ÅRSREDOVISNING 2023
Pierce Group AB (publ)
2023
Pierce Group AB (publ) 2
INNEHÅLLSFÖRTECKNING
Pierce i korthet 3
2023 i korthet 4
VD har ordet 5
Marknaden 6
Erbjudande, strategier och finansiella mål 8
Våra segment 10
Nyckeltal koncernen 13
Bolagsstyrningsrapport 14
Revisorns yttrande om bolagsstyrningsrapporten 21
Styrelsen 22
Ledningen 24
Finansiell information 26
Förvaltningsberättelse 27
Koncernens rapport över resultat i sammandrag 32
Koncernens rapport över totalresultatet 32
Koncernens rapport över finansiell ställning i sammandrag 33
Koncernens rapport över förändringar i eget kapital i sammandrag 34
Koncernens rapport över kassaflöde i sammandrag 35
Koncernens noter 36
Moderbolagets resultaträkning 58
Moderbolagets rapport över totalresultat 58
Moderbolagets balansräkning 59
Moderbolagets rapport över förändring i eget kapital 60
Moderbolagets kassaflödesanalys 61
Moderbolagets noter 62
Revisionsberättelse 66
Tillkommande information 71
Om denna rapport
Den formella årsredovisningen omfattar sidorna 2765. Bolagsstyrningsrapporten omfattar sidorna 15-20.
2023
Pierce Group AB (publ) 3
Pierce i korthet
Ett ledande europeiskt e-handelsbolag
Pierce är ett ledande e-handelsbolag som säljer utrustning, reservdelar
och tillbehör till motorcyklister och snöskoteråkare i hela Europa.
Bolaget har ett unikt och brett produktsortiment med ett stort antal
egna varumärken. Försäljningen sker via lokalt anpassade webbplatser
för respektive segment: Offroad, Onroad och Övrigt. Offroad riktar sig
till motocross- och enduroåkare via webbplatsen 24MX, medan
Onroads webbplats XLMOTO har kunder som kör på trafikerade
vägar. Segmentet Övrigt riktar sig främst till snöskoteråkare via
webbplatsen Sledstore. Pierce är ett europeiskt bolag som har
huvudkontor i Stockholm, centrallager och avdelningar för IT, ekonomi
och marknadsföring i Szczecin samt en kundservicefunktion i
Barcelona. Bolaget har cirka 390 anställda.²
Pan-europeisk verksamhet
1
One-stop-shop-erbjudande
Motorcykelspecialist
Starka egna varumärken
Tre nischade sajter på en driftplattform
1
Alternativa nyckeltal, se sidorna 72 - 74 för definitioner och syften med dessa nyckeltal.
² Under fjärde kvartalet 2023 påverkades cirka 50 anställda av uppsägningar. Många av dem förblir redovisade i antalet anställda fram till slutet av deras respektive uppsägningstid vid relevanta datum 2024.
Geografisk fördelad
nettoomsättning
2023 (%)
1
Norden Utanför Norden
Kategorifördelad nettoomsättning
2023 (%)
1
Tillbehör Utrustning
Reservdelar Övrigt
Segmentfördelad
nettoomsättning
2023 (%)
1
Offroad Övrigt Onroad
Varumärkesfördelad
nettoomsättning
2023 (%)
1
Egna varumärken Externa varumärken
2023
Pierce Group AB (publ) 4
2023 i korthet
Nettoomsättningen minskade med 8% till 1 537 (1 670) MSEK.
Förändringar i de antaganden som ligger till grund för en avsättning för överlager ledde till en nettoökning om 39 MSEK, vilket motsvarar 2,6
procent av intäkterna, och påverkar kostnaden för sålda varor.
Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till -111 (-68) MSEK. Justerat rörelseresultat (EBIT) var -85 (-53) MSEK och justerad rörelsemarginal var -
5,6% (-3,2%).
Jämförelsestörande poster uppgick till 26 MSEK, varav 18 MSEK avsåg kostnader för organisationsförändring.
Nedskrivning av goodwill hänförlig till segmentet Övrigt påverkade avskrivningarna med 17 MSEK.
Periodens kassaflöde var 91 (117) MSEK.
Resultatet per aktie såväl före som efter utspädning var -1,21 (-0,98) SEK.
MSEK (om ej annat anges) 2023 2022 2021 2020 2019
Nettoomsättning 1 537 1 670 1 594 1 523 1 243
Tillväxt¹ -8% 5% 5% 23% 32%
Tillväxt i lokala valutor (%)¹ -13% 1% 7% 24% 29%
Bruttoresultat 607 657 728 711 573
Resultat efter rörliga kostnader¹ ² 256 252 343 358 294
Omkostnader¹ -267 -256 -239 -221 -236
EBITDA¹ -36 -19 93 121 48
Rörelseresultat (EBIT)³ -111 -68 46 81 19
Jämförelsestörande poster¹ -26 -15 -12 -17 -10
Justerad EBITDA¹ -11 -4 104 137 58
Justerat rörelseresultat (EBIT)¹ ³ -85 -53 58 97 29
Årets resultat -96 -58 26 -1 -38
Bruttomarginal (%)¹ 39,5% 39,3% 45,7% 46,7% 46,1%
Resultat efter rörliga kostnader (%)¹ 16,7% 15,1% 21,5% 23,5% 23,7%
Justerad EBITDA (%)¹ -0,7% -0,2% 6,5% 9,0% 4,7%
Justerat rörelseresultat (EBIT) (%)¹ -5,6% -3,2% 3,6% 6,4% 2,3%
Eget kapital 627 719 441 57 59
Operativt kassaflöde¹ 78 -29 -96 117 -37
Net debt (+) / Net cash (-) -222 -136 160 312 252
² Rörliga kostnader avser, utöver kostnad sålda varor, rörliga försäljnings- och distributionskostnader. Dessa avser direkta marknadsföringskostnader samt övriga direkta kostnader som i allt väsentligt samvarierar med nettoomsättningen.
Övriga direkta kostnader inkluderar främst kostnader för frakt, fakturering och emballage.
³ Rörelseresultat (EBIT) inkluderar avskrivningar på immateriella och materiella anläggningstillgångar.
Avskrivningar på immateriella anläggningstillgångar hänförliga till rörelseförvärv¹ uppgick år 2023 till 18,1 MSEK, 2022 till 0,6 MSEK, 2021 till 1,5 MSEK, 2020 till 1,5 MSEK samt 2020 till 0,8 MSEK.
2023
Pierce Group AB (publ) 5
VD har ordet
Under 2023 var efterfrågan fortsatt svag och marknaden präglades av
en stark prispress som delvis drevs av överskottslager hos våra
konkurrenter. Operativt låg vårt primära fokus på att förbättra
marginalerna, bevara vår goda likviditet och samtidigt behålla vår
marknadsandel.
Vår jlighet att prioritera marginalförbättringar resulterade i en
gradvis stärkt bruttomarginal under året från 39,3 procent 2022 till
39,5 procent 2023. Exklusive effekten av de ändrade antagandena för
avsättningen för överlager, som påverkade kostnaden för sålda varor,
skulle bruttomarginalen för 2023 ha varit 42,0 procent, en ökning med
2,5 procentenheter från 2022. Under samma period såg vi en
nettoomsättningsminskning på 8 procent (13 procent i lokala valutor)
och en ökning av vår andel av försäljningen från våra egna varumärken.
Våra omkostnader ökade något under året. Justerad EBIT under
helåret 2023 var -85 MSEK. Justerad EBIT påverkades negativt med
totalt 57 MSEK från nedskrivning av goodwill, avskrivning av
varumärken samt ändrade antaganden för avsättning för överlager.
Justerad EBIT exklusive effekterna av dessa uppgick till -28 MSEK, vilket
är en förbättring jämfört med -53 MSEK som vi rapporterade i justerad
EBIT för föregående år. Fortsatt fokus på lageroptimering och
inköpskontroll resulterade i ett minskat rörelsekapital och en kassa
som förbättrades med 86 MSEK till 222 MSEK.
Under det tredje kvartalet fattade vi ett avgörande beslut om att inleda
ett omfattande förändringsarbete. Syftet var att förenkla, effektivisera
och modernisera flera aspekter av företaget - från tillväxtstrategi, go-
to-market-approach, vår operativa modell, vår egna
varumärkesportfölj, våra IT-system samt våra processer och vår
organisationsstruktur. Detta förändringsinitiativ, kallat "Pierce 2.0", är
en målmedveten strävan att etablera oss som den obestridda ledande
renodlade online-återförsäljaren i Europa för motorcykelutrustning,
tillbehör och delar. Vår vision bygger på sju strategiska byggstenar:
Att uppnå ett odiskutabelt ledarskap inom Offroadsegmentet
och en lönsam tillväxt för Onroadsegmentet
Att ha den högsta kundlojaliteten i branschen
Att skapa en enkel "go-to-market"-approach
Att vara bäst i branschen inom prissättning och inköp
Att ha egna marknadsledande “value-for-money"-
varumärken
En modern och skalbar IT-stack
Att ha en effektiv och snabbfotad organisation
Under det fjärde kvartalet fokuserade vi främst på att omstrukturera
vår organisation till att bli mer snabbfotad och effektiv - ett viktigt
första steg i förverkligandet av Pierce 2.0-strategin. Detta innebar en
minskning av personalstyrkan med cirka 50 anställda, vilket utgör cirka
25 procent av våra tjänstemän. Samtidigt övergick vi till en mer
teambaserad verksamhetsmodell som främjar medarbetarengagemang.
Vi har också infört lean-metoder för att förfina våra operativa
processer. Denna omvandling innebär en betydande kulturell
förändring som påverkar det dagliga arbetet för de allra flesta av våra
medarbetare.
Med vår mer effektiva struktur på plats, är vi nu redo att gå vidare med
de återstående pelarna i vår strategiska färdplan. För att uppnå våra mål
inom de sju strategiska byggstenarna kommer det att krävas betydande
förändringar. 2024 kommer att vara ett år av transformation där vi
lägger grunden för att Pierce skall vara ett växande och lönsamt bolag
för många år framåt.
Stockholm, 22 mars 2024
Göran Dahlin
VD, Pierce Group AB
2023
Pierce Group AB (publ) 6
Marknaden
Marknadsuppgifterna i detta avsnitt har hämtats från ”Pierce Group AB
prospekt, företrädesemission 2022”, om inget annat anges. Sedan
prospektet publicerades har marknadsvillkoren ändrats och
marknadstillväxten under både 2022 och 2023 har bedömts vara
negativ, medan utsikterna för 2024 är osäkra. Det saknas officiell
marknadsdata för branschen. Styrelsen bedömer, trots de nuvarande
utmaningarna, att den långsiktiga tillväxtprognosen för marknaden som
framgår i prospektet fortfarande i hög grad återspeglar utsikterna, när
marknaden väl normaliserats.
Pierces kunderbjudande riktar sig huvudsakligen till den europeiska
marknaden för motorcykelutrustning, reservdelar och tillbehör.
Jämfört med liknande branscher är denna marknad fortfarande i en
relativt tidig fas i skiftet från traditionella fysiska butiker till butiker
online. På längre sikt väntas onlinemarknaden växa med ungefär 10
procent per år, eftersom onlineandelen av marknaden förväntas öka.
På kort sikt har vi dock sett att marknadsutvecklingen har avvikit från
den tidigare trenden. Först såg vi en ökad efterfrågan från kunder i
efterdyningarna av covid-pandemin, och under 2022 och 2023 fick vi
sedan en negativ utveckling på grund av effekterna av kriget i Ukraina,
höjda energipriser, allmän inflation, stigande räntor och rädslan för en
hotande lågkonjunktur. Utsikterna för 2024 präglas fortfarande av hög
osäkerhet, men vi tror att marknaden online på längre sikt kommer att
återgå till en årlig tillväxt på ungefär 10 procent, vilket är i linje med
den marknadsanalys som vi beställde 2022.
Marknaden delas in i segmenten Offroad och Onroad, som båda
bedöms övergå till mer handel online.
Onlinehandeln för motorcykelåkare erbjuder bättre tillgänglighet och
ett större produktutbud. På grund av det mycket breda utbudet av
modellspecifika tillbehör eller reservdelar, särskilt inom Offroad-
kategorin, är det ofta svårt att hitta produkter i fysiska butiker. Små
fysiska butiker, som utgör majoriteten av marknaden, inte erbjuda ett
lika konkurrenskraftigt sortiment, framför allt inom reservdelar, som
onlineåterförsäljare.
Motorcykelåkare är ofta väldigt passionerade och tycker om att
reparera sina motorcyklar själva. Det gäller särskilt offroadåkare, men
även en del onroadåkare. De är vanligtvis välinformerade och behovet
av vägledning utöver vad som erbjuds online är därmed begränsat.
Kunderna söker ofta nischade produkter som reservdelar och
tillbehör, och de är frekvent återkommande eftersom ett högt slitage,
särskilt inom Offroad, innebär att utslitna reservdelar och utrustning
ständigt behöver bytas ut och repareras. Detta leder till återkommande
inköp och en förhållandevis låg andel returer.
Den fragmenterade marknaden gör att det finns stor
potential för en övergång till e-handel
Den europeiska marknaden för motorcykelutrustning, reservdelar och
tillbehör domineras fortfarande av små lokala butiker med begränsad
möjlighet att konkurrera under den pågående övergången till
onlineförsäljning. Värdet av den europeiska marknaden 2021 uppgick
till drygt 101 miljarder SEK, varav andelen försäljning online
uppskattades till 19 procent.
På grund av den senaste tidens turbulens på marknaden bedömer vi att
storleken på den totala marknaden, inklusive onlinemarknaden, har
minskat under både 2022 och 2023, och utsikterna för 2024 är
fortfarande mycket osäkra. När marknadsförhållandena har
normaliserats igen förväntar vi oss att den totala marknaden återgår
mot en tillväxt på ungefär 3-4 procent per år. Onlinemarknaden
bedöms växa betydligt snabbare, med ungefär 10 procent per år. Skiftet
underlättas av att produkterna är väl lämpade för näthandel.
Stabil marknad med hängivna kunder
Marknaden har tidigare visat sig vara förhållandevis motståndskraftig
mot konjunkturnedgångar och har historiskt sett vuxit i takt med
antalet registrerade motorcyklar. Denna styrka förklaras delvis av det
stora engagemanget vid köp av motorcykelprodukter och delvis av den
höga graden av slitage samt ett återkommande inköpsmönster inom
vissa produktkategorier. Motorcykelåkare, särskilt offroadåkare, men
även en del onroadåkare, ser ofta detta som en viktig del av sin
identitet och utvecklar varumärkeslojalitet. Trots de faktorer som
gynnar marknadsstabiliteten, har den senaste tidens geopolitiska och
ekonomiska utveckling med den kraftiga ökningen av energipriserna,
den allmänna inflationen och de stigande räntorna samt osäkerheten på
marknaden påverkat kundernas efterfrågan negativt inom våra
kategorier.
Marknaden består av utrustning (cirka 50 %), reservdelar (cirka 30 %)
och tillbehör (cirka 20 %). Exempel på utrustning är hjälmar och
skyddsutrustning. Reservdelar inkluderar bland annat slitageprodukter
såsom däck och luftfilter samt typspecifika OEM- och icke-OEM-
reservdelar.Tillbehör inkluderar bland annat smörjmedel och verktyg
samt monterbar utrustning som väskor och ställ.
Två huvudsegment, stora geografiska skillnader
Motorcykelåkning, såväl tävlings-, nöjes- som pendelåkning, är utbredd i
hela Europa och kännetecknas av tydliga geografiska skillnader.
Onroadåkare i södra Europa använder mest sina motorcyklar som
transportmedel, medan åkare i norra och centrala Europa i högre grad
använder motorcykelåkning i nöjessyfte under en kortare säsong.
Onroadmotorcyklar är utvecklade för att köras på asfalterade vägar
och banor, medan offroadmotorcyklar, såsom motocross och enduro,
normalt körs på speciella banor eller i terräng. Som onroadåkare
räknas motorcykelåkare som tävlingskör, nöjeskör eller pendlar,
medan offroadåkare antingen är tävlings- eller nöjesåkare. Onroad är
det största marknadssegmentet med cirka 89 procent av marknaden,
medan Offroadsegmentet svarar för ungefär 11 procent.
Offroadåkare är vanligtvis yngre än onroadåkare och genererar
normalt ett större slitage på grund av tuffare förhållanden. Därmed har
de högre årliga kostnader för utrustning, tillbehör och delar. Vidare
övergår ofta offroadåkare till onroadkörning när de blir äldre.
Onlinepenetrationen på onroadmarknaden uppskattades till drygt 18
procent 2021 medan den var högre på offroadmarknaden, drygt 31
procent. Den högre onlinepenetrationen på offroadmarknaden
förklaras bland annat av färre fysiska butiker med relevanta produkter,
vilket innebär att åkarna i större utsträckning vänder sig till
onlinesäljare som Pierce.
Båda segmenten har historiskt haft en låg ensiffrig marknadstillväxt och
de har varit relativt okänsliga för lågkonjunkturer parallellt med en
snabb övergång till onlineförsäljning.
2023
Pierce Group AB (publ) 7
Offroad- och Onroadsegmenten bedöms växa med ungefär 3
respektive 4 procent årligen medan onlinemarknaden för respektive
segment väntas växa med upp till 10 procent per år, när de allmänna
marknadsvillkoren har normaliserats.
Miljötrenden och elmotorcyklar utgör en långsiktig
potential
Miljötrenden driver intresset för elmotorcyklar, särskilt i
Offroadsegmentet. Intresset drivs av elmotorcyklarnas lägre ljudnivåer
och miljöpåverkan jämfört med bensindrivna motorcyklar. Vi ser tydligt
ett ökat intresse för elektriska motorcyklar, särskilt inom
Offroadsegmentet, men antalet tillgängliga elektriska motorcyklar är
fortfarande mycket litet jämfört med det totala antalet registrerade
motorcyklar i Europa.
Pierce ledande inom offroad i Europa
Pierce har en stark marknadsposition inom Offroadsegmentet i Europa
och Onroadsegmentet i Norden. Bolaget är marknadsledare online på
den europeiska offroadmarknaden, med en uppskattad marknadsandel
online om cirka 28 procent 2020. Pierce har varit en utmanare på den
europeiska onroadmarknaden sedan 2017 när XLMOTO lanserades
och har sedan dess uppnått en marknadsandel online i Europa på
omkring 3 procent 2020.
Pierces konkurrensfördelar utgörs främst av en skalbar europeisk
plattform, långvariga relationer med en rad ledande varumärken samt
att bolaget har egna varumärken med en hög efterfrågan från kunderna.
Utanför Norden säljer Pierce främst till andra europeiska marknader,
varav Italien, Tyskland och Spanien är de största, med motsvarande
cirka 25 procent, 17 procent respektive 15 procent av den totala
europeiska marknaden.
Pierce är ledande inom tillbehör och utrustning till
snöskotrar i Norden
Pierce är ett ledande bolag på den nordiska marknaden för utrustning,
reservdelar och tillbehör till snöskotrar. Denna marknad har samma
attraktiva egenskaper som motorcykelmarknaden, det vill säga
produkter med högt kundengagemang, slitage och har fördelen av att
vara motsäsongsbetonad. för Onroad och Offroadsegmenten.
Snöskotermarknaden är säsongsberoende och påverkas av väder- och
snöförhållandena. Marknaden har kännetecknats av tillväxt under det
senaste decenniet, delvis driven av att antalet snöskotrar i Sverige har
ökat, med en årlig genomsnittlig tillväxttakt om cirka 3 procent. Finland
och Norge har visat en liknande utveckling. Snöskoteråkare spenderar
vanligtvis ungefär lika mycket på utrustning, reservdelar och tillbehör
som offroadåkare.
2023
Pierce Group AB (publ) 8
Erbjudande, strategier och finansiella mål
Erbjudande
Erbjudande till kunderna
Pierce är en populär e-handelsplats för motorcykel- och
snöskoteråkare och har cirka 1,0 miljon aktiva kunder.
Pierce erbjuder sina kunder
ett brett och relevant produktutbud,
konkurrenskraftiga priser och förmånliga kampanjer,
en konkurrenskraftig användarupplevelse helt lokalt anpassade
webbplatser och det egenutvecklade verktyget Fit-My-Bike som
hjälper kunderna hitta rätt reservdelar,
smidiga leveranser, samt
en stark virtuell gemenskap med cirka 1,7 miljoner engagerade
följare på sociala medier.
Erbjudande till leverantörerna
Pierce samarbetar med fler än 200 leverantörer som vill nå ut till
kunder på den europeiska onlinemarknaden. Tack vare långvariga och
goda relationer med sina leverantörer kan bolaget kringgå distributörer
och göra sina inköp direkt från de olika varumärkesägarna.
Pierce erbjuder sina leverantörer
åtkomst till en snabbt växande säljkanal online,
skalbarhet och räckvidd branschen är fragmenterad med endast
ett fåtal stora bolag som kan erbjuda åtkomst till kunder i Europa
likt Pierce, och
finansiell styrka att lägga stora beställningar.
Huvudstrategier
Tillväxt genom den strukturella övergången till näthandel
Pierces marknad genomgår fortsatt ett strukturellt skifte från
traditionella fysiska butiker till onlinebutiker, och när
marknadsvillkoren har normaliserats förväntas marknaden online växa
med ungefär 10 procent i genomsnitt per år
1
.
Strategiöversynen 2023
Under det andra halvåret 2023 genomfördes en översyn av strategin.
Pierces långsiktiga mål är att skaffa sig en obestridlig ledande ställning
som renodlad e-handlare på den europeiska marknaden för utrustning,
reservdelar och tillbehör till motorcyklister. Inom ramen för denna
omläggning av strategin till Pierce 2.0 har också tillväxtstrategin
justerats.
Pierce 2.0-strategin bygger på sju grundpelare
Att uppnå ett odiskutabelt ledarskap inom Offroadsegmentet och en
lönsam tillväxt för Onroadsegmentet
24MX är den överlägset största e-handlaren i Europa i det mindre men
lönsamma Offroadsegmentet. Trots den ledande ställningen finns det
betydande potential för tillväxt. Följaktligen är målet att förstärka
specialistpositionen för att befästa och öka marknadsandelen inom
Offroadsegmentet. Pierce har utmärkta förutsättningar, med starka
egna och externa varumärken som vi kan dra ytterligare nytta av. Egna
varumärken är speciellt betydelsefulla eftersom de driver lojalitet,
skyddar mot priskonkurrens och tryggar en god lönsamhet.
XLMOTO har å andra sidan en utmanarposition i det mycket större
men i allmänhet mindre lönsamma Onroadsegmentet. I fortsättningen
kommer vi tydligare att prioritera lönsam tillväxt i Onroadsegmentet
och vara mer selektiva i fråga om de varumärken vi samarbetar med,
de marknader vi investerar på och de specifika kundsegment vi inriktar
oss på.
Att ha den högsta kundlojaliteten i branschen
På köparnas marknad som nu råder generellt är det viktigare än
någonsin att vara relevant för kunderna och lyckas behålla dem. Därför
har Pierce satt upp kundlojalitet som en av de högst prioriterade
1
Källa: Pierce Group AB prospekt 2022, sidan 52.
frågorna i Pierce 2.0. Pierce investerar fortlöpande i initiativ som syftar
till att förbättra kundlojaliteten, och genom att analysera kunddata är
det möjligt att segmentera kundbasen och öka relevansen hos
erbjudandena. Flera viktiga åtgärder planeras för att öka försäljningen
till återkommande kunder under 2024 och framåt.
Att skapa en enkel "go-to-market"-approach
Nyckeln till att hela tiden förbättra kundupplevelsen är bland annat
större personalisering. Genom att vi gradvis konsoliderar de nu 39
lokala webbplatserna till 3 globala samtidigt som vi behåller den lokala
anpassningen kommer Pierce dels kunna förbättra kundupplevelsen och
dels effektivisera arbetsprocesserna och förenkla den tekniska miljön.
Att vara bäst i branschen inom prissättning och inköp
Att erbjuda ett attraktivt sortiment till konkurrenskraftiga priser och
med relevanta kampanjer kommer att vara grundläggande för Pierce
även i framtiden. En skicklig inköpsfunktion som kan prioritera bland
produkter i sortimentet, varumärken och tillverkare samt fortlöpande
förbättringar av inköpskontrollerna kommer tillsammans med moderna
verktyg för prissättning att se till att Pierce även fortsatt är relevant för
kunderna.
Att inneha egna marknadsledande “value-for-money"- varumärken
Pierce erbjuder i dag åtta egna produktvarumärken och tre
butiksvarumärken. Genom att konsolidera portföljen med egna
produktvarumärken kommer vi att kunna fokusera våra
varumärkesinvesteringar på färre varumärken. Syftet är att påskynda
varumärkesbyggandet med målet att utveckla Pierces egna varumärken
till marknadsledande varumärken som ger valuta för pengarna.
En modern och skalbar IT-stack
Som en del av den förändrade strategin följer Pierce en uppdaterad
plan mot en modern, förenklad och skalbar teknikstack. Detta är en
viktig förutsättning för att inte bara förbättra kundupplevelsen, utan
också stödja viktiga transaktionsprocesser samt processer för
kunderbjudande, marknadsföring och lojalitet.
Att ha en slimmad och snabbrörlig organisation
2023
Pierce Group AB (publ) 9
Kärnan i Pierce 2.0-visionen är en mer samarbetsinriktad och
lagbaserad verksamhetsmodell där ökad personlig delaktighet och
ansvarstagande främjas genom att cheferna blir färre och de individuella
befogenheterna och ansvaret större. Detta är en omvandling och en
betydande kulturell förändring som Pierce inledde under det fjärde
kvartalet 2023. Framöver kommer vi dessutom att utöka användningen
av Lean-metoder för att förfina våra operativa processer, samt öka
digitaliseringen och automatiseringen. Tillsammans kommer dessa
ansträngningar att lägga grunden för förbättrad lönsamhet när
försäljningsvolymerna stiger.
Selektiva företagsförvärv
För att maximera kunderbjudandet kan selektiva företagsförvärv vara
ett sätt att ta nya marknadsandelar samt erhålla ökade skalfördelar och
andra synergieffekter. Förvärvskandidater av särskilt intresse skulle ge
tillgång till ledande marknadspositioner, nya varumärken, nya
geografiska marknader eller andra strategiska synergier, inklusive
kompletterande vertikala verksamheter som enkelt kan integreras i
Pierces befintliga plattform.
Pierces finansiella mål
Pierce finansiella mål, antagna av Styrelsen, är
1
:
Tillväxt 1520 %
På medellång till lång sikt öka nettoomsättningen med 1520
procent årligen i genomsnitt.
Justerad rörelsemarginal cirka 8 %
På medellång till lång sikt nå en justerad rörelsemarginal på cirka 8
procent.
Kapitalstruktur 2,0x
En nettoskuld/EBITDA
2
som inte överstiger 2,0x, med förbehåll för
tillfällig flexibilitet för strategiska initiativ.
Utdelningspolicy
Under de närmaste åren ska fria kassaflöden
3
användas för fortsatt
utveckling
4
av bolaget och därmed inte delas ut till aktieägarna.
Pierces huvudstrategier
1
Styrelsen antog de finansiella målen i december 2020. Med medellång till lång sikt avses 35 år.
2
Alternativa nyckeltal, se sidorna 72 - 74 för definitioner och syften med dessa nyckeltal.
3
Fria kassaflöden avser kassaflöde från den löpande verksamheten samt investeringsverksamheten.
4
Med utveckling av bolaget avses till exempel investeringar/satsningar inom IT-hårdvara, IT-utveckling, expansion av
distributionslager, marknadsföring, kundanskaffning samt rörelse- och inkråmsförvärv.
2023
Pierce Group AB (publ) 10
Våra segment
I allt väsentligt bedriver Pierce sin verksamhet i Europa och primärt inom segmenten Offroad och Onroad. Offroad avser försäljning till motocross-
och enduroåkare och saluförs under varumärket 24MX. Onroad avser försäljning till motorcykelåkare som främst kör på trafikerade vägar och
saluförs under varumärket XLMOTO. Inom Offroad har Pierce väsentligt högre marknadsandelar jämfört med Onroad. Bolagets adresserbara
marknad inom Onroad är betydligt större och mer konkurrensutsatt jämfört med Offroad. Pierces försäljning består av utrustning, reservdelar och
tillbehör. Pierce har även segmentet Övrigt, som främst är inriktat på försäljning till snöskoteråkare i Norden och därmed till sin natur har stora
säsongsvariationer och till exempel är beroende av att det snöar.
Övergripande sammanfattning
Pierce verkade ursprungligen inom Offroad-segmentet och lanserade Onroad utanför Norden, i större skala, så sent som 2017. Detta förklarar
varför nettoomsättningen fortfarande är väsentligt större inom Offroad jämfört med Onroad, trots att denna delmarknad är flerfalt större än
Offroadmarknaden. Pierce uppskattar sin marknadsandel på den totala Europeiska onlinemarknaden inom Offroad till i storleksordningen 28
procent
1
och omkring 3 procent
2
inom Onroad. Marginalen efter rörliga kostnader är högre inom Offroad, främst på grund av att konkurrensen
generellt är högre inom den väsentligt större Onroadmarknaden.
1
Källa: Pierce Group AB prospekt 2022, sida 47.
2
Källa: Pierce Group AB prospekt 2022, sida 47.
MSEK 2023 2022 2021 2020
Nettoomsättning
Offroad 952
999 974 952
Onroad 496
569 500 461
Övrigt 89
102 119 110
Nettoomsättning 1 537
1 670 1 594 1 523
Bruttoresultat
Offroad 393
412 462 460
Onroad 178
208 209 195
Övrigt 37
41 59 50
Koncerngemensamt¹ -1
-4 -2 5
Bruttoresultat 607
657 728 711
Resultat efter rörliga kostnader² ³
Offroad 188
177 238 254
Onroad 55
66 78 73
Övrigt 14
13 29 26
Koncerngemensamt¹ -1
-4 -2 5
Resultat efter rörliga kostnader² ³ 256
252 343 358
För mer information avseende segment, se not 4.
¹ Koncerngemensamt avser valutaomräkning av rörelsekapitalposter vilka inte fördelas per segment.
² Alternativa nyckeltal, se sidorna 72- 74 för definitioner och syften med dessa nyckeltal.
³ Rörliga kostnader avser, utöver kostnad sålda varor, rörliga försäljnings- och distributionskostnader. Dessa avser direkta marknadsföringskostnader samt övriga direkta kostnader som
i allt väsentligt samvarierar med nettoomsättningen. Övriga direkta kostnader inkluderar främst kostnader för frakt, fakturering och emballage.
2023
Pierce Group AB (publ) 11
Offroad
Resultat efter rörliga kostnader återhämtar sig från lågpunkten 2022
Nettoomsättningen minskade med 5 procent till 952 (999)
MSEK. I lokala valutor var förändringen -11 procent.
Nettoomsättningen i Norden minskade med 7 procent, och
utanför Norden minskade den med 4 procent. I lokala valutor
var minskningen 8 respektive 11 procent.
Resultatet efter rörliga kostnader uppgick till 188 (177) MSEK,
vilket motsvarar en marginal om 19,8 (17,7) procent. Ökningen
av marginalerna är främst hänförlig till högre bruttomarginal,
lägre kostnader för marknadsföring samt reducerade kostnader
för frakt och emballage till kunder, men påverkades negativt av
en extra avsättning för överlager. Om effekten av den extra
avsättningen exkluderas, skulle resultat efter rörliga kostnader
uppgått till 215 MSEK och marginalen ökat till 22,6 procent
(cirka 4,9 procentenheter jämfört med 2022).
MSEK (om ej annat anges) 2023 2022 2021 2020
Nettoomsättning 952
999 974 952
Tillväxt (%)¹ -5%
3% 2% 30%
Bruttoresultat 393 412 462 460
Bruttomarginal (%)¹ 41,3% 41,2% 47,5% 48,3%
Resultat efter rörliga kostnader¹ ² 188 177 238 254
Resultat efter rörliga kostnader (%)¹ 19,8% 17,7% 24,5% 26,7%
Antal order (tusental 868 1 019 1 064 1 045
Genomsnittligt ordervärde (AOV) (SEK)¹ 1 096 980 916 911
Nettoomsättning från egna varumärken¹ 416 406 381 360
Aktiva kunder de senaste 12 månaderna (tusental)¹ 585 648 660 630
¹ Alternativa nyckeltal (APM), se sidorna 72- 74 för definitioner och syften med dessa nyckeltal.
² Rörliga kostnader avser, utöver kostnad sålda varor, rörliga försäljnings- och distributionskostnader. Dessa avser direkta marknadsföringskostnader samt övriga direkta kostnader som
i allt väsentligt samvarierar med nettoomsättningen. Övriga direkta kostnader inkluderar främst kostnader för frakt, fakturering och emballage.
