| TILLGÅNGAR | |||
| KONCERNEN MODERBOLAGET | |||
(MSEK) Not | 2024‐08‐31 | 2023‐08‐31 2024‐08‐31 2023‐08‐31 | |
Anläggningstillgångar | ‐ | ||
| MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR | |||
Inventarier | 12 | ||
| FINANSIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR | |||
Aktier i dotterbolag | 13 0,1 0,1 | ||
Värdepappersinnehav | 14, 16 | ||
Summa anläggningstillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | |||
Oreglerade likvider för sålda värdepapper | |||
övriga kortfristiga fordringar | |||
Förutbetalda kostnader | |||
Kassa och bank | |||
Summa omsättningstillgångar | |||
Summa tillgångar | 15, 17 | ||
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | KONCERNEN MODERBOLAGET | ||
(MSEK) Not Eget kapital | 2024‐08‐31 | 2023‐08‐31 2024‐08‐31 2023‐08‐31 | |
Aktiekapital | |||
Balanserade vinstmedel | |||
Årets resultat | − | ||
Summa eget kapital | 15 | ||
| BUNDET EGET KAPITAL | |||
| Aktiekapital 128,0 128,0 | |||
| Summa bundet eget kapital 128,0 128,0 | |||
| FRITT EGET KAPITAL | |||
| Balanserad vinst 5 017,3 5 645,1 | |||
| Årets resultat 876,2 −525,5 | |||
| Summa fritt eget kapital 5 893,4 5 119,7 | |||
Summa eget kapital | 15 6 021,4 5 247,7 | ||
| Kortfristiga skulder | |||
Oreglerade likvider för köpta värdepapper | |||
Upplupna kostnader | |||
| Kortfristiga skulder koncernföretag 0,1 0,1 | |||
övriga kortfristiga skulder | |||
Summa kortfristiga skulder | |||
Summa eget kapital och skulder | 15, 17 | ||
| KONCERNEN MODERBOLAGET | |||
(MSEK) Not | 2023/2024 | 2022/2023 2023/2024 2022/2023 | |
| Resultat från värdepappersförvaltning | |||
Utdelningar | |||
Resultat från värdepapper | − | ||
övriga rörelseintäkter | |||
Resultat från värdepappersförvaltning | − | ||
Förvaltningskostnader | 2–7 | − | − |
Rörelseresultat | − | ||
| Finansiella intäkter och kostnader | |||
Ränteintäkter | 8 | ||
Räntekostnader | 9 | ||
Resultat efter finansiella poster | − | ||
Skatt | 10 | ||
Årets resultat | − | ||
Hänförligt till moderbolagets aktieägare | − | ||
Resultat per aktie före och efter utspädning (SEK) | − |
| KONCERNEN MODERBOLAGET | ||
(MSEK) 2023/2024 | 2022/2023 2023/2024 2022/2023 | |
Årets resultat | − | |
övrigt totalresultat | ||
Årets totalresultat | − | |
Hänförligt till moderbolagets aktieägare | − |
| Balanserade | |||
| (MSEK) Aktiekapital | vinstmedel | Totalt | |
Eget kapital 2022‐08‐31 | |||
Årets totalresultat | − | − | |
Summa förmögenhetsförändringar, exkl. transaktioner med bolagets ägare | |||
| Transaktioner med aktieägare | |||
Utdelning ( | − | − | |
Eget kapital 2023‐08‐31 | |||
Årets totalresultat | |||
Summa förmögenhetsförändringar, exkl. transaktioner med bolagets ägare | |||
| Transaktioner med aktieägare | |||
Utdelning ( | − | − | |
Eget kapital 2024‐08‐31 |
| KONCERNEN MODERBOLAGET | ||
(MSEK) 2023/2024 | 2022/2023 2023/2024 2022/2023 | |
| Den löpande verksamheten | ||
Utdelningar | ||
övriga rörelseintäkter | ||
Förvaltningskostnader | − | − |
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet | − | |
Erhållen ränta | ||
Betald ränta | ||
Betald inkomstskatt | ||
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapitalet | ||
| Förändringar av rörelsekapitalet | ||
ökning (+)/minskning (−) av kortfristiga skulder | − | |
