Flügger group A/S, Islevdalvej 151, 2610 Rødovre, www.flugger.com, CVR-nr. 32788718
Delårsrapport 1. kvartal 2023/24
Fgger
Nøgletal 1. kvartal 2023/24
Delårsrapport 2023/24: 1. maj 2023 – 31. juli 2023
741
Nettoomsætning
mio. DKK
+1 %
730
736
741
380
Bruttoresultat
mio. DKK
+4%
380
363
405
88
EBIT
mio. DKK
+26%
70
124
88
54
Resultat efter skat og minoritetsandele
mio. DKK
-14 %
54
63
90
* Beregnet på 12 måneder
3,6 %
ROCE*
-0,8 %
18,9 %
3,6%
18
Resultat pr. aktie efter
skat og minoritetsandele
DKK
18
21
31
2023/24
2022/23
2021/22
2023/24
2022/23
2021/22
2023/24
2022/23
2021/22
2023/24
2022/23
2021/22
2023/24
2022/23
2021/22
2023/24
2022/23
2021/22
Finanskalender 2023/24
14.09.2023 Delårsrapport 1. kvartal 2023/24
12.12.2023 Delårsrapport 1. halvår 2023/24
19.03.2024 Delårsrapport 1.-3. kvartal 2023/24
27.06.2024 Årsrapport 2023/24
21.08.2024 Generalforsamling
Udtalelser om forventninger til fremtiden
Angivne forventninger til koncernens fremtidige økonomiske
udvikling er forbundet med usikkerhed og risici, som kan
medføre, at den fremtidige udvikling afviger fra det forventede.
Indhold
Nøgletal og finanskalender 2
Begivenheder, forventninger og CEO udtalelse 3
Hovedtal 4
Regnskabsberetning 5
Segmenter i Flügger 7
Kvartalsudvikling 10
Aktionærforhold 11
Fokus på Innovation 12
Ledelsespåtegning 13
Koncernregnskab 14
Flügger dersrapport 1. kvartal 2023/24
Væsentlige begivenheder
- Omsætningen i 1. kvartal 2023/24 blev 741 mio. DKK mod 730
mio. DKK i samme periode året før, svarende til en stigning
på 1%. I lokale valutaer steg omsætningen med 10% og
valutakurser påvirkede negativt i kvartalet med -9%.
- Generelt var der god organisk vækst på de nordiske markeder
og i Polen, drevet af såvel nye som eksisterende professionelle
kunder. Salget til forbrugerne var generelt også stigende
i perioden maj, juni og juli, efter at have været i betydelig
nedgang særligt i marts og april måned.
- Alle segmenter var væsentligt påvirket af udsvingene i
valutakurserne i kvartalet. Faldende valutakurser i Norge,
Sverige og Østeuropa trak omsætning nedad, men
reducerede samtidigt omkostningerne målt i danske kroner. I
Polen var billedet omvendt med en valuta, der var styrket med
ca. 6%.
- Selskaberne i Østeuropa (segment 3) voksede målt i lokal
valuta, men var påvirket af faldende valutakurser. Målt i DKK
steg omsætningen med 4%.
- De seneste par år har været præget af voldsomt stigende
priser på råvarer, energi og transport. Siden november
2022 har vi set en svagt faldende trend, som vi forventer vil
fortsætte i resten af regnskabret. De faldende omkostninger
kombineret med gennemførte prisstigninger har påvirket
bruttomarginen positivt i retning af en langsom normalisering.
- Bruttomarginen blev 51,2% mod 49,8% i samme periode året
før, positivt påvirket af prisudvklingen, men negativt påvirket af
valutakurserne i Sverige og Norge.
- EBIT for 1. kvartal 2023/24 blev 88 mio. DKK mod 70 mio.
DKK i samme kvartal året før. EBIT blev positivt påvirket af
salgsudviklingen og de forbedrede marginer fra stigninger i
salgspriserne og fald i råvarepriserne. Forbedringen i EBIT er
drevet af kerneforretningen i segment 1 og 2, mens segment 3
Eskaro gik lidt tilbage i forhold til samme kvartal sidste år.
Uændrede forventninger til 2023/24
Forventninger til omsætning: 2.500-2.700 mio. DKK.
I regnskabsåret forventes aktiviteten på markederne i Norden
og Polen fortsat at være præget af aftagende aktivitet.
Prisstigninger, stigende eksportsalg i segment 1 samt nye kun-
der i segment 2 forventes at kompensere for faldet i volumen.
På markederne i Østeuropa er der stor usikkerhed om fremtidigt
aktivitets- og prisniveau, ligesom valutaudvikling forventes at få
stor indflydelse på omsætningen.
Forventninger til driftsresultat EBIT: 60-120 mio. DKK.
Vi er kommet positivt fra start. EBIT forventes forbedret i
forhold til regnskabsåret 2022/23. Bruttomarginen forventes
langsomt at vende tilbage til det historiske niveau, når omkost-
ninger til råvarer og energi reduceres kombineret med gennem-
førte stigninger i salgspriserne.
Sune Schnack, CEO
Kære aktionær
Vi har fortsat fuldt
fokus på vores kunder.
Det er altid vigtigt for
os, men gør sig særligt
ldende i en tid med
nedgang i byggeriet
og generel samfunds-
økonomisk afmatning.
Indsatsen har vist sig at bære frugt, blandt andet
fordi vi lykkes med at fastholde og udvikle vores
positioner på hovedmarkederne, hvor vi også
ser organisk vækst uagtet den intensiverede
konkurrencesituation.
Samtidig opnår vi på trods af den negative udvik-
ling i valutakurserne den højeste omsætning for
første kvartal i Flüggers historie. Indtjeningen i seg-
ment 1 og 2 er løftet i forhold til sidste år, omend
den endnu ikke er på et tilfredsstillende niveau.
Bundlinjen presses fortsat af følgerne af den glo-
bale økonomiske udvikling, herunder høje priser
på råvarer, energi, transport samt udviklingen i
nomkostninger og valuta. Vi forventer, at påvirk-
ningen mindskes i løbet af året.