För mer information avseende segment, se not 4.
2023
Pierce Group AB (publ) 12
Onroad
AOV forsätter öka och är nu på högsta nivån någonsin
Nettoomsättningen minskade med 13 procent jämfört med
2022, till 496 (569) MSEK. Minskningen i lokala valutor var cirka
17 procent. Tillväxten i och utanför Norden uppgick till -12
respektive -14 procent. I lokala valutor var förändringen -12
respektive -20 procent.
Resultatet efter rörliga kostnader uppgick till 55 (66) MSEK,
vilket motsvarar en marginal om 11,2 (11,6) procent.
Förändringen i marginalerna påverkades positivt av ökade
bruttomarginaler och lägre kostnader för emballage, men
negativt av en extra avsättning för överlager. Om effekten av
den extra avsättningen exkluderas, skulle resultatet efter rörliga
kostnader ha uppgått till 67 MSEK och marginalen ökat till 13,5
procent (cirka 1,9 procentenheter jämfört med 2022).
MSEK (om ej annat anges) 2023 2022 2021 2020
Nettoomsättning 496
569 500 461
Tillväxt (%)¹ -13%
14% 8% 11%
Bruttoresultat 178 208 209 195
Bruttomarginal (%)¹ 35,9% 36,6% 41,8% 42,3%
Resultat efter rörliga kostnader¹ ² 55 66 78 73
Resultat efter rörliga kostnader (%)¹ 11,2% 11,6% 15,6% 15,9%
Antal order (tusental 511 635 568 588
Genomsnittligt ordervärde (AOV) (SEK)¹ 969 895 881 785
Nettoomsättning från egna varumärken¹ 180 196 166 162
Aktiva kunder de senaste 12 månaderna (tusental)¹ 378 449 414 428
För mer information avseende segment, se not 4.
¹ Alternativa nyckeltal (APM), se sidorna 72- 74 för definitioner och syften med dessa nyckeltal.
² Rörliga kostnader avser, utöver kostnad sålda varor, rörliga försäljnings- och distributionskostnader. Dessa avser direkta marknadsföringskostnader samt övriga direkta kostnader som
i allt väsentligt samvarierar med nettoomsättningen. Övriga direkta kostnader inkluderar främst kostnader för frakt, fakturering och emballage.
2023
Pierce Group AB (publ) 13
Nyckeltal koncernen
MSEK (om ej annat anges) 2023 2022 2021 2020
Omsättningsmått
Nettoomsättning per geografiskt område
Norden 508
567 563 507
Utanför Norden 1 029
1 103 1 031 1 016
Nettoomsättning 1 537
1 670 1 594 1 523
Tillväxt per geografiskt område
Norden (%)¹ -10%
1% 11% 13%
Utanför Norden (%)¹ -7%
7% 1% 28%
Tillväxt (%)¹ -8%
5% 5% 23%
Resultatmått
Bruttomarginal (%)¹ 39,5%
39,3% 45,7% 46,7%
Resultat efter rörliga kostnader (%)¹ 16,7%
15,1% 21,5% 23,5%
Omkostnader (%)¹ 17,4%
15,3% 15,0% 14,5%
Avskrivningar (%)¹ 4,9%
3,0% 2,9% 2,6%
Justerad rörelsemarginal (EBIT) (%)¹ -5,6%
-3,2% 3,6% 6,4%
Resultat per aktie före utspädning (SEK) -1,21
-0,98 0,68 -0,02
Resultat per aktie efter utspädning (SEK) -1,21
-0,98 0,68 -0,02
Kassaflödesmått och övriga finansiella mått
Rörelseresultat (EBIT) -111
-68 46 81
Investeringar² -8
-16 -26 -29
Rörelseresultat (EBIT) minus investeringar -118
-84 20 52
Förändringar i rörelsekapital 105
25 -137 45
Övriga ej kassaflödespåverkande poster¹³ 91
30 21 20
Operativt kassaflöde¹ 78
-29 -96 117
Nettoförändring av lån
-184 -331 -115
Lämnade/erhållna spärrade bankmedel och rörelseförvärv 0 14 -14
Övrigt kassaflöde¹ ⁴ 13
329 342 -8
Periodens kassaflöde 91
117 -71 -19
Likvida medel 222
136 18 87
Nettoskuld exklusive IFRS 16¹ ⁵ -222
-136 160 312
Nettoskuld/EBITDA¹ ⁶ 5,2
4,7 2,0 2,8
Rörelsekapital¹ ⁵ 107
246 260 120
Operativa mått
Antal order (tusental 1 456
1 749 1 735 1 724
Genomsnittligt ordervärde (AOV) (SEK)¹ 1 055
955 919 884
Nettoomsättning från egna varumärken¹ 640
650 609 571
Aktiva kunder de senaste 12 månaderna (tusental)¹ 1 021
1 165 1 148 1 118
¹ Alternativa nyckeltal (APM), se sidorna 72- 74 för definitioner och syften med dessa nyckeltal.
²Investeringar avser kassaflöde från investeringsverksamheten exklusive lämnade/erhållna spärrade bankmedel.
³Övriga ej kassaflödespåverkande poster avser i allt väsentligt avskrivningar, exklusive avskrivningar av nyttjanderättstillgångar, samt förändring i kortfristiga avsättningar. Avskrivningar under innevarande kvartal och räkenskapsår påverkades av
nedskrivning av goodwill och avskrivning av avvecklade varumärken om totalt 18 MSEK. Dessutom innehöll övriga ej kassaflödespåverkande poster en extra avsättning om 44 MSEK för överlager.
Övrigt kassaflöde inkluderar i all väsentlighet betald/ erhållen skatt, betalt finansiellt netto samt nyemissioner och emission av teckningsoptioner med avdrag för betalda emissionskostnader.
Måtten avser respektive periods utgång.
Med nettoskuld avses det alternativa nyckeltalet nettoskuld exklusive IFRS 16, samt med EBITDA avses nyckeltalet justerad EBITDA exklusive IFRS 16. Justerad EBITDA, exklusive IFRS 16, uppgick till -42 (-29; 81; 38) MSEK.
Positiva värden avser nettoskuld, medan negativa värden avser nettotillgång. Nettoskuld/EBITDA-kvoten är positiv på grund av att både nettoskuld och EBITDA är negativa.
2023
Pierce Group AB (publ) 14
Bolagsstyrningsrapport
2023
Pierce Group AB (publ) 15
Bolagsstyrningsrapport
Pierces bolagsstyrning syftar till att stärka förtroendet hos kunder, allmänheten och kapitalmarknaden genom en tydlig ansvarsfördelning och väl
avvägda regler mellan ägare, styrelse, ledning och de olika kontrollorganen. Pierce Group AB (publ) (”Pierce”,Bolaget”) är ett svenskt publikt bolag
med säte i Stockholm. Pierces aktie är noterad på Nasdaq Stockholm (Small Cap).
1
2
3
Bolagsstyrning inom Pierce
Exempel på externa regelverk som påverkar styrningen av Pierce:
Svensk aktiebolagslag
Redovisningslagstiftning och rekommendationer
Nasdaqs regelverk för emittenter
Marknadsmissbruksförordningen (MAR)
Svensk kod för bolagsstyrning
Exempel på interna regelverk som påverkar styrningen av Pierce:
Bolagsordning
Arbetsordning för styrelse och utskott samt instruktion för den
verkställande direktören
Övriga interna regler (innefattande policydokument och
instruktioner), såsom uppförandekod, besluts- och
delegationsordning, policy för intern kontroll etc.
Allmänt
Denna bolagsstyrningsrapport har upprättats i enlighet med reglerna i
årsredovisningslagen och Svensk kod för bolagsstyrning (”Koden”) i
syfte att beskriva Pierces bolagsstyrning under 2023. Bolagsstyrningen
inom Pierce omfattar strukturerna och processerna för verksamhetens
styrning, ledning och kontroll och syftar till att skapa värde för Pierces
ägare och andra intressenter.
Pierce tillämpar Koden i sin helhet från och med noteringen av dess
aktier på Nasdaq Stockholm. Vidare följer Pierces bolagsstyrning
tillämpliga regler i aktiebolagslagen, årsredovisningslagen, Nasdaq
1
Revisorn har till uppgift att å aktieägarnas vägnar granska bolagets årsredovisning och bokföring samt styrelsens och vd:s förvaltning.
2
Valberedningen tar fram förslag till beslut som presenteras för bolagsstämman. Bolagsstämman beslutar om principer för tillsättande av valberedning.
3
Styrelsen inrättar utskotten och utser deras ledamöter.
Stockholms regelverk för emittenter, Aktiemarknadsnämndens
avgöranden, Pierces bolagsordning samt lagar, förordningar och
myndigheters föreskrifter och regler i länder där Pierce bedriver
verksamhet.
Koden bygger på principen ”följ eller förklara”, vilket innebär att man
kan avvika från Koden om förklaring kan lämnas till varför avvikelsen
skett. Pierce har under den period som årsredovisningen avser följt
Koden i sin helhet. Koden finns tillgänglig på www.bolagsstyrning.se,
där även den svenska modellen för bolagsstyrning beskrivs.
Pierces bolagsordning finns tillgänglig på www.piercegroup.com.
Aktieägare
Vid utgången av 2023 ägde Pierces största aktieägare, Verdane Capital
och Procuritas, 29,9 respektive 25,4 procent av samtliga utestående
aktier och rösträtter i Pierce. Se även avsnittet ”Aktien och
ägarförhållanden” nedan.
Bolagsstämma
Bolagsstämman är Pierces högsta beslutande organ, där aktieägarna
utövar sin rätt att fatta beslut om Pierce angelägenheter. Varje aktie
berättigar innehavaren till en röst. Aktieägare har rätt att få ett ärende
upptaget på bolagsstämma, och vid den årliga ordinarie bolagsstämman
har aktieägarna också möjlighet att ställa frågor om verksamheten.
2023
Pierce Group AB (publ) 16
Ordinarie bolagsstämma ska hållas inom sex månader från utgången av
varje räkenskapsår. Vid årsstämman den 16 maj 2023:
fastställdes resultat- och balansräkningarna för bolaget och
koncernen,
beslutades att överföra i ny räkning de vinstmedel som stod till
stämmans förfogande,
beviljades styrelsen och den verkställande direktören ansvarsfrihet
för räkenskapsåret 2022,
utsågs styrelseledamöter (en person genom nyval, övriga genom
omval förutom tre ledamöter som avböjde omval), styrelsens
ordförande (omval) och revisor (omval)
fastställdes parametrar för ersättning till styrelsen och revisor,
godkändes styrelsens rapport om ersättningar för räkenskapsåret
2022 och styrelsens förslag till riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare,
godkändes ersättningen för 2022 och styrelsen bemyndigades att
fatta beslut om nyemission av aktier upp till 20 procent av det
totala antalet befintliga aktier vid tidpunkten för bolagsstämman
och
godkändes styrelsens förslag om att införa ett långsiktigt
incitamentsprogram för företagets VD, koncernledning och
nyckelmedarbetare med möjlighet till prestationsrelaterad
tilldelning av aktier (”LTIP 2023”).
Inga extra bolagsstämmor ägde rum under 2023.
Beslut som fattas på bolagsstämmor offentliggörs i ett
pressmeddelande efter stämman, och protokoll från bolagsstämmor
publiceras på Pierces hemsida.
Bolagsstämman 2024 är planerad till den 17 maj 2024.
Valberedning
Valberedningen utses enligt riktlinjer beslutade av bolagsstämman, och
är ett beredningsorgan inför stämman som regleras av Koden.
Valberedningen ansvarar för att bereda och presentera förslag till
styrelseledamöter (inklusive styrelseordförande), styrelsearvode (till
ordförande, styrelseledamöter och för utskottsarbete), ordförande vid
stämman, arvodering av revisorer och val av revisorer samt förslag till
regler/instruktion för valberedningen. Valberedningens förslag
presenteras i kallelsen till bolagsstämman samt på Pierces webbplats.
Vid årsstämman 2023 gavs styrelsens ordförande i uppdrag att
sammankalla de tre största aktieägarna i Pierce, baserat på uppgifter
från Euroclear Sweden AB (samt andra källor) den sista bankdagen i
augusti, och erbjuda dessa att utse varsin representant i
valberedningen. Om en av dessa aktieägare avstår från sin rätt att utse
en representant övergår rätten till den aktieägare som har det fjärde
största innehavet, och så vidare.
Sammansättningen av valberedningen inför bolagsstämman 2024
offentliggjordes den 9 oktober 2023. Valberedningen består av
Jacob Wiström (ordförande), utsedd av Verdane Capital XI
Investments AB,
Shu Sheng, utsedd av Procuritas Capital Partners V LP och
Staffan Östlin, utsedd av Adrigo Small & Midcap L/S.
Styrelsens ordförande har adjungerats till valberedningen. Styrelsens
ordförande har redovisat resultatet av 2023 års styrelseutvärdering till
valberedningen, vilken även har hållit individuella möten med samtliga
styrelseledamöter samt den verkställande direktören. Aktieägarna har
beretts möjlighet att lämna förslag till valberedningen. Valberedningen
har när denna rapport avges haft fyra protokollförda möten. Ingen
ersättning har utgått till valberedningens ledamöter.
Vid sitt framtagande av förslag inför bolagsstämman 2024 har
valberedningen tillämpat punkt 4.1 i Koden som mångfaldspolicy.
Styrelse
Allmänt
Styrelsen har det övergripande ansvaret för att leda bolagets
verksamhet i aktieägarnas intresse. Styrelsen ska enligt bolagsordningen
bestå av minst tre och högst tio ledamöter med noll suppleanter. Vid
bolagsstämman 2023 beslutades att styrelsen skulle bestå av fem
styrelseledamöter utan suppleanter. Styrelsens sammansättning
ändrades vid bolagsstämman den 16 maj 2023 genom att Lottie Saks
valdes in i styrelsen medan Shu Sheng, Gunilla Spongh och Thomas
Ekman avgick.
Styrelsen har inga fackliga representanter. Ytterligare information om
styrelsens ledamöter, inklusive aktieinnehav, finns på sidorna 2223.
Henrik Theilbjørn och Lottie Saks bedöms enligt valberedningen vara
oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen samt i
förhållande till större aktieägare. Mattias Feiff och Max Carlsén har av
valberedningen bedömts vara oberoende i förhållande till bolaget och
bolagsledningen men inte i förhållande till större aktieägare. Thomas
Schwarz bedöms enligt valberedningen vara oberoende i förhållande till
större aktieägare men inte i förhållande till bolaget och
bolagsledningen. Styrelsens sammansättning uppfyller därmed Kodens
krav i detta avseende.
Bolagets verkställande direktör ingår inte i styrelsen men deltar vid
styrelsens möten, förutom när styrelsen avhandlar frågor som rör
utvärdering av styrelsens arbete eller utvärdering av den verkställande
direktören. Bolagets chefsjurist är styrelsens sekreterare. Styrelsen har
inrättat ett revisionsutskott och ett ersättningsutskott. Vidare har
styrelsen haft enskilda möten med bolagets revisor.
Utskotten har huvudsakligen en beredande roll och fråntar inte
styrelseledamöterna deras skyldigheter och ansvar. Utskotten
presenteras närmare nedan.
Styrelsens arbetsordning
Styrelsen omprövar och fastställer varje år en arbetsordning,
instruktioner till utskotten, en instruktion till den verkställande
direktören samt instruktioner för den finansiella rapporteringen. Dessa
styrdokument innehåller instruktioner dels för ansvars- och
arbetsfördelningen mellan styrelsen, verkställande direktören
respektive styrelseutskotten, dels för formerna för bolagets löpande
finansiella rapportering. Styrelsens arbetsordning bygger på
aktiebolagslagens övergripande regler för ansvarsfördelning mellan
styrelse respektive verkställande direktör och i övrigt på av styrelsen
godkänd beslutsordning.
Arbetsordningen reglerar även andra frågor, som exempelvis
antal styrelsemöten och vilka frågor som ska avhandlas på dessa,
ordförandens, utskottens och den verkställande direktörens
uppgifter och vilka beslutsbefogenheter de har samt exakt vilka
frågor som kräver styrelsebeslut,
2023
Pierce Group AB (publ) 17
utvärdering av styrelsen och styrelsens arbete och utvärdering av
den verkställande direktören, samt
formerna för styrelsens möten och protokoll.
Styrelsemöten
Styrelsen sammanträder regelbundet efter det i arbetsordningen
fastställda programmet. Varje styrelsemöte följer en i förväg upprättad
dagordning. Dagordningen samt underlag för varje informations- eller
beslutspunkt distribueras i god tid före varje sammanträde till samtliga
styrelseledamöter. Besluten i styrelsen fattas efter en öppen diskussion
som leds av ordföranden. Styrelsen har under 2023 hållit 17 (18)
protokollförda sammanträden (3 per capsulam). Styrelsen har under
året ägnat särskild uppmärksamhet åt följande frågor:
Strategifrågor
Uppföljning av verksamheten (försäljning, marknadsföring, inköp,
logistikfrågor etc.)
Ersättning och incitament till ledningen och nyckelmedarbetare,
samt rekrytering av ny VD
Särskilda projekt, däribland ett projekt om finansiella resultat
Koncernens resultat och finansiella ställning
Hållbarhetsfrågor
Finansiell rapportering
Bolagets finansiering, inklusive kreditfaciliteten och förvaltning av
likvida medel
Bolagsstyrning, riskhantering och intern kontroll
Potentiella bolagsförvärv och investeringar
Bolagets riskaptit
Efterlevnad av lagar och förordningar
Översyn av antaganden om värdeminskning och nedskrivningar av
varulager
Effektivitet och potentiella besparingar, inklusive en omfattande
omstrukturering av verksamheten
Utvärdering av styrelsens och den verkställande direktörens
arbete, inbegripet utnämning av VD
Pierces revisorer har deltagit vid ett styrelsemöte under året (samt vid
tre av revisionsutskottets möten).
Utvärdering av styrelsen och den verkställande direktören
Styrelsen har genomfört den årliga utvärderingen av styrelsens
sammansättning och arbete i syfte att belysa frågor som rör dess
sammansättning, fokusområden, material och mötesmiljö samt att
identifiera områden för förbättring. Ordföranden har redovisat
resultatet av utvärderingen för valberedningen och för styrelsen.
Styrelsen utvärderar fortlöpande den verkställande direktören och
dennes arbete, och behandlar dessa frågor regelbundet. Eftersom VD
Göran Dahlin inte anställdes förrän i juni 2023 har den formella
utvärderingen skjutits upp till 2024.
Närvaro vid styrelsemöten 2023:
Henrik Theilbjørn
17/17
Mattias Feiff
15/17
Max Carlsén
17/17
Thomas Schwarz
16/17
Lottie Saks
α
8/8
Gunilla Spongh*
9/9
Shu Sheng*
+
4/9
Thomas Ekman*
7/9
α
Valdes in i styrelsen vid bolagsstämman 2023
* Ställde inte upp för omval och avgick ur styrelsen vid bolagsstämman 2023
+
Föräldraledig under en del av perioden (utan beviljad eller utbetald ersättning)
Ersättning till styrelsen
Vid bolagsstämman 2023 beslutades att ersättning skulle utgå med
totalt 1 210 000 SEK, varav 450 000 SEK som arvode och 360 000 SEK
som reseersättning till Henrik Theilbjørn (ordförande) och 200 000
SEK vardera till Lottie Saks och Thomas Schwarz. Dessutom beslutade
bolagsstämman 2023 att ersättning skulle utgå för utskottsarbete
dock inte till Mattias Feiff och Max Carlsén med totalt 255 000 SEK,
varav 175 000 SEK till ordföranden för revisionsutskottet, 50 000 SEK
vardera till de övriga ledamöterna i revisionsutskottet och 30 000 SEK
till ordföranden i ersättningsutskottet. Vidare utbetalas reseersättning
med 20 000 SEK per fysiskt styrelsesammanträde i Sverige till de
ledamöter som är bosatta utomlands, med undantag för ordföranden.
Revisionsutskottet
Revisionsutskottet har en beredande roll och redovisar sitt arbete till
styrelsen. I revisionsutskottets uppgifter ingår bland annat
att övervaka bolagets finansiella rapportering,
att övervaka effektiviteten hos bolagets interna kontroll,
internrevision och riskhantering med avseende på den finansiella
rapporteringen och i övrigt,
att hålla sig informerat om revisionen och
att granska revisorns opartiskhet och självständighet samt biträda
valberedningen i samband med revisorsval.
Utskottet har fastställt riktlinjer för andra tjänster än revisionstjänster
som tillhandahålls av bolagets externa revisor.
Revisionsutskottet består av Lottie Saks (ordförande), Henrik
Theilbjørn och Max Carlsén (Gunilla Spongh och Thomas Ekman ingick
i revisionsutskottet fram till bolagsstämman 2023). De två förstnämnda
personerna bedöms vara oberoende i förhållande till bolaget, bolagets
ledande befattningshavare och bolagets större aktieägare. Max Carlsén
bedöms vara oberoende i förhållande till bolaget och dess ledande
befattningshavare, men inte i förhållande till större aktieägare.
Bolagets ekonomidirektör, finanschef och chefsjurist brukar delta i
revisionsutskottets möten. Chefsjuristen är revisionsutskottets
sekreterare.
Revisionsutskottet har under 2023 sammanträtt 7 (5) gånger.
2023
Pierce Group AB (publ) 18
Bolagets externa revisorer deltog i tre av revisionsutskottets möten.
Revisionsutskottet behandlade bland annat följande frågor under året:
Finansiell rapportering
Finansiering, inbegripet anskaffning av kapital
Riskhantering
Efterlevnad av lagar och förordningar
Intern kontroll
Redovisning
Därtill har utskottet behandlat årsbokslutet och revisionen av bolaget,
lagt fram en rekommendation gällande val av en extern revisor till
bolagsstämman samt diskuterat skattefrågor och kvalitetssäkring av
bolagets finansiella rapportering.
Närvaro vid revisionsutskottets möten 2023:
Lottie Saks (ordförande)
α
5/5
Henrik Theilbjørn
7/7
Max Carlsén
6/7
Thomas Ekman*
2/2
Gunilla Spongh*
2/2
α
Valdes in i styrelsen vid bolagsstämman 2023
* Ställde inte upp för omval och avgick ur styrelsen vid bolagsstämman 2023
Ersättningsutskottet
I ersättningsutskottets uppgifter ingår bland annat
att bereda styrelsens beslut i frågor om ersättningsprinciper och
andra anställningsvillkor för bolagsledningen,
att följa upp och utvärdera program för rörliga ersättningar till
bolagsledningen, samt
att följa och utvärdera generella ersättningsstrukturer och
ersättningsnivåer inom koncernen.
Ersättningsutskottet bistår vidare styrelsen med att utforma det förslag
till riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare som styrelsen
presenterar för bolagsstämman samt att följa och utvärdera
tillämpningen av dessa riktlinjer.
VD och chefsjuristen brukar delta i ersättningsutskottets möten. Den
sistnämnde är även ersättningsutskottets sekreterare. Under 2023 har
utskottet sammanträtt 3 (2) gånger med samtliga utskottsledamöter
närvarande. Arbetet har varit fokuserat på att föres mål och utfall i
incitamentsprogram och förberedelser inför bolagsstämman 2024.
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
Bolagsstämman 2023 godkände styrelsens förslag till riktlinjer för
ersättning och andra anställningsvillkor för ledande befattningshavare.
Riktlinjerna reglerar bland annat förhållandet mellan fast- och rörlig
ersättning, mellan ersättning och prestation, icke-finansiella förmåner,
frågor kring pension, uppsägning och avgångsvederlag samt hur dessa
frågor bereds av styrelsen.
Riktlinjerna för ersättningar till ledande befattningshavare redovisas i
Not 8 Anställda och personalkostnader. I enlighet med
aktiebolagslagen samt Kollegiet för svensk bolagsstyrnings Regler om
ersättningar till ledande befattningshavare och om incitamentsprogram
kommer ersättningsrapporten tillsammans med annan information som
lämnas inför bolagsstämman att publiceras på www.piercegroup.com.
Ledning
Pierces ledning består för närvarande av den verkställande direktören
(VD), ekonomidirektör, Head of Offering, Head of Tech, Head of
Fulfilment och Head of Customer Care. Ledningen sammanträder
regelbundet och för diskussioner samt fattar beslut om till exempel
strategiska, operativa och finansiella frågor, allmän ekonomisk
utveckling och marknadsutveckling samt riktlinjer och andra
styrdokument. Dessa diskussioner, beslut och riktlinjer/styrdokument
är också en del av riskhanteringen, kontrollen över den finansiella
rapporteringen och internkontrollen i övrigt. Ytterligare information
om ledningen finns på sidorna 24-25.
Internrevision
Styrelsen utvärderar årligen behovet av en oberoende separat
granskningsfunktion (internrevision). Bolaget har för närvarande ingen
oberoende separat granskningsfunktion, eftersom styrelsen har bedömt
att det inte finns särskilda omständigheter i verksamheten eller andra
förhållanden som motiverar att en sådan funktion inrättas, samt att
befintlig struktur för uppföljning samt de aktiviteter som utförs inom
ramverket för intern kontroll (se nästa sida) ger ett tillfredsställande
granskningsunderlag.
Revisorer
Vid bolagsstämman 2023 omvaldes revisionsbolaget Ernst & Young AB
(”EY”) som Pierces revisor för tiden intill slutet av årsstämman 2024.
Jonatan Hansson, auktoriserad revisor och medlem i FAR, är sedan
2020 huvudansvarig revisor för Pierce.
Bolagets revisionsutskott har antagit riktlinjer för EY:s tillhandahållande
av andra tjänster till Pierce vid sidan av revisionstjänsterna. Som revisor
i bolaget är EY skyldigt att pröva sitt oberoende inför varje beslut att
tillhandahålla tjänster till bolaget utöver sitt revisionsuppdrag. Storleken
av till EY betalda ersättningar framgår av Not 7 Arvode till revisorer.
Riskbedömning
Pierce har inrättat en rutin för riskbedömning som innebär att bolaget
årligen genomför en riskanalys och riskbedömning. Enligt denna rutin
identifieras risker och kategoriseras i följande fyra huvudområden:
Strategiska risker
Operativa risker
Rättsliga risker och efterlevnadsrisker
Finansiella risker (se not 24)
Bolagets syfte med riskanalysen är att identifiera de mest väsentliga
riskerna, som kan hindra bolaget från att nå sina mål eller genomföra
sin strategi. Syftet är även att utvärdera dessa risker baserat på
sannolikheten för att de uppkommer i framtiden samt i vilken mån
riskerna skulle kunna påverka bolagets mål om de skulle realiseras.
Riskanalysen syftar också till att bedöma effektiviteten hos åtgärder för
att motverka risker.
Riskerna utvärderas och graderas på en skala 15 utifrån sannolikheten
för att de realiseras och deras potentiella inverkan. Avseende de mest
väsentliga riskerna, med ett totalt riskvärde på 12 eller högre, finns en
konkret handlingsplan för att minska riskexponeringen. Risker med ett
riskvärde på 9 och högre följs noggrant under året och inkluderas
automatiskt i efterföljande års riskbedömning.
För samtliga risker, oavsett värde, dokumenteras potentiella åtgärder
för att minska eller eliminera riskexponeringen och utses en särskild
2023
Pierce Group AB (publ) 19
ansvarig. Identifierade risker rapporteras av bolagsledningen till
styrelsen. Styrelsen utvärderar bolagets riskhanteringssystem, däribland
riskbedömningarna, i en årlig riskhanteringsrapport där de 20 mest
väsentliga riskerna presenteras tillsammans med relevanta åtgärder för
att motverka dem.
Intern kontroll
Allmänt
Styrelsen ansvarar för att bolaget har god intern kontroll och
formaliserade rutiner som säkerställer att fastlagda principer för
finansiell rapportering och intern kontroll efterlevs. Styrelsens
revisionsutskott övervakar att fastställda riktlinjer för finansiell
rapportering och intern kontroll följs och har löpande kontakt med
resten av styrelsen och med bolagets revisorer. Målsättningen är att
säkerställa att tillämpliga lagar och regler efterlevs, att den finansiella
rapporteringen följer bolagets redovisningsprinciper enligt IFRS samt
att verksamheten bedrivs på ett effektivt och ändamålsenligt sätt.
Bolaget har inrättat en rutin för intern kontroll som syftar till att uppnå
en effektiv organisation som når de målsättningar som har satts upp av
styrelsen. Denna rutin innefattar att säkerställa att bolagets verksamhet
bedrivs korrekt och effektivt, att lagar och regler efterlevs samt att den
finansiella rapporteringen är korrekt, tillförlitlig och uppfyller kraven i
tillämpliga lagar och regler. Bolaget har valt att strukturera arbetet med
intern kontroll i enlighet med COSO-ramverket, vilket innefattar
följande moment: kontrollmiljö, riskbedömning, kontrollaktiviteter,
information och kommunikation samt övervakning och uppföljning.
Kontrollmiljö
Pierces kontrollmiljö är baserad på arbetsfördelningen mellan styrelsen,
styrelseutskotten och den verkställande direktören samt de
värderingar som styrelsen och bolagsledningen kommunicerar och
arbetar utifrån. För att bibehålla och utveckla en väl fungerande
kontrollmiljö, för att efterleva tillämpliga lagar och regler och för att
Pierces önskade sätt att bedriva verksamheten ska efterlevas i hela
koncernen har styrelsen, som ytterst ansvarigt bolagsorgan, fastställt
ett antal grundläggande styrdokument, policys, rutiner och
instruktioner som är av betydelse för riskhanteringen och
internkontrollen. Några av dessa dokument är
styrelsens arbetsordning,
instruktion för den verkställande direktören,
instruktion för den finansiella rapporteringen,
uppförandekod,
riskhanteringsinstruktion,
bolagsstyrningspolicy och
policy för intern kontroll.
Pierces ledningsgrupp fastställer även andra mer detaljerade
styrdokument för verksamheten. Policys, rutinbeskrivningar och
instruktioner distribueras till berörda anställda inom koncernen.
Anställda är enligt avtal skyldiga att följa relevanta regler och policys,
inclusive bolagets uppförandekod.
Kontroller
Utöver den årliga riskbedömningen utvärderas riskerna kontinuerligt av
bolagets ledning och de riskansvariga som en del av den dagliga
verksamheten. Den verkställande direktören rapporterar regelbundet
till styrelsen om möjliga riskrelaterade frågor.
Bolaget fokuserar på att kartlägga och utvärdera de största riskerna
relaterade till finansiell rapportering för att säkerställa att dess
rapportering är korrekt och tillförlitlig.
Kontroller och uppföljning
Bolaget har utsett en samordnare av internkontrollen (för närvarande
finanschefen) som övervakar ramverket för och uppföljningen av den
interna kontrollen. Samordnaren är ansvarig för koordinering,
rapportering och övervakning av den interna kontrollen i hela
organisationen, samt för att initiera utbildningar och att uppdatera
tillämpliga styrdokument. Därtill utses individuella process- och
kontrollansvariga i organisationen.
Samordnaren utarbetar en årlig plan för intern kontroll som anger de
specifika fokusområdena inom intern kontroll för det kommande året,
inklusive en översyn av ramverket för intern kontroll och de processer
och kontroller som ska testas genom självutvärdering eller på annat
lämpligt sätt. Den årliga planen för intern kontroll antas av styrelsen
och övervakas av revisionsutskottet.
Utvärderingar av internkontrollernas effektivitet genomförs årligen,
innefattande rapporter som sammanfattar utförda internkontroller och
eventuella avvikelser som behöver åtgärdas. Rapporterna presenteras
för revisionsutskottet och styrelsen årligen. Uppföljningar av avvikelser
som behöver åtgärdas och riskbedömningen ovan rapporteras även de
årligen till revisionsutskottet och styrelsen. Därtill övervakas resultaten
av den externa revisionen, varvid relevanta åtgärder vidtas och
framsteg övervakas (även detta med rapportering till revisionsutskottet
och styrelsen).
Styrelsen får rapporter om bolagets intäkter, resultat och finansiella
ställning minst varje månad, och annars vid behov. Bolagets finansiella
rapporter samt hållbarhetsrapport behandlas alltid av
revisionsutskottet och styrelsen innan de offentliggörs.
Vidare är Pierces samtliga övergripande policys, rutinbeskrivningar och
instruktioner föremål för årlig granskning av styrelsen.
Information och kommunikation
Intern kommunikation till anställda sker via olika kanaler, däribland
nyhetsbrev, regelbundna forum/möten på olika nivåer (allt från
stormöten med alla anställda till möten i mindre verksamhetsgrupper)
samt en intern portal för anställda som innehåller övergripande policys,
rutinbeskrivningar och instruktioner. Detaljerade rutinbeskrivningar
och instruktioner distribueras även inom de olika
verksamhetsgrupperna. Bolaget har också en visselblåsarfunktion i
enlighet med gällande lagar och regler.
