Intäkter, koncernen 2024 | |||||||
Koncern- | |||||||
gemensamt | |||||||
& elimine- | Koncernen | ||||||
Tkr | Sverige Danmark | Finland 2 Övriga | ringar | totalt | |||
Försäljning till externa kunder | 1 276 171 | 160 505 | 91 029 | 58 921 | – | 1 586 626 | |
Övriga rörelseintäkter | 2 | – | 515 | – | – | 517 | |
Försäljning till andra segment | 3 173 | 413 | – | 22 | -3 608 | – | |
Personalkostnader | -767 691 | -91 582 | -62 006 | -27 741 | – | -949 020 | |
EBITDA-resultat1 | 132 789 | 9 867 | -1 007 | 6 933 | 41 7743 | 190 356 | |
Avskrivningar | -15 466 | -193 | -2 655 | -133 | -33 4283 | -51 876 | |
Förvärvsrelaterade poster | – | – | – | – | -15 851 | -15 851 | |
EBITA-resultat1 | 128 927 | 9 742 | -1 304 | 6 800 | 4 699 | 148 865 | |
EBIT-resultat | 117 323 | 9 674 | -3 662 | 6 800 | -7 505 | 122 630 | |
Finansiella poster | 2 720 | 785 | -1 729 | 1 144 | -5 244 | -2 325 | |
Resultat efter finansiella poster | 120 305 | ||||||
Immateriella anläggningstillgångar | 565 988 | 24 259 | 108 334 | 19 530 | 718 111 | ||
Materiella anläggningstillgångar (exkl leasing) | 12 823 | 350 | 1 848 | 83 | 15 105 | ||
Investeringar i immateriella och materiella | |||||||
anläggningstillgångar | 8 569 | 77 | 17 | – | 8 663 |
Intäkter, koncernen 2023 | ||||||
Koncern- | ||||||
gemensamt | ||||||
& elimine- | Koncernen | |||||
Tkr | Sverige Danmark | Övriga | ringar | totalt | ||
Försäljning till externa kunder | 1 262 531 | 157 699 | 62 409 | – | 1 482 639 | |
Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | – | |
Försäljning till andra segment | 442 | 471 | 623 | -1 537 | – | |
Personalkostnader | -726 798 | -94 119 | -29 762 | – | -850 679 | |
EBITDA-resultat1 | 151 806 | 10 446 | 11 363 | 33 4373 | 207 053 | |
Avskrivningar | -14 958 | -132 | -194 | -27 0053 | -42 288 4 | |
Förvärvsrelaterade poster | – | – | – | -2 408 | -2 408 | |
EBITA-resultat1 | 148 712 | 10 314 | 11 170 | 2 065 | 172 261 | |
EBIT-resultat | 136 848 | 10 314 | 11 170 | 4 025 | 162 357 | |
Finansiella poster | 2471 | 484 | 729 | -6 081 | -2 397 | |
Resultat före skatt | 159 960 | |||||
Immateriella anläggningstillgångar | 382 138 | 11 793 | 43 803 | 437 733 | ||
Materiella anläggningstillgångar (exkl leasing) | 9 711 | 340 | 205 | 10 256 | ||
Investeringar i immateriella och materiella | ||||||
anläggningstillgångar | 39 772 | – | 34 | 39 806 |
Intäkter från externa kunder | |||
Tkr | 2024 | 2023 | |
Sverige | 1 234 042 | 1 247 427 | |
Danmark | 143 385 | 134 920 | |
Finland | 97 581 | _* | |
Norge | 62 040 | 41 514 | |
Malta | 11 934 | 22 240 | |
Tyskland | 13 469 | 7 413 | |
USA | 7 874 | 10 378 | |
Storbritannien | 1 310 | 5 931 | |
Övriga länder | 14 992 | 12 816 | |
Summa | 1 586 626 | 1 482 639 |
Försäljning till externa kunder per segment | |||||
Totalt | |||||
Branscher, 2024 | Sverige | Danmark | Finland | Övriga | koncernen |
Energi | 110 850 | 43 656 | 6 112 | 5 065 | 165 683 |
Fordon och transport | 121 970 | 551 | – | – | 122 521 |
Försvar | 165 115 | 1 953 | 13 643 | – | 180 711 |
Life Science | 182 431 | 42 135 | – | 1 695 | 226 261 |
Produkter och enheter | 127 411 | 36 035 | 3 317 | – | 166 763 |
Stål och mineral | 114 111 | – | 9 460 | 4 356 | 127 927 |
Telekom | 87 501 | 810 | – | – | 88 311 |
Verkstad | 254 782 | 26 243 | 52 635 | 18 881 | 352 541 |
Övriga | 112 000 | 9 122 | 5 862 | 28 924 | 155 908 |
Totalt | 1 276 171 | 160 505 | 91 029 | 58 921 | 1 586 626 |
Totalt | ||||
Branscher, 2023 | Sverige | Danmark | Övriga | koncernen |
Energi | 74 856 | 58 425 | 8 084 | 141 365 |
Fordon och transport | 116 985 | 518 | - | 117 503 |
Försvar | 123 802 | 5 338 | - | 129 140 |
Life Science | 209 102 | 37 576 | 3 161 | 249 839 |
Produkter och enheter | 131 642 | 25 083 | - | 156 125 |
Stål och mineral | 98 460 | - | 2 900 | 101 360 |
Telekom | 105 281 | 1 990 | - | 107 271 |
Verkstad | 254 397 | 19 259 | 18 098 | 291 754 |
Övriga | 146 954 | 9 711 | 31 017 | 187 682 |
Totalt | 1 261 479 | 157 900 | 63 260 | 1 482 639 |
Förvärvade nettotillgångar vid förvärvstidpunkten | Verkligt värde |
Immateriella tillgångar | 29 477 |
Materiella anläggningstillgångar | 2 102 |
Kortfristiga fordringar | 42 236 |
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 5 275 |
Varulager | 695 |
Likvida medel | 25 628 |
