Flügger group A/S, Islevdalvej 151, 2610 dovre. CVR.nr. 32788718 Regnskabsperiode 1. maj 2023 - 30. april 2024
Årsrapport 2023/24
We are Flügger
Koncernregnskab
Den fuldstændige årsrapport, der inkluderer koncernregnskabet og
moderselskabet Flügger group A/S og den lovpligtige redegørelse for
virksomhedsledelse, kan downloades på www.flugger.com/investor.
Efter godkendelse på generalforsamlingen kan den fuldstændige årsrapport
også downloades på www.cvr.dk.
Koncernen udgiver desuden et uddrag af årsrapporten på engelsk,
som primo juli 2024 kan downloades på www.flugger.com/en/investor/
annual-reports/
Udtalelser om forventninger til fremtiden
Angivne forventninger til koncernens fremtidige økonomiske udvikling er
forbundet med usikkerhed og risici, som kan medføre, at den fremtidige
udvikling afviger fra det forventede.
Generalforsamling
Selskabets ordinære generalforsamling afholdes onsdag
den 21. august 2024 i København.
For flere oplysninger:
Tlf. 70 15 15 05
flugger@flugger.com
Udbytte for året
Bestyrelsen indstiller til den kommende generalforsamling, at der udbetales
udbytte på 5 DKK pr. 20 DKK aktie. Udbytte forventes at kunne udbetales
den 26. august 2024.
2
Indhold
Overblik 2023/24
Kære aktionærer 4
Flügger 10 års udvikling 7
Væsentlige begivenheder 2023/24 8
Forventninger til 2024/25 8
Regnskabsberetning 2023/24 10
Kvartalsanalyse – 4. kvartal 2023/24 14
Flügger aktien 16
Segmenter i Flügger 18
Risikoforhold 20
Strategi og samfunds ansvar
Vores forretning 23
Strategi 2024-27 24
Unicell Internationals ’Njord’ overgår
forventningerne 27
Bæredygtighed i Flügger 28
Governance
Selskabsledelse 30
Bestyrelse 32
Direktion 33
Påtegninger og erklæringer
Ledelsespåtegning 34
Den uafhængige revisors
revisionspåtegning 35
Regnskab
Koncernregnskab 38
Resultat- og totalindkomstopgørelse 39
Balance 40
Egenkapitalopgørelse 41
Pengestrømsopgørelse 42
Moderselskabets regnskab 68
3
Peter Korsholm
Bestyrelsesformand
Sune Dedenroth Schnack
Administrerende direktør
Derudover har vi lanceret branchens første komplette vådrums-
system med Svanemærket, ’Dekso H2O’. Begge er sat i verden
med omtanke for den professionelle maler – med væsentlige
fordele ift. kvalitet, arbejdsmiljø, sundhed og effektivitet. Også
fremover vil vi udvikle praktiske og innovative løsninger til glæde
for maleren, privatforbrugeren og den grønne omstilling. Det er
en del af vores DNA og drivkraft.
Flügger Organic – Delivering sustainable value
Strategiperioden for Going Green udløb ved udgangen af
2023/24. Den nye strategi, Flügger Organic, er centreret omkring
organisk vækst både i og uden for Norden og løber de næste
tre år. Vores grundlæggende holdninger om ”kunden i fokus” og
”medskaber af en grønnere industri” har vi taget med videre i
den nye strategi.
Strategien skal præcisere Flüggers position i markedet med
kommercielle til- og fravalg med ambitionen om organisk
vækst, der bidrager til en samlet øget lønsomhed. Alt dette
er med fokus på vores kernekunde, den professionelle ma-
ler, og med afsæt i produktkvalitet, distribution og den rette
bæredygtighedsprofil.
Med lanceringen af en ny strategi bygger vi samtidig videre på
vores kultur. Som familiedrevet virksomhed føler vi et ansvar for
at gøre vores kunder stærkere med vores løsninger.
Flügger Organic præsenteres overordnet i denne rapport og i
forbindelse med generalforsamlingen i Flügger group A/S.
2023/24 har været endnu et vanskeligt år for byggebranchen.
For malerne har året betydet lavere aktivitet, særligt i Norden,
og samtidig har den private forbruger været prisfølsom. Dette
til trods har vi formået at levere i overensstemmelse med vores
plan for året og har opnået øgede markedsandele i flere marke-
der samt fortsat vækst i de internationale forretningsenheder.
Det har også været et år, hvor vi i vores forsyningskæde har
oplevet en vis grad af normalisering. Både råvaretilgængelighed
og transport er forbedret i forhold til sidste år. Samlet set har det
bidraget til en forbedret indtjening hen over året.
Sidst men ikke mindst har vi i 2023/24 brugt kræfter på et
frasalg af vores russiske aktiviteter samt udarbejdelse af en ny
forretningsstrategi for de kommende tre år.
Frasalg af Eskaro Group og investering i Ukraine
En væsentlig begivenhed for året var frasalget af Eskaro Group
AB, som har aktiviteter i Rusland, Belarus, Estland, Letland og
Finland. I forbindelse med frasalget øgede Flügger sin ejerandel i
Eskaro Ukraine fra 70 % til 80 %.
Vi er derfor glade for at have fundet en løsning, hvor vi er kom-
met ud af de markeder, vi ikke anser for strategiske for Flügger
samtidig med at kunne fastholde ejerskabet i Ukraine.
Vi fortsætter med at innovere
I Flügger har vi en ambition om at være med til at rykke vores del
af byggeindustrien i en grønnere retning. Den ambition har ført
til flere nyskabelser i løbet af året, herunder ’Dekso AÏR’ som er
den første maling nogensinde med det nordiske astma-allergi-
mærke, Asthma Allergy Nordic.
Kære aktionærer
Tak til kunder, medarbejdere og aktionærer
En særlig tak til vores kunder for at levere støtte og feedback
gennem året. Det har været uvurderligt for vores arbejde med
strategien, men også vores løbende produktudvikling og tilpas-
ning af Flügger. Vi ser frem til at fortsætte arbejdet for at opfylde
jeres forventninger i de kommende år.
Gennem hele Flüggers organisation, fra udvikling, salg, produk-
tion til branding har alle arbejdet for at levere topkvalitetspro-
dukter og services, der opfylder vores kunders forventninger
og behov. Vi er stolte af jeres faglighed, dedikation, loyalitet og
løsningsorientering. Året har krævet en dedikeret indsats fra alle i
forhold til de usikre markedsdynamikker. Også en ny strategi for
Flügger, som sætter retningen i de kommende år, har krævet en
stor indsats fra mange. En særlig tak skal derfor også tilegnes
jer.
Til sidst også en stor tak til Flüggers aktionærer. Jeres tro
på Flügger giver os mulighed for at vokse, innovere og opnå
vores mål. Vi ser frem til at vækste Flügger i det nye år sammen
med jer.
4
Flügger årsrapport 2023/24
"Flügger er malerfagets leverandør
med tryghed og kvalitet i samme
spand. Vi leverer faglig vejledning
og samme, ensartede kvalitet fra
gang til gang. Vi stræber efter, at
vores kunder opnår et flot resultat
med færrest mulige arbejdsgange
og lang holdbarhed."
5
Hovedtal 2023/24
Regnskabsåret 2023/24 = 1. maj 2023 - 30. april 2024
2.208
Nettoomsætning
mio. DKK
1.135
Bruttoresultat
mio. DKK
+4 % +10 %
68
6
EBIT
mio. DKK
Resultat pr. aktie efter skat og minoritetsandele
DKK
19
Resultat efter skat og minoritetsandele
mio. DKK
+993 %
-153 %
-154 %
4,6 %
ROCE
2.251
2.130
2.208
2022/23
2023/24
2021/22
2022/23
2023/24
2021/22
1.028
1.135
1.181
108
23
-8
-7
68
6
2022/23
2022/23
2023/24
2023/24
2021/22
2021/22
-20
19
68
2022/23
2023/24
2021/22
7,4 %
-0,5 %
4,6 %
2022/23
2023/24
2021/22
6
Flügger årsrapport 2023/24
0
500
1.000
1.500
2.500
2.000
mio. DKK
Omsætning fordelt på markeder
Danmark* Sverige Norge Polen**
Ukraine Andre lande
14/15 15/16 16/17 18/19 19/20 20/21
21/22
22/23
23/24
17/18
** Polen indgår under Andre lande indtil 2016/17
* Inkl. Island, Grønland og Færøerne
4 %
6 %
8 %
10 %
2 %
EBITDA-margin EBIT-margin
18 %
16 %
14 %
12 %
Indtjening
14/15 15/16 16/17 18/19 19/20 20/21
21/22 22/23
23/2417/18
Flügger 10 års udvikling
mio. DKK 14/15 15/16 16/17 17/18 18/19 19/20 20/21 21/22
1
22/23
1
23/24
1
Resultatopgørelse
Nettoomsætning 1.833 1.850 1.849 1.818 1.824 1.895 2.162 2.251 2.130 2.208
Bruttoresultat 1.015 998 1.025 1.011 992 998 1.215 1.181 1.028 1.135
EBITDA 122 82 119 119 88 212 368 285 146 237
EBIT 65 21 44 58 41 83 228 108 -8 68
Finansielle poster, netto 1 2 -2 -1 1 -7 -8 -16 -9 -22
Resultat før skat 66 23 41 56 41 76 220 93 -17 46
Årets resultat fortsættende aktiviteter 54 13 29 33 32 60 180 56 -9 25
Årets resultat efter skat og minoritetsandele
fortsættende aktiviteter
54 13 29 33 32 58 171 68 -20 19
Årets resultat inkl. ophørende aktiviteter 54 13 29 33 32 60 180 -8 14 16
Balance
Balancesum ultimo 1.250 1.243 1.189 1.139 1.095 1.691 1.842 2.226 2.132 1.939
Egenkapital ultimo 859 811 797 760 742 787 951 919 774 821
Nettorentebærende gæld (-)/likvider (+) 55 28 124 154 145 -301 -245 -758 -810 -713
Nettorentebærende gæld ekskl. leasing (-)/likvider (+) 55 28 124 154 145 105 141 -367 -471 -379
Arbejdskapital 322 324 270 255 281 217 236 442 419 409
Pengestrømme
Pengestrømme før finans og skat 78 74 172 107 59 287 337 150 124 211
Pengestrømme fra driftsaktivitet 85 67 158 96 51 272 313 80 88 194
Pengestrømme til investeringsaktivitet -67 -41 -24 -21 -15 -159 -165 -265 -84 -66
Pengestrømme til finansieringsaktivitet -12 -12 -97 -54 -34 -126 -129 60 23 -130
Investeringer i materielle aktiver 40 39 22 17 16 59 121 186 72 54
Nøgletal
2
Bruttomargin, % 55,4 53,9 55,4 55,6 54,4 52,7 56,2 52,5 48,2 51,4
EBITDA-margin, % 6,7 4,4 6,4 6,6 4,8 11,2 17,0 12,7 6,8 10,8
EBIT-margin, % 3,5 1,1 2,4 3,2 2,2 4,4 10,6 4,8 -0,4 3,1
Egenkapitalforrentning, % 6,3 1,6 3,6 4,3 4,3 7,6 20,7 6,0 -1,0 3,2
Egenkapitalandel, % 68,7 65,2 67,1 66,7 67,8 46,5 51,1 41,3 36,3 42,3
ROCE, % 8,1 2,7 6,5 9,5 6,8 7,6 20,7 7,4 -0,5 4,6
Fuldtidsansatte, gennemsnit 1.575 1.550 1.533 1.486 1.481 1.624 1.527 1.782 1.673 1.653
Aktierelaterede nøgletal se s. 17
1
Resultatopgørelse, arbejdskapital og nøgletal er tilrettet så disse kun afspejler den fortsættende aktivitet, for yderligere detaljer se note 12.
2
Nøgletal er beregnet efter Finansforeningens anbefalinger.
Bruttomargin, %
Bruttoresultat i procent af
netto omsætningen
EBITDA-margin, %
Prirt driftsresultat før af- og
nedskrivninger i procent af
nettoomsætningen
Nettorentebærende gæld
Rentebærende gæld fratruk-
ket værdi papirer og likvide
beholdninger.
EBIT-margin, %
Prirt drifts resultat i procent af
nettoomsætningen
Egenkapitalforrentning, %
Ordinært resultat efter skat i pro-
cent af gennemsnitlig egenkapital
Egenkapitalandel, %
Egenkapital ultimo i procent af
passiver ultimo
ROCE, %
EBIT i procent af nettoarbejds-
kapital tillagt immaterielle og
materielle aktiver
Definitioner
7
Flügger årsrapport 2023/24
Væsentlige begivenheder 2023/24
- Nettoomsætningen blev 2.208 mio. DKK mod 2.130 mio. DKK
året før svarende til en vækst på 4 %. Omsætningen var
positivt påvirket af stigninger i salgspriserne samt en svagt
stigende volumen samlet set.
- Indtjeningen bar fortsat præg af højere priser på råvarer,
energi og transport ved årets begyndelse. Den gradvise
normalisering, kombineret med gennemførte prisstigninger,
har styrket marginen hen over året. Ved udgangen af
forretningsåret anses marginen for at være tilbage i et mere
naturligt leje, om end bruttomarginen stadig ikke er tilbage
til det historiske niveau, da gennemførte prisstigninger kun
delvist har kunne kompensere for omkostningsudviklingen
efter Covid.
- Det nordiske marked har generelt været nedadgående i løbet
af året med afmatning i det professionelle segment. Særligt
Sverige og Norge har været udfordrende markeder på tværs
af segmenter samt modvind på valuta. I Norge har Flügger
dog klaret sig væsentligt bedre end markedet.
- På Flüggers internationale markeder, dvs. egne butikker og
eksport uden for Norden, er det generelt lykkedes at vokse
forretningen væsentligt. Eksporten har haft fremgang på både
de østlige markeder, men også på de europæiske. Derudover
voksede Polen med 17 % heraf 7 % fra valuta i forretningsåret.
- Den styrkede margin i kombination med en optimeret
arbejdskapital og lavere investeringsbehov efter foreende
års større gennemførte investeringer i bl.a. modernisering
af fabrikker og digitalisering medvirker til en samlet styrket
pengestrøm fra driften, hvilket har bidraget til gældsreduktion.
- Omsætningen i segment 1, som primært dækker Flüggers
basisforretninger, steg med 3 % i perioden i lokal valuta og 1 %
lt i DKK, primært drevet af prisstigninger og stabil volumen
samlet set.
- For segment 2, som omfatter salg til byggemarkeder, steg
omsætningen med 10 % primært drevet af øget organisk
vækst. Væksten kom fra tilgang af nye kunder samt voksende
salg til de eksisterende.
- For segment 3, som omfatter Eskaro i Ukraine, steg
omsætningen med 40 %. Heraf er 54 % organisk vækst men
dette blev reduceret med 14 % point fra negativ udvikling i
valuta. Eskaro Ukraine er dermed næsten på niveau med
før krigen.
- EBIT blev for regnskabsåret 2023/24 68 mio. DKK mod
-8 mio. DKK i samme periode året før. Forbedringen er
dels positivt påvirket af salgsudviklingen og de forbedrede
marginer fra stigninger i salgspriserne samt den gradvise
normalisering i forsyningskæden.
Forventninger til 2024/25
Forventninger til omsætning: 2.200 – 2.400 mio. DKK
I det kommende regnskabsår forventes aktiviteten på markeder-
ne i Norden at være uændret til svagt stigende. Der forventes
fortsat øget aktivitet i de Østeuropæiske markeder og eksporten
generelt.
Forventninger til driftsresultat EBIT: 75 – 95 mio. DKK
EBIT forventes forbedret i forhold til regnskabsåret 2023/24. Det
skyldes primært normalisering af marginerne samt yderligere
forbedringer fra den nye strategi med effekt hen over året.
- I regnskabsårets 3. kvartal lykkedes det Flügger at afhænde
sin ejerandel af Eskaro Group med aktiviteter i Estland,
Letland, Finland, Rusland og Belarus, samt at øge ejerandelen
i Eskaro Ukraine fra 70 % til 80 %. Hvis ikke andet er nævnt, vil
tal i årsrapporten være med udgangspunkt i den fortsættende
aktivitet. Der henvises til note 12 for en uddybende beskrivelse
af den regnskabsmæssige behandling.
- Som annonceret i selskabsmeddelelse 2024/1 af 25. januar
2024 er Poul Erik Stockfleth fratrådt stillingen som CFO i
Flügger group A/S ved udgangen af regnskabsåret. Lucas
Eichild, tidligere SVP Corporate Development, er tiltrådt som
ny CFO pr. 1. maj 2024.
- Ved udgangen af regnskabsåret påbegyndes en ny
strategiperiode, der afser Going Green. I løbet af året har
der været arbejdet med den nye strategi Flügger Organic, der
ber til og med regnskabsåret 2026/27. Der kan læses mere
herom under afsnittet 'Strategi 2024-27'.
8
Flügger årsrapport 2023/24
9
Flügger årsrapport 2023/24
Oprende og fortttende aktiviteter
Som annonceret d. 10. november 2023 har Flügger solgt sin
ejerandel af Eskaro-selskaberne i Estland, Letland, Finland,
Rusland og Belarus. Konsolideret omsætning, bruttoresultat,
primært driftsresultat og årets resultat vil være for den fortsæt-
tende aktivitet. Resultat efter skat for den ophørende aktivitet
præsenteres i én linje efter resultat efter skat for den fortsætten-
de aktivitet. Sammenligningstal er tilpasset.
Opfølgning på udmeldte forventninger for
regnskabsåret 2023/24
I de oprindelige forventninger til regnskabsåret, var den op-
rende aktivitet indregnet. Som konsekvens af frasalget af Eskaro
Group AB d. 10. november 2023 blev forventningerne opdateret.
Salgsudviklingen
Nettoomsætningen blev 2.208 mio. DKK, svarende til en vækst
på 4 %. Omsætningen var præget af stigende salgspriser samt
en stabil volumen.
Regnskabsberetning 2023/24
Salg Danmark inkl. Island, Grønland og Færøerne:
710 mio. DKK (2 %)
Salget steg i året med 2 %, hvilket var drevet af en stigning i
salget til private forbrugere og en lille tilbagegang til de
professionelle malere.
Butiksnettet i Danmark består af 61 egne butikker og 57 fran-
chisebutikker. Flügger er markedsleder på det danske marked.
Salg Sverige:
514 mio. DKK (-8 %) – lokal valuta 796 mio. SEK (-2 %)
Omsætningen i Sverige faldt med 2 % i lokal valuta og valu-
taen udviklede sig negativt med 6 %. Reduktionen ramte alle
kundesegmenter.
Faldet i markedsvolumen i Sverige er højere end i de øvrige
skandinaviske lande.
Flügger er et af de førende brands på det svenske marked med
66 egne butikker og 33 franchisebutikker.
Salg Norge:
244 mio. DKK (+0 %) – lokal valuta 378 mio. NOK (+10 %)
I Norge har Flügger formået at øge markedsandelen. Trods et
udfordret marked er det lykkedes Flügger at opnå en positiv
udvikling i salget primært drevet af stigende salg til de professi-
onelle malere.
mio. kr. Oprindelige forventninger
Opdatering
10. nov 2023 (frasalg af Eskaro)
Realiseret
2023/24
Alle segmenter Alle segmenter Alle segmenter
Omsætning 2.500-2.700 2.100 - 2.200 2.208
EBIT 60-120 55 - 75 68
Stigningen bliver dog elimineret af den negative udvikling i
valutaen.
Antallet af butikker i Norge er 29 egne butikker og 11
franchisebutikker.
Salg Polen:
490 mio. DKK (+17 %) – lokal valuta 293 mio. PLN (+10 %)
Koncernen har haft endnu et godt år i Polen med en omsæt-
ningsvækst på 10 % i lokal valuta. Der eksisterer ikke markeds-
data på solgte volumener i Polen, men generelt antages
markedsvolumen at være faldet betydeligt i det seneste år.
Aktiviteterne i Polen består dels af 56 egne Flügger butikker
med en vækst på 13 % i lokal valuta (segment 1) og dels Unicell
International med 9 % vækst i lokal valuta. Unicell International
lger til byggemarkeder og indgår i segment 2.
Salg Ukraine og Andre lande:
250 mio. DKK (+16 %)
Salg til andre lande består dels af datterselskaber i Ukraine, Kina
og Litauen og dels en række eksportlande såsom Frankrig, Ka-
zakhstan, Letland mv. Flügger har fortsat fremgang på eksport-
markederne. Ligeledes er salget i Ukraine, trods krigen, steget
med 40 % i forhold til sidste år.
Opfølgning på udmeldte forventninger
for regnskabsåret 2023/24
10
Flügger årsrapport 2023/24
Salgsudvikling
mio. DKK 2022/23 2023/24 Organisk vækst** Valuta Samlet vækst
Salg Danmark* 695 710 2 % 0 % 2 %
Salg Sverige 558 514 -2 % -6 % -8 %
Salg Norge 244 244 10 % -10 % 0 %
Salg Polen 418 490 10 % 7 % 17 %
Salg Ukraine 83 117 54 % -14 % 40 %
Salg Andre lande 132 133 1 % -1 % 0 %
Nettoomsætning i alt 2.130 2.208 6 % -2 % 4 %
* Inkl. Island, Grønland og Færøerne
** Organisk vækst er beregnet som udviklingen i omsætning korrigeret for påvirkning fra valuta og opkøb/frasalg af virksomheder
198 mio. DKK drevet af henholdsvis aktiebaseret vederlæggelse,
hensættelse til opsagte medarbejdere og øgede omkostninger til
drift af IT systemer.
Andre indtægter/omkostninger faldt fra +4 mio. DKK året før til
+2 mio. DKK i 2023/24.
Koncernens EBIT blev 68 mio. DKK mod -8 mio. DKK året før.
Finansielle poster netto blev -22 mio. DKK mod -9 mio. DKK
året før. Udviklingen er påvirket af øgede renteomkostninger og
valutareguleringer.
Skat af årets resultat udgjorde en udgift på 21 mio. DKK mod en
indtægt på 8 mio. DKK året før som følge af en positiv udvikling
i koncernens resultat før skat, højere ej fradragsberettigede
omkostninger, samt regulering til tidligere års skat.
Omkostningsudvikling
mio. DKK. 22/23 23/24 Ændring
Produktionsomkostninger -1.102 -1.073 -3 %
Bruttoresultat 1.028 1.135 10 %
Salgs- og
distributionsomkostninger -860 -871 1 %
Administrations omkostninger -184 -198 8 %
Andre indtægter/omkostninger 4 2 -43 %
Primær drift før nedskrivning EBIT -12 68 -
Tilbageført nedskrivning Eskaro 4 - -
Primær drift EBIT -8 68 -
Omkostnings- og resultatudvikling
I 2023/24 udgjorde produktionsomkostningerne 1.073 mio. DKK
svarende til et fald på 3 %, hvilket kan sammenholdes med en
omsætningsstigning på 4%. Koncernens bruttoresultat steg så-
ledes med 107 mio. DKK til 1.135. Den positive udvikling er udtryk
for svagt faldende priser på råvarer og energi i kombination med
gennemførte prisstigninger. Bruttomarginen er dog stadig ikke
tilbage til det historiske niveau, da gennemførte prisstigninger
kun delvist har kunne kompensere for omkostningsudviklingen
efter Covid.
Salgs- og distributionsomkostninger steg fra 860 mio. DKK
til 871 mio. DKK i 2023/24, hvilket svarer til en stigning på 1 %.
Udviklingen er påvirket af lavere priser på energi og transport og
negativt påvirket af lønstigninger.
Administrationsomkostningerne steg med 14 mio. DKK til
11
Flügger årsrapport 2023/24
Balancen
Koncernens balance ultimo regnskabsåret 2023/24 udgjorde
1.939 mio. DKK mod 2.132 mio. DKK året før. Faldet kommer
særligt fra varebeholdninger og anlægsaktiver herunder som
følge af frasalget af Eskaro Group AB, såvel som at der er holdt
igen med nye investeringer kombineret med omregningseffekten
fra faldende valutaer.
De ophørende aktiviteter vedrørende Eskaro reducerer varebe-
holdninger med 67 mio. DKK såvel som materielle anlægsaktiver
med 52 mio. DKK. Til gengæld er tilgodehavender netto steget
som følge af koncernens moderselskabsgaranti ved Eskaro Est-
lands og Eskaro Finlands kreditaftale, der udløb d. 15. april 2024.
Koncernens tilgodehavende i denne forbindelse er dog stort set
indfriet kort efter balancedatoen.
Derudover er put-option vedrørende de ophørende aktiviteter
bortfaldet som følge af frasalget. Yderligere detaljer fremgår af
note 12.
Arbejdskapitalen for den fortsættende aktivitet på 409 mio. DKK
var 10 mio. DKK lavere end året før.
Balance
mio. DKK 22/23 23/24 Ændring
Immaterielle aktiver 241 228 -5 %
Materielle aktiver 913 836 -8 %
Udskudt skatteaktiv 40 24 -40 %
Varebeholdninger 468 362 -23 %
Tilgodehavender 452 471 4 %
Værdipapirer, likvider 18 18 -
Aktiver i alt 2.132 1.939 -9 %
Egenkapital 774 821 6 %
Udskudt skat 29 27 -6 %
Leasingforpligtelse 339 334 -2 %
Bankgæld m.v. 467 387 -17 %
Leverandører 253 192 -24 %
Selskabsskat 21 10 52 %
Anden gæld 167 163 -2 %
Gældsforpligtelse put-option 82 5 -94 %
Passiver i alt 2.132 1.939 -9 %
Pengestrømsopgørelse
mio. DKK 22/23 23/24 Ændring
Pengestrømme fra drift 88 194 119 %
Pengestrømme til
investeringsaktivitet -84 -66 -21 %
Pengestrømme til
finansieringsaktivitet -23 -130 -452 %
Likvide beholdninger ultimo 18 18 -
Selskabets andel af egenkapitalen steg med 54 mio. DKK til
749 mio. DKK efter fradrag af minoritetsandel på 72 mio. DKK.
Nettorentebærende gæld blev 713 mio. DKK mod sidste års
810 mio. DKK. Primært drevet af en lavere bankgæld efter salget
af Eskaro Group AB såvel som nedbringelse af bankgælden
med indtægter fra driften.
Pengestrømme
Pengestrømme fra driften blev 194 mio. DKK mod 88 mio. DKK
året før. Pengestrømmen var påvirket af det stigende driftsresul-
tat samt en positiv udvikling i arbejdskapitalen.
Pengestrømme til investeringer udgør 66 mio. DKK mod
84 mio. DKK året før.
Pengestrømme til finansieringsaktiviteten var påvirket af afdrag
på selskabets bankgæld og gæld til nærtstående parter. Herud-
over købte koncernen egne aktier for 3 mio. DKK, og udbyttebe-
taling påvirkede med 15 mio. DKK.
Likvide beholdninger udgjorde 18 mio. DKK mod 18 mio. DKK
året før.
Begivenheder efter udløb af regnskabsåret
Der er ikke sket begivenheder efter regnskabrets afslutning,
der væsentligt påvirker indholdet i denne årsrapport.
12
Flügger årsrapport 2023/24
13
Flügger årsrapport 2023/24
Kvartalsanalyse – 4. kvartal 2023/24
En sæsonpræget forretning
Flügger driver en sæsonpræget forretning med store udsving i
kundetilgang samt hvilke produkter, som har den primære inte-
resse. Flügger har forskudt regnskabsår, hvor 1. kvartal – maj,
juni og juli – er karakteriseret ved, at kunderne især eftersrger
udendørsprodukter.
Normalt er 1. kvartal årets mest rentable på grund af bedre
kunde- og produktmix. I 2. kvartal – august, september og okto-
ber – aftager efterspørgslen.
3. kvartal – november, december og januar – er lavsæson og
normalt en tabsgivende periode.
4. kvartal – februar, marts og april – er starten på højsæsonen
og kan variere med periodeforskydning i forhold til Påske og
vejrlig. Perioden er som oftest en lønsom periode med salg af
såvel indendørs- som udendørsprodukter.
Varelagrene er typisk højest i starten af maj og lavest i starten
af september. Tilsvarende er likviditeten bedst i september og
lavest i maj.
4. kvartal 2023/2024
Salgsudviklingen
Koncernens nettoomsætning blev 567 mio. DKK i 4. kvartal mod
517 mio. DKK i 4. kvartal sidste år, hvilket er en stigning på 10 %.
Omsætningen i Danmark steg med 3 %, hvor salg til professi-
onelle malere bremsede op, mens salget til private forbrugere
steg. I lokal valuta faldt Sverige med 1 % i forhold til samme
periode året før, mens Norge steg med 11 %. Norges vækst er
primært drevet af det professionelle segment, mens Sverige
oplever et generelt markedsfald, om end der blev registreret
fremgang hos den private forbruger i kvartalet. Trods volumen-
stigning i Danmark og Norge har kvartalet samlet set budt på
et mindre fald i Norden som følge af nedgang i det svenske
marked.
Salget i Polen steg med 20 % målt i lokal valuta med positiv
udvikling til såvel forbrugere som professionelle.
Salget til øvrige lande udviklede sig positivt i 4. kvartal 2023/24,
rligt drevet af eksportmarkederne samt Ukraine, der stod
sten stille på samme tidspunkt sidste år.
Resultatudviklingen
Koncernens bruttoresultat steg med 46 mio. DKK i 4. kvartal,
positivt påvirket af fremgang i salget til private forbrugere i Dan-
mark samt generelt øgede salgspriser kombineret med svagt
fald i råvarepriser, energi og transport.
EBIT blev 20 mio. DKK i 4. kvartal mod -17 mio. DKK i 4. kvartal
året før.
2022/23 2023/24
Koncern, mio. DKK 1. kvt. 2. kvt. 3 kvt. 4. kvt. I alt 1. kvt. 2. kvt. 3. kvt. 4. kvt. I alt
Nettoomsætning 606 574 433 517 2.130 621 579 441 567 2.208
Bruttoresultat 315 286 182 245 1.028 332 296 216 291 1.135
EBITDA 90 66 -30 20 146 111 77 -13 62 237
EBIT 53 27 -71 -17 -8 71 35 -58 20 68
Resultat før skat 60 19 -74 -22 -17 65 29 -58 10 46
Resultat efter skat 51 17 -56 -21 -9 52 23 -47 -3 25
Egenkapital 986 978 878 774 774 840 838 829 821
Ultimokurs 100 SEK 72 68 66 66 64 63 66 63
Ultimokurs 100 NOK 75 72 68 63 67 63 66 63
Ultimokurs 100 ISK 5 5 5 5 5 5 5 5
Ultimokurs 100 PLN 157 158 158 163 169 168 172 173
Ultimokurs 100 CNY 108 103 102 98 95 96 96 96
Ultimokurs 100 EUR 744 744 744 745 745 746 746 746
Ultimokurs 100 UAH 20 20 19 18 19 19 18 18
14
Flügger årsrapport 2023/24
15
Flügger årsrapport 2023/24
Flügger aktien
Hvorfor er Flügger børsnoteret
Flügger er et familieselskab, hvis B-aktier blev introduceret på
NASDAQ Copenhagen A/S i efteråret 1983 til en kurs på 875
DKK pr. aktie (52 DKK pr. aktie korrigeret for fondsaktier og
ændret stykstørrelse). Selskabets Aaktier er ikke børsnoteret,
men er ejet af den oprindelige ejerfamilie.
Motivet for børsnoteringen var, og er fortsat, primært at give
selskabet, med et væsentligt hjemmemarkedssalg, den op-
rksomhed og PR-værdi, som et børsnoteret selskab opnår.
Sekundært var motivet at gøre det muligt for den del af familien,
som ikke var aktive i selskabet, at afhænde deres aktier.
Køb af egne aktier
Det er Flüggers intention at foretage aktietilbagekøb under hen-
syntagen til likviditet og aktievolumen med henblik på honorering
af aktiebaserede incitamentsprogrammer til medarbejdere mv.
Den 29. januar blev der indgået en aktielånsaftale med Flügger
group A/S CEO om lån af 4.818 aktier med henblik på honore-
ring af eksisterende aktieincitamentsprogrammer. For at kunne
tilbagelevere aktierne blev det 1. marts 2024 annonceret, at
Flügger group A/S iværksatte et aktietilbagekøbsprogram af op
til 4.818 B-aktier. Den økonomiske ramme udgør 5 mio. DKK.
Programmet begyndte 1. marts 2024 og blev afsluttet 30. maj
2024. Alle aktier blev tilbageleveret til Flügger group A/S CEO
den 17. juni 2024.
Udbyttepolitik
Det har været selskabets politik – under skyldigt hensyn til sel-
skabets kapitalstruktur – at udbetale et relativt højt udbytte set i
forhold til børskursen og markedsrenten.
For regnskabsåret 2023/24 indstiller bestyrelsen til generalfor-
samlingen, at der udbetales udbytte på 5 DKK pr. 20 DKK aktie.
