ÅRSREDOVISNING 2024
Pierce Group AB (publ)
2024
Pierce Group AB (publ) 2
INNEHÅLLSFÖRTECKNING
Pierce i korthet ...................................................................................................................................................................................................................................... 3
2024 i korthet ........................................................................................................................................................................................................................................ 4
VD har ordet .......................................................................................................................................................................................................................................... 5
Marknaden .............................................................................................................................................................................................................................................. 6
Erbjudande, strategier och finansiella mål ......................................................................................................................................................................................... 8
Våra segment ........................................................................................................................................................................................................................................ 10
Nyckeltal koncernen ........................................................................................................................................................................................................................ 14
Bolagsstyrningsrapport ............................................................................................................................................................................... 16
Revisorsyttrande om bolagsstyrningsrapporten............................................................................................................................................................................. 22
Styrelsen ................................................................................................................................................................................................................................................ 23
Ledningsgruppen .................................................................................................................................................................................................................................. 25
Finansiell information .................................................................................................................................................................................. 28
Förvaltningsberättelse ......................................................................................................................................................................................................................... 29
Koncernens resultaträkning ............................................................................................................................................................................................................... 34
Koncernens rapport över totalresultatet ........................................................................................................................................................................................ 34
Koncernens rapport över finansiell ställning .................................................................................................................................................................................. 35
Koncernens rapport över förändringar i eget kapital ................................................................................................................................................................... 36
Koncernens rapport över kassaflöde ............................................................................................................................................................................................... 37
Koncernens noter ............................................................................................................................................................................................................................... 38
Moderbolagets resultaträkning .......................................................................................................................................................................................................... 60
Moderbolagets rapport över totalresultatet .................................................................................................................................................................................. 60
Moderbolagets balansräkning ............................................................................................................................................................................................................ 61
Moderbolagets rapport över förändringar i eget kapital .............................................................................................................................................................. 62
Moderbolagets rapport över kassaflöden ....................................................................................................................................................................................... 63
Noter till moderbolagets årsredovisning ........................................................................................................................................................................................ 64
Revisionsberättelse .............................................................................................................................................................................................................................. 68
Tillkommande information ......................................................................................................................................................................... 72
Om denna rapport
Sidorna 2967 innehåller den formella årsredovisningen. Bolagsstyrningsrapporten återfinns på sidorna 1621.
2024
Pierce Group AB (publ) 3
Pierce i korthet
Ett ledande europeiskt e-handelsbolag
Pierce är ett ledande e-handelsbolag som säljer utrustning, reservdelar
och tillbehör till motorcyklister och snöskoteråkare i hela Europa.
Bolaget har ett unikt och brett produktsortiment med ett betydande
utbud av egna varumärkes-produkter. Försäljningen sker via lokalt
anpassade webbplatser för respektive segment: Offroad, Onroad och
Övrigt. Offroad riktar sig till motocross- och enduroåkare via
webbplatsen 24MX, medan Onroads webbplats XLMOTO har kunder
som kör på trafikerade vägar som målgrupp. Segmentet Övrigt riktar
sig främst till snöskoteråkare via webbplatsen Sledstore. Pierce är ett
europeiskt bolag som har huvudkontor i Stockholm, centrallager och
avdelningar för IT, ekonomi och marknadsföring i Szczecin samt en
kundservicefunktion i Barcelona. Bolaget har cirka 320 anställda.
Paneuropeisk verksamhet
1
One-stop-shop-erbjudande
Motorcykelspecialist
Starka egna varumärken
Tre nischade sajter på en driftplattform
1
Alternativa nyckeltal, se sidorna 73 - 75 för definitioner och syften med dessa nyckeltal.
Geografisk fördelad
nettoomsättning
2024 (%)
1
Norden Utanför Norden
Kategorifördelad nettoomsättning
2024 (%)
1
Tillbehör Utrustning
Reservdelar Övrigt
Segmentfördelad
nettoomsättning
2024 (%)
1
Offroad Övrigt Onroad
Varumärkesfördelad
nettoomsättning
2024 (%)
1
Egna varumärken Externa varumärken
2024
Pierce Group AB (publ) 4
2024 i korthet
Nettoomsättningen ökade med 6% till 1 628 (1 537) MSEK. I lokala valutor var tillväxten också 6%.
Det justerade rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 25 (-69) MSEK och den justerade rörelsemarginalen var 1,5% (-4,5%). Rörelseresultatet
(EBIT) uppgick till 18 (-111) MSEK, vilket motsvarar en rörelsemarginal om 1,1% (-7,2%).
Årets kassaflöde var 68 (91) MSEK.
Resultatet per aktie såväl före som efter utspädning var 0,45 (-1,21) SEK.
MSEK (om ej annat anges) 2024 2023 2022 2021 2020
Nettoomsättning 1 628 1 537 1 670 1 594 1 523
Tillväxt¹ 6% -8% 5% 5% 23%
Tillväxt i lokala valutor (%)¹ 6% -13% 1% 7% 24%
Bruttoresultat 724 607 657 728 711
Resultat efter rörliga kostnader¹ ² 361 256 252 343 358
Omkostnader¹ -270 -267 -256 -239 -221
EBITDA¹ 84 -36 -19 93 121
Rörelseresultat (EBIT)³ 18 -111 -68 46 81
Jämförelsestörande poster¹ -7 -42 -15 -12 -17
Justerad EBITDA¹ 91 -11 -4 104 137
Justerat rörelseresultat (EBIT)¹ ³ 25 -69 -53 58 97
Årets resultat 36 -96 -58 26 -1
Bruttomarginal (%)¹ 44,5% 39,5% 39,3% 45,7% 46,7%
Resultat efter rörliga kostnader (%)¹ 22,2% 16,7% 15,1% 21,5% 23,5%
Justerad EBITDA (%)¹ 5,6% -0,7% 0,2% 6,5% 9,0%
Justerat rörelseresultat (EBIT) (%)¹ 1,5% -4,5% 3,2% 3,6% 6,4%
Eget kapital 666 627 719 441 57
Operativt kassaflöde¹ 63 78 -29 -96 117
Net debt (+) / Net cash (-) -297 -222 -139 160 312
² Rörliga kostnader avser, utöver kostnad sålda varor, rörliga försäljnings- och distributionskostnader. Dessa avser direkta marknadsföringskostnader samt övriga direkta kostnader som
³ Rörelseresultat (EBIT) inkluderar avskrivningar på immateriella och materiella anläggningstillgångar.
Avskrivningar på immateriella anläggningstillgångar hänförliga till rörelseförvärv¹ uppgick år 2024 till 7 MSEK, 2023 till 18 MSEK, 2022 till 1 MSEK, 2021 till 1 MSEK samt 2020 till 2 MSEK.
2024
Pierce Group AB (publ) 5
VD har ordet
Det är med stor glädje jag presenterar en årsrapport som visar ett
positivt justerad EBIT. 2024 var året då vi tog de första transformativa
stegen i att justera vår strategi och affärsmodell för att möjliggöra
framtida tillväxt och lönsamhet. En omvandling av denna omfattning
kommer med många turnaround-initiativ, såsom en ny slimmad
organisation och verksamhetsmodell, en genomgripande uppgradering
av vår teknikstack och ett starkt fokus på att förbättra lagerhälsan.
Dessa initiativ med tillhörande kostnader är av engångskaraktär, vilket
gör jämförelser med tidigare perioders resultat mer komplexa. Jag är
mycket nöjd med att vi nu är tillbaka i underliggande svarta siffror för
helåret.
Försäljningen under året visade åter tillväxt. Marknaden är fortsatt
mycket priskänslig och vårt fokus är att öka vinsten i absoluta tal
samtidigt som vi stärker vår position. Nettoomsättningen ökade med 6
procent, från 1 537 MSEK till 1 628 MSEK och bruttoresultatet ökade
med 19 procent från 607 MSEK (39,5 procent) till 724 MSEK (44,5
procent). Justerad EBIT uppgick till 25 MSEK, en förbättring jämfört
med föregående års -69 MSEK. Vi hade en återföring av avsättningen
för överlager på 19 MSEK under 2024 och därtill uppskattningsvis 10
MSEK i transformationskostnader främst relaterade till uppgraderingen
av vår teknikstack (huvudsakligen kopplade till externa konsulter och
system som ännu inte tagits i bruk). Utöver detta hade vi 7 MSEK i
avskrivningar av avvecklade varumärken, varför justerad EBIT speglar
den underliggande verksamheten ganska väl för året. Nettokassan vid
årets slut uppgick till 297 MSEK.
Detta är tillfälligt tillfredsställande som en språngbräda för vår framtida
utveckling vi är på rätt väg, men vi har mycket kvar att göra. Det är
lovande att vår kundbas som minskat sedan 2022, har börjat växa igen.
Men vi har en lång väg att gå och kundförvärv och kundlojalitet är
fortfarande vår högsta prioritet. För att bli den obestridda ledaren i vår
bransch fokuserar vi på att vara bäst på det grundläggande: att erbjuda
det bästa produktsortimentet till konkurrenskraftiga priser med korta
leveranstider. Vi har ökat vårt lagerförda sortiment med 50 procent
under året för att säkerställa att vi har rätt produkter tillgängliga och
redo att skickas till våra kunder. Vi står dock fortfarande inför
utmaningar med produkttillgänglighet inom vissa strategiska kategorier.
För att möta detta har vi implementerat nya inköpsprocesser, vilket
kommer att öka vår tillgänglighet ytterligare. Inför säsongen 2025 har
våra kommersiella team investerat i att uppgradera vårt eget
varumärkessortiment för att säkerställa att vi har ett förnyat sortiment
för våra prisvärda egna varumärken i tid för säsongsstarten.
Den omfattande uppgraderingen av vår teknikstack, där vi byter vår e-
handelsplattform, vårt lagerhanteringssystem, vår kunddataplattform
och gör en stor uppgradering av vårt PIM-system, syftar till att införa
en modern och skalbar struktur för att stödja framtida tillväxt och
kundlojalitet. Arbetet fortskrider väl och kommer att pågå under hela
2025.
På längre sikt är förvärv för att befästa vår position på en fragmenterad
marknad fortsatt en viktig potentiell drivkraft för att skapa värde.
Eftersom de globala ekonomiska utsikterna fortfarande är mycket
osäkra behåller vi vårt fulla fokus på vår verksamhet, på det vi kan
kontrollera, och vi är fast beslutna att förverkliga vår vision och uppnå
våra strategiska mål.
Göran Dahlin
VD för Pierce Group AB (publ)
Stockholm, den 21 mars 2025
2024
Pierce Group AB (publ) 6
Marknaden
Marknadsuppgifterna i detta avsnitt har hämtats från prospektet som
publicerades i samband med bolagets företrädesemission 2022, om
inget annat anges. Marknadsförhållandena har ändrats sedan prospektet
gavs ut. Under perioden 20222024 bedöms tillväxten ha varit negativ
totalt sett, men det saknas officiell eller aktuell marknadsdata. Trots
utmaningarna under senare år, är det styrelsens uppfattning att de
långsiktiga prognoserna för marknadens tillväxt i prospektet
fortfarande i stora drag återspeglar utsikterna, när marknaden väl
normaliserats.
Pierces kunderbjudande riktar sig huvudsakligen till den europeiska
marknaden för motorcykelutrustning, reservdelar och tillbehör.
Jämfört med liknande branscher är denna marknad fortfarande i en
relativt tidig fas i skiftet från traditionella fysiska butiker till butiker
online. På lång sikt väntas onlinemarknaden växa med cirka 10 procent
per år, eftersom dess andel av den totala marknaden förväntas öka.
kort sikt har vi emellertid sett att marknadstrenden har avvikit från den
tidigare utvecklingen. Först ökade kundernas efterfrågan i samband
med covid-pandemin. Under 2022 och 2023 var utvecklingen negativ på
grund av effekterna av kriget i Ukraina, höjda energipriser, allmän
inflation, stigande räntor och rädslan för en hotande lågkonjunktur.
Även om marknaden bedöms ha varit mer positiv under 2024 än under
de föregående två åren präglades den fortfarande av hög osäkerhet,
men vi bedömer att onlinemarknaden på längre sikt kommer att återgå
till en årlig tillväxt på cirka 10 procent, vilket är i linje med den
marknadsanalys som vi t göra under 2022.
Marknaden delas in i segmenten Offroad och Onroad, som båda
bedöms övergå till mer handel online över tid.
Onlinehandeln för motorcykelåkare erbjuder bättre tillgänglighet och
ett större produktutbud. Eftersom det finns så oerhört många tillbehör
och reservdelar avsedda för specifika modeller är det ofta svårt att
hitta produkter i fysiska butiker, särskilt i kategorin Offroad. Små
fysiska butiker, som utgör majoriteten av marknaden, kan inte erbjuda
ett lika konkurrenskraftigt sortiment, framför allt inom reservdelar,
som onlineåterförsäljare.
Motorcyklister är ofta väldigt passionerade och tycker om att reparera
sina motorcyklar själva. Detta gäller särskilt offroadåkare, men även
onroadåkare. De är vanligtvis välinformerade och behovet av
vägledning utöver vad som erbjuds online är därmed begränsat.
Kunderna söker ofta nischade produkter som reservdelar och
tillbehör. De återkommer ofta, eftersom ett högt slitage, särskilt inom
offroad, innebär att reservdelar och utrustning ständigt behöver bytas
ut och repareras. Detta leder till återkommande inköp och en
förhållandevis låg andel returer.
Den fragmenterade marknaden gör att det finns stor
potential för en övergång till e-handel
Den europeiska marknaden för motorcykelutrustning, reservdelar och
tillbehör domineras fortfarande av små lokala butiker med begränsad
möjlighet att konkurrera under den pågående övergången till
onlineförsäljning. Det uppskattade värdet av den europeiska marknaden
2021 uppgick till drygt 101 miljarder SEK, varav andelen försäljning
online beräknades motsvara 19 procent.
På grund av den senaste tidens turbulens på marknaden bedömer vi att
storleken på den totala marknaden, inklusive onlinemarknaden, har
minskat under perioden 20222024, och utvecklingen på kort sikt är
fortfarande osäker. När marknadsförhållandena har normaliserats igen
förväntar vi oss att den totala marknaden återgår till en tillväxt på 34
procent per år. Onlinemarknaden bedöms växa betydligt snabbare,
med cirka 10 procent per år. Skiftet underlättas av att produkterna är
väl lämpade för näthandel.
Stabil marknad med hängivna kunder
Marknaden har tidigare visat sig vara förhållandevis motståndskraftig
mot konjunkturnedgångar och har historiskt sett vuxit i takt med
antalet registrerade motorcyklar. Denna styrka förklaras delvis av det
stora engagemanget vid köp av motorcykelprodukter och delvis av den
höga graden av slitage samt ett återkommande inköpsmönster inom
vissa produktkategorier. Motorcykelåkare, särskilt offroadåkare, men
även en del onroadåkare, ser ofta detta som en viktig del av sin
identitet och utvecklar varumärkeslojalitet. Trots de faktorer som
gynnar marknadsstabiliteten, har den senaste tidens geopolitiska och
ekonomiska utveckling med den kraftiga ökningen av energipriserna,
den allmänna inflationen och de stigande räntorna samt osäkerheten på
marknaden påverkat kundernas efterfrågan negativt inom våra
kategorier.
Marknaden består av utrustning (cirka 50 %), reservdelar (cirka 30 %)
och tillbehör (cirka 20 %). Exempel på utrustning är hjälmar och
skyddsutrustning. Reservdelar inkluderar bland annat slitageprodukter
såsom däck och luftfilter samt typspecifika OEM- och icke-OEM-
reservdelar. Tillbehör inkluderar bland annat smörjmedel och verktyg
samt monterbar utrustning som väskor och ställ.
Två huvudsegment, stora geografiska skillnader
Motorcykelåkning, såväl tävlings-, nöjes- som pendelåkning, är utbredd i
hela Europa och kännetecknas av tydliga geografiska skillnader.
Onroadåkare i södra Europa betraktar mest sina motorcyklar som
transportmedel, medan åkare i norra och centrala Europa i högre grad
betraktar motorcykelåkning som ett fritidsnöje under en kortare
säsong.
Onroadmotorcyklar är utvecklade för att köras på asfalterade vägar
och banor, medan offroadmotorcyklar, såsom motocross och enduro,
normalt körs på speciella banor eller i terräng. Som onroadåkare
räknas motorcykelåkare som tävlingskör, nöjeskör eller pendlar,
medan offroadåkare antingen är tävlings- eller nöjesåkare. Onroad är
det största marknadssegmentet med cirka 89 procent av marknaden,
medan Offroadsegmentet svarar för ungefär 11 procent.
Offroadåkare är vanligtvis yngre än onroadåkare och genererar
normalt ett större slitage på grund av tuffare förhållanden. Därmed har
de högre årliga kostnader för utrustning, tillbehör och reservdelar.
Vidare övergår ofta offroadåkare till onroadkörning när de blir äldre.
Onlinepenetrationen på onroadmarknaden uppskattades till drygt 18
procent 2021 medan den var högre på offroadmarknaden, drygt 31
procent. Den högre onlinepenetrationen på offroadmarknaden
förklaras bland annat av färre fysiska butiker med relevanta produkter,
vilket innebär att åkarna i större utsträckning vänder sig till
onlinesäljare som Pierce.
2024
Pierce Group AB (publ) 7
Båda segmenten har historiskt haft en låg ensiffrig tillväxt och har innan
de senaste årens turbulens varit relativt okänsliga för lågkonjunkturer.
Samtidigt har en snabb övergång till onlineförsäljning pågått.
Offroad- och Onroadsegmenten förväntas växa med omkring 3
respektive 4 procent årligen medan onlinemarknaden för respektive
segment väntas växa med upp till 10 procent per år när de allmänna
marknadsvillkoren har normaliserats.
Miljötrenden och elmotorcyklar utgör en långsiktig
potential
Miljötrenden driver intresset för elmotorcyklar, särskilt inom
Offroadsegmentet. Intresset drivs av elmotorcyklarnas lägre ljudnivåer
och miljöpåverkan jämfört med bensindrivna motorcyklar vilket
möjliggör åkning närmre tätbebyggda områden. Enklare
motorkonstruktioner reducerar samtidigt behovet av motorunderhåll.
Sammantaget underlättar dessa faktorer åkandet för en srre grupp
samtidigt som det minskar behovet av vissa motorspecifika delar. Vi ser
tydligt att intresset för elektriska motorcyklar fortsätter att öka,
särskilt vad gäller Offroad, men andelen elektriska motorcyklar av det
totala antalet registrerade motorcyklar i Europa är fortfarande mycket
liten.
Pierce är ledande inom offroad i Europa
Pierce har en stark marknadsposition inom Offroadsegmentet i Europa
och Onroadsegmentet i Norden. Bolaget är marknadsledare online på
den europeiska offroadmarknaden, med en uppskattad marknadsandel
online om cirka 28 procent. Pierce har varit en utmanare på den
europeiska onroadmarknaden sedan 2017 när XLMOTO lanserades
och har sedan dess uppnått en marknadsandel online i Europa om cirka
3 procent.
Pierces konkurrensfördelar utgörs främst av en skalbar europeisk
plattform, långvariga relationer med en rad ledande varumärken samt
att bolaget har egna varumärken med stor efterfrågan från kunderna.
Utanför Norden säljer Pierce främst till andra europeiska marknader,
varav Italien, Tyskland och Spanien är de största. De utgör cirka 25
procent, 17 procent respektive 15 procent av den totala europeiska
marknaden.
Pierce är ledande inom tillbehör och utrustning till
snöskotrar i Norden
Pierce är ett ledande bolag på den nordiska marknaden för utrustning,
reservdelar och tillbehör till snöskotrar. Denna marknad har samma
attraktiva egenskaper som motorcykelmarknaden, det vill säga
produkter med högt kundengagemang och hög grad av slitage.
Dessutom har den en omvänd säsongsstruktur jämfört med Onroad-
och Offroadsegmenten. Snöskotermarknaden är säsongsberoende och
påverkas tydligt av väder- och snöförhållandena. Marknaden
kännetecknades under decenniet före de senaste turbulenta åren av
tillväxt, delvis driven av att antalet snöskoteråkare i Sverige ökade. Den
årliga genomsnittliga tillväxttakten har varit cirka 3 procent. Finland och
Norge har visat en liknande utveckling. Snöskoteråkare spenderar
vanligtvis ungefär lika mycket på utrustning, reservdelar och tillbehör
som offroadåkare.
2024
Pierce Group AB (publ) 8
Erbjudande, strategier och finansiella mål
Erbjudande
Erbjudande till kunderna
Pierce är en ledande e-handlare på den europeiska marknaden för
utrustning, delar och tillbehör för motorcykelåkare och har cirka 1,0
miljon aktiva kunder. Pierce är den enda riktigt paneuropeiska aktören
på marknaden med lokaliserade sajter på 16 marknader, den ledande
onlineaktören i Offroadsegmentet och en av de största online inom
Onroad.
Pierce erbjuder sina kunder
ett unikt och attraktivt sortiment med ett brett utbud av ledande
varumärken kombinerat med det största sortimentet av egna
varumärken på marknaden,
konkurrenskraftiga priser och förmånliga kampanjer,
en konkurrenskraftig användarupplevelse helt lokalt anpassade
webbplatser och det egenutvecklade verktyget Fit-My-Bike som
hjälper kunderna hitta rätt reservdelar,
smidiga leveranser, samt
en stark virtuell gemenskap med cirka 1,7 miljoner engagerade
följare på sociala medier.
Erbjudande till leverantörerna
Pierce samarbetar med fler än 200 leverantörer som vill nå ut till
kunder på den europeiska onlinemarknaden. Tack vare långvariga och
goda relationer med sina leverantörer kan bolaget kringgå distributörer
och göra sina inköp direkt från de olika varumärkesägarna.
Pierce erbjuder sina leverantörer
åtkomst till en snabbt växande säljkanal online,
skalbarhet och räckvidd branschen är fragmenterad med endast
ett fåtal stora bolag som kan erbjuda åtkomst till kunder i Europa
likt Pierce, och
finansiell styrka att lägga stora beställningar.
Huvudstrategier
Tillväxt genom den strukturella övergången till näthandel
Pierces marknad genomgår fortsatt ett strukturellt skifte från
traditionella fysiska butiker till onlinebutiker, och när
marknadsvillkoren har normaliserats förväntas marknaden online växa
med i genomsnitt 10 procent per år
1
.
Strategiöversynen 2023
Under det andra halvåret 2023 genomfördes en översyn av strategin.
Pierces långsiktiga mål är att skaffa sig en obestridlig ledande ställning
som e-handlare på den europeiska marknaden för utrustning,
reservdelar och tillbehör till motorcyklister. Inom ramen för denna
omläggning till en vision som vi kallar Pierce 2.0 har också
tillväxtstrategin justerats, och vi har identifierat sju strategiska pelare
som vägledning för arbetet.
Pierce 2.0-strategi bygger på sju grundpelare
Uppnå ett odiskutabelt ledarskap inom Offroadsegmentet och skapa
lönsam tillväxt inom Onroadsegmentet
24MX är den överlägset största e-handlaren i Europa i det mindre men
lönsamma Offroadsegmentet. Trots den ledande ställningen finns det
betydande potential för tillväxt. Följaktligen är målet att förstärka
specialistpositionen för att befästa och öka marknadsandelen inom
Offroadsegmentet. Pierce har utmärkta förutsättningar, med starka
egna och externa varumärken som vi kan dra ytterligare nytta av. Egna
varumärken är speciellt betydelsefulla eftersom de driver lojalitet,
skyddar mot priskonkurrens och tryggar en god lönsamhet. XLMOTO
har å andra sidan en utmanarposition i det mycket större men i
allmänhet mindre lönsamma Onroadsegmentet. Pierce prioriterar
lönsam tillväxt i Onroadsegmentet och är mer selektiva i fråga om de
1
Källa: Pierce Group AB prospekt 2022, sidan 52.
varumärken vi samarbetar med, de marknader vi investerar på och de
specifika kundsegment vi inriktar oss på.
Uppnå den högsta kundlojaliteten i branschen
På den köparnas marknad som nu råder generellt är det viktigare än
någonsin att vara relevant för kunderna och lyckas behålla dem. Därför
har Pierce satt upp lojalitet och återkommande kunder som en av de
högst prioriterade frågorna i Pierce 2.0. Bolaget investerar fortlöpande
i initiativ som syftar till att förbättra kundlojaliteten, bland annat genom
analys av kunddata för att segmentera kundbasen och öka relevansen i
erbjudandena. Flera viktiga åtgärder håller på att genomföras för att
öka försäljningen till återkommande kunder. Under 2024 lanserades
vårt första lojalitetsprogram ”24MX Riders Club”.
Utveckla en enkel och effektiv go-to-market-strategi
Nyckeln till att hela tiden förbättra kundupplevelsen är bland annat
större personalisering. Genom att vi gradvis konsoliderar de nu 39
lokala webbplatserna till 3 globala samtidigt som vi behåller den lokala
anpassningen kommer Pierce dels kunna förbättra kundupplevelsen,
dels effektivisera arbetsprocesserna och förenkla den tekniska miljön.
Vara bäst i branschen prissättning och inköp
Att erbjuda ett attraktivt sortiment till konkurrenskraftiga priser och
relevanta kampanjer kommer att vara grundläggande för Pierce också i
framtiden. En skicklig inköpsfunktion som kan prioritera bland
produkter i sortimentet, varumärken och tillverkare samt fortlöpande
förbättringar av inköpskontrollerna kommer tillsammans med moderna
verktyg för prissättning att säkerställa att Pierce även fortsatt är
relevant för kunderna.
Etablera egna marknadsledande ”value-for-money”-varumärken
2024
Pierce Group AB (publ) 9
Pierce erbjuder i dag åtta egna produktvarumärken och tre
butiksvarumärken. Genom att konsolidera portföljen med egna
produktvarumärken till tre stycken, Raven, ProWorks och Course,
kommer vi att kunna rikta våra varumärkesinvesteringar på färre
varumärken. Syftet är att påskynda varumärkesbyggandet med målet att
utveckla Pierces egna varumärken till marknadsledande varumärken
som ger valuta för pengarna.
Bygga en modern och skalbar IT-plattform
Som en del av den förändrade strategin följer Pierce en uppdaterad
plan mot en modern, förenklad och skalbar teknikstack. Detta är en
viktig förutsättning för att inte bara förbättra kundupplevelsen, utan
också stödja viktiga transaktionsprocesser samt processer för
kunderbjudande, marknadsföring och lojalitet.
En slimmad, snabbrörlig och smidig organisation
Kärnan i Pierce 2.0-visionen är en mer samarbetsinriktad och
lagbaserad verksamhetsmodell där ökad personlig delaktighet och
ansvar främjas genom att cheferna blir färre och de individuella
befogenheterna och ansvaret större. Detta är en omvandling och en
betydande kulturell förändring som Pierce inledde under det fjärde
kvartalet 2023. Sedan dess har vi ökat användningen av Lean-metoder
för att förfina våra operativa processer, samt ökat digitaliseringen och
automatiseringen. Tillsammans kommer dessa ansträngningar att utgöra
grunden för förbättrad lönsamhet när försäljningsvolymerna stiger.
Selektiva företagsförvärv
På längre sikt är förvärv för att befästa vår position på en fragmenterad
marknad fortsatt en viktig potentiell drivkraft för att skapa värde. För
att maximera kunderbjudandet kan selektiva företagsförvärv eller en
konsolidering av marknaden vara sätt att ta nya marknadsandelar samt
erhålla ökade skalfördelar och andra synergieffekter.
Förvärvskandidater av särskilt intresse skulle ge tillgång till ledande
marknadspositioner, nya varumärken, nya geografiska marknader eller
andra strategiska synergier, inklusive kompletterande vertikala
verksamheter som enkelt kan integreras i Pierces befintliga plattform.
Pierce är den största och enda paneuropeiska e-handelsaktören i
Europa i dag, vilket ger oss ett bra utgångsläge när tillfälle bjuds.
Pierces finansiella mål
Pierces styrelse har antagit följande finansiella mål på medellång till lång sikt
1
:
Nettoomsättning
På medellång till lång sikt (3-5 år) organiskt växa fortare än den
europeiska onlinemarknaden för utrustning, tillbehör och
reservdelar för motorcyklar
Justerad rörelsemarginal (EBIT)
På medellång till lång sikt (35 år) nå en justerad rörelsemarginal
(EBIT) på 58 procent.
Kapitalstruktur
Nettoskuld /EBITDA
2
som inte överstiger 2,0x, med förbehåll för
tillfällig flexibilitet för strategiska initiativ.
Utdelningspolicy
Under de närmaste åren ska fria kassaflöden
3
användas för fortsatt
utveckling
4
av bolaget och därmed inte delas ut till aktieägarna.
Pierces huvudstrategier
1
Styrelsen antog de finansiella målen i maj 2024.
2
Alternativa nyckeltal (APM), se sidorna 73-75 för definitioner och syfte med dessa nyckeltal.
3
Fritt kassaflöde avser kassaflöde från den löpande verksamheten samt investeringsverksamheten.
4
Med utveckling av bolaget avses till exempel investeringar/satsningar inom IT-hårdvara, IT-utveckling, expansion av
distributionslager, marknadsföring, kundanskaffning samt rörelse- och inkråmsförvärv.
2024
Pierce Group AB (publ) 10
Våra segment
I allt väsentligt bedriver Pierce sin verksamhet i Europa och primärt inom segmenten Offroad och Onroad. Offroad avser försäljning till motocross-
och enduroåkare och saluförs under butiksvarumärket 24MX. Onroad avser försäljning till kunder som främst kör på trafikerade vägar och saluförs
under butiksvarumärket XLMOTO. Inom Offroad har Pierce väsentligt högre marknadsandelar jämfört med Onroad. Bolagets adresserbara
marknad inom Onroad är betydligt större och mer konkurrensutsatt jämfört med Offroad. Pierces försäljning består av utrustning, reservdelar och
tillbehör. Pierce har även det mindre segmentet Övrigt, som främst är inriktat på försäljning till snöskoteråkare i Norden. Segmentet har stora
säsongsvariationer till sin natur och är beroende av tillgången till snö. Segmentet Övrigt inkluderade tidigare också försäljningen via Pierces fysiska
butik i Stockholm, som stängdes i slutet av 2023.
Övergripande sammanfattning
Pierce var ursprungligen verksamt inom Offroadsegmentet, och lanserade Onroad utanför Norden i stor skala så sent som 2017. Därför är
nettoomsättningen för Offroad fortfarande betydligt högre än för Onroad, trots att onroadmarknaden är många gånger större än
offroadmarknaden. Vi uppskattar att Pierces andel av den totala europeiska onlinemarknaden är 28
1
procent för Offroad och cirka 3 procent
2
för
Onroad. Marginalen efter rörliga kostnader är högre inom Offroadsegmentet, främst på grund av att konkurrensen generellt sett är hårdare på den
betydligt större onroadmarknaden.
1
Källa: Pierce Group AB prospekt 2022, sidan 47.
2
Källa: Pierce Group AB prospekt 2022, sidan 47.
MSEK 2024 2023 2022 2021
Nettoomsättning
Offroad 1 017
952 999 974
Onroad 530
496 569 500
Övrigt 81
89 102 119
Nettoomsättning 1 628
1 537 1 670 1 594
Bruttoresultat
Offroad 477
393 412 462
Onroad 213
178 208 209
Övrigt 36
37 41 59
Koncerngemensamt¹ -2
-1 -4 -2
Bruttoresultat 724
607 657 728
Resultat efter rörliga kostnader² ³
Offroad 257
188 177 238
Onroad 87
55 66 78
Övrigt 18
14 13 29
Koncerngemensamt¹ -2
-1 -4 -2
Resultat efter rörliga kostnader² ³ 361
256 252 343
¹ Koncerngemensamt avser valutaomräkning av rörelsekapitalposter vilka inte fördelas per segment.
² Alternativa nyckeltal (APM), se sidorna 73- 75 för definitioner och syften med dessa nyckeltal.
³ Rörliga kostnader avser, utöver kostnad sålda varor, rörliga försäljnings- och distributionskostnader. Dessa avser direkta marknadsföringskostnader samt övriga direkta kostnader som
i allt väsentligt samvarierar med nettoomsättningen. Övriga direkta kostnader inkluderar främst kostnader för frakt, fakturering och emballage.
För mer information avseende segment, se not 4.
2024
Pierce Group AB (publ) 11
Offroad
Nettoomsättning och bruttoresultat pekar uppåt, kundbasen börjar förbättras
Nettoomsättningen ökade med 7 procent till 1 017 (952)
MSEK. I lokala valutor var ökningen 7 procent.
Nettoomsättningen i Norden ökade med 1 procent och
utanför Norden ökade den med 8 procent, både i
rapportvalutan och i lokala valutor.
Resultatet efter rörliga kostnader uppgick till 257
(188) MSEK, vilket motsvarar en marginal om 25,3
(19,8) procent. Förra året påverkades resultatet efter
rörliga kostnader negativt av en extra avsättning för
överlager. Utan denna avsättning skulle resultatet
efter rörliga kostnader ha uppgått till 215 MSEK och
bruttomarginalen ha ökat till 22,6 procent.
MSEK (om ej annat anges) 2024 2023 2022 2021
Nettoomsättning 1 017
952 999 974
Tillväxt (%)¹ 7%
-5% 3% 2%
Bruttoresultat 477 393 412 462
Bruttomarginal (%)¹ 46,9% 41,3% 41,2% 47,5%
Resultat efter rörliga kostnader¹ ² 257 188 177 238
Resultat efter rörliga kostnader (%)¹ 25,3% 19,8% 17,7% 24,5%
Antal order (tusental 928 868 1 019 1 064
Genomsnittligt ordervärde (AOV) (SEK)¹ 1 096 1 096 980 916
Aktiva kunder de senaste 12 månaderna (tusental)¹ 625 585 648 660
¹ Alternativa nyckeltal (APM), se sidorna 73- 75 för definitioner och syften med dessa nyckeltal.
² Rörliga kostnader avser, utöver kostnad sålda varor, rörliga försäljnings- och distributionskostnader. Dessa avser direkta marknadsföringskostnader samt övriga direkta kostnader som
i allt väsentligt samvarierar med nettoomsättningen. Övriga direkta kostnader inkluderar främst kostnader för frakt, fakturering och emballage.
