5493007050SJVMXN6L29 2023-01-01 2023-12-31 5493007050SJVMXN6L29 2022-01-01 2022-12-31 5493007050SJVMXN6L29 2023-12-31 5493007050SJVMXN6L29 2022-12-31 5493007050SJVMXN6L29 2021-12-31 5493007050SJVMXN6L29 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 5493007050SJVMXN6L29 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 5493007050SJVMXN6L29 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 5493007050SJVMXN6L29 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 5493007050SJVMXN6L29 2022-01-01 2022-12-31 huh:FairValueAndOtherReservesMember 5493007050SJVMXN6L29 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 5493007050SJVMXN6L29 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 5493007050SJVMXN6L29 2022-01-01 2022-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 5493007050SJVMXN6L29 2023-01-01 2023-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 5493007050SJVMXN6L29 2023-01-01 2023-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 5493007050SJVMXN6L29 2023-01-01 2023-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 5493007050SJVMXN6L29 2023-01-01 2023-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 5493007050SJVMXN6L29 2023-01-01 2023-12-31 huh:FairValueAndOtherReservesMember 5493007050SJVMXN6L29 2023-01-01 2023-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 5493007050SJVMXN6L29 2023-01-01 2023-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 5493007050SJVMXN6L29 2023-01-01 2023-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 5493007050SJVMXN6L29 2021-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 5493007050SJVMXN6L29 2021-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 5493007050SJVMXN6L29 2021-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 5493007050SJVMXN6L29 2021-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 5493007050SJVMXN6L29 2021-12-31 huh:FairValueAndOtherReservesMember 5493007050SJVMXN6L29 2021-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 5493007050SJVMXN6L29 2021-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 5493007050SJVMXN6L29 2021-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 5493007050SJVMXN6L29 2022-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 5493007050SJVMXN6L29 2022-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 5493007050SJVMXN6L29 2022-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 5493007050SJVMXN6L29 2022-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 5493007050SJVMXN6L29 2022-12-31 huh:FairValueAndOtherReservesMember 5493007050SJVMXN6L29 2022-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 5493007050SJVMXN6L29 2022-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 5493007050SJVMXN6L29 2022-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember 5493007050SJVMXN6L29 2023-12-31 ifrs-full:IssuedCapitalMember 5493007050SJVMXN6L29 2023-12-31 ifrs-full:SharePremiumMember 5493007050SJVMXN6L29 2023-12-31 ifrs-full:TreasurySharesMember 5493007050SJVMXN6L29 2023-12-31 ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember 5493007050SJVMXN6L29 2023-12-31 huh:FairValueAndOtherReservesMember 5493007050SJVMXN6L29 2023-12-31 ifrs-full:RetainedEarningsMember 5493007050SJVMXN6L29 2023-12-31 ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember 5493007050SJVMXN6L29 2023-12-31 ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember iso4217:EUR iso4217:EUR xbrli:shares
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
1
HUHTAMÄKI OYJ
TOIMINTAKERTOMUS JA TILINPÄÄTÖS
2023
Y-TUNNUS: 0140879-6
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
2
Sisällys
Toimintakertomus 2023
3
Liiketoimintamalli
32
Tilinpäätös
33
Konsernitilinpäätös
33
Konsernin tuloslaskelma (IFRS)
33
Konsernin laaja tuloslaskelma (IFRS)
34
Konsernitase (IFRS)
35
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista (IFRS)
36
Konsernin rahavirtalaskelma (IFRS)
37
Konsernitilinpäätöksen liitetiedot
38
1. Konsernitilinpäätöksen laadintaperiaatteet
38
1.1. KONSERNIN PERUSTIEDOT
38
1.2. TILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERUSTA
38
1.3. UUDET IFRS-STANDARDIT, STANDARDIEN MUUTOKSET JA IFRIC-TULKINNAT
38
1.4. KONSOLIDOINTIPERIAATTEET
39
1.5. ULKOMAANRAHAN MÄÄRÄISET ERÄT
40
1.6. MERKITTÄVIEN ARVIOIDEN JA HARKINNAN KÄYTTÖ
40
2. Taloudellinen kehitys
41
2.1. SEGMENTTI- JA LIIKEVAIHTOTIEDOT
41
2.2. TYÖSUHDE-ETUUDET
44
2.3. POISTOT JA ARVONALENTUMISET
47
2.4. LIIKETOIMINNAN MUUT TUOTOT
48
2.5. LIIKETOIMINNAN MUUT KULUT
48
2.6. TULOVEROT
49
2.7. OSAKEKOHTAINEN TULOS JA OSINKO
51
3. Yritysostot ja investoinnit
53
3.1. LIIKETOIMINTOJEN YHDISTÄMINEN
53
3.2. LIIKEARVO
54
3.3. AINEETTOMAT HYÖDYKKEET
55
3.4. AINEELLISET KÄYTTÖOMAISUUSHYÖDYKKEET
57
4. Käyttöpääoma
60
4.1. VAIHTO-OMAISUUS
60
4.2. MYYNTISAAMISET JA MUUT LYHYTAIKAISET SAAMISET
60
4.3. VARAUKSET
61
4.4. OSTOVELAT JA MUUT LYHYTAIKAISET VELAT
62
5. Pääomarakenne ja rahoituserät
63
5.1. RAHOITUSTUOTOT JA -KULUT
63
5.2. KOROLLISET SAAMISET
63
5.3. RAHAVARAT
64
5.4. OMA PÄÄOMA
64
5.5. ARVONMUUTOS- JA MUUT RAHASTOT
66
5.6. KOROLLISET VELAT
68
5.7. RAHOITUSVAROJEN JA -VELKOJEN KIRJANPITOARVOT RYHMITTÄIN
69
5.8. RAHOITUSRISKIEN HALLINTA
71
6. Muut liitetiedot
77
6.1. ILMASTO LIITÄNNÄIASET ASIAT
77
6.2. LÄHIPIIRITAPAHTUMAT
78
6.3. OSAKEPERUSTEISET MAKSUT
79
6.4. VUOKRASOPIMUKSET
82
6.5. VASTUUSITOUMUKSET
83
6.6. OIKEUDENKÄYNNIT
83
6.7. KATSAUSKAUDEN JÄLKEISET MERKITTÄVÄT TAPAHTUMAT
83
Tytäryhtiöt
85
Emoyhtiön tilinpäätös
88
Tilintarkastuskertomus
97
Tunnusluvut ja taloudellinen kehitys
104
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
3
Toimintakertomus 2023
Toimintaympäristö
Vuonna 2023 epävakaa markkinatilanne jatkui inflaation vaikuttaessa negatiivisesti kulutukseen. Inflaatio alkoi
vaikuttaa kulutukseen eri tuotekategorioissa ja maantieteellisillä alueilla jo vuoden 2022 jälkipuoliskolla, ja
vaikutukset jatkuivat koko vuoden 2023 ajan. Loppumarkkinoiden kysyntä alkoi kuitenkin kohentua vuoden
loppupuolella. Asiakkaiden varastojen purkamisella oli negatiivinen vaikutus myyntimääriin vuoden 2023
ensimmäisellä puoliskolla erityisesti joustopakkaussegmentin vientimarkkinoilla.
Kysyntä vaihteli merkittävästi tuoteryhmittäin ja maantieteellisten alueiden mukaan. Tarjoilupakkausten
kysyntä kasvoi Pohjois-Amerikassa ja se pysyi hyvällä tasolla monilla muilla markkinoilla. Tarjoilupakkauksissa
kuitukansien kysyntä kasvoi merkittävästi, kun asiakkaat alkoivat ottaa niitä käyttöön Euroopassa. Toisaalta
Kiinan markkinatilanne jatkui vaikeana. Pohjois-Amerikassa kuluttajatuotteissa näkyi edelleen inflaation
vaikutus jäätelön kysyntään. Joustopakkaustuotteiden kysyntä laski sekä kehittyvillä markkinoilla että
Euroopassa.
Tuotantokustannuksissa nähtiin merkittävää vaihtelua koko vuoden ajan. Muovien ja kuitujen hinnat olivat
vuoden aikana laskusuuntaiset, kun taas kartonkien keskimääräiset hinnat laskivat vain hieman vuoden loppua
kohti.
Muista
keskeisistä
kustannustekijöistä
työvoimakustannukset
nousivat
merkittävästi
maailmanlaajuisesti. Kuljetuskustannukset sen sijaan laskivat.
Strateginen kehitys
Huhtamäki päivitti vuoteen 2030 ulottuvaa strategiaansa maaliskuussa 2023. Strategia perustuu kannattavien
ydinliiketoimintojen kasvattamiseen, vastuullisten blueloop™-innovaatioiden kehittämiseen yhteistyössä
asiakkaiden kanssa ja maailmanlaajuisten toimintojen suorituskyvyn ensiluokkaisuuteen. Lisäksi investoimme
strategian toteuttamiseksi tarvittaviin kyvykkyyksiin.
Huhtamäki tavoittelee kestävää ja kannattavaa kasvua vahvan kilpailuasemansa avulla. Kannattavan
ydinliiketoiminnan kasvattaminen on yksi Huhtamäen vuoteen 2030 ulottuvan strategian keskeisistä
elementeistä. Kasvun saavuttamisessa hyödynnetään yhtiön osaamista kolmessa avainteknologiassa, globaalia
tuotantoverkostoa sekä olemassa olevia tuotteita. Yhtiön investoinnit kohdennetaan tämän mukaisesti
samalla, kun panostukset innovaatioihin jatkuvat. Huhtamäki tavoittelee pitkän aikavälin kasvua niin
orgaanisesti kuin yrityskauppojen avulla.
Innovaatioilla on yhä tärkeämpi rooli Huhtamäelle, sillä yhtiö hyödyntää kehittämiään teknologioita. Koko
pakkausteollisuus
on
käymässä
läpi
muutosta,
jota
ajavat
pakkaustuotteiden
vastuullisuuteen,
toiminnallisuuteen ja kätevyyteen liittyvät kasvavat vaatimukset. Tarvittavat teknologiset ratkaisut ovat yhä
monimutkaisempia, ja markkinat kehittyvät nopeasti. Koko yhtiön laajuinen blueloop™ -tuotemerkkimme
kattaa Huhtamäen vastuullisten pakkaustuotteiden valikoiman. blueloop™-ratkaisujen brändilupauksen
mukaisesti tuotteet on suunniteltu kiertotaloutta ajatellen. Kiertotalouteen suunnitellut tuotteet ovat myös
osa Huhtamäen vuoteen 2030 ulottuvaa strategiaa, jolla yhtiö pyrkii ykkösvalinnaksi vastuullisten
pakkausratkaisujen saralla.
Huhtamäen tavoitteena on saavuttaa ensiluokkainen suorituskyky kaikissa toiminnoissaan rakenteellisen
suorituskyvyn ja toiminnan jatkuvan parantamisen avulla. Näiden toimenpiteiden odotetaan vahvistavan
yhtiön kannattavuutta 1–2 prosenttiyksikköä pitkän aikavälin taloudellisten tavoitteiden mukaisesti.
Rakenteellisen suorituskyvyn parantamiseksi Huhtamäki arvioi tuotantoverkostoaan ja teki vuoden 2023
aikana päätöksiä tehtaiden sulkemisista. Sulkemisista päätettiin joustopakkaustehtaan osalta Prahassa, Tšekin
tasavallassa sekä useiden pienempien tehtaiden osalta Intiassa.
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
4
Vuonna 2023 Huhtamäki edistyi hyvin strategisten prioriteettiensa toteuttamisessa.
Avainluvut
milj. euroa
2023
2022
2021
Liikevaihto
4 168,9
4 479,0
3 574,9
Vertailukelpoinen liikevaihdon kasvu
-2%
15%
7%
Oikaistu käyttökate
1
590,1
596,9
488,4
Prosentti
1
14,2%
13,3%
13,7%
Käyttökate
621,2
614,9
469,6
Oikaistu liikevoitto
2
392,6
395,1
315,3
Prosentti
2
9,4%
8,8%
8,8%
Liikevoitto
380,9
405,3
296,0
Oikaistu osakekohtainen tulos, euroa
3
2,32
2,49
2,07
Osakekohtainen tulos, euroa
1,97
2,65
1,91
Oikaistu sijoitetun pääoman tuotto (ROI)
2
11,2%
11,0%
11,3%
Oikaistu oman pääoman tuotto (ROE)
3
13,2%
14,9%
15,1%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)
10,9%
11,4%
10,6%
Oman pääoman tuotto (ROE)
11,8%
15,7%
13,9%
Investoinnit
318,7
318,5
259,4
Vapaa rahavirta
321,4
11,1
-26,1
1
Ilman vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä, jotka olivat 31,1 milj. euroa vuonna 2023 (18,0 milj. euroa vuonna 2022 ja -18,7 milj. euroa vuonna 2021).
2
Ilman vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä, jotka olivat -11,7 milj. euroa vuonna 2023 (10,2 milj. euroa vuonna 2022 ja -19,3 milj. euroa vuonna 2021).
3
Ilman vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä, jotka olivat -35,9 milj. euroa vuonna 2023 (16,0 milj. euroa vuonna 2022 ja -17,1 milj. euroa vuonna 2021).
Ellei toisin mainita, tässä toimintakertomuksessa esitetyt vertailut liittyvät vuoden 2022 vastaavaan ajanjaksoon. Esitetyt sijoitetun pääoman tuottoa (ROI), oman pääoman
tuottoa (ROE) ja sidotun pääoman tuottoa (RONA) kuvaavat tunnusluvut, sekä nettovelan suhde käyttökatteeseen, on laskettu liukuvana 12 kuukauden keskiarvona.
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä ovat muun muassa olennaiset uudelleenjärjestelykulut ja yrityshankintoihin liittyvät erät (liiketoimintojen hankintoihin ja myynteihin
liittyvät voitot ja tappiot, yrityskauppoihin liittyvät palkkiot, merkittävät kauppahinnan allokaatiot varastoihin ja merkittävät kauppahinnan allokaatioiden poistot
aineettomista hyödykkeistä sekä muutokset ehdollisessa kauppahinnassa) sekä merkittävät arvonalentumistappiot ja niiden peruutukset, aineettomien ja aineellisten
hyödykkeiden myynteihin liittyvät voitot tai tappiot, käyttöönottomenot isoissa projekteissa jossa hyödynnetään SaaS pilvipalveluteknologiaa, viranomaisten langettamat
sakot ja rangaistusmaksut sekä poikkeukselliset verot.
Yksittäisistä luvuista lasketut summat saattavat poiketa esitetyistä summista, koska taulukoissa esitetyt luvut ovat tarkkoja arvoja. Tunnusluvut on laskettu käyttäen tarkkoja
arvoja.
Tuloskehitys 2023
Liikevaihto segmenteittäin
milj. euroa
2023
2022
Muutos
Foodservice Europe-Asia-Oceania
1 037,2
1 110,7
-7%
North America
1 457,9
1 468,3
-1%
Flexible Packaging
1 341,0
1 558,2
-14%
Fiber Packaging
343,1
363,0
-5%
Sisäisen myynnin eliminointi
-10,3
-21,1
Konserni
4 168,9
4 479,0
-7%
Liikevaihdon vertailukelpoinen kasvu segmenteittäin
2023
2022
2021
Foodservice Europe-Asia-Oceania
2%
18%
11%
North America
2%
14%
6%
Flexible Packaging
-9%
14%
7%
Fiber Packaging
7%
15%
2%
Konserni
-2%
15%
7%
Konsernin liikevaihto laski tilikaudella 7% 4 169 milj. euroon (4 479 milj. euroa). Liikevaihdon vertailukelpoinen
kasvu oli -2%. Kokonaiskysyntä oli vaisua inflaatiosta johtuen. Liikevaihdon lasku johtui myyntimäärien
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
5
laskusta ja valuuttakurssimuutoksista. Hinnoittelulla oli positiivinen vaikutus liikevaihtoon. Venäjän
toimintojen myymisellä vuonna 2022 oli negatiivinen vaikutus liikevaihtoon. Vertailukelpoinen myynnin kasvu
kehittyvillä markkinoilla oli -4%. Valuuttakurssien translaatiovaikutus konsernin liikevaihtoon oli -153 milj.
euroa (234 milj. euroa) vuoden 2022 valuuttakursseihin verrattuna.
LIIKEVAIHTO SEGMENTEITTÄIN, 2023
LIIKEVAIHTO SEGMENTEITTÄIN, 2022
Oikaistu liikevoitto segmenteittäin
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät
milj. euroa
2023
2022
Muutos
2023
2022
Foodservice Europe-Asia-Oceania
98,0
105,7
-7%
-9,9
16,0
North America
187,9
171,6
9%
-0,0
-5,6
Flexible Packaging
88,0
98,1
-10%
5,8
-15,9
Fiber Packaging
39,6
40,0
-1%
-6,2
18,1
Muut toiminnot
-20,9
-20,3
-1,4
-2,4
Konserni
392,6
395,1
-1%
-11,7
10,2
OIKAISTU LIIKEVOITTO SEGMENTEITTÄIN, 2023
OIKAISTU LIIKEVOITTO SEGMENTEITTÄIN, 2022
Oikaistu liikevoittomarginaali segmenteittäin
2023
2022
2021
Foodservice Europe-Asia-Oceania
9,4%
9,5%
8,3%
North America
12,9%
11,7%
12,0%
Flexible Packaging
6,6%
6,3%
6,8%
Fiber Packaging
11,6%
11,0%
10,9%
Konserni
9,4%
8,8%
8,8%
Konsernin oikaistu liikevoitto laski 393 miljoonaan euroon (395 milj. euroa) ja raportoitu liikevoitto oli 381
milj. euroa (405 milj. euroa). Oikaistu liikevoitto laski ainoastaan 1 % siitä huolimatta, että alhaisemmat
myyntimäärät, Venäjän liiketoiminnan myyminen vuonna 2022 ja valuuttakurssien muutokset vaikuttivat
25%
35%
32%
8%
Foodservice E-A-O
North America
Flexible Packaging
Fiber Packaging
25%
33%
35%
8%
Foodservice E-A-O
North America
Flexible Packaging
Fiber Packaging
24%
45%
21%
10%
Foodservice E-A-O
North America
Flexible Packaging
Fiber Packaging
25%
41%
24%
10%
Foodservice E-A-O
North America
Flexible Packaging
Fiber Packaging
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
6
siihen
negatiivisesti.
Oikaistua
liikevoittoa
tukivat
laskeneet
raaka-ainekustannukset
ja
yhtiön
tehostamistoimenpiteet. Konsernin oikaistu liikevoittomarginaali nousi ja oli 9,4 % (8,8 %). Valuuttakurssien
translaatiovaikutus konsernin liikevoittoon oli -15 milj. euroa (22 milj. euroa).
Oikaistu liikevoitto ei sisällä vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä, jotka olivat -11,7 milj. euroa (10,2 milj.
euroa). Merkittävimmät muutokset vertailukelpoisuuteen vaikuttavissa erissä olivat kiinteistön myynti
Thanessa, Intiassa sekä Flexible Packaging -segmentin suunniteltu tuotantolaitoksen sulkeminen Prahassa,
Tšekin tasavallassa.
Oikaistu liikevoitto ja vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät
milj. euroa
2023
2022
Oikaistu liikevoitto
392,6
395,1
Liiketoimintojen hankintoihin liittyvät kulut
-0,5
-2,2
Uudelleenjärjestelyjen voitot ja tappiot sisältäen niihin liittyvät käyttöomaisuuden
alaskirjaukset
17,3
-9,9
PPA poistot
-8,9
-8,2
Riitojenratkaisuun liittyvät sovinto- ja oikeudelliset kulut
-0,2
-4,5
Prahan tehtaan sulkemiseen liittyvä kulu
-18,8
-
Tappiot omaisuusvahingoista
-0,1
-1,1
Käyttöönottomenot isoissa projekteissa jossa hyödynnetään SaaS pilvipalveluteknologiaa
-0,6
-
Tytäryhtiöiden divestoinnit
-
44,5
Ympäristövaraus
-
-8,4
Liikevoitto
380,9
405,3
Nettorahoituskulut olivat 69 milj. euroa (53 milj. euroa) ja niiden nousun syynä oli korkojen nousu ja muut
rahoituskustannukset. Verokulut olivat 87 milj. euroa (67 milj. euroa). Efektiivinen veroaste oli 28% (19%).
Veroasteen kasvuun vaikutti Turkin liiketoiminta, jonka toimintavaluuttana on Yhdysvaltain dollari. Koska
verot lasketaan merkittävästi devalvoituneissa Turkin liiroissa, kasvoivat sekä maksetut verot että
laskennallinen verovelka merkittävästi. Toiminnallisen valuutan uudelleen arvostukseen liittyvät laskennalliset
verovelat (pääosin Turkista) eivät ole kassavirtavaikutteisia ja ne käsitellään vertailukelpoisuuteen
vaikuttavana eränä. Lisäksi Flexible Packaging -segmentin suunniteltuun tuotantolaitoksen sulkemiseen
Prahassa, Tšekin tasavallassa liittyvä vähennyskelvoton liikearvon alaskirjaus vaikutti veroasteeseen.
Tilikauden voitto oli 225 milj. euroa (285 milj. euroa). Oikaistu osakekohtainen tulos oli 2,32 euroa (2,49
euroa) ja raportoitu osakekohtainen tulos 1,97 euroa (2,65 euroa). Oikaistu osakekohtainen tulos on laskettu
tilikauden oikaistun voiton perusteella. Tilikauden oikaistu voitto ei sisällä vertailukelpoisuuteen vaikuttavia
eriä, jotka olivat -35,9 milj. euroa (16,0 milj. euroa).
Oikaistu voitto ja vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät
milj. euroa
2023
2022
Tilikauden oikaistu voitto emoyhtiön omistajille
242,3
260,2
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät, jotka eivät sisälly oikaistuun liikevoittoon
-11,7
10,2
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät, jotka liittyvät rahoituseriin
-0,1
0,0
Vertailukelpoisuuteen vaikuttaviin eriin liittyvät verot
-15,5
5,8
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät määräysvallattomille omistajille
-8,6
-
Tilikauden voitto emoyhtiön omistajille
206,3
276,2
Tase ja rahavirta
Konsernin nettovelka laski ja se oli joulukuun lopussa 1 288 milj. euroa (1 471 milj. euroa). Nettovelkaa
vastaava velkaantumisaste (gearing) oli 0,67 (0,77). Nettovelan suhde käyttökatteeseen (ilman
vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä) oli 2,2 (2,5). Ulkoisten sitovien lainajärjestelyjen ja luottolimiittien
keskimääräinen laina-aika oli 2,9 vuotta (3,2 vuotta).
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
7
Huhtamäki Oyj ilmoitti 22.5.2023 allekirjoittaneensa 125 milj. euron määräisen kahden vuoden pituisen
määräaikaisen lainasopimuksen. Lainaa käytetään jälleenrahoitukseen ja konsernin yleisiin rahoitustarpeisiin.
Sopimusaikaa on mahdollista jatkaa vuodella lainanantajan suostumuksella ja sen marginaali on sidottu
kolmeen vastuullisuusindikaattoriin: kasvihuonepäästöjen absoluuttinen määrä (Scope 1 ja Scope 2),
kierrätetyn, vaarattoman jätteen osuus ja EcoVadis-luokitus. Huhtamäki Oyj laski 16.11.2023 liikkeeseen 5-
vuotisen 300 miljoonan euron senior-ehtoisen vakuudettoman joukkovelkakirjalainan, jolla on 5,125
prosentin suuruinen vuosittainen korko. Joukkovelkakirjalainan liikkeeseenlaskusta saatuja varoja yhtiö
käyttää olemassa olevien vuonna 2024 erääntyvien velkakirjojensa osittaiseen takaisinostoon sekä konsernin
muihin yleisiin rahoitustarpeisiin.
Investoinnit olivat 319 milj. euroa (318 milj. euroa). Merkittävimmät investoinnit liiketoiminnan laajentamiseen
kohdistuivat kuitutuotteiden kapasiteetin laajentamiseen Euroopassa ja Pohjois-Amerikassa. Konsernin vapaa
rahavirta oli 321 milj. euroa (11 milj. euroa). Rahavirtaa tuki käyttöpääoman väheneminen.
Rahavarat olivat 348 milj. euroa (309 milj. euroa) joulukuun lopussa ja konsernin käyttämättömien sitovien
luottolimiittien määrä oli 355 milj. euroa (353 milj. euroa).
Taseen varat olivat yhteensä 4 665 milj. euroa (4 821 milj. euroa).
Kolmivuotinen ohjelma strategian toteuttamisen vauhdittamiseksi ja 100
miljoonan euron säästöjen saavuttamiseksi
Huhtamäki ilmoitti 30.11.2023 aloittavansa strategiansa toimeenpanon vauhdittamiseksi ohjelman, jonka
odotetaan parantavan selvästi liiketoiminnan kannattavuutta. Tehostamistoimenpiteiden odotetaan tuovan
noin 100 miljoonan euron säästöt tulevien kolmen vuoden aikana. Ohjelma keskittyy kaikkiin kustannuseriin
mukaan lukien mahdolliset uudelleenjärjestelyt tuotantorakenteen optimoimiseksi, kustannusrakenteen
kehittäminen aiempaa tehokkaammaksi ja tuottavuuden parantaminen maailmanlaajuisesti. Ohjelmasta
aiheutuvien kustannusten odotetaan olevan noin 80 miljoonaa euroa ja ne kirjataan toteutuessaan
vertailukelpoisuuteen vaikuttavina erinä.
Ukrainassa käytävän sodan vaikutukset ja Venäjän toimintojen myyminen
Huhtamäki ilmoitti 2.9.2022 myyneensä Venäjän liiketoimintonsa Espetina Ltd:lle. Espetina on Alexander
Govorin ja Iury Kushnerovin omistama holding-yhtiö. Transaktio on saatu päätökseen. Nettovelaton
kauppahinta oli 151 milj. euroa. Myynnin seurauksena Huhtamäki kirjasi 44,5 milj. euron myyntivoiton vuoden
2022 kolmannella ja neljännellä vuosineljänneksellä. Yrityskauppaan kuului neljä tuotantoyksikköä Venäjällä,
jotka työllistivät 724 henkilöä. Venäjän toimintojen vuoden 2021 liikevaihto oli 99,5 milj. euroa, joka oli alle
kolme prosenttia konsernin liikevaihdosta. Venäjällä sijaitsevat tehtaat palvelivat pääosin paikallista markkinaa,
joskin pieni osa tuotannosta meni vientiin. Myynnin myötä Huhtamäellä ei ole enää toimintoja Venäjällä.
Huhtamäellä on toimintaa Ukrainassa, mutta ei Valko-Venäjällä. Ukrainassa yhtiöllä on yksi tehdas, joka on
palvellut lähinnä paikallisia markkinoita. Sillä on vain vähäinen vaikutus konsernitason liikevaihtoon.
Yritysostot ja divestoinnit
Huhtamäki ilmoitti 20.2.2023 hankkineensa täyden omistuksen, australialaisesta tarjoilupakkaus- ja
tukkumyyjästä Huhtamaki Tailoired Packaging Groupista (HTP).
HTP on Australian suurimpia tarjoilupakkausten jakelijoita ja maahantuojia. Yhtiö palvelee laajaa
asiakasverkostoa, sisältäen suurten kaupunkien ja alueiden pakkaus- ja elintarviketukkukauppiaita, ravintola-
ja palvelutoimijoita sekä pikaruokaravintoloita.
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
8
Huhtamäki hankki enemmistöomistusosuuden yhteisyrityksestä vuonna 2018 ja omisti noin 76 % yhtiöstä
ennen kauppaa. Lisäosakkeista maksettava velaton kauppahinta oli noin 19 milj. euroa. Liiketoiminta on
raportoitu osana Foodservice Europe-Asia-Oceania liiketoimitasegmenttiä vuodesta 2018 lähtien.
Tilikauden jälkeiset merkittävät tapahtumat
Tilikauden jälkeen ei ole ollut merkittäviä tapahtumia.
Liiketoiminnan kehitys segmenteittäin
Foodservice Europe-Asia-Oceania
milj. euroa
2023
2022
Muutos
Liikevaihto
1 037,2
1 110,7
-7%
Vertailukelpoinen liikevaihdon kasvu
2%
18%
Oikaistu liikevoitto
1
98,0
105,7
-7%
Prosentti
1
9,4%
9,5%
Oikaistu RONA
1
10,4%
10,9%
Investoinnit
64,0
118,9
-46%
Operatiivinen rahavirta
1
130,6
28,3
>100 %
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät
-9,9
16,0
1
Ilman vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä.
Tarjoilupakkausten kysyntä heikkeni. Kartonkia lukuun ottamatta useampien raaka-aineiden kustannukset
laskivat vuoteen 2022 verrattuna.
Foodservice Europe-Asia-Oceania -segmentin liikevaihto laski. Vertailukelpoinen liikevaihdon kasvu oli 2%
hinnoittelun ja suotuisamman myynninjakauman tukemana. Alhaisemmat myyntimäärät heikensivät
vertailukelpoista liikevaihtoa. Liikevaihto kasvoi Lähi-idässä ja Afrikassa, mutta supistui Euroopassa, Aasiassa
ja Oseaniassa, mukaan lukien Kiinassa. Venäjän toiminnot myytiin syyskuussa 2022.
Valuuttakurssimuutosten translaatiovaikutus segmentin raportoituun liikevaihtoon oli -32 milj. euroa.
Segmentin oikaistu liiketulos laski alhaisemmista myyntimääristä ja Venäjän toimintojen myymisestä johtuen.
Valuuttakurssimuutosten translaatiovaikutus segmentin raportoituun liikevoittoon oli -2 milj. euroa.
North America
milj. euroa
2023
2022
Muutos
Liikevaihto
1 457,9
1 468,3
-1%
Vertailukelpoinen liikevaihdon kasvu
2%
14%
Oikaistu liikevoitto
1
187,9
171,6
9%
Prosentti
1
12,9%
11,7%
Oikaistu RONA
1
18,4%
17,9%
Investoinnit
121,4
99,8
22%
Operatiivinen rahavirta
1
122,2
45,6
>100%
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät
-0,0
-5,6
1
Ilman vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä.
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
9
Kysyntä vaihteli merkittävästi eri tuotekategorioiden välillä. Erityisesti tarjoilupakkausten kysyntä oli hyvällä
tasolla, mutta se oli heikompaa kulutustavaroissa ja vähittäismyynnissä. Useampien raaka-aineiden
kustannukset laskivat vuoteen 2022 verrattuna, kartonkia lukuun ottamatta.
North America -segmentin liikevaihto laski hieman edellisvuoden tasolta. Liikevaihdon vertailukelpoinen kasvu
oli 2 % ja siihen vaikutti pääosin hinnoittelu, kun myyntimäärät laskivat ja valuuttavaikutus oli negatiivinen.
Tarjoilupakkaukset kasvattivat vertailukelpoista liikevaihtoa, vähittäismyynti pysyi edellisen vuoden tasolla ja
kulutustavaroiden myynti laski.
Valuuttakurssimuutosten translaatiovaikutus segmentin raportoituun liikevaihtoon oli -37 milj. euroa.
Segmentin oikaistu liiketulos kasvoi parantuneen toiminnan tehokkuuden sekä matalampien kustannusten
tukemana kompensoiden alhaisempia myyntimääriä.
Valuuttakurssimuutosten translaatiovaikutus segmentin raportoituun liikevoittoon oli -5 milj. euroa.
Flexible Packaging
milj. euroa
2023
2022
Muutos
Liikevaihto
1 341,0
1 558,2
-14%
Vertailukelpoinen liikevaihdon kasvu
-9%
14%
Oikaistu liikevoitto
1
88,0
98,1
-10%
Prosentti
1
6,6%
6,3%
Oikaistu RONA
1
6,5%
6,9%
Investoinnit
103,7
68,2
52%
Operatiivinen rahavirta
1
103,9
51,5
>100%
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät
5,8
-15,9
1
Ilman vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä.
Joustopakkausten kokonaiskysyntä laski pääosin kulutukseen kohdistuvan inflaatiopaineen sekä vuoden
ensimmäisellä puoliskolla nähdyn arvoketjun varastojen purkamisen vuoksi. Useimpien raaka-aineiden hinnat
laskivat vuoteen 2022 verrattuna.
Flexible Packaging -segmentin liikevaihto laski ja vertailukelpoinen kasvu oli -9 %. Liikevaihdon laskuun
vaikuttivat alhaisemmat myyntimäärät, jotka johtuivat heikommasta kysynnästä ja arvoketjun varastojen
purkamisesta. Liikevaihto laski pääosin Intiassa ja Euroopassa, mutta kasvoi Kaakkois-Aasiassa ja Oseaniassa.
Valuuttakurssimuutosten translaatiovaikutus segmentin raportoituun liikevaihtoon oli -73 milj. euroa.
Segmentin oikaistu liikevoitto laski, mihin vaikuttivat alhaisemmat myyntimäärät ja negatiivinen
myyntijakauma. Tehostamistoimenpiteiden ja matalampien raaka-ainekustannusten myötä segmentin
tuloksentekokyky parani merkittävästi vuoden toisella puoliskolla ensimmäiseen puoliskoon verrattuna.
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavissa erissä suurimmat muutosta selittävät tekijät ovat kiinteistön myynti
Thanessa, Intiassa ja suunniteltu tuotantolaitoksen sulkeminen Prahassa, Tšekin tasavallassa.
Valuuttakurssimuutosten translaatiovaikutus segmentin raportoituun liikevaihtoon oli -6 milj. euroa.
Fiber Packaging
milj. euroa
2023
2022
Muutos
Liikevaihto
343,1
363,0
-5%
Vertailukelpoinen liikevaihdon kasvu
7%
15%
Oikaistu liikevoitto
1
39,6
40,0
-
1%
Prosentti
1
11,6%
11,0%
Oikaistu RONA
1
13,7%
14,4%
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
10
Investoinnit
29,3
31,2
-6%
Operatiivinen rahavirta
1
31,8
20,9
52%
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät
-6,2
18,1
1
Ilman vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä.
Kuitupohjaisten kananmunapakkausten ja noutoruokapakkausten kokonaiskysyntä heikkeni hieman.
Lintuinfluenssa vaikutti negatiivisesti kananmunapakkausten kysyntään tietyillä markkinoilla. Kierrätyskuidun
hinnat olivat matalammalla tasolla kuin vuonna 2022.
Fiber Packaging -segmentin liikevaihto laski Venäjän toimintojen myymisen takia, sillä Venäjän toiminnot
myytiin syyskuussa 2022. Liikevaihdon vertailukelpoinen kasvu oli 7%. Liikevaihto kasvoi useimmilla
markkinoilla hinnoittelun ja suotuisamman myyntijakauman tukemana, kun taas myyntimäärien lasku heikensi
sitä.
Valuuttakurssimuutosten translaatiovaikutus segmentin raportoituun liikevaihtoon oli -12 milj. euroa.
Segmentin oikaistu liiketulos laski alhaisempien myyntimäärien ja Venäjän liiketoiminnan myymisen takia.
Valuuttakurssimuutosten translaatiovaikutus segmentin raportoituun liikevoittoon oli -1 milj. euroa.
Selvitys muista kuin taloudellisista tiedoista
Huhtamäki-konsernin 2030-strategian mukaan yhtiön tavoite on olla vastuullisten pakkausratkaisujen
ykkösvalinta. Vastuullisuus on keskeinen osa Huhtamäen strategiaa, ja yhtiö on määritellyt vuoteen 2030
mennessä toteutettavat yhtiön vastuullisuustyötä ohjaavat tavoitteet. Huhtamäki on sitoutunut
vastuulliseen ja kestävään liiketoimintaan ja odottaa eri puolilla maailmaa toimivilta liikekumppaneiltaan ja
toimittajiltaan samaa sitoutumista. Huhtamäki on mukana UN Global Compact -hankkeessa ja sitä ohjaavat
YK:n kestävän kehityksen tavoitteet (SDG). Nämä sitoumukset tukevat yhtiön työtä saada vastuullisuus
osaksi kaikkea toimintaansa. Huhtamäki noudattaa paikallisia lakeja ja määräyksiä sekä toimii yleisesti
hyväksyttyjen parhaiden käytäntöjen mukaisesti kaikissa toimintamaissaan. Yhtiö ei hyväksy lakien tai
määräysten vastaista taikka epäeettistä toimintaa.
Tässä katsauksessa annetaan yleiskuvaus Huhtamäelle keskeisistä ei-taloudellisista ja vastuullisuusasioista.
Osana katsausta esitellään myös Huhtamäen TCFD-indeksi (Task Force on Climate-Related Financial
Disclosures) ja EU:n taksonomiaan liittyvät tiedot. Lisätietoja Huhtamäen vastuullisuustyöstä ja sen
tuloksista on saatavilla Huhtamäen vastuullisuusraportista, joka on osa yhtiön vuosikertomusta. Huhtamäen
liiketoimintamalli on kuvattu tämän vuosikertomuksen sivulla 32. Muiden kuin taloudellisten tietojen
katsaukseen liittyvät riskit ja riskienhallintamenettelyt on kuvattu tämän toimintakertomuksen erillisessä
osiossa.
Vastuullisuuden hallintotapa ja johtaminen
Huhtamäellä vastuullisuutta hallinnoivat viime kädessä yhtiön hallitus ja operatiivisella tasolla
toimitusjohtaja, konsernin johtoryhmä, konsernin vastuullisuustoiminto sekä liiketoimintayksiköiden johto.
Yhtiön liiketoiminnan kannalta merkittävimpiä vastuullisuusaloitteita ohjaa konsernin johtoryhmän jäsenistä
koostuva vastuullisuuskomitea.
Hallitus, yhtiön ylimpänä päätöksentekijänä, hyväksyy vastuullisuutta ohjaavat toimintaperiaatteet ja
määrittää konsernin strategiaan liittyvät vastuullisuusperiaatteet. Hallitus valvoo ja arvioi konsernin
riskienhallintatoimintaa, johon sisältyvät ilmastoon kytköksissä olevat taloudelliset riskit sekä muut
vastuullisuuteen liittyvät riskit ja vaikutukset. Hallitus hyväksyy konsernin riskinottokyvyn ja -valmiuden
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
11
tason ja vastaa siitä, että riskit on tunnistettu ja niiden hallitsemiseksi tarvittavat toimenpiteet on tehty
riittävän kattavasti.
Konsernin vastuullisuustyön tuloksia seurataan jatkuvasti tuotantoyksikkö-, liiketoiminta- ja konsernitasoilla.
Tulosten kokoamiseen ja valvontaan käytetään konsernitasolla vastuullisuusmittaristoa, jota konsernin
johtoryhmä seuraa ja käsittelee ja joka esitetään hallitukselle neljännesvuosittain. Lisätietoja Huhtamäen
vastuullisuustyön tuloksista on saatavilla Huhtamäen vastuullisuusraportista.
Vuonna 2023 Huhtamäki jatkoi edelleen palkkioiden ja vastuullisuuden kytkemistä toisiinsa asettamalla
vastuullisuuteen ja turvallisuuteen liittyviä tavoitteita kaikille työntekijöille, jotka ovat mukana globaalissa
lyhyen aikavälin kannustinjärjestelmässä. Tavoitteita toteutetaan GSSI-indeksin (Global Sustainability and
Safety Index) avulla, joka tunnettiin aiemmin GSI-indeksinä (Global Sustainability Index). Indeksin keskeiset
suorituskykyindikaattorit on linkitetty vastuullisuusmittaristoon, ja ne liittyvät muun muassa uusiutuvien tai
kierrätettyjen materiaalien käytän osuuteen, uusiutuvan sähkön osuuteen ja muun kuin vaarallisen
tuotantojätteen kierrätysosuuteen. GSSI:tä tarkistettiin vuonna 2023, jolloin siihen sisällytettiin päivitetyt
vesi-intensiteetin ja liuottimien käytön vähentämisen tavoitteet ja siinä korostettiin terveyden ja
turvallisuuden roolia.
Olennaiset aiheet
Huhtamäki seuraa jatkuvasti vastuullisuuden viimeisintä kehitystä ja sääntelyn muutoksia. Yhtiö huomioi
myös eri sidosryhmien esiin nostamia asioita. Näin varmistetaan konsernin vastuullisuustyön keskittyminen
olennaisimpiin asioihin. Huhtamäki päivittää olennaisuusarviointiaan säännöllisesti. Vastuullisuuteen liittyvät
olennaiset aiheet pysyvät yleensä samoina niiden suhteellisen painoarvon muuttuessa ajan saatossa.
Huhtamäki päivitti olennaisuusarviointiaan viimeksi vuonna 2022. Arvioinnin tavoitteena oli tunnistaa
Huhtamäen olennaiset aiheet perustuen konsernin merkittävimpiin talouteen, ympäristöön ja ihmisiin sekä
ihmisoikeuksiin kohdistuviin vaikutuksiin. Prosessissa kartoitettiin Huhtamäen tunnistetut ja mahdolliset
negatiiviset ja positiiviset vaikutukset koko yhtiön arvoketjussa useiden eri sidosryhmien näkökulmat
huomioiden. Päivitetyssä arvioinnissa varmistettiin yhtiön vastuullisuustavoitteiden kattavan konsernin ja
sen sidosryhmien kannalta olennaisimmat aiheet. Luettelo olennaisista aiheista löytyy yhtiön
vastuullisuusraportista.
Vuonna 2023 Huhtamäki alkoi päivittää olennaisuusarviointiaan kaksoisolennaisuuden periaatteen ja
voimaantulevien eurooppalaisten kestävyysraportointistandardien vaatimusten mukaiseksi.
Kaksoisolennaisuusarvioinnin tulokset julkaistaan vuonna 2024.
Ympäristöasiat
Toimintaperiaatteet
• Huhtamäen eettiset toimintaohjeet
• Huhtamäen eettiset toimintaohjeet toimittajille ja alihankkijoille
• Konsernin ympäristöpolitiikka
• ISO-hallintajärjestelmät 14001, 50001
Kiertotalous ja ilmasto ovat keskeisiä painopisteitä Huhtamäen vuoden 2030 vastuullisuusohjelmassa.
Monien muiden yhtiöiden tapaan myös Huhtamäen suurimmat ympäristövaikutukset ja isoin osa sen
kasvihuonekaasupäästöistä juontuvat arvoketjusta. Suurimmat vaikutukset liittyvät raaka-aineiden
hankintaan ja tuotteiden loppukäsittelyyn niiden elinkaaren päässä. Konsernin oman toiminnan pääasialliset
ympäristövaikutukset ovat kasvihuonekaasupäästöt ja tuotannosta syntyvä jäte. Lisäksi tuotannossa
käytetyn veden määrä on konsernin kuitupakkaustuotantolaitoksille olennainen teema.
Konsernin ympäristöön liittyvät toimintaperiaatteet on määritetty Huhtamäen eettisissä toimintaohjeissa,
Huhtamäen toimittajien ja alihankkijoiden eettisissä toimintaohjeissa sekä konsernin ympäristöpolitiikassa.
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
12
Konsernin ympäristöpolitiikan tavoitteena on varmistaa konserninlaajuinen näkemys Huhtamäen
ympäristösitoumuksista. Politiikka kattaa seuraavat osa-alueet: ilmasto ja energia, vesi ja jätevesi,
biodiversiteetti ja metsät, jäte, kiertotaloussuunnittelu ja ennakoiva kemikaalien hallinta.
Toimintaohjeet ovat käytössä tuotantolaitostasolla, ja niitä tuetaan Total Productive Manufacturing -
koulutuksilla sekä ISO-hallintajärjestelmillä. Vuoden 2023 lopussa 49 (53) tuotantolaitosta, eli 64 % (66 %)
kaikista konsernin tuotantolaitoksista, noudatti ulkoisesti sertifioitua ympäristöjärjestelmää, kuten ISO
14001 -standardia, EMAS-järjestelmää tai Pohjois-Amerikassa toteutettua sisäistä ympäristöohjelmaa.
Huhtamäki pyrkii jatkuvasti parantamaan merkittävien ympäristö- ja taloudellisten seikkojen perusteella
syntyväää resurssitehokkuutta. Yhtiössä on otettu käyttöön sisäinen johtamisohjelma 2030-strategian
toteuttamiseksi. Johtamisohjelma määrittelee, miten Huhtamäki seuraa ja kehittää
vastuullisuustavoitteidensa ja -sitoumustensa toteutumista sekä miten niistä viestitään.
Tärkeimmät ympäristöasioiden suorituskykymittarit:
2023
2022
Muutos
Uusiutuvien tai kierrätettyjen raaka-
aineiden osuus (%)
66,1
65,8
0,3 % -yks
Kierrätetyn tuotantojätteen osuus,
pois lukien vaarallinen jäte (%)
79,4
75,2
4,2 % -yks
Kaatopaikkajätteen osuus (%)
8,2
12,4
-4,2 % -yks
Uusiutuvan sähkön osuus (%)
41,7
24,9
16,8 % -yks
Kasvihuonekaasupäästöt,
sisältäen Scope 1 ja Scope 2* (tCO2e)
563 000
678 000
-17,0 %
Sertifioidun tai kierrätyskuidun osuus
(%)
98,7
98,0
0,7 % -yks
* Scope 2 -kasvihuonekaasupäästöt lasketaan markkinaperusteista laskentamenetelmää käyttäen. Luku on päivitetty
vuonna 2022 raportoidusta luvusta saatavilla olevien päästökertoimien päivitysten vuoksi.
Konsernin uusiutuvien ja kierrätettyjen raaka-aineiden osuus vuonna 2023 nousi hieman. Kierrätetyn
vaarattoman jätteen osuus kasvoi, ja kaatopaikalle päätyvän jätteen osuus laski, sillä useissa konsernin
tuotantoyksiköissä parannettiin jätehuoltokäytäntöjä. Huhtamäki jatkaa vaarattomaan tuotantojätteeseen
liittyvien kierrätysratkaisujen tunnistamista ja kehittämistä.