Minoritetsandel | -19 775 |
Långfristiga räntebärande skulder | -61 656 |
Kortfristiga räntebärande skulder | -5 365 |
Uppskjuten skatteskuld | -4 483 |
Leverantörsskulder och övriga rörelseskulder | -42 640 |
Identifierade nettotillgångar | 73 223 |
Goodwill | 242 612 |
Total Köpeskilling | 214 107 |
Köpeskillingen består av: | |
Kontanter | 214 107 |
Tilläggsköpeskillning | – |
Total köpeskilling | 214 107 |
Förvärvets påverkan på koncernens kassaflöde | |
Kontant del av köpeskilling | -214 107 |
Kassa (förvärvad) | 25 628 |
Netto | -188 479 |
Upptagande av lån för finansiering av förvärvet | 199 772 |
Nettokassainflöde | 11 293 |
Avbetalning lån Enmac | -72 802 |
Nettokassautflöde inklusive avbetalning lån Enmac | -61 509 |
Kassaflöde finansieringsverksamheten | 199 772 |
Kassaflöde investeringsverksamheten | -188 479 |
Förvärvade nettotillgångar vid förvärvstidpunkten | Verkligt värde |
Immateriella tillgångar | 1 350 |
Materiella anläggningstillgångar | 46 |
Kortfristiga fordringar | 594 |
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 413 |
Likvida medel | 7 |
Minoritetsandel | -2 667 |
Uppskjuten skatteskuld | -297 |
Leverantörsskulder och övriga rörelseskulder | -2 048 |
Identifierade nettotillgångar | -2 602 |
Goodwill | 10 603 |
Total Köpeskilling | 8 001 |
Köpeskillingen består av: | |
Kontanter | -2 276 |
Villkorad tilläggsköpeskillning | -5 725 |
Total köpeskilling | -8 001 |
Förvärvets påverkan på koncernens kassaflöde | |
Kontant del av köpeskilling | -2 276 |
Kassa (förvärvad) | 7 |
Nettokassaflöde | -2 269 |
Varav kassaflöde från finansieringsverksamheten | – |
Varav kassaflöde från investeringsverksamheten | 2 269 |
Förvärvade nettotillgångar vid förvärvstidpunkten | Verkligt värde |
Immateriella tillgångar (kundrelationer) | 2 087 |
Finansiella anläggningstillgångar | 450 |
Kundfordringar och övriga fordringar | 3 108 |
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 3 322 |
Likvida medel | 826 |
Minoritetsandel | -1 588 |
Uppskjuten skatteskuld | -430 |
Leverantörsskulder och övriga rörelseskulder | -6 123 |
Identifierade nettotillgångar | 1 653 |
Goodwill | 16 986 |
Total Köpeskilling | 18 639 |
Köpeskillingen består av: | |
Kontanter | 10 228 |
Villkorad tilläggsköpeskilling | 9 180 |
Justering på grund av nuvärdesberäkning | -769 |
Total köpeskilling | 18 639 |
Förvärvets påverkan på koncernens kassaflöde | |
Kontant del av köpeskilling | -10 228 |
Kassa (förvärvad) | 826 |
Nettokassaflöde | -9 402 |
Varav kassaflöde från finansieringsverksamheten | – |
Varav kassaflöde från investeringsverksamheten | -9 402 |
Kvinnor | Män | Totalt | Kvinnor | Män | Totalt | ||
Medelantal anställda | 2024 | 2023 | |||||
Moderbolag | Sverige | 91 | 327 | 418 | 105 | 366 | 471 |
Dotterbolag | Sverige | 59 | 282 | 341 | 51 | 237 | 288 |
Danmark | 4 | 68 | 72 | 6 | 71 | 77 | |
Norge | 1 | 10 | 11 | – – | 14 | 14 | |
Finland (from 2024-07-01) | 10 | 49 | 59 | – | – | ||
Totalt i dotterbolag | 73 | 409 | 483 | 57 | 322 | 379 | |
Koncernen totalt | 164 | 737 | 901 | 162 | 688 | 850 |
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Löner, andra ersättningar och sociala | Koncernen | Moderbolaget | ||
kostnader, Tkr | ||||
Löner och andra ersättningar | 675 970 | 594 634 | 288 178 | 293 784 |
Sociala kostnader inkl. pension | 239 538 | 225 740 | 130 206 | 131 155 |
varav pensionskostnad | 87 666 | 68 348 | 41 296 | 39 046 |
Totalt | 915 508 | 820 374 | 418 384 | 424 939 |
Styrelse, ledande | Styrelse, ledande | ||||
befattningshavare | Övriga | befattningshavare | Övriga | ||
Löner och andra ersättningar | |||||
fördelade per land, Tkr | 2024 | 2023 | |||
Moderbolag | Sverige | 7 358 | 280 820 | 8 634 | 285 150 |
(varav tantiem o.d.) | – | 2 312 | 1 512 | 3 582 | |
Dotterbolag | Sverige | 8 616 | 218 445 | 8 347 | 191 127 |
(varav tantiem o.d.) | 328 | 1 326 | 1 012 | 3 586 | |
Danmark | 4 281 | 82 764 | 4 281 | 83 541 | |
(varav tantiem o.d.) | 498 | 332 | 498 | 332 | |
Norge | 1 300 | 10 751 | 1 277 | 12 278 | |
(varav tantiem o.d.) | 44 | 97 | 165 | 432 | |
Finland | 796 | 60 839 | – – | – – | |
(varav tantiem o.d.) | – | – | |||
Koncernen totalt | 23 608 | 652 362 | 22 539 | 572 095 |
2024 | 2023 | |
Redovisning av könsfördelning i företagsledning, % | ||