Alt i alt leverer Flügger et positivt resultat for
kvartalet. I Flügger er vi således tilfredse med
første kvartal og fortsat forsigtigt optimistiske på
fremtiden. Vi holder i det kommende år fast i det
vigtige og kontinuerlige arbejde med at gå forrest
i udviklingen af produkter og services, der sikrer
værdiskabelse for byggeri og mennesker, særligt
med bæredygtighed og kvalitet i fokus.
3
Flügger dersrapport 1. kvartal 2023/24
2022/23 2023/242021/22
0
200
400
800
600
Mio. DKK
Q1 Q2 Q3 Q4
Q1 Q2 Q3 Q4
Nettoomsætning
-10%
-20%
0%
10%
20%
EBIT-margin
Hovedtal
mio. DKK
Helår
2022/23
1. kvartal
2022/23
1. kvartal
2023/24
Resultatopgørelse
Nettomsætning 2.550 730 741
Bruttoresultat 1.191 363 380
EBITDA 207 111 131
EBIT 43 70 88
Finansielle poster, netto -33 17 -14
Resultat før skat 10 87 74
Periodens resultat 14 77 60
Periodens resultat efter skat og minoritetsandele -4 63 54
Balance
Balancesum ultimo 2.132 2.252 2.121
Egenkapital ultimo 774 986 840
Netto rentebærende: gæld (-)/likvider (+) -810 -702 -718
Netto rentebærende: gæld ekskl. leasing (-)/likvider (+) -471 -329 -372
Arbejdskapital 501 474 475
Pengestrømme
Pengestrømme før finans og skat 127 102 147
Pengestrømme fra driftsaktivitet 84 98 139
Pengestrømme til investeringsaktivitet -85 -32 -16
Pengestrømme til finansieringsaktivitet -18 -62 -111
Investeringer i materielle aktiver 73 27 14
Nøgletal*
Bruttomargin % 46,7 49,8 51,2
EBITDA-margin % 8,1 15,1 17,7
EBIT-margin % 1,7 9,6 11,9
Egenkapitalforrentning % 1,7 -2,5 7,5
Egenkapitalandel % 36,3 43,8 39,6
ROCE 2,6 -0,8 3,6
Fuldtidsansatte, gennemsnit 2.234 2.246 2.247
Aktierelaterede nøgletal se s. 11
* Kvartalstal er ikke omregnet til helårstal, og resultat samt indre værdi er fordelt på udestående aktier.
Bruttomargin, %
Bruttoresultat i procent af
netto omsætningen
EBITDA-margin, %
Prirt driftsresultat før af- og
nedskrivninger i procent af
nettoomsætningen
Nettorentebærende gæld
Rentebærende gæld fratruk-
ket værdi papirer og likvide
beholdninger.
EBIT-margin, %
Prirt drifts resultat i procent af
nettoomsætningen
Egenkapitalforrentning, %
Ordinært resultat efter skat i pro-
cent af gennemsnitlig egenkapital
Egenkapitalandel, %
Egenkapital ultimo i procent af
passiver ultimo
ROCE, %
EBIT i procent af nettoarbejds-
kapital tillagt immaterielle og
materielle aktiver
Definitioner
4Flügger dersrapport 1. kvartal 2023/24
Regnskabsberetning
Salgsudviklingen 1. kvartal 2023/24
Koncernens omsætning i 1. kvartal – månederne maj, juni og
juli – steg med 1% til 741 mio. DKK. Stigningen var drevet af en
organisk vækst på 10% og negativ påvirkning fra valuta på 9%.
I segment 1 faldt omsætningen med 1% i kvartalet. Både Norge
og Sverige havde vækst i lokal valuta, som dog blev elimineret
af faldende valutakurser. I Sverige faldt antallet af nybyggeri til et
alarmerende lavt niveau og forventes at påvirke markedet i den
kommende tid. Eksportmarkeder havde god vækst på de fleste
markeder. Omsætningen på det danske marked steg med 1%
og Polen steg med 3%.
Segment 2 steg med 8% i lokal valuta og 8% målt i DKK. Valuta
trak nedad i Sverige, men blev kompenseret fra udviklingen i
Polen. Nye kunder samt bedre salg i Polen drev den positive
udvikling.
I segment 3 var væksten i lokal valuta 34%, mens væksten målt
i DKK blev 4%. Omsætningen udviklede sig positivt på alle mar-
keder målt i lokal valuta, men særligt Ukraine skilte sig ud med
91% vækst. Ukraine kom dog fra et lavt niveau sidste år, hvor
krigen netop var brudt ud.
Omkostnings- og resultatudviklingen
Bruttoresultatet for koncernen steg i 1. kvartal med 17 mio.
DKK sammenlignet med året før, positivt påvirket af gennem-
førte stigninger i salgspriserne kombineret med svagt faldende
råvarepriser og energi. Valutaudviklingen i Sverige, Norge og
Østeuropa påvirkede bruttoresultatet negativt. Bruttomarginen
steg med 1,4%-point, men ligger fortsat 4-5% point under det
historiske niveau.
Salgs- og distributionsomkostninger faldt i 1. kvartal med 5 mio.
DKK, primært påvirket af lavere priser på energi og omregnings-
effekten af lavere valutakurser i Norge, Sverige og Østeuropa.
Administrationsomkostningerne faldt i 1. kvartal med 1 mio. DKK
og ligger på niveau med 1. kvartal sidste år.
Resultatudvikling
mio. DKK
Helår
2022/23
1. kvartal
2022/23
1. kvartal
2023/24 Vækst
Salg Segment 1 1.700 486 482 -1%
Salg Segment 2 347 98 106 8%
Salg Segment 3 503 146 153 4%
Nettoomsætning 2.550 730 741 1%
Produktionsomkostninger -1.359 -367 -361 -1%
Bruttoresultat 1.191 363 380 4%
Salgs- og distributionsomkostninger -942 -246 -241
Administrationsomkostninger -214 -52 -51
-3%
-4%
Andre driftsindtægter /- omkostninger 4 1 - -100%
EBIT før nedskrivning af Eskaro 39 66 88 34%
Nedskrivning Eskaro 4 4 - -100%
EBIT 43 70 88 26%
Finansielle poster, netto -33 17 -14 -184%
Resultat før skat 10 87 74 -14%
Periodens resultat 14 77 60 -21%
Periodens resultat efter skat og minoritetsandele -4 63 54 -14%
Bruttomargin % 46,7 49,8 51,2
EBIT-margin % 1,7 9,6 11,9
EBIT
EBIT blev i første kvartal 88 mio. DKK mod 70 mio. DKK i sam-
me kvartal året før svarende til 26% stigning. EBIT er primært
påvirket af en positiv udvikling i råvarepriser og energi, mens
valutaudviklingen samlet set reducerer indtjeningen en anelse.