Huhtamäen ympäristökustannukset olivat yhteensä 18 miljoonaa euroa (17 miljoonaa euroa). Kustannukset
koostuvat pääasiassa jäte- ja jätevesihuoltoon sekä ympäristöasioiden hallintaan liittyvistä kuluista.
Huhtamäen tavoite olla vastuullisten pakkausratkaisujen ykkösvalinta korostaa yhtiön suoriutumista
ympäristöasioissa, etenkin mitä tulee ilmastonmuutoksen ehkäisemiseen. Huhtamäki on asettanut
tieteeseen perustuvat kasvihuonekaasupäästöjen vähennystavoitteet Scope 1-, 2- ja 3-päästöille
tukeakseen ympäristöpolitiikkansa mukaisia ilmastonmuutoksen hillitsemiseen liittyvää työtään. Tavoitteet
on hyväksytty ja validoitu Science Based Targets -aloitteen (SBTi) mukaisesti perustuen skenaarioon, jossa
lämpeneminen jää selvästi alle kahden asteen. Lisäksi Huhtamäen tavoite käyttää 100 % uusiutuvaa sähköä
vuoteen 2030 mennessä mahdollistaa Scope 1 ja 2 päästöille asetetun SBTi-tavoitteen ylittämisen reilusti.
Nämä tavoitteet ohjaavat Huhtamäen suunnitelmaa siirtyä vähähiiliseen talouteen. Suunnitelman
tarkoituksena on varmistaa Huhtamäen liiketoimintamallin kestävyys noudattaen yhteisesti sovellettavia
eurooppalaisia ja kansainvälisiä tavoitteita, joilla ilmaston lämpeneminen pyritään rajoittamaan 1,5
celsiusasteeseen verrattuna esiteolliseen aikaan. Vertailuvuodeksi on määritelty 2019, koska sitä pidettiin
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
13
paremmin konsernin liiketoimintaa edustavana vuotena (ennen koronapandemiaa) kuin viimeisintä
laskentavuotta 2020. Huhtamäen ilmastoon liittyvät tunnusluvut ja tavoitteiden edistyminen
vertailuvuoteen nähden on esitetty alla olevassa taulukossa.
Huhtamäen ilmastotavoitteet
Tulokset vuonna 2023 vertailuvuoteen
nähden
Tieteeseen perustuvat tavoitteet
27,5 % pienemmät absoluuttiset Scope 1- ja
Scope 2 -päästöt vuoteen 2030 mennessä
vuoden 2019 tasoon verrattuna
13,5 % pienemmät myytyjen tuotteiden
loppukäsittelyn absoluuttiset Scope 3 -
päästöt samassa ajassa
70 % ostettujen tavaroiden ja palvelujen
toimittajista (kulutuksen mukaan) sitoutuu
asettamaan omat tieteeseen perustuvat
tavoitteensa vuoteen 2026 mennessä
Tieteeseen perustuvat tavoitteet
26,3 % pienemmät absoluuttiset Scope 1-
ja Scope 2 -päästöt vertailuvuoteen 2019
nähden saavutettiin
Myytyjen tuotteiden loppukäsittelyn
absoluuttiset Scope 3 -päästöt vähenivät
9,7 % vertailuvuoteen nähden
45 % suorista raaka-ainetoimittajistamme
on sitoutunut asettamaan tieteeseen
perustuvat tavoitteet
Uusiutuvan sähkön osuus on 100 %
41,7 % kulutetusta sähköstä oli peräisin
uusiutuvista lähteistä
Hiilineutraali tuotanto
Yhdistetyt Scope 1- ja Scope 2-
kasvihuonekaasupäästöt olivat 563 ktCO2e
vuonna 2023
Tavoitteet kattavat tärkeimmät päästölähteet (90 % vertailuvuoden Scope 1-, 2- ja 3-päästöistä) sekä
Huhtamäen omasta toiminnassa että arvoketjun alku- ja loppupäässä maailmanlaajuisesti. Konsernin 2030-
strategian mukaisesti tavoitteiden asettamisen yhteydessä liikevaihdon on oletettu kasvavan 5 % vuodessa.
Lisäksi Huhtamäki on sitoutunut käyttämään 100-prosenttisesti uusiutuvaa sähköä vuoteen 2030
mennessä. Vuoteen 2030 mennessä Huhtamäki pyrkii myös saamaan tuotantonsa hiilineutraaliksi siirtymällä
vähähiilisiin polttoaineisiin, sähköistämällä järjestelmiä, parantamalla energiatehokkuutta ja kompensoimalla
jäljellä olevat päästöt korkealaatuisilla päästöhyvityksillä. Nämä tavoitteet keskittyvät Huhtamäen omaan
toimintaan, joka kattaa sekä Scope 1- että Scope 2 -päästöt. Vuonna 2023 Huhtamäki jatkoi vuonna 2021
käyttöön ottamansa globaalin energiastrategian noudattamista. Strategiassa esitetään tärkeimmät keinot,
joilla yhtiö pyrkii vähentämään Scope 1- ja Scope 2 -kasvihuonekaasupäästöjään.
Arvoketjun Scope 3 -päästöjen tärkeimpiä vähennyskeinoja ovat toimittajien aktivointi sekä huomion
kiinnittäminen tuotteiden elinkaaren loppuun. Elinkaaren loppuun voidaan vaikuttaa parhaiten
järjestelmällisen muutoksen ja tehokkaiden kierrätysjärjestelmien luomisen avulla. Huhtamäki on sitoutunut
varmistamaan, että 70 % toimittajista (hankintojen arvon mukaan laskettuna) sitoutuu asettamaan omat
tieteeseen perustuvat tavoitteensa vuoteen 2026 mennessä. Arvoketjun loppupään osalta Huhtamäki on
sitoutunut vähentämään tuotteidensa loppukäsittelystä aiheutuvia kasvihuonekaasupäästöjä 13,5 % vuoden
2019 tasosta vuoteen 2030 mennessä.
Vuonna 2023 konserni aloitti kampanjan toimittajien sitouttamiseksi yhtiön ilmastopäästötavoitteisiin.
Kampanja kohdistettiin toimittajiin, jotka eivät olleet asettaneet tavoitteitaan julkisesti. Kampanja tavoitti 45
% yhtiön raaka-ainetoimittajaista (hankintojen arvon mukaan laskettuna), ja sen myötä tieteeseen
perustuviin tavoitteisiin sitoutuneiden toimittajien määrä kasvoi 55 % vuoteen 2022 verrattuna. Lisäksi
Huhtamäki päivitti toimittajien arviointikyselyään sisällyttäen siihen ilmastoon liittyviä kysymyksiä, jotka
otetaan käyttöön vuonna 2024. Kysely tukee Huhtamäen toimittajien arviointiprosessia, ja Huhtamäki pyrkii
ottamaan toimittajien ympäristötoimet huomioon ostopäätöksissään. Huhtamäki jatkoi myös Huhtamäen ja
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
14
Stora Enson vuonna 2021 lanseeraamaa The Cup Collective -aloitetta. Kaikille avoimen aloitteen
tavoitteena on edistää käytettyjen paperikuppien keräystä ja kierrätystä.
Vuonna 2023 konsernin oman toiminnan absoluuttiset kasvihuonekaasupäästöt (Scope 1 ja 2) vähenivät 17
% (115,1 ktCO2e). Näin ollen päästöintensiteetti myytäväksi tuotettua tonnia kohden väheni 9 % vuoden
2022 tasoon verrattuna. Tämän tuloksena konsernin kasvihuonekaasupäästöt vähenivät 58 ktCO2e, kun
huomioidaan tuotantomäärän muutos vuonna 2023. Vähennys mahdollistui lisäämällä uusiutuvan sähkön
osuutta johtaen 201,1 ktCO2e (26,3 %) kokonaisvähennykseen vuoden 2019 vertailutasoon verrattuna.
Huhtamäki on näin ollen lähellä saavuttaa tieteeseen perustuvan päästövähennystavoitteensa (-27,5 %).
Päästöintensiteetin ja päästövähennysten laskelmat kattavat Scope 1- ja Scope 2 -päästöt.
Konsernin absoluuttiset Scope 3 -kasvihuonekaasupäästöt vähenivät 11 % johtuen pääasiassa
materiaalihankintojen 10 %:n laskusta vuoteen 2022 verrattuna. Materiaalihankintoihin liittyvät päästöt
laskivat 12 %. Polttoaineiden ja energian ylävirran sekä omassa toiminnassa syntyvien jätteiden päästöt
laskivat edellisvuoteen verrattuna. Liikematkustuksen määrä palautui koronaa edeltävälle tasolle, mikä lisäsi
siihen liittyviä lentomatkustuksen päästöjä. Myös tuotantohyödykkeiden päästöt kasvoivat edellisen vuoden
tasosta.
Suurimmat Scope 3 -kategoriat ja niiden osuudet suhteessa yhtiön Scope 3 -inventaarioon ovat hankitut
tuotteet ja palvelut (57 %) sekä tuotteiden loppukäsittely niiden elinkaaren päässä (31 %). Jäljelle jäävät 12
% koostuvat muista tuotantoketjun alku- ja loppupään toiminnoista (tuotantohyödykkeet, polttoaineisiin ja
energiaan liittyvät toiminnot, kuljetukset tuotantoketjun alku- ja loppupäässä, toiminnassa syntyvä jäte,
liikematkustus ja työntekijöiden työmatkat).
Vuonna 2023 Huhtamäki jatkoi ilmastonmuutoksen liiketoiminnallisiin vaikutuksiin liittyvää raportoinnin
kehittämistä TCFD:n (Task Force on Climate-Related Financial Disclosure) suositusten mukaisesti.
Viitekehyksen avulla Huhtamäki tukee läpinäkyvyyttä, valmistautuu tuleviin eurooppalaisiin
kestävyysraportointistandardeihin ja pyrkii parantamaan ymmärrystä ilmastonmuutoksen vaikutuksista
yhtiön liiketoimintaympäristöön ja toimintaan.
Huhtamäki teki toimintansa ja liiketoimintaympäristönsä kattavan ilmastoskenaarioanalyysin vuonna 2023.
Analyysissä arvioitiin ilmastonmuutoksen mahdollisia pitkän aikavälin vaikutuksia kahdessa erilaisessa
skenaariossa: ensimmäisessä niistä ilmaston lämpeneminen rajoitettiin 1,5 celsiusasteeseen, kun taas
toisessa tutkittiin mahdollisia vaikutuksia ilmaston lämmetessä jopa 4 celsiusastetta. Skenaariot ovat TCFD:n
suositusten mukaisia. Huhtamäki hyötyy vastuullisuuslähtöisestä strategiastaan molemmissa skenaarioissa.
Energia- ja materiaalitehokkuuden parantaminen sekä uusiutuvaan sähköön siirtyminen mahdollistavat
ilmastonmuutoksen hillinnän ja siihen sopeutumisen. Uudet tuoteinnovaatiot, kuten blueloop™-tuotteet,
tarjoavat kiertotalouteen tähtääviä ratkaisuja ja luovat siten mahdollisuuksia reagoida asiakkaiden muuttuviin
tarpeisiin ja ilmastonmuutokseen.
Riskien osalta siirtymäajan riskit, kuten sääntelymuutokset, markkinariskit ja asiakkaiden tarpeiden
muuttuminen, ovat 1,5 °C:n skenaariossa määrääviä. 4 °C:n skenaariossa puolestaan olennaisia ovat
ilmaston muutokseen liittyvät fyysiset riskit, kuten tulvat, myrskyt, kuumuus, kuivuus ja epävakaat
metsäsadot. Tarkempia tietoja riskeistä ja niiden hallitsemiseksi toteutettavista toimenpiteistä on
toimintakertomuksen Riskien arviointi -osiossa sekä vastuullisuusraportissa. Sääntelystä johtuvat
liiketoimintaympäristön muutokset lukeutuvat Huhtamäen merkittävimpiin vastuullisuuteen liittyviin
taloudellisiin riskeihin ja mahdollisuuksiin. Huhtamäki kehittää edelleen ilmastonmuutokseen liittyvien
fyysisten ja siirtymäriskien aiheuttamien taloudellisten riskien arviointia.
TCFD:n suosittelemat tiedot
Tietojen julkaisupaikka
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
15
Hallinto
Ilmastoon liittyvien riskien ja mahdollisuuksien
valvonta hallituksen toimesta
Muiden kuin taloudellisten tietojen
katsaus,
Vastuullisuusraportti
Johdon rooli ilmastoon liittyvien riskien ja
mahdollisuuksien arvioinnissa ja hallinnassa
Muiden kuin taloudellisten tietojen
katsaus,
Vastuullisuusraportti
Strategia
Ilmastoon liittyvät riskit ja mahdollisuudet
lyhyellä, keskipitkällä ja pitkällä aikavälillä
Riskien arviointi
Ilmastoon liittyvien riskien ja mahdollisuuksien
vaikutus organisaation liiketoimintaan,
strategiaan ja taloussuunnitteluun
Riskien arviointi,
Vastuullisuusraportti
Organisaation strategian resilienssi eri
ilmastoskenaarioiden suhteen, mukaan 2 °C:n
tai lievempi skenaariot
Muiden kuin taloudellisten tietojen
katsaus,
Riskien arviointi,
Vastuullisuusraportti
Riskienhallinta
Organisaation prosessit, joilla tunnistetaan ja
arvioidaan ilmastoon liittyviä riskejä
Riskien arviointi
Organisaation prosessit, joilla hallitaan
ilmastoon liittyviä riskejä
Riskien arviointi
Ilmastoon liittyvien riskien tunnistus-,
arviointi- ja hallintaprosessien integrointi
organisaation yleiseen riskienhallintaan
Riskien arviointi
Mittarit ja
tavoitteet
Kasvihuonekaasupäästöt, ”toimialojen väliset
luokat”
Mittari: Absoluuttiset Scope 1-, Scope 2- ja Scope
3 -kasvihuonekaasupäästöt
Tavoite: Tieteeseen perustuvat tavoitteet (Scope
1+2 sekä 3)
Muiden kuin taloudellisten tietojen
katsaus
Riskien arviointi,
Vastuullisuusraportti
EU-taksonomian säädösten noudattaminen
EU-taksonomia on ympäristöluokittelujärjestelmä, jossa määritellään, mitä sijoutuskohteita voidaan pitää
ympäristön kannalta kestävinä. Taksonomian mukaan ympäristön kannalta vastuullisiataloudellisia toimintoja
ovat ne, jotka edistävät merkittävästi vähintään yhtä EU:n kuudesta ympäristötavoitteesta, samalla
vahingoittamatta muita ympäristötavoitteita. Toiminnan on myös täytettävä sosiaaliset
vähimmäissuojatoimet. Delegoituina säädöksinä julkaistut kuusi ympäristötavoitettakoskevat
päästöintensiivisiä taloudellisia toimintoja ja pyrkivät ohjaamaan kehitystä kohti vastuullista tuotantoa.
Taloudellinen toiminta täyttää taksonomian kelpoisuusehdot, jos siihen viitataan taksonomiassa ja sillä on
mahdollista saavuttaa vähintään yksi kuudesta ympäristötavoitteesta: 1) ilmastonmuutoksen hillintä , 2)
ilmastonmuutokseen sopeutuminen, 3) vesivarojen ja merten luonnonvarojen kestävä käyttö ja suojelu, 4)
siirtyminen kiertotalouteen, 5) ympäristön saastumisen ehkäiseminen ja vähentäminen sekä 6) luonnon
monimuotoisuuden ja ekosysteemien suojelu ja ennallistaminen.
Aiemmasta taksonomiaraportoinnista saatujen kokemusten perusteella Huhtamäki on arvioinut uudelleen
sekä taksonomiakelpoisuus- että mukaisuusehtojen täyttymistä tavoitteisiin 1 ja 2 nähden Euroopan
komission arvioinnin tueksi julkaisemien ohjeiden perusteella. Tavoitteisiin liittyvien tiukkojen teknisten
arviointikriteerien vuoksi, on Huhtamaki päättänyt ilmoittaa, ettei kelpoisuutta ja mukaisuutta ole
tavoitteiden 1 ja 2 kohdalla.
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
16
Komissio hyväksyi kesäkuussa 2023 delegoidun säädöksen taloudellisista toimista, jotka edistävät
merkittävästi ympäristötavoitteiden 3–6 saavuttamista. Uusista tavoitteista siirtyminen kiertotalouteen
(tavoite 4) nähtiin Huhtamäen kannalta keskeisimmäksi. Arvioituaan taksonomian mukaisuuden
osoittamiseen liittyvät tekniset arviointikriteerit Huhtamäki on päättänyt olla raportoimatta tavoitteen 4
mukaisesta kelpoisuudesta ennen kuin taksonomian mukaisuudesta on saatu varmuus. Huhtamäki on
asettanut merkittävät kiertotaloustavoitteet osana vuoteen 2030 ulottuvaa strategiaansa. Yhtiö ei
kuitenkaan pysty saavuttamaan teknisissä arviointikriteereissä kuvattua täyttä kiertotaloutta voimassa
olevan EU-sääntelyn vuoksi.
Huhtamäki on päättänyt olla raportoimatta taksonomiakelpoisuutta tai taksonomian mukaisuutta tilikauden
2023 osalta. Pakolliset raportointimallit, jotka kuvataan taksonomia-asetuksen artiklaa 8 koskevan
delegoidun säädöksen liitteessä II, esitetään alla.
Huhtamäki jatkaa taksonomiaan liittyvää raportointinsa kehittämistä, tarkastelee kelpoisuusehdot täyttäviä
taloudellisia toimintoja ja arvioi taksonomian mukaisuuttaan suhteessa Euroopan komission antamiin
päivitettyihin tietoihin. EU:n taksonomian kehitys jatkuu edelleen, ja Huhtamäki tukee taksonomiapuitteiden
laajentamista pääasiallisten liiketoiminta-alueidensa tarkempaan arviointiin taksonomiakelpoisuuden ja
taksonomian mukaisuuden osalta.
Liikevaihto
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
17
Investoinnit
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
18
Toimintamenot
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
19
Henkilöstö ja sosiaaliset asiat
Toimintaperiaatteet
Huhtamäen eettiset toimintaohjeet
Konsernin ihmisoikeuspolitiikka
Huhtamäen globaali työsuhdeasioiden ohjeistus
Huhtamäen työoloihin liittyvät vaatimukset
Konsernin työterveys- ja työturvallisuuspolitiikka
Konsernin rekrytointipolitiikka
Konsernin monimuotoisuutta, yhdenvertaisuutta ja inkluusiota ohjaavat periaatteet
Huhtamäki pyrkii jatkuvasti luomaan työntekijöilleen turvallisen, innostavan ja inklusiivisen korkean suorituskyvyn
kulttuurin. Tätä ohjaavat konsernin arvot – välitä, uskalla, tee valmiiksi. Konsernin vakiintuneet henkilöstöprosessit ja -
ratkaisut tukevat yhtiötä sen strategisten ja operatiivisten tavoitteiden saavuttamisessa. Tietojen analysointi ja
digitaaliset työkalut mahdollistavat tietoon perustuvan päätöksenteon sekä henkilöstön menestymisen työssään ja
ammatillisessa kasvussaan.
Vuoden lopussa Huhtamäellä oli yhteensä 17 910 (18 927) työntekijää, joista 71 % (71 %) työskenteli tuotannossa.
Vuonna 2023 henkilöstömäärä oli keskimäärin 18 261 (19 550). Eniten työntekijöitä oli Yhdysvalloissa, Intiassa ja
Saksassa. Yhteensä näissä maissa työskenteli 44 % (45 %) konsernin henkilöstöstä.
Konsernin politiikat, menettelytavat ja ohjeet varmistavat yhdenmukaisuuden työsuhteisiin, työoloihin sekä
työterveyteen ja työturvallisuuteen liittyvissä asioissa. Liiketoimintayksiköt noudattavat maailmanlaajuisia työoloihin
liittyviä vaatimuksia. Ne kattavat muun muassa korruption torjunnan, työergonomian, työsopimukset, työajat,
epäkohtien ratkaisemisen ja toimittajien hallinnan. Vuonna 2023 Huhtamäki otti käyttöön globaalia työsuhdeasioiden
ohjeistusta täydentävät monimuotoisuutta, yhdenvertaisuutta ja inkluusiota ohjaavat periaatteet. Niiden tarkoitus on
turvata työntekijöiden hyvinvointi, oikeudenmukainen kohtelu ja yhtäläiset mahdollisuudet. Konsernin
rekrytointipolitiikka tukee yhdenmukaisten prosessien käyttöönottoa uusien osaajien houkuttelemisessa.
Raportointivuoden aikana päivitettiin myös konsernin ihmisoikeuspolitiikka, joka määrittelee Huhtamäen
ihmisoikeustyön pääperiaatteet.
Yhtiössä on asetettu strategiset tavoitteet, joilla voidaan mitata yhtiön luomaa arvoa suhteessa työntekijöihin. Vuonna
2023 keskeiset tunnusluvut liittyivät työntekijäkokemukseen, henkilöstön sitoutumiseen ja vaihtuvuuteen,
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
20
johtamiseen, osallistavaan kulttuuriin ja työturvallisuuteen. Aiemmin joka toinen vuosi toteutettu tunnuslukujen
kehitystä mittaava Huhtamäen Connect-henkilöstökysely toteutetaan jatkossa vuosittain. Syyskuussa 2023 toteutetun
tuoreimman kyselyn vastausprosentti oli ennätykselliset 84 % (79 %). Huhtamäen henkilöstön sitoutumista kuvaava
indeksi nousi 83 %:iin (77 %). Johtamisen indeksiin tuli 82 % myönteisiä vastauksia, mikä ylitti vuoden 2021 tuloksen
(72 %). Kummankin indeksin positiiviset tulokset ylittävät Huhtamäen toimialan muiden yhtiöiden vertailutason.
Vuonna 2023 Huhtamäki otti käyttöön uuden inkluusioindeksin, joka mittaa työntekijöiden kokemusta yhtäläisistä
mahdollisuuksista ja osallisuudesta työpaikalla. Uuden indeksin lähtötaso oli 83 %, mikä on myös valmistavan
teollisuuden tason yläpuolella.
Vuoden 2023 Connect-kyselyn perusteella konsernitason globaaleiksi painopistealueiksi tunnistettiin työntekijöiden
urakehitys ja ammatillinen kasvu, liiketoiminta-alueiden ja toimintojen välinen yhteistyö sekä Huhtamäen strategian
syvällisempi ymmärtäminen organisaatiossa. Tämän vuoksi Huhtamäki jatkaa monipuolisten oppimismahdollisuuksien
tarjoamista sekä panostuksia strategisten kyvykkyyksien kehittämiseen. Päivitetty 2030-strategia julkaistiin
maaliskuussa 2023, minkä jälkeen Huhtamäen esihenkilöt ja työntekijät ovat keskustelleet strategiasta erilaisten
aktiviteettien yhteydessä. Niitä ovat olleet esimerkiksi alueelliset strategiatyöpajat, uuden strategian verkkokoulutus,
johdolle suunnattu Leader’s Imprint -ohjelma sekä uusi maailmanlaajuinen Strategy Dialogue -aloite. Jatkuvaa
oppimista tuetaan tarjoamalla monipuolisia oppimismahdollisuuksia strukturoiduista koulutuksista työssä ja toisilta
oppimiseen. Muuhun oppimistarjontaan kuuluu strategisesti tärkeisiin painopistealueisiin liittyviä mentorointiohjelmia,
valmennuksia, verkkoseminaareja ja verkkokursseja. Vuosittainen Global Week of Learning -tapahtuma tarjoaa
Huhtamäen työntekijöille mahdollisuuden verkostoitua ja oppia asiantuntijoilta lisää strategisesti tärkeistä aiheista,
kuten vastuullisuudesta, digitalisaatiosta ja kilpailukyvystä. Lisäksi Huhtamäen strategiset aloitteet ja projektit tarjoavat
erinomaisia mahdollisuuksia urakehitykseen ja yhteistyöhön globaalissa organisaatiossa.
Työturvallisuuden jatkuva parantaminen on Huhtamäelle ensiarvoisen tärkeää. Turvallisuuden kehittämisen
painopisteitä ovat turvallisuusjohtaminen, koko henkilöstön ottaminen mukaan edistämään turvallisuuskulttuuria sekä
turvallisuusstandardien, -prosessien ja -järjestelmien parantaminen. Turvallisuusjohtamisjärjestelmiä tuetaan globaalilla
työterveys- ja työturvallisuuspolitiikalla sekä standardeilla, joita ovat esimerkiksi OHSAS 18001 ja ISO 45001.
Huhtamäen tavoitteena on tarjota työpaikka, jossa ei tapahdu henkilövahinkoja ja kaikki pääsevät turvallisesti kotiin
joka päivä. Yhtenä tärkeänä toimenpiteenä tämän tavoitteen saavuttamiseksi yhtiössä lanseerattiin vuonna 2023
maailmanlaajuisesti Safety Pillar -hanke, joka on osa World Class Operations -aloitetta. Safety Pillar keskittyy
työturvallisuuden jatkuvaan parantamiseen tarjoamalla jäsennellyn lähestymistavan, joka osallistaa kaikki sidosryhmät
organisaation kaikilla tasoilla. Konsernitasolla seurataan poissaoloon johtavien työtapaturmien esiintymistiheyttä
(LTIFR) sekä kaikkien kirjattujen työtapaturmien esiintymistiheyttä (TRIFR). Vuonna 2023 TRIFR laski 3,69:ään ja LTIFR
oli 1,78. Vuoden aikana konsernissa oli yhteensä 151 kirjattua työtapaturmaa ja 73 poissaoloon johtanutta
työtapaturmaa. Huhtamäki huomioi työtapaturmien esiintymistiheyden määrityksessä yhtiön työntekijöiden ja
alihankkijoiden tapaturmat ja todelliset työajat.
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
21
Ihmisoikeudet
Toimintaperiaatteet
Huhtamäen eettiset toimintaohjeet
Huhtamäen eettiset toimintaohjeet toimittajille ja alihankkijoille
Konsernin ihmisoikeuspolitiikka
Huhtamäen työoloihin liittyvät vaatimukset
Huhtamäen globaali työsuhdeasioiden ohjeistus
Konsernin työterveys- ja työturvallisuuspolitiikka
Globaalina yrityksenä Huhtamäellä voi olla sekä positiivisia että negatiivisia vaikutuksia ihmisiin joko suoraan
sen oman toiminnan kautta tai välillisesti arvoketjunsa kautta. Ihmisoikeuksien kunnioittamisen
varmistaminen koko arvoketjun pituudelta on keskeinen osa yhtiön 2030-vastuullisuusohjelmaa. Huhtamäki
on sitoutunut ottamaan vastuun vaikutuksista, joita sillä voi olla yksilöihin, ja varmistamaan, että sen
toiminnasta ei aiheudu haittaa ihmisille.
Konsernin ihmisoikeuspolitiikka päivitettiin vuonna 2023. Se kuvastaa Huhtamäen sitoutumista
ihmisoikeuksien kunnioittamiseen ja toteaa konsernin tukevan kansainvälisesti tunnustettuja
ihmisoikeusperiaatteita ja -kehyksiä, kuten kansainvälistä ihmisoikeusasiakirjaa ja YK:n kansainvälisen
työjärjeston ILO:n julistusta työelämän perusperiaatteista ja -oikeuksista. Huhtamäen eettisissä
toimintaohjeissa määritetään eettisen käyttäytymisen vaatimukset kaikille työntekijöille. Huhtamäki ei
esimerkiksi salli työpaikkaväkivaltaa taikka lapsi- tai pakkotyövoiman käyttöä. Kaikkien työntekijöiden
edellytetään osallistuvan pakolliseen vuosittaiseen eettisen toiminnan koulutukseen.
Vuonna 2023 Huhtamäki tarkasteli uudelleen vuonna 2021 tehtyä maailmanlaajuista ihmisoikeusriskien
arviointia. Olemassa oleva arviointi käytiin läpi yhdessä ulkopuolisen ihmisoikeusasiantuntijan kanssa, ja sitä
päivitettiin muiden tietolähteiden, kuten tarkastusraporttien ja Speak Up -kanavan kautta saatujen
ilmoitusten osalta ottaen huomioon Huhtamäen toimialaan, arvoketjuun ja maantieteellisiin toiminta-
alueisiin sisältyvät riskit. Päivitetyn riskiarvion perusteella yhtiö vahvisti keskeiset ihmisoikeusasiat, joihin
ihmisoikeuksia koskevassa due diligence -työssä keskitytään jatkossa. Huhtamäen keskeiset ihmisoikeusriskit
ja -vaikutukset liittyvät työoloihin (kuten esimerkiksi työajat ja palkat), terveyteen ja turvallisuuteen,
pakkotyöhön ja lapsityövoimaan toimitusketjussa sekä Huhtamäen toiminnan ja arvoketjun
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
22
ympäristövaikutuksiin. Huhtamäki käyttää myös jatkossa monia erilaisia menetelmiä, jotta se voi paremmin
arvioida yhtiön ihmisoikeusriskejä ja -vaikutuksia.
Ihmisoikeuksia koskevat due diligence -menettelyt on otettu osaksi useita konsernin keskeisiä prosesseja,
kuten maailmanlaajuisiin työoloihin liittyviin vaatimuksiin, työterveyden ja työturvallisuuden
hallintajärjestelmiin, toimitusketjun hallintaan ja vaatimustenmukaisuusjärjestelmään. Vuonna 2023
Huhtamäki ryhtyi useisiin toimenpiteisiin vahvistaakseen ihmisoikeusjohtamistaan. Keskeisistä ylimmän
johdon jäsenistä koostuva sosiaalisen vastuun ohjausryhmä perustettiin valvomaan Huhtamäen
ihmisoikeuksia koskevan due diligence -prosessin kehitystä. Konserni kehitti ihmisoikeusjohtamistaan
osallistumalla YK:n Global Compact -aloitteen Business & Human Rights Accelerator -ohjelmaan sekä
parantamalla henkilöstönsä tietoisuutta ihmisoikeusasioista tarjoamalla eettisiä toimintaohjeita käsittelevää
koulutusta koko henkilöstölle sekä nykypäivän orjuutta käsittelevää verkkokoulutusta kaikille
toimitusketjussa työskenteleville johdon jäsenille ja asiantuntijoille sekä henkilöstöasioiden parissa toimiville.
Huhtamäen toimitusketjun due diligence -prosessi on kehitetty tunnistamaan toimitusketjussa olevia riskejä.
Huhtamäen toimittajien arviointityökalua käytetään noin 80 prosenttia hankintakustannuksista edustavien
toimittajien läpi käymiseen. Tarkastelussa huomioidaan pakote- ja valvontalistat sekä kielteinen
medianäkyvyys mahdollistaen toimitusketjussa havaittujen ihmisoikeusriskien tunnistamisen ja korjaamisen.
Lisäksi Huhtamäki pyytää toimittajilta lisätietoja heidän riskitasonsa perusteella pääasiassa kyselylomakkeilla,
itsearvioinneilla sekä kolmansien osapuolien eettisten auditointien kautta. Vuonna 2023 due diligence -
prosessia laajennettiin kattamaan entistä suurempi osuus toimittajien määrästä.
Huhtamäellä on useita eri kanavia huolenaiheiden ilmaisemiseen epäiltäessä tai havaittaessa ihmisoikeuksiin
liittyviä rikkomuksia. Niihin sisältyy Huhtamäen Speak Up -kanava, joka mahdollistaa niin henkilökunnalle
kuin sidosryhmille nimettömät ilmoitukset huolenaiheista tai väärinkäytösepäilyistä.
Huhtamäki on sitoutunut jatkuvasti parantamaan ihmisoikeuksia koskevaa due diligence -työtään YK:n
ohjaavien periaatteiden mukaisesti, ja yhtiö jatkaa keskeisten prosessien vahvistamista ottaakseen
ihmisoikeusnäkökohdat paremmin huomioon.
Korruption ja lahjonnan torjunta
Toimintaperiaatteet
Huhtamäen eettiset toimintaohjeet
Huhtamäen eettiset toimintaohjeet toimittajille ja alihankkijoille
Konsernin korruption torjunnan politiikka
Huhtamäen lahjoja ja vieraanvaraisuutta koskeva ohjeistus
Huhtamäen eturistiriitoja koskeva ohjeistus
Konsernin ilmoituksia ja sisäisiä tutkintoja koskeva politiikka
Huhtamäen Ethics and Compliance -ohjelman keskiössä on yhtiön sitoutuminen eettiseen ja lainmukaiseen toimintaan
kaikkialla sen globaalissa organisaatiossa. Ohjelma auttaa Huhtamäkeä toimimaan sovellettavien lakien ja määräysten
mukaisesti sekä edistää eettistä liiketoimintaa koskevien sitoumusten noudattamisesta kaikkialla, missä yhtiö toimii.
Samalla se varmistaa, että yhtiöllä on käytössä asianmukaiset menettelyt, joilla estetään Huhtamäkeä osallistumasta
mahdolliseen sääntöjen vastaiseen tai epäeettiseen liiketoimintaan. Huhtamäki kieltää jyrkästi korruption ja lahjonnan
kaikissa muodoissaan, mukaan lukien toiminnan, jossa asian käsittelyä edistetään maksusuorituksen avulla (voiteluraha)
tai muun korruptioksi luokiteltavan toiminnan, riippumatta Huhtamäen liiketoiminnan sijainnista.
Lahjonnan ja korruption vastaiset määräykset ovat keskeinen osa Huhtamäen eettisiä toimintaohjeita, jotka
muodostavat Huhtamäen maailmanlaajuisen Ethics and Compliance -ohjelman ytimen. Toimintaohjeet toimivat
ohjenuorana oikeudellisessa ja eettisessä harkinnassa yhtiön jokapäiväisessä työssä ja päätöksenteossa. Lisäksi
korruption ja lahjonnan vastaiset määräykset sisältyvät Huhtamäen toimittajien ja alihankkijoiden eettisiin
toimintaohjeisiin, joilla Huhtamaki varmistaa kyseisten määräysten noudattamisen koko arvoketjussaan. Globaali Ethics
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
23
and Compliance -tiimi valvoo yhtiön korruption vastaisen ohjelman toteutumista sekä tarjoaa neuvoa ja tukea
organisaatiolle koskien sovellettavaa korruption vastaista kansallista ja kansainvälistä lainsäädäntöä.
Vuonna 2023 yhtiö jatkoi vuonna 2022 käynnistetyn korruptionvastaisen ohjelmansa jalkauttamista järjestämällä
kohdennettuja koulutuksia ja viestintää. Toimenpiteiden tarkoituksena on varmistaa, että jokainen Huhtamäen
työntekijä ymmärtää, millaisissa tilanteissa korruptioriskejä voi esiintyä ja miten niissä tulee toimia. Huhtamäki uskoo
vakaasti, että eettiseen toimintaan liittyvällä työllään se voi torjua korruption ja muiden epäeettisten
liiketoimintakäytäntöjen haitallisia vaikutuksia yhtiön toiminnan vaikutuspiirissä oleviin ihmisiin, yhteiskuntiin ja
ympäristöön. Eettisyys on osa kaikkea Huhtamäen liiketoimintaa, ja yhtiö korostaa sitoutumisen merkitystä kaikilla
tasoilla eri puolilla maailmaa.
Koulutus ja viestintä ovat keskeisessä roolissa Huhtamäen Ethics and Compliance -ohjelmassa. Vuonna 2023 Global
Ethics and Compliance -tiimi keskittyi lisäämään tietoisuutta korruptioriskeistä ja eettisestä liiketoiminnasta sekä
liiketoiminta-alueiden että paikallisten johtoryhmien jäsenten keskuudessa. Lisäksi keskeisissä tehtävissä, kuten
myynnissä, rahoituksessa tai hankinnassa, toimivia työntekijöitä kutsuttiin keskustelemaan ja tutustumaan
esimerkkitapauksiin, jotka liittyivät tiettyihin compliance-aiheisiin. Aiheita olivat esimerkiksi eettinen
liiketoimintakulttuuri, korruption torjunta, pakotteiden noudattaminen, eturistiriitatilanteet sekä lahjat ja
vieraanvaraisuus, ja niitä käsiteltiin lähitapaamisina toteutetuissa työpajoissa muun muassa Etelä-Afrikassa,
Yhdistyneissä arabiemiirikunnissa, Australiassa, Italiassa, Luxemburgissa ja Saksassa. Vuoden 2023 aikana Global Ethics
and Compliance -tiimi jatkoi tietoisuuden lisäämistä ajankohtaisista compliance -kysymyksistä muillakin Huhtamäen
toiminta-alueilla tarjoamalla koulutusta ja viestimällä useissa sähköisissä kanavissa. Huhtamäen compliance -
riskiarvioinnit otettiin huomioon koulutusohjelmaa ja painopisteitä suunniteltaessa.
Kaikkien Huhtamäen työntekijöiden on suoritettava yhtiön eettisiin toimintaohjeisiin liittyvä koulutus osana pakollista
ja vuosittain järjestettävää Ethics and Compliance -verkkokoulutusohjelmaa. Eettisiin toimintaohjeisiin liittyvä koulutus
sisälsi myös korruption vastaisen toiminnan osion, jossa työntekijät sitoutuivat noudattamaan Huhtamäen
korruptionvastaisia sääntöjä ja saivat käytännön esimerkkejä eettisestä päätöksenteosta. Vuonna 2023 koulutuksen
suoritti 97,4 % (2022: 94,5 %) Huhtamäen maailmanlaajuisesta henkilöstöstä.
Eettisiin toimintaohjeisiin liittyvien verkkokurssien lisäksi on toteutettu syventäviä kilpailuoikeuteen liittyviä
verkkokursseja sekä tietosuoja- ja tietoturva-asioihin liittyviä pakollisia koulutuksia tietyille työntekijöille. Verkkokurssit
ovat osa vuotuista Ethics and Compliance -koulutusohjelmaa. Esihenkilöiden tulee osana vuodenvaihteen
kehityskeskusteluja vahvistaa, että heidän tiiminsä jäsenet ovat suorittaneet kaikki pakolliset Ethics and Compliance -
koulutusohjelman kurssit. Kehityskeskusteluun osallistuminen on edellytys mahdollisen lyhyen aikavälin kannustimen
ansaitsemiselle.
Huhtamäen arvojen mukaisesti konserni edistää avoimen keskustelun kulttuuria ja kannustaa jokaista tuomaan esiin
huolensa ja ilmoittamaan epäillyistä tai havaituista lakien, säädösten, Huhtamäen eettisten toimintaohjeiden ja yhtiön
muiden käytäntöjen rikkomuksista.
Tukeakseen lakien ja säännösten noudattamista sekä eettistä liiketoimintaa yhtiö tarjoaa useita kanavia huolenaiheiden
ilmaisemiseen ja ilmoitusten tekemiseen epäiltäessä tai havaittaessa rikkomuksia. Niihin sisältyy Huhtamäen Speak Up -
kanava, verkkopohjainen whistleblowing-järjestelmä, joka mahdollistaa nimettömät ilmoitukset huolenaiheista tai
väärinkäytösepäilyistä. Kanava on työntekijöiden lisäksi myös ulkoisten sidosryhmien käytettävissä. Huhtamäen Speak
Up -kanava löytyy verkosta: https://report.whistleb.com/Huhtamaki. Jos työntekijä epäilee tai saa tietoonsa
mahdollisen rikkomuksen, häntä rohkaistaan raportoimaan siitä ensisijaisesti omalle esimiehelleen, lakiosaston
edustajalle, HR:n edustajalle tai suoraan Global Ethics and Compliance -tiimille. Tilanteissa, joissa työntekijä kokee
tarpeelliseksi tehdä anonyymin raportin, hän voi raportoida anonyymisti Huhtamäen Speak Up –kanavaan, jota voi
käyttää kaikissa tilanteissa. Kostotoimet tai muut kielteiset toimet sellaista työntekijää vastaan, joka hyvässä uskossa
ilmoittaa epäilemästään rikkomuksesta, on ehdottomasti kielletty ja voivat johtaa jatkotoimenpiteisiin
Global Ethics and Compliance -tiimi koordinoi verkossa toimivan Speak Up -kanavan ja muiden ilmoituskanavien
toimintaa ja valvoo mahdollisten rikkomusten tutkintaprosessia. Kaikki Global Ethics and Compliance -tiimin tietoon
tulleet Huhtamäen eettisten toimintaohjeiden rikkomukset ja epäillyt väärinkäytökset tutkitaan ja raportoidaan
konsernin ilmoituksia ja sisäisiä tutkintoja koskevan politiikan mukaisesti. Huhtamäen Ethics and Compliance -komitea,
hallituksen tarkastusvaliokunta ja konsernin johtoryhmän jäsenet seuraavat raportoituja tapauksia sekä korjaavien
toimien toteuttamista säännöllisesti.
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
24
Riskien arviointi
Riskienhallinta
Huhtamäen riskienhallinnan tavoitteena on tunnistaa tapahtumat, jotka voivat vaikuttaa konsernin 2030-
strategian mukaisten tavoitteiden saavuttamiseen. Riskienhallinnan tavoitteena on varmistaa riskin
säilyminen tasolla, jonka konserni on kykeneväinen ja valmis hyväksymään ja jolla konsernin tavoitteiden
saavuttaminen on kohtuullisesti mahdollista. Tavoitteena on myös mahdollistaa resurssien tehokas
kohdentaminen ja tarvittavat riskienhallintatoimet.
Konsernin riskienhallintapolitiikka määrittelee riskienhallinnan tavoitteet, laajuuden ja vastuualueet.
Tehokkaalla riskienhallinnalla varmistetaan, että lyhyen, keskipitkän ja pitkän aikavälin mahdollisuudet ja
riskit voidaan tunnistaa ja arvioida oikea-aikaisesti ja että niiden hallintaan on asianmukaisia toimenpiteitä.
Riskienhallintamenettelyt kuvataan yksityiskohtaisesti konsernin riskienhallinnan (ERM) viitekehyksessä ja
ohjeistuksessa. Huhtamäen riskienhallintaprosessi perustuu COSO:n (Committee of Sponsoring
Organizations of the Treadway Commission) yritysriskien hallinnan viitekehykseen.
Riskien identifioimisen ja hallinnan helpottamiseksi riskit luokitellaan strategisiin, toiminnallisiin ja
taloudellisiin riskeihin. Nämä kategoriat ovat läheisesti kytköksissä Huhtamäen tavoitteisiin. Vastuullisuus ja
vaatimustenmukaisuus ovat kiinteä osa näitä kaikkia. Huhtamäki arvioi riskejä niiden vaikutusten ja
todennäköisyyden perusteella. Riskin vaikutusta arvioidaan sen mukaan, miten se vaikuttaisi yhtiön
vuotuiseen liikevoittomarginaaliin. Riskin todennäköisyyttä arvioidaan yleensä odotetun
tapahtumataajuuden perusteella. Huhtamäki tarkastelee riskienhallinnan toimenpiteiden vaikuttavuutta
riskeihin ja sen todennäköisyyteen voidakseen arvioida jäännösriskejä tarkemmin.
Riskien arviointiprosessi 2023
Vuonna 2023 liiketoiminnot ja konsernitoiminnot tunnistivat ja arvioivat strategisia, toiminnallisia ja
taloudellisia riskejä ja mahdollisuuksia suhteessa siihen, miten ne vaikuttaisivat strategisten prioriteettien ja
suorituskykytavoitteiden saavuttamiseen. Näiden arviointien tulokset koottiin yhteen konsernitasolla.
Riskeille määriteltiin toimenpiteitä, joilla ne saadaan hyväksyttävälle tasolle.
Kun konsernin johtoryhmä oli käynyt läpi soveltuvat riskitasot ja riskienhallintatoimet, hallituksen
tarkastusvaliokunta katselmoi ne, minkä jälkeen hallitus vielä hyväksyi ne. Sovittuja riskienhallintatoimia
toteutetaan ja niitä seurataan vuoden 2024 aikana.
Vuoden 2023 aikana seurattiin vuoden 2022 riskienarvioinnissa havaittuja keskeisiä riskejä, niiden
muutoksia ja riskienhallintatoimenpiteitä. Toimenpiteitä suunniteltiin ja toteutettiin niin konsernitasolla kuin
segmenttitasolla. Konsernin riskienhallinta seurasi riskienhallintatoimia keskittyen liiketoimintasegmenttien
keskeisimpiin riskeihin.
Merkittävimmät strategiset riskit
Sääntelyyn ja vastuullisuuteen liittyvät liiketoimintaympäristön muutokset tuovat mukanaan merkittäviä
riskejä ja mahdollisuuksia. Yhtiön tulevaisuuden kasvun perustana on sen kyky ennakoida muutoksia ja
reagoida niihin sekä kehittää innovatiivisia ja vastuullisia tuotteita oikea-aikaisesti.
Sääntelymuutokset voivat aikaansaada materiaalien käyttökieltoja ja muita pakkauksiin liittyvää sääntelyä,
kuten vaatimuksia kierrätysmateriaalin käyttämiseksi. Nämä voivat vaikuttaa pakkausteollisuuteen. Lisäksi
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
25
tällaisia sääntelymuutoksia on vaikea ennakoida erityisesti tietyillä maantieteellisillä alueilla. Uhkien
hallitsemiseksi Huhtamäki investoi uusiin, innovatiivisiin ja vastuullisiin ratkaisuihin. Lisäksi Huhtamäki
panostaa tutkittuun tietoon perustuvaan keskusteluun, joka tarjoaa tietoa pakkausten merkityksestä
hygieniaan, ruoan turvallisuuteen, ruoan saatavuuteen ja ruokahävikin ehkäisyyn. Lisäksi Huhtamäki seuraa
aktiivisesti sääntelyaloitteita ja mahdollisia sääntelymuutoksia voidakseen huomioida ne tuotteidensa ja
ratkaisujensa kehityksessä ja kaupallistamisessa.