Andel kvinnor i styrelsen | 38 | 42 |
Andel kvinnor av övriga ledande befattningshavare | 67% | 67% |
Grundlön/ | Rörlig Finansiella | Övriga Pensions- | kostnad | |||
2024 | styrelsearvode ersättning instrument förmåner | Summa | ||||
Ersättningar och övriga förmåner, ledande befattningshavare, Tkr | ||||||
Styrelsen | 1 882 | |||||
Christer Parkegren, ordförande | 440 | |||||
Robert Demark | 220 | |||||
Ebba Fåhraeus | 220 | |||||
Ulrika Grönberg, tom 2024-05-15 | 92 | |||||
Pia Sandvik | 220 | |||||
Christer Wallberg | 220 | |||||
Magnus Lundin, from 2024-05-15 | 128 | |||||
Johan Strid | 282 | |||||
Valberedningen | 60 | |||||
Ledande befattningshavare | ||||||
Magnus Welén, VD | 2 798 | 0 | 0 | 80 | 940 | 3 817 |
Andra ledande befattningshavare, 2 st | 2 473 | 0 | 0 | 186 | 879 | 3 537 |
Summa | 7 153 | 0 | 0 | 266 | 1 819 | 9 237 |
Grundlön/ | Rörlig Finansiella | Övriga Pensions- | kostnad | |||
2023 | styrelsearvode ersättning instrument förmåner | Summa | ||||
Ersättningar och övriga förmåner, ledande befattningshavare, Tkr | ||||||
Styrelsen | 1 653 | |||||
Christer Parkegren, ordförande | 423 | |||||
Robert Demark | 212 | |||||
Ebba Fåhraeus | 212 | |||||
Ulrika Grönberg | 212 | |||||
Pia Sandvik | 212 | |||||
Christer Wallberg | 212 | |||||
Johan Strid | 110 | |||||
Valberedningen | 60 | |||||
Ledande befattningshavare | ||||||
Johan Strid, VD, t o m 2023-05-31 | 1 554 | 564 | 11 803 | 72 | 389 | 14 381 |
Magnus Welén, VD, fr o m 2023-06-01 | 1 540 | 559 | 45 | 522 | 2 666 | |
Andra ledande befattningshavare, 2 st | 2 148 | 390 | 172 | 784 | 3 493 | |
Summa | 6 895 | 1 512 | 11 803 | 288 | 1 695 22 193 |
2024 | 2023 | |||
Teckningsoptionsprogram 2021/2024 | Teckningsoptionsprogram 2021/2024 | |||
Genomsnittligt | Genomsnittligt | |||
lösenpris per | lösenpris per | |||
Teckningsoptioner | option | Antal optioner | option | Antal optioner |
Utestående per 1 januari | 100 100 | 382 500 | 100 | 395 500 |
Inlösta | – | -382 500 | – – | – – |
Förfallna | – | – – | ||
Återköp | – | – | 100 100 | -13 000 |
Utestående per 31 december | – | – | 100 | 382 500 382 500 |
Inlösningsbara per 31 december |
2024 | 2023 | |||
Teckningsoptionsprogram 2023/2026 | Teckningsoptionsprogram 2023/2026 | |||
Genomsnittligt | Genomsnittligt | |||
lösenpris per | lösenpris per | |||
Teckningsoptioner | option | Antal optioner | option | Antal optioner |
Utestående per 1 januari | – | – | – | – |
Tilldelade | 189,03 | 47 500 | 189,03 | 47 500 |
Inlösta | – – | – – | – – | – – |
Förfallna | – | – | – | – |
Återköp | ||||
Utestående per 31 december | 189,03 189,03 | 47 500 47 500 | 189,03 189,03 | 47 500 47 500 |
Inlösningsbara per 31 december |
2024 | ||
Teckningsoptionsprogram 2024/2027 | ||
Genomsnittligt | ||
lösenpris per | ||
Teckningsoptioner | option | Antal optioner |
Utestående per 1 januari | - | - |
Tilldelade | 160,65 | 53 000 |
Inlösta | - - | - - |
Förfallna | - | - |
Återköp | ||
Utestående per 31 december | 160,65 160,65 | 53 000 53 000 |
Inlösningsbara per 31 december |
Nedan tabell visar utestående optioners förfallodatum och lösenpriser: | ||||
Antal personaloptioner | ||||
Program | Förfallodag | Lösenpris (kr) | 2023-12-31 | 2024-12-31 |
Program 2021/2024 | 2024-05-31 | 100,00 | 382 500 | – |
Program 2023/2026 | 2026-08-31 | 189,03 | 47 500 | 47 500 |
Program 2024/2027 | 2027-11-30 | 160,65 | – | 53 000 |
Summa | 430 000 | 100 500 |
Återstående vägd genomsnittlig kontraktstid för utestående optioner vid slutet av perioden: | |||
Program | Förfallodag | 2023-12-31 | 2024-12-31 |
Program 2021/2024 | 2024-05-31 | 0,42 | – |
Program 2023/2026 | 2026-08-31 | 2,67 | 1,67 |
Program 2024/2027 | 2027-11-30 | – | 2,92 |
Teckningsoptionsprogram | Teckningsoptionsprogram | Teckningsoptionsprogram | |
Black-Scholes modell - inputdata | |||
2021/2024 | 2023/2026 | 2024/2027 | |
Lösenpris (kr) | 100,00 | 189,03 | 160,65 |
Tilldelningsdatum | 2021-05-11 | 2023-05-11 | 2024-12-06 |
Förfallodatum | 2024-05-31 | 2026-08-31 | 2027-11-30 |
Aktiepris på tilldelningsdagen (kr) | 69,16 | 144,00 | 110,00 |
Förväntad volatilitet i företagets aktiekurs (%) | 32,00 | 30,00 | 32,00 |
Förväntad direktavkastning (%) | 3,00 | 3,12 | 4,32 |
Riskfri ränta (%) | -0,20 | 2,70 | 1,80 |
Koncernen | Moderbolaget | ||||
Tkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
EY | Revisionsuppdrag Revisionsuppdrag | 2 222 | 1 475 | 840 | 604 |
Skatterådgivning | 844 | 720 | 631 | 633 | |
Övriga konsultationer | – | 70 | – – | 62 | |
Revisionsuppdrag | 15 | – – | – | – – | |
Övriga revisionsbyråer | – | ||||
Skatterådgivning | 390 | 100 | 390 | 35 | |
Övriga konsultationer | 880 | 581 | 829 | 496 | |
4 351 | 2 946 | 2 690 | 1 830 |
Tkr, Koncernen | 2024 | 2023 |
Ränteintäkter på finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde | 2 995 | 2 066 |
Valutakursförändringar | 966 | 391 |
Övriga finansiella intäkter | ||
Omvärdering tilläggsköpeskilling | 6 187 | 2 766 |
Omvärdering upplupna anskaffningsvärden | 236 | – |
Finansiella intäkter | 10 383 | 5 223 |
Räntekostnader på finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde | -11 982 | -4 228 |
Valutakursförändringar | -721 | – |
Resultat från försäljning av andelar i koncernföretag | – | -175 |
Övriga finansiella kostnader | ||
Syntetiska optioner utställda till bolagets fd VD | – | -3 217 |
Omvärdering upplupna anskaffningsvärden | -5 | – |
Finansiella kostnader | -12 708 | -7 620 |
FINANSNETTO | -2 325 | -2 397 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Tkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
REDOVISAD I RESULTATRÄKNING | ||||
Aktuell skatt | ||||
Årets skatt | -25 840 | -28 750 | -12 787 | -15 051 |
Justering skatt föregående år | -50 | -2 014 | -44 | -1 315 |
Uppskjuten skatt Uppskjuten skatt | ||||
temporära skillnader | -4 006 | -8 491 | 885 | -1 786 |
Förändring av uppskjuten skatt avseende underskottsavdrag | 1 853 | 236 | – | – |
Totalt redovisad skattekostnad | -28 044 | -39 019 | -11 945 | -18 152 |
AVSTÄMNING AV EFFEKTIV SKATT | ||||
Resultat före skatt | 120 305 | 159 960 | 51 893 | 60 489 |
Skatt enligt gällande skattesats för moderbolaget 20,6% | -24 783 | -32 952 | -10 690 | -12 461 |
Effekt av andra skattesatser för utländska dotterbolag | -252 | -229 | – – | – – |
Effekt av ändrad skattesats | -33 | -33 -3 | – | – |
Förändring underskottsavdrag | 262 | |||
Skatt hänförlig till tidigare års redovisade resultat | -50 | -2 014 | -44 | -1 315 |
Skatt hänförlig till schablonränta på periodiseringsfonder | -655 | -341 | -391 | -196 |
Av- och nedskrivning av goodwill | – – | – – | -2 085 | -2 084 |
Av- och nedskrivning av kundrelationer | – | -200 | -200 | |
Uppskjuten skatt kapitalförsäkringar | 885 | 885 | – | |
Andra icke avdragsgilla kostnader | -4 713 | -4 031 | -1 428 | -8 158 |
Ej skattepliktiga intäkter | 1 295 | 584 | 2 008 | 6 261 |
Redovisad skatt | -28 044 | -39 019 | -11 945 | -18 152 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Tkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
REDOVISAD I BALANSRÄKNINGEN | ||||
Uppskjuten skatteskuld | ||||
Immateriella anläggningstillgångar | 16 784 | 13 885 | – – | – – |
Nyttjanderättstillgångar* | 31 549 | - | ||
Periodiseringsfonder | 31 530 | 25 001 | – | – |
Summa uppskjuten skatteskuld | 79 863 | 38 886 | – | – |
Uppskjuten skattefordran | ||||
Underskottsavdrag** | 4 627 | 2 734 | – | – |
Leasingskulder | 32 135 | 10 451 | _ _ | _ _ |
Nyttjanderättstillgångar | – | -10 212 | – | |
Kapitalförsäkringar | 885 | – | 885 | |
Summa uppskjuten skattefordran | 37 647 | 2 973 | 885 | – |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Tkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
FÖRÄNDRING UPPSKJUTEN SKATT | ||||
Uppskjuten skatteskuld, IB | -38 886 | -32 573 | – | – |
Redovisat via resultaträkningen | ||||
Immateriella anläggningstillgångar | 1 642 | 1 448 | – – | – – |
Periodiseringsfond | -6 533 | -7 435 | ||
Redovisat via balansräkningen | ||||
Förvärv immateriella anläggningstillgångar | -4 390 | -408 | – – | – – |
Nyttjanderättstillgångar* | -31 549 | – | – | – |
Förvärv/avyttringar periodiseringsfonder | – | 117 | ||
Valutakurseffekt | -147 | -35 | – – | – – |
Uppskjuten skatteskuld, UB | -79 863 | -38 886 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Tkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Uppskjuten skattefordran, IB | 2 973 | 4 560 | – | 1 786 |
Redovisat via resultaträkningen, | ||||
Underskottsavdrag | 1 853 | 237 | – | – |
Temporära skillnader | 885 | -1 721 | 885 | -1786 |
Redovisat via balansräkningen | ||||
