54930075IJ7TGOK3VC022023-01-012023-12-3154930075IJ7TGOK3VC022022-01-012022-12-3154930075IJ7TGOK3VC022023-12-3154930075IJ7TGOK3VC022022-12-3154930075IJ7TGOK3VC022021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember54930075IJ7TGOK3VC022021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember54930075IJ7TGOK3VC022021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember54930075IJ7TGOK3VC022021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember54930075IJ7TGOK3VC022021-12-31iso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:shares54930075IJ7TGOK3VC022022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember54930075IJ7TGOK3VC022022-01-012022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember54930075IJ7TGOK3VC022022-01-012022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember54930075IJ7TGOK3VC022022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember54930075IJ7TGOK3VC022022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember54930075IJ7TGOK3VC022022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember54930075IJ7TGOK3VC022022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember54930075IJ7TGOK3VC022022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember54930075IJ7TGOK3VC022023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember54930075IJ7TGOK3VC022023-01-012023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember54930075IJ7TGOK3VC022023-01-012023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember54930075IJ7TGOK3VC022023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember54930075IJ7TGOK3VC022023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember54930075IJ7TGOK3VC022023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember54930075IJ7TGOK3VC022023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember54930075IJ7TGOK3VC022023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Viktiga händelser 2023 ������������������������������������������3
PowerCell i korthet �������������������������������������������������� 4
VD-kommentar �������������������������������������������������������� 6
Marknadsutsikter ���������������������������������������������������� 8
Marknadserbjudande ������������������������������������������� 10
Segmenten ��������������������������������������������������������������� 12
Bränslecellsteknologi ��������������������������������������������31
Hållbarhetsrapport ���������������������������������������������� 32
Aktien ����������������������������������������������������������������������� 56
Bolagsstyrning ������������������������������������������������������� 58
Styrelse och ledning ���������������������������������������������� 64
Förvaltningsberättelse ���������������������������������������� 68
Finansiella rapporter koncernen ������������������� 70
Noter – koncernen ������������������������������������������������ 75
Finansiella rapporter– moderbolaget ������������ 89
Noter– moderbolaget ����������������������������������������� 94
Hållbarhetsnoter ��������������������������������������������������100
Revisionsberättelse �������������������������������������������� 102
GRI-index �������������������������������������������������������������� 105
Aktieägarinformation �����������������������������������������109
POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Februari
Vi går med i Newborn-projektet, en del av EU-initiativet Clean Aviation
Joint Undertaking som har som mål att utveckla miljömässigt hållbart
flyg� Projektet ska utveckla ett flygcertifierat bränslecellssystem på
flera MW som drivs med vätgas� PowerCell bidrar till projektet med
teknisk kunskap och bränslecellsteknologi med målet att utveckla en
ny 300 kW produktplattform�
Vi offentliggör att vi etablerar närvaro i USA för att möta den starka
efterfrågan från amerikanska kunder� Genom att finnas på plats nära
kunderna kan vi bättre stötta dem i deras produktutveckling, innova-
tion och afrsutveckling�
Mars
Vi vann en viktig order för leveranser till norska färjor, värderad till
19,2 MEUR� Det här är världens största vätgasprojekt hittills i marin-
industrin� Avtalet, som tecknats med SEAM som ansvarar för driv-,
styr- och säkerhetssystem till färjorna� Leveranserna omfattar vätgas-
lösningar till två fartyg som ska trafikera en av Norges längsta färje-
linjer� PowerCell ska leverera Marine System 200 som gör det möjligt
för färjorna att producera sammanlagt cirka 13 MW effekt� Färjorna ska
drivas med grön vätgas och minska CO
2
-utsläppen med 26 500 ton per
år enligt operatören vilket motsvarar utsläpp från cirka 13 000 diesel-
bilar per år
Juni
Vi tecknade avtal med Robert Bosch GmbH om kontraktstillverkning
av vår bränslecellsstack S3� Vi ökar därmed vår produktionskapacitet
betydligt och kan fokusera på fortsatt innovation och utveckling av
nästa generation bränslecellsstackar� Dessutom minskar vårt behov
av kapitalinvesteringar
Vi tecknade ett femårigt ramavtal för serieleveranser av bränsle-
cellssystem med det brittiska företaget ColGar Energy, ett dotterbolag
inom Vantastec-koncernen� Företaget är baserat i Storbritannien och
bygger om lätta kommersiella fordon för att exempelvis kunna trans-
portera varm och kall mat� Orderrdet kan potentiellt uppgå till totalt
cirka 200 MSEK� Avtalet innebär att vi går in på ett nytt marknads-
segment�
Juli
Vi tecknade en uppföljningsorder med H2FLY för leveranser av bränsle-
cellssystem till flygplan� Ordervärdet är cirka 40 MSEK och en uppfölj-
ning på den första ordern som tecknades med H2FLY i juni 2022 med
ett värde på 45 MSEK� Leveranserna omfattar bränslecellssystem på
flera MW samt utvecklingsarbete och tester�
Augusti
Förstärkning av ledningsgruppen med Alison Arnold som Chief Marke-
ting Officer och Victor Åkerlund som Chief Analytics & Sustainability
Officer�
November
Hitachi Energy och PowerCell fortsatte sitt samarbete för att skapa ett
”plug and play”-erbjudande utformat i en containerlösning för integra-
tion av bränslecellssystem för mer hållbara verksamheter� Tillsammans
ska vi utforma, utveckla och validera ett bränslecellskraftssystem�
December
Notering på Nasdaq Stockholms huvudlista�
Viktiga ndelser 2023
PowerCell är en av de ledande akrerna på den
snabbt växandetgaselektriska marknaden som
drivs av de starka megatrenderna elektrifiering
och övergången till utsläppsfri energi.”
Richard Berkling, VD
3 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
PowerCell i korthet
Vision
PowerCell ska bli ledande inom den vätgaselektriska industrin
och möjliggöra ett utsläppsfritt samhälle
Mission
Vi har årtionden av erfarenhet och använder vår expertis inom
vätgaselektriska lösningar för att påskynda övergången till
utsläppsfria energilösningar
Styrande principer
• Människor framför processer
Gör ditt bästa och bry dig
k efter det positiva
• Vänlighet är en superkraft
PowerCell utvecklar och producerar bränslecellsstackar och bränsle-
cellssystem med unikt hög effekttäthet för applikationer till kunder
inom Aviation, Marine, Power Generation, Off-Road och On-Road
PowerCells produkter drivs av ren eller reformerad vätgas och gene-
rerar elektricitet och värme utan några andra utsläpp än vatten� Vår
teknologi kombinerar hög effekt med kompakt design och bidrar till
ökad energieffektivitet och avsevärt minskade utsläpp i applikationer
jämfört med användande av fossila bränslen�
Vi har en omfattande IP-portfölj från över 25 år av innovation
sedan den industriella spin-outen från Volvo-koncernen�
PowerCell har 151 anställda, huvudkontor i Göteborg och verksamhet
i fyra länder� Den absoluta majoriteten av kunderna är baserade i
Europa och Nordamerika�
Vi har undertecknat FN Global Compact och påbörjat förberedel-
serna för att sätta ett veten skapligt baserat utsläppsmål enligt SBTi
(Science Based Target initiative)� PowerCell är noterat på Nasdaq
Stockholm
Vi är dedikerade att stödja våra kunder i deras övergång till utsläpps-
fria verksamheter� Som en ledare inom vätgaselektriska lösningar
bidrar vi till en utsläppsfri, mer hållbar värld�
PowerCell har lokal närvaro i Norge,
Sverige, Tyskland och USA
Distributörer finns i Australien,
Japan, Sydafrika och Sydkorea
4 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Aviation
Det har hittills varit svårt att hitta lösningar
för att minska CO
2
-utsläppen inom flygindu-
strin� Vätgaselektriska lösningar kan vara
nyckeln till utsläppsfritt flyg och PowerCell
är ledande i det här marknadssegmentet�
Power Generation
PowerCell erbjuder skalbara vätgaselek-
triska system för kraftproduktion i energi-
krävande lösningar som till exempel reserv-
kraftsanläggningar för sjukhus, kontor och
byggarbetsplatser
Marine
PowerCell har också en ledande position
inom sjöfarten där regleringar som begrän-
sar utsläppen driver efterfrågan på vätgas-
elektriska lösningar
Off-road
Våra vätgaselektriska lösningar möjliggör
elektrifiering av bruksfordon som förbrukar
stora mängder energi med minimal påverkan
på kundens operativa processer
On-road
Fordonsbranschen kan dra nytta av elektri-
fiering med våra bränsleceller och erbjuda
tankningstider, körbarhet, räckvidd och
lastkapacitet som inte skiljer sig nämnvärt
från fossildrivna fordon� Det här marknads-
segmentet når vi genom vår licenspartner
Robert Bosch GmbH
Flerårsöversikt
Belopp i TSEK om inget annat anges 2023 2022 2021 2020 2019
Nettoomsättning 310 287 244 691 159757 103 528 66 850
Bruttoresultat 124 012 113 023 49 034 25 780 20 539
Bruttomarginal (%) 40,0 46,2 30,7 24,9 30,7
Rörelseresultat före
jämförelsestörande poster 66 518 –75 019 –80 475 –97 749 79 898
Rörelseresultat –72 575 –75 019 –81 731 –103386 448 408
Rörelsens kassaflöde –95 687 –120 506 –66 338 –3 863 369 146
Soliditet (%) 64,8 70,2 73,6 81,0 82,7
Resultat per aktie (SEK) –1,57 –1,09 –1,50 –2,19 8,38
00
30
20
10
40
50
60
2019
2020
2021 2022 2023
%
BruttomarginalNettoomsättning
150 000
100 000
250 000
300 000
TSEK
200 000
50 000
Attraktiva kundsegment
Våra kundsegment är Aviation, Marine,
Power Generation, Off-Road och On-Road
Vår strategi för att prioritera vissa kundseg-
ment är relaterad till segmentens mognads-
grad och egenskaperna hos produkterna vid
användning� Elektrifiering med hjälp av
bränsleceller har i många fall liten påverkan
på kundernas operativa användning av pro-
dukterna� Detta beror på att våra vätgas-
elektriska lösningar erbjuder hög effekt,
möjlighet till skalbarhet och kompakta in-
stallationer
5 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Vi verkar på en mycket attraktiv marknad som drivs av den accelere-
rande elektrifieringen av samhället och omställningen till utsläppsfri
energi� Det här driver starkt efterfrågan på våra vätgaselektriska lös-
ningar och omsättningen ökade med 27 procent till rekordhöga
310,3 MSEK (244,7 MSEK)� Bruttomarginalen var fortsatt hög på 40,0
procent (46,2 procent) och till följd av stigande volymer och vår opera-
tionella hävstång förbättrades rörelseresultatet och kassaflödet�
Under 2023 har antalet upphandlingar för kommersiella OEM-pro-
jekt stadigt ökat� Genom att våra lösningar nu designas in i kommersi-
ella applikationer växer basen för kommande serieleveranser och som
en konsekvens ökar antalet produktinstallationer och därmed också
eftermarknaden�
Världens största marinprojekt
Bland de större kontrakten under 2023 är ordern med SEAM för leve-
ranser till norska färjor� Det här är väldens största vätgasprojekt hittills
i marinindustrin och innebär att våra vätgaselektriska lösningar instal-
leras på två färjor som ska trafikera en av Norges längsta färjelinjer� Det
här viktiga kontraktet är både en bekräftelse på PowerCells ledande
position inom marinindustrin och vätgasindustrins ökande mognads-
grad�
PowerCell har etablerat sig som den ledande leverantören till flyg-
industrin� Under 2023 fick vi en uppföljningsorder från företaget H2FLY
som utvecklar en vätgaselektrisk drivlina för olika flygapplikationer�
Redan 2022 tecknade vi med ZeroAvia världens första kontrakt som
omfattar serieleveranser av bränslecellsstackar till flygindustrin� Under
2023 har ZeroAvia genomfört framgångsrika testflygningar som ett
led i att certifiera flygplanet� PowerCell har totalt ett 20-tal kundpro-
jekt inom flyg industrin vilket visar att vi är marknadsledaren inom det
tekniskt mycket krävande flygsegmentet�
Nya attraktiva applikationer
Ännu en bekräftelse på vår ledande ställning inom flyg är att vi 2023
gick med i Newborn-projektet, en del av EU:s Clean Aviation Joint
Undertaking� Där bidrar vi med teknikkunnande och utvecklar till-
sammans med andra företag ett flygindustrikvalificerat framdriv-
ningssystem på flera megawatt� Ambitionen är att genom innovativ
teknik minska utsläppen av växthusgaser och bullret från flygplan
Vi ska även kunna använda den här nya, kraftfulla produktplattformen
i andra kundapplikationer där det ställs höga krav på hållbarhet och
pålitlighet�
Under 2023 tecknade vi också ett spännande volymkontrakt med
ColGar Energy, ett dotterbolag inom Vantastec-koncernen, i Stor-
britannien för en ny kundapplikation� Våra lösningar används av kunden
för att lätta kommersiella fordon ska kunna transportera till exempel
varm eller kall mat� Det här visar att våra vätgaselektriska lösningar är
väl lämpade för fordon som behöver kraftgenerering för till exempel
kyl- eller värmesystem utan skadliga CO
2
-utsläpp�
Stark marknadstillväxt
Vår marknad drivs av det faktum att vätgas idag är etablerat som en
viktig faktor för att samhället ska klara omställningen till utsläppsfri
energi� Utvecklingen drivs av överstatliga initiativ som US Inflation
Reduction Act och EU:s gröna giv� Det var glädjande att se att det vid
COP28 i Dubai togs flera initiativ till att accelerera den vätgaselektriska
marknaden� Bland annat presenterade ett flertal länder en avsiktsför-
klaring om ett certifieringssystem för förnybar vätgas och vätgas med
låga CO
2
-utsläpp för att stimulera en global marknad� De politiska initi-
ativen skapar starka incitament för ökade investeringar i vätgasindu-
strins rdekedja och ger samhället ett nödvändigt komplement till be-
fintlig infrastruktur för energiförsörjning�
Över hela världen söker företag lösningar för att fasa ut fossila bräns-
len och minska sin klimatpåverkan på ett effektivt sätt� Med en hög
specifik energi och låg vikt är vätgaselektriska drivlinor en effektiv och
skalbar lösning i många kundapplikationer med vatten som enda ut-
släpp� I många segment där det tidigare varit svårt att ersätta fossila
bränslen som inom flyg och sjöfarten är vätgaselektriska lösningar idag
en av de ledande teknologinerna� Det är ett styrketecken att PowerCell
lyckats etablera sig som den ledande leverantören inom de här stora,
betydelsefulla marknadssegmenten�
Avtal med Bosch som kontraktstillverkare
För att möta den ökade efterfrågan tecknade vi under 2023 avtal med
Robert Bosch GmbH om kontraktstillverkning av vår bränslecellsstack
S3� Det här innebär att vi ökat vår produktionskapacitet betydligt och i
slutet av året fick vi de första leveranserna från Bosch europeiska pro-
duktionsenhet� Med det här samarbetet kan vi fokusera på montering
och leverans av bränslecellssystem och att skapa värde för våra kunder
genom innovation och utveckling av nästa generation bränslecells-
stackar� Avtalet har dessutom en positiv effekt på vårt rörelsekapital
Bosch forttter också att vara en viktig partner eftersom de har en li-
cens på vår bränslecellsstack för att säljas inom automotive segmentet�
Även inom det här marknadssegmentet ökar efterfrågan starkt vilket
innebar att våra royalties från Bosch steg under 2023 och bidrog till
högre omsättning och ökad lönsamhet�
6 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
VD HAR ORDET
Stabil bas för lönsam tillväxt
Under 2023 har utvecklingen accelererat med en stark ökning av kommersiella
ordrar och en stigande volymproduktion. Omsättningen var rekordhög och vi
tecknade flera stora ordrar med både nya och befintliga kunder. Med vår operatio-
nella effektivitet och hävstång har vi en stabil bas för lönsam tillväxt. Vi avslutade
året med att ta steget till Nasdaq Stockholms huvudlista vilket är en bekräftelse
på PowerCells mognad och välgrundade expansionsplaner.
VD-KOMMENTAR
Notering på Nasdaq Stockholm
Som en bekräftelse på vår mognadsgrad och välgrundade expansions-
planer valde vi att i slutet av 2023 ta steget från Nasdaq First North
Growth Market till Nasdaq Stockholm� Noteringen på Nasdaq Stockholm
bidrar också till att bygga vår stabila bas och öka PowerCells synbarhet
mot investerare både i Norden och internationellt�
För att ytterligare stärka oss i vårt kundarbete har vi utökat vår
ledningsgrupp med Alison Arnold, marknadsföringschef, och Victor
Åkerlund, analys- och hållbarhetsansvarig� Ett av våra fokusområden
blir att fortsätta förberedelserna för att PowerCell ska kunna sätta
vetenskapligt baserade utsläppsmål i linje med Parisav talet� För att
möta det stora kundintresset och den accelererande tillväxten så har vi
utökat vår organisation ytterligare med kompetenta, drivna medarbe-
tare� Jag vill tacka alla våra medarbetare för hängivet och professionellt
arbete under 2023
Tillväxt drivet av starka megatrender
PowerCell verkar på en snabbt växande marknad som drivs av de
starka megatrenderna elektrifiering och övergången till utsläppsfri
energi� Vi ser ett globalt ökat intresse från företag som ser att vi har
en kommersiellt gångbar bränslecellsteknologi med noll utsläpp som
passar i många olika applikationer, särskilt inom segment som tidigare
varit svåra att göra utsläppsfria� Därigenom så har vi etablerat oss som
den ledande aktören inom viktiga marknadssegment som till exempel
flyg och marin� Det här, tillsammans med vår effektiva och skalbara
organisation med operationell hävstång, ger oss en stabil bas för lön-
sam tillväxt och långsiktigt värdeskapande�
Richard Berkling
VD
7 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Klimatkrisen driver den
växande marknaden
Den globala klimatkrisen driver den starka efterfrågan på hållbara lös-
ningar för kraftproduktion� Samtidigt ökar efterfrågan globalt vilket
sätter fokus på behovet av stabil, förutsägbar och hållbar energiför-
sörjning� Omställningen till ett utsläppsfritt samhälle måste hanteras
samtidigt som det globala energi behovet växer snabbt, drivet av elek-
trifiering, digitalisering och befolknings tillväxt� Enligt Internationella
energirådet (IEA) förväntas det globala elbehovet nästan tredubblas
från nuvarande nivå till 60 000 TWh år 2050�
Vi ser ett starkt ökat engagemang för klimatfrågor och både över-
statliga institutioner, nationer och företag har mål och strategier för
att nå netto nollutsläpp� USA har som mål att reducera växthusgas-
utsläppen med 50 procent från 2005 års nivå till 2030 och nå netto
nollutsläpp senast 2050� EU har som mål att minska utsläppen av
xthusgaser med minst 55 procent från 1990 års nivå till 2030 och
nå netto nollutsläpp senast 2050
Företagens klimatåtaganden ökar också i snabb takt� Science Based
Targets initiative (SBTi), ett frivilligt initiativ för företag att sätta och
följa upp utsläppsmål i linje med klimatvetenskapen, ser en stark
ökning i antalet ansökningar� År 2015 hade drygt 100 företag satt ut-
släppsmål godkända av SBTi� År 2022 hade drygt 2 000 företag god-
kända mål och ytterligare drygt 2 000 företag har offentliggjort att de
i närtid ska inkomma med ansökningar om utsläppsmål� Totalt utgör
dessa företag cirka en tredjedel av det totala börsvärdet för alla note-
rade företag globalt enligt SBTI monitoring report 2022�
Vätgas och vätgaselektriska lösningar spelar en viktig roll i energi-
försörjningen och övergången till ett utsläppsfritt samhälle� Eftersom
många företag har som mål att nå netto nollutsläpp redan 2030 be-
ver de agera nu för att hinna ställa om sin verksamhet� Det här driver
efterfrågan på vätgaselektriska lösningar och därr ser vi att antalet
vätgaselektriska projekt för kommersiellt bruk accelererar� Eftersom
kundapplikationer drivna av bränsleceller som PowerCells produkter
endast släpper ut vatten och värme så kan även utsläppen av NOx,
SOx, lättflyktiga organiska föreningar (VOC) och partikelutsläpp
kraftigt minskas
Olika sätt att producera vätgas
Utsläpp av CO
2
och andra utsläpp från vätgas beror till stor del på hur
vätgasen tillverkas� Ett sätt att framställa vätgas är en metod som kallas
elektrolys� Det innebär att man spjälkar vattenmolekyler till syre och
väte med hjälp av el� Vätgas producerad med elektrolys från förnyelse-
bar el från till exempel vind- sol-och vattenkraft kallas grön vätgas och
anses vara nära utsläppsfri� Andra typer av vätgas som blå, rosa och
grå avger olika typer av utsläpp i samband med tillverkning� Även med
grå vätgas som tillverkas av naturgas kan utsläppen vara betydligt lägre
jämfört med energianvändning från andra fossila bränslen� Till exempel
så beräknar EU i sin vätgasstrategi att en bil som drivs med bränsleceller
med användande av grå vätgas ger upphov till 45 procent mindre CO
2
-
utsläpp än motsvarande dieselbil�
IEA arbetar för att etablera en enhetlig terminologi för de olika till-
verkningsmetoderna för att lättare kunna bedöma utsläppen för vätgas-
lösningar� Under COP28 i Dubai lanserade ett flertal länder en avsikts-
förklaring om ett certifieringssystem för förnybar vätgas och vätgas
med låga CO
2
-utsläpp för att underlätta en global vätgasmarknad
Grön vätgas genom förnybar energi
Användningen av förnybara energikällor som sol- och vindkraft accele-
rerar vilket stimulerar framväxten av vätgasindustrin� År 2026 för-
väntas den totala elproduktionen från förnybara energikällor överstiga
4 800 GW, vilket är mer än den totala kapaciteten för alla nuvarande
kärnkraftverk och fossila bränslen�
Sol- och vindkraft har en stor svaghet som bränslecellstekniken för
vätgas kan dra nytta av� Nackdelarna med dessa förnybara energikällor
är deras volatilitet och oförutsägbara produktion på grund av väder och
andra faktorer� Produktion av vätgas kan vara en lösning för att använda
energin från förnybara energikällor för att framställa grön vätgas med
elektrolysörer� Då kan energin lagras för att vid en senare tidpunkt
producera utsläppsfri och hållbar kraft, lokalt eller på en annan plats
Vätgas kan också framställas genom reformering av ammoniak eller
metanol som är lätt och kostnadseffektivt att transportera� Detta är ett
viktigt alternativ till exempel inom sjöfarten då ammoniak eller metanol
finns tillgängligt i en stor del av världens hamnar
Powercells
bränslecellssystem
Powercells
bränslecellssystem
Powercells
bränslecellssystem
Save the sunshine for a rainy day
Användning av vätgas
Vätgasproduktion
8 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
MARKNAD
Statliga och överstatliga initiativ driver på vätgasmarknaden
På både överstatlig och nationell nivå skärps lagstiftningen för att
minska användningen av fossila bränslen samtidigt som incitament
införs för att accelerera ny teknik� Den amerikanska lagen Inflation
Reduction Act har som mål att arbeta för en grön energiomställning
och sätter stort fokus på vätgasmarknaden� Lagen innehåller bestäm-
melser som syftar till att minska tillverkningskostnaderna för grön vät-
gas genom en skattekredit för produktion av vätgas med lågt klimat-
avtryck� Detta bedöms att ha stor positiv påverkan på utvecklingen av
grön vätgas, på bekostnad av naturgasproducerad grå vätgas� Ett av
USA:s mål i den nationella vätgasstrategin är att till 2030 skapa
100 000 nya jobb i industrier med grön vätgas
EU lanserade sin strategi för grön vätgas 2020 som främjar investe-
ringar i industrin� Vätgas ses som en förutsättning för att nå EU:s mål
om 55 procents minskning av växthusgasutsläppen till 2030 och netto
nollutsläpp till 2050� För att stödja utvecklingen har EU lanserat den
europeiska gröna given, ”Fit for 55” - paketet, REPowerEU-planen och
tillkännagivit lanseringen av vätgas banken� European Clean Hydrogen
Alliance stöder storskalig användning av ren vätgasteknik senast 2030�
Detta ska göras genom att sammanföra produktion av förnybar vätgas
samt vätgas med låga CO
2
-utsläpp och efterfrågan inom industri och
andra sektorer tillsammans med distribution av vätgas� Alliansen
syftar till att främja investeringar och stimulera utbyggnaden av ren
vätgasproduktion och användning�
w
Antalet projekt inom vätgasmarknaden växer
Enligt en rapport från Hydrogen Council och McKinsey
& Company ”Hydrogen Insights December 2023” växer
antalet vätgasprojekt över världen� De totala aviserade
investeringarna i vätgasprojekt fram till 2030 har ökat
med 30 procent under 9 månader – från cirka 435 mil-
jarder USD till mer än 570 miljarder USD� Ökningen är
ojämnt fördelad över olika mognadsstadier för projekten
med den starkaste tillväxten i avancerad planering
(FEED)�
Tillväxten av investeringar på det avancerade
planeringsstadiet var starkast i Nordamerika, följt av
Europa och Oceanien� Antalet pågående projekt når
successivt en mer mogen fas men den stora majori-
teten av projekten är endast aviserade och befinner
sig i planeringsstadiet�
Av de planerade investeringarna så utgörs fort-
farande en stor del av projekt för vätgasproduktion,
cirka 75 procent, medan investeringar i infrastruktur
utgör cirka 10 procent och slutanvändning av vätgas
utgör cirka 15 procent
Enligt Hydrogen Insights-rapporten har företag tillkänna-
gett projektförslag som ger upp till cirka 45 miljoner ton
ren vätgaskapacitet fram till 2030� Mer än 70 procent
av de annonserade volymerna fram till 2030 omfattar
förnybar vätgas, medan resterande projekt utgörs av
vätgas med låga utsläpp�
Aviserade investeringar efter projektstatus
Direkta vätgasinvesteringar fram till 2030, miljarder USD�
Per oktober 2023
Tillkännagiven produktionsvolym av grön vätgas
Kumulativ produktionskapacitet, miljoner ton per år�
Per oktober 2023
lla: ”Hydrogen Insights December 2023” Hydrogen Council, McKinsey & Company�
200
259
160
203
44
71
31
39
Slutanvändning
och uttag
Produktion
och tillförsel
Infrastruktur
Totalt annonserade investeringar
USD 570 miljarder
Mogna investeringar
USD 310 miljarder
Okt
2023
Jan
2023
Okt
2023
Jan
2023
Okt
2023
Jan
2023
Okt
2023
Jan
2023
Annonserade Planeringsfas
Förstudie
Avancerad planering
FEED studier
Åtagande
FID, under
uppbyggnad
i drift
38,0
2020 26 28 29 2030272524232221
Lorem ipsum
Vätgas med
låga utsläpp
Annonserade
1
Förnybart
producerad
vätgas
Annonserade
1
Annonserade
volymer
Planerade
2
Planerade
2
Åtagande
3
Åtagande
3
vid årets slut 2019
vid årets slut 2020
per maj 2022
per januari 2023
vid årets slut 2021
9 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Marknaden accelererar
I takt med att omställningen till en mer hållbar värld går allt fortare ser vi att
efterfrågan på våra produkter och lösningar ökar snabbt. Tidigare sökte våra
kunder lösningar till forsknings- och utvecklingsprojekt och idag möter vi
efterfrågan från stora, etablerade kunder för kommersiella och industriella
OEM-projekt. Det här är en viktig utveckling eftersom det lägger grunden för
serieleveranser och utökar vår installerade bas. Det i sin tur gör att vi kan börja
bygga en attraktiv eftermarknadsförsäljning.
Många företag har som mål att fasa ut fossila tekniker till 2030 vilket
innebär att det är bråttom med övergången till grön teknik� Inom flera
kundsegment ser vi också hur företag gör långtgående åtaganden för
att minska sina utsläpp till 2030 vilket också accelererar efterfrågan på
våra vätgaselektriska lösningar�
Vi har i över 25 år utvecklat bränslecellsstackar och system för
bränslecellsteknik som idag är bland de ledande� Tack vare vårt fokus
på modulära lösningar kan vi erbjuda skalbara system från några kilo-
watt upp till flera megawatt� Skalbarheten är en konkurrensfördel som
gör att vi kan möta kundernas behov inom olika segment och hjälpa
kunderna att bidra till en mer hållbar planet�
Industrialiserad Innovation
Vi har döpt vårt erbjudande till Industrialiserad Innovation och det har
blivit starkt efterfrågat på marknaden� Vår uppfattning är att vår tekno-
logi är en av de ledande när det gäller energitäthet, robusthet och till-
förlitlighet� Tack vare våra investeringar i baskomponenter och teknik-
plattformar som används i alla system kan vi både erbjuda
skalfördelarna hos industrialiserade lösningar och tydliga specifikatio-
ner för avgörande produktegenskaper som prestanda, mått och vikt
Till detta kommer vår förmåga att snabbt skräddarsy lösningar för
kundspecifika applikationer och önskemål när det gäller såväl pre-
standa som integration� Den här kombinationen stärker vår konkur-
renskraft och särskiljer oss från många konkurrenter� Det är vår världs-
ledande teknik, i kombination med vår kreativitet och innovation, som
gör att vi kan växa snabbare än marknaden
Attraktivt för kunderna
Våra vätgaselektriska lösningar har flera fördelar för kunderna� För-
utom att elektrifiering med hjälp av bränsleceller är helt utsläppsfri har
den minimal påverkan på kundernas operativa användning av produk-
terna� Detta beror på att våra vätgaselektriska lösningar erbjuder både
hög effekt och kompakt storlek� Till exempel har anläggningsfordon
som elektrifieras med bränsleceller och vätgas liknande körbarhet,
räckvidd och lastkapacitet som motsvarande dieseldrivna fordon� För
våra kunder innebär bränslecellstekniken minskad teknisk risk, kortare
tid till marknaden och lägre investeringsbehov�
Utvalda, attraktiva kundsegment
Våra kundsegment är Aviation, Marine, Power Generation, Off-Road
och On-Road� Kundsegmenten befinner sig i olika skeden i övergången
till vätgaselektriska lösningar� Vår strategi för att prioritera vissa kund-
segment är relaterad till segmentens mognadsgrad och egenskaperna
hos produkterna vid användning� Det finns till exempel stora likheter
mellan kundsegmenten Off-Road och Power Generation, där använ-
dandet kännetecknas av stort värdeskapande inom en geografiskt väl
avgränsad yta� De har också stora likheter när det gäller effektbehov,
krav på skalbarhet och möjlighet till kompakta installationer�
Vi har en ledande position i kundsegmentet Aviation och bland
framgångarna 2023 kan nämnas en uppföljningsorder med H2FLY
som omfattar leveranser av bränslecellsystem på flera megawatt
samt utvecklingsarbete och tester� Arbetet tillsammans med vår
kund ZeroAvia fortsätter i hög takt och flera viktiga milstolpar, som
til exempel lyckade provflygningar, passerades under 2023� Detta
gör att ZeroAvia kommer allt närmare en certifiering av sitt första
vätgaselektriska drivlina�
Inom Marine tecknade vi 2023 en order till SEAM för leveranser till
norska färjor värderat till 19,2 MEUR vilket är världens största vätgas-
projekt hittills inom marinindustrin� Avtalet omfattar leveranser av
tgaslösningar till två färjor som ska trafikera en av Norges längsta
färjelinjer� Ordern är ännu en bekräftelse på att vi har en ledande bränsle-
cellsteknik som framgångsrikt industrialiserats för stora och krävande
tillämpningar
I kundsegmentet Power Generation tecknade vi 2023 ett femårigt
ramavtal för serieleveranser av bränslecellssystem med det brittiska
företaget ColGar Energy, ett dotterbolag inom Vantastec-koncernen�
Bränslecellslösningarna ska installeras i koncernens mindre kylbilar
och andra specialbilar, framför allt för livsmedelsmarknaden�
I Off-Road-segmentet så har PowerCells kund Fendt (AGCO) ut-
vecklat en prototyp av en vätgasdriven traktor, kallad HELIOS, med
bränsleceller� Traktorn har potential att minska utsläppen ifrån lant-
bruket då lantbruksmaskiner idag drivs till övervägande del av fossila
bränslen som diesel�
PowerCell har även kunder i mindre mogna branscher där tekniken
fortfarande främst testas och utvärderas� Vi är en aktiv partner som
har ett nära samarbete med dem för att utveckla nya lösningar och
bygga nya branscher� Även hos dessa kunder ser vi en stor potential i
deras strävan att utveckla kommersiella tillämpningar�
Traditionella OEM-företag följer nya innovativa aktörer
Vi ser en tydlig trend på marknaden där nya, innovativa och snabb-
rörliga företag på ett transformativt sätt driver förändringarna och
omställningen till utsläppsfria lösningar� Några exempel är våra ovan-
nämnda kunder ZeroAvia och Vantastec� Dessa företag har tidigt
anammat vår nya hållbara bränslecellsteknik och kan fånga marknads-
potentialen före de traditionella flygplansproducenter och andra
10 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
MARKNAD
OEM-företag� Vi kan nu se att de traditionella producenterna följer de
nya innovativa aktörerna genom att revidera sina planer och accelerera
investeringarna i teknologier med nollutsläpp� Det är därför viktigt för
PowerCell att ha nära samarbeten också med världens ledande tradi-
tionella företag inom våra kundsegment för att dra fördel av hela mark-
nadspotentialen� Dessa samarbeten med traditionella OEM-företag
ger oss god geografisk täckning och viktiga marknadskanaler� Genom
att kombinera våra produkter och vårt expertkunnande med våra part-
ners kan vi erbjuda kompletta lösningar som gör det enklare för kun-
derna att gå över till vätgaselektriska lösningar när de ställer om till ett
hållbart erbjudande�
Inom segmentet On-Road har vi ett samarbete med Robert Bosch
GmbH som har licens på vår bränslecellsstack S3� Avtalet ger Bosch
exklusivitet inom On-Road-segmentet, vilket innebär att Bosch hante-
rar all försäljning och marknadsföring avseende bränslecellsstacken
S3� Vi har även under 2023 tecknat avtal med Bosch för kontraktstill-
verkning av bränslecellsstacken S3 till PowerCell� Det innebär att vi
ökat vår produktionskapacitet betydligt och nu kan fokusera på att öka
produktionsvolymer och leveranser av bränslecellssystem samt ut-
veckling av nästa generation bränslecellsstackar
Vi finns på plats med vår egen säljkår i Sverige, Norge, Tyskland och
USA� Vi har även distributörer i Australien, Japan, Sydafrika och Syd-
korea för vår bränslecellsteknik�
Transition Services stödjer kunderna i deras omställning
Inom Transition Services hjälper vi kunderna att ställa om till vätgas-
elektriska lösningar� Vi hjälper kunderna att skapa värde i sina opera-
tiva processer genom att minska komplexiteten i samband med ut -
fasning av gammal teknik och infasning av nya hållbara lösningar�
Transition Services erbjudande omfattar bland annat konsulttjänster,
applikationsprojekt, nyckelfärdiga lösningar samt utbildning� Inom
konsulttjänster erbjuder vi en heltäckande analys av kundernas behov
inklusive förslag till olika tekniska lösningar� Applikationsprojekten
bygger på PowerCells industriellt stabila bränslecellsstackar och sys-
tem och kombineras med bolagets förmåga till projektspecifika och
applikationsnära kundanpassningar� Genom vårt breda tjänsteutbud
erbjuder vi kunderna ledande support i deras omställning till klimat-
vänliga applikationer och värdeskapande�
11 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Ökande investeringar
i hållbart flyg
Aviation
12 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Vi ser ett stort intresse från både traditio-
nella, etablerade tillverkare samt nya, inno-
vativa företag att investera i bränslecells-
lösningar för utsläppsfria flygplan. Under
2023 gjorde vår kund ZeroAvia flera lyckade
flygtester och vi tecknade en uppföljnings-
order med företaget H2FLY. Totalt har vi
ett 20-tal kundprojekt i olika stadier som
bekräftar att vi leder övergången till ett
utsläppsfritt flyg.
Vätgaselektriska lösningar är viktiga för att minska klimatpåverkan från
flygindustrin. Till skillnad från många andra branscher, som produktion
av förnybar energi och elbilar, har det hittills varit svårt för flygindustrin
att hitta lösningar som minskar CO
2
-utsläppen utan att kompromissa
med värde för kunden. PowerCells vätgasdrivna bränsleceller och sys-
tem är därför viktiga för övergången till ett utsläppsfritt flyg.
Med hög specifik energi är vätgaselektriska drivlinor en effektiv och
skalbar lösning för flygindustrin. Flygindustrin har mycket höga krav på
tillförlitlighet och prestanda i förhållande till vikt och volym. PowerCell
jobbar idag med ett 20-tal projekt inom flygindustrin, vilka omfattar allt
från förstudier och labbtest till testflygningar och industrialisering av
drivlinan.
Arbetet tillsammans med vår kund ZeroAvia fortsätter i hög takt.
Under 2022 tecknade vi ett kontrakt med ZeroAvia som omfattar
serieleveranser av bränslecellsstackar med ett potentiellt värde upp
till 1,51 miljarder SEK. ZeroAvia har som mål att lansera en drivlina för
ett flygplan med 19 sittplatser och en räckvidd på cirka 550 kilometer
(300 nautiska mil) i ett första skede för att sedan utveckla drivlinor för
större flygplan. PowerCell arbetar tillsammans med ZeroAvia med en
industrialisering av drivlinan. I juli 2023 offentliggjorde ZeroAvia det
framgångsrika genomförandet av den första fasen av flygtesterna av
ZA600-systemet. Förutom att nå betydande milstolpar avseende flyg-
tester har ZeroAvia säkrat förbeställningar på nästan 2 000 drivlinor
från flera av de stora globala OEM-företagen inom flyg och planerar för
certifiering av systemet i slutet av 2025. ZeroAvia har även tecknat
partnerskap med stora flygplanstillverkare och globala flygbolag som
British Airways, United Airlines och American Airlines.
EU:s initiativ för hållbara flygplan
PowerCell är sedan 2023 med och utvecklar bränslecellslösningar i
EU:s Clean Aviation Joint Undertaking, som syftar till att utveckla nästa
generations hållbara flygplan. Projektet heter Newborn och ambitionen
är att genom innovativ teknik minska utsläppen av växthusgaser och
minska bullret. PowerCell är den tekniska leverantören av bränsleceller
och ska tillsammans med andra företag utveckla ett flygindustrikvali-
ficerat framdrivningssystem på flera megawatt som drivs med vätgas.
PowerCell bidrar med sitt kunnande och den senaste bränslecells-
tekniken i projektet med ambitionen att utveckla en ny produktplatt-
form på 300 kW.
13 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
PowerCell har en ledande teknik för bränsleceller med hög energitäthet och är den ledande
leverantören av vätgaselektriska lösningar till flygindustrin.
Banbrytande energilösningar för utsläppsfria flygplan
Uppföljningsorder från H2FLY
Under året tecknade vi en uppföljningsorder med tyska H2FLY som
omfattar leveranser av bränslecellsystem på flera megawatt samt ut-
vecklingsarbete och tester. Företaget arbetar med att utveckla en vät-
gaselektrisk drivlina till flygindustrin. H2FLY:s flygplan HY4 som drivs
med flytande vätgas gjorde flera lyckade testflygningar under 2023
där den längsta flygningen varade över tre timmar. Mer information
på motstående sida.
Marknadsöversikt
Flygindustrin står för omkring 2,5 procent av världens CO
2
-utsläpp
enligt Our World in Data och en högre andel av utsläppen om övriga
icke- CO
2
-utsläpp som påverkar klimatet inkluderas. Andelen kommer
sannolikt öka över tid eftersom andra sektorer spås kunna minska sina
utsläpp av växthusgaser snabbare än flyget och därför så kommer nya
teknologier som vätgaselektriska lösningar att krävas.
Enligt EU-kommissionen svarade direkta utsläpp från flyget för 3,8
procent av de totala CO
2
-utsläppen i EU år 2017. Flygsektorn är därmed
den näst största källan till utsläpp av växthusgaser från transporter
efter vägtransporter. Enligt EU:s gröna giv måste transportutsläppen
minska med 90 procent till 2050 (jämfört med 1990 års nivåer) och
flygsektorn måste också bidra för att nå klimatneutralitet. Flygplan
drivna av bränsleceller är därför av stor betydelse för att flygindustrin
ska kunna minska sina utsläpp av växthusgaser och minska sin klimat-
påverkan.
Enligt McKinsey & Co kan mellan 33–40 procent av den globala flyg-
flottan att drivas med vätgas år 2050. I denna siffra inkluderas även
syntetiska bränslen tillverkade av vätgas som kan implementeras i
flygets befintliga infrastruktur. För korta och regionala sträckor har syn-
tetiska bränslen dock sämre kostnadseffektivitet än bränsleceller och
låg tillgång till råvara för att producera tillräckliga mängder bränsle.
Bränsleceller är därför bäst lämpade för kortdistans- och regionalflyg
med upp till cirka 165 passagerare. Utvecklingen av vätgaselektriska
flygplan kräver investeringar i ny infrastruktur för lagring och tankning
av vätgas.
Flera företag – både nya och etablerade aktörer – ser en stor potential
i vätgasdrivet flyg. Bland de stora etablerade företagen som satsar på
vätgasdrivet flyg finns flygplanstillverkarna Airbus och Embraer och
drivlinetillverkarna GKN Aerospace och Rolls-Royce. Bland de nya ak-
törerna finns bland annat ZeroAvia, H2FLY, Universal Hydrogen och
Cranfield. Airbus har som mål att utveckla kommersiella vätgasdrivna
flygplan och har i sin produktutvecklingsplan fyra olika flygplanstyper
med 100200 passagerare och räckvidd på 1 0002 000 nautiska mil.
ZeroAvia räknar med att under 2027–2029 ha drivlinor med bränsle-
celler för olika flygplansstorlekar.
Initiativen från både statliga aktörer och flygplanstillverkare visar på
den snabba utvecklingen av utsläppsfritt flyg. PowerCells betydande
kontrakt samt utvecklingsprojekt tillsammans med överstatliga institu-
tioner som EU visar att vi är den tydliga ledaren för vätgaselektriska
lösningar. Det är ett viktigt erkännande och styrka eftersom flyg-
industrin är tekniskt krävande och har mycket höga säkerhetskrav.
PS 100
Vår produkt PS 100 är ett bränslecellssystem med en
elektrisk effekt på upp till 100 kW som erbjuder såväl
en flexibel som driftsäker användning. Systemet har
testats och utvecklats enligt standarderna för flyg-
segmentet. PS 100 är designat för att möjliggöra en
kompakt integration tillsammans med hög effekt.
Bränslecellsstacken med sina bipolära plattor i stål
säkerställer varaktig och tillförlitlig användning under
en lång rad förhållanden. Flera system kan parallell-
kopplas för att uppnå högre effekt.
PS 100
14 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
AVIATION
H2FLY och PowerCell tecknade en bety-
dande uppföljningsorder 2023 som om -
fattar leveranser av bränslecellsystem
flera megawatt samt utvecklingsarbete och
tester. H2FLY arbetar med att utveckla en
vätgaselektrisk drivlina till flygindustrin.
Företagets flygplan HY4 som drivs med
flytande vätgas gjorde flera lyckade test-
flygningar under 2023 där den längsta
flygningen var över tre timmar.
”Potentialen för vätgasdrivet flyg är enorm, i slutet av det
här decenniet kommer våra första kommersiella system
vara certifierade och i drift över hela världen. I början av
2030-talet kommer vårt uppskalade system att vara certi-
fierat och i drift vilket gör det möjligt att minska koldioxid-
utsläppen för minst hälften av den globala flygtrafiken.”
Josef Kallo, en av grundarna och VD för H2FLY.
H2FLY utvecklar vätgaselektrisk
drivlinar flyg
15 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
PowerCell kan minska
sjöfartens utspp
Marine
16 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
I marinsegmentet ser vi en ökad efterfrågan
för vätgaselektriska lösningar. Utvecklingen
drivs av både frivilliga åtaganden från före-
tag och regleringar för sänkta utsläpp inom
sjöfarten. Under 2023 tecknade PowerCell
en order med SEAM för leveranser av vätgas-
elektriska lösningar till två norska färjor,
vilket är världens största vätgasprojekt hit-
tills i marinindustrin.
Sedan en tid tillbaka står den globala sjöfarten inför skärpta utsläpps-
krav. Kraven kommer från både nationella regeringar och överstatliga
myndigheter. Till exempel har den internationella sjöfartsorganisa-
tionen IMO (International Maritime Organization) under 2023 antagit
en reviderad strategi för minskade utsläpp av växthusgaser och EU har
beslutat att inkludera sjöfart i det europeiska systemet för handel med
utsläppsrätter.
Inom PowerCell ser vi att vår teknologi inom vätgaselektriska lös-
ningar kan möjliggöra utsläppsfri sjöfart. Vätgaselektriska lösningar
är effektiva eftersom energitätheten i vätgas är hög och bränslecells-
systemen, tillsammans med vätgastankar, kan paketeras på ett sätt
som ger hög effekt på ett förhållandevis litet utrymme. Kundens driv-
lina i fartyget kan även kompletteras med batterielektriska installa-
tioner för begränsade manövrar under kort användning vilket kallas
hybridisering. En hybridiseringsinstallation, i kombination med bränsle-
celler, kan ge tillräckligt med kraft för en helt utsläppsfri gång även
under längre rutter.
Banbrytande kontrakt
Under 2023 tecknade PowerCell en order med den norska integratören
SEAM värderat till 19,2 MEUR, vilket är världens största vätgasprojekt
hittills i marinindustrin. Avtalet omfattar leveranser av vätgaslösningar
till två fartyg som ska trafikera en av Norges längsta färjelinjer. Det är
den norska transportkoncernen Torghatten Nord som ska leverera fär-
jorna som när dom är färdigställda vardera kommer ha en kapacitet på
599 passagerare, 120 personbilar och tolv långtradare. PowerCell ska
leverera Marine System 200 som gör det möjligt för färjorna att produ-
cera sammanlagt cirka 13 MW effekt. Färjorna ska drivas av grön vätgas
och beräknas minska CO
2
-utsläppen med 26 500 ton per år enligt ope-
ratören vilket motsvarar utsläppen från cirka 13 000 dieselbilar per år.
17 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Marine System 200
Marine System 200 är ett kraftfullt men ändå kom-
pakt bränslecellssystem med en nettoeffekt på
200 kW. Det är särskilt utvecklat för marina applika-
tioner och kan parallellkopplas för megawattlös-
ningar. Marine System 200 erbjuder hög system-
effektivitet och levererar tyst, utsläppsfri energi och
är väl lämpat för känsliga marina miljöer.
Marina megawattlösningar
Genom att installera ett flertal Marine System 200 -
enheter parallellt kan vi erbjuda en lösning som är
skalbar upp till flera megawatt. Produkten erbjuder till-
förlitlig och mer oberoende kraftgenerering, bättre
driftseffektivitet och förbättrad kontroll – dessutom
tyst och luktfritt. Våra marina megawattlösningar är
utvecklade för att klara de allra striktaste maritima
regel verken och förordningarna.
