pentru eficientizarea si imbunatatirea capacitatii de
productie. Acest proiect de dezvoltare durabila a activitatii,
ce se va implementa in perioada iulie 2021 – iunie 2023, are
o valoare totala de 3,85 milioane EUR. Obiectivul sau principal
este aplicarea de tehnologii inovatoare intr-unul dintre procesele
principale ale VE.Astfel, compania va achizitiona o linie automata
de ambalare a profilelor din aluminiu extrudat pentru a creste
competitivitatea prin utilizarea „pasilor verzi” pentru producerea
profilelor extrudate.Acest proiect va beneficia de un grant de 1,85
milioane EUR (48% din valoarea proiectului) din partea Islandei,
Lichtenstein si Norvegia prin Mecanismul de Granturi Financiare
SEE 2014-2021 in cadrul programului „Dezvoltarea IMM-urilor in
Romania”, aria de interes: Inovarea Verde in industrie, Cresterea
sustenabila si ICT.
In data de 11 martie 2022, domnul Costel Pirvu, Director
de Productie al Vimetco Extrusion a fost numit ca membru al
Consiliului deAdministratie al Vimetco Extrusion in urma demisiei
din Consiliu a domnului Aleksandr Barabanov.
In urma demisionarii domnului Pavel Machitski din functia de
membru al Consiliului de Administratie al societatii Sierra Mineral
Holdings I, Ltd, filiala Grupului din Sierra Leone, domnul Igor
Higer a fost numit administrator in respectiva societate.
Pentru mai multe detalii privind evenimentele care ar putea
avea impact asupra situatiilor financiare, a se vedea Nota
36 - Evenimente ulterioare datei de raportare din Situatiile
financiare consolidate si individuale auditate pentru anul incheiat
la 31 decembrie 2021 incluse in acest raport.
Avand in vedere situatia exceptionala de pe pietele de energie
si gaze, Consiliul de Administratie al ALRO a adoptat, in sedinta
din 27 decembrie 2021, programul de productie pentru anul
2022. Programul de productie se bazeaza pe mai multe principii
economice solide, precum mentinerea lichiditatii, indeplinirea
tuturor obligatiilor asumate de catre Companie, incluzand plata
la timp a salariilor, a impozitelor si taxelor si a serviciului datoriilor
pentru creditele angajate, precum si adoptarea unui model de
afaceri care urmareste, pe de-o parte reducerea dependentei de
energia electrica, iar pe de alta parte mentinerea, pe cat posibil,
a portofoliului de produse, cu exceptia celor neprofitabile sau cu
marja de profit foarte mica.
77
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
Perspective pentru 2022
Industria aluminiului continua sa se confrunte cu vremuri dificile, Pentru fiecare arie de dezvoltare se realizeaza urmatoarele
in special in Romania, din cauza:
actiuni:
Infiintarea unui comitet de coordonare si a unei echipe de
implementare pentru a coordona si eficientiza implementarea
proiectului;
Intocmirea Planurilor Master/ Planuri de Masuri dedicate
fiecarei arii de dezvoltare;
Organizarea de intalniri de monitorizare saptamanale/ lunare
pentru a analiza progresul si rezultatele fiecarei actiuni in
scopul revizuirii planurilor de masuri;
Actelor de reglementare in cadrul pachetului „Fit for 55”,
care includ 15 standarde aferente politicilor, care vizeaza
remodelarea economiei europene si atingerea neutralitatii
climatice pana in 2050. Aceste masuri au un impact
semnificativ asupra pretului energiei din cauza cerintelor din
ce in ce mai stricte legate de emisiile de CO2;
Tintele stabilite de European Aluminium pentru sfarsitul
anului 2030 fata de 2015 sunt de 75% pentru recuperare
generala, respectiv 70% pentru reciclare generala si 60%
pentru reciclarea aluminiului;
Prin faptul ca activeaza intr-o economie deschisa, ALRO
este expusa concurentei din partea companiilor straine din
interiorul si din afara UE;
Reglementarile europene si sprijinul pentru activitatile de
cercetare si dezvoltare au stabilit noi standarde pentru
jucatorii din sectorul aluminiului; prin urmare, ALRO trebuie
sa tina pasul cu concurentii sai;
Demararea discutiilor cu terti pentru a identifica solutia
tehnica si economica optima pentru implementarea actiunilor
strategice.
ALRO cauta cat mai multe posibilitati de aprovizionare cu
energie, acoperind intregul spectru al pietei romanesti. Ca
mijloc alternativ de cumparare, ALRO a luat in considerare
si posibilitatile de import din Ungaria si Serbia. Mai mult,
Conducerea analizeaza mai multe proiecte energetice ce vizeaza
asigurarea independentei in alimentarea de energie pentru
ALRO si ALUM, inclusiv utilizarea hidrogenului. Avand in vedere
ca reglementarile stricte de neutralitate climatica au generat
perturbari pe piata energiei, atat din punct de vedere al pretului,
cat si al disponibilitatii, ALRO intentioneaza sa isi dezvolte surse
de generare a energiei in urmatorii ani pentru a asigura energia
electrica necesara procesului tehnologic.
Pentru a face fata acestor provocari, ALRO a dezvoltat actiuni
strategice, atenuand impactul acestor conditii economice si
decizii politice, pentru a ramane o companie competitiva pe piata
globala.
In acest sens, principalele domenii de dezvoltare durabila ale
companiei sunt urmatoarele:
Un alt proiect semnificativ si vital pentru ALRO este cresterea
capacitatii Topitoriei Eco de la 35.000 tpa la 100.000 tpa.
Reciclarea aluminiului ofera eficienta energetica evidenta si
beneficii pentru mediu, deoarece reduce cu 95% consumul de
energie si cu 80% emisiile asociate, comparativ cu productia
de aluminiu electrolitic. Astfel, ALRO a luat o decizie strategica
privind dezvoltarea liniei de reciclare a deseurilor, avand ca scop
reducerea consumului unitar de energie electrica ce reprezinta
cel mai important cost de productie din industria aluminiului,
devenind astfel mai independenta fata de LME si pretul energiei
pe piata.
Cresterea productiei de PLP la 120.000 tpa, inclusiv
modificarea mixului de productie;
Proiectul “cut-to-size/ near-net-shape” pentru cresterea
eficientei produselor ALRO prin achizitionarea unei instalatii
de procesare table de aluminiu in vederea prelucrarii
produselor ALRO cat mai aproape de cerintele dimensionale
ale clientilor;
Produse noi, clienti noi;
Cercetare si dezvoltare;
Cresterea capacitatii Eco-Topitoriei de la 35.000 tpa la
100.000 tpa;
Proiecte energetice pentru
aprovizionarii cu energie pentru ALRO si ALUM, inclusiv
utilizarea hidrogenului;
Digitalizare;
Securitate cibernetica;
Economie circulara, zero deseuri, emisii directe de CO2;
Cooperare cu European Aluminium si Eurometaux
pentru Legislatia Europeana (CEEAG, CBAM, ETS, alte
reglementari de interes pentru noi ce decurg din Pachetul
"Fit for 55" etc.);
a
asigura independenta
Actiunile de implementare a acestui proiect sunt planificate in
doua etape, dupa cum urmeaza: dezvoltarea capacitatilor de
topire a deseurilor prin instalarea a doua cuptoare cu camera
dubla, a unui cuptor de mentinere si a instalatiei aferente de
captare si tratare a gazelor arse (in derulare, peste 9 milioane
USD, pana in 2023) si optimizarea operatiunii de topire a
deseurilor prin instalarea unei linii de procesare a deseurilor care
cuprinde echipamente de maruntire, separare si indepartare
vopsea - (estimat in prezent la 13,5 milioane USD, pana in 2025).
Obtinerea compensarii pentru emisiile indirecte pentru
perioada 2021 – 2030;
Extinderea scutirii de la plata impozitului pentru energii
regenerabile pana in 2031;
Cresterea si imbunatatirea comunicarii pe teme de
sustenabilitate.
In ceea ce priveste cererea, estimarile arata
o nevoie
semnificativa pentru aluminium primar din partea industriei de
cabluri pentru produse PLP si extrudate din partea majoritatii
sectoarelor industriale in perioada urmatoare. Cu toate acestea,
incertitudinile cauzate de situatia negativa actuala de pe pietele
de energie si gaze vor modela semnificativ perspectivele pietei
pentru acest an. Ne asteptam la un mediu foarte dinamic, cu
schimbari substantiale care pot aparea pe neasteptate. Expirarea
suspendarii taxelor anti-dumping asupra importurilor din China
(estimata sa aiba loc in iulie) ar trebui sa realinieze fortele pietei
78
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
si sa doteze strategiile de vanzari castigatoare cu un grad ridicat In plus, pentru 2022, ALRO intentioneaza:
de flexibilitate.
sa respecte cerintele privind monitorizarea si raportarea
emisiilor de gaze cu efect de sera;
In 2021, mai multi factori au perturbat lanturile de aprovizionare,
iar blocajele logistice sunt departe de o rezolvare simpla. ALRO
va continua sa se concentreze in primul rand pe dezvoltarea
pregatirea Evaluarii privind ciclul de viata;
obtinerea acreditarii ASI (Aluminium Stewardship Initiative).
parteneriatelor sale cu clientii europeni, pastrand in acelasi timp In ceea ce priveste productia de aluminiu si capacitatile in
o prezenta activa pe pietele externe.
functiune in 2022, Conducerea se concentreaza pe gasirea de
solutii pentru restabilirea productiei de aluminiu electrolitic la
In ianuarie 2022, Conducerea a decis sa adopte un model de nivelul anului 2021, incepand cu 2023, sub rezerva preturilor
afaceri menit sa reduca dependenta Companiei de energia energiei de pe piata. Astfel, si ALUM isi va ajusta temporar
electrica si, pe de alta parte, sa mentina portofoliul de produse pe operatiunile de la unitatile sale de productie pentru anul 2022
cat posibil neschimbat, cu exceptia produselor neprofitabile sau pentru a satisface nevoile reduse de alumina ale ALRO, iar
cu marja de profit mica. ALRO coreleaza Programul de Investitii SMHL la randul sau, va opera la capacitatea necesara pentru a
pentru 2022 cu programul de productie, implementand cu asigura livrarile de bauxita in linie cu cerintele ALUM. Compania
prioritate acele investitii care vor aduce castiguri si imbunatatiri cauta in prezent solutii pentru a asigura necesarul de energie
imediate activitatii sale sau care sunt necesare pentru a se pentru 2023 pentru toate cele cinci hale de la ALRO si, astfel,
conforma cu functionarea sigura si legala. Pe de alta parte, sa pastreze caracteristica de integrare pe verticala a activitatii
extinderea capacitatii Eco -Topitoriei va continua in mod prioritar noastre. Pentru ALRO, integrarea pe verticala este si va ramane
pentru a asigura necesarul de metal topit pentru productia de unul dintre principalele avantaje ale modelului sau de afaceri pe
produse laminate plate.
termen lung.
In contextul conflictului dintre Rusia si Ucraina care a inceput
in date de 24 februarie 2022, Uniunea Europeana, SUA, Marea
Britanie si alte tari au impus diverse sanctiuni impotriva Federatiei
Ruse, care includ restrictii financiare asupra unor banci din
Rusia si companii de stat, precum si sanctiuni impotriva anumitor
persoane. Tinand cont de tensiunile geo-politice, din februarie
2022 s-a inregistrat o crestere a volatilitatii pietelor si o presiune
pe cursul de schimb in sensul deprecierii monedei. Se estimeaza
ca aceste evenimente ar putea afecta activitatile in diverse
sectoare ale economiei si ar putea rezulta in cresteri si mai mari
in preturile energiei in Europa si in risc sporit de perturbari ale
lantului de aprovizionare. Grupul ALRO si ALRO nu au expuneri
directe fata de parti afiliate si/sau clienti cheie sau furnizori cheie
din aceste tari.
In acelasi timp, ca parte a unei afaceri sigure, responsabile si
profitabile, ALRO se angajeaza sa isi continue programul de
eficienta energetica. Prin urmare, programul de reconditionare
a cuvelor folosind tehnologia inovatoare AP12LE va fi adaptat la
numarul de cuve aflate in functiune pentru a asigura functionarea
sectiei electroliza cu o eficienta energetica imbunatatita.
ALRO va continua, de asemenea, sa implementeze acele
elemente de CAPEX pentru mentenanta necesare pentru a
sustine procesul si capacitatea actuala de productie prin conditii
de functionare si echipamentele de productie sigure si fiabile,
conform programelor de intretinere si in deplina conformitate cu
reglementarile standard.
In functie de evolutia economiei, ALRO intentioneaza sa reia
investitiile amanate in 2021. Printre cele mai semnificative din
Divizia Aluminiu Primar se numara dezvoltarea capacitatii de
turnare a sleburilor din Turnatorie. Pentru Divizia Aluminiu
Prelucrat, modernizarea actionarii principale a laminorului la
cald si instalarea unui sistem dedicat de control al profilului
pentru produsele laminate la cald reprezinta proiectele cheie.
Toate aceste investitii urmaresc cresterea productiei de produse
cu valoare adaugata mare/produse laminate plate, ceea ce va
presupune o profitabilitate mai mare a Companiei.
Grupul si Compania nu au expunere directa pe clienti, furnizori
sau finantare din aceste doua tari. Totusi, Grupul ALRO si
managementul ALRO analizeaza impactul potential al conditiilor
macroeconomice asupra rezultatelor lor financiare viitoare. Alro
si Grupul ALRO au contractat deja 90% din energia necesara
pentru 2022 si o crestere ulterioara a preturilor la energie ar
putea afecta cifrele financiare doar nesemnificativ. Nu suntem
expusi in mod semnificativ la pretul marfurilor tranzactionabile,
pe partea de costuri, insa pe partea de venituri, Grupul este
deja martorul unor preturi record ale aluminiului, ceea ce este
favorabil pentru rezultatele sale financiare. Toate aceste aspecte
sunt deja luate in considerare in bugetele si previziunile Grupului
ALRO si ale ALRO.
De asemenea, extinderea statiei de tratare a gazelor din
Turnatorie la cuptoarele de topire si aliere prin instalarea de
sisteme de filtrare a gazelor de ultima generatie pentru captarea
si tratarea emisiilor generate de aceste cuptoare va fi reluata
imediat ce conditiile economice si ale pietei de energie vor reveni
la normal. Acest proiect este direct legat de noile echipamente
de productie din Turnatorie care urmeaza sa fie dezvoltate si va
permite Companiei sa imbunatateasca calitatea produselor si sa
livreze produse prietenoase cu mediul.
79
Raport anual 2021
Raportul consolidat al administratorilor
Abrevieri si definitii utilizate in cadrul raportului
AACR
ASF
Autoritatea Aeronautica Civila Romana
Autoritatea de Supraveghere Financiara, Romania
Aluminium Stewardship Initiative
ASI
AGA
Adunarea Generala a Actionarilor
AGEA
AGOA
AM
Adunarea Generala Extraordinară a Actionarilor
Adunarea Generala Ordinara a Actionarilor
Autoritate de Management
ATS
Sistem alternativ de tranzactionare in cadrul BVB
Bursa de Valori Bucuresti
BVB
CIFGA
Cod QR
Consiliu, CA
EBIT
Comitetul Interministerial de Finantari, Garantii si Asigurari
Cod de raspuns
Consiliul de Administratie
Rezultatul operational (eng. Earnings before interest and taxes)
Profit inainte de impozitare, de alte castiguri si pierderi financiare, de amortizare si depreciere
Institutul National de Cercetare-Dezvoltare pentru Ecologie Industriala
Identificator Unic la Nivel European
EBITDA
ECOIND
EUID
EURIBOR
HG
Indicele folosit la stabilirea dobanzii pentru creditele in euro (eng. Euro Interbank Offered Rate)
Hotarare de Guvern
IAS
Standardele Internationale de Contabilitate
IATF
International Automotive Task Force - certificari aferente industriei auto
Institutul de Cercetare pentru Ingineria Mediului
Standardele Internationale de Raportare Financiara
Organizatia Internationala de Standardizare (eng. International Organization for Standardization)
Indicatori - cheie de evaluare a performantei societatii
Acreditive
ICIM
IFRS
ISO
KPI
LC
LIBOR
Indicele folosit la stabilirea dobanzii la care băncile de pe piața londoneza se imprumuta intre ele (eng. Rata Oferita la
Interbank Londra)
LME
Bursa de metale din Londra (eng. London Metal Exchange)
Ministerul Fondurilor Europene
MFE
NADCAP
OEM
National Aerospace and Defense Contractor Accrediation Program of Performance Review Institute - SAE
Producator de Echipament Original
POC
Programul Operational Competitivitate
PLP
Produse laminate plate
PPE
Imobilizari corporale
PVAFM
PVAM
RES
Produse cu valoare adaugata foarte mare
Produse cu valoare adaugata mare
Renewable Energy Sources
ROBOR
RTA
Indicele folosit la stabilirea dobanzii pentru creditele in lei (eng. Romanian Interbank Offered Rate)
Rio Tinto Aluminium Pechiney
S1/S2
SUA
Prima jumatate a anului (semestrul1)/a doua jumatate a anului (semestrul 2)
Statele Unite ale Americii
T1/T2/T3/T4
UE ETS
Trimestrul 1/ Trimestrul 2/Trimestrul 3/Trimestrul 4
Sistemul de Comercializare a Cotelor de Emisii
80
Raport anual 2021
Situatii financiare consolidate si individuale
Situatii financiare consolidate si individuale pentru anul
incheiat la 31 decembrie 2021
Alro S.A. si filialele
81
Situatii financiare consolidate si individuale
82
Situatia consolidata si individuala de profit sau pierdere si a
rezultatului global pentru anul incheiat la 31 decembrie 2021
in mii RON,
cu exceptia cazurilor
cand se precizeaza altfel
Grupul Alro
2021
Alro
Nota
2020
2021
2020
Venituri din contractele cu clientii
Costul bunurilor vandute
Rezultat brut
5
3.499.958
-3.007.304
492.654
2.514.716
-2.521.548
-6.832
3.280.341
-2.927.698
352.643
2.307.360
-2.445.143
-137.783
Cheltuieli generale, administrative si de desfacere
Ajustari privind deprecierea imobilizarilor financiare
Alte venituri operationale
7
16
8
-316.283
-
-323.305
-
-202.714
-194
-218.076
51.683
68.656
-16.888
228.139
735.791
-6.142
399.512
64.839
-3.574
211.000
650.663
-1.766
Alte cheltuieli operationale
9
Rezultat operational (EBIT)
344.721
Cheltuieli cu dobanzile
10
-41.830
-59.144
-36.853
-51.017
Castiguri / (pierderi) nete din instrumente financiare derivate
Alte venituri financiare
33
11
11
-63.902
4.472
-
3.530
-63.902
4.390
-
3.410
Alte cheltuieli financiare
-24.009
-45.398
57.472
-18.237
40.593
366.254
-21.987
-53.451
39.197
-16.789
34.678
315.003
Diferente nete de curs valutar
Rezultat inainte de impozitare
Impozit pe profit
12
28
-31.216
-31.481
-3.987
-19.797
Rezultatul perioadei
26.256
334.773
35.210
295.206
Alte elemente ale rezultatului global, nete de impozitare:
Categorii care nu vor fi reclasificate ulterior in contul de profit
sau pierdere:
Reevaluari privind beneficiile post-angajare
8.005
-7.029
1.056
7.160
-5.702
912
Impozit amanat aferent reevaluarii beneficiilor post-angajare
-1.281
-1.146
Categorii care ar putea fi reclasificate ulterior in contul de profit
sau pierdere:
Diferente de curs valutar aferente conversiei operatiunilor din
strainatate
7.753
-11.087
-
-
Total alte elemente ale rezultatului global, nete de impozit
14.477
-17.060
6.014
-4.790
Total rezultat global aferent perioadei
40.733
317.713
41.224
290.416
Rezultat atribuibil:
Actionarilor Alro S.A.
Intereselor care nu controleaza
26.426
-170
334.289
484
35.210
-
295.206
-
26.256
334.773
Rezultatul global total atribuibil:
Actionarilor Alro S.A.
40.853
-120
317.303
410
41.224
-
290.416
-
Intereselor care nu controleaza
40.733
317.713
Rezultatul pe actiune
De baza si diluat (RON)
13
0,037
0,468
0,049
0,414
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate si individuale.
Prezentele situatii financiare au fost autorizate pentru emitere de catre conducere in data de 24 martie 2022.
83
Raport anual 2021
Situatia consolidata si individuala a pozitiei financiare
la 31 decembrie 2021
in mii RON
Grupul Alro
Alro
Nota
31 decembrie 31 decembrie 31 decembrie 31 decembrie
2021
2020
2021
2020
Active
Active imobilizate
Imobilizari corporale
14
14
15
16
17
18
12
19
1.097.788
633
1.089.217
664
778.151
4.118
790.878
4.439
Investitii imobiliare
Imobilizari necorporale
4.532
5.957
4.070
5.653
Investitii financiare in filiale
Fondul comercial
-
-
467.057
-
451.651
-
96.308
8.197
88.856
10.731
48.027
45.329
1.288.781
Drepturi de utilizare a activelor inchiriate
Creanta privind impozitul pe profit amanat
Alte active pe termen lung
Total active imobilizate
5.048
8.496
52.238
61.931
1.321.627
22.199
61.931
1.342.574
18.583
45.329
1.325.029
Active circulante
Stocuri
20
21
12
22
23
23
1.005.891
75.014
678.441
51.389
642
740.920
121.956
-
473.979
79.719
-
Creante comerciale nete
Creante privind impozitul pe profit
Alte active curente
2.024
138.732
151
504.571
95
107.255
-
469.686
-
Numerar restrictionat
Numerar si echivalente de numerar
Total active circulante
Total active
328.428
1.550.240
2.871.867
105.500
1.340.638
2.629.419
305.090
1.275.221
2.617.795
88.750
1.112.134
2.437.163
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate si individuale.
Prezentele situatii financiare au fost autorizate pentru emitere de catre conducere in data de 24 martie 2022.
84
Raport anual 2021
Situatia consolidata si individuala a pozitiei financiare
la 31 decembrie 2021 - continuare
in mii RON
Grupul Alro
Alro
31 decembrie 31 decembrie 31 decembrie
31 decembrie
2020
Nota
2021
2020
2021
Capitaluri proprii si datorii
Capitaluri proprii
Capital social
24
25
370.037
86.351
370.037
86.351
370.037
86.351
370.037
86.351
Prime de capital
Alte rezerve
342.823
288.344
26.426
335.116
-40.723
334.289
1.085.070
2.595
306.191
275.397
35.210
306.191
-25.823
295.206
1.031.962
-
Rezultatul reportat
Rezultatul perioadei
Capitaluri proprii atribuibile actionarilor Alro S.A.
Interese care nu controleaza
Total capitaluri proprii
1.113.981
2.475
1.073.186
-
1.116.456
1.087.665
1.073.186
1.031.962
Datorii pe termen lung
Imprumuturi pe termen lung
Datorii de leasing pe termen lung
Provizioane pe termen lung
Beneficii post-angajare
26
26
27
28
29
1.040.321
4.364
848.285
3.712
987.886
2.834
806.244
2.726
43.291
40.888
39.436
1.710
37.463
49.430
43.703
1.148
2.541
1.389
32.867
32.303
567
41.278
35.745
422
Subventii pe termen lung
Alte datorii pe termen lung
Total datorii pe termen lung
1.170.010
983.741
1.058.998
887.804
Datorii curente
Imprumuturi pe termen scurt
Datorii de leasing pe termen scurt
Provizioane pe termen scurt
Datorii comerciale si alte datorii
Datorii aferente contractelor
Instrumente financiare derivate pe termen scurt
Impozit pe profit
26
26
27
30
5
33
12
29
31
135.704
2.664
120.293
3.401
88.895
1.854
80.141
2.742
2.176
33.276
245.929
31.742
-
-
28.620
318.954
31.745
-
314.919
45.662
6.004
285.207
45.456
6.004
5.447
21.797
4.267
97.308
558.013
1.541.754
2.629.419
3.360
8.081
Subventii pe termen scurt
Alte datorii financiare curente
Total datorii curente
4.267
3.442
3.442
68.558
585.401
1.755.411
2.871.867
51.393
485.611
1.544.609
2.617.795
43.672
517.397
1.405.201
2.437.163
Total datorii
Total capitaluri proprii si datorii
Sumele comparative la 31 decembrie 2020 au fost reclasificate in conformitate cu prezentarea adoptata in 2021. Suma de 31.742 mii RON pentru
Grup si suma de 31.745 mii RON pentru Societate, reprezentand datorii aferente contractelor si suma de 12.275 mii RON pentru Grup si suma
de 9.603 mii RON pentru Societate, reprezentand datorii catre furnizorii de imobilizari corporale, raportate la 31 decembrie 2020 in categoria Alte
datorii financiare curente sunt incluse acum in categoria Datorii aferente contractelor, respectiv Datorii comerciale si alte datorii.
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate si individuale.
Prezentele situatii financiare au fost autorizate pentru emitere de catre conducere in data de 24 martie 2022.
85
Raport anual 2021
Situatia consolidata a modificarii capitalurilor proprii pentru anul
incheiat la 31 decembrie 2021 - Grupul Alro
Capital social
Prime de capital
Rezerve
Sold la 1 ianuarie 2020
370.037
86.351
372.397
Rezultatul perioadei
-
-
-
Alte elemente ale venitului global
Diferente de curs valutar aferente conversiei operatiunilor din strainatate
Modificari in estimari privind beneficiile post-angajare
Impozit amanat aferent beneficiilor post-angajare
Alte elemente ale rezultatului global aferent perioadei
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Total rezultat global aferent perioadei
-
-
-
Tranzactii cu actionarii inregistrate in capitalurile proprii
Distributii catre actionarii entitatii
Repartizarea rezultatului
-
-
3.469
Sold la 31 decembrie 2020
370.037
86.351
375.866
Sold la 1 ianuarie 2021
370.037
86.351
375.866
Rezultatul perioadei
-
-
-
Alte elemente ale rezultatului global
Diferente de curs valutar aferente conversiei operatiunilor din strainatate
Modificari in estimari privind beneficiile post-angajare
Impozit amanat aferent beneficiilor post-angajare
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Alte elemente ale rezultatului global aferent perioadei
Total rezultat global aferent perioadei
-
-
-
Tranzactii cu actionarii inregistrate in capitalurile proprii
Distributii catre actionarii entitatii
Repartizarea rezultatului
-
-
-
-
-
-
Pierdere din achizitia filialei sub control comun (Nota 16)
Sold la 31 decembrie 2021
370.037
86.351
375.866
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate si individuale.
Prezentele situatii financiare au fost autorizate pentru emitere de catre conducere in data de 24 martie 2022.
86
Raport anual 2021
in mii RON
Rezerva de Total alte rezerve
conversie
Rezultatul
reportat
Rezultatul
perioadei
Atribuibil
actionarilor Alro
S.A.
Intereselor care
nu controleaza
Total
-29.730
342.667
-
36.446
-67.734
767.767
2.185
769.952
334.773
-
-
334.289
334.289
484
-11.020
-11.020
-
-7.021
1.055
-5.966
-
-
-
-
-11.020
-7.021
1.055
-67
-8
-11.087
-7.029
1.056
-
-
-
-
1
-11.020
-11.020
-16.986
-74
-17.060
-11.020
-11.020
-5.966
334.289
317.303
410
317.713
-
3.469
-71.203
67.734
-
-
-
-40.750
335.116
-40.723
334.289
1.085.070
2.595
1.087.665
-40.750
335.116
-
-40.723
334.289
1.085.070
26.426
2.595
1.087.665
26.256
-
-
26.426
-170
7.707
7.707
-
8.000
-1.280
6.720
-
-
-
-
7.707
8.000
46
5
7.753
8.005
-
-
-
-
-1.280
14.427
-1
50
-1.281
14.477
7.707
7.707
7.707
7.707
6.720
26.426
40.853
-120
40.733
-
-
-
-
334.289
-11.942
288.344
-334.289
-
-
-11.942
-
-
-
-11.942
-33.043
342.823
26.426
1.113.981
2.475
1.116.456
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate si individuale.
Prezentele situatii financiare au fost autorizate pentru emitere de catre conducere in data de 24 martie 2022.
87
Raport anual 2021
Situatia individuala a modificarii capitalurilor proprii pentru anul
incheiat la 31 decembrie 2021 - Alro individual
Capital social
370.037
Sold la 1 ianuarie 2020
Rezultatul perioadei
-
Alte elemente ale venitului global
Reevaluari privind beneficiile post-angajare
-
-
-
Impozit amanat aferent reevaluarii privind beneficiile post-angajare
Total alte elemente ale rezultatului global aferent perioadei
Total rezultat global aferent perioadei
-
Tranzactii cu actionarii inregistrate in capitalurile proprii
Distributii catre actionarii entitatii
Repartizarea rezultatului
-
Sold la 31 decembrie 2020
370.037
Sold la 1 ianuarie 2021
370.037
Rezultatul perioadei
-
Alte elemente ale venitului global
Reevaluari privind beneficiile post-angajare
-
-
Impozit amanat aferent reevaluarii privind beneficiile post-angajare
Total alte elemente ale rezultatului global aferent perioadei
-
Total rezultat global aferent perioadei
-
Tranzactii cu actionarii inregistrate in capitalurile proprii
Distributii catre actionarii entitatii
Repartizarea rezultatului
-
Sold la 31 decembrie 2021
370.037
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate si individuale.
Prezentele situatii financiare au fost autorizate pentru emitere de catre conducere in data de 24 martie 2022.
88
Raport anual 2021
in mii RON
Prime de capital
86.351
Alre rezerve
306.191
Rezultatul reportat
131.868
Rezultatul perioadei
-152.901
Total
741.546
-
-
-
295.206
295.206
-
-
-
-
-
-
-5.702
912
-
-
-
-5.702
912
-4.790
-4.790
-
-
-4.790
295.206
290.416
-
-
-152.901
152.901
-
86.351
306.191
-25.823
295.206
1.031.962
86.351
306.191
-25.823
295.206
1.031.962
35.210
-
-
-
35.210
-
-
-
-
7.160
-
-
7.160
-1.146
-1.146
-
-
6.014
6.014
-
6.014
-
-
35.210
41.224
-
-
295.206
-295.206
-
86.351
306.191
275.397
35.210
1.073.186
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate si individuale.
Prezentele situatii financiare au fost autorizate pentru emitere de catre conducere in data de 24 martie 2022.
89
Raport anual 2021
Situatia consolidata si individuala a fluxurilor de trezorerie pentru
anul incheiat la 31 decembrie 2021
in mii RON
Grupul Alro
Alro
Nota
2021
2020
2021
2020
Fluxuri de numerar din activitatea operationala
Rezultat inainte de impozitare
57.472
366.254
39.197
315.003
Ajustari pentru:
Amortizare
152.534
-
166.987
101.301
109.182
-51.683
-
Variatia neta a ajustarilor pentru deprecierea imobilizarilor financiare
16
9
-
194
-
Venituri din reversarea ajustarilor de depreciere pentru imobilizari
corporale
5.554
4
Variatia neta a provizioanelor
27
20
7
-31.101
4.674
12.082
1.540
61.863
-4.447
41.830
-2
30.482
-3.659
391
-28.620
4.698
8.956
138
25.920
-3.773
1.040
-153
Variatia ajustarilor pentru deprecierea valorii stocurilor
Variatia ajustarilor pentru deprecierea creantelor
Pierdere / (castig) din vanzarea/casarea imobilizarilor corporale
Diferente nete de curs valutar din reevaluarea imprumuturilor
Venituri din dobanzi
9
445
26
11
10
11
33
-44.140
-3.523
59.144
-2
55.059
-4.388
36.853
-2
-40.178
-3.408
51.017
-2
Cheltuieli cu dobanzile
Venituri din dividende
(Castig) / pierdere din instrumentele financiare derivate
63.902
-
63.902
-
Modificari ale capitalului circulant:
Variatia stocurilor
-316.121
298.167
26.635
154.528
-393.398
75.069
-260.352
290.881
-36.707
107.833
-413.723
166.962
Variatia creantelor si a altor active
Variatia datoriilor
Impozit pe profit (platit)/recuperat
-52.351
-36.359
-44.650
241.222
-17.560
-67.000
-701
-13.470
-33.070
-44.650
179.920
-12.278
-60.921
-701
Dobanzi platite
26
Incasari din operatiuni cu instrumente financiare derivate, net
Fluxuri de numerar nete din/(utilizate in) activitatea operationala
323.321
190.137
Fluxuri de numerar din activitatea de investitii
Achizitii de imobilizari corporale si necorporale
Incasari din vanzari de imobilizari corporale
Achizitie de filiale, net de numerar achizitionat
Dividende primite
-147.573
2.153
-82.567
1.472
-
-78.933
332
-48.565
98
16
2.340
-
-
2
2
2
2
-
Variatia numerarului restrictionat
19, 23
-16.787
4.390
869
-16.731
4.390
-90.940
Dobanzi incasate
3.523
-76.701
3.408
-45.057
Fluxuri de numerar nete din / (utilizate in) activitatea de investitii
-155.475
Fluxuri de numerar din activitatea de finantare
Imprumuturi primite
26
26
256.553
-119.511
-38
102.747
-326.920
-56
214.005
-86.607
-38
100.118
-228.938
-56
Rambursari de imprumuturi si leasing
Dividende platite
13, 26
Fluxuri de numerar din / (utilizate in) activitatea de finantare
137.004
-224.229
127.360
-128.876
Modificare neta a numerarului si a echivalentelor de numerar
Numerar si echivalente de numerar la inceputul perioadei
222.751
105.500
177
22.391
83.182
-73
216.340
88.750
-
16.204
72.546
-
Efectul cursului de schimb asupra numerarului si a echivalentelor de
numerar
Numerar si echivalente de numerar la sfarsitul perioadei
23
328.428
105.500
305.090
88.750
Notele atasate fac parte integranta din aceste situatii financiare consolidate si individuale.
Prezentele situatii financiare au fost autorizate pentru emitere de catre conducere in data de 24 martie 2022.
90
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate si individuale
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
1.
Organizare si natura activitatii
Alro S.A. (Societatea sau Societatea mama) este o societate pe actiuni care a fost infiintata in anul 1961 in Romania, fiind unul din cei
mai mari producatori de aluminiu din Europa integrati pe verticala dupa capacitatea de productie. Actiunile Alro S.A. sunt tranzactionate
la Bursa de Valori Bucuresti sub simbolul ALR.
Sediul social si administrativ al Societatii se afla in Slatina, judetul Olt, Str. Pitesti nr. 116, Romania.
La 31 decembrie 2021, actionarul majoritar al Alro S.A. era Vimetco PLC, Cipru, companie controlata in ultima instanta de Maxon
Limited (Insulele Bermude). In noiembrie 2021, Vimetco N.V., actionar majoritar al ALRO S.A., a efectuat transferul actiunilor sale in
ALRO S.A, reprezentand 54,1898% din capitalul social al ALRO S.A., catre societatea Vimetco PLC, o societate privata cu raspundere
limitata inmatriculata conform legilor din Cipru, cu sediul desfasurarii activitatii in Poseidonos 1, Ledra Business Centre, Egkomi, 2406,
Nicosia, Cipru, (detinuta 99,998% de Vimetco N.V. inainte de transfer). A se vedea si detaliile despre actionari in Nota 24.
Componenta Grupului Alro si detalii despre filialele acestuia sunt prezentate in Nota 16.
Alro este listata la Bursa de Valori Bucuresti. Pretul pe actiune in anii 2021 si 2020 s-a situat in intervalele urmatoare:
2021
1,80
3,28
2,70
2020
1,18
2,40
1,95
- pret minim (RON/actiune)
- pret maxim (RON/actiune)
- pret mediu (RON/actiune)
Evolutia numarului mediu de angajati ai Grupului si ai Societatii a fost:
Grupul Alro
Alro
2021
2021
3.990
3.103
887
2020
2020
2.427
1.842
585
Numar mediu de angajati, din care:
Personal in productie
3.958
3.068
890
2.479
1.897
582
Personal general si administrativ
Prezentele situatii financiare au fost autorizate pentru emitere de catre conducere in data de 24 martie 2022.
2.
Bazele intocmirii
Declaratia de conformitate
Situatiile financiare consolidate ale Grupului Alro impreuna cu filialele sale si individuale ale societatii Alro (denumite in continuare
''situatii financiare'') au fost intocmite in conformitate cu Ordinul Ministrului Finantelor Publice nr. 2.844/2016 cu modificarile ulterioare,
care este in conformitate cu Standardele Internationale de Raportare Financiara (IFRS) adoptate de Uniunea Europeana*.
Situatiile financiare ale Grupului Alro pot fi obtinute in copie la sediul societatii mama. De asemenea, situatiile financiare sunt disponibile
pe site-ul web www.alro.ro in termenul legal aplicabil.
*Ordinul Ministrului Finantelor Publice nr. 2.844/2016, cu modificarile ulterioare, este in conformitate cu Standardele Internationale de Raportare
Financiara (IFRS) adoptate de Uniunea Europeana, cu exceptia IAS 21 Efectele variatiei cursurilor de schimb valutar cu privire la moneda functionala,
a prevederilor IAS 20 Contabilitatea subventiilor guvernamentale cu privire la recunoasterea veniturilor din certificate verzi, cu exceptia IFRS 15 Venituri
din contractele cu clientii cu privire la veniturile din taxe de conectare la reteaua de distribuire. Aceste exceptii nu afecteaza conformitatea situatiilor
financiare ale Grupului si Societatii cu IFRS adoptate de UE.
91
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Principiul continuitatii activitatii
Situatiile financiare au fost intocmite in baza principiului continuitatii activitatii, ceea ce presupune ca Grupul si Societatea vor putea sa-si
realizeze activele si sa-si achite datoriile in conditii normale de activitate.
Considerente legate de pandemia COVID-19
Anul 2021 a fost inca dominat de criza economica si sanitara mondiala generata de pandemia de coronavirus. In acest context,
piata materiilor prime s-a confruntat cu cresteri semnificative de pret din cauza transportului acestora si ulterior cu cresteri
semnificative ale preturilor la energie si gaze. Cresterea preturilor materiilor prime la niveluri ridicate a fost influentata de mediul
economic instabil, dar si de dificultatile intampinate in contractarea si transportul acestora. Pe de alta parte, cresterea preturilor
energiei electrice, preturi ce incorporeaza si o escaladare a preturilor certificatelor de emisii, a fost una semnificativa si a afectat
mediul economic mondial si in special sectorul industrial, cu presiune asupra producerii de aluminiu care este un proces de
consum intens de energie, influentand semnificativ costul produselor finite aflate in stoc. In plus, o alta tendinta majora a pietei a
fost penuria brusca si, in acelasi timp, cresterea vertiginoasa a preturilor la anumite materii prime, in principal din cauza impunerii
de catre China a restrictiilor de mediu, magneziul metalic fiind principala materie prima afectata de acesta. Cu toate acestea,
Grupul a reusit sa isi acopere nevoile de materii prime, fara intreruperi care sa afecteze procesul de productie.
In ceea ce priveste vanzarile, un impact semnificativ pozitiv a venit din cresterea pretului aluminiului, care a inregistrat cotatii LME
in medie de 2.480 USD/tona in 2021, cu 776 USD/t mai mari decat media anului 2020 de 1.704 USD/tona. Tendinta crescatoare a
pretului aluminiului a continuat si pana la data aprobarii acestui raport, cu cotatii de peste 3.500 USD/t inregistrate in mod repetat.
livrarile de produse primare de aluminiu au fost mai putin afectate deoarece clientii nostri principali sunt stabiliti in Romania si, in
acelasi timp, s-a obtinut o buna performanta a vanzarilor pentru produsele extrudate. Pe de alta parte, livrarile Diviziei de aluminiu
procesat au continuat sa fie afectate de pandemie in prima parte a anului, mai putin pe pietele europene, care reprezinta cel mai
mare procent din vanzari, mai mult fiind afectate livrarile in strainatate, in principal pe pietele din America de Nord. Din cauza unor
perturbari logistice semnificative in transportul maritim – congestionari portuare, penurie de containere, lipsa de forta de munca –
intarzierile de livrare au fost o constanta, in special in primul semestru al anului 2021. Mai multe sectoare industriale, precum cel
aerospatial si auto, au continuat sa fie serios afectate de pandemie si redresarea s-a desfasurat intr-un ritm mai lent, dar efectele
au fost compensate de cresterea solida a activitatii din alte industrii, cum ar fi ingineria generala, electronica, produse de larg
consum.
In 2021 riscul de credit la nivel de Grup a fost imbunatatit in privinta aranjamentelor de factoring. Comparativ cu 2020, atunci
cand unele societati de factoring au redus limitele de acoperire pentru unii dintre clientii Grupului, acesta a reusit sa restabileasca
limitele initiale agreate pentru majoritatea contractelor, si, prin urmare, Grupul a redus riscul de a le inlocui si a face propriile
estimari. Riscul asumat a fost redus si nu a generat pierderi pentru Grup. Mai mult, in ultimul trimestru din 2021, Grupul a aplicat
pentru majorarea a aproximativ jumatate din limitele de factoring, acestea devenind insuficiente in contextul cresterii cererii pentru
produsele din aluminiu, LME-ului si primelor aplicate.
In ceea ce priveste lichiditatea, in 2021 Grupul si-a rambursat datoriile si imprumuturile conform graficelor initiale stabilite prin
contract, a reinnoit unele facilitati revolving ajunse la scadenta si a contractat noi facilitati pentru a gestiona riscul de lichiditate.
A continuat sa puna in aplicare actiuni pentru gestionarea lichiditatii Grupului si asigurarea unui nivel satisfacator de numerar in
perioade de incertitudine mai mari decat de obicei, cum ar fi: limitarea investitiilor la cele strict necesare, optimizarea achizitiilor
de materiale si a nivelului stocurilor.
Grupul a raportat un profit de 26.256 mii RON in anul 2021, mai mic decat profitul de 334.773 mii RON inregistrat in 2020,
deoarece in anul 2021 Grupul nu a putut beneficia de venituri din compensatiile pentru costul emisiilor indirecte, la fel cum a
beneficiat in anul 2020, atunci cand Grupul a recunoscut o compensatie in valoare de 647.243 mii RON pentru costurile mari cu
emisiile incluse in cheltuiala cu energia suportata de Grup atat in anul 2019, cat si in 2020. Grupul si-a evaluat activele pentru
depreciere la 31 decembrie 2021, iar rezultatul testelor de depreciere este prezentat in aceste situatii financiare.
Reducerea activitatii de productie in divizia Aluminiu Primar
In contextul situatiei exceptionale de pe pietele de energie si gaze, Consiliul de Administratie a adoptat, in sedinta din 27
decembrie 2021, programul de productie pe anul 2022. In acest sens, activitatea de productie a aluminiului primar se va diminua,
de la cinci hale de electroliza la doua hale, cu implementarea de masuri tehnologice care sa permita o repornire rapida si eficienta
92
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
atunci cand conditiile de pe pietele de energie vor reveni la niveluri sustenabile. Programul se bazeaza pe cateva principii economice
solide, precum prezervarea lichiditatii, indeplinirea tuturor obligatiilor asumate de catre Societate, inclusiv plata la timp a salariilor, a
impozitelor si taxelor si a creditelor angajate, precum si adoptarea unui model de business care are ca scop, pe de o parte sa reduca
dependenta de energia electrica a Societatii mama, iar pe de alta parte sa mentina pe cat posibil portofoliul de produse, cu exceptia celor
neprofitabile sau cu marja de profit foarte mica.