Pierce har även etablerat rutiner för ändamålsenlig hantering och
begränsning av spridning av information, såväl internt som externt.
Bolaget har i detta avseende etablerat en funktion för
investerarrelationer och en insiderkommitté som övervakas av
bolagets verkställande direktör och ekonomidirektör. Funktionen för
investerarrelationer har till främsta uppgift att stödja VD och
företagsledningen i kapitalmarknadsfrågor. Funktionen utarbetar också
Pierces finansiella rapporter, förbereder bolagsstämmor och tar fram
kapitalmarknadspresentationer och andra rapporter. Bolagets
insiderkommitté har till syfte att tillse att Pierce offentliggör
information och i övrigt agerar i enlighet med tillämpliga lagar och
regler för aktiemarknaden. Utöver den verkställande direktören och
ekonomidirektören ingår bolagets chefsjurist i insiderkommittén och är
2023
Pierce Group AB (publ) 20
från tid till annan involverad i frågor som rör relationerna med
investerarna. Funktionen för investerarrelationer har under året även
tagit hjälp av en extern konsult för att säkerställa korrekt hantering av
dessa frågor.
Närvaro vid styrelsemöten
Styrelsen 2023¹
Namn Befattning
Ledamot
sedan
Bolaget och
dess ledning
Större aktieägare
Styrelse-
möten
Revisions-
utskott
Ersättnings-
kommitté
Styrelse- och
utskottsarvode
- tkr (000
Henrik Theilbjørn Ordförande 2022 Ja Ja 17/17 7/7 3/3 530
Mattias Feiff Ledamot 2014 Ja Nej 15/17 - 3/3
Thomas Schwarz Ledamot 2022 Nej Ja 16/17 - - 200
Max Carlsén Ledamot 2022 Ja Nej 17/17 6/7 3/3
Lottie Saks Ledamot 2023 Ja Ja 10/10 5/5 - 219
¹ Styrelsen per den 31 december 2023. Shu Sheng, Gunilla Spongh och Thomas Ekman lämnade styrelsen vid årsstämman 16 maj 2023. Lottie Saks valdes
till styrelseledamot vid årsstämman 16 maj 2023.
² Styrelse och utskottsarvoden omfattar perioden från årsstämman 2023 till årsstämman 2024.
Närvaro
Oberoende i förhållande till
2023
Pierce Group AB (publ) 21
Revisorns yttrande om bolagsstyrningsrapporten
Till bolagsstämman i Pierce Group AB (publ), org. nr 556967-4392
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten för år 2023 på sidorna 15-20 och för att den är upprättad i enlighet med
årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 16 Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att vår granskning
av bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision
enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för våra
uttalanden.
Uttalande
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 26 årsredovisningslagen samt 7 kap. 31 §
andra stycket samma lag är förenliga med årsredovisningen och koncernredovisningen samt är i överensstämmelse med årsredovisningslagen.
Stockholm den 22 mars 2024
Ernst & Young AB
Jonatan Hansson
Auktoriserad revisor
2023
Pierce Group AB (publ) 22
Styrelsen
Enligt Pierces bolagsordning ska Bolagets styrelse bestå av lägst tre och högst tio styrelseledamöter utan suppleanter.
Samtliga styrelseledamöter är oberoende i förhållande till bolaget, dess ledande befattningshavare och större aktieägare.
T av ledamöterna är enligt valberedningens bedömning inte oberoende i förhållande till huvudägarna, Verdane och
Procuritas.
Henrik Theilbjørn
Födelseår: 1961
Styrelseordförande sedan: 2022
Ordförande för ersättningsutskottet och ledamot i
revisionsutskottet
Utbildning: Masterexamen i nationalekonomi och ledarskap, Århus universitet.
Övriga uppdrag: Styrelseordförande, Boozt AB, Masai Group A/S, DAY Birger et Mikkelsen A/S, Unique Furniture A/S
och Traede Aps.; Styrelseledamot för Sahva A/S; och VD för EMMADS Invest A/S.
Bakgrund: Diverse ordförande- och styrelseuppdrag inom livsstilssektorn, däribland styrelseordförande i BHG Group AB
(publ).
Oberoende: Oberoende i förhållande till bolaget, dess ledande befattningshavare och större aktieägare.
Eget och närståendes innehav: -
Lottie Saks
Födelseår: 1967
Styrelseledamot sedan: 2023
Ordförande i revisionsutskottet
Utbildning: Magisterexamen i Företagsekonomi, Uppsala universitet.
Övriga uppdrag: Styrelseledamot, AWA Holding AB och Freemelt AB; och Group CFO för Sivers Semiconductors AB.
Bakgrund: Styrelseledamot samt ordförande i revisionsutskottet för Sivers Semiconductors AB, Group CFO för Haldex,
Group CFO för CINT Group, Group CFO för OneMed Group, CFO för Telenor Connexion, Finanschef för Johnson &
Johnson Nordic & Baltics, Head of Business Control för OMX Technology Financial Markets.
Oberoende: Oberoende i förhållande till bolaget, dess ledande befattningshavare och större aktieägare.
Eget och närståendes innehav: -
2023
Pierce Group AB (publ) 23
Mattias Feiff
Födelseår: 1972
Styrelseledamot sedan: 2014
Ledamot i ersättningsutskottet
Utbildning: Masterexamen i företagsekonomi, INSEAD, Frankrike och Singapore. Civilingenjör i industriell ekonomi,
Kungliga tekniska högskolan, Sverige. Franska och affärsfranska, Université de la Sorbonne, Frankrike.
Övriga uppdrag: Co-Managing Partner för Procuritas Investors, styrelseordförande för Werksta Nordic AB.
Styrelseledamot för Cutters AS och Byens Bilpleje A/S.
Bakgrund: Flera befattningar i bolag inom Procuritas-koncernen. Managementkonsult för Ericsson.
Oberoende: Oberoende i förhållande till bolaget och dess ledande befattningshavare, men inte i förhållande till bolagets
större aktieägare.
Eget och närståendes innehav: -
Thomas Schwarz
Födelseår: 1965
Styrelseledamot sedan: 2022
Utbildning: Yrkesutbildningar i ekonomi vid tyska handelskammare.
Övriga uppdrag: Managing partner vid O’NEAL Europe GmbH & Co.
Bakgrund: Produktutvecklar-, försäljning/inköps- och marknadsföringstjänster inom MC-, MX och MTB-sektorn,
däribland Hein Hericke GmbH, Eurobike AG och DiFi Dierk Filmer GmbH.
Oberoende: Oberoende i förhållande till större aktieägare men inte i förhållande till bolaget och bolagsledningen..
Eget och närståendes innehav: -
Max Carlsén
Födelseår: 1991
Styrelseledamot sedan: 2022
Ledamot i revisionsutskottet och ersättningsutskottet
Utbildning: Kandidatexamen i företagsekonomi, Handelshögskolan i
Stockholm.
Övriga uppdrag: Principal vid Verdane, styrelseledamot i Desenio Group AB, Babyland Online Nordic AB, MATCHi AB
och Norsk Bildelsenter AS.
Bakgrund: Managementkonsult för A.T. Kearney, investment banking vid Citigroup och Handelsbanken Capital Markets.
Oberoende: Oberoende i förhållande till bolaget och dess ledande befattningshavare, men inte i förhållande till bolagets
större aktieägare.
Eget och närståendes innehav: -
2023
Pierce Group AB (publ) 24
Ledningen
Göran Dahlin
Verkställande direktör (VD)
Födelseår: 1971
Jobbat på Pierce sedan: 2023
Utbildning: Masterexamen i marknadsföring och finans, Handelshögskolan i
Stockholm.
Bakgrund: VD för SGDS Gruppen AB (Head of Saint-Gobain Distribution Sweden), COO för Dahl
Sverige AB, Marknadsföringschef för SNA Europe / Bahco.
Aktier: 40 998 aktier.
Optioner: -
Fredrik Ideström
Ekonomidirektör
Födelseår: 1977
Jobbat på Pierce sedan: 2017
Utbildning: Civilekonomexamen, Handelshögskolan i Stockholm.
Bakgrund: Partner för PK Partners samt Associate för The Boston Consulting Group.
Aktier: 120 000 aktier
Optioner: 25 641 optioner
Thomas Hartung
Head of Offering
Födelseår: 1966
Jobbat på Pierce sedan: 2023
Utbildning: Industrial Business Manager
Bakgrund: Inköps-, produktlednings- och kategoristyrningschef för Hein Gericke Germany, samt inköps- och
produktledningschef för Hostettler AG Switzerland.
Aktier: -
Optioner: -
2023
Pierce Group AB (publ) 25
Emilija Frew
Head of Tech
Födelseår: 1985
Jobbat på Pierce sedan: 2023
Utbildning: Filosofie kandidat, London University of Arts
Bakgrund: CIO för Profoto (före & efter IPO); Global head of digital commercial performance för HSBC;
Global Head of Online för Tele2.
Aktier: -
Optioner: -
Mariusz Mastela
Head of Fulfilment
Födelseår: 1978
Jobbat på Pierce sedan: 2015
Utbildning: Civilingenjörsexamen i logistik och vattentransport, Västpommerns
tekniska universitet, Szczecin
Bakgrund, Skiftledare för Rhenus Logistics, chef för personskaderegleringsteamet för Polskie Towarzystwo
Ubezpieczeń S.A.
Aktier: -
Optioner: -
Marta Garcia
Head of Customer Care
Födelseår: 1979
Jobbat på Pierce sedan: 2018
Utbildning: Masterexamen i Human Resources Management, Centro de Estudios
Financieros. Examen i pedagogik, Universidad de Barcelona.
Bakgrund: Customer Experience and Operational Excellence för AXA Partners, affärsområdeschef för Bosh
Communication Centre, samt kontaktcenterchef för Transcom.
Aktier: -
Optioner: -
2023
Pierce Group AB (publ) 26
Finansiell information
2023
Pierce Group AB (publ) 27
Förvaltningsberättelse
Styrelsen och verkställande direktören för Pierce Group AB (publ), organisationsnummer 5569674392 med säte i Stockholm (Sverige), avger
härmed årsredovisning och koncernredovisning för räkenskapsåret 2023. Årsredovisningen är upprättad i svenska miljontals kronor (MSEK). Om
inget annat anges avser jämförelsetalen, inom parentes, 2022. Femårsöversikten presenteras på sida 4.
Piercekoncernen i korthet
Pierce är ett ledande e-handelsbolag som säljer utrustning, reservdelar
och tillbehör till motorcyklister och snöskoteråkare i hela Europa.
Bolaget har ett unikt och brett produktsortiment med ett stort antal
egna varumärken.
Försäljningen sker via lokalt anpassade webbplatser för respektive
segment: Offroad, Onroad och Övrigt. Offroad riktar sig till
motocross- och enduroåkare via webbplatsen 24MX, medan Onroads
webbplats XLMOTO har kunder som kör på trafikerade vägar.
Segmentet Övrigt riktar sig främst till snöskoteråkare via webbplatsen
Sledstore.
Pierce är ett europeiskt bolag som har huvudkontor i Stockholm,
centrallager och avdelningar för IT, ekonomi och marknadsföring i
Szczecin samt en kundservicefunktion i Barcelona. Bolaget har cirka
390 anställda
1
.
Pierce Group AB (publ) är sedan den 26 mars 2021 noterat på Nasdaq
Stockholm Small Cap.
Finansiella mål
Pierce finansiella mål, antagna av Styrelsen, är
2
:
Tillväxt 1520%
På medellång till lång sikt öka nettoomsättningen med 1520 procent
årligen i genomsnitt.
Justerad rörelsemarginal cirka 8%
På medellång till lång sikt nå en justerad rörelsemarginal på cirka 8
procent.
Kapitalstruktur 2,0x
Nettoskuld/EBITDA
3
som inte överstiger 2,0x, med förbehåll för
tillfällig flexibilitet för strategiska initiativ.
Utdelningspolicy
Under de närmsta åren planeras fria kassaflöden
4
användas till fortsatt
utveckling
5
av bolaget och därmed inte delas ut till aktieägarna.
Aktien och ägarförhållanden
Pierceaktien
Pierceaktien är noterad på Nasdaq Stockholm Small Cap-lista och
handlas med tickern PIERCE och med ISIN-koden SE0015658364.
Aktiekursen vid ingången av året uppgick till 9,0 SEK och var 6,5 SEK
på periodens sista handelsdag. Bolaget hade 1 421 aktieägare, varav de
största var Verdane Capital (29,9%), Procuritas (25,4%), Adrigo Asset
Management (6,7%), Fjärde AP-fonden (6,1%) och Allianz Frankrike
(5,0%).
Antalet registrerade aktier, tillika rösträtter, per den 31 december
2023 uppgick till 79 374 100, motsvarande ett nominellt värde om 0,02
SEK.
Se vidare i Not 20 - Eget kapital.
Incitamentprogram
Bolaget har lanserat teckningsoptionsprogram, long term incentive
programs LTIP, (rätt att förvärva aktier enligt särskilda villkor). Se
vidare information i Not 8 Anställda och personalkostnader.
Ersättning till ledande befattningshavare
Riktlinjerna för ersättningar till ledande befattningshavare redovisas i
Not 8 Anställda och personalkostnader.
1
Under fjärde kvartalet 2023 påverkades cirka 50 anställda av uppsägningar. Många av dem förblir redovisade i antalet anställda fram till slutet av deras respektive uppsägningstid vid relevanta datum 2024.
2
Styrelsen antog de finansiella målen i december 2020. Med medellång till lång sikt avses 35 år.
3
Alternativa nyckeltal (APM), se sidorna 72 - 74 för definitioner och syften med dessa nyckeltal.
4
Fria kassaflöden avser kassaflöde från den löpande verksamheten samt investeringsverksamheten.
5
Med utveckling av bolaget avses till exempel investeringar/satsningar inom IT-hårdvara, IT-utveckling, expansion av distributionslager, marknadsföring, kundanskaffning samt rörelse- och inkråmsförvärv.
2023
Pierce Group AB (publ) 28
Kommentar till koncernens resultat
Nettoomsättning
Nettoomsättningen minskade med 8 procent till 1 537 (1 670) MSEK. I
lokala valutor var minskningen 13 procent. Minskningen inom
huvudsegmenten Offroad och Onroad var 5 respektive 13 procent.
Bolaget bedömer att den Europeiska onlinemarknaden har minskat
sedan början av året.
Tack vare den goda likviditetssituationen vid slutet av 2022, som
uppnåddes genom en nyemission samt genom fokus på att generera
intäkter och likvida medel, har bolaget under året koncentrerat sig på
att förstärka marginalerna.
Bruttoresultat och bruttomarginal
Bruttoresultatet uppgick till 607 (657) MSEK, vilket motsvarade en
marginal om 39,5 (39,3) procent.
Den negativa utvecklingen orsakades främst av en extra avsättning för
överlager. Bolaget beslutade att revidera några av grundantagandena
för sin avsättning för överlager för att möta de rådande
marknadsförhållandena. Detta resulterade i en ökad nettoavsättning
om 39 MSEK. Om effekten av den extra avsättningen exkluderas, skulle
bruttoresultatet ha uppgått till 646 MSEK och bruttomarginalen ha
ökat till 42,0 procent, dvs med 2,5 procentenheter. Fraktkostnaderna
uppgick till -74 (-102) MSEK, en minskning som förbättrade
marginalerna med 1,3 procentenheter.
Valutakursdifferenser, hänförliga till omvärderingen av
rörelsekapitalposter, tyngde bruttoresultatet med -1 (-4) MSEK.
Rörelsekostnader
Försäljnings- och distributionskostnaderna uppgick till -505 (-540)
MSEK, vilket motsvarade 32,9 (32,3) procent av nettoomsättningen.
Förbättringen berodde på lägre kostnader för marknadsföring och frakt
till kunderna. Dessa positiva effekter motverkades till viss del av ökade
kostnader för lagerverksamheten i Polen, eftersom PLN har förstärkts
betydligt gentemot SEK.
Administrationskostnaderna uppgick till -212 (-188) MSEK. Exklusive
jämförelsestörande poster uppgick dessa kostnader till -191 (-173)
MSEK.
Justerad EBIT och EBIT
Justerat rörelseresultat (EBIT) uppgick till -85 (-53) MSEK, vilket
motsvarande en marginal om -5,6 (-3,2) procent. Marginalen
påverkades negativt av den ökade avsättning som gjordes för överlager.
Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till -111 (-68) MSEK och påverkades
av jämförelsestörande poster som uppgick till -26 (-15) MSEK. Dessa
avsåg främst effektiviseringsprogrammet inkluderande
personalkostnader och kostnader kopplade till stängningen av den
fysiska butiken i Stockholm. Föregående år avsåg dessa poster
kostnader för externa rådgivares arbete med strategiska initiativ samt
övergången av VD.
En nedskrivning av goodwill hänförlig till segmentet Övrigt påverkade
avskrivningarna med 17 MSEK.
Justerad EBIT påverkades med totalt 57 MSEK från nedskrivningen av
goodwill, avskrivningen av avvecklade varumärken, samt effekten av de
ändrade antagandena för avsättningen för överlager.
Rörelseresultatet påverkades negativt av valutakursförändringar jämfört
med samma period 2022. Bolaget använde valutaderivat för att
kompensera för detta. En positiv effekt av dessa valutaderivat om 8
(10) MSEK redovisas i finansnettot.
Finansiella poster
Finansiella intäkter uppgick till 19 (28) MSEK, varav 6 (18) MSEK avsåg
valutakursdifferenser relaterade till omvärdering av finansiella
balansposter och 8 (10) MSEK avsåg positiva valutakurseffekter av
valutaderivat.
De finansiella kostnaderna om -6 (-11) MSEK under båda perioderna
bestod av leasingkostnader och avgifter för kreditfaciliteten. Under det
föregående året ingick även räntekostnader på extern finansiering och
på skatteskulder från exportkorrigeringar.
Skatt och periodens resultat
Skatten uppgick till 2 (-6) MSEK och periodens resultat var -96 (-58)
MSEK.
Kommentar till koncernens kassaflöde
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 127 (9) MSEK.
Skillnaden i förhållande till jämförelseperioden berodde främst på en
förbättring i rörelsekapitalet om 105 (25) MSEK.
Kassaflödet till följd av förändring i rörelsekapitalet uppgick till 105
MSEK till följd av de kontinuerliga åtgärder som har vidtagits för att
optimera lagernivåer och lagerprognoser.
Kassaflödet från investeringar uppgick till -8 (-16) MSEK och avsåg
investeringar i IT-system och köp av utrustning till distributionslagret.
Kassaflödet från finansieringsverksamheten uppgick till -28 (124) MSEK
och bestod endast av leasingbetalningar under innevarande period.
Föregående år påverkades kassaflödet av likvida medel från en
nyemission, som motverkades av återbetalning av lån och
leasingbetalningar.
Kassaflödet hittills under året var 91 (117) MSEK. Inklusive
valutakursdifferenser, vilka uppgick till -4 (1) MSEK, var de likvida
medlen vid periodens utgång 222 (136) MSEK.
Det operativa kassaflödet under de senaste tolv månaderna uppgick till
78 (-29) MSEK.
Kommentar till koncernens finansiella ställning
Rörelsekapital
Rörelsekapitalet uppgick vid utgången av perioden till 107 (246) MSEK.
Flera ovanliga faktorer försvårar jämförbarheten av rörelsekapital
mellan perioder. På grund av förändring i grundantagandena för
avsättning för överlager minskade lagret med 38 MSEK. Därutöver
ledde en avsättning för avgångskostnader till ökning i kortfristiga
skulder med 15 MSEK. Tillsammans bidrog dessa faktorer till att värdet
på rörelsekapitalet minskade med 53 MSEK.
Nyttjanderättstillgångar och leasingskulder
Nyttjanderättstillgångarna uppgick till 53 (60) MSEK. Förändringen
berodde på nya leasingavtal och periodens avskrivningar.
Leasingskulderna uppgick till 55 (65) MSEK.
Nettoskuld/nettotillgångar och kreditfacilitet
Likviditeten vid periodens utgång motsvarade likvida medel och uppgick
till 222 (136) MSEK. Pierce har en kreditfacilitet om 150 MSEK, vilken
2023
Pierce Group AB (publ) 29
inte hade utnyttjats vid utgången av perioden. Kreditfaciliteten är
föremål för vissa finansiella kovenanter som belånings- och
räntetäckningsgrad. Per den 31 december 2023 bröt Pierce inte mot
kovenantvillkoren enligt de nuvarande avtalen om kreditfaciliteten.
Pierce har tillräcklig likviditet och utnyttjar därför inte kreditfaciliteten,
men det finns en risk för att Pierce inte kommer att kunna uppfylla
kovenanterna i framtiden och därmed inte kunna nyttja
kreditfaciliteten. Kovenanterna rapporteras kvartalsvis.
Eget kapital
Koncernens eget kapital uppgick till 627 (719) MSEK. Minskningen med
91 MSEK beror huvudsakligen på periodens förlust, 96 MSEK, samt
återföring av den positiva förändringen av omräkningsreserven om 5
MSEK.
Anställda
Medelantalet anställda under året var 399 (421). Av dessa var 133
(154) lagerarbetare i Polen, och 255 (268) var tjänstemän i Sverige,
Polen och Spanien.
Exklusive kundtjänstmedarbetare och vissa produktionsresurser
uppgick antalet tjänstemän till 196 (201). Mer information om Pierces
företagskultur och medarbetare finns i hållbarhetsrapporten på
www.piercegroup.com.
Moderbolaget
Pierce Group AB (publ), organisationsnummer 556967-4392, är ett
publikt aktiebolag med säte i Stockholm och moderbolag i Pierce-
koncernen. Sedan den 26 mars 2021 är Pierce Group AB (publ)
noterat på Nasdaq Stockholm Small Cap.
Moderbolagets verksamhet består av att äga och förvalta fastigheter
och lös egendom samt att direkt eller indirekt, via dotterbolag, bedriva
försäljning av utrustning, tillbehör och reservdelar till motorcyklar och
andra fordon samt därmed sammanhängande verksamhet.
Nettoomsättning uppgick till 21 (11) MSEK och avsåg fullo försäljning
till koncernbolag. Finansnettot bestod av räntor på ett koncerninternt
lån. Nettoresultatet före skatt uppgick till 0 (-11) MSEK.
Moderbolagets eget kapital uppgick vid utgången av perioden till 739
(739) MSEK.
VD och ekonomidirektör är anställda i moderbolaget.
Transaktioner med närstående
Under räkenskapsåret köpte Pierce produkter (för återförsäljning inom
ramen för den löpande verksamheten) från O’Neal Europe GmbH &
Co. KG, ett bolag som kontrolleras av styrelseledamoten i Pierce
Group AB, Thomas Schwarz, till ett belopp om 27 (40) MSEK.
Transaktionerna med denna leverantör genomfördes på
marknadsmässiga villkor.
För ytterligare upplysningar om närstående, se not 29 Transaktioner
med närstående.
Hållbarhetsrapport
Pierce upprättar en hållbarhetsrapport i enlighet med
årsredovisningslagen. Rapporten innehåller icke-finansiell information
inspirerat av Global Reporting Initiative (GRI) 2021.
Hållbarhetsrapporten finns tillgänglig på bolagets webbplats
www.piercegroup.com.
Väsentliga händelser under räkenskapsåret
Varumärken
I syfte att öka utvecklingstakten på de marknadsledande egna
varumärkena beslutade styrelsen den 1 november 2023 att konsolidera
bolagets varumärkesportfölj och därmed fokusera investeringarna på
färre märken. Detta medför att vissa av de egna varumärkena kommer
att tas bort och dess produkter kommer att slås ihop med återstående
varumärkena. Detta kommer att resultera i en accelererad avskrivning
på vissa varumärken om sammanlagt cirka 15 MSEK, som kommer att
fördelas över perioden med start i fjärde kvartalet 2023 och fram till
andra kvartalet 2026. Ingen ytterligare nedskrivning av varumärkena
har identifierats. Avskrivningskostnaden under fjärde kvartalet 2023 var
1 MSEK.
Ändring av ekonomidirektör
Den 7 november 2023 utsågs Fredrik Ideström (tidigare Chief Strategy
Officer) till ekonomidirektör, och ersatte därmed Niclas Olsson som
lämnade sin roll. Ändringen trädde i kraft den 15 december 2023.
Plan för att förändra struktur effektiviseringsprogram
För att förbättra effektiviteten och bli mer agila genomförde företaget
ett effektiviseringsprogram för förändring av organisationens struktur.
Detta berörde cirka 50 tjänster, inom alla funktioner och länder där
Pierce har kontor. Målet var att implementera en mer teambaserad
verksamhetsmodell med färre chefer och ett mer mandatbaserat
beslutsfattande. För att stödja den planerade organisatoriska
förenklingen har företaget börjat förbättra kärnprocesserna genom
implementering av Lean-metodik i hela organisationen tillsammans med
ökad digitisering och automatisering. Ambitionen är att den nya
verksamhetsmodellen ska generera en årlig resultatförbättring om cirka
25 MSEK som börjar påverka resultatet redan från första kvartalet
2024, medan effekten på kassaflödet gradvis genereras under första
halvåret 2024. Den totala direkta kostnaden för omorganisationen,
inklusive avgångsvederlag och rådgivningskostnader i Sverige, Polen och
Spanien, uppgick till cirka 18 MSEK under det fjärde kvartalet 2023.
Stängning av fysisk butik
För att fortsätta arbetet för ökad effektivitet och högre
bruttomarginaler har företaget stängt den fysiska butiken i Sverige med
verkan från och med den 31 december 2023. Intäkter från
butiksförsäljningen har redovisats under segmentet Övrigt och utgjorde
endast en mindre del av den totala omsättningen. Den totala kostnaden
för butiksstängningen, exklusive de uppsägningar som beskrivs i stycket
ovan, var 1 MSEK och har tagits upp under jämförelsestörande poster.
Nedskrivning av goodwill
Bolaget genomförde ett årligt nedskrivningstest och det beräknade
nyttjandevärdet om 36 MSEK, för segmentet Övrigt, indikerade på ett
lägre värde än dess redovisade värde om 52 MSEK. Därmed gjordes en
nedskrivning av goodwill om 17 MSEK hänförlig till segmentet Övrigt,
vilken påverkade av- och nedskrivningarna under det fjärde kvartalet
2023. Det årliga nedskrivningstestet för segmenten Offroad och
Onroad visade inget nedskrivningsbehov.
Väsentliga händelser efter balansdagen
I enlighet med bemyndigande från årsstämman den 16 maj 2023 har
moderbolagets styrelse beslutat att emittera och omedelbart därefter
återköpa 950 000 C-aktier. Aktierna emitteras och återköps i enlighet
med det prestationsbaserade aktieprogrammet LTI 2023, som antogs
av årsstämman den 16 maj 2023.
C-aktierna ger en tiondels röst per aktie och ger inte rätt till utdelning.
2023
Pierce Group AB (publ) 30
Bolagsstyrningsrapport
Koncernens bolagsstyrningsrapport presenteras på sidorna 15-20.
Förslag till vinstdisposition
Styrelsens förslag till årsstämman är att ingen utdelning ska utbetalas till
aktieägarna för räkenskapsåret 2023.
Risker och osäkerhetsfaktorer
Allmänt påverkas koncernens intjäningsförmåga och finansiella ställning
främst av kundernas efterfrågan, geopolitiska risker, förmågan att
behålla och rekrytera kompetenta medarbetare samt IT-relaterade
risker.
Nedanstående beskrivna risker är de som bedöms vara de mest
väsentliga riskerna och ska således inte ses som heltäckande. De är inte
heller upptagna i någon inbördes rangordning.
Marknadsrelaterade risker
Verksamheten påverkas av externa faktorer, händelser och
förändringar på de marknader som koncernen verkar på. Dessa risker
innefattar bland annat negativa konjunktursvängningar och andra
marknadsrelaterade risker, att vara verksam på en fragmenterad och
konkurrensutsatt marknad, att vara beroende av externa leverantörer
för inköp av varor som vidareförsäljs, samt möjligheten att behålla och
rekrytera kompetenta medarbetare för att säkerställa ett effektivt
användande av avancerade systemlösningar med mera.
Detaljhandeln är särskilt cyklisk och konsumenters köp av
sällanköpsvaror, inklusive merparten av Pierces produkter, sjunker
normalt under lågkonjunkturer och under andra tider då disponibel
inkomst eller konsumtionen är låg.
Det finns också en risk att potentiella konkurrenter, som för
närvarande inte är lika fokuserade på onlineförsäljning som Pierce
som säljer samma produkter som Pierce eller på samma geografiska
marknader som Pierce utvecklar sina erbjudanden och därmed ökar
eller intensifierar sin konkurrens med Pierce. Till exempel kan
återförsäljare som Amazon både genom sin marknadsplats där
externa leverantörer säljer via Amazon, och via sitt eget sortiment
komma att fokusera mer på motorsportutrustning i framtiden.
Detsamma gäller eBay och till exempel Temu.
Konsumenternas efterfrågan på motorcykelutrustning är
säsongsbetonad. Koncernens produktmix består av en mängd olika
produkter, främst för utomhusbruk. Försäljningen av
utomhusprodukter påverkas därför av vissa säsongs- och
vädervariationer. Avvikelser från normala väderförhållanden, såsom
ovanligt extremt väder, kan påverka försäljning och resultat negativt
under olika kvartal. Till exempel kan en ovanligt hård eller lång vinter,
eller särskilt regnig sommar, ha en negativ inverkan på Pierces
onroadverksamhet, medan torra marker kan ha en negativ inverkan på
Pierces offroadverksamhet. En ovanligt snöfri vinter kan vidare ha en
negativ inverkan på Pierces snöskoterverksamhet.
Rättsliga, tillsynsmässiga och politiska risker
Koncernen kan bli involverad i tvister inom ramen för den löpande
affärsverksamheten och därmed bli föremål för olika anspråk på grund
av tolkning av leverans- eller kundavtal, påstådda brister, påstådda
efterbildningar, förseningar och/eller leveransavbrott, påföljder av IT-
relaterade brott eller intrång etc. Det är till exempel inte ovanligt att,
då det gäller egna varumärkesprodukter, tredje part påstår att de har
äganderätt till en viss produkt, lösning eller design.
Politisk, social eller ekonomisk instabilitet samt införande av sanktioner
eller handelsrestriktioner i länder där Pierce eller våra leverantörer är
verksamma (till exempel Kina) kan påverka eller störa Pierces
verksamhet. Pierce exponeras visserligen inte direkt för kriget i
Ukraina eller Ryssland eller instabiliteten i Israel och Röda
havsområdet, men det finns en risk för att sådan instabilitet påverkar
det allmänna ekonomiska klimatet, kundernas benägenhet att köpa
sällanköpsvaror, leverantörernas kostnadsbas och/eller
transportkostnaderna.
Pierce har sitt centrallager och ett kontor i Szczecin i Polen och är
därför exponerat mot lokala polska lagar och regler. Centrallagret har
en s.k. bonded warehouse license, vilket innebär att annars tullpliktiga
varor kan lagras och hanteras tullfritt. Om denna licens skulle förändras
eller upphöra att gälla genom beslut av polska myndigheter skulle det få
betydande verkningar på bolagets logistikupplägg.
Strategiska och operativa risker
Pierce är beroende av leverantörer för att kunna sälja sina produkter.
Bolaget köper externa varumärkesprodukter antingen direkt från
leverantörerna eller via distributörer. Koncernen tillverkar inte sina
egna varumärkesprodukter, vilket gör att Pierces utbud av egna
varumärken också är beroende av externa leverantörer. Under de
senaste åren har covid-19-pandemin och dess efterdyningar påverkat
verksamheten genom kostnadsökningar, vissa brister i
produkttillgänglighet på marknaden samt genom störningar och
förseningar av leveranser. Försäljning av egna varumärken innebär att
Pierce har produktansvaret och kan behöva återkalla defekta
produkter.
Under föregående perioder identifierade vi en risk för väsentligt ökade
kostnader avseende frakt från Asien på grund av en global
containerbrist. Vid årets utgång bedömdes den risken vara mindre
relevant, eftersom priserna på frakt från Asien har återgått till nivåerna
före pandemin. De nuvarande geopolitiska utmaningarna i Mellanöstern
och i Röda havsområdet i synnerhet har emellertid återigen påverkat
fraktpriserna från Asien. Hur inflationen, räntehöjningarna och den
eventuella lågkonjunkturen påverkar kundernas beteende och
efterfrågan utgör också fortsatt osäkerhetsfaktorer.
Marknadsföring på nätet
Pierce använder sig av kanaler för marknadsföring på nätet som
Google, Facebook och Instagram. Om tillsynen över dessa företag
förändras till sin omfattning eller effektivitet eller om företagens
verksamhetsmodeller eller algoritmer förändras kan detta påverka våra
möjligheter att marknadsföra oss gentemot kunder och kundämnen
negativt.