PowerCells marina system bygger på industrialiserade och modulära komponenter som
enkelt kan anslutas för att tillgodose många olika kunders kraftförsörjningsbehov. Marine
System 200 kan tack vare sin modularitet erbjuda effekter på upp till flera megawatt.
Systemet har fått fullständigt installationsgodkännande (DOD) av Lloyds Register för
ett större projekt.
Särskilt utformade för marina tillämpningar
Marine System 200
Olika teknologiska lösningar hos kunderna
Vi arbetar med ett flertal kunder inom sjöfartsindustrin, exempelvis
amerikanska Maritime Partners. Bolagets flotta består av över 1 800
fartyg och bogserbåtar som transporterar varor som är centrala för den
amerikanska ekonomin, däribland jordbruksprodukter, kemikalier och
ballast. På grund av bogserbåtarnas storlek, utrymme och viktbegräns-
ningar samt tillgång till och möjlighet att lagra vätgas, är det utmanande
att minska deras CO
2
-utsläpp. Maritime Partners har lyckats med att
2023 lansera bogserbåten M/V Hydrogen One som redan idag upp-
fyller IMO:s krav på skärpta utsläpp till 2030. Bogserbåten drivs av
bränsleceller med vätgas som framställs genom reformering av meta-
nol ombord och ger kontinuerlig framdrivning av bogserbåten under
längre perioder. Metanol är används inom sjöfarten och 88 av världens
100 största hamnar erbjuder bränslet.
Andra kunder är till exempel amerikanska Amogy som arbetar för
att omvandla ammoniak till vätgas för att säkerställa kontinuerlig kraft-
försörjning till en arbetsbåt under längre perioder.
Marknadsöversikt
Sjöfarten är en viktig del av den globala ekonomin men är också en be-
tydande källa till växthusgasutsläpp. Enligt EU-kommissionens rapport
Reducing emissions from the shipping sector” står sjöfarten globalt
för cirka 2,9 procent av globala utsläpp av växthusgaser och inom EU
för mellan 3–4 procent av utsläppen av växthusgaser.
I juli 2023 antog IMO:s medlemsstater en strategi för minskning av
utsläpp av växthusgaser från fartyg och skärpta mål för att hantera
miljöfarliga utsläpp. Den reviderade strategin inkluderar en gemensam
ambition att nå netto nollutsläpp av växthusgaser från internationell
sjöfart senast 2050. Det innebär enligt IMO att koldioxidutsläppen
från internationell sjöfart måste minska med minst 40 procent till
2030 jämfört med 2008. IMO anger användandet av nya teknologier
och bränslen med noll eller nära noll utsläpp av växthusgaser och vät-
gas som en möjlig källa för utsläppsfri sjöfart.
Andra exempel från den långa listan över initiativ för att minska ut-
släppen från sjöfarten är EU:s beslut att inkludera sjöfart i det europe-
iska systemet för handel med utsläppsrätter. Det här kan ytterligare
driva efterfrågan på utsläppsfria drivlinor för fartyg och andra båtar.
De globala initiativen bidrar till den snabba utvecklingen inom sjö-
farten mot alternativa, utsläppsfria drivsystem. Det är också anled-
ningen till att vi prioriterar att utveckla effektiva vätgaselektriska
lösningar för marinindustrin.
18 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
MARINE
Den norska integratören SEAM och PowerCell har tecknat ett
banbrytande avtal omfattar leveranser av vätgaslösningar till
två fartyg som ska trafikera en av Norges längsta färjelinjer.
Med värdet på 19,2 MEUR är det här världens största vätgas-
projekt hittills i marinindustrin. Den norska regeringen har
ställt som krav att de nya färjorna över Vestfjorden vid Lofoten
ska vara utsläppsfria. Färjorna har en kapacitet på 599 passa-
gerare, 120 personbilar och tolv långtradare. Dessutom ska de
vara drivna av vätgas för att klara de långa och krävande
sträckorna på upp till fyra timmar. PowerCell ska leverera sitt
Marine System 200 som gör det möjligt för färjorna att produ-
cera sammanlagt cirka 13 MW effekt. Färjorna ska drivas av
grön vätgas och beräknas minska CO
2
-utsläppen med cirka
26 500 ton per år enligt operatören. Det motsvarar CO
2
-
utsläppen från cirka 13 000 dieselbilar per år.
”Det här banbrytande vätgasprojektet är ett
viktigt steg mot att säkerställa att den norska
färjeflottan blir utsläppsfri och vi är mycket
glada över att ha PowerCell ombord. Vårt
samarbete med PowerCell är ett strategiskt
viktigt och långsiktigt partnerskap. Vi har stort
förtroende för deras lösningar och ser fram
emot att arbeta med dem i både nuvarande
och framtida projekt.”
Gunvald Mortvedt, VD för SEAM.
Vätgaselektriska lösningar
till norska färjor
19 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Hållbar stationär och
mobil kraftproduktion
Power generation
20 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
PowerCells vätgaselektriska lösningar för
kraftproduktion kan ersätta fossila bränslen
i energiintensiva tillämpningar och som
reservkraft i många fastig heter och andra
applikationer. Våra vätgaselektriska lös-
ningar gör energisystemet klimatvänligt,
hållbart och kan också sänka den totala kost-
naden för kunderna. Under 2023 tecknades
en viktig order med Vantastec-koncernen
för kraftproduktion i lätta kommersiella
fordon.
I segmentet för kraftproduktion har vi har sett en ökad aktivitet på
marknaden. Många företag och myndigheter har insett att de behöver
ett säkert och pålitligt kraftproduktionssystem som också är hållbart.
Till exempel data-, telekom- och fastighetsbolag är intresserade av till-
förlitliga reservkraftsystem utan utsläpp. Den ökade efterfrågan för
fossilfria byggarbetsplatser har också resulterat i ett intresse för våra
mobila kraftproduktionssystem. Andra tillämpningar är till exempel
tillfälliga events som utställningar, konserter och filmproduktioner där
våra produkter kan hjälpa till och förse eventet med hållbart produce-
rad elektricitet.
Vår produktportfölj omfattar lösningar för bränslecellsbaserad
kraftproduktion med effekter från 5 kW upp till flera megawatt. I kom-
bination med lokal produktion och lagring av vätgas erbjuder vi kost-
nadseffektiv kraftproduktion oberoende av elnätet. Baserat på dessa
konkurrensfaktorer ser vi ett stort antal tillämpningsområden för
vår vätgaselektriska produktportfölj inom stationär och mobil kraft-
produktion.
PowerCell har ett pågående samarbete med Hitachi Energy och
under 2023 arbetade vi med att skapa ett färdigt ”plug and play”
erbjudande utformat i en containerlösning för integration av bränsle-
cellssystem för mer hållbara verksamheter, se sid 23.
Viktigt avtal med Vantastec-koncernen
Under året tecknade PowerCell ett femårigt ramavtal för serieleve-
ranser av bränslecellssystem med ColGar Energy i Storbritannien,
ett dotterbolag inom Vantastec-koncernen. Företaget är lokaliserat
i Storbritannien och bygger om lätta kommersiella fordon för att
exempelvis kunna transportera varm och kall mat. Avtalet innebär
att PowerCell går in på ett nytt marknadssegment då våra vätgas-
elektriska lösningar passar bra för fordon som behöver hjälpkraft för
att driva till exempel kyl- eller värmesystem.
21 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
fristående eller i kombination med en anslutning till elnätet. Den här
typen av installationer är attraktiv för kunder som behöver energi på
platser där det saknas elförsörjning eller som vill minska sitt beroende
av det befintliga elnätet. Det är också en attraktiv lösning för kunder
som, utifrån sina egna energibehov, inte kan räkna hem en investering
i en utbyggnad av elnätet.
Vätgaselektriska lösningar kan även används inom till exempel indu-
strin för att garantera att kunden har all den energi de behöver vid ett
högt effektuttag, oavsett hur belastningen på elnätet för tillfället ser ut.
I detta fall kan bränslecellssystemet jobba antingen helt självständigt
eller i kombination med andra energikällor som batterier eller elnätet.
Det kan också användas för att minska energikostnaderna under
perioder med hög efterfrågan. Det kan till exempel handla om att en
fastighetsägare eller en fabrik som kan skapa en egen kraftförsörjning
för att bli mer motståndskraftig, sänka elräkningarna och minska
miljöpåverkan.
Lägre total ägandekostnad
Då produktionen av grön vätgas ökar och prisutvecklingen väntas gå
ner i kombination med ökade kostnader för CO
2
-utsläpp visar simule-
ringar av ägandekostnader för många kunder inom kraftproduktion att
användandet av vätgaselektriska lösningar över en tioårsperiod kan
nka den totala kostnaden. För våra kunder är det också viktigt att de
kan få en oberoende, lättanvänd och utsläppsfri energilösning. Ofta
kan även en vätgaselektrisk lösning minska bullret vid energiproduk-
tion jämfört med en lösning driven av fossila bränslen.
Attraktiva produktlösningar för kraftproduktion
Vi erbjuder attraktiva lösningar för bränslecellsbaserad kraftproduk-
tion i flera olika konfigurationer upp till flera megawatt. Det är kost-
nadseffektiva, hållbara och oberoende kraftlösningar som passar för
en rad olika tillämpningar.
Tillsammans med Bosch utvecklar vi andra kundapplikationer med
vår S3-bränslecell. Som en del av samarbetet har vi till exempel påbör-
jat utvecklingen av ett nerskalat bränslecellssystem för kylaggregat.
Marknadsöversikt
Antalet tillämpningsområden för bränslecellsbaserad kraftproduktion
ökar, från mobil och stationär kraftproduktion men även i andra
tillämpningar som till exempel kraftproduktion i lastbilar.
Mobil kraftproduktion och reservkraft utanför elnätet är använd-
ningsområden som blivit allt viktigare, inte minst till följd av den
ökande digitaliseringen där strömavbrott kan bli kostsamma. Traditio-
nellt har reservkraft tillhandahållits med hjälp av dieseldrivna kraft-
aggregat som avger utsläpp av växthusgaser som CO
2
. Tillämpningar
kan till exempel vara inom byggarbetsplatser och andra tillfälliga in-
stallationer som under en period kräver mycket energi. Bränslecells-
drivna reservkraftsystem ger elektricitet vid behov, vilket innebär att
kunden tack vare en vätgaselektrisk lösning har den reservenergi den
behöver men med noll utsläpp.
I stationära krafttillämpningar kan bränslecellssystemet förse
energi krävande utrustning med kraft, som ett datacenter, antingen
Power Generation System 5
Power Generation System 5 är utformat för att gene-
rera elektricitet på ett enkelt, tyst och pålitligt sätt.
Systemet kan användas som kraftgenerator för bygg-
nader och hushåll samt för reservkraft. Systemet är
designat för enkel installation i ett 19-tums standard-
ställ och inkluderar ett automatiskt kontrollsystem
som kan övervaka batterier och hålla dem laddade
med en angiven spänning eller säkerställa att de
levererar önskad effekt.
Power Generation System 200
Power Generation System 200 är ett kraftfullt och
kompakt bränslecellssystem med en nettoeffekt på
200 kW. Det är utformat för stationära applikationer
och kan parallellkopplas för megawattlösningar.
Power Generation System 200 erbjuder hög system-
effektivitet och levererar tyst och utsläppsfri el i käns-
liga miljöer.
Attraktiv produktportfölj av vätgaselektriska lösningar för stationära energiintensiva tillämpningar med effekter
från 5 kW upp till flera megawatt.
Våra produkter inom Power Generation
Power Generation System 5
Power Generation System 200
22 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
POWER GENERATION
PowerCell har ett pågående samarbete
med Hitachi Energy och under 2023 har vi
arbetat för att skapa ett färdigt ”plug and
play”-erbjudande utformat i en container-
lösning för integration av bränslecells system
för mer hållbara verksamheter. Till sammans
ska vi utforma, utveckla och validera ett
bränslecellskraftsystem. Detta samarbete
kommer att kunna hjälpa kunder att bli
utsläppsfria i viktiga marknadssegment
som industri, byggarbetsplatser och till
exempel laddning av eldrivna fordon utan-
för elnätet med kraft från vätgas.
Utmaningen att nå nettonollutsläpp är större än ett före-
tag, ett team och en individ. Det här är ett fantastiskt
exempel på vikten av samarbete och mångfald av kunskap
för att möta den stora innovation som behövs för den
pågående energiomställningen. Vi tackar PowerCell för ett
inspirerande och stort bidrag till detta projekt och ser fram
emot ett givande samarbete framåt.
Tobias Hansson, VD på Hitachi Energy i Sverige
Utsppsfri kraft generering
med Hitachi Energy
23 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Vätgaselektriska
produkter för
utsläppsfria tunga
bruksfordon
Off-road
24 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
För att nå målen om netto nollutsläpp som
många företag har satt upp finns en stor
potential i att konvertera tunga bruksfordon
till vätgaselektriska lösningar. För dessa
fordon möjliggör vätgaselektriska drivlinor
elektrifiering med minimal påverkan på
kundens operativa processer. Körtid, räck-
vidd, lastkapacitet, tillgänglighet och tank-
ningstid är i allt väsentligt desamma som
hos dieseldrivna fordon.
Bruksfordon omfattar en lång rad olika kommersiella fordon som an-
läggningsmaskiner, till exempel grävmaskiner, lastare, dumprar, hjul-
lastare samt jordbruks- och gruvmaskiner, terminalfordon och gaffel-
truckar. Gemensamt för dessa fordon är att de förbrukar stora
mängder energi och används inom väl avgränsade områden där de
tillför stort värde. Idag drivs off-road-fordon nästan uteslutande med
diesel och utsläppen av växthusgaser är stora.
Vätgas har en hög energidensitet som gör vätgaselektriska lösningar
mycket lämpliga för att driva fordon med tung belastning och långa
drifttider där en hög energikälla behövs. Eftersom de används inom av-
gränsade områden kan den stödjande infrastrukturen – som distribu-
tion och lagring av vätgas, support och underhåll – hållas på en låg nivå.
Vätgaselektriska drivlinor har minimal påverkan på kundernas ope-
rativa processer, det vill säga den kommersiella användningen och
produkternas värdeskapande. En grävmaskin driven med bränsleceller
och grön vätgas får liknande prestanda, drifttid och tankningstider som
en grävmaskin med dieselmotor, men utan utsläpp.
Volvo Construction Equipment har åtagit sig att nå netto nollutsläpp
i sin värdekedja till 2040. Ett led i att nå detta mål är utvecklingen av
den vätgaselektriska dumpern HX04. Den drivs med grön vätgas och
med vattenånga som enda utsläpp. Dumpers används oftast i områden
som saknar infrastruktur för el, till exempel vid vägbyggen och gruvor.
Det ger bränsleceller stora fördelar då de har en betydligt längre drifts-
tid än till exempel batterier. En batteridriven dumper skulle kräva stora
och tunga batterier för att kunna ge den kraft som behövs. En dumper
med bränsleceller är lättare vilket gör att fordonet i stället kan ta mer
last. Andra exempel bland off-road-fordonen är jordbruksmaskiner
som skogs- och skördemaskiner. Med bränsleceller skulle den lägre
vikten jämfört med batteridrift ha positiv betydelse och minska på -
verkan på natur och mark.
25 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Heavy Duty System 100
Heavy Duty System 100 är ett mycket kraftfullt
bränslecellssystem med elektrisk effekt på upp till
100 kW och erbjuder såväl flexibel som driftsäker
användning. Systemet har testats och utvecklats
enligt standarderna för tunga applikationer.
Heavy Duty System 100 är speciellt designat för
För att möta det växande intresset erbjuder PowerCell en komplett vätgaselektrisk produkt-
portfölj för off-road-industrin, från 60 kW upp till megawattinstallationer. Produktportföljen
bygger på vår beprövade bränslecellsteknik som med sin höga effekttäthet och kompakta
storlek gör våra lösningar särskilt väl lämpade för de tyngre fordonen.
Ett komplett erbjudande för bruksfordon
att möjliggöra en kompakt integration tillsam-
mans med hög effekt. Systemet har en robust
konstruktion som medger snabb, dynamisk och
stabil belastning. Bränslecellsstacken med sina
bipolära plattor i stål säkerställer varaktig och
tillförlitlig användning under en lång rad för-
hållanden. Flera system kan parallellkopplas
för att uppnå högre effekt.
Marknadsöversikt
Enligt IEA 2020 är det av avgörande betydelse att transportsektorn
nker sina CO
2
-utsläpp eftersom den svarar för en stor del av de
globala utsläppen från bränsleförbrukning. Den största delen av ut-
släppen kommer från biltrafik men off-road-fordon måste också bidra
till sänkningen.
Idag drivs off-road-fordon nästan uteslutande med diesel vilket ger
stora utsläpp av växthusgaser. Energimyndigheten i Sverige uppger att
arbetsmaskiner som traktorer, grävmaskiner, dumpers och truckar står
för ungefär sex procent av Sveriges klimatpåverkan och deras utsläpp
har ökat under de senaste årtiondena.
En växande marknad för bränslecellssystem är järnvägstrafiken efter-
som bränslecellernas höga energi passar väl för lok. I Nordamerika
drivs en stor del av järnvägstrafiken med diesel. I Europa är majoriteten
av järnvägstrafiken eldriven, men fortfarande drivs ungefär 20 procent
av trafiken av diesellok. Enligt Hydrogen Council lämpar sig bränsle-
cellståg bäst ekonomiskt sett för långa sträckor där det krävs högt ut-
nyttjande. Redan idag finns flera bränslecellståg i drift i världen och
marknadspotentialen är betydande eftersom de kan användas för såväl
passagerar- och frakttrafik och som arbetslok på bangårdar.
Vi ser stora möjligheter för våra vätgaselektriska lösningar inom
flera olika segment av off-road marknaden där PowerCells produkter
och lösningar skulle kraftigt kunna minska skadliga utsläpp av växt-
husgaser.
Heavy Duty System 100
26 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
OFF-ROAD
Lantbruk står för en betydande del av de globala växthusutsläppen och
idag drivs lantbruksmaskiner till övervägande del av fossila bränslen som
diesel. Därför så finns det en stor potential att minska utsläppen från jord-
bruket genom att hitta hållbara drivsystem. I Tyskland så undersöker det
prisvinnande forskningsprojektet H2Agar möjligheterna att bygga ut en
vätgasinfrastruktur för jordbruket. Grön vätgas skapas med hjälp av förny-
bar energi från en närliggande vindkraftspark. Inom projektet så har före-
taget Fendt (AGCO) utvecklat en prototyp av en vätgasdriven traktor, kall-
lad HELIOS, med bränsleceller från PowerCell Group med 100 kW effekt.
Fendt levererade de två första prototyperna av den vätgasdrivna traktorn
till gårdar i Haren, Niedersachsen, i februari 2024 där dessa kommer att
användas. Information från dessa tester kommer att ligga till grund för
ytterligare forskning för att minska koldioxidutsläppen från jordbruks-
fordon.
Traktorn har även visats upp på German Hydrogen Summit och Agri-
technica 2023-mässan i Hannover, Tyskland, som är den största jord-
bruksmässan i världen och ett stort evenemang för att presentera ban-
brytande alternativa framdrivningssystem för jordbruksmaskiner.
”Bränslecellsteknologin har många
fördelar inom lantbruket, eftersom dess
höga effektivitet och relativt låga vikt
lämpar sig väl för framtida lantbruksma-
skiner. Jag är mycket nöjd med samar-
betet med PowerCell i utvecklingen av
denna banbrytande traktor. Fendt vill
erbjuda maskiner som minskar gårdar-
nas CO
2
-utsläpp och därigenom minska
miljöpåverkan från lantbruksmaskiner
och bidra till ett mer hållbart lantbruk.
Walter Wagner, Vice President & Managing Director
Research and Development Fendt
Bränsleceller för
framtida jordbruk
27 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Partnerskapet
med Bosch ger oss
skalfördelar
On-road
Elektrifieringen av fordon med vätgaselektriska lösningar startade för mer än ett
decennium sedan. Idag finns det flera fordonstillverkare i världen som erbjuder
vätgaselektriska personbilar, bussar och lastbilar. Det här marknadssegmentet
når vi genom vår licenspartner Robert Bosch GmbH. Bosch licensierar vår bränsle-
cellsstack S3 och säljer den till fordonsindustrin. Sedan 2023 är Bosch också vår
kontraktstillverkare av bränslecellsstackar.
Bränslecellsbaserade lösningar för fordon erbjuder tankningstider, kör-
barhet, räckvidd och lastkapacitet som inte skiljer sig nämnvärt från
fossildrivna fordon. Med sin höga effekttäthet och kompakta format
lämpar sig PowerCells bränslecellsstackar väl för fordon och i synner-
het för tunga fordon som lastbilar och bussar där hög energi krävs.
PowerCell har tagit det strategiska beslutet att adressera fordons-
marknaden i samarbete med Robert Bosch GmbH som är en av
världens ledande leverantörer till fordonsindustrin. Bosch har i över
ett sekel byggt upp sin tekniska kapacitet och marknadsnärvaro inom
fordonsmarknaden. Sedan 2019 licensierar och tillverkar Bosch vår
bränslecellsstack S3 för fordonsindustrin. I takt med att efterfrågan på
vätgas elektriska lösningar för fordon ökar växer våra royaltyintäkter.
Under året tecknade vi ett strategiskt viktigt avtal med Bosch om
kontraktstillverkning av bränslecellsstacken S3 åt PowerCell. På så sätt
28 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
P Stack (S3)
P Stack är en kraftfull bränslecellsstack med
effekt upp till 125 kW och licensieras till Bosch.
Tekniken har genomgått omfattande tester och
validering med stora tillverkare, välkända forsk-
ningsinstitut och ledande fordonsleverantörer.
Dessutom är den konstruerad för högvolyms-
produktion till låg tillverkningskostnad.
V Stack (S2)
V Stack är en robust bränslecellsstack med effekt
upp till 35 kW. V Stack har robusta metalliska bi-
polära plattor som är gjorda för att klara tuffa
förhållanden inom alla typer av användnings-
områden. V Stack är en beprövad produkt som
har varit i produktion i flera år.
PowerCell har utvecklat bränslecellsstacken
PowerCell S3 som licenseras till Bosch och är indu-
striellt och kommersiellt klar för serieproduktion.
En stark produktlösning
för fordonsindustrin
ökar vi vår produktionskapacitet betydligt och kan möta den växande
efterfrågan på de marknader som vi själva vänder oss direkt till som
flyg, sjöfart, kraftgenerering och bruksfordon. Vi kan nu fokusera på
sammansättning och leverans av bränslecellssystem till våra kunder
samt fortsatt innovation och utveckling av nästa generation bränsle-
cellsstackar. Kontraktstillverkningen har också en positiv inverkan på
vårt rörelsekapital och minskar behovet av kapitalinvesteringar. Dess-
utom skapar det skalfördelar eftersom högre volymer ger lägre kost-
nader per producerad enhet.
I slutet av 2023 fick vi de första leveranserna från Bosch europeiska
enhet. Bosch har tillverkningsenheter i andra världsdelar och vi för-
väntar oss att på sikt kunna dra fördel av deras globala kapacitet för
volymproduktion.
Bosch är sedan 2019, genom ett dotterbolag, PowerCells enskilt
största aktieägare med ett ägande om cirka 11 procent.
Fordonsindustrin tidiga användare
Fordonsindustrin var en av de första branscherna att utforska vätgas-
elektriska lösningar. Tillverkare har erbjudit elektriska drivlinor med
batterier i mer än ett decennium och kunderna inom den här branschen
är vana vid elektriska lösningar. Förutom att vara en utsläppsfri lösning
finns det andra fördelar med bränslecellsteknik, till exempel kan ljud-
nivån vara lägre jämfört med en dieselbuss, vilket bidrar till bättre
komfort. Efter flera år av testning erbjuder vissa tillverkare nu vätgas-
elektriska bilar, bussar och lastbilar och fler fordon är på väg. Asiatiska
personbilstillverkare var först med att lansera vätgasdrivna personbilar
för privatmarknaden. Vi ser nu att även europeiska tillverkare lanserar
sina egna bränslecellsbilar.
Växande antal tankstationer
Tillgången till tankstationer för vätgasdrivna fordon har varit en flask-
hals för marknaden. Antalet stationer ökar nu snabbt, men från låga
volymer. Enligt International Energy Agency (IEA) rapport Global
Hydrogen Review 2023 fanns det 2022 totalt 1 070 tankstationer i
världen för vätgas varav 650 i Asien, knappt 300 i Europa och drygt
100 i USA. EU:s förordning om infrastruktur för alternativa bränslen har
som mål att tankstationer för vätgas ska etableras var 200:e kilometer
längs viktiga vägar och i städer till 2030, framför allt för att kunna serva
den växande flottan av tunga lastbilar. I USA har bland annat företaget
Nikola fått statsbidrag för att etablera vätgastankstationer för lastbilar
enligt rapporten från IEA.
sta generation bränsleceller på väg
Parallellt med samarbetet med Bosch pågår också PowerCells utveck-
ling av nästa generations teknik för bränslecellsstackar för fordons-
industrin. Utvecklingsarbetet sker inom ramen för det tyska industri-
projektet Autostack Industrie (ASI), ett delvis statligt finansierat tyskt
projekt på totalt 60 MEUR, där flera stora biltillverkare ingår, däribland
Audi, BMW, Daimler, Ford och Volkswagen. Målet med projektet är
att ta fram en bränslecellsstack för den tyska fordonsindustrin som
kan serietillverkas. Vi är sedan 2017 partner i ASI och ansvarar för
design och utveckling av själva stacken samt för att utveckla till-
hörande produktionsmetodik.
29 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Starkt tjänsteerbjudande
för att stödja våra kunders
omsllning
Vi erbjuder ett brett tjänsteutbud för att stödja våra kunder i en smidig och
effektiv omställning till vätgaselektriska lösningar. Vår framgång beror på vår
förmåga att skapa värde för kunderna genom att bland annat säkerställa snabb
och säker implementering av vätgaselektriska lösningar i deras applikationer.
Vi delar upp vårt serviceerbjudande i fem delar som kunderna köper
tillsammans eller var för sig. Vi arbetar alltid nära kunden med fokus på
högsta kvalitet.
Konsulttjänster
Genom våra konsulttjänster hjälper vi kunderna att fastställa lämplig
produkt eller lösning för deras behov. För att kunden ska få en mer
komplett lösning och inte behöva stå för en stor del av verifieringen
själv erbjuder vi även support av lämplig kringutrustning samt bistår
med implementeringen av den tillsammans med standardprodukterna.
Tack vare våra erfarna medarbetare och vår avancerade test- och ut-
vecklingsutrustning kan vi erbjuda rådgivning och utökad provning av
den produkt som valts för att därigenom ta fram mer exakt data utifrån
specifika behov. Inom större projekt som till exempel för ZeroAvia
inom flygsegmentet arbetar vi tillsammans med kunden för att ta fram
den bästa vätgaselektriska lösningen för deras drivlina.
Support
För att integrationen av PowerCells produkter ska gå så snabbt och
smidigt som möjligt erbjuder vi kundsupport före och efter leverans.
För att göra driftsättningen av våra produkter snabb och säker erbjuder
vi hjälp med installation och driftsättning både online och på plats.
Modifiering
Vissa kunder kan använda våra industrialiserade standardprodukter
som de är. I många fall krävs emellertid viss modifiering av gränssnitt
när det gäller maskinvara och styrning och viss ompackning eller ut-
byte av enskilda komponenter för att produkten ska passa in i tillgäng-
ligt utrymme i kundens applikation. Ett exempel är Vantastec där vi till-
sammans med kunden modifierade våra vätgaselektriska lösningar för
att passa i deras lätta lastbilar.
Industrialiserad kundanpassning av produkter
Om vi efter en genomförandeanalys upptäcker att mindre modifie-
ringar inte är tillräckliga för att möta kundens behov kan vi erbjuda att
tillsammans med kunden utveckla en ny produkt som möter kundens
specifika krav. Den nya produkten bygger på någon av våra industriali-
serade stackplattformar och vår långa erfarenhet av systemutveckling.
Nyckelfärdiga lösningar
För att underlätta kundens implementering av vätgaselektriska lös-
ningar erbjuder PowerCell också kompletta, nyckelfärdiga lösningar
som till exempel ett komplett vätgastanksystem tillsammans med våra
bränslecellssystem eller en komplett systemlösning för en fastighet.
Det kan även gälla en mobil kraftproduktion i en container där vi kan
erbjuda kunden en komplett energilösning för sina behov.
30 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
TRANSITION SERVICES
Bränsle in
Överflödigt
bränsle ut
Ström
Luft in
Ånga ut
Anod
Elektrolyt
Katod
Vätgas
Luft
Anod
Elektrolysmatris
Katod
Elektricitet
och vatten
Bränslecellsteknologi
PowerCell utvecklar och säljer bränslecellsstackar och bränslecellssystem av
typen Proton Exchange Membrane. Bränslecellen omvandlar kemisk energi till
elektrisk energi för att till exempel driva en elmotor i ett flygplan. Den har ett
bredare tillämpningsområde än någon annan tillgänglig kraftkälla och kan till-
verkas för små enheter som producerar endast några watt, ända upp till stora
kraftverk som producerar många megawatt.
PowerCell är ett av de ledande företagen som utvecklar och säljer
bränslecellsstackar och bränslecellssystem av typen Proton Exchange
Membrane (PEM). En PEM-bränslecell omvandlar kemisk energi från
vätgas och syre till el för att driva en elmotor med inga andra utsläpp
än värme och vatten. PEM-bränsleceller har en kort uppstarts- och
responstid, en hög effekttäthet och är betydligt mindre och lättare än
andra bränslecellstyper. Bränsleceller kan användas i en mängd appli-
kationer och säljs till kunder över hela världen.
En bränslecell genererar elektrisk energi via en elektrokemisk reak-
tion. Processen liknar den i ett batteri med skillnaden att ett batteri lad-
dar ur sina elektroder när det producerar elektricitet och därför måste
kasseras eller laddas om. Bränsleceller däremot producerar elektrisk
energi så länge bränsle tillförs i form av vätgas och syre.
Högre effektivitet
Jämfört med en förbränningsmotor, som också drivs av en reaktion
mellan ett bränsle och syre, uppnås högre verkningsgrad. Förbrän-
ningsmotorns termomekaniska process gör att en stor del energi alltid
kommer att utgå i form av värme, medan bränslecellens reaktion sker
vid en väsentligt lägre temperatur. Till skillnad från förbrännings-
motorn är vatten och värme de enda utsläpp som en bränslecell
genererar.
Bränslecellens nyckelkomponenter utgörs av anod, katod och
elektrolyt. Elektrolyten avgör till stor del bränslecellens egenskaper.
Cirka 80 procent av alla bränsleceller som levereras är av typen PEM,
vilka använder jonledande polymermembran som elektrolyt. PEM
arbetar vid relativt låga temperaturer (<10C) och har därför värde-
fullt kort uppstarts- och responstid. De har den högsta effekttätheten
av alla bränslecellstyper och är därmed betydligt mindre och lättare än
andra varianter.
Robust design utan rörliga delar
En bränslecellsstack skapas genom att sätta ihop flera bränsleceller.
Stackens spänning och effekt kan varieras genom att öka eller minska
antalet celler i stacken.
Den kemiska reaktionen
Vid drift tillförs anoden bränsle i form av vätgas, medan katoden konti-
nuerligt tillförs syre. Vid anoden oxideras vätgasmolekylerna och om-
vandlas till vätejoner och elektroner. Elektronerna vandrar genom en
extern strömledare som kopplar ihop anod och katod och producerar
på så vis el. Vätejonerna transporteras samtidigt via elektrolyten till
katoden, där de sedan förenas med syremolekyler och bildar vatten
samt värme. Resultatet blir således el, vatten och den värme som upp-
står vid reaktionen. I och med att bränslecellerna är vätskekylda, kan
värmen tas till vara via kylvattnet och användas för att exempelvis
värma upp byggnader eller fordon.
Bränsle in
Överflödigt
bränsle ut
Ström
Luft in
Ånga ut
Anod
Elektrolyt
Katod
Vätgas
Luft
Anod
Elektrolysmatris
Katod
Elektricitet
och vatten
Bränslecellen
31 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
BRÄNSLECELLSTEKNOLOGI
Hållbarhetsrapport
32 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Vi bidrar till att accelerera omställningen
mot fossilfria energisystem
Hållbarhet och omställningen till fossilfria energisystem är grunden
till varför vi finns som företag. Våra lösningar är viktiga bidrag till en
utsläppsfri och mindre fossilberoende värld.
Klimatforskningen visar tydligt på bdskan i att fasa ut fossila bnslen.
Samtidigt ser vi ett ökande gap mellan världens koldioxidutsläpp och
de utsläppsbanor klimatvetenskapen menar är nödvändiga för att
säkerställa långsiktigt hållbara levnadsvillkor på vår planet. Vi på
PowerCell är fokuserade på att minska gapet genom att möjliggöra att
branscher som traditionellt betraktas som svårast att ställa om – så
kallade ”hard to abate sectors” som flyg, sjöfart, lastbilar och arbets-
maskiner – kan skifta till verkligt utsläppsfria teknologier.
Samtidigt är hållbarhet mycket mer än att bidra till en utsläppsfri
värld. Det handlar också om miljöansvar, säkra och rättvisa arbets-
platser, respekt för mänskliga rättigheter i hela värdekedjan och att
göra afrer med hög etik. I takt med att vår verksamhet växer ökar
också vår påverkan på människor, samhälle och miljö. Därr är håll-
barhet en integrerad del av vår strategi och verksamhet. Genom vårt
hållbarhetsarbete lägger vi grunden för ett större och långsiktigt fram-
gångsrikt PowerCell som väsentligt bidrar till att dagens behov kan
uppfyllas utan att kompromissa med framtida generationers behov.
Undertecknare av FN Global Compact
Under 2023 har vi tagit flera viktiga steg i utrandet av vår hållbar-
hetsstrategi. Vi har för första gången mätt vårt kompletta klimat-
avtryck för scope 1, 2 och 3. 2023 års klimatmätning kommer ligga till
grund för kortsiktiga och långsiktiga klimatmål som vi ämnar formulera
i linje med klimatvetenskapen. För att stärka vårt arbete med ansvars-
fulla inköp har vi tagit fram en uppförandekod för leverantörer och
arbetssätt för att mer utrligt bema och följa upp befintliga och
nya leverantörer baserat på hållbarhetsfaktorer. Under året utökade vi
ledningsgruppen genom att tillsätta en ny roll med ansvar för hållbarhet
och analys. För 2023 rapporterar vi också för första gången i enlighet
med Global Reporting Initiative (GRI).
Prioriterade hållbarhetsområden
Våra fyra prioriterade hållbarhetsområden är:
– Minskning av utsläppen från PowerCells verksamhet
– Robusta och tillförlitliga produkter
– Säkra och stimulerande arbetsplatser
– Ansvarsfulla inköp
Välkommen att läsa mer om vår resa mot ett ännu mer hållbart
PowerCell.
33 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Minskning av utsläppen
från PowerCells verksamhet
Vår affärsidé bygger på att bidra till ett utsläppsfritt samhälle och
bekämpa klimatförändringen. Som en viktig möjliggörare för ett
utsläpps fritt samhälle strävar vi också efter att minska våra egna utsläpp.
Våra bidrag till FN:s globala mål
7.2 Öka andelen förnybar energi i världen
7.3 Fördubbla ökningen av energieffektiviteten
12.5 Minska mängden avfall markant
12.6 Uppmuntra företag att tillämpa hållbara metoder
och hållbarhetsredovisning
Rapportering med hänvisning till GRI-standard:
301 Material 2016
302 Energi 2016
303 Vatten och utsläpp 2018
305 Utsläpp 2016
Som en ledande akr inom den vätgaselektriska industrin är våra lös-
ningar av avgörande betydelse för transformationen av samhällets en-
ergiförsörjning och möjligheten att nå målen i Parisavtalet. Vätgasens
roll i klimatomställningen belystes bland annat i utfallet från COP28 där
världens länder enades om att verka för ”överngen bort från fossila
bränslen, där en accelerering av produktionen av klimatsmart vätgas
lyftes fram som en viktig möjliggörare. PowerCells lösningar är därför
av central betydelse för att våra kunder och i slundan länder ska
kunna nå sina klimatmål.
I takt med att PowerCell växer kommer våra växthusgasutsläpp på
kort sikt troligen att öka i absoluta termer eftersom vår tillväxttakt
kommer att vara högre än den takt i vilken utsläppen i vår värdekedja
minskar. Vi ser ändå att klimatnyttan av vår tillväxt är positiv baserat på
bland annat Hydrogen Councils och våra egna livscykelanalyser. Ana-
lyserna visar att förbränningsmotorer som ersätts med bränsleceller
drivna på klimatsmart vätgas kan minska koldioxidutsläppen över livs-
cykeln med 60–90 procent beroende på applikation och tillverknings-
sätt av vätgasen. Hydrogen council har även beräknat att vätgas pro-
ducerad från naturgas utan koldioxidinfångning kan minska
livscykelutsläppen (”well-to-wheel”) med cirka 40 procent jämfört
med diesel- och bensindrivna drivlinor. PowerCells uppfattning är där-
för att så kallad grå vätgas är ett steg mot lägre utsläpp under tiden
som tillgången på vätgas producerad med noll eller låga utsläpp ökar.
För att minska intensiteten i våra egna utsläpp arbetar vi kontinuerligt
med att effektivisera vår energiförbrukning. Den el som vi använder
måste vara miljömärkt och sedan flera år tillbaka kommer 100 procent
av vår el från förnybara källor. Vi arbetar kontinuerligt för att öka andelen
elbilar bland våra företagsbilar. Under 2023 har vi också fokuserat på
att öka effektiviteten och fdet i våra tillverknings- och testprocesser
för att snabbare och mer resurseffektivt få ut kvalitetskrade pro-
dukter till marknaden. När det är möjligt återförs överskottsenergin
från våra testlaboratorier till elnätet. Per omsättning och FTE har energi-
förbrukningen minskat fn föreende år, vilket vi ser som ett positivt
tecken på vår operativa hävsng samt att våra effektiviserings åtrder
ger resultat.
Omsorg om miljön
Vi tillämpar försiktighetsprincipen, följer alltid lagar och förordningar
inom miljöområdet och strävar efter att kontinuerligt förbättra vår
resursanvändning. Vi har tillstånd för att hantera brandfarliga ämnen
och använder inga kemikalier som kräver tillstånd för hantering.
All vattenförbrukning kommer från den lokala leverantören i Göte-
borgsregionen och vattnet kommer inte från områden med vattenbrist
(enligt WRI Water Risk Atlas). Vattenanvändningen kommer från
kontorsbruk samt kylning vid testning av bränslecellsstackar och sys-
tem. Allt vatten går oförorenat i retur till kommunen. En del vatten går
ut genom det kommunala avloppssystemet och vatten som vi använder
för att kyla våra bränslecellsstackar och system under testning åter-
används i fastigheternas värmesystem och återförs sedan till fjärr-
värmesystemet. Det går åt 15–20 liter vatten per system för kylning.
Vår totala vattenförbrukning under 2023 var 1 844 m
3
(1 655 m
3
).
För att minska vår miljöpåverkan prioriterar vi att öka mängden åter-
vunnet avfallsmaterial. Från 2022 till 2023 ökade återvinningsgraden
något, samtidigt som starkt ökade produktionsvolymer under året
ledde till att avfallsmängden nära dubblerades fn 2022 till 2023.
Sedan starten 2008 har PowerCell aldrig fått några böter eller gjort
några förluster i samband med brott mot miljölagar eller förordningar.
PowerCell har ingen verksamhet i eller nära omden med skyddade
eller känsliga biotoper.
Köldmedier som används i PowerCells verksamhet har ett ODP-
värde (Ozone Depleting Potential) på 0 enligt Naturrdsverkets köld-
medieförteckning. 2023 användes inga ozonnedbrytande kemikalier
i vår verksamhet. PowerCell har såvitt vi vet inga betydande luft-
utsläpp av kväveoxider (NOx), svaveloxider (SOx), långlivade orga-
niska föro reningar, flyktiga organiska föreningar (VOC), miljöfarliga
luftföro reningar (HAP) eller luftburna partiklar (PM). Däremot hjälper
PowerCells produkter våra kunder att radikalt minska luftföroreningar
eftersom de enda utsläppen från bnsleceller drivna av vätgas är vatten
och värme, till skillnad från förbränningsmotorer som är en starkt bi-
dragande orsak till både koldioxidutsläpp och luftroreningar.
34 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
HÅLLBARHETSRAPPORT
PowerCells utsläpp enligt GHG-protokollet
Vi strävar efter full insikt och transparens i vår värdekedjas klimat-
utsläpp. Vi har mätt hela vårt scope 1–2-utsläpp och delar av scope 3
sedan 2021. Under 2023 har vi utökat mätningarna av scope 3 till att
omfatta alla signifikanta utsläpp i enlighet med GHG protokollet. Vår
ambition är att använda 2023 års klimatmätning som ett bar för att
sätta vetenskapligt baserade utsläppsmål, vilka också kommer att ingå
i ledningsgruppens incitamentsprogram.
En scope 3 kategori som vi mäter för första gången 2023 är utsläpp
från användning av sålda varor. Koldioxidutsläppen från bränsleceller
drivna på vätgas är noll under användningsfasen, men för maximal
transparens av hela värdekedjans utsläpp har vi valt att också inkludera
utsläpp från produktionen av vätgasen som beräknas användas under
bränslecellernas livslängd. 2023 stod denna post för 86 procent av
vårt totala koldioxidavtryck. Hur vätgasen produceras har avgörande
betydelse för storleksmängden på den utsläppsminskning som kan
uppnås med vätgas, där så kallad blå eller grön vätgas har ett utsläpps-
värde nära noll från produktion till användning, medan så kallad g
vätgas belastas av utsläpp under produktionsfasen. I de fall kunder har
använt reformerad metanol som bränslekälla till våra bränsleceller har
vi beknat de direkta utsläppen vid användning. Scope 3 sr för 99.9
procent av PowerCells totala klimatavtryck.
En grund för att sätta vetenskapligt baserade klimatl
Då vi under 2023 har utökat omfattningen på vår scope 3 beräkning
kan ingen rättvis jämförelse göras med tidigare år sett till hela vårt
koldioxidavtryck. Vi har ökat antalet scope 3 kategorier med samtliga
som bemts relevanta för att få en rättvisande bild av vårt kompletta
klimatavtryck. För beräkningarna av scope 3 kategorierna tjänsteresor
och uppströms och nedströms logistik har vi även lyckats samla in ett
mer komplett dataunderlag vilket enligt bolagets bedömning är den
främsta anledningen till de ökade utsläppen på dessa poster. Ytter-
ligare en anledning till ökade utsläpp från tjänsteresor är ett ökat
resande till kunder och leverantörer jämfört med 2022 som fortfarande
präglades något av dämpat resande på grund av coronaviruset.
Ökningen av CO
2
-utsläpp per FTE och omsättning för scope 1 och 2
jämfört med 2022 härleds primärt till påfyllning av köldmedium i fast-
ighetens kylsystem på grund av ett upptäckt läckage. Scope 1 ”Övriga
utsläpp” omfattar inköpt CO
2
som används i lab- och testverksamhet.
Den konsolideringsmetod som vi använt i klimatberäkningarna
är operativ kontroll och en marknadsbaserad metod för scope 2.
GWP-värdena tillämpas enligt IPCC:s Femte utvärderingsrapport,
2014 (AR5). De utsläpp som ingår i beräkningarna är de växthusgaser
som ingår i Kyotoprotokollet, det vill säga CO
2
, CH
4
, N
2
O, HFC, PFC, SF
6
och NF
3
.
Klimatpåverkan*
Ton CO
2
2023 2022 2021
Scope 1 14,5 2,1 1,4
Fordon 1,7 2,1 1,4
Köldmedium 8,3 0 0
Övriga utsläpp 4,5 N/A N/A
Scope 2 42,5 36,4 35,0
Elektricitet 2,1 1,6 1,6
Fjärrvärme 40,3 34,8 33,4
Scope 3 50 003,8 394,8 156,9
Avfall 0,7 0,3 0,3
Bränsle- och energirelaterade aktiviteter
(som inte inkluderas i scope 1 eller 2) 21,4 28,2 27,5
Tjänsteresor 282,4 83,2 98,0
Uppströms och nedströms logistik 466 283,1 31,1
Köpta varor och tjänster 6 088,7 N/A N/A
Kapitalvaror 238 N/A N/A
Anställdas pendling 8,9 N/A N/A
Användning av sålda varor 42 892 N/A N/A
– Indirekta utsläpp för produktion
och distribution av bränsle 40 098,4 N/A N/A
– Direkta utsläpp vid användning** 2 793,6 N/A N/A
Behandling av sålda produkter vid
slutet av deras livslängd 5,8 N/A N/A
Totala CO
2
-utsläpp 50 060,8 433,3 193,3
*
Då vi under 2023 har utökat omfattningen på vår scope 3 bekning kan ingen rättvis
mförelse göras med tidigare år sett till hela vårt koldioxidavtryck.
** Se Hållbarhetsnot 1 på sidan 100.
Scope 1–3-utsläpp
Ton CO
2
2023 2022 2021
Scope 1 14,5 2,1 1,4
Scope 2 42,5 36,4 35,0
Totalt scope 1–2 57,0 38,5 36,4
Scope 3 50 003,8 394,8 156,9
Totalt scope 1–3 50 060,8 433,3 193,3
Intensitet växthusgasutsläpp
2023 2022 2021
Scope 1–2
Klimatpåverkan per anställd inklusive icke
ansllda medarbetare (ton CO
2
/FTE) 0,34 0,30 0,35
Klimatpåverkan/nettoomsättning
(ton CO
2
/MSEK) 0,18 0,16 0,23
Scope 3
Klimatpåverkan per anställd inklusive icke
ansllda medarbetare (ton CO
2
/FTE) 303,1 3,06 1,49
Klimatpåverkan/nettoomsättning
(ton CO
2
/MSEK) 161,1 1,61 0,98
Totalt scope 1–3
Klimatpåverkan per anställd inklusive icke
ansllda medarbetare (ton CO
2
/FTE) 303,4 3,36 1,84
Klimatpåverkan/nettoomsättning
(ton CO
2
/MSEK) 161,3 1,77 1,21
35 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Materialanvändning för bränslecellsstackar och system
kg 2023
% av
totalen 2022
% av
totalen
Stål och järn 10 250 74 9 440 59
Aluminium 388 3 680 4
Koppar 562 4 400 2
Kompositplaster 597 5 470 3
Blandad elektronik 597 4 2 520 16
Förpackningsmaterial av trä* 1 260 9 2 430 15
Förpackningsmaterial av papper* 139 1 125 1
Totalt 13 867 100 16 065 100
Bekningarna baseras på antalet sålda stackar och system. Material-
mängder per system och stackar har uppskattats av ingenjörsavdelningen.
Förändringen mellan 2022 och 2023 härleds till annan såld produktmix
samt justerade antaganden. Ett arbete pår för att kommande år få mer
exakt data på materialanvändning.