Ulterior, la sfarsitul lunii ianuarie 2022, Grupul a anuntat ca managementul se concentreaza pentru gasirea solutiilor de restabilire a
productiei de aluminiu electrolitic la nivelul anului 2021 incepand cu anul 2023, sub rezerva preturilor energiei electrice de pe piata. In
prezent, Grupul cauta solutii pentru a asigura necesarul de energie pentru 2023 pentru toate cele cinci hale de electroliza ale Societatii
mama si, astfel, pentru a pastra caracteristica de integrare pe verticala a afacerii acestuia. Pentru a atenua impactul opririi temporare
a productiei celor trei hale de electroliza asupra cifrei de afaceri, in prezent, Grupul cumpara metal primar rece de pe piata. Se
intentioneaza sa se mentina sau chiar sa se creasca productia de produse procesate, in timp ce pentru produsele din aluminiu primar mai
putin profitabile, productia va fi ajustata. Astfel, conducerea estimeaza ca cifra de afaceri pentru 2022 se va mentine cel putin la nivelul
din 2021, planul de productie adoptat fiind cea mai buna solutie pentru conditiile actuale de piata. Totodata, Grupul a regandit modelul
de afaceri in ceea ce priveste si filialele sale. Filiala Alum isi va ajusta temporar operatiunile de la unitatile sale de productie pentru
2022 pentru a satisface nevoile reduse de alumina ale Societatii mama, iar filiala Sierra Mineral Holdings I, Ltd, la randul sau, va opera
la capacitatea necesara pentru a asigura livrarile de bauxita in linie cu cerintele Alum. Grupul a luat in considerare conditiile existente
si ulterioare datei de 31 decembrie 2021 bazandu-se pe informatiile disponibile, din perspectiva cerintelor IFRS in demersul evaluarii
activelor sale. Grupul a discutat situatia si cu creditorii actuali si a primit suportul acestora si acordul privind programul de productie
ajustat pentru 2022 (a se vedea si nota 36).
Impactul conflictului Rusia - Ucraina
Izbucnirea conflictului dintre Rusia si Ucraina pe 24 februarie 2022 a indus dintr-o data volatilitate ridicata in piete. Se estimeaza ca
aceste evenimente ar putea afecta numeroase sectoare ale economiei de pretutindeni si ar putea rezulta in cresteri de preturi si probleme
in lanturile de aprovizionare. Grupul si Compania nu au expunere directa pe clienti, furnizori sau finantare din aceste doua tari, insa
analizeaza potentialul impact al conditiilor macroeconomice asupra rezultatelor lor financiare viitoare. Alro si Grupul au contractat deja
90% din energia necesara pentru 2022, iar o crestere ulterioara a preturilor ar putea afecta cifrele financiare doar nesemnificativ. Am
putea fi martori la varfuri ale preturilor energiei si gazului, dar asteptarile sunt ca aceste preturi se vor uniformiza in final si, in medie, nu
vedem un impact major. Nu suntem expusi in mod semnificativ la pretul marfurilor tranzactionabile, pe partea de costuri, insa pe partea
de venituri, Grupul este deja martorul unor preturi record ale produsului propriu, aluminiul, ceea ce este favorabil pentru rezultatele sale
financiare. Toate aceste influente determinabile sunt deja luate in considerare in bugetele si previziunile Grupului si Companiei (a se
vedea si nota 36).
Altele
Mai mult decat atat, Grupul / Societatea si-au asigurat accesul la surse financiare pentru viitor semnand un imprumut de 470.000 mii RON
cu un consortiu de banci pe data de 15 martie 2022 (platibil in 4 ani) si de asemenea o facilitate non-cash de 168.000 mii RON care va fi
utilizata in principal pentru emiterea de scrisori de garantii pentru achizitiile de energie (a se vedea si nota 36 pentru mai multe detalii).
Grupul si Societatea au concluzionat ca nu exista incertitudini materiale care ar putea pune la indoiala semnificativ capacitatea lor de a-si
continua activitatea.
Schimbarile climatice
La intocmirea Situatiilor Financiare Consolidate, conducerea a luat in considerare impactul schimbarilor climatice. Aceste
consideratii nu au avut un impact semnificativ asupra rationamentelor si estimarilor raportarii financiare, in concordanta cu
estimarea ca schimbarile climatice nu sunt de asteptat sa aiba un impact semnificativ asupra principiului continuitatii activitatii
Grupului la 31 decembrie 2021 si nici asupra viabilitatii Grupului in urmatorii cinci ani. Au fost luate in considerare urmatoarele
puncte specifice:
Reglementari privind poluarea aerului
Grupul este afectat de reglementarile tot mai stricte din UE cu privire la poluarea aerului. Grupul, in calitate de participant al industriei
grele, este afectat de limita si schema de comercializare a emisiilor de gaze cu efect de sera implementata la nivelul UE, ce vizeaza
reducerea poluarii intr-un anumit interval de timp. Pe de o parte, Grupului i se aloca un anumit numar de certificate de emisie pe an, in
93
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
conformitate cu productia sa si cu emisiile de CO2 estimate. Politicile contabile pentru drepturile de emisie pot fi gasite in nota de Politici
contabile. Orice datorie potentiala care rezulta din necesitatea de a cumpara certificate de emisie este luata in considerare in scenariile
si planurile de afaceri ale Grupului. Avand in vedere ca preturile certificatelor de emisie sunt volatile, impactul unei astfel de datorii asupra
rezultatelor Grupului nu poate fi determinat. Pe de alta parte, Grupul este afectat in mod indirect de aceeasi schema de emisii gaze cu efect
de sera, in sensul ca astfel de costuri ale producatorilor de energie electrica sunt incluse in pretul final al energiei electrice pe care Grupul
trebuie sa-l plateasca. Datorita volatilitatii preturilor certificatelor, tarifele la energie electrica ar putea atinge cote semnificativ ridicate. De
aceea, Grupul monitorizeaza, anticipeaza si ia in considerare toate circumstantele posibile pentru a-si echilibra activitatile ca grup integrat
si a reduce impactul cantitativ al unor astfel de datorii, cum ar fi recenta decizie de a inchide temporar unitatile de productie si sa cumpere
metal de pe piata, pana la revenirea preturilor energiei electrice si a certificatelor de emisii la un nivel acceptabil.
Un alt efect secundar al reglementarilor implementate de UE pentru reducerea poluarii este acela ca producatorii locali se confrunta cu
costuri de productie mai mari decat cele ale firmelor concurente care opereaza in tari unde astfel de reglementari nu sunt atat de stricte, de
exemplu din China. Astfel, aluminiul livrat din China este mai ieftin si determina scaderea piatei mondiale si a preturilor aluminiului.
Energia regenerabila
Grupul a demarat analiza pentru dezvoltarea propriei centrale de producere a energiei din surse regenerabile. Aceasta initiativa poate da
nastere la costuri de cercetare si dezvoltare in viitor care ar putea fi capitalizate in Situatia pozitiei financiare, sau decontate, in conformitate
cu politicile contabile. Grupul atinge obiectivul legal privind achizitia de energie din surse regenerabile.
Tehnologia AP12LE
In 2020 si 2021, Alro a continuat sa modernizeze cuvele de electroliza prin utilizarea tehnologiei AP12LE, care este o tehnologie de ultima
generatie ce duce la o eficienta energetica ridicata.
Economia circulara
Grupul a continuat sa lucreze la planul sau de a folosi din ce in ce mai mult aluminiu lichid pentru productia sa, si anume topirea deseurilor
de aluminiu. In 2023, Grupul se asteapta sa aiba implementata a doua parte a proiectului Eco-Recycling si sa creasca capacitatea acestuia
de la 35.000 de tone la 100.000 de tone.
Impactul pozitiv al industriei de aluminiu asupra multor altor industrii
Aluminiul este un material natural, complet reciclabil, ale carui componente chimice sunt disponibile din abundenta in natura. Industrii
precum aeronautica si de automobile folosesc piese din aluminiu pentru produsele lor. Grupul este un furnizor de aluminiu pentru aceste
industrii si, astfel, contribuie la atingerea obiectivelor de mediu ale acestora in ce priveste reducerea emisiilor de carbon si un consum mai
mic de energie si combustibil. Se considera ca impactul schimbarilor climatice si al reglementarilor pentru conformare va avea ca rezultat
perspective bune pentru industria aluminiului, care se vor materializa in vanzari si venituri pentru Grup.
Bazele intocmirii
Situatiile financiare au fost intocmite pe baza costului istoric, cu exceptia anumitor instrumente financiare care sunt evaluate la valoarea justa, asa
cum este explicat in politicile contabile. Costul istoric este in general bazat pe valoarea justa a contraprestatiei efectuate in schimbul activelor.
Moneda functionala si de prezentare
Moneda functionala a companiei mama este leul romanesc (RON). Pentru fiecare societate, Grupul determina moneda functionala aferenta,
iar elementele incluse in situatiile financiare ale fiecarei societati sunt evaluate utilizand moneda functionala respectiva si transformate in
moneda de prezentare.
Cursurile de schimb folosite la translatarea monedelor straine in lei au fost urmatoarele:
31 decembrie 2021
31 decembrie 2020
Curs de schimb USD la sfarsitul perioadei**
Curs de schimb mediu USD***
4,3707 USD/RON
3,9660 USD/RON
2021
2020
4,1630 USD/RON
4,2413 USD/RON
**) asa cum sunt comunicate de Banca Nationala a Romaniei
***) calculat ca medie aritmetica a cursurilor valutare zilnice comunicate de Banca Nationala a Romaniei
Aceste situatii financiare sunt prezentate in mii RON, rotunjite la cea mai apropiata unitate.
94
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
3.
Aplicarea standardelor internationale de raportare financiara noi si revizuite
Mai jos sunt prezentate standardele noi, amendamentele si interpretarile standardelor existente adoptate incepand cu 1 ianuarie 2021 si
efectul acestora in intocmirea situatiilor financiare ale Grupului si Societatii pentru anul incheiat la 31 decembrie 2021.
Standarde si interpretari in vigoare in 2021, pe care Grupul si Societatea le-au aplicat in aceste situatii financiare:
Grupul si Societatea au adoptat urmatoarele standarde noi si amendamente la standarde, inclusiv amendamente ce afecteaza alte
standarde, cu data aplicarii pentru prima data la 1 ianuarie 2021:
- Amendamente la IFRS 9, IAS 39, IFRS 7, IFRS 4 si IFRS 16 Reforma ratelor dobanzilor de referinta - Faza 2 (emise la 27 august
2020). Modificarile le completeaza pe cele emise in 2019 si se concentreaza pe efectele asupra situatiilor financiare atunci cand o
companie inlocuieste rata dobanzii de referinta existenta cu o rata de referinta alternativa ca urmare a reformei. Amendamentele
din faza 2 ofera scutiri temporare suplimentare de la aplicarea cerintelor specifice IAS 39 si si IFRS 9 la relatiile de acoperire
direct afectate de reforma IBOR. Amendamentele nu au avut impact asupra stituatiilor financiare ale Grupului si Societatii. Grupul
intentioneaza sa foloseasca masurile practice in perioadele viitoare, daca acestea devin aplicabile.
- Amendament la IFRS 16 Contracte de leasing pentru concesiuni acordate ca urmare a pandemiei Covid 19 (emis la 28 mai 2020).
Modificarea scuteste locatarii de a fi nevoiti sa considere contractele de leasing individuale pentru a stabili daca concesiunile privind
chiriile care apar ca o consecinta directa a pandemiei Covid-19 sunt o modificare a contractelor de leasing si permite locatarilor sa
tina cont de astfel de concesiuni privind chiriile ca si cum nu ar fi modificari ale contractelor de chirie. Se aplica concesiunilor privind
chiriile acordate ca urmare a pandemiei Covid-19, care reduc platile din inchirieri scadente la data de sau inainte de 30 iunie 2021.
Modificarea este aplicabila incepand cu 1 iunie 2020. Grupul si Societatea nu au modificari ale contractelor de leasing, ca urmare
directa a pandemiei Covid-19.
- Amendamente la IFRS 16 Contractele de leasing: Concesiuni de inchiriere legate de Covid-19 dupa 30 iunie 2021 (emise la
31 martie 2021). Modificarea extinde cu un an amendamentul din mai 2020 care ofera chiriasilor o scutire de a evalua daca o
concesiune de inchiriere legata de COVID-19 este o modificare a contractului de inchiriere. Aceste modificari nu au avut un impact
asupra situatiilor financiare ale Grupului si Societatii.
Standarde emise, dar care nu sunt inca in vigoare si nu au fost adoptate de timpuriu
- IFRS 17 Contractele de asigurare. Standardul emis pe 18 mai 2017, produce efecte pentru perioade anuale incepand la sau dupa
data de 1 ianuarie 2021, permitandu-se aplicarea anticipata daca atat IFRS 15 Veniturile din contracte cu clientii, cat si IFRS 9
Instrumente financiare au fost aplicate. In sedinta din martie 2020, Consiliul a decis sa amane data de intrare in vigoare pana in
2023. IFRS 17 Contractele de asigurare stabileste principii pentru recunoasterea, evaluarea si prezentarea de informatii privind
contractele de asigurare emise. Acesta impune, de asemenea, aplicarea de principii similare contractelor de reasigurare detinute
si contractelor de investitii cu caracteristici de participare discretionara emise. Obiectivul este de a se asigura ca entitatile prezinta
informatii relevante intr-o maniera ce reprezinta fidel acele contracte. Aceste informatii ofera o baza pentru utilizatorii situatiilor
financiare de a evalua efectul pe care contractele ce intra in domeniul de aplicare al IFRS 17 le au asupra pozitiei financiare,
performantelor financiare si fluxurilor de numerar ale unei entitati. Acest standard nu se aplica Grupului si Societatii.
- IFRS 17 Contracte de asigurare (Amendamente), IFRS 4: Contracte de asigurare. Modificarile aduse IFRS 17 intra in vigoare
retrospectiv pentru perioade anuale incepand la sau dupa 1 ianuarie 2023 si aplicarea timpurie este permisa. Modificarile au scopul
de a ajuta entitatile sa implementeze standardul. In special, modificarile au scopul de a reduce costurile prin simplificarea anumitor
cerinte ale standardului, de a usura furnizarea explicatiilor privind performanta financiara si a facilita tranzitia prin amanarea datei de
intrare in vigoare a standardului pentru 2023 si, de asemenea, prin furnizarea unor scutiri suplimentare cu scopul reducerii efortului
necesar la aplicarea IFRS 17 pentru prima data. Amendamentele aduse IFRS 4 modifica termenul de expirare a derogarii temporare
de aplicare IFRS 9 Instrumente financiare prevazuta in IFRS 4 Contracte de asigurare, astfel ca entitatile ar trebui sa aplice IFRS 9
pentru perioade anuale incepand la sau dupa 1 ianuarie 2023. Acest standard nu se aplica Grupului si Societatii.
- IFRS 17: Contracte de asigurare – Aplicarea initiala a IFRS 17 si IFRS 9 – Informatii comparative (amendamente). Modificarea intra
in vigoare pentru perioadele anuale de raportare incepand la sau dupa 1 ianuarie 2023 si aplicarea timpurie este permisa, respectiv
cu IFRS 17. Pentru entitatile care aplica mai intai IFRS 17 și IFRS 9 in același timp, modificarea adauga o optiune de tranzitie pentru
o „clasificare de tip suprapunere”, referitoare la informatiile comparative ale activelor financiare. O entitate care aplica clasificarea
de tip suprapunere unui activ financiar trebuie sa prezinte informatii comparative ca si cum cerintele de clasificare si evaluare din
IFRS 9 ar fi fost aplicate activului financiar respectiv. De asemenea, cand aplica clasificarea de tip suprapunere pentru un activ
95
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
financiar, o entitate nu este obligata sa aplice cerintele de depreciere din IFRS 9. Modificarea are scopul de a ajuta entitatile sa
evite neconcordantele contabile temporare intre activele financiare si datoriile asociate contractelor de asigurare si, prin urmare,
sa imbunatateasca utilitatea informatiilor comparative pentru utilizatorii situatiilor financiare. Aceste amendamente nu au fost inca
aprobate de UE. Acest standard nu este aplicabil Grupului si Companiei.
- Amendament la IFRS 10 Situatii financiare consolidate si IAS 28 Investitii in entitatile asociate si asocierile in participatie: Tranzactii
de vanzare sau contributie a unor active intre un investitor si entitatea asociata sau asocierea in participatie.Amendamentele se
refera la o inconsecventa identificata intre cerintele IFRS 10 si cele ale IAS 28 in legatura cu vanzarea sau contributia cu active a
unui investitor in favoarea entitatii asociate sau asocierii in participatie. Principala consecinta a modificarilor este aceea ca un castig
sau o pierdere totala este recunoscuta atunci cand tranzactia implica o intreprindere (indiferent daca este sau nu sub forma de
filiala). Un castig sau o pierdere partiala este recunoscuta atunci cand o tranzactie implica active care nu reprezinta o intreprindere,
chiar daca acestea sunt sub forma unei filiale. In luna decembrie 2015, IASB a amanat pe termen nedeterminat data intrarii in
vigoare a acestei modificari in asteptarea rezultatelor unui proiect de cercetare cu privire la contabilizarea prin metoda punerii in
echivalenta. Modificarile nu au fost inca adoptate de UE. Conducerea nu anticipeaza ca aplicarea standardului in viitor va avea un
impact asupra situatiilor financiare ale Grupului sau ale Societatii.
- Amendament la IAS 1 Prezentarea situatiilor financiare: Clasificarea Datoriilor ca Datorii Curente sau Datorii pe termen lung (emis
pe 23 ianuarie 2020).Modificarile intra in vigoare pentru perioadele anuale incepand la sau dupa 1 ianuarie 2023, iar aplicarea
timpurie este permisa. Modificarile vizeaza promovarea consecventei in aplicarea cerintelor, ajutand societatile sa stabileasca daca,
in cadrul situatiei pozitiei financiare, datoriile si alte datorii cu o data de decontare incerta ar trebui clasificate ca fiind curente sau
pe termen lung. Modificarile afecteaza prezentarea datoriilor in cadrul situatiei pozitiei financiare si nu modifica cerintele existente
privind evaluarea sau momentul recunoasterii oricarui element de activ, datorie, venituri sau cheltuieli, nici informatiile pe care
entitatile le publica cu privire la aceste elemente. De asemenea, modificarile clarifica cerintele de clasificare pentru datoriile care
pot fi decontate de societatea care emite instrumente proprii de capitaluri proprii. In noiembrie 2021, Consiliul a emis un proiect
de expunere, care clarifica modul de tratare a datoriilor care fac obiectul unor obligatii care trebuie respectate, la o data ulterioara
perioadei de raportare. In special, Consiliul propune amendamente cu domeniu de aplicare restrans pentru IAS 1 care revoca efectiv
amendamentele din 2020 ce impuneau entitatilor sa clasifice drept curente, datorii supuse unor angajamente financiare care trebuie
respectate doar in urmatoarele douasprezece luni dupa perioada de raportare, daca acele obligatii nu sunt intrunite la sfarsitul
perioadei de raportare. In schimb, propunerile cer entitatilor sa prezinte separat toate datoriile pe termen lung care fac obiectul unor
angajamente financiare care sa fie respectate numai in termen de douasprezece luni de la perioada de raportare. In plus, daca
entitatile nu respecta astfel de acorduri viitoare la sfarsitul perioadei de raportare, va fi necesar sa prezinte informatii suplimentare.
Propunerile vor intra in vigoare pentru perioadele anuale de raportare care incep la sau dupa 1 ianuarie 2024 si vor trebui aplicate
retrospectiv, in conformitate cu IAS 8, in timp ce adoptarea timpurie este permisa. Consiliul a propus, de asemenea, sa amane
data intrarii in vigoare a modificarilor din 2020, astfel ca entitatile nu vor fi obligate sa schimbe practica curenta inainte de intrarea
in vigoare a modificarilor propuse. Aceste modificari nu au fost inca adoptate de UE. Conducerea nu anticipeaza ca aplicarea
standardului in viitor va avea un impact asupra situatiilor financiare ale Grupului sau ale Societatii.
- Amendamente la IFRS 3 Combinari de intreprinderi (emise pe 14 mai 2020). Modificarile actualizeaza o referinta din IFRS 3 la
Cadrul Conceptual pentru Raportarea Financiara, fara a modifica cerintele contabile pentru combinarile de intreprinderi. Modificarea
adauga, de asemenea, o cerinta ca, pentru tranzactiile si alte evenimente care intra sub incidenta IAS 37 sau IFRIC 21, dobanditorul
sa aplice IAS 37 sau IFRIC 21 (in loc de Cadrul Conceptual) pentru a identifica obligatiile pe care si le-a asumat intr-o combinare de
intreprinderi; si adauga la IFRS 3 o precizare explicita conform careia un dobanditor nu recunoaste activele contingente dobandite
intr-o combinare de intreprinderi. Modificarile intra in vigoare pentru perioadele de raportare anuale incepand la sau dupa 1 ianuarie
2022. Conducerea nu anticipeaza niciun impact asupra situatiilor financiare ale Grupului sau ale Societatii.
- Amendamente la IAS 16 Imobilizari corporale (emise pe 14 mai 2020). Modificarile interzic ca o societate sa deduca din costurile
imobilizarilor corporale sumele primite din vanzarea elementelor produse, in timp ce societatea pregateste activul respectiv pentru
destinatia prevazuta a acestuia. In schimb, o societate va recunoaste aceste venituri din vanzari si costurile aferente in contul de
profit sau pierdere. Modificarile sunt in vigoare pentru perioadele anuale incepand la sau dupa 1 ianuarie 2022. Conducerea nu
anticipeaza niciun impact asupra situatiilor financiare ale Grupului sau ale Societatii.
- Amendamente la IAS 37 Provizioane, datorii contingente si active contingente (emise pe 14 mai 2020). Modificarile specifica
costurile care sunt incluse de o societate atunci cand aceasta evalueaza daca un contract va aduce pierderi. Modificarile sunt in
vigoare pentru perioadele anuale incepand la sau dupa 1 ianuarie 2022. Conducerea nu anticipeaza niciun impact asupra situatiilor
financiare ale Grupului sau ale Societatii.
- Imbunatatiri anuale ale IFRS - Ciclul 2018-2020 (in vigoare pentru perioadele anuale incepand la sau dupa 1 ianuarie 2022 ), emise
la 14 mai 2020. Nu se preconizeaza ca imbunatatirile sa aiba un impact semnificativ asupra situatiilor financiare ale Grupului sau ale
96
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Societatii. Aceste imbunatatiri sunt o colectie de amendamente la IFRS-uri:
- IFRS 1 Adoptarea pentru prima data a standardelor internationale de raportare financiara. Modificarea permite unei filiale
care aplica punctul D16 (a) din IFRS 1 sa evalueze diferentele cumulative de tranzitie prin folosirea sumelor raportate de catre
Societatea mama, pe baza datei de trecere a Societatii mama la standardele IFRS.
- IFRS 9 Instrumente financiare. Modificarea clarifica ce taxe include o entitate atunci cand aplica testul de „10 la suta” pentru a
evalua daca trebuie sa derecunoasca o datorie financiara. O entitate include numai comisioanele platite sau primite intre entitate
(imprumutatul) si creditor, inclusiv comisioanele platite sau primite de entitate sau de creditor in numele celuilalt.
- IFRS 16 Leasing. Modificarea propusa la Exemplul ilustrativ 13 care insoteste IFRS 16 ar elimina din exemplu ilustrarea
rambursarii sumelor aferente imbunatatirilor locatiei inchiriate de catre locator. Modificarea propusa ar rezolva orice posibila
confuzie in ceea ce priveste tratamentul stimulentelor de leasing care ar putea aparea din cauza modului in care sunt ilustrate
stimulentele de leasing in acel exemplu.
- IAS 41 Agricultura. Modificarea aliniaza cerintele de masurare a valorii juste din IAS 41 cu cele din alte standarde IFRS.
- Amendamente la IAS 1 Prezentarea situatiilor financiare si IFRS Situatie practica 2: Prezentarea politicilor contabile (emise la 12
februarie 2021), neadoptate inca de UE. Modificarile sunt in vigoare pentru perioadele de raportare anuale care incep la 1 ianuarie
2023 sau dupa aceasta, fiind permisa aplicarea timpurie. O entitate va fi obligata sa prezinte informatiile privind politicile contabile
materiale in locul politicilor sale contabile semnificative. Modificarile clarifica ce este o politica contabila materiala (importanta) si
ofera exemple de cazuri in care informatiile privind politica contabila pot fi semnificative. In plus, IFRS Situatie practica 2 a fost modificata
prin adaugarea de indrumari si exemple pentru a explica si demonstra aplicarea „procesului de materialitate in patru etape” in ceea ce
priveste informatiile privind politica contabila, in scopul sprijinirii modificarilor IAS 1. Modificarea se aplica prospectiv si ar putea modifica
anumite aspecte ale modului in care politicile contabile ale Grupului si Societatii sunt prezentate in viitor, deoarece informatiile pot fi
materiale datorita naturii lor, chiar daca sumele aferente sunt considerate in prezent imateriale si nu sunt prezentate.
- Amendamente la IAS 8 Politici contabile, Modificari ale estimarilor contabile si Erori: Definitia estimarilor contabile (emise la
12 februarie 2021), neadoptate inca de UE. Modificarile sunt in vigoare pentru perioadele de raportare anuale care incep la 1
ianuarie 2023 sau dupa aceasta, fiind permisa aplicarea timpurie. Modificarile vizeaza clarificarea mai detaliata a diferentei dintre
politicile contabile si estimarile contabile, intrucat autoritatile responsabile cu punerea lor in aplicare au identificat practici diferite
in acest sens. Modificarile aduse standardului IAS 8 se axeaza in intregime pe estimarile contabile si, prin urmare, definitia unei
modificari a estimarilor contabile este inlocuita cu o definitie a estimarilor contabile. Conform noii definitii, estimarile contabile sunt
„sume monetare din situatiile financiare care sunt supuse incertitudinii evaluarii”. Amendamentele clarifica faptul ca o modificare a
estimarilor contabile ce rezulta din informatii noi sau dintr-o evolutie noua nu reprezinta corectarea unei erori. Efectele unei modificari
a unei date de intrare sau a unei tehnici de masurare utilizate pentru a intocmi o estimare contabila reprezinta modificari ale
estimarilor contabile daca acestea nu rezulta din corectarea erorii din perioada anterioara si pot afecta doar rezultatul de profit sau
pierdere al perioadei curente sau rezultatul de profit sau pierdere atat a perioadei curente, cat si a perioadelor viitoare. Conducerea
nu anticipeaza ca aplicarea acestui standard in viitor va avea un impact asupra situatiilor financiare ale Grupului si Societatii.
- Amendamente la IAS 12 Impozitul pe profit: Impozit amanat aferent activelor si datoriilor rezultate dintr-o singura tranzactie (emis la
7 mai 2021). Amendamentele sunt in vigoare pentru perioadele de raportare anuale care incep la 1 ianuarie 2023 sau dupa aceasta,
fiind permisa aplicarea timpurie. Amendamentele au restrans sfera de aplicare a scutirii de recunoastere din paragrafele 15 si 24
din IAS 12 (scutirea de recunoastere), astfel incat scutirea nu se mai aplica tranzactiilor care, la recunoasterea initiala, dau nastere
la diferente temporare egale impozabile si deductibile. Ca urmare a acestor amendamente, la recunoasterea initiala, companiile
ar trebui sa recunoasca impozit amanat pentru diferentele temporare rezultate din drepturi de utilizare a activelor inchiriate, datorii
de leasing, dezafectare, reabilitare si datorii similare. Conducerea analizeaza in prezent efectul acestor noi amendamente asupra
situatiilor financiare ale Grupului si Societatii.
4.
Politici contabile semnificative, judecati, estimari si ipoteze
4.1 Politici contabile semnificative
Principalele politici contabile sunt prezentate mai jos:
Bazele consolidarii
Situatiile financiare consolidate includ situatiile financiare ale Societatii si ale entitatilor controlate de aceasta (filialele acesteia). Grupul
controleaza o entitate atunci cand Grupul este expus, sau are drepturi la castiguri variabile din implicarea acestuia in respectiva entitate si
are capacitatea de a influenta acele castiguri prin puterea pe care o detine asupra entitatii. Filialele sunt consolidate in intregime incepand
din data cand se transfera controlul catre grup si sunt deconsolidate din data cand controlul inceteaza.
97
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
In general, exista presupunerea ca o majoritate a drepturilor de vot are ca rezultat controlul. Pentru a sustine aceasta presupunere si
atunci când Grupul are mai putin de majoritate din drepturile de vot sau similare ale unei entitati in care a investit, Grupul ia in considerare
toate faptele si circumstantele relevante atunci cand evalueaza daca acesta are putere asupra entitatii in care a investit, inclusiv:
- Acordul contractual cu ceilalti detinatori ai entitatii in care s-a investit;
- Drepturile ce decurg din alte acorduri contractuale;
- Drepturile de vot si posibilele drepturi de vot ale Grupului.
Grupul reevalueaza daca are control sau nu asupra entitatii in care a investit daca anumite fapte si circumstante indica faptul ca exista
schimbari la unul sau mai multe dintre cele trei elemente de control.
Veniturile si cheltuielile filialelor achizitionate sau cedate pe parcursul anului sunt incluse in situatia consolidata a rezultatului global de la
data achizitiei si pana la data cedarii, dupa caz. Rezultatul global total al filialelor este atribuit proprietarilor Societatii si intereselor care nu
controleaza chiar daca aceasta conduce la un sold deficitar al intereselor care nu controleaza.
Cand este necesar, situatiile financiare ale filialelor sunt ajustate pentru a corela politicile contabile ale acestora cu cele folosite la nivelul Grupului.
Toate tranzactiile intragrup, soldurile, veniturile si cheltuielile sunt eliminate complet in procesul consolidarii.
Schimbari ale participatiilor in capitalurile proprii ale filialelor
Schimbarile participatiilor in capitalurile proprii ale filialelor, care nu au ca rezultat pierderea controlului Grupului, sunt contabilizate
in capitaluri proprii. Valorile contabile ale intereselor Grupului si ale intereselor care nu controleaza sunt ajustate pentru a reflecta
modificarile intereselor participatiilor aferente in filiala. Orice diferenta intre valoarea cu care sunt ajustate interesele care nu
controleaza si valoarea justa a contravalorii platite sau primite este recunoscuta direct in capitalurile proprii si atribuita proprietarilor
Societatii.
Cand Grupul pierde controlul asupra unei filiale, profitul sau pierderea la vanzare este calculat ca diferenta dintre (i) agregatul
valorii juste a contravalorii primite si valoarea justa a oricarei participatii retinute si (ii) valoarea contabila anterioara a activelor
(inclusiv fondul comercial) si datoriilor filialei si ale oricaror interese care nu controleaza. Cand activele filialei sunt masurate la
valori reevaluate, iar castigul sau pierderea cumulata aferenta este recunoscuta in rezultatul global si acumulate in capitaluri proprii,
valorile recunoscute anterior in rezultatul global si acumulate in capitalurile proprii sunt contabilizate ca si cum Societatea a dispus in
mod direct de activele relevante (adica au fost reclasificate in profit sau pierdere sau au fost transferate direct in rezultat reportat asa
cum se specifica in standardele IFRS in vigoare). Valoarea justa a oricarei investitii retinuta in fosta filiala la data pierderii controlului
este considerata ca fiind valoarea justa de la data pierderii controlului, ca recunoastere initiala pentru contabilizarea ulterioara
conform IFRS 9 Instrumente financiare sau, acolo unde este cazul, costul la recunoasterea initiala a unei investitii intr-o entitate
asociata sau intr-o entitate controlata in comun.
Combinari de intreprinderi
Achizitiile de intreprinderi sunt contabilizate prin folosirea metodei achizitiei. Contravaloarea transferata intr-o combinare de
intreprinderi este evaluata la valoarea justa, care se calculeaza ca suma dintre valorile juste la data achizitiei ale activelor transferate
de Grup, datoriile inregistrate de Grup fata de fostii proprietari ai entitatii dobandite si participatiile in capitalurile proprii emise de
catre Grup in schimbul controlului asupra entitatii dobandite. Costurile aferente achizitiei sunt in general recunoscute in profit sau
pierdere atunci cand sunt suportate.
Grupul stabileste ca a fost achizitionata o afacere atunci cand totalitatea activitatilor si activele achizitionate includ o intrare si un
proces de fond care impreuna contribuie in mod semnificativ la capacitatea de a crea rezultate. Procesul achizitionat este considerat
substantial daca este esential pentru capacitatea de a continua sa produca rezultate, iar intrarile achizitionate includ o forta de
munca organizata cu abilitatile, cunostintele sau experienta necesara pentru a efectua acel proces sau contribuie semnificativ la
capacitatea de a continua sa produca rezultate si este considerat unic sau limitat sau nu poate fi inlocuit fara costuri semnificative,
eforturi sau intarzieri in capacitatea de a continua sa produca rezultate.
La data achizitiei, activele identificabile achizitionate si datoriile asumate sunt recunoscute la valoarea lor justa la data achizitiei,
exceptie facand situatiile in care:
- creantele privind impozitul amanat si datoriile corespunzatoare angajamentelor privind beneficiile angajatilor sunt recunoscute si
evaluate in conformitate cu IAS 12 Impozit pe profit, respectiv IAS 19 Beneficiile angajatilor;
98
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
- datoriile sau instrumentele de capitaluri proprii aferente angajamentelor de plata pe baza de actiuni incheiate de Grup pentru a
inlocui angajamentele de plata pe baza de actiuni ale entitatii dobandite sunt evaluate in conformitate cu IFRS 2 Plata pe baza de
actiuni la data achizitiei; si
- activele (sau grupurile destinate cedarii), care sunt clasificate ca fiind detinute in vederea vanzarii in conformitate cu IFRS 5 Active
imobilizate detinute in vederea vanzarii si activitati intrerupte, sunt evaluate in conformitate cu standardul respectiv.
Fondul comercial este evaluat ca diferenta pozitiva dintre contraprestatia transferata, valoarea oricaror interese care nu controleaza
in entitatea dobandita si valoarea justa de la data achizitiei a participatiei in capitalurile proprii detinute anterior de catre dobanditor in
entitatea dobandita (daca exista), si valorile nete de la data achizitiei ale activelor identificabile achizitionate si ale datoriilor asumate.
Daca diferenta mentionata mai sus este negativa, aceasta este recunoscuta in profit sau pierdere drept castig din cumparare in
conditii avantajoase.
Interesele care nu controleaza si care reprezinta participatii in capitalurile proprii si dau dreptul detinatorilor la o participatie
proportionala in activele nete ale entitatii in cazul lichidarii, pot fi evaluate fie conform valorii juste, fie conform participatiei
proportionale a intereselor care nu controleaza si valorile recunoscute ale activelor nete ale entitatii dobandite. Alegerea bazei de
evaluare se realizeaza de la tranzactie la tranzactie. Alte tipuri de interese care nu controleaza sunt evaluate la valoarea justa sau,
cand este cazul, conform bazei specificate in alte standarde IFRS.
Cand contravaloarea transferata de catre Grup intr-o combinare de intreprinderi include active sau obligatii rezultate dintr-un
angajament cu contraprestatie contingenta, contraprestatia contingenta este evaluata la valoarea justa de la data achizitiei si
este inclusa ca parte din contraprestatia transferata intr-o combinare de intreprinderi. Modificarile valorii juste a contraprestatiei
contingente care se califica drept ajustari ale perioadei de evaluare sunt ajustate retroactiv pe baza fondului comercial. Ajustarile
perioadei de evaluare sunt ajustari care decurg din informatii suplimentare pe parcursul "perioadei de evaluare” (care nu poate
depasi un an de la data achizitiei) referitoare la faptele si circumstantele existente la data achizitiei.
Contabilizarea ulterioara a modificarilor valorii juste a contraprestatiei contingente care nu se incadreaza in ajustarile perioadei
de evaluare depinde de modul in care este clasificata aceasta. Contraprestatia contigenta clasificata drept capital propriu nu
este reevaluata la date de raportare ulterioare, iar decontarea ulterioara a acesteia este contabilizata in cadrul capitalului propriu.
Contraprestatia contingenta clasificata ca activ sau datorie este reevaluata la date de raportare ulterioare in conformitate cu IFRS 9
Instrumente financiare sau IAS 37 Provizioane, datorii contingente si active contingente, castigul sau pierderea corespunzatoare fiind
recunoscuta in profit sau pierdere.
Cand o combinare de intreprinderi se realizeaza in etape, participatia in capitalurile proprii detinuta anterior de Grup in entitatea
dobandita este reevaluata la valoarea justa de la data achizitiei (adica Grupul dobandeste controlul) si castigul sau pierderea
rezultata, daca exista, este recunoscuta in profit sau pierdere. Valorile care rezulta din interese in entitatea dobandita anterior datei
de achizitie care au fost recunoscute anterior in alte rezultate globale sunt reclasificate in profit sau pierdere, pe aceeasi baza care
s-ar impune daca dobanditorul ar fi cedat direct participatia detinuta anterior in capitalurile proprii.
Daca contabilizarea initiala a unei combinari de intreprinderi este incompleta la sfarsitul perioadei de raportare in care are loc
combinarea, Grupul raporteaza valori provizorii pentru elementele pentru care contabilizarea este incompleta. Aceste valori
provizorii sunt ajustate pe parcursul perioadei de evaluare (vezi mai sus), sau active sau datorii suplimentare sunt recunoscute,
pentru a reflecta informatiile noi obtinute cu referire la faptele si circumstantele existente la data achizitiei care, daca ar fi fost
cunoscute, ar fi influentat valorile recunoscute la data respectiva.
Fondul comercial
Fondul comercial generat de o combinare de intreprinderi este contabilizat la cost asa cum este acesta stabilit la data achizitiei
afacerii minus pierderile din depreciere cumulate, daca exista.
In scopul testului de depreciere, fondul comercial se aloca fiecarei unitati generatoare de numerar a grupului (sau grupurilor de
unitati generatoare de numerar) care se asteapta sa beneficieze din sinergiile combinarii.
O unitate generatoare de numerar careia i-a fost alocat un fond comercial este testata anual pentru depreciere sau mai des atunci
cand exista un indiciu ca unitatea ar putea fi depreciata. Daca valoarea recuperabila a unitatii generatoare de numerar este mai
mica decat valoarea contabila a acesteia, deprecierea este alocata in primul rand pentru diminuarea valorii contabile a oricarui
fond comercial alocat unitatii si apoi celorlalte active ale unitatii proportional cu valoarea contabila a fiecarui activ din unitate. Orice
depreciere pentru fondul comercial este recunoscuta direct in profit sau pierdere in situatia consolidata a contului de profit sau
pierdere si a rezultatului global. Deprecierea recunoscuta pentru fondul comercial nu poate fi reversata in perioadele urmatoare.
99
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
La data vanzarii unitatii generatoare de numerar relevante, valoarea atribuibila a fondului comercial este inclusa in determinarea
castigului sau a pierderii din vanzare.
Clasificarea pe termen scurt versus clasificarea pe termen lung a activelor si datoriilor
Grupul si Societatea isi prezinta activele si datoriile in situatia pozitiei financiare ca fiind clasificate pe termen scurt / pe termen lung.
Un activ este clasificat ca fiind pe termen scurt daca:
- Se asteapta sa fie realizat sau se intentioneaza sa fie vandut sau utilizat in cursul normal al ciclului de exploatare al Grupului si al
Societatii;
- Este detinut in principal cu scopul de a fi tranzactionat;
- Se asteapta sa fie utilizat in termen de 12 luni dupa data de raportare, sau
- Este reprezentat de numerar sau echivalente de numerar a caror utilizare nu este restrictionata pentru a fi schimbat sau utilizat
pentru a deconta o datorie, cel putin in urmatoarele 12 luni dupa data de raportare.
Toate celelalte active sunt clasificate ca fiind active pe termen lung.
O datorie este clasificata pe temen scurt daca:
- Se asteapta sa fie decontata in cursul normal al ciclul de exploatare al Grupului si al Societatii;
- Este detinuta in principal cu scopul de a fi tranzactionata;
- Este exigibila in termen de 12 luni dupa data de raportare, sau
- Nu exista niciun drept neconditionat de a amana decontarea datoriei pentru cel putin 12 luni dupa data de raportare.
Grupul si Societatea clasifica toate celelalte datorii ca fiind datorii pe termen lung.
Creantele si datoriile privind impozitul amanat sunt clasificate ca fiind active si datorii pe termen lung.
Evaluarea la valoarea justa
Grupul si Societatea isi evalueaza instrumentele financiare, precum instrumentele derivate, la valoare justa, la fiecare data de
raportare.
Valoarea justa reprezinta pretul care ar putea fi primit in urma vanzarii unui activ sau platit pentru a transfera o datorie intr-o
tranzactie desfasurata in cursul normal al activitatii intre participanti pe piata, la data de evaluare. Evaluarea la valoarea justa se
bazeaza pe prezumtia ca tranzactia de vanzare a activului sau transferul datoriei are loc, fie:
- Pe piata principala a activului sau a datoriei, fie
- In lipsa unei piete principale, pe piata cea mai avantajoasa pentru activ sau pentru datorie.
Piata principala sau piata cea mai avantajoasa trebuie sa fie accesibile Grupului si Societatii.
Valoarea justa a unui activ sau a unei datorii este evaluata folosind ipotezele pe care participantii pe piata le-ar folosi pentru a stabili
valoarea unui activ sau a unei datorii, presupunand ca participantii pe piata actioneaza pentru a obtine un beneficiu economic
maxim.
Evaluarea la valoare justa a unui activ non-financiar ia in considerare abilitatea participantilor din piata de a genera beneficii
economice prin cea mai intensa si cea mai buna utilizarea a activului sau prin vanzarea acestuia unui alt participant din piata care la
randul sau l-ar putea folosi la cea mai intensa si cea mai buna utilizare a acestuia.
Grupul si Societatea folosesc tehnici de evaluare adecvate tinand cont de circumstantele pentru care sunt disponibile date suficiente
care sa permita evaluarea la valoarea justa, maximizand folosirea input-urilor observabile relevante si minimizand utilizarea input-
urilor neobservabile.
Toate activele si datoriile pentru care valoarea justa este masurata sau prezentata in situatiile financiare sunt clasificate conform
ierarhiei valorii juste, prezentate dupa cum urmeaza, pe baza parametrului de cel mai mic nivel care este semnificativ pentru
evaluarea in totalitate:
- Nivelul 1 – Preturi cotate de pe piete active pentru active sau datorii identice (fara ajustari);
100
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
- Nivelul 2 – Tehnici de evaluare pentru care parametrul de cel mai mic nivel care este semnificativ pentru evaluarea la valoarea justa
este observabil fie direct, fie indirect;
- Nivelul 3 – Tehnici de evaluare pentru care parametrul de cel mai mic nivel care este semnificativ pentru evaluarea la valoarea justa
este neidentificabil.
Pentru activele si datoriile care sunt recunoscute in situatiile financiare in mod recurent, Grupul si Societatea trebuie sa determine
daca au aparut transferuri intre nivelurile ierarhiei valorii juste prin reanalizarea categoriei (pe baza celui mai mic redus nivel de
informatii care este semnificativ pentru evaluarea la valoarea justa in ansamblu) la finalul fiecarei date de raportare.