Underskottsavdrag | – | -268 | – – | – – |
Nyttjanderättstillgångar | 31 896 | – | – | – |
Omklassificeringar balansräkningen | 40 | 165 | ||
Uppskjuten skattefordran, UB | 37 647 | 2 973 | 885 | – |
Koncernen | 2024 | 2023 |
RESULTAT PER AKTIE | ||
Årets resultat, Tkr | 91 369 | 118 195 |
Genomsnittligt antal aktier före utspädning | 12 820 539 12 820 539 | 12 736 893 |
Genomsnittligt antal aktier efter utspädning | 12 801 072 | |
Resultat per aktie före utspädning, kr | 7,13 7,13 | 9,28 |
Resultat per aktie efter utspädning, kr | 9,23 |
Förvärvs- | |||||
Utvecklings- | Övriga | relaterade poster | Totalt | ||
Tkr, Koncernen | Goodwill | utgifter | immateriella | kundrelationer | 2024 |
ACKUMULERADE ANSKAFFNINGSVÄRDEN | |||||
Ingående balans 2024-01-01 | 433 269 | 2 130 | 14 674 | 48 826 | 498 899 |
Investeringar | – | – | 1 571 | 1 571 | |
Genom förvärv av dotterbolag | 259 634 | 374 | 269 | 23 766 | 284 043 |
Avyttringar/utrangeringar | – | – – | – | -104 | -104 |
Valutakursdifferenser | 4 680 | 305 | 400 | 5 385 | |
Utgående balans 2024-12-31 | 697 583 | 2 504 | 16 819 | 72 888 | 789 794 |
ACKUMULERADE AVSKRIVNINGAR | |||||
Ingående balans 2024-01-01 | – – | -1 290 | -13 199 | -17 834 | -32 323 |
Avyttringar/utrangeringar | – | – | – | 104 | 104 |
Årets avskrivningar | -287 | -420 | -9 677 | -10 384 | |
Valutakursdifferenser | -– – | 6 | -230 | -11 | -235 |
Utgående balans 2024-12-31 | – | -1 571 | -13 849 | -27 418 | -42 839 |
ACKUMULERADE NEDSKRIVNINGAR | |||||
Ingående och utgående balans 2024 | -27 643 | – | -1 200 | – | -28 843 |
REDOVISAT VÄRDE 2024-12-31 | 669 940 | 933 | 1 769 | 45 470 | 718 112 |
Förvärvs- | |||||
Utvecklings- | Övriga | relaterade poster | Totalt | ||
Tkr, Koncernen | Goodwill | utgifter immateriella | kundrelationer | 2023 | |
ACKUMULERADE ANSKAFFNINGSVÄRDEN | |||||
Ingående balans 2023-01-01 400 292 | 2 130 | 14 671 | 46 739 | 463 832 | |
Investeringar | – | – – | – – | – | – |
Genom förvärv av dotterbolag | 33 381 | – | 3 | 2 087 | 35 468 |
Omklassificeringar | 165 | – | – | – – | 168 |
Avyttringar/utrangeringar | – | – | – | – | – |
Valutakursdifferenser | -569 | -569 | |||
Utgående balans 2023-12-31 | 433 269 | 2 130 | 14 674 | 48 826 498 899 |
Förvärvs- | |||||
Utvecklings- | Övriga | relaterade poster | Totalt | ||
Tkr, Koncernen | Goodwill | utgifter immateriella | kundrelationer | 2023 | |
ACKUMULERADE AVSKRIVNINGAR | |||||
Ingående balans 2023-01-01 | – – | -1 034 | -12 985 | -10 808 | -24 827 |
Avyttringar/utrangeringar | – | – | – | – | |
Årets avskrivningar | -– – | -255 | -214 | -7 027 | -7 496 |
Utgående balans 2023-12-31 | – | -1 290 | -13 199 | -17 834 | -32 323 |
ACKUMULERADE NEDSKRIVNINGAR | |||||
Ingående och utgående balans 2023 | –27 643 | – | -1 200 | – | -28 843 |
REDOVISAT VÄRDE 2023-12-31 | 405 626 | 840 | 275 | 30 992 437 733 |
Fördelning goodwill per | ||
kassagenererande enhet | 2024 | 2023 |
Sverige | 352 790 | 350 029 |
Danmark | 20 894 | 11 793 |
Finland | 252 556 | – |
Övriga | 43 701 | 43 804 |
Summa | 669 940 | 405 626 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Tkr, Inventarier | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
ACKUMULERADE ANSKAFFNINGSVÄRDEN | ||||
Ingående balans | 20 637 | 16 214 | 9 469 | 8 537 |
Årets anskaffningar | 7 092 | 4 423 | 733 | 932 |
Avyttringar/utrangeringar | -1741 | – – | – – | – – |
Genom förvärv av dotterbolag | 2 149 | – | – | – |
Valutakursdifferenser | 34 | |||
Utgående balans | 28 171 | 20 637 | 10 201 | 9 469 |
ACKUMULERADE AV- OCH NEDSKRIVNINGAR | ||||
Ingående balans | -10 381 | -6 961 | -6 734 | -5 594 |
Avyttringar/utrangeringar | 1 731 | – | – | – |
Årets avskrivningar | -4 416 | -3 420 | -1 259 | -1 140 |
Utgående balans | -13 066 | -10 381 | -7 993 | -6 734 |
REDOVISADE VÄRDEN | 15 105 | 10 256 | 2 209 | 2 735 |
Tkr | Byggnader | Bilar | Inventarier | Summa |
Ingående balans 1 januari 2024 | 44 095 | 9 615 | – | 53 710 |
Tillkommande avtal | ||||
Genom förvärv | 30 731 | 1 847 | – – | 32 578 |
Nyanskaffningar | 35 835 | 6 282 | – | 42 117 |
Avskrivningar | -31 324 | -5 751 | – | -37 075 |
Avslutade avtal | -89 | -1 803 | – | -1 892 |
Omvärderingar av avtal | 68 744 | -210 | 68 534 | |
Valutakursdifferenser | 195 | – | – | 195 |
Utgående balans 31 december 2024 | 148 187 | 9 979 | – | 158 166 |