Koncernen er delvist naturligt afdækket på valutaudvikling, da
der er såvel indtægter og omkostninger i lokal valuta i de fleste
lande.
Finansielle poster & skat
Finansielle poster var negativ med 14 mio. DKK mod en indtægt
på 17 mio. DKK året før. De betydelige kursudsving i Norge,
Sverige, Rusland og Belarus har påvirket finansielle poster nega-
tivt i perioden, hvilket er modsat af året før.
Skat af periodens resultat blev 14 mio. DKK svarende til en
skatteprocent på 19% sammenlignet med 11% i kvartalet året
før. Den højere skatteprocent skyldes at 1. kvartal sidste år var
påvirket af udnyttelsen af ikke aktiverede underskud i Rusland
og Belarus.
5
Flügger dersrapport 1. kvartal 2023/24
Regnskabsberetning
Resultat efter skat og minoritetsinteresser
EBIT fratrukket finansielle poster, skat og minoriteter blev
60 mio. DKK i 1. kvartal 2023/24 mod 77 mio. DKK året før.
Minoritetsinteressernes andel af EBIT udgjorde 6 mio. DKK
og kan henføres til minoriteternes andel af henholdsvis Unicell
International og Eskaro.
Balance
Koncernens langfristede aktiver udgjorde 1.196 mio. DKK, på
niveau med de 1.194 mio. DKK ved udgangen af regnskabsåret
2022/23.
Arbejdskapitalen blev 475 mio. DKK, hvilket er på niveau med
1. kvartal året før. Arbejdskapitalen blev reduceret i segment 1
og segment 2, hvor stabilisering af forsyningsderne har gjort
det muligt at returnere til historiske lave lagerniveauer. Omvendt
har udfordringerne i forsyningskæderne som følge af krigen
i Ukraine medført betydelige stigninger i arbejdskapitalen i
segment 3, da ekstra lager og forudbetalinger af leverandører er
dvendig for at sikre stabil drift.
Pengestrømsopgørelse
Pengestrømme fra driften var i 1. kvartal 2023/24 på 139 mio.
DKK mod 98 mio. DKK året før, en stigning på 41 mio. DKK
primært drevet af det højere driftsresultat, samt en reduktion i
arbejdskapitalen siden april 2023. Der blev i kvartalet investeret
16 mio. DKK i materielle og immaterielle anlægsaktiver. I samme
kvartal sidste år var tilsvarende investeringer på 32 mio. DKK.
Netto rentebærende gæld (ekskl. leasing) var 372 mio. DKK mod
471 mio. DKK ved udgangen af regnskabsåret 2022/23.
Risici og usikkerhedsfaktorer
Koncernens risikoforhold følges løbende af ledelsen som omtalt
i seneste årsrapporter. Der er ikke sket væsentlig forskydning i
den anførte vurdering af risiko og usikkerhedsforhold.
Sket efter udløbet af 1. kvartal
Der er ikke indtruffet væsentlige begivenheder efter udløbet af
1. kvartal af regnskabsperioden.
6
Flügger dersrapport 1. kvartal 2023/24
Segmenter i Flügger
Segment 1
Segmentet omfatter koncernens historiske kerneforretning, som
primært afsætter Flügger-produkter. Afsætningen sker gennem
egne butikker eller forhandlere, som har et tæt samarbejde med
koncernen.
Omsætningen for de første 3 måneder målt i DKK faldt med 1%,
mens omsætningen målt i lokal valuta steg med 3% sammenlig-
net med året før.
I Danmark, inklusive Island, havde koncernen 1% stigning i
omsætningen, ligeligt fordelt på konsumenter og professionelle
malere.
I Sverige var der positiv vækst på 1% i lokal valuta, men valutaen
udviklede sig negativt med 9%, så samlet rapporteret vækst
blev -8%. Salgsudviklingen var flad for alle kundegrupper.
I Norge var der positiv udvikling for alle kundegrupper, men
væksten blev elimineret af udviklingen i valuta.
I Polen udviklede omsætningen sig positivt med 3% målt i lokal
valuta drevet af såvel malere som konsumenter. Valuta påvirkede
med 5%, hvorefter samlet rapporteret vækst blev 8%.
Flüggers eksportmarkeder udviklede sig positivt med en stigning
på 23%, fordelt på såvel eksisterende som nye kunder.
Udviklingen i valutakurser har påvirket omsætningen betydeligt
i Norge og Sverige, mens EBIT kun påvirkes i mindre omfang,
som følge af naturlig afdækning fra omkostninger til salgs og
produktion i lokale valuta.
EBIT steg fra 44 mio. DKK i kvartalet året før til 59 mio. DKK i
1. kvartal 2023/24. Udvikling de seneste par år er påvirket af
gennemførte stigninger i salgspriserne kombineret med først
stigende råvarepriser og dernæst svagt faldende råvarepriser.
NETTOOMSÆTNING – 1. KVARTAL
mio. DKK
486
506
482
2023/24
2022/23
2021/22
482
-1 %
EBIT – 1. KVARTAL
mio. DKK
44
106
59
2023/24
2022/23
2021/22
59
+25 %
Distributionskanaler
Egne butikker og franchisebutikker.
7
Flügger dersrapport 1. kvartal 2023/24
PRIVATE
LABEL
Segmenter i Flügger
Segment 2
Segmentet fokuserer på forhandlere og byggemarkeder, som
afsætter varemærkerne Yunik, Primacol, Lux Decor eller private
label. Aftningen er kendetegnet ved større kunder med lavere
bruttomarginer samt markant lavere distributionsomkostninger,
da der ikke er omkostninger til butiksdrift.
Omsætningen i 1. kvartal af 2023/24 steg med 8% i lokal valuta
og 8% i DKK. Omsætningen er positivt påvirket af tilgang af nye
kunder samt et stigende salg i Polen. Valutaeffekten er neutral,
men dog underliggende påvirket negativt af Sverige og postivt
Polen.