Venituri din contracte cu clientii
Veniturile din contractele cu clientii sunt recunoscute atunci cand se transfera controlul asupra bunurilor si serviciilor la o valoare ce
reflecta pretul la care Grupul sau Societatea se asteapta sa aiba dreptul in schimbul acelor bunuri sau servicii.
Vanzari de bunuri
In conformitate cu IFRS 15, veniturile sunt recunoscute atunci cand un client obtine controlul asupra bunurilor. Grupul si Societatea
livreaza bunuri (in principal produse din aluminiu, alumina, bauxita) in conditii contractuale bazate pe conditii de livrare acceptate la
nivel international (INCOTERMS).
Grupul si Societatea recunosc venitul la un moment in timp, moment in care controlul activului este transferat clientului, anume in
general la livrarea bunurilor.
Contraprestatia variabila
Unele contracte cu clientii presupun risturnuri pentru volum, reduceri financiare, reduceri comerciale de pret sau dreptul de retur
pentru defecte de calitate.
In conformitate cu IFRS 15, este necesara estimarea contraprestatiei variabile la inceputul contractului. Veniturile sunt recunoscute
in masura in care este probabil ca o reversare semnificativa a valorii veniturilor cumulate recunoscute sa nu aiba loc. In consecinta,
pentru acele contracte pentru care Grupul si Societatea nu sunt in masura sa faca o estimare rezonabila a reducerilor, venitul va fi
recunoscut mai devreme decat atunci cand perioada de retur trece sau cand se poate face o estimare rezonabila. Pentru a estima
veniturile variabile la care ar urma sa aiba dreptul, Grupul si Societatea au aplicat metoda valorii preconizate. In acelasi timp, cazurile
de reclamatii privind calitatea (drepturi de retur) sunt izolate si nesemnificative, pe baza informatiilor din perioade trecute, astfel incat
la sfarsitul anului Grupul si Societatea estimeaza ca sunt putin probabil astfel de reversari ale veniturilor.
Prestarea de servicii
Grupul si Societatea presteaza diverse servicii ocazional si ca activitati secundare. Venitul este evaluat la valoarea preconizata a
contraprestatiei primite sau de primit. In conformitate cu IFRS 15, contravaloarea totala din contractele de servicii se aloca tuturor
serviciilor pe baza preturilor lor de vanzare individuale. Preturile de vanzare individuale se stabilesc pe baza preturilor de lista la care
Grupul si Societatea presteaza serviciile respective in tranzactii separate. Pe baza evaluarii Grupului si Societatii, valoarea alocata in
baza preturilor de vanzare individuale relative si preturile de vanzare individuale ale serviciilor sunt in mare masura similare.
Consideratii legate de actiunea in nume propriu si cea in calitate de intermediar
In conformitate cu IFRS 15, evaluarea se bazeaza pe criteriul daca Grupul si Societatea controleaza bunurile specifice inainte de a
le transfera clientului final, mai degraba decat daca are expunere la riscuri si recompense semnificative asociate vanzarii de bunuri.
Grupul si Societatea au concluzionat ca actioneaza in nume propriu in toate relatiile contractuale de vanzari, deoarece este
prestatorul principal in toate contractele de venituri, are dreptul de a stabili pretul si este expus riscurilor aferente stocurilor.
Cerintele de recunoastere si evaluare din IFRS 15 sunt de asemenea aplicabile pentru recunoasterea si evaluarea oricaror castiguri
sau pierderi rezultate din cedarea activelor nefinanciare (cum ar fi activele fixe si imobilizarile necorporale), atunci cand aceasta
cedare nu este in cursul normal al afacerii.
Garantii
Provizioanele pentru costurile estimate ale obligatiilor de garantie conform legislatiei locale a vanzarii bunurilor sunt recunoscute la
data vanzarii produselor relevante, la cea mai buna estimare facuta de conducere in ceea ce priveste cheltuielile necesare pentru a
deconta obligatia Grupului si a Societatii.
101
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Datorii aferente contractelor
Sumele primite de la clienti inainte de livrarea bunurilor sau de prestarea serviciilor de catre Grup sau Societate sunt reflectate ca
datorii in Situatia Pozitiei Financiare la pozitia Datorii aferente contractelor, pana la momentul cand Grupul sau Societatea transfera
controlul bunurilor livrate catre client sau presteaza serviciul contractat.
Venituri din dividende si dobanzi
Venitul din dividende generat de investitii este recunoscut atunci cand a fost stabilit dreptul actionarului de a primi plata (cu conditia ca
este probabil ca beneficii economice viitoare sa fie directionate catre Grup si valoarea veniturilor sa poata fi masurata in mod credibil).
Venitul din dobanda generat de un activ financiar este recunoscut atunci cand este probabil ca Grupul sa obtina beneficii economice
si cand venitul respectiv poate fi masurat in mod credibil. Venitul din dobanzi se cumuleaza in timp, prin raportare la principal si la
rata dobanzii efective aplicabile, adica rata care actualizeaza exact viitoarele incasari de numerar estimate de-a lungul perioadei
anticipate a activului financiar la valoarea contabila neta a activului la data recunoasterii initiale.
Leasing
Grupul si Societatea in calitate de locatar
Grupul si Societatea evalueaza daca un contract este sau contine o clauza de inchiriere, la inceputul contractului. Grupul si
Societatea recunosc un drept de utilizare al activului si o datorie de leasing corespunzatoare in legatura cu toate contractele de
inchiriere in care este locatar/ utilizator, cu exceptia contractelor pe termen scurt (definite ca leasing cu o perioada de inchiriere de 12
luni sau mai putin ) si inchirieri de active cu valoare mica (cum ar fi licente, echipamente mici de birou etc.). Pentru aceste contracte
de leasing, Grupul si Societatea recunosc platile de leasing ca si cheltuieli operationale liniar pe durata contractului de leasing, cu
exceptia cazului in care o alta baza sistematica este mai reprezentativa pentru perioada de timp in care sunt consumate beneficiile
economice din activele inchiriate.
Datoria de leasing
Datoria de leasing este masurata initial la valoarea prezenta a platilor de leasing care nu sunt platite la data inceperii, actualizate
cu rata de dobanda implicita din contractul de inchiriere. Daca aceasta rata nu poate fi identificata cu usurinta, Grupul si Societatea
folosesc rata incrementala din contractele de imprumut pe care le au.
Platile de leasing incluse in evaluarea datoriei de leasing cuprind:
- Plati fixe de leasing (inclusiv plati care sunt in substanta fixe), mai putin creante din stimulente de leasing;
- Plati de leasing variabile care depind de un indice sau o rata, masurate initial folosind indicele sau rata la data inceperii;
- Suma preconizata a fi platita de locatar/ utilizator pentru garantia valorii reziduale;
- Pretul de exercitare al optiunilor de cumparare, daca locatarul/ utilizatorul este sigur in mod rezonabil ca va exercita optiunile; si
- Plati de penalitati pentru rezilierea contractului de inchiriere, daca termenul de leasing reflecta exercitarea unei optiuni de reziliere a
contractului de leasing.
Datoria de leasing este prezentata ca linie separata in situatia financiara.
Datoriile de leasing sunt ulterior masurate prin cresterea valorii contabile pentru a reflecta dobanzile la valoarea datoriei de leasing
(folosind metoda dobanzii efective) si prin reducerea valorii contabile pentru a reflecta platile de leasing efectuate.
Grupul si Societatea reevalueaza datoria de leasing (si efectueaza o ajustare corespunzatoare a dreptului de utilizare a activului)
atunci cand:
- Termenul de inchiriere s-a modificat sau exista un eveniment semnificativ sau o modificare a circumstantelor care au ca rezultat o
modificare a evaluarii exercitarii unei optiuni de cumparare, caz in care datoria de leasing este reevaluata prin actualizarea platilor de
leasing revizuite folosind o rata de actualizare revizuita.
- Platile de leasing se modifica din cauza variatiei unui indice sau rate, sau a unei modificari a platii preconizate privind valorea
reziduala garantata, caz in care datoria de leasing este reevaluata prin actualizarea platilor de leasing revizuite folosind o rata de
actualizare nemodificata (cu exceptia cazului in care modificarea platilor de leasing se datoreaza unei modificari a ratei variabile a
dobanzii, caz in care se foloseste o rata de actualizare revizuita).
- Un contract de leasing este modificat, iar modificarea contractului de leasing nu este contabilizata ca un contract de leasing
102
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
separat, caz in care datoria de leasing este reevaluata pe baza termenului din contractul de leasing modificat, prin actualizarea
platilor de leasing revizuite utilizand o rata de dobanda actualizata la data efectiva a modificarii.
Drepturile de utilizare a activelor
Drepturile de utilizare a activelor cuprind evaluarea initiala a datoriei de leasing corespondente, platile de leasing efectuate la sau
inainte de ziua de incepere, minus stimulentele de leasing primite si orice costuri directe initiale. Ulterior acestea sunt evaluate pe
baza costului minus amortizarea acumulata si pierderile din depreciere.
Ori de cate ori Grupul sau Societatea au o obligatie privind costurile de dezmembrare si inlaturare a unui activ inchiriat, restaurare a
amplasamentului pe care se afla activul inchiriat sau readucerea activului la starea prevazuta de termenii si conditiile contractului de
leasing, este recunoscut si evaluat un provizion in conformitate cu IAS 37. In masura in care costurile se refera la dreptul de utilizare
al unui activ, acestea sunt incluse valoarea dreptului de utilizare al activului respectiv, cu exceptia cazului in care aceste costuri sunt
suportate pentru producerea de stocuri.
Drepturile de utilizare a activelor sunt amortizate pe perioada cea mai scurta dintre termenul de inchiriere si durata de viata utila a
activului suport, astfel:
Grupul Alro
Alro
Teren
1,5 - 5 ani
1 - 5 ani
1,5 - 5 ani
1 - 5 ani
Instalatii tehnice si masini
Echipamente si vehicule
intre 1 si 8 ani
intre 1 si 8 ani
Daca locatarul transfera dreptul de proprietate asupra activului suport sau costul dreptului de utilizare a activului reflecta faptul ca
Grupul si Societatea se asteapta sa exercite o optiune de cumparare, dreptul de utilizare a activului este amortizat pe durata utila de
viata estimata a activului suport. Amortizarea incepe de la data inceperii contractului de inchiriere.
Grupul si Societatea aplica IAS 36 Deprecierea activelor pentru a determina daca un activ reprezentand drepturi de utilizare este
depreciat si inregistreaza orice pierdere din depreciere identificata asa cum este descris in politica de Deprecierea imobilizarilor
corporale si necorporale de mai jos.
Grupul si Societatea in calitate de locator
Grupul si Societatea incheie contracte de inchiriere in calitate de locator pentru unele dintre investitiile lor imobiliare.
Contractele de leasing pentru care Grupul sau Societatea are calitatea de locator sunt clasificate drept contracte de leasing financiar
sau operational. Ori de cate ori conditiile contractului de leasing transfera in mod substantial toate riscurile si beneficiile dreptului de
proprietate catre locatar, contractul este clasificat drept leasing financiar. Toate celelalte contracte de leasing sunt clasificate drept
leasing operational.
Veniturile din chirii din contractele de leasing operational sunt recunoscute liniar pe durata contractului de leasing respectiv. Costurile
directe initiale suportate in negocierea si organizarea unui contract de leasing operational sunt adaugate la valoarea contabila a
activului inchiriat si sunt recunoscute liniar pe durata contractului de leasing.
Sumele de primit de la locatari in cadrul contractelor de leasing financiar sunt recunoscute ca si creante la valoarea investitiei nete
a Grupului sau a Societatii in contractul de leasing. Veniturile din leasing financiar sunt alocate perioadelor contabile astfel incat sa
reflecte o rata de rentabilitate periodica constanta a investitiei nete a Grupului si a Societatii, aferente contractelor de leasing.
Tranzactii in moneda straina
La intocmirea situatiilor financiare consolidate ale Grupului, tranzactiile in moneda straina, altele decat moneda functionala a entitatii
(valute), sunt recunoscute la cursul de schimb valutar de la data tranzactiilor respective. La sfarsitul fiecarei perioade de raportare,
elementele monetare exprimate intr-o moneda straina sunt convertite din nou la cursurile curente de la acea data, si sunt incluse in
elementele din categoria Diferente nete de curs valutar. Elementele nemonetare contabilizate la valoarea justa, care sunt exprimate
intr-o moneda straina, sunt convertite din nou la cursurile curente la data cand valoarea justa a fost stabilita. Elementele nemonetare,
care sunt evaluate la cost istoric intr-o moneda straina nu sunt convertite din nou.
103
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Diferentele de curs valutar aferente elementelor monetare sunt recunoscute in profit sau pierderi in perioada in care acestea apar, cu
exceptia:
- diferentelor de curs aferente imprumuturilor in moneda straina pentru activele in curs de executie pentru capacitati de productie
viitoare, care sunt incluse in costul acelor active cand ele vor fi privite ca o ajustare a costului dobanzilor la aceste imprumuturi in
moneda straina.
- diferentelor de curs aferente tranzactiilor incheiate pentru a acoperi anumite riscuri valutare.
In scopul pezentarii situatiilor financiare in lei, pentru entitatile a caror moneda functionala este diferita de RON, activele si datoriile
sunt convertite la cursurile de schimb in vigoare la sfârsitul perioadei de raportare. Elementele de venituri si cheltuieli sunt convertite
la cursurile de schimb medii aferente perioadelor prezentate. Elementele de capitaluri proprii sunt convertite la cursuri istorice.
Diferentele de schimb provenite din conversie sunt recunoscute in alte venituri globale si acumulate in capitalurile proprii (atribuite
intereselor minoritare, dupa cum este cazul).
La cedarea unei operatiuni din strainatate (i.e. o vanzare a intregului interes al Grupului intr-o operatiune din strainatate, sau o
vanzare ce implica pierderea controlului asupra unei filiale care include o operatiune din strainatate, pierderea controlului comun
asupra unei entitati controlate in comun care include o operatiune din strainatate, sau pierderea unei influente semnificative asupra
unui asociat care include o operatiune din strainatate), toate diferentele de curs acumulate cu privire la operatiunea atribuibila
Grupului sunt reclasificate in contul de profit sau pierdere. Orice diferente care au fost anterior atribuite intereselor care nu
controleaza sunt derecunoscute, dar nu sunt reclasificate in contul de profit sau pierdere.
Costurile indatorarii
Costurile indatorarii constau din dobanzi si alte costuri pe care o entitate le are in legatura cu imprumutul de fonduri. Costurile
indatorarii, atribuibile in mod direct achizitiei, constructiei sau realizarii activelor eligibile, active care necesita o perioada substantiala
de timp pentru a fi gata pentru utilizare sau vanzare, se adauga costului acelor active pana cand activele sunt pregatite in mod
semnificativ in vederea utilizarii sau vanzarii.
Veniturile din investirea temporara a imprumuturilor specific obtinute pentru active eligibile se deduc din costurile indatorarii care se
pot capitaliza.
Toate celelalte costuri cu indatorarea sunt recunoscute in contul de profit sau pierdere in perioada in care acestea apar.
Beneficii ale angajatilor
Pe parcursul desfasurarii normale a activitatii, Grupul si Societatea platesc in numele angajatilor sai, contributiile pentru pensii,
sanatate si somaj. Cheltuielile cu aceste plati se inregistreaza in profit sau pierdere in aceeasi perioada cu cheltuielile salariale
aferente.
Grupul si Societatea isi rasplateste angajatii cu beneficii de pensionare conform contractului colectiv de munca. Pentru acest plan
de beneficii determinate, costul beneficiilor este stabilit folosind metoda unitatilor de credit proiectate, iar evaluarea actuariala este
realizata la fiecare data de raportare.
Reevaluarea, ce contine castiguri sau pierderi actuariale, se reflecta in situatia pozitiei financiare in aceeasi perioada cu
recunoasterea unei cheltuieli sau a unui venit in situatia altor venituri globale, in perioada in care au loc. Reevaluarea recunoscuta in
situatia altor venituri globale se reflecta in rezultatul acumulat si nu va fi reclasificata in situatia de profit sau pierdere. Dobanda neta
este calculata prin aplicarea unei rate de discount la soldul de la inceputul perioadei aferent provizionului pentru pensii cu beneficii
determinate. Costurile provizionului sunt clasificate astfel:
- costul serviciului (cuprinzand costul serviciului curent, costul serviciului anterior, precum si castiguri si pierderi din anulari
si cheltuieli realizate) incluse in situatia de profit sau pierdere in categoria Costul bunurilor vandute sau Cheltuieli generale si
administrative, ca si cheltuieli cu personalul.
- cheltuiala neta cu dobanda, inclusa in categoria Cheltuieli cu dobanzile in situatia de profit sau pierdere;
- reevaluari.
Beneficii pentru terminarea contractului de munca
Beneficiile pentru terminarea contractului de munca se pot plati atunci cand contractul de angajare este incetat de catre Grup si
Societate inainte de data normala de pensionare sau ori de cate ori un angajat accepta plecarea voluntara in schimbul acestor
beneficii. Grupul si Societatea recunoaste beneficiile pentru terminarea contractului de munca atunci cand acesta se obliga fie: sa
rezilieze contractele de munca ale angajatilor actuali conform unui plan formal detaliat fara posibilitatea de retragere; sau sa ofere
104
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
beneficii ca rezultat al unei oferte facute pentru a incuraja plecarea voluntara. Beneficiile datorate la mai mult de 12 luni dupa data
bilantului sunt actualizate la data de raportare.
Impozitarea
Impozitul curent
Impozitul platibil in mod curent se bazeaza pe profitul impozabil realizat in decursul anului. Profitul fiscal difera de profitul raportat in situatia
consolidata de profit sau pierdere din cauza elementelor de venituri sau cheltuieli ce sunt impozabile sau deductibile in unii ani, precum si
datorita elementelor care nu vor deveni niciodata impozabile sau deductibile. Datoria Grupului si Societatii privind impozitul pe profit curent
este determinata folosind ratele de impozitare ce erau in vigoare sau urmau sa intre in vigoare pana la sfarsitul perioadei de raportare.
Impozitul amanat
Impozitul amanat se recunoaste pe baza diferentelor temporare dintre valoarea contabila a activelor si a datoriilor din situatiile
financiare consolidate si bazele fiscale corespunzatoare folosite in calculul profitului impozabil.
Creantele privind impozitul amanat sunt in general recunoscute pentru toate diferentele temporare deductibile in masura in care este
probabil ca vor fi disponibile suficiente profituri impozabile, fata de care creanta privind impozitul amanat sa se poata utiliza. Nu se
recunosc creante sau datorii privind impozitul amanat in cazul in care diferenta temporara este generata de recunoasterea initiala
a fondului comercial sau de recunoasterea initiala a unui activ sau a unei datorii intr-o tranzactie care nu reprezinta o combinare de
intreprinderi si la momentul tranzactiei nu afecteaza nici profitul contabil, nici profitul impozabil (pierderea fiscala).
Datoriile privind impozitul amanat sunt in general recunoscute pentru toate diferentele temporare impozabile. Datoriile privind
impozitul amanat sunt recunoscute pentru diferente temporare impozabile rezultate din investitiile in filiale si asociati, si interese in
asocierile in participatii, cu exceptia celor in care Grupul este in masura sa controleze reluarea diferentei temporare si este probabil
ca diferenta temporara sa nu fie reluata in viitorul previzibil. Active privind impozitul amanat rezultand din diferente deductibile
temporar asociate cu astfel de investitii si interese sunt recunoscute doar in limita in care este probabil ca vor exista suficiente
profituri impozabile impotriva carora sa se utilizeze beneficiile diferentelor temporare si care sunt prevazute sa fie reluate in viitorul
predictibil.
Valoarea contabila a creantelor cu impozitul pe profit amanat este revizuita la finalul fiecarei perioade de raportare diminuata in
masura in care nu mai este probabil ca vor fi suficiente profituri impozabile incat sa permita utilizarea integrala sau partiala a acestor
creante. Creanta privind impozitul pe profit amanat nerecunoscuta este reevaluata la data fiecarei raportari si este recunoscuta in
masura in care devine probabil ca se vor obtine suficiente profituri fiscale viitoare astfel incat aceasta sa poata fi recuperata.
In prezent pierderile fiscale generate de societatile Grupului din Romania pot fi recuperate pe o perioada de 7 ani, iar in Sierra Leone
pe o perioada de 10 ani.
Creantele si datoriile privind impozitul amanat sunt evaluate la nivelul impozitelor ce se asteapta fi aplicate in perioada in care activul
este realizat sau datoria este decontata, pe baza nivelului impozitelor (si al legilor fiscale) ce au intrat in vigoare sau urmeaza a intra
in vigoare pana la sfarsitul perioadei de raportare. Masurarea activelor si datoriilor privind impozitul amanat reflecta consecintele
fiscale ce ar urma sa decurga din felul in care Grupul si Societatea se asteapta, la sfarsitul perioadei de raportare, sa recupereze
sau sa deconteze valoarea contabila a activelor si datoriilor sale.
Creantele si datoriile privind impozitul pe profit amanat sunt prezentate net daca exista un drept legal conform caruia se pot deconta
datorii fiscale curente cu creante fiscale si daca sunt aferente aceleiasi entitati si daca sunt datorate aceleiasi autoritati fiscale.
Impozitul anual curent si amanat
Impozitul curent si cel amanat sunt recunoscute in situatia consolidata de profit sau pierdere cu exceptia cazului in care ele se refera
la elemente ce sunt recunoscute in alte elemente ale rezultatului global sau direct in capitalul propriu, caz in care impozitul curent si
cel amanat sunt de asemenea recunoscute in alte elemente ale rezultatului global, respectiv capitaluri proprii.
Taxa pe valoarea adaugata (TVA)
Veniturile, cheltuielile si activele sunt recunoscute nete de TVA, cu exceptia:
- situatiei in care taxa aferenta achizitiei unui activ sau prestarii unui serviciu nu este recuperabila de la autoritatea fiscala, caz in
care TVA-ul se recunoaste ca parte a costului de achizitie al activului sau al serviciului, dupa caz;
105
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
- situatiei in care creantele si datoriile sunt recunoscute cu TVA-ul inclus, cand suma neta de TVA de plata sau de recuperat de la
autoritatea fiscala este inclusa in creante sau datorii in situatia pozitiei financiare.
Imobilizari corporale
Terenurile si cladirile utilizate in activitatea de productie sau pentru furnizarea de bunuri sau servicii, sau in scopuri administrative,
sunt prezentate in situatia pozitiei financiare la cost minus amortizare cumulata si minus pierderi cumulate din depreciere.
Cand parti semnificative dintr-o imobilizare corporala trebuie inlocuite intr-un anumit interval, Grupul si Societatea recunoasc aceste
parti ca active individuale cu durate de viata proprii si le amortizeaza corespunzator. De asemenea, cand se efectueaza o revizie
majora, costul acesteia se recunoaste in valoarea contabila a echipamentului respectiv ca o inlocuire daca criteriile de recunoastere
sunt indeplinite. Toate celelalte cheltuieli cu reparatiile si mentenanta sunt recunoscute in contul de profit sau pierdere atunci cand
se efectueaza. Valoarea prezenta a costurilor cu reabilitarea unui activ este inclusa in costul respectivului activ daca criteriile de
recunoastere sunt indeplinite.
Imobilizarile corporale in curs de executie ce urmeaza a fi utilizate in productie sau administrativ sunt evaluate la cost minus pierdere
cumulata din depreciere. Costurile includ si onorariile profesionale si pentru activele eligibile, costurile indatorarii capitalizate in
conformitate cu politicile contabile ale Grupului si Societatii. Astfel de active sunt clasificate la categoriile respective de imobilizari
corporale atunci cand sunt terminate sau gata de utilizare pentru scopul in care au fost prevazute. Amortizarea acestor active, pe
aceeasi baza ca si alte active aflate in proprietate, incepe atunci cand activele sunt disponibile pentru utilizare in maniera dorita.
Instalatiile si echipamentele sunt evaluate la cost minus amortizarea cumulata si pierderea cumulata din depreciere.
Terenurile nu se amortizeaza.
Amortizarea este recunoscuta pentru a aloca sistematic costul activului minus valoarea reziduala pe intreaga durata de viata a
activelor, folosindu-se metoda liniara, dupa cum urmeaza:
2021
intre 2 si 60 ani
intre 1 si 35 ani
intre 1 si 25 ani
2020
intre 2 si 60 ani
intre 1 si 35 ani
intre 1 si 25 ani
Cladiri si alte constructii speciale
Instalatii tehnice si masini
Echipamente si vehicule
Duratele de viata utila estimate, valorile reziduale si metoda de amortizare sunt revizuite la finalul fiecarei perioade de raportare,
orice modificare a acestora fiind contabilizata prospectiv.
Un element de imobilizare corporala nu mai este recunoscut ca urmare a cedarii sau atunci cand nu mai sunt asteptate beneficii
economice viitoare din utilizarea in continuare a activului. Orice castig sau pierdere rezultand din cedarea sau casarea unui element
al imobilizarii corporale este determinat ca diferenta dintre incasarile din vanzari si valoarea contabila neta a activului si este
recunoscut in situatia de profit sau pierdere la data derecunoasterii.
Investitii imobiliare
Investitiile imobiliare ale Societatii sunt evaluate initial la pretul de achizitie, incluzand si cheltuielile direct atribuibile tranzactiei. Ulterior
recunoasterii initiale, investitiile imobiliare sunt recunoscute la cost minus amortizare acumulata si minus ajustari de depreciere.
Amortizarea este recunoscuta pentru a aloca sistematic costul minus valoarea reziduala pe intreaga durata de viata a acestora,
folosindu-se metoda liniara. Investitiile imobiliare sunt derecunoscute fie atunci cand sunt vandute, fie cand sunt definitiv retrase
din folosinta si nu se mai preconizeaza aparitia de beneficii economice viitoare din cedarea lor. Diferenta dintre incasarile nete
din cedare si valoarea contabila a activului este recunoscuta in contul de profit sau pierdere aferent perioadei in care a avut loc
derecunoasterea acestora.
Transferurile la (sau de la) categoria de investitii imobiliare sunt facute numai atunci cand exista o modificare a utilizarii. Pentru un
transfer din categoria investitii imobiliare in categoria proprietate imobiliara utilizata de catre proprietar, costul proprietatii cu scopul
contabilizarii ei ulterioare este valoarea sa justa de la data modificarii utilizarii. Daca o proprietate imobiliara utilizata de proprietar
devine o investitie imobiliara, Compania trebuie sa contabilizeze o astfel de proprietate in conformitate cu politica sa aferenta
imobilizarilor corporale pana la data modificarii utilizarii.
106
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Imobilizari necorporale
Imobilizari necorporale achizitionate separat
Imobilizarile necorporale cu durata de viata utila finita care sunt achizitionate separat sunt recunoscute initial la cost si sunt contabilizate
ulterior la cost minus amortizarea cumulata si pierdere din depreciere cumulata. Amortizarea este recunoscuta liniar de-a lungul duratelor
de viata utila a acestora. Durata de viata utila estimata si metoda de amortizare sunt revizuite la finalul fiecarei perioade de raportare,
avand ca efect faptul ca orice modificari ale estimarilor sunt contabilizate pe baza prospectiva. Imobilizarile necorporale cu durata de
viata utila nedeterminata, care sunt achizitionate separat, sunt contabilizate la cost minus pierderi cumulate din depreciere.
Imobilizari necorporale generate intern – cheltuieli de cercetare si dezvoltare
Cheltuielile pentru activitati de cercetare sunt recunoscute ca atare in perioada in care acestea sunt suportate.
O imobilizare necorporala generata intern, care rezulta din dezvoltare (sau din etapa dezvoltarii unui proiect intern), este recunoscuta
daca, si numai daca, toate criteriile urmatoare au fost demonstrate:
- fezabilitatea tehnica necesara finalizarii imobilizarii necorporale astfel incat aceasta va fi disponibila pentru utilizare sau vanzare;
- intentia de a finaliza imobilizarea necorporala si de a o utiliza sau vinde;
- capacitatea de a folosi sau a vinde imobilizarea necorporala;
- modul in care imobilizarea necorporala va genera beneficii economice viitoare probabile;
- disponibilitatea resurselor tehnice, financiare si de alta natura adecvate pentru a finaliza dezvoltarea imobilizarii necorporale si pentru
utilizarea sau vanzarea acesteia; si
- capacitatea de a evalua in mod credibil costurile atribuibile imobilizarii necorporale in timpul dezvoltarii sale.
Valoarea recunoscuta initial pentru imobilizarile necorporale generate intern reprezinta suma costurilor suportate de la data la
care imobilizarea necorporala indeplineste pentru prima data criteriile de recunoastere enumerate mai sus. Acolo unde nu poate fi
recunoscuta nicio imobilizare necorporala generata intern, cheltuielile de dezvoltare sunt recunoscute in profit sau pierdere in perioada in
care acestea sunt efectuate.
Ulterior recunoasterii initiale, imobilizarile necorporale generate intern sunt raportate la cost minus amortizarea cumulata si pierderea
cumulata din depreciere, pe aceeasi baza ca si imobilizarile necorporale achizitionate separat.
Amortizarea imobilizarilor necorporale se face pe perioade cuprinse intre 3 ani (pentru software) si 50 ani (pentru concesiuni).
Imobilizari necorporale achizitionate intr-o combinare de intreprinderi
Imobilizarile necorporale achizitionate ca parte a unei combinari de intreprinderi si recunoscute separat de fondul comercial sunt
recunoscute initial la valoarea lor justa la data achizitiei (care este privita drept cost al acestora).
Ulterior recunoasterii initiale, imobilizarile necorporale achizitionate ca parte a unei combinari de intreprinderi sunt prezentate la cost minus
amortizarea cumulata si pierderea cumulata din depreciere pe aceeasi baza ca si imobilizarile necorporale care sunt achizitionate separat.
Derecunoasterea imobilizarilor necorporale
O imobilizare necorporala este derecunoscuta la cedare sau atunci cand nu se mai preconizeaza nici un fel de beneficii economice
viitoare din utilizarea sau cedarea sa. Castigurile sau pierderile rezultate din derecunoasterea unei imobilizari necorporale, evaluate ca
diferenta dintre incasarile nete din vanzare si valoarea contabila neta a activului, sunt recunoscute in profit si pierdere atunci cand activul
este derecunoscut.
Deprecierea imobilizarilor corporale si necorporale
La finalul fiecarei perioade de raportare Grupul revizuieste valorile contabile ale imobilizarilor corporale si necorporale ale sale pentru
a stabili daca exista indicii de depreciere. Daca exista astfel de indicii, se estimeaza valoarea recuperabila a activului pentru stabili
marimea deprecierii (daca exista). Acolo unde nu este posibila estimarea valorii recuperabile a unui activ individual, Grupul si
Societatea estimeaza valoarea recuperabila a unitatii generatoare de numerar careia ii apartine activul. Acolo unde poate fi
identificata o baza rezonabila si consistenta de alocare, activele corporative sunt, de asemenea, alocate unitatilor individuale care
genereaza numerar, sau, daca nu, acestea sunt alocate celui mai mic grup de unitati generatoare de numerar pentru care poate fi
identificata o baza rezonabila si consistenta de alocare.
107
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Imobilizarile necorporale cu durate de viata utile nedefinite si imobilizarile necorporale care nu sunt inca disponibile pentru utilizare
sunt testate cel putin anual pentru depreciere si ori de cate ori exista un indiciu ca activul ar putea fi depreciat.
Valoarea recuperabila reprezinta cea mai mare valoare dintre valoarea justa minus costurile generate de vanzare si valoarea sa de
utilizare. La determinarea valorii de utilizare, viitoarele fluxuri de numerar estimate sunt actualizate la valoarea lor curenta folosind
o rata de actualizare determinata inaintea impozitarii care reflecta evaluarile de piata curente a valorii-timp a banilor si riscurile
specifice activului pentru care estimarile aferente fluxurilor de numerar viitoare nu au fost ajustate.
Daca valoarea recuperabila a unui activ (sau unitati generatoare de numerar) este estimata a fi mai mica decat valoarea sa
contabila, valoarea contabila a activului (sau a unitatii generatoare de numerar) este redusa la nivelul valorii recuperabile.
Deprecierea este recunoscuta imediat in situatia de profit sau pierdere.
Acolo unde deprecierea se reverseaza, valoarea contabila a activului (sau a unitatii generatoare de numerar) este majorata la nivelul
noii estimari a valorii sale recuperabile, dar astfel incat noua valoare contabila sa nu depaseasca valoarea contabila care ar fi fost
stabilita daca nu ar fi fost recunoscuta deprecierea pentru activ (unitatea generatoare de numerar) in anii precedenti. O reversare a
unei deprecieri este recunoscuta imediat in profit sau pierdere.
Imobilizarile corporale puse temporar in conservare sunt evaluate pentru depreciere individual. Pentru activele puse in conservare
pentru o perioada nedefinita, in conformitate cu decizia Consiliului de Administratie, Grupul recunoaste o pierdere din depreciere
egala cu valoarea lor contabila la data transferului. Ulterior, aceste active sunt revizuite pentru posibila inversare a deprecierii, in
functie de planurile Grupului de a le utiliza in viitor.
Stocuri
Stocurile sunt evaluate la valoarea cea mai mica dintre cost si valoarea realizabila neta.
Cheltuielile aferente cu transportul fiecarui produs in locatia actuala si cele aferente aducerii acestuia in stare de functionare sunt
contabilizate astfel:
- Materii prime: cheltuieli de achizitie pe baza principiului primul intrat, primul iesit;
- Produse finite si productia in curs: costul materialelor directe si a orelor lucrate, precum si o parte a cheltuielilor generale de
productie alocate pe baza unei capacitati normale de functionare, cu exceptia costurilor indatorarii, determinate pe baza costului
mediu ponderat.
Valoarea realizabila neta reprezinta pretul de vanzare estimat pe parcursul desfasurarii normale a activitatii, minus costurile estimate
pentru finalizare si costurile estimate necesare efectuarii vanzarii.
Cheltuieli in avans
Cheltuielile in avans sunt sume platite in avans pentru bunuri sau servicii care vor fi furnizate Grupului/Companiei dupa perioada
de raportare. Deoarece se asteapta ca acestea sa fie decontate de partener in termen de un an de la data raportarii, acestea sunt
reflectate ca active circulante in Situatia pozitiei financiare.
Provizioane
Provizioanele sunt recunoscute atunci cand Grupul si Societatea au o obligatie actuala (legala sau implicita) ca rezultat al unui
eveniment trecut; este probabil ca pentru decontarea obligatiei sa fie necesara o iesire de resurse incorporand beneficii economice
si se poate face o estimare credibila a valorii obligatiei.
Valoarea recunoscuta ca provizion este cea mai buna estimare a contravalorii necesare pentru decontarea obligatiei actuale la
finalul perioadei de raportare, luand in considerare riscurile si incertitudinile din jurul obligatiei. Atunci cand un provizion este masurat
folosind fluxurile de numerar estimate pentru a deconta obligatia actuala, valoarea contabila a acestuia este valoarea actuala a
acelor fluxuri de numerar (unde efectul valorii-timp a banilor este semnificativ).
Atunci cand se asteapta ca unele sau toate beneficiile economice necesare pentru a deconta un provizion sa fie recuperate de la
terti, creanta este recunoscuta ca activ daca este aproape sigur ca rambursarea va fi primita si ca valoarea creantei poate fi evaluata
in mod credibil.
108
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Obligatiile de dezafectare si reabilitare
Costurile pentru dezafectare includ demontarea si demolarea de infrastructuri, precum si eliminarea materialelor reziduale si
refacerea zonelor afectate. Costurile pentru dezafectare sunt prezentate la valoarea prezenta a costurilor preconizate pentru
indeplinirea obligatiei folosind fluxurile de numerar estimate si sunt recunoscute ca parte din costul activului respectiv. Fluxurile de
numerar sunt decontate la o rata curenta dinainte de impozitare care reflecta riscul specific obligatiilor pentru dezafectare. Discountul
este inregistrat ca si cheltuiala pe masura ce apare si recunoscut in contul de profit sau pierdere ca si cost de finantare. Costurile
viitoare estimate pentru dezafectare sunt revizuite anual si ajustate dupa cum este cazul. Modificarile in costurile viitoare estimate
sau in rata de discount aplicata sunt adaugate la sau scazute din costul respectivului activ.
Instrumente financiare
Un instrument financiar este un contract care genereaza un activ financiar pentru o societate si o datorie financiara sau un
instrument de capitaluri proprii pentru o alta societate.
Activele financiare si datoriile financiare sunt recunoscute atunci cand Grupul si Societatea devin parte in prevederile contractuale
ale instrumentului.
Activele si datoriile financiare se masoara initial la valoarea justa. Costurile tranzactiei care sunt direct atribuibile achizitiei sau
emiterii de active si datorii financiare (altele decat active financiare si datoriile financiare la valoarea justa prin profit sau pierdere)
sunt adaugate la recunoasterea initiala sau deduse din valoarea justa a activelor respectiv datoriilor financiare, dupa caz. Costurile
tranzactiei direct atribuibile achizitiei activelor sau datoriilor financiare la valoare justa prin profit sau pierdere sunt recunoscute
imediat in situatia consolidata si individuala de profit sau pierdere.
Metoda dobanzii efective
Metoda dobanzii efective este o metoda de calcul a costului amortizat al unui activ financiar si de alocare a venitului din dobanzi
pe perioada relevanta. Rata dobanzii efective este rata care actualizeaza exact incasarile viitoare de numerar estimate pe durata
de viata a instrumentului financiar (inclusiv toate comisioanele platite sau primite care formeaza parte integranta din rata dobanzii
efective, costurile de tranzactie si altor prime sau discounturi), sau (unde este cazul) pe o perioada mai scurta, la valoarea contabila
neta a activului financiar la data recunoasterii initiale.
Venitul este recunoscut pe baza dobanzii efective pentru instrumentele financiare altele decat acele active clasificate ca si active
financiare la valoarea justa prin profit sau pierdere.
Active financiare
Pentru scopurile evaluarii ulterioare activele financiare sunt clasificate in urmatoarele categorii: active financiare la cost amortizat, la
valoare justa prin alte elemente ale rezultatului global (OCI) si la valoarea justa prin profit sau pierdere (FVTPL).
- Instrumente de datorie la costul amortizat pentru activele financiare care sunt pastrate in cadrul unui model de business cu obiectivul
de a pastra activele financiare pentru a colecta fluxurile de trezorerie contractuale ce indeplinesc criteriul de numai plati de capital si
dobanzi (SPPI). Aceasta categorie include Creantele comerciale si alte creante precum si Imprumuturile acordate pe termen lung.
Activele financiare la cost amortizat sunt evaluate ulterior utilizand metoda dobanzii efective (EIR) si sunt subiectul analizei de
depreciere. Castigurile si pierderile sunt recunoscute in profit sau pierdere atunci, cand activul este derecunoscut, modificat sau
depreciat.
- Activele financiare la valoarea justa prin alte elemente ale rezultatului global (OCI). La recunoasterea initiala, Grupul si Societatea pot opta sa
clasifice in mod irevocabil investitii de capital ca instrumente de capital desemnate la OCI atunci cand acestea intrunesc definitia elementelor de
capital dupa IAS 32 Instrumente financiare: prezentare, si cand acestea nu sunt detinute spre vanzare. Clasificarea se determina pentru fiecare
instrument financiar in parte. Castigurile si pierderile pe aceste active financiare nu ajung sa se recicleze niciodata in contul de profit sau pierdere.
- Activele financiare la valoarea justa prin profit sau pierdere (FVTPL) cuprind activele financiare detinute pentru tranzactionare,
activele financiare desemnate la recunoasterea initiala la valoarea justa prin contul de profit si pierdere sau activele financiare
obligatoriu impuse a fi evaluate la valoarea justa. Activele financiare sunt clasificate ca fiind detinute pentru tranzactionare daca sunt
achizitionate in scopul vanzarii sau rascumpararii pe termen scurt. Instrumentele financiare derivate, inclusiv derivatele incorporate
separate, sunt, de asemenea, clasificate ca fiind detinute pentru tranzactionare, cu exceptia cazului in care sunt desemnate ca
109
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
instrumente de acoperire eficiente. Activele financiare cu fluxuri de trezorerie care nu sunt doar plati de capital si dobanzi sunt
clasificate si evaluate la valoarea justa prin profit sau pierdere, indiferent de modelul de business. Indiferent de criteriile de clasificare
a instrumentelor de datorie la costul amortizat sau la valoarea justa prin OCI, astfel cum este descris mai sus, instrumentele de
datorie pot fi desemnate la valoarea justa prin contul de profit si pierdere la recunoasterea initiala, daca aceasta elimina sau reduce
semnificativ o neconcordanta contabila.
Activele financiare la valoarea justa prin profit sau pierdere sunt inregistrate in situatia pozitiei financiare la valoarea justa cu
modificarile nete ale valorii juste recunoscute in contul de profit sau pierdere.
Activele financiare in mod obligatoriu la valoarea justa prin profit sau pierdere cuprind creante ale Grupului / Societatii acoperite prin
contracte de factoring care nu au fost inca scontate la data raportarii.
Deprecierea activelor financiare
Grupul si Societatea recunosc un provizion pentru pierderile preconizate din creditare (ECL) pentru toate instrumentele de datorie
care nu sunt detinute la valoare justa prin profit sau pierdere. ECL se bazeaza pe diferenta dintre fluxurile de trezorerie contractuale
datorate in conformitate cu contractul si toate fluxurile de numerar pe care Grupul si Societatea se asteapta sa le primeasca,
actualizate cu o aproximare a ratei dobanzii efective initiale a activului. Fluxurile de numerar preconizate vor include fluxurile de
trezorerie provenite din vanzarea de garantii detinute sau alte imbunatatiri de credit care fac parte integranta din clauzele contractuale.
Pierderile preconizate sunt recunoscute in doua etape. Pentru expunerile de credit pentru care nu a existat o crestere semnificativa
a riscului de credit de la recunoasterea initiala, pierderi preconizate sunt recunoscute pentru pierderile din credite care rezulta din
evenimentele de neplata posibile in urmatoarele 12 luni (ECL pe 12 luni). Pentru acele expuneri de credit pentru care a existat o crestere
semnificativa a riscului de credit de la recunoasterea initiala, este necesar un provizion pentru pierderile de credit preconizate pe parcursul
duratei ramase a expunerii, indiferent de momentul de neplata (pierderile din creditare preconizate pe toata durata de viata).
Pentru creantele comerciale Grupul si Societatea aplica o abordare simplificata in calcularea pierderilor preconizate (ECL). Prin
urmare, Grupul si Societatea nu urmaresc modificarile riscului de credit, ci recunosc, in schimb, un provizion pe baza datelor
pierderilor preconizate pe intreaga durata a vietii la fiecare data de raportare. Grupul si Societatea au stabilit o matrice de stabilire a
provizioanelor care se bazeaza pe experienta pierderilor din creditare istorice, ajustata pentru factorii prospectivi specifici debitorilor si
mediului economic. Mai multe informatii despre matricea de provizioane a Grupului sunt prezentate in Nota 33.