Årets resultat
Summa
Överkursfond
Balanserat resultat
I ny räkning balanseras
Återstående överkursfond
balanseras i ny räkning
57 478
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel:
Disponeras så att:
-7 122 239
744 695 563
737 573 324
744 695 563
-7 179 717
737 573 324
2023
Pierce Group AB (publ) 31
Projekt- och förändringsledning
Pierce arbetar aktivt med en lång rad initiativ för att förbättra
verksamheten, förenkla och förbättra processerna samt säkerställa
regelefterlevnad. Detta medför en risk för svårigheter med att
genomföra en komplex projektportfölj och få till stånd nödvändiga
förändringar i verksamheten.
Efterlevnad i fråga om IT och data
Efterlevnadsrisken avseende EU:s allmänna dataskyddsförordning och
informationssäkerhet bedöms vara större 2024, både när det gäller
interna processer och system och i fråga om tredjepartslösningar,
inklusive hantering av sårbarheter.
Produktöverensstämmelse på lokala marknader
Förändrade regler och certifieringskrav på olika marknader och en
större mängd egna produkter medför en större risk för att Pierce inte
kommer att hinna bli varse eller börja följa nya bestämmelser i tid på
alla de marknader vi verkar på.
Finansiella risker
Genom sin verksamhet utsätts koncernen för olika finansiella risker
såsom valutarisker, ränterisker samt risk att inte kunna anskaffa
tillräcklig finansiering. Ansvaret för koncernens finansiella transaktioner
och risker åvilar koncernledningen. Det övergripande målet är att
erhålla en kostnadseffektiv finansiering samt att minimera negativa
effekter på koncernens resultat och ställning på grund av
marknadsfluktuationer eller kreditförluster.
E-handel kännetecknas av försäljningsökningar under vissa perioder,
exempelvis under det fjärde kvartalets kampanjer för Black Week och
jul. Inför sådana perioder ökar normalt inköpen och därmed varulagret.
Om Pierces försäljning påverkas negativt eller avbryts under sådana
perioder kan effekten på likviditeten och möjligheterna att nå
lönsamhetsmål för koncernen bli mer betydande än under andra
perioder.
I anslutning till börsintroduktionen ingick koncernen ett nytt
finansieringsavtal med en av de större svenska bankerna om en
kreditfacilitet uppgående till 300 MSEK. Denna reducerades till 200
MSEK i samband med nyemissionen under det tredje kvartalet 2022,
och minskades sedan ytterligare, till 150 MSEK, under 2023.
Kreditfaciliteten innehåller vissa finansiella åtaganden, och det finns en
risk för att Pierce inte kommer att kunna fullgöra dessa i framtiden. Per
den 31 december 2023 förelåg inget brott mot kovenantvillkoren i
avtalet om kreditfaciliteten, och det fanns inget väsentligt utnyttjande
av faciliteten eller några förfallna belopp inom ramen för den.
Koncernens finansiella risker och hur de hanteras beskrivs mer
utförligt i koncernens Not 24 Finansiella risker.
Pierce gör en nedskrivningsprövning av tillgångar med en
diskonteringsränta som tar hänsyn till den riskfria räntan. Det finns en
risk för att den riskfria räntan kommer att öka och att den
diskonteringsränta som används för att beräkna tillgångsvärdet kommer
att öka, vilket skulle kunna leda till en nedskrivning av tillgångar.
Konflikterna i Ukraina och Mellanöstern
Konflikten mellan Ryssland och Ukraina startade den 24 februari 2022
och pågår fortfarande.
Sedan den 7 oktober 2023 utspelas en väpnad konflikt mellan Israel och
Hamasledda palestinska militanta grupper, främst i och omkring
Gazaremsan. Konflikten har också spridit sig lokalt och påverkat en del
grannländer samt Röda havsområdet.
Den allmänna geopolitiska instabiliteten och de särskilt nämnda
konflikterna bedöms kunna ge stor påverkan på priser, valutakurser,
import- och exportrestriktioner, tillgänglighet till råvaror och material
samt resurser där Ryssland, Belarus och/eller Ukraina liksom Israel och
andra länder i Mellanöstern är involverade.
Piercekoncernen har ingen direkt verksamhet i något av dessa länder,
vilket innebär att den direkta påverkan av händelserna bedöms vara låg.
Däremot kan den indirekta påverkan bli betydande beroende på hur
situationen utvecklar sig och hur utdragna konflikterna blir. Primärt
påverkas kundernas efterfrågan i allmänhet i Europa samt frakterna
genom Röda havet. Sedan kriget i Ukraina inleddes har den minskade
efterfrågan påverkat Pierces försäljning negativt. Påverkan på finans-
och valutamarknaderna kan dessutom ha en negativ effekt på Pierce.
Klimatrisk
Pierce är medvetet om att en klimatrisk har blivit relevant under de
senaste perioderna. Vi bedömer att klimatrisken inte har någon direkt
väsentlig finansiell eller icke-finansiell inverkan på Piercekoncernen.
2023
Pierce Group AB (publ) 32
Koncernens rapport över resultat i sammandrag
Koncernens rapport över totalresultatet
2023-01-01 2022-01-01
MSEK (om ej annat anges)
Not 2023-12-31 2022-12-31
Nettoomsättning
3,4
1 537 1 670
Kostnad sålda varor
4,5
-930 -1 013
Bruttoresultat 607 657
Försäljnings- och distributionskostnader
4,5,6,8,15
-505 -540
Administrationskostnader
5,6,7,8,15
-212 -188
Övriga rörelseintäkter- och kostnader -1 2
Rörelseresultat -111 -68
Finansiellt netto¹
9,10
13 17
Resultat före skatt -98 -52
Skatt
11
2 -6
Årets resultat -96 -58
Årets resultat hänförligt till moderbolagets ägare -96 -58
Resultat per aktie:
Resultat per aktie före utspädning (SEK)
12
-1,21 -0,98
Resultat per aktie efter utspädning (SEK) 12
-1,21 -0,98
Genomsnittligt antal stamaktier före utspädning (tusental)¹
79 374 59 150
Genomsnittligt antal stamaktier efter utspädning (tusental)¹
79 374 59 150
¹ Valutakursdifferenser redovisade för föregående räkenskapsår redovisas netto i denna rapport.
2023-01-01 2022-01-01
MSEK
Not 2023-12-31 2022-12-31
Årets resultat -96 -58
Poster som senare kan omklassificeras till resultatet
Omräkningsdifferens 20 5 4
Övrigt totalresultat för året 5 4
Totalresultat för året -91 -53
Årets totalresultat hänförligt till:
Moderbolagets ägare -91 -53
2023
Pierce Group AB (publ) 33
Koncernens rapport över finansiell ställning i sammandrag
MSEK
Not 2023-12-31 2022-12-31
Tillgångar
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 4,13 310 345
Materiella anläggningtillgångar 4,14 15 16
Nyttjanderättstillgångar 4,15 53 60
Finansiella anläggningstillgångar 24,25,27 3 4
Uppskjutna skattefordringar 11 8 6
Summa anläggningstillgångar 389 431
Omsättningstillgångar
Varulager 3,16 344 488
Fordringar på betalningsleverantörer 24,25 4 7
Aktuella skattefordringar 1 8
Övriga fordringar 24,25 5 7
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 17 5 6
Likvida medel 18,25 222 136
Summa omsättningstillgångar 582 651
Summa tillgångar 970 1 083
Eget kapital och skulder
Eget kapital 20
Aktiekapital 2 2
Övrigt tillskjutet kapital 814 814
Omräkningsreserv 20 5 5
Balanserat resultat inklusive årets resultat -193 -101
Summa eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare 627 719
Summa eget kapital 627 719
Långfristiga skulder
Leasingskulder 15,24 24 39
Uppskjutna skatteskulder 11 26 29
Avsättningar 0 0
Summa långfristiga skulder 51 68
Kortfristiga skulder
Leasingskulder 15,24,25 30 26
Leverantörsskulder 24,25 81 105
Aktuella skatteskulder 2 1
Övriga skulder 24,25 56 54
Avtalsskulder 3 13 20
Avsättningar 3,24,25 8 7
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 23,24,25 103 82
Summa kortfristiga skulder 292 296
Summa eget kapital och skulder 970 1 083
2023
Pierce Group AB (publ) 34
Koncernens rapport över förändringar i eget kapital i sammandrag
MSEK
Not Aktiekapital
Övrigt
tillskjutet
kapital
Omräknings-
reserver
Balanserat resultat
inklusive årets
resultat
Summa
eget kapital hänförligt
till moderbolagets
aktieägare
Ingående eget kapital 2022-01-01 1 484 0 -44
441
Årets resultat -58 -58
Övrigt totalresultat för året 4 4
4 -58 -53
Nyemission inklusive emissionskostnader¹
1 330 331
Summa 1 330 331
Utgående eget kapital 2022-12-31 2 814 5 -101 719
Ingående eget kapital 2023-01-01 2 814 5 -101 719
Årets resultat -96 -96
Aktierelaterade ersättningar 0 0
Övrigt totalresultat för året 0 5 5
Årets totalresultat 0 0 -92 -91
Utgående eget kapital 2023-12-31 20 2 814 5 -193 627
Årets totalresultat
Transaktioner med koncernens ägare
¹ Nyemission inklusive emissionskostnader slutfördes i juli 2022, totala emissionskostnader uppgick till 16 MSEK.
2023
Pierce Group AB (publ) 35
Koncernens rapport över kassaflöde i sammandrag
2023-01-01 2022-01-01
MSEK
Not 2023-12-31 2022-12-31
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat -111 -68
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet¹ 26 122 56
Betald ränta 15,26 -5 -11
Erhållen ränta 3 1
Realiserade valutaderivat 9 13
Erhållen/Betald skatt 3 -8
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapital
21 -17
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Ökning (-) / minskning (+) av varulager 105 79
Ökning (-) / minskning (+) av rörelsefordringar 11 15
Ökning (+) / minskning (-) av rörelseskulder -10 -69
Kassaflöde från den löpande verksamheten 127 9
Investeringsverksamheten
Förvärv av immateriella tillgångar 13 -5 -12
Förvärv av materiella anläggningstillgångar 14 -3 -2
Försäljning av materiella anläggningstillgångar 14 0 0
Förvärv av finansiella anläggningstillgångar 0 -1
Kassaflöde från investeringsverksamheten -8 -16
Finansieringsverksamheten 26
Förändring i nyttjad checkräkningskredit 22,25 -27
Amortering av skulder till kreditinstitut -157
Amortering av leasingskuld 15 -28 -23
Nyemission inklusive emissionskostnader² 20 331
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -28 124
Årets kassaflöde 91 117
Likvida medel vid årets början 136 18
Valutakursdifferens i likvida medel -4 1
Likvida medel vid årets utgång 18 222 136
² Totala emissionskostnader uppgick till 16 MSEK.
¹ Övriga ej kassaflödespåverkande poster avser i allt väsentligt avskrivningar, exklusive avskrivningar av nyttjanderättstillgångar, samt förändring i kortfristiga avsättningar. Avskrivningar under innevarande räkenskapsår påverkades av nedskrivning av
goodwill och avskrivning av avvecklade varumärken om totalt 18 MSEK. Dessutom innehöll övriga ej kassaflödespåverkande poster under räkenskapsåret en extra avsättning om 44 MSEK för inkurant lager.
2023
Pierce Group AB (publ) 36
Koncernens noter
Not 1 Väsentliga redovisningsprinciper
Allmän information
Denna årsredovisning och koncernredovisning omfattar det svenska
moderbolaget Pierce Group AB (publ), organisationsnummer 556967
4392, och dess dotterbolag.
Moderbolaget är ett aktiebolag med säte i Stockholm. Adressen till
huvudkontoret är Elektravägen 22, 126 30 Hägersten. Pierce Group
AB (publ) är sedan den 26 mars 2021 noterad på Nasdaq Stockholm.
Se förvaltningsberättelsen för ytterligare information om bolagets
ägare.
Denna årsredovisning och koncernredovisning har den 22 mars 2024
godkänts av styrelsen för offentliggörande. Resultat- och
balansräkningarna för moderbolaget och koncernen kommer att läggas
fram för antagande på årsstämman den 17 maj 2024.
Grunder för koncernredovisningen
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med International
Financial Reporting Standards (IFRS) utgivna av International
Accounting Standards Board (IASB) samt tolkningsuttalanden från IFRS
Interpretations Committee (IFRS IC) såsom de antagits av Europeiska
unionen (EU). Koncernen tillämpar vidare Årsredovisningslagen
(1995:1554) och rekommendationen från Rådet för finansiell
rapportering RFR 1 ”Kompletterande redovisningsregler för
koncerner”.
Koncernredovisningen har upprättats utifrån antagandet om fortlevnad
(going concern). Tillgångar och skulder är värderade till sina historiska
anskaffningsvärden med undantag för villkorad tilläggsköpeskilling samt
valutaderivat som är värderade till verkligt värde.
Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med förvärvsmetoden
och samtliga dotterföretag, i vilka bestämmande inflytande innehas,
konsolideras från och med det datum detta inflytande erhölls.
Att upprätta rapporter i överensstämmelse med IFRS kräver att flera
uppskattningar görs av ledningen för redovisningsändamål. De områden
som innefattar en hög grad av bedömning, som är komplexa eller
sådana områden där antaganden och uppskattningar är av väsentlig
betydelse för koncernredovisningen anges i Not 2 Väsentliga
uppskattningar och bedömningar. Dessa bedömningar och antaganden
baseras på historiska erfarenheter och andra faktorer som kan anses
vara rimliga under rådande förhållanden. Faktiskt utfall kan skilja sig från
gjorda bedömningar om dessa bedömningar ändras eller andra
förutsättningar föreligger.
Moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper som koncernen
utom i de fall som anges i för moderbolagets Not 1 Väsentliga
redovisningsprinciper. I denna framgår att moderbolaget tillämpar
Årsredovisningslagen och RFR 2 ”Redovisning för juridiska personer”.
De avvikelser som förekommer föranleds av begränsningar i
möjligheterna att tillämpa IFRS i moderbolaget till följd av
Årsredovisningslagen samt gällande skatteregler. De nedan angivna
redovisningsprinciperna har, om inte annat anges, tillämpats konsekvent
på samtliga perioder som presenteras i koncernens finansiella
rapporter samt av alla koncernens bolag. Se nedan för de nya
standarder och tolkningar som bedöms påverka koncernen framöver.
Nya standarder som tillämpas från och med den 1 januari
2023
Nya eller ändrade befintliga standarder som trädde i kraft den 1 januari
2023 har inte haft någon väsentlig inverkan på koncernens finansiella
rapportering.
Nya redovisningsprinciper från och med den 1 januari
2024 och senare
Ett antal nya och reviderade redovisningsstandarder och tolkningar har
offentliggjorts och träder i kraft 2024 och senare. En av dessa är IAS 1
(klassificering av skulder som kortfristiga eller långfristiga). De nya och
reviderade redovisningsprinciperna eller tolkningarna väntas inte ha
någon väsentlig inverkan på Piercekoncernens finansiella rapportering.
Konsolidering
Dotterbolagen
Det finns inga dotterbolag i Piercekoncernen som inte konsolideras i
koncernredovisningen.
Transaktionskostnader vid rörelseförvärv, med undantag av
transaktionskostnader som är hänförliga till emission av eget
kapitalinstrument eller skuldinstrument, redovisas direkt i årets
resultat. Villkorade köpeskillingar redovisas till verkligt värde vid
förvärvstidpunkten. I de fall den villkorade köpeskillingen är
klassificerad som eget kapitalinstrument görs ingen omvärdering och
reglering görs inom eget kapital. Övriga villkorade köpeskillingar
värderas till verkligt värde vid varje rapporttidpunkt och förändringar
redovisas i årets resultat som övriga rörelseintäkter/-kostnader.
Valuta
Funktionell valuta och rapporteringsvaluta
Funktionell valuta är valutan i de primära ekonomiska miljöer där
företagen bedriver sin verksamhet. Den funktionella valutan för
moderbolaget är svenska kronor, vilken utgör rapporteringsvalutan för
moderbolaget och koncernen. Samtliga belopp är, om inget annat
anges, avrundade till närmaste miljontal (MSEK).
Avrundningsdifferenser kan förekomma.
Transaktioner i utländsk valuta
Kursvinster och kursförluster på rörelsefordringar och rörelseskulder
redovisas i bruttoresultatet, samt i rörelseresultatet avseende
exempelvis personalrelaterade skulder. Kursvinster och kursförluster
på finansiella fordringar och skulder redovisas som finansiella poster.
Omräkning av verksamheter med annan funktionell valuta än
koncernens rapporteringsvaluta
Tillgångar och skulder i verksamheter med annan funktionell valuta än
koncernens rapporteringsvaluta, inklusive koncernmässiga över- och
undervärden, omräknas från verksamhetens funktionella valuta till
koncernens rapporteringsvaluta, svenska kronor, till den valutakurs
som råder på balansdagen. Intäkter och kostnader omräknas till
svenska kronor till en genomsnittskurs som utgör en approximation av
de valutakurser som förelegat vid respektive transaktionstidpunkt.
Omräkningsdifferenser som uppstår vid valutaomräkning av
verksamheter med annan funktionell valuta än koncernens
rapporteringsvaluta, redovisas i övrigt totalresultat och ackumuleras i
en separat komponent i eget kapital, benämnd omräkningsreserv.
2023
Pierce Group AB (publ) 37
Klassificering
Anläggningstillgångar och långfristiga skulder består i allt väsentligt av
belopp som förväntas återvinnas eller betalas efter mer än 12 månader
räknat från balansdagen. Omsättningstillgångar och kortfristiga skulder
består i allt väsentligt av belopp som förväntas återvinnas eller betalas
inom 12 månader räknat från balansdagen.
Segmentsrapportering
Rörelsesegment rapporteras på ett sätt som överensstämmer med den
interna rapportering som lämnas till den högsta verkställande
beslutsfattaren. Den Högste Verkställande Beslutsfattaren (HVB) är
den funktion som ansvarar för tilldelning av resurser och bedömning av
rörelsesegmentens resultat. I koncernen har denna funktion
identifierats som den verkställande direktören. Ett rörelsesegment är
en del av koncernen som bedriver verksamhet från vilken den kan
generera intäkter och ådra sig kostnader och för vilka det finns
fristående finansiell information tillgänglig.
De redovisningsprinciper som tillämpas vid uppföljningen av
koncernens rörelsesegment är i grunden desamma som tillämpas i
koncernredovisningen. Dock fördelas inte valutakurseffekter från
omvärdering av rörelsekapitalposter ut inom bruttoresultatet. Vidare
fördelas enbart delar av posten försäljnings- och distributionskostnader
ut på rörelsesegmenten. Resterande kostnader bedöms vara
koncerngemensamma.
Koncernens indelning i segment baseras på den interna strukturen av
koncernens affärsverksamheter, vilket innebär att koncernens
verksamhet har delats in i tre rapporteringssegment: Offroad, Onroad
och Övrigt.
Offroad: försäljning till motocross- och enduroåkare under
varumärket 24MX.
Onroad: försäljning till kunder som kör motorcyklar på trafikerade
vägar. Försäljningen sker under varumärket XLMOTO.
Övrigt: försäljning till snöskoteråkare under varumärket Sledstore
samt försäljning via en fysisk butik i Stockholm.
Ingen information om segmentens tillgångar eller skulder ges, eftersom
ingen separat segmentering görs vid rapporteringen om koncernens
finansiella ställning.
Intäkter från avtal med kunder
Koncernens intäkter utgörs uteslutande av försäljning av varor via
webbplatser samt en fysisk butik. All försäljning sker med villkor om 60
dagars öppet köp samt med villkor om lägsta prisgaranti. Avtalslängden
bedöms vara tiden från orderdatum till dess att koncernen levererat de
beställda varorna inklusive perioden för öppet köp. Vidare kan
avtalslängden vara beroende av om kunden i samband med
beställningen erhållit rabatter på framtida köp.
Generellt anses varje separat produkt i ordern utgöra ett eget
prestationsåtagande. I sällsynta fall erhåller kunderna rabattkuponger på
nästkommande köp, det vill säga en materiell rättighet att i framtiden
erhålla en rabatt. Denna rättighet anses i sådana fall vara ett eget
prestationsåtagande.
Transaktionspriset är beroende av de rörliga delarna i avtalet, vilket
primärt utgörs av öppet köp. De rörliga delarna hanteras som en
intäktsreduktion vid transaktionstidpunkten och intäktsförs först då
koncernen anser att det inte längre föreligger en stor sannolikhet för
att denna intäkt kan behöva återföras. Se vidare under rubriken
”Återköp”.
Koncernen redovisar en intäkt när ett prestationsåtagande uppfylls, det
vill säga när kontrollen över ett prestationsåtagande överförs till
kunden. Kontroll kan överföras över tid eller vid en tidpunkt. Pierce
har bedömt att kontroll av varor övergår vid ett tillfälle. Detta är
vanligtvis i samband med slutförd leverans enligt gällande
leveransvillkor och anses sammanfalla med när risker och förmåner
övergår till kunden.
Återköp (ångerrätt samt öppet köp)
Då koncernen erbjuder sina kunder öppet köp under 60 dagar,
erbjuder Pierce en ångerrätt utöver de som krävs vid försäljning via e-
handel enligt Distansköpslagen samt Konsumentköplagen (eller relevant
konsumentskyddslagstiftning i andra EU länder). Koncernen redovisar
en avsättning för den del av intäkterna som vid försäljningstillfället
anses osäker med tanke på en eventuell framtida retur. För att bedöma
osäkerheten använder koncernen statistiska modeller som bygger på
historiska kunddata. Koncernen redovisar en avsättning tillika
intäktsreduktion för bedömda framtida återköp.
För att beräkna intäktsreduktionen använder koncernen faktisk
försäljning under den aktuella perioden, historiskt utfall avseende
returgrad (värdet av returer i förhållande till försäljning), samt
genomsnittligt antal dagar från försäljning till retur från kunder.
En tillgång motsvarande kostnaden för den del som anses vara osäker
kopplat till returrättigheter bokas till varulagret vid samma tillfälle.
Denna kostnad avser den del av kostnad såld vara som är förknippad
med returrätten.
Leasingavtal
Koncernens leasingavtal består huvudsakligen av lagerlokaler i Polen,
kontorslokaler, samt inventarier avseende it-utrusning och truckar till
distributionslagret.
Värdering av leasingskulder
Leasingskulder redovisas initialt till nuvärdet av de återstående
leasingbetalningarna diskonterat med den marginella låneränta om
avtalets implicita ränta inte kan fastställas.
Koncernen har valt att tillämpa undantaget för leasingavtal med lågt
värde, i koncernen definierade som under 100 TSEK, och för avtal med
en leasingperiod kortare än 12 månader.
Leasingbetalningarna fördelas mellan amortering och ränta
leasingskulden. Vissa av koncernens leasingavtal är i annan valuta än
dotterbolagets funktionella valuta. Detta innebär att tillhörande
leasingskuld omräknas till den funktionella valutan till den valutakurs
som föreligger på balansdagen. Dessa valutakursdifferenser redovisas
netto som finansiella poster.
Finansiella intäkter och kostnader
Finansnettot består av valutakursdifferenser relaterade till omvärdering
av finansiella balansposter, värdering av valutaderivat, ränteintäkter,
räntekostnader på extern finansiering och periodiska kostnader i form
av förutbetalda lånekostnader.
Koncernen innehar valutaderivat vilka redovisas till verkligt värde via
resultaträkningen, initialt per den dag då derivatavtalet ingås och
därefter vid varje balansdag. Realiserade respektive orealiserade
värdeförändringar redovisas var för sig netto som en del av finansiella
poster.
2023
Pierce Group AB (publ) 38
Valutakursvinster och valutakursförluster från finansiella fordringar och
skulder redovisas netto. Valutakursvinster och valutakursförluster
avseende omvärdering av leasingskulder, i de fall leasingavtal är i annan
valuta än funktionell valuta, redovisas netto.
Ersättningar till anställda
Aktierelaterade ersättningar teckningsoptioner reglerade med
eget kapitalinstrument
Koncernen har två pågående långsiktiga incitamentsprogram för vissa
ledande befattningshavare och nyckelmedarbetare i koncernen.
Då respektive premie som erlades för teckningsoptionerna motsvarade
marknadsvärdet vid tidpunkten för erbjudandet påverkas inte
personalkostnader eller sociala avgifter under optionernas löptider
eller i samband med inlösen. Erhållna optionspremier redovisas mot
övrigt tillskjutet kapital.
Se Not 8 Anställda och personalkostnader, för ytterligare
information om koncernens incitamentsprogram.
Pensioner
Pierces pensionsåtaganden omfattar enbart avgiftsbestämda planer. En
avgiftsbestämd pensionsplan är en pensionsplan enligt vilken koncernen
betalar fastställda avgifter till en separat juridisk enhet. Koncernen har
inte några rättsliga eller informella förpliktelser att betala ytterligare
avgifter om denna juridiska enhet inte har tillräckliga tillgångar för att
betala alla ersättningar till anställda som hänger samman med de
anställdas tjänstgöring under innevarande eller tidigare perioder.
Koncernen har därmed ingen ytterligare risk.
När anställning hos Pierce upphör kvarstår pensionsåtagandet i enlighet
med den avgiftsbestämda pensionsplanen. Detta innebär att inga
utökade kostnader för Pierce uppstår.
Immateriella anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar med obestämbar nyttjandeperiod
prövas för nedskrivningsbehov årligen samt när det finns indikationer
på att en nedskrivning kan erfordras. För immateriella
anläggningstillgångar med obestämbar nyttjandeperiod görs en
omprövning av nyttjandeperioden vid varje bokslutstillfälle.
Vid nedskrivningsprövning fördelas värdet av goodwill och varumärken
till den minsta identifierade kassagenererande enhet som förväntas
gynnas av förvärvens synergieffekter. Koncernens minsta identifierade
kassagenererande enhet är segmenten.
Goodwill
Goodwill är det belopp varmed anskaffningsvärdet överstiger det
verkliga värdet på koncernens andel av ett förvärvat dotterbolags
identifierbara tillgångar, övertagna skulder samt eventualförpliktelser
vid förvärvstillfället. De faktorer som utgör redovisad goodwill är
främst olika former av synergier, personal, know-how,
kundkontakter av strategisk betydelse samt marknadsledande
positioner på utvalda marknader.
Goodwill har en obestämbar nyttjandeperiod och testas minst årligen
för identifiering av eventuellt nedskrivningsbehov och värderas till
anskaffningsvärde minus eventuella ackumulerade nedskrivningar.
Nedskrivningar av goodwill återförs inte.
Varumärken
Majoriteten av varumärkena har en obestämbar nyttjandeperiod. Dessa
testas minst årligen för att identifiera eventuellt nedskrivningsbehov.
Varumärken redovisas till anskaffningsvärde minskat med eventuella
ackumulerade nedskrivningar och ackumulerade avskrivningar, i de fall
varumärkena har en bestämbar nyttjandeperiod. Varumärken utgörs av
marknadsposition, kunders varumärkeskännedom och köplojalitet, vilka
normalt har en obestämbar nyttjandeperiod.
Balanserade utgifter för programvara
En immateriell anläggningstillgång redovisas om det är sannolikt att de
framtida ekonomiska fördelar som kan hänföras till tillgången kommer
att tillfalla företaget samt att anskaffningsvärdet kan beräknas på ett
tillförlitligt sätt. Immateriella anläggningstillgångar med begränsad
nyttjandeperiod redovisas till anskaffningsvärde minskat med
avskrivningar och eventuella nedskrivningar. Nyttjandeperioden
omprövas vid varje bokslutstillfälle och justeras vid behov.
Koncernens produktutveckling delas in i två faser, forskningsfasen och
utvecklingsfasen. Utgifter som uppstår under forskningsfasen
kostnadsförs löpande i takt med att de uppstår och aktiveras inte. De
utgifter som uppstår under utvecklingsfasen aktiveras som immateriella
anläggningstillgångar när det enligt ledningens bedömning är sannolikt
att de kommer resultera i framtida ekonomiska fördelar för koncernen,
kriterierna för aktivering är uppfyllda och kostnaderna kan mätas på ett
tillförlitligt sätt.
Internt utvecklade tillgångar redovisas under utvecklingsfasen till
anskaffningsvärde minus ackumulerade avskrivningar och eventuella
ackumulerade nedskrivningar. De utgifter som aktiveras innefattar
utgifter för material, direkt lön och andra direkt till projektet hänförliga
utgifter såsom konsulttjänster i samband med införande av nya system.
Alla andra utgifter som inte uppfyller kriterierna för aktivering belastar
resultatet när de uppstår.
Koncernens internt utvecklade tillgångar är främst hänförliga till e-
handelsplattformen samt andra system.
Övriga immateriella anläggningstillgångar
Övriga immateriella anläggningstillgångar utgörs huvudsakligen av
kundavtal, köpt programvara och licenser. Dessa tillgångar redovisas till
anskaffningsvärde minus ackumulerade avskrivningar och eventuella
ackumulerade nedskrivningar.
Avskrivningsprinciper
Avskrivning av immateriella anläggningstillgångar sker linjärt över
tillgångarnas beräknade nyttjandeperioder, såvida inte sådana
nyttjandeperioder är obestämbara. Immateriella anläggningstillgångar
med bestämbara nyttjandeperioder skrivs av från den tidpunkt då de är
tillgängliga för användning.
De beräknade nyttjandeperioderna är följande:
Balanserade utgifter för programvara
15 år
Övriga immateriella anläggningstillgångar
15 år
Nyttjandeperioderna omprövas minst årligen.
Avskrivningsprinciper
Avskrivning av materiella anläggningstillgångar sker linjärt över
tillgångarnas beräknade nyttjandeperioder.
2023
Pierce Group AB (publ) 39
De beräknade nyttjandeperioderna är följande:
Maskiner
510 år
Inventarier
25 år
Använda avskrivningsmetoder, restvärden och nyttjandeperioder
omprövas vid varje årsslut.
Nedskrivning av icke-finansiella tillgångar
Koncernen genomför nedskrivningstest när det finns indikationer på en
värdeminskning av materiella eller immateriella anläggningstillgångar
inklusive nyttjanderättstillgångar, det vill säga närhelst händelser eller
förändrade förhållanden indikerar att det redovisade värdet inte är
återvinningsbart. Vidare prövas tillgångar med en obestämbar
nyttjandeperiod (exempelvis goodwill och varumärken) samt
koncernens pågående utvecklingsprojekt årligen för
nedskrivningsbehov, genom att tillgångens återvinningsvärde beräknas,
oavsett om det föreligger indikationer på en värdenedgång eller ej.
En nedskrivning görs med det belopp varmed tillgångens redovisade
värde överstiger dess återvinningsvärde. Återvinningsvärdet är det
högre av tillgångens verkliga värde minskat med försäljningskostnader
och dess nyttjandevärde. Vid bedömning av nedskrivningsbehov
grupperas tillgångar på de lägsta nivåer där det finns separata
identifierbara kassaflöden (kassagenererande enheter). Om ett
nedskrivningsbehov har identifierats för en kassagenererande enhet
(grupp av enheter) fördelas nedskrivningsbeloppet i första hand till
goodwill. Därefter görs en proportionell nedskrivning av övriga
tillgångar som ingår i enheten (gruppen av enheter). Vid beräkning av
nyttjandevärdet diskonteras framtida kassaflöden med en
diskonteringsfaktor som beaktar riskfri ränta och den risk som är
förknippad med den specifika tillgången. Nedskrivningar redovisas i
resultaträkningen.
En tidigare redovisad nedskrivning återförs om återvinningsvärdet
bedöms överstiga redovisat värde. Nedskrivningar av goodwill återförs
inte.
Finansiella tillgångar och skulder
Finansiella instrument
Finansiella instrument klassificeras vid första redovisningstillfället bland
annat utifrån vilket syfte de förvärvades och förvaltas. Koncernen
klassificerar finansiella instrument i följande kategorier:
Upplupet anskaffningsvärde
Verkligt värde genom övrigt totalresultat
Verkligt värde via resultaträkningen
Klassificering och värdering av finansiella tillgångar
Klassificeringen av finansiella tillgångar som är skuldinstrument baseras
på koncernens affärsmodell för förvaltning av tillgången och karaktären
på tillgångens avtalsenliga kassaflöden.
Koncernens finansiella tillgångar klassificeras till upplupet
anskaffningsvärde, förutom vad gäller valutaderivat. Derivat redovisas
till verkligt värde via resultaträkningen, initialt per den dag då
derivatavtalet ingås och därefter vid varje balansdag.
Säkringsredovisning tillämpas ej. Realiserade och orealiserade
värdeförändringar redovisas i finansnettot.
Finansiella tillgångar klassificerade till upplupet anskaffningsvärde
värderas initialt till verkligt värde med tillägg av transaktionskostnader.