Kassaflöde från den löpande verksamheten | ||
| Investeringsverksamheten | ||
Köp av värdepapper | − | − |
Försäljning av värdepapper | ||
Investeringar i maskiner och inventarier | − | − |
Kassaflöde från investeringsverksamheten | − | |
| Finansieringsverksamheten | ||
Utbetald utdelning | − | − |
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | − | − |
ökning (+)/minskning (−) av likvida medel | − | |
Likvida medel vid årets början | ||
Likvida medel vid årets slut |
| FAST ÅRSLÖN | |||
Ålder | Under 7,5 pbb | 7,5–20 pbb | Över 20 pbb |
30 | 6 % | 23 % | 14 % |
40 | 6 % | 30 % | 17 % |
50 | 7 % | 34 % | 18 % |
60 | 9 % | 38 % | 23 % |
(kSEK) 2023/2024 | 2022/2023 | |
| Personalkostnader (inkl. | ||
styrelsearvode)¹⁾ | 18 245 | 32 017 |
övriga förvaltningskostnader | 9 252 | 9 318 |
Avskrivningar | 80 | 60 |
27 577 | 41 395 | |
¹⁾ Varav rörlig ersättning | - | 10 650 |
| ERSÄTTNING TILL REVISORER | ||
(kSEK) 2023/2024 | 2022/2023 | |
| Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB | ||
Revisionsuppdraget | 407 | 391 |
Revisionsverksam- het utöver uppdraget | 72 | 68 |
övriga tjänster | - | - |
Skatterådgivning | - | - |
479 | 459 | |
| KOSTNADER FÖR LEASINGAVTAL | ||
(kSEK) 2023/2024 | 2022/2023 | |
Lokaler | 1 596 | 1 772 |
| AVTALADE FRAMTIDA UTGIFTER | ||
(kSEK) Inom 1 år | Mellan 1–5 år | |
Lokaler | 1 882 | 11 176 |
(kSEK) 2023/2024 | 2022/2023 | |
| Medeltalet anställda | ||
under verksamhetsåret | 6 | 5 |
Varav kvinnor | 1 | 1 |
Antal anställda vid verk- samhetsårets slut | 6 | 5 |
Varav kvinnor | 1 | 1 |
| LÖNER OCH ANDRA ARVODEN | ||
(kSEK) 2023/2024 | 2022/2023 | |
Styrelse¹⁾ | 1 655 | 1 540 |
Verkställande direktör | 3 710 | 1 185 |
Tidigare VD²⁾ | - | 5 351 |
övriga anställda | 6 073 | 5 274 |
| INCITAMENTSPROGRAM | ||
(kSEK) 2023/2024 | 2022/2023 | |
Verkställande direktör | - | - |
Tidigare VD²⁾ | - | 3 148 |
övriga anställda | - | 4 956 |
| SOCIALA KOSTNADER | ||
(kSEK) 2023/2024 | 2022/2023 | |
Styrelse¹⁾ | 520 | 472 |
Verkställande direktör | 1 168 | 374 |
Tidigare VD²⁾ | - | 2 674 |
övriga anställda | 1 908 | 3 224 |
| PENSIONS- OCH SJUKFÖRSÄKRINGSKOSTNADER | ||
(kSEK) 2023/2024 | 2022/2023 | |
Verkställande direktör | 1 242 | 429 |
Tidigare VD²⁾ | - | 1 766 |
övriga anställda | 1 716 | 1 467 |
(kSEK) 2023/2024 | 2022/2023 | |
övriga personalkostnader | 252 | 157 |
Summa personalkostnader³⁾ | 18 245 | 32 017 |
(kSEK) 2023/2024 | 2022/2023 | |
Ränteintäkter bank | 8 409 | 4 624 |
övriga ränteintäkter | 4 | 14 |
8 413 | 4 639 |
(kSEK) 2023/2024 | 2022/2023 | |
Räntekostnader bank | 0 | 0 |
övriga räntekostnader | 40 | 7 |
40 | 7 |
(SEK) 2023/2024 | 2022/2023 | |
Resultat per aktie | 8,60 | −5,10 |
| MASKINER OCH INVENTARIER | ||
(kSEK) 2024‐08‐31 | 2023‐08‐31 | |
Ingeående anskaffningsvärden | 672 | 565 |
Inköp | 133 | 107 |
Utrangeringar | −482 | |
| Ackumulerade | ||
anskaffningsvärden | 323 | 672 |
Ingående avskrivningar | −480 | −420 |
Årets avskrivning | −51 | −60 |
Utrangeringar | 435 | |
| Ackumulerade avskrivningar | ||
enligt plan | −96 | −480 |
Redovisat värde vid årets slut | 227 | 192 |
Dotterbolag | Svolder Fonder AB |
Org. nr | 556660‐9599 |
Säte | Stockholm |
Antal andelar | 13 000 |
Kapitalandel, % | 100 |
Röstandel, % | 100 |
Bokfört värde | 50 |
(MSEK) 2024‐08‐31 | 2023‐08‐31 | |