Creantele comerciale ale Grupului / Societatii sunt in general pe termene de 30 pana la 90 de zile. Grupul / Societatea considera
un activ financiar in posibilitate de nerambursare atunci cand platile contractuale sunt restante in afara acestor termene Cu toate
acestea, in anumite cazuri, Grupul / Societatea poate considera, de asemenea, un activ financiar ca fiind in stare de nerambursare
atunci cand informatiile interne sau externe indica faptul ca este putin probabil ca Grupul / Societatea sa primeasca in totalitate sumele
contractuale restante inainte de a lua in considerare orice cresteri de credite detinute de Grup / Societate. Un activ financiar este
anulat atunci cand nu exista o asteptare rezonabila de recuperare a fluxurilor de numerar contractuale.
Derecunoasterea activelor financiare
Grupul si Societatea derecunosc un activ financiar numai atunci cand drepturile contractuale privind fluxurile de numerar din active
expira sau cand transfera activul financiar si, in mod substantial, toate riscurile si beneficiile aferente titlului de proprietate a activului
catre alta entitate. Daca Grupul si Societatea nici nu transfera nici nu retin in mod substantial toate riscurile si beneficiile aferente
titlului de proprietate si continua sa controleze activul transferat, se recunoaste dreptul pastrat in activul respectiv si o datorie pentru
eventuale sume de plata. Daca Grupul si Societatea pastreaza in mod substantial riscurile si beneficiile aferente titlului de proprietate
ale unui activ financiar transferat, atunci Grupul si Societatea continua sa recunoasca activul financiar si, de asemenea, recunosc un
imprumut garantat pentru incasarile primite.
La derecunoasterea totala a unui activ financiar, diferenta dintre valoarea contabila a activului si suma contravalorii primite si/sau de
primit si a castigului sau pierderii cumulate care a fost recunoscuta in alte elemente ale rezultatului global se recunoaste in profit sau
pierdere.
Investitii in filiale
In situatiile financiare individuale investitiile in filiale sunt prezentate la cost istoric minus ajustari pentru depreciere.
110
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Numerar si echivalente de numerar
Numerarul si echivalentele de numerar din situatia pozitiei financiare si din situatia fluxurilor de trezorerie cuprind numerarul la banci si
in casierie, precum si depozitele la termen constituite pe o perioada de cel mult 3 luni.
Datorii financiare si instrumente de capitaluri proprii
Datoriile financiare sunt clasificate la recunoasterea initiala ca datorii financiare la valoare justa prin contul de profit sau pierdere,
imprumuturi, datorii comerciale sau ca instrumente financiare derivate desemnate intr-o relatie de acoperire eficienta, dupa caz.
Clasificare ca datorie sau capital
Instrumentele de datorie sau capitaluri emise de catre Grup si Societate sunt clasificate fie ca datorii financiare sau capitaluri proprii in
conformitate cu angajamentele contractuale si definitia datoriei financiare si a instrumentului de capital.
Instrumente de capital
Un instrument de capital este orice contract care dovedeste o participatie reziduala in activele unei entitati dupa deducerea tuturor
datoriilor sale. Instrumentele de capital emise de Grup si Societate sunt recunoscute in incasarile primite, net de costurile directe de
emisiune.
Rascumpararea instrumentelor de capital proprii ale Grupului si Societatii este recunoscuta si dedusa direct din capitauri proprii. Nici
un castig sau nicio pierdere nu este recunoscuta in profit sau pierdere la achizitia, vanzarea, emisiunea sau anularea instrumentelor
de capitaluri proprii ale Grupului si Societatii.
Datorii financiare
Datoriile financiare sunt clasificate fie ca Datorii financiare evaluate la valoarea justa prin profit sau pierdere sau ca Alte datorii
financiare.
Datorii financiare la valoarea justa prin profit sau pierdere
Datoriile financiare sunt clasificate la valoarea justa prin profit sau pierdere cand datoria financiara este fie detinuta in vederea
tranzactionarii, fie desemnata la valoarea justa prin profit sau pierdere.
O datorie financiara este clasificata ca detinuta in vederea tranzactionarii daca:
- a fost achizitionata, in principal, in scopul rascumpararii in viitorul apropiat; sau
- la recunoasterea initiala face parte dintr-un portofoliu de instrumente financiare identificate pe care Grupul si Societatea le
administreaza impreuna si are un istoric de marcare pe termen scurt a profiturilor; sau
- este un instrument derivat care nu este desemnat ca instrument de acoperire sau care nu este eficient.
O datorie financiara, alta decat datoria financiara detinuta pentru tranzactionare, poate fi desemnata ca fiind la valoarea justa prin
profit sau pierdere, la recunoasterea initiala daca:
- aceasta desemnare elimina sau reduce semnificativ o inconsecventa de evaluare sau de recunoastere care ar aparea altfel; sau
- datoria financiara face parte dintr-un grup de active financiare sau datorii financiare sau ambele, a caror performanta este gestionata
si evaluata pe baza valorii juste, in conformitate cu managementul riscului documentat sau strategia de investitii, precum si daca
gruparea este furnizata intern pe acea baza; sau
- face parte dintr-un contract care contine unul sau mai multe instrumente derivate incorporate si IFRS 9 Instrumente financiare
permite ca intregul contract combinat (activ sau datorie) sa fie desemnat ca fiind la valoare justa prin contul de profit sau pierdere.
Datoriile financiare la valoare justa prin profit sau pierdere sunt evaluate la valoare justa, cu orice castig sau pierdere care rezulta
din reevaluare recunoscut in profit sau pierdere. Castigul sau pierderea neta recunoscute in profit sau pierdere includ orice dobanda
platita in legatura cu datoria financiara si sunt incluse in Castiguri / (pierderi) nete din instrumente financiare derivate si Alte castiguri/
(pierderi) financiare, nete in profit sau pierdere. Valoarea justa este stabilita in modul prezentat in Nota 33.
111
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Alte datorii financiare
Alte datorii financiare (inclusiv imprumuturi) sunt evaluate ulterior la cost amortizat, folosind metoda dobanzii efective.
Metoda dobanzii efective este o metoda de calcul a costului amortizat a unei datorii financiare si de alocare a cheltuielilor cu dobanzile
din perioada relevanta. Rata dobanzii efective este rata care actualizeaza exact platile viitoare de numerar estimate pe durata de
viata preconizata a datoriei financiare (inclusiv toate onorariile platite sau primite care fac parte integranta din rata efectiva a dobanzii,
costurile de tranzactie si alte prime sau disconturi) sau (acolo unde e cazul) pe o perioada mai scurta, la valoarea contabila neta de la
recunoasterea initiala.
Contracte de garantie financiara
Un contract de garantie financiara este un contract care solicita emitentului sa efectueze anumite plati pentru a compensa detinatorul
pentru o pierdere pe care o are de suferit in situatia in care un debitor specificat nu face platile la termen in conformitate cu conditiile
unui instrument de datorie.
Contractele de garantie financiara emise de Grup si Societate sunt evaluate initial la valoarea justa a acestora si, daca nu sunt
desemnate ca fiind la valoare justa prin profit sau pierdere, sunt evaluate ulterior la nivelul maxim al:
- sumei obligatiei contractuale, stabilita in conformitate cu IFRS 9 Instrumente financiare; si
- sumei recunoscute initial, minus, acolo unde este cazul, amortizarea cumulata recunoscuta in conformitate cu politicile de
recunoastere a veniturilor.
Derecunoasterea datoriilor financiare
Grupul si Societatea derecunoasc datoriile financiare atunci si numai atunci cand obligatiile Grupului si Societatii sunt achitate,
anulate sau expira. Diferenta dintre valoarea contabila a datoriei financiare derecunoscute si contravaloarea platita si platibila este
recunoscuta in profit sau pierdere.
Instrumente financiare derivate
Grupul si Societatea devin parte intr-o serie de instrumente financiare derivate pentru a-si gestiona expunerea la riscul de piata si la
riscul ratei cursului de schimb, incluzand contracte forward sau optiuni pe cursul de schimb, contracte swap si optiuni de gestionare a
riscurilor legate de pretul marfurilor corespunzatoare vanzarilor pe aluminiu, bazate pe pretul aluminiului de pe Bursa Metalelor de la
Londra (“LME”). Grupul / Societatea utilizeaza instrumente financiare derivate similare, atunci cand este necesar, pentru a se acoperi
de riscul de pret al achizitiilor pentru productie, cum ar fi energia electrica.
Informatii suplimentare cu privire la instrumentele financiare derivate sunt prezentate in Nota 33. Instrumentele financiare derivate
sunt recunoscute initial la valoarea justa de la data incheierii contractelor si sunt reevaluate ulterior la valoarea lor justa la incheierea
fiecarei perioade de raportare. Castigul sau pierderea rezultata este recunoscuta imediat in contul de profit sau pierdere, exceptand
cazul in care instrumentul derivat este desemnat ca instrument de acoperire si este eficient, situatie in care momentul recunoasterii in
profit sau pierdere depinde de natura relatiei de acoperire.
Prezentarea neta a instrumentelor financiare
Activele si datoriile financiare sunt prezentate net in situatia pozitiei financiare daca exista un drept legal care sa permita decontarea
neta si daca exista intentia in acest sens, respectiv de a realiza activele si a deconta datoriile in acelasi timp.
Partile afiliate
Contrapartidele sunt considerate afiliate in momentul in care alta parte, fie prin drept de proprietate, drepturi contractuale, relatii
familiale sau prin alte mijloace, poate controla sau influenta semnificativ cealalta parte.
Subventii
Subventiile sunt recunoscute atunci cand exista suficiente dovezi ca Grupul si Societatea vor indeplini conditiile referitoare la acestea
si ca subventiile vor fi primite. Acestea sunt recunoscute in situatia de profit sau pierdere pe perioada necesara pentru a le corela cu
costurile pe care subventiile le compenseaza si sunt prezentate in categoria Alte venituri operationale. Subventiile care se primesc ca
112
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
si compensatie pentru cheltuieli sau pierderi deja inregistrate sau pentru a acorda suport nemijlocit Grupului si Societatii, fara costuri
ulterioare aferente, se recunosc in contul de profit sau pierdere in perioada cand trebuie primite.
Subventiile pentru achizitia de mijloace fixe sunt incluse in active pe termen lung ca venituri in avans si se crediteaza in contul de profit
si pierdere liniar pe durata de viata preconizata a respectivelor active.
Certificatele de emisii de gaze cu efect de sera
Grupul si Societatea recunosc deficitul de certificate de emisii gaze cu efect de sera in situatiile financiare consolidate si individuale pe
baza metodei datoriilor nete. Conform acestei metode, sunt recunoscute doar acele datorii care se asteapta sa rezulte din depasirea
cotelor de certificate alocate.
Grupul si Societatea estimeaza volumele anuale de emisii la finalul fiecarei perioade de raportare si recunosc totalul datoriilor
suplimentare estimate pentru excesul prognozat de volume de emisii de gaze cu efect de sera la justa valoare a unitatilor
suplimentare care urmeaza sa fie achizitionate sau sanctiunile care urmeaza sa fie suportate conform legislatiei nationale. Datoria
suplimentara neta este recunoscuta in profit sau pierdere pe baza metodei unitatii de productie. La 31 decembrie 2021 una din
subsidiarele Grupului a recunoscut o suma de 1.275 mii RON in categoria Alte cheltuieli operationale, pe de o parte, in Situatia de
profit sau pierdere, si in Provizioane pe termen scurt in Situatia Pozitiei financiare, pe de alta parte (la 31 decembrie 2020: 0).
In cazul in care Grupul si Societatea estimeaza ca va folosi mai putin din cotele alocate de certificate de emisii de gaze cu efect de
sera alocate, orice potential venit din vanzarea certificatelor neutilizate este recunoscut doar in momentul vanzarii efective a acestora.
Raportarea pe segmente
Un segment este o componenta a Grupului si a Societatii care se implica in segmente de activitate din care poate obtine venituri sau
poate inregistra cheltuieli (inclusiv venituri si cheltuieli corespunzatoare tranzactiilor cu alte componente ale aceleiasi entitati), ale carei
rezultate operationale sunt trecute in revista in mod regulat de catre principalul factor decizional al Grupului si Societatii pentru a lua
decizii referitoare la resursele ce urmeaza sa fie alocate segmentului si a evalua performantele acestuia si pentru care sunt disponibile
informatii financiare distincte. Informatiile despre segment sunt prezentate cu privire la segmentele geografice si de activitate ale
Grupului si sunt stabilite pe baza structurii de management si raportare interna a Grupului si Societatii.
Rezultatele, activele si datoriile pe segment includ elemente ce pot fi atribuite direct unui segment, precum si elemente care pot fi
alocate pe o baza rezonabila. Elementele nealocate constau in principal in investitii (altele decat investitiile imobiliare) si veniturile
aferente, credite si imprumuturi si cheltuielile aferente, active corporative (in principal sediul Grupului si Societatii), cheltuieli
administrative, precum si in creante si datorii privind impozitul.
Cheltuielile de capital pe segment reprezinta totalul costurilor inregistrate pe parcursul perioadei pentru achizitia imobilizarilor
corporale si a imobilizarilor necorporale, altele decat fondul comercial.
Dividende
Dividendele sunt inregistrate ca datorii in situatiile financiare ale Grupului si Societatii in perioada in care acestea sunt aprobate de
catre actionarii Societatii si se reflecta corespunzator prin scaderea capitalurilor proprii.
Conform Ordinul Ministrului Finantelor Publice nr. 3067/2018 pentru completarea unor reglementari contabile, repartizarea trimestriala
a profitului catre actionari se realizeaza optional, in cursul exercitiului financiar in limita profitului contabil net realizat trimestrial, plus
eventualele profituri reportate si sume retrase din rezerve disponibile in acest scop, din care se scad orice pierderi reportate din anii
anteriori, precum si sumele depuse in rezerve in conformitate cu cerintele legale sau statutare.
Regularizarea posibilelor diferente rezultate din distribuirea dividendelor in timpul anului se vor efectua dupa aprobarea situatiilor financiare
anuale, iar plata posibilelor diferente rezultate din regularizare trebuie sa se efectueze in termenele stabilite legal. Dividendele repartizate si
platite in plus in cursul exercitiului financiar se restituie de catre actionari Societatii in termenele stabilite legal.
4.2 Judecati contabile critice, estimari si ipoteze
Pregatirea situatiilor financiare necesita efectuarea de catre management a unor judecati contabile, estimari si ipoteze, care afecteaza
valorile raportate pentru veniturile din vanzari, cheltuieli, active si datorii, notele explicative aferente, precum si pentru prezentarea
113
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
datoriilor contingente. Gradul de incertitudine aferent acestor ipoteze si estimari poate genera rezultate ce necesita ajustarea
semnificativa a valorilor contabile ale activelor sau datoriilor.
Ipotezele cheie care ar putea genera un anumit grad de incertitudine la data raportarii, care prezinta un risc semnificativ de a determina
ajustari materiale pentru valorile contabile ale activelor si datoriilor aferente anului urmator, sunt descrise mai jos. Grupul si Societatea au
fundamentat ipotezele si estimarile pe informatiile disponibile atunci cand situatiile financiare au fost pregatite. Circumstantele si ipotezele
existente cu privire la dezvoltarile viitoare s-ar putea schimba datorita modificarilor in piata sau circumstantelor care sunt in afara controlului
Grupului si Societatii. Astfel de schimbari sunt reflectate in ipoteze atunci cand acestea apar.
Judecati
Determinarea termenului contractelor de leasing cu optiuni de reinnoire si incetare
Grupul si Societatea determina termenul contractului de leasing ca fiind termenul ne-anulabil al contractului de leasing, impreuna
cu orice perioade acoperite de o optiune de prelungire a contractului de leasing, daca este rezonabil de sigur ca va fi exercitat, sau
orice perioade acoperite de o optiune de incetare a contractului de leasing, daca este rezonbil de sigur ca nu va fi exercitata. Grupul
si Societatea au mai multe contracte de leasing care includ optiuni de prelungire sau de incetare. Grupul si Societatea folosesc
rationamentul pentru a evalua daca este in mod rezonabil sigur ca se va exercita sau nu optiunea de reinnoire sau de incetare a
contractului de leasing. Adica, Grupul si Societatea iau in considerare toti factorii relevanti care le creeaza un stimulent economic
pentru a exercita fie reinnoirea, fie incetarea contractului de leasing. La 31 decembrie 2021, valoarea contabila a drepturilor de
utilizare a activelor pentru care Grupul si Societatea au estimat ca vor exercita optiunea de prelungire este de 2.067 mii RON (2020:
2.499 mii RON) la nivelul Grupului si 983 mii RON (2020: 1.853 mii RON) la nivelul Societatii. A se vedea nota 18.
Venituri din subventii - compensatii pentru costurile indirecte cu emisiile de carbon
Atunci cand se determina momentul recunoasterii unor subventii pentru venituri si valoarea lor, este necesara aplicarea judecatilor
contabile critice. Conducerea evalueaza atent daca s-au indeplinit conditiile pentru primirea subventiei, indiferent daca aceasta a
fost incasata sau nu in perioada de raportare, si de asemenea ia in calcul daca subventia compenseaza cheltuieli deja efectuate
sau costuri viitoare. Prin urmare, subventia poate fi inregistrata pe venit in anul financiar curent, concomitent cu cheltuielile pe care
aceasta le compenseaza, sau pe baza de sume incasate daca nu exista alta baza de alocare a subventiei in alte perioade decat in
cea in care a fost primita. In plus, daca Grupul sau Societatea dobandeste dreptul de a primi o subventie in scop de compensare a
unor cheltuieli efectuate intr-o perioada trecuta, o astfel de subventie se inregistreaza in Situatia de profit sau pierdere in perioada in
care se dobandeste acest drept, cu prezentarea adecvata care sa asigure o intelegere clara a efectului. A se consulta si Nota 8.
Estimari si ipoteze
Ajustari pentru deprecierea activelor imobilizate corporale si necorporale
Deprecierea unui activ are loc atunci cand valoarea neta contabila a respectivului activ sau a unitatii generatoare de numerar
depaseste valoarea lor recuperabila, care este maximul dintre valoarea de piata minus costurile de vanzare si valoarea de utilizare.
Calculul valorii de piata minus costurile de vanzare se bazeaza pe un model de fluxuri de numerar actualizate, pe date disponibile
in piata din tranzactii de vanzari angajante, derulate in conditii normale de piata, pentru active similare sau pe preturi de piata
identificabile mai putin costurile de cedare a activului. Calculul valorii de utilizare se bazeaza pe un model de fluxuri de numerar
actualizate. Fluxurile de numerar sunt extrase din bugete intocmite de Grup si Societate si nu includ activitati de restructurare la care
Grupul si Societatea nu s-au angajat inca sau investitii viitoare semnificative care vor imbunatati performanta activului sau a unitatii
generatoare de numerar care face obiectul testului de depreciere. Valoarea recuperabila este senzitiva la rata de discount folosita
in modelul fluxurilor de numerar actualizate, precum si la intrarile de numerar viitoare estimate si la rata de crestere folosita pentru
extrapolari. Ipotezele cheie utilizate pentru determinarea valorii recuperabile pentru diferitele unitati generatoare de numerar, inclusiv o
analiza a senzitivitatii, sunt prezentate si explicate in Notele 14, 16 si 17.
Taxe
Interpretarea reglementarilor fiscale complexe, modificarile in legislatia fiscala, precum si suma si momentul exigibilitatii veniturilor
impozabile viitoare presupun o serie de incertitudini. Grupul deruleaza tranzactii cu diversi parteneri din mediul international, care sunt in
multe cazuri pe termen lung si de complexitate, astfel ca rezultatele efective ar putea diferi fata de ipotezele avute in vedere, sau fata de
viitoare modificari ale unor astfel de ipoteze, ceea ce ar putea necesita viitoare ajustari ale cheltuielilor sau veniturilor din taxe inregistrate
deja. Grupul si Societatea inregistreaza provizioane, daca este cazul, pentru viitoare consecinte posibile ale unor inspectii fiscale. Valorile
acestor provizioane se bazeaza pe diversi factori, cum ar fi intepretarea reglementarilor fiscale de catre Grup si Societate, in raport
cu interpretarile autoritatilor fiscale. Astfel de diferente de interpretare pot aparea pentru o serie de spete, in functie de circumstantele
aplicabile.
Creantele din impozit pe profit amanat se recunosc pentru pierderi fiscale reportate, in masura in care este probabil ca vor exista profituri
taxabile pentru care aceste pierderi fiscale vor putea fi folosite. Este necesar ca managementul sa isi exercite judecata profesionala pentru
114
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
a determina valoarea creantei din impozitul pe profit amanat care poate fi recunoscuta, pe baza momentului estimat si a nivelului viitoarelor
profituri impozabile, concomitent cu strategiile viitoare de planificare fiscala. Mai multe detalii sunt prezentate in Nota 12.
Grupul are nerecunoscute creante privind impozitul pe profit amanat din pierderi fiscale cumulate din anii anteriori in suma de 52.533
mii RON (2020: RON 99.693 mii RON). Aceste pierderi se refera in special la Sierra Mineral Holdings I, Ltd., si nu pot fi utilizate pentru
acoperirea de profituri impozabile din alte societati din cardul Grupului. Avand in vedere incertitudinea cu privire la momentul obtinerii
si valoarea profiturilor viitoare impozabile care ar putea fi disponibile pentru recuperarea pierderilor fiscale, Grupul a stabilit ca nu
poate recunoaste creanta privind impozitul pe profit amanat aferent pierderilor fiscale respective. Daca Grupul ar indeplini conditiile
pentru recunoasterea tuturor creantelor privind impozitul pe profit amanat, profitul si capitalurile proprii ar creste cu 23.236 mii RON
(2020: 37.659 mii RON). Detalii suplimentare legate de taxe sunt prezentare in Nota 12.
Evaluarea la valoare justa a instrumentelor financiare
Atunci cand valoarea justa a activelor si datoriilor financiare reflectate in situatia pozitiei financiare nu pot fi masurate pe baza unor
preturi cotate pe piete active, valoarea lor justa se masoara folosind tehnici de evaluare, printre care si modelul fluxurilor de numerar
actualizate. Ipotezele din aceste modele sunt preluate din informatii de piata disponibile, dar atunci cand nu este posibil, sunt
necesare rationamente pentru determinarea valorii juste. Rationamentele includ determinarea unor ipoteze cum ar fi riscul de credit si
volatilitatea. Orice modificari in aceste ipoteze referitoare la acesti factori ar putea afecta valoarea raportata in situatii financiare. A se
consulta si Nota 33 pentru mai multe detalii.
Provizioane pentru reabilitare
Grupul si Societatea au recunoscut provizioane privind reabilitarea unor amplasamente unde depoziteaza deseuri din productie.
Pentru determinarea valorii provizioanelor, s-au facut estimari si s-au luat in considerare ipoteze privind rata de discount, rata de
inflatie, costurile cu reabilitarea si momentul cand vor trebui suportate. A se consulta si Nota 27 pentru mai multe detalii.
Planuri de beneficii determinate
Costul privind planurile de beneficii determinate si valoarea prezenta a obligatiilor privind aceste planuri sunt determinate utilizand
evaluari actuariale. O evaluare actuariala presupune utilizarea unor ipoteze care ar putea sa fie diferite de evolutia ulterioara in
realitate. Aceste ipoteze se refera la rata de discount, cresterile de salarii viitoare, rulajul de personal si longevitatea. Din cauza
aspectelor complexe avute in vedere la evaluare si din cauza perioadei indelungate, obligatia privind beneficiile determinate este
foarte senzitiva la modificarea acestor ipoteze. Toate ipotezele sunt revizuite la fiecare data de raportare. Informatii suplimentare sunt
prezentate in Nota 28.
Estimarea ratei de imprumut incrementale
In cazul in care Grupul si Societatea nu pot determina cu usurinta rata dobanzii implicite in contractele de leasing, utilizeaza rata de
imprumut incrementala (IBR) pentru a determina datoriile de leasing. IBR este rata dobanzii pe care Grupul si Societatea ar trebui sa
o plateasca pentru a imprumuta la un termen similar si, cu o garantie similara, fondurile necesare pentru a obtine un activ cu o valoare
similara dreptului de utilizare a activelor, intr-un mediu economic similar. Prin urmare, IBR reflecta ceea ce „ar trebui sa plateasca""
Grupul si Societatea si necesita o estimare atunci cand nu sunt disponibile rate observabile (cum ar fi filialele care nu incheie tranzactii
de finantare). A se vedea nota 18.
Provizion pentru pierderi preconizate din creditare ale creantelor comerciale
Grupul determina pierderile preconizate de creditare pentru aceste elemente utilizand o matrice de provizioane, estimata pe baza
experientei istorice a pierderilor de creditare, conform scadentei debitorilor, ajustata dupa caz pentru a reflecta conditiile actuale si
estimarile conditiilor economice viitoare. In consecinta, profilul de risc de credit al acestor active este prezentat pe baza scadentei lor
in termenii matricei de provizioane.
Pentru determinarea recuperabilitatii creantelor comerciale, Grupul ia in considerare orice modificare a calitatii creditului clientului de
la data la care creditul a fost initial acordat pana la data raportarii si ajustat pentru factori prospectivi specifici debitorilor si mediului
economic. Separat, Grupul face estimari individuale pentru creantele vechi si semnificative. Pentru aceste creante, daca se asteapta
deteriorarea conditiile economice prognozate in anul urmator, ceea ce poate duce la o posibilitate de neplata, rata istorica de neplata
este ajustata. La fiecare data de raportare, ratele istorice de neplata observate sunt actualizate si modificarile estimarilor prospective
sunt analizate.
Evaluare pierderii preconizate din creditare si previziunile pentru creantele evaluate individual sunt o estimare semnificativa. Pierderile
preconizate din creditare sunt sensibile la schimbarile in circumstantele si conditiile economice prognozate. Experienta istorica a
Grupului in ceea ce priveste pierderile din creditare si prognoza conditiilor economice ar putea sa nu fie, de asemenea, reprezentative
pentru neincasarea efectiva a creantelor in viitor. Informatii privind pierderile preconizate din creditare pentru creantele comerciale ale
Grupului sunt prezentate in notele 21, 22 si 33.
115
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
5.
Venituri din contractele cu clientii
Mai jos este detalierea veniturilor Grupului realizate din contractele cu clientii, inclusiv cei din cadrul grupului:
2021
Total
Segmente
Bauxita
Alumina
Aluminiu
primar
Aluminiu
procesat
Altele
Tipuri de bunuri si servicii
Vanzari de bauxita
-
198.212
198.212
-
805.858
-
-
-
-
Vanzari de alumina
-
-
-
-
-
805.858
Vanzari de produse aluminiu primar
Vanzari de produse aluminiu procesat
Alte venituri si servicii prestate
Total venituri din contractele cu clientii
-
-
1.782.393
-
-
1.782.393
1.697.564
226.671
-
-
-
1.697.564
650
14.849
213.061
2.761
808.619
208.411
208.411
1.782.393
1.698.214
4.710.698
2020
Total
Segmente
Bauxita
Alumina
Aluminiu
primar
Aluminiu
procesat
Altele
Tipuri de bunuri si servicii
Vanzari de bauxita
186.214
-
669.633
-
-
-
-
186.214
669.633
Vanzari de alumina
-
-
-
-
-
Vanzari de produse aluminiu primar
Vanzari de produse aluminiu procesat
Alte venituri si servicii prestate
Total venituri din contractele cu clientii
-
-
1.322.888
-
-
1.322.888
1.248.174
66.502
-
-
-
1.248.174
610
13.967
200.181
2.213
671.846
49.712
49.712
1.322.888
1.248.784
3.493.411
In anul 2021, veniturile Grupului au crescut in principal datorita segmentelor Aluminiu Primar si Procesat pe fondul cresterii
cotatiei aluminiului pe pietele internationale, precum si segmentului Alumina, unde livrarile de alumina si hidrat au fost mai
mari fata de anul precedent. In categoria Alte venituri sunt incluse venituri in suma de 157.096 mii RON (2020: 6.429 mii RON)
aferente vanzarii pe piata libera a surplusului de energie electrica pe care Grupul l-a avut in anul 2021. Grupul a fost in situatia
de a avea surplus de energie electrica deoarece a fost nevoit sa cumpere energie din piata si sa-si asigure furnizarea continua
dupa ce un furnizor a sistat livrarile de energie la pret fix contractate in avans din cauza cresterii bruste a pretului electricitatii.
Furnizorul a reluat livrarile contractuale ulterior.
Mai jos este prezentata reconcilierea veniturilor din contractele incheiate cu clientii cu sumele prezentate in informatiile pe
segmente in Nota 6:
2021
Bauxita
Alumina
Aluminiu
primar
Aluminiu
procesat
Altele
Total
Venituri
Venituri din contracte cu clientii
Tranzactii intre segmente
Total venituri ale Grupului (Nota 6)
213.061
-198.212
14.849
808.619
-651.759
156.860
1.782.393
-312.192
1.470.201
1.698.214
-2.360
208.411
-46.217
162.194
4.710.698
-1.210.740
3.499.958
1.695.854
2020
Total
Revenue
Bauxita
Alumina
Aluminiu
primar
Aluminiu
procesat
Altele
Venituri din contracte cu clientii
Tranzactii intre segmente
200.181
-149.658
50.523
671.846
-574.443
97.403
1.322.888
-212.992
1.109.896
1.248.784
-1.626
49.712
-39.976
9.736
3.493.411
-978.695
2.514.716
Total venituri ale Grupului (Nota 6)
1.247.158
Tranzactiile intre segmente operationale sunt bazate pe preturi de piata stabilite intr-o maniera similara cu tranzactiile cu terte
parti. Pentru modul cum Grupul urmareste performanta segmentelor sale individuale, a se vedea Nota 6.
116
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
In ceea ce priveste veniturile Societatii mama, aceasta este organizata in doua divizii: divizia de aluminiu primar, care produce si
vinde produse precum sarma, placi, bare si lingouri si divizia de aluminiu prelucrat care produce si vinde produse laminate plate,
cum ar fi table, placi si benzi. Veniturile din contractele cu clientii aferente vanzarilor de produse aluminiu primar ale Societatii
mama au fost de 1.782.393 mii RON, inclusiv vanzarile in cadrul Grupului, iar veniturile din contractele cu clientii aferente vanzarilor
de produse aluminiu procesat ale Societatii mama au fost de 1.292.545 mii RON în 2021 (iar in 2020: 1.322.888 mii RON pentru
produse aluminiu primar și 936.958 mii RON pentru produsele din aluminiu procesat).
Datorii aferente contractelor
In 2021, Grupul si Societatea au recunoscut in intregime suma de 31.742 mii RON, respectiv suma de 31.745 mii RON, existente
la 31 decembrie 2020 in categoria Datorii aferente contractelor, ca venit din obligatiile de prestare indeplinite. Soldul de 45.662
mii RON, respectiv soldul de 45.456 mii RON, existente la 31 decembrie 2021 in categoria Datorii aferente contractelor vor fi
recunoscute ca venit in 2022, din obligatiile de prestare care vor fi indeplinite in acest an.
6.
Raportarea pe segmente
Pentru scopuri administrative, Grupul este organizat, pe baza integrarii verticale, in patru segmente: segmentul Bauxita, segmentul
Alumina, segmentul Aluminiu Primar si segmentul Aluminiu Procesat. Pentru alocarea resurselor si evaluarea performantei segmentelor,
segmentele sunt baza pe care Grupul raporteaza informatiile pe segmente catre personalul cheie cu putere de decizie. Segmentul
Bauxita este localizat in Sierra Leone. Segmentul Alumina, care se afla la Tulcea, Romania, prelucreaza bauxita pentru a obtine alumina,
principala materie prima pentru producerea aluminiului primar. Segmentul Aluminiu Primar toarna produse precum sarma, sleburi, bare
si lingouri. O mare parte din sleburi este folosita intern in segmentul Aluminiu Procesat pentru produse laminate plate, cum ar fi: table,
placi, benzi. Pe langa agestea, segmentul Aluminiu Procesat al Grupului mai include si fabrica de extrudare localizata in Slatina, care
achizitioneaza bare de la Societatea mama pentru a realiza produse extrudate. Segmentele de Aluminiu Primar si Aluminiu Procesat se
afla in Slatina, Romania. Nu au fost agregate segmente operationale pentru a crea segmente operationale raportate.
Veniturile si cheltuielile pe segmente sunt cele care sunt direct atribuibile segmentelor; cheltuielile comune sunt alocate segmentelor pe o
baza rezonabila. Veniturile, cheltuielile si rezultatul pe segmente includ transferuri intre segmentele operationale.
Pentru a avea o vizibilitate mai buna asupra performantei operationale si financiare a segmentelor Grupului, pentru a putea beneficia
de sinergiile sale ca grup integrat, Conducerea monitorizeaza rezultatele pe segmente care contin tranzactiile intre segmente la cost.
In aceasta nota, transferurile intre segmente, atat ale segmentelor Bauxita si Alumina, constand in livrari de materii prime, cat si ale
segmentelor Aluminiu Primar si Procesat, ce constau in sleburi transferate de catre Alro catre propria sa divizie de procesare si bare
transferate catre fabrica de extrudate Vimetco Extrusion, sunt reflectate la costul complet al operatiunilor respective, indiferent daca sunt
desfasurate in cadrul aceleiasi entitati sau nu.
Conducerea monitorizeaza veniturile si cheltuielile din dobanzi pe baza neta.
117
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Veniturile si rezultatul segmentelor Grupului Alro pentru anii 2021 si 2020 sunt urmatoarele:
Bauxita
Alumina
Aluminiu
primar
Aluminiu
procesat
Altele
Tranzactii
intre
segmente
Total
2021
Vanzari catre clienti externi
Transferuri intre segmente
Total venituri din vanzari
Rezultat pe segmente (profit brut)
Alte cheltuieli si venituri operationale, net
Rezultat operational (EBIT)
14.849
189.423
204.272
43.723
-37.342
6.381
156.860
650.414
807.274
37.963
1.470.201
1.365.690
2.835.891
223.853
1.695.854
2.360
162.194
46.217
208.411
79.810
60.790
140.600
-
-2.254.104
-2.254.104
-2.974
3.499.958
-
1.698.214
110.279
-103.426
6.853
3.499.958
492.654
-264.515
228.139
-51.116
-13.153
-133.364
90.489
-57
-3.031
Total depreciere si amortizare
21.269
28.969
68.058
40.674
-
-881
158.089
386.228
-125.269
EBITDA
27.650
15.816
158.547
47.527
140.600
-3.912
Dobanzi si alte venituri / (cheltuieli) financiare,
nete
Diferente nete de curs valutar
-45.398
57.472
Rezultat inainte de impozitare
2020
Vanzari catre clienti externi
Transferuri intre segmente
Total venituri din vanzari
Rezultat pe segmente (profit brut)
Alte cheltuieli si venituri operationale, net
Rezultat operational (EBIT)
50.523
149.584
200.107
43.251
-37.858
5.393
97.403
563.544
660.947
28.230
-28.067
163
1.109.896
1.068.944
2.178.840
-64.146
1.247.158
1.626
9.736
39.976
49.712
9.301
-
-1.823.674
-1.823.674
10.730
2.514.716
-
1.248.784
-34.198
54.986
2.514.716
-6.832
89.880
327.184
336.485
219
406.344
399.512
25.734
20.788
10.949
Total depreciere si amortizare
24.706
25.622
73.071
44.045
-
-454
166.990
566.502
-73.851
EBITDA
30.099
25.785
98.805
64.833
336.485
10.495
Dobanzi si alte venituri / (cheltuieli) financiare,
nete
Diferente nete de curs valutar
40.593
Rezultat inainte de impozitare
366.254
Evolutia pozitiva a cotatiilor LME, dar si eforturile Grupului de a identifica fiecare oportunitate de pe piata si a corela productia proprie cu
cerintele pietei s-au reflectat in cresteri ale veniturilor pentru segmentele de aluminiu in anul 2021 comparativ cu anul trecut. In acelasi
timp, desi vanzarile de alumina catre terti au crescut comparativ cu perioada precedenta, din cauza pretului de piata inca scazut, nu
s-au putut reflecta intr-un profit mai mare pentru segment. In ceea ce priveste segmentul bauxita, filiala si-a redus vanzarile catre terti in
contextul pandemiei si si-a limitat operatiunile de livrare in cadrul Grupului.
Categoria Alte cheltuieli si venituri operationale, net include pe de o parte cheltuieli generale si administrative rezultate din activitatea
de exploatare, iar pe de alta parte venituri diverse generate din alte surse decat operatiunile normale ale Grupului. Atunci cand costurile
si veniturile nu pot fi alocate unui segment specific, acestea sunt incluse in coloana Altele. In 2021 aceasta categorie include penalitati
impuse unor furnizori de energie electrica pentru anularea antyicipata acontrcatelor in suma de 31.806 mii RON si venituri din subventii
in suma de 4.267 mii RON. In 2020, aceasta categorie include venituri din subventii in valoare cumulata de 647.243 mii RON, din care
venituri in valoare de 397.297 mii RON au fost alocate pe segmente pe baza cheltuielilor cu energia efectuate in perioada respectiva, iar
venituri in valoare de 249.946 mii RON nu au fost alocate pe segmente, ci au fost prezentate pe coloala Altele, fiind aferente cheltuielilor
efectuate in anul 2019. Aceasta categorie include in 2020 de asemenea venituri in valoare de 61.145 mii RON in Alum si 12.523 mii
RON in Alro din vanzarea de catre Grup a certificatelor de emisii gaze cu efect de sera. Pentru detalii suplimentare, a se vedea Nota 8.
Activele pe segmente includ toate activele operationale utilizate de un segment si constau in principal in numerar operational,
creante, stocuri, imobilizari corporale si active intangibile, nete de ajustari de depreciere. Multe din astfel de active sunt atribuibile
direct segmentelor individuale, iar valoarea contabila a unor active folosite in comun de doua sau mai multe segmente este alocata
segmentelor pe o baza rezonabila. Datoriile pe segmente includ toate datoriile operationale, precum cele comerciale, salarii si contributii
de plata si datorii preliminate. Activele si datoriile pe segmente nu includ impozitul pe profit amanat, imprumuturi, datorii financiare si alte
categorii care nu se pot aloca.
118
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Activele si datoriile pe segmente la 31 decembrie 2021, respectiv 31 decembrie 2020 sunt dupa cum urmeaza:
Bauxita
Alumina
Aluminiu
primar
Aluminiu
procesat
Altele
Tranzactii
intre
segmente
Total
Grupul Alro
31 decembrie 2021
Total active
164.881
36.163
23.479
-
592.285
171.345
26.290
-8.476
1.116.208
333.605
84.263
-566
689.600
186.991
25.682
1.350.709 -1.041.816
2.871.867
1.755.411
161.619
-30.779
Total datorii
1.148.300
-120.993
Achizitii de active imobilizate
Deprecierea imobilizarilor corporale, sold
1.905
-
-
-
-21.737
31 decembrie 2020
Total active
143.282
270.830
11.104
-
660.712
207.054
17.726
-2.922
1.063.844
345.556
47.975
-566
748.623
137.685
9.342
823.164
-810.206
2.629.419
1.541.754
86.147
Total datorii
980.579
-399.950
Achizitii de active imobilizate
Deprecierea imobilizarilor corporale, sold
-
-
-
-
-22.325
-25.813
Imobilizarile corporale localizate in Sierra Leone totalizeaza 91.938 mii RON (la 31 decembrie 2020: 82.203 mii RON).
La 31 decembrie 2021, total active incluse in categoria Altele cuprind in principal investitiile in filiale in valoare de 745.070 mii RON
(la 31 decembrie 2020: 451.651 mii RON) (pentru detalii, a se vedea Nota 16 Investitii financiare in filiale), numerar si numerar
restrictionat in valoare de 367.021 mii RON (la 31 decembrie 2020: 133.950 mii RON), cladirile administrative in valoare de 41.527
mii RON (la 31 decembrie 2020: 43.874 mii RON), creanta privind impozitul pe profit amanat in valoare de 22.199 mii RON (la 31
decembrie 2020: 18.583 mii RON) si instrumentele financiare derivate, atunci cand este cazul.
In decembrie 2021, Consiliul de Administratie al uneia dintre filialele Grupului, Alum, a aprobat majorarea capitalului social al filialei
sale Global Aluminium Ltd. cu suma de 60.200 mii USD, prin aport in natura constand in creante, majorand astfel suma investitiilor in
filiale cu 264.472 mii RON. Inclusa in categoria Altele, aceasta investitie este eliminata in scopul consolidarii in categoria tranzactii intre
segmente.
La 31 decembrie 2021, total datorii incluse in categoria Altele cuprind in principal imprumuturi si leasing in valoare de 1.081.469 mii
RON (la 31 decembrie 2020: imprumuturi in valoare de 886.385 mii RON si leasing in valoare de 5.468 mii RON), beneficiile post-
angajare si provizioane in valoare de 35.408 mii RON (la 31 decembrie 2020: 71.287 mii RON) Instrumente financiare derivate in
valoare de 6.004 mii RON si, atunci cand e cazul, dividendele.
Pozitiile Tranzactii intre segmente includ eliminari intre segmente.
Tabelul de mai jos prezinta vanzarile Grupului si Societatii in functie de localizarea geografica a clientului:
Grupul Alro
Alro
2021
1.179.116
1.645.504
330.771
69.553
2021
849.275
2.109.792
368.352
69.553
102.986
3.499.958
2020
403.899
1.639.398
273.512
113.343
84.564
2020
634.795
1.294.991
244.409
76.500
Romania
Alte tari membre UE
Alte tari europene non-membre UE
SUA
Alte tari
Total
55.397
56.665
2.514.716
3.280.341
2.307.360
119
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
7.
Cheltuieli generale, administrative si de desfacere
Grupul Alro
Alro
2021
2021
-133.720
-68.762
-29.607
-12.771
-9.550
-9.491
-6.928
-7.140
-2.535
2020
-156.963
-63.171
-30.509
-10.997
-8.485
-12.001
-7.661
-5.337
2020
-98.700
-47.121
-24.543
-5.990
-6.373
-8.817
-4.645
-1.129
-162
Cheltuieli cu personalul
-73.845
-52.177
-23.213
-7.473
-6.536
-6.503
-4.453
-2.068
-310
Cheltuieli cu serviciile executate de terti
Cheltuieli de consultanta si audit
Cheltuieli cu materiale consumabile si utilitati
Cheltuieli cu taxe altele decat impozitul pe profit
Amortizare
Asigurari
Marketing si PR
Cheltuieli cu deplasarile
-1.338
Cheltuieli de cercetare-dezvoltare
Alte cheltuieli administrative
Variatia ajustarilor pentru creantele incerte
Total
-16.251
-7.446
-12.082
-316.283
-15.580
-10.872
-391
-13.437
-3.743
-8.956
-202.714
-13.005
-6.551
-1.040
-218.076
-323.305
Cheltuielile cu personalul sunt mai mici in anul 2021 intrucat managementul a analizat rezultatele Grupului si ale Societatii si a decis
sa nu fie inregistrat un provizion pentru remunerarea personalului (a se vedea de asemenea Nota 8 Alte venituri operationale si Nota
27 Provizioane), in timp ce in 2020, categoria Cheltuieli cu personalul a inclus o suma de 29.665 mii RON la nivel de Grup si o suma
de 25.920 mii RON la nivel de Societate, reprezentand un provizion in conformitate cu Contractul Colectiv de Munca si hotararile AGA
privind remuneratia conducerii.