Ingående balans 1 januari 2023 | 51 019 | 9 237 | 171 | 60 427 |
Tillkommande avtal | ||||
Genom förvärv | 1 447 | – | – – | 1 447 |
Nyanskaffningar | 2 562 | 6 880 | – | 9 442 |
Avskrivningar | -25 350 | -6 022 | -31 372 | |
Avslutade avtal | -1 141 | -1 535 | -171 | -2 847 |
Omvärderingar av avtal | 15 558 | 1 055 | – | 16 613 |
Utgående balans 31 december 2023 | 44 095 | 9 615 | – | 53 710 |
Tkr | 2024 | 2023 |
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar | 37 075 | 31 372 |
Räntekostnader på leasingskulder | 5 113 | 2 013 |
Kostnad avseende korttidsleasingavtal | 1 207 | 782 |
Kostnad för avtal där den underliggande tillgången är av lågt värde | 2 642 | 2 443 |
Summa | 46 037 | 36 610 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Tkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
ACKUMULERADE ANSKAFFNINGSVÄRDEN | ||||
Ingående balans | 2 327 | 545 | 1 091 | – |
Årets anskaffningar | 36 | 1 091 | 36 | 1 091 |
Årets avyttringar | -1 236 | – – | – | – – |
Omklassificeringar | -1 091 | -1 091 | – | |
Genom förvärv av dotterbolag | – | 690 | – | |
Utgående balans | 36 | 2 327 | 36 | 1 091 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Tkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Råvaror och komponenter | 3 485 | 13 179 | 731 | 673 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Tkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
KREDITRISKEXPONERING | ||||
Kundfordringar | 303 348 | 289 554 | 137 375 | 141 536 |
Upparbetad ej fakturerad intäkt, kundprojekt | 96 309 | 92 124 | 46 410 | 53 244 |
Summa | 399 657 | 381 679 | 183 785 | 194 780 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Tkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
ÅLDERSANALYS, FÖRFALLNA EJ NEDSKRIVNA | ||||
KUNDFORDRINGAR | ||||
Ej förfallna kundfordringar | 273 456 | 268 069 | 135 792 | 138 544 |
Förfallna kundfordringar 1 - 30 dagar | 22 425 | 14 388 | 563 | 1 743 |
Förfallna kundfordringar 31 - 90 dagar | 2 207 | 2 075 | 220 | 223 |
Förfallna kundfordringar 91 - 180 dagar | 5 260 | 5 023 | 800 | 1 026 |
Summa | 303 348 | 289 554 | 137 375 | 141 536 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Tkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Förutbetalda projektkostnader | 2 826 | 3 105 | 736 | 583 |
Förutbetalda hyreskostnader | 1 944 | 1 248 | 4 678 | 4 544 |
Förutbetalda IT-kostnader | 4 678 | 3 747 | 4 081 | 3 747 |
Förutbetalda personalkostnader | 1 000 | 2 500 | – | – |
Övriga periodiseringsposter | 10 518 | 11 076 | 2 952 | 1 868 |
Summa | 24 714 | 21 676 | 12 448 | 10 742 |
AKTIEKAPITAL | |
Antal aktier | |
Per 1 januari 2024 | 12 736 893 |
Per 31 december 2024 | 12 885 230 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Tkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2024 |
LÅNGFRISTIGA SKULDER | ||||
Skulder till kreditinstitut | 129 882 | – | 129 882 | – – |
Långfristig del av leasingskulder | 116 238 | 26 329 26 329 | – | – |
Totalt långfristiga räntebärande skulder | 246 121 | 6 657 | 129 882 | – |
Tilläggsköpeskillingar värderade till verkligt värde | 4 502 | – | ||
Totalt | 250 622 | 32 986 | 129 882 | – |
ÖVRIGA SKULDER ENLIGT NIVÅ 3 VÄRDERADE TILL VERKLIGT VÄRDE | ||
Redovisat värde vid periodens ingång 6 657 | 16 733 | |
Tillkommande belopp under perioden | 4 502 0 | 3 821 |
Avgående belopp under perioden | -9 633 | |
Omklassificering till kortfristig skuld | -7 990 | -3 900 |
Justering värde på grund av nuvärdesberäkning | 1 333 | -364 |
Redovisat värde vid periodens utgång | 4 502 | 6 657 |
KORTFRISTIGA SKULDER | ||||
Skulder till kreditinstitut | 50 286 | 22 500 | 50 230 | 22 500 |
Kortfristig del av leasingskulder | 39 380 | 23 920 | – | – |
Totalt kortfristiga räntebärande skulder | 89 666 | 46 420 | 50 230 | 22 500 |
Leverantörsskulder (ffd 1-90 dagar) | 80 239 | 81 295 | 45 584 | 46 063 |
Totalt | 169 905 | 127 715 | 95 814 | 68 563 |
Nom. belopp | |||||
Valuta | Totalt SEK | Inom 1 år SEK | Inom 2-5 år SEK | ||
originalvaluta | |||||
KONCERNEN 2024 | |||||
Leasingskulder Leasingskulder | SEK | 108 650 | 108 650 | 28 352 | 80 299 |
Leasingskulder | DKK | 9 984 | 15 373 | 2 959 | 12 415 |
Leasingskulder | NOK | 2 837 | 2 751 | 506 | 2 245 |
Totalt | EUR | 2 511 | 28 845 | 7 564 | 21 279 |