För mer information avseende segment, se not 4.
2024
Pierce Group AB (publ) 12
Onroad
Fortsatt förbättring av det genomsnittliga ordervärdet och resultatet efter rörliga kostnader
Nettoomsättningen ökade med 7 procent till 530 (496) MSEK.
Ökningen i lokala valutor var cirka 7 procent. Ökningen var 7
procent både i och utanför Norden. I lokala valutor var
förändringen 8 respektive 6 procent.
Resultatet efter rörliga kostnader uppgick till 87 (55)
MSEK, vilket motsvarar en marginal om 16,5 (11,2)
procent. Förra året påverkades resultatet efter rörliga
kostnader negativt av en extra avsättning för överlager.
Utan denna avsättning skulle resultatet efter rörliga
kostnader ha uppgått till 67 MSEK och bruttomarginalen
ha ökat till 13,5 procent.
MSEK (om ej annat anges) 2024 2023 2022 2021
Nettoomsättning 530
496 569 500
Tillväxt (%)¹ 7%
-13% 14% 8%
Bruttoresultat 213 178 208 209
Bruttomarginal (%)¹ 40,2% 35,9% 36,6% 41,8%
Resultat efter rörliga kostnader¹ ² 87 55 66 78
Resultat efter rörliga kostnader (%)¹ 16,5% 11,2% 11,6% 15,6%
Antal order (tusental 502 511 635 568
Genomsnittligt ordervärde (AOV) (SEK)¹ 1 054 969 895 881
Aktiva kunder de senaste 12 månaderna (tusental)¹ 363 378 449 414
För mer information avseende segment, se not 4.
¹ Alternativa nyckeltal (APM), se sidorna 73- 75 för definitioner och syften med dessa nyckeltal.
² Rörliga kostnader avser, utöver kostnad sålda varor, rörliga försäljnings- och distributionskostnader. Dessa avser direkta marknadsföringskostnader samt övriga direkta kostnader som
i allt väsentligt samvarierar med nettoomsättningen. Övriga direkta kostnader inkluderar främst kostnader för frakt, fakturering och emballage.
2024
Pierce Group AB (publ) 13
Övrigt
Förbättring i resultat efter rörliga kostnader trots utmanande förutsättningar
Nettoomsättningen minskade med 9 procent till 81 (89)
MSEK. I lokala valutor var minskningen 8 procent. Minskningen
förklaras delvis av att Pierces fysiska butik i Stockholm
stängdes i slutet av 2023 samt mindre gynnsamt väder.
Resultatet efter rörliga kostnader uppgick till 18 (14) MSEK,
vilket motsvarar en marginal om 22,1 (15,2) procent. Förra
året påverkades resultatet efter rörliga kostnader negativt av
en extra avsättning för överlager. Utan denna avsättning skulle
resultatet efter rörliga kostnader ha ökat med 1 MSEK och
marginalen ha ökat till 16,3 procent.
MSEK (om ej annat anges) 2024 2023 2022 2021
Nettoomsättning 81
89 102 119
Tillväxt (%)¹ -9%
-13% -14% 9%
Bruttoresultat 36 37 41 59
Bruttomarginal (%)¹ 44,8% 41,1% 40,1% 49,4%
Resultat efter rörliga kostnader¹ ² 18 14 13 29
Resultat efter rörliga kostnader (%)¹ 22,1% 15,2% 12,4% 24,2%
Antal order (tusental)¹ 72 77 94 104
Genomsnittligt ordervärde (AOV) (SEK)¹ 1 124 1 162 1 087 1 151
Aktiva kunder de senaste 12 månaderna (tusental)¹ 54 58 68 73
¹ Alternativa nyckeltal (APM), se sidorna 73- 75 för definitioner och syften med dessa nyckeltal.
² Rörliga kostnader avser, utöver kostnad sålda varor, rörliga försäljnings- och distributionskostnader. Dessa avser direkta marknadsföringskostnader samt övriga direkta kostnader som
i allt väsentligt samvarierar med nettoomsättningen. Övriga direkta kostnader inkluderar främst kostnader för frakt, fakturering och emballage.
För mer information avseende segment, se not 4.
2024
Pierce Group AB (publ) 14
Nyckeltal koncernen
MSEK (om ej annat anges) 2024 2023 2022 2021
Omsättningsmått
Nettoomsättning per geografiskt område
Norden 517
508 567 563
Utanför Norden 1 111
1 029 1 103 1 031
Nettoomsättning 1 628
1 537 1 670 1 594
Tillväxt per geografiskt område
Norden (%)¹ 2%
-10% 1% 11%
Utanför Norden (%)¹ 8%
-7% 7% 1%
Tillväxt (%)¹ 6%
-8% 5% 5%
Resultatmått
Bruttomarginal (%)¹ 44,5%
39,5% 39,3% 45,7%
Resultat efter rörliga kostnader (%)¹ 22,2%
16,7% 15,1% 21,5%
Omkostnader (%)¹ 16,6%
17,4% 15,3% 15,0%
Avskrivningar (%)¹ 4,0%
4,9% 3,0% 2,9%
Justerad rörelsemarginal (EBIT) (%)¹ 1,5%
-4,5% -3,2% 3,6%
Resultat per aktie före utspädning (SEK) 0,45
-1,21 -0,98 -0,68
Resultat per aktie efter utspädning (SEK) 0,45
-1,21 -0,98 -0,68
Kassaflödesmått och övriga finansiella mått
Rörelseresultat (EBIT) 18
-111 -68 46
Investeringar² -6
-8 -16 -26
Rörelseresultat (EBIT) minus investeringar 12
-118 -84 20
Förändringar i rörelsekapital 13
105 25 -137
Övriga ej kassaflödespåverkande poster¹³ 38
91 30 21
Operativt kassaflöde¹ 63
78 -29 -96
Nettoförändring av lån
-184 -331
Lämnade/erhållna spärrade bankmedel och rörelseförvärv -2 0 14
Övrigt kassaflöde¹ ⁴ 6
13 329 342
Periodens kassaflöde 68
91 117 -71
Likvida medel 297
222 136 18
Nettoskuld exklusive IFRS 16¹ ⁵ -297
-222 -136 160
Nettoskuld/EBITDA¹ ⁶ -5,0
5,2 4,7 2,0
Rörelsekapital¹ ⁵ 99
107 246 260
Operativa mått
Antal order (tusental 1 502
1 456 1 749 1 735
Genomsnittligt ordervärde (AOV) (SEK)¹ 1 084
1 055 955 919
Nettoomsättning från egna varumärken¹ 639
640 650 609
Aktiva kunder de senaste 12 månaderna (tusental)¹ 1 042
1 021 1 165 1 148
¹ Alternativa nyckeltal (APM), se sidorna 73- 75 för definitioner och syften med dessa nyckeltal.
²Investeringar avser kassaflöde från investeringsverksamheten exklusive lämnade/erhållna spärrade bankmedel samt rörelseförvärv. Rörelseförvärv inkluderar enbart räkenskapsåret 2018.
³Övriga ej kassaflödespåverkande poster avser i allt väsentligt avskrivningar, exklusive avskrivningar av nyttjanderättstillgångar, samt förändring i kortfristiga avsättningar. Avskrivningar under 2023 påverkades av nedskrivning av goodwill om 17
MSEK. Dessutom påverkades avskrivningar under 2024 och 2023 av avvecklade varumärken. Under 2023 inkluderade övriga ej kassaflödespåverkande poster även en extra avsättning om 44 MSEK för överlager.
⁴ Övrigt kassaflöde inkluderar i all väsentlighet betald/ erhållen skatt, betalt finansiellt netto samt nyemissioner och emission av teckningsoptioner med avdrag för betalda emissionskostnader.
⁵ Måtten avser respektive periods utgång.
⁶ Med nettoskuld avses det alternativa nyckeltalet nettoskuld exklusive IFRS 16, samt med EBITDA avses nyckeltalet justerad EBITDA exklusive IFRS 16. Justerad EBITDA, exklusive IFRS 16, uppgick till 60 (-42; -29; 81) MSEK.
Positiva värden avser nettoskuld, medan negativa värden avser nettotillgång. Nettoskuld/EBITDA-kvoten är positiv på grund av att både nettoskuld och EBITDA är negativa.
2024
Pierce Group AB (publ) 15
Bolagsstyrningsrapport
2024
Pierce Group AB (publ) 16
Bolagsstyrningsrapport
Pierces bolagsstyrning syftar till att stärka förtroendet hos kunder, allmänheten och kapitalmarknaden genom en tydlig ansvarsfördelning och väl
avvägda regler mellan ägare, styrelse, ledning och de olika kontrollorganen. Pierce Group AB (publ) (nedan kallad ”Pierce” eller ”bolaget”) är ett
svenskt publikt aktiebolag med säte i Stockholm. Pierces aktie är noterad på Nasdaq Stockholm (Small Cap).
1
2
3
Bolagsstyrning inom Pierce
Exempel på externa regelverk som påverkar styrningen av Pierce:
Aktiebolagslag
Redovisningslagstiftning och rekommendationer
Nasdaqs regelverk för emittenter
Marknadsmissbruksförordningen (Mar)
Svensk kod för bolagsstyrning
Exempel på interna regelverk som påverkar styrningen av Pierce:
Bolagsordning
Arbetsordning för styrelse och utskott samt instruktion för den
verkställande direktören
Övriga interna regler (innefattande policydokument och
instruktioner), såsom uppförandekod, besluts- och
delegationsordning, policy för intern kontroll etc.
Allmänt
Denna bolagsstyrningsrapport har upprättats i enlighet med reglerna i
årsredovisningslagen och Svensk kod för bolagsstyrning (nedan kallad
Koden”) i syfte att beskriva Pierces bolagsstyrning under 2024.
Bolagsstyrningen inom Pierce omfattar strukturerna och processerna
för verksamhetens styrning, ledning och kontroll och syftar till att
skapa värde för Pierces ägare och andra intressenter.
Pierce tillämpar Koden i sin helhet från och med den tidpunkt då dess
aktier noterades på Nasdaq Stockholm. Vidare följer Pierces
bolagsstyrning tillämpliga regler i aktiebolagslagen, årsredovisningslagen,
1
Revisorn har till uppgift att å aktieägarnas vägnar granska bolagets årsredovisning och bokföring samt styrelsens och vd:s förvaltning.
2
Valberedningen tar fram förslag till beslut som presenteras för bolagsstämman. Bolagsstämman beslutar om principer för tillsättande av valberedning.
3
Styrelsen inrättar utskotten och utser deras ledamöter.
Nasdaq Stockholms regelverk för emittenter, Aktiemarknadsnämndens
avgöranden, Pierces bolagsordning samt lagar, förordningar och
myndigheters föreskrifter och regler i länder där Pierce bedriver
verksamhet.
Koden bygger på principen ”följ eller förklara”, vilket innebär att man
kan avvika från Koden om förklaring kan lämnas till varför avvikelsen
skett. Pierce har under den period som årsredovisningen avser följt
Koden i sin helhet. Koden finns tillgänglig på www.bolagsstyrning.se,
där även den svenska modellen för bolagsstyrning beskrivs.
Pierces bolagsordning finns tillgänglig på www.piercegroup.com.
Aktieägare
Vid utgången av 2024 var Pierces största aktieägare Verdane Capital
(29,5%), Siba Invest AB (11,1%), Fjärde AP-fonden (6,0%), Investment
AB Garnen (5,1%) och eQ Asset Management Oy (4,2%). Se även
avsnittet ”Aktien och ägarförhållanden” nedan.
2024
Pierce Group AB (publ) 17
Bolagsstämma
Bolagsstämman är Pierces högsta beslutande organ, där aktieägarna
utövar sin rätt att fatta beslut om Pierce angelägenheter. Stamaktier
har en röst och C-aktier en tiondels röst. Aktieägare har rätt att få ett
ärende upptaget på bolagsstämma, och vid årsstämman har aktieägarna
också möjlighet att ställa frågor om verksamheten.
Årsstämma ska hållas inom sex månader från utgången av varje
räkenskapsår. Vid årsstämman den 17 maj 2024:
fastställdes resultat- och balansräkningarna för bolaget och
koncernen,
beslutades att överföra i ny räkning de vinstmedel som stod till
stämmans förfogande,
beviljades styrelsen och den verkställande direktören ansvarsfrihet
för räkenskapsåret 2023,
utsågs styrelseledamöter (två personer genom nyval, övriga genom
omval förutom en ledamot som avböjde omval) och styrelsens
ordförande (omval),
utsågs Grant Thornton Sweden AB till revisor (Grant Thornton
Sweden AB hade meddelat att ansvarig revisor kommer att vara
Mia Rutenius),
fastställdes parametrar för ersättning till styrelsen och revisor,
godkändes styrelsens rapport om ersättningar för räkenskapsåret
2023 och styrelsens förslag till riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare,
godkändes ersättningen till styrelsen för 2024,
bemyndigades styrelsen att fatta beslut om nyemission av aktier
upp till 10 procent av det totala antalet befintliga aktier vid
tidpunkten för bolagsstämman och
godkändes styrelsens förslag om att införa ett långsiktigt
incitamentsprogram för bolagets VD, koncernledning och
nyckelmedarbetare med möjlighet till prestationsrelaterad
tilldelning av aktier (”LTI 2024”).
Inga extra bolagsstämmor ägde rum under 2024.
Beslut som fattas på bolagsstämmor offentliggörs i ett
pressmeddelande efter stämman, och protokoll från bolagsstämmor
publiceras på Pierces hemsida.
Årsstämman 2025 kommer att äga rum den 20 maj 2025.
Valberedning
Valberedningen utses enligt riktlinjer beslutade av bolagsstämman, och
är ett beredningsorgan inför stämman som regleras av Koden.
Valberedningen ansvarar för att bereda och presentera förslag till
styrelseledamöter (inklusive styrelseordförande), styrelsearvode (till
ordförande, styrelseledamöter och för utskottsarbete), ordförande vid
stämman, arvodering av revisorer och val av revisorer samt förslag till
regler/instruktion för valberedningen. Valberedningens förslag
presenteras i kallelsen till bolagsstämman samt på Pierces webbplats.
Vid årsstämman 2024 gavs styrelsens ordförande i uppdrag att
sammankalla de tre största aktieägarna i Pierce, baserat på uppgifter
från Euroclear Sweden AB (och andra källor) den sista bankdagen i
augusti, och erbjuda dessa att utse varsin representant i
valberedningen. Om en av dessa aktieägare avstår från sin rätt att utse
en representant övergår rätten till den aktieägare som har det fjärde
största innehavet, och så vidare.
Sammansättningen av valberedningen inför bolagsstämman 2025
offentliggjordes den 15 oktober 2024. Shu Sheng utsågs ursprungligen
till ledamot av valberedningen av Procuritas Capital Partners V LP, men
ersattes av Fabian Bengtsson, utsedd av Siba Invest AB, den 12
december 2024. Valberedningen består av
Jacob Wiström (ordförande), utsedd av Verdane Freya XI
Investments AB,
Fabian Bengtsson, utsedd av Siba Invest AB, och
Eric Thysell, utsedd av Investment AB Garnen
Styrelsens ordförande har adjungerats till valberedningen. Styrelsens
ordförande har redovisat resultatet av 2024 års styrelseutvärdering till
valberedningen, vilken även har hållit individuella möten med samtliga
styrelseledamöter samt den verkställande direktören. Aktieägarna har
beretts möjlighet att lämna förslag till valberedningen. Valberedningen
har när denna rapport avges haft fyra protokollförda möten. Ingen
ersättning har utgått till valberedningens ledamöter.
Vid sitt framtagande av förslag inför bolagsstämman 2024 har
valberedningen tillämpat punkt 4.1 i Koden som mångfaldspolicy.
Styrelse
Allmänt
Styrelsen har det övergripande ansvaret för att leda bolagets
verksamhet i aktieägarnas intresse. Styrelsen ska enligt bolagsordningen
bestå av minst tre och högst tio ledamöter med noll suppleanter. Vid
bolagsstämman 2024 beslutades att styrelsen skulle bestå av sex
styrelseledamöter utan suppleanter. Styrelsens sammansättning
ändrades under 2024 i och med att Kenneth Christiansen avgick.
Styrelsen har inga fackliga representanter. Ytterligare information om
styrelsens ledamöter, inklusive aktieinnehav, finns på sidorna 2324.
Henrik Theilbjørn, Lottie Saks och Niklas Jarl bedöms enligt
valberedningen vara oberoende i förhållande till bolaget och
bolagsledningen samt i förhållande till större aktieägare. Max Carlsén
och Kenneth Christensen har av valberedningen bedömts vara
oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen men inte i
förhållande till större aktieägare. Thomas Schwarz har av
valberedningen bedömts vara oberoende i förhållande till större
aktieägare men inte i förhållande till bolaget och bolagsledningen.
Styrelsens sammansättning uppfyller därmed Kodens krav i detta
avseende.
Bolagets verkställande direktör ingår inte i styrelsen men deltar vid
styrelsens möten, förutom när styrelsen avhandlar frågor som rör
utvärdering av styrelsens arbete eller utvärdering av den verkställande
direktören. Bolagets legala rådgivare är styrelsens sekreterare.
Styrelsen har inrättat ett revisionsutskott och ett ersättningsutskott.
Vidare har styrelsen haft enskilda möten med bolagets revisor.
Utskotten har huvudsakligen en beredande roll och fråntar inte
styrelseledamöterna deras skyldigheter och ansvar. Utskotten
presenteras närmare nedan.
Styrelsens arbetsordning
Styrelsen omprövar och fastställer varje år en arbetsordning,
instruktioner till utskotten, en instruktion till den verkställande
direktören samt instruktioner för den finansiella rapporteringen. Dessa
styrdokument innehåller instruktioner dels för ansvars- och
arbetsfördelningen mellan styrelsen, verkställande direktören
2024
Pierce Group AB (publ) 18
respektive styrelseutskotten, dels för formerna för bolagets löpande
finansiella rapportering. Styrelsens arbetsordning bygger på
aktiebolagslagens övergripande regler för ansvarsfördelning mellan
styrelse respektive verkställande direktör och i övrigt på av styrelsen
godkänd beslutsordning.
Arbetsordningen reglerar även andra frågor, som exempelvis
antal styrelsemöten och vilka frågor som ska avhandlas på dessa,
ordförandens, utskottens och den verkställande direktörens
uppgifter och vilka beslutsbefogenheter de har samt exakt vilka
frågor som kräver styrelsebeslut,
utvärdering av styrelsen och styrelsens arbete och utvärdering av
den verkställande direktören, samt
formerna för styrelsens möten och protokoll.
Styrelsemöten
Styrelsen sammanträder regelbundet efter det i arbetsordningen
fastställda programmet. Varje styrelsemöte följer en i förväg upprättad
dagordning. Dagordningen samt underlag för varje informations- eller
beslutspunkt distribueras i god tid före varje sammanträde till samtliga
styrelseledamöter. Besluten i styrelsen fattas efter en öppen diskussion
som leds av ordföranden. Styrelsen har under 2024 hållit 23
protokollförda sammanträden (varav 8 per capsulam). Styrelsen har
under året ägnat särskild uppmärksamhet åt följande frågor:
Strategifrågor
Uppföljning av verksamheten (försäljning, marknadsföring, inköp,
logistikfrågor etc.)
Ersättning och incitament till ledningen och nyckelmedarbetare
Särskilda projekt, däribland ett projekt om finansiella resultat
Koncernens resultat och finansiella ställning
Hållbarhetsfrågor
Finansiell rapportering
Bolagets finansiering, inklusive kreditfaciliteten och förvaltning av
likvida medel
Bolagsstyrning, riskhantering och intern kontroll
Potentiella bolagsförvärv och investeringar
Bolagets riskaptit
Efterlevnad av lagar och förordningar
Övervakning av överlager och förändringar i avsättningen för
överlager till följd av de ändringar som gjordes i grundantagandena
för avsättning för överlager under 2023
Verksamhetens och den nya verksamhetsmodellens effektivitet
Utvärdering av styrelsens och den verkställande direktörens
arbete.
Pierces revisorer har deltagit vid ett styrelsemöte under året (samt vid
tre av revisionsutskottets möten).
Utvärdering av styrelsen och den verkställande direktören
Styrelsen har genomfört den årliga utvärderingen av styrelsens
sammansättning och arbete i syfte att belysa frågor som rör dess
sammansättning, fokusområden, material och mötesmiljö samt att
identifiera områden för förbättring. Ordföranden har redovisat
resultatet av utvärderingen för valberedningen och för styrelsen.
Styrelsen utvärderar fortlöpande den verkställande direktören och
dennes arbete, och behandlar dessa frågor regelbundet.
Närvaro vid styrelsemöten 2024:
Henrik Theilbjørn
23/23
Mattias Feiff*
10/10
Max Carlsén
23/23
Thomas Schwarz
21/23
Lottie Saks
20/23
Kenneth Christiansen
α
13/13
Niklas Jarl
α
13/13
α
Valdes in i styrelsen vid bolagsstämman 2024
* Ställde inte upp för omval och avgick ur styrelsen vid bolagsstämman 2024
Ersättning till styrelsen
Vid bolagsstämman 2024 beslutades att ersättning skulle utgå med
totalt 1 050 000 SEK plus reseersättning, varav 450 000 SEK som
arvode och 360 000 SEK som reseersättning till Henrik Theilbjørn
(ordförande) och 200 000 SEK vardera till Lottie Saks, Thomas
Schwarz och Niklas Jarl. Dessutom beslutade bolagsstämman 2024 att
ersättning skulle utgå för utskottsarbete dock inte till Kenneth
Christiansen och Max Carlsén med totalt 255 000 SEK, varav
175 000 SEK till ordföranden för revisionsutskottet, 50 000 SEK
vardera till de övriga ledamöterna i revisionsutskottet och 30 000 SEK
till ordföranden i ersättningsutskottet. Vidare utbetalas reseersättning
med 20 000 SEK per fysiskt styrelsesammanträde i Sverige till de
ledamöter som är bosatta utomlands, med undantag för ordföranden.
Revisionsutskottet
Revisionsutskottet har en beredande roll och redovisar sitt arbete till
styrelsen. I revisionsutskottets uppgifter ingår bland annat
att övervaka bolagets finansiella rapportering och
hållbarhetsrapportering,
att övervaka effektiviteten hos bolagets interna kontroll,
internrevision och riskhantering med avseende på den finansiella
rapporteringen och i övrigt,
att hålla sig informerat om revisionen och
att granska revisorns opartiskhet och självständighet samt biträda
valberedningen i samband med revisorsval.
Utskottet har fastställt riktlinjer för andra tjänster än revisionstjänster
som tillhandahålls av bolagets externa revisor.
Revisionsutskottet har bestått av Lottie Saks (ordförande), Henrik
Theilbjørn och Kenneth Christiansen fram till i mitten av december
2024, då Kenneth Christiansen avgick. De två förstnämnda personerna
bedöms vara oberoende i förhållande till bolaget, bolagets ledande
befattningshavare och bolagets större aktieägare. Kenneth Christiansen
bedöms vara oberoende i förhållande till bolaget och dess ledande
befattningshavare, men inte i förhållande till större aktieägare.
Bolagets VD, CFO och legala rådgivare deltar i revisionsutskottets
möten regelbundet. Bolagets Head of Financial Control och Head of
Accounting deltar i möten från tid till annan. Legala rådgivaren är
revisionsutskottets sekreterare.
Revisionsutskottet har under 2024 sammanträtt 6 (7) gånger.
Bolagets externa revisorer deltog i tre av revisionsutskottets möten.
Revisionsutskottet behandlade bland annat följande frågor under året:
2024
Pierce Group AB (publ) 19
Finansiell rapportering
Finansiering, inbegripet anskaffning av kapital
Riskhantering
Efterlevnad av lagar och förordningar
Intern kontroll
Redovisning
Därtill har utskottet behandlat årsbokslutet och revisionen av bolaget,
lagt fram en rekommendation gällande val av en extern revisor till
bolagsstämman samt diskuterat skattefrågor och kvalitetssäkring av
bolagets finansiella rapportering.
Närvaro vid revisionsutskottets möten 2024:
Lottie Saks (ordförande)
α
6/6
Henrik Theilbjørn
6/6
Max Carlsén*
2/2
Kenneth Christiansen
α
4/4
α
Valdes in i styrelsen vid bolagsstämman 2024
* Avgick ur revisionsutskottet efter bolagsstämman 2024
Ersättningsutskottet
I ersättningsutskottets uppgifter ingår bland annat
att bereda styrelsens beslut i frågor om ersättningsprinciper och
andra anställningsvillkor för bolagsledningen,
att följa upp och utvärdera program för rörliga ersättningar till
bolagsledningen, samt
att följa och utvärdera generella ersättningsstrukturer och
ersättningsnivåer inom koncernen.
Ersättningsutskottet bistår vidare styrelsen med att utforma det förslag
till riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare som styrelsen
presenterar för bolagsstämman samt att följa och utvärdera
tillämpningen av dessa riktlinjer.
Ersättningsutskottet har bestått av Henrik Theilbjørn (ordförande),
Max Carlsén och Mattias Feiff fram till årsstämman 2024 (mitten av
maj), då Mattias Feiff avböjde omval. Henrik Theilbjørn bedöms vara
oberoende i förhållande till bolaget, bolagets ledande befattningshavare
och bolagets större aktieägare. Max Carlsén och Mattias Feiff bedöms
vara oberoende i förhållande till bolaget och dess ledande
befattningshavare, men inte i förhållande till större aktieägare.
Under 2024 har utskottet sammanträtt 3 (3) gånger med samtliga
utskottsledamöter närvarande. Arbetet har varit fokuserat på att
föreslå mål och utfall i incitamentsprogram och förberedelser inför
bolagsstämman 2025.
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
Årsstämman 2024 godkände styrelsens förslag till riktlinjer för
ersättning och andra anställningsvillkor för ledande befattningshavare.
Riktlinjerna reglerar bland annat förhållandet mellan fast- och rörlig
ersättning, mellan ersättning och prestation, icke-finansiella förmåner,
frågor kring pension, uppsägning och avgångsvederlag samt hur dessa
frågor bereds av styrelsen.
Riktlinjerna för ersättningar till ledande befattningshavare redovisas i
not 8 Anställda och personalkostnader. I enlighet med
aktiebolagslagen samt Kollegiet för svensk bolagsstyrnings Regler om
ersättningar till ledande befattningshavare och om incitamentsprogram
kommer ersättningsrapporten tillsammans med annan information som
lämnas inför bolagsstämman att publiceras på www.piercegroup.com.
Ledning
Pierces ledning består för närvarande av VD, CFO, Chief Commercial
Officer, Head of Tech, Head of Fulfilment och Head of Customer
Care. Ledningen sammanträder regelbundet och för diskussioner och
fattar beslut om till exempel strategiska, operativa och finansiella
frågor, allmän ekonomisk utveckling och marknadsutveckling samt
riktlinjer och andra styrdokument. Dessa diskussioner, beslut och
riktlinjer/styrdokument är också en del av riskhanteringen, kontrollen
över den finansiella rapporteringen och internkontrollen i övrigt.
Ytterligare information om ledningen finns på sidorna 2527.
Internrevision
Styrelsen utvärderar årligen behovet av en oberoende separat
granskningsfunktion (internrevision). Bolaget har för närvarande ingen
oberoende separat granskningsfunktion, eftersom styrelsen har bedömt
att det inte finns särskilda omständigheter i verksamheten eller andra
förhållanden som motiverar att en sådan funktion inrättas, samt att
befintlig struktur för uppföljning samt de aktiviteter som utförs inom
ramverket för intern kontroll (se nästa sida) ger ett tillfredsställande
granskningsunderlag.
Revisorer
Vid årsstämman 2024 valdes revisionsbolaget Grant Thornton Sweden
AB (nedan kallat ”Grant Thornton) till Pierces revisor för tiden fram
till slutet av bolagsstämman 2025. Mia Rutenius, auktoriserad revisor
och medlem i FAR, är sedan 2024 huvudansvarig revisor för Pierce.
Bolagets revisionsutskott har antagit riktlinjer för Grant Thorntons
tillhandahållande av andra tjänster till Pierce vid sidan av
revisionstjänsterna. Som revisor i bolaget är Grant Thornton skyldigt
att pröva sitt oberoende inför varje beslut att tillhandahålla tjänster till
bolaget utöver sitt revisionsuppdrag. Storleken av till Grant Thornton
betalda ersättningar framgår av not 7 Arvode till revisorer.
Riskbedömning
Pierce har inrättat en rutin för riskbedömning som innebär att bolaget
årligen genomför en riskanalys och riskbedömning. Enligt denna rutin
identifieras risker och kategoriseras i följande fyra huvudområden:
Strategiska risker
Operativa risker
Rättsliga risker och efterlevnadsrisker
Finansiella risker (se not 24)
Bolagets syfte med riskanalysen är att identifiera de mest väsentliga
riskerna, som kan hindra bolaget från att nå sina mål eller genomföra
sin strategi. Syftet är även att utvärdera dessa risker baserat på
sannolikheten för att de uppkommer i framtiden samt i vilken mån
riskerna skulle kunna påverka bolagets mål om de skulle realiseras.
Riskanalysen syftar också till att bedöma effektiviteten hos åtgärder för
att motverka risker.
Riskerna utvärderas och graderas på en skala 15 utifrån sannolikheten
för att de realiseras och deras potentiella inverkan. Avseende de mest
väsentliga riskerna, med ett totalt riskvärde på 12 eller högre, finns en
konkret handlingsplan för att minska riskexponeringen. Risker med ett
riskvärde på 9 och högre följs noggrant under året och inkluderas
automatiskt i efterföljande års riskbedömning.
2024
Pierce Group AB (publ) 20
För samtliga risker, oavsett värde, dokumenteras potentiella åtgärder
för att minska eller eliminera riskexponeringen och utses en särskild
ansvarig. Identifierade risker rapporteras av bolagsledningen till
styrelsen. Styrelsen utvärderar bolagets riskhanteringssystem, däribland
riskbedömningarna, i en årlig riskhanteringsrapport där de 20 mest
väsentliga riskerna presenteras tillsammans med relevanta åtgärder för
att motverka dem.
Intern kontroll
Allmänt
Styrelsen ansvarar för att bolaget har god intern kontroll och
formaliserade rutiner som säkerställer att fastlagda principer för
finansiell rapportering och intern kontroll efterlevs. Styrelsens
revisionsutskott övervakar att fastställda riktlinjer för finansiell
rapportering och intern kontroll följs och har löpande kontakt med
resten av styrelsen och med bolagets revisorer. Målsättningen är att
säkerställa att tillämpliga lagar och regler efterlevs, att den finansiella
rapporteringen följer bolagets redovisningsprinciper enligt IFRS samt
att verksamheten bedrivs på ett effektivt och ändamålsenligt sätt.
Bolaget har inrättat en rutin för intern kontroll som syftar till att uppnå
en effektiv organisation som når de målsättningar som har satts upp av
styrelsen. Denna rutin innefattar att säkerställa att bolagets verksamhet
bedrivs korrekt och effektivt, att lagar och regler efterlevs samt att den
finansiella rapporteringen är korrekt och tillförlitlig och uppfyller
kraven i tillämpliga lagar och regler. Bolaget har valt att strukturera
arbetet med intern kontroll i enlighet med COSO-ramverket, vilket
innefattar följande moment: kontrollmiljö, riskbedömning,
kontrollaktiviteter, information och kommunikation samt övervakning
och uppföljning.
Kontrollmiljö
Pierces kontrollmiljö är baserad på arbetsfördelningen mellan styrelsen,
styrelseutskotten och den verkställande direktören samt de
värderingar som styrelsen och bolagsledningen kommunicerar och
arbetar utifrån. För att bibehålla och utveckla en väl fungerande
kontrollmiljö, för att efterleva tillämpliga lagar och regler och för att
Pierces önskade sätt att bedriva verksamheten ska efterlevas i hela
koncernen har styrelsen, som ytterst ansvarigt bolagsorgan, fastställt
ett antal grundläggande styrdokument, policyer, rutiner och
instruktioner som är av betydelse för riskhanteringen och
internkontrollen. Några av dessa dokument är
styrelsens arbetsordning,
instruktion för den verkställande direktören,
instruktion för den finansiella rapporteringen,
uppförandekod,
riskhanteringsinstruktion,
bolagsstyrningspolicy och
policy för intern kontroll.
Pierces ledningsgrupp fastställer även andra mer detaljerade
styrdokument för verksamheten. Policyer, rutinbeskrivningar och
instruktioner distribueras till berörda anställda inom koncernen.
Medarbetarna är enligt avtal skyldiga att följa relevanta bestämmelser
och policyer, däribland bolagets uppförandekod.
Kontroller
Utöver den årliga riskbedömningen utvärderas riskerna kontinuerligt av
bolagets ledning och de riskansvariga som en del av den dagliga
verksamheten. Den verkställande direktören rapporterar regelbundet
till styrelsen om möjliga riskrelaterade frågor.
Bolaget fokuserar på att kartlägga och utvärdera de största riskerna
relaterade till finansiell rapportering för att säkerställa att dess
rapportering är korrekt och tillförlitlig.
Kontroller och uppföljning
Bolaget har utsett en samordnare av internkontrollen (för närvarande
redovisningschefen) som övervakar ramverket för och uppföljningen av
den interna kontrollen. Samordnaren är ansvarig för koordinering,
rapportering och övervakning av den interna kontrollen i hela
organisationen, samt för att initiera utbildningar och att uppdatera
tillämpliga styrdokument. Därtill utses individuella process- och
kontrollansvariga i organisationen.
Samordnaren utarbetar en årlig plan för intern kontroll som anger de
specifika fokusområdena inom intern kontroll för det kommande året,
inklusive en översyn av ramverket för intern kontroll och de processer
och kontroller som ska testas genom självutvärdering eller på annat
lämpligt sätt. Den årliga planen för intern kontroll antas av styrelsen
och övervakas av revisionsutskottet.
