5493006YOYPOSXPIQG402024-12-315493006YOYPOSXPIQG402023-12-315493006YOYPOSXPIQG402024-01-012024-12-315493006YOYPOSXPIQG402023-01-012023-12-315493006YOYPOSXPIQG402022-12-315493006YOYPOSXPIQG402022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493006YOYPOSXPIQG402022-12-31ifrs-full:CapitalReserveMember5493006YOYPOSXPIQG402022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493006YOYPOSXPIQG402022-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember5493006YOYPOSXPIQG402022-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember5493006YOYPOSXPIQG402022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember5493006YOYPOSXPIQG402022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493006YOYPOSXPIQG402022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493006YOYPOSXPIQG402022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493006YOYPOSXPIQG402023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493006YOYPOSXPIQG402023-01-012023-12-31ifrs-full:CapitalReserveMember5493006YOYPOSXPIQG402023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493006YOYPOSXPIQG402023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember5493006YOYPOSXPIQG402023-01-012023-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember5493006YOYPOSXPIQG402023-01-012023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember5493006YOYPOSXPIQG402023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493006YOYPOSXPIQG402023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493006YOYPOSXPIQG402023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493006YOYPOSXPIQG402023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493006YOYPOSXPIQG402023-12-31ifrs-full:CapitalReserveMember5493006YOYPOSXPIQG402023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493006YOYPOSXPIQG402023-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember5493006YOYPOSXPIQG402023-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember5493006YOYPOSXPIQG402023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember5493006YOYPOSXPIQG402023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493006YOYPOSXPIQG402023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493006YOYPOSXPIQG402023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493006YOYPOSXPIQG402024-01-012024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493006YOYPOSXPIQG402024-01-012024-12-31ifrs-full:CapitalReserveMember5493006YOYPOSXPIQG402024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493006YOYPOSXPIQG402024-01-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember5493006YOYPOSXPIQG402024-01-012024-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember5493006YOYPOSXPIQG402024-01-012024-12-31ifrs-full:OtherReservesMember5493006YOYPOSXPIQG402024-01-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493006YOYPOSXPIQG402024-01-012024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493006YOYPOSXPIQG402024-01-012024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493006YOYPOSXPIQG402024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493006YOYPOSXPIQG402024-12-31ifrs-full:CapitalReserveMember5493006YOYPOSXPIQG402024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493006YOYPOSXPIQG402024-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember5493006YOYPOSXPIQG402024-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember5493006YOYPOSXPIQG402024-12-31ifrs-full:OtherReservesMember5493006YOYPOSXPIQG402024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493006YOYPOSXPIQG402024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493006YOYPOSXPIQG402024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberiso4217:EURiso4217:EURxbrli:sharesiso4217:HUFxbrli:shares/div

footer image

 

image_efe94a31-a161-431a-9712-23c8b6b7f540

footer image

 

image_1798b3dd-6125-46e7-a4e7-c15bf771d14b

 

footer image

 

Vezérigazgatói üzenet

 

“A 2024-as üzleti év izgalmasan alakult a Waberer’s Csoport életében. Miközben a gazdasági környezet – beleértve az ipari termelési és a lakossági fogyasztási adatokat, melyek elsősorban meghatározzák a logisztikai szolgáltatások iránti keresletet –  az egész év során mind európai, mind magyarországi viszonylatban a stagnálás jeleit mutatta, a Waberer’s Csoport, köszönhetően növekedési stratégiájának és megfelelően diverzifikált tevékenységének, ezen környezetben is képes volt további növekedést elérni mind bevétel, mind eredményesség szempontjából. Miközben sikeresek voltunk a rövid távú célok, azaz a 2024-es üzleti év eredményének menedzselésében, az év során olyan kiemelt stratégiai célok irányába tettünk meg jelentős lépést, mint a vasúti logisztikai tevékenység megkezdése, a szerződéses logisztikai tevékenység regionális fókuszának bővítése, az országos raktárlogisztikai hálózat kiépítésének megkezdése, a biztosítási szegmensünk tevékenységének jelentős bővítése és diverzifikálása, illetve – már 2025-ben, de még az Éves Jelentésünk megjelenése előtt – a közúti személyszállítási piacon történő megjelenés. Ezen akvizíciók, illetve beruházások olyan értékteremtő lépések, melyek reményeink szerint megfelelő megtérülést biztosítanak befektetőinknek, illetve további jelentős növekedési pályát biztosítanak a Waberer’s Csoport számára. Egyúttal még tovább diverzifikálják mind a logisztikai, mind a biztosítási tevékenységeinket, ezáltal javítva Cégcsoport jövőbeli válság állóságát, illetve piaci változásokra történő reagálási képességét is.

A bemutatott tevékenység bővülés a kollégáktól is jelentős alkalmazkodást, illetve többletmunkát igényelt, illetve igényel a jövőben is. Kiemelt feladatunknak tekintjük, hogy a szervezetünket is felkészítsük a mainál is nagyobb és komplexebb feladatok ellátására, és olyan motiváló feladatokat tudjunk biztosítani a munkavállalóinknak, mely azt eredményezik, hogy nem csak a menedzsment, de a szervezet minden szintjén dolgozó kolléga meg tudja találni a számítását a Waberer’s Csoportnál.”

 

 

Barna Zsolt

Vezérigazgató

 

footer image

 

Konszolidált vezetőségi jelentés

Waberer’s Csoport bemutatása

2 fő működési terület:

·       Logisztikai szegmens

o   Szerződéses logisztika (RCL): Piacvezető magyarországi komplex logisztikai szolgáltató integrált, iparági igényekre, illetve ügyfelekre szabott szolgáltatás portfólióval (disztribúció, raktározás, házhoz szállítás, gyártás támogató logisztika, konténer szállítás, friss áru logisztika, stb.), folyamatosan bővülő regionális fókusszal.

o   Nemzetközi fuvarozás és szállítmányozás (ITS): Európa egyik vezető FTL (Full-Truck Load) fuvarozási szolgáltatója saját flottás és alvállalkozói operációval, illetve vasúti és intermodális szolgáltatással (vasúti és közúti fuvarozás kombinációja), illetve légi és tengeri kiegészítő logisztikai szolgáltatásokkal, Európa fő ipari központjaira (Egyesült Királyság, Németország, Franciaország, Olaszország, Spanyolország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia), illetve Kelet-Közép-Európára fókuszálva.

·       Biztosítási szegmens: 

o   Nem életbiztosítás: Nem életbiztosítási termékek (személy, és haszongépjárművekhez kapcsolódó biztosítások, lakásbiztosítás, utas és baleset biztosítás, stb.) széles portfóliója építve a Gránit Biztosító meglévő járműbiztosítás fókuszú, illetve a 2024 év végén megvásárolt Magyar Posta Biztosító diverz nem-életbiztosítási termék skálájára

o   Életbiztosítás: Meghatározó piaci részesedés a magyarországi életbiztosítási piacon a Magyar Posta Életbiztosító 2024 év végi megvásárlását követően

 

 

Legfontosabb működési mutatók

 

Nemzetközi flotta: 1 954 db jármű

Belföldi flotta: 848 db jármű

Raktár terület: 252 ezer nm

Biztosítási szerződés szám (újonnan akvirált biztosító társaságok annualizált hatásával együtt): 985 ezer db

Alkalmazotti létszám: 6 048 fő  

 

footer image

 

                                               

Cégstruktúra bemutatása[1]

Cégstruktúra 


[1] 2025. március 31-i állapot szerint.

footer image

 

Stratégia 

A Waberer’s Csoport 2023 végén frissítette és publikálta a Cégcsoport 2027-ig szóló stratégiáját. Ezen aktuális stratégia a 2021-ben meghatározott fejlesztési irányokon alapszik, és a 2 év alatt elért eredmények további kiterjesztésére fókuszál. 

A Cégcsoportunk víziója szerint a közép- és kelet-európai régió elsőszámú komplex logisztikai szolgáltatójává tervezzük a Waberer’s Csoportot bővíteni. 

A vízió megvalósításához vezető stratégia főbb alappillérei a következőek:

  • Infrastruktúra- és technológia fejlesztés
  • Hozzáadott érték növelés
  • Diverzifikáció
  • Fenntarthatóság

Az egyes üzleti szegmensek esetében a fenti alappillérek mentén az alábbi fejlesztési irányok kerültek meghatározásra:

A képen szöveg, képernyőkép, Betűtípus, Weblap látható

Automatikusan generált leírás 

Szerződéses logisztikai szegmens

A cégcsoport komplex logisztikai szolgáltatásokat nyújtó szegmense, a Szerződéses Logisztikai szegmens keretén belül az alábbi főbb fejlesztéseket kezdtük meg, és kívánjuk folytatni a következő években:

Infrastruktúra- és technológia fejlesztés

A szegmens 2024 év végén 250 ezer m2-t meghaladó raktár területen végez raktározási, illetve raktármanipulációs szolgáltatásokat. A jelenlegi raktározási tevékenység korábban döntően bérelt raktárakban valósult meg, és Budapest környékére összpontosult. Az aktuális stratégiában kulcsszerep jut a saját tulajdonú raktár kapacitás bővítésének, melyek – a bérelt raktárakhoz képest – jelentősen alacsonyabb költség szint mellett üzemeltethetőek, a Waberer’s működési modelljéhez optimalizált kialakításúak, és ezáltal olyan, újonnan épülő ipari központokban is meg tudunk jelenni logisztikai

footer image

 

szolgáltatásokkal, ahol bérelhető raktár kapacitás még nem épült ki. Mintegy 2 évvel ezelőtt kezdtük meg az első modern saját tulajdonban lévő raktárunk fejlesztését Ecser területén, a Budapestet elkerülő M0-ás körgyűrű mentén, közvetlenül a ferihegyi repülőtér szomszédságában. A közel 47 ezer nm-es raktár 2024-ben készült el, és ma már maximális kihasználtság mellett működik. Követve a vidéki területek iparosítási törekvéseit, a közeljövőben a főbb ipari központokban tervezzük tovább bővíteni a saját raktárkapacitásainkat. Ennek első lépéseként 2024-ben megkezdtünk egy újabb raktárlogisztikai központ fejlesztését Debrecen újonnan kiépülő ipari központjában, mely fejlesztés várhatóan 2025-ben befejeződik, és 2025-ben, illetve azt követő években várhatóan újabb vidéki városokban jelenik meg a Waberer’s saját raktárlogisztikai kapacitással és szolgáltatásokkal függően a kiépülő ipari termelési kapacitások ütemezétől és bővülő logisztikai keresletétől. A kiépülő vidéki raktár bázisok a helyi ipari kapacitások kiszolgálása mellett az országos disztribúciós képességek hatékonyságát is tovább tudja javítani.

A saját használatú raktárfejlesztés mellett a Waberer’s - új üzletágként – külső ügyfelek részére is megkezdte raktárlogisztikai központok fejlesztését, melyekben, átadást követően igény szerint hosszú távon logisztikai szolgáltatásokat is képes nyújtani a megrendelő számára.

Belföldi disztribúciós tevékenységet a szegmens közel 800 járművel lát el. Immár 4. éve nyújtunk ügyfeleinknek alacsony környezeti lábnyom mellett működtethető disztribúciós szolgáltatást alternatív hajtásláncú járművek bevonásával, melyek döntően LNG, illetve elektromos meghajtást jelentenek. A jelenlegi technológiai korlátokra tekintettel a jelenleg a flottánkban megtalálható járművek (LNG esetében 800- 900 km, míg az elektromos járművek esetén 2 – 300 km hatótáv) a belföldi disztribúciós tevékenységünkbe nagyobb hatékonysággal beilleszthetőek ezen járművek a hosszútávú, nemzetközi fuvarozási tevékenységhez képest. Az ügyfeleink részéről radikálisan bővül az igény ezen alacsony környezeti lábnyom mellett üzemeltethető disztribúciós szolgáltatások iránt. Erre reagálva kiépítettük a képességeinket, hogy ezen egyedi ügyfél igényekre testre szabott megoldásokat tudjunk kínálni, mely képesség jelentős versenyelőnyt biztosít számunkra. A vállalati, illetve az ESG stratégiánknak megfelelően tovább kívánjuk bővíteni a flottánkban az alternatív hajtásláncú járművek arányát, és továbbra is meg kívánjuk őrizni a Waberer’s piacvezető pozícióját a zöld logisztikai szolgáltatások terén. A jelenleg használt, illetve tesztelt technológiákon túl komoly figyelmet szentelünk a hidrogén meghajtású járművek megjelenésének, a technológiának hosszú távon jelentős szerepet jelzünk előre a hosszútávú fuvarozási iparágban, és a stratégiánk által lefedett időszakon belül meg kívánjuk kezdeni ezen technológia tesztelését is, melyre stratégiai szövetséget kötöttünk további magyarországi potenciális felhasználókkal, illetve zöld hidrogén előállító társasággal.

Hozzáadott érték növelés

A szerződéses logisztikai szegmens keretében az értékesítési fókuszt olyan tevékenységekre kívánjuk helyezni, amelyek a legnagyobb hozzáadott értéket tudják biztosítani az ügyfeleknek, a logisztikai szolgáltató oldaláról a legmélyebb szakértelmet és pontosságot igénylik, illetve meglévő szolgáltatás portfóliót további lábakkal egészíthetik ki, így az ügyfélkapcsolatok mélységét tudják elősegíteni. Ennek megfelelően tovább szeretnénk bővíteni autóipari, olaj -, illetve vegyipari ügyfeleknél már meglévő gyártási folyamatokat támogató, az ügyfél telephelyen végzendő inhouse logisztikai ügyfél portfoliónkat. Ezen kívül növelni kívánjuk az online kereskedelmet támogató fullfilment, illetve házhoz szállítási képességeinket.

Diverzifikáció

A szerződéses logisztikai szegmens tevékenységének fókusza a korábbi időszakban elsősorban Magyarország volt. További növekedési lehetőségek kiaknázása céljából, illetve multinacionális ügyfelek erősödő igényeire reagálva, teljes régiót lefedő komplex logisztikai szolgáltatás portfóliót kívánunk építeni. A környező országokban elsősorban akvizíció útján kívánunk megjelenni. Tekintettel

footer image

 

arra a tényre, hogy hatékony logisztikai operáció megfelelő méretgazdaságosság mellett építhető ki, így az akvizíció útján történő megjelenés biztosíthatja számunkra a megfelelő infrastruktúra, munkaerő és meglévő ügyfélportfolió megszerzését, mely alapot biztosíthat a regionális szintű ügyfélkiszolgálás kiépítésére. Ezen stratégia első lépéseként 2024-es év elején Szerbiában zártuk az első régiós akvizíciós projektünket, ahol is az ország egyik vezető disztribúciós társaságában, az MD International d.o.o.-ban vásárolt a Waberer’s többségi részesedést. A következő évekre vonatkozóan az akvizíciós fókusz jelenleg Lengyelországra, Csehországra, Szlovákiára és a nyugat-balkáni országokra helyezzük.

A szegmens további diverzifikációs fókusza olyan szolgáltatásokra, illetve speciális rész szegmensekre koncentrál, ahol jelenleg alacsony a piaci részesedésünk. Ilyen potenciális szegmensek többek között a gyógyszeripari ügyfelek kiszolgálása, a hulladék újra hasznosításához kapcsolódó logisztikai szolgáltatások, stb.

Fuvarozás és szállítmányozás

Infrastruktúra- és technológia fejlesztés

A saját flottás nemzetközi fuvarozási tevékenység alapja a hatékonyan üzemeltethető és megbízható rendelkezésre állást biztosító flotta megléte. Az elmúlt 2 év során a flotta csere eredményeképpen a Cégcsoport elérte a stratégiai célként megjelölt 2,5 éves flotta átlagéletkort. A következő években is fenn kívánjuk tartani ezen átlagéletkort, és folytatni kívánjuk a flotta folyamatos megújításának folyamatát, míg a flotta méretében nem tervezünk jelentős módosítást, azt a mindenkori aktuális tender eredményeknek megfelelően finomítjuk.

A diverzifikáció jegyében a Waberer’s jelentős fókuszt helyez a vasúti logisztikai képességei bővítésére. Ezen szolgáltatási láb keretében a fő magyarországi ipari központokban vasúti terminál kapacitást kívánunk kiépíteni, illetve fejleszteni. Az elmúlt időszakban lezárt, illetve aláírt akvizíciók eredményeképpen a Waberer’s Debrecenben, Szegeden és Sopronban is vasúti terminál üzemeltetési kapacitáshoz és képességekhez jut, illetve jutott, melyeket tovább kívánunk fejleszteni a régiókban kiépülő új ipari kapacitások kiszolgálása érdekében.

Hozzáadott érték növelés

A nemzetközi fuvarozási szegmens trendfordulójának alapja a key account ügyfelekre fókuszáló operációra történő átállás. A Waberer’s fuvarozási szolgáltatása azon ügyfélkörben tud versenyképes szolgáltatást nyújtani, ahol elvárás a kiemelkedő szolgáltatási színvonal, a kiegészítő szolgáltatások elérhetősége (pl. nyomkövetés, speciális áruk szállítása, rugalmas kapacitás allokáció, alternatív üzemanyagok használata, stb.), illetve az ügyfélközpontú operáció. Az operáción belül ennek megfelelően tovább kívánjuk növelni a key account ügyfelek, illetve a kiegészítő szolgáltatásokat igénylő fuvarok súlyát, melyet 2027-re 60%-ra kívánunk növelni az ügyfélportfólió és értékesítési fókusz aktív menedzselése által.

 

 

 

 

footer image

 

Diverzifikáció

A nemzetközi árufuvarozási területen a Waberer’s mindezidáig a közúti fuvarozásra, illetve kisebb mértékben a közúti, illetve a vasúti fuvarozás kombinációjának tekinthető intermodális fuvarozásra helyezte a hangsúlyt. Mind szabályozói, mind ügyfél oldali egyre erősödő elvárás a hosszútávú fuvarozás környezeti lábnyomának jelentős csökkentése. Ezt a célt tudja támogatni ezen fuvarozási feladatok vasúton történő végrehajtása. Ezt felismerve a Waberer’s Csoport 2024 elején megvásárolta a vasúti logisztikában jelentős infrastruktúrával és tapasztalattal rendelkező PSP (Petrolsped) Csoport többségi részesedését, illetve 2024 végén adás-vételi szerződést írt alá a GYSEV-CARGO többségi részesedésének megvásárlására. Ezen akvizíciók eredményeképpen a Waberer’s a magyarországi vasúti logisztikai piac második legnagyobb szereplőjévé válik, és – ezen cégek külföldi leányvállalatain keresztül – a romániai és ausztriai vasúti logisztikai piacon is vasútvállalati kapacitásokat szerez, illetve képessé válik, illetve referenciát szerez Európa közel 20 országában történő vasúti logisztikai feladatok ellátására saját flottával, illetve alvállalkozók bevonása által. Ezen akvizíciók által egyrészt a Waberer’s belépett azon tömegáruk szállításának piacára, melyet már eddig is döntően a vasút szállított (építőanyagok, gabona, olajipari termékek, stb.), másrészt ezen 2 cég közötti szinergia kihasználása által, illetve a Waberer’s széles európai és magyarországi ügyfélkörének nyújtandó vasúti szállítási feladatok jelentős növekedési potenciált biztosítanak a cégcsoport számára.

Biztosítás

A Waberer’s Csoport biztosítási szegmensének alapításakor a tevékenység célja elsősorban a saját közúti flotta biztosításának hatékony megoldása volt. Az elmúlt több, mint 10 év során a biztosító társaság először a piaci ügyfelek között a haszongépjárművek, majd a személyautók biztosításának piacán is sikeresen terjeszkedett, és az öt legnagyobb biztosító közé sikerült nőnie ezen szegmensben, és az egyik leghatékonyabb biztosító társasággá vált a fókuszált tevékenysége mellett. A szegmens meghirdetett stratégiája volt a járművekhez, illetve logisztikai szolgáltatásokhoz kapcsolódó fókuszált biztosítási tevékenység diverzifikációja, mely stratégia végrehajtásában jelentős lépést tettünk a Magyar Posta Biztosító, illetve Magyar Posta Életbiztosító többségi részesedésének 2024 év végi megvásárlásával. Az újonnan a cégcsoportba került biztosító társaságok által nem kizárólag a cégcsoport biztosítási termék portfóliója bővült ki jelentősen élet, illetve további nem-élet biztosítási (lakás-, utazás-, baleset biztosítás, stb.) szolgáltatásokkal, és egyúttal nőtt a biztosítási piaci részesedése a csoportnak, hanem olyan biztosítási operációhoz sikerült hozzájutni, mely a Gránit Biztosítóhoz képest jelentősen eltérő profilú ügyfél körrel, illetve értékesítési csatorna fókusszal működik a meglévő biztosítási operációhoz képest. Ezen kiegészítő tulajdonságok jelentős szinergia és diverzifikációs lehetőségeket rejtenek, ezáltal a Cégcsoport biztosítási szegmense számára további növekedési lehetőségekre és a diverzifikáltabb működésből eredő alacsonyabb működési kockázati szintre nyílik tér.

A biztosítási szegmens stratégiájának fő fókuszában a következő 2 évben ennek megfelelően a 2 biztosító társaság legjobb működési gyakorlatainak feltérképezése, ezen gyakorlatok cégcsoport szintű kiterjesztése, az egymást kiegészítő értékesítési csatornák és ügyfélkör közötti szinergiák kiaknázása, az integráció optimális szintjének kialakítása lesznek. 

footer image

 

Üzleti környezet és eredmények

|Eredménykimutatás (millió EUR)1

 

 

 

2 024

2 023

Növekmény (csökkenés)

Árbevétel

 

 

757,5

710,9

6,6%

Bruttó fedezet

 

 

94,9

89,7

5,8%

ebből bruttó fedezet értékcsökkenés nélkül

 

 

149,7

142,5

5,1%

Működési eredmény

 

 

41,9

42,8

(2,1%)

Pénzügyi eredmény

 

 

(17,0)

(4,0)

(321,7%)

ebből: nem realizált FX hatás

 

 

(3,7)

6,5

(156,7%)

Részesedés a társult és közös vezetésű vállalatok eredményéből

 

 

2,4

(0,0)

 

Adózás előtti eredmény

 

 

27,3

38,8

(29,5%)

Adók

 

 

(5,6)

(9,1)

38,1%

Nettó eredmény

 

 

21,7

29,7

(26,9%)

Nettó eredmény nem realizált FX hatás nélkül

 

 

25,4

23,1

9,8%

EBITDA

 

 

102,0

95,6

6,7%

EBIT

 

 

45,0

42,8

5,2%

Egy részvényre jutó eredmény (EPS - EUR-ban)

 

 

1,25

1,69

(26,9%)

Bruttó fedezet margin (értékcsökkenés nélkül)

 

 

19,8%

20,0%

(0,3 pp)

EBITDA margin

 

 

13,5%

13,4%

0,0 pp

EBIT margin

 

 

5,9%

6,0%

(0,1 pp)

Nettó eredmény margin

 

 

2,9%

4,2%

(1,3 pp)

Kamionok átlagos száma

 

 

2 847

2 891

(1,5%)

Munkavállalók átlagos létszáma

 

 

6 048

6 044

0,1%

Raktárkapacitás (ezer négyzetméter)

 

 

244,3

229,1

6,6%

1 Az adatokat a jobb összehasonlíthatóság érdekében újra kategorizáltuk, a biztosításhoz kapcsolódó céltartalékok hatásait – amely alapesetben a közvetett költségek között kerül kimutatásra – közvetlen költségként soroltuk át. Az EBITDA-t az átsorolás nem érinti.

A százalékos változások a valós (és nem a táblázatban szereplő, kerekített) értékek alapján kerültek bemutatásra.

 

Gazdasági környezet

A Waberer’s Csoport szolgáltatásai iránti keresletet, a működési modelljéből, illetve földrajzi fókuszából adódóan, elsősorban a főbb nyugat-európai ipari termelési központok (Egyesült Királyság, Németország, Franciaország, Olaszország, Spanyolország, Benelux állomok), illetve Magyarország és Lengyelország ipari termelésének, illetve lakossági fogyasztási trendjeinek változása határozza meg. 2024 során a Waberer’s számára releváns Nyugat-Európai országokban az ipari termelés volumene átlagosan 2,3%-kal csökkent év/év alapon, míg a releváns Kelet-Európai országokban átlagosan kisebb visszaesés volt megfigyelhető, amely 0,3%-ot tett ki. A nem élelmiszeripari termékek kiskereskedelmi forgalma a releváns európai országokban enyhén emelkedett, és átlagosan 1,6%-ot tett ki, mely növekedés alatta maradt az átlagos európai inflációnak, azonban egyik releváns országban sem csökkent a kiskereskedelmi forgalom.

footer image

 

A legfőbb direkt költségek tekintetében az üzemanyag árszint 2024 során 4%-kal csökkent az előző év átlagához képest, azonban a negyedévek közötti volatilitás jelentős volt. Tekintettel arra, hogy 2022 során a fuvarozási szerződésekbe épített, az üzemanyagár ingadozásának hatását kezelő klauzulákat úgy sikerült módosítani, hogy a szolgáltatási áraink már havi szinten lekövetik az üzemanyagárak változásának hatását, így az üzemanyag árak ingadozásának eredményre gyakorolt hatása marginális. 

A fajlagos útdíjak a Waberer’s forgalmát kitevő főbb országok némelyikében (elsősorban Magyarországon és Németországban) közel duplájára emelkedtek, melyet a Waberer’s a szolgáltatási áraiban képes érvényesíteni. Magyarországon az útdíj emelés a járművek környezetszennyezési besorolásától függően változott, így a Waberer’s relatíve versenypozíciója javult a piaci átlaghoz képest, mivel a flotta 100%-ban EURO6 besorolású, vagy alternatív meghajtású, környezetkímélő járművekből áll.

Operáció stabilitása szempontjából a Waberer’s Csoport számára létfontosságú a megfelelő számú munkaerő biztosítása, mivel Cégcsoport szinten 4 000 főt meghaladó sofőr, illetve raktári fizikai dolgozó támogatta a logisztikai folyamatainkat 2024-ban. A megfelelő létszám biztosítása érdekében már évekkel ezelőtt elkezdtünk a környező országok munkaerőpiacairól elsősorban sofőr kollégákat toborozni, immár 3 éve pedig már ázsiai kollégák is erősítik a csapatunkat. Az aktuális munkaerőpiaci helyzettől függetlenül kiemelten fontosnak tartjuk, hogy kiépítettük azon csatornákat, melyek lehetővé teszik számunkra, hogy hosszútávon se okozzon jelentős üzleti kockázatot a megfelelő munkaerő biztosítása.

Árbevétel

A Waberer’s Csoport árbevétele 2024-ben 757,5 millió EUR-t ért el, mely 6,6%-kal magasabb a 2023-as konszolidált bevételénél.

2024-ben a Szerződéses Logisztikai szegmens (RCL) árbevétele 20,0%-os éves növekedés eredményeképpen 251,8 millió EUR-t ért el (+42 m EUR). A cégcsoport stratégiájának fókuszában álló szegmens árbevétel növekedésének motorja legnagyobb mértékben a hulladék újrahasznosításhoz kapcsolódó fuvarozási feladatok 2024-es felfutásának köszönhető, azonban a szegmens további főbb területei (disztribúció, raktározás, gyártástámogató logisztika) is növelni tudták árbevételüket részben a bővülő volumenek, illetve a növekvő költségek szolgáltatási árakban történő érvényesítése miatt. 

A Fuvarozási és Szállítmányozási szegmens árbevétele a teljes üzleti év során 442 millió EUR-t ért el, mely 1,2%-os bővülésnek felel meg. A szegmens saját flottás közúti fuvarozási tevékenységének árbevétele 9%-kal csökkent, elsősorban a flotta méret csökkenés következtében. A flottaméret csökkenés döntően a szegmens lengyelországi operációja üzleti modelljének átalakításához, és az alvállalkozói tevékenység súlyának előtérbe kerüléséhez kapcsolódik. A saját flottás fuvarozási tevékenység árbevétel csökkenését 2024 során kompenzálta az alacsonyabb pénzügyi kockázatot jelentő szállítmányozási – azaz alvállalkozók által végrehajtott - szolgáltatás 21,8%-os bevétel növekedése.

A Biztosítási szegmens éves árbevétele 2024-ben EUR-ban számolva 2,8%-kal, 80,2 millió EUR-ra csökkent. Az IFRS17 2024-től történő bevezetésével a biztosítási adó árbevétel csökkentő tételként kerül könyvelésre, melynek következménye az éves árbevétel csökkenése 2023-hoz képest. Az éves árbevétel forintban számolva – amely az ügyfelekkel való elszámolás alapvető pénzneme –, illetve a biztosítási adó könyvelési változásával nem számolva a szegmens árbevétele 15%-kal nőtt. A Posta Biztosítók 2024 Q4-ben történő megvásárlása a szegmens bevételét, illetve teljes eredménykimutatását nem befolyásolta. 

footer image

 

Bruttó fedezet, EBITDA és EBIT

A 2024-ben a Cégcsoport konszolidált bruttó fedezete – értékcsökkenés nélkül számolva – 149,7 millió EUR volt, amely 5,1%-os növekedésnek felel meg. Az éves bruttó fedezet margin 19,8% volt. 

 

A Cégcsoport éves EBITDA-ja a Waberer’s történetében először meghaladta a 100 millió EUR-s határt, és 102 millió EUR-t ért el, mely 6,7%-os javulásnak felel meg 2023-hoz képest. Az éves EBITDA margin 13,5% volt. Az RCL szegmens 2024-es EBITDA-ja 21%-os bővülés eredményeképpen 37,4 millió EUR volt, az ITS szegmens 2024 során 40 millió EUR-s EBITDA-t ért el. A Biztosítási szegmens éves EBITDA-ja 24,6 millió EUR volt (+30%) 30,7%-os EBITDA margin mellett.

 

A Cégcsoport EBIT-je éves szinten rekordot jelentő 45 millió EUR ért el, mely 5,2%os bővülésnek felel meg 2023-hoz képest. A konszolidált EBIT margin 5,9% volt. Az RCL szegmens 3,9 millió EUR-s, illetve a Biztosítási szegmens 5,6 millió EUR-s bővülése ellensúlyozva az ITS szegmens 2024 évi 7,3 millió EUR-s EBIT csökkenését.

 

A közvetlen költségek éves szinten 608 m EUR-t tettek ki 2024-ben, mely 7%-os növekedésnek felelt meg. A konszolidált indirekt költségek 2024-ben 13%-kal nőttek. A logisztikai alapinfrastruktúra (flotta & raktárak) költségének tekinthető értékcsökkenési költség az üzleti év során 54,8 millió EUR volt, mely 4%-os növekedésnek felel meg

 

Nettó eredmény

A pénzügyi eredmény 17 millió EUR veszteséget mutatott 2024-ben, amely 13 millió EUR-val nagyobb veszteséget jelent előző évhez képest. A pénzügyi eredmény döntően a flotta lízinghez, illetve a 2022 áprilisában kibocsátott kötvényhez kapcsolódó kamat költségeket, a biztosítói tevékenységhez nem kapcsolódó pénzügyi befektetéseken elért kamat bevételt, illetve egyéb pénzügyi – döntően árfolyam változásból eredő nem realizált, nem cash jellegű – hatást tartalmaz. A pénzügyi eredmény romlása 80%-ban a HUF EUR-val szembeni változásából következő nem realizált, nem cash flow jellegű hatás következménye. Ezen hatás 2024-ben -3,7 millió EUR volt, míg 2023 során a HUF erősödött az EUR-hoz képest, így ezen hatás a bázis évben +6,5 millió EUR-t tett ki. 

 

A nettó eredmény 2024-ben Cégcsoport szinten 21,7 millió EUR volt, míg a nem realizált, nem cash jellegű – azaz a kötelezettségek átértékeléséből származó – devizaárfolyam hatás nélkül számított nettó eredmény 25,4 millió EUR-t ért el. Az utóbbi érték 2023-hoz képest 9,8%-os bővülésnek felel meg. 

 

Adósság

|Eladósodottság adatai (millió euro)

 

 

2024.december 31.

2023. december 31.

Nettó pénzügyi eladósodottság

 

236,7

214,2

Nettó tőkeáttétel

 

2,3

2,2

 

A Társaság nettó pénzügyi eladósodottsági pozíciója 2024. december 31-én 236,7 millió EUR-ra rúgott, amely 22,5 millió EUR növekedést jelent 2023 év végéhez képest. Az eladósodottsági szint növekedése a Cégcsoport készpénz állományának csökkenése miatt következett be. A készpénz állomány csökkenése döntően a 2024 során lezárt 2 akvizíció (MDI, PSP Csoport) és raktár beruházások (Ecser és Debrecen) miatti pénzkiáramlás következménye, melyet részben ellensúlyozott a Társaság operációjának készpénz termelő képessége. 

footer image

 

 

A Társaság nettó tőkeáttétele az előző 12 hónap rendszeres EBITDA-jának többszöröseként kifejezve a 2023 év végi 2,2x-ről 2,3x-ra növekedett. 

 

A Waberer’s Csoport 2024 év végén az alábbi főbb külső finanszírozási forrásokat vette igénybe (milllió euro):

A képen szöveg, képernyőkép, Betűtípus, embléma látható

Előfordulhat, hogy a mesterséges intelligencia által létrehozott tartalom helytelen. 

  • Vállalati kötvény: 2022-ben kibocsátott, 2032-es lejáratú, fix kamatozású kötvény, mely kötvény törlesztése 2027-es évtől kezdődik évente 10%-os részletekben. A kötvény felhasználási célja hitel refinanszírozás, logisztikai raktárépítés finanszírozása, regionális akvizíció finanszírozása, flottacsere finanszírozása.
  • Lízing és hosszú lejáratú ingatlan bérleti szerződések: 
    • Waberer’s Csoport a flottájába tartozó járműveket döntően lízing útján finanszírozza.
    • Az operáció számára bérelt ingatlanok használatára (döntően raktár épületek, illetve részben iroda épület) a Waberer’s Csoport jellemzően hosszú lejáratú bérleti szerződéseket köt. Ezen szerződésekben meghatározott bérleti díjak értékét az aktuális IFRS16 szabályok alapján aktiváljuk, és a Cégcsoport adósságába beleszámoljuk.

·       Egyéb hitel: Működőtőke finanszírozás

Főbb események 2024-ban

2024-ben az alábbi főbb események történtek a Waberer’s Csoport életében:

2024 január:

  • A Waberer’s telket vásárol Debrecenben, és ezzel megkezdi a főbb vidéki ipari központokban raktárlogisztikai központok fejlesztését

2024 február:   

  • A Waberer’s 51%-os részesedést vásárol a PSP Csoportban, így megjelenik a vasúti logisztikai szegmensben is

2024 március:  

  • A Waberer’s 55%-os részesedést vásárol a szerbiai MDI-ban a regionális kontrakt logisztikai képesség kiépítésének első lépéseként

2024 április:

footer image

 

  • Waberer’s megtartatja éves rendes közgyűlését, a közgyűlés részvényenkénti 120 Ft-os osztalék fizetést hagy jóvá
  • A MOL Csoport 15%-os részesedést vásárol a Waberer’s-ben

2024 június:

  • A Waberer’s Igazgatósága elfogadja a Társaság frissített osztalékpolitikáját

2024 augusztus

  • A Waberer’s bejelenti, hogy – új üzletágként – elindítja logisztikai ingatlanfejlesztési üzletágát, mely keretében harmadik feles ügyfelek részére is végez raktárlogiszikai fejlesztéseket

2024 november:

  • A Waberer’s 66,925%-os részesedést vásárol a Magyar Posta Biztosító Zrt.-ben, illetve Magyar Posta Életbiztosító Zrt.-ben, ezzel megvalósítja a Cégcsoport biztosítói szegmensének tervezett diverzifikációs terveit

2024 december:

  • További 2 peren kívüli megállapodás születik kamiongyártókkal a 2017-ben indított versenyjogi jogsértési ügyben
  • A Waberer’s adás-vételi szerződést ír alá a GYSEV-CARGO 70%-os részesedésének megszerzésére, tovább erősítendő a Csoport magyarországi és regionális vasúti logisztikai képességeit

 

Tulajdonosi struktúra / Tőkepiaci teljesítmény / Befektetői kapcsolatok

Részvényesi struktúra

A Waberer’s tulajdonosi struktúrájában a 2024-es év során az alábbi főbb változások történtek:

  • A Trevelin Holding Zrt. - mely 2023. év végén 23,96%-os részesedéssel rendelkezett – tulajdoni részesedése 5% alá csökkent 2024 során.
  • A MOL Nyrt. 15%-os részesedést vásárolt 2024 április 25-én.
  • Meghirdetett MRP programnak megfelelően a Waberer’s MRP szervezete 1,78%-nyi részvénycsomagot vásárolt.
  • A közkézhányad – a saját részvényeket, illetve Waberer’s MRP szervezete által birtokolt részvényeket nem számolva – 2024 során 30%-ra nőtt.

 

Fentiek eredményeképpen a Waberer’s International Nyrt. tulajdonosi struktúrája 2024. december 31-én az alábbiak szerint alakult[2]:

 


[2] Forrás: KELER Zrt., illetve tulajdonosi tájékoztatás. Megjegyzés: a fenti adatok nem feltétlenül tükrözik a részvénykönyvbe bejegyzett tulajdonosi struktúrát. A részvénykönyvi bejegyzés nem kötelező. Ugyanakkor a részvényes a társasággal szemben részvényesi jogait csak akkor gyakorolhatja, ha a részvényest a részvénykönyvbe bejegyezték.

footer image

 

image_1a3739c8-216e-4293-9f23-3cd6c31d0b42

 

Tőkepiaci teljesítmény

A Waberer’s részvény árfolyama 2024 során, illetve 2025 első negyedévében – jelen Éves Jelentés zárását megelőzően - az alábbiak szerint alakult:

A képen szöveg, sor, kézírás, diagram látható

Előfordulhat, hogy a mesterséges intelligencia által létrehozott tartalom helytelen. 

 

Elemzők

A Társaság teljesítményét 2024-ben az alábbi 3 elemzőház követte rendszeres figyelemmel, az általuk publikált célárak, illetve Ajánlások 2024 év végén az alábbiak szerint alakultak:

footer image

 

A képen szöveg, képernyőkép, Betűtípus, menü látható

Előfordulhat, hogy a mesterséges intelligencia által létrehozott tartalom helytelen. 

Az elemzők által készített rendszeres elemzések elérhetőek a Társaság honlapján az alábbi linken: https://www.waberers.com/hu/befektetoknek/elemzesek 

Befektetői kapcsolatok

Kapcsolatfelvétel a Befektetői Kapcsolatok részleggel:

Majzik Viktor

Befektetői kapcsolattartásért felelős tőkepiaci igazgató

Telefon: +36 1 421 6300

Mobil: +36 70 488 8069

E-mail: investor.relations@waberers.com

Megfelelőség 

Minőségmenedzsmentünk legfőbb feladata, hogy kövesse, és egyben teljesítse a piaci elvárásokat, mindemellett a vállalat folyamatai rendszerezettek, nyomon követhetőek és átláthatóak legyenek. A  Waberer’s Cégcsoport vezetősége elhatározta, hogy a  megrendelői és jogszabályi követelmények magas szinten való kielégítése érdekében működteti az ISO 9001 szabvány szerinti minőségirányítási, valamint ebbe integráltan, tevékenységükből adódóan érintett leányvállalatainál az ISO 14001 környezetirányítási, ISO 28000 biztonsági irányítási, ISO 50001 energiagazdálkodási irányítási, VDA 6.2 autóipari beszállítói szabvány szerinti, HACCP, illetve azon alapuló IFS Logistics élelmiszerbiztonsági és az ISO  45001 munkahelyi egészségvédelmi követelmény-rendszereket. Kiemelt fontosságúnak tekintjük az integrált irányítási rendszerünk folyamatos és rugalmas fejlesztését, a kitűzött célok megvalósítását, mert ezáltal tudjuk a hosszútávú jövőt biztosítani és hozzájárulni a megbízóink, munkavállalóink és a társadalom sikereihez. Az integrált irányítási rendszer követelményeivel a Cégcsoport alkalmazottai azonosulnak, munkájukban a pontosság, a minőség-, a környezet-, valamint energiaközpontú szemlélet a meghatározó. Mindezeket hatékony továbbképzési-, és információs rendszer segíti, tudatosan hozzájárulva ezzel a teljeskörű integrált irányítás megvalósításához. A cégcsoport elkötelezett a biztonságos és egészséges munkavégzés mellett. Minden alkalmazottunk kötelessége, hogy munkaterületén a munkavédelmi intézkedéseket betartva és körültekintően dolgozzon, ehhez munkavállalóinkat a szükséges védőeszközökkel és ismeretekkel ellátjuk és évente kötelező ismétlődő oktatásokban részesítjük. Tevékenységünket megfelelő higiéniai körülmények között végezzük, különös figyelmet fordítva a személyi és raktár higiéniára. Messzemenően figyelembe vesszük és betartjuk az emberi életminőség és a természeti környezet védelmében született jogszabályokat és az egyéb, ügyfeleink által támasztott követelményeket, továbbá eleget teszünk az alkalmazandó, energiahatékonysággal kapcsolatos jogi és egyéb kötelezettségeknek is. Támogatjuk az energiahatékony termékek és szolgáltatások beszerzését a minél jobb energiahatékonyság elérése érdekében. Azért, hogy a környezeti károkozást megelőzzük, tevékenységeink környezeti hatásait, kockázatait felmértük és folyamatosan csökkentjük, valamint törekszünk a vevői tulajdon megóvására, termékvédelemre is.

 

footer image

 

 

Társaságirányítás és a társaság testületei

Igazgatóság

A Társaság ügyvezető szerve az Igazgatóság, amely intézi a Társaság, illetve a Cégcsoport ügyeit, képviseli a Társaságot harmadik személyekkel szemben, továbbá bíróság vagy más hatóság előtt. Az Igazgatóság a Társaság nevében jogokat szerezhet, kötelezettségeket vállalhat, meghatározza a Társaság üzleti tevékenységét. Az Igazgatóság tagjai az ilyen személyektől általában elvárható fokozott gondossággal, a Társaság érdekeinek elsődlegessége alapján kötelesek tevékenységüket ellátni.  

Az Igazgatóság legalább 3 (három) legfeljebb 7 (hét) tagból áll. Az Igazgatóság tagjait a Közgyűlés választja hároméves időtartamra. A tagok megbízatása - amennyiben a Közgyűlés eltérően nem rendelkezik - a megválasztásuk évét követő harmadik év május 31. napjáig tart azzal, hogy amennyiben a megbízatásuk lejártának évében az éves rendes közgyűlés május 31. napját megelőzően kerül megtartásra, úgy a megbízatás a közgyűlés napjával jár le. Az Igazgatóság tagjai közül elnököt választ. Az Igazgatóság tagjainak egymás közötti feladat – és hatáskör megosztását az Igazgatóság ügyrendje határozza meg részletesen

(https://www.waberers.com/befektetoknek/tarsasagiranyitasi-adatok/tarsasagiranyitasi-alapdokumentumok). Az Igazgatóság az ügyrendjét maga állapítja meg.

Az Igazgatóság a Társaságot érintő valamennyi kérdésben és ügyben dönthet, ha az nem tartozik a Közgyűlés kizárólagos hatáskörébe. Azon kérdésekben, ahol a döntéshozatal a jogszabály rendelkezésnél fogva a Közgyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozik, az Igazgatóságnak javaslatot kell tennie közgyűlési döntésre vonatkozóan. 

Az Igazgatóság feladatai közé tartoznak kiemelten, de nem kizárólagosan az alábbiak: 

  • a Társaság, illetve a Cégcsoport tagok egyedi és konszolidált üzleti és pénzügyi terveinek, jelentős tőkebefektetéseinek, tulajdonszerzéseinek és tőkekivonásainak ellenőrzése;
  • az EU IFRS-ek és a számviteli törvény szerinti éves beszámoló, valamint az adózott eredmény felhasználására vonatkozó javaslat Közgyűlés elé történő előterjesztése;
  • a Társaság társaságirányítási gyakorlatát bemutató jelentésnek az éves rendes Közgyűlés elé terjesztése, a társaságirányítási gyakorlat hatékonyságának és eredményességének folyamatos felügyelete;
  • jelentés készítése az ügyvezetésről, a Társaság vagyoni helyzetéről, üzletpolitikájáról évente legalább egyszer a Közgyűlés, míg negyedévente a Felügyelőbizottság részére;
  • gondoskodás a Társaság üzleti könyveinek szabályszerű vezetéséről;
  • részvétel a stratégiai irányelvek meghatározásában és az ezeknek megfelelő stratégia kialakításában, részvétel a Társaság vagy bármely Cégcsoport tag részéről bármilyen stratégiai együttműködési szerződésben, társulásban, közös vállalatban;
  • részvényesi jogok gyakorlása a Jelentős Leányvállalatok tekintetében;
  • a felügyelőbizottsággal egyeztetve a társasági célkitűzések megfogalmazása és ezek folyamatos teljesítésének felügyelete, tájékoztatás a megvalósításról a felügyelőbizottság felé;
  • a pénzügyi és számviteli jelentések tisztaságának biztosítása;
  • munkáltatói jogok gyakorlása a kulcsfontosságú pozícióban lévő munkavállalók felett, a menedzsment javadalmazási elveinek meghatározása, tevékenységének felügyelete és szükség esetén a megfelelő lépések megtétele a Közgyűlés által elfogadott Javadalmazási Politika követése mellett;
  • az összeférhetetlenség eseteinek kezelése, kiemelt kapcsolt ügyletek jóváhagyása és független felek közötti szokásos feltételek alkalmazásának elvét erősítő irányelvek elfogadása, a

footer image

 

Társaság ezzel kapcsolatos gyakorlatának nyomon követése, a társasági etikai kódex elfogadása;

  • a kockázatkezelési irányelvek és szabályzatok meghatározása, amelyek biztosítják a kockázati tényezők feltérképezését, a belső kontroll mechanizmusok alkalmasságát, valamint a jogi megfelelést;
  • az igazgatóság tagjainak jelölésére vonatkozó mechanizmus meghatározása;
  • a vezetői utódlás alapelveinek és alapvető szabályainak meghatározása;
  • a társasági működés átláthatóságával és a fontos társasági információk nyilvánosságra hozatalával kapcsolatos irányelvek megfogalmazása és betartásuk felügyelete;
  • a részvényesekkel való megfelelő szintű és megfelelő gyakoriságú kapcsolattartásról való gondoskodás, bennfentes kereskedelemre vonatkozó szabályzat jóváhagyása és a benne foglalt hatáskörök szerinti feladatok ellátása;

·       döntéshozatal az Igazgatóság munkáját segítő külső tanácsadók megbízásáról.

Az Igazgatóság ülése akkor határozatképes, ha azon tagjainak legalább a fele jelen van. Az Igazgatóság határozatait nyílt szavazással, a jelenlévők egyszerű szótöbbségével hozza, kivéve, ha az ügyrend másként rendelkezik. Az Igazgatóság ülései megtartására, hatáskörére és határozathozatalára vonatkozó további szabályokat az Igazgatóság ügyrendje tartalmazza. 

Az Igazgatóság tagjai a Társaságéval azonos főtevékenységet (nemzetközi és belföldi közúti árufuvarozás) végző más gazdálkodó szervezetben vezető tisztségviselői megbízást csak abban az esetben tölthetnek be, amennyiben erre a Társaság közgyűlése, míg a Társaságéval azonos tevékenységet is végző más vállalkozás esetén a Társaság Igazgatósága felhatalmazást adott. 

Figyelemmel a tényre, hogy a Társaságnál kétszintű irányítási modell működik, az Igazgatóság tagjainak függetlenségét nem szükséges vizsgálni, így ettől eltekint a Társaság. 

Az Igazgatóság tagjai, státuszuk és kinevezésük dátuma a 2024-es év során (a jelenlegi tagok szakmai önéletrajza elérhető a Társaság honlapján, nevük a lenti táblázatban félkövér betűvel kiemelve):

Név

Státusz

Megválasztás ideje és tartama

Barna Zsolt

operatív tag / elnök

2023.04.19. – 2026.05.31.

Barlai Róbert

nem-operatív (külsős) tag

2023.04.19. – 2026.05.31.

Erdélyi Barna

operatív tag

2021.09.01. – 2027.05.31.

Tóth Szabolcs Gábor

operatív tag

2024.04.12. – 2027.05.31.

dr. Bacsa György

nem-operatív (külsős) tag

2024.04.12. – 2027.05.31.

 

 

 

footer image

 

Az Igazgatóság tagjai 2024. december 31. napján nem rendelkeztek Waberer’s részvénnyel.

Vezérigazgató

A Társaság munkáját a vezérigazgató szervezi, vezeti, irányítja és ellenőrzi a jogszabályok és az Alapszabály keretei között, illetve a Közgyűlés és az Igazgatóság döntéseinek megfelelően. Hatáskörébe tartozik mindazoknak az ügyeknek az eldöntése, amelyek nincsenek a Közgyűlés, az Igazgatóság vagy a Felügyelőbizottság kizárólagos hatáskörébe utalva. Kialakítja a Társaság munkaszervezetét, illetve gyakorolja a Társaság alkalmazottaival (ide nem értve a kulcsfontosságú pozíciókat betöltő vezetőket) kapcsolatos munkáltatói jogokat, mely jogkörét a Társaság alkalmazottaira átruházhatja. 

A Társaság vezérigazgatójával munkaviszony létesítése, módosítása és megszüntetése az Igazgatóság hatáskörébe tartozik . A Társaság vezérigazgatója Barna Zsolt, aki 2021. szeptember 1. napjától tölti be a vezérigazgatói tisztséget.

A vezetőség bemutatása

A Társaság, illetve a Cégcsoport kulcsfontosságú menedzsmentjébe 2024-ban az alábbi személyek tartoztak:

  • Barna Zsolt 2021. szeptember 1. napjától a Társaság vezérigazgatója, és 2023 április 19. napjától a Társaság Igazgatóságának elnöke, 2008-tól 2023. október 1. napjáig tevékenykedett a regionális szerződött logisztikai üzletág ügyvezetőjeként;
  • Erdélyi Barna az Igazgatóság operatív tagja, 2021. szeptember 1. napjától kiemelt vállalati ügyekért felelős igazgató. A Gránit Biztosító Zrt. (2024. 02. 15. előtt: Wáberer Hungária Zrt.), az akvizíció lezárását követően a Magyar Posta Életbiztosító Zrt. és a Magyar Posta Biztosító Zrt., valamint a LINK Sp. z o.o, Igazgatóságának elnöki, míg a szerbiai MD International SA Felügyelőbizottságának elnöki pozícióját tölti be;
  • Tóth Szabolcs Gábor 2020. június 23. napjától gazdasági és stratégiai vezérigazgató-helyettes, 2024. április 12. óta az Igazgatóság operatív tagja. 2023. október 1. napjáig a WSZL Kft. társ ügyvezetője volt, igazgatósági tag a Gránit Biztosító Zrt. (2024. 02. 15. előtt: Wáberer Hungária Zrt.) és a LINK Sp. z o.o. leányvállalatoknál, valamint további vezető tisztségviselői mandátumokat tölt be a Cégcsoporton belül.

A Társaság foglalkoztatásában álló menedzsment tagok szakmai önéletrajza elérhető a Társaság honlapján. 

Az Igazgatóság és a menedzsment közötti kapcsolat:

A Társaság operatív igazgatósági tagjai (Barna Zsolt, Erdélyi Barna és Tóth Szabolcs) az Igazgatóság döntéshozatalaiban részt vesz, míg vezető jogtanácsosa, továbbá az üzletág vezetők az igazgatósági ülések állandó meghívottja. A további szakterületi igazgatókat ad hoc jelleggel hívhatja meg az Igazgatóság egy-egy adott téma megvitatása kapcsán.

A menedzsment a rendes igazgatósági ülések keretében havi rendszerességgel beszámol az Igazgatóság tagjai részére a Társaság, illetve a csoport tevékenységének eredményességéről, továbbá heti rendszerességgel küld az Igazgatóság tagjai felé gyors pénzügyi riportokat. A menedzsment havi riport egységes, sztenderd struktúrában ad tájékoztatást a Társaság, illetve a Cégcsoport gazdálkodásának havi, illetve időszaki halmozott alakulásáról, kiemelten bemutatva az eredményesség és a kulcs teljesítménymutatók eltérését a bázis időszaki és üzleti terv értékektől. A menedzsment havi riport keretében bemutatott főbb gazdálkodási és egyéb működési adatok:

footer image

 

  • a Cégcsoport konszolidált eredményének alakulása;
  • a Társaság, illetve a Cégcsoport bevétel, EBITDA és EBIT, adózott eredmény értékének alakulása fő üzleti területenként, a tervhez, illetve bázis időszakhoz képesti eltérések részletes variancia analízise;
  • a Társaság, illetve a Cégcsoport konszolidált forgalmának alakulása;
  • az üzleti területek (kiemelten a nemzetközi fuvarozási, illetve a regionális szerződött logisztikai szegmens, illetve a biztosítói tevékenység) eredményének, kulcs teljesítménymutatóinak és minőségi mutatóinak alakulása;
  • a Cégcsoport vagyoni és pénzügyi helyzetének, eladósodottságának alakulása;
  • a jármű beszerzési és értékesítési tevékenység eredményének alakulása, az eltérések hatótényezői
  • a Cégcsoport aktuális munkavállalói létszámának területenkénti alakulása, kiemelten a hiány szakmákban;
  • a legjelentősebb ügyfelekkel és beszállítókkal való üzleti kapcsolatok státusza;
  • működő tőke menedzsment;
  • a kiemelt vállalati projektek aktuális státusza;
  • ingatlanfejlesztési tervek és beruházások státusza;
  • akvizíciós célokra tett egyes lépések bemutatása;

·       egyéb stratégiai döntések, akciótervek.

A menedzsment a Társaság, illetve a Cégcsoport gazdálkodását érintő jelentős változások, illetve az üzleti tervtől eltérő projektek esetében ad hoc elemzéseket készít az Igazgatóság számára.

Felügyelőbizottság

A Felügyelőbizottság legalább 5 (öt) tagú testület, amely 2024 során 6 (hat) fő részvételével működött. A Felügyelőbizottság tagjait a Közgyűlés 3 (három) éves időtartamra választja. A tagok megbízatása, amennyiben a Közgyűlés eltérően nem rendelkezik, a megválasztásuk évét követő harmadik év május 31. napjáig szól azzal, hogy amennyiben a megbízatásuk lejáratának évében az éves rendes közgyűlés május 31. napját megelőzően kerül megtartásra, úgy a megbízatás a Közgyűlés napjával jár le. A Felügyelőbizottság egyharmada munkavállalói küldöttekből áll. A munkavállalói küldötteket az Üzemi Tanács jelöli a munkavállalók sorából a Társaságnál működő szakszervezetek véleményének figyelembevételével. A Felügyelőbizottságnak – a munkavállalói részvétel szabályain alapuló tagságtól eltekintve – nem lehet tagja a Társaság munkavállalója. Felügyelőbizottság megválasztása után tagjai közül elnököt választ az elnök tagi megbízatásának időtartamára. 

A Felügyelőbizottság tagjai többségének független személynek kell lennie. Függetlennek minősül a Felügyelőbizottság tagja, ha a Társasággal a felügyelőbizottsági tagságán és a Társaság szokásos tevékenységébe tartozó, a felügyelőbizottsági tag szükségleteit kielégítő ügyleten alapuló jogviszonyon kívül más jogviszonyban nem áll. A Felügyelőbizottsági tagok többsége a Társasággal, annak menedzsmentjével és meghatározó tulajdonosaival semmiféle kapcsolatban nem áll. A Felügyelőbizottság évente – a Felelős Társaságirányítási Jelentés összeállítását megelőzően - kéri a tagok részéről függetlenségük megerősítését.

A Felügyelőbizottság tagjai a Felügyelőbizottság munkájában személyesen kötelesek részt venni. A Felügyelőbizottság tagjai a Társaság ügyvezetésétől függetlenek, tevékenységük során nem utasíthatóak. A Felügyelőbizottság ügyrendjét maga állapítja meg és azt a Közgyűlés hagyja jóvá.

 

footer image

 

A Felügyelőbizottság tagja nem lehet vezető tisztségviselő, illetve – nyilvánosan működő részvénytársaságban való részvényszerzés kivételével – nem szerezhet társasági részesedést, olyan gazdasági társaságban, amely főtevékenységként a Társaság tevékenységével megegyező gazdasági tevékenységet folytat, kivéve, ha a Társaság közgyűlése hozzájárul. A Felügyelőbizottság tagja és hozzátartozója – a mindennapi élet szokásos ügyletei kivételével – nem köthet saját nevében vagy saját javára a Társaság főtevékenysége körébe tartozó szerződéseket. A Társaság igazgatóságának tagja és annak hozzátartozója a Felügyelőbizottság tagjává nem választható meg. Ha a Felügyelőbizottság tagja új vezető tisztségviselői megbízást fogad el, a tisztség elfogadásától számított 15 (tizenöt) napon belül köteles e tényről értesíteni a Társaságot.

A Felügyelőbizottság a Társaság érdekeinek megóvása céljából ellenőrzi a Társaság ügyvezetését. E tevékenysége gyakorlása érdekében a Társaság irataiba, számviteli nyilvántartásaiba, könyveibe betekinthet, az Igazgatóságtól és a Társaság munkavállalóitól felvilágosítást kérhet, a Társaság fizetési számláját, pénztárát, értékpapír- és áruállományát, valamint szerződéseit megvizsgálhatja és szakértővel megvizsgáltathatja. A Felügyelőbizottság köteles megvizsgálni a Közgyűlés elé kerülő előterjesztéseket, és ezekkel kapcsolatos álláspontját a Közgyűlésen ismertetni kell.  A Javadalmazási Politikára vonatkozó közgyűlési előterjesztést előzetesen a Felügyelőbizottságnak is értékelnie kell. A számviteli törvény szerinti beszámolóról és az adózott eredmény felhasználásáról a Közgyűlés csak a Felügyelőbizottság írásbeli jelentésének a birtokában határozhat.

Ha a Felügyelőbizottság szerint az ügyvezetés tevékenysége jogszabályba vagy az Alapszabályba ütközik, ellentétes a Közgyűlés határozataival vagy egyébként sérti a Társaság érdekeit, a Felügyelőbizottság jogosult összehívni a Közgyűlést e kérdés megtárgyalása és a szükséges határozatok meghozatala érdekében.  

A Felügyelőbizottság határozatait a jelenlévők egyszerű szótöbbségével hozza. A Felügyelőbizottság működésének részletes szabályait a Felügyelőbizottság ügyrendje tartalmazza. 

A Felügyelőbizottság tagjai, függetlenségi státuszuk és a kinevezésük dátuma a 2024-as évben (a jelenlegi tagok szakmai önéletrajza elérhető a Társaság honlapján, nevük a lenti táblázatban félkövér betűvel kiemelve)

Név

Státusz

Megválasztás ideje és tartama

Hegedűs Éva

független / elnök

2023.04.19. – 2026.05.31.

Hall Krisztián

független

2023.04.19. – 2026.05.31.

David William Moffat Thompson

független

2018.08.28. - 2027.05.31.

Székely Sándor, munkavállalói küldött

nem független

2017.05.11. - 2027.05.31.

Verestóy Attila, munkavállalói küldött

nem független

2022.04.08. - 2027.05.31.

Rencz Antal Botond

független

2024.04.12. - 2027.05.31.

dr. Végh Attila

független

2021.04.20. – 2024.04.12.

A Felügyelőbizottság tagjai 2024. december 31. napján nem rendelkeztek Waberer’s részvénnyel.

footer image

 

Auditbizottság 

A Felügyelőbizottság függetlennek minősülő tagjaiból a Közgyűlés legalább 3 (három) fős Auditbizottságot választ az egyes tagok felügyelőbizottsági tagságával megegyező időtartamra. A 2024-es üzleti évben az Auditbizottság 4 (négy) taggal működött.

Az Auditbizottság tagjai, státusza és kinevezésük ideje (a jelenlegi tagok szakmai önéletrajza elérhető a Társaság honlapján, nevük a lenti táblázatban félkövér betűvel kiemelve):

Név

Státusz

Megválasztás ideje és tartama

David William Moffat Thompson

független / elnök

a Felügyelőbizottsági tagsága mandátumára

Hegedűs Éva

független

a Felügyelőbizottsági tagsága mandátumára

Rencz Botond

független

a Felügyelőbizottsági tagsága mandátumára

Hall Krisztián

független

a Felügyelőbizottsági tagsága mandátumára

dr. Végh Attila

független

2022.04.08. - – 2024.04.12.

 

Az Auditbizottság segíti a Felügyelőbizottságot a pénzügyi és a fenntarthatósági beszámolórendszer ellenőrzésében, a könyvvizsgáló kiválasztásában és a könyvvizsgálóval való együttműködésben. Az Auditbizottság szükség szerint a feladatai ellátásához külső tanácsadó(k) igénybevételére jogosult. Az Auditbizottság felügyeli a pénzügyi és a fenntarthatósági beszámolást befolyásoló kockázatkezelés hatékonyságát, a belső kontroll rendszer működését, a könyvvizsgáló megválasztását és függetlenségének biztosítását. 

Jelölő és Javadalmazási Bizottság

Az Igazgatóság az Alapszabály felhatalmazása alapján az Igazgatóság nem operatív és a Felügyelőbizottság függetlennek minősülő tagjaiból legalább 2 (kettő) fős Jelölő- és Javadalmazási Bizottságot választ az egyes tagok testületi tagságával megegyező időtartamra. A testület jelenleg 2 (kettő) taggal működik, tagjait az Igazgatóság a 7/2023. (05. 23.) számú igazgatósági határozatával választotta meg a tisztségre. A Jelölő- és Javadalmazási Bizottság ügyrendjét a Társaság Igazgatósága hagyja jóvá.

E testület működésének célja, hogy javaslataival segítse az Igazgatóság személyi jellegű döntéseit a kulcsfontosságú pozícióban lévő munkavállalók alkalmazási feltételei, javadalmazási és ösztönzési kérdései vonatkozásában. A Bizottság közreműködik a kulcsfontosságú pozícióban lévő menedzsmenttagok teljesítmény értékelésében, a Cégcsoport Javadalmazási politikájának kialakításában és véleményezi a Társaság Javadalmazási jelentését.

A Jelölő és Javadalmazási Bizottság tagjai, státusza és kinevezésük ideje (a jelenlegi tagok szakmai önéletrajza elérhető a Társaság honlapján, nevük a lenti táblázatban félkövér betűvel kiemelve):

footer image

 

Név

Státusz

Megválasztás ideje és tartama

Barlai Róbert

független

2023. 05. 23. – 2026. 05. 31., illetve amennyiben az korábbi, úgy a rendes közgyűlés napja

Hall Krisztián

független

2023. 05. 23. – 2026. 05. 31., illetve amennyiben az korábbi, úgy a rendes közgyűlés napja

 

A Jelölő- és Javadalmazási Bizottság ülés tartása nélkül írásban hozott döntést a közgyűlés elé terjesztett javadalmazási jelentés és politika véleményezéséről, a testületi tagok jelöléséről és a Kulcsfontosságú Pozíciót betöltő vezetők 2023. évi bonusz értékeléséről, 2024. évi bonusz kiírásáról és az éves bérfejlesztés mértékéről.

ESG Bizottság

AZ ESG Bizottság működését a Fenntarthatósági Jelentés ESG irányítás, az ESG Bizottság szerepe és tagja című fejezetében kerül bemutatásra.

Belső kontrollok és kockázatkezelés

Belső kontrollok rendszere

A Társaság szabályos működését a belső kontroll rendszere biztosítja. A belső kontroll mechanizmuson belül minden vezetőnek fel kell mérnie az irányítási területén lévő kockázatokat, és azokat mérsékelnie kell belső szabályzatok kibocsátásával és betartásuk ellenőrzésével. Az Internal Audit (Belső Ellenőrzési Osztály) az éves ellenőrzési programja és eseti ellenőrzés keretében ellenőrizheti a belső kontroll mechanizmus hatékonyságát, és negyedévente jelentést tesz a Felügyelőbizottságnak a megállapításairól, valamint a korrekciós intézkedésekről.

A Társaság pénzügyi beszámolóit a szegmensszintű és a központi kontrolling funkciók követik nyomon, amelyet hetente a felsővezetői szint, havonta pedig az Igazgatóság vizsgál felül. A pénzügyi beszámolók mélyreható és átfogó felülvizsgálatára negyedévente kerül sor, amikor valamennyi előbb említett funkció és testület áttekinti a közzéteendő számadatokat és üzeneteket, továbbá a negyedéves jelentéseket közzététel előtt az Audit Bizottság is felülvizsgálja. 

A belső kontroll eljárások során a Társaság belső ellenőrzési mechanizmusait az alábbi alapelvek szabályozzák:

  • A felelősségek megosztása. Minden feladatot legalább egy funkcióhoz és vezetőhöz rendelnek.
  • A felelősségek elkülönítése. A társasági funkciók és alkalmazottak egyértelműen azonosított és rögzített felelősségi körökkel rendelkeznek.
  • Független Internal Audit (belső ellenőrzési) funkció. Az Internal Audit a Felügyelőbizottságnak és az Audit Bizottságnak tartozik jelentéstétellel. 
  • Technológiai ellenőrzések. Ahol lehetséges technológiai – adat alapú - ellenőrzéseket hajtanak végre annak érdekében, hogy megakadályozzák az emberi mulasztásokat vagy vétségeket.

footer image

 

·       Nyilvántartás. A nyilvántartási eljárásokat minden szinten végrehajtják annak biztosítása érdekében, hogy a vállalat nyomon tudja követni korábbi tapasztalatait

Kockázatkezelési keretrendszer

A Társaság elkötelezett amellett, hogy üzleti tevékenysége során azonosítsa, felmérje és kezelje a kockázatokat annak érdekében, hogy stabil és nyereséges teljesítményt nyújtson és értéket teremtsen a részvényesek számára. A lehetséges kedvezőtlen következmények számbavétele ezért a napi operatív, valamint a stratégiai hosszú távú döntéshozatali eljárás szerves részét képezik. 

A Társaság a kockázatkezelési eljárása során elsődlegesen a kockázatok és azok lehetséges hatásainak megértését célozza. A Társaság elismeri, hogy a legtöbb esetben a kockázatok megszüntetése nem lehetséges, ezért inkább a kockázatok negatív hatásának mérséklésére és hatékony kezelésére törekszik. A Társaság ennek megfelelően csak a hatások megfelelő felmérése és hatékony kezelése után vállal bármilyen kockázatot, és ahol lehetséges, belső ellenőrzési vizsgálatokkal, valamint folyamatokba épített kontrollpontokkal mérsékli ezen kockázatok bekövetkezésének valószínűségét, illetve hatásait.

Ennek keretében a Társaság a következőképpen határozta meg kockázatkezelési irányelveit:

  • Univerzális megközelítés. Az egyes kulcsfontosságú tevékenységek, projektek vagy egyéb szempontok tekintetében a lehető legpontosabban kerülnek azonosításra és felmérésre a releváns kockázatok, amelyek jelentősen befolyásolhatják a vállalat működését. Ezen, a vállalatcsoport vezetőivel készített kockázatfelmérő interjúk során felmért kockázatok az éves audit tervezés folyamatában egy ún. „kockázati térképen” kerülnek megjelenítésre a bekövetkezés valószínűsége, valamint a bekövetkezés hatása szerint, elkülönítve a működési, valamint piaci kockázatokat.
  • Holisztikus megközelítés. A napi kockázatok operatív szinten kerülnek azonosításra, felmérésre és kezelésre. Az összes kockázati tényező és kockázatkezelési gyakorlat azonban csoport szinten vizsgálandó és értékelendő. 
  • Rendszeres nyomon követés. A kockázatok alakulását és kezelését az operatív szint, a stratégiai kockázatokat pedig az Audit Bizottság és az Igazgatóság követi nyomon.
  • Sorrendiség. Az éves belső vizsgálati terv szerinti ellenőrzések, valamint az erőforrások úgy kerülnek elosztásra, hogy azon kockázatok kockázatkezelésére kerüljön több hangsúly, amelyek bekövetkezésére a legtöbb esély van, és amelyek a lehető legnagyobb hatást gyakorolhatják.

·       A kockázatkezelés hatékonysága. A kockázatkezelés módszerének kiválasztásakor a leghatékonyabb eszköz kerül kijelölésre.

Kockázati tényezők

A Waberer's a kockázatainak öt csoportját határozta meg, amelyekkel üzleti tevékenysége során szembesül, és amelyeket az érdekelt felek, mint például a befektetők, az ügyfelek vagy a munkavállalók számára relevánsak: piaci kockázati tényezők, szabályozási kockázati tényezők, pénzügyi kockázati tényezők, működési kockázati tényezők, illetve a biztosításra vonatkozó egyedi kockázati tényezők.[3] 


[3] Az alábbiakban megjelenített kockázati tényezők nem jelentenek teljes körű felsorolást és nem jelentenek kimerítő magyarázatot az összes olyan kockázattal kapcsolatban, amelyre az érdekelt felek szembesülhetnek a Társasággal való kapcsolatfelvétel során, és csak iránymutatásként használhatók fel. Létezhetnek további olyan kockázatok és bizonytalanságok, amelyek jelenleg nem ismertek a Csoport számára, illetve amelyeket a Csoport jelenleg immateriálisnak talál, de egyénileg vagy halmozottan is jelentősen károsíthatják a Csoport üzleti tevékenységét, a működésből származó eredményeket, a pénzügyi helyzetet, a cash flow-kat, a kilátásokat. Az alábbiakban leírt kockázati tényezők sorrendisége nem a tényezők lényegessége vagy előfordulási valószínűsége alapján kerültek megjelenítésre.

footer image

 

Piaci kockázati tényezők

A Csoport a Nemzetközi Fuvarozási szegmensén keresztül a sokszereplős szállítási és fuvarozási ágazatban működik, amely számos európai teherszállítási és logisztikai céget foglal magában. A Csoport az EU-ra összpontosító nemzetközi fuvarozási szolgáltatásokkal (a továbbiakban: „Nemzetközi Fuvarozási Szegmens”) elsődlegesen a többi közúti, illetve vasúti fuvarozóval versenyez, amelyek hosszú távú fuvarozási szolgáltatásokat és szállítmányozási szolgáltatásokat nyújtanak, hasonlóan a csoport által biztosított szolgáltatásokhoz. Magyarországon és a közép-kelet-európai régióban a regionális fuvarozási és logisztikai szolgáltatásokat kínáló működési szegmens (a „Regionális Kontrakt Logisztika szegmens”) elsősorban a regionális logisztikai, disztribúciós, raktározási és forgalmazási szolgáltatásokat nyújtó más cégekkel versenyez Magyarországon. A Gránit Biztosító Zrt., illetve a 2024 végén a Csoport részévé vált Magyar Posta Biztosító Zrt. és Magyar Posta Életbiztosító Zrt. (a „Biztosítók”) más nem-élet és élet biztosítókkal versenyeznek Magyarországon. A Társaság tehát számos logisztikához kapcsolódó piacon működik Európában és a közép- és kelet-európai régióban, és számos olyan tényezőnek van kitéve, amelyek hátrányosan befolyásolhatják a Csoport üzleti tevékenységét, a működési eredményeit, a pénzügyi helyzetét, a cash flow-ját, a kilátásait és a reputációját. Ezek a tényezők többek között a következők:

  • Makrogazdasági kockázatok. A logisztikai szolgáltatások, illetve fuvarozás iránti keresletet csökkentő vagy a vonatkozó (elsősorban fuvarozási vagy disztribúciós) szolgáltatások kínálatát növelő gazdasági feltételek nyomást gyakorolhatnak a díjakra vagy az eszközök kihasználtságára, ezáltal csökkentve az eszközök termelékenységét, különösen azon piaci szegmensekben és azokban az iparágakban, ahol a Csoport ügyfelei koncentrálódnak (beleértve az FMCG-t, az autóipari, logisztikai és elektronikai ágazatok) és Európa olyan régióiban, ahol a Csoport jelentős üzleti tevékenységet folytat (beleértve Magyarországot, Lengyelországot, Szlovákiát, Németországot, Olaszországot, Franciaországot, Spanyolországot, Hollandiát, Belgiumot és az Egyesült Királyságot). Számos egyedi tényező hátrányosan befolyásolhatja az ilyen általános gazdasági feltételeket, melyek közül jelenleg a az Európai Unió szintjén stagnáló GDP, illetve a lakossági fogyasztás jelenti a legjelentősebb makrogazdasági bizonytalanságot, azonban az európai integráció további gyengülését és az EU-ellenes politikai mozgalmak, illetve a közép- és kelet-európai gazdasági teljesítmény vagy külkereskedelmi kapcsolatok régióspecifikus romlása is negatív irányban befolyásolja a logisztikai szereplők gazdasági környezetét.
  • Ágazat-specifikus kockázatok. Az európai közlekedési szektor számos olyan kockázati tényezőnek van kitéve, amelyek befolyásolják a Társaság által végrehajtott fuvarozási szolgáltatások jövedelmezőségét. Ezek a kockázatok országról országra változhatnak és kiterjedhetnek például az adók, vámok, autópályadíjak vagy foglalkoztatási és környezetvédelmi szabályokra vonatkozó szabályozások váratlan változásaira. 
  • Stratégia. A Cégcsoport 2023-ban ambiciózus növekedési stratégiát fogadott el, mely magába foglalt nemzetközi akvizíciós terveket, jelentős logisztikai infrastrukturális beruházásokat, és jelentős magas hozzáadott értékű logisztikai szolgáltatásokat igénybe vevő ügyfelek akvizícióját. A növekedés elérése makrogazdasági, piaci, végrehajtási és technológiai kockázatokkal járhat. 
  • Ügyfélkiszolgálás. A bevételek és a jövedelmezőség megőrzése és növelése érdekében fontos, hogy a Csoport megtartsa meglévő ügyfeleit, és továbbra is új ügyfeleket szerezzen minden üzletágában. A Csoport szerződéses üzlete versenytárgyalási eljárás alapján alakul ki, amelyben a Csoport és versenytársai részt vesznek. Nem lehet azonban biztosítani, hogy a Csoport meglévő szerződéseit megújítják, vagy hogy a Csoport a jövőben is sikeresen vesz részt a tendereken. Tekintve, hogy a Cégcsoport ügyfelei által generált nyereségességi szintek között jelentős különbségek állnak fenn, így a magasabb nyereségi szintet biztosító ügyfelekkel való együttműködés fenntartása kritikus a Csoport szintű eredményesség javítása érdekében.

footer image

 

  • Alkalmazottak és kulcsfontosságú alkalmazottak. Az összes munkavállalói csoport közül a Waberer’s a humánerőforrás-gazdálkodási modelljében a gépjármű-vezetők, raktári dolgozók, illetve a gyártás-támogató logisztikai területen dolgozók csoportját azonosítja a legfontosabb elemként. A Nemzetközi Fuvarozási szegmensben (ITS) a magyarországi munkaerőpiac nem képes megfelelő gépjárművezető kollégát biztosítani. A korábbi években a flotta hatékony működését romániai, szerb és ukrán állampolgárságú kollégák bevonásával biztosítottuk, azonban ezen munkaerőpiac is korlátosnak bizonyulhat, ezért a Waberer’s megkezdte ázsiai származású kollégák bevonását. Ezen kollégák bevonása hosszabb folyamatot és több adminisztrációt igényelhet, így a rövid távú munkaerőhelyzet ideiglenes sofőrhiányos állapot eredményezhet a jövőben is. Az elkövetkező években elképzelhető, hogy a külföldi munkaerő felvétele nem kizárólag a nemzetközi fuvarozási tevékenységhez, hanem a belföldi disztribúciós és raktározási tevékenységekhez is szükséges lehet. A középtávon Magyarországra települő jelentős ipari beruházások jelentős munkaerő keresletet fognak generálni, mely megnehezítheti a szükséges számú munkaerő felvételét. Ezen kockázatra való felkészülés jegyében a Waberer’s továbbra is jelen van a környező országok (Szerbia, Románia, Belorusz) munkaerőpiacán, és nyit olyan távolabbi országok munkavállalóinak toborzása irányába, mely hosszú távon jelentős mennyiségű munkavállalót tud biztosítani számunkra. 
  • Szállítók és alvállalkozók. A Csoport beszállítókra és a szolgáltatókra támaszkodik annak érdekében, hogy azok bizonyos speciális termékeket és szolgáltatásokat nyújtsanak számára, beleértve, de nem kizárólagosan a tehergépkocsik, pótkocsik, üzemanyagok és autópályadíj beszerzésével kapcsolatos termékeket és szolgáltatásokat. Kiemelendők a szállítmányozási és raktározáshoz kapcsolódó alvállalkozók, amelyekre a Társaság ügyfelek kiszolgálásában sokkal erőteljesebben támaszkodik. Fennáll a kockázata annak, hogy a Társaság nem képes fenntartani az üzleti viszonyt a beszállítókkal és az alvállalkozókkal, illetve, hogy a beszállítók és az alvállalkozók nem tudják biztosítani a termékeket és szolgáltatásokat a Csoport igényeinek megfelelően, illetve, hogy az általuk kínált termékek és szolgáltatások ára vagy minősége kedvezőtlen irányba változik.
  • Környezetvédelmi és technológiai kockázatok. Tekintettel arra, hogy a közúti közlekedés környezeti lábnyoma jelenleg jelentős, a CO2 kibocsátás esetleges szigorítása komoly kihívás elé állíthatja a fuvarozási iparágat. Habár a Waberer’s Csoport folyamatosan teszteli, és lehetőségekhez mérten a flottában is alkalmazza a kisebb környezeti lábnyom mellett üzemeltethető járműveket, a technológia azonban még nincs azon az érettségi szinten, hogy rövid távon a jelenlegi fuvarozási feladatok jelentős CO2 kibocsátás csökkentés mellett is végrehajthatóak legyenek. Szintén ezen kockázat csökkentése érdekében a Waberer’s megjelent a vasúti logisztikai piacon akvizíció útján, azonban a vasúti szállítási megoldások sem lesznek képesek teljes mértékben kiváltani a magasabb környezeti lábnyomú közúti szállítási formákat.
  • Üzemanyag és energia ár kockázat. Habár a Társaság az ügyfélszerződésekben szabályozza az üzemanyag ár jelentős emelkedéséből eredő kockázatokat, az üzemanyagok árának jelentős fluktuációja az ügyfeleket a szállítási portfóliójuk átgondolására, és esetleges módosítására késztetheti. Az elektromos áram és gáz árának jelentős emelkedése jelentős költség nyomás alá helyezte a Társaságot, melyet energiatermelő és hatékonyságjavító beruházásokkal, illetve az üzemanyag árak változásának kezeléséhez hasonlóan szerződéses klauzulák bevezetésével kezel a Cégcsoport.

·       Geopolitikai kockázatok. Habár az Ukrajna területén folyó fegyveres konfliktus a Waberer’s operációját közvetlenül nem érinti, az ügyfeleknél fellépő esetleges ellátási láncok elakadásán, a régióból érkező munkavállalók rendelkezésre állásán, illetve az események makrogazdasági hatásain keresztül áttételesen befolyásolhatják a cégcsoport működését. A konfliktus esetleges eszkalációja további, jelenleg nem ismert kihívások elé állíthatja a Társaságot.