Grupul si Compania inregistreaza Cheltuieli de consultanta si audit ce includ in principal consultanta juridica, tehnica si financiara,
precum si audit si certificari pentru diverse proiecte sau pentru conformare cu cerintele legale.
Grupul si Societatea au inregistrat costuri de cercetare-dezvoltare aferente proiectului finantat de Uniunea Europeana pentru
infrastructura de cercetare pentru placile tratate termic din aliaj de aluminiu cu aplicatii industriale de inalta calificare la Alro si,
de asemenea, proiectul pentru cercetarea tehnologiei de obtinere a hidroxidului de aluminiu (uscat si umed) la Alum. Obiectivele
acestor proiecte sunt de a stabili noi tehnologii pentru obtinerea placilor pentru aplicatii industriale si de a creste nivelul de inovatie si
competitivitatea pe piata a Grupului, extinzand in acelasi timp portofoliul pentru a include noi produse. Investitiile facute de Grup si
Societate in aceste proiecte sunt capitalizate in echipamente specifice care au inceput sa fie amortizate dupa instalarea echipamentelor
in prima jumatate a anului 2019.
In 2021, Variatia ajustarilor pentru creantele incerte include ajustari pentru depreciere in valoare de 10.226 mii RON, pentru sume de
recuperat rezultate in urma unor penalitati impuse unor furnizori de energie electrica pentru anularea anticipata a contractelor, sume
care au fost analizate individual. Pentru mai multe detalii, va rugam sa consultati Nota 21 Creante comerciale, nete, precum si Nota 33
Managementul riscului.
8.
Alte venituri operationale
Grupul Alro
2021
Alro
2021
2020
2020
Alte venituri operationale
Venituri din chirii
Venituri din subventii
Venituri din vanzare certificate emisii gaze cu efect de sera
Venituri din provizioane neutilizate reversate (nota 27)
Venituri din despagubiri si penalitati
Alte venituri
2.095
4.267
-
19.532
33.924
8.838
68.656
2.065
651.687
73.668
-
5.577
2.794
735.791
1.947
3.442
-
18.868
32.505
8.077
64.839
1.872
633.938
12.523
-
1.061
1.269
650.663
Total alte venituri operationale
In 2021, in categoria Venituri din subventii este inclusa o suma de 4.267 mii RON la nivel de Grup si 3.442 mii RON la nivel de Societate (in
2020: 4.267 mii RON la nivel de Grup si 3.442 mii RON la nivel de Societate) reprezentand subventii guvernamentale din fonduri UE primite
in perioada 2013 - 2019 pentru investitiile in echipamente destinate activitatii de productie, precum si pentru achizitia de echipamente pentru
activitatea de cercetare - dezvoltare din cadrul Grupului. Subventiile sunt recunoscute ca venit liniar pe durata de viata utila a echipamentelor
pentru care au fost primite. Pentru mai multe detalii a se vedea si Nota 29 Subventii. In 2020, Grupul si Societatea au inregistrat Venituri din
subventii in suma de 647.243 mii RON la nivel de Grup si 630.338 mii RON la nivel de Societate, reprezentand compensatii la care au fost
indreptatite ca urmare a costurilor mari cu energia electrica. Schema de compensare face parte din planurile Romaniei de a subventiona
120
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
partial intreprinderile care sunt mari consumatoare de energie pentru preturile ridicate ale energiei electrice ca urmare a costurilor indirecte
cu emisiile, in conformitate cu Schema de Tranzactionare a emisiilor din UE (ETS). Sumele reprezinta compensatiile pentru costurile
indirecte cu emisiile incluse in cheltuiala cu energia suportata de Grup si Societate in anii 2019 si 2020. In Romania, legislatia aplicabila a
intrat in vigoare abia in mai 2020, astfel incat compensarea pentru 2019 a fost inregistrata in anul 2020, impreuna cu cea aferenta anului
2020. Compensatiile aferenta anului 2019, in suma de 249.946 mii RON la nivel de Grup si 243.418 mii RON la nivel de Societate, au
fost incasate in septembrie 2020. In anul 2021, Grupul nu a recunoscut astfel de subventii, desi este calificat pentru a le obtine conform
reglementarilor UE, dar Romania trebuie mai intai sa implementeze Ghidul UE, relevant pentru companiile care au dreptul sa primeasca
compensatia. In luna octombrie 2021 Grupul a primit suma de 396.829 mii RON, reprezentand compensarea pentru costurile indirecte cu
emisiile suportate in 2020. A se consulta si Nota 22 Alte active curente.
In 2020, Grupul si Societatea au vandut certificate de emisii gaze cu efect de sera in suma de 73.668 mii RON la nivel de Grup si in suma de
12.523 mii RON la nivel de Societate si le-au inclus in categoria Venituri din vanzarea de certificate emisii gaze cu efect de sera, beneficiind
de cresterea preturilor certificatelor. Grupul si Societatea s-au aflat in pozitia de a dispune de un surplus de certificate de emisii ca urmare a
numeroaselor eforturi de a investi in eficientizarea energetica din ultimii ani.
In 2021, categoria Venituri din provizioane neutilizate reversate reprezinta reluarea pe venituri dintr-un provizion pentru remunerarea
personalului si a managementului constituite de Grup si Societate la 31 decembrie 2020, deoarece conducerea Grupului a considerat ca
acesta nu mai este sustenabil. A se consulta si Nota 27 Provizioane.
In categoria Venituri din despagubiri si penalitati in anul 2021 sunt incluse venituri din penalitati in suma de 31.806 mii RON impuse unor
furnizori de energie electrica pentru anularea anticipata a contractelor (in 2020: 440 mii RON); a se vedea si Nota 21. O alta suma de 4.702
mii RON inclusa in aceeasi categorie in 2020, a fost recunoscuta de una din filialele Grupului pentru penalitati rezultate dintr-o actiune legala
reusita impotriva Agentiei Nationale de Administrare Fiscala pentru restituiri intarziate ale TVA.
In categoria Alte venituri in anul 2021 este inclusa o suma de 5.051 mii RON, reprezentand dividende distribuite anterior anului 2018 si
neincasate de actionari, care au fost prescrise, conform normelor legale in vigoare.
9.
Alte cheltuieli operationale
Grupul Alro
2021
Alro
2021
2020
2020
Alte cheltuieli operationale
Amortizarea activelor imobilizate in conservare
(Pierdere)/ castig net(a) din cedarea / casarea de imobilizari
Cheltuieli cu despagubiri, amenzi si penalitati
Cheltuieli cu ajustarile de depreciere pentru imobilizari
corporale
-635
-1.540
-1.867
-5.554
-502
-445
-317
-4
-635
-138
-120
-
-502
153
-37
-
Alte cheltuieli
-7.292
-4.874
-2.681
-1.380
Total alte cheltuieli operationale
-16.888
-6.142
-3.574
-1.766
Categoria Alte cheltuieli (atat la nivelul Grupului, cat si la nivelul Societatii) include cheltuieli diverse care nu pot fi alocate altor categorii.
10.
Cheltuieli cu dobanzile
Grupul Alro
2021
Alro
2021
2020
2020
Cheltuieli cu dobanzile
-41.830
-59.144
-36.853
-51.017
Total
-41.830
-59.144
-36.853
-51.017
Cheltuielile cu dobanzile au scazut in anul 2021 comparativ cu anul 2020, in principal, datorita ratelor mai mici pentru dobanzile de referinta
LIBOR si ROBOR.
Cheltuielile cu dobanzile includ o suma de 6.202 mii RON pentru Grup si suma de 5.747 mii RON pentru Societate (in 2020: 11.605 mii
RON pentru Grup si 10.961 mii RON pentru Societate) reprezentand costuri tranzactionale pentru imprumuturi, care se recunosc in timpul
perioadei ca element de cheltuiala cu dobanda pe baza metodei dobanzii efective. Suma efectiv platita a costurilor tranzactionale in 2021
pentru imprumuturi a fost de 3.498 mii RON pentru Grup si 3.388 mii RON pentru Societate si este inclusa in Situatia fluxurilor de trezorerie
in categoria Dobanzi platite (in 2020: 16.074 mii RON au fost platiti atat pentru Grup cat si pentru Societate).
121
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
11.ꢀ
Alteꢀvenituriꢀsiꢀalteꢀcheltuieliꢀfinanciare
Grupul Alro
Alro
2021
4.388
2
Alteꢀvenituriꢀfinanciare
Venituri din dobanzi
2021
4.447
2
2020
3.523
2
2020
3.408
2
Venituri din dividende
Alte castiguri / (pierderi) financiare, nete
Total
23
5
-
-
4.472
3.530
4.390
3.410
Alteꢀcheltuieliꢀfinanciare
Comisioane bancare
-7.706
-16.303
-24.009
-5.375
-12.862
-18.237
-6.281
-15.706
-21.987
-4.298
-12.491
-16.789
Cheltuieli cu comisioanele aferente contractelor de factoring
Total
Comisioanele aferente contractelor de factoring platite in 2021 au crescut comparativ cu anul 2020 pe fondul cresterii cifrei de afaceri,
cresterea fiind partial compensata prin renegocierea marjelor si comisioanelor de factoring de catre Grup si Societate.
12.ꢀꢀ
ꢀImpozitꢀpeꢀprofit
Impozitul pe profit recunoscut in profit sau pierdere:
Grupul Alro
2021
Alro
2021
2020
2020
Impozitul pe profit curent
Cheltuieli cu impozitul pe profit curent
-35.074
-42.457
-8.749
-26.276
Impozitul pe profit amanat
Inregistrari si reversari ale diferentelor temporare
Reversarea pierderilor fiscale recunoscute anterior
Inregistrarea pierderilor fiscale
7.556
-3.698
-
14.997
-
-4.021
-31.481
4.762
6.479
-
-
-
-
Totalꢀimpozitꢀpeꢀprofit
-31.216
-3.987
-19.797
Impozitul pe profit anual poate fi reconciliat cu rezultatul contabil dupa cum urmeaza:
Grupul Alro
2021
57.472
Alro
2020
366.254
18,5%
2021
39.197
16,0%
2020
315.003
16,0%
Rezultat inainte de impozitare
Rata de impozit medie
19,0%
Impozitul pe profit calculat la rata medie
Efectul veniturilor neimpozabile
Efectul cheltuielilor nedeductibile
Efectul utilizarii pierderilor fiscale nerecunoscute anterior
Efectul reversarii pierderilor fiscale recunoscute anterior
Efectul inregistrarii pierderilor fiscale nerecunoscute anterior
Ajustarea impozitului pe profit curent aferent anilor anteriori
-10.911
3.644
-2.479
1.871
-3.698
-
-67.776
5.620
-721
1.935
-
-6.272
3.395
-1.110
-50.400
4.951
-174
-
-
-
-
-
-
-
-
4.021
-386
-19.643
Reversarea diferentelor temporare deductibile nerecunoscute
anterior
Impozit amanat aferent diferentelor temporare deductibile
nerecunoscut in anii anteriori
Impozitulꢀpeꢀprofitꢀrecunoscutꢀinꢀcontulꢀdeꢀprofitꢀsauꢀ
pierdere
-
-
13.172
12.654
-31.481
-
-
13.172
12.654
-19.797
-31.216
-3.987
Rata de impozit medie pentru Societate este rata de impozitare aplicabila acesteia conform legislatiei in vigoare. Rata de impozit medie
pentru Grup este media ratelor de impozit platibile de societatile din Romania si Sierra Leone pentru profiturile impozabile in conformitate
cu legislatia fiscala din jurisdictiile respective (respectiv 16% in Romania si 30% in Sierra Leone), ponderata cu rezultatele contabile
ale fiecarei societati din Grup. Astfel, rata de impozit medie ponderata pentru Grup este afectata de ratele de impozitare nationale si
de reglementarile in vigoare, precum si de structura rezultatelor inainte de impozitare ale filialelor in tarile unde acestea au operatiuni,
care pot varia de la un an la altul. Cresterea ratei medii a impozitului pe venit estimata a Grupului comparativ cu anul precedent a fost
determinata in principal de cresterea ponderii in rezultatul consolidat inainte de impozitare a profitului Sierra Mineral Holgings Ltd. pentru
care este utilizata o rata medie de impozitare estimata de 30% aplicabila in Sierra Leone.
122
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Conform Codului Fiscal din Romania, care transpune Directiva UE nr. 2016/1164, emis in 2016, costurile excedentare ale indatorarii
incluzand dobanda, cheltuielile pentru obtinerea finantarii si leasingului, dobanzile capitalizate si pierderile in valuta, peste un prag
de 1.000.000 EUR pe an, sunt deductibile numai pana la nivelul de 30% din EBITDA calculat in scopuri fiscale. Companiile Grupului
inregistrate in Romania au costuri de indatorare aferente imprumuturilor obtinute de la banci pentru investitii si dezvoltare. Intrucat
aceste imprumuturi sunt exprimate in principal in valuta straina, deprecierea leului fața de principalele monede in 2021 a dus la
pierderi semnificative cu diferentele de curs, care sunt deductibile limitat la calculul rezultatului fiscal. La 31 decembrie 2021, Grupul
si Societatea au un sold de 127.895 mii RON (2020: 79.092 mii RON) si respectiv 122.538 mii RON (2020: 79.092 mii RON) de
costuri de indatorare neutilizate din anii anteriori care pot fi reportate pe termen nelimitat si pana la 30% din EBITDA fiscala anuala,
care pot fi utilizate ca si cheltuieli deductibile fiscal. Ca urmare, Grupul și Societatea au recunoscut o suma de 20.463 mii RON
(31 decembrie 2020: 12.654 mii RON) și 19.606 mii RON (31 decembrie 2020: 12.654 mii RON) drept creanțe privind impozitul
amanat. Aceste creante de impozit amanat aferente cheltuielilor temporare nedeductibile legate de împrumuturile bancare au fost
recunoscute pentru prima data în 2020, cand au fost prezentate la linia Capitalizarea creantelor de impozit amanat nerecunoscute
anterior. Efectul veniturilor neimpozabile in 2020 include suma de 13.172 mii RON, care reprezinta utilizarea depasirii costurilor
indatorarii in suma de 82.329 mii RON, raportate de Societatea mama din perioadele anterioare, fiind inclusa pe linia Efectul
cheltuielilor nedeductibile. Datorita unui EBITDA fiscal mai bun, care este folosit ca un prag in determinarea costului de imprumut
deductibil, Societatea mama a utilizat toate costurile indatorarii din 2020 care au fost determinate ca si cheltuieli deductibile si, de
asemenea, o parte din costurile de indatorare care au fost considerate nedeductibile in anii anteriori.
In 2021 in categoria Efectul veniturilor neimpozabile este inclusa suma de 2.224 mii RON (2020: 2.929 mii RON) reprezentand
reduceri de impozite ca urmare a unor cheltuieli de sponsorizare suportate si suma de 1.171 mii RON (2020: 2.022 mii RON)
reprezentand stimulente fiscale calculate conform Codului fiscal.
Efectul utilizarii pierderilor fiscale nerecunoscute anterior din cadrul Grupului reprezinta pierderi fiscale din anii anteriori utilizate
de Sierra Mineral Holdings I, Ltd. si pentru a compensa profiturile impozabile, pentru care nu s-a recunoscut in trecut creanta
cu impozitul pe profit amanat. De asemenea, din cauza estimarii unei scaderi in utilizarea pierderilor fiscale pentru a compensa
profiturile impozabile viitoare, filiala din Sierra Leone a reversat o suma de 3.698 mii RON din creanta privind impozitul amanat
recunoscuta in categoria pierderilor fiscale reportate si prezentata pe linia Efectul reversarii pierderilor fiscale recunoscute anterior.
Incepand cu anul 2019, o filiala a Grupului a fost supusa unui control fiscal de catre Agentia Nationala de Administrare Fiscala
privind impozitul pe profit pentru perioada 2014-2018. Inspectia fiscala a fost finalizata la 27 mai 2021 si autoritatile fiscale au
încheiat un raport cu o suma neta de 19.643 mii RON, pe care filiala a recunoscut-o ca si cheltuiala in categoria Cheltuieli cu
impozitul pe profit curent, si pe care a platit-o in termenul legal. Ulterior, filiala Grupului a formulat o contestatie fiscala la Agentia
Nationala de Administrare Fiscala impotriva Raportului de inspectie fiscala. Apelul a fost respins de catre Agentia Nationala de
Administrare Fiscala, urmand ca filiala sa isi apere in continuare pozitia prin actiuni in instanta.
Analiza impozitului pe profit amanat al Grupului Alro pentru anii incheiati la 31 decembrie 2021 si 2020 este prezentata mai jos:
31 decembrie 2021
Sold initial
Recunoscut in
contul de profit
sau pierdere
consolidat
Recunoscut in
alte elemente
ale rezultatului
global
Diferente de
curs valutar
Sold final
consolidat
Imobilizari corporale
-19.509
5.625
-26
1.507
1.927
6.952
-2.906
389
-
-
-19.535
7.132
Stocuri
-
-
Creante comerciale si alte active circulante
Imprumuturi
484
-
-
2.411
12.654
12.996
7.837
-
-
19.606
10.090
6.945
Provizioane
-
-1.281
-
-
-
Beneficii post-angajare
Impozit pe profit amanat din pierdere fiscala
Creante/(datorii) privind impozitul pe profit amanat
27.940
48.027
-3.985
3.858
1.634
1.634
25.589
52.238
-1.281
123
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
31 decembrie 2020
Sold initial
Recunoscut in
contul de profit
sau pierdere
consolidat
Recunoscut in
alte elemente
ale rezultatului
global
Diferente de
curs valutar
Sold final
consolidat
Imobilizari corporale
-21.959
8.701
424
2.450
-3.076
60
-
-
-19.509
5.625
484
Stocuri
-
-
Creante comerciale si alte active circulante
Imprumuturi
-
-
-
12.654
102
-
-
12.654
-
Furnizori si alte datorii
-102
-
-
Provizioane
8.174
7.901
34.155
37.294
4.822
-1.120
-4.916
10.976
-
1.056
-
-
-
12.996
7.837
27.940
48.027
Beneficii post-angajare
Impozit pe profit amanat din pierdere fiscala
Creante/(datorii) privind impozitul pe profit amanat
-1.299
-1.299
1.056
Analiza impozitului pe profit amanat al Societatii pentru anii incheiati la 31 decembrie 2021 si 2020 este prezentata mai jos:
31 decembrie 2021
Sold initial
Recunoscut in
contul de profit
sau pierdere
Recunoscut in
alte elemente
ale rezultatului
global
Diferente de
curs valutar
Sold final
Imobilizari corporale
-10.455
240
215
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-10.240
240
Investitii imobiliare
-
Stocuri
4.444
295
750
-
5.194
1.733
19.606
407
Creante comerciale si alte active circulante
Imprumuturi
1.438
6.952
-4.394
-199
-
-
12.654
4.801
6.604
-
-
Provizioane
-
-1.146
-
Beneficii post-angajare
5.259
-
Impozit pe profit amanat din pierdere fiscala
Creante/(datorii) privind impozitul pe profit amanat
18.583
4.762
-1.146
22.199
31 decembrie 2020
Sold initial
Recunoscut in
contul de profit
sau pierdere
Recunoscut in
alte elemente
ale rezultatului
global
Diferente de
curs valutar
Sold final
Imobilizari corporale
-10.146
240
-309
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-10.455
240
Investitii imobiliare
-
Stocuri
5.046
129
-602
-
4.444
295
Creante comerciale si alte active circulante
Imprumuturi
166
-
-
12.654
4.155
-627
-
-
12.654
4.801
6.604
-
Provizioane
646
Beneficii post-angajare
6.319
8.958
11.192
912
-
Impozit pe profit amanat din pierdere fiscala
Creante/(datorii) privind impozitul pe profit amanat
-8.958
6.479
912
18.583
La 31 decembrie 2021, pierderile fiscale acumulate din anii anteriori ale Grupului erau de 148.019 mii RON (31 decembrie 2020: 215.108
mii RON), din care pentru o suma de 95.486 mii RON (31 decembrie 2020: 115.415 mii RON), conducerea a estimat ca vor exista suficiente
profituri impozabile in viitor pentru care aceste pierderi fiscale vor putea fi utilizate. Toate aceste pierderi fiscale au provenit din Sierra Leone,
din care 41.382 mii RON (31 decembrie 2020: 59.343 mii RON) au fost capitalizate pe baza previziunilor viitoare estimate ale profitului
impozabil la SMHL (vezi analiza mai jos) si 54.104 mii RON (31 decembrie 2020: 56.072 mii RON) pe baza utilizarii estimate pe tranzactiile
intragrup. Ca rezultat, o creanta din impozitul pe profit amanat in suma de 25.589 mii RON (31 decembrie 2020: 27.940 mii RON) a fost
recunoscuta in situatiile financiare consolidate ale Grupului pentru aceasta pierdere fiscala.
124
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Efectul pierderilor fiscale in functie de anul cand acestea expira:
Grupul Alro
Alro
31 decembrie 2021
31 decembrie 2021
31 decembrie 2020
31 decembrie 2020
In 1 an
1 - 2 ani
2 - 5 ani
Mai mult de 5 ani
Total
5.301
7.132
13.156
-
75
4.594
23.271
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
25.589
27.940
Pentru impozitul amanat din pierderea fiscala, managementul considera ca vor exista profituri impozabile suficiente in viitor in raport cu care ar
putea fi utilizate aceste pierderi fiscale. Pierderile pot fi reportate si utilizate pentru profiturile impozabile viitoare pe o perioada de maximum 7 ani
in Romania si 10 ani in Sierra Leone (pierderile utilizate nu pot depasi 50% din profitul impozabil al perioadei in Sierra Leone).
La Sierra Mineral Holdings I, Ltd., profiturile impozabile viitoare s-au bazat pe previziunile financiare estimate de conducere la 31
decembrie 2021 si acopera o perioada de cinci ani. Ipotezele principale folosite pentru previziuni sunt rata medie de crestere a vanzarilor
de 7,26% pe an in urmatorii 5 ani (31 decembrie 2020: 6,97%), marja medie EBITDA de 17,30% (31 decembrie 2020: 18,34%). Ca urmare
a previziunilor, conducerea se asteapta sa utilizeze suma de 41.382 mii RON din totalul de 147.670 mii RON (31 decembrie 2020: 59.343
mii RON din totalul de 214.779 mii RON) din pierderile fiscale acumulate din anii anteriori pentru a compensa profiturile impozabile viitoare
pana la sfarsitul perioadei respective. Previziunile sunt cele mai sensibile la cresterea vanzarilor si marja EBITDA. O scadere estimata
cu 1,0% a cresterii medii a vanzarilor ar reduce creanta privind impozitul amanat cu suma de 500 mii RON si o scadere estimata a marjei
EBITDA cu 1,0% ar reduce creanta privind impozitul amanat cu 350 mii RON (31 decembrie 2020: o crestere medie a vanzarilor cu 1,0%
ar fi redus creanta privind impozitul amanat cu 1.200 mii RON, iar o scadere estimata a marjei EBITDA cu 1,0% ar reduce creanta privind
impozitul amanat cu 700 mii RON).
Societatea a inregistrat o creanta privind impozitul pe profit amanat in suma de 22.199 mii RON provenind din diferente temporare
deductibile (31 decembrie 2020: 18.583 mii RON).
Grupul nu a recunoscut creante din impozitul pe profit amanat pentru pierderi in suma de 52.533 mii RON (in 2020: 99.693 mii RON), iar
efectul fiscal al acestora si data de expirare sunt prezentate in tabelul urmator:
Impozit aferent pierderilor fiscale care expira in:
Grupul Alro
Alro
31 decembrie 2021 31 decembrie 2020 31 decembrie 2021 31 decembrie 2020
In 1 an
1 - 2 ani
2 - 5 ani
Mai mult de 5 ani
Total
4.742
17.176
1.318
-
5.024
24.002
8.633
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
23.236
37.659
Creantele si datoriile privind impozitul pe profit ale Grupului si Societatii sunt urmatoarele:
Grupul Alro
Alro
31 decembrie 2021 31 decembrie 2020 31 decembrie 2021 31 decembrie 2020
Creante privind impozitul pe profit
Datorii privind impozitul pe profit
2.024
5.447
642
21.797
-
-
3.360
8.081
La 31 decembrie 2020, datoriile privind impozitul pe profit includ suma de 5.946 mii RON inregistrata de Grup, care a beneficiat de
stimulentele fiscale acordate de Guvernul roman pentru a sprijini afacerile in timpul Pandemiei Covid-19, permitand companiilor sa
amane plata impozitelor, in anumite conditii, pe o perioada maxima de 12 luni. Aceste sume au fost platite de Grup in cursul anului 2021.
125
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
13.
Rezultatul pe actiune
Grupul Alro
Alro
2021
2021
2020
2020
Rezultat net atribuibil actionarilor Societatii
Numar mediu ponderat de actiuni ordinare
26.426
713.779.135
334.289
713.779.135
35.210
713.779.135
295.206
713.779.135
Rezultat pe actiune de baza si diluat (RON/actiune)
0,037
0,468
0,049
0,414
Rezultatul pe actiune de baza este calculat prin impartirea profitului exercitiului atribuibil detinatorilor de actiuni ordinare ai
Societatii mama la numarul mediu ponderat de actiuni ordinare in stoc in cursul anului.
Rezultatul pe actiune de baza si cel diluat sunt identice, intrucat Societatea mama nu are titluri cu potential de diluare.
In 2021 si 2020 Societatea mama nu a distribuit dividende pentru anul 2020, respectiv 2019.
In 2021, Grupul si Societatea au platit dividende in suma de 38 mii RON catre actionari din dividendele declarate in anii anteriori
(in 2020 au fost platite dividende in suma de 56 mii RON catre actionari, din dividendele declarate pentru anii anteriori).
126
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
14.
Imobilizari corporale
Grupul Alro
Terenuri
83.736
Cladiri
si alte
Instalatii Echipamente
Imobilizari
Avansuri
Total
tehnice si
si vehicule
corporale pentru active
constructii
speciale
masini
in curs de
executie
imobilizate
Cost
La 1 ianuarie 2020
783.264
2.202.690
471.360
126.604
3.015 3.670.669
Intrari
-
429
-1.188
5.972
-9.727
6.298
-14.561
7.091
71.163
38
1.574
-74
85.436
-25.512
-
Iesiri
-
Transfer intre categorii*
Ajustari de conversie
La 31 decembrie 2020
-
-
11.222
-3.871
128.010
-3.929
-143.804
-1.185
52.816
-2.519
-56
-7.475
-16.516
83.736
789.856
2.323.016
462.713
1.940 3.714.077
Intrari
421
3.469
48
5.848
5
7.133
729
121.916
22.067
160.854
782
Achizitia de subsidiare
Iesiri
-
-
-
-
-
-321
-55.451
74.580
300
-10.357
17.942
4.670
-
-2.971
-
-66.129
-
Transfer intre categorii*
Transferuri din alte categorii**
Ajustari de conversie
La 31 decembrie 2021
-
25.728
-
-115.279
-
-
-
4.970
23.525
5.923
824.703
5.528
10.603
493.433
1.409
60.862
62
84.157
2.353.826
21.098 3.838.079
Amortizare cumulata
La 1 ianuarie 2020
-
-523.529
-1.604.252
-347.869
-
-
-2.475.650
Cheltuiala cu amortizarea
Amortizare cumulata aferenta iesirilor
Transfer intre categorii*
-
-
-
-
-
-23.374
1.100
-
-104.406
9.668
-29.351
12.625
-52
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-157.131
23.393
-
52
Ajustari de conversie
2.620
-543.183
3.388
4.333
10.341
-2.599.047
La 31 decembrie 2020
-1.695.550
-360.314
Cheltuiala cu amortizarea
Achizitia de subsidiare
-
-
-
-22.039
-48
-106.103
-5
-26.304
-610
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-154.446
-663
Amortizare cumulata aferenta iesirilor
Transferuri din alte categorii**
Ajustari de conversie
291
54.932
-93
6.625
-2.038
-6.253
61.848
-2.131
-15.073
-
-
-3.940
-4.880
La 31 decembrie 2021
-
-568.919
-1.751.699
-388.894
-
-
-2.709.512
Ajustari pentru depreciere
La 1 ianuarie 2020
-
-5.893
50
-18.412
-1.755
-
-26.010
-4
Ajustari de depreciere recunoscute in
profit sau pierdere
-
-4
-
-
-
-
Reluari ale ajustarilor de depreciere
recunoscute in profit sau pierdere
-
-
-
-
201
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
201
Iesiri
La 31 decembrie 2020
-5.696
50
-18.412
-1.755
-25.813
Ajustari de depreciere recunoscute in
profit sau pierdere
-
-2.459
-3.099
-
-
-
-5.558
Reluari ale ajustarilor de depreciere
recunoscute in profit sau pierdere
-
-
-
4
2
-
-
-
586
-
-
-
-
-
4
588
Iesiri
La 31 decembrie 2021
-8.149
-3.049
-17.826
-1.755
-30.779
Valoare contabila neta
La 31 decembrie 2020
La 31 decembrie 2021
83.736
84.157
240.977
247.635
627.516
599.078
83.987
86.713
51.061
59.107
1.940 1.089.217
21.098 1.097.788
127
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Alro
Terenuri
63.680
Cladiri
si alte
Instalatii Echipamente
Imobilizari
Avansuri
Total
tehnice si
si vehicule
corporale pentru active
constructii
speciale
masini
in curs de
executie
imobilizate
Cost
La 1 ianuarie 2020
561.025
1.886.526
282.629
82.292
1.254 2.877.406
Intrari
-
56
212
5.954
98.537
596
2.171
42.199
-99.330
-
1.389
-1.590
-
50.194
-
Transfer intre categorii*
Iesiri
-
-
-958
-5.262
-2.680
-8.900
La 31 decembrie 2020
63.680
560.335
1.985.755
282.716
25.161
1.053 2.918.700
Intrari
-
1.098
2.404
-
5.848
62.035
813
3.249
71.656
8.449
87.864
-
Transferuri intre categorii*
Transferuri din alte categorii**
Iesiri
-
-65.216
-2.472
-
-
300
4.670
-
-
-
-
4.970
-53.514
-269
-52.845
2.001.093
-400
La 31 decembrie 2021
63.680
563.568
291.048
31.601
7.030 2.958.020
Amortizare cumulata
La 1 ianuarie 2020
-
-381.150
-1.387.375
-250.367
-
-
-2.018.892
Cheltuiala cu amortizarea
Transferuri intre categorii*
Amortizare cumulata aferenta iesirilor
La 31 decembrie 2020
-
-
-
-
-7.903
-
-83.393
52
-7.807
-52
-
-
-
-
-
-
-
-
-99.103
-
870
5.204
2.680
8.754
-388.183
-1.465.512
-255.546
-2.109.241
Cheltuiala cu amortizarea
-
-
-
-
-7.787
-
-87.743
-93
-7.430
-2.038
428
-
-
-
-
-
-
-
-
-102.960
-2.131
Transferuri din alte categorii**
Amortizare cumulata aferenta iesirilor
La 31 decembrie 2021
244
52.337
53.009
-395.726
-1.501.011
-264.586
-2.161.323
Ajustari pentru depreciere
La 1 ianuarie 2020
-
-12.838
-4.142
-1.802
-
-18.782
Iesiri
-
201
-
-
-
-
201
La 31 decembrie 2020
-
-12.637
-4.142
-1.802
-
-18.581
Iesiri
-
2
-
33
-
-
35
La 31 decembrie 2021
-
-12.635
-4.142
-1.769
-
-
-18.546
Valoare contabila neta
La 31 decembrie 2020
La 31 decembrie 2021
63.680
63.680
159.515
155.207
516.101
495.940
25.368
24.693
25.161
31.601
1.053
7.030
790.878
778.151
Unul din obiectivele, pe termen lung, il reprezinta optimizarea consumului de energie electrica, iar Grupul a continuat in anul 2021 sa
investesca in aceasta directie punand in functiune 87 de cuve de electroliza, toate fiind modernizate cu tehnologia AP12LE (in 2020,
53 de cuve de electroliza au fost modernizate cu tehnologia AP12LE si 18 cuve au fost modernizate cu vechea tehnologie). AP12LE
(Aluminium Pechiney Low Energy), implementata de Grup in 2018, reprezinta o tehnologie de ultima generatie, cuprinzand unele dintre
cele mai recente masuri inovatoare aplicate in ceea ce priveste eficienta energetica si protectia mediului in sectorul de electroliza. Un
alt beneficiu care rezulta din aplicarea acestei tehnologii o reprezinta disponibilitatea mai multor cicluri de functionare pentru cuvele
reconditionate cu AP12LE. Programul de investitii va continua si in anii urmatori pana la alinierea tuturor cuvelor aflate in functiune la
noua tehnologie.
In 2021, Grupul a inceput investitia intr-o linie complet noua, de ultima generatie, pentru extrudarea profilelor de aluminiu, un proiect
estimat a fi implementat pana in Septembrie 2022 si a carui valoare va fi de aproximativ 10 milioane EUR (in 2021 s-au cheltuit 13.064
mii RON; 2020: 0).
128
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
In acelasi timp, Grupul a continuat investitiile pentru reducerea costurilor de productie si cresterea competitivitatii, modernizarea
echipamentelor la Alum, pentru cresterea eficientei economice si reducerea emisiilor, precum si a imbunatatirii calitatii produselor in urma
aplicarii celor mai bune tehnici disponibile in domeniu. In paralel cu activitatea investitionala din cadrul proceselor tehnologice, au fost
efectuate diverse amenajari si achizitionate doua barje in valoare totala de 11.502 mii RON, s-a investit in continuarea lucrarilor de explorare,
precum si in alte echipamente menite sa sustina activitatea de minerit din Sierra Leone.
In valoarea contabila neta a Imobilizarilor corporale ale Grupului este inclusa suma de 15.660 mii RON, din care 14.848 mii RON la nivel
de Societate, reprezentand costul indatorarii capitalizat in conformitate cu IAS 23 Costurile indatorarii (2020: 17.027 mii RON pentru Grup si
16.144 mii RON pentru Societate). Costul indatorarii capitalizat consta in dobanzi si alte costuri tranzactionale pe care Grupul si Societatea
le suporta in legatura cu imprumuturile contractate. In 2021, nu s-au inregistrat cheltuieli cu dobanda capitalizata in valoarea contabila a
imobilizarilor corporale ale Grupului si Societatii (in anului 2020: cheltuiala cu costurile indatorarii in valoarea imobilizarilor corporale a fost de
805 mii RON la o rata de dobanda medie de 5,05% pe an, atat la nivel de Grup cat si de Societate).
*Transferul intre categorii reprezinta valoarea imobilizarilor corporale anterior in curs de executie, care au fost receptionate si puse in functiune.
**Categoria Transferuri din alte categorii include, clasificarea de catre Grup si Societate din categoria Drepturi de utilizare a activelor
inchiriate a unor mijloace fixe pentru care contractele de leasing s-au finalizat, iar riscurile si beneficiile dreptului de proprietate asupra
acestor mijloace fixe au fost transferate Grupului si Societatii.
Investitii imobiliare include doua cladiri inchiriate de Societatea mama catre parti afiliate.
Informatii privind investitiile imobiliare
Alro
31 decembrie 2021
Grupul Alro
31 decembrie 2021 31 decembrie 2020
31 decembrie 2020
Valoarea contabila neta
Valoarea de piata
633
2.285
664
1.417
4.118
44.330
4.439
40.948
La 31 decembrie 2021 si 2020, valoarea justa a cladirilor inchiriate se bazeaza pe evaluarea efectuata de un evaluator independent
care detine calificarile si experienta necesare pentru masurarea acestor proprietati. Valoarea justa a fost determinata utilizand metoda
costului prin estimarea costului de dezvoltare a cladirilor similare, sub rezerva ajustarilor pentru depreciere.
Deprecierea cuprinde deteriorarea fizica, deprecierea functionala (tehnologica) si deprecierea economica (externa) si aceasta este
inclusa la nivelul 3 al ierarhiei de masurare a valorii juste.
Alro
31 decembrie 2021
Grupul Alro
31 decembrie 2021 31 decembrie 2020
31 decembrie 2020
Cheltuieli cu amortizarea
63
32
643
322
Venitul obtinut din inchiriere
203
200
1.101
1.075
Alte informatii privind imobilizarile corporale
Alro
Grupul Alro
31 decembrie 2021
31 decembrie 2020
31 decembrie 2021
31 decembrie 2020
Valoare contabila neta a mijloace fixe gajate
pentru garantarea imprumuturilor
899.063
929.262
723.751
751.995
Active complet amortizate in functiune (cost)
Active scoase din uz temporar
886.776
9.663
843.515
11.796
607.907
8.525
592.135
9.163
Cheltuiala cu amortizarea inclusa in Costul
bunurilor vandute in perioada de raportare
133.216
145.368
86.706
92.401
Analiza privind deprecierea imobilizarilor corporale
La 31 decembrie 2021, conducerea Alro a identificat mai multi factori, precum efectele pandemiei Covid-19, cresterea preturilor
materiilor prime si a energiei, care au condus la modificari in planul de productie si la reducerea productiei de aluminiu electrolitic
de la cinci la doua hale de electroliza in 2022, ceea ce indica faptul ca unitatea generatoare de numerar poate fi depreciata. Drept
urmare, a fost efectuat un test de depreciere a imobilizarilor corporale Alro. In urma analizei, valoarea recuperabila a imobilizarilor
corporabile a fost mai mare decat valoarea lor contabila si astfel nu s-a inregistrat o cheltuiala cu deprecierea imobilizarilor corporale.
129
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare individuale
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Valoarea recuperabila a unitatii generatoare de numerar Alro a fost determinata pe baza unui calcul privind valoarea de piata a unitatii
generatoare de numerar minus costul de vanzare, in care s-au utilizat fluxuri de numerar viitoare pe baza unor bugete estimate de
conducerea Societatii. Fluxurile de numerar de dupa aceasta perioada au fost extrapolate folosind o rata de crestere de 2,0% pe an
(2020:2,0 % pe an) , in conformitate cu previziunile privind rata inflatiei. Marja EBITDA a fost estimata la 25,2% pentru urmatorii cinci
ani crescand la un nivel stabil de 36,2% dupa aceasta perioada (2020:16,3% pentru urmatorii cinci ani crescand la 17,3% dupa aceasta
perioada) si ramanand la o valoare perpetua constanta. Cresterea semnificativa a marjei medii EBITDA comparativ cu asteptarile de
anul trecut se datoreaza in principal estimarilor mai bune privind cotatiile LME si primele la aluminiu. Cresterile recente ale preturilor
materiilor prime si utilitatilor precum energia, gazul, alumina si altele au fost de asemenea incluse in previziuni. Un alt factor care
contrabalansat efectul cresterii costurilor si a contribuit la cresterea marjei EBITDA a fost venitul estimat din subventii pentru costurile
indirecte cu emisiile incorporate in pretul energiei electrice. Legislatia aplicabila a fost in vigoare in Romania pentru anii 2019 si 2020,
iar conducerea estimeaza ca fiind foarte probabil ca Romania sa implementeze Ghidul Uniunii Europene pentru perioada 2021-
2030, iar companiile Grupului vor avea astfel dreptul sa primeasca o astfel de compensatie. Inputurile pentru calcularea veniturilor
compensatorii, cum ar fi productia de aluminiu primar, procentul de intensitate a ajutorului, factorul de emisie de CO2 pot fi evaluate cu
un grad ridicat de certitudine pe baza planurilor de management al productiei si a informatiilor publice cunoscute, in timp ce alte inputuri
majore, cum ar fi pretul certificatului de emisii CO2 a fost estimat cu referire la piata si platformele de estimare date. Conducerea a
presupus in previziunile sale ca Schema de compensare EU ETS sa continue si dupa anul 2030 si / sau Compania isi va putea mentine
competitivitatea si nivelul de profitabilitate prin alte mijloace, tinand cont de evolutia pietei de aluminiu.
Variabilele cheie folosite pentru calculul unitatii generatoare de numerar Alro sunt:
2021
9,60%
2020
9,50%
Rata de discount
Rata de crestere, media urmatorilor 5 ani
Marja EBITDA, media urmatorilor 5 ani
Marja EBITDA, valoarea terminala
7,73%
25,24%
36,20%
11,28%
16,31%
6,79%
Tabelul de mai jos prezinta valoarea pana la care variabilele cheie utilizate ar trebui sa se modifice individual pentru ca valoarea
recuperabila estimata sa fie egala cu valoarea contabila:
2021
2020
Rata de discount
46,65%
-12,28%
8,13%
21,82%
-0,09%
9,42%
6,79%
Rata de crestere, media urmatorilor 5 ani
Marja EBITDA, media urmatorilor 5 ani
Marja EBITDA, valoarea terminala
1,23%
Alte estimari cheie semnificative utilizate de management in evaluarea deprecierii sunt reprezentate de cotatiile LME utilizate in
previziunile veniturilor din vanzari și valoarea venitului estimat din subventii pentru costurile indirecte cu emisiile. O reducere cu 30%
a cotațiilor estimate ale LME in combinatie cu o scadere cu 30% a venitului estimat din compensarea emisiilor indirecte ar avea ca
rezultat ca valoarea recuperabila sa fie egala cu valoarea contabila.
La 31 decembrie 2021, din cauza declinului global al mediului economic generat de pandemia de coronavirus, a cresterii costurilor cu
utilitatile si a performantelor economice sub cele asteptate ale anumitor active, conducerea Alum a efectuat un test de depreciere a
imobilizarilor corporale. In urma analizei, s-a inregistrat o cheltuiala cu deprecierea imobilizarilor corporale in suma de 5.532 mii RON.
Valoarea recuperabila a unitatii generatoare de numerar Alum a fost determinata pe baza unui calcul al valorii unitatii generatoare de
numerar minus costurile de vanzare, folosind fluxurile de numerar viitoare extrase din planul de afaceri estimat pentru urmatorii 5 ani de
catre conducerea Societatii. Valoarea terminala a fost estimata folosind rata de crestere de 2% pe an.
Variabilele cheie folosite pentru calculul unitatii generatoare de numerar Alum sunt:
2021
11,0%
3,31%
5,09%
6,12%
2020
9,50%
5,40%
5,64%
6,07%
Rata de discount
Rata de crestere, media urmatorilor 5 ani
Marja EBITDA, media urmatorilor 5 ani
Marja EBITDA, valoarea terminala
130
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare individuale
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Tabelul de mai jos prezinta valoarea pana la care variabilele cheie utilizate ar trebui sa se modifice individual pentru ca valoarea
recuperabila estimata sa fie egala cu valoarea contabila:
2021
2020
10,35%
2,93%
4,52%
5,62%
Rata de discount
10,83%
4,89%
5,34%
6,22%
Rata de crestere, media urmatorilor 5 ani
Marja EBITDA, media urmatorilor 5 ani
Marja EBITDA, valoarea terminala
Alta estimare cheie semnificativa utilizata de management in evaluarea deprecierii a unitatii generatoare de numerar Alum este venitul
estimat din subventii pentru costurile indirecte cu emisiile incluse in pretul energiei electrice. Conducerea estimeaza ca fiind foarte
probabil ca Romania sa implementeze Ghidul Uniunii Europene pentru perioada 2021-2030, iar Alum va avea dreptul sa primeasca o
astfel de compensatie. Conducerea a presupus in previziunile sale ca Schema de compensare EU ETS sa continue si dupa anul 2030.
O reducere cu 10% a venitului estimat din compensarea emisiilor indirecte ar rezulta in recunoasterea suplimentara de depreciere in
contul de profit și pierdere consolidat de aproximativ 18.000 mii RON.
