Flügger group A/S, Islevdalvej 151, 2610 dovre. CVR.nr. 32788718 Regnskabsperiode 1. maj 2024 - 30. april 2025
Årsrapport 2024/25
Flügger
Årsrapporten
Efter godkendelse på generalforsamlingen kan den fuldstændige årsrapport
også downloades på www.cvr.dk.
Koncernen udgiver desuden et uddrag af årsrapporten på engelsk,
som primo juli 2025 kan downloades på www.flugger.com/en/investor/
annual-reports/
Udtalelser om forventninger til fremtiden
Angivne forventninger til koncernens fremtidige økonomiske udvikling er
forbundet med usikkerhed og risici, som kan medføre, at den fremtidige
udvikling afviger fra det forventede.
Generalforsamling
Selskabets ordinære generalforsamling afholdes onsdag den 21. august
2025 i København.
For flere oplysninger:
Tlf. 70 15 15 05
flugger@flugger.com
Udbytte for året
Bestyrelsen indstiller til den kommende generalforsamling, at der udbetales
udbytte på 20 DKK pr. 20 DKK aktie. Udbytte forventes at kunne udbetales
den 26. august 2025.
2
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Beretning
Overblik 2024/25
Kære aktionærer 4
Flügger 10 års udvikling 7
Forretningsåret 2024/25 kort fortalt 8
Forventninger til 2025/26 8
Regnskabsberetning 2024/25 10
Kvartalsanalyse 13
Flügger aktien 15
Segmenter i Flügger 17
Risikoforhold 19
Vores forretning og strategi
Vores forretning 22
Geografisk overblik 23
Strategi 2024-27 25
Fulehuk Fyr – malet til at modstå elementerne 26
Governance
Selskabsledelse 28
Bestyrelse 30
Direktion 32
Påtegninger og erklæringer
Ledelsespåtegning 33
Den uafhængige revisors revisionspåtegning 34
Den uafhængige revisors erklæring med begrænset
sikkerhed på bæredygtighedsrapporteringen 37
Generel information
ESRS afrapporteringsoversigt 41
Grundlag for udarbejdelsen 44
Organisering 45
Strategi 48
IRO-1 Dobbelt væsentlighedsanalyse 50
Miljø oplysninger
E1 – Klimaforandringer 63
E2 – Forurening 72
E5 – Ressourceanvendelse og cirkulær økonomi 73
EU Taksonomirapportering 77
Sociale oplysninger
S1 – Egen arbejdsstyrke 84
S4 – Forbrugere og slutbrugere 89
Ledelses oplysninger
G1 – God forretningsskik 92
Appendix
Oplysningskrav og tilhørende datapunkt 94
Koncernregnskab
Resultatopgørelse 97
Totalindkomstopgørelse 97
Balance 98
Egenkapitalopgørelse 99
Pengestrømsopgørelse 100
Moderselskabets regnskab
Moderselskabets resultatopgørelse 126
Moderselskabets totalindkomstopgørelse 126
Moderselskabets balance 127
Moderselskabets egenkapitalopgørelse 128
Moderselskabets pengestrømsopgørelse 129
Bæredygtigheds rapport Regnskab
Ledelsberetningen består af "Beretningen" og "Bæredygtighedsrapport"
3
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Peter Korsholm
Bestyrelsesformand
Sune Dedenroth Schnack
Administrerende direktør
Flügger Organic: Et tydeligere Flügger-DNA
Med Flügger Organic lader vi den professionelle malers behov
sætte standarden. Allerede efter første år ser vi tydelige effekter i
den Flügger-brandede forretning.
Vi allokerer nu flere ressourcer til det, vi er bedst til, og fravælger
samtidig segmenter og platforme, der ikke understøtter vores
strategiske mål eller DNA - at fremme malerens håndværk gen-
nem kvalitetsløsninger, pålidelige partnerskaber og inspirerende
designvalg.
Vi ser effekten af strategien i alle markeder, og et af de tydeligste
steder er i Polen, hvor vi har oplevet god vækst. Flere og flere
kunder vælger Flügger, og med nye butikker på vej samt øget
kendskab til Flügger også blandt de private forbrugere, forventer
vi, at Polen bliver koncernens største marked inden for få år.
Fravalg understter værdiløfte og lønsomhed
Valg betyder også fravalg. Det giver en klar profil og et tydeligt
værdiløfte til kunderne. Samtidig er det væsentligt at nævne, at
strategiske fravalg og prioriteringer også kommer med transitori-
ske omkostninger. Men de er nødvendige skridt mod en enklere
og mere lønsom forretning.
2024/25 blev et tilfredsstillende år for Flügger Group. I et marked
præget af usikkerhed og tvetydighed, særligt for de professi-
onelle malere, har vi formået at fastholde et solidt momentum
med både eksisterende og nye kunder.
Resultatet er fremgang på såvel top- som bundlinje og en styr-
ket drift, der giver os mulighed for at udbetale et historisk højt
udbytte på 20 kroner per aktie.
Styr på værdikæden
I maj 2024 lancerede vi strategien Flügger Organic med fokus på
kerneforretningen, organisk vækst og en robust værdikæde, der
bidrager til en øget indtjening.
Vi har over de senere år investeret i vores fabrikker i særligt
Danmark og Sverige, og i år har vi yderligere øget indsatsen på
kvalitet og kvalitetsprocesser. Det er ikke mindst væsentligt i
forbindelse med bæredygtighedsarbejdet, der kræver høj grad
af renlighed og stabilitet i produktionsmiljøet.
Derudover er 96% af vores sourcing nu inden for Europa.
Sammen med en solid finansiel styring, betyder vores indsats
på robusthed i værdikæden, at vi har sikret en stabil og høj leve-
ringsevne, færre reklamationer og en rationel arbejdskapital.
Kære aktionærer
For Flügger er det beslutningen om at nedprioritere lavpris og
private-label produkter. Vi ønsker at bruge vores kapacitet på at
skabe produkter af malermesterkvalitet med omtanke for hånd-
værk og verden omkring os.
Det giver ikke kun en mere enkel forretning, men også en
øget mulighed for at løse problemer for dem vi vil være noget
for: professionelle malere, kvalitetsbevidste privatkunder og
designprofessionelle.
Tak for tilliden
Vi er dybt taknemmelige for den måde, hvorpå alle vores kolleger
har bakket op om strategien og fortsat leverer høj kundetil-
fredshed. Det har krævet en stor indsats og omstillingsparathed
- også i en tid, hvor mange kunder mærker usikkerheden og
tvetydigheden i byggebranchen.
Tak til vores kunder for at vælge Flügger. Jeres loyalitet viser
os, at vi er på rette vej med øget kundefokus og sammenhold i
malerfaget.
Afslutningsvis vil vi takke Flüggers aktionærer for jeres tillid. Vi
ser frem til at levere til jer i det kommende år.
Med venlig hilsen
4
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
"Vi ønsker at bruge vores kapacitet på at
skabe produkter af malermesterkvalitet
med omtanke for håndværk og verden
omkring os."
5
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Hovedtal 2024/25
Regnskabsåret 2024/25 = 1. maj 2024 - 30. april 2025
2.272
Nettoomsætning
mio. DKK
1.217
Bruttoresultat
mio. DKK
3 % +7 %
94
19,5
EBIT
mio. DKK
Resultat pr. aktie efter skat og minoritetsandele
DKK
58
Resultat efter skat og minoritetsandele
mio. DKK
+38 %
+215 %
205 %
6,2 %
ROCE
2.130
2.208
2.272
2023/24
2024/25
2022/23
2023/24
2024/25
2022/23
1.135
1.217
1.028
-8
68
94
2023/24
2023/24
2024/25
2024/25
2022/23
2022/23
19
58
-20
2023/24
2024/25
2022/23
-0,5 %
4,6 %
6,2 %
2023/24
2024/25
2022/23
-6,7
6,2
19,5
6
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
0
500
1.000
1.500
2.500
2.000
mio. DKK
Omsætning fordelt på markeder
Danmark* Sverige Norge Polen**
Ukraine Andre lande
15/16 16/17 18/19 19/20 20/21
21/22
22/23
23/24 24/25
17/18
** Polen indgår under Andre lande indtil 2015/16
* Inkl. Island, Grønland og Færøerne
4 %
6 %
8 %
10 %
2 %
EBITDA-margin EBIT-margin
18 %
16 %
14 %
12 %
Indtjening
15/16 16/17 18/19 19/20 20/21
21/22
22/23
23/24 24/25
17/18
Flügger 10 års udvikling
mio. DKK 15/16 16/17 17/18 18/19 19/20 20/21 21/22
1
22/23
1
23/24
1
24/25
Resultatopgørelse
Nettoomsætning 1.850 1.849 1.818 1.824 1.895 2.162 2.251 2.130 2.208 2.272
Bruttoresultat 998 1.025 1.011 992 998 1.215 1.181 1.028 1.135 1.217
EBITDA 82 119 119 88 212 368 285 146 237 267
EBIT 21 44 58 41 83 228 108 -8 68 94
Finansielle poster, netto 2 -2 -1 1 -7 -8 -16 -9 -22 -12
Resultat før skat 23 41 56 41 76 220 93 -17 46 82
Årets resultat fortsættende aktiviteter 13 29 33 32 60 180 56 -9 25 63
Årets resultat efter skat og minoritetsandele,
fortsættende aktiviteter
13 29 33 32 58 171 68 -20 19 58
Årets resultat inkl. ophørende aktiviteter 13 29 33 32 60 180 -8 14 16 63
Balance
Balancesum ultimo 1.243 1.189 1.139 1.095 1.691 1.842 2.226 2.132 1.939 1.920
Egenkapital ultimo 811 797 760 742 787 951 919 774 821 870
Nettorentebærende gæld (-)/likvider (+) 28 124 154 130 -320 -284 -781 -810 -713 -621
Nettorentebærende gæld ekskl. leasing (-)/likvider (+) 28 124 154 130 86 102 -389 -471 -379 -250
Arbejdskapital 324 270 255 298 240 300 413 419 409 407
Pengestrømme
Pengestrømme før finans og skat 74 172 107 59 287 337 150 124 211 277
Pengestrømme fra driftsaktivitet 67 158 96 51 272 313 80 88 194 256
Pengestrømme til investeringsaktivitet -41 -24 -21 -15 -159 -165 -265 -84 -66 -13
Pengestrømme til finansieringsaktivitet -12 -97 -54 -34 -126 -129 60 23 -130 -237
Investeringer i materielle aktiver 39 22 17 16 59 121 186 72 54 40
Nøgletal
2
Bruttomargin, % 53,9 55,4 55,6 54,4 52,7 56,2 52,5 48,2 51,4 53,6
EBITDA-margin, % 4,4 6,4 6,6 4,8 11,2 17,0 12,7 6,8 10,8 11,7
EBIT-margin, % 1,1 2,4 3,2 2,2 4,4 10,6 4,8 -0,4 3,1 4,1
Egenkapitalforrentning, % 1,6 3,6 4,3 4,3 7,6 20,7 6,0 -1,0 3,2 7,5
Egenkapitalandel, % 65,2 67,1 66,7 67,8 46,5 51,1 41,3 36,3 42,3 45,3
ROCE, % 2,7 6,5 9,5 6,6 8,0 19,9 7,4 -0,5 4,6 6,2
Fuldtidsansatte, gennemsnit 1.550 1.533 1.486 1.481 1.624 1.527 1.782 1.673 1.653 1.701
Aktierelaterede nøgletal se s. 17
1
Resultatopgørelse, arbejdskapital og nøgletal er tilrettet så disse kun afspejler den fortsættende aktivitet, for yderligere detaljer se note 12.
2
Nøgletal er beregnet efter Finansforeningens anbefalinger.
Bruttomargin, %
Bruttoresultat i procent af
netto omsætningen
EBITDA-margin, %
Prirt driftsresultat før af- og
nedskrivninger i procent af
nettoomsætningen
Nettorentebærende gæld
Rentebærende gæld fratruk-
ket værdi papirer og likvide
beholdninger.
EBIT-margin, %
Prirt drifts resultat i procent af
nettoomsætningen
Egenkapitalforrentning, %
Ordinært resultat efter skat i pro-
cent af gennemsnitlig egenkapital
Egenkapitalandel, %
Egenkapital ultimo i procent af
passiver ultimo
ROCE, %
EBIT i procent af nettoarbejds-
kapital tillagt immaterielle og
materielle aktiver
Definitioner
7
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Forretningsåret 2024/25 kort fortalt
- Nettoomsætningen blev 2.272 mio. DKK mod 2.208 mio. DKK
året før svarende til en vækst på 3 %. Omsætningen var
positivt påvirket af stigninger i salgspriserne og produktmix
kombineret med en stabil volumen samlet set. Valutastyrkelse
bidrog med 1 % vækst.
- For de nordiske markeder (segment Nordic) har det været
endnu et år præget af et lavere aktivitetsniveau blandt de
professionelle malere. I årets løb er der dog registreret en
smule fremgang blandt de små malerkunder i visse områder.
De private forbrugere har igennem året haft en god fremgang.
Trods de udfordrende markedsvilkår er det lykkedes Flügger
at fastholde positionen med en vækst på 2% i segmentet.
- På Flüggers internationale markeder (segment International)
bestående af egne butikker og eksport uden for Norden, er
det fortsat lykkedes at vokse forretningen. Dette er primært
drevet af Polen med en vækst på 16 % heraf 4 % fra valuta,
hvor der i 2024/25 blandt andet er åbnet 8 nye butikker i nye
geografiske områder som led i Flügger Organic strategien.
- For segmentet Partnerships, som omfatter majoritets-
ejerskaber i hhv. Ukraine og Polen, faldt omsætningen en
anelse. Krigen i Ukraine er intensiveret, hvilket vanskeliggør
opretholdelse af en normal drift i Eskaro-forretningen.
Dette er delvist opvejet af fremgang i den polske forretning
Unicell International. Begge selskaber servicerer større
byggemarkedskæder, som ikke har haft samme fremgang,
som Flüggers øvrige forretning.
- Indtjeningen (EBIT) er samlet set steget til 94 mio. DKK
svarende til en fremgang på 38% i forhold til året før,
hvilket er i den høje ende af de udmeldte forventninger ved
regnskabsårets begyndelse. Fremgangen skyldes til dels
den styrkede bruttomargin som følge af det stabiliserede
omkostningsniveau i kombination med prisstigninger og
fremgangen hos de private forbrugere i Norden. I tillæg hertil
bidrager generel optimering og den stærke fremgang i Polen
positivt til indtjeningsvæksten.
Forventninger til 2025/26
Forventninger til omsætning: 2.200 – 2.400 mio. DKK
I det kommende regnskabsår forventes aktiviteten på markeder-
ne i Norden at være uændret til svagt stigende. Der forventes
fortsat vækst i de internationale markeder primært drevet af
Polen.
Forventninger til driftsresultat EBIT: 100 – 120 mio. DKK
EBIT forventes forbedret som følge af en styrket kundeportefølje
samt fuldårseffekt af tidligere butiksåbninger og strømlining som
led i Flügger Organic strategien.
- Den øgede indtjening i kombination med et generelt lavere
investeringsbehov og en stabil arbejdskapital resulterede i, at
pengestrømme efter investeringsaktivitet nåede et historisk
jdepunkt på 200 mio. DKK ekskl. modtaget tilgodehavende
fra tidligere frasalg (243 mio. DKK inkl.). Som følge heraf er
lden yderligere nedbragt og er nu på et naturligt niveau,
såvel som at den foreslåede dividende også er historisk høj.
- Regnskabret 2024/25 markerede også det første år i
strategiperioden med strategien Flügger Organic. Planen
er fulgt, hvilket også kan afses af resultaterne, som dog
indeholder signifikante transitoriske omkostninger. Ligeledes
vil indsatsen målrettet den professionelle maler først give
fuldt afkast i den nordiske forretning, i takt med at markedet
forbedres. Der kan læses mere om Flügger Organic under
afsnittet Strategi 2024-27.
8
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
9
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Nettoomsætningen blev 2.272 mio. DKK, svarende til en vækst
på 3 %. Omsætningen var præget af stigende salgspriser og en
stabil volumen.
Salg Danmark inkl. Island, Grønland og Færøerne:
712 mio. DKK (0 %)
Salget var uændret i forhold til sidste år, dog som følge af en
stigning i salget til private forbrugere og en mindre tilbagegang
blandt de professionelle malere.
Flügger er markedsledende på det danske marked med et
butiksnet i Danmark bestående af 58 egne butikker og 54
franchisebutikker.
Regnskabsberetning 2024/25
Salg Sverige:
531 mio. DKK (3 %) – lokal valuta 809 mio. SEK (+1 %)
Omsætningen i Sverige steg med 3 %, hvoraf 2 % kan tilskrives
en styrkelse af den svenske valuta. Stigningen i salget er drevet
af øget salg til de private forbrugere.
Markedsvolumen i Sverige er faldet mærkbart blandt de profes-
sionelle malere i løbet af året.
Flügger er et af de førende brands på det svenske marked med
61 egne butikker og 32 franchisebutikker.
Salg Norge:
248 mio. DKK (+2 %) – lokal valuta 389 mio. NOK (+3 %)
I Norge har Flügger opnået en positiv udvikling i salget drevet af
stigende salg til både private forbrugere og professionelle malere
på trods af et udfordret marked, der er på et historisk lavpunkt.
Flügger har ikke længere franchisebutikker i Norge, men har
almindelige forhandleraftaler i udvalgte lokale områder i tillæg til
27 egne butikker.
Salg Polen:
537 mio. DKK (+12 %) – lokal valuta 307 mio. PLN (+8 %)
Koncernen fortsætter væksten i Polen med en omsætnings-
vækst på 12 % på tværs af segmenter. Aktiviteterne i Polen
består dels af 64 egne Flügger butikker med en vækst på 16
% (i segmentet International) og dels Unicell International med
6 % vækst (i segmentet Partnerships), som primært sælger til
byggemarkeder.
Markedsstørrelse og udvikling i Polen er svært at opgøre som
helhed, men indikatorer tyder på, at Flügger vokser væsentlig
mere end det samlede marked. Den polske valuta er også styr-
ket i løbet af året og 4 % vækst tilskrives dette.
Salg Ukraine og Andre lande:
244 mio. DKK (-7 %) - lokale valutaer -6 %
Salg til andre lande består dels af datterselskaber i Ukraine,
Kina og Litauen og dels en række eksportlande i både Vest- og
Østeuropa såvel som Centralasien. Salget i Ukraine er som følge
af krigen faldet med 21% sammenholdt med sidste år, hvilket
ikke kan opvejes af den mindre fremgang på tværs af de øvrige
markeder.
SALGSUDVIKLING
Salgsudvikling
mio. DKK 2023/24 2024/25
Organisk
vækst** Valuta
Samlet
vækst
Salg Danmark* 709 712 0 % 0 % 0 %
Salg Sverige 514 531 1 % 2 % 3 %
Salg Norge 244 248 3 % -1 % 2 %
Salg Polen 477 537 8 % 4 % 12 %
Salg Ukraine 122 96 -14 % -7 % -21 %
Salg Andre lande 142 148 1 % 4 % 5 %
Nettoomsætning i alt 2.208 2.272 2 % 1 % 3 %
* Inkl. Island, Grønland og Færøerne
** Organisk vækst er beregnet som udviklingen i omsætning korrigeret for påvirkning fra valuta og opkøb/frasalg af virksomheder
10
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Omkostningsudvikling
mio. DKK. 23/24 24/25 Ændring
Produktionsomkostninger -1.073 -1.055 -2 %
Bruttoresultat 1.135 1.217 7 %
Salgs- og
distributionsomkostninger -871 -915 5 %
Administrations omkostninger -198 -209 6 %
Andre indtægter/omkostninger 2 1 -61 %
Primær drift (EBIT) 68 94 38 %
I 2024/25 udgjorde produktionsomkostningerne 1.055 mio. DKK
svarende til et fald på 2 %, hvilket kan sammenholdes med en
omsætningsstigning på 3%. Koncernens bruttoresultat steg
ledes med 82 mio. DKK til 1.217 mio. DKK. Den positive
udvikling er udtryk for svagt faldende priser på råvarer og energi
samt produktionsoptimeringer i kombination med gennemførte
prisstigninger. Bruttomarginen steg dermed 2,2 %-point til 53,6
%, hvilket er på niveau med det historiske.
Salgs- og distributionsomkostninger steg fra 871 mio. DKK
til 915 mio. DKK i 2024/25, hvilket svarer til en stigning på
5 %. Udover generelle lønstigninger skyldes den øge-
de udgift primært højere markedsføringsomkostninger.
Administrationsomkostningerne steg med 11 mio. DKK til
209 mio. DKK primært drevet af øgede afskrivninger som følge
af ibrugtagen af et nyt POS-system.
Koncernens EBIT blev 94 mio. DKK mod 68 mio. DKK året før.
OMKOSTNINGS- OG RESULTATUDVIKLING
Opfølgning på udmeldte forventninger for regnskabsåret 2024/25
mio. kr. Oprindelige forventninger
Præcisering
11. december 2024
Realiseret
2024/25
Alle segmenter Alle segmenter Alle segmenter
Omsætning 2.200-2.400 2.200-2.400 2.272
EBIT 75-95 85-95 94
Opfølgning på udmeldte forventninger for
regnskabsåret 2024/25
I december 2024 valgte Flügger at præcisere forventninger-
ne til EBIT fra 75 – 95 mio. DKK til 85 – 95 mio. DKK. Årets
EBIT på 94 mio. DKK ender dermed inden for de præciserede
forventninger.
11
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Balance
mio. DKK 23/24 24/25 Ændring
Immaterielle aktiver 228 217 -4 %
Materielle aktiver 836 861 3 %
Udskudt skatteaktiv 24 11 -53 %
Varebeholdninger 362 375 3 %
Tilgodehavender 471 432 -8 %
Likvide beholdninger 18 24 31 %
Aktiver i alt 1.939 1.920 -1 %
Egenkapital 821 870 6 %
Udskudt skat 27 21 -24 %
Leasingforpligtelse 334 371 11 %
Bankgæld m.v. 387 262 -32 %
Leverandører 192 206 7 %
Selskabsskat 10 11 12 %
Anden gæld 163 170 4 %
Gældsforpligtelse put-option 5 9 99 %
Passiver i alt 1.939 1.920 -1 %
Pengestrømsopgørelse
mio. DKK 23/24 24/25 Ændring
Pengestrømme fra drift 194 256 32 %
Pengestrømme til
investeringsaktivitet -66 -13 80 %
Pengestrømme til
finansieringsaktivitet -130 -237 82 %
Likvide beholdninger ultimo 18 24 33 %
Balancen
Koncernens balance ultimo regnskabsåret 2024/25 udgjorde
1.920 mio. DKK mod 1.939 mio. DKK året før. Faldet skyldes
primært en reduktion af koncernens tilgodehavender blandt
andet som følge af at tilgodehavendet hos Eskaro koncernen er
reduceret væsentligt.
Arbejdskapitalen udgør 407 mio. DKK, hvilket er på niveau med
sidste år.
Selskabets andel af egenkapitalen steg med 76 mio. DKK til
825 mio. DKK efter fradrag af minoritetsandel på 45 mio. DKK.
Nettorentebærende gæld blev 621 mio. DKK mod sidste års
713 mio. DKK. Reduktionen er drevet af en nedbringelse af
bankgælden med indtægter fra driften. Eksklusive leasing blev
den nettorentebærende gæld 250 mio. DKK mod 379 mio. DKK
sidste år.
Pengestrømme
Pengestrømme fra driften blev 256 mio. DKK mod 194 mio. DKK
året før. Pengestrømmen var påvirket af det stigende driftsresul-
tat samt en stabil arbejdskapital.
Pengestrømme til investeringer udgør 13 mio. DKK mod
66 mio. DKK året før. Tallet er positivt påvirket af delvis indfrielse
af tilgodehavendet hos Eskaro koncernen. Eksklusive tilgodeha-
vendet var pengestrømme til investeringer 56 mio. DKK.
Pengestrømme til finansieringsaktiviteten var påvirket af nedbrin-
gelse af koncernens bankgæld og gæld til nærtstående parter.
Herudover købte koncernen egne aktier for 10 mio. DKK, og
udbyttebetaling påvirkede med 15 mio. DKK.
Likvide beholdninger udgjorde 24 mio. DKK mod 18 mio. DKK
året før.
Begivenheder efter udløb af regnskabsåret
Der er ikke sket begivenheder efter regnskabrets afslutning,
der væsentligt påvirker indholdet i denne årsrapport.
BALANCE, EGENKAPITALUDVIKLING OG PENGESTRØMME
12
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
2023/24 2024/25
Koncern, mio. DKK 1. kvt. 2. kvt. 3 kvt. 4. kvt. I alt 1. kvt. 2. kvt. 3. kvt. 4. kvt. I alt
Nordic 429 385 292 361 1.467 423 394 294 380 1.491
International 106 116 99 126 447 124 140 105 125 494
Partnerships 86 78 50 80 294 88 74 48 77 287
Nettoomsætning i alt 621 579 441 567 2.208 635 608 447 582 2.272
Ultimokurs 100 SEK 64 63 66 63 64 64 65 68
Ultimokurs 100 NOK 67 63 66 63 63 62 64 63
Ultimokurs 100 ISK 5 5 5 5 5 5 5 5
Ultimokurs 100 PLN 169 168 172 173 174 171 177 175
Ultimokurs 100 CNY 95 96 96 96 95 96 99 90
Ultimokurs 100 EUR 745 746 746 746 746 746 746 746
Ultimokurs 100 UAH 19 19 18 18 17 17 17 16
Kvartalsanalyse
En sæsonpræget forretning
Flügger driver en sæsonpræget forretning med
store udsving i efterspørgslen samt hvilke produk-
ter, som har den primære interesse henover året.
Flügger har forskudt regnskabsår, hvor 1. kvartal
– maj, juni og juli – er karakteriseret ved, at kun-
derne især efterspørger udendørsprodukter.
1. kvartal (maj-juni)
Årets mest rentable periode, med højsæson for
både indendørs og udendørs produkter.
2. kvartal (august-oktober)
Efterspørgslen begynder at aftage og indtjeningen
falder moderat i forhold til 1. kvartal.
3. kvartal (november-januar)
Er lavsæson og normalt en tabsgivende periode.
4. kvartal (februar- april)
Er starten på højsæsonen og kan variere med
periodeforskydning i forhold til påske og vejrlig.
Perioden er som oftest en lønsom periode med
salg af såvel indendørs- som udendørsprodukter.
Varelagrene er typisk højest i starten af foråret og
lavest i starten af efteråret. Tilsvarende er likvidite-
ten bedst i efteråret og lavest i foråret.
Salgsudvikling 4. kvartal 2024/25
Koncernens nettoomsætning blev 582 mio. DKK i 4. kvartal mod
567 mio. DKK i 4. kvartal sidste år, hvilket er en stigning på 3 %.
Omsætningen for segment Nordic steg 5 % i kvartalet. Især
Sverige trak op med 8 % vækst, hvoraf 4 % kan tilskrives den
svenske valuta. For alle landene gjaldt det, at navnlig de private
forbrugere har haft stor fremgang og været aktive i starten af
jsæsonen, blandt andet som følge af Flüggers øgede indsats
mod slutbrugeroplevelsen.
For segment International havde den polske forretning en
rapporteret vækst på 9 % og 6 % i lokal valuta i kvartalet. Det
var dog ikke nok til at løfte segmentet samlet set, da de øvrige
markeder, herunder Ukraine, trak ned. I Polen er 3 nye butikker
åbnet i årets sidste kvartal ud af i alt 8 nye butikker i helåret.
For Partnerships faldt omsætningen i kvartalet en anelse som
følge af nedgangen i den ukrainske forretning, Eskaro, der
faldt med 10 % i lokal valuta og 16 % rapporteret. Dette kunne
ikke opvejes af en kun mindre fremgang i Unicell International i
kvartalet.
13
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
14
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Flügger aktien
Flügger på Børsen
Flügger har været børsnoteret siden dets B-aktier blev introdu-
ceret på NASDAQ Copenhagen A/S i efteråret 1983. Selskabets
A–aktier er ikke børsnoteret, men er ejet af den oprindelige
ejerfamilie. Motivet for børsnoteringen var, og er fortsat, at give
selskabet PR-værdi, samt dels gøre det muligt for den del af fa-
milien som ikke er aktive i selskabet at afhænde deres aktier, og
dels at facilitere brugen af medarbejderaktier som incitaments-
og fastholdelsesaflønning.
Udlodningspolitik
Det er Flüggers intention årligt at distribuere overskudskapital,
ledes at kapital, der ikke er nødvendig for at drive forretnin-
gen, udloddes til aktionærerne. Formålet er at kunne udbetale
et stabilt og relativt højt udbytte i forhold til børskursen og mar-
kedsrenten under skyldigt hensyn til selskabets kapitalstruktur.
Kapital allokeres ud fra et prioriteringsprincip om at:
1) Nedbringe gældsniveau såfremt den projekterede leverage
anses for høj
2) Udlodde til aktionærerne primært i form af dividender
3) Foretage forretningsudvidende investeringer
For regnskabsåret 2024/25 indstiller bestyrelsen til generalfor-
samlingen, at der udbetales udbytte på 20 DKK pr. 20 DKK aktie.
Køb af egne aktier
Det er Flüggers intention at foretage aktietilbagekøb under
hensyntagen til selskabets Udlodningspolitik, løbende likviditet
og aktievolumen med henblik på honorering af aktiebaserede
incitamentsprogrammer til medarbejdere mv.
Aktiekapitalen og ejerstrukturen
Sammensætning af aktiekapital 30. april 2025
Antal Aktier % Stemmer %
A-aktier 590.625 19,6 5.906.250 71,0
B-aktier 2.393.052 79,7 2.393.052 28,8
B-aktier i selskabet
1
20.346 0,7 20.346 0,2
I alt 3.004.023 100,0 8.319.648 100,0
Ejerstruktur 30. april 2025
Storaktionærer (5 %) Aktier % Stemmer %
Susan Schnack 150.329 5,0 150.329 1,8
M+ II A/S
2
851.487 28,3 851.487 10,2
Ulf & Sune Schnack
3
1.354.101 45,1 6.669.726 80,2
I alt 2.355.917 78,4 7.671.542 92,2
¹ Stemmeret kan ikke udøves for selskabets beholdning af egne
ak tier.
² M+ II A/S ejer 851.487 stk. B-aktier i Flügger group A/S. Bettina
Antitsch Mortensen har bestemmende indflydelse i M+ II A/S.
3
Ulf og Sune Schnack (far og søn) ejer tilsammen 1.354.101 stk.
Flügger aktier, hvoraf 590.625 stk. A-aktier samt 720.610 stk.
B-aktier er placeret i SUS 2013 ApS (Flügger Holding)
Ultimo regnskabsåret 2024/25 var der registreret 1.759 akti-
onærer i selskabets ejerbog, som tilsammen ejede 95,2 % af
aktiekapitalen og 98,3 % af stemmerne.
Kommunikation med investorerne
Selskabets løbende meddelelser og regnskaber kan ses på
selskabets hjemmeside www.flugger.com/investor. Det er
selskabets ambition at sikre et højt og troværdigt informati-
onsniveau, og vi deltager gerne i åben og aktiv dialog med
investorer, analytikere og presse, hvilket bl.a. kan ske via
e-mailadressen IR@flugger.com. Selskabet afstår dog fra
at gennemføre uddybende samtaler de sidste fire uger før
offentliggørelse af finansielle rapporter.
40
60
20
Foreslået udbytte Aktietilbagekøb
80
Mio. DKK
24/2523/2422/2321/22
Allokering af kapital
15
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
250
200
0
50
20252024202320222021
Flügger aktiekursudvikling sammenlignet med udvalgte konkurrenter (indekseret)
150
100
Flügger
Akzo Nobel
PPG
0
800
700
600
500
400
300
200
100
0
-10
60
40
50
30
20
10
Børskurs ultimo, DKK
Resultat pr. aktie, DKK
15/16 16/17 18/19 19/20 20/21
21/22
22/23
23/24 24/25
17/18
0
-25
25
75
125
150
50
150
200
100
0
16
14
12
10
8
6
4
2
18
20
Foreslået udbytte pr. aktie DKKNettoresultat, mio. DKK
15/16 16/17 18/19 19/20 20/21
21/22
22/23
23/24 24/25
17/18
mio. DKK 15/16 16/17 17/18 18/19 19/20 20/21 21/22 22/23 23/24 24/25
Aktiedata ultimo*
Børskurs, DKK 359 372 352 300 290 749 485 364 333 316
Antal udestående aktier, 1.000 stk. 2.877 2.877 2.881 2.887 2.887 2.891 2.943 2.996 2.997 2.984
rsværdi, mio. DKK 1.033 1.070 1.014 866 836 2.167 1.427 1.092 999 943
Indre værdi, mio. DKK 811 797 760 742 754 911 906 695 749 825
Resultat efter skat og minoriteter, mio. DKK 13 29 33 32 58 171 68 -20 19 58
Foreslået udbytte pr. aktie a 20 DKK 15 15 15 10 10 15 10 5 5 20
Resultat efter skat og minoriteter pr. aktie (EPS), DKK 5 10 12 11 20 59 3 -7 6 20
Kurs/indre værdi (K/I), DKK 1,3 1,3 1,3 1,2 1,1 2,3 1,6 1,6 1,3 1,1
Pris pr. overskudskrone (P/E), DKK 78 37 30 27 14 13 21 neg. 54 16
* Nøgletal er beregnet efter Finansforeningens anbefalinger
Kilde: FactSet
Definitioner
Udestående aktier
Antal aktier i alt minus selskabets
egenbeholdning anvendes ved
beregning af aktiedata
Selskabets børsværdi
Antal udestående aktier
(inkl. A -aktier) x aktiekursen
Resultat efter skat og
minoritetsandele pr. aktie, DKK
Årets resultat efter skat og minioritets-
andele fordelt på udestående aktier
Indre værdi, DKK
Egenkapital ekskl.
minoriteter
16
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
PRIVATE
LABEL
Segmenter i Flügger
NORDIC
Segmentet omfatter koncernens aktivitet i Danmark+, Sverige og Norge, som primært afsætter
Flügger-produkter og sekundært PP og Stiwex gennem egne butikker eller forhandlere. Dertil
lges private-label og brands PP, Stivex og Yunik til visse kædebutikker.
DISTRIBUTIONSKANALER
Egne butikker, franchisebutikker og
forhandlere, samt byggemarkeder.
INTERNATIONAL
Segmentet omfatter eksport samt alle lande uden for Norden, hvor Flügger har fuldejede datter-
skaber. Salget sker via egne butikker samt forhandlere og består primært af Flügger-brandede
produkter.
NETTOOMSÆTNING
mio. DKK
1.467
1.491
2024/25
2023/24
1.491
+2 %
EBIT
mio. DKK
-8
16
2024/25
2023/24
16
+291 %
NETTOOMSÆTNING
mio. DKK
447
494
2024/25
2023/24
494
+10 %
EBIT
mio. DKK
75
82
2024/25
2023/24
82
+10 %
DISTRIBUTIONSKANALER
Egne butikker og forhandlere.
Nordic segmentet havde en vækst på 1 % i lokal valuta i 2024/25, positivt påvirket af salget til
private forbrugere. Danmark havde nulvækst, mens Sverige og Norge fremgang på henholdsvis
1 % og 3 % målt i lokal valuta.
International-segmentet havde en vækst på 6 % i lokal valuta i 2024/25, hvor Polen steg med
12 %, mens Ukraine og Andre lande faldt med 6 % i lokal valuta.
17
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
PARTNERSHIPS
Segmentet består af Unicell International samt Eskaro Ukraine, som begge er selskaber, hvor
Flügger ikke har fuldt ejerskab. Partnerships afsætter både egne varemærker samt private label.
Salget sker via byggemarkeder, forhandlere og få egne butikker.
DISTRIBUTIONSKANALER
Byggemarkeder, forhandlere og
egne butikker.
NETTOOMSÆTNING
mio. DKK
294
287
2024/25
2023/24
287
-2 %
EBIT
mio. DKK
28
18
2024/25
2023/24
18
-36 %
Partnerships segmentet havde en negativ vækst på 1 % målt i lokal valuta og endvidere påvirkede
valuta negativt med 1 %. Polen og andre lande har en positiv vækst, som dog ikke har kunne
opveje den negative vækst i Ukraine, som følge af krigen.
18
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Flügger er eksponeret mod en række forskellige risici, der varie-
rer efter kundesegment, marked og produktområde. Bestyrelse
og direktion forholder sig løbende til koncernens samlede risiko-
profil og væsentlige enkeltstående risici.
Formålet med koncernens risikostyring er dels at identificere
og vurdere relevante risici og dels at reducere, minimere eller
kontrollere påvirkningen fra disse risici.
Bestyrelsen har ansvar for koncernens risikopolitik og vurderer
bende koncernens overordnede risikoprofil i samarbejde med
direktionen. Direktionen er ansvarlig for at identificere, vurdere
og kvantificere risikoudviklingen og håndtere dag-til-dag risici.
Risikostyring og rapportering
Flüggers risikostyringsmodel er opdelt efter produktion, salg og
tværgående koncernfunktioner. Dette sikrer, at alle funktioner i
organisationen er opmærksomme på, at relevante risici identifi-
ceres og håndteres løbende.
Flüggers risikomatrice
Flüggers risici er sat ind i risikomatricen, som udelukkende
beskriver de væsentligste risici baseret på sandsynligheden for,
at de indtræffer samt påvirkning på de økonomiske resultater,
hvis de indtræffer.
Risikobilledet er overordnet uændret i forhold til året før.
Risiko nr. 3 ”Aktiverne og aktiviteterne i Ukraine påvirkes af kri-
gen” er fortsat betydelig på trods af frasalg af de fleste aktiviteter
i Østeuropa. Der er fortsat en stor investering i Ukraine, hvor der
er betydelig risiko.
Risiko nr. 4 ”Udsving i valutakurser” ramte Flügger både positivt
(Polen og Sverige) og negativt (Norge). Vi vurderer fortsat, at der
er betydelig risiko for udsving i valutakurser.
Risikoforhold
Risikomatrice
Påvirkning
Sandsynlighed
Tilgængelighed
og prisudvikling
på råvarer og
emballage
Recession
i markedet
Aktiverne og
aktiviteterne i Ukraine
påvirkes af krigen
Regulatoriske
ændringer kan påvirke
produktionsprocesser
og produktrecepter
Udsving i
valutakurser
Nedbrud i it-systemer
eller cyber attack
1
6
3
2
4
5
Risiko nr. 6 anses for uændret i forhold til året før. Flüggers
hovedmarkeder viser positive tegn, navnlig i Polen. Der er dog
usikkerheder forbundet med den internationale handelskrig efter
det amerikanske præsidentvalg, der kan have negativ indirekte
betydning på markederne og den totale efterspørgsel. Flügger
er dog ikke direkte eksponeret i forhold til øgede tariffer og kan
dermed have en relativ konkurrencefordel.
Den tidligere præsenterede risiko ”Tilgodehavende Eskaro”, som
opstod i forbindelse med frasalg i november 2023, anses ikke
ngere for at være væsentlig. Flüggers tilgodehavende, der ud-
gjorde 68 mio. DKK pr. 30. april 2024 er reduceret til 25 mio. DKK
pr. 30. april 2025 med løbende afdrag samt sikkerhed ved pant
og garantistillelse, primært i form af de ukrainske aktiver.
Øvrige risici er uændrede, og der er ikke tilføjet eller fjernet risici i
forhold til sidste år udover det omtalte.
19
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
RISIKO BESKRIVELSE PÅVIRKNING HANDLING
1
Tilgængelighed og
prisudvikling på
råvarer og emballage
Flügger er afngig af råvarernes tilgæn-
gelighed og prisudvikling. Det gælder i
rdeleshed titandioxid og bindere, der er
nøgleingredienser i produktion af maling
og spartel. Risikoen vurderes lavere for den
kommende periode, idet både levering og
råvarepriserne er stabile.
Stigende råvarepriser er på den korte bane vanske-
lige at overre direkte til salgspriserne, og omvendt
forholder det sig ved faldende råvarepriser.
Manglende tilgængelighed af centrale råvarer kan
medføre uhensigtsmæssigt flow i produktionen,
restordrer og tabt omsætning.
Flügger har for væsentlige råvarer identificeret alternative
leverandører og eventuelt indgået aftaler med mindst to
leverandører for at stå bedst muligt. Herudover følges
udviklingen på råvarepriser tæt, så vi hurtigt kan reagere
i tilfælde af væsentlige ændringer. Prisudviklingen i
markedet følges ligeledes tæt, og Flügger agter fortsat at
hæve salgspriserne, hvis de kan realiseres uden at tabe
konkurrencekraft.
2
Regulatoriske
ændringer kan påvirke
produktionsprocesser
og produktrecepter
Kravene til produkternes indhold, CO
2
-aftryk
og miljøpåvirkning samt mærkningskrav er
under konstant forandring og kræver, at vi
hele tiden er på forkant med nye krav, uanset
om de opstår direkte via lovgivning, eller som
krav fra kunderne.
Ændringer af produktrecepter, mærkninger m.v. kan
påvirke produktionsomkostningerne. Hvis alternative
produkter ikke udvikles rettidigt, kan der desuden
være risiko for tab af omsætning.
Der arbejdes løbende på opdatering af produktrecepter
samt forbedring af produktionsanlæg, så de kan leve op
til de kommende regulatoriske stramninger.
Derudover monitoreres nye teknologier og krav på et
tidligt stadie, så produktudvikling kan ske rettidigt.
3
Aktiviteterne i Ukraine
påvirkes af krigen
Krig og sanktioner har haft stor indflydelse
på vores aktivitet i Østeuropa. Yderligere
eskalering eller nedtrapning af krigen i
Ukraine vil have betydelig påvirkning på
mulighederne for at drive virksomhed i disse
lande.
I november 2023 afhændede koncernen aktivite-
terne i bl.a. Rusland, Belarus og Estland som følge
af krigen. Ved eskalation er der risiko for, at tilba-
geværende aktiver i Ukraine tabes. Mindre dele af
nedskrivningerne kan omvendt tilbageføres, hvis der
opstår varig fred.
Aktiviteterne i Ukraine kører på normal kraft. Så længe det
vurderes sikkerhedsmæssigt forsvarligt, bemandes fabrik
og salg med en kerne af medarbejdere, der vil kunne drive
aktiviteterne videre efter krigen.
Der foretages som udgangspunkt ingen investeringer, så
længe krigen foregår.
4
Udsving i valutakurser
Flüggers omsætning, indtjening og
netto investeringer i udenlandske
dattervirksom heder påvirkes konstant af
udsving i valutakurser.
Flügger er naturligt sikret for valutaudsving i lande,
hvor der er både salg og produktion. Dette er gæl-
dende for langt de fleste markeder.
Udsvingene i valutakurser kan mitigeres ved prisstignin-
ger, men afhængig af kundesegment tager det dog typisk
1-3 måneder at implementere. I enkelte tilfælde afdækkes
valutarisiko ved hjælp af finansielle kontrakter, hvis risiko-
en vurderes at overstige et acceptabelt niveau.
5
Nedbrud i IT systemer
eller cyber attack
Flüggers drift er afhængig af stabile
IT-systemer for at sikre, at produktionen
løbende tilpasses efterspørgslen. Et nedbrud
kan påvirke muligheden for at producere,
fakturere og levere. Krigen i Ukraine øger
generelt risikoen for cyber attacks.
ngere tids nedbrud i IT systemerne, uanset om
det er forårsaget af interne forhold eller eksterne
angreb, kan få betydelige økonomiske konsekvenser.
Vi sikrer løbende modstandsdygtigheden i systemerne,
herunder at der er et solidt grundlag for systemer, der
hostes af eksterne samarbejdspartnere. I tillæg til dette
har vi tegnet basis forsikringsdækninger for at reducere
risikoen ved cyber crime. Der er ligeledes udarbejdet en
disaster recovery plan.
6
Recession i markedet
De seneste år har aktiviteten i byggesektoren
været aftagende, drevet af stigende renter
og udhuling af købekraften. Markederne
i Danmark og Polen viser dog fremgang,
mens Sverige fortsat forventes svagt i det
kommende regnskabsår.
Recessionen i markedet vil naturligvis påvirke om-
sætning og indtjening, men omfanget er vanskeligt at
fastlægge. Til sammenligning faldt Flüggers omsæt-
ning gennem finanskrisen med 6 %, og indtjeningen
blev halveret. Omsætning og indtjening var dog
normaliseret igen, 3 år efter at krisen startede.
Organisation og investeringer tilpasses løbende for at
være på forkant med en positiv eller negativ udvikling i
efterspørgslen. Malerne er typisk en af de sidste hånd-
værkere på et projekt, så vi kan typisk reagere rettidigt,
hvis markedet begynder at falde.
20
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Vores forretning
og strategi
21
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Egne butikker
Nethandel
SalgskanalerLager End of lifeProduktionR&D
BtB BtC
Kunder
Leverandør
Værdikæde
Egne aktiviteter Værdikæde
Klimaforandringer
Sundhed og sikkerhed
Diversitet
Forretningsadfærd
Produkters miljø- og sundhedsprofil
Luftforurening
Klimaforandringer
Energi
Luftforurening
Franchise & forhandlere
Byggemarkeder
Egne butikker
Nethandel
SalgskanalerLager End of lifeProduktionR&D
BtB BtC
Kunder
Leverandør
Værdikæde
Egne aktiviteter
Værdikæde
Klimaforandringer
Sundhed og sikkerhed
Diversitet
Forretningsadfærd
Produkters miljø- og sundhedsprofil
Luftforurening
Klimaforandringer
Energi
Luftforurening
Franchise & forhandlere
Byggemarkeder
Egne butikker
Nethandel
SalgskanalerLager
End of life
ProduktionR&D
BtB BtC
Kunder
Leverandør
Værdikæde Egne aktiviteter Værdikæde
Klimaforandringer
Sundhed og sikkerhed
Diversitet
Forretningsadfærd
Produkters miljø- og sundhedsprofil
Luftforurening
Klimaforandringer
Energi
Luftforurening
Franchise & forhandlere
Byggemarkeder
Flügger er en international koncern, med hovedkontor i
Danmark, der udvikler, producerer, markedsfører og sælger et
bredt sortiment inden for maling, træbeskyttelse, spartel, væg-
beklædning og tilbehør. Vores målgruppe er den professionelle
maler og den private forbruger.*
Vi ser det som vores vigtigste opgave at udvikle og levere
produkter og løsninger, der gør vores kunder i stand til at levere
resultater af høj kvalitet så effektivt som muligt.
Vi udvikler produkter fra en central udviklings afdeling, produ-
cerer på egne fabrikker og følger produkterne hele vejen ud
til butikkerne, hvor vores medarbejdere vejleder og hjælper
kunderne til et optimalt resultat. Vores samlede værdi de er
usædvanlig i europæisk kontekst, hvor de fleste konkurrenter
fokuserer på enten salg eller produktion. Vi tror på, at vores
forretningsmodel bidrager til at fastholde en høj kvalitet, imøde-
komme kundernes behov og værne om Flügger-brandet, som
har rødder helt tilbage til 1783.
Immaterielle nøgleressourcer
Flügger har gennem mange år opnået et godt omdømme
på grund af høj kvalitet i vores produkter og et stærkt bu-
tiksnetværk, som begge bidrager positivt til virksomhedens
værdiskabelse.
Endvidere er Flüggers formål at være ’medskaber af en grønnere
byggematerialeindustri’, hvilket har gjort sig gældende siden
Flügger gik over til vandbaseret maling med etableringen af
Kolding fabrikken i 1970. Maling med omtanke for miljøet er i
fokus for Flügger - og det samme for vores kunder - hvorfor
mulighederne for at kunne udvikle og producere mere miljørig-
tig maling er endnu et vigtigt element i Flüggers overordnede
strategi og værdiskabelse. Flügger har også som følge heraf et
stærkt brand.
Vores forretning
Flügger koncernen har et meget veletableret butiksnetværk i,
som gør det muligt at betjene vores kunder, i de lande vi ope-
rerer i. Samtidig giver butiksnetværket en afgørende synlighed
og tilgængelighed for såvel professionelle malere som private
forbrugere. I nyere tid, i takt med stigning i online handel, har
Flügger også investeret i at etablere sig godt på nettet, så
Flügger rangerer øverst på listen i online-søgninger på maling.
Denne tilstedeværelse på nettet er også afgørende for Flüggers
fortsatte brede kendskab blandt professionelle malere og private
forbrugere.
* ESRS oplysningskrav indarbejdet ved henvisning i dette afsnit:
ESRS 2 SBM-1, punkt 40, litra a), i., ii.
Værdikæde
22
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Polen
Sverige
DK
Litauen
Ukraine
Kina
Norge
Island
Polen
Sverige
DK
Litauen
Ukraine
Kina
Norge
Island
Polen
Sverige
DK
Litauen
Ukraine
Kina
Norge
Island
Salg og administration
Hovedkontor
Produktion m.m.
1.701
Gns. antal fuldtidsansatte
pr. 30.04.2025
Ansatte
227
Antal egne butikker
pr. 30.04.2025
Butikker
2.272
Mio DKK
Omsætning
Geografisk overblik
23
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Flügger Organic
– Delivering sustainable value
STRATEGISK ASPIRATION
At være det foretrukne valg for malere og kvalitetsbevidste forbrugere
ved at tilbyde bæredygtige og farveinspirerende løsninger
STRATEGISKE PRIORITETER
NORDEN BRAND INTERNATIONAL
Vinde kernesegmenter og
øge markedspotentiale
Udnytte og udbygge
brand-værdi
Skalere med den
afprøvede drejebog
DRIFTSMODEL
Simplificering af driften for at
mindske kompleksitet
Opbygning af robusthed i den
operationelle infrastruktur
Vores forl er at være medskabere af en
grønnere byggematerialeindustri og fremme
malerens håndværk gennem kvalitetsløsnin-
ger, pålidelige partnerskaber og inspirerende
designvalg.
Med afsæt i vores skandinaviske fundament
positionerer vi os til organisk vækst ved at
vinde kernesegmenter i Norden og ekspande-
re internationalt. Mere end fire ud af fem liter af
vores egenproducerede vådvarer er miljømær-
kede, og vi stopper ikke, før vi har nået 100 %.
Vi er en familieskabt og -ledet virksomhed,
stor nok til at gøre en forskel, men lille nok til at
bevare vores iværksætterånd. Vi har dedike-
rede og dygtige medarbejdere, der læner sig
passioneret ind i opgaven og opbygger en
uovertruffen ekspertise indefra.
Strategi 2024-27
24
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Flügger Organic
Nordic International Brand Driftsmodel
2024/25 højdepunkter
- Åbning af nye prof-centre til at
supportere malerne
- Udbredelse af online-værktøj, Pixi, der
hjælper den professionelle malere med
bl.a. miljø- og dokumentationskrav
- Eksekvering af tilpasningsplan i Sverige
med re-design af salgsorganisation
- Samarbejdsopstart med professionelle
byggemarkeder og nedskalering af DIY
- 8 nye egne polske butikker etableret i
geografiske whitespots
- Ekspansion af officielt Graco-
partnerskab i Polen
- Udvidelse af arkitekt- og designer
seminarer i Polen
- Ny flagskibsbutik åbnet i Vilnius, Litauen
- Planlægning påbegyndt for
identificerede nye eksportmarkeder
- Ny SVP ansat til implementering og
ensartning af brand-strategi
- Kendskabsgrad øget i alle nordiske
markeder over de sidste 12 måneder
- Prof-center koncept etableret
- Opstart af re-branding af egne labels
og tilgang henvendt professionelle
byggemarkeder
- Nyt POS-system udrullet i den nordiske
forretning
- Etablering af ny digital B2B
handelsplatform igangsat (lancering
forventes det kommende år)
- Nedlukning af separat handelsplatform
Malgodt.dk (integreret i Flügger)
- Logistikanalyse (’Center of gravity’)
færdiggjort og forberedende arbejde til
logistikoptimering påbegyndt
- Øget kapacitet til malingsproduktion i
Gdansk, Polen
Flügger Organic strategi
Flüggers nordiske markeder, hvor en
ledende markedsposition besiddes, er
stabile, men med cykliske udsving, der
følger markedskonjunkturer. For at skabe
robusthed og lønsomhed skal antal små-
og mellemstore professionelle malere øges
i egne salgskanaler.
Flüggers position skal tillige udbygges
via samarbejder med professionelle
byggemarkeder, der henvender sig til
professionelle håndværkere.
Flügger skal vokse uden for Norden,
hvilket bidrager med skalafordel til
hele koncernen. Planen for Polen og
Litauen indebærer åbning af yderligere
Flügger-butikker.
For eksporten identificeres mulige nye
lande, der opstartes ud fra en veldefineret
drejebog. For eksisterende eksportmar-
keder gennemføres initiativer med lokale
distributører alt efter modenhedsgrad.
Til at understte den organiske vækst i
de nordiske markeder såvel som inter-
nationalt bruges Flüggers brand som
strategisk værktøj. Flügger står for god
malermesterkvalitet og gennemtænkte
overfladeløsninger med omtanke for
omgivelserne.
Brandet skal udbredes til professionel-
le byggemarkeder, butiksformat skal
imødekomme kernekundernes behov, og
endeligt skal der skabes en fælles marke-
tingplatform, så såvel egne enheder som
lokale distributører nemt kan genbruge
marketingindsatser på tværs.
For at kunne servicere kernekunderne
bedre, udnytte Flüggers kompetencer
samt øge lønsomheden, skal forretnin-
gen simplificeres. Det indebærer bl.a.
nedlukning af forretning, der ikke passer
til strategien, gradvis harmonisere labels
og recepter, og at kontraktprincipper til
dekunder strømlines til værdikæden.
Den operationelle infrastruktur skal være
robust og understøtte de kommercielle
valg. Det indebærer bl.a. IT-systemer med
øje for kunderejsen, såvel som at produkti-
on og logistik skal være effektiv samt sikre
varetilgængelighed ved nye markeder og
partnerskaber.
Strategi 2024-27
25
Flügger årsrapport 2024/25
25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Fulehuk Fyr – malet til at modstå elementerne
Restaurering med fokus på holdbarhed
I 2024 skulle Fulehuk Fyr i Oslofjorden restaureres. Salt, regn og
rde vindforhold havde slidt på den historiske bygning, som
ligger isoleret på et skær i Oslofjorden. Foreningen Fulehuks
Venner, der vedligeholder fyret, havde brug for maling, der kun-
ne klare de særlige betingelser og samtidig bevare bygningens
udtryk.
Efter grundig research faldt valget på Flügger i Tønsberg syd for
Oslo. Her fandt man sammen en løsning til en restaurering, hvor
rådgivning og de helt rigtige produkter spillede en nøglerolle.
Facade Resist – udviklet til kystklima
Til opgaven faldt valget på Flügger Facade Primer og Flügger
Facade Resist. Begge produkter er udviklet til Islands ofte eks-
treme klima, hvor de også er vores mest populære produkter.
Flügger Facade Resist var selskrevet til projektet, fordi den yder
langtidsholdbar beskyttelse mod netop de påvirkninger, som
Fulehuk udsættes for: høj luftfugtighed, salt, vand og blæst fra
havet, UV-stråling og store temperatursvingninger.
Facade Resist danner en robust overflade med lav vandopta-
gelse og høj diffusionsåbenhed. Det betyder, at bygningen kan
ånde, samtidig med at den beskyttes mod nedbrydning.
Primeren sikrer optimal vedhæftning, også på ældre underlag,
og skaber den nødvendige bund for et langtidsholdbart resultat.
Ved hav, vind og salt, betyder holdbarhed alt
Valget faldt på netop disse produkter, fordi det på et sted som
Fulehuk ikke kun handler om æstetik – det handler om, at over-
fladerne kan holde i årevis uden at krakelere, skalle af eller tage
skade. Derfor var det afgørende at de kunne modstå tidens tand
– og havets kræfter.
Restaureringen var vellykket og i dag står fyret nyistandsat og
klar til brug. For Flügger er det et projekt, der viser, hvordan
Flügger slår til alle steder – også der, hvor forholdene er alt andet
end standard.
Om Fulehuk Fyr og Fulehuks Venner
Fulehuk Fyr ligger på en lille holm i
Oslofjorden og blev opført i 1821. Fyret
var i drift frem til 1989 og er i dag en del
af Færder Nationalpark.
Siden 2006 har den frivillige forening
Fulehuks Venner stået for drift og
vedlige hold. De arbejder for at bevare
stedet som et åbent, levende kulturmiljø.
Adgangen er kun mulig med båd, og
alle materialer transporteres og bæres i
land af foreningens egne folk.