EBIT steg til 6 mio. DKK i kvartalet mod 0 mio. DKK i samme
periode året før. Udviklingen i EBIT over de sidste par år kan
tilskrives omkostningerne til råvarer og transport. Prisstigninger
i dette segment tager typisk længere tid at gennemføre grundet
bindinger i kontrakterne. Der er forhandlet en række prisstig-
ninger som vil påvirke kommende perioder positivt. Kombineret
med forventninger om faldende priser på råvare og transport
estimeres margin-sndet at være indhentet mod slutningen af
regnskabsåret.
NETTOOMSÆTNING – 1. KVARTAL
mio. DKK
98
109
106
2023/24
2022/23
2021/22
106
+8 %
EBIT – 1. KVARTAL
mio. DKK
0
12
6
2023/24
2022/23
2021/22
6
+100 %
Distributionskanaler
Byggemarkeder og forhandlere.
8
Flügger dersrapport 1. kvartal 2023/24
Segment 3
Eskaros produkter består af en blanding af Eskaros egne
varemærker samt private label. Salgskanalerne varierer fra land
til land, men omfatter såvel salg til byggemarkeder som egne
butikker. Geografisk er segmentet afgrænset til Finland, Estland,
Letland, Ukraine, Rusland og Belarus.
Omsætningen i segment 3 udgjorde 153 mio. DKK i kvartalet
mod 146 mio. DKK i samme kvartal året før. Omsætningen steg
med 34% i lokal valuta, men kun 4% i DKK. Særligt Ukraine
øgede omsætningen i lokal valuta, med hele 91%, hvilket dog
er påvirket af et lavt niveau året før. Det stigende salg er dels
drevet af volumen og dels prisstigninger, der skal kompensere
for faldende valuta.
EBIT blev 23 mio. DKK for kvartalet mod 26 mio. DKK i samme
periode året før. Sidste år var indtjeningen positivt påvirket af
valuta og færre konkurrenter på de lokale markeder.
Segmenter i Flügger
EBIT – 1. KVARTAL
mio. DKK
26
6
23
2023/24
2022/23
2021/22
23
-12%
NETTOOMSÆTNING – 1. KVARTAL
mio. DKK
146
121
153
2023/24
2022/23
2021/22
153
+4 %
Distributionskanaler
Byggemarkeder, forhandlere og egne butikker.
9
Flügger dersrapport 1. kvartal 2023/24
2022/23 2023/24
Koncern, mio. DKK 1. kvt. 2. kvt. 3 kvt. 4. kvt. I alt 1. kvt. 2. kvt. 3. kvt. 4. kvt. I alt
Nettoomsætning 730 703 507 610 2.550 741
Bruttoresultat 363 338 210 280 1.191 380
EBITDA 111 89 -25 32 207 131
EBIT 70 48 -69 -6 43 88
Resultat før skat 87 38 -89 -26 10 74
Resultat efter skat 77 35 -72 -26 14 60
Egenkapital 986 978 878 774 774 840
Ultimokurs 100 SEK 72 68 66 66 64
Ultimokurs 100 NOK 75 72 68 63 67
Ultimokurs 100 ISK 5 5 5 5 5
Ultimokurs 100 PLN 157 158 158 163 169
Ultimokurs 100 CNY 108 103 102 98 95
Ultimokurs 100 EUR 744 744 744 745 745
Ultimokurs 100 UAH 20 20 19 18 19
Ultimokurs 100 BYN 279 303 258 232 224
Ultimokurs 100 RUB 12 12 10 8 7
En sæsonpræget forretning
Flügger har forskudt regnskabsår, hvor 1. kvartal - maj, juni og
juli - er perioden med den største omsætning. Det er tillige perio-
den med srst salg til konsumenter af udendørsprodukter, hvil-
ket gør kvartalet til det mest lønsomme. Lidt afhængigt af vejret
fortsætter det høje aktivitetsniveau i 2. kvartal, dvs. månederne
august, september og oktober. Til gengæld falder efterspørgslen
kraftigt i 3. kvartal, månederne november, december og januar,
for så at vende kraftigt tilbage i 4. kvartal, de tre forårsmåneder
indeholdende påsken, som især i Skandinavien benyttes til såvel
indendørs som udendørs malearbejde.
Kvartalsudvikling
Den kvartalsvise udvikling påvirker koncernen. 1. maj er det
tidspunkt, hvor lagrene er mest fyldte, og likviditeten er i bund.
Hen på efteråret er koncernens likviditet normalt i top, mens
varelagrene typisk er på deres laveste niveau. I 3. kvartal
hvor omsætningen er i bund – julemåneden – er indtjeningen
normalt negativ.
På valutasiden blev kvartalet negativt påvirket i Sverige, Norge,
Rusland, Belarus og Ukraine. Polen udviklede sig positivt.
10
Flügger dersrapport 1. kvartal 2023/24
0
100
50
150
250
200
Flügger
2021 2022 2023
PPG Akzo Nobel
Definitioner
Udestående aktier
Antal aktier i alt minus selskabets
egenbeholdning anvendes ved
beregning af aktiedata
Selskabets børsværdi
Antal udestående aktier
(inkl. A -aktier) x aktiekursen
Ordinært resultat efter skat og
minoritetsandele pr. aktie, DKK
Årets resultat efter skat og minioritets-
andele fordelt på udestående aktier
Indre værdi pr. aktie, DKK
Årets indre værdi fordelt på
antal udestående aktier
* Nøgletal er beregnet efter finansforeningens anbefalinger.
Aktiekapitalen og ejerstruktur
Aktiekapitalen er opdelt i A-aktier med 10 stemmer pr. aktie
og B-aktier med 1 stemme pr. aktie. Det er alene selskabets
B-aktier, som er børsnoteret på Nasdaq Copenhagen A/S under
fondskoden DK0010218189 med kortnavn FLUG B. Marketmaker
på aktien er Danske Bank.
Køb af egne aktier
Selskabet anvender lejlighedsvist overskudslikviditet til køb
af egne aktier, som anvendes til iværksat bonusprogram til
medarbejdere, sekundært som betaling i forbindelse med
eventuelle opkøb.
Udbyttepolitik
Det er selskabets politik – under skyldigt hensyn til selskabets
kapitalstruktur – at udbetale et relativt højt udbytte set i forhold
til børskursen og den aktuelle markedsrente. Et udbytte kan
påvirkes af eventuelle større hændelser som virksomhedsopkøb
eller andre større investeringer som led i selskabets strategi.