 

footer image

 

Szabályozási kockázati tényezők

A Társaság kitettsége minden olyan országnak a szabályozási környezetére vonatkozik, amelyben jelen van, valamint a nemzetek feletti és a kormányközi szervezetek által előírt szabályokra is, amelyek közül a legfontosabb az Európai Unió. Ennek keretében engedélyek szükségesek a Csoport szállítási, logisztikai és biztosítási ágainak működéséhez. A szállítási és logisztikai szolgáltatások legjelentősebb szabályait, például a nemzetközi fuvarozási szerződési feltételeket, a közúti közlekedésbiztonsági politikákat, a környezetvédelmi előírásokat és a járművezetők bérét, munkaidejét és egyéb feltételeit országos, EU-szintű és ENSZ-szinten szabályozzák előírások. Az európai határokon átnyúló közúti fuvarozási ágazat számára jelenleg a legjelentősebb szabályozási változás az ún. „Mobilitási csomag” bevezetése volt, amely közös szabályokat határozott meg többek között a gépjármű-vezetők pihenőidejére, a számukra adandó minimum bérszintekre és a kabotázs tevékenységre, amelyek jelentős hatással lehetnek a társaság üzleti tevékenységére. A szabályozás bevezetésének hosszú távú hatásai, illetve a szabályozás betartásának ellenőrzésében rejlő kockázatok jelenleg hosszú távon továbbra sem előrejelezhetőek. A Társaság rövidebb távon kockázatnak látja a működési költségek esetleges növekedését, az operációs kihívásokat jelentő szabályok esetleges megszegéséből eredő egyedi bírságokat, hosszabb távon azonban a szabályozás generálta esetleges magasabb költség szintek várhatóan beépülnek a szolágltatási árakba.

Szabályozási kockázatnak tekinthetjük a közúti fuvarozás környezeti lábnyomának csökkentésére irányuló európai uniós, illetve az azt leképező hazai szabályozási akaratot. Első körben ezen szabályozási cél a hagyományos meghajtású járművek útdíjának jelentős megemelésében nyilvánul meg, hosszú távon pedig a közúti fuvarozás súlyának csökkenését is eredményezheti. Ezen szabályozási célokra – illetve az ezzel párhuzamosan megjelenő piaci keresletre – reagálva a Waberer’s kiépíti a vasúti logisztikai képességeit, illetve folyamatosan teszteli alternatív meghajtású járművek, illetve alternatív üzemanyagok flottába állításának lehetőségét.

Pénzügyi kockázati tényezők

A Társaság pénzügyi kockázatai közé tartozik a hitelkockázat, a likviditási kockázat, a kamatkockázat és az árfolyamkockázat.

  • Hitelkockázat. A hitelkockázat az a kockázat, hogy a Csoport veszteséget fog elszenvedni a szerződéses feltételeket nem teljesítő ügyfelek miatt, amely a Waberer’s esetében elsősorban az ügyfelek nemfizetési kockázatát jelenti. A Társaság kereskedelmi hitelkereteket alkalmaz, és a hitelkockázatok kezelése érdekében folyamatosan figyelemmel kíséri a kitettségeket és lejáratokat.
  • Likviditási kockázat. A likviditási kockázat annak a kockázata, hogy a Csoport nem tudja teljesíteni pénzügyi kötelezettségeit azok esedékessé váláskor. A pénzügyi kötelezettségek egy része flotta lízinghez kapcsolódik, más része kötvény, illetve projekt hitel jellegű kötelezettség. A Waberer’s csoport raktárfejlesztési projekt hitelének visszafizetési ütemezése a raktár elkészültének időzítéséhez igazodik, míg a 2022-ben kibocsátott vállalati kötvény tőke részének törlesztése a kibocsátást követő 5. évtől esedékes.
  • Finanszírozási kockázat Finanszírozási kockázat alatt a bankok és lízing cégek által a Társaság részére biztosított rövid és hosszú távú finanszírozási megoldások (ideértve a jármű lízingek, rövid és hosszú távú hitel termékek, faktoring keretek, bank garanciák, stb.) rendelkezésre állását, illetve a jövőbeli beruházási tervekhez szükséges külső finanszírozási forrásokhoz való hozzáférhetőséget értjük. A Társaság készpénztermelő képessége, illetve az alacsony eladósodottsági ráta miatt a finanszírozási kockázat rövid távon nem jelentős. A 2022-ben kibocsátott vállalati kötvény esetén visszafizetési kötelezettség merülhet fel a hasonló jellegű finanszírozási megoldások esetén standard kovenánsnak tekinthető tényezőkön (pl. pari passu, negatív pledge, befektetési tervek meghiúsulása, csőd-, felszámolási-, végelszámolási eljárás, kötvény kötelezettség nem megfizetése, közvetett szerződésszegés) túl abban az esetben is, amennyiben a Társaság nettó eladósodottság szintje meghaladja a 4x-es értéket, illetve ha a Társaság Igazgatósága a vonatkozó évi adózott eredmény 30%-ánál magasabb osztalékfizetésre tesz javaslatot a Közgyűlés felé.

footer image

 

  • Árfolyamkockázat. A Csoporton belüli vállalatok bevételeinek és kiadásainak nagy része a Csoport funkcionális pénznemében, azaz euróban keletkezett. Egyes csoporttagoknál a funkcionális pénznem a román lej, a lengyel zloty és a magyar forint, ezért a RON / EUR, PLN / EUR és HUF / EUR árfolyamok ingadozása a Csoport devizakockázata. A nem EUR-ban felmerülő és a bevételekkel nem fedezett (természetes fedezet) költségekből származó nyitott devizapozíciót részben deviza fedezeti ügyletekkel fedezi a Társaság.
  • Kamatkockázat. A Társaság részben változó kamatozású lízingekkel rendelkezik kamatozó adósságkötelezettségként, amelyet jelenleg nem fedez, és leköveti a piaci kamatlábat trendeit. A 2022 során kibocsátott vállalati kötvény, illetve raktárfejlesztési célból igénybe vett projekt hitel azonban fix kamatozású, így ez kamat kockázatot nem generál a Társaság számára.

·       Bér szabályozás és adózási kockázat. A Társaság adózási profilja és működési modellje szempontjából a legjelentősebb a kockázatot a munkabérhez kapcsolódó adózási és szabályozási (pl. minimálbér) változások tekinthetőek. Esetleges, pénzügyi értelemben negatív hatásokat eredményező változások kompenzálása a Társaság részéről jelentősebb időt igényelhet.

Működési kockázati tényezők

A működési kockázatok abból adódnak, hogy a Társaság veszteségeket szenvedhet el a belső hiányosságok, az ellenőrzések, műveletek vagy eljárások esetleges meghibásodása miatt. Az ilyen kockázatok számos tényező következtében jelentkezhetnek, amelyek többek között a következőkre terjednek ki:

  • A belső rendszerek vagy folyamatok meghibásodása. A Csoport ki van téve a belső folyamatok vagy rendszerek nem megfelelő működéséből, kudarcából vagy külső eseményekből eredő veszteségből eredő működési kockázatoknak. A Csoport kitett többek között az alkalmazottak vagy harmadik felek által elkövetett csalásnak, a közúti baleseteknek, a jogosulatlan tranzakciókból és a működési hibákból, az irodai vagy nyilvántartási hibákból és a hibás számítógépes vagy távközlési rendszerekből eredő hibákból eredő kockázatoknak.
  • Munkavégzés. Ha a Csoport munkatársai sztrájkban, munkabeszüntetésben vagy más lassulást okozó eseményben vesznek részt, a Csoport működése megszakadhat.
  • Kedvezőtlen időjárási viszonyok és egyéb vis maior események. A csoport tevékenysége kitett kedvezőtlen időjárási viszonyoknak és természeti katasztrófáknak, előre nem látható közegészségügyi válságoknak, instabil politikai környezetnek, valamint az európai menekültválság és a lehetséges katasztrófák következményeinek.
  • A járművek helytelen használata. Fennáll annak a veszélye, hogy a Csoport tulajdonában álló kamionokat és pótkocsikat illegálisan használják, és megsértik a járművezetőkkel és az ügyfelekkel kötött megállapodásait az áruk csempészése, a kábítószer-kereskedelem, a személyek határokon átnyúló illegális szállítása és egyéb illegális tevékenységek miatt.

·       Cyber kockázat. A csoport ki van téve a számítógépes kockázatoknak, mivel az információ értékes és sebezhető ebben az üzleti szektorban is, ezért védeni kell. A Csoport belső szabályokat tartalmaz az információbiztonságról, amely az üzleti folyamatok, megoldások és szolgáltatások tervezése és végrehajtása során alkalmazható. Cyber kockázatnak minősül minden olyan esemény, amely az adatkezelés megsértéséhez, a pénzügyi veszteséghez, a hírnévkárosodáshoz és a technológiai rendszerek és eljárások meghibásodása által okozott műveletek megszakításához vezethet.

Biztosításra vonatkozó egyedi kockázati tényezők

A Biztosító egyedi kockázati jellemzőknek van kitéve, beleértve, de nem kizárólagosan:

  • A magyar pénzügyi felügyeleti hatóság („MNB”) által végzett vizsgálatok;

footer image

 

  • A Biztosító működése az MNB által kiadott engedélyek és engedélyek megadásától, megújításától vagy folytatásától függ;
  • A Csoport biztosítási fedezete, amikor a Csoport saját biztosítójaként működik, valamint a Csoport viszontbiztosítási fedezete nem biztos, hogy minden körülmények között hatékony fedezetet nyújt;
  • A Biztosítóval szembeni követelések súlyossága vagy gyakorisága váratlanul megnövekedhet;
  • Katasztrófák és súlyos időjárási események jelentős biztosítási kár összegeket generálhatnak;
  • A kedvezőtlen pénzügyi piaci feltételek jelentősen befolyásolhatják a Biztosító azon képességét, hogy optimalizálja portfólió-allokációját és befektetéseiből nyereséget realizáljon;
  • A Biztosító a biztosítási piac specializált fókuszán (jármű és fuvarozási biztosítási szolgáltatások) működik, mely piacon bekövetkező esetleges negatív változásokat más biztosítási részpiacokon működő üzletágával rövid távon nem képes kompenzálni;

·       A pénzügyi piacokat, beleértve a biztosítási piacokat érintő iparág specifikus különadók változása.

Antikorrupció és vesztegetés elleni küzdelem

A Waberer’s csoport elkötelezett a korrupció- és megvesztegetés-mentes üzleti tevékenység mellett, illetve elítéli a korrupció bármilyen formáját függetlenül attól, hogy az közvetve vagy közvetlenül kapcsolatba hozható-e a cégcsoport vagy üzleti partnerei tevékenységével, ezért valamennyi alkalmazottnak, partnernek, illetve alvállalkozónak tilos bármely olyan, a legszélesebb körben vett magatartást tanúsítaniuk vagy mulasztást elkövetniük, amely korrupcióhoz, illetve harmadik személy befolyásolásához vezethet, illetve ezen cselekményeket megvalósítja vagy azok megvalósulásához hozzájárul. Ezen felül minden üzleti partnerünk magára nézve kötelezőnek ismeri el a Waberer’s csoport Etikai Kódexének rendelkezéseit. Továbbá, a pénzmosás és terrorizmus finanszírozásának megelőzéséről és megakadályozásáról szóló vezérigazgatói utasítás alapján a társaság valamennyi alkalmazottja, partnere és alvállalkozója kifejezett hozzájárulását fejezi ki a pénzmosás-, és terrorizmus finanszírozásához kapcsolható bűncselekmények megvalósítása elleni fellépéshez.

A korrupció-ellenes intézkedések közé tartozik a cégcsoport Alapszabályában rögzített „four-eyes principle”, vagyis a társaság cégjegyzésére csak és kizárólag két igazgatósági, vagy egy igazgatósági és egy cégjegyzésre jogosult társasági alkalmazott, vagy az igazgatóság által felhatalmazott két társasági alkalmazott együttesen jogosult. Ezen felül a cégcsoport külön utasítással rendelkezik a szerződéskötések és a beszerzések tekintetében, amelyek többlépcsős véleményezési és bírálati rendszert építenek be a szerződéskötési folyamatokba és olyan minimum garanciákat tartalmaznak, amely alkalmas a kockázatos ügyletek kiszűrésére. Továbbá, a cégcsoport utalványozási jog gyakorlásának szabályzata biztosítja, hogy kifizetéseink kizárólag egy tartalmi jóváhagyó és egy utalványozó együttes engedélyezése után történnek. Az üzleti ajándék elfogadásáról a cégcsoport összeférhetetlenségi szabályzata, valamint beszerzési szabályzata, valamint az üzleti utazás, reprezentáció és üzleti ajándék célú költségek elszámolási szabályozása rendelkezik.

A Waberer’s csoport munkavállalói a felmerülő etikai, illetve anti-korrupciós eseteket a visszaelesek@waberers.com email címre történő levél küldésével jelenthetik, az esetek kivizsgálását a cégcsoport etikus magatartás szabályainak megsértésére és a visszaélések bejelentésére vonatkozó bejelentések kezelésére vonatkozó eljárása szabályozza. A visszaélés-bejelentési rendszer célja a munkavállalók általi, etikus munkahelyi magatartási szabályokat sértő viselkedés esetére megfelelő bejelentési fórum és eljárás biztosítása. A visszaélés-bejelentési rendszer által lehetővé válik a visszaélések feltárása, szankcionálása, továbbá a korrekciós intézkedések megállapítása is. A Társaság biztonságos bejelentési csatornákat hoz létre és tart fenn, amelyek alkalmasak arra, hogy megakadályozzák a bejelentővel szembeni megtorló intézkedéseket. A visszaélés-bejelentés kivizsgálási eljárása összhangban van a vonatkozó munkajogi-, polgári jogi-, valamint büntetőjogi jogszabályok előírásaival.

Vezetői nyilatkozat

 

 

Alulírott, kijelentem, hogy a Waberer’s International Nyrt. teljes felelősséget vállal azért, hogy a mai napon nyilvánosságra hozott, a Waberer’s Csoport 2024. 1-12. hónapjára vonatkozó eredményeit tartalmazó jelentés az alkalmazandó számviteli előírások alapján, a legjobb tudásunk szerint készült; valós és megbízható képet ad a Waberer’s International Nyrt. és a konszolidációba bevont vállalkozások pénzügyi helyzetéről, ismertetve a főbb kockázatokat és bizonytalansági tényezőket, bemutatja a beszámolási időszak alatt bekövetkezett jelentősebb eseményeket és tranzakciókat, valamint azoknak a Waberer’s International Nyrt. és a konszolidációba bevont vállalkozások pénzügyi helyzetére gyakorolt hatásait.

 

 

Budapest, 2025. március 31.

 

 

 

 

 

 

Barna Zsolt

Tóth Szabolcs Gábor

Vezérigazgató

Gazdasági és Stratégiai Vezérigazgató helyettes

 

footer image

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konszolidált fenntarthatósági jelentés 

 

2024 

 

WABERER’S INTERNATIONAL NYrt. 

 

 

 

footer image

 

 

image_dfb1b3ce-2b1a-438a-852d-f248b9342344

footer image

 

 1         Általános információk 

A Waberer’s Csoport[4] számára kiemelten fontos a fenntarthatóság és a felelős vállalatirányítás. A jogszabályi követelményekhez igazodva a Társaság 2024-től az ESRS (Európai Fenntarthatósági Jelentési Sztenderdek[5]) előírásai szerint készíti el konszolidált fenntarthatósági jelentését. A Társaság célja, hogy átlátható és hiteles információkat nyújtson környezeti, társadalmi és vállalatirányítási teljesítményéről, valamint a fenntarthatóság terén tett előrelépéseiről. Az ESG szempontok üzleti jelentésbe és gyakorlati működésbe történő beépítése nemcsak a szabályozási megfelelést biztosítja, hanem a hosszú távú üzleti stabilitást és a versenyképességet is erősíti. 

1.1         A beszámoló elkészítésének alapja 

A Társaság a 2023. üzleti évtől kezdődően önkéntesen készít fenntarthatósági jelentést, melyben bemutatja elkötelezettségét és ambícióit a környezeti és társadalmi kérdések terén. A változó szabályozói környezet miatt 2024-től a Társaság a kötelező uniós jelentéstételi sztenderdeket (ESRS) alkalmazza, ezzel együtt pedig a fenntarthatósági jelentés már nem különálló dokumentumként, hanem az üzleti jelentés részeként kerül publikálásra. A korábbi jelentések megtalálhatók a Társaság honlapján.  

 1.1.1    [BP-1] A fenntarthatósági nyilatkozat elkészítésének általános alapja

Jelentéstételi időszak

2024. pénzügyi év (2024.01.01. – 2024.12.31.) 

A beszámolási időszak megegyezik a konszolidált pénzügyi kimutatások időszakával.

Legutóbbi jelentés dátuma

2024 áprilisában került kiadásra a Társaság első sztenderdizált („in accordance with” GRI[6]) fenntarthatósági jelentése. Jelen dokumentum a Társaság első ESRS sztenderdek szerint készült fenntarthatósági jelentése, amelyet – az egységes módszertan miatt – a jövőben bázisként tekint.

Jelentéstételi ciklus

Éves jelentéstételi ciklus, 2024-től az ESRS sztenderdek szerint.

A jelentés tartalma

A Waberer’s Csoport kettős lényegességi vizsgálata alapján meghatározott lényeges fenntarthatósági témák és a kapcsolódó hatások, kockázatok és lehetőségek kerülnek összefoglalásra az ESRS sztenderdjei mentén. A jelentés célja, hogy valós és közérthető képet adjon a vállalatcsoport fenntarthatósági teljesítményéről, valamint az azzal kapcsolatos jövőbeli irányokról. 

A számviteli törvény 134/J. §-a előírja, hogy a Csoportnak az (EU) 2019/815 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet (ESEF-rendelet) 3. cikkében meghatározott elektronikus beszámolási formátumban (XHTML) kell elkészítenie a konszolidált üzleti jelentést és az elektronikus beszámolási formátumnak megfelelően meg kell jelölnie azt. Tekintettel arra, hogy a fenntarthatósági jelentésekre vonatkozó ESEF taxonómia még nem került elfogadásra, a Csoport nem tudta elvégezni a közzétételek megjelölését.


[4] A Waberer’s Csoport és a Társaság szóhasználat szinonimaként értelmezendő a jelentés teljes egészében, a jelentés hatókörébe bevont és adatszolgáltatásra kötelezett anyavállalatra és leányvállalatokra vonatkozik.

[5] A BIZOTTSÁG (EU) 2023/2772 FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ RENDELETE (2023. július 31.) a 2013/34/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvnek a fenntarthatósági beszámolási standardok tekintetében történő kiegészítéséről

[6] Global Reporting Initiative

footer image

 

A jelentés hatóköre

A jelentés a Társaság összes funkcionális területére és tevékenységi körére kiterjed. A jelentés a Waberer’s International Nyrt.-t és annak leányvállalatait fedi le adatszinten, a konszolidált pénzügyi kimutatásokkal megegyező körben (ideértve a kapcsolódó értékláncokat is). 

A Magyar Posta Biztosító Zrt. és a Magyar Posta Életbiztosító Zrt. (együttesen: Magyar Posta Biztosítók) akvizíciója 2024. november 29-én zárult le, így a fenntarthatósági jelentés beszámolási időszakát tekintve a november 29-től december 31-ig tartó időszak és ehhez kapcsolódó lényeges fenntarthatósági témák kerülnek figyelembevételre. A Magyar Posta Biztosítók esetében a materiális témák mentén a flow típusú adatpontok tört időszakra vonatkozó értékek szerint, a stock típusú adatpontok az év végi értékek szerint kerülnek bemutatásra. A releváns narratív közzétételek a Magyar Posta Biztosítók által a 2024-es pénzügyi évben követett stratégiai irányokat, szabályzatokat és intézkedéseket foglalják magukban.

A jelentés tartalmában történt változások

Az elkészült jelentés a Társaság első ESRS keretrendszer szerint készült fenntarthatósági jelentése. A korábbi GRI jelentéstől független, így a Társaság a jövőben az egységes módszertan okán bázisnak tekinti.

A jelentés besorolása

A jelentés az Európai Unió 2023 óta hatályos Vállalati Fenntarthatósági Jelentésről szóló Irányelve (Továbbiakban: CSRD)[7] és a kapcsolódó ESRS, valamint a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (a továbbiakban számviteli törvény)134/ I.-K. § alapján készült.

A jelentés tanúsítása külső fél által

A jelentés külső, független, fenntarthatósági minősítéssel rendelkező könyvvizsgáló fél által kerül tanúsításra, korlátozott bizonyosságot nyújtó megbízás alapján. A bizonyossági vélemény megtalálható a konszolidált pénzügyi kimutatások mellékleteként.

  

  

 

 

 

 


[7] AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS (EU) 2022/2464 IRÁNYELVE (2022. december 14.) a 537/2014/EU rendeletnek, a 2004/109/EK irányelvnek, a 2006/43/EK irányelvnek és 2013/34/EU irányelvnek a fenntarthatósággal kapcsolatos vállalati beszámolás tekintetében történő módosításáról

footer image

 

A Társaság megnevezést a Waberer's Csoportra - a hatályfelmérés eredményei alapján - az anyavállalat és azon leányvállalatai összességére értjük, amelyek ESG adatszolgáltatási kötelezettséggel rendelkeznek és teljeskörűen konszolidálásra kerülnek a pénzügyi beszámolóban is: 

       I.         Magyar bejegyzésű vállalatok 

a)     WABERER’S INTERNATIONAL NYRT. 

b)     WABERER'S NETWORK KFT. 

c)     NEXWAYS CARGO KFT. 

d)     DELTA-RENT KFT. 

e)     ALL IN ONE TRANSPORT KFT. 

f)      WSZL KFT. 

g)     WSZL AUTOMOTÍV KFT: 

h)     RAPID TEHERAUTÓ SZERVIZ KFT. 

i)       GRÁNIT BIZTOSÍTÓ ZRT. 

j)       MAGYAR POSTA BIZTOSÍTÓ ZRT. 

k)     MAGYAR POSTA ÉLETBIZTOSÍTÓ ZRT. 

l)       WPL-LOG ZRT.  

 

     II.         Külföldi bejegyzésű vállalatok 

a)     LINK SP. Z. O.O: 

b)     WABERER'S SLOVAKIA S.R.O. 

c)     WABERER'S ROMANIA S.R.L. 

d)     WABERER'S INTERNATIONAL NYRT. SZERB FIÓKTELEP (a továbbiakban a Waberer’s International Nyrt.-vel egy entitásként kerül bemutatásra) 

A Waberer's fuvarozás, szállítmányozás, logisztika üzletág megnevezést a hatályfelmérés eredményei alapján az anyavállalat és a következő leányok összességére értjük, akik az említett üzletágakban működnek és adatszolgáltatási kötelezettséggel rendelkeznek: 

       I.         Magyar bejegyzésű vállalatok 

a)     WABERER’S INTERNATIONAL NYRT. 

b)     WABERER'S NETWORK KFT. 

c)     NEXWAYS CARGO KFT. 

d)     DELTA-RENT KFT. 

e)     ALL IN ONE TRANSPORT KFT. 

f)      WSZL KFT. 

g)     RAPID TEHERAUTÓ SZERVIZ KFT. 

     II.         Külföldi bejegyzésű vállalatok 

a)     LINK SP. Z. O.O. 

b)     WABERER'S SLOVAKIA S.R.O. 

c)     WABERER'S ROMANIA S.R.L. 

A Waberer's biztosítási/ biztosítás üzletág (biztosítók) megnevezést a hatályfelmérés eredményei alapján a következő leányok összességére értjük, akik az említett üzletágakban működnek és adatszolgáltatási kötelezettséggel rendelkeznek: 

 

I.                A Gránit Biztosító Zrt. egyes esetekben a kvantitatív adatgyűjtési táblázatokban külön kerül bemutatásra, eltérő üzleti tevékenységeiből vagy a közzétételi követelmények előírásaiból adódóan. 

II.              A Magyar Posta Biztosítók akvizíciója 2024. november 29-én zárult le, így a jelen fenntarthatósági jelentés beszámolási időszakában a releváns narratív információkon felül a flow típusú adatpontok tört időszakra vonatkozó értékek szerint, a stock típusú adatpontok az év végi értékek szerint kerülnek bemutatásra.  Amennyiben ettől eltérően kerülnek közzétételre az adatpontok, az egyes közzétételi követelmények bemutatásánál ezek külön kifejtésre

footer image

 

kerülnek. A jelentés nem terjed ki azon vállalatokra, amelyekben nem zajlik folyamatos, aktív tevékenység, ezek a következők: KDI Property Kft, Közdűlő-Invest Kft., WPL Ingatlanfejlesztő Kft., Waberer’s Solution Kft., illetve a NEWDEFINE SP. Z.O.O, amely 2024-ben végelszámolással megszűnt. 

A saját leányvállalatokon túl a jelentés elkészítéséhez szükséges kettős lényegességi elemzés kiterjedt a csoportszintű értékláncra is. Mivel a Társaság konszolidált szinten készíti el fenntarthatósági jelentését, a közös vezetésű és társult vállalkozásai az értéklánc vizsgálat során lettek figyelembe véve, de adatszolgáltatásra nem kötelezettek a jelentéshez a 2024-es pénzügyi évben meghatározó operatív kontroll hiányában. Ezek a következők: 

I.                Magyar bejegyzésű vállalatok 

a)     PETROLSPED KFT. 

b)     PULTRANS KFT. 

c)     PSP TERMINAL KFT. 

d)     WABERER’S RAIL KFT. 

e)     DEWAB LOGISTCS KFT. 

 

II.              Külföldi bejegyzésű vállalatok 

a)     PSP CARGO GROUP S.A. ROMANIA 

b)     PSP CARGO GROUP S.A.

MAGYARORSZÁGI FIÓKTELEP 

c)     MD International DOO 

 

A Waberer's értéklánc térképei a három fő üzletágra (Fuvarozás és szállítmányozás, Logisztika, Biztosítás) vonatkozóan készültek el, amelyek részletes áttekintést adnak a Társaság különböző tevékenységeiről és az azokhoz tartozó üzleti kapcsolatairól. Az értéklánc felmérése  elősegítette a legfontosabb érdekelt felek meghatározását, akiket a Waberer's Csoport saját tevékenységei, valamint az értéklánc upstream (az ellátási lánc elején történő folyamatok, például amelyek során a vállalat a fuvareszközöket, üzemanyagot, járműalkatrészeket és egyéb szükséges erőforrásokat beszerzi a szolgáltatásai biztosításához) és downstream (ellátási lánc végén történő folyamatok, például amelyek során a vállalat által nyújtott szállítási szolgáltatások, vagyis az áruk továbbítása a megbízók raktáraiból a végső rendeltetési helyre kerül) szakaszai érintenek vagy valószínűleg érinthetnek. 

A Társaság nem élt azzal a lehetőséggel, hogy kihagyjon valamilyen szellemi tulajdonnak, know-how-nak vagy innovációs eredménynek megfelelő konkrét információt. 

A pénzügyi évben nem merült fel olyan ügy, amely indokolná a Társaság oldalán a küszöbön álló fejleményekre vagy tárgyalás alatt álló kérdésekre vonatkozó információk közzététele alól való mentesítés szükségességét. 

1.2         [BP-2] Egyedi körülményekre vonatkozó közzétételek 

A jelentéskészítés alapjául szolgáló kettős lényegességi vizsgálat során a Társaság – az ESRS 1 jelentéskészítési sztenderd követelményeivel összhangban – definiálta az időhorizontokat. A hatások, kockázatok és lehetőségek a következő három időtáv szerint kerültek meghatározásra: 

       i.         Rövidtáv: Ha az adott fenntarthatósági téma pozitív vagy negatív hatása már a jelenlegi pénzügyi évben is fennáll. A ténylegesként azonosított hatások minden esetben ebbe a kategóriába tartoznak. 

      ii.         Középtáv: Ha az adott fenntarthatósági téma már a jelenlegi pénzügyi évben is releváns, de még nincs jelentős hatása a környezetre és/vagy társadalomra. Az ide sorolt hatások várhatóan a jelentéstételi időszakot követő 5 éven belül érezhetők lesznek. 

     iii.         Hosszútáv: Ha az adott fenntarthatósági téma pozitív vagy negatív hatása várhatóan 5 év elteltével jelentkezik, legfeljebb 10 éves időhorizontot figyelembe véve.  

footer image

 

A Társaság értékláncbecslést alkalmazott a következő teljesítménymutatók esetén: 

-        A Társaság a Scope 3 üvegházhatásúgáz-kibocsátás kalkulációja során élt a becslés lehetőségével. A vonatkozó [E1-6] A Scope 1, 2 és 3-ba tartozó bruttó és összes ÜHG-kibocsátás alfejezetben kerül kifejtésre az alkalmazott becslés módszertana. 

 

Adatgyűjtéssel kapcsolatos becslés: 

-        A Társaság ezen túl becsléssel élt a december havi közmű adatokra vonatkozóan, melyekről a pontos számlák a jelentés elkészítésének idejéig nem érkeztek volna be időben. 

A Társaság jelen fenntarthatósági jelentéshez nem vett igénybe más, általánosan elfogadott beszámolási sztenderdeket az ESRS-en kívül. 

Az ESRS adatpontok listája a későbbiekben, az [IRO-2] A vállalkozás fenntarthatósági nyilatkozatai által lefedett, ESRS szerinti közzétételi követelmények című alfejezet „ESRS tartalmi index” táblázatban megtalálható. 

A Társaság él a fokozatos bevezetés lehetőségével, az [IRO-2] A vállalkozás fenntarthatósági nyilatkozatai által lefedett, ESRS szerinti közzétételi követelmények című alfejezet “ESRS tartalmi index” táblázatában megtalálható azon fenntarthatósági altémák listája, amelyekről az első beszámolási időszakban nem áll rendelkezésre megfelelő minőségű információ a közzétételhez. Ezen információk rendelkezésre állását a Társaság a következő jelentéstételi időszakra legjobb tudása szerint biztosítja.   

1.3         Irányítás 

A Társaság legfontosabb irányító szervei a Közgyűlés, az Igazgatóság, a Felügyelőbizottság, az Auditbizottság, valamint a Jelölő- és Javadalmazási Bizottság. A társaság igazgatóival, tisztségviselőivel és munkavállalóival szemben a Waberer’s Csoport szigorú elvárása a magyar és a nemzetközi hatályos jogszabályok, valamint a Cégcsoport által jegyzett és érvényben lévő szerződésekben vállalt kötelezettségek betartása, továbbá az üzleti etika legmagasabb szintjének való megfelelés. A Csoport ügyvezető szerve az Igazgatóság, amely felelős a Csoport különböző ügyeinek koordinálásáért, képviseli a Waberer’s-t harmadik személyekkel szemben, továbbá bíróság vagy más hatóság előtt. Az Igazgatóság a Waberer’s nevében jogokat szerezhet, kötelezettségeket vállalhat, meghatározza a Csoport üzleti tevékenységét. Az Igazgatóság tagjai az ilyen személyektől általában elvárható fokozott gondossággal, a Társaság érdekeinek elsődlegessége alapján kötelesek tevékenységüket ellátni. Az alábbiakban ismertetjük szerepüket, feladataikat és tagjainak kiválasztási módját A testületekkel kapcsolatos mindenkori aktuális információk a Csoport honlapján találhatók meg.  

 1.3.1    [GOV-1] Az ügyviteli, ügyvezető, illetve felügyelő testületek szerepe 

A Közgyűlésnek, Igazgatóság és tagjainak, Felügyelőbizottság és tagjainak, Audit Bizottság és tagjainak, valamint a Jelölő és Javadalmazási Bizottság és tagjainak funkcionális szerepe az üzleti jelentésben kerül bemutatásra. 

Közgyűlés: A Társaság legfőbb szerve, amelyen a részvényesek az őket megillető jogokat személyesen, vagy képviselőjük útján gyakorolhatják. A Közgyűlés akkor határozatképes, ha az összehívás szabályszerű volt, és azon a szavazásra jogosító részvények által megtestesített szavazatok több mint 40 százalékát képviselő részvényes jelen van. Minden egyes 0,35 EUR névértékű részvény után egy szavazat jár. Egy részvényes csak egyféleképpen szavazhat. A Társaságban a kisebbségi jogok gyakorlására együttesen a szavazatok legalább egy százalékával rendelkező részvényesek jogosultak. 

 

footer image

 

Igazgatóság és tagjai: A Csoport ügyvezető szerve az Igazgatóság, amely felelős a Csoport különböző ügyeinek koordinálásáért, képviseli a Waberer’s-t harmadik személyekkel szemben, továbbá bíróság vagy más hatóság előtt. Az Igazgatóság legalább 3, legfeljebb 7 tagból áll. Az Igazgatóság tagjait a Közgyűlés választja hároméves időtartamra. Az Igazgatóság tagja - nyilvánosan működő részvénytársaságban való részvényszerzés kivételével - nem szerezhet társasági részesedést és nem lehet vezető tisztségviselő a Csoporttal azonos tevékenységet folytató más gazdálkodó szervezetben, kivéve, ha az Alapszabály által megengedett keretek között főtevékenység esetén a Közgyűlés, egyéb esetekben az Igazgatóság ezt előzetesen engedélyezi. 

Felügyelőbizottság és tagjai: A Felügyelőbizottság tagjait a Közgyűlés választja hároméves időtartamra. Tagjainak döntő részének független személyeknek kell lennie. A Felügyelőbizottság egyharmadát a munkavállalók delegáltjai alkotják. A munkavállalói küldötteket az Üzemi Tanács nevezi kijelöli a munkavállalók közül, figyelembe véve a Csoportnál működő szakszervezetek álláspontját. A munkavállalói részvétel szabályain alapuló tagságon kívül a Csoport egyetlen munkavállalója sem lehet a Felügyelőbizottság tagja. 

Audit Bizottság és tagjai: A Felügyelőbizottság függetlennek minősülő tagjaiból a Közgyűlés legalább háromfős Audit Bizottságot választ az egyes tagok felügyelőbizottsági tagságával megegyező időtartamra. Az Audit Bizottság felügyeli a kockázatkezelés hatékonyságát, a belső kontroll rendszer működését. 

Jelölő és Javadalmazási Bizottság és tagjai: A Jelölő és Javadalmazási Bizottság a Társaság Igazgatóságának tanácsadó testülete, mely a Csoport Igazgatóságát a Társaság kiemelt munkavállalóinak kinevezésére, valamint a Javadalmazási politika megalkotására tett javaslataival segíti. Tagjait az Igazgatóság nevezi ki az Igazgatóság és a Felügyelőbizottság független tagjai közül.  

Ügyvezető és nem ügyvezető testületi tagok száma

Ügyvezető tagok száma:

Férfi: 5 fő

Nő: 0

100%

0%

Nem ügyvezető (felügyelő testületi) tagok száma:

Férfi: 5 fő

Nő: 1 fő

83,3%

16,7%

A vezető testület (ügyviteli, ügyvezető, illetve felügyelő testületek) független tagjainak száma: 4 fő

A vezető testület (ügyviteli, ügyvezető, illetve felügyelő testületek) független tagjainak aránya: 36,4%

 

Ügyvezető testület: A Társaság ügyvezető szerve az Igazgatóság, amely belső és külső tagokkal is rendelkezik. Az ESRS alapján független a vezető testület olyan tagja, aki független, külső befolyástól vagy összeférhetetlenségtől mentes döntést hoz. A függetlenség általában objektív, korlátozás nélküli mérlegelést jelent. Az ESRS alapján „amennyiben a függetlenség érvényesülésének méréséről vagy az ügyviteli, ügyvezető, illetve felügyelő testületek vagy e testületek bizottságai nem ügyvezető tagjának függetlenként való besorolásáról van szó, a függetlenség azt jelenti, hogy nem áll fenn olyan érdekeltség, pozíció, szövetség vagy kapcsolat, amely egy racionális és tájékozott harmadik fél szemszögéből úgy ítélhető meg, hogy valószínűleg indokolatlanul befolyásolja vagy torzítja a döntéshozatalt”. 

footer image

 

Felügyelő testületek: A Társaság vállalatirányításában nem ügyvezető tagnak számítanak, akik a Felügyelőbizottságban rendelkeznek mandátummal.  

A Társaság Felügyelőbizottsága hat tagú, két fő munkavállalói küldöttből és négy független tagból áll. A független felügyelőbizottsági tagok aránya 66,7%. 

Ügyviteli szerv: A Társaság, illetve a Cégcsoport legfelső operatív vezetésébe (menedzsment) 2024-ben az alábbi személyek tartoztak: 

       Barna Zsolt 

       Erdélyi Barna 

       Tóth Szabolcs Gábor 

A Társaság vezetősége széleskörű tapasztalattal rendelkezik a szállítmányozás, fuvarozás és logisztika, valamint vállalatirányítás, vezetés és gazdaság területén. A Társaság foglalkoztatásában álló menedzsment tagok szakmai önéletrajza elérhető a Társaság honlapján. Az ügyviteli szerv 100%-a férfi. További információ a Társaság konszolidált pénzügyi kimutatásokban olvasható. 

A Magyar Posta Biztosítók Igazgatósága az Alapszabály rendelkezéseivel összhangban négy tagból áll, azzal, hogy az első számú vezető, a vezérigazgató is az Igazgatóság tagja. Az Igazgatóság gyakorolja a munkáltatói jogokat – a kinevezés (megválasztás) és felmentés (visszahívás), valamint a díjazás kivételével – a társaság vezetőségi tagjai (vezérigazgató és vezérigazgató-helyettesek) felett. Az igazgatósági tagokat a Közgyűlés választja, közülük kettőt a Waberer’s Csoportba tartozó Gránit Biztosító Zrt. jelölése alapján. A Magyar Posta Biztosítók Felügyelőbizottsága az Alapszabály rendelkezéseivel összhangban jelenleg három tagból áll, közülük egy tagot szintén a Közgyűlés választ. A Magyar Posta Biztosítók legalább három fős Auditbizottságát is a Közgyűlés választja a társaság felügyelőbizottsági, illetve igazgatósági tagjai közül, amelyben a Waberer’s csoportba tartozó Gránit Biztosító Zrt. által delegált jelöltek is helyet kapnak.  

 1.3.2    [GOV-1] ESG irányítás, az ESG Bizottság szerepe és tagjai 

Az ESG Bizottság tanácsadó testületként működik, míg az ESG Stratégia, a fenntarthatósági jelentés, valamint a hozzájuk kapcsolódó költségkeret és feladatterv jóváhagyása az Igazgatóság hatáskörébe tartozik. A Bizottság felelős a vállalat ESG Stratégiájának és az ahhoz kapcsolódó akciók felügyeletéért, valamint figyelemmel kíséri a nemzetközi és hazai szabályozási környezet változásait. Feladatai közé tartozik a fenntarthatósági kockázatok azonosítása és kezelése, valamint a monitoring eljárások nyomon követése. Emellett aktívan részt vesz a fenntarthatósági jelentések és közzétételek előkészítésében, biztosítva azok jogszabályi megfelelését. A Bizottság megtárgyalja és véleményezi az ESG Igazgató által előterjesztett gyakorlatokat, rendszeresen értékeli a vállalat ESG teljesítményét, és fejlesztési javaslatokat fogalmaz meg. Az ESG Bizottság tagjait az Igazgatóság nevezi ki az Igazgatóság és az Auditbizottság tagjai közül.  A tagok megbízása mandátumukhoz igazodik, így a testületi tagság megszűnésével automatikusan lejár. A tagok újraválaszthatók és bármikor visszahívhatók. Az ESG Bizottság elnöke a Társaság gazdasági és stratégiai vezérigazgató-helyettese. Az állandó meghívottak közé tartozik a Társaság mindenkori ESG Igazgatója és ESG Szakértője. 

Az ESG Munkacsoport[8] az ESG Bizottság alatt működik és a stratégiai tervek gyakorlati végrehajtásáért felel, az ESG Igazgatóság koordinációja mellett. Tagjai a cégcsoport funkcionális igazgatói, vagy az általuk delegált személyek.  

Az ESG Bizottság aktív szerepet játszik a Társaság ESG-politikájának véleményezésében és jóváhagyásában, valamint a Társaság általános stratégiájába történő integrálásában. Az implementációs feladatokért az ESG Munkacsoport felel, amely előkészíti a csoporton belüli ESG


[8] Az ESG Munkacsoport operatív működését 2025-ben kezdi meg.

footer image

 

gyakorlatokat, célkitűzéseket, eljárásokat, teljesítményeket és meghatározza a csoport ESG célkitűzéseit. 

image_b0ab11f9-ea4a-40db-9834-84ffba63a342

 

A Társaság 2021 szeptemberében létrehozta önálló szervezeti egységként a Green Division-t, mai megnevezésével az ESG Igazgatóságot, amely a fenntarthatósági tervek és célok meghatározásával foglalkozik, valamint koordinálja a cégcsoport ESG stratégiájának végrehajtását és az ESG-hez kapcsolódó jelentések, kockázatértékelések elkészítését. A részleg a Csoport gazdasági és stratégiai vezérigazgató-helyettese alá tartozik szakmailag, vezetője az ESG Igazgató, aki a vezérigazgató-helyettessel heti, míg a vezérigazgatóval havi rendszerességgel egyeztet az aktuális fenntarthatósági kérdésekben. Az ESG Igazgató emellett havi rendszerességgel beszámol a közép- és felsővezetői körnek a Cégcsoportot érintő fenntarthatósági témákról, valamint jelentéseket és előterjesztéseket készít, amelyeket az igazgatósági vagy ESG bizottsági üléseken vitatnak meg. Az ESG Igazgatóság az ESG szakértői csapatával a Társaság stratégiai célkitűzéseit támogatja. A szervezeti egység a fenntarthatóság három dimenzióját és a Társaság mindennapi működésével kapcsolatos operatív

footer image

 

kihívásokat szintetizálja, támogatva ezzel a Társaság üzleti stratégiájának működőképességét. Az ESG Igazgatóság nem tartozik az ügyvezető szervek közé, azonban vezetője, a cégcsoportos ESG Igazgató mindenkori meghívottja a megalakult ESG Bizottságnak, amely a fenntarthatósággal kapcsolatos kockázatok nyomon követésének és cégcsoport szintű ESG szempontok üzleti stratégiába való implementálásának a felelőse, összekötője. Az ESG Igazgatóság a fenntarthatóság témakörében tudásközpontként operál a teljes Társaság számára, szükség esetén külsős szakértők bevonásával. Mindez a tudás lehetővé teszi, hogy a vállalat teljeskörűen azonosítsa a lényeges hatásait, valamint feltérképezze a kockázatokat és lehetőségeket az ESG szempontrendszere szerint.

ESG-vel kapcsolatos felelősségi körök összegzése

FELÜGYELŐBIZOTTSÁG

Ellenőrzés

AUDITBIZOTTSÁG

Audittámogatás

IGAZGATÓSÁG

Végső jóváhagyás és stratégiai összhang megteremtése

ESG BIZOTTSÁG

Mérföldkövek jóváhagyása és ellenőrzés

ESG MUNKACSOPORT

Operatív munkaszervezés

ESG CSAPAT – ESG Igazgatóság

Projektmenedzsment és tudásközpont

ESG ADATGAZDÁK

Adatszolgáltatás

 

 1.3.3    [GOV-2] A vállalkozás ügyviteli, ügyvezető, illetve felügyelő testületei számára szolgáltatott információk és az általuk kezelt fenntarthatósági kérdések 

Az ESG Bizottság negyedéves ülésein az ESG Munkacsoport – az ESG Igazgatón keresztül - tájékoztatást nyújt a vezetőség részére a lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek alakulásáról, a kitűzött fenntarthatósági célok teljesülésének üteméről és az aktuálisan felmerülő fenntarthatósági kérdésekről. 

A 2024 végén megalakult ESG Munkacsoport a fenntarthatósági témák által érintett területek vezetőiből áll. Az ESG Munkacsoportot megalapító ESG Szabályzat elfogadásra került az ESG Bizottság által, ezt követi majd a formalizált, cégcsoportos vezérigazgatói utasítás kiadása jelen jelentés leadását követően. Az ESG Munkacsoport felelősségi körei közé tartozik többek között csoporton belüli ESG gyakorlatok, célkitűzések, eljárások, teljesítmények előkészítése, a nemzetközi és hazai szabályozási környezet változásának követése, aktív közreműködés a fenntarthatósági jelentés elkészítése során, valamint a csoport ESG-politikájának kialakítása és annak üzleti stratégiába való integrálásának támogatása. A Munkacsoportnak szerepe van a fenntarthatósági kockázatok felmérésében, kontrolljában és a monitoring eljárások felügyeletében, az ESG stratégia felülvizsgálatában. Ezen testületek közös munkája biztosítja az ESG-hez kapcsolódó intézkedések teljesítményének mérését és értékelését. 

A beszámolási időszak során az ESG Bizottság tagjai tájékoztatva lettek a kettős lényegességi vizsgálat eredménye alapján azonosított hatásokról, kockázatokról és lehetőségekről. Az ESG Bizottság elfogadta az azonosított lényeges témákat, a hatásokat, kockázatokat és lehetőségeket. A [SBM-3] Lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek, valamint ezek kölcsönhatása a stratégiával és az üzleti modellel című fejezetben részletes kifejtésre kerülnek a lényeges témák és a hozzájuk kapcsolódó hatások, kockázatok és lehetőségek. 

footer image

 

A Magyar Posta Biztosítók Igazgatóságában külön igazgatósági tag került kijelölésre fenntarthatóságért felelős személyként. 

 1.3.4    [GOV-3] A fenntarthatósággal kapcsolatos teljesítmény beépítése az ösztönző mechanizmusokba 

Jelenleg még nem rendelkezik a Társaság a fenntarthatósági kérdésekhez kapcsolódó ösztönző mechanizmusokkal az ügyviteli, illetve felügyelő testületek esetében. A jelenleg alkalmazott ösztönző mechanizmusok részletesen a Cégcsoport javadalmazási jelentésében találhatóak meg. További információ a Waberer’s International Nyrt. Javadalmazási Jelentésében olvasható, amely a Társaságirányítási alapdokumentumok között megtalálható. 

 1.3.5    [GOV-4] Nyilatkozat az átvilágításról 

A következő táblázat összefoglalja a Társaság – jelen jelentéshez is alkalmazott – alapvető átvilágítási elemeit, amelyek az emberekre és/vagy a környezetre gyakorolt hatásokra vonatkoznak, valamint, hogy ezek milyen releváns politikákban, testületi feladatkörökben, illetve intézkedésekben jelennek meg. A Társaság környezeti szempontokat figyelembe vevő átvilágítási folyamatokkal is rendelkezik (ISO 9001 szabvány szerinti minőségirányítási, az ebbe integrált ISO 14001 környezetirányítási, ISO 50001 energiagazdálkodási, valamint az ISO 28000 biztonsági irányítási szabványok szerint).

AZ ÁTVILÁGÍTÁS ALAPVETŐ ELEMEI

A FENNTARTHATÓSÁGI NYILATKOZAT BEKEZDÉSEI

Releváns politikák, testületek, intézkedések

a) az átvilágítás beépítése az irányításba, a stratégiába és az üzleti modellbe

·       Etikai Kódex 

·       Üzleti stratégiába integrált ESG Stratégia 

·       ESG Bizottság ügyrendje 

·       Beszerzési szabályzat

b) az érintett érdekelt felekkel való együttműködés az átvilágítás valamennyi kulcsfontosságú lépése során

·       Szakszervezetekkel való tárgyalások 

·       Munkavállalók és szakszervezeti képviselők tájékoztatása, belső kommunikáció 

·       Munkavállalói elégedettségmérés 

·       Ügyfélelégedettség mérés 

·       ESG irányítási szervezet működése

c) a káros hatások meghatározása és értékelése

·       Kettős lényegességi vizsgálat 

·       ESG Stratégia

d) az említett káros hatások kezelésére irányuló intézkedések meghozatala

·       ESG Bizottság 

·       ESG Munkacsoport

e) ezen erőfeszítések hatékonyságának nyomon követése és kommunikáció

·       ESG Stratégia felülvizsgálata az ESG Munkacsoport által 

·       ESG Bizottság ülésein az előrehaladásról való tájékoztatás, ehhez szükséges riporting (kialakítás alatt) 

·       Munkavállalók tájékoztatása fórumokon, körüzenetben

 

footer image

 

 1.3.6    [GOV-5] Kockázatkezelés és a fenntarthatósággal kapcsolatos beszámolás belső kontrollja 

A Társaság szabályos működését a belső kontroll rendszere biztosítja. A belső kontroll mechanizmuson belül minden vezetőnek fel kell mérnie az irányítási területén lévő kockázatokat, és azokat mérsékelnie kell belső szabályzatok kibocsátásával és betartásuk ellenőrzésével. A Belső Ellenőrzési Osztály az éves ellenőrzési programja és eseti ellenőrzés keretében ellenőrizheti a belső kontroll mechanizmus hatékonyságát, és negyedévente jelentést tesz a Felügyelőbizottságnak a megállapításairól, valamint a korrekciós intézkedésekről. A Társaság fenntarthatósági kérdéseivel foglalkozó szervezeti egység az ESG Igazgatóság és Munkacsoport, amely terület szakértőivel a Csoport fenntarthatósági terveit és céljait határozza meg, ezzel párhuzamosan az ESG Bizottság aktív szerepet játszik a fenntarthatósági kockázatok felmérésében, kezelésében és figyelemmel kíséri a monitoring eljárásokat. A belső kontroll folyamat kiterjed a fenntarthatóság szervezeti irányítására. 

Az első fenntarthatósági jelentéstétel során és ezt követően a beszámolást koordináló ESG Igazgatóság területen belül a jelentéstételért felelős ESG szakértők és az ESG Munkacsoport a jelentéstételt segítő külső tanácsadóval értékeli és áttekinti a következő időszakra vonatkozó várható változásokból fakadó kockázatokat. Ez az értékelés kiterjed a jelentéskészítés technikai, adminisztratív és tartalmi feltételeire is. Megállapításra kerülnek a nehézséget és kockázatot okozó tényezők, és egyúttal kijelölésre kerülnek a fejlesztés lépései. A kockázatok rangsorolása és mélyebb szintű vizsgálata még nem történt meg, ezt a következő évre tervezi a Társaság. 

A jelentéskészítés folyamán felmerülő fő kockázatok a jelentéskészítési folyamat újszerűségéből adódóan az adatgyűjtés pontosságához és teljeskörűségéhez kapcsolódnak, amelyek bizonyos esetekben azt eredményezhetik, hogy a jelentés torzítja a Társaság ESG teljesítményét. A még be nem gyakorolt kontrollfolyamatokból következő esetleges hibás adatgyűjtés, a leányvállalatok esetén hiányzó adatpontok vagy eltérő adatkalkulációs módszertanok alkalmazása, valamint a hiányzó adatpontok esetén a becslés pontatlansága a legfontosabb felmerülő kockázatok közé tartoznak. A kockázatértékelés során figyelembevételre került a fenti kockázatok előfordulási valószínűsége, jelentésre gyakorolt hatásuk nagysága, illetve a preventív intézkedések megléte. A Társaság célja ezen kockázatok mérséklése és elkerülése, az adatok előállításának módszertanának pontosságára és annak transzparenciájára való törekvés. 

A jelentéskészítés során a következő főbb preventív és kockázatcsökkentő intézkedéseket alkalmazta a Társaság: 

       A szabályozói megfelelés biztosítása érdekében külső tanácsadó megbízása, amely a belső jelentéskészítő csapatot, illetve szakértőket támogatja. 

       Az ESRS adatpontok értelmezésére vonatkozó szakértői egyeztetések és belső workshopok megtartása annak érdekében, hogy a narratív adatgyűjtés során az adatfelelős szakértők megfelelő információ birtokában töltsék fel az ESRS közzétételi követelményeinek elvárásait. 

       A narratív adatpontok esetén a belső szabályzatok, stratégiai megközelítések és további dokumentumoknak áttekintése, kivonatolása.  

       A kvantitatív adatpontok gyűjtése során a négy szem elv alkalmazása, vezetői jóváhagyásokkal történő validáció során. 

       Az adatok gyűjtése során a teljességre való törekvés, az összes érintett leányvállalat megszólítása és adatok összegyűjtése tőlük. 

       Az ESG Igazgatóság ESG jelentéskészítésért felelős szakértőinek folyamatos támogatása az adatfelelősök irányában. 

footer image

 

       Belső adatfelelősök és jóváhagyók felelősségi körének kijelölése a fenntarthatósági jelentés validációja során a megfelelő szakterületi témáknak megfelelően, a jóváhagyási folyamatok során ennek a tervezetnek a követése. 

       Az ESG Bizottság jóváhagyása a fenntarthatósági jelentésre, majd az Igazgatóság jóváhagyása végső validációként. 

Ezen túl az ESRS sztenderdek alapján történő fenntarthatósági jelentéstétel első évére való tekintettel a Társaság a 2025. pénzügyi évről szóló jelentésében fogja közzétenni, hogy a jelentéshez kapcsolódó kontrollfolyamatok és kockázatértékelési lépések hogyan kerülnek szisztematikusan beépítésre a Társaság belső eljárásrendjébe, a gyakorlati tapasztalatok alapján. 

Az ESG Igazgatóság a Társaság gazdasági és stratégiai vezérigazgató-helyettese alá tartozik szakmailag, vezetője az ESG Igazgató, aki a vezérigazgató-helyettessel heti, míg a vezérigazgatóval havi rendszerességgel egyeztet az aktuális fenntarthatósági kérdésekben. Az ESG Bizottság ülésein negyedéves rendszerességgel követi nyomon a fenntarthatósági témákban tett előrehaladást és az ESG Munkacsoport operatív munkájának nyomán a célok kiértékelését.   

1.4         Stratégia 

Az elmúlt években Európa-szerte új piaci igények jelentek meg a fenntarthatóság és a zöld szolgáltatások iránt, amelyek iránti kereslet folyamatosan növekszik. Ez a trend jelentős lehetőséget kínál a Társaság számára, hogy versenyelőnyt szerezzen a piacon. Ezzel párhuzamosan a munkavállalói elvárások is átalakultak: egyre nagyobb hangsúlyt kap a munka és a magánélet egyensúlya. 

A munkaerő bevonzása és megtartása kulcsfontosságú a vállalat számára, ezért elengedhetetlen a piaci változásokhoz való alkalmazkodás a piaci pozíció megőrzése és erősítése érdekében. A Waberer’s Csoport üzleti stratégiája és ESG stratégiája ezekre a kihívásokra is választ kíván adni, biztosítva a fenntartható növekedést és a hosszú távú versenyképességet. 

 1.4.1     [SBM-1] Stratégia, üzleti modell és értéklánc 

A Társaság üzleti tevékenységei 

A Társaság tevékenysége három fő működési területen zajlik:  

Nemzetközi fuvarozás szegmens (ITS): Európa egyik vezető FTL (Full-Truck Load) fuvarozási szolgáltatója saját flottás és alvállalkozói operációval, illetve intermodális szolgáltatással (vasúti és közúti fuvarozás kombinációja). A szegmens Európa fő ipari központjaira (Egyesült Királyság, Németország, Franciaország, Olaszország, Spanyolország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia) fókuszál. 

Regionális szerződéses logisztikai szegmens: Piacvezető magyarországi komplex logisztikai szolgáltató integrált, iparági igényekre, illetve ügyfelekre szabott szolgáltatás portfólióval (például disztribúció, raktározás, házhoz szállítás, gyártás támogató logisztika, konténer szállítás, friss áru logisztika). 

Biztosítási szegmens: Korábban kizárólag nem-életbiztosítási termékekre fókuszáló biztosítási tevékenység, magyarországi fókusszal. Személy-, és haszongépjárművekhez kapcsolódó biztosítások KGFB, casco, CMR biztosítások szakértője. A Magyar Posta Biztosítóval a szegmens jelentősebb piaci részt képvisel a lakás- és utaspiacon is, illetve a Magyar Posta Életbiztosítóval a szegmens 2024 végétől kiterjed az életbiztosításra is. 

 

 

footer image

 

Üzleti Stratégia 

A Cégcsoport üzleti stratégiáját 2027-ig határozta meg. További információ a Társaság konszolidált pénzügyi kimutatásokban olvasható. A Csoport a közép-kelet-európai régió első számú komplex logisztikai szolgáltatójává kíván válni, teljes körű, ügyfélközpontú és fenntartható szolgáltatási portfólióval. A Waberer’s csoportszintű stratégiája az ügyfeleknek nyújtott szolgáltatások egyedi kombinációján alapszik, amelynek fontos elemei a költséghatékonyság, a kiemelt ügyfeleknek nyújtott magas minőségű szolgáltatás, valamint a magasabb hozzáadott értéket jelentő szolgáltatási portfólió kialakítása.

Stratégiai alappillérek

Infrastruktúra- és 

technológiafejlesztés

Hozzáadott érték növelése

Diverzifikáció

Szerződéses logisztika

Raktárkapacitás növelése  

(országos lefedettség) energiahatékony módon

Inhouse logisztika növekedés

Regionális terjeszkedés (MDI akvizíció)

Alternatív hajtásláncú járműflotta bővítése

Fulfillment logisztikai képesség kiépítése

Új specializált logisztikai szolgáltatási szegmensekben való  

megjelenés

Home-delivery növekedés

Fuvarozás és szállítmányozás

Flotta korszerűsítés a hatékonyabb üzemeltetés érdekébe

Specializált FTL szolgáltatásokból eredő árbevétel arányának  

növelése

Multimodális szolgáltatások  

arányának növelése (Petrolsped  

akvizíció)

Biztosítás

Kárrendezés, ügyfél kiszolgálás back-office tevékenységek digitalizációja

Teljes digitális ügyfélélmény  

megvalósítása

Termékportfólió bővítése

Értékesítési csatornák bővítése és digitalizációja

Regionális piacra lépési lehetőség vizsgálata

 

Az üzleti stratégia negyedik pillére a fenntarthatóság. A fenntarthatósággal kapcsolatos további lépések meghatározására a Társaság Igazgatósága cégcsoport szintű ESG stratégiát fogadott el 2024 első negyedévében, amelynek főbb fókuszterületei a zöld szolgáltatások fejlesztése, a kibocsátások csökkentése, a vonzó munkahely kialakítása, valamint a jogszabályi és belső megfelelőség biztosítása és az alkalmazkodóképesség növelése. Az alábbi táblázat a stratégiai célokkal összekapcsolva mutatja be a Társaság fenntarthatósági fókuszterületeit. Az ESG Stratégia 2025-ben felülvizsgálatra kerül az első ESRS jelentés során elvégzett kettős lényegességi vizsgálat eredményei alapján. Az ESG Stratégia jelenleg nem tartalmazza a LINK Sp.z.o.o. leányvállalatot és a Magyar Posta Biztosítókat. 2025-ben az ESG Stratégia frissítése során ezek a vállalatok is integrálásra kerülnek majd. 

 

footer image

 

ESG Stratégia

Fenntarthatósági fókuszterületek

Fenntarthatósági fókuszterületek

Zöld szolgáltatások fejlesztése

Kibocsátás 

csökkentés

Vonzó és progresszív munkahely megteremtése

Jogszabályi és belső megfelelőség biztosítása

Alkalmazkodó-képesség növelése

Stratégiai célok

Vasúti és intermodális szállítás arányának növelése

Kibocsátáscsökkentési célok megfogalmazása és publikálása 

Munkavállalók képzése és fejlesztése, elkötelezettség növelése

Szabályozói elvárásoknak való megfelelés biztosítása

Érintetti kapcsolatok erősítése

Alternatív hajtásláncú járművek használatának növelése

Zöld infrastrukturális beruházások növelése (Gránit Biztosító Zrt.)

Munkakörülmények javítása (bérezés, munkaidő, egészség-biztonság, munkahelyi komfort, környezet)

Nyilvános társaságok számára ajánlott vállalatirányítási elvek követése

Transzparencia és elszámoltathatóság növelése

Alternatív üzemanyag-használat növelése

Üzemanyaghasználat csökkentése 

Sokszínűségből eredő lehetőségek kihasználása

Belső szervezeti normáknak való megfelelés

Zöld finanszírozási lehetőségek kihasználása

Fenntartható raktározási technológia fejlesztése

Energia- és költséghatékonysági intézkedések növelése

Csoportszintű ESG irányítás kialakítása

Biztosítási szegmens befektetési portfoliójának zöldítése, környezetvédelmi termékösztönzők bevezetése (Gránit Biztosító Zrt.)

Kapcsolódó ENSZ Fenntartható fejlődési célok (SDG-k)

       3. Egészség és jólét 

       5. Nemek közötti egyenlőség 

       8. Tisztességes munka és gazdasági növekedés 

       9. Ipar, innováció és infrastruktúra 

       10. Egyenlőtlenségek csökkentése 

       12. Felelős fogyasztás és termelés 

       13. Fellépés az éghajlatváltozás ellen 

       17. Partnerség a célok eléréséért

 

A nemzetközi árufuvarozási területen a Társaság mindezidáig a közúti fuvarozásra, illetve kisebb mértékben a közúti, illetve a vasúti fuvarozás kombinációjának tekinthető intermodális fuvarozásra helyezte a hangsúlyt. Mind szabályozói, mind ügyféloldali egyre erősödő elvárás a hosszútávú fuvarozás környezeti lábnyomának jelentős csökkentése, ezt a célt tudja támogatni a fuvarozási feladatok vasúton történő végrehajtása. Ezt felismerve a Társaság 2023-ban adás-vételi szerződést írt

footer image

 

alá a vasúti logisztikában jelentős infrastruktúrával és tapasztalattal rendelkező PSP (Petrolsped) Csoport többségi részesedésének megvásárlására, mely tranzakciót 2024 elején sikeres zárt. A PSP Csoport tervei szerint a jövőben alapja lesz a szolgáltatások vasúti transzformációjának, illetve ezen akvizíció által a Társaság beléphet azon tömegáruk szállításának piacára, melyet már eddig is döntően a vasút szállított (például építőanyagok, gabona). A Társaság teljes munkavállalói létszáma: 6569 fő 

A Társaság munkavállalói létszáma földrajzi régiónként: a teljes munkavállalói létszám egy földrajzi régióhoz tartozik, a Társaság valamennyi telephelye Európában működik. 

A társadalmi információk az [S1-6] A vállalkozás alkalmazottainak jellemzői fejezetben kerülnek részletes ismertetésre a munkavállalókkal kapcsolatos információk. 

A Társaság nem nyújt olyan szolgáltatást, amelyre bizonyos piacokon tilalmak vonatkoznak. 

A Társaság árbevételéről és annak üzletágak szerinti eloszlásáról bővebb információ a Társaság konszolidált pénzügyi kimutatásokban olvasható. A Társaság nem folytat fosszilis üzemanyagok feltárásával, tárolásával vagy szállításával kapcsolatos tevékenységeket, nem vesz részt vitatott fegyverek kereskedelmében és dohánytermesztéssel kapcsolatos tevékenységeket sem végez. 

Az értéklánc felmérés tartalmaz minden, a Társaság számára a beszámolási időszak alatt rendelkezésre álló, észszerű és alátámasztható információt. Az értéklánc feltérképezése a Társaság három fő üzletága mentén történt meg. Az alábbi összefoglalóban a Társaság üzleti működésének szempontjából legrelevánsabb értéklánci tevékenységek példákkal kerülnek bemutatásra. 

Nemzetközi szállítmányozás és fuvarozás értéklánca: 

A nemzetközi fuvarozási és szállítmányozási szegmens a közúti és vasúti fuvarozási és szállítmányozási szolgáltatásokat végző leányvállalatok tevékenységét foglalja magában, ezek a következők: Waberer’s International Nyrt., Waberer's Network Kft., Nexways Cargo Kft., Delta-Rent Kft., All In One Transport Kft., Waberer’s Romania S.R.L., LINK SP. Z.O.O., Waberer’s Slovakia S.R.O. 

Az értéklánc kezdetén a járműgyártás áll, amelyre a Társaság rendelései révén közvetetten hatást gyakorolhat. Ezt követően azonban a vállalat járműflottájának 90%-át lízingeli, így ezek nem tartoznak közvetlen tulajdonába. A lízingidőszak lejárta után a visszaadott járművek további sorsa már kívül esik a Társaság hatáskörén.

footer image

 

Tevékenység

Értéklánc érintett szakasza

Érintett országok (becsült lokáció)

Érdekelt felek listája

Járműgyártás 

·  Beszállítóval folytatott tárgyalásokat követően, beszállító által az igényelt járművek előállítása

Upstream

·       Európa

Beszállítók, gépjármű-gyártók

Lízing és beszerzés 

·  Szükséges eszközök beszerzése és lízingje (például: járművek, üzemanyag, alkatrészek, informatikai eszközök, üzemanyagkártya stb.)

Közvetlen (saját tevékenység), upstream

·       Európa

Lízingvállalatok, beszállítók, bankok, gépjármű-gyártók

Értékesítés 

·  Lehetséges ügyfelek azonosítása, felkeresése és bevonzása 

·  Árképzési stratégiák kialakítása 

·  Ügyfélkapcsolat-kezelés

Közvetlen (saját tevékenység)

·       Lengyelország, 

·       Románia 

·       Szlovákia 

·       Szerbia 

·       Magyarország

Ügyfelek, a Waberer’s Csoport alkalmazottai

Tervezés 

·   Vevői megrendelések fogadása és feldolgozása. 

·   Szállítási útvonalak és megoldások kiválasztása a szállításra vonatkozó előírások betartásával. Szükség esetén alvállalkozók bevonása

Közvetlen (saját tevékenység), upstream, downstream

·       Lengyelország 

·       Románia 

·       Szlovákia 

·       Magyarország

Ügyfelek, a Waberer’s Csoport alkalmazottai, szabályozó hatóságok, alvállalkozók

Szállítás 

·  Az áruk felrakása a járművekre és elszállítása 

·  Valós idejű nyomon követés és ellenőrzés 

·  A tranzit irányítása, beleértve a szüneteket és a tankolást 

·  A rakomány biztonságának és védelmének biztosítása

Közvetlen (saját tevékenység), upstream, downstream

Például: 

·       Németország 

·       Franciaország 

·       Nagy-Britannia 

·       Spanyolország 

·       Olaszország 

·       Ausztria 

·       Szlovákia 

·       Magyarország

Ügyfelek, a Waberer’s Csoport alkalmazottai, szabályozó hatóságok, alvállalkozók, helyi közösség

 

 

 

footer image

 

Kiszállítás és lerakodás 

·   Az áruk lerakodása a célállomáson 

·   Kézbesítési visszaigazolás és aláírások átvétele

Közvetlen (saját tevékenység), upstream, downstream

Például: 

·       Németország 

·       Franciaország 

·       Nagy-Britannia 

·       Spanyolország 

·       Olaszország 

·       Ausztria 

·       Szlovákia 

·       Magyarország

Ügyfelek, a Waberer’s Csoport alkalmazottai, szabályozó hatóságok, alvállalkozók

Adminisztráció 

·  Szállításokhoz kapcsolódó adminisztráció elkészítése, fuvarelszámolás belsőleg és számlázás miatt

Közvetlen (saját tevékenység), upstream, dowstream

·       Lengyelország 

·       Románia 

·       Szlovákia 

·       Magyarország

Ügyfelek, a Waberer’s Csoport alkalmazottai, szabályozó hatóságok, alvállalkozók

Szerviz és karbantartás, telephely üzemeltetés 

·   Kamionok rendszeres karbantartása és szervízelés, telephelymenedzsment

Közvetlen (saját tevékenység)

·       Lengyelország 

·       Magyarország

A Waberer’s Csoport alkalmazottai, szabályozó hatóságok, helyi közösségek

 

footer image

 

Logisztika üzletág értéklánca: 

A regionális szerződéses logisztikai szegmenshez tartozó leányvállalatok a következők: Waberer’s International Nyrt., WSZL Kft., WSZL Automotív Kft., Rapid Teherautó Szerviz Kft., Waberer’s Slovakia S.R.O.

Tevékenység

Értéklánc érintett szakasza

Érintett országok (becsült lokáció)

Érdekelt felek listája

Járműgyártás 

·   Beszállítóval folytatott tárgyalásokat követően, beszállító által az igényelt járművek előállítása 

Upstream

       Európa

Beszállítók, gépjármű-gyártók

Beszerzés, ingatlanfejlesztés 

·   Szükséges eszközök beszerzése és lízingje (például: raktárhelyiségek bérlése és fejlesztése, targoncák, rakodó berendezések, informatikai eszközök stb.) 

·   Szükség esetén a megfelelő alvállalkozók (például: takarítás, őrzés) bevonása

Közvetlen (saját tevékenység)

  • Magyarország (Budapest) 
  • Szlovákia 

Lízingvállalatok, bérbeadók, beszállítók, kivitelezők, alvállalkozók, gépjármű-gyártók

Értékesítés 

·   Piackutatás és elemzés. Lehetséges ügyfelek azonosítása, felkeresése és bevonzása 

·   Árképzési stratégiák kialakítása 

·   Ügyfélkapcsolat-kezelés

Közvetlen (saját tevékenység)

  • Magyarország (Budapest, Páty, Győr, Miskolc) 
  • Szlovákia 
  • Szerbia

Ügyfelek, a Waberer’s Csoport alkalmazottai

Beérkező áruk kezelése 

·   Bejövő rakományok regisztrálása, fogadása, kirakodása és ellenőrzése. 

·   Raktározás, készletellenőrzés és készletgazdálkodás.

Közvetlen (saját tevékenység)

  • Magyarország (Budapest, Páty, Győr, Miskolc) 
  • Szlovákia 
  • Szerbia

Ügyfelek, ügyfelek alkalmazottai, a Waberer’s Csoport alkalmazottai, szabályozó hatóságok, alvállalkozók, helyi közösségek

footer image

 

Értéknövelő szolgáltatások 

·   Opcionálisan elérhető szolgáltatások: címkézés, co-packing, alkatrész logisztika, webshop kiszolgálás stb., vámraktár

Közvetlen (saját tevékenység)

  • Magyarország (Budapest, Páty, Győr, Miskolc) 
  • Szlovákia 
  • Szerbia

Ügyfelek, ügyfelek alkalmazottai, a Waberer’s Csoport alkalmazottai, szabályozó hatóságok, alvállalkozók, helyi közösségek

Kimenő áruk kezelése 

·   Kimenő áruk rendszerezése, kiválasztása, csomagolása, felrakodása és elküldése ügyfélcímekre vagy más raktárakba

Közvetlen (saját tevékenység)

  • Magyarország (Budapest, Páty, Győr, Miskolc) 
  • Szlovákia 
  • Szerbia

Ügyfelek, ügyfelek alkalmazottai, a Waberer’s Csoport alkalmazottai, szabályozó hatóságok, alvállalkozók, helyi közösségek

Kiszállítás 

·   Áru elszállítása saját járművekkel vagy alvállalkozók által

Közvetlen (saját tevékenység), upstream, downstream

  • Magyarország 
  • Szlovákia 
  • Szerbia

Ügyfelek, a Waberer’s Csoport alkalmazottai, fuvarozó alvállalkozó

Adminisztráció 

·   Tevékenységekhez kapcsolódó adminisztráció elkészítése, fuvarelszámolás belsőleg és számlázás miatt

Közvetlen (saját tevékenység)

  • Magyarország (Budapest, Páty, Győr, Miskolc) 
  • Szlovákia 
  • Szerbia

Ügyfelek, a Waberer’s Csoport alkalmazottai, szabályozó hatóságok, alvállalkozók, helyi közösségek

Raktár üzemeltetés 

·   Telephely menedzsment, minőségbiztosítás, szükséges engedélyek beszerzése, auditok lebonyolítása

Közvetlen (saját tevékenység)

  • Magyarország (Budapest, Páty, Győr, Miskolc) 
  • Szlovákia 
  • Szerbia

Ügyfelek, a Waberer’s Csoport alkalmazottai, szabályozó hatóság, helyi közösség

 

footer image

 

Biztosítói üzletág értéklánca: 

A Társaság biztosítói üzletágához tartozó vállalatok a következők: Gránit Biztosító Zrt., Magyar Posta Biztosító Zrt., Magyar Posta Életbiztosító Zrt.

Tevékenység

Értéklánc érintett szakasza

Érintett országok 

(becsült lokáció)

Érdekelt felek listája

Beszerzés 

·   Szükséges eszközök beszerzése (például: informatikai eszközök stb.) 

·   Szükség esetén a megfelelő alvállalkozók (például: takarítás, őrzés) bevonása

Közvetlen (saját tevékenység)

  • Magyarország

Lízingvállalatok, beszállítók

Termék-és szolgáltatásfejlesztés 

·   Vásárlói és piaci igények alapján termékek és szolgáltatások megtervezése, kifejlesztése és bevezetése 

·   Szükség esetén marketing eszközök alkalmazása

Közvetlen (saját tevékenység)

  • Magyarország

Ügyfelek (lakossági és vállalati), a Biztosítók alkalmazottai, szabályozó hatóságok, biztosításközvetítő partnerek

Forgalmazás és értékesítés 

·   A megcélozható piac megértése és stratégiai megközelítése a termékek és szolgáltatások nyújtása és a bevételek generálása érdekében 

·   (Kötelező biztosítás, CASCO biztosítás, otthonbiztosítás, utasbiztosítás, vagyonbiztosítás stb.)

Közvetlen (saját tevékenység)

  • Magyarország

Igazgatóság, stratégiai partnerek

 

 

footer image

 

Tevékenységek / elemzés

·   Kockázati profilok és díjképzési modellek elemzése a biztosítási kötvények megkötéséhez és kiadásához. Szükséges adminisztratív tevékenységek elvégzése (például: számlázás, lekérdezések, módosítások).

Közvetlen (saját tevékenység)

  • Magyarország

Ügyfelek (lakossági és vállalati), a Biztosítók alkalmazottai, szabályozó hatóságok

Kárigények bejelentése 

·   Kárigények bejelentése, kapcsolódó ügyfélszolgálati feladatok kezelése.

Közvetlen (saját tevékenység), upstream, downstream

  • Káresemény helyétől függ

Ügyfelek (lakossági és vállalati), a Biztosítók alkalmazottai, szabályozó hatóságok

Követelés -menedzsment 

·   Kárigények értékelése és megállapítása, beleértve a kifizetések viszontbiztosítási behajtását és adott esetben a pereskedést is.

Közvetlen (saját tevékenység)

  • Magyarország

Ügyfelek (lakossági és vállalati), a Biztosítók alkalmazottai, szabályozó hatóságok, külső partnerek (kárszakértő irodák)

Vagyon-és befektetési menedzsment 

·   A biztosítottak többletéből és a tartalékokból származó eszközök felhasználása és befektetése a bevételek generálása és a szolvencia biztosítása a kötelezettségek fedezésére.

Közvetlen (saját tevékenység)

  • Magyarország

Ügyfelek (lakossági és vállalati), a Biztosítók alkalmazottai, szabályozó hatóságok, befektetési alapkezelők

 

footer image

 

 1.4.2     [SBM-2] Az érdekelt felek érdekei és álláspontjaik 

A Társaság érintett felei fontosság szerint, érdek-és befolyásfelmérés alapján kerültek besorolásra két kategóriába. Az elsődleges érdekelt felek azok az egyének vagy csoportok, amelyek közvetlenül részt vesznek a vállalat gazdasági tevékenységében. Az elsődleges érdekelt felek a következők: ESG Bizottság, ESG szakértői csapat, ESG területekhez kapcsolódó operatív területek vezetői és képviselői csoport szinten, leányvállalatok vezetői és operatív menedzsmentje, saját munkavállalók, iparági szervezetek és szakszervezetek, beszállítók, alvállalkozók, ügyfelek (nemzetközi és belföldi), befektetők, részvényesek, finanszírozók (bankok).  A másodlagos érdekelt felek azok a szereplők, amelyek közvetlenül nem vesznek részt a vállalat gazdasági tevékenységében, de befolyással lehetnek annak működésére. A másodlagos érdekelt felek a következők: a szabályozó hatóságok, helyi közösségek, civil szervezetek, versenytársak, média, oktatási intézmények, valamint a természet, mint néma érdekelt fél. A Társaság kettős lényegességi vizsgálata (továbbiakban: DMA) során az érdekelt felek azonosításának eredményei alapján az elsődleges belső és külső érdekelt felek kerültek közvetlenül bevonásra a lényeges fenntarthatósági témákra vonatkozó DMA folyamatba. 

A Társaság tevékenysége szempontjából releváns elsődleges érintetti csoportok, a velük való együttműködés formája és az érintett témakörök:

Érintetti csoport

Együttműködés formája

Témakörök

ESG Bizottság 

Bizottsági ülések

Fenntarthatósági üzletpolitika

ESG területekhez kapcsolódó operatív területek vezetői és képviselői csoport szinten

Workshopok 

Interjúk 

ESG Munkacsoport ülései

Fenntarthatósági témákkal kapcsolatos operatív kérdések

Leányvállalatok vezetői / operatív menedzsment 

Workshopok 

Kettős lényegességi vizsgálat kérdőív 

ESG Munkacsoport ülései

Fenntarthatósági témákkal kapcsolatos operatív kérdések

Saját munkavállalók

Munkavállalói elégedettségmérés 

„Kérdezd a menedzsmentet” fórum 

Belső kommunikációs hírlevelek

Bérpolitika, munkavállalói jóllét, munka-magánélet egyensúlya, megfelelő munkakörnyezet

ESG szakértői csapat

ESG Munkacsoport ülései 

ESG csapat megbeszélések

Fenntarthatósági üzletpolitika

Iparági szervezetek és Szakszervezetek

Munkavállalói elégedettségmérés 

Szakszervezeti fórumok 

Iparági szervezetek ülései

Bérpolitika 

Munkavállalói jóllét

footer image

 

Beszállítók, alvállalkozók

Kettős lényegességi vizsgálat kérdőív

Tisztességes szabálykövető működés 

ESG kockázati átvilágítás

Ügyfelek (nemzetközi és belföldi)

Kettős lényegességi vizsgálat kérdőív 

Ügyfélelégedettségi kérdőív 

Ügyfél hírlevelek

Zöld portfólió fejlesztése 

Tisztességes szabálykövető működés 

Befektetők, részvényesek

Kettős lényegességi vizsgálat kérdőív 

Részvényesi fórumok (tőzsdei előírások szerint) 

Jelentések

Fenntarthatósági üzletpolitika 

Fenntarthatósági javadalmazási kérdések 

Tisztességes szabálykövető működés 

Finanszírozók (bankok)

Kettős lényegességi vizsgálat kérdőív

Tisztességes szabálykövető működés

 

A kapcsolattartás elsődleges formája minden esetben az elektronikus levelezést, telefonos és személyes vagy virtuális szóbeli egyeztetésekkel kiegészülve. A Társaság évi egy ügyféltalálkozót tart kiemelt partnerei számára, ahol megismerkedhetnek a vállalat aktualitásaival, fejlesztési irányaival. 

image_deb23d94-9f8d-4141-9c21-5d7f80703202  

footer image

 

Az érdekelt felek bevonása és a velük való együttműködés célja a társadalmilag és környezetileg fenntarthatóbb működés létrehozása. A fenntarthatósági kérdések esetén az érintetti bevonási különböző csatornákon keresztül történik meg, ez a 2024-es évben a Társaság kettős lényegességi felmérése során valósult meg elsődlegesen. Az ESG területekhez kapcsolódó operatív területek vezetői és képviselői számára workshopokon keresztül történt meg a bevonódás, az operatív menedzsment számára kérdőívek kerültek kiküldésre, amely kitöltésébe a felsővezetők (ügyviteli szerv) is be lettek vonva. A további érintetti csoportok: a munkavállalók, ügyfelek, beszállítók szintén kérdőíves formában kerültek bevonásra. A fejleményekről, eredményekről az ESG Bizottság az alakuló ülésén lett tájékoztatva, ahol jóváhagyta a megkérdezettek álláspontját, majd kommunikálásra került a felsővezetés felé. Ezen felül az érintetti csoportok meglátásai az együttműködések során külső feleknél az ügyfélelégedettségi mérésből vagy belső érintettek esetén a munkavállalói elégedettségi felmérésből azonosíthatóak, amelyeket a Waberer’s Csoport beépít a kettős lényegességi felmérésbe. A részvényesekkel, elemzőkkel a befektetői kapcsolattartó egyeztet, aki az ezzel kapcsolatos tőzsdei kötelezettségeket teljesíti. A szakszervezetekkel a HR terület tartja a kapcsolatot. 