Huhtamäen kilpailukyvyn keskeiset riskit ja mahdollisuudet juontuvat muutoksista kilpailuympäristössä. Kyky
sopeutua muutoksiin teknologioissa, materiaaleissa sekä kuluttajien ja asiakkaiden mieltymyksissä ovat sekä
uhkia että mahdollisuuksia. Kuluttajien ymmärtäminen mahdollistaa Huhtamäkeä hyödyntämään
liiketoimintamahdollisuuksia, jotka tukevat pitkäaikaista kestävää kasvua, yhteistyössä asiakkaiden kanssa.
Asiakkaiden kanssa käytävä aktiivinen vuoropuhelu ja yhtiön eri toimintojen ja liiketoimintasegmenttien
välinen yhteistyö lukeutuvat keinoihin hallita uhkia ja hyödyntää mahdollisuuksia. Tavoitteena on kehittää
uusia tapoja tuottaa lisäarvoa ja ymmärtää Huhtamäen kilpailuasemaa. Konserni valvoo ja ennakoi jatkuvasti
pitkän aikavälin tarpeita ja panostaa tutkimukseen, tuotekehitykseen ja immateriaaliomaisuuden
suojaamiseen. Tavoitteena on pienentää riskiä siitä, että sen koneista ja teknologioista tulee vanhentuneita,
tehottomia tai epäsopivia palvelemaan asiakkaiden toiveita. Lisäksi Huhtamäki edistää kilpailukykyään uusien
teknologisten innovaatioiden saralla strategisten kumppanuuksien ja yritysostojen kautta.
Makrotason epävarmuustekijöihin lukeutuvat poliittiset, makrotaloudelliset ja taantumaan liittyvät riskit.
Poliittinen tai geopoliittinen epävakaus voi lisätä liiketoiminnan epävarmuustekijöitä ja heikentää
liiketoimintaolosuhteita. Lisäksi kaupankäynnin rajoitukset ja kauppasodat voivat hidastaa investointeja ja
talouskasvua vaikutusalueillaan. Haastavat taloudelliset olosuhteet vaikuttavat tyypillisesti asiakkaiden
toimintaan ja ostovoimaan. Sodat Ukrainassa ja Israel-Gazan alueella, korkea inflaatio ja korkea korkotaso
ovat esimerkkejä makroympäristöön vaikuttavista viimeaikaisista tapahtumista. Huhtamäki seuraa tilanteiden
kehittymistä aktiivisesti voidakseen reagoida relevantteihin muutoksiin liiketoimintaympäristössään.
Henkilöstön kannalta keskeisten riskien ja mahdollisuuksien on todettu liittyvän työvoiman ja osaajien
saatavuuteen. Riskienhallintatoimiin sisältyvät johdonmukainen osaamisen arviointi ja seuraajasuunnittelu,
urakehitysohjelmat, toimiva rekrytointiprosessi sekä työntekijälupausten ja työnantajamielikuvan jatkuva
kehittäminen.
Toiminnalliset ja taloudelliset riskit
Konsernin kannalta keskeiset riskit ja mahdollisuudet liittyvät kykyyn hallita hintoja tavalla, joka mahdollistaa
oikea-aikaisen, oikean suuruisen ja markkinatietoihin perustuvan hinnoittelun, sekä kykyyn siirtää raaka-
aine-, energia- ja kuljetuskustannusten nousu tuotteiden hintoihin. Toimenpiteisiin lukeutuvat raaka-aine- ja
energiakustannusten jatkuva seuranta sekä erityisen huomion kiinnittäminen sopimusten hallintaan, jotta
asiakkaiden kanssa tehtäviin sopimuksiin voidaan mahdollisuuksien mukaan sisällyttää energiaan ja
materiaaleihin liittyviä eskalointilausekkeita.
Omaisuusvahinkoihin, IT-infrastruktuuriin, järjestelmiin ja sovelluksiin liittyvät riskit ovat toiminnallisia riskejä,
jotka voivat vaikuttaa Huhtamäen liiketoiminnan jatkuvuuteen. Osana kiinteistöjen riskienhallintaa yhtiö
toteuttaa jatkuvia parannustoimia, joiden tarkoituksena on minimoida erilaisten omaisuusvahinkojen ja
toiminnan keskeytymisen vaarojen, kuten tulipalon, räjähdysten, tulvien tai myrskyjen, vaikutusta ja
todennäköisyyttä. Minimoidakseen liiketoiminnan keskeytysten vaikutuksia Huhtamäki jatkuvasti kehittää
toipumissuunnitelmia ja liiketoiminnan jatkuvuussuunnitelmia sekä hajauttaa
t
uotantokapasiteettiaan. Huhtamäki kehittää edelleen m
yös IT-ympäristöään, mukaan lukien ERP-
järjestelmiään, parantaakseen tuottavuutta ja vähentääkseen riskejä, jotka liittyvät kyberturvallisuuteen ja
liiketoiminnan keskeytymiseen muista syistä.
Lakien ja pakotteiden noudattamatta jättämiseen liittyviä riskejä ovat mm. rangaistusmaksut,
korvausvaatimukset tai syytteet, jotka voivat aiheutua esimerkiksi sovellettavien säädösten tai kilpailua,
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
26
tuotteita, ympäristöä tai lahjonnan torjuntaa koskevien lakien laiminlyönnistä. Keskeisiä riskienhallintatoimia
ovat esimerkiksi yrityksen politiikat ja toimintatavat sekä erilaisia vaatimustenmukaisuuskysymyksiä
käsittelevät koulutukset. Niillä autetaan tunnistamaan vaatimusten laiminlyöntejä sekä ehkäisemään niitä.
Vuoden 2023 riskiarvioinnissa ei tunnistettu sellaisia keskeisiä riskejä, jotka katsottaisiin liian suuriksi
konsernin toiminnan jatkuvuuden kannalta tai jotka vaarantaisivat Huhtamäen 2030-strategian
toteuttamisen. Riskienhallintatoimiin voi tarpeen mukaan kuulua myös riskienhallinta vakuutusten avulla.
Konsernilla on useita maailmanlaajuisia vakuutusohjelmia. Huhtamäen riskienhallinta arvioi jatkuvasti
vakuuttamisen laajuutta, soveltuvuutta ja tarvetta.
Muihin kuin taloudellisiin tietoihin liittyvät riskit ja niiden hallinta
Huhtamäen riskienhallinta (ERM) sisältää vastuullisuuteen liittyvien riskien ja mahdollisuuksien arvioinnin.
Strategiset vastuullisuusriskit liittyvät liiketoimintaympäristön muutoksiin ja tapahtumiin, jotka voivat
vaikuttaa konsernin maineeseen. Toiminnalliset vastuullisuusriskit liittyvät tuotantoon, henkilöstöön,
rikollisuuteen ja petoksiin. Riskejä arvioidaan niiden vaikutusten ja toteutumistodennäköisyyden perusteella.
Riskin vaikutusta arvioidaan sen mukaan, miten se vaikuttaisi organisaation vuotuiseen liikevoittoon. Vuonna
2023 Huhtamäki suoritti skenaarioanalyysin liittyen ilmastonmuutoksen vaikutuksiin. Lisäksi Huhtamäki
suoritti useita kohdennettuja riskiarvioita tukemaan riskienhallinnan kokonaisuutta.
Sääntelystä ja vastuullisuudesta johtuvat liiketoimintaympäristön muutokset lukeutuvat Huhtamäen
merkittävimpiin riskeihin ja mahdollisuuksiin. Tällaisia muutoksia voivat olla esimerkiksi tuotteissa
käytettävien kemikaalien ja materiaalien kieltäminen sekä uudet lait ja säädökset, jotka vaikuttavat
Huhtamäen tuotteisiin, tuotantolaitoksiin tai prosesseihin. Muovien sekä ei-kierrätettävien ja ei-
uusiokäytettävien tuotteiden käyttöön liittyvät mahdolliset vähennystoimet ja käyttökiellot voivat vaikuttaa
liiketoimintaan. Liiketoimintaympäristöön vaikuttavat myös muutokset kuluttajien ja asiakkaiden valinnoissa.
Tästä syystä Huhtamäki arvioi ja kehittää jatkuvasti tuotevalikoimaansa ja tuotantokapasiteettiaan
voidakseen vastata markkinoiden nykyisiin ja tuleviin vastuullisuusodotuksiin. Konserni myös seuraa
aktiivisesti erilaisten määräysten muutoksia ja valmistelua useiden lähteiden ja sidosryhmien kautta.
Liiketoimintaympäristön muutokset voivat tuoda mukanaan myös merkittäviä liiketoimintamahdollisuuksia,
joiden hyödyntämiseen Huhtamäellä on hyvät edellytykset raaka-aineita ja konversioteknologioita koskevan
asiantuntemuksensa sekä asiakkaiden ja kuluttajien ymmärryksensä ansiosta.
Keskipitkällä ja pitkällä aikavälillä ilmastonmuutos tulee luultavasti lisäämään myrskyjen, kuivuuden, tulvien ja
muiden luonnonkatastrofien esiintymistiheyttä ja vakavuutta. Nämä voivat uhata Huhtamäen valmistus-,
hankinta- ja jakelutoiminnan jatkuvuutta. Äärimmäisten sääolosuhteiden tuotantolaitoksille tai
infrastruktuurille aiheuttamat tuhot voivat johtaa liiketoiminnan keskeytyksiin, jotka vaikuttavat niin
Huhtamäkeen ja sen asiakkaisiin kuin raaka-aineiden, energian, hyödykkeiden ja kuljetuspalveluiden
toimittajiin. Riskienhallintatoimina Huhtamäki pitää yllä asianmukaisia varotoimia korkean riskin kohteissa.
Kohteille on myös laadittu suunnitelmia kriisitilanteista palautumiseen ja liiketoiminnan jatkuvuuden
turvaamiseen. Suunniteltujen uusinvestointi- ja yritysostokohteiden alttiutta luonnonkatastrofeille
arvioidaan etukäteen ja riskitaso tulee todeta hyväksyttäväksi ennen hankkeen jatkamista. Olemassa oleviin
tuotantolaitoksiin liittyviä riskejä vähennetään jakamalla tuotantokapasiteettia useisiin eri toimipaikkoihin.
Ilmastonmuutos aiheuttaa myös raaka-aineiden saatavuuteen ja hinnannousuun liittyviä riskejä keskipitkällä
ja pitkällä aikavälillä. Näitä riskejä hallitaan muun muassa investoimalla jatkuvasti tuoteinnovaatioiden
kehitykseen. Esimerkiksi monomateriaalimuovit ja muovin korvaaminen kuitupohjaisilla ratkaisuilla ovat
tärkeässä roolissa siirryttäessä kiertotalouteen. Huhtamäen tavoitteena on kasvattaa uusiutuvien ja
kierrätettyjen raaka-aineiden osuutta tuotannossa 80 prosenttiin sekä siirtyä käyttämään ainoastaan
sertifioitua tai kierrätettyä kuitua vuoteen 2030 mennessä. Huhtamäki on myös siirtymässä käyttämään
uusiutuvia energianlähteitä tavoitteenaan tehdä tuotannosta hiilineutraalia vuoteen 2030 mennessä.
Konserni tiedostaa, että ilmastonmuutos on uhka liiketoiminnalle ja koko maapallolle sekä ihmiskunnalle.
Edistyksellisten pakkausten valmistajana konserni kantaa vastuuta planeettamme suojelemisesta
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
27
kehittämällä ja tarjoamalla vastuullisia pakkausratkaisuja. Lisätietoa konsernin tuotteiden vastuullisuudesta
on tämän vuosikertomuksen yleiskatsausosiossa.
Ilmastonmuutokseen liittyvät riskit on otettu huomioon yrityksen riskienhallinnassa. ERM-prosessi on
kuvattu riskienhallintaosiossa sivulla 24. 2023 Huhtamäki suoritti analyysin ilmastonmuutoksen fyysisten ja
siirtymäriskien vaikutuksista yhtiöön. Huhtamäki tiedostaa ilmastonmuutosta koskevien uhkien ja
mahdollisuuksien kriittisen merkityksen ja jatkaa ilmastoon liittyvien riskien arvioinnin kehittämistä
voidakseen parantaa edelleen hallintotapaa, mittausta ja riskienhallintaa tämän aiheen osalta. Huhtamäki
aloitti myös olennaisuusarvion tekemisen liittyen toimintoihin ja arvoketjuun. Tämä sisälsi riskiarvioita
liittyen ympäristöriskeihin, sosiaalisiin riskeihin ja hallintotapariskeihin uuden CSRDdirektiivin ja siihen
liittyvän kestävän kehityksen raportoinnin standardin (ESRS) mukaisesti.
Vastuullisuuteen liittyviin tuotannollisiin riskeihin ja mahdollisuuksiin lyhyellä ja keskipitkällä aikavälillä
lukeutuvat työterveys- ja turvallisuusasiat, tuoteturvallisuus- ja laatukysymykset sekä toiminnan
ympäristövaikutukset. Ympäristövaikutuksiin, työturvallisuuteen ja yhteiskuntavastuuseen liittyvien riskien
hallinta on osa yhtiön päivittäisiä prosesseja, käytäntöjä ja toimintatapoja. Näissä noudatetaan aina
asianmukaisia lakeja ja määräyksiä sekä konsernin eettisissä toimintaohjeissa ja työoloihin liittyvissä
vaatimuksissa määritettyjä eettisiä, sosiaalisia ja turvallisuutta koskevia vastuita. Riskienhallintatoimet
sisältävät myös säännöllistä koulutusta ja kehitysohjelmia kaikille työntekijöille. Konserni mittaa
edistymistään ja seuraa vaatimustenmukaisuuttaan säännöllisillä auditoinneilla. Lisätietoa konsernin
toiminnan ympäristövaikutuksiin liittyvistä vedenkäytön ja jätehuollon riskeistä on tämän vuosikertomuksen
vastuullisuusliitteessä.
Henkilöstöhallintoon liittyviä lyhyen ja keskipitkän aikavälin vastuullisuusriskejä arvioidaan yhdessä muiden
henkilöstöriskien kanssa sekä osana työvoimaan liittyvien riskien ja ihmisoikeuksiin liittyvien riskien
arviointia. Vastuullisen henkilöstöjohtamisen tavoitteena on vaalia työkulttuuria, joka perustuu konsernin
arvoihin, eettisiin toimintaohjeisiin ja Huhtamäen johtamisosaamiseen. Konsernin tavoitteena on tarjota
kaikille työntekijöilleen turvallinen työpaikka, kehittymismahdollisuuksia sekä järjestelmällistä suorituskyvyn
ja osaamisen hallintaa ja seuraajasuunnittelua. Lisätietoa konsernin henkilöstöstrategiasta on tämän
vuosikertomuksen vastuullisuusliitteessä.
Vuoden 2023 riskiarvioinnissa konserniin kohdistuvina keskisuurina tai hieman alle riskeinä pidettiin
työterveys-, työturvallisuus-, tuoteturvallisuus- ja laaturiskejä sekä sellaisten lakien, pakotteiden tai
ihmisoikeuksiin tai vastuullisuuteen liittyvien vaatimusten noudattamatta jättämistä, jotka voivat vaikuttaa
tuotantoyksiköihin tai prosesseihin.
Vastuullisuutta tarkastellaan myös tuotteisiin, työnantajamielikuvaan, hallintoon ja yritysvastuuseen liittyvän
maineen menetyksen riskin näkökulmasta. Maineriskien katsotaan myös olevan keskisuuria ja matalia
Huhtamäen tavoitteiden saavuttamisen kannalta.
Korruption riskiä arvioitiin osana kokonaisriskiarviointia, ja se katsotaan sekä toiminnalliseksi että
maineeseen liittyväksi riskiksi. Korruption ja lahjonnan riskiä pidettiin vuoden 2023 ERM-arvioinnissa
suhteellisen pienenä, mutta korruption torjunta on yksi yhtiön maailmanlaajuisen Ethics and Compliance -
ohjelman keskeisistä teemoista. Liiketoiminnan eettisyys ja rehellisyys, mukaan lukien jyrkkä kielto
korruptiolle ja lahjonnalle kaikissa muodoissaan, sisältyvät Huhtamäen työolosuhteisiin liittyviin
vaatimuksiin. Keskeisiä riskienhallintatoimia ovat esimerkiksi yrityksen politiikat ja prosessit, jotka edistävät
laiminlyöntien tunnistamista ja ehkäisyä, sekä erilaisia vaatimustenmukaisuuksia käsittelevät koulutukset.
Lisätietoja konsernin maailmanlaajuisesta Ethics and Compliance -ohjelmasta on tämän vuosikertomuksen
vastuullisuusliitteessä.
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
28
Henkilöstö
Henkilöstön määrä
31. joulukuuta 2023
31. joulukuuta 2022
Muutos
Foodservice Europe-Asia-Oceania
4 248
4 465
-5%
North America
4 040
4 268
-5%
Flexible Packaging
7 681
8 316
-8%
Fiber Packaging
1 703
1 651
3%
Muut toiminnot
1
238
227
5%
Konserni
17 910
18 927
-5%
1
Mukaan lukien konsernifunktiot Suomessa
Konsernin palveluksessa oli joulukuun 2023 lopussa yhteensä 17 910 (18 927) työntekijää. Henkilöstön
määrä laski 5 % vertailukauteen verrattuna, kilpailukyvyn vahvistamiseen tähtäävien toimenpiteiden johdosta.
HENKILÖSTÖ SEGMENTEITTÄIN, 31.12.2023
HENKILÖSTÖ SEGMENTEITTÄIN, 31.12.2022
Muutokset johdossa
Huhtamäki ilmoitti 4.5.2023, että Eric Le Lay, johtaja, Fiber Foodservice Europe-Asia-Oceania ja konsernin
johtoryhmän jäsen, päätti lopettaa yhtiön palveluksessa siirtyäkseen toisen yhtiön palvelukseen. Fredrik
Davidsson, joka aiemmin toimi digitalisaatio- ja prosessitehokkuusjohtajana, nimitettiin Fiber Foodservice
Europe-Asia-Oceanian johtajaksi.
Huhtamäki ilmoitti 20.7.2023 nimittäneensä Johan Raben digitalisaatiosta ja prosessitehokkuudesta
vastaavaksi johtajaksi sekä konsernin johtoryhmän jäseneksi 1.8.2023 alkaen. Hän raportoi toimitusjohtaja
Charles Héaulmélle asemapaikkanaan Espoo.
Huhtamäki ilmoitti 27.9.2023, että Thomasine Kamerling, vastuullisuus- ja viestintäjohtaja ja konsernin
johtoryhmän jäsen, päätti lopettaa yhtiön palveluksessa siirtyäkseen uusien haasteiden pariin. Samalla Salla
Ahonen nimitettiin vastuullisuus- ja viestintäjohtajaksi sekä konsernin johtoryhmän jäseneksi 1.1.2024 alkaen.
Hän raportoi toimitusjohtaja Charles Héaulmélle asemapaikkanaan Espoo.
24%
23%
43%
10%
1%
Foodservice E-A-O
North America
Flexible Packaging
Fiber Packaging
Corporate
24%
23%
44%
9%
1%
Foodservice E-A-O
North America
Flexible Packaging
Fiber Packaging
Corporate
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
29
Osakepääoma, osakkeenomistajat ja kaupankäynti osakkeilla
Osakepääoma ja osaketieto
2023
2022
2021
Rekisteröity osakepääoma
1
, milj. euroa
366
366
366
Osakkeiden kokonaismäärä
1
107 760 385
107 760 385
107 760 385
Yhtiön hallussa olevaa omaa osaketta
1
3 222 204
3 395 709
3 395 709
% osakkeiden kokonaismäärästä
3,0%
3,2%
3,2%
Liikkeessä olevien osakkeiden määrä
1,2
104 538 181
104 364 676
104 364 676
Liikkeessä olevien osakkeiden keskimäärä
2,3
104 497 300
104 364 676
104 360 114
Kaupankäynnin volyymi
4
, milj. osaketta
43,4
61,7
51,0
Viimeisen päivän päätöskurssi, euroa
36,73
32,00
38,89
Kaupankäyntivolyymilla painotettu keskihinta, euroa
32,64
34,30
40,12
Korkein kaupantekokurssi, euroa
37,20
39,94
45,93
Alin kaupantekokurssi, euroa
28,45
26,41
36,57
Markkina-arvo
1, 2
, milj. euroa
3 840
3 340
4 059
Osakekohtainen tulos, euroa
1,97
2,65
1,91
Laimennettu osakekohtainen tulos, euroa
1,97
2,64
1,91
Osinko per osake, euroa
1,05
5
1,00
0,94
Osinko/voitto osaketta kohti
53%
5
38%
49%
Osinkotuotto
2,9
5
3,1
2,4
P/E-luku
1
18,6
12,1
20,4
Oma pääoma osaketta kohti
1
, euroa
17,59
17,65
14,57
1
Kauden lopussa
2
Yhtiön hallussa olevia omia osakkeita lukuun ottamatta
3
Osakekohtaisissa laskelmissa käytetty liikkeessä olevien osakkeiden keskimäärä
4
Kaupankäynti yhtiön osakkeilla Nasdaq Helsingissä
5
2023: Hallituksen ehdotus
OMISTUKSEN JAKAUTMINEN OMISTAJARYHMITTÄIN 31.12.2023
Rekisteröityjen osakkeenomistajien lukumäärä joulukuun 2023 lopussa oli 53 834 (50 150). Ulkomaisessa
omistuksessa olevien osakkeiden osuus osakekannasta mukaan lukien hallintarekisteröidyt osakkeet oli 42 %
(44 %).
Kaupankäynti osakkeilla
Katsauskauden aikana Huhtamäki Oyj:n osake noteerattiin Nasdaq Helsinki Oy:ssä Pohjoismaiset suuret
yhtiöt (Large Cap) -listan teollisuustuotteet ja -palvelut -toimialaluokassa ja se oli mukana Nasdaq Helsinki 25
-indeksissä.
Joulukuun 2023 lopussa yhtiön markkina-arvo oli 3 840 milj. euroa (3 340 milj. euroa). Katsauskauden
viimeisen päivän päätöskurssi oli 36,73 euroa (32,00 euroa) ja osakkeen kurssi nousi vuoden alusta 15 %.
43%
16%
42%
Suomalaiset instuuot
, yritykset ja yhteisöt
Kotaloudet
Ulkomaiset ja hallintarekisteröidyt omistajat
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
30
Yhtiön osakkeen kaupankäyntivolyymilla painotettu keskihinta katsauskaudella oli 32,64 euroa (34,30 euroa).
Korkein kaupantekokurssi oli 37,20 euroa (39,94 euroa) ja alin 28,45 euroa (26,41 euroa).
Katsauskauden aikana osakkeen kokonaisvaihto Nasdaq Helsinki Oy:ssä oli 1 418 milj. euroa (2 117 milj.
euroa). Kaupankäynnin volyymi oli noin 43 milj. (62 milj.) osaketta ja vastaava päiväkeskiarvo 173 069 (243
923) osaketta. Osakkeen kokonaisvaihto sisältäen kaupankäynnin vaihtoehtoisilla markkinapaikoilla kuten
BATS Chi-X ja Turquoise oli yhteensä 6 345 milj. euroa (7 665 milj. euroa). Vuoden aikana 78 % (72 %)
kaikesta
kaupankäynnistä
tapahtui
Nasdaq
Helsinki
Oy:n
ulkopuolella
(lähde:
Refinitiv
Eikon).
Vuoden 2023 varsinaisen yhtiökokouksen päätökset
Huhtamäki Oyj:n varsinainen yhtiökokous pidettiin Helsingissä 27.4.2023. Yhtiökokous vahvisti yhtiön
tilinpäätöksen ja sen sisältämän konsernitilinpäätöksen vuodelta 2022, myönsi vastuuvapauden yhtiön
hallituksen jäsenille, toimitusjohtajalle ja toimitusjohtajan väliaikaiselle sijaiselle sekä hyväksyi kaikki hallituksen
ja osakkeenomistajien nimitystoimikunnan yhtiökokoukselle tekemät ehdotukset. Yhtiökokous hyväksyi myös
sille esitetyn yhtiön toimielinten palkitsemisraportin ja muutetun toimielinten palkitsemispolitiikan.
Yhtiökokous päätti, että 31.12.2022 päättyneeltä tilikaudelta vahvistetun taseen perusteella jaetaan osinkona
yhteensä 1,00 euroa osakkeelta. Osinko maksettiin kahdessa erässä. Osingon ensimmäinen erä 0,50 euroa
osakkeelta maksettiin osakkeenomistajalle, joka osingon ensimmäisen maksuerän täsmäytyspäivänä 2.5.2023
oli merkittynä Euroclear Finland Oy:n pitämään yhtiön osakasluetteloon. Ensimmäisen osinkoerän maksupäivä
oli 9.5.2023. Osingon toinen erä 0,50 euroa osakkeelta maksettiin osakkeenomistajalle, joka osingon toisen
maksuerän täsmäytyspäivänä 2.10.2023 oli merkittynä Euroclear Finland Oy:n pitämään yhtiön
osakasluetteloon. Toisen osinkoerän maksupäivä oli 9.10.2023.
Hallituksen jäsenten lukumääräksi vahvistettiin yhdeksän (9). Hallituksen jäseniksi valittiin nykyisistä jäsenistä
Pekka Ala-Pietilä, Mercedes Alonso, Doug Baillie, William R. Barker, Anja Korhonen, Kerttu Tuomas ja Ralf K.
Wunderlich sekä uusina jäseninä Pauline Lindwall ja Pekka Vauramo seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen
päättymiseen saakka. Yhtiökokous valitsi uudelleen hallituksen puheenjohtajaksi Pekka Ala-Pietilän ja
varapuheenjohtajaksi Kerttu Tuomaksen.
Yhtiökokous
päätti,
että
hallituksen
jäsenten
vuosipalkkiot
maksetaan
seuraavasti:
hallituksen
puheenjohtajalle 170 000 euroa, varapuheenjohtajalle 80 000 euroa ja muille jäsenille 65 000 euroa kullekin.
Lisäksi yhtiökokous päätti, että hallituksen valiokuntien puheenjohtajien ja jäsenten vuosipalkkiot maksetaan
seuraavasti: tarkastusvaliokunnan puheenjohtajalle 16 000 euroa ja muille tarkastusvaliokunnan jäsenille 5
500 euroa sekä henkilöstövaliokunnan puheenjohtajalle 5 500 euroa ja muille henkilöstövaliokunnan jäsenille
2 750 euroa. Lisäksi yhtiökokous päätti, että kokouspalkkioita maksetaan osallistuttujen hallituksen ja sen
valiokuntien kokousten mukaisesti 1 500 euroa kokoukselta. Matkakulut korvataan yhtiön matkustussäännön
mukaisesti.
Yhtiön
tilintarkastajaksi
tilikaudelle
1.1.-31.12.2023
valittiin
tilintarkastusyhteisö
KPMG
Oy
Ab.
Päävastuullisena tilintarkastajana jatkaa KHT Henrik Holmbom.
Yhtiökokous päätti valtuuttaa hallituksen päättämään yhteensä enintään 10 776 038 yhtiön oman osakkeen
hankkimisesta. Omia osakkeita voidaan hankkia hankintapäivänä julkisessa kaupankäynnissä muodostuvaan
hintaan tai muuten markkinoilla muodostuvaan hintaan. Omien osakkeiden hankintoja voidaan valtuutuksen
nojalla toteuttaa myös suunnatusti. Valtuutus on voimassa seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen
päättymiseen saakka, kuitenkin enintään 30.6.2024 asti.
Yhtiökokous päätti valtuuttaa hallituksen päättämään osakeannista sekä osakkeisiin oikeuttavien erityisten
oikeuksien antamisesta. Valtuutuksen nojalla annettavien uusien osakkeiden lukumäärä voi olla yhteensä
enintään 10 000 000 osaketta, mikä vastaa noin 9,3 prosenttia yhtiön nykyisistä osakkeista, ja luovutettavien
omien osakkeiden lukumäärä voi olla yhteensä enintään 4 000 000 osaketta, mikä vastaa noin 3,7 prosenttia
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
31
yhtiön nykyisistä osakkeista. Osakkeita voidaan valtuutuksen nojalla antaa myös suunnatusti. Valtuutus on
voimassa seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen päättymiseen saakka, kuitenkin enintään 30.6.2024 asti.
Lähiajan riskit ja epävarmuustekijät
Kuluttajakysynnän laskun, tärkeimpiin kustannuseriin vaikuttavan inflaation (mukaan lukien raaka-aineet,
palkat, jakelu ja energia), raaka-aineiden saatavuuden sekä valuuttakurssimuutosten voidaan katsoa olevan
konsernin liiketoimintaan liittyviä olennaisia lähiajan riskejä ja epävarmuustekijöitä. Taloustilanteen tai
rahoitusmarkkinoiden
muutokset
sekä
geopoliittisen
kriisin
mahdollinen
eskaloituminen
tai
luonnonmullistukset
saattavat
vaikuttaa
kielteisesti
konsernin
strategian
täytäntöönpanoon
sekä
liiketoiminnan kehitykseen ja tulokseen.
Näkymät vuodelle 2024
Konsernin liiketoimintaedellytysten odotetaan paranevan vuodesta 2023, vaikka toimintaympäristössä on
edelleen epävakautta. Huhtamäen monipuolinen tuotevalikoima tarjoaa liiketoiminnalle vakautta. Yhtiön
toimenpiteiden, kuten säästö- ja tehostamisohjelman odotetaan tukevan yhtiön suoritusta. Konsernin hyvä
taloudellinen asema mahdollistaa kannattavien kasvumahdollisuuksien hyödyntämisen.
Osinkoehdotus
Huhtamäki Oyj:n jakokelpoinen oma pääoma 31.12.2023 oli 836 miljoonaa euroa (908 milj. euroa). Yhtiön
hallitus ehdottaa yhtiökokoukselle osinkoa jaettavaksi 1,05 euroa (1,00 euroa) osakkeelta.
Varsinainen yhtiökokous vuonna 2024
Huhtamäki Oyj:n varsinainen yhtiökokous pidetään torstaina 25.4.2024 klo 11.00 Scandic Marina Congress
Centerissä, osoitteessa Katajanokanlaituri 6, Helsinki.
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä sekä palkka- ja palkkioselvitys
Yhtiön selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä sekä erillinen palkka- ja palkkioselvitys esitetään omina
osioinaan Huhtamäki Vuosikertomus 2023 -julkaisussa. Selvitykset ovat saatavilla myös yhtiön verkkosivuilla
osoitteessa
www.huhtamaki.fi
.
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
32
Liiketoimintamalli
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
33
Tilinpäätös
Konsernitilinpäätös
Konsernin tuloslaskelma (IFRS)
milj. euroa
Liite
2023
2022
Liikevaihto
2.1.
4 168,9
4 479,0
Hankinnan ja valmistuksen kulut
-3 415,0
-3 746,6
Bruttokate
753,9
732,4
Liiketoiminnan muut tuotot
2.4.
84,2
74,8
Myynnin ja markkinoinnin kulut
-101,6
-99,6
Tutkimus ja kehitys
-36,0
-30,6
Hallinnon kulut
-295,3
-254,9
Liiketoiminnan muut kulut
2.5.
-24,3
-16,8
Liikevoitto
2.2., 2.3.
380,9
405,3
Rahoitustuotot
5.1.
13,9
11,0
Rahoituskulut
5.1.
-82,9
-64,2
Voitto ennen veroja
312,0
352,1
Tuloverot
2.6.
-86,7
-66,7
Tilikauden voitto
225,2
285,4
Jakautuminen:
Emoyhtiön omistajille
206,3
276,2
Määräysvallattomille omistajille
18,9
9,2
euroa
Emoyhtiön omistajille kuuluva osakekohtainen tulos
2.7.
1,97
2,65
Emoyhtiön omistajille kuuluva laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos
2.7.
1,97
2,64
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
34
Konsernin laaja tuloslaskelma (IFRS)
milj. euroa
Liite
2023
2022
Tilikauden voitto
225,2
285,4
Muut laajan tuloksen erät:
Erät, joita ei siirretä tulosvaikutteisiksi
Etuuspohjaisten järjestelyiden uudelleenmäärittämisestä johtuvat erät
2.2.
-18,2
44,1
Verot eristä, joita ei siirretä tulosvaikutteisiksi
2.6.
5,0
-16,3
Yhteensä
-13,1
27,8
Erät, jotka saatetaan myöhemmin siirtää tulosvaikutteisiksi
Muuntoerot
-105,1
108,7
Nettosijoitusten suojaukset
4,5
-14,7
Rahavirran suojaukset
5.5.
-5,6
17,4
Verot eristä, jotka saatetaan myöhemmin siirtää tulosvaikutteisiksi
2.6.
1,2
-3,4
Yhteensä
-105,0
108,0
Muut laajan tuloksen erät verojen jälkeen
-118,1
135,8
Laaja tulos
107,0
421,2
Jakautuminen:
Emoyhtiön omistajille
93,7
413,6
Määräysvallattomille omistajille
13,3
7,5
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
35
Konsernitase (IFRS)
Varat
milj. euroa
Liite
2023
2022
Pitkäaikaiset varat
Liikearvo
3.2.
994,6
1 035,0
Muut aineettomat hyödykkeet
3.3.
104,0
117,9
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet
3.4.
1 794,9
1 735,8
Muut sijoitukset
5.7.
2,3
2,4
Pitkäaikaiset rahoitussaamiset
5.2., 5.7.
2,4
0,9
Laskennalliset verosaamiset
2.6.
52,1
48,4
Eläkesaatavat
2.2.
53,3
57,8
Muut saamiset
11,0
9,4
3 014,3
3 007,7
Lyhytaikaiset varat
Vaihto-omaisuus
4.1.
620,9
755,4
Lyhytaikaiset rahoitussaamiset
5.2.
15,2
14,9
Kauden verotettavaan tuloon perustuvat verosaamiset
24,6
20,1
Myyntisaamiset ja muut saamiset
4.2., 5.7.
636,5
709,4
Rahavarat
5.3., 5.7.
348,2
309,4
Myytävänä olevat pitkäaikaiset omaisuuserät
3.1.
5,2
4,3
1 650,5
1 813,6
Varat yhteensä
4 664,9
4 821,3
Oma pääoma ja velat
milj. euroa
Liite
2023
2022
Osakepääoma
5.4.
366,4
366,4
Ylikurssirahasto
5.4.
115,0
115,0
Omat osakkeet
5.4.
-29,6
-31,2
Muuntoerot
5.4.
-102,1
-7,1
Arvonmuutos- ja muut rahastot
5.5.
-48,1
-30,4
Voittovarat
1 536,7
1 429,4
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
1 838,3
1 842,2
Määräysvallattomien omistajien osuus
86,6
80,0
Oma pääoma yhteensä
1 924,9
1 922,2
Pitkäaikaiset velat
Korolliset velat
5.6., 5.7.
1 403,0
1 403,9
Laskennalliset verovelat
2.6.
137,0
133,3
Eläkevelvoitteet
2.2.
145,9
136,7
Varaukset
4.3.
13,4
13,3
Muut pitkäaikaiset velat
7,9
4,3
1 707,2
1 691,4
Lyhytaikaiset velat
Korolliset velat
Pitkäaikaisten lainojen seuraavan vuoden lyhennykset
5.6., 5.7.
167,3
168,9
Lyhytaikaiset lainat
5.6., 5.7.
83,7
223,2
Varaukset
4.3.
10,5
9,8
Kauden verotettavaan tuloon perustuvat verovelat
67,7
70,8
Ostovelat ja muut lyhytaikaiset velat
4.4., 5.7.
703,5
734,9
1 032,7
1 207,7
Velat yhteensä
2 739,9
2 899,1
Oma pääoma ja velat yhteensä
4 664,9
4 821,3
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
36
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista (IFRS)
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
Arvon-
Määräys-
muutos
vallattomien
Oma
Osake-
Ylikurssi-
Omat
ja muut
Kertyneet
omistajien
pääoma
milj. euroa
Liite
pääoma
rahasto
osakkeet
Muuntoerot
rahastot
voittovarat
Yhteensä
osuus
yhteensä
Oma pääoma 1.1.2022
366,4
115,0
-31,2
-102,4
-72,4
1 245,3
1 520,7
76,5
1 597,2
Maksetut osingot
2.7.
-
-
-
-
-
-98,1
-98,1
-
-98,1
Osakeperusteiset maksut
6.3.
-
-
-
-
-
13,8
13,8
-
13,8
Tilikauden laaja tulos
-
-
-
95,4
42,0
276,2
413,6
7,5
421,2
Määräysvallattomien omistajien osuuksien
hankinnat
-
-
-
-
-
-2,0
-2,0
-0,3
-2,3
Muut muutokset
-
-
-
-
-
-5,7
-5,7
-3,7
-9,4
Oma pääoma 31.12.2022
366,4
115,0
-31,2
-7,1
-30,4
1 429,4
1 842,2
80,0
1 922,2
Maksetut osingot
2.7.
-
-
-
-
-
-104,5
-104,5
-
-104,5
Osakeperusteiset maksut
6.3.
-
-
1,6
-
-
7,2
8,8
-
8,8
Tilikauden laaja tulos
-
-
-
-95,0
-17,7
206,3
93,7
13,3
107,0
Määräysvallattomien omistajien osuuksien
hankinnat
-
-
-
-
-
2,2
2,2
-2,2
-
Muut muutokset
-
-
-
-
-
-4,0
-4,0
-4,6
-8,6
Oma pääoma 31.12.2023
366,4
115,0
-29,6
-102,1
-48,1
1 536,7
1 838,3
86,6
1 924,9
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
37
Konsernin rahavirtalaskelma (IFRS)
milj. euroa
Liite
2023
2022
Tilikauden voitto
225,2
285,4
Oikaisut
352,1
291,8
Poistot ja arvonalentumiset
2.3.
240,3
209,7
Käyttöomaisuushyödykkeiden myyntivoitot ja -tappiot
-50,8
1,2
Rahoitustuotot ja -kulut
5.1.
69,0
53,2
Tuloverot
2.6.
86,7
66,7
Muut oikaisut
6,9
-38,9
Vaihto-omaisuuden muutos
4.1.
114,4
-98,0
Korottomien saamisten muutos
41,0
20,6
Korottomien velkojen muutos
-11,1
-83,6
Saadut osingot
0,0
0,2
Saadut korot
7,9
20,6
Maksetut korot
-58,8
-36,0
Muut rahoituserät
-8,8
-8,2
Maksetut verot
2.6.
-83,8
-71,3
Liiketoiminnan nettorahavirta
578,2
321,4
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin
3.3., 3.4.
-318,7
-318,5
Käyttöomaisuushyödykkeiden myyntitulot
3.4.
61,9
8,2
Tytäryhtiöiden ja liiketoimintojen myynnit
-
149,2
Tytäryhtiöiden ja liiketoimintojen hankinnat
3.1.
-1,9
-2,2
Muiden sijoitusten muutos
0,1
0,5
Pitkäaikaisten lainasaamisten vähennys
1,4
1,3
Pitkäaikaisten lainasaamisten lisäys
-2,9
-
Lyhytaikaisten lainasaamisten vähennys
183,5
62,6
Lyhytaikaisten lainasaamisten lisäys
-183,5
-75,7
Investointien nettorahavirta
-260,3
-174,6
Pitkäaikaisten lainojen nostot
443,5
917,5
Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut
-16,6
-623,8
Lyhytaikaisten lainojen muutos
-572,3
-214,9
Määräysvallattomien omistajien osuuksien hankinnat
-18,2
-2,3
Maksetut osingot
-104,5
-98,1
Rahoituksen nettorahavirta
5.6
-268,2
-21,6
Rahavarojen muutos
38,8
130,8
Rahavirrasta johtuva
49,7
125,2
Valuuttakurssivaikutus
-11,0
5,6
Rahavarat tilikauden alussa
309,4
178,7
Rahavarat tilikauden lopussa
5.3.
348,2
309,4
Konsernin rahavirtalaskelmaa on luettava yhdessä sitä koskevien liitetietojen kanssa
 
 
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
38
Konsernitilinpäätöksen liitetiedot
1.Konsernitilinpäätöksen laadintaperiaatteet
1.1. KONSERNIN PERUSTIEDOT
Huhtamäki-konserni on maailmanlaajuisesti toimiva ruuan ja juoman pakkaamisen asiantuntija, jolla on
toimintaa 37 maassa. Toiminnan ydinalueet ja osaaminen ovat kartonkipohjaisten tarjoilupakkausten
valmistus, sileiden ja karkeiden kuitupakkausten valmistus, sekä joustopakkausten valmistus. Huhtamäen
valikoimiin kuuluu standardituotteita, räätälöityjä tuotteita sekä kokonaisia pakkausjärjestelmiä ja -ratkaisuja.
Tärkeimmät asiakkaat ovat ruokien ja juomien valmistajat, pikaruokaravintolat ja muu ravitsemusala,
tuoretuotteiden pakkaajat sekä vähittäismyyntiketjut.
Konsernin emoyhtiö Huhtamäki Oyj on julkinen osakeyhtiö ja noteerattu NASDAQ OMX Helsinki Oy:ssä,
yhtiön kotipaikka on Espoo, Suomi ja sen rekisteröity osoite on Revontulenkuja 1, 02100 Espoo, Suomi.
Jäljennös konsernitilinpäätöksestä on saatavilla internetosoitteesta
www.huhtamaki.fi
.
Huhtamäki Oyj:n hallitus on hyväksynyt kokouksessaan 7.2.2024 tämän tilinpäätöksen julkistettavaksi.
Suomen osakeyhtiölain mukaan osakkeenomistajat päättävät tilinpäätöksen julkistamisen jälkeen pidettävässä
yhtiökokouksessa tilinpäätöksen vahvistamisesta.
1.2. TILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISPERUSTA
Huhtamäen konsernitilinpäätös on laadittu kansainvälisten tilinpäätösstandardien (International Financial
Reporting Standards, IFRS) mukaisesti ja sitä laadittaessa on noudatettu 31.12.2023 voimassa olleita IAS- ja
IFRS-standardeja sekä SIC ja IFRIC -tulkintoja. Kansainvälisillä tilinpäätösstandardeilla tarkoitetaan Suomen
kirjanpitolaissa ja sen nojalla annetuissa säännöksissä EU:n (EY) N:o 1606/2002 säädetyn menettelyn
mukaisesti EU:ssa sovellettaviksi hyväksyttäviä standardeja ja tulkintoja.
Konsernitilinpäätös on laadittu alkuperäisiin hankintamenoihin perustuen lukuun ottamatta käypään arvoon
laajan tuloksen kautta kirjattavia muita sijoituksia, käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavia rahoitusvaroja
ja -velkoja, johdannaissopimuksia ja käteisvaroina suoritettavia osakeperusteisia liiketoimia, jotka on
arvostettu käypään arvoon. IFRS-standardien mukaisen tilinpäätöksen laatiminen edellyttää tiettyjen
keskeisten kirjanpidollisten arvioiden tekemistä. Arvioiden ja olettamusten käyttöä kuvataan tarkemmin
liitetiedossa 1.6. Merkittävien arvioiden ja harkinnan käyttö. Tilinpäätöstiedot esitetään miljoonina euroina.
Esitetyt luvut ovat tarkkoja arvoja, joten yksittäisistä luvuista lasketut summat saattavat poiketa esitetyistä
summista.
1.3. UUDET IFRS-STANDARDIT, STANDARDIEN MUUTOKSET JA IFRIC-TULKINNAT
Seuraavat muutetut standardit on otettu käyttöön 1.1.2023 alkaen ja niillä ei ollut olennaista vaikutusta
konsernitilinpäätökseen:
Muutokset IAS 1 Tilinpäätöksen esittäminen ja IFRS Practice Statement 2. Muutokset selventävät olennaisuuden periaatteen
soveltamista laatimisperiaatteista annettaviin liitetietoihin.
Muutos IAS 8 Tilinpäätöksen laatimisperiaatteet, kirjanpidollisten arvioiden muutokset ja virheet.
Muutokset selventävät
kuinka yhtiöiden tulisi erottaa laatimisperiaatteiden muutokset kirjanpidollisten arvioiden muutoksista, ja keskittyvät
kirjanpidollisen arvion määritelmään ja sen selventämiseen.
Muutos IAS 12 Tuloverot. Muutokset kaventavat alkuperäistä kirjaamista koskevaa poikkeussääntöä ja selventävät, ettei
poikkeussääntö sovellu yksittäisiin tapahtumiin, kuten vuokrasopimukset ja purkuvelvoitteet, joista syntyy yhtä suuret ja
vastakkaiset väliaikaiset erot.
Konserni on muuttanut vuokrasopimuksiin liittyvien laskennallisten verosaamisten ja -velkojen
kirjauskäytäntöä, minkä mukaan kyseiset erät aiemmin määriteltiin nettomääräisinä. Muutos ei vaikuta konsernitaseeseen,
koska suurin osa konserniyhtiöistä esittää laskennalliset verosaamiset ja –velat taseessa netotettuna joko yhtiötasolla tai
useamman yhtiön muodostaman veroryhmän tasolla IAS 12:n mukaisesti. Muutos vaikuttaa vuokrasopimusten
laskennallisten verosaamisten ja -velkojen esittämiseen liitetiedossa (Liitetieto 2.6 Tuloverot).