Aktiekapitalen og ejerstrukturen
Sammensætning af aktiekapital 30. april 2024
Antal Aktier % Stemmer %
A-aktier 590.625 19,7 5.906.250 71,0
B-aktier 2.405.907 80,2 2.405.907 28,9
B-aktier i selskabet
1
3.468 0,1 3.468 0,1
I alt 3.000.000 100,0 8.315.625 100,0
Ejerstruktur 30. april 2024
Storaktionærer (5 %) Aktier % Stemmer %
Susan Schnack 150.069 5,0 150.069 1,8
M+ II A/S
2
851.487 28,4 851.487 10,2
Ulf & Sune Schnack
3
1.354.101 45,1 6.669.726 80,2
I alt 2.355.657 78,5 7.671.282 92,2
¹ Stemmeret kan ikke uves for selskabets beholdning af egne
aktier.
² M+ II A/S ejer 851.487 stk. B-aktier i Flügger group A/S. Bettina
Antitsch Mortensen har bestemmende indflydelse i M+ II A/S.
3
Ulf og Sune Schnack (far og søn) ejer tilsammen 1.354.101 stk.
Flügger aktier, hvoraf 590.625 stk. A-aktier samt 720.610 stk.
B-aktier er placeret i SUS 2013 ApS (Flügger Holding)
Ultimo regnskabsåret 2023/24 var der registreret 1.865 akti-
onærer i selskabets ejerbog, som tilsammen ejede 97,5 % af
aktiekapitalen og 99,1 % af stemmerne.
Kommunikation med investorerne
Selskabet offentliggør løbende delårsrapporter og årsregnskab
til markedet med regnskabstal og eventuelt revideret
skøn på fremtiden. De kan ses på selskabets hjemmeside
www.flugger.com under punktet 'Investor'.
Det er selskabets ambition at sikre et højt og troværdigt infor-
mationsniveau, og vi deltager gerne i åben og aktiv dialog med
investorer, analytikere og presse. Selskabet afstår dog fra at
gennemføre uddybende samtaler de sidste fire uger før offentlig-
gørelse af finansielle rapporter.
16
Flügger årsrapport 2023/24
300
250
200
50
2024202320222021
Flügger aktiekurs sammenlignet med udvalgte konkurrenter
150
100
Flügger
Akzo Nobel
PPG
0
800
700
600
500
400
300
200
100
0
-10
60
40
50
30
20
10
Børskurs ultimo, DKK
Resultat pr. aktie, DKK
14/15 15/16 16/17 18/19 19/20 20/21
21/22
22/23
23/24
17/18
0
-25
25
75
125
150
50
150
200
100
0
16
14
12
10
8
6
4
2
Foreslået udbytte pr. aktie DKKNettoresultat, mio. DKK
14/15 15/16 16/17 18/19 19/20 20/21
21/22 22/23 23/24
17/18
mio. DKK 14/15 15/16 16/17 17/18 18/19 19/20 20/21 21/22 22/23 23/24
Aktiedata ultimo*
Børskurs, DKK 390 359 372 352 300 290 749 485 364 333
Antal udestående aktier, 1.000 stk. 2.877 2.877 2.877 2.881 2.887 2.887 2.891 2.943 2.996 2.997
rsværdi, mio. DKK 1.122 1.033 1.070 1.014 866 836 2.167 1.427 1.092 999
Indre værdi, mio. DKK 859 811 797 760 742 754 911 906 695 749
Resultat efter skat og minoriteter, mio. DKK 54 13 29 33 32 58 171 68 -20 19
Foreslået udbytte pr. aktie a 20 DKK 15 15 15 15 10 10 15 10 5 5
Resultat efter skat og minoriteter pr. aktie (EPS), DKK 19 5 10 12 11 20 59 3 -7 6
Kurs/indre værdi (K/I), DKK 1,3 1,3 1,3 1,3 1,2 1,1 2,3 1,6 1,6 1,3
Pris pr. overskudskrone (P/E), DKK 21 78 37 30 27 14 13 21 neg. 54
* Nøgletal er beregnet efter Finansforeningens anbefalinger
Kilde: FactSet
Definitioner
Udestående aktier
Antal aktier i alt minus selskabets
egenbeholdning anvendes ved
beregning af aktiedata
Selskabets børsværdi
Antal udestående aktier
(inkl. A -aktier) x aktiekursen
Resultat efter skat og
minoritetsandele pr. aktie, DKK
Årets resultat efter skat og minioritets-
andele fordelt på udestående aktier
Indre værdi, DKK
Egenkapital ekskl.
minoriteter
17
Flügger årsrapport 2023/24
PRIVATE
LABEL
Segmenter i Flügger
SEGMENT 1
Segmentet omfatter koncernens historiske kerneforretning, som primært afsætter Flügger pro-
dukter og sekundært PP og Stiwex. Afsætningen sker gennem egne butikker eller forhandlere,
som har et tæt samarbejde med koncernen.
DISTRIBUTIONSKANALER
Egne butikker og franchisebutikker.
SEGMENT 2
I tillæg til salg af egne brands i egne distributionskanaler har koncernen også salg til fritstående
forhandlere og bygge markeder med varemærkerne Yunik, Primacol, Lux Decor eller private
label. Afsætningen er kendetegnet ved større kunder med lavere bruttomarginer og lavere
distributions omkostninger, da der ikke er omkostninger til butiksdrift.
NETTOOMSÆTNING
mio. DKK
1.700
1.761
1.718
2023/24
2022/23
2021/22
1.718
+1 %
EBIT
mio. DKK
-13
159
57
2023/24
2022/23
2021/22
57
+544 %
NETTOOMSÆTNING
mio. DKK
347
374
382
2023/24
2022/23
2021/22
382
+10 %
EBIT
mio. DKK
-9
14
4
2023/24
2022/23
2021/22
4
+14 5 %
DISTRIBUTIONSKANALER
Byggemarkeder og forhandlere.
lt i lokal valuta var væksten 3 % i 2023/24, positivt påvirket af salget til private forbrugere.
Danmark og Norge havde en fremgang på henholdsvis 1 % og 10 % mens Sverige havde en
tilbagegang på 4 % målt i lokal valuta.
Polen opnåede 13 % fremgang i lokal valuta drevet af alle kundekategorier. Salg i Andre lande
havde en stigning på 7 %.
Segmentet havde 8 % vækst i lokal valuta, hvor Norden steg med 8 % og den øvrige del steg
med 9 %.
18
Flügger årsrapport 2023/24
SEGMENT 3
Segmentet består udelukkende af aktiviteter i Eskaro Ukraine, da Eskaro Group AB’s aktiviteter i
Finland, Estland, Letland, Rusland og Belarus er klassificeret som ophørende aktiviteter. Eskaros
produkter består af en blanding af Eskaros egne varemærker samt private label. Salgskanalerne
omfatter såvel salg til byggemarkeder som egne butikker.
DISTRIBUTIONSKANALER
Byggemarkeder, forhandlere og
egne butikker.
NETTOOMSÆTNING
mio. DKK
83
117
108
2023/24
2022/23
2021/22
108
+30 %
EBIT
mio. DKK
14
-65
7
2023/24
2022/23
2021/22
7
-48 %
lt i lokal valuta var væksten på 44 %. Omsætningen er dermed tæt på at nærme sig niveauet
før krigen brød ud. Sammenligningstallet for 2021/22 var påvirket af nedskrivning i forbindelse
med krigens udbrud.
19
Flügger årsrapport 2023/24
Flügger er eksponeret mod en række forskellige risici, der varie-
rer efter kundesegment, marked og produktområde. Bestyrelse
og direktion forholder sig løbende til koncernens samlede risiko-
profil og væsentlige enkeltstående risici.
Formålet med koncernens risikostyring er dels at identificere
og vurdere relevante risici og dels at reducere, minimere eller
kontrollere påvirkningen fra disse risici.
Bestyrelsen har ansvar for koncernens risikopolitik og vurderer
bende koncernens overordnede risikoprofil i samarbejde med
direktionen. Direktionen er ansvarlig for at identificere, vurdere
og kvantificere risikoudviklingen og håndtere dag-til-dag risici.
Risikostyring og rapportering
Flüggers risikostyringsmodel er opdelt efter produktion, salg og
tværgående koncernfunktioner. Dette sikrer, at alle funktioner i
organisationen er opmærksomme på, at relevante risici identifi-
ceres og håndteres løbende.
Flüggers risikomatrice
Flüggers risici er sat ind i risikomatricen baseret på sandsynlig-
heden for, at de indtræffer samt påvirkning på de økonomiske
resultater, hvis de indtræffer.
Risikobilledet er i al væsentlighed reduceret i forhold til året før.
Risiko nr. 6 relateret til ”Recession i markedet” er reduceret
set i forhold til den nuværende markedssituation. Markederne
i Norge, Danmark og Polen begynder at blive stærkere igen,
mens det svenske marked er svagt, men forventes ikke at
falde yderligere.
Risiko nr. 3 ”Aktiviteterne i Ukraine påvirkes af krigen” er fortsat
betydelig på trods af frasalg af de fleste aktiviteter i Østeuro-
pa. Der er fortsat en stor investering i Ukraine, hvor der er
betydelig risiko.
Risiko nr. 4 ”Udsving i valutakurser” ramte Flügger både positivt
(Polen) og negativt (Norge og Sverige). Vi vurderer fortsat,
at der er betydelig risiko for udsving i valutakurserne i den
kommende periode.
Risikoforhold
Risikomatrice
Påvirkning
Sandsynlighed
Tilgængelighed
og prisudvikling
på råvarer og
emballage
Recession
i markedet
Aktiviteterne i
Ukraine påvirkes
af krigen
Regulatoriske
ændringer kan påvirke
produktionsprocesser
og produktrecepter
Udsving i
valutakurser
Nedbrud i it-systemer
eller cyber attack
1
6
7
3
2
4
5
= Sidste års placering
Risikoen nr. 7 ”Tilgodehavende Eskaro” er ny, og vedrører tilgo-
dehavende lån til Eskaro-selskaber, der blev frasolgt i november
2023. Ifølge salgsaftalen skal lånene gradvist indfries over en
periode på 12-18 måneder fra aftalens indgåelse. Der er risiko
relateret til tilbagebetalingen, men Flügger er sikret ved pant i
underliggende aktiver. Efter salget har Flügger indfriet Eskaro
Estland og Eskaro Finlands kreditaftale, hvilket har medført en
stigning i tilgodehavendet på 40 mio. DKK. Dog er 37 mio. DKK
tilbagebetalt allerede ved udgangen af maj 2024, hvorved risiko-
en er reduceret.
Øvrige risici er uændrede, og der er ikke tilføjet eller fjernet risici i
forhold til sidste år.
Tilgodehavende
Eskaro
20
Flügger årsrapport 2023/24
RISIKO BESKRIVELSE PÅVIRKNING HANDLING
1
Tilgængelighed og
prisudvikling på
råvarer og emballage
Flügger er afngig af råvarernes tilgæn-
gelighed og prisudvikling. Det gælder i
rdeleshed titandioxid og bindere, der er
nøgleingredienser i produktion af maling
og spartel. Risikoen vurderes lavere for den
kommende periode, idet levering er stabil og
råvarepriserne er nedadgående.
Stigende råvarepriser er på den korte bane vanske-
lige at overre direkte til salgspriserne, og omvendt
forholder det sig ved faldende råvarepriser.
Manglende tilgængelighed af centrale råvarer kan
medføre uhensigtsmæssigt flow i produktionen,
restordrer og tabt omsætning.
Flügger har for væsentlige råvarer identificeret alternative
leverandører og eventuelt indgået aftaler med mindst to
leverandører for at stå bedst muligt. Herudover følges
udviklingen på råvarepriser tæt, så vi hurtigt kan reagere
i tilfælde af væsentlige ændringer. Prisudviklingen i
markedet følges ligeledes tæt, og Flügger agter fortsat at
hæve salgspriserne, hvis de kan realiseres uden at tabe
konkurrencekraft.
2
Regulatoriske
ændringer kan påvirke
produktionsprocesser
og produktrecepter
Kravene til produkternes indhold, CO2-aftryk
og miljøpåvirkning samt mærkningskrav er
under konstant forandring og kræver, at vi
hele tiden er på forkant med nye krav, uanset
om de opstår direkte via lovgivning, eller som
krav fra kunderne.
Ændringer af produktrecepter, mærkninger m.v. kan
påvirke produktionsomkostningerne. Hvis alternative
produkter ikke udvikles rettidigt, kan der desuden
være risiko for tab af omsætning.
Der arbejdes løbende på opdatering af produktrecepter
samt forbedring af produktionsanlæg, så de kan leve op
til de kommende regulatoriske stramninger.
3
Aktiviteterne i Ukraine
påvirkes af krigen
Krig og sanktioner har haft stor indflydelse
på vores aktivitet i Østeuropa. Yderligere
eskalering eller nedtrapning af krigen i Ukra-
ine vil have betydelig påvirkning af mulighe-
derne for at drive virksomhed i disse lande.
I november 2023 afhændede koncernen aktiviteter-
ne i bl.a. Rusland, Belarus og Estland som følge af
krigen. Ved eskalation er der risiko for, at tilbagevæ-
rende aktiverne i segment 3 (Ukraine) tabes. Mindre
dele af nedskrivningerne kan omvendt tilbageføres,
hvis der opstår varig fred.
Aktiviteterne i Ukraine kører på normal kraft. Så længe det
vurderes sikkerhedsmæssigt forsvarligt, bemandes fabrik
og salg med en kerne af medarbejdere, der vil kunne drive
aktiviteterne videre efter krigen.
Der foretages som udgangspunkt ingen investeringer, så
længe krigen foregår.
4
Udsving i valutakurser
Flüggers omsætning, indtjening og netto-
investeringer i udenlandske dattervirksom-
heder påvirkes konstant af udsving i
valutakurser.
Flügger er naturligt sikret for valutaudsving i lande,
hvor der er både salg og produktion. Dette er gæl-
dende for langt de fleste markeder.
Udsvingene i valutakurser kan mitigeres ved prisstignin-
ger, men afngig af kundesegment tager det dog typisk
1-3 måneder at implementere. I enkelte tilfælde afdækkes
valutarisiko ved hjælp af finansielle kontrakter, hvis risiko-
en vurderes at overstige et acceptabelt niveau.
5
Nedbrud i IT systemer
eller cyber attack
Flüggers drift er afhængig af stabile
IT-systemer for at sikre, at produktionen
løbende tilpasses efterspørgslen. Et nedbrud
kan påvirke muligheden for at producere,
fakturere og levere. Krigen i Ukraine øger
generelt risikoen for cyber attacks.
ngere tids nedbrud i IT systemerne, uanset om
det er forårsaget af interne forhold eller eksterne
angreb, kan få betydelige økonomiske konsekvenser.
Vi sikrer løbende modstandsdygtigheden i systemerne,
herunder at der er et solidt grundlag for systemer, der
hostes af eksterne samarbejdspartnere. I tillæg til dette
har vi tegnet basis forsikringsdækninger for at reducere
risikoen ved cyber crime. Der er ligeledes udarbejdet en
disaster recovery plan.
6
Recession i markedet
Det seneste år har aktiviteten i byggesek-
toren været aftagende, drevet af stigende
renter og udhuling af købekraften. Marke-
derne i Danmark, Norge og Polen viser dog
fremgang igen, mens Sverige fortsat forven-
tes svagt i det kommende regnskabsår.
Recessionen i markedet vil naturligvis påvirke om-
sætning og indtjening, men omfanget er vanskeligt at
fastlægge. Til sammenligning faldt Flüggers omsæt-
ning gennem finanskrisen med 6 %, og indtjeningen
blev halveret. Omsætning og indtjening var dog
normaliseret igen, 3 år efter krisen startede.
Organisation og investeringer tilpasses løbende for at
være på forkant med en positiv eller negativ udvikling i ef-
tersrgslen. Malerne er typisk en af de sidste håndvær-
kere på et projekt, så vi kan typisk reagere rettidigt, hvis
markedet begynder at falde.
7
Tilgodehavende hos
Eskaro
Tilgodehavende lån til Eskaro-selskaber,
der blev frasolgt i november 2023. Ifølge
salgsaftalen skal lånene gradvist indfries over
en periode på 12-18 måneder fra aftalens
indgåelse.
Tilgodehavendet udgør 68 mio. DKK pr. 30. april
2024. Flügger er sikret ved pant i underliggende ak-
tiver. Ved udgangen af maj 2024 er der tilbagebetalt
37 mio. DKK.
Flügger er løbende i tæt kontakt med køber af Eskaro-ak-
tiviteten for at sikre, at aftaler overholdes, og at pant først
slettes, når betalingsplanen er opfyldt.
21
Flügger årsrapport 2023/24
STRATEGI OG
SAMFUNDS ANSVAR
22
Flügger årsrapport 2023/24
Polen
Sverige
DK
Litauen
Ukraine
Kina
Norge
Island
2.208
Mio DKK
Polen
Sverige
DK
Litauen
Ukraine
Kina
Norge
Island
Polen
Sverige
DK
Litauen
Ukraine
Kina
Norge
Island
2311.653
Egne butikker
Nethandel
SalgskanalerLager End of lifeProduktionR&D
BtB BtC
Kunder
Leverandør
Værdikæde
Egne aktiviteter Værdikæde
Klimaforandringer
Sundhed og sikkerhed
Diversitet
Forretningsadfærd
Produkters miljø- og sundhedsprofil
Luftforurening
Klimaforandringer
Energi
Luftforurening
Franchise & forhandlere
Byggemarkeder
Egne butikker
Nethandel
SalgskanalerLager End of lifeProduktionR&D
BtB BtC
Kunder
Leverandør
Værdikæde
Egne aktiviteter
Værdikæde
Klimaforandringer
Sundhed og sikkerhed
Diversitet
Forretningsadfærd
Produkters miljø- og sundhedsprofil
Luftforurening
Klimaforandringer
Energi
Luftforurening
Franchise & forhandlere
Byggemarkeder
Egne butikker
Nethandel
SalgskanalerLager
End of life
ProduktionR&D
BtB BtC
Kunder
Leverandør
Værdikæde Egne aktiviteter Værdikæde
Klimaforandringer
Sundhed og sikkerhed
Diversitet
Forretningsadfærd
Produkters miljø- og sundhedsprofil
Luftforurening
Klimaforandringer
Energi
Luftforurening
Franchise & forhandlere
Byggemarkeder
Antal egne butikker
pr. 30.04.2024
Vores forretning
Flügger er en international koncern, med hovedkontor i Danmark, der udvik-
ler, producerer, markedsfører og sælger et bredt sortiment inden for maling,
træbeskyttelse, spartel, vægbeklædning og tilber. Vores målgruppe er den
professionelle maler og den private forbruger. Vi ser det som vores vigtigste
opgave at udvikle og levere produkter og løsninger, der gør vores kunder i
stand til at levere resultater af høj kvalitet så effektivt som muligt.
Vi udvikler produkter fra en central udviklings afdeling, producerer på egne
fabrikker og følger produkterne hele vejen ud til butikkerne, hvor vores med-
arbejdere vejleder og hjælper kunderne til et optimalt resultat. Vores samlede
værdi de er usædvanlig i europæisk kontekst, hvor de fleste konkurrenter
fokuserer på enten salg eller produktion. Vi tror på, at vores forretningsmodel
bidrager til at fastholde en høj kvalitet, imødekomme kundernes behov og
værne om Flügger-brandet, som har rødder helt tilbage til 1783.
Salg og administration
Hovedkontor
Produktion m.m.
Gns. antal fuldtidsansatte
pr. 30.04.2024
Ansatte ButikkerOmsætning
Geografisk overblik
23
Flügger årsrapport 2023/24
Ny treårig strategi: Flügger Organic
I sommeren 2020 lancerede Flügger strategien Going Green
for at sikre fortsat fremdrift og udvikling i en bæredygtig retning
både i forretnings- og miljømæssig forstand. Formålet var at sikre
et mere konkurrencedygtigt ståsted med en optimeret operati-
onel struktur. Dernæst tilføjede Going Green målsætninger for
CO2-reduktion i produktionen, genanvendt plastik i emballagen
samt miljømærket maling. For den nye strategiperiode tilpas-
ses disse målsætninger fra CO2-reduktion i produktionen til
CO2-reduktion i værdikæden, fra 25% til 90% genanvendt plast i
emballagen samt fra 80% til 90% miljømærket maling.
Flügger Organic kort fortalt
I den nye strategi, Flügger Organic, videreføres grundholdningen
om at være ’medskaber af en grønnere industri’, som har gjort
sig gældende for Flügger siden sin oprindelse med vandbaseret
maling. Derudover skal strategien præcisere Flüggers position i
markedet med kommercielle til- og fravalg med ambitionen om
organisk vækst, der bidrager til en samlet øget lønsomhed.
Flügger Organic består af fem strategiske områder:
'Norden', 'International', 'Brand', 'Simplificering' og 'Robusthed'.
Norden
Flüggers nordiske markeder, hvor der besiddes en ledende
markedsposition, er stabile, men med cykliske udsving, der
følger markedskonjunkturerne. Antallet af små og mellemstore
professionelle malerkunder skal øges i egne salgskanaler. Det
skal blandt andet opnås gennem styrkede relationer, produkt-
og applikeringsuddannelse samt øget tilgængelighed af data og
digitale services, der gør det daglige arbejde nemmere. Specifikt
for det svenske marked arbejdes der med en tilpasning til mar-
kedsvilkårene. I den nye strategiperiode søges Flüggers position
tillige udbygget via samarbejder med professionelle byggemar-
keder, der henvender sig til professionelle håndværkere.
International
Flügger er de senere år vokset mærkbart uden for Norden
gennem opkøb og eksport, såvel som via egne butikker og pro-
duktion i Polen. Planen for Polen og Litauen inderer åbning af
yderligere Flügger-butikker. For eksporten er der identificeret en
række mulige nye lande, der skal opstartes ud fra en veldefineret
drejebog. Derudover er der for eksisterende eksportmarkeder
lagt initiativer med lokale distriburer, alt efter om det for Flüg-
ger er nye markeder (produkt- og koncepttræning), markeder i
udvikling (understøttelse til udvidelse af lokalt forhandlernetværk
og nye produktkategorier) eller modne markeder (hjælp til kanal-
tilføjelser såsom online og arkitekter/designere).
Brand
Til at understte den organiske vækst i hhv. de nordiske
markeder såvel som internationalt bruges Flüggers brand som
strategisk værktøj. Flügger står for god malermesterkvalitet og
gennemtænkte overfladesninger med omtanke for omgivelser-
ne. Konkret skal Flügger-brandet introduceres og udbredes til
de professionelle byggemarkeder, butiksformatet skal gentæn-
kes med henblik på at imødekomme kernekundernes behov, og
endeligt skal der skabes en marketingplatform, så såvel egne
enheder som lokale distributører nemt kan genbruge og gentage
marketingindsatser på trs af markeder.
Simplificering
For at kunne servicere kernekunderne bedre, udnytte Flüggers
kernekompetencer samt øge lønsomheden, skal der være det
rette fokus. Det indebærer bl.a. nedlukning af forretningsenhe-
der, der ikke bidrager væsentligt til kerneforretningen og strategi-
en, gradvis tilpasning og sammenlægning af labels og recepter,
så det harmonerer på tværs af kundegrupperne, og endeligt
skal kontraktprincipper for byggemarkederne og DIY-kæder
strømlines, så det passer med værdikæden.
Robusthed
Den operationelle infrastruktur skal understøtte de kommercielle
valg. Det indebærer blandt andet IT-systemer, der understøtter
kunderejsen, såvel som at produktion, logistik og lager skal
sikre varetilgængelighed ved ekspansion til nye markeder og
partnerskaber. For lager og logistik iværksættes en ’center
of gravity’-analyse med henblik på at reducere transport- og
håndteringsomkostninger.
Det overordnede ræsonnement for strategien
Flügger har med sin oprindelige forretningsmodel nået et natur-
ligt loft i de nordiske markeder. I takt med stigende omkostnin-
ger er det dermed væsentligt at skalere forretningen på anden
vis. Med Flügger Organic er det netop tanken at udvide mar-
kedspotentialet ved at indgå i strukturelle partnerskaber med
professionelle byggemarkeder såvel som at vokse internationalt
for at opnå de rette skalafordele og øget lønsomhed på tværs af
alle markeder – på organisk vis.
Flügger Organic uddybes i forbindelse med Flüggers generalfor-
samling d. 21. august 2024.
Værdibaseret prisstruktur
Normalisering af marginer og konkurrencekraft
opnået gennem reduktion af omkostninger på
råvarer og drift samt tilpassede salgspriser.
Butiksnet
Opdateret detailkoncept for professionelle,
optimering af e-commerce-drift samt øget
træning af butiksmedarbejdere.
kst
Frasalg af Eskaro Group aktiviteter, optimering
af sortiment samt øget kundeantal i Norden,
Polen og Eksport.
Produktion og distribution
Udfasning af tapetproduktion og normalisering
af forsyningskæderne.
Sortiment og lager
Introduktion af ny produktplatform samt redu-
ceret sortiment og lager.
Digitalisering
Dokumentationsplatform til B2B, optimering af
interne administrationssystemer, introduktion
af Learning Experience Platform samt optime-
ring af ressourcer og kompetencer gennem
brug af AI og automatiseringsværktøjer i
blandt andet marketing og HR.
Medarbejderne i Flügger har udvist
styrke og tilpasningsevne gennem
eksekvering af Going Green, og vi står
solidt funderet til fremtiden med et styr-
ket operationelt og kommercielt afsæt
samt forbedret sortiment og digitale
kompetencer.
Strategi 2024-27
Højdepunkter fra Going Green 2023/24
De 6 strategiske områder
24
Flügger Organic
– Delivering sustainable value
STRATEGISK ASPIRATION
At være det foretrukne valg for malere og kvalitetsbevidste forbrugere
ved at tilbyde bæredygtige og farveinspirerende løsninger
STRATEGISKE PRIORITETER
NORDEN BRAND INTERNATIONAL
Vinde kernesegmenter og
øge markedspotentiale
Udnytte og udbygge
brand-værdi
Skalere med den
afprøvede drejebog
DRIFTSMODEL
Simplificering af driften for at
mindske kompleksitet
Opbygning af robusthed i den
operationelle infrastruktur
Vores forl er at være medskabere af en
grønnere byggematerialeindustri og fremme
malerens håndværk gennem kvalitetsløsnin-
ger, pålidelige partnerskaber og inspirerende
designvalg.
Med afsæt i vores skandinaviske fundament
positionerer vi os til organisk vækst ved at
vinde kernesegmenter i Norden og ekspande-
re internationalt. I 2024 er mere end fire ud af
fem liter af vores egenproducerede vådvarer
miljømærkede, og vi stopper ikke, før vi har
nået 100 %.
Vi er en familieskabt og -ledet virksomhed,
stor nok til at gøre en forskel, men lille nok til at
bevare vores iværksætterånd. Vi har dedike-
rede og dygtige medarbejdere, der læner sig
passioneret ind i opgaven og opbygger en
uovertruffen ekspertise indefra.
Flügger Organic fokus i 2024/25:
Norden
Styrke relationerne og
services til de små og
mellemstore malere.
Udvide markedspoten-
tialet via partnerskaber
med professionelle
byggemarkeder.
Brand
Introduktion af
Flügger-brand til professi-
onelle byggemarkeder og
andre håndværkere.
Design af butiksfor-
mat der adresserer
kernekunden.
International
Udvide butiksnetværk i
Polen og finde nye place-
ringer i Litauen.
Færdiggøre analyse af
nye eksportemner og
følge plan for eksiste-
rende markeder ud fra
modenhedsanalysen.
Simplificering
Etablere kontraktprincip-
per for byggemarkeder.
Nedlukning af ikke-strate-
giske forretningsenheder.
Harmonisere sortimentet
på tværs af segmenter.
Robusthed
Implementere nyt
POS-system og igang-
sætte B2B platform.
Gennemføre logistik-
analyse og igangsætte
handlingsplan.
Strategi 2024-27
25
26
Flügger årsrapport 2023/24
Efter flere år med vækst er Unicell Internationals ambitioner og
muligheder på det polske marked stadig høje. Det skyldes ikke
mindst, at vi ser et endnu uforløst potentiale for at øge den sam-
lede markedsandel for Flügger og Unicell International i Polen.
For at styrke denne indsats lancerede Unicell International i
foråret en helt ny serie, der tager afsæt i nordisk kvalitet i såvel
navn som design og produkternes egenskaber. Serien hedder
Njord og indeholder to slags træbeskyttelse: en primer og en
træbeskyttelse med UV-blokker.
Kampagnens fokus ligger på Njords nordiske ophav, ligesom
budskaberne fremhæver den høje kvalitet, mange forbinder
med Norden: Nem påførsel, nordisk inspirerede farver, fravær af
opløsningsmidler og høj modstandsdygtighed over for hårdt vejr.
For at sikre Njord en solid start på det polske marked, gennem-
fører Unicell International sin hidtil største reklamekampagne
til annoncering på tværs af TV, radio, print, SoMe og outdoor i
Polen.
Fra 175 til 429 butikker: Njord slår alle
forventninger
De foreløbige resultater fra kampagnen er imponerende: Indtil
lanceringen af Njord blev Unicell Internationals produkter solgt
i 175 butikker i udvalgte kæder, men efterspørgslen efter Njord
betyder, at produkterne nu er tilgængelige i 429 butikker.
Samme tendens gælder for salget, som overgår forventningerne
og lægger sig markant over sidste års salg i samme periode.
Erfaringerne skal gavne hele Flügger Group
Kampagnens høje ambitioner er til gavn for hele Flügger Group.
I Flügger Organic, vores nye strategi for Flügger frem mod 2027,
er det ambitionen at bruge vores væksterfaringer fra såvel Polen
som vores øvrige eksportmarkeder til at styrke Flüggers vækst
internationalt.
Eksempelvis er vores mål at bruge erfaringer fra reklamekam-
pagner og samarbejder på tværs af grænser. På den måde
bidrager lanceringen af Njord ikke blot med en ny stærk serie
på det polske marked, men også med vigtig viden til fremtidige
marketingindsatser i Flügger-regi.
Med Njord får vi således værdifulde erfaringer, som kan bidrage
til at forløse det markedspotentiale, hele koncernens udendørs-
produkter besidder.
Unicell Internationals ’Njord’ overgår forventningerne
Kort om Unicell International
Tilbage i 2019 købte Flügger 60 % af aktierne i familie-
ejede Unicell International, som er en malingproducent
med hovedkontor i Wasilków i Polen.
Intentionen var at investere i såvel det polske marked
som i en producent, der kunne lancere egne varemær-
ker samt private label-produkter til byggemarkeder,
forhandlere og øvrige detailhandlere. Unicell Internatio-
nal indgår i Flüggers segment 2.
27
Flügger årsrapport 2023/24
CSR-rapport 2022/23
s mere om vores arbejde med bæredygtighed i vores
ESG-rapport, som også udgør den obligatoriske redegørelse
for Flügger group A/S jf. §99a i Årsregnskabsloven, samt
rapportering om den lovkrævede EU taksonomi.
Rapporten kan tilgås her:
www.flugger.com/investor/csr-rapport/
I Flügger er vi stolte af, at vi formår at levere kvalitetsløsninger til
vores kunder, hvor omtanke for miljø og malerens sundhed er i
jsædet. Fokus på bæredygtighed er en integreret del af vores
DNA og forretning.
Going Green-strategien fører til flotte resultater
I løbet af de seneste tre år har vi opnået betydelige resultater ved
at prioritere vores bæredygtighedsindsats inden for tre nøgle-
områder: vådvarer, emballage og produktion.
Vi har:
- opnået en andel af solgte miljømærkede vådvarer på 83 %.
Dette tal stiger til over 90 %, hvis man kun kigger på vådvarer
solgt i Flügger brandet.
- lanceret den første maling med det Nordiske Astma &
Allergimærke nogensinde, Dekso AÏR. Dette var kulminationen
på vores intensive arbejde med mindskning af emissioner.
Derudover har vi M1-certificeringer på en række maling- og
spartelprodukter.
- sikret miljødeklarationer (EPD) og livscyklusanalyser (LCA) for
alle vores egenproducerede vådvarer.
- gjort bæredygtighedsdata og dokumentation tilgængelig
for vores kunder gennem udviklingen af Flügger Document
Manager og Customer Sustainability Report.
For alle tre fokusområder står det centralt at skabe troværdighed
og dokumentation for vores bæredygtighedsarbejde. Derfor
fokuserer vi på anerkendte miljømærkninger, særligt Svanemær-
ket, EU-blomsten, M1, FSC og Asthma Allergy Nordic. Fælles for
disse mærkninger er, at de er offentligt kendte og anerkendte og
symboliserer omtanke for miljø og mennesker samt en høj kvalitet.
Bæredygtighed i Flügger er også mental sundhed,
mangfoldighed og forretningsetik
I såvel Going Green som Flügger Organic er vores bæredyg-
tighedsindsats også rettet mod trivsel hos vores ansatte såvel
som trivslen i malerbranchen. Vi foretager løbende måling og
opfølgning på vores ansattes trivsel med henblik på at under-
støtte mentalt og fysisk velvære.
Et yderligere element i bæredygtighedsarbejdet i Flügger er
vores arbejde med compliance og risikostyring, der fra vores
perspektiv er et vigtigt fundament for, at Flügger kan skabe vær-
di for vores kunder, leverandører, medarbejdere og aktionærer.