Udbytte for regnskabsåret 2022/23, 5 DKK pr. 20 DKK aktie.
Kommunikation med investorerne
Selskabet offentliggør løbende kvartalsrapporter og årsregn-
skab til markedet med regnskabstal og eventuelt revideret
skøn på fremtiden. De kan ses på selskabets hjemmeside
www.flugger.com under punktet investor. Eventuelle spørgsmål
kan løbende stilles på mail ir@flugger.com.
Aktionærforhold
Flügger aktiekurs sammenlignet med
udvalgte konkurrenter
Sammensætning af aktiekapital 31. juli 2023
Antal Aktier % Stemmer %
A-aktier 590.625 19,7 5.906.250 71,0
B-aktier 2.405.855 80,2 2.405.855 28,9
B-aktier i selskabet
1
3.520 0,1 3.520 0,1
I alt 3.000.000 100,0 8.315.625 100,0
Ejerstruktur 31. juli 2023
Storaktionærer (>5 %) Aktier % Stemmer %
Susan Schnack 150.069 5,0 150.069 1,8
M+ II A/S² 845.745 28,2 845.745 10,2
Ulf & Sune Schnack
3
1.358.919 45,3 6.674.544 80,2
I alt 2.354.733 78,5 7.670.358 92,2
¹ Stemmeret kan ikke udøves for selskabets beholdning af egne aktier.
² M+ II A/S ejer 845.745 stk. B-aktier i Flügger group A/S. Bettina
Antitsch Mortensen har bestemmende indflydelse i M+ II A/S
3
Ulf og Sune Schnack (far og søn) ejer tilsammen 1.358.919 stk.
Flügger-aktier, hvoraf 590.625 stk. A-aktier samt 720.610 stk.
B-aktier er placeret i SUS 2013 ApS (Flügger Holding).
Kilde: morningstar.com/stocks/xcse/flug %20b/quote
Aktiedata ultimo*
Helår
2022/23
1. kvartal
2022/23
1. kvartal
2023/24
Børskurs, DKK 364 482 346
Antal udestående aktier, 1.000 stk. 2.996 2.993 2.996
rsværdi, mio. DKK 1.092 1.443 1.036
Indre værdi, mio. DKK 742 959 802
(EPS) Ordinært resultat efter skat og minoriteter pr. aktie DKK -1 21 18
(K/I) Kurs/indre værdi, DKK 1,4 1,5 1,3
(P/E) Pris pr. overskudskrone, seneste 12 mdr. DKK neg. neg. neg.
11
Flügger dersrapport 1. kvartal 2023/24
Miljø og klima går hånd i hånd
For Flügger er resultaterne på klima- og miljøområdet vig-
tige og har været det længe. Derfor er vi stolte af, at 82%
af vores vådvarer i segment 1 og 2 nu bærer et miljømær-
ke - enten Svanemærket eller EU-blomsten. Vi overgår
ledes vores ambitiøse mål om, at 80% af alle vores
vådvarer skal være miljømærkede i 2024, og har kurs mod
100%-ambitionen i 2030. Ved kvartalets udgang lå tallet
desuden på 91% for Flügger-brandede vådvarer.
På tværs af kernemarkederne i Flügger bliver kravene til at
reducere klima- og miljøpåvirkningen fra byggepladserne mere
og mere ambitiøse. Det samme gør rapporteringskravene. Nogle
af dem, som i særlig grad oplever dette, er de professionelle
malermestre.
Det kan være en jungle at få et overblik over klimapåvirkningen
fra de produkter, man tager med sig på byggepladsen. Ikke
mindst, hvis man står midt i et stort byggeprojekt med mange
leverandører.
Derfor arbejder vi i Flügger hele tiden for at skabe et bedre
overblik over vores produkters aftryk på klimaet og miljøet. Som
en del af det arbejde, etablerede vi i første kvartal af regnskabs-
året 2023/24 en baseline for Flüggers CO2-aftryk helt ned på
produktniveau af samtlige vådvarer, fx maling og spartel, samt
en række andre vigtige Flügger-produkter.
Det supplerer vores i alt 36 verificerede EPD’er og overblikket
over samtlige Flügger-produkters miljømærkninger som for
eksempel Svanemærket, M1 eller EU-blomsten. Dermed kan
kunderne i Flügger sikre sig, de lever op til det enkelte byggeris
mil- og klimakrav, ligesom de kan afrapportere klima- og miljø-
påvirkningen af deres Flügger-produkter.
Kunder i Flügger får klarhed over
klimapåvirkning
Fokus på
Bæredygtighed
Baseline styrker udviklingsarbejdet i Flügger
Sideløbende med denne udvikling arbejder vi i Flügger utrætte-
ligt for at skabe fremtidens mere klima- og miljøvenlige produk-
ter til såvel private som professionelle malere.
Baselinen gør os i stand til ikke blot at nedsætte vores klimapå-
virkning på fabrikkerne, men at arbejde med det helt ned på
produktniveau, for eksempel i valget af råvarer. På den måde
kan indsatsen for at gøre produkter fra Flügger mere klima- og
milvenlige nu foregå endnu mere effektivt end før.
Vi arbejder også for at udvide antallet af EPD’er, ligesom vi i
løbet af efteråret 2023 udkommer med et digitalt opslagsværk,
der yderligere skal styrke overblikket.
12
Bestyrelsen og direktionen har dags dato behandlet og
godkendt dersrapporten for 1. maj 2023 til 31. juli 2023 for
Flügger group A/S.
Delårsrapporten, der ikke er revideret eller reviewet af sel-
skabets revisorer, aflægges i overensstemmelse med IAS 34
”Præsentation af delårsrapporter” som godkendt af EU og yder-
ligere danske oplysningskrav til delårsrapporter for børsnoterede
selskaber.
Det er vores opfattelse, at delårsrapporten giver et retvisende
billede af koncernens udvikling, aktiver, passiver og finansielle
stilling pr. 31. juli 2023 samt af resultatet og koncernens aktivi-
teter og pengestrømme for regnskabsperioden 1. maj 2023 til
31. juli 2023.