 
 
 
 
 
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
39
Muutos IAS 12 Tuloverot (Kansainvälinen verouudistus — Pilari 2:n mallisäännöt). Muutoksilla helpotetaan OECD:n
(Organization for Economic Cooperation and Development, Taloudellisen yhteistyön ja kehityksen järjestö) kansainvälisestä
verouudistuksesta johtuvien laskennallisten verojen kirjanpitokäsittelyä ja edellytetään uusien liitetietojen esittämistä, joilla
pyritään korvaamaan helpotuksesta mahdollisesti aiheutuva informaation menetys. Konserni on ottanut muutokset käyttöön
niiden julkaisun yhteydessä 23. toukokuuta 2023. Lisätietoja OECD:n Pilari 2:sta, ks. liitetieto 2.6. Tuloverot.
Konserni aikoo ottaa vuonna 2024 käyttöön seuraavat muutokset, joilla ei odoteta olevan olennaista
vaikutusta konsernitilinpäätökseen:
Muutos IAS 1 Tilinpäätöksen esittäminen. Muutosten tavoitteena on yhdenmukaistaa IAS 1:n soveltamiskäytäntöä sekä
selventää velkojen luokittelua lyhyt- tai pitkäaikaisiksi. Muutokset täsmentävät, että sellaiset kovenantit, joiden on täytyttävä
raportointipäivän jälkeen, eivät vaikuta velan luokitteluun lyhyt- tai pitkäaikaiseksi raportointipäivänä. Muutokset
edellyttävät, että tällaisista kovenanteista kerrotaan tilinpäätöksen liitetiedoissa.
Muutos IFRS 16 Vuokrasopimukset. Muutokset lisäävät uuden, muuttuvia maksuja koskevan kirjanpitomallin ja edellyttävät
myyjä-vuokralle ottajan arvioimaan uudelleen ja mahdollisesti oikaisemaan myynti- ja takaisinvuokraustapahtumat vuodesta
2019 alkaen.
Muutokset IAS 7 Rahavirtalaskelmat ja IFRS 7 Rahoitusinstrumentit (muutoksia ei ole vielä hyväksytty EU:ssa). Muutosten
tavoitteena on parantaa toimittajarahoitusjärjestelyjen läpinäkyvyyttä ja selventää näiden vaikutuksia rahoitusvelkoihin,
rahavirtoihin sekä maksuvalmiusriskin kokonaismäärään. Muutokset edellyttävät laadullisten ja määrällisten tietojen
esittämistä toimittajarahoitusjärjestelyistä.
Konserni aikoo ottaa vuoden 2024 jälkeen käyttöön seuraavat muutokset, joilla ei odoteta olevan olennaista
vaikutusta konsernitilinpäätökseen (muutoksia ei ole vielä hyväksytty EU:ssa):
Muutos IAS 21 Valuuttakurssien muutosten vaikutukset. Muutokset edellyttävät yhdenmukaisen lähestymistavan
soveltamista arvioitaessa, milloin valuutta voidaan vaihtaa toiseen valuuttaan, ja jos se ei ole vaihdettavissa, määritettäessä
mitä vaihtokurssia voidaan käyttää ja mitä liitetietoja on esitettävä.
1.4. KONSOLIDOINTIPERIAATTEET
Tytäryhtiöt
Konsernitilinpäätös sisältää emoyhtiön, Huhtamäki Oyj:n, sekä kaikki sen tytäryhtiöt, joissa emoyhtiöllä on
suoraan tai välillisesti yli 50 prosentin osuus osakkeiden tuottamasta äänimäärästä, tai joissa emoyhtiöllä on
muutoin määräysvalta esimerkiksi osakassopimuksen perusteella.
Hankitut tytäryhtiöt sisällytetään tilinpäätökseen käyttäen hankintamenetelmää. Tytäryritykset yhdistellään
konsernitilinpäätökseen kokonaisuudessaan siitä päivästä lukien, jona konserni saa niihin määräysvallan.
Yhdistely lopetetaan, kun määräysvalta lakkaa.
Konsernin sisäiset liiketapahtumat, saamiset, velat, realisoitumattomat katteet sekä sisäinen voitonjako
eliminoidaan konsernitilinpäätöksessä.
Tilikauden voiton ja tappion jakautuminen emoyhtiön omistajille ja määräysvallattomille omistajille esitetään
tuloslaskelman yhteydessä ja laajan tuloksen jakautuminen emoyhtiön omistajille ja määräysvallattomille
omistajille esitetään laajan tuloslaskelman yhteydessä. Laaja tulos kohdistetaan emoyhtiön omistajille ja
määräysvallattomille omistajille, vaikka tämä johtaisi siihen, että määräysvallattomien omistajien osuudesta
tulisi negatiivinen. Määräysvallattomien omistajien osuus esitetään myös omana eränään osana omaa
pääomaa.
Osakkuusyritykset ja yhteisyritykset
Osakkuusyritykset, joissa konsernin omistama osuus äänimäärästä on 20–50 prosenttia ja joissa konsernilla
on huomattava vaikutusvalta, mutta ei määräysvaltaa, on konsolidoitu pääomaosuusmenetelmää käyttäen.
Yhteisjärjestelyissä konsernilla on sopimukseen perustuva yhteinen määräysvalta järjestelyn toimintoihin.
Yhteisyrityksiksi luokitellut järjestelyt on konsolidoitu pääomaosuusmenetelmää käyttäen. Jos konsernin
osuus osakkuus- tai yhteisyrityksen tappioista ylittää sijoituksen kirjanpitoarvon, sijoitus merkitään taseeseen
nolla-arvoon ja sen ylittäviä tappioita ei huomioida, ellei konsernilla ole velvoitteita yritykseen liittyen.
Konsernin omistusosuuden mukainen osuus osakkuus- ja yhteisyritysten tilikauden tuloksesta on esitetty
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
40
omana eränään sisältyen liikevoittoon. Vastaavasti konsernin osuus muihin laajan tuloksen eriin kirjatuista
muutoksista on kirjattu konsernin laajaan tuloslaskelmaan.
1.5. ULKOMAANRAHAN MÄÄRÄISET ERÄT
Ulkomaanrahan määräiset liiketapahtumat kirjataan toimintavaluutan määräisinä käyttäen tapahtumapäivän
kurssia. Konsernitilinpäätös esitetään euroina, joka on konsernin esittämisvaluutta sekä konsernin emoyhtiön
toiminta-
ja
esittämisvaluutta.
Tilinpäätöshetkellä
monetaariset
saamiset
ja
velat
muunnetaan
tilinpäätöspäivän kurssiin. Tilinpäätöspäivän kurssi on tilinpäätöspäivän viimeistä arkipäivää edeltävän päivän
kurssi. Muuntamisesta syntyneet kurssierot kirjataan tuloslaskelmaan. Liiketoiminnan kurssivoitot ja -tappiot
sisältyvät vastaaviin eriin liikevoiton yläpuolelle. Valuuttamääräisten lainojen kurssivoitot ja -tappiot sisältyvät
rahoitustuottoihin ja -kuluihin lukuun ottamatta kurssieroja niistä lainoista, jotka on määritetty suojaamaan
ulkomaista nettoinvestointia. Näiden osalta kurssierot on kirjattu muuntoeroina muihin laajan tuloksen eriin.
Ulkomaisten tytäryhtiöiden tuloslaskelmat on muunnettu euroiksi tilikauden keskikurssin mukaan ja taseet
tilinpäätöspäivän kurssin mukaan. Tilinpäätöspäivän kurssi on tilinpäätöspäivän viimeistä arkipäivää edeltävän
päivän kurssi. Kurssiero, joka johtuu tuloslaskelmaerien muuntamisesta keskikurssin mukaan ja tase-erien
muuntamisesta tilinpäätöspäivän kurssin mukaan, on kirjattu muuntoeroina muihin laajan tuloksen eriin.
Konsernitilinpäätöstä laadittaessa kurssimuutoksista johtuva muuntoero tytäryhtiöiden sekä osakkuus- ja
yhteisyritysten oman pääoman osalta on kirjattu muuntoeroina muihin laajan tuloksen eriin. Samalla tavalla
on käsitelty konsernin sisäisiä pitkäaikaisia lainoja, jotka tosiasialliselta sisällöltään ovat rinnastettavissa omaan
pääomaan. Kun ulkomainen tytäryhtiö, osakkuus- tai yhteisyritys myydään, kertynyt muuntoero kirjataan
tuloslaskelmaan myyntivoiton tai -tappion osaksi.
1.6. MERKITTÄVIEN ARVIOIDEN JA HARKINNAN KÄYTTÖ
Laadittaessa konsernitilinpäätöstä kansainvälisen tilinpäätöskäytännön mukaisesti yhtiön johto joutuu
tekemään arvioita ja oletuksia, jotka vaikuttavat kirjattavien varojen, velkojen, tuottojen ja kulujen määriin sekä
esitettyihin ehdollisiin eriin. Nämä arviot ja oletukset perustuvat historialliseen kokemukseen ja muihin
perusteltavissa oleviin oletuksiin, joiden uskotaan olevan järkeviä olosuhteissa, jotka muodostavat perustan
tilinpäätökseen merkittyjen erien arvioinneissa. Arvioita ja oletuksia tarkastellaan säännöllisesti ja mahdolliset
muutokset kirjataan sillä tilikaudella, jonka aikana arvioita ja oletuksia korjataan.
Seuraavat erät ja niihin liittyvät liitetiedot sisältävät merkittäviä arvioita, jotka aiheuttavat riskin
kirjanpitoarvojen muuttumisesta seuraavan tilikauden aikana: arvonalentumistestaus (3.2. Liikearvo),
eläkevastuiden määrittäminen (2.2. Työsuhde-etuudet), oikeudenkäynti- ja veroriskit (2.6. Tuloverot ja 6.6.
Oikeudenkäynnit), uudelleenjärjestelysuunnitelmat (4.3. Varaukset), epäkurantin vaihto-omaisuuden määrä
(4.1. Varastot), laskennallisten verosaamisten hyödyntäminen tulevaisuudessa syntyvää verotettavaa tuloa
vastaan (2.6. Tuloverot), yritysostoihin liittyvien ehdollisten vastikkeiden käypä arvo (5.6. Korolliset velat) sekä
kauppahinnan allokaatiot (3.1. Liiketoimintojen yhdistäminen).
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
41
2. Taloudellinen kehitys
2.1. SEGMENTTI- JA LIIKEVAIHTOTIEDOT
Konsernin raportoitavat segmentit ovat strategisia liiketoimintayksiköitä, jotka tuottavat erilaisia tuotteita ja
joita johdetaan erillisinä yksikköinä. Konsernin esittämä segmentti-informaatio perustuu johdon sisäiseen
raportointiin. Konsernilla on kolme liiketoiminta-aluetta, jotka ovat järjestäytyneet neljään raportoitavaan
segmenttiin:
Foodservice Packaging:
Foodservice Europe-Asia-Oceania
: Tarjoilupakkauksiin lukeutuvia kartonkisia ja muovisia kerta-astioita toimitetaan
tarjoilupalveluyrityksille, pikaruokaravintoloille, kahviloille sekä päivittäistavarayhtiöille. Segmentillä on tuotantoa
Euroopassa, Lähi-idässä, Afrikassa, Aasiassa ja Oseaniassa.
North America:
Segmentti toimittaa paikallisille markkinoille Pohjois-Amerikassa Chinet®-kerta-astioita, tarjoilupakkauksia
sekä jäätelö- ja muita kuluttajatuotepakkauksia. Segmentti valmistaa pakkauksia kartongista, muovista ja kierrätyskuidusta
tuotantolaitoksissaan Yhdysvalloissa ja Meksikossa.
Flexible Packaging:
Joustopakkauksia käytetään kuluttajille tarkoitettujen tuotteiden, kuten elintarvikkeiden, lemmikkieläinruokien
sekä
hygienia-
ja
terveydenhoitotuotteiden
pakkaamiseen.
Segmentti
palvelee
markkinoita
maailmanlaajuisesti, ja sillä on tuotantoa Euroopassa, Lähi-idässä, Aasiassa ja Etelä-Amerikassa.
Fiber Packaging:
Kierrätetystä kuidusta valmistetaan pakkauksia tuoretuotteille, kuten kananmunille ja hedelmille. Segmentillä
on tuotantoa Euroopassa, Oseaniassa, Afrikassa ja Etelä-Amerikassa.
LAADINTAPERIAATTEET
Konsernissa segmenttien tuloksellisuuden arviointi sekä segmenteille kohdennettavia resursseja koskevat
päätökset perustuvat niiden mahdollisuuteen tuottaa liikevoittoa, operatiivista rahavirtaa ja tuottoa
nettovaroille. Johdon näkemyksen mukaan nämä mittarit kuvaavat parhaiten segmenttien tuloksellisuutta.
Ylimpänä operatiivisena päätöksentekijänä edellä mainituissa arvioinneissa on toimitusjohtaja.
Segmentin nettovarat sisältävät eriä, jotka ovat suoraan kohdennettavissa tai voidaan perustellusti kohdentaa
segmentille.
Nettovaroihin
kuuluvat
aineettomat
hyödykkeet
(sis.
liikearvon),
aineelliset
käyttöomaisuushyödykkeet, sijoitukset osakkuus- ja yhteisyrityksiin, vaihto-omaisuus, myyntisaamiset,
siirtosaamiset ja muut saamiset, ostovelat ja siirtovelat. Investoinnit koostuvat useammalla kuin yhdellä
tilikaudella
käytettävien
aineellisten
käyttöomaisuushyödykkeiden
ja
aineettomien
hyödykkeiden
hankinnoista. Segmenttien välinen hinnoittelu perustuu käypään markkinahintaan.
Muut toiminnot sisältävät konsernin jakamattomia kuluja ja rojaltituottoja ja niihin liittyviä nettovaroja.
Kohdistamattomat varat ja velat liittyvät työsuhde-etuuksiin, veroihin ja rahoituseriin.
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
42
KONSERNIN LIIKEVAIHTO 2023
Segmentit 2023
Foodservice
Europe-
North
Flexible
Fiber
Segmentit
Milj. euroa
Liitetieto
Asia-Oceania
America
Packaging
Packaging
yhteensä
Liikevaihto
1 033,7
1 456,4
1 337,7
341,1
4 168,9
Segmenttien välinen liikevaihto
3,5
1,5
3,2
2,0
-10,3
Liikevoitto
88,0
187,9
93,9
33,4
403,2
Nettovarat
3.1, 3.3, 3.4, 4
907,4
1 013,9
1 294,0
305,0
3 520,2
Investoinnit
64,0
121,4
103,7
29,3
318,5
Poistot
2.3
69,8
60,4
85,1
22,4
237,7
Segmentit 2022
Foodservice Europe-
North
Flexible
Fiber
Segmentit
Milj. euroa
Liitetieto
Asia-Oceania
America
Packaging
Packaging
yhteensä
Liikevaihto
1 107,3
1 464,1
1 551,4
356,2
4 479,0
Segmenttien välinen liikevaihto
3,4
4,2
6,7
6,8
-21,1
Liikevoitto
121,7
165,9
82,2
58,0
427,9
Nettovarat
3.1, 3.3, 3.4, 4
965,4
1 013,2
1 407,1
294,4
3 680,1
Investoinnit
118,9
99,8
68,2
31,2
318,1
Poistot
2.3
60,6
58,4
64,6
23,3
206,8
Segmenttien välinen liikevaihto eliminoidaan konsernitilinpäätöksessä.
Liikevaihto liiketoimista yhden asiakkaan kanssa ei ole 10 prosenttia tai enemmän konsernin liikevaihdosta.
LAADINTAPERIAATTEET
Liikevaihto ja tuloutusperiaatteet
Myyntituotot kirjataan määrään, johon konserni odottaa olevansa oikeutettu siirtäessään tuotteen tai palvelun
asiakkaalle. Transaktiohinta on yleensä kiinteä, mutta voi sisältää myös muuttuvia vastikkeita kuten volyymi-
ja käteisalennukset. Muuttuvat vastikkeet on arvioitu käyttäen todennäköisimmän arvon menetelmää, mikäli
ne eivät ole vielä toteutuneet raportointijakson päättyessä. Myyntituotot oikaistuna välillisillä veroilla ja
valuuttamääräisen myynnin kurssieroilla esitetään liikevaihtona.
Konsernille
tyypilliset
tuotteiden
myyntiä
koskevat
asiakassopimukset
muodostavat
vain
yhden
suoritevelvoitteen. Tuloutus tapahtuu tiettynä hetkenä, kun tuotteiden määräysvalta siirtyy asiakkaalle
toimitusehtojen mukaisesti. Maksuehdot ovat alalle tyypillisiä, eivätkä sopimukset sisällä merkittäviä
rahoituskomponentteja.
Liikevoitto
Liikevoitolla tarkoitetaan nettosummaa, jossa liikevaihdosta vähennetään myytyjen tuotteiden valmistuksesta
aiheutuneet kulut, myynnin ja markkinoinnin kulut, tutkimus- ja kehityskulut, hallinnon kulut ja liiketoiminnan
muut kulut ja jossa liikevaihtoon lisätään liiketoiminnan muut tuotot ja osuus osakkuus- ja yhteisyritysten
tuloksesta. Kurssierot ja johdannaisten käypien arvojen muutokset sisältyvät liikevoittoon, mikäli ne syntyvät
liiketoimintaan liittyvistä eristä.
Täsmäytyslaskelmat
Tulos
Milj. euroa
2023
2022
Raportoitavien segmenttien liikevoitto
403,2
427,9
Muiden toimintojen liiketulos
-22,3
-22,7
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
43
Rahoituskulut - netto
-69,0
-53,2
Voitto ennen veroja
312,0
352,1
Varat
Milj. euroa
2023
2022
Raportoitavien segmenttien varat
4 140,9
4 323,4
Muiden toimintojen varat
19,3
35,3
Segmenteille kohdistamattomat varat
504,7
462,5
Konsernin varat yhteensä
4 664,9
4 821,3
Velat
Milj. euroa
2023
2022
Raportoitavien segmenttien velat
657,3
683,9
Muiden toimintojen velat
28,6
34,2
Segmenteille kohdistamattomat velat
2 054,1
2 181,0
Konsernin velat yhteensä
2 739,9
2 899,1
Maantieteelliset tiedot
Maantieteellisissä tiedoissa liikevaihto ulkoisilta asiakkailta esitetään myyvän yksikön sijainnin mukaan. Varat
esitetään
niiden
maantieteellisen
sijainnin
mukaan.
Kauden
pitkäaikaiset
varat
esitetty
ilman
rahoitusinstrumentteja, laskennallisia verosaamisia ja työsuhteen päättymisen jälkeisiin etuusjärjestelyihin
liittyviä varoja.
2023
Liikevaihto ulkoisilta
Pitkäaikaiset
milj. euroa
asiakkailta
varat
Yhdysvallat
1 454,7
641,8
Saksa
439,4
176,2
Iso-Britannia
325,1
48,9
Intia
261,3
78,9
Turkki
177,4
146,4
Australia
174,7
43,5
Thaimaa
158,4
-10,4
Puola
124,1
52,0
Etelä-Afrikka
116,9
9,5
Tsekki
104,6
15,9
Suomi
73,4
83,3
Muut maat
758,9
522,5
Yhteensä
4 168,9
1 808,4
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
44
2022
Liikevaihto ulkoisilta
Pitkäaikaiset
milj. euroa
asiakkailta
varat
Yhdysvallat
1 460,7
604,9
Saksa
518,9
180,6
Intia
336,2
87,0
Iso-Britannia
303,4
46,6
Australia
204,7
44,9
Turkki
203,7
393,7
Thaimaa
158,9
-20,6
Etelä-Afrikka
133,0
8,8
Kiina
121,2
54,9
Puola
108,9
54,1
Suomi
76,2
79,5
Muut maat
853,3
488,7
Yhteensä
4 479,0
2 023,1
2.2. TYÖSUHDE-ETUUDET
Henkilöstökulut
milj. euroa
Liitetieto
2023
2022
Palkat
684,1
659,7
Sosiaalikulut
67,2
67,0
Eläkkeet
Etuuspohjaiset eläkejärjestelyt
5,8
7,1
Maksupohjaiset eläkejärjestelyt
21,8
19,2
Muut työsuhteen jälkeisiä etuuksia koskevat kulut
0,7
2,2
Osakeperusteiset maksut
6.3.
13,9
13,8
Muut henkilöstökulut
52,8
50,8
Yhteensä
846,3
819,9
Huhtamäki Oyj:n hallituksen jäsenille sekä toimitusjohtajalle (10 henkilöä) emoyhtiöstä maksettujen palkkojen
ja palkkioiden määrä oli 4,4 milj. euroa (3,1 milj. euroa).
Henkilöstö keskimäärin
2023
2022
Konserni
18261
19550
Huhtamäki Oyj
153
138
Ks. liitetieto 6.2. Lähipiiritapahtumat, 6.3. Osakeperusteiset maksut sekä palkka- ja palkkioselvitys
Eläkejärjestelyt
Konsernilla on maailmanlaajuisesti lukuisia etuuspohjaisia järjestelyjä eläkkeitä ja muita työsuhteen jälkeisiä
henkilöstöetuuksia varten. Merkittävimmät järjestelyt ovat Yhdysvalloissa, Isossa-Britanniassa, Saksassa ja
Alankomaissa muodostaen noin 90 % konsernitilinpäätöksen etuuspohjaisista velvoitteista.
Etuuspohjaiset eläkejärjestelyt Yhdysvalloissa ja Isossa-Britanniassa on järjestetty eläkesäätiöiden ja Saksassa
ja Alankomaissa vakuutusyhtiön kautta. Merkittävimmät etuuspohjaiset eläkejärjestelyt on rahastoitu ja
järjestelyjen varat pidetään erillään konsernin varoista. Tytäryhtiöt täyttävät rahastointivelvoitteet ja varat on
sijoitettu eri tyyppisiin sijoituksiin paikallisten säädösten mukaisesti.
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
45
Etuuspohjaisissa eläkejärjestelyissä tulevan eläkkeen määrään vaikuttavat palkkataso ennen eläkkeelle
siirtymistä ja palveluvuosien määrä. Jotkut järjestelyt sisältävät mahdollisuuden ennenaikaiseen eläkkeelle
siirtymiseen. Etuuspohjaisten velvoitteiden arvo tilinpäätöshetkellä perustuu auktorisoitujen aktuaarien
tekemiin vakuutusmatemaattisiin laskelmiin.
Konsernilla
on
eläkejärjestelyjen
lisäksi
rahastoimattomia
työsuhteen
päättymisen
jälkeisiä
terveydenhoitoetuuksia, pääosin Yhdysvalloissa. Näiden etuuksien laskelmat laaditaan samoin periaattein kuin
etuuspohjaisten eläkejärjestelyjen laskelmat.
Etuuspohjaiset järjestelyt altistavat konsernin aktuaarisille riskeille, kuten inflaatioriski, korkoriski,
odotettavissa oleva elinikä ja markkinariski.
LAADINTAPERIAATTEET
Työsuhde-etuudet
Työsuhde-etuudet ovat yhteisön eri muodoissa antamat vastikkeet työntekijän työsuorituksesta tai
työsuhteen päättämisestä.
Konserniyhtiöillä on eri puolilla maailmaa useita eläkejärjestelyjä ja muita työsuhteen päättymisen jälkeisiä
etuuksia koskevia järjestelyjä, jotka perustuvat paikallisiin olosuhteisiin ja käytäntöihin. Nämä järjestelyt
luokitellaan joko maksu- tai etuuspohjaisiksi järjestelyiksi.
Maksupohjaisissa järjestelyissä konserni suorittaa kiinteitä maksuja erillisille rahastoille. Konsernilla ei ole
oikeudellista eikä tosiasiallista velvoitetta lisämaksujen suorittamiseen. Maksupohjaisista järjestelyistä
suoritettavat maksut kirjataan henkilöstökuluiksi sen tilikauden tuloslaskelmaan, johon ne kohdistuvat.
Etuuspohjaisissa järjestelyissä konserni vastaa nykyisten maksujen lisäksi järjestelyn varojen riittävyydestä
työntekijöille sovittujen etuuksien maksamiseksi. Taseeseen kirjattava velka on etuuspohjaisten järjestelyjen
velvoitteiden nykyarvo raportointikauden lopussa vähennettyä järjestelyyn kuuluvilla varoilla. Etuuspohjaisen
järjestelyn velvotteiden nykyarvo on vuosittain määritetty ennakoituun etuusoikeusyksikköön perustuvalla
menetelmällä auktorisoitujen vakuutusmatemaatikkojen suorittamien laskelmien perusteella. Nykyarvo on
määritetty
diskonttaamalla
arvioidut
tulevat
kassavirrat
käyttäen
yritysten
liikkeelle
laskemien
korkealaatuisten joukkovelkakirjalainojen markkinatuottoa. Joukkovelkakirjat on noteerattu samalla valuutalla,
jolla etuudet tullaan maksamaan ja niiden maturiteetti vastaa olennaisilta osin velvoitteen maturiteettia.
Etuuspohjaisista järjestelyistä syntyvät kulut kirjataan tuloslaskelmaan henkilökuluina, kun työsuoritus syntyy
tai kun järjestelmän muuttaminen tai supistaminen tapahtuu. Nettokorkokulut kirjataan rahoituskuluihin.
Uudelleen määrittämisestä johtuvat erät, sisältäen vakuutusmatemaattiset voitot ja tappiot, kirjataan omaan
pääomaan muiden laajan tuloksen erien kautta välittömästi eikä niitä siirretä myöhemmin tulosvaikutteisiksi.
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
46
Omaisuuserän
Etuuspohjaisten
Järjestelyyn
enim-
Etuuspohjaine
velvotteiden
kuuluvien
mäismäärän
n
nykyarvo
varojen käypä arvo
rajoitus
nettovelka
milj. euroa
2023
2022
2023
2022
2023
2022
2023
2022
Tasearvo 1.1.
422,4
569,6
-344,7
-444,3
1,2
4,1
78,9
129,5
Tuloslaskelman erät
Tilikauden työsuoritukseen perustuvat menot
6,5
9,3
6,5
9,3
Suunnitelman muuttamisesta johtuneet tappiot (+) /
0,0
0,0
0,0
0,0
voitot (-)
Korkokulu (+) / -tuotto (-)
18,2
10,1
-15,9
-9,1
2,4
1,0
24,7
19,5
-15,9
-9,1
8,9
10,3
Muut laajan tuloksen erät
Uudelleen määrittämisestä johtuvat erät
Vakuutusmatemaattiset tappiot (+) / voitot (-)
johtuen
Väestötilastollisista oletuksista
-2,7
-1,5
-2,7
-1,5
Taloudellisista oletuksista
15,8
-144,7
15,8
-144,7
Kokemusperäisistä eristä
6,8
14,5
6,8
14,5
Järjestelyn varojen todellisen tuoton ja korkotuoton
ero
-
0,5
90,6
-
0,5
90,6
Omaisuuserän enimmäismäärän muutos ilman
-
1,3
-
3,0
-
1,3
-
3,0
korkoja
19,9
-131,7
-0,5
90,6
-1,3
-3,0
18,2
-44,1
Muut muutokset
Maksetut etuudet
-30,2
-35,5
22,2
29,0
-7,9
-6,5
Työnantajan suoritukset
-4,6
-4,1
-4,6
-4,1
Työntekijöiden suoritukset
-0,2
-0,2
-0,2
-0,2
Liiketoimintojen yhdistämisestä syntyneet velvoitteet ja
-
-
-
-
-
-
varat
Järjestelmän muuttamisessa poistuneet varat
-
0,0
-
0,0
Valuuttakurssien muutosten vaikutus
-6,0
0,5
5,4
-6,7
0,0
0,1
-0,6
-6,1
Tasearvo 31.12.
430,8
422,4
-338,1
-344,7
-
1,2
92,7
78,9
Erien jakautuminen taseessa
2023
2022
Eläkesaatavat
53,3
57,8
Eläkevelvoitteet
145,9
136,7
92,7
78,9
Rahastoidut ja rahastoimattomat velvoitteet
2023
2022
Rahastoitujen velvoitteiden nykyarvo
407,9
395,4
Rahastoimattomien velvoitteiden nykyarvo
22,9
27,0
430,8
422,4
Järjestelyyn kuuluvien varojen jakautuminen
2023
2022
Eurooppalaiset osakkeet
4,7
8,9
Pohjois-Amerikkalaiset osakkeet
35,3
26,4
Eurooppalaiset velkainstrumentit
5,4
2,7
Pohjois-Amerikkalaiset velkainstrumentit
113,6
125,3
Kiinteistöt
13,3
21,1
Sijoitettu vakuutusyhtiössä
85,3
87,6
Muut
80,6
72,8
338,1
344,7
Osakkeiden ja velkainstrumenttien käyvät arvot perustuvat toimivilla markkinoilla noteerattuihin hintoihin.
Konserni ennakoi maksavansa etuuspohjaisiin järjestelyihin 3,2 miljoonaa euroa vuonna 2024.
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
47
Etuuspohjaisten velvoitteiden duraation painotettu keskiarvo oli 11 vuotta (12 vuotta).
Merkittävimmät vakuutusmatemaattiset oletukset
2023
2022
Diskonttauskorko %
Eurooppa
3,2
-
4.5
1,9
4.8
Amerikka
4,9
-
9.9
5,2
9.7
Aasia, Oseania ja Afrikka
6,0
-
10.9
5,2
10.9
Terveydenhoitomenojen kasvu %
Amerikka
7.9
6.7
Aasia, Oseania ja Afrikka
6.9
6.9
Herkkyysanalyysi merkittävien vakuutusmatemaattisten oletusten muutoksen vaikutuksesta
etuuspohjaiseen velvoitteeseen
milj. euroa
2023
2022
Yhden prosenttiyksikön korotus diskonttauskorossa
-32,6
-40,3
Yhden prosenttiyksikön lasku diskonttauskorossa
37,6
43,9
Yhden prosenttiyksikön korotus terveydenhoitomenoissa
0,8
0,6
Yhden prosenttiyksikön lasku terveydenhoitomenoissa
-0,7
-0,6
2.3. POISTOT JA ARVONALENTUMISET
milj. euroa
2023
2022
Toimintokohtaiset poistot ja arvonalentumiset:
Tuotanto
189,4
180,8
Myynti ja markkinointi
8,5
10,1
Tutkimus ja kehitys
7,2
4,4
Halllinto
19,6
14,3
Muut
15,7
-
Yhteensä
240,3
209,7
Poistot ja arvonalentumiset hyödykeryhmittäin:
Maa-alueet
0,8
0,7
Rakennukset
39,7
39,4
Koneet ja laitteet
153,7
142,3
Muut aineelliset hyödykkeet
9,1
8,0
Aineettomat hyödykkeet
37,0
19,3
Yhteensä
240,3
209,7
Arvonalentumisten hyödykeryhmittäin:
Rakennukset
-
-
Koneet ja laitteet
5,2
-
Liikearvo
15,7
-
Muut aineettomat hyödykkeet
0,7
-
Yhteensä
21,7
-
LAADINTAPERIAATTEET
Poistot
Omistetuista aineellisista ja aineettomista käyttöomaisuushyödykkeistä tehdään tasapoistot taloudellisen
vaikutusajan mukaisesti ja vuokratuista käyttöoikeusomaisuushyödykkeistä vuokra-aikana. Maa-alueista ei
tehdä poistoja.
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
48
Omistettujen aineellisten ja aineettomien käyttöomaisuushyödykkeiden arvioidut taloudelliset vaikutusajat
(vuotta):
rakennukset ja rakennelmat
20–40
koneet ja laitteet
5–15
muut aineelliset hyödykkeet
3–12
aineettomat hyödykkeet
3–20
Katso liitetiedot 2.1., 3.3. ja 3.4.
2.4. LIIKETOIMINNAN MUUT TUOTOT
milj. euroa
2023
2022
Julkiset avustukset
1,7
1,2
Käyttöomaisuushyödykkeiden myyntivoitot
61,6
1
5,6
Vakuutuskorvaukset omaisuusvahingoista
0,3
2,0
Tytäryhtiöiden myynti
-
44,5
Rojaltituotot
0,1
0,1
Vuokratuotot
1,0
1,3
Muut
19,6
20,0
Yhteensä
84,2
74,8
¹ Sisältää 51,6 miljoonaa euroa myyntivoittoja myytävänä olevista pitkäaikaisista omaisuuseristä
Katso myös liitetieto 3.1. Liiketoimintojen yhdistäminen
LAADINTAPERIAATTEET
Liiketoiminnan muut tuotot
Liiketoiminnan muina tuottoina kirjataan omaisuuden myyntivoitot ja muut kuin varsinaiseen suoritemyyntiin
liittyvät tuotot, kuten rojalti- ja vuokratuotot sekä liiketoimintojen hankintoihin liittyvät voitot.
Liiketoiminnan muut tuotot sisältävät myös avustukset. Valtiolta tai muulta taholta saadut avustukset
tuloutetaan tuloslaskelmaan samaan aikaan kulujen kirjauksen kanssa. Aineellisen käyttöomaisuuden
hankintaan liittyvät avustukset kirjataan tuloennakoksi ja tuloutetaan tasaerin omaisuuden taloudellisena
vaikutusaikana.
2.5. LIIKETOIMINNAN MUUT KULUT
milj. euroa
2023
2022
Liikearvon arvonalentuminen
1
15,7
-
Teollisen kiistan ratkaisu
-
2,6
Ympäristövaraus
-
7,0
Käyttöomaisuushyödykkeiden myyntitappiot
4,4
4,0
Muut
4,2
3,2
Yhteensä
24,3
16,8
¹ Katso liitetieto 3.3. Aineettomat hyödykkeet
Tilintarkastajien palkkiot
milj. euroa
2023
2022
Tilintarkastuspalkkio
3,2
2,9
Tilintarkastukseen liittyvät palvelut
0,0
0,0
Veropalvelut
-
0,0
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
49
Muut palvelut
0,2
0,8
Yhteensä
3,4
3,7
KPMG toimii Huhtamaki konsernin tilintarkastajana. Lisäksi KPMG-yhteisöön kuuluvat yksiköt ovat tarjonneet
konserniin kuuluville yhtiöille muuta tilintarkastukseen liittymätöntä neuvontaa yhteensä 0,2 milj. euron (0,8
milj. euron) arvosta, josta KPMG Oy Ab osuus oli yhteensä 0,2 milj. euroa (0,7 milj. euroa). Tällainen muu
neuvonta vaatii erillisen läpikäynti- ja hyväksyntäprosessin liittyen tilintarkastajan tarjoamiin muihin kuin
tilintarkastuspalveluihin, ja sisälsi esimerkiksi erilaista vero-, raportointi- ja muihin paikallisiin kysymyksiin
liittyvää neuvontaa.
LAADINTAPERIAATTEET
Liiketoiminnan muut kulut
Liiketoiminnan muihin kuluihin sisältyvät aineettomien hyödykkeiden poistot, käyttöomaisuushyödykkeiden
myyntitappiot ja strategisten projektien kulut.
2.6. TULOVEROT
milj. euroa
2023
2022
Tilikauden verot
83,0
90,1
Edellisten tilikausien verot
-6,1
-0,5
Laskennalliset verot
9,8
-23,0
Tuloverot yhteensä
86,7
66,7
Voitto ennen veroja
312,0
352,1
Verot laskettuna emoyhtiön 20 %:n verokannalla
62,4
70,4
Ulkomaisten tytäryhtiöiden eriävien verokantojen vaikutus
-0,2
4,9
Vähennyskelvottomat kulut ja verovapaat tuotot
4,1
-7,2
Kirjaamattomien verotappioiden vaikutus
7,6
-5,3
Edellisten tilikausien verot
-6,1
-0,5
Oikaisut aiemman kauden laskennallisiin veroihin
4,6
0,2
Laskennallinen verovelka jakamattomista voittovaroista
-1,7
-0,4
Muut erät¹
16,0
4,4
Tuloverot yhteensä
86,7
66,7
¹ Muut erät sisältää toimintavaluuttojen uudelleenarvostukset (2023: 17 milj. euroa) sekä paikallisten verokantojen muutokset.
Muihin laajan tuloksen eriin liittyvät verot
2023
2022
Ennen
Vero-
Verojen
Ennen
Vero-
Verojen
milj. euroa
veroja
vaikutus
jälkeen
veroja
vaikutus
jälkeen
Rahavirran suojaukset
-5,6
1,2
-4,4
17,4
-3,4
14,0
Etuuspohjaisten järjestelyiden uudelleen määrittäminen
-18,2
5,0
-13,1
44,1
-16,3
27,8
Vuonna 2023 tuloverovelat ja -saamiset sisältävät nettona 39 milj. euroa (41 milj. euroa) sellaisia
tuloverovelkoja, joihin liittyy epävarmuutta. Näiden eriin liittyvien ulosmenevien rahavirtojen ajoitusta ei
niiden luonteen vuoksi pystytä määrittämään.
Eräiden
Huhtamäki
konserniyhtiöiden
edellisten
vuosien
tuloveroilmoitukset
ovat
paikallisten
veroviranomaisten tarkasteltavana. Vuonna 2023 konsernilla oli verotarkastuksia meneillään useissa maissa
kuten Kiinassa, Suomessa, Ranskassa, Saksassa, Ghanassa, Hong Kongissa, Intiassa, Italiassa, Keniassa,
Alankomaissa, Puolassa, Yhdysvalloissa ja Vietnamissa.
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
50
Huhtamäen liiketoiminta ja sijoitukset erityisesti kehittyvien markkinoiden maissa saattavat aiheuttaa
epävarmuutta, kuten epäsuotuisaa verokohtelua. Verokulun määrittäminen vaatii johdon harkintaa ja
osittaista arviointia. Epävarmoista veropositiosta kirjataan velka, jos pidetään todennäköisenä (toteutuminen
on todennäköisempää kuin toteutumatta jääminen), ettei veroviranomainen tule täysin hyväksymään tiettyjä
tuloveroilmoitusten veropositioita. Kirjatut määrät perustuvat raportointipäivän arvioon lopullisen veron
todennäköisimmästä määrästä tai odotettavissa olevasta painotetusta keskimääräisestä arvosta, perustuen
siihen kumpi menettelytapa parhaiten ennakoi yhtiön mielestä epävarmuuden toteutumista. Vaikka johdon
käsitys on, että tarkastukset eivät tule aiheuttamaan merkittäviä lisäveroja jo varatun lisäksi, tarkastuksen
lopputulos tai todelliset kustannukset voivat merkittävästi erota arvioidusta määrästä.
Konserni kuuluu OECD:n Pilari 2:n mallisääntöjen piiriin. Konserni toimii sellaisilla lainkäyttöalueilla, joissa
Pilari 2 mallisäännöt on saatettu lainvoimaan ja tulevat voimaan 1. tammikuuta 2024. Tällä ei ole vaikutusta
tilikauden 2023 tuloveroihin. Konserni on arvioinut sen mahdollista altistumista Pilari 2 tuloveroille. Arviointi
on perustunut kaikkein tuoreimmalle tiedolle sen toimintojen (pääosin tytäryhtiöiden) taloudellisesta
suorituskyvystä
sisältäen
viimeisimmät
veroilmoitukset,
verotuksen
maakohtaisen
raportoinnin
ja
tilinpäätökset. Arvioinnin perusteella konserni on tunnistanut, että Pilari 2 mukainen efektiivinen veroaste on
selvästi yli 15 % suurimmassa osassa toimintamaita. Konserni ei odota materiaalista altistumista Pilari 2
tuloveroille.
LAADINTAPERIAATTEET
Tuloverot
Konsernin tuloslaskelman veroihin kirjataan konserniyhtiöiden tilikauden tuloksia vastaavat suoriteperusteiset
verot perustuen kunkin yhtiön paikallisen verosäännöstön mukaisesti laskettavaan verotettavaan tuloon, sekä
aikaisempien tilikausien verojen oikaisut samoin kuin laskennallisten verojen muutokset. Suoraan omaan
pääomaan tai muihin laajan tuloksen eriin kirjattavien erien verovaikutus kirjataan vastaavasti osaksi omaa
pääomaa tai muita laajan tuloksen eriä.
Laskennalliset verosaamiset ja -velat kirjataan väliaikaisista eroista omaisuus- ja velkaerien verotusarvojen
sekä
kirjanpitoarvojen
välillä
velkamenetelmän
mukaisesti.
Laskennallista
veroa
ei
kirjata
vähennyskelvottomasta liikearvosta ja tytäryhtiöiden jakamattomista voittovaroista siltä osin kuin ero ei
toteudu ennakoitavissa olevassa tulevaisuudessa.
Laskennallista verovelkaa ei myöskään kirjata, kun alun perin kirjataan kirjanpitoon omaisuuserä tai velka, ja
kyseinen liiketoimi ei ole yritysten yhteenliittymä, eikä tällaisen erän kirjaaminen kirjanpitoon vaikuta
kirjanpidon tulokseen eikä verotettavaan tuloon. Laskennallinen vero on kirjattu tilinpäätöspäivään mennessä
säädetyillä verokannoilla.
Merkittävimmät väliaikaiset erot syntyvät aineellisista käyttöomaisuushyödykkeistä, tilinpäätössiirroista,
käyttämättömistä verotuksellisista tappioista, rahoitusinstrumenteista ja etuuspohjaisista järjestelyistä.
Laskennallinen verosaaminen kirjataan siihen määrään, mikä on todennäköisesti mahdollista hyödyntää
tulevaisuudessa syntyvää verotettavaa tuloa vastaan.
IFRIC 23 tulkinnan mukaisesti konserni kirjaa varauksen epävarmoista veropositioista, kun konsernilla on
aikaisempaan tapahtumaan perustuva velvoite ja on todennäköistä, että velvoitteen täyttäminen edellyttää
maksusuoritusta. Verokäsittelyihin liittyvää epävarmuutta tarkastellaan ja arvostetaan tapauskohtaisesti
lainkäyttöalueilla käyttäen johdon arviota todennäköisimmästä tuloksesta kahden vaihtoehtoratkaisun välillä,
tai odotusarvon mukaista arviota kun mahdollisia lopputuloksia on useampia. Konserni kirjaa koron myöhässä
maksetuista veroista osana rahoituskuluja, ja mahdolliset veronkorotukset soveltuvilta osin osana
tuloverokulua.
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
51
Laskennalliset verot
milj. euroa
2023
2022
Laskennalliset verosaamiset
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet¹
37,8
45,9
Eläkevelvoitteet
32,0
25,9
Varaukset
6,5
10,2
Käyttämättömät verotappiot
27,9
20,7
Muut väliaikaiset erot
36,0
31,3
Yhteensä
140,1
134,0
Laskennalliset verovelat
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet¹
143,5
130,3
Aineettomat hyödykkeet
27,7
29,8
Eläkevelvoitteet
17,7
19,2
Jakamattomat voittovarat
23,9
25,9
Muut väliaikaiset erot
12,3
13,6
Yhteensä
225,0
218,9
Laskennallinen nettoverovelka
84,9
84,9
Laskennallinen nettoverovelka jakautuu taseeseen seuraavasti:
Laskennallinen verosaaminen
52,1
48,4
Laskennallinen verovelka
137,0
133,3
Yhteensä
84,9
84,9
¹ Aineellisista käyttöomaisuushyödykkeistä kirjatut laskennalliset verosaamiset ja -velat vuodelle 2022 on oikaistu IAS 12 muutoksen mukaisesti.
Konsernilla oli 31.12.2023 yhteensä 79 milj. euroa (91 milj. euroa) sellaisia väliaikaisia eroja, joista ei ollut
kirjattu laskennallista verosaamista. Näistä väliaikaisista eroista 23 milj. eurolla on rajoittamaton
vanhenemisaika, 11 milj. eurolla yli viisi vuotta
ja 45 milj. eurolla enintään viisi vuotta.
Laskennallisten verojen nettomäärän muutokset vuoden aikana
milj. euroa
2023
2022
Laskennallisten verojen nettomäärä 1.1.
-84,9
-76,8
Kirjattu tuloslaskelmaan
-9,8
23,0
Kirjattu muihin laajan tuloksen eriin
6,2
-19,7
Kirjattu omaan pääomaan
-0,2
-
Yritysostot ja -myynnit
-
-5,9
Muuntoerot
3,8
-5,4
Laskennallisten verojen nettomäärä 31.12.
-84,9
-84,9
2.7. OSAKEKOHTAINEN TULOS JA OSINKO
Osakekohtainen tulos
milj. euroa
2023
2022
Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden voitto (laimentamaton/laimennettu), milj. euroa
206,3
276,2
Ulkona olevien osakkeiden painotettu keskiarvo, tuhansina
104 497
104 365
Osakeperusteisten järjestelmien vaikutus, tuhansina
417
308
Laimennettu ulkona olevien osakkeiden painotettu keskiarvo, tuhansina
104 914
104 673
Osakekohtainen tulos tilikauden voitosta emoyhtiön omistajille
Laimentamaton osakekohtainen tulos, euroa
1,97
2,65
Laimennettu osakekohtainen tulos, euroa
1,97
2,64
 
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
52
Osakekohtainen osinko
Vuonna 2023 osinkoa maksettiin 1 euroa osakkeelta, yhteensä 104,5 milj. euroa (0,94 euroa osakkeelta,
yhteensä 98,1 milj. euroa). Yhtiökokoukselle, joka kokoontuu 25.4.2024, ehdotetaan, että osinkoa jaettaisiin
1,05 euroa osaketta kohden. Tällöin osinko vuodelta 2023 olisi yhteensä 109,8 milj. euroa, laskettuna
31.12.2023 ulkona olevien osakkeiden perusteella. Ehdotettua osinkoa ei ole kirjattu osinkovelaksi tässä
tilinpäätöksessä.
LAADINTAPERIAATTEET
Osakekohtainen tulos
Laimentamaton osakekohtainen tulos on laskettu jakamalla emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva tilikauden
voitto tilikauden aikana ulkona olleiden osakkeiden painotetulla keskimääräisellä kappalemäärällä.