26
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Governance
27
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
med international ledelse, finansiel styring, produktion og
markedsføring. Du kan læse mere om mangfoldighedspolitikken
under bæredygtighedsrapporteringen S1 Egen arbejdsstyrke
- diversitet.
Bestyrelsen har en forretningsorden, som i samspil med
selskabets holdning til seneste anbefalinger for god selskabs-
ledelse omtaler væsentlige opgaver og ansvar, som påhviler
bestyrelsen.
Bestyrelsens selvevaluering
Bestyrelsens selvevalueringsprocedure foregår ved en anonym,
kvantitativ undersøgelse, der gennemføres årligt forud for afslut-
ningen på regnskabsåret. Resultaterne fra dette års
selvevaluering viser generelt en stor tilfredshed med effektivi-
teten, indholdet og frekvensen af bestyrelsesmøderne samt
med den information, der gives i forbindelse med møderne.
Evalueringen viser desuden, at alle bestyrelsesmedlemmerne er
tilfredse med samarbejdet i bestyrelsen samt med bestyrelses-
formanden og direktionen.
Vederlagspolitik og vederlagsrapport
Flügger har i overensstemmelse med selskabslovens regler
udarbejdet en vederlagsrapport for afnning af bestyrelsen og
direktionen, som blev godkendt på generalforsamlingen i 2024
ved vejledende afstemning.
Vi henviser til koncernens vederlagspolitik, som kan læses
på www.flugger.com/investor/corporate-governance/veder-
lagspolitik/ samt koncernens vederlagsrapport, som kan
læses på www.flugger.com/investor/corporate-governance/
vederlagsrapport/.
Bestyrelsesudvalg i Flügger group A/S
Selskabet har nedsat et revisionsudvalg samt et nominerings-
og vederlagsudvalg.
Selskabsledelse
Aktionærerne er den øverste myndighed i Flügger og udøver
deres rettigheder på generalforsamlingen. Alle aktionærer har,
i overensstemmelse med lovgivningen og selskabets ved-
tægter, ret til at komme med forslag, deltage i og stemme på
generalforsamlingen.
Ledelsen i Flügger er todelt og består af en bestyrelse samt en
direktion. Bestyrelsen ansætter og superviserer direktionen,
fastsætter den overordnede strategi, følger op på performance
og bidrager herved til koncernens løbende udvikling. Direktionen
er ansvarlig for virksomhedens daglige ledelse, herunder
organiseringen af selskabet, implementering af strategien samt
rapportering til bestyrelsen.
Bestyrelsen i Flügger group A/S
Bestyrelsen i Flügger består af fire medlemmer valgt af general-
forsamlingen samt to medarbejderrepræsentanter.* Der er
generalforsamlingen direkte valg af bestyrelsens formand og
næstformand.
De generalforsamlingsvalgte medlemmer vælges for et år ad
gangen, og genvalg er muligt. Medarbejderrepræsentanterne
vælges for en fireårig periode.
I bestyrelsen er ét af vores fire generalforsamlingsvalgte med-
lemmer kvinde (25%). Dermed opfylder vi Erhvervsstyrelsens
definition på en ligelig kønsfordeling i bestyrelsen.*
Af de fire generalfforsamlingsvalgte bestyrelsesmedlemmer
anses 50 % for værende uafhængige.* Jimmi King Mortensen er
afhængig, da han har været CEO i Flügger group A/S frem til 1/4-
2021, mens Bettina Antitsch Mortensen er storaktionær.
Ved indstilling af de fire generalforsamlingsvalgte medlemmer er
der fokus på mangfoldighed samt på medlemmernes kom-
petencer og erfaringer. Der tilstræbes en ligelig kønsmæssig
repræsentation, som samtidig afspejler væsentlige kompetencer
inden for Flüggers kerneområder, herunder indsigt i og erfaring
Revisionsudvalgets formål er primært at overvåge regn-
skabsaflæggelsesprocessen, herunder overvåge overholdelse
af gældende lovgivning, standarder og andre forskrifter for
børsnoterede selskaber vedrørende regnskabsaflæggelse og
offentliggørelse af finansiel rapportering samt vurdere behovet
for intern revision. Udvalgets medlemmer er valgt af bestyrelsen
og består af Kim Balle (formand) og Jimmi King Mortensen.
Nominerings- og vederlagsudvalget har til formål at indstille
og anbefale kandidater til bestyrelsen, bidrage til at sikre en
sammensætning i overensstemmelse med nærmere fastsatte
kriterier, samt sikre overholdelsen af vederlagspolitik og komme
med forslag til vederlag til bestyrelse og direktion. Udvalgets
medlemmer er valgt af bestyrelsen samt hovedaktionæren og
består af Ulf Schnack (formand), Peter Korsholm og Kim Balle.
God selskabsledelse
Bestyrelsen forholder sig løbende til anbefalinger for god
selskabsledelse og kan konstatere, at stort set alle anbefalinger
følges.
Anbefalinger, som ikke følges i fuldt omfang:
- Anbefaling 1.1.3, idet selskabet har valgt ikke længere at
udarbejde kvartalsrapporter.
- Anbefaling 3.2.2, idet selskabets tidligere administrerende
direkr, Jimmi King Mortensen, indtrådte d. 1. april 2021 som
næstformand i bestyrelsen.
- Anbefaling 3.4.2, idet flertallet af medlemmerne i
ledelsesudvalgene ikke er uafhængige.
- Anbefaling 3.5.1, idet selskabet ikke inddrager ekstern bistand
ved bestyrelsesevalueringen, da selskabet vurderer, at den
interne bestyrelsesevaluering er fyldestgørende.
Den fulde redegørelse er tilgængelig på selskabets hjemmeside:
www.flugger.com/investor/corporate-governance/
anbefalinger-god-selskabsledelse/
* ESRS oplysningskrav indarbejdet ved henvisning i dette afsnit:
ESRS 2 GOV-1, punkt 21, litra a), b), d) og e)
28
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Interne kontroller og risikostyring
Direktionen overger løbende interne kontroller og over-
holdelsen af relevant lovgivning samt andre forskrifter og
bestemmelser i forbindelse med regnskabsaflæggelsen.
Direktionen rapporterer løbende herom til bestyrelsen jf. §107b.
Redegørelse for risikostyring kan læses på https://www.flugger.
com/investor/corporate-governance/risikostyring/.
Dataetik
Flügger har vedtaget en retningslinje for dataetik jf. §99d, som
lder for alle selskaber i koncernen og fastsætter rammer-
ne for ansvarlig databehandling i Flügger. Retningslinjen er et
supplement til øvrige etiske, sikkerhedsmæssige og persondata-
retlige tiltag i koncernen. I vores databehandling har vi fokus
på at fastholde et højt niveau af informationssikkerhed og sikre
efter levelse af persondataretlige regler og brugernes rettigheder.
Behandling af data skal behandles i overensstemmelse med de
af Flügger definerede dataetiske principper, såsom ansvarlighed,
gennemsigtighed og tryghed, hvorefter al behandling af data
skal ske til klare afgrænsede formål, ligesom det tilstræbes at
designe gennemsigtighed ind i løsningerne for behandling af
data, således datasubjekterne i videst muligt omfang har direkte
indsigt i data om dem, og de behandlinger der bliver foretaget.
Dette gælder for al behandling af data, herunder persondata.
Ligeledes har Flügger iværksat nødvendige tiltag for at sikre, at
data ikke gøres tilgængelige for uautoriserede ved til enhver tid
at have et forsvarligt IT-sikkerhedsniveau.
29
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Bestyrelse
Peter Korsholm, formand, uafhængig
Født 1971, indtrådt i bestyrelsen i 2022.
Kvalifikationer*: Erfaring med logistik og e-handel bl.a. fra besty-
relsesarbejde og investering i Lomax A/S og Unisport A/S samt
specifikt logistik fra GDL Transport AB og DANX A/S Group.
Omfattende erfaring inden for M&A fra sin tid som partner i og
chef for EQT Partners Denmark samt fra private investeringer.
Dertil erfaring med regnskabsrapportering, risikostyring og ka-
pitalmarkeder fra stilling som koncernøkonomidirektør i AAK AB
og bestyrelsesmedlem og Audit and Risk Committee-medlem i
Ørsted A/S.
Bæredygtighedsrelaterede ekspertise**: Omfattende kendskab
til bæredygtighedsarbejdet og den grønne omstilling gennem sin
post som bestyrelsesmedlem i Too Good To Go koncernen samt
som tidligere bestyrelsesmedlem i Ørsted A/S og RGS Nordic A/S.
Uddannelse: MBA fra INSEAD, MSc Økonometri og matematisk
økonomi fra London School of Economics, BA Økonomi fra
Københavns Universitet.
Beholdning af Flügger aktier: Togula ApS har 50.000 stk.
(storaktionær)
Andre ledelseshverv: Administrerende direktør: DSVM Invest
A/S, DSV Miljø Group A/S, Togula ApS og Totalleverancer
Sverige AB. Bestyrelsesformand: Too Good To Go Holding ApS,
Nymølle Stenindustrier A/S, Lion Danmark I ApS og to heleje-
de datterselskaber af Lion Danmark I ApS (Lomax-koncernen)
samt United Fintech. Bestyrelsesmedlem: DSVM Invest A/S og
fem helejede datterselskaber, DSV Transport A/S, samt BCHG
Holding A/S og tre helejede datter selskaber.
Jimmi Mortensen, næstformand, ikke-uafhængig
Født 1974, indtrådt i bestyrelsen i 2021.
Kvalifikationer*: Indgående kendskab til Flügger bl.a. gennem
sit hverv, som CEO i Flügger group A/S fra 2016-2021. +20 års
C-level erfaring fra kommercielle & CEO positioner i større inter-
nationale koncerner.
Bæredygtighedsrelaterede ekspertise**: Gennem sit hverv som
CEO i Actona Group stort kendskab til miljømæssig bæredyg-
tighed qua Actonas Science Based Target initiative verificerede
reduktionsmål.
Uddannelse: MBA Henley Business School. Harvard, Stanford &
INSEAD Executive Pro- gramme, HD-A Aarhus Universitet.
Beholdning af Flügger aktier: 4.261 stk.
Andre ledelseshverv: CEO i Actona Group A/S (fra april 2021).
Bestyrelsesformand i SITS sp. Z.o.o. og i Liewood A/S.
Kim Balle, uafhængig
Født 1968, indtrådt i bestyrelsen i 2021.
Kvalifikationer*: Har gennem sin mangeårige erfaring fra
ledende poster i dansk erhvervsliv arbejdet med bl.a. økonomi-
styring, Governan- ce & Compliance, Corporate Strategy, M&A,
IT & Business Transformation, BI & Artificial Intelligence samt
forretningsudvikling.
Bæredygtighedsrelaterede ekspertise**: I sin rolle som CFO i
Torm har Kim Balle over de seneste år arbejdet indgående med
implementeringen af blandt andet CSRD og EU Taxonomien og
derudover det generelle kommercielle og operationelle arbejde
med bæredygtighed i virksomheden.
Uddannelse: Bankuddannet, HD-F Aarhus Universitet,
Executive MBA Copenhagen Business School, Harvard &
Oxford University Executive Programmes, IMD Executive
programmes samt Cyber Security program og bestyrelsesud-
dannelse ved Copenhagen Business School.
Beholdning af Flügger aktier: 718 stk.
Andre ledelseshverv: Chief Financial Officer i TORM A/S (siden
2019). Formand for bestyrelsen i TORM A/S og TORM Fonden
samt medlem af bestyrelsen i Nordea Invest, Lind Capital A/S,
Liewood A/S og Velliv (samt formand for revisionsudvalget).
Yderligere direkr i Kim Balle Holding ApS.
* ESRS oplysningskrav indarbejdet ved henvisning i dette afsnit: ESRS 2 GOV-1, punkt 21, litra c)
** ESRS oplysningskrav indarbejdet ved henvisning i dette afsnit: ESRS 2 GOV-1, punkt 23
30
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Bettina Antitsch Mortensen, ikke-uafhængig
Født 1978, indtrådt i bestyrelsen i 2022.
Kvalifikationer*: Har gennem sit ejerskab og le- delseshverv
i M+ koncernen, der blandt andet omfatter Hybel og M+
Ejendomme, stor markedsindsigt i bygge- og ejendomsbran-
chen. Har samtidig en bred juridisk erfaring med baggrund som
erhvervsadvokat samt efterfølgende langvarig karriere som
forsvarsadvokat med møderet for Højesteret.
Bæredygtighedsrelaterede ekspertise**: Gennem Bettina
Antitsch Mortensens mangeårige hverv i bygge- og ejen-
domsbranchen har hun oparbejdet erfaring inden for ir de
dokumentationskrav, der ligger i forbindelse med byggeri.
Uddannelse: Cand.jur. fra Aarhus Universitet, Uddannet advo-
kat med møderet for Højesteret, Advokat (H), CBS Executive
bestyrelsesuddannelse.
Beholdning af Flügger aktier: M+ II A/S har 851.487 stk.
(storaktionær)
Andre ledelseshverv: Bestyrelsesformand i M+ Invest A/S samt
fem datterselskaber, M+ Ejendomme A/S samt seks dattersel-
skaber, M+ II A/S, + III A/S og to datter selskaber, Hybel Danmark
A/S samt fire datterselskaber, Stenhøj Husene Holding A/S samt
fire datterselskaber, MPP Holding I A/S samt fire datterselskaber
og Won Holding ApS samt et datterselskab. Bestyrelsesmedlem
i fem datterselskaber til M+ Invest A/S, ni associerede selskaber
til M+ Invest A/S samt Ejendomsselskabet Houmannsgade ApS.
Direkr i F.M. 16 Holding ApS, FM 09 Holding ApS, Hybel M.K.P.
Holding ApS, Hybel M.S. Holding ApS, RM 07 Holding ApS samt
FRB 20 Holding ApS.
Dorthe Susanne Laursen, medarbejdervalgt
Født 1963, indtrådt i bestyrelsen i 2023.
Payroll og ER Lead i People, Communication & Culture.
Kvalifikationer*: Stor erfaring inden for Flügger med ansættelse
i Payroll og HR siden 1986. Dorthe Susanne Laursen har indsigt
og forståelse for hvorledes nye tiltag og arbejdsprocesser påvir-
ker organisationen.
Beholdning af Flügger aktier: 30 stk.
Mikkel Kjærsgaard Boelskifte, medarbejdervalgt
Født 1983, indtrådt i bestyrelsen i 2023.
Country Manager for Flügger Danmark og PP professional paint.
Kvalifikationer*: Stort kendskab til forretningen som helhed
igennem mange års erfaring i flere forskellige stillinger bla.
Regional Manager - Flügger, Sales Manager Professional -
PP professional paint og senest Country Manager for Flügger
Danmark og PP professional paint.
Beholdning af Flügger aktier: 715 stk.
Bestyrelse
* ESRS oplysningskrav indarbejdet ved henvisning i dette afsnit: ESRS 2 GOV-1, punkt 21, litra c)
** ESRS oplysningskrav indarbejdet ved henvisning i dette afsnit: ESRS 2 GOV-1, punkt 23
31
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Direktion
Sune Dedenroth Schnack,
Chief Executive Officer
Født 1990. Ansat i Flügger siden 2018.
Kvalifikationer: Indgående kendskab til Flügger gennem ledel-
seshverv i både koncern og datterselskaber. Solid finansiel og
strategisk værktøjskasse fra uddannelse og tidligere job som
seniorkonsulent hos Rambøll Management Consulting.
Uddannelse: M.Sc. Economics and Business Administration
(Accounting and Finance).
Beholdning af Flügger aktier: 1.315.247 stk. (heraf er de 590.625
stk. A-aktier samt 720.610 stk. B-aktier ejet sammen med Ulf
Schnack gennem selskabet SUS 2013 ApS (Flügger Holding)).
Optioner (tegningsoptioner & RSU): 29.751 stk.
Lucas Eichild,
Chief Financial Officer
Født 1990. Ansat i Flügger siden 2021.
Kvalifikationer: Erfaring fra Carnegie Investment Bank samt tidli-
gere ledelsesrolle i Flügger med ansvar for forretningsudvikling.
Uddannelse: M.Sc. Economics and Business Administration
(Accounting and Finance).
Beholdning af Flügger-aktier: 901 stk.
Optioner (tegningsoptioner & RSU): 9.077 stk.
Ulf Schnack, Chief DNA Officer
Født 1936. Ansat i Flügger siden 1958.
Kvalifikationer: Mere end 65 års erfaring i Flügger.
Uddannelse: Kemiingeniør fra Krefeld,
HD-A fra CBS.
Beholdning af Flügger-aktier: 1.350.089 stk. (heraf er de
590.625 stk. A-aktier samt 720.610 stk. B-aktier ejet sammen
med Sune Schnack gennem selskabet SUS 2013 ApS (Flügger
Holding).
Øvrige ledelseshverv: Direktør i ApS SPKR NR. 2722, BB 2014
ApS og SUS 2013 ApS.
32
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Bestyrelsen og direktionen har dags dato behandlet og god-
kendt årsrapporten for regnskabsåret 1. maj 2024 til 30. april
2025 for Flügger group A/S.
Koncernregnskabet og årsregnskabet er udarbejdet i overens-
stemmelse med IFRS Accounting Standards som godkendt af
EU og yderligere krav i årsregnskabsloven. Ledelsesberetningen
er udarbejdet efter årsregnskabsloven.
Koncernregnskabet og årsregnskabet giver efter vores opfat-
telse et retvisende billede af koncernens og selskabets aktiver,
passiver og finansielle stilling pr. 30. april 2025 samt af resultatet
af koncernens og selskabets aktiviteter og pengestrømme for
regnskabsåret 1. maj 2024 til 30. april 2025.
Ledelsesberetningen indeholder efter vores opfattelse en retvi-
sende redegørelse for udviklingen i koncernens og selskabets
aktiviteter og økonomiske forhold, årets resultat og af koncer-
nens og selskabets finansielle stilling samt en beskrivelse af de
væsentligste risici og usikkerhedsfaktorer, som koncernen og
selskabet står over for.
Endvidere er bæredygtighedsrapporteringen, som er en del af
ledelsesberetningen, i alle væsentlige henseender udarbejdet
i overensstemmelse med årsregnskabslovens §99 a. Dette
omfatter, at European Sustainability Reporting Standards (ESRS)
er overholdt, samt at den af ledelsen gennemførte proces til
identifikation af de oplysninger, der rapporteres i bæredyg-
tighedsrapporteringen (“Processen”), er i overensstemmelse
Ledelsespåtegning
Bestyrelse:
Peter Korsholm, formand Jimmi Mortensen, næstformand
Kim Balle Bettina Antitsch Mortensen
Dorthe Susanne Laursen Mikkel Kjærsgaard Boelskifte
Direktion:
Sune Dedenroth Schnack, CEO Lucas Eichild, CFO
Ulf Schnack, CDO
med beskrivelsen i vores IRO-1 Dobbelt væsentlighedsanalyse.
Endvidere er oplysningerne i bæredygtighedsrapporterin-
gens underafsnit EU taksonomirapportering i miljøafsnittet i
alle væsentlige henseender i overensstemmelse med Artikel
8 i Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) 2020/852
(“Taksonomiforordningen”).
Årsrapporten for 2024/25 indeholder den første implemente-
ring af årsregnskabslovens §99 a i relation til krav i ESRS. Der
forventes at blive udstedt mere klar vejledning og praksis på
forskellige områder i de kommende år. Desuden indeholder bæ-
redygtighedsrapporteringen fremadrettede udsagn, baseret på
oplyste forudsætninger om begivenheder, der kan forekomme i
fremtiden og eventuelle fremtidige handlinger fra koncernen. De
faktiske resultater vil sandsynligvis være anderledes, da fremtidi-
ge begivenheder ofte ikke indtræder som forventet.
Det er vores opfattelse, at årsrapporten for Flügger group A/S
for regnskabsåret 1. maj 2024 - 30. april 2025, med filnavnet
5493008AHEOXL9ETQO38-2025-04-30-da.zip, i alle væ-
sentlige henseender er udarbejdet i overensstemmelse med
ESEF-forordningen.
Årsrapporten indstilles til generalforsamlingens godkendelse.
dovre, den 26. juni 2025
33
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Til aktionærerne i Flügger group A/S
Revisionspåtegning på regnskabet
Konklusion
Det er vores opfattelse, at koncernregnskabet og årsregnskabet
giver et retvisende billede af koncernens og selskabets aktiver,
passiver og finansielle stilling pr. 30. april 2025 samt af resultatet
af koncernens og selskabets aktiviteter og pengestrømme for
regnskabsåret 1. maj 2024 - 30. april 2025 i overensstemmelse
med IFRS Accounting Standards som godkendt af EU og yderli-
gere krav i årsregnskabsloven.
Vores konklusion er konsistent med vores revisionsprotokollat til
revisionsudvalget og bestyrelsen.
Hvad har vi revideret
Flügger group A/S' koncernregnskab og årsregnskab for regn-
skabsåret 1. maj 2024 - 30. april 2025 omfatter resultatopgørelse
og totalindkomstopgørelse, balance, egenkapitalopgørelse,
pengestrømsopgørelse og noter, herunder oplysning om
anvendt regnskabspraksis, for såvel koncernen som selskabet
(”regnskabet”).
Grundlag for konklusion
Vi udførte vores revision i overensstemmelse med internationale
standarder om revision (ISA) og de yderligere krav, der er gæl-
dende i Danmark. Vores ansvar ifølge disse standarder og krav
er nærmere beskrevet i revisionspåtegningens afsnit Revisors
ansvar for revisionen af regnskabet.
Det er vores opfattelse, at det opnåede revisionsbevis er til-
strækkeligt og egnet som grundlag for vores konklusion.
Uafhængighed
Vi er uafngige af koncernen i overensstemmelse med
International Ethics Standards Board for Accountants’
Den uafhængige revisors revisionspåtegning
internationale retningslinjer for revisorers etiske adfærd (IESBA
Code) og de yderligere etiske krav, der er gældende i Danmark,
ligesom vi har opfyldt vores øvrige etiske forpligtelser i overens-
stemmelse med disse krav og IESBA Code.
Efter vores bedste overbevisning er der ikke udført forbudte ik-
ke-revisionsydelser som omhandlet i artikel 5, stk. 1, i forordning
(EU) nr. 537/2014.
Valg
Vi blev første gang valgt som revisor for Flügger group A/S den
22. august 2011 for regnskabret 2011/12. Vi er genvalgt årligt
ved generalforsamlingsbeslutning i en samlet sammenhæn-
gende opgaveperiode på 14 år frem til og med regnskabsåret
2024/25. Vi blev genudpeget efter en udbudsprocedure på
generalforsamlingen den 11. august 2021.
Centrale forhold ved revisionen
Centrale forhold ved revisionen er de forhold, der efter vores
faglige vurdering var mest betydelige ved vores revision af regn-
skabet for 2024/25. Disse forhold blev behandlet som led i vores
revision af regnskabet som helhed og udformningen af vores
konklusion herom. Vi afgiver ikke nogen særskilt konklusion om
disse forhold.
Centralt forhold ved revisionen
Værdiansættelsen af koncernens varebeholdninger, der består af
råvarer, varer under fremstilling samt færdigvarer og handelsva-
rer, er baseret på en række ledelsesmæssige skøn vedrørende
opgørelse af standardkostpriser, tillæg for indirekte produktions-
omkostninger og vurdering af ukurans, herunder i forhold til valg
af metoder, data og de af ledelsen anvendte forudsætninger.
Vi fokuserede på området som følge af varebeholdningernes og
vareforbrugets væsentlighed for regnskabet og kompleksiteten i
de udøvede regnskabsmæssige skøn.
Vi henviser til beskrivelsen i note 2, 6 og 16 i koncernregnskabet.
Hvordan vi har behandlet det centrale forhold ved
revisionen
Vi udførte risikovurderingshandlinger med henblik på at opnå en
forståelse af it-systemer, forretningsgange og relevante kontroller
vedrørende varebeholdninger og vareforbrug. For kontrollerne
vurderede vi, om de var designet og implementeret til effektivt
at adressere risikoen for væsentlig fejlinformation. For udvalgte
kontroller, som vi planlagde at basere os på, testede vi, om de
var udført på konsistent basis.
Vi vurderede ledelsens model til opgørelse af standardkostpri-
ser og indirekte produktionsomkostninger, samt testede om
beregningerne var foretaget på et konsistent grundlag i overens-
stemmelse med koncernens regnskabspraksis.
Vi testede stikprøvevist for- og efterkalkulationer, herunder
beregningernes nøjagtighed og vurderede de væsentligste
forudsætninger.
Vi vurderede ledelsens model til opgørelse af ukurans, herunder
ledelsens vurdering af nedskrivningsbehov som følge af specifik-
ke markedsforhold, produktionsmetoder, sortimentstilpasninger,
langsomt omsættelige varer samt andre indikatorer på ukurans.
Udtalelse om ledelsesberetningen
Ledelsen er ansvarlig for ledelsesberetningen.
Vores konklusion om regnskabet omfatter ikke ledelsesbe-
retningen, og vi udtrykker som led i revisionen ingen form for
konklusion med sikkerhed om ledelsesberetningen.
I tilknytning til vores revision af regnskabet er det vores ansvar
at læse ledelsesberetningen og i den forbindelse overveje, om
ledelsesberetningen er væsentligt inkonsistent med regnskabet
eller vores viden opnået ved revisionen eller på anden måde
synes at indeholde væsentlig fejlinformation.
Vores ansvar er derudover at overveje, om ledelsesberetningen
indeholder krævede oplysninger i henhold til årsregnskabslo-
ven. Dette omfatter ikke kravene i årsregnskabslovens § 99 a
34
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
vedrørende bæredygtighedsrapporteringen, som er omfattet af
den særskilte erklæring med begrænset sikkerhed herom.
Baseret på det udførte arbejde er det vores opfattelse, at
ledelsesberetningen er i overensstemmelse med koncernregn-
skabet og årsregnskabet og er udarbejdet i overensstemmelse
med årsregnskabslovens krav, bortset fra kravene i årsregn-
skabslovens § 99 a vedrørende bæredygtighedsrapporteringen,
jf. ovenfor. Vi har ikke fundet væsentlig fejlinformation i
ledelsesberetningen.
Ledelsens ansvar for regnskabet
Ledelsen har ansvaret for udarbejdelsen af et koncernregnskab
og et årsregnskab, der giver et retvisende billede i overensstem-
melse med IFRS Accounting Standards som godkendt af EU
og yderligere krav i årsregnskabsloven. Ledelsen har endvidere
ansvaret for den interne kontrol, som ledelsen anser for nødven-
dig for at udarbejde et regnskab uden væsentlig fejlinformation,
uanset om denne skyldes besvigelser eller fejl.
Ved udarbejdelsen af regnskabet er ledelsen ansvarlig for at
vurdere koncernens og selskabets evne til at fortsætte driften; at
oplyse om forhold vedrørende fortsat drift, hvor dette er relevant;
samt at udarbejde regnskabet på grundlag af regnskabsprincip-
pet om fortsat drift, medmindre ledelsen enten har til hensigt at
likvidere koncernen eller selskabet, indstille driften eller ikke har
andet realistisk alternativ end at gøre dette.
Revisors ansvar for revisionen af regnskabet
Vores mål er at opnå høj grad af sikkerhed for, om regnskabet
som helhed er uden væsentlig fejlinformation, uanset om denne
skyldes besvigelser eller fejl, og at afgive en revisionspåtegning
med en konklusion. Høj grad af sikkerhed er et højt niveau af
sikkerhed, men er ikke en garanti for, at en revision, der udføres
i overensstemmelse med ISA og de yderligere krav, der er
ldende i Danmark, altid vil afdække væsentlig fejlinforma-
tion, når sådan findes. Fejlinformationer kan opstå som følge
af besvigelser eller fejl og kan betragtes som væsentlige, hvis
det med rimelighed kan forventes, at de enkeltvis eller samlet
har indflydelse på de økonomiske beslutninger, som brugerne
træffer på grundlag af regnskabet.
Som led i en revision, der udføres i overensstemmelse med ISA
og de yderligere krav, der er gældende i Danmark, foretager vi
faglige vurderinger og opretholder professionel skepsis under
revisionen. Herudover:
- Identificerer og vurderer vi risikoen for væsentlig fejlinformation
i regnskabet, uanset om denne skyldes besvigelser eller fejl,
udformer og udfører revisionshandlinger som reaktion på disse
risici samt opnår revisionsbevis, der er tilstrækkeligt og egnet
til at danne grundlag for vores konklusion. Risikoen for ikke at
opdage væsentlig fejlinformation forårsaget af besvigelser er
jere end ved væsentlig fejlinformation forårsaget af fejl, idet
besvigelser kan omfatte sammensværgelser, dokumentfalsk,
bevidste udeladelser, vildledning eller tilsidesættelse af intern
kontrol.
- Opnår vi forståelse af den interne kontrol med relevans for
revisionen for at kunne udforme revisionshandlinger, der er
passende efter omstændighederne, men ikke for at kunne
udtrykke en konklusion om effektiviteten af koncernens og
selskabets interne kontrol.
- Tager vi stilling til, om den regnskabspraksis, som er anvendt
af ledelsen, er passende, samt om de regnskabsmæssige
skøn og tilknyttede oplysninger, som ledelsen har udarbejdet,
er rimelige.
- Konkluderer vi, om ledelsens udarbejdelse af regnskabet
på grundlag af regnskabsprincippet om fortsat drift er
passende, samt om der på grundlag af det opnåede
revisionsbevis er væsentlig usikkerhed forbundet med
begivenheder eller forhold, der kan skabe betydelig tvivl om
koncernens og selskabets evne til at fortsætte driften. Hvis
vi konkluderer, at der er en væsentlig usikkerhed, skal vi i
vores revisionspåtegning gøre opmærksom på oplysninger
herom i regnskabet eller, hvis sådanne oplysninger ikke er
tilstrækkelige, modificere vores konklusion. Vores konklusioner
er baseret på det revisionsbevis, der er opnået frem til datoen
for vores revisionspåtegning. Fremtidige begivenheder eller
forhold kan dog medføre, at koncernen og selskabet ikke
længere kan fortsætte driften.
- Tager vi stilling til den samlede præsentation, struktur og
indhold af regnskabet, herunder noteoplysningerne, samt
om regnskabet afspejler de underliggende transaktioner og
begivenheder på en sådan måde, at der gives et retvisende
billede heraf.
- Planlægger og udfører vi koncernrevisionen for at opnå
tilstrækkeligt og egnet revisionsbevis vedrørende de finansielle
oplysninger for virksomhederne eller forretningsenhederne
i koncernen som grundlag for at udforme en konklusion
om koncernregnskabet. Vi er ansvarlige for at lede, føre
tilsyn med og gennemgå det udførte revisionsarbejde til
brug for koncernrevisionen. Vi er eneansvarlige for vores
revisionskonklusion.
Vi kommunikerer med den øverste ledelse om blandt andet det
planlagte omfang og den tidsmæssige placering af revisionen
samt betydelige revisionsmæssige observationer, herunder
eventuelle betydelige mangler i intern kontrol, som vi identificerer
under revisionen.
Vi afgiver også en udtalelse til den øverste ledelse om, at vi har
opfyldt relevante etiske krav vedrørende uafhængighed, og oply-
ser den om alle relationer og andre forhold, der med rimelighed
kan tænkes at påvirke vores uafhængighed og, hvor dette er
relevant, anvendte sikkerhedsforanstaltninger eller handlinger
foretaget for at eliminere trusler.
Med udgangspunkt i de forhold, der er kommunikeret til den
øverste ledelse, fastslår vi, hvilke forhold der var mest betydelige
ved revisionen af regnskabet for den aktuelle periode og dermed
er centrale forhold ved revisionen. Vi beskriver disse forhold i
vores revisionspåtegning, medmindre lov eller øvrig regulering
udelukker, at forholdet offentliggøres.
35
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Erkring om overholdelse af
ESEF-forordningen
Som et led i revisionen af regnskabet for Flügger group A/S
har vi udført handlinger med henblik på at udtrykke en konklu-
sion om, hvorvidt årsrapporten for regnskabsåret 1. maj 2024
til 30. april 2025, med filnavnet 5493008AHEOXL9ETQO38-
2025-04-30-da.zip, er udarbejdet i overensstemmelse med
EU-Kommissionens delegerede forordning 2019/815 om det fæl-
les elektroniske rapporteringsformat (ESEF-forordningen), som
indeholder krav til udarbejdelse af en årsrapport i XHTML-format
og iXBRL-opmærkning af koncernregnskabet inklusive noter.
- Ledelsen har ansvaret for at udarbejde en årsrapport, som
overholder ESEF-forordningen, herunder:
- Udarbejdelse af årsrapporten i XHTML-format,
- Udvælgelse og anvendelse af passende iXBRL-tags, herunder
udvidelser til ESEF-taksonomien og forankring heraf til
elementer i taksonomien, for finansiel information, som kræves
opmærket, med udøvelse af skøn hvor nødvendigt,
- At sikre konsistens mellem iXBRL-opmærket data og det
menneskeligt læsbare koncernregnskab, og
- For den interne kontrol, som ledelsen anser for nødvendig
for at udarbejde en årsrapport, som overholder
ESEF-forordningen.
Vores ansvar er, baseret på det opnåede bevis, at opnå høj grad
af sikkerhed for, om årsrapporten i alle væsentlige henseender
er udarbejdet i overensstemmelse med ESEF-forordningen, og
at udtrykke en konklusion. Arten, omfanget og den tidsmæssige
placering af de valgte handlinger afhænger af revisors faglige
vurdering, herunder vurdering af risikoen for væsentlige afvigel-
ser fra kravene i ESEF-forordningen, uanset om disse skyldes
besvigelser eller fejl. Handlingerne omfatter:
Torben Jensen
Statsautoriseret revisor
mne18651
Christian Møller Gyrsting
Statsautoriseret revisor
mne44111
- Kontrol af, om årsrapporten er udarbejdet i XHTML-format,
- Opnåelse af en forståelse af selskabets proces for
iXBRL-opmærkning og af den interne kontrol vedrørende
opmærkningsprocessen,
- Vurdering af fuldstændigheden af iXBRL-opmærkningen af
koncernregnskabet inklusive noter,
- Vurdering af, hvorvidt anvendelse af iXBRL-elementer fra
ESEF-taksonomien og selskabets oprettelse af udvidelser til
taksonomien er passende, når relevante elementer i ESEF-
taksonomien ikke er identificeret,
- Vurdering af forankringen af udvidelser til elementer i ESEF-
taksonomien, og
- Afstemning af iXBRL-opmærket data med det reviderede
koncernregnskab.
Det er vores opfattelse, at årsrapporten for Flügger group A/S
for regnskabsåret 1. maj 2024 til 30. april 2025, med filnavnet
5493008AHEOXL9ETQO38-2025-04-30-da.zip, i alle væ-
sentlige henseender er udarbejdet i overensstemmelse med
ESEF-forordningen.
Hellerup, 26. juni 2025
PricewaterhouseCoopers
Statsautoriseret Revisionspartnerselskab
CVR-nr. 3377 1231
36
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Til Flügger group A/S interessenter
Konklusion med begrænset sikkerhed
Vi har udført en erkringsopgave med begrænset sikker-
hed på bæredygtighedsrapporteringen for Flügger group A/S
(“koncernen”) som inkluderet i ledelsesberetningen (“bæredyg-
tighedsrapporteringen”), side 39-95, for regnskabsåret 1. maj
2024 til 30. april 2025.
Baseret på de udførte handlinger og det opnåede bevis er
vi ikke blevet bekendt med forhold, der giver os anledning til
at konkludere, at bæredygtighedsrapporteringen ikke i alle
væsentlige henseender er udarbejdet i overensstemmelse med
årsregnskabslovens § 99 a, herunder:
- at European Sustainability Reporting Standards (ESRS)
er overholdt, herunder at den af ledelsen gennemførte
proces til identifikation af de oplysninger, der rapporteres
i bæredygtighedsrapporten (”Processen”), er i
overensstemmelse med beskrivelsen i sektionen med titlen
“IRO-1 Dobbelt væsentlighedsanalyse” og
- at oplysningerne i bæredygtighedsrapporteringens sektion
med titlen “EU Taksonomirapportering” overholder artikel 8 i
EU-forordning 2020/852 (“Taksonomiforordningen”).
Grundlag for konklusion
Vi har udført vores erklæringsopgave med begrænset sikker-
hed i henhold til ISAE 3000 (ajourrt) Andre erklæringsopgaver
med sikkerhed end revision eller review af historiske finansielle
oplysninger (”ISAE 3000 (ajourført)”) og yderligere krav gælden-
de i Danmark.
Arten og den tidsmæssige placering af de handlinger, der
udføres ved erklæringsopgaver med begrænset sikkerhed,
er forskellig, og omfanget heraf er mindre end de handlinger,
der udføres ved en erklæringsopgave med høj grad af sik-
kerhed. Som følge heraf er den grad af sikkerhed, der er for
erklæringsopgaver med begrænset sikkerhed, betydeligt mindre
end den sikkerhed, der ville være opnået, hvis der var udført en
erklæringsopgave med høj grad af sikkerhed.
Det er vores opfattelse, at det opnåede bevis er tilstrækkeligt og
egnet som grundlag for vores konklusion. Vores ansvar ifølge
denne standard er nærmere beskrevet i erklæringen afsnit
”Revisors ansvar for erklæringsopgaven”.
Vores uafhængighed og kvalitetsstyring
Vi er uafngige af koncernen i overensstemmelse med
International Ethics Standards Board for Accountants’ internati-
onale retningslinjer for revisorers etiske adfærd (IESBA Code) og
de yderligere etiske krav, der er gældende i Danmark, ligesom
vi har opfyldt vores øvrige etiske forpligtelser i henhold til disse
krav og IESBA Code.
Vores firma anvender International Standard on Quality
Management 1, som kræver, at vi designer, implementerer og
driver et kvalitetsstyringssystem, herunder politikker eller proce-
durer vedrørende overholdelse af etiske krav, faglige standarder,
ldende lov og øvrig regulering.
Ledelsens ansvar for
bæredygtighedsrapporteringen
Ledelsen har ansvaret for at designe og implementere en proces
til identifikation af de oplysninger, der er rapporteret i bæredyg-
tighedsrapporteringen i henhold til ESRS og for at give oplysning
om denne Proces som inkluderet i bæredygtighedsrapporterin-
gens sektion med titlen “IRO-1 Dobbelt væsentlighedsanalyse”.
Dette ansvar omfatter:
- forståelse af, i hvilken kontekst koncernens aktiviteter og
forretningsforbindelser foregår, og opnåelse af en forståelse af
de interessenter, der påvirkes heraf,
- identifikation af faktiske og potentielle indvirkninger (såvel
negative som positive) i relation til bæredygtighedsforhold
samt risici og muligheder, som har indvirkning på eller må
forventes at have indvirkning på koncernens finansielle stilling,
regnskabsmæssige resultat, pengestrømme, adgang til
finansiering eller kapitalomkostninger på kort, mellemlang eller
lang sigt,
- vurdering af væsentligheden af de identificerede indvirkninger,
risici og muligheder i relation til bæredygtighedsforhold ved at
vælge og anvende passende niveau for væsentlighed og
- fastlæggelse af forudsætninger, som er rimelige efter
omstændighederne.
Ledelsen har endvidere ansvaret for udarbejdelsen af bære-
dygtighedsrapporteringen, som omfatter den information, der
er identificeret af Processen, i henhold til årsregnskabslovens
§ 99 a, herunder:
- overholdelse af ESRS,
- udarbejdelse af oplysningerne som inkluderet i
bæredygtighedsrapporteringens sektion med titlen “EU
Taksonomirapportering” i overensstemmelse med artikel 8 i
Taksonomiforordningen,
- design, implementering og opretholdelse af den interne
kontrol, som ledelsen anser for nødvendig for at udarbejde en
bæredygtighedsrapportering uden væsentlig fejlinformation,
uanset om denne skyldes besvigelser eller fejl og
- valg og anvendelse af egnede metoder til
bæredygtighedsrapportering og fastlæggelse af
forudsætninger og for at foretage skøn, som er forsvarlige
efter omstændighederne.
Iboende begrænsninger ved udarbejdelse af
bæredygtighedsrapporteringen
Ved rapportering af fremadrettede oplysninger i overens-
stemmelse med ESRS er ledelsen forpligtet til at udarbejde
de fremadrettede oplysninger på grundlag af oplyste forud-
sætninger om begivenheder, der kan indtræde i fremtiden, og
koncernens mulige fremtidige handlinger. De faktiske udfald
Den uafhængige revisors erklæring med begrænset
sikkerhed på bæredygtighedsrapporteringen
37
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
bliver sandsynligvis anderledes, idet forventede begivenheder
ofte ikke indtræffer som forventet.
Revisors ansvar for erklæringsopgaven
Det er vores ansvar at planlægge og udføre erkringsopgaven
med henblik på at opnå begrænset sikkerhed for, om bære-
dygtighedsrapporteringen er uden væsentlig fejlinformation,
uanset om denne skyldes besvigelser eller fejl, og at afgive en
erklæring med begrænset sikkerhed med vores konklusion.
Fejlinformationer kan opstå som følge af besvigelser eller fejl
og kan betragtes som væsentlige, hvis det med rimelighed
kan forventes, at de enkeltvis eller samlet har indflydelse på de
beslutninger, som brugerne træffer på grundlag af bæredygtig-
hedsrapporteringen i sin helhed.
Som led i en erkringsopgave med begrænset sikkerhed, der
udføres i overensstemmelse med ISAE 3000 (ajourført), foreta-
ger vi faglige vurderinger og opretholder professionel skepsis
under udførelse af opgaven.
Vores ansvar i forhold til Processen omfatter:
- opnåelse af en forståelse af Processen, men ikke med det
formål at udtrykke en konklusion om Processens effektivitet,
herunder resultatet af Processen,
- overvejelse af, om identificerede oplysninger opfylder de
ldende oplysningskrav i ESRS, og
- design og udførelse af handlinger til vurdering af, om
Processen er i overensstemmelse med koncernens
beskrivelse af Processen, som oplyst i sektionen med titlen
“IRO-1 Dobbelt væsentlighedsanalyse”.
Vores ansvar i forhold til bæredygtighedsrapporteringen omfat-
ter endvidere:
- identifikation af oplysninger, hvor det er sandsynligt, at
væsentlig fejlinformation kan opstå som følge af besvigelse
eller fejl, og
- design og udførelse af handlinger målrettet de oplysninger
i bæredygtighedsrapporteringen, hvor det er sandsynligt,
at væsentlig fejlinformation kan opstå. Risikoen for ikke at
opdage væsentlig fejlinformation forårsaget af besvigelser er
jere end ved væsentlig fejlinformation forårsaget af fejl, idet
besvigelser kan omfatte sammensværgelser, dokumentfalsk,
bevidste udeladelser, vildledning eller tilsidesættelse af
intern kontrol.
Sammenfatning af det udførte arbejde
En erklæringsopgave med begrænset sikkerhed omfatter
udførelse af handlinger for at opnå bevis for bæredygtighedsrap-
porteringen. Arten, omfanget og den tidsmæssige placering af
de valgte handlinger afhænger af faglige vurderinger, herunder
identifikation af oplysninger, hvor det er sandsynligt, at væsent-
lig fejlinformation kan opstå i bæredygtighedsrapporteringen,
uanset om denne skyldes besvigelser eller fejl.
I forbindelse med vores erkringsopgave med begrænset
sikkerhed har vi i relation til Processen:
- opnået en forståelse af Processen ved at udføre forespørgsler
for at forstå grundlaget for de oplysninger, som ledelsen
anvender, og ved at gennemgå koncernens interne
dokumentation af dens Proces; og
- vurderet, hvorvidt det bevis, vi har opnået ved hjælp af vores
handlinger i relation til den af koncernens implementerede
Proces, var i overensstemmelse med beskrivelsen
af Processen i sektionen med titlen “IRO-1 Dobbelt
væsentlighedsanalyse.
I forbindelse med vores erkringsopgave med begrænset sik-
kerhed har vi i relation til bæredygtighedsrapporteringen:
- opnået en forståelse af koncernens
rapporteringsprocesser, der er relevant for udarbejdelsen
af koncernens bæredygtighedsrapportering
herunder konsolideringsprocesserne ved at opnå en
forståelse af koncernens kontrolmiljø, processer og
informationssystemer, der er relevante for udarbejdelse
af en bæredygtighedsrapportering, men ikke at vurdere
udformningen af specifikke kontrolaktiviteter, opnå bevis for
implementering heraf eller teste deres funktionalitet,
- vurderet, om væsentlige oplysninger, som er identificeret som
led i Processen, er indeholdt i bæredygtighedsrapporteringen,
- vurderet, om opbygning og præsentation af bæredygtigheds-
rapporteringen er i overensstemmelse med ESRS,
- foretaget forespørgsler af relevant personale og udført
analytiske handlinger i relation til udvalgte oplysninger i
bæredygtighedsrapporteringen,
- udført substanshandlinger i relation til udvalgte oplysninger i
bæredygtighedsrapporteringen,
- hvor relevant, sammenholdt udvalgte oplysninger i
bæredygtighedsrapporteringen med tilsvarende oplysninger i
koncernregnskabet og ledelsesberetningen,
- vurderet metoder, forudsætninger og data for uvelse af
skøn og fremadrettede oplysninger, og
- opnået en forståelse af koncernens proces til identifikation
af økonomiske aktiviteter, der er omfattet af taksonomien,
og økonomiske aktiviteter, der er omfattet af og i
overensstemmelse med taksonomien og de tilsvarende
oplysninger i bæredygtighedsrapporteringen.
Fremhævelse af forhold vedrørende
erklæringsopgaven
Sammenlignelige oplysninger i bæredygtighedsrapporteringen
er ikke omfattet af erkringsopgaven. Vores konklusion er ikke
modificeret vedrørende denne begrænsning i omfang.
Hellerup, 26. juni 2025
PricewaterhouseCoopers
Statsautoriseret Revisionspartnerselskab
CVR-nr. 33 77 12 31
Torben Jensen
Statsautoriseret revisor
mne18651
Christian Møller Gyrsting
Statsautoriseret revisor
mne44111
38
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Generel information
ESRS afrapporteringsoversigt 41
Grundlag for udarbejdelsen 44
Organisering 45
Strategi 48
IRO-1 Dobbelt væsentlighedsanalyse 50
Miljø oplysninger
E1 – Klimaforandringer 63
E2 – Forurening 72
E5 – Ressourceanvendelse og cirkulær økonomi 73
EU Taksonomirapportering 77
Sociale oplysninger
S1 – Egen arbejdsstyrke 84
S4 – Forbrugere og slutbrugere 89
Ledelses oplysninger
G1 – God forretningsskik 92
Appendix
Oplysningskrav og tilhørende datapunkt 94
Bæredygtighedsrapport
39
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Generel information
ESRS afrapporteringsoversigt 41
Grundlag for udarbejdelsen 44
Organisering 45
Strategi 48
IRO-1 Dobbelt væsentlighedsanalyse 50
40
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Afrapporteringspunkt Afsnit* Side Ekstra information
ESRS 2 General information
BP-1 Grundlag for udarbejdelsen af Flüggers bæredygtighedsrapport BR 44
BP-2 Oplysninger i forbindelse med specifikke omstændigheder BR 44
GOV-1 Administrations-, ledelses- og tilsynsorganernes rolle B, BR 28, 30-31, 45-46
GOV-2 Oplysninger til og bæredygtighedsspørgsmål behandlet af virksomhedens
administrations-, ledelses- og tilsynsorganer
BR 45-46
GOV-3 Integration af bæredygtighedsrelaterede resultater i incitamentsordninger VR 8
GOV-4 Erklæring om due diligence BR 47
GOV-5 Risikostyring og intern kontrol med bæredygtighedsrapportering BR 47
SBM-1 Strategi, forretningsmodel og værdikæde B, BR 22, 48
SBM-2 Interessenternes interesser og synspunkter BR 49
SBM-3 Væsentlige virkninger, risici og muligheder og deres samspil med strategi og
forretningsmodel
BR 50-51
IRO-1 Beskrivelse af processen til identifikation og vurdering af væsentlige
bæredygtighedsforhold
BR 50-61
IRO-2 Oplysningskrav i ESRS omfattet af virksomheden bæredygtighedsrapport BR 41-43, 94-95
ESRS afrapporteringsoversigt
*Beretning (B), Bæredygtighedsrapport (BR), Koncernregnskab (KR), Moderselskabets regnskab (MR), Vederlagsrapport (VR)
I denne oversigt, kan sidehenvisningen for de enkelte afrapporteringspunkter findes.
41
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Afrapporteringspunkt Afsnit* Side Ekstra information
ESRS E1 Klimaforandringer
E1-1 Omstillingsplan for modvirkning af klimaændringer BR 64-66
E1-2 Politikker vedrørende modvirkning af og tilpasning til klimaændringer BR 63
E1-3 Tiltag og ressourcer i forbindelse med klimapoltikker BR 63-64
E1-4 l vedrørende modvirkninger af og tilpasning til klimaændringer BR 64-66
E1-5 Energiforbrug og energiforbrugets sammensætning BR 67
E1-6 Scope 1-, 2- og 3-bruttodrivhusgasemissioner og samlede
drivhusgasemissioner
BR 68-71
E1-9 Forventede finansielle virkninger af væsentlige fysiske risici og omstillingsrisi-
ci og potentielle klimarelaterede muligheder
- - Indfasningsmulighed udnyttet
ESRS E2 Forurening
E2-1 Politikker vedrørende forurening BR 72
E2-2 Tiltag og ressourcer i forbindelse med forurening BR 72
E2-3 Mål vedrørende forurening BR 72
E2-6 Forventede finansielle virkninger af væsentlige forureningsrelaterede indvirk-
ninger, risici og muligheder
- - Indfasningsmulighed udnyttet
ESRS E5 Cirkulær økonomi
E5-1 Politikker vedrørende ressourceforbrug og cirkulær økonomi BR 73
E5-2 Tiltag og ressourcer i forbindelse med ressourceanvendelse og cirkulær
økonomi
BR 74
E5-3 Mål vedrørende ressourceforbrug og cirkulær økonomi BR 74
E5-4 Ressourceinput BR 76
E5-5 Ressourceoutput BR 76
E5 Virksomhedsspecifike indikatorer BR 75
E5-6 Forventede finansielle virkninger af ressourceforbrug og risici og muligheder
forbundet med den cirkulære økonomi
- - Indfasningsmulighed udnyttet
*Beretning (B), Bæredygtighedsrapport (BR), Koncernregnskab (KR), Moderselskabets regnskab (MR), Vederlagsrapport (VR)
42
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Afrapporteringspunkt Afsnit* Side Ekstra information
ESRS S1 Egen arbejdsstyrke
S1-1 Politikker vedrørende egen arbejdsstyrke BR 84, 86
S1-2 Processer for samarbejde med egne arbejdstagere og arbejdstagerrepræ-
sentanter om indvirkninger
BR 84, 86
S1-3 Processer til afhjælpning af negative indvirkninger BR 84, 86
S1-4 Etablering af foranstaltninger vedrørende væsentlige indvirkninger på egen
arbejdsstyrke
BR 84-86
S1-5 Mål vedrørende håndtering af væsentlige negative indvirkninger, fremme af
positive indvirkninger og håndtering af væsentlige risici og muligheder
BR 85, 87
S1-6 Karakteristika for virksomhedens ansatte BR 87-88
S1-9 Mangfoldighedsindikatorer BR 88
S1-14 Sundheds- og sikkerhedsindikatorer BR 85
ESRS S4 Forbrugere og slutbrugere
S4-1 Politikker vedrørende forbrugere og slut brugere BR 89
S4-2 Dialog med forbrugere og slutbrugere BR 89
S4-3 Processer til afhjælpning af negative virkninger BR 89
S4-4 Etablering af foranstaltninger vedrørende væsentlige virkninger på forbrugere
og slutbrugere
BR 89-90
S4-5 l vedrørende håndtering af væsentlige negative virkninger, fremme af
positive virkninger og håndtering af væsentlige risici og muligheder
BR 90
S4 Virksomhedsspecifik indikator BR 90
ESRS G1 God forrretningsskik
G1-1 Politikker for virksomhedsadfærd og virksomhedskultur BR 92-93
*Beretning (B), Bæredygtighedsrapport (BR), Koncernregnskab (KR), Moderselskabets regnskab (MR), Vederlagsrapport (VR)
43
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Grundlag for udarbejdelsen
BP-1 Grundlag for udarbejdelsen af Flüggers
bæredygtighedsrapport
Omfanget af bæredygtighedsoplysningerne omfatter Flügger
group A/S og dets datterselskaber.
Fra og med regnskabsåret 2024/25 er Flügger omfattet af CSRD
og aflægger derfor for første gang bæredygtighedsrapporten
som en integreret del af ledelsesberetningen. Rapporteringen
er struktureret i overensstemmelse med European
Sustainability Reporting Standards (ESRS) og omfatter både
kvalitative og kvantitative oplysninger i henhold til kravene.
Bæredygtighedsrapporten omfatter både Flüggers egen drift
samt op- og nedstrøms aktiviteter i koncernens værdikæde.
BP-2 Oplysninger i forbindelse med specifikke
omstændigheder
Tidshorisonter
I rapporteringen tages udgangspunkt i de tidshorisonter, der
er fastlagt i ESRS 1. Det betyder, at kort sigt dækker op til 12
neder, mellemlang sigt strækker sig fra slutningen af den
kortsigtede periode og op til fem år, mens lang sigt omfatter en
periode på mere end fem år.
Ændringer fra sidste år
Som følge af implementeringen af CSRD i vores integrerede
årsrapport er dette års rapport ændret væsentligt sammenlignet
med sidste års ESG-rapport. Rapporten i år følger nu den kræ-
vede struktur og oplysningskrav. Der er ikke justeret i historiske
data.
Kilder til usikkerhed
Ved indsamling og behandling af data kan der være behov
for ekstrapoleringer. For visse kvantitative indikatorer har det
desuden ikke været muligt at indhente fuldstændige data fra alle
selskaber i Flügger koncernen. I sådanne tilfælde er der fore-
taget ekstrapolering baseret på tilgængelige data, typisk med
udgangspunkt i omsætningstal. Ekstrapoleringer er tydeligt mar-
keret under den anvendte regnskabspraksis. De indikatorer, hvor
en større andel af data er ekstrapoleret – og hvor usikkerheden
derfor er størst – vedrører affald under E5-5 og varmeforbrug
under E1-5 og dermed også den relaterede CO
2
e-udledning fra
varme i Scope 2 præsenteret i E1-6.
For de miljørelaterede indikatorer er der gennemgående
foretaget en ekstrapolering for datterselskabet Eskaro Ukraine
AB og dets underliggende aktiviteter for at opnå datagrundlag
for Flügger koncernen. Som følge af krigen og de nuværende
forhold i Ukraine har Flügger besluttet at begrænse rapporte-
ringsopgaver med vanskelig dataindsamling for den ukrainske
forretning, Eskaro. Ud af Flügger koncernens samlede omsæt-
ning og medarbejderstab udgør Eskaro en begrænset andel.
Henvisninger til øvrige afsnit i årsrapporten
Flere af de oplysningskrav, der fremgår af ESRS 2, behandles i
andre dele af årsrapporten. Oversigten kan ses i tabellen her.
Oplysningskrav indarbejdet ved henvisning Afsnit og side
ESRS 2 SBM-1, punkt 40, litra a), i., ii. Vores forretning på side 22
ESRS 2 SBM-1, punkt 40, litra a), iii. Sociale oplysninger på side 87
ESRS 2 GOV-1, punkt 21, litra c) og punkt 23 Bestyrelse på side 30-31
ESRS 2 GOV-1, punkt 21, litra a), b), d) og e) Bestyrelsen i Flügger group A/S på side 28
ESRS 2 GOV-3 Vederlagsrapport side 8
44
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Organisering af ESG-rapportering
Organisering af
bæredygtighedsstrategi
Revisionsudvalg & Bestyrelse Bestyrelse
4
ESG-rapporterings styregruppe
CFO, SVP Supply Chain & Innovation, Head of
Corporate Accounting, Group Financial Controller,
Sustainability Manager
Bæredygtighedsstrategi styregruppe
CEO, SVP Supply Chain & Innovation, SVP People,
Communication & Culture, Sustainability Manager,
samt Projektledere for strategi spor
4
12
4
Arbejdsgrupper
ESG-rapporteringsgruppe
Operationelle ansvarlige, Sustainability Manager,
Group Accounting
QHSE Board
CEO, CFO, SVP Supply Chain & Innovation, QHSE,
Operations, R&D, Procurement, Product Support,
Commercial, Product Management, People,
Communication & Culture
Arbejdsgrupper
Strategi spor, Paint
R&D & Product Management
Strategi spor, Packaging
Procurement & Product Management
Strategi spor, Value chain
QHSE, Operations, Procurement,
Sustainability Manager
12
4
Compliance Obligations Forum
SVP Supply Chain & Innovation, Head of Legal
& Compliance, Head of Corporate Accounting,
Sustainability Manager, Head of QHSE &
Sustainability, Senior Regulatory Affairs Manager
Customer Sustainability Forum
Senio Regulatory Affairs Manager, Sustainability
Manager, Product Management, Head of
Commercial Excellence, Commercial DK, NO & SE
4
Organisering
GOV-1, GOV-2 Organisering af bæredygtighed
Organiseringen af bæredygtighed i Flügger er forankret med
ansvar i både bestyrelse og øverste ledelse samt med involve-
ring af hele organisationen. Bestyrelsen har ansvaret for at føre
tilsyn med udviklingen af Flüggers strategiske arbejde og mål
for bæredygtighed. Endvidere har bestyrelsens revisionsudvalg
til opgave at monitorere og kontrollere, at Flügger overholder
gældende bæredygtighedsrapporteringskrav.