Ledelsesberetningen indeholder efter vores opfattelse en ret-
vi sende rederelse for udviklingen i koncernens aktiviteter og
økonomiske forhold, periodens resultat og den finansielle stilling
for koncernen samt en beskrivelse af de væsentligste risici og
usikkerhedsfaktorer, som koncernen står overfor.
dovre d. 14. september 2023
Ledelsespåtegning
Direktion:Bestyrelse:
Peter Korsholm
Formand
Jimmi King Mortensen
Næstformand
Kim Balle Bettina Antitsch Mortensen
Dorthe Susanne Laursen Mikkel Kjærsgaard Boelskifte
Sune Dedenroth Schnack
CEO
Poul Erik Stockfleth Jensen
CFO
Ulf Schnack
CDO
13
Flügger dersrapport 1. kvartal 2023/24
Hovedopgørelser
Resultatopgørelse . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 15
Totalindkomstopgørelse . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 15
Balance . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 16
Egenkapitalopgørelse . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 17
Pengestrømsopgørelse . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 18
Koncernregnskab
Noter
1 Anvendt regnskabspraksis . . . . . . . . . . . . . . . . . . 19
2 Gældsforpligtelse vedrørende put-optioner . . . . . 19
3 Forpligtelser . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 19
4 Eventualforpligtelser . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 19
14
Flügger dersrapport 1. kvartal 2023/24
Helår
2022/23
1. kvartal
2022/23
1. kvartal
2023/24
Nettoomsætning 2.550 730 741
Produktionsomkostninger -1.359 -367 -361
Bruttoresultat 1.191 363 380
Salgs- og distributionsomkostninger -942 -246 -241
Administrationsomkostninger -214 -52 -51
Andre driftsindtægter 7 1 1
Andre driftsomkostninger -3 - -1
Primært driftsresultat før
nedskrivnng af Eskaro
39 66 88
Nedskrivning Eskaro 4 4 -
Primært driftsresultat 43 70 88
Finansielle indtægter 95 51 13
Finansielle omkostninger -128 -34 -27
Resultat før skat 10 87 74
Skat 4 -10 -14
Periodens resultat 14 77 60
Resultatfordeling
Aktionær i Flügger group A/S andel -4 63 54
Minoritetsinteresser 18 14 6
Periodens resultat 14 77 60
Resultat pr. aktie
Resultat pr. aktie a 20 DKK -1,3 20,9 17,9
Udvandet resultat pr. aktie a 20 DKK -1,3 20,9 17,9
Resultatopgørelse
Helår
2022/23
1. kvartal
2022/23
1. kvartal
2023/24
Periodens resultat 14 77 60
Poster der recirkuleres til
resultatopgørelse:
Kursregulering, døtre m.v. -74 -32 5
Anden totalindkomst i alt -74 -32 5
Skat af anden totalindkomst - - -
Totalindkomst i alt -60 45 65
Totalindkomstfordeling
Aktionær i Flügger group A/S andel -78 31 59
Minoritetsinteresser 18 14 6
Totalindkomst i alt -60 45 65
Totalindkomstopgørelse
15Flügger delårsrapport 1. kvartal 2023/24 – mio DKK
30.04.2023 31.07.2022 31.07.2023
Aktiver
Goodwill 145 148 147
Software 41 41 37
Andre immaterielle aktiver 31 34 34
Forudbetalinger immaterielle aktiver 24 28 19
Immaterielle aktiver 241 251 237
Grunde og bygninger 297 290 325
Tekniske anlæg og maskiner 94 102 146
Andet driftsmateriel 85 75 84
Leasingaktiver 328 364 334
Anlæg under udførelse 109 142 29
Materielle aktiver 913 973 918
Udskudt skatteaktiv 40 14 41
Langfristede aktiver 1.194 1.238 1.196
Varebeholdninger 468 524 445
Tilgodehavender 452 450 449
Likvide beholdninger 18 40 31
Kortfristede aktiver 938 1.014 925
Sum af aktiver 2.132 2.252 2.121
Note 30.04.2023 31.07.2022 31.07.2023
Passiver
Selskabskapital 60 60 60
Reserve for valutakursregulering -167 -126 -165
Overrt resultat 834 995 892
Foreslået udbytte 15 30 15
Egenkapital, ekskl. minoriteter 742 959 802
Minoritetsandel 32 27 38
Egenkapital 774 986 840
Udskudt skat 29 23 31
Leasingforpligtelse 251 287 258
Kreditforeningslån 113 113 113
Banklån 6 10 6
Anden gæld 4 6 2
2 Gældsforpligtelse vedrørende put-option 51 - 51
Langfristede forpligtelser 454 439 461
Leasingforpligtelse 88 87 88
Bankgæld 334 215 246
Gæld til nærtstående parter 14 - 14
Leverandører 253 279 221
Selskabsskat 21 30 24
Anden gæld 163 192 193
2 Gældsforpligtelse vedrørende put-option 31 - 31
Periodeafgrænsningsposter - 24 3
Kortfristede forpligtelser 904 827 820
Sum af passiver 2.132 2.252 2.121
Balance
16Flügger delårsrapport 1. kvartal 2023/24 – mio DKK
Egenkapitalopgørelse
Selskabskapital
Reserve for
valutakurs-
reguleringer
Overført
resultat
Foreslået/
udloddet
udbytte
Selskabets
andel
Minoritets-
interesser
Egenkapital
i alt
Egenkapital 1. maj 2022 60 -94 910 30 906 13 919
Periodens resultat - - 63 - 63 14 77
Poster der recirkuleres til resultatopgørelse:
Kursregulering, døtre m.v. - -32 - - -32 - -32
Anden total indkomst - -32 - - -32 - -32
Skat af anden total indkomst - - - - - - -
Totalindkomst i alt - -32 63 - 31 14 45
Aktiebaseret vederlæggelse - - -1 - -1 - -1
Salg af egne aktier - - 23 - 23 - 23
Transaktioner med aktionærer i alt - - 22 - 22 - 22
Egenkapital 31. juli 2022 60 -126 995 30 959 27 986
Egenkapital 1. maj 2023 60 -167 834 15 742 32 774