Utvärderingar av internkontrollernas effektivitet genomförs årligen,
innefattande rapporter som sammanfattar utförda internkontroller och
eventuella avvikelser som behöver åtgärdas. Rapporterna presenteras
för revisionsutskottet och styrelsen årligen. Uppföljningar av avvikelser
som behöver åtgärdas och riskbedömningen ovan rapporteras även de
årligen till revisionsutskottet och styrelsen. Därtill övervakas resultaten
av den externa revisionen, varvid relevanta åtgärder vidtas och
framsteg övervakas (även detta med rapportering till revisionsutskottet
och styrelsen).
Styrelsen får rapporter om bolagets intäkter, resultat och finansiella
ställning minst varje månad, och annars vid behov. Bolagets finansiella
rapporter och hållbarhetsrapport behandlas alltid av revisionsutskottet
och styrelsen innan de offentliggörs.
Vidare är Pierces samtliga övergripande policyer, rutinbeskrivningar
och instruktioner föremål för årlig granskning av styrelsen.
Information och kommunikation
Intern kommunikation till anställda sker via olika kanaler, däribland
nyhetsbrev, regelbundna forum/möten på olika nivåer (allt från
stormöten med alla anställda till möten i mindre verksamhetsgrupper)
samt en intern portal för anställda som innehåller övergripande
policyer, rutinbeskrivningar och instruktioner. Detaljerade
rutinbeskrivningar och instruktioner distribueras även inom de olika
verksamhetsgrupperna. Bolaget har också en visselblåsarfunktion, i
enlighet med gällande lagar och regler.
Pierce har även etablerat rutiner för ändamålsenlig hantering och
begränsning av spridning av information, såväl internt som externt.
Bolaget har i detta avseende etablerat en funktion för
investerarrelationer och en insiderkommitté som övervakas av
bolagets verkställande direktör och ekonomidirektör. Funktionen för
investerarrelationer har till främsta uppgift att stödja VD och
företagsledningen i kapitalmarknadsfrågor. Funktionen utarbetar också
Pierces finansiella rapporter, förbereder bolagsstämmor och tar fram
kapitalmarknadspresentationer och andra rapporter. Bolagets
insiderkommitté har till syfte att tillse att Pierce offentliggör
information och i övrigt agerar i enlighet med tillämpliga lagar och
2024
Pierce Group AB (publ) 21
regler för aktiemarknaden. Utöver den verkställande direktören och
ekonomidirektören ingår bolagets legala rådgivare insiderkommittén
och är från tid till annan involverad i frågor som rör relationerna med
investerarna. Funktionen för investerarrelationer har under året även
tagit hjälp av en extern konsult för att säkerställa korrekt hantering av
dessa frågor.
Närvaro vid styrelsemöten
Styrelsen 2024¹
Namn Befattning
Ledamot
sedan
Bolaget och
dess ledning
Större aktieägare
Styrelse-
möten
Revisions-
utskott
Ersättnings-
kommitté
Styrelse- och
utskottsarvode
- tkr (000
Henrik Theilbjør Ordförande 2022 Ja Ja 23/23 6/6 3/3 530
Thomas Schwarz¹ Ledamot 2022 Nej Ja 21/23 - - 200
Max Carlsén¹ Ledamot 2022 Ja Nej 23/23 2/2 3/3 -
Lottie Saks¹ Ledamot 2023 Ja Ja 20/23 6/6 - 375
Niklas Jarl¹ Ledamot 2024 Ja Ja 13/13 - - 200
Kenneth Christiansen¹ Ledamot 2024 Ja Nej 13/13 4/4 - -
Mattias Feiff Ledamot 2014 Ja Nej 10/10 - 2/2 -
¹ Styrelsen per den 31 December 2024. Mattias Feiff lämnade styrelsen vid årsstämman den 17 maj 2024. Kenneth Christiansen lämnade styrelsen den 5 december 2024.
Niklas Jarl och Kenneth Christiansen valdes som styrelseledamöter vid årsstämman den 17 maj 2024.
² Styrelse och utskottsarvoden omfattar perioden från årsstämman 2024 till årsstämman 2025.
Närvaro
Oberoende i förhållande till
2024
Pierce Group AB (publ) 22
Revisorsyttrande om bolagsstyrningsrapporten
Till bolagsstämman i Pierce Group AB (publ), org.nr 556967-4392
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten för år 2024 på sidorna 16-21 och för att den är upprättad i enlighet med
årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 16 Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att vår granskning
av bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision
enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för våra
uttalanden.
Uttalande
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 26 årsredovisningslagen samt 7 kap. 31 §
andra stycket samma lag är förenliga med årsredovisningen och koncernredovisningen samt är i överensstämmelse med årsredovisningslagen.
Stockholm den 21 mars 2025
Grant Thornton Sweden AB
Mia Rutenius Ida Sparrfeldt
Auktoriserad revisor Auktoriserad revisor
Huvudansvarig revisor
2024
Pierce Group AB (publ) 23
Styrelsen
Enligt Pierces bolagsordning ska styrelsen bestå av minst tre och högst tio ledamöter utan suppleanter.
Samtliga styrelseledamöter är oberoende i förhållande till bolaget, dess ledande befattningshavare och
större aktieägare. En av ledamöterna är enligt valberedningens bedömning inte oberoende i förhållande till
huvudägaren Verdane.
Henrik Theilbjørn
Född: 1961
Styrelseordförande sedan: 2022
Ordförande för ersättningsutskottet och ledamot i
revisionsutskottet
Utbildning: Masterexamen i internationell ekonomi och ledarskap, Århus universitet.
Övriga uppdrag: Styrelseordförande i Boozt AB, Masai Group A/S, Unique Furniture A/S och Neutral
A/S, styrelseledamot i Dustin Group AB.
Bakgrund: Ordförande och styrelseledamot i olika bolag i livsstilssektorn, däribland styrelseordförande i
BHG Group AB (publ).
Oberoende ställning: Oberoende i förhållande till bolaget, dess ledande befattningshavare och större
aktieägare.
Egna och närståendes innehav: 150 000
Lottie Saks
Född: 1967
Styrelseledamot sedan: 2023
Ordförande i revisionsutskottet
Utbildning: Civilekonom, Uppsala universitet.
Övriga uppdrag: Styrelseledamot i AWA Holding AB och Freemelt AB, Group CFO i Sivers
Semiconductors AB.
Bakgrund: Styrelseledamot samt ordförande i revisionsutskottet i Sivers Semiconductors AB, Group
CFO i Haldex, CINT Group, OneMed Group, CFO i Telenor Connexion, finanschef i Johnson & Johnson
Nordic & Baltics, Head of Business Control i OMX Technology Financial Markets.
Oberoende ställning: Oberoende i förhållande till bolaget, dess ledande befattningshavare och större
aktieägare.
Egna och närståendes innehav: -
2024
Pierce Group AB (publ) 24
Niklas Jarl
Född: 1979
Styrelseledamot sedan: 2024
Utbildning: Berghs School of Communication.
Övriga uppdrag: Styrelseledamot i Thespis AB och
Rawbike Scandinavia AB, VD för Rawbike Scandinavia AB, Thespis AB, Vartex AB och Zidcore AB, CCO i
WeSports Scandinavia AB.
Bakgrund: VD för Vinoteket.com, Bemz.com och Lekmer.com.
Oberoende ställning: Oberoende i förhållande till bolaget, dess ledande befattningshavare och större
aktieägare.
Egna och närståendes innehav: 10 000
Thomas Schwarz
Född: 1965
Styrelseledamot sedan: 2022
Utbildning: Ekonomistudier vid tyska handelskammare.
Övriga uppdrag: Managing partner i O’NEAL Europe
GmbH & Co.
Bakgrund: Befattningar inom produktutveckling, försäljning/inköp och marknadsföring i MC-, MX- och
MTB-sektorn, däribland Hein Hericke GmbH, Eurobike AG och DiFi Dierk Filmer GmbH.
Oberoende ställning: Oberoende i förhållande till bolagets större aktieägare men inte i förhållande till
bolaget och dess ledande befattningshavare.
Egna och närståendes innehav: -
Max Carlsén
Född: 1991
Styrelseledamot sedan: 2022
Ledamot i ersättningsutskottet
Utbildning: Kandidatexamen i företagsekonomi,
Handelshögskolan i Stockholm, ledarskapsutbildning vid
Harvard Business School.
Övriga uppdrag: Principal Verdane, styrelseledamot i Desenio Group AB, InnoNature GmbH,
Eversport GmbH, MATCHi AB, Blinto AB och Norsk Bildelsenter AS.
Bakgrund: Managementkonsult A.T. Kearney, investment banking Citigroup och Handelsbanken
Capital Markets.
Oberoende ställning: Oberoende i förhållande till bolaget och dess ledande befattningshavare, men inte
i förhållande till dess större aktieägare.
Egna och närståendes innehav: -
2024
Pierce Group AB (publ) 25
Ledningsgruppen
Göran Dahlin
Verkställande direktör (VD)
Född: 1971
Pierce Rider sedan: 2023
Utbildning: Masterexamen i marknadsföring och finans,
Handelshögskolan i Stockholm.
Bakgrund: VD för SGDS Gruppen AB (Head of Saint-Gobain Distribution Sweden), COO för
Dahl Sverige AB, Marknadsföringschef i SNA Europe/Bahco.
Aktier: 171 524
Optioner: -
Fredrik Ideström
Ekonomidirektör (CFO)
Född: 1977
Pierce Rider sedan: 2017
Utbildning: Civilekonom, Handelshögskolan i Stockholm.
Bakgrund: Partner PK Partners samt Associate The Boston Consulting Group.
Aktier: 120 000
Optioner: -
Thomas Hartung
Head of Offering (fram till den 28 februari 2025)
Född: 1966
Pierce Rider sedan: 2023
Utbildning: Industrial Business Manager.
Bakgrund: Inköps-, produktlednings- och kategoristyrningschef Hein Gericke i Tyskland, samt inköps-
och produktledningschef Hostettler AG i Schweiz.
Aktier: -
Optioner: -
2024
Pierce Group AB (publ) 26
Emilija Frew
Head of Tech
Född: 1985
Pierce Rider sedan: 2023
Utbildning: Filosofie kandidat, London University of the Arts.
Bakgrund: CIO för Profoto (före och efter IPO), Global head of digital commercial performance hos
HSBC, Global Head of Online för Tele2.
Aktier: -
Optioner: -
Mariusz Mastela
Head of Fulfilment
Född: 1978
Pierce Rider sedan: 2015
Utbildning: Civilingenjörsexamen med inriktning logistik och vattentransport,
Västpommerns tekniska universitet, Szczecin.
Bakgrund: Skiftledare Rhenus Logistics, chef för personskaderegleringsteamet Polskie
Towarzystwo Ubezpieczeń S.A.
Aktier: -
Optioner: -
Marta Garcia
Head of Customer Care
Född: 1979
Pierce Rider sedan: 2018
Utbildning: Masterexamen i Human Resources Management, Centro de
Estudios Financieros. Examen i pedagogik, Universidad de Barcelona.
Bakgrund: Customer Experience and Operational Excellence AXA Partners, affärsområdeschef i Bosh
Communication Centre samt kontaktcenterchef i Transcom.
Aktier: -
Optioner: -
2024
Pierce Group AB (publ) 27
Daniel Bik
Chief Commercial Officer (fr.o.m. 3 februari 2025)
Född: 1981
Pierce Rider sedan: 2025
Utbildning: Masterexamen i finans, Stockholms universitet.
Bakgrund: VD för Optimera Svenska AB, försäljningschef på PHS, Dahl Sverige AB, marknadschef på
Dahl Sverige AB.
Aktier: 20,000
Optioner: -
2024
Pierce Group AB (publ) 28
Finansiell information
2024
Pierce Group AB (publ) 29
Förvaltningsberättelse
Styrelsen och verkställande direktören för Pierce Group AB (publ), organisationsnummer 5569674392 med säte i Stockholm (Sverige), avger
härmed årsredovisning och koncernredovisning för räkenskapsåret 2024. Årsredovisningen är upprättad i svenska miljontals kronor (MSEK). Om
inget annat anges avser jämförelsetalen, inom parentes, 2023. Femårsöversikten presenteras på sidan 4.
Piercekoncernen i korthet
Pierce är ett ledande e-handelsbolag som säljer utrustning, reservdelar
och tillbehör till motorcyklister och snöskoteråkare i hela Europa.
Bolaget har ett unikt och brett produktsortiment med ett stort antal
egna varumärken.
Försäljningen sker via lokalt anpassade webbplatser för respektive
segment: Offroad, Onroad och Övrigt. Offroad riktar sig till
motocross- och enduroåkare via webbplatsen 24MX, medan Onroads
webbplats XLMOTO har kunder som kör på trafikerade vägar.
Segmentet Övrigt riktar sig främst till snöskoteråkare via webbplatsen
Sledstore.
Pierce är ett europeiskt bolag som har huvudkontor i Stockholm,
centrallager och avdelningar för IT, ekonomi och marknadsföring i
Szczecin samt en kundservicefunktion i Barcelona. Bolaget har cirka
320 anställda.
Pierce Group AB (publ) är sedan den 26 mars 2021 noterat på Nasdaq
Stockholm Small Cap.
Finansiella mål på medellång till lång sikt
Pierces styrelse har antagit följande finansiella mål på medellång till lång
sikt
1
:
Nettoomsättning
På medellång till lång sikt (3-5 år) organiskt växa fortare än den
europeiska onlinemarknaden för utrustning, tillbehör och reservdelar
för motorcyklar.
Justerad rörelsemarginal (EBIT)
På medellång till lång sikt (35 år) nå en justerad rörelsemarginal (EBIT)
på 58 procent.
Kapitalstruktur
Nettoskuld /EBITDA
2
som inte överstiger 2,0x, med förbehåll för
tillfällig flexibilitet för strategiska initiativ.
Utdelningspolicy
Under de närmaste åren ska fria kassaflöden
3
användas för fortsatt
utveckling
4
av bolaget och därmed inte delas ut till aktieägarna.
1
Styrelsen antog de finansiella målen i maj 2024.
2
Alternativa nyckeltal (APM), se sidorna 73-75 för definitioner och syfte med dessa nyckeltal.
3
Fritt kassaflöde avser kassaflöde från den löpande verksamheten samt investeringsverksamheten.
Aktien och ägarförhållanden
Pierceaktien
Pierceaktien är noterad på Nasdaq Stockholm Small Cap och handlas
med kortnamnet PIERCE och ISIN- koden SE0015658364.
Aktiekursen vid ingången av året uppgick till 6,5 SEK och var 7,6 SEK
på periodens sista handelsdag. Bolaget hade 1 512 aktieägare, varav de
största var Verdane Capital (29,5%), Siba Invest AB (11,1%), Fjärde AP-
fonden (6,0%), Investment AB Garnen (5,1%) och eQ Asset
Management Oy (4,2%).
Den 14 mars 2024 registrerades totalt 950 000 C-aktier genom en
riktad nyemission som syftade till att säkerställa den
prestationsrelaterade tilldelningen av aktier till deltagarna i
incitamentsprogrammet LTIP 2023/2026. C-aktierna ger innehavaren
en tiondels röst per aktie men ingen rätt till utdelning. Eftersom alla
bolagets emitterade C-aktier är förvaltarregistrerade kan de 95 000
röster de berättigar till inte användas vid en bolagsstämma.
31 december 2024 bestod aktiekapitalet av 79 374 100 stamaktier med
en röst per aktie och 950 000 C-aktier med en tiondels röst per aktie,
sammantaget 80 324 100 aktier och 79 469 100 röster, vilket
motsvarar ett nominellt värde på 0,02 SEK.
Se vidare i Not 20 - Eget kapital.
Incitamentprogram
Bolaget har lanserat två långsiktiga incitamentsprogram som ger rätt att
förvärva aktier på särskilda villkor. Mer information finns i not 8
Anställda och personalkostnader.
Ersättning till ledande befattningshavare
Årsstämman 2024 godkände styrelsens förslag till riktlinjer för
ersättning och andra anställningsvillkor för ledande befattningshavare.
Riktlinjerna reglerar bland annat förhållandet mellan fast- och rörlig
ersättning, mellan ersättning och prestation, icke-finansiella förmåner,
frågor kring pension, uppsägning och avgångsvederlag samt hur dessa
frågor bereds av styrelsen.
Tidigare antagna riktlinjer för ersättning kommer att fortsätta att gälla
under 2025.
Riktlinjerna för ersättningar till ledande befattningshavare redovisas i
Not 8 Anställda och personalkostnader.
4
Med utveckling av bolaget avses till exempel investeringar/satsningar inom IT-hårdvara, IT-utveckling, expansion av
distributionslager, marknadsföring, kundanskaffning samt rörelse- och inkråmsförvärv.
2024
Pierce Group AB (publ) 30
Kommentar till koncernens resultat
Nettoomsättning
Nettoomsättningen ökade med 6 procent till 1 628 (1 537) MSEK. I
lokala valutor var tillväxten också 6 procent. Ökningen inom
huvudsegmenten Offroad och Onroad var 7 respektive 7 procent.
Nettoomsättningen för segmentet Övrigt (som är mycket
säsongsbetonat och mindre än de andra två segmenten) minskade med
9 procent. Minskningen förklaras delvis av att Pierces fysiska butik i
Stockholm stängdes i slutet av 2023.
Bruttoresultat och bruttomarginal
Bruttoresultatet uppgick till 724 (607) MSEK, vilket motsvarar en
marginal om 44,5 (39,5) procent.
Förra året påverkades bruttoresultatet och bruttomarginalen av en
extra avsättning för överlager. Mot bakgrund av marknadssituationen
beslutade bolaget att se över en del av de antaganden som ligger till
grund för denna avsättning. Detta resulterade i att avsättningen under
det tredje kvartalet ökade med 44 MSEK, motsvarande 2,9 procent av
nettoomsättningen. Utan denna extra avsättning skulle bruttoresultatet
ha uppgått till 651 MSEK och bruttomarginalen ha varit 42,4 procent.
Bortsett från effekten av avsättningen för överlager föregående år
ledde höjda priser mot kund, minskade fraktkostnader vid inköp och
återförda avsättningar för överlager till en förbättring av
bruttomarginalen med 2,1 procentenheter för 2024.
Under det senaste året har vi inriktat oss på att optimera våra
lagernivåer, särskilt genom att sälja av överlagret, vilket har inbegripit
förbättringsåtgärder för hanteringen av detta. Förutom att effektivisera
den dagliga hanteringen har den här fokuseringen även påverkat
bruttoresultatet positivt under året till följd av återförda avsättningar
för överlager på 19 MSEK, motsvarande 1,2 procent av
nettoomsättningen.
Fraktkostnaderna för inköp av varor uppgick till totalt -67 (-74) MSEK.
Tack vare denna minskning förbättrades fraktkostnaderna i relation till
omsättningen med 0,7 procentenheter (från 4,8 procent till 4,1
procent), men förbättringen förväntas inte bli varaktig. Under årets
sista kvartal ökade andelen igen. De störningar i Röda havsområdet
som pågår sedan i december 2023 medför utmaningar för de globala
leveranskedjorna.
Rörelsekostnader
Försäljnings- och distributionskostnaderna uppgick till -515 (-505)
MSEK, vilket motsvarar 31,6 (32,9) procent av nettoomsättningen, en
förbättring med 1,3 procentenheter. Lägre rörliga kostnader, framför
allt personalkostnader, motverkade delvis ökade avgifter till betalnings-
leverantörer, kostnader för frakt till kunderna och lagret i Polen, samt
avskrivningar.
Administrationskostnaderna uppgick till -196 (-212) MSEK och
inkluderade -7 (-1) MSEK för accelererad avskrivning av varumärken
som ska avvecklas. Exklusive jämförelsestörande poster uppgick
administrationskostnaderna till -192 (-174) MSEK.
Omkostnader utgjorde -270 (-267) SEK av rörelsekostnaderna.
Resultatet av det effektivitetsprogram som genomfördes under det
fjärde kvartalet 2023 motverkade de bakomliggande
kostnadsökningarna som uppkom främst till följd av
inflationsutvecklingen. Under året uppgick kostnader för
transformation till uppskattningsvis 10 MSEK, främst i form av externa
konsulter och kostnader för system som ännu inte tagits i bruk. I detta
belopp ingår inte kostnader för intern personal.
Justerad EBIT och EBIT
Justerat rörelseresultat (EBIT) uppgick till 25 (-69) MSEK, vilket
motsvarar en marginal om 1,5 (-4,5) procent. Bruttomarginalen
påverkades positivt av återförda avsättningar för överlager, till skillnad
mot föregående år då den ökade avsättningen under det tredje
kvartalet hade negativ inverkan.
Vidare inkluderade bruttomarginalen accelererade avskrivningar om -7
(-1) MSEK avseende varumärken som ska avvecklas.
Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 18 (-111) MSEK och påverkades av
jämförelsestörande poster som uppgick till -7 (-42) MSEK. De avser
personalkostnader till följd av de förändringar av roller som har gjorts
främst i de kommersiella teamen i syfte att accelerera effektiviteten
och vår utveckling. Föregående år var de huvudsakligen hänförliga till
effektivitetsprogrammet vad gäller personalkostnader, kostnader för
att stänga den fysiska butiken i Stockholm samt en nedskrivning av
goodwill hänförlig till segmentet Övrigt med 17 MSEK.
Finansiella poster
De finansiella intäkterna uppgick till 28 (19) MSEK, varav 12 (6) MSEK
avsåg valutakursdifferenser relaterade till omvärdering av finansiella
balansposter och 7 (8) MSEK avsåg positiva valutakurseffekter av
valutaderivat. 10 (5) MSEK var intäkter från kortfristig bankinlåning.
De finansiella kostnaderna på -5 (-6) MSEK under båda perioderna
bestod av ränta på leasingskulder och avgifter för kreditfaciliteten.
Skatt och periodens resultat
Skatten uppgick till -6 (2) MSEK och periodens resultat var 36 (-96)
MSEK.
Kommentar till koncernens kassaflöde
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 105 (127)
MSEK. Förbättringen i rörelseresultatet med 129 MSEK (från en förlust
på 111 MSEK till en vinst på 18 MSEK), uppgick till 76 MSEK efter
justering för ej kassaflödespåverkande poster. Ökat produktinköp till
lagret resulterade i lägre kassainflöde från rörelsekapitalet jämfört med
föregående år, som sjönk till 13 MSEK från 105 MSEK. Således var det
totala kassaflödet från den löpande verksamheten lägre än föregående
år, trots det starka rörelseresultatet.
Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick till -8 (-8) MSEK
och avsåg inköp av utrustning till distributionslagret, under förra året
även investeringar i IT-system.
Kassaflödet från finansieringsverksamheten uppgick till -29 (-28) MSEK
och bestod av leasingbetalningar.
Kassaflödet för året var 68 (91) MSEK. Inklusive valutakursdifferenser,
vilka uppgick till 7 (-4) MSEK, var de likvida medlen vid periodens
utgång 297 (222) MSEK.
Kommentar till koncernens finansiella ställning
Rörelsekapital
Rörelsekapitalet uppgick vid utgången av perioden till 99 (107) MSEK.
En ökning av de kortfristiga rörelseskulderna med 93 MSEK
motverkades till stor del av en lagerökning på 74 MSEK.
2024
Pierce Group AB (publ) 31
Nyttjanderättstillgångar och leasingskulder
Nyttjanderättstillgångarna uppgick till 54 (53) MSEK. Leasingskulderna
uppgick till 52 (55) MSEK.
Nettoskuld/nettotillgångar och kreditfaciliteten
Likviditeten vid periodens utgång motsvarade likvida medel och uppgick
till 297 (222) MSEK. Pierce har en kreditfacilitet på upp till 150 MSEK
som inte hade utnyttjats vid utgången av perioden. Kreditfaciliteten är
föremål för vissa finansiella kovenanter såsom belånings- och
räntetäckningsgrad. Per den 31 december 2024 bröt Pierce inte mot
kovenantvillkoren enligt de nuvarande avtalen om kreditfaciliteten.
Kovenanterna rapporteras kvartalsvis.
Eget kapital
Koncernens egna kapital uppgick vid utgången av perioden till 666
(627) MSEK. Ökningen med 39 MSEK består huvudsakligen av årets
vinst för 2024, om 36 MSEK, samt återföring av den positiva
förändringen av omräkningsreserven om 3 MSEK.
Anställda
Medelantalet anställda under året var 325 (399). Av dessa var 111
(133) lagerarbetare i Polen. Exklusive tjänstemän inom inköp, kategori
och produktutveckling uppgick antalet tjänstemän i Sverige, Polen och
Spanien till 201 (255).
Exklusive kundtjänstmedarbetare och vissa produktionsresurser
uppgick antalet tjänstemän till 154 (196).
Mer information om Pierces företagskultur och medarbetare finns i
hållbarhetsrapporten på www.piercegroup.com.
Moderbolaget
Pierce Group AB (publ), organisationsnummer 556967-4392, är ett
publikt aktiebolag med säte i Stockholm och moderbolag i Pierce-
koncernen. Sedan den 26 mars 2021 är Pierce Group AB (publ)
noterat på Nasdaq Stockholm Small Cap.
Moderbolagets verksamhet består av att äga och förvalta fastigheter
och lös egendom samt att direkt eller indirekt, via dotterbolag, bedriva
försäljning av utrustning, tillbehör och reservdelar till motorcyklar och
andra fordon samt därmed sammanhängande verksamhet.
Nettoomsättningen uppgick under kvartalet till 5 (5) MSEK och avsåg
uteslutande försäljning till koncernbolag. Finansnettot bestod av räntor
på ett koncerninternt lån. Nettoresultatet före skatt uppgick under
kvartalet till 3 (-15) MSEK. Moderbolagets egna kapital uppgick vid
utgången av perioden till 756 (739) MSEK.
VD och CFO är anställda i moderbolaget.
Transaktioner med närstående
Under perioden köpte Pierce varor (för återförsäljning inom ramen för
den löpande verksamheten) från O’Neal Europe GmbH & Co. KG, ett
bolag som kontrolleras av styrelseledamoten i Pierce Group AB,
Thomas Schwarz, till ett belopp om 5 (6) MSEK. Transaktionerna med
denna leverantör genomfördes på marknadsmässiga villkor.
För ytterligare upplysningar om närstående, se not 29 Transaktioner
med närstående.
Hållbarhetsrapport
Pierce upprättar en hållbarhetsrapport i enlighet med
årsredovisningslagen. Rapporten innehåller icke-finansiell information
inspirerat av Global Reporting Initiative (GRI) 2021.
Hållbarhetsrapporten finns tillgänglig på bolagets webbplats
www.piercegroup.com.
Väsentliga händelser under räkenskapsåret
Emission av C-aktier
I mars 2024 gjorde Pierce Group AB (publ) en riktad emission av
950 000 C-aktier till Nordic Issuing AB för att säkerställa den
prestationsrelaterade tilldelningen av aktier till deltagarna i
incitamentsprogrammet LTIP 2023/2026.
Finansiella mål
Den 13 maj 2024 såg styrelsen över de finansiella målen
nettoomsättningstillväxt och justerad EBIT-marginal på medellång till
lång sikt. Detta för att återspegla de rådande förhållandena på den
marknad som Pierce är verksam på. Målen för kapitalstrukturen och
utdelningspolicyn är oförändrade.
LTI 2024
Vid bolagsstämman den 17 maj 2024 fattades beslut om att införa ett
långsiktigt incitamentsprogram (”LTI 2024”) för bolagets högre
befattningshavare och nyckelmedarbetare med möjlighet till
prestationsrelaterad tilldelning av aktier. Högst 1 025 000 stamaktier
kan emitteras inom ramen för detta program.
Styrelseledamöter
Vid bolagsstämman den 17 maj 2024 valdes Kenneth Christensen och
Niklas Jarl till nya styrelseledamöter. Mattias Feiff hade avböjt omval.
Ny revisor
Vid bolagsstämman den 17 maj 2024 utsågs Grant Thornton Sweden
AB till ny revisor.
Avgång ur styrelsen
Den 5 december 2024 meddelade Kenneth Christensen sin avgång ur
styrelsen efter att Procuritas avyttrat alla aktier i Pierce Group.
Förändringar i valberedningen
Den 12 december 2024 avgick Shu Sheng (Procuritas Capital Partners
V LP) från valberedningen, och Fabian Bengtsson (Siba Invest AB)
utsågs till ledamot.
Inga andra väsentliga händelser har inträffat under rapportperioden.
Väsentliga händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser har inträffat efter balansdagen.
Bolagsstyrningsrapport
Koncernens bolagsstyrningsrapport presenteras på sidorna 16-21.
2024
Pierce Group AB (publ) 32
Förslag till vinstdisposition
Styrelsens förslag till årsstämman är att ingen utdelning ska utbetalas till
aktieägarna för räkenskapsåret 2024.
Risker och osäkerhetsfaktorer
Allmänt påverkas koncernens intjäningsförmåga och finansiella ställning
främst av kundernas efterfrågan, geopolitiska risker, förmågan att
behålla och rekrytera kompetenta medarbetare samt IT-relaterade
risker.
Nedanstående beskrivna risker är de som bedöms vara de mest
väsentliga riskerna och ska således inte ses som heltäckande. De är ej
heller upptagna i någon inbördes rangordning.
Marknadsrelaterade risker
Verksamheten påverkas av externa faktorer, händelser och
förändringar på de marknader som koncernen verkar på. Dessa risker
innefattar bland annat negativa konjunktursvängningar och andra
marknadsrelaterade risker, såsom att Pierce ska kunna köpa och
erbjuda produkter och rätt kvantiteter av sådana produkter som
matchar kundernas behov, att vara verksam på en fragmenterad och
konkurrensutsatt marknad, att vara beroende av externa leverantörer
för inköp av varor som vidareförsäljs, samt möjligheten att behålla och
rekrytera kompetenta medarbetare för att säkerställa ett effektivt
användande av avancerade systemlösningar med mera.
Detaljhandeln är särskilt cyklisk och konsumenters köp av
sällanköpsvaror, inklusive merparten av Pierces produkter, sjunker
normalt under lågkonjunkturer och under andra tider då disponibel
inkomst eller konsumtionen är låg.
Det finns också en risk att potentiella konkurrenter, som för
närvarande inte är lika fokuserade på onlineförsäljning som Pierce
som säljer samma produkter som Pierce eller på samma geografiska
marknader som Pierce utvecklar sina erbjudanden och därmed ökar
eller intensifierar sin konkurrens med Pierce. Till exempel kan
återförsäljare som Amazon både genom sin marknadsplats där
externa leverantörer säljer via Amazon, och via sitt eget sortiment
komma att fokusera mer på motorsportutrustning i framtiden.
Detsamma gäller eBay och exempelvis Temu.
Konsumenternas efterfrågan på motorcykelutrustning är
säsongsbetonad. Koncernens produktmix består av en mängd olika
produkter, främst för utomhusbruk. Försäljningen av
utomhusprodukter påverkas därför av vissa säsongs- och
vädervariationer. Avvikelser från normala väderförhållanden, såsom
ovanligt extremt väder, kan påverka försäljning och resultat negativt
under olika kvartal. Till exempel kan en ovanligt hård eller lång vinter,
eller särskilt regnig sommar, ha en negativ inverkan på Pierces
onroadverksamhet, medan torra marker kan ha en negativ inverkan på
Pierces offroadverksamhet. En ovanligt snöfri vinter kan vidare ha en
negativ inverkan på Pierces snöskoterverksamhet.
Rättsliga, tillsynsmässiga och politiska risker
Koncernen kan bli involverad i tvister inom ramen för den löpande
affärsverksamheten och därmed bli föremål för olika anspråk, såsom
konsumentrelaterade anspråk på grund av exempelvis leveransproblem,
påstådda brister eller oegentligheter. Anspråk kan även gälla
förseningar och/eller leveransavbrott, bedrägeri samt IT-relaterade
brott eller intrång etc. Exempelvis när det gäller egna varumärken, kan
tredje part påstå att de har äganderätt till en viss produkt, lösning eller
design.
Politisk, social eller ekonomisk instabilitet samt införande av sanktioner
eller handelsrestriktioner i länder där Pierce eller våra leverantörer är
verksamma (till exempel Kina) kan påverka eller störa Pierces
verksamhet. Pierce exponeras visserligen inte direkt för kriget i
Ukraina eller Ryssland, instabiliteten i Israel och Röda havsområdet
eller i USA med tullavgifter och sanktioner, men det finns en risk för
att sådan instabilitet påverkar det allmänna ekonomiska klimatet,
kundernas benägenhet att köpa sällanköpsvaror, leverantörernas
kostnadsbas och/eller transportkostnaderna.
Den största tillsynsmässiga risken avser Pierces centrallager och
kontor i Szczecin, Polen, som är exponerat mot lokala polska lagar och
regler. Centrallagret har en s.k. bonded warehouse license, vilket innebär
att annars tullpliktiga varor kan lagras och hanteras tullfritt. Om denna
licens skulle förändras eller upphöra att gälla genom beslut av polska
myndigheter skulle det få betydande verkningar på bolagets
logistikupplägg.
Strategiska och operativa risker
Pierce är beroende av leverantörer för att kunna sälja sina produkter.
Bolaget köper externa varumärkesprodukter antingen direkt från
leverantörerna eller via distributörer. Sedan lanseringen av Pierce 2.0
under 2024 lägger koncernen större tonvikt på egna varumärkena i
allmänhet och några av sina egna varumärkena i synnerhet, samtidigt
som de andra avvecklas. Koncernen tillverkar inte sina egna
varumärkesprodukter, vilket gör att Pierces utbud av egna varumärken
också är beroende av externa leverantörer. Under de senaste åren har
covid-19-pandemin och dess efterdyningar påverkat verksamheten
genom kostnadsökningar, vissa brister i produkttillgänglighet på
marknaden samt genom störningar och förseningar av leveranser.
Försäljning av egna varumärken innebär att Pierce har produktansvaret
och kan behöva återkalla defekta produkter. Det finns även risker
kopplade till de immaterialla rättigheterna av de egna varumärkena.
Under föregående perioder identifierade vi en risk för väsentligt ökade
kostnader avseende frakt från Asien på grund av en global
containerbrist. Vid årets utgång bedömdes den risken vara mindre
relevant, eftersom priserna på frakt från Asien har återgått till nivåerna
före pandemin. De nuvarande geopolitiska utmaningarna i Mellanöstern
och i Röda havsområdet i synnerhet har emellertid återigen påverkat
fraktpriserna från Asien, som har varit högre under 2024 jämfört med
föregående år och även visat sig vara mer volatila. Hur inflationen,
räntehöjningarna och den eventuella lågkonjunkturen påverkar
kundernas beteende och efterfrågan utgör också fortsatt
osäkerhetsfaktorer.