Efter första redovisningstillfället värderas tillgångarna till upplupet
anskaffningsvärde. I enlighet med affärsmodellen hålls tillgångar som
klassificeras till upplupet anskaffningsvärde i syfte att inhämta de
kontraktsmässiga kassaflödena, vilka uteslutande utgörs av betalningar
av kapitalbeloppet samt ränta på kapitalbeloppet. Fordringar på
betalningsleverantörer redovisas initialt till ordervärde.
Klassificering och värdering av finansiella skulder
Finansiella skulder klassificeras till upplupet anskaffningsvärde med
undantag av villkorade köpeskillingar samt valutaderivat, vilka redovisas
till verkligt värde via resultaträkningen. Villkorade tilläggsköpeskillingar
klassificeras och redovisas som finansiella skulder värderade till verkligt
värde via resultaträkningen, under Övriga rörelseintäkter/-kostnader.
Finansiella skulder redovisade till upplupet anskaffningsvärde värderas
initialt till verkligt värde inklusive transaktionskostnader. Efter det
första redovisningstillfället värderas de enligt effektivräntemetoden.
Nedskrivning av finansiella tillgångar
Finansiella tillgångar, förutom de som koncernen redovisar till verkligt
värde via resultaträkningen, omfattas av nedskrivning för förväntade
kreditförluster. Koncernens nedskrivningsmodell tar hänsyn till
framtidsorienterad information. En förlustreservering görs när det finns
en exponering för kreditrisk, vanligtvis vid första redovisningstillfället
för en tillgång eller fordran. Eftersom koncernen har mycket begränsad
exponering för kreditrisk avseende slutkunder får den förenklade
metoden inte någon effekt på koncernens finansiella rapporter.
För de övriga poster som omfattas av förväntade kreditförluster
tillämpas en nedskrivningsmodell med tre stadier. Initialt, samt därefter
varje balansdag, redovisas en förlustreserv för de nästkommande 12
månaderna, alternativt för en kortare tidsperiod beroende på
återstående löptid (stadie 1). Om det har skett en väsentlig ökning av
kreditrisken sedan det första redovisningstillfället, medförande ett
kreditbetyg understigande investment grade, redovisas en förlustreserv
för tillgångens återstående löptid (stadie 2). För tillgångar som bedöms
vara kreditförsämrade reserveras fortsatt förväntade kreditförluster
för den återstående löptiden (stadie 3). För kreditförsämrade tillgångar
och fordringar baseras beräkningen av ränteintäkterna på tillgångens
redovisade värde, netto efter förlustreservering, till skillnad mot
bruttobeloppet som i föregående stadier.
De finansiella tillgångarna redovisas i rapport över finansiell ställning till
upplupet anskaffningsvärde, det vill säga netto av bruttovärde och
förlustreserv. Förändringar i förlustreserv redovisas i resultatet.
Varulager
Varulagret består av varor i lager, varor på väg samt den del av kostnad
såld vara som är förknippad med returrätt. Anskaffningsvärde beräknas
enligt den så kallade först-in-först-ut-principen och inkluderar
kostnader som har uppkommit vid förvärvet av lagertillgångarna och
transport av dem till deras nuvarande plats i deras nuvarande skick.
Nettoförsäljningsvärdet definieras som försäljningspris reducerat med
försäljningskostnader. Inkuransreserv redovisas i kostnad såld vara.
Likvida medel
Likvida medel består av kassamedel samt omedelbart tillgängliga
tillgodohavanden hos banker och motsvarande finansiella institut.
Likvida medel omfattas av kraven på förlustreservering för förväntade
kreditförluster.
Avsättningar
En avsättning skiljer sig från andra skulder genom att det råder ovisshet
om betalningstidpunkt eller beloppets storlek. En avsättning redovisas i
2023
Pierce Group AB (publ) 40
balansräkningen när det finns en befintlig rättslig eller informell
förpliktelse som en följd av en inträffad händelse och det är troligt att
ett utflöde av ekonomiska resurser kommer att krävas för att reglera
förpliktelsen, samt när en tillförlitlig uppskattning av beloppet kan
göras. Avsättningar görs med det belopp som är den bästa
uppskattningen av det som krävs för att reglera den befintliga
förpliktelsen på balansdagen. Där effekten av tidpunkten när betalning
sker är väsentlig, beräknas avsättningar genom diskontering av det
förväntade framtida kassaflödet.
Redovisning av kassaflöde
Kassaflödesanalysen har upprättats enligt den indirekta metoden.
Valutakursdifferenser i likvida medel presenteras skilt från de likvida
medlen.
Not 2 Väsentliga uppskattningar och bedömningar
Att upprätta de finansiella rapporterna i enlighet med IFRS kräver att
företagsledningen gör uppskattningar och bedömningar som påverkar
tillämpningen av redovisningsprinciperna och de redovisade beloppen
av tillgångar, skulder, intäkter och kostnader. Det verkliga utfallet kan
avvika från dessa uppskattningar och bedömningar.
Uppskattningarna och bedömningarna är baserade på historiska
erfarenheter och ett antal andra faktorer som under rådande
förhållanden betraktas som rimliga. Uppskattningar och bedömningar
utvärderas löpande och bedöms inte innebära någon betydande risk för
väsentliga justeringar i redovisade värden för tillgångar och skulder
under nästkommande räkenskapsår. Ändringar av uppskattningar
redovisas för den period då ändringen sker, om ändringen endast har
påverkat denna period, eller för den period då ändringen görs och
framtida perioder om ändringen påverkar både den aktuella perioden
och framtida perioder. Ytterligare information om gjorda
uppskattningar och bedömningar finns i Not 13 Immateriella
anläggningstillgångar och Not 1 Väsentliga redovisningsprinciper.
Viktiga källor till osäkerheter i uppskattningar
Nedan beskrivs de källor till osäkerheter i uppskattningar som innebär
en risk för att tillgångars eller skulders värde kan komma att behöva
justeras i väsentlig grad under det kommande räkenskapsåret.
Nedskrivningsprövning av goodwill och varumärken
Koncernen testar, minst årligen, om nedskrivningsbehov föreligger för
goodwill och varumärken enligt de redovisningsprinciper som beskrivs
under ”Immateriella anläggningstillgångar” i Not 1 ovan.
Vid tillämpning av denna metod förlitar sig koncernen på ett antal
faktorer såsom diskonteringsränta, prognosperiod samt framtida
kassaflödesprognoser. Förändringar av förutsättningarna för dessa
antaganden och uppskattningar skulle kunna ha en väsentlig effekt på
värdet av goodwill och varumärken. Nedskrivningstest genomförs på
den minsta identifierade kassagenererade enheten, vilket är
segmentnivå.
Ytterligare information om genomförda nedskrivningstest finns i Not
13 Immateriella anläggningstillgångar.
Intäkter och kostnader för sålda varor
Pierce erbjuder sina kunder öppet köp utöver de som krävs vid
försäljning via e-handel enligt Distansköpslagen samt
Konsumentköplagen (eller relevant konsumentskyddslagstiftning i andra
EU länder), då Pierce erbjuder sina kunder öppet köp under 60 dagar.
Vidare har kunder rätt att returnera icke fullgoda varor. För att
bedöma avsättningarnas storlek används ett antal parametrar så som
returgrad (värdet av returer i förhållande till försäljning), samt
genomsnittligt antal dagar från försäljning till retur från kunder.
Koncernen redovisar en avsättning tillika intäktsreduktion för bedömda
framtida återköp. En motsvarande justering av kostnaden redovisas
mot varulagret. Denna kostnad avser den del av kostnader för såld vara
som är förknippad med returrätten, vilken utgår från genomsnittlig
bruttomarginal på varorna.
I samband med försäljning till kunder görs en uppskattning av när
kontrollen över en vara övergår till kunden. Bedömningen görs utifrån
hur lång tid det normalt tar för en vara att nå kunden med normala
leveranssätt. Försäljning av varor som har utlevererats men inte har
nått kunden redovisas som en avtalsskuld. Den därmed
sammanhängande varukostnaden samt fraktkostnaderna för leverans
redovisas som varulager.
Varulager
Inkuransbedömning görs månatligen och baseras på kunskap om
produkternas livscykel, uppdelat i kategorierna utrustning, reservdelar
och tillbehör. Inkuransens storlek baseras på
en uppskattning av när i tid varje kategori kommer att bli såld
utifrån historisk försäljningsdata,
kategori och
bedömd inneboende risk hos respektive kategori.
Uppskjutna skattefordringar
Koncernens uppskjutna skattefordringar är delvis hänförliga till tidigare
års ej avdragsgilla räntenetto, vilket kan nyttjas inom sex år i
kommande deklarationer om avdragsutrymme finns. De uppskjutna
skattefordringarna redovisas i den omfattning det bedöms sannolikt att
ett framtida avdragsutrymme kommer att finnas, så att tidigare års ej
avdragsgilla räntenetto kan nyttjas.
Koncernen redovisar uppskjutna skattefordringar som bedöms
kommer att kunna nyttjas i följande års deklaration. Eventuella
resterande belopp redovisas inte i balansräkningen, då det inte är
sannolikt att koncernen kommer att utnyttja dem för avräkning mot
framtida beskattningsbara vinster inom en överskådlig tid.
Se Not 11 Skatt nedan för mer information.
2023
Pierce Group AB (publ) 41
Not 3 Intäkter
Koncernens intäkter utgörs uteslutande av försäljning av varor via webbplatser samt fram till slutet av 2023 en fysisk butik. Förutom segmenten är
även geografiska områden ett viktigt attribut vid uppdelning av intäkterna, vilket presenteras i tabellen nedan.
Uppdelning av intäkterna
Koncernen har separata webbplatser för olika länder. Fördelningen av
intäkterna i ovanstående tabell baseras på den webbplats försäljningen
har utförts på. Det finns ingen enskild kund som står för mer än 10
procent av omsättningen. Samtliga intäkter från avtal med kunder rör
externa kunder, det vill säga ingen försäljning sker mellan segmenten.
Kontraktsbalanser
Samtliga kontraktsbalanser som har redovisats vid ingången av
respektive räkenskapsår har redovisats som intäkter.
Avtalsskulder är värdet av varor som har levererats, men där
koncernen ännu inte har uppfyllt alla åtaganden för att varan ska anses
vara överförd till kunden, och för vilka koncernen har erhållit eller
förväntas erhålla ersättning, samt förskottsbetalningar som har erhållits
där koncernen har en skyldighet att överföra varor till kunden.
Koncernen erbjuder sina kunder ångerrätt och öppet köp. Koncernens
skyldighet att göra återbetalningar för de varor som förväntas
returneras redovisas som en kortfristig avsättning och motsvarande
rätt att erhålla varor i retur som varulager.
Utöver returrätt erbjuds koncernens kunder lägsta prisgaranti.
Försäljningen av presentkort har upphört. Skyldigheten att infria dessa
åtaganden redovisas som en kortfristig avsättning enligt tabellen nedan.
Inga avsättningar för garantier gjordes innevarande eller föregående år.
Prestationsåtaganden
Pierce anser att varje produkt utgör ett separat prestationsåtagande,
och inte varje enskild order. Den absoluta majoriteten av produkterna
är standardiserade, men inte heller för de kundanpassade produkterna
görs en annan bedömning av vad som anses vara ett
prestationsåtagande. I de sällsynta fall då kunden erhåller en rabatt som
kan nyttjas först vid ett framtida köp utgör denna ett separat
prestationsåtagande.
det inte finns några åtaganden med en förväntad löptid på mer än 1
år lämnas ingen information om transaktionspris allokerat till
återstående prestationsåtaganden.
Koncern-2023Offroad Onroad ÖvrigtgemensamtKoncernenSverige 91 86 49 225Övriga Norden 100 142 40 283Utanför Norden¹761 268 1 029Summa²952 496 89 1 537
Koncern-2022Offroad Onroad ÖvrigtgemensamtKoncernenSverige 104 103 56 264Övriga Norden 101 156 46 304Utanför Norden¹793 309 1 103Summa²999 569 102 1 670
² Koncernens totala intäkter per marknad, förutom Sverige, hänförs främst till Frankrike (220 MSEK), Tyskland (217 MSEK) och Norge (178 MSEK).
¹ Koncernens intäkter utanför Norden hänförs främst till Tyskland, Frankrike, Italien och Storbritannien.
¹ Koncernens intäkter utanför Norden hänförs främst till Frankrike, Tyskland, Italien och Storbritannien.
² Koncernens totala intäkter per marknad, förutom Sverige, hänförs främst till Tyskland (203 MSEK), Frankrike (187 MSEK) och Norge (156 MSEK).
2023 2022Fordringar på betalningsleverantörer4 7Avtalsskulder13 20
31 dec 31 dec2023 2022Returrättighetstillgång4 4Avsättning för återköp8 7
PresentkortÅterköpSumma2022-01-010 8 8Tillkommande 0 4 4avsättningar Utnyttjat under året0 -6 -62022-12-310 7 7Tillkommande 8 8avsättningar Utnyttjat under året -6 -62023-12-310 8 8
2023
Pierce Group AB (publ) 42
Not 4 Rörelsesegment
Geografisk fördelning av anläggningstillgångar
Koncernens verksamhet delas in i följande rörelsesegment:
Offroad: försäljning till motocross- och enduroåkare under
varumärket 24MX.
Onroad: försäljning till kunder som kör motorcyklar
trafikerade vägar. Försäljningen sker under varumärket XLMOTO.
Övrigt: försäljning till snöskoteråkare under varumärket Sledstore
samt försäljning via en fysisk butik i Stockholm.
Koncerngemensamt:
Koncerngemensamt inkluderat i Bruttoresultatet samt Resultat
efter rörliga kostnader avser omvärdering av
rörelsekapitalposter, vilka främst ingår i Kostnad såld vara.
Dessa har ej fördelats på segment.
Koncerngemensamt efter Resultat efter rörliga kostnader
avser kostnader för koncerngemensamma funktioner såsom
central administration som inte har fördelats på segment.
Ingen information om segmentens tillgångar eller skulder ges, eftersom
ingen separat segmentering görs vid rapporteringen om koncernens
finansiella ställning.
Koncern-2023Offroad Onroad ÖvrigtgemensamtKoncernenIntäkter 952 496 89 0 1 537Kostnad sålda varor -559 -318 -52 -1 -930Bruttoresultat 393 178 37 -1 607Försäljnings- och distributionskostnader Rörliga försäljnings- och distributionskostnader¹-205 -122 -23 -351Resultat efter rörliga kostnader¹ 188 55 14 -1 256 Icke-rörliga försäljnings- och distributionskostnader¹ -155 -155Administrationskostnader -212 -212Övriga rörelseintäkter 3 3Övriga rörelsekostnader -3 -3Rörelseresultat -368 -111Finansiella intäkter 19 19Finansiella kostnader -6 -6Resultat före skatt -355 -98
¹ Alternativa nyckeltal (APM). Se sidorna 72 - 74 fördefinitioner och syfte med dessa nyckeltal.
Koncern-2022Offroad Onroad ÖvrigtgemensamtKoncernenIntäkter 999 569 102 0 1 670Kostnad sålda varor -587 -361 -61 -4 -1 013Bruttoresultat 412 208 41 -4 657Försäljnings- och distributionskostnader Rörliga försäljnings- och distributionskostnader¹-235 -142 -28 -405Resultat efter rörliga kostnader¹ 177 66 13 -4 252 Icke-rörliga försäljnings- och distributionskostnader¹ -135 -135Administrationskostnader -188 -188Övriga rörelseintäkter 4 4Övriga rörelsekostnader -1 -1Rörelseresultat -324 -68Finansiella intäkter² 28 28Finansiella kostnader² -11 -11Resultat före skatt -307 -52
¹ Alternativa nyckeltal (APM). Se sidorna 72 - 74 fördefinitioner och syfte med dessa nyckeltal.
² Valutakursdifferenser redovisade för föregående räkenskapsår redovisas netto i denna not.
2023Sverige PolenÖvrigaSummaImmateriella anläggningstillgångar288 0 21 310Materiella anläggningstillgångar2 13 0 15Nyttjanderättstillgångar7 40 6 53
2022Sverige PolenÖvrigaSummaImmateriella anläggningstillgångar324 0 21 345Materiella anläggningstillgångar3 13 0 16Nyttjanderättstillgångar11 49 0 60
2023
Pierce Group AB (publ) 43
Not 5 Rörelsekostnader
Not 6 Av- och nedskrivningar
Ytterligare information om händelser som påverkar avskrivningarna
2023 finns i Not 13 Immateriella anläggningstillgångar.
Inga nedskrivningar av immateriella eller materiella tillgångar eller
nyttjanderättstillgångar har gjorts under föregående år.
Not 7 Arvode till revisorerna
Med revisionsuppdrag avses revisorns arbete med den lagstadgade
revisionen och med revisionsverksamhet olika typer av
kvalitetssäkringstjänster. Övriga tjänster är sådana som inte ingår i
revisionsuppdrag eller skatterådgivning, som historiskt sett
huvudsakligen var relaterat till tjänster kopplade till börsnoteringen.
Not 8 Anställda och personalkostnader
Den verkställande direktören (VD) samt ekonomidirektören är
anställda i Pierce Group AB medan övriga ledande befattningshavare är
anställda i Pierce AB
¹ Inkluderar nedskrivning av goodwill med 17 MSEK under innevarande år.
2023 2022Kostnad sålda varorVarukostnader-929 -1 009Valutakursdifferenser-1 -4Summa-930 -1 013Försäljnings- och distributionskostnaderPersonalkostnader-94 -81Avskrivningar-42 -33Övriga försäljnings- och -370 -425distributionskostnaderSumma-505 -540AdministrationskostnaderPersonalkostnader-115 -99Avskrivningar¹-33-16Övriga administrationskostnader -64-73 Summa-212 -188
2023 2022Immateriella Försäljnings- och distributionskostnader-17 -14Administrationskostnad-24 -6Summa-42 -20Materiella anläggningstillgångarFörsäljnings- och distributionskostnader-3 -3Administrationskostnad-2 -4Summa-6 -7NyttjanderättstillgångarFörsäljnings- och distributionskostnader-21 -16Administrationskostnad-7 -6Summa-27 -22
2023 2022Ernst & Young ABRevisionsuppdrag-2 -2Revisionsverksamhet utöver 0 0revisionsuppdragÖvriga tjänster -1Summa-3 -3
2023 2022ModerbolagStyrelse, VD och övriga ledande Löner och andra ersättningar-16 -9 Sociala avgifter-2 -2 Pensionskostnader -1 -1 Övriga personalkostnader -1 -2Summa -20 -14Summa moderbolaget -20 -14DotterbolagLedande befattningshavare Löner och andra ersättningar-6 -11 Sociala avgifter-1 -2 Pensionskostnader -1 -1Summa -8 -14Övriga anställda Löner och andra ersättningar -140 -114 Sociala avgifter -34 -28 Pensionskostnader -7 -5 Övriga personalkostnader 0 -5Summa -182 -152Summa dotterbolag -190 -166Summa koncernen -210 -180
2023
Pierce Group AB (publ) 44
20232022VaravVaravVaravVaravKönsfördelning, koncernenMedelantal kvinnor män Medelantal kvinnor män Dotterbolag i Sverige 77 42% 58%8540% 60%Dotterbolag i Polen 257 53% 47% 266 48% 52%Dotterbolag i Spanien 61 46% 54% 70 54% 46%Summa dotterbolag 395 49% 51% 420 47% 53%Moderbolag 3 -% 100% 1 -% 100%Summa koncernen 398 49% 51% 421 47% 53%Könsfördelning, styrelse och ledande befattningshavareStyrelseledamöter6 33% 67% 7 29% 71%Verkställande direktör och 7 29% 71% 7 10% 90%övriga ledande befattningshavareSumma 13 31% 69% 14 19% 81%
Grundlön, Övrig styrelse-RörligPensions-kompensation2023arvodeersättningkostnadoch förmånerSummaStyrelseordförandeHenrik Theilbjørn¹-0,5 -0,3 -0,8StyrelseledamotMattias Feiff Shu Shen Gunilla Spongh²-0,1 -0,1Thomas Schwarz-0,2 -0,0 -0,2Max Carlsen Thomas Ekman²-0,1 -0,1Lottie Saks³-0,2 -0,2Verkställande direktörWillem Vos (f.d) -2,6 -0,9 -0,3 -5,3 -9,0Göran Dahlin-2,2 -0,8 -0,5 -0,1 -3,6Övriga ledande befattningshavare-6,7 -1,4 -1,6 0,0 -9,7Summa-12,7 -3,5 -2,4 -5,4 -23,9
6 månader, tillträdde juni 2023. Rörlig ersättning avser bonus som är relaterat till finansiella mål eller andra fastställda mått. Övriga ersättningar och förmåner avser förmånsbil.
Bestod av 7 personer under 2023.
Pensionskostnader är exklusive särskild löneskatt.
Pensionskostnader betalas ut som pensionsersättning direkt till Willem Vos.
¹ Rörlig ersättning utgörs av reseersättning.
² 5 månader, avgick maj 2023.
³ 7 månader, tillträdde maj 2023.
6 månader, tillträdde juni 2023. Grundlön utgörs av lön intjänad under anställningsperioden 2023. Rörlig ersättning avser bonus som är relaterat till finansiella mål eller andra fastställda mått. Övrig kompensation utgörs av lön under
uppsägningsperioden som kommer att betalas ut fram till mars 2024.
Grundlön, Övrig styrelse-RörligPensions-kompensation2022arvodeersättningkostnadoch förmånerSummaStyrelseordförandeHenrik Theilbjørn¹-0,3 -0,1 -0,4Ketil Eriksen (f.d)²-0,2 -0,2StyrelseledamotGunilla Spongh-0,3 -0,1 -0,4Mattias Feiff Max Carlsen³ Shu Sheng Thomas Ekman-0,2 -0,2Thomas Schwarz-0,1 -0,1Verkställande direktörWillem Vos0,4 -0,6 -0,0 -1,0Henrik Zadig (f.d)-2,3 -0,7 -0,5 -2,3 -5,9Övriga ledande befattningshavare-11,5 0,4 -1,5 -13,4Summa-15,4 -1,8 -2,0 -2,5 -21,8
Bestod av 9 personer 2022. Utav dessa 9 har 4 avgått under 2022 och Willem Vos blev tillförordnad VD i december 2022.
Inkluderar: lönekostnad för Henrik Zadig under uppsägningstid betalades ut under 2023; kostnad för Gunilla Spongh för konsulttjänster.
² 6 månader, avgick juni 2022.
³ 1 månad, tillträdde december 2022.
7 månader, tillträdde juni 2022.
Var COO fram till november 2022, är tillförordnad VD sedan december 2022.
11 månader, avgick i november 2022.
¹ 7 månader, tillträdde juni 2022.
2023
Pierce Group AB (publ) 45
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
Årsstämman 2023 antog nedanstående riktlinjer för ersättning till
ledande befattningshavare att gälla tills vidare, dock längst till och med
årsstämman 2027.
Bakgrund
Dessa riktlinjer gäller för ersättning till koncernens ledande
befattningshavare. Vid tillämpning av dessa riktlinjer ska ledande
befattningshavare inkludera verkställande direktör, vice verkställande
direktör (om tillämpligt), och vissa andra befattningshavare som, från
tid till annan, är medlemmar i koncernledningen Pierce Executive
Team.
Dessa riktlinjer har beretts av styrelsens ersättningsutskott.
Ersättningsutskottet har till funktion att bereda frågor som rör
principerna för ersättning och andra anställningsvillkor för ledande
befattningshavare. Baserat på ersättningsutskottets rekommendation
ska styrelsen, när behov av väsentliga ändringar uppstår och minst var
fjärde år, ta fram ett förslag till riktlinjer för beslut av årsstämman.
Årsstämman ska fatta beslut om sådana förslag. Beslutade riktlinjer kan
ändras genom beslut av andra stämmor än ordinarie årsstämma.
Inom ramen för och på basis av dessa riktlinjer ska styrelsen, baserat
på ersättningsutskottets beredning och rekommendationer, årligen
besluta om de specifika ersättningsvillkoren för varje enskild
befattningshavare och fatta andra nödvändiga beslut avseende
ersättning till ledande befattningshavare.
Ersättningsutskottets ledamöter är oberoende i förhållande till
koncernen och ledande befattningshavare. Den verkställande
direktören och övriga ledande befattningshavare är inte delaktiga i
styrelsens hantering av och beslut om ersättningsrelaterade ärenden
om de påverkas av sådana ärenden.
Syfte och allmänna ersättningsprinciper
Dessa riktlinjer utgör ett ramverk för styrelsens beslut om ersättning
till ledande befattningshavare för den period riktlinjerna gäller.
Koncernens ersättningsprinciper ska utformas för att säkerställa
ansvarsfulla och hållbara ersättningsbeslut som stödjer Pierces
affärsstrategi, långsiktiga intressen och hållbara affärsmetoder. Pierce
strävar efter att erbjuda en total ersättning som är marknadsmässig,
och därmed gör det möjligt för koncernen att locka till sig och behålla
kvalificerade ledare. Denna ersättnings storlek varierar beroende på
den enskilda individens ansvar och resultat.
Ersättning till ledande befattningshavare kan justeras när detta krävs för
att följa obligatoriska regler i respektive anställningsland, och kan
justeras för att följa etablerad lokal praxis, i den mån det är möjligt
med hänsyn tagen till det övergripande syftet med dessa riktlinjer.
Ersättningens delar
Ersättningen till de ledande befattningshavarna som omfattas av dessa
riktlinjer kan bestå av fast lön, rörlig lön, pension och icke-finansiella
förmåner samt långsiktiga aktiebaserade incitamentsprogram som
ledande befattningshavare kan delta i. Dessa långsiktiga aktiebaserade
incitamentsprogram är untantagna från dessa riktlinjer.
Principer för fast lön
Den fasta lönen är grunden för den totala ersättningen och ska vara
marknadsmässig, konkurrensmässig och ta hänsyn till befattningens
ansvarsområden samt individens kompetens och resultat. Den fasta
lönen är föremål för årlig översyn.
Principer för rörlig lön
Den rörliga lönen ska vara marknadsmässig, beloppsbegränsad och
kopplad till den fasta lönen. Rörlig lön kan uppgå till maximalt 70
procent av den årliga fasta lönen för varje ledande befattningshavare
(med fast lön åsyftas i detta avseende kontantersättning under året,
exklusive pension, förmåner och liknande).
Rörlig lön ska baseras på ett antal i förväg fastställda och mätbara
kriterier som syftar till att främja värdeskapande i koncernen på lång
sikt. Dessa kriterier kan till exempel avse försäljning, kassaflöde, EBIT,
avkastning på eget kapital eller liknande viktiga nyckeltal, eller ha med
hållbarhet att göra. Genom att målen för ersättningen till de ledande
befattningshavarna på ett tydligt och mätbart sätt kopplas till Pierces
finansiella och/eller operativa utveckling bidrar kriterierna till
genomförandet av bolagets affärsstrategi, till dess långsiktiga intressen
och till hållbara affärsmetoder.
Rörlig lön till ledande befattningshavare är föremål för årlig översyn
och godkännande av styrelsen. Huruvida kriterierna för tilldelning av
rörlig lön är uppfyllda ska mätas under en period på ett eller flera år. I
vilken utsträckning kriterierna för tilldelning av rörlig lön har uppfyllts
ska utvärderas/fastställas efter utgången av den relevanta mätperioden.
Styrelsens ersättningsutskott är ansvarigt för utvärdering av rörlig lön
till ledande befattningshavare. Styrelsen ska godkänna samtliga
utbetalningar av rörlig lön till ledande befattningshavare.
Rörlig lön är inte pensionsgrundande, om inte annat följer av tvingande
lag eller tillämpliga kollektivavtal.
Koncernen har hittills inte kunnat återkräva rörlig lön på avtalsmässiga
grunder, men framtida program kommer att innehålla möjligheten att
helt eller delvis kräva tillbaka rörlig lön som har utbetalats felaktigt.
Principer för långsiktiga incitamentsprogram
Långsiktiga incitamentsprogram ska vara i form av aktier eller
aktierelaterade finansiella instrument, och främja en balans mellan
kortsiktiga prestationer och långsiktigt tänkande. Långsiktiga
incitamentsprogram ska säkerställa långsiktigt engagemang för Pierces
utveckling. Alla långsiktiga aktie- eller aktiebaserade
incitamentsprogram ska godkännas av bolagsstämman.
Principer för uppsägning och avgångsvederlag
Vid uppsägning av anställning från Pierces sida ska uppsägningstiden
vara marknadsmässig och inte överstiga 12 månader, och
avgångsvederlaget inte överstiga sex månader. Om den ledande
befattningshavaren säger upp sin anställning ska inget avgångsvederlag
utgå. Fast lön under uppsägningstiden samt avgångsvederlag, inklusive
ersättning för eventuellt konkurrensåtagande, får inte sammanlagt
överstiga ett belopp motsvarande två års fast lön.
Principer för pension och icke-finansiella förmåner
Pensionsförmåner ska inte uppgå till mer än 30 procent av den fasta
lönen för varje enskild ledande befattningshavare, såvida inte annat
följer av tvingande bestämmelser i tillämpliga kollektivavtal.
Pensionsförmåner ska om möjligt endast vara avgiftsbesmda, om inte
annat följer av tvingande bestämmelser i tillämpliga kollektivavtal.
Icke-finansiella förmåner kan till exempel vara sjukvårdsförsäkringar
och parkeringsplatser. Icke-finansiella förmåner kan utgå till enskilda
eller samtliga ledande befattningshavare och ska vara marknadsmässiga.
Avgifter och andra kostnader relaterade till icke-finansiella förmåner får
2023
Pierce Group AB (publ) 46
inte överstiga 15 procent av årlig fast lön för varje enskild ledande
befattningshavare.
Extraordinära omständigheter
Engångsbetalningar kan göras till enskilda individer under extraordinära
omständigheter när detta bedöms som nödvändigt och har godkänts av
styrelsen. Syftet kan vara att rekrytera eller behålla ledande
befattningshavare som behövs för att säkra implementering av
affärsstrategin och extraordinära insatser i särskilda projekt, inklusive
men inte begränsat till omstruktureringar, besparingar eller förvärv och
sammanslagningar.
Engångsbetalningar får inte uppgå till mer än 100 procent av den fasta
lönen och kan inte göras oftare än en gång per år och mottagare.
Avvikelser från dessa riktlinjer
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå dessa riktlinjer, helt eller delvis,
om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl för sådan avvikelse och en
avvikelse är nödvändig för att tillgodose koncernens långsiktiga
intressen, inklusive dess hållbarhet, eller för att säkerställa koncernens
ekonomiska bärkraft. Riktlinjerna har inte företräde framför tvingande
lagstiftning eller tillämpliga kollektivavtal
Ersättning till styrelsen
Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår arvode enligt
bolagsstämmans beslut. Det årliga arvodet för styrelse- och
kommittéarbete fastställdes enligt bolagsstämmobeslut 2023 till 1,51
(1,31) MSEK. För mer information se sidorna 1520 i
bolagsstyrningsrapporten.
Av arvodet har 100 (100) procent utbetalats under 2023.
Kostnadsförda ersättningar till styrelsen framgår av tabellen ovan.
Ersättningar och villkor för verkställande direktör och
övriga ledande befattningshavare
Ersättning och villkor till verkställande direktör beslutas av styrelsen.
Ersättning till andra ledande befattningshavare beslutas av VD, i vissa
fall efter samråd med styrelseordförande. Ersättningen till VD utgörs av
grundlön, rörlig lön samt pension. Med övriga ledande
befattningshavare i koncernen avses de personer som tillsammans med
VD utgör ledningsgruppen.
VD:s uppsägningstid är 12 månader vid uppsägning från koncernens sida
och 6 månader om han eller hon själv säger upp sig. Under de första 12
månaderna av anställningen har VD en uppsägningstid om 6 månader
vid uppsägning från koncernens sida.
Rörlig ersättning avser bonus relaterade till finansiella mål eller andra
förutbestämda mått. Den ska vara marknadsmässig, ha en maxgräns
och vara kopplad till den fasta ersättningen. Rörlig kontantersättning får
uppgå till maximalt 70 procent av den fasta lönen för varje ledande
befattningshavare (årslön avses i detta sammanhand lön intjänad under
året exklusive pension, förmåner och liknande). Bonusen kostnadsförs
för den period den hänför sig till och utbetalas efterföljande
räkenskapsår.
Långsiktiga incitamentsprogram
Vid årets slut hade koncernen två aktiva långsiktiga incitamentsprogram
(LTIP) som riktar sig till vissa ledande befattningshavare och
nyckelpersoner i koncernen.
När det gäller LTIP 2021/2024 motsvarade de premier som erlades för
teckningsoptionerna marknadsvärdet vid tidpunkten för erbjudandet.