Periodens resultat - - 54 - 54 6 60
Poster der recirkuleres til resultatopgørelse:
Kursregulering, døtre m.v. - 2 3 - 5 - 5
Anden total indkomst - 2 3 - 5 - 5
Skat af anden total indkomst - - - - - - -
Totalindkomst i alt - 2 57 - 59 6 65
Aktiebaseret vederlæggelse - - 1 - 1 - 1
Salg af egne aktier - - - - - - -
Transaktioner med aktionærer i alt - - 1 - 1 - 1
Egenkapital 31. juli 2023 60 -165 892 15 802 38 840
17
Flügger dersrapport 1. kvartal 2023/24 – mio DKK
Helår
2022/23
1. kvartal
2022/23
1. kvartal
2023/24
Primært driftsresultat 43 70 88
Af- og nedskrivninger 164 41 43
Andre ikke- kontante poster -19 16 -7
Ændring i tilgodehavender -12 -7 4
Ændring i varebeholdninger 16 -23 25
Ændring i leverandørgæld -39 -4 -31
Ændring i anden driftsafledt gæld -26 9 25
Pengestrømme fra drift før finans og skat 127 102 147
Finansielle indtægter 2 - 1
Finansielle omkostninger -23 -2 -7
Pengestrømme fra drift før betalt skat 106 100 141
Betalt skat -22 -2 -2
Pengestrømme fra driftsaktivitet 84 98 139
Køb af immaterielle anlægsaktiver -13 -5 -2
Køb af materielle anlægsaktiver -73 -27 -14
Salg af angsaktiver 1 - -
Pengestrømme til investeringsaktivitet -85 -32 -16
Pengestrømme efter investeringsaktivitet -1 66 123
Træk på kredit 88 -61 -88
Optagelse af gæld nærtstående parter 14 -2 -
Afdrag på gæld nærtstående parter -37 - -
Betalte leasingomkostninger -76 -22 -23
Betalt udbytte -30 - -
Salg af egne aktier 23 23 -
Pengestrømme til finansieringsaktivitet -18 -62 -111
Periodens pengestrømme -19 4 12
Kursregulering af likvide beholdninger primo 2 1 1
Likvide beholdninger primo 35 35 18
Likvide beholdninger ultimo 18 40 31
Pengestrømsoprelsens tal kan ikke direkte udledes af koncernbalancens tal, idet primobalancerne for de udenlandske
tilknyttede virksomheder er omregnet til ultimokurser i de enkelte år.
Pengestrømsopgørelse
18Flügger delårsrapport 1. kvartal 2023/24 – mio DKK
Note 1. Anvendt regnskabspraksis
Delårsrapporten aflægges i overenstemmelse med IAS 34 ”Præsentation af delårsregn-
skaber” som godkendt af EU og danske oplysningskrav til delårsrapporter for børsnoterede
selskaber.
Der er ikke udarbejdet delårsrapport for moderselskabet.
Udarbejdelsen af delårsrapporter kræver, at ledelsen foretager regnskabsmæssige skøn og
estimater, som påvirker anvendelse af regnskabspraksis og indregnede aktiver, forpligtelser,
indgter og omkostninger – faktiske resultater kan afvige fra disse skøn, som ligeledes blev
lagt til grund for udarbejdelsen af årsrapporten 2022/23, som på side 45-47 giver en beskri-
velse af anvendt regnskabspraksis.
Regnskabspraksis er uændret i forhold til seneste årsrapport.
Delårsrapporten aflægges i danske kroner (DKK), der er moderselskabets
funktionelle valuta.
Noter
Note 2. Gældsforpligtelse vedrørende put-optioner
Værdien er uændret pr. 31/7-2023. Der henvises til årsrapport 2022/23 note 21 for yderligere
detaljer.
Note 3. Forpligtelser
Der er i perioden 1/5-31/7-2023 indgået forpligtelser om køb af materielle aktiver på
7,4 mio. DKK med forfald i takt med levering hen over perioden 1. august 2023 til
31. januar 2024.
Forpligtelsen vedrører forpligtelser om køb af materielle aktiver som led i investeringer i
produktionsfaciliteterne i Bollebygd.
Note 4. Eventualforpligtelser
I forbindelse med nedlukning af produktionen i Bollebygd, Sverige, er der konstateret for-
urening i grunden. De tidligere produktionsbygninger og tilhørende kontorejendom forven-
tes solgt, når eventuel forurening er oprenset. På nuværende tidspunkt drøftes eventuel
oprensning med myndighederne. Desuden undersøges hvem, der kan gøres ansvarlig
for oprensningen af grunden, herunder regres muligheder til tidligere ejere af det svenske
produktionsselskab. På nuværende tidspunkt er det ikke muligt at estimere omkostningerne
til eventuel oprensning.
19
Flügger dersrapport 1. kvartal 2023/24 – mio DKK
Note 4. Segmentoplysninger
Segment 3
Segmentet består af aktiviteter fra Eskaro Group AB,
der blev opkøbet i maj 2021. Eskaros produkter består
af en blanding af Eskaros egne varemærker samt
private label. Salgskanalerne varierer fra land til land,
men omfatter såvel salg til byggemarkeder som egne
butikker. Geografisk er segmentet afgrænset til Finland,
Estland, Letland, Ukraine, Rusland og Belarus.
Segment 1
Segmentet omfatter koncernens historiske kernefor-
retning, som primært afsætter Flügger-produkter og
sekunrt PP, Stiwex samt Fiona. Afsætningen sker
gennem egne butikker eller forhandlere, som har et tæt
samarbejde med koncernen.
Segment 2
Segmentet fokuserer på fritstående forhandlere og
bygge markeder, som afsætter varemærkerne Yunik,
Primacol, Lux Decor eller private label. Afsætningen er
kendetegnet ved større kunder med lavere bruttomargi-
ner samt markant lavere distributions omkostninger, da
der ikke er omkostninger til butiksdrift.