Då Pierce gradvis övergår till en ny teknikstack med fler och nya SaaS-
leverantörer, ökar beroendet av programvaror och tjänster från tredje
part, som blir en integrerad del av våra onlinebutiker och verksamhet.
Även om SLAs är upprättade, ökar risken.
Årets resultat
Summa
Överkursfond
Balanserat resultat
I ny räkning balanseras
Återstående överkursfond
balanseras i ny räkning
16 507 251
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel (SEK):
Disponeras så att:
9 385 012
745 168 740
754 553 752
745 168 740
-7 122 239
754 553 752
2024
Pierce Group AB (publ) 33
Med ökade inköp av produkter ökar risken för att nå full
lagerkapacitet, tillgänglighet och effektivitet. Den möjliga risken och
påverkan av en större incident i lagret kan ytterligre påverka vår
förmåga att leverera till våra kunder.
Marknadsföring på nätet
Pierce använder sig av kanaler för marknadsföring på nätet som
Google, Facebook och Instagram. Om tillsynen över dessa bolag
förändras till sin omfattning eller effektivitet eller om bolagens
verksamhetsmodeller eller algoritmer förändras kan detta påverka våra
möjligheter att marknadsföra oss gentemot kunder och kundämnen
negativt.
Projektledning och förändringshantering
Pierce arbetar aktivt med en lång rad transformationsinitiativ för att
förbättra verksamheten, förenkla och förbättra processerna samt
säkerställa regelefterlevnad. Dessa initivativ är relaterade till vår IT-
plattform, såväl som organisation och processer. Detta medför en risk
för svårigheter med att genomföra en komplex projektportfölj i
kombination med att organisationen och personalen förändras samt att
få till stånd nödvändiga förändringar i verksamheten.
Regelefterlevnad i fråga om IT och data
Efterlevnadsrisken avseende EU:s allmänna dataskyddsförordning och
informationssäkerhet bedöms vara större 2025, både när det gäller
interna processer och system och i fråga om externa lösningar,
inklusive hantering av sårbarheter. Den ökande användningen av AI
medför nya risker relaterade till datasäkerhet, regelefterlevnad, samt
systemtillförlitlighet.
Regelefterlevnad
Förändrade regler och certifieringskrav på olika marknader och en
större mängd egna produkter medför en större risk för att Pierce inte
kommer att hinna bli varse eller börja följa nya bestämmelser i tid på
alla de marknader vi verkar på.
Ökade regleringar för att skydda konsumenter på en mängd marknader
medför ytterligare en ökad risk för att bli sena med att identifiera eller
implementera förändringar tillräckligt snabbt.
Dessutom utgör ökade miljö- och hållbarhetsbestämmelser också en
risk genom att det kan leda till högre efterlevnadskostnader, striktare
rapporteringskrav, samt operativa justeringar för att möta föränderliga
juridiska standarder.
Finansiella risker
Genom sin verksamhet utsätts koncernen för olika finansiella risker
såsom valutarisker, ränterisker samt risk att inte kunna anskaffa
tillräcklig finansiering. Ansvaret för koncernens finansiella transaktioner
och risker åvilar koncernledningen. Det övergripande målet är att
erhålla en kostnadseffektiv finansiering samt att minimera negativa
effekter på koncernens resultat och ställning på grund av
marknadsfluktuationer eller kreditförluster.
E-handel kännetecknas av försäljningsökningar under vissa perioder,
exempelvis under det fjärde kvartalets kampanjer för Black Week och
jul. Inför sådana perioder ökar normalt inköpen och därmed varulagret.
Om Pierces försäljning påverkas negativt eller avbryts under sådana
perioder kan effekten på likviditeten och möjligheterna att nå
lönsamhetsmål för koncernen bli mer betydande än under andra
perioder.
Pierce har en kreditfacilitet hos en av de större svenska bankerna på
upp till 150 MSEK, vilken inte hade utnyttjats vid utgången av perioden.
Kreditfaciliteten är föremål för vissa finansiella kovenanter såsom
belånings- och räntetäckningsgrad. Per den 31 december 2024 bröt
Pierce inte mot kovenantvillkoren enligt de nuvarande avtalen om
kreditfaciliteten. Kovenanterna rapporteras kvartalsvis.
Koncernens finansiella risker och hur de hanteras beskrivs mer
utförligt i koncernens not 24 Finansiella risker.
Pierce gör en nedskrivningsprövning av tillgångar med en
diskonteringsränta som tar hänsyn till den riskfria räntan. Det finns en
risk för att den riskfria räntan kommer att öka och att den
diskonteringsränta som används för att beräkna tillgångsvärdet kommer
att öka, vilket skulle kunna leda till en nedskrivning av tillgångar.
Konflikterna i Ukraina och Mellanöstern
Konflikten mellan Ryssland och Ukraina som startade den 24 februari
2022 och konflikten mellan Israel och Hamas som startade den 7
oktober 2023 har bidragit till geopolitisk instabilitet. Dessa händelser
kan påverka priser, valutakurser, import- och exportrestriktioner,
tillgänglighet till råvaror och material samt resurser där Ryssland,
Belarus och/eller Ukraina liksom Israel och andra länder i Mellanöstern
är involverade. Eftersom Piercekoncernen inte har någon väsentlig egen
verksamhet i dessa länder bedöms den direkta påverkan vara låg. De
indirekta effekterna i form av till exempel förändrad efterfrågebild i
Europa samt störningar av frakterna genom Röda havet, har emellertid
varit betydande.
Sedan kriget i Ukraina inleddes har den minskade efterfrågan påverkat
Pierces försäljning negativt. Under det andra halvåret 2024 har vi
emellertid observerat en liten ökning av efterfrågan jämfört med
tidigare perioder.
Störningarna i Röda havsområdet, särskilt sedan i december 2023, har
medfört utmaningar för de globala leveranskedjorna, trängsel i
hamnarna och ökade fraktkostnader. På grund av dessa faktorer och de
politiska förändringarna i USA har fraktpriserna varit mer volatila och
högre 2024 än i slutet av 2023, vilket kan komma att påverka
marginalerna. Framtidsutsikterna är osäkra för närvarande, men det
finns en risk för att fraktkostnaderna fortsatt kommer att vara volatila
och (i genomsnittliga mått för bolaget, liksom dess konkurrenter)
högre. Därför vidtar bolaget aktiva åtgärder för att minska den
potentiella påverkan på marginalerna. Det är emellertid möjligt att
högre genomsnittliga fraktkostnader kommer att öka kostnaderna för
sålda varor och begränsa marginalförbättringen, i den utsträckning
dessa kostnader inte kan föras vidare eller andra åtgärder misslyckas. s.
Förändringar i fraktpriserna har vanligtvis en effekt på likvida medel och
rörelsekapital när produkterna kommer in till lagret. De påverkar
resultaträkningen först när de säljs.
I likhet med många konkurrenter och leverantörer på den marknad där
bolaget verkar, är Pierce starkt beroende (både direkt och indirekt) av
leverantörer i Kina. Beroende på hur det geopolitiska läget utvecklas
kan det bli svårare och/eller kostsamt att få ett konsekvent utbud av
produkter från den marknaden.
Klimatrisk
Pierce är medvetet om att en klimatrisk har blivit relevant under de
senaste perioderna. Vi bedömer att klimatrisken inte har någon direkt
väsentlig finansiell eller icke-finansiell inverkan på Piercekoncernen,
annat än vad som nämnts ovan.
2024
Pierce Group AB (publ) 34
Koncernens resultaträkning
Koncernens rapport över totalresultatet
2024-01-01 2023-01-01
MSEK (om ej annat anges)
Not 2024-12-31 2023-12-31
Nettoomsättning
3,4
1 628 1 537
Kostnad sålda varor
4,5
-903 -930
Bruttoresultat 724 607
Försäljnings- och distributionskostnader
4,5,6,8,15
-515 -505
Administrationskostnader
5,6,7,8,15
-196 -212
Övriga rörelseintäkter- och kostnader 5 -1
Rörelseresultat 18 -111
Finansiellt netto¹
9,10
24 13
Resultat före skatt 42 -98
Inkomstskatt
11
-6 2
Årets resultat 36 -96
Årets resultat hänförligt till moderbolagets ägare 36 -96
Resultat per aktie:
Resultat per aktie före utspädning (SEK)
12
0,45 -1,21
Resultat per aktie efter utspädning (SEK) 12
0,45 -1,21
Genomsnittligt antal stamaktier före utspädning (tusental)
79 374 79 374
Genomsnittligt antal stamaktier efter utspädning (tusental)
79 429 79 374
¹ Valutakursdifferenser redovisade för föregående räkenskapsår redovisas netto i denna rapport.
2024-01-01 2023-01-01
MSEK
Not 2024-12-31 2023-12-31
Årets resultat 36 -96
Poster som senare kan omklassificeras till resultatet
Omräkningsdifferens 20 3 5
Övrigt totalresultat för året 3 5
Totalresultat för året 39 -91
Årets totalresultat hänförligt till:
Moderbolagets ägare 39 -91
2024
Pierce Group AB (publ) 35
Koncernens rapport över finansiell ställning
MSEK
Not 2024-12-31 2023-12-31
Tillgångar
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 4,13 281 310
Materiella anläggningtillgångar 4,14 15 15
Nyttjanderättstillgångar 4,15 54 53
Finansiella anläggningstillgångar 24,25,27 6 3
Uppskjutna skattefordringar 11 2 8
Summa anläggningstillgångar 358 389
Omsättningstillgångar
Varulager 3,16 419 344
Fordringar på betalningsleverantörer 24,25 11 4
Aktuella skattefordringar 2 1
Övriga fordringar 24,25 10 5
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 17 6 5
Likvida medel 18,25 297 222
Summa omsättningstillgångar 745 582
Summa tillgångar 1 103 970
Eget kapital och skulder
Eget kapital 20
Aktiekapital 2 2
Övrigt tillskjutet kapital 814 814
Omräkningsreserv 20 12 10
Balanserat resultat inklusive årets resultat -162 -198
Summa eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare 666 627
Summa eget kapital 666 627
Långfristiga skulder
Leasingskulder 15,24 25 24
Uppskjutna skatteskulder 11 25 26
Avsättningar 0 0
Summa långfristiga skulder 50 51
Kortfristiga skulder
Leasingskulder 15,24,25 27 30
Leverantörsskulder 24,25 111 81
Aktuella skatteskulder 3 2
Övriga skulder 24,25 72 56
Avtalsskulder 3 22 13
Avsättningar 3,24,25 12 8
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 23,24,25 139 103
Summa kortfristiga skulder 386 292
Summa eget kapital och skulder 1 103 970
2024
Pierce Group AB (publ) 36
Koncernens rapport över förändringar i eget kapital
MSEK
Not Aktiekapital
Övrigt
tillskjutet
kapital
Omräknings-
reserver
Balanserat resultat
inklusive årets
resultat
Summa
eget kapital hänförligt
till moderbolagets
aktieägare
Ingående eget kapital 2023-01-01 2 814 5 -101
719
Årets resultat -96 -96
Aktierelaterade ersättningar 0 0
Övrigt totalresultat för året 5 5
0 5 -96 -91
Utgående eget kapital 2023-12-31 2 814 10 -198 627
Ingående eget kapital 2024-01-01 2 814 10 -198 627
Årets resultat 36 36
Aktierelaterade ersättningar 1 1
Övrigt totalresultat för året 3 3
Årets totalresultat 1 3 36 39
Transaktioner med koncernens ägare
Nyemission inklusive emissionskostnader
0 0
Summa 0 0
Utgående eget kapital 2024-12-31 20 2 814 12 -162 666
Årets totalresultat
2024
Pierce Group AB (publ) 37
Koncernens rapport över kassaflöde
2024-01-01 2023-01-01
MSEK
Not 2024-12-31 2023-12-31
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat 18 -111
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet¹ 26 69 122
Betald ränta 15,26 -4 -5
Erhållen ränta 8 3
Realiserade valutaderivat 4 9
Erhållen/Betald skatt -4 3
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapital
92 21
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Ökning (-) / minskning (+) av varulager -63 105
Ökning (-) / minskning (+) av rörelsefordringar -12 11
Ökning (+) / minskning (-) av rörelseskulder 87 -10
Kassaflöde från den löpande verksamheten 105 127
Investeringsverksamheten
Förvärv av immateriella tillgångar 13 -1 -5
Förvärv av materiella anläggningstillgångar 14 -5 -3
Försäljning av materiella anläggningstillgångar 14 0
Förvärv av finansiella anläggningstillgångar 0 0
Försäljning av finansiella anläggningstillgångar 1
Lämnade/erhållna spärrade bankmedel -2 0
Kassaflöde från investeringsverksamheten -8 -8
Finansieringsverksamheten 26
Amortering av leasingskuld 15 -29 -28
Nyemission inklusive emissionskostnader 20 0
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -29 -28
Årets kassaflöde 68 91
Likvida medel vid årets början 222 136
Valutakursdifferens i likvida medel 7 -4
Likvida medel vid årets utgång 18 297 222
¹ Övriga ej kassaflödespåverkande poster avser i allt väsentligt avskrivningar samt förändring i kortfristiga avsättningar. Avskrivningar under jämförelseperioden och föregående räkenskapsår påverkades av nedskrivning av goodwill om 17 MSEK.
Dessutom påverkades avskrivningar i samtliga rapporterade perioder av avvecklade varumärken. Posten inkluderade även en avsättning för överlager om 44 MSEK under föregående räkenskapsår.
2024
Pierce Group AB (publ) 38
Koncernens noter
Not 1 Väsentliga redovisningsprinciper
Allmän information
Denna årsredovisning och koncernredovisning omfattar det svenska
moderbolaget Pierce Group AB (publ), organisationsnummer 556967
4392, och dess dotterbolag.
Moderbolaget är ett aktiebolag med säte i Stockholm. Adressen till
huvudkontoret är Fleminggatan 20, 112 26 Stockholm. Pierce Group
AB (publ) är sedan den 26 mars 2021 noterat på Nasdaq Stockholm. Se
förvaltningsberättelsen för ytterligare information om bolagets ägare.
Denna årsredovisning och koncernredovisning har den 21 mars 2025
godkänts av styrelsen för offentliggörande. Resultat- och
balansräkningarna för moderbolaget och koncernen kommer att läggas
fram för antagande på årsstämman den 20 maj 2025.
Grunder för koncernredovisningen
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med International
Financial Reporting Standards (IFRS) utgivna av International
Accounting Standards Board (IASB) samt tolkningsuttalanden från IFRS
Interpretations Committee (IFRS IC) såsom de antagits av Europeiska
unionen (EU). Koncernen tillämpar vidare Årsredovisningslagen
(1995:1554) och rekommendationen från Rådet för finansiell
rapportering RFR 1 ”Kompletterande redovisningsregler för
koncerner”.
Koncernredovisningen har upprättats utifrån antagandet om fortlevnad.
Tillgångar och skulder är värderade till sina historiska
anskaffningsvärden med undantag för valutaderivat som är värderad till
verkligt värde. Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med
förvärvsmetoden och samtliga dotterföretag, i vilka bestämmande
inflytande innehas, konsolideras från och med det datum detta
inflytande erhölls.
Att upprätta rapporter i överensstämmelse med IFRS kräver att flera
uppskattningar görs av ledningen för redovisningsändamål. Områden
som innefattar en hög grad av bedömning, som är komplexa eller där
antaganden och uppskattningar är av väsentlig betydelse för
koncernredovisningen anges i not 2 Väsentliga uppskattningar och
bedömningar. Dessa bedömningar och uppskattningar baseras på
historiska erfarenheter och andra faktorer som kan anses vara rimliga
under rådande förhållanden. Faktiskt utfall kan skilja sig från gjorda
bedömningar om dessa bedömningar ändras eller andra förutsättningar
föreligger.
Moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper som koncernen
utom i de fall som anges i moderbolagets not 1. Av denna framgår att
moderbolaget tillämpar Årsredovisningslagen och RFR 2 ”Redovisning
för juridiska personer”. De avvikelser som förekommer föranleds av
begränsningar i möjligheterna att tillämpa IFRS i moderbolaget till följd
av Årsredovisningslagen samt gällande skatteregler. De nedan angivna
redovisningsprinciperna har tillämpats konsekvent på samtliga perioder
som presenteras i koncernens finansiella rapporter, om inte annat
anges. Koncernbolagen har också tillämpat koncernens
redovisningsprinciper konsekvent. Se nedan för de nya standarder och
tolkningar som bedöms påverka koncernen framöver.
Nya redovisningsstandarder och principer från och med
den 1 januari 2024 och senare
Ett antal nya och reviderade redovisningsstandarder och tolkningar har
offentliggjorts och träder i kraft 2024, samt nya redovisningsprinciper
har offentliggjorts och träder i kraft 2025. En av dessa är IAS 1
(klassificering av skulder som kortfristiga eller långfristiga) som trädde i
kraft 2024. De nya och reviderade redovisningsprinciperna eller
tolkningarna väntas inte ha någon väsentlig inverkan
Piercekoncernens finansiella rapportering.
År 2024 publicerade International Accounting Standards Board (IASB)
en ny redovisningsstandard, IFRS 18 “Presentation and Disclosure in
Financial Statements”, som kommer att träda i kraft den 1 januari 2027
och ersätta nuvarande IAS 1Presentation of Financial Statements”. IFRS
18 kommer att kräva att företag ser över strukturen i de finansiella
rapporterna som presenteras i de externa rapporterna, såväl som att
se över principerna för klassificering av intäkter och kostnader
inklusive de som uppstår från finansieringstransaktioner, derivat och
försäkringsavtal. Pierce Group kommer att noggrant utvärdera och
analysera effekterna av den nya standarden på bolagets
redovisningsprinciper, system och processer. Bolaget kommer att
genomföra de ändringar som krävs för att säkerställa efterlevnad av
den nya standarden i god tid före ikraftträdandet den 1 januari 2027.
Konsolidering
Dotterbolagen
Det finns inga dotterbolag i Piercekoncernen som inte konsolideras i
koncernredovisningen.
Transaktionskostnader vid rörelseförvärv, med undantag av
transaktionskostnader som är hänförliga till emission av eget
kapitalinstrument eller skuldinstrument, redovisas direkt i årets
resultat.
Valuta
Funktionell valuta och rapporteringsvaluta
Funktionell valuta är valutan i de primära ekonomiska miljöer där
företagen bedriver sin verksamhet. Den funktionella valutan för
moderbolaget är svenska kronor, vilken utgör rapporteringsvalutan för
moderbolaget och koncernen. Samtliga belopp är, om inget annat
anges, avrundade till närmaste miljontal (MSEK).
Avrundningsdifferenser kan förekomma.
Transaktioner i utländsk valuta
Kursvinster och kursförluster på rörelsefordringar och rörelseskulder
redovisas i bruttoresultatet, samt i rörelseresultatet avseende
exempelvis personalrelaterade skulder. Kursvinster och kursförluster
på finansiella fordringar och skulder redovisas som finansiella poster.
Omräkning av verksamheter med annan funktionell valuta än
koncernens rapporteringsvaluta
Tillgångar och skulder i verksamheter med annan funktionell valuta än
koncernens rapporteringsvaluta, inklusive koncernmässiga över- och
undervärden, omräknas från verksamhetens funktionella valuta till
koncernens rapporteringsvaluta, svenska kronor, till den valutakurs
som råder på balansdagen. Intäkter och kostnader omräknas till
svenska kronor till en genomsnittskurs som utgör en approximation av
de valutakurser som förelegat vid respektive transaktionstidpunkt.
Omräkningsdifferenser som uppstår vid valutaomräkning av
2024
Pierce Group AB (publ) 39
verksamheter med annan funktionell valuta än koncernens
rapporteringsvaluta redovisas i övrigt totalresultat och ackumuleras i
en separat komponent i eget kapital, benämnd omräkningsreserv.
Klassificering
Anläggningstillgångar och långfristiga skulder består i allt väsentligt av
belopp som förväntas återvinnas eller betalas efter mer än 12 månader
räknat från balansdagen. Omsättningstillgångar och kortfristiga skulder
består i allt väsentligt av belopp som förväntas återvinnas eller betalas
inom 12 månader räknat från balansdagen.
Segmentsrapportering
Rörelsesegment rapporteras på ett sätt som överensstämmer med den
interna rapportering som lämnas till den högsta verkställande
beslutsfattaren. Den högsta verkställande beslutsfattaren är den
funktion som ansvarar för tilldelning av resurser och bedömning av
rörelsesegmentens resultat. I koncernen har denna funktion
identifierats som den verkställande direktören. Ett rörelsesegment är
en komponent av koncernen som bedriver verksamhet från vilken det
kan generera intäkter och ådra sig kostnader och för vilket det finns
fristående finansiell information tillgänglig.
De redovisningsprinciper som tillämpas vid uppföljningen av
koncernens rörelsesegment är i grunden desamma som tillämpas i
koncernredovisningen. Dock fördelas inte valutakurseffekter från
omvärdering av rörelsekapitalposter ut inom bruttoresultatet. Vidare
fördelas enbart delar av posten försäljnings- och distributionskostnader
ut på rörelsesegmenten. Resterande kostnader bedöms vara
koncerngemensamma.
Koncernens indelning i segment baseras på den interna strukturen av
koncernens affärsverksamheter, vilket innebär att koncernens
verksamhet har delats in i tre rapporteringssegment: Offroad, Onroad
och Övrigt.
Offroad: försäljning till motocross- och enduroåkare under
varumärket 24MX.
Onroad: försäljning till kunder som kör motorcyklar på trafikerade
vägar. Försäljningen sker under varumärket XLMOTO.
Övrigt: försäljning till snöskoteråkare under varumärket Sledstore.
Segmentet Övrigt inkluderade tidigare också försäljningen via
Pierces fysiska butik i Stockholm, som stängdes i slutet av 2023.
Till följd av Pierces implementering av den nya och förenklade
verksamhetsmodellen och interna affärsstrukturen, kommer bolaget att
se över rapporteringssegmenten och tillhörande rapportering under
2025.
Ingen information om segmentens tillgångar eller skulder ges, eftersom
ingen separat segmentering görs vid rapporteringen om koncernens
finansiella ställning.
Intäkter från avtal med kunder
Koncernens intäkter utgörs uteslutande av försäljning av varor via
webbplatser. All försäljning sker med villkor om 60 dagars öppet köp
samt med villkor om lägsta prisgaranti. Avtalslängden bedöms vara
tiden från orderdatum till dess att koncernen levererat de beställda
varorna inklusive perioden för öppet köp. Vidare kan avtalslängden
vara beroende av om kunden i samband med beställningen erhållit
rabatter på framtida köp.
Generellt anses varje separat produkt i ordern utgöra ett eget
prestationsåtagande. I sällsynta fall erhåller kunderna rabattkuponger på
nästkommande köp, det vill säga en materiell rättighet att i framtiden
erhålla en rabatt. Denna rättighet anses i sådana fall vara ett eget
prestationsåtagande.
Transaktionspriset är beroende av de rörliga delarna i avtalet, vilket
primärt utgörs av öppet köp. De rörliga delarna hanteras som en
intäktsreduktion vid transaktionstidpunkten och intäktsförs först då
koncernen anser att det inte längre föreligger en stor sannolikhet för
att denna intäkt kan behöva återföras. Mer information finns i avsnittet
Återköp.
Koncernen redovisar en intäkt när ett prestationsåtagande uppfylls, det
vill säga när kontrollen över ett prestationsåtagande överförs till
kunden. Kontroll kan överföras över tid eller vid en tidpunkt. Pierce
har bedömt att kontroll av varor övergår vid ett tillfälle. Detta är
vanligtvis i samband med slutförd leverans enligt gällande
leveransvillkor och anses sammanfalla med när risker och förmåner
övergår till kunden.
Återköp (ångerrätt samt öppet köp)
Då koncernen erbjuder sina kunder öppet köp under 60 dagar
erbjuder Pierce en ångerrätt utöver den som krävs vid försäljning vid e-
handel enligt tillämplig lagstiftning i EU (såsom den svenska
distansköplagen och konsumentköplagen samt motsvarande lagar i
andra jurisdiktioner). Koncernen redovisar en avsättning för den del av
intäkterna som vid försäljningstillfället anses osäker med tanke på en
eventuell framtida retur. För att bedöma osäkerheten använder
koncernen statistiska modeller som bygger på historiska kunddata.
Koncernen redovisar en avsättning tillika intäktsreduktion för bedömda
framtida återköp.
För att beräkna intäktsreduktionen använder koncernen faktisk
försäljning under den aktuella perioden, historiskt utfall avseende
returgrad (värdet av returer i förhållande till försäljning), samt
genomsnittligt antal dagar från försäljning till retur från kunder.
En tillgång motsvarande kostnaden för den del som anses vara osäker
beroende på returrätten bokas till varulagret vid samma tidpunkt.
Denna kostnad avser den del av kostnaderna för sålda varor som är
förknippad med returrätten.
Leasingavtal
Koncernens leasingavtal avser huvudsakligen lagerlokaler i Polen,
kontorslokaler, IT-utrusning och truckar till distributionslagret.
Värdering av leasingskulder
Leasingskulder redovisas initialt till nuvärdet av de återstående
leasingbetalningarna diskonterat med den marginella låneräntan om
avtalets implicita ränta inte kan fastställas.
Koncernen har valt att tillämpa undantaget för leasingavtal med lågt
värde, i koncernen definierade som under 100 TSEK, och för avtal med
en leasingperiod kortare än 12 månader.
Leasingbetalningarna fördelas mellan amortering och ränta
leasingskulden. Vissa av koncernens leasingavtal är i annan valuta än
dotterbolagets funktionella valuta. Detta innebär att tillhörande
leasingskuld omräknas till den funktionella valutan till den valutakurs
som föreligger på balansdagen. Dessa valutakursdifferenser redovisas
netto som finansiella poster.
2024
Pierce Group AB (publ) 40
Finansiella intäkter och kostnader
Finansnettot består av valutakursdifferenser relaterade till omvärdering
av finansiella balansposter, värdering av valutaderivat, ränteintäkter,
räntekostnader på extern finansiering och periodiska kostnader i form
av förutbetalda lånekostnader.
Koncernen innehar valutaderivat vilka redovisas till verkligt värde via
resultaträkningen, initialt per den dag då derivatavtalet ingås och
därefter vid varje balansdag. Realiserade respektive orealiserade
värdeförändringar redovisas var för sig netto som en del av finansiella
poster.
Valutakursvinster och valutakursförluster från finansiella fordringar och
skulder redovisas netto. Valutakursvinster och valutakursförluster
avseende omvärdering av leasingskulder, i de fall leasingavtal är i annan
valuta än funktionell valuta, redovisas netto.
Ersättningar till anställda
Aktierelaterade ersättningar
Koncernen har två pågående långsiktiga incitamentsprogram för vissa
ledande befattningshavare och nyckelmedarbetare, som redovisas i
enlighet med IFRS 2.
Se not 8 Anställda och personalkostnader, för ytterligare information
om koncernens incitamentsprogram.
Pensioner
Pierces pensionsåtaganden omfattar enbart avgiftsbestämda planer. En
avgiftsbestämd pensionsplan är en pensionsplan enligt vilken koncernen
betalar fastställda avgifter till en separat juridisk enhet. Koncernen har
inte några rättsliga eller informella förpliktelser att betala ytterligare
avgifter om denna juridiska enhet inte har tillräckliga tillgångar för att
betala alla ersättningar till anställda som hänger samman med de
anställdas tjänstgöring under innevarande eller tidigare perioder.
Koncernen har därmed ingen ytterligare risk.
Koncernens åtaganden avseende avgifter till avgiftsbestämde planer
rapporteras som en kostnad i resultaträkningen för året i takt med att
sådana avgifter intjänas av anställda som tillhandahåller tjänster till
koncernen under en given tidsperiod.
När anställning hos Pierce upphör kvarstår pensionsåtagandet i enlighet
med den avgiftsbestämda pensionsplanen. Detta innebär att inga
utökade kostnader för Pierce uppstår.
Immateriella anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar med obestämbar nyttjandeperiod
prövas för nedskrivningsbehov årligen samt när det finns indikationer
på att en nedskrivning kan krävas. För immateriella anläggningstillgångar
med obestämbar nyttjandeperiod görs en omprövning av
nyttjandeperioden samt om det finns en indikation på nedskrivning per
varje balansdag.
Vid nedskrivningsprövning fördelas värdet av goodwill och varumärken
till den minsta identifierade kassagenererande enhet som förväntas
gynnas av förvärvens synergieffekter. Koncernens minsta identifierade
kassagenererande enhet är segmenten.
Goodwill
Goodwill är det belopp varmed anskaffningsvärdet överstiger det
verkliga värdet på koncernens andel av ett förvärvat dotterbolags
identifierbara tillgångar, övertagna skulder samt eventualförpliktelser
vid förvärvstillfället. De faktorer som utgör redovisad goodwill är
främst olika former av synergier, personal, know-how, kundkontakter
av strategisk betydelse samt marknadsledande positioner på utvalda
marknader.
Goodwill har en obestämbar nyttjandeperiod och testas minst årligen
för identifiering av eventuellt nedskrivningsbehov och värderas till
anskaffningsvärde minus eventuella ackumulerade nedskrivningar.
Nedskrivningar av goodwill återförs inte.
Varumärken
Majoriteten av varumärkena har en obestämbar nyttjandeperiod. Dessa
testas minst årligen för att identifiera eventuellt nedskrivningsbehov.
Varumärken redovisas till anskaffningsvärde minskat med eventuella
ackumulerade nedskrivningar och ackumulerade avskrivningar, i de fall
varumärkena har en bestämbar nyttjandeperiod. Det redovisade värdet
av varumärken beror på marknadsposition, kunders
varumärkeskännedom och köplojalitet, vilket normalt har en
obestämbar nyttjandeperiod.
Balanserade utgifter för programvara
En immateriell anläggningstillgång redovisas om det är sannolikt att de
framtida ekonomiska fördelar som kan hänföras till tillgången kommer
att tillfalla företaget samt att anskaffningsvärdet kan beräknas på ett
tillförlitligt sätt. Immateriella anläggningstillgångar med begränsad
nyttjandeperiod redovisas till anskaffningsvärde minskat med
avskrivningar och eventuella nedskrivningar. Nyttjandeperioden
omprövas vid varje bokslutstillfälle och justeras vid behov.
Koncernens produktutveckling delas in i två faser, forskningsfasen och
utvecklingsfasen. Utgifter som uppstår under forskningsfasen
kostnadsförs löpande i takt med att de uppstår och aktiveras inte. De
utgifter som uppstår under utvecklingsfasen aktiveras som immateriella
anläggningstillgångar när det enligt ledningens bedömning är sannolikt
att de kommer resultera i framtida ekonomiska fördelar för koncernen,
kriterierna för aktivering är uppfyllda och kostnaderna kan mätas på ett
tillförlitligt sätt.
Internt utvecklade tillgångar redovisas under utvecklingsfasen till
anskaffningsvärde minus ackumulerade avskrivningar och eventuella
ackumulerade nedskrivningar. De utgifter som aktiveras innefattar
utgifter för material, direkt lön och andra direkt till projektet hänförliga
utgifter såsom konsulttjänster i samband med införande av nya system.
Alla andra utgifter som inte uppfyller kriterierna för aktivering belastar
resultatet när de uppstår.
Koncernens internt utvecklade tillgångar är främst hänförliga till e-
handelsplattformen samt andra system.
Övriga immateriella anläggningstillgångar
Övriga immateriella anläggningstillgångar utgörs huvudsakligen av
kundavtal, köpt programvara och licenser. Dessa tillgångar redovisas till
anskaffningsvärde minus ackumulerade avskrivningar och eventuella
ackumulerade nedskrivningar.
Avskrivningar på immateriella tillgångar
Avskrivningar sker linjärt över tillgångarnas beräknade
nyttjandeperioder, såvida inte sådana nyttjandeperioder är
obestämbara. Immateriella anläggningstillgångar med bestämbara
nyttjandeperioder skrivs av från den tidpunkt då de är tillgängliga för
användning.
2024
Pierce Group AB (publ) 41
De beräknade nyttjandeperioderna är följande:
Balanserade utgifter för programvara 15 år Övriga immateriella anläggningstillgångar 15 år
Nyttjandeperioderna omprövas minst årligen.
Materiella anläggningstillgångar
Avskrivningar på materiella tillgångar
Avskrivning sker linjärt över tillgångarnas beräknade nyttjandeperioder.
De beräknade nyttjandeperioderna är följande:
Maskiner 510 år Inventarier 25 år Använda avskrivningsmetoder, restvärden och nyttjandeperioder
omprövas vid varje årsslut.
Nedskrivning av icke-finansiella tillgångar
Koncernen genomför nedskrivningstest när det finns indikationer på en
värdeminskning av materiella eller immateriella anläggningstillgångar
inklusive nyttjanderättstillgångar, det vill säga närhelst händelser eller
förändrade förhållanden indikerar att det redovisade värdet inte är
återvinningsbart. Vidare prövas tillgångar med en obestämbar
nyttjandeperiod (exempelvis goodwill och varumärken) samt
koncernens pågående utvecklingsprojekt årligen för
nedskrivningsbehov, genom att tillgångens återvinningsvärde beräknas,
oavsett om det föreligger indikationer på en värdenedgång eller ej.
En nedskrivning görs med det belopp varmed tillgångens redovisade
värde överstiger dess återvinningsvärde. Återvinningsvärdet är det
högre av tillgångens verkliga värde minskat med försäljningskostnader
och dess nyttjandevärde. Vid bedömning av nedskrivningsbehov
grupperas tillgångar på de lägsta nivåer där det finns separata
identifierbara kassaflöden (kassagenererande enheter). Om ett
nedskrivningsbehov har identifierats för en kassagenererande enhet
(grupp av enheter) fördelas nedskrivningsbeloppet i första hand till
goodwill. Därefter görs en proportionell nedskrivning av övriga
tillgångar som ingår i enheten (gruppen av enheter). Vid beräkning av
nyttjandevärdet diskonteras framtida kassaflöden med en
diskonteringsfaktor som beaktar riskfri ränta och den risk som är
förknippad med den specifika tillgången. Nedskrivningar redovisas i
resultaträkningen.