Bæredygtighed i Flügger
Flügger Organic – Delivering sustainable value
Vores bæredygtighedsstrategi udspringer af vores over ordnede
forretningsstrategi Flügger Organic – Delivering sustainable
value. Den strategiske ambition er at være malerens og den
kvalitetsorienterede private forbrugers foretrukne valg ved at
levere miljørigtige og inspirerende løsninger. Vi fortsætter rejsen
fra Going Green-strategien og holder fast i vores DNA og formål
om fortsat at rykke branchen i en mere bæredygtig retning.
Vi højner vores målsætninger på ReColor Paint og ReColor
Packaging, begge forankret som mål i Flüggers nye strategi -
Flügger Organic – Delivering sustainable value.
Samtidigt udvider vi vores indsatsområde på klima fra produk-
tion til hele værdikæden i ReColor Value Chain. Vi har lettest ved
at skabe reduktioner i egen produktion og butiksled, men vores
største CO
2
-udledninger kommer fra vores værdikæde.
28
Flügger årsrapport 2023/24
Vores fokusområder for bæredygtighed
Business conduct
People Partnerships
ReColor
Value Chain
CO
2
-neutral i 2050
Målsætning 2026/27
55 % reduktion af CO
2
per liter
produceret vådvare
Fuld CO
2
-rapportering
Produkter med reduceret CO
2
-aftryk
ReColor
Packaging
95 % emballage i 50 %
genanvendt plastik i 2030
Målsætning 2026/27
90 % spande med min. 50 % genanvendt
plastik
75 % egenproducerede spande og værktøj
med 100 % genanvendt plastik
Reuse - Reduce - Recycle
ReColor
Paint
100 % miljømærket maling i 2030
Målsætning 2026/27
90 % af egenproducerede vådvarer
med miljømærke
Nye lav-emissions eller astma &
allergimærkede vådvarer
Data & dokumentation om bæredygtighed
Flügger Organic
– Delivering sustainable value
29
Flügger årsrapport 2023/24
Bestyrelsens selvevaluering
Bestyrelsens selvevalueringsprocedure foregår ved en ano-
nym, kvantitativ undergelse, der gennemføres årligt forud for
afslutningen på regnskabsåret. Resultaterne fra dette års sel-
vevaluering viser generelt en stor tilfredshed med effektiviteten,
indholdet og frekvensen af bestyrelsesmøderne samt med den
information, der gives i forbindelse med møderne. Evalueringen
viser desuden, at alle bestyrelsesmedlemmerne er tilfredse med
samarbejdet i bestyrelsen samt med bestyrelsesformanden og
direktionen.
Vederlagspolitik og vederlagsrapport
Flügger har i overensstemmelse med selskabslovens regler
udarbejdet en vederlagsrapport for afnning af bestyrelsen og
direktionen, som blev godkendt på generalforsamlingen i 2023
ved vejledende afstemning.
Vi henviser til koncernens vederlagspolitik, som kan læses
på www.flugger.com/investor/corporate-governance/veder-
lagspolitik/ samt koncernens vederlagsrapport, som kan
læses på www.flugger.com/investor/corporate-governance/
vederlagsrapport/.
Kønsmæssig sammensætning i
bestyrelse og ledelse
Redegørelse for den kønsmæssige sammensætning af ledelsen,
jf. årsregnskabslovens §99 b:
Flügger har pr. balancedagen en ligelig fordeling af mænd og
kvinder i det øverste ledelsesorgan, jf. nedenstående tabel. Flüg-
ger har et mål om at, andelen af det underrepræsenterede køn
skal udgøre minimum 40 % i den øvrige ledelse i 2026/27. Den
øvrige ledelse består af direktionen og personer, der sidestilles
med direktionen (første ledelsesniveau) og den daglige ledelse
som er personer, der refererer til niveau 1 og har ledelsesansvar.
Ovenstående målsætninger og tal for den kønsmæssige sam-
mensætning af ledelsen dækker kun moderselskabet Flügger
group A/S. Hvert datterselskab reder for måltal og politikker i
ledelsesberetningen i egen årsrapport, hvor dette er krævet.
Selskabsledelse
Aktionærerne er den øverste myndighed i Flügger og udøver
deres rettigheder på generalforsamlingen. Alle aktionærer har,
i overensstemmelse med lovgivningen og selskabets ved-
tægter, ret til at komme med forslag, deltage i og stemme på
generalforsamlingen.
Ledelsen i Flügger er todelt og består af en bestyrelse samt en
direktion. Bestyrelsen ansætter og superviserer direktionen,
fastsætter den overordnede strategi, følger op på performance
og bidrager herved til koncernens løbende udvikling. Direktio-
nen er ansvarlig for virksomhedens daglige ledelse, herunder
organiseringen af selskabet, implementering af strategien samt
rapportering til bestyrelsen.
Bestyrelsen i Flügger group A/S
Bestyrelsen i Flügger består af fire medlemmer valgt af gene-
ralforsamlingen samt to medarbejderrepræsentanter. Der er på
generalforsamlingen direkte valg af bestyrelsens formand og
næstformand.
De generalforsamlingsvalgte medlemmer vælges for et år ad
gangen, og genvalg er muligt. Medarbejderrepræsentanterne
vælges for en fireårig periode.
Med den nuværende bestyrelsessammensætning er der opnået
en ligelig kønsfordeling jf. Erhvervsstyrelsens vejledning på
området.
Ved indstilling af de fire generalforsamlingsvalgte medlemmer er
der fokus på mangfoldighed samt på medlemmernes kom-
petencer og erfaringer. Der tilstræbes en ligelig kønsmæssig
repræsentation, som samtidig afspejler væsentlige kompetencer
inden for Flüggers kerneområder, herunder indsigt i og erfaring
med international ledelse, finansiel styring, produktion og
markedsføring.
Bestyrelsen har en forretningsorden, som i samspil med
selskabets holdning til seneste anbefalinger for god selskabs-
ledelse omtaler væsentlige opgaver og ansvar, som påhviler
bestyrelsen.
GOVERNANCE
30
Flügger årsrapport 2023/24
Flügger har en mangfoldighedspolitik der har til formål at sikre
mangfoldighed både i ledelseslagene såvel som i alle øvrige
medarbejdergrupper. Mangfoldighedspolitikken indeholder
retningslinjer om, at Flügger skal være en arbejdsplads med lige
muligheder for alle i et sikkert og ikke-diskriminerende arbejds-
miljø. Vi tilstræber, at begge køn er repræsenteret med en 40:60
fordeling i vores øvrige ledelseslag, og vi fokuserer derfor på
at identificere kandidater af begge køn, når vi rekrutterer nye
ledere. Ved behov, og minimum én gang årligt, gennemgår
bestyrelsen i Flügger mangfoldighedspolitikken og foretager
evt. revidering. Der henvises til Flüggers mangfoldighedspo-
litik i nedenstående link: https://www.flugger.com/koncern/
mangfoldighedspolitik/
Flügger har i 2023/24 arbejdet med at øge rekrutteringen af det
underrepræsenterede køn bl.a. gennem tiltag i rekrutterings-
processen. Flügger har i året implementeret rekrutteringsprin-
cipper og - guideline, der understøtter diversitetspolitikken ved
at lederne skal sikre, at diversitet tilgodeses i hhv. ledelsen og
i sammensætningen af teams. Herunder skal kandidater med
minoritet screenes i processen, og der henstilles eksplicit til at
ledere sikrer udvikling af interne kandidater, der kan bidrage til
øget diversitet gennem karriereudvikling i Flügger.
Bestyrelsesudvalg i Flügger group A/S
Selskabet har nedsat et revisionsudvalg samt et nominerings-
og vederlagsudvalg.
Revisionsudvalgets formål er primært at overvåge regnskabsaf-
læggelsesprocessen, herunder overvåge overholdelse af
ldende lovgivning, standarder og andre forskrifter for børsno-
terede selskaber vedrørende regnskabsaflæggelse og offentlig-
relse af finansiel rapportering samt vurdere behovet for intern
revision. Udvalgets medlemmer er valgt af bestyrelsen og består
af Kim Balle (formand) og Jimmi King Mortensen.
Nominerings- og vederlagsudvalget har til formål at indstille
og anbefale kandidater til bestyrelsen, bidrage til at sikre en
sammensætning i overensstemmelse med nærmere fastsatte
kriterier, samt sikre overholdelsen af vederlagspolitik og komme
med forslag til vederlag til bestyrelse og direktion. Udvalgets
medlemmer er valgt af bestyrelsen samt hovedaktionæren og
består af Ulf Schnack (formand), Peter Korsholm og Kim Balle.
God selskabsledelse
Bestyrelsen forholder sig løbende til anbefalinger for god
selskabsledelse og kan konstatere, at stort set alle anbefalinger
følges.
Anbefalinger, som ikke følges i fuldt omfang:
- Anbefaling 3.2.2, idet selskabets tidligere administrerende
direkr, Jimmi King Mortensen, indtrådte d. 1. april 2021 som
næstformand i bestyrelsen.
nssammensætning i moderselskabets ledelse 2023/24
Mål
2026/27
Øverste ledelsesorgan (bestyrelsen)
Samlet antal generalforsamlingsvalgte bestyrelsesmedlemmer 4
Andel af det underrepræsenterede køn 25 % 25 %
Øvrige ledelsesniveauer (direktion og daglig ledelse)
Samlet antal øvrig ledelse 30
Andel af det underrepræsenterede køn 33 % 40 %
- Anbefaling 3.4.2, idet flertallet af medlemmerne i
ledelsesudvalgene ikke er uafhængige.
- Anbefaling 3.5.1, idet selskabet ikke inddrager ekstern bistand
ved bestyrelsesevalueringen, da selskabet vurderer, at den
interne bestyrelsesevaluering er fyldestgørende.
Den fulde redegørelse er tilgængelig på selskabets hjemmeside:
www.flugger.com/investor/corporate-governance/
anbefalinger-god-selskabsledelse/.
Interne kontroller og risikostyring
Direktionen overger løbende interne kontroller og overhol-
delsen af relevant lovgivning samt andre forskrifter og bestem-
melser i forbindelse med regnskabsaflæggelsen. Direktionen
rapporterer løbende herom til bestyrelsen jf. §107b. Rapport
om risikostying kan læses på https://www.flugger.com/investor/
corporate-governance/risikostyring/.
Dataetik
Flügger har vedtaget en retningslinje for dataetik jf. §99d, som
lder for alle selskaber i koncernen og fastsætter rammer-
ne for ansvarlig databehandling i Flügger. Retningslinjen er et
supplement til øvrige etiske, sikkerhedsmæssige og persondata-
retlige tiltag i koncernen. I vores databehandling har vi fokus
på at fastholde et højt niveau af informationssikkerhed og sikre
efter levelse af persondataretlige regler og brugernes rettigheder.
Behandling af data skal behandles i overensstemmelse med de
af Flügger definerede dataetiske principper, såsom ansvarlighed,
gennemsigtighed og tryghed, hvorefter al behandling af data
skal ske til klare afgrænsede formål, ligesom det tilstræbes at
designe gennemsigtighed ind i løsningerne for behandling af
data, således datasubjekterne i videst muligt omfang har direkte
indsigt i data om dem og de behandlinger der bliver foretaget.
Dette gælder for al behandling af data, herunder persondata.
Ligeledes har Flügger iværksat nødvendige tiltag for at sikre, at
data ikke gøres tilgængelige for uautoriserede ved til enhver tid
at have et forsvarligt IT-sikkerhedsniveau.
31
Flügger årsrapport 2023/24
Bestyrelse
Peter Korsholm, formand, uafhængig
Født 1971, indtrådt i bestyrelsen i 2022.
Kvalifikationer: Erfaring med logistik og e-han-
del bl.a. fra bestyrelsesarbejde og investering
i Lomax A/S og Unisport A/S samt specifikt
logistik fra GDL Transport AB og DANX A/S
Group. Omfattende erfaring inden for M&A fra
sin tid som partner i og chef for EQT Partners
Denmark samt fra private investeringer. Dertil
erfaring med regnskabsrapportering, risikosty-
ring og kapitalmarkeder fra stilling som kon-
cernøkonomidirektør i AAK AB og bestyrelses-
medlem og Audit and Risk Committee medlem
i Ørsted A/S.
Omfattende kendskab til bæredygtighedsar-
bejdet og den grønne omstilling gennem sin
post som bestyrelsesmedlem i Ørsted A/S
og Too Good To Go koncernen samt des-
uden som tidligere bestyrelsesmedlem i RGS
Nordic A/S.
Uddannelse: MBA fra Insead, MSc Økonome-
tri og matematisk økonomi fra London School
of Economics, BA Økonomi fra Københavns
Universitet.
Beholdning af Flügger aktier: Togula ApS har
50.000 stk. (storaktionær)
Andre ledelseshverv: Administrerende direk-
r: DSVM Invest A/S, DSV Miljø Group A/S,
Togula ApS og Totalleverancer Sverige
AB. Bestyrelsesformand: Too Good To Go
Holding ApS, Too Good to Go ApS, Nymølle
Stenindustrier A/S, Lion Danmark I ApS og
to helejede datterselskaber af Lion Danmark I
ApS (Lomax-koncernen) samt United Fin-
tech. Bestyrelsesmedlem: Ørsted A/S, DSVM
Invest A/S og ni helejede datterselskaber
samt Bella Group A/S og to helejede datter-
selskaber.
Jimmi King Mortensen, næstformand,
ikke-uafhængig
Født 1974, indtrådt i bestyrelsen i 2021.
Kvalifikationer: Indgående kendskab til Flügger
bl.a. gennem sit hverv, som CEO i Flügger
group A/S fra 2016-2021. +20 års C-level erfa-
ring fra kommercielle & CEO positioner i større
internationale koncerner.
Gennem sit hverv som CEO i Actona Group
stort kendskab til miljømæssig bæredygtighed
qua Actonas Science Based Target initiative
verificerede reduktionsmål.
Uddannelse: MBA Henley Business School.
Harvard, Stanford & INSEAD Executive Pro-
gramme, HD-A Aarhus Universitet.
Beholdning af Flügger aktier: 4.261 stk.
Andre ledelseshverv: CEO i Actona Group A/S
(fra april 2021). Bestyrelsesformand i Sits sp.
Z.o.o., Bestyrelsesformand i Liewood A/S,
Bestyrelsesmedlem i Mads Eg Damgaards
Familiefond samt MEDF Holding A/S.
Kim Balle, uafhængig
Født 1968, indtrådt i bestyrelsen i 2021.
Kvalifikationer: Har gennem sin mangeårige
erfaring fra ledende poster i dansk erhvervsliv
arbejdet med bl.a. økonomistyring, Governan-
ce & Compliance, Corporate Strategy, M&A,
IT & Business Transformation, BI & Artificial
Intelligence samt forretningsudvikling.
I sin rolle som CFO i Torm har Kim Balle
over de seneste år arbejdet indgående med
implementeringen af blandt andet CSRD og
EU Taxonomien og derudover det generelle
kommercielle og operationelle arbejde med
bæredygtighed i virksomheden.
Uddannelse: Bankuddannet, HD-F Aarhus
Universitet, Executive MBA Copenhagen
Business School, Harvard & Oxford University
Executive Programmes, IMD Executive pro-
grammes samt Cyber Security program ved
Copenhagen Business School.
Beholdning af Flügger aktier: 0 stk.
Andre ledelseshverv: Chief Financial Offi-
cer i TORM A/S. Formand for bestyrelsen i
TORM A/S og TORM Fonden samt medlem af
bestyrelsen i Nordea Invest, Lind Capital A/S
og Liewood A/S. Desuden direktør i Kim Balle
Holding ApS.
Bettina Antitsch Mortensen,
ikke-uafhængig
Født 1978, indtrådt i bestyrelsen i 2022.
Kvalifikationer: Har gennem sit ejerskab og le-
delseshverv i M+ koncernen, der blandt andet
omfatter Hybel og M+ Ejendomme, stor mar-
kedsindsigt i bygge- og ejendomsbranchen.
Har samtidig en bred juridisk erfaring med
baggrund som erhvervsadvokat samt efterl-
gende langvarig karriere som forsvarsadvokat
med møderet for Højesteret.
Gennem Bettina Antitsch Mortensens man-
geårige hverv i bygge- og ejendomsbranchen
har hun oparbejdet erfaring inden for især de
dokumentationskrav, der ligger i forbindelse
med byggeri.
Uddannelse: Cand.jur., Uddannet advokat
med møderet for Højesteret, Advokat (H), CBS
Executive bestyrelsesuddannelse.
Beholdning af Flügger aktier: M+ II A/S har
851.487 stk. (storaktionær)
Andre ledelseshverv: Bestyrelsesformand i
M+ Invest A/S samt syv datterselskaber, M+
Ejendomme A/S samt seks datterselskaber,
32
Flügger årsrapport 2023/24
Direktion
Sune Dedenroth Schnack,
Chief Executive Officer
Født 1990. Ansat i Flügger
siden 2018.
Kvalifikationer: Indgående
kendskab til Flügger gennem
ledelseshverv i både koncern
og datterselskaber. Solid
finansiel og strategisk værk-
tøjskasse fra uddannelse og
tidligere job som seniorkonsu-
lent hos Rambøll Management
Consulting.
Uddannelse: M.Sc. Economi-
cs and Business Administrati-
on (Accounting and Finance).
Beholdning af Flügger aktier:
1.319.651 stk. (heraf er de
590.625 stk. A-aktier samt
720.610 stk. B-aktier ejet
sammen med Ulf Schnack
gennem selskabet SUS 2013
ApS (Flügger Holding)).
Optioner: 21.500 stk.
Lucas Eichild,
Chief Financial Officer
Født 1990. Ansat i Flügger
siden 2021.
Kvalifikationer: Erfaring fra
Carnegie Investment Bank
samt tidligere ledelsesrolle
i Flügger med ansvar for
forretningsudvikling.
Uddannelse: M.Sc. Economics
and Business Administration
(Accounting and Finance).
Beholdning af Flügger-aktier:
643 stk.
Optioner: 4.000 stk.
Ulf Schnack, Chief DNA
Officer
Født 1936. Ansat i Flügger
siden 1958.
Kvalifikationer: Mere end 60
års erfaring i Flügger.
Uddannelse: Kemiingeniør fra
Krefeld,
HD-A fra CBS.
Beholdning af Flügger-aktier:
1.350.462 stk. (heraf er de
590.625 stk. A-aktier samt
720.610 stk. B-aktier ejet
sammen med Sune Schnack
gennem selskabet SUS 2013
ApS (Flügger Holding).
Øvrige ledelseshverv: Direktør
i ApS SPKR NR. 2722, BB
2014 ApS og SUS 2013 ApS.
M+ II A/S, Hybel Danmark A/S samt fem
datterselskaber, Stenhøj Husene Holding A/S
samt fire datterselskaber, MPP Holding I A/S
samt fire datterselskaber og Won Holding ApS
samt et datterselskab. Bestyrelsesmedlem i fire
datterselskaber til M+ Invest A/S, ti associere-
de selskaber til M+ Invest A/S samt Ejendoms-
selskabet Houmannsgade ApS. Direkr i F.M.
16 Holding ApS, FM 09 Holding ApS, Hybel
M.K.P. Holding ApS, Hybel M.S. Holding ApS,
RM 07 Holding ApS samt FRB 20 Holding ApS.
Dorthe Susanne Laursen,
medarbejdervalgt
Født 1963, indtrådt i bestyrelsen i 2023.
Payroll og ER Lead i People, Communications
& Culture.
Kvalifikationer: Stor erfaring inden for Flügger
med ansættelse i Payroll og HR siden 1986.
Dorthe har indsigt og forståelse for hvorle-
des nye tiltag og arbejdsprocesser påvirker
organisationen.
Beholdning af Flügger aktier: 30 stk.
Mikkel Kjærsgaard Boelskifte,
medarbejdervalgt
Født 1983, indtrådt i bestyrelsen i 2023.
Country Manager for Flügger Danmark og PP
professional paint.
Kvalifikationer: Stort kendskab til forretningen
som helhed igennem mange års erfaring i flere
forskellige stillinger bla. Regional Manager
- Flügger, Sales Manager Professional - PP
professional paint og senest Country Manager
for Flügger Danmark og PP professional paint.
Beholdning af Flügger aktier: 370 stk.
33
Flügger årsrapport 2023/24
Bestyrelsen og direktionen har dags dato behandlet og god-
kendt årsrapporten for 1. maj 2023 til 30. april 2024 for Flüg-
ger group A/S.
Årsrapporten er aflagt i overensstemmelse med IFRS Ac-
counting Standards som godkendt af EU og yderligere krav i
årsregnskabs loven. Ledelsesberetningen udarbejdes ligeledes
efter yderligere krav i årsregnskabsloven for rsnoterede
selskaber.
Det er vores opfattelse, at koncernregnskabet og årsregnskabet
giver et retvisende billede af koncernens og moderselskabets
aktiver, passiver og finansielle stilling pr. 30. april 2024 samt
af resultatet af koncernens og moderselskabets aktiviteter og
penge strømme for regnskabsåret 1. maj 2023 til 30. april 2024.
Ledelsesberetningen indeholder efter vores opfattelse en retvi-
sende redegørelse for udviklingen i koncernens og modersel-
skabets aktiviteter og økonomiske forhold, årets resultater og
den finansielle stilling for kon cernen og moderselskabet samt en
beskrivelse af de væsentligste risici og usikkerhedsfaktorer, som
koncernen og moderselskabet står overfor.
Det er vores opfattelse, at koncernregnskabet for Flügger group
A/S for regnskabsåret 1. maj 2023 til 30. april 2024, med filnav-
net 5493008AHEOXL9ETQO38-2024-04-30-da.zip, er udarbej-
det efter reglerne i ESEF-forordningen.
Årsrapporten indstilles til generalforsamlingens godkendelse.
dovre, den 27. juni 2024
Ledelsespåtegning
Bestyrelse:
Peter Korsholm, formand Jimmi King Mortensen, næstformand
Kim Balle Bettina Antitsch Mortensen
Dorthe Susanne Laursen Mikkel Kjærsgaard Boelskifte
Direktion:
Sune Dedenroth Schnack, CEO Lucas Eichild, CFO
Ulf Schnack, CDO
34
Flügger årsrapport 2023/24
Til aktionærerne i Flügger group A/S
Revisionspåtegning på regnskabet
Konklusion
Det er vores opfattelse, at koncernregnskabet og årsregnskabet
giver et retvisende billede af koncernens og selskabets aktiver,
passiver og finansielle stilling pr. 30. april 2024 samt af resultatet
af koncernens og selskabets aktiviteter og pengestrømme for
regnskabsåret 1. maj 2023 - 30. april 2024 i overensstemmelse
med IFRS Accounting Standards som godkendt af EU og yderli-
gere krav i årsregnskabsloven.
Vores konklusion er konsistent med vores revisionsprotokollat til
revisionsudvalget og bestyrelsen.
Hvad har vi revideret
Flügger group A/S’ koncernregnskab og årsregnskab for regn-
skabsåret 1. maj 2023 - 30. april 2024 omfatter resultatopgørelse
og totalindkomstopgørelse, balance, egenkapitalopgørelse,
pengestrømsopgørelse og noter, herunder anvendt regnskabs-
praksis, for såvel koncernen som selskabet (regnskabet”).
Grundlag for konklusion
Vi udførte vores revision i overensstemmelse med internationale
standarder om revision (ISA) og de yderligere krav, der er gæl-
dende i Danmark. Vores ansvar ifølge disse standarder og krav
er nærmere beskrevet i revisionspåtegningens afsnit Revisors
ansvar for revisionen af regnskabet.
Det er vores opfattelse, at det opnåede revisionsbevis er til-
strækkeligt og egnet som grundlag for vores konklusion.
Uafhængighed
Vi er uafngige af koncernen i overensstemmelse med Inter-
national Ethics Standards Board for Accountants’ internationale
retningslinjer for revisorers etiske adfærd (IESBA Code) og de
Den uafhængige revisors revisionspåtegning
yderligere etiske krav, der er gældende i Danmark, ligesom vi har
opfyldt vores øvrige etiske forpligtelser i overensstemmelse med
disse krav og IESBA Code.
Efter vores bedste overbevisning er der ikke udført forbudte ik-
ke-revisionsydelser som omhandlet i artikel 5, stk. 1, i forordning
(EU) nr. 537/2014.
Valg
Vi blev første gang valgt som revisor for Flügger group A/S den
22. august 2011 for regnskabret 2011/12 . Vi er genvalgt årligt
ved generalforsamlingsbeslutning i en samlet sammenhæn-
gende opgaveperiode på 13 år frem til og med regnskabsåret
2023/24. Vi blev genudpeget efter en udbudsprocedure
generalforsamlingen den 11. august 2021.
Centrale forhold ved revisionen
Centrale forhold ved revisionen er de forhold, der efter vores
faglige vurdering var mest betydelige ved vores revision af regn-
skabet for 2023/24. Disse forhold blev behandlet som led i vores
revision af regnskabet som helhed og udformningen af vores
konklusion herom. Vi afgiver ikke nogen særskilt konklusion om
disse forhold.
Måling af varebeholdninger
Værdiansættelsen af koncernens varebeholdninger, der består af
råvarer, varer under fremstilling samt færdigvarer og handelsva-
rer, er baseret på en række ledelsesmæssige skøn vedrørende
opgørelse af standardkostpriser, tillæg for indirekte produktions-
omkostninger og vurdering af ukurans, herunder i forhold til valg
af metoder, data og de af ledelsen anvendte forudsætninger.
Vi fokuserede på området som følge af varebeholdningernes og
vareforbrugets væsentlighed for regnskabet og kompleksiteten i
de udøvede regnskabsmæssige skøn.
Vi henviser til beskrivelsen i note 2, 6 og 16 i koncernregnskabet.
Hvordan vi har behandlet det centrale forhold ved
revisionen
Vi udførte risikovurderingshandlinger med henblik på at opnå en
forståelse af it-systemer, forretningsgange og relevante kontroller
vedrørende varebeholdninger og vareforbrug. For kontrollerne
vurderede vi, om de var designet og implementeret til effektivt
at adressere risikoen for væsentlig fejlinformation. For udvalgte
kontroller, som vi planlagde at basere os på, testede vi, om de
var udført på konsistent basis.
Vi vurderede ledelsens model til opgørelse af standardkostpriser
og indirekte produktionsomkostninger, samt testede om bereg-
ningerne var foretaget på et konsistent grundlag i overensstem-
melse med koncernens regnskabspraksis.
Vi testede stikprøvevist for- og efterkalkulationer, herunder
beregningernes nøjagtighed og vurderede de væsentligste
forudsætninger.
Vi vurderede ledelsens model til opgørelse af ukurans, herunder
ledelsens vurdering af nedskrivningsbehov som følge af pris-
udvikling, sammensætning af sortiment, langsomt omsættelige
varer samt andre indikatorer på ukurans.
Udtalelse om ledelsesberetningen
Ledelsen er ansvarlig for ledelsesberetningen.
Vores konklusion om regnskabet omfatter ikke ledelsesberet-
ningen, og vi udtrykker ingen form for konklusion med sikkerhed
om ledelsesberetningen.
I tilknytning til vores revision af regnskabet er det vores ansvar
at læse ledelsesberetningen og i den forbindelse overveje, om
ledelsesberetningen er væsentligt inkonsistent med regnskabet
eller vores viden opnået ved revisionen eller på anden måde
synes at indeholde væsentlig fejlinformation.
Vores ansvar er derudover at overveje, om ledelsesberetningen
indeholder krævede oplysninger i henhold til årsregnskabsloven
og artikel 8 i forordning (EU) 2020/852 (taksonomiforordningen).
35
Flügger årsrapport 2023/24
Baseret på det udførte arbejde er det vores opfattelse, at ledel-
sesberetningen er i overensstemmelse med koncernregnskabet
og årsregnskabet og er udarbejdet i overensstemmelse med
årsregnskabslovens krav og oplysningskravene i artikel 8 i tak-
sonomiforordningen. Vi har ikke fundet væsentlig fejlinformation i
ledelsesberetningen.
Ledelsens ansvar for regnskabet
Ledelsen har ansvaret for udarbejdelsen af et koncernregnskab
og et årsregnskab, der giver et retvisende billede i overensstem-
melse med IFRS Accounting Standards som godkendt af EU
og yderligere krav i årsregnskabsloven. Ledelsen har endvidere
ansvaret for den interne kontrol, som ledelsen anser for nødven-
dig for at udarbejde et regnskab uden væsentlig fejlinformation,
uanset om denne skyldes besvigelser eller fejl.
Ved udarbejdelsen af regnskabet er ledelsen ansvarlig for at
vurdere koncernens og selskabets evne til at fortsætte driften; at
oplyse om forhold vedrørende fortsat drift, hvor dette er relevant;
samt at udarbejde regnskabet på grundlag af regnskabsprincip-
pet om fortsat drift, medmindre ledelsen enten har til hensigt at
likvidere koncernen eller selskabet, indstille driften eller ikke har
andet realistisk alternativ end at gøre dette.
Revisors ansvar for revisionen af regnskabet
Vores mål er at opnå høj grad af sikkerhed for, om regnskabet
som helhed er uden væsentlig fejlinformation, uanset om denne
skyldes besvigelser eller fejl, og at afgive en revisionspåtegning
med en konklusion. Høj grad af sikkerhed er et højt niveau af
sikkerhed, men er ikke en garanti for, at en revision, der udføres
i overensstemmelse med ISA og de yderligere krav, der er
ldende i Danmark, altid vil afdække væsentlig fejlinforma-
tion, når sådan findes. Fejlinformationer kan opstå som følge
af besvigelser eller fejl og kan betragtes som væsentlige, hvis
det med rimelighed kan forventes, at de enkeltvis eller samlet
har indflydelse på de økonomiske beslutninger, som brugerne
træffer på grundlag af regnskabet.
Som led i en revision, der udføres i overensstemmelse med ISA
og de yderligere krav, der er gældende i Danmark, foretager vi
faglige vurderinger og opretholder professionel skepsis under
revisionen. Herudover:
- Identificerer og vurderer vi risikoen for væsentlig fejlinformation
i regnskabet, uanset om denne skyldes besvigelser eller fejl,
udformer og udfører revisionshandlinger som reaktion på disse
risici samt opnår revisionsbevis, der er tilstrækkeligt og egnet
til at danne grundlag for vores konklusion. Risikoen for ikke at
opdage væsentlig fejlinformation forårsaget af besvigelser er
jere end ved væsentlig fejlinformation forårsaget af fejl, idet
besvigelser kan omfatte sammensværgelser, dokumentfalsk,
bevidste udeladelser, vildledning eller tilsidesættelse af intern
kontrol.
- Opnår vi forståelse af den interne kontrol med relevans for
revisionen for at kunne udforme revisionshandlinger, der er
passende efter omstændighederne, men ikke for at kunne
udtrykke en konklusion om effektiviteten af koncernens og
selskabets interne kontrol.
- Tager vi stilling til, om den regnskabspraksis, som er anvendt
af ledelsen, er passende, samt om de regnskabsmæssige
skøn og tilknyttede oplysninger, som ledelsen har udarbejdet,
er rimelige.
- Konkluderer vi, om ledelsens udarbejdelse af regnskabet
på grundlag af regnskabsprincippet om fortsat drift er
passende, samt om der på grundlag af det opnåede
revisionsbevis er væsentlig usikkerhed forbundet med
begivenheder eller forhold, der kan skabe betydelig tvivl om
koncernens og selskabets evne til at fortsætte driften. Hvis
vi konkluderer, at der er en væsentlig usikkerhed, skal vi i
vores revisionspåtegning gøre opmærksom på oplysninger
herom i regnskabet eller, hvis sådanne oplysninger ikke er
tilstrækkelige, modificere vores konklusion. Vores konklusioner
er baseret på det revisionsbevis, der er opnået frem til datoen
for vores revisionspåtegning. Fremtidige begivenheder eller
forhold kan dog medføre, at koncernen og selskabet ikke
længere kan fortsætte driften.
- Tager vi stilling til den samlede præsentation, struktur og
indhold af regnskabet, herunder noteoplysningerne, samt
om regnskabet afspejler de underliggende transaktioner og
begivenheder på en sådan måde, at der gives et retvisende
billede heraf.
- Opnår vi tilstrækkeligt og egnet revisionsbevis for de finansielle
oplysninger for virksomhederne eller forretningsaktiviteterne
i koncernen til brug for at udtrykke en konklusion om
koncernregnskabet. Vi er ansvarlige for at lede, føre tilsyn med
og udføre koncernrevisionen. Vi er eneansvarlige for vores
revisionskonklusion.
Vi kommunikerer med den øverste ledelse om blandt andet det
planlagte omfang og den tidsmæssige placering af revisionen
samt betydelige revisionsmæssige observationer, herunder
eventuelle betydelige mangler i intern kontrol, som vi identificerer
under revisionen.
Vi afgiver også en udtalelse til den øverste ledelse om, at vi har
opfyldt relevante etiske krav vedrørende uafhængighed, og oply-
ser den om alle relationer og andre forhold, der med rimelighed
kan tænkes at påvirke vores uafhængighed og, hvor dette er
relevant, anvendte sikkerhedsforanstaltninger eller handlinger
foretaget for at eliminere trusler.
Med udgangspunkt i de forhold, der er kommunikeret til den
øverste ledelse, fastslår vi, hvilke forhold der var mest betydelige
ved revisionen af regnskabet for den aktuelle periode og dermed
er centrale forhold ved revisionen. Vi beskriver disse forhold i
vores revisionspåtegning, medmindre lov eller øvrig regulering
udelukker, at forholdet offentliggøres.