A Társaság azon tagjai, akik a Waberer’s Csoport kettős lényegességi vizsgálatának workshopjain részt vettek, képviselték a legfontosabb érdekelt felek (például: munkavállalók, ügyfelek) szempontjait, tapasztalatait a fenntarthatósági irányok mentén. A legfontosabb érdekelt felek álláspontja és a Waberer’s Csoport ESG kérdőíves felmérése nem mutatott lényegi eltérést, a megkérdezettek a workshopokon azonosított irányokkal egybehangzóan nyilatkoztak. A Waberer’s Csoport az ESG stratégiájának 2025-ös frissítésekor figyelembe veszi az eredményeket a feltárt hatások, kockázatok és lehetőségek mentén. A költségcsökkentés és értéknövekedés alapvető elvárásként jelenik meg - első sorban – a fuvarozás, szállítmányozás és logisztikai szegmensekben, melyre a versenyképesség megőrzése érdekében a Waberer’s Csoport igyekszik megfelelő megoldásokat kínálni. 

            A 2024-es kettős lényegességi vizsgálatnak megfelelően, az ESG Munkacsoport javaslatait beépítve az ESG Igazgató előterjeszti a felülvizsgált ESG Stratégiát az ESG Bizottságnak. Az új stratégia az ESG Bizottság jóváhagyását követően publikálásra kerül, 2025-ben.  

 

footer image

 

 1.4.3     [SBM-3] Lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek, valamint ezek kölcsönhatása a stratégiával és az üzleti modellel 

Az ESRS elvárásai alapján a Társaság elvégezte a kettős lényegességi elemzést, melynek során különböző fenntarthatósági hatásokat, kockázatokat és lehetőségeket azonosított. Ezeket foglalja össze a lenti tábla, és ezekre reflektál a Cégcsoport a továbbiakban a meglévő és tervezett gyakorlatok, működés alapján.

Hatás, kockázat vagy lehetőség (IRO) neve

IRO kategória 

Bekövetkezés valószínűsége és időhorizontja

Érintett üzletág

Jelentőség az értékláncban

Aktuális vagy lehetséges hatások/kockázatok/lehetőségek leírása

IRO-k kölcsönhatása a stratégiával

Környezeti: ESRS E1 – Éghajlatváltozás

Éghajlattal kapcsolatos fizikai kockázatok

Pénzügyi kockázat 

Potenciális, rövidtávú

Fuvarozás, szállítmányozás és logisztika (és Magyar Posta Biztosítók)

Upstream - Magas 

Közvetlen (saját tevékenység) - Magas 

Downstream - Közepes

Fizikai kockázatok megjelenési formái a szállítmányozásban és komplex logisztikában: 

·     Tengerszint-emelkedés 

·     Árvíz 

·     Földcsuszamlás 

·     Jégkárok 

·     Környezeti okokból történő lezárások 

Felmerülő pénzügyi kockázat: 

·     Erőforrások rendelkezésre állása 

·     Váratlan kiadások megnövekedése 

·     Cashflow-csökkenés

Meglévő gyakorlatok folytatása: 

·       ESG Stratégia felülvizsgálata 

·       Éghajlati kockázatelemzés – sérülékenységi vizsgálat elvégzése

 

 

Éghajlattal kapcsolatos fizikai kockázatok

Pénzügyi kockázat 

Biztosító

Upstream - Közepes 

Azonosított fizikai kockázatok a Biztosító esetében: 

Tervezett lépések: 

·       Zöld termékportfólió bővítése (Gránit Biztosító Zrt.) 

footer image

 

Potenciális, rövidtávú

Közvetlen (saját tevékenység) - Magas 

Downstream - Magas

·       Akut: Például egy viharkár közvetlen hatással van az ügyfelek vagyonbiztonságára, ezáltal a Biztosító üzleti eredményeire, cashflow-csökkenés kockázata felmerül 

·       Krónikus: Például a biodiverzitás csökkenésének hosszabb távú társadalmi és gazdasági hatásai kihathatnak a Biztosító működésére

·       Klímakockázati elemzés elvégzése – szcenárióalapú elemzésre való áttérés (Gránit Biztosító Zrt.) 

·       Kármegelőző eszközök használata/implementálása

Üvegházhatású gázok kibocsátása

Negatív hatás 

Aktuális, rövidtávú környezeti hatás

Fuvarozás, szállítmányozás és logisztika (és Magyar Posta Biztosítók)

Upstream - Magas 

Közvetlen (saját tevékenység) - Magas 

Downstream - Közepes

ÜHG-kibocsátás forrásai: Scope 1 kibocsátás: 

·     Fuvarozás, szállítmányozás során elhasznált üzemanyag kibocsátása 

Scope 2 kibocsátás: 

·     Vásárolt villamosenergia 

·     Bérleményekben felhasznált hőenergia 

·     Teljes kibocsátás kevesebb, mint 1,09 %-a 

Scope 3 kibocsátás: 

·     Komp szolgáltatás 

·     Fuvarozói alvállalkozói tevékenység 

·     Vásárolt üzemanyag 

·     Teljes kibocsátás 44,2%-a

Meglévő gyakorlatok folytatása: 

·       Alacsonyabb üzemanyagfelhasználás és optimalizálás (például: gazdaságos vezetés képzés, útvonaloptimalizáció, üres futás csökkentés) 

·       Átfogó ÜHG kalkuláció (Scope 1, 2, 3) és monitorozás 

Tervezett lépések 

·       Alternatív hajtásláncú járművek arányának növelése a Waberer’s Csoport flottájában – elektromos és LNG-meghajtású járműflotta növelése 

·       Átállási terv kidolgozása és implementálása 

·       Alternatív üzemanyagok használata

 

footer image

 

Éghajlattal kapcsolatos átállási kockázatok

Pénzügyi kockázat 

Potenciális, középtávú

Fuvarozás, szállítmányozás és logisztika (és Magyar Posta Biztosítók)

Upstream – Közepes 

Közvetlen (saját tevékenység) - Közepes 

Downstream - Alacsony

Átállási kockázatok: 

·     Beszerzési árak növekedése (nyersanyag, eszközök) 

·     Hatályba lépő szabályozói elvárások és jelentéstételi kötelezettségek (például EU Taxonómiarendelet) erőforrásigénye és potenciális pénzbírságok  

·     Vevői preferenciák eltolódása a fenntarthatóbb közlekedési módok felé 

Pénzügyi kockázatok: 

·     Erőforrások rendelkezésre állása 

·     Beszerzési áremelkedés hatása 

·     Érintetti kapcsolatok befolyásolása (például ellátási lánc, külső érdekelt felek)

Meglévő gyakorlatok folytatása: 

·       Jogszabályi környezet változásainak proaktív lekövetése 

Tervezett lépések: 

·       Ügyféligényekhez való igazodás a zöld szállítmányozási megoldások kapcsán, például: intermodális szállítmányozás volumenének növelése a portfólióban 

·       Átállási terv kidolgozása és implementálása

Éghajlattal kapcsolatos átállási kockázatok

Pénzügyi kockázat 

Potenciális, rövidtávú

Biztosító

Upstream - Alacsony 

Közvetlen (saját tevékenység) - Közepes 

Downstream - Közepes

Biztosítási piacot érintő átállási kockázatok: 

·       Politikai-szabályozási kockázatok: 

·       Geopolitikai változásokkal összefüggő energia- és nyersanyagkrízisek 

·       Ellátási láncok és kereskedelmi kapcsolatok drasztikus változásai 

·       Adópolitikai változások -reguláris adók és szektorális különadók 

·       Technológiai kockázatok: 

Meglévő gyakorlatok folytatása: 

·       MNB Zöld Ajánlásának implementálása (Gránit Biztosító Zrt.) 

·       Jogszabályi környezet változásainak proaktív lekövetése 

Tervezett lépések: 

·       Biztosítási portfólió felülvizsgálata (Gránit Biztosító Zrt.)

footer image

 

·       technológia kivezetése 

Adódó pénzügyi kockázatok: 

  • Jövőbeni cash flow befolyásolása 
  • Kapcsolatok befolyásolása (például: ellátási lánc, külső érdekelt felek)

Zöld szolgáltatások fejlesztése

Pénzügyi lehetőség 

Potenciális, rövidtávú

Fuvarozás, szállítmányozás és logisztika (és Magyar Posta Biztosítók)

Upstream – Magas 

Közvetlen (saját tevékenység) - Magas 

Downstream - Alacsony

Zöld portfólió bővítése - alacsony károsanyag-kibocsátású/üzemanyag-hatékony technológiai innovációk implementációja: 

·     Vasúti és intermodális szállítás arányának növelése 

·     Alternatív hajtásláncú járművek és alternatív üzemanyagok használatának növelése 

·     Fenntartható raktározási technológia fejlesztés 

Felmerülő pénzügyi lehetőségek: 

·     Piaci pozíció erősítése 

·     Jövőbeni cash flow befolyásolása 

·     Stakeholder kapcsolatok befolyásolása (például ellátási lánc, külső érdekelt felek)

Meglévő gyakorlatok folytatása: 

·       Vasúti és intermodális szállítás arányának növelése 

 

·       Zöld szolgáltatások további növelése a szállítmányozási-fuvarozási portfólióban

 

Zöld szolgáltatások fejlesztése

Pénzügyi lehetőség 

Biztosító

Upstream - Közepes 

A befektetési portfolió zöldítése: 

Tervezett lépések: 

footer image

 

rövidtávú

Közvetlen (saját tevékenység) - Közepes 

Downstream - Közepes

·       Környezetvédelmi termékösztönzők bevezetése 

·       Kármegelőzés és tájékoztatás: 

·       Ügyfelek klímaváltozásból eredő kockázatainak csökkentése 

·       A Biztosító vagyonbiztosításokkal kapcsolatos kárköltségeinek csökkentése 

Felmerülő pénzügyi lehetőségek: 

·       Piaci pozíció erősítése 

·       Jövőbeni cash flow befolyásolása 

·       Befektetési politika és termékportfólió ESG szempontú átvilágítása 2024-ben 

·       Célok kijelölése 2025-től 

·       Zöld termékportfólió fejlesztése 3-5 éves távon (Gránit Biztosító Zrt.)

Energiafogyasztás a saját tevékenység során

Negatív hatás 

Aktuális, rövidtávú környezeti hatás

Waberer’s Csoport

Upstream - Közepes 

Közvetlen (saját tevékenység) - Közepes 

Downstream - Közepes

Energiaintenzív üzleti tevékenység: 

·     Vásárolt villamosenergia-fogyasztás 

·     Bérleményekben felhasznált hőenergia 

·     Legnagyobb energiafelhasználás: raktározási és logisztikai tevékenységek 

Meglévő gyakorlatok folytatása: 

·       Raktárak hűtőgépészeti korszerűsítése 

·       Energiahatékonysági beruházások 

·       Kamionszerviz korszerűsítése 

·       Energiafogyasztás mitigálására az irodaházak és raktárak világításának cseréje LED világításra megtörtént 

Tervezett lépések: 

·       Munkavállalók szemléletformálása - komplex energiahatékonysági tananyag készítése

 

Decentralizált energiatermelés és megújuló

Pénzügyi lehetőség 

Waberer’s Csoport (kivéve

Upstream - Alacsony 

Földgáztól való függetlenedés: 

·       Irodaépület hűtése/fűtése levegő/víz hőszivattyúval 

Meglévő gyakorlatok folytatása: 

  • Energiahatékonysági beruházások: 

footer image

 

energiaforrások arányának növelése: iroda épületek és épülő raktárak

Aktuális, rövidtávú

Magyar Posta Biztosítók)

Közvetlen (saját tevékenység) - Közepes 

Downstream - Közepes

Saját energiatermelés: 

·       Napelemes rendszerek telepítése 

Felmerülő pénzügyi lehetőségek: 

·       Operációs költségek csökkentése 

·       Jövőbeni cash flow befolyásolása 

·       Kamionszerviz korszerűsítése 

·       Raktárak hűtőgépészeti korszerűsítése 

Tervezett lépések: 

·       Új energiahatékony raktárak építése 

·       Munkavállalók szemléletformálása - komplex energiahatékonysági tananyag készítése

Társadalmi: ESRS S1 – Saját munkaerő

Megfelelő munkafeltételek rögzítése

Pozitív hatás 

Aktuális, rövidtávú társadalmi hatás

Waberer's csoport

Upstream - Alacsony 

Közvetlen (saját tevékenység) - Közepes 

Downstream - Alacsony

Átláthatóság biztosítása 

·     Munkafeltételek pontos lefektetése a szabályzatokban és a szerződésekben 

Munkafeltételek monitorozása és fejlesztése: 

·     Pozitív megítélés és elköteleződés, pozitív hatás a foglalkoztatásra 

Meglévő gyakorlatok folytatása: 

·       Munkavállalói elégedettségmérés 

·       Elégedettségmérés eredményeinek feldolgozása tematikus szponzorcsoportok által - fejlesztési akcióterv kidolgozása

Versenyképes fizetés biztosítása

Pozitív hatás 

Aktuális, rövidtávú társadalmi hatás

Waberer's csoport

Upstream - Alacsony 

Közvetlen (saját tevékenység) - Közepes 

Downstream - Alacsony

Versenyképes bérezés: 

·     Jól képzett munkavállalók bevonzása és megtartása 

Társadalmi hatás: 

·     Munkavállalók és családjuk életszínvonalának növelése

Meglévő gyakorlatok folytatása: 

·       Iparágspecifikus piaci bérek trendkövetése - piaci benchmark adatok figyelemmel kísérése 

 

footer image

 

Versenyképes fizetés biztosítása hosszú távon

Pénzügyi kockázat 

Aktuális, rövidtávú

Waberer's csoport

Upstream - Alacsony 

Közvetlen (saját tevékenység) - Közepes 

Downstream - Alacsony

Trendek a szállítmányozás-fuvarozás terén: 

·     Egyre kevesebben választják ezt a pályát 

·     Inflációs hatás: munkavállalók nagyobb elvárása a fizetésemeléssel szemben 

Felmerülő pénzügyi kockázatok: 

·     Humán erőforrás megtartása és bevonzása 

·     Növekvő költségek az új erőforrások bevonása miatt

Meglévő gyakorlatok folytatása: 

·       Nemzetgazdasági és társadalmi viszonyok figyelembevétele 

·       Iparágspecifikus piaci bérek trendkövetése - piaci benchmark adatok figyelemmel kísérése 

Szociális párbeszéd - munkavállalói visszajelzések platformjai

Pozitív hatás 

Aktuális, rövidtávú társadalmi hatás

Fuvarozás, szállítmányozás és logisztika

Upstream - Alacsony 

Közvetlen (saját tevékenység) - Közepes 

Downstream - Alacsony

·     Munkavállalói elégedettségmérés 

·     „Kérdezd a menedzsmentet” fórum negyedéves megszervezése 

·     Fókusztémák meghatározása

Meglévő gyakorlatok folytatása: 

·       Rendszeres munkavállalói elégedettségmérés, az eredmények belső kommunikációja 

·       Elégedettségmérés eredményeinek feldolgozása tematikus szponzorcsoportok által - fejlesztési akcióterv kidolgozása

Szociális párbeszéd - munkavállalói visszajelzések nem megfelelő beépítése

Pénzügyi kockázat 

Aktuális, rövidtávú

Fuvarozás, szállítmányozás és logisztika

Upstream - Alacsony 

Közvetlen (saját tevékenység) - Közepes 

Downstream - Alacsony

Elégedettségmérés eredményeinek integrációjának fontossága: 

·     Munkakörülmények javítása, bejárási támogatás, home office, egyéb juttatások 

·     Ha a javaslatok nem teljesülnek belátható időn belül, az bizalomvesztéssel és az elköteleződés csökkenésével járhat 

Felmerülő pénzügyi kockázatok: 

·     Humán erőforrás megtartása 

·     Nagyobb költségek a fejlesztések realizációjához

Meglévő gyakorlatok folytatása: 

·       Munkavállalói elégedettségmérés rendszeres megszervezése, az eredmények belső kommunikációja 

·       Elégedettségmérés eredményeinek feldolgozása tematikus szponzorcsoportok által - fejlesztési akcióterv kidolgozása 

Tervezett lépések: 

  • ESG Stratégia felülvizsgálata

 

footer image

 

Szociális párbeszéd - Szakszervezetek

Pozitív hatás 

Aktuális, rövidtávú társadalmi hatás

Fuvarozás, szállítmányozás és logisztika

Upstream - Alacsony 

Közvetlen (saját tevékenység) - Közepes 

Downstream - Alacsony

Több szakszervezet működik a vállalatnál: 

·     Szoros együttműködés a szervezetek között 

·     Kollektív szerződés - bértárgyalások 

Pozitív hatás a munkavállalókra: 

·     Munkavállalók elégedettségének növelése  

·     Belső folyamatok hatékonyságának növelése

Meglévő gyakorlatok folytatása: 

·       Szakszervezetek működése 

A munka és a magánélet közötti egyensúly megtartásából eredő kockázatok

Pénzügyi kockázat 

Aktuális, rövidtávú

Fuvarozás, szállítmányozás és logisztika (és Magyar Posta Biztosítók)

Upstream - Alacsony 

Közvetlen (saját tevékenység) - Közepes 

Downstream - Alacsony

Munka és magánélet egyensúlya - egyre fontosabb az új generációk számára: 

·     A szállítmányozás - fuvarozás ágazatok több kötöttséggel járnak, ami befolyásolja a munkavállalók bevonzását és megtartását 

Felmerülő pénzügyi kockázatok: 

·     Humán erőforrás megtartása és bevonzása 

·     Nagyobb költségek a folyamatosan változó igények és iparági változások miatt

Tervezett lépések: 

·       ESG Stratégia felülvizsgálata 

Meglévő gyakorlatok folytatása: 

·       Elégedettségmérés eredményeinek feldolgozása tematikus szponzorcsoportok által - fejlesztési akcióterv kidolgozása

Egészségvédelem és biztonság melletti elköteleződés

Pozitív hatás 

Aktuális, rövidtávú társadalmi hatás

Fuvarozás, szállítmányozás és logisztika (és Magyar Posta Biztosítók)

Upstream - Alacsony 

Közvetlen (saját tevékenység) - Közepes 

Downstream - Alacsony

Egészségügyi kockázatoknak való kitettség enyhítése: 

·     A Waberer’s Csoport támogatja a rendszeres egészségügyi szűrővizsgálatokban való részvételt 

Egészségvédelem melletti elköteleződés: 

·     Növeli a munkavállalói elégedettséget és jóllétet

Tervezett lépések: 

·       ESG Stratégia felülvizsgálata 

Meglévő gyakorlatok folytatása: 

·       Rendszeres szűrővizsgálatok biztosítása 

·       Kedvezményes sportolási lehetőség, telephelyi konditermek

 

footer image

 

Nemek közötti egyenlőség - nők a menedzsmentben

Pozitív hatás 

Aktuális, középtávú társadalmi hatás

Fuvarozás, szállítmányozás és logisztika (és Magyar Posta Biztosítók)

Upstream - Alacsony 

Közvetlen (saját tevékenység) - Közepes 

Downstream - Alacsony

Női munkavállalók aránya a szállítmányozásban tradicionálisan alacsony, a Waberer’s Csoport is törekszik az egyenlő esélyek megteremtésére és a női munkavállalók bevonzására 

·     Pozitív megítélés és munkavállalói elégedettség 

Meglévő gyakorlatok folytatása: 

·       Női mentorok biztosítása női gépjárművezetők számára 

·       Európai Uniós jogszabályok hazai jogszabályba való implementációjának figyelemmel követése 

Tervezett lépések: 

·       ESG Stratégia felülvizsgálata

Képzés és készségfejlesztés

Pozitív hatás 

Aktuális, középtávú társadalmi hatás

Fuvarozás, szállítmányozás és logisztika (és Magyar Posta Biztosítók)

Upstream - Alacsony 

Közvetlen (saját tevékenység) - Közepes 

Downstream - Alacsony

·     Szellemi munkaerő fejlesztése: éves teljesítményértékelés mentén történő célkitűzések és karriertervezés támogatása 

·     Fiatalok bevonzása: duális képzés lehetősége 

·     Különböző jogosítványok megszerzésének lehetősége 

Pozitív hatás a munkavállalókra: 

·     Előrelépési lehetőség, belátható karrierfejlődés 

Meglévő gyakorlatok folytatása: 

·       Teljesítményértékelési rendszer fejlesztése 

·       Képzések biztosítása 

Tervezett lépések: 

·       ESG Stratégia felülvizsgálata

A munkahelyi erőszak és zaklatás elleni intézkedések

Pozitív hatás 

Aktuális, középtávú társadalmi hatás

Fuvarozás, szállítmányozás és logisztika (és Magyar Posta Biztosítók)

Upstream - Alacsony 

Közvetlen (saját tevékenység) - Közepes 

Downstream - Alacsony

·     Pozitív társadalmi hatás: 

·     Biztonságos munkahely megteremtése 

·     Bizalom és elkötelezettség növekedése a munkavállalók körében 

Meglévő gyakorlatok folytatása: 

·       Megelőző intézkedések, szabályzatok és tréningek 

·       Visszaélés-bejelentő rendszer, felmerülő incidensek alapos kivizsgálásának céljából

 

footer image

 

Esélyegyenlőség - etnikumok

Pozitív hatás 

Aktuális, középtávú társadalmi hatás

Fuvarozás, szállítmányozás és logisztika (és Magyar Posta Biztosítók)

Upstream - Alacsony 

Közvetlen (saját tevékenység) - Közepes 

Downstream - Alacsony

·     Széles etnikai háttérrel rendelkező munkavállalók, különösen a sofőrök körében, akik számos különböző országból érkeznek 

Pozitív hatás a munkavállalókra: 

·     Hazai és külföldi munkavállalók kölcsönösen tanulhatnak egymástól 

·     Egészséges versenyszellem kialakulása, teljesítmény és innováció ösztönzése

Meglévő gyakorlatok folytatása: 

·       Belső kommunikáció a pozitív hatásokról 

Tervezett lépések: 

·       Érzékenyítő tréningek bevezetése a különböző telephelyekre

 

Társadalmi: ESRS S2 – Az értékláncban dolgozók

Megfelelő munkafeltételek rögzítése

Pozitív hatás 

Aktuális, rövidtávú társadalmi hatás

Fuvarozás, szállítmányozás és logisztika

Upstream - Alacsony 

Közvetlen (saját tevékenység) - Közepes 

Downstream - Alacsony

Átláthatóság biztosítása: 

·     Munkafeltételek pontos lefektetése a szabályzatokban és a szerződésekben 

·     Munkaközvetítő cégek monitorozása 

·     Munkafeltételek monitorozása és fejlesztése 

Pozitív megítélés és elköteleződés 

·     Pozitív hatás a foglalkoztatásra

Meglévő gyakorlatok folytatása: 

·       Munkavállalói elégedettségmérésben a kölcsönzött munkaerő visszajelzése is megjelenik 

·       Elégedettségmérés eredményeinek feldolgozása tematikus szponzorcsoportok által - fejlesztési akcióterv kidolgozása

 

Versenyképes fizetés

Pozitív hatás 

Aktuális, rövidtávú társadalmi hatás

Waberer's csoport (kivéve Magyar Posta Biztosítók)

Upstream - Alacsony 

Közvetlen (saját tevékenység) - Közepes 

Downstream - Alacsony

Versenyképes bérezés: 

·     Jól képzett munkavállalók bevonzása és megtartása 

Társadalmi hatás: 

·     Munkavállalók és családjuk életszínvonalának növelése

Meglévő gyakorlatok folytatása: 

·       Iparágspecifikus piaci bérek trendkövetése - piaci benchmark adatok figyelemmel kísérése

 

 

footer image

 

Egészségvédelem és biztonság melletti elköteleződés

Pozitív hatás 

Aktuális, rövidtávú társadalmi hatás

Fuvarozás, szállítmányozás és logisztika

Upstream - Alacsony 

Közvetlen (saját tevékenység) - Közepes 

Downstream - Alacsony

Egészségügyi kockázatoknak való kitettség enyhítése: 

·     Az egészségvédelmi és biztonsági irányítási rendszer minden munkavállalóra kiterjed

Meglévő gyakorlatok folytatása: 

·       Szűrővizsgálatok biztosítása 

Tervezett lépések: 

·       ESG Stratégia felülvizsgálata

 

Képzés és készségfejlesztés

Pozitív hatás 

Potenciális, középtávú társadalmi hatás

Fuvarozás, szállítmányozás és logisztika

Upstream - Alacsony 

Közvetlen (saját tevékenység) - Közepes 

Downstream - Alacsony

·     Képzés és készségfejlesztésre jogosult a kölcsönzött munkaerőállomány is, ehhez biztosított például a tréningeken való részvétel 

Pozitív hatás a munkavállalókra 

·     Fejlődési lehetőség 

·     Karriertervezés

Meglévő gyakorlatok folytatása, amely minden munkavállalóra kiterjed: 

·       Képzések biztosítása 

Tervezett lépések: 

·       ESG Stratégia felülvizsgálata

 

Társadalmi: ESRS S4 – A fogyasztókra és végfelhasználókra gyakorolt, tájékoztatással kapcsolatos hatások

Az ügyfelek pontos és hiánytalan tájékoztatása

Pozitív hatás 

Aktuális, rövidtávú társadalmi hatás

Waberer's csoport

Upstream - Alacsony 

Közvetlen (saját tevékenység) - Közepes 

Downstream - Alacsony

Partnerekkel való együttműködés: 

·     Kiemelt fontosságú a kiegyensúlyozott együttműködés és információk pontos, kölcsönös megosztása 

·     Kölcsönös elvárás a partnerek alapossága és megbízhatósága 

Pozitív hatás: 

·     Átláthatóság, kiszámíthatóság

Meglévő gyakorlatok folytatása: 

·       Szerződésekben foglaltak pontos betartása- 

 

 

footer image

 

Az ügyfelek pontos és hiánytalan tájékoztatása

Pénzügyi kockázat 

Potenciális, rövidtávú

Waberer's csoport

Upstream - Alacsony 

Közvetlen (saját tevékenység) - Közepes 

Downstream - Alacsony

Az egyik legfontosabb tényező az átlátható üzleti magatartás: 

·     Ügyfelek pontos tájékoztatása 

·     Fogyasztók védelme a visszaélésektől 

·     Hitelesség és jogszabályoknak való megfelelés 

·     Szerződések átláthatósága 

Kockázatok: 

·     Jogi incidensek és reputációs kockázat 

·     Cashflow-változás

Meglévő gyakorlatok folytatása: 

·       Szerződésekben foglaltak pontos betartása 

·       Hitelesség és jogszabályoknak való megfelelés 

 

Társadalmi: S – Jogalany-specifikus

Társadalmi felelősségvállalás

Pozitív hatás 

Aktuális, középtávú környezeti és társadalmi hatás

Waberer's csoport

Upstream - Közepes 

Közvetlen (saját tevékenység) - Magas 

Downstream - Közepes

Waberer's Csoport főbb CSR tevékenységei: 

·     Hátrányos helyzetű, szociálisan rászoruló gyerekek és fiatalok oktatásának támogatása 

·     Rendszeres támogatás alapítványoknak és szervezeteknek 

·     Egészségmegőrző programok 

A Társaság közösségi szerepvállalásának hatásai: 

·     Pozitív hatás a munkavállalókra, ügyfelekre, támogatott társadalmi csoportokra 

·     Pozitív hatás a közvetlen környezetre a CSR aktivitások révén

Meglévő gyakorlatok folytatása: 

·       Adományozások, támogatások

 

 

 

footer image

 

Gazdasági: ESRS G1 – Üzleti magatartás

Szabályzatok, eljárásrendek betartásával kapcsolatos pozitív hatások

Pozitív hatás 

Aktuális, rövidtávú társadalmi hatás

Waberer's csoport

Upstream - Alacsony 

Közvetlen (saját tevékenység) - Magas 

Downstream - Magas

Üzleti magatartás fontossága: 

·       Megfelelőségi folyamatok 

·       Jól szabályozott eljárásrendek 

·       Hazai és uniós jogszabályoknak való megfelelés 

Pozitív hatás a társadalomra: 

·       Etikus vállalati működés 

·       Jogi problémák orvoslása 

·       Kapcsolattartás az érdekelt felekkel

Meglévő gyakorlatok folytatása: 

·       Belső szabályzatok, utasítások végrehajtása 

·       Hazai és más uniós jogszabályoknak való megfelelés

 

Eredményes politikai szerepvállalás és lobbitevékenységek

Pozitív hatás 

Aktuális, rövidtávú társadalmi hatás

Fuvarozás, szállítmányozás és logisztika (és Magyar Posta Biztosítók)

Upstream - Magas 

Közvetlen (saját tevékenység) - Magas 

Downstream - Magas

·      Iparág képviselete a törvényhozás előtt 

·      A Társaság piaci szerepéből fakadó hatása, például a fenntarthatósággal kapcsolatos intézkedések beépülése az iparágba 

·      Iparágspecifikus fejlesztések, jó gyakorlatok implementációja 

Pozitív hatás: 

·       Változások kezdeményezése ESG szempontból

Meglévő gyakorlatok folytatása: 

·       Iparági képviselet

 

 

 

 

 

footer image

 

Megbízható alvállalkozókkal és beszállítókkal fenntartott kapcsolatok

Pozitív hatás 

Aktuális, rövidtávú társadalmi hatás

Fuvarozás, szállítmányozás és logisztika

Upstream - Közepes 

Közvetlen (saját tevékenység) - Közepes Downstream - Közepes

·      Átláthatóság elvárása 

·      Minősítés és átvilágítás jól dokumentált szabályok alapján 

·      Csak minősített alvállalkozók végezhetik a fuvarozást 

·      Minősítés feltételei: megfelelő felelősségbiztosítás és GPS nyomkövető rendszer 

·      Fizetési feltételek lefektetve a Csoport Beszerzési szabályzatában 

Pozitív hatás: 

·       Fizetés módjának és határidejének pontos meghatározása és betartása 

·       Etikus és átlátható működés ösztönzése

Meglévő gyakorlatok folytatása: 

·       Belső szabályzatok, utasítások végrehajtása

Korrupció megelőzése és felderítése

Pozitív hatás 

Aktuális, rövidtávú társadalmi hatás

Waberer's csoport

Upstream - Alacsony 

Közvetlen (saját tevékenység) - Közepes 

Downstream - Alacsony

Korrupció megelőzési szabályok: 

·  Anti-korrupciós irányelvek a Waberer’s International Nyrt.-re és a konszolidációs körbe tartozó vállalkozásokra 

·  Ajándékozás értéke, cégjegyzés és utalványozás módja, korrupciógyanús esetek bejelentésének menete

Meglévő gyakorlatok folytatása: 

·       Szabályzatok, utasítások végrehajtása 

·       Bejelentő rendszer működtetése 

·       Gránit Biztosító - Korrupciómegelőzési tréningek kialakítása

 

 

 

 

 

footer image

 

Gazdasági: G – Jogalany-specifikus

Adatbiztonság és adatvédelem - személyes adatok védelme

Pénzügyi kockázat 

Potenciális, rövid távú

Biztosító

Upstream - Alacsony 

Közvetlen (saját tevékenység) - Magas 

Downstream - Magas

·  Adatbiztonsági szabályozások és mechanizmusok elengedhetetlenek a jogszabályi megfelelőséghez 

·  Kiberbiztonsági kockázat előfordulásának esélye alacsony, de a kiváltott hatás súlyos lehet 

Potenciális kockázatok: 

·  Ügyfelek adatainak illetéktelen, harmadik félhez való kiszivárgása 

·  Nagy reputációs kockázat, bizalomvesztés 

·  Jövőbeli cashflow csökkenés 

·       Meglévő gyakorlatok folytatása: Gránit Biztosító: A Magyar Nemzeti Bank által előírt adatvédelmi mechanizmusok alkalmazása

 

Kockázatkezelés - átállási kockázatok és a termékportfólió bővítése

Pénzügyi kockázat 

Potenciális, középtávú

Biztosító

Upstream - Magas 

Közvetlen (saját tevékenység) - Magas 

Downstream - Magas

Biztosítási piacot érintő átállási kockázatok: 

·    Politikai-szabályozási kockázatok: 

·   Geopolitikai változásokkal összefüggő energia- és nyersanyagkrízis 

·   Ellátási láncok és kereskedelmi kapcsolatok drasztikus változásai 

·   Adópolitikai változások -reguláris adók és szektorális különadók 

·    Technológiai kockázatok: 

·   Hagyományos robbanómotoros technológia kivezetése 

Felmerülő pénzügyi kockázatok: 

·     Jövőbeni cash flow befolyásolása 

·     Stakeholder kapcsolatok befolyásolása (például: ellátási lánc, külső érdekelt felek)

Meglévő gyakorlatok folytatása: 

·       MNB Zöld Ajánlásának implementálása (Gránit Biztosító Zrt.) 

·       Jogszabályi környezet változásainak proaktív lekövetése 

·       Biztosítási portfólió felülvizsgálata 

Tervezett lépések: 

·       Gránit Biztosító: Klímakockázati elemzés elvégzése – szcenárióalapú elemzésre való áttérés 

·       Kármegelőző eszközök használata

 

footer image

 

1.5         A hatások, a kockázatok és a lehetőségek kezelése 

 A kettős lényegességi vizsgálat által a Társaságnak lehetősége nyílt arra, hogy azonosítsa és értékelje a vállalat működéséből adódó hatásokat, kockázatokat és lehetőségeket, figyelembe véve mind a vállalat fenntarthatóságra gyakorolt hatását, mind pedig a fenntarthatósági tényezők üzleti teljesítményre gyakorolt befolyását. Ez a megközelítés segít a stratégiai döntéshozatalban, a kockázatkezelésben és a hosszú távú értékteremtésben, biztosítva, hogy a vállalat proaktívan reagáljon a fenntarthatósági kihívásokra és lehetőségekre.   

  1.5.1.1     A lényegességi vizsgálati eljárással kapcsolatos közzétételek 

 A következő közzétételek célja, hogy bemutassák, hogyan azonosította és értékelte a vállalat a legfontosabb környezeti, társadalmi és irányítási (ESG) tényezőket, valamint ezek üzleti hatásait. Ez biztosítja az érintettek számára a folyamat érthetőségét és megbízhatóságát, elősegítve a felelős és adatvezérelt döntéshozatalt. 

  1.5.1.2     [IRO-1] A lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek azonosítására és értékelésére szolgáló eljárások leírása 

A 2024. üzleti év az első, amelyben a Társaság a fenntarthatósággal kapcsolatos vállalati beszámolásról szóló irányelv (CSRD) alapján teszi közzé fenntarthatósági jelentését. Az Európai Unió által közzétett ESRS keretrendszer iránymutatásai alapján készült el a Társaság kettős lényegességi vizsgálata. 2023-ban eltérő, a GRI módszertana szerint készült a Társaság első lényegességi vizsgálata. Ennek okán – a sztenderdek közötti nagymértékű eltérésekből adódóan – nem von a Társaság jelen jelentésben párhuzamokat, az ESRS szerinti elemzést tekinti a következő évekre vonatkozóan kiindulási alapnak. Az eltérések fő oka a kettős és az „egyszerű” lényegességi elemzések közötti számottevő különbség. Az ESRS szerinti kettős lényegességi elemzés elvégzéséhez figyelembe vette a Társaság a korábbi év GRI szerinti lényegességi elemzését is. 

A Társaság a kettős lényegességi vizsgálat (továbbiakban: DMA) elvégzésével és lényeges témáinak meghatározásával biztosítani tudja, hogy erőforrásait azokra a területekre fókuszálja, ahol a nagyobb környezeti, társadalmi hatást vagy pénzügyi lehetőséget tudja elérni, illetve, amely területeken a legszükségesebb csökkenteni negatív környezeti hatásait, valamint megelőzni pénzügyi kockázatait. Az ESRS jelentéstételi követelmény javaslatot tesz a kettős lényegességi vizsgálat módszertani megközelítéséhez és kritériumokat biztosít annak meghatározására, hogy egy fenntarthatósági téma lényegesnek bizonyulhat-e a Waberer’s működése kapcsán. A vizsgálat alapján a Társaság azonosította azokat a lényeges ESG-témákat és kapcsolódó információkat, amelyeket e jelentésben közzétesz, bemutatva azok relevanciáját, kapcsolódó kockázatait, lehetőségeit és hatásait, mutatószámait és stratégiai céljait. A lényeges fenntarthatósági témák azzal a céllal kerültek azonosításra, hogy egyértelműen irányt adjanak a Waberer’s Csoport számára a CSRD szerinti megfeleléshez, amelynek a hazai, „2000. évi C. törvény a számvitelről” c. törvénybe implementált uniós elvárások szolgálnak alapul. A törvényi megfelelésen felül a Társaság alapvető stratégiai pillére a fenntarthatóság, tehát a cél nemcsak a törvényi megfelelés, hanem azon túlmenően a szolgáltatás portfólió fejlesztése, az ügyfél- és finanszírozói, illetve részvényesi igények minél magasabb szintű kielégítése, ideértve a pontos fenntarthatósági adatszolgáltatást is. Az előző fejezetben részletezett hatások, lehetőségek és kockázatok erőteljesen kihatnak a vállalat stratégiai megközelítésére. 

A beszámolási időszakban a Társaság megvizsgálta a lényeges fenntarthatósági témáit, figyelembe véve a közelmúltbeli geopolitikai eseményeket, a piac és az érdekeltek prioritásainak változásait, valamint a vonatkozó jelentéstételi szabványokat. A workshop feltárta többek között a munkaerőpiac változásait, a zöld szolgáltatások iránti növekvő keresletet, valamint a szabályozói követelményeknek való megfelelés fontosságát. 

footer image

 

image_84b83cf7-ad13-4b87-a3db-eb09d4256c46

A kettős lényegességi vizsgálat első lépése a vállalat értékláncainak feltérképezése volt, melynek során azonosításra kerültek a külső és belső érintett felek is. Az ennek alapjául szolgáló cégstruktúra a Társaság honlapján elérhető. Az átláthatóság érdekében a leányvállalatok három fő üzletág – fuvarozás és szállítmányozás, logisztika, valamint biztosítói üzletág – mentén kerültek kategorizálásra, ez a felosztás a későbbiekben több helyen visszaköszön. Az érintetti csoportok között az elsődleges eltérés oka a biztosító részben B2C (business-to-customer) működése lehet, az egyéb üzletágak B2B (business-to-business) modelljével szemben. A „Fuvarozás, szállítmányozás és logisztika” megnevezés alatt a Waberer’s Csoport konszolidált pénzügyi kimutatások hatókörével megegyező leányvállalatok értendők, amelyek listája az 1.1.1 [BP-1] A fenntarthatósági nyilatkozat elkészítésének általános alapja című fejezetben olvasható, kivéve a Gránit Biztosítót és a Magyar Posta Biztosítókat. A Magyar Posta Biztosítók 2024 november végén kerültek a Csoportba, így esetükben nem állt rendelkezésre kellő idő a DMA újbóli lefolytatására, illetve a cégcsoportos ESG működésbe való teljes integrációra. Erre való tekintettel áttekintették a már azonosított, a Társaság szempontjából lényeges témaköröket és véleményezték a saját szempontjukból. A véleményezés eredménye alapján a lényeges témák összhangban vannak a Társaság kettős lényegességi felmérésével, új témakörök nem kerültek azonosításra. Ennek alapja lehet, hogy a Társaságnak már része a Gránit Biztosító, amelynek iparága megegyezik az újonnan csatlakozott Magyar Posta Biztosítókkal. A Magyar Posta Biztosítók által olyan témák kerültek csak azonosításra, amelyeket a saját működésükből eredően a csoportszintű lényeges témák közül kizártak, tehát a lényeges témák köre az esetükben szűkült, de nem bővült. A következő azonosított témakörök nem relevánsak a Magyar Posta Biztosítók működésében: 

  • Decentralizált energiatermelés és megújuló energiaforrások arányának növelése: irodaépületek és épülő raktárak;  
  • Szociális párbeszéd; 
  • Az értékláncban dolgozók teljes témaköre, 
  • valamint a Megbízható alvállalkozókkal és beszállítókkal fenntartott kapcsolatok. 

A Waberer’s Csoport fuvarozási tevékenységei révén az egész európai kontinensen jelen van, biztosítói tevékenységével Magyarországra fókuszál. A kontextus megértését a versenytársak gyakorlatainak elemzése és a korábbi években elvégzett GRI alapú lényegességi vizsgálat eredményeinek áttekintése segítette, a SASB sztenderdek mellett. 

A második és harmadik lépések során a lehetséges fenntarthatósági témák kerültek azonosításra. Először egy átfogó témalista (long list) készült, amelyet egy szűkített lista (short list) követett. A kétlépéses megközelítés széleskörű áttekintést nyújtott, és ezáltal segítette a Társaság számára leginkább releváns fenntarthatósági témák meghatározását, valamint biztosította a teljeskörűséget. A Társaság a releváns fenntarthatósági témákat a következők alapján határozta meg: 

·       ESRS tematikus keretrendszere, 

·       az SASB iparágspecifikus sztenderdjei,  

·       a benchmark elemzések eredményei,  

·       az iparág-specifikus jellemzők,  

·       szakértő operatív vezetők hozzáértése,  

·       valamint az előző évi fenntarthatósági jelentés során tett megállapítások.  

A releváns témák első körös meghatározása a belső érintettek bevonásával, a Társaság operatív területeinek vezetőivel közreműködve történt. A hatások, kockázatok és lehetőségek bizonyos esetekben megbontásra kerültek a két nagymértékben eltérő üzleti tevékenységi kör mentén: 

footer image

 

·       Fuvarozás, szállítmányozás, logisztika 

·       Biztosító 

A hatások lényegességének rangsora a hatás mértéke, a hatókör, a bekövetkezés valószínűsége és a relatív súlyosság értékelésének segítségével lett meghatározva. 

A kockázatok és lehetőségek azonosítása (pénzügyi lényegesség) a múltbeli és jövőbeli eseményekből eredő kockázatok és lehetőségek figyelembevételével és a természeti, humán és társadalmi erőforrásoktól való függőség – mint pénzügyi kockázatok vagy lehetőségek forrása – felmérésével történt meg. A pénzügyi lényegesség rangsora az erőforrások felhasználásának folytatása, a kapcsolatokra való támaszkodás, a jövőbeli cash flow-t befolyásoló egyéb tényezők, a bekövetkezés valószínűsége és a relatív súlyosság értékelésének segítségével került meghatározásra. 

A Társaság a hatások azonosítása és értékelése során figyelembe vette a meghatározott fenntarthatósági kérdésekkel kapcsolatos hatásokat, valamint azok lényegességét. Az értékelés célja annak meghatározása volt, hogy ezen hatások milyen mértékben befolyásolják a környezetet, a társadalmat és az érintetteket, illetve hogy milyen üzleti kockázatokat és lehetőségeket rejtenek a vállalat számára. Az azonosított lényeges hatások esetében külön figyelmet kaptak a pénzügyi kockázatok és lehetőségek, amelyek az egyes témák mentén kerültek részletesen feltérképezésre. 

A negyedik lépés a hatások, kockázatok és lehetőségek lényegességi értékelése volt, előre meghatározott kvalitatív és kvantitatív pontozási kritériumok alapján. A szűkített témalista (short list) kiértékelése és pontozása az érintett területek operatív vezetőinek bevonásával, workshopokon történt. A pénzügyi- és a hatáslényegességhez is meghatározásra kerültek küszöbök, amelyekkel egyező vagy azok feletti értékek a Társaság operációjára jelentősnek, vagyis lényegesnek bizonyultak. A hatások esetében a lényegességi küszöb 50%-ban lett megállapítva, a kockázatok és lehetőségek esetében pedig 35%-ban. A Társaság a pozitív és negatív hatások esetén megegyező materialitási küszöbértéket határozott meg. A különböző értékelési szempontok okán a pontszámok a pozitív és negatív hatások esetén adható maximális pontszámokhoz kerültek arányosításra. A százalékos eredménymeghatározás a negatív és pozitív hatások összehasonlítását segíti. A területek operatív vezetői és a Gránit Biztosító képviselője közösen állapította meg a küszöbértéket, építve a hatás, kockázat és lehetőség (IRO) vizsgálat során áttekintett hatások, kockázatok és lehetőségek összességére, az operatív vezetők szakmai meglátására és az iparági sajátosságokra.  

Az ötödik lépés részeként kérdőív kitöltésével bevonásra kerültek a további, külső és belső érintett érdekelt felek. A kérdőív arra szolgált, hogy az érintettek az első körben azonosított lényeges témákat áttekintsék, priorizálják és kiegészítést tehessenek továbbiakra, amennyiben szükségesnek látják. A visszajelzések alapján nem került azonosításra új lényeges téma, és a felállított sorrend is közelített a belső, szakértői értékelés eredményéhez. Az [SBM-2] Az érdekelt felek érdekei és álláspontjaik című fejezetben ismertetett érintettek (ideértve többek között a saját munkavállalók, beszállítók, ügyfelek) validációját követően az eredmények szintetizálásra kerültek. A végső, cégcsoport szinten meghatározott lényeges témákat a Waberer’s Csoport ESG Bizottsága hagyta jóvá. 

A DMA vizsgálat eredményei alapot adnak az ESG Munkacsoport számára a vállalat operatív működésének és az ESG teljesítmény pontosabb összehangolására. A vizsgálat során feltárt hatások, kockázatok és lehetőségek figyelembevételével meghatározott új célok és intézkedések beépítésre kerülnek a Waberer’s Csoport felülvizsgált ESG Stratégiájába a 2025-ös pénzügyi év során. 

 

footer image

 

  1.5.1.3     [IRO-2] A vállalkozás fenntarthatósági nyilatkozatai által lefedett, ESRS szerinti közzétételi követelmények 

 

ESRS

Közzétételi követelmény

Oldal

Hivatkozás

Megjegyzés

ESRS 2

3

A beszámoló elkészítésének alapja

3

[BP-1]

A fenntarthatósági nyilatkozat elkészítésének általános alapja

3

Waberer’s Csoport konszolidált éves beszámoló és konszolidált üzleti jelentés, 2024.

[BP-2]

Egyedi körülményekre vonatkozó közzétételek

6

Irányítás

7

[GOV-1]

Az ügyviteli, ügyvezető, illetve felügyelő testületek szerepe

7

Waberer’s Csoport konszolidált pénzügyi kimutatások és konszolidált üzleti jelentés, 2024. 

 

Waberer's Csoport befektetőknek szóló aloldal

 

 

footer image

 

[GOV-2]

A vállalkozás ügyviteli, ügyvezető, illetve felügyelő testületei számára szolgáltatott információk és az általuk kezelt fenntarthatósági kérdések

11

[GOV-3]

A fenntarthatósággal kapcsolatos teljesítmény beépítése az ösztönző mechanizmusokba

12

Waberer’s International Nyrt. Javadalmazási Jelentés

[GOV-4]

Nyilatkozat az átvilágításról

12

[GOV-5]

Kockázatkezelés és a fenntarthatósággal kapcsolatos beszámolás belső kontrollja

13

Stratégia

14

[SBM-1]

Stratégia, üzleti modell és értéklánc

14

Waberer’s Csoport konszolidált pénzügyi kimutatások és üzleti jelentés, 2024.

[SBM-2]

Az érdekelt felek érdekei és álláspontja

24

[SBM-3]

Lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek, valamint ezek kölcsönhatása a stratégiával és az üzleti modellel

27

A hatások, a kockázatok és a lehetőségek kezelése

42

A lényegességi vizsgálati eljárással kapcsolatos közzétételek

42

[IRO-1]

A lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek azonosítására és értékelésére szolgáló eljárások leírása

42

Waberer's Csoport befektetőknek szóló aloldal

 

 

footer image

 

[IRO-2]

A vállalkozás fenntarthatósági nyilatkozatai által lefedett, ESRS szerinti közzétételi követelmények

45

A politikákra és intézkedésekre vonatkozó közzétételi minimumkövetelmények

56

[MDR-P]

A lényeges fenntarthatósági kérdések kezelésére elfogadott politikák

-

[MDR-A]

A lényeges fenntarthatósági kérdésekhez kapcsolódó intézkedések és erőforrások

56

Környezeti információk

57

EU Taxonómia

57

Waberer’s Csoport konszolidált éves beszámoló és üzleti jelentés, 2024.

[E1]

Éghajlatváltozás

72

[GOV-3]

A fenntarthatósággal kapcsolatos teljesítmény beépítése az ösztönző mechanizmusokba

72

[SBM-3]

Lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek, valamint ezek kölcsönhatása a stratégiával és az üzleti modellel

72

[IRO-1]

Az éghajlattal kapcsolatos lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek azonosítására és értékelésére szolgáló eljárások leírása

74

[E1-1]

Az éghajlatváltozás mérséklésére vonatkozó átállási terv

74

 

 

 

footer image

 

[E1-2]

Az éghajlatváltozás mérséklésére és az ahhoz való alkalmazkodásra irányuló politikák

75

[E1-3]

Az éghajlatváltozásra irányuló politikákhoz kapcsolódó intézkedések és erőforrások

76

[E1-4]

Az éghajlatváltozás mérséklésével és az ahhoz való alkalmazkodással kapcsolatban meghatározott célok

79

[E1-5]

Energiafogyasztás és-szerkezet

80

Waberer’s Csoport konszolidált éves beszámoló és üzleti jelentés, 2024.

[E1-6]

A Scope 1,2 és 3-ba tartozó bruttó és összes ÜHG-kibocsátás

82

Waberer’s Csoport konszolidált éves beszámoló és üzleti jelentés, 2024.

[E1-9]

A lényeges fizikai és átállási kockázatokból, valamint az éghajlattal kapcsolatos potenciális lehetőségekből eredő várható pénzügyi hatások

-

A fokozatos bevezetés lehetőségével élve, a Társaság a fenntarthatósági jelentés elkészítésének első évében nem tesz közzé információt várható pénzügyi hatásairól.

Társadalmi információk

88

[S1]

Saját munkaerő

88

[SBM-3]

Lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek, valamint ezek kölcsönhatása a stratégiával és az üzleti modellel

88

[S1-1]

A saját munkaerővel kapcsolatos politikák

91

 

footer image

 

[S1-2]

A saját munkavállalókkal és a munkavállalói képviselőkkel a hatások terén folytatott együttműködés érdekében alkalmazott folyamatok

96

[S1-3]

A negatív hatások korrekciójának folyamatai és a saját munkavállalók számára az aggályok megfogalmazására lehetőséget biztosító csatornák

98

[S1-4]

Intézkedések a saját munkaerőre gyakorolt lényeges hatásokra vonatkozóan, valamint a saját munkaerőhöz kapcsolódó lényeges kockázatok csökkentésére és lényeges lehetőségek kihasználására irányuló megközelítések, továbbá ezen intézkedések hatékonysága

99

Waberer’s Csoport konszolidált éves beszámoló és üzleti jelentés, 2024.

[S1-5]

A lényeges negatív hatások kezeléséhez, a pozitív hatások előmozdításához, valamint a lényeges kockázatok és lehetőségek kezeléséhez kapcsolódó célok

102

[S1-6]

A vállalkozás alkalmazottainak jellemzői

105

[S1-7]

A saját munkaerőn belül nem alkalmazottként foglalkoztatott munkavállalók jellemzői

110

[S1-8]

A kollektív tárgyalások általi lefedettség és a szociális párbeszéd

110

[S1-9]

Sokszínűségi mérőszámok

112

[S1-10]

Megfelelő bérek

113

[S1-11]

Szociális védelem

113

[S1-12]

Fogyatékossággal élő személyek

114

[S1-13]

Képzési és készségfejlesztési mérőszámok

114

 

 

footer image

 

[S1-14]

Egészségvédelmi és biztonsági mérőszámok

116

[S1-15]

A munka és a magánélet közötti egyensúly mérőszámai

119

[S1-16]

Jövedelmi mérőszámok (bérkülönbség és teljes jövedelem)

119

[S1-17]

Incidensek, panaszok, valamint súlyos emberi jogi hatások

121

[S2]

Az értékláncban dolgozók

122

[SBM-3]

Lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek, valamint ezek kölcsönhatása a stratégiával és az üzleti modellel

123

[S2-1]

Az értékláncban dolgozókkal kapcsolatos politikák

123

[S2-2]

Az értékláncban dolgozókkal a hatások terén folytatott együttműködés érdekében alkalmazott folyamatok

123

[S2-3]

A negatív hatások korrekciójának folyamatai és az értékláncban dolgozók számára az aggályok megfogalmazására lehetőséget biztosító csatornák

124

[S2-4]

Intézkedések az értékláncban dolgozókra gyakorolt lényeges hatásokra vonatkozóan, valamint az értékláncban dolgozókhoz kapcsolódó lényeges kockázatok kezelésére és lényeges lehetőségek kihasználására irányuló megközelítések, továbbá ezen intézkedések hatékonysága

124

[S2-5]

A lényeges negatív hatások kezeléséhez, a pozitív hatások előmozdításához, valamint a lényeges kockázatok és lehetőségek kezeléséhez kapcsolódó célok

125

 

footer image

 

[S4]

Fogyasztók és végfelhasználók

126

[SBM-3]

Lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek, valamint ezek kölcsönhatása a stratégiával és az üzleti modellel

126

[S4-1]

A fogyasztókkal és a végfelhasználókkal kapcsolatos politikák

127

[S4-2]

A fogyasztókkal és a végfelhasználókkal a hatások terén folytatott együttműködés érdekében alkalmazott folyamatok

131

[S4-3]

A negatív hatások korrekciójának folyamatai és a fogyasztók és a végfelhasználók számára az aggályok megfogalmazására lehetőséget biztosító csatornák

132

[S4-4]

Intézkedések a fogyasztókra és a végfelhasználókra gyakorolt lényeges hatásokra vonatkozóan, valamint a fogyasztókhoz és a végfelhasználókhoz kapcsolódó lényeges kockázatok kezelésére és lényeges lehetőségek kihasználására irányuló megközelítések, továbbá ezen intézkedések hatékonysága

132

[S4-5]

A lényeges negatív hatások kezeléséhez, a pozitív hatások előmozdításához, valamint a lényeges kockázatok és lehetőségek kezeléséhez kapcsolódó célok

136

[S -Jogalany-specifikus]

Közösségi szerepvállalás

138

 

 

 

footer image

 

Irányítási információk

141

[GOV-1]

Az ügyviteli, ügyvezető, illetve felügyelő testületek szerepe

141

Waberer's Csoport Etikai Kódex

[IRO-1]

A lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek azonosítására és értékelésére szolgáló eljárások leírása

141

[G1-1]

A vállalati kultúrára és az üzleti magatartásra vonatkozó politikák, valamint a vállalati kultúra

142

[G1-2]

A beszállítókkal fenntartott kapcsolatok kezelése

150

[G1-3]

A korrupció és a vesztegetés megelőzése és felderítése

151

Waberer's Csoport - Anti-korrupciós irányelvek 

 

Waberer's Csoport - Visszaélés bejelentések

[G1-4]

A korrupció és a vesztegetés megerősített esetei

153

[G1-5]

Politikai befolyás és lobbitevékenység

155

[G1-6]

Fizetési gyakorlat

156

[G - Jogalany-specifikus]

Adatbiztonság és adatvédelem

158

[G -Jogalany-specifikus]

Kockázatkezelés

160

 

footer image

 

Egyéb uniós jogszabályokból származó adatpontok jegyzéke[9]

Közzétételi követelmény

Kapcsolódó adatpont

Oldal

Hivatkozás

Megjegyzés

ESRS 2 GOV-1

Nemek szerinti megoszlás az igazgatótanácsban 21. bekezdés d) pont

8

A 21. bekezdés e) pontjában említett független igazgatósági tagok százalékos aránya

8

ESRS 2 GOV-4

Átvilágítási nyilatkozat 30. bekezdés

12

ESRS 2 SBM-1

Részvétel fosszilis tüzelőanyagokhoz kapcsolódó tevékenységekben 40. bekezdés d) pont i. alpont

Nem releváns

Részvétel vegyi anyagok gyártásához kapcsolódó tevékenységekben 40. bekezdés d) pont ii. alpont

Részvétel vitatott fegyverekhez kapcsolódó tevékenységekben 40. bekezdés d) pont iii. alpont

Részvétel dohánytermesztéshez és -termeléshez kapcsolódó tevékenységekben 40. bekezdés d) pont iv. alpont

ESRS E1-1

2050-ig a klímasemlegességre való átállásra vonatkozó terv 14. bekezdés

74

A Párizsi Megállapodáshoz igazodó uniós referenciamutatókból kizárt vállalkozások 16. bekezdés g) pont

Nem releváns

ESRS E1-4

ÜHG-kibocsátáscsökkentési célkitűzés 34. bekezdés

79

ESRS E1-5

Fosszilis forrásokból származó energia felhasználása, források szerinti bontásban (csak az éghajlatra jelentős hatást gyakorló ágazatok) 38. bekezdés

81

Energia-fogyasztás és -szerkezet, 37. bekezdés

80

Energiaintenzitás a nagy éghajlati hatással bíró ágazatokban folytatott tevékenységekkel összefüggésben 40–43. bekezdés

82

ESRS E1-6

1., 2., 3. körbe tartozó bruttó és összes ÜHG- kibocsátás 44. bekezdés

86

Bruttó ÜHG-kibocsátás intenzitása 53–55. bekezdés

86

ESRS E1-7

ÜHG-elnyelések és szén-dioxid-kreditek 56. bekezdés

Nem lényeges

ESRS E1-9

A benchmarkportfólió kitettsége az éghajlattal kapcsolatos fizikai kockázatoknak 66. bekezdés

Fokozatos bevezetés miatt még nem jelentett

A pénzösszegek akut és krónikus fizikai kockázat szerinti bontásban, 66. bekezdés a) pont

 


[9] A táblázat tartalmazza az összes olyan adatpontot, amely az ESRS 2 B. függelékében felsorolt egyéb uniós jogszabályokból származik, ezek hol találhatók meg a jelentésben, emellett mely adatpontok nem értelmezhetők a Társaság esetén.

footer image

 

Közzétételi követelmény

Kapcsolódó adatpont

Oldal

Hivatkozás

Megjegyzés

Lényeges fizikai kockázatnak kitett jelentős eszközök helye 66. bekezdés c) pont

Ingatlanvagyon könyv szerinti értékének bontása energiahatékonysági osztályok szerint 67. bekezdés c) pont

A portfólió kitettségének mértéke az éghajlattal kapcsolatos lehetőségeknek 69. bekezdés

ESRS E2-4

Az Európai PRTR-rendelet Európai Szennyezőanyag- kibocsátási és -szállítási Nyilvántartás) II. mellékletében felsorolt minden egyes szennyező anyag levegőbe, vízbe és talajba kibocsátott mennyisége, 28. bekezdés

Nem lényeges

ESRS E3-1

Víz és tengeri erőforrások, 9. bekezdés

Nem lényeges

Célzott politika,13. bekezdés

Fenntartható óceánok és tengerek 14. bekezdés

ESRS E3-4

Összes újrahasznosított és újrafelhasznált víz, 28. bekezdés c) pont

Nem lényeges

Összes vízfogyasztás saját tevékenységekből m3- ben/millió EUR nettó bevétel 29. bekezdés

ESRS 2 – IRO 1 – E4

16. bekezdés a) pont i. alpont

Nem lényeges

16. bekezdés b) pont

16. bekezdés c) pont

ESRS E4-2

Fenntartható földhasználati/ mezőgazdasági gyakorlatok vagy politikák 24. bekezdés b) pont

Nem lényeges

Fenntartható óceáni/tengeri gyakorlatok vagy politikák 24. bekezdés c) pont

Az erdőirtás kezelésére irányuló politikák, 24. bekezdés d) pont

ESRS E5-5

Nem újrafeldolgozott hulladék, 37. bekezdés d) pont

Nem lényeges

Veszélyes hulladék és radioaktív hulladék, 39. bekezdés

ESRS 2 – SBM3 – S1

Kényszermunka előfordulásának kockázata, 14. bekezdés f) pont

90

Gyermekmunka előfordulásának kockázata 14. bekezdés g) pont

90

ESRS S1-1

Emberi jogokkal kapcsolatos politikai kötelezettségvállalások 20. bekezdés

93

A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet 1–8. számú alapvető egyezményeiben tárgyalt kérdésekre vonatkozó átvilágítási politikák, 21. bekezdés

93

Az emberkereskedelem megelőzésére irányuló eljárások és intézkedések 22. bekezdés

93

Munkabaleset-megelőzési politika vagy irányítási rendszer, 23. bekezdés

93

ESRS S1-3

Panasztételi/panaszkezelési mechanizmusok, 32. bekezdés c) pont

98

ESRS S1-14

A halálesetek száma, valamint a munkával kapcsolatos balesetek száma és aránya, 88. bekezdés b) és c) pont)

117

Sérülés, baleset, haláleset vagy betegség miatt kieső napok száma 88. e) pont

118

footer image

 

 

Közzétételi követelmény

Kapcsolódó adatpont

Oldal

Hivatkozás

Megjegyzés

ESRS S1-16

A nemek közötti kiigazítatlan bérkülönbség 97. a) pont

120

Túlzott vezérigazgatói díjazás aránya 97. b) pont

121

ESRS S1-17

Hátrányos megkülönböztetés előfordulása, 103. a) pont

121

Az üzleti vállalkozások emberi jogi felelősségére vonatkozó ENSZ-irányelvek és az OECD figyelmen kívül hagyása 104. bekezdés a) pont

121

ESRS 2 – SBM3 – S2

Gyermekmunka vagy kényszermunka jelentős kockázata az értékláncban, 11. b) pont

Nem releváns

ESRS S2-1

Emberi jogokkal kapcsolatos politikai kötelezettségvállalások 17. bekezdés

123

Az értékláncban dolgozókkal kapcsolatos politikák 18. bekezdés

123

Az üzleti vállalkozások emberi jogi felelősségére vonatkozó ENSZ-irányelvek és az OECD-irányelvek figyelmen kívül hagyása 19. bekezdés

123

A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet 1–8. számú alapvető egyezményeiben tárgyalt kérdésekre vonatkozó átvilágítási politikák, 19. bekezdés

123

ESRS S2-4

Az upstream és downstream értéklánchoz kapcsolódó emberi jogi problémák és incidensek 36. bekezdés

124

ESRS S3-1

Emberi jogokkal kapcsolatos politikai kötelezettségvállalások, 16. bekezdés

Nem lényeges

Az üzleti vállalkozások emberi jogi felelősségére vonatkozó ENSZ-irányelvek, az ILO elvei vagy az OECD- irányelvek figyelmen kívül hagyása 17. bekezdés

ESRS S3-4

Emberi jogi problémák és incidensek, 36. bekezdés

Nem lényeges

ESRS S4-1

A fogyasztókra és végfelhasználókra vonatkozó politikák, 16. bekezdés

127

Az üzleti vállalkozások emberi jogi felelősségére vonatkozó ENSZ-irányelvek és az OECD-irányelvek figyelmen kívül hagyása 17. bekezdés

129

ESRS S4-4

Emberi jogi problémák és incidensek, 35. bekezdés

135

ESRS G1-1

Az ENSZ Korrupció elleni Egyezménye, 10. bekezdés b) pont

Nem releváns

A visszaélést bejelentő személyek védelme 10. bekezdés d) pont

149

ESRS G1-4

A korrupció és a vesztegetés elleni törvények megsértése miatt kiszabott bírságok, 24. bekezdés a) pont

153

Korrupció- és vesztegetés- ellenes normák 24. bekezdés b) pont

153

 

footer image

 

   1.5.2   A politikákra és intézkedésekre vonatkozó közzétételi minimumkövetelmények 

[MDR-P] A lényeges fenntarthatósági kérdések kezelésére elfogadott politikák az egyes fejezetek mentén kerülnek bemutatásra. 

 

  1.5.2.1         [MDR-A] A lényeges fenntarthatósági kérdésekhez kapcsolódó intézkedések és erőforrások 

A lényeges fenntarthatósági kérdésekhez kapcsolódó intézkedések és erőforrások a tematikus és az ágazatspecifikus ESRS-ekben foglalt közzétételi követelményekkel foglalkozó fejezetekben olvashatóak. 

footer image

 

 2         Környezeti információk 

A Waberer’s elkötelezett az éghajlatváltozás hatásainak csökkentése iránt, ezért kiemelt figyelmet fordít a kibocsátás mérésére, a csökkentési terv kidolgozására - az iparági korlátok mellett - és az energiahatékonyságra. Jelen fejezetben bemutatásra kerül a vállalat jelenlegi éghajlatstratégiája, üvegházhatásúgáz-kibocsátásának alakulása, valamint a kockázatkezelési és alkalmazkodási intézkedések. 

 2.1     EU Taxonómia 

Az Európai Unió Taxonómia rendeletének (2020/852/EK rendelet) 8. cikke szerint a fenntarthatósági jelentés közzétételére kötelezett pénzügyi és nem-pénzügyi vállalatoknak beszámolót kell készíteniük arról, hogy tevékenységük, illetve teljesítménymutatóik hogyan és milyen mértékben minősül fenntarthatónak. Ezen tájékoztatás keretében szükséges bemutatni, hogy az EU Taxonómia rendeletben meghatározott tevékenységekhez kapcsolódó árbevétel, működési kiadás (OPEX), valamint tőkekiadás (CAPEX) milyen mértékben kapcsolódik környezeti szempontból fenntartható tevékenységhez. Emellett a biztosítók esetén a befektetéseiknek arányát szükséges még vizsgálni a fenntartható tevékenységekhez kapcsolódóan. Az aktuális jogi szabályozás szerint a 2024-es üzleti évre vonatkozóan már mind a hat környezetvédelmi célkitűzéshez való hozzájárulást és tevékenységet szükséges vizsgálni, illetve közzétenni, ezek a következők: 

  • az éghajlatváltozás mérséklése,  
  • az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás,  
  • a víz és tengeri erőforrások fenntartható használata,  
  • a körforgásos gazdaságra való átállás,  
  • a környezetszennyezés megelőzése,  
  • illetve a biológiai sokféleség és ökoszisztémák védelme. 

 

Az EU Taxonómia elemzés két lépésben vizsgálja a releváns gazdasági tevékenységeket: első körben szükséges megállapítani, hogy a Társaságnál végzett gazdasági tevékenység teljesíti-e az EU Taxonómia rendeletben meghatározott definíciók valamelyikét, ezáltal kerülnek megállapításra az EU Taxonómiához igazítható tevékenységek. Azokra a gazdasági tevékenységekre, amelyekre vonatkozóan teljesülnek a rendelet szerinti definíciók, szükséges további vizsgálatokat végezni. Ennek során az kerül megállapításra, hogy az adott gazdasági tevékenység taxonómiához igazodónak minősül-e, azaz lényegesen hozzájárul legalább egy környezetvédelmi célkitűzéshez, nem károsítja lényegesen a többi öt környezetvédelmi célkitűzést, illetve teljesíti a minimális társadalmi biztosítékokat. A befektetések vizsgálata esetén a befektetést befogadó vállalat kapcsolódó taxonómiához igazodó árbevétel és CAPEX teljesítménymutatóját szükséges vizsgálni. 

Az EU Taxonómia szempontjából vizsgált gazdasági tevékenységek bemutatása 

Az igazíthatóság vizsgálata során a Társaság lényeges árbevételt generáló gazdasági tevékenységeinek, valamint azon gazdasági tevékenységeinek azonosítása történt meg, amelyekből lényeges működési kiadás vagy tőkekiadás keletkezett a 2024-es pénzügyi évben, és amelyek összhangban vannak az EU Taxonómia rendelet előírásaival, vagyis taxonómiához igazítható tevékenységnek minősíthetők. A Társaság az EU Taxonómia közzétételi követelményekben (2021/2178) a nem pénzügyi vállalkozások és biztosítók számára meghatározott kulcsfontosságú teljesítménymutatók nevezőjeként definiált értékekből indult ki: a 2024-es pénzügyi évi árbevétel, CapEx és OpEx kimutatásokat vette alapul. A lényeges gazdasági tevékenységeket a Társaság számviteli politikájában meghatározott pénzügyi lényegesség elvei alapján azonosította, összevetve az éves árbevételt generáló tevékenységeket és kiadásokat - azok megfelelő főkönyvi kategóriáit és tartalmát – az EU Taxonómia rendeletben meghatározott tevékenységi körrel. A vizsgálat a gazdasági

footer image

 

tevékenység taxonómia szerinti definícióján alapult, a megjelent és hatályos technikai vizsgálati kritériumokat tartalmazó, felhatalmazáson alapuló rendeletek előírásaival összhangban.  

A Társaság az EU Taxonómia megfelelés során a következő igazítható gazdasági tevékenységeket azonosította a működése szempontjából: 

  • CE 5.4 Használt cikkek értékesítése (lényeges hozzájárulás a körforgásos gazdaságra való átállás célkitűzéshez); 
  • CCM 6.6 Közúti áruszállítás (lényeges hozzájárulás az éghajlatváltozás mérséklése célkitűzéshez); 
  • CCM 7.1 Új épületek építése (lényeges hozzájárulás az éghajlatváltozás mérséklése célkitűzéshez); 
  • CCM 7.3 Energiahatékonysági berendezések üzembe helyezése, karbantartása, javítása (lényeges hozzájárulás az éghajlatváltozás mérséklése célkitűzéshez); 
  • CCM 10.1 Nem-élet biztosítás: az éghajlattal kapcsolatos veszélyek ellen nyújtott szolgáltatások (lényeges hozzájárulás az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás célkitűzéshez). 

Az egyes tevékenységek jellemzőinek bemutatását, valamint a kapcsolódó vizsgálati kritériumoknak való megfelelést a következő fejezetrész tartalmazza. EU Taxonómia szerinti igazodás 2024-ben nincs a Társaságnál, mivel a minimális biztosítékok előírásait nem teljesíti.  

5.4 Használt cikkek értékesítése 

A Társaság a lízingszerződések lejártakor az esetek egy részében megvásárolja a járműveket és azokat harmadik fél felé, adásvételi szerződéssel értékesíti, amelyből árbevétele keletkezik. Az ilyen módon értékesített járművek jellemzően N1, N3, vagy O4 besorolású használt vontatók, pótkocsik, tehergépjárművek és furgonok. A technikai vizsgálati kritériumok mentén teljesül a felújítás, tisztítás követelménye, a keletkező hulladékok újrafelhasználását, feldolgozását, illetve ártalmatlanítását külső partner végzi, ehhez a Társaság nem rendelkezik dedikált hulladékgazdálkodási tervvel. A Waberer's Csoport szakértői segítséggel elvégezte az éghajlati kockázat- és sérülékenységi értékelését a közúti áruszállításra vonatkozóan. Mivel az értékesített járművek minden esetben a közúti áruszállításban kerültek felhasználásra, így ez alapján itt sem került azonosításra lényeges kockázat, amely befolyásolná a tevékenység végzését. A tevékenység nem jár szignifikáns vízhasználattal, illetve vízállapotra vagy víztestekre vonatkozó káros hatással, így nem indokolja a vízhasználati és vízvédelmi gazdálkodási terv meglétét. A Waberer's Csoport vizsgáltatja az ivóvíz vízminőségét félévente, a telephelyen lévő épületek vízvételezési pontjairól készül jegyzőkönyv. A 2024-ben szerződéses konstrukcióban értékesített járművek közül a 95%-a 624 db felel meg az EURO VI követelményeknek, és ebből 505 db teljesíti az abroncsokra vonatkozó gördülési zajosztály és gördülő ellenállás elvárást. A tevékenység EU Taxonómiához igazíthatónak minősül a Társaságnál, teljesíti a DNSH[10] kritériumokat azonban nem igazodó, mivel nem teljesül a minimális biztosítékok megléte.  

Kapcsolódó pénzügyi mutatók: árbevétel, OPEX 

6.6 Közúti áruszállítás 

A Társaság árbevételének szignifikáns része származik közúti áruszállítási tevékenységből, valamint járműállomány-bővítés is történt a tárgyévben (CAPEX oldal), így lényeges vizsgálandó tevékenységnek minősül. A Társaság üzemben lévő járműállományában többféle gépjármű található, például nyergesvontatók, tehergépjárművek, pótkocsik, furgonok. A Társaság fontosnak tartja a járműállományának fenntarthatóbbá tételét, így azt folyamatosan bővítik alternatív hajtásláncú modellekkel, melyek között korszerű elektromos gépjárművek és LNG meghajtású gépjárművek is


[10] Do No Significant Harm, azaz a jelentős károkozás elkerülésének elve. Ennek alapján egy EU Taxonómiához igazodó tevékenység nem okozhat jelentős kárt a másik öt témakörben sem.

footer image

 

megjelennek. A közúti áruszállítási tevékenység taxonómiához igazíthatónak minősül a teljes közúti árufuvarozáshoz használt járműflotta vonatkozásában, amelyek a taxonómia rendeletnek megfelelően az EURO VI motortípussal rendelkező vagy elektromos, N1, N2, N3 besorolású gépjárművek. A technikai vizsgálati kritériumok keretében a Társaság megvizsgálta a gépjárművek egyes kategóriák (N1, N2, N3) szerinti kibocsátási jellemzőit, amely esetén az elektromos hajtásláncú járművek teljesítik a jelentős hozzájárulás kritériumát - a zéró kibocsátást -, ezekből jelenleg 14 darab van összesen a Társaság használatában, amelyből 2 db tesztjármű. A Társaságnál tárgyévben készült éghajlati kockázati és sérülékenységi vizsgálat a tevékenységre vonatkozóan, amely során nem került azonosításra lényeges éghajlati kockázat, az azonosított alacsony besorolású kockázatokra vonatkozóan pedig rendelkezik a Társaság megfelelő alkalmazkodási intézkedésekkel. Az elektromos járművekből 4 darab teljesíti az abroncsokra vonatkozó gördülési zajosztály és gördülő ellenállás elvárást, ezek nem kapcsolódnak a környezetszennyezés megelőzése és csökkentése esetén meghatározott káros anyagokhoz. Ezen elektromos járművek legalább 85 tömegszázalékban újrafelhasználhatók vagy újrafeldolgozhatók, illetve legalább 95 tömegszázalékban újrafelhasználhatók vagy hasznosíthatók. A 4 darab elektromos hajtásláncú jármű esetén teljesülnek a technikai vizsgálati kritériumok. A tevékenység esetén kizárólag a minimális társadalmi biztosíték nem teljesül a Waberer’s Csoport esetében a 2024-es évre vonatkozóan.  

Kapcsolódó pénzügyi mutatók: árbevétel, CAPEX, OPEX 

7.1 Új épületek építése 

A Társaságnál jelenleg három, folyamatban lévő vagy már befejezett ingatlanépítési projekt esetén értelmezhető az EU Taxonómia szerinti igazíthatóság: egy logisztikai központ Debrecenben, illetve Ecseren kettő helyen. Az Ecseren található egyik, már elkészült épület megszerezte a BREEAM “very good” minősítést, a debreceni építkezés esetén pedig ugyanez tervezett. Jelenleg a debreceni építkezés és a másik ecseri raktárak még folyamatban vannak, így az EU Taxonómia szerinti értékelés a tervek mentén történt. Mindhárom ingatlan egyéb rendeltetésű épületnek minősül, az energetikai besorolásuk teljesíti a taxonómia elvárását, elérik legalább az A+ értéket. Az elkészült ecseri raktárban nem készült légtömörségi és hőállósági vizsgálat, mivel az épület rendeltetése szempontjából (logisztikai csarnok) nem értelmezhető erre a vonatkozó vizsgálat. Debrecen és az elkészült ecseri központ esetén történt a teljes életciklusra vonatkozó globális felmelegedési potenciál-számítás a BREEAM megfeleltetés során. A három ingatlanépítési projekthez kapcsolódóan előzetes vizsgálati dokumentáció készült, mely foglalkozik az éghajlatvédelmi szempontokkal, a területre gyakorolt lehetséges hatások azonosításával, a debreceni projekt esetén készült klímaváltozási adaptációs stratégia, míg az elkészült ecseri épület esetén a környezetvédelmi értékelés magába foglalja az éghajlati sérülékenységi és kockázatértékelést is, így ezeknél teljesül az alkalmazkodás az éghajlatváltozáshoz kritérium, a harmadik esetén ennek az elvégzését a következő évben tervezi megvalósítani a Társaság. A DNSH kritériumok mentén a debreceni és elkészült ecseri ingatlan esetén teljesül több kritérium: a keletkező hulladékok kezelése megfelel az EU Taxonómia elvárásainak, ezeknél nem kerültek beépítésre környezetszennyezés és megelőzés kritériumban felsorolt káros anyagok. Illetve a taxonómiának megfelelő intézkedések kerültek/kerülnek alkalmazásra a por-, zaj- és szennyezőanyag-kibocsátás csökkentése érdekében. Az ingatlanberuházáshoz kapcsolódó földterületek biológiai sokféleség szempontjából nem érzékeny területek. A tevékenység EU Taxonómiához igazíthatónak minősül a Társaságnál, azonban nem minősül igazodó tevékenységnek, mivel a jelentős hozzájárulási és DNSH kritériumokat nem teljeskörűen teljesíti.   

 

 

 

footer image

 

Kapcsolódó pénzügyi mutatók: CAPEX 

7.3 Energiahatékonysági berendezések üzembe helyezése, karbantartása, javítása 

A Társaságnál megjelennek ingatlanok műszaki fejlesztésével kapcsolatos beruházások, ezek közül kettő tárgyévi projekt esetében teljesül a taxonómia szerinti igazíthatóság: világításkorszerűsítési projekt a Nagykőrösi úti csarnok esetében, valamint szekcionált kapucsere projekt a mosonmagyaróvári telephelyen. A tevékenység EU Taxonómiához igazíthatónak minősül a Társaságnál, azonban nem igazodó, a DNSH kritériumokat nem teljeskörűen teljesíti.   

Kapcsolódó pénzügyi mutatók: CAPEX 

10.1 Nem-élet biztosítás: az éghajlattal kapcsolatos veszélyek ellen nyújtott szolgáltatások 

A Társaságnál a Gránit Biztosító és a Magyar Posta Biztosító leányvállalatai végeznek nem-életbiztosítási tevékenységet. Az EU Taxonómia rendelet részletesen tartalmazza, milyen biztosítási szolgáltatások esetében értelmezhető az éghajlattal kapcsolatos veszélyek ellen nyújtott védelem, ezek közül a Gránit Biztosítónál a következők jelennek meg: egyéb gépjármű-biztosítás (például szárazföldi gépjármű biztosítás – CASCO); tengeri-, légi és szállítási biztosítás; tűz- és egyéb vagyoni kár elleni biztosítás. A Magyar Posta Biztosítóknál elemi károk (például vihar, jégverés, árvíz stb.) kapcsán casco és lakásbiztosítások nyújtása jelenik meg. A két biztosító által végzett tevékenységekre teljesül a taxonómia szerinti igazíthatóság, azonban nem igazodók, mert a jelentős hozzájárulási és a DNSH kritériumokat nem teljeskörűen teljesítik 

Kapcsolódó pénzügyi mutatók: bruttó díjbevétel 

Az EU Taxonómia megfeleléshez kapcsolódó számviteli politika 

Az árbevétel, tőke- és működési kiadásokhoz kapcsolódó kulcsfontosságú teljesítménymutatók meghatározásához alkalmazott módszertanok a 2021/2178 (EK) rendelet előírásai és ennek módosító kiegészítések mentén kerültek kialakításra. A 2023-as pénzügyi évhez képest a tárgyévben finomodott a taxonómia szerinti igazíthatóság és igazodás vizsgálat módszertani megközelítése, a besorolások mentén pontosítások jelentek meg, emiatt eltérések tapasztalhatók a teljesítménymutatók arányosítási besorolásai között. A tárgyévben azonosított igazítható gazdasági tevékenységekhez kapcsolódó előző évi beszámolóba bekerülő arányszámok kerültek feltüntetésre az összehasonlító évre vonatkozóan, azok esetén, amelyek idén nem voltak jellemző tevékenységek azok nem kerültek külön feltüntetésre. A következő időszakban várhatóan konzisztensen a 2024-es évre vonatkozó módszertan kerül majd alkalmazásra figyelembe véve a szabályozói környezet változásait.  A biztosítókra vonatkozóan nem került közzététel az előző évben, ezáltal nincs összehasonlító időszak bemutatva.  