En tidigare redovisad nedskrivning återförs om återvinningsvärdet
bedöms överstiga redovisat värde. Nedskrivningar av goodwill återförs
inte.
Finansiella tillgångar och skulder
Finansiella instrument
Finansiella instrument klassificeras vid första redovisningstillfället bland
annat utifrån vilket syfte de förvärvades och förvaltas. Koncernen
klassificerar finansiella instrument i följande kategorier:
Upplupet anskaffningsvärde
Verkligt värde genom övrigt totalresultat
Verkligt värde via resultaträkningen
Klassificering och värdering av finansiella tillgångar
Klassificeringen av finansiella tillgångar som är skuldinstrument baseras
på koncernens affärsmodell för förvaltning av tillgången och karaktären
på tillgångens avtalsenliga kassaflöden.
Koncernens finansiella tillgångar klassificeras till upplupet
anskaffningsvärde, förutom vad gäller valutaderivat. Derivat redovisas
till verkligt värde via resultaträkningen, initialt per den dag då
derivatavtalet ingås och därefter vid varje balansdag.
Säkringsredovisning tillämpas ej. Realiserade och orealiserade
värdeförändringar redovisas i finansnettot.
Finansiella tillgångar klassificerade till upplupet anskaffningsvärde
värderas initialt till verkligt värde med tillägg av transaktionskostnader.
Efter första redovisningstillfället värderas tillgångarna till upplupet
anskaffningsvärde. I enlighet med affärsmodellen hålls tillgångar som
klassificeras till upplupet anskaffningsvärde i syfte att inhämta de
kontraktsmässiga kassaflödena, vilka uteslutande utgörs av betalningar
av kapitalbeloppet samt ränta på kapitalbeloppet. Fordringar på
betalningsleverantörer redovisas initialt till ordervärde.
Klassificering och värdering av finansiella skulder
Finansiella skulder klassificeras till upplupet anskaffningsvärde, med
undantag av villkorade köpeskillingar samt valutaderivat vilka redovisas
till verkligt värde via resultaträkningen. Villkorade tilläggsköpeskillingar
klassificeras och redovisas som finansiella skulder värderade till verkligt
värde via resultaträkningen, under Övriga rörelseintäkter/-kostnader.
Finansiella skulder redovisade till upplupet anskaffningsvärde värderas
initialt till verkligt värde inklusive transaktionskostnader. Efter det
första redovisningstillfället värderas de enligt effektivräntemetoden.
Nedskrivning av finansiella tillgångar
Finansiella tillgångar, förutom de som koncernen redovisar till verkligt
värde via resultaträkningen, omfattas av nedskrivning för förväntade
kreditförluster. Koncernens nedskrivningsmodell tar hänsyn till
framtidsorienterad information. En förlustreservering görs när det finns
en exponering för kreditrisk, vanligtvis vid första redovisningstillfället
för en tillgång eller fordran. Eftersom koncernen har mycket begränsad
exponering för kreditrisk avseende slutkunder får den förenklade
metoden inte någon effekt på koncernens finansiella rapporter.
För de övriga poster som omfattas av förväntade kreditförluster
tillämpas en nedskrivningsmodell med tre stadier. Initialt, samt därefter
varje balansdag, redovisas en förlustreserv för de nästkommande 12
månaderna, alternativt för en kortare tidsperiod beroende på
återstående löptid (stadie 1). Om det har skett en väsentlig ökning av
kreditrisken sedan det första redovisningstillfället, medförande ett
kreditbetyg understigande investment grade, redovisas en förlustreserv
för tillgångens återstående löptid (stadie 2). För tillgångar som bedöms
vara kreditförsämrade reserveras fortsatt förväntade kreditförluster
för den återstående löptiden (stadie 3). För kreditförsämrade tillgångar
och fordringar baseras beräkningen av ränteintäkterna i stadie 3 på
tillgångens redovisade värde, netto efter förlustreservering, till skillnad
mot bruttobelopp som beräkningar i stadie 1 och 2 baserar på.
De finansiella tillgångarna redovisas i balansräkningen till upplupet
anskaffningsvärde, det vill säga netto av bruttovärde och förlustreserv.
Förändringar i förlustreserv redovisas i resultaträkningen.
Varulager
Varulagret består av varor i lager, varor på väg samt den del av
kostnader för sålda varor som är förknippad med returrätt.
Anskaffningsvärde beräknas enligt den så kallade först-in-först-ut-
principen och inkluderar kostnader som har uppkommit vid förvärvet
av lagertillgångarna och transport av dem till deras nuvarande plats i
deras nuvarande skick. Nettoförsäljningsvärdet definieras som
2024
Pierce Group AB (publ) 42
försäljningspris reducerat med försäljningskostnader. Inkuransreserv
redovisas i Kostnad sålda varor.
Likvida medel
Likvida medel består av kassamedel samt omedelbart tillgängliga
tillgodohavanden hos banker och motsvarande finansiella institut.
Likvida medel omfattas av kraven på förlustreservering för förväntade
kreditförluster.
Avsättningar
En avsättning skiljer sig från andra skulder genom att det råder ovisshet
om betalningstidpunkt eller beloppets storlek. En avsättning redovisas i
balansräkningen när koncernen har en befintlig legal eller informell
förpliktelse som en följd av en inträffad händelse och det är troligt att
ett utflöde av ekonomiska resurser kommer att krävas för att reglera
förpliktelsen samt en tillförlitlig uppskattning av beloppet kan göras.
Avsättningar görs med det belopp som är den bästa uppskattningen av
det som krävs för att reglera den befintliga förpliktelsen
balansdagen. Om effekten av diskontering är väsentlig beräknas
avsättningar genom diskontering av det förväntade framtida kassaflödet.
Redovisning av kassaflöde
Kassaflödesanalysen har upprättats enligt den indirekta metoden.
Valutakursdifferenser i likvida medel presenteras skilt från dessa
belopp.
Not 2 Väsentliga uppskattningar och
bedömningar
Att upprätta de finansiella rapporterna i enlighet med IFRS kräver att
företagsledningen gör uppskattningar och bedömningar som påverkar
tillämpningen av redovisningsprinciperna och de redovisade beloppen
av tillgångar, skulder, intäkter och kostnader. Det verkliga utfallet kan
avvika från dessa uppskattningar.
Uppskattningarna och bedömningarna är baserade på historiska
erfarenheter och ett antal andra faktorer som under rådande
förhållanden betraktas som rimliga. Uppskattningar och bedömningar
utvärderas löpande och bedöms inte innebära någon betydande risk för
väsentliga justeringar i redovisade värden för tillgångar och skulder
under nästkommande räkenskapsår. Ändringar av uppskattningar
redovisas för den period då ändringen sker, om ändringen endast har
påverkat denna period, eller för den period då ändringen görs och
framtida perioder om ändringen påverkar både den aktuella perioden
och framtida perioder. Ytterligare information om uppskattningar och
bedömningar finns i not 13 Immateriella anläggningstillgångar och not
1 Väsentliga redovisningsprinciper.
Viktiga källor till osäkerheter i uppskattningar
Nedan beskrivs de källor till osäkerheter i uppskattningar som innebär
en risk för att tillgångars eller skulders värde kan komma att behöva
justeras i väsentlig grad under det kommande räkenskapsåret.
Nedskrivningsprövning av goodwill och varumärken
Koncernen testar, minst årligen, om nedskrivningsbehov föreligger för
goodwill och varumärken. Detta görs i enlighet med de
redovisningsprinciper som beskrivs i not 1 Immateriella
anläggningstillgångar ovan.
Vid tillämpning av denna metod förlitar sig koncernen på ett antal
faktorer såsom diskonteringsränta, prognosperiod samt framtida
kassaflödesprognoser. Förändringar av förutsättningarna för dessa
antaganden och uppskattningar skulle kunna ha en väsentlig effekt på
värdet av goodwill och varumärken. Nedskrivningstest genomförs på
den minsta identifierade kassagenererade enheten, vilket är
segmentnivå.
Ytterligare information om genomförda nedskrivningstest finns i not 13
Immateriella anläggningstillgångar.
Intäkter och kostnader för sålda varor
Då koncernen erbjuder sina kunder öppet köp under 60 dagar
erbjuder Pierce en ångerrätt utöver den som krävs vid försäljning vid e-
handel enligt tillämplig lagstiftning i EU (såsom den svenska
distansköplagen och konsumentköplagen samt motsvarande lagar i
andra jurisdiktioner). Vidare har kunder rätt att returnera icke fullgoda
varor. För att bedöma avsättningarnas storlek används ett antal
parametrar så som returgrad (värdet av returer i förhållande till
försäljning), samt genomsnittligt antal dagar från försäljning till retur
från kunder.
Koncernen redovisar en avsättning tillika intäktsreduktion för bedömda
framtida återköp. En motsvarande justering av kostnaden redovisas
mot det redovisade beloppet av varulagret. Denna kostnad avser den
del av kostnader för sålda varor som är förknippad med returrätten,
vilken utgår från den genomsnittliga bruttomarginalen på varorna.
I samband med försäljning till kunder görs en uppskattning av när
kontrollen över en vara övergår till kunden. Bedömningen görs utifrån
hur lång tid det normalt tar för en vara att nå kunden med normala
leveranssätt. Försäljning av varor som har utlevererats men inte har
nått kunden redovisas som en avtalsskuld. Den därmed
sammanhängande varukostnaden samt fraktkostnaderna för leverans
redovisas som varulager.
Varulager
Inkuransbedömning görs månatligen och baseras på kunskap om
produkternas livscykel, uppdelat i kategorierna utrustning, reservdelar
och tillbehör. Inkuransens storlek baseras på
en uppskattning av när varorna i varje kategori kommer att bli
sålda utifrån historiska försäljningsdata,
kategori och
bedömd inneboende risk hos respektive kategori.
Uppskjutna skattefordringar
Koncernens uppskjutna skattefordringar är delvis hänförliga till tidigare
års ej avdragsgilla räntenetto, vilka kan nyttjas inom de sex kommande
årens deklarationer om avdragsutrymme finns. De uppskjutna
skattefordringarna redovisas i den omfattning det bedöms sannolikt att
ett framtida avdragsutrymme kommer att finnas, så att tidigare års ej
avdragsgilla räntenetto kan nyttjas.
Koncernen redovisar uppskjutna skattefordringar som bedöms
kommer att kunna nyttjas i följande års deklaration. Eventuella
resterande belopp redovisas inte i balansräkningen, då det inte är
sannolikt att koncernen kommer att utnyttja dem för avräkning mot
framtida beskattningsbara vinster inom en överskådlig tid.
Se not 11 Skatt nedan för mer information.
Not 3 Intäkter
Koncernens intäkter utgörs uteslutande av försäljning av varor via webbplatser samt fram till slutet av 2023 en fysisk butik. Förutom segmenten är
även geografiska områden ett viktigt attribut vid uppdelning av intäkterna, vilket presenteras i tabellen nedan.
2024
Pierce Group AB (publ) 43
Uppdelning av intäkterna
Koncernen har separata webbplatser för olika länder. Fördelningen av
intäkterna i ovanstående tabell baseras på den webbplats försäljningen
har utförts på. Det finns ingen enskild kund som står för mer än 10
procent av omsättningen. Samtliga intäkter från avtal med kunder rör
externa kunder, det vill säga ingen försäljning sker mellan segmenten.
Kontraktsbalanser
Samtliga avtalsskulder som har redovisats vid ingången av respektive
räkenskapsår har intäktsförts under respektive räkenskapsår.
Avtalsskulder består av värdet varor som har levererats, men där
koncernen ännu inte har uppfyllt alla åtaganden för att varan ska anses
vara överförd till kunden, och för vilka koncernen har erhållit eller
förväntas erhålla ersättning, samt förskottsbetalningar som har erhållits
där koncernen har en skyldighet att överföra varor till kunden.
Koncernen erbjuder sina kunder ångerrätt och öppet köp. Koncernens
skyldighet att göra återbetalningar för de varor som förväntas
returneras redovisas som en kortfristig avsättning och motsvarande
rätt att erhålla varor i retur som varulager.
Utöver returrätt erbjuds koncernens kunder lägsta prisgaranti.
Försäljningen av presentkort har upphört. Skyldigheten att infria dessa
åtaganden redovisas som en kortfristig avsättning enligt tabellen nedan.
Det fanns inga indikationer på att göra avsättningar för garantier under
innevarande och föregående år.
Prestationsåtaganden
Pierce anser att varje produkt utgör ett separat prestationsåtagande,
och inte varje enskild order. Den absoluta majoriteten av produkterna
är standardiserade, men även för de kundanpassade produkterna görs
samma bedömning av vad som anses vara ett prestationsåtagande. I de
sällsynta fall då kunden erhåller en rabatt som kan nyttjas först vid ett
framtida köp utgör denna ett separat prestationsåtagande.
Eftersom det inte finns några åtaganden med en förväntad löptid på
mer än 1 år lämnas ingen information om transaktionspris allokerat till
återstående prestationsåtaganden.
2023Offroad Onroad ÖvrigtKoncern-KoncernenSverige 91 86 49 225Övriga Norden 100 142 40 283Utanför Norden¹761 268 1 029Summa²952 496 89 1 537
² Koncernens totala intäkter per marknad, förutom Sverige, hänförs främst till Tyskland (203 MSEK), Frankrike (187 MSEK) och Norge (156 MSEK).
2024Offroad Onroad ÖvrigtKoncern-KoncernenSverige 94 91 41 227Övriga Norden 98 153 40 290Utanför Norden¹825 286 1 111Summa²1 017 530 81 1 628¹ Koncernens intäkter utanför Norden hänförs främst till Tyskland, Frankrike, Italien och Storbritannien.
¹ Koncernens intäkter utanför Norden hänförs främst till Frankrike, Tyskland, Italien och Storbritannien.
² Koncernens totala intäkter per marknad, förutom Sverige, hänförs främst till Tyskland (225 MSEK), Frankrike (191 MSEK) och Norge (162 MSEK).
2024 2023Fordringar på betalningsleverantörer11 4Avtalsskulder22 13
31 dec 31 dec2024 2023Returrättighetstillgång7 4Avsättning för återköp12 8
PresentkortÅterköpSumma2023-01-010 7 7Tillkommande 0 8 8avsättningar Utnyttjat under året0 -6 -72023-12-310 8 8Tillkommande 13 13avsättningar Utnyttjat under året -9 -92024-12-310 12 12
2024
Pierce Group AB (publ) 44
Not 4 Rörelsesegment
Geografisk fördelning av anläggningstillgångar
Koncernens verksamhet delas in i följande rörelsesegment:
Offroad: försäljning till motocross- och enduroåkare under
varumärket 24MX.
Onroad: försäljning till kunder som kör motorcyklar på
trafikerade vägar. Försäljningen sker under varumärket XLMOTO.
Övrigt: försäljning till snöskoteråkare under varumärket Sledstore
samt försäljning via en fysisk butik i Stockholm (fram till dess att
butiken stängdes i december 2023).
Koncerngemensamt:
Posten Koncerngemensamt under bruttoresultatet samt
resultatet efter rörliga kostnader avser omvärdering av
rörelsekapitalposter som främst ingår i Kostnad för sålda
varor. Dessa har ej fördelats på segment.
Posten Koncerngemensamt efter Resultat efter rörliga
kostnader avser kostnader för koncerngemensamma
funktioner såsom central administration som inte har fördelats
på segment.
Ingen information om segmentens tillgångar eller skulder ges, eftersom
ingen separat segmentering görs vid rapporteringen om koncernens
finansiella ställning.
2024Offroad Onroad ÖvrigtKoncern-KoncernenIntäkter 1 017 530 81 0 1 628Kostnad sålda varor -540 -317 -45 -2 -903Bruttoresultat 477 213 36 -2 724Försäljnings- och distributionskostnader Rörliga försäljnings- och distributionskostnader¹-220 -125 -18 -363Resultat efter rörliga kostnader¹ 257 87 18 -2 361 Icke-rörliga försäljnings- och distributionskostnader¹ -151 -151Administrationskostnader -196 -196Övriga rörelseintäkter 5 5Övriga rörelsekostnader Rörelseresultat -344 18Finansiella intäkter 28 28Finansiella kostnader -5 -5Resultat före skatt -320 42
¹ Alternativa nyckeltal (APM). Se sidorna 73- 75 fördefinitioner och syfte med dessa nyckeltal.
2023Offroad Onroad ÖvrigtKoncern-KoncernenIntäkter 952 496 89 0 1 537Kostnad sålda varor -559 -318 -52 -1 -930Bruttoresultat 393 178 37 -1 607Försäljnings- och distributionskostnader Rörliga försäljnings- och distributionskostnader¹-205 -122 -23 -351Resultat efter rörliga kostnader¹ 188 55 14 -1 256 Icke-rörliga försäljnings- och distributionskostnader¹ -155 -155Administrationskostnader -212 -212Övriga rörelseintäkter 3 3Övriga rörelsekostnader -3 -3Rörelseresultat -368 -111Finansiella intäkter 19 19Finansiella kostnader -6 -6Resultat före skatt -355 -98
¹ Alternativa nyckeltal (APM). Se sidorna 73- 75 fördefinitioner och syfte med dessa nyckeltal.
2024Sverige PolenÖvrigaSummaImmateriella anläggningstillgångar259 0 22 281Materiella anläggningstillgångar3 12 0 15Nyttjanderättstillgångar22 28 5 542023Sverige PolenÖvrigaSummaImmateriella anläggningstillgångar288 0 21 310Materiella anläggningstillgångar2 13 0 15Nyttjanderättstillgångar7 40 6 53
2024
Pierce Group AB (publ) 45
Not 5 Rörelsekostnader
Not 6 Av- och nedskrivningar
Ytterligare information om händelser som påverkar avskrivningarna
2024 finns i not 13 Immateriella anläggningstillgångar.
En nedskrivning av goodwill hänförlig till segmentet Övrigt gjordes med
17 MSEK, vilken påverkade av- och nedskrivningar under det fjärde
kvartalet 2023.
Inga nedskrivningar av andra immateriella eller materiella tillgångar eller
nyttjanderättstillgångar har gjorts under föregående år.
Not 7 Arvode till revisorerna
Med revisionsuppdrag avses revisorns arbete med den lagstadgade
revisionen och med revisionsverksamhet olika typer av
kvalitetssäkringstjänster. Övriga tjänster är sådana som inte räknas som
revisionstjänster eller skatterådgivning, och avsåg främst tjänster
kopplade till börsnoteringen.
Not 8 Anställda och personalkostnader
Den verkställande direktören (VD) samt CFO är anställda i Pierce
Group AB medan övriga ledande befattningshavare är anställda i Pierce
AB.
Under året har bolaget redovisat -1 (0) MSEK för IFRS 2 avseende
kostnader för aktierelaterade ersättningar och sociala avgifter om 0 (0)
MSEK.
¹ Inkluderar en nedskrivning av goodwill med 17 MSEK under föregående år samt en accelererad avskrivning av
avvecklade varumärken om 7 (1) MSEK.
2024 2023Kostnad sålda varorVarukostnader-902 -929Valutakursdifferenser-2 -1Summa-903 -930Försäljnings- och distributionskostnaderPersonalkostnader-82 -94Avskrivningar-44 -42Övriga försäljnings- och -388 -370distributionskostnaderSumma-515 -505AdministrationskostnaderPersonalkostnader-90 -115Avskrivningar¹-21-16Övriga -85-81 Summa-196 -212
2024 2023Immateriella Försäljnings- och -19 -17distributionskostnaderAdministrationskostnad-12 -8Summa-31 -25Materiella anläggningstillgångarFörsäljnings- och -3 -3distributionskostnaderAdministrationskostnad-2 -2Summa-6 -6NyttjanderättstillgångarFörsäljnings- och -22 -21distributionskostnaderAdministrationskostnad-7 -7Summa-29 -27
¹ Ersättning till revisorer för 2024 består av -2,0 MSEK relaterat till revisions-tjänster från Grant Thornton Sverige AB
och -0,3 MSEK relaterat till revisionstjänster från Ernst & Young AB. Revisions-förfarandet för 2023 utfördes exklusivt
av Ernst & Young AB.
2024 2023Revisionsuppdrag-2 -2Revisionsverksamhet utöver 0Övriga tjänster0 Summa¹-2 -3
2024 2023ModerbolagStyrelse, VD och övriga ledande Löner och andra ersättningar-9 -16 Sociala avgifter-3 -2 Pensionskostnader -1 -1 Övriga personalkostnader -1 -1Summa -15 -20Summa moderbolaget -15 -20DotterbolagLedande befattningshavare Löner och andra ersättningar-7 -6 Sociala avgifter-1 -1 Pensionskostnader -1 -1Summa -9 -8Övriga anställda Löner och andra ersättningar -114 -140 Sociala avgifter -28 -34 Pensionskostnader -4 -7 Övriga personalkostnader -2 0Summa -150 -182Summa dotterbolag -159 -190Summa koncernen -174 -210
2024
Pierce Group AB (publ) 46
20242023VaravVaravVaravVaravKönsfördelning, koncernenMedelantal kvinnor män Medelantal kvinnor män Dotterbolag i Sverige 64 35% 65%7742% 58%Dotterbolag i Polen 207 54% 46% 257 53% 47%Dotterbolag i Spanien 53 48% 52% 61 46% 54%Summa dotterbolag 325 49% 51% 395 49% 51%Moderbolag 2 -% 100% 3 -% 100%Summa koncernen 327 49% 51% 398 49% 51%Könsfördelning, styrelse och ledande befattningshavareStyrelseledamöter5 20% 80% 6 33% 67%Verkställande direktör och 6 33% 67% 7 29% 71%övriga ledande befattningshavareSumma 11 27% 73% 13 31% 69%Grundlön, Övrig styrelse-RörligPensions-kompensation2024arvodeersättningkostnadoch förmånerSummaStyrelseordförandeHenrik Theilbjørn¹-0,5 -0,4 -0,9StyrelseledamotMattias Feiff² Niklas Jarl³-0,1 -0,1Kenneth Christensen Thomas Schwarz-0,2 -0,2Max Carlsen Lottie Saks-0,4 -0,4Verkställande direktörGöran Dahlin-4,0 -1,3 -0,6 -0,1 -6,0Övriga ledande befattningshavare-7,1 -2,9 -1,1 -0,2 -11,4Summa-12,3 -4,6 -1,7 0,4 -19,0
Rörlig ersättning avser bonus som är relaterat till finansiella mål eller andra fastställda mått. Övriga ersättningar och förmåner avser förmånsbil.
Bestod av 5 personer under 2024.
Pensionskostnader är exklusive särskild löneskatt.
Pensionskostnaderna för en av ledande befattningshavarna som är bosatt utanför Sverige, betalades direkt ut till denne som pensionsersättning.
¹ Rörlig ersättning utgörs av reseersättning.
² 5 månader, avgick maj 2024.
³ 7 månader, tillträdde maj 2024.
6 månader, tillträdde maj 2024 och avgick dec 2024.
Grundlön, Övrig styrelse-RörligPensions-kompensation2023arvodeersättningkostnadoch förmånerSummaStyrelseordförandeHenrik Theilbjørn¹-0,5 -0,3 -0,8StyrelseledamotMattias Feiff Shu Shen Gunilla Spongh²-0,1 -0,1Thomas Schwarz-0,2 0,0 -0,2Max Carlsen Thomas Ekman²-0,1 -0,1Lottie Saks³-0,2 -0,2Verkställande direktörWillem Vos (f.d) 2,6 -0,9 -0,3 -5,3 -9,0Göran Dahlin-2,2 -0,8 -0,5 0,1 -3,6Övriga ledande befattningshavare-6,7 -1,4 -1,6 0,0 -9,7Summa-12,7 -3,5 -2,4 -5,4 -23,9
¹ Rörlig ersättning utgörs av reseersättning.
Pensionskostnader är exklusive särskild löneskatt.
Pensionskostnader betalas ut som pensionsersättning direkt till Willem Vos.
² 5 månader, avgick maj 2023.
³ 7 månader, tillträdde maj 2023.
6 månader, tillträdde juni 2023. Grundlön utgörs av lön intjänad under anställningsperioden 2023. Rörlig ersättning avser bonus som är relaterat till finansiella mål eller andra fastställda mått. Övrig kompensation utgörs av lön under
uppsägningsperioden som kommer att betalas ut fram till mars 2024.
6 månader, tillträdde juni 2023. Rörlig ersättning avser bonus som är relaterat till finansiella mål eller andra fastställda mått. Övriga ersättningar och förmåner avser förmånsbil.
Bestod av 7 personer under 2023.
2024
Pierce Group AB (publ) 47
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
Bolagsstämman 2023 antog nedanstående riktlinjer för ersättning till
ledande befattningshavare att gälla tills vidare, dock längst till och med
årsstämman 2027.
Bakgrund
Dessa riktlinjer gäller för ersättning till koncernens ledande
befattningshavare. Vid tillämpning av dessa riktlinjer ska ledande
befattningshavare anses inkludera verkställande direktör, vice
verkställande direktör (om tillämpligt), och vissa andra
befattningshavare som, från tid till annan, är medlemmar i
koncernledningen.
Dessa riktlinjer har beretts av styrelsens ersättningsutskott.
Ersättningsutskottet har till funktion att bereda frågor som rör
principerna för ersättning och andra anställningsvillkor för ledande
befattningshavare. Baserat på ersättningsutskottets rekommendation
ska styrelsen, när behov av väsentliga ändringar uppstår och minst var
fjärde år, ta fram ett förslag till riktlinjer för beslut av bolagsstämman.
Bolagsstämman ska fatta beslut om sådana förslag. Beslutade riktlinjer
kan ändras genom beslut av andra stämmor än ordinarie bolagsstämma.
Inom ramen för och på basis av dessa riktlinjer ska styrelsen, baserat
på ersättningsutskottets beredning och rekommendationer, årligen
besluta om de specifika ersättningsvillkoren för varje enskild
befattningshavare och fatta andra nödvändiga beslut avseende
ersättning till ledande befattningshavare.
Ersättningsutskottets ledamöter är oberoende i förhållande till
koncernen och ledande befattningshavare. Den verkställande
direktören och övriga ledande befattningshavare är inte delaktiga i
styrelsens hantering av och beslut om ersättningsrelaterade ärenden
om de påverkas av sådana ärenden
Syfte och allmänna ersättningsprinciper
Dessa riktlinjer utgör ett ramverk för styrelsens beslut om ersättning
till ledande befattningshavare för den period riktlinjerna gäller.
Koncernens ersättningsprinciper ska utformas för att säkerställa
ansvarsfulla och hållbara ersättningsbeslut som stödjer Pierces
affärsstrategi, långsiktiga intressen och hållbara affärsmetoder. Pierce
strävar efter att erbjuda en total ersättning som är marknadsmässig,
och därmed gör det möjligt för koncernen att locka till sig och behålla
kvalificerade ledare. Denna ersättnings storlek varierar beroende på
den enskilda individens ansvar och resultat.
Ersättning till ledande befattningshavare kan justeras när detta krävs för
att följa obligatoriska regler i respektive anställningsland, och kan
justeras för att följa etablerad lokal praxis, i den mån det är möjligt
med hänsyn tagen till det övergripande syftet med dessa riktlinjer.
Ersättningens delar
Den ersättning till de ledande befattningshavarna som omfattas av
dessa riktlinjer kan bestå av fast lön, rörlig lön, pension, icke-finansiella
förmåner, samt långsiktiga aktiebaserade incitamentsprogram som
ledande befattningshavare kan delta i.
Principer för fast lön
Den fasta lönen är grunden för den totala ersättningen och ska vara
marknadsmässig, konkurrensmässig och ta hänsyn till befattningens
ansvarsområden samt individens kompetens och resultat. Den fasta
lönen är föremål för årlig översyn.
Principer för rörlig lön
Den rörliga lönen ska vara marknadsmässig, beloppsbegränsad och
kopplad till den fasta lönen. Rörlig lön kan uppgå till maximalt 70
procent av den årliga fasta lönen för varje ledande befattningshavare
(med fast lön åsyftas i detta avseende kontantersättning under året,
exklusive pension, icke-finansiella förmåner och liknande).
Rörlig lön ska baseras på ett antal i förväg fastställda och mätbara
kriterier som syftar till att främja värdeskapande i koncernen på lång
sikt. Dessa kriterier kan till exempel avse försäljning, kassaflöde, EBIT,
avkastning på eget kapital eller liknande viktiga nyckeltal, eller ha med
hållbarhet att göra. Genom att målen för ersättningen till de ledande
befattningshavarna på ett tydligt och mätbart sätt kopplas till Pierces
finansiella och/eller operativa utveckling bidrar kriterierna till
genomförandet av bolagets affärsstrategi, till dess långsiktiga intressen
och till hållbara affärsmetoder.
Rörlig lön till ledande befattningshavare är föremål för årlig översyn
och godkännande av styrelsen. Huruvida kriterierna för tilldelning av
rörlig lön är uppfyllda ska mätas under en period på ett eller flera år, I
vilken utsträckning kriterierna för tilldelning av rörlig lön har uppfyllts
ska utvärderas/fastställas efter utgången av den relevanta mätperioden.
Styrelsens ersättningsutskott är ansvarigt för utvärdering av rörlig lön
till ledande befattningshavare. Styrelsen ska godkänna samtliga
utbetalningar av rörlig lön till ledande befattningshavare.
Rörlig lön är inte pensionsgrundande, om inte annat följer av tvingande
lag eller tillämpliga kollektivavtal.
Koncernen har hittills inte kunnat återkräva rörlig lön på avtalsmässiga
grunder, men framtida program kommer att innehålla möjligheten att
helt eller delvis kräva tillbaka rörlig lön som har utbetalats felaktigt.
Principer för långsiktiga incitamentsprogram
Långsiktiga incitamentsprogram ska vara i form av aktier eller
aktierelaterade finansiella instrument, och främja en balans mellan
kortsiktiga prestationer och långsiktigt tänkande. Långsiktiga
incitamentsprogram ska säkerställa långsiktigt engagemang för Pierces
utveckling. Alla långsiktiga aktie- eller aktiebaserade
incitamentsprogram ska godkännas av bolagsstämman.
Principer för uppsägning och avgångsvederlag
Vid uppsägning av anställning från Pierces sida ska uppsägningstiden
vara marknadsmässig och inte överstiga 12 månader, och
avgångsvederlaget inte överstiga 6 månader. Om den ledande
befattningshavaren säger upp sin anställning ska inget avgångsvederlag
utgå. Fast lön under uppsägningstiden samt avgångsvederlag, inklusive
ersättning för eventuellt konkurrensåtagande, får inte sammanlagt
överstiga ett belopp motsvarande två års fast lön.
Principer för pension och icke-finansiella förmåner
Pensionsförmåner ska inte uppgå till mer än 30 procent av den fasta
lönen för varje enskild ledande befattningshavare, såvida inte annat
följer av tvingande bestämmelser i tillämpliga kollektivavtal.
Pensionsförmåner ska om möjligt endast vara avgiftsbesmda, om inte
annat följer av tvingande bestämmelser i tillämpliga kollektivavtal.
Icke-finansiella förmåner kan till exempel vara sjukvårdsförsäkringar
och parkeringsplatser. Icke-finansiella förmåner kan utgå till enskilda
eller samtliga ledande befattningshavare och ska vara marknadsmässiga.
Avgifter och andra kostnader relaterade till icke-finansiella förmåner får
2024
Pierce Group AB (publ) 48
inte överstiga 15 procent av årlig fast lön för varje enskild ledande
befattningshavare.
Extraordinära omständigheter
Engångsbetalningar kan göras till enskilda individer under extraordinära
omständigheter när detta bedöms som nödvändigt och har godkänts av
styrelsen. Syftet kan vara att rekrytera eller behålla ledande
befattningshavare som behövs för att säkra genomförandet av
affärsstrategin eller att belöna exceptionella insatser inom ramen för
särskilda projekt, som till exempel rör program för omstruktureringar
och besparingar eller förvärv och sammanslagningar.
Engångsbetalningar får inte uppgå till mer än 100 procent av den fasta
lönen och kan inte göras oftare än en gång per år och mottagare.
Avvikelser från dessa riktlinjer
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå dessa riktlinjer, helt eller delvis,
om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl för sådan avvikelse och en
avvikelse är nödvändig för att tillgodose koncernens långsiktiga
intressen, inklusive dess hållbarhet, eller för att säkerställa koncernens
ekonomiska bärkraft. Riktlinjerna har inte företräde framför tvingande
lagstiftning eller tillämpliga kollektivavtal
Ersättning till styrelsen
Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår arvode enligt
bolagsstämmans beslut. Det årliga arvodet för styrelse- och
kommittéarbete fastställdes enligt bolagsstämmobeslut 2023 till 1,58
(1,51) MSEK. För mer information se sidorna 1621 i
bolagsstyrningsrapporten.
Av arvodet har 100 (100) procent utbetalats under 2024.
Kostnadsförda ersättningar till styrelsen framgår av tabellen ovan.
Ersättningar och villkor för verkställande direktör och
övriga ledande befattningshavare
Ersättning och villkor till verkställande direktör beslutas av styrelsen.
Ersättning till andra ledande befattningshavare beslutas av vd, i vissa fall
efter samråd med styrelseordförande. Ersättningen till vd utgörs av
grundlön, rörlig lön samt pension. Med övriga ledande
befattningshavare i koncernen avses de personer som tillsammans med
vd utgör ledningsgruppen.
Vd:s uppsägningstid är 12 månader vid uppsägning från koncernens sida
och 6 månader om han eller hon själv säger upp sig. Under sina första
12 månaders anställningstid har vd en uppsägningstid på sex månader
vid uppsägning från koncernens sida.
Den rörliga lönen avser bonusar relaterade till finansiella mål eller
andra i förväg fastställda mått. Den ska vara marknadsmässig,
beloppsbegränsad och kopplad till den fasta lönen. Rörlig lön kan uppgå
till maximalt 70 procent av den årliga fasta lönen för varje ledande
befattningshavare (med fast lön åsyftas i detta avseende
kontantersättning under året, exklusive pension, icke-finansiella
förmåner och liknande). Bonusen kostnadsförs för den period den
hänför sig till och utbetalas efterföljande räkenskapsår.