I Flügger er arbejdet med bæredygtighed ikke organiseret i én
enkelt afdeling. Koncernen har én sustainability manager, som
arbejder med interessenter fra hele organisationen hver dag for
at fremme en bæredygtig forandring. Denne tilgang afspejler
Flüggers kerneværdier, hvor der er en tankegang om, at bæ-
redygtighed skal være integreret i alle medarbejderes daglige
arbejde.
Bestyrelsens og topledelsens rolle
I Flügger er bestyrelsen og øverste ledelse ansvarlige for
at sikre en strategisk og systematisk tilgang til bæredygtig-
hed. Bestyrelsen har det overordnede tilsynsansvar og skal
sikre, at bæredygtighed er integreret i virksomhedens strategi,
og at der sættes klare mål for langsigtet værdiskabelse. Dette
omfatter løbende overgning af risici, muligheder, mål og nøg-
letal på bæredygtighedsområdet samt sikring af overholdelse
af gældende lovgivning, herunder CSRD. Dette inkluderer alle
væsentlige identificerede IRO'er i forbindelse med den seneste
dobbelt væsentlighedsanalyse. Den øverste ledelse er deru-
odover inddraget i vurderingen af IRO'er for koncernen ligeledes.
Bestyrelsen er derudover ansvarlig for at godkende koncernens
politikker og sikre korrekt rapportering.
Flüggers øverste ledelse er ansvarlig for at omsætte bæredyg-
tighedsstrategien til operationelle mål og sikre, at arbejdet med
bæredygtighed er forankret i koncernens daglige drift. Gennem
en klar governance-struktur, bestående af to centrale styregrup-
per, sikres fremdrift og forankring.
45
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Styregruppe for ESG-rapportering
Styregruppen ledes med Flüggers CFO som formand og facilite-
res af Flüggers Sustainability Manager. Styregruppen skal sikre,
at Flügger på en effektiv og robust vis imødekommer de stigen-
de lovgivnings- og rapporteringsmæssige krav. Styregruppen
des hver måned med relevante interne interessenter og
varetager de opgaver, som revisionsudvalget overvåger og styrer
i forhold til bæredygtighedsrapportering. Disse opgaver inklude-
rer at sikre, at Flügger indsamler, dokumenterer, kontrollerer og
rapporterer relevante, lovpligtige data, samt at Flügger har de
relevante politikker, processer og forretningsgangsbeskrivelser
for ESG-områderne. Styregruppen for bæredygtighedsrapporte-
ring afgiver løbende rapportering til revisionsudvalget.
QHSE board
Flüggers operationelle QHSE board, er blevet styrket med
kvartalsvise møder og deltagelse fra både CEO, CFO og ledere
fra hele organisationen. Boardet fungerer som platform for
ledelsens evaluering af prioriteringer, compliance og forbed-
ringsinitiativer inden for kvalitet, sundhed, sikkerhed og miljø
tværs af koncernen.
Compliance Obligations Forum
Flüggers Compliance Obligations Forum er et tværorganisatorisk
forum med deltagelse fra SVP for Supply Chain & Innovation,
Legal, QHSE & Sustainability, Regulatory Affairs og Corporate
Accounting. Forummet mødes fast hvert kvartal og har til formål
at sikre, at Flügger rettidigt identificerer, vurderer og implemen-
terer nye lovgivningsmæssige krav relateret til bæredygtighed
– både på internationalt og nationalt niveau. Det omfatter blandt
andet kommende krav inden for rapportering, due diligen-
ce, miljø, menneskerettigheder og produktansvar. Forummet
understøtter forretningen i at være proaktiv og tilpasningsdygtig,
så vi sikrer fortsat compliance og konkurrencedygtighed i en
reguleringsmæssigt kompleks kontekst.
Styregruppe for bæredygtighedsstrategi
Under ledelse af Flüggers CEO, Sune Schnack, som formand,
og med Flüggers Sustainability Manager som programleder, ud-
r denne styregruppe fundamentet for den strategiske styring
af bæredygtighedsinitiativer. Organiseringen af styregruppen føl-
ger de strategiske fokusområder inden for produkt, emballage,
CO
2
e, sociale initiativer og partnerskaber. Hvert fokusområde
er repræsenteret af projektledere, der driver de strategiske
initiativer, samt deres respektive ledere. Styregruppen sam-
les kvartalsvist for at evaluere udviklingen på de strategiske
områder og træffe beslutninger vedrørende fremtidige retninger
og initiativer. Når beslutninger skal træffes, bygger beslutnings-
grundlagene på kvantitative KPIer, projektplaner og synspunkter
fra relevante interessenter.
Customer Sustainability Forum
Flüggers Customer Sustainability Forum er et fast, kvartalsvist
forum, hvor vores kommercielle teams fra forskellige markeder
repræsenterer kundernes perspektiv og fungerer som proxyer
for professionelle malere og aktører i byggebranchen. Forummet
samler desuden repræsentanter fra Product Management,
Sustainability og Regulatory Affairs for at sikre en tværfaglig
tilgang til drøftelserne. Forummet fungerer som en platform, der
reflekterer kundernes behov og ønsker, og har bidraget til kon-
krete initiativer såsom udviklingen af produkter med forbedret
miljøprofil og øget tilgængelighed i data og dokumentation. Input
fra Customer Sustainability Forum rapporteres ind til Flüggers
Styregruppe for Bæredygtighedsstrategi og indgår som en del
af beslutningsgrundlaget for strategiske prioriteter og produkt-
udvikling, der sikrer, at vores strategi og løsninger afspejler reelle
behov i markedet.
46
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Centrale elementer af due diligence Sider i bæredygtighedsrapporten
a) Indarbejdelse af due diligence i ledelse, strategi og forretningsmodel 45-46, 48, 61
b) Dialog med berørte interessenter i alle centrale trin i due diligence-processen 49, 89
c) Identifikation og vurdering af negative indvirkninger 50-54, 63, 89
d) Tiltag til afhjælpning af disse negative indvirkninger 63-64, 72, 74, 84, 86, 89-90, 93
e) Sporing af effektiviteten af disse bestræbelser og kommunikation 67-69, 75, 85, 87-88, 90, 93
GOV-4 Erklæring om due diligence
I Flügger spiller due diligence en central rolle i arbejdet med at
identificere og håndtere risici samt sikre et solidt grundlag for
beslutningstagning. Vores tilgang til due diligence er en vigtig
del af arbejdet med ansvarlig virksomhedsadfærd og bidrager
til at styrke tilliden hos vores interessenter – herunder kunder,
leverandører og investorer.
Vi arbejder systematisk med due diligence på tværs af kon-
cernen, og processen er integreret i flere af de områder, der er
beskrevet i denne rapport. Se mere information om placeringen i
rapporten i tabellen nedenfor.
GOV-5 Risikostyring og intern kontrol med
bæredygtighedsrapportering
Som led i forberedelserne til CSRD har Flügger etableret et
internt kontrol- og risikostyringssystem, der understøtter kvalitet,
sporbarhed og compliance i bæredygtighedsrapporteringen.
Systemet dækker hele koncernen og fokuserer på at identifi-
cere og reducere risici forbundet med væsentlige fejl, herunder
menneskelige fejl, manglende data og uensartede processer på
tværs af enheder.
Kontrollerne er bygget op omkring fire-øjne-princippet, hvor
oplysningskrav forberedes af én ansvarlig og godkendes af en
anden. Systemet dokumenterer både Flüggers dobbelt væsent-
lighedsanalyse, fremdrift i implementeringen af ESRS-krav og
status på KPI’er og kontroller, hvilket sikrer transparens og et
styrket grundlag for beslutningstagning og opfølgning.
Der anvendes en risikobaseret tilgang med udgangspunkt i
vores dobbelt væsentlighedsanalyse, og vurderingen af risici
prioriteres efter datatypernes væsentlighed og kompleksitet
i processen. Der er særligt fokus på kvantitative datapunkter
inden for de mest væsentlige emner i ESRS – herunder klima,
miljø og arbejdsstyrke – hvor risici for datafuldstændighed og
jagtighed vurderes og håndteres. De vigtigste identificerede
risici mitigeres gennem strategiske handlinger, forankret i den
overordnede forretningsstrategi.
Kontrolsystemet er udviklet i samarbejde mellem Sustainability,
Group Accounting og øvrige dataejere. Systemets effektivi-
tet og forbedringspunkter vurderes løbende og behandles i
Styregruppen for ESG-rapportering samt i revisionsudvalget.
Resultaterne bruges til at integrere læring i Flüggers tværorga-
nisatoriske processer og sikre en gradvis professionalisering af
bæredygtighedsrapporteringen på niveau med vores finansielle
kontrolmiljø.
47
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Strategi
SBM-1 Strategi, forretningsmodel og værdikæde
Flügger Organic – Delivering sustainable value
Flüggers bæredygtighedsstrategi tager afsæt i koncernens
overordnede forretningsstrategi Flügger Organic – Delivering
sustainable value. Strategien er forankret i ambitionen om at
være det foretrukne valg for både professionelle malere og
kvalitetsbevidste forbrugere ved at tilbyde miljørigtige og inspire-
rende løsninger. Flügger bygger videre på erfaringerne fra Going
Green-strategien og fastholder vores formål om at bidrage til
organisk vækst samt en mere bæredygtig udvikling i branchen.
Koncernens prioriterede indsatsområder – blandt andet re-
duktion af CO
2
e, øget anvendelse af genanvendte materialer,
miljømærkede produkter og løsninger for kunderne – tager
udgangspunkt i Flüggers dobbelt væsentlighedsanalyse. Den
sikrer, at der fokuseres på områder, hvor Flügger har størst
indflydelse og hvor forventningerne fra omverdenen er tydeligst.
Strategien kobler dermed både miljømæssige og sociale hensyn
sammen med Flüggers forretningsmæssige mål.
I Flügger er der fastsat bæredygtighedsmål for specifikke
varegrupper, herunder egenproducerede vådvarer og tilhørende
emballage samt egenproducerede spande, værktøj og tilber.
Målene afspejler koncernens fokus på de produktområder, hvor
der er størst indflydelse på miljø- og ressourceforbrug, og hvor
kundernes krav og forventninger til bæredygtighed er særligt
udtalte. Der er ikke sat mål mod konkrete kundegrupper eller
geografiske områder.
Forretningsmodel og værdikæde
Oplysninger omkring Flüggers forretningsmodel, overordnede
strategi og segmenter kan findes andre steder i rapporten,
dette er nærmere beskrevet i oversigten over oplysningskrav
indarbejdet ved henvisning, som kan findes under punkt ESRS2
BP-2. Flüggers værdikædekort lægning findes på side 61.
ReColor
Value Chain
CO
2
e-neutral i 2050
Målsætning 2030/31
15% reduktion af CO
2
e i scope 1 og 2
10% reduktion af CO
2
e i scope 3
Produkter med reduceret CO
2
e-aftryk
ReColor
Packaging
95% emballage med 50%
genanvendt plastik i 2030/31
Målsætning 2026/27
90% spande med min. 50%
genanvendt plastik
75% egenproducerede spande og værktøj
med 100% genanvendt plastik
Reuse – Reduce – Recycle
ReColor
Paint
100 % miljørket maling i 2030/31
Målsætning 2026/27
90% af egenproducerede vådvarer
med miljømærke
Lav-emissions eller astma & allergimærkede
vådvarer
Data & dokumentation om bæredygtighed
Business conduct
People Partnerships
Flügger Organic
– Delivering sustainable value
48
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
SBM-2 Interessenternes interesser og
synspunkter
Flüggers strategi udvikles og forankres med afsæt i virksom-
hedens langsigtede ambitioner, forretningsmæssige prioriteter
og DNA. Strategien fastlægges af den øverste ledelsen og
godkendes af bestyrelsen. Den udformes på baggrund af
markedsanalyser, risikovurderinger, megatrends og i samarbejde
med nøglefunktioner i organisationen.
Flüggers forretningsområder og funktioner er i løbende dialog
med eksterne interessenter som kunder, leverandører, investorer
og samarbejdspartnere. Gennem disse relationer opnår Flügger
værdifuld indsigt og feedback, som – selvom den ikke nød-
vendigvis indsamles som led i en formaliseret strategiproces
– indgår i vores strategiske overvejelser.
De mange kontaktpunkter og samarbejdsrelationer betyder,
at interessenternes behov og forventninger naturligt afspejles i
koncernens strategi og forretningsmodel. Denne tilgang gør det
muligt for Flügger at forblive tæt på interessenterne og tilpasse
forretningen relevante udviklinger, samtidig med at den strategi-
ske retning fastholdes.
I arbejdet med Flüggers strategiske målsætninger inddrages
eksterne interessenter ikke direkte i strategiprocessen. Deres
perspektiver er indirekte repræsenteret gennem relevante fora
og kanaler, såsom interne tværfunktionelle grupper, branche-
organisationer og certificeringsordninger. Disse fungerer som
proxyer for eksterne interesser og sikrer, at kundernes, leveran-
dørernes og andre interessenters forventninger bliver reflekteret
i strategien. Perspektiverne spiller også en vigtig rolle i Flüggers
dobbelt væsentlighedsanalyse, som er et centralt grundlag
for udformningen og prioriteringer af vores strategiske mål og
initiativer. En mere detaljeret beskrivelse af interessentinddra-
gelsen i analysen findes i afsnittet om koncernens dobbelt
væsentlighedsanalyse.
Kunder er helt centrale for
Flüggers samlede forretning
og strategiske udvikling. Vi
servicerer både professionelle
malere, private forbrugere og
andre salgskanaler i Norden,
Europa og eksterne mar-
keder – altid med fokus på
kvalitet, brugervenlighed og
ansvarlighed. Gennem løben-
de dialog og initiativer som
vores Customer Sustainability
Forum, arbejder vi målrettet
på at forstå og imødekomme
kundernes behov og for-
ventninger, hvilket bidrager til
at forme både vores pro-
duktudvikling og strategiske
prioriteringer.
Leverandører er en central
del af Flüggers værdikæ-
de og har stor betydning
for vores evne til at levere
kvalitetsprodukter, sikre
forsyningssikkerhed og drive
innovation. Vi stiller krav til
dokumentation, produktkva-
litet og ansvarlig praksis og
indgår i tæt samarbejde med
strategiske leverandører for at
understøtte vores forretnings-
og miljømæssige ambitioner.
Partnerskaber i leverandør-
leddet er vigtige for at sikre
konkurrencedygtighed og
langsigtet udvikling.
Medarbejdere er funda-
mentet for Flüggers strategi
og daglige drift. Deres faglige
kompetencer og engagement
er afgørende for virksomhe-
dens udvikling, innovation og
kundetilfredshed. Vi prioriterer
trivsel, arbejdsmiljø og faglig
udvikling højt og arbejder
lrettet for at tiltrække,
fastholde og udvikle dygtige
medarbejdere, der kan bidrage
til Flüggers fremtidige succes.
Brancheorganisationer er
vigtige samarbejdspartnere
i Flüggers arbejde med at
forstå og påvirke rammevilkår
i industrien. Vi deltager aktivt
i netrk og fora, herunder
CEPE, der repræsenterer
Europas producenter af byg-
ningsmaling. Gennem dette
engagement bidrager vi til ud-
vikling af branchestandarder,
regulering og fælles løsninger,
der har betydning for vores
markeder og forretningsmodel.
Partnerskaber er en inte-
greret del af Flüggers strategi
og bruges aktivt til at fremme
udvikling inden for produkter,
processer og markedsad-
gang. Vi samarbejder med
strategiske akrer såsom le-
verandører, franchisetagere og
certificeringsordninger – her-
under Miljømærkning Danmark
og Astma-Allergimærket – for
at sikre, at vores løsninger
lever op til markedets og
myndigheders forventninger.
Partnerskaberne styrker både
innovation og positionering i
markedet.
Aktionærer er en vig-
tig interessentgruppe for
Flügger som børsnoteret
virksomhed. De har en legitim
interesse i virksomhedens
resultater, strategiske retning
og evne til at skabe langsigtet
værdi. Vi lægger vægt på gen-
nemsigtighed og kontinuerlig
kommunikation for at fastholde
tillid og engagement og sikre,
at aktionærer og kapitalmar-
kedet har adgang til rettidig
og relevant information om
Flüggers udvikling.
Centrale interessenter
49
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
IRO-1 Dobbelt væsentlighedsanalyse
IRO-1, IRO-2, SBM-3 Processen for Flüggers
dobbelt væsentlighedsanalyse
Processen for Flüggers dobbelt væsentlighedsanalyse bygger
på flere års erfaring med denne type analyse, og er i år opdate-
ret i overensstemmelse med kravene i CSRD og ESRS. Analysen
er udarbejdet for at identificere væsentlige miljømæssige, socia-
le og governance-relaterede påvirkninger, risici og muligheder
(IRO’er). Processen er beskrevet nedenfor.
Afgrænsning
Indledningsvist blev forretningsmodel, værdikæde og de vig-
tigste aktiviteter, produkter og lokationer i Flügger kortlagt for
at fastlægge konteksten. Der blev udarbejdet et opdateret kort
over op- og nedstrømsaktiviteter, herunder analyse af kon-
cernens vigtigste indkøb, markeder og samarbejdsrelationer.
Kortlægningen havde til formål at identificere de områder i vær-
dikæden, hvor Flügger har størst potentiel og faktisk indvirkning
på mennesker og miljø, samt hvor der potentielt er finansielle
risici og muligheder.
Proces for identifikation af indvirkninger, risici og
muligheder*
En bruttoliste over potentielle indvirkninger, risici og muligheder
(IRO’er) blev udarbejdet med afsæt i ESRS 1 AR16 samt Flüggers
egne forhold. Tidligere analyser, input fra koncernen og interne
dokumenter blev inddraget, og hver IRO blev placeret i værdi-
kæden og vurderet ud fra både miljømæssig, samfundsmæssig
og økonomisk betydning.
Som en central del af denne analyse, har Flügger foretaget en
systematisk vurdering af indvirkninger, risici og muligheder i
vores værdikæde. Vurderingen er understøttet af industriba-
serede risikovurderinger med afsæt i SASB’s sektoranalyser,
som fremhæver typiske ESG-udfordringer i de brancher,
Flügger er eksponeret mod via leverandørkæden. Til at kvali-
ficere vurderingen yderligere har vi kortlagt Flüggers samlede
forbrug for et helt regnskabsår, fordelt på produktgrupper og
anvendelsesområder. Denne kortlægning har gjort det muligt at
identificere, hvor i værdikæden de potentielle indvirkninger, risici
og muligheder er størst, og har dannet et centralt beslutnings-
grundlag i analysen af væsentlige emner.
I vurderingen af Flüggers klimarelaterede indvirkninger er
anvendt en kombination af kvantitative og kvalitative datakil-
der for at opnå et solidt og datadrevet beslutningsgrundlag.
Vurderingen bygger på vores opgørelser af CO
2
e-udledninger på
tværs af scope 1, 2 og 3, som dækker både direkte emissioner
fra egen drift og indirekte emissioner fra op- og nedstrøms-ak-
tiviteter i værdikæden. Hertil er data for energiforbrug i egne
faciliteter – herunder produktion og kontorer – blevet anvendt til
at vurdere energirelaterede klimaindvirkninger.
Som led i at identificere potentielle indvirkninger, risici og
muligheder relateret til vand- og havressourcer i Flüggers egne
aktiviteter samt i koncernens opstrøms værdikæde, er der
gennemført en særskilt screening af Flüggers produktionssites
og leverandørkæde. Screeningen omfatter både overholdel-
se af gældende vandforbrugstilladelser og en vurdering af,
om sites og leverandører er placeret i områder med risiko for
vandmangel. Sidstnævnte vurdering er foretaget som en del af
vores analyse af fysiske klimarisici i egen drift og leverandør-
de. Analysen har ledt til, at standarden E3 ikke er vurderet
væsentlig.
For Flüggers klimarelaterede risici og muligheder, der har ind-
gået som en del af dobbelt væsentlighedsanalysen, se afsnittet
E1.IRO-1 Resiliens og klimascenarier.
Vurdering af indvirkninger, risici og muligheder
Alle IRO'er blev vurderet kvantitativt ud fra ESRS-
retningslinjernes vurderingskriterier. Påvirkninger, risici og
muligheder for mennesker og miljø blev vurderet på skalaer fra 1
til 5 ud fra skala (alvorlighed), scope (udbredelse), irremediability
(uoprettelighed) og sandsynlighed. For de identificerede aktuelle
indvirkninger, risici og muligheder er der ikke foretaget en
*E1.IRO-1, E2.IRO-1, E3.IRO-1, E4.IRO-1, E5.IRO-1, G1-IRO.1
vurdering af sandsynlighed. For potentielle negative påvirkninger
blev sandsynlighed og alvor vurderet separat. De finansielle risici
og muligheder blev vurderet på økonomisk betydning og sand-
synlighed, også her på en numerisk skala fra 1 til 5.
For både den indvirkningsbaserede og den finansielle vur-
dering blev der fastlagt en væsentlighedstærskel på 3 ud af
5. Vurderingerne er baseret på et bruttoperspektiv uden miti-
gerende handlinger, og hvor positive og negative effekter ikke
modregnes. Alle vurderinger er foretaget med udgangspunkt i
Flüggers specifikke kontekst og på baggrund af data og input fra
workshops.
Intern kalibrering
Vurderingerne blev valideret og kalibreret i tre interne workshops
med centrale funktioner i Flügger: People, Communication &
Culture (repræsentant for medarbejdere og sociale forhold),
Supply Chain & Innovation (repræsentatnt for værdikæden)
og Operations samt QHSE (repræsentatnt fo egen drift samt
arbejdsmiljø). Her blev der arbejdet med konkrete eksempler
og datagrundlag, blandt andet ESG-risikovurdering i indkøb
og brancherelevante benchmarks. Forlet var at sikre, at vur-
deringerne afspejlede den reelle risikoprofil og betydning af de
enkelte emner for Flügger.
Bestemmelse af væsentlighed og rapporteringsomfang
På baggrund af vurderingerne blev det fastlagt, hvilke emner,
underemner og tilhørende IRO'er, der var vurderet over væsent-
lighedstærsklen. Disse emner udgør grundlaget for Flüggers
rapporteringsomfang i henhold til ESRS. For hvert emne blev det
samtidig vurderet, hvilke rapporteringskrav og datapunkter der
har relevans.
Godkendelse af bestyrelse og øverste ledelse
Resultaterne af dobbelt væsentlighedsanalysen blev præ-
senteret for Flüggers ESG-rapporterings styregruppe og
Bæredygtighedsstrategi styregruppe samt efterfølgende for
bestyrelsens revisionsudvalg. Resultaterne bliver anvendt i
50
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
opdatering af koncernens bæredygtighedsstrategi, og analysen
vil fremadrettet blive opdateret årligt på et overordnet niveau og
fuldt revideret hvert tredje år. På denne måde sikrer Flügger, at
vurderingen af væsentlige emner er systematisk, datadrevet og
forankret i strategisk beslutningstagning, rapportering og udvik-
lingen i det omkringliggende samfund.
Inddragelse af interessenter
Som led i analysen har Flügger inddraget centrale interes-
sentperspektiver fra kunder, leverandører og medarbejdere.
Indsigter fra vores Customer Sustainability Forum har bidraget
med viden om kunders behov og forventninger, særligt i forhold
til produkters miljø- og sundhedsprofil samt dokumentati-
onskrav i byggebranchen. Input fra leverandører er indgået
gennem vores løbende samarbejde om bæredygtige råvarer
og emballageløsninger samt gennem dialog i forbindelse
med leverandørkvalificering og opfølgning. Medarbejdernes
perspektiv er inddraget gennem workshops med repræsen-
tanter fra People, Communication & Culture, hvor blandt andet
emner som arbejdsmiljø, diversitet og virksomhedens rolle som
arbejdsplads blev behandlet. Interessenternes viden og erfaring
har været med til at kvalificere vurderingen af påvirkninger, risici
og muligheder og dermed sikre en virkelighedsr og relevant
væsentlighedsanalyse. Der har i denne fase ikke været inddraget
direkte eksterne interessenter gennem en høringsprocess.
E1.IRO-1 Resiliens og klimascenarier
Flügger anerkender, at klimaforandringer og den grønne
omstilling har væsentlig indflydelse på koncernens forretnings-
model – både i dag og fremadrettet. Som producent af vådvarer,
herunder især vandbaseret og miljømærket maling, er Flügger
påvirket af både omstillingsrisici og muligheder i takt med øgede
krav til klima og bæredygtighed. Samtidig kan fysiske klima-
risici få direkte betydning for koncernens forsyningskæde og
produktion.
Vores resiliensanalyse omfatter Flügger group A/S og dets
datterselskaber. Resultaterne fra analysen integreres i Flüggers
samlede risikostyring og indgår som en del af koncer-
nens overordnede risikovurdering samt i Flüggers dobbelt
væsentlighedsanalyse.
Flügger har gennemført en analyse af klimarelaterede risici og
muligheder med det formål at vurdere koncernens resiliens
over for forskellige klimascenarier. Analysen har til hensigt at
identificere potentielle sårbarheder i både egne aktiviteter og
i leverandørden, som kan indgå i strategiske beslutninger.
Analysen er opdelt i to kategorier:
- Fysiske klimarisici, med fokus på påvirkning af egne produk-
tionsanlæg, lagre, butikker, kontorlokationer og leverandørkæde
- Omstillingsrisici og -muligheder forbundet med omstillin-
gen til en lavemissionsøkonomi.
E1.IRO-1 Fysiske klimarisici i egen drift
I 2024/25 har Flügger gennemført en analyse af fysiske klimarisi-
ci med fokus på egen drift. Analysen identificerer eksponeringer
over for både akutte og kroniske klimandelser såsom
oversvømmelser, storme og hedelger. Analysen dækker de
aktiver, der har den største forsikringsssige værdi og samti-
dig udgør de mest forretningskritiske dele af Flüggers drift som
eksempelvis alle koncernens fabrikker, lagre, kontorer og enkelte
butikker. Tærsklen for hvornår et aktiv medtages i analysen er
besluttet af koncernens ESG-rapporterings styregruppe og
præsenteret for bestyrelsens revisionsudvalg.
De fysiske klimarisici er opdelt i to hovedkategorier for at tydelig-
re karakteren af de potentielle påvirkninger:
Akutte risici: Begivenhedsdrevne hændelser, som øget hyp-
pighed og intensitet af ekstreme vejrhændelser – herunder
stormfloder, skybrud og kraftige storme.
Kroniske risici: Langsigtede ændringer i klimaet, eksempelvis
vedvarende temperaturstigninger, langvarige tørkeperioder eller
stigende havniveau.
Analysen er baseret på fire klimascenarier, der bygger på FN's
Klimapanels (IPCC's) officielle repræsentative koncentrations-
scenarier (RCP) scenarier. Disse scenarier (RCP2.6, RCP4.5,
RCP7.0 og RCP8.5) anvendes til at forstå konsekvenserne af
forskellige udviklingsveje for drivhusgasemissioner og deres
forventede temperaturpåvirkning i tiårige intervaller frem mod
år 2100. De 4 scenarier er udvalgt for at analysere ud fra et
lavemissionsscenarie med en temperaturstigning på 1,6 °C til et
jrisikoscenarie med op til 4,4 °C i global opvarmning frem mod
år 2100. Analysen er baseret på geospatiale data.
Resultater
Resultatet af analysen viser, at ingen af de vurderede aktiver er
i høj risiko for at blive påvirket af fysiske klimascenarier. Der er
derfor heller ikke inkluderet nogle fysiske klimarisici i resultatet af
vores dobbelt væsentlighedsanalyse.
51
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
E1.IRO-1 Fysiske klimarisici i leverandørkæden
I 2024/25 har Flügger gennemført en analyse af fysiske klimari-
sici med fokus på opstrøm-delen af leverandørkæden. Analysen
afdækker eksponeringer over for både akutte og kroniske
klimahændelser og omfatter de vigtigste leverandører, udvalgt
på baggrund af Flüggers indkøbsforbrug i det foregående
regnskabsår.
De fysiske klimarisici er vurderet ud fra to scenarier – et højrisi-
ko-scenarie (SSP5-8.5) og et mellemrisiko-scenarie (SSP2-4.5)
– og analyseret i tiårige intervaller fra 2020’erne til 2090’erne. For
hver leverandør er risikoen vurderet enten baseret på geolokati-
on (adresse eller koordinater) eller landespecifikke data.
Resultater
Analysen viste, at kun et begrænset antal leverandører potentielt
er eksponeret for specifikke fysiske klimarisici. Det begrænsede
antal af potentielt udsatte leverandører, medfører også at det
ikke har bidraget til væsentlige IRO'er i vores dobbelt væsent-
lighedsanalyse. I det kommende regnskabsår vil vi vurdere, om
disse risici kan have ikke mitigerede operationelle konsekvenser
for vores forsyningssikkerhed. På baggrund heraf vil vi tilpasse
vores indbsstrategi, hvor det er relevant. En central del af
tilgangen vil være en struktureret dialog med de berørte leveran-
rer om de identificerede potentielle klimarelaterede risici og
mulige afbødende tiltag. Koncernens indkøbsprincipper afspejler
mange års arbejde med denne type risici. Allerede nu, er der i
principperne indarbejdet mitigerende handlinger, som skal sikre
en robust og fremtidssikker leverandørkæde.
Det lave niveau af fysiske klimarisici i vores leverandørkæde
afspejler Flüggers arbejde med ESG due diligence. Vi arbejder
ud fra en risikobaseret tilgang, hvor vi vurderer leverandørers
ESG-profil ud fra både geografiske forhold og industriens
karakteristika. Denne tilgang har bidraget til, at vi i dag har en
leverandørbase med lav samlet ESG-risiko, hvilket også afspej-
les i analysens resultat. ESG-risikokortlægningerne indgår som
en integreret del af både leverandørkvalificering og den løbende
leverandørstyring. Dermed er ESG due diligence et centralt
redskab i arbejdet med at sikre ansvarlighed og modstands-
dygtighed i vores forsyningskæde
E1.IRO-1 Omstillingsrisici
I 2024/25 har Flügger gennemført en vurdering af omstillingsrisici
og -muligheder forbundet med overgangen til en lavemissi-
onsøkonomi. Disse risici og muligheder opstår som følge af
de markedsmæssige, teknologiske og lovgivningsmæssige
forandringer, som den grønne omstilling medfører. Formålet
med analysen er at identificere forhold, der kan få betydning for
Flüggers forretningsmodel og konkurrenceevne.
Analysen er baseret på en tilgang, der kombinerer interne
vurderinger med eksterne scenarier og faglige input, og danner
grundlag for Flüggers strategiske prioriteringer i en omskiftelig
regulatorisk og markedsmæssig kontekst. Til vurderingen er
anvendt tre scenarier fra det Internationale Energiagentur (IEA):
Stated Policies Scenario (STEPS), som danner benchmark for
analysen, Announced Pledges Scenario (APS), samt Net Zero
Emissions by 2050 Scenario (NZE), hvor srstedelen af de
identificerede risici vurderes at opstå. Disse scenarier giver et
beslutningsgrundlag for at forstå, hvordan fremtidige politiske og
markedsmæssige udviklinger kan påvirke Flüggers værdikæde
og drift.
Resultater
Overgangen til en lavemissionsøkonomi skaber nye rammevil-
kår for virksomheder i byggesektoren, herunder producenter af
byggematerialer som maling. For Flügger betyder det, at vi skal
navigere i et landskab med stigende krav til klima- og miljøpå-
virkning, både fra myndigheder, kunder og samarbejdspartnere.
Hvis vores værdikæde ikke formår at tilpasse sig disse krav, eller
hvis vi ikke kan levere den nødvendige dokumentation for vores
produkters bæredygtighed, kan det udgøre en forretningsmæs-
sig risiko. Tilsvarende kan manglende handling eller transparens
påvirke Flüggers omdømme negativt i et marked med skærpede
forventninger til klimaansvarlighed.
Disse risici er særligt relevante inden for kerneaktiviteter som
udvikling og markedsføring af nye produkter, hvor eksempelvis
kommende kemikalielovgivning, produktstandarder eller doku-
mentationskrav til miljømærkede produkter kan påvirke vores
produktportefølje og time-to-market. Derudover kan øgede
CO
2
e-afgifter og krav til energi- og ressourceforbrug medføre
højere driftsomkostninger, både i egen produktion og blandt
vores leverandører.
Dette kommer også til udtryk i, hvordan Flügger de seneste
år målrettet har styrket indsatsen i koncernens Udviklings- og
Regulatoriske afdeling med fokus på at fremme miljømærkede
produkter og sikre, at Flügger er på forkant med både gældende
og kommende lovgivnings- og myndighedskrav.
Samtidig rummer overgangen væsentlige strategiske mulighe-
der for Flügger. Vi ser et stigende marked for bæredygtige og
lavemissionsprodukter, herunder miljømærkede malinger, data
og dokumentation. Disse muligheder forventes at være særligt
markante i de scenarier, hvor overgangen til en lavemissions-
økonomi sker hurtigt, og hvor eftersrgslen på bæredygtige
produkter og dokumentation stiger markant.
Omstillingen vil også drive ændringer i materialeanvendelse,
teknologier og kundekrav, hvilket kan åbne for nye markedsmu-
ligheder for Flügger – særligt hvis vi formår at fastholde og styrke
vores position som leverandør af innovative og bæredygtige
produkter i det professionelle og private byggeri.
En opsummering af de konkrete omstillingsrisici og mulige miti-
gerende handlinger kan ses i tabellen på næste side. Disse risici
og muligheder har i flere år været en integreret del af Flüggers
strategiske overvejelser og mitigerende handlinger, og vil fortsat
være det for, at sikre robusthed over for fremtidige klima- og
omstillingsrisici.
52
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
E1.IRO-1 Klimarelaterede omstillingsrisici Klimascenarier Strategiske mitigerende handlinger (resiliens)
IEA NZE
(1.5°C)
IEA APS
(1.7°C)
IEA STEPS
(2.4°C)
Teknologi
Høje omstillingsomkostninger
Øgede investeringsomkostninger (CAPEX) ved hurtig imple-
mentering af lavemissionsteknologier samt risiko for forældet
produktions opsætning, hvis omstillingen sker hurtigere end
forventet
Høj Mellem Lav - Gradvis optimering af produktionen i overensstemmelse med
langsigtede reduktionsmål for scope 1 og 2
- Fokus på løbende effektivitetsforbedringer, før der træffes
beslutninger om større investeringer i ny teknologi
Regulatorisk
Øgede regulatoriske omkostninger
jere priser på råvarer pga. CO
2
e-afgifter og emissions-
handels systemer samt øgede transportomkostninger som følge
af beskatning
Høj Mellem Lav - Samarbejde med leverandører om løsninger med lavere
CO
2
e-aftryk, f.eks. biobaserede eller kemisk genanvendte råvarer
- Optimering af logistik og transportformer med lavere emissioner
- Udvikling af in- eller near-sourcing-strategier for at nedbringe
logistiske emissioner, særligt for varer til videresalg
Marked
Kunder og samfundets opfattelse af brandet
Øgede omkostninger og lavere tilgængelighed af bæredygtige
råvarer samt usikker forbrugeradfærd, der kan føre til fejlslagne
produktlanceringer
Høj Mellem Lav - Udvikling af mere bæredygtige produkter
- Udnyttelse af markedspotentiale for produkter med forbedret
miljø- og sundhedsprofil (jf. finansiel mulighed i S4)
- Proaktiv overvågning af forbrugerpræferencer ift. bæredygtige
løsninger
- Tilgængeliggørelse af produktdokumentation og data til kunder
(jf. finansiel mulighed i S4)
Omdømme
Kunder og samfundets opfattelse af brandet
Risiko for kritik ved manglende fremskridt i bæredygtigheds-
arbejdet, samt beskyldninger om greenwashing hvis der er
uoverensstemmelser mellem løfter og faktisk praksis
Høj Mellem Lav - Opbygning af tværfaglig viden i organisationen om kommende
regulatoriske krav og lovgivning gennem forskellige fora
- Gennemsigtighed og ansvarlighed gennem tredjepartsverificeret
data (f.eks. EPD’er)
53
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Dobbelt væsentlighedsanalyse matrix
Flüggers dobbelt væsentlighedsanalyse er her præsenteret i en
matrix med de emner, der er vurderet væsentlige. I matricen ses
de ESRS-emner med tilhørende underemner som Flügger har
vurderet som væsentlige i forbindelse med dobbelt væsentlig-
hedsanalysen. Resultatet viser 6 ESRS-emner med tilhørende
9 ESRS underemner. Derudover fremgår også de ESRS-
emner, som er vurderet ikke væsentlige. Disse emner er E3,
E4, S2 og S3, som efter vores beskrevne proces ikke oversteg
væsentlighedskriterierne.
Ændringer siden sidste år
Sammenlignes dette års dobbelt væsentlighedsanalyse
med sidste års, ses det, at det virksomhedsspecifikke emne
Miljø
Sociale
Ledelse
VK = Værdikæde
ED = Egen drift
Væsentlig
E1
Klimaforandringer (ED)
E2
Luftforurening (VK)
S1
Diversitet (ED)
Ikke væsentlig
E3
Vand og havressourcer
E4
Biodiversitet
S2
Arbejdstagere i værdikæden
S3
Berørte samfund
Dobbelt væsentlig
E1
Klimaforandringer (VK)
E1
Energi (VK)
E5
Ressourceanvendelse og cirkulær økonomi (VK)
S4
Forbrugere og slutbrugere (VK)
Væsentlig
S1
Sundhed og sikkerhed (ED)
G1
Forretningsadfærd (ED)
Finansiel væsentlighed
Væsentlig påvirkning
'Produkters miljø- og sundhedsprofil' ikke længere indgår
som et særskilt emne. I stedet er det blevet erstattet af to
ESRS-underemner: E5 – Ressourceanvendelse og cirkulær
økonomi samt S4 – Forbrugere og slutbrugere. De væsentli-
ge indvirkninger, risici og muligheder, der tidligere var samlet
under det virksomhedsspecifikke emne, er nu blevet fordelt
på disse to ESRS-standarder, så de behandles i overensstem-
melse med den strukturerede tilgang i den fælles europæiske
rapporteringsramme.
Analysens strategiske betydning
Flüggers dobbelt væsentlighedsanalyses resultater er integreret i
vores overordnede forretningsstrategi Flügger Organic og direkte
reflekteret i koncernens bæredygtighedsstrategi under Flügger
Organic. Som beskrevet i afsnittet om bæredygtighedsstrategi-
en, er emner som klimaændringer, energi, ressourceforbrug og
hensynet til slutbrugerens helbred integreret i målsætningerne.
Strategien hviler på et solidt fundament bestående af medarbej-
derdiversitet, sikkerhed, strategiske partnerskaber og ansvarlig
forretningsadfærd.
Koncernens vurdering af væsentlige emner vil blive genbesøgt
årligt for at sikre, at analysen fortsat afspejler aktuelle forhold og
forbliver relevant. Mindst hvert tredje år vil der gennemføres en
fuld og systematisk analyse for at sikre en dybdegående opdate-
ring. Denne praksis gør det muligt løbende at tilpasse Flüggers
strategiske fokusområder i takt med ændringer i eksterne krav,
forretningsaktiviteter og indvirkninger på mennesker og miljø.
Yderligere indsigt i Flüggers tilgang til de væsentligste på-
virkninger, risici og muligheder findes i de følgende afsnit
under henholdsvis ’Miljøoplysninger’, ’Sociale oplysninger’ og
’Ledelsesoplysninger’.
På de kommende sider præsenteres en oversigt over de indvirk-
ninger, risici og muligheder koncernen har vurderet væsenlige. I
oversigten er de organiseret efter ESRS-emner og underemner
med dertilhørende indvirkninger, risici og muligheder.
54
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
E1
Klimaforandringer
Negativ indvirkning
Positiv indvirkning
Finansiel mulighed
Finansiel risiko
Underemne Indvirkninger, risici og muligheder Aktuel/Potentiel Værdikæde
Tidshorisont
for indvirkning
Tilpasning og modvirkninger af klimaforandringer
1
Drivhusgasudledning fra egen drift
Flüggers produktion og drift udleder drivhusgasser, der negativt påvirker miljøet. Netop
drivhusgasser er den største årsag til de klimaforandringer, som vi som mennesker oplever.
Aktuel Egen drift Kort
2
CO
2
e udledning fra råvarer, ydelser og logistik
Produktionen af de råvarer koncernen bruger til produktionen af vådvarer er omfattende og
oftest også CO
2
e intensiv. Mange af Flüggers indkøbte råvarer stammer fra udvinding og
forarbejdning af mineraler og fra den kemiske industri, som begge udleder store mængder
CO
2
e. Derudover bidrager den logistik vi benytter os af også med en betydelig CO
2
e udled-
ning, idet koncernens produkters massefylde, og dermed vægt, er høj.
Aktuel Opstrøms Kort
Energi
3
Energiintensiv produktion af råvarer til vådvarer
Flüggers indkøbte råvarer kræver forarbejdning, før at Flügger modtager dem i pro-
duktionen. Denne forarbejdningsproces kan både være kemiske processer, men også
opvarmende forarbejdningsprocesser. Fælles for disse processer er, at de kræver en
del energi.
Aktuel Opstrøms Kort
55
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
E2
Forurening
Negativ indvirkning
Positiv indvirkning
Finansiel mulighed
Finansiel risiko
Underemne Indvirkninger, risici og muligheder Aktuel/Potentiel Værdikæde
Tidshorisont
for indvirkning
Luftforurening
4
Luftforurening i Flüggers opstrøms værdikæde
Under udvindingen af råvarer og ressourceomdannelsen i den kemiske industri er der en
risiko for luftforurening. Brancher som minedrift og den kemiske industri, hvorfra en bety-
delig del af vores råvarer stammer, er energiintensive og afngige af fossile brændstoffer,
som input til produktionen, og kan derfor være forbundet med luftforurening.
Potentiel Opstrøms Kort
5
Luftforurening ved transport
Transportsektoren, herunder lastbiler og andre tunge køretøjer, der anvender fossile
brændstoffer som benzin eller diesel, udleder skadelige stoffer. Disse bidrager til luftforure-
ning og kan have negative miljø- og sundhedsmæssige konsekvenser.
Potentiel Opstrøms Kort
56
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
E5
Ressourceanvendelse og cirkulær økonomi
Negativ indvirkning
Positiv indvirkning
Finansiel mulighed
Finansiel risiko
Underemne Indvirkninger, risici og muligheder Aktuel/Potentiel Værdikæde
Tidshorisont
for indvirkning
Ressourceforbrug
6
Mindre ressourceforbrug til emballage
Emballage til ir vådvarer stiller store krav til funktionaliteten af den plastik, der anvendes.
Derfor har det historisk set været oplagt at bruge nyskabt (virgin) plastik, der er ressource-
krævende at producere. Ved at bruge genanvendt plastik mindskes ressource forbruget
betragteligt, hvilket har en positiv påvirkning på miljøet.
Aktuel Opstrøms Kort
7
Øgede krav til genanvendte materialer i emballage
Miljømærkningsordninger stiller krav til andelen af genanvendte materialer i emballage. Der
er en risiko for, at Flügger kan miste miljørker på koncernens produkter, hvis regulatori-
ske krav ikke overholdes.
- Nedstrøms
57
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
S1
Egen arbejdsstyrke
Negativ indvirkning
Positiv indvirkning
Finansiel mulighed
Finansiel risiko
Underemne Indvirkninger, risici og muligheder Aktuel/Potentiel Værdikæde
Tidshorisont
for indvirkning
Sundhed og sikkerhed
8
Arbejdsulykker i produktion og butik
Omkring 43% af Flüggers medarbejdere er beskæftiget i vores butikker. Her er der risiko for
arbejdsrelaterede ulykker i forbindelse med håndtering af tungt udstyr, tunge løft, truckkør-
sel, maskinhåndtering mm. En arbejdsulykke kan have store konsekvenser for individet og
Flügger.
Aktuel Egen drift Kort
9
Ikke-tilstrækkelig rapportering af arbejdsulykker
Registreringen af arbejdsulykker og nærved-ulykker er vigtig for at kunne implementere
processer og foranstaltninger, som bedst muligt forebygger arbejdsulykker. Manglende
rapportering af arbejdsulykker og nærved-ulykker kan resultere i, at systemer og proces-
ser ikke afspejler det reelle risikobillede, og at de nødvendige korrigerende handlinger ikke
bliver iværksat.
Potentiel Egen drift Kort
Diversitet
10
Diversitet på arbejdspladsen
Manglende diversitet kan påvirke virksomhedens produktivitet og innovation negativt, da
ensartede perspektiver kan begrænse problemløsning og idéudvikling. Det kan føre til min-
dre effektiv udnyttelse af medarbejdernes kompetencer. Virksomheder med mange ansatte
har desuden et ansvar for ikke at forstærke uligheder og bør aktivt arbejde for at fremme
diversitet som en del af deres samfundsmæssige rolle.
Aktuel Egen drift Kort
58
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
S4
Forbrugere og slutbrugere
Negativ indvirkning
Positiv indvirkning
Finansiel mulighed
Finansiel risiko
Underemne Indvirkninger, risici og muligheder Aktuel/Potentiel Værdikæde
Tidshorisont
for indvirkning
Forbrugere og slutbrugere
11
Vådvarers påvirkning på malerens helbred
Efter påføring kan maling, spartel og andre vådvarer afgive dampe, der potentielt kan udlø-
se allergiske reaktioner hos maleren.
Potentiel Nedstrøms Kort
12
Produkter med forbedret miljø- og sundhedsprofil
Produkter med forbedret miljø- og sundhedsprofil repræsenterer en mulighed for Flügger
ved at appellere til miljøbevidste malere og forbrugere, differentiere virksomheden fra kon-
kurrenterne og drive innovation og langsigtede indtægter gennem forbedret produktkvalitet.
Nedstrøms
13
Stigende krav til dokumentation på byggerier og produktdata
I byggeindustrien stiger kravene til dokumentation i forbindelse med certificering af bæ-
redygtigt byggeri, såsom DGNB og BREEAM, der er et udpluk af certificeringer inden for
bæredygtigt byggeri. Disse certificeringer har i byggebranchen etableret sig som bench-
mark for bæredygtighed og kræver omfattende dokumentation.
Nedstrøms
14
Bæredygtighedsdata og dokumentation til kunder
Som konkurrenceindikatorer i byggeindustrien vokser betydningen af bæredygtighedsdata
og dokumentation, hvilket skaber muligheder for produktdifferentiering – ikke kun ved at
tilbyde bæredygtige produkter men også tilgængelighed af data.
Nedstrøms
59
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
G1
Forretningsadfærd
Negativ indvirkning
Positiv indvirkning
Finansiel mulighed
Finansiel risiko
Underemne Indvirkninger, risici og muligheder Aktuel/Potentiel Værdikæde
Tidshorisont
for indvirkning
Forretningsadfærd
15
Uetisk forretningsadfærd
Flügger er en international virksomhed med aktiviteter i mange lande. Der er derfor en risiko
for brud på god forretningsadfærd. Sådanne brud kan skade virksomhedens omdømme og
føre til retslige konsekvenser samt påvirke medarbejdernes produktivitet og engagement
negativt.
Aktuel Nedstrøm Kort
60
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
R&D/
Administration
Franchises/
Forhandlere
Nethandel
Egne butikker
Produktion/
Lager
Byggemarkeder
End-of-Life
Forbrugere
Professionelle
malere
Emballage
Genanvendelse
Transport
GFR
Råvarer
Værdikædekortlægning med væsentlige
indvirkninger, risici og muligheder
Af figuren fremgår en visuel præsentation af, hvor indvirknin-
ger, risici og muligheder, som Flügger har identificeret som
væsentlige i koncernens dobbeltvæsentlighedsanalyse, indgår i
Flüggers enten op- eller nedstrøms værdikæde eller egen drift.
Opstrøms værdikæde
2
3
4
5
6
Egen drift
1
8
9
10
Nedstrøms værdikæde
7
11
12
13
14
15
61
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Mil oplysninger
E1 – Klimaforandringer 63
E2 – Forurening 72
E5 – Ressourceanvendelse og cirkulær økonomi 73
EU Taksonomirapportering 77
62
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
E1
Klimaforandringer
E1-2 Politikker
Flügger har vedtaget en koncernomfattende Klima- og miljø-
politik for at styrke og formalisere det strategiske arbejde med
klimarelaterede indvirkninger, risici og muligheder. Politikken
sætter en overordnet ramme for, hvordan Flügger integrerer
miljø- og klimahensyn i beslutningsprocesser og drift, og den
understøtter koncernens langsigtede ambition om net-
zero i 2050, samt de kortsigtede reduktionsmål i koncernen.
Politikken gælder for alle selskaber, lokationer og medarbejdere
i koncernen.
Klima- og miljøpolitikken adresserer både det aftryk, Flüggers
aktiviteter og værdikæde sætter på klimaet, og den positive
påvirkning, vi kan opnå gennem udvikling af produkter med
lavere miljøpåvirkning, længere levetid og bedre sundhed for
maleren og slutbrugeren. Den dækker centrale indsatsområder
som klimatilpasning, emissionseffektivisering, produktudvikling,
cirkulær ressourceanvendelse og miljøledelse.
Kerneprincipperne i politikken omfatter:
- Fastlæggelse af reduktionsmål for drivhusgasemissioner
- Integration af klima- og miljøhensyn i hele værdikæden
- Forbedring af energieffektivitet og ressourceforbrug
- Interessentinddragelse og leverandørsamarbejde
- Åben og regelmæssig rapportering af resultater og fremdrift
Politikken forpligter desuden Flügger til løbende at identificere
og håndtere klimarelaterede risici og muligheder baseret på
koncernens dobbelt væsentlighedsanalyse - der også inkludere-
de en klimascenarie analyse for Flügger - og til at sikre, at krav til
klima og miljø forankres i organisationens ledelse og politikker –
herunder via ISO 14001 og strategisk leverandørstyring.
Politikken opdateres årligt og er offentligt tilgængelig på
flugger.com.
Væsentlige IRO'er
Flügger har identificeret aktuelle negative klima-
indvirkninger fra både egen drift og værdikæden.
Vores produktion udleder drivhusgasser som følge af
energiforbrug på vores fabrikker og lokationer, hvilket
bidrager direkte til klimaforandringer (scope 1 og 2).
Samtidig udgør udledninger fra opstrøms råvarefrem-
stilling til vådvarer en væsentlig andel af vores samlede
CO
2
e-aftryk (scope 3), da mange af processerne i den
kemiske industri og råvareforarbejdning er energi- og
emissionsintensive.
For at imødegå disse indvirkninger har vi vedtaget
en koncernomfattende Klima- og Miljøpolitik, fastsat
reduktionsmål for både Scope 1, 2 og 3 samt igangsat
relevante initiativer på tværs af værdikæden. Vores
tilgang er forankret i Flüggers ledelses-struktur og
indgår som en integreret del af vores arbejde med
bæredygtighed.
E1-3 Tiltag og ressourcer
Komplet klimaregnskab
I regnskabsåret 2024/25 har Flügger haft særlig fokus på at
etablere et fuldt og konsolideret klimaregnskab for hele kon-
cernen som en af de vigtigste aktiviteter i vores klimaindsats.
Dette markerer en milepæl på et flerårigt arbejde, hvor vi over de
seneste tre år gradvist har udvidet vores klimaregnskab – først
med fokus på scope 1 og 2, og nu med en komplet opgørelse,
der også inkluderer alle væsentlige scope 3-kategorier.
Udvidelsen af datagrundlaget har til formål at give et samlet
overblik over Flüggers klimaaftryk og identificere de største kil-
der til emissioner i hele værdikæden. Dette har dannet grundlag
for mere målrettede reduktionsplaner og initiativer.
Initiativet er strategisk forankret i vores forretningsstrategi og
operationelt forankret i Flüggers styregruppe for bæredygtig-
hedsstrategi, hvor fremdrift og resultater drøftes og anvendes i
det videre strategiske arbejde.
Indsatser i værdikæden – dialog og datagrundlag som
afsæt for reduktioner
Hos Flügger intensiverer vi gradvist vores fokus på samarbej-
de og dialog med leveranrer for at reducere klimaaftrykket i
værdikæden – særligt fra indkøbte råvarer og emballage, som
udgør en væsentlig andel af vores samlede CO
2
e-udledninger.
Vi anerkender, at fremtidige reduktioner i stigende grad skal
realiseres gennem tæt leverandørsamarbejde. Derfor arbejder vi
aktivt på at styrke vores engagement og opstille klare forvent-
ninger til klimadata og lavemissionsløsninger.
Som en del af vores langsigtede ESG due diligence har vi i flere
år gennemført kortlægninger af risiko baseret på oprindelses-
lande. Det har givet os et værdifuldt overblik over geografiske
områder med højere sandsynlighed for betydelige udledninger
og øvrige ESG-udfordringer – og et stærkt udgangspunkt
for at prioritere samarbejde og substitutionsmuligheder i
leverandørleddet.
63
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
udvikling vil understøtte yderligere reduktioner i både egen drift
og værdikæde. Vi forventer, at en stigende andel vedvarende
energi i el- og varmenet vil medføre lavere emissionsfaktorer i
både egen drift og værdikæden over tid. Samtidig vil innovation
i leverandørleddet – herunder udvikling af råvarer og materialer
med lavere klimabelastning samt procesoptimeringer for at spa-
re energi – spille en vigtig rolle i nedbringelsen af vores scope
3-udledninger.
Der er samtidig taget højde for den regulering, som i stigende
grad påvirker byggebranchen – herunder skærpede krav til
dokumentation af klimaaftryk og anvendelse af lavemissionsma-
terialer. Vi forventer, at disse krav vil få voksende betydning for
vores kunder, særligt i forbindelse med bæredygtighedscertifice-
ret nybyggeri og renoveringsprojekter. Denne udvikling rummer
både risici og muligheder for Flügger, idet det stiller større krav til
vores produkters klimaprofil – men samtidig åbner mulighed for
at differentiere os med dokumenteret ansvarlige løsninger, der
understøtter branchens grønne omstilling.
Flügger har indregnet en forventet vækst over den 5-årige
periode i fastsættelsen af vores klimamål. Dette sikrer, at målene
også tager højde for potentielt stigende udledninger som følge
af øget aktivitet og forretningsudvikling. Der er ikke koblet nogen
direkte finansieringsplan til omstillingsplanen. Det er ambitionen
at udvikle dette i næste regnskabsår.
Scope 1 og 2 mål
Størrelsen på Flüggers klimamål i scope 1 og 2 er påvirket af
valg af baselineår. I den foregående strategiperiode arbejdede
koncernen målrettet med at reducere energiforbruget på vores
fabrikker og tilknyttede kontor- og lagerfaciliteter, hvilket har
medført CO
2
e-reduktioner allerede inden fastsættelsen af de
nye mål.
Da Flüggers nye mål for scope 1 og 2 er fastlagt med udgangs-
punkt i et relativt sent baseline år, afspejler målene derfor en
allerede opnået reduktion og medfører, at det procentuelle
reduktionsmål frem mod 2030/31 fremstår lavere, end det ville
have gjort med et tidligere baselineår. Det betyder dog ikke,
at ambitionsniveauet er lavere – men at en del af reduktio-
nen allerede er realiseret som følge af effektiviseringer i den
seneste strategiperiode. Flügger har valgt at sætte et samlet
redulktionsmål for scope 1 og 2 og ikke et konkret mål for hvert
af de to scopes. Dette skal ses i lyset af, at det er første gang
koncernen afrapporterer et fuldt klimaregnskab, og det er derfor
ikke valgt at sætte mål seperat. Målet for scope 1 og 2 omfatter
alle de rapporterede kategorier. Baseline året er fastsat dette
regnskabsår, og udgør en værdi på 6.799 tCO
2
e. Det absolut-
te reduktionsmål i 2030/31 er at reducere 1.020 tCO
2
e hvilket
relativt er 15%.