Árbevétel KPI 

A nem-pénzügyi vállalatok esetén az árbevételhez kapcsolódó igazíthatósági teljesítménymutató (KPI) a taxonómiához igazítható tevékenységekkel összefüggő termékekből vagy szolgáltatásokból származó árbevétel (számláló) és a tárgyévre vonatkozó, konszolidált szintű nettó árbevétel (nevező) hányadosaként lett meghatározva. A tevékenységekhez kapcsolódó megbontások a főkönyvi besorolás mentén kerültek kialakításra a Társaság egyes tevékenységekhez kapcsolódó területi felelős vezetőinek és a kontrolling osztálynak a bevonásával. A Társaság megvizsgálta az EU Taxonómia rendeletben szereplő releváns tevékenységek definícióit, összehasonlította azokat a saját, lényegesként besorolt tevékenységeinek tartalmával, ezáltal megállapította, melyek a lényeges árbevételt generáló gazdasági tevékenységek közül az EU Taxonómiához igazítható tevékenységek. Ennek részletei a 2.1.1-es EU Taxonómia alfejezet táblázatában kerülnek bemutatásra. A konszolidált árbevétel bemutatásra került a Társaság konszolidált pénzügyi kimutatások között is.  

 

footer image

 

Tőkekiadásokhoz kapcsolódó (CAPEX) KPI 

A tőkekiadásokhoz kapcsolódó igazíthatósági teljesítménymutató (CAPEX) a taxonómiához igazítható tevékenységekkel kapcsolatos tárgyi eszközök és immateriális eszközök 2024-es pénzügyi év során bekövetkezett, IFRS standardok szerint értelmezett, lényeges, tőkésített állománynövekedések és a Társaságnál a tárgyévben felmerült összes tárgyi eszköz és immateriális eszköz tőkésített állománynövekedésének hányadosaként lett meghatározva. A Társaság a KPI számításához összegyűjtötte a 2024-es pénzügyi évre vonatkozó, konszolidált szintű, tárgyi eszközökhöz és immateriális eszközökhöz kapcsolódó tőkésített állománynövekedést. A tevékenységekhez kapcsolódó megbontások a főkönyvi besorolás mentén lettek meghatározva, a Társaság egyes tevékenységekhez kapcsolódó területi vezetőinek és kontrolling osztályának bevonásával. Az értékelés során az ingatlanokhoz és a járművekhez kapcsolódó állománynövekedési főkönyvi értékek kerültek áttekintésre. Erre vonatkozóan a konszolidált pénzügyi kimutatásokban is található információ a kiegészítő megjegyzések kapcsolódó részeinél mozgástáblák formájában. A Társaság eszközcsoportonként vette figyelembe az állománynövekedéseket, ezután pedig megállapította, melyek számítanak lényeges állománynövekedésnek. Az elemzések során a lényeges tőkekiadásokhoz kapcsolódó tevékenységek kerültek azonosításra: az árbevétel esetén értékelt tevékenységekhez (közúti áruszállítás) vagy további új tevékenységekhez (új épületek építése, energiahatékonysági berendezések üzembe helyezése, karbantartása, javítása) kapcsolódva megfeleltetésre kerültek a taxonómia szerinti kritériumok mentén. A CAPEX KPI-ra vonatkozó további közzétételek megtalálhatók a 2.1.2-es EU Taxonómia alfejezetben. 

Működési kiadásokhoz kapcsolódó (OPEX) KPI 

 Az OPEX mint kulcsfontosságú teljesítménymutató a tárgyévben felmerült, taxonómiához igazítható, lényeges árbevételt vagy CAPEX-et generáló tevékenységek közvetlen, nem tőkésített költségeit tartalmazza. Ide tartoznak a kutatás-fejlesztés, épületfelújítás, rövid távú lízing, karbantartás és javítás költségei, valamint az ingatlanok, gépek és berendezések napi szervizelésének minden egyéb közvetlen kiadása, amely ezek folyamatos működését biztosítja – akár a vállalat, akár kiszervezés esetén egy harmadik fél végzi azt. Ez az összeg (számláló) került elosztásra a Társaságnál a tárgyévben felmerült összes, a fentiek szerint meghatározott OPEX összegével (nevező). 

A Társaság definiálta, hogy milyen tárgyévben felmerült költségeket sorol OPEX (működési költség) kategóriába az EU Taxonómia előírásait és a csoport Számviteli Politikáját is figyelembe véve: azon költségek csoportja, melyek a vontató által végzett fuvarfeladat végrehajtása során merültek fel és ahhoz szükségesek, hogy a vontató végre tudja hajtani az adott fuvarfeladatot. Ezek a következők: javítási- és karbantartási költségek, biztosítási költség, súlyadó, sofőrbér költség, üzemanyag költség. 

A Társaság a KPI kiszámításához összegyűjtötte a 2024-es pénzügyi évre vonatkozó, konszolidált szintű OPEX KPI nevező szerinti működési kiadásokat, majd ebből a listából megállapította, mely kiadások minősültek a taxonómiához igazítható tevékenységekből származó működési kiadásoknak (számláló). A Társaság a számláló értékének és az összes felmerült taxonómia rendelet szerinti, tárgyévi OPEX-nek a hányadosaként kiszámította a működési kiadásokhoz kapcsolódó OPEX KPI arányszámot. Az OPEX KPI-ra vonatkozó további közzétételek megtalálhatóak a 2.1.3-as EU Taxonómia alfejezetben.  

footer image

 

Gránit Biztosítóra vonatkozó bruttó díjbevételre vonatkozó KPI 

A Társaság biztosítási szektorban működő leányvállalatára, a Gránit Biztosítóra értelmezhető a bruttó díjbevétel KPI. A Gránit Biztosító csak nem-élet ágon nyújt biztosítási szolgáltatásokat ügyfeleinek, viszontbiztosítási és életbiztosítási tevékenységet nem végez. A Gránit Biztosító meghatározta a 2024-es pénzügyi évre vonatkozóan az EU Taxonómia rendelet definíciójának megfelelő biztosítási szolgáltatások értékesítéséből származó bruttó díjbevételét, kiszűrve a vállalatcsoporton belüli bevétel összegeket (a biztosítási szolgáltatások fentebb felsorolásra kerültek). Ez az összeg képezi a KPI arányszám számlálóját. A Társaság a Gránit Biztosítóra vonatkozóan a megállapított számláló összegét a teljes nem-életbiztosítási tevékenységből származó konszolidált bevétel értékéhez viszonyította a biztosítási kockázatra vonatkozó KPI meghatározásához, melyhez kapcsolódóan további közzétételek a 2.1.4-es EU Taxonómia alfejezetben találhatóak. A Magyar Posta Biztosító nyújt nem-életbiztosítást, azonban a 2024-es konszolidált pénzügyi kimutatásokban nem került eredmény oldalon konszolidálásra, így nem került sor az EU Taxonómia szerinti teljesítménymutatók vizsgálatára konzisztensen a pénzügyi beszámolóval. 

Biztosítóra vonatkozó befektetésekkel kapcsolatos KPI 

A Waberer's Csoport biztosítási szektorban működő leányvállalata, a Gránit Biztosító nem rendelkezik EU Taxonómiához igazodó befektetésekkel, így a Waberer's Csoport szempontjából ennek a KPI-nak az értéke nulla. A Magyar Posta Biztosító és a Magyar Posta Életbiztosító együttes befektetéseinek 85%-a államkötvény és a további befektetéseiben az EU Taxonómia szerint figyelembe veendő befektetések aránya 13%, ezek jellemzően vállalati részvények, befektetési alapok, amelyekből az előzetes vizsgálatok alapján - amely a befektetésekés típusaiknak áttekintését foglalta magába a taxonómia elvárásai mentén - a befektetések minimális mértéke (0,2%) kapcsolódna az EU Taxonómiához, így a jelen időszakban további vizsgálódás nem történt, a következő évben a megjelenő CSRD szerinti jelentések alapján már pontosabb értéket tud bemutatni a Társaság, így akkor kerül bemutatásra a kapcsolódó táblázat.  

 

 

 

footer image

 

   2.1.1   Az EU Taxonómiához igazodó gazdasági tevékenységekhez kapcsolódó termékekből vagy szolgáltatásokból származó árbevétel aránya – a 2024. évre vonatkozó közzététel

image_8a596075-04d8-4f7c-8cc6-38f65bba5191

footer image

 

image_35bdd910-76fb-40ad-95ab-2b080d4bb1b4

footer image

 

   2.1.2   Az EU Taxonómiához igazodó gazdasági tevékenységekhez kapcsolódó termékekkel vagy szolgáltatásokkal összefüggő CAPEX aránya – a 2024. évre vonatkozó közzététel

image_aa6d34c7-7376-4d38-99ba-943adff7d798

footer image

 

image_a4a55d7d-dfe4-4bfa-93e1-5a8d244e7453

footer image

 

   2.1.3   Az EU Taxonómiához igazodó gazdasági tevékenységekhez kapcsolódó termékekből vagy szolgáltatásokból származó OPEX aránya – a 2024. évre vonatkozó közzététel

image_98da5622-a08f-4c59-89ca-58bdef2fbf09

footer image

 

  image_9ba5b756-9d34-43ca-8556-3f9fc61bca9b  

footer image

 

   2.1.4   A nem-életbiztosítók és viszontbiztosítók biztosítási kockázatra vonatkozó kulcsfontosságú teljesítménymutatói – a 2024. évre vonatkozó közzététel

image_331a198a-9126-4578-b55f-ad3fec44b7a5 

footer image

 

   2.1.5   Összefoglaló táblázatok az EU Taxonómia rendeletnek való megfelelésről

Árbevétel hányada/teljes árbevétel

Taxonómiához igazodó célkitűzésenként

Taxonómiához igazítható célkitűzésenként

CCM

0%

47,9%

CCA

0%

2,5%

WTR

0%

0,0%

CE

0%

1,9%

PPC

0%

0,0%

BIO

0%

0,0%

 

 

CAPEX hányada/teljes CAPEX

Taxonómiához igazodó célkitűzésenként

Taxonómiához igazítható célkitűzésenként

CCM

0%

72,3%

CCA

0%

0,0%

WTR

0%

0,0%

CE

0%

0,0%

PPC

0%

0,0%

BIO

0%

0,0%

 

 

OPEX hányada/teljes OPEX

Taxonómiához igazodó célkitűzésenként

Taxonómiához igazítható célkitűzésenként

CCM

0%

89,1%

CCA

0%

10,4%

WTR

0%

0,0%

CE

0%

0,1%

PPC

0%

0,0%

BIO

0%

0,0%

 

footer image

 

   2.1.6   A nukleáris energiával és a fosszilis eredetű gázokkal összefüggő tevékenységek táblázata

Sor

A nukleáris energiával összefüggő tevékenységek

1.

A vállalkozás olyan innovatív villamosenergia-termelő létesítményekre irányuló kutatási, fejlesztési, demonstrációs és gyakorlati megvalósítási tevékenységet végez, finanszíroz vagy ilyen tevékenységekkel szembeni kitettségekkel rendelkezik, amelyek nukleáris folyamatokból állítják elő az energiát, és amelyekben a nukleáris üzemanyagciklusban minimális mennyiségű hulladék képződik.

NEM

2.

A vállalkozás olyan, az elérhető legjobb technológiákat alkalmazó új nukleáris létesítmények építését és biztonságos üzemeltetését vagy e létesítmények biztonsági szempontú korszerűsítését végzi, finanszírozza vagy ilyen tevékenységekkel szembeni kitettségekkel rendelkezik, amelyek célja villamos energia vagy folyamathő előállítása, ideértve a távfűtés és az ipari folyamatok, például a hidrogénfejlesztés céljára folytatott energiatermelést is.

NEM

3.

A vállalkozás olyan meglévő nukleáris létesítmények építését és biztonságos üzemeltetését vagy e létesítmények biztonsági szempontú korszerűsítését végzi, finanszírozza vagy ilyen tevékenységekkel szembeni kitettségekkel rendelkezik, amelyek célja villamos energia vagy folyamathő előállítása az atomenergia segítségével, ideértve a távfűtés és az ipari folyamatok, például a hidrogénfejlesztés céljára folytatott energiatermelést is.

NEM

A fosszilis eredetű gázokkal összefüggő tevékenységek

4.

A vállalkozás olyan villamosenergia-termelő létesítmények építését vagy üzemeltetését végzi, finanszírozza vagy ilyen tevékenységekkel szembeni kitettségekkel rendelkezik, amelyek fosszilis eredetű gáznemű tüzelőanyagok hasznosításával állítanak elő villamos energiát.

NEM

5.

A vállalkozás fosszilis eredetű gáznemű tüzelőanyagokat hasznosító kapcsolt hő- vagy hűtésienergia- és villamosenergia-termelő létesítmények építését, átalakítását és üzemeltetését végzi, finanszírozza vagy ilyen tevékenységekkel szembeni kitettségekkel rendelkezik.

NEM

6.

A vállalkozás olyan hőtermelő létesítmények építését, átalakítását vagy üzemeltetését végzi, finanszírozza vagy ilyen tevékenységekkel szembeni kitettségekkel rendelkezik, amelyek fosszilis eredetű gáznemű tüzelőanyagok hasznosításával állítanak elő hő- vagy hűtési energiát.

NEM

footer image

 

 2.2      [E1] Éghajlatváltozás 

Az éghajlatváltozás a logisztikai és biztosítási ágazatra is közvetlen hatást gyakorolhat, miközben a fuvarozás-szállítmányozás saját maga is jelentős mértékben hozzájárul az üvegházhatású gázok kibocsátásához. Az egyre szigorodó szabályozások és a fenntartható megoldások iránti piaci igény arra ösztönzi a szektort, hogy csökkentse környezeti lábnyomát. A Waberer’s célja, hogy innovatív, alacsony kibocsátású szállítási megoldásokat alkalmazzon, például alternatív hajtásláncokat és intermodális szállítást, ezzel növelve az ellátási láncok ellenálló képességét. Jelenleg ezen az úton a Waberer’s elindult. 

   2.2.1   [GOV-3] A fenntarthatósággal kapcsolatos teljesítmény beépítése az ösztönző mechanizmusokba 

A fenntarthatósági jelentés 1. fejezet, [GOV-3] A fenntarthatósággal kapcsolatos teljesítmény beépítése az ösztönző mechanizmusokba című alfejezetében részletesen kifejtésre kerül a Társaság javadalmazási politikája, jelenleg még nem jelenik meg a felsővezetés és igazgatóság tagjainak javadalmazásában az éghajlatváltozással és a Társaság ÜHG (üvegházhatású gáz) kibocsátáscsökkentési céljaival összeegyeztetett teljesítménymutató.  

   2.2.2   [SBM-3] Lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek, valamint ezek kölcsönhatása a stratégiával és az üzleti modellel 

A Társaság fuvarozás, szállítmányozás, logisztika és biztosítás üzletágában azonosított materiális, éghajlatváltozáshoz köthető pénzügyi lehetőségeket, negatív hatásokat, továbbá fizikai, illetve átállási kockázatokhoz köthető, materiális pénzügyi kockázatokat. A vállalat működésére jelentős pénzügyi hatást gyakorló kockázatait kettős lényegességi vizsgálata során tekintette át. Az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás altémán belül a fizikai kockázatokat, míg Az éghajlatváltozás mérséklése altémában az átállási kockázatait határozta meg a Cégcsoport. A Társaság teljeskörű reziliencia elemzést nem végzett, ugyanakkor az EU Taxonómiához is kapcsolódó sérülékenységi vizsgálat keretében átfogóan felmérte fizikai kockázatait a fuvarozás és szállítmányozás üzletágra vonatkozóan, amely az EU Taxonómia című alfejezetben került részletezésre. A jövőben ezt tervezi kiterjeszteni a fő üzleti területekre. 

A fuvarozás és szállítmányozás területén felmerülő, az éghajlattal kapcsolatos fizikai kockázatok (például tengerszint-emelkedés, árvíz, földcsuszamlás, jégkárok, illetve egyéb környezeti okokból történő lezárások) zavarokat okozhatnak a Társaság közúti, vasúti és intermodális közlekedéssel járó saját, és az ellátási láncban felmerülő tevékenységeinek elvégzésében. A logisztikában az éghajlatváltozás magasabb működési és/vagy beruházási költségeket eredményezhet, melynek oka többek között a hőmérsékletváltozás miatt megnövekedett hűtési vagy fűtési igény. Ezen felmerülő pénzügyi kockázatok elsősorban hirtelen és megnövekedett költségeket okozhatnak, továbbá a Cégcsoport jövőbeni cash flow-ját, a korábban megszilárdított üzleti kapcsolatokat (ellátási lánc, külső érintett érdekelt felek) befolyásolhatják. Az éghajlatváltozással kapcsolatos átállási kockázatként azonosíthatók a nyersanyagok, az eszközök és félvezetők beszerzési árainak növekedése, a hatályba lépő szabályozói elvárások és jelentéstételi kötelezettségek (például EU Taxonómia rendelet), a fenntarthatósággal kapcsolatos szabályozások be nem tartása miatt kiszabott pénzbírságok és büntetések, valamint a vevői preferenciák eltolódása a fenntarthatóbb közlekedési módok felé. Az átállásból eredő pénzügyi kockázatok elsősorban az erőforrások rendelkezésre állására és beszerzési árára, emellett a fizikai kockázatokhoz hasonlóan, az üzleti kapcsolatokra lehetnek hatással.  

 

 

 

 

footer image

 

A biztosítási ágazat rendelkezik a kettős lényegességi vizsgálaton kívüli, a fizikai kockázatok azonosításához és felméréséhez szükséges modellekkel, amelyek általában a veszély, a kitettség és a sebezhetőség köré épülnek. A Gránit Biztosító esetében akut (például viharkár) és krónikus (például biodiverzitás csökkenése) fizikai kockázatok is azonosításra kerültek. Az akut kockázatok közvetlen hatást gyakorolnak a Biztosító üzleti eredményére, cash flow-jára és ügyfelei vagyonbiztonságára. A krónikus fizikai kockázatok közvetlenül nem hatnak a Társaság működésére, jövedelmezőségére, azonban a hosszútávú társadalmi és gazdasági hatásai miatt közvetett kockázatként merülnek fel. A Gránit Biztosító esetében többféle átállási kockázat merül fel, többek között a politikai-szabályozási kockázatok, technológiai kockázatok, piaci kockázatok. Mindezek jelentős pénzügyi hatásokat idézhetnek elő, amelyek az akut kockázatokhoz hasonlóan gyakorolnak negatív hatást a Biztosító működésére és üzleti kapcsolataira. A Magyar Posta Életbiztosító Zrt. és Magyar Posta Biztosító Zrt. egyaránt felmérte fizikai és átállási kockázatait rövid, közép-és hosszú távon, majd ezen kockázatok saját működésre gyakorolt hatásait értékelte, az alábbi kockázati típusok mentén.

Azonosított kockázat

Érintett Posta Biztosító vállalat

Fizikai kockázatok

Hőhullámok

Magyar Posta Életbiztosító Zrt., Magyar Posta Biztosító Zrt.

Fagyok

Magyar Posta Életbiztosító Zrt.

Átlagos középhőmérséklet emelkedése

Magyar Posta Életbiztosító Zrt.

Árvizek

Magyar Posta Biztosító Zrt.

Földrengés

Magyar Posta Biztosító Zrt.

Jégverés

Magyar Posta Biztosító Zrt.

Viharok gyakoriságának növekedése

Magyar Posta Biztosító Zrt.

Iroda kitettsége

Magyar Posta Életbiztosító Zrt., Magyar Posta Biztosító Zrt.

Átállási kockázatok

Termékekre vonatkozó szabályozások

Magyar Posta Életbiztosító Zrt.

Karbonadó bevezetése

Magyar Posta Életbiztosító Zrt., Magyar Posta Biztosító Zrt.

Energiahatékonysági követelmények

Magyar Posta Életbiztosító Zrt., Magyar Posta Biztosító Zrt.

Alacsonyabb kibocsátású technológiára való áttérés költségei

Magyar Posta Életbiztosító Zrt., Magyar Posta Biztosító Zrt.

A fenntarthatósági jelentés 1. fejezet, [SBM-3] Lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek, valamint ezek kölcsönhatása a stratégiával és az üzleti modellel című alfejezetében egy részletes összefoglaló keretében bemutatásra kerültek a Társaság kettős lényegességi vizsgálatának eredményei, vagyis az ’Éghajlatváltozás’ vonatkozásában meghatározott lényeges hatások, kockázatok, és lehetőségek, valamint ezek kölcsönhatása a stratégiával és az üzleti modellel. A Gránit és a Posta Biztosítók esetében továbbá a 4. fejezet, [G-Jogalany-specifikus] Kockázatkezelés című alfejezetben bővebb információ érhető el az alkalmazott kockázatkezelésről, tekintettel arra, hogy gyakorlatilag az üzleti modell alapját képezi.  

footer image

 

   2.2.3   [IRO-1] Az éghajlattal kapcsolatos lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek azonosítására és értékelésére szolgáló eljárások leírása 

A Társaság az éghajlatváltozáshoz kapcsolódó lényeges hatásait, kockázatait és lehetőségeit, az ESRS 1, 6.4. pontjában definiált rövid, közép- és hosszú távon, saját tevékenységei és értéklánca mentén azonosította kettős lényegességi vizsgálata részeként. Ezen eljárásról a fenntarthatósági jelentés 1. fejezet, [IRO-1] A lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek azonosítására és értékelésére szolgáló eljárások leírása című alfejezetében részletesen beszámolt. A biztosítási szegmens üzleti tevékenységeihez kapcsolódó fizikai és átállási kockázatainak vizsgálatához kapcsolódó folyamatok a 4. fejezet, [G-Jogalany-specifikus] Kockázatkezelés című alfejezetében kerültek ismertetésre. A Posta Biztosítók átállási kockázataik azonosításakor figyelembe vették az ESG szempontból kitett saját eszközöket, illetve az alacsonyabb kibocsátású technológiákra való áttérés költségeit. A Posta Biztosítók például jogi kockázatként (átállási kockázat) azonosítják a karbonadó bevezetését vagy kiterjesztését. Jelenleg nincs kötelező érvényű szabályozás a biztosítók eszközeinek ESG-kitettségére vonatkozóan, azonban lehetséges kockázat a kitett eszközök után fizetendő adó bevezetése vagy kiterjesztése, amely növeli a ráfordításokat, illetve csökkenti az érintett eszközök értékét. A Posta Biztosítók pozitív karbonlábnyommal rendelkeznek, amelynek csökkentése költségnövekedéssel jár. A szén-dioxid kibocsátás csökkentésének leghatékonyabb módja a járműflotta lecserélése elektromos autókra, de más, a csökkentésére irányuló követelmények is megjelenhetnek a jövőben. A meg nem felelés a szén-dioxid kibocsátás alapján büntetést vonhat maga után. 

A Társaság és a Biztosítók kockázatelemzéseit különböző időhorizontok mentén (rövid, közép-és hosszú táv) végezték el, ugyanakkor ezen időintervallumok jelenleg nem kerültek összehangolásra az alkalmazott eszközök várható élettartamával, a stratégiai tervezési időhorizontokkal és a tőkeallokációs tervekkel.  

A fizikai és átállási kockázatok azonosításához és értékeléséhez a kettős lényegességi vizsgálat következtetései, valamint a biztosítási üzletág kockázati leltárjában meghatározott információk állnak rendelkezésre. A Társaság a 2024. üzleti évben még nem vizsgált a teljes Cégcsoport esetében éghajlatváltozási forgatókönyv-elemzéseket, ugyanakkor a fuvarozási üzletág esetén sérülékenységi vizsgálatot folytatott le, amely során nem került azonosításra lényeges kockázat (részletek az EU Taxonómia című alfejezetben olvashatók). Az átállási terv és forgatókönyv-elemzések hiányában továbbá nem kerültek a jelentéstételi időszakban azonosításra olyan eszközök és üzleti tevékenységek, amelyek nem egyeztethetők össze a klímasemleges gazdaságra való átállással.  

   2.2.4   [E1-1] Az éghajlatváltozás mérséklésére vonatkozó átállási terv 

A Társaság jelenleg nem rendelkezik az éghajlatváltozás mérséklésére vonatkozó komplex átállási tervvel, ennek elkészítését a 2027-es üzleti évre tűzte ki célul. Az átállási terv kapcsán a Társaság kitűzött célja, hogy tudományosan megalapozott legyen. 

footer image

 

   2.2.5   [E1-2] Az éghajlatváltozás mérséklésére és az ahhoz való alkalmazkodásra irányuló politikák 

A Társaság közzétételi minimumkövetelményekhez kapcsolódó legfontosabb politikái és szabályzatai:

ESRS közzétételi követelmény

Lényeges fenntarthatósági témák

Kapcsolódó politikák

Politikák hatálya (cégcsoporti hatókörtől való eltérés jelölése)[11]

E1 - Éghajlatváltozás

Az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás 

Az éghajlatváltozás mérséklése 

Energia

Integrált Irányítási Politika

·     Waberer’s Csoport magyar és a Waberer’s Romania S.R.L. leányvállalataira hatályos 

Nem terjed ki a hatálya az alábbi leányvállalatokra: 

·     Waberer’s Slovakia S.R.O. 

·     Waberer’s International szerb fióktelepe 

·     LINK Sp. z.o.o.

Az éghajlatváltozással kapcsolatos és környezeti kockázatokról, továbbá a környezeti fenntarthatósági szempontok érvényesítéséről szóló szabályzat

Gránit Biztosító Zrt. környezeti politikája

Integrált Irányítási Eljárás: Környezeti tényezők figyelése és nyomon követése - A működés szabályozása

Waberer’s International Nyrt., LINK Sp. z.o.o., WSZL Kft., Waberer’s Network és WSZL Automotiv Kft. integrált politikái melyeknek része a környezeti politika

A Waberer’s Cégcsoport beszerzési szabályzata

A Társaság beszerzési politikája 

Nem terjed ki a hatálya az alábbi leányvállalatokra: 

·     All in One Transport Kft. 

·     Waberer’s Romania S.R.L. 

·     Waberer’s Slovakia S.R.O. 

·     Waberer’s International szerb fióktelepe 

·     LINK Sp. z.o.o. 

·     Gránit Biztosító Zrt.

 


[11] Amennyiben a Társaságra terjed ki a politika hatálya, nem értjük bele a Magyar Posta Biztosítókat. hiszen a 2024. pénzügyi év túlnyomó részében nem voltak a Társaság tagjai.

footer image

 

A Társaság az ISO 9001 szabvány szerinti Minőségirányítási, és az ebbe integrált ISO 14001 Környezetirányítási, ISO 50001 Energiagazdálkodási, valamint az ISO 28000 Ellátási lánc biztonsági irányítási szabvány szerinti rendszert működtet a megrendelői és a jogszabályi követelmények magas szinten való kielégítése érdekében. A fentiekben részletezett hatókörön túl, a politika hatályát a Társaság a következő évben kiterjeszti a további vállalatokra is. Különálló környezeti politika jelenleg nem áll rendelkezésre, így a vállalat az Integrált Irányítási Politikában fogalmazta meg csoportszintű fenntarthatósági témaköreit, vagyis a Társaság tevékenységeiből eredő kockázatok azonosítását, értékelését és ezek csökkentését. Az ESG stratégiában fenntarthatósági célok kerültek rögzítésre a fő fókuszterületek mentén (zöld szolgáltatások fejlesztése, kibocsátáscsökkentés, vonzó és progresszív munkahely megteremtése, jogszabályi és belső megfelelés biztosítása, alkalmazkodóképesség növelése). A célok meghatározásában a releváns belső érintettek (üzletágvezetők, például: beszerzési, HR igazgató, vezető jogtanácsos, ESG igazgató és a Gránit Biztosító Zrt. ESG felelőse) részt vettek, azonban az ISO megfelelések és a politika kialakítása kapcsán az ESG és minőségbiztosítási területek még nem kerültek összhangba. Továbbá, a beszerzési szabályzatban külön fenntarthatósági pontot fogalmazott meg a Cégcsoport beszállítói számára, hogy az értéklánc mentén is hatással legyen kibocsátásainak csökkentésére, a zöld megoldások ösztönzésére. Az Integrált Irányítási Politika végrehajtásáért a Társaság elnök-vezérigazgatója felel, a belső érintettek számára a politika a Társaság intranet felületén és publikusan, a honlapon is elérhető. Tartalmáról képzés is biztosított.  

A cégcsoporton belül a Waberer’s International Nyrt, WSZL Kft., LINK Sp. z.o.o., Waberer’s Network Kft. és a WSZL Automotiv Kft. rendelkeznek különálló integrált irányítási politikával, melynek része a környezeti politika. Ennek támogatásával követik nyomon és értékelik a vállalatok a felmerülő környezeti tényezőket, beleértve a kockázatok kezelését az üzemeltetett telephelyeken, vagy a tevékenységből adódóan máshol bekövetkező vészhelyzeteket. A politikák ISO 50001 Energiagazdálkodási irányítási rendszert is magában foglalnak, míg a LINK Sp. Z.o.o. és a WSZL Kft. BILK H raktára ezen felül ISO 45001 Munkahelyi egészségvédelem és biztonsági irányítási rendszerrel is rendelkezik. Az integrált eljárások elkészítéséért, karbantartásáért a Cégcsoportos Minőségirányítási vezető, a működtetéséért az adott üzletág managerei és igazgatói a felelősek. A politikák minden releváns munkavállaló számára elérhetőek digitális formában, tartalmukról képzés is biztosított. 

A Gránit Biztosító Zrt. „Az éghajlatváltozással kapcsolatos és környezeti kockázatokról, továbbá a környezeti fenntarthatósági szempontok érvényesítéséről szóló szabályzata” részeként, az ESG stratégiában fektette le környezeti, társadalmi és vállalatirányítási (ESG) célkitűzéseit és akcióit, illetve a felmért kockázataira adott válaszokat. A stratégia továbbá tartalmazza a Biztosító ESG vízióját és lényeges témaköreit a hatályos törvényi előírások (Magyar Nemzeti Bank 12/2023. (XI.27.) számú ajánlása) megfelelésének teljesítése érdekében. A stratégiában foglaltak végrehajtása a vállalat ESG felelősének feladatkörébe tartozik, a dokumentum jelenleg belső érintettjei számára elérhető. A stratégia kialakításánál, amely a Magyar Nemzeti Bank biztosítók számára közzétett Zöld Ajánlása alapján készült, nem kerültek bevonásra külső és belső érintett felek. 

A Magyar Posta Életbiztosító Zrt. és Magyar Posta Biztosító Zrt. a Gránit Biztosító Zrt.-hez hasonlóan, az MNB 12/2023. (XI.27.) számú ajánlásával összhangban készítették el kockázatértékelésüket az egész biztosítóra vonatkozóan, amely az egyéni kockázatértékelés része. Jelenleg csak ESG stratégiával rendelkeznek, különálló, az éghajlatváltozás mérséklésével és ahhoz való alkalmazkodással kapcsolatos politikájuk egyelőre nincs. 

   2.2.6   [E1-3] Az éghajlatváltozásra irányuló politikákhoz kapcsolódó intézkedések és erőforrások 

A Társaság a fenntarthatóságot stratégiai alappillérként határozta meg. A vállalat általános, üzleti stratégiája 2027-ig szól, a fenntarthatósággal kapcsolatos konkrétumokat pedig az ESG stratégia tartalmazza, ezen keretrendszer az 1. fejezet, [SBM-1] Stratégia, üzleti modell és értéklánc című

footer image

 

alfejezetében került bemutatásra. A környezetvédelmi intézkedések megvalósítása különböző zöld infrastrukturális beruházásokat, az üzemanyaghasználat csökkentését (például útvonal-optimalizálás, alternatív hajtáslánc és üzemanyag, dízelflotta folyamatos cseréje, környezetbarát vezetés - Eco-driving), az energiahatékonyság monitorozását, fejlesztését, (például munkavállalók tudatosítása, környezetbarát energiaforrások (például napelem) használata, zöld ingatlanfejlesztés), illetve a dekarbonizációs eszközöket jelenti.  

A Társaság fenntarthatósági stratégiájának egyik fókuszterülete az energiahatékonysági beruházások és intézkedések megvalósítása, így a gazdasági tevékenységek negatív környezeti hatásainak csökkentése érdekében számos energiahatékonysági és energiafelhasználás-csökkentő projektet valósított meg a Cégcsoport 2024-ben is. Egy 490 kVA teljesítményű napelemes kiserőműnek köszönhetően az idei évben emelkedett a megújuló energiatermelés, emellett a 2024. üzleti év végén kivitelezett 80 kVA teljesítményű kiserőmű is üzembe helyezés előtt áll. A zöld energiafelhasználás erősítését 2025-ben is folytatja a Cégcsoport további kiserőmű telepítésével, vagy PPA (Power Purchase Agreement) szerződés kötésével. A Társaság magyarországi napelemparktól közvetlen villamosenergia beszerzésének lehetőségét is vizsgálja, amely együtt járna Származási garanciák (Guarantee of origin) vételével. A tervek között továbbá szerepel, hogy a napelem-termeléssel szinkronba kerüljön az egyéb villamosenergia-felhasználás, így törekedve, hogy a mindennapok során a lehető legtöbb, a Társaság által termelt „zöld” energia kerüljön felhasználásra.

Az ingatlanfejlesztéseknél is alapvetés, hogy saját célra termelő napelem kerüljön a tetőre, amennyiben nincs műszaki akadálya. A törekvéseket az üzemeltető kollégák és az energetikus szoros munkakapcsolata támogatja. A Cégcsoport fontosnak tartja a földgáztól való egyre nagyobb mértékű függetlenedést, ennek értelmében már egyre több irodaépület hűtését és fűtését levegő/víz hőszivattyú vagy levegő/levegő (VRF) hőszivattyú látja el, a hűtési-fűtési rendszerek modernizációja, hatékonyságnövelése is elsődleges terv a jövő évben. A 2024-ben átadott ecseri raktár már teljesen gázfüggetlen. 

A kamionszerviz sűrített levegős rendszerének üzemeltetése jelentős villamosenergiát igényel, az optimális működés érdekében külső szakértővel rendszeres szivárgásvizsgálatok készülnek, ahol a feltárt hibákat azonnal javítják. Az energiahatékonysági beruházások eredményét folyamatos nyomon követés és visszamérés támogatja. 

A 2024-es üzleti évben jelentős előrelépés történt az alternatív hajtásláncú járművek beszerzésében. A flotta az alábbi új járművekkel bővült: 

-       2 darab LNG vontató; 

-       2 darab elektromos vontató, melyek közül az egyik bérleti konstrukcióban volt a Társaságnál 2024. július 3. és december 31. között; 

-       1 darab elektromos teherautó; 

-       2 darab elektromos furgon. 

A bővülés a 2023-as évhez képest – amikor a flotta teljes állománya 18 járművet számlált – 7 darabbal, azaz körülbelül 40%-kal növelte az alternatív meghajtású járművek számát.  

Az intermodális szállítás volumene 2024-ben 23,3%-kal növekedett, míg az ebből származó árbevétel 22,7%-os emelkedést mutatott. 

A fenntartható üzemanyagok alkalmazásának terén is jelentős fejlődést ért el a Társaság: a HVO100 felhasználás 2,9-szeresére növekedett az előző évhez képest, ami fontos lépés a karbonlábnyom csökkentése felé.  

Az EU Taxonómia című alfejezetben magyarázatra kerül sor az igazodó és igazítható tevékenységek pénzügyi hátterével kapcsolatban mind a fuvarozási, szállítmányozási és logisztika, mind a biztosítási szegmens mentén. Általánosságban az intézkedések végrehajtását az állami támogatások részben,

footer image

 

emellett a partnerek üzleti igényei nagymértékben befolyásolják, jelenleg a cselekvési elemekhez elkülönített és konkrét költségelemek nem lettek hozzárendelve.   

A LINK Sp. z.o.o. lengyel leányvállalat egyaránt számos intézkedéssel támogatja környezeti hatásainak csökkentését, mint például:  

  • fenntarthatósági edukációs kampányok szervezése a munkavállalók szemléletformálása érdekében,  
  • a közüzemi- és üzemanyagfogyasztás követése és csökkentési törekvések,  
  • a járműflotta fokozatos cseréje (vagyis újabb, alacsonyabb kibocsátású járművek alkalmazása),  
  • világításkorszerűsítés,  
  • a fűtésre használt, épületen belüli rendszerek és berendezések rendszeres vizsgálata, beállítása és szükség szerinti korszerűsítése. 

A működési célból felhasznált üzemanyag és a hozzá kapcsolódó szén-dioxid kibocsátás monitorozását az „EKO” csapat látja el. A kommunális és nem veszélyes hulladéktermelést, valamint a vízfogyasztást is mérik és vizsgálják. A publikusan is elérhető ISO 14 001 tanúsítvány igazolja, hogy az intézkedések annak megfelelőek és folyamatosak. 

A Waberer’s Slovakia S.R.O. a Társaság stratégiai pilléréihez kapcsolódva elkötelezetten járulnak hozzá a kibocsátáscsökkentéshez, továbbá a Waberer’s Romania S.R.L. a felelős energiafelhasználáshoz LED világítások telepítésével.  

A Gránit Biztosító Zrt. 2026-ig teljesíti a cégcsoportos ESG stratégiában lefektetettek alapján a kitűzött intézkedéseit, amelyek az éghajlatváltozás témakörében a zöld szolgáltatások és a kibocsátáscsökkentés fókuszterülethez kapcsolódnak.

Stratégiai célok

Tervezett akciók

Zöld szolgáltatások

Energiahatékonysági termékösztönzők

Energiahatékonysági beruházások figyelembevétele a termékek fejlesztésekor: napelem és hősszivattyú elemi káraira, kerti növényzetet érő elemi károkra kiterjedő fedezet kidolgozása

Viharkár megelőző intézkedések

Kármegelőzési ajánlások, információk biztosítása az ügyfeleknek, e-mail tájékoztatás viharszezon előtt

Digitalizáció, papír mentes folyamatok

KGFB, casco és lakásbiztosítás digitális ajánlati arányának növelése

Csapadékintenzitás adatbázis

Klimatikus változásokkal összefüggésben álló meteorológiai jelenségek modellezése, kockázati előrejelzésének kialakítása

Kibocsátáscsökkentés

Energia és költséghatékony működés

Munkafolyamatok, feladatkörök és munkaeszközök optimalizálása

CO2 kibocsátás mérés/csökkentés

Scope 1, Scope 2 karbonlábnyom számítás, CO2 kompenzáció faültetéssel

Energiahatékony iroda

Irodaház energiahatékonyságának növelése: szigetelés, árnyékolás, fűtés- és világításkorszerűsítés

Vállalati elektromobilitás

Céges autók kibocsátáscsökkentése, fokozatos cseréje alacsony CO2 kibocsátású gépjárműre

Zöld befektetések

Befektetési politika felülvizsgálata, zöld kötvényekbe való befektetési lehetőségek felmérése

A Biztosító az MNB 12/2023. (XI.27.) számú ajánlásához kapcsolódó, önértékelési felmérésben feltárt hiányosságok pótlása keretében a 2024. üzleti év végéig is teljesített már intézkedéseket, mint például a

footer image

 

fenntarthatósággal kapcsolatos árazási stratégia és termékösztönzők kidolgozását támogató folyamatok implementálását, ESG vonatkozású adathiányok felmérését és azok pótlását, illetve az azonosított, éghajlatváltozásból eredő kockázatok és lehetőségek beépítését a vállalat üzleti stratégiájába. A Gránit Biztosító a területen folyamatos fejlődésre törekszik. 

A Magyar Posta Életbiztosító Zrt. és Magyar Posta Biztosító Zrt. éghajlati kockázatainak kezelését és az ehhez kapcsolódó irányokat az ESG stratégiában fektették le, időkeret meghatározása nélkül. Az általános üzleti stratégia megújítása folyamatban van, amely egyik fő pillére lesz a fenntarthatóság, így még szélesebb körben tervezik integrálni az ESG akciókat a működésbe. A kockázatokhoz köthető, szignifikáns akciók közé tartozik a 4. fejezet, [G-Jogalany-specifikus] Kockázatkezelés című alfejezetében ismertetett, befektetésekre vonatkozó fenntarthatósági limitrendszer kialakítása, amellyel a Posta Biztosítók a környezetre és társadalomra negatív hatású befektetéseket kezdték el minimalizálni.  

Tényleges és közvetlen károsultjai a Cégcsoport környezeti hatásainak 2024-ben nem voltak. Amennyiben lennének, a Társaság weboldalán található kontaktokon vagy a panaszbejelentő felületen jelezhetik az érintettek, amelyet dedikált bizottság vizsgál ki.

Stratégiai célok

Zöld szolgáltatások fejlesztése

Vasúti és intermodális szállítás arányának növelése

Alternatív hajtásláncú járművek használatának növelése

Alternatív üzemanyag-használat növelése

Fenntartható raktározási technológia fejlesztése

Biztosítási szegmens befektetési portfoliójának zöldítése, környezetvédelmi termékösztönzők bevezetése (Gránit Biztosító Zrt.)

Kibocsátáscsökkentés

Kibocsátáscsökkentési célok megfogalmazása és publikálása 

Zöld infrastrukturális beruházások növelése (Gránit Biztosító Zrt.)

Üzemanyaghasználat csökkentése

Energia- és költséghatékonysági intézkedések növelése

   2.2.7    [E1-4] Az éghajlatváltozás mérséklésével és az ahhoz való alkalmazkodással kapcsolatban meghatározott célok 

A Társaság az ESG dimenziók mentén jelölte ki stratégiai céljait 2024-2026 közötti időszakra, amelyekhez akciókat és teljesítménymutatókat rendelt. A Társaság frissítés alatt álló ESG Stratégiája tartalmazza a lényeges hatásokat, kockázatokat érintő témakörökben a különböző akciókat és célértékeket, kulcsfontosságú teljesítménymutatókat. Összesen 25 stratégiai cél került megfogalmazásra, ebből 9 célkitűzés kapcsolódik specifikusan az éghajlatváltozáshoz. Azonban a stratégiai célok nagy részéhez egyelőre nincs számszerű teljesítménymutató hozzárendelve, amely a teljes Cégcsoportot érinti.   

A stratégiaalkotás folyamatában a belső érintettek részt vettek, a területi vezetőkkel közösen került kialakításra. A célkitűzéseket is ők fektették le, a környezeti vonalon elsődlegesen a zöld szolgáltatások fejlesztésével és a kibocsátáscsökkentéssel kapcsolatban, amelyek az alábbi táblázatban kerülnek összefoglalásra. 

A Gránit Biztosító Zrt. esetében a Cégcsoportos ESG stratégiából levezethető, egyedi ESG akciók is tartalmaznak fő kijelölt célokat és terveket (az előző, [E1-3] Az éghajlatváltozásra irányuló politikákhoz kapcsolódó intézkedések és erőforrások címűalfejezetben érintett fókuszterületek mentén), amelyek az éghajlatváltozás mérsékléséhez és alkalmazkodásához is kapcsolódnak a 2024-2027-es időszakra vonatkozóan. A folyamatban a Gránit Biztosító Zrt. vezetősége vett részt közvetlenül.  

 

footer image

 

A külföldi leányvállalatok (Waberer’s Romania S.R.L., Waberer’s Slovakia S.R.O., LINK Sp. z.o.o.), emellett a Magyar Posta Életbiztosító Zrt. és Magyar Posta Biztosító Zrt. nem tűztek ki kibocsátáscsökkentési vagy egyéb, az éghajlatváltozás mérséklésére vonatkozó, és az alkalmazkodáshoz szükséges célokat, minimális politikáiknak és intézkedéseiknek köszönhetően a hatékonyság visszamérését sem kezdték meg.  A Posta Biztosítók fő tevékenységeinek (biztosítási szolgáltatások nyújtása) fényében jellemzően az általuk felhasznált fosszilis energiaforrások bizonyos mértékű csökkentése jelenhet meg (például a gépjárműflotta optimalizálása, irodai energiahasználat csökkentése), melynek pontos keretek közötti meghatározása a közeljövőben történhet meg. 

A Társaság egészére kijelölt célkitűzések esetén megállapítható, hogy elsődlegesen a múltbeli tendenciákat figyelembe véve kerültek meghatározásra 2023-ban, ugyanakkor nem mindegyikhez lett hozzárendelve számszerű teljesítménymutató vagy mérhető célszint. A 2025-ös, a kettős lényegességi elemzés beépítését is magába foglaló stratégiafejlesztés során, az annak keretein belül folytatott érintetti visszajelzések, valamint a munkavállalói elégedettségmérés és az ügyfélelégedettségmérés eredményei is bedolgozásra kerülnek. Jövőbeli cél, hogy a karboncélok esetében a historikus adatokon alapuló előrevetítést felváltsák tudományosan megalapozott célkitűzések. 

Az ÜHG-kibocsátás meghatározásához kapcsolódó számítás alapját a Greenhouse Gas (GHG) Protocol Scope 1, Scope 2 és Scope 3 módszertan képezte. A Társaság karbonlábnyom számítását Waberer’s International Nyrt. szinten konszolidálta, a kibocsátások kalkulációja a három üzleti szegmens mentén került felbontásra. A jelenlegi célkitűzések egyelőre nem tudományos alapúak és nem egyeztethetők össze a globális felmelegedés mértékének 1,5 °C-ra való korlátozásával, a Párizsi Megállapodással, ugyanakkor az átállásra irányuló célok részét képezik a Társaság stratégiájának. A következő évektől a Cégcsoport SBTi (Science Based Targets initiative – Tudományalapú célok) alapon tervezi meghatározni és monitorozni a szén-dioxid kibocsátással kapcsolatos teljesítményt. Ezen célokat legkésőbb a 2027. üzleti évig tűzi ki.   

 2.3     [E1-5] Energiafogyasztás és-szerkezet 

A Cégcsoport teljes energiafogyasztása a fosszilis, nukleáris és megújuló forrásokból tevődik össze, hatóköre megegyezik a Scope 1 és 2 számításba vett kibocsátásokkal. Becsléssel a 12. havi adatok esetében élt a Társaság, amikorra még nem érkeztek be minden esetben az energiaszámlák. 

A fosszilis energiafogyasztásnál elsősorban a Waberer’s fuvarozás, szállítmányozás és logisztikai tevékenységeiből adódó üzemanyagfogyasztás (dízel, benzin) a legnagyobb jelentőségű a földgáz-és az áramfogyasztás mellett, de Magyarországon az LNG, mint egyéb fosszilis forrású fogyasztás is megjelenik.  

Nukleáris energia a nukleáris energiatermelésből vásárolt villamosenergia, amely az adott országok energiamixei alapján kerültek kiszámításra. Az országok energiamixeinek különbözőségét mutatja, hogy Romániában szignifikánsabb kevesebb százalékban használnak fel fosszilis forrású energiát, ugyanakkor a leányvállalat összfogyasztása is jóval kisebb mértékű.  

A megújuló energiaforrások fogyasztása Magyarországon a HVO100 üzemanyag használatához, míg Romániában a fűtéshez kapcsolódó pellet alkalmazásához köthető. Saját előállítású megújuló energia egyelőre csak Magyarországon releváns, az egyre bővülő napelem panelek telepítésének köszönhetően.  

A Biztosítók közvetlen, saját használtban lévő épületeik és járműveik energiafogyasztása elenyésző, ugyanakkor külön feltüntetésre kerültek adataik.

footer image

 

 

 

2024

Magyarországi fuvarozási, szállítmányozási és logisztikai leányvállalatok

Waberer’s Romania S.R.L.

Waberer’s Slovakia S.R.O.

LINK Sp. z.o.o.

WABERER'S fuvarozás, szállítmányozás, logisztika üzletág

Gránit Biztosító Zrt.

Magyar Posta Biztosítók

Szénből és széntermékekből származó tüzelőanyag-fogyasztás (MWh)[12]

0

0

0

0

0

n/a

n/a

Nyersolajból és kőolajtermékekből származó tüzelőanyag-fogyasztás (MWh)12

777 843

25

146

0[13]

778 014

n/a

n/a

Földgázból származó tüzelőanyag-fogyasztás (MWh)12

2 821

0

202

95

3 118

n/a

n/a

Egyéb fosszilis forrásokból származó tüzelőanyag-fogyasztás (MWh)12

5 476

0

0

0

5 476

n/a

n/a

Fosszilis forrásokból vásárolt vagy beszerzett villamos energia, hő, gőz és hűtés fogyasztása (MWh)12

3 913

24

68

173

4 178

n/a

n/a

Összes fosszilisenergia-fogyasztás (MWh)

790 053

49

416

268

790 786

325

40

Fosszilis források aránya az összes energiafogyasztáson belül (%)

98,1%

11,7%

85,4%

89,7%

98,1%

85,8%

83,3%

Nukleáris forrásokból származó fogyasztás (MWh)

3 618

18

65

1

3 702

35

5

Nukleáris forrásokból származó energiafogyasztás aránya az összes energiafogyasztáson belül (%)

0,5%

4,3%

13,3%

0,3%

0,5%

9,3%

10,4%

Megújuló energiaforrások tüzelőanyag-fogyasztása, beleértve a biomasszát is (ami magában foglalja a biológiai eredetű ipari és települési hulladékot, a biogázt, a megújuló hidrogént stb. is) (MWh)

8 365

306

0

0

8 671

0

0

 

 


[12] A Waberer’s International Nyrt. vállalatai az éghajlatra nagy hatást gyakorló ágazatokban működnek (H49.2 Vasúti áruszállítás; H49.41 Közúti áruszállítás; H52.1 Raktározás, tárolás; G45.1 Gépjármű-kereskedelem; G45.2 Gépjárműjavítás, karbantartás; L68.1 Saját tulajdonú ingatlan adásvétele; L68.2 Saját tulajdonú, bérelt ingatlan bérbeadása, üzemeltetése), így a Cégcsoport a nagy éghajlati hatású ágazatokban végzett tevékenységekből származó összes nettó bevétel és összes energiafogyasztás alapján számolta ki teljes energiaintenzitását.

[13] A LINK Sp. z.o.o számait a magyarországi fuvarozási, szállítmányozási és logisztikai leányvállalati számok már tartalmazzák.

footer image

 

Megújuló energiaforrásokból vásárolt vagy beszerzett villamos energia, hő, gőz és hűtés fogyasztása (MWh)

1 935

46

7

30

2 018

19

3

Saját előállítású, nem tüzelőanyagból származó megújuló energia fogyasztása (MWh)

1 112

0

0

0

1 112

0

0

Összes megújulóenergia-fogyasztás (MWh)

11 412

352

7

30

11 801

19

3

A megújuló források aránya az összes energiafogyasztáson belül (%)

1,4%

84,0%

1,4%

10%

1,5%

5,0%

6,03%

Összes energiafogyasztás (MWh)

805 083

419

488

299

806 289

379

48

A nagy éghajlati hatású ágazatokban végzett tevékenységekből származó12, nettó bevételen alapuló energiaintenzitás (MWh/ezer EUR)[14]

-

-

-

-

1,2

n/a

n/a

 

   2.3.1   [E1-6] A Scope 1, 2 és 3-ba tartozó bruttó és összes ÜHG-kibocsátás 

A Társaság stratégiai célja az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése, amelynek kulcseleme az üzemanyag-használat folyamatos figyelemmel kísérése és optimalizálása, hiszen a teljes ÜHG-kibocsátás döntő hányada származik ebből. Az ÜHG-kibocsátás emellett globális szinten is magasnak tekinthető, az iparági és technológiai adottságok miatt – erre válaszlépés a tudatosan fiatalon tartott flotta, a fogyasztás szigorú nyomon követése, alternatív hajtásláncok és üzemanyagok használata, illetve precíz útvonaltervezés. A Társaság Scope 1, 2 és 3 ÜHG-kibocsátásának számítási módszertana a Greenhouse Gas (GHG) Protocol alapján készült, üzletágak szerinti bontásban: nemzetközi fuvarozás és szállítmányozás, regionális szerződéses logisztika, valamint biztosítási szegmens. A karbonlábnyom számítást a Társaság Waberer’s International Nyrt. szinten végezte el, de leányvállalati szinten gyűjtötte az adatokat. Az ÜHG-kibocsátás számításában a fenntarthatósági jelentésbe konszolidált vállalatok összessége szerepel, azonban a Waberer’s Network Kft leányvállalat esetében nem volt lehetőség teljes mértékben elsődleges adatokkal, vagyis fogyasztási értékekkel kalkulálni a közúti tevékenységekkel kapcsolatban, így az esetében becslésre került sor (felrakó- és lerakóhelyek lokációkódjai alapján számolt kilométeradatok és átlagfogasztás felhasználásával). Ahogyan a teljes vállalatcsoport Scope 3 kibocsátás bizonyos részeinél (például a fuvaros alvállalkozók átlagfogyasztása és a legrövidebb út feltételezése esetén), továbbá a Scope 2 12. havi adatai kapcsán is. Az ÜHG-számítás folyamatosan bővül, hogy lefedje a teljes Cégcsoportot, ennek részeként a 2024-es évben integrálásra kerültek a román és szlovák leányvállalatok adatai is.  


[14]Az energiaintenzitás számításához a konszolidált pénzügyi kimutatásokban található nettó bevétel összege került alkalmazásra.

footer image

 

A vállalat tulajdonában levő és ellenőrzött kibocsátásokból származó közvetlen, Scope 1 kibocsátása a saját tulajdonban lévő ingatlanokban történő földgáz-fogyasztásból és saját tulajdonban lévő és lízingelt tehergépkocsik, illetve a gépjárművek üzemanyagfogyasztásából került összegzésre, az előbbi esetén átlagos, országspecifikus emissziós faktorokkal (Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal, MEKH), míg az üzemanyagfogyasztásnál a DEFRA emissziós faktoraival számolva. Az EU ETS (Emission Trading System) rendszere jelenleg logisztikai vállalatokra nem terjed ki, így ebben főként az elenyésző üzemanyag-értékesítésből származó kvóták eladását végzi a Társaság, amely immateriális mennyiség, nem éri el a lényegességi küszöböt. 

A közüzemi szolgáltatótól vásárolt energia előállításából származó, közvetett, Scope 2 kibocsátás a saját tulajdonú és bérelt ingatlanok villamosenergia fogyasztását, emellett a nem saját tulajdonban lévő, a bérbeadó által üzemeltett kazánban történő földgáz felhasználását fedi le. A saját és bérelt ingatlanok esetén helyi alapú Scope 2 számítást követ a Társaság, a piaci alapú megközelítésre jelenleg nincs lehetőség, a szükséges kibocsátási tényezőket a szolgáltatók nem tudják biztosítani a Társaság számára. Az energiafogyasztási számlák több hónapos késéssel érkeznek be a vállalat kollégáihoz, így a novemberi és decemberi adatokat interpoláció és átlagos, országspecifikus emissziós faktorok alapján, a DEFRA (Department for Environment, Food & Rural Affairs) által biztosított adatokkal kerülnek helyi alapon számításra. Jelenleg nem alkalmaznak szerződéses eszközöket a Társaságnál. 

A Biztosítók Scope 1 és Scope 2 kibocsátásait a központi irodák működtetéséből adódó földgáz- és villamos energia fogyasztásra, valamint a szolgálati – saját tulajdonú – gépjárművek üzemanyagfogyasztásából eredő kibocsátásokat fedik le. A Magyar Posta Biztosítók esetében ugyanakkor a saját gépjárművekből adódó, Scope 1 kibocsátás mennyisége nem materiális, a külsős kárrendezők gépjárműhasználatából származó kibocsátások is a számítás hatókörén kívülre kerültek. A kibocsátási tényezők és a számítási módszertan megegyezik a Társaság által elvégzett, előzetesen ismertetett folyamatokkal, ezek értéke összesítve jelennek meg a Scope 1,2 kibocsátásokat bemutató táblázatban.  

A Scope 1 kategórián belül biogén kibocsátás is felmerült a Társaság tevékenységeinek és ÜHG-csökkentési intézkedéseinek köszönhetően, amely a HVO 100 üzemanyag használatából ered a Waberer’s International Nyrt-ben. A Biztosítóknál nem realizálódik ilyen jellegű emisszió.  

A Scope 3 jegyzék meghatározásánál a kategóriák többségét relevancia és materialitási szint alapon zárta ki a Társaság, emellett benchmark elemzés került elvégzésre a szempontrendszer kialakításához. Az alvállalkozók és szállítmányozási partnerek képviselnek jelentős mennyiséget, vagyis az üzemanyag kitermeléshez köthető kibocsátók, fuvaros alvállalkozók, komptársaságok, vasúttársaságok, befektetések (PSP, MDI, mint materiális kibocsátók). Így a tüzelőanyaggal és energiával kapcsolatos tevékenységek (3.), a downstream szállítás (9.) és a befektetések (15.) kategóriákban a nagy mennyiségű vásárolt üzemanyagból, alvállalkozói bevonásból, továbbá a társult vállalkozásokból adódó kibocsátások kerültek kiszámításra.

 

 

 

 

 

 

footer image

 

Scope 3 kategória

Relevancia értékelése

1. Vásárolt áruk és szolgáltatások

A kategóriába tartozik minden olyan termék és szolgáltatás, amelyet a Társaság a napi működéséhez vásárol, de nem minősül tárgyi eszköznek (például gumiabroncsok, alkatrészek, irodai berendezések). Ezen beszerzésekhez kapcsolódó kibocsátás a teljes emissziós értékhez viszonyítva elhanyagolható, és nincs érdemi hatása a karbonlábnyomra, ezért nem kerül figyelembevételre a számítások során.

2. Beruházási javak

A kategória a tárgyi eszközök gyártásához kapcsolódó kibocsátásokat foglalja magában. Ide tartoznak a hosszú távú használatra szánt eszközök, amelyek a vállalat mérlegében szerepelnek, és tőkekiadásként (CapEx) kerülnek elszámolásra, például a flottához tartozó teherautók, pótkocsik, raktártechnológiák és egyéb hosszú távú beruházások. A jelenlegi módszertan egyelőre nem terjed ki erre a kategóriára.

3. Tüzelőanyaggal és energiával kapcsolatos tevékenységek (a Scope 1 és 2-őn kívüli tevékenységek)

A tüzelőanyaggal és energiával kapcsolatos tevékenységekbe a saját flottához kapcsolódó well-to-tank kibocsátások tartoznak. Az üzemanyag a Társaság működése szempontjából kiemelten fontos, és jelentős mennyiségben kerül felhasználásra, így minden, az adott üzemanyagtípus előállításához köthető kibocsátás egyértelműen materiálisnak minősül.

4. Upstream forgalmazás és szállítás

A kategóriába tartoznak azok a fuvarfeladatok és külső logisztikai szolgáltatások (például vasúti és tengeri szállítás) kibocsátásai, amelyek az upstream ellátási lánchoz kapcsolódnak, vagyis a Társasághoz beérkező szállításokat fedik le, nem pedig az ügyfelek felé irányuló forgalmat. A jelentéstételi időszakban nem áll rendelkezésre külön adat az említett típusú beérkező szállítások kibocsátásáról, ezért nem szerepelnek a jelentésben.

5. Tevékenységek során keletkezett hulladék

A fuvarozási és raktározási tevékenység során keletkező hulladék, például csomagolóanyagok, gumiabroncsok és olajszűrők ártalmatlanításából és újrahasznosításából származó kibocsátásokat fedi le a kategória. Azonban ezek mennyisége a teljes kibocsátáshoz viszonyítva elhanyagolható, így a 2024-es évben nem került be a számításokba.

6. Üzleti utak

A munkavállalók üzleti utazásaihoz során felmerülő kibocsátások, beleértve a repülővel, vonattal vagy más közlekedési eszközzel megtett utakat (az ingázáson felül), amelyeket jelenleg a Társaság nem vesz figyelembe a Scope 3 számítás során, mivel mennyiségük immateriális.

7. Munkavállalók ingázása

A munkavállalók ingázásához kapcsolódó kibocsátások, függetlenül attól, hogy saját járművet vagy tömegközlekedést használnak, amelyeket jelenleg a Társaság nem vesz figyelembe a Scope 3 számítás során, mivel mennyiségük immateriális.

8. Upstream lízingelt eszközök

A lízingelt járművek, raktárak és irodák kibocsátásait Scope 1 és Scope 2 kategóriákban kerültek megjelenítésre, mivel ezek közvetlenül a Társaság működéséhez kapcsolódnak.

 

footer image

 

9. Downstream szállítás

A downstream szállítás és elosztás, 9. kategóriába tartozó kibocsátásokat azoknál a szállítási műveleteknél veszi figyelembe a Társaság, amelyeket nem saját flottával, hanem külső logisztikai partnerekkel végez. Jelentőségük nem elhanyagolható, hiszen a fő szolgáltatások részeként valósulnak meg. Az üzemanyag-felhasználás és a kapcsolódó emisszió ebben az esetben is számottevő.

10. Értékesített termékek feldolgozása

A Scope 3 kategória termékek esetében lenne értelmezhető, de a Társaság által nyújtott szolgáltatások esetén nem releváns.

11. Értékesített termékek felhasználása

Amennyiben a Társaság szállítmányozási eszközöket (például járműveket, raklapokat, konténereket) ad el vagy lízingel, akkor azok teljes életciklusa alatt keletkező üzemanyag- és energiafogyasztásból származó kibocsátások tartoznának ide. Jelenleg még ezen kibocsátások nem kerültek összegzésre, a jövőben nagyobb darabszámú eladás esetén vizsgálni fogja a Cégcsoport a materialitást.

12. Az értékesített termékek életciklus végi kezelése

Az elhasznált járművek, alkatrészek és csomagolóanyagok hulladékkezeléséből származó kibocsátások relevánsak lesznek a jövőben, ugyanakkor a jelentéstételi időszakban ezek még nem kerültek lefedésre.

13. Downstream lízingelt eszközök

Az ügyfelek számára bérbe adott járművek és egyéb logisztikai eszközök üzemeltetéséből eredő kibocsátások nem tartoznak a Scope 3 hatókörbe, hiszen a Társaságok szolgáltatásai esetén nem értelmezhetők. Romániában rendelkeznek bérbeadott ingatlannal, ugyanakkor ennek kibocsátása elenyésző és nem materiális mennyiség, amely a Scope 2 során került bevonásra.

14. Franchise megállapodások

Amennyiben a Társaság franchise rendszert működtetne (például alvállalkozói fuvarozási partnerek saját márkanevük alatt dolgoznak), akkor ezeket a kibocsátásokat e kategóriában lenne szükséges megjeleníteni. Azonban a Cégcsoport jelenleg nem működtet ilyen jellegű rendszert, így ezen kibocsátások nem jelennek meg a Scope 3 számításban.

15. Befektetések

A befektetések esetén a PSP (Petrolsped) és MDI cégcsoportok, mint társult vállalkozások, és így az értéklánc szereplőinek kibocsátásai tartoznak, amelyek felett nem gyakorol a Társaság közvetlen operatív irányítást, de tulajdonosi részesedés révén közvetetten mégis hozzájárul azok működéséhez. Ezek a kibocsátások jelentőséggel bírnak, hiszen a fenntarthatósági célkitűzések teljesítéséhez fontos, hogy a befektetések karbonintenzitása is monitorozva legyen. A pénzügyi befektetések által generált emisszió hozzájárul a teljes karbonlábnyomhoz, ezek az értékek materiálisnak tekinthetők, amelyek jelenleg becsléseken alapulnak. Azonban a következő években egyre pontosabb adatok állnak majd rendelkezésre.

A Scope 3 materiális kategóriáinak módszertanait tekintve, a Társaság a tüzelőanyaggal és energiával kapcsolatos tevékenységeknél a vásárolt üzemanyagfogyasztás, a downstream szállításnál az alkalmazott gépjármű-kategóriák átlagfogyasztásai és a velük összeegyeztethető DEFRA emissziós faktorok alapján becsülte a kibocsátásokat. Becslés a december havi épületenergetikai fogyasztásokra és az alvállalkozók átlagfogyasztására került alkalmazásra. 

 

footer image

 

A Gránit Biztosító Zrt. és a Magyar Posta Biztosítók Scope 3 kiterjesztéséhez még nem áll rendelkezésre egységes és szabályozott módszertan, így a biztosítási üzletág jelen számítások keretein belül nem képezik a Scope 3 kibocsátások részét. A biztosítók esetén iparágból adódóan a 15. Befektetések kategória lenne a releváns Scope 3 kibocsátási érték. A Társaság a teljes befektetéseinek értékelése mentén áttekintette a biztosítóknál jelentkező befektetések arányát és ehhez kapcsolódó várható kibocsátását: a Gránit Biztosító esetén ezen kibocsátások nem képeznek releváns arányt. A Magyar Posta Biztosítók esetén pedig tekintettel arra, hogy az üzleti időszak végén kerültek bevonásra, befektetési értékeiket az ÜHG-kibocsátások flow típusúként való értékelése tekintetében arányosítva szükséges értékelni a tört időszakra, amely alapján a Magyar Posta Biztosítók befektetései és kapcsolódó kibocsátásaik is kisebb arányt képviselnek a teljes Cégcsoport összbefektetéseihez képest, ezáltal az idei évben nem kerültek a Scope 3, 15. kategória számítás hatókörébe. Ezen túl jelenleg nem áll rendelkezésre egységes és szabályozott módszertan, és megbízható, pontos adatok a Biztosítók kibocsátásainak számításához. Becslés elvégzése nagy mértékű erőforrás ráfordítást igényelt volna a Társaság részéről, az eredmények tekintetében pedig jelentős bizonytalanság állt volna fent. Az említettek értelmében jutott arra a döntésre a Cégcsoport, hogy a következő évben, a Magyar Posta Biztosítók teljeskörű integrációjának lezárásával és az egységes számítási módszertan kialakításával fog a Társaság transzparens becslést végezni a Biztosítók Scope 3, 15. kategóriához tartozó kibocsátásait illetően. 

 

A Társaság Scope 1,2 és 3 kibocsátásait az alábbi táblázat tartalmazza:

 

2024

Waberer’s Cégcsoport

Bruttó Scope 1 ÜHG-kibocsátás (tCO2eq)[15]

196 394

A szabályozott kibocsátáskereskedelmi rendszerekből származó Scope 1 ÜHG-kibocsátások százalékos aránya (%)

-

Biogén – Scope 1-be nem tartozó ÜHG-kibocsátások

n/a

Bruttó Scope 2 helyi alapú ÜHG-kibocsátás (tCO2eq)[16]

3 940

Bruttó Scope 2 piaci alapú ÜHG-kibocsátás (tCO2eq)

-

Biogén – Scope 2-be nem tartozó ÜHG-kibocsátások

n/a

Bruttó Scope 3 ÜHG-kibocsátás (tCO2eq)[17]

158 415

1. Vásárolt áruk és szolgáltatások

n/a

[Opcionális alkategória: Felhőalapú számítástechnikai és adatközpont-szolgáltatások]

n/a

2. Beruházási javak

n/a

3. Tüzelőanyaggal és energiával kapcsolatos tevékenységek (a Scope 1. és 2.-n kívüli tevékenységek)

51 386

4. Upstream forgalmazás és szállítás

n/a

5. Tevékenységek során keletkezett hulladék

n/a

6. Üzleti utak

n/a

7. Munkavállalók ingázása

n/a

8. Upstream lízingelt eszközök

n/a

9. Downstream szállítás

102 606

10. Értékesített termékek feldolgozása

n/a


[15] A számításba bevont üvegházhatású gázok: R1234YF, R134A, CO2

[16] A számításba bevont üvegházhatású gázok: CO2

[17] A számításba bevont üvegházhatású gázok: CO2

footer image

 

11. Értékesítésett termékek felhasználása

n/a

12. Az értékesített termékek életciklus végi kezelése

n/a

13. Downstream lízingelt eszközök

n/a

14. Franchise megállapodások

n/a

15. Befektetések

4 423

Biogén – a Scope 3-ba nem tartozó ÜHG-kibocsátások

n/a

Teljes ÜHG-kibocsátás (helyi alapú) (tCO2eq)

358 749

Teljes ÜHG-kibocsátás (piaci alapú) (tCO2eq)

-

Nettó bevételre jutó ÜHG-összkibocsátás (helyi alapú) (tCO2eq /EZER EUR)[18]

0,5

Nettó bevételre jutó ÜHG-összkibocsátás (piaci alapú) (tCO2eq /EZER EUR)

-

A Cégcsoport értéklánca az első ESG stratégia és jelentés óta jelentős változáson ment keresztül, bővült a biztosítási és ingatlanfejlesztési potenciál, valamint egyre nagyobb mértékű a vasúti szolgáltatásokra való támaszkodás.  

A Társaság 2024. üzleti évében a Magyar Posta Biztosítók akvizíciója hozott jelentős változást a csoport szerkezetben, amely november hónap legvégén realizálódott. Azonban ez szignifikáns ÜHG terheléssel nem járt összességében, főleg, hogy ez pusztán a december hónapot jelentette a Társaság részeként. A karbonlábnyom számításba ettől függetlenül bevonásra kerültek a leányvállalatok a Cégcsoporthoz való csatlakozását követő időszakra, kivéve a Scope 3, 15. kategóriáját tekintve, amelyet a Társaság a következő jelentéstételi időszakban kiterjeszt rájuk vonatkozóan is a Scope 3 jegyzék táblázatában ismertetett módon. A korábbi évek a teljes Társaságot illetően továbbá nem képeznek reprezentatív alapot, a 2024-es állapothoz kerül viszonyítás a jövőben. 

 

 


[18]Az ÜHG-intenzitás számításához a konszolidált pénzügyi kimutatásokban található nettó bevétel összege került alkalmazásra. A Magyar Posta Biztosítók pénzügyi adatai jelenleg még nem kerültek konszolidálásra.

footer image

 

 3         Társadalmi információk 

A Társaság tevékenysége jelentős társadalmi hatásokkal jár, amelyek érintik munkavállalóit, partnereit, ügyfeleit és a szélesebb közösségeket. A vállalat törekszik a fenntartható és biztonságos munkakörnyezet biztosítására, ugyanakkor szembesül a munkaerőpiaci kihívásokkal és kockázatokkal, mint például a munkaerőhiány vagy az esélyegyenlőség megvalósítása. Az érintett csoportokkal való együttműködés nemcsak lehetőséget kínál a társadalmi értékek erősítésére, hanem elengedhetetlen a hosszú távú működés biztosításához. Ezen fejezet célja, hogy bemutassa azokat az intézkedéseket, amelyekkel a vállalat igyekszik kezelni a társadalmi kockázatokat, kihasználni a lehetőségeket, valamint mérhető pozitív hatásokat elérni a fenntarthatóság területén. 

 3.1     [S1] Saját munkaerő 

A Társaság munkavállalói állománya mind a saját, mind a kölcsönzött munkaerőt magában foglalja. Ebben a fejezetben kizárólag a Társaság saját munkaerejére vonatkozó hatások, kockázatok, lehetőségek, valamint a politikák, intézkedések és célok kerülnek bemutatásra. A vállalat célja, hogy minden munkavállaló számára méltányos és biztonságos munkakörnyezetet biztosítson, ugyanakkor elismeri, hogy a különböző foglalkoztatási formák eltérő kihívásokkal és kockázatokkal járnak. Az alábbiakban bemutatásra kerülnek azok az intézkedések és kezdeményezések, amelyekkel a Társaság próbál reagálni a felmerülő nehézségekre, valamint a különböző munkavállalói csoportok eltérő igényeire. 

   3.1.1   [SBM-3] Lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek, valamint ezek kölcsönhatása a stratégiával és az üzleti modellel 

A Társaság munkavállalói tevékenységi körük alapján három fő csoportba sorolhatók, amelyek összetétele leányvállalatonként eltérő módon jelenik meg: 

a.     tehergépjármű-vezetők, 

b.     fizikai munkavállalók, 

c.     szellemi munkavállalók. 

footer image

 

Saját munkavállalók munkavégzés típusa szerint a Társaság egyes leányvállalataiban:

Leányvállalat

Munkavégzés típusa

Waberer’s International Nyrt.

Tehergépjármű-vezetők (magyar és külföldi munkavállalók a nemzetközi fuvarozásban), fizikai munkavállalók (főleg műszaki területen szakképzett munkavállalók), szellemi munkaerő

Waberer’s Network Kft.

Szellemi munkavállalók

Nexways Cargo Kft.

Tehergépjármű-vezetők (magyar és külföldi munkavállalók a nemzetközi fuvarozásban)

Delta-Rent Kft.

Szellemi munkavállalók

All in One Transport Kft.

Szellemi munkavállalók, tehergépjármű-vezetők

WSZL Kft., WSZL Automotív Kft.

Teherépjármű-vezetők (magyar és külföldi munkavállalók a fuvarozásban), raktárlogisztikai munkavállalók (magyar és külföldi), szellemi állomány,

Rapid Teherautó Szerviz Kft.

Szellemi és szakképzett fizikai munkavállalók (szerelők)

Waberer’s Slovakia S.R.O.

Szellemi munkavállalók, fizikai (raktárlogisztikai) munkavállalók

Waberer’s Romania S.R.L.

Szellemi munkavállalók

LINK Sp. z.o.o.

Szellemi munkavállalók, tehergépjármű-vezetők

Gránit Biztosító Zrt.

Szellemi munkavállalók

Magyar Posta Biztosító Zrt.

Szellemi munkavállalók

Magyar Posta Életbiztosító Zrt.

Szellemi munkavállalók

 

A kettős lényegességi vizsgálat eredményei alapján a munkavállalókkal kapcsolatos hatások széles körben érvényesülnek, és a cégcsoporton belül rendszerszintűnek tekinthetők. A Társaság a vizsgálat során valamennyi saját munkaerőhöz tartozó személyt figyelembe vett, biztosítva ezzel a teljes körű értékelést. 

A Bevezető fejezetben az [SBM-3] Lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek, valamint ezek kölcsönhatása az üzleti modellel alfejezetben kerültek ismertetésre a Társaság saját munkaerőre gyakorolt hatásai és a velük kapcsolatos függőségekből eredő IRO-k. A Társaság bemutatta a saját munkaerőre gyakorolt hatásokból és a velük kapcsolatos függőségekből eredő lényeges kockázatokat és lehetőségeket, ideértve azokat is, amelyek konkrét csoportokhoz kapcsolódnak és nem a teljes munkaerőre terjednek ki. 

A Társaság saját munkaerejéhez kapcsolódó hatások, kockázatok és lehetőségek kezelésére irányuló előírásait és intézkedéseit a Társaság ESG Stratégiája tartalmazza. A 2024-ben elvégzett kettős lényegességi vizsgálat során azonosított témák jelentős részével összekapcsolhatók a Társaság korábban létrehozott szabályzatai, politikái. A kettős lényegességi vizsgálat eredményei alapján az ESG Stratégia és annak társadalmi pillére felülvizsgálatra kerülnek 2025-ben. 

footer image

 

A Társaság a munkavállalókkal rendszeresen, több platformon keresztül tartja a kapcsolatot. A kapcsolattartás célja a munkavállalói elégedettség monitorozása és folyamatos növelése. Ennek érdekében kétévente elégedettségi felmérést végeznek, illetve munkavállalóikból alakult önkéntes szponzorcsoportot működtetnek a fejlesztendő pontok és a haladás elősegítése érdekében. Az eredményes munkavállalói kapcsolattartást elősegíti szakszervezeti képviselet és a rendszeres teljesítményértékelő beszélgetések. 

A LINK Sp. z.o.o.-ra jelenleg még nem terjed ki a cégcsoportos ESG stratégia, azonban a 2025-ös évben a Társaság tervezi kiterjeszteni. 

A legfontosabb stratégiai irány a szakképzett munkaerő bevonzása, akiknek a kompetenciáit folyamatosan fejlesztik különböző képzési programok segítségével. A LINK is azonosította és figyelemmel követi a kockázatokat és lehetőségeket a vállalati célok elérésének érdekében, melynek kulcsfontosságú szereplői a munkavállalók. Emiatt nyomon követik a munkavállalók motiváltságát, elkötelezettségét és jóllétüket. A stratégia fontos eleme a szakképzett munkaerő megtalálása és megtartása, melynek érdekében folyamatos képzési és fejlesztési programokat biztosítanak a munkavállalóknak, ezek teljesítését nyomon követik. 

A Magyar Posta Biztosítókra jelenleg még nem terjed ki az ESG Stratégia, abból adódóan, hogy 2024 végén csatlakoztak a Társasághoz. Az akvizíciós folyamat következményeképpen, 2025-ben, az integrációs folyamat részeként a Magyar Posta Biztosítók is integrálásra kerülnek majd a Társaság cégcsoport szintű cselekvési tervébe, azaz a Waberer’s Csoport ESG Stratégiájába. 

A Magyar Posta Biztosítók nem rendelkeztek munkaerővel kapcsolatos cselekvési tervvel 2024-re. A biztosítói iparági sajátosságaiból adódóan kiemelt fontosságú a versenyképes fizetés és a munka-magánélet egyensúlyának megtartása a képzett munkaerő bevonzásának és megtartásának érdekében. 

A Társaság még nem rendelkezik átállási tervvel, így az átállási terv hatásai a cégcsoport munkavállalóira még nem ismertek. Az átállási terv a Környezeti fejezet [E1-1] Az éghajlatváltozás mérséklésére vonatkozó átállási terv alfejezetében, a további átállási tervvel kapcsolatos célkitűzések pedig az [E1-4] Az éghajlatváltozás mérséklésével és az ahhoz való alkalmazkodással kapcsolatban meghatározott célok alfejezetben kerülnek részletezésre. 

A Társaság működése során kizárt a kényszermunka és a gyermekmunka, mivel ezek nemcsak a Társaság alapelveivel ellentétesek, hanem az Európai Unió vonatkozó emberi jogi szabályozása is kifejezetten tiltja mindkettőt. Az Etikai Kódex egyértelműen tiltja ezen foglalkoztatási formákat, melyekkel szemben a Társaság zéró toleranciával él. 

A Társaság még nem dolgozott ki külön mechanizmust a kiszolgáltatott csoportok azonosítására és kezelésére. A Társaság az Európai Unió és az Európai Gazdasági Térség tagországainak előírásai alapján működik, megfelel minden nemzeti és nemzetközi munkajogi előírásnak. 

footer image

 

   3.1.2   [S1-1] A saját munkaerővel kapcsolatos politikák

ESRS közzétételi követelmény

Lényeges fenntarthatósági témák

Kapcsolódó politikák

Politikák hatálya (cégcsoporti hatókörtől való eltérés jelölése)[19]

S1 - Saját munkaerő

Munkafeltételek 

Egyenlő bánásmód és esélyegyenlőség

Etikai Kódex

Nem terjed ki a hatálya az alábbi leányvállalatokra: 

·     All in One Transport Kft. 

·     Waberer’s Slovakia S.R.O. 

·     Gránit Biztosító Zrt.

Etikai kódex

A Gránit Biztosító Zrt. önálló etikai kódexszel rendelkezik

Munkavédelmi szabályzat

A Waberer’s International Nyrt. munkavédelmi politikája 

Különálló, tartalmában a különböző tevékenységekből adódóan némileg eltérő, munkavédelmi szabályzat vonatkozik az alábbi leányvállalatokra: 

·     Waberer’s International Nyrt. 

·     Nexways Cargo Kft. 

·     Rapid Teherautó Szerviz Kft. 

·     Waberer’s Network Kft. 

·     WSZL Kft.

Képzési politika

A Társaság politikája

Home Office szabályzat

A Társaság szabályzata

Javadalmazási Politika

A javadalmazási politika a Waberer’s International Nyrt.-re terjed ki.


[19] Amennyiben a Társaságra terjed ki a politika hatálya, nem értendőek bele a Magyar Posta Biztosítók, hiszen a 2024. pénzügyi év túlnyomó részében nem voltak a Társaság tagjai.

footer image

 

Gránit Biztosító Zrt.: Javadalmazási Politika

A Gránit Biztosító Zrt. önálló javadalmazási politikája

Szervezeti és Működési Szabályzat

A Társaság összes leányvállalatára kiterjed a hatálya.