Laimennetun osakekohtaisen tuloksen laskemisessa on otettu huomioon osakepalkkiojärjestelmän laimentava
vaikutus.
Osakekohtainen osinko
Hallituksen ehdotusta osingonjaosta ei ole kirjattu tilinpäätökseen, vaan osingot kirjataan vasta
yhtiökokouksen päätöksen perusteella.
 
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
53
3. Yritysostot ja investoinnit
3.1. LIIKETOIMINTOJEN YHDISTÄMINEN
Ehdolliset vastikkeet
Raportointikauden alussa konsernilla oli 20,6 milj. euroa ehdollisiin vastikkeisiin liittyviä rahoitusvelkoja.
Maksut ovat pääasiassa ehdollisia hankittujen liiketoimintojen taloudellisesta suorituskyvystä hankintapäivän
jälkeen. Vuonna 2023, konserni maksoi 20,2 milj. euroa kyseisiä velkoja. Arvostukset käypään arvoon tuloksen
kautta olivat yhteensä -0,8 milj. euroa. Kurssimuutosten vaikutus oli 0,3 milj. euroa. Raportointikauden
lopussa ehdollisiin vastikkeisiin liittyviä rahoitusvelkoja ei ollut.
Myytävänä olevat pitkäaikaiset omaisuuserät
8.6.2023 Huhtamäki tiedotti tehostavansa joustopakkausten tuotantoaan Euroopassa sulkemalla tehtaansa
Prahassa, Tšekin tasavallassa. Tämän seurauksena konserni on luokitellut tietyt omaisuuserät koostuen
koneista aineellisista käyttöomaisuushyödykkeistä myytävänä oleviin omaisuuseriin. Myytävänä olevat
omaisuuserät 31.12.2023 sisälsi 5,2 miljoonaa euroa, ja konserni odottaa myyvänsä nämä omaisuuserät
seuraavan 12 kuukauden aikana.
LAADINTAPERIAATTEET
Hankitut liiketoiminnot
Hankitut liiketoiminnot sisällytetään tilinpäätökseen käyttäen hankintamenetelmää. Yksilöitävissä olevat varat
ja velat arvostetaan käypiin arvoihin hankintahetkellä, mahdollinen määräysvallattomien omistajien osuus
arvostetaan joko käypään arvoon tai määräysvallattomien omistajien suhteelliseen omistusosuuteen
hankinnan kohteen yksilöitävissä olevasta nettovarallisuudesta hankintahetkellä. Vaiheittaisessa hankinnassa,
aiempi omistusosuus uudelleenarvostetaan hankintapäivän käypään arvoon ja tästä syntyvä voitto tai tappio
kirjataan
asianmukaisesti
tulokseen
tai
laajaan
tulokseen.
Luovutetun
vastikkeen,
mahdollisen
määräysvallattomien omistajien osuuden ja mahdollisen aiemman omistusosuuden kokonaismäärän ja
hankitun nettovarallisuuden erotus on liikearvoa.
Mahdollinen ehdollinen vastike on arvostettu käypään arvoon hankintahetkellä ja se on luokiteltu joko
rahoitusvelaksi tai omaksi pääomaksi. Rahoitusvelaksi luokiteltu lisäkauppahinta arvostetaan käypään arvoon
jokaisen raportointikauden päättymispäivänä ja tästä syntyvä voitto tai tappio kirjataan tulosvaikutteisesti.
Omaksi pääomaksi luokiteltua lisäkauppahintaa ei arvosteta uudelleen.
Hankintaan liittyvät menot kirjataan kuluksi.
Myytävänä olevat pitkäaikaiset omaisuuserät
Varat luokitellaan myytävänä oleviin pitkäaikaisiin omaisuuseriin jos niiden kirjanpitoarvoa vastaava määrä
tulee kertymään pääasiallisesti omaisuuserän myynnistä sen sijaan että se kertyisi omaisuuserän jatkuvasta
käytöstä. Omaisuuserän on oltava välittömästi myytävissä nykyisessä kunnossaan tällaisten omaisuuserien
myynnissä yleisin ja tavanomaisin ehdoin, ja sen myynnin on oltava erittäin todennäköinen, sekä
toteutettavissa yhden vuoden sisällä luokittelusta. Nämä omaisuuserät esitetään erikseen konsernitaseessa ja
arvostetaan kirjanpitoarvoon tai myynnistä aiheutuvilla menoilla vähennettyyn käypään arvoon sen mukaan
kumpi näistä on alempi. Vertailutietoja ei ole oikaistu. Myytävinä olevia pitkäaikaisia omaisuuseriä ei poisteta.
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
54
3.2. LIIKEARVO
Liikearvo kohdistettuna rahavirtaa tuottaville yksikköryhmille
Liiketoimintojen hankintoihin liittyvät liikearvot on kohdistettu rahavirtaa tuottaville yksikköryhmille, joiden
odotetaan saavan synergiaetuja liiketoiminnan hankinnasta. Tällä tasolla liikearvoa arvioidaan sisäisessä
johdon
raportoinnissa.
Rahavirtaa
tuottava
yksikköryhmä,
jolle
liikearvo
allokoidaan,
on
liiketoimintasegmentti. Yhteenveto liikearvosta kohdennettuna liiketoimintasegmenteille ja painotetut
keskiarvot käytetyistä diskonttokoroista ennen veroja on esitetty alla olevassa taulukossa:
2023
2022
Käytetyt
Käytetyt
diskonttokorot
diskonttokorot
(ennen
(ennen
milj. euroa
Liikearvo
veroja), %
Liikearvo
veroja), %
Flexible Packaging
522,6
13,6
555,6
12,9
North America
226,7
11,4
231,9
10,8
Foodservice Europe-Asia-Oceania
181,6
10,1
183,7
10,2
Fiber Packaging
63,7
11,4
63,7
10,8
Liikearvo yhteensä
994,6
1 035,0
Arvonalentumistestaus
Liikearvo on testattu arvonalentumisen osalta ja koska rahavirtaa tuottavien yksikköryhmien kerrytettävissä
oleva rahavirta on suurempi kuin tasearvo, arvonalentumistappioita ei ole kirjattu.
Liikearvon arvonalentumistestauksessa rahavirtaa tuottavan yksikköryhmän tasearvoa on verrattu
kerrytettävissä
olevaan
rahamäärään.
Liiketoiminnasta
kerrytettävissä
oleva
rahamäärä
on
arvonalentumistestauksessa määritetty käyttöarvon avulla, joka arvioidaan diskontatun rahavirtamallin avulla.
Rahavirrat määritetään viiden vuoden budjetoitujen rahavirtojen perusteella, jotka pohjautuvat liiketoiminnan
suunnitelmiin. Suunnitelmat perustuvat kokemukseen ja tulevaisuuden ennustettuihin markkinakehityksiin.
Johto on hyväksynyt suunnitelmat joihin arvonalentumistestaukset perustuvat. Pidemmän aikavälin
ennakoidut rahavirrat on arvioitu extrapoloimalla kehittyneiden maiden rahavirrat 0,8 (1,0) %:n kasvuarviota
käyttäen, kehittyvien maiden rahavirrat 1,3 (1,3) %:n kasvuarviota käyttäen ja korkean kasvun maiden
rahavirrat 2,3 (2,4) %:n kasvuarviota käyttäen. Johdon näkemyksen mukaan nämä kasvuarviot kuvastavat
liiketoiminnan kehitystä ennusteiden mukaisella pitkällä aikavälillä.
Herkkyysanalyysi
Osana arvonalentumistestausta suoritetaan herkkyysanalyysi keskeisten muuttujien osalta.
Arvonalentumistestauksessa käytettävien muuttujien, joiden katsotaan olevan herkimmät muutoksille, ovat
liikevoitto ja diskonttokorot. Näiden keskeisten muuttujien osalta on suoritettu herkkyysanalyysi, ja johdon
käsityksen mukaan kohtuulliset muutokset rahavirtaa tuottavien yksiköiden laskelmissa käytetyissä
keskeisissä oletuksissa (liikevoittomarginaali alenee 1,5 prosenttiyksikköä, diskonttokorot nousevat 1,5
prosenttiyksikköä tai näiden muutoksien yhteisvaikutus) eivät johda siihen, että omaisuuserien
kirjanpitoarvo ylittäisi niistä kerrytettävissä olevan rahamäärän North America, Foodservice Europe-Asia-
Oceania tai Fiber Packaging yksikköryhmissä. Flexible Packaging herkkyysanalyysin mukaan, edellä mainitut
muutokset keskeisissä oletuksissa johtaisi siihen että yksikköryhmän omaisuuserien kirjanpitoarvo ylittäisi
niistä kerrytettävissä olevan rahamäärän.
LAADINTAPERIAATTEET
Liikearvo
Yritysten hankinnasta syntynyt liikearvo muodostuu luovutetun vastikkeen sekä hankittujen käypiin arvoihin
arvostettujen yksilöitävissä olevien nettovarojen erotuksena. Liikearvo on kohdistettu rahavirtaa tuottaville
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
55
yksikköryhmille, joiden odotetaan saavan synergiaetuja liiketoiminnan hankinnasta ja liikearvosta ei kirjata
poistoja vaan se testataan vuosittain arvonalentumisten varalta. Osakkuus- ja yhteisyritysten osalta liikearvo
sisällytetään yrityksen hankintamenoon. Liikearvo arvostetaan alkuperäiseen hankintamenoon vähennettynä
arvonalennuksilla.
Arvonalentumistestaus
Liikearvo testataan arvonalentumisen osalta vuosittain tai useammin mikäli on viitteitä mahdollisesta
arvonalentumisesta. Liikearvon arvonalentumistestauksessa rahavirtaa tuottavan yksikköryhmän tasearvoa
verrataan kerrytettävissä olevaan rahamäärään. Liiketoiminnasta kerrytettävissä oleva rahamäärä on
arvonalentumistestauksessa määritetty käyttöarvon avulla, joka arvioidaan diskontatun rahavirtamallin avulla.
Rahavirrat määritetään viiden vuoden budjetoitujen rahavirtojen perusteella, jotka pohjautuvat liiketoiminnan
suunnitelmiin. Liiketoiminnan suunnitelmat perustuvat kokemukseen ja tulevaisuuden ennustettuihin
markkinakehityksiin. Johto hyväksyy suunnitelmat joihin arvonalentumistestaukset perustuvat. Pidemmän
aikavälin ennakoidut rahavirrat extrapoloidaan kehittyneiden maiden, kehittyvien maiden ja korkean kasvun
maiden kasvuarviota käyttäen. Laskelmissa käytetyt diskonttokorot ennen veroja on määritetty
keskimääräisen
painotetun
pääomakustannuksen
avulla,
joka
kuvaa
oman
ja
vieraan
pääoman
kokonaiskustannusta ottaen huomioon omaisuuseriin liittyvät riskit.
Mahdollinen liikearvon arvonalentumistappio kirjataan välittömästi tuloslaskelmaan eikä aiemmin kirjattua
liikearvon arvonalentumistappiota palauteta.
3.3. AINEETTOMAT HYÖDYKKEET
Muut aineettomat
hyödykkeet
(myös
Asiakas
-
aineettomat
milj. euroa
Liikearvo
suhteet
Ohjelmistot
oikeudet)
Yhteensä 2023
Hankintameno 1.1.2023
1 151,4
119,0
98,5
79,3
1 448,3
Lisäykset
-
-
0,8
1,0
1,8
Vähennykset
-
-
-7,1
-1,5
-8,6
Siirto erien välillä
-
-
8,0
8,1
16,1
Liiketoimintojen yhdistäminen
-
-
-
-
-
Myytävänä oleviksi luokitellut omaisuuserät
-
-
-
-
-
Kurssierot
-26,9
-3,9
-1,0
-1,7
-33,5
Hankintameno 31.12.2023
1 124,5
115,1
99,2
85,2
1 424,0
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.2023
-116,4
-49,6
-86,8
-42,7
-295,4
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot
-
-
1,8
0,1
1,9
Tilikauden poisto
-
-7,3
-4,8
-8,5
-20,6
Tilikauden arvonalentumiset
-15,7
1
-
-0,7
-
-16,5
Myytävänä oleviksi luokitellut omaisuuserät
-
-
-
-
-
Kurssierot
2,2
1,4
0,8
0,6
5,0
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.2023
-129,9
-55,5
-89,6
-50,5
-325,5
Kirjanpitoarvo 31.12.2023
994,6
59,6
9,6
34,8
1 098,5
¹ Konserni tiedotti 8.6.2023, että se on tehnyt päätöksen tehostaa joustopakkausten tuotantoaan Euroopassa sulkemalla tehtaansa Prahassa, Tšekin tasavallassa. Kaikki
tuotanto ja tukitoiminnot tullaan ajamaan alas vuoden toisella puoliskolla, ja toiminnot päättyvät 31.3.2024 mennessä. Tämän seurauksena konserni on alaskirjannut
Prahan toimintoihin liittyvää liikearvoa.
Muut aineettomat
hyödykkeet
(myös
Asiakas
-
aineettomat
milj. euroa
Liikearvo
suhteet
Ohjelmistot
oikeudet)
Yhteensä 2022
Hankintameno 1.1.2022
1 115,7
114,1
92,7
74,9
1 397,4
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
56
Lisäykset
-
-
1,0
1,8
2,8
Vähennykset
-
-0,4
-0,7
-1,3
-2,4
Siirto erien välillä
-
-
5,0
3,8
8,8
Liiketoimintojen yhdistäminen
3,0
-
-
-
3,0
Myytävänä oleviksi luokitellut omaisuuserät
-
-
-
-0,8
-0,8
Kurssierot
32,6
5,3
0,5
1,0
39,4
Hankintameno 31.12.2022
1 151,4
119,0
98,5
79,3
1 448,3
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.2022
-114,8
-39,9
-82,5
-37,8
-275,0
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot
-
0,4
0,5
0,1
1,0
Tilikauden poisto
-
-9,5
-4,6
-5,2
-19,3
Tilikauden arvonalentumiset
-
-
-
-
-
Myytävänä oleviksi luokitellut omaisuuserät
-
-
-
0,1
0,1
Kurssierot
-1,6
-0,6
-0,2
0,1
-2,3
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.2022
-116,4
-49,6
-86,8
-42,7
-295,4
Kirjanpitoarvo 31.12.2022
1 035,0
69,4
11,8
36,7
1 152,9
LAADINTAPERIAATTEET
Liikearvo
Katso liitetieto 3.2 Liikearvo liittyen liikearvon laadintaperiaatteisiin.
Muut aineettomat hyödykkeet
Muita aineettomia hyödykkeitä ovat asiakassuhteet, patentit, tekijänoikeudet, tavaramerkit, teknologiat,
päästöoikeudet, uudistuvan energian sertifikaatit sekä ohjelmistolisenssit. Ne arvostetaan alkuperäiseen
hankintamenoon ja poistetaan tyypillisesti tasapoistoin arvioituna taloudellisena vaikutusaikanaan, joka voi
vaihdella kolmesta kahteenkymmeneen vuoteen. Muut aineettomat hyödykkeet testataan arvonalentumisen
osalta, jos on viitteitä arvonalentumisesta, katso liitetieto 3.4 Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet liittyen
arvonalentumiseen.
Pilvipohjaiset ohjelmistot, jotka täyttävät aineettoman hyödykkeen määritelmän sekä aktivointiehdot kirjataan
taseeseen. Implementointimenot (räätälöinti ja konfigurointi) liittyen pilvipohjaiseen ohjelmistoon, josta ei
synny aineetonta hyödykettä ja saatujen palvelujen katsotaan olevan erillisiä ohjelman käytettävyydestä,
kirjataan kuluksi, kun palvelu vastaanotetaan. Jos räätälöinti- ja konfigurointipalvelut eivät ole erillisiä ohjelman
käytettävyydestä, kirjataan menot taseeseen ennakkomaksuiksi ja kuluksi ohjelmiston sopimuskauden aikana.
Tutkimus ja kehitys
Tutkimusmenot kirjataan kuluksi tuloslaskelmaan sillä tilikaudella, jonka aikana ne ovat syntyneet. Uusien
tuotteiden ja prosessien kehittämismenot aktivoidaan taseeseen siitä lähtien, kun tuotteesta odotetaan
saatavan taloudellisia hyötyjä ja konsernilla on aikomus ja resurssit saattaa kehitystyö loppuun. Aiemmin
kuluksi kirjattuja kehittämismenoja ei aktivoida enää myöhemmin.
Päästöoikeudet ja uudistuvan energian sertifikaatit
Päästöoikeudet ja uudistuvan energian sertifikaatit arvostetaan hankintahintaan. Ilmaiseksi saadut oikeudet ja
sertifikaatit arvostetaan nimellisarvoon (nollan suuruiseksi). Päästöoikeudet kirjataan pois taseesta
toteutuneita päästöjä vastaan. Varaus päästöoikeuksien palautusvelvoitteen täyttämiseksi kirjataan käypään
arvoon raportointikauden lopussa, jos konsernin halussa olevat päästöoikeudet eivät riitä kattamaan todellisia
päästöjä. Uudistuvan energian sertikaatit kirjataan pois taseesta toteutunutta energian kulutusta vastaan.
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
57
Arvioidut taloudelliset vaikutusajat (vuotta):
aineettomat hyödykkeet enintään
20
ohjelmistot
3–5
asiakassuhteet
7–15
Muihin aineettomiin hyödykkeisiin liittyvät myöhemmin toteutuvat menot aktivoidaan vain, jos niiden
vaikutuksesta yritykselle koituva taloudellinen hyöty lisääntyy yli alun perin arvioidun suoritustason. Muussa
tapauksessa menot kirjataan kuluksi niiden syntymishetkellä.
3.4. AINEELLISET KÄYTTÖOMAISUUSHYÖDYKKEET
milj. euroa
2023
2022
Omistetut aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet
1 645,8
1 588,4
Käyttöoikeusomaisuushyödykkeet
149,1
147,4
Aineelliset hyödykkeet
1 794,9
1 735,8
Omistetut käyttöomaisuuserät
Ennakkomaksut ja
Muut
Maa-alueet ja
Rakennukset
ja
Koneet
ja
keskeneräiset
aineelliset
Yhteensä
milj. euroa
maanparannukset
rakennelmat
kalusto
hankinnat
hyödykkeet
2023
Hankintameno 1.1.2023
39,6
495,2
2 165,5
366,1
111,2
3 177,7
Lisäykset
-
3,0
17,6
291,7
4,6
316,9
Vähennykset
-0,8
-9,2
-26,2
-8,2
-5,2
-49,6
Siirto erien välillä
11,0
65,1
206,6
-298,3
5,4
-10,3
Liiketoimintojen yhdistäminen
-
-
-
-
-
-
Myytävänä oleviksi luokitellut
omaisuuserät
-
-
-
21,3
-
-
-
21,3
Kurssierot
-1,9
-18,3
-65,9
-8,6
-3,0
-97,7
Hankintameno 31.12.2023
47,9
535,8
2 276,3
342,7
112,9
3 315,6
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset
1.1.2023
-
1,7
-
217,0
-
1 294,0
-
-
76,4
-
1 589,2
Vähennysten ja siirtojen kertyneet
poistot
-
4,6
22,6
-
4,8
32,0
Tilikauden poisto
-0,3
-20,6
-140,1
-
-8,6
-169,7
Tilikauden arvonalentumiset
-
-
-5,2
-
-
-5,2
Arvonalentumisten peruutukset
-
-
-
-
-
-
Myytävänä oleviksi luokitellut
omaisuuserät
-
-
16,0
-
-
16,0
Kurssierot
0,1
6,5
37,8
-
2,0
46,4
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset
31.12.2023
-1,9
-
226,6
-
1 363,1
-
-
78,2
-
1 669,8
Kirjanpitoarvo 31.12.2023
46,0
309,2
913,2
342,7
34,7
1 645,8
Omistetut käyttöomaisuuserät
Ennakkomaksut
Muut
Maa-alueet ja
Rakennukset
ja
Koneet
ja
ja
keskeneräiset
aineelliset
Yhteensä
milj. euroa
maanparannukset
rakennelmat
kalusto
hankinnat
hyödykkeet
2022
Hankintameno 1.1.2022
39,9
474,4
2 108,2
257,0
105,4
2 985,0
Lisäykset
-
3,8
14,0
302,2
5,2
325,2
Vähennykset
-0,3
-20,1
-103,9
-29,0
-3,8
-157,1
Siirto erien välillä
0,1
31,1
106,2
-168,4
4,7
-26,3
Liiketoimintojen yhdistäminen
-
-
-
-
-
-
Myytävänä oleviksi luokitellut
omaisuuserät
-
0,3
-
4,1
-
2,3
-
-
0,4
-
7,2
Kurssierot
0,2
10,1
43,3
4,4
0,2
58,1
Hankintameno 31.12.2022
39,6
495,2
2 165,5
366,1
111,2
3 177,7
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset
1.1.2022
-
1,5
-
203,3
-
1 196,8
-
-
73,0
-
1 474,6
Vähennysten ja siirtojen kertyneet
poistot
-
8,9
62,9
-
3,6
75,4
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
58
Tilikauden poisto
-0,1
-19,5
-133,7
-
-7,7
-161,0
Arvonalentumisten peruutukset
-
-
-
-
-
-
Myytävänä oleviksi luokitellut
omaisuuserät
-
1,2
1,9
-
0,4
3,5
Kurssierot
-0,1
-4,3
-28,4
-
0,2
-32,6
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset
31.12.2022
-
1,7
-
217,0
-
1 294,0
-
-
76,4
-
1 589,2
Kirjanpitoarvo 31.12.2022
37,9
278,2
871,4
366,1
34,8
1 588,4
Käyttöoikeusomaisuuserät
Rakennukset
Koneet
Muut
Maa-
ja
ja
aineelliset
Yhteensä
milj. euroa
alueet
rakennelmat
kalusto
hyödykkeet
2023
Hankintameno 1.1.2023
13,5
197,7
38,0
1,6
250,8
Lisäykset
1,4
21,9
12,8
0,7
36,9
Vähennykset
-0,0
-12,8
-9,7
-0,2
-22,7
Siirto erien välillä
-
-
-
-
-
Liiketoimintojen yhdistäminen
-
-
-
-
-
Kurssierot
-0,4
-2,0
-0,5
-0,0
-2,9
Hankintameno 31.12.2023
14,5
204,8
40,6
2,1
262,1
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.2023
-5,8
-77,5
-19,4
-0,6
-103,4
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot
0,0
10,0
8,1
0,1
18,2
Tilikauden poisto
-0,6
-19,0
-8,3
-0,4
-28,3
Kurssierot
0,2
0,1
0,2
0,0
0,6
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.2023
-6,1
-86,5
-19,4
-1,0
-113,0
Kirjanpitoarvo 31.12.2023
8,4
118,4
21,2
1,1
149,1
Käyttöoikeusomaisuuserät
Rakennukset
Koneet
Muut
Maa-
ja
ja
aineelliset
Yhteensä
milj. euroa
alueet
rakennelmat
kalusto
hyödykkeet
2022
Hankintameno 1.1.2022
14,9
201,2
39,3
0,7
256,1
Lisäykset
0,2
9,4
7,2
1,0
17,9
Vähennykset
-1,8
-14,9
-8,9
-0,1
-25,6
Siirto erien välillä
-
-
-
-
-
Liiketoimintojen yhdistäminen
-
1,7
-
-
1,7
Kurssierot
0,2
0,2
0,4
-0,0
0,7
Hankintameno 31.12.2022
13,5
197,7
38,0
1,6
250,8
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.2022
-5,4
-68,0
-18,7
-0,4
-92,5
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot
0,2
10,0
8,0
0,1
18,4
Tilikauden poisto
-0,5
-19,9
-8,6
-0,3
-29,4
Kurssierot
-0,1
0,4
-0,2
0,0
0,1
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.2022
-5,8
-77,5
-19,4
-0,6
-103,4
Kirjanpitoarvo 31.12.2022
7,7
120,2
18,6
1,0
147,4
LAADINTAPERIAATTEET
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet
Aineelliset
käyttöomaisuushyödykkeet
sisältävät
sekä
omistetut
käyttöomaisuushyödykkeet
että
käyttöoikeusomaisuushyödykkeet.
Maa-alueet,
rakennukset
sekä
koneet
ja
kalusto
muodostavat
suurimman
osan
aineellisista
käyttöomaisuushyödykkeistä. Ne on arvostettu taseessa alkuperäiseen hankintamenoon vähennettynä
kertyneillä poistoilla sekä mahdollisilla arvonalentumisilla. Itse valmistettujen hyödykkeiden hankintameno
sisältää materiaalit ja välittömän työn sekä suhteellisen osuuden tuotannon yleismenoista. Jos
käyttöomaisuushyödyke koostuu useammasta osasta, joilla on eripituiset taloudelliset vaikutusajat, osat
käsitellään erillisinä hyödykkeinä. Käyttöoikeusomaisuushyödykkeiden hankintameno sisältää vuokravelan
alkuperäisen arvon, alkamispäivänä tai ennen alkamispäivää tehdyt vuokramaksut vähennetty vuokra-
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
59
alennuksilla, välittömät kulut sekä purkamiskulujen arvion. Kirjanpitoarvoon kirjataan myös mahdollisista
sopimusmuutoksista tai -uudelleenarvioinneista johtuvat vuokravelkojen uudelleenarvostukset.
Kun käyttöomaisuushyödykkeen erillisenä hyödykkeenä käsitelty osa uusitaan, uuteen osaan liittyvät kulut
aktivoidaan. Näin tehdään myös merkittävien tarkastus- ja huoltotoimien osalta. Muut myöhemmin syntyvät
menot aktivoidaan vain silloin, kun ne lisäävät hyödykkeestä yritykselle koituvaa taloudellista hyötyä. Kaikki
muut kulut, kuten normaalit huolto- ja korjaustoimenpiteet, kirjataan tuloslaskelmaan kuluksi niiden
syntymishetkellä.
Ehdot
täyttävän
käyttöomaisuushyödykkeen
hankkimisesta,
rakentamisesta
tai
valmistamisesta välittömästi johtuvat vieraan pääoman menot aktivoidaan osaksi hankintamenoa.
Omistetuista aineellisista käyttöomaisuushyödykkeistä tehdään tasapoistot taloudellisen vaikutusajan
mukaisesti ja vuokratuista käyttöoikeusomaisuushyödykkeistä vuokra-ajan mukaisesti. Maa-alueista ei tehdä
poistoja.
Omistettujen aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden arvioidut taloudelliset vaikutusajat (vuotta):
rakennukset ja rakennelmat
20–40
koneet ja laitteet
5–15
muut aineelliset hyödykkeet ja maanparannukset
3–12
Myytävänä oleviksi luokitellut aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet arvostetaan hankintahintaan tai sitä
alempaan
käypään
arvoon
vähennettynä
myynnistä
aiheutuvilla
menoilla.
Näiden
käyttöomaisuushyödykkeiden
poistaminen
lopetetaan
luokitteluhetkellä.
Aineellisten
käyttöomaisuushyödykkeiden myynnistä tai luovutuksesta syntyvät voitot tai tappiot kirjataan tuloslaskelman
liikevoittoon.
Arvonalentuminen
Omaisuuserien kirjanpitoarvoja arvioidaan tilinpäätöshetkellä mahdollisten arvonalentumisten viitteiden
havaitsemiseksi. Jos viitteitä havaitaan, arvio omaisuuserästä kerrytettävissä olevasta rahamäärästä
määritetään. Arvonalentumistappio kirjataan, jos omaisuuserän tai rahavirtaa tuottavan yksikön tasearvo
ylittää kerrytettävissä olevan rahamäärän. Arvonalentumistappiot kirjataan tuloslaskelmaan. Rahavirtaa
tuottavan yksikön arvonalentumistappio kohdistetaan ensin vähentämään rahavirtaa tuottavalle yksikölle
kohdistettua liikearvoa ja sen jälkeen vähentämään tasasuhteisesti muita yksikön omaisuuseriä.
Aineettomien ja aineellisten hyödykkeiden kerrytettävissä oleva rahamäärä määritetään joko niin, että se on
käypä arvo vähennettynä myynnistä aiheutuvilla menoilla, tai tätä korkeampi käyttöarvo. Käyttöarvoa
määritettäessä arvioidut vastaiset rahavirrat diskontataan nykyarvoonsa perustuen diskonttauskorkoihin,
jotka kuvastavat kyseisen rahavirtaa tuottavan yksikön keskimääräistä pääomakustannusta ennen veroja.
Diskonttauskoroissa otetaan huomioon myös kyseisten hyödykkeiden erityinen riski.
Tilinpäätöshetkellä arvioidaan onko viitteitä siitä, että aineellisiin käyttöomaisuushyödykkeisiin, sekä muihin
aineettomiin hyödykkeisiin paitsi liikearvoon aikaisempina kausina tehty arvonalentumistappio, on edelleen
aiheellinen. Arvonalentumistappio peruutetaan, jos omaisuuserästä kerrytettävissä olevaa rahamäärää
määritettäessä käytetyissä arvioissa on tapahtunut muutos. Arvonalentumistappio peruutetaan korkeintaan
siihen määrään asti, joka omaisuuserälle olisi määritetty kirjanpitoarvoksi (poistoilla vähennettynä), jos siitä ei
olisi aikaisempina vuosina kirjattu arvonalentumistappiota. Liikearvosta kirjattua arvonalentumistappiota ei
peruuteta.
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
60
4. Käyttöpääoma
4.1. VAIHTO-OMAISUUS
milj. euroa
2023
2022
Aineet ja tarvikkeet
246,5
320,9
Keskeneräiset tuotteet
79,6
104,6
Valmiit tuotteet
272,8
307,6
Kuljetuksessa olevat tavarat
21,9
22,3
Yhteensä
620,9
755,4
Hankintamenoon arvostettuna valmiiden tuotteiden arvo on 316,6 milj. euroa (343,3 milj. euroa). Vaihto-
omaisuuden arvoa on alennettu epäkurantin omaisuuden osalta 43,7 milj. eurolla (35,7 milj. euroa). Vaihto-
omaisuus sisältää 0,9 milj. euroa vaihto-omaisuuden alaskirjausten peruutuksia (2,5 milj. euroa). Peruutukset
liittyvät tuotantoon otettuihin eriin sekä valmiiden tuotteiden myyntiin.
LAADINTAPERIAATTEET
Vaihto-omaisuus
Vaihto-omaisuus on arvostettu hankintamenoon ja sitä alempaan nettorealisointiarvoon. Nettorealisointiarvo
on tavanomaisessa liiketoiminnassa saatava arvioitu myyntihinta, josta on vähennetty arvioidut valmiiksi
saattamisesta johtuvat menot sekä arvioidut myynnin toteutumiseksi välttämättömät menot.
Vaihto-omaisuuden arvo on määritetty FIFO-menetelmää (first-in-first-out) käyttäen ja se sisältää kaikki
menot, jotka ovat aiheutuneet vaihto-omaisuuden saattamisesta tarkasteluhetken sijaintipaikkaan ja tilaan.
Valmistetun vaihto-omaisuuden hankintamenoon luetaan materiaalien ostomenon, välittömän työn ja muiden
välittömien menojen lisäksi osuus tuotannon yleiskustannuksista, mutta ei myynnin tai rahoituksen
kustannuksia.
4.2. MYYNTISAAMISET JA MUUT LYHYTAIKAISET SAAMISET
milj. euroa
2023
2022
Myyntisaamiset
511,0
563,2
Muut saamiset
75,9
77,0
Korkosaamiset ja muut rahoitussaamiset
10,3
28,0
Muut siirtosaamiset ja menoennakot
39,4
41,1
Yhteensä
636,5
709,4
Muut siirtosaamiset ja menoennakot sisältävät tavaraennakot, rojaltisiirtosaamiset, alennusjaksotukset ja
muut sekalaiset jaksotukset.
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
61
Myyntisaamisten ikäjakauma ja arvonalentumiset tilinpäätöspäivänä
Brutto
Arvonalennus
Netto
Brutto
Arvonalennus
Netto
milj. euroa
2023
2023
2023
2022
2022
2022
Erääntymättömät
466,3
0,7
465,7
495,7
0,7
495,0
Erääntynyt 0-30 päivää
33,6
0,2
33,4
47,9
-0,2
48,1
Erääntynyt 31-120 päivää
10,1
0,5
9,6
15,9
0,2
15,7
Erääntynyt yli 120 päivää
7,2
4,9
2,3
10,1
5,7
4,4
Yhteensä
517,3
6,3
511,0
569,5
6,3
563,2
LAADINTAPERIAATTEET
Myyntisaamiset ja muut lyhytaikaiset saamiset
Myynti- ja muut lyhytaikaiset saamiset arvostetaan alun perin käypään arvoon ja myöhemmin jaksotettuun
hankintamenoon käyttäen efektiivisen koron menetelmää. Myyntisaataville, jotka eivät sisällä merkittävää
rahoitusosuutta, konserni käyttää yksinkertaistettua tapaa arvostaa odotettavissa olevat luottotappiot. Sen
mukaan luottotappiot arvostetaan määrään, joka vastaa myyntisaatavien koko elinkaaren odotettavissa olevia
luottotappioita. Tätä varten myyntisaatavat on ryhmitelty maantieteellisten alueiden, tuoteryhmien ja
asiakasluokituksen mukaan. Konserni hyödyntää kokemuksiaan toteutuneista luottotappioista yhdessä
nykyisiin ja tuleviin olosuhteisiin liittyvän tiedon kanssa määritellessään odotettavissa olevat luottotappiot.
Odotettavissa olevien luottotappioiden arvo päivitetään jokaisena raportointipäivänä.
Myyntisaamisten faktorointi-järjestelyissä, myydyt myyntisaamiset kirjataan pois taseesta, kun sopimukselliset
oikeudet vastaanottaa rahavirtoja ja omistusoikeuteen liittyvät riskit ja hyödyt ovat siirtyneet.
4.3. VARAUKSET
Uudelleenjärjestelyvaraus
Uudelleenjärjestelyvaraus sisältää pääosin kuluja käynnissä olevista projekteista toimintojen tehostamiseksi.
Varaus muodostuu työntekijöiden irtisanomiskorvauksista.
8.6.2023 Huhtamäki tiedotti tehostavansa joustopakkausten tuotantoaan Euroopassa sulkemalla tehtaansa
Prahassa, Tšekin tasavallassa. Tämän seurauksena uudelleenjärjestelyvarauksiin on kirjattu 4,4 miljoonan
euron lisäys, joka muodostuu pääasiallisesti työntekijöiden irtisanomiskorvauksista.
Muut varaukset
Muut
varaukset
koostuvat
pääosin
työntekijöiden
työtapaturmiin
liittyvistä
vakuutusvarauksista,
ympäristövarauksista ja litigaatiovarauksista.
Uudelleen-
milj. euroa
järjestelyvaraus
Muut varaukset
Yhteensä 2023
Yhteensä 2022
Varaukset 1.1.2023
0,7
22,5
23,1
17,8
Valuuttakurssivaikutus
-0,1
-0,5
-0,6
0,3
Varausten lisäykset
4,9
5,6
10,5
17,6
Käytetyt varaukset
-0,2
-8,7
-8,9
-8,2
Käyttämättömien varausten peruutukset
-0,1
-0,1
-0,2
-4,2
Diskonttokoron muutosten vaikutus
-
-
-
-0,1
Varaukset 31.12.2023
5,1
18,8
23,9
23,1
Lyhytaikaiset
5,1
5,5
10,5
9,8
Pitkäaikaiset
0,0
13,4
13,4
13,3
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
62
LAADINTAPERIAATTEET
Varaukset
Varaus kirjataan, kun konsernilla on aikaisempaan tapahtumaan perustuva oikeudellinen tai tosiasiallinen
velvoite ja on todennäköistä, että velvoitteen täyttäminen edellyttää maksusuoritusta, ja velvoitteen määrä
voidaan luotettavasti arvioida. Varaukset liittyvät toimintojen uudelleenjärjestelyihin, tappiollisiin sopimuksiin,
oikeudenkäynteihin sekä ympäristöriskeihin. Uudelleenjärjestelyvaraus kirjataan, kun sitä koskeva
yksityiskohtainen ja asianmukainen suunnitelma on laadittu, ja on annettu riittävä peruste olettaa, että
uudelleenjärjestely toteutetaan (järjestelystä on tiedotettu). Päästöistä kirjataan varaus niiden toteutumisen
mukaan.
4.4. OSTOVELAT JA MUUT LYHYTAIKAISET VELAT
milj. euroa
2023
2022
Ostovelat
414,9
491,0
Muut lyhytaikaiset velat
94,0
82,0
Korkovelat ja muut rahoitusvelat
26,5
27,0
Palkka- ja sosiaalikulujaksotukset
86,9
79,0
Muut siirtovelat
81,1
55,8
Yhteensä
703,5
734,9
Muut siirtovelat sisältävät materiaalihankintojen ja muiden sekalaisten kulujen jaksotukset.
LAADINTAPERIAATTEET
Ostovelat ja muut lyhytaikaiset velat arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon.
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
63
5. Pääomarakenne ja rahoituserät
5.1. RAHOITUSTUOTOT JA -KULUT
milj. euroa
2023
2022
Korkotuotot
Jaksotettuun hankintamenoon arvostetut rahoitusvarat
Rahoitussaamiset ja muut saamiset
10,8
7,2
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat
Johdannaiset
0,2
1,8
Etuuspohjaiset järjestelyt
2,8
1,9
Osinkotuotot
Muut sijoitukset
0,0
0,2
Muut rahoitustuotot
Valuuttakurssivoitot
Korolliset saamiset ja velat
-
0,0
Johdannaiset
-
0,1
Rahoitustuotot
13,9
11,1
Korkokulut
Jaksotettuun hankintamenoon arvostetut rahoitusvelat
Korolliset velat (pl. vuokravelat)
-69,6
-32,2
Vuokravelat
-5,5
-5,7
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvelat
Johdannaiset
6,2
-11,2
Etuuspohjaiset järjestelyt
-5,2
-2,8
Muut rahoituskulut
Valuuttakurssitappiot
Korolliset saamiset ja velat
-4,7
-4,4
Johdannaiset
-6,5
0,0
Ehdollisen vastikkeen käyvän arvon muutos
-
-4,8
Palkkiot liittyen sitoviin luottolimiitteihin
2,3
-2,5
Muut palkkiot
0,1
-0,7
Rahoituskulut
-82,9
-64,3
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä
-69,0
-53,2
LAADINTAPERIAATTEET
Rahoitustuotot ja -kulut
Voitot ja tappiot käyvän arvon suojauksista on netotettu suojattavan erän voittoa tai tappiota vastaan.
Ainoastaan puhtaasti rahoituksellisista tase-eristä, kuten vieraassa valuutassa olevista lainoista, syntyneet
kurssivoitot ja -tappiot on esitetty rahoituserissä. Liiketoimintojen yhdistämiseen liittyvien ehdollisten
vastikkeiden käyvän arvon muutokset esitetään muissa rahoitustuotoissa tai -kuluissa.
5.2. KOROLLISET SAAMISET
2023
2023
2022
2022
milj. euroa
Tasearvot
Käyvät arvot
Tasearvot
Käyvät arvot
Lyhytaikaiset
Lainasaamiset
14,0
14,0
13,4
13,4
Rahoitusleasingsaamiset
1,2
1,2
1,6
1,6
Lyhytaikaiset rahoitussaamiset
15,2
15,2
14,9
14,9
Pitkäaikaiset
Lainasaamiset
0,1
0,1
0,0
0,0
Rahoitusleasingsaamiset
2,2
2,2
0,9
0,9
Pitkäaikaiset rahoitussaamiset
2,4
2,4
0,9
0,9
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
64
Rahoitusleasingsaamiset
milj. euroa
2023
2022
Rahoitusleasingsaamiset erääntyvät seuraavasti:
Alle vuoden sisällä
1,2
1,6
Yli yhden vuoden mutta alle viiden vuoden sisällä
2,2
0,9
Vähimmäisvuokrat yhteensä
3,4
2,5
Vähimmäisvuokrien nykyarvo
Alle vuoden sisällä
1,0
1,1
Yli yhden vuoden mutta alle viiden vuoden sisällä
2,1
1,3
Vähimmäisvuokrien nykyarvo yhteensä
3,1
2,5
Kertymätön rahoitustuotto
0,4
-
Rahoitusleasingsaamiset liittyvät asiakkaille vuokrattuihin pakkauskoneisiin.
LAADINTAPERIAATTEET
Korolliset saamiset
Korolliset saamiset on arvostettu jaksotettuun hankintamenoon. Käyvät arvot on laskettu diskonttaamalla
jokaisen merkittävän saatavan tulevat kassavirrat tilinpäätöspäivän markkinakorolla. Lyhytaikaisten korollisten
saamisten käyvän arvon arvioidaan vastaavan tasearvoa.
5.3. RAHAVARAT
milj. euroa
2023
2022
Käteinen raha ja pankkitilit
255,0
305,0
Likvidit rahoitusarvopaperit
93,2
4,4
Yhteensä
348,2
309,4
LAADINTAPERIAATTEET
Rahavarat
Rahavarat muodostuvat pankkitalletuksista ja erittäin likvideistä lyhytaikaisista konsernin kassanhallinnan
periaatteiden mukaisista arvopapereista, joiden arvonmuutosten riski on vähäinen.
5.4. OMA PÄÄOMA
Osakepääoma
Osakkeiden lukumäärä
Osakepääoma EUR
Ylikurssirahasto EUR
Omat osakkeet EUR
Yhteensä EUR
1.1.2022
107 760 385
366 385 309,00
115 023 103,38
-31 205 188,88
450 203 223,50
Omien osakkeiden luovutus
osakepalkkiojärjestelmän nojalla
-
-
-
-
-
31.12.2022
107 760 385
366 385 309,00
115 023 103,38
-31 205 188,88
450 203 223,50
Omien osakkeiden luovutus
osakepalkkiojärjestelmän nojalla
-
-
-
1 594 440,60
1 594 440,60
31.12.2023
107 760 385
366 385 309,00
115 023 103,38
-29 610 748,28
451 797 664,10
Kaikki liikkeeseen lasketut osakkeet on maksettu täysimääräisesti.
Emoyhtiön osakepääoma
Huhtamäki Oyj:llä on yksi osakesarja ja kaikki osakkeet tuottavat yhtäläisen äänioikeuden ja yhtäläisen
oikeuden osinkoon ja muuhun varojenjakoon. Yhtiön yhtiöjärjestyksessä ei ole määräyksiä osakkeiden tai
osakepääoman enimmäis- tai vähimmäismäärästä. Osakkeilla ei ole nimellisarvoa. Kaikki liikkeeseen lasketut
osakkeet on maksettu täysimääräisesti.
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
65
Yhtiön ylikurssirahastoon on kirjattu vanhan osakeyhtiölain (734/1978) mukaiseen optio-ohjelmaan
perustuvista osakemerkinnöistä osakkeen kirjanpidollisen vasta-arvon 3,40 euroa ylittävä määrä
merkintähinnasta. Yhtiön viimeisin voimassa ollut optio-ohjelma päättyi 30.4.2014.
Varsinaisen yhtiökokouksen 25.3.2002 antaman valtuutuksen nojalla yhtiö hankki tilikausien 2002 ja 2003
aikana yhteensä 5 061 089 omaa osakettaan. Tilikauden 2003 jälkeen omia osakkeita ei ole hankittu. Yhtiön
27.4.2023 pidetyssä varsinaisessa yhtiökokouksessa päätettiin myöntää yhtiön hallitukselle valtuutus päättää
omien osakkeiden hankkimisesta. Valtuutus on voimassa seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen päättymiseen
saakka, kuitenkin enintään 30.6.2024 asti. Varsinaisen yhtiökokouksen 27.4.2022 hallitukselle antama
valtuutus päättää omien osakkeiden hankkimisesta päättyi varsinaisen yhtiökokouksen 27.4.2023 päättyessä.
Yhtiön 27.4.2023 pidetyssä varsinaisessa yhtiökokouksessa päätettiin myöntää yhtiön hallitukselle valtuutus
päättää osakeannista sekä osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisesta. Valtuutus on voimassa
seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen päättymiseen saakka, kuitenkin enintään 30.6.2024 asti. Tämä
valtuutus kumosi varsinaisen yhtiökokouksen 27.4.2022 antaman valtuutuksen päättää osakeannista sekä
osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisesta. Vuoden 2023 aikana luovutettiin 173,505 omaa
osaketta (vuoden 2022 aikana ei luovutettu omia osakkeita).
Yhtiön hallussa oli 31.12.2023 yhteensä 3 222 204 omaa osaketta (3 395 709 omaa osaketta).
Hallituksen jäsenet ja toimitusjohtaja omistivat 31.12.2023 yhteensä 101 929 osaketta (69 850 osaketta),
jotka edustivat 0,09 % (0,06 %) yhtiön kaikista osakkeista ja äänistä 31.12.2023 tilanteen mukaan.
Hallituksen ehdotus voittovarojen käyttämisestä
Huhtamäki Oyj:n jakokelpoinen oma pääoma 31.12.2023 on 836 481 022,88 euroa josta tilikauden tulos on
39 425 010,98 euroa.
Hallitus ehdottaa, että osinkoa jaetaan 1,05 euroa osaketta kohden.
Osingonmaksun täsmäytyspäivänä yhtiön hallussa oleville omille osakkeille ei makseta osinkoa.
Voitonjakoehdotuksen tekemispäivänä osingon kokonaismäärä olisi 109 765 090,05 euroa.
Yhtiön taloudellisessa asemassa ei tilikauden päättymisen jälkeen ole tapahtunut olennaisia muutoksia. Yhtiön
maksuvalmius on hyvä, eikä ehdotettu voitonjako vaaranna hallituksen näkemyksen mukaan
yhtiön maksukykyä.