Scope 3 mål
Scope 3 reduktionsmålet omfatter alle de rapporterede
kategorier. Det største fokus er på kategori 1 Indkøbte varer
og tjenesteydelser, da det er her koncernens største aftryk
forekommer. Baseline året fastsættes dette regnskabsår, og
udgør en værdi på 112.993 tCO
2
e. Det absolutte reduktionsmål i
2030/31 er at reducere 11.299 tCO
2
e hvilket relativt er 10%.
Flüggers reduktionsmål i scope 3 er fastsat med afsæt i ambiti-
onen om at udvikle produkter, der skaber værdi for koncernens
kunder. Koncernen prioriterer høj dækkeevne og funktionalitet
i vores maling, da det bidrager til effektiv anvendelse og lang
holdbarhed. Det betyder samtidig, at Flügger i flere tilfælde
anvender råvarer med højere CO
2
e-aftryk end mere simple
alternativer. Flüggers mål afspejler derfor en balanceret tilgang,
hvor klimaaftrykket reduceres uden at gå på kompromis med
kvaliteten og den samlede brugeroplevelse. Da dette mål i
særlig grad afspejler Flüggers prioritering af produktkvalitet,
kan visse drivhusgasemissioner være tæt forbundet med vores
forretningsmodel og kravene til funktionalitet og ydeevne.
Det er en sammenhæng, Flügger vil analysere nærmere i det
kommende år.
Fremadrettet ønsker vi at kombinere disse risikodata med
klimadata på produktniveau – eksempelvis gennem miljøvare-
deklarationer (EPD’er) – for at styrke beslutningsgrundlaget og
vælge materialer med dokumenteret lavere klimaaftryk, uden
at gå på kompromis med produktkvaliteten. Denne indsats
er central for at realisere Flüggers ambition om at reducere
udledninger i hele værdikæden og aktivt bidrage til den grønne
omstilling i bygge- og malerbranchen.
E1-1 & E1-4 Omstillingsplan & Mål
I år præsenterer Flügger for første gang et klimaregnskab, der
kker alle tre scopes: Scope 1, 2 og 3. Det markerer et vigtigt
skridt i koncernens klimaindsats og giver et samlet overblik
over Flüggers direkte og indirekte udledninger. Parallelt hermed
har koncernen arbejdet på at fastsætte reduktionsmål for hele
værdikæden – mål, som er blevet godkendt af Flüggers øverste
ledelse og nu danner rammen for koncernens fremadrettede
klimaindsats. Omstillingsplanen er integreret som et strategisk
element i Flüggers strategi. Fremdriften rapporteres kvartal-
svist til styregruppen for bæredygtighedsstrategi og årligt til
bestyrelsen.
Selvom Flüggers overordnede ambition er at opnå en CO
2
e-
neutral værdikæde senest i 2050, er de to delmål for henholdsvis
Scope 1 og 2 samt Scope 3 vigtige milepæle på vejen dertil. De
skaber retning for koncernens indsats i det næste årti og sikrer,
at der arbejdes målrettet og løbende med at nedbringe udled-
ninger i både egen drift og i værdikæden som helhed.
Begge koncernens reduktionsmål er sat med baseline i regn-
skabsåret 2024/25, som denne årsrapport dækker. Flüggers
reduktionsmål for drivhusgasemissioner er udviklet med
udgangspunkt i vejledningen fra Science Based Targets initiative
(SBTi), og der er ikke anvendt en sektorspecifik dekarbonise-
ringssti. Reduktionsmålene er ikke blevet eksternt valideret.
Omstillingsplanen er inspireret af Parisaftalen.
I fastsættelsen af Flüggers klimamål er der indregnet en række
fremadrettede forudsætninger – herunder at den teknologiske
64
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Omstillingsplan for egen drift (scope 1 og 2)
For at opnå vores mål om at reducere Scope 1- og 2-emissioner
med 15% frem mod regnskabsåret 2030/31, arbejder Flügger
lrettet med energieffektivisering og optimering af egne
driftsaktiviteter.
Allerede i vores forrige strategiperiode satte vi fokus på at
mindske energiforbruget pr. produceret liter vådvare, og med
2015/16 som baseline har vi i 2023/24 opnået en samlet reduk-
tion på 48%*. Målepunktet dækkede i Going Green strategien
over scope 1- og 2-emissioner knyttet til det energiforbrug, der
var fra drift af Flüggers fabrikker og tilhørende kontor-, lager- og
butiksenheder i Kolding (DK), Bollebygd (SE), Bodafors (SE) og
Gdansk (PL). Disse reduktioner blev opnået gennem elektrifice-
ring, skift af energikilder og energioptimering.
I denne strategiperiode bygges videre på det eksisterende
arbejde, og udvides til at gælde for hele koncernens scope 1 og
2 udledninger. Vi har identificeret konkrete indsatsområder, der
skal bidrage til den planlagte reduktion. Fokus ligger på energi-
optimering i vores produktions- og butiksnetværk, elektrificering
af vores bilflåde og initiativer, som skal besluttes. Tiltagene
er defineret i tæt samarbejde på tværs af organisationen og
prioriteret ud fra deres CO
2
e-reduktionspotentiale og omkost-
ningseffektivitet. Der kan i de næste afsnit, ud fra overskrifterne
på reduktionsinitiativerne, ses hvilket scope initiativet relaterer
sig til.
Energieffektivisering på fabrikker (scope 1 og 2)
En stor del af vores energiforbrug – og dermed Scope 1- og
2-udledninger – stammer fra driften af vores produktionsanlæg
i Kolding (DK), Bollebygd (SE), Bodafors (SE), Bankeryd (SE) og
Gdansk (PL), samt i Unicell International, der ligger i Wasilków
(PL). Vi arbejder løbende med proces- og energioptimering,
herunder forbedret varmeudnyttelse, investering i mere energief-
fektivt udstyr, når vi opgraderer produktionsudstyr samt styrket
driftskontrol. Disse indsatser er essentielle for os, og repræsen-
terer 25% af den samlede reduktion frem mod 2030/31.
Energioptimering i butikker (scope 2)
Flügger har identificeret et væsentligt reduktionspotentiale –
rligt i forhold til styring af belysning og generelt elforbrug i
koncernens butiksnetværk. I den videre planlægning vil Flügger
derfor undersøge mulighederne for at indføre løsninger, der
kombinerer effektiv energistyring med en fortsat stærk kundeop-
levelse. Initiativet repræsenterer 27% af den samlede planlagte
reduktion frem mod 2030/31.
Butikkerne er en vigtig del af Flüggers brand og mødet med
kunden, og derfor skal fremtidige energitiltag balancere kli-
maeffektivitet med et indbydende butiksmiljø, hvor lys og rum
understøtter rådgivningen af Flüggers kunder.
Elektrificering af bilflåden (scope 1)
Koncernen har igangsat en gradvis elektrificering af firmabiler
for at reducere afhængigheden af fossile brændstoffer. I Flügger
arbejdes der allerede på at reducere udledninger fra transport
ved at fremme brugen af el-biler. Vores retningslinjer foreskriver,
at der som udgangspunkt skal vælges en el-bil ved nye firma-
bilsaftaler, såfremt medarbejderens kørselsbehov gør det muligt.
For at stte op om overgangen til el-biler, er der i de sidste
år etableret ladestandere på Flüggers hovedkontor i Rødovre
samt på fabrikkerne i Kolding, Bollebygd og Gdansk. Det gør
det nemmere for medarbejdere at vælge el-biler – både privat
og i arbejdstiden – og sikrer, at en stigende andel af kilometer
kørt i Flügger-regi sker i eldrevne køretøjer. Dette er en udvikling
koncernen fortsat vil følge, og det forventes at initiativet bidrager
med 24,5% af de samlede reduktioner frem mod 2030/31.
Udvikling af fremtidige tiltag (scope 1 og 2)
For at sikre, at Flügger når de fastsatte reduktionsmål, arbejdes
der også på at definere yderligere initiativer. Det kan omfatte
yderligere investeringer i energistyring, partnerskaber for tekno-
logisk udvikling og nye måder at reducere energiforbruget på i
driften. Her indgår også forventningen om, at en stigende andel
vedvarende energi i elnettet frem mod 2030/31 vil bidrage til
lavere indirekte emissioner i Scope 2.
*Tallene er ikke omfattet af den uafhængige revisors erkring
med begrænset sikkerhed på bæredygtighedsrapporteringen.
6.799
-15%
5.799
2050 net
zero ambition
Stigning i CO
2
udledning som følge af vækst
Elektrificering af bilflåde
Energioptimering i butikker
Energi- og processoptimering på fabrikker
Initiativer som skal besluttes
Scope 1+2
GHG
udledninger
GHG
fjernet
2024/25 baseline
2030/31 mål
65
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Omstillingsplan for værdikæden (scope 3)
For at opnå målet om at reducere Scope 3-udledninger med
10% frem mod 2030/31, har Flügger identificeret fem centrale
indsatsområder. Disse fungerer som strategiske løftestænger,
hvor koncernen sætter ind for at fremme løsninger i værdikæ-
den, der udleder mindre CO
2
e. Initiativerne spænder over hele
opstrøms-delen af vores forretning og enkelte nedstrøms-de-
le som logistik, og adresserer både energi, materialer og
distribution. Initiativerne er blevet identificeret gennem et tværor-
ganisatorisk samarbejde, hvor faglig viden om nøgleleverandører
og deres potentielle bidrag til CO
2
e-reduktion er blevet vurderet
ud fra Flüggers nuværende baseline.
Energiomstilling på leverandørmarkederne
En stor del af Flüggers indirekte CO
2
e-aftryk stammer fra
energiforbruget hos råvareproducenter. Når leverandører
investerer i vedvarende energi og bevæger sig væk fra fossile
energikilder, reduceres emissionerne i den del af værdikæden,
som koncernen er afngige af. Flügger arbejder aktivt med at
fremme transparens omkring energikilder og samarbejde med
leverandører, der dokumenterer konkrete tiltag for deres ener-
giomstilling. Dette initiativ forventes at bidrage med 48% af den
samlede planlagte CO
2
e-reduktion frem mod 2030/31.
Cirkulære løsninger – inklusiv emballage
Jomfruelige materialer – hvad enten det drejer sig om plast eller
råvarer til produktion – har generelt et højere klimaaftryk end
genanvendte eller biobaserede alternativer. Ved at øge andelen
af genanvendte eller biobaserede materialer i både produkter og
emballage arbejder Flügger for at mindske brugen af jomfruelige,
fossilbaserede ressourcer. Der fokuseres særligt på at øge brugen
af genanvendt plast i vores emballager samt egenproducerede
spande, værktøj og tilbehør og ligesom det i Flügger er gjort siden
Going Green strategien. Koncernen udforsker samtidig mulighe-
der for at anvende biobaserede råvarer i vores vådvareproduktion.
Anvendelsen af cirkulære råvarer understøttes også af vores
strategiske retning omkring produkter med et lavere CO
2
e-aftryk,
blandt andet som led i skærpede regulatoriske krav på bygge-
rier. På den måde reducerer vi ikke kun vores klimaaftryk, men
bidrager også til en mere ansvarlig udnyttelse af begrænsede
ressourcer. Dette understøttes af vores indkøbsprincipper, der
tilsikrer, at leverandører blandt andet vurderes ud fra et perspektiv
om at realisere bæredygtig innovation. Flüggers Udviklings- og
Regulatoriske afdeling har en nøglerolle i dette arbejde, da det er
i disse afdelinger at koncernens produktinnovation er forankret.
Flüggers forventning er, at dette initiativ bidrager til 2,6% af den
planlagte reduktion frem mod 2030/31.
Effektivisering i råvareleverandørernes processer
En stor andel af Flüggers CO
2
e-aftryk fra råvarer kan henføres
til energiintensive processer i forarbejdningen af de råvarer, der
anvenders i produktionen af vådvarer. For at imødegå dette
indgår Flügger dialog med centrale leverandører om at reducere
energiforbrug og procesemissioner i deres fremstillingspro-
cesser. Eksempler inkluderer optimeret varmeudnyttelse,
procesintegration og brug af mindre energitunge råvarer. Ud
over Flüggers engagement forventes udviklingen også at ske
gradvist, idet mange leverandører af omkostningsbesparende
årsager arbejder på at nedbringe deres relative energiforbrug.
Disse tiltag understøttes via indkøbskrav og leverandørsamar-
bejder og er en væsentlig del af vores indsats for at nedbringe
opstrøms Scope 3-emissioner. Initiativet repræsenterer 38% af
koncernens samlede planlagte reduktion frem mod 2030/31.
In- eller nearsourcing af varer til videresalg
En lille del af vores varer til videresalg produceres uden for
EU og Europa. Koncernens data viser, at produkter fremstillet
i eksempelvis Asien generelt har et højere CO
2
e-aftryk som
følge af et mere fossilbaseret energimix sammenlignet med
det europæiske, samtidig med at de lange transportafstande
yderligere øger emissionerne. Ved at flytte produktionen af varer
til videresalg tættere på Flüggers primære markeder reduceres
emissioner fra langdistancefragt, samtidig med at koncernen
benytter leverandører med et bedre energimix og understøtter
lokal værdiskabelse. Vi evaluerer løbende sourcingstrategien
for vores videresalgsprodukter med henblik på at prioritere
rsourcing, hvor det er muligt uden at gå på kompromis med
kvalitet og tilngelighed. Dette initiativ repræsenterer 7,5% af
Flüggers samlede planlagte reduktion frem mod 2030/31.
Optimering og elektrificering af logistik
Transport udr en betydelig del af vores Scope 3-aftryk,
og selvom andelen ikke er den største, er det et område
præget af hurtig teknologisk udvikling og stort potentiale for
CO
2
e-reduktion. Derfor har vi valgt at prioritere indsatsen på
transportområdet, hvor vi aktivt arbejder med både ruteoptime-
ring og overgangen til lavemissionslogistik – herunder øget brug
af el-lastbiler, fossilfrie brændstoffer og samarbejder med logi-
stikpartnere, der har ambitiøse klimamål. Vi forventer, at denne
indsats gradvist vil bidrage til en lavere emissionsintensitet per
leveret ton. Vi forventer, at dette initiativ bidrager med 3,8% af
vores samlede reduktion frem mod 2030/31.
112.993
-10%
101.694
Stigning i CO
2
udledning som følge af vækst
Energiomstilling på leverandørmarkederne
Cirkulære løsninger (inklusiv emballage)
Effektivisering i råvareleverandørernes processer
In- eller nearsourcing af varer til videresalg
Optimering og elektrificering af logistik
Scope 3
GHG
udledninger
GHG
fjernet
2050 net
zero ambition
2024/25 baseline
2030/31 mål
66
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
E1-5 Energiforbrug
Indikatorer
I regnskabsåret udgjorde Flüggers samlede energiforbrug
27.326 MWh. Heraf stammer 58% fra fossile kilder, mens
andelen fra vedvarende energikilder udgør 34%. Det resterende
forbrug dækker over energi fra nukleare kilder og udgør 8%.
El og varme fra fossile kilder udgør 44% af det samlede for-
brug og repræsenterer dermed en væsentlig andel. Andelen
af vedvarende energi er opgjort ud fra markedsbaserede
miljødeklarationer, hvilket betyder, at den afspejler Flüggers do-
kumenterede indkøb af elektricitet fra vedvarende kilder, snarere
end det faktiske lokationsspecifikke energimiks.
Tiltag og ressourcer
Energireducerende tiltag har længe været en del af Flüggers
arbejde. I den forgangne strategiperiode har koncernen reduce-
ret energiforbruget fra fabrikker og tilknyttede kontor-, lager- og
butiksfaciliteter i Kolding (DK), Bollebygd (SE) og Bodafors (SE)
samt Gdansk (PL) med 27,5%*. Flügger vil fortsat arbejde med
at identificere og implementere nye energireducerende initiativer
for at understøtte koncernens klimaambitioner og sikre en
mere effektiv drift. Dette vil blive gjort gennem anvendelse af en
databaseret tilgang, som forventes at give indsigter og danne
grundlag for en mere målrettet prioritering af initiativer.
Flügger har indført et krav om elbil i koncernens firmabilspolitik,
r det er muligt ud fra medarbejderens kørselsbehov. Det har
øget andelen af elbiler i flåden, og det forventes, at udviklingen
fortsætter, indtil hele firmabilflåden er elektrisk.
Flügger anvender i dag ikke kontraktlige instrumenter til at øge
andelen af grøn strøm i det anvendte energiforbrug. Koncernen
er bevidste om potentialet i denne type løsninger til at understøt-
te omstillingen til en fossilfri energiforsyning. I det kommende år
vil Flügger undersøge mulighederne for at supplere det eksiste-
rende energiforbrug med certificeret vedvarende energi som led
i den langsigtede klimaindsats.
Anvendte definitioner
Regnskabspraksissen for disse data tager udganspunkt
i regnskabspraksis for Scope 1, 2 og 3, hvorfor der
henvises til anvendt regnskabspraksis i E1-6.
Energi- og brændselsforbrug
Flüggers samlede energi- og brændselsforbrug opgø-
res i megawatt-timer (MWh) og fordeles på vedvarende,
fossile og nukleare energikilder. Datagrundlaget for
forbruget tager udgangspunkt i vores opgørelser under
Scope 1 og 2.
Vedvarende energikilder
Vedvarende energi i Flügger refererer til energiformer
som vind, sol, vandkraft, geotermisk energi, biomasse
og biogas. For koncernen dækker vedvarende energi
de andele af disse energiformer, som indgår i de mar-
kedsbaserede energimiks ved vores lokationer, samt
den forbrugte egenproduxerede solenergi på vores
fabrik i Wasilów, Unicell International.
Fossile energikilder
Hos Flügger definerer vi fossile energikilder som energi,
der stammer fra olie, kul og naturgas. Det omfatter
blandt andet vores forbrug af diesel, benzin, propan- og
naturgas samt den fossile andel i det markedsbasere-
de energimix for el og fjernvarme, som vi anvender på
tværs af vores lokationer.
Nukleare energikilder
Nuklear energi dækker over den andel af atomkraft,
der indgår i de markedsbaserede energimiks for el og
varme på de lokationer, hvor Flügger opererer.
*Tallene er ikke omfattet af den uafhængige revisors erkring med begrænset sikkerhed på bæredygtighedsrapporteringen.
Energiforbrug og energiforbrugets sammensætning 2024/25
Enhed Total
Brændstofforbrug fra kul og kulprodukter MWh -
Brændstofforbrug fra råolie og olieprodukter MWh 3.803
Brændstofforbrug fra naturgas MWh -
Brændstofforbrug fra andre fossile kilder MWh 47
Forbrug af købt eller erhvervet elektricitet, varme, damp og køling fra fossile kilder MWh 12.107
Samlet fossilt energiforbrug MWh 15.957
Fossile kilders andel af det samlede energiforbrug % 58%
Forbrug fra nukleare kilder MWh 2.202
Andel af forbrug fra nukleare kilder i det samlede energiforbrug % 8%
Brændstofforbrug til vedvarende energikilder, herunder biomasse MWh 192
Forbrug af købt eller erhvervet elektricitet, varme, damp og køling fra vedvarende
energikilder
MWh 8.975
Forbruget af egenproduceret vedvarende energi, der ikke er brændsel MWh -
Samlet forbrug af vedvarende energi MWh 9.167
Vedvarende kilders andel af det samlede energiforbrug % 34%
Samlet energiforbrug MWh 27.326
67
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
E1-6 Drivhusgasudledning
Indikatorer
2024/25 markerer første gang, Flügger fremlægger et komplet
klimaregnskab, der dækker udledninger i både Scope 1, 2 og
3. Udarbejdelsen af klimaregnskabet har været et strategisk mål
for året og udgør nu et centralt værkj i arbejdet med at identi-
ficere reduktionspotentialer og prioritere målrettede indsatser
tværs af værdikæden.
Fordelingen af udledninger viser, at Scope 3 – de indirekte
emissioner fra aktiviteter i værdikæden – udgør den klart største
andel af det samlede klimaaftryk med 94%, efterfulgt af Scope 2
(indirekte udledninger fra køb af el og varme) med 5% og Scope
1 (direkte udledninger fra egen drift) med 1%.
Procentandelen af emissioner beregnet baseret på aktivitets- og
mængdebaserede data er 81%.
Fordeling af scope 1, 2 & 3 udledninger
Scope 1
Scope 2
Scope 3
94 %
5 %
1 %
Egen drift (scope 1 og 2)
I regnskabsåret 2024/25 udgjorde Flüggers direkte CO
2
e-
udledninger under Scope 1 i alt 980 ton CO
2
e, svarende til 1% af
koncernens samlede emissioner.
De indirekte, Scope 2-emissioner – som dækker el- og varme-
forbrug på tværs af vores fabrikker, kontorer, butikker og lagre
– udgjorde 5.819 ton CO
2
e (markedsbaseret), svarende til 5% af
den samlede udledning.
Langt størstedelen af Scope 2-emissionerne stammer fra ener-
giforbruget på vores produktionsanlæg, hvor særligt fabrikken
i Gdansk, Polen, bidrager markant. Selvom fabrikken i Kolding
reelt har det højeste energiforbrug, medfører det polske elnet
en væsentlig højere udledning per forbrugt kWh. Det skyldes, at
det polske energimiks i høj grad er baseret på fossile energikil-
der som kul og gas, modsat de nordiske lande, hvor andelen af
vedvarende energi er betydeligt højere.
Denne forskel i emissionsintensitet mellem geografiske mar-
keder understreger betydningen af både energieffektiv drift
og geografisk energikildevalg i vores arbejde med at reducere
Scope 2-udledninger. Udledningsintenciteten for scope 1 og
2 (markedsbaseret) var for regnskabsåret 2024/25 på 0,003
tCO
2
e/mDKK.
Værdikæden (scope 3)
I regnskabsåret 2024/25 udgjorde Flüggers samlede Scope
3-udledninger 112.993 ton CO
2
e. Heraf stammer 93% fra kate-
gori Indkøbte varer og tjenesteydelser, som udgør den primære
kilde til indirekte udledning i vores værdikæde.
I kategorien Indkøbte varer og tjenesteydelser udgør råvarerne
til produktion af vores egenproducerede vådvarer den største
enkeltstående kilde til CO
2
e-udledningn nemlig 69% af scope 3
og 65% af Flüggers totale CO
2
e-udledning. Det skyldes særligt
anvendelsen af titandioxid – et hvidt pigment med høj emissions-
intensitet – samt de bindemidler, vi bruger for at sikre malingens
tekniske kvalitet. Titandioxid anvendes primært for at opnå en
j dækkeevne og god holdbarhed, hvilket er afgørende for at
sikre slutbrugeren et professionelt og langtidsholdbart resultat.
Vi er bevidste om, at nogle af de råvarer, vi anvender, har en
væsentlig klimabelastning. Samtidig prioriterer vi at producere
maling af høj kvalitet, som lever op til vores kunders forvent-
ninger. Vi tror på, at en maling med lang holdbarhed og god
kkeevne skal påføres færre gange, hvilket reducerer den
samlede mængde maling, der skal købes og anvendes over
tid. Derudover bidrager kvalitetsmaling til at beskytte og bevare
de overflader, den påføres – hvilket forlænger levetiden på
bygninger og materialer. Derfor arbejder vi løbende på at finde
råvareoptimeringer og alternativer, der kan mindske klimaaf-
trykket – uden at gå på kompromis med funktionalitet eller
kundetilfredshed.
Den næstmest belastende udleder i kategorien Indkøbte varer
og tjenesteydelser er vores varer til videresalg. I kategorien
varer til videresalg er nogle af de mest udledende produkter
det maling, vi forhandler, men ikke selv producerer. Derudover
stammer en væsentlig del af udledningerne fra indkøb af værkj
og tilbehør til malerfaget, særligt den lille del af værktøjet som
produceres i Østen. Her er klimabelastningen højere, dels på
grund af produktionsmetoderne og dels som følge af energimix-
et i regionen, hvor en stor del af strømmen fortsat kommer fra
kul- og oliebaserede kilder.
Denne geografiske forskel i emissionsintensitet gør det relevant
for os at inddrage oprindelsesland og energiforhold som en del
af vurderingsgrundlaget, når vi fremadrettet prioriterer leveran-
rer og sortiment inden for videresalgsvarer.
I 2024/25 udgjorde udledninger fra nedstrøms transport og di-
stribution under scope 3 kategori 9, 3.843 ton CO
2
e, svarende til
3,5% af Flüggers samlede Scope 3-emissioner. Udledningerne
kker transport mellem fabrikker og lagre samt videre distribu-
tion til butikker og slutkunder.
Størstedelen af emissionerne stammer fra samarbejdet med
fire store logistikleverandører, som håndterer transporten på de
markeder, hvor Flügger har sine srste aktiviteter – herunder
Danmark, Sverige, Norge og Polen.
68
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Drivhusgasudledning (E1-6)
Drivhusgasudledning Enhed
Udledning
2024/25
Mål
2030/31
Scope 1 Ton CO
2
e 980 -
Andel af scope 1 fra regulerede emissionshandelsordninger % 0 -
Scope 2 (lokationsbaseret) Ton CO
2
e 3.028 -
Scope 2 (markedsbaseret) Ton CO
2
e 5.819 -
Scope 1 og 2 (markedsbaseret) Ton CO
2
e 6.799 5.779
Scope 3 Ton CO
2
e 112.993 101.694
3.1 Indkøbte varer og tjenesteydelser Ton CO
2
e 104.278 -
Råvarer Ton CO
2
e 77.771 -
3.3 Brændsel- og energirelaterede aktiviteter (ikke omfattet af
scope 1 eller 2)
Ton CO
2
e 1.300 -
3.4 Opstrøms transport og distribution Ton CO
2
e 2.375 -
3.9 Nedstrøms transport og distribution Ton CO
2
e 3.843 -
Drivhusgasudledning scope 1-3 (lokationsbaseret) Ton CO
2
e 117.001 -
Drivhusgasudledning scope 1-3 (markedsbaseret) Ton CO
2
e 119.792 -
Biogene emissioner (E1-6)
Biogene emissioner Enhed
Udledning
2024/25
Biogene emissioner (scope 1) Ton CO
2
e 61
Biogene emissioner (scope 2) Ton CO
2
e 319
Biogene emissioner (scope 3) Ton CO
2
e 2.271
Udlednings- og energiintensitet
Enhed 2024/25
Omsætning mDKK 2.271.639
Udledningsintensitet (markedsbaseret scope 1-3) Ton/mDKK 0,053
Udledningsintensitet (lokationsbaseret scope 1-3) Ton/mDKK 0,052
Scope 1 og 2 intensitet markedsbaseret Ton/mDKK 0,003
Scope 1 og 2 intensitet lokationsbaseret Ton/mDKK 0,002
Scope 3 intensitet Ton/mDKK 0,050
Energiintensitet (scope 1-2) MWh/mDKK 0,012
Intensitet i sektorer med høj klimapåvirkning MWh/mDKK 0,012
69
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Anvendt regnskabspraksis
Flüggers klimaregnskab er udarbejdet i overensstemmelse med
kravene i ESRS E1-6 under Corporate Sustainability Reporting
Directive (CSRD) og følger Greenhouse Gas (GHG) Protokollens
principper og metodik. Regnskabet er opdelt i henholdsvis
scope 1, 2 og 3, som dækker virksomhedens direkte og indirek-
te drivhusgasudledninger på tværs af hele værdikæden. Denne
tilgang sikrer konsistens, gennemsigtighed og sammenlignelig-
hed i opgørelsen af Flüggers klimaaftryk.
I forbindelse med udarbejdelsen af klimaregnskabet har
Flügger vurderet relevansen af de enkelte scope 3-kategorier
og afgrænset oprelsen i overensstemmelse med væsentlig-
hedsprincippet. Hvis en kategori udgør under 1% af de samlede
scope 3 udledninger, er denne udeladt af rapporteringen.
I vores dataopgørelse skelnes der mellem aktivitetsbaserede
og forbrugsbaserede (spend) input. Aktivitetsbaseret data
kker over faktiske mængder som f.eks. vægt i kilogram,
volumen i liter eller tilbagelagte kilometer, mens spend-baseret
data er baseret på indkøbsbeløb i DKK, EUR, PLN m.fl. Ved
anvendelse af spend-baserede data konverteres alle valutaer
til EUR for at sikre konsistens i beregningen med de tilknyttede
emissionsfaktorer.
Vi tilstræber at anvende så høj en andel af aktivitetsbaseret data
som muligt, da det giver det mest præcise grundlag for opgørel-
se af Flüggers CO
2
e-udledning.
Scope 1
Scope 1-emissionerne i Flügger stammer primært fra brænd-
stofforbrug i firmabiler samt anvendelse af propangas i
produktionen. Størstedelen af data for brændstofforbrug indhen-
tes direkte fra vores leasingselskab, som leverer konsoliderede
og validerede forbrugsdata. Data omkring propangas kommer
fra Flüggers ERP-system og indlæses i koncernens ledelsessy-
stem. Til beregning af emissioner anvendes emissionsfaktorer
fra DESNZ (2024).
Scope 2
Flüggers scope 2 CO
2
e-udledninger stammer primært fra
koncernens forbrug af elektricitet og fjernvarme på tværs af
kontorer, butikker og produktionsfaciliteter. Elforbruget fra vores
fabrikker i Danmark, Sverige og Polen samt vores kontorer
indsamles lokalt af den ansvarlige QHSE-medarbejder. Data er
forbrugsdata baseret på modtagne fakturaer. Dataen indtastes
i Flüggers ledelsessystem og konsolideres af Group QHSE.
Varmeforbruget for de tilsvarende lokationer følger samme
opgørelsesmetode. Der anvendes landespecifikke emissionsfak-
torer fra AIB (2023) og verdensgennemsnit fra DESNZ (2024).
Elforbruget fra vores butikker indsamles for Danmark, Sverige
og Norge af en ekstern leverandør af forbrugsdata. For butikker
i Polen og Island indsamles data lokalt ud fra faktureret forbrug,
og konsolideres i Group QHSE. Der anvendes emissionsfaktorer
fra AIB (2023) og DESNZ (2024).
For varmeforbrug i butikker gælder, at datagrundlaget varierer
afhængigt af lejekontrakternes udformning og ejerskabsforhol-
dene. I mange tilfælde er varme inkluderet i huslejen, og der
modtages derfor ikke særskilt opgørelse over varmeforbruget.
I andre tilfælde betaler butikkerne aconto og modtager en årlig
opgørelse over det faktiske forbrug, ofte opgjort pr. kalender.
For enkelte butikker, hvor Flügger selv ejer bygningerne, har
koncernen direkte adgang til det faktiske varmeforbrug.
Da Flügger kun modtager forbrugsdata fra en del af butikkerne,
og disse data typisk dækker kalenderåret, anvendes disse til-
gængelige forbrug til at beregne et gennemsnitligt varmeforbrug
pr. m². Dette gennemsnit anvendes som estimat for det samlede
varmeforbrug på trs af alle butikker. Der anvendes emissions-
faktorer fra DESNZ (2024).
Scope 3
De scope 3 kategorier, der er væsentlige for koncernen og der-
for rapporteret beskrives i de kommende afsnit.
1. Indkøbte varer og tjenesteydelser
Råvarer til vådvareproduktion
For beregning af CO
2
e-udledninger fra råvarer, der anvendes
til produktion af egenproducerede vådvarer anvendes Flügger
beregnede emissionsfaktorer. For at beregne emissioner fra
indkøbte råvarer til vådvarer anvender Flügger årligt opdate-
rede emissionsfaktorer (kg CO
2
e/kg), som er modelleret med
udgangspunkt i den nyeste version af ecoinvent-databasen
og værkjet OneClick LCA. Beregningen baserer sig på den
kemiske sammensætning af råvaren og foretages enten med
leverandørspecifikke EPD’er, generiske LCI-datasæt eller CEPE-
retningslinjer, afhængigt af tilgængelighed. Emissionsfaktorer
kombineres med faktiske indkøbsvolumener i kg. For dette
regnskabsår er emissionsfaktorerne modelleret på baggrund af
data fra Ecoinvent 3.10.1.
2. Anlægsaktiver
I denne kategori er omfattet de transaktioner der i året er indgået
på angsaktiv kontoen i vores balance. I beregningerne er ak-
tiviteterne opgjort på både volumer i kg og omkostninger i EUR.
Der er anvendt emissionsfaktorer fra Ecoinvent 2.10 og Exiobase
(3.8.2).
3. Brændsel- og energirelaterede aktiviteter
Denne kategori omfatter upstream-emissioner forbundet med
produktion og transport af det brændsel og den elektricitet, der
70
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
forbruges i Scope 1 og 2. Flügger beregner emissionerne base-
ret på indkøbt mængde brændsel og el. Emissionerne beregnes
som tillæg til Scope 1 og 2 forbrug ved brug af emissionsfak-
torer fra DESNXZ (2024) og IEA (2024. For elforbrug benyttes
emissionsfaktorer for transmission og distributionstab samt
upstream-produktion af el.
4. Opstrøms transport og distribution
Emissioner fra opstrøms transport og distribution omfatter
transport af varer fra leverandører til vores egne lokatio-
ner. Emissionerne beregnes på transportafstande og vægt.
Flügger anvender leverandørens oplyste oprindelsesland for
produktionsstedet til at estimere transportafstanden mellem
oprindelsesland og modtagende lokation. Der anvendes emisi-
sonsfaktorer fra Exiobase (3.8.2)
Udledning og energiintensivitet
I Flügger defineres udledningsintensitet som ton CO
2
e
pr. mio. DKK i omsætning, mens energiintensitet opgøres
som MWh pr. mio. DKK i omsætning. Omsætningstal anvendt
til beregningen stammer fra koncernens resultatopgørelse i
årsrapporten.
Biogene emissioner
Biogene CO
2
e-emissioner opgøres særskilt fra fossile emissio-
ner og rapporteres som et selvstændigt datapunkt.
I scope 1 og 2 er de biogene emissioner er opgjort som en del
af den lokationsbaserede metode og beregnes på baggrund af
brændstofforbrug og emissionsfaktorer angivet i nationale eller
internationale emissionsdatabaser.
De biogene emissioner for alle råvarer indkøbt til egenproduce-
rede vådvarer (scope 3.1), dækker upstream emissioner.
Emissionerne er baseret på vægten af de pågældende råvarer
og emissionsfaktorer fra Ecoinvent 3.10.1 De biogene Scope
3-emissioner rapporteres særskilt fra øvrige Scope 3-data
for at sikre transparens i forhold til råvarers oprindelse og
klimabelastning.
Kilder til usikkerhed
Opgørelsen af Flüggers klimaregnskab bygger på et komplekst
datagrundlag fra en række interne og eksterne kilder. Dette
kan give anledning til visse afvigelser i estimaterne for CO
2
e-
udledninger. Vi arbejder kontinuerligt på at styrke datagrundlaget
gennem forbedret struktur, ensartethed og kvalitet i dataindsam-
ling og -behandling. Herunder fremhæves de primære faktorer,
der kan påvirke nøjagtigheden af opgørelsen.
Scope 1: Mindre usikkerhed i forbindelse med opgørelsen af for-
bruget af propangas på vores fabrik i Bankeryd. Da opgørelsen
beror sig på en manuel optælling i antallet af anvendte flasker
propangas multipliceret med mængden af gas i én flaske, kan
der ske en fejl i den manuelle optælling.
Scope 2: Lav risiko i elforbruget på tværs af organisationen da
forbruget fra fabrikker, lagre og kontorer beror sig på fakturerede
ngder. Elforbrug fra vores butikker generes automatisk af en
leverandør hvilket også inderer en lav risiko.
Scope 3: En kilde til usikkerhed i angivelsen af mængder til
beregning af emissioner kan være, at vi som input anvender
transportvægt. Denne vægt kan i visse tilfælde være højere end
den faktiske vægt, da der også indgår emballage i den samlede
vægt. Dette kan medføre en overestimering af udledninger
grundet højere vægte en reelt indbt. Væsentligheden af denne
usikkerhed anses for lille.
De CO
2
e-emissioner, der beregnes på baggrund spend data,
kan medføre usikkerheder, da metoden bygger på gennemsnit-
lige emissionsfaktorer pr. krone eller euro brugt. Disse faktorer
tager ikke højde for de konkrete produkters materialeindhold
eller produktionsteknologi. Andelen af Flüggers emissioner
opgjort på spend-baserede beregninger er derfor behæftet med
større usikkerheder.
71
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
E2
Forurening
E2-1 Politikker
Klima- og miljøpolitikken danner rammen for Flüggers indsats
for at minimere luftforurening på trs af værdikæden, hvor de
væsentligste miljøpåvirkninger er identificeret. Politikken gælder
for Flügger group A/S og dets datterselskaber.
I Flüggers Bæredygtighedsprincipper for leverandører stilles der
tydelige krav til, hvordan koncernens leverandører aktivt arbejder
for at reducere deres miljøpåvirkning – herunder specifikt at
minimere forurening af luft, vand og jord. Det forventes, at
leverandører har etableret relevante politikker og processer til at
forebygge og minimere forurening af vand, luft og jord.
E2-2 Tiltag og ressourcer
Indkøb fra nærområder for at minimere transport
Hos Flügger prioriteres det, at indbe råvarer og emballage tæt
på vores produktionsfaciliteter. Denne tilgang understøtter ikke
blot en mere robust og sikker forsyningskæde, men bidrager
også til at reducere potentielle miljøpåvirkninger, herunder luft-
forurening, i den opstrøms del af værdikæden.
Størstedelen af Flüggers indkøb foretages hos leverandører, der
er underlagt strenge regulatoriske krav fra EU og øvrige myn-
digheder. Den geografiske nærhed til leverandørerne betyder
samtidig, at transportafstandene reduceres, hvilket mindsker
miljøpåvirkningen fra transport. 89% af udgifterne til råvarer og
emballage anvendt i Flüggers egenproduktion er indkøbt inden
for EU, og 96% stammer fra leverandører i Europa.
Den samlede lave risikoprofil afspejler Flüggers mangeårige
strategi om at købe ind i geografisk nærområde med hen-
blik på at optimere forsyningssikkerhed, bæredygtighed og
omkostningseffektivitet.
Optimering af eksisterende logistik ruter og alternative
transportmidler
I Flügger har vi som i de forgangne år igen i år arbejdet målrettet
med at optimere vores logistik og udnytte kapaciteten bedre.
Et centralt tiltag har været implementeringen af større trailers i
dele af vores linehaul-netværk. Dette har muliggjort en højere
fyldningsgrad pr. transport og reduceret antallet af nødvendige
kørsler. Ved at tilpasse køretøjernes kapacitet til de faktiske
fragtvolumener har vi dermed reduceret antallet af kørte kilome-
ter og styrket effektiviteten i vores distributionsnet.
Samtidig har vi fortsat arbejdet med elektrificering af vores
last-mile-leverancer. Etableringen af el-leverancer til Oslo har vist
sig som et succesfuldt første skridt. Vi undersøger nu mulig-
hederne for at udbrede denne løsning til flere byområder, hvor
rækkevidden og infrastrukturen for el-lastbiler er tilstrækkelig.
Selvom tung transport af vores vådvarer fortsat udgør en tekno-
logisk udfordring på længere distancer, følger vi udviklingen tæt
og står klar til at udvide brugen af elektriske løsninger i takt med,
at mulighederne forbedres.
Flüggers strategi om at foretage indkøb tæt på vores pro-
duktionsfaciliteter og kunder bidrager til at reducere risikoen
for luftforurening i den opstrøms del af værdikæden. Ved at
samarbejde med leveranrer i EU og Europa – regioner med
je miljøstandarder og streng regulering af industrielle emis-
sioner – begrænses eksponeringen for forurenende aktiviteter
fra energiintensive sektorer som minedrift og kemisk industri.
Samtidig reduceres transportafstande og dermed emissioner
fra logistik, hvilket yderligere potentielt mindsker den samlede
luftforureningspåvirkning forbundet med vores indkøb. Disse
tilgange understøtter både vores ambitioner om ansvarlige
indkøb og bidrager til en minimering af negative miljømæssige
indvirkninger.
E2-3 l
På nuværende tidspunkt har Flügger ikke defineret kvantitative
l for forurening i værdikæden. Flügger anvender andelen af
indkøb fra leverandører i EU og Europa som en indikator for
vores potentielle miljøpåvirkning, herunder forurening. Denne
geografiske fordeling fungerer som en proxy for risikoniveauet,
da leverandører i disse regioner typisk er underlagt strenge
miljøreguleringer. Koncernen arbejder løbende på at udvikle og
implementere målemetoder og mål, der kan understøtte vores
indsats for at reducere miljøpåvirkningen i fremtiden.
Væsentlige IRO'er
Flügger har identificeret potentielle negative mil-
påvirkninger fra luftforurening i både opstrøms
råvarefremstilling og i transportleddet. Energiintensive
processer i den kemiske industri og anvendelsen af fos-
sile brændsler i tung transport bidrager til emissioner,
der kan påvirke miljø og sundhed.
Vores klima- og miljøpolitik danner rammen for
indsatsen og gælder for hele koncernen. Gennem
bæredygtighedsprincipper stiller vi krav til leverandører
om at minimere forurening, og vi prioriterer geografisk
rhed i indb og logistik for at reducere transportre-
laterede emissioner.
72
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
E5
Ressourceanvendelse og cirkulær økonomi
E5-1 Politikker
Flüggers Klima- og Miljøpolitik sætter rammerne for koncernens
arbejde med ansvarlig ressourceanvendelse, understøttelse
af en cirkulær økonomi samt reduktion af affald fra egen drift.
Politikken er forankret i Flüggers bestyrelse og godkendes årligt.
Den dækker alle lande, lokationer og medarbejdere i Flügger
group A/S og dets datterselskaber.
Selvom Flügger ikke har en specifik politik for at øge andelen af
genanvendt materiale i produkter og emballage, har koncernen
fastsat mål for brugen af genanvendt plast i både indkøbt em-
ballage og egenproducerede spande, værkj og tilbehør. Disse
l er forankret i vores strategi, Flügger Organic i lighed med
koncernens tidligere strategi Going Green. Ansvaret for fremdrif-
ten af dette arbejde er forankret i Indkøbs- og Produktafdelingen
i samarbejde med Flüggers Sustainability Manager. Der aflæg-
ges kvartalsvis status, og strategiske prioriteringer besluttes
i Flüggers bæredygtighedsstrategi styregruppe, hvor koncer-
nens CEO er formand. Denne styregruppe rapporterer årligt til
bestyrelsen.
Innovation og strategiske leverandørsamarbejder er afgø-
rende for, at Flügger kan nå sine mål om øget anvendelse af
genanvendte materialer. Dette arbejde er integreret i Flüggers
indkøbsprincipper, hvor leverandørernes evne til at bidrage til
koncernens mål for innovation og bæredygtighed indgår som
et element i kvalifikationsprocessen. Principperne er forankret
hos SVP for Supply Chain & Innovation og opdateres løbende
for at afspejle aktuelle trends og strategiske prioriteter inden for
bæredygtighed.
Derudover stiller Flügger direkte krav til leverandørerne gennem
koncernens Bæredygtighedsprincipper for leverandører. Disse
forpligter leverandørerne til at tage miljøhensyn i alle relevante
dele af deres forretning. Principperne fungerer som et tillæg
til Flüggers Code of Conduct, og overtrædelser kan medfø-
re ophør af samarbejdet. Ligesom Indkøbsprincipperne er
Bæredygtighedsprincipperne for leverandører forankret hos
Flüggers SVP for Supply Chain & Innovation.
Væsentlige IRO'er
Flügger har identificeret både en aktuel positiv miljø-
indvirkning og en finansiel risiko i relation til emballage.
Ved at øge andelen af genanvendt plast i vores em-
ballageløsninger reducerer vi behovet for jomfruelige
ressourcer og understøtter en mere cirkulær økonomi.
Samtidig stiller miljømærkningsordninger stigende krav
til brugen af genanvendte materialer, og manglende
overholdelse kan indebære risiko for tab af certifice-
ringer med betydning for salg og muligheden for at
imødekomme kundekrav.
Vores Klima- og Miljøpolitik sætter rammerne for
arbejdet med ansvarlig ressourceanvendelse, mens
konkrete målsætninger for genanvendt plast er for-
ankret i strategien Flügger Organic og også var det i
vores forrige strategi. Arbejdet drives gennem tvær-
gående samarbejde mellem Indkøb, Produktudvikling,
Product Management og Sustainability og under-
støttes af krav til leverandører via vores indkøbs- og
bæredygtighedsprincipper.
73
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
E5-2 Tiltag og ressourcer
Blå spande med genanvendt plastik
Vi arbejder målrettet på at mindske vores miljøaftryk og fremme
en mere ansvarlig ressourceanvendelse, og i den forbindelse
er emballage et centralt indsatsområde. I år har vi taget et
væsentligt skridt fremad ved at lancere spande med minimum
50 % genanvendt plast – en løsning, der både styrker vores
cirkulære forretningsmodel og er fuldt integreret i vores strategi
Flügger Organic. Initiativet bygger videre på det fundament,
vi lagde i strategiperioden Going Green, hvor vi introducerede
spande med mindst 30 % genanvendt indhold. Det er afgøren-
de for at bevare de certificeringer, som mange af vores kunder
efterspørger, og som er en forudsætning for at kunne byde ind
på projekter med høje bæredygtighedsstandarder.
I projektets første år er over 3,3 mio. spande blevet konverteret
til den nye emballageløsning, primært drevet gennem konver-
tering af hele vores indendørs sortiment. Udviklingen har været
drevet af et stærkt fokus på både funktionalitet og design – med
afsæt i de behov, som professionelle malere møder i deres
hverdag. Spandene er blandt andet udstyret med en QR-kode,
der giver direkte adgang til produktspecifik dokumentation via
Flügger Document Manager. Det gør det nemmere at leve op til
dokumentationskravene i byggebranchen og frigiver tid til det
faglige arbejde.
Cirkulært flow på plastfabrik
I Flügger arbejder vi aktivt på at øge brugen af genanvendt
plastik i vores egenproducerede spande, værktøj og tilbehør. På
vores plaststøbefabrik i Bodafors har vi optimeret produktionen,
så en stigende andel af produkterne fremstilles i genanvendt
plast. Samtidig har vi indrettet produktionen, så plastaffald fra
opstart og proces kan genbruges direkte. Det affald, der ikke
kan genbruges internt, sendes til en samarbejdspartner, som
behandler det og returnerer det som nyt granulat af genanvendt
plastik. Ud over, at reducere vores brug af primære ressourcer,
giver det vores kunder adgang til produkter, der bidrager til en
mere cirkulær økonomi – uden at gå på kompromis med funktio-
nalitet eller kvalitet.
Miljøcertificering af fabrikker og hovedkontor
Vores fabrikker i Kolding, Gdansk og Bollebygd samt hoved-
kontoret i Rødovre er certificeret efter ISO 14001-standarden for
miljøledelse. Certificeringen sikrer, at vores miljøindsatser – her-
under håndtering og minimering af affald – er dokumenterede,
bende forbedres og verificeres af en uafngig tredjepart.
ISO-certificeringen understøtter affaldshåndtering gennem
blandt andet klare procedurer, træning af medarbejdere og
fokus på forebyggelse og genanvendelse. Dette bidrager til at
reducere vores miljøpåvirkning og risikoen for lokal forurening.
E5-3 Mål
Genanvendt plastik
Flügger har en overordnet målsætning om, at 95 % af al embal-
lage i 2030/31 skal bestå af minimum 50 % genanvendt plastik.
For at nå dette mål har vi fastlagt en række delmål i koncernens
nuværende strategiperiode, der løber frem til 2026/27:
- 90 % af Flüggers indkøbte spande skal indeholde minimum
50 % genanvendt plastik
- 75 % af Flüggers egenproducerede spande og værkj skal
fremstilles i 100 % genanvendt plastik
Disse målsætninger er vigtige skridt på vejen mod en mere
cirkulær plastanvendelse i Flügger og skal bidrage til at reducere
vores afhængighed af jomfruelige ressourcer. Samtidig er
initiativerne med til at fremtidssikre vores produkter i forhold til
eksterne krav – herunder for eksempel Svanemærkets nuvæ-
rende krav om minimum 30% genanvendt plast i emballage. Ved
allerede nu at overgå dette niveau, styrker vi vores mulighed for
at fastholde miljømærkninger og imødekomme både kunders og
markedets stigende forventninger til ressourceeffektiv emballa-
ge. Målene er sat i samråd med centrale eksterne interessenter.
Andre mål
Koncernen har for nuværende ikke konkrete mål på ressourcein-
put eller affald. Flügger vil arbejde på at styrke datagrundlaget
og forbedre rapporteringen af ressourceforbrug og affald for at
kunne fastsætte mål for disse områder fremadrettet. Selvom
der ikke er fastsat mål, følges der hver måned op ledelsesmæs-
sigt på indikatorer for affald. På Flüggers QHSE board, følges
koncernens affaldsmængder samt andre miljømæssige KPI'er
månedligt. På denne måde sikrer Flügger, at indikatorerne følges
bende, omend der ikke er fastsat konkrete mål.
74
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
E5 Virksomhedsspecifikke indikatorer
Genanvendt plastik i spande
Denne virksomhedsspecifikke indikator er inkluderet i bære-
dygtighedsrapporten, da den bruges til, at udnytte de positive
indvirkninger, samt mitigere den finansielle risiko, der er iden-
tificeret i IRO 6 og 7, som kan ses på side 58. Indikatorerne
bruges også kvartalsvist som styringsværktøj på Flüggers
Bæredygtighedsstrategi styregruppe. Indikatoren er en direkte
afspejling af tiltaget omkring konvertering af hvide spande til blå
spande med et højere niveau af genanvendt plastik. Et projekt,
som i 2024/25, har været et af de mest omfattende projekter i
Flügger.
Indbte plastikspande til vådvarer udr den største del af
vores plastikforbrug hvert år. I 2024/25 har Flügger brugt ca.
6 mio. spande. Sammenlignet med 2023/24 har koncernen gjort
betydelige fremskridt i vores brug af genanvendt plastik. I år har
56% af Flüggers spande nu minimum 50% genanvendt plastik,
en stigning på 24%-point sammenlignet med sidste år. I praksis
betyder det, at mere end 3 mio. spande til vådvarer i 2024/25 in-
deholder minimum 50 % genanvendt plastik. Dermed er Flügger
godt på vej til at realisere vores Flügger Organic målsætning på
90% i 2026/27.
Genanvendt plastik i egenproducerede spande, værktøj
og tilbehør
Også inden for vores egenproduktion af værkj og tilbehør
har vi opnået væsentlige fremskridt. I 2024/25 er 76% af de
produkter, vi selv fremstiller – herunder malerbakker, pen-
selskaft og andet tilbehør – produceret i 100 % genanvendt
plastik. Sammenlignes dette med tallene fra sidste år, er det en
forøgelse på 21%-point. Dette betyder også at Flügger allerede
nu er bedre end målsætningen i 2026/27 med 1%-point. Denne
milepæl markerer et vigtigt skridt mod koncernens langsigte-
de mål om at øge brugen af cirkure materialer og mindske
afhængigheden af jomfruelig plast.
E5 Virksomhedsspecifikke indikatorer
Beskrivelse Enhed 2023/24* 2024/25 2026/27 mål
Genanvendt plastik i spande
Antal spande Stk 5.661.394 5.998.322
Antal spande med minimum 50% genanvendt plastik Stk 1.671.185 3.237.785
Andel spande med minimum 50% genanvendt plastik % 30 54 90
Genanvendt plastik i egenproducerede spande, værktøj og tilbehør
Samlet mængde plastikgranulat Ton 119 150
Mængde genanvendt plastikgranulat Ton 64,6 114
Andel genanvendt plastik i egenproducerede spande, værkj og
tilbehør
% 55 76 75
*Tallene er ikke omfattet af den uafhængige revisors erkring med begrænset sikkerhed på bæredygtighedsrapporteringen.
Anvendt regnskabspraksis
Genanvendt plastik i spande
Datapunktet er baseret på andel indkøbte spande med min.
50% genanvendt plastik ud af den totale mængde indkøbte
spande brugt som emballage til vådvarer solgt i segment
1 og 2, ekskl. Unicell International. Beregningsmetoden er
baseret på et 12 måneders rullende gennemsnit.
Genanvendt plastik i egenproduceret spande, værktøj
og tilbehør
Datapunktet er baseret på den samlede mængde gen-
anvendt plastgranulat i forhold til den totale mængde
plastgranulat anvendt i egenproduktionen af små span-
de, værkj og tilbehør på vores fabrik i Bodafors (SE).
Indikatoren er afgrænset til fabrikken i Bodafors, da det er
den eneste af vores fabrikker, hvor plastgranulat indgår i
produktionen. Beregningsmetoden er baseret på et 12-må-
neders rullende gennemsnit.
75
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Ressourceinput
Beskrivelse Enhed 2024/25
Samlet vægt af produkter, tekniske og biologiske materialer Ton 68.448
Andel af biologiske materialer med bæredygtig oprindelse % 0
Absolut vægt af genbrugte eller genanvendte komponenter Ton 1.119
Andel af genbrugte eller genanvendte komponenter % 1,6%
Affald 2024/25
Beskrivelse Enhed Farligt affald Ikke-farligt affald Total
Samlet mængde affald Ton 3.183
Recirkuleret affald
Genbrug Ton 0,001 0,008 0,009
Genanvendelse Ton 36 591 627
Materialenyttiggørelse Ton 212 2.311 2.523
Samlet mængde recirkuleret affald Ton 248 2.902 3.150
Ikke-recirkuleret affald
Forbrændning Ton - - -
Deponering Ton 3 31 33
Andre bortskaffelsesmetoder Ton - - -
Samlet mængde ikke-recirkuleret affald Ton 3 31 33
Andel % - - 1,05
Samlet mængde radioaktivt affald Ton - - -
Andel % - - -
Anvendt regnskabspraksis
Ressourceinput
Ressourceinput omfatter alle indb af varer og råvarer. De med-
tagne indkøb er afgrænset til varer, der klassificeres under kategori
3.1 Purchased Goods and Services i henhold til GHG-protokollen.
Det antages, at de anvendte materialer svarer til de indkøbte, da
alle indkøb er foretaget med henblik på planlagt produktion eller
salg. Materialerne dækker over råvarer til fremstilling af vådvarer,
varer til videresalg samt emballage.
Den absolutte vægt af genbrugte eller genanvendte komponenter
er opgjort som summen af genanvendt plast i indkøbte spande til
vådvarer og genanvendte plastgranulater.
Data for Unicell International og Eskaro Ukraine AB er ekstrapoleret
på baggrund af deres andel af den samlede koncernomsætning.
Affald
Flügger registrerer affaldsdata for alle butikker, fabrikker og
kontorer i Danmark, Norge og Sverige. Opgørelsen sker i
samarbejde med vores affaldsleverandør, som håndterer og
behandler affaldet enten på egne anlæg eller gennem godkendte
samarbejdspartnere.
Indgående affaldsstrømme bliver sorteret og behandlet med hen-
blik på at øge materialernes genanvendelsesgrad og værdi. Denne
behandling genererer udgående affaldsstrømme, som kobles til
de indgående strømme via en intern kortlægning af affaldsleve-
ranrens processer. Hver udgående strøm tildeles en RD-kode
(Recovery/Disposal-kode), afhængigt af den efterfølgende behand-
ling eller bortskaffelse. Kategoriseringen følger EU’s affaldsdirektiv
2008/98/EC.
Alle affaldsstrømme – både indgående og udgående – registreres
i vores leverandørs system og anvendes til at klassificere affaldet i
overensstemmelse med ESRS E5-kategorier.
Data for Unicell International, Eskaro Ukraine AB, Flügger Coating
i Kina og Flügger Litauen er ekstrapoleret på baggrund af deres
andel af den samlede koncernomsætning, da data ikke har været
tilgængelige.
E5-4 Indikatorer ressourceinput
De rapporterede tal dækker Flüggers samlede ressourceinput
i form af vægt for både råvarer til egenproduktion og varer til
videresalg i regnskabsåret. Vægten af koncernens ressourcein-
put udgøres primært af råvarer til produktion af vådvarer. Den
samlede mængde udgør 68.448 ton. Den primære mængde af
input består af råvarer til egenproduktion af vådvarer. Andelen af
genbrugte eller genanvendte komponenter udgør 1,6% svarende
til 1.119 ton. Denne mængde stammer fra to kilder: vores indbte
spande, som i stigende grad består af minimum 50% genan-
vendt plast, samt brugen af 100% genanvendt plastikgranulat i
produktionen af egenproducerede spande, værktøj og tilbehør.