36
Flügger årsrapport 2023/24
Erkring om overholdelse af
ESEF-forordningen
Som et led i revisionen af regnskabet for Flügger group A/S har
vi udført handlinger med henblik på at udtrykke en konklusion
om, hvorvidt årsrapporten for regnskabsåret 1. maj 2023 til 30.
april 2024, med filnavnet 5493008AHEOXL9ETQO38-2024-04-
30-da.zip, er udarbejdet i overensstemmelse med EU-Kom-
missionens delegerede forordning 2019/815 om det fælles
elektroniske rapporteringsformat (ESEF-forordningen), som
indeholder krav til udarbejdelse af en årsrapport i XHTML-format
og iXBRL-opmærkning af koncernregnskabet inklusive noter.
Ledelsen har ansvaret for at udarbejde en årsrapport, som over-
holder ESEF-forordningen, herunder:
- Udarbejdelse af årsrapporten i XHTML-format,
- Udvælgelse og anvendelse af passende iXBRL-tags, herunder
udvidelser til ESEF-taksonomien og forankring heraf til
elementer i taksonomien, for finansiel information, som kræves
opmærket, med udøvelse af skøn hvor nødvendigt,
- At sikre konsistens mellem iXBRL-opmærket data og det
menneskeligt læsbare koncernregnskab, og
- For den interne kontrol, som ledelsen anser for nødvendig
for at udarbejde en årsrapport, som overholder
ESEF-forordningen.
Vores ansvar er, baseret på det opnåede bevis, at opnå høj grad
af sikkerhed for, om årsrapporten i alle væsentlige henseender
er udarbejdet i overensstemmelse med ESEF-forordningen, og
at udtrykke en konklusion. Arten, omfanget og den tidsmæssige
placering af de valgte handlinger afhænger af revisors faglige
vurdering, herunder vurdering af risikoen for væsentlige afvigel-
ser fra kravene i ESEF-forordningen, uanset om disse skyldes
Torben Jensen
Statsautoriseret revisor
mne18651
Christian Møller Gyrsting
Statsautoriseret revisor
mne44111
besvigelser eller fejl. Handlingerne omfatter:
- Kontrol af, om årsrapporten er udarbejdet i XHTML-format,
- Opnåelse af en forståelse af selskabets proces for
iXBRL-opmærkning og af den interne kontrol vedrørende
opmærkningsprocessen,
- Vurdering af fuldstændigheden af iXBRL-opmærkningen af
koncernregnskabet inklusive noter,
- Vurdering af, hvorvidt anvendelse af iXBRL-elementer fra
ESEF-taksonomien og selskabets oprettelse af udvidelser til
taksonomien er passende, når relevante elementer i ESEF-
taksonomien ikke er identificeret,
- Vurdering af forankringen af udvidelser til elementer i ESEF-
taksonomien, og
- Afstemning af iXBRL-opmærket data med det reviderede
koncernregnskab.
Det er vores opfattelse, at årsrapporten for regnskabsåret 1.
maj 2023 til 30. april 2024, med filnavnet 5493008AHEOX-
L9ETQO38-2024-04-30-da.zip, i alle væsentlige henseender er
udarbejdet i overensstemmelse med ESEF-forordningen.
Hellerup, 27. juni 2024
PricewaterhouseCoopers
Statsautoriseret Revisionspartnerselskab
CVR-nr. 3377 1231
37
Flügger årsrapport 2023/24
Hovedopgørelser
Resultat- og totalindkomstopgørelse � � � � � � � � � � � � � � � � � 39
Balance � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 40
Egenkapitalopgørelse � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 41
Pengestrømsopgørelse � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 42
Koncernregnskab
Noter
1 Anvendt regnskabspraksis � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 43
2 Væsentlige regnskabsmæssige skøn, vurderinger
og valg af den anvendte regnskabspraksis � � � � � � � � 44
3� Nye og ændrede regnskabsstandarder samt
fortolkningsbidrag � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 45
4� Segmentoplysninger � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 46
5� Omkostninger til personale, direktion og bestyrelse 48
6� Omkostninger til vareforbrug og nedskrivning for
ukurans, afskrivninger og revision � � � � � � � � � � � � � � � 50
7 Andre driftsindtægter � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 51
8� Andre driftsomkostninger � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 51
9� Finansielle indtægter � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 51
10 Finansielle omkostninger � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 51
11� Skat � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 52
12 Ophørende aktiviteter � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 53
13� Immaterielle aktiver� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 54
14� Materielle aktiver � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �56
15� Materielle aktiver – leasing � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 58
16� Varebeholdninger � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 59
17� Tilgodehavender � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 59
18� Dagsværdimåling af finansielle instrumenter � � � � � � �60
19� Selskabskapital � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 61
20� Anden gæld � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 62
21 Gældsforpligtelse vedrørende put-optioner � � � � � � � � 62
22 Forfaldstidspunkter af gældsforpligtelser � � � � � � � � � 63
23� Pantsætninger � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 64
24� Eventualforpligtelser � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 64
25� Begivenheder efter udløb af regnskabsåret � � � � � � � � 64
26� rtstående parter � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 64
27� Koncernforhold � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �65
28 Finansielle risici � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �66
38
Flügger årsrapport 2023/24 – 1.000 DKK
Note 2022/23 2023/24
4 Nettoomsætning 2.130.156 2.208.344
5, 6 Produktionsomkostninger -1.102.425 -1.073.261
Bruttoresultat 1.027.731 1.135.083
5, 6 Salgs- og distributionsomkostninger -859.672 -871.546
5, 6 Administrationsomkostninger -183.690 -197.758
7 Andre driftsindtægter 6.089 6.147
8 Andre driftsomkostninger -2.258 -3.974
Primært driftsresultat før nedskrivning -11.800 67.952
Tilbageført nedskrivning Eskaro 4.188 -
Primært driftsresultat -7.612 67.952
9 Finansielle indtægter 39.620 20.996
10 Finansielle omkostninger -48.753 -42.623
Resultat før skat -16.745 46.325
11 Skat 8.151 -21.057
Årets resultat af fortsættende aktiviteter -8.594 25.268
12 Årets resultat af ophørende aktiviteter 23.003 -9.223
Årets resultat 14.409 16.045
Resultatfordeling fortsættende aktiviteter
Aktionær i Flügger group A/S andel -20.146 18.632
Minoritetsinteresser 11.552 6.636
Årets resultat -8.594 25.268
Resultat pr. aktie fortsættende aktiviteter
19 Resultat pr� aktie a 20 DKK -6,7 6,2
19 Udvandet resultat pr� aktie a 20 DKK -6,7 6,2
Resultatfordeling inkl. ophørende aktiviteter
Aktionær i Flügger group A/S andel -4.034 4.226
Minoritetsinteresser 18.443 11.819
Årets resultat 14.409 16.045
Resultat pr. aktie inkl. ophørende aktiviteter
Resultat pr� aktie a 20 DKK -1,3 1,4
Udvandet resultat pr� aktie a 20 DKK -1,3 1,4
2022/23 2023/24
Årets resultat 14.409 16.045
Poster der recirkuleres til resultatopgørelse:
Kursregulering, døtre m�v -73.794 13.305
Anden totalindkomst i alt -73.794 13.305
Totalindkomst i alt -59.385 29.350
Totalindkomstfordeling fortsættende aktiviteter
Aktionær i Flügger group A/S andel -93.940 31.937
Minoritetsinteresser 11.552 6.636
Årets resultat -82.388 38.573
Totalindkomstfordeling inkl. ophørende aktiviteter
Aktionær i Flügger group A/S andel -67.911 13.769
Minoritetsinteresser 8.526 15.581
Årets resultat -59.385 29.350
Resultatopgørelse Totalindkomstopgørelse
39
Flügger årsrapport 2023/24 – 1.000 DKK
Note 30.04.2023 30.04.2024
Aktiver
13 Goodwill 145.122 147.099
13 Software 41.245 27.670
13 Andre immaterielle aktiver 30.975 28.929
13 Forudbetalinger immaterielle aktiver 23.381 23.877
Immaterielle aktiver 240.723 227.575
14 Grunde og bygninger 296.843 272.551
14 Tekniske anlæg og maskiner 94.327 135.939
14 Andet driftsmateriel 85.000 81.790
15 Leasingaktiver 328.735 321.565
14 Anlæg under udførelse 108.640 24.633
Materielle aktiver 913.545 836.478
11 Udskudt skatteaktiv 39.547 23.656
Langfristede aktiver 1.193.815 1.087.709
16 Varebeholdninger 468.557 362.131
17 Tilgodehavender 451.735 470.825
Værdipapirer 56 54
Likvide beholdninger 17.674 18.084
Kortfristede aktiver 938.022 851.094
Aktiver i alt 2.131.837 1.938.803
Note 30.04.2023 30.04.2024
Passiver
19 Selskabskapital 60.000 60.000
Reserve for valutakursregulering -156.176 -146.633
Overført resultat 776.121 820.674
Foreslået udbytte 15.000 15.000
Egenkapital, ekskl. minoriteter 694.945 749.041
Minoritetsandel 78.646 71.725
Egenkapital 773.591 820.766
11 Udskudt skat 28.957 27.143
15 Leasingforpligtelse 250.879 264.450
22 Realkreditlån 112.710 112.710
22 Bankgæld 6.646 -
Anden gæld 3.965 1.422
21 Gældsforpligtelse vedrørende put-option 50.631 4.604
Langfristede forpligtelser 453.788 410.329
15 Leasingforpligtelse 88.368 69.658
22 Bankgæld 333.658 260.154
26 Gæld til nærtstående parter 14.170 13.647
Leverandører 252.660 191.689
Selskabsskat 21.212 10.246
20 Anden gæld 162.979 162.294
21 Gældsforpligtelse vedrørende put-option 31.379 -
Periodeafgrænsningsposter 32 20
22 Kortfristede forpligtelser 904.458 707.708
Passiver i alt 2.131.837 1.938.803
Balance
40
Flügger årsrapport 2023/24 – 1.000 DKK
Egenkapitalopgørelse
Selskabskapital
Reserve for
valutakurs-
reguleringer
Overrt
resultat
Foreslået/
udloddet
udbytte
Selskabets
andel
Minoritets-
interesser
Egenkapital
i alt
Egenkapital 30. april 2022 60.000 -92.299 851.124 30.000 848.825 70.120 918.945
Årets resultat - - -4.034 - -4.034 18.443 14.409
Poster der recirkuleres til resultatopgørelse:
Kursregulering, døtre m�v - -63.877 - - -63.877 -9.917 -73.794
Anden totalindkomst - -63.877 - - -63.877 -9.917 -73.794
Skat af anden totalindkomst - - - - - - -
Totalindkomst i alt - -63.877 -4.034 - -67.911 8.526 -59.385
Udloddet udbytte - - - -30.000 -30.000 - -30.000
Udbytte egne aktier - - 72 - 72 - 72
Put-option - - -82.010 - -82.010 - -82.010
Foreslået udbytte - - -15.000 15.000 - - -
Salg af egne aktier - - 23.050 - 23.050 - 23.050
Aktiebaseret vederlæggelse - - 2.919 - 2.919 - 2.919
Transaktioner med aktionærer i alt - - -70.969 -15.000 -85.969 - -85.969
Egenkapital 30. april 2023 60.000 -156.176 776.121 15.000 694.945 78.646 773.591
Årets resultat - - 4.226 - 4.226 11.819 16.045
Poster der recirkuleres til resultatopgørelse:
Kursregulering, døtre m�v - -6.955 - - -6.955 3.762 -3.193
Recirkulering kursreguleringer vedr� solgte datterselskaber - 16.498 - - 16.498 - 16.498
Anden totalindkomst - 9.543 - - 9.543 3.762 13.305
Skat af anden totalindkomst - - - - - - -
Totalindkomst i alt - 9.543 4.226 - 13.769 15.581 29.350
Udloddet udbytte - - - -15.000 -15.000 - -15.000
Udbytte egne aktier - - 18 - 18 - 18
Minoriteter, afgang - - - - - -22.502 -22.502
Put-option - - 52.801 - 52.801 - 52.801
Foreslået udbytte - - -15.000 15.000 - - -
Køb af egne aktier - - -3.008 - -3.008 - -3.008
Aktiebaseret vederlæggelse - - 5.516 - 5.516 - 5.516
Transaktioner med aktionærer i alt - - 40.327 - 40.327 -22.502 17.825
Egenkapital 30. april 2024 60.000 -146.633 820.674 15.000 749.041 71.725 820.766
41
Flügger årsrapport 2023/24 – 1.000 DKK
Note 2022/23 2023/24
Primært driftsresultat -7.612 67.952
6 Af- og nedskrivninger 153.152 169.498
Andre ikke- kontante poster 9.203 -34.042
Ændring i tilgodehavender 9.119 -24.266
Ændring i varebeholdninger 26.843 40.582
Ændring i leverandørgæld -40.050 -23.930
Ændring i anden driftsafledt gæld -26.830 14.868
Pengestrømme fra drift før finans og skat 123.825 210.662
8 Finansielle indtægter 1.516 4.614
9 Finansielle omkostninger -11.799 -20.541
Pengestrømme fra drift før betalt skat 113.542 194.735
Betalt skat -22.765 -1.999
Pengestrømme fra driftsaktivitet ophørende aktiviteter -2.304 1.442
Pengestrømme fra driftsaktivitet 88.473 194.178
13 Køb af immaterielle anlægsaktiver -13.265 -6.975
14 Køb af materielle anlægsaktiver -72.468 -53.845
Salg af anlægsaktiver 1.258 1.087
Ændring i tilgodehavende frasolgt virksomhed 892 469
Udskudt betaling vedr� køb af virksomhed - -2.235
Pengestrømme til investeringsaktivitet ophørende
aktiviteter
-500 -4.911
Pengestrømme til investeringsaktivitet -84.083 -66.410
Pengestrømme efter investeringsaktivitet 4.390 127.768
Træk på kredit 88.187 -32.802
Optagelse af gæld nærtstående parter - 1.831
Afdrag på gæld nærtstående parter -22.830 -2.354
15 Afdrag på leasinggæld -76.530 -84.960
Betalt udbytte -29.928 -14.982
Køb/salg af egne aktier 23.050 -3.008
Pengestrømme til finansieringsaktivitet ophørende aktiviteter -5.428 6.556
Pengestrømme til finansieringsaktivitet -23.479 -129.719
Årets pengestrømme -19.089 -1.951
Likvide beholdninger primo 35.002 17.674
Kursregulering 1.761 2.361
Likvide beholdninger ultimo 17.674 18.084
Pengestrømsopgørelsens tal kan ikke direkte udledes af koncernbalancens tal, idet primo balancerne
for de udenlandske, tilknyttede virksomheder er omregnet til ultimokurser i de enkelte år Bankkonti
og aftaleindlån ultimo indeholder bundne midler på i alt 0,2 mio� DKK (sidste år 0,2 mio� DKK)�
Pengestrømsopgørelse
Anvendt regnskabspraksis
Pengestrømsopgørelse
Pengestrømsopgørelsen viser pengestrømme for året fordelt på drifts-, investerings- og
finansieringsaktivitet samt likvide beholdninger ved årets begyndelse og slutning�
Pengestrømme fra driftsaktivitet opgøres efter den indirekte metode med udgangspunkt i
årets resultat efter betalte renter og skat reguleret for ikke- kontante driftsposter og ændrin-
ger i driftskapitalen�
Pengestrømme fra investeringsaktivitet omfatter betalinger i forbindelse med køb og salg
af virksomheder og aktiviteter, køb og salg af immaterielle, materielle og andre langfristede
aktiver�
Pengestrømme fra finansieringsaktivitet omfatter ændringer i størrelse eller sammensætning
af selskabskapital og omkostninger forbundet hermed samt optagelse af lån, afdrag på
rente rende gæld, betalte leasingomkostninger, køb af egne aktier samt betalt udbytte til
aktionærer mv
Pengestrømme i andre valutaer end den funktionelle valuta omregnes med transaktions-
dagens kurser
Likvide beholdninger
Likvide beholdninger omfatter kassebeholdninger, værdipapirer og bankindeståender,
herunder aftaleindlån med en restløbetid på købstidspunktet på under 3 måneder, og som
uden hindring kan omsættes til likvide beholdninger, og hvorpå der kun er ubetydelige risici
for værdiændringer� Beholdningerne måles til nominel værdi
-200.000
-100.000
0
200.000
100.000
Likvid beholdning
primo
Drift Investering Finansiering Likvid beholdning
ultimo
Udviklingen i pengestrømme
2022/23 2023/24
42
Flügger årsrapport 2023/24 – 1.000 DKK
Note 1. Anvendt regnskabspraksis
Dette afsnit beskriver Flügger- koncernens generelle anvendte
regnskabspraksis� En mere detaljeret beskrivelse af anvendt
regnskabspraksis er præsenteret i de respektive noter
Beskrivelsen af regnskabspraksis i noterne udgør en del af den
samlede regnskabspraksis for Flügger- koncernen
Årsrapporten for Flügger koncernen 2023/24 aflægges i over-
ensstemmelse med IFRS Accounting Standards som godkendt
af EU og yderligere krav i årsregnskabsloven�
Grundlag for udarbejdelse
Moderselskabets funktionelle valuta er DKK, hvorfor årsrap-
porten præsenteres i denne valuta� Årsrapporten aflægges
i 1�000 DKK�
Den anvendte regnskabspraksis er uændret i forhold til årsregn-
skabet for 2022/23 med undtagelse af nedenstående
Ophørende aktiviteter
Resultat efter skat af ophørte aktiviteter og værdiregulering efter
skat af tilhørende aktiviteter og forpligtelser samt gevinst/tab
ved salg præsenteres særskilt i resultatopgørelsen og penge-
strømmene fra aktiviteter bestemt for salg præsenteres særskilt i
pengestrømsopgørelsen� Sammenligningstal tilpasses�
Korrektion af fejl
I forbindelse med opgørelse af frasalget af Eskaro Group AB,
blev der opdaget en fejl i opgørelsen vedrørende minoritetsin-
teresser for Eskaro samt Unicell� Derfor er minoriteterne pr� 1�
maj 2023 rettet fra 32 mio� DKK til 79 mio� DKK og pr� 1� maj
2022 fra 13 mio� DKK til 70 mio� DKK� Modposten til rettelse af
minoritetsinteresser er overført resultat� Der er alene tale om en
korrektion inden for egenkapitalen� Der er således ingen effekt
på resultatopgørelse og pengestrømsopgørelse
Koncernregnskabet
Koncernregnskabet omfatter modervirksomheden Flügger
group A/S og dattervirksomheder, hvor Flügger group A/S har
bestemmende indflydelse�
Koncernen har bestemmende indflydelse over en virksomhed,
hvis koncernen er eksponeret for eller har ret til variable afkast
fra sin involvering i virksomheden og har mulighed for at påvirke
disse afkast gennem sin råderet over virksomheden�
Ved vurdering af, om koncernen har bestemmende indflydelse,
tages hensyn til de facto- kontrol og potentielle stemmerettighe-
der, der på balancetidspunktet er reelle og har substans
Koncernregnskabet er udarbejdet som et sammendrag af mo-
derselskabets og de enkelte dattervirksomheders regnskaber
opgjort efter koncernens regnskabspraksis� Der elimineres for
koncerninterne indtægter, omkostninger, renter, mellemværen-
der, udbytter, urealiserede avancer på varebeholdninger samt
realiserede og urealiserede fortjenester og tab ved transaktioner
mellem de konsoliderede virksomheder
En oversigt over koncernvirksomhederne fremr af note 27
Omregning af fremmed valuta
For hver af de rapporterende virksomheder i koncernen fastsæt-
tes en funktionel valuta� Den funktionelle valuta er den valuta,
som benyttes i det primære økonomiske miljø, hvori den enkelte
rapporterende virksomhed opererer� Transaktioner i andre
valutaer end den funktionelle valuta er transaktioner i fremmed
valuta�
Transaktioner i fremmed valuta omregnes ved første indreg-
ning til den funktionelle valuta efter transaktionsdagens kurs�
Valutakursdifferencer, der opstår mellem transaktionsdagens
kurs og betalingsdagens kurs, indregnes under finansielle poster
i resultatopgørelsen�
Tilgodehavender, forpligtelser og andre monetære poster i
fremmed valuta omregnes til den funktionelle valuta til balance-
dagens kurs� Realiserede og urealiserede valutakursgevinster og
- tab indregnes i resultatopgørelsen under finansielle poster
Ved indregning i koncernregnskabet af virksomheder med en
anden funktionel valuta end Flügger group A/S omregnes resul-
tatopgørelsen og anden totalindkomst til dagskurs� Aktiver og
forpligtelser omregnes til balancedagens valutakurs�
Kursforskelle, opstået ved omregning af disse virksomheders
egenkapital ved årets begyndelse til balancedagens valutakurser
og ved omregning af totalindkomst fra transaktionsdagens kurs
til balancedagens valutakurser, indregnes i anden totalindkomst
og præsenteres direkte på egenkapitalen under en særskilt
reserve�
43
Flügger årsrapport 2023/24 – 1.000 DKK
Note 2. Væsentlige regnskabsmæssige skøn, vurderinger
og valg af den anvendte regnskabspraksis
Ved vurderingen af den regnskabsssige værdi af visse
aktiver og forpligtelser kræves skøn over, hvorledes fremtidige
begivenheder påvirker værdien af disse aktiver og forpligtelser
på balancedagen�
De foretagne skøn er baseret på historiske erfaringer og andre
faktorer, som ledelsen vurderer er forsvarlige, men som i sagens
natur kan være usikre og uforudsigelige� Forudsætningerne kan
være ufuldstændige eller unøjagtige, og uventede begivenheder
eller omstændigheder kan opstå�
Endvidere er virksomheden underlagt normale forretningsmæs-
sige risici og usikkerheder, som kan føre til, at de faktiske resul-
tater afviger fra disse skøn� Generelle risici for Flügger er omtalt i
ledelsens beretning samt i note 28�
For Flügger-koncernen vil skøn, der er væsentlige for regn-
skabsaflæggelsen, foretages blandt andet ved opgørelsen af
af- og nedskrivninger, ved gennemførelse af nedskrivningstests
for immaterielle aktiver, herunder goodwill, opgørelse og værdi af
leasingaktiver, værdi af varebeholdninger og udskudt skat�
Nedskrivningstest
Nedskrivningstests gennemføres årligt for den aktiverede
goodwill i koncernen, eller når der er indikation på et nedskriv-
ningsbehov� I nedskrivningstesten foretages der skøn over,
om de dele af virksomheden (pengestrømsfrembringende
enheder), som goodwillen knytter sig til, vil være i stand til at
generere tilstrækkelige positive nettopengestrømme i fremtiden
til at understøtte værdien af goodwill og øvrige nettoaktiver i
den pågældende virksomhed� Der snnes over forventede
pengestrømme mange år ud i fremtiden, hvilket fører til en vis
usikkerhed� Usikkerheden er afspejlet i den valgte diskonte-
ringsrente� Ved udgangen af regnskabsåret 2023/24 udgjorde
goodwill 147 mio� DKK� Der er i regnskabsåret ikke konstateret
nedskrivningsbehov for den indregnede goodwill
I forbindelse med anskaffelse af materielle aktiver samt software
foretages en vurdering af de forventede brugstider af aktiverne
samt den regnskabsmæssige værdi� Endvidere foretages skøn
over de enkelte aktivers restværdi� Restværdi og restlevetid
revurderes årligt� Koncernens materielle aktiver udgør i alt
836 mio� DKK� Der henvises i øvrigt til note 14 og 15�
Varebeholdninger
Værdiansættelsen af varebeholdninger er baseret på en række
ledelsesmæssige skøn vedrørende opgørelse af indirekte
produktionsomkostninger og ukurans� Ukurans vurderes med
udgangspunkt i konkrete specifikke markedsforhold, produkti-
onsmetoder, sortimentstilpasninger mv
For aktiverede indirekte produktionsomkostninger, udarbejdes
der løbende for- og efterkalkulationer til vurdering af kostpri-
ser for varer under fremstilling og egenproducerede varer
Varebeholdninger udgør i alt 362 mio� DKK pr� 30� april 2024,
og hensættelse til nedskrivning for ukurans udgør 28 mio� DKK
Der henvises i øvrigt til specifikation heraf i note 6 og 16
Udskudt skat
Udskudte skatteaktiver, herunder værdien af fremførsels-
berettigede underskud, indregnes med den værdi, de forventes
at kunne udnyttes til ved fremtidig indtjening eller modregning i
udskudte skatteforpligtelser� Ledelsen foretager derfor skøn over
den fremtidige indtjening i forbindelse med vurdering af, om ud-
skudte skatteaktiver vil blive anvendt� Den regnskabsmæssige
værdi af koncernens udskudte skatteaktiver udgør 24 mio� DKK�
Hertil kommer 10,7 mio� DKK, der ikke er indregnet, primært
vedrørende skattemæssige underskud, der ikke forventes ud-
nyttet inden for en overskuelig fremtid� Udskudt skat er nærmere
beskrevet i note 11
Gældsforpligtelse vedrørende put-optioner
I forbindelse med frasalget af Eskaro Group AB beholdte Flügger
aktiviteterne i Ukraine� Flügger ejer 80 % af Eskaro Ukraine AB,
men har indgået aftale om, at minoritetsaktionæren kan udnytte
en put-option på sin ejerandel i selskabet� Forpligtelsen opres
frem til udnyttelsestidspunktet som løbende 12 måneders
EBITDA ganget med en multipel, fratrukket nettorentebærende
gæld og reguleret for forskellen mellem arbejdskapitalen på
udnyttelsestidspunktet og den gennemsnitlige arbejdskapital�
Opgørelsen af gældsforpligtelsen er forbundet med betydelige
skøn, da der er usikkerhed om den fremtidige indtjening, herun-
der udviklingen i arbejdskapitalen og den rentebærende gæld
som følge af krigen i Ukraine, valutasikkerhed, samt sanktioner
Pr� 30� april 2024 er gældsforpligtelsen opgjort til 5 mio� DKK�
Der henvises til note 21 for en mere detaljeret beskrivelse af
optionen
44
Flügger årsrapport 2023/24 – 1.000 DKK
Note 3. Nye og ændrede regnskabsstandarder samt
fortolkningsbidrag
Flügger implementerer løbende de af IASB og EU godkendte
regn skab sstandarder, ændringer hertil samt fortolkningsbidrag
Der har i regnskabsåret 2023/24 ikke været nogen regnskabs-
mæssige ændringer der påvirker væsentligt
Ikke ikrafttrådte standarder
IASB har herudover udsendt en række nye og ændrede IFRS
standarder og fortolkningsbidrag, som endnu ikke er obligatori-
ske ved aflæggelse af årsrapporten�
De implementerede standarder, forbedringer, ændringer og
fortolkninger, forventes ikke at have betydelig indflydelse på
koncernens regnskabspraksis, da de dækker områder, der ikke
er væsentlige og/eller relevante for gruppen eller ikke ændrer
den anvendte regnskabspraksis for 2024/25�
45
Flügger årsrapport 2023/24 – 1.000 DKK
Note 4. Segmentoplysninger
Segment 3
Segmentet består udelukkende af aktiviteter i Eskaro
Ukraine, da Eskaro Group AB’s aktiviteter i Finland, Estland,
Letland, Rusland og Belarus er klassificeret som ophøren-
de aktiviteter� Eskaros produkter består af en blanding af
Eskaros egne varemærker samt private label� Salgskanalerne
omfatter såvel salg til byggemarkeder som egne butikker
Segment 1
Segmentet omfatter koncernens historiske kerneforretning,
som primært afsætter Flügger produkter og sekundært PP
og Stiwex� Afsætningen sker gennem egne butikker eller
forhandlere, som har et tæt samarbejde med koncernen�
Segment 2
Segmentet sælger til fritstående forhandlere og byggemarke-
der, som afsætter varerkerne Yunik, Primacol, Lux Decor
eller private label� Afsætningen er kendetegnet ved større
kunder med lavere bruttomarginer samt markant lavere
distributionsomkostninger, da der ikke er omkostninger til
butiksdrift�
Segment 1 Segment 1 Segment 2 Segment 2 Segment 3 Segment 3 Alle segmenter Alle segmenter Nettoomsætning. Geografisk fordeling2022/232023/242022/232023/242022/232023/242022/232023/24Salg Danmark+ 593.746 599.479 101.583 110.126 - - 695.329 709.605Salg Sverige 483.690 437.537 73.904 76.804 - - 557.594 514.341Salg Norge 233.398 234.528 10.614 9.344 - - 244.012 243.872Salg Polen 256.770 307.833 161.034 182.478 - - 417.804 490.311Salg Ukraine - 5.366 - 3.534 83.019 107.713 83.019 116.613Salg Andre lande 132.398 133.602 - - - - 132.398 133.602Segmentomsætning 1.700.002 1.718.345 347.135 382.286 83.019 107.713 2.130.156 2.208.344Afskrivninger -137.262 -155.356 -7.177 -7.389 -5.533 -4.407 -149.972 -167.152Nedskrivninger -3.180 -2.346 - - - - -3.180 -2.346Af- og nedskrivninger i alt -140.442 -157.702 -7.177 -7.389 -5.533 -4.407 -153.152 -169.498Primært driftsresultat (EBIT) -12.779 56.754 -8.742 3.971 13.909 7.227 -7.612 67.952Årets investeringer i langfristede aktiver 70.866 55.166 2.328 3.790 11.281 777 84.475 59.733Langfristede aktiver ex� udskudt skat 930.939 928.901 103.704 105.761 119.625 29.390 1.154.268 1.064.052Arbejdskapital 313.676 321.027 93.517 53.595 12.014 34.756 419.207 409.378Investeret kapital, netto 1.244.615 1.249.928 197.221 159.356 131.639 64.146 1.573.475 1.473.430
I salg Danmark+ indgår salg i Island, Grønland og Færøerne�
Nettoomsætningen er salg af varer� Salget opgøres efter hvor det geografisk afsættes�
Koncernen har domicil i Danmark�
* Arbejdskapitalen er tilpasset så den kun indeholder den fortsættende aktivitet
46
Flügger årsrapport 2023/24 – 1.000 DKK
Note 4. Segmentoplysninger, fortsat
30.04.2023 30.04.2024Geografisk opdeling af anlægsaktiver*Danmark+ 389.665 372.388Sverige 384.643 374.221 Norge 89.706 95.917 Polen 160.480 173.763 Rusland 32.033 -Ukraine 33.663 29.391Belarus 8.076 -Estland 24.921 -Andre lande 31.081 18.373Angsaktiver 1.154.268 1.064.053* Omfatter immaterielle og materielle aktiver
Anvendt regnskabspraksis
Segmentoplysninger
Flügger- koncernens segmenter udgør salg via forhandlernet (segment 1), salg gennem øv-
rige distributionskanaler (segment 2) samt Eskaro Ukraine (segment 3)� Denne segmentering
afspejler den interne ledelsesrapportering, som anvendes ved budgettering, resultatopfølg-
ning og ressourceallokering�
Segmentindgter og - omkostninger samt segmentaktiver og - forpligtelser omfatter de
poster, der direkte kan henføres til det enkelte segment, og de poster, der kan allokeres til
det enkelte segment på et pålideligt grundlag�
Langfristede aktiver i segmentet omfatter de langfristede aktiver, som anvendes direkte i
segmentets drift, herunder immaterielle og materielle aktiver� Kortfristede aktiver i segmentet
omfatter de kortfristede aktiver, som anvendes direkte i segmentets drift, herunder varebe-
holdninger, tilgodehavender fra salg og likvide beholdninger� Lang- og kortfristede aktiver
kan ikke direkte afstemmes til balancen grundet koncerninterne mellemregninger
Nettoomsætning
Nettoomsætningen fra salg af varer baseres på kontantsalg i butikker samt indtægter fra
indgåede kontrakter med kunder� Indtægter fra salg af egenproducerede færdigvarer og
varer til videresalg (tredjepartsprodukter) indregnes på det tidspunkt, hvor kontrol af varer og
produkter overføres til kunden, som normalt er ved levering� Ved kontrakter, der giver kun-
den ret til returnering af varen inden for en nærmere angivet periode, skønnes over omfanget
af returneringer som så fragår omsætningen�
Nettoomsætningen måles til det modtagne vederlag, som koncernen forventer at modtage
for disse varer, eksklusiv moms, afgifter og andre former for rabatter og bonus� Koncernen
overger løbende kontraktuelle forpligtelser, der afhænger af særskilte resultater, som kan
have effekt på transaktionsprisen�
Koncernen betaler forskellige rabatter og bonusser i henhold til virksom hedens kunde-
segmentering� Kunderabatter omfatter volumen- og aktivitetsrelaterede rabatter, herunder
specifikke tilbudspriser og kampagner� Volumen- og aktivitetsrelaterede rabatter dækker
incitamenter for kunderne til at opretholde forretning med koncernen over en længere
periode� Rabatter og bonus opgøres i henhold til kundeaftaler og er baseret på kundernes
forventede køb og periodiseres og hensættes henover året�
47
Flügger årsrapport 2023/24 – 1.000 DKK
Note 5. Omkostninger til personale, direktion og bestyrelse
Personaleomkostninger 2022/23 2023/24Løn- & gage omkostninger, produktion 99.306 100.943Løn- & gage omkostninger, salg og distribution 408.329 425.682Løn- & gage omkostninger, administration 80.873 94.532I alt 588.508 621.157Heraf aktiveret løn 1.860 1.026Lønninger og gager 489.983 515.836Pensionsydelser 31.801 33.049Aktiebaseret aflønning 2.919 5.516Omkostninger til social sikring 63.805 66.756Omkostninger til løn, pension og social sikring 588.508 621.157Heraf aktiveret løn 1.860 1.026Heraf honorar til direktion og bestyrelse*:Fast løn 8.748 8.772Bonus - 2.232Aktiebaseret aflønning 1.077 1.158Pension, bidragsbaserede 529 532Fratrædelsesgodtgørelse - 2.502I alt 10.354 15.196
Gennemsnitligt antal fuldtidsbeskæftigede 1.673 1.653
* Ud over de anførte beløb til koncernledelse/direktion modtager disse fri bil, telefon samt
avis� Koncerndirektør Ulf Schnack har indgået en ansættelseskontrakt, der er uopsigelig
fra selskabets side� Det er i lighed med sidste år aftalt, at Ulf Schnack har givet afkald på
2�500 t� DKK af det faste vederlag�
Honorar til bestyrelse indgår med 2�000 t� DKK (sidste år 2�000 t� DKK)� Det samlede hono-
rar til direktionen indgår med 13�196 t� DKK (sidste år 8�354 t� DKK)�
Det faste honorar til et bestyrelsesmedlem udgør 200 t� DKK� Hertil kommer:
400 t� DKK honorar til formand
200 t� DKK honorar til næstformand samt medlem af revisionsudvalget og
200 t� DKK honorar til formand for revisionsudvalget�
Der henvises endvidere til Flüggers ”Vederlagsrapport til direktion og bestyrelse”, som kan
findes på Flüggers hjemmeside www�flugger�com/investor/corporate-governance/
Direktion Øvrige Markedsværdi Udeståender optionerAntalAntal1.000 DKKOptioner 1� maj 2022 35.000 27.237 4.926Tildelt i året 21.500 17.000 6.327Bortfaldne i året -10.000 -25.737 -4.321Udestående optioner 30. april 46.500 18.500 6.9322023Bortfaldne i året -15.000 -8.000 -1.394Udestående optioner 30. april 31.500 10.500 5.5382024Heraf optjent pr. 30. april 2024 10.000 500 361
Optionsprogrammet giver ret til erhvervelse af B-aktier med en nominel værdi på 20 DKK pr
B-aktie�
Optioner tildeles til direktion og øvrige ledende medarbejdere for at sikre fokus på den lang-
sigtede værdiskabelse som er sammenfaldende med aktionærernes interesser
48
Flügger årsrapport 2023/24 – 1.000 DKK
Note 5. Omkostninger til personale, direktion og bestyrelse, fortsat
Betingelserne for udnyttelse af ovenstående optionsprogrammer er som følger:
Optioner
Antal
Markedsværdi
t. DKK Program