Allt material har köpts från externa leverantörer.
* markerar förnybart material.
Avfall
kg 2023 2022 2021
Blandat 17 475 9 465 6 859
Papper 4 255 2 306 1 915
Trä 3 540
Glas 235
Metaller 3 516 2 544 3 034
Elektronik 310 477 1 176
Plast 661 350
Annat farligt avfall 12 236 270
Totalt 30 004 15 378 13 254
Under 2023 återvanns 12 337 kg (6 247) motsvarande 41,1 procent (40,6)
och 17 627 kg (9 141) motsvarande 58,7 procent (58,8) användes för
energiåtervinning. Samtliga siffror kommer fn anlitad återvinnings-
entreprenörs statistikdatabas.
Sluthantering av avfall
kg 2023 2022 2021
Farligt avfall: 322 1 352 1 965
– Energiåtervinning 12 136 184
– Utan energiåtervinning 0 90 4
– Återanvänt 310 1 126 1 777
Icke-farligt avfall: 29 682 14 026 11 289
– Energiåtervinning 17 615 8 905 6 775
– Utan energiåtervinning 40 0 53
– Återanvänt 12 027 5 121 4 461
Totalt 30 004 15 378 13 254
Vattenförbrukning (vattenuttag minus vattenutsläpp)
2023 2022 2021
Total vattenförbrukning från alla
omden i megaliter 0 0 N/A
Total vattenförbrukning från alla
omden med vattenbrist, megaliter 0 0 N/A
Vattenförbrukning/nettoomsättning
(l/MSEK) 0 0 N/A
Vattenuttag, megaliter 1,84 1,66 N/A
Vattenuttag/nettoomsättning
(l/MSEK) 5 943 6 763 N/A
Energiförbrukning inom organisationen*
kWh 2023 2022 2021
Elektricitet 1 105 533 1 075 053 1 059 315
– varav förnybar 1 105 533 1 075 053 1 059 315
Fjärrvärme 675 720 627 196 606 850
Bensin 1 307 5 666 3 924
Diesel 0 1 263 1 721
Vätgas 455 867 370 000 N/A
Totalt 2 238 426 2 079 178 1 671 811
Energiförbrukning/nettoomsättning 7 214 8 497 10 462
Energiförbrukning per FTE inklusive
icke anställda medarbetare 13 566 16 118 15 922
*Se Hållbarhetsnot 2 på sidan 100.
36 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
HÅLLBARHETSRAPPORT
Bränsleceller sett utifrån ett livscykelperspektiv
En livscykelanalys utfördes under 2022 på PowerCells bränslecells-
system PS 100 för att förstå systemets klimatpåverkan jämfört med ett
dieselaggregat med liknande effekt och livslängd. Studien visade att
bränslecellssystemet har en lägre klimatpåverkan än dieselaggregatet
i alla beräknade fall, utom när europeisk genomsnittlig el används för
vätgasgenerering och komprimering. Detta visar betydelsen av
maktrotrenden att fmja och använda grön vätgas i samhället. Efter-
som priset på grön vätgas förväntas sjunka framöver, samtidigt som
utbudet förväntas öka kommer denna makrotrend att påverka klimat-
påverkan av vår produkt på ett positivt sätt.
I analysen beskrivs också områdena för de största klimatrbättring-
arna för systemet som sådant. Bortsett från den elkälla som används
för att generera vätgasen är de viktigaste områdena för bränslecells-
systemet transport av vätgas till bränslecellen, metallkomponenter
och mängden platina som används i bränslecellsstackarna. En slutsats
är också att tillämpningar där vatten och värme samt syre från bränsle-
cellen också tas tillvara avsevärt kan förbättra bränslecellssystemets
klimatpåverkan sett över en livscykel.
Under 2024 har vi för avsikt att utveckla vårt arbete med livscykel-
analyser för att få djupare förståelse hur klimat- och miljöpåverkan ser
ut i olika applikationsområden och för att kunna ge våra kunder en mer
exakt förståelse av hur mycket koldioxid som kan sparas genom att
fasa ut fossila bränslen mot vätgas.
PowerCell utforskar även hur graden av cirkularitet kan ökas i våra
afrsmodeller. Under 2023 togs startbeslut om ett projekt tillsam-
mans med våra samarbetspartners Bosch och Dana som inleds 2024
för att underka hur våra bränslecellsstackar åldras och utforska möj-
ligheter för cirkulära affärsmodeller som renovering och återvinning av
använda bränslestackar. Projektet undersöker hur använda bränsle-
cellsstackar kan demonteras och inspekteras för eventuella brister som
behöver åtrdas och hur utbyte av defekta komponenter kan göras för
att få till mer resurseffektiva sätt att erbjuda kunder nollutsläppslös-
ningar. Projektet under ker även hur återvinning av platina kan säkras.
Bosch har visat att upp till 95 procent av platinan i bränslecellsstack-
arna kan återvinnas, vilket kan reducera koldioxidutsläppen associe-
rade med platina med upp till 95 procent.
Ökad systemeffektivitet
r det gäller minskning av energibehov för våra produkter har
PowerCells bränslecellsstack en marknadsledande effekttäthet. Effek-
tiviteten hos en bränslecellstack är starkt kopplad till driftsförhållan-
dena. Under 2023 har vi fokuserat på att trimma systemeffektiviteten
för vår P-stackplattform. Vi utvecklar också nästa generationers bränsle-
cellsstackar för bland annat flyg där energieffektivitet och effekttäthet
är en avgörande faktor för en konkurrenskraftig produkt. Inom flyg
arbetar vi bland annat på att öka driftstemperaturen vilket innebär
mindre behov av kylning och ett mer energieffektivt helhetssystem.
Möjligt framtida cirkulärt materialflöde för bränslecellssystem
Använt bränslecellsystem inspekteras
Beroende på skick och kontrakt med kund kan
olika cirkulära flöden bli aktuella.
Kund
Återvinning
av bland annat platinum
Remanufacturing
(återställande till
motsvarande nyskick)
Refurbishment
(enklare reparation)
Återvunnet platinum från uttjänta stackar
kan användas i produktionen av nya.
37 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Robusta och tillförlitliga produkter
Våra produkter baseras på bränslecellsteknik och används i krävande applika-
tioner. Högsta produktsäkerhet och produktkvalitet är förutsättningar för att
skapa ett starkt varumärke och för företagets förmåga att skapa värde.
Våra produkter är viktiga för samhället och för våra kunders möjlighe-
ter att minska sina utsläpp. De bidrar i hög grad till minskade utsläpp i
segment som traditionellt sett ses som svåra att ställa till utsläppsfria
energisystem. Vi vet att det finns många möjliga tillämpningar för
våra lösningar som kommer att ha en stor inverkan på samhällets
energi omställning. PowerCells förmåga att tillhandahålla robusta och
till förlitliga produkter är en viktig möjliggörare för en accelererad
omställning.
Krävande kundsegment
Produktsäkerhet är en av hörnstenarna i PowerCells affär och en förut-
sättning för att vår affärsidé ska bli framgångsrik och fortsätta skapa
värde. Därför är produktkerhet alltid inkluderad i alla interna pro-
cesser kring produkter och lösningar. Idag riktar vi vårt erbjudande till
krävande branscher som flygindustrin, marina sektorn, kraftgenere-
ring, arbetsfordon och vägfordon. Inom dessa branscher finns det
detaljerade certifieringar och riktlinjer för tillverkare och deras leve-
rantörer för att bland annat garantera säkerheten. Vi, liksom våra
partners, leverantörer och kunder, vet att bristande säkerhet kan
allvarligt skada hela branschen. Därför arbetar vi tillsammans för
att upprätthålla grundliga säkerhetsrutiner och uppföljningar.
Vi erbjuder också fasta installationer som kan användas för obero-
ende energiförrjning i till exempel fastigheter eller laddplatser till
elfordon. För att vara framgångsrika inom det här området måste
produkterna vara lätta att använda, kunna användas oberoende av
befintlig infrastruktur för energiförsörjning och naturligtvis vara säkra.
Användarvänlighet och säkerhet är därför självklara delar i hela vår
utvecklingsprocess.
Fokus på säkerhet
Eftersom bränslecells- och vätgasindustrin är ung har vi ett ansvar för
att stödja en säker introduktion av vår teknik. Utbildning i hantering och
användning av vätgas och bränsleceller är därför en viktig uppgift för
PowerCell och en integrerad del av vårt erbjudande. Idag sker mer-
parten av utbildningarna för kunder och integratörer digitalt och på
distans.
Som en del av vårt utvecklingsarbete genomför vi alltid riskbem-
ningar för varje tillämpning, baserat på bästa praxis inom alla bran-
scher. Som ett bevis på våra ansträngningar och vårt engagemang
inom det här området har vi - tillsammans med våra kunder – fått
godkännande för installation och drift i både marin- och luftfarts-
tillämpningar vilka har de strängaste kraven.
Det är en självklarhet för oss att följa lagar och riktlinjer när det gäller
marknadsföring, förpackning, produktinformation etc. PowerCell har
aldrig sedan företaget grundades fått någon anmärkning, böter eller
straff till följd av bristande efterlevnad av hälso- och säkerhetspåverkan
beträffande produkter och tjänster eller information, märkning eller
marknadskommunikation.
Ledningssystem och certifieringar
Ledningssystem är ett sätt att säkerställa kvaliteten på våra processer
och rutiner. I många fall är det också ett krav från våra kunder för att vi
ska kunna samarbeta. Vi följer noga utvecklingen av nya standarder
och ändringen av befintliga standarder som är relevanta för vår
bransch. Vi har under 2023 förbundit oss att uppnå flygstandarden
AS9100 som är ett kvalitetsledningssystem för flygindustrin.
Ledningssystem och certifikat
ISO 9001 Kvalitetsledning
ISO 14001 Miljöledning
Våra bidrag till FN:s globala mål
9.4 Uppgradera all industri och infrastruktur för ökad
hållbarhet
11.6 Minska städers miljöpåverkan
13.3 Öka kunskap och kapacitet för att hantera
klimatförändringar
14.1 Minska föroreningarna i haven
14.a Utöka vetenskaplig kunskap, forskning och
teknik som bidrar till friskare hav
Rapportering med hänvisning till GRI-standard:
416 Kundhälsa och säkerhet 2016
417 Marknadsföring och märkning 2016
38 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
HÅLLBARHETSRAPPORT
Säkra, stimulerande arbetsplatser
För att vara branschledande och överträffa kundernas förväntningar varje
dag krävs skickliga och motiverade medarbetare. Förutsättningen för att
uppnå detta är en kultur som stimulerar till innovation och har bra ledare
samt utmärkta HR-processer.
Våra bidrag till FN:s globala mål
5.5 Säkerställ fullt deltagande för kvinnor i ledarskap
och beslutsfattande
8.8 Skydda arbetstagares rättigheter och främja trygg
och säker arbetsmiljö för alla
Rapportering med hänvisning till GRI-standard:
401 Sysselsättning 2016
403 Hälsa och säkerhet på arbetsplatsen 2018
404 Träning och utbildning 2016
405 Mångfald och lika möjligheter 2016
406 Icke-diskriminering
Vi har en stark kultur som kännetecknas av innovation och grundar sig
på PowerCells uppdrag att använda vår expertis för att påskynda över-
gången till energilösningar med noll utsläpp. När vi gick från att vara ett
utvecklingsföretag till en ledande aktör inom vätgaselektroindustrin
har vår kultur och våra HR-processer varit nyckeln till framgången. Vårt
mål är att bibehålla vår starka innovationskraft samtidigt som vi skapar
effektiva, framtidssäkra processer.
Våra ledare bidrar i hög grad till att vara kulturbärare och säker-
ställer att policyer, arbetssätt och processer genomförs och följs.
Vi förväntar oss av våra ledare att de är förebilder och bidrar till en
positiv och stimulerande arbetsmiljö.
Individuella utvecklingsplaner
En viktig del i att skapa motiverade medarbetare är att stimulera till
kompetensutveckling och vi uppmuntrar alla anställda att sträva efter
spetskompetens inom sitt yrke genom att delta i utbildningsprogram.
Alla våra anställda har rätt till en individuell utrderings- och utveck-
lingsplan med kompetensmål och aktiviteter samt kort- och långsiktiga
utvecklingsaktiviteter. Inför mål- och resultatdialogerna är varje grupp-
ledare ansvarig för att genomföra kompetensbedömning och planering
för gruppen, för att säkerställa att vi utvecklar rätt kompetens för fram-
tiden. Kompetensplanen ger underlag till de individuella utrderings-
och utvecklingsplanerna. För att säkerställa detta måste cheferna vara
upprksamma på utvärderings- och utvecklingsprocessen för varje
individ i organisationen. PowerCell tillämpar en överenskommen struk-
tur med en formell dialog per år, som finjusteras och ses över vid varje
löneöversyn.
Säker arbetsmiljö
I vår anläggning i Göteborg monterar vi våra produkter. För oss är det
av största vikt att aldrig kompromissa med medarbetarnas säkerhet.
Lagar och riktlinjer för hur arbetet ska bedrivas är vårt minimikrav. Vi
följer den svenska arbetsmiljölagen med skyddsombud och alla an-
ställda måste ha relevant säkerhetsutbildning för de arbetsuppgifter
de utr. Incidenter ska alltid rapporteras till närmaste chef, personal-
avdelningen och internt rapporteras via kvalitetsledningssystemet. Ett
ökat fokus på detta område tillsammans med ökad produktion och en
en dubblering av medarbetare i produktion har lett till fler rapporterade
incidenter under året. Under 2023 har vi börjat mäta och regelbundet
följa upp LTA (Lost Time Accident). Åtgärder ska alltid vidtas för att
minimera riskerna och uppföljning och utrdering av de vidtagna
åtgärderna måste ske.
För oss på PowerCell är det viktigt att ha en bra balans mellan arbete
och fritid. I våra medarbetardialoger måste stressrelaterade frågor all-
tid diskuteras och cheferna har ett ansvar för att följa upp och övervaka
varje medarbetares arbetssituation för att förebygga stress. Vi över-
vakar regelbundet sjukfrånvaron för att kunna identifiera och vidta
åtrder om vi ser fler och/eller längre sjukskrivningar. Under 2023
var sjukfrånvaron 2,6 procent (2,0).
Alla anställda erbjuds personlig sjukförkring och vid behov upp-
handlas externa hälso- och sjukvårdstjänster av personalavdelningen.
Alla anställda har rätt till ett årligt friskvårdsbidrag och 30 minuters
motionstid per dag. Ansllda i Sverige har tillgång till en fritidsavdel-
ning med sportutrustning. Alla anställda erbjuds också regelbundna
läkarundersökningar.
Öka andelen kvinnor
Grupper med jämn könsfördelning presterar bättre än enkönade
grupper. Därr är det av stor vikt för oss att säkerställa en mer jämn
könsfördelning. I slutet av 2023 var 26 procent (26) av våra anställda
kvinnor. För att förbättra denna siffra får kvinnliga sökanden företräde
vid lika meriter och erfarenhet. Linjecheferna är ansvariga för rekryte-
ringarna. Utmaningen för oss är att vi rekryterar inom områden med
fler manliga än kvinnliga kandidater. Vår förmåga att öka andelen
kvinnor är också beroende av personalomsättningen och hur snabbt
vi växer.
39 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Rättvisa arbets- och lönevillkor
På PowerCell är vi av uppfattningen att vi attraherar, behåller och moti-
verar medarbetare genom korrekta och rättvisa erttningar och för-
måner. Vi tillämpar en nationellt baserad lönettning i enlighet med
våra åtaganden om jämlikhet, mångfald och inkludering och i enlighet
med arbetsrätt och kollektivavtal. Varje år genomför vi en analys av
könsskillnader för att förebygga och korrigera eventuella ottvisa för-
hållanden. Löner och bonusar ses över i april varje år efter den första
utvärderingsprocessen som görs i mars. Höjningar kan vid behov göras
för anställda som var nya i företaget och som inte var berättigade vid
den första översynen, i en roll där marknaden förändrat sig markant
eller tagit på sig mer ansvar eller bytt roll sedan förra granskningen.
Ansllda som inte är medlem i ett fackrbund som PowerCell har
avtal med, behandlas enligt kollektivavtalet. Deltidsanställda har
samma förmåner som heltidsanställda och deltidsanställda omfattas
också av företagets incitamentsprogram.
Mångfald och icke-diskriminering
På PowerCell värdesätter vi mångfald och inkludering. Anställda med
olika bakgrund berikar vår kultur och stöder vår kommersiella fram-
gång. Vi är stolta över att ha en personalstyrka som representerar 27
olika nationaliteter. Vi erbjuder lika möjligheter och accepterar ingen
diskriminering rela terad till etnisk bakgrund, trosuppfattning, ålder,
nationalitet, köns identitet eller könsuttryck, sexuell läggning, politisk
åsikt, medlemskap i fackrening, språk, civilstånd eller funktionsvaria-
tion. Vi tolererar inte diskriminering, sexuella, fysiska eller psykiska
trakasserier eller kränkningar inklusive mobbning av våra medarbetare.
Alla som arbetar för PowerCell har ett ansvar i det dagliga arbetet för
att se till att detta efterlevs. 2023 rapporterades ett fall av åldersdiskri-
minering via PowerCells medarbetarundersökning. Efter utredning och
möten med berda personer sngdes ärendet av HR-avdelningen då
ingen diskriminering kunde påvisas. Ärendet kan öppnas igen om ny
information uppkommer.
En kultur av öppenhet
En arbetsmiljö som kännetecknas av öppenhet och dialoger mellan
arbetstagare och arbetsgivare stimulerar till innovation och effektiva
arbetssätt. Vi främjar öppenhet och medarbetarna ska känna sig
trygga med att uttrycka åsikter och synpunkter utan att riskera nega-
tiva påföljder. En grundläggande regel är att ingen ska straffas, diskri-
mineras eller trakasseras för att han eller hon uttrycker sitt missnöje
eller rapporterar fel. Om anställda vill rapportera avvikelser ska de i
första hand kontakta sin närmaste chef eller personalavdelningen.
De kan också vända sig till sin chefs chef eller till någon i koncernled-
ningen. PowerCell har också en anonym, oberoende visselblåsartjänst
som är tillgänglig via intranätet och webbplatsen för misstänkta brott
mot uppförandekoden eller andra allvarliga missförhållanden.
Vi mäter regelbundet medarbetarnas engagemang då vi ser det som
en nyckelfaktor för att vi ska lyckas med att fort sätta skapa värde och
överträffa kundernas förväntningar. Nivån på medarbetarnas engage-
mang har varit stabil över de senaste åren.
Arbetsrelaterade skador omfattande samtliga anställda
2023 2022 2021
Antal arbetsrelaterade skador med
allvarliga konsekvenser 0 0 0
Antal registrerade arbetsrelaterade olyckor 5 3 3
Andelen registrerade arbetsrelaterade
olyckor, baserat på 200 000 arbetstimmar 3,2 2,6 3,7
Antal olyckor med dödlig utgång 0 0 0
Totalt antal arbetade timmar 314 080 232 960 162 240
Inga anställda har exkluderats från sammanställningen. Olyckor avser huvudsakligen mindre
skärsår och blåmärken samt elstötar. Skador med allvarliga konsekvenser är skador som
med arbetaren inte kan återmta sig fn, eller inte kan förväntas återmta sig helt och
hållet fn, inom sex månader. Totalt arbetare timmar har räknats ut genom antal ansllda
(FTE)vid slutet av året multiplicerat med 2080 arbetstimmar.
Arbetsrelaterade skador omfattande medarbetare
som inte är anställda
2023 2022 2021
Antal arbetsrelaterade skador med
allvarliga konsekvenser 0 0 0
Antal registrerade arbetsrelaterade olyckor 1 0 0
Antal olyckor med dödlig utgång 0 0 0
Totalt antal arbetade timmar N/A N/A N/A
Medarbetare som inte är ansllda är de som utr arbete åt organisationen och vars arbete
kontrolleras av organisationen, men som inte sr i ett anställningsförllande till organisa-
tionen. Olyckor avser mindre srsår och blåmärken.
Arbetsrelaterad ohälsa
Anställda 2023 2022 2021
Antal dödsfall till följd av arbetsrelaterad ohälsa 0 0 0
Antal fall av registrerad arbetsrelaterad ohälsa 0 2 2
Medarbetare som inte är anställda
Antal dödsfall till följd av arbetsrelaterad ohälsa 0 0 0
Antal fall av registrerad arbetsrelaterad ohälsa 0 0 0
De registrerade fallen beror på stressrelaterade sjukdomar, till exempel utbrändhet.
Sjukfrånvaro
2023 2022 2021
Sjukfrånvaro
(antal sjukdagar i relation till total arbetstid) 2,6% 2,0% 1,0%
Antal sjukfrånvarodagar 817 515 209
Antal sjukfrånvarodagar per anställd 5,4 4,6 2,5
Anställda är mätta som heltidsekvivalenter (FTE:er).
Medarbetarinformation
40 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
HÅLLBARHETSRAPPORT
Medarbetarutvärderingar och utvecklingssamtal
Andel anställda med registrerat
utvecklingssamtal under året, % 2023 2022 2021
Kvinnor/Män 84/85 91/85 78/67
Förhållandet mellan kvinnors och mäns grundlön och ersättningar
Kvinnor/Män, % 2023 2022 2021
Ingenjörer 52/48 50/50 51/49
Mellanchefer 48/52 47/53 51/49
Koncernledningen 52/48 54/46 55/45
Antal anställda efter kön och anställningsvillkor
Kvinnor/Män 2023 2022 2021
Totalt 39/112 31/81 20/58
Fast anställda 31/106 26/74 15/49
Tillfälligt anställda 6/8 3/9 N/A
Anställda med icke-garanterade timmar 1/1 4/3 3/3
Heltidsanställda 37/111 31/81 20/58
Deltidsanställda 2/3 1/1 0/1
Beknat per 31 december respektive år.
Fast anställda, tillfälligt ansllda och heltidsanställda mäts som heltidsekvivalenter (FTE:er).
Anställda med icke-garanterade timmar och deltidsanställda är beräknade som antalet
personer.
Antal anställda per region och anställningsvillkor
31 december 2023, inom parentes
antalet 31 december 2022 Sverige
Övriga
Europa Kina** Totalt
Antal anställda 147 (107) 2 (3) 2 (2) 151 (112)
Antal fast anställda 133 (95) 2 (3) 2 (2) 137 (100)
Antal tillfälligt anställda 14 (12) 0 (0) 0 (0) 14 (12)
Antal anställda med icke-
garanterade timmar* 2 (7) 0 (0) 0 (0) 0 (7)
Antal heltidsanställda 147 (107) 2 (3) 2 (2) 151 (112)
Antal deltidsanställda* 5 (2) 0 (0) 0 (0) 0 (2)
* Fast, tillfälligt och heltidsanställda mäts som heltidsekvivalenter (FTE:er). Ansllda med
icke-garanterade timmar och deltidsanställda är beräknade som antalet personer.
Övriga Europa utrs av Tyskland och Norge.
**Kinakontoret stängdes i början av 2024 .
Fördelning av styrelse och anställda efter kön och åldersgrupp
Kvinnor/Män, % 2023 2022 2021
Styrelse 43/57 43/57 29/71
<30 år 0/0 0/0 0/0
30-50 år 14/14 14/14 0/14
50+ år 29/43 29/43 29/57
Anställda 26/74 26/75 26/74
<30 år 8/18 7/17 4/14
30-50 år 13/42 12 /41 13/4 4
50+ år 5/14 7/16 9/17
Beknat per 31 december respektive år.
I vissa fall blir summan mer än 100% pga avrundning.
Antal nyanställda per region, kön och ålder
Kvinnor/Män, FTE Sverige
Övriga
Europa Kina Totalt
Under 30 år 4/15 (2/5) 0/0 (0/0) 0/0 (0/0) 4/15 (2/5)
3050 år 5/13 (3/9) 0/0 (0/1) 0/0 (0/0) 5/13 (3/10)
Över 50 år 1/2 (1/4) 0/0 (0/0) 0/0 (0/0) 1/2 (1/4)
Beknat per 31 december 2023, inom parentes antalet 31 december 2022.
Personalomsättning per region och åldersgrupp
Kvinnor/Män, FTE Sverige
Övriga
Europa Kina* Totalt
Under 30 år 2/1 (0/1) 0/0 (0/0) 0/0 (1/0) 2/1 (1/1)
3050 år 1/5 (3/4) 0/0 (0/0) 0/0 (0/0) 1/5 (3/4)
Över 50 år 1/2 (1/1) 0/0 (0/0) 0/0 (0/0) 1/2 (1/1)
Totalt 4/8 (4/6) 0/0 (0/0) 0/0 (1/0)
Beknat per 31 december 2023, inom parentes antalet 31 december 2022.
*Kinakontoret stängdes i början av 2024.
Medarbetare som inte är anställda
Beräknat som genomsnittligt
antal FTE under året 2023 2022 2021
Antal heltidsekvivalenter 14 17 27
Konsulter anlitas främst inom IT, tillverkning, teknisk design, inp och teknik samt
marknadsring. Antalet konsulter är relativt stabilt över året.
Anställda som omfattas av kollektivavtal
Beräknat per 31 december respektive år 2023 2022 2021
Andel av de anställda som omfattas
av kollektivavtal 97% 95% 95%
ts som procentandel av totalt antal heltidsekvivalenter (FTE:er).
Föräldralediga
Kvinnor/Män 2023 2022 2021
Antal anställda med rätt till
föräldraledighet* 39/112 39/91 39/91
Antal anställda som tog ut
föräldraledighet* 8/19 4/6 4/6
Antal anställda som återvände efter
föräldraledigheten* 6/19 4/6 4/6
Antal anställda som återvände efter
föräldraledighet och som fortfarande var
ansllda tolv månader efter återkomst* 6/18 3/6 3/6
Andel av de anställda som var földra-
lediga och återvände till arbetet % 75/100 100/100 100/100
Andel ansllda som återvände efter
föräldraledighet och som fortfarande var
ansllda tolv månader efter återkomst % 75/95 75/100 75/100
*Mäts som antalet personer.
%
100
50
–50
75
–25
25
–75
–100
0
25
2021
29
2022
11
2023
Medarbetarengagemang
Medarbetarengagemanget mäts enligt eNPS (Employee Net Promotor Score).
Skalan går från –100 till +100. Värden mellan 10–30 anses bra och värden över
detta anses utmärkta.
41 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Ansvarsfulla inköp
Forskning och utveckling är en viktig del av vår verksamhet
När vi gör våra inköp strävar vi alltid efter att ta hänsyn till hållbarhetsaspekterna
för att säkerställa att vi bidrar till att minska utsläppen av växthusgaser och inte
påverkar miljö, mänskliga rättigheter eller affärsetik negativt.
Vi har under senaste åren gått fn att vara ett utvecklingsföretag till en
ledande aktör inom vätgaselektriska lösningar med en bred portlj av
kommersiella produkter. Innovation är, och kommer fortsatt vara en
viktig del för oss eftersom vi måste forttta ligga i framkant av den
tekniska utvecklingen för att vässa vår konkurrenskraft ytterligare och
framtidssäkra vårt erbjudande för globala tillväxtmarknader.
Som ett led i den fortsatta utvecklingen av vårt tekniska kunnande
och för att nå globala tillväxtmarknader, har vi nära samarbeten med
strategiska partners, universitet och forskningsinstitut. Ett exempel är
EU:s Newborn-projekt som utvecklar ett flygkvalificerat bränslecells-
drivsystem i megawattklass, drivet av vätgas. Newborn är en del av
EU:s Clean Aviation Joint Undertaking. Ett annat exempel är projektet
inom ramen för tyska Autostack Industrie (ASI), ett delvis statligt finan-
sierat tyskt projekt på totalt 60 MEUR. Projektet omfattar stora bil-
tillverkare som Audi, BMW, Daimler, Ford och Volkswagen. Målet
med projektet har varit att ta fram en bränslecellsstack som kan serie-
tillverkas för fordonsindustrin. Utvecklingsfasen avslutades i oktober
2023 och projektet kan nu gå in i en industrialiserings, och kommersia-
liseringsfas.
PowerCell deltar i ett antal projekt varav många finansieras av EU
eller statliga organ. Vår egen kostnad för forskning och utveckling 2023
var –114,5 (–92,3) MSEK 2023, vilket motsvarar 34,0 procent (37,7) av
försäljningen.
Vi är beroende av våra leverantörer och deras förmåga att leverera i tid
och med hög kvalitet. För oss är det givet att de uppfyller samma stan-
darder som vi när det gäller miljö, affärsetik och mänskliga rättigheter.
PowerCell har under 2023 utvecklat vårt arbete med inköp och leve-
rantörsbedömningar. Vi har börjat implementera ett nytt arbetssätt
där leverantörer bems utifrån faktorer som pris, kvalitet och hållbar-
het. Våra leverantörer har utifrån inköpsvärde och strategisk betydelse
kategoriserats in i tre kategorier - basic suppliers, preferred suppliers
och strategic suppliers. För att tydligra PowerCells krav och förn-
tansbild mot våra leverantörer behöver samtliga godkänna vår upp-
förandekod för leverantörer (Supplier Code of Conduct), som är en
utveckling av vår egen uppförandekod med specifikt fokus på leveran-
törskedjan. Vi har också tagit fram ett ESG-formulär där leverantörer
får fylla i information om styrning och omfattning på sitt arbete kopplat
till bland annat miljö, hälsa, säkerhet och mänskliga rättigheter. Samt-
liga leverantörer måste uppfylla ett antal minimikrav eller som minst
visa en trovärdig handlingsplan för att åtrda identifierade avvikelser.
Under 2023 har vi bland annat ställt krav på viktiga leverantörer att ta
fram en handlingsplan för ISO 14001 certifiering. För preferred och
strategic suppliers ställer vi utökade förväntningar kopplat till hållbar-
het. ESG-formuläret ligger sedan till grund för uppföljningar och utvär-
dering på exempelvis platsbek. Under året har vi genomfört plats-
bek hos befintliga viktiga leverantörer och potentiellt nya leverantörer
för att med egna ögon se villkoren för deras anställda och säkerställa
att de lever upp till PowerCells förväntningar vad gäller kvalitet och
hållbarhet. Vår ambition är att i god tid göra oss redo inför kommande
implementering av CSDDD (Corporate Sustainability Due Diligence
Directive), vilket vi i första hand ser kan påverka oss genom ökade krav
på insikt i värdekedjan från våra större kunder.
För att minska miljöpåverkan från våra produkter och system strävar
vi efter att ta hänsyn till hela livscykeln, från insatsmaterial, transport
och montering till kundanvändning och slutlig avveckling. Som en följd
av detta är vår ambition att välja insatsmaterial med lägsta möjliga miljö-
påverkan när det gäller utsläpp, vatten, mineraler etc. Vi köper nästan
allt inkommande material från europeiska leverantörer. De viktigaste
leverantörerna är välkända, stora företag med – enligt vad vi kan be-
ma idag – processer för att övervaka frågor inom omdena miljö,
afrsetik och mänskliga rättigheter. I vårt leverantörsarbete strävar vi
efter att få en djupare inblick i värdekedjan för att få en god uppfattning
av leverantörskedjan så långt uppströms som möjligt. Mer information
om våra leverantörer finns i avsnittet om vår värdekedja på sidan 47.
Våra bidrag till FN:s globala mål
16.5 Väsentligt minska alla former av korruption och mutor
Rapportering med hänvisning till GRI-standard:
204 Upphandlingsmetoder 2016
205 Antikorruption 2016
308 Leverantörsmiljöbedömning 2016
407 Föreningsfrihet och kollektiva förhandlingar 2016
408 Barnarbete 2016
409 Tvångsarbete eller tvingande arbete 2016
42 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
HÅLLBARHETSRAPPORT
En verksamhet med hög affärs etik
för ett positivt bidrag till samhället
Vi strävar efter att bidra positivt till de samhällen där vi är verksamma. Vi skapar
möjligheter för lokal utveckling och vill växa med en aktiv och konstruktiv dialog
med myndigheter, beslutsfattare och företrädare för lokalsamhällen.
Vår uppförandekod ger oss vägledning om hur vi ska uppträda i våra
dagliga kontakter med viktiga intressenter. Uppförandekoden har kom-
municerats till samtliga anställda och hela styrelsen. 31 dec 2023 hade
95 procent av alla anställda, inklusive ledningsgruppen och 100 pro-
cent av styrelsen läst och godkänt uppförandekoden. I början av 2024
hade samtliga anställda läst och godkänt. En av hörnstenarna i vår upp-
förandekod är nolltolerans mot alla former av korruption, mutor, påver-
kansbetalningar, kickbacks, penningttt eller bedrägeri. Vi tillämpar
denna nolltolerans i hela vår värdekedja och har under 2023 tagit fram
en uppförandekod för våra leverantörer som baseras på PowerCells
uppförandekod och innehåller mer renodlade förväntningar och krav
på vår leverantörskedja.
Våra anställda får inte ge eller erbjuda gåvor, måltider eller under-
hållning som kan uppfattas som att de erbjuds i utbyte mot något, till
exempel för att få ett nytt kontrakt. Detta inkluderar att tillhandalla
eller erbjuda förmåner för att mottagaren ska påverka en besluts-
fattare som utövar offentlig makt eller beslutar om offentliga upp-
handlingar. Vi ger inga bidrag till politiker eller politiska partier.
Kunskapsdelning
I omsllningen till fossilfria energisystem krävs ny kompetens och nya
lösningar. PowerCell har som ledande leverantör inom vätgaselektriska
lösningar en unik kompetens som är av värde för oss, vår värdekedja
och de samhällen vi verkar i. Vi delar regelbundet med oss av vår appli-
cerade kunskap, bland annat genom att föreläsa på högskolor som
Chalmers, KTH och Luleå Tekniska Universitet. Vi deltar också i kompe-
tenscenter som Swedish Electromobility Center, TechForH2 och Kom-
petenscenter för Katalys (KCK). Vi erbjuder årligen ett antal betalda
praktikplatser för ungdomar som nyligen avslutat gymnasiet och vill
testa ingenjörsyrket i praktiken. Praktiken erbjuds genom Teknik-
språnget, ett projekt från Kungliga Ingenjörsvetenskapsakademien,
IVA, med syfte att säkra Sveriges framtida kompetensförsörjning
genom att locka fler ungdomar till högre tekniska utbildningar.
Sponsring
Vi kan erbjuda olika sponsorskap och donationer till samhället och
andra intressenter, inklusive kommersiella sponsorer i syfte att främja
vårt varumärke, välgörenhetsdonationer eller bidrag för att stödja
aktiviteter som gynnar vårt företag. Syftet med alla sponsorskap och
donationer måste vara i enlighet med våra kärnvärden och upp-
förandekoden och måste godkännas av behöriga chefer. Vi är ock
en del av ”Jobbspnget, ett initiativ för att hjälpa invandrare med
ingenjörsutbildningar att assimilera sig i samhället via praktikplatser.
Vår skattepolicy
PowerCells skattepolicy godkänns årligen av styrelsen. Idag skapar vi
det största värdet för lokalsamhällena genom de arbetstillfällen vi ska-
par. Våra tillväxtplaner innebär att vi så sningom också kommer att
betala bolagsskatt. Vi deltar inte i aggressiva eller konstgjorda transak-
tioner vars enda eller huvudsakliga syfte är att skapa en skattefördel.
Vi följer alltid tillämpliga skatteregler i varje land och kommun där verk-
samheten är baserad och betalar skatter i tid. I takt med att vi växer och
etablerar oss på fler marknader ökar komplexiteten i våra affärstrans-
aktioner. Vi har därr påbörjat ett arbete för att utveckla internpris-
sättning för att säkerställa en koncernövergripande tydlighet gällande
internprissättning som är i linje med vår skattepolicy.
Hög IT-säkerhet
Idag är risken för dataintrång och cyberattacker en daglig verklighet
som vår IT-avdelning ständigt arbetar med. Vi måste alltid se till att
vi har lämpliga system på plats för att förebygga riskerna. Vi har ett
tydligt regelverk för hur personuppgifter ska behandlas och utbildar
regelbundet alla anställda i både IT-säkerhet och dataintegritetsfrågor.
Vi har inte identifierat några underbyggda klagol om brott mot
kund integritet eller förlust av persondata eller fått klagomål från till-
synsmyndigheter under 2023.
Hög affärsetik
Sedan PowerCell grundades 2008 har företaget aldrig fått några böter
eller gjort några förluster relaterade till korruption eller bedrägeri. Före-
taget har inte heller haft några offentliga rättsfall om korruption som
riktats mot organisationen eller dess anställda. PowerCell har inte heller
några bekräftade fall av korruption eller avskedat eller gett några påfölj-
der för medarbetare relaterat till korruption. Företaget har inte upplevt
några incidenter då kontrakt med affärspartner har sagts upp eller inte
förnyats på grund av överträdelser relaterade till korruption. Företaget
har inte heller varit föremål för några rättsliga åtrder relaterade till
konkurrensbegränsande beteende, antitrust- eller monopolpraxis.
Våra bidrag till FN:s globala mål
16.5 Väsentligt minska alla former av korruption och mutor
43 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
PowerCell en värdeskapande ledare
inom vätgaselektriska lösningar
Vi skapar betydande direkta och indirekta värden för våra intressenter.
Våra tillgångar Intressent Direkt värde
Skapat direkt
värde 2023
Skapat direkt
värde 2022 Skapat indirekt värde
151 medarbetare
(FTE:er)
Kommersiell
portfölj
Ledande
teknologi
Över 25 års
erfarenhet
Kunder Försäljning 310,3 MSEK 244,7 MSEK Vi skapar mervärde för våra kunder genom att erbjuda ledande
utsläppsfria energilösningar vilket bland annat bidrar till att de kan
realisera sina klimatmål. Våra utsppsfria produkter bidrar också till
för ttrad lokal luftkvalitet samt mindre buller och vibrationer
jämfört med förbrännings motorer.
Medarbetare Löner, trakta-
menten och
pensioner
101,0 MSEK 83,5 MSEK Vi erbjuder meningsfulla och utvecklade arbetsplatser med rättvisa
villkor och säkra arbetsförhållanden.
Leverantörer Inköp av tjänster,
material och varor
186,3 MSEK 131,7 MSEK Vi erbjuder långsiktiga samarbeten i en snabbt xande marknad.
Samhälle Sociala avgifter 25,3 MSEK 22,0 MSEK Vi är en viktig aktör som möjliggör övergången till ett ut släppsfritt
samhälle. I den här övergången skapar vi också värde genom att
erbjuda nya arbetstillfällen och använda leverantörer i närliggande
områden. Våra utsläppsfria produkter bidrar också till förbättrad lokal
luftkvalitet samt mindre buller och vibrationer jämfört med för-
bränningsmotorer.
Investerare Totalavkastning –61,6% –35,7% Vi erbjuder möjligheten att investera i en kommersiell, ledande
portfölj av vätgaselektriska lösningar inom starka tillväxtsegment.
Aktierna på Nasdaq Stockholm ökade 16,9 procent under 2023 mätt
med indexet OMXSCAPGI. PowerCells aktie har ökat 552 procent
sedan noteringen på Nasdaq First North Growth Market 2014.
Under samma tidsperiod har OMXSCAPGI ökat med 148 procent.
Organisationer vi deltar i
Vi deltar i ett antal utvalda organisationer som arbetar för att påskynda övergången till ett fossilfritt samhälle.
Vätgas Sverige
Vätgas Sverige representerar över 150 svenska före-
tag och organisationer inom vätgasområdet. Organi-
sationen leder flera projekt med fokus på vätgas för
att driva teknikutveckling, utveckla nya affärsmodel-
ler och skapa ny kunskap. Projekten stöds av bland
annat EU och den svenska regeringen.
European Clean Hydrogen Alliance
European Clean Hydrogen Alliance syftar till att
främja investeringar och stimulera utbyggnaden av
produktion och användning av ren vätgas. Den euro-
peiska alliansen för ren vätgas grundades i juli 2020
och är en del av EU:s insatser för att säkerslla indu-
striellt ledarskap och påskynda dekarboniseringen
av industrin.
Hydrogen Europe
Hydrogen Europe är en europeisk sammanslutning
som företräder över 500 medlemmar, inklusive 25
EU-regioner och mer än 30 nationella föreningar.
Organisationen främjar vätgas som en möjliggörare
för ett utsläppsfritt samlle.
FCHEA
Fuel Cell and Hydrogen Energy Association (FCHEA)
är den ledande branschorganisationen i USA som
företräder mer än 85 ledande företag vilka främjar
produktion, distribution och användning av inno-
vativ, ren, säker och tillförlitlig vätgasenergi.
Mission Innovation
Mission Innovation Hydrogen Fuel Cell Off-Road
Equipment and Vehicles Working Group stöds av det
amerikanska energidepartementet, avdelningen för
vätgas- och bnslecellsteknik (HFTO). PowerCell
är medlem i intressentgruppen för bränsleceller
och drivlinor.
Clean Aviation
Clean Aviation Joint Undertaking är EU:s ledande
forsknings- och innovationsprogram för att ställa om
flygindustrin mot en hållbar och klimatneutral fram-
tid. Clean Aviation verkar i kärnan av ett brett och
ngsidigt ekosystem av europeiska aktörer om-
fattande flygindustrin, banbrytande små och medel-
stora företag, forskningsinstitutioner och akademin.
ZESTAs
ZESTAs syfte är att fmja snabb och storskalig an-
vändning av nollutsläppsteknologier inom sjöfarten.
Detta görs genom att informera tillsynsmyndigheter,
beslutsfattare och sjöfartsindustrin avseende till-
nglig fartygsteknik med nollutsläpp och verka för
lagstiftning som kräver upptagande av nollutsläpps-
teknologier. ZESTAs är rådgivande organ till
Internationella Sjöfartsorganisationen, IMO.
Hydrogen
Europe
would like new
-
ble),
-
ble), and
replace:
-
ble);
of Sibelga
on 10
CATALYSING CLEAN ENERGY
SOLUTIONS FOR ALL
44 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
HÅLLBARHETSRAPPORT
EU-taxonomin
PowerCell omfattas idag inte av EU-taxonomin eftersom bolaget inte
når upp till gränsvärdena avseende antal anställda. Vi har ändå valt att
påbörja arbetet med att rapportera enligt taxonomin. I ett första steg
har vi beknat hur stor andel av vår verksamhet sett till omttning,
kapitalutgifter (capex) och driftsutgifter (opex) som omfattas av taxo-
nomiförordningen (eng. taxonomy eligible).
För att beräkna hur stor andel av PowerCells ekonomiska aktiviteter
som är i linje med taxonomin (eng. taxonomy aligned) krävs en djupare
analys av hur bolagets ekonomiska aktiviteter förhåller sig till de tek-
niska granskningskriterier om att väsentligt bidra till något av miljö-
målen samt att inte orsaka betydande skada på övriga miljömål. Vi
behöver även utvärdera huruvida vi på bolagsnivå uppfyller kraven för
efterlevnad av minimiskyddsåtgärderna för ansvarsfullt företagande.
Detta arbete är påbörjat och resultatet kommer att rapporteras kom-
mande år.
PowerCells förståelse för omfattade och ej omfattade aktiviteter
Med hjälp av externa konsulter har PowerCell analyserat hur stor andel
av våra ekonomiska aktiviteter som omfattas av taxonomin. PowerCell
bemer att vår verksamhet omfattas av följande ekonomiska aktivite-
ter listade i taxonomins delegerade klimatakt för begränsning av kli-
matndringarna (EU) 2021/2139): 3.2 ”Tillverkning av utrustning
för produktion och användning av vätgas”, 9.1 ”Forskning, utveckling
och innovation nära marknaden” samt 9.3 ”Yrkestjänster i samband
med byggnaders energiprestanda”. Samtliga av dessa aktiviteter kate-
goriseras som möjliggörande verksamheter i enlighet med taxonomins
definition.
Baserat på analysens resultat konstateras att andelen av PowerCells
omsättning, kapitalutgifter och driftutgifter som omfattas av taxo-
nomin ser ut enligt fördelningen i nedan diagram.
PowerCells bidrag för att motverka klimatförändringar
Vår strategi gör att företagets huvudsakliga verksamheter direkt
bidrar till EU-taxonomins mål om att begränsa klimatförändringar.
PowerCells engagemang för innovation och hållbarhet reflekteras
tydligt genom den höga andelen av företagets intäkter, kostnader
och investeringar som omfattas av taxonomin.
99%
1%
Omfattas ej
3.2 Tillverkning av utrustning
för produktion och
användning av vätgas
9.3 Yrkestjänster i samband med
byggnaders energiprestanda
9.1 Forskning, utveckling och
innovation nära marknaden
Omsättning Opex
Omsättning
PowerCells omsättning är till 99 procent hänförliga till vår kärnverksam-
het, tillverkning av utrustning för användning av vätgas och klassificeras
därför som omfattat av taxonomin. En procent av omsättningen är
primärt hänförliga till förstudier och utredningar till PowerCells kunder
om huruvida kundernas verksamhet är behjälpta av PowerCells pro-
dukter, system och tjänster. PowerCells bemning är att om ttningen
är relaterad till konsulttjänster som inte omfattas av EU- taxonomin
varför denna har klassificerats som ”omfattas ej av taxo nomin”.
Operationella kostnader
85 procent av PowerCells driftkostnader är kostnader som direkt bidrar
till företagets kärnverksamheter och har klassificerats som omfattade.
Driftkostnader som bedömts vara omfattade inkluderar kostnader för
projekt som är på TRL-nivå 6 eller högre, eller projekt direkt hänförliga
till byggnaders energiprestanda. Icke omfattade driftkostnader inklu-
derar primärt projektkostnader som vid tiden för bemning inte upp-
går till TRL6. I takt med att projekten fortskrider kommer de att utveck-
las till TRL6 nivå och högre och kommer därmed kunna klassas in som
omfattade i framtiden. PowerCell noterar att det finns en variation i hur
driftkostnader kan definieras och tillämpas och att standardisering av
tolkning och praxis fortfarande är under utveckling.
Kapitalutgifter
94 procent av PowerCells kapitalutgifter bems vara omfattade av
taxonomin. Investeringar avser primärt investeringar till produktion
men även mindre anpassningar i fastigheten för att öka dess funktiona-
litet. Resterande sex procent som har klassificerats som ej omfattade
är investeringar som inte är direkt hänförliga till vår produktion utan är
ett stöd för verksamheten som helhet, exempelvis HR-system och pro-
gramvara för taggning av årsredovisning.
Framåtriktat arbete – hållbar framtid
PowerCell strävar aktivt mot full linjering med taxonomin för våra om-
fattade aktiviteter. I takt med vår affär utvecklas ser vi potential att
omfattas av andra aktiviteter, till exempel kopplat till cirkulär ekonomi.
Omfattas ej
3.2 Tillverkning av utrustning
för produktion och
användning av vätgas
9.3 Yrkestjänster i samband med
byggnaders energiprestanda
9.1 Forskning, utveckling och
innovation nära marknaden
75%
15%
7%
3%
Capex
60%
6%
34%
Omfattas ej
3.2 Tillverkning av utrustning
för produktion och
användning av vätgas
9.3 Yrkestjänster i samband med
byggnaders energiprestanda
9.1 Forskning, utveckling och
innovation nära marknaden
Beknad andel av omfattade aktiviteter. Siffrorna är framtagna av PowerCell efter bästa förga, med stöd fn externa konsulter och har inte reviderats.