15.
Imobilizari necorporale
Grupul Alro
Cheltuieli de Alte imobilizari
Total
dezvoltare
necorporale
Cost
La 1 ianuarie 2020
4.368
52.319
56.687
Intrari
Iesiri
-
-
-
711
-52
-1.168
51.810
711
-52
-1.168
56.178
Ajustari de conversie
La 31 decembrie 2020
4.368
Intrari
Achizitia de subsidiare
Iesiri
Ajustari de conversie
La 31 decembrie 2021
-
-
-
-
765
12
-12.561
977
765
12
-12.561
977
4.368
41.003
45.371
Amortizare cumulata
La 1 ianuarie 2020
-4.368
-42.708
-47.076
Amortizarea anului
Amortizare cumulata aferenta iesirilor
Ajustari de conversie
-
-
-
-4.356
52
1.159
-45.853
-4.356
52
1.159
-50.221
La 31 decembrie 2020
-4.368
Amortizarea anului
-
-
-
-
-2.200
-12
12.561
-967
-2.200
-12
12.561
-967
Achizitia de subsidiare
Amortizare cumulata aferenta iesirilor
Ajustari de conversie
La 31 decembrie 2021
-4.368
-36.471
-40.839
Valoare contabila neta
La 31 decembrie 2020
La 31 decembrie 2021
-
-
5.957
4.532
5.957
4.532
131
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Alro
Cheltuieli de Alte imobilizari
Total
dezvoltare
necorporale
Cost
La 1 ianuarie 2020
-
33.737
33.737
Intrari
Iesiri
-
-
-
369
-52
34.054
369
-52
34.054
La 31 decembrie 2020
Intrari
Iesiri
-
-
-
267
-1
34.320
267
-1
34.320
La 31 decembrie 2021
Amortizare cumulata
La 1 ianuarie 2020
-
-24.450
-24.450
Amortizarea anului
Amortizare cumulata aferenta iesirilor
La 31 decembrie 2020
-
-
-
-4.003
52
-28.401
-4.003
52
-28.401
Amortizarea anului
Amortizare cumulata aferenta iesirilor
La 31 decembrie 2021
-
-
-
-1.850
1
-30.250
-1.850
1
-30.250
Valoare neta contabila
La 31 decembrie 2020
La 31 decembrie 2021
-
-
5.653
4.070
5.653
4.070
Iesirea de 12.561 mii RON din categoria Alte imobilizari necorporale reprezinta casarea unor active de explorare in Sierra Leone,
expirate, care au fost complet amortizate.
132
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
16.
Investitii financiare in filiale
Societatea mama, Alro, detine direct sau indirect urmatoarele investitii in filiale:
31 decembrie
2021
Filiala
Sediul social
Detinere*
99,40%
Drepturi de
vot**
Capitaluri
proprii
Rezultat net
Alum S.A.
Str. Isaccei, nr. 82, Tulcea,
Judetul Tulcea, Romania
Str. Milcov, nr.1, Slatina,
Judetul Olt, Romania
Splaiul Unirii, nr. 64, Sector 4,
Bucuresti, Romania
Trinity Chambers, PO Box
4301, Road Town, Tortola, BVI
Trinity Chambers PO Box
4301, Road Town Tortola, BVI
99,40%
420.940
-33.666
20.246
-208
-12
Vimetco Extrusion S.R.L.
Conef S.A.
100,00%
99,97%
99,40%
99,40%
99,40%
100,00%
100,00%
99,97%
60.923
7.855
Global Aluminum Ltd.
Bauxite Marketing Ltd.
Sierra Mineral Holdings I, Ltd.
Vimetco Trading S.R.L.
100,00%
100,00%
100,00%
100,00%
278.012
-700
-8
Sea Meadow House, Blackburne
Highway, (PO Box 116), BVI
Splaiul Unirii, nr. 64, Sector 4,
Bucuresti, Romania
128.718
3.658
5.833
-
31 decembrie
2020
Filiala
Sediul social
Detinere*
Drepturi de
vot**
Capitaluri
proprii
Rezultat net
70.302
10.291
-1.163
-34
Alum S.A.
Str. Isaccei, nr. 82, Tulcea,
Judetul Tulcea, Romania
Str. Milcov, nr.1, Slatina,
Judetul Olt, Romania
Splaiul Unirii, nr. 64, Sector 4,
Bucuresti, Romania
Trinity Chambers, PO Box
4301, Road Town, Tortola, BVI
Trinity Chambers PO Box
4301, Road Town Tortola, BVI
99,40%
100,00%
99,97%
99,40%
99,40%
99,40%
99,40%
100,00%
99,97%
453.900
40.675
8.063
Vimetco Extrusion S.R.L.
Conef S.A.
Global Aluminium Ltd.
Bauxite Marketing Ltd.
Sierra Mineral Holdings I, Ltd.
100,00%
100,00%
100,00%
13.528
-627
-13
Sea Meadow House, Blackburne
Highway, (PO Box 116), BVI
-127.548
7.229
* Detinerea reprezinta procentul efectiv de detinere al Societatii-mama in filiale (detinere atat directa, cat si indirecta).
** Drepturile de vot sunt cele ale companiei imediat detinatoare, acestea din urma fiind la randul lor controlate de Alro. Astfel, drepturile de vot
prezentate mai sus pot diferi semnificativ de procentul de detinere.
Valorile privind capitalurile proprii si rezultatul net sunt determinate aplicand Standardele Internationale de Raportare Financiara
si politicile contabile ale Grupului.
Filiale
Alum S.A., Tulcea, (Alum) este o companie organizata conform legislatiei romanesti, care a fost infiintata in 1972. Alum este singurul
producator de alumina calcinata din Romania. Activitatea sa principala consta in procesarea hidrometalurgica a bauxitei pentru a obtine
alumina (oxid de aluminiu), materia prima principala utilizata in productia de aluminiu.
Alum este listata la Bursa de Valori Bucuresti, segmentul de piata ATS, categoria AeRo.
Vimetco Extrusion S.R.L. este o societate organizata conform legislatiei romanesti si are ca obiect principal de activitate fabricarea
produselor de aluminiu extrudat. Sediul social si administrativ al Societatii se afla in Slatina, Judetul Olt, Strada Milcov, nr. 1, Romania.
Conef S.A. (Conef) este o companie organizata conform legislatiei romanesti, care a fost infiintata in anul 1991. Activitatea principala a companiei
(conform statutului acesteia) consta in intermedieri in comertul cu combustibili, minerale si produse chimice, producerea de energie electrica.
La 1 mai 2011, Alum S.A. a achizitionat de la Vimetco N.V. 100% din societatea Global Aluminium Ltd. Activele acesteia din urma
includeau 100% din actiunile unei mine de bauxita in Sierra Leone, Sierra Mineral Holdings I, Ltd., si 100% din actiunile societatii
Bauxite Marketing Ltd. In decembrie 2021, Adunarea Generala a Actionarilor filialei Alum a aprobat cresterea participatiei in filiala
acesteia, Global Aluminium Ltd., cu o valoare de 60.200 mii USD reprezentand contributie in natura (creante). La randul sau, Global
Aluminium Ltd. si-a crescut participatia in filiala Sierra Mineral Holdings I, Ltd cu aceeasi valoare, ceea ce a condus la cresterea
capitalurilor proprii ale filialei Sierra Mineral Holdings I, Ltd.
133
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Mina de bauxita furnizeaza o parte importanta din necesarul de materie prima pentru rafinaria de alumina Alum S.A.
Achizitia de filiala:
Vimetco Trading S.R.L. este o companie organizata conform legislatiei romanesti, care a fost infiintata in anul 2008. Activitatea
companiei consta in principal in servicii de agent de vanzari in beneficiul Alro SA, care constau in diverse actiuni precum: activitati
de negociere cu potentialii clienti, monitorizarea executarii contractelor de vanzare, indeplinirea oricaror altor actiuni necesare in
legatura cu pregatirea si executarea contractelor de vanzare.
La 24 decembrie 2021, Societatea mama a achizitionat Vimetco Trading SRL de la actionarul sau majoritar, Vimetco PLC (99%)
si de la subsidiara acestuia Vimetco Management Romania SRL (1%). Ca urmare a tranzactiei, Societatea mama detine acum
100% din capitalul social al Vimetco Trading SRL. Achizitia va permite companiei sa-si imbunatateasca sinergiile dintre activitatea
de productie si cea de vanzare a produselor finite si totodata sa beneficieze de o echipa de vanzari si marketing cu o experienta
consolidata in peste 10 ani de activitate. Pretul de achizitie de 15.600 mii RON (15.444 mii RON de plata pentru achizitia a 99%
de la Vimetco PLC si 156 mii RON de plata pentru achizitia a 1% de la Vimetco Management Romania SRL) a fost stabilit cu
referire la valoarea justa a activelor nete, stabilita de un evaluator independent. Achizitia a fost tratata ca o tranzactie sub control
comun folosind metoda „pooling of interest”, prin care activele si pasivele companiei achizitionate au fost recunoscute la valoarea
contabila de la data tranzactiei. Nu a fost recunoscut niciun fond comercial la achizitie, iar diferenta dintre valoarea de plata si
valorile contabile ale activelor nete ale filialei in suma de 11.942 mii RON a fost recunoscuta in capitalurile proprii ca „Pierdere la
achizitionarea filialei sub control comun”.
Detalii privind valoarea contabila a activelor si datoriilor Vimetco Trading SRL la data achizitiei sunt prezentate in tabelul de mai jos:
Valoarea contabila
Imobilizari corporale
Active circulante
119
5.936
Datorii pe termen scurt
Active nete
-2.397
3.658
Suma datorata (a se vedea Nota 31 Alte datorii financiare curente)
15.600
Suma recunoscuta in capitalul Grupului
Numerar net achizitionat
Suma platita
11.942
2.340
-
Iesire de numerar la data achizitiei, net de numerarul achizitionat
2.340
Valoarea investitiilor financiare ale Alro a fost:
2021
2020
Sold la 1 ianuarie
571.108
571.108
Intrari
15.600
-
Sold la 31 decembrie
586.708
571.108
Depreciere
Sold la 1 ianuarie
-119.457
-
-171.140
52.861
Venituri din ajustari privind deprecierea imobilizarilor financiare
Cheltuieli privind deprecierea imobilizarilor financiare
Sold la 31 decembrie
-194
-1.178
-119.651
-119.457
Valoare neta contabila
Sold la 1 ianuarie
451.651
467.057
399.968
451.651
Sold la 31 decembrie
Participatiile Societatii in alte companii in care detine controlul asupra politicilor financiare si operationale sunt contabilizate la cost minus
depreciere.
La 31 decembrie 2021, conducerea Societatii a realizat o analiza de depreciere a investitiilor financiare si, ca urmare a acestei analize,
a fost recunoscuta o cheltuiala din ajustari pentru deprecierea imobilizarilor financiare in suma de 194 mii RON pentru investitia in Conef
(2020: 52.861 mii RON reprezentand reluarea la venituri a deprecierii pentru investitia in Alum si o cheltuiala cu ajustarea pentru deprecierea
134
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
imobilizarilor financiare in suma de 1.178 mii RON pentru investitia in Conef). In 2020, reluarea deprecierii investitiei in Alum s-a datorat in
principal rezultatelor financiare pozitive obtinute de filiala in cursul anului, care au avut un efect pozitiv asupra valorii capitalurilor proprii a
companiei si asupra structurii sale de capital in general.
Valoarea recuperabila a investitiei in Alum a fost determinata pe baza valorii juste, calculata prin metoda fluxurilor de numerar actualizate
(DCF). In cadrul metodei fluxurilor de numerar actualizate, s-au utilizat fluxuri de numerar viitoare pe baza unor previziuni estimate de
conducere, care acopera o perioada de 5 ani (2022 - 2026) (in 2020: 5 ani), actualizate cu o rata de 11,0% pe an (2020: 10,7%). Fluxurile de
numerar de dupa aceasta perioada au fost extrapolate folosind o rata de crestere de 2,0% pe an (2020: 2,7% pe an). Evaluarea valorii juste
se incadreaza pe nivelul 3 al ierarhiei de masurare, pe baza ipotezelor folosite in tehnicile de evaluare (a se vedea Nota 33).
Variabilele cheie:
2021
2020
Rata de discount
11,00%
3,31%
5,09%
6,12%
10,70%
5,41%
5,68%
6,16%
Rata de crestere, media urmatorilor 5 ani
Marja EBITDA, media urmatorilor 5 ani
Marja EBITDA, valoarea terminala
Valoarea justa estimata a investitiei in Alum nu a fost semnificativ diferita de valoarea sa contabila de aceea nu a fost recunoscuta
cheltuiala sau venit din ajustari pentru deprecierea imobilizarilor financiare ale Companiei pentru anul incheiat la 31 decembrie 2021
(2020: venit din ajustari pentru deprecierea imobilizarilor financiare in suma de 52.861 mii RON).
Modificarile variabilelor cheie folosite la estimarea valorii juste, aplicate in mod izolat, ar produce urmatoarele rezultate la reversare /
(depreciere) a valorii contabile a investitiei in Alum:
2021
+ 1%
2020
+ 1%
- 1%
- 1%
Rata de discount
-30.000
3.600
36.900
-29.800
-30.200
-58.900
29.200
61.500
77.900
103.000
82.900
41.900
29.000
2.300
Rata de crestere, media urmatorilor 5 ani
Marja EBITDA, media urmatorilor 5 ani
Marja EBITDA, valoarea terminala
26.300
58.200
Alta estimare cheie semnificativa utilizata de management in evaluarea deprecierii investitiei in Alum este venitul estimat din subventii
pentru costurile indirecte cu emisiile incluse in pretul energiei electrice. Conducerea estimeaza ca fiind foarte probabil ca Romania sa
implementeze Ghidul Uniunii Europene pentru perioada 2021-2030, iar Alum va avea dreptul sa primeasca o astfel de compensatie.
Conducerea a presupus in previziunile sale ca Schema de compensare EU ETS sa continue si dupa anul 2030. O reducere cu 10% a
venitului estimat din compensarea emisiilor indirecte ar rezulta in recunoasterea de depreciere in contul de profit și pierdere consolidat
de aproximativ 18.900 mii RON.
O cheltuiala cu deprecierea in valoare de 194 mii RON a fost recunoscuta pentru investitia Alro in Conef, ca urmare a scaderii valorii
recuperabile a investitiei in Conef care a fost determinata in raport cu valoarea activului net la 31 decembrie 2021 (31 decembrie 2020:
depreciere in valoare de 1.178 mii RON).
Nu au fost identificate indicii de depreciere a investitiei in Vimetco Extrusion si ca urmare, nu a fost efectuata o analiza privind
deprecierea la 31 decembrie 2021 si 2020 pentru aceasta investitie.
Detaliile privind costul de achizitie al investitiilor Societatii in filiale la 31 decembrie 2021 si 2020 sunt urmatoarele:
Numele filialei
Activitatea de
baza
Nr. de actiuni
2.675.914
Cost de achizitie
Procent de
Cost de achizitie
(RON/actiune) detinere / vot (%)
(mii RON)
Conef
Vimetco Extrusion
- holding
24,604
10,00
99,97%
65.838
- industria
metalurgica a
aluminiului
2.189.320
100,00%
21.893
Alum
- productia
aluminei
72.355.909
5,95
99,40%
430.518
6.052.951
3.187.000
5,60
5,95
33.896
18.963
Vimetco Trading
- comert cu
ridicata
100
156.000
100,00%
15.600
Total
586.708
135
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Valoarea contabila a investitiilor Societatii in filiale la 31 decembrie 2021 si 2020 este prezentata in tabelul de mai jos:
Numele filialei
Conef
31 decembrie 2021 31 decembrie 2020
7.854
21.893
8.048
21.893
421.710
-
Vimetco Extrusion
Alum
421.710
15.600
Vimetco Trading
Total
467.057
451.651
Toate societatile de mai sus sunt inregistrate in Romania.
17.
Fondul comercial
Grupul Alro
Cost
2021
2020
Sold la 1 ianuarie
Diferente de curs valutar
156.879
10.182
164.296
-7.417
Sold la 31 decembrie
167.061
156.879
Depreciere
Sold la 1 ianuarie
Diferente de curs valutar
Sold la 31 decembrie
-68.023
-2.730
-70.012
1.989
-70.753
-68.023
Valoare contabila neta
Sold la 31 decembrie
96.308
88.856
Fondul comercial este alocat unitatilor generatoare de numerar la 31 decembrie 2021 si 2020 dupa cum urmeaza (dupa evaluarea la
cursul de schimb de sfarsit de perioada si dupa inregistrarea ajustarilor de depreciere):
Grupul Alro
31 decembrie 2021 31 decembrie 2020
Grupul Alro
75.781
20.101
70.190
18.240
Global Aluminium Ltd.
Vimetco Extrusion
426
426
Total
96.308
88.856
Fondul comercial alocat Grupului Alro rezulta din achizitii si tranzactii sub control comun si include la 31 decembrie 2021 o suma de
15.408 mii RON (la 2020: 15.408 mii RON) ce reprezinta fond comercial din achizitia Alprom si 60.373 mii RON (la 31 decembrie 2020:
54.782 mii RON) ce reprezinta fond comercial la achizitia initiala a Global Aluminium Ltd. de catre Vimetco NV, alocate grupului de
unitati generatoare de numerar Grupul Alro in scopul efectuarii testului de depreciere.
Analiza privind deprecierea fondului comercial
Fondul comercial se testeaza pentru depreciere anual (la 31 decembrie) si atunci cand circumstantele indica faptul ca valoarea
contabila ar putea fi depreciata. Ca urmare a mai multor indicii de depreciere, cum ar fi Covid-19, cresterea preturilor materiilor prime si
volatilitatea ridicata a pietei aluminiului, la 31 decembrie 2021, a fost efectuat un test de depreciere a fondului comercial alocat unitatii
generatoare de numerar Grupul Alro. Valoarea recuperabila a fost mai mare decat valoarea contabila neta, deci nu a fost recunoscuta
nicio cheltuiala de depreciere.
Pierderea din depreciere cumulata la 31 decembrie 2021 a fost recunoscuta in trecut pentru intregul fond comercial alocat la achizitia Alum
in valoare de 41.264 mii RON si partial pentru fondul comercial alocat unitatii generatoare de numerar Sierra Leone la achizitia Global
Aluminium Ltd. in valoare de 26.759 mii RON (2020: 41.264 mii RON pentru Alum si, respectiv, 26.759 mii RON pentru Sierra Leone).
In 2021, valoarea recuperabila a unitatii generatoare de numerar Grupul Alro a fost determinata pe baza unui calcul al valorii juste, mai
putin costurile de vanzare, estimata folosind fluxuri de numerar actualizate si tehnici de evaluare relationate la piata. Aceasta metoda
136
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
necesita eliminarea sinergiilor specifice proprietarului din proiectiile fluxurilor de numerar, altele decat acele sinergii pe care orice
participant la piata ar putea sa le realizeze. Evaluarea valorii juste se incadreaza pe nivelul 3 al ierarhiei de masurare a valorii juste pe
baza variabilelor folosite in metodologia respectiva.
Fluxurile de numerar viitoare sunt bazate pe planul de afaceri estimat, care acopera o perioada de 5 ani. Fluxurile de numerar de dupa
aceasta perioada au fost extrapolate folosind ratele de crestere mentionate mai jos.
Variabilele cheie folosite pentru estimarea valorii recuperabile sunt mentionate in tabelul de mai jos. Valorile atribuite variabilelor
cheie si estimarilor folosite pentru masurarea valorii recuperabile a unitatii generatoare de numerar Grupul Alro reflecta experienta
anterioara, sunt consecvente cu surse de informare externe si sunt bazate pe asteptarile conducerii privind evolutia pietei. Cantitatile
din productie au fost estimate pe baza experientei anterioare, reprezinta cea mai buna estimare a conducerii privind productia viitoare
si reflecta planul de investitii al companiei. Preturile de vanzare se bazeaza pe pretul aluminiului pe termen lung, derivat din surse
specifice industriei si din piata. Costurile operationale au fost proiectate pe baza experientei anterioare si au fost ajustate in corelatie cu
conjunctura de piata curenta si cu inflatia.
Variabilele cheie
31 decembrie 2021
31 decembrie 2020
Rata de discount, dupa-impozitare
9,6%
4,5%
9,5%
7,6%
Rata de crestere (media pe urmatorii 5 ani)
Marja EBITDA (media pe urmatorii 5 ani)
27,6%
18,0%
Rata de discount este media ponderata a costului capitalului aferent unitatii generatoare de numerar, de 10,1% (in 2020: 10,9%),
calculata pe baza unor coeficienti beta ai companiilor comparabile din industrie si un cost al datoriei dupa impozitare de 3,0% (in 2020:
4,1%), ponderate in baza unui grad de indatorare a unitatii generatoare de numerar de 7,3% (in 2020: 18,8%).
Ratele de crestere din urmatorii 5 ani se bazeaza pe literatura de specialitate publica specifica industriei, pe asteptarile viitoare ale
conducerii privind conditiile economice si de piata, pe rezultatul investitiilor de capital si pe imbunatatiri de eficienta anticipate. Pentru
perioada de dupa cei 5 ani s-a presupus o rata de crestere in linie cu inflatia, anume 2,0% (31 decembrie 2020: 2,0%).
Marja EBITDA este marja medie calculata ca procent din venituri pe perioada previzionata de 5 ani. Aceasta se bazeaza pe nivelurile
medii cunoscute din anii precedenti, cu ajustari care sa reflecte vanzarile cantitative viitoare si variatii de pret. Principalele cauze a
cresterii marjei EBITDA fata de anul precedent sunt asteptarile mai bune pentru preturile produselor din aluminiu si in special a cotatiilor
LME si a primelor fata de anul trecut si veniturile prognozate din compensatiile guvernamentale pentru costurile de emisii indirecte
evaluate ca fiind foarte probabile sa fie primite de companiile din Grup.
Cele mai senzitive variabile cheie folosite in testul de depreciere al unitatii generatoare de numerar Grupul Alro sunt rata de discount
si marja EBITDA. O crestere a ratei de discount pana la 37,7% si o reducere a marjei EBITDA pana la 11,2% aplicate separat, ar face
ca valoarea recuperabila estimata sa fie egala cu valoarea neta contabila (31 decembrie 2020: o crestere pana la 17,1% si, respectiv,
o reducere pana la 12,7%). Alte estimari cheie semnificative utilizate de management in evaluarea deprecierii sunt reprezentate de
cotatiile LME utilizate in previziunile veniturilor din vanzari și valoarea venitului estimat din subventii pentru costurile indirecte cu emisiile.
O reducere cu 29% a cotațiilor estimate ale LME in combinatie cu o scadere cu 29% a venitului estimat din compensarea emisiilor
indirecte la nivel de Grup ar avea ca rezultat ca valoarea recuperabila sa fie egala cu valoarea contabila.
Valoarea recuperabila a unitatilor generatoare de numerar cu operatiuni in Sierra Leone (Global Aluminium Ltd.) a fost determinata
pe baza calculului unei valori juste mai putin costurile de vanzare, in care s-au utilizat fluxuri de numerar viitoare actualizate si tehnici
de evaluare relationate la piata. Previziunile financiare ale conducerii la 31 decembrie 2021 si 31 decembrie 2020 au acoperit o
perioada de 5 ani. Fluxurile de numerar de dupa perioada de 5 ani au fost extrapolate pana in anul 2074, cand conform unui nou
raport independent de evaluare a resurselor minerale, rezervele estimate (masurate si presupuse) se asteapta a fi epuizate, cu o rata
de crestere de 2,0% (in 2020: 2,0%), in concordanta cu rata inflatiei previzionate, mai putin in anul terminal cand se are in vedere o
productie redusa la nivelul rezervelor ramase. Rata de discount dupa-impozitare utilizata este de 18,4% pe an pana in 2030, fiind
perioada estimata de utilizare a rezervelor masurate si de 20,4% pe an dupa aceea pentru rezervele minerale presupuse, datorita
gradului mai mare de incertitudine (in 2020: 19,9% pe an). Evaluarea valorii juste se incadreaza pe nivelul 3 al ierarhiei de masurare a
valorii juste pe baza variabilelor folosite in metodologia respectiva (a se vedea Nota 33).
137
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Ipotezele principale folosite pentru unitatea generatoare de numerar Global Aluminium Ltd. sunt:
31 decembrie 2021
31 decembrie 2020
Rata de discount, dupa-impozitare
18,4%
7,3%
19,9%
8,7%
Rata de crestere (media pe urmatorii 5 ani)
Marja EBITDA (media pe urmatorii 5 ani)
17,3%
19,0%
Rata de discount este media ponderata a costului capitalului aferent unitatii generatoare de numerar, de 18,9% (in 2020: 21,8%),
calculata pe baza unor coeficienti beta ai companiilor comparabile din industrie si un cost al datoriei dupa impozitare de 5,7% (in 2020:
4,0%), ponderate in baza unui grad de indatorare a unitatii generatoare de numerar de 3,7% (in 2020: 10,0%).
Ratele de crestere pentru urmatorii 5 ani se bazeaza pe contractul existent cu Alum, reflectand pretul din piata pentru contracte pe
termen lung, dar si pe intentia companiei de a-si dezvolta vanzarile catre terti.
Marja EBITDA este marja medie calculata ca procent din veniturile pe perioada previzionata de 5 ani. Aceasta se bazeaza pe analiza
externa si pe vanzari cantitative si preturi viitoare, dar si pe eforturile unitatii generatoare de numerar de a-si reduce costurile.
Valoarea recuperabila estimata a unitatii generatoare de numerar Global Aluminium Ltd. a fost mai mare decat valoarea neta contabila
cu aproximativ 29.400 mii RON (31 decembrie 2020: 24.700 mii RON) si astfel, in rezultatul evaluarii, nu s-a inregistrat cheltuiala cu
deprecierea.
Cele mai senzitive variabile cheie folosite in testul de depreciere al unitatii generatoare de numerar Global Aluminium Ltd. sunt rata
de discount, rata de crestere in urmatorii 5 ani si marja EBITDA (2020: rata de discount, rata de crestere in urmatorii 5 ani si marja
EBITDA). O crestere a ratei de discount pana la 21,4%, o reducere a ratei medii de crestere in urmatorii 5 ani pana la 1,2% si o reducere
a marjei EBITDA pana la 14,9% aplicate separat, ar face ca valoarea recuperabila estimata sa fie egala cu valoarea neta contabila
(2020: o crestere a ratei de discount pana la 24,5% o reducere a ratei medii de crestere in urmatorii 5 ani pana la 6,5% si o reducere a
marjei EBITDA pana la 14,4%). Pentru celelalte ipoteze, conducerea a considerat ca nu sunt modificari posibile in mod rezonabil care ar
duce la o depreciere a fondului comercial alocat unitatii generatoare de numerar Global Aluminium Ltd.
138
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
18.
Drepturi de utilizare a activelor inchiriate
Grupul si Societatea au contracte de leasing pentru diferite instalatii, utilaje, vehicule si alte echipamente cu termene de pana la 8 ani.
Mai multe contracte de inchiriere includ si optiuni de prelungire si reziliere pentru care conducerea se bazeaza in mod semnificativ pe
rationamentul profesional pentru a stabili daca aceste optiuni de prelungire si reziliere sunt, in mod rezonabil, sigur de exercitat.
In general, Grupul si Societatea sunt restrictionate sa cedeze si sa subinchirieze activele inchiriate.
Grupul si Societatea au anumite contracte de leasing cu termen de 12 luni sau mai putin si contracte de leasing cu valoare mica. Grupul
si Societatea aplica pentru aceste contracte exceptia pentru recunoasterea contratelor de leasing pe termen scurt si a contractelor de
leasing cu valoare mica.
Mai jos sunt prezentate valorile contabile ale drepturilor de utilizare a activelor recunoscute si miscarile perioadei:
Categorii pentru drepturi de utilizare a activelor
Grupul Alro
Echipamente
Mijloace de
transport
Alte active
4.165
Total depturi de
utilizare a activelor
Cost
La 1 ianuarie 2020
1.402
11.247
16.814
Intrari
Iesiri
469
-
559
-176
387
-
1.415
-176
La 31 decembrie 2020
1.871
11.630
4.552
18.053
Intrari
Iesiri
1.232
-
-300
2.803
2.764
-945
-4.670
8.779
-
-588
-
3.996
-1.533
-4.970
15.546
Transferuri la alte categorii*
La 31 decembrie 2021
3.964
Amortizare cumulata
La 1 ianuarie 2020
-246
-2.477
-833
-3.556
Amortizarea anului
Amortizare cumulata aferenta iesirilor
La 31 decembrie 2020
-331
-
-577
-2.633
115
-4.995
-917
-
-1.750
-3.881
115
-7.322
Amortizarea anului
-139
-
93
-2.325
945
2.038
-4.337
-1.112
473
-3.576
1.418
2.131
-7.349
Amortizare cumulata aferenta iesirilor
Transferuri la alte categorii*
La 31 decembrie 2021
-
-623
-2.389
Valoare contabila neta
La 31 decembrie 2020
La 31 decembrie 2021
1.294
2.180
6.635
4.442
2.802
1.575
10.731
8.197
139
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Alro
Echipamente
Mijloace de
transport
Alte active
3.088
Total depturi de
utilizare a activelor
Cost
La 1 ianuarie 2020
300
10.119
13.507
Intrari
Iesiri
-
-
559
-115
388
-
947
-115
La 31 decembrie 2020
300
10.563
3.476
14.339
Intrari
-
2.629
-4.670
-945
-
-
2.629
-4.970
-1.831
10.167
Transferuri la alte categorii*
Iesiri
La 31 decembrie 2021
-300
-
-886
2.590
-
7.577
Amortizare cumulata
La 1 ianuarie 2020
-41
-2.218
-618
-2.877
Amortizarea anului
Amortizare cumulata aferenta iesirilor
La 31 decembrie 2020
-41
-
-82
-2.339
115
-4.442
-701
-
-1.319
-3.081
115
-5.843
Amortizarea anului
-10
-
92
-
-2.054
945
2.039
-3.512
-761
473
-2.825
1.418
2.131
-5.119
Amortizare cumulata aferenta iesirilor
Transferuri la alte categorii*
La 31 decembrie 2021
-
-1.607
Valoare neta contabila
La 31 decembrie 2020
La 31 decembrie 2021
218
-
6.121
4.065
2.157
983
8.496
5.048
Urmatoarele sume au fost recunoscute in contul de profit sau pierdere in urma aplicarii IFRS 16:
Grupul Alro
Alro
31 decembrie 2021 31 decembrie 2020 31 decembrie 2021 31 decembrie 2020
Cheltuiala cu amortizarea aferenta drepturilor de utilizare
a activelor inchiriate
Dobanda pentru datoriile de leasing
3.576
242
3.881
371
2.825
165
-
3.081
279
5
Cheltuieli aferente contractelor de leasing pe termen
scurt
192
359
Cheltuieli aferente contractelor de leasing cu valoare
mica
142
137
142
137
Total sume recunoscute in contul de profit sau
pierdere
4.152
4.748
3.132
3.502
*Categoria Transferuri la alte categorii include clasificarea de catre Societate din categoria drepturi de utilizare in categoria Impobilizari
corporale a unor mijloace fixe pentru care contractele de leasing s-au finalizat, iar riscurile si beneficiile dreptului de proprietate asupra
acestor mijloace fixe au fost transferate Societatii.
19.
Alte active pe termen lung
Grupul Alro
31 decembrie 2021 31 decembrie 2020 31 decembrie 2021 31 decembrie 2020
Alro
Depozite colaterale
Sume platite in avans
61.931
-
45.200
129
61.931
-
45.200
129
Total
61.931
45.329
61.931
45.329
Depozitele colaterale reprezinta numerar gajat la o banca comerciala pana in noiembrie 2023 pentru doua imprumuturi si pana in
februarie 2024 pentru o facilitate non-cash contractate de Societate. Variatia la 31 decembrie 2021 comparativ cu 31 decembrie
2020 in suma de 16.731 mii RON consta intr-un depozit colateral care a fost constituit pentru o facilitate in suma de 167.312 mii RON
incheiata cu o banca comerciala in luna iunie 2021. Pentru detalii suplimentare a se consulta si Nota 26 Imprumuturi si leasing.
140
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
20.
Stocuri
Grupul Alro
31 decembrie 2021 31 decembrie 2020 31 decembrie 2021 31 decembrie 2020
Alro
Materii prime si materiale auxiliare
Productia in curs de executie
436.656
281.617
293.427
192.839
288.990
200.924
182.689
119.397
Produse finite
331.881
230.606
283.471
199.660
Minus ajustari pentru depreciere
-44.263
-38.431
-32.465
-27.767
Total
1.005.891
678.441
740.920
473.979
In categoria Materii prime si materiale auxiliare sunt incluse: la Alro, alumina si alte materii prime si materiale auxiliare necesare
producerii aluminiului, iar in ceea ce priveste Grupul, aceasta categorie cuprinde si bauxita aflata in stoc la Alum. In categoria Produse
finite a Grupului sunt incluse produsele finite de aluminiu ale Alro, precum si alumina produsa si aflata in stoc la Alum si bauxita aflata in
stocul subsidiarei din Sierra Leone.
Cresterea valorii stocurilor la 31 decembrie 2021 comparativ cu 31 decembrie 2020 a fost determinata de cresterea preturilor materiilor
prime la niveluri ridicate, fiind influentata de mediul economic instabil dar si de dificultatile intampinate in contractarea si transportul
acestora. Pe de alta parte cresterea preturilor energiei electrice, preturi ce incorporeaza si o escaladare a preturilor certificatelor de
emisii, a fost una semnificativa si a afectat mediul economic mondial si in special sectorul industrial, cu presiune asupra producerii de
aluminiu care este un proces de consum intens de energie, influentand semnificativ costul produselor finite aflate pe stoc.
Valoarea stocurilor gajate pentru a garanta imprumuturile Grupului si Societatii este de 932.937 mii RON pentru Grup si 740.920 mii
RON pentru Societate (31 decembrie 2020: 641.790 mii RON pentru Grup si 473.979 mii RON pentru Societate).
In cursul anului 2021, la nivel de Grup, o suma totala de 2.880.104 mii RON (2020: 2.398.490 mii RON) si, la nivel de Companie, o
suma totala de 2.800.502 mii RON (2020: 2.333.105 mii RON) au fost recunoscute ca o cheltuiala in categoria Costul bunurilor vandute.
Miscarea in cadrul ajustarilor pentru deprecierea stocurilor este urmatoarea:
Grupul Alro
Alro
2021
2020
2021
2020
Sold la inceputul anului
(Cheltuiala) cu ajustari pentru depreciere
-38.431
-8.678
-42.879
-533
-27.767
-8.678
-31.540
-368
Ajustari pentru depreciere reversate
Utilizate
Ajustari de conversie
Sold la sfarsitul anului
1.752
2.252
-1.158
-44.263
2.320
1.872
789
1.728
2.252
-
2.269
1.872
-
-38.431
-32.465
-27.767
Valoarea de piata a stocurilor la valoare realizabila neta este urmatoarea:
Grupul Alro
Alro
2021
2020
2021
2020
Productia in curs de executie
Produse finite
254.660
331.556
173.586
226.631
173.967
283.146
100.144
195.685
21.
Creante comerciale nete
Grupul Alro
31 decembrie 2021 31 decembrie 2020 31 decembrie 2021 31 decembrie 2020
Alro
Creante comerciale din alte tari
Creante comerciale din Romania
30.812
59.507
20.159
34.453
21.646
111.111
19.069
62.495
Ajustari pentru deprecierea creantelor
-15.305
-3.223
-10.801
-1.845
Total
75.014
51.389
121.956
79.719
Cresterea creantelor comerciale la 31 decembrie 2021 se datoreaza in principal creantelor de la terti pentru vanzari de produse finite
realizate spre sfarsitul anului catre clienti traditionali.
141
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Concentrarea riscului de credit este limitata deoarece portofoliile de clienti atat ale Grupului, cat si ale Societatii, sunt mari si
nerelationate.
La 31 decembrie 2021, primii 5 clienti in sold ai Grupului detineau o pondere de aproximativ 60% din creantele nete (la 31 decembrie
2020: aproximativ 60%). In 2021, a existat un client care a avut individual o pondere mai mare de 5% din cifra de afaceri a Grupului,
respectiv 6% (in 2020 doi clienti care au avut individual o pondere mai mare de 5% din cifra de afaceri a Grupului, respectiv 5%
fiecare).
La nivel de Societate, primii 5 clienti ai acesteia aveau o pondere de peste 70% din totalul creantelor in sold la 31 decembrie 2021,
din care 48% reprezentau entitati afiliate (la 31 decembrie 2020: peste 70%, din care 44% reprezentau entitati afiliate). A se vedea
Nota 32 pentru detalii. In afara de entitatile afiliate, 3 clienti reprezentand fiecare peste 5% din sold la 31 decembrie 2021 au insumat
impreuna 31% din totalul creantelor in sold ale Societatii (la 31 decembrie 2020, 2 clienti au reprezentat fiecare peste 5% din sold).
In ceea ce priveste veniturile, in 2021 Societatea a avut 3 clienti care au detinut individual o pondere mai mare de 5% din cifra de
afaceri, din care cel mai semnificativ (10% din cifra de afaceri) este una din filiale (in 2020, 3 clienti au reprezentat mai mult de 5%
din cifra de afaceri, din care cel mai semnificativ era o filiala, cu 9% din cifra de afaceri).
Societatea si filialele sale vand sume semnificative din creantele comerciale pe baza facilitatilor de factoring obtinute de la banci,
facilitatile de factoring fiind fara recurs, astfel ca sunt transferate in mod substantial riscurile si beneficiile referitoare la respectivele
creante factorului si prin urmare creantele vandute sunt derecunoscute la data transferului, recunoscandu-se comisioanele de
factoring si cheltuielile financiare aferente la data achitarii acestora.
Plafoanele disponibile prin contractele de factoring:
Grupul Alro
Alro
31 decembrie 2021 31 decembrie 2020 31 decembrie 2021 31 decembrie 2020
Plafon disponibil, din care:
Utilizat
899.912
584.987
788.803
335.936
857.853
564.733
747.413
323.073
Grupul si Societatea au stabilit o matrice a provizioanelor ce se bazeaza pe experienta pierderilor istorice din creante ale Grupului si ale
Societatii, ajustate cu factori prospectivi specifici debitorilor si mediului economic, daca este cazul. De asemenea, Grupul si Societatea
evalueaza individual pierderile din depreciere daca exista dovezi ale cresterilor semnificative ale riscului de credit la nivel individual. Mai
multe informatii sunt prezentate in Nota 33.
Astfel, conducerea Grupului si a Societatii considera ca nu sunt necesare alte ajustari pentru pierderi din depreciere preconizate decat
cele care au fost inregistrate in situatiile financiare.
Miscarea in cadrul ajustarilor pentru deprecierea creantelor comerciale este urmatoarea:
Alro
2021
Grupul Alro
2021
2020
2020
Sold la inceputul anului
Cheltuiala cu ajustari pentru depreciere
-3.223
-13.432
-2.832
-1.052
-1.845
-10.236
-805
-1.068
Ajustari pentru depreciere reversate
Ajustari pentru depreciere utilizate
Sold la sfarsitul anului
1.350
-
-15.305
633
28
-3.223
1.280
-
-10.801
-
28
-1.845
In 2021, categoria Ajustari pentru deprecierea creantelor comerciale include ajustari pentru depreciere in valoare de 10.226 mii RON,
pentru sume de recuperat rezultate in urma unor penalitati impuse unor furnizori de energie electrica pentru anularea anticipata
a contractelor (a se consulta si Nota 8 Alte venituri operationale). Creantele pentru care s-au depasit scadentele au fost analizate
individual si prezentate separat sub matricea de provizioane din Nota 33.
O parte din creantele Grupului (51.617 mii RON la 31 decembrie 2021 si 30.064 mii RON la 31 decembrie 2020) si ale Societatii
(101.028 mii RON la 31 decembrie 2021 si 61.877 mii RON la 31 decembrie 2020) sunt gajate pentru a garanta imprumuturile obtinute
de la banci.
142
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
22.
Alte active curente
Alro
31 decembrie 2021 31 decembrie 2020 31 decembrie 2021 31 decembrie 2020
Grupul Alro
Subventii
TVA de recuperat
-
397.297
73.001
-
386.920
55.712
90.270
71.494
Alte active curente
Avansuri catre furnizori
10.566
7.518
9.394
4.198
4.200
3.389
4.654
3.050
Cheltuieli in avans
Ajustari pentru deprecierea debitorilor diversi
30.502
-124
20.805
-124
28.175
-3
19.353
-3
Total
138.732
504.571
107.255
469.686
Miscarea ajustarilor pentru deprecierea debitorilor diversi a fost urmatoarea:
Alro
Grupul Alro
2021
2020
2021
2020
Sold la inceputul anului
Venit din / (cheltuiala cu) ajustari pentru depreciere
Sold la sfarsitul anului
-124
-
-124
-121
-3
-124
-3
-
-3
-3
-
-3
In octombrie 2021 Grupul a primit suma de 396.829 mii RON, iar la nivel de Societate a fost incasata suma de 386.461 mii RON,
reprezentand compensarea pentru costurile indirecte cu emisiile suportate in 2020, recunoscuta la data de 31 decembrie 2020 in
categoria Alte active curente din Situatia pozitiei financiare, cu respectarea deplina a prevederilor Ordonantei de Urgenta 81/2019,
modificata prin Ordonanta de Urgenta 85/2020. Legislatia mentionata stabileste cadrul institutional si autorizeaza Guvernul prin
Ministerul Finantelor Publice, sa scoata la licitatie certificatele de emisii de gaze cu efect de sera atribuite României la nivelul Uniunii
Europene, precum si sa instituie o schema de sprijin privind sustinerea intreprinderilor din sectoarele si sub-sectoarele expuse unui
risc important de relocare ca urmare a transferului costului emisiilor de gaze cu efect de sera in pretul energiei electrice. Schema
de sprijin a fost realizata in conformitate cu normele Ghidului privind anumite masuri de sprijin in contextul schemei post-2012 de
comercializare a emisiilor de gaze cu efect de sera si a fost aprobata de Comisia Europeana pe 8 mai 2020. Pentru mai multe detalii a
se vedea Nota 8.
Categoria Cheltuieli in avans include certificate verzi, pe care Grupul si Societate estimeaza ca le vor folosi pentru a-si indeplini
obligatiile intr-o perioada mai mica de un an de la data situatiilor financiare (la 31 decembrie 2021: 8.269 mii RON; la 31 decembrie
2020: RON 14.704 mii RON). In plus, o suma de 12.974 mii RON inclusa in categoria Cheltuieli in avans la 31 decembrie 2021
reprezinta avansuri platite furnizorilor pentru achizitia de energie electrica aferenta lunii ianuarie 2022 (31 decembrie 2020: 0).
23.
Numerar si echivalente de numerar
Alro
31 decembrie 2021 31 decembrie 2020 31 decembrie 2021 31 decembrie 2020
Grupul Alro
Conturi la banci in RON
Conturi la banci in valuta
237.393
90.928
20.993
84.445
221.710
83.379
13.066
75.678
Numerar in casa
107
62
1
6
Total
328.428
105.500
305.090
88.750
La 31 decembrie 2021 si 2020, o mare parte a numerarului era detinut in conturi curente deschise la banci cu capital privat cu o buna
reputatie prezente in Romania sau la banci cu capital majoritar de stat.