Szervezeti és Működési Szabályzat

Gránit Biztosító Zrt. politikája

Visszaélés-bejelentő rendszer

A Társaság összes leányvállalatának munkavállalói igénybe vehetik

Panaszbejelentés

A Gránit Biztosító Zrt. saját panaszbejelentő felülete

Toborzási szabályzat

A LINK Sp. z.o.o. toborzási politikája

Munkaügyi Szabályzat és annak függeléke

A LINK Sp. z.o.o. politikája

Igazgatótanácsi Politika

A LINK Sp. z.o.o. politikája

Diszkriminációellenes eljárásrend

A LINK Sp. z.o.o. egyenlő bánásmódot lefektető politikája

Magatartási Kódex

A Magyar Posta Biztosítók politikája

Képzési szabályzat

A Magyar Posta Biztosítók szabályzata

Javadalmazási és ösztönzési rendszer szabályzat

A Magyar Posta Biztosítók szabályzata

Külső és belső csalások szabályzat

A Magyar Posta Biztosítók szabályzata

 

A Társaságon belül a politikák végrehajtásáért felelős legmagasabb vezetői szint a Társaság elnök-vezérigazgatója. A Bevezető fejezetben az [SBM-3] Lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek, valamint ezek kölcsönhatása a stratégiával és az üzleti modellel. alfejezetben kifejtett saját munkaerővel kapcsolatos lényeges fenntarthatósági témák közül a munkafeltételek megfelelő rögzítése jelenik meg, mint a Társaság munkavállalókra gyakorolt pozitív hatása. 

A Társaság saját munkaerejéhez kapcsolódó hatások, kockázatok és lehetőségek kezelésére érdekében alkalmazott politikái az alábbi fejezetben kerül bemutatásra. A lényegességi felmérés során azonosított

footer image

 

hatások, kockázatok és lehetőségek mentén 2025-ben felülvizsgálatra kerülnek azok a témakörök, amelyek tekintetében szükséges a meglévő szabályzatok pontosítása vagy új szabályzatok kialakítása. 

Minden, a munkavállalókkal kapcsolatos politika elsődleges kiindulási alapja a Szervezeti és Működési Szabályzat, amely megalapozza a szintén kulcsfontosságú Etikai Kódexet. A Gránit Biztosító azért rendelkezik saját Szervezeti és Működési Szabályzattal és Etikai Kódexszel, mert a tevékenységének jellemzői jelentős mértékben eltérnek a Waberer’s Csoport más tagvállalataiétól (kivétel ez alól a Magyar Posta Biztosítók). Az eltérő iparágból és kereskedelmi gyakorlatból adódóan szükséges külön definiálni az elvárt magatartásformákat, alapelveket. 

A LINK Sp. z.o.o. az egyetlen olyan külföldi leányvállalat, amely jelentős munkavállalói állománnyal rendelkezik, az ő esetükben így indokolt néhány lokális eltérés a csoportszinttől. Ezért a LINK Sp. z.o.o. lengyel leányvállalat esetében a Toborzási szabályzat, Etikai kódex, ISO szabványok, valamint az Igazgatótanácsi Politika szabályozza a saját munkaerőhöz kapcsolódó lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek kezelését. A Társaság számára elengedhetetlen munkavállalóinak biztonságos, szabályozott és egyenlő körülmények között történő munkavégzése, a biztonságos munkakörnyezet és a munkavállalók jóllétének biztosítása. A Társaság politikái hivatottak biztosítani a munkavállalók mindennapjaira hatással lévő rendelkezések szabályozott hátterét. 

A Társaság egésze jelenleg nem rendelkezik egészségvédelmi és biztonsági irányítási rendszerrel. Bővebb információk az [S1-14] Egészségvédelmi és biztonsági mérőszámok fejezetben olvashatóak. A Társaság munkavédelmi szabályzatának hatálya az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés feltételeinek, továbbá azok biztosítási módjának, a személyi hatás-, jog- és feladatköröknek, valamint a munkavédelmi eljárások rendjének meghatározására terjed ki. A területi hatálya kiterjed a Waberer’s Csoport működési és tevékenységi körébe tartozó - kezelésében, bérleményében vagy használatában lévő - munkavégzés helyére, a munkafolyamatra, munkavégzésre és egyéb tevékenységre. 

Szervezeti és működési szabályzat 

A Szervezeti és Működési Szabályzat rögzíti a munkavégzés szabályait. A politika által érintett legfontosabb, a munkavégzést érintő, témakörök a munkaidő, a munkarend, a munkaköri leírás, az összeférhetetlenség, a munkafegyelemre vonatkozó irányelvek, a munkaügyi felelősségre vonás és hátrányos jogkövetkezmények, az anyagi felelősségre vonás általános elvei, a munkavállalók bejelentései, valamint a munkavállalók érdekképviselete. 

Etikai Kódex 

A munkavállalókra vonatkozó egyik legfontosabb politika az Etikai Kódex. Minden munkavállalónak, amelyre kiterjed a politika hatálya, meg kell ismernie az Etikai Kódex tartalmát a munkába lépést követően, valamint a képzési rendszerben teszt kitöltésével igazolnia a Társaság etikai normáinak megismerését. Évente ismételten számot kell adniuk a szabályok ismeretéről, amelynek tényét a Társaság HR funkciója nyomon követi és figyelmezteti a munkavállalókat az elvégzésre. A Társaság Etikai Kódexe tartalmazza az emberi jogok tiszteletben tartásával kapcsolatos kötelezettségvállalásokat. Az Etikai Kódex kialakítása során az érdekelt felek nem kerültek közvetlenül bevonásra, azonban a politika úgy került kialakításra, hogy a Társaság vezetőire, munkavállalóira és üzleti partnereire vonatkozóan az üzleti és egyéb külső érintettekkel történő kapcsolatokban és a vállalaton belüli munkakapcsolatokban tanúsítandó magatartásformák alapelveit etikai szempontból megfelelően szabályozza. 

Az alapvető emberi jogok tiszteletben tartására vonatkozó konkrét kötelezettségvállalások a Társaság Etikai Kódexében többek között: 

·       a gyermek- és bármilyen jellegű kényszermunka, börtönmunka, rabszolgamunka, nem önkéntes munka tilalma, 

footer image

 

  • az egyenlő bánásmódhoz, lelkiismereti szabadsághoz, személyes szabadsághoz való jog, 
  • a testi épséghez, egészséghez való jog, 
  • becsülethez, emberi méltósághoz, névviseléshez, jó hírnévhez való jog, 
  • képmáshoz és hangfelvételhez, titokvédelemhez, személyes adatokhoz való jog, 
  • kegyeleti jog tiszteletben tartása, 
  • egészséges, biztonságos és környezetbarát munkahely és munkafeltételek biztosítása, 
  • a munkavállalók magánéletének tiszteletben tartása, 
  • munkaidő nyilvántartás és szabadság biztosítása, 
  • véleménynyilvánítás szabadsága, 
  • szakszervezeti érdekérvényesítés szabadsága. 

A Társaság támogatja a munka és magánélet egyensúlyát – többek között az otthoni munkavégzés lehetőségével –, valamint elismeri a munkavállalók pihenéshez, rekreációhoz és szabadsághoz való jogát. 

A Társaság Etikai kódexében található alapelvek jelenleg nincsenek deklaráltan összhangban az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ), a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) és a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) üzleti vállalkozások számára megfogalmazott emberi jogi iránymutatásaival. 

Az Etikai Kódex elérhető a Waberer’s International Nyrt. honlapján külső és belső felhasználók számára, valamint az intranet felületen a saját munkavállalóknak külön is. 

Visszaélés-bejelentés 

A Társaság megfelelő belső működését az Etikai Kódexre alapozott Visszaélés-bejelentési rendszer biztosítja, amely megadja a lehetőséget, hogy akár a munkavállalók, akár a külső érintettek anonim módon jelezzék az esetleges jogsértéseket. A Csoport Felügyelőbizottságát rendszeresen tájékoztatják a visszaélés-bejelentési esetekről és azok konzekvenciáiról, tapasztalatairól. Ezeket a folyamatokat a 29./2022. számú Vezérigazgatói Csoport-Utasítás szabályozza. 

A LINK Sp. z.o.o. esetében a munkavállalókkal történő együttműködés, a kötelezettségvállalások, valamint az emberi jogok tiszteletben tartásának részleteit a Függelék a Munkaügyi Szabályzathoz és a Diszkriminációellenes eljárásrend belső dokumentum határozza meg. A LINK Sp. z.o.o. esetében is lehetőség van a munkavállalók és a külső érintettek számára bejelentést tenni bármilyen jogsértés esetén külön felületen a honlapon, az intraneten és telefonon is - külön a LINK Sp. z.o.o. számára fenntartott platformokon keresztül. A vállalat a csoportszintű funkciót közvetlenül tájékoztatja a kapott bejelentésekről, amiket javarészt lokálisan kezel. 

Sokszínűség 

A Társaság elkötelezett a sokszínűség megteremtése és az egyenlőség fenntartása iránt. A Társaság rendelkezik Esélyegyenlőségi Tervvel[20]. Az esélyegyenlőségi terv a védett tulajdonságokkal rendelkező kollégák esélyegyenlőségének elősegítése érdekében jött létre, és megalapozza a diszkriminációmentes bánásmódot, valamint bizonyos esetekben a szükséges mértékű pozitív diszkriminációt (például családi kötelezettségekre való tekintettel). A munkavállalók kiválasztásánál és előléptetésénél a szakmai tudás és képesítés a legfontosabb mérce, a vállalat toborzási és promóciós döntéseit nem befolyásolja sem az etnikai vagy nemzeti hovatartozás, sem a vallás, sem a nem vagy az életkor. 

A „12./2022. számú Vezérigazgatói Csoport-utasítás -Tárgy: A szellemi és fizikai állományú (nem tehergépjármű-vezetői munkakörbe jelentkező) munkavállalók kiválasztási és felvételi folyamata” szabályzat tartalmazza az Etikai Kódexben leírt méltányossági alapelvek alapján előírt konkrét intézkedéseket, amelyek a Társaság azon leányvállalataira érvényesek, amelyekre az Etikai Kódex hatálya kiterjed (a Gránit Biztosítónak különálló Etikai Kódexe van). A Gránit Biztosító Javadalmazási politikája tartalmazza az egyenlő bánásmód követelményét, a hátrányos megkülönböztetés tilalmát, valamint az előítéletmentességet a munkatársak javadalmazásánál. 


[20] Az Esélyegyenlőségi Terv az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról szóló 2003. évi CXXV. törvény 21. §-ában, valamint a Munka Törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvényben meghatározottak alapján jött létre.

footer image

 

A LINK Sp. z.o.o. esetében a Munkaügyi Szabályzat, a Munka Törvénykönyve, valamint a Függelék a Munkaügyi Szabályzathoz és a Diszkriminációellenes eljárásrendhez elnevezésű dokumentum tartalmazza részletesen a hátrányos megkülönböztetés elleni szabályokat. Az anonim panaszbejelentés a LINK Sp. z.o.o. munkavállalói számára is biztosított. 

Képzési politika 

A képzés és készségfejlesztés munkavállalókra gyakorolt pozitív hatása a karriertervezés során jelenik meg. A szellemi és fizikai munkavállalók, valamint a nemzetközi tehergépjármű-vezetők részére a Társaság éves teljesítményértékelést vezetett be, és az éves célkitűzések elérését nyomon követi, a munkavállalóknak ez fejlődési lehetőséget biztosít. A 2024-es képzési politika átfogó megközelítést biztosít, amely magában foglalja a jogszabályi és etikai megfelelést támogató éves kötelező oktatásokat, valamint azok hatékonyságának mérését. Ezek az oktatások kiterjednek a munkahelyi törvényi előírásokra, valamint a diszkriminációmentes és etikus munkakörnyezet megteremtésére vonatkozó elvárások teljesítésére. A képzési program részeként a Társaság támogatja a munkavállalók karriertervezését és szakmai fejlődését, legyen szó hard vagy soft skill fejlesztésről. A Társaság kiemelt figyelmet fordít a szakmai továbbképzésekre, amelyeken belül lehetőség van Vállalkozási ügyviteli ügyintéző, Logisztikai technikus, Informatikai rendszer- és alkalmazásüzemeltető technikus, valamint Alternatív gépjárműhajtás technikus szakiránnyal kapcsolatos tanulmányok elvégzésére. 

A képzések között szerepeltek kommunikációs tréningek, amelyek a hatékony interakciók fejlesztését szolgálták, valamint önismereti és motivációs tréningek, amelyek a személyes fejlődést és a munkahelyi elköteleződést támogatták. Emellett a munkatársak vezetői készségeiket, együttműködési hatékonyságukat és értékesítési képességeiket is fejleszthették célzott tréningeken. A mentorprogram keretében a mentorok számára train the trainer képzést biztosít a Társaság, amely elősegíti a tudás hatékony átadását és a mentorálási folyamat eredményességét. Tehergépjármű-vezetők pedig az ECO Driving oktatás során elsajátíthatják a fenntarthatóbb, környezettudatosabb vezetési stílust, hozzájárulva ezzel a vállalat környezetvédelmi célkitűzéseihez. 

A Társaság autósiskolájával biztosítja a Gépjárművezetői képesítési igazolvány (GKI) megújító képzéseket magyar, ukrán, szerb és angol nyelven, ezzel támogatva a nemzetközi munkavállalók szakmai felkészültségét. Az oktatási és képzési rendszer célja, hogy az online képzések biztosításával növelje a munkakörökkel kapcsolatos elvárások teljesítésének hatékonyságát, valamint rugalmas és hozzáférhető tanulási lehetőségeket kínáljon a Társaság munkatársai számára. 

A Magyar Posta Biztosítók megfelelő belső működését a Magatartási Kódex és a visszaélés-bejelentési rendszer biztosítja. A Magyar Posta Biztosítók esetében a 2024-es fő munkavállalókra vonatkozó politikák a Magatartási Kódex, a Képzési szabályzat, a Javadalmazási és ösztönzési rendszer szabályzat, a Külső és belső csalások szabályzat. A politika és a szabályzatok végrehajtásáért felelős legmagasabb vezetői szint a Magyar Posta Biztosítók Vezérigazgatója, illetve az Igazgatóság vagy Vezetőség. 

A Magyar Posta Biztosítók Magatartási Kódexe kimondja, hogy a vállalatok elkötelezettek az egyenlő munkáért az egyenlő bánásmód elve mellett. A Magatartási Kódex tartalmában megegyezik a Waberer’s Csoport Etikai Kódexével, az integráció során a csoport szintű politika várhatóan kiterjesztésre kerül majd. A Magyar Posta Biztosítók még nem határoztak meg konkrét intézkedéseket, gyakorlati lepéseket a hátrányos megkülönböztetés felszámolására vonatkozólag. 

 

 

 

A Javadalmazási és ösztönzési rendszer szabályzat lefekteti a munkavállalók alapbéren túli kompenzációjának feltételeit és formáját, a formalizált teljesítményértékelésre szolgáló bónuszértékelési

footer image

 

rendszer működését. A Külső és belső csalások szabályzata a Magyar Posta Biztosítók munkavállalói számára fenntartott belső visszaélés-bejelentő csatorna használatának módjáról tájékoztatja az érintetteket. 

   3.1.3   [S1-2] A saját munkavállalókkal és a munkavállalói képviselőkkel a hatások terén folytatott együttműködés érdekében alkalmazott folyamatok 

A Bevezető fejezet [SBM-3] Lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek, valamint ezek kölcsönhatása a stratégiával és az üzleti modellel alfejezetéből releváns IRO-k: a szociális párbeszéd – munkavállalói visszajelzések platformjai és a szociális párbeszéd – szakszervezet munkavállalókra gyakorolt pozitív hatások. 

A kettős lényegességi vizsgálat részeként a munkavállalói körtől is validációt kért a Társaság a lényeges témákra, anonim kérdőív formájában kerültek megkérdezésre a Társaság munkavállalói. A részletes folyamatot a Bevezető fejezetnek [SBM-3] Lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek, valamint ezek kölcsönhatása a stratégiával és az üzleti modellel alfejezete tartalmazza. 

A Társaságnál a munkavállalói együttműködésért felelős legmagasabb szintű vezető szerepet a cégcsoportos HR igazgató tölti be. A Társaság cégcsoportos HR igazgatója felel azért, hogy a Társaság és a tagvállalatok humánpolitikai stratégiájának megalkotása, megújítása, a humán területet érintő kihívások kezelése és a Társaság személyi állományának fejlesztése megvalósulhasson. A humán kérdéseket érintő belső kommunikáció irányítása, ellenőrzése is a HR Igazgató felelőssége alá tartozik. Bizonyos leányvállalatok (WSZL Kft., WSZL Automotív Kft., LINK Sp. z.o.o.) rendelkeznek helyi szintű HR vezetőkkel, a többi leányvállalatért a csoportos HR Igazgató felel. 

A Társaság munkavállalóival folytatott általános kapcsolattartás célja a munkavállalói elégedettség monitorozása és folyamatos növelése. Ennek érdekében a Társaság kétévente elégedettség felmérést végez. A 2023. évi elégedettségmérés egy független tanácsadó fél segítségével történt meg, online és offline kérdőívek segítségével mérték fel a munkavállalók megélését anonim módon, majd vezetői visszajelző workshop mentén kerültek az eredmények feldolgozásra. 2025-ben szervezi meg a Társaság a következő elégedettségmérést, amely egyúttal visszamérési célt is szolgál az azóta hozott intézkedésekkel kapcsolatban. A Társaság célja, hogy minél széleskörűbben kiterjessze a felmérést a cégcsoporton belül. Az első munkavállalói elégedettség-felmérésben a Waberer’s International Nyrt., a WSZL Kft., a WSZL Automotív Kft., a Waberer’s Network Kft., a Rapid Teherautó Szerviz Kft. és a Delta-Rent Kft. szellemi és fizikai munkavállalói vettek részt. 

Az elégedettségmérés eredményei alapján a munkavállalókból önkéntes módon alakult szponzorcsoportok álltak fel a fejlesztendőnek ítélt témák mentén, amik a dedikált haladást segítik elő. A szponzorcsoportok a felmerült fejlesztési pontokat számba veszik, majd célokat és akciókat dolgoznak ki ezekre. Az elégedettségmérés során legfontosabbnak ítélt területek közé tartozott a munkakörnyezet komfortosabbá tétele és a munka-magánélet egyensúlyának javítása. A munkakörnyezet, a munka-magánélet egyensúlyának javulása és a munkavállalók egyéb igényeinek kielégítése pozitív hatással van a munkavállalók jóllétére és életminőségére, ezen keresztül pedig a munkavégzésükre is. A konkrét intézkedések az [S1-4] Intézkedések a saját munkaerőre gyakorolt lényeges hatásokra vonatkozóan, valamint a saját munkaerőhöz kapcsolódó lényeges kockázatok csökkentésére és lényeges lehetőségek kihasználására irányuló megközelítések, továbbá ezen intézkedések hatékonysága alfejezetben olvashatóak részletesen. A Társaság szempontjából pénzügyi kockázatot jelent ezeknek a fejlesztéseknek az esetleges elmaradása, mert munkavállalói elégedetlenséggel és a fluktuáció növekedésével járhat. A munkavállalói visszajelzések alapján beépítésre került az éves teljesítményértékelés és ezzel párhuzamosan a karriertervezésaz érintett munkavállalók számára[21]. A teljesítményértékelés eredményeit csoport-és entitás szinten is összegyűjtötte a Társaság. 

A Gránit Biztosítónál nincs a fentihez hasonló munkavállalói elégedettségmérés, nincs dedikált felület a munkavállalói visszajelzések fogadására. A Gránit Biztosítónál a területi vezetők csapatszinten kezelik a


[21] A Waberer’s Slovakia S. R:O: esetében még nem került bevezetésre a teljesítményértékelési rendszer.

footer image

 

munkavállalói javaslatokat és a visszajelzéseket. A központi kommunikációs csatornát ritkán, egész céget érintő ügyeknél alkalmazzák. 

A LINK Sp. z.o.o. esetében helyi szinten még nem történt meg a munkavállalók bevonása a létfontosságú témák megvitatásába. A cégcsoportos kettős lényegességi vizsgálat lényeges IRO témáinak meghatározásban a LINK munkavállalói is részt vettek a kérdőív kitöltésének segítségével. Más platform vagy külön elégedettségmérés nem jelenik meg a leányvállalatnál, a területi vezetők csapatszinten kezelik a munkavállalói javaslatokat és a visszajelzéseket. 

Az eredményes munkavállalói kapcsolattartást külön elősegíti a dolgozók szakszervezeti képviselete és a szakszervezeti tagokkal való rendszeres vezetői egyeztetés. A Társaság általános HR területéhez tartozik a humán kérdéseket érintő belső kommunikáció irányítása, ellenőrzése, illetve a kapcsolattartás a munkavédelmi érdekképviseleti szervezetekkel. Minden felmerülő probléma esetén informális egyeztetések zajlanak a szakszervezeti képviselők és a HR terület vezetője között. Évente kollektív bértárgyalásra és bérmegállapodásra kerül sor a kollektív szerződés hatálya alá eső munkavállalók esetén. 

A kollektív szerződés hatálya alá az alábbi vállalatok munkavállalói tartoznak, valamint ezen leányvállalatok rendelkeznek szakszervezeti tagsággal: 

  • Waberer’s International Nyrt. 
  • WSZL Kft. 
  • Nexways Cargo Kft. 

·       Waberer’s Slovakia S.R.O. 

A Waberer’s Network, a Delta-Rent Kft., az All in One Kft., a WSZL Automotív Kft., a Rapid Teherautó Szervíz Kft., a LINK, a Magyar Posta Biztosítók és a Gránit Biztosító vállalatoknál nem működik szakszervezet és nem rendelkeznek kollektív szerződéssel. 

A Társaság a jogszabályok által előírt módon helyt ad a munkavállalók érdekképviseletének. A munkavállalók érdekképviseletét a munkavállalók által választott érdekvédelmi szervezetek látják el. A Társaság vezetése és az érdekképviseletek együttműködését, a jogokat és kötelezettségeket a kollektív szerződés tartalmazza. A Társaság szem előtt tartja az Európai Unió irányelveinek és a magyar jogszabályoknak való megfelelést. Konkrét nemzetközi keretrendszerre a Társaság nem hivatkozik politikájában (ez a LINK Sp. z.o.o. és a Gránit Biztosító esetében is igaz, ezeknél a leányoknál sincs globális keretmegállapodás a munkavállalók emberi jogainak tiszteletben tartására vonatkozóan). 

A munkatársi elégedettségmérés kiterjedt arra is, hogy a munkavállalók milyen kommunikációs csatornát tartanának a leghasznosabbnak. A hírlevél formájában történő kapcsolattartás, valamint a fizikai állomány nyomtatott formában történő elérése sokat fejlődött a 2024-es év során. Tematikusan és következetesen osztotta meg a Waberer’s Csoport a releváns információkat a munkavállalókkal. A vállalatcsoport gazdasági helyzetéről és kitűzött stratégiai tervek státuszáról pedig a negyedévente megtartott, élőben közvetített online tájékoztatón ad a vállalatcsoport vezetése tájékoztatást, továbbá itt van lehetősége a munkavállalóknak élőben kérdéseket feltenni és válaszokat kapni. 

A LINK Sp. z.o.o a munkavállalókkal való együttműködés hatékonyságát a munkavállalói képviseleten keresztül kezeli, melynek felelősei a HR és az Igazgatóság. 

 

 

 

A szellemi munkakörben és fizikai munkakörökben dolgozó, megváltozott munkaképességű munkavállalók számára lehetővé teszi a Társaság, hogy megismerhessék a számukra igénybe vehető

footer image

 

adókedvezményeket, a cég által biztosított tanácsadóhoz fordulhatnak. A tehergépjármű-vezetői állomány tájékoztatása is megkezdődött 2024-ben. 

A Gránit Biztosító és a LINK esetében nem kerül meghatározásra külön akció a hátrányos csoportok védelme érdekében. 

   3.1.4   [S1-3] A negatív hatások korrekciójának folyamatai és a saját munkavállalók számára az aggályok megfogalmazására lehetőséget biztosító csatornák 

A jogsértésekről szóló bejelentések fogadását, előzetes elemzését és feldolgozását a Társaságon belül egy jogsértés-koordinátor végzi. A Jogsértés-Koordinátor az etikai bejelentések esetén a Bizottság az Etikus Munkahelyi Magatartásért (BEMM) tagjaival együttesen vizsgálja az eseteket. 

Az aggályok bejelentésére a szakszervezeten keresztül is van mód, a HR osztály felé, de elsősorban a visszaélés-bejelentő rendszert vehetik igénybe a munkavállalók panaszaik bejelentésére. A Társaság megfelelő belső működését az Etikai Kódex és a Visszaélés-bejelentési rendszer biztosítja. A külső és belső felek számára is biztosított a lehetőség, hogy aggályaikat névtelenül jelenthessék. Minden bejelentés alapos kivizsgálásra kerül, a vizsgálat haladásának menetéről és a megfelelő jogorvoslatról a panaszbejelentő személy folyamatos tájékoztatást kap.  A Belső ellenőrzési vezető rendszeres időközönként (negyedévente) beszámol a Felügyelőbizottság részére a bejelentett visszaélési esetekről és azok konzekvenciáiról, tapasztalatairól. Ezeket a folyamatokat a 29./2022. számú Vezérigazgatói Csoport-Utasítás szabályozza. 

A bejelentések egy email-címre érkeznek be, amely alapján belső adatbázis készül; ez az adatbázis az esetek monitorozását segíti elő. 

A Társaság megfelelő belső működését az Etikai Kódex és a Visszaélés-bejelentési rendszer biztosítja, amely megadja a lehetőséget, hogy akár a szellemi munkavállalók, akár a külső érintettek anonim módon jelezzék az esetleges jogsértéseket. 

A tehergépjármű-vezetők számára Bizalomvonal áll rendelkezésre ezen felül, hogy jelezhessék panaszaikat (míg a Visszaélés-bejelentő felület kifejezetten a munkavállalók által elkövetett etikai sérelmek orvoslására szolgál, a Bizalomvonal minden egyéb típusú problémát is képes orvosolni, például a bérszámfejtéssel kapcsolatos feltételezett hibabejelentést is). A Visszaélés-bejelentési platform a belső audit hatáskörébe tartozik, a Bizalomvonal a HR terület hatásköre. 

Az esetleges visszaélési eseteket a jogsértés koordinátor (jelenleg: Belső Ellenőrzési Vezető) vizsgálja ki, az alkalmazandó jogkövetkezményekre vonatkozó javaslattétel egy önálló bizottság hatáskörébe tartozik: 

a.     etikai bejelentések esetén a BEMM (Bizottság az Etikus Munkahelyi Magatartásért) jár el, melynek tagjai a Társaság HR igazgatója, külső munkajogásza, valamint a Belső ellenőrzési vezető, 

b.     gazdasági visszaélések esetén a Társaság HR igazgatója, a Jogi és compliance igazgató, valamint a Belső ellenőrzési vezető mellett a Bizottságba meghívják az adott bejelentés tartalmi megítéléséhez szükséges szakmai vezetőt. 

A leányokvállalatoknál helyi szinten is kezelésre kerülhetnek a problémák, azonban a cégcsoportos rendszerhez minden munkavállalónak és külső érintettnek hozzáférése van, panaszaikat anonim módon jelenthetik a visszaelesek@waberers.com e-mail címen keresztül.  

A Gránit Biztosító és a LINK Sp. z.o.o a saját visszaélés-bejelentő rendszereiken keresztül fogadnak jogsértés bejelentéseket. A LINK Sp. z.o.o esetében a vállalkozás honlapján, telefonon és az intraneten keresztül lehet benyújtani a panaszokat, melyeket egy öt tagú bizottság vizsgál ki. A LINK Sp. z.o.o az eseteket negyedévente jelenti a Waberer’s International Nyrt. jogsértés koordinátora részére. 

A Gránit Biztosítónál vállalaton belüli panaszbejelentésre is van lehetőség, melyre a Panaszkezelési Szabályzat előírásai vonatkoznak. A panaszokat meg lehet tenni szóban és írásban egyaránt. A

footer image

 

Megfelelőségi Vezető és a Belső Ellenőr a bejelentett problémának a jelentőségét felméri és a működésre lényeges kockázattal járó panaszokat tovább vizsgálják. A bejelentések feldolgozásának folyamata részletesen a Gránit Biztosító „Anonim bejelentő használatának szabályai” elnevezésű dokumentumban olvasható, melynek ismerete a Biztosító minden munkavállalójától elvárt. 

A Társaság munkavállalói az aggályok megfogalmazására és kezelésére vonatkozóan elérhető csatornákról a munkába való belépéskor kapnak tájékoztatást.  További információk az intraneten állnak rendelkezésre a munkavállalók számára, akiknek évente kötelező oktatást kell elvégezniük a visszaélés-bejelentő rendszer használatát illetően. 

A névtelenül bejelentést tevő bejelentő személy, amennyiben személyazonosságát megállapítják, teljes körű védelemre jogosult a Társaság magyar és külföldi leányvállalatai esetén egyaránt. A bejelentő személy személyes adatai és a személyazonosságának megállapítását lehetővé tevő egyéb adatok csak a bejelentő személy kifejezett hozzájárulásával hozhatók nyilvánosságra. Önálló megtorlás elleni politikával nem rendelkezik a Társaság, azonban a visszaélés-bejelentési eljárás tiltja a bejelentővel szembeni megtorlást abban az esetben is, ha a jogsértésről szóló bejelentés jóhiszeműen történt és a vizsgálat megállapította, hogy a bejelentett jogsértés nem történt meg. A bejelentővel szembeni megtorlás nem vonatkozik arra a bejelentőre, aki egyben a jogsértések elkövetője vagy az elkövető segítője.  

A LINK Sp. z.o.o. a Visszaélés-bejelentési szabályzatukban rendelkezik a bejelentő személy kezelésére vonatkozó belső eljárásrendről, amely előírja a bejelentő személy védelmét, amennyiben a bejelentés jóhiszemű megállapításon alapszik. 

A Magyar Posta Biztosítóknál a munkavállalók számára rendelkezésre áll egy belső visszaélés-bejelentő rendszer, amely több csatornán is elérhető. A kapcsolódó kötelező éves oktatások (Compliance, Csaláskezelés) tananyaga külön kitér a panaszkezelési mechanizmusokra. A belső visszaélés-bejelentő rendszerrel kapcsolatos képzésen a munkavállalók kötelesek részt venni. A Megfelelőség/Minőségbiztosítás szakterület kampányszerűen is felhívja egy-egy releváns témakörre a munkavállalók figyelmét, így több oldalról kaphatnak tájékoztatást a munkavállalók. 

   3.1.5   [S1-4] Intézkedések a saját munkaerőre gyakorolt lényeges hatásokra vonatkozóan, valamint a saját munkaerőhöz kapcsolódó lényeges kockázatok csökkentésére és lényeges lehetőségek kihasználására irányuló megközelítések, továbbá ezen intézkedések hatékonysága 

A Társaság kettős lényegességi vizsgálatot készített, amelynek során felmérésre kerültek a lényeges kockázatok, lehetőségek és hatások a saját munkaerővel kapcsolatban. A hatások megállapításába a Társaság bevonta saját munkavállalóit is, kérdőív formájában. A felmérés eredményei, a kapcsolódó intézkedések folyamatosan implementálásra kerülnek a Társaság frissítés alatt álló ESG stratégiájába, és a Társaság valamennyi munkavállalójára hatályosak lesznek. Az aktuális ESG stratégia 2026-ig szól. 

A jelenleg hatályos ESG Stratégia nincs hozzárendelve a jelenlegi vagy jövőbeli pénzügyi források OpEx és CapEx összegeihez. A jelenlegi pénzügyi forrásoknak a pénzügyi kimutatásokban szereplő legrelevánsabb összegekhez való kapcsolódása jelenleg nem elérhető. 

A saját munkaerővel és az értékláncban dolgozókkal kapcsolatos cselekvési tervhez, azaz az ESG Stratégiában a társadalmi pillérhez külön nem rendelt a Társaság erőforrásokat, azokat a megvalósulásuk alapján tudják költségekre bontani. A munkaerőre fordított költségekről bővebb információ a Társaság éves beszámolójában található. 

A Társaság a saját munkaerőre gyakorolt lényeges negatív hatások megelőzésére anonim panaszbejelentő rendszert működtet. A panaszkezelési folyamat része a részletes vizsgálat, ezután következik a kiértékelés és a döntéshozatal. A dokumentálás kétirányú, a munkavállaló is tájékoztatásra kerül a folyamat során.

footer image

 

Negyedévente, a felügyelőbizottsági üléseken anonimizálva, bejelentés típusonként összegyűjtve elhangzanak az adott periódusban történt incidensek részletei. A részleteket az [S1-3] A negatív hatások korrekciójának folyamatai és a saját munkavállalók számára az aggályok megfogalmazására lehetőséget biztosító csatornák alfejezet tartalmazza. 

A Társaság jelenlegi intézkedései akár a lényeges negatív hatások korrekcióját, akár a lényeges pozitív hatások kihasználását illetően, nem fedik teljes mértékben, cégcsoportos szinten a 2024-ben a kettős lényegességi vizsgálat során megállapított IRO-kat. Az ESG Stratégia 2025-ös frissítése során kiemelt szempont lesz, hogy az új stratégiai intézkedések teljeskörűen megfeleljenek a Társaság által a munkaerőre kifejtett lényeges hatásoknak, kockázatoknak és lehetőségeknek. 

A kisebb, nem stratégiai -szintű negatív hatások korrekciójának érdekében a Társaságnál számos új fókuszterület került integrálásra a munkavállalókkal kapcsolatban. A fókuszterületek a munkavállalói elégedettségmérés eredményei alapján lettek meghatározva. A munkavállalói elégedettségmérés eredménye alapján a vezetőség három legfontosabb fejlesztendő területet azonosított, és vállalásokat tett ezek javítására: 

  • Megbecsülés és visszajelzés – A munkavállalók igényt fogalmaztak meg arra, hogy több visszajelzést kapjanak vezetőiktől a munkájuk értékeléséről. 
  • Kommunikáció és munkakörnyezet – A kollégák egy még kellemesebb munkahelyi légkör és jobb együttműködés kialakítását szorgalmazták. 

·       Fejlődési és képzési lehetőségek – A kollégák több lehetőséget szeretnének a személyes és szakmai fejlődésre. 

A területeken a következő intézkedések kerültek megvalósításra, amelyeknek elsődleges célja, hogy pozitív hatást gyakoroljanak a Társaság munkaerejére: 

  • Teljesítményértékelési rendszer bevezetése: 2024-ben a Társaság elindította a Teljesítmény Értékelő Rendszert (TÉR), amely lehetőséget biztosít arra, hogy a munkavállalók közvetlen visszajelzést kapjanak és adjanak vezetőik közreműködésével. A rendszer segít az egyéni fejlődési területek azonosításában és az erősségek megerősítésében. A következő teljesítményértékelő beszélgetések 2025 második negyedévében várhatók. 
  • Munkakörnyezet fejlesztése és kommunikáció javítása: A 2024-ben megvalósított munkakörnyezet-javító projektekről összefoglaló tájékoztatót küldött a Társaság HR funkciója, hogy minden munkavállaló átlássa a változásokat és azok hatásait. 

·       Fejlődési és képzési lehetőségek bővítése: A szakmai fejlődés elősegítése érdekében duális képzési programokat indított a Társaság alternatív gépjárműhajtási technikus, logisztikai technikus, vállalkozási ügyviteli ügyintéző, valamint informatikai rendszer- és alkalmazásüzemeltető technikus szakirányokon. Ezen túlmenően az elmúlt másfél évben számos soft skill fejlesztő tréninget is biztosított, köztük: 

o   Kommunikációs tréningeket, amelyek a hatékony interakciók fejlesztésére irányultak, 

o   Önismereti és motivációs tréningeket, amelyek a személyes fejlődést és a munkahelyi motivációt támogatták, 

o   Vezetői és együttműködési fejlesztő programokat, valamint értékesítési tréningeket, 

o   Train-the-Trainer programot a mentorok számára, 

o   ECO-driving oktatásokat a tehergépjármű-vezetők számára a fenntarthatóbb vezetési stílus elsajátítására. 

A munkavállalók aktív bevonásával három terület fejlesztésére önkéntes fókuszcsoportok alakultak, amelyek az alábbi témákra koncentrálnak: 

 

  • Munkakörnyezet javítása, amely esetben a WSZL-nél a következő intézkedések történtek: 
    • 75 új szék beszerzése és kiosztása a fuvarozási és raktárosi területeken, 

footer image

 

    • Vandálbiztos sofőrpihenő és öltöző kialakítása, a meglévő szekrények újrahasznosításával, 
    • Kommunikációs tájékoztató biztosítása a gépjárművezetők számára (képek, térkép), 
    • G telephely parkolási rendszerének fejlesztése – csak regisztrált rendszámokkal lehet behajtani, 
    • D1 parkolók újraosztása, rendszámtábla kihelyezése, 
    • D1 Samsung egységek javítása, 
    • Interjúszoba és oktatóterem új bútorokkal való felszerelése. 
  • Társosztályok közötti együttműködés erősítése: A társosztályok közötti együttműködés javítását célzó munkacsoport év közben több alkalommal ülésezett, hogy konkrét ötleteket dolgozzon ki. Bár jelentős előrelépések történtek, ezek a folyamatok hosszabb távon hoznak kézzelfogható eredményeket. 

·       Elismerési rendszer fejlesztése: Az elismerési rendszer továbbfejlesztésére irányuló munkacsoport szintén rendszeresen ülésezik, és dolgozik egy olyan struktúra kialakításán, amely hatékonyan támogatja a munkavállalók motivációját és elismerését. 

Mindezek a kezdeményezések hosszú távon hozzájárulnak egy támogatóbb, együttműködőbb és motiválóbb munkakörnyezet kialakításához. 

A Társaság elsődlegesen elektronikus levelezésen keresztül kommunikál a munkavállalókkal, például a munkavállalói visszajelzések beépítése kapcsán történt fejleményekről. A munkavállalók számára az intraneten érhető el tájékoztatás a különböző programokról és az igénybe vehető munkavállalói kedvezményekről (ideértve a kedvezményes sportolási lehetőségeket, vagy kulturális eseményeken való kedvezményes részvétel lehetőségét). A fizikai munkakörben dolgozók számára a telephelyen található faliújságon kerülnek kitűzésre a közérdekű információk. 

A Társaság az új intézkedések bevezetésének sikerességével kapcsolatos visszaméréseket a jövőben több módon tervezi megvalósítani. Az egyik eszköz erre vonatkozóan a korábban már említett, kétévente ismétlődő munkavállalói elégedettség-felmérés. Az eredményekről többek között a szponzorcsoportok munkáján keresztül fognak értesülni a munkavállalók. Egy másik eszköz a munkavállalók bevonására és a kommunikáció kiszélesítésére vonatkozóan a negyedéves eredménykommunikáció, a "Kérdezd a menedzsmentet" esemény. A fórum során bemutatásra kerülnek a felsővezetés által a pénzügyi eredmények, az elért mérföldkövek és a következő célok, valamint a munkavállalók élőben feltehetik a kérdéseiket a felsővezetés felé. 

A Társaság biztosítja, hogy saját gyakorlatai ne okozzanak lényeges negatív hatásokat a saját munkaerejére nézve. A Társaság betartja a működésére vonatkozó nemzetközi és hazai jogszabályi előírásokat. A gépkocsivezetőkre vonatkozóan szigorú szabályok vannak érvényben az Európai Unió által, így a negatív hatások elkerülésére hatósági kontroll ügyel (ideértve például a pihenőidőt vagy a szakmai felkészültséget). A Társaság munkavállalói éves szűrővizsgálaton vesznek részt, valamint az érintett csoport számára biztosítottak a megfelelő védőoltások rendszeres és kötelező jelleggel. 

A fent említett gazdaságos vezetés tréning mellett az alternatív hajtásláncú gépjárműveket (elektromos vagy LNG hajtású járművek) vezető munkavállalók képzésben részesülnek az ezzel járó esetleges fizikai kockázatok minimalizálására vonatkozóan. Az LNG hajtású gépjárművek biztonságos megtankolásáról, valamint a szervízben dolgozó munkavállalókat ezen gépjárművek karbantartásáról tájékoztatja a képzés.

 

 

 

A Magyar Posta Biztosítók kiemelt figyelmet fordítanak munkavállalóik jóllétére és a munka magánélet-egyensúlyának megvalósulására. A jogszabály szerint előírt szabadságon túl kötetlen és rugalmas munkarendet, valamint a törvényi előíráson túli pótszabadságot biztosítanak dolgozóiknak. Minden saját

footer image

 

állományú munkavállaló az évet minimum 25 nap szabadsággal kezdi, tehát az alapszabadság és az életkor szerinti pótszabadság összegét 25 napra egészíti ki a munkáltató. A mindenkori törvény szerint előírt apasági pótszabadsági napokat a Magyar Posta Biztosítók további 5 munkanappal egészítik ki. A munkavállalók számára nagyságrendileg 20 millió Ft-os költségkeret állt rendelkezésre a 2024. évben a képzésekre. 

A Magyar Posta Biztosítók a szervezeti egységek negyedéves rendszerességű lokális meetingjein a területért felelős vezetőségi tag és a Társaság HR vezetője tart fórumot a munkavállalók bevonásának érdekében. Formális munkavállalói elégedettségmérés is zajlott korábban a vállalatnál. A munkavállalók intézkedéssekkel való elégedettségének visszamérése a rendszeres munkavállalói elégedettségmérés során történt meg. 

A Magyar Posta Biztosítók munkavállalóihoz kötött további intézkedések meghatározására 2025-ben a cégcsoportos ESG Stratégia frissítése során kerül majd sor. 

A LINK Sp.z.o.o.-ra még nem terjed ki a cégcsoportos ESG Stratégia, szintén 2025-ben kerülnek majd bevonásra. 

   3.1.6   [S1-5] A lényeges negatív hatások kezeléséhez, a pozitív hatások előmozdításához, valamint a lényeges kockázatok és lehetőségek kezeléséhez kapcsolódó célok 

A Társaság frissítés alatt álló ESG Stratégiája tartalmazza a lényeges hatásokat, kockázatokat érintő témakörökben a különböző akciókat és mérhető célértékeket, kulcsfontosságú teljesítménymutatókat, amelyek az alábbi három stratégiai célkitűzés mentén kerültek meghatározásra. 

A Társaság még nem fogadott el SMART (specifikus, mérhető, megvalósítható, releváns, időhöz kötött) célokat, abból az okból kifolyólag, hogy a cégcsoport jelentős bővülésen esett át a 2024. pénzügyi év folyamán. 

A konkrét, cégcsoport szinten meghatározott célok 2025-ben kerülnek felülvizsgálatra és SMART mutatók formájában kerülnek meghatározásra. A célok bázisértéke, amihez a jövőben az összehasonlítás, előrehaladás mérése történik a 2024-es évi érték lesz. 

footer image

 

Az ESG Stratégiában a saját munkavállalókkal kapcsolatban meghatározott mérhető célok:

Akciók (entitás-, vagy cégcsoport szinten)

Munkavállalók képzése és fejlesztése, elkötelezettség növelése

Fizikai munkavállalók fejlesztési lehetőségeinek fenntartása több nyelven elérhető, folyamatosan felülvizsgált képzési anyaggal 

Szellemi munkavállalók és vezetők képzési tervének kialakítása 

Munkavállalókból alakult önkéntes szponzorcsoport fenntartása a fejlesztendő pontok és a haladás ellenőrzése érdekében 

A munkavállalók környezetbarát megoldásokkal kapcsolatos tudásszintjének növelése 

Szakmai képzési lehetőség biztosítása (pl. speciális logisztikai feladatokra) 

Munkakörülmények javítása (bérezés, munkaidő, egészségbiztonság, munkahelyi komfort, környezet) 

Munkavállalói elégedettségmérés fenntartása, eredmények akciótervbe való átültetése 

Munkavállalók közúti biztonságának javítása 

Sokszínűségből eredő lehetőségek kihasználása 

A női sofőrök képzése érdekében női oktató mentorok biztosítása 

Munkavállalók érzékenyítése (előítélet-mentesség és esélyegyenlőség) 

Épületek akadálymentesítése 

Megváltozott munkaképességű munkavállalók támogatása (rehabilitációs program) 

Nemzetközi munkaerővonzó képesség kiépítése 

 

A lényeges stratégiai területek a 2023-ban elvégzett lényegességi vizsgálat alapján kerültek meghatározásra, amely a GRI keretrendszer és kapcsolódó módszertanok alapján készült. A 2024-es pénzügyi évre vonatkozó, CSRD alapján készülő fenntarthatósági jelentés keretében a Társaság kettős lényegességi vizsgálatot végzett, melynek lényeges hatásai, kockázatai és lehetőségei alapján az ESG Stratégia felülvizsgálatra kerül. A felülvizsgálat során a Társaság a célokat kiterjeszti a LINK-re, valamint a román és szlovák leányvállalatokra is. A Társasághoz újonnan csatlakozó vállalatok integrációja folyamatosan tervezett. 

A Gránit Biztosító saját, különálló célkitűzésekkel is rendelkezik a cégcsoportos ESG Stratégia rájuk vonatkozó céljai mellett. A LINK Sp. z.o.o. és a Magyar Posta Biztosítók egyelőre nem kerültek bevonásra az ESG Stratégia hatókörébe, de a 2025-ös frissítés során ezt a Társaság vállalja. 

footer image

 

Az ESG Stratégiában a Gránit Biztosítóra vonatkozóan a már említett három fő stratégiai területre meghatározott célok:

Akciók

Munkavállalók képzése és fejlesztése, elkötelezettség növelése

Éves képzési terv kidolgozása a szellemi munkavállalók-, valamint a vezetők részére, a munkavállalók környezetbarát megoldásokkal kapcsolatos tudásszintjének a növelése.

Munkakörülmények javítása (bérezés, munkaidő, egészségbiztonság, munkahelyi komfort, környezet) 

A részmunkaidős-, valamint a távolról dolgozó munkavállalói arány növelése, a munka-magánélet egyensúly megteremtése érdekében

Férfi-női bérarány felülvizsgálata azonos munkakörökben.

Megváltozott munkaképességű munkavállalók támogatása: épületek akadálymentesítése. 

Sokszínűségből eredő lehetőségek kihasználása 

Munkavállalók érzékenyítése előítélet-mentesség és esélyegyenlőség témakörökben

Nyugdíjas korú munkavállalók foglalkoztatása

 

A LINK Sp. z.o.o SMART (specifikus, mérhető, megvalósítható, releváns, időhöz kötött) célkitűzések megvalósítását, valamint képzési terv összeállítását tervezi munkavállalói számára. E leányvállalat saját céljai túlnyomórészt megegyeznek a Társaság teljes cégcsoportra vonatkozó céljaival, jövőbeli terveivel, azonban jelenleg még külön rendszerekként működnek. 

A Társaság bevonta az érdekelt feleket a célkitűzések meghatározásába és validációjába: a felelős területek vezetőivel interjúkat folytatott, a külső érintettek számára kérdőíves válaszlehetőséget biztosított, valamint ESG érettségi felmérést végzett a menedzsment bevonásával. 

A Társaság saját munkavállalóival kapcsolatos stratégiai célkitűzései jelenleg a frissítés alatt álló ESG stratégiájában találhatóak meg, továbbá az alábbi belső politikák is tartalmaznak munkavállalókkal kapcsolatos intézkedéseket: 

  • Munkakörülmények javítása (munkaidő): Home Office szabályzat 
  • Munkavállalók képzése és fejlesztése, elkötelezettség növelése: Képzési politika 
  • Sokszínűségből eredő lehetőségek kihasználása: Etikai Kódex (Gránit Biztosítóra különállóan) 

A Társaság a 2024-es ESG Stratégiájának és célkitűzéseinek meghatározásába még nem vonta be a saját munkavállalóit. A munkavállalók és a szakszervezetek képviselői a kettős lényegességi vizsgálat folyamán kerültek bevonásra, kérdőíves formában kerültek megkérdezésre a Társaság lényeges hatásai, kockázatai és lehetőségei kapcsán. A visszajelzéseik az ESG Stratégia felülvizsgálata során kerülnek figyelembevételre. Az ESG stratégia 2025-ös frissítése folyamán a munkavállalói elégedettségmérés eredményei is integrálásra kerülnek az akciók szintjén. 

 

 

 

footer image

 

A Társaság rendszeresen küld ki e-mailes tájékoztatást a munkavállalóinak a célkitűzésekkel kapcsolatos előrehaladásról, a szakszervezetek képviselői is tájékoztatást kapnak ugyanezen formában. A Társaság továbbá éves tájékoztatást biztosít a munkavállalói érdekképviselete (üzemi tanács, szakszervezetek) számára a célkitűzésekkel kapcsolatos éves előrehaladásról, pénzügyi eredményekről, létszámváltozásról, a következő időszak várható lehetőségeiről és nehézségeiről. Az éves tájékoztatás körülbelül 30 résztvevő jelenlétével zajlik, az elhangzott információkról jegyzőkönyv készül. 

A Társaságnál a fenntarthatósággal kapcsolatos lényeges hatásokkal, kockázatokkal és lehetőségekkel kapcsolatos politikák és intézkedések hatékonyságának nyomon követése az ESG Bizottság és ESG Munkacsoport felelősségi körébe tartozó feladat lesz a jövőben. Az ESG Bizottság elfogadta az ESG Munkacsoportot megalakító ESG Szabályzatot. Az ESG szervezet működése részletesen kifejtésre került a Bevezető fejezet [GOV-1] Az ügyviteli, ügyvezető, illetve felügyelő testületek szerepe alfejezetében. 

   3.1.7   [S1-6] A vállalkozás alkalmazottainak jellemzői 

A Társaság eredményes működése nem valósulhatna meg a jól képzett és elkötelezett munkavállalói nélkül, hiszen négy különböző országban rendelkezik telephellyel, egyben fiókteleppel - amelyek lent bemutatásra kerülnek - és számos európai országban végez fuvarozási, szállítási, logisztikai tevékenységet, valamint Magyarországon biztosítási tevékenységet, a 2024. üzleti évben összesen 6569 fő munkavállaló támogatásával. Magától értetődő tehát, hogy prioritásként kezeli a munkavállalók megtartását, fejlesztését, továbbá a biztonságos és sokszínű munkakörülmények megteremtését. A Humánerőforrás főfolyamat szabályzata alapján, a vezetőségtől beérkezett munkaerőigények alapján a személyügy és a munkaerőigényt meghatározó terület vezetője összeállítja a munkakör betöltéséhez szükséges kompetenciaprofilt. A munkakör elemzés és kompetenciaprofil összeállítása során meg kell határozni a munkakörhöz kapcsolódó esetleges jogszabályi követelményeket, a szükséges ismereteket, képesítéseket, készségeket és kompetenciákat. 

A Társaság munkavállalóinak főbb jellemzőit a 2024. december 31-én[22], vagyis a beszámolási időszak végén összesített létszámadatok alapján mutatja be, amelyek az alábbi táblázatokban tekinthetők meg:

A Társaság alkalmazottainak teljes létszáma nemek szerinti bontásban (fő)[23]

1203

FÉRFI

5366

EGYÉB

-

NINCS INFORMÁCIÓ

-

ÖSSZES ALKALMAZOTT[24]

6569

 


[22] A Társaság konszolidált pénzügyi kimutatásoktól eltérő módszertan alapján adják meg a létszámadatot: átlagos állományi létszám adat.

[23] A Társaság munkavállalóinak létszáma a konszolidált pénzügyi kimutatásokban is közlésre került.

[24] Összes alkalmazott, alkalmazottak száma tartalmazza az ideiglenes alkalmazottak létszámát is, akik munkaerő- kölcsönzés keretében dolgoznak a Társaságnál, annak ellenére, hogy ezen munkavállalók nem alkalmazottak.

footer image

 

Az országonként részletezett adatok esetén a következő vállalatok kerültek bevonásra az egyes országokhoz kapcsolódóan: 

I.       Magyarország 

a.     WABERER’S INTERNATIONAL NYRT. 

b.     WABERER'S NETWORK KFT. 

c.     NEXWAYS CARGO KFT. 

d.     DELTA-RENT KFT. 

e.     ALL IN ONE TRANSPORT KFT. 

f.       WSZL KFT. 

g.     WSZL AUTOMOTÍV KFT 

h.     RAPID TEHERAUTÓ SZERVIZ KFT. 

i.       GRÁNIT BIZTOSÍTÓ ZRT. 

j.       MAGYAR POSTA BIZTOSÍTÓ ZRT. 

k.     MAGYAR POSTA ÉLETBIZTOSÍTÓ ZRT. 

l.       WPL-LOG ZRT. 

II.     Lengyelország 

a.     LINK SP. Z. O.O: 

III.    Szlovákia 

a.     WABERER'S SLOVAKIA S.R.O. 

IV.   Románia 

a.     WABERER'S ROMANIA S.R.L.

A Társaság alkalmazottainak teljes létszáma országok szerinti bontásban ()

MAGYARORSZÁG

6067

SZLOVÁKIA

41

ROMÁNIA

35

LENGYELORSZÁG

426

 

A Társaság munkavállalóinak jellemzői országok, nemek és munkavállalói kategória szerinti bontásban (fő)

MAGYARORSZÁG

2024

Állandó alkalmazottak száma 

(létszám)[25]

860

Férfi

4446

Egyéb

0

Nincs információ

0

TELJES

5306

 

 


[25] Teljes munkaidőben és munkaviszonyban foglakoztatott munkavállalók.

footer image

 

Ideiglenes alkalmazottak száma 

(létszám)[26]

179

Férfi

478

Egyéb

0

Nincs információ

0

TELJES

657

Nem garantált óraszámban dolgozó alkalmazottak száma 

(létszám)[27]

57

Férfi

47

Egyéb

0

Nincs információ

0

TELJES

104

Alkalmazottak száma összesen 

(létszám)

1096

Férfi

4971

Egyéb

0

Nincs információ

0

TELJES

6067

SZLOVÁKIA

Állandó alkalmazottak száma 

(létszám)

12

Férfi

29

Egyéb

0

Nincs információ

0

TELJES

41

Ideiglenes alkalmazottak száma 

(létszám)

0

Férfi

0

Egyéb

0

Nincs információ

0

TELJES

0

Nem garantált óraszámban dolgozó alkalmazottak száma 

(létszám)

0

Férfi

0

Egyéb

0

Nincs információ

0

TELJES

0

 


[26] Teljes munkaidős munkaerő-kölcsönzés keretében foglalkoztatott létszám. Szerepel a létszámban 574 fő, akik 2024.11.30-ig voltak részei a kölcsönzötti létszámnak, de mivel az év legnagyobb részében jelen voltak, így belekerültek a kalkulációba. Az ideiglenes alkalmazottak mint „értékláncban dolgozók” kerülnek majd részletesebb bemutatásra az [S2] Értékláncban dolgozók alfejezetben.

[27] A részmunkaidős munkavállalók, a GYES, GYED, GYET mellett részmunkaidős alkalmazottak, nyugdíjasok, illetve többes alkalmazottak.

footer image

 

Alkalmazottak száma összesen 

(létszám)

12

Férfi

29

Egyéb

0

Nincs információ

0

TELJES

41

ROMÁNIA

Állandó alkalmazottak száma 

(létszám)

17

Férfi

17

Egyéb

0

Nincs információ

0

TELJES

34

Ideiglenes alkalmazottak száma 

(létszám)

0

Férfi

0

Egyéb

0

Nincs információ

0

TELJES

0

Nem garantált óraszámban dolgozó alkalmazottak száma 

(létszám)

1

Férfi

0

Egyéb

0

Nincs információ

0

TELJES

1

Alkalmazottak száma összesen 

(létszám)

18

Férfi

17

Egyéb

0

Nincs információ

0

TELJES

35

 

 

 

 

 

 

footer image

 

LENGYELORSZÁG

Állandó alkalmazottak száma 

(létszám)

77

Férfi

349

Egyéb

0

Nincs információ

0

TELJES

426

Ideiglenes alkalmazottak száma 

(létszám)

0

Férfi

0

Egyéb

0

Nincs információ

0

TELJES

0

Nem garantált óraszámban dolgozó alkalmazottak száma 

(létszám)

0

Férfi

0

Egyéb

0

Nincs információ

0

TELJES

0

Alkalmazottak száma összesen 

(létszám)

77

Férfi

349

Egyéb

0

Nincs információ

0

TELJES

426

MINDEN ORSZÁG

Alkalmazottak száma összesen

1203

Férfi

5366

Egyéb

0

Nincs információ

0

TELJES

6569

 

A logisztikai üzletágban jellemzően nagy a fluktuációs ráta, ezért különösen nagy hangsúlyt fektet a Társaság[28] arra, hogy ezt a tendenciát a lehető legnagyobb mértékben visszafogja.   


[28] A számításba a WSZL Kft. automotív üzletága, emellett a Társaságon belüli mozgások sem kerültek bevonásra. A fluktuációs ráta a 2024. január 1. és december 31. közötti időszakban teljes-, és részmunkaidős munkaviszonyban alkalmazott kilépők számának a 2024.december 31. teljes- és részmunkaidős munkaviszonyban alkalmazott (munkaerő-kölcsönzés keretében foglalkoztatott létszám nélküli) összlétszámához viszonyított aránya.

footer image

 

A lengyelországi leányvállalat működésének gazdaságosabbá tétele érdekében a Társaság létszámcsökkentést hajtott végre. Ennek keretében a foglalkoztatott külföldi állampolgároknak lehetőséget biztosított arra, hogy a magyarországi leányvállalatoknál folytassák munkájukat. A Társaság úgy döntött, hogy inkább a lejáró munkavállalási engedélyek nem meghosszabbításával csökkenti az állomány létszámát, a munkavállalói elbocsátások minimalizálásának érdekében. A Társaság az érintett munkavállalókat folyamatosan tájékoztatta az esetleges változásokról. 

 

A Társaságnál a fluktuáció - a legnagyobb üzletágak és országok szerinti bontásban - a lenti táblázatban látható módon alakult a 2024-es évben:

Szállítmányozás-fuvarozás-logisztika üzletág

Biztosítási üzletág

Magyarország

Szlovákia

Románia

Lengyelország

Gránit Biztosító

Magyar Posta Biztosítók

Azon alkalmazottak teljes száma, akik a 2024-ben elhagyták a vállalatot

1501

8

1

544

5

2

A fluktuáció mértéke (%)

29,6%

20%

3%

128%

5,5%

0,8%

 

   3.1.8   [S1-7] A saját munkaerőn belül nem alkalmazottként foglalkoztatott munkavállalók jellemzői 

A nem alkalmazottként foglalkoztatott munkavállalókkal kapcsolatos információk az [S2] Az értékláncban dolgozók fejezetben kerülnek majd ismertetésre. A kölcsönzött munkavállalói állomány jelenleg megjelenik számszerűen a saját munkavállalóknál is, az [S2] fejezetben találhatóak a kapcsolódó kiegészítő információk a Társaság megközelítésével kapcsolatban. 

   3.1.9   [S1-8] A kollektív tárgyalások általi lefedettség és a szociális párbeszéd 

A Társaság kollektív szerződés hatálya alatt áll, emellett érdekképviselet meglétével teszi lehetővé a társadalmi párbeszédet munkavállalói számára. 

A Waberer's fuvarozás, szállítmányozás, logisztika üzletág munkavállalóinak érdekképviselete szakszervezet, illetve üzemi tanács formájában valósul meg. A szakszervezeti képviselettel rendelkező leányvállalatok a következőek: Waberer’s International Nyrt., WSZL Kft., Nexways Cargo Kft., Waberer’s Slovakia S.R.O., a Waberer’s Romania S.R.L., a Waberer’s International Nyrt. és a WSZL Kft. rendelkezik üzemi tanáccsal. 

A Waberer’s Network Kft., WSZL Automotív Kft., Delta-Rent Kft. és a Rapid Teherautó Szerviz Kft., a LINK Sp. Z.o.o, valamint a Gránit Biztosító Zrt. és a Magyar Posta Biztosítók esetében üzemi tanács és szakszervezet nem működik jelenleg. Az adatok az alábbi táblázatban kerültek összefoglalásra. A Társaságnak nincs megállapodása a munkavállalóival valamely európai üzemi tanács (EWC), európai részvénytársaság (SE) üzemi tanácsa vagy európai szövetkezet (SCE) üzemi tanácsa általi képviseletre vonatkozóan. 

footer image

 

A munkáltató nem tarthatja számon a szakszervezetbe belépő munkavállalóit a magyar jogszabályok értelmében, így a szakszervezeti képviselettel rendelkező munkavállalók százalékos arányáról a Társaság nem rendelkezik információval. 

Munkavállalói érdekképviselettel rendelkező munkavállalók aránya országonként:

A Társaság munkavállalói képviselettel rendelkező telephelyein dolgozó munkavállalóinak százalékos aránya[29]

Magyarország

89%

Szlovákia

100%

Románia

100%

Lengyelország

100%

TELJES

90%

 

A kollektív szerződések hatálya úgyszintén a Waberer’s International Nyrt., Nexways Cargo Kft., WSZL Kft., valamint a Waberer’s Slovakia S.R.O. és Waberer’s Romania S.R.L. vállalatok alkalmazottaira terjednek ki. Ezáltal a teljes munkavállalói létszám 83%-a tartozott kollektív szerződés hatálya alá a 2024-es évben[30] A LINK Sp. Z.o.o., a Gránit Biztosító és a Magyar Posta Biztosítók munkavállalói sem rendelkeznek kollektív szerződéssel. 

Kollektív szerződéssel rendelkező munkavállalók aránya országonként:

A Társaság kollektív szerződések által lefedett munkavállalóinak százalékos aránya az ország összes munkavállalójához viszonyítva[31]

 

Magyarország[32]

89%

Szlovákia

100%

Románia

100%

Lengyelország

0%

TELJES

83%


[29]  A kölcsönzött munkavállalókkal kiegészülve került megadásra a munkavállalói érdekképviselet által érintett munkavállalók országonkénti aránya. Az adott országban szakszervezeti képviselettel rendelkezők létszáma osztva az adott ország munkavállalói összlétszámával. A teljes csoportra pedig minden képviselettel rendelkező munkavállaló létszáma osztva az összlétszámmal, beleértve a Biztosítókat is.

[30]A magyar szállítmányozási és raktárlogisztikai leányvállalatok közül az alábbiakban nincs érvényben kollektív szerződés: Waberer’s Network Kft., WSZL Automotív Kft., Delta-Rent Kft., All In One Transport Kft., Rapid Teherautó Szerviz Kft., WPL-LOG Zrt.

[31] A kölcsönzött munkavállalókkal kiegészülve került megadásra a kollektív szerződés által érintett munkavállalók országonkénti aránya. Az adott országban kollektív szerződéssel rendelkezők létszáma osztva az adott ország munkavállalói összlétszámával. A teljes csoportra pedig minden kollektív szerződéssel rendelkező munkavállaló létszáma osztva az összlétszámmal, beleértve a Biztosítókat is.

[32] Szerepel a kalkulációban 655 fő munkaerő-kölcsönzés keretében foglalkoztatott munkavállaló is, akikre nem terjed ki a kollektív szerződés, de az abban szereplő feltételek számukra is adottak, de nem szerződéses kereteken belül.

footer image

 

 

 3.1.10 [S1-9] Sokszínűségi mérőszámok 

A Társaság elkötelezett a sokszínűség megteremtése és az egyenlőség fenntartása iránt. A munkavállalók kiválasztásánál és előléptetésénél a szakmai tudás és képesítés a legfontosabb mérce, toborzási és promóciós döntéseiket nem befolyásolja sem az etnikai vagy nemzeti hovatartozás, sem a vallás, sem a nem vagy életkor. A Társaság célja, hogy biztonságos és befogadó munkahelyet biztosítson minden munkavállalójának. Jelenleg még nem határoztak meg ezzel kapcsolatos intézkedéseket, azonban a Társaság törekszik arra, hogy a nemek aránya a vezetésben is kiegyensúlyozott legyen.

A felső vezetés szintjén foglalkoztatottak nemek szerinti megoszlása

Létszám (fő)

Arány (%)

18

23%

Férfi

60

77%

Egyéb

0

0%

Nincs információ

0

0%

TELJES

78

100%

 

A Waberer's fuvarozás, szállítmányozás, logisztika üzletágnál alkalmazott munkaköri „grade” rendszerben a „C”, „D”, „E” grade-ekbe tartozó munkatársak tartoznak a felső vezetés fogalmába, akik 2024. 12. 31-én munkaviszonyban álltak bármely leányvállalatnál. A „C”, „D” „E” grade-ekbe a következő pozíciók tartoznak: 

  • Elnök-vezérigazgató, 
  • Kiemelt vállalati kapcsolatokért felelős Igazgatósági tag, 
  • Gazdasági- és stratégiai Vezérigazgató-helyettes, 
  • a Chief Director munkakörök, melyek többsége cégcsoportos felelősséggel bír, valamint 
  • az Igazgatói munkakörök. 

A Társasághoz tartozó további leányvállalatoknál a zrt. formában működő vállalkozások esetében a vezérigazgató és az igazgatóság tagjai, a kft. formában működő leányvállalatok esetén az ügyvezetők tartoznak a felsővezetéshez. A Gránit Biztosító Zrt. esetében a felsővezetéshez tartoznak a vezető állású személyek, azaz az Igazgatóság és Felügyelőbizottság tagja, a Biztosító első számú vezetője és helyettesei, valamint az egyéb vezetők (Vezető Aktuárius, a Vezető Jogász, a Számviteli rendért felelős Vezető, Belső ellenőrzési Vezető, Vezető Kockázatkezelő, Megfelelőségi Vezető). A Magyar Posta Biztosítók esetében a felső vezetés csoportjába a Vezetőség és az Igazgatóság tagjai tartoznak bele. 

footer image

 

A Társaság munkavállalóinak életkor szerinti megoszlása - a legnagyobb üzletágak és országok szerinti bontásban - a lenti táblázatban látható módon alakult a 2024-es évben[33]:

A Társaság alkalmazottainak életkor szerinti megoszlása

Szállítmányozás-fuvarozás-logisztika üzletág

Biztosítási üzletág

Magyarország[34]

Szlovákia

Románia

Lengyelország

Gránit Biztosító

Magyar Posta Biztosítók

Létszám

Arány (%)

Létszám

Arány (%)

Létszám

Arány (%)

Létszám

Arány (%)

Létszám

Arány (%)

Létszám

Arány (%)

30 év alatti alkalmazottak

574

11%

1

2%

6

17%

57

13%

6

7%

43

17%

30 és 50 év közötti alkalmazottak

2614

52%

15

37%

27

77%

249

58%

52

57%

159

64%

50 év feletti alkalmazottak

1884

37%

25

61%

2

6%

120

28%

33

36%

47

19%

 

 3.1.11 [S1-10] Megfelelő bérek 

A Társaság működési országaiban, vagyis Magyarországon, Szlovákiában, Romániában, Szerbiában és Lengyelországban is a munkavállalók 100%-a megfelelő bérezésben részesül, az (EU) 2022/2041 irányelve és az adott, helyi jogszabályi előírások mentén, vagyis legalább a helyi minimálbér vagy garantált bérminimum, mint referenciaérték összegét biztosítja a Társaság a munkavállalóknak. Emellett évente többször bérpiaci felmérés is készül, amely alapján a versenyképes bérek és béremelések meghatározásra kerülnek. A piaci információk alapján a Társaság úgy értékeli, hogy a Társaság által kínált bérszint a hazai átlaghoz képest 2024-ben is versenyképes volt. A kezdő bérezésnél a Társaság törekszik arra, hogy a piaci körülményeknek megfelelő javadalmazást kínáljon kollégái számára. A Magyar Posta Biztosítók esetében is minden munkavállaló kompenzációja megfelelt a mindenkori magyar minimálbérnek és garantált bérminimumnak. 

 3.1.12 [S1-11] Szociális védelem 

A Társaság valamennyi munkavállalója részesül jelentős életeseményekből adódó jövedelemkieséssel szembeni szociális védelemben, hiszen a munkaviszony bejelentése, munkavállalói-, és munkáltatói bér után fizetendő adó- és járulék fizetési kötelezettséggel jár, amely kiterjed a betegszabadság és táppénz ellátásra, álláskeresési járulékra, üzemi- vagy útibaleset esetére járó ellátásra, szülési szabadság idejére járó ellátásokra, továbbá a nyugdíj ellátásra. A kötelezettségen túl a Magyarországon dolgozó külföldi munkavállalók támogatására szerződött háziorvosi szolgáltatás érhető el, ahol a többnyelvűség is biztosított lesz a jövőben. A Magyar Posta Biztosítók működése Magyarországra korlátozódik, így munkavállalóikra ugyanezek vonatkoznak, az érvényes magyar jogszabályok értelmében. 

A Társaság munkavállalóinak 100%-a részesül szociális védelemben. 

 

 


[33] A 2024. december 31. statisztikai létszámadatok (headcount) a rögzített születési dátumok alapján kerültek beosztásra.

[34] Munkaerő-kölcsönzés keretében foglalkoztatottak létszámát nem tartalmazza a kalkuláció, kivéve a Magyar Posta Biztosítók esetében

footer image

 

 3.1.13 [S1-12] Fogyatékossággal élő személyek 

A Társaság az egyenlő lehetőségeket fogyatékossággal élő[35], emellett megváltozott munkaképességű személyeknek[36] egyaránt biztosítja. A munkavállalók számára a Társaság külön projektet indított annak érdekében, hogy megfelelő információval rendelkezzenek a jogszabály által biztosított kedvezményes adózási lehetőségeikről, illetve teljeskörű adminisztrációs támogatást nyújt a kedvezmények igénybevételéhez szükséges ügyintézés során. A 2024. december 31.-ei létszámadatok értelmében, a Társaság teljes munkaállományában 2,1% nő, emellett 0,6% férfi fogyatékossággal élő és megváltozott munkaképességű személyt alkalmazott.

A Társaság megváltozott munkaképességű vagy fogyatékossággal élő alkalmazottai[37]

Létszám (fő)

Arány (%)

25

2,1%

Férfi

34

0,6%

Egyéb

0

0%

Nincs információ

0

0%

TELJES

59

0,9%

 

 3.1.14 [S1-13] Képzési és készségfejlesztési mérőszámok 

A folyamatos szakmai támogatás érdekében a Waberer's fuvarozás, szállítmányozás, logisztika üzletágába tartozó vállalatai[38] 2023-2024. évre vonatkozó időszakra végezték el a nemzetközi tehergépjármű-vezetők[39], fizikai és szellemi munkavállalók teljesítményének értékelését. A Waberer’s Slovakia S.R.O.  esetében még nem történt teljesítményértékelés, 2025-ben kerülnek bevezetésre a cégcsoportos folyamatok, a Gránit Biztosítónál pedig kizárólag a felsővezetést érinti. A 2023. év értékelése 2024-ben zárult le, ezek az adatok kerülnek bemutatásra a jelentésben, ugyanis a 2024-es értékelés jelenleg folyamatban van, ezáltal a 2024. évi teljes létszámadat alapján került meghatározásra a rendszeres teljesítményértékelésben részt vevő munkavállalók nemek szerinti aránya:

 

 

 


[35] A Társaság által meghatározott definíció szerint minden olyan személy, aki után rehabilitációs járulékkedvezményt tud igénybe venni a vállalat.

[36] A Társaság által meghatározott definíció szerint minden olyan személy, aki személyi adókedvezményre jogosult.

[37] Az arányszám nem tartalmazza a kölcsönzött munkavállalók létszámát, abból a technikai okból, hogy nem a Társaság végzi a munkavállalók bérszámfejtését, így a rájuk vonatkozó információk nem ismertek.

[38] A Waberer's Slovakia S.R.O. és a Gránit Biztosító Zrt. leányvállalatoknál nem kerül sor teljesítményértékelésre, továbbá képzések biztosítására.

[39] A tehergépjármű-vezetők esetén havonta is történik teljesítményértékelés.

footer image

 

A Társaság azon munkavállalói, akik részt vettek teljesítményértékelésben vagy karrierfejlesztésben 2024 folyamán[40][41]

Létszám (fő)

Arány (%)

834

79%

Férfi

3939

75%

Egyéb

0

0%

Nincs információ

0

0%

TELJES

4773

76%

 

Az átlagosan egy főre jutó teljesítményértékelések száma 2024-ben 0,76 volt, amelybe a Magyar Posta Biztosítók nem kerültek bevonásra, mert esetükben a flux adatok állnak rendelkezésre 2024. november 29 - december 31. időszakra. Ez az adat a Magyar Posta Biztosítók tekintetében egy főre 1 volt a vizsgált időszakban. A teljes Magyar Posta Biztosítói állomány 100%-a vett részt a 2024. pénzügyi évben teljesítményértékelésben. 

A teljesítményértékelésen felül, a Waberer's fuvarozás, szállítmányozás, logisztika üzletágába tartozó vállalatai és a Gránit Biztosító is folyamatos képzéseket biztosítanak a munkavállalók számára, teljesítményük folyamatos fejlesztése érdekében. A kötelező oktatások (munka-és tűzvédelmi oktatás, irányítási rendszer oktatás, GDPR oktatás, IT biztonsági oktatás) óraszámát figyelembe véve a 2024. üzleti évben az alábbi módon alakult a képzési órák átlagos száma:

Az egy munkavállalóra jutó képzési órák átlagos száma[42][43]

2,25 óra

Férfi

3,45 óra

Egyéb

-

Nincs információ

-

TELJES

3,25 óra

 


[40] A számok a 655 fő munkaerő-kölcsönzés keretében foglalkoztatott munkavállalói kört is számításba veszik.

[41] A táblázatban található számok nem tartalmazzák a Magyar Posta Biztosítókra vonatkozó információkat, abból eredően, hogy csak 2024 decemberében voltak a Csoport tagjai a jelentéstételi időszakban, így a flux jellegű adatok aggregálása torzulást eredményezne.

[42] A számok a 655 fő munkaerő-kölcsönzés keretében foglalkoztatott munkavállalói kört is számításba veszik.

[43] A megadott adatok nem tartalmazzák a Magyar Posta Biztosítókra vonatkozó információkat, abból eredően, hogy csak 2024 decemberében voltak a Csoport tagjai a jelentéstételi időszakban, így a flux jellegű adatok aggregálása torzulást eredményezne.

footer image

 

A kötelező képzések mellett sokrétű oktatási portfólió biztosított a munkavállalók számára. A gépkocsivezetői állomány részére többek között eco-driving programot dolgozott ki a Társaság, mely nemcsak a hatékonyabb működést célozza meg, hanem a fenntarthatóságot is középpontba helyezi. Minden gépkocsivezető számára kötelező az oktatásokon való részvétel, a képzési anyagokat pedig folyamatosan fejlesztik magyar és idegen nyelveken is. Mindezek mellett a Társaság kiemelten fontosnak tartja az e-learning módszertan alkalmazását, amennyiben ez lehetséges a képzés természetét tekintve. A Társaság számos női gépkocsivezető munkatársat foglalkoztat. A női gépkocsivezetők képzése során a Társaság női oktatókat alkalmaz a hatékonyabb tudásátadás és a bizalom növelése érdekében. 

A szellemi munkát végző alkalmazottak számára szintén fontos a képzés és a fejlődés lehetősége, számukra szakmai és személyes képességfejlesztő tréningek kerültek kialakításra és alkalmazásra. A Társaság képzései között szerepeltek kommunikációs tréningek, amelyek a hatékony interakció fejlesztésére koncentráltak, valamint önismereti és motivációs tréningek, a személyes fejlődés és a munkahelyi motiváció növelésére. Emellett vezetői fejlesztés, együttműködés fejlesztés, értékesítés tréningeken is volt lehetőségük részt venni a munkavállalóknak. 2024-ben a Társaság eredményeket ért el abban, hogy a logisztika, szállítmányozás iparághoz tartozóan szakmát biztosító képzettségeket tudjon biztosítani munkavállalói számára. A szakmai fejlődés biztosítása érdekében alternatív gépjárműhajtási technikus, logisztikai technikus, vállalkozási ügyviteli ügyintéző, informatikai rendszer- és alkalmazás-üzemeltető technikus képzettségek megszerzésére indultak duális képzések. 

A Magyar Posta Biztosítóknál a 2024. november 29 – december 31. időszak alatt az 1 munkavállalóra jutó képzési órák átlagos száma a nők esetében 1,04 óra, a férfiak esetében 1,02 óra volt, az 1 munkavállalóra jutó képzési órák átlagos száma pedig 1,03 volt. 

 3.1.15 [S1-14] Egészségvédelmi és biztonsági mérőszámok 

A munkavállalók egészsége és biztonsága elsődleges a Társaság számára. A veszélyes áruk biztonságos és felelős szállításának és kezelésének érdekében kétévente a hatóság által ellenőrzött és minősített képzést teljesítenek az arra kijelölt munkavállalók, a kötelező biztonsági képzésen felül. A Waberer's fuvarozás, szállítmányozás, logisztika üzletágának vállalatai rendelkeznek veszélyes árukat is kezelő raktárakkal, melyeknél külső szaktanácsadók is segítik a folyamatok ellenőrzését és a hatóságokkal való együttműködést. A különböző szakterületek számára elérhetőek a veszélyes áruk kezelésével kapcsolatos képzések, valamint belső védelmi tervek egyaránt felállításra kerültek. Hosszú távú cél, hogy a veszélyes áruk szállítási és kezelési folyamatai folyamatosan javuljanak és megfeleljenek az aktuális nemzetközi és helyi szabályoknak. A működési folyamatok során összesen 12 olyan jelentős termék- és szolgáltatáskategóriát lehet megkülönböztetni, amelyek hatással lehetnek a munkavállalók egészségére és biztonságára. Ezek hatását folyamatosan mérik a Waberer's fuvarozás, szállítmányozás, logisztika üzletágának vállalatai annak érdekében, hogy a kapcsolódó kockázatokat csökkentsék, illetve szükség esetén beavatkozhassanak. 

Minden munkakörnél történik biztonsági kockázatértékelés. A kockázatos munkakörökben dolgozó munkavállalók számára a megfelelő védőoltások biztosítottak, évente üzemorvosi szűrővizsgálaton pedig mindenkinek kötelező részt venni. A munkavállalók számára további szűrőprogramokban való részvétel is rendszeresen biztosított, amelyek a jogszabályi előírásokon túlmutató lehetőségeket jelentenek. A Társaság dolgozóinak munkakörülményei szigorú monitorozás alatt állnak. 

A Társaság jelenleg nem rendelkezik kiterjedt egészségvédelmi és biztonsági irányítási rendszerrel, ISO 45001 tanúsítvánnyal. A lengyel LINK Sp. z.o.o. esetében és Magyarországon egyetlen raktárlogisztikai telephelyen, a WSZL Kft. működtet egészségvédelmi és biztonsági irányítási rendszert (ISO 45001). 

A Magyar Posta Biztosítók sem rendelkeztek egészségvédelmi és biztonsági irányítási rendszerrel 2024-ben. 

A beszámolási időszakban az alábbi egészségvédelmi és biztonsági mutatószámok kerültek összegzésre:

footer image

 

Egészségvédelmi és biztonsági mérőszámok

Szállítmányozás-fuvarozás-logisztika üzletág

Biztosítási üzletág

Magyarország

Szlovákia

Románia

Lengyelország

Gránit Biztosító

Magyar Posta Biztosítók

Az egészségvédelmi és biztonsági irányítási rendszer hatálya alá tartozó munkavállalók száma

42

0

0

426

0

0

Az egészségvédelmi és biztonsági irányítási rendszer hatálya alá tartozó munkavállalók százalékos aránya

1%

0%

0%

100%

0%

0%

A saját munkaerő körében munkával összefüggő sérülések és megbetegedések következtében bekövetkezett halálesetek száma (fő)

0

0

0

0

0

0

A vállalkozás telephelyein dolgozó egyéb munkavállalók (például az értékláncban dolgozó munkavállalók) munkahelyi sérülései és munkával összefüggő megbetegedései következtében bekövetkezett halálesetek száma (db)

0

0

0

0

0

0

 

footer image

 

A Társaságnál jelenleg abból az okból nem üzemel csoport szinten egészségvédelmi és biztonságirányítási rendszer, mert 2024-ben is lezajlott a Munkavédelmi, balesetvédelmi és Tűzvédelmi oktatás és vizsga minden alkalmazott részvételével, a jogszabályi követelményeknek megfelelően. Nem történt olyan változás, ami indokolná a szigorítást.