E5-5 Indikatorer ressourceoutput
Flügger rapporterer på både farligt og ikke-farligt affald med fokus
på affald, der enten bortskaffes eller omdirigeres fra bortskaffelse,
herunder materialer sendt til genbrug og genanvendelse.
I løbet af 2024/25 genererede Flügger i alt 3.183 ton affald på
tværs af koncernen. Heraf blev 98,9% recirkuleret, svarende til
3.150 ton, primært gennem materialenyttiggørelse. Den reste-
rende mængde på 33 ton blev deponeret som ikke-recirkuleret,
ikke-farligt affald. Der blev ikke registreret forbrænding, genbrug
eller håndtering af farligt affald gennem bortskaffelse. Der blev
heller ikke genereret radioaktivt affald i perioden.
76
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
EU Taksonomirapportering
Europa-kommissionen har sat som mål at gøre Europa til ver-
dens første klimaneutrale kontinent. Som vigtigt fundament er
EU’s Taksonomiforordning blevet vedtaget, som indeholder et
sæt fælles regler for, hvornår en økonomisk aktivitet kan beteg-
nes som værende milmæssigt bæredygtigt på tværs af EU.
Europa-kommissionens delegerede forordning 2020/852, artikel
3, beskriver, hvilke kriterier en økonomisk aktivitet skal leve op til
for at kunne kvalificeres som miljømæssigt bæredygtig:
- Aktiviteten skal bidrage substantielt til et af de seks miljømål
- Aktiviteten må ikke udøves på en sådan måde, at den
forårsager væsentlig skade på de fem resterende miljømål
(DNSH – Do No Significant Harm)
- Aktiviteten skal overholde de sociale minimumsgarantier,
hvilket betyder, at den ikke må være på bekostning af
overtrædelse af menneske- og arbejdstagerrettigheder eller
andre grundlæggende sociale retningslinjer
- Aktiviteten skal efterleve de tekniske screeningskriterier for et
givent miljømål
Mens udvikling og produktion af bygningsmaling, træbeskyttel-
se, spartel samt tapet forbliver udenfor EU Taksonomiens scope
i 2024/25, fortsætter Flügger sit arbejde på årlig basis med at
vurdere relevansen af de økonomiske aktiviteter som er omfattet
af EU Taksonomien i forhold til vores egen kerneforretning. Disse
er analyseret for deres bidrag til de seks miljømål: modvirkning
af klimaændringer (CCM), tilpasning til klimaændringer (CCA),
vand- og havressourcer (WTR), cirkulær økonomi (CE), forebyg-
gelse og bekæmpelse af forurening (PPC) samt biodiversitet og
økosystemer (BIO). I lighed med tidligere år, har vi gennemgået
og vurderet hvilke af Flüggers økonomiske aktiviteter, som er
omfattet af EU Taksonomien og efterfølgende allokeret finansiel-
le data til disse aktiviteter.
Den årlige proces for vurdering af overholdelse af kriterierne i ar-
tikel 3 i forordning (EU) 2020/852 er blevet gennemført i følgende
faser:
1) Screening af økonomiske aktiviteter omfattet af
EU Taksonomien:
Vi har foretaget en screening af Europa-kommissionens klimafor-
ordning (delegeret forordning 2021/2139), den komplementære
klimaforordning (delegeret forordning 2022/1214), ændring til
klimaforordningen (delegeret forordning 2023/24) og miljøforord-
ningen (delegeret forordning 2023/2486).
Screeningen er foretaget med henblik på at identificere, om
Flügger har økonomiske aktiviteter, omfattet af klassifikationssy-
stemet, for hhv. omsætning, OPEX og CAPEX KPI’erne.
2) Vurdering af økonomiske aktiviteter omfattet af
EU Taksonomien:
Hver af de identificerede økonomiske aktiviteter er vurderet for
at fastslå, hvordan beskrivelsen af den økonomiske aktivitet i
taksonomien svarer til Flüggers forretningsaktiviteter. Som en del
af vurderingen har vi også taget stilling til de NACE koder, som
taksonomien angiver, at der typisk knytter sig til de forskellige
aktiviteter.
3) Vurdering af miljømæssigt bæredygtige aktiviteter:
Vi har i regnskabsåret 2024/25 etableret en proces til vurdering
af alignment for Flüggers økonomiske aktiviteter omfattet af EU
Taksonomien. På nuværende tidspunkt har Flügger kun CAPEX,
som er omfattet af EU Taksonomien, og vi har derfor taget
stilling til, om vores investeringer indenfor materielle og immateri-
elle anlægsaktiver samt tilgange på leasingaktiver kan betragtes
som værende miljømæssigt bæredygtige.
Til alignment vurderingen har vi bl.a. udvidet skabelonen for
investeringsansøgninger, så det fremover er muligt at angive, så-
fremt investeringen falder indenfor en række angivne kategorier.
Hvis dette er tilfældet, vil investeringsansøgningen skulle til en
yderligere gennemgang med henblik på at vurdere de tekniske
screeningskriterier og alignment.
Vurdering af økonomiske aktiviteter omfattet af
klassifikationssystemet
Baseret på NACE-koder og analyse af Flüggers kerneaktivitet
herunder at udvikle, producere og sælge et bredt sortiment in-
denfor bygningsmaling, træbeskyttelse, spartel og tapet, er det
vores vurdering, at Flüggers omsætningsgenererende aktiviteter
ikke er omfattet af taksonomiens seks miljømål. Derfor rapporte-
rer vi, at 0 % af omsætningen i regnskabsåret 2024/25 hidrører
fra økonomiske aktiviteter, der er omfattet af klassifikationssyste-
met i taksonomien.
I lighed med tidligere år har vi identificeret en række CAPEX
relateret økonomiske aktiviteter, som er omfattet af EU
Taksonomien, herunder:
- Installation, vedligeholdelse og reparation af energibesparende
udstyr
- Installation, vedligeholdelse og reparation af ladestationer til
elektriske køretøjer i bygninger (og parkeringspladser, der
rer til bygninger)
- Transport med motorcykler, personbiler og lette
erhvervskøretøjer
For indeværende regnskabsår rapporterer vi, at 9,6 % af CAPEX
er omfattet af EU Taksonomien. De primære aktiviteter vedrø-
rer ombygning af butikker og udskiftning af en række lyskilder
til mere energi effektive løsninger bl.a. på vores central lager i
Sverige samt en række butikker i Polen.
For OPEX har vi ikke identificeret nogen aktiviteter, som er om-
fattet af taksonomiens seks miljøl. I 2023/24 rapporterede vi,
at 10% af Flüggers OPEX var omfattet af EU taksonomien under
aktiviteten ”Fremstilling af plastemballage”. Ved en nærmere
gennemgang i 2024/25 har vi ændret klassificering af denne
aktivitet, da det er tale om en variabel omkostning og ikke en
driftsomkostning. Sammenligningstal er derfor tilrettet, så vi i
både 2023/24 og 2024/25 rapporterer, at 0% af OPEX er omfat-
tet af EU taksonomien.
77
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Vurdering af miljømæssigt bæredygtige aktiviteter
I 2024/25 har vi vurderet kriterierne for alignment for hver
af Flüggers økonomiske aktiviteter, som er omfattet af EU
Taksonomien. Selvom vores Flügger Organic strategi indehol-
der en lang række bæredygtige initiativer, har vi konkluderet,
at kriterierne i Europa-kommissionens delegerede forordning
2020/852, artikel 3, ikke er opfyldt for vores CAPEX omfattet af
taksonomien.
Vi vil i de kommende år fortsætte med at revurdere potentialet
for alignment for Flüggers økonomiske aktiviteter.
Anvendt regnskabspraksis
Den anvendte regnskabspraksis for identificering af relevant
omsætning, CAPEX og OPEX tager udgangspunkt i meto-
derne til opgørelse af KPI’er for ikke-finansielle virksomheder,
jf. bilag 1 til EU Kommissionens delegerede forordning
2021/2178 af 6. juli 2021. Kortlægningen af kvalificerede
aktiviteter og allokeringen af finansielle data er foretaget
på baggrund af data fra de respektive selskaber i Flügger
koncernen.
De efterfølgende tabeller er udarbejdet på koncernniveau og
omfatter således modervirksomheden Flügger group A/S og
dattervirksomheder.
Omsætning
Den samlede omsætning er i overensstemmelse med den
omsætning, der er rapporteret i årsrapportens resultatop-
relse. KPI’en for omsætning er defineret som den andel af
nettoomsætningen, der hidrører fra produkter eller tjene-
steydelser, der er forbundet med økonomiske aktiviteter
indenfor klassifikationssystemet (tæller) divideret med den
samlede nettoomsætning (nævner).
OPEX
OPEX indeholder direkte ikke-kapitaliserede omkostnin-
ger, der vedrører renovering, vedligehold og reparation af
bygninger, kortfristede leasingkontrakter og eventuelle andre
direkte udgifter, som vedrører den daglige vedligeholdelse af
materielle anlægsaktiver. OPEX KPI’en i taksonomien er
defineret som andelen af driftsudgifter, der er forbundet med
miljømæssigt bæredygtige økonomiske aktiviteter (tæller)
divideret med den totale OPEX (nævner). OPEX-grundlaget
kan ikke afstemmes med årsrapporten 2024/25 grundet en
mere snæver definition af OPEX i Kommisionens delegerede
forordning 2021/2178 af 6. juli 2021.
CAPEX
Den totale CAPEX er i overensstemmelse med de tilgange
der er rapporteret i hhv. note 13 Immaterielle aktiver (IAS
38), note 14 Materielle anlægsaktiver (IAS 16) og note 15
Leasingaktiver (IFRS 16). CAPEX KPI’en er defineret som an-
delen af kapitaludgifter, der er forbundet med miljømæssigt
bæredygtige økonomiske aktiviteter (tæller), divideret med
den totale CAPEX (nævner).
Dobbelttælling
Til beregning af nævneren for hhv. omsætning, OPEX og
CAPEX KPI'er har vi udtrukket tallene direkte fra vores
interne konsolideringssystem, der sikrer, at tallene kun tælles
med én gang i hver KPI. Til allokeringen af tælleren har vi
først indhentet de relevante økonomiske data og derefter
taget stilling til, hvilket miljømål aktiviteten hører til. På den
måde sikrer vi, at ingen økonomisk aktivitet overvejes mere
end én gang.
I regnskabsåret 2024/25 har vi ikke identificeret økonomiske
aktiviteter, der bidrager til flere miljømål på en gang.
78
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Omsætning
Andel af omsætning, der hidrører fra produkter eller tjenesteydelser forbundet med økonomiske aktiviteter, der er i overensstemmelse med klassificeringssystemet 2024/25
Kriterium for væsentligt bidrag(%)
DNSH-kriterier
("ikke at gøre væsentlig skade")
Økonomiske aktiviteter (1)
Kode (2)
Omsætning 2024/25 (3)
Andel af omsætning, 2024/25 (4)
Modvirkning af klimaændringer (5)
Tilpasning til klimaændringer (6)
Vand (7)
Forurening (8)
Cirkulær økonomi (9)
Biodiversitet (10)
Modvirkning af klimaændringer (11)
Tilpasning til klimaændringer (12)
Vand (13)
Forurening (14)
Cirkulær økonomi (15)
Biodiversitet (16)
Minimumsgarantier (17)
Andel af omsætning i overensstemmelse
med (A.1) eller omfattet af (A.2)
klassificeringssystemet 2023/24 (18)
Kategori mulighedsskabende aktivitet (19)
Kategori omstillingsaktivitet (20)
Mio.
DKK
%
Ja,
Nej,
ejOm
Ja,
Nej,
ejOm
Ja,
Nej,
ejOm
Ja,
Nej,
ejOm
Ja,
Nej,
ejOm
Ja,
Nej,
ejOm
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej
% M O
A. AKTIVITETER, DER ER OMFATTET AF KLASSIFICERINGSSYSTEMET
A.1 Miljømæssigt bæredygtige aktiviteter (i overensstemmelse med klassificeringssystemet)
Omsætning, der hidrører fra miljømæssigt bæredygtige aktiviteter
(i overensstemmelse med klassificerings systemet) (A.1)
0 0% 0%
Heraf mulighedsskabende aktiviteter 0 0% 0%
Heraf omstillingsaktiviteter 0 0% 0%
A.2 Aktiviteter, der er omfattet af klassificeringssystemet, men som ikke er miljømæssigt bæredygtige (aktiviteter, der ikke er i overensstemmelse med klassificeringssystemet)
Omsætning, der hidrører fra aktiviteter, der er omfattet af klassificerings-
systemet, men som ikke er miljømæssigt bæredygtige (aktiviteter, der ikke
er i overensstemmelse med klassificeringssystemet) (A.2)
0 0% 0%
A. Omsætning, der hidrører fra aktiviteter, der er om fattet af
klassificeringssy stemet (A.1 + A.2)
0 0% 0%
B. AKTIVITETER, DER IKKE ER OMFATTET AF KLASSIFICERINGSSYSTEMET
Omsætning, der hidrører fra aktiviteter, der ikke er omfattet af
klassificeringssystemet
2.272 100%
I ALT 100%
Ja – aktiviteter, der er omfattet af klassificeringssystemet og i overensstemmelse med klassificeringssystemet:, og som er i overensstemmelse med det relevante miljømål.
Nej – aktiviteter, der er omfattet af klassificeringssystemet, men ikke er i overensstemmelse med klassificeringssystemet og det relevante miljømål.
ejOm – Ikke omfattet; aktivitet, der ikke er omfattet af klassificeringssystemet for det relevante miljømål.
79
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
CAPEX
Andel af CAPEX, der hidrører fra produkter eller tjenesteydelser forbundet med økonomiske aktiviteter, der er i overensstemmelse med klassificeringssystemet 2024/25
Kriterium for væsentligt bidrag(%)
DNSH-kriterier
("ikke at gøre væsentlig skade")
Økonomiske aktiviteter (1)
Kode (2)
CAPEX 2024/25 (3)
Andel af CAPEX 2024/25 (4)
Modvirkning af klimaændringer (5)
Tilpasning til klimaændringer (6)
Vand (7)
Forurening (8)
Cirkulær økonomi (9)
Biodiversitet (10)
Modvirkning af klimaændringer (11)
Tilpasning til klimaændringer (12)
Vand (13)
Forurening (14)
Cirkulær økonomi (15)
Biodiversitet (16)
Minimumsgarantier (17)
Andel af CAPEX i overensstemmelse
med (A.1) eller omfattet af (A.2)
klassificeringssystemet, 2023/24 (18)
Kategori mulighedsskabende aktivitet (19)
Kategori omstillingsaktivitet (20)
Mio.
DKK
%
Ja,
Nej,
ejOm
Ja,
Nej,
ejOm
Ja,
Nej,
ejOm
Ja,
Nej,
ejOm
Ja,
Nej,
ejOm
Ja,
Nej,
ejOm
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej
% M O
A. AKTIVITETER, DER ER OMFATTET AF KLASSIFICERINGSSYSTEMET
A.1 Miljømæssigt bæredygtige aktiviteter (i overensstemmelse med klassificeringssystemet)
CAPEX, der hidrører fra miljømæssigt bæredygtige aktiviteter
(i overensstemmelse med klassificeringssystemet) (A.1)
0 0%
Heraf mulighedsskabende aktiviteter 0 0%
Heraf omstillingsaktiviteter 0 0%
A.2 Aktiviteter, der er omfattet af klassificeringssystemet, men som ikke er miljømæssigt bæredygtige (aktiviteter, der ikke er i overensstemmelse med klassificeringssystemet)
Renovering af eksisterende bygninger
CCM 7.2
CCA 7.2
CE 3.2
2,9 4,0% ejOm ejOm ejOm ejOm ejOm ejOm 0%
Installation, vedligeholdelse og reparation af ladestationer til elektriske
køretøjer i bygninger (og parkeringspladser, der hører til bygninger)
CCM 7.4 0,5 0,7% ejOm ejOm ejOm ejOm ejOm ejOm 0,1%
Installation, vedligeholdelse og reparation af energibesparende udstyr CCM 7.3 3,5 4,9% ejOm ejOm ejOm ejOm ejOm ejOm 3,5%
CAPEX, der hidrører fra aktiviteter, der er omfattet af klassificerings-
systemet, men som ikke er miljømæssigt bæredygtige (aktiviteter, der ikke
er i overensstemmelse med klassificeringssystemet) (A.2)
6,9 9,6% 3,6%
A. CAPEX, der hidrører fra aktiviteter, der er omfattet af klassificerings-
systemet (A.1 + A.2)
6,9 9,6% 3,6%
B. AKTIVITETER, DER IKKE ER OMFATTET AF KLASSIFICERINGSSYSTEMET
CAPEX, der hidrører fra aktiviteter, der ikke er omfattet af
klassificeringssystemet
65,1 90,4%
I ALT 72 100%
Ja – aktiviteter, der er omfattet af klassificeringssystemet og i overensstemmelse med klassificeringssystemet:, og som er i overensstemmelse med det relevante miljømål.
Nej – aktiviteter, der er omfattet af klassificeringssystemet, men ikke er i overensstemmelse med klassificeringssystemet og det relevante miljømål.
ejOm – Ikke omfattet; aktivitet, der ikke er omfattet af klassificeringssystemet for det relevante miljømål.
80
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
OPEX
Andel af OPEX, der hidrører fra produkter eller tjenesteydelser forbundet med økonomiske aktiviteter, der er i overensstemmelse med klassificeringssystemet 2024/25
Kriterium for væsentligt bidrag(%)
DNSH-kriterier
("ikke at gøre væsentlig skade")
Økonomiske aktiviteter (1)
Kode (2)
OPEX 2024/25 (3)
Andel af OPEX, 2024/25 (%) (4)
Modvirkning af klimaændringer (5)
Tilpasning til klimaændringer (6)
Vand (7)
Forurening (8)
Cirkulær økonomi (9)
Biodiversitet (10)
Modvirkning af klimaændringer (11)
Tilpasning til klimaændringer (12)
Vand (13)
Forurening (14)
Cirkulær økonomi (15)
Biodiversitet (16)
Minimumsgarantier (17)
Andel af OPEX i overensstemmelse
med (A.1) eller omfattet af (A.2)
klassificeringssystemet, 2023/24 (18)
Kategori mulighedsskabende aktivitet (19)
Kategori omstillingsaktivitet (20)
Mio.
DKK
%
Ja,
Nej,
ejOm
Ja,
Nej,
ejOm
Ja,
Nej,
ejOm
Ja,
Nej,
ejOm
Ja,
Nej,
ejOm
Ja,
Nej,
ejOm
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej
% M O
A. AKTIVITETER, DER ER OMFATTET AF KLASSIFICERINGSSYSTEMET
A.1 Miljømæssigt bæredygtige aktiviteter (i overensstemmelse med klassificeringssystemet)
OPEX, der hidrører fra miljømæssigt bæredygtige aktiviteter
(i overensstemmelse med klassificeringssystemet) (A1)
0 0% 0%
Heraf mulighedsskabende aktiviteter 0 0% 0%
Heraf omstillingsaktiviteter 0 0% 0%
A.2 Aktiviteter, der er omfattet af klassificeringssystemet, men som ikke er miljømæssigt bæredygtige (aktiviteter, der ikke er i overensstemmelse med klassificeringssystemet)
OPEX, der hidrører fra aktiviteter, der er omfattet af klassificerings systemet,
men som ikke er miljømæssigt bæredygtige (aktiviteter, der ikke er i over-
ensstemmelse med klassificeringssystemet) (A2)
0 0% 0%
A. OPEX, der hidrører fra aktiviteter, der er omfattet af klassificerings-
systemet (A.1+A.2)
0 0% 0%
B. AKTIVITETER, DER IKKE ER OMFATTET AF KLASSIFICERINGSSYSTEMET
OPEX, der hidrører fra aktiviteter, der ikke er omfattet af
klassificeringssystemet
38 100%
I ALT 100%
Ja – aktiviteter, der er omfattet af klassificeringssystemet og i overensstemmelse med klassificeringssystemet:, og som er i overensstemmelse med det relevante miljømål.
Nej – aktiviteter, der er omfattet af klassificeringssystemet, men ikke er i overensstemmelse med klassificeringssystemet og det relevante miljømål.
ejOm – Ikke omfattet; aktivitet, der ikke er omfattet af klassificeringssystemet for det relevante miljømål.
81
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
kke Atomenergirelaterede aktiviteter Ja/Nej
1 Virksomheden varetager, finansierer eller har eksponeringer mod forskning inden for samt udvikling,
demonstration og ibrugtagning af innovative elproduktionsanlæg, som producerer energi fra nukleare
processer med en minimal mængde affald fra brændselskredsløbet.
Nej
2 Virksomheden varetager, finansierer eller har eksponeringer mod opførelse og sikker drift af nye
atomanlæg med henblik på elproduktion eller varmebehandling, herunder med henblik på fjernvarme
eller industrielle processer såsom brintproduktion samt sikkerhedsopgraderinger heraf, idet den
anvender de bedste tilgængelige teknologier.
Nej
3 Virksomheden varetager, finansierer eller har eksponeringer mod sikker drift af
eksisterende atomanlæg, som producerer elektricitet eller foretager varmebehandling, herunder med
henblik på fjernvarme eller industrielle processer såsom brintproduktion samt sikkerhedsopgraderin-
ger heraf.
Nej
Fossilgasrelaterede aktiviteter
4 Virksomheden varetager, finansierer eller har eksponeringer mod opførelse eller drift af elproduktions-
anlæg, som producerer elektricitet ved hjælp af fossile gasformige brændstoffer.
Nej
5 Virksomheden varetager, finansierer eller har eksponeringer mod opførelse, renovering og drift af
anlæg til kraftvarmeproduktion af varme/køling og elektricitet, som anvender fossile gasformige
brændstoffer.
Nej
6 Virksomheden varetager, finansierer eller har eksponeringer mod opførelse, renovering og drift af
varmeproduktionsanlæg, som producerer varme/køling ved hjælp af fossile gasformige brændstoffer.
Nej
Atom- og fossilgasrelaterede aktiviteter
Skemaet nedenfor relaterer sig til den obligatoriske oplysningsforpligtelse vedrørende atom- og fossilgasrelaterede aktiviteter.
Flügger har ikke nogle af nedenstående aktiviteter.
82
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Sociale oplysninger
S1 – Egen arbejdsstyrke 84
S4 – Forbrugere og slutbrugere 89
83
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
S1
Egen arbejdsstyrke – sundhed og sikkerhed
Væsentlige IRO'er
Flügger har identificeret aktuelle negative påvirkninger
relateret til sundhed og sikkerhed på arbejdspladsen.
En stor andel af medarbejderne arbejder i butikker
eller produktion, hvor der er øget risiko for arbejdsulyk-
ker ved håndtering af tunge løft, udstyr og maskiner.
Manglende eller utilstrækkelig rapportering af hændel-
ser og nærved-ulykker kan samtidig føre til, at risici ikke
adresseres systematisk og forebyggende.
Flüggers arbejde med sundhed og sikkerhed er forank-
ret i koncernens QHSE-principper, som er godkendt
af direktionen og gælder alle medarbejdere. Der er
oprettet arbejdsmiljøorganisationer på landeniveau,
og koncernen har styrket ledelsesfokus, forebyggelse
og rapporteringspraksis gennem blandt andet et nyt
forenklet rapporteringssystem og øget topledelsesin-
volvering. Målet er at skabe sikre rammer og forebygge
ulykker gennem klare procedurer, træning og løbende
opfølgning.
S1-1 Politikker
Flügger er opdelt i separate arbejdsmiljøorganisationer på
landeniveau for at sikre overholdelse af de specifikke landes
arbejdsmiljølovgivning. Udover separate arbejdsmiljøorganisati-
oner på landeniveau, ser vi i Flügger også nødvendigheden for
at have klare principper for sundhed og sikkerhed. Dette er in-
kluderet som en del af de samlede QHSE principper, forankret i
vores QHSE afdeling og gældende for alle Flügger medarbejdere
på alle Flüggers lokationer. Principperne er direktionsgodkendt
i 2024. Det overordnede mål ift. sikkerhed er, at vi i Flügger
har en målsætning om ikke at have arbejdsulykker, samt at
skabe de bedst mulige, og sikreste fysiske rammer for vores
medarbejdere.
QHSE principperne omhandler arbejdet med vores egen ar-
bejdsstyrke. For beskrivelse af politikker, som dækker arbejdet
opstrøms i værdikæden, se afsnit G1.1.
S1-2 Processer for dialog med egen arbejdstyrke
og arbejdstagerrepræsentanter om
indvirkninger
Fokus på sundhed og sikkerhed
I Flügger har vi et stort fokus på at minimere risikoen for, at vores
medarbejdere bliver udsat for en arbejdsskade, uanset om de
arbejder i butik, produktion eller kontor.
Med baggrund i ovenstående, er der i seneste regnskabsår
blevet tilført ressourcer til vores QHSE-organisation. Det har
styrket forebyggelsesarbejdet og har været med til, blandt andet
igennem træning, og aktiv involvering af vores arbejdsmiljøorga-
nisationer, at reducere antallet af arbejdsulykker.
Vi har ligeledes besøgt en række af vores butikker, med det
formål at tage en drøftelse med butikspersonalet for at kunne
kortlægge lokale udfordringer. Vi har en løbende dialog med
vores medarbejdere fra alle dele af organisationen med henblik
på at sikre forståelse og vigtighed af at rapportere nærved-ulyk-
ker. Der er dog stadig potentiale for at øge indrapporteringen i
fremtiden.
Det seneste år har vi fortsat vores fokus på ergonomi. Der er
blevet foretaget en grundig kortlægning af arbejdsgangene i et
udsnit af repræsentative butikker, og der vil ud fra resultaterne af
kortlægningen blive udarbejdet en "best practice" for håndtering
af tunge byrder.
S1-3 Processer til afhjælpning af negative
indvirkninger
Forenklet rapportering
Vi har i 2024/2025 arbejdet med implementeringen af et nyt og
forenklet ulykkesrapporteringssystem. Systemet er imidlertid
endnu ikke taget i brug, men vil i løbet af Q1 2025/2026 blive
introduceret til hele organisationen, til erstatning for det eksiste-
rende system.
Vi beder vores medarbejdere fra alle dele af organisationen, om
at rapportere nærved-ulykker, hvis de ser noget, der potentielt
kan resultere i en ulykke. Et ufleksibelt rapporteringssystem har
imidlertid været en barriere for, at antallet af rapporteringer er
fuldt tilfredsstillende. Vi forventer derfor en stigning i antallet af
nærved-rapporteringer i forbindelse med implementeringen af
vores nye ulykkesrapporteringssystem, som vil lette rapporte-
ringsprocessen for såvel medarbejdere som ledere.
Vores arbejdsmiljøorganisation giver medarbejderne mulighed
for, igennem deres arbejdsmiljørepræsentant, at synliggøre og
italesætte negative indvirkninger på sundhed og sikkerhed i
Flügger.
S1-4 Iværksættelse af tiltag vedrørende
væsentlige indvirkninger på egen
arbejdsstyrke
Til at opnå ovenstående har vi en række dokumenterede pro-
cesser og procedurer, som hjælper os med at planlægge og
udføre vores opgaver på en sundheds- og sikkerhedsmæssig
forsvarlig måde. I vores afvigelsessystem identificerer vi hændel-
ser, som kræver en årsagsanalyse med henblik på at forebygge
lignende hændelser i fremtiden. Dette er der også styrket fokus
på, gennem intern træning i 2024/25.
84
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Styrket ledelsesfokus på sundhed og sikkerhed
Som beskrevet i afsnittet Organisering af bæredygtighed har
koncernen styrket den øverste ledelses fokus på QHSE-området
gennem en udvikling af vores QHSE board. På boardets møder
bliver den øverste ledelse og ledere for hvert forretningsområde
i Flügger præsenteret for udvikling og igangværende initiativer
for sundhed og sikkerhed. Ét af hovedformålene er at adres-
sere og beslutte initiativer og forbedringer inden for sundhed
og sikkerhed for Flüggers medarbejdere. Koncernen har i
bet af 2024/25 øget mødefrekvensen, for at skærpe fokus
på sikkerhed og sundhed yderligere. Kombinationen af dette
fokus på koncernens processer og ledelsesfokus og Flüggers
ISO9001 og ISO14001 certificerede lokationer gør, at Flügger
definerer en andel af koncernens medarbejdere som dækket af
et arbejdsmiljøledelsessystem.
S1-5 l vedrørende håndtering af væsentlige
negative indvirkninger, fremme af positive
indvirkninger og håndtering af væsentlige
risici og muligheder
Ulykkesfrekvensen i Flügger for 2024/25 (Lost Time Injury
Frequency Rate, LTIFR) kan ses tabellen S1-14. Målet for 2025/26
er maksimum 3 ulykker pr. 1 mio. arbejdstimer.
Flügger har besluttet, at der fra 2025/26 udover LTIFR (Lost Time
Injury Frequency Rate), vil benyttes TRIFR (Total Reportable
Injury Frequency Rate) som ny intern KPI for ulykker. Det gøres
for at have et endnu bedre overblik over de ulykker, som poten-
tielt kunne have været af alvorlig karakter. Målet for denne KPI vil
blive fastsat i 2025/26.
Flügger har i 24/25 kendskab til 0 tilfælde af arbejdsrelateret dår-
ligt helbred i Flügger, men fra tidligere års registreringer ved vi,
at der typisk har været tale om muskuloskeletale lidelser, hvilket
understøtter vores fokus på ergonomi.
S1-14 Sundhed og sikkerhedsindikatorer
Enhed 2024/25
Arbejdsulykker med fravær Antal 3
Tabte arbejdsdage Antal 3
Ulykkesfrekvens Frekvens 1
Dødsulykker blandt
medarbejdere
Antal 0
Andel af ansatte dækket af
arbejdsmiljøledelsessystemet
% 17
Anvendt regnskabspraksis
Arbejdsulykke med fravær
En arbejdsrelateret ulykke defineres som en hændelse i forbin-
delse med arbejde, som fører til, at en person kommer fysisk eller
psykisk til skade. En arbejdsulykke med fravær er en ulykke, hvor
der forekommer fravær udover dagen for ulykken, fravær som
registreres i koncernens tidsregistreringssystem.
Arbejdsrelateret dårligt helbred
Arbejdsrelateret dårligt helbred defineres som enhver unormal
tilstand eller lidelse forårsaget af udsættelse for sundhedsfarer
i arbejdsmiljøet forbundet med ansættelse hos Flügger, bortset
fra følge af arbejdsskade. Dette omfatter både akut sygdom og
kroniske sygdomme.
Tabte arbejdsdage
Tabte arbejdsdage omfatter antallet af fraværsdage, opgjort i hele
arbejdsdage, i forngelse af og som følge af arbejdsulykker og
frem til, at medarbejderen er i stand til at udføre arbejde igen,
fratræder eller overgår til kommunen. Heri medregnes også dage,
hvor medarbejderen har fri (weekend, ferie eller lignende), men ikke
ville kunne udføre sit arbejde som følge af arbejdsulykken. Kun
ansatte medarbejdere, som selskabet udbetaler løn til, tælles med.
Ulykkesfrekvens (LTIFR)
LTIFR (Lost Time Injuries Frequency Rate) er defineret som antal
arbejdsskader med mindst en dags fravær pr. 1 mio. arbejdstimer.
Dødsulykker
En dødsulykke er en arbejdsrelateret hændelse, som fører til, at en
person afgår ved døden. Medarbejdere, som selskabet udbetaler
n til, samt andre arbejdstagere, der arbejder på virksomhedens
lokationer, tælles med i det samlede antal.
Arbejdsmiljøledelsessystem
Andelen af ansatte omfattet af et arbejdsmiljøledelsessystem
angiver antallet af medarbejdere (HC), der arbejder på et af vores
ISO9001 og ISO14001 sites, og som dækkes kvartalsvist af vores
management review på QHSE board. Resultatet angives i procent.
85
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
S1
Egen arbejdsstyrke – diversitet
S1-1 Politikker
Mangfoldighedspolitik
Flügger har en Mangfoldighedspolitik, der har til formål at sikre
mangfoldighed både i ledelseslagene såvel som i alle øvrige
medarbejdergrupper.
Mangfoldighedspolitikken indeholder retningslinjer om, at
Flügger skal være en arbejdsplads med lige muligheder for alle i
et sikkert og ikke-diskriminerende arbejdsmiljø, og at vi lever op
til danske og internationale standarder vedrørende menneske-
rettigheder samt love vedrørende ligestilling.
Flügger tolererer ikke mobning, sexchikane, diskrimination,
krænkende adfærd eller trusler, og forebygger med løbende
træning af Flüggers medarbejdere for at minimere risikoen for,
at medarbejdere udsættes for adfærd, der strider mod denne
politik.
Flügger tilstræber en personalesammensætning bestående af
en kombination af unge og erfarne medarbejdere, der i fælles-
skab kan inspirere og bidrage til udviklingen i Flügger.
Koncernen tilstræber ligeledes, at begge køn er repræsen-
teret med en 40:60 fordeling i vores øvrige ledelseslag, og vi
fokuserer derfor på at identificere kandidater af begge køn,
r vi rekrutterer nye ledere. Ved behov, og minimum én gang
årligt, gennemgår bestyrelsen i Flügger mangfoldighedspo-
litikken og foretager evt. revidering. Der henvises til Flüggers
Mangfoldighedspolitik i nedenstående link: https://www.flugger.
com/koncern/ mangfoldighedspolitik/
S1-2 Processer for dialog med egen arbejdstyrke
og arbejdstagerrepræsentanter om
indvirkninger
I Flügger er der en tro på, at en mangfoldig arbejdsplads og et
inkluderende arbejdsmiljø er et aktiv for vores arbejdsplads og vi
anerkender vores medarbejderes forskelligheder. Koncernen tror
på, at mangfoldige teams, herunder ledelsesgrupper, arbej-
der mere innovativt, træffer bedre beslutninger og bidrager til
nytænkning, samtidig med at rummelighed og tolerance blandt
medarbejderne fremmes. I Flügger kommer denne diversitet
særligt til udtryk i arbejdsstyrkens store uddannelsesmæssige
forskellighed, hvor fagligheder mødes og sammen skaber inno-
vation. Der arbejdes kontinuerligt på at tiltrække, fastholde og
motivere dygtige medarbejdere gennem et sikkert arbejdsmiljø,
attraktive karrieremuligheder samt fokus på diversitet og inklusi-
on. Der opfordres generelt til en åben og ærlig dialog.
Vi anvender blandt andet et medarbejderengagement værktøj,
hvor medarbejderne med jævne mellemrum besvarer en række
spørgsmål vedrørende arbejdsmiljø, trivsel, inklusion, mangfol-
dighed, intern kommunikation, strategi mv. Medarbejderne har
her mulighed for at skrive en kommentar, som i første omgang vil
blive præsenteret for nærmeste leder, med henblik på efter-
følgende dialog, ligesom der gives mulighed for at input kan
forelægges øverste ledelse.
På baggrund af undersøgelserne igangsættes konkrete initiativer
for at forbedre medarbejdernes vilkår og trivsel.
S1-3 Processer til afhjælpning af negative
indvirkninger
Udover ovenstående medarbejderengagement værktøj, hvor
medarbejderne har mulighed for at give deres mening til kende,
har medarbejderne også mulighed for at kunne indberettet
krænkende adfærd anonymt via Flüggers whistleblower ordning.
S1-4 Iværksættelse af tiltag vedrørende
væsentlige indvirkninger på egen
arbejdsstyrke
Hos Flügger er der implementeret rekrutteringsprincipper og
– guidelines, der understøtter mangfoldighedspolitikken ved
at lederne skal sikre, at diversitet tilgodeses i hhv. ledelsen og
i sammensætningen af teams. Herunder skal kandidater med
minoritet screenes i processen, og der henstilles eksplicit til at
ledere sikrer udvikling af interne kandidater, der kan bidrage til
øget diversitet gennem karriereudvikling i Flügger. Dette initiativ
er udviklet tidligere men har haft sit første fulde operationelle
forretningsår i 2024/25. Vi værdsætter mangfoldighed, hvor alle
har frihed til at være sig selv og har lige muligheder.
Væsentlige IRO'er
Flügger har identificeret en negativ indvirkning for-
bundet med manglende diversitet og repræsentation i
arbejdsstyrken. En ensidig køns- og erfaringsmæssig
sammensætning blandt medarbejdere og ledere kan
begrænse innovation, svække kvaliteten i beslutnings-
tagning og hæmme organisatorisk udvikling. Øget
diversitet kan derimod bidrage til en bedre afspejling af
kundernes og samfundets mangfoldighed samt styrke
udnyttelsen af medarbejdernes samlede kompetencer.
Flüggers arbejde med diversitet er forankret i en
direktionsgodkendt Mangfoldighedspolitik, der gælder
for hele koncernen. Politikken suppleres af rekrut-
teringsprincipper og guidelines, der understøtter en
inkluderende tilgang og sikrer, at diversitet inddrages i
rekrutterings- og udviklingsprocesser. Der er fastsat mål
for repræsentation af det underrepræsenterede køn,
og arbejdet følges løbende op på både ledelses- og
bestyrelsesniveau.
86
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
S1-5 Mål vedrørende håndtering af væsentlige negative indvirkninger,
fremme af positive indvirkninger og håndtering af væsentlige risici
og muligheder
Flügger beskæftiger i alt 1.990 medarbejdere med en fordeling på 46% kvinder og 54%
nd. I den øverste ledelse er der ansat i alt 6, hvoraf 67% er mænd og 33% er kvinder.
Derudover er 368 medarbejdere ansat på ledelsesniveau. Ledere er defineret som medarbej-
dere med personaleansvar. 54% af disse er mænd og 46% er kvinder. Flügger har et mål om,
at koncernen skal have en diversitet i medarbejderstaben, således at det underrepræsentere-
de køn er repræsenteret med minimum 40%.
I bestyrelsen er ét af Flüggers fire generalforsamlingsvalgte medlemmer kvinde (25%). Dermed
opfylder koncernen Erhvervsstyrelsens definition på en ligelig kønsfordeling i bestyrelsen. Læs
mere om bestyrelsen i Årsrapportens afsnit Selskabsledelse.
Antal medarbejdere efter kontrakttype
2024/25
Kvinder nd Andet I alt
Fastansatte 740 905 1 1.646
Midlertidig ansat 171 172 1 344
Antal medarbejdere
fordelt på lande og ansættelsestype
2024/25
Fuldtid Deltidsansat I alt
Danmark 426 60 486
Sverige 247 178 425
Norge 93 73 166
Polen 557 8 565
Ukraine 215 35 250
Island 24 20 44
Kina 36 - 36
Litauen 18 - 18
Samlet antal medarbejdere 1.616 374 1.990
Antal medarbejdere pr. land og køn*
2024/25
Kvinder Mænd Andet I alt
Danmark 245 241 - 486
Sverige 212 213 - 425
Norge 77 89 - 166
Polen 274 289 2 565
Ukraine 67 183 - 250
Island 12 32 - 44
Kina 20 16 - 36
Litauen 4 14 - 18
Samlet antal medarbejdere 911 1077 2 1.990
*ESRS oplysningskrav indarbejdet ved henvisning i dette afsnit: ESRS 2 SBM-1, punkt 40, litra a), iii.
S1-6 Karakteristika for virksomhedens ansatte
Medarbejdere i koncernen Enhed 2024/25
Gennemsnitligt antal fuldtidsansatte FTE, antal 1.701
Gennemsnitligt antal medarbejdere Headcount, antal 1.990
Fastansat/midlertidig ansat Headcount, % 83/17
Antal medarbejdere
fordelt på lande og kontraktsstype
2024/25
Fastansat Midlertidig ansat I alt
Danmark 468 18 486
Sverige 372 53 425
Norge 116 50 166
Polen 390 175 565
Ukraine 250 - 250
Island 43 1 44
Kina 6 30 36
Litauen 1 17 18
Samlet antal medarbejdere 1.646 344 1.990
87
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Anvendt regnskabspraksis
Antal medarbejdere (headcount)
Alle medarbejdere ansat og afnnet af Flügger-koncernen er medtaget,
inkl. midlertidige medarbejdere og vikarer på Flügger kontrakt, med-
arbejdere på orlov (f.eks. barsel og sygemelding samt orlov uden løn),
kontorelever, studentermedhjælpere, lønnede ph.d.- og kandidatstude-
rende, lærlinge mm. samt fritstillede medarbejdere. Antal medarbejdere er
opgjort pr. 30.04.2025.
Fuldtidsansatte (FTE)
Antallet af fuldtidsansatte, også angivet FTE’er, defineres som en
medarbejders kontraktlige arbejdstid sammenlignet med en fuldtidsstil-
ling for den samme stilling i det samme land. Én FTE udgør således én
fuldtidsansat. Gennemsnittet, som også rapporteres i hoved og nøgletal
i koncernregnskabet, beregnes pr. juridisk enhed baseret på månedlige
linger i slutningen af hver måned.
Kønsfordeling blandt medarbejdere, ledelse, topledelse og
bestyrelse samt bestyrelsens uafhængighed
Vi definerer kønsdiversitet blandt medarbejdere som andelen af kvindelige,
mandlige og andre medarbejdere ud af den samlede medarbejderstab i
Flügger-koncernen. Kønsdiversiteten i ledelsen defineres som andelen af
kvindelige medarbejdere i stillinger med personaleansvar sammenlignet
med det samlede antal medarbejdere i stillinger med personaleansvar
i Flügger koncernen. Kønsdiversitet i topledelsen defineres som den
ledergruppe, der refererer direkte til vores administrerende direktør.
Kønsdiversiteten er baseret på antal medarbejdere (headcount).
Vi beregner kønsfordelingen i bestyrelsen på grundlag af bestyrelses-
medlemmer valgt af generalforsamlingen. Medarbejderrepræsentanter i
bestyrelsen medtages ikke.
Vi beregner andelen af uafhængige bestyrelsesmedlemmer ud fra antallet
af uafhængige medlemmer i forhold til ikke-uafhængige bestyrelsesmed-
lemmer. Medarbejderrepræsentanter medtages ikke.
Medarbejdere fordelt på alder
Antallet af medarbejdere under 30 år, mellem 30-50 år og over 50 år
(headcount). Alle medarbejdere ansat og aflønnet af Flügger-koncernen er
medtaget, inkl. midlertidige medarbejdere og vikarer på Flügger kontrakt,
medarbejdere på orlov (f.eks. barsel og sygemelding samt orlov uden løn),
kontorelever, studentermedhjælpere, lønnede ph.d.- og kandidatstude-
rende, lærlinge mm. samt fritstillede medarbejdere. Antal medarbejdere er
opgjort pr. 30.04.2025.
Kønsfordeling i koncernen
2024/25
Alle medarbejdere Topledelsen
Antal mænd 1.077 4
Antal kvinder 911 2
Antal andet 2 -
Andel af kvinder i alt 46% 33%
Medarbejderfordeling efter aldersgruppe 2024/25
Aldersgruppe <30 30-50 >50
Antal medarbejdere 392 1.068 530
Andel af medarbejdere 20% 54% 26%
S1-9 Mangfoldighedsindikatorer
Medarbejderomsætning
2024/25
Antal %
Frivillig omsætning 258 13%
Ufrivillig omsætning 250 13%
I alt 508 26%
S1-6 Karakteristika for virksomhedens ansatte (fortsat)
88
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
S4
Forbrugere og slutbrugere
S4-1 Politikker
Flüggers Klima- og Miljøpolitik danner rammen for vores indsats
for at håndtere væsentlige påvirkninger, risici og muligheder i
relation til forbrugere og slutbrugere. Politikken gælder for hele
koncernen og dets datterselskaber. Den sigter mod at mindske
miljøpåvirkningen fra koncernens produkter og fremme løsnin-
ger, der er mere skånsomme for både milet og brugerne.
Politikken indeholder et eksplicit mål om at udvikle produk-
ter med forbedret miljøprofil til gavn for slutbrugeren. Dette
inkluderer eksempelvis produkter med lav afgasning, reduceret
miljø- og sundhedspåvirkning samt opfyldelse af kriterier for
miljømærkning. Flügger har fastsat et strategisk mål om, at 90 %
af alle egenproducerede vådvarer skal være miljømærkede ved
udgangen af 2026/27.
Flügger arbejder med en risikobaseret tilgang, hvor der
identificeres og vurderes væsentlige indvirkninger i relation til
forbrugere og slutbrugere gennem Flüggers dobbelt væsent-
lighedsanalyse. Politikken dækker både aktuelle og potentielle
risici samt muligheder knyttet til blandt andet produktkvalitet,
sundhed og sikkerhed, og tilgængelig dokumentation.
Kundernes behov og forventninger indgår aktivt i udviklingen
af koncernens politik og mål, blandt andet gennem Flüggers
Customer Sustainability Forum. Det sikrer, at der løbende tilpas-
ses indsatser i dialog med forbrugere og slutbrugere.
S4-2 Dialog med forbrugere og slutbrugere
Flügger anerkender vigtigheden af at føre en kontinuerlig og
struktureret dialog med vores forbrugere og slutbrugere for at
forstå og håndtere potentielle og faktiske indvirkninger, herunder
særligt på områder som produktkvalitet, sundhed, dokumentati-
onsbehov og miljøprofil.
Der er etableret fora og kanaler, som sikrer løbende ind-
dragelse af slutbrugerperspektiver – blandt andet gennem
Flüggers Customer Sustainability Forum, hvor professionelle
kunder bidrager med input til, hvordan koncernen kan forbedre
Væsentlige IRO'er
Flügger har identificeret både risici og muligheder i
relation til vores produkter og deres anvendelse af
slutbrugeren. Potentielle sundhedspåvirkninger ved
afgasning fra vådvarer og risikoen for kontaktallergi
udgør en risiko, mens efterspørgslen efter miljømærke-
de produkter med dokumentation for bæredygtighed
giver mulighed for differentiering og langsigtet værdi-
skabelse. De væsentlige negative indvirkninger knytter
sig primært til professionelle malere, som udgør den
gruppe af slutbrugere, der i højeste grad eksponeres
for produkter, der kan have negative indvirkninger. Det
skyldes, at de anvender vådvarer som maling og spar-
telmasse i større mængder og med højere frekvens end
private forbrugere.
Flügger arbejder med en koncernomfattende klima- og
miljøpolitik, der sætter retningen for udvikling af produk-
ter med lav afgasning og forbedret miljøprofil. Målet er,
at 90 % af koncernens egenproducerede vådvarer skal
være miljømærkede ved udgangen af 2026/27. Flüggers
Customer Sustainability Forum bidrager med indsigt
fra brugerne, som omsættes til konkrete løsninger –
eksempelvis Flügger Document Manager, der samler
produktdata ét sted, og udviklingen af Dekso AÏR med
dokumenteret lav sundhedspåvirkning.
produkter og services, herunder miljømæssige egenskaber
og anvendelighed i praksis. Dette forum mødes fast og indgår
som led i Flüggers due diligence-proces og produktudvikling.
Dialogen finder særligt sted i de tidlige faser af udvikling af nye
løsninger og i forbindelse med markedsføringsmateriale og
dokumentationskrav.
Ansvaret for at sikre denne dialog og inddragelse er for-
ankret i trorganisatorisk i samarbejde med koncernens
kommercielle og tekniske afdelinger. Resultater og indsigter
fra dialogen med slutbrugere og forbrugere bringes videre
til Flüggers bæredygtighedsstrategi styregruppe, hvor de
indgår i beslutningsgrundlaget for strategiske prioriteringer og
udviklingsprojekter.
Flügger arbejder med at sikre, at også perspektiver fra særligt
rbare eller marginaliserede grupper inddrages, særligt i for-
hold til produkter med indendørs anvendelse, hvor for eksempel
allergikere kan være påvirket. Dette sker bl.a. gennem krav om
lav afgasning og miljømærkning.
S4-3 Processer til afhjælpning af negative
virkninger
Flügger stiller flere kanaler til rådighed, hvor forbrugere og
slutbrugere kan henvende sig med spørgsmål eller betænke-
ligheder – herunder via koncernens kundeservice og gennem
kontaktformularer på Flüggers hjemmeside. Henvendelser, der
vedrører produktsikkerhed eller potentielle negative påvirkninger,
bliver behandlet i samarbejde mellem relevante fagafdelinger,
og der følges op for at sikre, at betænkeligheder adresseres
tilfredsstillende.
S4-4 Etablering af foranstaltninger vedrørende
væsentlige virkninger på forbrugere og
slutbrugere
Flügger arbejder målrettet med at omsætte kundedialog til
konkrete tiltag, der reducerer sundhedsmæssige risici og
fremmer positive effekter for slutbrugerne. Et eksempel er ud-
viklingen af Dekso AÏR, en indendørsmaling med Asthma Allergy
89
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Nordic-mærke. Produktet er formuleret uden methylisothiazoli-
none (MI) – et konserveringsmiddel forbundet med kontaktallergi
– og lever dermed op til skrappe krav om fravær af allergifrem-
kaldende stoffer. Dette reducerer risikoen for negativ påvirkning
af følsomme brugergrupper og bidrager til et sundere indeklima.
Som svar på øgede dokumentationskrav i byggeriet og behovet
for gennemsigtighed hos professionelle brugere, har koncer-
nen udviklet Flügger Document Manager. Platformen samler
centrale dokumenter som sikkerhedsdatablade, produktdata-
blade, miljøcertifikater og EPD’er ét sted. Dette initiativ styrker
ikke blot brugeroplevelsen, men understøtter også kundernes
egne bæredygtighedsindsatser og overholdelse af lovgivning.
Tilgængeligheden er yderligere forbedret med QR-koder direkte
på emballagen, som leder brugeren til produktets dokumentati-
on. Begge initiativer viser, hvordan vi systematisk arbejder med
at adressere både væsentlige risici og muligheder i forhold til
koncernens slutbrugere.
S4-5 Mål vedrørende håndtering af væsentlige
negative virkninger, fremme af positive
virkninger og håndtering af væsentlige risici
og muligheder
Som led i Flüggers strategi for ansvarlig produktudvikling er der
fastsat et tidsbestemt og resultatorienteret mål om, at minimum
90% af alle egenproducerede vådvarer skal være miljørkede
i regnskabsåret 2026/27. Målet er formuleret med udgangspunkt
i ambitionen om, at fremme sundere og mere milvenlige pro-
dukter til slutbrugeren, herunder produkter med lav afgasning
og dokumenteret lav miljøpåvirkning. Miljømærkede produkter
er underlagt skrappe krav til blandt andet kemikalieindhold og
indeklima, og er derfor med til at mindske negative indvirkninger
for både professionelle og private brugere.
let er forankret i strategiprogrammet Flügger Organic og
blev fastsat på baggrund af analyser af markedets efterspørg-
sel, kundedialoger og eksisterende produktportefølje. Flügger
har i denne proces inddraget viden fra slutbrugere gennem
koncernens Customer Sustainability Forum, ligesom kunder-
nes krav til miljømærkning i byggeprojekter har været et vigtigt
input. Vi følger udviklingen mod målet kvartalsvist, og bruger
resultaterne til at evaluere og justere vores produktudviklings-
prioriteter. Eventuelle afvigelser eller forbedringsmuligheder
identificeres i samarbejde mellem vores Udviklings-, Produkt-
og Bæredygtighedsafdeling. Flügger rapporterer denne
virksomedsspecifikke indikator, da indikatoren anvendes sty-
ringsmæssigt til at vurdere om koncernen tilbyder de produkter,
der ønskes i markedet. Indikatoren relaterer sig til IRO 11 og 12,
der kan ses på side 60. I relation til styring af tiltag, har denne
indikator som eksempel afledt udviklingen af den føromtal-
te Dekso AÏR. Målet indgår derudover også i direktionens
bonusordning.
I regnskabsåret 2024/25 udgjorde miljømærkede produkter
82 % af det samlede salg af egenproducerede vådvarer målt i
liter. Det svarer til 42,6 mio. liter solgte miljømærkede produk-
ter ud af i alt 52 mio. liter. Resultatet markerer et vigtigt skridt i
retning af Flüggers strategiske mål om, at 90% af alle egenpro-
ducerede vådvarer skal være miljømærkede senest i 2026/27.
Der er endnu ikke fastsat konkrete mål for data og dokumenta-
tion, men Flügger følger løbende udviklingen i effekten af vores
strategiske ambition om at øge tilgængeligheden af produktda-
ta. I vores Customer Sustainability Forum, hvor de kommercielle
teams repræsenterer kundebasen, evalueres kvartalsvist beho-
vet for yderligere datatilgængelighed. Her drøftes blandt andet,
hvilke informationer der bør eksponeres mere tydeligt, samt på
hvilke platforme – ud over Flügger Document Manager – doku-
mentationen skal være tilgængelig.
Anvendt regnskabspraksis
I Flügger definerer vi vådvarer som maling, træbe-
skyttelse, spartel, tapetklæber, fugemasse m.m.
Miljømærkede vådvarer er defineret som vådvarer certi-
ficeret med Svanemærket og/eller EU-blomsten.
Andel miljømærkede vådvarer er baseret på salgsvolu-
men af vådvarer i segmenterne Nordic og International.
Både egenproduceret, outsourcet og indkøbte vådvarer
er medtaget i beregningen.
Andel miljømærkede vådvarer 2024/25
Enhed Total Mål
2026/27
Antal solgte liter
miljømærkede vådvarer
Liter 42.610.330 -
Antal solgte liter vådvarer Liter 51.960.907 -
Andel miljømærkede vådvarer % 82 90
90
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Ledelses oplysninger
G1 – God forretningsskik 92
91
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
G1-1 Politikker
Code of Conduct
I Flügger har vi en Code of Conduct, som er gældende for hele
koncernen og har til formål at sikre, at aktiviteter udføres i over-
ensstemmelse med vores DNA og værdisæt. Den er udtryk for
vores virksomhedskultur og de forventninger, vi har til hinanden,
vores medarbejdere og samarbejdspartnere – og er samtidig
udtryk for et stærkt ønske om at skabe en bæredygtig udvikling
i hele værdikæden.
Flüggers Code of Conduct er et adfærdskodeks, som
medarbejdere, samarbejdspartnere, leverandører mv. skal
efterleve inden for områder som eksempelvis fair konkurren-
ce, antikorruption, miljø og arbejdsmiljø samt menneske- og
arbejdstagerrettigheder.
Vores retningslinjer for menneskerettigheder og arbejdsforhold
fastslår, at Flügger støtter og respekterer de internationalt aner-
kendte menneskerettigheder og ILO’s fundamentale principper
og rettigheder ved arbejde. Alle har ret til, at deres grundlæg-
gende rettigheder overholdes, og at de oplever retfærdige
arbejdsbetingelser samt et sundt og sikkert arbejdsmiljø på
deres arbejdsplads.
I relation til anti-korruption og anti-bestikkelse gør vores ret-
ningslinjer det klart, at Flügger og leverandører til Flügger mv.
ikke må deltage i nogen form for bedrageri, korruption eller
bestikkelse. Gaver, belønninger og fordele, herunder skjult
kommission eller returkommission, som kan påvirke modtage-
rens adfærd utilbørligt, betragtes som bestikkelse, og Flügger
må hverken acceptere, tilbyde eller give bestikkelse uanset form.
Flügger har udarbejdet konkrete retningslinjer for arrangementer
og gaver. Vi har nultolerance for korruption og bestikkelse og
overtrædelse af menneskerettighederne.
Flüggers Code of Conduct er tilgængelig på flugger.com.
G1
God forretningsskik
Væsentlige IRO'er
Flügger har identificeret risikoen for uetisk forret-
ningsadfærd som en potentiel negativ påvirkning i
værdikæden. Som en international virksomhed med
aktiviteter i mange markeder kan brud på god forret-
ningsadfærd føre til alvorlige konsekvenser, herunder
skade på omdømmet, retslige sanktioner og faldende
medarbejdermoral.
Flüggers arbejde med at modvirke denne risiko er
forankret i koncernens adfærdskodeks, som gæl-
der for alle medarbejdere og samarbejdspartnere.
Kodekset understøttes af specifikke retningslinjer for
anti-korruption, menneskerettigheder og ansvarlig
forretningsadfærd og suppleres af bæredygtigheds-
principper for leverandører. Overholdelse af kodekset
sikres gennem årlig e-learning for medarbejdere, inte-
grerede processer for risikostyring, årlig rapportering
vedr. compliance ift. Code of Conduct til bestyrelsens
revisionsudvalg og en koncernomfattende whistleblow-
erordning, som giver mulighed for anonym rapportering
af alvorlige overtrædelser.