O parte din conturile bancare ale Grupului (305.676 mii RON la 31 decembrie 2021 si 94.018 mii RON la 31 decembrie 2020) si ale
Societatii (305.089 mii RON la 31 decembrie 2021 si 88.744 mii RON la 31 decembrie 2020) sunt gajate pentru a garanta imprumuturile
obtinute de la banci.
143
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Numerar restrictionat
Alro
31 decembrie 2021 31 decembrie 2020 31 decembrie 2021 31 decembrie 2020
Grupul Alro
Numerar restrictionat
151
95
-
-
Total
151
95
-
-
24.
Capital social
Capitalul social al Societatii mama emis si varsat are urmatoarea structura la 31 decembrie 2021 si 2020 (valori inregistrate la Registrul
Comertului):
31 decembrie 2021
Numar de
actiuni nominala (mii
RON)
Valoare
%
Vimetco PLC
386.795.344
193.399
82.834
36.438
15.739
11.028
17.452
356.890
54,19
23,21
10,21
4,41
3,09
4,89
Paval Holding S.R.L.
Fondul Proprietatea
Fondul de Pensii NN
Fondul de Pensii Allianz
Altii
165.679.915
72.884.714
31.500.000
22.076.265
34.842.897
713.779.135
Total
100,00
31 decembrie 2020
Numar de
Valoare
%
actiuni nominala (mii
RON)
193.399
82.834
36.438
15.739
11.670
16.810
356.890
Vimetco N.V.
386.795.344
165.679.915
72.884.714
31.500.000
23.333.333
33.585.829
713.779.135
54,19
23,21
10,21
4,41
3,27
4,71
Paval Holding S.R.L.
Fondul Proprietatea
Fondul de Pensii NN
Fondul de Pensii Allianz
Altii
Total
100,00
La 31 decembrie 2021, actionarul majoritar al Alro S.A. era Vimetco PLC, Cipru. Inainte de aceasta data, la 31 decembrie 2020,
actionarul majoritar al Alro S.A. era Vimetco N.V., Olanda, detinuta de Vi Holding N.V. (Curaҫao). In noiembrie 2021, Vimetco N.V.,
actionar majoritar al ALRO S.A., a decis sa transfere unui numar de 386.795.344 ale acesteia la ALRO S.A., reprezentand 54,1898%
din capitalul social al ALRO S.A., catre societatea Vimetco PLC, o societate privata cu raspundere limitata inmatriculata conform legilor
din Cipru, cu sediul desfasurarii activitatii in Poseidonos 1, Ledra Business Centre, Egkomi, 2406, Nicosia, Cipru, (detinuta 99,998%
de Vimetco N.V. inainte de transfer). Transferul actiunilor detinute de Vimetco N.V. in ALRO S.A. s-a facut sub forma unui aport in
natura la capitalul social al Vimetco PLC, in schimbul caruia Vimetco N.V. a primit un numar de parti sociale noi emise de Vimetco
PLC. Avand in vedere faptul ca, urmare a aportului la capitalul social, Vimetco N.V. detine 99,999% din capitalul social al Vimetco PLC,
transferul actiunilor dintre Vimetco N.V. si Vimetco PLC nu reprezinta o schimbare in controlul asupra emitentului sau o schimbare in
controlul entitatii care detine controlul asupra emitentului in sensul art. 234 alin. (1) lit. f. din Regulamentul nr. 5/2018 privind emitentii de
instrumente financiare si operatiuni de piata.
Valoarea nominala a unei actiuni este de 0,5 RON (2020: 0,5 RON). Fiecare actiune ordinara este purtatoare de 1 vot si da dreptul la
dividende.
Diferenta dintre valoarea nominala si valoarea de 370.037 mii RON raportata in Situatia Pozitiei Financiare a Alro la 31 decembrie 2021
si 2020 consta in ajustari de hiperinflatie care au fost inregistrate conform IAS 29 Raportarea financiara in economiile hiperinflationiste
pana la 31 decembrie 2003, mai putin suma utilizata din aceste ajustari pentru acoperirea pierderii contabile reportate conform aprobarii
Adunarii Generale a Actionarilor din anul 2014.
144
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
25.
Alte rezerve
Alro
31 decembrie 2021 31 decembrie 2020 31 decembrie 2021 31 decembrie 2020
Grupul Alro
Rezerve legale
Alte rezerve
91.931
283.935
91.931
283.935
71.378
234.813
71.378
234.813
Rezerve din conversie
-33.043
-40.750
-
-
Total
342.823
335.116
306.191
306.191
Rezervele legale sunt constituite conform legii, in limita a 20% din capitalul social subscris si varsat al Societatilor din Romania, sunt
nedistribuibile si nu pot fi utilizate decat in stricta concordanta cu legea.
Alte rezeve cuprind in special sume rezultand din facilitati fiscale obtinute in anii 2001-2003, repartizari din profit pentru fondul de
dezvoltare efectuate pana in anul 2000 si din aplicarea IAS 29.
Rezerva de conversie reprezinta diferente de curs valutar aferente convertirii operatiunilor din strainatate ale filialelor care au moneda
functionala diferita de RON, respectiv Sierra Mineral Holdings 1 Ltd, Global Aluminium Ltd si Bauxite Marketing Ltd.
26.
Imprumuturi si leasing
Alro
31 decembrie 2021 31 decembrie 2020 31 decembrie 2021 31 decembrie 2020
Grupul Alro
Imprumuturi pe termen lung
Imprumuturi de la banci pe termen lung
Minus: portiunea pe termen scurt
1.163.262
-122.941
1.040.321
4.364
968.162
-119.877
848.285
3.712
1.076.781
-88.895
987.886
2.834
886.385
-80.141
806.244
2.726
Imprumuturi de la banci pe termen lung, total
Leasing pe termen lung
Total imprumuturi si leasing pe termen lung
1.044.685
851.997
990.720
808.970
Imprumuturi pe termen scurt
Imprumuturi pe termen scurt de la banci
12.763
416
-
-
Portiunea pe termen scurt a imprumuturilor pe termen
lung
122.941
119.877
88.895
80.141
Imprumuturi bancare pe termen scurt
Imprumuturi pe termen scurt, total
Leasing pe termen scurt
135.704
135.704
2.664
120.293
120.293
3.401
88.895
88.895
1.854
80.141
80.141
2.742
Total imprumuturi si leasing pe termen scurt
138.368
123.694
90.749
82.883
Total imprumuturi si leasing
1.183.053
975.691
1.081.469
891.853
Imprumuturile bancare ale Grupului si ale Societatii au scadenta pana in anul 2028. Rata dobanzii aferenta a fost cuprinsa intre
2,80% pentru EUR si 19% pentru SLL (Sierra Leone Leones) in 2021 si 2020 la nivel de Grup si intre 2,80% pentru EUR si 4,51%
pentru RON in 2021 la nivel de Societate (2020: intre 2,80% pentru EUR si 5,77% pentru USD).
Pentru expunerea Grupului si Societatii la riscul de dobanda, a se vedea Nota 33.
In februarie 2021, o subsidiara a Grupului a semnat cu o banca comerciala un contract de credit, pentru necesarul de capital de
lucru ce cuprinde o facilitate de tip revolving si o facilitate non-cash, pentru o limita maxima de 3.000 mii USD ce poate fi utilizata
pentru oricare din facilitati. La 31 decembrie 2021, suma trasa din facilitatea de tip revolving era de 12.762 mii RON, echivalentul
sumei de 2.920 mii USD, o alta suma de 337 mii RON (echivalentul a 77 mii USD) era folosita pentru acreditive. In decembrie
2021 contractul a fost suplimentat cu o facilitate de credit non revolving, cu maturitatea in decembrie 2024, in suma de 2.000 mii
USD pentru finantarea activitatii curente. La data de 31 decembrie 2021, facilitatea era trasa integral.
In iunie 2021, Societatea mama a semnat o facilitate de credit cu o banca comerciala, in suma de 167.312 mii RON, pentru
capitalul de lucru. Facilitatea este rambursabila in 4 rate incepand cu ianuarie 2023 si cu scadenta finala in noiembrie 2023. La 31
decembrie 2021 intreaga suma a fost trasa din aceasta facilitate.
145
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Tot in luna iunie 2021, Societatea mama a semnat o facilitate de credit in suma de 40.000 mii USD cu o banca internationala
pentru sustinerea programului de investitii. Imprumutul are o maturitate de 7 ani, cu primii doi ani de gratie pentru plata ratelor.
La 31 decembrie 2021, Societatea mai avea la dispozitie suma de 131.121 mii RON (echivalentul a 30.000 mii USD) netrasa si
disponibila din aceasta facilitate.
De asemenea o subsidiara a Grupului a semnat in luna iunie 2021 prelungirea pana in iunie 2023 a unei facilitati sub forma de
descoperit de cont in suma de 9.000 mii EUR incheiata cu o banca comerciala.
Filiala Grupului din Sierra Leone a semnat in luna iulie 2021 prelungirea pana in iulie 2022 a unei facilitati sub forma de descoperit
de cont in suma de 400 mii USD incheiata cu o banca comerciala.
In plus fata de suma netrasa de 30.000 mii USD din imprumutul pentru investitii, la 31 decembrie 2021, Grupul mai avea la
dispozitie o suma de 24.256 mii RON netrasa si disponibila din facilitatile de imprumut contractate cu bancile (la 31 decembrie
2020: 34.647 mii RON) si o suma de 22.867 mii RON ca fiind neutilizata si disponibila din facilitatile non-cash pentru acreditive si
scrisori de garantie (la 31 decembrie 2020: 66.912 mii RON).
Conform contractelor de imprumut curente, Grupul si Societatea sunt supuse anumitor conditii restrictive. Aceste conditii impun
Grupului si Societatii, printre altele, sa nu plateasca dividende actionarilor decat dupa indeplinirea unor conditii si sa mentina un
nivel minim sau maxim pentru anumiti indicatori financiari incluzand: rata de acoperire a serviciului datoriei, rata de indatorare
neta in raport cu EBITDA (rezultat inainte de impozitare, de alte castiguri si pierderi financiare, de amortizare si depreciere), rata
de indatorare in raport cu capitalurile proprii, lichiditatea curenta, gradul de indatorare, acoperirea dobanzii, rata neta a indatorarii.
La 31 decembrie 2021, o filiala a Grupului nu s-a incadrat in unul din indicatorii financiari impusi in contractele de finantare,
pentru un imprumut al carui sold pe termen lung era in suma de 21.259 mii RON. Societatea a informat banca in legatura cu
aceasta situatie si a obtinut derogarile necesare in perioada de testare specificata. O incalcare a unor clauze financiare care
sa permita creditorilor sa ceara rambursarea imprumutului la o data viitoare in termen de un an de la data raportarii nu este
probabila, astfel ca sumele care nu se asteapta ca vor fi platite in termen de un an sunt clasificate ca datorii pe termen lung.
Imprumuturile Grupului si Societatii sunt garantate cu creante in valoare de 51.617 mii RON pentru Grup si 101.028 mii RON
pentru Societate (la 31 decembrie 2020: 30.064 mii RON pentru Grup si 61.877 mii RON pentru Societate), conturi curente
deschise la banci (a se vedea Nota 23), depozite colaterale in valoare de 61.931 mii RON atat pentru Grup cat si pentru Societate
(la 31 decembrie 2020: 45.200 mii RON), imobilizari corporale (terenuri, cladiri, echipamente) in valoare de 902.582 mii RON
pentru Grup si 724.632 mii RON pentru Societate (inclusiv contractele de leasing) (la 31 decembrie 2020: 934.852 mii RON
pentru Grup si 756.178 mii RON pentru Societate), cu stocuri in valoare de 932.937 mii RON pentru Grup si 740.920 mii RON
pentru Societate (la 31 decembrie 2020: 641.790 mii RON pentru Grup si 473.979 mii RON pentru Societate), scrisoare de
garantie emisa in numele si contul Statului in favoarea bancii creditoare de Stat pentru 70% dintr-un imprumut de 180 milioane
RON, si garantie din partea Statului pentru 90% din imprumutul de 167 milioane RON contractat in 2021, mentionat mai sus, in
baza Schemei cadru de sustinere implementata de Statul roman sub forma de credite cu dobanda subventionata si garantii la
credite, in contextul pandemiei Covid-19.
Grupul si Societatea estimeaza ca valoarea justa a imprumuturilor si a obligatiilor de leasing nu este semnificativ diferita de
valoarea lor contabila datorita in special faptului ca majoritatea imprumuturilor au dobanda variabila, iar marjele acestora sunt
similare cu cele ale imprumuturilor contractate recent de la banci. Valoarea justa a acestora se incadreaza pe nivelul 3 al ierarhiei
de masurare a valorii juste.
Sumele minime de plata pentru leasing sunt urmatoarele:
Alro
31 decembrie 2021 31 decembrie 2020 31 decembrie 2021 31 decembrie 2020
Grupul Alro
Rate de leasing cu maturitatea:
In mai putin de 1 an
2.855
4.603
7.458
3.644
3.887
7.531
1.999
2.954
4.953
2.925
2.861
5.786
Intre 1 si 5 ani
Total rate de leasing
Mai putin: dobanda viitoare
430
418
265
318
Valoarea prezenta a obligatiilor de leasing
7.028
7.113
4.688
5.468
din care:
Obligatii de leasing pe termen scurt (mai putin de 1 an)
Obligatii de leasing pe termen lung (intre 1 si 5 ani)
2.664
4.364
3.401
3.712
1.854
2.834
2.742
2.726
146
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Variatia datoriilor aferente activitatii de finantare a Grupului Alro:
Imprumuturi de la banci
Leasing
Dividende de plata
si alte imprumuturi
968.578
Sold la 1 ianuarie 2021
Contracte noi
7.113
3.619
-4.097
242
6.945
256.553
-115.414
38.881
-
-38
-
Iesiri de numerar
Cheltuieli cu dobanzile
Dobanzi si costuri tranzactionale pentru imprumuturi
platite
-36.117
-242
-
Costuri tranzactionale pentru imprumuturi care nu au fost
trase in cursul perioadei
Dividende prescrise
2.074
-
-
-
-
-5.051
Ajustari din conversie
61.470
393
-
Sold la 31 decembrie 2021
1.176.025
7.028
1.856
Variatia datoriilor aferente activitatii de finantare a societatii Alro:
Imprumuturi de la banci
Leasing
Dividende de plata
si alte imprumuturi
886.385
Sold la 1 ianuarie 2021
Contracte noi
5.468
2.561
-3.256
165
6.939
214.005
-83.351
35.429
-32.905
-
-38
-
Iesiri de numerar
Cheltuieli cu dobanzile
Dobanzi si costuri tranzactionale pentru imprumuturi
platite
-165
-
Costuri tranzactionale pentru imprumuturi care nu au fost
trase in cursul perioadei
2.074
-
-
Dividende prescrise
Ajustari din conversie
Sold la 31 decembrie 2021
-
55.144
1.076.781
-
-85
4.688
-5.051
-
1.850
Variatia datoriilor aferente activitatii de finantare a Grupului Alro:
Imprumuturi de la banci
Leasing
Dividende de plata
si alte imprumuturi
1.243.938
Sold la 1 ianuarie 2020
Contracte noi
10.482
1.300
-4.629
371
7.001
102.747
-322.291
55.362
-
-56
-
Iesiri de numerar
Cheltuieli cu dobanzile
Dobanzi si costuri tranzactionale pentru imprumuturi
platite
-66.629
-371
-
Dobanzi capitalizate
805
682
-
-
-
-
Costuri tranzactionale pentru imprumuturi care nu au fost
trase in cursul perioadei
Ajustari din conversie
-46.036
-40
-
Sold la 31 decembrie 2020
968.578
7.113
6.945
Variatia datoriilor aferente activitatii de finantare a societatii Alro:
Imprumuturi de la banci
Leasing
Dividende de plata
si alte imprumuturi
1.061.679
Sold la 1 ianuarie 2020
Contracte noi
8.316
947
6.995
-
100.118
Iesiri de numerar
-225.203
-3.735
-56
Cheltuieli cu dobanzile
49.064
279
-
-
Dobanzi si costuri tranzactionale pentru imprumuturi
platite
-60.642
-279
Dobanzi capitalizate
805
682
-
-
-
-
Costuri tranzactionale pentru imprumuturi care nu au fost
trase in cursul perioadei
Ajustari din conversie
-40.118
-60
-
Sold la 31 decembrie 2020
886.385
5.468
6.939
147
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
27.
Provizioane
Grupul Alro
Provizion pentru
remunerarea
angajatilor
Provizion pentru
reabilitare
Provizioane
pentru amenzi,
penalitati si altele
Total
Sold la 1 ianuarie 2020
2.700
36.704
93
39.497
Provizioane suplimentare recunoscute
Cheltuiala cu dobanda
Provizioane utilizate
Ajustare de conversie
Sold la 31 decembrie 2020
din care:
29.665
373
1.343
-
-957
37.463
905
-
-87
-
30.943
1.343
-87
-957
70.739
-
-
-
32.365
911
pe termen scurt
pe termen lung
32.365
-
-
911
-
33.276
37.463
37.463
Provizioane suplimentare recunoscute
Cheltuiala cu dobanda
Provizioane utilizate
Provizioane reluate pe venituri
Ajustare de conversie
Sold la 31 decembrie 2021
din care:
1.052
3.396
1.082
-
1.375
5.823
1.082
-13.995
-19.532
1.350
-
-
-13.885
-19.532
-110
-
-
-
-
-
1.350
43.291
2.176
45.467
pe termen scurt
pe termen lung
-
-
-
2.176
-
2.176
43.291
43.291
Alro
Provizion pentru
remunerarea
angajatilor
Provizion pentru
reabilitare
Provizioane
pentru amenzi,
penalitati si altele
Total
Sold la 1 ianuarie 2020
Provizioane suplimentare recunoscute
Cheltuiala cu dobanda
Sold la 31 decembrie 2020
Din care:
2.700
25.920
-
1.337
-
52
1.389
-
-
-
-
4.037
25.920
52
28.620
30.009
Pe termen scurt
Pe termen lung
28.620
-
-
-
-
28.620
1.389
1.389
Provizioane suplimentare recunoscute
Cheltuiala cu dobanda
Provizioane utilizate
Provizioane reluate pe venituri
Sold la 31 decembrie 2021
Din care:
1.052
1.098
-
-
-
-
-
2.150
54
-10.804
-18.868
2.541
-
-10.804
-18.868
-
54
-
-
2.541
Pe termen scurt
Pe termen lung
-
-
-
-
-
-
2.541
2.541
Provizioanele pentru remunerarea angajatilor au fost constituite in anul 2020 si inainte de acesta de catre Grup si Societate
conform prevederilor Contractului Colectiv de Munca si unor hotarari ale AGA privind remuneratia directorilor (a se vedea si
Nota 7 Cheltuieli generale, administrative si de desfacere). Sumele care mai erau in sold la 31 decembrie 2021 au fost reversate
(19.532 mii RON pentru Grup si 18.868 mii RON), intrucat Grupul a analizat rezultatele financiare pentru anul 2021 si a decis sa ia
aceasta masura (a se vedea si Nota 8 Alte cheltuieli operationale).
Provizioanele pentru reabilitare sunt constituite in legatura cu amplasamentele pe care Societatea si una din filialele sale
depoziteaza deseuri industriale, precum si in legatura cu reabilitarea terenului de pe care se exploateaza minereul de bauxita din
Sierra Leone. In conformitate cu reglementarile de mediu, terenurile respective trebuie reabilitate pana la o data specificata in
autorizatiile primite. Provizioanele au fost determinate pe baza cheltuielilor cu lucrarile de reabilitare estimate pentru momentul
cand acestea vor fi efectuate, actualizate la valoarea prezenta la 31 decembrie 2021 si se refera la: reabilitarea haldei de slam
de la Tulcea in suma de 25.842 mii RON, reabilitarea terenului de pe care se exploateaza minereul de bauxita din Sierra Leone:
14.908 mii RON, precum si la costurile inregistrate de Societatea mama pentru reabilitatea locatiilor in care depoziteaza deseuri
industriale la Slatina: 2.541 mii RON (31 decembrie 2020: reabilitarea haldei de slam de la Tulcea in suma de 23.153 mii RON,
reabilitarea terenului de pe care se exploateaza minereul de bauxita din Sierra Leone: 12.921 mii RON, precum si la costurile
inregistrate de Societatea mama pentru reabilitatea locatiilor in care depoziteaza deseuri industriale la Slatina: 1.389 mii RON).
148
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Grupul estimeaza ca aceste costuri vor fi realizate intr-o perioada de timp cuprinsa intre 4 - 40 ani (31 decembrie 2020: 3 - 11
ani) si calculeaza provizioanele utilizand metoda DCF in baza urmatoarelor ipoteze: un cost estimat pe metru patrat cuprins in
intervalul 64 RON - 145 RON pentru amplasamentele din Romania, 6 USD pentru cele din Sierra Leone si rata de discount de
3,96% - 4,51% pentru Romania si 4,7% pentru Sierra Leone. (31 decembrie 2020: un cost estimat pe metru patrat cuprins in
intervalul 39 RON - 71 RON pentru amplasamentele din Romania, 6 USD pentru cele din Sierra Leone si rata de discount de
1,69% - 3,9% pentru Romania si 4,7% pentru Sierra Leone).
28.
Beneficiile angajatilor
Grupul si Societatea au inregistrat cheltuieli cu beneficiile angajatilor reprezentand salarii si alte cheltuieli salariale dupa cum urmeaza:
Grupul Alro
2021
Alro
2021
273.098
2020
2020
Salarii si alte cheltuieli de natura salariilor
419.487
425.556
287.250
Planuri de contributii determinate
Angajatii Grupului si ai Societatii sunt membri ai planurilor de pensii administrate de statele in care Grupul si Societatea isi desfasoara
activitatea, iar in Romania pot contribui si la fonduri de pensii gestionate privat. Grupul si Societatea contribuie cu un procent specific din
costurile cu personalul la schema de beneficii pentru pensii. Singura obligatie a Grupului si Societatii cu privire la planul de pensii este de a
plati aceste contributii pe perioada in care persoanele respective sunt angajate.
Grupul si Societatea au facut plati pentru un plan de pensii facultativ cu contributii determinate pentru o parte din angajatii care au lucrat
pentru Grup si Societate in perioada de raportare. Planul de pensii cu contributii determinate este administrat de o entitate distincta, iar
contributia facuta de Grup si Societate a fost sub forma unor sume fixe per angajat, platite lunar. La data de raportare Grupul si Societatea
au recunoscut datoria neactualizata (cheltuiala preliminata) dupa deducerea oricarei contributii deja platite, precum si cheltuiala inregistrata
in timpul anului, obligatia legala si constructiva a Grupului si Societatii fiind limitata la sumele cu care contribuie la acest plan de pensii.
Contributiile la planuri cu contributii determinate
Alro
2021
Grupul Alro
2021
2020
2020
Cheltuieli cu asigurarile sociale si alte taxe
Alte cheltuieli la planuri de pensie cu contributii
determinate
4.227
3.237
4.052
3.156
3.782
2.118
3.573
2.018
Planuri de beneficii determinate - beneficii post-angajare
Conform contractelor colective de munca, la momentul retragerii din activitate pentru limita de varsta sau boala, angajatii beneficiaza de
o prima de pensionare a carei valoare depinde de numarul de ani de angajare.
Cea mai recenta evaluare actuariala a planului de pensii si a valorii actualizate a provizionului privind beneficiile determinate a fost
realizata la 31 decembrie 2021 de catre un actuar independent. Valoarea actualizata a provizionului pentru beneficii determinate, a
costului serviciului actual si a costului serviciului anterior au fost masurate folosindu-se metoda unitatilor de credit proiectate.
Ipotezele principale utilizate pentru calculele actuariale au fost dupa cum urmeaza:
31 decembrie 2021
31 decembrie
2020
Rata de discount (%)
Rata de crestere salariala estimata (%)
5,00
4,30
3,12
3,92
Rata de inflatie estimata (%)
2,90
2,42
149
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Sumele recunoscute in situatia de profit sau pierdere au fost urmatoarele:
Alro
2021
Grupul Alro
2021
2020
2020
Costul serviciului curent
Cheltuiala cu dobanda privind obligatia post-angajare
3.295
1.624
2.853
2.067
2.188
1.205
1.831
1.622
Total cheltuieli
4.919
4.920
3.393
3.453
Cheltuiala privind costul serviciului curent pentru anul de raportare este inclusa in situatia contului de profit sau pierdere si a altor
venituri globale in categoria Costul bunurilor vandute (2021: 1.839 mii RON, 2020: 1.926 mii RON pentru Grup si 2021: 1.474 mii
RON, 2020: 1.300 mii RON pentru Societate) si in categoria Cheltuieli administrative (2021: 1.456 mii RON, 2020: 927 mii RON
pentru Grup si 2021: 714 mii RON, 2020: 531 mii RON pentru Societate), iar cheltuiala cu dobanda aferenta provizionului de pensii
este inclusa in Cheltuieli cu dobanzile.
Miscarea valorii actuale a obligatiei privind beneficiile determinate a fost dupa cum urmeaza:
Alro
2021
Grupul Alro
2021
2020
2020
Sold la 1 ianuarie
49.430
46.637
41.278
39.492
Incluse in situatia contului de profit sau pierdere
Costul serviciului curent
3.295
1.624
2.853
2.067
2.188
1.205
1.831
1.622
Cheltuiala cu dobanda privind obligatia post-angajare
Incluse in situatia rezultatului global
Modificari actuariale din estimari demografice
Modificari actuariale din estimari financiare
Modificari actuariale din ajustari de experienta
Beneficii platite
-568
-5.816
-1.621
-5.421
-35
-232
4.829
2.432
-8.970
-186
-577
-4.528
-2.055
-4.644
-
-211
4.361
1.552
-7.369
-
Ajustare de conversie
Sold la 31 decembrie
40.888
49.430
32.867
41.278
Variabilele semnificative folosite pentru determinarea provizionului pentru pensii cu beneficii determinate sunt: rata de discount,
rata estimata de crestere a salariilor si rata estimata a inflatiei. Analiza de senzitivitate de mai jos a fost determinata pe baza
unor modificari rezonabile posibile ale respectivelor variabile la finalul perioadei de raportare, pastrand toate celelalte variabile
constante:
Modificarea obligatiei privind beneficiile post-angajare
Alro
2021
Grupul Alro
2021
2020
2020
Rata de discount +1%
Rata de discount -1%
-3.406
3.622
-4.125
5.194
-2.525
2.902
-3.481
4.063
Rata de crestere a salariului +1%
Rata de crestere a salariului -1%
Longevitatea +1 an
3.681
-3.510
-270
13
5.125
-4.146
61
2.950
-2.606
-86
4.002
-3.496
-68
Longevitatea -1 an
308
99
80
Rotatia personalului +0,5%
Rotatia personalului -0,5%
-494
228
-330
766
-275
287
-414
496
Analizele de senzitivitate de mai sus au fost efectuate pe baza unor metode care extrapoleaza impactul asupra provizionului net de
beneficii determinate, ca rezultat al unor modificari rezonabile ale variabilelor esentiale analizate la sfarsitul perioadei de raportare.
Grupul estimeaza ca va plati in anul financiar urmator beneficii in suma de 4.440 mii RON din provizionul de pensii cu beneficii
determinate, din care 3.934 mii RON aferenti Societatii (la 31 decembrie 2020 estimarile erau de 5.883 mii RON pentru Grup si 5.356
mii RON pentru Societate).
Durata medie ponderata a obligatiei de beneficii determinate este de 16,7 ani pentru Alro, 15,2 ani pentru Alum, 12,4 ani pentru Vimetco
Extrusion si 19,2 ani pentru Sierra Mineral Holdings 1, Ltd (in 2020: 16,8 ani pentru Alro, 15,6 ani pentru Alum, 12,3 ani pentru Vimetco
Extrusion si 19,6 ani pentru Sierra Mineral Holdings 1, Ltd).
150
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Informatiile urmatoare prezinta profilul pe maturitati a obligatiei de beneficii determinate neactualizate la 31 decembrie 2021:
Grupul Alro
Analiza pe maturitati a platilor viitoare aferente planului de beneficii determinate
Beneficii post-
Beneficii de
Total
angajare
deces
In mai putin de 1 an
1 - 2 ani
3.767
2.853
687
739
4.454
3.592
2 - 5 ani
5 - 10 ani
Peste 10 ani
10.109
22.284
101.396
2.567
5.114
18.587
12.676
27.398
119.983
Alro
Analiza pe maturitati a platilor viitoare aferente planului de beneficii determinate
Beneficii post-
Beneficii de
Total
angajare
deces
In mai putin de 1 an
1 - 2 ani
3.472
2.610
462
489
3.934
3.099
2 - 5 ani
5 - 10 ani
Peste 10 ani
8.541
16.775
59.828
1.625
2.996
9.971
10.166
19.771
69.799
29.
Subventii
Alro
Grupul Alro
2021
2020
2021
2020
Sold la 1 ianuarie
47.970
52.237
39.187
42.629
Venituri inregistrate in timpul anului in situatia de profit
sau pierdere
-4.267
-4.267
-3.442
-3.442
Sold la 31 decembrie
Din care:
43.703
47.970
35.745
39.187
Pe termen scurt
Pe termen lung
4.267
39.436
4.267
43.703
3.442
32.303
3.442
35.745
Veniturile din subventii in suma de 4.267 mii RON pentru Grup (2020: 4.267 mii RON) si 3.442 mii RON pentru Societate (2020: 3.442
mii RON) reprezinta portiunea inregistrata pe venituri in cursul anului in Situatia de profit sau pierdere aferente subventiilor incasate in
anii precedenti pentru echipamente destinate activitatii de productie.
Veniturile inregistrate in timpul anului in situatia de profit sau pierdere a Grupului si a Societatii sunt incluse in categoria Alte venituri
operationale (a se consulta Nota 8).
La 31 decembrie 2021 nu exista datorii potentiale aferente acestor subventii.
30.
Datorii comerciale si alte datorii
Alro
31 decembrie 2021 31 decembrie 2020 31 decembrie 2021 31 decembrie 2020
Grupul Alro
Datorii comerciale si alte datorii externe
Datorii comerciale si alte datorii interne
Datorii comerciale si alte datorii preliminate
Total
85.152
173.458
56.309
74.365
114.310
57.254
71.242
160.380
53.585
62.952
201.080
54.922
314.919
245.929
285.207
318.954
Datoriile comerciale interne reprezinta datorii catre furnizori din tarile in care Grupul isi desfasoara activitatea (respectiv Romania si
Sierra Leone).
La nivel de Societate, categoria Datorii comerciale si alte datorii interne la 31 decembrie 2021 contine o suma de 32.369 mii RON
reprezentand achizitia de materii prime de la una din filialele sale (la 31 decembrie 2020: 119.090 mii RON). A se vedea si nota 32.
Sumele comparative la 31 decembrie 2020 au fost reclasificate in conformitate cu prezentarea adoptata in 2021. Suma de 12.275 mii
RON pentru Grup si suma de 9.603 mii RON pentru Societate, reprezentand datorii catre furnizorii de imobilizari corporale raportate la
31 decembrie 2020 in categoria Alte datorii financiare curente sunt incluse acum in categoria Datorii comerciale si alte datorii.
151
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
31.
Alte datorii financiare curente
Grupul Alro
Alro
31 decembrie 2021 31 decembrie 2020 31 decembrie 2021 31 decembrie 2020
Salarii, taxe si asigurari sociale
Dividende de plata
TVA de plata
Alte datorii curente
Total
33.917
1.856
4.632
28.153
68.558
52.788
6.945
29.483
8.092
23.269
1.850
-
26.274
51.393
30.736
6.939
-
5.997
43.672
97.308
In anul 2021, o filiala a Grupul a achitat obligatiile fiscale amanate la plata In conformitate cu setul de masuri implementate de Guvern in
2020 pentru a sustine mediul de afaceri in timpul pandemiei Covid-19, pentru care a beneficiat de esalonarea platilor pentru o perioada
de cel mult 12 luni, pentru urmatoarele obligatii fiscale principale, platibile lunar pana in decembrie 2021: salarii, taxe si asigurari sociale
in suma totala de 13.507 mii RON si TVA de plata in suma totala de 25.880 mii RON, incluse la 31 decembrie 2020 in categoriile Salarii,
taxe si asigurari sociale si, respectiv, TVA de plata, prezentate in tabelul de mai sus.
La 31 decembrie 2021 Grupul si Societatea au recunoscut pe venituri operationale (a se consulta si Nota 8) suma de 5.051 mii RON,
reprezentand dividende distribuite anterior anului 2018 si neincasate de actionari, care au fost prescrise conform normelor legale in
vigoare.
La 31 decembrie 2021, in categoria Alte datorii curente la nivel de Grup si de Societate este inclusa suma de 15.600 mii RON
reprezentand datorii pentru achizitia societatii Vimetco Trading SRL de la actionarul sau majoritar Vimetco PLC si de la subsidiara
acestuia, Vimetco Management Romania. Pentru mai mute detalii a se consulta si Nota 16 Investitii financiare.
Sumele comparative la 31 decembrie 2020 au fost reclasificate in conformitate cu prezentarea adoptata in 2021. Suma de 31.742 mii
RON pentru Grup si suma de 31.745 mii RON pentru Societate, reprezentand datorii aferente contractelor si suma de 12.275 mii RON
pentru Grup si suma de 9.603 mii RON pentru Societate, reprezentand datorii catre furnizorii de imobilizari corporale, raportate la 31
decembrie 2020 in categoria Alte datorii financiare curente din Situatia pozitiei financiare sunt incluse acum in categoria Datorii aferente
contractelor, respectiv Datorii comerciale si alte datorii.
32.
Tranzactii cu partile afiliate
Grupul si Societatea intra in tranzactii cu actionarii, companii sub control comun, directori si persoane din conducere, in termeni
comerciali normali. Tranzactiile intre entitatile afiliate se bazeaza pe contracte bilaterale si nu sunt acoperite de garantii, iar Conducerea
considera ca aceste tranzactii se desfasoara in conditii normale de piata.
Principalele entitati afiliate cu care Grupul si Societatea au avut tranzactii in decursul perioadei sunt:
Entitatea afiliata
Vimetco PLC
Actionar majoritar din noiembrie 2021
Vimetco N.V.
Actionar majoritar pana in noiembrie 2021
Paval Holding SRL
Alum S.A.
Actionar
Filiala
Filiala
Filiala
Filiala
Filiala
Filiala
Vimetco Extrusion SRL
Conef S.A.
Sierra Mineral Holdings 1, Ltd
Global Aluminum Ltd.
Bauxite Marketing Ltd.
Vimetco Trading SRL
Filiala din decembrie 2021, inainte de aceasta data companie sub control
comun
Vimetco Management Romania SRL
Vimetco Power Romania SRL
Conef Gaz SRL
Companie sub control comun
Companie sub control comun
Companie sub control comun
Companie sub control comun
Companie sub control comun
Companie sub control comun
Companie sub control comun
Conef Energy SRL
Centrul Rivergate SRL
Rivergate Rating Group
Rivergate Fire SRL
152
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
In noiembrie 2021, Vimetco N.V., actionar majoritar al ALRO S.A., a efectuat transferul actiunilor sale detinute in ALRO S.A.,
reprezentand 54,1898% din capitalul social al ALRO S.A., catre societatea Vimetco PLC, o societate privata cu raspundere limitata
inmatriculata conform legilor din Cipru (detinuta 99,998% de Vimetco N.V. inainte de transfer). A se vedea si Nota 1 Organizare si
natura activitatii, precum si Nota 24 Capital social.
Tranzactiile intre companiile din Grup sunt eliminate la consolidare.
Tranzactiile principale cu entitatile afiliate sunt descrise mai jos:
Bunuri vandute si servicii prestate entitatilor afiliate:
Alro
2021
Grupul Alro
2021
2020
2020
Filiale
-
1.753
1.753
-
1.517
1.517
359.854
1.658
361.512
254.137
1.422
255.559
Companii sub control comun
Total bunuri vandute si servicii prestate entitatilor
afiliate
Categoria Bunuri vandute si servicii prestate entitatilor afiliate include in principal venituri obtinute de Societatea mama din vanzarea de
bare catre filiala sa Vimetco Extrusion in suma de 312.192 mii RON (2020: 212.993 mii RON) si din vanzarea de energie electrica catre
filialele sale in suma de 44.299 mii RON (2020: 37.460 mii RON). In plus, aceasta categorie cuprinde venituri inregistrate de Grup din
inchirieri de spatii de birouri si diverse servicii administrative prestate catre companii sub control comun.
Bunuri si servicii achizitionate de la entitati afiliate:
Alro
2021
-654.119
-119.180
-773.299
Grupul Alro
2021
-
-338.611
-338.611
2020
-
-209.374
-209.374
2020
-576.069
-89.041
Filiale
Companii sub control comun
Total bunuri si servicii achizitionate de la entitatile
afiliate
-665.110
Achizitiile de la partile afiliate includ achizitii de alumina de catre Societatea mama de la filiala sa, Alum, in suma de 651.734 mii RON in
2021 si 574.443 mii RON in 2020 si achizitii de gaze pentru procesul de productie de catre companiile Grupului de la partea lor afiliata
Conef Gaz (274.176 mii RON la nivel de Grup si 63.315 mii RON la nivel de Societate in 2021 si 151.843 mii RON la nivel de Grup si
38.966 mii RON la nivel de Societate in 2020). Achizitiile de gaze au fost mai mari in anul 2021 comparativ cu anul 2020, in principal
datorita cresterii pretului gazelor naturale. In plus, Grupul achizitioneaza de la entitati sub control comun servicii de natura serviciilor
suport precum consultanta, servicii de agent de vanzari, paza, logistica si alte servicii administrative.
La 31 decembrie 2021 si 31 decembrie 2020, intre societatile afiliate ale Grupului existau urmatoarele solduri:
Creante comerciale si alte creante:
Alro
31 decembrie 2021 31 decembrie 2020 31 decembrie 2021 31 decembrie 2020
Grupul Alro
Filiale
-
5.819
-3.562
2.257
-
-
3.851
-416
3.435
-
58.190
168
-111
58.247
-
35.220
396
-140
35.476
-
Companii sub control comun
Ajustari pentru deprecierea creantelor indoielnice
Total creante de la societati afiliate
- pe termen lung
- pe termen scurt
2.257
3.435
58.247
35.476
Datorii comerciale si alte datorii:
Grupul Alro
Alro
31 decembrie 2021 31 decembrie 2020 31 decembrie 2021 31 decembrie 2020
Filiale
Vimetco PLC
Companii sub control comun
Total datorii catre entitati afiliate
-
15.444
8.488
-
-
37.097
15.444
6.839
120.173
-
8.568
128.741
10.206
10.206
23.932
59.380
153
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
La nivel de Societate, categoria Datorii comerciale si alte datorii cuprinde sume datorate catre una din filialele sale din Romania pentru
achizitia de alumina in conditii normale privind termenele de plata. La data de 31 decembrie 2021 suma totala datorata a fost de 32.369
mii RON, in timp ce la data de 31 decembrie 2020, datoria a fost in suma de 119.090 mii RON.
In luna decembrie a anului 2021, Societatea mama a achizitionat Vimetco Trading SRL de la actionarul sau majoritar, Vimetco PLC
si de la filiala acestuia, Vimetco Management Romania. Achizitia a fost realizata la valoarea justa pe baza unui raport de evaluare
(a se vedea si Nota 16 Investitii financiare si Nota 31 Alte datorii curente). Sumele rezultate in urma acestei tranzactii, datorate la 31
decembrie 2021 sunt urmatoarele: 15.444 mii RON catre Vimetco PLC si 156 mii RON catre Vimetco Management Romania.
Dividende
In 2021, Societatea mama a platit dividende in suma de 38 mii RON (2020: 56 mii RON) catre actionari din dividendele declarate pentru
anii anteriori.
Compensatiile personalului cheie de conducere
Compensatiile catre personalul cheie de conducere al Grupului si Societatii incluse in categoria Cheltuieli generale, administrative si de
desfacere in Situatia de profit sau pierdere si rezultatului global sunt de 11.550 mii RON la nivel de Grup (2020: 12.455 mii RON), iar la
nivel de Societate de 9.625 mii RON (2020: 10.878 mii RON), in timp ce cheltuiala privind planuri de contributii determinate (contributii
sociale) a fost in 2021 de 2.450 mii RON pentru Grup (in 2020: 2.500 mii RON) si 2.091 mii RON pentru Societate (in 2020: 2.220 mii
RON).
Tranzactii cu parti afiliate personalului cheie de conducere
Un numar de persoane cheie din conducere, sau persoane apropiate de familie ale acestora, detin pozitii in alte societati care le confera
dreptul de a avea control sau influenta semnificativa asupra acestor societati.
Grupul si Societatea au derulat tranzactii cu unele din aceste companii in timpul anului. Termenii si conditiile acestor tranzactii nu au fost
mai favorabili decat cei aplicabili sau care ar putea fi rezonabil aplicabili in tranzactii similare, in conditii de piata, cu entitati controlate de
persoane care nu fac parte din personalul cheie de conducere.
Tranzactiile incheiate intre Grup si aceste parti afiliate au fost urmatoarele:
Alro
2021
Grupul Alro
2021
2020
2020
Achizitii de bunuri sau servicii de la entitati controlate de
persoane cheie din conducere sau de catre membri de
familie apropiati ai acestora
49
28
30
21
Total
49
28
30
21
33.
Managementul riscului
Activitatile pe care le deruleaza Grupul si Societatea le expun la un numar de riscuri financiare: riscul de piata (inclusiv riscul de curs de
schimb, riscul de rata a dobanzii, riscul de pret), riscul de credit si riscul de lichiditate. Programul de management al riscului general al
Grupului si Societatii are in vedere lipsa de predictibilitate a pietelor financiare si cauta modalitati de a minimiza potentialul efect advers
asupra performantei financiare a Grupului si Societatii. Grupul si Societatea pot utiliza anumite instrumente financiare derivate pentru a
se acoperi impotriva riscului aferent anumitor expuneri.
Managementul riscului este efectuat de catre departamentul Trezorerie al Grupului si Societatii pe baza politicilor aprobate de Consiliul
de Administratie. Trezoreria identifica, evalueaza si gaseste modalitati de acoperire impotriva unor riscuri financiare in stransa
cooperare cu unitatile operationale ale Grupului si Societatii. Consiliul de Administratie aproba prin documente scrise principii pentru
managementul general al riscului, precum si politici ce acopera anumite domenii precum riscul valutar, riscul de rata a dobanzii, riscul
de credit, utilizarea instrumentelor financiare derivate si nederivate si investirea lichiditatilor in exces.
154
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Management riscului de capital
Obiectivele Grupului si Societatii in gestionarea capitalului sunt de a mentine Grupul si Societatea capabile sa-si continue activitatea in
termeni normali pentru a aduce castiguri actionarilor si beneficii altor parti interesate si de a pastra o structura optima a capitalului, in
scopul reducerii costului acestuia.
Structura capitalului Grupului si al Societatii consta in datorii, ce includ imprumuturile prezentate in Nota 26, nete de Numerar si
echivalente de numerar prezentate in Nota 23 (mai putin Numerarul restrictionat) si capitalurile proprii.