10.500 361 K - Optjeningsperiode: 15.04.2021 - 30.04.2024
Opfyldelse af nedenstående KPI’er a), b) og c) på baggrund
af bestyrelsesgodkendt årsrapport for 2023/2024:
a) EBIT over 250 mio� DKK
b) Omsætning over 2,5 mia� DKK
c) +18 % ROCE (inkl� leasingforpligtelser) uden transitoriske
poster
Udnyttelsesperiode: 30�06�2024 - 15�072024
Udnyttelseskurs: 400
Optioner
Antal
Markedsværdi
t. DKK Program
31.500 5.177 O - Optjeningsperiode: 15.07.2022 - 25.06.2025
De tildelte tegningsrettigheder kan udnyttes ved offent-
ligrelse af den af bestyrelsen godkendte årsrapport for
2024/25 og er betinget af, at medarbejderen fortsat er i en
uopsagt stilling i Flügger group A/S eller et hermed koncern-
forbundet datterselskab
Udnyttelsesperiode: 25�06�2025 - 15�07�2027
Udnyttelseskurs: 350
Opgørelsen tager udgangspunkt i en gennemsnitlig aktiekurs på 532 DKK� Den på
tildelingstidspunktet opgjorte dagsværdi indregnes over den periode, hvor betingelserne
opfyldes�
Der er i regnskabsåret driftsført 1�867 t� DKK (sidste år 1�915 t� DKK) vedr
optionsprogrammer
Markedsværdien på de enkelte programmer er beregnet ud fra en Black-Scholes værdi-
ansættelsesmodel med anvendelse af:
- en volatilitet i et spænd fra 25,00 til 27,03 % (17,99 til 27,03 % sidste år)
- en risikofri rente på -0,53 til 1,00 % (-0,59 til 1,00 % sidste år)
- fremtidige udbyttebetalinger i væsentligt samme niveau som tidligere udmeldt�
Volatiliteten er beregnet med udgangspunkt i ugentlige kursobservationer på Flügger-aktien
over en historisk periode svarende til optionens løbetid og eventuelt justeret i forhold til vola-
tiliteten i sammenlignelige virksomheder og andre børsnoterede virksomheder
Aktietildelinger
En række medarbejdere modtog i regnskabsåret 2023/2024 aktier, som en del af et fasthol-
delsesprogram for udvalgte medarbejdere� Aktietildelingen var betinget af, at medarbejde-
ren var i uopsagt stilling henholdsvis 1� januar 2024 og 1� januar 2025� Aktierne blev målt til
dagsværdi på tildelingstidspunktet og indregnes i resultatopgørelsen over den periode, hvor
den endelige ret til aktierne optjenes� Modposten føres direkte på egenkapitalen som en
ejertransaktion�
Den første del af aktierne er blevet overrt til medarbejderne i februar 2024� Den resteren-
de del udgør en forpligtelse på 1�931 t� DKK (sidste år 1�783 t� DKK), hvoraf 1�073 t� DKK er
hensat pr� 30� april 2024 (sidste år 1�028 t� DKK)� Der er i regnskabsåret driftsført 3�649 t�
DKK (sidste år 2�900 t� DKK) vedr� aktietildelinger, opgjort ud fra selskabets aktiekurs på
tildelingstidspunktet�
49
Flügger årsrapport 2023/24 – 1.000 DKK
Omkostninger vareforbrug og ukurans 2022/23 2023/24Af produktionsomkostninger udgør:Vareforbrug 902.588 877.753Realiserede nedskrivninger 11.566 12.271Regulering for ukurans 17.430 12.259Af- og nedskrivningerAf- og nedskrivninger, produktion 31.647 40.341Af- og nedskrivninger, produktion – leasingaktiver 314 629Af- og nedskrivninger, salg og distribution 24.147 28.169Af- og ned skrivninger, salg og distribution – leasingaktiver 77.776 83.434Af- og nedskrivninger, administration 15.219 12.954Af- og nedskrivninger, administration – leasingaktiver 4.049 3.971I alt 153.152 169.498Heraf immaterielle anlægsaktiverAf- og nedskrivninger, produktion 1.471 1.294Af- og nedskrivninger, salg og distribution 8.981 12.379Af- og nedskrivninger, administration 12.304 9.216I alt 22.756 22.889
Honorar til generalforsamlingsvalgt revisorPwC 1.911 1.959Andre revisorer 912 636I alt 2.823 2.595Honorar til PwC kan specificeres således:Lovpligtig revision 1.825 1.901Andre erklæringsopgaver med sikkerhed 44 28Skatterådgivning 37 16Øvrig rådgivning 5 30I alt 1.911 1.975Honorar til andre revisorer kan specificeres således:Lovpligtig revision 266 171Andre erklæringsopgaver med sikkerhed - -Skatterådgivning 579 421Øvrig rådgivning 67 44I alt 912 636
Note 6. Omkostninger til vareforbrug og nedskrivning for ukurans, afskrivninger og revision Det er ikke alle datterselskaber som bliver revideret af den generalforsamlingsvalgte moder-
selskabsrevisor (PwC) eller dennes udenlandske tilknyttede virksomheder
Honorar for andre ydelser end lovpligtig revision leveret af PricewaterhouseCoopers
Statsautoriseret Revisionspartnerselskab til Flügger-koncernen udgjorde 74 t� DKK
(Sidste år: 86 t� DKK) bestående af erklæringsopgaver samt generel regnskabs- og
skatterådgivning�
Anvendt regnskabspraksis
Produktionsomkostninger
Produktionsomkostninger omfatter omkostninger, der afholdes for at opnå årets nettoom-
sætning� For handelsvarers vedkommende indregnes vareforbruget, og for produktionsva-
rers vedkommende indregnes produktionsomkostninger vedrørende årets nettoomsætning�
Heri indgår omkostninger til råvarer, hjælpematerialer, emballager, etiketter, hjemtagelses-
omkostninger og emballageafgift� Endvidere indgår løn, gager, sociale omkostninger og pen-
sioner til medarbejdere på fabrikker, værksteder, laboratorier, indkøb, produktmanagement,
afskrivninger på fabriksudstyr, reparationer, vedligeholdelse, kvalitets- og miljøstyring samt
drift på fabriksejendomme�
Salgs- og distributionsomkostninger
Salgs- og distributionsomkostninger består af omkostninger til drift af salgsdivisionerne,
dvs� løn, gager, sociale omkostninger og pensioner til salgsledelse, butikspersonale og
lgerstab samt omkostninger til markedsføring, drift af forretninger, tab på udestående
fordringer og afskrivninger� Endvidere indgår fragt til kunder, drift af hovedlagre og ordrekon-
torer inklusive løn, gager, sociale omkostninger, pensioner og drift af ejendomme inklusive
afskrivninger, reparationer og vedligeholdelse� Endelig indgår omkostninger til drift af teknisk
service og reklame�
50
Flügger årsrapport 2023/24 – 1.000 DKK
Note 7. Andre driftsindtægter 2022/23 2023/24
Huslejeindtægter 353 530Gevinst ved salg af anlægsaktiver 1.778 3.117Andre indtægter 3.958 2.500Andre driftsindtægter 6.089 6.147
Note 8. Andre driftsomkostninger
Tab ved salg af anlægsaktiver 940 1.197Andre udgifter 1.318 2.777Andre driftsomkostninger 2.258 3.974
Note 9. Finansielle indtægter
Renter vedr� tilgodehavender 1.516 4.614Renter på finansielle aktiver målt til amortiseret kostpris 1.516 4.614Valutareguleringer 38.104 16.382Finansielle indtægter 39.620 20.996
Note 10. Finansielle omkostninger
Renter vedr� lån 7.484 13.028Renter vedr� leasingforpligtelser 7.553 7.354Renter på finansielle forpligtelser målt til amortiseret kostpris 15.037 20.382Valutareguleringer 33.594 22.082Andre finansielle omkostninger 122 159Finansielle omkostninger 48.753 42.623
Anvendt regnskabspraksis
Andre driftsindtægter og andre driftsomkostninger
Andre driftsindtægter/- omkostninger indeholder regnskabsposter af sekundær betydning
set i forhold til virksomhedernes hovedformål, herunder f�eks� fortjeneste og tab ved salg af
anlægsaktiver, forsikringsudbetalinger og koncerneksterne huslejeindtægter
Finansielle indtægter og omkostninger
Finansielle indtægter og omkostninger indeholder periodiserede renter, gevinster og
tab samt kursreguleringer fra værdipapirer og valutakursregulering af mellemværender i
fremmed valuta� Endvidere indr valutakursreguleringer, som opstår på grund af forskelle
mellem indtægters og omkostningers omregnings- og betalingskurs�
51
Flügger årsrapport 2023/24 – 1.000 DKK
Note 11. Skat 2022/23 2023/24
Ændring i udskudt skat i året:Udskudt skat, indeværende år 22.900 -5.108Udskudt skat, regulering til tidligere år - -247I alt 22.900 -5.355Selskabsskat i året:Selskabsskat, indeværende år -14.737 -14.249Selskabsskat, regulering til tidligere år -12 -1.453I alt -14.749 -15.702Skat i alt 8.151 -21.057Forklaring til effektiv skatteprocentDansk selskabsskatteprocent 22,0 % 22,0 %Forskel i udenlandske og danske skattesatser 7,0 % -5,6 %Nedskrivning/tilbageførsel tilknyttet virksomhed 5,5 % -Nedskrivning/tilbageførsel tidligere nedskrevne skatteaktiver 7,3 % 7,3 %Reg� af selskabsskat tidligere år 0,1 % 3,7 %Permanente afvigelser 6,8 % 18,1 %Effektiv skatteprocent 48,7 % 45,5 %Udskudt skat indregnet i balancenUdskudte skatteaktiver 39.547 23.656 Udskudte skatteforpligtelser -28.957 -27.143Udskudt skat, netto 10.590 -3.487Udskudt skat vedrører:Immaterielle anlægsaktiver -17.290 -17.498Materielle anlægsaktiver -7.318 -13.467Leasingaktiver -65.861 -67.456Kortfristede aktiver 3.273 1.350Leasingforpligtelser 68.194 70.069Øvrige forpligtelser -3.665 -2.872Fremførbare underskud 33.257 26.387I alt 10.590 -3.487
Skatteaktiver, som ikke er indregnet, udr 10,7 mio� DKK (sidste år: 7,3 mio� DKK) og vedrø-
rer fremførbare underskud i Flügger Norway AS, som ikke forventes udnyttet inden for 5 år
Aktiverede fremførbare underskud udgør 26,4 mio� DKK (sidste år: 33,3 mio� DKK) og for-
ventes udnyttet ved modregning i den fremtidige indtjening inden for 5 år� Tidsbegrænsede
underskud er 0 mio� DKK
Permanente afvigelser består af ikke-fradragsberettigede omkostninger i form af omkostnin-
ger til aktieafnning, samt rådgiveromkostninger og tab ved frasalg af Eskaro ex� Ukraine�
Udviklingen i udskudt skat i 2023/24 var primært drevet af fremførbare underskud og materi-
elle anlægsaktiver
Skat af anden totalindkomst udgør 0 mio� DKK (sidste år: 0 mio� DKK)�
Anvendt regnskabspraksis
Selskabsskat og udskudt skat
Flügger group A/S er sambeskattet med koncernens danske dattervirksomheder samt
moderselskabet, SUS 2013 ApS� Den aktuelle danske selskabsskat fordeles mellem de
sambeskattede selskaber i forhold til disses skattepligtige indkomster� De sambeskattede
selskaber indgår alle i acontoskatteordningen�
Årets skat, der består af årets aktuelle skat og ændringer i udskudt skat, indregnes i resul-
tatopgørelsen med den del, der kan henføres til årets resultat� Skatterne beregnes under
hensyntagen til lokale skattesatser og - regler mv
Aktuelle skatteforpligtelser og tilgodehavende aktuel skat indregnes i balancen som be-
regnet skat af årets skattepligtige indkomst, reguleret for skat af tidligere års skattepligtige
indkomster og for betalte acontoskatter
Udskudte skatteaktiver og forpligtelser indregnes efter den balanceorienterede gælds-
metode af alle midlertidige forskelle mellem regnskabsmæssige og skattemæssige værdier
af aktiver og forpligtelser, bortset fra udskudt skat på midlertidige forskelle opstået ved enten
første indregning af goodwill eller ved første indregning af en transaktion, der ikke er en
virksomhedssammenslutning, og hvor den midlertidige forskel konstateret på tidspunktet for
første indregning hverken påvirker det regnskabsmæssige resultat eller den skattepligtige
indkomst
Udskudte skatteaktiver og forpligtelser, herunder skatteværdien af fremførbare skattemæs-
sige underskud, indregnes i balancen med den værdi, aktivet forventes at kunne realiseres
til, enten ved modregning i udskudte skatteforpligtelser eller som nettoskatteaktiver til
modregning i fremtidige positive skattepligtige indkomster� Det vurderes på hver balance-
dag, om det er sandsynligt, at der i fremtiden vil blive frembragt tilstrækkelig skattepligtig
indkomst til, at det udskudte skatteaktiv vil kunne udnyttes� Udskudte skatteaktiver vurderes
årligt og indregnes kun i det omfang, det er sandsynligt, at de vil blive udnyttet inden for den
nærmeste fremtid
Udskudt skat måles med aktuelle skattesatser i de respektive lande af midlertidige forskelle
mellem skattemæssige og regnskabsmæssige værdier af aktiver og forpligtelser� Udskudte
skatteaktiver indregnes med den værdi, hvortil det er sandsynligt, at de kan forventes
anvendt� Ændringen af den beregnede værdi, sammenlignet med året før, indregnes i resul-
tatopgørelsen med den del, der kan henføres til årets resultat, i anden totalindkomst med
den del, der kan henføres dertil og direkte på egenkapitalen med den del, der kan henføres
til posteringer direkte på egenkapitalen�
52
Flügger årsrapport 2023/24 – 1.000 DKK
Note 12. Ophørende aktiviteter 2022/23 2023/24
Omsætning 420.028 211.722Omkostninger -392.708 -203.388Resultat før skat 27.320 8.334Skat af årets resultat -4.317 -1.059Resultat efter skat 23.003 7.275Årets resultat af ophørende aktiviteter 23.003 7.275Recirkulering af valutakursdifferencer - -16.498Årets resultat af ophørende aktiviteter inkl� Recirkulering 23.003 -9.223Aktionærer i Flügger group A/S andel 16.102 -14.407Årets resultat fra ophørende aktiviteter kan henføres til selskaberne Eskaro Group AB, Eskaro OY, Eskaro AS, Eskaro Latvia SIA, Stolyar OOO, Eskaro Chemical OOO og Condor LLC�Resultat pr. aktie ophørende aktiviteterResultat pr� aktie af 20 DKK 7,7 -3,1Udvandet resultat pr� aktie af 20 DKK 7,7 -3,1Pengestrøm fra driftsaktivitet -2.304 1.442Pengestrøm fra investeringsaktivitet -500 -4.911Pengestrøm fra finansieringsaktivitet -5.428 6.556Pengestrøm i alt fra ophørende aktiviteter -8.232 3.087
Ophørende aktiviteter
Flügger gennemførte d� 10� november 2023 frasalget af sin 70%-ejerandel i svenske Eskaro
Group AB� Salget skete til Flüggers nuværende minoritetspartner og Eskaro Group ABs
stifter, Lassier Engineering Ltd� Flügger beholdte aktiviteterne i Ukraine, hvor Flügger øgede
sin ejerandel til 80%, mens Eskaro Estland (ultimativt ejet af Lassier Engineering Ltd) ejer de
resterende 20%�
Salgssummen for de frasolgte virksomheder var reelt 1 EUR og købsprisen for at øge
ejerandelen fra 70% til 80% i Eskaro Ukraine udgjorde 7 mio� DKK� De underliggende aftaler
indebar, at forpligtelsen til at købe yderligere 10% af ejerandelen i Eskaro Group AB for
31 mio� DKK bortfaldt� Den langfristede forpligtelse til købsoptionen på 51 mio� DKK bortfaldt
efter frasalget og blev tilbageført via egenkapitalen� Som en del af transaktionen blev der
indgået aftale om en option på køb af de resterende 20% i Eskaro Ukraine� Optionen er ført
som gældsforpligtelse på 5 mio�DKK�
Det samlede resultat før valutaeffekt for den ophørende aktivitet var 7 mio� DKK i regn-
skabsåret� Herudover blev valutareguleringer på 16 mio� DKK, ført direkte på egenkapitalen i
tidligere perioder, recirkuleret som tab i resultatopgørelsen i forbindelse med frasalget�
Der er ikke betalt noget vederlag i forbindelse med transaktionerne, men købsprisen på
7 mio� DKK for de yderligere 10% ejerskab af Eskaro Ukraine modregnes i eksisterende
mellemværender� I forbindelse med salget blev det aftalt, at de koncerninterne lån på cirka
60 mio� DKK mellem Flügger og Eskaro Group AB vil blive indfriet løbende over en periode
på 18 måneder� Pr� 30� april udgør lånene 28 mio� DKK
Derudover havde Flügger stillet moderselskabsgaranti for Eskaro Estland og Eskaro Finlands
kreditaftale� Kreditaftalen udb 15� april 2024, hvor Flügger indfriede lånet på 40 mio� DKK
og har derfor et yderligere tilgodehavende hos Eskaro på 40 mio� DKK� Pr� 30� april 2024�
Dog er 37 mio� DKK tilbagebetalt allerede ved udgangen af maj 2024� Det er aftalt, at den
resterende del vil blive tilbagebetalt inden for 3 måneder
Anvendt regnskabspraksis
Resultat efter skat af ophørte aktiviteter og værdiregulering efter skat af tilhørende aktivite-
ter og forpligtelser samt gevinst/tab ved salg præsenteres særskilt i resultatopgørelsen og
pengestrømmene fra aktiviteter bestemt for salg præsenteres særskilt i pengestrømsopgø-
relsen� Sammenligningstal tilpasses�
53
Flügger årsrapport 2023/24 – 1.000 DKK
Note 13. Immaterielle aktiver 30.04.2023 30.04.2024
Goodwill:Anskaffelsessum primo 259.728 247.126Årets tilgang - -Årets afgang - -50.780Kursregulering -12.602 -1.906Anskaffelsessum ultimo 247.126 194.440Nedskrivning primo 110.873 102.004Tilbageførte nedskrivninger afhændede aktiver - -50.780Kursregulering -8.869 -3.883Nedskrivninger ultimo 102.004 47.341Regnskabsmæssig værdi ultimo 145.122 147.099Software:Anskaffelsessum primo 160.061 173.093Årets tilgang 13.688 8.533Årets afgang -21 -10.057Overført til/fra anden anlægsgruppe -18 -Kursregulering -617 -210Anskaffelsessum ultimo 173.093 171.359Af-og nedskrivninger primo 117.532 131.847Årets af-og nedskrivninger 14.657 17.691Afskrivninger på afhændede aktiver -21 -5.790Kursregulering -320 -59Af-og nedskrivninger ultimo 131.848 143.689Regnskabsmæssig værdi ultimo 41.245 27.670Andre immaterielle aktiver:Anskaffelsessum primo 78.269 78.468Årets tilgang 1.593 1.706Årets afgang - -24.866Overført til/fra anden anlægsgruppe 18 -Kursregulering -1.412 454Anskaffelsessum ultimo 78.468 55.76210 ptAf-og nedskrivninger primo 42.450 47.493Årets af-og nedskrivninger 5.935 5.727Afskrivninger på afhændede aktiver - -24.572Kursregulering -892 -1.815Af-og nedskrivninger ultimo 47.493 26.833Regnskabsmæssig værdi ultimo 30.975 28.929Immaterielle aktiver under udførelse 23.381 23.877Immaterielle aktiver i alt 240.723 227.575
Anvendt regnskabspraksis
Immaterielle aktiver
Goodwill
Goodwill indregnes ved første indregning i balancen til kostpris� Efterlgende måles good-
will til kostpris med fradrag af akkumulerede nedskrivninger� Goodwill afskrives ikke, men
testes årligt for værdiforringelse�
Flügger har 6 pengestrømsgenerende enheder (CGU’er), hvortil goodwill er allokeret�
Nedskrivningstest vedrørende goodwill tager udgangspunkt i beregnet kapitalværdi for de
enkelte enheder, baseret på femårige forretningsplaner samt en beregnet terminalværdi, der
sammenholdes med den regnskabsmæssige værdi af de testede aktiver
For de 3 CGU’er Flügger farver (Danmark), Flügger färg (Sverige) og Flügger farver (Norge)
har Flügger en separat kommerciel afdeling for hhv� Danmark, Norge og Sverige, som
træffer beslutninger på vegne af butiksnetværket i deres respektive land� Det betyder, at når
Flügger udarbejder nedskrivningstest for et givent butiksnetværket i et land, så tages der
udgangspunkt i det samlede budget for den kommercielle afdeling i det givne land, som
både indeholder segment 1, som er Flüggers egne produkter og segment 2, som er Unicell
Nordic produkter
For de 3 CGU’er Flügger Island ehf, Unicell International sp z o�o og Flügger Lithuania UAB
tages der udgangspunkt i de legale enheders budget�
For samtlige CGU’er baseres de forventede vækstrater sig på historiske resultater samt
forretningsplaner for de enkelte lande knyttet til koncernens forventede vækst, udvikling i
marked, samt evnen til at forbedre indtjeningen over en årrække� De anvendte bruttoavance-
marginaler og omkostninger er baseret på ledelsens forventninger med udgangspunkt
i iværksatte tiltag til forbedring af indtjeningen� Koncernens EBIT-margin forventes bl�a�
forbedret som følge af fokus på optimering af sortiment, mere transparent segmentering og
prissætning samt en mere aktiv porteføljepleje af koncernens butiksnet�
For Flügger Danmark og Flügger Sverige er der anvendt en vækstrate for omsætningenpå 2
% i forecast årene, da der forventes en stabil volumen, mens der i Flügger Norge er anvendt
en vækstrate for omsætningen på 4%, da volumen forventes at være stabil til svagt stigende�
For Flügger Island, Flügger Litauen og Unicell International er anvendt en vækstrate for
omsætningen på mellem 4-6 % i forecast årene, hvor der forventes en stigende volumen
kombineret med stigende prisniveauer
54
Flügger årsrapport 2023/24 – 1.000 DKK
Note 13. Immaterielle aktiver, fortsat
Øvrige forudsætninger, fastsat på baggrund af eksterne data, for nedskrivningstestene i de enkelte pengestrømsgenererende enheder, kan opsum-
meres som følger:Diskonte-Diskonte-Vækst i Vækst i Goodwill i 1.000 Goodwill i 1.000 ringsrente før ringsrente før terminal periode terminal periode Pengestrømsgenererende enhed: DKK i 2022/23DKK i 2023/24skat i 2022/23skat i 2023/24i 2022/23i 2023/24Flügger farver (Danmark) 42.915 42.915 8,1 % 7,7 % 2,0 % 2,0 %Flügger färg (Sverige) 25.856 24.989 8,1 % 7,7 % 2,0 % 2,0 %Flügger farve (Norge) 9.293 9.280 8,1 % 7,7 % 2,0 % 2,0 %Flügger Island ehf 17.507 17.703 8,2 % 8,5 % 2,0 % 2,0 %Unicell International sp� z o�o� 43.409 46.088 11,3 % 8,5 % 2,0 % 2,0 %Flügger Lithuania UAB 6.120 6.124 9,0 % 8,5 % 5,0 % 2,0 %
Der er i lighed med tidligere år foretaget løbende overgning og nedskrivningstest for alle pengestrømsgenererende enheder� Der er i regnskabs-
året ikke foretaget nogen nedskrivninger
Ledelsen vurderer, at sandsynlige ændringer i de grundlæggende forudsætninger for de enkelte CGU’er ikke vil medføre, at den regnskabsmæssige
værdi af goodwill vil overstige genindvindingsværdien
Software
Software omfatter Flügger koncernens ERP system samt software til understøttelse af koncernens digitalisering og procesoptimeringer med involve-
ring af IT� Software måles til kostpris med fradrag af akkumulerede af-og nedskrivninger� Software afskrives over en forventet brugstid på 3- 7 år
Andre immaterielle aktiver
Andre immaterielle aktiver omfatter patenter, licenser, brands samt kunderelationer og -kontrakter, som måles til kostpris med fradrag af akkumule-
rede af- og nedskrivninger� Patenter og licenser afskrives lineært over den forventede brugstid, svarende til 5-8 år og kunderelationer og -kontrakter
samt andre immaterielle aktiver afskrives over en forventet brugstid på 3-25 år� Det bliver årligt vurderet, om der er indikationer på nedskrivning eller
behov for tilbageførsel af en tidligere nedskrivning�
I 2021/22 blev andre immaterielle aktiver vedrørende Eskaro koncernen nedskrevet til 0� Det er derfor vurderet, om der er behov for tilbageførsel
af hele eller dele af nedskrivningen i 2023/24� Efter frasalget af Eskaro Group AB ejer Flügger nu udelukkende aktiviteter i Ukraine� Flügger anser
Eskaro Ukraine selskaberne som værende én CGU, da selskaberne bl�a� har fælles brand, fælles marketing og fælles R&D� Forudsætningerne for
vurderingen er baseret på, at krigen i Ukraine kommer til at vare mindst 1 år endnu� Det forudsættes dog, at produktionen i Ukraine fortsætter, om-
end på et lavere niveau� Som følge af den store usikkerhed vurderes det ikke, at der er behov for en tilbageførsel af nedskrivningen�
Der er i regnskabsåret ikke foretaget yderligere nedskrivninger (sidste år 0 mio� DKK)
Immaterielle aktiver under udførelse
Omkostninger relateret til immaterielle aktiver som endnu ikke er færdigudarbejdet er klassificeret som Immaterielle aktiver under udførelse og afskri-
ves efterfølgende i henhold til forventet brugstid, jf� ovenstående afskrivningshorisonter, når aktivet tages i brug� Der er i regnskabsåret foretaget en
nedskrivning på 2,3 mio� DKK vedrørende software i Notes of Color i forbindelse med fusionen med Flügger Danmark�
55
Flügger årsrapport 2023/24 – 1.000 DKK
Note 14. Materielle aktiver 30.04.2023 30.04.2024
Grunde og bygninger:Anskaffelsessum primo 420.277 449.127Årets tilgang 46.651 41.833Årets afgang -63 -62.815Overført til/fra anden anlægsgruppe 8.625 787Kursregulering -26.363 -6.259Anskaffelsessum ultimo 449.127 422.673Afskrivninger primo 136.116 152.284Årets af- og nedskrivninger 15.812 16.753Afskrivninger på afhændede aktiver -53 -16.646Overført til/fra anden anlægsgruppe 8.625 787Kursregulering -8.216 -3.056Afskrivninger ultimo 152.284 150.122Regnskabsmæssig værdi ultimo 296.843 272.551Tekniske anlæg og maskiner:Anskaffelsessum primo 338.405 338.639Årets tilgang 16.113 73.143Årets afgang -2.710 -43.360Overført til/fra anden anlægsgruppe 2.406 2.727Kursregulering -15.575 -1.990Anskaffelsessum ultimo 338.639 369.159Afskrivninger primo 232.369 244.312Årets af- og nedskrivninger 20.232 36.951Afskrivninger på afhændede aktiver -2.675 -50.196Overført til/fra anden anlægsgruppe 2.112 2.110Kursregulering -7.726 43Afskrivninger ultimo 244.312 233.220Regnskabsmæssig værdi ultimo 94.327 135.939
30.04.2023 30.04.2024Andet driftsmateriel:Anskaffelsessum primo 273.468 283.237Årets tilgang 33.592 23.514Årets afgang -10.491 -37.467Overført til/fra anden anlægsgruppe 2.311 4.500Kursregulering -15.643 -2.085Anskaffelsessum ultimo 283.237 271.699Afskrivninger primo 199.617 198.237Årets af- og nedskrivninger 18.647 18.240Afskrivninger på afhændede aktiver -9.278 -29.142Overført til/fra anden anlægsgruppe 876 3.754Kursregulering -11.625 -1.180Afskrivninger ultimo 198.237 189.909Regnskabsmæssig værdi ultimo 85.000 81.790Anlæg under udførelse:Anskaffelsessum primo 135.970 108.640Årets tilgang 42.428 31.331Årets afgang -66.314 -114.867Kursregulering -3.444 -471Anskaffelsessum ultimo 108.640 24.633Regnskabsmæssig værdi ultimo 108.640 24.633Materielle aktiver ex. leasing aktiver i alt 584.810 514.913
Forpligtelser ved køb af materielle aktiver
Der er i perioden 1� maj 2023 til 30� april 2024 indgået forpligtelser om køb af materielle akti-
ver på 1,8 mio� DKK med forfald i takt med levering hen over perioden maj 2024 til april 2025
(sidste år 9,3 mio� DKK med forfald over perioden maj 2023 til december 2023)�
Forpligtelsen vedrører forpligtelser om køb af materielle aktiver som led i investeringer i pro-
duktions - og administrationsfaciliteterne i Bollebygd�
56
Flügger årsrapport 2023/24 – 1.000 DKK
Note 14. Materielle aktiver, fortsat
Anvendt regnskabspraksis
Materielle aktiver
Materielle aktiver måles til kostpris med fradrag af akkumulerede af- og nedskrivninger
Afskrivninger fastsættes ud fra aktivernes forventede brugstid og scrapværdi� Kostprisen
omfatter anskaffelsesprisen, hjemtagelses- og installationsomkostninger samt klargøring af
aktivet� Afskrivninger påbegyndes i den måned, hvor aktivet er klar til brug� Som hovedregel
er brugstiden fastsat til:
Bygninger 14-50 år
Bygningsbestanddele 7-50 år
Tekniske anlæg, maskiner og driftsmateriel 3-13 år
Biler 4-8 år
IT- udstyr 3-8 år
Grunde afskrives ikke� Der foretages årligt revurdering af aktivets brugstid og scrapværdi�
Offentlige tilskud til investeringer reducerer aktivets bogførte værdi og reducerer dermed
afskrivningsgrundlaget� Efterfølgende omkostninger til f�eks� udskiftning af bestanddele af
et materielt aktiv, indregnes i den regnskabsmæssige værdi af det pågældende aktiv, når
det er sandsynligt, at afholdelsen vil medføre fremtidige økonomiske fordele for koncernen�
De udskiftede be standdele oprer med at være indregnet i balancen, og den regn-
skabsmæssige værdi overføres til resultatopgørelsen� Alle andre omkostninger til almindelig
reparation og vedligeholdelse indregnes i resultatopgørelsen ved afholdelsen�
Fortjeneste og tab ved afndelse eller udrangering af materielle aktiver opgøres som
forskellen mellem nettosalgsprisen og den regnskabsmæssige værdi på salgstidspunktet
Gevinst eller tab ved salget indregnes i resultatopgørelsen under andre driftsindtæg ter eller
andre driftsomkostninger
Materielle aktiver nedskrives til genindvindingsværdien, såfremt denne er lavere end den
regnskabsmæssige værdi� Nedskrivninger tilbageføres i det omfang, der er sket ændringer i
de forudsætninger og skøn, der førte til den oprindelige nedskrivning�
57
Flügger årsrapport 2023/24 – 1.000 DKK
Note 15. Materielle aktiver – leasing 30.04.2023 30.04.2024
Lejede bygninger:
Anskaffelsessum primo 586.538 595.314Årets tilgang 32.787 24.398Genmåling af leasingforpligtelse 39.773 63.775Årets afgang -17.011 -12.032Kursregulering -46.773 -11.945Anskaffelsessum ultimo 595.314 659.510
Afskrivninger primo 221.886 277.665Årets af- og nedskrivninger 78.326 82.123Afskrivninger på afhændede aktiver -7.149 -8.029Kursregulering -15.398 -1.625Afskrivninger ultimo 277.665 350.134Regnskabsmæssig værdi ultimo 317.649 309.376
Tekniske anlæg og maskiner – leasing:Anskaffelsessum primo 875 895Årets tilgang 20 55Anskaffelsessum ultimo 895 950
Afskrivninger primo 100 409Årets af- og nedskrivninger 298 326Kursregulering 11 25Afskrivninger ultimo 409 760Regnskabsmæssig værdi ultimo 486 190
Andet driftsmateriel – leasing:Anskaffelsessum primo 30.121 27.753Årets tilgang 3.766 8.673Genmåling af leasingforpligtelse -1.652 955Årets afgang -2.648 -809Kursregulering -1.834 -2.379Anskaffelsessum ultimo 27.753 34.193
Afskrivninger primo 13.372 17.153Årets af- og nedskrivninger 7.181 5.790Afskrivninger på afhændede aktiver -2.504 -318Kursregulering -896 -431Afskrivninger ultimo 17.153 22.194Regnskabsmæssig værdi ultimo 10.600 11.999Leasingaktiver i alt 328.735 321.565
Anvendt regnskabspraksis
Materielle aktiver - leasing
Leasingaftaler indregnes i balancen med en leasingforpligtelse og et leasingaktiv, undtagen
aktiver med lav værdi og kort leasingperiode (leasingperiode under 1 år)
Leasingaftaler defineres som enhver kontraktindgåelse, som giver Flügger adgang til brugen
af et specifikt aktiv, og hvor Flügger samtidig har kontrollen over aktivet og ret til substantielt
alle de økonomiske fordele, som stammer fra aktivet i brugsperioden�
Koncernens aktiverede leasingaftaler består af lejekontrakter vedr� bygninger, biler og tek-
niske anlæg og maskiner� Leasingaktiver og leasinggæld er præsenteret separat i balancen�
Leasingaktiver præsenteres i tilknytning til materielle aktiver, og leasingforpligtelser præsen-
teres under henholdsvis langfristede forpligtelser og kortfristede forpligtelser i henhold til
forfaldstidspunkt�
Leasingaktiver afskrives lineært over den forventede leasingperiode, og renter på leasingfor-
pligtelser indregnes som finansielle omkostninger� Afdrag på leasinggæld klassificeres som
pengestrømme fra finansieringsaktiviteter og betalinger af renter klassificeres som penge-
strømme fra driftsaktiviteter i opgørelsen af pengestrømme�
Koncernen har ved måling af leasingforpligtelsen anvendt en lånerente til tilbagediskonte-
ring af fremtidige leasingbetalinger på hhv� 6 % for leasingaftaler under 5 år og 4,5 % for
leasingaftaler over 5 år� Opstartsomkostninger, serviceudgifter m�v� er ikke indregnet som en
del af forpligtelsen, men er driftsført�
30.04.2023 30.04.2024Leasingforpligtelser indregnet i balancenKortfristede 88.368 69.658Langfristede 250.879 264.450Beløb indregnet i resultatopgørelsen:Omkostninger relateret til leasingaftaler med lav værdi og kort løbetid 5.021 5.064Renteomkostninger relateret til leasingforpligtelser 8.677 7.354For 2023/24 har koncernen betalt 92,3 mio� DKK (sidste år: 85,2 mio� DKK) vedr� leasingaf-
taler, heraf udgør rentebetalinger relateret til indregnede leasingforpligtelser 7,4 mio� DKK
(sidste år: 8,7 mio� DKK) og afdrag på indregnet leasinggæld 85,0 mio� DKK (sidste år:
76,5 mio� DKK)
58
Flügger årsrapport 2023/24 – 1.000 DKK
Note 16. Varebeholdninger 30.04.2023 30.04.2024
Råvarer og hjælpematerialer 112.389 78.280Varer under fremstilling 11.322 13.039Færdigvarer og handelsvarer 375.480 298.966Nedskrivning for ukurans og -30.634 -28.154sortimentoprydningI alt 468.557 362.131
Note 17. Tilgodehavender 30.04.2023 30.04.2024Varedebitorer 369.242 330.777Overskydende skat 14.763 11.548Tilgodehavender hos frasolgt virksomhed - 68.153Andre tilgodehavender 28.509 30.975Periodeafgrænsningsposter 39.221 29.372I alt 451.735 470.825
Forventet tab på varedebitorer ud fra en vægtet gennemsnitlig tabspct. fordeler sig således:
Tilgodehavende 30. 04.2023 Tabsprocent beløb Forventet tab VaredebitorerIkke forfaldne 5,0 % 328.356 -16.410 311.946Op til 30 dage over forfald 1,8 % 51.255 -938 50.317Mere end 30 dage over forfald 26,0 % 7.185 -1.865 5.320Kundeforfald mere end 1 år efter udløb 69,1 % 5.365 -3.706 1.659I alt 392.161 -22.919 369.24230. 04.2024Ikke forfaldne 3,0 % 308.233 -9.094 299.139Op til 30 dage over forfald 0,2 % 25.392 -47 25.345Mere end 30 dage over forfald 11,4 % 6.943 -794 6.149Kundeforfald mere end 1 år efter udløb 94,2 % 2.487 -2.343 144I alt 343.055 -12.278 330.777
Nedskrivninger, som er indeholdt i tilgodehavender, har udviklet sig som følger:
30.04.2023 30.04.2024Primo 34.133 22.919Afgang Eskaro - -10.775Valutakursregulering -6.288 584Nedskrivninger i året 2.961 2.533Tilbageført vedr� tidligere år -4.492 -91Realiseret i året -3.395 -2.892I alt 22.919 12.278
Tilgodehavender hos frasolgt virksomhed:
Da Flügger solgte Eskaro Group AB var der koncerninterne lån på cirka 60 mio. DKK mellem Flügger og
Eskaro Group AB. Det blev aftalt at lånene ville blive indfriet løbende over en periode på 12-18 måneder. Pr.