Omat osakkeet
Omiin osakkeisiin sisältyy konsernin hallussa olevien omien osakkeiden hankintameno. Vuoden 2023 aikana
luovutettiin 173,505 omaa osaketta (vuoden 2022 aikana ei luovutettu omia osakkeita). Konserni ei ole
hankkinut vuoden 2022 aikana omia osakkeitaan.
Muuntoerot
Muuntoerot-rahasto sisältää ulkomaisten yksiköiden tilinpäätösten muuntamisesta euroiksi syntyneet
muuntoerot. Myös ulkomaisiin yksiköihin tehtyjen nettosijoitusten voitot ja tappiot sisältyvät muuntoeroihin.
Nettosijoitusten suojauksista syntyvät voitot ja tappiot sisältyvät muuntoeroihin silloin, kun suojauslaskennan
edellytykset ovat täyttyneet.
LAADINTAPERIAATTEET
Oma pääoma, osingot ja omat osakkeet
Konsernin omaan pääomaan kirjataan sellaiset oman pääoman ehtoiset instrumentit, jotka osoittavat
oikeuden yhteisön varoihin sen kaikkien velkojen vähentämisen jälkeen ja jotka eivät sisällä sopimukseen
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
66
perustuvaa velvollisuutta luovuttaa rahaa tai muita rahoitusvaroja toiselle yhteisölle eikä vaihtaa
rahoitusvaroja tai -velkoja toisen yhteisön kanssa liikkeellelaskijalle epäedullisissa olosuhteissa. Huhtamäki
Oyj:n omia osakkeita hankittaessa niistä maksettu määrä, mukaan lukien hankinnan välittömät kulut, on
kirjattu oman pääoman vähennykseksi. Hallituksen ehdotusta osingonjaosta ei ole kirjattu tilinpäätökseen,
vaan osingot kirjataan vasta yhtiökokouksen päätöksen perusteella.
5.5. ARVONMUUTOS- JA MUUT RAHASTOT
milj. euroa
31.12.2021
-72,4
Laajaan tuloslaskelmaan kirjatut rahavirran suojaukset
7,5
Laajasta tuloslaskelmasta tulokseen kirjatut rahavirran suojaukset
-0,4
Laajasta tuloslaskelmasta taseeseen kirjatut rahavirran suojaukset
10,3
Laskennalliset verot
-3,4
Muutos etuuspohjaisten järjestelyiden uudelleen määrittämisestä johtuvissa erissä
44,1
Laskennalliset verot
-16,3
Muutos laajaan tuloslaskelmaan kirjatussa määräysvallattomien omistajien osuudessa
0,1
31.12.2022
-30,4
Laajaan tuloslaskelmaan kirjatut rahavirran suojaukset
-2,4
Laajasta tuloslaskelmasta tulokseen kirjatut rahavirran suojaukset
-0,5
Laajasta tuloslaskelmasta taseeseen kirjatut rahavirran suojaukset
-2,7
Laskennalliset verot
1,2
Muutos etuuspohjaisten järjestelyiden uudelleen määrittämisestä johtuvissa erissä
-18,2
Laskennalliset verot
5,0
Muutos laajaan tuloslaskelmaan kirjatussa määräysvallattomien omistajien osuudessa
-0,1
31.12.2023
-48,1
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
67
Arvonmuutos- ja muut rahastot
Arvonmuutos- ja muut rahastot sisältävät rahavirran suojauksessa käsiteltävien johdannaisinstrumenttien
käyvän arvon muutoksen tehokkaan osan, muiden sijoitusten käyvän arvon muutoksen, etuuspohjaisten
järjestelyiden uudelleen määrittämisestä johtuvat erät sekä määräysvallattomien omistajien osuuden
muutoksen. Myös omaan pääomaan kirjattavat laskennalliset verot esitetään arvonmuutos- ja muissa
rahastoissa.
LAADINTAPERIAATTEET
Arvonmuutos- ja muut rahastot
Johdannaisinstrumentit on arvostettu käypään arvoon. Konserni soveltaa suojauslaskentaa tiettyihin
koronvaihtosopimuksiin ja valuuttatermiineihin, jotka täyttävät IFRS 9:ssä määritellyt suojauslaskennan ehdot.
Suojatun rahavirran täytyy olla erittäin todennäköinen ja rahavirran täytyy viime kädessä vaikuttaa
tuloslaskelmaan. Suojauksen täytyy olla tehokas etukäteen tarkasteltaessa. Rahavirran suojauksiksi
määritettyjen, ehdot täyttävien johdannaissopimusten käyvän arvon muutoksen tehokas osa kirjataan muihin
laajan tuloksen eriin ja mahdollinen jäljelle jäävä tehoton osa kirjataan tulosvaikutteisesti. Kumulatiivinen
käyvän arvon muutos, joka on kirjattu omaan pääomaan, kirjataan tulosvaikutteisesti sillä hetkellä, kun
ennakoitu rahavirta kirjataan tuloslaskelmaan. Suojatun erän ollessa ennakoitu liiketoimi, joka johtaa
rahoitusvaroihin tai -velkoihin kuulumattoman omaisuuserän tai velan kirjaamiseen, omaan pääomaan kirjattu
suojauksen kumulatiivinen käyvän arvon muutos siirretään pois omasta pääomasta ja sisällytetään kyseisen
omaisuuserän tai velan kirjanpitoarvoon.
Käyvän arvon suojauksen ehdot täyttävien johdannaissopimusten käyvän arvon muutokset kirjataan
tulosvaikutteisesti suojattavan riskin osalta. Johdannaiset, jotka on tehty suojaustarkoituksessa, mutta joihin
ei noudateta tai jotka eivät täytä suojauslaskennan ehtoja, on luokiteltu käypään arvoon tulosvaikutteisesti
kirjattaviksi. Kyseisten johdannaisinstrumenttien käyvän arvon muutos kirjataan tulosvaikutteisesti. Käypään
arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavien rahoitusvelkojen arvonmuutosta ei epäsymmetrian välttämiseksi jaeta
tulokseen ja laajan tuloksen eriin.
Konsernilla on valuuttatermiinejä ja valuuttamääräisiä lainoja, joilla suojataan ulkomaisiin yksiköihin tehtyjä
valuuttamääräisiä nettosijoituksia. Nettosijoitusten suojausten tulee täyttää samat IFRS 9:ssä määritellyt
suojauslaskennan ehdot kuin rahavirran suojausten. Suojausinstrumenttien käyvän arvon muutokset kirjataan
muuntoeroina muun laajan tuloksen eriin, jos suojauslaskennan ehdot täyttyvät. Jos ulkomainen yksikkö
myydään tai puretaan, kirjataan omaan pääomaan kirjatut suojausinstrumenttien kumulatiiviset käyvän arvon
muutokset tulosvaikutteisesti myynti- tai purkuhetkellä.
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
68
5.6. KOROLLISET VELAT
2023
2022
milj. euroa
Tasearvot
Käyvät arvot
Tasearvot
Käyvät arvot
Lyhytaikaiset
Rahoituslaitoslainat
Kiinteäkorkoiset
19,9
19,6
277,6
277,5
Vaihtuvakorkoiset
106,5
108,0
63,5
63,5
Joukkovelkakirjalainat
Kiinteäkorkoiset
99,7
96,1
-
-
Muut lainat
Vaihtuvakorkoiset
0,2
0,2
5,1
5,1
Ehdolliset vastikkeet
-
-
20,6
20,6
Vuokravelat
24,8
24,8
25,3
25,3
Yhteensä
251,0
248,7
392,2
392,0
Pitkäaikaiset
Rahoituslaitoslainat
Kiinteäkorkoiset
33,6
32,0
79,3
74,3
Vaihtuvakorkoiset
259,6
288,4
371,0
371,0
Joukkovelkakirjalainat
Kiinteäkorkoiset
971,2
962,7
815,8
777,6
Muut lainat
Vaihtuvakorkoiset
2,1
2,1
4,6
4,6
Ehdolliset vastikkeet
-
-
-
-
Vuokravelat
136,5
136,5
133,2
133,2
Yhteensä
1 403,0
1 421,7
1 403,9
1 360,7
Ehdolliset
Lyhennykset
Rahoituslaitoslainat
Joukkovelkakirjalainat
Muut lainat
vastikkeet
Vuokravelat
Yhteensä
2024
126,4
99,7
0,2
-
24,8
251,0
2025
215,1
-
-
-
35,0
250,1
2026
47,5
174,7
2,1
-
14,2
238,5
2027
30,6
498,1
-
-
11,7
540,4
2028
-
298,4
-
-
10,2
308,6
2029-
0,0
-
-
-
65,4
65,4
LAADINTAPERIAATTEET
Korolliset velat
Korolliset velat luokitellaan muihin velkoihin. Korolliset velat ovat yrityksen liikkeellelaskemia lainoja ja
pankkilainoja ja ne arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon käyttäen efektiivisen koron menetelmää. Kaikki
korolliset velat ovat IFRS 9:ssä tarkoitettuja muita kuin kaupankäyntitarkoituksessa pidettäviä tai
johdannaissopimuksiin perustuvia velkoja, ja ne arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon. Käyvät arvot on
määritetty diskonttaamalla tulevat kassavirrat tilinpäätöspäivän markkinakoroilla. Korollisten velkojen käypien
arvojen määrittelyssä käytetyt korot olivat 3,81%–6,80%. Lyhytaikaisten korollisten velkojen käypä arvo on
arvioitu olevan lähellä niiden tasearvoa.
Liiketoimintojen yhdistämiseen liittyvät ehdolliset vastikkeet, jotka on luokiteltu käypään arvoon
tulosvaikutteisesti kirjattaviksi rahoitusveloiksi, esitetään korollisissa veloissa.
Vuokravelat kirjataan vuokran alkamispäivänä. Vuokravelka arvostetaan tulevien vuokramaksujen nykyarvoon
käyttäen efektiivisen koron menetelmää. Kirjanpitoarvo vähenee tehtyjen vuokramaksujen myötä ja
korkokulu jaetaan vuokra-ajalle. Vuokravelka uudelleenarvostetaan, kun vuokrasopimusta muutetaan tai
uudelleenarvioidaan.
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
69
Rahoitusvelkojen täsmäytyslaskelma
2023
2022
Ei-rahavirtapohjaiset muutokset
Uudelleenluokittelu
Liiketoimintojen
Ehdolliset
pitkäaikaisista
milj. euroa
Yhteensä
Rahavirrat
yhdistäminen
vastikkeet
Valuuttakurssimuutokset
lyhytaikaisiin
Muut
Yhteensä
Pitkäaikaiset lainat
1 266,6
426,9
-
-
-
2,8
-
435,0
6,8
1 270,6
Lyhytaikaiset lainat
229,7
-541,2
-
-20,0
-5,2
435,0
14,8
346,2
Pitkäaikaiset vuokravelat
136,5
-
-
-
-2,5
-20,9
26,7
133,2
Lyhytaikaiset vuokravelat
24,8
-28,8
-
-
-0,5
20,9
7,8
25,3
Rahoitusvelat yhteensä
1 657,5
-143,1
-
-20,0
-10,9
0,0
56,2
1 775,4
2022
2021
Ei-rahavirtapohjaiset muutokset
Uudelleenluokittelu
Liiketoimintojen
Ehdolliset
pitkäaikaisista
milj. euroa
Yhteensä
Rahavirrat
yhdistäminen
vastikkeet
Valuuttakurssimuutokset
lyhytaikaisiin
Muut
Yhteensä
Pitkäaikaiset lainat
1 270,6
293,7
-
-15,2
31,3
-155,8
-12,2
1 128,8
Lyhytaikaiset lainat
346,2
-186,1
-
20,0
0,8
155,8
-42,6
398,4
Pitkäaikaiset vuokravelat
133,2
0,0
-1,8
-
1,0
-17,3
4,5
146,8
Lyhytaikaiset vuokravelat
25,3
-28,8
1,9
-
-0,1
17,3
6,2
28,8
Rahoitusvelat yhteensä
1 775,4
78,8
0,1
4,8
33,0
0,0
-44,1
1 702,8
5.7. RAHOITUSVAROJEN JA -VELKOJEN KIRJANPITOARVOT RYHMITTÄIN
milj. euroa
2023
2022
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat
Johdannaiset
5,9
10,9
Suojauslaskennan alaiset johdannaiset
7,9
20,0
Jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat rahoitusvarat
Pitkäaikaiset rahoitussaamiset
2,4
0,9
Pitkäaikaiset muut saamiset
17,0
28,7
Lyhytaikaiset rahoitussaamiset
15,2
14,9
Myyntisaamiset ja muut saamiset
569,9
611,8
Rahavarat
348,2
309,4
Muut sijoitukset
2,3
2,4
Rahoitusvarat yhteensä
968,6
999,0
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvelat
Johdannaiset
9,3
14,7
Ehdolliset vastikkeet
0,0
20,6
Suojauslaskennan alaiset johdannaiset
0,2
2,3
Jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat rahoitusvelat
Pitkäaikaiset korolliset velat
1 403,0
1 403,9
Muut pitkäaikaiset velat
12,8
10,5
Pitkäaikaisten lainojen seuraavan vuoden lyhennykset
167,3
168,9
Lyhytaikaiset korolliset velat
83,7
202,6
Ostovelat ja muut lyhytaikaiset velat
485,5
541,4
Rahoitusvelat yhteensä
2 161,8
2 364,9
Taseessa johdannaiset sisältyvät seuraaviin ryhmiin: pitkäaikaiset rahoitussaamiset, pitkäaikaiset muut
saamiset, myyntisaamiset ja muut saamiset, muut pitkäaikaiset velat sekä ostovelat ja muut lyhytaikaiset velat.
LAADINTAPERIAATTEET
Rahoitusvarat ja -velat
Rahoitusvarat on luokiteltu IFRS 9:n mukaisesti konsernin rahoitusvarojen hallinnointiin tarkoitetun
liiketoimintamallin ja niiden sopimusperusteisten rahavirtaominaisuuksien perusteella seuraaviin ryhmiin:
käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat, käypään arvoon laajan tuloksen erien kautta
kirjattavat rahoitusvarat ja jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat rahoitusvarat. Rahoitusvelat
luokitellaan käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattaviin rahoitusvelkoihin ja jaksotettuun hankintamenoon
arvostettaviin rahoitusvaroihin.
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
70
Käypään arvoon laajan tuloksen erien kautta kirjattaviin rahoitusvaroihin luokitellaan noteeratut ja
noteeraamattomat osakkeet. Noteeratut osakkeet arvostetaan käypään arvoon, joka on tilinpäätöspäivän
markkinahinta. Käyvän arvon muutokset kirjataan muihin laajan tuloksen eriin ja esitetään oman pääoman
arvonmuutosrahastossa. Noteeraamattomat osakkeet esitetään hankintahintaan, koska niiden käypiä arvoja
ei ole luotettavasti saatavilla.
Jaksotettuun hankintamenoon arvostettaviin rahoitusvaroihin luokitellaan johdannaisvaroihin kuulumattomia
varoja, joihin liittyvät maksut ovat kiinteitä tai määritettävissä olevia ja joita ei noteerata toimivilla markkinoilla.
Tähän erään kuuluvat myynti- ja muut saamiset. Myynti- ja muut saamiset arvostetaan jaksotettuun
hankintamenoon käyttäen efektiivisen koron menetelmää.
Konserni kirjaa rahoitusvarojen odotettavissa olevat luottotappiot yleisellä tavalla, jossa luottotappiot
arvostetaan 12-kuukauden odotettavissa olevien tappioiden määrään, jos luottoriski ei ole merkittävästi
lisääntynyt alkuperäisestä kirjaamisesta. Konserni arvostaa odotettavissa olevat luottotappiot perustuen
aikaisempiin toteutuneisiin luottotappioihin huomioituna nykyiset ja tulevat olosuhteet. Myyntisaataville,
jotka eivät sisällä merkittävää rahoitusosuutta, käytetään yksinkertaistettua tapaa, jossa odotettavissa olevat
luottotappiot arvostetaan summaan, joka vastaa koko niiden elinkaaren luottotappioita. Odotettavissa olevien
luottotappioiden arvo päivitetään jokaisena raportointipäivänä.
Valuuttatermiinien käyvät arvot on laskettu käyttäen tilinpäätöspäivän markkinahintoja. Valuuttaoptioiden
käyvät
arvot
on
laskettu
Garman-Kohlhagen -mallilla.
Koronvaihtosopimusten,
korkofutuurien
ja
korkotermiinien käyvät arvot on määritelty tulevien arvioitujen kassavirtojen nykyarvojen perusteella.
Kassavarojen, lyhytaikaisten lainojen ja tililuottojen käypien arvojen on niiden lyhytaikaisesta luonteesta
johtuen arvioitu olevan samat kuin niiden kirja-arvo. Rahoitusinstrumenttien kerrytettävissä oleva rahamäärä
lasketaan arvioitujen vastaisten rahavirtojen nykyarvosta, diskontattuna alkuperäisellä efektiivisellä
korkokannalla. Lyhytaikaisia saamisia ei diskontata.
Liiketoimintojen yhdistämiseen liittyvät ehdolliset vastikkeet, jotka on luokiteltu käypään arvoon
tulosvaikutteisesti kirjattaviksi rahoitusveloiksi, esitetään korollisissa veloissa.
milj. euroa
Yhteensä
Käypään arvoon arvostettavat rahoitusvarat ja -velat
Taso 1
Taso 2
Taso 3
2023
Varat
Johdannaiset
Valuuttajohdannaiset
-
8,9
-
8,9
Korkojohdannaiset
-
4,9
-
4,9
Muut sijoitukset
-
-
2,3
2,3
Yhteensä
-
13,8
2,3
16,0
Velat
Johdannaiset
Valuuttajohdannaiset
-
9,2
-
9,2
Korkojohdannaiset
-
0,3
-
0,3
Ehdolliset vastikkeet
-
-
-
0,0
Yhteensä
-
9,5
-
9,5
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
71
milj. euroa
Yhteensä
Käypään arvoon arvostettavat rahoitusvarat ja -velat
Taso 1
Taso 2
Taso 3
2022
Varat
Johdannaiset
Valuuttajohdannaiset
-
23,9
-
23,9
Korkojohdannaiset
-
7,0
-
7,0
Muut sijoitukset
-
-
2,4
2,4
Yhteensä
-
30,9
2,4
33,3
Velat
Johdannaiset
Valuuttajohdannaiset
-
10,8
-
10,8
Korkojohdannaiset
-
6,2
-
6,2
Ehdolliset vastikkeet
-
-
20,6
20,6
Yhteensä
-
17,0
20,6
37,6
Konserni käyttää tuottoihin perustuvaa arvostusmenetelmää käypien arvojen määrittelyssä. Syöttötietoina
käytetään valuuttakursseja, korkokantoja ja tuottokäyriä sekä implisiittisiä volatiliteettejä.
Konsernin valuutta- ja korkojohdannaiset kuuluvat International Swaps and Derivatives Association (ISDA)
nettoutusjärjestelyn alaisuuteen. Johdannaissaamisia ja -velkoja ei ole vähennetty toisistaan taseessa.
Noteeraamattomat sijoitukset esitetään hankintahintaan, koska niiden käypiä arvoja ei ole luotettavasti
saatavilla.
Käyvän arvon hierarkian tasot on määritelty seuraavasti:
Taso 1: Noteeratut hinnat toimivilla markkinoilla.
Taso 2: Markkinahinnasta epäsuorasti johdettu.
Taso 3: Arvostuksessa käytetty muuta kuin todettavissa olevaa markkinatietoa.
5.8. RAHOITUSRISKIEN HALLINTA
Rahoitusriskien hallinnan tavoitteena on varmistaa konsernille riittävä rahoitus kustannustehokkaasti ja
vähentää rahoitusmarkkinoiden haitallisten liikkeiden vaikutusta. Rahoitusriskien hallintaa ohjaa ja valvoo
rahoituksen
ohjesäännön
mukaisesti
rahoituskomitea
puheenjohtajanaan
emoyhtiön
talousjohtaja.
Rahoituskomitea tarkastelee kuukausittain riskiraportteja mm. korollisista tase-eristä, kaupallisista
kassavirroista ja johdannaisista sekä valuuttapositioista, ja hyväksyy tarvittavat toimenpiteet.
Espoon pääkonttorissa toimiva rahoitusosasto vastaa varainhankinnasta ja riskien hallinnasta, sekä palvelee
liiketoimintayksiköitä päivittäisessä rahoituksessa, valuuttakaupassa ja kassanhallinnassa.
Valuuttariski
Konserni on alttiina valuuttariskeille, joita syntyy konsernin sisäisestä kaupasta, viennistä ja tuonnista,
ulkomaisten tytäryhtiöiden rahoituksesta ja valuuttamääräisistä omista pääomista.
Transaktioriski
Suurimmat transaktioriskipositiot tulevat pääomasiirroista, tuonnista, viennistä ja rojaltisaamisista.
Transaktioriskin
hallinnan
tavoitteena
on
suojata
konserni
haitallisilta
valuuttakurssiliikkeiltä.
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
72
Liiketoimintayksiköt ovat vastuussa kaupallisiin kassavirtoihin liittyvän valuuttariskin aktiivisesta hallinnasta.
Transaktioriskin
hallinnan
periaatteet
ja
limiitit
laaditaan
liiketoimintayksiköissä
ja
hyväksytään
rahoituskomiteassa. Sääntönä on, että kaikki kaupalliset tase-erät ja 25 % tulevista todennäköisistä
kassavirroista suojataan aina vähintään 12 kuukauden jaksolta. Suojausinstrumentteina käytetään
valuuttatermiinejä ja valtuutetuissa yksiköissä myös valuuttaoptioita. Liiketoimintayksiköiden suojaustoimien
vastapuolena on pääsääntöisesti Huhtamäki Oyj.
EUR-riski
USD-riski
USD-riski
yhtiöillä
EUR-riski
CNY-riski
yhtiöillä
yhtiöillä
joiden
yhtiöillä joiden
yhtiöillä joiden
joiden
joiden
raportointi
raportointi
raportointi
raportointi
raportointi
valuutta
milj. euroa
valuutta GBP
valuutta HKD
valuutta AUD
valuutta EUR
INR
2023
2022
2023
2022
2023
2022
2023
2022
2023
2022
Myyntisaamiset
8,4
2,1
0,1
0,1
1,2
1,9
0,0
0,1
19,2
14,5
Ostovelat
-19,4
-23,2
-3,9
-6,7
-9,6
-7,3
-4,3
-7,3
-6,3
-6,4
Nettoriski taseessa
-11,0
-21,1
-3,8
-6,6
-8,5
-5,5
-4,3
-7,2
12,9
8,1
Ennustettu myynti (12 kk)
19,4
16,5
0,1
1,0
6,6
5,3
0,0
1,2
65,4
66,7
Ennustetut ostot (12 kk)
-90,5
-113,9
-17,0
-23,6
-49,6
-47,8
-10,1
-33,0
-38,9
-45,4
Ennustettu nettoriski
-71,1
-97,4
-16,8
-22,7
-43,0
-42,6
-10,1
-31,8
26,6
21,3
Suojat
Valuuttatermiinit (12 kk)
39,3
48,6
7,4
9,8
21,0
17,3
7,7
19,8
-16,6
-17,9
Valuuttaoptiot (12 kk)
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Nettoriski yhteensä
-42,7
-69,9
-13,2
-19,5
-30,4
-30,7
-6,7
-19,2
22,9
11,4
Translaatioriski
Liiketoimintayksiköitä rahoitetaan ensisijaisesti paikallisessa valuutassa, jolloin merkittävää translaatioriskiä ei
synny. Poikkeuksena ovat korkean korkotason maissa toimivat liiketoimintayksiköt, joiden rahoitukseen
rahoituskomitea tapauskohtaisesti hyväksyy käytettävän myös muussa valuutassa olevia lainoja. Vuonna
2023 ja 2022 tilinpäätöshetkillä tämän kaltaisia lainoja ei ollut.
Merkittävimmät translaatioriskit aiheutuvat Yhdysvaltain, Intian ja Ison-Britannian tytäryhtiöihin sijoitetuista
pääomista ja lainoista, jotka ovat rinnastettavissa omaan pääomaan. Konserni suojautuu translaatioriskiltä
valikoidusti valuuttalaina- ja johdannaissopimuksin. Suojauspäätökset tekee rahoituskomitea, joka
päätöksenteossaan ottaa huomioon mahdollisen suojaustoimen vaikutuksen konsernin tunnuslukuihin, pitkän
aikavälin kassavirran sekä suojauskustannuksen. Tilinpäätöshetkellä konsernilla oli USD-määräisiä
translaatioriskisuojia 223 milj. dollarilla (joista 50 milj. dollaria oli valuuttalainoja ja 173 milj. dollaria
johdannaissopimuksia) ja GBP-määräisiä suojia 20 milj. puntaa (joista 20 milj. puntaa johdannaissopimuksia)
(223 milj. dollaria, joista 50 milj. dollaria oli valuuttalainoja ja 173 milj. dollaria johdannaissopimuksia ja 20 milj.
puntaa, joista 20 milj. puntaa johdannaissopimuksia).
Euron vahvistuminen 10 %:lla valuuttoja USD, INR ja GBP vastaan tilinpäätöshetkellä heikentäisi konsernin
tulosta ennen veroja 21,3 milj. eurolla (14.4 milj. eurolla) ja omaa pääomaa 126,1 milj. eurolla (117,3 milj.
eurolla).
Korkoriski
Korollinen velka altistaa konsernin korkoriskille eli korkoliikkeiden aiheuttamalle uudelleenhinnoittelu- ja
hintariskille. Korkoriskin hallinta on keskitetty konsernin rahoitusosastolle. Konsernin toimintaperiaatteena on
ylläpitää tärkeimmissä valuuttavelkasalkuissa duraatio, joka sijoittuu kassavirtaennusteeseen, valikoituihin
taseen tunnuslukuihin ja korkojen tuottokäyrän muotoon perustuvalle tavoiteduraatiovälille. Korkoriskin
hallinnan tavoitteena on vähentää korkokulujen vaihtelua, mikä mahdollistaa tasaisemman nettotuloksen.
Konserni suojautuu korkoriskiltä lainojen korkojaksovalinnoillaan ja johdannaisinstrumenteilla, kuten
futuureilla, korkotermiineillä, koronvaihtosopimuksilla ja korko-optioilla.
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
73
Tilinpäätöshetkellä konsernin korollisen nettovelan korko oli 4,2 % (3,4 %) ja keskimääräinen duraatio 2,4
vuotta (2,2 vuotta). Markkinakorkojen yhden prosenttiyksikön nousu kasvattaisi konsernin nettokorkokuluja
2,7 milj. eurolla (5,1 milj. euroa) seuraavien 12 kuukauden aikana. Samansuuruinen korkojen nousu kasvattaisi
konsernin omaa pääomaa 1,7 milj. eurolla (1,9 milj. euroa) tulevien kassavirtojen suojiksi kohdistettujen
korkojohdannaisten markkina-arvon muuttumisesta johtuen.
Nettovelan valuuttajakauma ja uudelleenhinnoittelu mukaan lukien suojat (pl. vuokravelat)
2023
2022
Korkojakson maturiteetti, ml. johdannaiset
Arvo
Arvo
Valuutta
milj. euroa
2024
2025
2026
2027
2028
milj. euroa
EUR
1 029,7
190,6
33,6
125,0
530,5
150,0
990,8
HKD
81,2
81,2
84,8
GBP
64,7
64,7
92,5
AUD
25,4
25,4
16,4
CZK
13,3
13,3
-3,2
Muut
-87,1
-154,6
18,0
13,5
13,5
22,5
130,9
Yhteensä
1 127,0
220,5
51,6
138,5
544,0
172,5
1 312,2
Likviditeetti- ja jälleenrahoitusriski
Konserni ylläpitää jatkuvasti riittävän likviditeetin tehokkaiden kassanhallintaratkaisujen, kuten konsernitilien
ja rahoituslimiittien avulla. Vähentääkseen jälleenrahoitusriskiä konserni hajauttaa rahoituksen lähteitä ja
velkojen ja luottolimiittien maturiteetteja. Lyhytaikaiseen rahoitukseen konserni käyttää 400 milj. euron
suuruista yritystodistusohjelmaa Suomessa sekä ei-sitovia luottolimiittejä merkittävissä pankeissaan.
Tilinpäätöshetkellä konsernilla oli sitovia luottolimiittejä 400 milj. euroa (400 milj. euroa), joista käyttämättä
oli 355 milj. euroa (353 milj. euroa). Käyttämättömät pitkäaikaiset sitovat luottolimiitit riittävät rahoituksen
varmistamiseksi kaikissa ennakoitavissaolevissa tilanteissa.
Toukokuussa 2023 Huhtamäki Oyj allekirjoitti 125 miljoonan euron määräisen kahden vuoden pituisen
määräaikaisen lainasopimuksen. Lainaa käytetään jälleenrahoitukseen ja konsernin yleisiin rahoitustarpeisiin.
Marraskuussa 2023 Huhtamäki Oyj laski liikkeeseen 300 miljoonan euron senior-ehtoisen, vakuudettoman
joukkovelkakirjalainan. 5-vuotinen joukkovelkakirjalaina erääntyy 24.11.2028. Huhtamäki Oyj käyttää
joukkovelkakirjalainan liikkeeseenlaskusta saatuja varoja olemassa olevien vuonna 2024 erääntyvien
velkakirjojensa osittaiseen takaisinostoon sekä konsernin muihin yleisiin rahoitustarpeisiin.
S&P Global Ratings Europe Limited on myöntänyt Huhtamäki Oyj:lle pitkäaikaisen luottoluokituksen tasolla
BB+, jonka näkymä on vakaa.
Velan rakenne
milj. euroa sisältäen
korot
2023
Lainasopimuksen/-limiitin maturiteetti
Nostettu
Nostamatta
Luottotyyppi
määrä
sitovista
Yht.
2024
2025
2026
2027
2028
Myöh.
Sitovat
rahoituslimiitit
45,0
355,0
400,0
400,0
Joukkovelkakirjalainat
1 070,9
1 070,9
99,7
174,7
498,1
298,4
Yritystodistusohjelma
50,5
50,5
50,5
Muut lainat
rahoituslaitoksilta
326,4
326,4
76,1
215,1
4,6
30,6
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
74
Arvioidut
sopimukselliset
184,2
49,3
42,8
39,5
37,3
15,4
korkojen maksut
Ehdolliset vastikkeet
Vuokravelat
161,3
161,3
24,8
35,0
14,2
11,7
10,2
65,4
Osto- ja muut velat
518,1
518,1
518,1
Yhteensä
2 172,2
355,0
2 711,5
818,5
293,0
633,0
577,7
324,0
65,4
milj. euroa sisältäen
korot
2022
Lainasopimuksen/-limiitin maturiteetti
Nostettu
Nostamatta
Luottotyyppi
määrä
sitovista
Yht.
2023
2024
2025
2026
2027
Myöh.
Sitovat
47,0
353,0
400,0
400,0
rahoituslimiitit
Joukkovelkakirjalainat
821,0
821,0
150,0
173,4
497,6
Yritystodistusohjelma
111,5
111,5
111,5
Muut lainat
637,4
637,4
234,7
286,0
86,0
30,8
rahoituslaitoksilta
Arvioidut
sopimukselliset
132,4
35,0
26,3
25,3
23,9
21,9
korkojen maksut
Ehdolliset vastikkeet
20,6
20,6
20,6
Vuokravelat
158,5
158,5
25,3
38,7
13,9
11,4
9,4
59,9
Osto- ja muut velat
583,8
583,8
583,8
Yhteensä
2 379,8
353,0
2 865,3
1 010,9
500,9
125,2
608,6
559,6
59,9
Luottoriski
Kaupalliset myyntisaatavat sekä talletuksiin ja johdannaiskauppoihin perustuvat saatavat rahoituslaitoksilta
altistavat konsernin luottoriskille.
Liiketoimintayksiköt vastaavat kaupallisten saatavien aiheuttamasta luottoriskistä määrittelemiensä ja
rahoituskomitean hyväksymien periaatteiden puitteissa. Konsernin kattava ohjeistus määrittelee tietyt
luottoriskin, myyntiehtojen ja perinnän vähimmäisvaatimukset. Koska myyntisaatavat ovat hyvin hajautettuja
ja luottotappiohistoria on konsernissa hyvä, kaupallista luottoriskiä pidetään kokonaisuutena alhaisena (ks.
liitetieto 4.2.).
Likvidit varat sijoitetaan ajoittain lyhytaikaisiin pankkitalletuksiin vakavaraisiin yhteistyöpankkeihin, valtioiden
velkasitoumuksiin sekä hyvän luottoluokituksen omaavien yritysten yritystodistuksiin. Vastapuoliriskiä
rahoituslaitoksista, johdannaiskaupat mukaan lukien, pidetään pienenä ja siitä vastaa keskitetysti
rahoitusosasto rahoituskomitean myöntämissä puitteissa.
Pääomarakenteen hallinta
Konsernin tavoitteena on tehokas pääomarakenne. Täten konserni on asettanut pitkän aikavälin tavoitteeksi
nettovelan ja käyttökatteen suhteen 2–3. Nettovelka on määritelmällisesti korollinen velka vähennettynä
rahoitussaamisilla ja rahavaroilla.
Konsernin nettovelan ja käyttökatteen suhdetta (ilman vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä) rajoittaa
keskeisessä rahoitussopimuksessa oleva ehto. Rajoituksen ei katsota estävän konsernin toimintaa tai
strategian toteuttamista.
Pääomarakenteen muutokset ovat seurausta investoinneista liiketoimintaan ja pääomanpalautuksista
osakkeenomistajille, jotka rahoitetaan vakaalla rahavirralla.
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
75
Pääomarakenne
milj. euroa
2023
2022
Korolliset velat
1 654,0
1 796,0
Rahoitussaamiset ja rahavarat
365,7
325,3
Nettovelka
1 288,3
1 470,8
Oma pääoma yhteensä
1 924,9
1 922,2
Nettovelan suhde omaan pääomaan
(nettovelkaantumisaste)
0,67
0,77
Nettovelan suhde käyttökatteeseen
(ilman vertailukelpoisuuteen vaikuttavia
2,18
2,46
eriä)
Johdannaissopimusten nimellisarvot
milj. euroa
2023
2022
Nimellinen määrä
Maturiteettirakenne
Nimellinen määrä
Sopimus
2024
2025
2026
2027
2028
Myöh.
Valuuttatermiinit
transaktioriskiin
liittyvä
Ulosvirtaus
-196,1
-194,6
-1,5
-210,4
Sisäänvirtaus
195,0
193,5
1,5
210,8
translaatioriskiin
liittyvä
Ulosvirtaus
-178,6
-178,6
-185,0
Sisäänvirtaus
180,7
180,7
194,0
rahoitukseen liittyvä
Ulosvirtaus
-646,0
-646,0
-589,1
Sisäänvirtaus
643,3
643,3
590,0
Koronvaihtosopimukset
EUR
-200,0
-50,0
-150,0
-50,0
USD
76,5
4,5
9,0
13,5
18,0
31,5
93,9
Johdannaissopimusten käyvät arvot
milj. euroa
2023
2022
Positiivinen
Negatiivinen
Netto
Positiivinen
Negatiivinen
Netto
Sopimus
käypä arvo
käypä arvo
käypä arvo
käypä arvo
käypä arvo
käypä arvo
Valuuttatermiinit
transaktioriskiin
1,4
-
2,9
-
1,5
2,7
-
2,4
0,3
liittyvä
joista tulevien
kassavirtojen suojia
1
0,8
-
1,2
-
0,4
1,7
-
1,2
0,5
translaatioriskiin
2,8
0,0
2,8
11,3
-
1,1
10,3
liittyvä
joista
nettosijoitusten
2,8
0,0
2,8
11,3
-
1,1
10,3
suojia
2
rahoitukseen liittyvä
4,6
-6,3
-1,7
9,9
-7,3
2,6
Koronvaihtosopimukset
3
EUR
4,3
-4,0
0,3
0,0
-6,1
-6,1
joista käyvän arvon
4
4,3
-
4,0
0,3
0,0
-
6,1
-
6,1
suojia
USD
4,7
0,0
4,7
7,0
-0,1
6,9
joista tulevien
kassavirtojen suojia
5
4,7
0,0
4,7
7,0
-
0,1
6,9
Hyödykejohdannaiset
0,3
0,0
0,3
1
Tulevien kassavirtojen suojaksi kohdistettujen valuuttatermiinien käyvät arvot on esitetty arvonmuutos- ja muissa rahastoissa.
2
Tytäryhtiöinvestoinneista syntyvän position suojaamiseen kohdistettujen valuuttatermiinien käyvät arvot on esitetty muuntoeroissa.
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
76
3
Koronvaihtosopimusten käyvät arvot sisältävät kertyneet korot, jotka on esitetty tuloslaskelmassa rahoituskuluina.
4
Käyvän arvon suojiksi kohdistettujen koronvaihtosopimusten käyvät arvot on esitetty tuloslaskelmassa rahoitustuottoina.
5
Tulevien kassavirtojen suojiksi kohdistettujen koronvaihtosopimusten käyvät arvot on esitetty arvonmuutos- ja muissa rahastoissa.
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
77
6. Muut liitetiedot
6.1. ILMASTO LIITÄNNÄISET ASIAT
Vastuullisuus on kiinteä osa Huhtamäki-konsernin 2030 strategiaa. Konsernin tavoite on olla vastuullisten
elintarvikepakkausten ykkösvalinta. Vastuullisuusagenda keskittyy kahteen avainaiheeseen: siirtymä
kiertotalouteen ja ilmastotoimet, unohtamatta muita vastuullisuuden ympäristöön liittyviä ja sosiaalisia
näkökulmia.
Saavuttaakseen Huhtamäki-konsernin tavoitteen, johto huomioi jatkuvasti ilmastoliitännäisiä asioita
ohjatessaan liiketoimintaa. Nämä huomiot ja niihin liittyvät olettamukset heijastuvat arvioissa ja harkinnassa,
joita on käytetty raportoiduissa varoissa, veloissa, tuotoissa ja kuluissa.
Konsernitilinpäätöksen erät, joihin ilmastoliitännäiset asiat erityisesti vaikuttavat, ovat:
Liikearvo: Konserni on määrittänyt liikevoiton ja diskonttokorot liikearvon arvonalentumistestauksen
keskeisiksi muuttujiksi. Ilmastoliitännäiset riskit ja mahdollisuudet on tunnistettu ja arvioitu osana
strategiaan pohjautuvia liikevoittoennusteita yhdessä muiden liiketoiminnan kehittymiseen
vaikuttavien tekijöiden kanssa. (Liitetieto 3.2. Liikearvo)
Aineettomat ja aineelliset hyödykkeet:
o
Ilmastoliitännäiset asiat voivat vaikuttaa aineettomien ja aineellisten hyödykkeiden
kirjaamiseen ja arvostamiseen. Raportointikauden lopussa, ilmastoliitännäisillä asioilla ei ollut
materiaalista vaikutusta hyödykkeiden arvioituun taloudelliseen vaikutusaikaan tai
hyödykkeiden arvonalentumisiin. Konserni jatkaa investointejaan vastuullisiin
pakkausratkaisuihin. (Liitetieto 3.3. Aineettomat hyödykkeet ja Liitetieto 3.4. Aineelliset
käyttöomaisuushyödykkeet).
o
Päästöoikeudet ja uudistuvan energian sertifikaatit käsitellään IAS 38 Aineettomat
hyödykkeet mukaisesti. (Liitetieto 3.3. Aineettomat hyödykkeet).
Muut pitkäaikaiset saamiset: Konserni on allekirjoittanut kaksi merkittävää virtuaalista
sähkönostosopimusta saavuttaakseen tavoitteensa 100-prosenttisesti uusiutuvan sähkön
käyttämisestä ja hiilineutraalista tuotannosta vuoteen 2030 mennessä. Sopimukset käsitellään IFRS
9 Rahoitusinstrumentit mukaisesti. (Liitetieto 5.7. Rahoitusvarojen ja -velkojen kirjanpitoarvot
ryhmittäin).
Vaihto-omaisuus: Ilmastoliitännäiset asiat voivat vaikuttaa vaihto-omaisuuden arvostamiseen.
Raportointikauden lopussa, ilmastoliitännäisillä asioilla ei ollut materiaalista vaikutusta vaihto-
omaisuuden nettorealisointiarvoon. (Liitetieto 4.1. Vaihto-omaisuus)
Korolliset velat:
o
Vuonna 2021, Huhtamaki on allekirjoittanut 400 miljoonan euron määräisen syndikoidun
monivaluuttaisen luottolimiittisopimuksen (syndicated multicurrency revolving credit facility).
Korkomarginaali on sidottu kolmeen vastuullisuusindikaattoriin: 1) Kasvihuonepäästöjen
absoluuttinen määrä (Scope 1 ja Scope), 2) Kierrätetyn vaarattoman jätteen osuus ja 3)
EcoVadis-luokitus. Korkomarginaali nousee tai laskee perustuen saavutettujen tavoitteiden
määrään. (Liitetieto 5.6. Korolliset velat).
o
Vuonna 2022, konserni on laskenut liikkeeseen 500 miljoonan euron suuruisen senior-
ehtoisen vakuudettoman vastuullisuusindikaattoreihin sidotun joukkovelkakirjalainan. Tämä
on ensimmäinen liikkeeseenlasku vastikään perustetun vastuullisuusindikaattoreihin sidotun
viitekehyksen (Sustainability-Linked Bond Framework) alla. Korko nousee, jos tiettyjä
vastuullisuustavoitteita ei saavuteta. Valitut tavoitteet liittyvät kasvihuonekaasupäästöjen
vähentämiseen. (Liitetieto 5.6. Korolliset velat).
o
Vuonna 2023, konserni on allekirjoittanut 125 miljoonan euron määräisen lainasopimuksen.
Korkomarginaali on sidottu kolmeen vastuullisuusindikaattoriin: 1) Kasvihuonepäästöjen
absoluuttinen määrä (Scope 1 ja Scope), 2) Kierrätetyn, vaarattoman jätteen osuus ja 3)
EcoVadis-luokitus. (Liitetieto 5.6. Korolliset velat).
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
78
Työsuhde-etuudet: Huhtamäen globaali vastuullisuus- ja turvallisuusindeksi (GSSI) on yksi globaalin
lyhyen aikavälin kannustinjärjestelmän liiketoimintamittareista järjestelmään kuuluville työntekijöille.
Indeksin mittarit on linkitetty vastuullisuusmittaristoomme ja indeksissä mitataan mm. uusiutuvien tai
kierrätettyjen materiaalien osuutta kaikista materiaaleista, uusiutuvan sähkön osuutta sähkön
kulutuksesta, muun kuin vaarallisen jätteen kierrätys- tai kompostointiosuutta sekä turvallisuutta.
(Liitetieto 2.2. Työsuhde-etuudet)
6.2. LÄHIPIIRITAPAHTUMAT
Huhtamäki-konsernin lähipiiriin kuuluvat emoyhtiö, tytäryhtiöt, osakkuusyritykset, yhteisyritykset sekä
eläkejärjestelyt, jotka ovat erillisiä yhteisöjä. Lisäksi lähipiiriin kuuluvat johdon avainhenkilöt, heidän läheiset
perheenjäsenensä sekä yhteisöt, joissa heillä on määräysvalta tai jaettu määräysvalta. Johdon avainhenkilöihin
kuuluvat konsernin johtoryhmän ja hallituksen jäsenet. Lisäksi lähipiiriin kuuluvat Huhtamäki Oyj:n
osakkeenomistajat, joilla on määräysvalta yli 10 prosenttiin Huhtamäki Oyj:n osakkeista tai äänioikeudesta.
Ohessa ovat tiedot konsernin ja sen lähipiirin välisistä transaktioista ja avoimista saldoista. Konsernin sisäiset
transaktiot ja saldot on eliminoitu konsolidoinnissa.
Johtoryhmä ja hallitus
Johtoryhmälle ja hallitukselle maksettavat kompensaatiot on esitetty oheisissa taulukoissa. Lisäksi johdon
avainhenkilöille maksetaan osinkoja omistamiensa Huhtamäki Oyj:n osakkeiden perusteella. Muita tapahtumia
ei ollut konsernin, johtoon kuuluvien avainhenkilöiden, heidän läheisten perheenjäsenien tai yhteisöiden
kanssa, jossa heillä on määräysvalta tai jaettu määräysvalta.
Toimitusjohtaja Charles Héaulmé on vastuussa oman eläkkeensä järjestämisestä. Yhtiö suorittaa
eläkejärjestelyitä varten rahaosuuden kuukausittain palkanmaksun yhteydessä. Rahaosuus on 297 tuhatta
euroa (294 tuhatta euroa) vuodessa. Osa konsernin johtoryhmän jäsenistä kuuluu maksupohjaiseen
lisäeläkejärjestelyyn. Vuonna 2023, yhtiö maksoi 355 tuhatta euroa (322 tuhatta euroa) muiden johtoryhmän
jäsenten eläkejärjestelmiin, pois lukien toimitusjohtajan. Hallituksen ja konsernin johtoryhmän jäsenet
omistivat yhteensä 147 026 osaketta (101 689 osaketta) vuoden 2023 lopussa.
Toimitusjohtajan ja johtoryhmän jäsenten työsuhde-etuudet
milj. euroa
2023
2022
Palkat ja muut lyhytaikaiset henkilöstöetuudet
6,6
7,4
Työsuhteen jälkeiset etuudet
0,4
0,3
Osakeperusteiset maksut
5,6
5,1
Toimitusjohtaja ja johtoryhmän jäsenet yhteensä
12,6
12,8
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
79
Toimitusjohtajan ja hallituksen palkat ja palkkiot henkilöittäin
tuhatta euroa
2023
2022
Toimitusjohtaja Charles Héaulmé
3 372
2 063
Hallituksen jäsenet
Ala-Pietilä Pekka
206
198
Tuomas Kerttu
120
121
Baillie Doug
104
104
Barker William R.