Långsiktiga incitamentsprogram
Vid årets slut hade koncernen två aktiva långsiktiga incitamentsprogram
(LTIP) som riktar sig till vissa ledande befattningshavare och
nyckelpersoner i koncernen.
LTIP 2023/2026
LTIP 2023/2026 är ett incitamentsprogram för företagets vd,
koncernledning och nyckelmedarbetare som ger möjlighet till
prestationsrelaterad tilldelning av aktier. Det godkändes av
bolagsstämman den 16 maj 2023. Programmet kommer att redovisas i
enlighet med IFRS 2, vilket innebär att rätten att tilldelas aktier ska
kostnadsföras som en personalkostnad över intjänandeperioden.
Förutsatt att de fastställda målen uppnås kan högst 950 000 aktier
emitteras till deltagarna till ett teckningspris på 0,00 SEK.
Intjänandeperioden slutar den 16 maj 2026 och deltagarna kommer att
tilldelas stamaktier i enlighet med villkoren för LTIP 2023/2026.
LTIP 2024/2027
LTIP 2024/2027 är ett incitamentsprogram för företagets vd,
koncernledning och nyckelmedarbetare som ger möjlighet till
prestationsrelaterad tilldelning av aktier. Det godkändes av
bolagsstämman den 17 maj 2024. Programmet redovisas i enlighet med
IFRS 2, vilket innebär att rätten att tilldelas aktier ska kostnadsföras
som en personalkostnad över intjänandeperioden. Förutsatt att de
fastställda målen uppnås kan högst 1 025 000 stamaktier emitteras till
deltagarna till ett teckningspris på 0,00 SEK. Intjänandeperioden slutar
den 17 maj 2027 och deltagarna kommer att tilldelas stamaktier i
enlighet med villkoren för LTIP 2024/2027.
Not 9 Finansiella intäkter
Not 10 Finansiella kostnader
² Avser ränteintäkter beräknade enligt effektivräntemetoden.
2024 2023Ränteintäkter¹ ²10 5Nettovinst valutaderivat7 8Valutakursdifferenser12 6Summa28 19¹ Avser ränteintäkter från depositioner samt från fordringar på betalningsleverantörer i enlighet med IFRS 9
2024 2023Räntekostnader¹-2 -3Räntekostnader på leasingskulder-2 -3Övriga finansiella kostnader0 0Summa-5 -6¹ Avser räntekostnader beräknade enligt effektivräntemetoden.
2024
Pierce Group AB (publ) 49
Not 11 Skatt Aktuell skatt 2024 2023Redovisad i rapport över resultatAktuell skatt -2 -2Utländsk skatt Justering avseende tidigare år0 2Summa -2 0Uppskjuten skatt Temporära skillnader -1 -2Obeskattade reserver 0Skattefordran för underskottsavdrag -4 4Summa-4 2Redovisad skatt i resultat räkning-6 2Redovisad i rapport i eget kapitalAktuell skatt Summa
Avstämning av effektiv skattesats2024 2023Resultat före skatt 42 -98Skatt enligt gällande skattesats för moderbolaget 20.6%-9 17Skatteeffekt av:Ej skattepliktiga intäkter 1 0Ej avdragsgilla kostnader -1 -2Schablonintäkt p-fond Justeringar relaterat till tidigare år1 4 Uppskjuten skatt avseende tidigare årÅterföring av uppskjuten skattefordran-4 Aktivering / Ej aktiverat av skattemässiga underskottsavdrag -16Ej aktiverat skattemässigt 6 Effekter hänförliga till byte av funktionell valuta0 0Skillnad i utländska skattesatserRedovisad skatt -6 2Effektiv skattesats-14% 2%
Förändring i skattebas för koncern-Underskotts-Ej avdragsgilltmässiga Leasing-Uppskjuten skattefordranavdragräntenettoövervärdenskuldSumma2023-01-01 3 2 1 6Nettoredovisning mot uppskjuten skatteskuld 0 0Redovisat i resultatet4 0 0 -1 3Redovisat i övrigt totalresultat -1 0 -12023-12-314 3 1 0 8Nettoredovisning mot uppskjuten skatteskuld 0 0Redovisat i resultatet-4 0 0 0 -4Redovisat i övrigt totalresultat -2 0 -22024-12-31 2 0 0 2Immateriella Obeskattade anläggnings-Uppskjuten skatteskuldreservertillgångarSumma2023-01-011 28 29Nettoredovisning mot uppskjuten skattefordran-1 -1Redovisat i resultatet -2 -22023-12-311 26 27Nettoredovisning mot uppskjuten skattefordran0 0Redovisat i resultatet -1 -12024-12-310 25 25
2024
Pierce Group AB (publ) 50
Det finns skattemässiga underskottsavdrag uppgående till 187 (218)
MSEK, motsvarande en skatteeffekt om 39 (45) MSEK. Av dessa avser
70 (91) MSEK, motsvarande en skatteeffekt om 14 (19) MSEK, tidigare
års ej avdragsgilla räntenetto, som kan nyttjas i kommande års
deklarationer om avdragsutrymme finns. Bolaget intar en försiktig
hållning vad gäller redovisning av uppskjuten skatt på tidigare års
underskott och har därför inte valt att redovisa någon uppskjuten
skattefordran i balansräkningen. Utnyttjandet av underskottsavdragen
är inte tidsbegränsat. Tidigare års ej avdragsgilla räntenetto kan nyttjas
som avdragsgillt i kommande sex års deklarationer, om
avdragsutrymme finns.
Not 12 Resultat per aktie
Resultat per aktie före utspädning beräknas genom att det resultat som
är hänförligt till moderföretagets aktieägare divideras med ett vägt
genomsnittligt antal utestående stamaktier under räkenskapsåret.
Koncernens långsiktiga incitamentsprogram kan resultera i utspädning
om lösenkursen för utställda teckningsoptioner är lägre än
marknadspriset för Pierceaktien.
Inga nedskrivningar har gjorts under året. I de balanserade utgifterna
för programvara ingick utgifter för pågående utvecklingsarbete, som
inte är underlag för avskrivning eftersom tillgångarna inte är
färdigställda. Dessa uppgick till 0 (0) MSEK.
Nedskrivningstest
Koncernens immateriella anläggningstillgångar med obestämbar
nyttjandeperiod prövas för nedskrivningsbehov årligen samt när det
finns indikationer på att en nedskrivning kan erfordras. Dessa tillgångar
är goodwill, vissa varumärken samt pågående utvecklingsarbeten.
Goodwill
Koncernens rapporterade goodwill, om 148 (148) MSEK uppstod i
samband med att Pierce Group under år 2014 förvärvade koncernen i
vilken Pierce AB ingick som dotterbolag, samt från förvärvet av IERP
Motobuykers S.L. som skedde under år 2018.
Varumärken
Koncernens varumärken, om 121 (128) MSEK, är hänförlig till Pierce
Groups förvärv av Twenty Distribution AB i maj 2014, en koncern
inom vilken Pierce AB ingick som dotterbolag. Varumärkena är
2024 2023Resultat per aktie före utspädningÅrets resultat (TSEK) 35 886 -96 240Genomsnittligt antal utestående 79 37479 374aktier (tusental)Resultat per aktie 0,45 -1,21före utspädning (SEK)Resultat per aktie efter utspädningÅrets resultat(TSEK)35 886 -96 240Genomsnittligt antal utestående 79 429 79 374aktier efter utspädning (tusental)Resultat per aktie 0,45 -1,21efter utspädning (SEK)
Not 13 Immateriella anläggningstillgångar Balanserade utgifter för Övriga program-immateriella Anskaffningsvärde Goodwill Varumärkenvarortillgångar¹Summa2023-01-01 164 132 98 22 417Internt upparbetade 13 13Omklassificering -8 -8Omräkningseffekter 0 0 -1 1 02023-12-31 164 132 103 23 422Internt upparbetade 1 1Omklassificering 0 0Omräkningseffekter 1 0 3 1 52024-12-31 165 132 108 24 428Avskrivningar och nedskrivning2023-01-01 -3 -49 -19 -71Årets avskrivningar -1 -22 -2 -25Årets nedskrivningar -17 -17Omräkningseffekter 0 1 -1 02023-12-31 -17 -4 -70 -22 -113Årets avskrivningar -7 -23 -1 -31Nedskrivningar Omräkningseffekter 0 -3 -1 -32024-12-31 -17 -10 -96 -24 -147Utgående redovisat värde2023-12-31 148 128 33 1 3102024-12-31 148 121 12 0 281
¹ Övriga immateriella tillgångar avser främst licenser.
2024
Pierce Group AB (publ) 51
grupperade proportionerligt under 24MX, XLMOTO samt Sledstore
och avser produktmärkena, det vill säga de egna varumärkena 24MX,
A9 Racing Oils, Course, Proworks, Raven, Razorback Tires, Ride &
Sons, Sledstore, Snell, Twenty och XLMOTO.
Under det fjärde kvartalet 2023 beslutade koncernen att avveckla några
av de egna varumärken och slå ihop dess produkter med de
återstående varumärkena. Värdet av dessa varumärken kommer att
skrivas av till och med det andra kvartalet 2026.
Under det tredje kvartalet 2024 beslutade koncernen att avveckla det
egna varumärket Ride & Sons. På grund av sitt ringa värde skrevs
varumärket av helt under samma kvartal.
Nedskrivningsprövning
Värdena på de immateriella tillgångarna goodwill och varumärken med
obestämbar nyttjandeperiod, samt de pågående utvecklingsarbetena, är
fördelade enligt nedanstående tabell och utgör utgångspunkten för
nedskrivningstestet.
Eventuellt nedskrivningsbehov fastställs varje år genom att beräkna
nyttjandevärdet för varje minsta kassagenererande enhet, vilket
sammanfaller med koncernens segment. Nyttjandevärdet jämförs sedan
med det redovisade värdet.
Varje segments nyttjandevärde baseras på segmentets uppskattade
framtida fria kassaflöden, diskonterade till nuvärde med en vägd
kapitalkostnad före skatt. Beräkningen av de framtida kassaflödena
grundas i de kommande 10 (10) årens strategiska plan som fastställts av
koncernledningen. Sedan 2022 använder Pierce en prognosperiod på
10 år för att avspegla värdet på den förväntade tillväxten, över
marknadstillväxten, efter den inledande femårsperioden. Istället för en
högre evighetstillväxttakt efter femårsperioden, gör Pierce
bedömningen att en avtagande tillväxttakt mellan år sex och år tio ger
ett mer representativt och tillförlitligt estimat. De mest väsentliga
bedömningarna och antagandena avser prognoser för
omsättningstillväxt, rörelsemarginal, kapitalbindning och investeringar.
Vid diskontering av de framtida kassaflödena har den vägda
kapitalkostnaden före skatt använts. Den vägda kapitalkostnaden har
beräknats med hjälp av CAPM och är baserad på koncernens
nuvarande kapitalstruktur och riskprofil.
De nedskrivningstest som genomfördes med ovanstående antaganden
2023 visade att nedskrivningsbehov förelåg i segmentet Övrigt. Det
beräknade nyttjandevärdet, 36 MSEK, för segmentet Övrigt indikerade
att värdet understeg det bokförda värdet 52 MSEK. En nedskrivning av
goodwill hänförlig till segmentet Övrigt gjordes därför med 17 MSEK,
vilken påverkade av- och nedskrivningar under det fjärde kvartalet
2023.
De nedskrivningstest som genomfördes med samma antaganden 2024
visade att det inte förelåg något nedskrivningsbehov i något segment.
Känslighetstestet med en ökning av diskonteringsräntan med 1 (1)
procentenhet, en minskad rörelsemarginal om 3 (3) procentenheter,
eller en minskad omsättningstillväxt med 3 (3) procentenheter innebar
ingen nedskrivning i något av segmenten.
Not 14 Materiella anläggningstillgångar
Inga nedskrivningar har rapporterats under innevarande eller
föregående år.
Fördelning av goodwill2024 2023Offroad88 88Onroad54 54Övrigt6 6Summa148 148Fördelning av varumärken2024 2023Offroad73 79Onroad28 29Övrigt20 21Summa121 128
Sammanfattning av väsentliga parametrar (%)2024 2023OffroadPrognosperiod (år) 10 10Diskonteringsränta (%)12,8% 14,0%Genomsnittlig årlig tillväxtefter prognosperioden (%)2,0% 2,0%OnroadPrognosperiod (år) 10 10Diskonteringsränta (%)12,8% 14,0%Genomsnittlig årlig tillväxtefter prognosperioden (%)2,0% 2,0%ÖvrigtPrognosperiod (år) 10 10Diskonteringsränta (%)12,8% 14,0%Genomsnittlig årlig tillväxtefter prognosperioden (%)2,0% 2,0%
Inventarier, Anskaffningsvärdeverktyg och installationer2023-01-01 44Årets anskaffningar 3Försäljningar/ utrangeringar -2Omräkningseffekter 52023-12-31 50Årets anskaffningar 5Försäljningar/ utrangeringar 0Omklassificering Omräkningseffekter 12024-12-31 56Avskrivningar2023-01-01 -28Årets avskrivningar -6Försäljningar/ utrangeringar 2Omräkningseffekter -32023-12-31 -35Årets avskrivningar -6Försäljningar/Omklassificering Omräkningseffekter -12024-12-31 -41Utgående redovisat värde2023-12-31 152024-12-31 15
2024
Pierce Group AB (publ) 52
Not 15 Nyttjanderättstillgångar
Koncernen stängde den fysiska butiken i Sverige den 31 december
2023. Den totala kostnaden för stängningen, 1 MSEK exklusive
avgångsvederlag till personalen, ingår i posten ”Avslutade avtal” i
tabellen ovan.
Inga nedskrivningar har rapporterats under innevarande eller
föregående år.
Lokaler
Koncernen hyr lagerlokaler och kontorsbyggnader i Polen samt
kontorsbyggnader i Sverige och Spanien. Leasingavgifterna justeras
årligen i förhållande till konsumentprisindex. Den fastställda avtalstiden
då avtalen inte är uppsägningsbara varierar från kontrakt till kontrakt,
men ligger ofta mellan 1 och 5 år, med möjlighet att förlänga
hyresperioden. Vid fastställande av leasingperioden inkluderas
förlängningsmöjligheten endast om det bedöms som rimligt säkert att
förlängning kommer att ske. Leasingperioden omprövas om en
betydelsefull händelse skulle inträffa eller om omständigheterna på ett
betydande sätt skulle förändras.
Inventarier och utrustning
Huvuddelen av den hyrda utrustningen är IT-utrustning samt truckar
till distributionslagret. Den fastställda avtalstiden då avtalen inte är
uppsägningsbara är mellan 1 och 5 år. I vissa av avtalen har koncernen
möjlighet att köpa tillgångarna vid kontraktets utgång.
Ett av de större leasingavtalen i det polska dotterbolaget är tecknat i
EUR, vilket innebär att kassaflöden är i EUR. Redovisningsmässigt
innebär detta avtal att en förändring i valutakursen för EUR i
förhållande till PLN vid en given tidpunkt kommer att påverka
leasingskulden i samband med omvärdering av densamma, medan den
underliggande nyttjanderättstillgångens värde inte förändras. Därutöver
är majoriteten av leasingavtalen i Pierce AB tecknade i SEK, vilket
innebär att de relaterade leasingskulderna omvärderas till
dotterbolagets funktionella valuta EUR.
Valutakursdifferenser avseende ovan redovisas netto som finansiella
poster.
För löptidsanalys avseende leasingskulderna se not 24 Finansiella
risker.
Anskaffningsvärde Lokaler Inventarier Summa 2023-01-01126 11 137Tillkommande avtal 8 1 9Omvärderingar av avtal 6 0 6Avslutade avtal -11 -3 -14Omräkningseffekter15 0 152023-12-31143 10 154Tillkommande avtal 21 1 21Omvärderingar av avtal 8 0 8Avslutade avtal -1 -1Omräkningseffekter3 1 42024-12-31174 11 185Avskrivningar 2023-01-01-72 -5 -77Årets avskrivningar-25 -2 -27Avslutade avtal 10 3 12Omräkningseffekter-8 -1 -92023-12-31-96 -4 -100Årets avskrivningar-27 -2 -29Avslutade avtal 1 1Omräkningseffekter-2 -1 -32024-12-31-125 -6 -131Utgående redovisat 2023-12-31 47 6 532024-12-3149 5 54
Leasing-skuld2023-01-0165Tillkommande avtal 9Omvärderingar av avtal 6Avslutade avtal -2Omräkningseffekter4Räntekostnader på leasingskulder3Leasingavgifter -312023-12-3155Tillkommande avtal 20Omvärderingar av avtal 6Avslutade avtal 0Omräkningseffekter1Räntekostnader på leasingskulder2Leasingavgifter -312024-12-3152
Belopp redovisade i rapport
över resultat2024 2023Kostnader relaterade till skuldförda leasingavtal: Avskrivning nyttjanderättstillgångar-29 -27 Räntekostnader på leasingskulder-2 -3Kostnader relaterade till: Korttidsleasingavtal -1 Tillgångar av lågt värde 0 0 Variabla leasingavgifter -11 -8Summa -42 -40Belopp redovisade i rapport över kassaflöde2024 2023Betalningar relaterade till skuldförda leasingavtal: Amortering av leasingskuld -29 -28 Räntekostnader på leasingskulder -2 -3Kostnader relaterade till: Korttidsleasingavtal -1 Tillgångar av lågt värde 0 0 Variabla leasingavgifter -11 -8Summa -42 -40
2024
Pierce Group AB (publ) 53
Not 16 Varulager
Returrättigheterna avser den del av Kostnad för sålda varor som har
bokförts som en tillgång på grund av kundernas returrätt, det vill säga
den del av intäkten från avtal med kunder som är osäker vid
försäljningen eftersom koncernen erbjuder 60 dagars öppet köp. Se
vidare not 3 Intäkter.
Not 17 Förutbetalda kostnader och upplupna
Not 18 Likvida medel
Not 19 Koncernbolag
Moderbolagets, Pierce Group AB, innehav i direkta och indirekta dotterbolag som omfattas av koncernredovisningen framgår av nedanstående
tabell:
Not 20 Eget kapital
Aktiekapital
Per den 31 december 2024 uppgick det nominella värdet av de
utestående stamaktierna till 0,02 (0,02) SEK.
Innehavare av stamaktier har rösträtt vid bolagsstämman med en röst
per aktie. Samtliga aktier är fullt betalda och inga aktier är reserverade
för överlåtelse. Inga aktier innehas av bolaget självt eller dess
dotterbolag, förutom C-aktier som beskrivs nedan.
Emission av C-aktier
Den 14 mars 2024 registrerades totalt 950 000 C-aktier genom en
riktad nyemission som syftade till att säkerställa den prestations-
relaterade tilldelningen av aktier till deltagarna i incitaments-
programmet LTIP 2023/2026. C-aktierna ger innehavaren en tiondels
röst per aktie men ingen rätt till utdelning. Eftersom alla företagets
emitterade C-aktier är förvaltarregistrerade kan de 95 000 röster de
berättigar till inte användas vid en bolagsstämma.
Den 31 december 2024 bestod aktiekapitalet av 79 374 100 stamaktier
med en röst per aktie och 950 000 C-aktier med en tiondels röst per
aktie, sammantaget 80 324 100 aktier och 79 469 100 röster.
Övrigt tillskjutet kapital
Övrigt tillskjutet kapital utgörs av kapital tillskjutet av Pierce Groups
ägare i form av överkurs vid nyemission, teckningsoptionspremier samt
aktieägartillskott.
Långsiktiga incitamentsprogram
Vid utgången av räkenskapsåret hade koncernen två pågående program.
LTIP 2023/2026
LTIP 2023/2026 är ett incitamentsprogram för företagets VD,
koncernledning och nyckelmedarbetare som ger möjlighet till
prestationsrelaterad tilldelning av aktier. Förutsatt att de fastställda
målen uppnås kan högst 950 000 stamaktier emitteras till deltagarna till
ett teckningspris på 0,00 SEK. Om samtliga mål skulle nås och alla
aktierna skulle tilldelas deltagarna skulle det innebära en utspädning om
cirka 10 procent baserat på det totala antalet stamaktier i
moderbolaget.
LTIP 2024/2027
LTIP 2024/2027 är ett incitamentsprogram för företagets VD,
koncernledning och nyckelmedarbetare som ger möjlighet till
prestationsrelaterad tilldelning av aktier. Det godkändes av
bolagsstämman den 17 maj 2024. Förutsatt att de fastställda målen
uppnås kan högst 1 025 000 stamaktier emitteras till deltagarna till ett
teckningspris på 0,00 SEK. Om samtliga mål skulle nås och alla aktierna
² Nedskrivning inkluderar kassering av produkter samt förändringar i avsättning för överlager. Under 2024 var
återföringen av avsättning för överlager högre än kostnaden för kassering av produkter.
31 dec 31 dec2024 2023Handelsvaror¹309 284Returrättigheter7 4Varor på väg104 56Summa419 344Årets nedskrivning av lagret²8 -49¹ Varor för återförsäljning inkluderar innevarande år föråldrade avsättningar för lager
Tabell 20
intäkter31 dec 31 dec2024 2023Förutbetalda kostnader avseende: Hyreskostnader-1 0 Försäkringspremier1 0 Marknadsföring1 1 IT-kostnader3 2Övriga poster3 2Summa 6 5
31 dec 31 dec2024 2023Banktillgodohavanden och kassamedel297 222Redovisat värde297 222
Andel31 dec 31 decBolag Org.nr. Säte 2024 2023Pierce Group AB (publ) 556967-4392 Stockholm, SverigeModerbolag ModerbolagPierce AB 556763-1592 Stockholm, Sverige 100% 100%PDC Logistics Sp. Z o.o. KRS 0000564802 Szczecin, Polen 100% 100%Pierce ECOM SSC, S.L UNIPERSONALB-67547497 Barcelona, Spanien 100% 100%
Antal aktier2023-01-0179 374 100Nyemission2023-12-3179 374 100NyemissionEgna aktier950 000,002024-12-3180 324 100
2024
Pierce Group AB (publ) 54
skulle tilldelas deltagarna skulle det innebära en utspädning om cirka 1
procent baserat på det totala antalet stamaktier i moderbolaget.
Omräkningsreserv
Omräkningsreserven innefattar de valutakursdifferenser som uppstår
vid omräkning av finansiella rapporter från verksamheter som har
upprättat sina finansiella rapporter i en annan funktionell valuta än den
valuta som koncernens finansiella rapporter presenteras i. Koncernen
presenterar sina finansiella rapporter i svenska kronor. Ackumulerade
omräkningsdifferenser redovisas i resultaträkningen vid försäljning av
utländska rörelser.
Not 21 Långfristiga skulder till kreditinstitut
Koncernen hade vid utgången av räkenskapsåret 2024 inga långfristiga
skulder till kreditinstitut. Se not 24 Finansiella risker för
odiskonterade belopp samt mer information avseende innevarande och
föregående räkenskapsår.
Not 22 Kreditfacilitet
åtaganden relaterade till den beviljade kreditfaciliteten och
osäkerhetsfaktorerna i fråga om utnyttjandet av den, se avsnittet
”Risker och osäkerhetsfaktorer” på sidan 32.
Not 23 Upplupna kostnader och förutbetalda
intäkter
Not 24 Finansiella risker
Koncernen utsätts genom sin verksamhet för olika slags finansiella
risker: kreditrisk, marknadsrisker (ränterisk, valutarisk och annan
prisrisk), samt likviditetsrisk och finansieringsrisk. Koncernens
övergripande riskhantering fokuserar på att minimera potentiella
ogynnsamma effekter på koncernens resultat och finansiella ställning.
Koncernens finanspolicy, som har antagits av styrelsen, omfattar
övergripande riskhantering och principer inom specifika områden
såsom kreditrisk, likviditetsrisk, finansieringsrisk samt valutarisk.
Finanspolicyn omfattar koncernens riskhantering avseende identifiering,
utvärdering och uppföljning av risker. De risker som vid en samlad
bedömning av möjlig påverkan, sannolikhet och konsekvens bedöms
kunna ge störst negativ effekt för koncernen prioriteras.
Koncernens övergripande mål för hanteringen av finansiella risker är
följande:
Säkerställa koncernens långsiktiga finansieringsbehov genom att
hantera låneförfallotidpunkter och refinansiering av dessa lån.
Säkerställa tillfälliga kortsiktiga likviditetsbehov till följd av
säsongsvariationer.
Ränterisker avseende lån och likvida medel.
Valutarisker avseende operativa flöden och nettotillgångar i
dotterbolag med annan funktionell valuta än SEK.
Kreditrisker hänförliga till finansiella aktiviteter.
Kreditrisk
Kreditrisk är risken att koncernens motpart i ett finansiellt instrument
inte kan fullgöra sin skyldighet och därigenom förorsakar koncernen en
finansiell förlust. Koncernens kreditrisk uppstår i första hand genom
fordringar på betalningsleverantörer samt vid placering av likvida
medel.
Kreditrisk i fordringar på betalningsleverantörer
Koncernen har fastställda riktlinjer för att säkra betalning av sålda
produkter och tjänster. Då kundbetalningar garanteras via
betalningslösningar inom e-handel utgör kreditrisk inte någon väsentlig
risk för koncernen. Försäljningen sker i allt väsentligt via
betalningsleverantörer som står kreditrisken. Enbart en oväsentlig del
av den totala försäljningen faktureras till kund med betalning direkt till
Pierce. Viss koncentration av kreditrisk uppstår i det löpande
betalningsflödet från betalningsleverantörer, genom att kundernas
betalningar via betalningsleverantören når koncernen inom 18 dagar
efter att kunden har betalat eller varorna har levererats. Antal dagar
varierar beroende på betalningsleverantör.
Kreditrisken, som bedöms individuellt enligt en ratingmetod för
samtliga betalningsleverantörer, bedöms inte vara väsentlig. När
reserveringar för förväntade kreditförluster görs beaktas tillgänglig
information om framtida händelser. Huvuddelen av koncernens
fordringar på betalningsleverantörer utgörs av fordringar på Adyen och
PayPal. Av koncernens totala utestående fordringar på kunder
respektive betalningsleverantörer utgjorde fordringar på
betalningsleverantörer 100 (100) procent.
Om betalningsleverantören inte har ett officiellt kreditbetyg använder
Pierce BBB enligt Standard & Poor som kreditbetyg. Fordringar på
betalningsleverantörer som har korta kredittider och där merparten
betalas redan vid orderläggningen bedöms samtliga vara i stadie 1.
Detta innebär att en eventuell förlustreserv redovisas motsvarande den
förväntade förlusten på den återstående löptiden.
Av fordringar till betalningsleverantörer var 100 (100) procent ej
förfallna eller förfallna sedan mindre än 30 dagar. Det finns inga
nedskrivningar av förväntade kreditförluster relaterade till
betalningsleverantörer.
Omräkningsreserv2024 2023Vid årets början10 5Årets förändring3 5Vid årets utgång12 10För risker relaterade till koncernens efterlevnad av finansiella
31 dec 31 dec2024 2023Total ram inom kreditfacilitet150 150 Onyttjad kreditfacilitet 150 150
31 dec 31 dec2024 2023Upplupna kostnader avseende:Varukostnader89 42Försäljning15 11Personal26 42Konsulter3 2Revision1 2Övriga poster5 4Summa139 103
2024
Pierce Group AB (publ) 55
Kreditkvaliteten hos fordringar som inte är förfallna sedan mer än 30
dagar bedöms vara god, baserat på historiskt låga kundförluster och
med beaktande av framtidsfaktorer. De principer som tillämpas på
kreditförluster av kundfordringar är att reserveringar görs för samtliga
fordringar som har förfallit sedan mer än 60 dagar månadsvis.
Förlustreserveringen för förväntade kreditförluster relaterade till andra
fordringar uppgick till 0 (0) MSEK.
Kreditrisk i likvida medel
Likvida medel är placerade på olika bankkonton, i huvudsak i Nordea
som har kreditbetyg AA enligt Standard & Poor. Kreditrisken som
baseras på en klassificeringsmetod bedöms vara obetydlig. Den totala
kreditrisken anses inte överstiga bokförda värden för koncernens
finansiella instrument.
Marknadsrisk
Marknadsrisk är att risken för att verkligt värde eller framtida
kassaflöden från ett finansiellt instrument varierar på grund av
förändringar i marknadspriser. Marknadsrisker indelas av IFRS i
valutarisker, ränterisker och andra prisrisker. De marknadsrisker som
påverkar koncernen utgörs främst av ränterisker och valutarisker.
Ränterisk
Med ränterisk avses risken att finansiella intäkter och kostnader samt
värdet på finansiella instrument kan fluktuera på grund av förändringar i
marknadsräntor. Ränterisker kan leda till förändringar i
marknadsvärden och kassaflöden samt fluktuationer i Pierces resultat.
Koncernens huvudsakliga exponering för ränterisk är hänförlig till
skulder med rörlig ränta.
Enligt koncernens policyer kan Pierce ingå avtal eller göra andra
arrangemang för att säkra sin ränteriskexponering i enlighet med av
styrelsens antagna policyer. Koncernen säkrar inte sin ränteexponering.
Pierce har en kreditfacilitet på 150 MSEK som inte utnyttjades vid
utgången av perioden eller under räkenskapsåret eftersom likviditeten
var god.
Givet de räntebärande skulder som löper med rörlig ränta per
balansdagen skulle en förändrad marknadsmässig räntenivå med +/-5
procentenheter påverka årets resultat och eget kapital med -/+ ()
MSEK före skatt.
Koncernens räntebärande skulder vid utgången av räkenskapsåret
fördelar sig enligt nedan:
Valutarisk
Valutarisk är risken för att verkligt värde eller framtida kassaflöden från
ett finansiellt instrument varierar på grund av förändring i utländska
valutakurser, vilket kan leda till negativa effekter på koncernens
finansiella rapporter. Den främsta exponeringen uppstår när
koncernbolag har inköp och försäljning i andra valutor än respektive
bolags funktionella valuta (transaktionsexponering). Transaktioner i
utländsk valuta omräknas till den funktionella valutan till valutakursen
på transaktionsdagen.
Valutariskexponering uppstår även i de fall dotterbolagens funktionella
valuta är en annan än koncernens rapporteringsvaluta (SEK).
Valutariskexponering uppstår då vid omräkning av dotterbolagens
resultat och nettotillgångar i utländsk valuta till SEK
(omräkningsexponering), varvid utgångspunkten är valutakursen på
balansdagen.
Transaktionsexponering relaterad till betalningsflöden
Valutarisk relaterad till förändringar i förväntade och kontrakterade
betalningsflöden förekommer i koncernen. En betydande del av
koncernens inköp görs i utländsk valuta och är därmed utsatt för
valutarisker. Koncernen innehar valutaderivat som syftar till att
reducera resultat- och kassaflödeseffekter hänförliga till kraftiga
svängningar hos vissa valutapar, däribland EUR/USD.
Transaktionsexponering (%)
Känslighetsanalysen ovan baseras på en omräkning av koncernbolagens
försäljning och kostnader i respektive valuta och visar effekterna på
resultat före skatt vid +/-5 procents förändring av valutakurserna
gentemot SEK per balansdagen. Den mest betydande
valutaexponeringen avser relationen EUR/USD. Koncernen använder
sig av valutaderivat i syfte att reducera resultat- och kassaflödeseffekter
hänförliga till kraftiga fluktuationer hos vissa valutapar, däribland
EUR/USD. Effekten på eget kapital är densamma, och inkluderar
effekten av valutaderivat.
Transaktionsexponering relaterad till finansiella instrument
Valutarisk relaterad till finansiella instrument avser främst likvida medel,
leverantörsskulder samt upplupna kostnader, där en väsentlig del av
posterna redovisas i annan valuta än respektive dotterbolags
funktionella valuta.
Känslighetsanalysen nedan baseras på en omräkning av koncernens
finansiella instrument i respektive valuta och visar hur resultatet före
skatt skulle påverkas vid +/-5 procents förändring av valutakursen
gentemot EUR per balansdagen. Effekten på eget kapital är densamma.
2024 2023Skulder till kreditinstitut (Lånefacilitet) 0Skulder till kreditinstitut (Checkräkningskredit)Leasingskulder52 55Summa 52 55
2024 2023RörelseintäkterEUR 56% 57%SEK14% 15%USD0% 1%NOK10% 10%PLN5% 4%Annan valuta15% 14%Summa 100% 100%RörelsekostnaderEUR 50% 45%SEK22% 24%USD13% 16%NOK0% 0%PLN10% 9%Annan valuta5% 5%Summa 100% 100%Känslighetsanalys +/- 5%EUR+/- 5 +/- 6USD-/+ 10 -/+ 13NOK+/-8 +/-8PLN-/+ 3 -/+ 5
2024
Pierce Group AB (publ) 56
Omräkningsexponering
Omräkningsexponering är den exponering som uppstår vid
omräkningen av resultat och nettotillgångar i dotterbolag vilkas
funktionella valuta skiljer sig från koncernens rapporteringsvaluta (SEK).
Omräkningsexponeringen avser valutorna PLN och EUR.
Känslighetsanalysen nedan baseras på en omräkning av koncernens
dotterbolags resultat och nettotillgångar och visar hur koncernens
övriga totalresultat och eget kapital skulle påverkas av en förändring i
SEK per balansdagen.
Likviditetsrisk
Likviditetsrisk är risken för att koncernen får svårigheter att fullgöra de
förpliktelser som sammanhänger med finansiella skulder och andra
betalningsåtaganden. Koncernens likviditetsrisk uppstår främst i
samband med verksamhetens säsongsvariationer. Eftersom varulagret
byggs upp baserat på förväntad framtida försäljning betalas inköpen ofta
innan försäljningsinkomsterna erhålls. Detta innebär att tidpunkten för
utflödet av pengar för inköp av varor inte överensstämmer med
tidpunkten för inflödet av likvida medel hänförliga till försäljningen,
vilket leder till en likviditetsrisk.
E-handel kännetecknas av försäljningsökningar under vissa perioder,
exempelvis under det fjärde kvartalets kampanjer för Black Week och
jul. Inför sådana perioder ökar normalt inköpen och därmed varulagret.