Egészségvédelmi és biztonsági mérőszámok

Szállítmányozás-fuvarozás-logisztika üzletág

Biztosítási üzletág

Magyarország

Szlovákia

Románia

Lengyelország

Gránit Biztosító

Magyar Posta Biztosítók

A munkával összefüggő, nyilvántartásba veendő balesetek száma saját munkavállalók esetében (db)

158

0

0

11

0

0

A saját munkavállalók által ledolgozott összes munkaórák száma

9 491 760

67 653

53 883

1 103 832

139 520

38 680

A saját munkaerőre vonatkozó, nyilvántartásba vehető munkahelyi balesetek aránya

16,65

0

0

9,97

0

0

A saját munkavállalók tekintetében a munkával összefüggő, nyilvántartásba veendő megbetegedések száma, az adatgyűjtésre vonatkozó jogszabályi korlátozásokkal (db)

0

0

0

0

0

0

A saját munkavállalók tekintetében a munkával összefüggő balesetekből eredő, munkával összefüggő sérülések és halálesetek, a munkával összefüggő megbetegedések és a megbetegedésekből eredő halálesetek miatt kiesett napok száma (db)

3279

0

0

461

0

0

 

footer image

 

 3.1.16 [S1-15] A munka és a magánélet közötti egyensúly mérőszámai 

A munkavállalói jóllét, így a munka és a magánélet közötti egyensúly fenntartásához a Társaság a jogszabályi előírásoknak megfelelően (az adott működési ország munka törvénykönyvéről szóló törvényei alapján), és azon túl jár el a munkavállalókat illető, családi szabadságok terén. 

A Társaság a gyermekek utáni pótszabadságokat, szülői szabadságokat, szülési szabadságot, az apasági szabadságot, valamint az iskolakezdési pótszabadságot[44] sorolja a családi szabadság fogalmába.   

A Társaság minden munkavállalója jogosult a gyermekek utáni pótszabadságra, így csoport szinten a jogosult munkavállalók aránya 100%.[45] 

Azon alkalmazottak aránya, akik igénybe vettek családi szabadságot - a legnagyobb üzletágak és országok szerinti bontásban - a 2024-es évben[46]:

Szállítmányozás-fuvarozás-logisztika üzletág

Biztosítási üzletág

Magyarország

Szlovákia

Románia

Lengyelország

Gránit Biztosító

Magyar Posta Biztosítók

Létszám

Arány (%)

Létszám

Arány (%)

Létszám

Arány (%)

Létszám

Arány (%)

Létszám

Arány (%)

Létszám

Arány (%)

231

32%

1

8%

1

6%

2

3%

23

44%

39

26%

Férfi

1181

27%

0

0%

4

24%

5

1%

9

23%

32

32%

Egyéb

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Nincs információ

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

TELJES

1412

28%

1

2%

5

14%

7

2%

32

35%

71

29%

 

 3.1.17 [S1-16] Jövedelmi mérőszámok (bérkülönbség és teljes jövedelem) 

A Társaság ESG Stratégiájának része a munkakörülmények folyamatos fejlesztése, valamint az egyenlő lehetőségek biztosítása. A Társaság törekszik arra, hogy minden munkatárs munkakörönként méltányos és egységes alapbérben részesüljön. A Társaság a női és férfi bérkülönbséget munkaköri szerepekre, országokra és a két legnagyobb üzletágra felbontva adja meg, abból a megfontolásból, hogy a különböző üzletágak, feladatkörök, szenioritás, ügyfélmegbízások, valamint az eltérő országokban található telephelyek miatt egyetlen arányszám nem ad átfogó információt a nemek közötti bérkülönbség tekintetében. A különböző ágazatokban alkalmazott bérszerkezetek helyi sajátosságainak köszönhetően jelentős eltérések figyelhetőek meg.

 

 

 

 


[44] Az iskolakezdési pótszabadság az általános iskola első osztályát kezdő gyermek után igényelhető 1 munkanap.

[45] Az iskolakezdési pótszabadság kizárólag a Társaság Waberer’s International Nyrt., WSZL Kft., WSZL Automotív Kft., Rapid Teherautó Szerviz Kft, Waberer’s Network Kft., Nexways Cargo Kft., Delta-Rent Kft. és All in One Transport Kft. tagvállalatánál értelmezhető.

[46] A számok nem tartalmazzák a munkaerő-kölcsönzés keretében foglalkoztatott munkavállalók szabadságait.

footer image

 

Nemek közötti bérkülönbség aránya (%)

Szállítmányozás-fuvarozás-logisztika üzletág

Bruttó havi alapbér szerint

Egyéb bérelemekkel kiegészített alapbér szerint

Magyarország

Szellemi

23%

29%

Fizikai

11%

10%

GKV[47]

3%

8%

Románia[48]

Szellemi

39%

42%

Szlovákia[49]

Szellemi

19%

23%

Fizikai

n/a[50]

n/a

Lengyelország[51]

Szellemi-fizikai-GKV egyben

8%

-

-

-

 

Nemek közötti bérkülönbség aránya (%)

Biztosítási üzletág

Gránit Biztosító

Szellemi

44%

Magyar Posta Biztosítók

Szellemi

35%[52]

 

 

A női és férfi bérek bontása munkakör és ország szerinti besorolás alapján történt. A szellemi és fizikai állományban lévő munkavállalók, valamint a tehergépkocsi-vezetők munkabérének nemek szerinti bontása a 2024.12.31-én aktív állományban lévő alkalmazottak éves bruttó alapbérének havi átlaga, illetve minden egyéb éves bérelemének – kivéve az útiköltség-térítés bármilyen formája – átlaga. A Gránit Biztosító, a Magyar Posta -Biztosítók és a LINK Sp. z.o.o. esetén a havi átlagos órabér alapján történt meg a becslés. A havi bér felszorzásra került a havi átlagos munkaórák (160) számával, azonban az arányszámot ez nem befolyásolta.[53] 


[47] Tehergépjármű-vezetők.

[48] A román leányvállalatnál csak szellemi munkakörben dolgoznak munkavállalók, a fizikai munkavállalók és a tehergépkocsi-vezetők ezért nem szerepelnek a táblázatban.

[49] A szlovák leányvállalatnál csak szellemi és fizikai munkakörben dolgoznak munkavállalók, a tehergépkocsi-vezetők ezért nem szerepelnek a táblázatban.

[50] Szlovákiában a fizikai munkavállalók 100%-ban férfiak voltak 2024-ben, így a bérkülönbség arányszám nem értelmezhető.

[51] A LINK Sp. Z.o.o. esetén az adatszolgáltatás fizikai jellemzői miatt nem kerültek megbontásra a különböző munkakörökben dolgozó munkavállalók.

[52] A Magyar Posta Biztosítók esetében a megadott arányszám 1 havi bónusz hozzáadásával, majd órabérre való arányosításával (160 havi munkaórával számolva) került kiszámolásra. A Gránit Biztosító esetén kalkulált arányszám nem tartalmaz bónuszt.

[53] A bruttó átlagos alapbérek megállapításánál minden leányvállalat telephelyének megfelelően az adott ország saját valutájában történt az átlagbérek kalkulációja. Nem történt vásárlóerő szerinti korrigálás abból az okból, hogy az arányszámok helyességét nem befolyásolta az országonként eltérő valuta használata.

footer image

 

A teljes éves javadalmazási arány[54] az alábbi összefoglaló táblázatban kerül bemutatásra. A kompenzációs ráta számítása során is a munkavállalók havi bruttó vagy órabér alapján felszorzott becsült havi alapbérét és egyéb juttatásai kerültek figyelembe véve, függetlenül attól, hogy az adott évben mennyi idő volt a munkavállaló munkaviszonya.

Magyarország

Gránit Biztosító

Magyar Posta Biztosítók

Szlovákia

Románia

Lengyelország

Éves javadalmazási arány

23,48

13,4

6,4

2,48

2,76

3,44

 

 3.1.18 [S1-17] Incidensek, panaszok, valamint súlyos emberi jogi hatások 

A Társaság etikus működését az Etikai Kódex és a Visszaélés-bejelentési rendszer biztosítja, amely megadja a lehetőséget, hogy akár a szellemi vagy fizikai munkavállalók, akár a külső érintettek anonim módon jelezzék az esetleges jogsértéseket, amely mechanizmusról az [S1-3] A negatív hatások korrekciójának folyamatai és a saját munkavállalók számára az aggályok megfogalmazására lehetőséget biztosító csatornák alfejezetben részletes tájékoztatás található. 

A Társaságnál 2024. évben a megkülönböztetéssel kapcsolatos incidensek száma (ideértve a zaklatást is) összesen 3 db volt. A 2024.üzleti évben 27 db panasztétel érkezett a Visszaélés-bejelentési rendszerbe, amelyből kivizsgálás után 17 db panasz (60%) bizonyult jogosnak, ezek közül 7 db panasz visszaélési esetnek, 6 db panasz nem megfelelő bánásmóddal vagy hangnemmel kapcsolatos esetnek, 2 db eset a Waberer’s csoport negatív megítélésével kapcsolatos esetnek, 2 db panasz összeférhetetlenségi esetnek, 0 db hátrányos megkülönböztetési esetnek-, 0 db pedig súlyos emberi jogi hatásokkal járó incidensnek (kényszermunkával, gyermekmunkával kapcsolatos esetek) minősült. Ezen eseteket a Társaság a releváns jogszabályok és a belsős vállalati mechanizmusok mentén megfelelően kezelte. Az esetek jogkövetkezménye szóbeli vagy írásbeli figyelmeztetés, ill. az érintett munkavállalók munkaviszonyának megszüntetése volt. 

A Társaság nem készít a pénzbírságokról, szankciókról és kártérítésekről kimutatásokat, hiszen a működés során eddig nem történt olyan incidens, panasz (beleértve az OECD Multinacionális vállalatokkal foglalkozó Nemzeti Kapcsolattartó Pontokhoz benyújtott panaszokat), vagy súlyos emberi jogi hatás, amelyben hatósági közreműködésre került volna sor, továbbá a Társaság sem szab ki pénzbírságokat ilyen esetekben, így a pénzügyi beszámolóban sem jelenik meg ehhez kapcsolódó összeg. 


[54] A teljes éves javadalmazás mutató a legjobban fizetett személy teljes éves javadalmazásának (vagyis az alapbér, emellett ezen felüli, egyéb kiegészítő bérelemek, kivéve az útiköltség bármely formája) az összes alkalmazott (a legjobban fizetett egyén nélkül számított) éves teljes díjazásának mediánjához viszonyított aránya.

footer image

 

 3.2     [S2] Az értékláncban dolgozók 

A Társaság saját állományába tartozó munkavállalói körét kiegészíti az értékláncban dolgozók köre, a Társaság 2024-es működésében elengedhetetlen szerepük volt a munkaerő-kölcsönző cég által kiközvetített, kölcsönzött munkavállalóknak. A kettős lényegességi vizsgálat során az a belső megközelítés lett az irányadó, amely szerint a kölcsönzött munkavállalók nem a Társaság alkalmazottai. A Waberer’s Csoport megkülönböztet munkavállalói és alkalmazotti kört, amelyből az alkalmazotti kör a szűkebb halmaz. A munkaerő-kölcsönző cégeken keresztül foglalkoztatott munkavállalók nem alkalmazottak. Így a kölcsönzött munkavállalókat 2024-ben a Társaság értékláncában dolgozókként tekinti. 

A Társaság kölcsönzött munkavállalóinak létszámadatai a 2024. évben az alábbiak szerint alakultak: 

A munkaerő-közvetítő cégeken keresztül kölcsönzött munkavállalók létszáma 2024-ben[55]:

Ideiglenes alkalmazottak létszáma (fő)[56]

177

Férfi

478

Egyéb

0

Nincs információ

0

TELJES

655

 

A Magyar Posta Biztosítók kölcsönzött munkavállalói létszámát nem tartalmazza a fenti táblázat, mert összesen 2 fő, így nem érte el a lényegességi küszöböt a témakör az IRO értékelés során. A Társaság nem alkalmazotti státuszban is foglalkoztatott munkavállalói, akik közé tartoznak a megbízási, hallgatói jogviszonnyal és felügyelőbizottsági megbízással rendelkező munkavállalók, akiknek teljes létszáma a 2024.évben 130 fő[57] volt.

Nem foglalkoztatottak létszáma (fő)[58]

TELJES

130

 

 

A Magyar Posta Biztosítók 16 főt foglalkoztatnak nem alkalmazottként, megbízási szerződéssel. Ezt a létszámot a fenti táblázat nem tartalmazza, mert nem érte el a lényegességi küszöböt a témakör a Magyar Posta Biztosítók IRO értékelés során. 

Az önálló vállalkozók számáról nem áll rendelkezésre pontos adat. 


[55] A táblázatban feltüntetett adatok a 2024. november 30-án fennálló létszámadatokat tükrözik. 2024. december 31-én a WSZL Kft. automotív üzletágának győri operációjában a kölcsönzött munkaerő átkerült az operációt átvevő új logisztikai szolgáltatóhoz, így a kölcsönzött munkavállalók száma 81 főre csökkent a teljes cégcsoporton belül.

[56] A teljes munkaidőben, munkaerő-kölcsönzés keretében foglalkoztatottak létszáma.

[57] A saját munkaerőn belül nem alkalmazottként foglalkoztatott munkavállalók információinak összegzéséhez a Társaság a saját munkavállalók jellemzőinél alkalmazott módszertant alkalmazta.

[58] Megbízási szerződéssel rendelkező munkavállalók, gyakornokok (kötelező szakmai gyakorlat), felügyelőbizottsági megbízottak.

footer image

 

   3.2.1   [SBM-3] Lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek, valamint ezek kölcsönhatása a stratégiával és az üzleti modellel 

A Társaság lényeges hatást gyakorolhat és közvetlen hatással bír a munkaerő-kölcsönző cégeken át kiközvetített munkaerőre, az értékláncban dolgozókra gyakorolt hatások többféle módon is kötődhetnek a Társaság stratégiájához vagy üzleti modelljéhez. A kölcsönzött munkaerő jellemzően a logisztikai üzletágban, a raktározásban jelenik meg és azon belül is jelentős létszámban dolgoznak a győri telephelyen (2024. november 30-ig bezárólag), Budapesten és Ecseren. A raktári, fizikai munkavégzés során olyan konkrét tevékenységek merülnek fel a mindennapok során, mint a nehéz tárgyak emelése, gépek kezelése, különböző járművek vezetése, beérkező és kimenő szállítmányok adminisztrációja, vagy a raktári rend fenntartása - ezek részben a saját állományban dolgozók, részben pedig a kölcsönzött munkaerő felelősségei. Az azonos tevékenységeik révén jellemzően ugyanazok a hatások, kockázatok és lehetőségek jelenhetnek meg, a kölcsönzött munkavállalóknál, mint a saját munkavállalók körében. A Társaság még nem dolgozott ki külön mechanizmust a kiszolgáltatott csoportok azonosítására és kezelésére, ahogy a saját, úgy a kölcsönzött munkaerő esetén sem. A 2024-es kettős lényegességi vizsgálat során a Munkafeltételek és az Egyenlő bánásmód és esélyegyenlőség témakörökön belül kerültek azonosításra materiális témák az értékláncban dolgozó kölcsönzött munkavállalókra vonatkozóan. A fenntarthatósági jelentés Bevezető fejezetében az [SBM-3] alfejezetben részletesen bemutatásra kerültek a Társaság kettős lényegességi vizsgálata során ’Az értékláncban dolgozók’ vonatkozásában meghatározott lényeges témák, valamint ezek kölcsönhatása a stratégiával és az üzleti modellel. 

A Társaság a saját munkavállalókhoz hasonló közvetlen kommunikációt alkalmaz a kölcsönzött munkavállalók esetén is, többek között a munkavállalói elégedettségi felmérésbe bevonásra kerültek. A visszajelzéseket a Társaság az [S1-2] A saját munkavállalókkal és a munkavállalói képviselőkkel a hatások terén folytatott együttműködés érdekében alkalmazott folyamatok alfejezetben ismertetett kialakított szponzorcsoportok bevonásával és a HR terület segítségével kezeli, akár rendszerszintű vagy egyedi incidenseket jelent. A Társaság számára kihívást jelenthet, hogy a kölcsönzött munkavállalók elköteleződése nem éri el a saját állományú munkavállalók szintjét. Ez befolyásolhatja a munkahelyi stabilitást, mivel ők jellemzően rugalmasabban és gyorsabban váltanak munkahelyet. Ezért kiemelt cél, hogy olyan intézkedésekkel és vállalati kultúrával támogassuk az elköteleződés növelését, amely hosszú távon vonzóvá teszi a vállalatot számukra is. A gyerekmunka, kényszermunka vagy kötelező munka kockázata nem jelenik meg, ezeket a Társaság az Etikai Kódexében foglaltak szerint elutasítja. 

A Gránit Biztosító nem rendelkezik kölcsönzött munkaerővel (például függő ügynök hálózattal). 

   3.2.2   [S2-1] Az értékláncban dolgozókkal kapcsolatos politikák 

A Társaság nem rendelkezik külön az értékláncban dolgozókkal kapcsolatos politikákkal. A kölcsönzött munkaerőre nagyrészt ugyanazon politikák vonatkoznak, mint a saját állományban dolgozó munkavállalókra, amelyek a fenntarthatósági jelentés Társadalmi fejezetében [S1-1] A saját munkaerővel kapcsolatos politikák alfejezetben részletesen bemutatásra kerülnek. Mindezek a szabályzatok segítik az értékláncban dolgozókkal való megfelelő együttműködés megvalósítását, a kötelezettségek és elvárások transzparens közlését, valamint a munkavállalói jogok tiszteletben tartását. 

   3.2.3   [S2-2] Az értékláncban dolgozókkal a hatások terén folytatott együttműködés érdekében alkalmazott folyamatok 

Az értékláncban dolgozó kölcsönzött munkavállalókra és a saját munkavállalókra ugyanazok a munkafeltételek, jogok és kötelezettségek vonatkoznak, így a saját munkavállalóknál releváns témák az értékláncban dolgozókra is relevánsak. A munkavállalói elégedettségi felmérésbe a kölcsönzött munkaerő is bevonásra kerül, ahol visszajelzést tudnak adni a folyamatokkal kapcsolatban. A Társaságnál több szakszervezet működik. A kölcsönzött munkaerőre is érvényesülnek a szakszervezetek által javasolt

footer image

 

változások, ugyanakkor ők nem tartoznak a kollektív szerződés hatálya alá. A Társaságnál foglalkoztatott kölcsönzött munkaerő is jogosult arra, hogy szakszervezeti tag legyen. A kölcsönzött munkavállalók a szakszervezeti képviselőiken keresztül is jelezhetik az általuk problémásnak ítélt eseteket, valamint közvetlen felettesükhöz is fordulhatnak. A problémákat a Bizottság az Etikus Munkahelyi Magatartásért (BEMM) csoportjánál is jelezhetik az [S1-3] A negatív hatások korrekciójának folyamatai és a saját munkavállalók számára az aggályok megfogalmazására lehetőséget biztosító csatornák alfejezetben részletezett panaszbejelentési platformon keresztül, melyhez ők is hozzáférnek. A munkaerő közvetítő cégekkel heti szinten egyeztetnek az illetékes HR kollégák a felmerülő aktualitásokról, teljesítményértékelésről, esetleges problémákról. A kölcsönzött munkavállalókkal a fő kommunikációs csatorna a faliújság, itt mindenről naprakész tájékoztatást kapnak. 

   3.2.4   [S2-3] A negatív hatások korrekciójának folyamatai és az értékláncban dolgozók számára az aggályok megfogalmazására lehetőséget biztosító csatornák 

A kölcsönzött munkaerő által bejelentett panaszok és visszajelzések a saját munkaerőre is vonatkozó mechanizmusok mentén kerülnek kivizsgálásra. Teljesen megegyező elbírálás alá esnek a kölcsönzött munkavállalók panaszai is. A Visszaélésbejelentő-rendszer és a panaszok kezelésének módja, folyamata az [S1-3] A negatív hatások korrekciójának folyamatai és a saját munkavállalók számára az aggályok megfogalmazására lehetőséget biztosító csatornák alfejezetben olvasható részletesen. 2024-ben nem történt súlyos emberi jogi probléma vagy incidens az upstream és downstream értékláncához kapcsolódóan. 

   3.2.5   [S2-4] Intézkedések az értékláncban dolgozókra gyakorolt lényeges hatásokra vonatkozóan, valamint az értékláncban dolgozókhoz kapcsolódó lényeges kockázatok kezelésére és lényeges lehetőségek kihasználására irányuló megközelítések, továbbá ezen intézkedések hatékonysága 

Az értékláncban dolgozókra gyakorolt lényeges hatások, kockázatok, lehetőségek közel azonosak a saját munkavállalókéval, amelyek a ’Munkafeltételek’ és ’Egyenlő bánásmód és esélyegyenlőség’ altémákból kerülnek ki. Ugyanakkor több, a saját munkaerő esetében azonosított téma kevésbé releváns a kölcsönzött munkaerő vonatkozásában. A kettős lényegességi elemzés értékláncban dolgozókra vonatkozó eredménye részletesen az [SBM-3] Lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek, valamint ezek kölcsönhatása a stratégiával és az üzleti modellel fejezetrészben található meg. A Társaság frissítés alatt álló ESG stratégiájának társadalmi dimenziójában foglaltak szerint kiemelt cél a munkavállalók képzése és fejlesztése, elkötelezettségük növelése, munkakörülményeik javítása, bérek- és egyéb juttatások felülvizsgálata, amelyek ugyanúgy vonatkoznak a kölcsönzött munkaerőre. A saját munkaerővel kapcsolatos célokról bővebb információ az [S1-5] A lényeges negatív hatások kezeléséhez, a pozitív hatások előmozdításához, valamint a kockázatokhoz és lehetőségekhez kapcsolódó célok fejezetrészben olvasható. Az intézkedések hatékonyságát a munkavállalói elégedettség felmérés alapján vizsgálja a Társaság. 2024 folyamán negyedévente egyszer ült össze a szponzorcsoport önkéntes alapon, ha volt eredmény, akkor azt kommunikálták a munkavállalóknak (például új intézkedések bevezetésének ismertetését). A következő elégedettségi felmérésen tudják az intézkedéseket értékelni a munkavállalók. A célkitűzések eltérő időhorizont mellett, projektek formájában valósulnak meg. A saját munkaerőre és az értékláncban dolgozókkal kapcsolatos cselekvési tervhez, azaz az ESG stratégiában a társadalmi pillérhez külön nem rendelt a Társaság erőforrásokat, azokat a megvalósulásuk alapján tudják költségekre bontani. A munkaerőre fordított költségekről bővebb információ a Társaság éves beszámolójában található. 

 

 

footer image

 

Az értékláncban dolgozókkal kapcsolatosan lényeges lehetőség, hogy bizonyos projektek esetén elsősorban pénzügyi lehetőséget jelent ez a típusú rugalmas foglalkoztatási forma. Ahol nagyobb létszám bevonására van szüksége a Társaságnak, ott a kölcsönzött munkaerő bevonása erre megoldási lehetőség. 2024 decemberétől az automotív szakterülethez tartozó munkavállalók munkáltató személyében bekövetkező változás jogcímen más munkáltatóhoz kerültek, csakúgy, mint az üzletághoz tartozó kölcsönzött munkavállalók is. 

   3.2.6   [S2-5] A lényeges negatív hatások kezeléséhez, a pozitív hatások előmozdításához, valamint a lényeges kockázatok és lehetőségek kezeléséhez kapcsolódó célok 

A kölcsönzött munkavállalókhoz köthető lényeges negatív hatásokról az [S1-3] A negatív hatások korrekciójának folyamatai és a saját munkavállalók számára az aggályok megfogalmazására lehetőséget biztosító csatornák alfejezetben található részletes információ. A pozitív hatásokhoz köthető intézkedésekről az [S1-5] A lényeges negatív hatások kezeléséhez, a pozitív hatások előmozdításához, valamint a lényeges kockázatok és lehetőségek kezeléséhez kapcsolódó célok alfejezetben a saját munkavállalók kapcsán kifejtett intézkedések vonatkoznak a Társaság kölcsönzött munkavállalóira is. 

Az egyenlő bánásmód elve érvényesül, ugyanazon juttatások, ugyanazok a felvételi folyamatok, ugyanazok a képzettségi elvárások, ugyanazok a teljesítményértékelésre vonatkozó kritériumok jelennek meg a kölcsönzött munkaerőnél és saját munkaerőnél, csökkentve az ebből fakadó negatív következményeket. A felvételi információkra vonatkozó információk [S1-6] A vállalkozás alkalmazottainak jellemzői fejezetben olvasható. 

A kölcsönzött munkavállalók esetében nincsenek mérhető céljai a Társaságnak, abból adódóan, hogy 2024.november végén megszűnt a legnagyobb kölcsönzött munkaerőt foglalkoztató operáció. 

footer image

 

 3.3     [S4] Fogyasztók és végfelhasználók 

A Waberer’s Csoport üzleti kapcsolatai (fuvarozás-logisztika) és közvetlenül végfelhasználóknak nyújtott szolgáltatásai (biztosítás részben) során kiemelt figyelmet fordít ügyfelei és végfelhasználói elégedettségére, biztonságára. A következőkben bemutatásra kerül, hogyan kezeli a Társaság a fogyasztóvédelmi, adatvédelmi és felelős üzleti működéssel kapcsolatos kockázatokat az esetükben. A kifejezetten fenntartható szolgáltatások részletei az [SBM-3] Lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek, valamint ezek kölcsönhatása a stratégiával és az üzleti modellel című fejezetben kerülnek részletezésre. 

   3.3.1   [SBM-3] Lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek, valamint ezek kölcsönhatása a stratégiával és az üzleti modellel 

A Társaság fogyasztói és végfelhasználói két csoportra oszthatók a Társaság üzleti tevékenységei mentén, az üzletágak és szolgáltatások eltérő jellegéből adódóan. A Társaság nemzetközi szállítmányozással, fuvarozással és raktárlogisztikával foglalkozó üzletágaiban legtöbb esetben B2B (business to business) üzleti tevékenység zajlik (kivétel a még viszonylag kismértékűnek számító házhozszállítás). A fogyasztók és végfelhasználók nem magánszemélyek vagy lakossági ügyfelek, hanem jellemzően: 

a)     Nagyvállalatok (FMCG, gyógyszeripar, elektronikus kereskedelem); 

b)     Logisztikai szolgáltatást nyújtó partnerek; 

c)     A Társaság társult vezetésű vállalkozásai (jelenleg még szűk körben, például vasúti szállítmányozás terén). 

A Társaság biztosítási üzletágában B2B és B2C (business to consumer) tevékenységek is zajlanak, amelyben a lakossági ügyfelek a meghatározóak. A Gránit Biztosító fogyasztói körét Magyarországon vagyonbiztosítással vagy gépjárműbiztosítással rendelkező magánszemélyek és kisebb számban egyéni vagy társas vállalkozók alkotják. A Magyar Posta Biztosítók ügyfélköre lakossági ügyfelekből áll. A Magyar Posta Biztosítók kizárólagos értékesítési és forgalmazási partnerséget tartanak fenn a Magyar Postával, és így tudatosan vállalják az értékesítési partnertől való függőség kockázatát. 

Az ügyfelek pontos és hiánytalan tájékoztatásának teljesülése pozitív hatással van a lakossági és a vállalati ügyfelekre egyaránt, esetleges elmaradása azonban jogi incidensekkel járhat, amely reputációs és pénzügyi kockázatot is hordozhat a Társaság számára, akár rövid távon is. 

A fogyasztói kategóriák két csoportra oszthatók (vállalati kör és magánszemélyek) a fenntarthatósági hatások mentén, mindkét csoport esetén ugyanolyan irányelveket követ a Társaság. Azonban a gyakorlatban eltérő szerződések, tájékoztatási csatornák és módszerek kerülnek alkalmazásra a fogyasztói kategóriák igényei mentén. 

A Társaság minden üzleti területén fontos fenntarthatósági téma az ügyfelek pontos és hiánytalan tájékoztatása az etikus üzletmenet folytatása mentén. A Biztosítók esetében kiemelten fontos ez, mivel a fogyasztói bázis személyes adataival nagyobb mértékben dolgoznak. 

A komplex logisztikai, szállítmányozási és fuvarozási szolgáltató tevékenysége integrált módon, egyedi iparági igényekre, illetve ügyfelekre szabott szolgáltatás-portfólióval működik. A Társaság ügyfeleinek elvárásai, vagy ezek nem megfelelő teljesítése nagymértékben befolyásolják az üzletmenetet. A kihívások tartós fennállása reputációs károkkal járhat, és ezek következtében előfordulhat, hogy a Társaságtól elpártolnak fontos partnerek és ügyfelek. Az ügyfelek pontos és hiánytalan tájékoztatása hozzájárul az azonosított kockázatok előfordulásának minimalizálásához. A tájékoztatás zökkenőmentes működésével a Társaság pozitív hatást gyakorol a fogyasztókra és végfelhasználókra, a megfelelő piaci gyakorlatok alkalmazásával megbízhatóságot épít, azonban ezek elmaradása komoly reputációs és jogi károkat okozhat. 

footer image

 

A Biztosítók esetén erősebb a pénzügyi kockázat, az ügyfelek ugyanis javarészt lakossági ügyfelek, magánszemélyek. Amellett, hogy a fogyasztói igények és élethelyzetek folyamatos, egyre pontosabb megismerésére törekszenek, az azokból eredő kockázatokat is minimalizálniuk kell. A jóhiszemű üzleti magatartás ellenére a Gránit Biztosítónál kockázatot jelent a fogyasztók alkotta veszélyközösség esetleges visszaéléseknek, csalásoknak való kitettsége, amely a külső környezetből adódóan közvetetten kapcsolódik az azonosított lényeges témához, ennek mitigálására külön figyelmet fordítanak a vállalatnál. További információk a kockázatkezeléssel kapcsolatban a [G-Jogalany-specifikus] Kockázatkezelés című fejezetben olvasható. 

A Társaság jelenleg még nem különböztetett meg különösen veszélyeztett fogyasztói- vagy ügyfélcsoportokat, alcsoportokat. 

   3.3.2   [S4-1] A fogyasztókkal és a végfelhasználókkal kapcsolatos politikák 

A Társaság fogyasztókra és végfelhasználókra vonatkozó politikái:

ESRS közzétételi követelmény

Lényeges fenntarthatósági téma

Kapcsolódó politikák

Politikák hatálya (cégcsoporti hatókörtől való eltérés jelölése)[59]

S4 – Fogyasztók és végfelhasználók

A fogyasztókra és/vagy a végfelhasználókra gyakorolt, tájékoztatással kapcsolatos hatások

Etikai Kódex

Hatálya kiterjed a Társaság összes leányvállalatára, ez alól kivételt képeznek az alábbi leányvállalatok:  

·       All in One Transport Kft. 

·       Waberer’s Slovakia S.R.O. 

·       Gránit Biztosító Zrt. 

·       A Magyar Posta Biztosító Zrt. 

·       Magyar Posta Életbiztosító Zrt.

Etikai kódex

A Gránit Biztosító Zrt. önálló etikai kódexszel rendelkezik

A Waberer’s Cégcsoport beszerzési szabályzata

A Társaság beszerzési politikája 

Nem terjed ki a hatálya az alábbi leányvállalatokra: 

·       All in One Transport Kft. 

·       Waberer’s Romania S.R.L. 


[59] Amennyiben a Társaságra terjed ki a politika hatálya, nem értendőek bele a Magyar Posta Biztosítók, hiszen a 2024. pénzügyi év túlnyomó részében nem voltak a Társaság tagjai.

footer image

 

·       Waberer’s Slovakia S.R.O. 

·       Waberer’s International szerb fióktelepe 

·       LINK Sp. z.o.o.Gránit Biztosító Zrt.

Beszerzési folyamat rendje

A Gránit Biztosító Zrt. beszerzési politikája

Versenyjogi Szabályzat

A Waberer’s International Nyrt. és a magyar leányvállalatok tartoznak a hatálya alá, a hazai versenyjogi szabályoknak megfelelően

UFU001 utasítás, Ügyfélszolgálati és ügyfél tájékoztatási tevékenységről

Gránit Biztosító Zrt.

Csalás elleni politika, a csalások megelőzésére és kezelésre szolgáló szabályzat

Gránit Biztosító Zrt.

Külső és belső csalások szabályzat

Magyar Posta Biztosító Zrt. és Magyar Posta Életbiztosító Zrt.

Panaszkezelési Szabályzat

Gránit Biztosító Zrt. 

Magyar Posta Biztosító Zrt. és Magyar Posta Életbiztosító Zrt.

Visszaélés-bejelentő rendszer

A teljes Társaság közös bejelentőfelülete külső és belső felhasználók számára

Panaszbejelentő rendszer

A Gránit Biztosító Zrt. bejelentőfelülete külső és belső felhasználók számára 

Magyar Posta Biztosító Zrt. és Magyar Posta Életbiztosító Zrt.

footer image

 

 

Panaszbejelentő rendszer

A LINK Sp. z.o.o. bejelentőfelülete külső és belső felhasználók számára

Magatartási kódex

A Magyar Posta Biztosító Zrt. és a Magyar Posta Életbiztosító Zrt. etikai kódexe

Szállítói etikai kódex

A Magyar Posta Biztosító Zrt. és a Magyar Posta Életbiztosító Zrt. beszállítóira vonatkozó etikai kódex

 

Az ismertetett politikák kiterjednek az összes ügyfélcsoportra a Társaságon belül, a fentiekben megjelölt hatállyal. 

A Társaság Etikai Kódexében rögzíti a tisztességes üzleti magatartással kapcsolatos alapelveit, amelynek kölcsönös betartása pozitív hatást tud gyakorolni ügyfeleire is. A Társaság ügyfelekkel való együttműködése tisztességes, egyenjogú, szerződésen alapuló együttműködés, az üzleti titok tiszteletben tartása, korrekt versenyeztetés és lojalitás jellemzi. Az ügyfelekkel kötött szerződésekben az emberi jogi kötelezettségvállalások tekintetében az Etikai Kódexben is megfogalmazott vállalások jelennek meg, mint például a rabszolgaságtól vagy a gyermekmunkától való elhatárolódás. 

A Társaság nemzetközi szállítmányozás, fuvarozás és logisztika üzletágában a saját, és akár az ügyfél Etikai Kódexének betartása mellett a szerződés során a dokumentum aláírásával vállalja a felelősséget, hogy az ügyfél érdekeit képviselve hajtja végre a Társaságra bízott szolgáltatást. A Társaság hisz abban, hogy az ügyfelekkel és partnerekkel kialakított kölcsönös bizalom és tisztességes üzleti magatartás, továbbá a részükre történő magas minőségű és szakszerű szolgáltatások nyújtása a Társaság alapvető kötelessége. A Társaság munkavállalóival a kölcsönös bizalmon és etikai normákon alapuló kapcsolat kialakítását mindkét fél kötelezettségének tartja. Ennek értelmében a Társaság munkavállalóitól és együttműködő partnereitől egyaránt elvárja a következőket: 

a)     A Társaság a megbízók, illetve partnerek elvárásainak megfelelően, a biztonsági szabályok betartásával, illetve a lehető legjobb szakértelemmel látja el feladatait annak érdekében, hogy magas minőségű szolgáltatásokat nyújthasson, valamint az ügyfelek elvárásainak és igényeinek figyelembevételével hozzájárul azok fejlődéséhez. 

b)     A Társaság ügyfelei, üzleti partnerei felé mindig hiteles és szakszerű tájékoztatást ad, elkerülve azok megtévesztő jellegét. 

c)     A Társaság megbízóival folytatott (írásos és/vagy szóbeli) kommunikáció, valamint az ügyfélkapcsolataink bármilyen formájú kezelése udvarias és szakszerű módon történik. Határozottan tilos a kommunikáció során sértő módon viselkedni, trágár kifejezéseket használni, illetve a viselkedés általános társadalmi normáival ellentétes magatartást tanúsítani. 

d)     A szolgáltatási tevékenység ellátása során a Társaság munkavállalói a megbízók adatait bizalmasan kezelik és értékeiket legjobb tudásuk szerint védik. 

e)     A Társaság szolgáltatási tevékenységének ellátása és elvégzése során gazdasági erőfölénnyel való visszaélés nem történik. 

footer image

 

Az Etikai Kódex elérhető a Társaság honlapján. 

A Gránit Biztosító ügyfélelégedettséggel és ügyféltájékoztatással kapcsolatos politikája az Ügyfélszolgálati és ügyféltájékoztatási tevékenységről szól. A politika lefekteti az ügyfélközpontú szervezeti működés szabályait és a kapcsolódó személyi követelményeket. A Gránit Biztosító alapvető célkitűzése a fogyasztói elégedettség elősegítése és a fogyasztóvédelmi jogszabályoknak való maximális megfelelés, amelyet a szabályzat betartatásával megvalósít. Az Ügyfélszolgálati és ügyféltájékoztatási tevékenységről szóló politikában lefektetett témakörök az ügyfelekkel kapcsolatban: 

a)     Ügyféltájékoztatás az ajánlat/szerződéskötés előtti folyamatban 

b)     Ügyféltájékoztatás az e- kereskedelemi folyamat esetén 

c)     Akadálymentesített szerződéskötési lehetőségek (gyengén látó, illetve siket-nagyothalló ügyfeleknek) 

d)     Ügyféltájékoztatási tevékenység eredményességének a mérése 

e)     Folyamatba épített ellenőrzés 

A Gránit Biztosító rendelkezik Csalás elleni politikával, amely a csalások megelőzésére és kezelésére szolgáló intézkedéseket tartalmazza, ezzel is csökkentve az ügyfelek nem megfelelő tájékoztatásából származó pénzügyi kockázat előfordulási valószínűségét. A Csalás elleni politika alapelvei: 

a)     Ügyfelek és a Gránit Biztosító (egyúttal a biztosított ügyfelek által alkotott veszélyközösség) védelme 

b)     Zéró tolerancia 

c)     Csalásmegelőzés a teljességre, gyorsaságra, arányosságra, integritásra és munkavállalói etikára való tekintettel 

d)     Csalást megelőző monitoring rendszer: kockázatvállalás, állománykezelés, kárrendezés, informatikai megoldások, monitoring tevékenység 

A Magyar Posta Biztosítók Magatartási Kódexében lefektetett kapcsolódó alapelvek a munkatársak cselekedeteit határozzák meg, ezek közé tartozik az ügyfelekkel és üzleti partnerekkel való tisztességes és tiszteletteljes bánásmód, valamint minden egyén személyiségi jogainak tiszteletben tartása. A Magyar Posta Biztosítók az etnikai, faji, nemi, vallási vagy világnézeti alapú, továbbá valamilyen fogyatékosság, életkor vagy szexuális irányultság miatti megkülönböztetett bánásmódot elfogadhatatlannak tartják az üzlet működésük során - a Társaság összes leányvállalatához hasonlóan. 

Az Etikai Kódexben lefektettek alapján a Társaság minden ügyfelet egyenlőként kezel, azonos feltételekkel juthatnak a szolgáltatásokhoz. Az emberi jogi incidensek jelentésére a Visszaélés-bejelentő rendszer minden munkavállaló, alvállalkozó és ügyfél számára rendelkezésre áll. A Gránit Biztosító és a LINK Sp. Z.o.o. saját Panaszbejelentő felülettel rendelkezik – a cégcsoportoson felül -, ahol az ügyfelek szintén jelenthetik felmerülő problémáikat. Az [S1-1] A saját munkaerővel kapcsolatos politikák című alfejezetében ismertetett módon történik meg az ügyfelek által jelentett panaszok kivizsgálása és kezelése is. Az elsődleges cél az incidensek kialakulásának megelőzése, de a bekövetkező incidensek kezelésére is nagy hangsúlyt helyez a Társaság. 

A politikák betartásáért a cégcsoport elnök-vezérigazgatója felel. A Magyar Posta Biztosítók esetében az Igazgatóság. 

A Társaság és a Biztosítók politikái nem hivatkoznak nemzetközi sztenderdekre, emellett az emberi jogi incidensek előfordulását sem vizsgálják. 

 

footer image

 

   3.3.3   [S4-2] A fogyasztókkal és a végfelhasználókkal a hatások terén folytatott együttműködés érdekében alkalmazott folyamatok 

A Társaság ügyfeleit rendszeresen tájékoztatja a költségekről és működésre ható intézkedésekről, hírlevelek és partnertalálkozók megszervezésének formájában. A Társaság szerződésekben előírt tájékoztatási kötelezettségeit betartja. 

A megállapodásokat megelőzően kijelölésre kerülnek a kapcsolattartók mindkét fél részéről, amely az alapja az egyértelmű és tiszta kommunikációnak. Jellemzőek továbbá az előzetes ügyfélegyeztetések, ahol a felek megbeszélik az operációs részleteket, valamint a tárgyalások során egyeztetésre kerülnek a szerződési feltételek. 

A Társaság az ügyfelekkel való sikeres együttműködés érdekében folyamatos és közvetlen, írásos és szóbeli kommunikációt folytat az erre kijelölt kommunikációs csatornákon keresztül: 

a)     Ügyfélszolgálat működtetése, dedikált kapcsolattartókkal 

b)     Hírlevelek és közösségi média oldalak fenntartása 

A Társaság rendszeres ügyfélelégedettségi mérés keretében kér visszajelzést a fogyasztóktól. Évente küldik ki az ügyfélelégedettségi felmérőt, operációs szinten, illetve a KAM-ok (key account management) esetében az ügyfelek beszerzőin keresztül. Ezen felül vannak heti, havi, negyedéves operációs meetingek, amelyek során visszajelzés érkezik a szolgáltatási színvonalról, az ügyfél elégedettségéről. A kétoldalú kommunikáció lehetőségének biztosítása pozitívan hat az együttműködésre, a Társaság az egyéni igények mellett összesíti az általános ügyféltapasztalatokat és esetleges kiegészítő igényeket, amikre szükséges reagálni. 

A Gránit Biztosító a belső tapasztalatokon felül szintén odafigyel az ügyfelek visszajelzéseire, ezek alapján javítja folyamatait, ügyféltájékoztatását. Az ügyfélszolgálaton keresztül, szóban és írásban érkező visszajelzéseket az ügyfélszolgálati terület munkatársai kötelesek jelezni az ügyfélszolgálati vezető részére, aki a kapott észrevételeket értelmezi, mérlegeli és szükség esetén javaslatot tesz az észrevételek alapján a folyamat vagy eljárás módosítására. Az ügyfélkommunikációs csatornákon gyakorlatilag folyamatosan érkezhetnek visszajelzések. A standard visszajelzési rendszeren keresztül az ügyfelek egy megelégedettségi skálán (1-5) értékelhetik a Gránit Biztosító ügyféltájékoztatási tevékenységét, illetve szabad szöveges javaslatokat, észrevételeket is tehetnek a Gránit Biztosító felé. 

A Gránit Biztosító folyamatosan gyűjti az információkat a biztosítási piacról, a különböző biztosítási ágazatok és egyes termékek jövedelmezőségéről, értékesítési lehetőségeiről. Emellett folyamatosan méri és elemzi meglévő termékeinek profitabilitását, jövedelmezőségét, az ügyfelek visszajelzéseit, elégedettségét, az ügyféligények változását. A Gránit Biztosító folyamatosan keresi azokat az ügyfélcsoportokat, amelyek részére innovatív, a valós ügyféligényeknek megfelelő terméket tud fejleszteni, illetve amelyek részére egyedi, új üzleti megoldásokat tud nyújtani. 

A Magyar Posta Biztosítók a Net Promoter Score (NPS) piackutatási módszeren alapuló ügyfélelégedettség-mérést végeznek rendszeresen. A kérdőívekre beérkezett válaszállományból negyedévente részletes elemzés készül témakörönként, amelyben az NPS érték alapján létrejött kategóriákat vizsgálják meg a Magyar Posta Biztosítók több szempontból, többek között demográfiai csoportok mentén. Az ügyfélpanaszokról negyedévente részletes elemzés készül. 

A Társaság nemzetközi szállítmányozás, fuvarozás és raktárlogisztikai üzletágában az együttműködések kezeléséért a beszerzési igazgató, az operációs igazgató, a kereskedelmi igazgató, valamint a marketing igazgató felel. A Gránit Biztosítónál az operatív felelős a Gránit Biztosító vezető jogásza, aki egyben a kinevezett fogyasztóvédelmi felelős. A Magyar Posta Biztosítóknál a megfelelőségi és minőségbiztosítási vezető felel a fogyasztókkal kapcsolatos ügyekért. 

footer image

 

A fent felsorolt intézkedések mind elősegítik a Társaság együttműködését az ügyfelekkel, melyet a Társaság sikeresnek értékel. Jelenleg nem rendelkezik konkrét eljárásokkal a Társaság a kiszolgáltatott csoportok védelmének elősegítésére, minden ügyfél egyenlő bánásmódban részesül. 

   3.3.4   [S4-3] A negatív hatások korrekciójának folyamatai és a fogyasztók és a végfelhasználók számára az aggályok megfogalmazására lehetőséget biztosító csatornák 

A Társaság, valamint a Biztosítók ügyfelei a számukra fenntartott csatornákon jelenthetik be panaszaikat, a Visszaélés-bejelentő és Panaszbejelentő rendszerek használatával. A bejelentések feldolgozása hasonló folyamaton keresztül történik, mint a belső érintettek esetében, amely az [S1-3] A negatív hatások korrekciójának folyamatai és a saját munkavállalók számára az aggályok megfogalmazására lehetőséget biztosító csatornák című fejezetben került bemutatásra. Az ügyfelekre, fogyasztókra ugyanazok a szabályok vonatkoznak ezzel kapcsolatban, mint a Társaság belső érintettjeire. 

A Társaság évente ügyfélelégedettség-mérést végez, az ügyfelek kérdőív kitöltésével jelezhetik az észrevételeiket. A folyamatos kommunikáció és ügyféltalálkozók alkalmával a Társaság rendszeres visszajelzést kap az ügyfelek legaktuálisabb megéléséről, közvetlenül is. Az esetlegesen felmerülő problémákra az ügyfélreferensek stratégiát dolgoznak ki az ügyfél bevonásával. 

A Gránit Biztosítónál az online Panaszbejelentő rendszeren kívül szóban (személyesen, telefonon), írásban (személyesen, vagy más által átadott irat útján, postai úton, elektronikus levélben), vagy a Magyar Nemzeti Bank által kezdeményezett fogyasztóvédelmi eljárás keretében is megtörténhet a panasztétel. A Gránit Biztosító a panaszokról, valamint azok rendezését szolgáló intézkedésekről elektronikus nyilvántartást vezet. 

A Biztosítók részére amellett, hogy gazdasági érdek, jogszabályi előírás is a megfelelő panaszkezelési mechanizmusok alkalmazása, hasonlóképpen, mint a Társaság egésze számára. Az ügyfelekkel felvett kapcsolat első pillanatától kezdve folyamatosan lehetőséget kell, hogy biztosítsanak az esetleges panaszok, aggályok közlésére. Ezeket a lehetőségeket a részletes panaszkezelési tájékoztatóban a Biztosítók honlapjukon is közzéteszik, illetve az egyes egyedi ügyekben is folyamatosan tájékoztatják a fogyasztókat ezeknek a csatornáknak az elérési módjáról. 

A Magyar Posta Biztosítóknál szintén több csatornán is, lényegében formai megkötések nélkül fogadják az ügyfelek panaszait: az erre kialakított internetes felület mellett emailben, telefonon, valamint személyes megjelenéssel is van lehetőség panaszt tenni. Az egyes egyedi panaszok elbírálására 30 nap áll nyitva a biztosítókra vonatkozó jogszabályi előírások alapján, azonban a Magyar Posta Biztosítók arra törekszenek, hogy a tényleges panaszügyintézés ennek töredéke alatt valósuljon meg (az elmúlt évek átlagos válaszadási ideje 10 nap körül alakult). A panaszkezelési tevékenységet a Magyar Posta Biztosítók Megfelelőség/Minőségbiztosítás szakterülete folyamatosan monitorozza. Negyedévente részletes jelentésben tárja a vezetőség elé az adott időszak panaszügyeinek és panaszkezelési tevékenységének alakulását, és a Magyar Posta Biztosítók a levont konzekvenciák alapján alakítják a kapcsolódó folyamatokat. 

   3.3.5   [S4-4] Intézkedések a fogyasztókra és a végfelhasználókra gyakorolt lényeges hatásokra vonatkozóan, valamint a fogyasztókhoz és a végfelhasználókhoz kapcsolódó lényeges kockázatok kezelésére és lényeges lehetőségek kihasználására irányuló megközelítések, továbbá ezen intézkedések hatékonysága 

Jelenleg nem rendelkezik a Társaság az ügyfelekre vonatkozó különálló cselekvési tervvel. A Társaság nem rendelkezik a teljes ügyfélkörre egységesített, mérhető célkitűzésekkel, a különböző típusú

footer image

 

szolgáltatások, ügyfelek és egyedi ügyféligények eltérő mivoltából adódóan. Az ESG Stratégia tartalmazza a legfontosabb stratégiai célokat és akciókat a fenntarthatóság környezeti (E) és vállalatirányítási (G) pillérei mentén, amelyek közvetetten őket is érintik. A Magyar Posta Biztosítók még nem kerültek integrálásra a Társaság ESG Stratégiájába, mivel 2024 november hónapjában csatlakoztak a Csoporthoz, azonban a 2025-ös évben ez a tervek között szerepel. 

A megbízási szerződés tartalmi elemeire vonatkozó előírásokat a Waberer’s Cégcsoport beszerzési szabályzata és a Versenyjogi Szabályzat tartalmazza. A szerződés tartalmaz kötbért vagy az együttműködés felbontására vonatkozó lehetőséget arra az esetre, ha a Társaság nem teljesíti a szerződésben foglaltakat. Ezen felül kulcsügyfeleivel a Társaság havi, negyedéves és éves teljesítménymegbeszéléseket rendez, amely során a szolgáltatási színvonal és egyéb szolgáltatással kapcsolatos kérdéseket érintenek, adott esetben akcióterv kidolgozására kerül sor a problémák orvoslására. 

A Waberer’s fuvarozás-szállítmányozás-logisztika üzletágában 2024 folyamán az ügyfeleket érő hatásokkal kapcsolatban alkalmazott intézkedések:

Kategóriák

Intézkedések

Ügyintézés

  • Az Operáció szervezeti egység kommunikációs továbbképzése 
  • Ügyintézéssel kapcsolatos információk a Társaság honlapján érhetőek el, üzletágak szerinti bontásban 

Panaszkezelés

  • A honlapon elérhető bejelentő rendszer és az [S2-2] alfejezetben ismertetett panaszkezelési intézkedések segítségével kezeli a Társaság a beérkező panaszokat. 
  • Az esetlegesen késő fuvarok miatt érkezett panaszok alapján ügyféltájékoztatási automatizmus kidolgozása 
  • Saját Order Monitor applikáció rendelkezésre állása, ahol az ügyfelek nyomon követhetik a saját árujukat szállító járműveket

Adatkezelés

  • A honlapon elérhető Adatkezelési Tájékoztatónak megfelelően történő adatkezelés biztosítása.

Ügyfelek szerződés előtti tájékoztatása

  • Szükség esetén előzetes egyeztetések szervezése a megállapodás előtt

 

 

 

 

 

 

 

 

A Gránit Biztosítónál a fogyasztók érdekeinek védelmét szolgáló legfontosabb intézkedések:

footer image

 

Kategóriák

Intézkedések

Ügyintézés 

A honlapon elérhetőek a különböző ügyintézéssel kapcsolatos információk: panaszbejelentés, fogyasztói oldal, pénzügyi navigátor a tudatos fogyasztókért, online fizetési tájékoztató, GYIK

Ügyfélportál

Az ügyfélportálra regisztrálva az ügyfelek saját fiókjukban digitálisan követhetik nyomon szerződéseiket, dokumentumaikat

 

Kárbejelentés

A honlapon elérhető online kárbejelentő felületet és a feltüntetett kárbejelentési csatornákat használhatják az ügyfelek

Monitorozás 

Az ügyfélszolgálati tevékenységgel kapcsolatos elégedettségi felmérés történik az eredmények visszacsatolásával

 

A Magyar Posta Biztosítók 2024 folyamán a fogyasztókat érő hatásokkal kapcsolatban alkalmazott intézkedések:

 Kategóriák

Intézkedések

Ügyintézés

A honlapon elérhetőek a különböző ügyintézéssel kapcsolatos információk: főbb elérhetőségek, elektronikus ügyintézés, üzenetküldés, ügyfélazonosítás

Panaszkezelés

A honlapon elérhető a panaszkezelési szabályzat, az online panaszbejelentő felület, továbbá szintén elérhetőek a különböző fogyasztói űrlapok (pl. Magyar Nemzeti Bank, Pénzügyi Békéltető Testület)

Adatkezelés

A honlapon elérhető az általános adatkezelési tájékoztató, a kamera adatkezelési tájékoztató és a cookie tájékoztató

Kárbejelentés és kárrendezés

A kárbejelentéssel és a kárrendezéssel kapcsolatos intézkedések és információk szintén elérhetőek a Magyar Posta Biztosítók honlapján

Ügyfelek szerződés előtti tájékoztatása

A szerződés megkötése előtt alkalmazott intézkedések: 

  • ügyféligény-felmérő 
  • fenntarthatósági preferenciák felmérése 
  • megfelelési és alkalmassági teszt 
  • biztosítási termékismertető 
  • ügyfél tájékoztatás nyilatkozattétellel 
  • adatkezeléssel kapcsolatos tájékoztatás és nyilatkoztatás

Monitorozás

A jogszabályi elvárásoknak megfelelően járnak el a Magyar Posta Biztosítók a visszaélések visszaszorításának érdekében

A legfontosabb intézkedések hatálya lefedi a teljes ügyfélkört, mind vállalati, mind a magánszemély ügyfeleknél, eseti eltérésekkel a felmerülő egyéni igények mentén. 

footer image

 

Visszaélés esetén a kivizsgálás és a jogorvoslat az [S4-2] A fogyasztókkal és a végfelhasználókkal a hatások terén folytatott együttműködés érdekében alkalmazott folyamatok című alfejezetben és az [S1-1] A saját munkaerővel kapcsolatos politikák című alfejezetében olvasható részletesen. Az ügyfelekre ugyanaz az eljárásrend vonatkozik, mint a saját munkavállalók panaszbejelentése esetén. A visszaélés-bejelentés és az üzleti panaszkezelés más csatornákra fut be. 

A Társaság logisztikai lába és a Biztosítók sem rendelkeznek az ügyfelekre vonatkozó különálló cselekvési tervvel, az ESG Stratégia környezeti (E) és vállalatirányítási (G) pillére tartalmazza a célokat. Az ESG Stratégiában az ügyfelekhez nem rendelt külön pénzügyi keretet a Társaság. Az ügyfelekkel kapcsolatos költségekről bővebb információ a konszolidált pénzügyi kimutatásokban található. 

A Társaság 2024 elején publikált ESG Stratégiája tartalmazza az ügyfelekkel kapcsolatos fenntarthatósági célkitűzéseket is. A Stratégiában szereplő akciók eltérő időhorizonttal rendelkeznek. Az átfogó stratégiai időhorizont 2026-ig tart, azonban a célok és akciók relevanciája 2025-ben felülvizsgálatra kerül, annak érdekében, hogy az ESG Stratégia összhangba kerülhessen a 2024-ben elvégzett kettős lényegességi vizsgálat eredményeivel. A stratégiai célok és akciók az [S4-5] A lényeges negatív hatások kezeléséhez, a pozitív hatások előmozdításához, valamint a lényeges kockázatok és lehetőségek kezeléséhez kapcsolódó célok című alfejezetben találhatóak meg részletesen. 

A Társaság rendszeres ügyfélelégedettségi felméréseivel gondoskodik arról, hogy az ügyfelekkel kapcsolatos intézkedéseket értékeljék a Társaság ügyfelei. Az ügyfélelégedettség monitorozásával kapcsolatos információk az [S4-2] A fogyasztókkal és a végfelhasználókkal a hatások terén folytatott együttműködés érdekében alkalmazott folyamatok alfejezetben olvashatóak részletesen. 

A Társaság logisztikai és szállítmányozási területen a folyamatos fejlődésre törekszik. A minőségirányítási (ISO 9001) rendszer a folyamatminőség, a termékminőség, a szállítási képesség és a szolgáltatásminőség folyamatos, kis mértékű javítását tűzi célul. A hatékonyságnövelő intézkedések kidolgozása és rendszeres beépítése a raktár-és fuvaroperációba növeli az ügyfélelégedettséget, így pozitív hatást eredményez a Társaság számára. Az ügyféligények ismerete a kétoldalú kommunikációnak köszönhetően lehetővé teszi, hogy az ESG Igazgatóság olyan új környezetbarát, fenntartható megoldásokat biztosítson, amelyek maximálisan kiszolgálják az ügyfelek igényeit (például CO2 kibocsátás riportálása, alternatív meghajtású járművek és üzemanyagok bevonása, gépjármű és targoncaflotta korszerűsítése, egyéb zöld megoldások). 

A Gránit Biztosítónak a biztosítási szerződések megkötése előtt, bizonyítható és azonosítható módon, közérthető, egyértelmű, világos, pontos és részletes tájékoztatást kell adnia a szerződést kötni kívánó ügyfél részére a Gránit Biztosító főbb adatairól (a vállalat neve, székhelye, jogi formája és címe, hatáskörrel rendelkező felügyeleti hatóságának megjelölése, annak címe) valamint arról, hogy biztosítási tevékenységet végez és a biztosítási szerződés jellemzőiről. A gyakorlat megegyező a Magyar Posta Biztosítókéval. 

A Gránit Biztosító a fogyasztók tájékoztatását lehetővé tevő ügyfélszolgálat elérhetősége érdekében híváscsúcs kezelő szabályozást vezetett be. A szabályozás révén az Adminisztrációs igazgatóság munkatársi bevonással riasztási rendszer került bevezetésre. Az elvárt elérési szint betartása érdekében azonnali kapacitásbővítésre kerül sor, tehát a bejövő hívások emelkedése esetén a call center létszáma bővítésre kerül munkakör átszervezéssel.  

A Társaság ügyfeleivel (nagyvállalatok, logisztikai partnerek, társult vállalkozások) 2024-ben jelentett és kivizsgált súlyos emberi jogi incidens nem fordult elő. 

A Társaság és a Biztosítók nem rendelkeznek az ügyfelekkel kapcsolatos hatások kezelésére elkülönített pénzügyi erőforrásokkal, projektalapon kerülnek elkülönítésre a költségek. 

footer image

 

   3.3.6   [S4-5] A lényeges negatív hatások kezeléséhez, a pozitív hatások előmozdításához, valamint a lényeges kockázatok és lehetőségek kezeléséhez kapcsolódó célok 

A fogyasztókkal és/vagy végfelhasználókkal kapcsolatos mérhető célok közzététele 

A Társaság elkötelezett üzleti rugalmasságának növelése és ügyfélkapcsolatainak erősítése iránt. Az ügyfelekre vonatkozóan jelenleg nem rendelkezik mérhető, eredményorientált célokkal a lényegességi felmérésben azonosított témák mentén a Társaság nemzetközi szállítmányozás, fuvarozás és logisztika üzletága. Az ESG Stratégia a 2024-es kettős lényegességi vizsgálat alapján felülvizsgálatra kerül, amelyben az ügyfelekkel kapcsolatos hatásokkal, kockázatokkal és lehetőségekkel kapcsolatos célkitűzéseket is vizsgálja majd a Társaság. Az alábbi táblázatokban összefoglalt célkitűzések az ügyfelekkel kapcsolatosan az üzleti fejlesztésekhez kötődnek elsősorban, amelyben fenntarthatósági szempontok is megjelennek az ESG dimenziók mentén. Az ESG Stratégiában a környezeti (E) és vállalatirányítási (G) pillérhez külön nem rendelt a Társaság erőforrásokat, azokat a megvalósulásuk alapján tudják majd költségekre bontani. 

A Társaság üzleti céljai közé tartozik a zöld portfólió fejlesztése, elsősorban az újonnan megjelenő zöld ügyféligények mentén. Többek között ide tartozik az elektromos járművek és üzemanyagok alkalmazása, a CO2 kibocsátás monitorozása, a raktározásban zöld megoldások keresése és alkalmazása. Az ügyfelek az ismertektől eltérő, fenntartható megoldásokat tartalmazó fejlesztési igényei esetén további megoldások kidolgozására és implementálásra törekszik a Társaság. A marketing és kereskedelmi területek célkitűzései lefedik az ügyféligényeket, akár egyedi szinten is. 

Az üzleti stratégia kialakításába, így az üzleti célok meghatározásába külső érdekelt feleket nem vont be a Társaság, azonban az ügyfelektől származó visszajelzések közvetetten, a kollégákon keresztül épültek be. Az üzleti stratégia mindenkori fő mozgatórugója az ügyféligény, valamint az azt befolyásoló környezeti hatások, kockázatok és lehetőségek. Az üzleti stratégiaalkotás folyamata jelen jelentés hatókörén kívül esik, azonban annak a fenntarthatóság fontos része, amire is épült az ESG Stratégia. 

A Gránit Biztosító éves célkitűzéssel rendelkezik a fogyasztókkal kapcsolatos teljesítményét illetően: az Ügyfélelégedettségi mutatószám (1-5) értékét 4,00-ás átlagszint feletti tartását tűzték ki elérendő célul. A célkitűzés elérésének rendszeres monitorozását az ügyfélelégedettségi visszajelzések alapján készült havi kimutatás segítségével végzik. 

A Magyar Posta Biztosítók célja az ügyfélközpontú ügyintézés javítása, visszacsatolás a panasz tapasztalatokból a jogos-nem jogos panaszok arányának 15% alatt tartása. 

A Waberer’s nemzetközi fuvarozási és szállítmányozási üzletága 4,00 fölötti eredményt ért el 2024-ben az elégedettségmérésen. 

A politikák és intézkedések hatékonyságának nyomon követeséhez a visszajelzések követése és kezelése hozzájárul, de közvetlen módon nem vizsgálja ezek hatékonyságát jelenleg a Társaság. A belső ellenőrzés éves ellenőrzési tervvel rendelkezik annak követésére, hogy a politikákban foglalt eljárásrendek a gyakorlatban milyen hatékonysággal kerülnek alkalmazásra, illetve hol található fejlesztési pont. 

footer image

 

A Társaság ESG Stratégiában vállalt, ügyfelekkel kapcsolatos céljai

Stratégiai célok

Akciók (entitás-, vagy cégcsoport szinten)

Vasúti és intermodális szállítás arányának növelése

Vasúti logisztikai képesség kiépítése

Alternatív hajtásláncú járművek használatának növelése

Alternatív hajtásláncú járművek tesztelése és implementálása az operációba, ügyfelekkel együttműködésben

Hidrogéntechnológián alapuló kezdő operáció kialakítása, jövőbeli kiterjesztési koncepció előkészítése ügyféligények alapján

Alternatív üzemanyag-használat növelése

Tankolási lehetőségek folyamatos feltérképezése, CO2 megtakarítás elszámolási folyamat kialakítása, operáció kiterjesztése

Fenntartható raktározási technológia fejlesztése

Ügyféledukáció és javaslattétel a fenntarthatóbb folyamatok kialakítása érdekében

Biztosítási szegmens befektetési portfoliójának zöldítése, környezetvédelmi termékösztönzők bevezetése

ESG szempontú befektetési politika és termékportfolió kialakítása

A vagyonbiztosítási termékeket – lakossági, kkv és nagyipari – igénybe vevő ügyfelek számára hatékony kockázatcsökkentő, kármegelőzési ajánlások, információk a villámárvíz okozta károk megelőzésére

Érintetti kapcsolatok erősítése

Szakmai szervezeti tagság, üzleti fórumokon, konferenciákon rendszeres jelenlét és tudásmegosztás

Ügyfélelégedettség mérése és a bejövő visszajelzések kezelése

Ügyféledukáció a zöld szolgáltatásokról és iparági trendekről

Ügyfelek üzletmenet-folytonosságának támogatása

Ellátási lánc mentén való összefogás erősítése

Társadalmi felelősségvállalási tevékenység keretbe foglalása, támogatási területek meghatározása

Transzparencia és elszámoltathatóság növelése

Ügyfelek által elvárt extra ESG minősítések megszerzése

 

footer image

 

 3.4     [S-Jogalany-specifikus] Közösségi szerepvállalás 

A Társaság elkötelezettsége a közösségi szerepvállalás iránt a gyakorlatban is megmutatkozik: olyan közösségeket és kezdeményezéseket támogat, amelyek hátrányos helyzetű, szociálisan rászoruló gyerekek és fiatalok oktatására, az egészségmegőrzésre, valamint a környezetvédelemre és sportra irányulnak. A támogatásra fordítható források rendszeresen jutnak el alapítványokhoz és szervezetekhez egyaránt. A Társaság szemléletének alapvetéseiben a társadalmi felelősségvállalás fontos, célja, hogy minden helyzetben segítséget nyújtson a rászorulóknak. Emellett szakmai tudásával is igyekszik hozzájárulni a segélyszervezetek munkájának sikeréhez. 

A Társaság hisz abban, hogy Magyarország vezető komplex logisztikai szolgáltatójaként felelősséggel tartozik mind szűkebb, mind tágabb környezetéért. Közösségi szerepvállalásuk keretében végzett tevékenységeikkel a Társaság egy fenntarthatóbb és támogatóbb közösség létrejöttéhez kíván hozzájárulni. A Társaság hosszú távon elkötelezett a társadalom és a környezet jólétének elősegítése mellett, miközben pozitív példát mutat mások számára. Közösségi szerepvállalásaik során kiemelten fókuszálnak az egészségmegőrzésre: mellrákellenes kampány, prosztata vizsgálat kampány, ingyenes tüdőszűrés, Gyermekmentővel való együttműködés során az országot járó nőgyógyászati és fogászati szűrőkamion és busz; a szociális támogatásra, valamint az oktatás és a fenntarthatóság előmozdítására. Az ilyen kezdeményezések nemcsak a társadalom számára teremtenek értéket, hanem erősítik a Társaság jóhírét, a Waberer’s márka megítélését is, hiszen ügyfeleik és partnereik nagyra értékelik, ha egy vállalat felelősen és aktívan hozzájárul közössége életéhez. 

A Társaság bizonyos kampányok esetében figyelmet fordít a közösségi szerepvállalások által létrejött hatások elemzésére. Ezek olyan kezdeményezéseket foglalnak magukban, amelyekhez a Társaság marketing- és kommunikációs költségeket is rendel, ezáltal nagyobb figyelmet generál az adott ügynek, valamint erősíti a közösségre gyakorolt pozitív hatást is. Példaként említhető a legutóbbi mellrákellenes kampány vagy a Máltai Szeretetszolgálattal közösen szervezett adománygyűjtés, amelyek az egészségtudatosság és a rászorulók támogatása fontosságára hívták fel a figyelmet. Ezek a kampányok hozzájárulnak a Társaság pozitív társadalmi megítéléséhez, miközben konkrét problémák megoldására irányítják a figyelmet. A Társaság rendszeresen kap visszajelzéseket a közösségi szerepvállalás keretében megvalósult kampányok eredményéről, sikerességéről: például a szponzorációs együttműködések eredményességéről az év végén összefoglaló jelentéseket kap e-mailben a különböző egyesületektől és szervezetektől, amelyek részletezik a támogatások felhasználását és az elért eredményeket. 

A Társaság közösségi szerepvállalása olyan támogatásokra összpontosít, amelyek összhangban állnak szolgáltatási portfólióval. A Társaság alapelve, hogy szívesen segít abban, amihez a legjobban ért, legyen szó fuvarozásról vagy raktározásról. Az ilyen jellegű támogatásokat elsősorban jelentős segélyszervezetek, például a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és az Magyar Élelmiszerbank részére nyújtja a Társaság, egy előre meghatározott éves keret alapján. Emellett nyitottak az egyéni megkeresésekre is, és lehetőségeikhez mérten igyekeznek támogatást nyújtani, különösen, ha az ügy valóban nemes célt szolgál. 

 

A közösségi szerepvállalás több területet foglal magában, beleértve az egészségmegőrzést, a szociális támogatásokat, az oktatás előmozdítását és a fenntarthatóságot. Ezeket a tevékenységeket marketing- és kommunikációs csapat koordinálja, akik a szponzorációk, szerződések, megjelenések és kampányok kezeléséért felelnek. Különös figyelmet fordítanak arra is, hogy a Társaság munkatársai minél aktívabban bevonódjanak az egyes programokba, akár önkéntesként, akár résztvevőként. A kedvezményezettek csoportjának kiválasztásában is érvényesülnek azok az elvek, hogy a szervezet milyen mértékben illeszkedik a Társaság értékeihez és szolgáltatásaihoz. Kiemelten támogatják azokat a kezdeményezéseket, amelyek a fuvarozás, logisztika és raktározás területén hasznosíthatják szakmai tapasztalatukat, például segélyszállítmányok logisztikai lebonyolításán keresztül. A pénzügyi források tekintetében kiemelt tényező, hogy a Társaságnak vannak már meglévő, több évre visszanyúló együttműködései, támogatásai, amelyek meghatározzák a szükséges alapkeretet. Mindezen felül a menedzsment évente meghatároz egy rugalmasan felhasználható költségkeretet, amely az aktuális igények és lehetőségek alapján kerül elosztásra. Ez a megközelítés lehetővé teszi, hogy a már meglévő, hosszú távú programokat fenntartsák, miközben új kezdeményezésekre is nyitottak tudnak maradni.

footer image

 

2024 legfontosabb programjai

Fénykamion a rászoruló gyermekekért

Ünnepi fénybe öltöztetett kamionnal tízezer rászoruló gyermekhez juttatott el az édességeket a Társaság.

Az Év Női Logisztikusa díj meghirdetése 

A Társaság második alkalommal hirdette meg a díjat, amely 2024-ben az Év Fiatal Női Logisztikusa kategóriával bővült, a nők arányának növelése érdekében a szektorban. 

Pink kamionok és az Egészség Hídja Alapítvány támogatása a mellrák elleni küzdelemért 

Két pinkre festett kamion járta Magyarországot és Európát, hogy felhívják a figyelmet a szűrővizsgálatok fontosságára. A Társaság anyagilag támogatta az Egészség Hídja Alapítványt. 

Movember kampány 

A Társaság két kamionja bajuszt kapott, hogy felhívják a figyelmet a férfiak körében is a szűrővizsgálatok fontosságára. A kampány részeként ingyenes szűrővizsgálatokat szerveztek. 

Gyermekmentő Alapítvány ösztöndíjprogramja

40 tehetséges fiatal 17 éve havonta részesül Waberer’s-ösztöndíjban, támogatva ezzel tanulmányaik folytatását és fejlődésüket. 

A Gyermekmentővel való együttműködés során a nőgyógyászati és fogászati szűrőkamion és busz járta az országot. 

Magyar Máltai Szeretetszolgálattal való éves együttműködés 

A Társaság adománygyűjtést szervezett a szervezet számára, emellett a Máltai Szeretetszolgálat logisztikai stratégiai partnerei (ingyenes szállítás és raktározás vállalása) a Társaságnak. 

A Magyar Élelmiszerbanknak fuvarmegbízások ingyenes teljesítése.

Érdi Fészek Gyermekvédelmi Központ támogatása 

Anyagi és tárgyi segítségnyújtás az Érdi Fészek Gyermekvédelmi Központ lakóinak életkörülményeik javítására. 

Árvízvédekezés támogatása 

A Társaság logisztikai és szállítmányozási kapacitásokat ajánlott fel a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóságnak a védekezési munkálatok segítésére. 

Állatmenhelyek támogatása 

Állatmenhelyek támogatása adományokkal és szállítmányozási segítséggel. 

 

footer image

 

Ingyenes szűrővizsgálatok a kollégák számára 

Az egészségmegőrzés érdekében több alkalommal ingyenes szűrővizsgálatok biztosítása a Társaság munkavállalói számára.

Magyar Tornász Szövetség támogatása

Magyar Tornász Szövetség éves támogatása, valamint a Társaság a Waberer’s Torna Challenge Világkupa névadó szponzora volt,

Dévai Szent Ferenc Alapítvány

Az Angyaljárás kezdeményezés keretében ingyenes logisztikai szolgáltatást nyújtott és adománygyűjtést rendezett a Társaság.

Ultrabalaton szponzoráció

Az Ultrabalaton anyagi támogatása.

Győr ETO kézilabda csapat támogatása

A Győr ETO kézilabda csapat éves anyagi támogatása.

Egy Lépéssel Több Alapítvány örökbefogadási program – Thúróczy Áron támogatása

A Társaság anyagilag támogatta az Egy Lépéssel Több Alapítvány örökbefogadási programját és Thúróczy Áront.

 

A Társaság nem rendelkezik a közösségi szerepvállalás operatív szervezésére vonatkozó szabályzattal, dokumentált stratégiával. A Társaság a következő évben tervezi a keretrendszer kidolgozását. 

Jelenleg nem rendelkezik a Társaság explicit módon meghatározott mérőszámokkal a közösségi szerepvállalás tekintetében, mivel ezen a területen még nem készült el a formális szabályozás sem. Azonban az egyes projektek esetében gyakran kerül sor az eredmények értékelésére a támogatott partnerek visszajelzései és az elért közösségi hatások alapján. Például a kampányok során elért bevonódás vagy az eljuttatott adományok mennyisége, valamint a kommunikációk elérése (média-megjelenések, konverziók) szolgálnak informális mérőeszközként. Jelenleg a közösségi szerepvállalás szabályozása kialakulóban van, ezért nem rendelkeznek standardizált, mérhető célokkal. A fókusz eddig a gyors reagáláson, az aktuális igények kielégítésén, valamint a partnerszervezetekkel való együttműködésen volt. 

A 2024. pénzügyi évben a Társaság által a Máltai Szeretetszolgálat, a Magyar Tornaszövetség & Torna Challenge Világkupa Szponzoráció, az Ultrabalaton szponzoráció, a Győr ETO kézilabda csapat szponzoráció, az Egy Lépéssel Több Alapítvány (Thúróczy Áron), az Egészség Hídja Alapítvány, a Dévai Szent Ferenc Alapítvány, a Magyar Élelmiszerbank és a Waberer's Alapítvány Sportolói Ösztöndíj között 99.425.642 Ft került szétosztásra. 

footer image

 

 4         Irányítási információk 

A Társaság kiemelt hangsúlyt helyez a magas színvonalú üzleti magatartás és vállalati kultúra megteremtésére, valamint elkötelezett a szabályozói elvárásoknak történő mindenkori megfelelés biztosítása iránt A Társaság megbízható és transzparens működését különböző belső szabályzatok, átgondolt folyamatok, a felelős vezetés, és a megfelelő szaktudással rendelkező munkavállalók segítik elő. 

11.1   [G1] Irányítás 

Jelen fejezetben bemutatásra kerülnek a Társaság üzleti magatartásra vonatkozó politikái, intézkedései, beleértve a korrupció és vesztegetés elleni megelőző intézkedéseket, visszaélés-bejelentő rendszer működtetését és a munkavállalói képzések biztosítását. A vállalatirányítási fejezet ismerteti a beszállítókkal fenntartott kapcsolatok jellemzőit, és az erre irányadó szabályzatokat, fizetési gyakorlatokat, valamint a Társaság iparági érdekképviseletekben vállalt szerepét. 

 11.3.1 [GOV-1] Az ügyviteli, ügyvezető, illetve felügyelő testületek szerepe 

A fejezetben a Társaság közzéteszi az ügyviteli, ügyvezető, illetve a felügyelő testületek összetételét, azok szerepét és feladatait, valamint a fenntarthatósági kérdésekkel kapcsolatos szakértelem és készségek rendelkezésre állását. 

A Társaság legfontosabb irányító szervei a Közgyűlés, az Igazgatóság, a Felügyelőbizottság, az Auditbizottság, valamint a Jelölő- és Javadalmazási Bizottság, amelyek működése részletesen bemutatásra került az 1. fejezetben, a [GOV-1] Az ügyviteli, ügyvezető, illetve felügyelő testületek szerepe című alfejezetben. A Társaság igazgatóival, tisztségviselőivel és munkavállalóival szemben a Waberer’s Csoport szigorú elvárása a magyar és a nemzetközi hatályos jogszabályok, valamint a Társaság által jegyzett és érvényben lévő szerződésekben vállalt kötelezettségek betartása, továbbá az üzleti etika legmagasabb szintjének való megfelelés. 

Az egyes irányító szervek és testületek feladatainak, tagjainak részletes bemutatását lásd a fenntarthatósági jelentés 1. fejezetében, a [GOV-1] Az ügyviteli, ügyvezető, illetve felügyelő testületek szerepe című alfejezetben. 

 11.3.2 [IRO-1] A lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek azonosítására és értékelésére szolgáló eljárások leírása 

A Társaság a vállalatirányításhoz kapcsolódó lényeges hatásait, kockázatait és lehetőségeit rövid, közép- és hosszú távon definiálta, saját tevékenységei és értéklánca mentén, a kettős lényegességi vizsgálata részeként. Ezen eljárásról a fenntarthatósági jelentés 1. fejezetében, az [IRO-1] A lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek azonosítására és értékelésére szolgáló eljárások leírása című alfejezetben található részletes információ. A kettős lényegességi vizsgálat eredményeit a következő évben tervezi beépíteni a Társaság a cégcsoportos ESG Stratégiába, amely a vállalatirányítási témakörben is további intézkedéseket, célkitűzéseket fog hozni. 

Az üzleti tevékenységhez kapcsolódóan két jogalany-specifikus témakör, a kockázatkezelés és az adatvédelem és adatbiztonság került azonosításra a kettős lényegességi elemzés során. Ezekről a jelentés 4. fejezetében, a [G-Jogalany-specifikus] Adatbiztonság és adatvédelem és Kockázatkezelés című alfejezetekben található bővebb információ. 

A Társaság működése szempontjából lényeges hatások jellemzően az üzleti magatartáson belül, a belső szabályozások terén merülnek fel, továbbá meghatározó az eredményes szerepvállalás az iparági képviselet során, az alvállalkozókkal és beszállítókkal fenntartott kapcsolatokban és a korrupció megelőzése és felderítése érdekében tett folyamatokban. A felsorolt területekre vonatkozó, meglévő szabályzatok bemutatásra kerülnek a [G1] Irányítás fejezet további részeiben. 

footer image

 

A Magyar Posta Biztosítók esetében új lényeges téma a vállalatirányítás terén nem került azonosításra, a kettős lényegességi vizsgálat eredményei elfogadásra kerültek általuk. 

 11.3.3 [G1-1] A vállalati kultúrára és az üzleti magatartásra vonatkozó politikák, valamint a vállalati kultúra 

Jelen alfejezetben bemutatásra kerülnek a Társaság vállalatirányítás szempontjából legnagyobb jelentőséggel bíró szabályzatai, intézkedései. A szabályzatok jellemzően kizárólag a munkavállalók számára érhetők el - belső felhasználásra -, azonban vannak olyan közérdekű tájékoztatók, irányelvek is, amelyek a Társaság honlapján nyilvánosan is megtalálhatók. A Társaság biztosítási iparágban működő leányvállalatai az eltérő működési szegmens sajátosságai miatt több esetben önálló szabályzatokkal rendelkeznek, amelyeket a releváns pontokon külön kiemelünk. 