155 619 | 39 381 | 116 238 | |||
KONCERNEN 2023 | |||||
Leasingskulder Leasingskulder | SEK | 43 146 | 43 146 | 22 819 | 20 327 |
DKK | 3 814 | 5 678 | 651 | 5 027 | |
Leasingskulder | NOK | 1 443 | 1 425 | 450 | 975 |
Totalt | 50 249 | 23 920 | 26 329 |
Förfallostruktur finansiella skulder - räntor och amorteringar | |||||
2024 | |||||
Nom | Redov. | ||||
Tkr, Koncernen och moderbolaget | Valuta Nom ränta | Förfall | värde | värde | |
Skulder till kreditinstitut Skulder till kreditinstitut | SEK SEK | 6 441 | Inom ett år | 50 286 | 50 286 |
Övriga skulder värderade till verkligt värde | SEK | 7 085 | Inom två-fem år Inom två-fem år | 129 882 | 129 882 |
– | 4 502 | 4 502 |
Tkr, Koncernen | 2024 | 2023 |
AVSÄTTNINGAR SOM ÄR LÅNGFRISTIGA SKULDER | ||
Uppskjutna skatteskulder | 79 863 | 38 887 |
Avsättningar för pensioner | – | 1 091 |
Garantiavsättningar | 2 513 | 1 233 |
Avsättning för löneskatt på kapitalförsäkring | 627 | – |
Summa | 83 002 | 41 211 |
Garantiavsättningar | ||
Redovisat värde vid periodens ingång | 1 233 | 915 |
Återförda avsättningar under perioden | -1 233 | -915 |
Avsättningar som gjorts under perioden | 2 513 | 1 233 |
Redovisat värde vid periodens utgång | 2 513 | 1 233 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Tkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Sociala avgifter och källskatter | 27 457 | 29 022 | 14 227 | 14 504 |
Mervärdesskatt | 29 974 | 31 362 | 10 769 | 11 342 |
Tilläggsköpeskilling | 2 309 | 6 090 | – | – |
Andra skulder | 9 560 | 7 489 | 1 315 | -314 |
Totalt | 69 299 | 73 963 | 26 312 | 25 532 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Tkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Semesterlöner, inkl sociala kostnader | 54 051 | 35 120 | 12 909 | 13 192 |
Upplupna löner, inkl sociala kostnader | 19 662 | 23 006 | 8 008 | 11 844 |
Upplupen löneskatt | 26 983 | 27 795 | 16 754 | 16 759 |
Förutbetalda supportintäkter | 20 058 | 13 279 | 7 593 | 5 315 |
Övriga poster | 25 757 | 28 025 | 10 101 | 11 731 |
Totalt | 146 511 | 127 224 | 55 366 | 58 840 |
Finansiella tillgångar | Övriga skulder, vär- | Övriga skulder, | |||
värderade till upplupet | derade till upplupet | värderade till | Redovisat | Verkligt | |
Tkr, Koncernen | anskaffningsvärde | anskaffningsvärde | verkligt värde | värde | värde |
2024 | |||||
Likvida medel | 43 813 | 43 813 | 43 813 | ||
Kundfordringar | 303 348 | 303 348 | 303 348 | ||
Upparbetade ej fakturerade intäkter | 96 309 | 96 309 | 96 309 | ||
Summa | 443 470 | 443 470 | 443 470 | ||
Långfristiga räntebärande skulder | 246 120 | 129 882 | 129 882 | ||
Kortfristiga räntebärande skulder | 89 666 | 89 666 | 89 666 | ||
Leverantörsskulder | 80 239 | 80 239 | 80 239 | ||
Tilläggsköpeskillingar (nivå 3) | 6 811 | 6 811 | 6 811 | ||
Summa | 416 025 | 6 811 | 306 598 | 306 598 |
Finansiella tillgångar | Övriga skulder, vär- | Övriga skulder, | |||
värderade till upplupet | derade till upplupet | värderade till | Redovisat | Verkligt | |
Tkr, KONCERNEN | anskaffningsvärde | anskaffningsvärde | verkligt värde | värde | värde |
2023 | |||||
Likvida medel | 112 328 | 112 328 | 112 328 | ||
Kundfordringar | 289 554 | 289 554 | 289 554 | ||
Upparbetade ej fakturerade intäkter | 92 124 | 92 124 | 92 124 | ||
Summa | 494 007 | 494 007 | 494 007 | ||
Långfristiga räntebärande skulder | 26 329 | 26 329 | 26 329 | ||
Kortfristiga räntebärande skulder | 46 420 | 46 420 | 46 420 | ||
Leverantörsskulder | 81 295 | 81 295 | 81 295 | ||
Kommande tilläggsköpeskillingar och | |||||
optioner (nivå 3) | 12 747 | 12 747 | 12 747 | ||
Summa | 154 045 | 12 747 | 166 792 | 166 792 |
Utländska nettotillgångar i koncernen fördelar sig på följande valutor: | 2024 | 2023 |
TDKK Danmark, värde har omräknats till TSEK i koncernredovisningen | 55 252 | 40 427 |
TNOK Norge, värde har omräknats till TSEK i koncernredovisningen | 36 079 | 32 579 |
EUR Finland, värde har omräknats till TSEK i koncernredovisningen | 29 644 | – |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Tkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
STÄLLDA SÄKERHETER – i form av ställda säkerheter för egna skulder och avsättningar | ||||
Företagsinteckningar | 125 809 | 97 259 | 120 000 | 92 000 |
Aktier i dotterbolag | 234 757 | 231 627 | 12 616 | 12 616 |