Om Pierces försäljning påverkas negativt eller avbryts under sådana
perioder kan effekten på likviditeten och möjligheterna att nå
lönsamhetsmål för koncernen bli mer betydande än under andra
perioder.
Pierces likviditetssituation påverkas också av de kreditvillkor som dess
leverantörer erbjuder. Om Pierces leverantörer erbjuder Pierce en
kortare betalningsperiod kan det påverka koncernens likviditet
negativt.
Likviditetsrisken mildras med hjälp av antagna riktlinjer avseende
löpande kortsiktiga prognoser, som görs varje vecka, och långsiktiga
prognoser, som syftar till att säkerställa att koncernen har en
tillfredsställande likviditetsreserv. Koncernens likviditetsreserv
omfattas av kreditfaciliteten på 150 MSEK.
Den totala likviditetsreserven vid utgången av 2024 bestod av likvida
medel om 297 MSEK samt outnyttjad del av kreditfaciliteten om 150
MSEK. För risker relaterade till koncernens efterlevnad av finansiella
åtaganden relaterade till den beviljade kreditfaciliteten och
osäkerhetsfaktorerna i fråga om utnyttjandet av den, se avsnittet Risker
och osäkerhetsfaktorer på sidan 32.
Koncernens kontraktsenliga och odiskonterade räntebetalningar och
återbetalningar av finansiella skulder framgår av tabellen nedan.
Finansiella instrument med rörlig ränta har beräknats med den
räntesats som gällde på balansdagen. Betalning av skulder har
inkluderats i den period då återbetalning tidigast kan krävas.
Skulder till kreditinstitut avser kreditfaciliteten, vilken Pierce i enlighet
med ramavtalet har förlängt till mars 2026.
Finansieringsrisk
Med finansieringsrisk avses risken för att koncernen inte kan erhålla
finansiering, eller erhåller finansiering till väsentligt sämre villkor, vilket
medför risk för att inte kunna göra önskade investeringar eller möta
betalningsförpliktelser som en följd av otillräcklig likviditet. Behovet av
finansiering ses regelbundet över av koncernledningen och styrelsen
för att säkerställa finansiering av koncernens expansion och
investeringar.
Risken hanteras genom en finanspolicy avseende finansiella motparter.
Vidare minskas finansieringsrisken genom en strukturerad
finansieringsprocess som inleds i god tid innan behovet uppkommer.
För större lån påbörjas processen senast 6 månader före förfallodagen.
För risker relaterade till koncernens efterlevnad av finansiella
åtaganden relaterade till den beviljade kreditfaciliteten, se avsnittet
Risker och osäkerhetsfaktorer på sidan 32.
Känslighetsanalys +/- 5%2024 2023SEK-/+ 2 -/+ 2EURN/A N/AUSD-/+ 2 -/+ 1NOK-/+ 1 -/+ 1PLN-/+ 1 -/+ 2GBP-/+ 0 -/+ 1CNY-/+ 2 -/+ 1
Känslighetsanalys +/- 5%2024 2023EUR +/- 1 +/- 1PLN +/- 1 +/- 1
Löptidsanalys, 2024<6 mån 6-12 mån 1-3 år 3-5 år >5 år SummaSkulder till kreditinstitut (kreditfacilitet) 1 0 0 2Leasingskulder 17 15 18 10 61Leverantörsskulder 111 111Övriga skulder¹ 12 12Upplupna kostnader 110 3 0 0 113Summa 250 19 18 10 298¹ Finansiella skulder inom övriga skulder avser avsättning för kundreturer.Löptidsanalys, 2023<6 mån 6-12 mån 1-3 år 3-5 år >5 år SummaSkulder till kreditinstitut (obligationslån) 1 0 1 2Leasingskulder 17 15 30 3 65Leverantörsskulder 81 0 0 81Övriga skulder¹ 8 8Upplupna kostnader 57 2 1 0 60Summa 164 17 32 4 217¹ Finansiella skulder inom övriga skulder avser avsättning för kundreturer.
2024
Pierce Group AB (publ) 57
Kapitalförvaltning
Koncernens målsättning är att ha en god finansiell ställning, som bidrar
till att bibehålla investerares, kreditgivares och marknadens förtroende,
samt utgöra en grund för fortsatt utveckling av verksamheten och ge
en tillfredsställande avkastning till aktieägarna över tid.
Pierce har en kreditfacilitet hos en av de större svenska bankerna på
upp till 150 MSEK, vilken inte utnyttjades vid utgången av perioden.
Kreditfaciliteten är bland annat föremål för vissa finansiella kovenanter
som belånings- och räntetäckningsgrad. Per den 31 december 2024
bröt Pierce inte mot kovenantvillkoren enligt de nuvarande avtalen om
kreditfaciliteten. Kovenanterna rapporteras kvartalsvis.
Kapital definieras som totalt eget kapital och uppgick till 666 (627)
MSEK.
Not 25 Finansiella instrument
Koncernen har inga finansiella tillgångar eller skulder som har kvittats i
redovisningen eller som omfattas av ett rättsligt bindande avtal om
kvittning.
Värdering till verkligt värde
Finansiella instrument värderade till verkligt värde klassificeras utifrån
verkligt värdehierarkin. De olika nivåerna definieras enligt följande:
Nivå 1: Noterade priser (ojusterade) på aktiva marknader för
identiska tillgångar eller skulder.
Nivå 2: Andra observerbara indata för tillgången eller skulder än
noterade priser inkluderade i nivå 1, antingen direkt (som
prisnoteringar) eller indirekt (härledda från prisnoteringar).
Nivå 3: Indata för tillgången eller skulden som inte baseras
observerbara marknadsdata (icke observerbara indata).
Valutaderivat är det enda instrument som redovisas till verkligt värde
via resultaträkningen. Övriga finansiella instrument värderas till
upplupet anskaffningsvärde i balansräkningen, vars redovisade värden i
allt väsentligt överensstämde med det verkliga värdet.
Vid utgången av räkenskapsåret 2024 uppgick det verkliga värdet av
valutaderivat till 2 (-1) MSEK. Valutaderivat klassificerades som
kortfristiga skulder (tillgångar) vid utgången av räkenskapsåret.
Beräkning av verkligt värde
Verkligt värde är det pris som vid värderingstidpunkten skulle erhållas
vid försäljning av en tillgång eller betalas vid överlåtelse av en skuld
genom en ordnad transaktion mellan marknadsaktörer.
Finansiella tillgångar
Det redovisade värdet för långfristiga fordringar bedöms vara en rimlig
approximation av det verkliga värdet.
Räntebärande skulder
Räntebärande skulder löper med marknadsränta, vilket innebär att
diskontering inte görs då det redovisade värdet bedöms utgöra en
rimlig approximation av det verkliga värdet.
Kortfristiga fordringar och skulder
För kortfristiga fordringar och skulder, som exempelvis fordringar på
betalningsleverantörer och leverantörsskulder, anses det redovisade
värdet vara en rimlig uppskattning av det verkliga värdet.
Valutaderivat
Värdering av valutaderivat sker utifrån officiella marknadsdata avseende
valutakurser. Orealiserade valutaderivat värderas i samband med
månadsbokslut för att återspegla den vinst eller förlust som skulle
uppstå om dessa realiserades baserat på de valutakurser som förelåg
vid aktuell balansdag.
Not 26 Kassaflödesanalys
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet
31 dec 31 dec2024 2023TillgångarVärderade till upplupet anskaffningsvärde Finansiella anläggningstillgångar6 311 4 Fordringar på betalningsleverantörer Likvida medel 297 222Värderade till verkligt värde viaresultaträkningen Valutaderivat2 Summa redovisade värden316 230SkulderVärderade till upplupet anskaffningsvärde Skulder till kreditinstitut Leverantörsskulder111 81 Upplupna kostnader113 60 Leasingskulder52 55 Övriga skulder¹ 12 8Värderade till verkligt värde viaresultaträkningen Valutaderivat 1Summa redovisade värden288 204
¹ Finansiella skulder inom övriga skulder avser avsättning för kundreturer.
2024 2023Av- och nedskrivningar66 75Förändring i avsättningar3 2Övrigt0 46Summa69 122
2024
Pierce Group AB (publ) 58
Förändring av skulder hänförliga till finansieringsverksamheten
Not 27 Ställda säkerheter
Ställda säkerheter vid utgången av 2023 avsåg lämnade depositioner.
Under 2024 har bolaget redovisat en bankgaranti avseende ett nytt
kontor, vilken har placerats på ett låst konto hos Nordea.
Not 28 Eventualförpliktelser
Koncernbolaget Pierce AB har lämnat en moderbolagsgaranti till en
hyresvärd i Polen motsvarande fyra månadshyror avseende dess
dotterbolag PDC Logistics Sp. z o.o:s fullgörande av hyresbetalningar.
Pierce AB har även lämnat en bankgaranti avseende PDC Logistics Sp. z
o.o:s fullgörande av hyresbetalningar.
Övriga garantier inkluderar bankgarantier vilka avser betalningsgaranti
för import av varor till Norge samt för tullmyndighetstjänster
relaterade till import av varor i form av motorcykeltillbehör.
¹ Posten avser kortfristiga skulder till kreditinstitut samt aktieägarlån vid respektive års utgång.
² Posten avser långfristiga skulder till kreditinstitut vid respektive års utgång.
Kortfristiga Långfristiga Leasing-skulder¹skulder²skulderSumma2023-01-01 -1 65 64Årets kassaflöden avseende: Finansieringsverksamheten -28 -28Den löpande verksamheten -2 -3 -5Ej kassaflödespåverkade förändringar avseende:Förändringar i leasingskulder 21 21Kapitaliserade lånekostnader 2 2Upplupna räntekostnader och finansiella kostnader 0 0Omräkningseffekter 2023-12-31 0 55 54Årets kassaflöden avseende: Finansieringsverksamheten -29 -29Den löpande verksamheten -2 -2 -4Ej kassaflödespåverkade förändringar avseende:Förändringar i leasingskulder 29 29Kapitaliserade lånekostnader2 2Upplupna räntekostnader och finansiella kostnader0 0Omräkningseffekter 2024-12-31 0 52 52
31 dec 31 dec2024 2023Till kreditinstitut för koncernens egna skulder och avsättningarSpärrade bankmedel 2 Depositioner 3 3Summa5 3
31 dec 31 dec2024 2023Dotterbolagens skulder och avsättningar till leasegivareGarantier11 10Dotterbolagens skulder och avsättningar till bankGarantier8 8Övriga garantier3 3Summa22 21
2024
Pierce Group AB (publ) 59
Not 29 Transaktioner med närstående
En förteckning över koncernens helägda dotterbolag, vilka även är de
bolag som är närstående till moderbolaget, finns i not 19
Koncernbolag.
Prestationsbaserat aktieprogram
Koncernen har två prestationsbaserade aktieprogram som ett led i ett
incitamentsprogram riktat till vissa ledande befattningshavare och
nyckelpersoner i koncernen. Mer information finns på sidan 48.
Samtliga transaktioner görs på marknadsmässiga villkor.
Koncerninterna transaktioner
För moderbolagets transaktioner med sina dotterbolag, se
moderbolagets not 20 Transaktioner med närstående.
Övriga transaktioner med närstående
Under perioden köpte Pierce varor (för återförsäljning inom ramen för
den löpande verksamheten) från O’Neal Europe GmbH & Co. KG, ett
bolag som kontrolleras av styrelseledamoten i Pierce Group AB,
Thomas Schwarz, för 5 (6) MSEK. Eftersom Thomas Schwarz invaldes i
styrelsen i juni 2022 har O’Neal Europe GmbH & Co. KG betecknats
som en närstående part sedan det andra kvartalet 2022.
I mars 2023 ingick Pierce avtal om försäljning av
kampanjrådgivningstjänster till O’Neal Europe GmbH & Co. KG, vilket
förväntas ge intäkter på cirka 200 TSEK.
Alla transaktioner med denna leverantör genomfördes på
marknadsmässiga villkor.
Not 30 Väsentliga händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser har inträffat efter balansdagen.
GmbH & Co. KG (KSEK)2024 2023Inköp av varor 34 278 27 152Skuld på balansdagen 4 047 4 657
Styrelseledamot Thomas Schwarz, med
väsentligt inflytande i: O'Neal Europe
2024
Pierce Group AB (publ) 60
Moderbolagets resultaträkning
Moderbolagets rapport över totalresultatet
2024-01-01 2023-01-01
MSEK Not 2024-12-31 2023-12-31
Nettoomsättning
4 20
21
Bruttoresultat 20 21
Administrationskostnader 5,6 -22 -25
Rörelseresultat -2 -5
Finansiella intäkter 7 19 24
Finansiella kostnader 8 0 0
Resultat efter finansiella poster 17 19
Bokslutsdispositioner 9 -19
Resultat före skatt 17 0
Inkomstskatt 10
Årets resultat 17 0
2024-01-01 2023-01-01
MSEK 2024-12-31 2023-12-31
Årets resultat 17 0
Övrigt totalresultat för året
Totalresultat för året 17 0
2024
Pierce Group AB (publ) 61
Moderbolagets balansräkning
MSEK Not 2024-12-31
2023-12-31
Tillgångar
Anläggningstillgångar
Andelar i koncernbolag 11 409 409
Fordringar hos koncernbolag 12,13 346 350
Anläggningstillgångar 755 759
Omsättningstillgångar
Fordringar hos koncernbolag 12,13 7 4
Övriga fordringar 0
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 1 0
Likvida medel 12
Omsättningstillgångar 8 5
Summa tillgångar 763 763
Eget kapital och skulder
Eget kapital 15
Aktiekapital 2 2
Bundet eget kapital 2 2
Överkursfond 745 745
Balanserat resultat -7 -7
Årets resultat 17 0
Fritt eget kapital 755 738
Eget kapital 756 739
Kortfristiga skulder
Skulder till koncernföretag 14 0 16
Leverantörsskulder 12 1 0
Övriga skulder 2 2
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 12,16 4 6
Kortfristiga skulder 7 24
Summa eget kapital och skulder 763 763
2024
Pierce Group AB (publ) 62
Moderbolagets rapport över förändringar i eget kapital
Bundet eget
kapital
MSEK Not
Aktiekapital Överkursfond
Balanserat
resultat
Årets
resultat Eget kapital
Ingående eget kapital 2023-01-01 2 745 4 -11 739
Omföring resultat föregående år -11 11
Årets resultat tillika årets totalresultat
0 0
Summa -11 11 0
Transaktioner med moderbolagets ägare
Nyemission inklusive emissionskostnader
0 0
Summa 0 0
Utgående eget kapital 2023-12-31 2 745 -7 0 739
Omföring resultat föregående år 0 0
Årets resultat tillika årets totalresultat
17 17
Summa 0 16 17
Transaktioner med moderbolagets ägare
Nyemission inklusive emissionskostnader
0 0
Summa 0 0
Utgående eget kapital 2024-12-31 15 2 745 -7 17 756
Fritt eget kapital
2024
Pierce Group AB (publ) 63
Moderbolagets rapport över kassaflöden
2024-01-01 2023-01-01
MSEK
Not 2024-12-31 2023-12-31
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat -2 -5
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 17 1 0
Inbetald ränta 0 0
Betald ränta 17 0 0
Betald skatt 0 0
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapital -2 -5
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Ökning (-) / minskning (+) av rörelsefordringar 0 0
Ökning (+) / minskning (-) av rörelseskulder -1 -9
Kassaflöde från den löpande verksamheten -3 -14
Investeringsverksamheten
Lämnade koncerninterna lån 16
Erhållen återbetalning koncerninterna lån 3
Kassaflöde från investeringsverksamheten 3 16
Finansieringsverksamheten 17
Amortering av leasingskuld 0
Betalda emissionskostnader hänförliga till nyemission 0
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 0 0
Årets kassaflöde 0 2
Likvida medel vid årets början¹ 4 1
Likvida medel vid årets utgång¹ 4 4
¹ Likvida medel representerar medel som innehas inom koncernens cashpool, som ägs av dotterbolaget Pierce AB, och redovisas som fordringar på koncernbolag.
2024
Pierce Group AB (publ) 64
Noter till moderbolagets årsredovisning
Not 1 Väsentliga redovisningsprinciper
Moderbolaget har upprättat sin årsredovisning enligt
Årsredovisningslagen (1995:1554) och den av Rådet för finansiell
rapportering utgivna rekommendation RFR 2 ”Redovisning för juridisk
person”. Moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper som
koncernen med de undantag och tillägg som anges i RFR 2. Det innebär
att IFRS tillämpas med de avvikelser som anges nedan. De nedan
angivna redovisningsprinciperna för moderbolaget har tillämpats
konsekvent på samtliga perioder som presenteras i moderbolagets
finansiella rapporter, om inte annat anges.
Klassificering och presentation
Resultaträkningen och balansräkningen för moderbolaget är uppställda
enligt Årsredovisningslagens bilaga, medan rapporten över totalresultat,
rapporten över förändringar i eget kapital och rapporten över
kassaflöden baseras på IAS 1 ”Utformning av finansiella rapporter”,
respektive IAS 7 ”Rapport över kassaflöden”. De skillnader mot
koncernens rapporter som gör sig gällande i moderbolagets resultat-
och balansräkningar utgörs främst av redovisning av eget kapital samt
förekomsten av avsättningar som egen rubrik i balansräkningen.
Dotterbolagen
Andelar i dotterbolag redovisas i moderbolaget i enlighet med
anskaffningsvärdemetoden. Detta innebär att andelarna redovisas till
anskaffningsvärde, inklusive transaktionskostnader, minskat med
eventuella nedskrivningar.
Koncernbidrag och aktieägartillskott
Moderbolaget redovisar såväl erhållna som lämnade koncernbidrag
som bokslutsdispositioner i enlighet med alternativregeln.
Aktieägartillskott som har gjorts av moderbolaget förs direkt till eget
kapital hos mottagaren och redovisas som aktier och andelar hos
moderbolaget, i den mån nedskrivning ej erfordras. Erhållna
aktieägartillskott redovisas som en ökning av fritt eget kapital.
Finansiella instrument
Med anledning av sambandet mellan redovisning och beskattning
tillämpas inte reglerna om finansiella instrument enligt IFRS 9 i
moderbolaget, utan moderbolaget tillämpar reglerna i RFR 2. Detta
innebär att moderbolaget redovisar finansiella instrument med
utgångspunkt i anskaffningsvärdet i enlighet med reglerna i
Årsredovisningslagen.
För koncerninterna fordringar som redovisas till upplupet
anskaffningsvärde redovisas en så kallad förlustreserv när så är
tillämpligt. Vidare innebär undantagen i RFR 2 att moderbolagets
borgensåtagande inte hanteras som en finansiell garanti enligt IFRS 9,
utan istället hanteras utifrån reglerna i IAS 37 ”Avsättningar,
eventualförpliktelser och eventualtillgångar”. Således bedömer
moderbolaget om det är sannolikt att ett utflöde av ekonomiska
resurser kan komma att ske, och beroende på bedömningen redovisar
moderbolaget en avsättning eller en eventualförpliktelse.
Not 2 Upplysning om kommande standarder
Ett fåtal nya och reviderade redovisningsstandarder och tolkningar har
offentliggjorts och träder i kraft 2024 och senare. De nya och
reviderade redovisningsprinciperna eller tolkningarna väntas inte ha
någon väsentlig inverkan på moderbolagets finansiella rapportering.
Not 3 Väsentliga uppskattningar och
bedömningar
För att upprätta rapporter i överensstämmelse med RFR 2 måste en
del viktiga uppskattningar göras för redovisningsändamål. Vidare krävs
att ledningen gör vissa bedömningar vid tillämpningen av bolagets
redovisningsprinciper samt uppskattningar och antaganden om
framtiden. Se ytterligare information i koncernens not 2 Väsentliga
uppskattningar och bedömningar.
Uppskattningar och antaganden utvärderas löpande och bedöms inte
innebära någon betydande risk för väsentliga justeringar i redovisade
värden för tillgångar och skulder under nästkommande räkenskapsår.
Ändringar av uppskattningar redovisas i den period då ändringen görs
om ändringen endast har påverkat denna period, eller i den period
ändringen görs och framtida perioder om ändringen påverkar både
aktuell period och framtida perioder.
Not 4 Nettoomsättning
Moderbolagets nettoomsättning avser tjänster som moderbolaget
tillhandahåller sitt svenska dotterbolag. Moderbolagets nettoomsättning
fördelas således på nedanstående geografiska marknader. Se även
koncernens not 3 Intäkter.
Not 5 Ersättning till revisorerna
Med revisionsuppdrag avses revisorns arbete med den lagstadgade
revisionen och med revisionsverksamhet olika typer av
kvalitetssäkringstjänster. Övriga tjänster är sådana som inte räknas som
revisionstjänster eller skatterådgivning. Övriga tjänster avsåg främst
tjänster i samband med börsnoteringen.
Revisorns ersättning för den lagstadgade revisionen faktureras separat
till moderbolaget och till dotterbolaget Pierce AB. Se ytterligare
information i koncernens Not 7 Arvode till revisorer.
2024 2023
Sverige
20 21
Summa
20 21
2024 2023
Grant Thornton Sverige AB
Revisionsuppdraget
-1
Summa
-1
2024
Pierce Group AB (publ) 65
Not 6 Anställda och personalkostnader
För löner och ersättningar till anställda och ledande befattningshavare
samt information om antal anställda se koncernens not 8 Anställda
och personalkostnader.
Not 7 Finansiella intäkter
Ränteintäkterna är främst hänförliga till lån till dotterbolaget Pierce AB.
Not 8 Finansiella kostnader
Not 9 Bokslutsdispositioner
Erhållna koncernbidrag avser dotterbolaget
Pierce AB.
Not 10 Aktuell skatt
Det finns skattemässiga underskottsavdrag för vilka uppskjutna
skattefordringar inte har redovisats i balansräkningen uppgående till 70
(65) MSEK, motsvarande en skatteeffekt om 14 (13) MSEK. Av dessa
avser 29 (29) MSEK, motsvarande en skatteeffekt om 6 (6) MSEK,
tidigare års ej avdragsgilla räntenetto, som kan nyttjas i kommande års
deklarationer om avdragsutrymme finns. Ingen uppskjuten
skattefordran har redovisats i balansräkningen, då det inte är sannolikt
att bolaget kommer att utnyttja dem för avräkning mot framtida
beskattningsbara vinster inom en överskådlig tid. Utnyttjandet av
underskottsavdragen är inte tidsbegränsat. Tidigare års ej avdragsgilla
räntenetto kan nyttjas inom 6 år i kommande deklarationer om
avdragsutrymme finns.
Not 11 Andelar i koncernbolag
Nedanstående förteckning omfattar av moderbolaget direkt eller
indirekt ägda aktier och andelar. De utländska bolagen ägs via det
svenska dotterbolaget Pierce AB.
2024 2023
Ränteintäkter
19 24
Valutakursdifferenser
Summa
19 24
2024 2023
Räntekostnader
0 0
Valutakursdifferenser
0
Övriga finansiella kostnader
0
Summa
0 0
2024 2023
Lämnat koncernbidrag
-19
Summa
-19
2024 2023
Aktuell skatt
Summa
Aktuell skatt
0
0
Justering avseende tidigare år
Summa
Redovisad i rapport i eget kapital
Redovisad skatt i resultat
2024 2023
Resultat före skatt
17 0
-3 0
Skatteeffekt av:
Ej avdragsgilla kostnader
0 0
3
Redovisad skatt
0
Effektiv skattesats 0% 0%
Avstämning av effektiv skattesats
Nyttjande av tidigare års
ej aktiverade underskott
Justeringar relaterat till tidigare år
Skatt enligt gällande
skattesats 20,6%
Ej aktiverat skattemässigt underskott
2024 2023
Vid årets början 409 308
Aktieägartillskott
101
Vid årets utgång
409 409
Antal Ägar- 31 dec 31 dec
Bolag Org.nr. Säte aktier andel 2024 2023
Pierce Group AB (publ)
Pierce AB 556763-1592 Stockholm, Sverige 1 000 100% 409 409
PDC Logistics Sp. Z o.o. KRS 0000564802 Szczecin, Polen 1 000 100%
Pierce ECOM SSC, S.L UNIPERSONAL B-67547497 Barcelona, Spanien 3 000 100%
Carrying amount
2024
Pierce Group AB (publ) 66
Not 12 Finansiella instrument
Not 13 Fordringar på dotterbolag
Moderbolaget hade vid utgången av detta och föregående räkenskapsår
enbart fordringar på Pierce AB.
Not 14 Skulder till koncernbolag
Moderbolagets skulder till dotterbolag avseende Pierce AB och PDC
Logistics Sp. z o.o. under innevarande och föregående räkenskapsår.
Not 15 Eget kapital
Per den 31 december 2024 bestod aktiekapitalet av 79 374 100 (79
374 100) stamaktier med ett nominellt värde på 0,02 (0,02) SEK och
950 000 (0) C-aktier med en tiondels röst per aktie, sammantaget 80
324 100 aktier och 79 469 100 röster. Se vidare upplysningar i
koncernens not 20 Eget kapital.
Not 16 Upplupna kostnader och förutbetalda
intäkter
Not 17 Kassaflödesanalys
Kommentarer om kassaflödet från
investeringsverksamheten
Kassaflödet från investeringsverksamheten avsåg återbetalning av ett
lån från koncernbolaget Pierce AB under innevarande år.
Not 18 Ställda säkerheter
Moderbolaget hade vid utgången av räkenskapsåret 2024 inga ställda
säkerheter. Det finns en borgensförbindelse för dotterbolaget Pierce
AB:s skulder till kreditinstitut, vilken sammanhänger med den
finansieringsstruktur som inrättades 2021. Se nästkommande not för
information om detta.
Not 19 Eventualförpliktelser
Det finns en borgensförbindelse avseende kreditfaciliteten från
moderbolaget till förmån för dotterbolaget Pierce AB:s skulder till
kreditinstitut. Kreditfaciliteten uppgår till totalt 150 MSEK, varav 80
MSEK i checkräkningskredit. Kreditfaciliteten är föremål för vissa
finansiella kovenanter, se vidare koncernens not 24 Finansiella risker.
Pierce Group AB har ställt ut en kapitaltäckningsgaranti upp till
maximalt 100 MSEK till dotterbolaget Pierce AB.
Not 20 Transaktioner med närstående
Koncerninterna transaktioner
Koncerninterna transaktioner avser dotterbolaget Pierce AB, bortsett
från inköp av tjänster, vilka avser dotterbolaget PDC Logistics Sp.
Z.o.o.
Not 21 Väsentliga händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser har inträffat efter balansdagen.
Not 22 Förslag till vinstdisposition
31 dec 31 dec
2024 2023
Tillgångar
353 353
353 353
Skulder
0 16
Leverantörsskulder 1 0
Upplupna kostnader 1 0
2 16
Värderade till upplupet anskaffningsvärde
¹ Redovisade värden är en rimlig approximation av verkliga värden.
Värderade till upplupet anskaffningsvärde
Fordringar hos koncernbolag
Summa redovisade värden¹
Summa redovisade värden¹
Skulder till koncernbolag
31 dec 31 dec
2024 2023
Vid årets början 353 446
Tillkommande
110 191
Avgående fordringar -110 -284
Vid årets utgång 353 353
31 dec 31 dec
2024 2023
Vid årets början 16
Tillkommande
16
Avgående skulder -16
Vid årets utgång 0 16
31 dec 31 dec
2024 2023
Personal 3 6
Konsultarvoden
0 0
Övriga poster
0 0
Revision
1
Redovisat värde 4 6
Upplupna kostnader avseende:
Dotterbolag
2024 2023
Försäljning av tjänster
20 21
Inköp av tjänster
0 0
19 24
Fordran på balansdagen
353 353
Skuld på balansdagen
0 16
Ränteintäkter avseende lån till
dotterbolag
31 dec 31 dec
2024 2023
Överkursfond
745 745
Balanserat resultat
-7 -7
Årets resultat
17 0
755 738
Disponeras så att:
I ny räkning balanseras
9 -7
745 745
Summa 755 738
I ny räkning överföres
755 738
Återstående överkursfond
balanseras i ny räkning
Till årsstämmans förfogande
står följande vinstmedel:
Pierce Group AB (publ) 67
Koncernredovisningen respektive årsredovisningen har upprättats i enlighet med de internationella redovisningsstandarder som avses i
Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1606/2002 av den 19 juli 2002 om tillämpning av internationella redovisningsstandarder
respektive god redovisningssed och ger en rättvisande bild av koncernens och moderbolagets ställning och resultat. Förvaltningsberättelsen för
koncernen respektive moderbolaget ger en rättvisande översikt över koncernens och moderbolagets verksamhet, ställning och resultat samt
beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Stockholm den 21 mars 2025
Henrik Theilbjørn
Göran Dahlin
Styrelsens ordförande
VD
Lottie Saks
Niklas Jarl
Styrelseledamot
Styrelseledamot
Thomas Schwarz
Max Carlsén
Styrelseledamot
Styrelseledamot
Vår revisionsberättelse har avgivits den 21 mars 2025
Grant Thornton Sverige AB
Mia Rutenius
Auktoriserad revisor
Huvudansvarig revisor
Ida Sparrfeldt
Auktoriserad revisor
Pierce Group AB (publ) 68
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i Pierce Group AB (publ)
Org.nr. 556967 - 4392
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen för Pierce Group AB (publ) för år 2024.
Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår på sidorna 29-67
i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med
årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande
bild av moderbolagets finansiella ställning per den 31 december 2024
och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt
årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har upprättats i enlighet
med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden
rättvisande bild av koncernens finansiella ställning per den 31 december
2024 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt IFRS
Redovisningsstandarder, som de antagits av EU, och
årsredovisningslagen.
Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och
koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och
balansräkningen för moderbolaget och rapport över resultat och
finansiell ställning för koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen är förenliga med innehållet i den kompletterande
rapport som har överlämnats till moderbolagets revisionsutskott i
enlighet med revisorsförordningens (537/2014/EU) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA)
och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder
beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i
förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i
Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa
krav.
Detta innefattar att, baserat på vår bästa kunskap och övertygelse, inga
förbjudna tjänster som avses i revisorsförordningens (537/2014/EU)
artikel 5.1 har tillhandahållits det granskade bolaget eller, i
förekommande fall, dess moderföretag eller dess kontrollerade företag
inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som
enligt vår professionella bedömning var de mest betydelsefulla för
revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen för den
aktuella perioden, och innefattar bland annat de viktigaste bedömda
riskerna för väsentliga felaktigheter. Dessa områden behandlades inom
ramen för revisionen av, och i vårt ställningstagande till,
årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet, men vi gör
inga separata uttalanden om dessa områden.
Intäktsredovisning
Koncernens redovisade intäkter uppgår per 31 december 2024 till
1 628 MSEK och är hänförliga till försäljning av varor via internet.
Intäkter redovisas på det sätt som återspeglar överföringen till kunden
vad gäller kontrollen över den utlovade varan och därmed fullgörandet
av prestationsåtagandet. Prestationsåtagandet uppfylls vid den tidpunkt
då varorna levereras till en oberoende fraktförare. Intäkten redovisas
till det belopp som koncernen förväntar sig ha rätt till i utbyte mot att
överföra den utlovade varan till kunden.
Intäktsredovisningen baseras på information från bolagets
handelsplattform och är transaktionsintensiv varmed det finns en risk
för felaktigheter om inte kontrollåtgärder finns på plats för att hantera
riskerna.
Vår bedömning är att riskerna koppat till inträffande av intäkter har
stor påverkan på den finansiella rapporteringen och därmed är ett
särskilt betydelsefullt område i revisionen.
Bolagets redovisningsprinciper för intäkter och returer framgår av Not
1 och Not 3 i årsredovisningen.
Hur detta område beaktades i revisionen
Våra granskningsåtgärder inkluderade, men var inte begränsade till
följande:
. Genomgång av redovisningsprinciper, kartläggning av väsentliga
transaktionsflöden och kritiska affärssystem samt granskning av den
interna kontrollen.
. Genom dataanalys granskat att utlevererade varor blivit intäktsförda
och även inbetalda av kunderna.
. Granskning av att lämnade tilläggsupplysningar i årsredovisningen i allt
väsentligt överensstämmer med kraven enligt Årsredovisningslagen och
IFRS
Värderingav goodwill och varumärken med obestämbar
nyttjandeperiod
Koncernens redovisade värde för goodwill och varumärken med
obestämbar nyttjandeperiod uppgick till 269 MSEK i rapport över
finansiell ställning för koncernen per 31 december 2024, vilket
motsvarade 24% av koncernens totala tillgångar. Av det redovisade
värdet avsåg 121 MSEK varumärken samt 148 MSEK goodwill.
Som framgår av not 13 så bedömer bolaget löpande om det föreligger
en indikation på att en tillgång kan ha minskat i värde. Om någon sådan
indikation finns beräknas tillgångens återvinningsvärde för att fastställa
om det föreligger ett nedskrivningsbehov. Immateriella tillgångar med
en obestämd nyttjande period ska årligen bli föremål för
nedskrivningsprövning.
Av not 2 samt not 13 framgår de mest väsentliga antaganden som görs
vid beräkningen av nyttjandevärdet. Dessa innefattar bland annat
antaganden om prognoser på framtida kassaflöden. Förändringar av
antaganden kan få en väsentlig påverkan på beräkningen av
Pierce Group AB (publ) 69
nyttjandevärdet och fastställandet av antaganden har därför stor
betydelse för värderingen.
Som en del av vår revision avseende värdering avseende redovisning av
immateriella tillgångar och goodwill i koncernen har vi genomfört ett
antal granskningsåtgärder. Våra granskningsåtgärder omfattade men var
inte begränsade till dessa:
. Med stöd av våra värderingsspecialister har vi bedömt tillämpad
metod och utmanat de väsentliga antaganden som ingår i
nedskrivningsprövningen, inklusive diskonteringsränta och tillväxttakt.
. Granskat rimligheten i bedömningar och antaganden för framtida
kassaflöden samt utvärderat tillförlitligheten i dessa.
. Utfört känslighetsanalyser för väsentliga antaganden, såsom
förändringar i diskonteringsränta och framtida kassaflöden.
. Vi har granskat att tillämpade redovisningsprinciper är i
överensstämmelse med reglerna i IFRS och att lämnade upplysningar i
årsredovisningen i allt väsentligt uppfyller kraven.