Då siffrorna ej är tredjepartsgranskade och då taxonomin fortfarande utvecklas gällande innehåll och tolkningar reserverar vi oss för eventuella framtida
ändringar gällande bolagets taxonomiuppfyllnad.
Omfattas ej
3.2 Tillverkning av utrustning
för produktion och
användning av vätgas
9.3 Yrkestjänster i samband med
byggnaders energiprestanda
9.1 Forskning, utveckling och
innovation nära marknaden
75%
15%
7%
3%
45 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Styrning inom hållbarhetsområdet
PowerCell är ett svenskt publikt företag som är noterat på Nasdaq Stockholm.
PowerCells styrning baseras på företagets riktlinjer, FN Global Compacts
principer, bolagsordningen, relevanta lagar och Nasdaq Main Market
(Stockholm) Rulebook.
Styrelsen är ytterst ansvarig för PowerCells hållbarhetsarbete, vilket
innebär att den antar och följer upp strategier, policyer och mål. VD är
ansvarig för att utveckla, genomföra och utvärdera strategier och poli-
cyer. Bolagets Chief Analytics & Sustinability Officer har det operativa
ansvaret för hållbarhet.
Styrelsen har hållbarhet som en återkommande punkt på styrelse-
mötena med Chief Analytics & Sustinability Officer som föredragande.
Hållbarhet är också en stående punkt på dagordningen vid revisions-
utskottets möten. Allvarligare frågor kopplat till hållbarhet rapporteras
till styrelsen via ordinarie styrelsemöten, revisionsutskott eller vissel-
blåsartjänsten. Under 2023 rapporterades inga allvarliga hållbarhets-
frågor till styrelsen gällande faktisk eller potentiell negativ påverkan
utifrån hållbarhetsaspekter. Koncernledningen diskuterar hållbarhet
regelbundet eftersom ämnet är en integrerad del av PowerCells stra-
tegi och affärsmodell. Arbetet inom hållbarhetsområdet kontrolleras
genom intern rapportering och uppföljning. Identifiering av risker och
möjligheter inom hållbarhetsomdet samt hanteringen av riskerna är
integrerat i den etablerade affärsplaneprocessen. Under 2022 gjordes
en grundlig risk- och möjlighetsanalys utifrån hållbarhetsaspekter av
vice VD tillsammans med övriga koncernledningen. Styrelsen tog del
av och godkände analysen och handlingsplanen för hållbarhetsarbetet,
vilket sedermera har legat till grund för arbetet under 2023.
PowerCells riskprocess är inriktad på förebyggande åtgärder. Syftet
är att identifiera, analysera och vidta åtrder för att hantera riskerna
i verksamheten eller för att kunna skapa nya afrer och värde av nya
möjligheter. Incidenter eller risker kopplade till exempelvis miljö,
medarbetarnas säkerhet, mänskliga rättigheter eller affärsetik måste
omedelbart åtgärdas. Åtgärderna måste följas upp för att säkerställa
att risken minimeras eller elimineras på grundorsaksnivå. Åtgärder
genomförs ofta i samarbete med berda intressenter, till exempel
fackföreningar, medarbetare, arbetsmiljöombud, representanter för
lokalsamhällen eller leverantörer.
I samband med att PowerCell 2023 bytte marknadsplats fn
Nasdaq First North Growth Market till Nasdaq Stockholm granskades
bolagets processer avseende bland annat styrning och riskhantering
ingående av externa jurister och revisorer för att säkerställa att alla
tillämpliga krav efterlevs.
Överstatliga bestämmelser
I januari 2023 anslöt sig PowerCell till FN Global Compact och har
rmed förbundit sig att aktivt arbeta med FN Global Compacts tio
prin ciper för hållbar utveckling inom omdena mänskliga rättigheter,
arbetsvillkor, miljö och antikorruption. Principerna i FN Global Com-
pact ligger till grund för styrningen av PowerCell, inklusive det inter-
nationella regelverket för mänskliga rättigheter, ILO:s deklaration om
grundläggande principer och rättigheter i arbetslivet, OECD:s principer
och normer för hur multinationella företag ska bedriva ett ansvarsfullt
företagande samt FN:s deklaration om barns rättigheter och FN:s
konvention mot korruption.
Policyer
De koncernövergripande policyerna revideras och antas av styrelsen
varje år. Den årliga översynen tar hänsyn till de risker och möjligheter
som identifierats under året. I början av 2024 ersattes den tidigare
miljöpolicyn med en hållbarhetspolicy som förtydligar PowerCells
ambition och arbete med hållbarhet. Inom hållbarhetsområdet har
styrelsen antagit följande policyer:
• Uppförandekod
• Hållbarhetspolicy
• HR-policy
• Integritetspolicy
• IT-policy
• Policy för informationssäkerhet
• Policy för riskhantering
• Skattepolicy
• Visselblåsarpolicy
Alla medarbetare kan ta del av policyerna på företagets intranät. För
att medarbetare lätt ska hitta de policyer som är relevanta för dem
finns de tillgängliga per individ i PowerCells HR-system. Uppförande-
koden, uppförandekoden för leverantörer, hållbarhets-, skatte-, vissel-
blåsar- och integritetspolicyerna finns i sin helhet på företagets webb-
plats powercellgroup.com/sustainability. Det är chefernas ansvar att
se till att policyerna genomförs och följs. Efterlevnad av policyerna
granskas genom PowerCells interna kontrollramverk, där kontroller
görs i en självutrdering som sedan rapporteras till bolagets ledning,
revisionsutskott, styrelse och bolagets revisorer.
Nyanställda medarbetare ska informeras om uppförandekoden och
visselblåsartjänsten senast på sin första arbetsdag. Detta gäller även till-
fälligt anställda. Under 2023 har PowerCell uppttat en process där an-
ställda, tillfälligt anställda och styrelseledamöter måste bekräfta att de
har tagit emot och läst uppförandekoden genom att underteckna koden.
Leverantörer omfattas av en särskilt framtagen uppförandekod för leve-
rantörer som baseras på vår uppförandekod men innehåller mer speci-
fika detaljer kopplat till våra förväntningar och krav på leverantörskedjan.
Visselblåsartjänst
PowerCell har en extern, oberoende visselblåsartjänst med garanterad
anonymitet. Tjänsten är tillgänglig för alla intressenter på svenska och
engelska via vår webbplats powercellgroup.com/sustainability. Genom
visselblåsartjänsten kan misstänkta fall av brott mot PowerCells upp-
förandekod rapporteras.
Bolagsstyrningsredogörelse
PowerCell avger – utöver hållbarhetsrapporten – varje år en redo-
görelse över bolagsstyrningen som en del av årsredovisningen. Redo-
görelsen beskriver bland annat styrelsens arbete och sammansättning
samt den interna kontrollen. Redogörelsen över bolagsstyrningen om-
fattar sidorna 58–62.
46 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
HÅLLBARHETSRAPPORT
Vårrdekedja
PowerCells affärsidé är att utveckla och tillverka bränslecellsstackar och bränslecellssystem med unikt hög effekt-
täthet. Enligt Sustainable Industry Classification System (SICS) verkar PowerCell inom sektorn Renewable Resources
& Alternative Energy och inom industri Fuel Cells & Industrial Batteries. I takt med att bolaget växer ökar också vår
påverkan i värdekedjan. För PowerCell är hållbarhet en integrerad del av vår strategi och vi arbetar aktivt med att
hantera hållbarhetsaspekter i hela vår värdekedja.
Produktutveckling
Produktutveckling är centralt för att stärka
PowerCells konkurrenskraft och accelerera om-
ställningen till ett mer hållbart energisystem.
PowerCells erbjudande är idag industrialiserat, men
det efterfrågas fortfarande en hög grad av kund-
anpassning för att möta specifika kundkrav. Åter-
koppling och förväntningar från kundledet är en viktig
parameter i utvecklingsarbetet. Hur vi designar
produkterna påverkar hållbarhetsfaktorer i övriga
värdekedjan, bland annat kopplat till materialval,
livscykelutsläpp och cirkulära resursflöden.
Kund
Det är genom att möjligra kunder att fasa ut fossila bnslen
och installera utsläppsfria lösningar som vi har som störst möj-
lighet att skapa en positiv påverkan både vad gäller klimat och
lokal luftkvalitet. PowerCell riktar sig till B2B-kunder främst
inom segmenten flyg, marin, off-road och kraftproduktion.
PowerCell säljer främst till Europa och Nordamerika. Av den
totala försäljningen år 2023 gick 81 procent (71) till Europa och
12 procent (23) till Nordamerika och 6 procent (5) till övriga
marknader.
Service och integration
Integrations-, installations- och tekniktjänster är
viktiga delar av PowerCells erbjudande. Dessa
tjänster, inklusive integration och installation, utförs
ofta på distans, online. PowerCells ambition är att
upprätthålla en hög servicenivå för kunderna under
hela produktlivscykeln med en lång livslängd på
våra produkter.
Inköp
I en snabbt utvecklande bransch ser PowerCell att ett nära
och långsiktigt samarbete med leverantörer är kritiskt.
PowerCell har under 2023 arbetat med att förtydliga krav
och förväntningar på vår leverantörskedja genom en ny
uppförandekod för leverantörer samt utvärdering av leve-
rantörer utifn ESG. Av inköpt material kommer 98 pro-
cent av inköpsvärdet fn europeiska leverantörer och
21 procent från svenska. För inköpta tjänster sr 98 pro-
cent av inköpsvärdet fn europeiska leverantörer och
87 procent fn svenska. Av det totala inköpsvärdet kom-
mer 98 procent från europeiska leverantörer och övriga
från Nordamerika och Asien.
Se Hållbarhetsnot 3 på sidan 100.
Försäljning och marknadsföring
PowerCell når sina kunder genom flera olika försäljningskanaler.
Kundkontakter etableras på mässor och olika branschevene-
mang, genom uppsökande möten, telefonkontakter och refe-
renser. PowerCells produkter eller tjänster är inte förbjudna
i vissa marknader eller förel för intressenternas oro eller
offentliga debatt. Att skapa medvetenhet och hjälpa kunder
med omställningen till hållbara energisystem samt att upp-
rätthålla en hög affärsetik är viktiga hållbarhetsparametrar.
Produktion
Genom ett partnerskap med Robert Bosch GmbH
har Bosch har licens att marknadsra, tillverka och
leverera PowerCells S3 stack till bilindustrin. 2023
slöts även ett leverantörsavtal med Bosch där de blir
leverantör av bnslecellsstacken S3 för PowerCell.
Avtalet innebär en betydligt ökad produktionskapa-
citet för PowerCell och möjliggör ett fokus på att öka
leveranserna av bränslecellssystem samt utveckling
av nästa generation bränslecellsstackar. System-
montering och kundanpassningar sker i Göteborg,
även stackmontering i mindre skala.
Siffror inom parentes visar jämrelsevärde från år 2022.
47 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Väsentlighetsanalys
Under våren 2022 genomförde PowerCell en väsentlighetsanalys där
alla anställda deltog i ett antal seminarier som leddes av medlemmar
av koncernledningen. Analysen presenterades för- och godkändes av
styrelsen. Samma väsentlighetsanalys ligger till grund för 2023 års
rapportering.
Analysen baserades på återkoppling från dialoger med intressenter
och de risker och möjligheter som identifierats i verksamheten. Vid be-
mningen av risker och möjligheter utgick vi fn FN:s 17 globala mål
för hållbar utveckling. Vi identifierade 19 relevanta omden som rör
följande av FN:s hållbarhetsmål: 3 God hälsa och välbefinnande, 4 Ut-
bildning av hög kvalitet, 5 Jämställdhet mellan könen, 7 Prisvärd och
ren energi, 8 Anständigt arbete och ekonomisk tillväxt, 9 Industri, inno-
vation och infrastruktur, 11 Hållbara sder och samllen, 12 Ansvars-
full konsumtion och produktion, 13 Klimatåtrder och 14 Livet under
vatten.
Under workshoparna delade medarbetarna in områdena i fyra kate-
gorier utifrån betydelsen för intressenterna och PowerCells möjlighet
att påverka. De prioriterade kategorier som företaget kommer att
fokusera på är: Robusta och tillförlitliga produkter, Lägre utsläpp från
PowerCells verksamhet, Ansvarsfulla inköp och Säkra, stimulerande
arbetsplatser.
Av de 19 ursprungliga omdena har nummer 12 och 4–5 kombine-
rats till en kategori: Robusta och tillförlitliga produkter. Nummer 8–9
och 13 kombinerades till kategorin Ansvarsfulla inköp. Nummer 14–18
slogs ihop till kategorin Säkra och stimulerande arbetsplatser. Nummer
12 ansågs inte vara relevant eftersom omdet inte är prioriterat av
intressenterna och företaget har idag små möjligheter att påverka
området.
Omdet Återvinning av PowerCells produkter kommer att hanteras
framöver och bolaget kommer att övervaka och följa upp branschens
och omvärldens utveckling inom området. Detsamma gäller för om-
rådena Produktion av egen grön vätgas och stöd till skolor och uni-
versitet. Företaget kommer att forttta att arbeta med omdena
Kontroll av råvarornas ursprung och Återanvändning av värme och
vatten som genereras av PowerCells produkter.
Den initiala listan över hållbarhetsområden:
Ekonomisk hållbarhet
1. Produktkvalitet
2. Användarvänlighet
3. Återvinning av PowerCells produkter
4. Tillhandahålla distribuerade vätgasbaserade energilösningar som
fungerar oberoende av nät och storskaliga infrastrukturer
5. Tillhandahålla helt oberoende och självförsörjande energilösningar
genom att kombinera PowerCells teknik med lokal vätgasproduktion
från förnybara energikällor
llbarhet inom miljö
6. Utsläpp från PowerCells verksamhet
7. Produktion av egen grön vätgas
8. Inköp av hållbara material
9. Inköp från lokala leverantörer
10. Kontroll av råvarornas ursprung
11. Återanvändning av värme och vatten som genereras
av PowerCells produkter
12. Skydd av marina resurser
Social hållbarhet
13. Ansvarsfulla inköp
14. Erbjuda karriärmöjligheter
15. Balans mellan arbete och fritid
16. Uppmuntra mångfald
17. Främja lika möjligheter
18. Säkra arbetsplatser
19. Skapa nästa generation kvalificerade medarbetare genom
att stödja skolor och universitet genom att erbjuda besök,
praktikplatser, masteruppsats
Större
Mindre
Större
Bevaka
• Kontroll av råvarornas ursprung
•  Återanvändning av värme och vatten som
genereras av PowerCells produkter
Hantera och följ upp
• Produktion av egen gn vätgas
• Stödja skolor och universitet
Hantera och följ upp
• Återvinning av PowerCells produkter
Prioritera och fokusera
• Robusta och tillförlitliga produkter
• Lägre utsläpp från verksamheten
• Ansvarsfulla inköp
• Säkra, stimulerande arbetsplatser
Betydelse för PowerCell och PowerCells förmåga att påverka
Betydelse för intressenterna
48 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
HÅLLBARHETSRAPPORT
49 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
HÅLLBARHETSRAPPORT
Intressentdialoger
Varje dag medverkar PowerCell i ett stort antal dialoger med olika intressenter. Dialogerna
utgör en viktig del av PowerCells väsentlighetsanalys. PowerCell rapporterar här de intres-
senter som har störst inflytande på koncernens verksamhet och de intressenter som
koncernen har störst inflytande på. Rapporten omfattar påverkan, syftet med dialogen,
dialogmöjligheter under året, vilka frågor som intressenterna har tagit upp och hur
PowerCell hanterar dessa.
Intressent Påverkan inom
hållbarhetsområdet
Syftet med dialogen Dialogtillfälle Prioriterade
hållbarhetsfrågor
Hantering
Kunder Kunderna påverkar vår
ekonomiska utveckling
och tillväxt genom deras
planer att implementera
våra lösningar. Vi påver-
kar genom vår förmåga
att stödja dem med att
minska deras utsläpp.
I nära samarbete
utveckla hållbara,
värdeskapande
elektriska vätgas-
tillämpningar.
Affärsmöten, anbud,
förhandlingar. Bransch-
mässor och kund-
evenemang. Seminarier
och annan utbildning
riktad till kunder.
Plan för teknikutveckling,
produktkvalitet och
livslängd. Tjänste-
erbjudanden. PowerCells
finansiella uthållighet
och förmåga att öka
volymerna.
Planer för fortsatt kom-
mersialisering och pro-
duktutveckling. Fokus på
finansiell utveckling och
ställning.
Medarbetare Våra medarbetare påver-
kar företaget genom att
göra det möjligt för oss
att överträffa kundernas
förväntningar. Vi påver-
kar medarbetarna genom
att erbjuda dem attrak-
tiva, stimulerande och
säkra arbetsmöjligheter.
Att skapa hög motivation
bland medarbetarna, en
g grad av kunskaps-
utbyte samtidigt som
vi bevarar entreprenörs-
andan.
Regelbundna, individu-
ella medarbetarsamtal
och möten med hela
personalen. Medarbet ar-
undersökningar. Intranät.
Interna utbildningar.
Facklig samverkan.
ttvisa och lika arbets-
villkor. Möjligheter till
avancemang. Balans
mellan arbete och fritid.
Introduktion av nya
anställda. Säkra arbets-
platser.
HR-strategi med målet
att skapa hög motivation
hos medarbetarna och
bevara entreprenörs-
andan samtidigt som
företaget växer med nya
medarbetare.
Strategiska
partners
Vi påverkar varandra
genom våra respektive
kommersiella planer och
teknikutveckling. Vår
gemensamma framgång
påverkar samhällets
övergång till noll utsläpp.
Fortsätta utvecklingen
och kommersialiseringen
av elektriska vätgas-
tillämpningar.
Affärsmöten, gemen-
samma anbud, förhand-
lingar. Gemensamma
seminarier och utbild-
ningar till kunder, poten-
tiella kunder och medar-
betare.
Plan för teknikutveckling,
produktkvalitet och livs-
längd. Gemensamma
tjänsteerbjudanden.
PowerCells finansiella
uthållighet och planer för
att öka volymerna.
Gemensamma planer
och strategier för fortsatt
samarbete.
Leverantörer Leverantörerna påverkar
oss genom deras kom-
mersiella planer och för-
måga att uppfylla vår
kvalitets-, leverans- och
hållbarhetskrav. Vi
påverkar dem genom
våra höga krav på bland
annat kvalitet, leverans-
kerhet och hållbarhet.
Att skapa förutsätt-
ningar för långsiktigt
samarbete och säker-
ställa leverantörernas
förmåga att öka volym-
erna samtidigt som de
upprätthåller kvalitet och
leveranssäkerhet.
Affärsmöten och leve-
rantörernas kundunder-
sökningar. Anbud, för-
handlingar. Seminarier,
branschevenemang.
PowerCells uppförande-
kod för leverantörer och
leverantörernas kontroll
av hållbarhetsfrågor i
deras värdekedja. Logi-
stik och leverantörernas
förmåga att öka voly-
merna.
Implementering av
uppförandekoden hos
leverantörerna. Nära
samarbete med större
leverantörer.
Investerare och
potentiella
investerare
De påverkar oss genom
att ställa krav på trans-
parens i finansiell och
hållbarhetsrapportering.
Vi påverkar dem genom
vår rapportering och för-
måga att skapa värde.
Att skapa förutsätt-
ningar för värdeskapande
och fortsatt finansiering.
Möten med investerare,
arrangerade av bank erna
eller direkt av investe-
rarna.
PowerCells hållbarhets-
arbete och miljöpåverkan
från verksamheten.
Utökad hållbarhets-
rapportering.
Samhälle Samhället påverkar oss
genom överstatliga krav
på minskade utsläpp och
ökade krav på företagen
att rapportera sina ut -
släpp. Vi påverkar genom
att erbjuda ledande vät-
gaselektriska lösningar
med noll utsläpp för
viktiga branscher som
luftfart, sjöfart, arbets-
maskiner och kraft-
aggregat.
Att lyfta fram PowerCells
roll för att minska värl-
dens utsläpp. Att visa
PowerCells betydelse
som ett växande företag
som rekryterar och
bidrar positivt till sam-
hället genom att vara en
attraktiv arbetsgivare
och ett företag som
betalar skatt där värdena
uppstår.
Möten med myndigheter
och nationella mynd-
igheter samt lokala
företrädare. Tillstånds-
ansökningar och upp-
följning. Anställdas
volontärarbete.
Plan för teknikutveckling
och kommersiella fram-
steg. PowerCells finan-
siella uthållighet och
planer att öka volymerna.
Planer för fortsatt kom-
mersialisering och pro-
duktutveckling. Fokus
på finansiell utveckling
och finansiell ställning.
Skatte policy som innebär
att PowerCell betalar
skatt där värdena upp-
står.
50 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Policyer inom hållbarhetsområdet
Om hållbarhetsrapporten
Hållbarhetsrapporten omfattar PowerCell Sweden AB (publ) och dess
dotterbolag enligt vad som anges i not 15 i årsredovisningen. PowerCell
Sweden AB är ett svenskt publikt bolag och dess aktier är noterade på
Nasdaq Stockholm. Huvudkontoret ligger i Göteborg. I rapporten för-
kortas företagsnamnet till PowerCell.
Hållbarhetsrapporten omfattar perioden 1 januari 2023 till 31 decem-
ber 2023. Hållbarhetsrapporten innehåller information om mål, resul-
tat, styrning, policyer, risker, riskhantering och jligheter som är
relevanta för väsentliga miljö, sociala och bolagsstyrningsrelaterade
aspekter och effekter av PowerCells verksamhet. PowerCells affärs-
erbjudande, finansiella resultat och teknik beskrivs på sidorna 1–27
och i förvaltningsberättelsen. Kontaktperson för hållbarhets rapporten
är Chief Analytics & Sustainability Officer Victor Åkerlund, e-post
ir@powercellgroup.com.
Redovisningsprinciper och ramverkr rapporteringen
Hållbarhetsrapporten har utarbetats i enlighet med GRI Standards GRI
1: Foundation 2021 (Global Reporting Initiative Standards). Vid utarbe-
tandet av rapporten har principer för att definiera innehållet så som
intressentdeltagande, väsentlighet och fullständighet samt principer
för redovisningskvalitet så som noggrannhet, balans, tydlighet, till-
förlitlighet och tidsfaktorer tillämpats. När det gäller jämförbarhet har
PowerCell i de fall det är möjligt tre års jämförelseperiod. För växthus-
gasutsläpp inom scope 3 är 2023 det första året en komplett mätning
gjorts över alla relevanta kategorier, vilket gör att inga relevanta jäm-
förelseår finns för scope 3. Vidare har en omräkning gjorts av scope 1 år
2021 avseende kylmedier och scope 3 år 2022 avseende logistik då
räknefel korrigerats. Gällande energianvändning för år 2023 och 2022
har egen förbrukning av vätgas adderats som en energikälla, vilket inte
tidigare redovisats.
PowerCell undertecknade FN Global Compact i januari 2023 och
kommer att 2024 rapportera sin Communication on Progress om -
fattande kalenderåret 2023.
CSRD och EU:s taxonomi
Idag omfattas inte PowerCell av CSRD eller EU-taxonomin eftersom
företaget har färre än 500 anställda som är gränsen för rapporterings-
krav från den 1 januari 2024. Då rapporteringskraven enligt CSRD kom-
mer införas stegvis så ändras kraven de kommande åren. Den 1 januari
2025 kommer företag med över 250 anställda, 40 MEUR i omsättning
och 20 MEUR i balansomslutning att omfattas. Under 2026 och framåt
så kommer rapporteringskraven att utökas till att även omfatta note-
rade små och medelstora företag. Om PowerCell fortsätter att växa i
god takt så kommer bolaget i framtiden att omfattas av CSRD och EU-
taxonomin.
Miljö- och klimatpåverkan Sociala, arbetsrättsliga
och mänskliga rättigheter
Antikorruption
Policy • Uppförandekod
• Hållbarhetspolicy
• Visselblåsarpolicy
• Uppförandekod
• Skattepolicy
• Visselblåsarpolicy
• Bolagsstyrningspolicy
• Hållbarhetspolicy
• Integritetspolicy
• Uppförandekod
• Visselblåsarpolicy
• Hållbarhetspolicy
Huvudteman • Miljövård
• Följer försiktighetsprincipen
• Utsläppsminskning
• Förebygga och undvika miljöskador
Systematisk minskning av PowerCells
miljöpåverkan
• Kvalitet och säkerhet prioriterat
• Förebygga och undvika skador
• Föreningsfrihet
• Lika möjligheter
• Ingen diskriminering accepteras
• Rättvis konkurrens
• Årliga utvecklingssamtal
• Intressekonflikter
• Sponsring och donationer
Samhällsengagemang och
intressent relationer
• Skatter
• Kvalitetsledningssystem
• Skydd av personuppgifter
Nolltolerans avseende korruption
51 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
HÅLLBARHETSRAPPORT
llbarhetsrisker, riskhantering
och möjligheter
Det finns olika risker som påverkar eller skulle kunna påverka
PowerCells verksamhet och finansiella ställning. PowerCells operativa
och finansiella risker beskrivs i förvaltningsberättelsen och not 3. Ana-
lysen nedan omfattar de risker som PowerCell har identifierat inom
hållbarhetsområdet. Riskanalysen är baserad på GRI-standarden
(Global Reporting Initiative) och företagets värdekedja som beskrivs
på sidan 47. PowerCells riskprocess beskrivs i avsnittet Styrning inom
området hållbarhetsområdet på sidan 46.
Hållbarhetsrisker i värdekedjan
PowerCell bedriver sin huvudsakliga verksamhet i Sverige där 97 pro-
cent av de anställda arbetade 2023. Av övriga medarbetare var 1,5 pro-
cent baserade i övriga Europa (Tyskland och Norge) och 1,5 procent i
Kina år 2023. I början av 2024 stängdes Kinakontoret ner till förmån för
en satsning på etablering i USA. Försäljningen går främst till Europa
och Nordamerika, 71 respektive 23 procent, där kunderna är aktörer
inom branscher som regleras genom certifieringar och licenser, till
exempel flyg och sjöfart. Av de totala inköpen kommer 98 procent
från Europa. PowerCell har ännu inte fullt kartlagt stora leverantörers
underleverantörer och företaget kan inte utesluta idag att det kan
finnas hållbarhetsrisker kopplade till leveranskedjan när det gäller till
exempel miljö och mänskliga rättigheter. PowerCell gör bedömningen
att hållbarhetsriskerna relaterade till kunder är begränsade.
Affärsmodellens motståndskraft mot hållbarhetsrisker
PowerCells affärsmodell innebär att företaget bedriver sin huvudsak-
liga verksamhet i Sverige och riktar försäljningsinsatserna mot kunder
i Europa, Nordamerika och Kina. PowerCell erbjuder produkter som
är av avgörande betydelse för kundernas möjlighet att minska sina
utsläpp av växthusgaser. PowerCell bedömer att företagets erbjudande
är av central betydelse för att möjliggöra EU:s och USA:s intentioner
att minska utsläppen. PowerCell gör därför bedömningen att affärs-
modellen ger företaget god motståndskraft mot hållbarhetsrisker i sin
värdekedja och mycket goda möjligheter att skapa betydande affärs-
vinster genom samhällets övergång mot noll utsläpp.
PowerCells strategier mot risker
PowerCells väsentlighetsanalys baseras bland annat på dialoger med
intressenter och riskanalysen. Väsentlighetsanalysen beskrivs på sidan
48 och PowerCells strategier för att hantera de prioriterade hållbar-
hetsområdena beskrivs på sidorna 34–43.
Risk Riskhantering Möjligheter
Klimat, miljö och resursanvändning
Klimatförändring
På kort till lång sikt finns det risk för att klimat-
förändringarna kommer att leda till högre kost-
nader på leverantörsnivå genom ökade miljö-
avgifter och regleringar. På medellång till lång
sikt finns det en risk för att väderförändringar
som till exempel stormar och ökade vatten-
nivåer kan påverka möjligheterna till och kost-
naderna för transporter. Detta kan påverka
PowerCells kostnader och ekonomiska resultat.
Klimatförändringen är en stark drivkraft för
efterfrågan på PowerCells produkter och
möjligheten att motverka klimatförändringen
utgör PowerCells affärsidé och hela affärs-
modellen. PowerCell har därför identifierat
klimatförändringen som en betydande värde-
skapande affärsmöjlighet.
PowerCell hanterar risken för ökade kostnader
på kort till lång sikt som leverantör genom avtal
som ger möjlighet till priskompensation. När
det gäller tillgången till transporter som kan
påverkas av klimatförändringen, gör PowerCell
bedömningen att det på medellång till lång sikt
kommer att finnas transporter tillgängliga i
Europa och Nordamerika som drivs av klimat-
vänliga energikällor.
Klimatförändringen driver efterfrågan på
PowerCells produkter och hela affärsmodellen
bygger på att samhället går mot noll utsläpp.
Klimatanpassning
PowerCell har ännu inte gjort en klimatanalys
och skapat sig en bild av vad ett förändrat
klimat innebär för dess leverantörer och kunder
i form av produktionsanpassningar, anpass-
ningar till högre temperaturer och ökad
klimatbelastning samt förändrade väder-
förhållanden etc.
PowerCell har för avsikt att genomföra en
klimatanalys för att förstå hur ett förändrad
klimat kommer att påverka dess verksamhet
och finansiella resultat.
52 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Risk Riskhantering Möjligheter
Energiförbrukning och energieffektivitet
På kort sikt finns det risk för att PowerCells
kostnader kommer att öka till följd av oförmåga
att justera priserna och minska energianvänd-
ningen eller öka energieffektiviteten. På medel-
lång till lång sikt bedöms risken som låg för att
PowerCell inte lyckas minska sin energi-
förbrukning och att öka energieffektiviteten.
Risken finns på kort till lång sikt att leveran-
törer misslyckas med att minska energiför-
brukningen och öka energieffektiviteten, vilket
skulle kunna leda till ökade kostnader för
PowerCell.
PowerCell arbetar kontinuerligt för att sänka
sin energiförbrukning och öka energieffektivi-
teten. 2021 påbörjade PowerCell en kartlägg-
ning av scope 1–3-utsläpp som ger företaget
ett verktyg för att minst årligen följa upp och
rapportera energiförbrukning och energieffek-
tivitet. PowerCell har ett nära samarbete med
sina leverantörer och övervakar deras kost-
nadsutveckling relaterade till energiförbruk-
ning och utsläpp.
Det kraftigt ökade behovet i Europa och Nord-
amerika bland företag och organisationer att
minska energiförbrukningen, öka energieffekti-
viteten och öka andelen förnybar energi är en
stark drivkraft för efterfrågan på PowerCells
erbjudande.
Återvinning och cirkulära affärsmodeller
Det finns en risk på kort sikt att PowerCell eller
dess leverantörer inte lyckas etablera rutiner
för återvinning och cirkulära afrsmodeller.
Risken bedöms ha en låg inverkan på det finan-
siella resultatet. På medellång till lång sikt
bedöms risken som låg.
PowerCell utforskar möjligheter för ökad åter-
vinning och återanvändning av sina produkter.
I branschen är målet att återvinna så mycket
som möjligt och att undersöka cirkulära affärs-
modeller tillsammans med leverantörer och
kunder. 2023 beslutade PowerCell att delta
i ett projekt som startar 2024 för ökad cirkula-
ritet av bränslecellsstackar med Bosch och
Dana.
Cirkulära affärsmodeller kan vara en konkur-
rensfördel i framtida affärer både utifrån kost-
nad och genererat kundvärde.
Användning av vatten och marina resurser
PowerCell bedömer att det finns en låg risk
för negativ påverkan på vatten och marina
resurser.
PowerCell har 2022 påbörjat kartläggning av
vattenförbrukningen och en fördjupad risk-
bedömning kommer att göras i samband med
att PowerCell beräknar linjering med EU-
taxonomin.
PowerCell ser en ökande efterfrågan på sina
produkter från den marina industrin som drivs
av behovet av att minska sina skadliga utsläpp.
Biologisk mångfald, ekosystem och rödlistade
arter
PowerCell har ingen verksamhet i eller
i när heten av skyddade områden.
En fördjupad riskbedömning kommer att göras
i samband med att PowerCell beräknar linje-
ring med EU-taxonomin.
Föroreningar och hantering av skadliga ämnen
samt farligt avfall
Risken för att PowerCell bryter mot lagar eller
förordningar om utsläpp eller hantering
bedöms som låg på kort till lång sikt. PowerCell
noterar under 2023 att både EU och USA ser ut
att gå mot hårdare reglering av PFAS, vilket
bland annat återfinns i våra bränslecells-
stackar. Det är idag osäkert hur och när dessa
regleringar kommer implementeras. PowerCell
bedömer att det för samhällsviktiga applikatio-
ner – som utsläppsfri energi – kommer medges
tillräckligt med tid för att ställa om till PFAS-
fria material om det blir aktuellt.
PowerCells policy är att alltid följa lagar och
riktlinjer. Företaget har rutiner och processer
på plats i form av bland annat ledningssystem
för att säkerställa att lagar och riktlinjer följs
inom miljöområdet. Vad gäller PFAS följer vi
noga industrins utveckling och diskussionen
om kommande regleringar. Vi har analyserat
ingående komponenter för att detektera och
förstå PFAS-innehåll och vi utvärderar PFAS-
fria ersättningsmaterial internt och i dialog
med leverantörer och akademi.
Arbetsmiljö, hälsa och säkerhet på
arbetsplatsen
Olyckor och säkerhet på arbetsplatsen
På kort till lång sikt finns det risk för att
PowerCells medarbetare, tillfälliga med-
arbetare eller icke anställda medarbetare kan
skadas på arbetsplatsen, vilket kan skada
PowerCells arbetsgivarvarumärke.
PowerCells policy är att alltid följa lagar och
riktlinjer. Företaget har rutiner och processer
på plats i form av bland annat processer för att
se till att lagar och riktlinjer följs inom arbets-
miljö, hälsa och säkerhet. Företaget har flera
skyddsombud vid anläggningen i Göteborg och
genomför regelbundna arbetsmiljöundersök-
ningar, arbetsmiljöronder och inspektioner.
PowerCells mål är att erbjuda hälsosamma
arbetsmiljöer med balans mellan arbete och
fritid. Stressrelaterade frågor utgör också en
del av det systematiska arbetsmiljöarbetet
med analyser och åtgärdsplan.
kra arbetsplatser och balans mellan arbete
och fritid är viktiga delar av PowerCells arbets-
givarvarumärke.
53 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
HÅLLBARHETSRAPPORT
Risk Riskhantering Möjligheter
Anställningsvillkor
PowerCell bedömer företagets risk att inte
erbjuda rättvisa och rimliga anställningsvillkor
och löner som låg på kort till lång sikt. Om
risken skulle inträffa, kommer den att innebära
en hög risk för att företagets arbetsgivar-
varumärke skadas och därmed det finansiella
resultatet.
PowerCells policy är att erbjuda rättvisa och
rimliga anställningsvillkor och löner.
Att erbjuda rättvisa och rimliga anställnings-
villkor och löner är viktiga delar av PowerCells
arbetsgivarvarumärke
Kompetensutveckling
PowerCell bedömer risken för att företaget inte
kan erbjuda kompetensutveckling som låg på
kort till lång sikt. Om risken skulle inträffa,
innebär det en viss risk för skador på företagets
förmåga att utveckla sitt erbjudande och göra
värdeskapande kundanpassningar.
Kompetensutveckling genom internt samar-
bete, erfarenhetsutbyte och kundprojekt är vik-
tiga delar av PowerCells ambition att hela tiden
ge medarbetarna möjligheter till kompetens-
utveckling.
PowerCell anser att kompetensutveckling är
viktigt för att motivera medarbetare och att
motiverade medarbetare är en av de viktigaste
konkurrensfördelarna.
Mänskliga rättigheter
Könsfördelning
PowerCell bedömer risken för att inte kunna
etablera en jämn könsfördelning på medellång
till lång sikt som låg. Om risken skulle inträffa
kan PowerCells arbetsgivarvarumärke skadas.
PowerCell har en jämställdhets- och
likabehand lingspolicy. PowerCell anser att
grupper med jämn könsfördelning presterar
bättre än grupper med ojämn könsfördelning.
PowerCells mål är därför att uppnå en jämn
könsfördelning i organisationen vilket måste
beaktas vid ny- och ersättningsrekryteringar.
PowerCell har under 2023 förtydligat våra krav
och förväntningar på vår leverantörskedja via
uppförandekoden för leverantörer som uttryck-
ligen förbjuder könsdiskriminering.
En jämn könsfördelning bland anställda och
chefer bidrar till att bygga upp en starkt arbets-
givarvarumärke
Diskriminering
Risken för att PowerCell diskriminerar någon
medarbetare bedöms som låg på kort till lång
sikt. Om risken skulle uppstå innebär det att
företagets arbetsgivarvarumärke kommer att
skadas.
PowerCells jämställdhets- och likabehandlings-
policy fastslår att ingen medarbetare eller till-
fällig medarbetare får diskrimineras. Alla som
nner sig diskriminerade eller har observerat
diskriminerande handlingar kan rapportera
detta internt eller via den externa, anonyma
och oberoende visselblåsartjänst. PowerCell
har under 2023 förtydligat våra krav och för-
väntningar på vår leverantörskedja via uppfö-
randekoden för leverantörer som uttryckligen
ställer krav på förebyggande åtgärder vad
gäller diskriminering.
Att erbjuda arbetsplatser där ingen diskrimi-
neras är en central del av PowerCells arbets-
givarvarumärke.
Föreningsfrihet
Risken för att PowerCell inte respekterar med-
arbetarnas föreningsfrihet bedöms som låg på
kort till lång sikt. Skulle risken inträffa innebär
det att företagets arbetsgivarvarumärke
skadas.
PowerCells policy är att respektera varje med-
arbetares rätt till föreningsfrihet. PowerCell har
under 2023 förtydligat våra krav och förvänt-
ningar på vår leverantörskedja via uppförande-
koden för leverantörer som uttryckligen ställer
krav på rätten till föreningsfrihet.
Att respektera föreningsfriheten är ett grund-
läggande krav för ett starkt arbetsgivar-
varumärke.
Barnarbete, tvångsarbete och modernt slaveri
PowerCell bedömer risken för förekomst av
barnarbete, tvångsarbete eller modernt slaveri
i sin egen verksamhet som mycket låg på kort
till lång sikt. Om risken skulle uppstå skulle den
orsaka mycket allvarlig skada på PowerCells
varumärke och skulle ha en omedelbar bety-
dande negativ finansiell påverkan.
Företaget har väletablerade HR-rutiner och föl-
jer lagar och riktlinjer för personal- och rekry-
teringsfrågor i Sverige och andra länder där
företaget är verksamt. PowerCell har under
2023 förtydligat krav och förväntningar på vår
leverantörskedja via uppförandekoden för leve-
rantörer som uttryckligen förbjuder barnar-
bete, tvångsarbete och modernt slaveri.
Negativa effekter på lokalsamhällen
Risken för att PowerCells verksamhet har
negativa effekter på lokalsamhället bedöms
som låg på kort till lång sikt. Om det skulle
inträffa, skulle det påverka företagets varu-
märke, vilket skulle kunna leda till en negativ
ekonomisk påverkan.
PowerCells policy är att följa lagar, bestämmel-
ser och riktlinjer, även lokala sådana. Företaget
strävar också efter att informera om och
genomföra större förändringar i dialog med
företrädare för lokalsamhällena.
54 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Risk Riskhantering Möjligheter
Brott mot ursprungsbefolkningar
PowerCell bedömer att risken för brott mot
ursprungsbefolkningen i den egna verksam-
heten är mycket låg på kort till lång sikt. Om
risken skulle inträffa skulle det orsaka mycket
allvarlig skada på PowerCells varumärke och
skulle ha en omedelbar betydande negativ
finansiell påverkan.
PowerCell stöder och respekterar internatio-
nella konventioner om mänskliga rättigheter
överallt där företaget verkar.
Korruption, penningtvätt och skatter
Korruption och penningtvätt
PowerCell bedömer risken för korruption eller
penningtvätt i den egna verksamheten som
mycket låg på kort och lång sikt. Om risken
skulle inträffa skulle den mycket allvarligt
skada PowerCells varumärke och skulle ha
en omedelbar betydande negativ finansiell
påverkan.
PowerCell har nolltolerans mot korruption,
penningtvätt och bedrägerier. Företaget har
processer för att kontrollera betalningstransak-
tioner, penningöverföringar etc för att minimera
riskerna. Betalningar och penningöverföringar,
kontotransaktioner etc granskas av de externa
revisorerna. PowerCell har en extern, oberoende
och anonym visselblåsartjänst för alla intressen-
ter och har under 2023 förtydligat kraven mot
leverantörer vad gäller korruption och penning-
tvätt genom vår uppförandekod för leverantörer.
Kartellbildningar
PowerCell bedömer risken för att företaget
medverkar i kartellbildningar som mycket låg
på kort till lång sikt. Om risken skulle inträffa
skulle den allvarligt skada företagets varu-
märke och leda till en negativ finansiell
påverkan.
PowerCells policy är att affärsverksamhet
måste bedrivas på lika och rättvisa villkor.
PowerCell deltar inte i lobbyverksamhet, intar
inga politiska ställningstaganden och ger inga
bidrag till politiska partier, politiska företrädare
eller tjänstemän. PowerCell har under 2023
förtydligat kraven mot leverantörer vad gäller
etiskt företagande och rättvis konkurrens
genom vår uppförandekod för leverantörer.
Skatter
Risken för att PowerCell skulle hålla inne eller
inte betala skatt bedöms som mycket liten på
kort till lång sikt. Om risken skulle inträffa
skulle den kunna skada företagets varumärke
och leda till en negativ finansiell påverkan.
PowerCells skattepolicy är att betala skatt där
värdet skapas. Vår skattepolicy fastslår att vi
inte ska deltar i aggressiva eller konstgjorda
transaktioner vars enda eller huvudsakliga
syfte är att skapa en skattefördel.
Produktsäkerhet, kundintegritet och
datasäkerhet
Produktsäkerhet
PowerCell har utvecklat produkter och lösningar
som bygger på ny teknik. Under hela utveck-
lingskedjan har produktsäkerhet alltid varit av
högsta vikt och fortsätter vara det. Risken för att
PowerCells produkter inte är säkra bedöms som
mycket låg på kort till lång sikt. Om PowerCell
skulle misslyckas med att erbjuda säkra produk-
ter, skulle det allvarlig påverka företagets varu-
märke och ha en omedelbar betydande negativ
finansiell påverkan på företaget.
Produktsäkerhet är en av hörnstenarna i
PowerCells affär och en förutsättning för att
affärsidén ska bli framgångsrik och fortsätta
skapa värde. Därför är produktsäkerhet alltid
inkluderad i alla interna processer kring pro-
dukter och lösningar.
gsta produktsäkerhet och produktkvalitet är
förutsättningar för att skapa ett starkt varu-
märke och för företagets förmåga att skapa
värde.
Varumärkesbyggande, produktinformation och
marknadsföring
PowerCell bedömer risken för vilseledande
marknadsförings- eller produktinformation
eller överträdelse av marknadsföringsregler
som låg på kort till lång sikt. Om risken skulle
inträffa skulle den skada PowerCells varumärke
och ha en negativ finansiell påverkan.
PowerCells policy är att följa alla lagar, regler
och direktiv, även lokala, rörande marknads-
föring och produktinformation. Eventuella
brister rapporteras och följs upp.
Korrekt och transparent marknads- och
produktinformation skapar trovärdighet
och kundlojalitet.
Kundintegritet och datasäkerhet
PowerCell bedömer att det finns en risk på kort
till lång sikt att företaget kommer att utsättas
för cyberattacker, dataintrång eller stöld av
kunddata eller annan information. Om risken
inträffar kan den ha en betydande negativ
påverkan på varumärket, kundrelationerna
och de ekonomiska resultaten.
PowerCell har dagligen fokus på IT-säkerhet
och strävar efter att ha relevanta och uppdate-
rade system på plats. Företaget har rutiner och
processer för hur kunduppgifter och andra
uppgifter ska hanteras. PowerCell utbildar
regelbundet alla anställda i IT-säkerhet och
strävar efter att upprätthålla en hög nivå av
beredskap mot till exempel cyberattacker.
55 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
AKTIEN
Nyckeltal PowerCells aktie
Antal aktier vid årets slut, tusental 52 142 434
rsvärde vid årets slut, MSEK 2 413
Antal aktieägare 42 206
Aktiekurs vid årets slut, SEK 46,27
Vinst per aktie, SEK –1,57
Aktiekursutveckling under året, % 61,6%
Andel aktieägare i Sverige, % 28,6%
Tio största aktieägarnas totala innehav, % 23,5%
Aktieägare 31 december 2023
Ägare
Antal aktier och
röster
Andel av aktier
och röster
1 Robert Bosch Group 5 848 531 11,22%
2 Avanza Pension 1 646 244 3,16%
3 Norges Bank 1 202 147 2,31%
4 Green Benefit AG 976 977 1,87%
5 Legal & General 729 949 1,40%
6 Swedbank Robur Fonder 481 130 0,92%
7 Invesco 386 687 0,74%
8 Global X Management Company LLC 376 449 0,72%
9 Nordnet Pensionsförsäkring 315 543 0,61%
10 VanEck 293 095 0,56%
Totalt tio största ägarna
12 256 752 23,51%
Övriga 39 885 682 76,49%
Totalt 52 142 434 100%
Notering på Nasdaq Stockholm
Under 2023 noterades PowerCells aktier på Stockholmsbörsens
huvudlista. Noteringen är en viktig del av vår strategi att bygga en
stabil bas för lönsam tillväxt. Årets sista handelsdag var stängnings-
kursen 46,27 SEK, vilket ger ett börsvärde på 2,4 miljarder SEK.
PowerCells aktie
ISIN-kod: SE 000 642 5815
Kortnamn: PCELL
Under 2023 omsattes totalt 66 miljoner aktier. Aktiekursen minskade
med 61,6 procent under 2023 och OMXS PI ökade med 15,5 procent
under samma period. Den högsta stängningskursen på 166 SEK note-
rades den 9 februari och den lägsta på 40,11 SEK noterades den 13
december. Den 31 december 2023 var börsvärdet 2 413 MSEK (6 208).
Under året var den genomsnittliga dagliga handelsvolymen 263 390
aktier (291 535). Den 31 december 2023 hade PowerCell 42 206
(43 098) aktieägare. Av aktieägarna utgjorde 10,9 procent finansiella
och institutionella investerare, 26,0 procent var privat personer och
stat och kommun var 2,3 procent. Övriga aktieägare kan inte klassi-
ficeras. Alla PowerCells aktier är denominerade i SEK. Kortnamnet är
PCELL.
Aktiekapitalet
Aktiekapitalet i PowerCell uppgick den 31 december 2023 till 1 147 134
SEK och antalet aktier till 52 142 434, samtliga med ett kvotvärde på
0,022 SEK. Alla aktier är av samma slag med en röst var och är berätti-
gade till en lika andel av företagets tillgångar och resultat, utan några
begränsningar.