100
104
Korhonen Anja
116
118
Turner Sandra
23
106
Wunderlich Ralf K.
101
104
Alonso Mercedes
104
72
Takala Heikki
22
73
Lindwall Pauline
79
-
Vauramo Pekka
78
-
Toimitusjohtaja ja hallitus yhteensä
4 425
3 061
Eläkesäätiöt
Konsernin lähipiiriin kuuluu erillisiä yhteisöjä työsuhteen päättymisen jälkeisiä etuuksia koskevia järjestelyitä
varten. Nämä yhteisöt ovat Suomessa, Intiassa, Isossa-Britannissa ja Yhdysvalloissa. Lisätietoja liitetiedosta
2.2. Työsuhde-etuudet. Konserni teki 1,8 milj. euron (2,6 milj. euroa) maksut kyseisiin järjestelyihin ja lisäksi
konsernilla oli maksuihin liittyvä 0,2 milj. euron (0,2 milj. euron) avoin velka. Yhteisöjen kanssa ei ollut muita
tapahtumia tai avoimia saldoa.
6.3. OSAKEPERUSTEISET MAKSUT
Osakepalkkiojärjestelmä 2010
Yhtiön hallitus päätti 12.3.2010 osakepalkkiojärjestelmän käyttöönottamisesta osaksi yhtiön ja sen
tytäryhtiöiden avainhenkilöiden pitkäaikaista kannustin- ja sitouttamisjärjestelmää. Osakepalkkiojärjestelmä
tarjoaa mahdollisuuden ansaita yhtiön osakkeita palkkiona asetettujen tavoitteiden saavuttamisesta.
Osakepalkkiojärjestelmä koostuu vuosittain alkavista kolmen vuoden pituisista osakeohjelmista. Mahdollinen
palkkio maksetaan kolmen vuoden osakeohjelman päättymistä seuraavana kalenterivuonna. Yhtiön hallitus
päättää erikseen kustakin kolmen vuoden osakeohjelmasta.
Osakkeita vastaanottavien konsernin johtoryhmän jäsenten (pl. toimitusjohtaja) tulee pitää omistuksessaan
vähintään puolet (50 %) osakeohjelman perusteella saamistaan osakkeista, kunnes osakepalkkiojärjestelmiin
kuuluvista osakeohjelmista ansaittujen osakkeiden yhteenlaskettu arvo vastaa vuosittaisen palkkatulon
määrää. Toimitusjohtajan tulee pitää omistuksessaan vähintään puolet (50 %) pitkän aikavälin
kannustinohjelmien perusteella saamistaan osakkeista kunnes ansaittujen osakkeiden yhteenlaskettu arvo
vastaa kolminkertaista vuosittaisen palkkatulon määrää.
Edellä mainitut omistusvaatimukset ovat voimassa
työ- tai toimisuhteen päättymiseen saakka. Osakepalkkiojärjestelmän nojalla osallistujille suoritettavan
palkkion määrä on rajoitettu yhtiön osakekurssin kehitykseen kytketyllä enimmäisarvolla (osakeohjelma 2021-
2023 ja sitä seuraavat osakeohjelmat).
Osakeohjelma 2020-2022
Osakeohjelma 2020–2022 alkoi vuonna 2020. Osakeohjelman mukainen palkkio perustui konsernin
kumulatiiviseen oikaistuun osakekohtaiseen tulokseen (EPS) vuosina 2020-2022, ja maksettiin vuonna 2023
97 kohdehenkilölle.
Osakepalkkiojärjestelmässä 2010 määritellylle ansaintajaksolle 2020–2022 asetetetun kumulatiivisen
oikaistun osakekohtaisen tuloksen (EPS) toteuma oli 54,88 %:a maksimista. Osakepalkkiojärjestelmän ehtojen
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
80
mukaisesti vuonna 2023 maksettiin palkkiona yhteensä 245 371 osaketta. Palkkiosta vähennettiin tarvittavat
verot ja veroluonteiset maksut ennen netto-osakkeiden siirtämistä kohdehenkilöille. Palkkiona maksettujen
osakkeiden käypä arvo niiden myöntämispäivänä oli 33,96 euroa osakkeelta. IFRS-standardien mukaan
Osakeohjelmasta 2020–2022 tilikausille 2020–2022 kirjattu kumulatiivinen vaikutus on 7 559 961 euroa,
josta 2 352 132 euron määräinen kulu on kirjattu 31.12.2022 päättyneelle tilikaudelle.
Osakeohjelma 2021-2023
Osakeohjelma 2021–2023 alkoi vuonna 2021. Osakeohjelman mukainen palkkio perustuu konsernin
kumulatiiviseen oikaistuun osakekohtaiseen tulokseen (EPS) vuosina 2021-2023. Osakeohjelman 2021–
2023 kohderyhmään kuului vuoden 2023 lopussa 110 henkilöä.
Osakepalkkiojärjestelmässä 2010 määritellylle ansaintajaksolle 2021–2023 asetetetun kumulatiivisen
oikaistun osakekohtaisen tuloksen (EPS) toteuma oli 86.05%:a maksimista. Osakepalkkiojärjestelmän ehtojen
mukaisesti vuonna 2024 maksetaan palkkiona yhteensä 386 388 osaketta. Palkkiosta vähennetään tarvittavat
verot ja veroluonteiset maksut ennen netto-osakkeiden siirtämistä kohdehenkilöille. Palkkiona maksettujen
osakkeiden käypä arvo niiden myöntämispäivänä oli 39,18 euroa osakkeelta. IFRS-standardien mukaan
Osakeohjelmasta 2021–2023 tilikausille 2021–2023 kirjattu kumulatiivinen vaikutus on
EUR 13 859 983
euroa, josta 4 518 279 euron määräinen kulu on kirjattu 31.12.2023 päättyneelle tilikaudelle.
Osakeohjelma 2022-2024
Osakeohjelma 2022–2024 alkoi vuonna 2022. Osakeohjelman mukainen palkkio perustuu konsernin
kumulatiiviseen oikaistuun osakekohtaiseen tulokseen (EPS) vuosina 2022-2024. Mahdollinen osakeohjelman
mukainen palkkio maksetaan vuonna 2025. Osakeohjelman 2022–2024 kohderyhmään kuului vuoden 2023
lopussa 126 henkilöä.
Osakeohjelma 2023-2025
Osakeohjelma 2023–2025 alkoi vuonna 2023. Osakeohjelman mukainen palkkio perustuu konsernin
kumulatiiviseen oikaistuun osakekohtaiseen tulokseen (EPS) vuosina 2023-2025. Mahdollinen osakeohjelman
mukainen palkkio maksetaan vuonna 2026. Osakeohjelman 2023–2025 kohderyhmään kuului vuoden 2023
lopussa 136 henkilöä.
Osakeohjelma
2020-2022
2021-2023
2022-2024
2023-2025
Myönnettyjen osakkeiden lukumäärä (brutto)
601 600
1
582 000
1
600 000
1
590 000
1
Osakkeen arvo myöntämispäivänä, eur
33.96
39,18
35,86
30,58
Toteuma (%:a maksimista)
54,88%
86,05%
Suorituskriteerin perusteella ansaittujen osakkeiden lukumäärä (brutto)
245 371
386 388
2
-
-
Kohdehenkilöiden lukumäärä 31.12.2023
97
110
126
136
Osakkeiden luovutus
2023
2024
2025
2026
Suorituskriteeri
oikaistu EPS
oikaistu EPS
oikaistu EPS
oikaistu EPS
1
Mahdollisesta osakepalkkiosta vähennetään tarvittavat verot ja veroluonteiset maksut ennen netto-osakkeiden siirtämistä kohdehenkilöille.
2
Ansaitut osakkeet maksetaan maaliskuussa 2024.
Ehdollinen osakepalkkiojärjestelmä 2021
Yhtiön hallitus päätti 10.2.2021 uudesta konsernin avainhenkilöille suunnatusta osakepohjaisesta pitkän
aikavälin kannustinjärjestelmästä (ehdollinen osakepalkkiojärjestelmä) osana avainhenkilöiden pitkäaikaista
kannustin- ja sitouttamisjärjestelmää. Ehdollisen osakepalkkiojärjestelmän tavoitteena on sitouttaa, kannustaa
ja
palkita
avainhenkilöitä
yhtiön
omistaja-arvon
kasvattamiseksi
pitkällä
aikavälillä.
Ehdollinen
osakepalkkiojärjestelmä koostuu yksittäisistä osakeohjelmista. Yhtiön hallitus päättää erikseen kustakin
ohjelmasta. Kukin ohjelma on kolmen peräkkäisen kalenterivuoden pituinen.
Osakepalkkiot maksetaan yhtiön osakkeina. Palkkiota ei makseta, mikäli avainhenkilön työ- tai toimisuhde
päättyy ennen palkkion maksamista. Konsernin johtoryhmän jäsenten (pl. toimitusjohtaja) tulee säilyttää
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
81
omistuksessaan vähintään 50 prosenttia saamistaan osakkeista, kunnes heidän osakeomistuksensa arvo
vastaa heidän bruttomääräistä vuosipalkkaansa. Toimitusjohtajan tulee pitää omistuksessaan vähintään puolet
(50 %) pitkän aikavälin kannustinohjelmien perusteella saamistaan osakkeista kunnes ansaittujen osakkeiden
yhteenlaskettu
arvo
vastaa
kolminkertaista
vuosittaisen
palkkatulon
määrää.
Ehdollisen
osakepalkkiojärjestelmän nojalla osallistujille suoritettavan palkkion määrä on rajoitettu yhtiön osakekurssin
kehitykseen kytketyllä enimmäisarvolla.
Ehdollisen osakepalkkiojärjestelmän ensimmäinen vuodet 2021–2023 kattava osakeohjelma alkoi vuoden
2021 alusta. Ohjelman nojalla maksettavien osakepalkkioiden kokonaismäärä on enintään 163 500 osaketta
ja mahdolliset osakepalkkiot maksetaan vuosina 2023 ja 2024. Seuraavien mahdollisten osakeohjelmien
nojalla maksettavien osakepalkkioiden kokonaismäärä on enintään 60 000 osaketta ohjelmaa kohden.
Palkkiosta vähennetään tarvittavat verot ja veroluonteiset maksut ennen netto-osakkeiden siirtämistä
kohdehenkilöille.
Ehdollinen osakeohjelma 2021-2023 (2-vuoden ohjelma)
Ehdollinen osakeohjelma 2021–2023 (2-vuoden ohjelma) alkoi vuonna 2021 ja palkkio maksettiin vuonna
2023 työ- tai toimisuhteen jatkumisen perusteella. Lisäksi mikäli Huhtamäki-konsernin oikaistu
liikevoittomaginaali palkkion maksamista edeltävässä tulostiedotteessa olisi ollut alle 8 prosenttia, osakkeita
ei olisi maksettu. Huhtamäki-konsernin oikaistu liikevoittomarginaali oli 8.8 % vuonna 2022 ja näin ollen
palkkio voitiin maksaa.
Ehdollisen osakepalkkiojärjestelmän ehtojen mukaisesti maaliskuussa 2023 maksettiin palkkiona yhteensä 81
400 osaketta 61 kohdehenkilölle. Palkkiosta vähennettiin tarvittavat verot ja veroluonteiset maksut ennen
netto-osakkeiden siirtämistä kohdehenkilöille. Palkkiona maksettujen osakkeiden käypä arvo niiden
myöntämispäivänä oli 39,18 euroa osakkeelta. IFRS-standardien mukaan osakeohjelmasta 2021–2023 (2-
vuoden ohjelma) tilikausille 2021–2022 kirjattu kumulatiivinen vaikutus on 3 273 480 euroa, josta 1 796 256
euron määräinen kulu on kirjattu 31.12.2022 päättyneelle tilikaudelle.
Ehdollinen osakeohjelma 2021-2023
Ehdollinen osakeohjelma 2021–2023 alkoi vuonna 2021 ja palkkio maksetaan vuonna 2024 työ- tai
toimisuhteen jatkumisen perusteella. Lisäksi mikäli Huhtamäki-konsernin oikaistu liikevoittomaginaali palkkion
maksamista edeltävässä tulostiedotteessa on alle 8 prosenttia, osakkeita ei makseta. Ehdollisen
osakeohjelman 2021–2023 kohderyhmään kuului vuoden 2023 lopussa 12 henkilöä.
Huhtamäki-konsernin oikaistu liikevoittomarginaali oli 9,4 % vuonna 2023 ja näin ollen palkkio voidaan
maksaa. Ehdollisen osakepalkkiojärjestelmän ehtojen mukaisesti maaliskuussa 2024 maksetaan palkkiona
yhteensä 30 700 osaketta. Palkkiosta vähennettiin tarvittavat verot ja veroluonteiset maksut ennen netto-
osakkeiden
siirtämistä
kohdehenkilöille.
Palkkiona
maksettujen
osakkeiden
käypä
arvo
niiden
myöntämispäivänä oli 30,58-45,20 euroa osakkeelta. IFRS-standardien mukaan osakeohjelmasta 2021–2023
tilikausille 2021–2023 kirjattu kumulatiivinen vaikutus on 1 027 992 euroa, josta 571 626 euron määräinen
kulu on kirjattu 31.12.2023 päättyneelle tilikaudelle.
Ehdollinen osakeohjelma 2022-2024
Ehdollinen osakeohjelma 2022–2024 alkoi vuonna 2022 ja palkkio maksetaan vuonna 2025 työ- tai
toimisuhteen jatkumisen perusteella. Lisäksi mikäli Huhtamäki-konsernin oikaistu liikevoittomaginaali palkkion
maksamista edeltävässä tulostiedotteessa on alle 8 prosenttia, osakkeita ei makseta. Ehdollisen
osakeohjelman 2022–2024 kohderyhmään kuului vuoden 2023 lopussa 5 henkilöä.
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
82
Ehdollinen osakeohjelma 2023-2025
Ehdollinen osakeohjelma 2023–2025 alkoi vuonna 2023 ja palkkio maksetaan vuonna 2026 työ- tai
toimisuhteen jatkumisen perusteella. Lisäksi mikäli Huhtamäki-konsernin oikaistu liikevoittomaginaali palkkion
maksamista edeltävässä tulostiedotteessa on alle 8 prosenttia, osakkeita ei makseta. Ehdollisen
osakeohjelman 2023–2025 kohderyhmään kuului vuoden 2023 lopussa 3 henkilöä.
Ehdollinen osakeohjelma
2021-2023 (2-vuoden ohjelma)
2021-2023
2022-2024
2023-2025
Myönnettyjen osakkeiden lukumäärä (brutto)
1
100 800
30 700
10 000
7 000
Osakkeen arvo myöntämispäivänä, eur
39,18
45.20-30.58
32.86-31.29
33.58-30.56
Ansaittujen osakkeiden lukumäärä (brutto)
81 400
30 700
2
-
-
Kohdehenkilöiden lukumäärä 31.12.2023
61
12
5
3
Osakkeiden luovutus
2023
2024
2025
2026
Suorituskriteeri
Työ- tai toimisuhteen jatkuminen
3
1
Mahdollisesta osakepalkkiosta vähennetään tarvittavat verot ja veroluonteiset maksut ennen netto-osakkeiden siirtämistä kohdehenkilöille.
2
Ehdollisen osakeohjelman 2021-2023 perusteella maksettavat osakkeet maksetaan maaliskuussa 2024.
3
Mikäli Huhtamäki-konsernin oikaistu liikevoittomaginaali palkkion maksamista edeltävässä tulostiedotteessa on alle 8 prosenttia, osakkeita ei makseta.
LAADINTAPERIAATTEET
Konsernilla on kannustinjärjestelyjä, jotka maksetaan joko oman pääoman ehtoisina instrumentteina tai
käteisvaroina. Myönnettyjen oman pääoman ehtoisten instrumenttien käypä arvo kirjataan henkilöstökuluihin
ja vastaava lisäys omaan pääomaan. Käteisvaroina maksettavat järjestelyt arvostetaan käypään arvoon
tilinpäätöksessä ja velan käyvän arvon muutokset kirjataan tuloslaskelmaan. Instrumenttien käypä arvo
määritetään myöntämispäivänä ja se jaksotetaan ajanjaksolle, jonka aikana työntekijä saa täyden
omistusoikeuden instrumentteihin. Lisäksi instrumenttien osalta arvioidaan myöntämishetkellä lopullisesti
toteutuvien instrumenttien määrä osaksi etuisuuden kulujaksottamista. Ei-markkinaehtoisten ehtojen
vaikutuksia ei sisällytetä oman pääoman ehtoisten instrumenttien arvoon, vaan ne otetaan huomioon
arvioitaessa lopullisten instrumenttien määrää. Arvio lopullisesta instrumenttien määrästä päivitetään
jokaisena tilinpäätöspäivänä ja arvioiden muutokset kirjataan tuloslaskelmaan.
6.4. VUOKRASOPIMUKSET
Vuokrasopimuksiin liittyvät käyttöomaisuushyödykkeet on esitetty liitetiedossa 3.4 Aineelliset hyödykkeet.
Vuokrasopimuksiin liittyvät poistot on esitetty liitetiedossa 2.3 Poistot ja arvonalentumiset. Vuokravelat on
esitetty liitetiedossa 5.6 Korolliset velat. Vuokravelkojen korot on esitetty liitetiedossa 5.1 Rahoitustuotot ja -
kulut. Tiedot Huhtamäestä vuokranantajana on esitetty liitetiedossa 5.2 Korolliset saamiset.
milj. euroa
2023
2022
Lyhytaikaiset vuokrasopimukset
7,4
6,5
Arvoltaan vähäiset vuokrasopimukset
0,7
0,5
Muuttuvat vuokramaksut
2,7
2,6
Tuloslaskelmaan kirjatut vuokramaksut yhteensä
10,8
9,6
Kassavirtaperusteiset vuokramaksut yhteensä
43,8
42,9
LAADINTAPERIAATTEET
Vuokrasopimukset
Taseeseen kirjattavat vuokrasopimukset sisältävät pääasiassa maa-alueita, rakennuksia sekä koneita ja
kalustostoa. Lyhytaikaisia vuokrasopimuksia (vuokra-aika 12 kuukautta tai vähemmän) ja vuokrasopimuksia,
joiden kohteena olevan hyödykkeen arvo on vähäinen, ei kirjata taseeseen. Lyhytaikaisten ja arvoltaan
vähäisten
vuokrasopimuksien
vuokramaksut
sekä
muuttuvat
vuokramaksut
kirjataan
konsernin
tuloslaskelmaan.
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
83
Käyttöoikeusomaisuushyödykkeet
kirjataan
vuokran
alkamispäivänä. Ne
ovat arvostettu taseessa
hankintamenoon vähennettynä kertyneillä poistolla sekä arvonalentumisilla. Hankintameno sisältää
vuokravelan alkuperäisen arvon, alkamispäivänä tai ennen alkamispäivää tehdyt vuokramaksut vähennettynä
vuokra-alennuksilla, välittömät kulut sekä arvion purkamiskuluista. Kirjanpitoarvoon kirjataan myös
mahdolliset vuokravelkojen uudelleenarvostukset. Käyttöoikeusomaisuushyödykkeistä kirjataan tasapoistot
tuloslaskelmaan vuokra-aikana. Vuokra-aika sisältää peruutettavissa olevan vuokra-ajan sekä jatko- ja
irtisanomisoptiot, joiden toteutuminen on kohtuullisen varmaa. Käyttöoikeusomaisuushyödykkeet esitetään
konsernitaseessa aineellisissa käyttöomaisuushyödykkeissä. Vuokravelat kirjataan vuokran alkamispäivänä.
Vuokravelka arvostetaan tulevien vuokramaksujen nykyarvoon käyttäen efektiivisen koron menetelmää.
Kirjanpitoarvo vähenee tehtyjen vuokramaksujen myötä ja korkokulu jaetaan vuokra-ajalle. Vuokravelka
uudelleenarvostetaan, kun vuokrasopimusta muutetaan tai uudelleenarvioidaan. Vuokravelat esitetään
konsernitaseen lyhyt- ja pitkäaikaisissa korollisissa veloissa.
6.5. VASTUUSITOUMUKSET
milj. euroa
2023
2022
Investointisitoumukset
61,6
115,9
Vuokravastuut
67,1
-
Vastuusitoumukset yhteensä
128,8
115,9
milj. euroa
2023
2022
Investointisitoumukset
Vuoden kuluessa maksettavat
61,6
115,9
Yhteensä
61,6
115,9
milj. euroa
2023
2022
Vuokravastuut
Vuoden kuluessa maksettavat
-
-
Yli vuoden ja enintään viiden vuoden kuluessa
19,5
-
Yli viiden vuoden kuluttua
47,6
-
Yhteensä
67,1
-
LAADINTAPERIAATTEET
Vastuusitoumukset
Investointisitoumukset ovat konsernin tilinpäätöshetken sitoumukset hankkia aineellisia ja aineettomia
käyttöomaisuushyödykkeitä tulevaisuudessa. Vuokravastuut ovat konsernin tilinpäätöshetken sitoumukset
vuokrata aineellisia käyttöomaisuushyödykkeitä tulevaisuudessa.
6.6. OIKEUDENKÄYNNIT
Euroopan komissio ilmoitti 7.3.2019 aloittavansa tutkinnan Luxemburgin verotuskäytännöstä, joka liittyy
Huhtamäkeä koskeviin ennakkoratkaisuihin vuosilta 2009, 2012 ja 2013. Tutkinta ei kohdistu Huhtamäkeen
eikä komissio ole ollut yhteydessä Huhtamäkeen. Euroopan komissio tutkii voiko ennakkoratkaisuja
mahdollisesti pitää Luxemburgin myöntämänä kiellettynä valtiontukena. Valtiontuki tarkoittaa, että
viranomainen on myöntänyt valikoivan (joka ei olisi tarjolla kaikille) kilpailuedun yritykselle Euroopassa.
Huhtamäki seuraa tilannetta ja tekee yhteistyötä viranomaisten kanssa. Huhtamäki noudattaa lakeja ja
säännöksiä ja yhtiölle on tärkeää varmistaa ennakoitavuus veroasioissa. Yhtiön käsityksen mukaan kyseinen
rakenne on laillinen ja se on veroviranomaisten hyväksymä, eikä sillä ole pyritty saavuttamaan epäoikeutettua
kilpailuetua Euroopassa.
6.7. TILIKAUDEN JÄLKEISET MERKITTÄVÄT TAPAHTUMAT
Tilikauden jälkeen ei ole ollut merkittäviä tapahtumia.
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
84
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
85
Tytäryhtiöt
Maa
Yhtiö
Konsernin omistus, %
Alankomaat
Huhtamaki Beheer V B.V.
100,0
Huhtamaki Beheer XI B.V.
100,0
Huhtamaki Brazil Investments B.V.
100,0
Huhtamaki B.V.
100,0
Huhtamaki Finance B.V.
100,0
Huhtamaki Finance Company I B.V.
100,0
Huhtamaki Finance Company II B.V.
100,0
Huhtamaki Finance Company IV B.V.
100,0
Huhtamaki Finance Company V B.V.
100,0
Huhtamaki German Holdings B.V.
100,0
Huhtamaki International B.V.
100,0
Huhtamaki Molded Fiber Technology B.V.
100,0
Huhtamaki Nederland B.V.
100,0
Huhtamaki Paper Recycling B.V.
100,0
Huhtavefa B.V.
100,0
Australia
Huhtamaki Australia Pty Limited
100,0
Huhtamaki Holdings Pty Limited
100,0
Huhtamaki Interfresh (Aust) Pty Ltd
100,0
Huhtamaki Interfresh (NSW) Pty Ltd
100,0
Huhtamaki Interfresh (QLD) Pty Ltd
100,0
Huhtamaki Interfresh (SA) Pty Ltd
100,0
Huhtamaki Interfresh (VIC) Pty Ltd
100,0
Huhtamaki Interfresh (WA) Pty Ltd
100,0
Huhtamaki Tailored Packaging Pty Ltd
100,0
Huhtamaki Tailored Packaging Services Pty Ltd
100,0
Huhtamaki Tailored Packaging (Markets) Pty Ltd
100,0
Huhtamaki Tailored Packaging (NSW) Pty Ltd
100,0
Huhtamaki Tailored Packaging (QLD) Pty Ltd
100,0
Huhtamaki Tailored Packaging (SA) Pty Ltd
100,0
Huhtamaki Tailored Packaging (VIC) Pty Ltd
100,0
Huhtamaki Tailored Packaging (WA) Pty Ltd
100,0
Brasilia
Huhtamaki do Brasil Ltda
100,0
Huhtamaki Embalagens Flexíveis do Brasil Ltda
100,0
Egypti
Elif Global Packaging S.A.E.
100,0
Huhtamaki Egypt L.L.C.
75,0
Huhtamaki Flexible Packaging Egypt LLC
100,0
Espanja
Huhtamaki Spain S.L.
100,0
Etelä-Afrikka
Gravics Systems South Africa (Pty) Limited
100,0
Huhtamaki Flexible Packaging South Africa (Pty) Limited
70,0
Huhtamaki South Africa Holdings (Pty) Ltd
70,0
Huhtamaki South Africa (Pty) Ltd.
70,0
Filippiinit
Huhtamaki Philippines, Inc.
100,0
Intia
Huhtamaki Flexible Packaging India Private Limited
100,0
Huhtamaki Foodservice Packaging India Private Limited
100,0
Huhtamaki India Limited
3
67,7
Irlanti
Huhtamaki CupPrint Limited
100,0
Huhtamaki Finance Ireland I Unlimited Company
100,0
Huhtamaki Finance Ireland II Unlimited Company
100,0
Iso-Britannia
2 View Media Limited
100,0
BCP Corporate Limited
100,0
Huhtamaki Anglo Holding
100,0
Huhtamaki BCP Limited
100,0
Huhtamaki Finance Limited
100,0
Huhtamaki Foodservice Delta Limited
100,0
Huhtamaki Foodservice Portsmouth Limited
100,0
Huhtamaki Holding I Limited
100,0
Huhtamaki Holding II Limited
100,0
Huhtamaki Limited
100,0
Huhtamaki Metallized Products USA Limited
100,0
Huhtamaki (Lisburn) Limited
100,0
Huhtamaki (Lurgan) Limited
100,0
Huhtamaki (UK) Limited
100,0
Sweetheart International Limited
100,0
Italia
Huhtamaki Flexibles Italy S.r.l.
100,0
Kenia
Huhtamaki Flexible Packaging Kenya Limited
100,0
Kiina
Guangdong Josco Disposable Product Ltd
100,0
Huhtamaki Foodservice (Shanghai) Limited
100,0
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
86
Huhtamaki Foodservice (Tianjin) Ltd.
100,0
Huhtamaki Foodservice (Xuzhou) Limited
100,0
Huhtamaki (Guangzhou) Limited
100,0
Huhtamaki (Tianjin) Limited
100,0
Kiina/Hong Kong
Dixie Cup (Hong Kong) Limited
54,0
GreenGood Eco-Tech Co. Limited
100,0
Huhtamaki Hong Kong Limited
100,0
Josco (Holdings) Limited
100,0
Joseph Wong & Company (H.K.) Limited
100,0
Luxemburg
Huhtamaki Holding S.à r.l.
100,0
Huhtamaki S.à r.l.
100,0
Malesia
BPC Trading Sdn. Bhd.
100,0
Huhtamaki Foodservice Malaysia Sdn. Bhd.
100,0
Meksiko
Huhtamaki Mexicana S.A. de C.V.
100,0
Norja
Huhtamaki Norway AS
100,0
Huhtamaki (Norway) Holdings AS
100,0
Puola
Huhtamaki Foodservice Gliwice Sp. z o.o.
100,0
Huhtamaki Foodservice Poland Sp. z o.o.
100,0
Huhtamaki Foodservice Czeladz Sp. z o.o.
100,0
Ranska
Huhtamaki Foodservice France S.A.S
100,0
Huhtamaki Holdings France SNC
100,0
Huhtamaki La Rochelle S.A.S
100,0
Huhtamaki Participations France SNC
100,0
Procédés Modernes d'Impression S.A.S
100,0
Saksa
Huhtamaki Flexible Packaging Germany GmbH & Co. KG
100,0
Huhtamaki Foodservice Germany Holding GmbH
100,0
Huhtamaki Foodservice Germany Operations GmbH & Co. KG
100,0
Huhtamaki Foodservice Germany Sales GmbH & Co. KG
100,0
Huhtamaki Germany GmbH
100,0
Huhtamaki Grundstücksverwaltungs GmbH Alf
100,0
Huhtamaki Grundstücksverwaltungs GmbH Ronsberg
100,0
Huhtamaki Real Estate GmbH
100,0
Huhtamaki Real Estate Holding B.V. & Co. KG
100,0
Saudi Arabia
Arabian Paper Products Company
50,0
1
Singapore
Huhtamaki Singapore Pte. Ltd.
100,0
Suomi
Huhtamaki Foodservice Nordic Oy
100,0
Huhtamäki Holding Oy
100,0
Huhtamäki Securities Oy
100,0
Sveitsi
Huhtamaki AG
100,0
Huhtamaki Finance AG
100,0
Thaimaa
Huhtamaki Holding (Thailand) Ltd.
100,0
Huhtamaki (Thailand) Ltd.
100,0
Tsekin tasavalta
HuhtaBu s.r.o.
100,0
Huhtamaki Ceska republika, a.s.
100,0
Huhtamaki Flexible Packaging Czech a.s.
100,0
LeoCzech spol s r.o.
100,0
Turkki
Elif Global Ambalaj Pazarlama Anonim
Ş
irketi
100,0
Elif Holding Anonim
Ş
irketi
100,0
Elif Plastik Ambalaj Sanayi ve Ticaret Anonim
Ş
irketi
100,0
Huhtamaki Turkey Gıda Servisi Ambalajı A.
Ş
.
100,0
Ukraina
Huhtamaki Foodservice Ukraine LLC
100,0
Unkari
Huhtamaki Hungary Kft
100,0
Uusi Seelanti
Huhtamaki Henderson Limited
100,0
Huhtamaki New Zealand Limited
100,0
Huhtamaki (NZ) Holdings Limited
100,0
Interpac Packaging Limited
100,0
Vietnam
Huhtamaki (Vietnam) Limited
100,0
Yhdistyneet arabiemiirikunnat
Arabian Paper Products FZCO
50,0
1
Huhtamaki Flexible Packaging Middle East LLC
49,0
2
Huhtamaki Holding UAE Limited
100,0
Positive Packaging United (M.E.) FZCO
100,0
Primetech (M.E.) FZE
100,0
Yhdysvallat
Batavia Substation Holding Group, Inc.
95,0
CupPrint LLC
100,0
Huhtamaki Americas, Inc.
100,0
Huhtamaki Foundation, Inc.
100,0
Huhtamaki Hardship Fund, Inc
100,0
Huhtamaki, Inc.
100,0
1
Konsernin määräysvalta perustuu osakassopimukseen, jonka mukaan konsernilla on määräysvalta yhtiöissä.
2
Osakassopimuksen mukaan konsernilla on määräysvalta yhtiössä ja yhtiön voi konsolidoida täysin omistettuna yhtiönä.
3
Lisätietoja: https://www.huhtamaki.com/en-in/flexible-packaging/investors/
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
87
Seuraavat konsernin saksalaiset tytäryhtiöt on paikallisen lainsäädännön mukaisesti (Sec. 264b HGB) vapautettu
tilintarkastuksesta ja tilinpäätöksen julkaisuvelvoitteesta: Huhtamaki Flexible Packaging Germany GmbH & Co. KG,
Huhtamaki Foodservice Germany Operations GmbH & Co. KG, Huhtamaki Foodservice Germany Sales GmbH & Co.
KG, Huhtamaki Real Estate Holding B.V. & Co. KG.
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
88
Emoyhtiön tilinpäätös
Emoyhtiön tuloslaskelma (FAS)
euroa
Liite
2023
2022
Liikevaihto
1
201 855 155,65
172 573 850,08
Liiketoiminnan muut tuotot
2
6 444 669,71
112 865 034,87
Materiaalit ja palvelut
3
-97 100 321,82
-71 106 810,73
Henkilöstökulut
4
-29 321 903,63
-26 193 482,03
Poistot ja arvonalentumiset
5
-8 642 652,17
-2 753 166,78
Liiketoiminnan muut kulut
6
-6 547 656,64
-7 361 118,68
Liikevoitto
66 687 291,10
178 024 306,73
Korko- ja rahoitustuotot ja -kulut
7
-19 781 237,93
386 209 236,19
Voitto ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja
46 906 053,17
564 233 542,92
Saadut ja annetut konserniavustukset
0
992 000,00
Tuloverot
8
-7 481 042,19
-12 400 624,35
Tilikauden voitto
39 425 010,98
552 824 918,57
Emoyhtiön tase (FAS)
Vastaavaa
euroa
Liite
2023
2022
Pysyvät vastaavat
Aineettomat hyödykkeet
9
Aineettomat oikeudet
920 909,48
345 987,69
Kehittämismenot
13 474 354,11
7 819 820,60
Muut pitkävaikutteiset menot
1 079 571,74
4 161 982,16
Ennakkomaksut ja keskeneräiset hankinnat
8 171 012,80
6 806 530,09
23 645 848,13
19 134 320,54
Aineelliset hyödykkeet
10
Koneet ja kalusto
93 833,69
223 646,14
Muut aineelliset hyödykkeet
96 301,19
96 301,19
190 134,88
319 947,33
Sijoitukset
Osuudet saman konsernin yrityksissä
2 417 271 132,51
2 418 071 132,51
Muut osakkeet ja osuudet
1 070 560,54
1 132 636,92
2 418 341 693,05
2 419 203 769,43
Vaihtuvat vastaavat
Pitkäaikaiset saamiset
Lainasaamiset
11
169 831 365,20
555 828 762,19
Lyhytaikaiset saamiset
Lainasaamiset
11
415 174 454,66
0
Siirtosaamiset
12
42 014 802,36
59 649 417,09
Muut saamiset
11
184 122 805,51
152 760 263,19
811 143 427,73
768 238 442,47
Rahat ja pankkisaamiset
98 086 795,35
19 509 964,47
Vastaavaa yhteensä
3 351 407 899,14
3 226 406 444,24
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
89
Vastattavaa
euroa
Liite
2023
2022
Oma pääoma
13
Osakepääoma
366 385 309,00
366 385 309,00
Ylikurssirahasto
115 023 103,38
115 023 103,38
Edellisten tilikausien tulos
817 649 081,26
369 329 656,23
Tilikauden voitto
39 425 010,98
552 824 918,57
1 338 482 504,62
1 403 562 987,18
Vieras pääoma
Pitkäaikainen vieras pääoma
Lainat rahoituslaitoksilta
14
1 257 207 607,66
1 270 066 457,77
Muut pitkäaikaiset velat
15
437 130,31
641 231,73
1 257 644 737,97
1 270 707 689,50
Lyhytaikainen vieras pääoma
Lainat rahoituslaitoksilta
14
184 887 832,01
254 017 867,58
Muut lainat
14
496 606 878,77
198 444 084,30
Ostovelat
16
15 746 839,04
17 971 143,64
Siirtovelat
17
48 724 839,47
66 452 535,56
Muut lyhytaikaiset velat
16
9 314 267,26
15 250 136,48
755 280 656,55
552 135 767,56
Vastattavaa yhteensä
3 351 407 899,14
3 226 406 444,24
Emoyhtiön rahoituslaskelma (FAS)
euroa
2023
2022
Liikevoitto
66 687 291,10
178 024 306,73
Oikaisut
Poistot
8 642 652,17
2 753 166,78
Muut oikaisut
0,00
-108 749 623,87
Korottomien saamisten muutos
-28 585 279,64
-57 542 104,09
Korottomien velkojen muutos
-109 442,64
-11 067 226,01
Rahoitustuotot ja -kulut
-32 825 568,40
13 568 285,64
Maksetut verot
-14 843 835,86
-9 223 679,31
Liiketoiminnan nettorahavirta
-1 034 183,27
7 763 125,87
Investoinnit aineettomiin ja aineellisiin hyödykkeisiin
-16 275 988,55
-4 964 076,43
Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden luovutukset
0,00
18 526,05
Sijoitukset tytäryhtiöihin
0,00
-10 000 000,00
Saadut osingot ja pääoman palautukset
13 632 434,00
1 832 916,90
Myydyt tytäryhtiöosakkeet
0,00
156 027 000,00
Pitkäaikaisten lainasaamisten muutos
385 997 396,99
-144 238 843,05
Lyhytaikaisten lainasaamisten muutos
-415 174 454,66
73 134 252,33
Investointien nettorahavirta
-31 820 612,22
71 809 775,80
Pitkäaikaisten lainojen muutos
-13 062 951,53
192 640 123,44
Lyhytaikaisten lainojen muutos
229 032 758,90
-162 078 548,65
Maksetut osingot
-104 538 181,00
-97 692 891,49
Rahoituksen nettorahavirta
111 431 626,37
-67 131 316,70
Rahavirtojen muutos
78 576 830,88
12 441 584,97
Rahavarat tilikauden alussa
19 509 964,47
7 068 379,50
Rahavarat tilikauden lopussa
98 086 795,35
19 509 964,47
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
90
Emoyhtiön tilinpäätöksen laadintaperiaatteet
Huhtamäki Oyj:n tilinpäätös on laadittu Suomen kirjanpitolain mukaisesti (FAS). Tilinpäätöksen erät on
arvostettu alkuperäisen hankintamenon perusteella. Niissä ei ole otettu huomioon arvonkorotuksia, ellei niistä
ole erikseen mainittu.
Yhtiö on vaihtanut tuloslaskelman esittämistavan toimintokohtaisesta tuloslaskelmasta kululajikohtaiseen
tuloslaskelmaan. Kululajikohtainen tuloslaskelma antaa paremman kuvan yhtiön tuloksen muodostumisesta.
Vertailutiedot on oikaistu vastaamaan uutta esittämistapaa.
Ulkomaanrahan määräiset erät
Valuuttamääräiset liiketapahtumat kirjataan tapahtumapäivän kurssein ja tilinpäätöshetkellä taseessa olevat
saamiset ja velat muunnetaan tilinpäätöspäivän kurssiin. Tilinpäätöspäivän kurssi on tilinpäätöspäivän
viimeistä arkipäivää edeltävän päivän kurssi. Saamisten arvostamisesta syntyneet kurssierot kirjataan
liiketoiminnan muihin tuottoihin ja ostovelkojen kurssierot kirjataan kuluihin. Taseen rahoituserien, kuten
lainojen ja talletusten arvostamisesta syntyneet kurssierot kirjataan rahoituksen kurssieroihin.
Johdannaissopimukset
Yhtiö käyttää valuutta-asemansa suojaukseen valuuttajohdannaisia. Korkoriskin suojaamiseen käytetään
korkojohdannaisia. Yhtiö noudattaa johdannaissopimusten osalta varovaisuuden periaatetta. Kuitenkin myös
valuuttajohdannaisten positiiviset arvonmuutokset kirjataan tuloslaskelmaan tai taseeseen niiltä osin kuin
arvonmuutoksille on olemassa vastaava negatiivinen arvonmuutos. Valuuttajohdannaiset arvostetaan
markkinahinnoin tilinpäätöspäivänä ja kirjataan tulosvaikutteisesti rahoituseriin tai myynnin ja hankinnan
oikaisuksi siltä osin kuin ne liittyvät suojattaviin tase-eriin. Emoyhtiön pitkäaikaisten lainojen korkoriskin
suojaamiseksi tehdyt korkojohdannaiset on arvostettu alkuperäiseen hankintamenoon. Tytäryhtiöiden
ulkoisia lainoja suojaavat korkojohdannaiset on arvostettu alkuperäiseen hankintamenoon tai sitä alempaan
markkinahintaan. Arvostuserot kirjataan muihin rahoitustuottoihin ja -kuluihin. Korkoriskin hallintaan
käytettyjen johdannaisten korkotuotot tai -kulut jaksotetaan sopimusajalle.
Aineettomat hyödykkeet
Aineettomat hyödykkeet poistetaan taloudellisen käyttöiän mukaisesti. Poistoaika ei ylitä 20 vuotta.
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet
Aineelliset hyödykkeet on esitetty taseessa hankintamenoon. Poistot tehdään tasapoistoina taloudellisen
käyttöiän mukaan. Poistoaika ei ylitä 12 vuotta.
Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden vuokrasopimukset on käsitelty operatiivisina vuokrasopimuksina.
Sijoitukset
Pitkäaikaiset sijoitukset on arvostettu hankintamenoon. Pysyvät arvonalennukset on vähennetty
hankintamenosta. Pitkäaikaista sijoitusta realisoitaessa myyntihinnan ja senhetkisen tasearvon erotus on
kirjattu kuluksi tai tuotoksi.
Sijoitukset tytäryhtiöihin on arvostettu yhtiön taseessa hankintamenoon.
Tuloverot
Yhtiön veroihin kirjataan tilikauden tulosta vastaava suoriteperusteinen vero paikallisen verosäännöstön
mukaisesti laskettavaan verotettavaan tuloon perustuen, sekä aikaisempien tilikausien verojen oikaisut.
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
91
Tilinpäätössiirrot
Tilinpäätössiirroiksi katsotaan sellaiset tuotot ja kulut, jotka perustuvat yrityksen tavanomaisesta toiminnasta
poikkeaviin tapahtumiin, kuten konserniavustukset ja yrityskauppoihin liittyvät erät.
1.LIIKEVAIHTO
milj. euroa
2023
2022
Rojaltituotot
75,0
76,8
Konsernihallinnon kuluveloitukset
107,9
90,6
Muut
18,9
5,1
Yhteensä
201,9
172,6
2. LIIKETOIMINNAN MUUT TUOTOT
milj. euroa
2023
2022
Tytäryhtiön divestointi
0,0
109,5
Muut
6,4
3,4
Yhteensä
6,4
112,9
3.MATERIAALIT JA PALVELUT
milj. euroa
2023
2022
Ostot konserniyhtiöiltä
59,5
42,5
Ostot muilta
37,6
28,6
Yhteensä
97,1
71,1
4. HENKILÖSTÖKULUT
milj. euroa
2023
2022
Palkat ja palkkiot
20,0
18,6
Eläkekulut
3,5
3,1
Muut henkilöstökulut
5,8
4,5
Yhteensä
29,3
26,2
Edellämainitut luvut ovat suoriteperusteisia. Huhtamäki Oyj:n hallituksen jäsenille sekä toimitusjohtajalle (10
henkilöä) emoyhtiöstä maksettujen palkkojen ja palkkioiden määrä oli 4,4 milj. euroa (3,1 milj. euroa).
Henkilöstö keskimäärin
2023
2022
Huhtamäki Oyj
153
138
5. POISTOT
milj. euroa
2023
2022
Poistot tase-erittäin:
Koneet ja kalusto
0,1
0,2
Aineettomat oikeudet
0,1
0,1
Kehittämismenot
2,3
1,2
Muut pitkävaikutteiset menot
6,1
1,3
Yhteensä
8,6
2,8
6. TILINTARKASTAJAN PALKKIOT
milj. euroa
2023
2022
Tilintarkastuspalkkio
0,4
0,4
Tilintarkastukseen liittyvät palvelut
0,0
0,1
Veropalvelut
0,0
0,0
Yhteensä
0,4
0,5
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
92
Tilintarkastajan tarjoamat muut palvelut on esitetty konsernin liitetiedossa 2.5.
7. RAHOITUSTUOTOT JA -KULUT
milj. euroa
2023
2022
Osinkotuotot
12,8
401,9
Korko- ja rahoitustuotot
Korkotuotot saman konsernin yrityksiltä
40,3
20,0
Muilta
4,4
3,2
Korkotuotot yhteensä
44,7
23,2
Muut rahoitustuotot
206,6
443,7
Korko- ja muut rahoitustuotot yhteensä
251,3
466,9
Korkokulut ja muut rahoituskulut
Korkokulut saman konsernin yrityksille
-13,5
-2,6
Muille
-61,1
-29,4
Korkokulut yhteensä
-74,6
-32,0
Muut rahoituskulut
-209,3
-450,6
Korkokulut ja muut rahoituskulut yhteensä
-283,9
-482,6
Korko ja rahoitustuotot ja -kulut yhteensä
-19,8
386,2
8. VEROT
milj. euroa
2023
2022
Verot varsinaisesta liiketoiminnasta
7,5
12,4
Yhteensä
7,5
12,4
Laskennallisia veroja ei ole sisällytetty tuloslaskelmaan eikä taseeseen. Jaksotuseroista johtuva laskennallinen,
taseeseen kirjaamaton verovelka on 2,2 milj. euroa (2,0 milj. euroa).
9. AINEETTOMAT HYÖDYKKEET
milj. euroa
Aineettomat
oikeudet
Kehittämisme
not
Muut
pitkävaikuttei
set menot
Ennakkomak
sut ja
keskeneräiset
hankinnat
2023
Yhteensä
2022
Yhteensä
Hankintameno 1.1.
1,0
9,4
46,5
6,8
63,7
57,5
Lisäykset
-
-
2,7
13,1
15,8
7,2
Vähennykset
-
-
-0,6
-2,7
-3,3
-0,9
Siirto erien välillä
0,6
8,0
0,4
-9,1
0,0
-
Hankintameno 31.12.
1,6
17,4
49,0
8,2
76,2
63,7
Kertyneet poistot 1.1.
0,6
1,6
42,4
44,6
42,3
Vähennysten ja siirtojen kertyneet
poistot
-
-
-
0,6
-
0,6
-
0,3
Tilikauden poisto
0,1
2,3
6,1
8,5
2,6
Kertyneet poistot 31.12.