30. april udgør saldoen 28 mio. DKK.
Efter salget har Flügger indfriet Eskaro Estland og Eskaro Finlands kreditaftale, hvilket har medført en
stigning i tilgodehavendet på 40 mio. DKK. Således har Flügger et samlet tilgodehavende på 68 mio. DKK
pr. 30. april 2024 heraf er 37 mio. DKK tilbagebetalt allerede ved udgangen af maj 2024.
59
Flügger årsrapport 2023/24 – 1.000 DKK
Anvendt regnskabspraksis
Varebeholdninger
Varebeholdningerne måles til kostpris på grundlag af vejede gennemsnitspriser
Kostprisen på råvarer omfatter anskaffelsespris med tillæg af hjemtagelsesomkostninger
Kostprisen for færdigproducerede varer og varer under fremstilling omfatter anskaffelses-
prisen for medgåede råvarer, emballage, etiketter inklusive hjemtagelsesomkostninger med
tillæg af medgået løn og indirekte produktionsomkostninger
Der foretages nedskrivning til nettorealisationsværdi, hvis denne er lavere end kostprisen�
Nettorealisationsværdien for varebeholdninger opgøres som forventet salgssum med fradrag
af færdiggørelsesomkostninger og omkostninger, der afholdes for at effektuere salget, og
fastsættes under hensyntagen til omsættelighed, ukurans og udvikling i forventet salgspris�
Tilgodehavender
Tilgodehavender indeholder kundetilgodehavender og andre mindre tilgodehavender, her-
under deposita� Tilgo dehavender måles ved første indregning til dagsværdi og efter første
indregning til amortiseret kostpris fratrukket forventet tab�
Nedskrivning af tilgodehavender
Ved nedskrivning af tilgodehavender er varedebitorer inddelt i to grupper� Væsentlige og
risiko fyldte tilgodehavender vurderes separat, mens der for tilgodehavender, hvor der ikke
foreligger en objektiv indikation, anvendes den simplificerede ”expected credit loss-mod el”
Dette indebærer anerkendelse af en ”forventet tab af levetid” for alle kundetilgodehavender
Tabssatserne fastsættes på grundlag af grupper af kundetilgodehavender, der deler samme
risikomønster og forfaldne dage
0
100.000
200.000
300.000
400.000
Varedebitorer
Overskydende
skat
Andre
tilgodehavender
Tilgodehavender
frasolgt virksomhed
Periode-
afgrænsningsposter
Tilgodehavender
2022/23 2023/24
Note 18. Dagsværdimåling af finansielle instrumenter
Niveau 1: Noterede priser (ikke justerede) på aktive markeder for identiske aktiver eller
forpligtelser
Niveau 2: Andre priser end på niveau 1, som observerbare for aktivet eller forpligtelsen,
enten direkte (som priser) eller indirekte (afledt af priser)�
Niveau 3: Værdien for aktivet eller forpligtelsen er ikke baseret på observerbare markedsdata�
30.04.2024
Regnskabs-Andre mæssig Noterede opgørelses-værdiprisermetoderPantebreve mv� (niveau 3) 54 54 -Gældsforpligtelse vedrørende 4.604 - 4.604put-option (niveau 3)I alt 4.658 54 4.604
30.04.2023
Regnskabs-Andre mæssig Noterede opgørelses-værdiprisermetoderPantebreve mv� (niveau 3) 56 56 -Gældsforpligtelse vedrørende 82.010 - 82.010put-option (niveau 3)I alt 82.066 56 82.010
60
Flügger årsrapport 2023/24 – 1.000 DKK
Note 19. Selskabskapital
Selskabskapital 30.04.2023 30.04.2024Selskabskapital 60.000 60.000A- selskabskapital (aktuelt: 590�625 stk� a 20 DKK) 11.812 11.812 B- selskabskapital (aktuelt: 2�409�375 stk� a 20 DKK) 48.188 48.188 Selskabskapital ultimo 60.000 60.000
Indbetalt selskabskapital udgør 60�000 t� DKK� Ikke indbetalt selskabskapital udgør 0 DKK�
Selskabskapitalen har været uændret de seneste 5 år
Udbytte og resultat pr. aktie 2022/23 2023/24
Foreslået udbytte pr� aktie a 20 DKK 5 5
Resultat pr� aktie a 20 DKK -6,7 6,2
Udvandet resultat pr� aktie a 20 DKK -6,7 6,2
Resultatdisponering 30.04.2023 30.04.2024
Udbytte 15.000 15.000Overført resultat -74.385 14.350Årets overrsler -59.385 29.350
Antal stk. AnskaffelsessumEgne aktierBeholdning 1� maj 2022 57.158 22.090 1,9 %a 20 DKKSalg i året -50.000 -19.324 -1,7 %1.000 DKK Andel af kapitalAnvendt i året -3.638 -1.406 -0,1 %Beholdning 30. april 2023 3.520 1.360 0,1 %Køb i året 8.286 3.008 0,3 %Anvendt i året -8.338 -3.191 -0,3 %Beholdning 30. april 2024 3.468 1.177 0,1 %
Aktiernes værdi til børskurs den 30� april 2024 androg 1156 t� DKK (sidste år 1�282 t� DKK)�
Hele anskaffelsessummen er nedskrevet til 0 kr
Anvendt regnskabspraksis
Egenkapital
Reserve for valutakursregulering omfatter valutakursregulering af selvstændige udenlandske
enheder med en anden funktionel valuta end DKK�
Der er indgået optionsaftaler med visse ledende medarbejdere som et led i koncernens pro-
gram for incitamentsaflønning� Aktieprogrammet indregnes som en egenkapitalordning, da
programmet afregnes i aktier� Omkostningen føres i resultat opgørelsen henover optjenings-
perioden og i balancen under egenkapitalen
Udbytte
Udbytte indregnes som en forpligtelse på tidspunktet for vedtagelse på den ordinære gene-
ralforsamling (deklareringstidspunktet)� Udbytte, som foreslås udbetalt for året, vises som en
særskilt post under egenkapitalen indtil generalforsamlingens vedtagelse�
Foreslået udbytte pr. aktie a 20 DKK
Aktiekapital/foreslået udbytte x 20 DKK
Resultat pr. aktie
Årets resultat efter skat og minoriteter/Antal udestående aktier (inkl� A- aktier)
Udvandet resultat pr. aktie
Årets resultat efter skat og minoriteter/Antal udestående aktier (inkl� A- aktier)
Anvendt “årets resultat efter skat og minoriteter”: 18�632
Anvendt “antal udestående aktier (inkl� A-aktier)”: 2�997
61
Flügger årsrapport 2023/24 – 1.000 DKK
Note 20. Anden gæld 30.04.2023 30.04.2024
Feriepenge 44.671 46.018A- skat og arbejdsmarkedsbidrag 4.363 4.592Sociale omkostninger 7.002 8.401Moms 35.591 31.029Skyldig løn og bonus 25.826 36.130Kundebonus 28.728 29.746Anden gæld i øvrigt 16.798 6.378I alt 162.979 162.294
Anvendt regnskabspraksis
Gældsforpligtelse vedrørende put-option
ld vedrørende put-option på køb af minoriteter måles ved første indregning til dagsværdi�
Dagsværdien opgøres som nutidsværdien af udnyttelseskursen på optionen� Efterfølgende
ling af optionen foretages til dagsværdi svarende til den tilbagediskonterede værdi af
de forventede fremtidige pengestrømme� Løbende værdiændringer indregnes direkte på
egenkapitalen�
Hensatte forpligtelser
Hensatte forpligtelser indregnes, når koncernen, som følge af en begivenhed indtruffet før
eller på balancedagen, har en retlig eller faktisk forpligtelse, og det er sandsynligt, at der må
afgives økonomiske fordele for at indfri forpligtelsen
Ved målingen af hensatte forpligtelser foretages tilbagediskontering af de omkostninger,
der er nødvendige for at afvikle forpligtelsen� Regnskabsårets forskydning i nutidsværdier
indregnes under finansielle omkostninger
Note 21. Gældsforpligtelse vedrørende put-optioner 30.04.2023 30.04.2024
Put-option 1� maj - 82.010Tilgang i året 82.010 4.604Afgang, udnyttet - -6.774Afgang, annulleret - -75.236Put option 30. april 82.010 4.604Indregnes således i balancen:Langfristede forpligtelser 50.631 4.604Kortfristede forpligtelser 31.379 -
I forbindelse med frasalget af Eskaro Group AB blev en del af put-optionen udnyttet til køb
af yderligere 10 % ejerandel af Eskaro Ukraine AB� Den resterende del af de oprindelige
optioner vedrørende køb af henholdsvis yderligere 10 % og 20 % af Eskaro Group AB er
bortfaldet�
Der er indgået en ny aftale om en put-option på de resterende 20 % i Eskaro Ukraine AB�
Optionen kan udnyttes efter 7 år fra salgstidspunktet, tidligst 11� november 2030�
Put-optionen opgøres som løbende 12 måneders EBITDA ganget med en kontraktbestemt
multipel, fratrukket nettorentebærende gæld og reguleret for forskellen mellem arbejdska-
pitalen på opgørelsestidspunktet og den gennemsnitlige arbejdskapital� Forpligtelsen er
skønsmæssigt vurderet ud fra den budgetterede pengestrøm� Forpligtelsen er tilbagedis-
konteret med afkastningskravet til egenkapitalen på 22,4 %�
62
Flügger årsrapport 2023/24 – 1.000 DKK
Udvikling i gældsforpligtelser fra
finansieringsaktivitet
Gæld nærtstående
parter
Bank- og
prioritetsgæld Leasing Total
Balance 1� maj 2022 37.000 364.827 391.394 793.221Kontante ændringer:Afdrag på gæld -37.000 - -76.530 -113.530Optagelse af gæld 14.170 - - 14.170Træk på kredit - 88.187 88.187Ikke-kontante ændringer:Netto tilgang - - 31.196 31.196Kursregulering - - -6.813 -6.813Balance 30. april 2023 14.170 453.014 339.247 806.431Kontante ændringer:Afdrag på gæld -2.354 -32.802 -84.960 -120.116Optagelse af gæld 1.831 - - 1.831Gæld frasolgt virksomhed - -47.348 - -47.348Ikke-kontante ændringer:Netto tilgang - - 80.390 80.390Kursregulering - - -569 -569Balance 30. april 2024 13.647 372.864 334.108 720.619
Note 22. Forfaldstidspunkter af gældsforpligtelser
Pengestrømme inkl. renter
Regnskabs-
mæssig værdi
Indenfor
1 år 1-5 år > 5 år I alt
30.04.2024Bank 260.154 274.606 - - 274.606Realkreditlån 112.710 2.530 115.568 157.808 275.906Leverandørgæld 191.689 191.689 - - 191.689Leasingforpligtelse* 334.108 71.269 225.723 60.179 357.171Gældsforpligtelse vedrørende 4.604 - - 4.604 4.604put-optionØvrig gæld 187.629 186.207 1.422 - 187.629I alt 1.090.894 726.301 342.713 222.591 1.291.60530.04.2023Bank 340.304 349.695 543 6.102 356.340Realkreditlån 112.710 744 89.248 186.657 276.649Leverandørgæld 252.660 252.660 - - 252.660Leasingforpligtelse* 339.247 118.938 232.098 68.275 419.311Gældsforpligtelse vedrørende 82.010 31.379 50.631 - 82.010put-optionØvrig gæld 202.358 198.393 3.965 - 202.358I alt 1.329.289 951.809 376.485 261.034 1.589.328* Udiskonteret leasingforpligtelse
Anvendt regnskabspraksis
Kortfristede gældsforpligtelser
Kortfristede finansielle forpligtelser omfatter bank-
gæld, leverandørgæld, leasingforpligtelse, gæld til
hovedaktionær samt visse poster under anden gæld�
Finansielle forpligtelser måles ved første indregning til
dagsværdi fratrukket eventuelle transaktionsomkost-
ninger� Efterfølgende måles forpligtelserne til amor-
tiseret kostpris ved at anvende den effektive rentes
metode, således at forskellen mellem provenuet og den
nominelle værdi indregnes i resultatopgørelsen som en
finansiel omkostning over låneperioden�
Langfristede gældsforpligtelser
Langfristede finansielle forpligtelser omfatter bank-
ld, leasingforpligtelse, samt visse poster under
anden gæld� Finansielle forpligtelser måles ved første
indregning til dagsværdi fratrukket eventuelle transak-
tionsomkostninger� Efterfølgende måles forpligtelserne
til amortiseret kostpris ved at anvende den effektive
rentes metode, således at forskellen mellem provenuet
og den nominelle værdi indregnes i resultatopgørelsen
som en finansiel omkostning over låneperioden�
63
Flügger årsrapport 2023/24 – 1.000 DKK
Note 26. Nærtstående parter
Flügger-koncernen har følgende nærtstående parter:
Ulf Schnack, CDO�
Ulf Schnack som hovedanpartshaver for SUS 2013 ApS og ApS SPKR
nr� 2722�
Der er ultimo regnskabsåret lån for 11,8 mio� DKK (sidste år 14,2 mio� DKK)
hos ApS SPKR nr� 2722� Lånet forrentes med 4,89 % p�a� I regnskabsåret
udgjorde renteomkostninger 0,7 mio� DKK (sidste år 0,3 mio� DKK)
Flügger group A/S har lånt 4�818 B-aktier af CEO Sune Schnack med
henblik på honorering af eksisterende aktie incitamentsprogrammer
net af B-aktierne har en bebsmæssig værdi på DKK 1,8 mio�
Koncernens hovedkvarter i Rødovre samt en forretning på Gl� Kongevej
lejes af ApS SPKR nr� 2722� Lejelene er etableret i 1958� Husleje
udgør 5,4 mio� DKK for regnskabsåret 2023/24 (sidste år 5,0 mio� DKK)�
Depositum udgør 2,0 mio� DKK (sidste år 2,0 mio� DKK)� Den samlede
huslejeforpligtelse udgør 31,5 mio� DKK (sidste år 31,2 mio� DKK), og
indgår som en del af leasingforpligtelsen i balancen�
Moderselskabets bestyrelse og direktion�
SUS 2013 ApS (Flügger holding) CVR- nr� 25550668, Rødovre, skal på
grund af sin ejer- og stemmeandel af Flügger group A/S, jf� side 16, udar-
bejde koncernregnskab, hvori Flügger group A/S indgår� Regnskabet kan
downloades på www�cvr�dk�
SUS 2013 ApS er skattemæssigt administrationsselskab for alle koncer-
nens danske selskaber
Bortset fra ovenstående og vederlag til bestyrelse og direktion, jf� note 5,
har der ikke været væsentlige transaktioner med nærtstående parter
Note 25. Begivenheder efter udløb af regnskabsåret
Der er ikke efter regnskabsårets udløb indtruffet væsentlige begivenheder
for koncernen�
Note 24. Eventualforpligtelser
Pengestrømme inkl. renter 0- 1 år 1- 5 år > 5 år I alt30.04.2024Øvrige eventualforpligtelser 10 - - 10Huslejeforpligtelse - lav værdi 9.322 4.800 - 14.122Selvskyldnerkaution 295 - - 295Båndlagte midler - 242 - 242I alt 9.627 5.042 0 14.66930.04.2023Øvrige eventualforpligtelser 9 - - 9Huslejeforpligtelse - lav værdi 12.394 2.609 - 15.003Selvskyldnerkaution 529 - - 529Båndlagte midler - 241 - 241I alt 12.932 2.850 0 15.782
Der hæftes solidarisk for moms og selskabsskatter
I forbindelse med nedlukning af produktionen i Bollebygd, Sverige, er der konstateret forurening i grunden�
De tidligere produktionsbygninger og tilhørende kontorejendom forventes solgt, når eventuel forurening er
oprenset� På nuværende tidspunkt drøftes eventuel oprensning med myndighederne� Desuden undersøges
hvem, der kan gøres ansvarlig for oprensningen af grunden, herunder regresmuligheder til tidligere ejere af
det svenske produktionsselskab� På nuværende tidspunkt er det ikke muligt at estimere omkostningerne til
eventuel oprensning�
Note 23. Pantsætninger
Der er stillet pant på 113 mio� DKK i koncernens produktionsbygning i Kolding i forbindelse med optagelse
af realkreditlån� Den regnskabsmæssige værdi af bygningen udgør 82 mio� DKK pr� 30� april 2023 (sidste år
85 mio� DKK)�
Anvendt regnskabspraksis
Eventualforpligtelser
Eventualforpligtelser vedrører begivenheder, som kan medføre et træk på virksomhedens økonomiske ressour-
cer, men hvor forpligtelsen først kan bekræftes af en eller flere usikre fremtidige begivenheder, som er uden for
virksomhedens kontrol
Leasing
Leasing indregnes efter IFRS 16� Se note 15� Leasing forpligtelser med lav værdi eller kort løbetid, indgår som
eventualforpligtelse for den resterende løbetid
64
Flügger årsrapport 2023/24 – 1.000 DKK
Unicell Inter-national sp. z Eskaro Color Eskaro Industri Minoritetsinteressero.o.TOVTOVWasilków, Odesa, Odesa, HjemstedPoland Ukraine UkraineOmsætning 187.869 99.204 10.237Årets resultat 17.238 1.320 -951Totalindkomst i alt 24.343 -868 -4.578Minoritetsinteressens andel af årets resultat 6.895 264 -190BalanceLangfristede aktiver 43.106 4.924 32.418Kortfristede aktiver 81.376 55.288 16.110Langfristede forpligtelser 497 5.260 5.261Kortfristede forpligtelser 46.305 31.805 564Regnskabsmæssig værdi af minoritetsinteresser 31.072 4.630 8.540PengestrømsopgørelsePengestrøm fra driftsaktivitet 11.960 3.200 491Pengestrøm til investeringsaktivitet -1.230 -420 -224Pengestrøm fra finansieringsaktivitet -11.033 -1.925 -261
Note 27. Koncernforhold
Flügger- koncernen består af et antal selvstændige aktie- og anpartsselskaber� Ved intern
handel, som har et betydeligt omfang, eller når et selskab udfører arbejde for et andet
selskab, finder afregning sted på markedsbaserede vilkår eller på omkostningsdækkende
basis� Samhandels betingelserne er dokumenteret ved skriftlige aftaler, medmindre der er
tale om uvæsentlige transaktioner
Koncernen består af følgende selskaber:
Flügger group A/S - Flügger Denmark A/S* Danmark 100 %- Flügger Sweden AB Sverige 100 %- Flügger Norway AS Norge 100 %- Flügger Iceland ehf� Island 100 %- Flügger Poland sp� z o�o� Polen 100 %- Unicell International sp� z o�o� Polen 60 %- Flügger Coating (Shanghai) Co�, Ltd� Kina 100 %- Flügger Coating Technological Kina 100 %Development (Shanghai) co, Ltd�- Flugger Lithuania UAB Litauen 100 %- Eskaro Ukraine AB Sverige 80 % - Eskaro Color TOV Ukraine 80 % - Eskaro Industri TOV Ukraine 80 %
* Notes of Colour A/S er pr� 1/5-2023 blevet fusioneret med Flügger Denmark A/S
65
Flügger årsrapport 2023/24 – 1.000 DKK
Note 28. Finansielle risici
Kreditrisici:
Koncernen udsættes for kreditrisici på tilgodehavender samt
bankindeståender� Flügger er begunstiget af en bred kunde-
kreds, og kreditrisikoen er således spredt på mange små og
mellemstore fordringer� Historisk har tab været meget be-
grænsede, hvilket tilskrives den store spredning samt grun dige
kreditvurderingsprocedurer ved tilgang af nye kunder og en tæt,
løbende opfølgning� For debitorer henvises til aldersfordelingen
i note 17
Kreditrisiko relateret til indeståender vurderes at være uvæsent-
lig, da koncernens bankforbindelser alle har høj kreditrating,
hvilket er et centralt kriterium for, at et samarbejde kan indledes�
Den maksimale kreditrisiko svarer i al væsentlighed til de regn-
skabsmæssige værdier på samlet 417 mio� DKK, og koncernen
har ikke væsentlige risici vedrørende en enkelt kunde eller
samarbejdspartner
Likviditetsrisici:
Koncernens likviditet styres centralt af koncernens økono-
miafdeling med henblik på at sikre tilstrækkelig likviditet til
driften hen over finansåret� Likviditeten varierer med sæsonen i
varesalget� Likviditetsreserven består af likvider og uudnyttede
kreditfaciliteter
Renterisici:
neporteføljen består af realkreditlån som er fastforrentet frem
til juni 2025, samt variabelt forrentede kreditfaciliteter� Flügger
har ingen fast rentepolitik, men beror sig på en løbende vurde-
ring� Rentesatsen for kreditfaciliteterne varierer med valutaerne�
Den vægtede rentesats har i regnskabsåret for hovedfaciliteten
varieret fra 4,86 % til 5,48 %� Ved en ændring i renten på et pro-
centpoint vil renteomkostningen ændres med ca� 2,8 mio� DKK
p�a
Koncernens valutaposition Værdipapirer Netto- i balancen, 1.000 DKKog likvider Tilgode havender Gælds forpligtelser positionerDKK 19 - -6.945 -6.926EUR 1.135 95.927 -298.630 -201.568NOK 757 - - 757SEK - - -3.064 -3.064USD 581 2.202 - 2.783GBP - 1.122 -3 1.119CNY 42 - - 42PLN 64 - -165 -10130.04.2024 2.598 99.251 -308.807 -206.958DKK 8 - -11.748 -11.740EUR 3.673 25.672 -335.105 -305.760NOK 46 - -179 -133SEK - - -11.611 -11.611USD 333 2.020 -1.771 582GBP - 1.488 -54 1.434CNY 93 3.900 - 3.993PLN 56 314 -21 34930.04.2023 4.209 33.394 -360.489 -322.886
Koncernens valutaposition er en oplistning af valutaer, som de monetære poster er denomineret i�
Valutarisici:
Koncernen er som følge af sin drift, investeringer og finansie-
ring eksponeret over for ændringer i valutakurser� Koncernens
finansielle risici styres centralt i koncernens økonomiafdeling�
Nedenfor gives der oplysninger om de forhold, der kan påvirke
beløb, betalingstidspunkt eller pålidelighed af fremtidige betalin-
ger, hvor sådanne oplysninger ikke fremr direkte af regnska-
bet eller følger almindelig sædvane�
På de fleste af koncernens markeder er der i vid udstrækning
en naturlig afdækning af valutakursrisici, idet der i flere lan-
de er både salg og produktion, som i vidt omfang afregnes
i landets egen valuta� Det norske marked er en undtagelse
herfra, idet koncernen ikke har produktion og dermed en stor
omkostningsbase, der afregnes i lokal valuta� Der foretages
bende en vurdering af eksponeringen i NOK op til 12 måneder
frem, men der er ingen afdækning ved udgangen af regn-
skabsåret� Eksponeringen i NOK minimeres så vidt muligt ved
prisjusteringer
Resultatopgørelsen i koncernen påvirkes af ændringer i
valutakurserne
Koncernens valutapolitik er at balancere ind- og udbetalinger i
lokal valuta i videst muligt omfang� Koncernen søger generelt
ved placering af overskydende likviditet at minimere netto-
eksponeringen i de enkelte valutaer� Investeringer i tilknyttede
virksomheder er ikke valutakurssikret� Eventuelle kursregulerin-
ger bogføres direkte på egenkapitalen� I nedenstående oversigt
er eksponering på balancedagen over for kursændringer vist pr
valuta med udgangspunkt i de enkelte koncernvirksomheders
funktionelle valuta�
66
Flügger årsrapport 2023/24 – 1.000 DKK
Note 28. Finansielle risici, fortsat
Bank og andre kreditinstitutter samt øvrig forrentet gæld:
Koncern, renteinterval Gæld i alt 0-2 % Gæld i alt 2-5 % Gæld i alt 5 % Gæld i altSEK -4.594 - - -4.594PLN 16.290 - - 16.290EUR - - 226.901 226.901USD -579 - - -579NOK -3.115 - - -3.115UAH - - 649 649DKK 112.710 13.647 24.602 150.95930.04.2024 120.712 13.647 252.152 386.511SEK - -12.781 - -12.781PLN - - 16.035 16.035EUR - 314.140 - 314.140USD - - -2 -2NOK - -2.919 - -2.919UAH - - 1.611 1.611RUB - - 8.334 8.334BYN - - 673 673DKK 112.710 29.383 - 142.09330.04.2023 112.710 327.823 26.651 467.184
Kapitalstruktur
Selskabets ledelse vurderer løbende virksomhedens kapital struktur,
herunder behovet for likviditet, kreditfaciliteter og egenkapital i relation til
selskabets og aktionærernes interesser� Det overordnede mål er at op-
retholde en kapital struktur, som sikrer selskabets evne til at operere som
en going concern, og som giver mulighed for et tilfredsstillende afkast til
virksomhedens aktionærer
lsætningen er at egenkapitalandelen udgør ca� 40-50 % af den samle-
de balancesum, hvilket koncernen opfylder
Der er i regnskabsåret ikke foretaget ændringer i selskabets principper
for kapitalstyring og selskabet er ikke underlagt eksterne kapitalkrav fra
kreditinstitutter
-300.000
-200.000
-150.000
-100.000
-50.000
0
50.000
DKK EUR NOK USDSEK GBP CNY PLN
Neoposioner
-250.000
2022/23 2023/24
Analyse af koncernens valutafølsomhed:
Valutakursændringer på de valutaer, hvor Flügger har den største ekspo-
nering, er EUR, SEK og USD� Da Danmark har en fastkurspolitik mod EUR
anses risikoen her for minimal� Såfremt valuta kurserne for SEK og USD
ville stige med 5 % overfor DKK, har det med udgangspunkt i de anførte
nettopositioner pr� balancedagen følgende virkning på resultat og egen-
kapital, mens et tilsvarende fald har modsat effekt�
Koncernens valutakursudsving i balancen SEK USD
Resultat- og egenkapitalpåvirkning -153 139
67
Flügger årsrapport 2023/24 – 1.000 DKK
Moderselskabets regnskab
Hovedopgørelser
Moderselskabets resultat- og totalindkomstopgørelse � � � 71
Moderselskabets balance � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 72
Moderselskabets egenkapitalopgørelse � � � � � � � � � � � � � � 73
Moderselskabets pengestrømsopgørelse � � � � � � � � � � � � � 74
Noter
1 Anvendt regnskabspraksis � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 74
2 Væsentlige regnskabsmæssige skøn, vurderinger
og valg af den anvendte regnskabspraksis � � � � � � � � 74
3� Nye og ændrede regnskabsstandarder samt
fortolkningsbidrag � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 74
4� Omkostninger til personale, direktion og bestyrelse 75
5� Omkostninger til afskrivninger og revision � � � � � � � � � 77
6� Andre driftsindtægter � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 78
7 Andre driftsomkostninger � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 78
8� Finansielle indtægter � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 78
9� Finansielle omkostninger � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 78
10� Skat � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 79
11 Immaterielle aktiver� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �80
12 Materielle aktiver � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 81
13� Materielle aktiver – leasing � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 82
14� Finansielle aktiver � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 83
15� Tilgodehavender � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 84
16 Dagsværdimåling af finansielle instrumenter � � � � � � �85
17� Selskabskapital � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 86
18� Anden gæld � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 87
19� Gældsforpligtelse vedrørende put-optioner � � � � � � � � 87
20 Forfaldstidspunkter og udvikling i gældsforpligtelser 88
21� Pantsætninger � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 89
22� Eventualforpligtelser � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � 89
23� Begivenheder efter udløb af regnskabsåret � � � � � � � � 89
24� Nærtstående parter � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �89
25� Koncernforhold� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �89
26� Finansielle risici � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �90
68
Flügger årsrapport 2023/24 – 1.000 DKK
Note 2022/23 2023/24
Nettoomsætning 109.177 235.679
4, 5 Produktionsomkostninger -35.302 -33.030
Bruttoresultat 73.875 202.649
4, 5 Salgs- og distributionsomkostninger -59.472 -67.503
4, 5 Administrationsomkostninger -143.208 -154.201
6 Andre driftsindtægter 1.204 241
7 Andre driftsomkostninger -35 -411
Primært driftsresultat -127.636 -19.225
8 Finansielle indtægter 82.872 75.932
14 Tab ved salg af dattervirksomheder -5.498 -43.511
9 Finansielle omkostninger -12.335 -22.258
Resultat før skat -62.597 -9.062
10 Skat 23.975 2.474
Årets resultat -38.622 -6.588
2022/23 2023/24
Årets resultat -38.622 -6.588
Totalindkomst i alt -38.622 -6.588
Moderselskabets
resultatopgørelse
Moderselskabets
totalindkomstopgørelse
69
Flügger årsrapport 2023/24 – 1.000 DKK
Note 30.04.2023 30.04.2024
Aktiver
11 Andre immaterielle aktiver 31.947 28.258
11 Forudbetalinger immaterielle aktiver 17.603 23.661
Immaterielle aktiver 49.550 51.919
12 Grunde og bygninger 2.783 2.737
12 Tekniske anlæg og maskiner 474 448
12 Andet driftsmateriel 17.646 15.748
13 Leasingaktiver 28.778 25.107
12 Anlæg under udførelse 7.551 7.500
Materielle aktiver 57.232 51.540
14 Kapitalandele i dattervirksomheder 1.092.909 1.037.820
Finansielle aktiver 1.092.909 1.037.820
10 Udskudt skatteaktiv 19.524 23.595
Tilgodehavender datterselskaber 68.622 -
Langfristede aktiver 1.287.837 1.164.874
15 Tilgodehavender 136.128 231.272
Kortfristede aktiver 136.128 231.272
Aktiver i alt 1.423.965 1.396.146
Note 30.04.2023 30.04.2024
Passiver
17 Selskabskapital 60.000 60.000
Overført resultat 927.221 960.960
Foreslået udbytte 15.000 15.000
Egenkapital 1.002.221 1.035.960
13 Leasingforpligtelser 27.307 23.526
Gæld til datterselskaber 122.964 118.585
18 Anden gæld 1.377 983
19 Gældsforpligtelse vedrørende put-option 50.631 4.604
Langfristede forpligtelser 202.279 147.698
13 Leasingforpligtelser 4.400 4.710
19 Bankgæld 97.663 108.427
24 Gæld til nærtstående parter 14.170 13.647
Leverandører 20.589 20.900
Gæld til dattervirksomheder 36.718 42.803
18 Anden gæld 14.546 22.001
19 Gældsforpligtelse vedrørende put-option 31.379 -
20 Kortfristede forpligtelser 219.465 212.488
Passiver i alt 1.423.965 1.396.146
Moderselskabets balance
70
Flügger årsrapport 2023/24 – 1.000 DKK
Moderselskabets egenkapitalopgørelse
Selskabs kapital Overført resultat
Foreslået/
udloddet udbytte
I alt
Egenkapital 30. april 2022 60.000 1.036.812 30.000 1.126.812
Årets resultat - -38.622 - -38.622
Anden totalindkomst
Skat af anden totalindkomst - - - -
Totalindkomst i alt - -38.622 - -38.622
Udloddet udbytte - - -30.000 -30.000
Udbytte egne aktier - 72 - 72
Put-option - -82.010 - -82.010
Foreslået udbytte - -15.000 15.000 -
Salg af egne aktier - 23.050 - 23.050
Aktiebaseret vederlæggelse - 2.919 - 2.919
Transaktioner med aktionærer i alt - -70.969 -15.000 -85.969
Egenkapital 30. april 2023 60.000 927.221 15.000 1.002.221
Årets resultat - -6.588 - -6.588
Anden totalindkomst
Skat af anden totalindkomst - - - -
Totalindkomst i alt - -6.588 - -6.588
Udloddet udbytte - - -15.000 -15.000
Udbytte egne aktier - 18 - 18
Put-option - 52.801 - 52.801
Foreslået udbytte - -15.000 15.000 -
Køb af egne aktier - -3.008 - -3.008
Aktiebaseret vederlæggelse - 5.516 - 5.516
Transaktioner med aktionærer i alt - 40.327 - 40.327
Egenkapital 30. april 2024 60.000 960.960 15.000 1.035.960
71
Flügger årsrapport 2023/24 – 1.000 DKK
2022/23 2023/24
Primært driftsresultat -127.636 -19.225
Af- og nedskrivninger 22.129 20.662
Andre ikke-kontante poster -366 1.663
Ændring i tilgodehavender -399 -6.017
Ændring i leverandørgæld -6.322 311
Ændring i anden driftsafledt gæld -2.675 6.944
Pengestrømme fra drift før finans og skat -115.269 4.338
Finansielle indtægter 82.872 75.932
Finansielle omkostninger -11.588 -21.553
Pengestrømme fra drift før betalt skat -43.985 58.717
Betalt skat -13.353 -
Pengestrømme fra driftsaktivitet -57.338 58.717
Køb af immaterielle aktiver -8.449 -15.281
Køb af materielle aktiver -2.418 -1.448
Salg af materielle aktiver 40 -
Ændring i tilgodehavende frasolgt virksomhed - 469
Køb og kapitalforhøjelse dattervirksomheder m�v -6.000 -9.276