Enligt bolagsordningen, som antogs den 22 april 2021, ska före-
tagets aktiekapital inte understiga 500 000 SEK och inte överstiga
2 000 000 SEK. Antalet aktier ska inte vara färre än 20 000 000 och
inte fler än 80 000 000.
Utdelningspolicy
PowerCell har antagit en utdelningspolicy som innebär att företaget
har som långsiktig avsikt att kunna ge bolagets aktieägare en stabil och
ökande utdelning. Enligt policyn ska driftsöverskottet, eller delar av
överskottet, fördelas när kassaflödet från verksamheten överstiger
bolagets långsiktiga finansieringsbehov och om styrelsen även bedömer
att bolaget har en tillfredsställande kapitalstruktur.
PowerCell befinner sig i en snabb utveckling och expansion. Styrel-
sens nuvarande policy är därför att PowerCell ska överra eventuella
vinster för att finansiera bolagets tillväxt och verksamhet och följakt-
ligen räknar styrelsen inte med någon utdelning under de kommande
åren.
Aktiebaserat incitamentsprogram
Årsstämman 2021 beslutade att införa ett aktiebaserat incitaments-
program för ledande befattningshavare och nyckelpersoner. Program-
met i sin helhet (inklusive emission av kostnadstäckande tecknings-
optioner) kan ge en maximal utspädning om cirka 0,97 procent. För
mer information om programmet, se not 9.
56 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Utvecklingen av aktiekapitalet
Sedan starten 2008 till och med 31 december 2023 har företagets aktiekapital utvecklats enligt följande:
År Händelse
Ökning av
antalet aktier
Ökning av
aktiekapitalet Totalt aktiekapital Antal aktier
Nominellt värde/
aktie
2008 Företaget grundas 500 000 100 000 00 100 000 00 500 000 0,200
2009 Nyemission 565 215 113 043,00 213 043,00 1 065 215 0,200
2014 Nyemission 91 288 18 257,60 231 300,60 1 156 503 0,200
2014 Split 20:1 21 973 557 231 300,60 23 130 060 0,010
2014 Nyemission 277 560,72 508 861,32 23 130 060 0,022
2014 Nyemission 12 289 545 270 369,99 779 231,31 35 419 605 0,022
2015 Nyemission 278 787 6 133,32 785 364,63 35 698 392 0,022
2016 Lösen av T01 7 135 480 156 980,55 942 345,18 42 833 872 0,022
2016 Lösen av T02 1 950 520 42 911,44 985 256,62 44 784 392 0,022
2017 Nyemission 6 716 418 147 761,20 1 133 017,82 51 500 810 0,022
2017
Lösen av teckningsoptioner
riktade till de anställda 178 080 3 917,76 1 136 935,58 51 678 890 0,022
2018
Lösen av teckningsoptioner
riktade till de anställda 189 920 4 178,24 1 141 113,82 51 868 810 0,022
2020
Lösen av teckningsoptioner
riktade till de anställda 273 624 6 019,73 1 147 133,55 52 142 434 0,022
Aktiekursen 2023
0
0
PowerCell 2023 OMXSPI
SEK
2
1
3
4
200
150
100
50
Källa: Nasdaq
Antal handlade aktier
Antalet handlade aktier i miljoner
Jan Feb Mar Apr Maj Jun Jul Aug Sep Okt Nov Dec
57 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
BOLAGSSTYRNING
PowerCells bolagsstyrning
PowerCell värdesätter sund bolagsstyrning som en viktig grund för att uppnå sina
långsiktiga strategiska mål och uppnå en förtroendefull relation till aktieägarna och
andra viktiga parter. En hög standard när det gäller öppenhet, tillförlitlighet och
etiska värderingar är vägledande principer för PowerCells verksamhet.
Bolagsstyrningsmodell
Aktieägarna utövar sitt inflytande genom att rösta på bolagsstämmor
i PowerCell Sweden AB (publ), som är moderbolag i PowerCell Group.
På bolagsstämma beslutas bland annat om sammansättningen av i
PowerCell Sweden AB (publ) styrelse och val av revisorer. En valbered-
ning utsedd av årsstämman lämnar förslag till bolagsstämman beträf-
fande bland annat val av styrelseledamöter och styrelseordförande
samt beslut om arvode till styrelsen. Valberedningen lämnar även, när
så åligger den, förslag till bolagsstämman om val av externa revisorer
och förslag om beslut om arvode till revisorerna. Styrelsen är ytterst
ansvarig för PowerCells organisation och förvaltningen av dess verk-
samhet. Styrelsen utser vidare verkställande direktör i PowerCell
Sweden AB (publ). Verkställande direktören leder koncernens löpande
verksamhet i enlighet med styrelsens riktlinjer.
Svensk kod för bolagsstyrning
PowerCell Sweden ABs (publ) aktier är upptagna till handel på börsen
Nasdaq Stockholms huvudmarknad. PowerCell tillämpar som noterat
bolag Svensk kod för bolagsstyrning (Koden), som finns tillgänglig på:
www.bolagsstyrning.se. Denna bolagsstyrningsrapport har upprättats
i enlighet med årsredovisningslagen och Koden, som en separat rap-
port som är skild från årsredovisningen. Rapporten har granskats av
PowerCells revisorer, och ett yttrande från revisorerna har fogats till
rapporten.
1. Aktieägare
PowerCell Sweden AB:s aktiebok förs av Euroclear Sweden AB. Per den
31 december 2023 hade PowerCell 42 206 aktieägare enligt aktie-
boken och det totala antalet aktier uppgick till 52 142 434. Mer infor-
mation om PowerCells aktie och dess aktieägare återfinns i årsredo-
visningen under avsnittet Aktien.
2. Bolagsstämma
Aktieägarnas inflytande i bolaget utövas vid årsstämman, eller i före-
kommande fall vid extra bolagsstämma, som är PowerCells högsta
beslutande organ. Årsstämma ska hållas inom sex månader efter
räkenskapsårets utgång. Vid årsstämman tas bland annat beslut om
val av styrelse och styrelseordförande, val av revisor, fastställande av
resultaträkning och balansräkning, disposition beträffande bolagets
vinst och ansvarsfrihet för styrelsens ledamöter och VD, valbered-
ningen och dess arbete samt riktlinjer för ersättning till ledande befatt-
ningshavare. På PowerCells hemsida finns information om bolagets
tidigare årsstämmor. Där finns även information om aktieägarnas rätt
att få ärenden behandlade på årsstämman och när aktieägares begä-
ran om sådant ärende ska vara PowerCell tillhanda. Årsstämman 2023
hölls den 19 april 2023.
PowerCells årsstämma 2024 kommer att hållas tisdagen den
25 april 2024 i Konserthuset, Göteborg. För ytterligare information
om årsstämman 2024, se PowerCells webbplats,
www.powercellgroup.com.
3. Valberedningen
Valberedningen utses av bolagsstämman. Valberedningen ska fullgöra
de uppgifter som åligger valberedningen enligt dess instruktioner från
bolagsstämman samt reglerna i Koden. Huvuduppgiften är att på
aktieägarnas uppdrag bereda och lägga fram förslag till årsstämman
beträffande val av styrelse, val av styrelseordförande och styrelse-
arvodering samt, när så åligger den, förslag om val av revisor samt
arvode till revisorn. Härutöver presenterar valberedningen förslag
till ledamöter att ingå i påföljande års valberedning, i enlighet med
gällande instruktion för PowerCells valberedning.
Enligt gällande instruktion för PowerCells valberedning ska års-
stämman har de tre röstmässigt största aktieägarna i bolaget per den
30 juli 2023 haft rätt att vardera utse en ledamot i valberedningen.
Ingen av dessa tre personer får vara ledamot i bolagets styrelse. Där-
utöver ska valberedningen bestå av en styrelseledamot utsedd av
styrelsen som i sin tur ska vara sammankallande. I valberedningen inför
årsstämman 2023 ingick:
Achim Moritz (Robert Bosch GmbH, representerande Robert
Bosch)
Lena Olving, oberoende ledamot
Magnus Jonsson var sammankallande ledamot och representerade
styrelsen i PowerCell Sweden AB
Valberedning 2024:
Efter kontakter med bolagets 20 största aktieägare per den 30 juli 2023
har PowerCell konstaterat att endast en av dessa aktieägare, Robert
Bosch, önskat utse en ledamot i bolagets valberedning. Bosch har
utsett Uwe Zeise till representant i valberedningen. Därtill har
PowerCells styrelseordförande Magnus Jonsson utsetts att represen-
tera styrelsen i val beredningen.
Magnus Jonsson och Uwe Zeise har därefter gemensamt beslutat
att utse en oberoende tredje ledamot i valberedningen i enlighet med
de principer för valberedningen som antagits av årsstämman. Till obe-
roende ledamot har Lena Olving utsetts, som konstaterats vara obero-
ende i förhållande till bolaget, inneha rätt kompetens för uppdraget
samt vara bekant med PowerCell som bolag.
58 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Inför årsstämman 2024 har därför nedanstående valberedning
utsetts
Uwe Zeise, ordförande i valberedningen (Robert Bosch GmbH,
representerande Bosch Group)
Lena Olving, oberoende ledamot
Magnus Jonsson är sammankallande ledamot och representerar
styrelsen för PowerCell Sweden AB
Sammansättningen kommunicerades genom pressmeddelande och
på bolagets webbplats den 30 november 2023.
4. Styrelsen
Styrelsens huvudsakliga uppgift är att för ägarnas räkning förvalta
koncernens verksamhet så att ägarnas intresse av långsiktigt till-
godoses på bästa möjliga sätt. Styrelsen har det yttersta ansvaret för
PowerCells organisation och förvaltningen av PowerCells verksamhet.
Den ansvarar för koncernens långsiktiga utveckling och strategi, för
att fort löpande kontrollera och utvärdera koncernens verksamhet
samt för de övriga uppgifter som följer av aktiebolagslagen.
Styrelsens sammansättning
I enlighet med bolagsordningen ska styrelsen bestå av minst fem och
högst sju ledamöter. Ledamöterna tjänstgör från och med slutet av den
årsstämma då de blir valda fram till slutet av nästa årsstämma. Det
finns ingen gräns för hur många perioder i rad en ledamot kan sitta i
styrelsen. Årsstämman 2023 omvalde styrelsens ledamöter Magnus
Jonsson, Helen Fasth Gillstedt, Annette Malm Justad, Riku-Pekka
Hägg, Karin (Kajsa) Ryttberg-Wallgren och Uwe Hillmann. Dirk De
Boever avböjde omval och Nicolas Boutin valdes in som ny ledamot.
Till styrelsens ordförande omvaldes Magnus Jonsson. Presentation av
styrelsens ledamöter finns i årsredovisningen under avsnittet Styrelse
samt på bolagets hemsida. Valberedningen har vid utarbetandet av sitt
förslag till styrelse tillämpat punkt 4.1 i Koden som mångfaldspolicy
och härmed beaktat att styrelsen, med hänsyn till bolagets verksam-
het, utvecklingsskede och förhållanden i övrigt, ska ha en ändamåls-
enlig sammansättning präglad av mångsidighet och bredd avseende
kompetens, erfarenhet och bakgrund. En jämn könsfördelning ska
eftersträvas. För närvarande består styrelsen av sju ledamöter, varav
tre kvinnor och fyra män.
Oberoendekrav
Styrelsen i PowerCell är föremål för de oberoendekrav som följer av
Koden. Inför årsstämman 2023 presenterade valberedningen följande
bedömning avseende oberoende för de styrelseledamöter som valdes
på årsstämman 2023. Magnus Jonsson, Helen Fasth Gillstedt, Annette
Malm Justad, Riku-Pekka Hägg, Karin (Kajsa) Ryttberg-Wallgren och
Nicolas Boutin bedömdes samtliga vara oberoende i förhållande till
bolaget och bolagsledningen samt i förhållande till bolagets större
aktieägare. Uwe Hillmann bedömdes vara oberoende i förhållande till
bolaget och bolagsledningen men inte i förhållande till en av bolagets
större aktieägare i sin egenskap av chef för affärsenheten Electronic
Controls inom divisionen Bosch Powertrain Solutions, en enhet inom
Robert Bosch GmbH.
Arbetsordning
Styrelsen fastställer varje år en arbetsordning för styrelsearbetet.
Av arbetsordningen framgår bland annat hur styrelsens arbete ska för-
delas, inklusive ordförandens särskilda roll och uppgifter, instruktioner
rörande arbetsfördelningen mellan styrelsen och den verkställande
direktören samt hur den finansiella rapporteringen till styrelsen ska
ske. Styrelsen har dessutom antagit särskilda instruktioner för styrel-
sens utskott, som knyter an till arbetsordningen.
Styrelse Ersättningsutskott
ValberedningRevisor
Revisionsutskott
Ledningsgrupp
VD
Aktieägare
Bolagsstämma
59 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
BOLAGSSTYRNING
Styrelsens arbete 2023
Styrelsens arbete bedrivs i första hand inom ramen för formella styrel-
semöten samt möten i styrelsens kommittéer. Därutöver upprätthålls
en löpande kontakt mellan styrelsens ordförande och koncernchefen
för att diskutera den pågående verksamheten och säkerställa att sty-
relsens beslut verkställs. Antalet styrelsemöten under räkenskapsåret
uppgick till 12. Styrelseledamöternas närvaro framgår av tabell på mot-
stående sida.
Styrelsens ordinarie möten följer en fast agenda och är förlagda i tiden
så att antagande av finansiella rapporter kan göras inför offentlig-
rande inklusive bolagsstyrningsrapport och hållbarhetsrapport. Bola-
get har också ett årshjul där särskilda ärenden är förlagda till olika
möten såsom antagande av budget, strategidiskussioner och affärs-
plan. Årshjulet omfattar sex möten. Därutöver hålls ett konstituerande
styrelsemöte direkt efter årsstämman där årshjulet fastställs, leda-
möter i revisions- och ersättningsutskott utses och arbetsordning för
styrelse inklusive instruktion till verkställande direktören och utskott
antas.
Under året har även styrelsen fått fördjupade presentationer av
representanter från den operativa verksamheten. Styrelsen har ock
under 2023 bland annat behandlat och fastställt diverse nya och upp-
daterade policys och andra styrdokument inför det planerade listbytet,
antagit delårsrapporter, bokslutskommunikéer och årsredovisningar,
hanterat frågor rörande det kommande listbytet, tecknande av leve-
ransavtal med Bosch, beslut kring väsentliga kundkontrakt med långa
åtaganden antagit budget och uppdaterad affärsplan, beslutat om mål
och utfall inom ramen för Bolagets incitamentsprogram, antagande av
nytt företagsnamn samt Bolagets arbete med riskhantering och håll-
barhet.
Styrelsen har också erhållit löpande information och avrapportering
från ersättningsutskottet och revisionsutskottet på styrelsemöte i
anslutning till att de haft möten. Styrelsen erhåller månadsrapporte-
ring för att hållas uppdaterad mellan styrelsemöten.
Styrelsen träffade revisor den 14 mars 2023 för avrapportering av
revisionen och styrelsen träffade även revisorn utan närvaro av kon-
cernledningen, vid samma tillfälle.
Utvärdering av styrelsens arbete
Styrelsen genomför årligen en utvärdering av sitt arbete. Styrelseord-
föranden tar varje år initiativ till och leder utvärderingen av styrelsens
arbete. Syftet med utvärderingen är att vidareutveckla arbetsformer,
dynamik, effektivitet och arbetsklimat liksom huvudinriktningen för
styrelsens arbete. Denna utvärdering fokuserar även på tillgång till och
behovet av särskild kompetens i styrelsen. I utvärderingen ingår inter-
vjuer, gemensamma diskussioner samt att styrelseordföranden har
individuella diskussioner med enskilda styrelseledamöter. Utvärde-
ringarna diskuterades vid ett styrelsemöte och fungerar även som
underlag för valberedningens arbete med att föreslå styrelseledamöter.
5. Revisionsutskottet
PowerCells styrelse har tillsatt ett revisionsutskott med främsta syfte
att utöva tillsyn över koncernens ekonomiska redovisning och rappor-
tering och över revisionen av bokslutet samt hållbarhetsrapporte-
ringen. Ordföranden i revisionsutskottet är Helen Fasth Gillstedt,
övriga ledamöter är Annette Malm Justad, och Magnus Jonsson. Revi-
sionsutskottet övervakar och säkerställer kvalitet och pålitlighet i revi-
sions- och finansiella rapporteringsprocesser och rapporter, bevakar
effektiviteten i gruppens interna kontroll över den finansiella rapporte-
ringen och riskhanteringsprocesserna och ändamålsenligheten i grup-
pens kontroll för efterlevnad av lagkrav och föreskrifter. Revisionsut-
skottet granskar och övervakar de externa revisorernas arbete och
förbereder nomineringen av externa revisorer. Revisionsutskottet har
under 2023 sammanträtt fem gånger. Utskottsledamöterna har varit
närvarande vid mötena som framgår av tabell på motstående sida.
6. Ersättningsutskottet
Styrelsen har ett ersättningstutskott i syfte att bereda och besluta i
frågor om ersättning till högre chefer i koncernen.
Ersättningstutskottet bereder ärenden gällande riktlinjer för ersätt-
ning till ledande befattningshavare och anställningsvillkor för verkstäl-
lande direktören. Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
ska tillställas styrelsen som ska lämna förslag på sådana ersättnings-
riktlinjer till årsstämman. Ersättningskommittén följer och utvärderar
löpande PowerCells ersättningssystem för ledande befattningshavare.
Styrelsearvoden
Tabellen avser de styrelseledamöter som valdes vid årsstämman 2023
Namn Född Invald år
Roll i
styrelsen
Beslutat
arvode
Arvode
för arbete i
revisionsutskottet
Arvode
för arbete i
ersättningsutskottet
Magnus Jonsson 1956 2012 Ordförande 440 000 55 000 33 000
Helen Fasth Gillstedt 1962 2019 Ledamot 220 000 110 000
Annette Malm Justad 1958 2020 Ledamot 220 000 55 000 17 000
Uwe Hillmann
1)
1967 2020 Ledamot 0
Riku-Pekka Hägg 1975 2020 Ledamot 220 000
Karin (Kajsa) Ryttberg-Wallgren 1980 2022 Ledamot 220 000 17 000
Nicolas Boutin 1971 2023 Ledamot 220 000
1) Uwe Hillmann har i enlighet med Robert Bosch GmbH:s interna riktlinjer avstått från att ta ut beslutat arvode.
60 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
På bolagets hemsida lämnar styrelsen senast tre veckor före års-
stämman, i enlighet med aktiebolagslagen och principerna i Koden,
en ersättningsrapport.
Utskottet består av tre ledamöter, Magnus Jonsson (ordförande),
och Annette Malm Justad och Karin (Kajsa) Ryttberg-Wallgren och
höll under 2023 sammanlagt fyra möten.
7. Verkställande direktören och koncernledning
Verkställande direktören, Richard Berkling, leder verksamheten i enlig-
het med aktiebolagslagen samt inom de ramar styrelsen lagt fast.
Verkställande direktören tar i samråd med styrelsens ordförande fram
nödvändigt informations- och beslutsunderlag inför styrelsemöten,
föredrar ärenden och motiverar förslag till beslut. Verkställande direk-
tören leder ledningens arbete och fattar beslut i samråd med övriga i
ledningen. Ledningen bestod vid utgången av 2023 av Richard Berkling
(VD), Karin Nilsson (SVP, Vice VD), Torbjörn Gustafsson (SVP, CFO),
Patrik Brouzell (SVP, Product Sales), Lisa Kylhammar (SVP, Enginee-
ring), Andreas Bodén (SVP, CTO), Karl Samuelsson (SVP, Application
Development), Alison Arnold (SVP, Marketing), Peter Wallin (SVP,
COO), Oscar Hamréus (SVP, Head of People Operations) och Victor
Åkerlund (SVP, Chief Analytics & Sustainability Officer). Koncernled-
ningen har regelbundna verksamhetsgenomgångar under VD:s led-
ning. En närmare presentation av VD och ledningen finns i årsredovis-
ningen under avsnittet Ledning samt på bolagets hemsida.
8. Revisor
För att granska bolagets årsredovisning och räkenskaper samt styrel-
sens och verkställande direktörens förvaltning utses ett registrerat
revisionsbolag till revisor vid årsstämman. Vid årsstämman 2023
omvaldes det registrerade revisionsbolaget Öhrlings Pricewaterhouse-
Coopers AB (PwC) till revisor fram till utgången av årsstämman 2024.
Huvudansvarig revisor är auktoriserade revisorn Fredrik Göransson.
Under 2023 var han huvudansvarig revisor även i bland annat Bilia AB
(publ) och Concordia Maritime AB (publ), samt medpåskrivande revi-
sor för SAAB AB.
Revisorerna har deltagit i styrelsemöte för att presentera PwC:s
revisionsprocess och för att ge styrelseledamöterna möjlighet att ställa
frågor utan närvaro av ledningen. Revisorerna deltog även i revisions-
utskottets möten.
Intern kontroll och riskhantering avseende den finansiella
rapporteringen
Styrelsen ansvarar enligt den svenska aktiebolagslagen och Koden
för den interna kontrollen. Syftet med denna beskrivning är att ge
aktie ägarna och övriga intressenter en förståelse för hur den interna
kontrollen är organiserad i PowerCell vad beträffar den finansiella
rapporteringen. Beskrivningen har utformats i enlighet med års-
redovisningslagen och beskrivningen är därmed begränsad till intern
kontroll avseende den finansiella rapporteringen.
Kontrollmiljö
PowerCell tillämpar ramverket ”Internal Control Integrated Frame-
work”, lanserat 1992 av The Committee of Sponsoring Organizations
of the Treadway Commission (COSO). Under 2013 lanserade COSO
en uppdaterad version av ramverket. Powercells ramverk för intern-
kontroll uppfyller de 17 grundläggande principerna i COSO 2013.
COSO-ramverket består av fem inbördes relaterade komponenter.
Kontrollmiljön är den komponent som utgör grunden för de övriga
kompo nenterna. PowerCell har genom policyer, instruktioner och
organisationsstruktur dokumenterat uppdelningen av ansvar inom
hela bolaget. Detta reflekteras i att policyer och instruktioner, när så
är tillämpligt, är baserade på internationellt accepterade standarder
och/eller bästa arbetssätt. Policyer och instruktioner utvärderas av
ansvariga funktioner baserat på behovet att justera på grund av änd-
rade krav och lagstiftning. PowerCell är ett processorienterat bolag och
har integrerat riskbedömningen med affärsprocesserna, till exempel
affärs planering. Inom området kontrollstrukturer har PowerCell
dokumen terat alla kritiska finansiella processer och kontroller.
Riskbedömning
Risker avseende den finansiella rapporteringen utvärderas och över-
vakas av ledningen samt styrelsen genom dess revisionsutskott, baserat
på bedömningar gjorda av ledningen, genom att identifiera väsentliga
risker och hur de ska hanteras och motverkas. Bedömningen av vilken
Tabell möten
Styrelse Revisionsutskott Ersättningsutskott
Ledamotens namn Närvaro/totala antalet möten Närvaro/totala antalet möten Närvaro/totala antalet möten
Magnus Jonsson (ordförande) 12/12 5/5 4/4
Helen Fasth Gillstedt 12/12 5/5
Dirk De Boever (avgick april 2023) 2/4
Annette Malm Justad 11/12 5/5 4/4
Uwe Hillmann 9/12
Karin (Kajsa) Ryttberg-Wallgren 12/12 4/4
Riku-Pekka Hägg 12/12
Nicolas Boutin (invald april 2023) 8/8
61 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
grad av risk som föreligger för att det ska uppstå felaktigheter i den
finansiella rapporteringen sker utifrån en rad kriterier. De identifierade
riskerna tillsammans med erforderliga mitigerande kontrollmål samlas
i ett ramverk för intern kontroll avseende finansiell rapportering.
PowerCell har etablerade kontrollsystem och bedriver en transpa-
rent verksamhet. Aktuella styrdokument ses över löpande. Vidare
utvärderar styrelsen löpande den finansiella rapportering som erhålls
i samband med styrelsemöten. I revisionsutskottet sker en löpande
dialog med bolagets revisor kring omfattningen och kvaliteten av den
finansiella rapporteringen. Ytterligare information om styrningen av
PowerCell finns på bolagets webbplats.
Kontrollaktiviteter
Förutom styrelsen och dess revisionsutskott utgör ledningsgruppen ett
övergripande kontrollorgan. Affärsprocesserna är designade för att
säkerställa att eventuella felaktigheter eller avvikelser i den finansiella
rapporteringen förebyggs, upptäcks och korrigeras genom att inklu-
dera kontrollaktiviteter som svarar mot de kontrollmål som satts i
PowerCells ramverk för internkontroll. Kontrollaktiviteter sträcker sig
från allt mellan granskning av resultatutfall jämfört med tidigare prog-
noser och uppskattningar på ledningsgruppsmöten till specifika konto-
avstämningar och analyser i de löpande processerna för den finansiella
rapporteringen.
Information och kommunikation
Riktlinjer och instruktioner avseende den finansiella rapporteringen
uppdateras och kommuniceras löpande från ledningen till samtliga
berörda anställda. Koncernens redovisningsfunktion har ett direkt ope-
rativt ansvar för den löpande finansiella redovisningen och arbetar för
att säkerställa en likformig tillämpning av koncernens riktlinjer, princi-
per och instruktioner för den finansiella rapporteringen samt att identi-
fiera och kommunicera brister och förbättringsområden i processer för
den finansiella rapporteringen.
Uppföljning
Utfallet av internkontroll analyseras och kommuniceras årligen.
En bedömning görs över vilka förbättringsåtgärder som ska drivas.
PowerCells styrelse erhåller månadsvis kommentar från verkställande
direktören över affärsläget och verksamhetens utveckling. Styrelsen
avhandlar såväl alla kvartalsbokslut som årsredovisning innan dessa
publiceras. Årligen uppdateras styrelsen om arbetet med intern kon-
troll samt utfallet av denna. Styrelsen tar också del av den bedömning
som de externa revisorerna gör av de processer koncernen har för
internkontroll.
Internrevision
Mot bakgrund av ovan beskrivna riskbedömning och utformning av
kontrollaktiviteter, innehållande bland annat momentet självutvärde-
ring samt fördjupad analys av internkontrollen, har styrelsen valt att
inte ha en särskild funktion för internrevision.
Göteborg den 27 mars 2024
PowerCell Sweden AB (publ)
Styrelsen
BOLAGSSTYRNING
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten för år 2023 på
sidorna 58–62 och för att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 16 Revisorns gransk-
ning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att vår granskning av bolags-
styrningsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning
jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International
Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna
granskning ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
Till bolagstämman i PowerCell Sweden AB
(publ), org.nr 556759-8353
Göteborg den 27 mars 2024
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Fredrik Göransson
Auktoriserad revisor
Uttalande
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet med 6 kap. 6§
andra stycket punkterna 2–6 årsredovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket
samma lag är förenliga med årsredovisningen och koncernredovisningen samt är
i överensstämmelse med årsredovisningslagen.
62 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
63 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
AVSNITT
Styrelse
Magnus Jonsson
Styrelsens ordförande sedan 2015
Hemvist: Göteborg
Född: 1956
Utbildning: Civilingenjör i maskinteknik
Invald: 2012
Aktier: 8 000
VD för Magnus Jonsson Consulting AB och ledamot i ett flertal
styrelser. Tidigare befattning som Senior Vice President, produkt-
utveckling på Volvo Personvagnar. Bred erfarenhet från fordons-
industrin. Oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen
samt i förhållande till bolagets större aktieägare.
Helen Fasth Gillstedt
Styrelseledamot
Hemvist: Danderyd
Född: 1962
Utbildning: MSc i internationella affärer och ekonomistyrning
Invald: 2019
Aktier: 3 000 (inklusive via bolag)
Styrelseledamot i Munters Group AB, Handelsbanken Fonder AB
där hon också är dess representant i valberedningar och Sortera
AB. Tidigare Vice President i SAS-koncernen och ledande befatt-
ningar i Statoil Group A/S. Oberoende i förhållande till bolaget och
bolagsledningen samt i förhållande till bolagets större aktieägare.
Nicolas Boutin
Styrelseledamot
Hemvist: London
Född: 1971
Utbildning: MSc i Aerospace Engineering
Invald: 2023
Aktier: 0
Nicolas Boutin har mer än 20 års erfarenhet från flygindustrin.
Senast som Managing Director och Partner i Boston Consulting
Group. I sitt arbete som globalt ansvarig för Travel Practice Area
och Sustainable Aviation har han också arbetat med ledande före-
tag inom industrin, från flygtillverkare, flygbolag och flygplatser.
Oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen samt
i förhållande till bolagets större aktieägare.
Uwe Hillmann
Styrelseledamot
Hemvist: Leonberg, Tyskland
Född: 1967
Utbildning: Diplomutbildning i fysik
Invald: 2020
Aktier: 0
Ansvarig för affärsenheten Electronic Controls inom divisionen
Power Solutions på Robert Bosch GmbH. Över 25 års erfarenhet
av ledning och försäljning till bil- och icke-bilkunder. Representerar
Robert Bosch GmbH. Oberoende i förhållande till bolaget men
beroende till bolagets större aktieägare.
STYRELSE OCH LEDNING
64 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Riku-Pekka Hägg
Styrelseledamot
Hemvist: Vantaa, Finland
Född: 1975
Utbildning: MSc Maskinteknik
Invald: 2020
Aktier: 0
VD för Steerprop och styrelseordförande för Daphne Technology
SA. Före detta Vice President, Ship Design på Wärtsilä Corpo-
ration. Erfaren företagsledare och strateg inom maritim teknik.
Starkt intresse för avancerad teknologi och har lett internatio-
nell försäljning, strategisk transformation och prestationskultur
inom högteknologisk ingenjörs- och sjöfartsindustri. Obero-
ende i förhållande till bolaget och bolagsledningen samt i för-
hållande till bolagets större aktieägare.
Karin Ryttberg-Wallgren
Styrelseledamot
Hemvist: Stockholm
Född: 1980
Utbildning: Master of Business Administration, MBA
Invald: 2022
Aktier: 0
Executive Vice President, H2 Green Steel med ansvar för global
tillväxt och affärsenheten Vätgas. Styrelsesuppleant i Okera AB.
Tidigare erfarenhet omfattar chefsbefattningar på Sandvik,
Sapa, Yara International och Piab. Bred erfarenhet av vätgas och
material för bränsleceller. Oberoende i förhållande till bolaget
och bolagsledningen samt i förhållande till bolagets större aktie-
ägare.
Annette Malm Justad
Styrelseledamot
Hemvist: Oslo, Norge
Född: 1958
Utbildning: MSc i kemiteknik, MSc i Technology Management
Invald: 2020
Aktier: 0
Senior rådgivare med mer än 25 års erfarenhet från internatio-
nella företag inom industri och sjöfart, däribland från rollen som
VD för ett noterat bolag. Nuvarande styrelseuppdrag omfattar
American Shipping Company ASA, Torm Plc, Awilco LNG,
AMSC ASA, Småkraft AS, Store Norske Spitsbergen
Kulkompani AS och Feddie Ocean Distillery AS. Oberoende i
förhållande till bolaget och bolagsledningen samt i förhållande
till bolagets större aktieägare.
65 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
AVSNITT
Ledning
Dr. Andreas Bodén
Senior Vice President, CTO
Född: 1977
Anställd: 2009
Utbildning: Civilingenjör i kemiteknik och
doktorsexamen i kemiteknik från KTH inom
bränsleceller
Antal aktier: 2 000
Bred internationell erfarenhet inom bränslecells-
relaterad affärs- och teknikutveckling. Aktiv inom
områdena bränsleceller och ren teknik sedan 2002
och över tio år som styrelseledamot i Vätgas
Sverige. Tidigare positioner inom PowerCell som
gruppchef, utvecklingschef och affärsutvecklare.
Andreas Bodén har också varit projektledare på
Volvo Technology för PEM bränslecells-
utvecklingen.
Karl Samuelsson
Senior Vice President, Application Development
Född: 1971
Anställd: 2016
Utbildning: MSc i maskinteknik, Chalmers
tekniska gskola
Antal aktier: 0
Mångårig erfarenhet av ledarskap inom produkt-
utveckling. Tidigare befattningar omfattar bland
annat Senior Manager på Volvo Cars, forskning och
utveckling samt Complexity Reduction Analyst på
Ford Automotive Group.
Dr. Lisa Kylhammar
Senior Vice President, Engineering
Född: 1978
Anställd: 2011
Utbildning: Civilingenjör i kemiteknik och
doktorsexamen i materialvetenskap, Chalmers
tekniska högskola
Antal aktier: 1 600
Bred erfarenhet av bränslecellsteknik genom inter-
nationella samarbeten och internt utvecklings-
arbete. Tidigare befattningar inkluderar chef för
olika ingenjörsteam på PowerCell samt projektled-
ning för utveckling och framtida teknikaktiviteter.
Torbjörn Gustafsson
Senior Vice President, CFO
Född: 1976
Anställd: 2022
Utbildning: MSc i företagsekonomi, Lunds
universitet
Antal aktier: 170
Mångårig erfarenhet från ledande befattningar
och styrelseuppdrag, den senaste rollen var CFO
på Christian Berner Tech Trade AB. Tidigare upp-
drag inkluderar CFO på KappAhl och ledande
befattning på AB Volvo.
Patrik Brouzell
Senior Vice President, Product Sales
Född: 1978
Anställd: 2021
Utbildning: MSc Industrial and Logistics
Management, Handelshögskolan Göteborg
Antal aktier: 2 900
Patrik Brouzell är ansvarig för utvecklingen av
PowerCells produktförsäljning till prioriterade
segment samt etableringen av kompletterande
marknadskanaler. Patrik Brouzell har tidigare
bland annat varit VD för LWW Group.
Peter Wallin
Interim Chief Operating Officer, COO
Född: 1970
Anställd: 2023
Utbildning: Drifttekniker kraft och värme
Antal aktier: 0
Peter Wallin har mer än 25 års erfarenhet inom
bolagsutveckling och effektiviseringsprocesser för
produktion, logistik och leverantörer, bland annat
för Meetab, Nolato Silikonteknik och Eberspächer.
Peter har tidigare haft ledande positioner inom
bland annat EuroMaint Rail och Tenneco Auto-
motive och har sedan 2005 jobbat som konsult
till olika bolag.
Från vänster: Dr. Andreas Bodén, Karl Samuelsson, Dr. Lisa Kylhammar, Torbjörn Gustafsson, Patrik Brouzell, Peter Wallin, Alison Arnold, Oscar Hamréus,
Karin Nilsson, Victor Åkerlund, Richard Berkling.
STYRELSE OCH LEDNING
66 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Alison Arnold
Chief Marketing Officer CMO
Född: 1973
Anställd: 2023
Utbildning: Diplomutbildning Project Manage-
ment och Marketing Law, RMI Berghs
Antal aktier: 1 193
Mer än 20 års erfarenhet som Client Director
på Forsman & Bodenfors med nationellt och
inter nationellt varumärkesbyggande, i Sverige
och globalt. Den senaste rollen var som Chief
Marketing Officer på Pulsen Group.
Oscar Hamréus
Senior Vice President HR och IT- chef
Född: 1981
Anställd: 2022
Utbildning: Fil. kand i Personalvetenskap
Antal aktier: 339
Oscar Hamréus har tidigare haft roller som HRchef
och senior HR-konsult inom ett brett spektrum av
företag. Oscar Hamréus senaste roll innan han
kom till PowerCell var VD och senior HR-konsult
i ADDMatch HR-partner.
Karin Nilsson
Senior Vice President och vice VD
Född: 1969
Anställd: 2015
Utbildning: Business Administration,
Handelshögskolan vid Göteborgs Universitet
och Högskolan Väst
Antal aktier: 9 000
Mångårig internationell erfarenhet från finansiella
och operativa ledande befattningar, den senaste
rollen som CFO på KVD Kvarndammen AB.
Tidigare arbetsgivare inkluderar Gunnebo AB
och Sibelco Nordic AB.
Victor Åkerlund
Chief Analytics & Sustainability Officer
Född: 1986
Anställd: 2023
Utbildning: Civilingenjör i Industriell Ekonomi
Antal aktier: 210
Mångårig erfarenhet av strategi och verksamhets-
utveckling som managementkonsult både för små
och medelstora snabbväxande bolag och globala
koncerner. Tidigare arbetsgivare inkluderar True-
Point och Sweco.
Richard Berkling
VD och koncernchef
Född: 1972
Anställd: 2021
Utbildning: Business Administration, Handels-
gskolan vid Göteborgs Universitet
Antal aktier: 15 000
Richard Berkling har 19 års erfarenhet som VD för
ett oberoende dotterbolag inom Volvo Group.
Genom att bygga ett företag från grunden och bli
världsledande på säkerhetskritisk elektronik inom
marin- och off-highway transportindustrin, fick
han omfattande erfarenhet av affärsutveckling
under ett teknikskifte i segmenten marint, anlägg-
ningsmaskiner och materialhantering.
67 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Förvaltningsbettelse
PowerCell Sweden AB (publ) utvecklar och producerar bränslecellsstackar och
bränslecellssystem med unikt hög effektthet, för applikationer inom seg-
menten Aviation, Marine, Power Generation, Off-road och On-road. PowerCells
produkter drivs av ren eller reformerad vätgas och genererar el och värme utan
att släppa ut några andra utsläpp än vatten. Vår teknik kombinerar hög effek-
tivitet med ett kompakt format och bidrar till ökad energieffektivitet samt en
betydande minskning av utsläpp av koldioxid och skadliga partiklar oavsett
applikation.
Året i korthet
2023 har varit ett år med mycket utveckling i flera dimensioner för PowerCell.
Nettoomsättningen har ökat, tillsammans med en god bruttomarginal, vilket
främst beror på en god marknad för vätgaselektriska lösningar i flera branscher
med ett ökat antal kommersiella kunder. Utvecklingen inom segmenten Aviation
och Marine har varit särskilt stark. Vi har fortsatt att utveckla organisationen och
verksamheten inom företaget för att möta aktivitetsnivån för produktion, försälj-
ning och FoU-aktiviteter för kontinuerlig tillväxt under de kommande åren och för
att möta de specifika behoven av aktivitetsnivån under 2023.
Det finns en delvis breddad och ny ledningsgrupp på plats som stöttat bolaget
att öka takten i bolagets utveckling ytterligare.
Under 2023 gick vi med i Newborn-projektet, en del av EU-initiativet Clean
Aviation Joint Undertaking som har som mål att utveckla milmässigt hållbart
flyg. Projektet ska utveckla ett flygcertifierat bränslecellssystem på flera MW
som drivs med vätgas. PowerCell bidrar till projektet med teknisk kunskap och
bränslecellsteknologi med målet att utveckla en ny 300 kW produktplattform.
Vi offentliggjorde att vi etablerar närvaro i USA för att möta den starka efter-
frågan från amerikanska kunder. Genom att finns på plats nära kunderna kan vi
bättre stötta dem i deras produktutveckling, innovation och affärsutveckling.
I mars tecknade bolaget en viktig order för leveranser till norska färjor, värde-
rad till 19,2 MEUR. Avtalet, som tecknats med SEAM, omfattar leveranser av
vätgaslösningar till två fartyg som ska trafikera en av Norges längsta färjelinjer.
PowerCell ska leverera Marine System 200 som gör det möjligt för färjorna att
producera sammanlagt cirka 13 MW effekt.
I juni tecknade vi ett avtal med Bosch om kontraktstillverkning av vår bnsle-
cellsstack S3. Vi ökar därmed vår produktionskapacitet betydligt och kan foku-
sera på fortsatt innovation och utveckling av nästa generation bränslecells-
stackar. Dessutom påverkas vårt rörelsekapital positivt.
Vi tecknade även ett ferigt ramavtal för serieleveranser av bnsle-
cellssystem med det brittiska företaget ColGar Energy, ett dotterbolag inom
Vantastec-koncernen för ombyggnation av lätta kommersiella fordon för att
exempelvis kunna transportera varm och kall mat. Orderrdet kan potentiellt
uppgå till totalt cirka 200 MSEK.
I juli tecknade vi en uppföljningsorder med H2FLY för leveranser av bränsle-
cellssystem till flygplan. Orderrdet är cirka 40 MSEK och en uppföljning på
den första ordern som tecknades med H2FLY i juni 2022. Leveranserna omfattar
bränslecellssystem flera MW samt utvecklingsarbete och tester.
Hitachi Energy och PowerCell samarbetar för att skapa ett färdigt ”plug and
play”-erbjudande utformat i en containerlösning för integration av bnsle cells-
system för mer hållbara verksamheter. Vi ska tillsammans utforma, utveckla och
validera ett bränslecellskraftssystem.
I december noterades PowerCell på Nasdaq Stockholms huvudlista.
Försäljning och resultat
Koncernens nettoomttning för 2023 var 310,3 MSEK (244,7 MSEK), vilket är
en ökning på 65,6 MSEK motsvarande 27%. Ökningen kommer från ökad för-
ljning inom segmenten kraftproduktion, marin och flyg där segmenten marin
och flyg bidrog mest till ökningen. Ett fåtal stora projekt har bedrivits under
2023, med intäktsredovisning allt eftersom projekten går framåt. Även verk-
stadstjänster, produktförsäljning och försäljning av immateriella rättigheter har
ökat – vilket bidrar till den högre försäljningen.
Koncernens rörelseresultat är –66,5 MSEK (75,0 MSEK) och efter jämrelse-
störande poster –72,6 MSEK (75,0 MSEK). Kassaflöde från investeringsverk-
samheten påverkas då PowerCell är i en ny fas av produktutveckling. Under året
har därför 16,5 MSEK kapitaliserats och ses som immateriella tillgångar.
Moderbolagets siffror är i stort sett i linje med koncernens då den över-
vägande delen av verksamheten bedrivs i moderbolaget.
Finansiell ställning och likviditet
Koncernens finansiella sllning och likviditet är något som prioriteras och följs.
Likvida medel uppgick den 31 december 2023 till 70,8 MSEK (196,9 MSEK).
Styrelsen bedömer att tillgängliga likvida medel per den 31 december 2023 är
tillckliga för att finansiera verksamheten under 2024 varför årsredovisningen
upprättas med utngspunkt i att antagande om fortsatt drift är uppfyllt.
Kassaflödet från den löpande verksamheten efter förändring av rörelse-
kapitalet för 2023 uppgick till –95,7 MSEK (120,5 MSEK). Koncernen har ökat
omttningen under frde kvartalet, vilket lämnar en hög ökning av kortfristiga
fordringar och har aktivt ökat lagret under året för att matcha inkommande order
och säkra kritiska komponenter.
Kassaflödet fn finansieringsverksamheten för 2023 var –8,8 MSEK (–8,5
MSEK). Soliditeten vid periodens slut uppgick till 64,8% (70,2%).
Förrv och investeringar
Investeringarna i materiella anläggningstillgångar uppgick under räkenskapsåret
till 11,6 MSEK (9,2 MSEK).
Forskning och utveckling
Koncernen har under året fortsatt bedrivit betydande forskning och utveckling
av bränslecellsplattformar och bränslecellssystem. Kostnaderna för forskning
och utveckling uppgick till –114,5 MSEK (–92,3 MSEK) under 2023.
Medarbetare
Vid årets slut hade koncernen omknat till heltidstjänster 151 anställda. Medel-
antalet anställda omräknat till heltidstjänster för 2023 var 110 (98).
Miljöpåverkan
PowerCell agerar ansvarsfullt och ett aktivt hållbarhetsarbete är därför viktigt
för bolaget. PowerCell har en helhetssyn och fokuserar på god affärsetik, miljö,
nskliga rättigheter och företagets framtid. Koncernen bedriver ingen anl-
ningspliktig verksamhet enligt miljöbalken.
Utsikter 2024
PowerCell verkar inom en bransch som påverkas av teknisk utveckling och en
marknadsefterfrågan som drivs av ett behov av miljöförbättringar. Det är svårt
att förutse takten och tidpunkten för marknadstillväxten för vätgaselektriska
lösningar, men ambitionen är att generera organisk tillväxt 2024.
Framtida utveckling samt väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer
PowerCell utsätts genom sin verksamhet för risker och osäkerhetsfaktorer.
Under det kommande året avser bolaget att forttta utvecklingen och industri-
aliseringen och kommersialiseringen av sina bränslecellsplattformar och modu-
ler. Koncernens väsentligaste risker och okerhetsfaktorer kan delas in i opera-
tionella och finansiella faktorer:
Styrelsen och verkställande direktören för PowerCell Sweden AB (publ), organisations-
nummer 556759-8353, med säte i Göteborg, avger härmed årsredovisning och koncern-
redovisning för räkenskapsåret 2023. Alla belopp anges i TSEK om inget annat anges.
Siffror inom parentes avser föregående år.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
68 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Operativa risker
Marknadsrelaterade risker
Bolagets produkter bygger på bränslecellsteknik som är relativt ny i kommersi-
ella sammanhang. Detta kan innera att kunderna byter ut sina system i lång-
sammare takt än förntat, trots att bolagets produkter är kommersiellt och pre-
standamässigt överlägsna jämfört med konkurrerande teknik.
Kundberoende
Fram till 2022 har bolagets verksamhet fmst handlat om produktutveckling.
Bolaget har dessutom levererat ett antal produkter som håller på att utvärderas
av kunder. Bolaget är fortsatt beroende av att utvecklingsverksamheten går
enligt plan och inte påverkas av några större förseningar, kostnadsökningar eller
andra srigheter. Dessutom är bolaget beroende av att kundernas utvärdering
av produkterna och att bolaget kan öka sin försäljning i takt med den fortsatta
kommersialiseringen.
Beroende av enskilda leverantörer
PowerCell är beroende av att leveranser av inköpta komponenter kommer i tid
och med rätt kvalitet. Skulle det uppstå problem med leveranserna finns det en
risk att leveranserna till kunderna försenas och därmed riskerar koncernen att
drabbas av såväl finansiella som operativa problem.
Begränsade resurser
PowerCell är ett litet bolag med begränsade resurser vad gäller förvaltning,
administration och kapital. För genomförandet av strategin är det viktigt att
resurserna utnyttjas i bolaget så optimalt som möjligt. Det finns en risk att bola-
gets resurser är otillckliga och därmed drabbas av såväl finansiella som opera-
tiva problem.
Förmåga att hantera tillväxt
Verksamheten kommer att växa organiskt framöver. I takt med att verksam-
heten växer och personalstyrkan ökar behöver PowerCell säkerställa att bolaget
alltid har effektiva planerings- och ledningsprocesser för att kunna genomföra
afrsplanen på en marknad som utvecklas snabbt. För att hantera denna tillväxt
krävs investeringar och allokering av värdefulla ledningsresurser. Om PowerCell
inte hanterar tillväxten effektivt kan det påverka resultatet negativt.
Medarbetarna
PowerCells framtida utveckling är beroende av bolagets förmåga att bella och
rekrytera personal med relevant erfarenhet, kompetens och engagemang. Bola-
get arbetar för att minska beroendet av nyckelpersoner genom att dokumentera
rutiner och arbetssätt på ett professionellt sätt. Risken kvarstår dock att någon
person som ingår i bolagets ledning, eller annan nyckelperson, avslutar sin
anställning i bolaget. Det kan på kort sikt riskera en väsentlig negativ påverkan
på bolagets verksamhet, resultat och finansiella ställning.