0,7
3,9
47,9
52,5
44,7
Kirjanpitoarvo 31.12.2023
0,9
13,5
1,1
8,2
23,7
-
Kirjanpitoarvo 31.12.2022
0,3
7,8
4,2
6,8
-
19,1
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
93
10. AINEELLISET HYÖDYKKEET
milj. euroa
Koneet ja
kalusto
Muut
aineelliset
hyödykkeet
2023 Yhteensä
2022 Yhteensä
Hankintameno 1.1.
2,5
0,1
2,5
4,0
Lisäykset
-
-
-
0,1
Vähennykset
-0,7
-
-0,7
-1,5
Hankintameno 31.12.
1,8
0,1
1,9
2,5
-
-
-
-
Kertyneet poistot 1.1.
2,2
-
2,2
3,6
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot
-0,7
-
-0,7
-1,5
Tilikauden poisto
0,1
-
0,1
0,2
Kertyneet poistot 31.12.
1,7
-
1,7
2,2
Kirjanpitoarvo 31.12.2023
0,1
0,1
0,2
-
Kirjanpitoarvo 31.12.2022
0,2
0,1
-
0,3
11. SAAMISET
milj. euroa
2023
2022
Lyhytaikaiset
Lainasaamiset tytäryhtiöiltä
415,2
-
Siirtosaamiset
25,2
39,9
Siirtosaamiset tytäryhtiöiltä
16,8
19,8
Muut saamiset
0,7
5,4
Muut saamiset tytäryhtiöiltä
183,4
147,4
Yhteensä
641,3
212,5
Pitkäaikaiset
Lainasaamiset tytäryhtiöiltä
169,8
555,8
Yhteensä
169,8
555,8
Yhteensä
811,1
768,3
12. SIIRTOSAAMISET
milj. euroa
2023
2022
Korko- ja rahoitusjaksotukset
4,0
5,7
Valuuttajohdannaissaamiset
8,3
23,9
Siirtosaamiset tytäryhtiöiltä
16,8
19,8
Muut erät
12,9
10,3
Yhteensä
42,0
59,7
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
94
13. OMAN PÄÄOMAN MUUTOKSET
milj. euroa
2023
2022
Sidottu oma pääoma
Osakepääoma 1.1.
366,4
366,4
Osakepääoma 31.12.
366,4
366,4
Ylikurssirahasto 1.1.
115,0
115,0
Ylikurssirahasto 31.12.
115,0
115,0
Sidottu oma pääoma yhteensä
481,4
481,4
Vapaa oma pääoma
Voittovarat 1.1.
922,2
467,4
Maksetut osingot
-104,5
-98,0
Vanhentuneet osingot
0,0
0,0
Tilikauden tulos
39,4
552,8
Voittovarat 31.12.
857,1
922,2
Vapaa oma pääoma yhteensä
857,1
922,2
Aktivoidut kehittämismenot
-20,6
-14,2
Jakokelpoinen oma pääoma
836,5
908,0
Oma pääoma yhteensä
1 338,5
1 403,6
Tarkemmat tiedot liittyen osakepääomaan esitetään konsernin liitetiedossa 5.4.
14. LAINAT
milj. euroa
2023
2022
Pitkäaikaiset
Rahoituslaitoslainat ja muut lainat
1 257,2
1 270,1
Pitkäaikaiset rahoituslaitoslainat yhteensä
1 257,2
1 270,1
Lyhytaikaiset
Pitkäaikaisten rahoituslaitoslainojen seuraavana vuonna erääntyvät erät
134,7
143,0
Lyhytaikaiset rahoituslaitoslainat
50,2
111,0
Lyhytaikaiset rahoituslaitoslainat yhteensä
184,9
254,0
Lainat tytäryhtiöiltä
496,6
198,4
Muut lainat yhteensä
496,6
198,4
Pitkäaikaisten lainojen muutokset
Rahoituslaitoslainat
1.1.
1 270,1
1 077,2
Lisäykset
2 103,6
2 290,4
Vähennykset
-2 114,5
-2 127,3
Valuuttakurssimuutos
-2,0
29,8
Yhteensä
1 257,2
1 270,1
Lyhennykset
Rahoituslaitoslainat
2024
184,9
2025
210,5
2026
219,7
2027
528,6
2028-
298,4
15. MUUT PITKÄAIKAISET VELAT
milj. euroa
2023
2022
Lainat tytäryhtiöiltä
0,0
0,0
Työsuhde-etuudet
0,4
0,6
Yhteensä
0,4
0,6
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
95
16. OSTOVELAT JA MUUT LYHYTAIKAISET VELAT
milj. euroa
2023
2022
Ostovelat
4,3
5,7
Ostovelat tytäryhtiöille
11,5
12,3
Ostovelat
15,8
18,0
Muut lyhytaikaiset velat
4,4
4,3
Muut lyhytaikaiset velat tytäryhtiöille
5,0
11,0
Muut lyhytaikaiset velat
9,3
15,3
17. SIIRTOVELAT
milj. euroa
2023
2022
Korko- ja rahoitusjaksotukset
16,6
15,8
Valuuttajohdannaisvelat
8,2
9,8
Siirtovelat tytäryhtiöille
15,1
24,2
Palkat ja sosiaalikulut
8,2
7,9
Tuloverojaksotus
0,0
6,0
Muut kulujaksotukset
0,6
2,8
Yhteensä
48,7
66,5
18. JOHDANNAISSOPIMUKSET
Johdannaissopimusten käyvät arvot, milj. euroa
2023
2022
Valuuttajohdannaiset
Konsernin ulkoiset
0,1
14,1
Konsernin sisäiset
-4,0
-19,9
Koronvaihtosopimukset
5,0
0,8
Yhteensä
1,1
-5,0
Pääomien nimellisarvot, milj. euroa
2023
2022
Valuuttajohdannaiset
Konsernin ulkoiset
967,0
919,2
Konsernin sisäiset
429,5
452,4
Koronvaihtosopimukset
276,5
143,9
Yhteensä
1 673,0
1 515,5
Emoyhtiön ulkoisten valuuttajohdannaisten nimellisarvo on 967,0 milj. euroa ja näille kohdistuvien sisäisten
valuuttajohdannaisten nimellisarvo on 429,5 milj. euroa. Loput ulkoisista valuuttajohdannaisista ovat
suojauslaskennan alaisuudessa.
Lisätietoja konsernin rahoitusriskien hallinnasta on konsernin liitetiedossa 5.7.
19. VASTUUT
milj. euroa
2023
2022
Peruuttamattomien operatiivisten
vuokrasopimusten vähimmäisvuokrat
Seuraavalla tilikaudella
1,2
1,2
Myöhemmin
0,4
0,2
Yhteensä
1,6
1,4
Takaukset:
Tytäryhtiöiden puolesta
194,4
224,8
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
96
Toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen allekirjoitukset
Espoossa helmikuun 7. päivänä 2024
Pekka Ala-Pietilä
Kerttu Tuomas
Mercedes Alonso
Doug Baillie
William R. Barker
Anja Korhonen
Pauline Lindwall
Pekka Vauramo
Ralf K. Wunderlich
Charles Héaulmé
Toimitusjohtaja
Suoritetusta tilintarkastuksesta on tänään annettu kertomus
Helsingissä helmikuun 7. päivänä 2024
KPMG Oy Ab
Henrik Holmbom
KHT
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
97
Tilintarkastuskertomus
Huhtamäki Oyj:n yhtiökokoukselle
Tilinpäätöksen tilintarkastus
Lausunto
Olemme tilintarkastaneet Huhtamäki Oyj:n (y-tunnus 0140879-6) tilinpäätöksen tilikaudelta 1.1.–
31.12.2023. Tilinpäätös sisältää konsernin taseen, tuloslaskelman, laajan tuloslaskelman, laskelman oman
pääoman muutoksista, rahavirtalaskelman ja liitetiedot, mukaan lukien olennainen tilinpäätöksen
laatimisperiaatteita koskeva informaatio, sekä emoyhtiön taseen, tuloslaskelman, rahoituslaskelman ja
liitetiedot.
Lausuntonamme esitämme, että
konsernitilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan konsernin taloudellisesta asemasta sekä sen toiminnan
tuloksesta ja rahavirroista EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten IFRS-tilinpäätösstandardien mukaisesti,
tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan emoyhtiön toiminnan tuloksesta ja taloudellisesta asemasta Suomessa
voimassa olevien tilinpäätöksen laatimista koskevien säännösten mukaisesti ja täyttää lakisääteiset vaatimukset.
Lausuntomme on ristiriidaton tarkastusvaliokunnalle annetun lisäraportin kanssa.
Lausunnon perustelut
Olemme suorittaneet tilintarkastuksen Suomessa noudatettavan hyvän tilintarkastustavan mukaisesti. Hyvän
tilintarkastustavan mukaisia velvollisuuksiamme kuvataan tarkemmin kohdassa
Tilintarkastajan velvollisuudet
tilinpäätöksen tilintarkastuksessa
.
Olemme riippumattomia emoyhtiöstä ja konserniyrityksistä niiden Suomessa noudatettavien eettisten
vaatimusten mukaisesti, jotka koskevat suorittamaamme tilintarkastusta ja olemme täyttäneet muut näiden
vaatimusten mukaiset eettiset velvollisuutemme.
Emoyhtiölle ja konserniyrityksille suorittamamme muut kuin tilintarkastuspalvelut ovat parhaan tietomme ja
käsityksemme mukaan olleet Suomessa noudatettavien, näitä palveluja koskevien säännösten mukaisia,
emmekä ole suorittaneet EU-asetuksen 537/2014 5 artiklan 1 kohdassa tarkoitettuja kiellettyjä palveluja.
Suorittamamme muut kuin tilintarkastuspalvelut on esitetty konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 2.5.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen
soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä.
Olennaisuus
Tarkastuksemme laajuuteen on vaikuttanut soveltamamme olennaisuus. Olennaisuus on määritetty
perustuen ammatilliseen harkintaamme ja se ohjaa tarkastustoimenpiteiden luonteen, ajoituksen ja laajuuden
määrittämisessä, sekä todettujen virheellisyyksien vaikutusten arvioimisessa suhteessa tilinpäätökseen
kokonaisuutena. Olennaisuuden taso perustuu arvioomme sellaisten virheellisyyksien suuruudesta, joilla yksin
tai yhdessä voisi kohtuudella odottaa olevan vaikutusta tilinpäätöksen käyttäjien tekemiin taloudellisiin
päätöksiin. Olemme ottaneet huomioon myös sellaiset virheellisyydet, jotka laadullisten seikkojen vuoksi ovat
mielestämme olennaisia tilinpäätöksen käyttäjille.
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat ovat seikkoja, jotka ammatillisen harkintamme mukaan ovat olleet
merkittävimpiä tarkastuksen kohteena olevan tilikauden tilintarkastuksessa. Nämä seikat on otettu huomioon
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
98
tilinpäätökseen kokonaisuutena kohdistuneessa tilintarkastuksessamme sekä laatiessamme siitä annettavaa
lausuntoa, emmekä anna näistä seikoista erillistä lausuntoa. EU-asetuksen 537/2014 10 artiklan 2 kohdan c
alakohdan mukaiset merkittävät olennaisen virheellisyyden riskit sisältyvät alla kuvattuihin tilintarkastuksen
kannalta keskeisiin seikkoihin.
Olemme ottaneet tilintarkastuksessamme huomioon riskin siitä, että johto sivuuttaa kontrolleja. Tähän on
sisältynyt arviointi siitä, onko viitteitä sellaisesta johdon tarkoitushakuisesta suhtautumisesta, josta aiheutuu
väärinkäytöksestä johtuvan olennaisen virheellisyyden riski.
TILINTARKASTUKSEN KANNALTA KESKEISET
SEIKAT
KUINKA KYSEISIÄ SEIKKOJA KÄSITELTIIN
TILINTARKASTUKSESSA
Liikearvon ja yrityshankintoihin liittyvien aineettomien hyödykkeiden arvostaminen
(konsernitilinpäätöksen liitetiedot 3.1, 3.2 ja 3.3)
Tilikauden 2023 lopussa liikearvo ja aineettomat
hyödykkeet olivat yhteensä 1 099 milj. euroa
muodostaen 24 % konsernin taseen loppusum-
masta.
Liikearvo
testataan
mahdollisen
arvonalen-
tumisen
varalta
vähintään
vuosittain.
Ar-
vonalentumistestausten taustalla olevien raha-
virtaennusteiden laatiminen edellyttää johdon
harkintaa ja arvioita liittyen kannattavuuteen,
pitkän
aikavälin
kasvutekijään
ja
diskont-
tauskorkoon.
Yrityshankintoihin liittyvät aineettomat hyödyk-
keet ovat taloudelliselta vaikutusajaltaan rajal-
lisia ja poistetaan tasapoistoin arvioituna talou-
dellisena vaikutusaikanaan.
Arvonalentumistestauksissa käytettävistä en-
nusteisiin
liittyvästä
arvionvaraisuudesta
ja
tasearvon merkittävyydestä johtuen liikearvon ja
yrityshankintoihin liittyvien aineettomien hyödyk-
keiden
arvostus
on
ollut
tilintarkastuksen
kannalta keskeinen seikka.
Olemme
arvioineet
arvo
nalentumistestaus-
laskelmissa käytettyjä keskeisiä oletuksia suh
-
teessa emoyhtiön hallituksen hyväksymiin bud
-
jetteihin, konsernin ulkopuolisiin lähteisiin ja
omiin näkemyksiimme.
Olemme
testanneet
laskelmien
teknistä
oikeellisuutta ja verranneet käytetty
jä oletuksia
markkina
- ja toimialakohtaisiin tietoihin.
Lisäksi olemme arvioineet esittämiseen liittyvien
liitetietojen asianmukaisuutta.
Myyntituottojen kirjaaminen (konsernitilinpäätöksen liitetieto 2.1)
Huhtamäki-konsernin
myyntituotot
koostuvat
erilaisten
tarjoilupakkausten,
kerta-astioiden
sekä jäätelö ja muiden kuluttajatuotepakkausten
myynnistä.
Konsernin tilikauden 2023 liikevaihto oli 4 169
milj. euroa.
Myynnissä käytetään useita erilaisia asiakas-
kohtaisia
toimitusehtoja,
jotka
määrittävät,
Myyntituottojen
tarkastuksessa
olemme
testan
neet myyntiin liittyviä avainkontrolleja ja
tehneet
aineistotarkastusta.
Olemme
muodostaneet
käsityksen
eri
myynnin
kirjausperiaatteista
ja
käytännöistä
sekä
arvioineet
tuloutusperiaatte
ita
suh
teessa
sovellettaviin IFRS
-standardeihin.
Olemme testanneet data-analyysien avulla
myyntituottoja, myönnettyjä alennuksia ja
hinnoittelua.
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
99
milloin määräysvalta myydystä tuotteesta siirtyy
asiakkaalle.
Myyntitapahtumien merkittävästä määrästä
sekä virheellisen tuloutushetken riskistä johtuen
myyntituottojen kirjaaminen on ollut tilintarkas-
tuksen kannalta keskeinen seikka.
Olemme tarkastaneet otoksen myyntita-
pahtumista
vertaamalla
niitä
laskuihin,
sopimuksiin, toimitusasiakirjoihin, ulkopuo-
lisiin vahvistuksiin ja saatuihin maksusuo-
rituksiin.
Myynnin jaksottumista oikealle tilikaudelle
olemme tarkastaneet vertaamalla myyntita-
pahtumia, -laskuja ja niiden toimitusehtoja
tuloutushetkeen sekä tarkastamalla vuoden
2024 alun hyvityslaskuja.
Lisäksi
olemme
arvioineet
liikevaihdon
esittämiseen liittyvien liitetietojen asianmu-
kaisuutta.
Vaihto-omaisuuden arvostus (konsernitilinpäätöksen liitetieto 4.1)
Konsernin
vaihto-omaisuuden
tasearvo
oli
tilikauden lopussa 621 milj. euroa.
Varastojen
hallinta,
inventointikäytännöt
ja
vaihto-
omaisuuden
kustannuslaskenta
ovat
keskeisiä tekijöitä vaihto-omaisuuden tasearvon
muodostuksessa.
Vaihto-
omaisuuden
arvostukseen
sisältyy
johdon harkintaa ja arvionvaraisuutta epäku-
rantin vaihto-omaisuuden määrittämiseen sekä
valmiiden tuotteiden nettorealisointiarvoon liit-
tyen.
Näistä syistä johtuen vaihto-omaisuuden arvos-
tus on ollut tilintarkastuksen kannalta keskeinen
seikka.
Olemme
arvioineet
laskentaperiaatteiden
asian
mukaisuutta
suhteessa
IFRS-
s
äännöstöön
sekä
testanneet
vaihto-
omaisuuden arvostukseen liittyviä keskeisiä
kontrolleja ja tehneet
aineistotarkastusta.
Olemme
osallistuneet
vaihto
-
omaisuuden
inventointeihin valituissa toimipaikoissa ja
arvioineet
inventointiprosessien
asian
-
mukaisuut
ta.
Olemme verranneet valittujen valmiiden
tuotteiden varastonimikkeiden arvoa niiden
myyntihintoihin.
Olemme analysoineet vaihto-omaisuuden
hitaasti kiertäviä nimikkeitä sekä vaihto-
omaisuuden poikkeuksellisia arvoja varasto-
kirjanpidossa.
Olemme arvioineet vaihto-omaisuuden ar-
vostamiseen liittyviä periaatteita sekä tehty-
jen arvonalentumiskirjausten riittävyyttä.
Tuloverot (konsernitilinpäätöksen liitetieto 2.6)
Tuloverot ovat määrältään olennaisia tilinpäätök-
sessä. Konserni harjoittaa liiketoimintaa kan-
sainvälisesti useissa maissa, joiden verosään-
nökset ovat erilaiset ja muuttuvia.
Johto käyttää harkintaa verokysymysten ja -
riskien arvioinnissa sekä niiden perusteella
Olemme
arvioineet
laskentaperiaatteiden
asianmukaisuutta suhteessa IFRS
-säännöstöön
sekä
tilikauden
-
ja
laskennallisten
verojen
kirjaamiseen ja ar
viointiin liittyviä prosesseja.
Osana laskennallisten verojen ja verovarausten
määrittämiseen ja kirjaamiseen liittyviä tarkas
-
tustoimenpiteitä olemme arvioineet johdon
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
100
tehtyjen laskennallisten verosaamisten ja -
verovelkojen sekä verovarausten kirjaamisessa.
Näistä seikoista johtuen tuloverot ovat tilintar-
kastuksen kannalta keskeinen seikka.
tekemien oletusten ja käytettyjen menetelmien
asianmukaisuutta sekä veroviranomaisten
kans-
sa käytyä kirjeenvaihtoa.
Tarkastukseen on osallistunut KPMG:n vero
-
asiantuntijoita sekä konsernitasolla että merkit
-
tävissä tytäryhtiöissä.
Lisäksi olemme arvioineet veroihin liittyvien
liitetietojen asianmukaisuutta.
Tilinpäätöstä koskevat hallituksen ja toimitusjohtajan velvollisuudet
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat tilinpäätöksen laatimisesta siten, että konsernitilinpäätös antaa oikean ja
riittävän kuvan EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten tilinpäätösstandardien (IFRS) mukaisesti ja
siten, että tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan Suomessa voimassa olevien tilinpäätöksen laatimista
koskevien säännösten mukaisesti ja täyttää lakisääteiset vaatimukset. Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat
myös sellaisesta sisäisestä valvonnasta, jonka ne katsovat tarpeelliseksi voidakseen laatia tilinpäätöksen, jossa
ei ole väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä.
Hallitus ja toimitusjohtaja ovat tilinpäätöstä laatiessaan velvollisia arvioimaan emoyhtiön ja konsernin kykyä
jatkaa toimintaansa ja soveltuvissa tapauksissa esittämään seikat, jotka liittyvät toiminnan jatkuvuuteen ja
siihen, että tilinpäätös on laadittu toiminnan jatkuvuuteen perustuen. Tilinpäätös laaditaan toiminnan
jatkuvuuteen perustuen, paitsi jos emoyhtiö tai konserni aiotaan purkaa tai toiminta lakkauttaa tai ei ole muuta
realistista vaihtoehtoa kuin tehdä niin.
Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa
Tavoitteenamme on hankkia kohtuullinen varmuus siitä, onko tilinpäätöksessä kokonaisuutena väärin-
käytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä, sekä antaa tilintarkastuskertomus, joka sisältää
lausuntomme. Kohtuullinen varmuus on korkea varmuustaso, mutta se ei ole tae siitä, että olennainen
virheellisyys aina havaitaan hyvän tilintarkastustavan mukaisesti suoritettavassa tilintarkastuksessa.
Virheellisyyksiä voi aiheutua väärinkäytöksestä tai virheestä, ja niiden katsotaan olevan olennaisia, jos niiden
yksin tai yhdessä voisi kohtuudella odottaa vaikuttavan taloudellisiin päätöksiin, joita käyttäjät tekevät
tilinpäätöksen perusteella.
Hyvän tilintarkastustavan mukaiseen tilintarkastukseen kuuluu, että käytämme ammatillista harkintaa ja
säilytämme ammatillisen skeptisyyden koko tilintarkastuksen ajan. Lisäksi:
Tunnistamme ja arvioimme väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvat tilinpäätöksen olennaisen virheellisyyden
riskit, suunnittelemme ja suoritamme näihin riskeihin vastaavia tilintarkastustoimenpiteitä ja hankimme
lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä. Riski siitä, että
väärinkäytöksestä johtuva olennainen virheellisyys jää havaitsematta, on suurempi kuin riski siitä, että virheestä
johtuva olennainen virheellisyys jää havaitsematta, sillä väärinkäytökseen voi liittyä yhteistoimintaa,
väärentämistä, tietojen tahallista esittämättä jättämistä tai virheellisten tietojen esittämistä taikka sisäisen
valvonnan sivuuttamista.
Muodostamme käsityksen tilintarkastuksen kannalta relevantista sisäisestä valvonnasta pystyäksemme
suunnittelemaan olosuhteisiin nähden asianmukaiset tilintarkastustoimenpiteet mutta emme siinä tarkoituksessa,
että pystyisimme antamaan lausunnon emoyhtiön tai konsernin sisäisen valvonnan tehokkuudesta.
Arvioimme sovellettujen tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden asianmukaisuutta sekä johdon tekemien
kirjanpidollisten arvioiden ja niistä esitettävien tietojen kohtuullisuutta.
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
101
Teemme johtopäätöksen siitä, onko hallituksen ja toimitusjohtajan ollut asianmukaista laatia tilinpäätös perustuen
oletukseen
toiminnan
jatkuvuudesta,
ja
teemme
hankkimamme
tilintarkastusevidenssin
perusteella
johtopäätöksen siitä, esiintyykö sellaista tapahtumiin tai olosuhteisiin liittyvää olennaista epävarmuutta, joka voi
antaa merkittävää aihetta epäillä emoyhtiön tai konsernin kykyä jatkaa toimintaansa. Jos johtopäätöksemme on,
että olennaista epävarmuutta esiintyy, meidän täytyy kiinnittää tilintarkastuskertomuksessamme lukijan huomiota
epävarmuutta koskeviin tilinpäätöksessä esitettäviin tietoihin tai, jos epävarmuutta koskevat tiedot eivät ole
riittäviä, mukauttaa lausuntomme. Johtopäätöksemme perustuvat tilintarkastuskertomuksen antamispäivään
mennessä hankittuun tilintarkastusevidenssiin. Vastaiset tapahtumat tai olosuhteet voivat kuitenkin johtaa siihen,
ettei emoyhtiö tai konserni pysty jatkamaan toimintaansa.
Arvioimme tilinpäätöksen, kaikki tilinpäätöksessä esitettävät tiedot mukaan lukien, yleistä esittämistapaa,
rakennetta ja sisältöä ja sitä, kuvastaako tilinpäätös sen perustana olevia liiketoimia ja tapahtumia siten, että se
antaa oikean ja riittävän kuvan.
Hankimme tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä konserniin kuuluvia yhteisöjä tai
liiketoimintoja
koskevasta
taloudellisesta
informaatiosta
pystyäksemme
antamaan
lausunnon
konsernitilinpäätöksestä. Vastaamme konsernin tilintarkastuksen ohjauksesta, valvonnasta ja suorittamisesta.
Vastaamme tilintarkastuslausunnosta yksin.
Kommunikoimme hallintoelinten kanssa muun muassa tilintarkastuksen suunnitellusta laajuudesta ja
ajoituksesta sekä merkittävistä tilintarkastushavainnoista, mukaan lukien mahdolliset sisäisen valvonnan
merkittävät puutteellisuudet, jotka tunnistamme tilintarkastuksen aikana.
Lisäksi annamme hallintoelimille vahvistuksen siitä, että olemme noudattaneet riippumattomuutta koskevia
relevantteja eettisiä vaatimuksia, ja kommunikoimme niiden kanssa kaikista suhteista ja muista seikoista, joiden
voi kohtuudella ajatella vaikuttavan riippumattomuuteemme, ja soveltuvissa tapauksissa niihin liittyvistä
varotoimista.
Päätämme, mitkä hallintoelinten kanssa kommunikoiduista seikoista olivat merkittävimpiä tarkasteltavana
olevan tilikauden tilintarkastuksessa ja näin ollen ovat tilintarkastuksen kannalta keskeisiä. Kuvaamme kyseiset
seikat tilintarkastuskertomuksessa, paitsi jos säädös tai määräys estää kyseisen seikan julkistamisen tai kun
äärimmäisen harvinaisissa tapauksissa toteamme, ettei kyseisestä seikasta viestitä tilintarkastus-
kertomuksessa, koska siitä aiheutuvien epäedullisten vaikutusten voisi kohtuudella odottaa olevan suuremmat
kuin tällaisesta viestinnästä koituva yleinen etu.
Muut raportointivelvoitteet
Tilintarkastustoimeksiantoa koskevat tiedot
Olemme toimineet yhtiökokouksen valitsemana tilintarkastajana 29.4.2020 alkaen yhtäjaksoisesti 4 vuotta.
Muu informaatio
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat muusta informaatiosta. Muu informaatio käsittää toimintakertomuksen ja
vuosikertomukseen sisältyvän informaation, mutta se ei sisällä tilinpäätöstä eikä sitä koskevaa tilintarkas-
tuskertomustamme. Olemme saaneet toimintakertomuksen käyttöömme ennen tämän tilintarkas-
tuskertomuksen antamispäivää, ja odotamme saavamme vuosikertomuksen käyttöömme kyseisen päivän
jälkeen. Tilinpäätöstä koskeva lausuntomme ei kata muuta informaatiota.
Velvollisuutenamme on lukea edellä yksilöity muu informaatio tilinpäätöksen tilintarkastuksen yhteydessä ja
tätä tehdessämme arvioida, onko muu informaatio olennaisesti ristiriidassa tilinpäätöksen tai tilintarkastusta
suoritettaessa hankkimamme tietämyksen kanssa tai vaikuttaako se muutoin olevan olennaisesti virheellistä.
Toimintakertomuksen osalta velvollisuutenamme on lisäksi arvioida, onko toimintakertomus laadittu sen
laatimiseen sovellettavien säännösten mukaisesti.
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
102
Lausuntonamme esitämme, että toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen tiedot ovat yhdenmukaisia ja että
toimintakertomus on laadittu toimintakertomuksen laatimiseen sovellettavien säännösten mukaisesti.
Jos
teemme
ennen
tilintarkastuskertomuksen
antamispäivää
käyttöömme
saamaamme
muuhun
informaatioon kohdistamamme työn perusteella johtopäätöksen, että kyseisessä muussa informaatiossa on
olennainen virheellisyys, meidän on raportoitava tästä seikasta. Meillä ei ole tämän asian suhteen
raportoitavaa.
Helsingissä 7. helmikuuta 2024
KPMG Oy Ab
Henrik Holmbom
KHT
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
103
Tunnuslukujen laskentaperiaatteet
IFRS:n mukaiset tunnusluvut
Emoyhtiön omistajille kuuluva osakekohtainen tulos (EPS) =
Tilikauden voitto
– määräysvallattomien omistajien osuus
Ulkona olevien osakkeiden keskimääräinen kappalemäärä
Emoyhtiön omistajille kuuluva laimennusvaikutuksella
oikaistu
osakekohtainen tulos (laimennettu EPS) =
Laimennettu tilikauden
voitto – määräysvallattomien omistajien osuus
Laimennettu ulkona olevien osakkeiden keskimääräinen kappalemäärä
Vaihtoehtoiset tunnusluvut
Käyttökate =
Liikevoitto + poistot
Osinkotuotto =
100 x Osakekohtainen osinko
Tilikauden päätöskurssi 31.12
Oma pääoma osaketta kohti =
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
Ulkona olevien osakkeiden kappalemäärä kauden lopussa
P/E luku =
Tilikauden päätöskurssi 31.12.
Osakekohtainen tulos
Osakkeiden markkina-arvo =
Ulkona olevien osakkeiden kappalemäärä 31.12. x vastaava päätöskurssi
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) =
100 x (Voitto ennen veroja + korkokulut + muut rahoituskulut)
Taseen loppusumma - korottomat velat (keskimäärin)
Oman pääoman tuotto (ROE) =
100 x Tilikauden voitto
Oma pääoma yhteensä (keskimäärin)
Velkaantumisaste (gearing) =
Korolliset nettovelat
Oma pääoma yhteensä
Omavaraisuusaste =
100 x Oma pääoma yhteensä
Taseen loppusumma – saadut ennakot
Current ratio =
Lyhytaikaiset varat
Lyhytaikaiset velat
Korkokate =
Liikevoitto
+
poistot
ja
arvonalentumiset
Nettokorkokulut
Sidotun
pääoman
tuotto (RONA) =
100
x
Liikevoitto
(12
kk liukuva)
Nettovarat (12 kk liukuva)
Operatiivinen rahavirta =
Oikaistu
liikevoitto
+
poistot
(sisältäen
arvonalennukset) –
investoinnit
+
käyttöomaisuuden
myynnit +/- vaihto-omaisuuden, myyntisaamisten ja ostovelkojen muutos
Vapaa rahavirta =
Liiketoiminnan
nettorahavirta –
investoinnit
+
käyttöomaisuushyödykkeiden
myyntitulot
Liikevaihdon vertailukelpoinen kasvu =
Liikevaihdon kasvu ilman valuuttakurssimuutoksia, hankintoja ja yritysmyyntejä
Yllä kerrottujen IFRS:n mukaisten ja vaihtoehtoisten tunnuslukujen lisäksi Huhtamäki saattaa käyttää
raporteissaan oikaistuja tunnuslukuja, jotka on johdettu IFRS:n mukaisista tai vaihtoehtoisista tunnusluvuista
lisäämällä tai vähentämällä vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät. Oikaistut tunnusluvut eivät korvaa IFRS:n
mukaisia tunnuslukuja, vaan niitä käytetään IFRS-tunnuslukujen lisäksi.
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
104
Tunnusluvut ja taloudellinen kehitys
Huhtamäki 2019–2023
milj. euroa
2023
2022
2021
2020
2019
Liikevaihto
4 168,9
4 479,0
3 574,9
3 301,8
3 399,0
Liikevaihdon kasvu (%)
-6,9
25,3
8,3
-2,9
9,5
Ulkomainen liikevaihto
4 108,7
4 416,3
3 523,1
3 252,5
3 342,8
Käyttökate
621,2
614,9
469,6
464,5
448,8
Käyttökate liikevaihdosta (%)
14,9
13,7
13,1
14,1
13,2
Liikevoitto
380,9
405,3
296,0
265,3
285,5
Liikevoitto liikevaihdosta (%)
9,1
9,0
8,3
8,0
8,4
Voitto ennen veroja
312,0
352,1
263,0
237,1
256,7
Voitto ennen veroja liikevaihdosta (%)
7,5
7,9
7,4
7,2
7,6
Tilikauden voitto
225,2
285,4
202,7
183,7
199,0
Oma pääoma
1 924,9
1 922,2
1 597,2
1 364,5
1 437,1
Sijoitetun pääoman tuotto (%)
10,9
11,4
10,6
10,3
11,9
Oman pääoman tuotto (%)
11,8
15,7
13,9
12,9
14,8
Omavaraisuusaste (%)
41,3
39,9
35,4
38,1
39,9
Velkaantumisaste
0,67
0,77
0,95
0,64
0,63
Current ratio
1,60
1,50
1,22
1,42
1,39
Korkokate
9,01
11,56
14,25
15,44
16,23
Investoinnit
318,7
318,5
259,4
223,5
203,9
Investoinnit liikevaihdosta (%)
7,6
7,1
7,3
6,8
6,0
Tutkimus ja tuotekehitys
36,0
30,6
25,7
20,7
22,0
Tutkimus ja tuotekehitys liikevaihdosta (%)
0,9
0,7
0,7
0,6
0,6
Osakkeenomistajia (31.12.)
53 834
50 150
43 744
35 764
31 056
Henkilöstö (31.12.)
17 910
18 927
19 564
18 227
18 598
Tärkeimmät valuuttakurssit euroissa
2023
2022
Tulos-
2023
Tulos-
2022
laskelma
Tase
laskelma
Tase
Australian dollari
AUD
1,6282
1,6246
1,5173
1,5859
Englannin punta
GBP
0,8700
0,8706
0,8525
0,8855
Intian rupia
INR
89,3132
92,4490
82,7009
88,2295
Thaimaan baht
THB
37,6253
37,9990
36,8638
36,8770
Yhdysvaltain dollari
USD
1,0815
1,1114
1,0541
1,0649
Etelä-Afrikan randi
ZAR
19,9453
20,6003
17,2075
18,1967
Valuuttojen kuukauden lopun muunnoskurssit ovat kuukauden viimeistä
arkipäivää edeltävän päivän kursseja, johtuen Euroopan keskuspankin (EKP)
euroviitekurssien julkaisuajankohdan muutoksesta.
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
105
Osake ja osakkeenomistajat
Yhtiöllä on yksi osakesarja. Kukin osake oikeuttaa yhteen ääneen yhtiökokouksessa. Yhtiöllä ei ole
voimassaolevaa optio-ohjelmaa tai muita ohjelmia, joiden perusteella voidaan antaa erityisiä oikeuksia, jotka
oikeuttavat merkitsemään yhtiön osakkeita.
Yhtiön yhtiöjärjestyksen 11 §:ssä on määräys yhtiön osakkeenomistajan lunastusvelvollisuudesta. Yhtiön
hallituksen jäsenten ja toimitusjohtajan valitsemisesta määrätään yhtiöjärjestyksen 4, 5 ja 8 §:issä.
Yhtiön 27.4.2023 pidetyssä varsinaisessa yhtiökokouksessa päätettiin myöntää yhtiön hallitukselle
valtuutukset: (i) päättää omien osakkeiden hankkimisesta ja (ii) päättää osakeannista sekä osakkeisiin
oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisesta. Valtuutukset ovat voimassa seuraavan varsinaisen
yhtiökokouksen päättymiseen saakka, kuitenkin enintään 30.6.2024 asti.
Eräät yhtiön rahoitukseen liittyvät sopimukset ja eräiden merkittävimpien asiakkaiden kanssa tehdyt
toimitussopimukset sisältävät ehtoja, joiden mukaan sopimuksen voimassaolo voi päättyä, jos määräysvalta
yhtiössä vaihtuu julkisen ostotarjouksen seurauksena.
Osakekohtaiset tunnusluvut
2023
2022
2021
2020
2019
Osakekohtainen tulos
EUR
1,97
2,65
1,91
1,69
1,82
Laimennettu osakekohtainen tulos
EUR
1,97
2,64
1,91
1,69
1,82
Osinko
EUR
1,05
1
1,00
0,94
0,92
0,89
Osinko/voitto osaketta kohti
%
53,2
1
37,8
49,3
54,3
48,9
Osinkotuotto
%
2,9
1
3,1
2,4
2,2
2,2
Oma pääoma osaketta kohti
EUR
17,59
17,65
14,57
12,31
12,92
Osakkeiden osakeantikorjattu
keskimääräinen kappalemäärä
104 497 300
2
104 364 676
104 360 114
104 349 676
104 344 950
Osakkeiden osakeantikorjattu
kappalemäärä vuoden lopussa
104 538 181
2
104 364 676
104 364 676
104 349 676
104 349 676
P/E luku
18,6
12,1
20,4
24,9
22,7
Osakkeiden markkina-arvo 31.12.
milj. euroa
3 839,7
2
3 339,7
4 058,7
4 409,8
4 318,0
Osakkeen vaihto Nasdaq Helsinki Oy:ssä
kpl
43 440 333
3
61 712 620
50 514 600
59 337 954
54 959 467
Osakkeen vaihto vaihtoehtoisilla
markkinapaikoilla
kpl
152 289 963
4
161 291 609
99 597 314
92 820 000
90 523 665
Osakkeen vaihto yhteensä
kpl
195 730 296
223 004 229
150 111 914
152 157 954
145 483 132
Suhteessa osakkeiden keskimääräiseen
kappalemäärään
%
187,3
2
213,7
143,8
145,8
139,4
Osakekurssin kehitys
Alin vaihtokurssi
EUR
28,45
26,41
36,57
23,48
26,81
Ylin vaihtokurssi
EUR
37,20
39,94
45,93
46,62
42,20
Päätöskurssi 31.12.
EUR
36,73
32,00
38,89
42,26
41,38
1
2023: Hallituksen ehdotus
2
Osakeanti korjattuna ja yhtiön hallussa olevat omat osakkeet vähennettynä.
3
Lähde: Nasdaq Helsinki Oy
4
Lähde: Refinitiv Eikon
Ks. myös liitetieto 2.7. Osakekohtainen tulos.
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
106
Omistusjakauma omistettujen osakkeiden määrän perusteella 31.12.2023
Omistajien
Osuus osakkeen-
Osakkeiden
Osuus
Osakkeiden määrä
lukumäärä
omistajista %
määrä
osakkeista %
1–100
29 856
55,5%
1 185 008
1,1%
101–1 000
19 980
37,1%
7 007 305
6,5%
1 001–10 000
3 718
6,9%
9 407 638
8,7%
10 001–100 000
247
0,5%
6 411 977
6,0%
100 001–1 000 000
35
0,1%
12 754 972
11,8%
Yli 1 000 000
10
0,0%
70 925 625
65,8%
Yhteensä
53 846
0,0%
107 692 525
99,9%
Yhteistilillä
67 860
0,1%
Liikkeeseenlaskettu määrä
107 760 385
100,0%
Omistusjakauma sektoreittain 31.12.2023
Osakkaiden
Sektori
määrä
%
Hallintarekisteröityjä
44 496 814
41,3%
Voittoa tavoittelemattomat yhteisöt
17 537 919
16,3%
Kotitaloudet
17 144 785
15,9%
Julkisyhteisöt
11 535 585
10,7%
Rahoitus- ja vakuutuslaitokset
9 635 672
8,9%
Yritykset
7 081 263
6,6%
Ulkomaalaiset
260 487
0,2%
Yhteistilillä
67 860
0,1%
Liikkeeseenlaskettu määrä
107 760 385
100,0%
Suurimmat rekisteröidyt osakkeenomistajat 31.12.2023*
Osake- ja
Nimi
äänimäärä
%
Suomen Kulttuurirahasto Sr
11 319 080
10.5 %
Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö Varma
4 101 051
3.8 %
Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen
3 767 618
3.5 %
Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö Elo
1 655 000
1.5 %
Holding Manutas Oy
1 500 000
1.4 %
Security Trading Oy
1 150 000
1.1 %
Valtion Eläkerahasto
1 100 000
1.0 %
OP-Suomi
968 642
0.9 %
Svenska Litteratursällskapet i Finland
963 500
0.9 %
Yhteensä
26 524 891
24.6 %
*Lukuun ottamatta emoyhtiön hallussa olevia 3 222 204 omaa osaketta, jotka edustavat 3,0 % osakkeiden kokonaismäärästä
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
107
OSAKKEENOMISTAJIEN JAKAUMA SEKTOREITTAIN 31.12.2023
Viereinen lista sisältää ainoastaan suorat omistukset ja perustuu Euroclear Finland Oy:ltä saatuihin tietoihin.
Lista ei kuitenkaan sisällä emoyhtiön hallussa olevia 3 222 204 omaa osaketta, jotka edustavat 3,0 %
osakkeiden kokonaismäärästä. Myöskään hallintarekisteröidyt omistukset, jotka voivat olla merkittäviä, eivät
sisälly listaan. 31.12.2023 hallintarekisteröityjen osakkeiden osuus Huhtamäki Oyj:n osakkeista oli 41 %.
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
108
HUHTAMÄEN OSAKEKURSSIN KEHITYS 2. TAMMIKUUTA 2019–31. JOULUKUUTA 2023
KUUKAUSITTAINEN OSAKEVAIHTO, NASDAQ HELSINKI 2019–2023
MARKKINA-ARVO JA OMA PÄÄOMA 2019–2023
Riippumattoman tilintarkastajan raportti Huhtamäki Oyj:n ESEF-
tilinpäätöksestä
Huhtamäki Oyj:n hallitukselle
Olemme suorittaneet kohtuullisen varmuuden antavan toimeksiannon, joka koskee sitä, onko Huhtamäki
Oyj:n (y-tunnus 0140879-6) sähköiseen tilinpäätökseen 5493007050SJVMXN6L29-2023-12-31-fi.zip
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
109
tilikaudella
1.1.-31.12.2023
sisältyvä
konsernitilinpäätös
merkitty
iXBRL-merkinnöin
EU-komission
delegoidun asetuksen 2018/815 (ESEF RTS) 4. artiklan vaatimusten mukaisesti.
Hallituksen ja toimitusjohtajan vastuu
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat yhtiön toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen (ESEF-tilinpäätös)
laatimisesta siten, että ne täyttävät ESEF RTS:n vaatimukset. Tähän vastuuseen kuuluu
laatia ESEF-tilinpäätös XHTML-muodossa ESEF RTS artiklan 3 mukaisesti
merkitä ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät konsernitilinpäätöksen päälaskelmat, liitetiedot ja yhtiön tunnistetiedot
iXBRL-merkein ESEF RTS artiklan 4 mukaisesti sekä
varmistaa ESEF-tilinpäätöksen ja tilintarkastetun tilinpäätöksen keskinäinen yhdenmukaisuus.
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat myös sellaisesta sisäisestä valvonnasta, jonka ne katsovat tarpeelliseksi
voidakseen laatia ESEF-tilinpäätöksen ESEF RTS:n vaatimusten mukaisesti.
Tilintarkastajan riippumattomuus ja laadunhallinta
Olemme riippumattomia yhtiöstä niiden Suomessa noudatettavien eettisten vaatimusten mukaisesti, jotka
koskevat suorittamaamme toimeksiantoa ja olemme täyttäneet muut näiden vaatimusten mukaiset eettiset
velvollisuutemme.
Tilintarkastaja soveltaa kansainvälistä laadunhallintastandardia ISQM 1, jonka mukaan tilintarkastusyhteisön
on suunniteltava, otettava käyttöön ja pidettävä toiminnassa laadunhallintajärjestelmä, mukaan lukien
eettisten vaatimusten, ammatillisten standardien sekä sovellettavien säädöksiin ja määräyksiin perustuvien
vaatimusten noudattamista koskevat toimintaperiaatteet tai menettelytavat.
Tilintarkastajan velvollisuudet
Toimeksiantosopimuksen mukaisesti annamme lausunnon siitä, onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvä
konsernitilinpäätös merkitty olennaisilta osin ESEF RTS:n 4. artiklan vaatimusten mukaisesti. Olemme
suorittaneet
kohtuullisen
varmuuden
antavan
toimeksiannon
kansainvälisen
varmennustoimeksi-
antostandardin ISAE 3000 mukaisesti.
Tarkastukseen kuuluu toimenpiteitä evidenssin hankkimiseksi siitä,
onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät konsernitilinpäätöksen päälaskelmat olennaisilta osin merkitty iXBRL-
merkein ESEF RTS:n 4. artiklan vaatimusten mukaisesti, ja
onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät konsernitilinpäätöksen liitetiedot ja yhtiön tunnistetiedot olennaisilta osin
merkitty iXBRL-merkein ESEF RTS:n 4. artiklan vaatimusten mukaisesti, ja
ovatko ESEF-tilinpäätös ja tilintarkastettu tilinpäätös keskenään yhdenmukaisia.
Valittujen tarkastustoimenpiteiden luonne, ajoitus ja laajuus riippuu tilintarkastajan harkinnasta. Tähän sisältyy
sen riskin arvioiminen, onko virheestä tai väärinkäytöksestä johtuvaa olennaista poikkeamaa ESEF RTS:n
vaatimuksista.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen
soveltuvaa tarkastusevidenssiä.
Lausunto
Lausuntonamme esitämme, että Huhtamäki Oyj:n ESEF-tilinpäätökseen 5493007050SJVMXN6L29-2023-
12-31-fi.zip sisältyvät konsernitilinpäätöksen päälaskelmat sekä liitetiedot ja yhtiön tunnistetiedot tilikaudelta
1.1.-31.12.2023 on olennaisilta osin merkitty ESEF RTS:n vaatimusten mukaisesti.
Toimintakertomus ja tilinpäätös 2023 |
110
Lausuntomme Huhtamäki Oyj:n konsernitilinpäätöksen tilintarkastuksesta tilikaudelta 1.1.-31.12.2023 on
annettu tilintarkastuskertomuksellamme 7.2.2024. Tällä raportilla emme anna konsernitilinpäätöksen
tilintarkastuksesta lausuntoa tai muuta varmennusjohtopäätöstä.
Helsingissä 26. helmikuuta 2024
KPMG OY AB
Henrik Holmbom
KHT