Totalt | 360 566 | 328 886 | 132 616 | 104 616 |
EVENTUALFÖRPLIKTELSER | ||||
Borgensförbindelser för förskottgarantier | 20 784 | 11 659 | 10 441 | 1 624 |
Kapitalförsäkring med pensionsutfästelse | 3 668 | 1 091 | 3 668 | 1 091 |
Totalt | 24 452 | 12 750 | 14 109 | 2 715 |
Sammanställning över närståendetransaktioner | ||
Tkr, Moderbolaget | 2024 | 2023 |
Försäljning till dotterbolag | 51 886 | 42 902 |
Inköp från dotterbolag | 68 080 | 45 088 |
Ränteintäkter från dotterbolag | 1 956 | 1 525 |
Räntekostnader till dotterbolag | 5 671 | 3 324 |
Skulder till dotterbolag | 198 869 | 164 261 |
Fordringar på dotterbolag | 68 951 | 23 840 |
Tkr, Moderbolaget | 2024 | 2023 |
Vid årets början | 325 762 | 335 748 |
Investeringar | 228 640 | 25 439 |
Nedskrivning aktier i dotterbolag | -5 330 | -24 555 |
Justerad köpeskilling | – | -2 324 |
Avyttringar | – | -8 545 |
Återbetalt aktieägartillskott | -655 | – |
Bokfört värde vid årets slut | 548 418 | 325 762 |
Antal | 2024-12-31 | 2023-12-31 | ||
Moderbolagets redovisade värde | andelar | Andel i % | Redovisat värde | Redovisat värde |
DOTTERBOLAG/ORGANISATIONSNUMMER/SÄTE | ||||
Prevas A/S, 26180287, Köpenhamn | 5 000 | 100 | 10 692 | 10 692 |
Design-People ApS, 28855370, Århus | – | 75 | – | – |
Prevas AS, 981687558, Oslo | 283 880 | 100 | 22 950 | 22 950 |
Prevas Development AB, 556432-3300, Karlskoga | 1 000 | 100 | 12 616 | 12 615 |
Prevas North AB, 556727-4039, Gävle | 1 000 1 000 | 100 100 | 6 860 | 6 860 |
Prevas Technology AB, 556655-3326, Västerås | 1 337 | 100 | 100 | 100 |
Prevas Industrial Innovation AB 556486-6662, Västerås | 179 372 | 179 372 | ||
Prevas Product Information AB,556590-2011, Västerås | 1 000 | 100 | 32 357 | 32 357 |
Prevas InfoVis AB, 559320-9769, Västerås | 17750 | 71 | 163 | 818 |
Tillväxtmyllan AB, 556814-1641, Ronneby | 300 | 60 | 20 044 | 20 044 |
factor10 solutions AB, 556720-5496, Ronneby | – | 100 | – | – |
BitSim NOW AB, 556586-5531, Stockholm | 530 268 | 100 | 2 937 | 2 937 |
Koteko AB, 556483-7382, Västerås | 108 000 | 100 | 15 487 | 17 887 |
Prevas Installation AB, 559015-8399, Västerås | – | 80 | – | – |
Myra Industriell Design AB, 556445-4766, Stockholm | 1 280 | 100 | 492 | 492 |
Prevas Test & Measurement AB, 556913-8943, Lund | 169 425 | 51 | 15 709 | 18 639 |
NMAC Group Oy, 3167684-7, Tampere | 5 036 511 | 92 | 228 640 | – |
Prevas Oy, 1978796-6, Tampere | – | 100 | – | – |
Totalt | 548 418 | 325 762 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Tkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
ERHÅLLNA OCH BETALDA RÄNTOR | ||||
Erhållen ränta | – | 2 459 | 4 196 | 2 663 |
Erlagd ränta | 848 | -2 215 | -12 619 | -6 362 |
Totalt | 848 | 244 | -8 423 | -3 699 |
JUSTERING FÖR POSTER SOM INTE INGÅR I KASSAFLÖDET MM | ||||
Av- och nedskrivningar | 51 876 | 42 288 | 12 381 | 12 285 |
Resultat från omvärdering av tilläggsköpeskillingar | -6 187 | -2 766 | -4 257 | -364 |
Värdeförändring syntetiska optioner | – | 3 216 | – | 3 216 |
Utbetalning av syntetiska optioner som ej ingår i resultatet | – | -11 887 | – | -11 887 |
Resultat från andelar i dotterföretag | – | – | 3 400 | -2 375 |
Övriga poster | 183 | 1 171 | 1 908 | 3 715 |
Totalt | 45 872 | 32 022 | 13 432 | 4 590 |
Icke kassa- | ||||
flödes- | ||||
IB | Kassa- | påverkande | UB | |
Tkr | 2024-01-01 | flöden | förändringar | 2024-12-31 |
AVSTÄMNING AV SKULDER SOM HÄRRÖR FRÅN FINANSIERINGSVERKSAMHETEN | ||||
Koncernen | ||||
Skulder till kreditinstitut | 22 500 | 156 464 | 1 204 | 180 168 |
Leasingskulder | 50 241 | -35 001 | 140 379 | 155 619 |
Totalt | 72 741 | 121 463 | 141 583 | 335 787 |
Icke kassa- | ||||
flödes- | ||||
IB | Kassa- | påverkande | UB | |
Tkr | 2023-01-01 | flöden | förändringar | 2023-12-31 |
AVSTÄMNING AV SKULDER SOM HÄRRÖR FRÅN FINANSIERINGSVERKSAMHETEN | ||||
Koncernen | ||||
Skulder till kreditinstitut | 45 000 | -22 500 | – | 22 500 |
Leasingskulder | 55 601 | -30 890 | 25 530 | 50 241 |
Totalt | 100 601 | -53 390 | 25 530 | 72 741 |
Balanserat resultat | 27 363 395 kr |
Överkursfond | 161 837 026 kr |
Årets resultat | 39 947 542 kr |
Summa | 229 147 963 kr |
Utdelning 4,75 kr/aktie (12 885 230 aktier) | 61 204 843 kr |
Balanseras i ny räkning | 167 943 121 kr |
Summa | 229 147 963 kr |