Bæredygtighedsprincipper for vores leverandører
Som en tilføjelse til Flüggers Code of Conduct, har vi
for vores leverandører også et adfærdskodeks i form af
Bæredygtighedsprincipper for leverandører, som er inkluderet
i de kontrakter, vi indgår. Vores Bæredygtighedsprincipper
for leverandører indeholder krav til vores leverandørers for-
retningsadfærd, menneske- og arbejdstagerrettigheder
samt miljømæssige hensyn. Det seneste år, har vi udvidet
de miljøssige hensyn til at inkludere et krav om, at vo-
res leverandører tager hensyn til eksempelvis afskovning og
biodiversitet.
Vores Bæredygtighedsprincipper for leverandører er tilgængelig
på flugger.com.
92
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Tiltag og ressourcer
Håndtering af risici
Vores forretningsadfærdsmæssige risici indgår og håndteres på
lige fod med øvrige risici i koncernens risikostyring, som har til
formål dels at identificere og vurdere relevante risici og dels at
reducere, minimere eller kontrollere påvirkningen fra disse risici.
Træning af vores medarbejdere
Hvert år gennemfører vores medarbejdere et obligatorisk e-lear-
ning kursus i blandt andet Flüggers Code of Conduct og GDPR.
Samtidig er e-learning en fast del af vores introduktionsprogram
til nye medarbejdere. Udover træningen i Code of Conduct og
GDPR skal udvalgte medarbejdergrupper gennemføre e-lear-
ning i konkurrenceret, børsret og IT-sikkerhed.
Whistleblowerordning
Flügger har i overensstemmelse med EU-lovgivningen og
national lovgivning etableret en whistleblowerordning, hvor
medarbejdere, samarbejdspartnere, leverandører, kunder mv.
kan rapportere anonymt om alvorlige lovovertrædelser, herunder
brud på menneskerettighederne, korruption og bestikkelse.
Whistleblowerordningen håndteres systemmæssigt af en
uafngig part, som garanterer anonymitet, sikkerhed og bru-
gervenlighed i systemet. Ordningen kan tilgås fra samtlige lande.
Whistleblowere, der i god tro og med rimelig grund indberetter
eller bistår Flügger group med at undersøge overtrædelser un-
der whistleblowerordningen, selv om indberetning eller bistand
indebærer videregivelse eller adgang til fortrolige oplysninger,
vil ikke blive udsat for repressalier eller straf. Dette omfatter
irettesættelser, ændrede arbejdsopgaver, ændringer i persona-
legoder, ændringer i indberetningstilgængelighed, forringelse af
whistleblowerens karrieremuligheder eller omdømme, trusler om
at gøre noget af ovenstående eller forsætlige udeladelser, der
kan skade den pågældende person. Personer, der bevidst og i
ond tro indberetter en anden person, vil dog ikke blive beskyttet.
Personer, der indberetter andre medarbejdere i ond tro, kan
pålægges civile, strafferetlige og administrative sanktioner samt
disciplinære sanktioner, herunder afskedigelse. Oplysninger,
der kan identificere (enten direkte eller indirekte) whistleblowe-
rens identitet, vil ikke blive delt med andre end Group General
Counsel, Chief People Officer i Flügger group A/S og andre
medarbejdere, der er bemyndiget til at håndtere indberetninger
foretaget under whistleblowerordningen. I nogle tilfælde kan
Flügger dog tvinges til at oplyse whistleblowerens identitet til
offentlige myndigheder, f.eks. politiet, for at imødegå krænkelser
eller for at sikre den anklagede ret til et forsvar. I sådanne tilfæl-
de vil whistlebloweren blive informeret forud for videregivelsen,
medmindre underretningen vil bringe relaterede undersøgelser
eller retssager i fare.
Flügger gennemgår alle indberetninger i ordningen. Information
om adgangen til og brugen af whistleblowerordningen for med-
arbejdere indgår i den årlige e-learning.
Se en detaljeret beskrivelse af, hvordan vi håndte-
rer indberetninger på https://www.flugger.com/da/
kontakt/#whistleblowordning.
Mål & Indikatorer
Træning af vores medarbejdere
Koncernens målsætning er, at samtlige medarbejdere i Flügger
skal gennemføre e-learning i vores Code of Conduct. I 2024/25
har 99% af Flügger-koncernens medarbejdere gennemført e-le-
arning træning. I 2025/26 vil vi fortsætte den aktive indsats for at
sikre, at vores medarbejdere gennemfører træningen ved blandt
andet at kommunikere via vores interne kommunikationskanaler,
udsende påmindelser og løbende følge op både overfor medar-
bejdere og deres ledere. Gennemføres den årlige træning ikke,
kan det få ansættelsesretlige konsekvenser for medarbejderne.
Anvendt regnskabspraksis
Code of conduct træning
Andel og antal af medarbejdere der har gennemført
e-learning i Flügger Code of Conduct beregnes på
grundlag af alle medarbejdere i hele koncernen, inkl.
medarbejdere der f.eks. er på barselsorlov, langtidssy-
gemeldt m.m. i den periode, hvor den årlige e-læring
pågår.
Whistleblower cases
Alle sager, der indberettes til Flüggers whistleblow-
erordning, medtages som indberetning, uanset om
indberetningen modtages via whistleblowerportalen
eller via andre kanaler, f.eks. e-mail.
Whistleblowerindberetninger
I 2024/25 har Flügger modtaget 6 whistleblowerindberetninger,
hvoraf 2 har givet anledning til disciplinære sanktioner, 1 har
efter undersøgelse ikke givet anledning til tiltag og 3 er under
behandling.
Bæredygtighedsprincipper i nye kontrakter
I 2024/25 har vi ligesom sidste år arbejdet på at få indarbejdet
Bæredygtighedsprincipperne i alle nye indkøbskontrakter. Igen i
år er dette lykkes for 100% af nye indgåede kontrakter.
93
Flügger årsrapport 2024/25
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
94
Flügger årsrapport 2024/25
Oplysningskrav og tilhørende datapunkt
Henvisning til
SFDR
Henvisning til
jle 3
Reference til
Benchmark
f orordningen
EU Henvisning til
Klimaloven
ESRS 2 GOV-1 Kønsdiversitet i bestyrelsen punkt 21, litra d) Side 30-31 Side 30-31
ESRS 2 GOV-1 Procentdel af uafhængige bestyrelsesmedlemmer, punkt 21, litra e Side 30-31
ESRS 2 GOV-4 Redegørelse om due diligence punkt 30 Side 43
ESRS 2 SBM-1 Deltagelse i aktiviteter relateret til fossile brændsler aktiviteter punkt 40, litra d), nr. i) Ikke væsentligt Ikke væsentligt Ikke væsentligt
ESRS 2 SBM-1 Deltagelse i aktiviteter relateret til kemisk produktion punkt 40, litra d), nr. ii) Ikke væsentligt Ikke væsentligt
ESRS 2 SBM-1 Deltagelse i aktiviteter relateret til kontroversielle våben punkt 40, litra d), nr. iii) Ikke væsentligt Ikke væsentligt
ESRS 2 SBM-1 Deltagelse i aktiviteter relateret til dyrkning og produktion af tobak punkt 40, litra d), nr. iv) Ikke væsentligt
ESRS E1-1 Omstillingsplan for at opnå klimaneutralitet senest i 2050 punkt 14 Side 28-29
ESRS E1-1 Virksomheder udelukket fra Paristilpassede benchmarks punkt 16, litra g Side 28-29 Side 28-29
ESRS E1-4 Drivhusgasemissionsreduktionsmål punkt 34 Side 23-28 Side 23-28 Side 23-28
ESRS E1-5 Energiforbrug fra fossile kilder opdelt efter kilder (kun sektorer med stor indvirkning på klimaet), punkt 38
ESRS E1-5 Energiforbrugsammensætning punkt 37
ESRS E1-5 Energiintensitet forbundet med aktiviteter i sektorer med stor indvirkning på klimaet punkt 40-43
ESRS E1-6 Scope 1-, 2- og 3-bruttodrivhusgasemissioner og samlede drivhusgas- emissioner punkt 44
ESRS E1-6 Drivhusgasemissionsintensitet, brutto punkt 53-55
ESRS E1-7 Optag af drivhusgasser og kulstofkreditter punkt 56
ESRS E1-9 Eksponering af benchmarkportefølje til klimarelaterede fysiske risici punkt 66
ESRS E1-9 Opdeling af pengebeb efter akut og kronisk fysisk risiko, punkt 66, litra a
ESRS E1-9 Placering af betydelige aktiver med væsentlig fysisk risiko punkt 66, litra c
ESRS E1-9 Opdeling af den bogførte værdi af dens ejendomsaktiver efter energieffektivitets- klasser punkt 67, litra c
ESRS E1-9 Eksponeringsgrad af porteføljen til klimarelaterede muligheder punkt 69
ESRS E2-4 Mængden af hvert forurenende stof opført i bilag II til E-PRTR-forordningen (det europæiske register over
udledning og overrsel af forurenende stoffer), der udledes til luft, vand og jord, punkt 28
ESRS E3-1 Vand- og havressourcer, punkt 9
ESRS E3-! Særlig politik, punkt 13
ESRS E3-1 redygtige oceaner og have punkt 14
ESRS E3-4 Samlet mængde genanvendt og genbrugt vand, punkt 28, litra c)
ESRS E3-4 Samlet vandforbrug fra egne aktiviteter i m3 pr. millioner EUR nettoindtægter punkt 2
ESRS 2- SBM-3 - E4 punkt 16, litra a), nr. i
ESRS 2- SBM-3 - E4 punkt 16, litra b)
ESRS 2- SBM-3 - E4 punkt 16, litra c)
ESRS E4-2 Bæredygtige jord-/ landbrugspraksisser eller -politikker punkt 24, litra b
ESRS E4-2 redygtig praksis eller politik for oceaner/have punkt 24, litra c
ESRS E4-2 Politikker til bekæmpelse af skovrydning, punkt 24, litra d
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
95
Flügger årsrapport 2024/25
ESRS E5-5 Ikkegenanvendt affald, punkt 37, litra d Ikke væsentligt
ESRS E5-5 Farligt affald og radioaktivt affald, punkt 39 Ikke væsentligt
ESRS 2- SBM3 - S1 Risiko for tilfælde af tvangsarbejde, punkt 14, litra f) Ikke væsentligt
ESRS 2- SBM3 - S1 Risiko for tilfælde af børnearbejde punkt 14, litra g)
ESRS S1-1 Menneskerettighedspolitiske forpligtelser punkt 20 Ikke væsentligt
ESRS S1-1 Due diligence-politikker vedrørende emner, der er omfattet af Den Internationale Arbejdsorganisations
grundlæggende konventioner 1-8 punkt 21
ESRS S1-1 Processer og tiltag til forebyggelse af menne
ESRS S1-1 Politik eller ledelsessystem til forebyggelse af arbejdsulykker, punkt 23
ESRS S1-3 Mekanismer til håndtering af klager, punkt 32, litra c)
ESRS S1-14 Antal dødsfald og antal og hyppighed af arbejdsrelaterede ulykker, punkt 88, litra b) og c
ESRS S1-14 Antal tabte dage som følge af personskader, ulykker, dødsfald eller sygdom punkt 88, litra e)
ESRS S1-16 Ukorrigeret lønforskel mellem kønnene punkt 97, litra a Ikke væsentligt Ikke væsentligt
ESRS S1-16 Andel af for høj løn til administrerende direktør punkt 97, litra b) Ikke væsentligt
ESRS S1-17 Tilfælde af diskriminerende behandling, punkt 103, litra a)
ESRS S1-17 Manglende overholdelse af FN’s Vejledende Principper for Menneskerettigheder og Erhvervsliv og OECD’s
retningslinjer, punkt 104, litra a)
ESRS 2- SBM3 – S2 børnearbejde eller tvangsarbejde i værdikæden, punkt 11, litra b)
ESRS S2-1 Menneskerettighedspolitiske forpligtelser punkt 17
ESRS S2-1 Politikker vedrørende arbejdstagere i værdikæden punkt 18
ESRS S2-1 Manglende overholdelse af FN’s Vejledende Principper for Menneskerettigheder og Erhvervsliv og OECD’s
retningslinjer punkt 19
ESRS S2-1 Due diligence-politikker vedrørende emner, der er omfattet af Den Internationale Arbejdsorganisations
grundlæggende konventioner 1-8 punkt 19
ESRS S2-4 forhold og -hændelser i forbindelse med virksomhedens opstrøms-/ nedstrømsværdikæde punkt 36
ESRS S3-1 Menneskerettighedspolitiske forpligtelser, punkt 16
ESRS S3-1 Manglende overholdelse af FN’s Vejledende Principper for Menneskerettigheder og Erhvervsliv, ILO’s
principper eller OECDs retningslinjer punkt 17
ESRS S3-4 Menneskerettighedsforhold og -hændelser, punkt 36
ESRS S4-1 Politikker vedrørende forbrugere og slutbrugere, punkt 16 Ikke væsentligt
ESRS S4-1 Manglende overholdelse af FN’s Vejledende Principper for Menneskerettigheder og Erhvervsliv og OECD’s
retningslinjer punkt 17
Ikke væsentligt Ikke væsentligt
ESRS S4-4 Menneskerettighedsforhold og -hændelser, punkt 35 Ikke væsentligt
ESRS G1-1 De Forenede Nationers konvention mod korruption, punkt 10, litra b) Ikke væsentligt
ESRS G1-1 Beskyttelse af whistleblowere punkt 10, litra d)
ESRS G1-4 Bøder for overtrædelse af lovgivningen om bekæmpelse af korruption og bestikkelse, punkt 24, litra a) Ikke væsentligt Ikke væsentligt
ESRS G1-4 Standarder for bekæmpelse af korruption og bestikkelse punkt 24, litra b) Ikke væsentligt
Oplysningskrav og tilhørende datapunkt, fortsat
Henvisning til
SFDR
Henvisning til
søjle 3
Reference til
benchmarkf-
orordningen
EU Henvisning til
klimaloven
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Hovedopgørelser Noter
Koncernregnskab
Resultatopgørelse . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 97
Totalindkomstopgørelse . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 97
Balance . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 98
Egenkapitalopgørelse . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 99
Pengestrømsopgørelse . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 100
1. Anvendt regnskabspraksis . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .101
2. Væsentlige regnskabsmæssige skøn, vurderinger
og valg af den anvendte regnskabspraksis . . . . . . . . . . 102
3. Nye og ændrede regnskabsstandarder samt
fortolkningsbidrag . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 103
4. Nettoomsætning og segmentoplysninger . . . . . . . . . . . 104
5. Omkostninger til personale, direktion og bestyrelse . . . . 106
6. Omkostninger til vareforbrug og nedskrivning for
ukurans, afskrivninger og revision . . . . . . . . . . . . . . . . . 108
7. Andre driftsindtægter . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 109
8. Andre driftsomkostninger . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 109
9. Finansielle indtægter . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 109
10. Finansielle omkostninger . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 109
11. Skat . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .110
12. Oprende aktiviteter . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 111
13. Immaterielle aktiver. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .112
14. Materielle aktiver . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .114
15. Materielle aktiver – leasing . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .115
16. Varebeholdninger . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .116
17. Tilgodehavender . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .116
18. Dagsværdimåling af finansielle instrumenter . . . . . . . . . .117
19. Selskabskapital . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .118
20. Anden gæld . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .119
21. Gældsforpligtelse vedrørende put-option . . . . . . . . . . . . .119
22. Forfaldstidspunkter af gældsforpligtelser . . . . . . . . . . . 120
23. Pantsætninger . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .121
24. Eventualforpligtelser . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .121
25. Begivenheder efter udløb af regnskabsåret . . . . . . . . . . .121
26. rtstående parter . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .121
27. Koncernforhold . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 122
28. Finansielle risici . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 123
Koncernregnskab
96
Flügger årsrapport 2024/25 – mio. DKK
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Note 2023/24 2024/25
4 Nettoomsætning 2.208 2.272
5, 6 Produktionsomkostninger -1.073 -1.055
Bruttoresultat 1.135 1.217
5, 6 Salgs- og distributionsomkostninger -871 -915
5, 6 Administrationsomkostninger -198 -209
7 Andre driftsindtægter 6 5
8 Andre driftsomkostninger -4 -4
Primært driftsresultat 68 94
9 Finansielle indtægter 21 22
10 Finansielle omkostninger -43 -34
Resultat før skat 46 82
11 Skat -21 -19
Årets resultat af fortsættende aktiviteter 25 63
12 Årets resultat af ophørende aktiviteter -9 -
Årets resultat 16 63
Resultatfordeling fortsættende aktiviteter
Aktionær i Flügger group A/S andel 19 58
Minoritetsinteresser 6 5
Årets resultat 25 63
Resultat pr. aktie fortsættende aktiviteter
19 Resultat pr. aktie a 20 DKK 6,2 19,5
19 Udvandet resultat pr. aktie a 20 DKK 6,2 19,4
Resultatfordeling inkl. ophørende aktiviteter
Aktionær i Flügger group A/S andel 4 58
Minoritetsinteresser 12 5
Årets resultat 16 63
Resultat pr. aktie inkl. ophørende aktiviteter
Resultat pr. aktie a 20 DKK 1,4 19,5
Udvandet resultat pr. aktie a 20 DKK 1,4 19,4
2023/24 2024/25
Årets resultat 16 63
Poster der recirkuleres til resultatopgørelse:
Kursregulering, døtre m.v. 13 17
Anden totalindkomst i alt 13 17
Totalindkomst i alt 29 80
Totalindkomstfordeling fortsættende aktiviteter
Aktionær i Flügger group A/S andel 32 74
Minoritetsinteresser 6 6
Årets resultat 38 80
Totalindkomstfordeling inkl. ophørende aktiviteter
Aktionær i Flügger group A/S andel 14 74
Minoritetsinteresser 15 6
Årets resultat 29 80
Resultatopgørelse Totalindkomstopgørelse
97
Flügger årsrapport 2024/25 – mio. DKK
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Note 30.04.2024 30.04.2025
Aktiver
13 Goodwill 147 149
13 Software 28 36
13 Andre immaterielle aktiver 29 23
13 Forudbetalinger immaterielle aktiver 24 9
Immaterielle aktiver 228 217
14 Grunde og bygninger 272 270
14 Tekniske anlæg og maskiner 136 120
14 Andet driftsmateriel 82 91
15 Leasingaktiver 321 357
14 Anlæg under udførelse 25 23
Materielle aktiver 836 861
11 Udskudt skatteaktiv 24 11
Langfristede aktiver 1.088 1.089
16 Varebeholdninger 362 375
17 Tilgodehavender 471 432
Likvide beholdninger 18 24
Kortfristede aktiver 851 831
Aktiver i alt 1.939 1.920
Note 30.04.2024 30.04.2025
Passiver
19 Selskabskapital 60 60
Reserve for valutakursregulering -147 -110
Overført resultat 821 815
Foreslået udbytte 15 60
Egenkapital, ekskl. minoriteter 749 825
Minoritetsandel 72 45
Egenkapital 821 870
11 Udskudt skat 27 21
15 Leasingforpligtelse 264 284
22 Realkreditlån 113 104
Anden gæld 1 -
21 Gældsforpligtelse vedrørende put-option 5 9
Langfristede forpligtelser 410 418
15 Leasingforpligtelse 70 87
22 Realkreditlån - 9
22 Bankgæld 260 149
26 Gæld til nærtstående parter 14 -
Leverandører 192 206
Selskabsskat 10 11
20 Anden gæld 162 170
22 Kortfristede forpligtelser 708 632
Passiver i alt 1.939 1.920
Balance
98
Flügger årsrapport 2024/25 – mio. DKK
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Egenkapitalopgørelse
Note Selskabskapital
Reserve for
valutakurs-
reguleringer
Overrt
resultat
Foreslået/
udloddet
udbytte
Selskabets
andel
Minoritets-
interesser
Egenkapital
i alt
Egenkapital 30. april 2023 60 -156 776 15 695 79 774
Årets resultat - - 4 - 4 12 16
Poster der recirkuleres til resultatopgørelse:
Kursregulering, døtre m.v. - -7 - - -7 4 -3
Recirkulering kursreguleringer vedr. solgte datterselskaber - 16 - - 16 - 16
Anden totalindkomst i alt - 9 - - 9 4 13
Totalindkomst i alt - 9 4 - 13 16 29
Udloddet udbytte - - - -15 -15 - -15
Minoriteter, afgang - - - - - -23 -23
21 Put-option - - 53 - 53 - 53
Foreslået udbytte - - -15 15 - - -
Køb af egne aktier - - -3 - -3 - -3
Aktiebaseret vederlæggelse - - 6 - 6 - 6
Transaktioner med aktionærer i alt - - 41 - 41 -23 18
Egenkapital 30. april 2024 60 -147 821 15 749 72 821
Reklassifikation - 21 5 - 26 -26 -
Årets resultat - - 58 - 58 5 63
Poster der recirkuleres til resultatopgørelse:
Kursregulering, døtre m.v. - 16 - - 16 1 17
Anden totalindkomst i alt - 16 - - 16 1 17
Totalindkomst i alt - 16 58 - 74 6 80
Udloddet udbytte - - - -15 -15 -7 -22
21 Put-option - - -4 - -4 - -4
Foreslået udbytte - - -60 60 - - -
Køb af egne aktier - - -10 - -10 - -10
Aktiebaseret vederlæggelse - - 5 - 5 - 5
Transaktioner med aktionærer i alt - - -69 45 -24 -7 -31
Egenkapital 30. april 2025 60 -110 815 60 825 45 870
99
Flügger årsrapport 2024/25 – mio. DKK
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Note 2023/24 2024/25
Primært driftsresultat 68 94
6 Af- og nedskrivninger 169 173
Andre ikke- kontante poster -34 6
Ændring i tilgodehavender -24 -4
Ændring i varebeholdninger 41 -13
Ændring i leverandørgæld -24 14
Ændring i anden driftsafledt gæld 15 7
Pengestrømme fra drift før finans og skat 211 277
8 Finansielle indtægter 5 5
9 Finansielle omkostninger -21 -19
Pengestrømme fra drift før betalt skat 195 263
Betalt skat -2 -7
Pengestrømme fra driftsaktivitet ophørende aktiviteter 1 -
Pengestrømme fra driftsaktivitet 194 256
13 Køb af immaterielle anlægsaktiver -7 -18
14 Køb af materielle anlægsaktiver -54 -40
Salg af anlægsaktiver 1 2
Afdrag tilgodehavende frasolgt virksomhed 1 43
Udskudt betaling vedr. køb af virksomhed -2 -
Pengestrømme til investeringsaktivitet ophørende
aktiviteter
-5 -
Pengestrømme til investeringsaktivitet -66 -13
Pengestrømme efter investeringsaktivitet 128 243
Træk på kredit -34 -111
Optagelse af gæld nærtstående parter 2 -
Afdrag på gæld nærtstående parter -2 -14
15 Afdrag på leasinggæld -85 -80
Betalt udbytte -15 -22
Køb af egne aktier -3 -10
Pengestrømme til finansieringsaktivitet ophørende aktiviteter 7 -
Pengestrømme til finansieringsaktivitet -130 -237
Årets pengestrømme -2 6
Likvide beholdninger primo 18 18
Kursregulering 2 -
Likvide beholdninger ultimo 18 24
Bankkonti og aftaleindlån ultimo indeholder bundne midler på i alt 0 mio. DKK (sidste år
0,2 mio. DKK).
Pengestrømsopgørelse
Anvendt regnskabspraksis
Pengestrømsopgørelse
Pengestrømsopgørelsen viser pengestrømme for året fordelt på drifts-, investerings-
og finansieringsaktivitet samt likvide beholdninger ved årets begyndelse og slutning.
Pengestrømme fra driftsaktivitet opgøres efter den indirekte metode med ud-
gangspunkt i årets resultat efter betalte renter og skat reguleret for ikke- kontante
driftsposter og ændringer i driftskapitalen.
Pengestrømme fra investeringsaktivitet omfatter betalinger i forbindelse med køb og
salg af virksomheder og aktiviteter, køb og salg af immaterielle, materielle og andre
langfristede aktiver.
Pengestrømme fra finansieringsaktivitet omfatter ændringer i størrelse eller sam-
mensætning af selskabskapital og omkostninger forbundet hermed samt optagelse
af lån, afdrag på rente rende gæld, betalte leasingomkostninger, køb af egne
aktier samt betalt udbytte til aktiorer mv.
Pengestrømme i andre valutaer end den funktionelle valuta omregnes med
transaktions dagens kurser.
Likvide beholdninger
Likvide beholdninger omfatter kassebeholdninger, værdipapirer og bankindestå-
ender, herunder aftaleindlån med en restløbetid på købstidspunktet på under 3
neder, og som uden hindring kan omsættes til likvide beholdninger, og hvor
der kun er ubetydelige risici for værdiændringer. Beholdningerne måles til nominel
rdi.
-300
-100
-200
0
300
200
100
Likvid beholdning
primo
Drift Investering Finansiering Likvid beholdning
ultimo
Udviklingen i pengestrømme
2023/24 2024/25
100
Flügger årsrapport 2024/25 – mio. DKK
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Note 1. Anvendt regnskabspraksis
Dette afsnit beskriver Flügger- koncernens generelle anvendte
regnskabspraksis. En mere detaljeret beskrivelse af anvendt
regnskabspraksis er præsenteret i de respektive noter.
Beskrivelsen af regnskabspraksis i noterne udgør en del af den
samlede regnskabspraksis for Flügger- koncernen.
Årsrapporten for Flügger koncernen 2024/25 aflægges i
overensstemmelse med IFRS Accounting Standards som god-
kendt af EU og yderligere krav i Årsregnskabsloven for klasse
D-virksomheder.
Grundlag for udarbejdelse
Moderselskabets funktionelle valuta er DKK, hvorfor årsrap-
porten præsenteres i denne valuta. Årsrapporten aflægges
i mio. DKK.
Den anvendte regnskabspraksis er uændret i forhold til årsregn-
skabet for 2023/24.
Ophørende aktiviteter
Resultat efter skat af ophørte aktiviteter og værdiregulering efter
skat af tilhørende aktiviteter og forpligtelser samt gevinst/tab
ved salg præsenteres særskilt i resultatopgørelsen og penge-
strømmene fra aktiviteter bestemt for salg præsenteres særskilt i
pengestrømsopgørelsen.
Koncernregnskabet
Koncernregnskabet omfatter modervirksomheden Flügger
group A/S og dattervirksomheder, hvor Flügger group A/S har
bestemmende indflydelse.
Koncernen har bestemmende indflydelse over en virksomhed,
hvis koncernen er eksponeret for eller har ret til variable afkast
fra sin involvering i virksomheden og har mulighed for at påvirke
disse afkast gennem sin råderet over virksomheden.
Ved vurdering af, om koncernen har bestemmende indflydelse,
tages hensyn til de facto- kontrol og potentielle stemmerettighe-
der, der på balancetidspunktet er reelle og har substans.
Koncernregnskabet er udarbejdet som et sammendrag af mo-
derselskabets og de enkelte dattervirksomheders regnskaber
opgjort efter koncernens regnskabspraksis. Der elimineres for
koncerninterne indtægter, omkostninger, renter, mellemværen-
der, udbytter, urealiserede avancer på varebeholdninger samt
realiserede og urealiserede fortjenester og tab ved transaktioner
mellem de konsoliderede virksomheder.
En oversigt over koncernvirksomhederne fremr af note 27.
Omregning af fremmed valuta
For hver af de rapporterende virksomheder i koncernen fastsæt-
tes en funktionel valuta. Den funktionelle valuta er den valuta,
som benyttes i det primære økonomiske miljø, hvori den enkelte
rapporterende virksomhed opererer. Transaktioner i andre
valutaer end den funktionelle valuta er transaktioner i fremmed
valuta.
Transaktioner i fremmed valuta omregnes ved første indreg-
ning til den funktionelle valuta efter transaktionsdagens kurs.
Valutakursdifferencer, der opstår mellem transaktionsdagens
kurs og betalingsdagens kurs, indregnes under finansielle poster
i resultatopgørelsen.
Tilgodehavender, forpligtelser og andre monetære poster i
fremmed valuta omregnes til den funktionelle valuta til balance-
dagens kurs. Realiserede og urealiserede valutakursgevinster og
- tab indregnes i resultatopgørelsen under finansielle poster.
Ved indregning i koncernregnskabet af virksomheder med en
anden funktionel valuta end Flügger group A/S omregnes resul-
tatopgørelsen og anden totalindkomst til dagskurs. Aktiver og
forpligtelser omregnes til balancedagens valutakurs.
Kursforskelle, opstået ved omregning af disse virksomheders
egenkapital ved årets begyndelse til balancedagens valutakur-
ser og ved omregning af totalindkomst fra transaktionsdagens
kurs til balancedagens valutakurser, indregnes i anden total-
indkomst og præsenteres direkte på egenkapitalen under en
særskilt reserve.
101
Flügger årsrapport 2024/25 – mio. DKK
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Note 2. Væsentlige regnskabsmæssige skøn, vurderinger
og valg af den anvendte regnskabspraksis
Ved vurderingen af den regnskabsssige værdi af visse
aktiver og forpligtelser anvendes skøn over, hvorledes fremtidige
begivenheder påvirker værdien af disse aktiver og forpligtelser
på balancedagen.
De foretagne skøn er baseret på historiske erfaringer og andre
faktorer, som ledelsen vurderer er forsvarlige, men som i sagens
natur kan være usikre og uforudsigelige. Forudsætningerne kan
være ufuldstændige eller unøjagtige, og uventede begivenheder
eller omstændigheder kan opstå.
Endvidere er virksomheden underlagt normale forretnings-
ssige risici og usikkerheder, som kan føre til, at de faktiske
resultater afviger fra disse skøn. Generelle risici for Flügger er
omtalt i ledelsensberetningen samt i note 28.
For Flügger-koncernen vil skøn, der er væsentlige for regn-
skabsaflæggelsen, foretages blandt andet ved opgørelsen af
af- og nedskrivninger, ved gennemførelse af nedskrivningstests
for immaterielle aktiver, herunder goodwill, værdi af varebehold-
ninger og udskudt skat.
Nedskrivningstest
Nedskrivningstests gennemføres årligt for den aktiverede
goodwill i koncernen, eller når der er indikation på et nedskriv-
ningsbehov. I nedskrivningstesten foretages der skøn over,
om de dele af virksomheden (pengestrømsfrembringende
enheder), som goodwillen knytter sig til, vil være i stand til at
generere tilstrækkelige positive nettopengestrømme i fremtiden
til at understøtte værdien af goodwill og øvrige nettoaktiver
i den pågældende virksomhed. Der snnes over forven-
tede pengestrømme mange år ud i fremtiden, hvilket fører
til en vis usikkerhed. Usikkerheden er afspejlet i den valgte
diskonteringsrente. Der er i regnskabsåret ikke konstateret ned-
skrivningsbehov for den indregnede goodwill.
Fastlæggelse af leasingperioden i leasingkontrakter
Lejeperioden dækker den uopsigelige periode af lejekontrakten
plus perioder bestående af en forlængelsesoption, som Flügger
med rimelighed forventer at udnytte.
Ved første indregning fastsætter Flügger leasingperioden som
den periode, der med rimelig sandsynlighed forventes udnyttet,
tillagt perioder omfattet af en opsigelsesoption, hvis Flügger
med rimelig sandsynlighed forventer at udnytte denne. Flügger
revurderer dette sn i tilfælde af væsentlige begivenheder eller
ændringer i omstændigheder. Når uopsigelighedsperioden udlø-
ber, vurderes det enkelte lejemål under hensyntagen til Flüggers
strategi.
Bygningslejemål uden ophørsdato indregnes ved første ind-
regning med forventelig lejeperiode, og revurderes når denne
periode er ophørt eller ved væsentlige begivenheder eller æn-
dringer i forventninger til lejeperioden.
Leasingperioden for biler er indregnet efter den indgåede kon-
trakt, og revurderes kun ved ændringer til denne.
Fastlæggelse af diskonteringsfaktor i leasingkontrakter
Flügger anvender en alternativ lånerente med det formål at måle
nutidsværdien af fremtidige leasingbetalinger. Ved fastsættelsen
af denne alternative lånerente opdeler Flügger sin portefølje
af leasingaktiver i kategorier med lignende karakteristika og
risikoprofiler. Den alternative lånerente fastsættes ved før-
ste indregning. Derudover fastsættes den i forbindelse med
efterfølgende ændringer, hvis Flügger ændrer vurderingen af,
om en købs-, forlængelses- eller opsigelsesoption med rimelig
sandsynlighed forventes udnyttet eller i tilfælde af, at aftalen
modificeres.
Varebeholdninger
Værdiansættelsen af varebeholdninger er baseret på en række
ledelsesmæssige skøn vedrørende opgørelse af indirekte
produktionsomkostninger og ukurans. Ukurans vurderes med
udgangspunkt i konkrete specifikke markedsforhold, produkti-
onsmetoder, sortimentstilpasninger mv.
For aktiverede indirekte produktionsomkostninger, udarbejdes
der løbende for- og efterkalkulationer til vurdering af kostpriser
for varer under fremstilling og egenproducerede varer. Der hen-
vises i øvrigt til note 6 og 16.
Udskudt skat
Udskudte skatteaktiver, herunder værdien af fremførsels-
berettigede underskud, indregnes med den værdi, de forventes
at kunne udnyttes til ved fremtidig indtjening eller modregning i
udskudte skatteforpligtelser. Ledelsen foretager derfor skøn over
den fremtidige indtjening i forbindelse med vurdering af, om ud-
skudte skatteaktiver vil blive anvendt. Udskudt skat er nærmere
beskrevet i note 11.
Gældsforpligtelse vedrørende put-optioner
I forbindelse med frasalget af Eskaro Group AB beholdte Flügger
aktiviteterne i Ukraine. Flügger ejer 80 % af Eskaro Ukraine AB,
men har indgået aftale om, at minoritetsaktionæren kan udnytte
en put-option på sin ejerandel i selskabet. Forpligtelsen opres
frem til udnyttelsestidspunktet som løbende 12 måneders
EBITDA ganget med en multipel, fratrukket nettorentebærende
gæld og reguleret for forskellen mellem arbejdskapitalen på
udnyttelsestidspunktet og den gennemsnitlige arbejdskapital.
Opgørelsen af gældsforpligtelsen er forbundet med betydelige
skøn, da der er usikkerhed om den fremtidige indtjening, herun-
der udviklingen i arbejdskapitalen og den rentebærende gæld
som følge af krigen i Ukraine, valutausikkerhed, samt sanktioner.
Der henvises til note 21 for en mere detaljeret beskrivelse af
optionen.
102
Flügger årsrapport 2024/25 – mio. DKK
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Note 3. Nye og ændrede regnskabsstandarder samt
fortolkningsbidrag
Flügger implementerer løbende de af IASB og EU godkendte
regn skab sstandarder, ændringer hertil samt fortolkningsbidrag.
Der har i regnskabsåret 2024/25 ikke været nogen regnskabs-
mæssige ændringer der påvirker væsentligt.
Ikke ikrafttrådte standarder
IASB har herudover udsendt en række nye og ændrede IFRS
standarder og fortolkningsbidrag, som endnu ikke er obligatori-
ske ved aflæggelse af årsrapporten.
De implementerede standarder, forbedringer, ændringer og
fortolkninger, forventes ikke at have betydelig indflydelse på
koncernens regnskabspraksis, da de dækker områder, der ikke
er væsentlige og/eller relevante for gruppen eller ikke ændrer
den anvendte regnskabspraksis for 2025/26.
Flugger har påbegyndt, men endnu ikke afsluttet, sin analyse af
indvirkningen fra IFRS 18 på koncernens primære opgørelser og
noter.
103
Flügger årsrapport 2024/25 – mio. DKK
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Partnerships
Segmentet består af Unicell International samt Eskaro
Ukraine, som begge er selskaber, hvor Flügger ikke
har fuldt ejerskab. Partnerships afsætter både egne
varerker samt private label. Salget sker via bygge-
markeder, forhandlere og få egne butikker.
Nordic
Segmentet omfatter koncernens aktivitet i Danmark
+
,
Sverige og Norge, som primært afsætter Flügger
produkter og sekundært PP og Stiwex gennem egne
butikker eller forhandlere. Dertil sælges private-label og
brandet Yunik til visse kædebutikker.
International
Segmentet omfatter eksport samt alle lande uden
for Norden, hvor Flügger har fuldejede datterskaber.
Salget sker via egne butikker samt forhandlere og
består primært af Flügger-brandede produkter.
1Nordic International Partnerships Ej allokeretTotal Flügger groupNettoomsætning. Geografisk fordeling 2023/24 2024/25 2023/24 2024/25 2023/24 2024/25 2023/24 2024/25 2023/24 2024/25+Salg Danmark709 712 - - - - - - 709 712Salg Sverige 514 531 - - - - - - 514 531Salg Norge 244 248 - - - - - - 244 248Salg Polen - - 314 364 163 173 - - 477 537Salg Ukraine - - 11 6 111 90 - - 122 96Salg Andre lande - - 122 124 20 24 - - 142 148Segmentomsætning 1.467 1.491 447 494 294 287 - - 2.208 2.272Produktionsomkostninger -725 -695 -193 -187 -170 -164 15 -9 -1.073 -1.055Salgs- og distributionsomkostninger -750 -780 -176 -223 -81 -92 136 180 -871 -915Administrationsomkostninger - - -3 -3 -15 -15 -180 -191 -198 -209Andre driftsindtægter og omkostninger - - - 1 - 2 2 -2 2 1Primært driftsresultat (EBIT) -8 16 75 82 28 18 -27 -22 68 94Afskrivninger -10 -10 -2 -3 -11 -11 -144 -142 -167 -166Nedskrivninger -2 - - - - - - -7 -2 -7Af- og nedskrivninger i alt -12 -10 -2 -3 -11 -11 -144 -149 -169 -173Årets investeringer i langfristede aktiver 12 9 2 10 3 3 43 31 60 53
1
Ej allokeret indeholder koncernomkostninger som ikke allokeres til segmenterne. Koncernomkostningerne vedrører primært omkostninger til ledelsen, koncernens hovedkontor samt IFRS 16.
I salg Danmark+ indgår salg i Island, Grønland og Færøerne.
Nettoomsætningen er salg af varer. Salget opgøres efter hvor det geografisk afsættes.
Koncernen har domicil i Danmark. Nettoomsætningen i Danmark udgør 643 mio. DKK (sidste år 635 mio. DKK)
I forbindelse med at Flügger d. 1. maj 2024 implementerede ny strategi ændrede koncernen også segmenter, så disse fremover understøtter den fremtidige rapportering. Dermed er de tidligere segmenter
erstattet af ”Nordic, ”International” og ”Partnerships”, som udgør koncernens operationelle segmenter. Sammenligningstal er tilrettet.
Note 4. Nettoomsætning og segmentoplysninger
104
Flügger årsrapport 2024/25 – mio. DKK
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Note 4. Segmentoplysninger, fortsat
30.04.2024 30.04.2025Geografisk opdeling af anlægsaktiver*Danmark+ 372 386 Sverige 374 383 Norge 96 68 Polen 174 199 Ukraine 30 24 Andre lande 18 18Angsaktiver 1.064 1.078* Omfatter immaterielle og materielle aktiver. Anlægsaktiver i Danmark udgør 379 mio. DKK (sidste år: 365 mio. DKK)
Anvendt regnskabspraksis
Segmentoplysninger
Flügger- koncernens aktiviteter er opdelt i 3 segmenter baseret på geografiske
regioner og ejerskab. Denne segmentering afspejler den interne ledelsesrappor-
tering, som anvendes ved budgettering, resultatopfølgning og ressourceallokering.
Den interne rapportering indeholder omsætning og primært driftsresultat for de 3
rapporteringspligtige segmenter og kan afstemmes direkte til resultatopgørelsen for
koncernen. Den interne rapportering indeholder ingen kommentering på koncer-
nens aktiver.
Segmentoplysningerne er udarbejdet i overensstemmelse med koncernens anvend-
te regnskabspraksis.
Segmentindgter og - omkostninger omfatter de poster, der direkte kan henføres
til det enkelte segment, og de poster, der kan allokeres til det enkelte segment på
et pålideligt grundlag. Omkostninger som ikke kan allokeres til segmenterne, er
præsenteret som ”ej-allokeret”. Finansielle indtægter og udgifter samt skat er ikke
allokeret til segmenterne.
Nettoomsætning
Nettoomsætningen fra salg af varer baseres på kontantsalg i butikker samt
indtægter fra indgåede kontrakter med kunder. Indtægter fra salg af egenprodu-
cerede færdigvarer og varer til videresalg (tredjepartsprodukter) indregnes på det
tidspunkt, hvor kontrol af varer og produkter overres til kunden, som normalt er
ved levering. Ved kontrakter, der giver kunden ret til returnering af varen inden for en
rmere angivet periode, skønnes over omfanget af returneringer, som så fragår
omsætningen.
Nettoomsætningen måles til det modtagne vederlag, som koncernen forventer at
modtage for disse varer, eksklusiv moms, afgifter og andre former for rabatter og
bonus. Koncernen overvåger løbende kontraktuelle forpligtelser, der afhænger af
rskilte resultater, som kan have effekt på transaktionsprisen.
Koncernen betaler forskellige rabatter og bonusser i henhold til virksom hedens
kundesegmentering. Kunderabatter omfatter volumen- og aktivitetsrelaterede
rabatter, herunder specifikke tilbudspriser og kampagner. Volumen- og aktivitets-
relaterede rabatter dækker incitamenter for kunderne til at opretholde forretning
med koncernen over en længere periode. Rabatter og bonus opgøres i henhold
til kundeaftaler og er baseret på kundernes forventede køb og periodiseres og
hensættes henover året.
105
Flügger årsrapport 2024/25 – mio. DKK
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Personaleomkostninger 2023/24 2024/25Løn- & gage omkostninger, produktion 101 108Løn- & gage omkostninger, salg og distribution 426 452Løn- & gage omkostninger, administration 94 91I alt 621 651Heraf aktiveret løn 1 5Lønninger og gager 516 543Pensionsydelser 33 34Aktiebaseret aflønning 6 3Omkostninger til social sikring 66 71Omkostninger til løn, pension og social sikring 621 651Heraf aktiveret løn 1 5Heraf honorar til direktion og bestyrelse*DirektionFast løn 7 6Bonus 2 3Aktiebaseret aflønning 1 -Pension, bidragsbaserede 1 1Fratrædelsesgodtgørelse 2 -Direktion i alt 13 10BestyrelseHonorar 2 2Honorar til direktion og bestyrelse i alt 15 12Samlet vederlæggelse til andre nøglemedarbejdereFast løn 8 6Bonus 1 2Aktiebaseret aflønning 1 -Pension, bidragsbaserede 1 1I alt 11 9
Gennemsnitligt antal fuldtidsbeskæftigede 1.653 1.701
Aktieaflønning
Som en del af et fastholdelsesprogram og for at sikre fokus på den langsigtede værdi-
skabelse, har Flügger introduceret forskellige aktieaflønnings programmer for direktion og
øvrige ledende medarbejdere.
Optioner
Nøgle Direktion medarb. Øvrige Markedsværdi Udeståender optionerAntalAntalAntalmio. DKKOptioner 1. maj 2023 46.500 10.000 8.500 6,9Bortfaldet i året -15.000 - -8.000 -1,4Udestående optioner 30. april 2024 31.500 10.000 500 5,5Reklassificering direktion* 4.000 -4.000 - -Bortfaldet -10.000 - - -1,4Annulleret i året -25.500 -6.000 -500 -4,1Udestående optioner 30. april 2025 0 0 0 0
* Lucas Eichild indtrådte pr. 1. maj 2024 i direktion.
Optionsprogrammet giver ret til erhvervelse af B-aktier med en nominel værdi på 20 DKK pr.
B-aktie.
Der er i regnskabsåret driftsført 0 mio. DKK vedr. optioner (sidste år 2 mio. DKK).
Warrants (Tegningsoptioner)
Der er d. 26. august 2024 tildelt 31.500 warrants, som erstatter det annullerede optionspro-
gram. Programmet giver ret til erhvervelse af B-aktier med en nominel værdi på 20 DKK pr.
B-aktie. Warrants er tildelt vederlagsfrit.
Den teoretiske markedsværdi af de udstedte warrants er opgjort til 1,9 mio. DKK svarende til DKK
60,98 pr. warrant. Markedsværdien er beregnet ud fra Black-Scholes-modellen med anvendelse
af en volatilitet på 25%, et renteniveau på 2,3%, en aktiekurs på DKK 346 og med en forventet
betid frem til den 26. juni 2026. Der er i værdiansættelsen taget højde for fremtidige udbytter.
De tildelte warrants modner ved offentliggørelse af Flügger group’s årsrapport for
2024/2025, forudsat at warrantindehaveren er i uopsagt stilling i Selskabet eller et koncern-
forbundet datterselskab på tidspunktet for offentliggørelse af 2024/2025 årsrapporten.
Der er i regnskabsåret indtægtsført 1 mio. DKK vedr. warrants (sidste år 0 mio. DKK), i forbindelse
med den endelige opgørelse af værdien af warrants i forhold til det annullerede optionsprogram.
* Ud over de anførte beløb til koncernledelse/direktion og nøglemedarbejdere modtager
disse fri bil, telefon mv. Koncerndirektør Ulf Schnack har indgået en ansættelseskontrakt,
der er uopsigelig fra selskabets side. Det er i lighed med sidste år aftalt, at Ulf Schnack har
givet afkald på 2,5 mio. DKK af det faste vederlag.
Det faste honorar til et bestyrelsesmedlem udgør 0,2 mio. DKK. Hertil kommer:
0,4 mio. DKK honorar til formand
0,2 mio. DKK honorar til næstformand samt medlem af revisionsudvalget og
0,2 mio. DKK honorar til formand for revisionsudvalget.
Note 5. Omkostninger til personale, direktion og bestyrelse
glemedarbejdere udgør koncernens ledelse. Der er i 2024/2025 sket en reduktion i antal-
let af nøglemedarbejdere i forhold til sidste år. Det samlede vederlag til nøglemedarbejdere
udgør 19 mio. DKK (sidste år 24 mio. DKK).
Der henvises endvidere til Flüggers ”Vederlagsrapport til direktion og bestyrelse”, som kan
findes på Flüggers hjemmeside www.flugger.com/investor/corporate-governance/
106
Flügger årsrapport 2024/25 – mio. DKK
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Betingede aktier (RSU)
De udestående programmer pr. 30. april 2025 er tildelt 30. september 2024. Fælles for dem alle
er, at medarbejderen skal være i uopsagt stilling på modningstidspunktet. Enkelte programmer
har kriterier for udviklingen i Flüggers aktiekurs, som skal være opfyldt som forudsætning for
modningen.
Programmerne giver ret til erhvervelse af B-aktier mod betaling af den nominelle værdi på 20 DKK
pr. B-aktie.
Aktierne er målt til dagsværdi på tildelingstidspunktet og indregnes i resultatopgørelsen over den
periode, hvor den endelige ret til aktierne optjenes. Modposten føres direkte på egenkapitalen
som en ejertransaktion.
Den gennemsnitlige restløbetid for udestående betingede aktier pr. 30. april 2025 er ca. 1,5 år.
Direktion Nøglemedarb. Øvrige Markedsværdi Udeståender betingede aktierAntalAntalAntalmio. DKK1. maj 2023 - 817 2.818 1,7Tildelt - 2.371 8.790 4,1Udnyttet - -2.004 -6.334 -0,5Bortfaldet i året - - -1.168 -3,4Udestående 30. april 2024 - 1.184 4.106 1,9Reklassificering direktion* 258 -258 -Tildelt 13.328 5.828 9.075 5,4Udnyttet -258 -1.557 -8.431 -3,5Bortfaldet i året - -221 -220 -0,1Udestående 30. april 2025 13.328 4.976 4.530 3,7
* Lucas Eichild indtrådte pr. 1. maj 2024 i direktion.
For de programmer, der har kriterier for udviklingen i aktiekursen, er værdien pr. betinget
aktie på tildelingstidspunktet opgjort til 113,44 kr. Værdien er beregnet ud fra en Monte Carlo
værdiansættelsesmodel.
For de programmer, hvor der alene foreligger en betingelse om, at medarbejderen er i uopsagt
stilling, er værdien pr. betinget aktie på tildelingstidspunktet opgjort til 321,53 kr. Værdien er be-
regnet ud fra en Black-Scholes værdiansættelsesmodel.
Begge programmer er værdiansæt med anvendelse af:
- en volatilitet på 25%
- en risikofri rente på 2,0%
- antagelse om fremtidige udbyttebetalinger i samme niveau som tidligere
Der er i regnskabsåret driftsført 4 mio. DKK (sidste år 4 mio. DKK) vedr. betingede aktier, opgjort
ud fra selskabets aktiekurs på tildelingstidspunktet
Note 5. Omkostninger til personale, direktion og bestyrelse, fortsat
Anvendt regnskabspraksis
Flügger har etableret aktieaflønningsprogrammer i overensstemmelse med den
gældende vederlagspolitik.
Afregning sker i egne aktier i behold eller ved nytegning, hvorfor der er tale om
egenkapitalafregnede ordninger.
Aktiebaseret vederlæggelse indregnes over den periode, hvor deltagerne leverer
den arbejdsindsats, der giver ret til vederggelsen. Dette er som udgangspunkt fra
tildeling og frem til tidspunktet, hvor optjeningsbetingelserne kan være opfyldt.
Ved bortfald sker der en tilbageførsel over resultatopgørelsen for den del der ved-
rører indeværende regnskabsår, mens den del der har været driftsført tidligere år
tilbageføres indenfor egenkapitalen.
107
Flügger årsrapport 2024/25 – mio. DKK
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Omkostninger vareforbrug og ukurans 2023/24 2024/25Af produktionsomkostninger udgør:Vareforbrug 878 854Realiserede nedskrivninger 15 11Regulering for ukurans -3 1Af- og nedskrivningerAf- og nedskrivninger, produktion 40 40Af- og nedskrivninger, produktion – leasingaktiver 1 1Af- og nedskrivninger, salg og distribution 28 25Af- og ned skrivninger, salg og distribution – leasingaktiver 83 80Af- og nedskrivninger, administration 13 23Af- og nedskrivninger, administration – leasingaktiver 4 3I alt 169 173Heraf immaterielle anlægsaktiverAf- og nedskrivninger, produktion 1 1Af- og nedskrivninger, salg og distribution 13 7Af- og nedskrivninger, administration 9 19I alt 23 27
Honorar til generalforsamlingsvalgt revisorPwC 2,0 4,0Andre revisorer 0,6 0,8I alt 2,6 4,8Honorar til PwC kan specificeres således:Lovpligtig revision 1,9 2,0Andre erklæringsopgaver med sikkerhed - 1,1Skatterådgivning - -Øvrig rådgivning 0,1 0,9I alt 2,0 4,0Honorar til andre revisorer kan specificeres således:Lovpligtig revision 0,2 0,2Andre erklæringsopgaver med sikkerhed - -Skatterådgivning 0,4 0,6Øvrig rådgivning - -I alt 0,6 0,8
Note 6. Omkostninger til vareforbrug og nedskrivning for ukurans, afskrivninger og revision
Det er ikke alle datterselskaber som bliver revideret af den generalforsamlingsvalgte moder-
selskabsrevisor (PwC) eller dennes udenlandske tilknyttede virksomheder.
Honorar for andre ydelser end lovpligtig revision leveret af PricewaterhouseCoopers
Statsautoriseret Revisionspartnerselskab til Flügger-koncernen udgjorde 2,0 mio. DKK
(Sidste år: 0,1 mio. DKK) bestående af erklæringsopgaver samt øvrig- og skatterådgivning.
Honorar for gennemgang af bæredygtighedsrapport indgår under andre erklæringsopgaver
med sikkerhed.
Anvendt regnskabspraksis
Produktionsomkostninger
Produktionsomkostninger omfatter omkostninger, der afholdes for at opnå årets
nettoomsætning. For handelsvarers vedkommende indregnes vareforbruget, og for
produktionsvarers vedkommende indregnes produktionsomkostninger vedrøren-
de årets nettoomsætning. Heri indgår omkostninger til råvarer, hjælpematerialer,
emballager, etiketter, hjemtagelsesomkostninger og emballageafgift. Endvidere
indgår løn, gager, sociale omkostninger og pensioner til medarbejdere på fa-
brikker, værksteder, laboratorier, indkøb, produktmanagement, afskrivninger på
fabriksudstyr, reparationer, vedligeholdelse, kvalitets- og miljøstyring samt drift på
fabriksejendomme.
Salgs- og distributionsomkostninger
Salgs- og distributionsomkostninger består af omkostninger til drift af salgsdi-
visionerne, dvs. løn, gager, sociale omkostninger og pensioner til salgsledelse,
butikspersonale og sælgerstab samt omkostninger til markedsføring, drift af
forretninger, tab på udestående fordringer og afskrivninger. Endvidere indgår fragt
til kunder, drift af hovedlagre og ordrekontorer inklusive løn, gager, sociale omkost-
ninger, pensioner og drift af ejendomme inklusive afskrivninger, reparationer og
vedligeholdelse. Endelig indr omkostninger til drift af teknisk service og reklame.
108
Flügger årsrapport 2024/25 – mio. DKK
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
2023/24 2024/25
Huslejeindtægter 1 1Gevinst ved salg af anlægsaktiver 3 2Andre indtægter 2 2Andre driftsindtægter 6 5
Note 8. Andre driftsomkostninger
Tab ved salg af anlægsaktiver 1 4Andre udgifter 3 -Andre driftsomkostninger 4 4
Note 9. Finansielle indtægter
Renter vedr. tilgodehavender 5 5Renter på finansielle aktiver målt til amortiseret kostpris 5 5Valutakursreguleringer 16 17Finansielle indtægter 21 22
Note 10. Finansielle omkostninger
Renter vedr. lån 13 7Renter vedr. leasingforpligtelser 7 12Renter på finansielle forpligtelser målt til amortiseret kostpris 20 19Valutakursreguleringer 22 15Andre finansielle omkostninger 1 -Finansielle omkostninger 43 34
Anvendt regnskabspraksis
Andre driftsindtægter og andre driftsomkostninger
Andre driftsindtægter/- omkostninger indeholder regnskabsposter af sekundær
betydning set i forhold til virksomhedernes hovedformål, herunder f.eks. fortjene-
ste og tab ved salg af anlægsaktiver, forsikringsudbetalinger og koncerneksterne
huslejeindtægter.
Finansielle indtægter og omkostninger
Finansielle indtægter og omkostninger indeholder periodiserede renter, gevinster og
tab samt kursreguleringer fra værdipapirer og valutakursregulering af mellemværen-
der i fremmed valuta. Endvidere indgår valutakursreguleringer, som opstår på grund
af forskelle mellem indtægters og omkostningers omregnings- og betalingskurs.
Note 7. Andre driftsindtægter
109
Flügger årsrapport 2024/25 – mio. DKK
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Skatteaktiver, som ikke er indregnet, udgør 9 mio. DKK (sidste år: 11 mio. DKK) og vedrører
fremførbare underskud i Flügger Norway AS, som ikke forventes udnyttet inden for 5 år.
Aktiverede fremførbare underskud udgør 16 mio. DKK (sidste år: 26 mio. DKK) og forventes
udnyttet ved modregning i den fremtidige indtjening inden for 5 år. Tidsbegrænsede under-
skud er 0 mio. DKK.
Anvendt regnskabspraksis
Selskabsskat og udskudt skat
Flügger group A/S er sambeskattet med koncernens danske dattervirksomheder
samt moderselskabet, SUS 2013 ApS. Den aktuelle danske selskabsskat fordeles
mellem de sambeskattede selskaber i forhold til disses skattepligtige indkomster.
De sambeskattede selskaber indgår alle i acontoskatteordningen.
Årets skat, der består af årets aktuelle skat og ændringer i udskudt skat, indregnes i
resultatopgørelsen med den del, der kan henføres til årets resultat. Skatterne bereg-
nes under hensyntagen til lokale skattesatser og - regler mv.
Aktuelle skatteforpligtelser og tilgodehavende aktuel skat indregnes i balancen som
beregnet skat af årets skattepligtige indkomst, reguleret for skat af tidligere års skat-
tepligtige indkomster og for betalte acontoskatter.
Udskudte skatteaktiver og forpligtelser indregnes efter den balanceorienterede
gældsmetode af alle midlertidige forskelle mellem regnskabsmæssige og skatte-
ssige værdier af aktiver og forpligtelser, bortset fra udskudt skat på midlertidige
forskelle opstået ved enten første indregning af goodwill eller ved første indregning
af en transaktion, der ikke er en virksomhedssammenslutning, og hvor den midler-
tidige forskel, konstateret på tidspunktet for første indregning, hverken påvirker det
regnskabsmæssige resultat eller den skattepligtige indkomst.