Därför påverkas inte personalkostnader eller sociala avgifter under
optionernas löptider eller i samband med inlösen.
Andra ledande befattningshavare och nyckelmedarbetare (samt tidigare
sådana) innehade 290 973 optioner i LTIP 2021/2024 på balansdagen.
LTIP 2021/2024
I mars 2021 emitterades teckningsoptioner i serien LTIP 2021/2024
som ett led i ett incitamentsprogram till vissa ledande befattningshavare
och nyckelmedarbetare i koncernen, med avvikelse från aktieägarnas
företrädesrätt.
Programmet omfattar totalt 376 443 optioner, vilka samtliga hade
tecknats per den 31 mars 2021. Teckningsoptionerna tecknades till
marknadsvärde, beräknat med Black & Scholes-modellen till 4 MSEK.
Efter nyemissionen i juli 2022 omräknades incitamentprogrammet och
efter uppdateringen ger varje teckningsoption rätt att teckna sig för 1
(1) stamaktie i bolaget.
Teckningsoptionerna kan nyttjas från och med dagen efter
offentliggörande av delårsrapporten för perioden den 1 januari
31 mars 2024, dock tidigast den 1 april 2024, till och med den
31 augusti 2024, till ett förutbestämt pris per aktie om 71,2 SEK. Vid
fullt utnyttjande av optionerna kan aktiekapitalet öka med högst 7
528,9 SEK, baserat på det nuvarande nominella värdet.
Företaget har förbehållit sig rätten att återköpa teckningsoptioner
bland annat om deltagarens anställning i företaget avslutas.
LTIP 2023/2026
LTIP 2023/2026 godkändes av årsstämman den 16 maj 2023, som en
del av ett incitamentsprogram för företagets VD, koncernledning och
nyckelmedarbetare som ger möjlighet till prestationsrelaterad
tilldelning av aktier. Programmet kommer att redovisas i enlighet med
IFRS 2, vilket innebär att rätten att tilldelas aktier ska kostnadsföras
som en personalkostnad över intjänandeperioden. Förutsatt att de
fastställda målen uppnås kan högst 950 000 aktier emitteras till
deltagarna till ett teckningspris på 0,00 SEK. Intjänandeperioden slutar
den 16 maj 2026 och deltagarna kommer att tilldelas stamaktier i
enlighet med villkoren för LTIP 2023/2026.
Not 9 Finansiella intäkter
Not 10 Finansiella kostnader
2023 2022Ränteintäkter¹ ²5 1Nettovinst valutaderivat8 10Valutakursdifferenser6 18Summa19 28
¹ Avser ränteintäkter från depositioner samt från fordringar på betalningsleverantörer i enlighet med IFRS 9
² Avser ränteintäkter beräknade enligt effektivräntemetoden.
¹ Avser räntekostnader beräknade enligt effektivräntemetoden.
2023 2022Räntekostnader¹-3 -6Räntekostnader på leasingskulder-3 -3Övriga finansiella kostnader0 -2Summa-6 -11
2023
Pierce Group AB (publ) 47
Not 11 Skatt
Aktuell skatt 2023 2022Redovisad i rapport över resultatAktuell skatt -2 -3Utländsk skatt Justering avseende tidigare år2 1Summa 0 -2Uppskjuten skatt Temporära skillnader -2 -6Obeskattade reserver 0 2Skattefordran för underskottsavdrag 4 0Summa2 -4Redovisad skatt i resultat räkning2 -6Redovisad i rapport i eget kapitalAktuell skatt 3Summa 3
Avstämning av effektiv skattesats2023 2022Resultat före skatt -98 -52Skatt enligt gällande skattesats för moderbolaget 20.6%17 11Skatteeffekt av:Ej skattepliktiga intäkter 0 -1Ej avdragsgilla kostnader -2 -5 0Schablonintäkt p-fondJusteringar relaterat till tidigare år4 1Uppskjuten skatt avseende tidigare år -1Nyttjande av tidigare års ej 0 aktiverade underskottAktivering / Ej aktiverat av skattemässiga underskottsavdrag-16 -11Effekter hänförliga till byte av funktionell valuta0 0Skillnad i utländska skattesatserRedovisad skatt 2 -6Effektiv skattesats-2% 11%
Förändring i skattebas för koncern-Underskotts-Ej avdragsgilltmässiga Leasing-Uppskjuten skattefordranavdragräntenettoövervärdenskuldSumma2022-01-01 5 4 1 10Nettoredovisning mot uppskjuten skatteskuld 2 2Redovisat i resultatet -5 0 0 -5Redovisat i övrigt totalresultat -1 0 -12022-12-31 3 2 1 6Nettoredovisning mot uppskjuten skatteskuld 0 0Redovisat i resultatet4 0 0 -1 3Redovisat i övrigt totalresultat -1 0 -12023-12-314 3 1 0 8
Immateriella Obeskattade anläggnings-Uppskjuten skatteskuldreservertillgångarSumma2022-01-012 27 29Nettoredovisning mot uppskjuten skattefordran-1 -1Redovisat i resultatet 1 12022-12-311 28 29Nettoredovisning mot uppskjuten skattefordran-1 -1Redovisat i resultatet -2 -22023-12-310 26 27
2023
Pierce Group AB (publ) 48
Det finns skattemässiga underskottsavdrag uppgående till 218 (105)
MSEK, motsvarande en skatteeffekt på 45 (22) MSEK. Av dessa avser
91 (69) MSEK, motsvarande en skatteeffekt om 19 (14) MSEK, ej
avdragsgill räntenetto, som kan nyttjas i kommande års deklarationer
om avdragsutrymme finns. Resterande, 127 (36) MSEK, motsvarande
en skatteeffekt om 26 (7) MSEK, avser outnyttjat underskott. För 18
(0) MSEK av underskottet har en uppskjuten skattefordran redovisats i
balansräkningen, motsvarande en skatteeffekt på 4 (0) MSEK.
Resterande belopp redovisas inte i balansräkningen, då det inte är
sannolikt att koncernen kommer att utnyttja dem för avräkning mot
framtida beskattningsbara vinster inom en överskådlig tid. Utnyttjandet
av underskottsavdragen är inte tidsbegränsat. Koncernen redovisar
uppskjutna skattefordringar som bedöms kommer att kunna nyttjas i
följande års deklaration. Tidigare års ej avdragsgilla räntenetto kan
nyttjas som avdragsgillt inom sex års deklarationer, om
avdragsutrymme finns.
Not 12 Resultat per aktie
Resultat per aktie före utspädning beräknas genom att det resultat som
är hänförligt till moderföretagets aktieägare divideras med ett vägt
genomsnittligt antal utestående stamaktier under räkenskapsåret.
Koncernens långsiktiga incitamentsprogram ger upphov till utspädning
när lösenkursen för utställda teckningsoptioner är lägre än
marknadspriset för Pierceaktien.
Not 13 Immateriella anläggningstillgångar
Inga nedskrivningar har gjorts under föregående år. I de balanserade
utgifterna för programvara ingick utgifter för pågående
utvecklingsarbete, som inte är underlag för avskrivning eftersom
tillgångarna inte är färdigställda. Dessa uppgick till 0 (5) MSEK.
Nedskrivningsprövning
Koncernens immateriella anläggningstillgångar med obestämbar
nyttjandeperiod prövas för nedskrivningsbehov årligen samt när det
finns indikationer på att en nedskrivning kan erfordras. Dessa tillgångar
är goodwill, vissa varumärken samt pågående utvecklingsarbeten.
Goodwill
Koncernens goodwill, om 148 (164) MSEK uppstod i samband med att
Pierce Group under år 2014 förvärvade koncernen i vilken Pierce AB
ingick som dotterbolag, samt från förvärvet av IERP Motobuykers S.L.
som skedde under år 2018.
Varumärken
Koncernens varumärken, om 128 (129) MSEK uppkom i samband med
att Pierce Group förvärvade Twenty Distribution AB i maj 2014, en
koncern inom vilken Pierce AB ingick som dotterbolag. Varumärkena
2023 2022Resultat per aktie före utspädningÅrets resultat (TSEK) -96 240 -57 716Genomsnittligt antal utestående 79 37459 150aktier (tusental)¹Resultat per aktie -1,21 -0,98före utspädning (SEK)Resultat per aktie efter utspädningÅrets resultat(TSEK)-96 240 -57 716Genomsnittligt antal utestående 79 374 59 150aktier efter utspädning (tusentalResultat per aktie -1,21 -0,98efter utspädning (SEK)
Balanserade utgifter för Övriga program-immateriella Anskaffningsvärde Goodwill Varumärkenvarortillgångar¹Summa2022-01-01 163 131 83 21 399Internt upparbetade 12 0 12Omräkningseffekter 2 0 6 1 92022-12-31 164 132 98 22 417Internt upparbetade 13 13Omklassificering -8 -8Omräkningseffekter 0 0 -1 1 02023-12-31 164 132 103 23 422Avskrivningar och nedskrivning2022-01-01 -2 -30 -16 -48Årets avskrivningar 0 -17 -3 -20Omräkningseffekter 0 -4 -1 -52022-12-31 -3 -49 -19 -71Årets avskrivningar -1 -22 -2 -25Nedskrivningar -17 -17Omräkningseffekter 0 1 -1 02023-12-31 -17 -4 -70 -22 -113Utgående redovisat värde2022-12-31 164 129 49 3 3452023-12-31 148 128 33 1 310
¹ Övriga immateriella tillgångar avser främst licenser.
2023
Pierce Group AB (publ) 49
är grupperade proportionerligt under 24MX, XLMOTO samt Sledstore
och avser produktmärkena, det vill säga de egna varumärkena 24MX,
A9 Racing Oils, Course, Proworks, Raven, Razorback Tires, Ride &
Sons, Sledstore, Snell, Twenty och XLMOTO.
Under det fjärde kvartalet 2023 beslutade koncernen att ta bort några
av de egna varumärken och slå ihop dess produkter med de
återstående varumärkena. Värdet av dessa varumärken kommer att
skrivas av till och med det andra kvartalet 2026.
Nedskrivningsprövning
Värdena på de immateriella tillgångarna goodwill och varumärken med
obestämbar nyttjandeperiod, samt de pågående utvecklingsarbetena, är
fördelade enligt nedanstående tabell och utgör utgångspunkten för
nedskrivningstestet.
Eventuellt nedskrivningsbehov fastställs varje år genom att beräkna
nyttjandevärdet för varje minsta kassagenererande enhet, vilket
sammanfaller med koncernens segment. Nyttjandevärdet jämförs sedan
med det redovisade värdet.
Varje segments nyttjandevärde baseras på segmentets uppskattade
framtida fria kassaflöden, diskonterade till nuvärde med en vägd
kapitalkostnad före skatt. Beräkningen av de framtida kassaflödena
grundas i de kommande 10 (10) årens strategiska plan som fastställts av
koncernledningen. Sedan 2022 använder Pierce en prognosperiod på
10 år för att avspegla värdet på den förväntade tillväxten, över
marknadstillväxten, efter den inledande femårsperioden. Istället för en
högre evighetstillväxttakt efter femårsperioden, gör Pierce
bedömningen att en avtagande tillväxttakt mellan år sex och år tio ger
ett mer representativt och tillförlitligt estimat. De mest väsentliga
bedömningarna och antagandena avser prognoser för
omsättningstillväxt, rörelsemarginal, kapitalbindning och investeringar.
Vid diskontering av de framtida kassaflödena har den vägda
kapitalkostnaden före skatt använts. Den vägda kapitalkostnaden har
beräknats med hjälp av CAPM och är baserad på koncernens
nuvarande kapitalstruktur och riskprofil.
De nedskrivningstest som har genomförts med ovanstående
antaganden visade att nedskrivningsbehov förelåg i segmentet Övrigt.
Det beräknade nyttjandevärdet, 36 MSEK, för segmentet Övrigt
indikerade att värdet understeg det bokförda värdet 52 MSEK. En
nedskrivning av goodwill hänförlig till segmentet Övrigt gjordes därför
med 17 MSEK, vilken påverkade av- och nedskrivningar under det
fjärde kvartalet 2023.
Känslighetstestet med en ökning av diskonteringsräntan med 1 (1)
procentenhet, en minskad rörelsemarginal om 3 (3) procentenheter,
eller en minskad omsättningstillväxt med 3 (3) procentenheter
indikerade nedskrivning. Nedskrivningsbehovet identifierades dock
endast inom segmentet Övrigt. Ingen rimlig förändring av variabler i
känslighetsanalysen tydde på ett nedskrivningsbehov i segmenten
Offroad eller Onroad.
Not 14 Materiella anläggningstillgångar
Inga nedskrivningar har gjorts under innevarande samt föregående år.
Fördelning av goodwill och varumärken2023 2022Offroad167 167Onroad82 83Övrigt27 45Summa275 294
Fördelning av pågående 2023 2022utvecklingsarbetenKoncerngemensamt0 5Summa0 5
Sammanfattning av väsentliga parametrar (%)2023 2022OffroadPrognosperiod (år) 10 10Diskonteringsränta (%)14,0% 13,8%Genomsnittlig årlig tillväxtefter prognosperioden (%)2,0% 3,0%OnroadPrognosperiod (år) 10 10Diskonteringsränta (%)14,0% 13,8%Genomsnittlig årlig tillväxtefter prognosperioden (%)2,0% 3,0%ÖvrigtPrognosperiod (år) 10 10Diskonteringsränta (%)14,0% 13,8%Genomsnittlig årlig tillväxtefter prognosperioden (%)2,0% 3,0%
AnskaffningsvärdeInventarier2022-01-01 40Årets anskaffningar 2Försäljningar/ utrangeringar -2Omräkningseffekter 22022-12-31 44Årets anskaffningar 3Försäljningar/ utrangeringar -2Omklassificering 0Omräkningseffekter 52023-12-31 50Avskrivningar2022-01-01 -21Årets avskrivningar -7Försäljningar/ utrangeringar 2Omräkningseffekter 2022-12-31 -28Årets avskrivningar -6Försäljningar/2Omklassificering Omräkningseffekter -32023-12-31 -35Utgående redovisat värde2022-12-31 162023-12-31 15
2023
Pierce Group AB (publ) 50
Not 15 Leasingavtal
Koncernen stängde den fysiska butiken i Sverige den 31 december
2023. Den totala kostnaden för stängningen, 1 MSEK exklusive
avgångsvederlag till personalen, ingår i posten ”Avslutade avtal” i
tabellen ovan.
Inga nedskrivningar har gjorts under året.
Lokaler
Koncernen hyr lagerlokaler och kontorsbyggnader i Polen samt
kontorsbyggnader i Sverige och Spanien. Leasingavgifterna justeras
årligen i förhållande till konsumentprisindex. Den icke uppsägningsbara
tiden i avtalen varierar från kontrakt till kontrakt, men ligger ofta
mellan 1 och 5 år, med möjlighet att förlänga hyresperioden. Vid
fastställande av leasingperioden inkluderas förlängningsmöjligheten
endast om det bedöms som rimligt säkert att förlängning kommer att
ske. Leasingperioden omprövas om en betydelsefull händelse skulle
inträffa eller om omständigheterna på ett betydande sätt skulle
förändras.
Inventarier och utrustning
Huvuddelen av de hyrda inventarierna avser it-utrustning samt truckar
till distributionslagret. Den icke uppsägningsbara tiden i avtalen är
mellan 1 och 5 år. I vissa av avtalen har koncernen möjlighet att köpa
tillgångarna vid kontraktets utgång.
Ett av de större leasingavtalen i det polska dotterbolaget är tecknat i
EUR, vilket innebär att kassaflöden är i EUR. Redovisningsmässigt
innebär detta avtal att en förändring i valutakursen för EUR i
förhållande till PLN vid en given tidpunkt kommer att påverka
leasingskulden i samband med omvärdering av densamma, medan den
underliggande nyttjanderättstillgångens värde inte förändras. Därutöver
är majoriteten av leasingavtalen i Pierce AB tecknade i SEK, vilket
innebär att de relaterade leasingskulderna omvärderas till
dotterbolagets funktionella valuta EUR.
Valutakursdifferenser avseende ovan redovisas netto som finansiella
poster.
För löptidsanalys avseende leasingskulderna se Not 24 Finansiella
risker.
Not 16 Varulager
Returrättigheterna avser den del av kostnad för sålda varor som har
bokförts som en tillgång på grund av kundernas returrätt, det vill säga
den del av intäkten från avtal med kunder som är osäker vid
försäljningen eftersom koncernen erbjuder 60 dagars öppet köp. Se
vidare Not 3 Intäkter.
Anskaffningsvärde Lokaler Inventarier Summa 2022-01-01111 6 116Tillkommande avtal 0 6 6Omvärderingar av avtal 9 9Avslutade avtal 0 -1 -1Omräkningseffekter6 0 62022-12-31126 11 137Tillkommande avtal 8 1 9Omvärderingar av avtal 6 0 6Avslutade avtal -11 -3 -14Omräkningseffekter15 0 152023-12-31143 10 154Avskrivningar 2022-01-01-50 -4 -53Årets avskrivningar-20 -2 -22Avslutade avtal 0 0 1Omräkningseffekter-2 1 -22022-12-31-72 -5 -77Årets avskrivningar-25 -2 -27Avslutade avtal 10 3 12Omräkningseffekter-8 -1 -92023-12-31-96 -4 -100Utgående redovisat värde2022-12-31 53 7 602023-12-3147 6 53
Leasing-skuld2022-01-0171Tillkommande avtal 6Omvärderingar av avtal 9Avslutade avtal 0Omräkningseffekter2Räntekostnader på leasingskulder3Leasingavgifter -262022-12-3165Tillkommande avtal 9Omvärderingar av avtal 6Avslutade avtal -2Omräkningseffekter4Räntekostnader på leasingskulder3Leasingavgifter -312023-12-3155
Belopp redovisade i rapport över resultat2023 2022Kostnader relaterade till skuldförda leasingavtal: Avskrivning nyttjanderättstillgångar-27 -22 Räntekostnader på leasingskulder-3 -3Kostnader relaterade till: Korttidsleasingavtal -1 0 Tillgångar av lågt värde 0 0 Variabla leasingavgifter -8 -7Summa -40 -34
Belopp redovisade i rapport över kassaflöde2023 2022Betalningar relaterade till skuldförda leasingavtal: Amortering av leasingskuld -28 -23 Räntekostnader på leasingskulder -3 -3Kostnader relaterade till: Korttidsleasingavtal -1 0 Tillgångar av lågt värde 0 0 Variabla leasingavgifter -8 -7Summa -40 -34
31 dec 31 dec2023 2022Handelsvaror¹284 421Returrättigheter4 4Varor på väg56 64Summa344 488Årets nedskrivning av lagret-49 -13¹ Handelsvaror inkluderar innevarande års överlager.
2023
Pierce Group AB (publ) 51
Not 17 Förutbetalda kostnader och upplupna
intäkter
Not 18 Likvida medel
Not 19 Koncernbolag
Moderbolagets, Pierce Group AB, innehav i direkta och indirekta dotterbolag som omfattas av koncernredovisningen framgår av nedanstående
tabell:
Not 20 Eget kapital
Aktiekapital
Per den 31 december 2023 uppgick det nominella värdet av de
utestående stamaktierna till 0,02 (0,02) SEK.
Innehavare av stamaktier är berättigade till rösträtt vid bolagsstämman
med en röst per aktie. Samtliga aktier är fullt betalda och inga aktier är
reserverade för överlåtelse. Inga aktier innehas av bolaget självt eller
dess dotterbolag.
Nyemission samt inlösen av teckningsoptioner
Den 6 juli 2022 registrerades totalt 39 687 050 aktier genom en
nyemission. Per den 31 december 2023 uppgick antalet registrerade
aktier, tillika röster, till 79 374 100.
Övrigt tillskjutet kapital
Övrigt tillskjutet kapital utgörs av kapital tillskjutet av Pierce Groups
ägare i form av överkurs vid nyemission, teckningsoptionspremier samt
aktieägartillskott. Emissionskostnader avseende nyemissionen 2022
redovisade mot eget kapital uppgick till (-16) MSEK. Redovisad
skatteeffekt av dessa var 3 (3) MSEK.
Teckningsoptionsprogram
Vid utgången av räkenskapsåret hade koncernen två pågående program.
LTIP 2021/2024
LTIP 2021/2024 omfattar 376 443 teckningsoptioner som medför rätt
att teckna motsvarande antal stamaktier i bolaget. Om samtliga
optioner skulle tecknas skulle 387 736 nya stamaktier emitteras, vilket
skulle innebära en utspädning om cirka 0 procent baserat på det totala
antalet stamaktier i moderbolaget.
LTIP 2023/2026
LTIP 2023/2026 är ett incitamentsprogram för företagets VD,
koncernledning och nyckelmedarbetare som ger möjlighet till
prestationsrelaterad tilldelning av aktier. Förutsatt att de fastställda
målen uppnås kan högst 950 000 stamaktier emitteras till deltagarna till
ett teckningspris på 0,00 SEK. Om samtliga mål skulle nås och alla
aktierna skulle tilldelas deltagarna skulle det innebära en utspädning om
cirka 1 procent baserat på det totala antalet stamaktier i moderbolaget.
Omräkningsreserv
Omräkningsreserven innefattar de valutakursdifferenser som uppstår
vid omräkning av finansiella rapporter från verksamheter som har
upprättat sina finansiella rapporter i en annan funktionell valuta än den
valuta som koncernens finansiella rapporter presenteras i. Koncernen
presenterar sina finansiella rapporter i svenska kronor. Ackumulerade
omräkningsdifferenser redovisas i resultaträkningen vid försäljning av
utländska rörelser.
Tabell 20
31 dec 31 dec2023 2022Förutbetalda kostnader avseende: Hyreskostnader0 0 Försäkringspremier0 1 Marknadsföring1 0 IT-kostnader2 3Övriga poster2 2Summa 5 6
31 dec 31 dec2023 2022Banktillgodohavanden och kassamedel222 136Redovisat värde222 136
Andel31 dec 31 decBolag Org.nr. Säte 2023 2022Pierce Group AB (publ) 556967-4392 Stockholm, SverigeModerbolag ModerbolagPierce AB 556763-1592 Stockholm, Sverige 100% 100%PDC Logistics Sp. Z o.o. KRS 0000564802 Szczecin, Polen 100% 100%Pierce ECOM SSC, S.L UNIPERSONALB-67547497 Barcelona, Spanien 100% 100%
Antal aktier2022-01-0139 687 050Nyemission39 687 0502022-12-3179 374 100Nyemission2023-12-3179 374 100
Omräkningsreserv2023 2022Vid årets början5 0Årets förändring0 4Vid årets utgång5 5
2023
Pierce Group AB (publ) 52
Not 21 Långfristiga skulder till kreditinstitut
Koncernen hade vid utgången av räkenskapsåret 2023 inga långfristiga
skulder till kreditinstitut. Se Not 24 Finansiella risker för
odiskonterade belopp samt mer information avseende innevarande och
föregående räkenskapsår.
Not 22 Kreditfacilitet
För risker relaterade till bolagets efterlevnad av finansiella kovenanter i
den beviljade kreditfaciliteten och osäkerheten i dess utnyttjande, se
Risker och osäkerhetsfaktorer”, sida 30.
Not 23 Upplupna kostnader och förutbetalda
intäkter
Not 24 Finansiella risker
Koncernen utsätts genom sin verksamhet för olika slags finansiella
risker: kreditrisk, marknadsrisker (ränterisk, valutarisk och annan
prisrisk), samt likviditetsrisk och finansieringsrisk. Koncernens
övergripande riskhantering fokuserar på att minimera potentiella
ogynnsamma effekter på koncernens resultat och finansiella ställning.
Koncernens finanspolicy, som har antagits av styrelsen, omfattar
övergripande riskhantering och principer inom specifika områden
såsom kreditrisk, likviditetsrisk, finansieringsrisk samt valutarisk.
Finanspolicyn omfattar koncernens riskhantering avseende identifiering,
utvärdering och uppföljning av risker. Prioritet läggs på de risker som
vid en samlad bedömning avseende möjlig påverkan, sannolikhet och
konsekvens bedöms kunna ge störst negativ effekt för koncernen.
Koncernens övergripande målsättning för finansiella risker innefattar:
Säkerställa koncernens långsiktiga finansieringsbehov genom att
hantera låneförfallotidpunkter och refinansiering av dessa lån.
Säkerställa tillfälliga kortsiktiga likviditetsbehov till följd av
säsongsvariationer.
Ränterisker avseende lån och likvida medel.
Valutarisker avseende operativa flöden och nettotillgångar i
dotterbolag med annan funktionell valuta än SEK.
Kreditrisker hänförliga till finansiella aktiviteter.
Kreditrisk
Kreditrisk är risken att koncernens motpart i ett finansiellt instrument
inte kan fullgöra sin skyldighet och därigenom förorsakar koncernen en
finansiell förlust. Koncernens kreditrisk uppstår i första hand genom
fordringar på betalningsleverantörer samt vid placering av likvida
medel.
Kreditrisk i fordringar på betalningsleverantörer
Koncernen har fastställda riktlinjer för att säkra betalning av sålda
produkter och tjänster. Då kundbetalningar garanteras via
betalningslösningar inom e-handel utgör kreditrisk inte någon väsentlig
risk för koncernen. Försäljningen sker i allt väsentligt via
betalningsleverantörer som står kreditrisken. Enbart en oväsentlig del
av den totala försäljningen faktureras till kund med betalning direkt till
Pierce. Viss koncentration av kreditrisk uppstår i det löpande
betalningsflödet från betalningsleverantörer, genom att kundernas
betalningar via betalningsleverantören når koncernen inom 18 dagar
efter att kunden har betalat eller varorna har levererats. Antal dagar
varierar beroende på betalningsleverantör.
Kreditrisken, som bedöms individuellt enligt en ratingmetod, för
samtliga betalningsleverantörer, bedöms inte vara väsentlig. När
reserveringar för förväntade kreditförluster görs beaktas tillgänglig
information om framtida händelser. Huvuddelen av koncernens
fordringar på betalningsleverantörer utgörs av fordringar på Klarna och
Adyen. Av koncernens totala utestående fordringar på kunder
respektive betalningsleverantörer utgjorde fordringar på
betalningsleverantörer 100 (100) procent.
Om betalningsleverantören inte har ett officiellt kreditbetyg använder
Pierce BBB enligt Standard & Poor som kreditbetyg. Fordringar på
betalningsleverantörer som har korta kredittider och där merparten
betalas redan vid orderläggningen bedöms samtliga vara i stadie 1.
Detta innebär att en eventuell förlustreserv redovisas motsvarande den
förväntade förlusten på den återstående löptiden.
Av fordringar till betalningsleverantörer var 100 (100) procent ej
förfallna eller förfallna sedan mindre än 30 dagar. Det finns inga
nedskrivningar av förväntade kreditförluster relaterade till
betalningsleverantörer.
Kreditkvaliteten hos fordringar som inte är förfallna sedan mer än 30
dagar bedöms vara god, baserat på historiskt låga kundförluster och
med beaktande av framåtriktade faktorer. Tillämpade principer för
kreditförluster av kundfordringar är att samtliga fordringar där
betalningen förfallit med över 60 dagar reserveras i sin helhet
månadsvi. Förlustreserveringen för förväntade kreditförluster
relaterade till andra fordringar uppgick till 0 (0) MSEK.
Kreditrisk i likvida medel
Likvida medel är placerade på olika bankkonton, i huvudsak i Nordea
som har kreditbetyg AA enligt Standard & Poor. Kreditrisken som
baseras på en klassificeringsmetod bedöms vara obetydlig. Den totala
kreditrisken anses inte överstiga bokförda värden för koncernens
finansiella instrument.
Marknadsrisk
Marknadsrisk är att risken för att verkligt värde eller framtida
kassaflöden från ett finansiellt instrument varierar på grund av
förändringar i marknadspriser. Marknadsrisker indelas av IFRS i
valutarisker, ränterisker och andra prisrisker. De marknadsrisker som
påverkar koncernen utgörs främst av ränterisker och valutarisker.
31 dec 31 dec2023 2022Total ram inom kreditfacilitet150 200 Onyttjad kreditfacilitet 150 200
31 dec 31 dec2023 2022Upplupna kostnader avseende:Varukostnader42 36Försäljning11 7Personal42 24Konsulter2 8Revision2 2Övriga poster4 5Summa103 82
2023
Pierce Group AB (publ) 53
Ränterisk
Med ränterisk avses risken att finansiella intäkter och kostnader samt
värdet på finansiella instrument kan fluktuera på grund av förändringar i
marknadsräntor. Ränterisker kan leda till förändringar i
marknadsvärden och kassaflöden samt fluktuationer i Pierces resultat.
Koncernens huvudsakliga exponering för ränterisk är hänförlig till
skulder med rörlig ränta.
Enligt koncernens policys kan Pierce ingå avtal eller göra andra
arrangemang för att säkra sin ränteriskexponering i enlighet med av
styrelsens antagna policys. Koncernen säkrar inte sin ränteexponering.
Efter nyemissionen föregående år erhöll Pierce cirka 337 MSEK efter
avdrag för emissionskostnader. Efter erhållande av nyemissionslikviden
återbetalade Pierce banklån på cirka 180 MSEK. Koncernen minskade
även sin kreditfacilitet från 300 MSEK till 150 MSEK.
Givet de räntebärande skulder som löper med rörlig ränta per
balansdagen skulle en förändrad marknadsmässig räntenivå med +/-5
procentenheter påverka årets resultat och eget kapital med -/+0 ()
MSEK före skatt.
Koncernens räntebärande skulder vid utgången av räkenskapsåret
fördelar sig enligt nedan:
Valutarisk
Valutarisk är risken för att verkligt värde eller framtida kassaflöden från
ett finansiellt instrument varierar på grund av förändring i utländska
valutakurser, vilket kan leda till negativa effekter på koncernens
finansiella rapporter. Den främsta exponeringen uppstår när
koncernbolag har inköp och försäljning i andra valutor än respektive
bolags funktionella valuta (transaktionsexponering). Transaktioner i
utländsk valuta omräknas till den funktionella valutan till valutakursen
på transaktionsdagen.
Valutariskexponering uppstår även i de fall dotterbolagens funktionella
valuta är en annan än koncernens rapporteringsvaluta (SEK).
Valutariskexponering uppstår då vid omräkning av dotterbolagens
resultat och nettotillgångar i utländsk valuta till SEK
(omräkningsexponering), varvid utgångspunkten är valutakursen på
balansdagen.
Transaktionsexponering relaterad till betalningsflöden
Valutarisk relaterad till förändringar i förväntade och kontrakterade
betalningsflöden förekommer i koncernen. En betydande del av
koncernens inköp görs i utländsk valuta och är därmed utsatt för
valutarisker. Koncernen innehar valutaderivat som syftar till att
reducera resultat- och kassaflödeseffekter hänförliga till kraftiga
svängningar hos vissa valutapar, däribland EUR/USD.
Transaktionsexponering (%)
Känslighetsanalysen ovan baseras på en omräkning av koncernbolagens
försäljning och kostnader i respektive valuta och visar effekterna
resultat före skatt vid +/-5 procents förändring av valutakurserna
gentemot SEK per balansdagen. Den mest betydande
valutaexponeringen avser relationen EUR/USD. Koncernen använder
sig av valutaderivat i syfte att reducera resultat- och kassaflödeseffekter
hänförliga till kraftiga fluktuationer hos vissa valutapar, däribland
EUR/USD. Effekten på eget kapital är densamma, och inkluderar
effekten av valutaderivat.
Transaktionsexponering relaterad till finansiella instrument
Valutarisk relaterad till finansiella instrument avser främst likvida medel,
leverantörsskulder samt upplupna kostnader, där en väsentlig del av
posterna redovisas i annan valuta än respektive dotterbolags
funktionella valuta.
Känslighetsanalysen nedan baseras på en omräkning av koncernens
finansiella instrument i respektive valuta och visar hur resultatet före
skatt skulle påverkas vid +/-5 procents förändring av valutakursen
gentemot EUR per balansdagen. Effekten på eget kapital är densamma.
Omräkningsexponering
Omräkningsexponering är den exponering som uppstår vid
omräkningen av resultat och nettotillgångar i dotterbolag vilkas
funktionella valuta skiljer sig från koncernens rapporteringsvaluta (SEK).
Omräkningsexponeringen avser valutorna PLN och EUR.
Känslighetsanalysen nedan baseras på en omräkning av koncernens
dotterbolags resultat och nettotillgångar och visar hur koncernens
övriga totalresultat och eget kapital skulle påverkas av en förändring i
SEK per balansdagen.