A Társaság közzétételi minimumkövetelményekhez kapcsolódó legfontosabb politikái és szabályzatai:

ESRS közzétételi követelmény

Lényeges fenntarthatósági témák

Kapcsolódó politikák

Politikák hatálya (cégcsoporti hatókörtől való eltérés jelölése)[60]

G1 - Üzleti magatartás

Vállalati kultúra 

Politikai szerepvállalás és lobbitevékenységek 

 A beszállítókkal fenntartott kapcsolatok kezelése, beleértve a fizetési gyakorlatokat is 

Korrupció és vesztegetés

Etikai Kódex

Hatálya kiterjed a Társaság összes leányvállalatára, ez alól kivételt képeznek az alábbi leányvállalatok:  

·     All in One Transport Kft. 

 

·     Waberer’s Slovakia S.R.O. 

·     Gránit Biztosító Zrt.

Etikai kódex

A Gránit Biztosító Zrt. önálló Etikai Kódexszel rendelkezik

A Waberer’s International Nyrt. 2024 április 12. napjától hatályos Alapszabálya

A Waberer’s International Nyrt. létesítő okirata

A Társaság Szervezeti és Működési Szabályzata

A Waberer’s International Nyrt-re, mint a Társaság anyavállalatára vonatkozik

 

 

 


[60] Amennyiben a Társaságra terjed ki a politika hatálya, nem értjük bele a Magyar Posta Biztosítókat. hiszen a 2024. pénzügyi év túlnyomó részében nem voltak a Társaság tagjai.

footer image

 

Beszerzési Szabályzat

A Társaság beszerzési politikája 

Nem terjed ki a hatálya az alábbi leányvállalatokra: 

  

·     Waberer’s Romania S.R.L. 

·     Waberer’s Slovakia S.R.O. 

·     LINK Sp. z.o.o. 

·     Gránit Biztosító Zrt.

Utalványozási szabályzat

A Társaság egészére kiterjedő szabályzat

Beszerzési folyamat rendje

A Gránit Biztosító Zrt. beszerzési politikája

Az anonim bejelentő használatának szabályai

Gránit Biztosító Zrt.

Csalás elleni politika és a csalások megelőzésére és kezelésére vonatkozó szabályok

Gránit Biztosító Zrt.

Adatvédelmi és adatbiztonsági szabályzat

Gránit Biztosító Zrt.

Kockázatkezelési Szabályzat

Gránit Biztosító Zrt.

Versenyjogi Szabályzat

A Waberer’s International Nyrt. és a magyar leányvállalatok tartoznak a hatálya alá, a hazai versenyjogi szabályoknak megfelelően

Antikorrupciós irányelvek

A Társaság egészére kiterjedő irányelv

Visszaélés-bejelentő rendszer

A Társaság egészére kiterjedő szabályzat

Összeférhetetlenségi szabályzat

A Társaság egészére kiterjedő szabályzat

 

 

footer image

 

Visszaélés-bejelentési eljárásrend

A Társaság egészére kiterjedő szabályzat

Üzleti utazás, reprezentáció és üzleti ajándékok elszámolására vonatkozó szabályzat

A Társaság egészére kiterjedő szabályzat

Whistle-blower Policy

LINK különálló szabályzata

Etikus magatartás szabályainak megsértésére és a visszaélésekre vonatkozó bejelentések kezelése szabályzat

A Társaság egészére kiterjedő szabályzat

A Waberer’s International Nyrt. Javadalmazási Politika

A Waberer’s International Nyrt.-re vonatkozó politika

A Waberer’s International Nyrt. Bennfentes Kereskedelem Tilalmával Kapcsolatos Irányelvei

Társaság egészére kiterjedő irányelv

Nyilvánosságra Hozatali Irányelvek

Társaság egészére kiterjedő irányelv

Szervezeti és Működési Szabályzat

A Magyar Posta Biztosítók különálló szabályzata

Magatartási Kódex

A Magyar Posta Biztosítók különálló szabályzata

Képzési Szabályzat

A Magyar Posta Biztosítók különálló szabályzata

Megfelelőségi (Compliance) Politika

A Magyar Posta Biztosítók különálló szabályzata

 

A Társaságon belül a politikák végrehajtásáért felelős legmagasabb vezetői szint a Társaság Elnök-vezérigazgatója. A Társaság üzletpolitikai kérdései központi szinten dőlnek el, uralmi szerződéssel nem rendelkezik a Cégcsoport. 

A Társaság részben tőzsdei működéséből adódóan kiterjedt belső szabályozási rendszerrel rendelkezik, amely folyamatos fejlesztés alatt áll.  A Társaság 2025-ben felülvizsgálja azon szabályzatok hatályának kiterjesztését, amelyek jelenleg nem vonatkoznak valamennyi leányvállalatára, és mérlegeli alkalmazásukat, amennyiben azok üzleti működésük szempontjából relevánsak. 

footer image

 

A Társaság 2024. november 29-én tulajdont szerzett a Magyar Posta Biztosító Zrt-ben és a Magyar Posta Életbiztosító Zrt-ben, melyek a Társaság szempontjából új leányvállalatoknak számítanak. Az említett két vállalat integrálása még folyamatban van, így jelenleg nem terjednek ki rájuk a cégcsoportos szabályzatok. A Posta Biztosítók különálló szabályzatai a releváns helyeken külön említésre kerülnek. 

A belső (például munkavállalók) és a külső (például részvényesek, üzleti partnerek) érdekeltek számára is elérhetők a Társaság fő vállalatirányítási politikái a Társaság honlapján, növelve ezzel az átláthatóságot és biztosítva az információk széleskörű elérhetőségét az érdekeltek számára.[61] 

A Társaság Bennfentes Kereskedelem Tilalmával Kapcsolatos Irányelvei című dokumentum elérhető a Társaság honlapján. Ez a dokumentum részletesen szabályozza a bennfentes kereskedelem tilalmát a Társaság számára. A Társaság részvényei bevezetésre kerültek a Budapesti Értéktőzsdére, ezért az európai uniós és magyar jogszabályi előírások vonatkoznak rá az értékpapír kereskedésével kapcsolatosan, amelyek a tőkepiac biztonságos és átlátható működését szolgálják. E szabályzat iránymutatást tartalmaz a Társaság által alkalmazott, a bennfentes kereskedelemmel és piaci manipulációval kapcsolatos követelményekre vonatkozóan, meghatározza a Társaság bennfentes információk kezelésével, közzétételével kapcsolatos kötelezettségeit, és a bennfentes személyek naprakész nyilvántartásának vezetésével kapcsolatos alapelveket. 

A Társaság jól definiált irányelvekkel rendelkezik az információk nyilvánosságra hozatalával kapcsolatos témakörökben is, amely leírásokat részletesen a Társaság Nyilvánosságra Hozatali Irányelvei című dokumentum tartalmazza; ez szintén elérhető a Társaság honlapján. A Társaság emellett belső utasításokkal rendelkezik a közzétételekre vonatkozóan annak érdekében, hogy megfeleljen nyilvánosságra hozatalra vonatkozó jogszabályoknak, a nyilvánosság információs elvárásainak és az átláthatóság elvének. A Társaság közzétételi gyakorlatának szabályozási környezetét a különböző uniós, nemzeti és a Budapesti Értéktőzsdei szabályok alkotják. A Társaság bennfentes kereskedelem tilalmával összefüggő és más tőkepiaci közzétételekre vonatkozó utasításai e szabályozási háttér figyelembevételével készültek. A Társaság a nyilvánosságot rendszeresen tájékoztatja tevékenységéről, a vagyoni, jövedelmi helyzetének és működésének főbb adatairól a negyedévente közzétételre kerülő pénzügyi jelentéseiben. 

A Társaság nyilvánosan elérhetővé teszi aktuális Javadalmazási Jelentését is, melynek célja, hogy a Társaság irányító és ellenőrző testületi tagjainak, illetve kiemelt munkavállalóinak a teljes Társaság eredményei elérésében nyújtott teljesítményét elismerje és az említett személyi kört további célkitűzések teljesítésére ösztönözze. A Társaság irányító és ellenőrző testületeinek tagjai minden évben értékelik a munkájukat, mely értékelés többszintű (önértékelési kérdőív, függetlenségi kérdőív, ezek értékelése az érintett testületek által). A Társaság Javadalmazási Politikája rendelkezik az irányító és ellenőrző testületek, valamint a kulcsfontosságú (kiemelt) munkavállalók díjazásának mértékéről, a javadalmazás elemeiről, a javadalmazási rendszer felépítéséről, valamint a Munkavállalói Résztulajdonosi Program (MRP) részleteiről. 

A Társaság elkötelezett a Versenyjogi Szabályzat előírásainak betartása irányában is, mivel e dokumentum meghatározza a gazdasági versenyt szabályozó törvények és normák vállalati gyakorlatba ültetésének és követésének szabályait, hogy ezáltal a Társaság üzleti működése, piaci magatartása megfeleljen a vonatkozó jogszabályi előírásoknak, így különösen a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló 1996. évi LVII. törvényben foglalt rendelkezéseinek, továbbá, hogy ezen jogi előírások és normák alkalmazását érvényre juttassa mind vállalati szinten, mind pedig a vezetők és munkavállalók eljárása során. A Versenyjogi Szabályzat nem nyilvánosan elérhető dokumentum, belső felhasználásra készül. 


footer image

 

A Társaság számára kiemelt fontosságú az ügyfelekkel való együttműködés során az etikus üzleti magatartás gyakorlása. A Társaság alapvető üzleti normáit az Etikai Kódex tartalmazza, amely a Társaság honlapján publikusan elérhető. Az Etikai Kódex célja, hogy a Társaság vezetőire, munkavállalóira és üzleti partnereire vonatkozóan a Társaságon kívüli üzleti és egyéb külső érintettekkel történő kapcsolatokban és a Társaságon belüli munkakapcsolatokban tanúsítandó magatartásformák alapelveit szabályozza. Az Etikai Kódexben meghatározott alapelvek teszik világossá a Társasággal kapcsolatba lépő külső személyek, valamint a Társaság munkavállalói számára a Társaság céljait, szemléletét, a Társaság viszonyulását a társadalomhoz, a Társaság munkavállalóihoz és az üzleti partnerekhez. A fenntarthatósági jelentés konszolidációs körébe tartozó vállalatok közül a politika hatálya alá tartozó leányvállalatok a fenti táblázatban tekinthetők meg. 

A vállalati kultúra alakítása a Társaság vezetésének felelőssége, amelybe aktívan bevonják a munkavállalókat is. A munkavállalói elégedettségmérésről és a „Kérdezd a menedzsmentet” alkalmakról a Társaság részletes tájékoztatást nyújt a Társadalmi fejezetben. A HR terület kiemelt szerepet játszik a vállalati kultúra közvetítésében, különösen annak fejlesztésében és megvalósításában. A Waberer’s Csoport elkötelezett amellett, hogy megfeleljen a szabályozói elvárásoknak, és egyben biztosítsa a megfelelő belső szervezeti normák kialakítását. A szervezeti működés hatékonyságát és a szabályozói megfelelést jól meghatározott szabályzatokkal, átgondolt folyamatokkal és kommunikációval biztosítja. A megfelelő kommunikációval és kapcsolattartással kapcsolatos irányelveket a Társaság Etikai Kódexe tartalmazza. A Társaság kommunikációját, beleértve a külső- és belső kommunikációs tevékenységet, a marketing-, reklám és szponzorációs tevékenységét, rendezvényeinek megszervezését, továbbá a fentiekhez köthető kommunikációs csatornák működését a Társaság szakmai szervezeti egységei irányítják és kezelik. A Társaság nevében, annak képviseletében hivatalos információt, nyilatkozatot és interjút kizárólag az arra kijelölt személyek adhatnak. A meghatalmazott személyek kivételével nem megengedett a Társaság jó hírnevét veszélyeztető bármilyen információ, hír, dokumentum, kép- vagy hanganyag hivatalos vagy nem hivatalos formában a média bármely területére történő eljuttatása, továbbítása, mindezeken túl olyan magatartás tanúsítása, amellyel a Társaság, vagy partnereinek üzleti érdekei sérülnek. 

A Társaság szerint a tartós és sikeres üzleti kapcsolat alapja a szakmai elhivatottság, továbbá minden egyes munkavállaló elköteleződése a Társaság és ügyfelei, partnerei iránt. A Társaság hisz abban, hogy az ügyfelekkel és partnerekkel kialakított kölcsönös bizalom és tisztességes üzleti magatartás, továbbá a részükre történő magas minőségű és szakszerű szolgáltatások nyújtása a Társaság alapvető kötelessége. A Társaság munkavállalóival a kölcsönös bizalmon és etikai normákon alapuló kapcsolat kialakítását mindkét fél kötelezettségének tartja. Ennek értelmében az üzletfelekkel történő kapcsolattartás során Társaság elvárja a következő feltételek teljesülését: 

  • A Társaság a megbízók, illetve partnerek elvárásainak megfelelően, a biztonsági szabályok betartásával, illetve a lehető legjobb szakértelemmel látja el feladatait; 
  • A Társaság ügyfelei, üzleti partnerei felé mindig hiteles és szakszerű tájékoztatást ad, elkerülve azok megtévesztő jellegét; 
  • a Társaság partnereivel folytatott kommunikáció, valamint az ügyfélkapcsolatok bármilyen formájú kezelése udvarias és szakszerű módon történjen; 
  • A szolgáltatási tevékenység ellátása során a Társaság munkavállalói a megbízók adatait bizalmasan kezelik és értékeiket legjobb tudásuk szerint védik; 
  • A Társaság szolgáltatási tevékenységének ellátása és elvégzése során gazdasági erőfölénnyel való visszaélés nem történik. 

Az Etikai Kódexet a Társaság valamennyi munkavállalójának meg kell ismernie. Ennek érdekében a Társaság képzéseket biztosít a munkavállalók számára belépéskor és meghatározott időközönként, mely képzések minden munkavállaló számára kötelezően elvégzendők. A képzések teljesítését a Társaság rendszeresen ellenőrzi. A vezetők felelősséggel tartoznak az Etikai Kódex munkavállalókkal való

footer image

 

megismertetéséért, valamit az előírások betartásáért. A Gránit Biztosítónál jelenleg még nincs külön képzés a tagvállalat saját Etikai Kódexének tartalmára vonatkozóan, azonban minden munkavállaló számára kötelező annak megismerése és előírásainak betartása. 

A Magyar Posta Biztosítók Magatartási Kódexszel rendelkeznek, amely tartalmazza a vállalati kultúrára vonatkozó előírásokat, elvárt és jogellenes magatartásformákat, valamint magában foglalja a szervezet célkitűzéseit, meggyőződéseit is. A Magatartási Kódexbe beépítésre kerültek a fenntarthatósági alapelvek, amiket a Magyar Posta Biztosítók mindennapi működés során figyelembe vesznek. A Magyar Posta Biztosítók nem rendelkeznek különálló üzleti magatartási politikával, a Magatartási Kódex a munkatársaktól elvárt magatartásformákat rögzíti. 

Ezen felül a Magyar Posta Biztosítók Szervezeti és Működési Szabályzata részletesen bemutatja a szervezetek működésének általános feltételeit, a munkaszervezet működését, valamint a Társaság képviseletének általános elveit. A Magyar Posta Biztosítók igazgatósági tagjaitól, mint ügyvezető szervtől és a munkavállalóktól is elvárás az üzleti etika legmagasabb szintjének történő megfelelés. 

A Magyar Posta Biztosítóknál évente ismétlődő, kötelezően elvégzendő képzések kerülnek előírásra minden munkavállalónak az elvárt és a jogellenes magatartásformákkal, valamint ezek felismerésével kapcsolatban. A képzés kiterjed a jogellenes magatartás tanúsításából származó kockázatok kezelésére, valamint a hatályos eljárásokra is. A képzés teljesítését vizsga elvégzése igazolja. A Magyar Posta Biztosítók különálló Képzési Szabályzat rendelkeznek. 

Amint azt a kiterjedt belső szabályozási rendszer mutatja, a teljes Társaság elkötelezett a szabályozói elvárásoknak való megfelelés iránt, valamint fontosnak tartja a megfelelő belső szervezeti normák felállítását és megtartását. Az Etikai Kódexben is lefektetésre kerül a Társaság elkötelezettsége a korrupció- és megvesztegetés-mentes üzleti tevékenység mellett, illetve elítéli a korrupció bármilyen formáját, függetlenül attól, hogy az közvetve vagy közvetlenül kapcsolatba hozható-e a Társaság vagy üzleti partnerei tevékenységével. A Társaság folyamatokba épített ellenőrzéseket végez a korrupciós kockázatok azonosítására.  Az eljárásrendre vonatkozóan Antikorrupciós irányelvekkel rendelkezik a Társaság, amely a Társaság honlapján is elérhető. A Társaság esetében nem kerültek azonosításra a korrupció és megvesztegetés szempontjából leginkább veszélyeztetett funkciók (kivéve a Magyar Posta Biztosítóknál, mint új leányvállalatoknál, ahol a leginkább veszélyeztetett funkciók a kárrendezési-, és értékesítési területek). A Társaság minden területet ugyanolyan figyelemben részesít. 

A Magyar Posta Biztosítók esetében vonatkozó szabályzat a Megfelelőségi (Compliance) Politika, amely külön fejezetben, kiemelt megfelelőségi kockázatként rendelkezik a korrupció és megvesztegetés elleni irányelvekről és szabályokról. Ezen vállalati szabályozások és eljárások összhangba hozhatók az ENSZ Korrupció Elleni Egyezményével, az irányelvben az Egyezménnyel egyező fókuszpontok is szerepelnek, ideértve például az átláthatóságot, a függetlenséget, a beszámoltathatóságot. A korrupció megelőzésére irányuló belső szabályok, oktatások, intézkedések és beszerzési gyakorlatok kialakítása összhangban állnak az ENSZ Korrupció Elleni Egyezményével. 

A Gránit Biztosító saját Etikai Kódexszel rendelkezik, amely az elvárt szemléletet és hozzáállást lefektető magatartási szabályokat alkalmazza. A Gránit Biztosító azért rendelkezik saját Etikai Kódexszel, mivel a tevékenységének jellemzői eltérnek a Waberer’s Csoport más tagvállalataiétól (kivéve a Magyar Posta Biztosítóktól), más iparágban működik, emiatt szükséges volt definiálni a Gránit Biztosító szempontjából elvárt magatartásformákat, alapelveket különálló formában. 

 

 

 

footer image

 

A Társaság jogszerű és prudens működésének biztosítása érdekében visszaélés-bejelentési rendszert működtet (megjegyezzük, hogy a Gránit Biztosító esetében saját visszaélés-bejelentésre alkalmas csatorna lett létrehozva, amely a Gránit Biztosító minden alkalmazottja számára az intranet felületen érhető el, és az Anonim bejelentő használatának szabályai c. szabályzat határozza meg a működését). Cégcsoportos bejelentés tételére jogosultak a Társaság munkavállalói, szerződéses partnerei, továbbá minden olyan személy, akinek a bejelentés megtételéhez vagy a bejelentés tárgyát képező magatartás orvoslásához vagy megszüntetéséhez méltányolható jogos érdeke fűződik. A visszaélést elszenvedő egyén megteheti panaszbejelentését a Társaság honlapján részletesen ismertetett módon, a Visszaélés bejelentések szabályzat rendelkezései szerint. A visszaélés-bejelentési rendszer célja a munkavállalók általi, etikus munkahelyi magatartási szabályokat sértő viselkedés esetére megfelelő bejelentési fórum és eljárás biztosítása. A visszaélés-bejelentési rendszer által lehetővé válik a visszaélések feltárása, szankcionálása, továbbá a korrekciós intézkedések megállapítása is. A Társaság biztonságos bejelentési csatornákat hoz létre és tart fenn, amelyek alkalmasak arra, hogy megakadályozzák a bejelentővel szembeni megtorló intézkedéseket. A visszaélés-bejelentés kivizsgálási eljárása összhangban van a vonatkozó munkajogi-, polgári jogi-, valamint büntetőjogi jogszabályok előírásaival. A Társaság kiemelt hangsúlyt fektet a bejelentésekre vonatkozóan az érintettekkel történő kapcsolattartásra. A kapcsolattartás eredményessége a folyamatos kommunikációban, a rendszeres személyes ügyféllátogatásokban és évenkénti ügyfélelégedettség-mérésében rejlik, valamint kétévente munkavállalói elégedettség-mérésben. A beérkező javaslatokat, kéréseket, panaszokat a Társaság kezeli és beépíti a mindennapi működésbe. Az Etikus Magatartás Szabályainak Megsértésére és a Visszaélésekre vonatkozó bejelentések kezelése című szabályzat részletesen bemutatja az eljárás módját. 

A LINK Sp. z.o.o lengyel leányvállalatnál is különálló visszaélés bejelentési rendszer működik, melyet a Bejelentést tévő személyekre vonatkozó Politika („Whistle-blower Policy”) szabályoz, felelőse pedig a Bejelentési Koordinátor. A LINK biztosítja a bejelentő személynek, hogy panaszát biztonságos körülmények között tehesse meg, személyes megjelenés nélkül. A visszaélést bejelentő személy védelme biztosított, személyes adatait bizalmasan kezelik. A LINK Sp. Z.o.o. visszaélés-bejelentési rendszerét mind külső-, mind belső érintettek használhatják. 

Vállalaton belüli bejelentésekhez kapcsolódóan a munkavállalóknak minden korrupcióval-, vagy visszaéléssel kapcsolatos esetet elsőkörben a csapatvezetőnek szükséges jelenteni, aki továbbítja az észrevételt a felettesének, e személy pedig az Igazgatóság felé jelzi a bejelentést. A csapatvezetők és a menedzserek felelőssége, hogy megelőzzék és felderítsék a korrupció- vagy visszaélés gyanús eseteket, valamint betartsák és megismertessék a munkavállalókkal az elfogadható és adható üzleti ajándék aktuális mértékét szabályozó előírásokat. A Magyar Posta Biztosítóknál saját, belső visszaélés-bejelentő rendszer működik. A bejelentő rendszer több kommunikációs csatornán is elérhető, így a bejelentést szóban, személyesen vagy telefonon, illetve írásban postai úton vagy elektronikus levél formájában lehet megtenni. A kommunikációs csatornák lehetőséget biztosítanak az anonim bejelentések megtételére is. A bejelentő védelme érdekében a bejelentés tartalmát kizárólag a bejelentést fogadó Megfelelési- és Minőségbiztosítási Vezető ismerheti meg, más személy bevonására csak akkor és olyan mértékben van lehetőség, amennyiben az a vizsgálat eredményes lefolytatásához feltétlenül szükséges. A bejelentő rendszer elérhetőségeiről és annak működéséről a munkavállalók rendszeres képzéseken, valamint alkalomszerűen a Megfelelőség/Minőségbiztosítás szakterület által kiküldött hírleveleken, tájékoztató anyagokon keresztül értesülhetnek. 

 

 

 

 

footer image

 

A kivizsgálást minden esetben a Megfelelőségi- és Minőségbiztosítási Vezető végzi, aki szervezetileg független, közvetlenül a vezetőségnek felel. A Megfelelőségi- és Minőségbiztosítási Vezető személyes érintettsége esetén a vizsgálatot vezető személyről a Vezérigazgató dönt. Az eljárásra vonatkozó elveket és alapvető szabályokat a Magyar Posta Biztosítók minden munkavállalója számára elérhető belső szabályzataiban rögzíti. E szabályok külön kitérnek a bejelentő védelmét szolgáló rendelkezésekre, valamint alapelvi éllel rögzítik, hogy a jóhiszemű bejelentőt, bejelentésére tekintettel semmilyen hátrány nem érheti. A vizsgálat lefolytatására a jogszabályokkal összhangban 30 nap áll rendelkezésre. A vizsgálatok eredményéről a Megfelelőségi és Minőségbiztosítási Vezető tájékoztatja a Magyar Posta Biztosítóknak az irányítási és/vagy a felügyeleti funkcióit betöltő testületeit, szükség esetén pedig a hatóságok bevonását is kezdeményezi. 

A Gránit Biztosítónál a Csalás elleni politika és a csalások megelőzésére és kezelésére vonatkozó szabályok elnevezésű dokumentum foglalja össze a szervezeten belüli (külső és belső) csalási kísérletek elkerülésének módját. A csalás sokféle formában jelenhet meg, a pénzügyi érdekek sérelmére elkövetett szándékos károkozástól a korrupción át a pénzügyi beszámolók meghamisításáig.  A szabályzat meghatározza a csalásra irányuló tevékenységek megelőzésére és azonosítására vonatkozó irányelveket, az intézkedési tervet, a feladatokat, felelősségeket és a bekövetkezett csalás feltárása esetén alkalmazandó eljárást is. A biztosítási üzletágban is szigorú szabályozások vannak érvényben a Társaságra vonatkozóan, melyeket részletesen a Gránit Biztosító Csalásmegelőzési szabályzata tartalmaz. A Gránit Biztosító az ügyfelei és saját vagyoni eszközei védelme érdekében elkötelezett a csalások megelőzésében és felderítésében. Az ügyfelek vagy a Gránit Biztosító sérelmére elkövetett vagy megkísérelt visszaélésekkel szemben zéró toleranciát tanúsít, azaz nem tesz különbséget a külső-, vagy belső csalás elkövetői között. A Gránit Biztosító minden lehetséges eszközzel törekszik a munkavállalói és az ügyfelek csalás elleni tudatosságának növelésére, valamint igyekszik szoftveresen is feltárni a potenciális csalási vagy visszaélési eseteket. Visszaéléssel vagy csalással kapcsolatos gyanú esetén együttműködik a rendvédelmi szervekkel, hatóságokkal, MNB-vel, MABISZ-szal. A szabályzat definiálja a külső és belső csalás fogalmát, a jelentősnek minősülő csalásokat, prevenciós intézkedéseket, továbbá csalás feltárásakor alkalmazandó eljárásokat. A Gránit Biztosító a következő területeket tekinti csalás szempontjából kockázatnak kitett területeknek: 

  • kárrendezés 
  • bankszámla feletti rendelkezés 
  • nagy összegű utalások 
  • vagyonkezelési portfólióban bekövetkezett, veszteséggel járó, normál befektetési tevékenységgel nem indokolható vagyonelem változások (pl. indokolatlan befektetési eszköz eladások) 

Amennyiben a Társaságnál korrupció vagy visszaélés-gyanús eset névtelen bejelentése történik, a bejelentő személy védelmére az Etikus magatartás szabályainak megsértésére és a visszaélésekre vonatkozó bejelentések kezelése szabályzat előírásai az irányadók, valamint az Antikorrupciós irányelvek. A névtelenül bejelentést tevő személy, amennyiben személyazonosságát megállapítják a megfelelő eljárás érdekében teljeskörű védelemre jogosult. A bejelentő személy személyes adatai és a személyazonosságának megállapítását lehetővé tevő egyéb adatok csak a bejelentő személy kifejezett hozzájárulásával hozhatók nyilvánosságra, mely eljárás összhangban áll a vonatkozó adatvédelmi előírásokkal és a GDPR szabályozással. Az etikus munkahelyi viselkedési normák megszegése esetében az eljárásra jogosult Bizottság az Etikus Munkahelyi Magatartásért (BEMM) elnevezésű fórum, gazdasági visszaélés esetén pedig ez a fórum további szereplőkkel egészül ki. 

  1. A BEMM (Bizottság az Etikus Munkahelyi Magatartásért) jár el, melynek tagjai a Társaság HR Igazgatója, külső munkajogásza, valamint a Belső ellenőrzési vezető; 
  2. Gazdasági visszaélések esetén a Társaság HR Igazgatója, a Jogi és Compliance Igazgató, valamint a Belső Ellenőrzési Vezető mellett a Bizottságba meg kell hívni az adott bejelentés tartalmi megítéléséhez szükséges szakmai vezetőt. A bizottság tagjai közül az a tag, aki vagy akinek a szervezeti egységét a bejelentés érinti, az objektivitás biztosítása érdekében kizárásra kerül az eljárásból. 

footer image

 

A Belső ellenőrzési vezető rendszeres időközönként (negyedévente) beszámol a Felügyelőbizottság részére a bejelentett visszaélési esetekről és azok konzekvenciáiról, tapasztalatairól. Ezeket a folyamatokat az Etikus magatartás szabályainak megsértésére és a visszaélésekre vonatkozó bejelentések kezelése szabályozza. 

Az etikus munkahelyi magatartás megsértésére vonatkozóan a vizsgáló bizottság a menedzsmenttel előzetesen egyeztetett érzékenyítő belső kommunikációt ad ki a Társaság munkavállalói részére. 

 11.3.4 [G1-2] A beszállítókkal fenntartott kapcsolatok kezelése 

A Társaság Beszerzési Szabályzatában cégcsoport szinten (a fenti táblázatban jelölt leányvállalatok kivételével) definiálja az üzleti partnerekkel folytatott beszerzési eljárások során alkalmazandó normákat. A beszerzési eljárások, valamint az áru- és szolgáltatásellátás hatékonyságának javítása mellett a szabályzat hozzájárul a beszerzések átláthatóságának, a verseny tisztaságának fokozásához, illetve az egyes eljárások kockázatainak megfelelő kezeléséhez, ezáltal hozzásegítve a Társaságot a műszakilag és gazdaságilag legkedvezőbb szerződéses feltételek eléréséhez. A Társaság nem rendelkezik a kis-és középvállalatok részére történő késedelmes fizetések megelőzésére irányuló politikával, azonban szállítói faktoring[62] lehetőséget biztosít, melyben a részvétel az adott kis- és középvállalkozások döntése. 

A Társaság nem rendelkezik a késedelmes fizetések megelőzésére irányuló külön politikával. A Társaság a beszállítókkal kötött szerződésekben rögzíti a fizetési feltételeket, a szállítói kötelezettségek kifizetése jellemzően határidőig megtörténik. További részleteket a [G1-6] Fizetési gyakorlatok fejezet tartalmaz. A Társaság a beszállítók kiválasztása során egyforma bánásmódban részesíti minden beszállítóját. Az üzleti kapcsolat során kizárólag szakmai versenyképesség, átláthatóság, valamint a jogszabályoknak való megfelelés alapján történik bárminemű különbségtétel, valamint a 2024-es évtől a beszerzési folyamat során mérlegelésre kerülnek fenntarthatósági szempontok is. 

Az árajánlatkérés és a szerződéskötés folyamatában is megjelennek az átlátható üzleti magatartással kapcsolatos szempontok, ezekre a Társaság rendkívül nagy hangsúlyt fektet. Az üzleti partnerek compliance szempontú átvilágítása évente megtörténik, az alvállalkoztatók minősítése pedig az Általános Szerződési Feltételek mentén zajlik.  Az alvállalkozók kiválasztása egy minősített, átvilágított fuvarozói online platformon keresztül történik, a vezérigazgatói utasításban rögzített szabályok figyelembevételével. A minősítési folyamat során a Társaság bekéri és ellenőrzi a potenciális alvállalkozók cégiratait, a meglévő biztosításokat, valamint további értékelési eljárásokat végez a partnerhez kapcsolódó kockázatok felmérésére. Az alvállalkozók számára kötelező az Etikai Kódex megismerése és aláírása. Minősítésük alapján különböző státuszokba sorolhatók, és problémamentes fuvarok teljesítésével magasabb besorolás érhető el. Ugyanakkor egy tiltólista is működik, amelyre súlyos panaszok vagy jelentős problémák esetén kerülhet egy alvállalkozó. 

A Társaság Beszerzési Szabályzata több pontban összegzi a fenntarthatósági kérdésekkel kapcsolatos beszállítói gyakorlatot. A Társaság olyan beszállítókat szándékozik kiválasztani, amelyeknél a beszállítói lánc feltérképezése során biztosított, hogy megfelelő pénzügyi, szakmai és etikai alapokkal rendelkeznek, ezáltal a meghatározott minőség és mennyiség tekintetében tartósan az elvárt színvonalon képesek teljesíteni. A Társaság beszerzései során pozitív diszkriminációt alkalmaz azon beszállítók javára, akik azonos műszaki, minőségi és gazdasági teljesítmény mellett magasabb szintű környezetvédelmi kultúrát valósítanak meg és alacsonyabb energiafelhasználást, illetve alacsonyabb károsanyag-kibocsátást eredményezve nyújtják termékeiket, szolgáltatásaikat. A Társaság olyan folyamatokat alakít ki a beszerzési eljárásokhoz, amely során tudatosan olyan termékeket, szolgáltatásokat és beruházásokat rendelnek meg, amelyek életciklusuk alatt kevésbé terhelik a környezetet, valamint a körforgásos gazdaság megvalósítását elősegítik. 


[62] A faktoring során a faktorálást végző vállalkozás megvásárol lejárt vagy még nem lejárt követeléseket, mely által a beszállító azonnal hozzájuthat az ellenértékhez, nem kell neki kivárnia például a 60 vagy 90 napos fizetési határidőket. A vevő ebben az esetben a faktorcégnek fogja kifizetni az ellenértéket a szerződésben rögzített fizetési határidő alatt. Ez főleg a kis- és közepes vállalkozásoknak teremt kedvező, likviditásukat javító pénzügyi szolgáltatást.

footer image

 

A Társaság elkötelezett az ESG szempontok iránt, és ezt a szemléletet beszállítóitól is elvárja. Amennyiben felmerül olyan információ, amely szerint egy beszállító tevékenysége potenciálisan negatív hatással lehet a Társaságra, az érintett féllel egyeztetést kezdeményez, és intézkedik a probléma megfelelő kezelése érdekében. 

Cél, hogy a 2025-ös év során a magyar ESG törvényre[63] való tekintettel ez a beszállítói nyomon követhetőség javuljon és egyre strukturáltabb formát öltsön a jelenlegi gyakorlathoz képest.  Ehhez elengedhetetlen egy megfelelő szoftver bevezetése és egy új eljárásrend kialakítása a magyar ESG törvény előírásainak megfelelően. Mivel a jogszabályi követelmények 2024 folyamán véglegesen tisztázódtak, a Társaság 2025 első félévében valósíthatja meg a tényleges bevezetést és a szükséges intézkedéseket. Ezzel párhuzamosan életbe lépnek a beszállítókra vonatkozó ESG politikai rendelkezések is. 

A Társaság Versenyjogi Szabályzata további előírásokat tartalmaz az átlátható üzleti magatartás és a verseny tisztaságának céljából. 

A Gránit Biztosító beszerzési politikáját a Beszerzési folyamat rendje elnevezésű vezérigazgatói utasításban szereplő eljárásrend foglalja össze. Az eljárásrend kiterjed az utasításban meghatározott összeghatár felett minden áru vagy szolgáltatás megrendelésére. A beszállítói átvilágítás jelenleg még nem tartalmaz ESG kritériumokat, de az iparági sajátosságból adódóan egyébként is kevés beszerzés történik. 

A lengyel leányvállalat, a LINK Sp. z.o.o. is lehetőséget biztosít beszállítóinak szállítói faktoring programban való részvételre, amely szállítói faktoring program keretében működik. Emellett a vállalat rendelkezik egy, a beszállítói kapcsolatokra vonatkozó irányelvvel is. 

A Waberer's Slovakia S.R.O., valamint a Waberer's Romania S.R.L. nem rendelkezik jelenleg beszerzési szabályzattal. A szlovák leányvállalat esetében ennek oka az, hogy a 2024-es üzleti év végéig egyetlen vevőt kiszolgáló vállalkozás volt, azonban működésének kiterjesztésével a Társaság feladata újraértékelni a leányvállalat szerepét a cégcsoportban és annak lehetőségét, hogy a cégcsoportos Beszerzési Szabályzat hatálya alá bevonják a szlovák leányvállalatot is. A román leányvállalat viszonylag kevés beszerzést bonyolít, azonban ezeket az anyavállalathoz csatornázza be, és együttműködve keresik a legoptimálisabb megoldást. A cégcsoportos beszerzési szabályzat román leányvállalatra történő kiterjesztésének mérlegelése ezek alapján indokolt. A Waberer’s Romania S.R.L. az alvállalkozók kiválasztásában a cégcsoportos eljárásokat követi, a beszerzési igényeket központi szinten, cégcsoportos kapcsolattartó segítségével kezelik, így a folyamat gördülékenyen zajlik, és nyelvi akadály sem merül fel. A Waberer’s Slovakia S.R.O. néhány kiválasztott partnerrel dolgozik, akiktől egész évben termékeket és szolgáltatásokat rendelnek. Jelenleg még nincs hivatalos szabályzatuk a beszállítókkal fenntartott kapcsolatokra, azonban az eljárásokat a felelős vezető utasításai szerint végzik. A szabályozási keretek dokumentálását 2025-re tervezik. 

 

 11.3.5 [G1-3] A korrupció és a vesztegetés megelőzése és felderítése 

A Társaság Antikorrupciós Irányelveit honlapján közzéteszi, elvárásai és álláspontjai nyilvánosan elérhetőek.  A Társaságnál érvényben van az úgynevezett Összeférhetetlenségi szabályzat, a Visszaélés-bejelentési eljárásrend, valamint az Üzleti utazás, reprezentáció és üzleti ajándékok elszámolására vonatkozó szabályzat, melyek mindegyike tartalmazza a korrupcióellenes elvárásokat és a magatartással kapcsolatos irányelveket.  


[63] 2023. évi CVIII. törvény a fenntartható finanszírozás és az egységes vállalati felelősségvállalás ösztönzését szolgáló környezettudatos, társadalmi és szociális szempontokat is figyelembe vevő, vállalati társadalmi felelősségvállalás szabályairól és azzal összefüggő egyéb törvények módosításáról

 

footer image

 

 A Társaság nemcsak saját működésében várja el a tisztességes üzleti magatartás szabályainak betartását, illetve a korrupció elkerülését, hanem megköveteli ezeket üzleti partnereitől is. A Társaság folyamatokba épített ellenőrzéseket végez a korrupciós kockázatok azonosításra, ezek a következők: 

  • üzemanyag-lopások, 
  • beszerző és beszállító személyes kapcsolata, 
  • alvállalkoztatás, 
  • összeférhetetlenségek bejelentése, 
  • ingatlanfejlesztések kivitelezése, 
  • hatósági megfelelések,  
  • cigaretta-csempészet a nemzetközi fuvarozásban. 

Az Antikorrupciós Irányelvek célkitűzése a korrupció megelőzése és visszaszorítása a vállalatcsoporton belül. A Társaság öt területet jelölt ki, amelyek kapcsán korrupciós esetek felmerülhetnek és amely területek kockázati kitettségének csökkentésére lépéseket hozott:  

  • partnerekkel való üzleti kapcsolat, 
  • kormányzati szervekkel való kapcsolat, 
  • a pénzmosás és terrorizmus finanszírozásának megelőzése és megakadályozása, 
  • cégjegyzés és utalványozás, 
  • valamint az üzleti ajándék. 

Az esetleges visszaélés-gyanús bejelentett eseteket – ideértve korrupciós eseteket is – a Belső Ellenőrzési Vezető vizsgálja ki, az alkalmazandó jogkövetkezményekre vonatkozó javaslattétel a bejelentés tárgyától függően, két önálló bizottság hatáskörébe tartozik a korábbiakban részletezettek szerint. További részletes információ a [G1-1] A vállalati kultúrára és az üzleti magatartásra vonatkozó politikák, valamint a vállalati kultúra című alfejezetben található. 

A Magyar Posta Biztosítók esetében a korrupciógyanús incidenseket az egyes szakterületek vagy az egyes munkavállalók a Megfelelőségi- és Minőségbiztosítási Vezetőnek jelentik be, aki az incidenst kivizsgálja a vonatkozó szabályzatokban meghatározott eljárásrend szerint. A Megfelelőségi- és Minőségbiztosítási Vezető az oktatások szervezésén keresztül aktívan részt vesz a megelőzésben is, következésképpen a Magyar Posta Biztosítók esetében nem teljesen különülnek el egymástól a korrupció megelőzéséért felelős személyek és az ilyen eseteket kivizsgáló személyek. A korrupciógyanús esetek kivizsgálásának eredményéről a Megfelelőségi- és Minőségbiztosítási Vezető tájékoztatja a Magyar Posta Biztosítók irányítási és/vagy a felügyeleti funkciót betöltő testületet. 

A belső visszaélés-bejelentő rendszeren keresztül Magyar Posta Biztosítók esetén is van anonim bejelentésre lehetőség. A kivizsgálás módja független attól, hogy kire irányult a bejelentés, ideértve azt is, hogy az illető személy saját munkavállaló, üzleti partner vagy más érdekelt. 

A Waberer’s Slovakia S.R.O.-ra vonatkozóan a Társaságnál érvényben lévő vonatkozó vezérigazgatói utasítás hatálya kiterjed a szlovák leányvállalatra is. Továbbá, a Társaság a jövőben hozzáférést kíván biztosítani a szlovák leányvállalat számára a cégcsoportos visszaélés-bejelentő felületekhez is, bár a nyelvi akadályok miatt jelenleg még nehezebben elérhető számukra ez a rendszer. A bevezetés ütemezése függ a szükséges kapacitásoktól, a fordítás időigényétől és az informatikai rendszerektől. A szlovák kollégák jelenleg a korrupcióval vagy visszaélésekkel kapcsolatos gyanúkat a közvetlen vezetőiknek tudják bejelenteni. Mivel viszonylag kis létszámú cégről van szó, az eddigiekben ez nem okozott problémát. 

 

 

footer image

 

Az egyes politikák (pl. Etikai kódex, Beszerzési szabályzat, Összeférhetetlenségi szabályzat, Visszaélés bejelentési eljárás) szervezeten belül vezérigazgatói utasítás formájában kerülnek kiadásra. A Társaság partnerei elérhetik a Waberer's International Nyrt. honlapján az Etikai Kódexet, a Korrupcióellenes irányelvet, a Visszaélés bejelentés eljárásrendjét, Nyilvánosságra Hozatali Irányelveit, valamint Bennfentes Kereskedelem Tilalmával Kapcsolatos Irányelveit, a Felelős Társaságirányítási Jelentést és az anyavállalat igazgatóságának tagjaira vonatkozó Javadalmazási Politikát a Waberer's International Nyrt. honlapján. A cégcsoportos vezérigazgatói utasítások nagyobb részét azonban a Társaság kizárólag a saját munkavállalói számára teszi elérhetővé, a belső eljárásrendekre vonatkozóan. 

A Társaság munkavállalói kötelesek kétévente részt venni korrupció és vesztegetés elleni online formában előírt képzésen. A Társaság rendszeresen ellenőrzi a korrupció és vesztegetés elleni oktatás elvégzését (4.1.6. bekezdésnél táblázatos formában is láthatóak a képzésekre vonatkozó információk).  

A LINK Sp. z.o.o. jelenleg nem biztosít különálló korrupcióellenes képzést, azonban a munkavállalók belépéskor részt vesznek egy olyan tréningen, amely az Etikai Kódex tartalmának megismerésére irányul. Ez a tréning tartalmazza a korrupció elleni elvárásokat és a korrupcióval kapcsolatos elítélő állásfoglalásokat is. 

A Waberer’s Slovakia S.R.O. jelenleg nem rendelkezik saját korrupcióellenes képzéssel, azonban a jövőben megfontolásra kerül a cégcsoportos oktatás (e-learning) kiterjesztése erre a leányvállalatra is. Ehhez a tananyagot szlovák nyelvre kell fordítani. 

A Waberer’s Romania S.R.L sem rendelkezik különálló antikorrupciós oktatással. Ennél a leányvállalatnál nem állnak fent nyelvi akadályok a cégcsoportos oktatási anyag elvégzéséhez, a Társaság tervezi a jövőben erre a leányvállalatra is kiterjeszteni az antikorrupciós képzést. 

A Gránit Biztosító jelenleg nem rendelkezik antikorrupciós oktatással. 

A Magyar Posta Biztosítóknál a megfelelőségi képzés részeként történik a munkavállalók oktatása korrupció és vesztegetés elleni témakörben. A képzést minden évben, minden munkavállalónak kötelező teljesítenie a Magyar Posta Biztosítónál betöltött pozíciójától függetlenül, így az igazgatóság és az irányító testületek is ugyanabban az oktatásban részesülnek. A képzésen a téma aktualitásai mellett a legfontosabb szabályzatokkal és eljárási szabályokkal, többek közt a visszaélés-bejelentő rendszer működésével és elérhetőségeivel is megismerkednek. A képzést online vizsga zárja, melynek sikeres teljesítése a képzés elvégzésének feltétele. A képzés 100%-ban lefedi a veszélyeknek kitett funkciókat (kárrendezés és értékesítési területek), mivel minden munkavállaló számára kötelező. 

 11.3.6 [G1-4] Korrupciós és vesztegetési esetek és megelőző intézkedések 

A 2024. pénzügyi évben a Társaságnál nem volt korrupcióval kapcsolatosan bekövetkezett incidens, így a kapcsolódó bírságok összege nulla (0). 

A Társaság Antikorrupciós irányelvei, valamint a Magyar Posta Biztosítók különálló Korrupció- és vesztegetés elleni eljárásrendje szerinti egyik kiemelt célkitűzés a korrupció és vesztegetés megelőzése és visszaszorítása a vállalatcsoporton belül, ennek érdekében korrupció és vesztegetés elleni képzés elvégzését várja el munkavállalóitól (az előző pontban említésre kerültek azok a leányvállalatok, ahol még nincs különálló korrupció és vesztegetés elleni oktatás). 

footer image

 

A Társaság által szervezett antikorrupciós képzésen részt vevő munkavállalók létszáma:

Képzésen részt vevő munkavállalók létszáma

Képzésen részt vevő leányvállalat

Férfi

Delta-Rent Gépjármű-Hasznosító Kft

1

2

Nexways Cargo Kft.

0

0

All in One Transport Kft.

0

0

Rapid Teherautó Szerviz Kft.

2

6

Waberer's International Nyrt.

193

250

Waberer's Network Kft.

17

14

WSZL Automotív Kft.

52

55

WSZL Szállítmányozási és Logisztikai Kft.

133

157

Összesen

398

484

 

A Társaság a 2024-es kettős lényegességi elemzés eredményei alapján felülvizsgálja ESG Stratégiáját, amelyben immár még részletesebb akciókat tud meghatározni az azonosított lényeges fenntarthatósági témák mentén. A 2024. elején kitűzött stratégiai célok közül a korrupció megelőzéséhez hét stratégiai alcél kapcsolható: 

  • a szabályozói elvárásoknak való megfelelés biztosítása, 
  • biztosítótársaságok számára ajánlott iparági előírások és ajánlások követése, 
  • nyilvános társaságok számára ajánlott vállalatirányítási elvek követése, 
  • belső szervezti normáknak való megfelelés, 
  • csoportszintű ESG irányítás kialakítása, 
  • érintetti kapcsolatok erősítése, 
  • transzparencia és elszámoltathatóság növelése. 

A korrupció és megvesztegetés megelőzését szolgáló intézkedések között említendő, hogy a Társaság belső utasításokban (Beszerzési utasítás és az Üzleti utazás, reprezentáció és üzleti ajándék) rögzíti a munkavállalók által adható és/vagy elfogadható mértékű üzleti ajándék értékét. A kulcsfontosságú intézkedések (belső utasítások, szabályzatok, valamint a frissítés alatt álló ESG stratégia) hatóköre kiterjed a Társaság munkavállalóira, ügyfeleire és üzleti partnereire. 

A Magyar Posta Biztosítók a korrupció- és vesztegetés megelőzése érdekében évente ismétlődő, minden munkavállaló által kötelezően teljesítendő oktatással rendelkeznek. A képzések tartalmát és ütemezését a Megfelelőség és Minőségbiztosítás szakterület a HR osztállyal együtt határozza meg. A képzések ütemezése a szabályzatok felülvizsgálatával és az újonnan hatályba lépett vagy lépő jogszabályok figyelembevételével történik. A képzésen kívül a Magyar Posta Biztosítók eseti jelleggel tájékoztató anyagok kiküldését tervezik a munkavállalók részére, egy-egy aktuális problémakörre reagálva. A cégcsoportba történő integráció keretében tervezett a Társaság egészére hatályos szabályzatok és stratégiák (így például az ESG Stratégia és az Antikorrupciós Irányelvek) kiterjesztése a Magyar Posta Biztosítókra is, így hosszútávon a Társaság egészére egységesen vonatkozó alapelveket és intézkedéseket fogják követni. 

A Társaságnál jelenleg nincsenek a korrupciós képzések megrendezéséhez vagy egyéb korrupció és megvesztegetés elleni események megelőzésére és felderítésére vonatkozóan dedikált összegek, mert azok az adott területeken (például HR képzési költség) kerülnek közvetlen elszámolásra. A Társaság a jövőben mérlegeli az ESG-vel kapcsolatos költségek elkülönített vezetését. 

footer image

 

 11.3.7 [G1-5] Politikai befolyás és lobbitevékenység 

A Társaság nem rendelkezik a klasszikus értelemben vett szabályozott lobbitevékenységgel, azaz közvetlen politikai befolyás gyakorlásával kapcsolatos tevékenységgel. Ezek alapján a Társaság nem nyújtott közvetlen vagy közvetett pénzügyi vagy természetbeni politikai hozzájárulást semmilyen fél számára. Azonban aktív tevékenységet folytat különböző iparági szervezetekben a fuvarozás-szállítmányozás és biztosítói üzletágban is, amelyek közvetetten hatást gyakorolhatnak az iparági jogalkotásra. A szakmai szervezetekkel (MKFE, Magyar Közúti Fuvarozók Egyesülete és MABISZ, Magyar Biztosítók Szövetsége) való együttműködéseken keresztül szakmai álláspontjukkal képviselik a fuvarozói és biztosítói iparágat a releváns jogi kérdésekben. 

A LINK Sp. Z.o.o. klasszikus lobbitevékenységet nem folytat, azonban a Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych TRANS (TRANS Közúti Fuvarozók Szövetsége) szakmai szervezet tagja. 

 A Társaság a pénzügyi év során a szakmai szervezetek által meghatározott tagdíjat befizette. A tagdíj elsődleges célja a szervezet működésének biztosítása és az érdekképviselet fenntartása. Ennek ellenértékeként a Társaság számos szolgáltatásban részesül, például rendszeres tájékoztató hírleveleket kap a közlekedés- és fuvarozószakmai ügyekről, a jogszabályi és műszaki feltételek változásairól, valamint naprakész információkat a közlekedési korlátozásokról Magyarország és Európa országútjain.  A külföldi leányvállalatok közül a Waberer’s Romania S.R.L, valamint a Waberer’s Slovakia S.R.O nem rendelkezik lobbitevékenységgel, nem működnek együtt szakmai érdekképviseleti szervezetekkel. Ebből adódóan ők sem nyújtottak semmilyen mértékű közvetlen vagy közvetett pénzügyi, vagy természetbeni politikai hozzájárulást 2024-ben. 

A Társaság, mint az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban részes állam szabályozott piacára bevezetett nyilvánosan működő részvénytársaság, a jogszabály erejénél fogva átláthatónak minősül (Nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény 3. § (1) bekezdés). A Waberer's International Nyrt. által kibocsátott részvényekkel a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) kereskednek. További információ elérhető a BÉT honlapján. A Magyar Posta Biztosítók, valamint a Gránit Biztosító a Magyar Nemzeti Bank nyilvántartásában is szerepel, a nyilvántartási számok elérhetők az egyes entitások honlapján. A Waberer’s Slovakia S.R.L, a Waberer’s Romania S.R.O és a LINK Sp. z.o.o. a kötelező uniós, központi haszonhúzói nyilvántartáson felül más átláthatósági nyilvántartásban nem szerepel. 

A Társaság munkavállalóinak a Polgári Törvénykönyv szabályozásaival összhangban nyilatkozniuk kell az összeférhetetlenség kizárásáról, összeférhetetlenségi nyilatkozat kitöltésével. A Társaság nem rendelkezik olyan ügyviteli vagy felügyelőtestületi taggal, aki az elmúlt két évben a közigazgatásban töltött volna be hasonló pozíciót, kivételt képez ez alól a Magyar Posta Biztosító és Magyar Posta Életbiztosító, ahol e a Vezérigazgató miniszteri biztos volt a 2024-es évig, továbbá a Felügyelőbizottság egy tagja a Nemzetgazdasági Minisztériumnál dolgozik. 

Magyarországon nincs kultúrája az intézményesített politikai lobbizásnak, továbbá a lobbitevékenység jogszabályi keretei már a korrupcióval és átláthatósággal kapcsolatos törvényekben lefedettek (Lengyelországban külön törvény által). A Társaság Etikai Kódexe elegendő a lobbitevékenység kezelésére, valamint a reputációs kockázatok is más vállalatirányítási eszközökkel megfelelően kezelhetők, így politikai befolyással és lobbitevékenységgel kapcsolatban a Társaság különálló intézkedéseket nem fogadott el, szabályzattal nem rendelkezik, és nem is tervezi ilyen dokumentum létrehozását. A Társaság a szakmai érdekeit minden esetben szakmai szervezeteken keresztül, szabályozott és átlátható módon képviseli, melynek során az Etikai Kódex által támasztott elvárásokat maximálisan betartja. 

 

footer image

 

 11.3.8 [G1-6] Fizetési gyakorlat 

A Társaság fizetési gyakorlataira vonatkozó előírásokat a Beszerzési Szabályzat, az Utalványozási szabályzat, továbbá a beszállítókkal kötött szerződések tartalmazzák. A szabályzat meghatározza a fizetés módját, a fizetési határidőt - 60 vagy 30 napnál rövidebb fizetési határidő elfogadása esetén a szükséges engedélyezési köröket -, a késedelmi kamat mértékét, valamint a preferált számlázási módot. A konkrét esetekben megadott fizetési határidő a szállítókkal való szerződéskötés során kerül meghatározásra, jellemzően 3 és 98 nap között mozoghat.

Fizetési határidők

Fuvaros alvállalkozók

45 nap

Egyéb/szolgáltatók

0-60 nap

 

A Társaság a következő főbb beszállítói kategóriákat különbözteti meg:  

  • stratégiai partnerek, 
  • alvállalkozók, 
  • egyéb partnerek. 

A stratégiai beszállítóktól jellemzően a beszerzések 75-85%-a történik. A beszerzések maradék 15-25%-a jellemzően kis-és középvállalkozásoktól származó/eseti megrendelés volt a 2024-es pénzügyi évben. A Társaság a beérkező számláinak 90%-át egyenlítette ki fizetési határidőn belül. A Társaság számláinak 10%-a került késedelmesen kifizetésre jellemzően a számla késedelmes kézhezvétele/beérkezése, illetve reklamáció miatt.  A Társaság minden héten egyszer indít nagyobb volumenű szállítói kifizetést, ezért a késedelmes kifizetések meghatározásánál csak a hét napon túli lejárt szállítói számlákat veszi figyelembe. 

LINK Sp. z.o.o. leányvállalatnál a fizetési késedelmek nem jellemzőek, azonban amennyiben előfordul, azt a vállalat számviteli területe indokolja a havi gyakorisággal készülő elemzések alapján. A LINK Sp. z.o.o-nál szerződésenként eltérőek lehetnek a fizetési határidők, Több beszállítói kategóriát lehet megkülönböztetni a lengyel leányvállalatnál, ezek az alábbiak: 

  • Fuvarozó-szállítmányozó beszállítók: jellemzően kis- és középvállalkozások, a szállítói kötelezettségek 60-70%-át jelentik a LINK-nél. Általában 60 napos fizetési határidő vonatkozik ezekre a beszállítókra a szerződések szerint. 
  • Üzemanyag beszállítók: a szállítói tartozások 20-30%-át jelentik a lengyel leányvállalatnál, szállítónként eltérő fizetési feltételek vonatkoznak rájuk, ez mindig megállapodás kérdése. 
  • Hajótársaságok: a szállítói kötelezettségek 2-5%-át jelentik, szintén szerződésfüggő, hogy milyen fizetési feltételekben sikerül megállapodni velük. 
  • Egyéb beszállítók: jellemzően kis- és középvállalkozások, a szállítói tartozások 5-10%-a sorolható ide. Általában 14-60 nap között mozoghatnak a fizetési határidők, a beszerzett árucikkektől vagy igénybe vett szolgáltatásoktól függően. 

A Waberer’s Romania S.R.L-nél a fuvarozással foglalkozó beszállítókra rögzített 45 napos fizetési határidőt állapítanak meg a szerződésekben. A szállítói kötelezettségek 73,52%-a időben kiegyenlítésre kerül. 

A Waberer’s Slovakia S.R.O jelenleg nem vezet folyamatos nyilvántartást arról, hogy a szállítói számlák kifizetése milyen arányban történik meg határidőben. Késedelemhez kapcsolódó jogi eljárás nincs folyamatban. 

 

 

footer image

 

A Gránit Biztosító fizetési gyakorlatai eltérnek a Társaság többi leányvállalatától, az eltérő működési iparág és a szigorú szabályozói előírások miatt. A Beszerzési folyamat rendje c. szabályzat részletesen leírja a Gránit Biztosító által vállalt feltételeket és kötelezettségeket. Az ügyfelek felé történő kárkifizetések száma meghaladja az évi tízezret. A Gránit Biztosító beszerzésből és kárrendezésből eredő fizetési kötelezettségeit jellemzően (95%-ot meghaladó mértékben) a fizetési határidőn belül ki tudja egyenlíteni. A kárrendezési ügyeknél a fizetési határidő az utolsó irat beérkezésétől számított 15 nap, egyéb esetben (beszerzés) az adott szállítóval megkötött szerződés-, vagy a számla szerinti fizetési határidő. Ez utóbbit szigorúan betartják, amelyet az MNB kifejezetten elő is ír számukra. 

A Magyar Posta Biztosítók jellemzően (94,7%) az általános fizetési feltételekkel összhangban egyenlítik ki szállítói tartozásaikat. Az átlagos időtartam, melyre a számlák kifizetéséhez szükségük van a szerződéses vagy jogszabályban előírt fizetési határidő kezdetének napjától, egyszerű számtani átlaggal számítva -1,75 nap, súlyozott átlaggal számítva pedig -0,81 nap. Nem jellemző a fizetési határidő lejárta utáni számlakifizetés. 

A Társaság egyik tagvállalatánál sincs jelenleg folyamatban lévő jogi eljárás késedelmes kifizetés miatt. 

footer image

 

11.2   [G-Jogalany-specifikus] Adatbiztonság és adatvédelem 

A Társaság elkötelezett, hogy következetesen betartsa az Általános Adatvédelmi Rendelet (GDPR) előírásait a személyes adatkezeléssel kapcsolatban, mind a szervezeten belül, mind pedig az ügyfelek és partnerek esetében. Az Adatkezelési Tájékoztató a Társaság honlapján nyilvánosan elérhető, ezen felül pedig a Társaság rendelkezik Adatkezelési Szabályzattal, melynek hatálya minden leányvállalatra kiterjed. A Társaságnál az adatok tárolására kizárólag hozzáférési kontrollokkal védett információs rendszerekben kerül sor. A nem digitálisan tárolt adatoknál a fizikai biztonsági kontrollok kiemelt jelentőségűek, ezzel is garantálva azok biztonságát és titkosságát. Amennyiben az adatok letöltése válik szükségessé, a Társaság további biztonsági intézkedést alkalmaz: anonimizálja az ügyfél- vagy az alkalmazotti adatokat, így azokat egyedi kóddal helyettesítik, megőrizve ezáltal az adatok biztonságát. Ahol lehetőség van rá, az adathordozó titkosításra kerül, így az adat csak megfelelő titkosítási kulcs birtokában hozzáférhető. Időszakosan és tervezetten a Társaság végrehajt biztonsági teszteket, melyekben etikus hackerek, biztonsági szakemberek is részt vesznek. Ennek köszönhetően az adatok biztonsága folyamatosan felülvizsgálat alatt áll, a rendszer sebezhetőségeit gyorsan azonosítják és intézkedési terv keretén belül orvosolják, így erősítve a rendszerek megbízhatóságát és ellenálló képességét. A munkavállalók rendszeresen információbiztonsági képzésben részesülnek, ezáltal a Társaság folyamatos támogatást biztosít annak érdekében, hogy felismerjék és jelenteni tudják az információ biztonsági kockázatokat. 2024-ben egy adatvédelmi szempontra vonatkozó bejelentés érkezett külső féltől, és egy megkeresés a hatóságtól, amely vizsgálata jelenleg folyamatban van. Ezen felül sem ügyfelektől, sem más szervezettől nem érkezett panasz a Társasághoz. Nem történt ügyféladat-szivárgás, adatlopás vagy adatvesztés 2024-ben. 

A LINK Sp. z.o.o. leányvállalat adatvédelmi politikája szintén tartalmazza azokat az eseteket, amikor az ügyfelektől, partnerektől személyes adatokat gyűjt és tárol, valamint, hogy ezek milyen típusú adatok lehetnek. A személyes adatok kezelése kifejezetten csak akkor történhet meg, ha az ügyfél vagy partner ehhez hozzájárult (például honlapon történő látogatás során, kötött szerződés alapján), vagy az adatkezelés-, és feldolgozás valamilyen jogi érdek miatt szükséges. A személyes adatokat a LINK Sp. Zo.o. harmadik fél számára (például az anyavállalat részére) is hozzáférhetővé teheti, amennyiben az adatszolgáltatás törvényileg kötelező, vagy az adatszolgáltatás bíróság által elrendelt bármely jogsértés megelőzésére, kivizsgálása, felderítésére irányul. 

A kettős lényegességi felmérés eredményei alapján az adatbiztonság és adatvédelem elsősorban a biztosítási üzletágban érte el a lényegességi küszöböt, és jogalany-specifikus témakörként került be a jelen jelentésbe. Ennek oka, hogy ebben a szektorban az ügyfélkör magánszemélyeket is magában foglal, akik személyes adatainak védelme kiemelt jelentőséggel bír. Ennek megfelelően a továbbiakban a Gránit Biztosító, a Magyar Posta Biztosító Zrt. és a Magyar Posta Életbiztosító Zrt. kapcsán kerül részletes kifejtésre a közzétételi követelmények teljesítése. 

A Gránit Biztosító több tízezer magánszemély és további többezer jogi személy adatait kezeli. Az üzleti és biztosítási titok, valamint a GDPR jogszabályi előírásain túl elsőrendű érdek az ügyfelek adatbiztonsága. A Gránit Biztosító kiterjedt adatbiztonsági szabályozások és mechanizmusok mentén működik, amely elengedhetetlen a jogszabályi megfelelőséghez. Az ügyfelek adatainak illetéktelen, harmadik félhez való kiszivárgása súlyos reputációs kockázatot hordoz, bizalomvesztéssel, ezáltal jövőbeli cashflow csökkenéssel járna. Az adatbiztonsági incidensek előfordulási esélye emellett viszont rendkívül alacsony, a szektorra jellemző szigorú szabályozottság miatt. 

 

 

 

footer image

 

A Magyar Posta Biztosítók szintén szükségszerűen kezelik ügyfeleiknek azon személyes adatait, amelyek a biztosítási szerződéssel, annak létrejöttével, nyilvántartásával, valamint magával a szolgáltatással összefüggenek. A Magyar Posta Biztosítók számára kiemelten fontos, hogy a személyes adatok kezelése során megfeleljenek a hazai és uniós jogszabályi követelményeknek, és biztosítsák ügyfeleik, partnereik és alkalmazottjaik személyes adatainak bizalmasságát, sértetlenségét és rendelkezésre állását. A Magyar Posta Biztosítók célkitűzése, hogy biztosítsák az adatlopás, adatszivárgás és adatvesztés elleni védelmet, valamint megakadályozzák a társaság jó hírnevének sérülését, megóvják a biztosítási titkokat. A Magyar Posta Biztosítók minden évben értékelik és felülvizsgálják a compliance kockázatokat (adatvédelmi kockázatokat), hatásokat, valamint a GDPR szerinti adatkezelési tevékenység nyilvántartását, amely magába foglalja a Magyar Posta Biztosítók által végzett adatkezelési folyamatok feltérképezését, és az adatvédelmi követelményeknek való megfelelés vizsgálatát az érintett szakterületek által. 

A Gránit Biztosító tevékenysége során felmerülő adatvédelmi feladatok ellátását az Adatvédelmi és adatbiztonsági szabályzat határozza meg. További iránymutató szabályzatok a következők: 

  • Technikai felhasználók jelszókezelése, 
  • Informatikai és információbiztonsági szabályzat és 
  • Adattörlés-, és anonimizálási szabályzat. 

A Gránit Biztosítóval együttműködő üzleti partnerekkel kötött szerződéses magállapodások kizárólag a vállalat adatvédelmi rendelkezéseinek, szabályainak az elfogadásával köthető meg. 

Az adatvédelemre elkülönített pénzügyi források a Gránit Biztosító IT költségvetésén belül jelentek meg a 2024. pénzügyi évben. A költségek fedezték az adatvédelmi és az informatikai rendszer biztonságával kapcsolatos feladatok ellátását, valamint a Gránit Biztosító által szervezett adatvédelmi, informatikai biztonsági oktatásokat és a hírlevelek kiküldését a munkavállalók részére. Ezen felül a 2024-es évben az alábbi adatvédelmi intézkedésekre került sor: 

  • új VPN csatlakozási technológia és szigorúbb azonosítási protokoll bevezetése, 
  • havi IT audit során feltárt sérülékenységi vizsgálat elvégzése, 
  • „hardening” megállapítások (a rendszer hiányosságainak, védelmi réseinek feltérképezése) után javító intézkedések eszközlése az informatikai rendszer gyenge pontjainak minimalizálására. 

A Magyar Posta Biztosítók szintén többféle adatkezelési és adatbiztonsági folyamat, eszköz, megoldás használatával biztosítják az adatvédelmi feladatok ellátását. Ezek az eszközök és megoldások magukban foglalják: 

  • a Magyar Posta Biztosítóknál érvényben lévő, adatvédelemmel kapcsolatos belső szabályzatokat, 
  • zárt informatikai rendszer használatát az adatszivárgás megelőzése érdekében, valamint ehhez kapcsolódóan biztonsági mentések, naplók készítését, 
  • tűzfalak és titkosító szoftverek használatát, 
  • a személyes adatok kezeléséhez különböző jogosultsági szintek meghatározását, 
  • szigorú beléptetőrendszer meglétét, 
  • részletes és pontos nyilvántartások vezetését az elvégzett adatkezelési tevékenységekről, 
  • megfelelő tájékoztatás biztosítását 
  • és szigorúan szabályozott szerződéskötési folyamatokat. 

 

 

 

 

footer image

 

A Magyar Posta Biztosítók Adatvédelmi és titokvédelmi szabályzata, Kiszervezési szabályzat és politikája, IT biztonsági kockázatkezelési szabályzata, valamint egyéb adatvédelmi és információbiztonsági tárgyú szabályzatai tartalmazzák az adatkezeléssel járó új folyamatok bevezetését és meglévő folyamatok módosítását megelőző lépéseket, amelyek kiterjednek az adatkezelési tevékenységgel kapcsolatos hatások, kockázatok értékelésére, valamint a Magyar Posta Biztosítók partnereinek átvilágítására és kockázatértékelésére. A Magyar Posta Biztosítók folyamatosan monitorozzák és felhasználják az ügyfelektől és partnerektől származó visszajelzéseket, továbbá felhasználják az érintetti joggyakorlásból és adatvédelmi incidensekből származó tapasztalatokat az adatvédelmi tárgyú szabályzatok, utasítások és stratégiák megalkotása, módosítása és felülvizsgálata során. 

A Magyar Posta Biztosítók külön adatvédelmi pénzügyi forrásokat nem különítenek el, ezen kiadások más szakterületek költségvetésében (IT, Compliance) kerülnek elhelyezésre. A Magyar Posta Biztosítók évente adatvédelmi és információbiztonság tudatossági oktatást és vizsgáztatást végeznek valamennyi új és meglévő alkalmazottjaik részére, valamint hírlevél formájában tájékoztatják munkavállalóikat a legfontosabb adatvédelmi és adatbiztonsági kihívásokról, kockázatokról. 

A Gránit Biztosító elsődleges célkitűzése a feltárt, de alacsony szintű kockázatok javítása és határidőn belüli kockázatkiküszöbölés. A Gránit Biztosító ennek támogatására alkalmazott egyik eljárása a folyamatos sérülékenységi vizsgálat, melyet a kockázatkezelési módszertana szerint értékel. A Gránit Biztosító ESG célkitűzései jelenleg még nem tartalmaznak mérhető kulcsfontosságú teljesítménymutatókat. 

A Magyar Posta Biztosítók az adatvédelmi célkitűzéseket és az elért eredményeket jellemzően a következő mutatószámokkal mérik: 

  • Érintetti joggyakorlások/adatvédelmi tárgyú panaszok száma, feltárt hiányosságok száma, súlyossága, megválaszolás időtartama 
  • Adatvédelmi incidensek száma, súlyossága és kezelésük ideje 
  • Auditok során feltár kockázatok száma, feltárt kockázatok súlyossága és javítás időtartama  
  • Adatvédelmi fejlesztések száma és megvalósítás időtartama 
  • Adatszivárgást megelőző rendszerben (DLP) lévő esetek száma, súlyossága 

A célokhoz és elért eredményekhez kapcsolódó mutatószámok méréséhez a Magyar Posta Biztosító kockázati besorolásokat, hatáselemzéseket alkalmaznak, melyeket havi, negyedéves, féléves, valamint éves jelentések formájában dokumentálnak. 

11.3   [G-Jogalany-specifikus] Kockázatkezelés 

A Társaság elkötelezett amellett, hogy üzleti tevékenysége során azonosítsa, felmérje és kezelje a kockázatokat annak érdekében, hogy stabil és nyereséges teljesítményt nyújtson és értéket teremtsen a részvényesek számára. 

A lehetséges kedvezőtlen következmények számbavétele ezért a napi operatív, valamint a stratégiai hosszú távú döntéshozatali eljárás szerves részét képezik. A Társaság a kockázatkezelési eljárása során elsődlegesen a kockázatok és azok lehetséges hatásainak megértését célozza. A Társaság elismeri, hogy a legtöbb esetben a kockázatok megszüntetése nem lehetséges, ezért inkább a kockázatok negatív hatásának mérséklésére és hatékony kezelésére törekszik. A Társaság ennek megfelelően csak a hatások megfelelő felmérése és hatékony kezelése után vállal bármilyen kockázatot, és ahol lehetséges, belső ellenőrzési vizsgálatokkal, valamint folyamatokba épített kontrollpontokkal mérsékli ezen kockázatok bekövetkezésének valószínűségét, illetve hatásait. Az egyes kulcsfontosságú tevékenységek, projektek vagy egyéb szempontok tekintetében a lehető legpontosabban kerülnek azonosításra és felmérésre a releváns kockázatok, amelyek jelentősen befolyásolhatják a vállalat működését. További információ a konszolidált pénzügyi kimutatásokban olvasható. 

 

footer image

 

A kettős lényegességi felmérés során ezen jogalany-specifikus témakör szintén a biztosítási üzletágra vonatkozóan került azonosításra lényeges témaként (pénzügyi kockázatként), így a továbbiakban a Gránit Biztosítóra és a Magyar Posta Biztosítókra vonatkozóan kerül részletes kifejtésre a közzétételi követelmények mentén. Adódik ez abból, hogy a biztosítás, mint üzletág lelke gyakorlatilag maga a kockázati profil. A fentieken kívül, cégcsoportos szinten (fuvarozás-logisztikai területtel együtt) az azonosított kockázatokat a belső ellenőrzés folyamatosan nyomon követi, amely folyamatról röviden írtunk a fenntarthatósági jelentés 1. fejezetében a [GOV-1] Az ügyviteli, ügyvezető, illetve felügyelő testületek szerepe című alfejezetben. 

A Gránit Biztosító működésének alapját a felmerülő kockázatok hatékony kezelése képezi. A biztosítási szektor szigorúan szabályozott terület, amelyben a Társaság magas szintű kockázatkezelési felkészültséggel rendelkezik. A Gránit Biztosító kockázatkezelési tevékenysége révén megosztja a kockázatokat, és viszontbiztosítással biztosítja a potenciális káresemények negatív hatásainak minimalizálását. 

A kockázatkezelési terület a Gránit Biztosító belső védelmi rendszerének részeként annak a kockázati tudatosságnak a kialakítására törekszik, amely a Gránit Biztosító kockázati étvágyával, kockázattűrési mértékével összhangban biztosítja a felmerülő kockázatok azonosítását, mérését, nyomon követését és kezelését annak érdekében, hogy a keletkezett kockázatok mértéke ne veszélyeztesse a folyamatos, átlátható és biztonságos működést. 

A Magyar Posta Biztosítók esetében a megjelenő és kezelendő kockázatok eltérőek lehetnek az életbiztosítási-, valamint a nem-életbiztosítási üzletágra vonatkozóan. A Magyar Posta Biztosítók elkötelezettek a hatékony kockázatmenedzsment mellett annak érdekében, hogy biztosítani tudják a vállalatirányítási kötelezettségeinek teljesítését. A Magyar Posta Biztosítók kockázatkezelési rendszerének célja gondoskodni az összhang megteremtéséről a kockázatkezelési folyamat és a Magyar Posta Biztosítók céljai között, figyelembe véve ESG kockázatokat és szempontokat is. A Magyar Posta Biztosítóknál továbbá kiemelt cél, hogy hatékony és következetes megközelítéseket és módszereket dolgozzanak ki és működtessenek az őket érintő kockázatok azonosítására, elemzésére, kezelésére, nyomon követésére és jelentésére. Biztosítani kívánják ezen kívül, hogy naprakész és megbízható információk alapján megalapozott döntéshozatal történjen az Igazgatóság által, mely minden esetben összhangban van a Magyar Posta Biztosítók kockázatvállalási hajlandóságával. 

A Magyar Posta Biztosítók fontosnak tartják az azonosított kockázatok értékelését, a kockázatkezelési folyamatok potenciális hatásainak vizsgálatát. A kockázatok értékelése többféle rendszerben történik, ezek a következők: Standard Formula számítás, ORSA rendszer, Egyéni kockázatértékelés. A legjelentősebb azonosított kockázatok: 

  • viharkárok emelkedése (nem-életbiztosítási kockázat);  
  • életbiztosítási ágazat esetén például az életbiztosításoknál felmerülő törlési kockázat, stratégiai kockázat (például extraprofitadó meghosszabbítása 2025-re is), piaci kockázat; 
  • életbiztosítási ágazat esetén például az életbiztosításoknál felmerülő törlési kockázat, stratégiai kockázat (például extraprofitadó meghosszabbítása 2025-re is), piaci kockázat.  

A Magyar Posta Biztosítók rendelkezésre álló tőkéje (szavatolótőke) a 2024-es üzleti évben sem csökkent a törvényi minimum alá. 

A kockázatértékelés jól definiált szabályok mentén történik, amelyeket a Gránit Biztosító esetén a Kockázatkezelési Szabályzat fektet le. Az egyes jelentős kockázati kategóriák (nem-életbiztosítási kockázat, egészségbiztosítási kockázat, működési kockázat) monitorozását a Gránit Biztosító indirekt módon, a tervezett és a magyar számviteli törvények szerinti bruttó megszolgált díjak arányának rendszeres –naptári negyedévenként legalább egyszer történő – nyomon követésével oldja meg. 

footer image

 

A Gránit Biztosító kockázatkezelési szemlélete alapján a kockázatmenedzsment valamennyi, a kockázatkezelési folyamatban részt vevő munkatárs feladata, különös tekintettel az egyes szervezeti egységek vezetőire, akik az általuk irányított területen kockázatfelelősként működnek. A kockázatfelelősök feladata az általuk irányított terület folyamatainak elemzésével a kockázatok kategorizálása, a kockázatelemzés lefolytatása és a kockázatok, kockázathalmozódások kezelésére irányuló intézkedések kidolgozása. A kockázatfelelősök havi rendszerességgel jelentést tesznek a bekövetkezett kockázati eseményekről a Kockázatkezelési Vezető részére. A havi rendszeres jelentések elemzése és kiértékelése a Vezető Kockázatkezelő felelőssége. A kockázatkezelésben kiemelt szerep jut a vezető aktuáriusnak, valamint a Gránit Biztosító pénzügyi helyzetéért, számviteli rendjéért felelős Gazdasági Igazgatónak. 

A Magyar Posta Biztosítók több kockázatkezeléssel kapcsolatos szabályzattal rendelkeznek, ezek az alábbi felsorolásban láthatóak: 

·       Kockázatkezelési kézikönyv, 

·       ORSA szabályzat; 

·       A Hitelkockázati Szabályzat; 

·       Adatminőség szabályzat; 

·       Felügyeleti adatszolgáltatás kitöltésére vonatkozó eljárási rend és közzétételi politika. 

A Magyar Posta Biztosítók esetében a felsorolt kockázatkezeléssel foglalkozó szabályzatok évente felülvizsgálatra kerülnek. A szabályzat felelősének felülvizsgálata utána az ellenőrzők (témáért felelős vezetők) véleményezhetik a módosításokat és javaslatokat is tehetnek. A szabályzatokat az ellenőrzők jóváhagyása utána lehet előterjeszteni vezetőségi-, igazgatósági ülésre. 

A kockázatkezelés folyamata alapvetően a lehetséges kockázatok azonosításából, elemzéséből, besorolásából, nyomon követéséből, jelentéséből és ellenőrzéséből áll össze. A kockázatok azonosítása elsődlegesen az egyes szervezeti egységeket vezető kockázatfelelősök feladata. A kockázatok azonosításának célja, hogy a Gránit Biztosító valamennyi fenyegető veszéllyel tisztában legyen. A Vezető Kockázatkezelő és a kockázat felelősök folyamatosan gyűjtik az információkat azokról a kockázatokról, amelyeknek a cég a működése során ki van téve, legyen az meglévő, jövőben lehetséges, külső vagy pedig belső kockázat. A Gránit Biztosító teljes körű kockázati leltára így folyamatosan naprakész, emellett évente egyszer a leltár felülvizsgálata is megtörténik. A létrehozott kockázati leltár a Gránit Biztosító belső szabályozó dokumentumain alapul, ezzel biztosítva, hogy minden szabályozott folyamat, kockázatértékelés alá esik. A kockázati leltár összeállítását és kiegészítését a Vezető Kockázatkezelő végzi. A kockázatok azonosítása során az alábbi kockázati területek és kockázati kategóriák áttekintése történik: 

         környezet (kereslet, eszköz- és szolgáltatói piacok, termék- és értékesítési verseny, ügyfelek, jogi- és szabályozási környezet) 

         vállalatirányítás (tulajdonosi joggyakorlás, stratégia, belső irányítás és belső kontrollrendszer) 

         piaci megjelenés (termékek, ügyfelek, visszaélések kezelése) 

         üzleti folyamatok és tőke (pénzügyi és működési kockázatok, tőke és jövedelmezőség). 

A kockázatfelelősök az általuk irányított területen elemzik a munkafolyamatokat annak érdekében, hogy pontosan meghatározhassák a felmerülő kockázatokat és a kapcsolódó kontroll tevékenységeket. Amennyiben külső (pl. MNB, könyvvizsgálói) vagy belső (pl. belső ellenőri, megfelelőségi, informatikai biztonsági megbízotti, adatvédelmi tisztviselői) vizsgálat eredményeként új, korábban nem azonosított kockázat vagy korábban már detektált kockázat jelentős mértékű változása merül fel, az érintett kockázatfelelős köteles erről a tényről a Vezető Kockázatkezelőt az erre kialakított online felületen keresztül tájékoztatni. 

footer image

 

Valamennyi kockázat esetében – saját korábbi tapasztalatok alapján, ennek hiányában becsléssel – a kockázatfelelősnek meg kell határoznia a kockázati esemény bekövetkezése esetén felmerülő pénzügyi veszteség várható átlagos értékét is. 

A kockázati elemek minőségi értékelése elsődlegesen a kockázatfelelősök feladata. Az azonosított kockázatok értékelése először tételesen, minden kockázati elemre külön történik, de a Gránit Biztosító számára legfontosabb kockázatok meghatározása szempontjából szükség van az egyedileg értékelt kockázatok közötti összefüggések feltárására is. A kockázatfelelősök az általuk felügyelt folyamatok változása esetén, de évente legalább egy alkalommal egy ötfokozatú skálán értékelik az azonosított kockázatok súlyosságát (várható gazdasági hatását) és a bekövetkezés gyakoriságát, valamint egy háromszintű skálán a kockázati esemény bekövetkezésének felismerhetőségét. 