Udskudte skatteaktiver og forpligtelser, herunder skatteværdien af fremførbare
skattemæssige underskud, indregnes i balancen med den værdi, aktivet forventes
at kunne realiseres til, enten ved modregning i udskudte skatteforpligtelser eller som
nettoskatteaktiver til modregning i fremtidige positive skattepligtige indkomster. Det
vurderes på hver balancedag, om det er sandsynligt, at der i fremtiden vil blive frem-
bragt tilstrækkelig skattepligtig indkomst til, at det udskudte skatteaktiv vil kunne
udnyttes. Udskudte skatteaktiver vurderes årligt og indregnes kun i det omfang, det
er sandsynligt, at de vil blive udnyttet inden for den nærmeste fremtid.
Udskudt skat måles med aktuelle skattesatser i de respektive lande af midlerti-
dige forskelle mellem skattemæssige og regnskabsmæssige værdier af aktiver
og forpligtelser. Udskudte skatteaktiver indregnes med den værdi, hvortil det er
sandsynligt, at de kan forventes anvendt. Ændringen af den beregnede værdi,
sammenlignet med året før, indregnes i resultatoprelsen med den del, der kan
henføres til årets resultat, i anden totalindkomst med den del, der kan henføres dertil
og direkte på egenkapitalen med den del, der kan henføres til posteringer direkte på
egenkapitalen.
Note 11. Skat2023/24 2024/25Ændring i udskudt skat i året:Udskudt skat, indeværende år -5 -2Udskudt skat, regulering til tidligere år - -4I alt -5 -6Selskabsskat i året:Selskabsskat, indeværende år -14 -16Selskabsskat, regulering til tidligere år -2 3I alt -16 -13Skat i alt -21 -19Forklaring til effektiv skatteprocentDansk selskabsskatteprocent 22,0 % 22,0 %Forskel i udenlandske og danske skattesatser -5,6 % -1,6 %Nedskrivning/tilbageførsel tilknyttet virksomhed - -Nedskrivning/tilbageførsel tidligere nedskrevne skatteaktiver 7,3 % -0,7 %Reg. af selskabsskat tidligere år 3,7 % 0,9 %Permanente afvigelser 18,1 % 2,3 %Effektiv skatteprocent 45,5 % 22,9 %Udskudt skat indregnet i balancenUdskudte skatteaktiver 24 11Udskudte skatteforpligtelser -27 -20Udskudt skat, netto -3 -9Udskudt skat vedrører:Immaterielle anlægsaktiver -17 -13Materielle anlægsaktiver -13 -14Leasingaktiver -67 -79Kortfristede aktiver 1 2Leasingforpligtelser 70 81Øvrige forpligtelser -3 -2Fremførbare underskud 26 16I alt -3 -9
Permanente afvigelser består af ikke-fradragsberettigede omkostninger, herunder om-
kostninger til aktieaflønning. Udviklingen i udskudt skat i 2024/25 var primært drevet af
fremførbare underskud og anlægsaktiver.
Skat af anden totalindkomst udgør 0 mio. DKK (sidste år: 0 mio. DKK).
110
Flügger årsrapport 2024/25 – mio. DKK
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Ophørende aktiviteter
Flügger gennemførte d. 10. november 2023 frasalget af sin 70%-ejerandel i svenske Eskaro
Group AB. Salget skete til Flüggers nuværende minoritetspartner og Eskaro Group ABs
stifter, Lassier Engineering Ltd. Flügger beholdte aktiviteterne i Ukraine, hvor Flügger øgede
sin ejerandel til 80%, mens Eskaro Estland (ultimativt ejet af Lassier Engineering Ltd) ejer de
resterende 20%.
Salgssummen for de frasolgte virksomheder var reelt 1 EUR og købsprisen for at øge
ejerandelen fra 70% til 80% i Eskaro Ukraine udgjorde 7 mio. DKK. De underliggende aftaler
indebar, at forpligtelsen til at købe yderligere 10% af ejerandelen i Eskaro Group AB for
31 mio. DKK bortfaldt. Den langfristede forpligtelse til købsoptionen på 51 mio. DKK bortfaldt
efter frasalget og blev tilbageført via egenkapitalen. Som en del af transaktionen blev der
indgået aftale om en option på køb af de resterende 20% i Eskaro Ukraine. Der henvises til
note 21 gældsforpligtelse vedrørende put-optioner.
Det samlede resultat før valutaeffekt for den ophørende aktivitet var 7 mio. DKK i regn-
skabsåret. Herudover blev valutareguleringer på 16 mio. DKK, ført direkte på egenkapitalen i
tidligere perioder, recirkuleret som tab i resultatopgørelsen i forbindelse med frasalget.
Der er ikke betalt noget vederlag i forbindelse med transaktionerne, men købsprisen på
7 mio. DKK for de yderligere 10% ejerskab af Eskaro Ukraine blev modregnet i eksisterende
mellemværender. I forbindelse med salget blev det aftalt, at de koncerninterne lån på cirka
60 mio. DKK mellem Flügger og Eskaro Group AB ville blive indfriet løbende over en periode
på 18 måneder. Der henvises til note 17 Tilgodehavender.
Note 12. Ophørende aktiviteter2023/24 2024/25Omsætning 212 -Omkostninger -204 -Resultat før skat 8 -Skat af årets resultat -1 -Resultat efter skat 7 -Årets resultat af ophørende aktiviteter 7 -Recirkulering af valutakursdifferencer -16 -Årets resultat af ophørende aktiviteter inkl. Recirkulering -9 -Aktionærer i Flügger group A/S andel -14 -Resultat fra ophørende aktiviteter kan henføres til selskaberne Eskaro Group AB, Eskaro OY, Eskaro AS, Eskaro Latvia SIA, Stolyar OOO, Eskaro Chemical OOO og Condor LLC.Resultat pr. aktie ophørende aktiviteterResultat pr. aktie af 20 DKK -4,8 -Udvandet resultat pr. aktie af 20 DKK -4,8 -Pengestrøm fra driftsaktivitet 1 -Pengestrøm fra investeringsaktivitet -5 -Pengestrøm fra finansieringsaktivitet 7 -Pengestrøm i alt fra ophørende aktiviteter 3 -
Anvendt regnskabspraksis
Resultat efter skat af ophørte aktiviteter og værdiregulering efter skat af tilhøren-
de aktiviteter og forpligtelser samt gevinst/tab ved salg præsenteres særskilt i
resultatopgørelsen og pengestrømmene fra aktiviteter bestemt for salg præsenteres
særskilt i pengestrømsopgørelsen. Sammenligningstal tilpasses.
111
Flügger årsrapport 2024/25 – mio. DKK
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Note 13. Immaterielle aktiverImmaterielle Andre aktiver under Goodwill Softwareimmaterielleudførelse TotalAnskaffelsessum 1. maj 2024 194 172 55 24 445Kursregulering primo 2 - - - 2Årets tilgang - - - 18 18Årets afgang - -6 -3 - -9Overførsel - 33 - -33 -Anskaffelsessum 30. april 2025 196 199 52 9 456Af- og nedskrivninger 1. maj 2024 47 144 26 - 217Kursregulering - - 1 - 1Årets afskrivninger - 14 6 - 20Årets nedskrivninger - 7 - - 7Afskrivninger på afhændede aktiver - -2 -4 - -6Af- og nedskrivninger 30. april 2025 47 163 29 - 239Regnskabsssig værdi 30. april 2025 149 36 23 9 217Anskaffelsessum 1. maj 2023 247 173 78 23 521Kursregulering primo -2 - - - -2Årets tilgang - 4 2 6 12Årets afgang -51 -10 -25 - -86Overførsel - 5 - -5 -Anskaffelsessum 30. april 2024 194 172 55 24 445Af- og nedskrivninger 1. maj 2023 102 132 47 - 281Kursregulering -4 - -2 - -6Årets afskrivninger - 18 6 - 24Afskrivninger på afhændede aktiver -51 -6 -25 - -82Af- og nedskrivninger 30. april 2024 47 144 26 - 217Regnskabsssig værdi 30. april 2024 147 28 29 24 228Udover de aktiverede udviklingsomkostninger vedrørende software har Flügger udviklings og forsknings omkostninger for 11 mio. DKK, som er udgiftsført, da disse ikke opfylder kravene for aktivering.
Anvendt regnskabspraksis
Immaterielle aktiver
Goodwill
Goodwill indregnes ved første indregning i balancen til
kostpris. Efterlgende måles goodwill til kostpris med fra-
drag af akkumulerede nedskrivninger. Goodwill afskrives
ikke, men testes årligt for værdiforringelse.
Nedskrivningstest vedrørende goodwill tager udgangs-
punkt i beregnet kapitalværdi for de enkelte enheder,
baseret på femårige forretningsplaner samt en beregnet
terminalværdi, der sammenholdes med den regnskabs-
ssige værdi af de testede aktiver.
Software
Software omfatter Flügger koncernens ERP system samt
software til understtelse af koncernens digitalisering og
procesoptimeringer med involvering af IT. Software måles
til kostpris med fradrag af akkumulerede af-og nedskriv-
ninger. Software afskrives over en forventet brugstid på
3- 7 år. Der er i året nedskrevet 7 mio. DKK vedrørende
vores POS system, da nogle af de udviklede funktionalite-
ter blev taget ud af drift.
Andre immaterielle aktiver
Andre immaterielle aktiver omfatter patenter, licenser,
brands samt kunderelationer og -kontrakter, som måles
til kostpris med fradrag af akkumulerede af- og nedskriv-
ninger. Patenter og licenser afskrives lineært over den
forventede brugstid, svarende til 5-8 år og kunderelationer
og -kontrakter samt andre immaterielle aktiver afskrives
over en forventet brugstid på 3-25 år. Det bliver årligt vur-
deret, om der er indikationer på nedskrivning eller behov
for tilbageførsel af en tidligere nedskrivning.
Immaterielle aktiver under udførelse
Omkostninger relateret til immaterielle aktiver som endnu
ikke er færdigudarbejdet er klassificeret som Immaterielle
aktiver under udførelse og afskrives efterlgende i
henhold til forventet brugstid, jf. ovenstående afskrivnings-
horisonter, når aktivet tages i brug. Der er i regnskabsåret
ikke foretaget nedskrivninger (sidste år 2,3 mio. DKK).
112
Flügger årsrapport 2024/25 – mio. DKK
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Flügger har 6 pengestrømsgenerende enheder (CGU’er), hvortil goodwill er allokeret.
For de 3 CGU’er Flügger farver (Danmark), Flügger färg (Sverige) og Flügger farver (Norge) er der tale om goodwill relateret til butiksnetværket, og goodwillen har såle-
des et tilhørsforhold til de juridiske enheder Flügger Denmark, Flügger Sweden og Flügger Norway, som alle er en del af segment Nordic. Det betyder, at når Flügger
udarbejder nedskrivningstest for et givent butiksnetværk i et land, så tages der udgangspunkt i det samlede budget for den kommercielle afdeling, som er relateret til
salg og drift vedrørende butiksnetværket i det givne land.
For de 3 CGU’er Flügger Island ehf, Unicell International sp z o.o og Flügger Lithuania UAB er der tale om koncerngoodwill, som er opstået i forbindelse med opkøb af
de tre selskaber. Ved udarbejdelse af nedskrivningstest tages der derfor udgangspunkt i forretningsplaner og forventningerne for de legale enheder. Flügger Island ehf
er en del af segment Nordic, Unicell International sp z o.o en del af segment Partnerships og Flügger Lithuania UAB en del af segment International.
For samtlige CGU’er baserer de forventede vækstrater sig på historiske resultater samt forretningsplaner for de enkelte lande knyttet til den forventede vækst, udvikling
i markedet, samt evnen til at forbedre indtjeningen over en årrække. De anvendte bruttoavancemarginer og omkostninger er baseret på ledelsens forventninger med
udgangspunkt i iværksatte tiltag til forbedring af indtjeningen. Koncernens EBIT-marginer forventes bl.a. forbedret som følge af fokus på optimering af sortiment, mere
transparent segmentering og prissætning samt en mere aktiv porteføljepleje af koncernens butiksnet.
For Flügger Denmark og Flügger Sweden er der anvendt en vækstrate for omsætningen på 2 % i forecast årene, da der forventes en stabil volumen, mens der i
Flügger Norway er anvendt en vækstrate for omsætningen på 5%, da volumen forventes at være stabil til svagt stigende.
For Flügger Island, Flügger Litauen og Unicell International er anvendt en vækstrate for omsætningen på 5 % i forecast årene, hvor der forventes en stigende volumen
kombineret med stigende prisniveauer.
Diskonteringsrenten er fastsat for den enkelte pengestrømsfrembringende enhed og dens aktivitet, hvor der bland andet benyttes landespecifikke risikofri renter.
Diskonteringsrenten og øvrige forudsætninger, fastsat på baggrund af eksterne data, for nedskrivningstestene i de enkelte pengestrømsgenererende enheder, kan
opsummeres som følger:
Goodwill Goodwill Diskonte-Diskonte-Vækst i Vækst i i mio. DKK i mio. DKK ringsrente før ringsrente før terminal periode terminal periode Pengestrømsgenererende enhed: 2023/242024/25skat i 2023/24skat i 2024/25i 2023/24i 2024/25Flügger farver (Danmark) 43 43 7,7 % 8,0% 2,0 % 2,0 %Flügger färg (Sverige) 25 27 7,7 % 8,0% 2,0 % 2,0 %Flügger farve (Norge) 9 8 7,7 % 9,6% 2,0 % 2,6 %Flügger Island ehf 18 19 8,5 % 8,8% 2,0 % 2,0 %Unicell International sp. z o.o. 46 47 8,5 % 11,0% 2,0 % 2,0 %Flügger Lithuania UAB 6 6 8,5 % 9,1% 2,0 % 2,0 %
Der er i lighed med tidligere år foretaget løbende overgning og nedskrivningstest for alle pengestrømsgenererende enheder. Der er i regnskabret ikke foretaget
nogen nedskrivninger.
Ledelsen vurderer, at sandsynlige ændringer i de grundlæggende forudsætninger for de enkelte CGU’er ikke vil medføre, at den regnskabsmæssige værdi af goodwill
vil overstige genindvindingsværdien.
Note 13. Immaterielle aktiver, fortsat
113
Flügger årsrapport 2024/25 – mio. DKK
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Anvendt regnskabspraksis
Materielle aktiver
Materielle aktiver måles til kostpris med fradrag af
akkumulerede af- og nedskrivninger. Afskrivninger
fastsættes ud fra aktivernes forventede brugstid og
scrapværdi. Kostprisen omfatter anskaffelsesprisen,
hjemtagelses- og installationsomkostninger samt
klargøring af aktivet. Afskrivninger påbegyndes i den
ned, hvor aktivet er klar til brug. Som hovedregel er
brugstiden fastsat til:
Bygninger 14-50 år
Bygningsbestanddele 7-50 år
Tekniske anlæg, maskiner og driftsmateriel 3-13 år
Biler 4-8 år
IT- udstyr 3-8 år
Grunde afskrives ikke. Der foretages årligt revurdering
af aktivets brugstid og scrapværdi.
Efterfølgende omkostninger til f.eks. udskiftning af
bestanddele af et materielt aktiv, indregnes i den regn-
skabsmæssige værdi af det pågældende aktiv, når det
er sandsynligt, at afholdelsen vil medføre fremtidige
økonomiske fordele for koncernen. De udskiftede be-
standdele ophører med at være indregnet i balancen,
og den regn skabsssige værdi overres til resul-
tatopgørelsen. Alle andre omkostninger til almindelig
reparation og vedligeholdelse indregnes i resultatop-
gørelsen ved afholdelsen.
Fortjeneste og tab ved afndelse eller udrangering
af materielle aktiver opgøres som forskellen mellem
nettosalgsprisen og den regnskabsmæssige værdi på
salgstidspunktet. Gevinst eller tab ved salget indreg-
nes i resultatopgørelsen under andre driftsindtæg ter
eller andre driftsomkostninger.
Materielle aktiver nedskrives til genindvindings-
værdien, såfremt denne er lavere end den
regnskabsmæssige værdi. Nedskrivninger tilbageføres
i det omfang, der er sket ændringer i de forudsætnin-
ger og skøn, der førte til den oprindelige nedskrivning.
Grunde og Tekniske anlæg Andet Anlæg under bygningerog maskinerdriftsmaterieludførelse TotalAnskaffelsessum 1. maj 2024 422 369 272 25 1.088Kursregulering primo 12 10 4 1 27Årets tilgang 1 - 7 32 40Årets afgang -1 -21 -11 - -33Overførsel 8 6 21 -35 -Anskaffelsessum 30. april 2025 442 364 293 23 1.122Af- og nedskrivninger 1. maj 2024 150 233 190 - 573Kursregulering 6 6 3 - 15Årets af- og nedskrivninger 16 26 19 - 61Afskrivninger på afhændede aktiver - -21 -10 - -31Af- og nedskrivninger 30. april 2025 172 244 202 - 618Regnskabsssig værdi 30. april 2025 270 120 91 23 504Anskaffelsessum 1. maj 2023 449 338 283 109 1.179Kursregulering primo -6 -2 -2 - -10Årets tilgang 42 73 23 31 169Årets afgang -63 -43 -37 -107 -250Overført til/fra anden anlægsgruppe - 3 5 -8 -Anskaffelsessum 30. april 2024 422 369 272 25 1.088Af- og nedskrivninger 1. maj 2023 152 244 198 - 594Kursregulering -3 - -1 - -4Årets af- og nedskrivninger 17 37 18 - 72Afskrivninger på afhændede aktiver -17 -50 -29 - -96Overført til/fra anden anlægsgruppe 1 2 4 - 7Af- og nedskrivninger 30. april 2024 150 233 190 - 573Regnskabsssig værdi 30. april 2024 272 136 82 25 515
Note 14. Materielle aktiver
Forpligtelser ved køb af materielle aktiver
Der er i perioden 1. maj 2024 til 30. april 2025 indgået forpligtelser om køb af materielle aktiver på 2 mio. DKK med forfald i takt
med levering hen over perioden maj 2025 til april 2026 (sidste år 2 mio. DKK med forfald over perioden maj 2024 til april 2025).
Forpligtelsen vedrører forpligtelser om køb af materielle aktiver som led i investeringer i produktions - og administrationsfaciliteter-
ne i Bollebygd.
114
Flügger årsrapport 2024/25 – mio. DKK
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Anvendt regnskabspraksis
Materielle aktiver - leasing
Leasingaftaler indregnes i balancen med en leasingforpligtelse og et leasingaktiv,
undtagen aktiver med lav værdi og kort leasingperiode (leasingperiode under 1 år).
Leasingaftaler defineres som enhver kontraktindgåelse, som giver Flügger adgang
til brugen af et specifikt aktiv, og hvor Flügger samtidig har kontrollen over akti-
vet og ret til substantielt alle de økonomiske fordele, som stammer fra aktivet i
brugsperioden.
Koncernens aktiverede leasingaftaler består af lejekontrakter vedr. bygninger, biler
og tekniske anlæg og maskiner. Leasingaktiver og leasinggæld er præsenteret
separat i balancen. Leasingaktiver præsenteres i tilknytning til materielle aktiver,
og leasingforpligtelser præsenteres under henholdsvis langfristede forpligtelser og
kortfristede forpligtelser i henhold til forfaldstidspunkt.
Leasingaktiver afskrives linrt over den forventede leasingperiode, og renter på
leasingforpligtelser indregnes som finansielle omkostninger. Afdrag på leasinggæld
klassificeres som pengestrømme fra finansieringsaktiviteter og betalinger af renter
klassificeres som pengestrømme fra driftsaktiviteter i opgørelsen af pengestrømme.
Koncernen har ved måling af leasingforpligtelsen anvendt en lånerente til til-
bagediskontering af fremtidige leasingbetalinger på hhv. 6 % (sidste år: 6%) for
leasingaftaler under 5 år og 4,5 % (sidste år 4,5%) for leasingaftaler over 5 år.
Opstartsomkostninger, serviceudgifter m.v. er ikke indregnet som en del af forplig-
telsen, men er driftsført.
Andet Lejede drifts materiel bygninger- leasing TotalAnskaffelsessum 1. maj 2024 660 35 695Kursregulering primo 15 - 15Årets tilgang 7 7 14Årets afgang -22 -1 -23Genmåling af leasingforpligtelse 112 - 112Anskaffelsessum 30. april 2025 772 41 813Af- og nedskrivninger 1. maj 2024 350 23 373Kursregulering 4 - 4Årets af- og nedskrivninger 78 7 85Afskrivninger på afhændede aktiver -5 -1 -6Af- og nedskrivninger 30. april 2025 427 29 456Regnskabsssig værdi 30. april 2025 345 12 357Anskaffelsessum 1. maj 2023 595 28 623Kursregulering primo -12 -2 -14Årets tilgang 24 9 33Årets afgang -12 -1 -13Genmåling af leasingforpligtelse 64 1 65Anskaffelsessum 30. april 2024 659 35 694Af- og nedskrivninger 1. maj 2023 278 17 295Kursregulering -2 0 -2Årets af- og nedskrivninger 82 6 88Afskrivninger på afhændede aktiver -8 0 -8Af- og nedskrivninger 30. april 2024 350 23 373Regnskabsssig værdi 30. april 2024 309 12 321
Note 15. Materielle aktiver – leasing
Leasingforpligtelser indregnet i balancen 30.04.2024 30.04.2025Kortfristede 70 87Langfristede 264 284Beløb indregnet i resultatopgørelsen:Omkostninger relateret til leasingaftaler med lav værdi og kort løbetid 5 4Renteomkostninger relateret til leasingforpligtelser 7 12For 2024/25 har koncernen betalt 92 mio. DKK (sidste år: 92 mio. DKK) vedr. leasingaftaler,
heraf udgør rentebetalinger relateret til indregnede leasingforpligtelser 12 mio. DKK (sidste år:
7 mio. DKK) og afdrag på indregnet leasinggæld 80 mio. DKK (sidste år: 85 mio. DKK).
115
Flügger årsrapport 2024/25 – mio. DKK
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
30.04.2024 30.04.2025Råvarer og hjælpematerialer 78 73Varer under fremstilling 13 11Færdigvarer og handelsvarer 299 320Nedskrivning for ukurans og -28 -29sortimentoprydningI alt 362 375
30.04.2024 30.04.2025Varedebitorer 331 341Overskydende skat 12 12Tilgodehavender hos frasolgt virksomhed 68 25Andre tilgodehavender 31 22Periodeafgrænsningsposter 29 32I alt 471 432
Forventet tab på varedebitorer ud fra en vægtet gennemsnitlig tabspct. fordeler sig således:
Tilgodehavende 30. 04.2025 Tabsprocent beløb Forventet tab VaredebitorerIkke forfaldne 2,6% 309 -8 301Op til 30 dage over forfald 1,3% 34 - 34Mere end 30 dage over forfald 63,9% 14 -9 5Kundeforfald mere end 1 år efter udløb 45,1% 2 -1 1I alt 359 -18 34130. 04.2024Ikke forfaldne 3,0 % 308 -9 299Op til 30 dage over forfald 0,2 % 25 - 25Mere end 30 dage over forfald 11,4 % 7 -1 6Kundeforfald mere end 1 år efter udløb 94,2 % 3 -2 1I alt 343 -12 331
Nedskrivninger, som er indeholdt i tilgodehavender, har udviklet sig som følger:
30.04.2024 30.04.2025Primo 23 12Afgang Eskaro -11 -Valutakursregulering 1 -1Nedskrivninger i året 2 9Realiseret i året -3 -2I alt 12 18
Tilgodehavender hos frasolgt virksomhed:
Pr. 30. april 2024 havde Flügger et samlet tilgodehavende på 68 mio. DKK hos den frasolgte del af Eskaro-
koncernen. Tilgodehavendet er i regnskabsåret blevet nedbragt med 43 mio. DKK og udr 25 mio. DKK
inklusiv tilskrevne renter pr. 30. april 2025.
Der er indgået en ny afdragsaftale. I henhold til denne skal tilgodehavendet inklusiv tilskrevne renter være tilba-
gebetalt pr. 31. december 2026.
Note 16. Varebeholdninger Note 17. Tilgodehavender
Anvendt regnskabspraksis
Varebeholdninger
Varebeholdningerne måles til kostpris på grundlag af vejede
gennemsnitspriser.
Kostprisen på råvarer omfatter anskaffelsespris med tillæg af
hjemtagelsesomkostninger. Kostprisen for færdigproducerede
varer og varer under fremstilling omfatter anskaffelsesprisen
for medgåede råvarer, emballage, etiketter inklusive hjemta-
gelsesomkostninger med tillæg af medgået løn og indirekte
produktionsomkostninger.
Der foretages nedskrivning til nettorealisationsværdi, hvis denne
er lavere end kostprisen. Nettorealisationsværdien for varebe-
holdninger opgøres som forventet salgssum med fradrag af
færdiggørelsesomkostninger og omkostninger, der afholdes for
at effektuere salget, og fastsættes under hensyntagen til omsæt-
telighed, ukurans og udvikling i forventet salgspris.
116
Flügger årsrapport 2024/25 – mio. DKK
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Anvendt regnskabspraksis
Tilgodehavender
Tilgodehavender indeholder kundetilgodehavender og andre mindre tilgodehaven-
der, herunder deposita. Tilgo dehavender måles ved første indregning til dagsværdi
og efter første indregning til amortiseret kostpris fratrukket forventet tab.
Nedskrivning af tilgodehavender
Ved nedskrivning af tilgodehavender anvendes den simplificerede ”expected credit
loss-model” (IFRS 9). Dette indebærer anerkendelse af en ”forventet tab af levetid”
for alle kundetilgodehavender hvor det forventede tab indregnes straks i resulta-
topgørelsen. Denne indregning sker på samme tidspunkt som tilgodehavendet
indregnes i balancen. Tabssatserne fastsættes på grundlag af grupper af kundetil-
godehavender, der deler samme risikomønster og forfaldne dage og beregnes på
baggrund af historiske data.
Væsentlige og risiko fyldte tilgodehavender vurderes separat og der foretages en
eventuel yderligere nedskrivning på baggrund af denne vurdering.
0
100
200
300
400
Varedebitorer
Overskydende
skat
Andre
tilgodehavender
Tilgodehavender
frasolgt virksomhed
Periode-
afgrænsningsposter
Tilgodehavender
2023/24 2024/25
Note 18. Dagsværdimåling af finansielle instrumenter
Niveau 1: Noterede priser (ikke justerede) på aktive markeder for identiske aktiver eller
forpligtelser.
Niveau 2: Andre priser end på niveau 1, som observerbare for aktivet eller forpligtelsen,
enten direkte (som priser) eller indirekte (afledt af priser).
Niveau 3: Værdien for aktivet eller forpligtelsen er ikke baseret på observerbare markedsdata.
30.04.2025Regnskabs-Andre mæssig Noterede opgørelses-værdiprisermetoderGældsforpligtelse vedrørende 9 - 9put-option (niveau 3)I alt 9 - 9
30.04.2024Regnskabs-Andre mæssig Noterede opgørelses-værdiprisermetoderGældsforpligtelse vedrørende 5 - 5put-option (niveau 3)I alt 5 - 5
Der henvises til note 21 for yderligere information om put-optionen.
117
Flügger årsrapport 2024/25 – mio. DKK
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Selskabskapital 30.04.2024 30.04.2025Selskabskapital 60 60A- selskabskapital (aktuelt: 590.625 stk. a 20 DKK) 12 12B- selskabskapital (aktuelt: 2.413.398 stk. a 20 DKK) 48 48Selskabskapital ultimo 60 60
Indbetalt selskabskapital udgør 60 mio. DKK. Ikke indbetalt selskabskapital udgør 0 DKK.
Selskabskapitalen har været uændret de seneste 5 år. A-aktierne har ti stemmer pr. aktie à
20 DKK, og B-aktierne har en stemme pr. aktie à 20 DKK.
Udbytte og resultat pr. aktie 2023/24 2024/25
Foreslået udbytte pr. aktie a 20 DKK 5 20
Resultat pr. aktie a 20 DKK 6,2 19,5
Udvandet resultat pr. aktie a 20 DKK 6,2 19,4
Resultatdisponering 30.04.2024 30.04.2025Udbytte 15 60Overført resultat 14 21Årets overrsler 29 81
Antal 1.000 stk. Anskaffelsessum Egne aktierBeholdning 1. maj 2023 4 1,4 0,1%a 20 DKKKøb i året 8 3,0 0,3%mio. DKK Andel af kapitalAnvendt i året -9 -3,2 -0,3%Beholdning 30. april 2024 3 1,2 0,1%Køb i året 32 9,6 1,1 %Anvendt i året -15 -4,6 -0,5 %Beholdning 30. april 2025 20 6,2 0,7 %
Aktiernes værdi til børskurs den 30. april 2025 androg 6,2 mio. DKK (sidste år 1,2 mio. DKK).
Hele anskaffelsessummen er nedskrevet til 0 kr.
Anvendt regnskabspraksis
Egenkapital
Reserve for valutakursregulering omfatter valutakursregulering af selvstændige
udenlandske enheder med anden funktionel valuta end DKK.
Der er indgået optionsaftaler med visse ledende medarbejdere som et led i kon-
cernens program for incitamentsaflønning. Aktieprogrammet indregnes som en
egenkapitalordning, da programmet afregnes i aktier. Omkostningen føres i resultat-
opgørelsen henover optjeningsperioden og i balancen under egenkapitalen.
Udbytte
Udbytte indregnes som en forpligtelse på tidspunktet for vedtagelse på den ordi-
nære generalforsamling (deklareringstidspunktet). Udbytte, som foreslås udbetalt
for året, vises som en særskilt post under egenkapitalen indtil generalforsamlingens
vedtagelse.
Foreslået udbytte pr. aktie a 20 DKK
Aktiekapital/foreslået udbytte x 20 DKK
Resultat pr. aktie
Årets resultat efter skat og minoriteter/Vægtet antal udestående aktier (inkl.
A- aktier)
Udvandet resultat pr. aktie
Årets resultat efter skat og minoriteter/Vægtet antal udestående aktier (inkl. A- ak-
tier) korrigeret for udvandingseffekt af aktieprogrammer
Anvendt “årets resultat efter skat og minoriteter” (mio. DKK): 58,2
Anvendt “vægtet antal udestående aktier (inkl. A-aktier)”: 2.987.373
Anvendt ”vægtet antal udvandede aktier (inkl. A-aktier)”: 2.998.474
Note 19. Selskabskapital
118
Flügger årsrapport 2024/25 – mio. DKK
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
30.04.2024 30.04.2025Feriepenge 46 48A- skat og arbejdsmarkedsbidrag 5 5Sociale omkostninger 8 10Moms 31 33Skyldig løn og bonus 36 38Kundebonus 30 26Anden gæld i øvrigt 6 10I alt 162 170
Anvendt regnskabspraksis
Anden gæld
Anden gæld omfatter personalerelaterede gældsforpligtelser, moms, kundebonus
og anden gæld i øvrigt. Anden gæld måles til amortiseret kostpris, svarende til
nominel værdi. Personalerelaterede gældsforpligtelser i form af feriepenge, sociale
omkostninger og skyldig løn og bonus mv. indregnes i takt med, at de indtjenes.
Gældsforpligtelse vedrørende put-option
ld vedrørende put-option på køb af minoriteter måles ved første indregning til
dagsværdi. Dagsværdien opgøres som nutidsværdien af udnyttelseskursen på
optionen. Efterfølgende måling af optionen foretages til dagsværdi svarende til den
tilbagediskonterede værdi af de forventede fremtidige pengestrømme.bende
værdiændringer indregnes direkte på egenkapitalen.
Put-option 1. maj 82 5Tilgang i året 5 -Værdiregulering - 4Afgang, udnyttet -7 -Afgang, annulleret -75 -Put option 30. april 5 9Indregnes således i balancen:Langfristede forpligtelser 5 9Kortfristede forpligtelser - -ldsforpligtelsen vedrører en put-option på de resterende 20 % ejerandel af Eskaro
Ukraine AB. Optionen kan udnyttes efter 7 år fra transaktionstidspunktet, hvilket vil sige
tidligst d. 11. november 2030.
Put-optionen opgøres som løbende 12 måneders EBITDA ganget med en kontraktbestemt
multipel, fratrukket nettorentebærende gæld og reguleret for forskellen mellem arbejdska-
pitalen på opgørelsestidspunktet og den gennemsnitlige arbejdskapital. Forpligtelsen er
skønsmæssigt vurderet ud fra den budgetterede pengestrøm. Forpligtelsen er tilbagedis-
konteret med afkastningskravet til egenkapitalen på 20,6 %.
Note 21. Gældsforpligtelse vedrørende put-option
Note 20. Anden gæld
119
Flügger årsrapport 2024/25 – mio. DKK
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Udvikling i gældsforpligtelser fra Gæld nærtstående Bank- og finansieringsaktivitetparterprioritetsgæld Leasing TotalBalance 1. maj 2023 14 453 339 806Kontante ændringer:Afdrag på gæld -2 - -85 -87Optagelse af gæld 2 - - 2Træk på kredit - -34 - -34Gæld frasolgt virksomhed - -46 - -46Ikke-kontante ændringer:Netto tilgang - - 80 80Balance 30. april 2024 14 373 334 721Kontante ændringer:Afdrag på gæld -14 - -80 -94Træk på kredit - -111 - -111Ikke-kontante ændringer:Netto tilgang - - 117 117Balance 30. april 2025 - 262 371 633
Note 22. Forfaldstidspunkter af gældsforpligtelser
Regnskabs-Inden for Pengestrømme inkl. rentermæssig værdi1 år 1-5 år > 5 år I alt30.04.2025Bank 149 154 - - 154Realkreditlån 113 13 39 88 140Leverandørgæld 206 206 - - 206Leasingforpligtelse* 371 87 273 56 416Put-option 9 - 9 - 9Øvrig gæld 181 181 - - 181I alt 1.029 641 321 144 1.10630.04.2024Bank 260 275 - - 275Realkreditlån 113 1 39 101 141Leverandørgæld 192 192 - - 192Leasingforpligtelse* 334 71 226 60 357Put-option 5 - - 5 5Øvrig gæld 187 186 1 - 187I alt 1.091 725 266 166 1.157* Udiskonteret leasingforpligtelse
Dagsværdien af bankgæld pr. 30. april 2025 er 149 mio. DKK. Dagsværdien af realkreditlån pr. 30. april 2025 er 114 mio. DKK.
Anvendt regnskabspraksis
Kortfristede gældsforpligtelser
Kortfristede finansielle forpligtelser omfatter
bankgæld, leverandørgæld, leasingforpligtel-
se, gæld til hovedaktionær samt visse poster
under anden gæld. Finansielle forpligtelser
les ved første indregning til dagsværdi fra-
trukket eventuelle transaktionsomkostninger.
Efterfølgende måles forpligtelserne til amor-
tiseret kostpris ved at anvende den effektive
rentes metode, således at forskellen mellem
provenuet og den nominelle værdi indregnes
i resultatopgørelsen som en finansiel omkost-
ning over låneperioden.
Langfristede gældsforpligtelser
Langfristede finansielle forpligtelser omfatter
bankgæld, leasingforpligtelse, samt visse po-
ster under anden gæld. Finansielle forpligtelser
les ved første indregning til dagsværdi
fratrukket eventuelle transaktionsomkost-
ninger. Efterfølgende måles forpligtelserne
til amortiseret kostpris ved at anvende den
effektive rentes metode, således at forskellen
mellem provenuet og den nominelle værdi
indregnes i resultatopgørelsen som en finansiel
omkostning over låneperioden.
120
Flügger årsrapport 2024/25 – mio. DKK
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Note 26. Nærtstående parter
Flügger-koncernen har følgende nærtstående parter:
Ulf Schnack, CDO og Sune Schnack, CEO.
Ulf Schnack som hovedanpartshaver for SUS 2013 ApS og ApS SPKR
nr. 2722.
Der var primo regnskabsåret lån for 12 mio. DKK hos ApS SPKR nr.
2722. Lånet er tilbagebetalt i året. I regnskabsåret udgjorde renteomkost-
ninger 1 mio. DKK (sidste år 1 mio. DKK).
Koncernens hovedkvarter i Rødovre samt en forretning på Gl. Kongevej
lejes af ApS SPKR nr. 2722. Lejelene er etableret i 1958. Husleje udgør
6 mio. DKK for regnskabret 2024/25 (sidste år 6 mio. DKK). Depositum
udgør 2 mio. DKK (sidste år 2 mio. DKK). Den samlede huslejeforpligtel-
se udr 24 mio. DKK (sidste år 32 mio. DKK), og indgår som en del af
leasingforpligtelsen i balancen.
Moderselskabets bestyrelse og direktion.
SUS 2013 ApS (Flügger holding) CVR- nr. 25550668, Rødovre, skal på
grund af sin ejer- og stemmeandel af Flügger group A/S, jf. side 16, udar-
bejde koncernregnskab, hvori Flügger group A/S indgår. Regnskabet kan
downloades på www.cvr.dk.
SUS 2013 ApS er skattemæssigt administrationsselskab for alle koncer-
nens danske selskaber.
Der er i regnskabsåret betalt 6,5 mio. DKK (sidste år 6,5 mio. DKK) i
udbytte til SUS 2013 ApS.
Bortset fra ovenstående og vederlag til bestyrelse og direktion, jf. note 5,
har der ikke været væsentlige transaktioner med nærtstående parter.
Note 25. Begivenheder efter udløb af regnskabsåret
Der er ikke efter regnskabsårets udløb indtruffet væsentlige begivenheder
for koncernen.
Note 24. Eventualforpligtelser
Pengestrømme inkl. renter 0- 1 år 1- 5 år > 5 år I alt30.04.2025Huslejeforpligtelser 4 4 - 8Garanti for huslejeforpligtelser 5 - - 5Leasing - lav værdi 4 - - 4I alt 13 4 - 1730.04.2024Huslejeforpligtelser 4 5 - 9Garanti for huslejeforpligtelser 5 - - 5Leasing - lav værdi 5 - - 5I alt 14 5 - 19Flügger koncernens danske selskaber er sambeskattede og der hæftes solidarisk for moms og
selskabsskatter.
I forbindelse med nedlukning af produktionen i Bollebygd, Sverige, er der konstateret forurening i jorden på to
lokationer i området. På den ene lokation afventes myndighedernes svar på miljøundersøgelsesrapport mens
der i forhold til den anden lokation pågår løbende undersøgelsesforstaltninger i dialog med myndighederne
med henblik på vurdering af omfang, afgrænsning og oprensningsbehov. Regresmuligheder overfor tidligere
ejere og samarbejdspartnere iagttages i videst muligt omfang. På nuværende tidspunkt er det ikke muligt at
estimere omkostningerne til eventuel oprensning.
Note 23. Pantsætninger
Der er stillet pant på 113 mio. DKK i koncernens produktionsbygning i Kolding i forbindelse med optagelse
af realkreditlån. Den regnskabsmæssige værdi af bygningen udgør 74 mio. DKK pr. 30. april 2025 (sidste år
82 mio. DKK).
Anvendt regnskabspraksis
Eventualforpligtelser
Eventualforpligtelser vedrører begivenheder, som kan medføre et træk på virksomhedens økonomiske
ressourcer, men hvor forpligtelsen først kan bekræftes af en eller flere usikre fremtidige begivenheder,
som er uden for virksomhedens kontrol.
Leasing
Leasing indregnes efter IFRS 16. Se note 15. Leasing forpligtelser med lav værdi eller kort løbetid,
indgår som eventualforpligtelse for den resterende løbetid.
121
Flügger årsrapport 2024/25 – mio. DKK
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Minoritetsinteresser 2023/24 2024/25Unicell Inter national Eskaro Color Eskaro Industri Unicell Inter national Eskaro Color Eskaro Industri sp. z o.o.TOVTOVsp. z o.o.TOVTOVOdesa, Odesa, Odesa, Odesa, Hjemsted Wasilków, Poland Ukraine Ukraine Wasilków, Poland Ukraine UkraineOmsætning 188 99 10 198 86 7Årets resultat 17 1 -1 15 -2 2-Totalindkomst i alt 24 -1 -5 17 -4 -3Minoritetsinteressens andel af årets resultat 7 - - 6 - -BalanceLangfristede aktiver 43 5 32 43 4 28Kortfristede aktiver 81 55 16 79 52 18Langfristede forpligtelser - 5 5 1 5 5Kortfristede forpligtelser 46 32 1 46 32 1Regnskabsmæssig værdi af minoritetsinteresser 31 5 9 30 4 8PengestrømsopgørelsePengestrøm fra driftsaktivitet 12 3 - 22 1 -Pengestrøm til investeringsaktivitet -1 - - -1 - -Pengestrøm fra finansieringsaktivitet -11 -2 - -22 -2 -
Note 27. Koncernforhold
Flügger- koncernen består af et antal selvstændige aktie- og anpartsselskaber. Ved intern
handel, som har et betydeligt omfang, eller når et selskab udfører arbejde for et andet
selskab, finder afregning sted på markedsbaserede vilkår eller på omkostningsdækkende
basis. Samhandels betingelserne er dokumenteret ved skriftlige aftaler, medmindre der er
tale om uvæsentlige transaktioner.
Nedenfor fremgår alle selskaber i koncernen. Ejerandel og stemmeandel er den samme:
Flügger group A/S - Flügger Denmark A/S Danmark 100 %- Flügger Sweden AB Sverige 100 %- Flügger Norway AS Norge 100 %- Flügger Iceland ehf. Island 100 %- Flügger Poland sp. z o.o. Polen 100 %- Unicell International sp. z o.o. Polen 60 %- Flügger Coating (Shanghai) Co., Ltd. Kina 100 %- Flügger Coating Technological Kina 100 %Development (Shanghai) co., Ltd.- Flugger Lithuania UAB Litauen 100 %- Eskaro Ukraine AB Sverige 80 % - Eskaro Color TOV Ukraine 100 % - Eskaro Industri TOV Ukraine 100 %
122
Flügger årsrapport 2024/25 – mio. DKK
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Note 28. Finansielle risici
Kreditrisici:
Koncernen udsættes for kreditrisici på tilgodehavender samt
bankindeståender. Flügger er begunstiget af en bred kunde-
kreds, og kreditrisikoen er således spredt på mange små og
mellemstore fordringer. Historisk har tab været meget be-
grænsede, hvilket tilskrives den store spredning samt grun dige
kreditvurderingsprocedurer ved tilgang af nye kunder og en tæt,
løbende opfølgning. For debitorer henvises til aldersfordelingen
i note 17.
Kreditrisiko relateret til indeståender vurderes at være
uvæsentlig, da koncernens alene benytter anerkendte og
investeringsværdige banker, hvor konkursrisikoen anses for
usandsynlig.
Den maksimale kreditrisiko svarer i al væsentlighed til de regn-
skabsmæssige værdier på samlet 456 mio. DKK, og koncernen
har ikke væsentlige risici vedrørende en enkelt kunde eller
samarbejdspartner.
Likviditetsrisici:
Koncernens likviditet styres centralt af koncernens øko-
nomiafdeling og drøftes kvartalsvist i revisionsudvalget
med udgangspunkt i de projekterede pengestrømme med
henblik på at sikre tilstrækkelig likviditet til driften hen over
finansåret. Likviditeten varierer med sæsonen i varesalget.
Likviditetsreserven består af likvider og uudnyttede
kreditfaciliteter. Kreditfaciliteterne er ikke-bindende og
uden covenants, hvorfor det klassificeres som kortfristet
ld. Kreditrammen ændres i takt med den generelle for-
retningsudvikling, hvis det vurderes nødvendigt, således at
likviditetsreserven fastholdes.
Renterisici:
neporteføljen består af realkreditlån som er fastforrentet
frem til juni 2025, samt variabelt forrentede kreditfaciliteter.
Flügger har ingen fast rentepolitik, men beror sig på en løbende
vurdering. Rentesatsen for kreditfaciliteterne varierer med
valutaerne. Den vægtede rentesats har i regnskabsåret for
hovedfaciliteten varieret fra 3,51 % til 5,44 %. En ændring i renten
på et procentpoint vil påvirke resultat og egenkapitalen med ca.
1,5 mio. DKK p.a.
Koncernens valutaposition Værdipapirer og Netto- i balancen, mio. DKKlikvider Tilgode havender Gælds forpligtelser positionerDKK - - 9,5 -9,5EUR 0,5 50,8 141,1 -89,8NOK 0,1 - 0,4 -0,3SEK - - 2,0 -2,0USD 0,9 2,7 - 3,6GBP - 0,2 0,1 0,1PLN - - 0,2 -0,230.04.2025 1,5 53,7 153,3 -98,1DKK - - -6,9 -6,9EUR 1,1 95,9 -298,6 -201,6NOK 0,8 - - 0,8SEK - - -3,1 -3,1USD 0,6 2,2 - 2,8GBP - 1,1 - 1,1PLN 0,1 - -0,2 -0,130.04.2024 2,6 99,2 -308,8 -207,0
Koncernens valutaposition er en oplistning af valutaer, som de monetære poster er denomineret i.
Valutarisici:
Koncernen er som følge af sin drift, investeringer og finansie-
ring eksponeret over for ændringer i valutakurser. Koncernens
finansielle risici styres centralt i koncernens økonomiafdeling.
Nedenfor gives der oplysninger om de forhold, der kan påvirke
beløb, betalingstidspunkt eller pålidelighed af fremtidige
betalinger, hvor sådanne oplysninger ikke fremgår direkte af
regnskabet eller følger almindelig sædvane.
På de fleste af koncernens markeder er der i vid udstrækning
en naturlig afdækning af valutakursrisici, idet der i flere lan-
de er både salg og produktion, som i vidt omfang afregnes
i landets egen valuta. Det norske marked er en undtagelse
herfra, idet koncernen ikke har produktion og dermed en stor
omkostningsbase, der afregnes i lokal valuta. Der foretages
bende en vurdering af eksponeringen i NOK op til 12 måneder
frem, men der er ingen afdækning ved udgangen af regn-
skabsåret. Eksponeringen i NOK minimeres så vidt muligt ved
prisjusteringer.
Resultatopgørelsen i koncernen påvirkes af ændringer i
valutakurserne.
Koncernens valutapolitik er at balancere ind- og udbetalinger i
lokal valuta i videst muligt omfang. Koncernen søger generelt
ved placering af overskydende likviditet at minimere netto-
eksponeringen i de enkelte valutaer. Investeringer i tilknyttede
virksomheder er ikke valutakurssikret. Eventuelle kursregulerin-
ger bogføres direkte på egenkapitalen. I nedenstående oversigt
er eksponering på balancedagen over for kursændringer vist pr.
valuta med udgangspunkt i de enkelte koncernvirksomheders
funktionelle valuta.
123
Flügger årsrapport 2024/25 – mio. DKK
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Note 28. Finansielle risici, fortsat
Bank og andre kreditinstitutter samt øvrig forrentet gæld:
Koncern, renteinterval Gæld i alt 0-2 % Gæld i alt 2-5 % Gæld i alt 5 % Gæld i altSEK -6,6 - - -6,6PLN - - 15,1 15,1EUR - 66,9 - 66,9USD -0,5 - - -0,5NOK - - 0,8 0,8DKK - 186,2 - 186,230.04.2025 -7,1 253,1 15,9 261,9SEK -4,6 - - -4,6PLN 16,3 - - 16,3EUR - - 226,9 226,9USD -0,6 - - -0,6NOK -3,1 - - -3,1UAH - - 0,7 0,7DKK 112,7 13,6 24,6 150,930.04.2024 120,7 13,6 252,2 386,5
Kapitalstruktur
Selskabets ledelse vurderer løbende virksomhedens kapital struktur,
herunder behovet for likviditet, kreditfaciliteter og egenkapital i relation til
selskabets og aktionærernes interesser. Det overordnede mål er at op-
retholde en kapital struktur, som sikrer selskabets evne til at operere som
en going concern, og som giver mulighed for et tilfredsstillende afkast til
virksomhedens aktionærer.
lsætningen er at egenkapitalandelen udgør ca. 40-50 % af den samle-
de balancesum, hvilket koncernen opfylder.
Der er i regnskabsåret ikke foretaget ændringer i selskabets principper
for kapitalstyring og selskabet er ikke underlagt eksterne kapitalkrav fra
kreditinstitutter.
-200
-150
-100
-50
0
DKK EUR NOK USDSEK GBP PLN
Neoposioner
2023/24 2024/25
Analyse af koncernens valutafølsomhed:
Valutakursændringer på de valutaer, hvor Flügger har den største ekspo-
nering, er EUR, SEK og USD. Da Danmark har en fastkurspolitik mod EUR
anses risikoen her for minimal. Såfremt valuta kurserne for SEK og USD
ville stige med 5 % overfor DKK, har det med udgangspunkt i de anførte
nettopositioner pr. balancedagen følgende virkning på resultat og egen-
kapital, mens et tilsvarende fald har modsat effekt.
Koncernens valutakursudsving i balancen SEK USD
Resultat- og egenkapitalpåvirkning -0,1 0,2
124
Flügger årsrapport 2024/25 – mio. DKK
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Moderselskabets regnskab
Hovedopgørelser Noter
Moderselskabets resultatopgørelse . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 126
Moderselskabets totalindkomstopgørelse . . . . . . . . . . . . . . . 126
Moderselskabets balance . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 127
Moderselskabets egenkapitalopgørelse . . . . . . . . . . . . . . . . 128
Moderselskabets pengestrømsopgørelse . . . . . . . . . . . . . . . 129
1. Anvendt regnskabspraksis . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 130
2. Væsentlige regnskabsmæssige skøn, vurderinger
og valg af den anvendte regnskabspraksis . . . . . . . . . . 130
3. Nye og ændrede regnskabsstandarder samt
fortolkningsbidrag . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 130
4. Nettoomsætning . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 130
5. Omkostninger til personale, direktion og bestyrelse . . . . .131
6. Omkostninger til afskrivninger og revision . . . . . . . . . . . 133
7. Andre driftsindtægter . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 134
8. Andre driftsomkostninger . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 134
9. Finansielle indtægter . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 134
10. Finansielle omkostninger . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 134
11. Skat . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 135
12. Immaterielle aktiver. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 136
13. Materielle aktiver . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 137
14. Materielle aktiver – leasing . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 138
15. Finansielle aktiver . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 139
16. Tilgodehavender . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 140
17. Dagsværdimåling af finansielle instrumenter . . . . . . . . . .141
18. Selskabskapital . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 142
19. Anden gæld . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 143
20. Gældsforpligtelse vedrørende put-optioner . . . . . . . . . . 143
21. Forfaldstidspunkter og udvikling i gældsforpligtelser . . . 144
22. Pantsætninger . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 145
23. Eventualforpligtelser . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 145
24. Begivenheder efter udløb af regnskabsåret . . . . . . . . . . 145
25. Nærtstående parter . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 145
26. Koncernforhold. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 145
27. Finansielle risici . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 146
Moderselskabets regnskab
125
Flügger årsrapport 2024/25 – mio. DKK
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Note 2023/24 2024/25
4 Nettoomsætning 236 299
5, 6 Produktionsomkostninger -33 -35
Bruttoresultat 203 264
5, 6 Salgs- og distributionsomkostninger -68 -84
5, 6 Administrationsomkostninger -154 -165
7 Andre driftsindtægter - 1
8 Andre driftsomkostninger - -3
Primært driftsresultat -19 13
9 Finansielle indtægter 76 65
15 Tab ved salg af dattervirksomheder -44 -
10 Finansielle omkostninger -22 -13
Resultat før skat -9 65
11 Skat 2 -5
Årets resultat -7 60
2023/24 2024/25
Årets resultat -7 60
Totalindkomst i alt -7 60
Moderselskabets
resultatopgørelse
Moderselskabets
totalindkomstopgørelse
126
Flügger årsrapport 2024/25 – mio. DKK
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Note 30.04.2024 30.04.2025
Aktiver
12 Andre immaterielle aktiver 28 37
12 Forudbetalinger immaterielle aktiver 24 8
Immaterielle aktiver 52 45
12 Grunde og bygninger 3 3
13 Tekniske anlæg og maskiner - -
13 Andet driftsmateriel 16 21
14 Leasingaktiver 25 19
13 Ang under udførelse 7 1
Materielle aktiver 51 44
15 Kapitalandele i dattervirksomheder 1.038 1.038
Finansielle aktiver 1.038 1.038
11 Udskudt skatteaktiv 24 2
Langfristede aktiver 1.165 1.129
16 Tilgodehavender 231 190
Likvide beholdninger - 2
Kortfristede aktiver 231 192
Aktiver i alt 1.396 1.321
Note 30.04.2024 30.04.2025
Passiver
18 Selskabskapital 60 60
Reserve for udviklingsomkostninger 18 24
Overført resultat 943 928
Foreslået udbytte 15 60
Egenkapital 1.036 1.072
14 Leasingforpligtelser 23 17
Gæld til dattervirksomheder 119 104
19 Anden gæld 1 -
20 Gældsforpligtelse vedrørende put-option 5 9
Langfristede forpligtelser 148 130
14 Leasingforpligtelser 5 4
20 Bankgæld 108 63
25 Gæld til nærtstående parter 14 -
Leverandører 21 22
Gæld til dattervirksomheder 42 9
19 Anden gæld 22 21
21 Kortfristede forpligtelser 212 119
Passiver i alt 1.396 1.321
Moderselskabets balance
127
Flügger årsrapport 2024/25 – mio. DKK
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Moderselskabets egenkapitalopgørelse
Selskabs kapital
Reserve for udviklings-
omkostninger
Overført resultat
Foreslået/
udloddet udbytte
I alt
Egenkapital 30. april 2023 60 11 926 15 1.002
Årets resultat - - -7 - -7
Totalindkomst i alt - -7 - -7
Reserve for udviklingsomkostninger - 7 -7 - -
Transaktioner med aktionærer:
Udloddet udbytte - - - -15 -15
Put-option - - 53 - 53
Foreslået udbytte - - -15 15 -
Salg af egne aktier - - -3 - -3
Aktiebaseret vederlæggelse - - 6 - 6
Transaktioner med aktionærer i alt - - 41 - 41
Egenkapital 30. april 2024 60 18 943 15 1.036
Årets resultat - - 60 - 60
Totalindkomst i alt - - 60 - 60
Reserve for udviklingsomkostninger - 6 -6 - -
Transaktioner med aktionærer:
Udloddet udbytte - - - -15 -15
Put-option - - -4 - -4
Foreslået udbytte - - -60 60 -
Køb af egne aktier - - -10 - -10
Aktiebaseret vederlæggelse - - 5 - 5
Transaktioner med aktionærer i alt - - -69 45 -32
Egenkapital 30. april 2025 60 24 928 60 1.072
128
Flügger årsrapport 2024/25 – mio. DKK
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
2023/24 2024/25
Primært driftsresultat -19 13
Af- og nedskrivninger 21 28
Andre ikke-kontante poster 2 8
Ændring i tilgodehavender -6 3
Ændring i leverandørgæld - 1
Ændring i anden driftsafledt gæld 7 -2
Pengestrømme fra drift før finans og skat 5 51
Finansielle indtægter 76 65
Finansielle omkostninger -22 -13
Pengestrømme fra drift før betalt skat 59 103
Betalt skat - 14
Pengestrømme fra driftsaktivitet 59 117
Køb af immaterielle aktiver -16 -17
Køb af materielle aktiver -1 -3
Afdrag tilgodehavende frasolgt virksomhed - 43
Køb og kapitalforhøjelse dattervirksomheder m.v. -9 -
Pengestrømme til investeringsaktivitet -26 23
Pengestrømme efter investeringsaktivitet 33 140
Optagelse af bank- og prioritetsgæld 11 -45
Optagelse af gæld nærtstående parter 2 -
Afdrag på gæld nærtstående parter -2 -14
Afdrag på gæld dattervirksomheder -21 -50
Betalte leasingomkostninger -5 -4
Betalt udbytte -15 -15
Køb af egne aktier -3 -10
Pengestrømme til finansieringsaktivitet -33 -138
Årets pengestrømme 0 2
Likvide beholdninger primo 0 0
Likvide beholdninger ultimo 0 2
Moderselskabets pengestrømsopgørelse
Pengestrømsopgørelsens tal kan ikke direkte udledes af balancens tal, idet primobalancerne
for de udenlandske dattervirksomheder er omregnet til ultimokurser i de enkelte år.
Anvendt regnskabspraksis
Pengestrømsopgørelse
Pengestrømsopgørelsen viser pengestrømme for året fordelt på drifts-, investerings- og
finansieringsaktivitet samt likvider ved årets begyndelse og slutning.
Pengestrømme fra driftsaktivitet opgøres efter den indirekte metode med udgangspunkt i
årets resultat efter betalte renter og skat reguleret for ikke-kontante driftsposter og ændrin-
ger i driftskapitalen.
Pengestrømme fra investeringsaktivitet omfatter betalinger i forbindelse med køb og salg
af virksomheder og aktiviteter, køb og salg af immaterielle, materielle og andre langfristede
aktiver.