2023 2022Skulder till kreditinstitut (Lånefacilitet) 0Skulder till kreditinstitut (Checkräkningskredit)Leasingskulder55 65Summa 55 65
2023 2022RörelseintäkterEUR 57% 55%SEK15% 17%USD1% 1%NOK10% 11%PLN4% 3%Annan valuta14% 13%Summa 100% 100%
RörelsekostnaderEUR 45% 46%SEK24% 24%USD16% 15%NOK0% 0%PLN9% 9%Annan valuta5% 6%Summa 100% 100%
Känslighetsanalys +/- 5%EUR+/- 6 +/- 6USD-/+ 13 -/+ 12NOK+/-8 +/-9PLN-/+ 5 -/+ 5
Känslighetsanalys +/- 5%2023 2022SEK-/+ 2 -/+ -1EURE/T E/TUSD-/+ 1 -/+ 0NOK-/+ 1 +/- 0PLN-/+ 2 -/+ 0GBP-/+ 1 -/+ 1CNY-/+ 1 -/+ 0
2023
Pierce Group AB (publ) 54
Likviditetsrisk
Likviditetsrisk är risken för att koncernen får svårigheter att fullgöra de
förpliktelser som sammanhänger med finansiella skulder och andra
betalningsåtaganden. Koncernens likviditetsrisk uppstår främst i
samband med verksamhetens säsongsvariationer. Varulagret byggs upp
baserat på förväntad framtida försäljning betalas inköpen ofta innan
försäljningsinkomsterna erhålls. Detta innebär att tidpunkten för
utflödet av pengar för inköp av varor inte överensstämmer med
tidpunkten för inflödet av likvida medel hänförliga till försäljningen,
vilket leder till en likviditetsrisk.
E-handel kännetecknas av försäljningsökningar under vissa perioder,
exempelvis under det fjärde kvartalets kampanjer för Black Week och
jul. Inför sådana perioder ökar normalt inköpen och därmed varulagret.
Om Pierces försäljning påverkas negativt eller avbryts under sådana
perioder kan effekten på likviditeten och möjligheterna att nå
lönsamhetsmål för koncernen bli mer betydande än under andra
perioder.
Pierces likviditetssituation påverkas också av de kreditvillkor som dess
leverantörer erbjuder. Om Pierces leverantörer erbjuder Pierce en
kortare betalningsperiod kan det påverka koncernens likviditet
negativt.
Likviditetsrisken mildras med hjälp av antagna riktlinjer avseende
fortlöpande kortsiktiga prognoser, som görs varje vecka, och
långsiktiga prognoser som syftar till att säkerställa att koncernen har en
tillfredsställande likviditetsreserv. Koncernens likviditetsreserv
omfattas av kreditfaciliteten på 150 MSEK. För risker relaterade till
bolagets efterlevnad av finansiella kovenanter i den beviljade
kreditfaciliteten och osäkerheten i dess utnyttjande, se Risker och
osäkerhetsfaktorer”, sida 30.
Den totala likviditetsreserven vid utgången av 2023 bestod av likvida
medel om 222 MSEK samt outnyttjad del av kreditfaciliteten om 150
MSEK.
Koncernens kontraktsenliga och odiskonterade räntebetalningar och
återbetalningar av finansiella skulder framgår av tabellen nedan.
Finansiella instrument med rörlig ränta har beräknats med den
räntesats som gällde på balansdagen. Betalning av skulder har
inkluderats i den period då återbetalning tidigast kan krävas.
Med skulder till kreditinstitut avseende 2023 som förefaller till
betalning inom 6 månader avses den kreditfacilitet som Pierce, enligt
ramavtalet, har förlängt till mars 2025, samt därefter har rätt till
förlängning med ytterligare 2 år.
Finansieringsrisk
Med finansieringsrisk avses risken för att koncernen inte kan erhålla
finansiering, eller erhåller finansiering till väsentligt sämre villkor, vilket
medför risk för att inte kunna göra önskade investeringar eller möta
betalningsförpliktelser som en följd av otillräcklig likviditet. Behovet av
finansiering ses regelbundet över av koncernledningen och styrelsen
för att säkerställa finansiering av koncernens expansion och
investeringar.
Risken hanteras genom en finanspolicy avseende finansiella motparter.
Vidare minskas finansieringsrisken genom en strukturerad
finansieringsprocess som inleds i god tid innan behovet uppkommer.
För större lån påbörjas processen senast 6 månader före förfallodagen.
För risker relaterade till bolagets efterlevnad av finansiella åtaganden
relaterade till den beviljade kreditfaciliteten, se “Risker och
osäkerhetsfaktorer” på sidan 30.
Kapitalförvaltning
Koncernens målsättning är att ha en god finansiell ställning, som bidrar
till att bibehålla investerares, kreditgivares och marknadens förtroende,
samt utgöra en grund för fortsatt utveckling av verksamheten och ge
en tillfredsställande avkastning till aktieägarna över tid.
Pierce har en kreditfacilitet om 150 MSEK, vilken inte hade utnyttjats
vid utgången av perioden. Kreditfaciliteten är föremål för vissa
finansiella kovenanter som belånings- och räntetäckningsgrad. Per den
31 december 2023 bröt Pierce inte mot kovenantvillkoren enligt de
nuvarande avtalen om kreditfaciliteten. Pierce har tillräcklig likviditet
och utnyttjar därför inte kreditfaciliteten, men det finns en risk för att
Pierce inte kommer att kunna uppfylla kovenanterna i framtiden och
därmed inte kunna nyttja kreditfaciliteten. Kovenanterna rapporteras
kvartalsvis.
Kapital definieras som totalt eget kapital och uppgick 627 (719) MSEK
per 31 december 2023. Ökningen jämfört med föregående
räkenskapsår drevs främst av den erhållna nyemissionen i juli 2022.
Känslighetsanalys +/- 5%2023 2022EUR +/- 1 +/- 1PLN +/- 1 +/- 1
Löptidsanalys, 2023<6 mån 6-12 mån 1-3 år 3-5 år >5 år SummaSkulder till kreditinstitut (kreditfacilitet) 1 0 1 2Leasingskulder 17 15 30 3 65Leverantörsskulder 81 0 0 81Övriga skulder¹ 8 8Upplupna kostnader 57 2 1 0 60Summa 164 17 32 4 217
¹ Finansiella skulder inom övriga skulder avser avsättning för kundreturer.
Löptidsanalys, 2022<6 mån 6-12 mån 1-3 år 3-5 år >5 år SummaSkulder till kreditinstitut (obligationslån)¹ 1 0 2 3Leasingskulder 14 14 49 3 79Leverantörsskulder 105 0 0 105Övriga skulder² 7 7Upplupna kostnader 56 1 2 58Summa 183 15 52 3 253
¹ Baserat på avtalade löptider och under antagande att bolaget inte bryter mot de finansiella kovenanterna i den beviljade kreditfaciliteten.
² Finansiella skulder inom övriga skulder avser avsättning för kundreturer.
2023
Pierce Group AB (publ) 55
Not 25 Finansiella instrument
Koncernen har inga finansiella tillgångar eller skulder som har kvittats i
redovisningen eller som omfattas av ett rättsligt bindande avtal om
kvittning.
Värdering till verkligt värde
Finansiella instrument värderade till verkligt värde klassificeras utifrån
verkligt värdehierarkin. De olika nivåerna definieras enligt följande:
Nivå 1: Noterade priser (ojusterade) på aktiva marknader för
identiska tillgångar eller skulder.
Nivå 2: Andra observerbara indata för tillgången eller skulder än
noterade priser inkluderade i nivå 1, antingen direkt (som
prisnoteringar) eller indirekt (härledda från prisnoteringar).
Nivå 3: Indata för tillgången eller skulden som inte baseras på
observerbara marknadsdata (icke observerbara indata).
Villkorade tilläggsköpeskillingar och valutaderivat är de enda instrument
som redovisas till verkligt värde via resultaträkningen. Övriga finansiella
instrument värderas till upplupet anskaffningsvärde i balansräkningen,
vars redovisade värden i allt väsentligt överensstämde med det verkliga
värdet.
Skulden avseende villkorade tilläggsköpeskillingar är hänförlig till nivå 3
och valutaderivat till nivå 2 i verkligt värdehierarkin i enlighet med IFRS
13. Vid utgången av räkenskapsåret 2023 uppgick det verkliga värdet av
valutaderivat till -1 (0) MSEK. Valutaderivat klassificerades som
kortfristiga skulder (tillgångar) vid utgången av räkenskapsåret.
Det förekom inte några villkorade köpeskillingar under detta och
föregående räkenskapsår.
Beräkning av verkligt värde
Verkligt värde är det pris som vid värderingstidpunkten skulle erhållas
vid försäljning av en tillgång eller betalas vid överlåtelse av en skuld
genom en ordnad transaktion mellan marknadsaktörer.
Finansiella tillgångar
Det redovisade värdet för långfristiga fordringar bedöms vara en rimlig
approximation av det verkliga värdet.
Räntebärande skulder
Räntebärande skulder löper med marknadsränta, vilket innebär att
diskontering inte görs då det redovisade värdet bedöms utgöra en
rimlig approximation av det verkliga värdet.
Kortfristiga fordringar och skulder
För kortfristiga fordringar och skulder, som exempelvis fordringar på
betalningsleverantörer och leverantörsskulder, anses det redovisade
värdet vara en rimlig uppskattning av det verkliga värdet.
Valutaderivat
Värdering av valutaderivat sker utifrån officiella marknadsdata avseende
valutakurser. Orealiserade valutaderivat värderas i samband med
månadsbokslut för att återspegla den vinst eller förlust som skulle
uppstå om dessa realiserades baserat på de valutakurser som förelåg
vid aktuell balansdag.
Not 26 Kassaflödesanalys
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet
31 dec 31 dec2023 2022TillgångarVärderade till upplupet anskaffningsvärde Finansiella anläggningstillgångar3 44 7 Fordringar på betalningsleverantörer Likvida medel 222 136Värderade till verkligt värde viaresultaträkningen Valutaderivat Summa redovisade värden230 147SkulderVärderade till upplupet anskaffningsvärde Skulder till kreditinstitut 0 Leverantörsskulder81 105 Upplupna kostnader60 58 Övriga skulder¹ 8 7Värderade till verkligt värde viaresultaträkningen Valutaderivat1 0Summa redovisade värden149 170
¹ Finansiella skulder inom övriga skulder avser avsättning för kundreturer.
2023 2022Avskrivningar75 49Förändring i avsättningar2 -2Övrigt46 9Summa122 56
2023
Pierce Group AB (publ) 56
Förändring av skulder hänförliga till finansieringsverksamheten
Not 27 Ställda säkerheter
Ställda säkerheter vid utgången av 2023 och 2022 avsåg lämnade
depositioner.
Not 28 Eventualförpliktelser
Koncernbolaget Pierce AB har lämnat en moderbolagsgaranti till en
hyresvärd i Polen motsvarande fyra månadshyror avseende dess
dotterbolag PDC Logistics Sp. z o.o:s fullgörande av hyresbetalningar.
Pierce AB har även lämnat en bankgaranti avseende PDC Logistics Sp. z
o.o:s fullgörande av hyresbetalningar.
Övriga garantier inkluderar bankgarantier vilka avser betalningsgaranti
för import av varor till Norge samt för tullmyndighetstjänster
relaterade till import av varor i form av motorcykeltillbehör.
¹ Posten avser kortfristiga skulder till kreditinstitut samt aktieägarlån vid respektive års utgång.
² Posten avser långfristiga skulder till kreditinstitut vid respektive års utgång.
Kortfristiga Långfristiga Leasing-skulder¹skulder²skulderSumma2022-01-01 178 71 249Årets kassaflöden avseende: Finansieringsverksamheten -184 -23 -207Den löpande verksamheten -4 -4Ej kassaflödespåverkade förändringar avseende:Förändringar i leasingskulder 17 17Kapitaliserade lånekostnader 2 2Upplupna räntekostnader och finansiella kostnader 2 0 2Omräkningseffekter 5 52022-12-31 -1 65 64Årets kassaflöden avseende: Finansieringsverksamheten -28 -28Den löpande verksamheten -2 -3 -5Ej kassaflödespåverkade förändringar avseende:Förändringar i leasingskulder 21 21Kapitaliserade lånekostnader2 2Upplupna räntekostnader och finansiella kostnader0 0Omräkningseffekter 2023-12-31 0 55 54
31 dec 31 dec2023 2022Till kreditinstitut för koncernens egna skulder och avsättningarDepositioner 3 2Summa3 2
31 dec 31 dec2023 2022Dotterbolagens skulder och avsättningar till leasegivareGarantier10 10Dotterbolagens skulder och avsättningar till bankGarantier8 8Övriga garantier3 3Summa21 21
2023
Pierce Group AB (publ) 57
Not 29 Transaktioner med närstående
En förteckning över koncernens helägda dotterbolag, vilka även är de
bolag som är närstående till moderbolaget, finns i Not 19
Koncernbolag.
Teckningsoptionsprogram
Koncernen har ett teckningsoptionsprogram som ett led i ett
incitamentsprogram riktat till vissa ledande befattningshavare och
nyckelpersoner i koncernen. Mer information finns på sidan 46.
Samtliga transaktioner görs på marknadsmässiga villkor.
Prestationsbaserat aktieprogram
Koncernen har ett prestationsbaserade program som ett led i
incitamentsprogram riktade till vissa ledande befattningshavare och
nyckelpersoner inom koncernen. Mer information finns på sidan 46.
Samtliga transaktioner görs på marknadsmässiga villkor.
Koncerninterna transaktioner
För moderbolagets transaktioner med sina dotterbolag, se
moderbolagets Not 20 Transaktioner med närstående.
Övriga transaktioner med närstående
Under året köpte Pierce varor (för återförsäljning inom ramen för den
löpande verksamheten) från O’Neal Europe GmbH & Co. KG, ett
företag som kontrolleras av styrelseledamoten i Pierce Group AB,
Thomas Schwarz. Eftersom Thomas Schwarz invaldes i styrelsen i juni
2022 har O’Neal Europe GmbH & Co. KG betecknats som en
närstående part sedan det andra kvartalet 2022.
I mars 2023 ingick Pierce avtal om försäljning av kampanjrådgivnings-
tjänster till O’Neal Europe GmbH & Co. KG, vilket förväntas ge
intäkter på cirka 200 TSEK.
Alla transaktioner med denna leverantör genomfördes på
marknadsmässiga villkor.
Not 30 Väsentliga händelser efter balansdagen
I enlighet med bemyndigande från årsstämman den 16 maj 2023 har
moderbolagets styrelse beslutat att emittera och omedelbart därefter
återköpa 950 000 C-aktier. Aktierna emitteras och återköps i enlighet
med det prestationsbaserade aktieprogrammet LTI 2023, som antogs
av årsstämman den 16 maj 2023.
C-aktierna ger en tiondels röst per aktie och ger inte rätt till utdelning.
Före detta styrelseledamot Stefan Rönn, med väsentligt inflytande i: Useful Words, Unipessoal, Lda (KSEK)2023 2022Inköp av konsulttjänster 9
Styrelseledamot Thomas Schwarz, med väsentligt inflytande i: O'Neal Europe GmbH & Co. KG (KSEK)2023 2022Inköp av varor 27 152 39 656Skuld på balansdagen 420 564
Före detta styrelseledamot Gunilla Spongh, med väsentligt inflytande i: G Spongh Förvaltnings AB (KSEK)2023 2022Inköp av konsulttjänster 140
2023
Pierce Group AB (publ) 58
Moderbolagets resultaträkning
Moderbolagets rapport över totalresultat
2023-01-01 2022-01-01
MSEK Not 2023-12-31 2022-12-31
Nettoomsättning
4 21
11
Bruttoresultat 21 11
Administrationskostnader 5 -25 -31
Rörelseresultat -5 -20
Finansiella intäkter 7 24 9
Finansiella kostnader 8 0 0
Resultat efter finansiella poster 19 -11
Bokslutsdispositioner 9 -19
Resultat före skatt 0 -11
Skatt 10
Årets resultat 0 -11
2023-01-01 2022-01-01
MSEK 2023-12-31 2022-12-31
Årets resultat 0 -11
Övrigt totalresultat för året
Totalresultat för året 0 -11
2023
Pierce Group AB (publ) 59
Moderbolagets balansräkning
MSEK Not 2023-12-31 2022-12-31
Tillgångar
Anläggningstillgångar
Andelar i koncernbolag 11 409 308
Fordringar hos koncernbolag 12,13 350 416
Anläggningstillgångar 759 724
Omsättningstillgångar
Fordringar hos koncernbolag 12,13 29
Övriga fordringar 0 0
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 14 0 0
Likvida medel 12 4 1
Omsättningstillgångar 5 31
Summa tillgångar 763 755
Eget kapital och skulder
Eget kapital 15
Aktiekapital 2 2
Bundet eget kapital 2 2
Överkursfond 745 745
Balanserat resultat -7 4
Årets resultat 0 -11
Fritt eget kapital 738 737
Eget kapital 739 739
Kortfristiga skulder
Skulder till koncernföretag 16 0
Leverantörsskulder 12 0 3
Övriga skulder 2 0
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 12,16 6 12
Kortfristiga skulder 24 16
Summa eget kapital och skulder 763 755
2023
Pierce Group AB (publ) 60
Moderbolagets rapport över förändring i eget kapital
Bundet eget
kapital
MSEK Not
Aktiekapital Överkursfond
Balanserat
resultat
Årets
resultat Eget kapital
Ingående eget kapital 2022-01-01 1 415 0 4 419
Omföring resultat föregående år 4 -4
Årets resultat tillika årets totalresultat
-11 -11
Summa 4 -15 -11
Transaktioner med moderbolagets ägare
Nyemission inklusive emissionskostnader¹
1 330 331
Summa 1 330 331
Utgående eget kapital 2022-12-31 2 745 4 -11 739
Omföring resultat föregående år -11 11
Årets resultat tillika årets totalresultat
0 0
Summa -11 11 0
Utgående eget kapital 2023-12-31 15 2 745 -7 0 739
Fritt eget kapital
¹ Nyemission inklusive emissionskostnader slutfördes i juli 2022, totala emissionskostnader uppgick till 16 MSEK.
2023
Pierce Group AB (publ) 61
Moderbolagets kassaflödesanalys
2023-01-01 2022-01-01
MSEK
Not 2023-12-31 2022-12-31
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat -5 -20
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 17 0
Betald ränta 17 0 0
Betald skatt 0 0
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapital -5 -20
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Ökning (-) / minskning (+) av rörelsefordringar 0 0
Ökning (+) / minskning (-) av rörelseskulder -9 13
Kassaflöde från den löpande verksamheten -14 -7
Investeringsverksamheten
Lämnade koncerninterna lån -330
Erhållen återbetalning koncerninterna lån 16
Kassaflöde från investeringsverksamheten 16 -330
Finansieringsverksamheten 17
Amortering av leasingskuld 0
Nyemission 347
Betalda emissionskostnader hänförliga till nyemission -16
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 0 331
Årets kassaflöde 2 -6
Likvida medel vid årets början 1 7
Likvida medel vid årets utgång 4 1
2023
Pierce Group AB (publ) 62
Moderbolagets noter
Not 1 Väsentliga redovisningsprinciper
Moderbolaget har upprättat sin årsredovisning enligt
Årsredovisningslagen (1995:1554) och den av Rådet för finansiell
rapportering utgivna rekommendation RFR 2 ”Redovisning för juridisk
person”. Moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper som
koncernen med de undantag och tillägg som anges i RFR 2. Det innebär
att IFRS tillämpas med de avvikelser som anges nedan. De nedan
angivna redovisningsprinciperna för moderbolaget har tillämpats
konsekvent på samtliga perioder som presenteras i moderbolagets
finansiella rapporter, om inte annat anges.
Klassificering och presentation
För moderbolaget används begreppet resultaträkning för den
redovisning för vilken koncernen använder rubriken Koncernens
rapport över resultat i sammandrag. Därutöver använder moderbolaget
begreppet balansräkning för den redovisning som koncernen använder
rubriken Koncernens rapport över finansiell ställning i sammandrag.
Resultaträkning och balansräkning är för moderbolaget uppställda enligt
Årsredovisningslagens bilaga, medan rapporten över totalresultat,
rapporten över förändringar i eget kapital och rapport över kassaflöden
baseras på IAS 1 ”Utformning av finansiella rapporter”, respektive IAS 7
”Rapport över kassaflöden”. De skillnader mot koncernens rapporter
som gör sig gällande i moderbolagets resultat- och balansräkningar
utgörs främst av redovisning av eget kapital samt förekomsten av
avsättningar som egen rubrik i balansräkningen.
Dotterbolagen
Andelar i dotterbolag redovisas i moderbolaget i enlighet med
anskaffningsvärdemetoden. Detta innebär att andelarna redovisas till
anskaffningsvärde, inklusive transaktionskostnader, minskat med
eventuella nedskrivningar.
Koncernbidrag och aktieägartillskott
Moderbolaget redovisar såväl erhållna som lämnade koncernbidrag som
bokslutsdispositioner i enlighet med alternativregeln.
Aktieägartillskott som har gjorts av moderbolaget förs direkt till eget
kapital hos mottagaren och redovisas som aktier och andelar hos
moderbolaget, i den mån nedskrivning ej erfordras. Erhållna
aktieägartillskott redovisas som en ökning av fritt eget kapital.
Finansiella instrument
Med anledning av sambandet mellan redovisning och beskattning
tillämpas inte reglerna om finansiella instrument enligt IFRS 9 i
moderbolaget, utan moderbolaget tillämpar reglerna i enlighet med RFR
2. Detta innebär att moderbolaget redovisar finansiella instrument med
utgångspunkt i anskaffningsvärdet i enlighet med reglerna i
Årsredovisningslagen. Villkorade tilläggsköpeskillingar värderas således
till upplupet anskaffningsvärde, det vill säga till det belopp som
moderbolaget bedömer skulle behöva erläggas vid en reglering i
samband med bokslutet.
För koncerninterna fordringar som redovisas till upplupet
anskaffningsvärde redovisas en så kallad förlustreserv när så är
tillämpligt. Vidare innebär undantagen i RFR 2 att moderbolagets
borgensåtagande inte hanteras som en finansiell garanti enligt IFRS 9,
utan istället hanteras utifrån reglerna i IAS 37 ”Avsättningar,
eventualförpliktelser och eventualtillgångar”. Således bedömer
moderbolaget om det är sannolikt att ett utflöde av ekonomiska
resurser kan komma att ske, och beroende på bedömningen redovisar
moderbolaget en avsättning eller en eventualförpliktelse.
Not 2 Upplysning om kommande standarder
Ett antal nya och reviderade redovisningsstandarder och tolkningar har
offentliggjorts och träder i kraft 2024 och senare. En av dessa är IAS 1
(klassificering av skulder som kortfristiga eller långfristiga). De nya och
reviderade redovisningsprinciperna eller tolkningarna väntas inte ha
någon väsentlig inverkan på moderbolaget.
Not 3 Väsentliga uppskattningar och bedömningar
För att upprätta rapporter i överensstämmelse med RFR 2 måste en
del viktiga uppskattningar göras för redovisningsändamål. Vidare krävs
att ledningen gör vissa bedömningar vid tillämpningen av bolagets
redovisningsprinciper samt uppskattningar och antaganden om
framtiden. Se ytterligare information i koncernens Not 2 Väsentliga
uppskattningar och bedömningar. I moderbolaget värderas den
villkorade tilläggsköpeskillingen till upplupet anskaffningsvärde, det vill
säga beräknad till det belopp som moderbolaget bedömer skulle behöva
erläggas vid reglering i samband med bokslutet. Det verkliga utfallet kan
avvika från dessa uppskattningar.
Uppskattningar och antaganden utvärderas löpande och bedöms inte
innebära någon betydande risk för väsentliga justeringar i redovisade
värden för tillgångar och skulder under nästkommande räkenskapsår.
Ändringar av uppskattningar redovisas i den period då ändringen görs
om ändringen endast har påverkat denna period, eller i den period
ändringen görs och framtida perioder om ändringen påverkar både
aktuell period och framtida perioder.
Not 4 Nettoomsättning
Moderbolagets nettoomsättning avser tjänster som moderbolaget
tillhandahåller sitt svenska dotterbolag. Moderbolagets nettoomsättning
fördelas således på nedanstående geografiska marknader. Se även
koncernens Not 3 Intäkter.
Not 5 Ersättning till revisorerna
Med revisionsuppdrag avses revisorns arbete med den lagstadgade
revisionen och med revisionsverksamhet olika typer av
kvalitetssäkringstjänster. Övriga tjänster är sådana som inte räknas som
revisionstjänster eller skatterådgivning. Övriga tjänster avsåg främst
tjänster i samband med börsnoteringen.
Revisionsarvode avseende lagstadgad revision faktureras dotterbolaget
Pierce AB. Se ytterligare information i koncernens Not 7 Arvode till
revisorer.
2023 2022
Sverige
21 11
Summa
21 11
2023 2022
Ernst & Young AB
Övriga tjänster
-1
Summa
-1
2023
Pierce Group AB (publ) 63
Not 6 Anställda och personalkostnader
För löner och ersättningar till anställda och ledande befattningshavare
samt information om antal anställda se Not 8 Anställda och
personalkostnader för koncernen.
Not 7 Finansiella intäkter
Ränteintäkterna är främst hänförliga till lån till dotterbolaget Pierce AB.
Not 8 Finansiella kostnader
Not 9 Bokslutsdispositioner
Erhållna koncernbidrag avser dotterbolaget Pierce AB.
Not 10 Skatt
Det finns skattemässiga underskottsavdrag för vilka uppskjutna
skattefordringar inte har redovisats i balansräkningen uppgående till 65
(46) MSEK, motsvarande en skatteeffekt om 13 (9) MSEK. Av dessa
avser 29 (20) MSEK, motsvarande en skatteeffekt om 6 (4) MSEK, ej
avdragsgill räntenetto, som kan nyttjas i kommande års deklarationer
om avdragsutrymme finns. Resterande, 36 (26) MSEK, motsvarande en
skatteeffekt om 7 (5) MSEK, avser outnyttjat underskott. Dessa har inte
redovisats i balansräkningen då det inte är sannolikt att bolaget
kommer att utnyttja dem för avräkning mot framtida beskattningsbara
vinster inom en överskådlig tid. Utnyttjandet av underskottsavdragen är
inte tidsbegränsat. Tidigare års ej avdragsgilla räntenetto kan nyttjas
inom sex år i kommande deklarationer om avdragsutrymme finns.
Not 11 Andelar i dotterbolag
Nedanstående förteckning omfattar av moderbolaget direkt eller
indirekt ägda aktier och andelar. De utländska bolagen ägs via det
svenska dotterbolaget Pierce AB.
2023 2022
Ränteintäkter
24 9
Valutakursdifferenser
Summa
24 9
2023 2022
Räntekostnader
0 0
Valutakursdifferenser
0
Övriga finansiella kostnader
Summa
0 0
2023 2022
Lämnat koncernbidrag
-19
Summa
-19
2023 2022
Aktuell skatt
Summa
Aktuell skatt
0 3
0 3
Justering avseende tidigare år
Summa
Redovisad i rapport i eget kapital
Redovisad skatt i resultat
2023 2022
Resultat före skatt
0 -11
0 2
Skatteeffekt av:
Ej avdragsgilla kostnader
0 0
0
-2
Redovisad skatt
0
Effektiv skattesats 0% -%
Avstämning av effektiv skattesats
Nyttjande av tidigare års
ej aktiverade underskott
Justeringar relaterat till tidigare år
Skatt enligt gällande
skattesats 20,6%
Ej aktiverat skattemässigt underskott
2023 2022
Vid årets början 308 308
Aktieägartillskott
101
Vid årets utgång
409 308
Antal Ägar- 31 dec 31 dec
Bolag Org.nr. Säte aktier andel 2023 2022
Pierce Group AB (publ)
Pierce AB 556763-1592 Stockholm, Sverige 1 000 100% 409 308
PDC Logistics Sp. Z o.o. KRS 0000564802 Szczecin, Polen 1 000 100%
Pierce ECOM SSC, S.L UNIPERSONAL B-67547497 Barcelona, Spanien 3 000 100%
Carrying amount
2023
Pierce Group AB (publ) 64
Not 12 Finansiella instrument
Not 13 Fordringar på dotterbolag
Moderbolaget hade vid utgången av detta och föregående räkenskapsår
enbart fordringar på Pierce AB.
Not 14 Skulder till koncernbolag
Moderbolaget hade vid utgången av detta och föregående räkenskapsår
enbart skulder till Pierce AB.
Not 15 Eget kapital
Per den 31 december 2023 bestod aktiekapitalet av 79 374 100 (79
374 100) stamaktier med ett nominellt värde på 0,02 (0,02) SEK. Se
vidare upplysningar i koncernens Not 20 Eget kapital.
Not 16 Upplupna kostnader och förutbetalda
intäkter
Not 17 Kassaflödesanalys
Kommentarer om kassaflödet från
investeringsverksamheten
Kassaflödet från investeringsverksamheten avsåg återbetalning av ett
lån från koncernbolaget Pierce AB under 2023.
Under föregående år beviljade moderbolaget Pierce AB ett lån på 330
MSEK efter att ha erhållit likvid från nyemissionen.
Not 18 Ställda säkerheter
Moderbolaget hade vid utgången av räkenskapsåret 2023 inga ställda
säkerheter. Det finns en borgensförbindelse för dotterbolaget Pierce
AB:s skulder till kreditinstitut, vilken sammanhänger med den nya
finansieringsstruktur som inrättades 2021. Se nästkommande not för
information om detta.
Not 19 Eventualförpliktelser
Det finns en borgensförbindelse avseende kreditfaciliteten från
moderbolaget till förmån för dotterbolaget Pierce AB:s skulder till
kreditinstitut. Kreditfaciliteten uppgår till totalt 150 MSEK, varav 80
MSEK i checkräkningskredit. Kreditfaciliteten omfattar vissa finansiella
åtaganden, se vidare koncernens Not 24 Finansiella risker.
Not 20 Transaktioner med närstående
Koncerninterna transaktioner
Koncerninterna transaktioner avser dotterbolaget Pierce AB, bortsett
från inköp av tjänster, vilka avser dotterbolaget PDC Logistics Sp. z
o.o.
Not 21 Väsentliga händelser efter balansdagen
I enlighet med bemyndigande från årsstämman den 16 maj 2023 har
moderbolagets styrelse beslutat att emittera och omedelbart därefter
återköpa 950 000 C-aktier. Aktierna emitteras och återköps i enlighet
med det prestationsbaserade aktieprogrammet LTI 2023, som antogs
av årsstämman den 16 maj 2023.
C-aktierna ger en tiondels röst per aktie och ger inte rätt till utdelning.
Not 22 Förslag till vinstdisposition
31 dec 31 dec
2023 2022
Tillgångar
350 445
Likvida medel
4 1
353 446
Skulder
16 0
Leverantörsskulder 0 3
Upplupna kostnader 0 7
16 10
¹ Redovisade värden är en rimlig approximation av verkliga värden.
Värderade till upplupet anskaffningsvärde
Fordringar hos koncernbolag
Summa redovisade värden¹
Summa redovisade värden¹
Skulder till koncernbolag
Värderade till upplupet anskaffningsvärde
31 dec 31 dec
2023 2022
Vid årets början 445 105
Tillkommande
150 356
Avgående fordringar -245 -16
Vid årets utgång 350 445
31 dec 31 dec
2023 2022
Vid årets början 0
Avgående skulder 16 0
Vid årets utgång 16
31 dec 31 dec
2023 2022
Personal 6 5
Konsultarvoden
0 7
Övriga poster
0 0
Redovisat värde 6 12
Upplupna kostnader avseende:
Dotterbolag
2023 2022
Försäljning av tjänster
21 11
Inköp av tjänster
0 0
24 9
Fordran på balansdagen
350 445
Skuld på balansdagen
16 0
Ränteintäkter avseende lån till
dotterbolag
31 dec 31 dec
2023 2022
Överkursfond
745 745
Balanserat resultat
-7 4
Årets resultat
0 -11
738 737
Disponeras så att:
I ny räkning
0 -7
745 745
Summa 745 737
I ny räkning överföres
745 737
Återstående överkursfond
balanseras i ny räkning
Till årsstämmans förfogande
står följande vinstmedel:
65
Koncernredovisningen respektive årsredovisningen har upprättats i enlighet med de internationella redovisningsstandarder som avses
i Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1606/2002 av den 19 juli 2002 om tillämpning av internationella
redovisningsstandarder respektive god redovisningssed och ger en rättvisande bild av koncernens och moderbolagets ställning och
resultat. Förvaltningsberättelsen för koncernen respektive moderbolaget ger en rättvisande översikt över koncernens och
moderbolagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de
företag som ingår i koncernen står inför.
Stockholm den 22 mars 2024
Henrik Theilbjørn
Göran Dahlin
Styrelseordförande
VD
Lottie Saks
Mattias Feiff
Styrelseledamot
Styrelseledamot
Thomas Schwarz
Max Carlsén
Styrelseledamot
Styrelseledamot
Vår revisionsberättelse har avgivits den 22 mars 2024.