| Anskaffningsvärde | ||
värdepappersportfölj | 4 022,7 | 3 656,6 |
Orealiserad värdeförändring | 1 674,7 | 1 417,2 |
| Redovisat värde | ||
värdepappersportfölj | 5 697,4 | 5 073,8 |
Förändring (MSEK) | 2023/2024 | 2022/2023 |
| Aktieportföljen | ||
ingående värde | 5 073,8 | 5 146,0 |
Köp av aktier | 993,0 | 968,9 |
Försäljningar av aktier | −1 142,7 | −441,7 |
Värdeförändring aktieportfölj | 773,2 | −599,5 |
| Aktieportföljen | ||
utgående värde | 5 697,4 | 5 073,8 |
| Nettofordran (+)/ | ||
Nettoskuld (−) ingående värde | 173,9 | 719,0 |
Erhållna aktieutdelningar | 122,1 | 110,4 |
övriga rörelseintäkter | 0,0 | 0,0 |
Utbetald aktieutdelning | −102,4 | −92,2 |
Förvaltningskostnader | 27,6 | −41,4 |
Finansnetto | 8,4 | 4,6 |
| Köp(−)/Försäljning(+) | ||
av aktier, netto | 149,6 | 527,2 |
| Nettofordran (+)/ | ||
Nettoskuld (−) utgående värde | 324,0 | 173,9 |
| Substansvärde | ||
utgående värde¹⁾ | 6 021,4 | 5 247,7 |
| Ack. | |||||||||
| Anskaff‐ | Mark‐ | Andel av | andel av | Bruttoex‐ | Andel av | Andel av | |||
| ningskurs | Aktiekurs | nadsvärde | substans‐ | substans‐ | ponering | bolagets | bolagets | ||
Aktie | Antal aktier | (SEK) | (SEK)¹⁾ | (MSEK) | värde % | värde % | (SEK)²⁾ | kapital % | röster % |
New Wave Group | 7 995 296 | 40,40 | 113,40 | 906,7 | 15,1 | 15,1 | 8,90 | 6,0 | 1,6 |
Ependion | 4 440 702 | 42,47 | 108,40 | 481,4 | 8,0 | 23,1 | 4,70 | 15,1 | 15,3 |
Elanders | 4 280 000 | 107,70 | 96,00 | 410,9 | 6,8 | 29,9 | 4,00 | 12,1 | 8,3 |
Scandic Hotels Group | 5 550 189 | 58,07 | 68,70 | 381,3 | 6,3 | 36,2 | 3,70 | 2,5 | 2,5 |
Arjo | 8 545 200 | 40,71 | 41,94 | 358,4 | 6,0 | 42,2 | 3,50 | 3,1 | 2,0 |
Troax Group | 1 586 965 | 75,73 | 221,50 | 351,5 | 5,8 | 48,0 | 3,40 | 2,6 | 2,6 |
XANO Industri | 4 374 294 | 39,57 | 79,60 | 348,2 | 5,8 | 53,8 | 3,40 | 7,3 | 2,3 |
MilDef Group | 4 178 434 | 48,98 | 82,20 | 343,5 | 5,7 | 59,5 | 3,40 | 10,5 | 10,5 |
Nolato | 5 938 794 | 47,66 | 57,00 | 338,5 | 5,6 | 65,1 | 3,30 | 2,2 | 1,2 |
ITAB Shop Concept | 12 411 235 | 16,03 | 26,70 | 331,4 | 5,5 | 70,6 | 3,20 | 5,7 | 5,8 |
FM Mattsson Group | 6 186 671 | 27,79 | 53,00 | 327,9 | 5,4 | 76,1 | 3,20 | 14,6 | 6,4 |
engcon | 2 700 000 | 46,25 | 120,80 | 326,2 | 5,4 | 81,5 | 3,20 | 1,8 | 0,6 |
Viva Wine Group | 4 188 370 | 49,21 | 44,60 | 186,8 | 3,1 | 84,6 | 1,80 | 4,7 | 4,7 |
Wästbygg Gruppen⁴⁾ | 3 314 548 | 85,40 | 44,80 | 148,5 | 2,5 | 87,0 | 1,50 | 10,2 | 11,4 |
GARO | 6 070 000 | 40,86 | 24,35 | 147,8 | 2,5 | 89,5 | 1,40 | 12,1 | 12,1 |
Arla Plast | 2 970 400 | 45,39 | 49,40 | 146,7 | 2,4 | 91,9 | 1,40 | 14,2 | 14,2 |
Profoto Holding | 2 100 000 | 73,57 | 59,00 | 123,9 | 2,1 | 94,0 | 1,20 | 5,3 | 5,3 |
Boule Diagnostics | 4 289 159 | 17,87 | 8,84 | 37,9 | 0,6 | 94,6 | 0,40 | 11,1 | 11,1 |
Aktieportföljen | 5 697,4 | 94,6 | 55,60 | ||||||
Nettofordran (+)/nettoskuld (−)³⁾ | 324,0 | 5,4 | 100,0 | 3,20 | |||||
Totalt/substansvärde | 6 021,4 | 100,0 | 100,0 | 58,80 |
| A‐aktier | B‐aktier | ||
| (10 röster) | (1 röst) | Aktiekapital | |
Vid årets ingång | 4 982 568 | 97 417 432 | 128 000 000 |
Omstämplingar | - | - | - |
Vid årets utgång | 4 982 568 | 97 417 432 | 128 000 000 |
| Förändring i | Resultat | Eget kapital |
| aktieportföljvärdet¹⁾ | MSEK | SEK/aktie |
±1 % | ±57 | ±0,60 |
±5 % | ±280 | ±2,80 |
±10 % | ±570 | ±5,60 |