1. Kvartal
Segment 1
2022/23
Segment 1
2023/24
Segment 2
2022/23
Segment 2
2023/24
Segment 3
2022/23
Segment 3
2023/24
Alle
segmenter
2022/23
Alle
segmenter
2023/24
Salg Danmark+ 175 177 29 30 - - 204 207
Salg Sverige 146 135 21 20 - - 167 155
Salg Norge 65 65 3 3 - - 68 67
Salg Polen 67 73 45 53 - - 112 126
Salg Rusland - - - - 77 59 77 59
Salg Ukraine - - - - 21 31 21 32
Salg Belarus - - - - 23 26 23 26
Salg Estland 5 - - - 13 15 18 15
Salg Andre lande 28 32 - - 12 22 40 54
Segmentomsætning 486 482 98 106 146 153 730 741
Intern omsætning - - - - - - - -
Nettoomsætning 486 482 98 106 146 153 730 741
Af- og nedskrivninger -34 -37 -2 -2 -5 -3 -41 -42
Primært driftsresultat (EBIT) 44 59 - 6 26 23 70 88
Investeringer i langfristede aktiver 29 11 1 1 2 4 32 16
Andre langfristede aktiver ex. udskudt skat 1.000 950 104 107 120 98 1.224 1.155
Arbejdskapital 358 302 35 41 81 132 474 475
Investeret kapital, netto 1.358 1.252 139 148 201 230 1.698 1.630
I salg Danmark+ indgår salg i Island, Grønland og Færøerne.
Nettoomsætningen er salg af varer. Salget opgøres efter, hvor varen afsættes geografisk.
20
Flügger dersrapport 1. kvartal 2023/24 – mio DKK
www.flugger.com
Flügger group A/SDelårsrapportIngen bistandParsePort XBRL Converter2023-05-012023-07-312022-05-012022-07-315493008AHEOXL9ETQO38Flügger group A/SRegnskabsklasse D32788718Islevdalvej1512160Rødovrewww.flugger.comir@flugger.comRødovre2023-09-14Sune SchnackCEOPoul Erik StockflethCFOUlf SchnackCDOJimmi MortensenNæstformandKim BalleBettina Antitsch MortensenDorthe LaursenMikkel Kjærsgaard Boelskifte5493008AHEOXL9ETQO3832788718Flügger group A/SIslevdalvej 1512160 Rødovre5493008AHEOXL9ETQO382023-05-012023-07-315493008AHEOXL9ETQO382023-05-012023-07-31cmn:ConsolidatedMember5493008AHEOXL9ETQO382023-05-012023-07-31cmn:ConsolidatedMember15493008AHEOXL9ETQO382023-05-012023-07-31cmn:ConsolidatedMember25493008AHEOXL9ETQO382023-05-012023-07-31cmn:ConsolidatedMember35493008AHEOXL9ETQO382023-05-012023-07-31cmn:ConsolidatedMember25493008AHEOXL9ETQO382023-05-012023-07-31cmn:ConsolidatedMember35493008AHEOXL9ETQO382023-05-012023-07-31cmn:ConsolidatedMember45493008AHEOXL9ETQO382023-05-012023-07-31cmn:ConsolidatedMember55493008AHEOXL9ETQO382023-05-012023-07-31cmn:ConsolidatedMember65493008AHEOXL9ETQO382022-05-012023-04-305493008AHEOXL9ETQO382022-05-012022-07-315493008AHEOXL9ETQO382023-04-305493008AHEOXL9ETQO382022-07-315493008AHEOXL9ETQO382023-07-315493008AHEOXL9ETQO382022-04-30ifrs-full:IssuedCapitalMember5493008AHEOXL9ETQO382022-05-012022-07-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493008AHEOXL9ETQO382022-07-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493008AHEOXL9ETQO382022-04-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493008AHEOXL9ETQO382022-05-012022-07-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493008AHEOXL9ETQO382022-07-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493008AHEOXL9ETQO382022-04-30ifrs-full:RetainedEarningsMember5493008AHEOXL9ETQO382022-05-012022-07-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493008AHEOXL9ETQO382022-07-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493008AHEOXL9ETQO382022-04-30FLU:DividendsProposedOrDeclaredBeforeFinancialStatementsAuthorisedForIssueButNotRecognisedAsDistributionToOwnersRecognisedInEquityMember5493008AHEOXL9ETQO382022-05-012022-07-31FLU:DividendsProposedOrDeclaredBeforeFinancialStatementsAuthorisedForIssueButNotRecognisedAsDistributionToOwnersRecognisedInEquityMember5493008AHEOXL9ETQO382022-07-31FLU:DividendsProposedOrDeclaredBeforeFinancialStatementsAuthorisedForIssueButNotRecognisedAsDistributionToOwnersRecognisedInEquityMember5493008AHEOXL9ETQO382022-04-30ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493008AHEOXL9ETQO382022-05-012022-07-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493008AHEOXL9ETQO382022-07-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493008AHEOXL9ETQO382022-04-30ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493008AHEOXL9ETQO382022-05-012022-07-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493008AHEOXL9ETQO382022-07-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493008AHEOXL9ETQO382022-04-305493008AHEOXL9ETQO382023-04-30ifrs-full:IssuedCapitalMember5493008AHEOXL9ETQO382023-05-012023-07-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493008AHEOXL9ETQO382023-07-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493008AHEOXL9ETQO382023-04-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493008AHEOXL9ETQO382023-05-012023-07-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493008AHEOXL9ETQO382023-07-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493008AHEOXL9ETQO382023-04-30ifrs-full:RetainedEarningsMember5493008AHEOXL9ETQO382023-05-012023-07-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493008AHEOXL9ETQO382023-07-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493008AHEOXL9ETQO382023-04-30FLU:DividendsProposedOrDeclaredBeforeFinancialStatementsAuthorisedForIssueButNotRecognisedAsDistributionToOwnersRecognisedInEquityMember5493008AHEOXL9ETQO382023-05-012023-07-31FLU:DividendsProposedOrDeclaredBeforeFinancialStatementsAuthorisedForIssueButNotRecognisedAsDistributionToOwnersRecognisedInEquityMember5493008AHEOXL9ETQO382023-07-31FLU:DividendsProposedOrDeclaredBeforeFinancialStatementsAuthorisedForIssueButNotRecognisedAsDistributionToOwnersRecognisedInEquityMember5493008AHEOXL9ETQO382023-04-30ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493008AHEOXL9ETQO382023-05-012023-07-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493008AHEOXL9ETQO382023-07-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493008AHEOXL9ETQO382023-04-30ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493008AHEOXL9ETQO382023-05-012023-07-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493008AHEOXL9ETQO382023-07-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493008AHEOXL9ETQO382023-05-012023-07-31cmn:ConsolidatedMember1iso4217:DKKiso4217:DKKxbrli:shares