Finansiella risker
Koncernen är exponerad för olika slag av finansiella risker i sin verksamhet. De
finansiella risker som koncernen är exponerad för är kredit-, valuta-, likviditets-
och ränterisker. Det övergripande ansvaret för att hantera koncernens finansiella
risker samt utveckla metoder och policy för att hantera finansiella risker åligger
företagsledningen och styrelsen. PowerCell har en finanspolicy för koncernen.
För ytterligare information om de finansiella riskerna se not 3.
Viktiga händelser efter räkenskapsårets utgång
Inga viktiga händelser efter räkenskapsårets utgång.
Utdelningspolicy
PowerCell har antagit en utdelningspolicy som fastställer bolagets långsiktiga
avsikt att ge sina ägare en stabil och ökande utdelning. Utdelning föreslås av sty-
relsen och beslutas av bolagssmman i enlighet med aktiebolagslagen och
bolagsordningen. Historiskt har PowerCell inte haft någon utdelning och ingen
utdelning har lämnats för föregående räkenskapsår. PowerCell är inne i en period
av snabb utveckling och expansion. Styrelsens nuvarande policy är att bolaget
balanserar eventuella vinstmedel för att finansiera bolagets tillxt och verk-
samhet och förutser följaktligen inte att några utdelningar betalas ut under de
kommande åren.
Styrelsen föreslår därför att ingen utdelning lämnas för 2023 utan vinst-
medlen behålls för att finansiera fortsatt tillväxt och drift av verksamheten.
Resultatdisposition
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel (SEK):
Överkursfond 555 506 677
Balanserat resultat –218 285 433
Årets resultat –82 098 804
SEK 255 122 440
Styrelsen föreslår att vinstmedlen disponeras
så att följande belopp kan balanseras i ny räkning 255 122 440
SEK 255 122 440
Beträffande bolagets resultat och ställning i övrigt hänvisas till efterljande
resultat- och balansräkningar med tillhörande tilläggsupplysningar.
Flerårsöversikt
Belopp i TSEK om inget annat anges 2023 2022 2021 2020 2019
Nettoomsättning 310 287 244 691 159 757 103 528 66 850
Bruttoresultat 124 012 113 023 49 034 25 780 20 539
Bruttomarginal (%) 40,0 46,2 30,7 24,9 30,7
Rörelseresultat före jämförelsestörande poster 66 518 –75 019 –80 475 –97 749 79 898
Rörelseresultat –72 575 –75 019 81 731 –103 386 448 408
Rörelsens kassaflöde –95 687 120 506 66 338 –3 863 369 147
Balansomslutning 425 114 473 946 521 328 564 692 683 213
Eget kapital 275 434 332 874 383 451 457 560 565 271
Soliditet (%) 64,8 70,2 73,6 81,0 82,7
Balanslikviditet 3,5 4,5 5,7 11,9 13,1
Antal aktier 52 142 434 52 142 434 52 142 434 52 142 434 51 868 810
Resultat per aktie (SEK) –1,57 –1,09 –1,50 –2,19 8,38
Utdelning per aktie (SEK)
69 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Koncernens rapport över totalresultat
Belopp i TSEK
Not
2023
2022
Nettoomsättning
6
310 287
Kostnad för sålda varor
7
186 275
1 3 1 6 6 8
Bruttoresultat
124 012
113 023
Försäljnings– och administrationskostnader
7, 9
1 05 796
98 559
Forsknings– och utvecklingskostnader
7, 9
114 498
92 329
Övriga rörelseintäkter
10
55 036
21 807
Övriga rörelsekostnader
7, 11
2 5 27 3
18 961
Rörelseresultat före jämförelsestörande poster
66 518
75 019
Jämförelsestörande poster
7, 13
6 057
Rörelseresultat
72 575
75 019
Finansiella intäkter
21 505
32 319
Finansiella kostnader
11 8 85
15 518
Finansiella poster – netto
9 620
16 801
Resultat före skatt
62 955
58 218
Inkomstskatt
14, 26
5
45
Årets resultat
62 960
58 173
Övrigt totalresultat:
Poster som kan komma att omföras till årets resultat
Valutakursdifferenser utländska verksamheter
234
37
Övrigt totalresultat för året
234
37
Summa totalresultat för året
62 726
58 136
Årets resultat och summa totalresultat är i sin helhet hänförligt till moderföretagets aktieägare.
Resultat per aktie, räknat på årets resultat hänförligt till moderföretagets stamaktieägare:
Belopp i SEK
2023
2022
Resultat per aktie före utspädning
32
1, 5 7
1 , 0 9
Resultat per aktie efter utspädning
32
1, 5 7
1 , 0 9
FINANSIELLA RAPPORTER – KONCERNEN
70 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Koncernens balansräkning
Belopp i TSEK
Not
2023-12-31
2022-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella tillgångar
Programvara
18
5 996
8 173
Kapitaliserade utvecklingskostnader
18
16 490
Summa immateriella tillgångar
22 486
8 173
Nyttjanderättstillgångar
Nyttjanderättstillgångar
17
31 838
34 842
Summa nyttjanderättstillgångar
31 838
34 842
Materiella anläggningstillgångar
Maskiner och andra tekniska anläggningar
16
28 648
31 066
Inventarier, verktyg och installationer
16
4 728
3 751
Summa materiella anläggningstillgångar
33 376
34 817
Uppskjutna skattefordringar
Uppskjutna skattefordringar
14, 26
279
186
Summa uppskjutna skattefordringar
279
186
Finansiella anläggningstillgångar
Långfristiga kundfordringar
6 677
Summa finansiella anläggningstillgångar
6 677
Summa anläggningstillgångar
87 979
84 695
Omsättningstillgångar
Varulager
Råvaror och förnödenheter
21
100 683
54 489
Produkter i arbete
21
15 382
20 233
Färdigvarulager
21
920
76 3
Summa varulager
116 985
75 485
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar
19, 20
72 013
66 695
Aktuella skattefordringar
1 976
1 485
Avtalstillgångar
28
46 594
23 065
Övriga kortfristiga fordringar
19, 22
12 043
7 174
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
23
16 715
18 490
Summa kortfristiga fordringar
149 341
116 909
Likvida medel
19, 24, 31
70 809
196 857
Summa omsättningstillgångar
337 135
389 251
SUMMA TILLGÅNGAR
425 114
473 946
71 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Koncernens balansräkning (forts.)
Belopp i TSEK
Not
2023-12-31
2022-12-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
25
Aktiekapital
1 147
1 147
Övrigt tillskjutet kapital
635 007
635 007
Reserver
2 3 4
Balanserad vinst (inklusive årets resultat)
360 720
303 046
Summa eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
275 434
33 2 874
Skulder
Långfristiga skulder
Övriga långfristiga finansiella skulder
19, 27
30 000
30 000
Leasingskuld
27
21 521
24 123
Uppskjuten skatteskuld
26
611
558
Summa långfristiga skulder
52 132
54 681
Kortfristiga skulder
Leasingskuld
27
6 614
7 342
Avtalsskulder
28
1 789
15 222
Leverantörsskulder
19
35 198
19 272
Övriga kortfristiga skulder
8 521
6 567
Avsättningar
30
3 571
3 146
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
29
41 855
34 842
Summa kortfristiga skulder
97 548
86 391
Summa skulder
149 680
141 072
SUMMA EGET KAPITAL, AVSÄTTNINGAR OCH SKULDER
425 114
473 946
FINANSIELLA RAPPORTER – KONCERNEN
72 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Koncernens rapport över förändringar
i eget kapital
Hänförligt till moderbolagets aktieägare
Övrigt Balanserat
tillskjutet resultat inkl Summa
Belopp i TSEK
Not
Aktie kapital
kapital
Reserver
årets resultateget kapital
Ingående balans per 1 januari 2022
25
1 147
635 007
2 7 1
252 4 32
383 451
Årets resultat
58 173
58 173
Övrigt totalresultat för året
37
37
Årets totalresultat
37
58 173
58 136
Transaktioner med aktieägare i deras egenskap av ägare
Aktierelaterad ersättning
9
7 559
7 559
Utende balans per 31 december 2022
25
1 147
635 007
2 3 4
303 046
33 2 8 74
Ingående balans per 1 januari 2023
25
1 147
635 007
2 3 4
303 046
332 874
Årets resultat
62 960
62 960
Övrigt totalresultat för året
234
234
Årets totalresultat
234
62 960
62 726
Transaktioner med aktieägare i deras egenskap av ägare
Aktierelaterad ersättning
9
5 286
5 286
Utende balans per 31 december 2023
25
1 147
635 007
360 720
275 434
73 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Koncernens rapport över kassaflöden
Belopp i TSEK
Not
2023
2022
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Rörelseresultat
7 2 5 75
75 01 9
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet
35
22 354
37 693
Erhållen ränta
3 897
234
Betald ränta
892
918
Betalda inkomstskatter
7 7
493
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital
47 293
37 517
Kassaflöde från förändring av rörelsekapital
Ökning/minskning av varulager
34 195
41 609
Ökning/minskning av kundfordringar
1 359
28 7 25
Ökning/minskning av övriga rörelsefordringar
27 09 9
19 922
Ökning/minskning av avtalsskulder
13 432
4 157
Ökning/minskning av leverantörsskulder
15 922
47 7
Ökning/minskning av övriga rörelseskulder
9 051
2 631
Summa förändring av rörelsekapital
48 394
82 989
Kassaflöde från den löpande verksamheten
95 687
120 506
Kassaflöde från investeringsverksamheten
Förvärv av immateriella och materiella anläggningstillgångar
28 48 2
17 806
Försäljning av materiella och immateriella anläggningstillgångar
312
89
Långfristiga kundfordringar
6 677
Kassaflöde från investeringsverksamheten
28 170
2 4 3 9 4
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
Amortering leasingskuld
34
8 780
8 464
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
8 780
8 464
Minskning/ökning av likvida medel
1 3 2 6 3 7
153 364
Valutakursdifferens i likvida medel
6 589
17 714
Likvida medel vid årets början
196 857
332 507
Likvida medel vid årets slut
70 809
196 857
FINANSIELLA RAPPORTER – KONCERNEN
74 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Noter till koncernredovisningen
Not 1 Allmän information
PowerCell Sweden AB (publ) (PowerCell), org nr 556759-8353 är ett moder-
bolag registrerat i Sverige och med säte i Göteborg med adress
Ruskdersgatan 12, 418 34 Göteborg, Sverige.
Koncernredovisningen för räkenskapret som slutar den 31 december 2023
har godkänts av styrelsen för offentliggörande den 27 mars 2024.
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i tusental kronor (TSEK).
Uppgift inom parantes avser föregående år.
Belopp i tabeller och övriga sammansllningar har avrundats var för sig.
Mindre avrundningsdifferenser kan därför förekomma i summeringar.
Not 2 Sammanfattning av viktiga
redovisningsprinciper
Noten innehåller en förteckning över de väsentliga redovisningsprinciper som
tillämpats när denna koncernredovisning upprättats. Dessa principer har
tillämpats konsekvent för alla presenterade år, om inte annat anges. Koncern-
redovisningen omfattar det legala moderbolaget PowerCell Sweden AB (publ)
och dess dotterföretag.
Grund för rapporternas upprättande
Koncernredovisningen har upprättas i enlighet med internationella standarder
IFRS sådana de antagits av EU. Därutöver tillämpas Årsredovisningslagen och
Rådet för hållbarhets- och finansiell rapporterings rekommendation RFR 1.
Redovisningen är upprättad enligt anskaffningsvärdemetoden förutom vad gäl-
ler finansiella tillgångar som kan säljas samt finansiella tillgångar och skulder
(inklusive derivatinstrument) värderade till verkligt värde via resultat räkningen.
Moderföretaget tillämpar RFR 2 Redovisning för juridiska personer och Års-
redovisningslagen.
Not 2.1 Koncernredovisning
Dotterföretag
Dotterföretag är alla företag över vilka koncernen har bestämmande inflytande.
Koncernen kontrollerar ett företag när den exponeras för eller har rätt till rörlig
avkastning fn sitt innehav i företaget och har möjlighet att påverka avkast-
ningen genom sitt inflytande i företaget. Dotterföretag inkluderas i koncern-
redovisningen från och med den dag då det besmmande inflytandet överrs
till koncernen. De exkluderas ur koncernredovisningen från och med den dag då
det bestämmande inflytandet upphör.
Förvärvsmetoden används för redovisning av koncernens rörelseförvärv.
Köpeskillingen för förvärvet av ett dotterretag utrs av verkligt värde på över-
låtna tillgångar, skulder som koncernen ådrar sig till tidigare ägare av det förr-
vade bolaget. I köpeskillingen inr även verkligt värde på alla tillngar eller
skulder som är en följd av en överenskommelse om villkorad köpeskilling. Identi-
fierbara förvärvade tillgångar och övertagna skulder i ett rörelseförvärv värderas
inledningsvis till verkliga värden på förrvsdagen.
Förvärvsrelaterade kostnader kostnadsförs när de uppstår. Koncern interna
transaktioner, balansposter samt orealiserade vinster och förluster på transak-
tioner mellan koncernföretag elimineras. Redovisningsprinciperna för dotter-
företag har i förekommande fall ändrats för att garantera en konsekvent tillämp-
ning av koncernens principer.
Not 2.2 Segmentsrapportering
Rörelsesegment rapporteras på ett sätt som överensstämmer med den interna
rapportering som lämnas till den högste verkställande beslutsfattaren. Den hög-
ste verksllande beslutsfattaren är den funktion som ansvarar för tilldelning av
resurser och bedömning av rörelsesegmentens resultat. PowerCells verkställande
direkr utgör koncernens högste verksllande beslutsfattare. PowerCell har
identifierat ett rörelsesegment vilket utgör koncernens verksamhet som helhet.
Bedömningen baseras på att verksamheten som helhet regelbundet granskas av
verkställande direkren som underlag för beslut om fördelning av resurser och
bedömning av dess resultat.
Not 2.3 Omräkning av utländsk valuta
(i) Funktionell valuta och rapportvaluta
De olika enheterna i koncernen har den lokala valutan som funktionell valuta då
den lokala valutan har definierats som den valuta som används i den primära
ekonomiska miljö där respektive enhet huvudsakligen är verksam.
I koncernredovisningen används svenska kronor (SEK), som är moderföretagets
funktionella valuta och koncernens rapportvaluta.
(ii) Transaktioner och balansposter
Transaktioner i utländsk valuta omknas till den funktionella valutan enligt de
valutakurser som gäller på transaktionsdagen. Valutakursvinster och förluster
som uppkommer vid betalning av sådana transaktioner och vid omräkning av
monetära tillgångar och skulder i utländsk valuta till balansdagens kurs, redo-
visas i rörelseresultatet i rapporten över totalresultat.
Valutakursvinster och -förluster som hänför sig till lån och likvida medel
redovisas i rapporten över totalresultat som finansiella inkter eller kostnader.
Alla övriga valutakursvinster och -förluster redovisas i posterna övriga rörelse-
kostnader respektive övriga rörelseintäkter i rapporten över totalresultat.
(iii) Omräkning av utländska koncernföretag
Resultat och finansiell ställning för alla koncernföretag som har en annan funk-
tionell valuta än rapportvalutan, omräknas till koncernens rapport valuta. Till-
gångar och skulder för var och en av balansräkningarna omräknas från utlands-
verksamhetens funktionella valuta till koncernens rapporteringsvaluta, svenska
kronor, till den valutakurs som råder på balansdagen. Intäkter och kostnader för
var och en av resultatkningarna omknas till svenska kronor till den genom-
snittskurs som förelegat vid varje transaktionstidpunkt. Omräkningsdifferenser
som uppsr vid valutaomräkning av utlandsverksamheter redovisas i övrigt
totalresultat. Ackumulerade vinster och förluster redovisas i årets resultat när
utlandsverksamheten avyttras helt eller delvis.
Not 2.4 Intäkter
Koncernens principer för redovisning av intäkter från avtal med kunder framr
nedan.
(i) Försäljning av varor
Koncernen utvecklar, tillverkar och säljer bränslecellsstackar och bränslecells-
system (hårdvara). I merparten av fallen tillhandahåller PowerCell hårdvaran
utan därtill villkorade åtaganden om installation eller support. Försäljningen
redovisas som inkt när kontrollen för varorna överrs till kunden, vilket nor-
malt sammanfaller med dess leverans. Leverans sker när varorna har transporte-
rats till den specifika platsen, riskerna för földrade eller förkomna varor har
överförts till kunden och kunden har antingen accepterat varorna i enlighet med
avtalet, tidsrymden för invändningar mot avtalet har gått ut, eller koncernen har
objektiva bevis för att alla kriterier för acceptans har uppfyllts. Ingen finansie-
ringskomponent bedöms föreligga vid försäljningstidpunkten av Koncernens
produkter.
(ii) Försäljning av tjänster
Koncernen tillhandahåller tjänster i form av:
Teknisk support avseende bränslecellsstackar och bränslecellssystem
Utvecklingstjänster i form av kundanpassade bränslecellsstackar och
bränslecellssystem
Serviceavtal
Ovanstående tjänster redovisas som separata prestationsåtaganden när kunden
enskilt eller tillsammans med andra tillgängliga resurser kan dra nytta av den
samt att den avtalsssigt kan särskiljas fn andra löften i avtalet. I de fall
av talen innehåller flera prestationsåtaganden, fördelas transaktionspriset till
varje separat prestationsåtagande baserat på deras fristående försäljnings priser.
Teknisk support och utvecklingstjänster bedöms utgöra separata prestations-
åtaganden där inkten redovisas över tid. Serviceavtal redovisas linjärt över
avtalsperioden.
För srre uppdrag som uppfyller kriterierna för intäktsredovisning över tid
redovisas intäkter och kostnader i förhållande till uppdragets färdigställande-
grad på balansdagen. Färdigställandegraden för ett uppdrag fastställs i för-
hållandet mellan nedlagda uppdragsutgifter för utfört arbete på balansdagen
och beknade totala uppdragsutgifter utom i de fall då detta inte motsvarar
75 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER – KONCERNEN
not 2 forts.
rdigsllandegraden. När utfallet av ett uppdrag inte kan beknas på ett till-
förlitligt sätt, intäktsredovisas endast det belopp som motsvarar de uppkomna
uppdragsutgifter som sannolikt kommer att ersättas av beställaren och övriga
uppkomna uppdragsutgifter redovisas som kostnader i den period då de upp-
kommer. Då det är sannolikt att de totala uppdragsutgifterna kommer att över-
stiga den totala uppdragsinkomsten, redovisas den befarade förlusten om -
ende som en kostnad i sin helhet.
Bolaget har för vissa kontrakt tilldelats en avgift för övertelse av immate-
riella rättigheter vid tillkomsten av kontraktet och/eller vid vissa milstolpar
under kontraktets löptid . Avgifterna anses av ledningen vara oåterkalleliga och
utra ett direkt utbyte av tjänster i den meningen att rättigheter har överrts
till motparten. Följaktligen har licensavgifterna, för IP-ttigheter, därför redo-
visats som inkter direkt i samband med avtalets undertecknande och/eller i
samband med uppdda milstolpar satta i kontraktet.
(iii) Ränteintäkter
Ränteintäkter intäktsredovisas med tillämpning av effektivräntemetoden.
Not 2.5 Immateriella tillgångar
Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten
Kostnader för underhåll kostnadsförs när de uppstår. Utvecklingskostnader som
är direkt hänförliga till utveckling av bnslecellsstackar- och system som kon-
trolleras av koncernen, redovisas som immateriella tillgångar när följande krite-
rier är uppfyllda:
det är tekniskt möjligt att färdigställa dem så att de kan användas,
koncernens avsikt är att färdigställa dem och att använda eller sälja dem,
det finns förutsättningar att använda eller sälja dem,
det kan visas hur de genererar troliga framtida ekonomiska fördelar,
adekvata tekniska, ekonomiska och andra resurser för att fullfölja utveck-
lingen och för att använda eller sälja dem finns tillngliga, och
de utgifter som är hänförliga till dem under dess utveckling kan beräknas på
ett tillförlitligt sätt.
Direkt hänrbara utgifter som balanseras som en del av utvecklingsarbeten
innefattar utgifter för ansllda och externa konsulter.
Övriga utvecklingskostnader, som inte uppfyller dessa kriterier, kostnads förs
när de uppstår. Utvecklingskostnader som tidigare kostnadsförts redo visas inte
som tillng i efterföljande period.
Balanserade utvecklingskostnader redovisas som immateriella tillgångar och
skrivs av fn den tidpunkt då tillgången är färdig att användas.
Koncernens utgifter för forskning och utveckling har i vissa fall bemts upp-
fylla kraven för att aktiveras. För övrigt har utgifterna kostnadsförts i sin helhet.
Programvara
Programvara som förvärvats separat tillsammans med relaterade installations-
kostnader redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade avskriv-
ningar. Uppskattad nyttjandeperiod uppgår normalt till 5 år, vilket motsvarar den
uppskattade tid dessa tillgångar kommer generera kassaflöde.
Nyttjandeperioder för koncernens immateriella tillgångar
Programvara 5 år
Not 2.6 Leasing
Koncernen som leasetagare
Koncernen agerar enbart som leasetagare. Koncernens leasingavtal består i
huvudsak av nyttjanderättigheter avseende lokaler och maskiner. Leasingavta-
len redovisas som nyttjanderättigheter med motsvarande leasingskuld den
dagen den leasade tillgången finns tillgänglig för användning av koncernen. Kort-
tidsleasingavtal och leasingavtal för vilka den underliggande tillgången har ett
mindre värde kostnadsförs.
För varje leasingbetalning fördelas amortering av leasingskuld och finansiell
kostnad. Den finansiella kostnaden ska fördelas över leasingperioden så att varje
redovisningsperiod belastas med ett belopp som motsvarar en fast räntesats för
den under respektive period redovisad skulden.
Leasingperioden fastställs som den icke uppsägningsbara perioden tillsam-
mans med både perioder som omfattas av en möjlighet att förlänga leasingavta-
let om leasetagaren är rimligt säker på att utnyttja det alternativet, och perioder
som omfattas av en möjlighet att säga upp leasingavtalet om leasetagarna är
rimligt säker på att inte utnyttja det alternativet.
Koncernens leasingskulder redovisas till ett nurde av koncernens fasta
avgifter (inklusive till sin substans fasta avgifter). Köpoptioner inkluderas i avgif-
terna om det är rimligt säkert att dessa kommer utnyttjas för att förvärva den
underliggande tillgången. Straffavgifter som utgår vid uppgning av leasing-
avtalet inkluderas om leasingperioden återspeglar att leasetagaren kommer
utnyttja en möjlighet att säga upp leasingavtalet. Leasingbetalningarna diskon-
teras med leasingavtalets implicita ränta om en räntesats lätt kan fastställas,
annars används koncernens marginella låneränta.
Koncernens nyttjanderättigheter redovisas till anskaffningsvärde och inklu-
derar initialt nuvärde av leasingskulden, justerat för leasingavgifter som betalas
vid eller före inledningsdatumet samt initiala direkta utgifter. Återsllnings-
kostnader inkluderas i tillngen om det identifierats en motsvarande avsättning
avseende återställningskostnader. Nyttjanderätten skrivs av linjärt över det
kortare av tillgångens nyttjandeperiod och leasingavtalets längd.
Not 2.7 Materiella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde med avdrag för
avskrivningar och eventuella nedskrivningar. I anskaffningsvärdet ingår utgifter
som direkt kan hänras till förvärvet av tillgången och bringa den på plats och i
skick för att utnyttjas i enlighet med syftet med anskaffningen.
Tillkommande utgifter läggs till tillgångens redovisade värde eller redovisas
som en separat tillgång, beroende på vilket som är lämpligt, endast då det är
sannolikt att de framtida ekonomiska förner som är förknippade med till-
ngen kommer att komma koncernen tillgodo och tillgångens anskaffnings-
värde kan mätas på ett tillförlitligt sätt. Redovisat värde för en ersatt del tas bort
från balanskningen. Alla andra former av reparationer och underll redovisas
som kostnader i rapporten över totalresultat under den period de uppkommer.
Avskrivningar på tillgångar, för att fördela deras anskaffningsvärde ner till det
beräknade restvärdet över den beräknade nyttjandeperioden, görs linjärt enligt
följande:
Nyttjandeperioderna är som följer:
Maskiner och fordon 3–10 år
Inventarier, verktyg och installationer 3–10 år
Tillgångarnas restvärden och nyttjandeperiod prövas vid varje
rapportperiods slut och justeras vid behov.
En tillgångs redovisade värde skrivs omgående ner till dess återvinningsvärde
om tillgångens redovisade värde överstiger dess bedömda återvinningsvärde.
Vinster och förluster vid avyttring av en materiell anläggningstillng fast-
ställs genom en jämrelse mellan försäljningsintäkten och det redovisade
värdet och redovisas i ”Övriga rörelseinkter” respektive ”Övriga rörelse-
kostnader” i rapporten över totalresultat.
Not 2.8 Nedskrivningar av icke finansiella tillgångar
Immateriella tillgångar som inte är färdiga för användning (balanserade utgifter
för utvecklingsarbeten), skrivs inte av utan prövas årligen avseende eventuellt
nedskrivningsbehov. Tillgångar som skrivs av bems med avseende på värde-
nedgång närhelst händelser eller förändringar i för hållanden indikerar att det
redovisade värdet kanske inte är återvinningsbart. En nedskrivning görs med det
belopp varmed tillgångens redovisade värde överstiger dess återvinningsvärde.
Återvinningsvärdet är det högre av tillgångens verkliga värde minskat med för-
säljningskostnader och dess nyttjandevärde. Vid bedöm ning av nedskrivnings-
behov grupperas tillgångar på de lägsta nivåer där det finns i allt väsentligt obe-
roende kassa flöden (kassagenererande enheter). För tillgångar som tidigare har
skrivits ner görs per varje balansdag en prövning av om återring bör göras.
Not 2.9 Finansiella instrument – generellt
Finansiella instrument finns i flera olika balansposter och beskrivs ytterligare
nedan.
Första redovisningstillfället
Finansiella tillgångar och finansiella skulder redovisas när koncernen blir part i
instrumentets avtalsmässiga villkor. Köp och försäljning av finansiella tillgångar
redovisas på afrsdagen, det datum då koncernen förbinder sig att köpa eller
sälja tillgången.
Finansiella instrument redovisas vid första redovisningstillllet till verkligt
värde plus transaktionskostnader som är direkt hänrliga till förvärv eller
emission av en finansiell tillgång eller finansiell skuld, till exempel avgifter
och provisioner.
76 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Klassificering
Koncernen innehar endast finansiella tillgångar och skulder i kategorin upplupet
anskaffningsvärde. Klassificeringen är beroende av för vilket syfte den finan-
siella tillngen eller skulden förrvades.
Finansiella tillgångar till upplupet anskaffningsvärde
Tillgångar som innehas med syftet att inkassera avtalsenliga kassaflöden och
r dessa kassafden endast utgör kapitalbelopp och ränta värderas till upp-
lupet anskaffningsrde. Det redovisade värdet av dessa tillngar justeras med
eventuella förntade kreditförluster som redovisats (se nedskrivning nedan).
Ränteintäkter från dessa finansiella tillgångar redovisas med effektivränte-
metoden och ingår i finansiella intäkter. Koncernens finansiella tillgångar som
värderas till upplupet anskaffningsvärde utgörs av posterna kundfordringar,
övriga fordringar, upplupna inkter och likvida medel.
Finansiella skulder till upplupet anskaffningsvärde
Koncernens övriga finansiella skulder klassificeras som efterföljande värderade
till upplupet anskaffningsvärde med tillämpning av effektivräntemetoden. Övriga
finansiella skulder består av övriga långfristiga skulder, leverantörsskulder och
del av övriga kortfristiga skulder.
Kundfordringar
Kundfordringar är belopp hänförliga till kunder avseende sålda varor eller tjäns-
ter som utförs i den löpande verksamheten. Kundfordringar klassificeras som
omsättningstillgångar. Kundfordringar redovisas initialt till transaktionspriset.
Likvida medel
I likvida medel inr, i såväl balansräkningen som i rapporten över kassa fden,
kassa och banktillgodohavanden.
Upplåning
Upplåning redovisas inledningsvis till verkligt värde, netto efter transaktions-
kostnader. Upplåning redovisas därefter till upplupet anskaffningsvärde och
eventuell skillnad mellan erhållet belopp (netto efter transaktionskostnader) och
återbetalningsbeloppet redovisas i rapporten över totalresultat fördelat över
låneperioden, med tillämpning av effektiv räntemetoden.
Skulden klassificeras som kortfristig i balanskningen om företaget inte har
en ovillkorad rättighet att senarelägga skuldens reglering i minst tolv månader
efter rapportperioden .
Bortbokning av finansiella instrument
Bortbokning av finansiella tillgångar
Finansiella tillgångar, eller en del av tas bort från balansräkningen när de avtals-
rättsliga rättigheterna att erlla kassaflöden från tillgångarna har löpt ut eller
överförts och antingen (i) koncernen överr allt väsentligt alla risker och förde-
lar som är förknippade med ägande eller (ii) koncernen överför inte eller behåller
i allt väsentligt alla risker och fördelar förknippade med ägandet och koncernen
har inte bellit kontrollen över tillgången.
Bortbokning finansiella skulder
Finansiella skulder tas bort fn balansräkningen när förpliktelserna har regle-
rats, annullerats eller på annat sätt upphört. Skillnaden mellan det redovisade
värdet för en finansiell skuld (eller del av en finansiell skuld) som utsckts eller
överförts till en annan part och den erttning som erlagts, inklusive överrda
tillngar som inte är kontanter eller påtagna skulder, redovisas i rapporten över
totalresultat.
Då villkoren för en finansiell skuld omförhandlas, och inte bokas bort från
balansräkningen, redovisas en vinst eller förlust i rapport över totalresultat vin-
sten eller förlusten beräknas som skillnaden mellan de ursprungliga avtals enliga
kassaflödena och de modifierade kassaflödena diskonterade till den ursprung-
liga effektiva räntan.
Kvittning av finansiella instrument
Finansiella tillgångar och skulder kvittas och redovisas med ett nettobelopp i
balansräkningen, endast när det finns en legal rätt att kvitta de redovisade
beloppen och en avsikt att reglera dem med ett nettobelopp eller att samtidigt
realisera tillgången och reglera skulden. Den legala rättigheten får inte vara
beroende av framtida händelser och den måste vara rättsligt bindande för före-
taget och motparten både i den normala afrsverksamheten och i fall av betal-
ningsinställelse, insolvens eller konkurs.
Nedskrivning finansiella tillgångar
Tillgångar som redovisas till upplupet anskaffningsvärde
Koncernen bedömer de framtida förväntade kreditförluster som är kopplade
till tillgångar redovisade till upplupet anskaffningsvärde. Koncernen redovisar
en kreditreserv för sådana förväntade kreditrluster vid varje rapporterings-
datum. För kundfordringar tillämpar koncernen den förenklade ansatsen för
kredit reservering, det vill säga, reserven kommer att motsvara den förväntade
för lusten över hela kundfordrings livslängd. För att mäta de förntade kredit-
förlusterna har kundfordringar grupperats baserat på fördelade kreditrisk-
egenskaper och förfallna dagar. Koncernen använder sig utav framåtblickande
variabler för förväntade kreditförluster. Förväntade kreditförluster redovisas i
koncernens rapport över totalresultat i posten försäljnings- och administrations-
kostnader.
Not 2.10 Varulager
Varulagret redovisas, med tillämpning av först-in först-ut-principen, till det läg-
sta av anskaffningsvärdet och nettoförsäljningsvärdet. Netto försäljningsvärdet
är det uppskattade försäljningspriset i den löpande verksamheten, med avdrag
för tillämpliga rörliga försäljningskostnader.
Not 2.11 Aktiekapital
Stamaktier klassificeras som eget kapital. Transaktionskostnader som direkt kan
nföras till emission av nya stamaktier redovisas, netto efter skatt, i eget kapital
som ett avdrag från emissionslikviden.
Not 2.12 Låneutgifter
Allnna och särskilda låneutgifter som är direkt hänrliga till inköp, upp-
förande eller produktion av kvalificerade tillngar, redovisas som en del av
dessa tillgångars anskaffningsvärde.
Alla andra låneutgifter kostnadsförs när de uppstår.
Not 2.13 Ersättningar till anställda
Pensionsförpliktelser
PowerCell har både avgiftsbesmda och förmånsbestämda pensionsplaner. En
avgiftsbesmd pensionsplan är en pensionsplan enligt vilken företaget betalar
fasta avgifter till en separat juridisk enhet. PowerCell har inte några rättsliga eller
informella förpliktelser att betala ytterligare avgifter om denna juridiska enhet
inte har tillckliga tillgångar för att betala alla ersättningar till anställda som
nger samman med de anslldas tjänst göring under innevarande eller tidigare
perioder. Avgifterna redovisas som personalkostnader när de förfaller till
betalning.
PowerCells förmånsbestämda pensionsplaner utgörs av ITP 2-planens
förmånsbestämda pensionsåtaganden. ITP 2-planens förmånsbestämda
pensionsåtaganden för ålders- och familjepension tryggas genom försäkring i
Alecta. Enligt ett uttalande från Rådet för hållbarhets- och finansiell rapporte-
ring, UFR 10 Redovisning av pensionsplanen ITP 2 som finansieras genom försäkring i
Alecta, är detta en förnsbesmd plan som omfattar flera arbetsgivare. För
kenskapsåret 2023 har PowerCell inte haft tillgång till information för att
kunna redovisa sin proportionella andel av planens förpliktelser, förvaltningstill-
ngar och kostnader vilket medrt att planen inte varit möjlig att redovisa som
en förnsbestämd plan. Pensionsplanen ITP 2 som tryggas genom förkring i
Alecta redovisas därr som en avgiftsbestämd plan. Premien för den förmåns-
bestämda ålders- och familjepensionen är individuellt beräknad och är bland
annat beroende av lön, tidigare intjänad pension och förväntad återstående
tjänstgöringstid. Förväntade avgifter nästa rapportperiod för ITP 2-försäkringar
som är tecknade i Alecta uppgår till 5 500 TSEK.
Den kollektiva konsolideringsnivån utgörs av marknadsvärdet på Alectas
tillgångar i procent av försäkringsåtagandena beräknade enligt Alectas försäk-
ringstekniska metoder och antaganden, vilka inte överensstämmer med IAS 19.
Den kollektiva konsolideringsnin ska normalt tillåtas variera mellan 125 och
155 procent. Om Alectas kollektiva konsolideringsnivå under stiger 125 procent
eller överstiger 155 procent ska åtgärder vidtas i syfte att skapa förutttningar
för att konsolideringsnivån återgår till normalintervallet. Vid låg konsolidering
kan en åtrd vara att höja det avtalade priset för nyteckning och utökning av
befintliga förner. Vid hög konsolidering kan en åtrd vara att införa premie-
reduktioner. Vid utgången av räkenskapsåret 2023 uppgick Alectas överskott i
form av den kollektiva konsolideringsnivån preliminärt till 157 procent (2022:
172 procent).
77 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER – KONCERNEN
not 2 forts.
Kortfristiga ersättningar
Skulder för löner och ersättningar, inklusive icke-monetära förmåner och betald
frånvaro, som förntas bli reglerade inom 12 månader efter räkenskaps årets slut,
redovisas som kortfristiga skulder till det odiskonterade belopp som förväntas
bli betalt när skulderna regleras. Kostnaden redovisas i takt med att tjänsterna
utrs av de ansllda. Skulden redovisas som förpliktelse avseende ersättningar
till anställda i balansräkningen.
Aktierelaterade ersättningar
Aktierelaterade ersättningar regleras med egetkapitalinstrument, och instru-
mentens verkliga värde vid tilldelningstidpunkten redovisas över intjänande-
perioden. Vid varje bokslut revideras det förväntade antalet tilldelade eget-
kapitalinstrument. Resultateffekten av en eventuell förändring av tidigare
estimat påverkar då resultaträkningen med en motsvarande justering av eget
kapital. Utöver detta gör koncernen avsättningar för beräknade sociala kostna-
der för det aktiebaserade ersättningsprogrammet. Dessa kostnader redovisas
i resultaträkningen över intjänandeperioden. Avsättningarna omvärderas regel-
bundet baserat på instrumentens verkliga värde per varje balansdag.
Not 2.14Leverantörsskulder
Leverantörsskulder är finansiella instrument och avser förpliktelser att betala för
varor och tjänster som har förvärvats i den löpande verksam heten från leveran-
törer. Leverantörsskulder klassificeras som kortfristiga skulder om de förfaller
inom ett år. Om inte, redovisas de som långfristiga skulder.
Not 2.15Offentliga bidrag
Offentliga bidrag redovisas till verkligt värde då det föreligger rimlig säkerhet att
bidragen kommer att erllas och koncernen kommer att uppfylla de villkor som
är förknippade med bidragen. Bidrag som mottagits före dess att villkoren för att
redovisa det som intäkt har uppfyllts, redovisas som en skuld.
Statliga stöd som avser kostnadstäckning periodiseras och intäktsredovisas i
rapporten över totalresultat över samma perioder som de kostnader bidragen är
avsedda att täcka.
Not 2.16 Resultat per aktie
(i) Resultat per aktie före utsdning
Resultat per aktie före utspädning beräknas genom att dividera:
resultat hänförligt till moderföretagets aktieägare,
med ett vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier
under perioden.
(ii) Resultat per aktie efter utspädning
För bekning av resultat per aktie efter utspädning justeras beloppen som
använts för beräkning av resultat per aktie före utspädning genom att beakta:
det vägda genomsnittet av de ytterligare stamaktier som skulle ha varit
utestående vid en konvertering av samtliga potentiella stamaktier.
Not 3 Finansiell riskhantering
3.1 Finansiella riskfaktorer
Koncernen uttts genom sin verksamhet för en mängd olika finansiella risker
relaterade till likvida medel, kundfordringar, leverantörsskulder och lån. Med
finansiell risk avses fluktuationer i koncernens resultat och kassaflöde till följd av
marknadsrisk (omfattande ränterisk och valutarisk), kreditrisk och likviditets-
risk. Koncernen eftersträvar att minimera potentiella ogynnsamma effekter på
koncernens finansiella resultat.
Målsättningen med koncernens finansverksamhet är att:
kerställa att koncernen kan fullgöra sina betalningtaganden,
hantera finansiella risker,
kerställa tillgång till erforderlig finansiering, och
optimera koncernens finansnetto.
Kreditrisk hanteras av koncernledningen. Om kunder kreditbedömts av obero-
ende värderare, används dessa bedömningar. I de fall då ingen oberoende kredit-
bedömning finns, görs en riskbedömning av kundens kreditvärdighet där finan-
siell sllning, historiska erfarenheter samt andra faktorer beaktas. Då en
väsentlig del av koncernens kontrakt avtalats med hel eller delvis förskottsbetal-
ning eller i andra fall utgörs av kunder med stark finansiell sllning bedöms den
kundrelaterade kreditrisken vara begränsad.
(a) Marknadsrisk
Valutarisk
Koncernen verkar internationellt och utsätts för valutarisker som uppstår fn
olika valutaexponeringar, framr allt avseende euro (EUR). Valutarisk uppsr
från betalningsflöden i utländsk valuta, så kallad transaktionsexponering, och
från omräkning av balansposter i utländsk valuta samt vid omräkning av utländ-
ska dotterföretags resultaträkningar och balansräkningar till koncernens rap-
portvaluta som är svenska kronor (SEK), så kallad balansexponering.
Valutarisker uppstår när framtida affärstransaktioner eller redovisade
tillngar eller skulder uttrycks i en valuta som inte är enhetens funktionella
valuta. I PowerCell uppsr valutarisk framrallt genom; likvida medel i utländsk
valuta (EUR) samt framtida affärstransaktioner, främst i moderföretaget där en
väsentlig del av transaktionerna sker i euro. Koncernen uttts även för valutarisk
relaterad till statligt finansierade projekt där bidragsfinansiering primärt erhålles i
euro. I dotterretagen finns ingen väsentlig valutarisk. Koncernen har ingen upp-
låning i utländsk valuta. Valutarisken i eget kapital vid omräkning av det utländ-
ska dotterretaget är ej väsentlig för koncernen. Koncernens policy för hantering
av valutarisker är främst inriktad på de operativa villkoren i verksamheten genom
att få intäkter och kostnader i andra valutor än SEK att matcha varandra.
Känslighetsanalys
Känslighet i resultatet avseende förändringar i valutakurser uppstår främst i
EUR. Väsentliga balansposter i utländsk valuta återfinns inom kundfordringar,
likvida medel, avtalsskulder samt leverantörsskulder.
31 december 31 december
2023 2022
Kundfordringar
76 461
66 483
Likvida medel
53 417
92 542
Avtalsskulder
15 222
Leverantörsskulder
–23 477
–8 157
Om den svenska kronan hade försvagats/försrkts med 10% i förllande till
EUR, med alla andra variabler konstanta, skulle den omknade vinsten efter
skatt för räkenskapret 2023 ha varit 8 865 TSEK (10 944 TSEK) lägre/gre.
Detta till största delen som en följd av vinster/förluster vid omkning av kund-
fordringar och likvida medel.
Ränterisk
Skulden till Statens Energimyndighet består av ett lån som erllits för utveckling
av koncernens projekt avseende bränslecellsteknik att inkludera i bolagets afrs-
verksamhet. Lånet är ränte- och amorteringsfria till dess att projekten genererar
intäkter. Därefter sker betalning av räntor och amortering på skulden baserat på
PowerCells fakturering avseende respektive projekt. Ränta kommer att utgå med
6 procent över Riksbankens vid varje tillfälle gällande referensränta. Koncernen är
inte utsatt för någon väsentlig ränterisk eftersom det lån som skulden besr av
ännu ej beper med ränta. För ytterligare information se not 28.
78 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
(b) Kreditrisk
Kreditrisk uppsr genom innehav i likvida medel, tillgodohavanden hos banker
och kreditinstitut samt kundkreditexponeringar inklusive utestående fordringar.
Kreditrisk hanteras av koncernledningen.
Koncernen har historiskt haft låga kundförluster då kunderna i stor utsträck-
ning utgörs av stora välkända kunder. Om kunder kreditbedömts av oberoende
värderare, annds dessa bedömningar. I de fall då ingen oberoende kreditbe-
dömning finns, görs en riskbedömning av kundens kreditvärdighet där finansiell
ställning, historiska erfarenheter samt andra faktorer beaktas. Individuella risk-
limiter fastställs baserat på interna och externa kreditbedömningar i enlighet
med de gnser som satts av styrelsen. Efterlevnaden av
kreditlimiter följs regelbundet upp av koncernledningen.
1 till 30 till 60 till Mer än
Ej 30 dgr 60 dgr 120 dgr 120
förfallna efter efter efter dagar
31 dec 2022 fordringar förfall förfall förfall
förfallna
Summa
Förväntad
kreditförlust
Redovisat värde
brutto – kund-
fordringar
41 211
23 025
47
2 412
66 695
1 till 30 till 60 till Mer än
Ej 30 dgr 60 dgr 120 dgr 120
förfallna efter efter efter dagar
31 dec 2023 fordringar förfall förfall förfall
förfallna
Summa
Förväntad
kreditförlust
Redovisat värde
brutto – kund-
fordringar
32 787
36 347
962
1 917
72 013
(c) Likviditetsrisk
Koncernen säkerställer genom en försiktig likviditetshantering att tillräckligt
med kassamedel finns för att möta behovet i den löpande verksamheten. Sam-
tidigt säkerställs att koncernen har tillräckligt med likvida medel så att betalning
av skulder kan ske när dessa förfaller.
Koncernledningen följer rullande prognoser för koncernens likvida medel
baserade på förntade kassafden. Även om vi känner oss säkra på att till-
ngliga likvida medel är tillckliga för att finansiera vår verksamhet under
2024, så är utvecklingen av kassaflödet högt prioriterat och ett antal kassaflö-
desförbättrande åtgärder är pågående.
Nedanstående tabell analyserar koncernens icke derivata finansiella skulder
som utr finansiella skulder, uppdelade efter den tid som på balansdagen åter-
står fram till den avtalsenliga förfallodagen. De belopp som anges i tabellen är de
avtalsenliga, odiskonterade kassaflödena. Framtida kassaflöden i utländsk
valuta och avseende rörliga räntor har beräknats med utgångspunkt från den
valutakurs och ränta som gällde per balansdagen. Återbetalningstidpunkten
avseende lånet från Statens Energimyndighet är fastställt baserat på bedömning
av när projekten kommer att genera intäkter .
Not 3.2 Hantering av kapital
Koncernens mål avseende kapitalstrukturen är att trygga koncernens förmåga
att forttta sin verksamhet, så att den kan fortsätta att generera avkastning till
aktigarna och nytta för andra intressenter och att uppttlla en optimal
kapitalstruktur för att hålla kostnaderna för kapitalet nere.
Koncernen bemer kapitalet på basis av skuldsättningsgraden. Detta nyckel-
tal beräknas som nettoskuld dividerat med totalt kapital. Nettoskuld beräknas
som total upplåning (omfattande posterna kortfristig upplåning och långfristig
upplåning i koncernens balansräkning) med avdrag för likvida medel. Totalt
kapital beräknas som nettoskuld plus eget kapital.
31 december 31 december
2023 2022
Total upplåning (not 27)
58 135
61 465
Avgår: likvida medel
–70 809
–196 857
Nettoskuld (+)/Nettokassa (–)
–12 674
–135 392
Totalt eget kapital
275 434
332 874
Summa kapital
262 760
197 482
Mellan Summa
Mindre än 3 månader Mellan 1 Mellan 2 avtalsenliga Redovisat
31 december 2022 3 månader och 1 år och 2 år
och 5 år
Mer än 5 år
kassaflöden värde
Finansiella skulder
Övriga långfristiga skulder
30 000
30 000
30 000
Skulder leasing
1 999
5 326
5 440
14 774
3 857
31 396
31 465
Leverantörsskulder
19 272
19 272
19 272
Summa
21 271
5 326
5 440
14 774
33 857
80 668
80 737
Mellan Summa
Mindre än 3 månader Mellan 1 Mellan 2 avtalsenliga Redovisat
31 december 2023 3 månader och 1 år och 2 år
och 5 år
Mer än 5 år
kassaflöden värde
Finansiella skulder
Övriga långfristiga skulder
30 000
30 000
30 000
Skulder leasing
1 760
4 835
5 880
15 590
28 065
28 135
Leverantörsskulder
35 198
35 198
35 198
Summa
36 958
4 835
5 880
15 590
30 000
93 263
93 333
79 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER – KONCERNEN
Not 4 Viktiga uppskattningar och bedöm-
ningar för redo visningsändamål
Koncernen gör uppskattningar och antaganden om framtiden. De uppskattningar
för redovisningsändamål som blir följden av dessa kommer, definitionsmässigt,
sällan att motsvara det verkliga resultatet. De uppskattningar och antaganden
som inner en betydande risk för väsentliga justeringar i redovisade värden för
tillgångar och skulder under nästkommande räkenskapsår behandlas i huvud-
drag nedan.