Pengestrømme til investeringsaktivitet -16.827 -25.536
Pengestrømme efter investeringsaktivitet -74.165 33.181
Optagelse af bank- og prioritetsgæld 50.404 10.764
Optagelse af gæld nærtstående parter 14.170 1.831
Afdrag på gæld nærtstående parter -37.000 -2.354
Ændring i tilgodehavende/gæld, dattervirksomheder 58.119 -20.747
Betalte leasingomkostninger -4.650 -4.685
Betalt udbytte -29.928 -14.982
Køb/salg af egne aktier 23.050 -3.008
Pengestrømme til finansieringsaktivitet 74.165 -33.181
Årets pengestrømme 0 0
Likvide beholdninger primo 0 0
Likvide beholdninger ultimo 0 0
Moderselskabets pengestrømsopgørelse
Pengestrømsopgørelsens tal kan ikke direkte udledes af balancens tal, idet primobalancerne
for de udenlandske dattervirksomheder er omregnet til ultimokurser i de enkelte år
Anvendt regnskabspraksis
Pengestrømsopgørelse
Pengestrømsopgørelsen viser pengestrømme for året fordelt på drifts-, investerings- og
finansieringsaktivitet samt likvider ved årets begyndelse og slutning�
Pengestrømme fra driftsaktivitet opgøres efter den indirekte metode med udgangspunkt i
årets resultat efter betalte renter og skat reguleret for ikke-kontante driftsposter og ændrin-
ger i driftskapitalen�
Pengestrømme fra investeringsaktivitet omfatter betalinger i forbindelse med køb og salg
af virksomheder og aktiviteter, køb og salg af immaterielle, materielle og andre langfristede
aktiver�
Pengestrømme fra finansieringsaktivitet omfatter ændringer i størrelse eller sammensætning
af selskabs kapital og omkostninger forbundet hermed samt optagelse af lån, afdrag på
rentebærende gæld, betalte leasingomkostninger, køb af egne aktier samt betalt udbytte til
aktionærer m�v
Likvider omfatter likvide beholdninger og værdipapirer med en restløbetid på købstids-
punktet på under 3 måneder, og som uden hindring kan omsættes til likvide beholdninger,
og hvorpå der kun er ubetydelig risici for værdiændringer
Pengestrømme i andre valutaer end den funktionelle valuta omregnes med transaktions-
dagens kurser
- 75.000
- 50.000
50.000
25.000
75.000
0
- 25.000
Udviklingen i pengestrømme
Likvid beholdning
primo
Drift Investering Finansiering Likvid beholdning
ultimo
2022/23 2023/24
72
Flügger årsrapport 2023/24 – 1.000 DKK
73
Flügger årsrapport 2023/24 – 1.000 DKK
Note 1. Anvendt regnskabspraksis
Dette afsnit beskriver Flügger group A/S’ generelle anvendte
regnskabspraksis� En mere detaljeret beskrivelse af anvendt
regnskabspraksis er præsenteret i de respektive noter
Beskrivelsen af regnskabspraksis i noterne udgør en del af den
samlede regnskabspraksis for Flügger group A/S�
Årsrapporten for Flügger group A/S 2023/24 aflægges i over-
ensstemmelse med IFRS Accounting Standards som godkendt
af EU og yderligere krav i årsregnskabsloven�
Grundlag for udarbejdelse
Moderselskabets funktionelle valuta er DKK, hvorfor årsrappor-
ten præsenteres i denne valuta�
Den anvendte regnskabspraksis er uændret i forhold til årsregn-
skabet for 2022/23, se Flügger-koncernens note 3�
For generel anvendt regnskabspraksis henvises til Flügger-
koncernens note 1
Supplerende anvendt regnskabspraksis for moderselskabet
Kapitalandele i dattervirksomheder
Kapitalandele i dattervirksomheder i moderselskabet måles til
kostpris� Hvis kostprisen overstiger genindvindingsværdien,
nedskrives den over resultatopgørelsen til denne lavere værdi�
Ved salg af kapitalandele i dattervirksomheder og associerede
virksomheder opgøres fortjeneste eller tab som forskellen mel-
lem den regnskabsmæssige værdi af de solgte kapitalandele og
dagsværdien af salgsprovenuet�
Note 2. Væsentlige regnskabsmæssige skøn, vurderinger
og valg af den anvendte regnskabspraksis
Ved vurderingen af den regnskabsssige værdi af visse
aktiver og forpligtelser kræves skøn over, hvorledes fremtidige
begivenheder påvirker værdien af disse aktiver og forpligtelser
på balancedagen�
De foretagne skøn er baseret på historiske erfaringer og andre
faktorer, som ledelsen vurderer er forsvarlige, men som i sagens
natur kan være usikre og uforudsigelige� Forudsætningerne kan
være ufuldstændige eller unøjagtige, og uventede begivenheder
eller omstændigheder kan opstå�
Endvidere er virksomheden underlagt normale forretningsmæs-
sige risici og usikkerheder, som kan føre til, at de faktiske resul-
tater afviger fra disse skøn� Generelle risici for Flügger er omtalt i
ledelsens beretning samt i Flügger-koncernens note 28�
For selskabet vil skøn, der er væsentlige for regnskabsaflæg-
gelsen, foretages blandt andet ved gennemførelse af af- og
nedskrivninger, ved gennemførelse af nedskrivningstests og
vurdering af genindvindingsværdien for kapitalandele i datter-
virksomheder� Selskabets kapitalandele i dattervirksomheder
udgør pr� 30� april 2024 1�038 mio� DKK� Der henvises i øvrigt til
note 14�
Der henvises til Flügger-koncernens note 2
Note 3. Nye og ændrede regnskabsstandarder samt
fortolkningsbidrag
Der henvises til Flügger-koncernens note 3�
74
Flügger årsrapport 2023/24 – 1.000 DKK
Note 4. Omkostninger til personale, direktion og bestyrelse
Personaleomkostninger 2022/23 2023/24
Løn- & gage omkostninger, produktion 28.408 27.059
Løn- & gage omkostninger, salg og distribution 29.788 33.952
Løn- & gage omkostninger, administration 65.240 76.327
I alt 123.436 137.338
Heraf aktiveret løn 1.860 1.026
Lønninger og gager 110.141 120.169
Pensionsydelser 8.945 9.583
Aktiebaseret aflønning 2.919 5.516
Omkostninger til social sikring 1.431 2.070
Omkostninger til løn, pension og social sikring 123.436 137.338
Heraf aktiveret løn 1.860 1.026
Heraf honorar til koncernledelse*:
Fast løn 8.748 8.772
Bonus - 2.232
Aktiebaseret aflønning 1.077 1.159
Pension 529 532
Fratrædelsesgodtgørelse - 2.502
I alt 10.354 15.196
Gennemsnitligt antal fuldtidsbeskæftigede 151 154
* Ud over de anførte beløb til koncernledelse/direktion modtager disse fri bil, telefon samt
avis� Koncerndirektør Ulf Schnack har indgået en ansættelseskontrakt, der er uopsigelig fra
selskabets side� Det er aftalt, at Ulf Schnack i indeværende regnskabsår har givet afkald på
2�500 t� DKK af det faste vederlag�
Honorar til bestyrelse indgår med 2�000 t� DKK (sidste år 2�000 t� DKK)� Det samlede hono-
rar til direktionen indgår med 13�196 t� DKK (sidste år 8�354 t� DKK)�
Det faste honorar til et bestyrelsesmedlem udgør 200 t� DKK� Hertil kommer:
400 t� DKK honorar til formand
200 t� DKK honorar til næstformand samt medlem af revisionsudvalget og
200 t� DKK honorar til formand for revisionsudvalget�
Der henvises endvidere til Flüggers ”Vederlagsrapport til direktion og bestyrelse”, som kan
findes på Flüggers hjemmeside www�flugger�com/investor/corporate-governance/
Udeståender optioner
Direktion
Antal
Øvrige
Antal
Markedsværdi
1.000 DKK
Optioner 1� maj 2022 35.000 27.237 4.926
Tildelt i året 21.500 17.000 6.327
Bortfaldne i året -10.000 -25.737 -4.321
Udestående optioner 30. april 2023 46.500 18.500 6.932
Bortfaldne i året -15.000 -8.000 -1.394
Udestående optioner 30. april 2024 31.500 10.500 5.538
Heraf optjent pr. 30. april 2024 10.000 500 361
Optionsprogrammet giver ret til erhvervelse af B-aktier med en nominel værdi på 20 DKK pr
B-aktie�
Optioner tildeles til direktion og øvrige ledende medarbejdere for at sikre fokus på den lang-
sigtede værdiskabelse som er sammenfaldende med aktionærernes interesser
75
Flügger årsrapport 2023/24 – 1.000 DKK
Note 4. Omkostninger til personale, direktion og bestyrelse, fortsat
Betingelserne for udnyttelse af ovenstående optionsprogrammer er som følger:
Optioner
Antal
Markedsværdi
t. DKK Program
10.500 361 K - Optjeningsperiode: 15.04.2021 - 30.04.2024
Opfyldelse af nedenstående KPI’er a), b) og c) på baggrund
af bestyrelsesgodkendt årsrapport for 2023/2024:
a) EBIT over 250 mio� DKK
b) Omsætning over 2,5 mia� DKK
c) +18 % ROCE (inkl� leasingforpligtelser) uden transitoriske
poster
Udnyttelsesperiode: 30�06�2024 - 15�072024
Udnyttelseskurs: 400
Optioner
Antal
Markedsværdi
t. DKK Program
31.500 5.177 O - Optjeningsperiode: 15.07 2022 - 25.06.2025
De tildelte tegningsrettigheder kan udnyttes ved offent-
ligrelse af den af bestyrelsen godkendte årsrapport for
2024/25 og er betinget af, at medarbejderen fortsat er i en
uopsagt stilling i Flügger group A/S eller et hermed koncern-
forbundet datterselskab
Udnyttelsesperiode: 25�06�2025 - 15�07�2027
Udnyttelseskurs: 350
Opgørelsen tager udgangspunkt i en gennemsnitlig aktiekurs på 532 DKK� Den på
tildelingstidspunktet opgjorte dagsværdi indregnes over den periode, hvor betingelserne
opfyldes�
Der er i regnskabsåret driftsført 1�867 t� DKK (sidste år 1�915 t� DKK) vedr
optionsprogrammer
Markedsværdien på de enkelte programmer er beregnet ud fra en Black-Scholes værdi-
ansættelsesmodel med anvendelse af:
- en volatilitet i et spænd fra 25,00 % til 27,03 % (17,99 % til 27,03 % sidste år)
- en risikofri rente på -0,53 til 1,00 % (-0,59 til 1,00 % sidste år)
- fremtidige udbyttebetalinger i væsentligt samme niveau som tidligere udmeldt�
Volatiliteten er beregnet med udgangspunkt i ugentlige kursobservationer på Flügger-aktien
over en historisk periode svarende til optionens løbetid og eventuelt justeret i forhold til vola-
tiliteten i sammenlignelige virksomheder og andre børsnoterede virksomheder
Aktietildelinger
En række medarbejdere modtog i regnskabsåret 2023/2024 aktier, som en del af et fasthol-
delsesprogram for udvalgte medarbejdere� Aktietildelingen var betinget af, at medarbejde-
ren var i uopsagt stilling henholdsvis 1� januar 2024 og 1� januar 2025� Aktierne blev målt til
dagsværdi på tildelingstidspunktet og indregnes i resultatopgørelsen over den periode, hvor
den endelige ret til aktierne optjenes� Modposten føres direkte på egenkapitalen som en
ejertransaktion�
Den første del af aktierne er blevet overrt til medarbejderne i februar 2024� Den resteren-
de del udgør en forpligtelse på 1�931 t� DKK (sidste år 1�783 t� DKK), hvoraf 1�073 t� DKK er
hensat pr� 30� april 2024 (sidste år 1�028 t� DKK)� Der er i regnskabsåret driftsført 3�649 t�
DKK (sidste år 2�900 t� DKK) vedr� aktietildelinger, opgjort ud fra selskabets aktiekurs på
tildelingstidspunktet�
76
Flügger årsrapport 2023/24 – 1.000 DKK
Note 5. Omkostninger til afskrivninger og revision 2022/23 2023/24
Afskrivninger, produktion 591 665
Afskrivninger, produktion – leasingaktiver 207 146
Afskrivninger, salg og distribution 3.168 4.351
Afskrivninger, salg og distribution – leasingaktiver 164 174
Afskrivninger, administration 14.029 11.366
Afskrivninger, administration – leasingaktiver 3.970 3.960
I alt 22.129 20.662
Heraf immaterielle anlægsaktiver
Afskrivninger, produktion 408 409
Afskrivninger, salg og distribution 3.146 4.345
Afskrivninger, administration 11.215 8.160
I alt 14.769 12.914
Honorar til generalforsamlingsvalgt revisor
PwC 559 785
I alt 559 785
Honorar til PwC kan specificeres således:
Revision 559 760
Andre erklæringsopgaver med sikkerhed - -
Skatterådgivning - -
Øvrig rådgivning - 25
I alt 559 785
Anvendt regnskabspraksis
Produktionsomkostninger
Produktionsomkostninger omfatter omkostninger, der afholdes for at opnå koncernens
nettoomsætning� Heri indgår omkostninger til centrale funktioner
Salgs- og distributionsomkostninger
Salgs- og distributionsomkostninger består af omkostninger til drift af salgsdivisionerne,
dvs� løn, gager, sociale omkostninger og pensioner til salgsledelse, butikspersonale og
lgerstab samt omkostninger til markedsføring, drift af forretninger, tab på udestående
fordringer og afskrivninger� Endvidere indgår fragt til kunder, drift af hovedlagre og ordrekon-
torer inklusive løn, gager, sociale omkostninger, pensioner og drift af ejendomme inklusive
afskrivninger, reparationer og vedligeholdelse� Endelig indgår omkostninger til drift af teknisk
service og reklame�
77
Flügger årsrapport 2023/24 – 1.000 DKK
Note 6. Andre driftsindtægter 2022/23 2023/24
Huslejeindtægter 221 238
Gevinst ved salg af anlægsaktiver - 3
Andre indtægter 983 -
I alt 1.204 241
Note 7. Andre driftsomkostninger
Tab ved salg af anlægsaktiver 35 -
Andre omkostninger - 411
I alt 35 411
Note 8. Finansielle indtægter
Renter fra dattervirksomheder 9.074 12.247
Udbytte fra dattervirksomheder 62.192 58.807
Nedskrivning af gæld til likvideret dattervirksomhed 9.622 -
Renter i øvrigt 270 1.590
Valutareguleringer 1.714 3.288
I alt 82.872 75.932
Note 9. Finansielle omkostninger
Renter til dattervirksomheder 122 5.806
Renter i øvrigt 5.327 10.667
Renter leasingaktiver 648 606
Valutareguleringer 6.139 5.080
Andre finansielle omkostninger 99 99
I alt 12.335 22.258
Anvendt regnskabspraksis
Nettoomsætning
I moderselskabet indgår endvidere indtægter fra salg af ydelser til øvrige koncernselskaber
Der er ikke identificeret segmenter for den koncerninterne omsætning
Nettoomsætningen måles til det modtagne vederlag, som koncernen forventer at modtage
for disse ydelser, eksklusiv moms og afgifter
Andre driftsindtægter og andre driftsomkostninger
Andre driftsindtægter/-omkostninger indeholder regnskabsposter af sekundær betydning
set i forhold til virksomhedernes hovedformål, herunder f�eks� fortjeneste og tab ved salg af
anlægsaktiver, forsikringsudbetalinger og koncerneksterne huslejeindtægter
Finansielle indtægter og omkostninger
Finansielle indtægter og omkostninger indeholder periodiserede renter, gevinster og
tab samt kursreguleringer fra værdipapirer og valutakursregulering af mellemværender i
fremmed valuta� Endvidere indr valutakursreguleringer, som opstår på grund af forskelle
mellem indtægters og omkostningers omregnings- og betalingskurs�
Udbytte fra kapitalandele i dattervirksomheder indtægtsføres i moderselskabets resultatop-
relse under finansielle indtægter i det år, hvor udbyttet deklareres�
78
Flügger årsrapport 2023/24 – 1.000 DKK
Note 10. Skat 2022/23 2023/24
Ændring i udskudt skat i året:
Udskudt skat, indeværende år 24.133 4.071
Udskudt skat, regulering til tidligere år - -
I alt 24.133 4.071
Selskabsskat:
Selskabsskat, indeværende år - -
Selskabsskat, regulering til tidligere år -158 -1.597
I alt -158 -1.597
Skat i alt 23.975 2.474
Forklaring til skatteprocent
Dansk selskabsskatteprocent 22,0 % 22,0 %
Udbytte 21,9 % 142,8 %
Nedskrivning/(-tilbageførsel) tilknyttet virksomhed -1,9 % -
Regulering af selskabsskat tidligere år -0,3 % -17,6 %
Permanente afvigelser -3,3 % -119,9 %
Effektiv skatteprocent 38,3 % 27,3 %
Udskudt skat
Immaterielle anlægsaktiver -7.028 -11.149
Materielle anlægsaktiver 3.407 3.139
Leasing aktiver -6.331 -5.525
Kortfristede aktiver -2.273 -2.844
Leasing forpligtelser 6.976 6.212
Øvrige forpligtelser - 1.252
Fremførbare underskud 24.773 32.510
I alt 19.524 23.595
Skat af årets totalindkomst udgør 0 t� DKK (sidste år 0 t� DKK)�
Aktiverede fremførbare underskud udgør 32,5 mio� DKK (sidste år: 24,8 mio� DKK) og
forventes udnyttet ved modregning i den fremtidige indtjening inden for 5 år
Anvendt regnskabspraksis
Selskabsskat og udskudt skat
Flügger group A/S er sambeskattet med koncernens danske dattervirksomheder samt
moder selskabet, SUS 2013 ApS� Den aktuelle danske selskabsskat fordeles mellem de
sam beskattede selskaber i forhold til disses skattepligtige indkomster De sambeskattede
selskaber indgår alle i acontoskatteordningen�
Årets skat, der består af årets aktuelle skat og ændringer i udskudt skat, indregnes i resul-
tatopgørelsen med den del, der kan henføres til årets resultat� Skatterne beregnes under
hensyntagen til lokale skattesatser og -regler mv
Aktuelle skatteforpligtelser og tilgodehavende aktuel skat indregnes i balancen som be-
regnet skat af årets skattepligtige indkomst, reguleret for skat af tidligere års skattepligtige
indkomster og for betalte acontoskatter
Udskudte skatteaktiver og forpligtelser indregnes efter den balanceorienterede gældsme-
tode af alle midlertidige forskelle mellem regnskabsmæssige og skattemæssige værdier af
aktiver og forpligtelser, bortset fra udskudt skat på midlertidige forskelle opstået ved enten
første indregning af goodwill eller ved første indregning af en transaktion, der ikke er en
virksomhedssammenslutning, og hvor den midlertidige forskel konstateret på tidspunktet for
første indregning hverken påvirker det regnskabsmæssige resultat eller den skattepligtige
indkomst
Udskudte skatteaktiver og forpligtelser, herunder skatteværdien af fremførbare skattemæs-
sige underskud, indregnes i balancen med den værdi, aktivet forventes at kunne realiseres
til, enten ved modregning i udskudte skatteforpligtelser eller som nettoskatteaktiver til
modregning i fremtidige positive skattepligtige indkomster� Det vurderes på hver balance-
dag, om det er sandsynligt, at der i fremtiden vil blive frembragt tilstrækkelig skattepligtig
indkomst til, at det udskudte skatteaktiv vil kunne udnyttes� Udskudte skatteaktiver vurderes
årligt og indregnes kun i det omfang, det er sandsynligt, at de vil blive udnyttet inden for den
nærmeste fremtid
Udskudt skat måles med aktuelle skattesatser i de respektive lande af midlertidige forskelle
mellem skattemæssige og regnskabsmæssige værdier af aktiver og forpligtelser� Udskud-
te skatteaktiver indregnes med den værdi, hvortil det er sandsynligt, at de kan forventes
anvendt� Ændringen af den beregnede værdi, sammenlignet med året før, indregnes i resul-
tatopgørelsen med den del, der kan henføres til årets resultat, i anden totalindkomst med
den del, der kan henføres dertil og direkte på egenkapitalen med den del, der kan henføres
til posteringer direkte på egenkapitalen�
79
Flügger årsrapport 2023/24 – 1.000 DKK
Note 11. Immaterielle aktiver 30.04.2023 30.04.2024
Andre immaterielle aktiver:
Anskaffelsessum primo 146.123 158.416
Årets tilgang 12.293 9.225
Årets afgang - -
Anskaffelsessum ultimo 158.416 167.641
Afskrivninger primo 114.881 126.469
Årets af- og nedskrivninger 11.588 12.914
Afskrivninger på afhændede aktiver - -
Afskrivninger ultimo 126.469 139.383
Regnskabsmæssig værdi ultimo 31.947 28.258
Immaterielle aktiver under udførelse 17.603 23.661
Immaterielle aktiver i alt 49.550 51.919
Anvendt regnskabspraksis
Immaterielle aktiver
Andre immaterielle aktiver omfatter patenter, licenser, software, brands samt kunde relationer
og -kontrakter, som måles til kostpris med fradrag af akkumulerede af- og nedskrivninger
Patenter og licenser afskrives lineært over den forventede brugstid, svarende til 5- 8 år, soft-
ware afskrives over en forventet brugstid på 3- 7 år, og kunderelationer og -kontrakter samt
andre immaterielle aktiver afskrives over en forventet brugstid på 3-25 år
Omkostninger relateret til immaterielle aktiver som endnu ikke er færdigudarbejdet er klas-
sificeret som forudbetalinger og afskrives efterfølgende i henhold til forventede brugstid jf
ovenstående afskrivningshorisonter, når aktivet tages i brug�
Immaterielle aktiver under udførelse
Omkostninger relateret til immaterielle aktiver som endnu ikke er færdigudarbejdet er
klassificeret som Immaterielle aktiver under udførelse og afskrives efterfølgende i henhold
til forventet brugstid jf� ovenstående afskrivningshorisonter, når aktivet tages i brug� Der er i
regnskabsåret foretaget en nedskrivning på 3 mio� DKK vedrørende konkrete elementer i et
projekt�
80
Flügger årsrapport 2023/24 – 1.000 DKK
Note 12. Materielle aktiver 30.04.2023 30.04.2024
Grunde og bygninger:
Anskaffelsessum primo 3.985 3.985
Anskaffelsessum ultimo 3.985 3.985
Afskrivninger primo 1.156 1.202
Årets af- og nedskrivninger 46 46
Afskrivninger ultimo 1.202 1.248
Regnskabsmæssig værdi ultimo 2.783 2.737
Tekniske anlæg og maskiner:
Anskaffelsessum primo 5.388 5.468
Årets tilgang 80 214
Årets afgang - -
Anskaffelsessum ultimo 5.468 5.682
Afskrivninger primo 4.812 4.994
Årets af- og nedskrivninger 182 240
Afskrivninger på afhændede aktiver - -
Afskrivninger ultimo 4.994 5.234
Regnskabsmæssig værdi ultimo 474 448
Andet driftsmateriel:
Anskaffelsessum primo 54.127 57.930
Årets tilgang 3.922 1.284
Årets afgang -119 -
Anskaffelsessum ultimo 57.930 59.214
Afskrivninger primo 37.573 40.284
Årets af- og nedskrivninger 2.790 3.182
Afskrivninger på afhændede aktiver -79 -
Afskrivninger ultimo 40.284 43.466
Regnskabsmæssig værdi ultimo 17.646 15.748
Anlæg under udførelse:
Anskaffelsessum primo 9.135 7.551
Årets tilgang 1.762 1.517
Årets afgang -3.346 -1.568
Anskaffelsessum ultimo 7.551 7.500
Regnskabsmæssig værdi ultimo 7.551 7.500
Materielle aktiver ex. leasing aktiver i alt 28.454 26.433
Anvendt regnskabspraksis
Materielle aktiver
Materielle aktiver måles til kostpris med fradrag af akkumulerede af- og nedskrivninger
Afskrivninger fastsættes ud fra aktivernes forventede brugstid og scrapværdi� Kostprisen
omfatter anskaffelsesprisen, hjemtagelses- og installationsomkostninger samt klargøring af
aktivet� Afskrivninger påbegyndes i den måned, hvor aktivet er klar til brug� Som hovedregel
er brugstiden fastsat til:
Bygninger 40 år
Bygningsbestanddele 5-10 år
Tekniske anlæg, maskiner og driftsmateriel 5-8 år
Biler 5 år
IT- udstyr 4-8 år
Grunde afskrives ikke� Der foretages årligt revurdering af aktivets brugstid og scrapværdi�
Offentlige tilskud til investeringer reducerer aktivets bogførte værdi og reducerer dermed
afskrivningsgrundlaget� Efterfølgende omkostninger til f�eks� udskiftning af bestanddele af
et materielt aktiv, indregnes i den regnskabsmæssige værdi af det pågældende aktiv, når
det er sandsynligt, at afholdelsen vil medføre fremtidige økonomiske fordele for koncernen�
De udskiftede be standdele oprer med at være indregnet i balancen, og den regn-
skabsmæssige værdi overføres til resultatopgørelsen� Alle andre omkostninger til almindelig
reparation og vedligeholdelse indregnes i resultatopgørelsen ved afholdelsen�
Fortjeneste og tab ved afndelse eller udrangering af materielle aktiver opgøres som
forskellen mellem nettosalgsprisen og den regnskabsmæssige værdi på salgstidspunktet
Gevinst eller tab ved salget indregnes i resultatopgørelsen under andre driftsindtæg ter eller
andre driftsomkostninger
Materielle aktiver nedskrives til genindvindingsværdien, såfremt denne er lavere end den
regnskabsmæssige værdi� Nedskrivninger tilbageføres i det omfang, der er sket ændringer i
de forudsætninger og skøn, der førte til den oprindelige nedskrivning�
81
Flügger årsrapport 2023/24 – 1.000 DKK
Note 13. Materielle aktiver – leasing 30.04.2023 30.04.2024
Lejede bygninger
Anskaffelsessum primo 41.029 43.682
Genmåling af leasing forpligtelse 2.662 -708
Årets afgang -9 -
Anskaffelsessum ultimo 43.682 42.974
Afskrivninger primo 12.335 15.877
Årets af- og nedskrivninger 3.542 3.658
Afskrivninger ultimo 15.877 19.535
Regnskabsmæssig værdi ultimo 27.805 23.439
Andet driftsmateriel – leasing:
Anskaffelsessum primo 3.560 3.305
Årets tilgang 279 1.235
Genmåling af leasingforpligtelse 100 164
Årets afgang -634 -82
Anskaffelsessum ultimo 3.305 4.622
Afskrivninger primo 1.973 2.332
Årets af- og nedskrivninger 799 622
Afskrivninger på afhændede aktiver -440 -
Afskrivninger ultimo 2.332 2.954
Regnskabsmæssig værdi ultimo 973 1.668
Materielle aktiver - leasing i alt 28.778 25.107
Leasingforpligtelser indregnet i balancen
Kortfristede 4.400 4.710
Langfristede 27.307 23.526
Beløb indregnet i resultatopgørelsen:
Omkostninger relateret til leasingaftaler
med lav værdi og kort løbetid
Renteomkostninger relateret til leasingforpligtelser 648 606
For 2023/24 har selskabet betalt 4,7 mio� DKK (sidste år 4,7 mio� DKK) vedr� leasingaftaler,
heraf udgør rente betalinger relateret til indregnede leasingforpligtelser 0,6 mio� DKK (sidste
år 0,6 mio� DKK) og afdrag på indregnet leasinggæld 4,1 mio� DKK (sidste år 4,1 mio� DKK)
Anvendt regnskabspraksis
Materielle aktiver - leasing
Leasingaftaler indregnes i balancen med en leasingforpligtelse og et leasingaktiv, undtagen
aktiver med lav værdi og kort leasingperiode (leasingperiode under 1 år)
Leasingaftaler defineres som enhver kontraktindgåelse, som giver Flügger adgang til brugen
af et specifikt aktiv, og hvor Flügger samtidig har kontrollen over aktivet og ret til substantielt
alle de økonomiske fordele, som stammer fra aktivet i brugsperioden�
Koncernens aktiverede leasingaftaler består af lejekontrakter vedr� bygninger og biler
Leasingaktiver og leasinggæld er præsenteret separat i balancen� Leasingaktiver præsen-
teres i tilknytning til materielle aktiver, og leasingforpligtelser præsenteres under henholdsvis
langfristede forpligtelser og kortfristede forpligtelser i henhold til forfaldstidspunkt�
Leasingaktiver afskrives lineært over den forventede leasingperiode, og renter på leasingfor-
pligtelser indregnes som finansielle omkostninger� Afdrag på leasinggæld klassificeres som
pengestrømme fra finansieringsaktiviteter, og betalinger af renter klassificeres som kontant
strømme fra driftsaktiviteter i opgørelsen af pengestrømme�
Koncernen har ved måling af leasingforpligtelsen anvendt en lånerente til tilbagediskon-
tering af fremtidige leasingbetalinger på hhv� 6 % for leasingaftaler under 5 år og 4,5 % for
leasingaftaler over 5 år� Opstartsomkostninger, serviceudgifter m�v� er ikke indregnet som en
del af forpligtelsen, men er driftsført�
82
Flügger årsrapport 2023/24 – 1.000 DKK
Note 14. Finansielle aktiver 30.04.2023 30.04.2024
Moderselskabets kapitalandele i
dattervirksomheder:
Anskaffelsessum primo 1.285.875 1.286.377
Årets tilgang 6.000 9.277
Årets afgang -5.498 -53.698
Anskaffelsessum ultimo 1.286.377 1.241.956
Nedskrivning primo 193.468 193.468
Årets nedskrivning - 10.668
Nedskrivning ultimo 193.468 204.136
Regnskabsmæssig værdi ultimo 1.092.909 1.037.820
Der er i regnskabsåret afgangsført 54 mio� DKK (sidste år 5 mio� DKK) i forbindelse med salget af
Eskaro Group AB� Der blev i regnskabret 2023/24 nedskrevet 11 mio� DKK vedrørende Eskaro
Group (sidste år 0 mio� DKK)� Der henvises til note 12 i koncernregnskabet for yderligere detaljer
vedrørende salget af Eskaro Group AB�
Vi har foretaget en nedskrivningstest af kapitalandele i dattervirksomheder ved at sammen holde
den beregnede kapitalværdi med den regnskabsmæssige værdi af hver enkelt kapital andel�
Der påhviler ingen væsentlige ikke-indregnede skatteforpligtelser på investeringer i
dattervirksomheder
Oversigt over selskaber i koncernen
Land Selskabskapital Ejerandel
Moderselskab:
Flügger group A/S Danmark 60.000 t. DKK 100 %
Islevdalvej 151, 2610 Rødovre
Tilknyttede selskaber:
Flügger Denmark A/S* Danmark 15.500 t. DKK 100 %
Islevdalvej 151, 2610 Rødovre
Flügger Sweden AB Sverige 60.000 t. SEK 100 %
Grönkullen, 517 81 Bollebygd
Flügger Norway AS Norge 4.000 t. NOK 100 %
Waldemar Thranesgt� 84 B
0175 Oslo
Flügger Iceland ehf. Island 94.780 t. ISK 100 %
Storhöfda 44, Reykjavik
Flügger Poland sp. z. o.o.. Polen 27.944 t. PLN 100 %
Ul� Rakietowa 20A, 80-298 Gdańsk
Unicell International sp. z o.o. Polen 2.650 t. PLN 60 %
Ul� Supraslska 25, 16-010 Wasilków
Flügger Coating (Shanghai) Co., Ltd. Kina 1.100 t. USD 100 %
Room 1806, Tomson International Trading
Mansion, No� 1, Jilong Road, Shanghai
Waigaoqiao Free Trade Zone
Flügger Coating Technological
Development (Shanghai) Co., Ltd
Kina 500 t. CNY 100 %
Xinfei Industrial Garden A-10, Shanghai,
China 201611
55 Shushan Rd�
* Notes of Colour A/S er pr� 1/5-2023 blevet fusioneret med
Flügger Denmark A/S
83
Flügger årsrapport 2023/24 – 1.000 DKK
Note 14. Finansielle aktiver, fortsat
Land Selskabskapital Ejerandel
Eskaro Ukraine AB Sverige 18,5 t. EUR 80 %
MAQS Law firm, Box 11918,
404 39 Goteborg
Eskaro Color TOV Ukraine 227,7 t. UAH 80 %
Maiatska Doroha 22
Khlibodarske village, Biliaivskyi district
Odesa region, 67667
Eskaro Industri TOV Ukraine 550 t. UAH 80 %
Usativska village council, Biliaivskyi district
Odesa region, 67663
Note 15. Tilgodehavender 30.04.2023 30.04.2024
Overskydende skat 8.584 6.987
Tilgodehavender hos dattervirksomheder 109.694 132.147
Tilgodehavender hos frasolgt virksomhed - 68.153
Andre tilgodehavender 6.978 11.056
Periodeafgrænsningsposter 10.872 12.929
I alt 136.128 231.272
Tilgodehavender hos frasolgt virksomhed:
Da Flügger solgte Eskaro Group AB var der koncerninterne lån på cirka 60 mio. DKK mel-
lem Flügger og Eskaro Group AB. Det blev aftalt at lånene ville blive indfriet løbende over
en periode på 12-18 måneder. Pr. 30. april udgør saldoen 28 mio. DKK.