Ernst & Young AB
Jonatan Hansson
Auktoriserad revisor
66
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i Pierce Group AB (publ), org nr 556967-4392
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen för Pierce Group AB (publ) för år 2023.
Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår på sidorna
27-65 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet
med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden
rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställning per den 31
december 2023 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för
året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har
upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla
väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens finansiella
ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella
resultat och kassaflöde för året enligt International Financial
Reporting Standards (IFRS), så som de antagits av EU, och års-
redovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med
årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer
resultaträkningen och balansräkningen för moderbolaget och
koncernens rapport över resultat och finansiell ställning.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen är förenliga med innehållet i den komp-
letterande rapport som har överlämnats till moderbolagets
revisionsutskott i enlighet med Revisorsförordningens
(537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on
Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt
dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi
är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen
enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt
yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat
på vår bästa kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster
som avses i Revisorsförordningens (537/2014) artikel 5.1 har
tillhandahållits det granskade bolaget eller, i förekommande fall,
dess moderföretag eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden
som enligt vår professionella bedömning var de mest
betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och
koncernredovisningen för den aktuella perioden. Dessa områden
behandlades inom ramen för revisionen av, och i vårt
ställningstagande till, årsredovisningen och koncernredovisningen
som helhet, men vi gör inga separata uttalanden om dessa
områden. Beskrivningen nedan av hur revisionen genomfördes
inom dessa områden ska läsas i detta sammanhang.
Vi har fullgjort de skyldigheter som beskrivs i avsnittet Revisorns
ansvar i vår rapport om årsredovisningen också inom dessa
områden. Därmed genomfördes revisionsåtgärder som
utformats för att beakta vår bedömning av risk för väsentliga fel i
årsredovisningen och koncernredovisningen. Utfallet av vår
granskning och de granskningsåtgärder som genomförts för att
behandla de områden som framgår nedan utgör grunden för vår
revisionsberättelse.
67
Värdering av goodwill och varumärken med obestämbar nyttjandeperiod
Beskrivning av området
Hur detta område beaktades i revisionen
Per den 31 december 2023 utgör en stor del (28 % eller 275
MSEK) av Koncernens totala tillgångar av goodwill och
varumärken med obestämbar nyttjandeperiod (hädanefter
benämnda som tillgångarna). Koncernen prövar tillgångarna för
nedskrivningsbehov årligen och när händelser eller ändrade
förutsättningar indikerar att redovisat värde för tillgångarna kan
överstiga återvinningsvärdet. Prövning av nedskrivningsbehov av
tillgångarna involverar ett antal väsentliga uppskattningar och
bedömningar, bland annat att uppskatta nyttjandevärdet genom
att identifiera kassagenererande enheter, uppskatta förväntade
framtida diskonterade kassaflöden inklusive beräkna vägd
genomsnittlig kapitalkostnad (”WACC”) och tillväxttakt.
Koncernens process för prövning av nedskrivningsbehov
inkluderar även företagsledningens och styrelsens affärsplaner
och prognoser.
För ytterligare information hänvisas till Koncernens
redovisningsprinciper i not 1, väsentliga uppskattningar och
bedömningar i not 2 samt information om goodwill och
varumärken med obestämbar nyttjandeperiod i not 13.
Vi fokuserade på detta område då det redovisade värdet av
tillgångarna är väsentligt och prövningar av nedskrivningsbehov
är känsliga för förändringar i antaganden och är därför ett
särskilt betydelsefullt område i vår revision.
Vår revision, genomförd tillsammans med våra värderings-
specialister, omfattade följande granskningsåtgärder men var inte
begränsad till dessa:
skapat oss en förståelse för Koncernens process för att
identifiera och pröva nedskrivningsbehov,
granskat hur kassagenererande enheter identifierats mot
fastställda kriterier och jämfört med hur bolaget internt följer
upp sin verksamhet,
utvärderat de metoder och modeller som företagsledningen
använde vid prövning av nedskrivningsbehov,
granskat de antaganden som Koncernen gjort vid prövning av
nedskrivningsbehov med fokus på de antaganden för vilka
resultatet av nedskrivningsprövning är mest känsliga genom
jämförelser mot historiska utfall och precision i tidigare gjorda
prognoser, utvärdering av bolagets egna känslighetsanalyser
matematiskt samt genomfört egna känslighetsanalyser.
Vi har även bedömt lämnade upplysningar i årsredovisningen.
Värdering av varulager
Beskrivning av området
Hur detta område beaktades i revisionen
Per den 31 december 2023 utgör en stor del (36% eller
344 MSEK) av Koncernens totala tillgångar av varulager.
Varulagret värderas till det lägsta av anskaffningsvärdet och
nettoförsäljningsvärdet. Nettoförsäljningsvärdet är det
uppskattade försäljningsvärdet minskat med beräknade
försäljningskostnader. Att bedöma det uppskattade
försäljningsvärdet kräver antaganden och bedömningar om
framtida händelser vilka är förenade med osäkerhet.
Se vidare under not 1, 2 och 16 i årsredovisningen för en
närmare beskrivning av Koncernens redovisningsprinciper för
varulagervärdering.
Förändringar i antaganden och bedömningar kan ha väsentlig
effekt på de finansiella rapporterna och därför har vi identifierat
värdering av varulager som ett särskilt betydelsefullt område i
revisionen.
Vår revision omfattade följande granskningsåtgärder men var inte
begränsad till dessa:
granskning av Koncernens processer och rutiner för
lagerredovisning,
stickprov gällande redovisning av anskaffningsvärden och
nettoförsäljningsvärden,
marginalanalys på produktnivå,
granskning av antaganden och beräkningar som ligger till grund
för redovisad inkurans i varulagret och
vi har även bedömt lämnade upplysningar i årsredovisningen.
68
Annan information än årsredovisningen och
koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än
årsredovisningen och koncernredovisningen och återfinns på
sidorna 1-20, 22-25 och 71-79. Den andra informationen består
även av ersättningsrapporten som vi inhämtade före datumet för
denna revisionsberättelse. Det är styrelsen och verkställande
direktören som har ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredo-
visningen omfattar inte denna information och vi gör inget
uttalande med bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen är det vårt ansvar att läsa den information
som identifieras ovan och överväga om informationen i väsentlig
utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och
koncernredovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den
kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om
informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna
information, drar slutsatsen att den andra informationen
innehåller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera
detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret
för att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas
och att den ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen
och, vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS så som de
antagits av EU. Styrelsen och verkställande direktören ansvarar
även för den interna kontroll som de bedömer är nödvändig för
att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som inte
innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen
ansvarar styrelsen och verkställande direktören för
bedömningen av bolagets förmåga att fortsätta verksamheten.
De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som kan
påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att använda
antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift
tillämpas dock inte om styrelsen och verkställande direktören
avser att likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller inte
har något realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens
ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets
finansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om att års-
redovisningen och koncernredovisningen som helhet inte inne-
håller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag, och att lämna en revisionsberättelse
som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av
säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som utförs
enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att
upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter
kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses
vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan
förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar
med grund i årsredovisningen och koncernredovisningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av
årsredovisningen och koncernredovisningen finns på
Revisorsinspektionens webbplats. Denna beskrivning är en del av
revisionsberättelsen.
69
Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar
Revisorns granskning av förvaltning och förslaget till
dispositioner av bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen har vi även utfört en
revision av styrelsens och verkställande direktörens förvaltning
av Pierce Group AB (publ) för år 2023 samt av förslaget till
dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt
förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens
ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet för räken-
skapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt
ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar.
Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen
enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt
yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning
innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen är
försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets och koncernens
verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av
moderbolagets och koncernens egna kapital,
konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av
bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att
fortlöpande bedöma bolagets och koncernens ekonomiska
situation, och att tillse att bolagets organisation är utformad så
att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska
angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt.
Verkställande direktören ska sköta den löpande förvaltningen
enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta
de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bokföring ska
fullgöras i överensstämmelse med lag och för att medels-
förvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed
vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för
att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon
styrelseledamot eller verkställande direktören i något väsentligt
avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon
försummelse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot
bolaget, eller
något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen,
årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av
bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta,
är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är
förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för
att en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid
kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan
föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag
till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt
med aktiebolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av förvalt-
ningen finns på Revisorsinspektionens webbplats. Denna
beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
2023
Pierce Group AB (publ) 70
Revisorns granskning av Esef-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har
vi även utfört en granskning av att styrelsen och verkställande
direktören har upprättat årsredovisningen och koncernredovisningen i
ett format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering (Esef-
rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappers-
marknaden för Pierce Group AB (publ) för år 2023.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format som i
allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalande
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR
18 Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna
rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är
oberoende i förhållande till Pierce Group AB (publ) enligt god
revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar
enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga
som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att
Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det finns en sådan
intern kontroll som styrelsen och verkställande direktören bedömer
nödvändig för att upprätta Esef-rapporten utan väsentliga felaktigheter,
vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten i
allt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller kraven i 16 kap. 4
a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, på grundval av vår
granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra granskningsåtgärder
för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är upprättad i ett
format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att
en granskning som utförs enligt RevR 18 och god revisionssed i Sverige
alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns.
Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och
anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan
förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med
grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar ISQM 1 Kvalitetsstyrning för revisionsföretag
som utför revision och översiktlig granskning av finansiella rapporter samt
andra bestyrkandeuppdrag och näraliggande tjänster som kräver att
företaget utformar, implementerar och hanterar ett system för
kvalitetsstyrning inklusive riktlinjer och rutiner avseende efterlevnad av
yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen och tillämpliga krav i
lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis om att
Esef-rapporten har upprättats i ett format som möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering av årsredovisningen och koncernredovisning.
Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland annat genom att
bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter i rapporteringen vare sig
dessa beror på oegentligheter eller misstag. Vid denna riskbedömning
beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen som är relevanta
för hur styrelsen och verkställande direktören tar fram underlaget i
syfte att utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med
hänsyn till omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om
effektiviteten i den interna kontrollen. Granskningen omfattar också en
utvärdering av ändamålsenligheten och rimligheten i styrelsens och
verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av att Esef-
rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-format och en avstämning av
att Esef-rapporten överensstämmer med den granskade
årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida
koncernens resultat-, balans- och egetkapitalräkningar,
kassaflödesanalys samt noter i Esef-rapporten har märkts med iXBRL i
enlighet med vad som följer av Esef-förordningen.
Ernst & Young AB, Box 7850, 103 99 Stockholm utsågs till Pierce
Group ABs revisor av bolagsstämman den 16 maj 2023 och har varit
bolagets revisor sedan 21 maj 2014.
Stockholm den 22 Mars 2024
Ernst & Young AB
Jonatan Hansson
Auktoriserad revisorer
2023
Pierce Group AB (publ) 71
Tillkommande information
2023
Pierce Group AB (publ) 72
Alternativa nyckeltal
Finansiella mått som inte definieras enligt IFRS
Pierce använder sig av finansiella mått i årsredovisningen som inte definieras enligt IFRS. Bolaget anser att dessa mått ger värdefull kompletterande
information till investerare och bolagets ledning. Eftersom inte alla bolag beräknar alternativa nyckeltal på samma sätt, är dessa inte alltid jämförbara
med mått som används av andra bolag. Dessa finansiella mått ska därför inte ses som en ersättning för mått som definieras enligt IFRS.
Definitioner
Årsredovisningen innehåller finansiella nyckeltal i enlighet med det tillämpade ramverket för finansiell rapportering, vilket baseras på IFRS.
Därutöver finns andra nyckeltal och indikatorer som används som ett komplement till den finansiella informationen. Dessa resultatmått tillämpas
för att förse koncernens intressenter med finansiell information i syfte att analysera bolagets verksamhet och mål. Nedan beskrivs de olika
tillämpade mått som inte definieras enligt IFRS.
Finansiella nyckeltal Koncernen
Nyckeltal
Definition
Syfte
Avskrivningar på immateriella
anläggningstillgångar hänförliga till
rörelseförvärv
Avskrivningar på immateriella anläggningstillgångar
minskat med avskrivningar på immateriella
anläggningstillgångar exklusive rörelseförvärv.
Syftet är att mäta nyckeltalets påverkan på
rörelseresultatet (EBIT).
Bruttomarginal
Bruttoresultat i förhållande till nettoomsättning.
Nyckeltalet används för att mäta lönsamheten efter
avdrag för kostnad sålda varor.
CAGR
Genomsnittlig årlig tillväxt (compound annual
growth rate) i procent under en viss period.
Formeln för att beräkna CAGR är
(slutvärde/startvärde) ^ (1/antal år mellan slutvärde
och startvärde)-1.
Nyckeltalet visar bolagets tillväxt över tid.
EBITDA
Rörelseresultat (EBIT), exklusive av- och
nedskrivningar.
Nyckeltalet används för att mäta resultatet från den
löpande verksamheten exklusive av- och
nedskrivningar.
Jämförelsestörande poster
Jämförelsestörande poster avser väsentliga
transaktioner som saknar tydliga samband med
den ordinarie verksamheten och inte förväntas
inträffa regelbundet.
Dessa transaktioner inkluderar till exempel
rådgivnings- och integrationskostnader i samband
med bolagsförvärv, kostnader för nyemission,
rådgivning och direkt hänförbara kostnader i
samband med väsentlig omstrukturering eller
effektiviseringsprogram/-projekt, förändringar i
verkligt värde av villkorade tilläggsköpeskillingar,
samt aktierelaterade ersättningar inklusive
relaterade skatter (som redovisas enligt IFRS 2 och
betalas genom emission av aktier).
Nyckeltalet exkluderas vid beräkning av justerade mått
som används för att följa den underliggande
resultatutvecklingen över tid.
Justerad EBITDA
EBITDA, exklusive jämförelsestörande poster.
Nyckeltalet används för att mäta resultatet från den
löpande verksamheten exklusive jämförelsestörande
poster samt av- och nedskrivningar.
Justerad EBITDA (%)
Justerad EBITDA i förhållande till nettoomsättning.
Nyckeltalet används för att bedöma den lönsamhet
som genereras av den löpande verksamheten exklusive
jämförelsestörande poster samt av- och nedskrivningar.
Justerad EBITDA exklusive
IFRS 16
Rörelseresultat (EBIT), exklusive av- och
nedskrivningar samt jämförelsestörande poster,
minskat med hyreskostnader för de leasingavtal
som finns upptagna i balansräkningen.
Hyreskostnaderna motsvarar i allt väsentligt
avskrivningar på nyttjanderättstillgångar och
räntekostnader på leasingskulder.
Nyckeltalet syftar till att mäta det resultat som
genereras av den löpande verksamheten, belastat med
utgifter för lokalhyror men exklusive
jämförelsestörande poster samt av- och nedskrivningar.
2023
Pierce Group AB (publ) 73
Nyckeltal
Definition
Syfte
Justerad rörelse-
marginal (EBIT) (%)
Justerat rörelseresultat (EBIT)
i förhållande till nettoomsättning.
Nyckeltalet används för att övervaka den lönsamhet
som genereras av den löpande verksamheten, inklusive
av- och nedskrivningar men exklusive
jämförelsestörande poster.
Justerat rörelse-
resultat (EBIT)
Rörelseresultat (EBIT) exklusive
jämförelsestörande poster.
Nyckeltalet används för att mäta det resultat som
genereras av den löpande verksamheten, inklusive av-
och nedskrivningar men exklusive jämförelsestörande
poster.
Nettoskuld/EBITDA
Nettoskuld exklusive IFRS 16 i förhållande
till justerad EBITDA exklusive IFRS 16 de senaste
tolv månaderna.
Används för att mäta skuldsättningsgraden samt för
uppföljning mot Pierce finansiella mål avseende
kapitalstruktur.
Nettoskuld exklusive
IFRS 16
Skulder till kreditinstitut minskat med likvida medel
vid periodens utgång.
Pierces bedömning är att koncernens faktiska
nettoskuld motsvarar skulderna till kreditinstitut,
varför leasingskulder exkluderas.
Används för att följa skuldsättningen, den finansiella
flexibiliteten och kapitalstrukturen.
Omkostnader
Rörelsens kostnader, exklusive rörliga försäljnings-
och distributionskostnader, av- och nedskrivningar
samt jämförelsestörande poster.
Rörelsens kostnader avser försäljnings- och
distributionskostnader, administrationskostnader
samt övriga rörelseintäkter och -kostnader.
Kostnader som inte fördelas på segment, men som
varje segment bidrar till att täcka. Dessa kostnader är
till stor del fasta samt halvfasta. Nyckeltalet används för
att beräkna skalbarheten för denna del av
kostnadsmassan, se Omkostnader (%) nedan för mer
information.
Omkostnader (%)
Omkostnader i förhållande till nettoomsättning.
Nyckeltalet visar skalbarheten i bolagets halvfasta och
fasta kostnadsstruktur.
Operativt kassaflöde
Kassaflöde från den löpande verksamheten,
exklusive betald ränta, realiserade valutaderivat
och betald/erhållen skatt, med avdrag för förvärv
av anläggningstillgångar, amortering av leasingskuld
och räntekostnader på leasingskulder.
Nyckeltalet visar det underliggande kassaflöde som
generas från den operativa verksamheten.
Övriga ej kassaflödespåverkande poster
Ej kassaflödespåverkande poster minskat med
amortering av leasingskuld samt räntekostnader på
leasingskulder.
Nyckeltalet exkluderar övriga ej kassaflödespåverkande
poster och används för att beräkna operativt
kassaflöde.
Övriga rörelsekostnader
Omkostnader, av- och nedskrivningar,
jämförelsestörande poster.
Nyckeltalet visar rörelsens kostnader för
koncerngemensamma funktioner såsom central
administration, vilka ej fördelas på segment.
Övrigt kassaflöde
Kassaflöde från finansieringsverksamheten,
exklusive nettoförändring av lån och amortering av
leasingskuld, med avdrag för realiserade
valutaderivat, betald/erhållen skatt samt ränta,
exklusive räntekostnader på leasingskulder.
Nyckeltalet används tillsammans med operativt
kassaflöde, lämnade/erhållna spärrade bankmedel samt
nettoförändring av lån för att beräkna periodens
kassaflöde.
Resultat efter rörliga kostnader
Bruttoresultat minskat med rörliga försäljnings-
och distributionskostnader.
Nyckeltalet används för att mäta bidraget efter samtliga
rörliga kostnader.
Resultat efter rörliga kostnader (%)
Resultat efter rörliga kostnader i förhållande till
nettoomsättning.
Nyckeltalet visar lönsamheten efter avdrag för samtliga
rörliga kostnader.
Rörelsekapital
Varulager samt övriga kortfristiga rörelsetillgångar
minskat med övriga kortfristiga rörelseskulder.
Nyckeltalet används för att analysera bolagets
kortsiktiga kapitalbindning.
Rörelsekapital (%)
Rörelsekapital i förhållande till nettoomsättning.
Nyckeltalet är ett mått på hur effektivt rörelsekapitalet
hanteras.
2023
Pierce Group AB (publ) 74
Nyckeltal
Definition
Syfte
Rörliga försäljnings- och
distributionskostnader
Försäljnings- och distributionskostnader minskat
med icke-rörliga försäljnings- och
distributionskostnader.
Rörliga försäljnings- och distributionskostnader
avser direkta marknadsföringskostnader samt
övriga direkta kostnader. Övriga direkta kostnader
inkluderar i allt väsentligt kostnader för frakt till
slutkund, fakturering och emballage.
Följs på koncern- och segmentnivå för att kunna
beräkna resultat efter rörliga kostnader.
Tillväxt (%)
Nettoomsättning för perioden i jämförelse med
nettoomsättning under motsvarande period
föregående år.
Nyckeltalet gör det möjligt att analysera koncernens
och segmentens totala nettoomsättningstillväxt.
Tillväxt i lokala valutor (%)
Förändring i nettoomsättning, rensat för
valutakursförändringar och rörelseförvärv, i
jämförelse med motsvarande period föregående år.
Nyckeltalet möjliggör uppföljning av
nettoomsättningens utveckling exklusive valutaeffekter
och rörelseförvärv.
Tillväxt per geografiskt område (%)
Nettoomsättning för perioden för ett geografiskt
område i jämförelse med nettoomsättning för
samma geografiska område under motsvarande
period föregående år.
Nyckeltalet syftar till att analysera koncernens
nettoomsättningstillväxt per geografiskt område.
Operativa nyckeltal Koncernen
Nyckeltal
Definition
Syfte
Aktiva kunder de
senaste 12 månaderna
Antalet kunder som har handlat i någon av
internetbutikerna minst en gång under de senaste
12 månaderna.
En kund inkluderas flera gånger om han eller hon
handlar i olika butiker eller använder olika
identifierare.
Nyckeltalet är framför allt relevant per segment och
beskriver där hur många enskilda kunder som har valt
att lägga order flera gånger, vilket visar bolagets
förmåga att attrahera kunder.
Antal order
Antal order som har hanterats under perioden.
Nyckeltalet används för att mäta kundaktivitet som
genererar försäljning.
Genomsnittligt ordervärde
Periodens nettoomsättning dividerad med antal
order.
Nyckeltalet används som en indikator på
intäktsgenerering per kund.
Nettoomsättning från egna varumärken
Nettoomsättning minskad med nettoomsättning
från externa varumärken samt ej
varumärkesfördelad nettoomsättning, som
exempelvis fraktintäkter och periodiserade
intäkter.
Intressant att följa över tid eftersom dessa produkter
är unika och ofta kan säljas till attraktiva priser och
med en relativt hög bruttomarginal.
2023
Pierce Group AB (publ) 75
Härledning av alternativa nyckeltal från resultaträkningen
2023 2022
Nettoomsättning (A)
Offroad
952 999
Onroad
496 569
Övrigt
89 102
Koncernen
1 537 1 670
Bruttoresultat (B)
Offroad
393 412
Onroad
178 208
Övrigt
37 41
Koncerngemensamt
-1 -4
Koncernen
607 657
Rörliga försäljnings- och distributionskostnader
Offroad
-205 -235
Onroad
-122 -142
Övrigt
-23 -28
Koncernen
-351 -405
Resultat efter rörliga kostnader (C)
Offroad
188 177
Onroad
55 66
Övrigt
14 13
Koncerngemensamt
-1 -4
Koncernen
256 252
Bruttomarginal (%) (B) / (A)
Offroad
41,3% 41,2%
Onroad
35,9% 36,6%
Övrigt
41,1% 40,1%
Koncernen
39,5% 39,3%
Resultat efter rörliga kostnader (%)
Offroad
19,8% 17,7%
Onroad
11,2% 11,6%
Övrigt
15,2% 12,4%
Koncernen
16,7% 15,1%
Rörelseresultat (EBIT)
-111 -68
Återläggning avskrivningar
75 49
Återläggning jämförelsestörande poster
26 15
Hyreskostnader avseende leasingavtal redovisade i
rapport över finansiell ställning
-32 -25
Justerad EBITDA exklusive IFRS 16 -42 -29
2023 2022
Rörelseresultat (EBIT) -111 -68
Återläggning jämförelsestörande poster
26 15
Justerat rörelseresultat (EBIT) (A)
-85 -53
Nettoomsättning (B) 1 537 1 670
Justerad rörelsemarginal (EBIT) (%)
(A) / (B)
-5,6% -3,2%
Börsnotering -1
Omorganiseringar -25 -4
Aktierelaterade ersättningar -1
Aktierelaterade ersättningar (sociala kostnader) 0
Övrigt
0 -11
Jämförelsestörande poster -26 -15
Försäljnings- och distributionskostnader
-505 -540
Återläggning icke-rörliga försäljnings- och
distributionskostnader
155 135
Rörliga försäljnings- och
distrubitionskostnader
-351 -405
Försäljnings- och distributionskostnader
-505 -540
Administrationskostnader -212 -188
Övriga rörelseintäkter 3 4
Övriga rörelsekostnader -3 -1
Rörelsens kostnader -718 -725
Återläggning av:
Rörliga försäljnings- och distributionskostnader
351 405
Avskrivningar 75 49
Jämförelsestörande poster
26 15
Omkostnader (A) -267 -256
Avskrivningar (B) -75 -49
Omkostnader och avskrivningar (C)
-342 -305
Nettoomsättning (D)
1 537 1 670
Omkostnader (%) -(A) / (D) 17,4% 15,3%
Avskrivningar (%) -(B) / (D)
4,9% 3,0%
Omkostnader och avskrivningar (%)
-(C) / (D)
22,2% 18,3%
Avskrivningar på immateriella anläggningstillgångar
-42 -20
Återläggning avskrivningar på immateriella
anläggningstillgångar exklusive rörelseförvärv
24 19
Avskrivningar på immateriella
-18 -1
2023
Pierce Group AB (publ) 76
Härledning av alternativa nyckeltal rörande tillväxt
koncernen
Härledning av alternativa nyckeltal rörande tillväxt
segment
2023 2022
Nettoomsättning för året (A) 1 537 1 670
Nettoomsättning föregående år (B) 1 670 1 594
Tillväxt (%) (A) / (B) -1 -8% 5%
Nettoomsättning för året
i lokala valutor¹ (A)
1 453 1 603
Nettoomsättning föregående år (B)
1 670 1 594
Tillväxt i lokala valutor (%) (A) / (B) -1
-13% 1%
Nettoomsättning Norden (A) 508 567
Nettoomsättning Norden föregående år (B) 567 563
Tillväxt Norden (%) (A) / (B) -1
-10% 1%
Nettoomsättning utanför Norden (A) 1 029 1 103
Nettoomsättning utanför Norden
föregående år (B)
1 103 1 031
Tillväxt utanför Norden (%) (A) / (B) -1
-7% 7%
Nettoomsättning (A) 1 537 1 670
Nettoomsättning föregående 2 år (B) 1 594 1 523
Antal år för avstämning (C) 2 2
CAGR (%) ((A) / (B)) ^(1 / (C)) -1
-2% 5%
2023 2022
Offroad
Nettoomsättning (A) 952 999
Nettoomsättning föregående år (B) 999 974
Tillväxt (%) (A) / (B) -1 -5% 3%
Onroad
Nettoomsättning (A) 496 569
Nettoomsättning föregående år (B) 569 500
Tillväxt (%) (A) / (B) -1 -13% 14%
Offroad
Nettoomsättning Norden (A) 191 206
Nettoomsättning Norden föregående år (B) 206 212
Tillväxt Norden (%) (A) / (B) -1 -7% -3%
Nettoomsättning utanför Norden (A) 761 793
Nettoomsättning utanför Norden
föregående år (B)
793 763
Tillväxt utanför Norden (%) (A) / (B) -1
-4% 4%
Onroad
Nettoomsättning Norden (A) 228 259
Nettoomsättning Norden föregående år (B) 259 232
Tillväxt Norden (%) (A) / (B) -1
-12% 12%
Nettoomsättning utanför Norden (A) 268 309
Nettoomsättning utanför Norden
föregående år (B)
309 269
Tillväxt utanför Norden
(%) (A) / (B) -1
-14% 15%
Offroad
Nettoomsättning (A) 952 999
Nettoomsättning föregående 2 år (B) 974 952
Antal år för avstämning (C) 2 2
CAGR (%) ((A) / (B)) ^(1 / (C)) -1
-1% 2%
Onroad
Nettoomsättning (A) 496 569
Nettoomsättning föregående 2 år (B) 500 461
Antal år för avstämning (C) 2 2
CAGR (%) ((A) / (B)) ^(1 / (C)) -1 0% 11%
2023
Pierce Group AB (publ) 77
Härledning av alternativa nyckeltal från balansräkningen Härledning av alternativa nyckeltal från
kassaflödesanalysen
2023 2022
Varulager 344 488
Fordringar på betalningsleverantörer
4 7
Övriga fordringar
5 7
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
5 6
Återlägging av:
Valutaderivat
Övriga kortfristiga rörelsetillgångar
14 20
Leverantörsskulder -81 -105
Övriga skulder -56 -54
Avtalsskulder -13 -20
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
-103 -82
Återlägging av:
Valutaderivat 1 0
Övriga kortfristiga rörelseskulder
-251 -262
Rörelsekapital 107 246
Nettoomsättning (A) 1 537 1 670
Rörelsekapital (B) 107 246
Rörelsekapital (%) (B) / (A) 7,0% 14,7%
Likvida medel -222 -136
Nettoskuld exklusive IFRS 16¹
-222 -136
Nettoskuld (+) / Nettokassa (-)¹ -222 -136
Justerad EBITDA exklusive IFRS 16 (B)
-42 -29
Nettoskuld/EBITDA (A) / (B) 5,2 4,7
¹ Med nettoskuld avses det alternativa nyckeltalet nettoskuld exklusive IFRS 16.
2023 2022
Kassaflöde från den löpande verksamheten
127 9
Kassaflöde från investeringsverksamheten
-8 -16
Amortering av leasingskuld -28 -23
Räntekostnader på leasingskulder -3 -3
Återläggning av:
Betald ränta 5 11
Inbetald ränta -3 -1
Realiserade valutaderivat -9 -13
Betald skatt -3 8
Operativt kassaflöde 78 -29
Ej kassaflödespåverkande poster 122 56
Amortering av leasingskuld -28 -23
Räntekostnader på leasingskulder -3 -3
Övriga ej kassaflödespåverkande poster 91 30
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
-28 124
Betald ränta -5 -11
Inbetald ränta 3 1
Realiserade valutaderivat 9 13
Betald skatt 3 -8
Återläggning av:
Räntekostnader på leasingskulder 3 3
Nettoförändring av lån¹ 184
Amortering av leasingskuld 28 23
Övrigt kassaflöde
13 329
¹ Nettoförändring av lån avser förändring av lån från aktieägare, nyttjad checkräkningskredit, upptagna skulder hos
kreditinstitut samt amortering av skulder till kreditinstitut
2023
Pierce Group AB (publ) 78
Härledning av övriga alternativa nyckeltal
2023 2022
Nettoomsättning
Offroad 952 999
Onroad 496 569
Övrigt 89 102
Koncernen 1 537 1 670
Återläggning nettoomsättning från externa varumärken
Offroad -482 -526
Onroad -295 -346
Övrigt -41 -53
Koncernen -818 -925
Återläggning ej varumärkesfördelad nettoomsättning
Offroad -54 -66
Onroad -21 -26
Övrigt -4 -2
Koncernen -78 -95
Nettoomsättning från egna varumärken
Offroad 416 406
Onroad 180 196
Övrigt 44 47
Koncernen 640 650
Nettoomsättning (A)
Offroad 952 999
Onroad 496 569
Övrigt 89 102
Koncernen 1 537 1 670
Antal order (tusental) (B)
Offroad 868 1 019
Onroad 511 635
Övrigt 77 94
Koncernen 1 456 1 749
Genomsnittligt ordervärde (AOV) (SEK)
(A) / ((B) / 1000)
Offroad 1 096 980
Onroad 969 895
Övrigt 1 162 1 087
Koncernen 1 055 955
2023
Pierce Group AB (publ) 79
Kommande händelser
10 maj 2024
Delårsrapport januarimars 2024
17 maj 2024
Ordinarie bolagsstämma
23 augusti 2024
Delårsrapport januarijuni 2024
15 november 2024
Delårsrapport januariseptember 2024
Kontaktpersoner hos Pierce
Göran Dahlin, VD, +46 72 730 31 11
Fredrik Ideström, ekonomidirektör, +46 76 546 49 80
Denna information är sådan information som Pierce Group AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden.
org. nummer: 5569674392
Elektravägen 22 | 126 30 Hägersten
www.piercegroup.com
54930082SM8KO7LCER772023-01-012023-12-3154930082SM8KO7LCER772022-01-012022-12-3154930082SM8KO7LCER772023-12-3154930082SM8KO7LCER772022-12-3154930082SM8KO7LCER772021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember54930082SM8KO7LCER772022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember54930082SM8KO7LCER772022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember54930082SM8KO7LCER772021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember54930082SM8KO7LCER772022-01-012022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember54930082SM8KO7LCER772022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember54930082SM8KO7LCER772021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember54930082SM8KO7LCER772022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember54930082SM8KO7LCER772022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember54930082SM8KO7LCER772021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember54930082SM8KO7LCER772022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember54930082SM8KO7LCER772022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember54930082SM8KO7LCER772021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember54930082SM8KO7LCER772022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember54930082SM8KO7LCER772022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember54930082SM8KO7LCER772023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember54930082SM8KO7LCER772023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember54930082SM8KO7LCER772023-01-012023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember54930082SM8KO7LCER772023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember54930082SM8KO7LCER772023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember54930082SM8KO7LCER772023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember54930082SM8KO7LCER772023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember54930082SM8KO7LCER772023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember54930082SM8KO7LCER772023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember54930082SM8KO7LCER772023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember54930082SM8KO7LCER772021-12-31iso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:sharesxbrli:shares