Värdering av varulager
Koncernen redovisar ett lagervärde om 116 985 TSEK (75 485 TSEK). För 2023
minskades inkuransreserven med –5 137 TSEK (4 020 TSEK). Minskningen av
inkuransreserven besr fmst av att ett nytt användningsomde hittats för
tidigare nedskrivna komponenter. En inkuransreserv redovisas om det beknade
nettoförsäljningsvärdet är lägre än anskaffningskostnaden och i samband härmed
gör koncernen uppskattningar och bedömningar avseende bl.a. framtida mark-
nadsförutsättningar och beräknande nettoförsäljningsvärden. Risken för inkurans
aktualiseras i perioder med oväntade efterfrågebortfall och där den tekniska
utvecklingen på de marknader där koncernen verkar utr en särskild risk. En oför-
ga att förutspå och leva upp till marknadens förntningar kan resultera i ett
framtida behov att reservera för lagerinkurans.
Kundfordringar
För kundfordringar tillämpar koncernen den förenklade ansatsen för kredit-
reservering, det vill säga, reserven kommer att motsvara den förväntade
för lusten över hela kundfordringens livslängd. För att mäta de förntade kredit-
förlusterna grupperas kundfordringarna baserat på fördelade kreditriskegen skaper
och förfallna dagar. Koncernen använder sig utav framåtblickande variabler för
förväntade kreditrluster. Denna ansats inner att vissa bedömningar behöver
göras kring sannolikheten att en kundfordran kommer tillfalla Koncernen.
Uppskjutna skatteskulder och skattefordringar
Betydande bedömningar görs för att bestämma uppskjutna skatteskulder och
skattefordringar, inte minst vad gäller värdet av uppskjutna skattefordringar.
Bolaget måste bedöma sannolikheten för att de uppskjutna skattefordringarna
kommer att utnyttjas för avkning mot framtida beskattningsbara vinster.
I koncernen fanns vid utngen av 2023 sparade underskottsavdrag på cirka
449 039 TSEK (375 013 TSEK) som inte värderats utifn bedömningsgrunden
att utnyttjande måste vara sannolikt. Ändrade bedömningar av sannolikhet för
utnyttjande kan således påverka resultatet såväl negativt som positivt.
Immateriella tillgångar
Utvecklingskostnader som är direkt hänförliga till utveckling av koncernens pro-
dukter är föremål för bedömningar och uppskattningar. Kostnaderna redovisas
som immateriella tillgångar när följande kriterier är uppfyllda:
det är tekniskt möjligt att färdigställa dem så att de kan användas,
koncernens avsikt är att färdigställa dem och att använda eller sälja dem,
det finns förutsättningar att använda eller sälja dem,
det kan visas hur de genererar troliga framtida ekonomiska fördelar,
adekvata tekniska, ekonomiska och andra resurser för att fullfölja utvecklingen
och för att annda eller sälja dem finns tillngliga, och
de utgifter som är hänförliga till dem under dess utveckling kan beräknas på ett
tillförlitligt sätt.
Koncernens utgifter för forskning och utveckling har i vissa fall bemts uppfylla
kraven för att aktiveras, se Not 18. För övrigt har utgifterna kostnadsförts i sin
helhet. Under året har 16,5 MSEK aktiverats som immateriella tillgångar. Majori-
teten av aktiveringarna avser utveckling av ett nytt PS200 system och en mindre
del avser utveckling av ett 5 kW system för fordon som behöver hjälpström för
att driva till exempel kylning- eller uppvärmningssystem. Dessa aktiveringar är
föremål för nedskrivningsprövning vid balansdagen. Om utvecklingsprojekten
bems ej leda till säljbara produkter eller om marknadens efterfråga på produk-
terna är lägre än vad ledningen prognostiserat kan tillgången beva skrivas ner.
Successiv vinstavräkning
För längre, mer komplexa kundkontrakt tillämpas successiv vinstavräkning,
vilken involverar en bedömning av ledningen. Ett uppdrags färdigställandegrad
bestäms i förhållandet mellan nedlagda uppdragskostnader för arbete som
utrts på balansdagen och beräknade totala uppdragskostnaden, utom i de fall
detta inte motsvarar färdigställandegraden. När utfallet av ett uppdrag inte kan
beknas på ett tillförlitligt sätt redovisas endast det belopp som motsvarar de
nedlagda uppdragskostnaderna som sannolikt kommer att ersättas av kunden
som en intäkt och övriga nedlagda uppdragskostnader redovisas som kostnad
under perioden som de uppstår. Ändrade bedömningar av projektens total-
kostnader får retroaktiva effekter som påverkar inkts- och resultatavk-
ning. Som en del av den löpande verksamheten ingår att se över risker i projekt
och totalkostnadsprognoser. Denna översyn kan resultera i korrigeringar av pro-
jektkalkyler, såväl positiva som negativa. Redovisningen av långa kundkontrakt
påverkar även balansposter såsom avtalstillgångar och avtalsskulder samt i
förekommande fall avsättning för förlustkontrakt.
Not 5 Segmentsinformation
Beskrivning av segment och huvudsakliga aktiviteter:
PowerCells verksllande direkr motsvarar högste verksllande besluts-
fattare för PowerCell-koncernen och utrderar koncernens finansiella ställning
och resultat samt fattar strategiska beslut. Verkställande direktör har fastställt
rörelsesegment baserat på den information som behandlas och som används
som underlag för att fördela resurser och utrdera resultat. Verkställande
direkr följer upp och utvärderar koncernen utifrån ett rörelse segment vilket är
koncernen som helhet.
Den verkställande direktören använder främst rörelseresultatet i bedöm-
ningen av koncernens resultat.
Samtliga anläggningstillgångar återfinns i Sverige.
Not 6 Nettoomsättning
Intäkter
Försäljningen redovisas som intäkt när kontrollen för varorna överförs till
kunden, vilket normalt sammanfaller med dess leverans.
2023
2022
Intäkter från externa kunder
Hårdvara
92 267
83 887
Tjänster
65 499
57 133
Royaltyintäkter
18 993
15 182
Projekt enligt successiv vinstavräkning
133 528
88 489
Summa
310 287
244 691
Inkter från externa kunder fördelade per land, baserat på var kunderna är
lokaliserade:
Nettoomsättning per geografisk marknad:
2023
2022
Sverige
6 111
2 694
Tyskland
55 876
92 176
Storbritannien
83 694
30 267
Nederländerna
12 697
44 874
USA
38 514
42 366
Norge
93 687
3 724
Övriga
19 708
28 590
Summa
310 287
244 691
Koncernen har för 2023 två kunder vars andel av koncernens totala intäkter
enskilt överstiger 10%. Intäkt per kund uppr till cirka 91 581 TSEK respektive
62 736 TSEK.
Koncernen hade för 2022 fyra kunder vars andel av koncernens totala
intäkter enskilt överstiger 10%. Inkt per kund uppgick till cirka 43 789 TSEK,
42 958 TSEK, 37 359 TSEK respektive 25 694 TSEK.
80 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Not 7 Kostnader fördelade på kostnadsslag
2023
2022
Kostnad för sålda varor
186 275
131 668
Övriga externa kostnader
104 030
69 978
Personalkostnader
98 484
101 157
Avskrivningar materiella anläggningstillgångar
21 402
17 990
Avskrivningar immateriella tillgångar
2 434
1 762
Övriga rörelsekostnader
25 272
18 961
Summa
437 897
341 516
Not 8 Ersättning till revisorerna
2023
2022
PricewaterhouseCoopers AB
Revisionsuppdraget
905
623
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget
207
160
Övriga tjänster
408
63
Summa
1 520
846
Not 9 Ersättningar till anställda, m.m.
2023
2022
Löner och andra ersättningar
90 190
73 207
Aktierelaterad ersättning
5 286
7 559
Sociala avgifter
25 288
21 993
Pensionskostnader – avgiftsbestämda planer
10 763
10 333
Summa ersättningar till anställda
131 527
113 092
Löner och andra ersättningar samt sociala kostnader
2023
2022
Löner och Sociala Löner och Sociala
andra kostnader andra kostnader
ersättningar (varav ersättningar (varav
(varav pensions- (varav pensions-
tantiem) kostnader) tantiem) kostnader)
Styrelseleda möter,
verk ställande direktör
och andra ledande 24 068 9 755 25 552 12 727
befattningshavare (3 089) (4 158) (2 768) (4 698)
Övriga anställda
71 408
26 296
55 213
19,600
(4 192)
(6 605)
(2 464)
(5 635)
Koncernen totalt
95 476
36 051
80 765
32 327
Förllandet mellan den årliga totala ersättningen för organisationens högst
betalda person och medianen av den årliga totala erttningen för alla ansllda
(exklusive den högst betalda personen): 10,4 (11,4).
Förhållandet mellan den procentuella ökningen av den årliga totala ersättningen
för organisationens högst betalda person och medianen av den procentuella
ökningen av den årliga totala ersättningen för alla anställda (exklusive den
gst betalda personen): 0,4 (10,6).
Den totala erttningen som används i beräkningarna inkluderar grundn,
bonus, aktierelaterade ersättningar, pension samt övriga förmåner.
Medelantal anställda med geografisk fördelning per land
2023
2022
Varav Varav
Medelantal
män
Medelantal
män
Sverige
106
79
94
71
Tyskland
1
1
1
1
Norge
1
1
1
1
Kina
2
1
2
1
Koncernen totalt
110
82
98
74
Andel individer i följande mångfaldskategorier för anställda
<30 år
30–50 år
50+ år
2023
2022
2023
2022
2023
2022
Män
18%
17%
42%
40%
14%
16%
Kvinnor
8%
8%
13%
12%
5%
7%
Andel individer i följande mångfaldskategorier för styrelseledamot och andra
ledande befattningshavare
<30 år
30–50 år
50+ år
2023
2022
2023
2022
2023
2022
Män
14%
14%
43%
43%
Kvinnor
14%
14%
29%
29%
Könsfördelning i koncernen (inkl dotterföretag) för styrelseledamöter och
övriga ledande befattningshavare
2023
2022
Varav Varav
Medelantal
män
Medelantal
män
Styrelseledamöter
7
4
7
4
Verkställande direktör
och övriga ledande
befattningshavare
9
7
10
8
Koncernen totalt
16
11
17
12
81 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER – KONCERNEN
not 9 forts.
Erttningar och övriga förner till ledande befattningshavare 2023
Styrelsearvoden/ Rörlig Övriga Pensions- Aktierelaterade
Grundlön ersättning förmåner kostnader
ersättningar
Summa
Styrelseordförande Magnus Jonsson
528
528
Styrelseledamot Dirk De Boever
55
55
Styrelseledamot Nicolas Boutin
165
165
Styrelseledamot Helen Fasth Gillstedt
330
330
Styrelseledamot Riku-Pekka Hägg
220
220
Styrelseledamot Uwe Hillmann
Styrelseledamot Annette Malm Justad
292
292
Styrelseledamot Karin Ryttberg-Wallgren
237
237
Verkställande direktör Richard Berkling
2 789
607
142
831
2 778
7 147
Andra ledande befattningshavare (9 personer)
11 418
2 482
572
3 327
1 454
19 253
Koncernen totalt
16 034
3 089
714
4 158
4 232
28 227
VD och ledande befattningshavare
Till VD och ledande befattningshavare utr utöver fast månadslön rörlig ertt-
ning om uppställda resultatmål uppnås. Ersättningen fastställs av styrelsen.
Under verksamhetret uppgick rörlig ersättning till 607 TSEK (473 TSEK) till
VD och 2 482 TSEK (2 296 TSEK) till övriga ledande befattningshavare.
Övriga förner besr av 714 TSEK (735 TSEK) besende i huvudsak av
bilrmåner om 675 TSEK (696 TSEK).
Mellan bolaget och verkställande direkren gäller en uppsägningstid på nio
nader. Mellan verkställande direkren och bolaget gäller en uppgningstid
på sex månader. Vid uppgning från bolagets sida har VD även rätt till tre
månaders avgångsvederlag. Inga avtal har träffats om avgångsvederlag för
övriga anställda.
Styrelsen
Enligt smmobeslut i maj 2023 utr styrelsearvode för perioden fram till nästa
årssmma med totalt 1 827 TSEK, varav 528 TSEK till styrelsens ordrande.
Aktierelaterade ersättningar
PowerCell inrde under 2021 ett prestationsbaserat långsiktigt incitamentspro-
gram för vissa ledande befattningshavare och nyckelpersoner i bolaget (LTI
2021”). Motiven till programmet är att stärka bolagets förmåga att behålla
befintlig personalstyrka samt rekrytera nyckelpersoner till bolaget. Programmet
är också framtaget i syfte att sprida och öka aktieägandet bland deltagarna samt
kerställa ett gemensamt fokus på en långsiktig och hållbar tillxt för bolaget
vilket innebär att aktieägarnas och deltagarnas intressen förenas ytterligare.
LTI 2021 omfattar maximalt 28 nyckelpersoner i bolaget. Maximalt antal pre-
stationsaktierätter som kan tilldelas enligt LTI 2021 ska vara begränsat till 390
601 (motsvarande lika många aktier i bolaget). Prestationsaktierätterna innebär
att deltagare i programmet är bettigade att för varje prestations aktierätt ved-
erlagsfritt erhålla en teckningsoption i bolaget med en rätt för dess innehavare
att förrva en aktie i bolaget till ett pris motsvarande aktiens kvotrde vid tid-
punkten då aktierna tecknas (för närvarande 0,022 SEK) under förutttning att
intjänandevillkoren är uppfyllda.
Efter en intjänandeperiod om fem år kommer deltagarna vederlagsfritt att till-
delas teckningsoptioner i bolaget förutsatt att vissa intjänandevillkor är upp-
fyllda (”prestationsaktierätt”). För att dessa så kallade prestationsaktierätter
ska bettiga deltagaren tilldelning krävs att deltagare valt att bibella sin
anställning i bolaget under den aktuella intjänandeperioden fram till den
1 januari 2026.
Prestationsaktierätterna intjänas gradvis under cirka fem år, motsvarande
fem perioder fram till den 1 januari 2026 (varje sådan tidsperiod en ”intjänande-
period).
I tillägg till ovan villkor är prestationsaktietterna förel för prestationsba-
serad intjäning baserat på i vilken utsträckning bolaget för respektive in-
tjänandeperiod uppr vissa ”milestones” fastställda av styrelsen. Utöver upp-
fyllande av prestationsmålen är det årliga utfallet av LTI 2021 avhängigt av den
årliga utvecklingen av PowerCells aktiekurs i förllande till den genomsnittliga
årliga aktiekursutvecklingen för samtliga bolag vars aktier är upptagna till handel
på den lista vid vilken PowerCells aktie vid var tid är noterad.
En teckningsoption för varje intjänad prestationsaktierätt tilldelas deltagaren
i samband med årsstämman i bolaget 2026. Deltagaren har sedan rätt att
kalla lösen av teckningsoptionerna fram till den 1 juli 2026.
Värdet för en teckningsoption har estimerats till 151,08 SEK i december 2021.
Denna värdering grundar sig på en Monte Carlo-modell som utfört 100 000
simuleringar för varje period. De viktigaste antagandena, förutom villkoren i pro-
grammet, är riskfri ränta, som satts till räntan för svenska statsobligationer med
motsvarande löptid, och volatilitet där vi använt historisk volatilitet för PowerCell
(61,3%) och för OMX Nordic First North (14,2%). Eventuella vinstutdelningar
har inte tagits med i värderingen av optioner. Omvärdering har sedan gjorts i
december 2022 och december 2023, för vilken resultatet påverkar nyintagna del-
tagare för respektive år, samt sociala avgifter för alla deltagare i programmet
oavsett vilket år man kommit med i programmet.
För 2023 medförde LTI 2021 en kostnad i resultatkningen på 4,4 MSEK
(9,2 MSEK) (inklusive en minskad kostnad på –0,9 MSEK (1,6 MSEK) för sociala
avgifter). Den totala reserven för sociala avgifter i balanskningen uppgår till
1,1 MSEK (2,0 MSEK).
Erttningar och övriga förner till ledande befattningshavare 2022
Styrelsearvoden/ Övriga Pensions- Aktierelaterade
Grundlön
Rörlig ersättning
förmåner kostnader
ersättningar
Summa
Styrelseordförande Magnus Jonsson
528
528
Styrelseledamot Dirk De Boever
220
220
Styrelseledamot Göran Linder
55
55
Styrelseledamot Helen Fasth Gillstedt
330
330
Styrelseledamot Riku-Pekka Hägg
220
220
Styrelseledamot Uwe Hillmann
Styrelseledamot Annette Malm Justad
292
292
Styrelseledamot Karin Ryttberg-Wallgren
178
178
Verkställande direktör Richard Berkling
2 384
473
135
837
3149
6 978
Andra ledande befattningshavare (9 personer)
12 147
2 296
600
3 861
2545
21 449
Koncernen totalt
16 354
2 769
735
4 698
5 694
30 250
82 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Not 10 Övriga rörelseintäkter
2023
2022
Bidrag avseende projektfinansiering och stat-
liga stöd
30 607
4 975
Valutakursvinster
23 908
16 410
Vinst avyttring anläggningstillgångar
131
Övriga poster
390
422
Summa
55 036
21 807
Not 11 Övriga rörelsekostnader
2023
2022
Valutakursdifferenser
25 106
18 961
Övriga poster
166
Summa
25 272
18 961
Not 12 Valutakursdifferenser – netto
Valutakursdifferenser har redovisats i rapporten över totalresultat
enligt följande:
2023
2022
Övriga rörelseintäkter (not 10)
23 908
16 410
Övriga rörelsekostnader (not 11)
–25 106
–18 961
Summa
–1 198
–2 551
Not 13 Jämförelsestörande poster
Posten för jämförelsestörande poster fördelar sig enligt följande:
2023
2022
Kostnader relaterade till omlistning
Nasdaq Stockholm
6 057
Summa
6 057
Med jämförelsestörande poster avses väsentliga intäkts- eller kostnadsposter
som redovisas separat på grund av betydelsen av dess karakr eller belopp.
Transaktionerna ska inte ligga nära den löpande verksamheten.
Not 14 Inkomstskatt
2023
2022
Aktuell skatt
Aktuell skatt på årets resultat
–45
–15
Summa aktuell skatt
–45
–15
Uppskjuten skatt
Uppkomst och återföring av
temporära skillnader
40
60
Summa uppskjuten skatt
40
60
Summa inkomstskatt
–5
45
Inkomstskatten på koncernens resultat före skatt skiljer sig fn det teo retiska
belopp som skulle ha framkommit vid användning av den svenska skattesatsen
för resultaten i de konsoliderade företagen enligt följande:
2023
2022
Resultat före skatt
62 955
58 218
Inkomstskatt beräknad enligt skattesats
i Sverige 20,6% (20,6%)
12 969
11 993
Skatteeffekter av:
Ej avdragsgilla kostnader
–1 682
–466
Skattessiga underskott för vilka ingen
uppskjuten skattefordran redovisats
–11 292
–11 482
Inkomstskatt
–5
45
Vägd genomsnittlig skattesats för koncernen var 0% (0%).
Not 15 Investeringar i dotterretag
Koncernen hade följande dotterföretag den 31 december 2023:
Andel
Registre- stamaktier Andel
rings- och som direktägs stam aktier
verksam- av moder- som ägs av
Namn
hetsland
Verksamhet
företaget (%) koncernen (%)
Powercell
Deutschland Forsknings-
GmbH
Tyskland
organisation
100
100
Powercell
Warrants
One AB
Sverige
Administration
100
100
Powercell Försäljnings-
China LTD
Kina
organisation
100
100
Powercell Administra-
Norway AS
Norge
tion
100
100
83 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER – KONCERNEN
Not 16 Materiella anläggningstillgångar
Maskiner
och andra Inventarier,
tekniska verktyg och
anläggningar
installationer
Summa
Räkenskapsåret 2022
Ingående redovisat värde
33 146
2 812
35 958
Inköp
6 902
2 265
9 167
Avskrivningar
–8 982
–1 326
–10 308
Utgående redovisat värde
31 066
3 751
34 817
Per 31 december 2022
Anskaffningsvärde
107 385
8 704
116 089
Ackumulerade avskrivningar
–76 319
4 953
81 272
Redovisat värde
31 066
3 751
34 817
Räkenskapsåret 2023
Ingående redovisat värde
31 066
3 751
34 817
Inköp
9 135
2 503
11 638
Försäljning och utrangeringar
–446
–171
617
Avskrivningar
–11 107
–1 355
–12 462
Utgående redovisat värde
28 648
4 728
33 376
Per 31 december 2023
Anskaffningsvärde
116 074
11 036
127 110
Ackumulerade avskrivningar
87 426
6 308
–93 734
Utgående ackumulerade
avskrivningar
28 648
4 728
33 376
Avskrivningskostnader på 12 462 TSEK (10 308 TSEK) är fördelad mellan forsk-
nings- och utvecklingskostnader och försäljnings- och administrationskostnader
i moderbolagets resultaträkning.
Materiella anläggningstillgångar i koncernen återfinns i huvudsak i det
svenska moderbolaget PowerCell Sweden AB.
Not 17 Nyttjanderättstillgångar
Tillgångar med
nyttjanderättigheter
Lokaler
Maskiner
Övrigt
Summa
Räkenskapsåret 2022
Ingående
redovisat värde
30 682
7 105
2 588
40 375
Tillkommande
leasingavtal
894
639
1 284
2 817
Förtidslösta avtal
–1 679
–1 679
Avskrivningar
–4 621
–1 799
251
–6 671
Utgående
redovisat värde
26 955
5 945
1 942
34 842
Per 31 december 2022
Anskaffningsvärde
44 676
13 532
3 967
62 175
Ackumulerade av- och
nedskrivningar
–17 721
–7 587
–2 025
27 333
Redovisat värde
26 955
5 945
1 942
34 842
Räkenskapsåret 2023
Ingående
redovisat värde
26 955
5 945
1 942
34 842
Tillkommande
leasingavtal
3 024
856
1 768
5 648
Förtidslösta avtal
–2 273
–2 273
Avskrivningar
–5 103
–1 898
622
6 379
Utgående
redovisat värde
24 876
4 903
2 059
31 838
Per 31 december 2023
Anskaffningsvärde
47 700
14 388
3 462
65 550
Ackumulerade av- och
nedskrivningar
–22 824
–9 485
–1 403
–33 712
Redovisat värde
24 876
4 903
2 059
31 838
Leasingskulder
2023-12-31
2022-12-31
Långfristiga leasingskulder
21 521
24 123
Kortfristiga leasingskulder
6 614
7 342
Summa leasingskulder
28 135
31 465
Upplysningar
ntekostnader om 915 TSEK ingår i finansiella kostnader.
Utgifter hänförliga till korttidsleasingavtal och avtal till låga värden vilka ingår
i rörelsens kostnader uppgår till 2 226 TSEK.
Det totala kassaflödet gällande leasingavtal under 2023 var –11 740 TSEK
inklusive resultatrda avtal av kortare karakr eller av lägre värde.
Löptidsanalys av leasingskulder, se not 3.
84 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Not 18 Immateriella tillgångar
Produkt-
utveckling
Programvara
Summa
Räkenskapsåret 2022
Ingående redovisat värde
864
864
Inköp
9 071
9 071
Avskrivningar
–1 762
–1 762
Utgående redovisat värde
8 173
8 173
Per 31 december 2022
Anskaffningsvärde
11 547
11 547
Ackumulerade av- och
nedskrivningar
3 374
–3 374
Redovisat värde
8 173
8 173
Räkenskapsåret 2023
Ingående redovisat värde
8 173
8 173
Inköp
16 490
257
16 747
Avskrivningar
–2 434
–2 434
Utgående redovisat värde
16 490
5 996
22 486
Per 31 december 2023
Anskaffningsvärde
16 490
11 804
28 294
Ackumulerade av- och
nedskrivningar
–5 808
–5 808
Redovisat värde
16 490
5 996
22 486
Avskrivningskostnader på 2 434 TSEK (1 762 TSEK) är fördelad mellan
forsknings- och produktutvecklingskostnader och försäljnings- och administra-
tionskostnader i moderbolagets resultaträkning.
Samtliga immateriella anläggningstillgångar i koncernen återfinns i det
svenska moderbolaget PowerCell Sweden AB. De aktiverade produktutveck-
lingskostnaderna nedskrivningsprövas vid balansdagen och bedömningen är att
utvecklingsprojekten följer planen att skapa säljbara produkter och att markna-
dens efterfråga på produkterna är i linje med vad ledningen tidigare bedömt.
Not 19 Finansiella instrument per kategori
Finansiella tillgångar
värderade till upplupet
2022-12-31
anskaffningsvärde
Summa
Tillgångar i balansräkningen
Kundfordringar
66 695
66 695
Övriga kortfristiga fordringar*
4 540
4 540
Likvida medel
196 857
196 857
Summa
268 092
268 092
Finansiella skulder
värderade till upplupet
2022-12-31
anskaffningsvärde
Summa
Skulder i balansräkningen
Övriga långfristiga skulder
30 000
30 000
Leverantörsskulder
19 272
19 272
Summa
49 272
49 272
Finansiella tillgångar
värderade till upplupet
2023-12-31
anskaffningsvärde
Summa
Tillgångar i balansräkningen
Kundfordringar
72 013
72 013
Övriga kortfristiga fordringar*
3 815
3 815
Likvida medel
70 809
70 809
Summa
146 637
146 637
Finansiella skulder
värderade till upplupet
2023-12-31
anskaffningsvärde
Summa
Skulder i balansräkningen
Övriga långfristiga skulder
30 000
30 000
Leverantörsskulder
35 198
35 198
Summa
65 198
65 198
* Del av post avser ej finansiella instrument.
Inga poster värderas till verkligt värde.
85 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER – KONCERNEN
Not 20 Kundfordringar
2023-12-31
2022-12-31
Kundfordringar
72 013
66 695
Minus: reservering för förntade kredit-
förluster
Kundfordringar – netto
72 013
66 695
Redovisade belopp, per valuta, för koncernens kundfordringar och andra
fordringar är följande:
2023-12-31
2022-12-31
SEK
913
212
EUR
62 735
60 245
GBP
2 251
2 408
USD
6 114
3 830
Summa
72 013
66 695
Den maximala exponeringen för kreditrisk per balansdagen för kund fordringar är
det redovisade värdet enligt ovan.
Det verkliga värdet på kundfordringarna motsvarar dess redovisade värde,
eftersom diskonteringseffekten inte är väsentlig.
Inga kundfordringar har ställts som säkerhet för någon skuld.
Not 21 Varulager
2023-12-31
2022-12-31
Råvaror och förnödenheter
100 683
54 489
Produkter i arbete
15 382
20 233
Färdigvarulager
920
763
Totalt
116 985
75 485
Den utgift för varulager som kostnadsförts inr i posten Kostnad för sålda varor
i resultaträkningen och uppgår till 186 275 TSEK (131 668 TSEK).
Not 22 Övriga kortfristiga fordringar
2023-12-31
2022-12-31
Skattekonto
3 538
22
Förskott leverantörer
2 871
3 960
Momsfordran
4 690
2 612
Övrigt
944
581
Totalt
12 043
7 174
Not 23 Förutbetalda kostnader
och upplupna intäkter
2023-12-31
2022-12-31
Förutbetalda hyror
1 576
1 885
Upplupna intäkter, pågående
bidragsprojekt
12 321
5 517
Övriga förutbetalda kostnader
2 271
2 107
Övriga upplupna intäkter
547
8 981
Totalt
16 715
18 490
Not 24 Likvida medel
2023-12-31
2022-12-31
Banktillgodohavanden
70 809
196 857
Totalt
70 809
196 857
Not 25 Eget kapital
Övrigt
Aktie- Pågående till skjutet
Antal aktier kapital nyemission kapital
Per 1 januari 2022
52 142 434
1 147
635 007
Per 31 december 2022
52 142 434
1 147
635 007
Per 31 december 2023
52 142 434
1 147
635 007
Aktiekapitalet besr per den 31 december 2023 av 52 142 434 stamaktier med
kvotrdet 0,022 SEK.
Alla aktier som emitterats av moderretaget är till fullo betalda.
Reserverna består i sin helhet av en omräkningsreserv. Omräkningsreserven
omfattar valutakursdifferenser som uppsr som en följd av att resultat- och
balansräkning för alla koncernföretag omräknas till koncernens rapportvaluta.
Not 26 Uppskjuten skatt
Uppskjuten skatteskuld är i sin helhet hänrligt temporära skillnader i redo-
visade värden på leasade tillgångar och leasingskulder.
Redovisade uppskjutna skattefordringar består av framtida avdrag för pen-
sionsutbetalningar. Uppskjutna skattefordringar redovisas för skattemässiga
underskottsavdrag eller andra avdrag i den utsträckning som det är sannolikt att
de kan tillgodogöras genom framtida beskattningsbara vinster. Ingen uppskjuten
skattefordran avseende underskottsavdrag redovisas då moderbolaget inte har
bemt att kriterierna för att redovisa uppskjuten skatt i IAS 12 är uppfyllda.
Outnyttjade underskottsavdrag i moderbolaget för vilka ingen uppskjuten
skattefordran har redovisats uppr till 449 039 TSEK per den 31 december
2023 (31 december 2022: 375 013 TSEK). Underskottsavdragen förfaller ej vid
någon tidpunkt.
86 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Not 27 Upplåning
2023-12-31
2022-12-31
Långfristig
Statens Energimyndighet
30 000
30 000
Skulder avseende leasing
21 521
24 123
Summa
51 521
54 123
Kortfristig
Skulder avseende leasing
6 614
7 342
Summa
6 614
7 342
Summa upplåning
58 135
61 465
(i) Lånevillkor Statens Energimyndighet
Skulden till Statens Energimyndighet består av ett lån som erllits för utveck-
ling av koncernens projekt avseende bnslecellsteknik att inkludera i bolagets
affärsverksamhet. Lånen är ränte- och amorteringsfria till dess att projekten
genererar intäkter. Därefter sker betalning av räntor och amortering på skulden
baserat på PowerCells fakturering avseende respektive projekt. Ränta kommer
att utgå med 6 procent över Riksbankens vid varje tillfälle gällande referensnta.
(ii) Verkligt värde Lån från Statens Energimyndighet
Amortering och ränta på ovan lån till Statens Energimyndighet pårjas
alltså först när respektive projekt är slutfört och börjar generera intäkter för
PowerCell. Därefter betalas amortering och ränta med grund i projektens
utveckling och i förhållande till PowerCells fakturering mot tredje part avseende
varor relaterade till det finansierade projektet. Således är lånevillkoren mot Sta-
tens Energimyndighet av sådan karaktär att framtida betalningsflöden avseende
amortering och ränta är mycket okra både i tidpunkt och belopp. Denna osä-
kerhet inner att ett stort antal utfall är möjliga avseende återbetalning av
lånen. Därför bemer PowerCell att ett verkligt värde på lånen inte kan bek-
nas på ett tillförlitligt sätt och återger därför istället ovan väsentliga lånevillkor.
Redovisat värde
2023-12-31
2022-12-31
Statens Energi myndighet
30 000
30 000
Skulder avseende leasing
28 135
31 465
Summa
58 135
61 465
(iii) Riskexponering
Information om koncernens exponering för risker gällande långfristig upplåning
finns i not 3.
(iiii) Nettoskuldsättning
Koncernens totala skulder minskad med likvida medel.
Not 28 Avtalstillgångar och avtalsskulder
2023-12-31
2022-12-31
Avtalstillgångar
46 594
23 065
Avtalsskulder
15 222
Totalt
44 805
7 843
Avtalsskulderna består i sin helhet av förskott från kunder och dessa har minskat
med 88%. Minskningen beror främst på att projekten kommit längre, samt att
projekten kommit närmare slutleverans. Avtalstillgångarna har ökat med 102%
och avser projekt som redovisas enligt principer för successiv vinstavkning
och där koncernen har en villkorad rätt till betalning och dessa har ökat i antal
och storlek, se not 2 och 4.
Återstående ouppfyllda avtal
Det sammanlagda beloppet av det transaktionspris som fördelats till avtal som
är ouppfyllda eller delvis ouppfyllda per 31 december 2023 är 132 249 TSEK.
Av dessa bedömer ledningen att 84% kommer att uppfyllas under nästa år.
Av avtalsskulderna redovisade per 2022-12-31 har 100% uppfyllts under 2023.
Not 29 Upplupna kostnader och
förutbetalda intäkter
2023-12-31
2022-12-31
Upplupen semesterlöneskuld
7 740
6 893
Upplupna sociala avgifter
6 315
6 205
Upplupna löner
11 766
9 036
Övriga förutbetalda intäkter
12 606
6 463
Övriga poster
3 428
6 245
Totalt
41 855
34 842
Not 30 Avsättningar
2023-12-31
2022-12-31
Garantiavsättning
3 571
3 146
Totalt
3 571
3 146
Garantiavsättningen avser beknad kostnad för att åtgärda eventuella fel och
brister som uppkommer under sålda varors garantitid. Garantitiden uppgår
vanligtvis till 1 år.
Not 31 Eventualförpliktelser
och ställda säkerheter
Bolaget har inga eventualförpliktelser.
2023-12-31
2022-12-31
Ställda säkerheter
Spärrade bankmedel
3 967
Totalt
3 967
87 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER – KONCERNEN
Not 32 Resultat per aktie
2023
2022
SEK
Resultat per aktie före utspädning
–1,57
–1,09
Resultat per aktie efter utspädning
–1,57
–1,09
Resultatmått som använts i beräkningen av resultat per aktie
Resultat hänförligt till moderföretagets
aktieägare som används vid beräkning av
resultat per aktie före och efter utspädning
Resultat hänförligt till moderföretagets
aktieägare, TSEK
82 099
–56 693
Antal
Vägt genomsnittligt antal stamaktier vid
bekning av resultat per aktie före utspädning
52 142 434
52 142 434
Justering för beräkning av resultat
per aktie efter utsdning*
52 142 434
52 142 434
* Ingen utspädningseffekt för potentiella stamaktier beknas då koncernen
redovisar ett negativt resultat per aktie för såväl räkenskapsåret som jämförelse-
året.
Bolaget har ett prestationsbaserat långsiktigt incitamentsprogram för vissa
ledande befattningshavare och nyckelpersoner, beslutat av årsstämman 2021
och avslutas 2025. Den maximala utspädningen fn detta program är 0,97
procent.
Not 33 Transaktioner med närstående
Inga väsentliga transaktioner har skett med närstående i perioden förutom
erttningar till styrelsen och ledande befattningshavare, se not 9 och 15.
Not 34 Förändringar i skulder som tillhör finansieringsverksamheten
Inte kassaflödes-
2022-01-01
Kassainflöde
Kassautflöde
påverkande poster
2022-12-31
Skuld Statens Energimyndighet
30 000
30 000
Skuld avseende leasing
37 215
–8 464
2 714
31 465
Summa
67 215
–8 464
2 714
61 465
Inte kassaflödes-
2023-01-01
Kassainflöde
Kassautflöde
påverkande poster
2023-12-31
Skuld Statens Energimyndighet
30 000
30 000
Skuld avseende leasing
31 465
–8 780
5 450
28 135
Summa
61 465
8 780
5 450
58 135
Not 35 Justering för poster som
inte ingår i kassaflödet
2023-12-31
2022-12-31
Avskrivningar
23 837
19 753
Periodisering av bidragsfinansierade projekt
5 397
Avsättning garanti
425
1 109
Aktierelaterad ersättning
5 285
7 559
Lagerinkurans
–7 305
4 020
Övrigt
112
–145
Totalt
22 354
37 693
Not 36 Händelser efter
rapportperiodens slut
PowerCells produktdesign, av den nya VS5-M, till Vantastec Group godkändes
och nästa steg i serieleveransavtalet togs med en order på cirka 35 MSEK.
88 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Belopp i TSEK Not 2023 2022
Nettoomsättning 2 310 287 243 838
Kostnad för sålda varor 3 –186 274 –131 661
Bruttoresultat 124 013 112 177
Försäljnings- och administrationskostnader 3, 7 102 806 95 746
Forsknings- och utvecklingskostnader 3, 7 –131 751 –93 084
Övriga rörelseintäkter 4 54 987 21 856
Övriga rörelsekostnader 3, 5 –24 911 –18 803
Rörelseresultat före jämförelsestörande poster –80 468 –73 600
Jämförelsestörande poster 3, 8 6 057
Rörelseresultat –86 525 -73 600
Resultat från finansiella poster
Resultat från andelar i koncernbolag 6 203 –944
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 21 507 32 330
ntekostnader och liknande resultatposter –10 971 –14 572
Resultat efter finansiella poster –82 192 –56 786
Inkomstskatt 9, 13 93 93
Årets resultat –82 099 –56 693
I moderbolaget återfinns inga poster som redovisas som övrigt totalresultat varför summa totalresultat överensstämmer med årets resultat.
Moderbolagets resultaträkning
89 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
FINANSIELLA RAPPORTER – MODERBOLAGET
Belopp i TSEK Not 2023-12-31 2022-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella tillgångar
Programvara 12 5 996 8 173
Summa immateriella tillgångar 5 996 8 173
Materiella anläggningstillgångar
Maskiner och andra tekniska anläggningar 11 28 648 31 066
Inventarier, verktyg och installationer 11 4 728 3 748
Summa materiella anläggningstillgångar 33 376 34 814
Uppskjutna skattefordringar
Uppskjutna skattefordringar 9, 13 279 186
Summa uppskjutna skattefordringar 279 186
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i dotterföretag 10 1 015 1 890
Långfristiga kundfordringar 6 677
Summa finansiella anläggningstillgångar 1 015 8 567
Summa anläggningstillgångar 40 666 51 740
Omsättningstillgångar
Varulager
Råvaror och förnödenheter 16 100 683 54 489
Produkter i arbete 16 15 382 20 233
Färdigvarulager 16 920 763
Summa varulager 116 985 75 485
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar 15 72 013 66 695
Fordringar hos koncernföretag 26 438 4 309
Aktuella skattefordringar 1 976 1 484
Avtalstillgångar 20 46 580 23 030
Övriga kortfristiga fordringar 17 11 916 7 096
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 18 17 515 19 219
Summa kortfristiga fordringar 150 438 121 833
Kassa och bank 14, 31 67 978 192 893
Summa omsättningstillgångar 335 401 390 210
SUMMA TILLGÅNGAR 376 067 441 951
Moderbolagets balansräkning
90 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Belopp i TSEK Not 2023-12-31 2022-12-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital 1 147 1 147
Summa bundet eget kapital 1 147 1 147
Fritt eget kapital
Överkursfond 555 507 555 507
Balanserade vinstmedel –218 285 –166 878
Årets resultat –82 099 –56 693
Summa fritt eget kapital 255 123 331 936
Summa eget kapital 256 270 333 083
Långfristiga skulder
Övriga långfristiga skulder 19, 27 30 000 30 000
Summa långfristiga skulder 30 000 30 000
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 35 162 19 308
Övriga kortfristiga skulder 7 293 6 384
Avtalsskulder 20 1 789 15 222
Avsättningar 23 3 571 3 146
Skulder hos koncernföretag 26 634 420
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 21 41 348 34 388
Summa kortfristiga skulder 89 797 78 868
Summa skulder 119 797 108 868
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 376 067 441 951
Moderbolagets balansräkning (forts.)
91 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
FINANSIELLA RAPPORTER – MODERBOLAGET
Bundet eget
kapital Fritt eget kapital
Belopp i TSEK Not
Aktie-
kapital
Överkurs-
fond
Balanserade
vinstmedel
Årets
resultat
Summa
eget kapital
Ingående balans per 1 januari 2022 25 1 147 555 507 –174 437 382 217
Årets resultat och tillika totalresultat –56 693 –56 693
Summa totalresultat –56 693 –56 693
Transaktioner med aktieägare i deras egenskap av ägare
Aktierelaterad erttning 7 7 559 7 559
Utgående balans per 31 december 2022 25 1 147 555 507 –166 878 –56 693 333 083
Ingående balans per 1 januari 2023 25 1 147 555 507 –223 571 333 083
Årets resultat och tillika totalresultat 82 099 –82 099
Summa totalresultat –82 099 –82 099
Transaktioner med aktieägare i deras egenskap av ägare
Aktierelaterad ersättning 7 5 286 5 286
Utgående balans per 31 december 2023 25 1 147 555 507 –218 285 –82 099 256 270
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
92 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Belopp i TSEK Not 2023 2022
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Rörelseresultat 86 525 –73 600
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 28 13 785 30 149
Erhållen ränta 3 679 470
Betalda inkomstskatter –63 493
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring i rörelsekapitalet 69 124 42 488
Förändring av varulager –34 196 –41 605
Förändring av kortfristiga rörelsefordringar 26 609 –50 625
Förändring av kortfristiga rörelseskulder 10 802 6 894
Summa förändring av rörelsekapital –50 003 –85 336
Kassaflöde från den löpande verksamheten –119 127 –127 824
Kassaflöde från investeringsverksamheten
Aktieägartillskott till dotterbolag 647 –1 675
Långfristiga kundfordringar 6 677
Förrv av immateriella och materiella anläggningstillgångar –11 895 –18 238
Försäljning av materiella och immateriella anläggningstillgångar 132
Kassaflöde från investeringsverksamheten –12 410 –26 590
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
Minskning/ökning av kassa och bank –131 537 154,414
Kursdifferens i kassa och bank 6 622 17 522
Kassa och bank vid årets början 192 893 329 785
Kassa och bank vid årets slut 67 978 192 893
Moderbolagets kassaflödesanalys
93 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER – MODERBOLAGET
Not 1 Moderföretagets
redovisningsprinciper
De viktigaste redovisningsprinciperna som tillämpats vid upprättandet av denna
årsredovisning presenteras nedan. Principerna har tillämpats konsekvent för alla
presenterade år, om inte annat anges.
Årsredovisningen för moderretaget är upprättad i enlighet med RFR 2
Redovisning för juridiska personer och Årsredovisningslagen. I de fall moder-
företaget tillämpar andra redovisningsprinciper än koncernens redovisnings-
principer, som beskrivs i not 2 i koncernredovisningen, anges dessa nedan.
Årsredovisningen har upprättats enligt anskaffningsvärdemetoden.
Att upprätta rapporter i överensstämmelse med RFR 2 kräver användning av
en del viktiga uppskattningar för redovisningndamål. Vidare krävs att
ledningen gör vissa bedömningar vid tillämpningen av moderföretagets redo-
visningsprinciper. De områden som innefattar en hög grad av bedömning, som
är komplexa eller sådana områden där antaganden och uppskattningar är av
väsentlig betydelse för årsredovisningen anges i koncernredovisningens not 4.
Moderföretaget uttts genom sin verksamhet för en mängd olika finansiella
risker: marknadsrisk (valutarisk och ränterisk), kreditrisk och likviditetsrisk.
Moderföretagets övergripande riskhanteringspolicy fokuserar på oförutsägbar-
heten på de finansiella marknaderna och eftersträvar att minimera potentiella
ogynnsamma effekter på koncernens finansiella resultat. För mer information
om finansiella risker hänvisas till koncernredovisningen not 3.
Moderföretaget tillämpar andra redovisningsprinciper än koncernen i de fall
som anges nedan:
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i tusental kronor (TSEK).
Uppgift inom parantes avser jämförelseåret.
Uppställningsformer
Resultat- och balansräkning följer årsredovisningslagens uppställningsform.
Rapport över förändring av eget kapital följer också koncernens uppsllnings-
form men ska innehålla de kolumner som anges i ÅRL. Vidare inner det skill-
nad i benämningar, jämfört med koncernredovisningen, fmst avseende finan-
siella intäkter och kostnader och eget kapital.
Andelar i dotterföretag
Andelar i dotterföretag redovisas till anskaffningsvärde efter avdrag för eventu-
ella nedskrivningar. I anskaffningsvärdet inkluderas förvärvsrelaterade kost-
nader och eventuella tilläggsköpeskillingar.
r det finns en indikation på att andelar i dotterföretag minskat i värde görs
en beräkning av återvinningsvärdet. Är detta lägre än det redovisade värdet görs
en nedskrivning. Nedskrivningar redovisas i posterna ”Resultat från andelar i
koncernföretag” och nedskrivningar av andelar i intresseföretag redovisas som
finansiell kostnad i finansnettot.
Finansiella instrument
IFRS 9 tillämpas ej i moderföretaget. Moderretaget tillämpar istället de punk-
terna som anges i RFR 2 (IFRS 9 Finansiella instrument, sidorna 3–10). Finansiella
instrument värderas till anskaffningsvärde. Inom efterföljande perioder kommer
finansiella tillgångar som är anskaffade med avsikt att innehas kortsiktigt att
redovisas i enlighet med lägsta värdets princip till det lägsta av anskaffnings-
värde och marknadsvärde.
Vid beräkning av nettoförsäljningsvärdet på fordringar som redovisas som
omsättningstillgångar ska principerna för nedskrivningsprövning och förlust-
riskreservering i IFRS 9 tillämpas. För en fordran som redovisas till upplupet
anskaffningsvärde på koncernnivå innebär detta att den förlustriskreserv som
redovisas i koncernen i enlighet med IFRS 9 även ska tas upp i moderföretaget.
Operationell leasing
Samtliga leasingavtal redovisas som operationella leasingavtal.
Not 2 Nettoomsättning
Moderbolaget har redovisat följande belopp i resultaträkningen hänförliga till
intäkter:
2023 2022
Hårdvara 92 267 83 034
Tjänster 65 499 57 133
Royaltyintäkter 18 993
15 182
Projekt enligt successiv vinstavräkning 133 528 88 489
Summa 310 287 243 838
Nettoomsättning per geografisk marknad: 2023 2022
Sverige 6 111 2 694
Tyskland 55 876 92 176
Storbritannien 83 694
30 267
Nederländerna 12 697 44 874
USA 38 514 42 366
Norge 93 687 3 724
Övriga 19 708 27 737
Summa 310 287 243 838
Moderbolaget har för 2023 två kunder vars andel av koncernens totala intäkter
enskilt överstiger 10%. Intäkt per kund uppgår till cirka 91 581 TSEK respektive
62 736 TSEK.
Moderbolaget hade för 2022 fyra kunder vars andel av totala intäkter enskilt
överstiger 10%. Intäkt per kund uppgick till cirka 43 789 TSEK, 42 958 TSEK,
37 359 TSEK respektive 25 694 TSEK.
Not 3 Kostnader fördelade på kostnadsslag
2023 2022
Kostnad för sålda varor 186 274 131 661
Övriga externa kostnader 116 862 80 534
Personalkostnader 108 241 96 234
Avskrivningar materiella anläggningstillgångar 13 077 10 301
Avskrivningar immateriella tillgångar 2 434 1 762
Övriga rörelsekostnader 24 911 18 803
Summa 451 799 339 295
Not 4 Övriga rörelseintäkter
2023 2022
Bidrag avseende projektfinansiering
och statliga stöd 30 607 4 975
Valutakursvinster 23 908 16 410
Vinst avyttring anläggningstillgångar
132
Övriga poster 340 471
Summa 54 987 21 856
Noter till moderbolagets redovisning
NOTER – MODERBOLAGET
94 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Not 5 Övriga rörelsekostnader
2023 2022
Valutakursdifferenser 24 911 18 803
Summa 24 911 18 803
Not 6 Ersättning till revisorerna
2023 2022
PricewaterhouseCoopers AB
Revisionsuppdraget 905 623
Revisionsverksamhet utöver
revisionsuppdraget 207
160
Övriga tjänster 408 63
Summa 1 520 846
Not 7 Ersättningar till anställda, m.m.