Efter salget har Flügger indfriet Eskaro Estland og Eskaro Finlands kreditaftale, hvilket
har medført en stigning i tilgodehavendet på 40 mio. DKK. Således har Flügger et samlet
tilgodehavende på 68 mio. DKK pr. 30. april 2024 heraf er 37 mio. DKK tilbagebetalt alle-
rede ved udgangen af maj 2024.
Anvendt regnskabspraksis
Tilgodehavender
Tilgodehavender indeholder tilgodehavender hos dattervirksomheder og andre mindre
tilgodehavender� Tilgo de havender måles ved første indregning til dagsværdi og efter første
indregning til amortiseret kostpris fratrukket forventet tab�
Nedskrivning af tilgodehavender
Ved nedskrivning af tilgodehavender er debitorer inddelt i to grupper� Væsentlige og risiko-
fyldte tilgodehavender vurderes separat, mens der for tilgodehavender, hvor der ikke forelig-
ger en objektiv indikation, anvendes den simplificerede ”expected credit loss-mod el� Dette
inde bærer anerkendelse af en ”forventet tab over levetid” for alle tilgodehavender� Tabssat-
serne fastsættes på grundlag af grupper af tilgodehavender, der deler samme risikomønster
og forfaldne dage
0
25.000
50.000
75.000
150.000
125.000
100.000
Tilgodehavender
Tilgodehavender
dattervirksomheder
Overskydende
skat
Andre
tilgodehavender
Tilgodehavender
frasolgt virksomhed
Periode-
afgrænsningsposter
2022/23 2023/24
84
Flügger årsrapport 2023/24 – 1.000 DKK
Note 16. Dagsværdimåling af finansielle instrumenter
Niveau 1: Noterede priser (ikke justerede) på aktive markeder for identiske aktiver eller forpligtelser
Niveau 2: Andre priser end på niveau 1, som observerbare for aktivet eller forpligtelsen,
enten direkte (som priser) eller indirekte (afledt af priser)�
Niveau 3: Værdien for aktivet eller forpligtelsen er ikke baseret på observerbare markedsdata�
30.04.2024
Regnskabs-
mæssig
værdi
Noterede
priser
Andre
opgørelses-
metoder
Gældsforpligtelser vedrørende put-optioner (niveau 3) 4.604 - 4.604
I alt 4.604 - 4.604
30.04.2023
Regnskabs-
mæssig
værdi
Noterede
priser
Andre
opgørelses-
metoder
Gældsforpligtelser vedrørende put-optioner (niveau 3) 82.010 - 82.010
I alt 82.010 - 82.010
85
Flügger årsrapport 2023/24 – 1.000 DKK
Anvendt regnskabspraksis
Egenkapital
Reserve for valutakursregulering omfatter valutakursregulering af selvstændige udenlandske
enheder med en anden funktionel valuta end DKK�
Der er indgået optionsaftaler med visse ledende medarbejdere som et led i koncernens pro-
gram for incitamentsaflønning� Aktieprogrammet indregnes som en egenkapitalordning, da
programmet afregnes i aktier� Omkostningen føres i resultatopgørelsen henover optjenings-
perioden og i balancen under egenkapitalen
Udbytte
Udbytte indregnes som en forpligtelse på tidspunktet for vedtagelse på den ordinære gene-
ralforsamling (deklareringstidspunktet)� Udbytte, som foreslås udbetalt for året, vises som en
særskilt post under egenkapitalen indtil generalforsamlingens vedtagelse�
Foreslået udbytte pr� aktie a 20 DKK
Aktiekapital/foreslået udbytte x 20 DKK
Resultat pr. aktie a 20 DKK
Årets resultat/Antal udestående aktier (inkl� A-aktier)
Udvandet resultat pr. aktie a 20 DKK
Årets resultat/Antal udestående aktier (inkl� A-aktier)
Anvendt “årets resultat: -6�588
Anvendt “antal udestående aktier (inkl� A-aktier)”: 2�997
Resultatdisponering 30.04.2023 30.04.2024
Udbytte 15.000 15.000
Overført resultat -53.622 -21.588
Årets overrsler -38.622 -6,588
Note 17. Selskabskapital
Selskabskapital 30.04.2023 30.04.2024
Selskabskapital 60.000 60.000
A-selskabskapital (aktuelt: 590�625 stk� a 20 DKK) 11.812 11.812
B-selskabskapital (aktuelt: 2�409�375 stk� a 20 DKK) 48.188 48.188
Selskabskapital ultimo 60.000 60.000
Indbetalt selskabskapital udgør 60�000 t� DKK� Ikke-indbetalt selskabskapital udgør 0 DKK�
Selskabskapitalen har været uændret de seneste 5 år
Udbytte og resultat pr. aktie 30.04.2023 30.04.2024
Foreslået udbytte pr� aktie på 20 DKK 5 5
Resultat pr� aktie på 20 DKK i alt -12,9 -9,2
Udvandet resultat pr� aktie på 20 DKK i alt -12,9 -9,2
Egne aktier
Antal stk. a
20 DKK
Anskaffelses-
sum 1.000 DKK
Andel
af kapital
Beholdning 1� maj 2022 57.158 22.090 1,9 %
Salg i året -50.000 -19.324 -1,7 %
Anvendt i året -3.638 -1.406 -0,1 %
Beholdning 30. april 2023 3.520 1.360 0,1 %
Salg i året 8.286 3.008 0,3 %
Anvendt i året -8.338 -3.191 -0,3 %
Beholdning 30. april 2024 3.468 1.177 0,1 %
Aktiernes værdi til børskurs den 30� april 2024 androg 1156 t� DKK (sidste år 1�282 t� DKK)�
Aktierne indregnes uden værdi
86
Flügger årsrapport 2023/24 – 1.000 DKK
Note 18. Anden gæld 30.04.2023 30.04.2024
Feriepenge 6.545 7.576
Sociale omkostninger 1.242 831
Skyldig løn og bonus 2.841 10.573
Anden gæld i øvrigt 3.918 3.021
I alt 14.546 22.001
Anvendt regnskabspraksis
Gældsforpligtelse vedrørende put-option
ld vedrørende put-option på køb af minoriteter måles ved første indregning til dagsværdi�
Dagsværdien opgøres som nutidsværdien af udnyttelseskursen på optionen� Efterfølgende
ling af optionen foretages til dagsværdi svarende til den tilbagediskonterede værdi af
de forventede fremtidige pengestrømme� Løbende værdiændringer indregnes direkte på
egenkapitalen�
Hensatte forpligtelser
Hensatte forpligtelser indregnes, når koncernen, som følge af en begivenhed indtruffet før
eller på balancedagen, har en retlig eller faktisk forpligtelse, og det er sandsynligt, at der må
afgives økonomiske fordele for at indfri forpligtelsen
Ved målingen af hensatte forpligtelser foretages tilbagediskontering af de omkostninger,
der er nødvendige for at afvikle forpligtelsen� Regnskabsårets forskydning i nutidsværdier
indregnes under finansielle omkostninger
Note 19. Gældsforpligtelse vedrørende put-optioner 30.04.2023 30.04.2024
Put-option 1� maj 2022 - 82.010
Tilgang i året 82.010 4.604
Afgang, udnyttet - -6.774
Afgang, annulleret - -75.236
Put option 30. april 2023 82.010 4.604
Indregnes således i balancen:
Langfristede forpligtelser 50.631 4.604
Kortfristede forpligtelser 31.379 -
I forbindelse med frasalget af Eskaro Group AB blev en del af put-optionen udnyttet til køb
af yderligere 10 % ejerandel af Eskaro Ukraine AB� Den resterende del af de oprindelige
optioner vedrørende køb af henholdsvis yderligere 10 % og 20 % af Eskaro Group AB er
bortfaldet�
Der er indgået en ny aftale om en put-option på de resterende 20 % i Eskaro Ukraine AB�
Optionen kan udnyttes efter 7 år fra salgstidspunktet, tidligst 11� november 2030�
Put-optionen opgøres som løbende 12 måneders EBITDA ganget med en kontraktbestemt
multipel, fratrukket nettorentebærende gæld og reguleret for forskellen mellem arbejdska-
pitalen på opgørelsestidspunktet og den gennemsnitlige arbejdskapital� Forpligtelsen er
skønsmæssigt vurderet ud fra samme pengestrøm, som er anvendt i nedskrivningstest�
Forpligtelsen er tilbagediskonteret med afkastningskravet til egenkapitalen på 22,4 %�
87
Flügger årsrapport 2023/24 – 1.000 DKK
Note 20. Forfaldstidspunkter og udvikling i gældsforpligtelser
Pengestrømme inkl. renter
Regnskabs-
mæssig værdi
Indenfor
1 år 1-5 år > 5 år I alt
30.04.2024
Bank 108.427 113.963 - - 113.963
Leverandørgæld 20.900 20.900 - - 20.900
Gæld til datterselskaber 161.388 42.803 118.585 - 161.388
Leasingforpligtelser 28.236 4.726 17.301 6.379 28.406
Gældsforpligtelse vedrørende
put-option
4.604 - - 4.604 4.604
Øvrig gæld 36.631 35.648 983 - 36.631
I alt 360.186 218.040 136.869 10.983 365.892
30.04.2023
Bank 97.663 101.599 - - 101.599
Leverandørgæld 20.589 20.589 - - 20.589
Gæld til datterselskaber 159.682 36.718 122.964 - 159.682
Leasingforpligtelser 31.707 4.449 17.816 11.742 34.007
Gældsforpligtelse vedrørende
put-option
82.010 31.379 50.631 - 82.010
Øvrig gæld 30.093 28.716 1.377 - 30.093
I alt 421.744 223.450 192.788 11.742 427.980
Anvendt regnskabspraksis
Kortfristede gældsforpligtelser
Kortfristede finansielle forpligtelser omfatter bankgæld,
leverandørgæld, leasingforpligtelse, gæld til hovedakti-
onær samt visse poster under anden gæld� Finansielle
forpligtelser måles ved første indregning til dagsværdi
fratrukket eventuelle transaktionsomkostninger Efter-
følgende måles forpligtelserne til amortiseret kostpris
ved at anvende den effektive rentes metode, således
at forskellen mellem provenuet og den nominelle værdi
indregnes i resultatopgørelsen som en finansiel om-
kostning over låneperioden�
Langfristede gældsforpligtelser
Langfristede finansielle forpligtelser omfatter bank-
ld, leasingforpligtelse, samt visse poster under
anden gæld� Finansielle forpligtelser måles ved første
indregning til dagsværdi fratrukket eventuelle transak-
tionsomkostninger� Efterfølgende måles forpligtelserne
til amortiseret kostpris ved at anvende den effektive
rentes metode, således at forskellen mellem provenuet
og den nominelle værdi indregnes i resultatopgørelsen
som en finansiel omkostning over låneperioden�
Udvikling i gældsforpligtelser
fra finansieringsaktivitet
Gæld nærtstående
parter
Bank- og
prioritetsgæld Leasing Total
Balance 1� maj 2022 37.000 47.259 32.875 117.134
Kontante ændringer:
Afdrag på leasing gæld -37.000 - -4.650 -41.650
Optagelse af gæld 14.170 - - 14.170
Træk på kredit - 50.404 - 50.404
Ikke-kontante ændringer:
Netto tilgang - - 3.482 3.482
Balance 30. april 2023 14.170 97.663 31.707 143.540
Kontante ændringer:
Afdrag på gæld -2.354 - -4.650 -7.004
Optagelse af gæld 1.831 - - 1.831
Træk på kredit - 10.764 - 10.764
Ikke-kontante ændringer:
Netto tilgang - - 1.179 1.179
Balance 30. april 2024 13.647 108.427 28.236 150.310
88
Flügger årsrapport 2023/24 – 1.000 DKK
Note 23. Begivenheder efter udløb af regnskabsåret
Der er ikke efter regnskabsårets udløb indtruffet væsentlige begivenheder for moderselskabet�
Note 24. Nærtstående parter
Moderselskabets nærtstående parter består af:
Moderselskabets dattervirksomheder:
Flügger-koncernen består af et antal selvstændige aktieselskaber� Ved intern handel, som
har et betydeligt omfang, eller når et selskab udfører arbejde for et andet selskab, finder
afregning sted på markedsbaserede vilkår eller på omkostningsdækkende basis� Samhan-
delsbetingelserne er dokumenteret ved skriftlige aftaler, medmindre der er tale om uvæsent-
lige transaktioner
2022/23 2023/24
Køb af varer fra dattervirksomheder 451 5.253
Salg af ydelser til dattervirksomheder 109.177 235.679
Renter til dattervirksomheder 122 5.806
Renter fra dattervirksomheder 9.074 12.247
Moderselskabets mellemværende med dattervirksomheder fremgår af note 15 samt i moder-
selskabets balance� Af tilgodehavender hos dattervirksomheder udr lån i alt 13,6 mio� DKK
(sidste år 178,3 mio� DKK)� Lånene forfalder til betaling, når selskaberne har overskydende
likviditet, og forrentes på markedsmæssige vilkår� Renter vedrørende dattervirksomheder
fremgår af note 8 og 9�
Ulf Schnack som hovedanpartshaver for SUS 2013 ApS og ApS SPKR nr� 2722�
Der er ultimo regnskabsåret lån for 11,8 mio� DKK (sidste år 14 mio� DKK) hos ApS SPKR
nr� 2722� Lånet forrentes med 4,89 % p�a� I regnskabsåret udgjorde renteomkostninger
0,7 mio� DKK (sidste år 0,3 mio� DKK)�
Flügger group A/S har lånt 4�818 B-aktier af CEO Sune Schnack med henblik på honorering
af eksisterende aktie incitamentsprogrammer� Lånet af B-aktierne har en beløbsmæssig
værdi på DKK 1,8 mio�
Koncernens hovedkvarter i Rødovre lejes af ApS SPKR nr� 2722� Lejelet er etableret
fra 1958� Husleje udgør 4,9 mio� DKK for regnskabsåret 2023/24 (sidste år 4,6 mio� DKK)�
Depositum udgør 2,0 mio� DKK (sidste år 2,0 mio� DKK)� Den samlede huslejeforpligtelse
udgør 29,4 mio� DKK (sidste år 30,7 mio� DKK) og indgår som en del af leasingforpligtelsen i
balancen�
SUS 2013 ApS er skattemæssigt administrations selskab for alle koncernens danske selskaber
Moderselskabets bestyrelse og direktion:
Bortset fra ovenstående og vederlag til bestyrelse og direktion, jf� note 4, har der ikke været
væsentlige transaktioner med nærtstående parter
Note 25. Koncernforhold
SUS 2013 ApS (Flügger holding) CVR-nr� 25550668, Rødovre, skal på grund af sin ejer- og
stemmeandel af Flügger group A/S, jf� side 16, udarbejde koncernregnskab, hvori Flügger
group A/S indgår� Regnskabet kan downloades på www�cvrdk�
Note 22. Eventualforpligtelser
Pengestrømme inkl. renter 0-1år 1- 5år >5år Ialt
30.04.2024
Garanti for huslejeforpligtelse
overfor dattervirksomheder
5.110 - - 5.110
I alt 5.110 0 0 5.110
30.04.2023
Garanti for huslejeforpligtelse
overfor dattervirksomheder
5.572 - - 5.572
I alt 5.572 0 0 5.572
Moderselskabet er sambeskattet med alle danske, tilknyttede virksomheder
Moderselskabet har fællesregistrering for moms med de danske, tilknyttede virksomheder
De danske selskaber hæfter solidarisk for moms og afgifter
Anvendt regnskabspraksis
Eventualforpligtelser
Eventualforpligtelser vedrører begivenheder, som kan medføre et træk på virksomhedens
økonomiske ressourcer, men hvor forpligtelsen først kan bekræftes af en eller flere usikre
fremtidige begivenheder, som er uden for virksomhedens kontrol�
Leasing
Leasing indregnes efter IFRS16� Se note 13� Leasing forpligtelser med lav værdi eller kort
løbetid, indgår som eventualforpligtelse for den resterende løbetid
Note 21. Pantsætninger
Der er ikke stillet pant til sikkerhed�
89
Flügger årsrapport 2023/24 – 1.000 DKK
Moderselskabets valuta position
i balancen, 1.000 DKK
Værdipapirer
og likvider Tilgode havender Gælds forpligtelser Netto positioner
EUR - 120.509 -91.835 28.674
NOK 308 18.840 -74 19.074
SEK - 99.112 -322 98.790
CNY 10 - - 10
USD 22 - -9 13
ISK - 5.834 -5.875 -41
HUF - - -1 -1
PLN 64 1.024 -6.607 -5.519
30. april 2024 404 245.319 -104.723 141.000
EUR 479 68.622 -84.547 -15.446
NOK 16 18.308 - 18.324
SEK - 44.879 -1.207 43.672
CNY 10 - - 10
USD - - -318 -318
ISK - 4.951 -5.392 -441
HUF - - -1 -1
PLN 56 27.068 -16 27.108
30. april 2023 561 163.828 -91.481 72.908
Moderselskabets valutaposition er en oplistning af valutaer, som de monetære poster er denomineret i�
Kreditrisici
Selskabet udsættes for kreditrisici på tilgodehavender samt
bankindeståender� Selskabets tilgodehavender vedrører primært
koncernmellemværender, hvorfor kreditrisikoen er minimal
Historisk har tab været meget begrænsede
Selskabets bankforbindelser alle har høj kreditrating, hvilket er et
centralt kriterium for, at et samarbejde kan indledes�
Den maksimale kreditrisiko svarer i al væsentlighed til de regn-
skabsmæssige værdier på 231 mio� DKK, og selskabet har ikke
væsentlige risici vedrørende enkelte tilgodehavender
Renterisici
Låneporteføljen består primært af fastforrentet koncerngæld
samt variabelt forrentede kreditfaciliteter� Rentesatsen for kredit-
faciliteterne varierer med valutaerne� Den vægtede rentesats har
i regnskabsåret for hovedfaciliteten varieret fra 4,86 % til 5,48 %�
Ved en ændring i renten på et procentpoint vil renteomkostnin-
gen ændres med ca� 1,1 mio� DKK p�a�
Note 26. Finansielle risici
Valutarisici
Selskabet er som følge af sin drift, investeringer og finansiering
eksponeret over for ændringer i valutakurser� Nedenfor gives der
oplysninger om de forhold, der kan påvirke beb, betalingstids-
punkt eller pålidelighed af fremtidige betalinger, hvor sådanne
oplysninger ikke fremgår direkte af regnskabet eller følger
almindelig sædvane�
På de fleste af selskabets markeder er der i vid udstrækning en
naturlig afdækning af valutakursrisici, idet selskabet har både
ld og tilgodehavender i samme valuta� EUR afdækkes ikke,
da nationalbanken har fastkurs politik mod EUR�
Selskabets valutapolitik er at balancere ind- og udbetalinger i
lokal valuta i videst muligt omfang� Selskabets søger generelt
ved placering af overskydende likviditet at minimere nettoekspo-
neringen i de enkelte valutaer� I nedenstående oversigt er ekspo-
nering på balancedagen over for kursændringer vist pr� valuta�
90
Flügger årsrapport 2023/24 – 1.000 DKK
Bank og andre kreditinstitutter, forrentet gæld til dattervirksomheder m.v.
Moderselskab renteinterval Gæld i alt 0-2 % Gæld i alt 2-5 % Gæld i alt 5- % Gæld i alt
SEK 295 - 6 301
DKK 112.710 176.411 17.412 306.533
NOK -308 74 - -234
ISK - - 5.875 5.875
EUR - - 91.124 91.124
USD -22 - - -22
PLN -64 - 6.607 6.543
CNY -10 - - -10
30. april 2024 112.601 176.485 121.024 410.110
SEK - 679 - 679
DKK 112.710 68.732 - 181.442
NOK - -16 - -16
ISK - - 5.392 5.392
EUR - 83.773 - 83.773
USD - - 311 311
PLN - - -56 -56
CNY - -10 - -10
30. april 2023 112.710 153.158 5.647 271.515
0
300.000
200.000
100.000
Neoposioner
PLNSEK DKK USDNOK ISK EUR CNY
2022/23 2023/24
Analyse af moderselskabets valutafølsomhed:
Valutakursændringer, hvor Flügger har den største eksponering, er SEK,
NOK, EUR og PLN� Da Danmark har en fastkurspolitik mod EUR anses
risikoen her for minimal� Såfremt SEK, NOK og PLN ville stige med 5 %
over for DKK, har det følgende virkning på resultat og egenkapital, mens
et tilsvarende fald har modsat effekt�
Moderselskabets valutaudsving i SEK NOK PLN
Resultat- og egenkapitalpåvirkning 4�940 953 -276
Kapitalstruktur
Selskabets ledelse vurderer løbende virksomhedens kapital struktur,
herunder behovet for likviditet, kreditfaciliteter og egenkapital i relation til
selskabets og aktionærernes interesser� Det overordnede mål er at op-
retholde en kapital struktur, som sikrer selskabets evne til at operere som
en going concern, og som giver mulighed for et tilfredsstillende afkast til
virksomhedens aktionærer
lsætningen er at egenkapitalandelen udgør ca� 40-50 % af den samle-
de balancesum, hvilket koncernen opfylder
Der er i regnskabsåret ikke foretaget ændringer i selskabets principper
for kapitalstyring, og selskabet er ikke underlagt eksterne kapitalkrav fra
kreditinstitutter
Note 26. Finansielle risici, fortsat
91
Flügger årsrapport 2023/24 – 1.000 DKK
www.flugger.com
Annual reportAuditor's report on audited financial statementsParsePort XBRL Converter2023-05-012024-04-302022-05-012023-04-305493008AHEOXL9ETQO38Reporting class DOpinionBasis for Opinion5493008AHEOXL9ETQO382023-05-012024-04-30cmn:ConsolidatedMember5493008AHEOXL9ETQO382022-05-012023-04-305493008AHEOXL9ETQO382023-05-012024-04-305493008AHEOXL9ETQO382023-04-305493008AHEOXL9ETQO382024-04-305493008AHEOXL9ETQO382022-04-30ifrs-full:IssuedCapitalMember5493008AHEOXL9ETQO382022-05-012023-04-30ifrs-full:IssuedCapitalMember5493008AHEOXL9ETQO382023-04-30ifrs-full:IssuedCapitalMember5493008AHEOXL9ETQO382022-04-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493008AHEOXL9ETQO382022-05-012023-04-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493008AHEOXL9ETQO382023-04-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493008AHEOXL9ETQO382022-04-30ifrs-full:RetainedEarningsMember5493008AHEOXL9ETQO382022-05-012023-04-30ifrs-full:RetainedEarningsMember5493008AHEOXL9ETQO382023-04-30ifrs-full:RetainedEarningsMember5493008AHEOXL9ETQO382022-04-30FLU:DividendsProposedOrDeclaredBeforeFinancialStatementsAuthorisedForIssueButNotRecognisedAsDistributionToOwnersRecognisedInEquityMember5493008AHEOXL9ETQO382022-05-012023-04-30FLU:DividendsProposedOrDeclaredBeforeFinancialStatementsAuthorisedForIssueButNotRecognisedAsDistributionToOwnersRecognisedInEquityMember5493008AHEOXL9ETQO382023-04-30FLU:DividendsProposedOrDeclaredBeforeFinancialStatementsAuthorisedForIssueButNotRecognisedAsDistributionToOwnersRecognisedInEquityMember5493008AHEOXL9ETQO382022-04-30ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493008AHEOXL9ETQO382022-05-012023-04-30ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493008AHEOXL9ETQO382023-04-30ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493008AHEOXL9ETQO382022-04-30ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493008AHEOXL9ETQO382022-05-012023-04-30ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493008AHEOXL9ETQO382023-04-30ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493008AHEOXL9ETQO382022-04-305493008AHEOXL9ETQO382023-05-012024-04-30ifrs-full:IssuedCapitalMember5493008AHEOXL9ETQO382024-04-30ifrs-full:IssuedCapitalMember5493008AHEOXL9ETQO382023-05-012024-04-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493008AHEOXL9ETQO382024-04-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493008AHEOXL9ETQO382023-05-012024-04-30ifrs-full:RetainedEarningsMember5493008AHEOXL9ETQO382024-04-30ifrs-full:RetainedEarningsMember5493008AHEOXL9ETQO382023-05-012024-04-30FLU:DividendsProposedOrDeclaredBeforeFinancialStatementsAuthorisedForIssueButNotRecognisedAsDistributionToOwnersRecognisedInEquityMember5493008AHEOXL9ETQO382024-04-30FLU:DividendsProposedOrDeclaredBeforeFinancialStatementsAuthorisedForIssueButNotRecognisedAsDistributionToOwnersRecognisedInEquityMember5493008AHEOXL9ETQO382023-05-012024-04-30ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493008AHEOXL9ETQO382024-04-30ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493008AHEOXL9ETQO382023-05-012024-04-30ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493008AHEOXL9ETQO382024-04-30ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493008AHEOXL9ETQO382023-05-012024-04-30cmn:ConsolidatedMember15493008AHEOXL9ETQO382023-05-012024-04-30cmn:ConsolidatedMember25493008AHEOXL9ETQO382023-05-012024-04-30cmn:ConsolidatedMember35493008AHEOXL9ETQO382023-05-012024-04-30cmn:ConsolidatedMember45493008AHEOXL9ETQO382023-05-012024-04-30cmn:ConsolidatedMember55493008AHEOXL9ETQO382023-05-012024-04-30cmn:ConsolidatedMember65493008AHEOXL9ETQO382023-05-012024-04-30cmn:ConsolidatedMember15493008AHEOXL9ETQO382023-05-012024-04-30cmn:ConsolidatedMember25493008AHEOXL9ETQO382023-05-012024-04-30cmn:ConsolidatedMember35493008AHEOXL9ETQO382023-05-012024-04-30cmn:ConsolidatedMember15493008AHEOXL9ETQO382023-05-012024-04-30cmn:ConsolidatedMember25493008AHEOXL9ETQO382022-05-012023-04-30cmn:ConsolidatedMemberiso4217:DKKiso4217:DKKxbrli:sharesxbrli:pure