Värdering av varulager
Koncernens redovisade varulager per den 31 december
2024 uppgår till 419 MSEK Varulagret värderas till det lägsta
av anskaffningsvärdet och nettoförsäljningsvärdet där
nettoförsäljningsvärdet beräknas till försäljningsvärdet med
avdrag för beräknad försäljningskostnad. Att bedöma det
uppskattade nettoförsäljningsvärdet är förenat med antaganden
och bedömningar om framtida händelser vilka är förenade med
osäkerhet. Förändringar i antaganden avseende varulagrets
värdering kan innebära en väsentlig effekt på koncernens
finansiella rapporter varför vi har bedömt värdering av varulager
som ett särskilt betydelsefullt område i revisionen.
Information avseende bolagets redovisningsprinciper för
värdering av varulager framgår av Not 1 i årsredovisningen. I
not 2 finns vidare information avseende de uppskattningar och
bedömningar ledningen gör avseende varulager.
Hur detta område beaktades i revisionen
Våra granskningsåtgärder inkluderade, men var inte begränsade
till följande:
. Granskning av bolagets redovisningsprinciper och rutiner för
lagerredovisning, inklusive principer och rutiner för prissättning
och bedömning av inkurans i varulager.
. Granskning av de antaganden och beräkningar som ligger till
grund för redovisad inkurans i varulagret.
. Granskning gällande redovisning av anskaffningsvärden och
nettoförsäljningsvärden
. Granskning av försäljningsstatistik och analys av
omsättningshastighet för utvärdering av redovisad inkuransreserv i
varulagret.
. Vi har även granskat att lämnade upplysningar i
årsredovisningen i allt väsentligt överensstämmer med kraven
enligt Årsredovisningslagen och IFRS.
Övriga upplysningar
Revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen för år 2023
har utförts av en annan revisor som lämnat en revisionsberättelse
daterad 22 mars 2024 med omodifierade uttalanden i Rapport om
årsredovisningen och koncernredovisningen.
Annan information än årsredovisningen och
koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovisningen
och koncernredovisningen och återfinns på sidorna 1-21, 23-27 och 72-
81. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för
denna andra information.
Även ersättningsrapporten för räkenskapsåret 2024 som kommer att
avges efter datumet för denna revisionsberättelse utgör annan
information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovisningen
omfattar inte denna information och vi gör inget uttalande med
bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen är det vårt ansvar att läsa den information som
identifieras ovan och överväga om informationen i väsentlig
utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och
koncernredovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den
kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om
informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna
information, drar slutsatsen att den andra informationen innehåller en
väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att
rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att
årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas och att de ger
en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad gäller
koncernredovisningen, enligt IFRS Redovisningsstandarder, som de
antagits av EU. Styrelsen och verkställande direktören ansvarar även
för den interna kontroll som de bedömer är nödvändig för att upprätta
en årsredovisning och koncernredovisning som inte innehåller några
väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen
ansvarar styrelsen och verkställande direktören för bedömningen av
bolagets och koncernens förmåga att fortsätta verksamheten. De
upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som kan påverka
förmågan att fortsätta verksamheten och att använda antagandet om
fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om
styrelsen och verkställande direktören avser att likvidera bolaget,
upphöra med verksamheten eller inte har något realistiskt alternativ till
att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens ansvar
och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets finansiella
rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida
årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet inte innehåller
några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter
eller misstag, och att lämna en revisionsberättelse som innehåller våra
uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen
Pierce Group AB (publ) 70
garanti för att en revision som utförs enligt ISA och god revisionssed i
Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan
finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag
och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan
förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med
grund i årsredovisningen och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt omdöme
och har en professionellt skeptisk inställning under hela revisionen.
Dessutom:
identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktigheter i
årsredovisningen och koncernredovisningen, vare sig dessa beror
oegentligheter eller misstag, utformar och utför granskningsåtgärder
bland annat utifrån dessa risker och inhämtar revisionsbevis som är
tillräckliga och ändamålsenliga för att utgöra en grund för våra
uttalanden. Risken för att inte upptäcka en väsentlig felaktighet till följd
av oegentligheter är högre än för en väsentlig felaktighet som beror
misstag, eftersom oegentligheter kan innefatta agerande i maskopi,
förfalskning, avsiktliga utelämnanden, felaktig information eller
åsidosättande av intern kontroll.
skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna kontroll som
har betydelse för vår revision för att utforma granskningsåtgärder som
är lämpliga med hänsyn till omständigheterna, men inte för att uttala oss
om effektiviteten i den interna kontrollen.
utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som används
och rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens
uppskattningar i redovisningen och tillhörande upplysningar.
drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verkställande
direktören använder antagandet om fortsatt drift vid upprättandet av
årsredovisningen och koncernredovisningen. Vi drar också en slutsats,
med grund i de inhämtade revisionsbevisen, om huruvida det finns någon
väsentlig osäkerhetsfaktor som avser sådana händelser eller förhållanden
som kan leda till betydande tvivel om bolagets och koncernens förmåga
att fortsätta verksamheten. Om vi drar slutsatsen att det finns en
väsentlig osäkerhetsfaktor, måste vi i revisionsberättelsen fästa
uppmärksamheten upplysningarna i årsredovisningen och
koncernredovisningen om den väsentliga osäkerhetsfaktorn eller, om
sådana upplysningar är otillräckliga, modifiera uttalandet om
årsredovisningen och koncernredovisningen. Våra slutsatser baseras på
de revisionsbevis som inhämtas fram till datumet för
revisionsberättelsen. Dock kan framtida händelser eller förhållanden
göra att ett bolag och en koncern inte längre kan fortsätta verksamheten.
utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen och
innehållet i årsredovisningen och koncernredovisningen, däribland
upplysningarna, och om årsredovisningen och koncernredovisningen
återger de underliggande transaktionerna och händelserna ett sätt
som ger en rättvisande bild.
planerar och utför vi koncernrevisionen för att inhämta tillräckliga
och ändamålsenliga revisionsbevis avseende den finansiella informationen
för företag eller affärsenheter inom koncernen som grund för att göra
ett uttalande avseende koncernredovisningen. Vi ansvarar för styrning,
övervakning och genomgång av det revisionsarbete som utförts för
koncernrevisionens syfte. Vi är ensamt ansvariga för våra uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens planerade
omfattning och inriktning samt tidpunkten för den. Vi måste också
informera om betydelsefulla iakttagelser under revisionen, däribland de
eventuella betydande brister i den interna kontrollen som vi
identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har följt
relevanta yrkesetiska krav avseende oberoende, och ta upp alla
relationer och andra förhållanden som rimligen kan påverka vårt
oberoende, samt i tillämpliga fall åtgärder som har vidtagits för att
eliminera hoten eller motåtgärder som har vidtagits.
Av de områden som kommuniceras med styrelsen fastställer vi vilka av
dessa områden som varit de mest betydelsefulla för revisionen av
årsredovisningen och koncernredovisningen, inklusive de viktigaste
bedömda riskerna för väsentliga felaktigheter, och som därför utgör de
för revisionen särskilt betydelsefulla områdena. Vi beskriver dessa
områden i revisionsberättelsen såvida inte lagar eller andra
författningar förhindrar upplysning om frågan.
Rapport om andra krav enligt lagar och andra
författningar
Revisorns granskning av förvaltning och förslag till disposition av
bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har
vi även utfört en revision av styrelsens och verkställande direktörens
förvaltning för Pierce Group AB (publ) för år 2024 samt av förslaget till
dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i
förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och
verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar
enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är
oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god
revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar
enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning
innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen är
försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets och koncernens
verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av
moderbolagets och koncernens egna kapital, konsolideringsbehov,
likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av
bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande
bedöma bolagets och koncernens ekonomiska situation och att tillse
att bolagets organisation är utformad så att bokföringen,
medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska angelägenheter i övrigt
kontrolleras på ett betryggande sätt. Verkställande direktören ska
sköta den löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och
anvisningar och bland annat vidta de åtgärder som är nödvändiga för att
bolagets bokföring ska fullgöras i överensstämmelse med lag och för att
medelsförvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt
uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med en
rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot eller
verkställande direktören i något väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse
som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
Pierce Group AB (publ) 71
något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen,
årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av
bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är att
med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt med
aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att
en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer
att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan föranleda
ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner
av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige använder vi
professionellt omdöme och har en professionellt skeptisk inställning
under hela revisionen. Granskningen av förvaltningen och förslaget till
dispositioner av bolagets vinst eller förlust grundar sig främst på
revisionen av räkenskaperna. Vilka tillkommande granskningsåtgärder
som utförs baseras på vår professionella bedömning med utgångspunkt
i risk och väsentlighet. Det innebär att vi fokuserar granskningen på
sådana åtgärder, områden och förhållanden som är väsentliga för
verksamheten och där avsteg och överträdelser skulle ha särskild
betydelse för bolagets situation. Vi går igenom och prövar fattade
beslut, beslutsunderlag, vidtagna åtgärder och andra förhållanden som
är relevanta för vårt uttalande om ansvarsfrihet. Som underlag för vårt
uttalande om styrelsens förslag till dispositioner beträffande bolagets
vinst eller förlust har vi granskat om förslaget är förenligt med
aktiebolagslagen.
Revisorns granskning av ESEF-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har
vi även utfört en granskning av att styrelsen och verkställande
direktören har upprättat årsredovisningen och koncernredovisningen i
ett format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering (Esef-
rapporten) enligt 16 kap 4 a § lag (2007:528) om
värdepappersmarknaden för Pierce Group AB (publ) för år 2024. Vår
granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format som i
allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalandet
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18
Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna
rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är
oberoende i förhållande till Pierce Group AB (publ) enligt god
revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar
enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga
som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att
Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap 4 a § lag
(2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det finns en sådan
intern kontroll som styrelsen och verkställande direktören bedömer
nödvändig för att upprätta Esef-rapporten utan väsentliga felaktigheter,
vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten i
allt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller kraven i 16 kap 4
a § lag (2007:528) om värdepappersmarknaden, på grundval av vår
granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra granskningsåtgärder
för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är upprättad i ett
format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att
en granskning som utförs enligt RevR 18 och god revisionssed i Sverige
alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns.
Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och
anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan
förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med
grund i Esef-rapporten. Revisionsföretaget tillämpar International
Standard on Quality Management 1, som kräver att företaget utformar,
implementerar och hanterar ett system för kvalitetsstyrning inklusive
riktlinjer eller rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska krav,
standarder för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och andra
författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis om att
Esef-rapporten har upprättats i ett format som möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering av årsredovisningen och koncernredovisning.
Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland annat genom att
bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter i rapporteringen vare sig
dessa beror på oegentligheter eller misstag. Vid denna riskbedömning
beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen som är relevanta
för hur styrelsen och verkställande direktören tar fram underlaget i
syfte att utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med
hänsyn till omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om
effektiviteten i den interna kontrollen. Granskningen omfattar också en
utvärdering av ändamålsenligheten och rimligheten i styrelsens och
verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av att Esef-
rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-format och en avstämning av
att Esef-rapporten överensstämmer med den granskade
årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida
koncernens resultat-, balans- och egetkapitalräkningar,
kassaflödesanalys samt noter i Esef-rapporten har märkts med iXBRL i
enlighet med vad som följer av Esef-förordningen.
Grant Thornton Sweden AB, Grant Thornton Sweden AB, Box 7623,
103 94 Stockholm, utsågs till Pierce Group AB (publ)s revisor av
bolagsstämman den 17 maj 2024 och har varit bolagets revisor sedan
17 maj 2024.
Stockholm den 21 mars 2025
Grant Thornton Sweden AB
Mia Rutenius
Auktoriserad revisor, huvudansvarig revisor
Ida Sparrfeldt
Auktoriserad revisor
2024
Pierce Group AB (publ) 72
Tillkommande information
2024
Pierce Group AB (publ) 73
Alternativa nyckeltal
Finansiella mått som inte definieras enligt IFRS
Pierce använder sig av finansiella mått i delårsrapporten som inte definieras enligt IFRS. Bolaget anser att dessa mått ger värdefull kompletterande
information till investerare och bolagets ledning. Eftersom inte alla bolag beräknar alternativa nyckeltal på samma sätt, är dessa inte alltid jämförbara
med mått som används av andra bolag. Dessa finansiella mått ska därför inte ses som en ersättning för mått som definieras enligt IFRS. Efter en
översyn av de alternativa nyckeltalen under det första kvartalet 2024 har bolaget uppdaterat definitionen av ”Jämförelsestörande poster” och
samtidigt omklassificerat en under 2023 redovisad nedskrivning av goodwill till en jämförelsestörande post. Dessa förändringar gjordes för att
förbättra jämförbarheten mellan perioderna och ge en bättre beskrivning av Pierces operativa åtgärder.
Definitioner
Delårsrapporten innehåller finansiella nyckeltal i enlighet med det tillämpade ramverket för finansiell rapportering, vilket baseras på IFRS. Därutöver
finns andra nyckeltal och indikatorer som används som ett komplement till den finansiella informationen. Dessa resultatmått tillämpas för att förse
koncernens intressenter med finansiell information i syfte att analysera bolagets verksamhet och mål. Nedan beskrivs de olika tillämpade mått som
inte definieras enligt IFRS.
Finansiella nyckeltal Koncernen
Nyckeltal
Definition
Syfte
Avskrivningar på immateriella
anläggningstillgångar hänförliga till
rörelseförvärv
Avskrivningar på immateriella anläggningstillgångar
minskat med avskrivningar på immateriella
anläggningstillgångar exklusive rörelseförvärv.
Syftet är att mäta nyckeltalets påverkan på
rörelseresultatet (EBIT).
Bruttomarginal
Bruttoresultat i förhållande till nettoomsättning.
Nyckeltalet används för att mäta lönsamheten efter
avdrag för kostnad sålda varor.
CAGR
Genomsnittlig årlig tillväxt (compound annual
growth rate) i procent under en viss period.
Formeln för att beräkna CAGR är
(slutvärde/startvärde) ^ (1/antal år mellan slutvärde
och startvärde)-1.
Nyckeltalet visar bolagets tillväxt över tid.
EBITDA
Rörelseresultat (EBIT), exklusive av- och
nedskrivningar.
Nyckeltalet används för att mäta resultatet från den
löpande verksamheten exklusive av- och
nedskrivningar.
Jämförelsestörande poster
Jämförelsestörande poster avser väsentliga
transaktioner som saknar tydliga samband med den
ordinarie verksamheten och inte förväntas inträffa
regelbundet.
Dessa transaktioner inkluderar till exempel
rådgivnings- och integrationskostnader i samband
med bolagsförvärv, rådgivning och direkt
hänförbara kostnader i samband med väsentlig
omstrukturering eller effektiviseringsprogram/-
projekt, väsentliga nedskrivningar eller icke-
återkommande justeringar av tillgångar, samt
aktierelaterade ersättningar inklusive därmed
sammanhängande skatter (som redovisas enligt
IFRS 2 och betalas genom emission av aktier).
Nyckeltalet exkluderas vid beräkning av justerade mått
som används för att följa den underliggande
resultatutvecklingen över tid.
Justerad EBITDA
EBITDA, exklusive jämförelsestörande poster.
Nyckeltalet används för att mäta resultatet från den
löpande verksamheten exklusive jämförelsestörande
poster samt av- och nedskrivningar.
Justerad EBITDA (%)
Justerad EBITDA i förhållande till nettoomsättning.
Nyckeltalet används för att bedöma den lönsamhet
som genereras av den löpande verksamheten exklusive
jämförelsestörande poster samt av- och nedskrivningar.
Justerad EBITDA exklusive
IFRS 16
Rörelseresultat (EBIT), exklusive av- och
nedskrivningar samt jämförelsestörande poster,
minskat med hyreskostnader för de leasingavtal
som finns upptagna i balansräkningen.
Hyreskostnaderna motsvarar i allt väsentligt
avskrivningar på nyttjanderättstillgångar och
räntekostnader på leasingskulder.
Nyckeltalet syftar till att mäta det resultat som
genereras av den löpande verksamheten, belastat med
utgifter för lokalhyror men exklusive
jämförelsestörande poster samt av- och nedskrivningar.
2024
Pierce Group AB (publ) 74
Nyckeltal
Definition
Syfte
Justerad rörelse-
marginal (EBIT) (%)
Justerat rörelseresultat (EBIT)
i förhållande till nettoomsättning.
Nyckeltalet används för att övervaka den lönsamhet
som genereras av den löpande verksamheten, inklusive
av- och nedskrivningar men exklusive
jämförelsestörande poster.
Justerat rörelse-
resultat (EBIT)
Rörelseresultat (EBIT) exklusive
jämförelsestörande poster.
Nyckeltalet används för att mäta det resultat som
genereras av den löpande verksamheten, inklusive av-
och nedskrivningar men exklusive jämförelsestörande
poster.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld exklusive IFRS 16 i förhållande
till justerad EBITDA exklusive IFRS 16 de senaste
tolv månaderna.
Används för att mäta skuldsättningsgraden samt för
uppföljning mot Pierce finansiella mål avseende
kapitalstruktur.
Nettoskuld exklusive
IFRS 16
Skulder till kreditinstitut minskat med likvida medel
vid periodens utgång.
Pierces bedömning är att koncernens faktiska
nettoskuld motsvarar skulderna till kreditinstitut,
varför leasingskulder exkluderas.
Används för att följa skuldsättningen, den finansiella
flexibiliteten och kapitalstrukturen.
Omkostnader
Rörelsens kostnader, exklusive rörliga försäljnings-
och distributionskostnader, av- och nedskrivningar
samt jämförelsestörande poster.
Rörelsens kostnader avser försäljnings- och
distributionskostnader, administrationskostnader
samt övriga rörelseintäkter och -kostnader.
Kostnader som inte fördelas på segment, men som
varje segment bidrar till att täcka. Dessa kostnader är
till stor del fasta samt halvfasta. Nyckeltalet används för
att beräkna skalbarheten för denna del av
kostnadsmassan, se Omkostnader (%) nedan för mer
information.
Omkostnader (%)
Omkostnader i förhållande till nettoomsättning.
Nyckeltalet visar skalbarheten i bolagets halvfasta och
fasta kostnadsstruktur.
Operativt kassaflöde
Kassaflöde från den löpande verksamheten,
exklusive betald ränta, realiserade valutaderivat
och betald/erhållen skatt, med avdrag för förvärv
av anläggningstillgångar, amortering av leasingskuld
och räntekostnader på leasingskulder.
Nyckeltalet visar det underliggande kassaflöde som
generas från den operativa verksamheten.
Övriga ej kassaflödespåverkande poster
Ej kassaflödespåverkande poster minskat med
amortering av leasingskuld samt räntekostnader på
leasingskulder.
Nyckeltalet exkluderar övriga ej kassaflödespåverkande
poster och används för att beräkna operativt
kassaflöde.
Övriga rörelsekostnader
Omkostnader, av- och nedskrivningar,
jämförelsestörande poster.
Nyckeltalet visar rörelsens kostnader för
koncerngemensamma funktioner såsom central
administration, vilka ej fördelas på segment.
Övrigt kassaflöde
Kassaflöde från finansieringsverksamheten,
exklusive nettoförändring av lån och amortering av
leasingskuld, med avdrag för realiserade
valutaderivat, betald/erhållen skatt samt ränta,
exklusive räntekostnader på leasingskulder.
Nyckeltalet används tillsammans med operativt
kassaflöde, lämnade/erhållna spärrade bankmedel samt
nettoförändring av lån för att beräkna periodens
kassaflöde.
Resultat efter rörliga kostnader
Bruttoresultat minskat med rörliga försäljnings-
och distributionskostnader.
Nyckeltalet används för att mäta bidraget efter samtliga
rörliga kostnader.
Resultat efter rörliga kostnader (%)
Resultat efter rörliga kostnader i förhållande till
nettoomsättning.
Nyckeltalet visar lönsamheten efter avdrag för samtliga
rörliga kostnader.
Rörelsekapital
Varulager samt övriga kortfristiga rörelsetillgångar
minskat med övriga kortfristiga rörelseskulder.
Nyckeltalet används för att analysera bolagets
kortsiktiga kapitalbindning.
Rörelsekapital (%)
Rörelsekapital i förhållande till nettoomsättning.
Nyckeltalet är ett mått på hur effektivt rörelsekapitalet
hanteras.
2024
Pierce Group AB (publ) 75
Nyckeltal
Definition
Syfte
Rörliga försäljnings- och
distributionskostnader
Försäljnings- och distributionskostnader minskat
med icke-rörliga försäljnings- och
distributionskostnader.
Rörliga försäljnings- och distributionskostnader
avser direkta marknadsföringskostnader samt
övriga direkta kostnader. Övriga direkta kostnader
inkluderar i allt väsentligt kostnader för frakt till
slutkund, fakturering och emballage.
Följs på koncern- och segmentnivå för att kunna
beräkna resultat efter rörliga kostnader.
Tillväxt (%)
Nettoomsättning för perioden i jämförelse med
nettoomsättning under motsvarande period
föregående år.
Nyckeltalet gör det möjligt att analysera koncernens
och segmentens totala nettoomsättningstillväxt.
Tillväxt i lokala valutor (%)
Förändring i nettoomsättning, rensat för
valutakursförändringar och rörelseförvärv, i
jämförelse med motsvarande period föregående år.
Nyckeltalet möjliggör uppföljning av
nettoomsättningens utveckling exklusive valutaeffekter
och rörelseförvärv.
Tillväxt per geografiskt område (%)
Nettoomsättning för perioden för ett geografiskt
område i jämförelse med nettoomsättning för
samma geografiska område under motsvarande
period föregående år.
Nyckeltalet syftar till att analysera koncernens
nettoomsättningstillväxt per geografiskt område.
Operativa nyckeltal Koncernen
Nyckeltal
Definition
Syfte
Aktiva kunder de
senaste 12 månaderna
Antalet kunder som har handlat i någon av
internetbutikerna minst en gång under de senaste
12 månaderna.
En kund inkluderas flera gånger om han eller hon
handlar i olika butiker eller använder olika
identifierare.
Nyckeltalet är framför allt relevant per segment och
beskriver där hur många enskilda kunder som har valt
att lägga order flera gånger, vilket visar bolagets
förmåga att attrahera kunder.
Antal order
Antal order som har hanterats under perioden.
Nyckeltalet används för att mäta kundaktivitet som
genererar försäljning.
Genomsnittligt ordervärde
Periodens nettoomsättning dividerad med antal
order.
Nyckeltalet används som en indikator på
intäktsgenerering per kund.
Nettoomsättning från egna varumärken
Nettoomsättning minskad med nettoomsättning
från externa varumärken samt ej
varumärkesfördelad nettoomsättning, som
exempelvis fraktintäkter och periodiserade
intäkter.
Intressant att följa över tid eftersom dessa produkter
är unika och ofta kan säljas till attraktiva priser och
med en relativt hög bruttomarginal.
2024
Pierce Group AB (publ) 76
Härledning av alternativa nyckeltal från resultaträkningen
2024 2023
Nettoomsättning (A)
Offroad
1 017 952
Onroad
530 496
Övrigt
81 89
Koncernen
1 628 1 537
Bruttoresultat (B)
Offroad
477 393
Onroad
213 178
Övrigt
36 37
Koncerngemensamt
-2 -1
Koncernen
724 607
Rörliga försäljnings- och distributionskostnader
Offroad
-220 -205
Onroad
-125 -122
Övrigt
-18 -23
Koncernen
-363 -351
Resultat efter rörliga kostnader (C)
Offroad
257 188
Onroad
87 55
Övrigt
18 14
Koncerngemensamt
-2 -1
Koncernen
361 256
Bruttomarginal (%) (B) / (A)
Offroad
46,9% 41,3%
Onroad
40,2% 35,9%
Övrigt
44,8% 41,1%
Koncernen
44,5% 39,5%
Resultat efter rörliga kostnader (%)
Offroad
25,3% 19,8%
Onroad
16,5% 11,2%
Övrigt
22,1% 15,2%
Koncernen
22,2% 16,7%
Rörelseresultat (EBIT)
18 -111
Återläggning avskrivningar
66 58
Återläggning aktierelaterade ersättningar
1 1
Återläggning jämförelsestörande poster
6 26
Återläggning jämförelsestörande poster under
EBITDA
17
Hyreskostnader avseende leasingavtal redovisade i
rapport över finansiell ställning
-30 -32
Justerad EBITDA exklusive IFRS 16 60 -42
2024 2023
Rörelseresultat (EBIT) 18 -111
Återläggning jämförelsestörande poster
7 42
Justerat rörelseresultat (EBIT) (A)
25 -69
Nettoomsättning (B) 1 628 1 537
Justerad rörelsemarginal (EBIT) (%)
(A) / (B)
-1,5% -4,5%
Börsnotering
Omorganiseringar 0 -25
Aktierelaterade ersättningar -1 -1
Aktierelaterade ersättningar (sociala kostnader) 0 0
Övrigt
-5 0
Jämförelsestörande poster -7 -26
Försäljnings- och distributionskostnader
-515 -505
Återläggning icke-rörliga försäljnings- och
151 155
Rörliga försäljnings- och
-363 -351
Försäljnings- och distributionskostnader
-515 -505
Administrationskostnader -196 -212
Övriga rörelseintäkter 5 3
Övriga rörelsekostnader -3
Rörelsens kostnader -706 -718
Återläggning av:
Rörliga försäljnings- och distributionskostnader
363 351
Avskrivningar 66 58
Jämförelsestörande poster
7 26
Jämförelsestörande poster under EBITDA
17
Omkostnader (A) -270 -267
Avskrivningar (B) -66 -58
Omkostnader och avskrivningar (C)
-336 -325
Nettoomsättning (D)
1 628 1 537
Omkostnader (%) -(A) / (D) 16,6% 17,4%
Avskrivningar (%) -(B) / (D)
4,0% 3,8%
Omkostnader och avskrivningar (%)
-(C) / (D)
20,6% 21,1%
Avskrivningar på immateriella anläggningstillgångar
-31 -25
Återläggning avskrivningar på immateriella
anläggningstillgångar exklusive rörelseförvärv
24 7
Avskrivningar på immateriella
anläggningstillgångar hänförliga till
rörelseförvärv
-7 -18
2024
Pierce Group AB (publ) 77
Härledning av alternativa nyckeltal rörande tillväxt
koncernen
Härledning av alternativa nyckeltal rörande tillväxt
segment
2024 2023
Nettoomsättning för året (A) 1 628 1 537
Nettoomsättning föregående år (B) 1 537 1 670
Tillväxt (%) (A) / (B) -1 6% -8%
Nettoomsättning för året
i lokala valutor¹ (A)
1 628 1 453
Nettoomsättning föregående år (B)
1 537 1 670
Tillväxt i lokala valutor (%) (A) / (B) -1
6% -13%
Nettoomsättning Norden (A) 517 508
Nettoomsättning Norden föregående år (B) 508 567
Tillväxt Norden (%) (A) / (B) -1
2% -10%
Nettoomsättning utanför Norden (A) 1 111 1 029
Nettoomsättning utanför Norden
föregående år (B)
1 029 1 103
Tillväxt utanför Norden (%) (A) / (B) -1
8% -7%
Nettoomsättning (A) 1 628 1 537
Nettoomsättning föregående 2 år (B) 1 670 1 594
Antal år för avstämning (C) 2 2
CAGR (%) ((A) / (B)) ^(1 / (C)) -1
-1% -2%
2024 2023
Offroad
Nettoomsättning (A) 1 017 952
Nettoomsättning föregående år (B) 952 999
Tillväxt (%) (A) / (B) -1 7% -5%
Onroad
Nettoomsättning (A) 530 496
Nettoomsättning föregående år (B) 496 569
Tillväxt (%) (A) / (B) -1 7% -13%
Offroad
Nettoomsättning Norden (A) 192 191
Nettoomsättning Norden föregående år (B) 191 206
Tillväxt Norden (%) (A) / (B) -1 1% -7%
Nettoomsättning utanför Norden (A) 825 761
Nettoomsättning utanför Norden
föregående år (B)
761 793
Tillväxt utanför Norden (%) (A) / (B) -1
8% 4%
Onroad
Nettoomsättning Norden (A) 244 228
Nettoomsättning Norden föregående år (B) 228 259
Tillväxt Norden (%) (A) / (B) -1
7% -12%
Nettoomsättning utanför Norden (A) 286 268
Nettoomsättning utanför Norden föregående år (B)
268 309
Tillväxt utanför Norden (%) (A) / (B) -1 7% -14%
Offroad
Nettoomsättning (A) 1 017 952
Nettoomsättning föregående 2 år (B) 999 974
Antal år för avstämning (C) 2 2
CAGR (%) ((A) / (B)) ^(1 / (C)) -1
1% -1%
Onroad
Nettoomsättning (A) 530 496
Nettoomsättning föregående 2 år (B) 569 500
Antal år för avstämning (C) 2 2
CAGR (%) ((A) / (B)) ^(1 / (C)) -1 -4% 0%
2024
Pierce Group AB (publ) 78
Härledning av alternativa nyckeltal från balansräkningen Härledning av alternativa nyckeltal från
kassaflödesanalysen
2024 2023
Varulager 419 344
Fordringar på betalningsleverantörer
11 4
Övriga fordringar
10 5
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
6 5
Återlägging av:
Valutaderivat -2
Övriga kortfristiga rörelsetillgångar
24 14
Leverantörsskulder -111 -81
Övriga skulder -72 -56
Avtalsskulder -22 -13
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
-139 -103
Återlägging av:
Valutaderivat 1
Övriga kortfristiga rörelseskulder
-344 -251
Rörelsekapital 99 107
Nettoomsättning (A) 1 628 1 537
Rörelsekapital (B) 99 107
Rörelsekapital (%) (B) / (A) 6,1% 7,0%
Likvida medel -297 -222
Nettoskuld exklusive IFRS 16¹
-297 -222
Nettoskuld (+) / Nettokassa (-)¹ -297 -222
Justerad EBITDA exklusive IFRS 16 (B)
60 -42
Nettoskuld/EBITDA (A) / (B) -5,0 5,2
¹ Med nettoskuld avses det alternativa nyckeltalet nettoskuld exklusive IFRS 16.
2024 2023
Kassaflöde från den löpande verksamheten
105 127
Kassaflöde från investeringsverksamheten
-8 -8
Amortering av leasingskuld -29 -28
Räntekostnader på leasingskulder -2 -3
Återläggning av:
Betald ränta 4 5
Inbetald ränta -8 -3
Realiserade valutaderivat -4 -9
Betald skatt 4 -3
Operativt kassaflöde 63 78
Ej kassaflödespåverkande poster 69 122
Amortering av leasingskuld -29 -28
Räntekostnader på leasingskulder -2 -3
Övriga ej kassaflödespåverkande poster 38 91
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
-29 -28
Betald ränta -4 -5
Inbetald ränta 8 3
Realiserade valutaderivat 4 9
Betald skatt -4 3
Återläggning av:
Räntekostnader på leasingskulder 2 3
Amortering av leasingskuld 29 28
Övrigt kassaflöde
6 13
2024
Pierce Group AB (publ) 79
Härledning av övriga alternativa nyckeltal
2024 2023
Nettoomsättning
Offroad 1 017 952
Onroad 530 496
Övrigt 81 89
Koncernen 1 628 1 537
Återläggning nettoomsättning från externa varumärken
Offroad -531 -482
Onroad -353 -295
Övrigt -41 -41
Koncernen -924 -818
Återläggning ej varumärkesfördelad nettoomsättning
Offroad -50 -54
Onroad -13 -21
Övrigt -2 -4
Koncernen -65 -78
Nettoomsättning från egna varumärken
Offroad 437 416
Onroad 164 180
Övrigt 38 44
Koncernen 639 640
Nettoomsättning (A)
Offroad 1 017 952
Onroad 530 496
Övrigt 81 89
Koncernen 1 628 1 537
Antal order (tusental) (B)
Offroad 928 868
Onroad 502 511
Övrigt 72 77
Koncernen 1 502 1 456
Genomsnittligt ordervärde (AOV) (SEK)
(A) / ((B) / 1000)
Offroad 1 096 1 096
Onroad 1 054 969
Övrigt 1 124 1 162
Koncernen 1 084 1 055
2024
Pierce Group AB (publ) 80
Kommande händelser
15 maj 2025
Delårsrapport för januarimars 2025
20 maj 2025
Ordinarie bolagsstämma
22 augusti 2025
Delårsrapport för april-juni 2025
14 november 2025
Delårsrapport för juli-september 2025
20 februari 2026
Bokslutskommuniké för 2025
Kontaktpersoner hos Pierce
Göran Dahlin, VD, +46 72 730 31 11
Fredrik Ideström, CFO, +46 76 546 49 80
org.nr: 5569674392
Fleminggatan 20 | 112 26 Stockholm | Sverige
www.piercegroup.com
54930082SM8KO7LCER772024-01-012024-12-3154930082SM8KO7LCER772023-01-012023-12-3154930082SM8KO7LCER772024-12-3154930082SM8KO7LCER772023-12-3154930082SM8KO7LCER772022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember54930082SM8KO7LCER772023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember54930082SM8KO7LCER772023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember54930082SM8KO7LCER772022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember54930082SM8KO7LCER772023-01-012023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember54930082SM8KO7LCER772023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember54930082SM8KO7LCER772022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember54930082SM8KO7LCER772023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember54930082SM8KO7LCER772023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember54930082SM8KO7LCER772022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember54930082SM8KO7LCER772023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember54930082SM8KO7LCER772023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember54930082SM8KO7LCER772022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember54930082SM8KO7LCER772023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember54930082SM8KO7LCER772023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember54930082SM8KO7LCER772024-01-012024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember54930082SM8KO7LCER772024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember54930082SM8KO7LCER772024-01-012024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember54930082SM8KO7LCER772024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember54930082SM8KO7LCER772024-01-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember54930082SM8KO7LCER772024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember54930082SM8KO7LCER772024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember54930082SM8KO7LCER772024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember54930082SM8KO7LCER772024-01-012024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember54930082SM8KO7LCER772024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember54930082SM8KO7LCER772022-12-31iso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:sharesxbrli:shares