2023 2022
Löner och andra ersättningar 84 530 69 186
Aktierelaterad ersättning 5 286 7 559
Sociala avgifter 24 554 21 408
Pensionskostnader – avgiftsbestämda planer 10 656 10 269
Summa ersättningar till anställda 125 026 108 422
Löner och andra ersättningar samt sociala kostnader
2023 2022
Löner och andra
ersättningar
(varav tantiem)
Sociala kostnader
(varav pensions-
kostnader)
Löner och andra
ersättningar
(varav tantiem)
Sociala kostnader
(varav pensions-
kostnader)
Styrelseledamöter, verkställande direktörer
och andra ledande befattningshavare
24 068
(3 089)
9 754
(4 158)
25 552
(2,768)
12 727
(4 698)
Övriga anställda
65 748
(4 192)
25 456
(6 498)
51 193
(2,464)
18 950
(5 571)
Moderbolaget totalt 89 816 35 210 76 745 31 677
Medelantal anställda
2023 2022
Medelantal Varav män Medelantal Varav män
Moderbolaget totalt 106 79 94 71
Könsfördelning i moderbolaget för styrelseledamöter och övriga ledande befattningshavare
2023 2022
Medelantal Varav män Medelantal Varav män
Styrelseledamöter 7 4 7 4
Verkställande direktör och övriga ledande befattningshavare 9 7 10 8
Moderbolaget totalt 16 11 17 12
Ersättning till ledande befattningshavare
Ersättning till ledande befattningshavare uppgår till: 2023 2022
Löner och andra kortfristiga ersättningar 24 068 25 552
Pensionskostnader 4 158 4 698
Summa ersättningar till ledande befattningshavare 28 226 30 250
För ytterligare information gällande ersättningar till styrelsen, verkställande direktören samt övriga ledande befattningshavare se koncernens not 9.
95 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER – MODERBOLAGET
Not 8 Jämförelsestörande poster
2023 2022
Kostnader relaterade till omlistning
Nasdaq Stockholm 6 057
Summa 6 057
Med jämförelsestörande poster avses väsentliga intäkts- eller kostnadsposter
som redovisas separat på grund av betydelsen av dess karaktär eller belopp.
Transaktionerna ska inte ligga nära den löpande verksamheten.
Not 9 Skatt på årets resultat
Redovisad skatt i resultaträkningen 2023 2022
Aktuell skatt
Aktuell skatt på årets resultat
Summa aktuell skatt
Uppskjuten skatt
Uppkomst och återföring
av temporära skillnader 93 93
Summa uppskjuten skatt 93 93
Summa inkomstskatt 93 93
Inkomstskatten på resultatet före skatt skiljer sig från det teoretiska belopp som
skulle ha framkommit vid användning av skattesatsen för moderföretaget enligt
följande:
2023 2022
Resultat före skatt –82 192 –56 786
Inkomstskatt beknad enligt skattesats
i Sverige 20,6% (20,6%) 16 932 11 698
Skatteeffekter av:
Ej avdragsgilla kostnader –1 682 –466
Skattemässiga underskott för vilka ingen
uppskjuten skattefordran redovisats –15 250 –11 232
Förändring uppskjuten skatt 93 93
Inkomstskatt 93 93
Not 10 Andelar i dotterbolag
2023-12-31 2022-12-31
Ingående anskaffningsvärde 1 890 1 159
Bildande av Powercell Norway AS 31
Aktieägartillskott av Powercell China LTD 647
Nedskrivning av Powercell China LTD –1 522
Aktieägartillskott av Powercell
Deutschland GmbH 1 643
Nedskrivning av Powercell Deutschland GmbH –943
Utgående redovisat värde 1 015 1 890
Namn
Organisations-
nummer
te samt
registrerings-
och verksam-
hetsland
Antal
aktier
Bokfört
värde
2023-12-31
Bokfört
värde
2022-12-31
Powercell
Deutschland
GmbH HBR 28770
Frankfurt
am Main 934 934
Powercell
Warrants
One AB 559110-7437 Göteborg
50
000 50 50
Powercell
China LTD
91310115MA
1K4F2020 Shanghai 875
Powercell
Norway AS 928 054 470 Oslo
30
000 31 31
Not 11 Materiella anläggningstillgångar
Maskiner
och andra
tekniska
anläggningar
Inventarier,
verktyg och
installationer Summa
Räkenskapsåret 2022
Ingående redovisat värde 33 146 2 803 35 949
Inköp 6 902 2 264 9 166
Avskrivningar –8 982 –1 319 –10 301
Utgående redovisat värde 31 066 3 748 34 814
Per 31 december 2022
Anskaffningsvärde 107 385 8 682 116 067
Ackumulerade avskrivningar –76 319 –4 934 –81 253
Redovisat värde 31 066 3 748 34 814
Räkenskapsåret 2023
Ingående redovisat värde 31 066 3 748 34 814
Inköp 9 135 2 503 11 638
Försäljning och utrangeringar –446 –170 –616
Avskrivningar –11 107 –1 353 –12 460
Utgående redovisat värde 28 648 4 728 33 376
Per 31 december 2023
Anskaffningsvärde 116 074 11 015 127 089
Ackumulerade avskrivningar –87 426 –6 287 93 713
Redovisat värde 28 648 4 728 33 376
Avskrivningskostnader på 12 460 TSEK (10 301 TSEK) är fördelad mellan
forsknings- och utvecklingskostnader och försäljnings- och administrations-
kostnader i moderbolagets resultaträkning.
NOTER – MODERBOLAGET
96 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Not 12 Immateriella tillgångar
Programvara Summa
Räkenskapsåret 2022
Ingående redovisat värde 864 864
Inköp 9 071 9 071
Årets avskrivningar –1 762 –1 762
Utgående redovisat värde 8 173 8 173
Per 31 december 2022
Anskaffningsvärde 11 547 11 547
Ackumulerade av- och nedskrivningar –3 374 –3 374
Redovisat värde 8 173 8 173
Räkenskapsåret 2023
Ingående redovisat värde 8 173 8 173
Inköp 257 257
Årets avskrivningar –2 434 –2 434
Utgående redovisat värde 5 996 5 996
Per 31 december 2023
Anskaffningsvärde 11 805 11 805
Ackumulerade av- och nedskrivningar –5 809 –5 809
Redovisat värde 5 996 5 996
Avskrivningskostnader på 2 434 TSEK (1 762 TSEK) är fördelad mellan forsk-
nings- och utvecklingskostnader och försäljnings- och administrationskostnader
i moderbolagets resultaträkning.
Not 13 Uppskjuten skatt
Redovisade uppskjutna skattefordringar består av framtida avdrag för pensions-
utbetalningar. Uppskjutna skattefordringar redovisas för skattemässiga under-
skottsavdrag eller andra avdrag i den utsträckning som det är sannolikt att de
kan tillgodogöras genom framtida beskattningsbara vinster. Ingen uppskjuten
skattefordran avseende underskottsavdrag redovisas då moderbolaget inte har
bemt att kriterierna för att redovisa uppskjuten skatt i IAS 12 är uppfyllda.
Outnyttjade underskottsavdrag i moderbolaget för vilka ingen uppskjuten
skattefordran har redovisats uppgår till 449 039 TSEK per den 31 december
2023 (31 december 2022: 375 013 TSEK). Underskottsavdragen förfaller ej vid
någon tidpunkt.
Not 14 Kassa och bank
I balansräkningen och i kassaflödesanalysen inr följande i posten kassa och
bank:
2023-12-31 2022-12-31
Banktillgodohavanden 67 978 192 893
Summa 67 978 192 893
Not 15 Kundfordringar
2023-12-31 2022-12-31
Kundfordringar 72 013 66 695
Kundfordringar – netto 72 013 66 695
Redovisade belopp, per valuta, för moderbolagets kundfordringar
och andra fordringar är följande:
2023-12-31 2022-12-31
SEK 913 212
EUR 62 735 60 245
GBP 2 251 2 408
USD 6 114 3 830
Summa 72 013 66 695
Den maximala exponeringen för kreditrisk per balansdagen för kundfordringar
och övriga kortfristiga fordringar är det redovisade värdet enligt ovan.
Det verkliga värdet på kundfordringarna motsvarar dess redovisade värde,
eftersom diskonteringseffekten inte är väsentlig.
Inga kundfordringar har ställts som säkerhet för någon skuld.
Not 16 Varulager
2023-12-31 2022-12-31
Råvaror och förnödenheter 100 683 54 489
Produkter i arbete 15 382 20 233
Färdigvarulager 920 763
Totalt 116 985 75 485
Den utgift för varulager som kostnadsförts ingår i posten Kostnad för sålda varor
i resultaträkningen och uppgår till 186 275 TSEK (131 661 TSEK).
Not 17 Övriga kortfristiga fordringar
2023-12-31 2022-12-31
Skattekonto 3 538 22
Förskott till leverantörer 2 871 3 960
Momsfordran 4 643 2 610
Övrigt 864 504
Totalt 11 916 7 096
Not 18 Förutbetalda kostnader
och upplupna intäkter
2023-12-31 2022-12-31
Förutbetalda hyror 1 576 1 885
Upplupna intäkter, pågående bidragsprojekt 12 313 5 510
Övriga förutbetalda kostnader 3 079 2 843
Övriga upplupna intäkter 547 8 981
Totalt 17 515 19 219
97 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER – MODERBOLAGET
Not 19 Upplåning
Se koncernens not 27 för information om moderbolagets övriga långfristiga
skulder.
Not 20 Avtalstillgångar och avtalsskulder
2023-12-31 2022-12-31
Avtalstillgångar 46 580 23 030
Avtalsskulder –1 789 15 222
Totalt 44 791 7 808
Avtalsskulderna består i sin helhet av förskott fn kunder och dessa har minskat
med 88%. Minskningen beror fmst på att projekten kommit längre, samt att
projekten kommit närmare slutleverans. Avtalstillgångar har ökat med 102%
och avser projekt som redovisas enligt principer för successiv vinstavräkning
och där bolaget har en villkorad rätt till betalning och dessa har ökat i antal och
storlek, se not 2 och 4.
Återstående ouppfyllda avtal
Det sammanlagda beloppet av det transaktionspris som fördelats till avtal som är
ouppfyllda eller delvis ouppfyllda per 31 december 2023 är 132 149 TSEK. Av dessa
bemer ledningen att 84% kommer att uppfyllas under nästa år. Av avtals-
skulderna redovisade per 2022-12-31 har 100% uppfyllts under 2023.
Not 21 Upplupna kostnader
och förutbetalda intäkter
2023-12-31 2022-12-31
Upplupen semester löneskuld 7 591 6 731
Upplupna sociala avgifter 6 163 6 101
Upplupna löner 11 604 8 880
Övriga förutbetalda intäkter 12 606 6 463
Övriga poster 3 383 6 213
Totalt 41 348 34 388
Not 22 Operationell leasing
Åtaganden avseende operationell leasing
Moderbolaget hyr i allt väsentligt lokaler enligt ej uppsägningsbara operationella
leasingavtal. Leasingperioderna varierar mellan 3 och 10 år och de flesta leasing-
avtalen kan vid leasingperiodens slut förlängas till en avgift som överensstäm-
mer med en marknadsmässig avgift.
Leasingkostnader uppgående till 9 514 TSEK (8 853 TSEK) avseende leasing
av maskiner, fordon och hyreslokal inr i resultaträkningen för räkenskapsåret
2023.
Framtida sammanlagda minimileaseavgifter för icke uppsägningsbara
operationella leasingavtal är som följer:
2023 2022
Inom 1 år 6 595 7 325
Mellan 1 och 5 år 21 470 20 214
Mer än 5 år 3 857
Summa 28 065 31 396
Not 23 Avsättningar
2023-12-31 2022-12-31
Garantiavsättning 3 571 3 146
Totalt 3 571 3 146
Garantiavsättningen avser beknad kostnad för att åtgärda eventuella fel och
brister som uppkommer under sålda varors garantitid. Garantitiden uppgår
vanligtvis till 1 år.
Not 24 Aktierelaterade ersättningar
För information om moderbolagets aktierelaterade ersättningar se
koncernens not 9.
Not 25 Aktiekapital
Se koncernens not 25 för information om moderbolagets aktiekapital.
Not 26 Transaktioner med närstående
PowerCell Sweden AB (publ) är sedan 18 december 2023 noterat på Nasdaq
Stockholm. Huvudägare per den 31 december 2023 är Robert Bosch GmbH
vars ägarandel uppgår till 11,2%.
Under sista kvartalet 2021 har ett långsiktigt incitamentsprogram som
omfattar ledande befattningshavare och nyckelpersoner införts, se koncernens
not 9.
Följande transaktioner har skett med närstående:
2023 2022
(a) Försäljning av varor/tjänster
Powercell China LTD 1 926
Summa 1 926
(b) Köp av varor/tjänster
Powercell Norway AS 2 179 1 345
Powercell Deutschland GmbH 2 787 2 242
Summa 4 966 3 587
Fordringar och skulder vid årets slut till följd av försäljning
och köp av varor och tjänster
2023-12-31 2022-12-31
Fordringar på närstående:
Powercell Warrants One AB 438 438
Powercell Norway AS 265
Powercell China LTD 3 606
Summa 438 4 309
2023-12-31 2022-12-31
Skulder till närstående:
Powercell Norway AS 241 235
Powercell Deutschland GmbH 393 185
Summa 634 420
98 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Not 28 Justering för poster som
inte ingår i kassafdet
2023-12-31 2022-12-31
Avskrivningar 15 511 12 063
Avsättning garanti 425 1 109
Periodisering av bidragsfinansierade projekt 5 398
Aktierelaterade ersättningar 5 286 7 559
Lagerinkurans –7 305 4 020
Övrigt –132
Totalt 13 785 30 149
Not 29 Händelser efter rapportperiodens slut
Se koncernens not 36 för information om händelser efter rapportperiodens slut.
Not 30 Förslag till vinstdisposition
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel:
Överkursfond 555 506 677
Balanserade vinstmedel –218 285 433
Årets resultat –82 098 804
SEK 255 122 440
Styrelsen föreslår att vinstmedlen disponeras så att
i ny räkning överförs 255 122 440
SEK 255 122 440
Not 31 Eventualförpliktelser
och ställda säkerheter
Bolaget har inga eventualförpliktelser.
2023-12-31 2022-12-31
Ställda säkerheter
Spärrade bankmedel 3 967
Totalt 3 967
Not 27 Förändringar i skulder som tillhör finansieringsverksamheten
2022-01-01 Kassainflöde Kassautflöde
Inte kassaflödes-
påverkande
poster 2022-12-31
Skuld Statens Energimyndighet 30 000 30 000
Summa 30 000 30 000
2023-01-01 Kassainflöde Kassautflöde
Inte kassaflödes-
påverkande
poster 2023-12-31
Skuld Statens Energimyndighet 30 000 30 000
Summa 30 000 30 000
99 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER – MODERBOLAGET
Not 1 Antaganden och datakällor för
beräkning av vår klimatpåverkan
PowerCells klimatavtryck har beräknats i enlighet med GHG protokollet. Nedan
redovisas datakällor och antaganden som använts i beräkningarna. Den konsoli-
deringsmetod som vi använt i klimatberäkningarna är operativ kontroll och en
marknadsbaserad metod för scope 2. GWP-värdena tillämpas enligt IPCC:s
Femte utvärderingsrapporten, 2014 (AR5).
Scope 1: Klimatavtryck från fordon har beknats utifrån typ av fordon och antal
registrerade km för fordon i PowerCells fordonsflotta. Klimatavtryck från ld-
medium har beräknats utifn mängd påfyllt köldmedium under året. I Scope 1
ingår också utsläpp av koldioxid från labbprocesser.
Scope 2: Klimatavtryck har baserats på inköpta mängder kWh el och fjärrrme.
För fjärrvärme har nätspecifik emissionsfaktor använts från Göteborg Energi.
För el har ursprungspecifika emissionsvärden använts för förnybar el. Scope 2
innehåller dessutom klimatavtryck från den el som förbrukas från körning av el-
och hybridfordon i PowerCells fordonsflotta. Då ursprunget av denna el är okänd
har emissionsfaktor för nordisk residualmix använts från Energimarknads-
inspektionen.
Scope 3: Klimatavtryck från avfall har beräknats utifrån registrerade avfalls-
mängder från avfallsentreprenören. Tjänsteresor har baserats på förstahands
data från resebyråer. Vad gäller tjänsteresor med flyg så har koldioxidutsläppen
knats upp med en faktor 1,9 för att ta hänsyn till utsläpp av partiklar, NOX och
vattenånga som sker på hög höjd, den så kallade ”ghöjdseffekten”. Siffran 1,9
har tagits fram av forskare på Chalmers och anges bland annat av Naturvårds-
verket och Transportstyrelsen.
Uppströms och nedströms logistik beräknats utifrån förstahandsdata från
PowerCells fraktleverantörer i de fall PowerCell beställt frakterna. För de fall
PowerCell inte har beställt frakterna själva har data uppskattats med hjälp av
extrapolering från PowerCells leverantörers förstahandsdata och antal registre-
rade inleveranser under året. För nedströms logistik där kunder själva stått för
frakten har utsläpp beräknats baserat på tonkilometer och fraktsätt. Klimat-
avtryck för köpta varor och tjänster har beräknats genom att samtliga leveran-
törer har sorterats utifrån inköpsvärde. Leverantörer som sr för 0–80% och
81–90% av det totala inköpsvärdet har kategoriserats baserat på typ av inköpt
vara eller tjänst. De leverantörer som står för topp 80% av inköpsvärdet av varor
har kontaktats för att efterfråga förstahands data. För leverantörer som kunnat
tillhandahålla bra förstahandsdata har detta använts. I andrahand har data från
intern livscykelanalys utförd av RISE på PowerCells PS-100 system använts, och
i övriga fall har schablonvärden baserat på inköpskategori och inköpsvärde
llbarhetsnoter
använts. Samtliga tjänsteleverantörer har beräknats utifrån schablonvärden.
Sista 10% av inköpsvärdet har räknats ut med extrapolering. Klimatavtryck för
kapitalvaror har beknats genom att kategorisera samtliga inköp av kapital-
varor utifrån typ av vara och majoriteten av leverantörer har kontaktats för
inhämtning av förstahandsdata. I de fall detta inte funnits har schablonvärden
använts baserat på inköpsvärde. Anställdas pendling har beräknats utifrån en
resvaneundersökning som gick ut till samtliga anställda i januari 2024. Klimat-
avtryck från användning av sålda varor har beräknats med följande antaganden:
Livslängd och bränsleåtgång i enlighet med produktdatablad. Kunder har kon-
taktats för att efterfråga hur vätgasen de använder blivit producerad. Utsläpps-
faktorer för produktion av vätgas och ammoniak har inhämtats från IEA:s
rapport ”Towards hydrogen definitions based on their emissions intensity”.
Utsläppsfaktor för fossilt baserad metanol utan CCS är inhämtat från Methanol
institute (Well-to-Tank carbon footprint of methanol). Utsläppsfaktor för direkta
utsläpp vid användning av reformerad metanol är inhämtad från tillverkaren av
metanolreformern. Behandling av sålda produkter vid slutet av livslängd har
beräknats utifrån data från en intern livscykelanalys utförd av RISE på
PowerCells PS-100 system. De livcykelutsläpp från drivmedel, elektricitet och
fjärrrme som inte inkluderas i scope 1 eller 2 redovisas i kategori bränsle- och
energirelaterade aktiviteter.
Not 2 Antaganden och datakällor för
beräkning av energiförbrukning
Följande antaganden har använts vid beräkning av PowerCells energiförbruk-
ning: Dieselförbrukning företagsbilar: 0,52 l per 10 km, bensinförbrukning
företagsbilar 0,54 l per 10 km (schablonvärde från svenska naturvårdsverket),
bensinförbrukning plugin-hybrider 0,08 l per km (Volvo V60 PHEV). Bränsle-
åtgång har beräknats utifrån reseräkningar, typ av fordon och antal registrerade
km för fordon i PowerCells fordonsflotta. Energimängd per liter diesel och ben-
sin: 38,6 MJ respektive 34,2 MJ. Energimängd per kg vätgas 120 MJ. El och
värme beräknat utifrån förstahandsdata från el- och fjärrvärmeleverantör.
Vätgasåtgång beräknat utifrån leveranser från PowerCells vätgasleverantör.
Not 3 Antaganden för beräkning av
fördelning av ursprung på inköpta
varor och tjänster
Fördelning av ursprung på inköpta varor och tjänster har beräknats utifrån
huvudkontorets lokalisering för de leverantörer som tillsammans står för 90%
av det totala inköpsvärdet av varor och tjänster.
HÅLLBARHETSNOTER
100 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Koncernens resultat- och balansräkningar kommer att föreläggas årsstämman den 25 april 2024 för fastställelse.
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att koncernredovisningen har uppttats i enlighet med
internationella redovisningsstandarder IFRS sådana de antagits av EU och ger en rättvisande bild av koncernens
ställning och resultat. Årsredovisningen har upprättats i enlighet med god redovisningssed och ger en
rättvisande bild av moderbolagets ställning och resultat.
Förvaltningsberättelsen för koncernen och moderbolaget ger en rättvisande översikt över utvecklingen av
koncernens och moderbolagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och
osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
27 mars 2024
Richard Berkling
Verkställande direktör
Nicolas Boutin
Styrelseledamot
Uwe Hillmann
Styrelseledamot
Karin Ryttberg-Wallgren
Styrelseledamot
Magnus Jonsson
Styrelseordförande
Helen Fasth Gillstedt
Styrelseledamot
Riku-Pekka Hägg
Styrelseledamot
Annette Malm Justad
Styrelseledamot
Vår revisionsberättelse har lämnats den 27 mars 2024
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Fredrik Göransson
Auktoriserad revisor
101 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
NOTER – MODERBOLAGET
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen för
PowerCell Sweden AB (publ) för år 2023. Bolagets årsredovisning och koncern-
redovisning ingår på sidorna 68–100 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med års-
redovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av
moderbolagets finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess
finansiella resultat och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen. Koncern-
redovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i
alla väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens finansiella ställning per
den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat och kassafde för året
enligt International Financial Reporting Standards (IFRS), såsom de antagits av
EU, och årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredo-
visningens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och
balansräkningen för moderbolaget och rapport över totalresultat och balans-
kning för koncernen.
ra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncernredo-
visningen är förenliga med innehållet i den kompletterande rapport som har
överlämnats till moderbolagets styrelse i enlighet med revisorsförordningens
(537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utrt revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god
revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i
avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och
koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkes-
etiska ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår bästa kunskap
och övertygelse, inga förbjudna tjänster som avses i revisorsförordningens
(537/2014) artikel 5.1 har tillhandahållits det granskade bolaget eller, i före-
kommande fall, dess moderföretag eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamåls-
enliga som grund för våra uttalanden.
Vår revisionsansats
Revisionens inriktning och omfattning
Vi utformade vår revision genom att fastställa väsentlighetsnivå och bedöma
risken för väsentliga felaktigheter i de finansiella rapporterna. Vi beaktade sär-
skilt de områden där verkställande direktören och styrelsen gjort subjektiva
bedömningar, till exempel viktiga redovisningsmässiga uppskattningar som har
gjorts med utgångspunkt från antaganden och prognoser om framtida händel-
ser, vilka till sin natur är osäkra. Liksom vid alla revisioner har vi också beaktat
risken för att styrelsen och verkställande direktören åsidosätter den interna kon-
trollen, och bland annat övervägt om det finns belägg för systematiska avvikelser
som givit upphov till risk för väsentliga felaktigheter till följd av oegentligheter.
Vi anpassade vår revision för att utföra en ändamålsenlig granskning i syfte
att kunna uttala oss om de finansiella rapporterna som helhet, med hänsyn
tagen till koncernens struktur, redovisningsprocesser och kontroller samt den
bransch i vilken koncernen verkar. Vi anpassade inriktningen och omfattningen
av vår revision, under det att vi beaktat PowerCell Sweden AB (publ) koncern-
struktur och interna kontrollmiljö, så att vi utför tillräckliga revisionsinsatser för
att kunna avge en revisionsberättelse på årsredovisningen och koncernredovis-
ningen som en helhet.
Revisionsbettelse
Till bolagsstämman i PowerCell Sweden AB
(publ), org.nr 556759-8353
Väsentlighet
Revisionens omfattning och inriktning påverkades av vår bemning av väsent-
lighet. En revision utformas för att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida
de finansiella rapporterna innehåller några väsentliga felaktigheter. Felaktig-
heter kan uppstå till följd av oegentligheter eller misstag. De betraktas som
väsentliga om enskilt eller tillsammans rimligen kan förntas påverka de eko-
nomiska beslut som användarna fattar med grund i de finansiella rapporterna.
Baserat på professionellt omdöme fastställde vi vissa kvantitativa väsentlig-
hetstal, däribland för den finansiella rapportering som helhet. Med hjälp av
dessa och kvalitativa överganden fastställde vi revisionens inriktning och
omfattning och våra granskningsåtgärders karaktär, tidpunkt och omfattning,
samt att bema effekten av enskilda och sammantagna felaktigheter på de
finansiella rapporterna som helhet.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som enligt vår
professionella bedömning var de mest betydelsefulla för revisionen av årsredo-
visningen och koncernredovisningen för den aktuella perioden. Dessa områden
behandlades inom ramen för revisionen av, och i vårt ställningstagande till, års-
redovisningen och koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga separata
uttalanden om dessa områden.
Särskilt betydelsefullt område
Successiv vinstavräkning
Intäktsredovisning och resultatavräkning sker i flera kundprojekt över tid enligt
successiv vinstavräkning, vilken baseras på ledningens uppskattningar och
bedömning av färdigställandegrad, marginal, risker och totala återstående ut -
gifter. I de fall ett projekt leder till förlust redovisas förlusten så snart den kan
fastställas. Då redovisade intäkter och resultat från projekt som redovisas enligt
successiv vinstavräkning utgör betydande poster i både resultat- och balans-
kningen för koncernen och baseras på ledningens bedömningar utgör det ett
betydelsefullt område i vår revision.
Färdigställandegraden och vinstavräkningen fastställs i normalfallet utifrån
upparbetade utgifter på balansdagen i förhållande till beräknade totala upp-
dragsutgifter.
Risken i den finansiella rapporteringen är att redovisade intäkter och vinst-
avräkning inte representerar PowerCells uppfyllande av sina prestations-
åtaganden i kontrakten och att de faktiska totala uppdragutgifterna avviker
från det förntade utfallet. Detta kan leda till att vinstavräkning sker baserad
på felaktig marginal. Detta kan i sin tur leda till felperiodisering av redovisade
intäkter och kostnader över projektets löptid.
Successiv vinstavräkning av kundkontrakt påverkar, utöver försäljnings-
intäkter och kostnad för sålda varor, balansposterna avtalstillgångar och avtals-
skulder, kundfordringar, varulager, och i förekommande fall avsättningar för för-
lustkontrakt. I årsredovisningens not 4 beskrivs de viktiga uppskattningar och
bemningar som ledningen behöver göra för redovisning av de projekt som
redovisas enligt successiv vinstavräkning. I noterna till de finansiella rapporterna
(not 2.4) beskrivs redovisningsprinciperna närmare.
REVISIONSBERÄTTELSE
102 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
upphöra med verksamheten eller inte har något realistiskt alternativ till att göra
got av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens ansvar och
uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets finansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida årsredovisningen
och koncernredovisningen som helhet inte innehåller några väsentliga felaktig-
heter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, och att lämna en revi-
sionsberättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad
av säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som utförs enligt ISA och
god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om
en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller miss-
tag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan för-
väntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i års-
redovisningen och koncernredovisningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av årsredovisningen
och koncernredovisningen finns på Revisorsinspektionens webbplats:
www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar. Denna beskrivning är en
del av revisionsberättelsen.
Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar
Revisorns granskning av förvaltning och förslag till disposition av bolagets vinst
eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även
utfört en revision av styrelsens och verkställande direkrens förvaltning för
PowerCell Sweden AB (publ) för år 2023 samt av förslaget till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagssmman disponerar vinsten enligt förslaget i förvalt-
ningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande direktören
ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utrt revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt
denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i för-
hållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och
har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamåls-
enliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande
bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning innefattar detta bland annat
en bedömning av om utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav som bola-
gets och koncernens verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken
av moderbolagets och koncernens egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet
och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av bolagets
angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande bedöma bolagets
och koncernens ekonomiska situation, och att tillse att bolagets organisation är
utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska
angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt. Den verkställande
direktören ska sköta den löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och
anvisningar och bland annat vidta de åtgärder som är nödvändiga för att bola-
gets bokföring ska fullgöras i överensstämmelse med lag och för att medels-
förvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Hur vår revision beaktade det särskilt betydelsefulla området
Vår revision av kundprojekt som redovisas enligt principerna för successiv
vinstavräkning har omfattat bl.a. följande granskningsmoment:
Vi har gjort ett urval av projekt där vi genomfört substansgranskning.
Urvalet baseras på kvantitativa eller kvalitativa faktorer där vi valt ut kund-
kontrakt som är beloppsmässigt väsentliga utifrån kontraktsvärde, intäkt,
vinstavräkning eller omfattningen av risker i återstående upparbetning.
För de kundkontrakt vi valt ut har vi sedan skapat oss en förståelse för
projekten bland annat genom att ta del av kontraktsklausuler, projektplaner,
analyser av färdigställandegrad, och prognoser över återstående upp-
arbetning och bedömd marginal.
Vi har inhämtat information från ledningen för att bedöma status på projekt-
genomförandet och påverkan på den finansiella rapporteringen. Detta inklu-
derar totalt kontraktsvärde, färdigställandegrad, upparbetning och bedöm-
ning av återstående upparbetning och marginal.
Vi har stämt av ledningens bedömningar mot underliggande dokumentation
och jämfört dessa med ledningens bemningar från tidigare perioder.
Vi har stämt av finansiell information mellan olika rapporter och system samt
gjort kontrollberäkningar.
Vi har granskat om redovisningen skett enligt PowerCells redovisnings-
principer med konsekvent tillämpning mellan olika kontrakt.
Vi har även granskat de upplysningar som lämnats i de finansiella rapporterna.
Annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen
Detta dokument inneller även annan information än årsredovisningen och
koncernredovisningen och återfinns på sidorna 1–67 och 105–112. Den andra
informationen består också av Erttningsrapporten för 2023 som vi inhämtade
före datumet för denna revisionsberättelse. Det är styrelsen och verkställande
direktören som har ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovisningen om -
fattar inte denna information och vi gör inget uttalande med bestyrkande avse-
ende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen är
det vårt ansvar att läsa den information som identifieras ovan och överväga om
informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och
koncernredovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den kunskap vi
i övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om informationen i övrigt
verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna information,
drar slutsatsen att den andra informationen innehåller en väsentlig felaktighet,
är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direkren som har ansvaret för att årsredo-
visningen och koncernredovisningen upprättas och att de ger en rättvisande
bild enligt årsredovisningslagen och, vad gäller koncernredovisningen, enligt
IFRS, så som de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Styrelsen och verk-
ställande direktören ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer är
dvändig för att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som inte
innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter
eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen ansvarar
styrelsen och verkställande direktören för bemningen av bolagets och koncer-
nens förmåga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt, om
förllanden som kan påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att
använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas
dock inte om styrelsen och verkställande direkren avser att likvidera bolaget,
103 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt uttalande om
ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med en rimlig grad av säker-
het kunna bema om någon styrelseledamot eller verkställande direktören i
något väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse som kan
föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisnings-
lagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bolagets vinst
eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är att med rimlig grad av
kerhet bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att en revi-
sion som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka
åtgärder eller försummelser som kan föranleda ersättningsskyldighet mot
bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte
är förenligt med aktiebolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av förvaltningen
finns på Revisorsinspektionens webbplats: www.revisorsinspektionen.se/
revisornsansvar. Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
Revisorns granskning av Esef-rapporten
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även
utfört en granskning av att styrelsen och verkställande direkren har upprättat
årsredovisningen och koncernredovisningen i ett format som möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528)
om värdepappersmarknaden för PowerCell Sweden AB (publ) för år 2023.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format som i allt
väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalanden
Vi har utrt granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18 Revisorns
granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna rekommendation
beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande
till PowerCell Sweden AB (publ) enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt
fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som
grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direkren som har ansvaret för att Esef-
rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om
värdepappersmarknaden, och för att det finns en sådan intern kontroll som
styrelsen och verkställande direktören bedömer nödvändig för att upprätta
Esef-rapporten utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentlig-
heter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten i allt
väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden, på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra granskningsåtrder för att
uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är upprättad i ett format som uppfyller
dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en
granskning som utförs enligt RevR 18 och god revisionssed i Sverige alltid kom-
mer att uppcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan
uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de
enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut
som användare fattar med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar International Standard on Quality Management
1, som kräver att företaget utformar, implementerar och hanterar ett system för
kvalitetsstyrning inklusive riktlinjer eller rutiner avseende efterlevnad av yrkes-
etiska krav, standarder för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och andra
författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtrder inhämta bevis om att Esef-
rapporten har upprättats i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk rappor-
tering av årsredovisningen och koncernredovisningen. Revisorn väljer vilka
åtgärder som ska utras, bland annat genom att bedöma riskerna för väsentliga
felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid denna riskbedömning beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen
som är relevanta för hur styrelsen och verkställande direktören tar fram under-
laget i syfte att utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn
till omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om effektiviteten i
den interna kontrollen. Granskningen omfattar också en utvärdering av
ändamåls enligheten och rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens
antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av att Esef-
rapporten upprättats i ett giltigt XHTMLformat och en avstämning av att
Esef-rapporten överensstämmer med den granskade årsredovisningen och
koncernredovisningen. Vidare omfattar granskningen även en bedömning av
huruvida koncernens resultat-, balans- och eget kapitalräkningar, kassaflödes-
analys samt noter i Esef-rapporten har märkts med iXBRL i enlighet med vad
som följer av Esef-förordningen.
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB, utgs till PowerCell Sweden AB
(publ)s revisor av bolagsstämman den 19 april 2023 och har varit bolagets
revisor sedan bolaget etablerades under 2008. PowerCell Sweden AB (publ)
har varit noterat på reglerad marknad sedan december 2023.
teborg den 27 mars 2024
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Fredrik Göransson
Auktoriserad revisor
REVISIONSBERÄTTELSE
104 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
GRI-index
Uttalande av användning PowerCell Sweden AB har rapporterat med referens till GRI-standarden
för perioden 1 januari 202331 december 2023
GRI 1 använt GRI 1: Bas 2021
Tillämpad GRI sektor standard Inte tillämparbart
Allmänna upplysningar
GRI-STANDARD SIDREFERENS UTESLUTNA KRAV ORSAK FÖRKLARING
GRI 2: Allmänna upplysningar 2021
2-1 Uppgifter om organisationen 51–52
2-2 Enheter som ingår i organisationens hållbarhetsrapportering 51
2-3 Rapporteringsperiod, frekvens och kontaktperson 51
2-4 Justerad information 51
2-5 Extern förkran 51
2-6 Verksamhet, värdekedja och andra afrsrelationer 47
2-7 Medarbetare 41
2-8 Medarbetare som inte är anställda 41
2-9 Styrningsstruktur och sammansättning 46, 58–62
2-10 Nominering och val av högsta ledningsorganet 58–59
2-11 Ordförande för det högsta ledningsorganet 64
2-12 Det högsta ledningsorganets roll i övervakningen av förvaltningen 46
2-13 Delegering av ansvaret för hantering av konsekvenser 46
2-14 Det högsta ledningsorganets roll i hållbarhetsrapporteringen 46, 48
2-15 Intressekonflikter 58–62
2-16 Kommunikation kritiska frågor 46
2-17 Samlad kunskap hos det högsta ledningsorganet 46
2-18 Utvärdering av det högsta ledningsorganets utförande 58–62
2-19 Ersättningspolicyer
35, 6061,
81–82
2-20 Process för att fastställa erttningar 6061 Del b Inte tillämpbar Finns ej data
2-21 Årlig total erttningskvot 81
2-22 Uttalande om strategin för hållbar utveckling 4–27
2-23 Policyåtaganden 46
2-24 Implementering av policyer 46
2-25 Processer för att avhjälpa negativ påverkan 46, 50, 52–55
2-26 Mekanismer för att söka råd och ta upp problem 46
2-27 Efterlevnad av lagar och regelverk 34, 38–39, 46
2-28 Medlemskap i organisationer 44
2-29 Strategi för att engagera intressenter 50
2-30 Kollektivavtal 4041
105 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Väsentliga ämnen
GRI-STANDARD SIDREFERENS UTESLUTNA KRAV ORSAK FÖRKLARING
GRI 3: Väsentliga ämnen 2021
3-1 Processen för att fastställa väsentliga ämnen 48
3-2 Förteckning över väsentliga ämnen 48
Robusta och tillförlitliga produkter
GRI 3: Väsentliga ämnen 2021
3-3 Hantering av väsentliga ämnen 38, 46, 50, 55
GRI 416: Kundernas hälsa och säkerhet 2016
416-1 Bedömning av hälso- och säkerhetskonsekvenserna
av produkt- och tjänstekategorier 38
416-2 Incidenter av bristande efterlevnad av hälso- och
säkerhetsbestämmelserrörande produkter och tjänster 38
GRI 417: Marknadsföring och märkning 2016
417-1 Krav på information och märkning av produkter och tjänster 38
417-2 Incidenter rörande bristande efterlevnad av information om
och märkning av produkter och tjänster 38
417-3 Incidenter rörande bristande efterlevnad i fråga om
marknadskommunikation 38
Lägre utsläpp från PowerCells verksamhet
GRI 3: Väsentliga ämnen 2021
3-3 Hantering av väsentliga ämnen
34–37, 50,
52–53
GRI 301: Material 2016
301-1 Använt material i vikt eller volym 36
301-2 Återanvänt ingående material Del i, ii Information
otillgänglig
Inga tillgängliga
data. Vi undersöker
hur vi kan få korrekt
data och öka mäng-
den återvunnet
insatsmaterial.
301-3 Återkallade produkter och deras förpackningsmaterial Del a, b Inte tillämpbar Inte väsentlig
information 2023.
GRI 302: Energi 2016
302-1 Energiförbrukning inom organisationen 36
302-2 Energiförbrukning utanför organisationen Del a, b, c Information
otillgänglig
Energiförbrukning
utanför organisa-
tionen har inte be -
räknats. Aktiviteter
utanför organisatio-
nen har använts som
underlag för scope
2–3-utsläppen.
302-3 Energiintensitet 36
302-4 Minskning av energiförbrukningen 36
302-5 Minskning av produkters och tjänsters energibehov 34, 36, 100
GRI 303: Vatten och utsläpp 2018
303-1 Interaktioner med vatten som en gemensam resurs 34, 53
303-2 Hantering av effekter relaterade till vattenutsläpp 34, 53
303-3 Vattenuttag 36
303-4 Vattenutsläpp 36
303-5 Vattenförbrukning 36
GRI-INDEX
106 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
GRI-STANDARD SIDREFERENS UTESLUTNA KRAV ORSAK FÖRKLARING
GRI 305: Utsläpp 2016
305-1 Direkta växthusgasutsläpp (scope 1) 35, 100
305-2 Indirekta växthusgasutsläpp från energi (scope 2) 35, 100
305-3 Andra indirekta västhusgasutsläpp (scope 3) 35, 100
305-4 Intensitet av växthusgasutsläpp 35, 100
305-5 Minskning av växthusgasutsläpp 35, 100
305-6 Utsläpp av ozonnedbrytande ämnen (ODS) 34
305-7 Kväveoxider (NOx), svaveloxider (SOx) och andra
betydande luftutsläpp 34
Ansvarsfulla inköp
GRI 204: Upphandlingsmetoder 2016
204-1 Andel utgifter avseende lokala leverantörer 47
GRI 205: Antikorruption 2016
205-1 Verksamhet bedömd med avseende på risker relaterade
till korruption 42, 55 Del a
Information
otillgänglig
Data har ej samlats
in under 2023
205-2 Kommunikation och utbildning om
anti-korruptionspolicyer och förfaranden 43 Del c–e
Information
otillgänglig
Data har ej samlats
in under 2023
205-3 Bekräftade incidenter rörande korruption och
vidtagna åtgärder 43
GRI 407: Föreningsfrihet och kollektiva förhandlingar 2016
407-1 Verksamheter och leverantörer där rätten till föreningsfrihet
och kollektiva förhandlingar kan vara i fara 42, 54
GRI 408: Barnarbete 2016
408-1 Verksamheter och leverantörer med betydande risk för
incidenter av barnarbete 42, 52, 54
GRI 409: Tvångsarbete eller tvingande arbete 2016
409-1 Verksamheter och leverantörer med betydande risk för
incidenter av tvångsarbete eller tvingande arbete 42, 52, 54
GRI 308: Leverantörsmiljöbedömning
308-1 Nya leverantörer som screenats med miljökriterier 42 Del a
Information
otillgänglig
Data har ej samlats
in under 2023
308-2 Negativ miljöpåverkan i leverantörskedjan och
vidtagna åtgärder 37, 35, 42, 52 Del a–b, d–e
Information
otillgänglig
Data har ej samlats
in under 2023
Säkra och stimulerande arbetsplatser
GRI 3: Väsentliga ämnen 2021
3-3 Hantering av väsentliga ämnen
39–41, 46, 50,
53–55
GRI 401: Sysselsättning 2016
401-1 Nyanställningar och personalomsättning 41
401-2 Förmåner som tillhandahålls heltidsanställda men som
inte erbjuds till tillfälligt anställda eller deltidsanställda 40
401-3 Föräldraledighet 41
GRI 403: Hälsa och säkerhet på arbetsplatsen 2018
403-1 Ledningssystem för hälsa och säkerhet i arbetet 38–40
403-2 Identifiering av faror, riskbedömning och utredning
av incidenter 39–40, 46, 53
403-3 Företagshälsovård 39
403-4 Medarbetarnas deltagande, samråd och kommunikation
om hälsa och säkerhet på arbetsplatsen 39–40
403-5 Utbildning av medarbetare om hälsa och säkerhet i arbetet 39
403-6 Främjande av medarbetarnas hälsa 39–40
403-7 Förebyggande och begränsning av hälso- och
säkerhets påverkan i uppgifter som är direkt
kopplade till affärs förbindelser 39–40
403-8 Medarbetare som omfattas av ledningssystem
för hälsa och säkerhet på arbetsplatsen 100%
403-9 Arbetsrelaterade olyckor 40
403-10 Arbetsrelaterad ohälsa 40
107 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
GRI-STANDARD SIDREFERENS UTESLUTNA KRAV ORSAK FÖRKLARING
GRI 404: Träning och utbildning
404-2 Program för att utveckla medarbetares kompetens och
övergångsprogram 39 Del b Inte tillämpbar Ej relevant 2023
404-3 Andel anställda som har regelbundna utvärderings- och
utvecklingssamtal 29 41
GRI 405: Mångfald och lika möjligheter 2016
405-1 Mångfald i ledningsorgan och bland medarbetare 41
405-2 Förhållandet mellan kvinnors och mäns grundlöner och
ersättningar 41
GRI 406: Icke-diskriminering 2016
406-1 Incidenter av diskriminering och åtgärder som vidtagits 40
GRI-uppgifter som rapporterats men inte utgör en del av PowerCells väsentliga ämnen
GRI-STANDARD SIDREFERENS UTESLUTNA KRAV ORSAK FÖRKLARING
GRI 201: Ekonomiska resultat 2016
201-1 Direkt skapat och fördelat ekonomiskt värde 44
201-2 Ekonomiska konsekvenser och andra risker och möjligheter
till följd av klimatförändringarna 52 Del a iii & v
Information
otillgänglig Data ej tillgänglig
201-3 Definierade förpliktelser för förmånsplan och andra
pensionsplaner 77–78
GRI 206: Konkurrensgränsande beteende 2016
206-1 Rättsliga åtgärder för konkurrensbegränsande beteende,
karteller och monopolistiska metoder 43
GRI 207: Skatt 2019
207-1 Inställning till skatt
43, 50
207-2 Styrning, kontroll och riskhantering inom skatteområdet 55
207-3 Intressentengagemang och hantering av angelägenheter
relaterade till skatt 50
GRI 304: Biologisk mångfald 2016
304-1 Verksamhetsplatser som ägs, hyrs ut, förvaltas i eller
gränsar till skyddade områden och omden med högt värde
för den biologisk mångfalden utanför skyddade områden 53
GRI 306: Avfall 2020
306-1 Producerat avfall och betydande avfallsrelaterad effekter 36, 53
306-2 Hantering av väsentliga avfallsrelaterade effekter 34, 53
306-3 Producerat avfall 36
306-4 Avfall som inte omhändertagits 36
306-5 Avfall som omhändertagits 36
GRI 413: Lokalsamhälle 2016
413-1 Verksamheter med engagemang i lokalsamhället,
konsekvensbedömningar och utvecklingsprogram 43, 50
413-2 Verksamheter med betydande faktisk och potentiell
negativ påverkan på lokalsamhällen 54–55
GRI 415: Lobbying och politiskt stöd 2016
415-1 Politiska bidrag 43
GRI 418: Kundintegritet 2016
418-1 Bekräftade brott mot kundintegriteten och förlust
av kunduppgifter 43
GRI-INDEX
108 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
25 april 2024 Rapport för första kvartalet
25 april 2024 Årsstämma
18 juli 2024 Rapport för andra kvartalet
17 oktober 2024 Rapport för tredje kvartalet
13 februari 2025 Bokslutskommuniké och rapport för fjärde kvartalet 2024
Finansiell kalender
Aktieägarinformation
Information till aktieägarna
Information om PowerCell inklusive delårsrapporter och årsredovisningar finns på
företagets webbplats powercellgroup.com. Tryckta rapporter kan beställas via e-post till
ir@powercellgroup.com.
IR-kontakter
Richard Berkling
VD och koncernchef
+46 (0) 31 720 36 20
richard.berkling@powercellgroup.com
Torbjörn Gustafsson
Senior Vice President, CFO
+46 (0) 31 720 36 20
torbjorn.gustafsson@powercellgroup.com
109 POWERCELL GROUP ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2023
Solberg · Tryck: Typoprint
PowerCell Sweden AB (publ)
Ruskvädersgatan 12
418 34 Göteborg
Sverige
Tel. +46 (0) 31-720 36 20
PowerCell Deutschland GmbH
Mainzer Landstrasse 49
60329 Frankfurt
Tyskland
Tel. +49 (0) 69 3085 5470
PowerCell Inc.
900 3rd Avenue, 29th Floor
New York, NY, 10023
www.powercellgroup.com