Conducerea Grupului si Societatii revizuieste structura capitalului in mod regulat. Ca parte a acestei revizuiri, conducerea are in vedere
costul capitalului si riscurile asociate fiecarei categorii de capital in parte. Pentru a mentine sau ajusta structura capitalului, Grupul si
Societatea pot ajusta dividendele de plata catre actionari, returna capital actionarilor, emite noi actiuni sau vinde active pentru a reduce
datoriile.
In concordanta cu practica din industrie, Grupul si Societatea monitorizeaza capitalul pe baza gradului de indatorare. Acesta este
calculat ca raport intre datoriile nete si total capitaluri. Datoriile nete sunt calculate ca imprumuturi totale (incluzand imprumuturile
pe termen scurt si pe termen lung prezentate in situatia consolidata si individuala a pozitiei financiare), din care se scad numerarul
si echivalentele de numerar. Total capitaluri sunt calculate astfel: capitaluri proprii asa cum sunt prezentate in situatia consolidata si
individuala a pozitiei financiare plus datoriile nete.
Alro
31 decembrie 2021 31 decembrie 2020 31 decembrie 2021 31 decembrie 2020
Grupul Alro
Total imprumuturi (Nota 26)
Mai putin: numerar si echivalente din numerar (Nota 23)
ajustate*
1.183.053
-381.159
975.691
-141.500
1.081.469
-357.821
891.853
-124.750
Datorii nete
801.894
834.191
723.648
767.103
Capitaluri proprii
Total capitaluri
Gradul de indatorare
1.116.456
1.918.350
42%
1.087.665
1.921.856
43%
1.073.186
1.796.834
40%
1.031.962
1.799.065
43%
*Sumele din Numerar si echivalente de numerar sunt ajustate pentru a include depozite colaterale in valoare de 52.731 mii RON la 31
decembrie 2021 si de 36.000 mii RON la 31 decembrie 2020, gajate pentru imprumuturile luate, incluse in Alte active pe termen lung,
datorita maturitatii lor.
Riscul de piata
Activitatile Grupului si Societatii le expun in principal la riscuri financiare precum modificarea preturilor de piata ale bunurilor vandute,
a pretului energiei, riscul de curs valutar si riscul de rata a dobanzii. Grupul si Societatea pot incheia contracte privind instrumente
financiare derivate pentru a-si gestiona expunerea la riscul de piata, cum ar fi:
- contracte de tip optiuni, avand ca scop protejarea fluxurilor de numerar ale Grupului si Societatii de impactul advers al scaderii pretului
aluminiului.
- contracte swap pentru a gestiona cerintele unor clienti privind pretul fix si riscul de pret rezultand din vanzarea aluminiului pe baza
cotatiilor de la Bursa de Metale de la Londra (LME) pentru aluminiu de inalta calitate;
Managementul riscului valutar
Grupul si Societatea au operatiuni pe plan international si inregistreaza tranzactii care sunt denominate in valute straine. Astfel, Grupul
si Societatea sunt expuse riscului valutar ce rezulta din diferite fluctuatii ale valutelor fata de moneda de raportare, in special ale euro
si ale dolarului american. Expunerea la fluctuatiile cursului de schimb este analizata si gestionata prin hedging natural cu tranzactii
in valute straine, prin folosirea contractelor de schimb valutar spot, la termen sau a altor instrumente financiare derivate. Politica de
management al riscului practicata de Grup si de Societate este de a acoperi intre 0 si 50% din fluxurile de numerar anticipate in USD
si EUR (vanzari si cumparari in operatiunile din Romania), practicand o politica de hedging activ si astfel acoperind un procent variabil
fundamentat pe opiniile pietei asupra cursurilor de schimb viitoare corelate cu pozitia de net exportator a Societatii, in masura in care
Conducerea considera oportun si piata permite acest lucru cu costuri rezonabile.
Expunerea la riscul valutar a Grupului si Societatii rezulta din:
- tranzactii (vanzari/cumparari) foarte probabile, denominate in valute straine;
- angajamente ferme denominate in valute straine; si
- active si datorii monetare (in special creante, datorii comerciale si imprumuturi) denominate in valute straine.
155
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Valoarea contabila a activelor si datoriilor monetare ale Grupului si Societatii denominate in valute straine la data raportarii a fost
urmatoarea:
Grupul Alro
Valuta in care sunt denominate
Moneda functionala
EUR
RON
USD
RON
Other
RON
Total
RON
31 decembrie 2021
Total active monetare
Total datorii monetare
64.682
271.858
51.786
684.346
1.750
3.045
118.218
959.249
31 decembrie 2020
Total active monetare
Total datorii monetare
56.783
225.178
46.260
655.397
129
8.088
103.172
888.663
Alro
Valuta in care sunt denominate
Moneda functionala
EUR
RON
USD
RON
Other
RON
Total
RON
31 decembrie 2021
Total active monetare
Total datorii monetare
51.175
224.393
50.254
594.039
3
852
101.432
819.284
31 decembrie 2020
Total active monetare
Total datorii monetare
45.590
205.371
47.819
581.948
1
399
93.410
787.718
Aceste active si datorii monetare nu includ instrumentele financiare derivate.
Analiza de senzitivitate la cursul de schimb
Grupul si Societatea sunt expuse in principal la fluctuatia cursului RON/USD si RON/EUR. Piata aluminiului, in care Grupul isi
desfasoara activitatea, este puternic relationata la moneda americana. Vanzarile Grupului si Societatii sunt exprimate in dolari SUA,
fapt care reprezinta un hedging natural pentru datoriile in USD pe care le au Grupul si Societatea. In tabelul urmator este prezentata
senzitivitatea Grupului si Societatii ca impact al unei cresteri/ (scaderi) cu 10% in aceste valute fata de moneda functionala. Analiza
de senzitivitate include doar activele si pasivele monetare in sold, denominate in valute straine si ajusteaza conversia lor la sfarsitul
perioadei de raportare pentru o crestere/ (scadere) de 10% a cursului valutei straine. Analiza de senzitivitate include imprumuturi
denominate in alta moneda decat cea functionala.
O apreciere / (depreciere) cu 10% a RON fata de EUR si USD, asa cum este indicat mai jos, la 31 decembrie, ar creste/ (scadea) profitul
sau pierderea si capitalurile proprii cu sumele prezentate mai jos (exclusiv impactul in impozitul pe profit):
Alro
EUR
RON
Grupul Alro
EUR
RON
Moneda de denominare
Moneda functionala
USD
RON
USD
RON
Modificare a cursului de schimb
+/- 10%
+/- 10%
+/- 10%
+/- 10%
31 decembrie 2021
Situatia de profit sau pierdere
Alte capitaluri proprii
20.7181)
-
63.2562)
-
17.3221)
-
54.3792)
-
31 decembrie 2020
Situatia de profit sau pierdere
Alte capitaluri proprii
16.8401)
-
60.9142)
-
15.9781)
-
53.4132)
-
1) Aceasta variatie este in mod special atribuibila expunerii la EUR pentru imprumuturile si datoriile denominate in aceasta moneda,
existente in sold la sfarsitul perioadei de raportare.
2) Aceasta variatie este in mod special atribuibila expunerii la USD pentru imprumuturile pe termen lung si scurt denominate in aceasta
moneda, existente in sold la sfarsitul perioadei de raportare.
156
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Managementul riscului de dobanda
Riscul de rata a dobanzii al Grupului si Societatii provine in special din imprumuturi primite. Creditele primite cu rate de dobanda
variabile expun Grupul si Societatea la riscul de rata a dobanzii asupra fluxurilor de numerar, in timp ce creditele primite cu rate de
dobanda fixe expun Grupul si Societatea la riscul de rata a dobanzii privind valoarea justa. Ratele de dobanda pentru facilitatile de
imprumut existente ale Grupului si ale Societatii sunt bazate pe LIBOR pentru creditele in USD, pe EURIBOR pentru creditele in EUR
si pe ROBOR pentru creditele in RON. Imprumuturile contractate de Societate si de alte companii din cadrul Grupului sunt cu rata de
dobanda variabila.
Principalele datorii purtatoare de dobanda ale Grupului si Societatii sunt prezentate in sectiunea Managementul riscului de lichiditate a acestei note.
Analiza de senzitivitate la ratele de dobanda
Analiza de senzitivitate de mai jos a fost determinata pe baza expunerii la fluctuatiile ratelor de dobanda pentru imprumuturile primite si
acordate denominate in EUR, USD si RON cu rate de dobanda variabile, existente in sold la data raportarii, presupunand ca acestea
raman constante in timpul anului.
Daca ratele de dobanda ar fi cu 100 puncte baza mai mici / mai mari, toate celelalte variabile ramanand constante, rezultatul Grupului
pentru 2021 ar fi mai mare/mai mic cu 11.914 mii RON (2020: 9.890 mii RON), iar rezultatul Societatii ar fi mai mare/mai mic cu 10.895
mii RON (2020: 9.047 mii RON), exclusiv impactul in impozitul pe profit.
Riscul de pret
Riscul de pret este riscul ca veniturile viitoare ale Grupului si Societatii sa fie impactate negativ de schimbarile pretului de piata
al aluminiului, dar si al factorilor de productie cum ar fi energia. Politica interna a Grupului si Societatii este de a gestiona riscurile
identificate in legatura cu pretul marfurilor in mod natural atunci cand este posibil, iar pentru o parte din cantitatea ramasa, expusa la
risc, de a intra in contracte cu instrumente financiare derivate (cum ar fi contracte swap pe aluminiu, optiuni pe aluminiu) atunci cand
conditiile din piata sunt favorabile.
Optiuni pe aluminiu
IIn martie 2021, Grupul a incheiat cu o institutie financiara o serie de tranzactii cu optiuni asiatice de tip 100% collar luand o pozitie de
cumparare pe optiuni put si de vanzare pe optiuni call pentru o cantitate de 60.000 tone aluminiu, asigurand pentru aceasta cantitate
minim pretul bugetat pentru a doua jumatate a anului.
In perioada iulie - decembrie 2021 au fost exercitate optiuni pentru o cantitate de 53.336 tone, datorita faptului ca pretul aluminiului
reflectat prin cotatia LME a fost mai mare decat nivelul de sus pentru collar. Pierderea neta realizata din exercitarea optiunilor in 2021,
inclusiv costul acestora si al optiunilor neexercitate atunci cand valorile LME s-au situat in interiorul intervalului collar, in suma de 57.898
mii RON este prezentata in categoria Castiguri/ (pierderi) nete din instrumente financiare derivate din Situatia consolidata de profit
sau pierdere (2020: 0). Cu toate acestea, pierderea din hedging a fost compensata de nivelul mai mare al LME incorporat in pretul
aluminiului vandut clientilor.
La 31 decembrie 2021 Grupul si Societatea nu mai aveau optiuni in sold, toate contractele incheiate fiind decontate pana la sfarsitul
anului 2021 (31 decembrie 2020: 0).
Optiunile au fost clasificate pe nivelul 2 al ierarhiei de masurare a valorii juste.
Swap fixed-to-floating
In decembrie 2021, Grupul a incheiat un contract swap fixed-for-floating cu un comerciant. Scopul acestui contract este asigurarea
cantitatii de 10.795 MWh la un pret fix impotriva cresterii imprevizibile a pretului de achizitie energie electrica in perioada ianuarie –
martie 2022. Contractul este decontat in numerar si denominat in EUR, iar pentru decontare se foloseste un pret orar variabil valabil pe
platforma OPCOM (Piata Zilei Urmatoare). Astfel a fost intregistrata o pierdere nerealizata in suma de 6.004 mii RON (2020: 0) pentru
instrumentele derivate in sold aferente acestui contract, reprezentand valoarea lor justa la data de 31 decembrie 2021, ca urmare a
unei scaderi bruste si temporare a preturilor pietei in ultima zi de tranzactionare inainte de sfarsitul anului si a fost inclusa in categoria
Castiguri/ (pierderi) nete din instrumente financiare derivate din Situatia consolidata si individuala de profit sau pierdere.
Swap-urile au fost clasificate pe nivelul 2 al ierarhiei de masurare a valorii juste.
157
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Managementul riscului de credit
Riscul de credit se refera la riscul ca un partener de afaceri sa nu isi onoreze obligatiile contractuale, rezultand intr-o pierdere
financiara pentru Grup si Societate. Grupul este expus la riscul de credit provenind din activitatile sale operationale, in special
activitati comerciale (a se vedea Nota 21 si Nota 32) si din activitatile financiare, ce includ depozite la banci si institutii financiare (a
se vedea si Nota 19 si Nota 23).
Creante
Creantele constau intr-un numar mare de clienti, ce provin din diverse industrii si zone geografice. Pentru a minimiza riscul de
credit, Grupul si Societatea vand cea mai mare parte a creantelor unor institutii financiare prin factoring fara recurs. Pentru o
mica parte a creantelor, neacoperite de contracte de factoring, calitatea financiara a debitorilor este permanent monitorizata, iar
Grupul si Societatea au o expunere la credit distribuita intre contrapartide agreate. Grupul si Societatea au adoptat o politica de
a tranzactiona doar cu parteneri de incredere si de a obtine garantii suficiente acolo unde este cazul, pentru a minimiza riscul de
pierderi financiare rezultate din neonorarea obligatiilor. Expunerea la riscul de credit este controlata prin limite aferente fiecarui
debitor, care sunt revizuite si aprobate de catre Conducere. Grupul si Societatea evalueaza permanent riscul de credit al acestora
luand in considerare performanta financiara, istoricul de plata si, atunci cand este cazul, solicita asigurarea riscului de neplata.
Pentru riscul de concentrare al Grupului si Societatii, a se vedea Nota 21.
Profilul de risc de credit al creantelor comerciale este prezentat pe baza scadentei lor in termenii matricei de provizioane. Aceasta
matrice se bazeaza initial pe ratele istorice de neplata observate ale Grupului, ajustate pentru factorii prospectivi specifici debitorilor
si mediului economic, atunci cand este cazul. Creantele comerciale nu sunt purtatoare de dobanzi si sunt, in general, in termen de
30 pana la 90 de zile. Deoarece Grupul are creante comerciale cu termene de plata datorate intr-un timp relativ scurt, determinarea
scenariilor economice anticipative poate fi mai putin semnificativa, avand in vedere ca, pe parcursul perioadei de expunere la riscul
de credit, o schimbare semnificativa a conditiilor economice poate fi putin probabila, iar ratele de pierdere istorice ar putea fi o o
baza adecvata pentru estimarea pierderilor viitoare preconizate.
Metodologia utilizata de Grup pentru a masura pierderile de credit preconizate pentru creantele comerciale ar putea fi descrisa
dupa cum urmeaza:
- determinarea unei perioade adecvate de observatie de urmarire a ratele istorice de pierdere. Grupul a selectat in acest scop 5
perioade anterioare incheiate la 31 decembrie 2020, 30 septembrie 2020, 30 iunie 2020, 31 martie 2020 si 31 decembrie 2019
pentru colectarea datelor;
- colectarea datelor privind creantele comerciale si gruparea lor in functie de stadiul scadent al acestora in fiecare perioada
analizata;
- analizarea evolutiei acestor solduri dupa o perioada de 9 luni si determinarea sumelor inca neplatite din fiecare grup restant
pentru a determina proportia soldurilor din fiecare categorie scadenta care nu a fost colectata in cele din urma;
- determinarea ratei medii ponderate a pierderilor (%) in functie de starea scadenta pentru toate cele 5 perioade analizate;
- aceasta rata va fi aplicata pentru a determina pierderea din depreciere a creantelor comerciale la 31 decembrie 2021.
Suplimentar, exista creante comerciale de la terti sau entitati cu partile afiliate pentru care Grupul a facut evaluari individuale,
prezentatemai jos. Pentru detalii, a se vedea Nota 21 si Nota 32.
Urmatorul tabel prezinta profilul de risc al creantelor comerciale pe baza matricei de provizioane a Grupului. Intrucat experienta istorica
a pierderilor de credit a Grupului nu prezinta modele de pierderi semnificativ diferite pentru diferite segmente de clienti, provizioanele
pentru cotele de pierdere bazate pe riscul de neplata nu se diferentiaza intre diferitele segmente de clienti ale Grupului:
31 decembrie 2021
Rata de
Creante
Termene
31 December 2021
Cheltuiala cu
Solduri
pierdere
deprecierea
estimata (%)
Curente (fara scadenta depasita)
1-30 zile
31-60 zile
61-90 zile
91-180 zile
60.325
3.039
111
10.440
315
-1
-3
-
-1
-14
0,00%
0,10%
0,00%
0,01%
4,48%
82,81%
Peste 180 zile
Total creante analizate global
2.292
76.522
-1.898
-1.917
Creante analizate individual
13.797
-13.388
Total
90.319
-15.305
s
158
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Creante
Termene
31 decembrie 2020
Rata de
Cheltuiala cu
Solduri
pierdere
deprecierea
estimata (%)
Curente (fara scadenta depasita)
1-30 zile
31-60 zile
61-90 zile
91-180 zile
41.852
4.132
223
-2
-14
-3
-29
-6
0,01%
0,34%
1,42%
7,45%
0,45%
93,57%
385
1.303
3.387
51.283
Peste 180 zile
Total creante analizate global
-3.169
-3.223
Creante analizate individual
3.329
-
Total
54.612
-3.223
s
Instrumente financiare si depozite
Riscul de credit rezultand din tranzactiile cu banci si institutii financiare este gestionat de catre departamentul Trezorerie. Investirea
lichiditatilor in exces se face doar cu banci aprobate si in limita liniilor de credit atribuite fiecarei contrapartide. Limitele de credit ale
contrapartidelor sunt revizuite de catre conducere anual si pot fi actualizate in timpul anului. Limitele sunt stabilite astfel incat sa minimizeze
riscul de concentrare si astfel sa diminueze eventuale pierderi financiare din neindeplinirea obligatiilor de catre contrapartida. Se estimeaza
ca nu exista o expunere semnificativa din posibila neonorare a obligatiilor contractuale de catre contrapartide in ceea ce priveste
instrumentele financiare.
Managementul riscului de lichiditate
Responsabilitatea in ultima instanta pentru managementul riscului de lichiditate este a Consiliului de Administratie, care a elaborat un cadru
de management al riscului de lichiditate adecvat pentru gestionarea finantarii si a necesitatilor de lichiditati pe termen scurt, mediu si lung.
Grupul si Societatea isi administreaza riscul de lichiditate pastrand rezerve adecvate, facilitati bancare si facilitati de creditare, monitorizand
continuu fluxurile de numerar previzionate si actuale si urmarind in paralel maturitatile activelor si datoriilor financiare. In Nota 26 sunt
prezentate facilitatile netrase de imprumut la dispozitia Grupului si Societatii pentru a-si reduce riscul de lichiditate.
In tabelul urmator sunt prezentate datoriile financiare ale Grupului si Societatii, exclusiv instrumentele financiare derivate, pe maturitati
contractuale. Sumele reprezinta fluxuri de numerar viitoare neactualizate din datorii financiare, in functie de data cea mai apropiata la care
Grupul si Societatea ar trebui sa efectueze platile.
Grupul Alro
mai putin de
1 an
intre 1 si 5
ani
dupa 5 ani
Total
31 decembrie 2021
Imprumuturi (capital si dobanzi viitoare estimate)
Datorii comerciale si alte datorii monetare
Total
180.584
388.924
569.508
1.070.717
-
1.070.717
16.587
-
16.587
1.267.888
388.924
1.656.812
31 decembrie 2020
Imprumuturi (capital si dobanzi viitoare estimate)
Datorii comerciale si alte datorii monetare
Total
157.845
365.034
522.879
915.839
-
915.839
-
-
-
1.073.684
365.034
1.438.718
Alro
mai putin de
1 an
intre 1 si 5
ani
dupa 5 ani
Total
31 decembrie 2021
Imprumuturi (capital si dobanzi viitoare estimate)
Datorii comerciale si alte datorii monetare
Total
130.052
339.960
470.012
1.016.218
-
1.016.218
16.587
-
16.587
1.162.857
339.960
1.502.817
31 decembrie 2020
Imprumuturi (capital si dobanzi viitoare estimate)
Datorii comerciale si alte datorii monetare
Total
114.179
370.707
484.886
871.322
-
871.322
-
-
-
985.501
370.707
1.356.208
159
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Categorii de instrumente financiare
Alro
31 decembrie 2021 31 decembrie 2020 31 decembrie 2021 31 decembrie 2020
Grupul Alro
Active financiare
La cost amortizat
Numerar si conturi la banci
328.579
224.282
105.595
168.114
305.090
243.721
88.750
Creante
175.570
La valoare justa prin contul de profit sau pierdere
Clasificate la valoare justa prin contul de profit sau
pierdere
15.792
14.782
15.726
14.715
Total active financiare
568.653
288.491
564.537
279.035
Activele financiare clasificate la valoare justa prin contul de profit sau pierdere reprezinta creante comerciale acoperite de contracte de
factoring care nu erau transferate inca factorului la data raportarii. Acestea sunt utilizate intr-un model de business care gestioneaza
activele financiare cu obiectivul de a realiza fluxuri de numerar in special prin vanzarea activelor, de aceea au fost clasificate la valoarea
justa prin profit sau pierdere si sunt evaluate ulterior la valoarea justa prin profit sau pierdere. Evaluarea la valoare justa este clasificata
pe nivelul 2 al ierarhiei de masurare a valorii juste. Castigurile sau pierderile nete, daca exista, se recunosc in situatia de profit sau
pierdere. Datorita termenului foarte scurt dintre data generarii creantei si data decontarii, costul acestora este o aproximare rezonabila a
valorii lor juste, iar castigul / pierderea in decontarea lor este zero.
Alro
31 decembrie 2021 31 decembrie 2020 31 decembrie 2021 31 decembrie 2020
Grupul Alro
Datorii financiare
La valoare justa prin contul de profit sau pierdere
-
-
-
-
Clasificate la valoare justa prin contul de profit sau
pierdere
6.004
-
6.004
-
La cost amortizat:
Datorii comerciale si alte datorii
Imprumuturi si leasing pe termen lung
Imprumuturi si leasing pe termen scurt
Total datorii financiare
388.924
1.044.685
138.368
365.034
851.997
123.694
339.960
990.720
90.749
370.707
808.970
82.883
1.577.981
1.340.725
1.427.433
1.262.560
Datoriile financiare clasificate la valoare justa prin contul de profit sau pierdere sunt intrumente financiare derivate aflate in sold ca
urmare a incheierii unui contract swap fixed-to-floating la sfarsitul anului 2021 pentru a acoperi o parte din achizitiile de energie electrica
de catre Grup si Companie in T1 2022 la un pret fix. Acestea apartin nivelului 2 al ierarhiei de masurare a valorii juste.
In anii 2021 si 2020 nu au existat reclasificari intre categoriile de active financiare.
Valoarea justa a instrumentelor financiare
Valoarea justa a activelor si datoriilor financiare este determinata dupa cum urmeaza:
• Valoarea justa a activelor si datoriilor financiare cu termeni si conditii standard si tranzactionate pe piete active lichide este determinata
prin referinta la preturi cotate in piata (incluzand titluri rascumparabile, efecte de comert, obligatiuni si titluri de valoare perpetue).
• Valorea justa a altor active si datorii financiare (exclusiv instrumentele financiare derivate) este determinata in conformitate cu modele
de evaluare acceptate in mod general, care se bazeaza pe fluxuri de numerar viitoare actualizate folosind preturi ale unor tranzactii
observabile in pietele curente si cotatii obtinute de la dealeri pentru instrumente similare.
• Valoarea justa a instrumentelor financiare derivate este calculata folosind preturi cotate. Atunci cand astfel de preturi nu sunt
disponibile, valoarea justa a instrumentelor financiare este determinata prin tehnici de evaluare. Grupul si Societatea utilizeaza o serie
de metode si realizeaza estimari care sunt bazate pe conditii de piata existente la fiecare data de raportare.Valoarea justa a contractelor
de swap fix-to-floating pe energie este determinata prin utilizarea cotatiilor forward de pe platforme disponibile public si a previziunilor
cursului de schimb furnizate de furnizori de date cu renume international.
Mai jos se prezinta o analiza a metodelor de evaluare a instrumentelor financiare la o data ulterioara celei de recunoastere initiala,
grupate in nivelurile 1 - 3 pe baza gradului de disponibilitate in piata a informatiilor necesare evaluarii.
• Nivelul 1: include instrumente financiare masurate la valoarea justa prin aplicarea preturilor cotate, neajustate, obtinute din piete active
pe care sunt tranzactionate active sau datorii identice.
160
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
• Nivelul 2: include instrumente financiare masurate la valoarea justa prin folosirea unor tehnici de evaluare ce contin variabile altele
decat preturile cotate indicate la Nivelul 1 al ierarhiei, variabile ce sunt disponibile si identificabile in piata pentru activele si datoriile
respective, fie direct (cum ar fi preturile) sau indirect (respectiv derivate din preturi).
• Nivelul 3: include instrumente financiare masurate la valoarea justa folosind tehnici de evaluare ce contin variabile pentru activele sau
datoriile respective, care nu se bazeaza pe date identificabile, disponibile in piata.
Grupul si Societatea nu au instrumente financiare clasificate pe nivelul 3 de masurare a valorii juste.
Nu au existat transferuri intre nivelurile ierarhiei de masurare a valorii juste folosite la evaluarea instrumentelor financiare.
Conducerea Grupului si Societatii considera ca valoarea justa a activelor si datoriilor recunoscute la cost amortizat in situatiile financiare
aproximeaza valoarea neta contabila a acestora in mare parte datorita maturitatilor pe termen scurt, costurilor mici aferente tranzactiilor
la data pozitiei financiare, iar pentru imprumuturile pe termen lung datorita in special faptului ca au dobanda variabila si marjele acestora
sunt similare cu cele ale imprumuturilor contractate recent de la banci.
Valoarea justa a urmatoarelor active si datorii financiare aproximeaza valoarea lor contabila:
- Creante comerciale si alte creante;
- Alte active financiare pe termen scurt;
- Numerar si echivalente de numerar;
- Datorii comerciale si alte datorii;
- Imprumuturi si leasing.
34.
Angajamente si datorii potentiale
Angajamente
Angajamente pentru investitii
La 31 decembrie 2021 angajamentele Grupului si Societatii aferente investitiilor pentru anul 2022 erau de 81.039 mii RON (31
decembrie 2020: 44.894 mii RON) la nivel de Grup si de 52.279 mii RON (31 decembrie 2020: 37.727 mii RON) la nivel de Societate.
Contracte de achizitie materii prime
La 31 decembrie 2021, Grupul si Societatea aveau contracte incheiate pentru achizitia de materii prime, alte materiale consumabile si
utilitati in valoare de 1.399.784 mii RON (31 decembrie 2020: 1.135.583 mii RON) pentru Grup si in valoare de 1.510.301 mii RON (31
decembrie 2020: 1.468.360 mii RON) pentru Societate.
Acorduri de inchiriere - Grupul si Societatea in calitate de locator
Societatea mama are o proprietate inchiriata unei filiale, clasificate ca investitie imobiliara (hala de productie extrudate). Contractul este
incheiat pana in anul 2027 si presupune indexarea chiriei cu rata inflatiei. In plus, Societatea mama a mai inchiriat catre o parte afiliata o
cladire, clasificata ca si investitie imobiliara, contractul fiind incheiat pana in anul 2024.
Veniturile din chirii recunoscute de Grup si de Societate in 2021 au fost in suma de 203 mii RON (2020: 200 mii RON) la nivel de Grup si
1.101 mii RON la nivel de Societate (2020: 1.075 mii RON).
161
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
Incasarile minime din chirii ce urmeaza a fi primite in cadrul contractelor de inchiriere a proprietatilor imobiliare ale Grupului si Societatii
la 31 decembrie 2021 sunt prezentate pe maturitati mai jos:
Alro
31 decembrie 2021 31 decembrie 2020 31 decembrie 2021 31 decembrie 2020
Grupul Alro
In mai putin de 1 an
Intre 1 si 5 ani
Peste 5 ani
204
375
-
201
570
-
1.147
4.560
1.119
6.826
1.099
4.393
2.058
7.550
Total
579
771
Datorii contingente
Societatea mama are incheiat un angajament fata de banca finantatoare a uneia din filiale (Vimetco Extrusion), in care se mentioneaza,
printre altele, ca aceasta nu va cauza prin actiunile sale circumstante in care filiala ar putea sa nu isi onoreze obligatiile fata de banca
finantatoare. Conducerea estimeaza ca acest angajament nu s-ar putea materializa in iesiri de numerar din partea Societatii, intrucat
conditiile prevazute sunt in totalitate in controlul Alro.
Litigii
La 31 decembrie 2021, Grupul are in derulare o serie de litigii rezultate din desfasurarea normala a activitatii. Conducerea considera ca
aceste litigii nu vor avea un impact semnificativ asupra performantei financiare si pozitiei financiare a Grupului.
Grupul in calitate de reclamant: in cursul anului 2016, Societatea mama a contestat in instanta o decizie a Consiliului Concurentei prin
care Societatea a fost amendata cu suma de 21.239 mii RON pentru o presupusa intelegere pe verticala pe piata de energie, acuzatie
respinsa cu fermitate de catre Societate, precum si diverse ordine ale ANRE cu privire la calcularea cotei de certificate verzi aferente
consumului de energie pe anul 2015 si a metodologiei de regularizare a acestei cote. Litigiile sunt in curs de desfasurare pe rolul
instantelor competente. Contestatia impotriva deciziei de sanctionare emisa de catre Consiliul Concurentei a fost respinsa de catre
instanta de fond - Curtea de Apel Bucuresti si, ca urmare a comunicarii hotararii motivate de catre aceasta instanta, a formulat in cauza
cerere de recurs, care va fi judecata de catre Inalta Curte de Casatie si Justitie in cursul anului 2023, in conditiile in care demersurile de
preschimbare a termenului pentru o data mai apropiata au fost respinse. Societatea va utiliza toate mijloacele legale pentru a-si apara
pozitia in cauza.
Impozitare
Sistemul de impozitare din Romania si din statele unde Grupul are operatiuni este supus diverselor modificari. Legislatia fiscala este
supusa diverselor interpretari si schimbari permanente, unele dintre acestea putand fi retroactive. In anumite situatii, autoritatile fiscale
pot trata in mod diferit anumite aspecte, procedand la calcularea unor impozite si taxe suplimentare, dobanzi si penalitati, putand rezulta
sume semnificative. In Romania, in conformitate cu noile reglementari ale Guvernului, urmare pandemiei de Covid-19, a fost modificata
perioada pentru care exercitiul fiscal ramane deschis pentru verificare fiscala la 5 ani si 253 de zile, iar in Sierra Leone termenul este de
7 ani. Conducerea Grupului considera ca obligatiile fiscale incluse in aceste situatii financiare sunt adecvate.
In luna februarie 2021, Societatea mama a Grupului a avut in derulare un control de la Directia Generala a Vamilor privind utilizarea
produselor energetice accizabile. La inceputul lunii martie 2021, controlul s-a finalizat fara consecinte fiscale.
Incepand cu 2019, o filiala a Grupului a fost supusa unui control fiscal de catre Agentia Nationala de Administrare Fiscala privind
impozitul pe profit si TVA pentru perioada 2014-2018. Inspectia fiscala a fost finalizata la 27 mai 2021, iar autoritatile fiscale au incheiat
un raport cu o suma neta de 19.643 mii RON pentru impozit pe profit si 32 mii RON pentru TVA, pe care filiala le-a recunoscut intr-o
prima etapa, ca si cheltuiala in categoria Cheltuieli cu impozitul pe profit curent, si pe care le-a platit in termenul legal. Ulterior, filiala
Grupului a formulat o contestatie fiscala la Agentia Nationala de Administrare Fiscala impotriva Raportului de inspectie fiscala. Apelul
a fost respins de catre Agentia Nationala de Administrare Fiscala, urmand ca filiala sa isi apere in continuare pozitia prin actiuni in
instanta.
Incepand cu luna iunie 2021, filiala grupului din Sierra Leone a avut in derulare un control fiscal care acopera perioada 2019-2020. In
urma acestei inspectii fiscale, care s-a finalizat in august 2021, filiala a recunoscut o cheltuiala suplimentara cu taxele in suma de 303
mii RON.
In luna august 2021, o filiala a grupului a avut in derulare un control fiscal privind taxa pe valoare adaugata care acopera luna
decembrie 2015. In urma acestei inspectii fiscale, care s-a finalizat in august 2021, filiala a recunoscut o suma suplimentara aferenta
taxei pe valoarea adaugata de 614 mii RON.
162
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
35.
Onorariul auditorilor
Aceasta nota cuprinde totalul remuneratiei platibile de catre Grup si Societate, exclusiv TVA, catre auditorul principal, Ernst &
Young Assurance Services SRL pentru anii financiari mentionati mai jos.
Grupul Alro
Alro
2021
682
46
2021
970
46
2020
968
58
2020
672
41
Cheltuieli cu auditul statutar
Alte servicii de audit
Total
1.016
1.026
728
713
36.
Evenimente ulterioare datei de raportare
In data de 14 ianuarie 2022, a fost publicata in Monitorul Oficial al Romaniei Decizia CIFGA de aprobare a Normelor „Garantii
EximBank in cadrul ajutorului de stat Covid-19” in cadrul Schemei cadru de ajutor de stat sub forma de credite cu dobanda
subventionata si garantii la credite in contextul pandemiei COVID-19. Aceasta se aplica si dosarelor depuse înainte de 30
noiembrie 2021. Aceasta schema sprijina, printre altele, intreprinderile mari in contractarea de noi imprumuturi (investitii sau
capital de lucru) printr-o garantie de stat ce acopera pana la 90% din valoarea facilitatii pe o perioada care nu poate depasi
4 ani pentru imprumuturile aferente capitalului de lucru, respectiv 6 ani pentru imprumuturile aferente investitiilor. Ulterior, in
data de 15 martie 2022, Societatea-mama a semnat cu un consortiu de banci, in cadrul acestui program dedicat companiilor
mari, o facilitate de credit non-revolving pentru capitalul de lucru, in suma de 470.000 mii RON, rambursabil in termen de 4 ani.
Totodata, Societatea a semnat si o facilitate de finantare non-cash cu EximBank pentru emiterea de scrisori de garantie, in suma
de 168.000 mii RON, cu scadenta in 31 ianuarie 2024. Aceasta facilitate este menita a fi utilizata in principal pentru achizitiile de
energie si este acordata cu o garantie de stat care acopera 80% din valoare.
In 2022, una din filialele Grupului responsabila de linia de afaceri de extrudare, incepe implementarea unui nou proiect de
investitii care vizeaza eficientizarea si imbunatatirea capacitatii de productie. Acest proiect de dezvoltare durabila a afacerilor,
care se deruleaza din iulie 2021 pana in iunie 2023, are o valoare totala de 3,85 milioane EUR, iar obiectivul sau principal este
aplicarea inovatiei intr-unul dintre procesele principale de productie. Astfel, compania va achizitiona o linie de ambalare automata
a profilelor din aluminiu extrudat, cu scopul de a creste competitivitatea prin aplicarea de „pasi verzi” pentru productia de profile
extrudate. Acest proiect va beneficia de un grant de 1,85 de milioane EUR (48% din valoarea proiectului) din partea Islandei,
Lichtenstein-ului si Norvegiei prin EEA Mecanismul de granturi financiare (eng. Grant Financial Mechanism) 2014-2021 in cadrul
programului „Dezvoltarea IMM-urilor in Romania”, domeniul de interes: Inovarea Verde in industrie, Cresterea sustenabila si ICT
(eng. Green Innovation in industry, Blue Growth, and ICT).
In 2022, Societatea mama implementeaza planul de productie anuntat pentru a redimensiona productia de aluminiu electrolitic si
de a lucra cu doua din cinci hale de electroliza, luand in acelasi timp masurile tehnologice necesare pentru a permite o repornire
rapida si eficienta atunci cand conditiile pietei de energie revin la un nivel sustenabil. In plus, Societatea mama se concentreaza
pe mentinerea numarului de angajati, in masura maxima posibila prin redistribuirea fortei de munca a Societatii, astfel incat
sa ii permita restabilirea productiei de aluminiu electrolitic, in 2023, la nivelul anterior, intr-o maniera lina si eficienta. Pe baza
estimarilor actuale, costurile de repornire pentru fiecare hala de electroliza pot fi in intervalul 10-12 milioane USD, in functie de
preturile materiilor prime la acel moment si de perioada scursa din momentul plasarii lor in conservare. Pentru a atenua impactul
asupra cifrei de afaceri a opririi temporare a productiei celor trei hale de electroliza, Societatea mama cumpara in prezent metal
primar rece de pe piata. In acest fel, Societatea intentioneaza sa mentina sau chiar sa creasca productia de produse prelucrate,
in timp ce pentru produsele din aluminiu primar mai putin profitabile, productia va fi ajustata. Astfel, managementul estimeaza
ca cifra de afaceri pentru 2022 se va mentine cel putin la nivelul din 2021, planul de productie adoptat fiind cea mai buna solutie
pentru conditiile actuale de piata.
Ca masura de gestionare a situatiei cauzate de cresterea actuala a preturilor gazelor si energiei electrice la nivel mondial, Grupul
a evaluat optiunile de atenuare a impactului unei astfel de situatii globale asupra operatiunilor si a regandit modelul de afaceri
in ceea ce priveste si filialele sale. Filiala Alum isi va ajusta temporar operatiunile de la unitatile sale de productie pentru 2022
pentru a satisface nevoile reduse de alumina ale Societatii mama. Reducerea temporara a operatiunilor va proteja partial filiala
163
Raport anual 2021
Note la situatiile financiare consolidate
in mii RON, cu exceptia rezultatului pe actiune
de presiunea preturilor actuale la gaze, in asteptarea revenirii la operatiuni normale, in conditii economice imbunatatite. Filiala
va profita de reducerea operatiunilor pentru a efectua anumite lucrari de reparatii mai devreme decat era planificat initial. Filiala
Sierra Mineral Holdings I, Ltd, la randul sau, va opera la capacitatea necesara pentru a asigura livrarile de bauxita in linie cu
cerintele Alum.
In contextul conflictului dintre Rusia si Ucraina inceput in 24 februarie 2022, Uniunea Europeana, SUA, Marea Britanie si alte tari
au impus diverse sanctiuni impotriva Federatiei Ruse, care includ restrictii financiare asupra unor banci din Rusia si companii de
stat, precum si sanctiuni impotriva anumitor persoane. Tinand cont de tensiunile geo-politice, din februarie 2022 s-a inregistrat
o crestere a volatilitatii pietelor si o presiune pe cursul de schimb in sensul deprecierii monedei. Se estimeaza ca aceste
evenimente ar putea afecta activitatile in diverse sectoare ale economiei si ar putea rezulta in cresteri si mai mari in preturile
energiei in Europa si in risc sporit de perturbari ale lantului de aprovizionare. Grupul si Compania nu au expuneri directe fata
de parti afiliate si/sau clienti cheie sau furnizori cheie din aceste tari. Grupul si Compania considera aceste evenimente ca fiind
evenimente ulterioare datei raportarii, care nu ajusteaza cifrele prezentate in Situatiile financiare ale anului 2021, cu efecte ce nu
pot fi estimate cantitativ cu un suficient grad de incredere. In acest moment, Grupul si Compania analizeaza impactul potential al
schimbarii conditiilor micro si macroeconomice asupra situatiei financiare si rezultatelor operatiunilor Grupului si Companiei.
In data de 7 martie 2022, din Consiliul de Administratie al Alro S.A. au demisionat domnii Aleksandr Barabanov, Pavel Primakov
si Pavel Machitski. Urmare a acestor demisii, au fost numiti ca administratori provizorii doamna Genoveva Nastase, dl. Igor Higer
si dl. Adrian Voncu, urmand ca Societatea sa procedeze in continuare pentru acoperirea pozitiilor vacante potrivit prevederilor
legale corespunzatoare. In data de 7 martie 2022, dl. Aleksandr Barabanov a demisionat si din functia de membru al Consiliului
de Administratie al Alum S.A., fiind numit apoi dl. Igor Higer ca administrator provizoriu, in timp ce in urma demisiei sale si din
Consiliul de Administratie al Vimetco Extrusion, a fost numit in 11 martie 2022 dl. Costel Pirvu. In urma demisionarii d-lui Pavel
Machitski din functia de membru al Consiliului de Administratie al societatii Sierra Mineral Holdings I, Ltd, filiala grupului din Sierra
Leone, dl. Igor Higer a fost numit administrator in respectiva societate.
Nu au aparut alte evenimente ulterioare semnificative care ar putea avea un impact asupra situatiilor financiare.
164
Raport anual 2021
Declaratia persoanelor responsabile
Declaratia persoanelor responsabile
165
Declaratia persoanelor responsabile
Declaratia persoanelor responsabile
In conformitate cu prevederile legale in vigoare ale Regulamentului nr. 5/2018 emis de Autoritatea de Supraveghere Financiara (ASF)
privind emitentii si operatiunile cu valori mobiliare, Conducerea Grupului si a Societatii declara urmatoarele:
1. Conform celor mai bune informatii disponibile, confirmam ca situatiile financiare consolidate ale Grupului Alro impreuna cu filialele
sale si individuale ale societatii Alro („situatiile financiare”), intocmite in conformitate cu standardele de contabilitate aplicabile, ofera
o imagine corecta si conforma cu realitatea privind pozitia financiara a Grupului si a Societatii, performanta financiara si fluxurile de
numerar pentru exercitiul financiar incheiat la data de 31 decembrie 2021;
2. Confirmam ca formatul electronic al situatiilor financiare mentionate mai sus pentru exercitiul financiar incheiat la 31 decembrie 2021
este intocmit in conformitate cu cerintele Regulamentului delegat (UE) 2018/815 al Comisiei din 17 decembrie 2018 de completare
a Directivei 2004/109/CE a Parlamentului European si a Consiliului in ceea ce priveste standardele tehnice de reglementare privind
specificarea unui format de raportare electronic unic (Regulamentul ESEF);
3. Raportul Consolidat al Administratorilor pentru exercitiul financiar incheiat la 31 decembrie 2021 ofera o imagine corecta si conforma
cu realitatea privind dezvoltarea si performanta Grupului si a Societatii, precum si o descriere a principalelor riscuri si incertitudini
aferente dezvoltarii asteptate a Grupului si a Societatii.
Consiliul de Administratie reprezinta interesele Grupului si ale Societatii-mama si ale actionarilor si este responsabil cu managementul
general al Grupului ai al Societatii.
La data prezentului raport, Consiliul de Administratie al Societatii-mama este compus din 11 membri, dupa cum urmeaza:
1. Marian-Daniel Nastase
2. Svetlana Pinzari
3. Gheorghe Dobra
4. Vasile Iuga
Presedinte
Vicepresedinte
Membru
Membru
5. Marinel Burduja
6. Laurentiu Ciocirlan
7. Oana-Valentina Truta
8. Voicu Cheta
Membru
Membru
Membru
Membru
9. Genoveva Nastase
10. Igor Higer
11. Dragos-Adrian Voncu
Membru provizoriu
Membru provizoriu
Membru provizoriu
Situatiile financiare consolidate ale Grupului Alro impreuna cu filialele sale si individuale ale societatii Alro pentru anul financiar incheiat la
data de 31 decembrie 2021 sunt auditate.
Presedinte al Consiliului de Administratie
Marian Daniel Nastase
Director General
Director Financiar
Gheorghe Dobra
Genoveva Nastase
24 martie 2022
166
Raport anual 2021