Pengestrømme fra finansieringsaktivitet omfatter ændringer i størrelse eller sammensætning
af selskabs kapital og omkostninger forbundet hermed samt optagelse af lån, afdrag på
rentebærende gæld, betalte leasingomkostninger, køb af egne aktier samt betalt udbytte til
aktionærer m.v.
Likvider omfatter likvide beholdninger og værdipapirer med en restløbetid på købstids-
punktet på under 3 måneder, og som uden hindring kan omsættes til likvide beholdninger,
og hvorpå der kun er ubetydelig risici for værdiændringer.
Pengestrømme i andre valutaer end den funktionelle valuta omregnes med transaktions-
dagens kurser.
- 75
- 50
50
25
75
0
- 25
Udviklingen i pengestrømme
Likvid beholdning
primo
Drift Investering Finansiering Likvid beholdning
ultimo
2023/24 2024/25
129
Flügger årsrapport 2024/25 – mio. DKK
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Note 1. Anvendt regnskabspraksis
Dette afsnit beskriver Flügger group A/S’ generelle anvendte
regnskabspraksis. En mere detaljeret beskrivelse af anvendt
regnskabspraksis er præsenteret i de respektive noter.
Beskrivelsen af regnskabspraksis i noterne udgør en del af den
samlede regnskabspraksis for Flügger group A/S.
Årsrapporten for Flügger group A/S 2024/25 aflægges i overens-
stemmelse med IFRS Accounting Standards som godkendt af
EU og yderligere krav i Årsregnskabsloven.
Grundlag for udarbejdelse
Moderselskabets funktionelle valuta er DKK, hvorfor årsrappor-
ten præsenteres i denne valuta.
Den anvendte regnskabspraksis er uændret i forhold til årsregn-
skabet for 2023/24, se Flügger-koncernens note 1.
Supplerende anvendt regnskabspraksis for moderselskabet
Kapitalandele i dattervirksomheder
Kapitalandele i dattervirksomheder i moderselskabet måles til
kostpris. Hvis kostprisen overstiger genindvindingsværdien,
nedskrives den over resultatopgørelsen til denne lavere værdi.
Ved salg af kapitalandele i dattervirksomheder og associerede
virksomheder opgøres fortjeneste eller tab som forskellen mel-
lem den regnskabsmæssige værdi af de solgte kapitalandele og
dagsværdien af salgsprovenuet.
Note 2. Væsentlige regnskabsmæssige skøn, vurderinger
og valg af den anvendte regnskabspraksis
Ved vurderingen af den regnskabsssige værdi af visse
aktiver og forpligtelser anvendes skøn over, hvorledes fremtidige
begivenheder påvirker værdien af disse aktiver og forpligtelser
på balancedagen.
De foretagne skøn er baseret på historiske erfaringer og andre
faktorer, som ledelsen vurderer er forsvarlige, men som i sagens
natur kan være usikre og uforudsigelige. Forudsætningerne kan
være ufuldstændige eller unøjagtige, og uventede begivenheder
eller omstændigheder kan opstå.
Endvidere er virksomheden underlagt normale forretnings-
ssige risici og usikkerheder, som kan føre til, at de faktiske
resultater afviger fra disse skøn. Generelle risici for Flügger er
omtalt i ledelsens beretning samt i Flügger-koncernens note 28.
For selskabet vil skøn, der er væsentlige for regnskabsaflæg-
gelsen, foretages blandt andet ved gennemførelse af af- og
nedskrivninger, ved gennemførelse af nedskrivningstests og
vurdering af genindvindingsværdien for kapitalandele i datter-
virksomheder. Der henvises i øvrigt til note 15.
Der henvises til Flügger-koncernens note 2.
Note 3. Nye og ændrede regnskabsstandarder samt
fortolkningsbidrag
Der henvises til Flügger-koncernens note 3.
Note 4. Nettoomsætning
Selskabets nettoomsætning består af serviceindtægter fra
datterselskaber. Bidraget fra datterselskaberne er betaling for
centraliserede funktioner, samt en performance afhængig andel.
130
Flügger årsrapport 2024/25 – mio. DKK
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Personaleomkostninger 2023/24 2024/25
Løn- & gage omkostninger, produktion 27 28
Løn- & gage omkostninger, salg og distribution 34 38
Løn- & gage omkostninger, administration 76 72
I alt 137 138
Heraf aktiveret løn 1 4
Lønninger og gager 120 124
Pensionsydelser 9 10
Aktiebaseret aflønning 6 3
Omkostninger til social sikring 2 1
Omkostninger til løn, pension og social sikring 137 138
Heraf aktiveret løn 1 4
Heraf honorar til direktion og bestyrelse*
Direktion
Fast løn 7 6
Bonus 2 3
Aktiebaseret aflønning 1 -
Pension, bidragsbaserede 1 1
Fratrædelsesgodtgørelse 2 -
Direktion i alt 13 10
Bestyrelse
Honorar 2 2
Honorar til direktion og bestyrelse i alt 15 12
Samlet vederlæggelse til andre nøglemedarbejdere
Fast løn 8 6
Bonus 1 2
Aktiebaseret aflønning 1 -
Pension, bidragsbaserede 1 1
I alt 11 9
Gennemsnitligt antal fuldtidsbeskæftigede 154 159
Note 5. Omkostninger til personale, direktion og bestyrelse
Aktieaflønning
Som en del af et fastholdelsesprogram og for at sikre fokus på den langsigtede værdi-
skabelse, har Flügger introduceret forskellige aktieaflønnings programmer for direktion og
øvrige ledende medarbejdere.
Optioner
Udeståender optioner
Direktion
Antal
Nøgle
medarb.
Antal
Øvrige
Antal
Markedsværdi
mio. DKK
Optioner 1. maj 2023 46.500 10.000 8.500 6,9
Bortfaldet i året -15.000 - -8.000 -1,4
Udestående optioner 30. april 2024 31.500 10.000 500 5,5
Reklassificering direktion* 4.000 -4.000 - -
Bortfaldet -10.000 - - -1,4
Annulleret i året -25.500 -6.000 -500 -4,1
Udestående optioner 30. april 2025 0 0 0 0
* Lucas Eichild indtrådte pr. 1. maj 2024 i direktion.
Optionsprogrammet giver ret til erhvervelse af B-aktier med en nominel værdi på 20 DKK pr.
B-aktie.
Der er i regnskabsåret driftsført 0 mio. DKK vedr. optioner (sidste år 2 mio. DKK).
Warrants (Tegningsoptioner)
Der er d. 26. august 2024 tildelt 31.500 warrants, som erstatter det annullerede optionspro-
gram. Programmet giver ret til erhvervelse af B-aktier med en nominel værdi på 20 DKK pr.
B-aktie. Warrants er tildelt vederlagsfrit.
Den teoretiske markedsværdi af de udstedte warrants er opgjort til 1,9 mio. DKK svarende til DKK
60,98 pr. warrant. Markedsværdien er beregnet ud fra Black-Scholes-modellen med anvendelse
af en volatilitet på 25%, et renteniveau på 2,3%, en aktiekurs på DKK 346 og med en forventet
betid frem til den 26. juni 2026. Der er i værdiansættelsen taget højde for fremtidige udbytter.
De tildelte warrants modner ved offentliggørelse af Flügger group’s årsrapport for
2024/2025, forudsat at warrantindehaveren er i uopsagt stilling i Selskabet eller et koncern-
forbundet datterselskab på tidspunktet for offentliggørelse af 2024/2025 årsrapporten.
Der er i regnskabsåret indtægtsført 1 mio. DKK vedr. warrants (sidste år 0 mio. DKK), i forbindelse
med den endelige opgørelse af værdien af warrants i forhold til det annullerede optionsprogram.
* Ud over de anførte beløb til koncernledelse/direktion og nøglemedarbejdere modtager
disse fri bil, telefon mv. Koncerndirektør Ulf Schnack har indgået en ansættelseskontrakt,
der er uopsigelig fra selskabets side. Det er i lighed med sidste år aftalt, at Ulf Schnack har
givet afkald på 2,5 mio. DKK af det faste vederlag.
Det faste honorar til et bestyrelsesmedlem udgør 0,2 mio. DKK. Hertil kommer:
0,4 mio. DKK honorar til formand
0,2 mio. DKK honorar til næstformand samt medlem af revisionsudvalget og
0,2 mio. DKK honorar til formand for revisionsudvalget.
glemedarbejdere udgør koncernens ledelse. Der er i 2024/2025 sket en reduktion i antal-
let af nøglemedarbejdere i forhold til sidste år. Det samlede vederlag til nøglemedarbejdere
udgør 19 mio. DKK (sidste år 24 mio. DKK).
Der henvises endvidere til Flüggers ”Vederlagsrapport til direktion og bestyrelse”, som kan
findes på Flüggers hjemmeside www.flugger.com/investor/corporate-governance/
131
Flügger årsrapport 2024/25 – mio. DKK
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Note 5. Omkostninger til personale, direktion og bestyrelse, fortsat
Betingede aktier (RSU)
De udestående programmer pr. 30. april 2025 er tildelt 30. september 2024. Fælles for dem alle
er, at medarbejderen skal være i uopsagt stilling på modningstidspunktet. Enkelte programmer
har kriterier for udviklingen i Flüggers aktiekurs, som skal være opfyldt som forudsætning for
modningen.
Programmerne giver ret til erhvervelse af B-aktier mod betaling af den nominelle værdi på 20 DKK
pr. B-aktie.
Aktierne er målt til dagsværdi på tildelingstidspunktet og indregnes i resultatopgørelsen over den
periode, hvor den endelige ret til aktierne optjenes. Modposten føres direkte på egenkapitalen
som en ejertransaktion.
Den gennemsnitlige restløbetid for udestående betingede aktier pr. 30. april 2025 er ca. 1,5 år.
Udeståender betingede aktier
Direktion
Antal
Nøglemedarb.
Antal
Øvrige
Antal
Markedsværdi
mio. DKK
1. maj 2023 - 817 2.818 1,7
Tildelt - 2.371 8.790 4,1
Udnyttet - -2.004 -6.334 -0,5
Bortfaldet i året - - -1.168 -3,4
Udestående 30. april 2024 - 1.184 4.106 1,9
Reklassificering direktion* 258 -258 -
Tildelt 13.328 5.828 9.075 5,4
Udnyttet -258 -1.557 -8.431 -3,5
Bortfaldet i året - -221 -220 -0,1
Udestående 30. april 2025 13.328 4.976 4.530 3,7
* Lucas Eichild indtrådte pr. 1. maj 2024 i direktion.
For de programmer, der har kriterier for udviklingen i aktiekursen, er værdien pr. betinget
aktie på tildelingstidspunktet opgjort til 113,44 kr. Værdien er beregnet ud fra en Monte Carlo
værdiansættelsesmodel.
For de programmer, hvor der alene foreligger en betingelse om, at medarbejderen er i uopsagt
stilling, er værdien pr. betinget aktie på tildelingstidspunktet opgjort til 321,53 kr. Værdien er be-
regnet ud fra en Black-Scholes værdiansættelsesmodel.
Begge programmer er værdiansæt med anvendelse af:
- en volatilitet på 25%
- en risikofri rente på 2,0%
- antagelse om fremtidige udbyttebetalinger i samme niveau som tidligere
Der er i regnskabsåret driftsført 4 mio. DKK (sidste år 4 mio. DKK) vedr. betingede aktier, opgjort
ud fra selskabets aktiekurs på tildelingstidspunktet
Anvendt regnskabspraksis
Flügger har etableret aktieaflønningsprogrammer i overensstemmelse med den
gældende vederlagspolitik.
Afregning sker i egne aktier i behold eller ved nytegning, hvorfor der er tale om
egenkapitalafregnede ordninger.
Aktiebaseret vederlæggelse indregnes over den periode, hvor deltagerne leverer
den arbejdsindsats, der giver ret til vederggelsen. Dette er som udgangspunkt fra
tildeling og frem til tidspunktet, hvor optjeningsbetingelserne kan være opfyldt.
Ved bortfald sker der en tilbageførsel over resultatopgørelsen for den del der ved-
rører indeværende regnskabsår, mens den del der har været driftsført tidligere år
tilbageføres indenfor egenkapitalen.
132
Flügger årsrapport 2024/25 – mio. DKK
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
2023/24 2024/25
Afskrivninger, produktion 1 -
Afskrivninger, produktion – leasingaktiver - -
Afskrivninger, salg og distribution 4 4
Afskrivninger, salg og distribution – leasingaktiver - -
Afskrivninger, administration 11 20
Afskrivninger, administration – leasingaktiver 5 4
I alt 21 28
Heraf immaterielle anlægsaktiver
Afskrivninger, produktion 1 -
Afskrivninger, salg og distribution 4 4
Afskrivninger, administration 8 16
I alt 13 20
Honorar til generalforsamlingsvalgt revisor
PwC 0,8 1,9
I alt 0,8 1,9
Honorar til PwC kan specificeres således:
Revision 0,8 0,8
Andre erklæringsopgaver med sikkerhed - 1,1
Skatterådgivning - -
Øvrig rådgivning - -
I alt 0,8 1,9
Anvendt regnskabspraksis
Produktionsomkostninger
Produktionsomkostninger omfatter omkostninger, der afholdes for at opnå koncer-
nens nettoomsætning. Heri indgår omkostninger til centrale funktioner.
Salgs- og distributionsomkostninger
Salgs- og distributionsomkostninger består af omkostninger til drift af salgsdi-
visionerne, dvs. løn, gager, sociale omkostninger og pensioner til salgsledelse,
butikspersonale og sælgerstab samt omkostninger til markedsføring, drift af
forretninger, tab på udestående fordringer og afskrivninger. Endvidere indgår fragt
til kunder, drift af hovedlagre og ordrekontorer inklusive løn, gager, sociale omkost-
ninger, pensioner og drift af ejendomme inklusive afskrivninger, reparationer og
vedligeholdelse. Endelig indr omkostninger til drift af teknisk service og reklame.
Note 6. Omkostninger til afskrivninger og revision
133
Flügger årsrapport 2024/25 – mio. DKK
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
2023/24 2024/25
Andre indtægter - 1
I alt - 1
Note 8. Andre driftsomkostninger
Tab ved salg af anlægsaktiver - 3
I alt - 3
Note 9. Finansielle indtægter
Renter fra dattervirksomheder 12 10
Udbytte fra dattervirksomheder 59 46
Renter i øvrigt 2 3
Valutakursreguleringer 3 6
I alt 76 65
Note 10. Finansielle omkostninger
Renter til dattervirksomheder 6 5
Renter i øvrigt 10 5
Renter leasingaktiver 1 1
Valutakursreguleringer 5 2
Andre finansielle omkostninger - -
I alt 22 13
Anvendt regnskabspraksis
Nettoomsætning
I moderselskabet indgår endvidere indtægter fra salg af ydelser til øvrige koncern-
selskaber. Der er ikke identificeret segmenter for den koncerninterne omsætning.
Nettoomsætningen måles til det modtagne vederlag, som koncernen forventer at
modtage for disse ydelser, eksklusiv moms og afgifter.
Andre driftsindtægter og andre driftsomkostninger
Andre driftsindtægter/-omkostninger indeholder regnskabsposter af sekundær
betydning set i forhold til virksomhedernes hovedformål, herunder f.eks. fortjene-
ste og tab ved salg af anlægsaktiver, forsikringsudbetalinger og koncerneksterne
huslejeindtægter.
Finansielle indtægter og omkostninger
Finansielle indtægter og omkostninger indeholder periodiserede renter, gevinster og
tab samt kursreguleringer fra værdipapirer og valutakursregulering af mellemværen-
der i fremmed valuta. Endvidere indgår valutakursreguleringer, som opstår på grund
af forskelle mellem indtægters og omkostningers omregnings- og betalingskurs.
Udbytte fra kapitalandele i dattervirksomheder indtægtsføres i moderselskabets
resultatopgørelse under finansielle indtægter i det år, hvor udbyttet deklareres.
Note 7. Andre driftsindtægter
134
Flügger årsrapport 2024/25 – mio. DKK
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
2023/24 2024/25
Ændring i udskudt skat i året:
Udskudt skat, indeværende år 4 -5
Udskudt skat, regulering til tidligere år - -17
I alt 4 -22
Selskabsskat:
Selskabsskat, indeværende år - -
Selskabsskat, regulering til tidligere år -2 17
I alt -2 17
Skat i alt 2 -5
Forklaring til skatteprocent
Dansk selskabsskatteprocent 22,0 % 22,0 %
Udbytte 142,8 % -15,5 %
Nedskrivning/(-tilbageførsel) tilknyttet virksomhed - -
Regulering af selskabsskat tidligere år -17,6 % -0,2 %
Permanente afvigelser -119,9 % 1,4 %
Effektiv skatteprocent 27,3 % 7,7 %
Udskudt skat
Immaterielle anlægsaktiver -11 -8
Materielle anlægsaktiver 3 2
Leasing aktiver -5 -4
Kortfristede aktiver -3 -3
Leasing forpligtelser 6 5
Øvrige forpligtelser 1 1
Fremførbare underskud 33 9
I alt 24 2
Skat af årets totalindkomst udgør 0 t. DKK (sidste år 0 t. DKK).
Aktiverede fremførbare underskud udgør 9 mio. DKK (sidste år: 33 mio. DKK) og forventes
udnyttet ved modregning i den fremtidige indtjening inden for 5 år.
Anvendt regnskabspraksis
Selskabsskat og udskudt skat
Flügger group A/S er sambeskattet med koncernens danske dattervirksomheder
samt moder selskabet, SUS 2013 ApS. Den aktuelle danske selskabsskat fordeles
mellem de sam beskattede selskaber i forhold til disses skattepligtige indkomster.
De sambeskattede selskaber indgår alle i acontoskatteordningen.
Årets skat, der består af årets aktuelle skat og ændringer i udskudt skat, indregnes i
resultatopgørelsen med den del, der kan henføres til årets resultat. Skatterne bereg-
nes under hensyntagen til lokale skattesatser og -regler mv.
Aktuelle skatteforpligtelser og tilgodehavende aktuel skat indregnes i balancen som
beregnet skat af årets skattepligtige indkomst, reguleret for skat af tidligere års skat-
tepligtige indkomster og for betalte acontoskatter.
Udskudte skatteaktiver og forpligtelser indregnes efter den balanceorienterede
gældsmetode af alle midlertidige forskelle mellem regnskabsmæssige og skatte-
ssige værdier af aktiver og forpligtelser, bortset fra udskudt skat på midlertidige
forskelle opstået ved enten første indregning af goodwill eller ved første indregning
af en transaktion, der ikke er en virksomhedssammenslutning, og hvor den midler-
tidige forskel, konstateret på tidspunktet for første indregning, hverken påvirker det
regnskabsmæssige resultat eller den skattepligtige indkomst.
Udskudte skatteaktiver og forpligtelser, herunder skatteværdien af fremførbare
skattemæssige underskud, indregnes i balancen med den værdi, aktivet forventes
at kunne realiseres til, enten ved modregning i udskudte skatteforpligtelser eller som
nettoskatteaktiver til modregning i fremtidige positive skattepligtige indkomster. Det
vurderes på hver balancedag, om det er sandsynligt, at der i fremtiden vil blive frem-
bragt tilstrækkelig skattepligtig indkomst til, at det udskudte skatteaktiv vil kunne
udnyttes. Udskudte skatteaktiver vurderes årligt og indregnes kun i det omfang, det
er sandsynligt, at de vil blive udnyttet inden for den nærmeste fremtid.
Udskudt skat måles med aktuelle skattesatser i de respektive lande af midlerti-
dige forskelle mellem skattemæssige og regnskabsmæssige værdier af aktiver
og forpligtelser. Udskudte skatteaktiver indregnes med den værdi, hvortil det er
sandsynligt, at de kan forventes anvendt. Ændringen af den beregnede værdi,
sammenlignet med året før, indregnes i resultatoprelsen med den del, der kan
henføres til årets resultat, i anden totalindkomst med den del, der kan henføres dertil
og direkte på egenkapitalen med den del, der kan henføres til posteringer direkte på
egenkapitalen.
Note 11. Skat
135
Flügger årsrapport 2024/25 – mio. DKK
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Andre
immaterielle
Immaterielle
aktiver under
udførelse Total
Anskaffelsessum 1. maj 2024 167 24 191
Årets tilgang - 17 17
Årets afgang -6 - -6
Overførsel 33 -33 -
Anskaffelsessum 30. april 2025 194 8 202
Af- og nedskrivninger 1. maj 2024 139 - 139
Årets afskrivninger 13 - 13
Årets nedskrivninger 7 - 7
Afskrivninger på afhændede aktiver -2 - -2
Af- og nedskrivninger 30. april 2025 157 - 157
Regnskabsssig værdi 30. april 2025 37 8 45
Anskaffelsessum 1. maj 2023 158 18 176
Årets tilgang 4 11 15
Overførsel 5 -5 -
Anskaffelsessum 30. april 2024 167 24 191
Af- og nedskrivninger 1. maj 2023 126 - 126
Årets af- og nedskrivninger 13 - 13
Af- og nedskrivninger 30. april 2024 139 - 139
Regnskabsssig værdi 30. april 2024 28 24 52
Udover de aktiverede udviklingsomkostninger vedrørende software har Flügger udviklings og forsk-
nings omkostninger for 11 mio. DKK, som er udgiftsført, da disse ikke opfylder kravene for aktivering.
Anvendt regnskabspraksis
Immaterielle aktiver
Andre immaterielle aktiver omfatter patenter, licenser, software,
brands samt kunde relationer og -kontrakter, som måles til kost-
pris med fradrag af akkumulerede af- og nedskrivninger. Patenter
og licenser afskrives lineært over den forventede brugstid, sva-
rende til 5- 8 år, software afskrives over en forventet brugstid på
3- 7 år, og kunderelationer og -kontrakter samt andre immaterielle
aktiver afskrives over en forventet brugstid på 3-25 år.
Omkostninger relateret til immaterielle aktiver som endnu ikke er
færdigudarbejdet er klassificeret som immaterielle aktiver under
udførelse og afskrives efterfølgende i henhold til forventede
brugstid jf. ovenstående afskrivningshorisonter, når aktivet tages
i brug.
Immaterielle aktiver under udførelse
Omkostninger relateret til immaterielle aktiver som endnu ikke er
færdigudarbejdet er klassificeret som Immaterielle aktiver under
udførelse og afskrives efterfølgende i henhold til forventet brugs-
tid jf. ovenstående afskrivningshorisonter, når aktivet tages i brug.
Note 12. Immaterielle aktiver
136
Flügger årsrapport 2024/25 – mio. DKK
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Grunde og
bygninger
Tekniske anlæg
og maskiner
Andet
driftsmateriel
Anlæg under
udførelse Total
Anskaffelsessum 1. maj 2024 4 5 59 8 76
Årets tilgang - 1 - 2 3
Overførsel - - 9 -9 -
Anskaffelsessum 30. april 2025 4 6 68 1 79
Af- og nedskrivninger 1. maj 2024 1 5 44 - 50
Årets af- og nedskrivninger - 1 3 - 4
Af- og nedskrivninger 30. april 2025 1 6 47 - 54
Regnskabsssig værdi 30. april 2025 3 - 21 1 25
Anskaffelsessum 1. maj 2023 4 5 58 8 75
Årets tilgang - - 1 2 3
Årets afgang - - - -2 -2
Anskaffelsessum 30. april 2024 4 5 59 8 76
Af- og nedskrivninger 1. maj 2023 1 5 40 - 46
Årets af- og nedskrivninger - 4 - 4
Af- og nedskrivninger 30. april 2024 1 5 44 - 50
Regnskabsssig værdi 30. april 2024 3 - 15 8 26
Anvendt regnskabspraksis
Materielle aktiver
Materielle aktiver måles til kostpris med fradrag af akku-
mulerede af- og nedskrivninger. Afskrivninger fastsættes
ud fra aktivernes forventede brugstid og scrapværdi.
Kostprisen omfatter anskaffelsesprisen, hjemtagelses-
og installationsomkostninger samt klargøring af aktivet.
Afskrivninger påbegyndes i den måned, hvor aktivet er
klar til brug. Som hovedregel er brugstiden fastsat til:
Bygninger 40 år
Bygningsbestanddele 5-10 år
Tekniske anlæg, maskiner og driftsmateriel 5-8 år
Biler 5 år
IT- udstyr 4-8 år
Grunde afskrives ikke. Der foretages årligt revurdering af
aktivets brugstid og scrapværdi.
Offentlige tilskud til investeringer reducerer aktivets
bogførte værdi og reducerer dermed afskrivningsgrund-
laget. Efterfølgende omkostninger til f.eks. udskiftning
af bestanddele af et materielt aktiv, indregnes i den
regnskabsmæssige værdi af det pågældende aktiv, når
det er sandsynligt, at afholdelsen vil medføre fremtidige
økonomiske fordele for koncernen. De udskiftede be-
standdele ophører med at være indregnet i balancen,
og den regn skabsssige værdi overres til resultat-
opgørelsen. Alle andre omkostninger til almindelig
reparation og vedligeholdelse indregnes i resultat-
opgørelsen ved afholdelsen.
Fortjeneste og tab ved afndelse eller udrangering
af materielle aktiver opgøres som forskellen mellem
nettosalgsprisen og den regnskabsmæssige værdi på
salgstidspunktet. Gevinst eller tab ved salget indregnes
i resultatopgørelsen under andre driftsindtæg ter eller
andre driftsomkostninger.
Materielle aktiver nedskrives til genindvindingsværdien,
såfremt denne er lavere end den regnskabsmæssige
værdi. Nedskrivninger tilbageføres i det omfang, der er
sket ændringer i de forudsætninger og skøn, der førte til
den oprindelige nedskrivning.
Note 13. Materielle aktiver
137
Flügger årsrapport 2024/25 – mio. DKK
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Lejede
bygninger
Andet
driftsmateriel
- leasing Total
Anskaffelsessum 1. maj 2024 43 5 48
Genmåling -3 - -3
Anskaffelsessum 30. april 2025 40 5 45
Af- og nedskrivninger 1. maj 2024 19 3 22
Årets af- og nedskrivninger 3 1 4
Af- og nedskrivninger 30. april 2025 22 4 26
Regnskabsssig værdi 30. april 2025 18 1 19
Anskaffelsessum 1. maj 2023 44 4 48
Årets tilgang - 1 1
Genmåling af leasing forpligtelse -1 - -1
Anskaffelsessum 30. april 2024 43 5 48
Af- og nedskrivninger 1. maj 2023 16 2 18
Årets af- og nedskrivninger 4 1 5
Af- og nedskrivninger 30. april 2024 20 3 23
Regnskabsssig værdi 30. april 2024 23 2 25
Anvendt regnskabspraksis
Materielle aktiver - leasing
Leasingaftaler indregnes i balancen med en leasingforpligtelse og et leasingaktiv,
undtagen aktiver med lav værdi og kort leasingperiode (leasingperiode under 1 år).
Leasingaftaler defineres som enhver kontraktindgåelse, som giver Flügger adgang
til brugen af et specifikt aktiv, og hvor Flügger samtidig har kontrollen over akti-
vet og ret til substantielt alle de økonomiske fordele, som stammer fra aktivet i
brugsperioden.
Koncernens aktiverede leasingaftaler består af lejekontrakter vedr. bygninger og bi-
ler. Leasingaktiver og leasinggæld er præsenteret separat i balancen. Leasingaktiver
præsenteres i tilknytning til materielle aktiver, og leasingforpligtelser præsenteres
under henholdsvis langfristede forpligtelser og kortfristede forpligtelser i henhold til
forfaldstidspunkt.
Leasingaktiver afskrives linrt over den forventede leasingperiode, og renter på
leasingforpligtelser indregnes som finansielle omkostninger. Afdrag på leasing-
gæld klassificeres som pengestrømme fra finansieringsaktiviteter, og betalinger
af renter klassificeres som kontant strømme fra driftsaktiviteter i opgørelsen af
pengestrømme.
Koncernen har ved måling af leasingforpligtelsen anvendt en lånerente til tilbagedis-
kontering af fremtidige leasingbetalinger på hhv. 6 % for leasingaftaler under 5 år og
4,5 % for leasingaftaler over 5 år. Opstartsomkostninger, serviceudgifter m.v. er ikke
indregnet som en del af forpligtelsen, men er driftsført.
Note 14. Materielle aktiver – leasing
Leasingforpligtelser indregnet i balancen 2023/24 2024/25
Kortfristede 5 4
Langfristede 23 17
Beløb indregnet i resultatopgørelsen:
Omkostninger relateret til leasingaftaler
med lav værdi og kort løbetid
Renteomkostninger relateret til leasingforpligtelser 1 1
For 2024/25 har selskabet betalt 5 mio. DKK (sidste år 5 mio. DKK) vedr. leasingaftaler,
heraf udgør rente betalinger relateret til indregnede leasingforpligtelser 1 mio. DKK (sidste år
1 mio. DKK) og afdrag på indregnet leasinggæld 4 mio. DKK (sidste år 4 mio. DKK).
138
Flügger årsrapport 2024/25 – mio. DKK
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
30.04.2024 30.04.2025
Moderselskabets kapitalandele i
dattervirksomheder:
Anskaffelsessum primo 1.287 1.242
Årets tilgang 9 -
Årets afgang -54 -
Anskaffelsessum ultimo 1.242 1.242
Nedskrivning primo 193 204
Årets nedskrivning 11 -
Nedskrivning ultimo 204 204
Regnskabsmæssig værdi ultimo 1.038 1.038
Der er i regnskabsåret afgangsført 0 mio. DKK (sidste år 54 mio. DKK i forbindelse med
salget af Eskaro Group AB). Der blev i regnskabsåret 2024/25 nedskrevet 0 mio. DKK (sidste
år 11 mio. DKK vedrørende Eskaro Group).
Vi har foretaget en nedskrivningstest af kapitalandele i dattervirksomheder ved at sammen-
holde den beregnede kapitalværdi med den regnskabsmæssige værdi af hver enkelt
kapital andel. Der er på baggrund heraf ikke identificeret noget behov for nedskrivning af
kapitalandele.
Der påhviler ingen væsentlige ikke-indregnede skatteforpligtelser på investeringer i
dattervirksomheder.
Land Selskabskapital Ejerandel
Moderselskab:
Flügger group A/S Danmark 60.000 t. DKK 100 %
Islevdalvej 151, 2610 Rødovre
Tilknyttede selskaber:
Flügger Denmark A/S Danmark 15.500 t. DKK 100 %
Islevdalvej 151, 2610 Rødovre
Flügger Sweden AB Sverige 60.000 t. SEK 100 %
Hallaslättsvägen, 517 33 Bollebygd
Flügger Norway AS Norge 4.000 t. NOK 100 %
Waldemar Thranesgt. 84 B
0175 Oslo
Flügger Iceland ehf. Island 94.780 t. ISK 100 %
Storhöfda 44, Reykjavik
Flügger Poland sp. z. o.o.. Polen 27.944 t. PLN 100 %
Ul. Rakietowa 20A, 80-298 Gdańsk
Unicell International sp. z o.o. Polen 2.650 t. PLN 60 %
Ul. Supraslska 25, 16-010 Wasilków
Flügger Coating (Shanghai) Co., Ltd. Kina 1.100 t. USD 100 %
Room 1806, Tomson International Trading
Mansion, No. 1, Jilong Road, Shanghai
Waigaoqiao Free Trade Zone
Flügger Coating Technological
Development (Shanghai) Co., Ltd
Kina 500 t. CNY 100 %
Xinfei Industrial Garden A-10, Shanghai,
China 201611
55 Shushan Rd.
Flügger Lithuania UAB Litauen 2,5 t. EUR 100%
S. Žukausko g. 43-52, LT-09130 Vilnius
Note 15. Finansielle aktiver Oversigt over selskaber i koncernen
139
Flügger årsrapport 2024/25 – mio. DKK
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Land Selskabskapital Ejerandel
Eskaro Ukraine AB Sverige 18,5 t. EUR 80 %
MAQS Law firm, Box 11918,
404 39 Goteborg
Eskaro Color TOV Ukraine 227,7 t. UAH 80 %
Maiatska Doroha 22
Khlibodarske village, Biliaivskyi district
Odesa region, 67667
Eskaro Industri TOV Ukraine 550 t. UAH 80 %
Usativska village council, Biliaivskyi district
Odesa region, 67663
Note 16. Tilgodehavender
30.04.2024 30.04.2025
Overskydende skat 7 10
Tilgodehavender hos dattervirksomheder 132 134
Tilgodehavender hos frasolgt virksomhed 68 25
Andre tilgodehavender 11 7
Periodeafgrænsningsposter 13 14
I alt 231 190
Tilgodehavender hos frasolgt virksomhed:
Pr. 30. april 2024 havde Flügger et samlet tilgodehavende på 68 mio. DKK hos den fra-
solgte del af Eskaro-koncernen. Tilgodehavendet er i regnskabsåret blevet nedbragt med
43 mio. DKK og udgør 25 mio. DKK inklusiv tilskrevne renter pr. 30. april 2025.
Der er indgået en ny afdragsaftale. I henhold til denne skal tilgodehavendet inklusiv tilskrevne
renter være tilbagebetalt pr. 31. december 2026.
Anvendt regnskabspraksis
Tilgodehavender
Tilgodehavender indeholder tilgodehavender hos dattervirksomheder og andre
mindre tilgodehavender. Tilgo de havender måles ved første indregning til dagsværdi
og efter første indregning til amortiseret kostpris.
Kreditrisikoen på selskabets tilgodehavender anses for lav, da der historisk ikke har
været nogen tab, hvorfor en nedskrivning anses for værende uvæsentlig.
2023/24 2024/25
Note 15. Finansielle aktiver, fortsat
140
Flügger årsrapport 2024/25 – mio. DKK
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
30.04.2025
Regnskabs-
mæssig
værdi
Noterede
priser
Andre
opgørelses-
metoder
Gældsforpligtelser vedrørende put-option (niveau 3)
I alt 9 - 9
30.04.2024
Regnskabs-
mæssig
værdi
Noterede
priser
Andre
opgørelses-
metoder
Gældsforpligtelser vedrørende put-option (niveau 3) 5 - 5
I alt 5 - 5
Der henvises til note 20 for yderligere information om put-optionen.
Note 17. Dagsværdimåling af finansielle instrumenter
Niveau 1: Noterede priser (ikke justerede) på aktive markeder for identiske aktiver eller forpligtelser.
Niveau 2: Andre priser end på niveau 1, som observerbare for aktivet eller forpligtelsen,
enten direkte (som priser) eller indirekte (afledt af priser).
Niveau 3: Værdien for aktivet eller forpligtelsen er ikke baseret på observerbare markedsdata.
141
Flügger årsrapport 2024/25 – mio. DKK
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Anvendt regnskabspraksis
Egenkapital
Reserve for valutakursregulering omfatter valutakursregulering af selvstændige
udenlandske enheder med en anden funktionel valuta end DKK.
Der er indgået optionsaftaler med visse ledende medarbejdere som et led i kon-
cernens program for incitamentsaflønning. Aktieprogrammet indregnes som en
egenkapitalordning, da programmet afregnes i aktier. Omkostningen føres i resultat-
opgørelsen henover optjeningsperioden og i balancen under egenkapitalen.
Udbytte
Udbytte indregnes som en forpligtelse på tidspunktet for vedtagelse på den ordi-
nære generalforsamling (deklareringstidspunktet). Udbytte, som foreslås udbetalt
for året, vises som en særskilt post under egenkapitalen indtil generalforsamlingens
vedtagelse.
Foreslået udbytte pr. aktie a 20 DKK
Aktiekapital/foreslået udbytte x 20 DKK
Resultat pr. aktie a 20 DKK
Årets resultat/ Vægtet ægtet antal udestående aktier (inkl. A-aktier)
Udvandet resultat pr. aktie a 20 DKK
Årets resultat efter skat og minoriteter/Vægtet antal udestående aktier (inkl. A- ak-
tier) korrigeret for udvandingseffekt af aktieprogrammer
Anvendt “årets resultat” (mio. DKK): 60
Anvendt “vægtet antal udestående aktier (inkl. A-aktier)”: 2.987.373
Anvendt ”vægtet antal udvandede aktier (inkl. A-aktier)”: 2.998.474
Resultatdisponering 30.04.2024 30.04.2025
Udbytte 15 60
Reserve for udviklingsomkostninger - 24
Overført resultat -22 -24
Årets overrsler -7 60
Note 18. Selskabskapital
Selskabskapital 30.04.2024 30.04.2025
Selskabskapital 60 60
A-selskabskapital (aktuelt: 590.625 stk. a 20 DKK) 12 12
B-selskabskapital (aktuelt: 2.413.398 stk. a 20 DKK) 48 48
Selskabskapital ultimo 60 60
Indbetalt selskabskapital udgør 60.000 t. DKK. Ikke-indbetalt selskabskapital udgør 0 DKK.
Selskabskapitalen har været uændret de seneste 5 år. A-aktierne har ti stemmer pr. aktie à
20 DKK, og B-aktierne har en stemme pr. aktie à 20 DKK.
Udbytte og resultat pr. aktie 30.04.2024 30.04.2025
Foreslået udbytte pr. aktie på 20 DKK 5 20
Resultat pr. aktie på 20 DKK i alt -9,2 20,2
Udvandet resultat pr. aktie på 20 DKK i alt -9,2 20,1
Egne aktier
Antal stk. a
20 DKK
Anskaffelsessum
mio . Dkk
Andel
af kapital
Beholdning 1. maj 2023 4 1,4 0,1%
Salg i året 8 3,0 0,3%
Anvendt i året -9 -3,2 -0,3%
Beholdning 30. april 2024 3 1,2 0,1%
Salg i året 32 9,6 1,1 %
Anvendt i året -15 -4,6 -0,5 %
Beholdning 30. april 2025 20 6,2 0,7 %
Aktiernes værdi til børskurs den 30. april 2025 androg 6,2 mio. DKK (sidste år 1,2 mio. DKK).
Aktierne indregnes uden værdi.
142
Flügger årsrapport 2024/25 – mio. DKK
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
30.04.2024 30.04.2025
Feriepenge 8 8
Sociale omkostninger 1 1
Skyldig løn og bonus 10 9
Anden gæld i øvrigt 3 3
I alt 22 21
Anvendt regnskabspraksis
Anden gæld
Anden gæld omfatter personalerelaterede gældsforpligtelser og anden gæld i
øvrigt. Anden gæld måles til amortiseret kostpris, svarende til nominel værdi.
Personalerelaterede gældsforpligtelser i form af feriepenge, sociale omkostninger
og skyldig løn og bonus mv. indregnes i takt med, at de indtjenes.
Gældsforpligtelse vedrørende put-option
ld vedrørende put-option på køb af minoriteter måles ved første indregning til
dagsværdi. Dagsværdien opgøres som nutidsværdien af udnyttelseskursen på
optionen. Efterfølgende måling af optionen foretages til dagsværdi svarende til den
tilbagediskonterede værdi af de forventede fremtidige pengestrømme.bende
værdiændringer indregnes direkte på egenkapitalen.
Put-option 1. maj 82 5
Tilgang i året 5 -
Værdiregulering - 4
Afgang, udnyttet -7 -
Afgang, annulleret -75 -
Put option 30. april 5 9
Indregnes således i balancen:
Langfristede forpligtelser 5 9
Kortfristede forpligtelser - -
ldsforpligtelsen vedrører en put-option på de resterende 20 % ejerandel af Eskaro
Ukraine AB. Optionen kan udnyttes efter 7 år fra transaktionstidspunktet, hvilket vil sige
tidligst d. 11. november 2030.
Put-optionen opgøres som løbende 12 måneders EBITDA ganget med en kontraktbestemt
multipel, fratrukket nettorentebærende gæld og reguleret for forskellen mellem arbejdska-
pitalen på opgørelsestidspunktet og den gennemsnitlige arbejdskapital. Forpligtelsen er
skønsmæssigt vurderet ud fra den budgetterede pengestrøm. Forpligtelsen er tilbagedis-
konteret med afkastningskravet til egenkapitalen på 20,6 %.
Note 19. Anden gæld
Note 20. Gældsforpligtelse vedrørende put-optioner
143
Flügger årsrapport 2024/25 – mio. DKK
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Note 21. Forfaldstidspunkter og udvikling i gældsforpligtelser
Pengestrømme inkl. renter
Regnskabs-
mæssig værdi
Indenfor
1 år 1-5 år > 5 år I alt
30.04.2025
Bank 63 65 - - 65
Leverandørgæld 22 22 - - 22
Gæld til datterselskaber 113 13 39 88 140
Leasingforpligtelse* 21 5 17 2 24
Put-option 9 - 9 - 9
Øvrig gæld 21 21 - - 21
I alt 249 126 65 90 281
30.04.2024
Bank 108 114 - - 114
Leverandørgæld 21 21 - - 21
Gæld til datterselskaber 161 42 119 - 161
Leasingforpligtelser 28 5 17 6 28
Put-option 5 - - 5 5
Øvrig gæld 37 36 1 - 37
I alt 360 218 137 11 366
Anvendt regnskabspraksis
Kortfristede gældsforpligtelser
Kortfristede finansielle forpligtelser omfatter
bankgæld, leverandørgæld, leasingforpligtel-
se, gæld til hovedaktionær samt visse poster
under anden gæld. Finansielle forpligtelser
les ved første indregning til dagsværdi fra-
trukket eventuelle transaktionsomkostninger.
Efterfølgende måles forpligtelserne til amor-
tiseret kostpris ved at anvende den effektive
rentes metode, således at forskellen mellem
provenuet og den nominelle værdi indregnes
i resultatopgørelsen som en finansiel omkost-
ning over låneperioden.
Langfristede gældsforpligtelser
Langfristede finansielle forpligtelser omfatter
bankgæld, leasingforpligtelse, samt visse po-
ster under anden gæld. Finansielle forpligtelser
les ved første indregning til dagsværdi
fratrukket eventuelle transaktionsomkost-
ninger. Efterfølgende måles forpligtelserne
til amortiseret kostpris ved at anvende den
effektive rentes metode, således at forskellen
mellem provenuet og den nominelle værdi
indregnes i resultatopgørelsen som en finansiel
omkostning over låneperioden.
Udvikling i gældsforpligtelser fra
finansieringsaktivitet
Gæld nærtstående
parter
Bank- og
prioritetsgæld Leasing Total
Balance 1. maj 2023 14 97 32 143
Kontante ændringer:
Afdrag på leasing gæld -2 - -5 -7
Optagelse af gæld 2 - - 2
Træk på kredit - 11 - 11
Ikke-kontante ændringer:
Netto tilgang - - 1 1
Balance 30. april 2024 14 108 28 150
Kontante ændringer:
Afdrag på gæld -14 - -4 -18
Træk på kredit - -45 - -45
Balance 30. april 2025 - 63 24 87
144
Flügger årsrapport 2024/25 – mio. DKK
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Note 24. Begivenheder efter udløb af regnskabsåret
Der er ikke efter regnskabsårets udløb indtruffet væsentlige begivenheder for moderselskabet.
Note 25. Nærtstående parter
Moderselskabets nærtstående parter består af:
Moderselskabets dattervirksomheder:
Flügger-koncernen består af et antal selvstændige aktieselskaber. Ved intern handel,
som har et betydeligt omfang, eller når et selskab udfører arbejde for et andet selskab,
finder afregning sted på markedsbaserede vilkår eller på omkostningsdækkende basis.
Samhandelsbetingelserne er dokumenteret ved skriftlige aftaler, medmindre der er tale om
uvæsentlige transaktioner.
2023/24 2024/25
Køb af varer fra dattervirksomheder 5 1
Koncernbidrag dattervirksomheder 236 299
Renter til dattervirksomheder 6 5
Renter fra dattervirksomheder 12 10
Moderselskabets mellemværende med dattervirksomheder fremgår af note 16 samt i moder-
selskabets balance. Af tilgodehavender hos dattervirksomheder udgør lån i alt 0 mio. DKK
(sidste år 14 mio. DKK). Lånene forfalder til betaling, når selskaberne har overskydende
likviditet, og forrentes på markedsmæssige vilkår. Renter vedrørende dattervirksomheder
fremgår af note 9 og 10.
Ulf Schnack som hovedanpartshaver for SUS 2013 ApS og ApS SPKR nr. 2722.
Der var primo regnskabsåret lån for 12 mio. DKK hos ApS SPKR nr. 2722. Lånet er tilbage-
betalt i året. I regnskabsåret udgjorde renteomkostninger 1 mio. DKK (sidste år 1 mio. DKK)..
Koncernens hovedkvarter i Rødovre lejes af ApS SPKR nr. 2722. Lejelet er etableret
fra 1958. Husleje udgør 5 mio. DKK for regnskabsåret 2024/25 (sidste år 5 mio. DKK).
Depositum udgør 2 mio. DKK (sidste år 2 mio. DKK). Den samlede huslejeforpligtelse udgør
22 mio. DKK (sidste år 29 mio. DKK) og indgår som en del af leasingforpligtelsen i balancen.
SUS 2013 ApS er skattemæssigt administrations selskab for alle koncernens danske selskaber.
Moderselskabets bestyrelse og direktion:
Bortset fra ovenstående og vederlag til bestyrelse og direktion, jf. note 5, har der ikke været
væsentlige transaktioner med nærtstående parter.
Note 26. Koncernforhold
SUS 2013 ApS (Flügger holding) CVR-nr. 25550668, Rødovre, skal på grund af sin ejer- og
stemmeandel af Flügger group A/S, jf. side 16, udarbejde koncernregnskab, hvori Flügger
group A/S indgår. Regnskabet kan downloades på www.cvr.dk.
Note 23. Eventualforpligtelser
Pengestrømme inkl. renter 0-1år 1- 5år >5år I alt
30.04.2025
Garanti for huslejeforpligtelse
overfor dattervirksomheder
5 - - 5
I alt - - - 5
30.04.2024
Garanti for huslejeforpligtelse
overfor dattervirksomheder
5 - - 5
I alt 5 - - 5
Moderselskabet er sambeskattet med alle danske, tilknyttede virksomheder.
Moderselskabet har fællesregistrering for moms med de danske, tilknyttede virksomheder.
De danske selskaber hæfter solidarisk for moms og afgifter.
Note 22. Pantsætninger
Der er ikke stillet pant til sikkerhed.
Anvendt regnskabspraksis
Eventualforpligtelser
Eventualforpligtelser vedrører begivenheder, som kan medføre et træk på virksom-
hedens økonomiske ressourcer, men hvor forpligtelsen først kan bekræftes af en
eller flere usikre fremtidige begivenheder, som er uden for virksomhedens kontrol.
Leasing
Leasing indregnes efter IFRS 16. Se note 14. Leasing forpligtelser med lav værdi eller
kort løbetid, indgår som eventualforpligtelse for den resterende løbetid.
145
Flügger årsrapport 2024/25 – mio. DKK
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Moderselskabets valuta position
i balancen, mio. DKK
Værdipapirer
og likvider Tilgode havender Gælds forpligtelser Netto positioner
EUR - 80,9 0,6 80,3
NOK - 14,1 0,2 13,9
SEK - 55,6 1,1 54,5
ISK - 6,3 - 6,3
PLN - 10,3 0,2 10,1
30. april 2025 - 167,2 2,1 165,1
EUR - 120,5 -91,8 28,7
NOK 0,3 18,9 -0,1 19,1
SEK - 99,1 -0,3 98,8
ISK - 5,8 -5,9 -0,1
PLN 0,1 1,0 -6,6 -5,5
30. april 2024 0,4 245,3 -104,7 141,0
Moderselskabets valutaposition er en oplistning af valutaer, som de monetære poster er denomineret i.
Kreditrisici
Selskabet udsættes for kreditrisici på tilgodehavender samt
bankindeståender. Selskabets tilgodehavender vedrører primært
koncernmellemværender, hvorfor kreditrisikoen er minimal.
Historisk har tab været meget begrænsede
Selskabets bankforbindelser alle har høj kreditrating, hvilket er et
centralt kriterium for, at et samarbejde kan indledes.
Den maksimale kreditrisiko svarer i al væsentlighed til de regn-
skabsmæssige værdier på 269 mio. DKK, og selskabet har ikke
væsentlige risici vedrørende enkelte tilgodehavender.
Renterisici
Låneporteføljen består primært af fastforrentet koncerngæld
samt variabelt forrentede kreditfaciliteter. Rentesatsen for kre-
ditfaciliteterne varierer med valutaerne. Den vægtede rentesats
har i regnskabsåret for hovedfaciliteten varieret fra 3,51 % til
5,44 % %. En ændring i renten på et procentpoint vil påvirke
resultat og egenkapitalen med ca. 1,5 mio. DKK p.a.
Note 27. Finansielle risici
Valutarisici
Selskabet er som følge af sin drift, investeringer og finansiering
eksponeret over for ændringer i valutakurser. Nedenfor gives der
oplysninger om de forhold, der kan påvirke beb, betalingstids-
punkt eller pålidelighed af fremtidige betalinger, hvor sådanne
oplysninger ikke fremgår direkte af regnskabet eller følger
almindelig sædvane.
På de fleste af selskabets markeder er der i vid udstrækning en
naturlig afdækning af valutakursrisici, idet selskabet har både
ld og tilgodehavender i samme valuta. EUR afdækkes ikke,
da nationalbanken har fastkurs politik mod EUR.
Selskabets valutapolitik er at balancere ind- og udbetalinger i
lokal valuta i videst muligt omfang. Selskabets søger generelt
ved placering af overskydende likviditet at minimere nettoeks-
poneringen i de enkelte valutaer. I nedenstående oversigt er
eksponering på balancedagen over for kursændringer vist pr.
valuta.
146
Flügger årsrapport 2024/25 – mio. DKK
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
Bank og andre kreditinstitutter, forrentet gæld til dattervirksomheder m.v.
Moderselskab renteinterval Gæld i alt 0-2 % Gæld i alt 2-5 % Gæld i alt 5- % Gæld i alt
DKK - 227,6 - 227,6
EUR - 0,3 - 0,3
USD - - 0,4 0,4
PLN - - 0,1 0,1
30. april 2025 227,9 0,5 228,4
SEK 0,3 - - 0,3
DKK 112,7 176,4 17,4 306,5
NOK -0,3 0,1 - -0,2
ISK - - 5,9 5,9
EUR - - 91,1 91,1
PLN -0,1 - 6,6 6,5
30. april 2024 112,6 176,5 121,0 410,1
0
100
75
50
25
Neoposioner
EUR NOK SEK ISK PLN
2023/24 2024/25
Analyse af moderselskabets valutafølsomhed:
Valutakursændringer, hvor Flügger har den største eksponering, er SEK,
NOK, EUR og PLN. Da Danmark har en fastkurspolitik mod EUR anses
risikoen her for minimal. Såfremt SEK, NOK og PLN ville stige med 5 %
over for DKK, har det følgende virkning på resultat og egenkapital, mens
et tilsvarende fald har modsat effekt.
Moderselskabets valutaudsving i SEK NOK PLN
Resultat- og egenkapitalpåvirkning 2,7 0,7 0,5
Kapitalstruktur
Selskabets ledelse vurderer løbende virksomhedens kapital struktur,
herunder behovet for likviditet, kreditfaciliteter og egenkapital i relation til
selskabets og aktionærernes interesser. Det overordnede mål er at op-
retholde en kapital struktur, som sikrer selskabets evne til at operere som
en going concern, og som giver mulighed for et tilfredsstillende afkast til
virksomhedens aktionærer.
lsætningen er at egenkapitalandelen udgør ca. 40-50 % af den samle-
de balancesum, hvilket koncernen opfylder.
Der er i regnskabsåret ikke foretaget ændringer i selskabets principper
for kapitalstyring, og selskabet er ikke underlagt eksterne kapitalkrav fra
kreditinstitutter.
Note 27. Finansielle risici, fortsat
147
Flügger årsrapport 2024/25 – mio. DKK
Beretning Bæredygtighedsrapport Koncernregnskab Moderselskabets regnskab
www.flugger.com
Annual reportAuditor's report on audited financial statementsParsePort XBRL Converter2024-05-012025-04-302023-05-012024-04-305493008AHEOXL9ETQO38Reporting class DOpinionBasis for Opinion5493008AHEOXL9ETQO382024-05-012025-04-30cmn:ConsolidatedMember5493008AHEOXL9ETQO382023-05-012024-04-305493008AHEOXL9ETQO382024-05-012025-04-305493008AHEOXL9ETQO382024-04-305493008AHEOXL9ETQO382025-04-305493008AHEOXL9ETQO382023-04-30ifrs-full:IssuedCapitalMember5493008AHEOXL9ETQO382023-05-012024-04-30ifrs-full:IssuedCapitalMember5493008AHEOXL9ETQO382024-04-30ifrs-full:IssuedCapitalMember5493008AHEOXL9ETQO382023-04-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493008AHEOXL9ETQO382023-05-012024-04-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493008AHEOXL9ETQO382024-04-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493008AHEOXL9ETQO382023-04-30ifrs-full:RetainedEarningsMember5493008AHEOXL9ETQO382023-05-012024-04-30ifrs-full:RetainedEarningsMember5493008AHEOXL9ETQO382024-04-30ifrs-full:RetainedEarningsMember5493008AHEOXL9ETQO382023-04-30FLU:DividendsProposedOrDeclaredBeforeFinancialStatementsAuthorisedForIssueButNotRecognisedAsDistributionToOwnersRecognisedInEquityMember5493008AHEOXL9ETQO382023-05-012024-04-30FLU:DividendsProposedOrDeclaredBeforeFinancialStatementsAuthorisedForIssueButNotRecognisedAsDistributionToOwnersRecognisedInEquityMember5493008AHEOXL9ETQO382024-04-30FLU:DividendsProposedOrDeclaredBeforeFinancialStatementsAuthorisedForIssueButNotRecognisedAsDistributionToOwnersRecognisedInEquityMember5493008AHEOXL9ETQO382023-04-30ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493008AHEOXL9ETQO382023-05-012024-04-30ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493008AHEOXL9ETQO382024-04-30ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493008AHEOXL9ETQO382023-04-30ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493008AHEOXL9ETQO382023-05-012024-04-30ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493008AHEOXL9ETQO382024-04-30ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493008AHEOXL9ETQO382023-04-305493008AHEOXL9ETQO382024-05-012025-04-30ifrs-full:IssuedCapitalMember5493008AHEOXL9ETQO382025-04-30ifrs-full:IssuedCapitalMember5493008AHEOXL9ETQO382024-05-012025-04-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493008AHEOXL9ETQO382025-04-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493008AHEOXL9ETQO382024-05-012025-04-30ifrs-full:RetainedEarningsMember5493008AHEOXL9ETQO382025-04-30ifrs-full:RetainedEarningsMember5493008AHEOXL9ETQO382024-05-012025-04-30FLU:DividendsProposedOrDeclaredBeforeFinancialStatementsAuthorisedForIssueButNotRecognisedAsDistributionToOwnersRecognisedInEquityMember5493008AHEOXL9ETQO382025-04-30FLU:DividendsProposedOrDeclaredBeforeFinancialStatementsAuthorisedForIssueButNotRecognisedAsDistributionToOwnersRecognisedInEquityMember5493008AHEOXL9ETQO382024-05-012025-04-30ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493008AHEOXL9ETQO382025-04-30ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493008AHEOXL9ETQO382024-05-012025-04-30ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493008AHEOXL9ETQO382025-04-30ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493008AHEOXL9ETQO382024-05-012025-04-30cmn:ConsolidatedMember15493008AHEOXL9ETQO382024-05-012025-04-30cmn:ConsolidatedMember25493008AHEOXL9ETQO382024-05-012025-04-30cmn:ConsolidatedMember35493008AHEOXL9ETQO382024-05-012025-04-30cmn:ConsolidatedMember45493008AHEOXL9ETQO382024-05-012025-04-30cmn:ConsolidatedMember55493008AHEOXL9ETQO382024-05-012025-04-30cmn:ConsolidatedMember65493008AHEOXL9ETQO382024-05-012025-04-30cmn:ConsolidatedMember15493008AHEOXL9ETQO382024-05-012025-04-30cmn:ConsolidatedMember25493008AHEOXL9ETQO382024-05-012025-04-30cmn:ConsolidatedMember35493008AHEOXL9ETQO382024-05-012025-04-30cmn:ConsolidatedMember15493008AHEOXL9ETQO382024-05-012025-04-30cmn:ConsolidatedMember25493008AHEOXL9ETQO382024-05-012025-04-30cmn:ConsolidatedMember15493008AHEOXL9ETQO382024-05-012025-04-30cmn:ConsolidatedMember25493008AHEOXL9ETQO382023-05-012024-04-30cmn:ConsolidatedMemberiso4217:DKKiso4217:DKKxbrli:sharesxbrli:pure