A kockázati jelentés keretében a Gránit Biztosító szakterületeinek vezetői (mint az adott terület kockázatfelelősei) választ adnak azokra a kérdésekre, melyek a vizsgált időtávon belül felmerülő kockázatokra vonatkoznak. 

A kockázatkezelési szabályzatok kialakítása, felülvizsgálata során jelenleg még nincsenek figyelembevéve az érintettek szempontjai, nem történt erre vonatkozóan visszajelzés kérése az érintettektől. 

Fenntarthatósággal kapcsolatosan azonosított kockázatok 

Fizikai kockázatok 

A Gránit Biztosítóra vonatkozóan az [IRO-1] A lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek azonosítására és értékelésére szolgáló eljárások leírása című alfejezet és alapján az alábbi fizikai kockázatok kerültek azonosításra:

Azonosított kockázat

Időhorizont

Akut fizikai kockázatok

Viharkár kockázatok

Rövid távon lényeges

Krónikus fizikai kockázatok

Vízkészletek csökkenése 

Átlaghőmérséklet emelkedés 

Biodiverzitás csökkenése

Hosszú távon lényeges

 

A Gránit Biztosító akut fizikai kockázatként határozza meg a vagyonbiztosításokkal kapcsolatos viharkár kockázatot. A viharkárok konkrét időjárási eseményekhez köthető lokális események, melyek során az átlagostól nagymértékben, vagy extrém mértékben eltérő csapadékintenzitás és/vagy szélerősség tapasztalható. A vagyoni károkat jellemzően e két időjárási jelenség okozza. Ez a kockázat közvetlen hatást gyakorol a Gránit Biztosító üzleti eredményére és ügyfelei vagyonbiztonságára. 

A Gránit Biztosító természeti, szociális és gazdasági környezetre kiható krónikus fizikai kockázatként azonosítja a klímaváltozásból eredő átlaghőmérséklet emelkedést, az vízkészletek csökkenését, valamint a biodiverzitás pusztulását. A krónikus fizikai kockázatok közvetlenül nem hatnak a Gránit Biztosító működésére, jövedelmezőségére, azonban a hosszútávú társadalmi és gazdasági hatásai miatt közvetett kockázatként kezeli azokat. 

footer image

 

Átállási kockázatok: 

A Gránit Biztosítóra vonatkozóan az [IRO-1] A lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek azonosítására és értékelésére szolgáló eljárások leírása című alfejezet és alapján az alábbi átállási kockázatok kerültek azonosításra:

Azonosított kockázat

Időhorizont

Politikai, szabályozási kockázatok

Geopolitikai/ energiakrízis

Rövid távon lényeges

Adópolitikai kockázat

Rövid távon lényeges

Technológiai kockázatok

Alternatív járműmeghajtás

Középtávon lényeges

Önvezető járműtechnológia

Hosszú távon lényeges

Piaci kockázatok

Klímaváltozás miatt a biztosítási díjak emelkedése

Középtávon lényeges

Átállási kényszer logisztikai vállalkozások esetében közúti árufuvarozásról vasúti fuvarozásra

Középtávon lényeges

Gépjármű állomány és városi gépjárműhasználati szokások változása

Középtávon lényeges

 

Politikai-szabályozási kockázatként azonosította a Gránit Biztosító a geopolitikai változásokkal összefüggésben előálló energia és nyersanyagkríziseket, valamint az ellátási láncok és kereskedelmi kapcsolatok drasztikus megváltozásának negatív gazdasági hatásait. Ezek a hatások jelentős mértékben befolyásolják a régió kereskedelmét, így közvetlen hatást gyakorolhat a Gránit Biztosító egyik fő piacára, szállítmányozók gépjárműbiztosítási piacára. Szintén politikai-szabályozásai kockázatként értékeljük az adópolitikai változásokat, mind a különböző szolgáltatásokat terhelő reguláris adók, mind a szektorális külön adók vonatkozásában. 

A Gránit Biztosító technológiai kockázatként azonosíja a gépjárműbiztosítás portfolión belül a hagyományos, belső égésű, fosszilis üzemanyagokra épülő robbanómotoros technológia fokozatos kivezetését, ezzel egyidejűleg az alternatív meghajtások elterjedésével járó trendeket. 

Alapvető átállási kockázatkén azonosítjuk a Gránit Biztosító KGFB (kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás) portfolióján belül a logisztikai vállalkozások átállási kényszerét, tekintettel az EU 2050-re megcélzott zéró karbonkibocsátási ambícióit. A Gránit Biztosító a technológia kockázat hatásának meghatározásában és kezelésében támaszkodik a cégcsoportos ESG Stratégiája, melyben a hagyományos közúti fuvarozást kiváltó intermodális, vasúti fuvarozás fejlesztése stratégiai célként fogalmazódik meg. További technológiai és egyben szabályozási kockázat az önvezető járműtechnológiák hatása a biztosítási piacra. 

Alapvető piaci kockázat az éghajlatváltozásból és környezetkárosodásból eredő károk fedezetéhez szükséges vagyonbiztosítási díjak növekedése, egyúttal a penetráció csökkenése. Piaci kockázatként azonosítja a Gránit Biztosító a gépjármű állomány és a városi gépjármű használati szokások megváltozását az elektrifikáció és részben a közösségi közlekedés, részben pedig az járműmegosztási megoldások irányába. Ez a piaci kockázat alapvetően a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási piacot és a casco piacot érinti. Az éghajlatváltozásból és környezetkárosodásból fakadó felelősségi kockázat a Gránit Biztosító jelenlegi portfoliója alapján nem jelentős, azonban a vállalati vagyonbiztosítás esetleges felfutása esetén az üzleti tervek és a vállalási politika kialakításakor figyelembe kell venni. 

footer image

 

A Gránit Biztosítóra vonatkozóan a cégcsoportos ESG Stratégia fogalmazza meg a kockázatokat és a kockázatokra tervezett válaszlépéseket a 2027-ig tartó időszakra. 

A Magyar Posta Biztosítók kockázatkezelési rendszereinek, azaz a jelen alfejezet [IRO] részénél említett rendszereknek), eleget kell tennie mind a kockázati stratégia formájában megfogalmazott belső követelményeknek, mind a külső előírásoknak. Az alapvető külső követelmények a szervezetirányításra vonatkozó törvényi előírások és a felügyelő hatóság ajánlásai. A kockázatkezelési folyamat a kockázatkezelés „magja”. Ez a kockázatok módszeres azonosítására és értékelésére, ellenőrzésére és jelentésére irányul. A kockázat-ellenőrzés ezen állandó folyamata biztosítja, hogy az igazgatóság és a vezetőség naprakészen rálássanak a Magyar Posta Biztosítók kockázati helyzetére, és így lehetőségük legyen a kockázatok korai kezelésére. A Magyar Posta Biztosítók Kockázatkezelési Bizottsága a kockázatmenedzsment operatív irányító testülete. A Kockázatkezelési Bizottság ajánlásokat készít, és tanácsadó funkciót tölt be. A bizottság negyedévente ül össze, de szükség esetén tarthat eseti üléseket is. A Vezető Kockázatkezelő a Bit. előírásaival összhangban felel a Magyar Posta Biztosítók kockázatmenedzsment rendszerének működtetéséért. A kockázatkezelési rendszer működtetése mellett, legalább negyedévente beszámol az igazgatóságnak, így a kockázatkezelési rendszer az irányítási rendszer részét képezi. 

A Magyar Posta Biztosítók az egyéni kockázatértékelés keretein belül értékelik a működési és stratégiai kockázatokat, az adott kockázat értékelésére alkalmazott módszert a kockázati regiszterben dokumentálni kell. A Magyar Posta Biztosítók kiszervezéseihez kapcsolódó kockázatok felmérésre kerülnek. 

A kockázatok eltérőek lehetnek a Magyar Posta Biztosítóknál a nem-élet, valamint az életbiztosítási ágazatra vonatkozóan, a legjelentősebb példák jelen alfejezetben fentebb az [IRO] részénél bemutatásra kerültek. 

Az azonosított kockázatokat alacsony-, közepes-, vagy magas kockázati kategóriákba sorolják be a felmerülő veszteség és a bekövetkezési valószínűség szempontjából. A stratégiai- és működési kockázatok értékelésén kívül a Magyar Posta Biztosítók az MNB 12/2023. (XI.27.) számú ajánlásával összhangban azonosítja és figyelembe veszi a releváns éghajlatváltozásból és a környezetkárosodásból fakadó rövid-, közép- és hosszú távú kockázatokat, valamint értékeli azok Biztosítóra gyakorolt hatását. A vizsgálat kiterjed a fizikai, átállási és felelősségi kockázatokra. A kockázatok kockázati hőtérkép vagy hatásvalószínűség-mátrix segítségével ábrázolásra is kerülnek. 

A Magyar Posta Biztosítók esetében nincsen a kockázatcsökkentő intézkedésekre külön allokált forrás. 

A Szolvencia II előírja a biztosítók számára, hogy a szavatoló tőke meghaladja a szavatolótőke-szükségletet. A MNB 6/2016. (VI.14.) számú ajánlása javasolja, hogy a folyamatos tőkemegfelelés kockázatainak csökkentése érdekében a biztosító volatilitási tőkepuffert tartson. A volatilitási tőkepuffer mértékét a fent említett ajánlás részletezi. 

A Magyar Posta Biztosítóknál a következőkben felsorolt főbb kockázatkezelési feladatok merültek fel a 2024-es üzleti év során: 

  • Éves, negyedéves számítások és adatszolgáltatások teljesítése; 
  • Negyedéves kockázatértékelési feladatok elvégzése, valamint éves ORSA folyamat lefolytatása;
  • Kockázatkezelési rendszerfejlesztések megvalósítása; 
  • Rendszeres Kockázatkezelési Bizottsági ülések lebonyolítása, 

·       Együttműködés a MABISZ munkacsoportjaival. 

 

footer image

 

A Gránit Biztosító ESG stratégiája jelenleg még nem tartalmaz mérhető kulcsfontosságú teljesítménymutatókat. A Társaság teljes cégcsoportra vonatkozó, jelenleg frissítés alatt álló ESG stratégiájában a jövőre vonatkozóan lesznek konkrét mérhető célok és célértékek definiálva. 

A Magyar Posta Biztosítók fizikai és átállási kockázatairól bővebben az [SBM-3] Lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek, valamint ezek kölcsönhatása a stratégiával és az üzleti modellel című fejezetben található információ. A kettős lényegességi elemzésben azonosított kockázat vonatkozásában még nem állapítottak meg mérhető teljesítménymutatókat, valamint célokat. 

A Magyar Posta Biztosítók a 2024-es üzleti év során fenntarthatósági kockázatokat is figyelembe vettek a kockázatok azonosítása és kiértékelése során, ehhez kapcsolódóan a befektetésekre vonatkozóan fenntarthatósági limitek került kialakításra. 

A kockázati célok és eredmények megállapításához különböző módszertanok kerülnek alkalmazásra a Magyar Posta Biztosítók esetében, például a szavatolótőke-szükséglet számítására a Magyar Posta Biztosítók alapvetően a Standard Formula kalkulációt használják a modell által lefedett kockázatok számszerűsítésére, a kockázati keretösszeg meghatározása az ORSA folyamat és szabályzat előírásai alapján történik, a befektetésekre vonatkozó kockázatok értékelése a Kockázatkezelési Bizottság feladata, a fenntarthatósági szempontokhoz pedig szabályzatokban rögzített módszertan előírásait vesz figyelembe („Environmental Performance Index”, „EU Sanctions Map”). Vannak azonban olyan kockázatok, melyek számszerűsítésére szakértői becslést kell alkalmazni, ezeket a módszertanokat minden esetben írásban rögzíteni szükséges. A számítások jellemzően negyedéves-, és éves ciklusokra történnek, továbbá a Magyar Posta Biztosítók öt éves periódusra vonatkozóan készítik el stratégiai és üzleti terveiket. 

 

 

 

 

 

 

1

0

3

8

7

1

2

8

4

9

4

1

1

1

4

0

1

Statisztikai számjel

0

1

-

1

0

-

0

4

1

3

7

5

Cégjegyzék szám

WABERER'S International NyRt.

2024. december 31.-én végződő évre

KONSZOLIDÁLT PÉNZÜGYI KIMUTATÁSOK

AZ EURÓPAI UNIÓ ÁLTAL BEFOGADOTT

NEMZETKÖZI PÉNZÜGYI BESZÁMOLÁSI

STANDARDOK SZERINT

Budapest, 2025. Március 31.

 

 

 

 

 

a vállalkozás vezetője

(képviselője)

  

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

ha másképp van feltüntetve

 

WABERER'S International NyRt.

adatok ezer

KONSZOLIDÁLT PÉNZÜGYI HELYEZET KIMUTATÁSA

EUR-ban

A tétel megnevezése

Megjegyzés

2024.12.31

2023.12.31

BEFEKTETETT ESZKÖZÖK

 

 

Ingatlanok

7

72 574

73 888

Járművek

7

167 489

167 741

Egyéb berendezések

7

6 937

3 804

Ingatlanok, gépek, berendezések összesen

 

247 000

245 433

Immateriális javak

6

15 689

12 600

Üzleti vagy cégérték

6

18 293

17 900

Egyéb átfogó jövelemmel szemben értékelt befektetett pénzügyi eszközök - Adósságinstrumentumok

10

446 089

109 510

Amortizált bekerülési értéken értékelt befektett pénzügyi eszközök - Adósságinstrumentumok

10

3 540

8 018

Eredménnyel szembe valós értéken értékelt befektetett pénzügyi eszközök

10

4 712

-

Egyéb befektetett pénzügyi eszközök

9

1 574

444

Befektetések társult és közös vezetésű vállalkozásokban

8

17 227

8

Halasztott adó követelés

32

4 490

2 934

ÖSSZES BEFEKTETETT ESZKÖZ

 

758 614

396 847

FORGÓESZKÖZÖK

 

 

Készletek

11

3 977

4 781

Tényleges nyereségadók

33

1 013

664

Követelések áruszállításból és szolgáltatásból (vevők)

12

99 477

107 079

Egyéb forgóeszközök

13

45 790

42 260

Egyéb átfogó jövelemmel szemben valós értéken értékelt befektetett pénzügyi eszközök - Adósságinstrumentumok

10

32 921

29 113

Amortizált bekerülési értéken értékelt befektett pénzügyi eszközök - Adósságinstrumentumok

10

400

13 357

Eredménnyel szemben valós értéken értékelt pénzügyi eszközök

10

74 600

-

Származékos pénzügyi instrumentumok

13

275

3 768

Pénzeszközök

15

54 667

67 068

Értékesítésre tartott eszközök

14

1 299

811

ÖSSZES FORGÓESZKÖZ

 

314 419

268 901

Tartott Viszontbiztosítási szerződésekből származó eszközök

19

51 869

37 814

ÖSSZES BIZTOSÍTÁSTECHNIKAI ESZKÖZ

 

51 869

37 814

ESZKÖZÖK ÖSSZESEN

 

1 124 902

703 562

SAJÁT TŐKE

 

 

Jegyzett tőke

16

6 008

6 118

Tőketartalék

16

24 928

23 712

Eredménytartalék

16

134 701

124 148

Egyéb tartalékok

16

2 285

5 239

Átváltási különbözet

16

(15 957)

(8 209)

Anyavállalatra jutó saját tőke

151 965

151 008

Ellenőrzést nem biztosító részesedés

27 507

263

ÖSSZES SAJÁT TŐKE

 

179 472

151 271

KÖTELEZETTSÉGEK

 

 

HOSSZÚ LEJÁRATÚ KÖTELEZETTSÉG

 

 

Hosszú lejáratú hitelek, kölcsönök

20

779

-

Hosszú lejáratú kötelezettségekt kötvénykibocsátásból

36

113 856

113 830

Lízing kötelezettségek éven túli része

17

139 336

141 379

Halasztott adó kötelezettség

32

4 041

1 914

Céltartalékok

18

11 705

18 769

Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek

1 446

-

ÖSSZES HOSSZÚ LEJÁRATÚ KÖTELEZETTSÉG

 

271 163

275 892

RÖVID LEJÁRATÚ KÖTELEZETTSÉG

 

 

Rövid lejáratú hitelek, kölcsönök

20

2 710

1 511

Lízing kötelezettségek éven belüli része

17

47 938

45 873

Kötelezettségek áruszállításból és szolgáltatásból (szállítók)

34

93 762

96 093

Tényleges nyereségadók

32

909

3 596

Szerződéses kötelezettségek

39

-

240

Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek

21

49 291

43 950

Származékos pénzügyi instrumentumok

13

1 189

-

ÖSSZES RÖVID LEJÁRATÚ KÖTELEZETTSÉG

 

195 799

191 263

Biztosítási szerződésekből származó kötelezettségek

19

478 468

85 136

ÖSSZES BIZTOSÍTÁSTECHNIKAI KÖTELEZETTSÉG

478 468

85 136

KÖTELEZETTSÉGEK ÖSSZESEN

 

945 430

552 291

SAJÁT TŐKE ÉS KÖTELEZETTSÉGEK ÖSSZESEN

 

1 124 902

703 562

Budapest, 2025. Március 31.

  

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

ha másképp van feltüntetve

 

WABERER'S International NyRt.

 

 

adatok ezer

KONSZOLIDÁLT ÁTFOGÓ JÖVEDELEMKIMUTATÁS

 

 

EUR-ban

 

Megjegyzés

2024

2023

Nettó árbevétel

22

757 467

710 909

ebből: Biztosítási bevétel

22

80 174

71 924

Direkt költségek

23-27

-669 979

-625 976

ebből: Értékcsökkenés és amortizáció

 

-54 790

-52 807

ebből: Biztosítási szolgáltatások ráfordításai

23

-62 278

-54 832

ebből: Viszontbiztosítási szerződések eredménye

27

-3 281

-6 680

Bruttó fedezet

 

87 488

84 933

ebből bruttó fedezet értékcsökkenés nélkül

 

142 574

137 740

Indirekt költségek

29

-75 375

-67 131

Egyéb bevételek

30

34 793

21 952

Kamatbevétel effektív kamatmódszerrel számítva

31

6 415

7 926

Egyéb ráfordítások

31

-11 668

-8 595

Beágyazott derivatívák eredményváltozása (+/-)

40

295

3 294

Nettó értékvesztés pénzügyi eszközökre

 

-56

412

Működési eredmény

 

41 892

42 791

Pénzügyi műveletek bevételei

32

8 434

18 876

Pénzügyi műveletek ráfordításai

32

-25 409

-22 903

Pénzügyi műveletek eredménye

32

-16 975

-4 027

ebből: Nem realizált árfolyamkülönbözetek pénzügyi eredményből

 

-3 708

6 541

Részesedés a társult és a közös vállalkozás eredményéből

8

2 406

-1

Adózás előtti eredmény

 

27 323

38 763

Nyereségadó ráfordítás

33

-5 617

-9 076

Tárgyév nyeresége (+) /vesztesége (-)

 

21 706

29 687

Ebből:

 

 

 

Anyavállalat részvényeseire jutó eredmény

 

21 562

29 471

Nem kontrolláló/kisebbségi részesedésekre jutó eredmény

 

144

216

Egyéb átfogó jövedelem:

 

 

 

Későbbiekben átvezetésre kerülnek az eredménybe

 

 

 

Adósságinstrumentumok és Tartalékok valós érték különbözete - halasztott adóval csökkentve

 

-62

8 238

Cash flow hedge nyeresége / (vesztesége)

13

-94

11 899

Eredménybe átsorolt Cash flow fedezeti ügylet hatékony része

13

-2 754

-8 594

Cash flow hedge fedezési költsége

13

-399

-1 338

Külföldi pénznem átváltásából származó különbözetek külföldi érdekeltségek után

 

-7 748

4 412

Egyéb átfogó jövedelem:

 

-11 057

14 617

 

 

 

 

Teljes  átfogó jövedelem

 

10 649

44 304

Ebből:

 

 

 

Anyavállalat részvényeseire jutó eredmény

 

10 505

44 088

Nem kontrolláló/kisebbségi részesedésekre jutó eredmény

 

144

216

 

 

 

 

Egy részvényre jutó nyereség normál és higított (EUR/részvény)

4

1,25

1,69

Egy részvényre jutó nyereség normál és higított (EUR/részvény)

4

1,25

1,69

 

 

 

 

 

 

 

 

Tájékoztató információk:

 

2024

2023

EBITDA

 

102 006

95 598

EBIT

 

45 002

42 791

Budapest, 2025. Március 31.

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

ha másképp van feltüntetve

 

WABERER'S INTERNATIONAL NyRt.

adatok ezer

KONSZOLIDÁLT CASH FLOW KIMUTATÁS

EUR-ban

A tétel megnevezése

Megjegyzés

2024

2023

 

 

 

 

Adózás előtti eredmény

 

27 323

38 763

Egyéb devizás eszközökön és kötelezettségeken keletkezett nem realizált árfolyam veszteség/nyereség (-)

31

3 708

-6 542

Elszámolt értékcsökkenés és amortizáció

6, 7

48 482

47 406

Értékvesztés nem  pénzügyi eszközök - vagy visszaírása

-

-

Értékvesztés pénzügyi eszközök - vagy visszaírása

57

-412

Kamatráfordítás

31

13 098

11 827

Kamatbevételek

31

-2 807

-3 574

Céltartalék képzés és felhasználás különbözete

18

-7 710

-6 528

Biztosítástechnikai tartalékok változása

4 817

-22 851

Ingatlanok, gépek, berendezések értékesítésének eredménye

-6 768

-3 364

Üzleti tevékenységből származó nettó pénzáramlás, működő tőke változás előtt

 

80 200

54 725

Készletek állományváltozása

11

377

-207

Vevők állományváltozása

9 089

1 939

Egyéb forgóeszközök és származékos pénzügyi instrumentumok állományváltozása

25 271

-12 379

Szállítók állományváltozása

-1 432

-1 883

Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek és származékos pénzügyi instrumentumok állományváltozása

-4 119

22 298

Biztosítástechnikai kötelezettségek változása

224

40 536

Fizetett nyereségadó

33

-10 411

-5 098

I. Működési tevékenységből származó nettó pénzáramlás

 

99 199

99 932

Ingatlanok, gépek, berendezések beszerzése

6, 7

-18 364

-38 403

Ingatlanok, gépek, berendezések értékesítéséből származó pénzbeáramlás

7

172

1 052

Befektetett eszközök értékesítésének bevétele

17 970

9 347

Egyéb befektetett pénzügyi eszközök növekedése

-3 263

-437

Egyéb befektetett pénzügyi eszközök csökkenése

2 134

-

Leányvállalatok megszerzésére fordított nettó pénzeszköz

-54 711

-

Társul és közös vállalkozások megszerzésére fordított pénzeszköz

-17 219

-7

Biztosítói adósság és tőkeinstrumentumok beszerzése

-74 156

-250 158

Biztosítói adósság és tőkeinstrumentumok eladása

108 396

214 955

Kapott kamatok

31

2 870

3 296

II. Befektetési tevékenységből származó nettó pénzáramlás

 

-36 171

-60 356

Kölcsön törlesztés

35

907

-1 834

Lízingtörlesztés

35

-42 402

-38 459

Lízingtörlesztés kivásárlás során értékesítéshez

35

-12 332

-5 795

Fizetett kamatok

35

-13 072

-11 811

Visszavásárolt saját részvény

-3 141

-

Fizetett osztalék

-5 389

-4 733

III. Finanszírozási műveletekből származó nettó pénzáramlás

 

-75 429

-62 632

 

 

 

IV. Pénzeszközök változása

 

-12 401

-23 056

Pénzeszköz és pénzeszközegyenértékesek állomány az év elején

15

67 068

90 124

Árfolyamhatás

 

-

-

Pénzeszköz és pénzeszközegyenértékesek állomány az év végén

15

54 667

67 068

Budapest, 2025. Március 31.

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

ha másképp van feltüntetve

 

 

WABERER'S INTERNATIONAL NyRt.

KONSZOLIDÁLT SAJÁT TŐKE VÁLTOZÁS KIMUTATÁS

 

Megjegyzés

Jegyzett tőke

Tőketartalék

Eredménytartalék

Hedge tartalékok

Értékelési tartalékok

Egyéb tartalékok összesen (Hedge és Értékelési)

Átváltási különbözet

Anyavállalatra jutó saját tőke

Ellenőrzést nem biztosító részesedés

Összes saját tőke

 

 

Nyító érték 2023. január 1.

 

6 188

23 712

100 604

1 415

- 6 361

-4 946

-12 620

112 868

233

113 101

 

 

Cash flow fedezeti instrumentumok valós érték különbözeteinek halasztott adóval csökkentett értéke

0

0

0

1 967

0

1 967

0

1 967

0

1 967

Befektetett pénzügyi eszközök valós érték különbözete

0

0

0

0

8 238

8 238

0

8 238

0

8 238

Külföldi érdekeltségben keletkezett árfolyamkülönbözet

0

0

0

0

0

0

4 412

4 412

0

4 412

 

 

Egyéb átfogó jövedelem

 

0

0

0

1 967

8 238

10 205

4 412

14 617

0

14 617

 

 

Tárgyévi eredmény

0

0

29 471

0

0

0

0

29 471

216

29 687

 

 

Teljes átfogó jövedelem

 

0

0

29 471

1 967

8 238

10 205

4 412

44 088

216

44 304

 

 

Tőketartalék átvezetés

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Kisebbség osztaléka

0

0

0

0

0

0

0

0

- 186

- 186

Osztalék fizetés részvényeseknek

0

0

- 4 762

0

0

0

0

- 4 762

0

- 4 762

Egyéb mozgás

0

0

-1 165

9

-29

-20

- 1

- 1 186

0

-1 186

 

 

Záró érték 2023. december 31.

 

6 118

23 712

124 148

3 391

1 848

5 239

- 8 209

151 008

263

151 271

 

 

Cash flow fedezeti instrumentumok valós érték különbözeteinek halasztott adóval csökkentett értéke

0

0

0

- 3 247

0

- 3 247

0

- 3 247

0

- 3 247

Befektetett pénzügyi eszközök valós érték különbözete

0

0

0

0

- 62

- 62

0

- 62

0

- 62

Külföldi érdekeltségben keletkezett árfolyamkülönbözet

0

0

0

0

0

0

- 7 748

- 7 748

0

- 7 748

 

 

Egyéb átfogó jövedelem

 

0

0

0

- 3 247

- 62

- 3 309

- 7 748

-11 057

0

-11 057

 

 

Tárgyévi eredmény

0

0

21 562

0

0

0

0

21 562

144

21 706

 

 

Teljes átfogó jövedelem

 

0

0

21 562

- 3 247

- 62

- 3 309

-7 748

10 505

144

10 649

 

 

 

 

Tőketartalék átvezetés

0

1 216

- 1 216

0

0

0

0

0

0

0

Kisebbség osztaléka

0

0

0

0

0

0

0

0

- 168

- 168

Osztalék fizetés részvényeseknek

16

0

0

- 5 388

0

0

0

0

- 5 388

0

- 5 388

Saját részvény visszavásárlás MRP program részére

21

- 110

0

- 3 029

0

0

0

0

- 3 139

0

- 3 139

Egyéb mozgás

0

0

- 1 376

- 991

1 346

355

0

- 1 021

- 13

- 1 034

Leányvállalatok megszerzése

8

0

0

0

0

0

0

0

0

27 281

27 281

 

 

Záró érték 2024. december 31.

 

6 008

24 928

134 701

- 847

3 132

2 285

- 15 957

151 965

27 507

179 472

Budapest, 2025. Március 31.

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

 

 

1. A beszámolót készítő gazdálkodó egység

 

A Waberer’s International Nyrt. (a továbbiakban: „Társaság”) magyarországi székhelyű társaság. A Társaság székhelyének címe: 1239 Budapest, Nagykőrösi út 351. A 2024. december 31-i fordulónappal készített, az ezzel a nappal végződő üzleti évre vonatkozó konszolidált pénzügyi kimutatások tartalmazzák a Társaság és leányvállalatainak, együttesen a Csoport (a továbbiakban együttesen: „Csoport”, külön-külön: „a Csoporthoz tartozó gazdálkodó egységek”) pénzügyi információit. A Csoport felett végső irányítást gyakorló magánszemély Tiborcz István. A Csoport főtevékenysége a fuvarozási, szállítmányozási és logisztikai szolgáltatás.

 

 

2. A pénzügyi kimutatások elkészítésének alapja

  

(a) Vállalkozás folytatásával kapcsolatos közzététel

 

A Csoport a 2019-ben és 2020-ban elszenvedett veszteségeket követően a 2020-ban végrehajtott és 2021-ben stabilizált változásoknak és sikeres új üzleti modellnek köszönhetően ismét és tartósan nyereségessé vált. A 2023-as magas EBITDA szintet sikerült 2024-ben túlteljesíteni, amely a korábban tervezett és stratégiai tervben meghatározott elvárásokat is felülmúlta.

A Csoport eredmény elmúlt három és fél évben bekövetkezett javulásának egyik motorja a regionális szerződéses logisztikai szegmens eredményének jelentős fejlődése.. 2024-ben a lengyel leányvállalat a kedvezőtlen piaci körülmények hatására elmaradt a tervezettől, de a Csoport más tagjainak magas teljesítménye tudta kompenzálni ezt. Ez is azt támasztja alá, hogy a regionális és biztosítási szegmens erősítése még ellenállóbbá tudja tenni a Csoportot az esetleges válsághatásokkal szemben. A nemzetközi szegmens bővült a 2024-es évben akvirált Petrolsped csoporttal, amely pozitív Csoportra jutó eredményével is hozzájárult a szegmens növekedéséhez. A regionális szegmens a korábbi évekhez hasonlóan jól teljesített, amelyhez hozzájárult a szintén tárgyévben akvirált szerbiai MD International d.o.o.. A biztosítási szegmensben működőbiztosító a kiemelkedő kamatoknak és a portfólió bővítésének is köszönhetően szintén sikeres évet tudhat maga mögött.

A Csoport 2022. áprilisában sikeresen valósított meg egy 111 millió EUR névértékű kötvénykibocsátást. A kötvény fix kamatozású, 10 éves lejáratú, az 5. és 9. évek között évi 10 %-os, míg a 10. évben 50%-os mértékben kerül törlesztésre. A Csoport a kötvény forgalomba hozatalából befolyó összeget – a 2021 decemberében bemutatott stratégiájával összhangban – saját raktár építésére, regionális akvizícióra és flotta csere finanszírozására, illetve a meglévő hitelek refinanszírozására használta fel. Az első saját építésű ecseri raktár átadásra került 2024-ben, amelyet az operáció már használatba is vett, emellett elkezdődött a debreceni raktár építése is, amely várhatóan 2025-ben kezdi meg működését. Az akvizíciók részben a tevékenység bővülését (Petrolsped – vasút), részben a regionális terjeszkedés (MDI – Szerbia) célul kitűzött irányát támogatták. Év végén sikerült a Magyar Posta Biztosító Zrt. és a Magyar Posta Életbiztosító Zrt.  felvásárlásával abiztosítási szegmenset is tovább erősíteni és ezzel szolgáltatásportfólióját bővíteni. Az új cégcsoport tagokkal lehetőség nyílt további szinergiák, komplex szolgáltatások nyújtására, amelyekre 2025-ben kiemelt hangsúlyt fektet a vállalat. A Csoport várhatóan 2025-ben további akvizíciókkal fogja ezen célok elérését támogatni. A fentiek is bizonyítják, hogy a bevont forrást a korábban vállalt célokkal összhangban sikerült felhasználni, és eredményesen befektetni.

A kötvény forrásból refinanszírozott, kiváltott – a Csoport korábbi pénzügyi helyzetét jellemző - szigorú feltétel-és biztosíték rendszerrel rendelkező működő tőke finanszírozási forrásokat egy hosszútávú, biztosítékok nélküli forrás váltotta fel, amely mellett a Csoport rövid és hosszú távú finanszírozása stabil alapokon nyugszik, megnyugtató likviditási tartalék mellett tudja a Csoport stratégiai fejlesztési projektjeit megvalósítani.  

A Csoport a  sikeres és eredményes üzletmenet és a kötvény által biztosított többletforrás együttes eredményeként folyamatosan stabil likviditást mutatott és jelentős pénzeszköz állományt halmozott fel, amelynek értéke 2024. december 31-én 55 millió EUR.  

 

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

A vállalkozás folytatása elvének megítélésekor a vezetés számos tényezőt – köztük a Csoport eredményét és a megfelelő finanszírozás rendelkezésre állását is – figyelembe vett az alábbiak szerint:

·       A Csoport aktuális eredménye 2021-et követően 2022-ben, 2023-ban és 2024-ben is meghaladta a tervezett mértéket.

·       A Csoport működése 2020. második felében és 2021, 2022, 2023 és 2024 teljes üzleti évben sikeres volt az Európát sújtó kedvezőtlen gazdasági hatások ellenére és – a vezetés cselekvési tervének jövőbeli hatásainak következtében - várhatóan a további években is sikeres lesz. Ez a tartós eredményes időszak megfelelően igazolja az üzleti modell tartós pozitív hatását, válságállóságát. Azonban a kedvezőtlen és gyorsan változó politikai és gazdasági környezet hatással lehet a további növekedési lehetőségekre.  

·        A sikeres éveknek is köszönhetően a hitelintézetekkel való kapcsolat jó, a szükséges lízing megállapodások rendelkezésre állnak. A Társaság új tulajdonosi struktúrája szintén garanciát nyújt a Társaság fejlődését és pénzügyi stabilitását biztosító környezet megteremtésére.

·     A Társaság 2023 novemberében publikálta a „Waberer’s Csoport – Stratégia 2027” középtávú üzleti tervét, amelyben foglalt akciók egy attraktív növekedési pályát vetítenek elő a sikeres alaptevékenység és a bővülést, valamint fenntartható versenyképességet megalapozó akciók együttes eredményeként, konzervatív eladósodottsági szint mellett. Ezzel összhangban meg is valósultak a korábban kitűzött célok.

A vezetés és a Waberer’s International Nyrt. Igazgatósági tagjai bizonyosak abban, hogy a Csoport megfelelő forrásokkal rendelkezik a működés folytatásához a belátható jövőben, és ezzel összhangban a pénzügyi kimutatásokat a vállalkozás folytatásának elvével összhangban készítette el.  

A konszolidált pénzügyi kimutatások nem tartalmaznak, a bemutatott összegek és besorolások vonatkozásában olyan korrekciókat, amelyekre akkor lenne szükség, ha a vállalkozás folytatásának elve a Csoport folyamatos működésének tekintetében nem érvényesülne.

 

(b) A Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardoknak való megfelelésről szóló nyilatkozat

 

A Csoport konszolidált pénzügyi kimutatásai a vállalkozás folytatásának elvét feltételezve az EU által befogadott Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok (IFRS-ek) szerint készültek.

 

Az IFRS-ek az IASB és elődje által kiadott számviteli standardokból, valamint a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Értelmezési Bizottság (IFRIC) és elődje által kiadott értelmezésekből állnak.

 

A jelen konszolidált pénzügyi kimutatásokat az Igazgatóság 2025. március 31-én jóváhagyta és a Közgyűlés elé jóváhagyásra beterjesztette. A konszolidált pénzügyi kimutatások jóváhagyására a Közgyűlés jogosult, a jóváhagyás előtt kérhet módosításokat. Korábbi tapasztalatok alapján rendkívül kicsi annak a valószínűsége, hogy a Közgyűlés módosítási igényt támaszt, és a múltban erre még nem volt példa.

 

(c) Az értékelés alapja

 

A származékos pénzügyi instrumentumok és az egyéb átfogó jövedelemmel szemben valós értéken értékelt befektetett pénzügyi eszközök - Adósságinstrumentumok kivételével, amelyek valós értéken vannak értékelve, a konszolidált elsődleges pénzügyi kimutatások készítése során az értékelés alapja az eredeti bekerülési érték volt.

 

(d) Funkcionális és prezentálási pénznem

 

A Csoport ügyleteinek több mint 90 %-át az Európai Unió területén teljesíti. A Csoport finanszírozása EUR-ban történik, a kamatfelárak tekintetében a finanszírozók a magyarországi ország kockázati felárat minimális tekintetben veszik figyelembe a Csoport speciális EU-s tevékenysége miatt. Ennek megfelelően a konszolidált pénzügyi kimutatások EUR-ban készültek, amely a Csoport prezentációs pénzneme 2013.01.01. óta.  

 

 

 

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

A Csoporthoz tartozó egyes gazdálkodó egységek funkcionális pénznemeit, ahol nem euro a pénznem, az alábbi táblázat foglalja össze:

 

Társaság

2024

2023

WSZL Kft.

HUF

HUF

Gránit Biztosító Zrt.

HUF

HUF

Közdűlő Invest Kft.

HUF

HUF

Magyar Posta Biztosító Zrt,

HUF

Magyar Posta Életbiztosító Zrt.

HUF

KDI Property Kft.

HUF

HUF

WPL-Log Zrt.

HUF

HUF

WPL Ingatlanfejlesztő Kft

HUF

HUF

WABERER’S Rail Kft*

HUF

HUF

Waberer's Románia SA

RON

RON

LINK Sp. z o.o.

PLN

PLN

NewDefine Sp. zoo

PLN

PLN

 

*2024 év folyamán a SinoWa International Kft neve WABERER’S Rail Kft-re változott.

 

(e) Becslések és döntések alkalmazása

 

A pénzügyi kimutatások alábbi számviteli politikáknak megfelelő elkészítése szükségessé teszi, hogy a vezetőség olyan döntéseket, becsléseket és feltevéseket alkalmazzon, amelyek hatással vannak a számviteli politikák alkalmazására, valamint az eszközök, kötelezettségek, bevételek és ráfordítások pénzügyi kimutatásokbanszereplő összegére. A tényleges eredmények eltérhetnek ezektől a becslésektől.

 

A becslések és a mögöttes feltételezések felülvizsgálata folyamatos. A számviteli becslések módosításai a becslések módosításának időszakában, valamint a módosítás által érintett jövőbeli időszakokban kerülnek kimutatásra.

 

Az alábbi megjegyzésekben bemutatjuk a becslési bizonytalanság és a számviteli politikák alkalmazása terén hozott kritikus döntések fő területeit, amelyek a legjelentősebb hatást gyakorolják a konszolidált pénzügyi kimutatásokban megjelenített összegekre:

 

§     goodwillt tartalmazó pénztermelő egység megtérülő értékének értékelése (6. (a) pont)

§     céltartalékok és függő tételek (18. és 38. pont)

§     biztosítási és viszontbiztosítási szerződésekből származó  követelések és kötelezettségek (19. pont)

 

 

3. Lényeges számviteli politikák  

 

Az alábbiakban ismertetett számviteli politikák alkalmazása következetesen történt a jelen konszolidált pénzügyi kimutatásokban bemutatott valamennyi időszakra vonatkozóan, és azokat a Csoporthoz tartozó gazdálkodó egységek következetesen alkalmazták.

 

I.          Kibocsátott még nem hatályos, de az EU által befogadott standardok és értelmezések

 

i.                IAS 21 A devizaárfolyamok változásainak hatásai

2023. augusztus 15-én kibocsátott módosítás 2025. január elsejét követő időszakra meghatározza, hogy mikor váltható át egy valuta másik pénznemre, és következésképpen mikor nem, hogyan határozza meg a gazdálkodó egység az akkor alkalmazandó árfolyamot, amikor egy pénznem nem átválható és melyek azok az információk, amiket gazdálkodó egységnek közzé kell tennie, ha a pénznem nem váltható át.  

 

A Csoport úgy véli, hogy a fenti módosítások hatályba lépésének nincs hatása a Csoport konszolidált pénzügyi kimutatásaira.

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

  

II.          Kibocsátott még nem hatályos és az EU által még be nem befogadott standardok és értelmezések

 

i.                IFRS 18 Bemutatás és közzététel a pénzügyi kimutatásokban

Az IASB az IFRS 18 standardot 2024. áprilisában bocsátotta ki és 2027. január elsején vagy azt követően kezdődő éves időszakokra kötelezően alkalmazandó, korábbi alkalmazás megengedett. Az IAS 1 pénzügyi kimutatások prezentálása című standardot fogja leváltani és a változások főleg az eredménykimutatást fogják érinteni. Bevezet az eredménykimutatásban egy öt kategóriás bontást – a működési, befektetési és a finanszírozási részösszegeket, illetve a nyereségadót és a megszűnt tevékenységeket. A társaságoknak meg kell határozni a fő tevékenységi kört és ez fogja befolyásolni, hogy bizonyos tranzakciókat hol kell bemutatni az eredménykimutatásban. A standard bevezeti a vezetés által meghatározott teljesítmény mérőszám fogalmát és előírja annak közzétételi követelményeit.

 

ii.              IFRS 19 Leányvállalatok nyilvános elszámoltathatóság nélkül: közzétételek

Az IASB 2024. májusában bocsátotta ki és 2027. január elsején vagy azt követően kezdődő éves időszakokra az arra jogosult leányvállalatok választhatják, korábbi alkalmazás megengedett. Célja, hogy egyszerűsítse az IFRS beszámolókat érintő közzétételeket, illetve csökkentse a kapcsolódó adminisztratív terheket.

 

iii.             IFRS 9 és IFRS 7 pénzügyi instrumentumok és közzétételei: a természetfüggő villamos energiára hivatkozó szerződések (módosítások)  

A módosítások a 2026. január elsején vagy azt követően kezdődő éves időszakokra vonatkoznak, korábbi alkalmazás megengedett. A 2024 decemberi módosítás az IFRS 9 standard saját felhasználásra és a fedezeti elszámolásra vonatkozó követelményeit érintette. A megújuló energia vásárlására és átvételére vonatkozó szerződések esetében, annak érdekében tesz módosításokat, hogy a változó volumenű tranzakciók kezelése megfelelő legyen. Az IFRS 9 módosítással összhangban az IFRS 7 standard szerinti közzétételek is pontosításra kerültek.

 

iv.             IFRS 9 és IFRS 7 pénzügyi instrumentumok és közzétételei: a pénzügyi instrumentumok besorolása és mérése (módosítások)  

2024. május 30-án az IASB kiadta az elektronikus átutalással rendezett pénzügyi kötelezettség kivezetését, valamint különböző egyéb pénzügyi instrumentumok besorolását és közzétételeit érintő módosításait. Elektronikus átutalások esetén, ha a standard kritériumai teljesülnek, lehetőség van az általuk kiegyenlített pénzügyi kötelezettségeket előbb teljesítettnek venni és kivezetni.

A pénzügyi instrumentumok besorolását illetően a módosítás pontosítja a nem jogorvoslati eszközök és a szerződéses eszközök jellemzőit. A közzétételek módosításai pedig az egyéb átfogó jövedelemmel szemben valós értéken értékelt tőkeinstrumentumokban történő befektetések, valamint bizonyos szerződéses feltételek esetében írnak elő további követelményeket.

A módosítások 2026. január elsején vagy az azt követően kezdődő éves időszakokra vonatkoznak. Megengedett a korábbi alkalmazás, vagy az összes módosítás egyidejű alkalmazásával, vagy csak a pénzügyi eszközök besorolásának módosításával. A gazdálkodó egységeknek a módosításokat visszamenőlegesen kell alkalmaznia.

 

III.         A Csoport által 2024. évben átvett, alább ismertetett, módosított IFRS standardok kivételével, a konszolidált pénzügyi kimutatások elkészítéséhez alkalmazott számviteli politikák megegyeznek az előző évben alkalmazottakkal:

 

i.                IAS 1 Pénzügyi kimutatások prezentálása: a kötelezettségek rövid-, illetve hosszú lejáratúként történő besorolása (módosítás)

A módosítások a 2024. január elsején vagy azt követően kezdődő éves időszakokra vonatkoznak. A módosítások tisztázzák, hogy a kötelezettségeket a fordulónapon meglévő jogok alapján kell rövid vagy hosszú lejáratú kötelezettségként besorolni. A kötelezettség hosszúlejáratú, amennyiben a gazdálkodó egységnek lényegi (a jognak nem kell feltétel nélkülinek lennie) joga van a fordulónapon legalább 12 hónapon túlra halasztani a kifizetést.  

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

A 2022 októberi módosítás kimondja, hogy azokat a kovenánsokat, amelyeknek a fordulónap után kell megfelelni, nem kell figyelembe venni annak meghatározásakor, hogy fordulónapon a kötelezettség hosszú vagy rövid lejáratú-e. Továbbá a vezetőség várakozása a jövőbeni kifizetésekre vonatkozóan nem befolyásolja a kötelezettségek besorolását. Egy kötelezettséget rövid lejáratúként kell besorolni, amennyiben a kovenáns megsértésre került a fordulónapon vagy azt megelőzően, még akkor is, ha a kovenánsra vonatkozóan a hitelező elengedi a kovenáns megkötést a fordulónap után. És fordítva, egy hitel hosszúlejáratúként sorolandó be, ha a kovenáns sértés csak a fordulónap után történik.  

A Csoport 2024 január 1-től alkalmazza a módosításokat, melyeknek nem volt jelentős hatása a Csoport konszolidált pénzügyi kimutatásaira.  

 

ii.              IFRS 16 Lízing: Lízing kötelezettség és visszlízing (módosítások)

2022. szeptember 22-én az IASB kiadta a lízingkötelezettség eladás és visszlízing esetén (az IFRS 16 módosításai) olyan módosításokkal, amelyek egyértelművé teszik, hogy az eladó-lízingbevevő a későbbiekben hogyan értékeli azokat a visszlízing ügyleteket, amelyek az IFRS 15 szerint értékesítésnek minősülnek. Az eladó-lízingbevevő nem jeleníthet meg olyan nyereséget vagy veszteséget, amely az általa megtartott használati jog eszköz értékére vonatkozik, a lízing kötelezettséget értékelni kell még akkor is ha nem indextől vagy rátától függő változó díj.

A Csoport 2024. január 1-től alkalmazza módosításokat, melyeknek nem volt jelentős hatása a Csoport konszolidált pénzügyi kimutatásaira.

 

iii.             IAS 7 Cash Flow kimutatás és az IFRS 7 Pénzügyi instrumentumok közzétételei

2023. május 25-én kibocsátott módosítás a szállítói finanszírozási megállapodásokkal kapcsolatos közzétételi követelményekre irányulnak, az átláthatóság fokozása és a vállalkozások kötelezettségeire, cash flow-ira való hatásának bemutatása és a likviditási kockázatnak való kitettség hatásának bemutatása érdekében.

A Csoport 2024. január 1-től alkalmazza módosításokat, melyeknek nem volt jelentős hatása a Csoport konszolidált pénzügyi kimutatásaira.

 

(a) A konszolidáció alapja

 

Leányvállalatok

 

A leányvállalatok a Csoport által ellenőrzött gazdálkodó egységek. Ellenőrzés akkor áll fenn, ha a Csoport képes egy gazdálkodó egység pénzügyi és működési politikájának irányítására, a tevékenységéből származó haszon megszerzése érdekében. Az ellenőrzés megítélése az aktuálisan gyakorolható potenciális szavazati jogok figyelembevételével történik. A konszolidált pénzügyi kimutatások a leányvállalatok pénzügyi kimutatásait az ellenőrzés kezdetének napjától az ellenőrzés megszűnésének napjáig tartalmazzák. A leányvállalatok számviteli politikáját megváltoztatták, ha az a Csoport által alkalmazott politikákkal való összhang elérése érdekében szükséges volt.

 

A konszolidáció során kiszűrt ügyletek

 

A konszolidáció során kiszűrésre kerülnek a csoportközi követelések és kötelezettségek valamint a csoportközi ügyletekből származó, realizált és nem realizált bevételek és ráfordítások.  

 

Társult vagy közös vezetésű vállalkozások

 

A Csoport rendelkezik befektetéssel három társaságban, ahol nincs kontroll csak jelentős befolyás vagy közös ellenőrzés, így azokat tőkemódszerrel vonja be a konszolidációba. A részesedés a társult vállalkozás eredményéből veszteség esetén csak a befektetés erejéig volt.

 

 

 

 

 

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

 

(b) Funkcionális pénznemtől eltérő pénznem

 

Funkcionális pénznemtől eltérő pénznemben történő ügyletek

 

A Funkcionális pénznemtől eltérő pénznemű ügyletek az ügyletek napján érvényes központi banki árfolyammal vannak átszámítva a Csoportba tartozó gazdálkodó egységek megfelelő funkcionális pénznemére. A mérlegfordulónapon a funkcionális pénznemtől eltérő pénznemben nyilvántartott monetáris eszközök és kötelezettségek mérlegfordulónapi árfolyamon vannak átszámítva funkcionális pénznemre. A monetáris tételek utáni árfolyamnyereség vagy -veszteség az effektív kamatlábbal és az időszaki kifizetésekkel módosított, az időszak elején funkcionális pénznemben fennálló amortizált bekerülési érték és az időszak végi árfolyamon átszámított, a funkcionális pénznemtől eltérő pénznemben fennálló amortizált bekerülési érték különbözete. A valós értéken értékelt, a funkcionális pénznemtől eltérő pénznemben denominált nem monetáris eszközök és kötelezettségek funkcionális pénznemre való átszámítása a valós érték meghatározásának napján érvényes árfolyamon történik.  

 

Külföldi érdekeltségek

 

A külföldi érdekeltségek eszközei és kötelezettségei, beleértve a felvásárlás nyomán keletkező goodwillt és valósérték-helyesbítéseket, mérlegfordulónapi árfolyamon vannak átszámítva euróra. A külföldi érdekeltségek bevételei és ráfordításai az éves átlag árfolyamon vannak átszámítva euróra.

 

(c) Pénzügyi instrumentumok

 

A Csoport pénzügyi eszközei jellemzően a készpénzen kívüli vevőkövetelései, az amortizált bekerülési értéken értékelt kibocsátott vállalati kötvénye, az egyéb átfogó jövedelemmel szemben valós értéken értékelt állampapírjai és egyéb értékpapírjai és egyéb követelései, illetve származékos ügyletei melyek a további pontokban részletezésre kerülnek. Az értékpapírokat a Csoport két üzleti modell alkalmazásával tartja, jellemzően cash flow beszedési céllal, míg az értékpapírok egy részét kettős céllal, cash flow beszedési és értékesítési céllal. Ennek megfelelően a pénzügyi eszközök jelentős része amortizált bekerülési értéken értékelt, míg az értékpapírok egy része egyéb átfogó jövedelemmel szemben valós értéken értékelt.

SPPI teszt

A vásárolt értékpapírok, vállalati kötvények, fix futamidővel, fix kamattal és fix visszafizetési ütemezéssel rendelkeznek. Nem tartalmaznak semmilyen egyéb kockázatot, volatilitást tükröző, eseménytől függő pénzmozgást. A kamat a pénz időértékén kívül csak a hitel- és likviditási kockázatra, a hitelhez kötődő költségekre és a hitelnyújtó hasznára nyújtanak fedezetet.  

A Csoport pénzügyi kötelezettségei jellemzően lízingek, egyéb hitelek és kölcsönök, kibocsátott kötvény és egyéb kötelezettségek valamint származékos ügyletek, melyek a további pontokban részletezésre kerülnek. A származékos ügyletek kivételével a pénzügyi kötelezettségeket amortizált bekerülési értéken értékeli a Csoport.

Tőkeinstrumentum minden olyan ügylet, amely adott vállalkozás eszközeiben - a vállalkozás valamennyi kötelezettségének levonása után - maradványrészesedésre jogosít.  

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

Származékos pénzügyi instrumentumok

 

A Csoport rendelkezik az árfolyamkockázatoknak való kitettség fedezésére szolgáló származékos pénzügyi instrumentumokkal. A származékos ügyletek kezdeti megjelenítése valós értéken történik, a hozzárendelhető tranzakciós költségek felmerülésük időpontjában az eredményben vannak elszámolva. A kezdeti megjelenítést követően a cash flow fedezeti ügyletnek minősülő származékos ügyletek év végén valós értéken vannak értékelve, és a valós értékből a hatékony rész közvetlenül az egyéb átfogó jövedelemben, míg a nem hatékony rész az egyéb ráfordítással, vagy egyéb bevétellel szemben kerül elszámolásra. A tárgyidőszakban lezárult cash flow fedezeti ügyletek esetében a Csoport számviteli politikája szerint a hatékonynak minősülő realizált eredmény árbevétel fedezés esetén árbevétel csökkenésként vagy növekedésként, illetve a bérköltség és az üzemanyag költség fedezetére kötött ügyleteknél a direkt költségek között kerül kimutatásra. 2023 évtől a Csoport árfolyam kockázatának fedezésére KO forward típusú ügyleteket is kötött, melyek 2 opcióból állnak össze. A knock-out forward (KO Forward) olyan határidős ügylet jellegű összetett opciós termék, melyhez tartozik egy olyan árfolyamszint (kiütési/KO szint) amelyet, ha az opció lejártakor érintenek a bankközi piaci jegyzések, az ügylet maga megszűnik. Az opciók esetén az opció belső értékét jelöli meg a Csoport fedezeti instrumentumként, míg az opció időértéke fedezés költségeként jelenik meg az egyéb átfogó jövedelem kimutatásban.

 

(d) Ingatlanok, járművek, berendezések

 

Megjelenítés és értékelés

 

Az ingatlanok, járművek és berendezések értékelése halmozott értékcsökkenési leírással és halmozott értékvesztés miatti veszteséggel csökkentett bekerülési értéken történik. Ha az ingatlanok, járművek és berendezések egyes részeinek eltérő a hasznos élettartama, azokat az ingatlanok, járművek és berendezések között külön tételekként (fő komponensek) számolja el a Csoport. Az ingatlanok, járművek és berendezések valamely tételének értékesítéséből származó nyereség vagy veszteség az értékesítése bevételének az ingatlanok, járművek és berendezések könyv szerinti értékével történő összehasonlításával vannak meghatározva, és az nettó módon van az eredményben az egyéb bevételekvagy egyéb ráfordítások között bemutatva.  

 

Későbbi költségek

 

Az ingatlanok, gépek és berendezések egy részének a csere költsége a tétel könyv szerinti értékében van megjelenítve, ha valószínű, hogy az adott részben megtestesülő várható jövőbeni gazdasági hasznok be fognak folyni a Csoporthoz, és az adott rész bekerülési értéke megbízhatóan mérhető. A kicserélt rész könyv szerinti értéke kivezetésre kerül. Az ingatlanok, gépek és berendezések napi szervizelésének költségei az eredményben vannak megjelenítve felmerüléskor.

 

Értékcsökkenés

 

Az értékcsökkenés elszámolása lineáris módszerrel történik az eredményben, az ingatlanok, gépek és berendezések egyes részeinek becsült hasznos élettartama alapján az értékcsökkenthető érték összegére vonatkozóan. Értékcsökkenthető értéknek a maradványértékkel csökkentett bekerülési érték minősül. Telek után nincs értékcsökkenés elszámolva.  

 

A tárgyidőszaki és az összehasonlító időszaki becsült hasznos élettartamok az alábbiak:

 

       épületek

       gépek és berendezések

       járművek

       egyéb berendezések és felszerelések

30 -50 év

7 év

4-5 év

7 év

 

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

IFRS16 Használatijog-eszköz

 

A Csoport jármű és ingatlan lízing megállapodásokkal rendelkezik, a használati jog eszközöket az ingatlanok és a járművek soron mutatja ki. A lízing finanszírozással vásárolt járművek hasznos élettartama és maradványértéke megegyezik a lízing szerződésben meghatározott futamidővel és a jármű gyártó által a futamidő végére adott visszavásárlási garancia értékével a regionális szerződéses logisztika szegmens esetében. A nemzetközi fuvarozási szegmens esetében az eszközök használati joga kerül kimutatásra a futamidő alatti pénzkiáramlások alapján, mint eszköz érték, amely a szerződés szerinti futamidő alatt kerül lineáris elszámolásra értékcsökkenésként az IFRS 16 szabályai szerint. A használatijog -eszközök utáni amortizáció a lízing futamideje alatt történik melyet az IFRS 16 szerint határoz meg a Csoport. Minden olyan bérleti jogból származó használati jog, amelynek a futamideje nem haladja meg az 12 hónapot vagy a mögöttes eszköz értéke egyedileg nem haladja meg a 5 ezer EUR-t nem kerülnek eszközként kimutatásra, hanem azok közvetlenül a bérleti díjakon keresztül az eredménykimutatásban a direkt költségek között kerülnek elszámolásra.  

 

(e) Immateriális javak

 

Goodwill

 

Goodwill bekerülési értéke: a Csoport a végrehajtott üzleti kombinációira a goodwill összegét a fizetett ellenérték és a megszerzett nettó eszközérték valós értékének különbségeként határozza meg.

 

Egyéb immateriális javak

 

A Csoport által beszerzett, határozott hasznos élettartamú egyéb immateriális javak (software, licensz) halmozott amortizációval és halmozott értékvesztés miatti veszteséggel csökkentett bekerülési értéken vannak nyilvántartva.

 

Későbbi ráfordítások

 

A későbbi ráfordítások aktiválására csak akkor kerül sor, ha azok növelik az adott eszközben megtestesülő jövőbeni gazdasági hasznokat. Minden egyéb ráfordítás, beleértve a márkanevek ráfordítását is, az eredménybe kerülnek elszámolásra felmerüléskor.

 

Amortizáció

 

Az amortizáció az eredményben van elszámolva lineáris módszerrel a goodwill kivételével az immateriális javak becsült hasznos élettartama során attól a naptól kezdve, amikor azok használatra készek. A tárgyidőszaki és az összehasonlító időszaki becsült hasznos élettartamok az alábbiak:

 

       szoftver

       vagyoni értékű jogok

10 év

6 év

 

(f) Készletek

 

A készletek a fordulónapon bekerülési érték és a nettó realizálható érték közül az alacsonyabbikon vannak értékelve. Az alkatrész készletek bekerülési értéke tartalmazza a készletek beszerzésekor felmerült ráfordításokat, az előállítási vagy átalakítási költségeket és az annak érdekében felmerült egyéb költségeket, hogy a készletek jelenlegi helyükre és állapotukba kerüljenek, kivezetésük átlagáron, tank készletek esetében FIFO elv szerint történik. A nettó realizálható érték a szokásos üzletmenet során a becsült értékesítési ár, csökkentve a befejezés becsült költségeivel és az értékesítési ráfordításokkal.

 

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

 

(g) Értékvesztés

 

Pénzügyi eszközök

 

Az amortizált bekerülési értéken vagy az egyéb átfogó jövedelemmel szemben valós értéken (FVOCI-n) értékelt hitelviszonyt megtestesítő instrumentumokon várható hitelezési veszteséget a Csoport előremutató jelleggel értékeli, a keletkezett veszteségre képzett értékvesztést pedig havonta számolja el.  

Az egyszerűsített módszer nem írja elő a hitelezési kockázat nyomon követését, helyette azonban a teljes élettartam alatt várható hitelezési veszteséget folyamatosan ki kell mutatni. A jelentős finanszírozási elemet nem tartalmazó vevő, illetve szerződés szerinti követelések esetén, ahol a Csoport úgy döntött, hogy az árbevétel-elszámolás szempontjából nem korrigálja a kamatrész ellenértékét - mert nem tartalmaz jelentős finanszírozási komponenst a Csoport az egyszerűsített módszer alkalmazása mellett döntött. Az egyéb pénzügyi eszközök értékvesztésének elszámolása az általános módszer szerint történik.

Az egyszerűsített módszer szerint a Csoport a teljes élettartam alatt várható hitelezési veszteségek meghatározásához értékvesztés-mátrixot alkalmaz, amely a vevők egyes körülményeit, valamint a késedelmes napok számát veszi figyelembe. A mátrixban alkalmazott értékvesztési ráták az IFRS 9 várható hitelezési veszteségszámításokra vonatkozó általános követelményei alapján kerülnek meghatározásra. Amennyiben egy későbbi időszakban az értékvesztés összege lecsökken, a csökkenés pedig egyértelműen az értékvesztés elszámolását követő eseményhez kapcsolható (mint pl. a vevő hitelminősítésének javulása), a korábban elszámolt értékvesztés visszavezetésre kerül az értékvesztésszámla éves eredménnyel szembeni korrekciójával szemben. Az értékvesztés visszavezetése eredményeként a pénzügyi eszköz könyv szerinti értéke nem emelkedhet az amortizált bekerülési érték azon összege fölé, ami akkor lenne helytálló, ha az értékvesztés visszavezetésének időpontjában az értékvesztés elszámolására nem került volna sor.

A Csoport a pénzügyi eszközöket teljesen vagy részben akkor írja le, ha gyakorlatilag minden behajtási lehetőséget kimerített, a megtérülés esélye pedig ennek ellenére nem reális.  

Erre utaló jel lehet:

·       a behajtási tevékenység megszüntetése, valamint

·       ha a behajtási módszer fedezet lefoglalását jelenti, a fedezet értéke pedig nem elégséges a kintlévőség teljes megtérüléséhez.  

A korábban már leírt összegek esetleges későbbi megtérülését a tárgyévi eredménnyel szemben az értékvesztés-számla csökkentése mellett számoljuk el.

 

Nem pénzügyi eszközök

 

Az IAS 36 standard hatókörébe tartozó nem pénzügyi eszközök könyv szerinti értéke minden fordulónapon felülvizsgálatra kerül a Csoport által annak megállapítására, van-e értékvesztésre utaló jel. Ha van értékvesztésre utaló jel, meghatározásra kerül az adott eszköz becsült megtérülő értéke. A goodwill és a határozatlan hasznos élettartamú vagy használatra még nem kész immateriális javak megtérülő értékére legalább minden egyes mérlegfordulónapon becslés készül. A Csoport évente egyszer, illetve ha olyan jelzés áll fenn, amely arra utal, hogy értékvesztés elszámolása indokolttá válhat, megvizsgálja, hogy a goodwill esetében kell-e értékvesztést elszámolni. Ennek értelmében meg kell becsülni azon pénztermelő egységek megtérülő értékét, melyekhez goodwill kapcsolódik. A megtérülő érték megállapításához a Csoport meghatározza a pénztermelő egység jövőbeni várható pénzáramait, illetve kiválasztja a megfelelő diszkontrátát a pénzáramok jelenértékének kiszámítása céljából.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

 

(h) Értékesítésre tartott befektetett eszközök

 

A várhatóan elsősorban értékesítéssel, nem pedig folyamatos használattal megtérülő befektetett eszközök (vagy eszközökből és kötelezettségekből álló elidegenítési csoportok) értékesítésre tartott befektetett eszközöknek minősülnek. A Csoport jellemzően a lízingből visszavett de eladásra szánt eszközöket sorolja ebbe a kategóriába, ahol a várható értékesítés 12 hónapon belüli.

 

(i) Munkavállalói juttatások

 

Végkielégítések

 

A végkielégítés ráfordításként van megjelenítve, ha a Csoport a visszavonás reális lehetősége nélkül, nyilvánvalóan a munkaviszony rendes nyugdíjazási idő előtti megszűnését vagy az önkéntes felmondásra való ösztönzés érdekében felajánlott végkielégítést tartalmazó, hivatalosan részletezett programra kötelezte magát. Az önkéntes felmondásért járó végkielégítés ráfordításként van megjelenítve, ha a Csoport önkéntes felmondással kapcsolatos ajánlatot tesz, amely valószínűleg elfogadásra kerül és az elfogadások összege megbízhatóan becsülhető.

 

Rövid távú munkavállalói juttatások

 

A rövid távú munkavállalói juttatási kötelmek értékelése diszkontálás nélkül történik, és azok költségként leírásra kerülnek a kapcsolódó szolgáltatás nyújtásakor.

Kötelezettség megjelenítésére kerül sor rövid távú jutalmakkal kapcsolatos vagy nyereségrészesedési programok keretében fizetendő összegek után, ha a Csoportnak meglévő jogi vagy vélelmezett kötelme van ilyen összegek megfizetésére a munkavállaló által a múltban nyújtott szolgáltatás következtében, és a kötelem megbízhatóan becsülhető.

 

(j) Részvényalapú kifizetések

 

A Csoport egyes munkavállalói (a felső és a középvezetés tagjai) a munkavállalói résztulajdonosi program keretében (MRP) részvényalapú készpénz elszámolású juttatásban részesülnek. A részvény alapú juttatások költsége a juttatáskor, annak időpontjában fennálló valós érték alapján kerül meghatározásra. A valós érték a megszolgálási időszak alatt a költségekkel szemben, a megfelelő kötelezettség egyidejű felvételével kerül elszámolásra. A kötelezettség összege mérleg fordulónapon (beleértve az elszámolás napját is) átértékelésre kerül, a valós értékben bekövetkezett változás a tárgyévi eredménnyel szemben kerül elszámolásra.

 

(k) Céltartalékok  

 

Céltartalék van kimutatva, ha múltbeli események következtében a Csoportnak meglévő jogi vagy vélelmezett kötelme van, amely megbízhatóan megbecsülhető, és valószínű, hogy a kötelem kiegyenlítése gazdasági haszon kiáramlását fogja igényelni.

 

(l) Árbevétel  

 

IFRS 15 - Vevőkkel kötött szerződésekből származó bevételek

A Csoport bevételei három szegmensben képződnek: nemzetközi szállítmányozás és fuvarozás (ITS), belföldi szerződéses logisztika (RCL) és a biztosítási szegmens.  

 

A Csoport az alábbi bevételi típusokat különbözteti meg, melyek az IFRS15 Vevőkkel kötött szerződésekből származó árbevétel standard hatálya alá tartoznak:

·       nemzetközi szállítmányozás és fuvarozás

·       raktárlogisztika

·       raktár építés

·       inhouse logisztika

 

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

A Csoport megállapította, hogy az IFRS 15 standard elveivel összhangban:

        a teljesítési kötelmet fuvarozás és szállítmányozási szolgáltatás során folyamatosan elégíti ki, így a kapcsolódó árbevételt adott időszak alatt számolja el a megtett kilométerek alapján, output módszerrel

        a szállítmányozási tevékenység kapcsolódó egyéb vámközreműködési, szállítmány biztosítás megkötési, árurögzítési, csomagolási szolgáltatások esetében adott időpontban elégíti ki a teljesítési kötelmet

        a raktárlogisztika esetében szintén folyamatosan kerül kielégítésre a teljesítési kötelem

        a raktár építési tevékenység esetében szintén folyamatosan kerül kielégítésre a teljesítési kötelem és az ebből származó bevételeket az input módszer szerint számolja el

        nemzetközi fuvarozás esetében a megrendelőnek fizetett kártérítés vevőnek fizetett ellenértéknek minősül, így árbevétel csökkentésként számolja el

        alapvetően megbízóként jár el a vevőkkel kötött szerződésekben, mert jellemzően ellenőrzi az árukat és szolgáltatásokat, a szállítmánybiztosítás megkötése esetén járunk el ügynökként mielőtt átadja őket a vevők részére, szolgáltatások esetében a teljes felelősség a Csoporté, aminek eredményeként bruttó módon számolja el az árbevételt, mint főkötelezett   

        nincs jelentős finanszírozási komponens, mert szerződéskötéskor várhatóan az ígért áru vagy szolgáltatás vevőnek való átadása és az említett áru vagy szolgáltatás vevő általi kifizetése közötti időszak legfeljebb egy év.

 

Az biztosítási szegmenshez tartozó bevételekbe biztosítási szerződésekből fakadó bevételek tartoznak, az erre vonatkozó számviteli politika az (o) bekezdésben található.

 

(m) Pénzügyi bevétel és ráfordítás

 

A pénzügyi bevételek közé tartozik a befektetések utáni kamatbevétel. A kamatbevétel időarányosan van megjelenítve az eredményben az effektív kamatláb módszer alkalmazásával. A pénzügyi ráfordítás összetevői a következők: hitelek utáni kamatráfordítás, a céltartalékok diszkontjának lebontása, a kibocsátott kötvény kamata és a lízing kamatok. A realizált árfolyamnyereségek és veszteségek kimutatása bruttó módon történik, a nem realizált pedig nettó módon.

 

(n) Nyereségadó

 

A nyereségadó-ráfordítás tényleges és halasztott adót tartalmaz. A nyereségadó-ráfordítás az eredményben van kimutatva a közvetlenül a saját tőkében kimutatott tételekre vonatkozó rész kivételével, amely a saját tőkében szerepel. A Magyarországon kivetett helyi iparűzési adó és az innovációs járulék szintén nyereségadóként kerül bemutatásra. Halasztott adó követelés csak olyan mértékben van kimutatva, amilyen mértékben valószínű, hogy rendelkezésre áll majd olyan jövőbeni adóköteles nyereség, amellyel szemben az átmeneti különbözet felhasználható. A halasztott adó-követelések minden egyes mérlegfordulónapon felülvizsgálatra kerülnek és annak megfelelően csökkentve vannak, ahogyan a kapcsolódó adóelőny realizálása már nem valószínű.

Az IAS 12 standard változása következtében a globális minimumadó nyereségadó ráfordításként kerül megjelenítésre, azzal a szabállyal, hogy halasztott adó követelés vagy kötelezettség a globális minimumadóhoz kapcsolódóan nem kerülhet kimutatásra.

 

(o) IFRS 17 Biztosítási szerződések  

 

A biztosítási szerződés olyan szerződés, amelyben az egyik fél (a kibocsátó) jelentős biztosítási kockázatot vesz át a másik féltől (a kötvénytulajdonostól) azáltal, hogy vállalja a kötvénytulajdonos kártérítését abban az esetben, ha valamely bizonytalan jövőbeli esemény (a biztosítási esemény) hátrányosan érinti a kötvénytulajdonost.  

Viszontbiztosítási szerződésnek minősülnek azok a szerződések, amelyek alapján a mögöttes biztosítási szerződésekhez kapcsolódó jelentős biztosítási kockázatot a csoport a másik félnek átadja.

A Csoportnak az IFRS 17 standardot a következőkre kell alkalmaznia:  

a) az általa kibocsátott biztosítási szerződések, ideértve a viszontbiztosítási szerződéseket is;  

b) az általa tartott viszontbiztosítási szerződések;  

 

A Csoport nem rendelkezik diszkrecionális nyereségrészesedést tartalmazó befektetési szerződésekkel.

 

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

A biztosítási szerződések azonosítása

A Csoport a szerződések kibocsátásakor megvizsgálja, hogy kibocsátott szerződései biztosítási szerződésnek minősülnek-e, a standardban szereplő kritériumok alapján. A Csoport a biztosításként értékesített termékei szerződéses feltételeinek és élő szerződéseinek részletes elemzése alapján arra a következtetésre jutott, hogy a Csoport jelenleg élő szerződéssel rendelkező termékeinek szerződései biztosítási szerződések, azaz fennáll az, hogy a Csoport kibocsátáskor jelentős biztosítási kockázatot vállalt át a másik féltől (a kötvénytulajdonos), vállalva, hogy kártalanítja a kötvénytulajdonost, amennyiben meghatározott bizonytalan jövőbeni események (a biztosítási események) kedvezőtlenül érintik a kötvénytulajdonost.  

A biztosítási kockázat a Csoportra átruházott kockázat, amely nem pénzügyi kockázat, és bizonytalanságot testesít meg a következő tényezők legalább egyikében: hogy a biztosítási esemény bekövetkezik-e, mikor fog bekövetkezni; a biztosító mennyit fizet, ha ez bekövetkezik. A kockázat akkor és csak akkor jelentős, ha a szerződés megkötésekor feltételezhető, hogy van olyan gazdaságilag reálisan bekövetkező biztosítási esemény, amely miatt a Csoportnak jelentős többlet kifizetést kell teljesítenie ahhoz képest, mintha a biztosítási esemény nem következett volna be.  

A kibocsátáskor biztosítási szerződésnek minősített szerződések a szerződés megkötését követően mindaddig biztosítási szerződések maradnak, amíg minden szerződéshez kapcsolódó jog, illetve kötelezettség megszűnik vagy lejár.

 

Portfoliók

 

A Csoport a szerződéseit biztosítási szerződés portfóliókba sorolja. A portfólió hasonló kockázatnak kitett és együtt kezelt szerződésekből áll. A Csoport a Gránit Biztosító Zrt., a Magyar Posta Biztosító Zrt. és a Magyar Posta Életbiztosító Zrt. leányvállalatai biztosítási szerződéseit különböző portfoliókba sorolja, mivel azok külön vannak kezelve az egyes leányvállalatok által.

A következő szerződésportfóliók kerültek azonosításra:

 

Gránit Biztosító Zrt. nem életbiztosítási portfoliók:

-        KGFB

-        CASCO

-        Egyéb felelősség: a felelősségbiztosítási termékek, a külön kezelt KGFB kivételével.

-        Egyéb vagyon: a fentieken kívüli termékek (szállítmány, utas, vagyon és egészségbiztosítások).  

 

Magyar Posta Életbiztosító Zrt. életbiztosítási portfoliók:

-        Nyereség részesedéses életbiztosítás - egyszeri díjas;

-        Nyereség részesedéses életbiztosítás - folyamatos díjas;

-        Befektetési egységekhez kötött életbiztosítás – egyszeri díjas;

-        Befektetési egységekhez kötött életbiztosítás – folyamatos díjas;

-        Egyéb (nyereségrészesedés nélkül) életbiztosítás - hagyományos, teljes életre szóló;

-        Egyéb életbiztosítás - egyéb termékek

 

Magyar Posta Biztosító Zrt. nem-életbiztosítási portfoliók:

-        KGFB;

-        Lakás és vagyonbiztosítás;

-        CASCO

-        Utasbiztosítás;

-        Balesetbiztosítás (egyéni és csoportos biztosítások);

-        Egyéb biztosítások  

 

A Csoport a viszontbiztosítási szerződéseit nem kezeli együtt, így azokat külön-külön portfóliónak tekinti.

 

 

 

 

 

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

 

Kezdeti megjelenítés, kohorszok

 

A Csoport nem használja azt a standard által nevesített nyereségességi kategóriát, amely esetében a kezdeti megjelenítéskor nincs jelentős esély arra, hogy a későbbiekben hátrányossá váljanak (mivel nem rendelkezik olyan szerződésekkel, amelyek e kategória kritériumainak megfelelnének) és nem rendelkezik olyan tartott viszontbiztosításokkal, amelyek a kezdeti megjelenítéskor nettó nyereségesek lennének. A csoport évente ellenőrzi, hogy a fenti feltételek valóban teljesülnek.

A Biztosítók nem rendelkeznek olyan díjallokációs módszerrel (PAA)mért nem-életbiztosítási szerződéscsoportokkal, amelyek a kezdeti megjelenítéskor hátrányosak lennének. A Biztosító stratégiája, hogy nem köt a kezdeti megjelenítéskor hátrányos PAA-val mért nem-életbiztosítási szerződéseket, azaz a sztenderd termékárazás során (IFRS17 alapon mérve) hátrányos termékek nem kerülnek fejlesztésre, bevezetésre.

A Csoport az általános mérési modellel (GMM) és a változó díjas megközelítéssel (VFA) értékelt élet-biztosítási szerződések kezdeti nyereségességének megállapítását a Biztosító cash-flow előrejelző rendszerével elvégzett elemzés alapján végzi. Az elemzés alapján mártixot állít össze, melynek felhasználásával a kibocsátott szerződések paraméterei alapján megállapítható hogy a kibocsátott szerződések hátrányosak-e. A hátrányosság/nyereségesség megállapítása a várható jövőbeli pénzáramok jelenértékének és az adott szerződésre vonatkozó kockázati kiigazítás értékének összege alapján történik. A szerződések nyereségességi hovatartozását tehát az egyes szerződések adatai alapján határozza meg a Csoport, nem alkalmaz szerződéshalmaz szintű becslést a hátrányos szerződések elkülönítésekor.

A biztosítási és viszontbiztosítási szerződéseket a Biztosító kohorszokra bontja. Az egyes kohorszok a szerződések kezdeti megjelenítésének naptári éve szerint kerülnek kialakításra. A Csoport a tradicionális nyereségrészesedéses életbiztosítási portfoliói esetében nem képez éves kohorszokat, mivel él az Európai Unió által biztosított mentességgel (ld. az Európai Unió Bizottságának 2021/2036 számú rendelet 2. cikke (2) bekezdésének a) pontját). amely szerint azon közvetlen nyereségrészesedést tartalmazó biztosítási szerződéscsoportok esetén, amelyek cash flow-i – az IFRS 17.B67 és IFRS 17.B68. bekezdésekkel összhangban – hatással vannak a más szerződések kötvénytulajdonosainak járó cash flow-kra, vagy ki vannak téve azok hatásának, nem különít el egymástól éves kohorszokat.

 

Biztosítási szerződések határai

 

A biztosítási szerződések értékelésekor a csoportba tartozó egyes szerződések határán belüli összes jövőbeni pénzáramot figyelembe kell venni.

A cash flow-k a biztosítási szerződés határán belüliek, ha az azon beszámolási időszakban fennálló tényleges jogokból és kötelmekből erednek, amelyben a gazdálkodó egység a kötvénytulajdonost díjak fizetésére kényszerítheti vagy amelyben a gazdálkodó egység tényleges kötelemmel rendelkezik biztosítási szerződési szolgáltatásoknak a kötvénytulajdonos számára való nyújtására. A biztosítási szerződési szolgáltatások nyújtására vonatkozó tényleges kötelem akkor ér véget, amikor:  

 

(a)   a Csoport gyakorlatilag képes az adott kötvénytulajdonos kockázatainak újraértékelésére, és ennek következtében meg tudja határozni az említett kockázatokat teljes mértékben tükröző árat vagy juttatási szintet; vagy

 

(b)   teljesül mindkét következő kritérium:  

i.   a Csoport gyakorlatilag képes a szerződést tartalmazó biztosítási szerződésportfólió kockázatainak újraértékelésére, és ennek következtében meg tudja határozni az említett portfólió kockázatait teljes mértékben tükröző árat vagy juttatási szintet; és

ii.  a kockázat újraértékelésének időpontjáig érvényes díjak meghatározásakor nem veszik figyelembe az újraértékelési időpont utáni időszakokkal kapcsolatos kockázatokat.

A Csoport nem-életbiztosítási ágban kötött biztosítási szerződéseinek határai az évfordulóig tartanak, hiszen a szerződések az évfordulón szabadon átárazhatóak vagy felmondhatóak a Csoport által, ezért a megújított szerződések IFRS17 alatt új szerződésnek tekinthetők. Az életbiztosítási ágban a szerződések határa a szerződése feltételeknek megfelelően a szerződések megszűnéséig tart.

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

 

Befektetési komponens, szerződés komponensek elkülönítése

 

A biztosítási szerződések azonosítása során a Csoport értékeli, hogy a szerződések tartalmaznak-e egy vagy több olyan komponenst, amely önálló szerződésként egy másik standard hatókörébe tartozna. Például egy biztosítási szerződés tartalmazhat befektetési komponenst, elkülönítendő beágyazott származékos terméket vagy a biztosítási szerződési szolgáltatásoktól eltérő szolgáltatásokra vonatkozó komponenst.

A Csoport nem bocsát ki és nem tart sem elkülönített befektetési komponenst sem elkülönítendő beágyazott származékos terméket, sem különálló áruk vagy biztosítási szerződési szolgáltatásoktól eltérő szolgáltatásokra vonatkozó ígéretet tartalmazó direkt vagy viszontbiztosítási szerződéseket .

A Csoport biztosítói által értékesített termékek/szerződések befektetési komponensei nem különíthetőek el az alap biztosítási szerződéstől, mivel nem tarthatja fenn a befektetési szerződéskomponenst önállóan a szerződő. Emiatt az egyes biztosítási szerződések befektetési komponenseit a Biztosítók az IFRS 17-el összhangban nem különítik el.  Az életbiztosítási szerződések megtakarítási eleme nem-elkülönített befektetési komponenst tartalmaz. A befektetési komponens olyan összegeket jelöl, amit a Csoport mindenképpen ki kell fizessen a biztosítottnak, függetlenül attól, hogy biztosítási esemény bekövetkezett-e. A nem elkülönített befektetési komponens az IFRS 17 szerint nem szerepelhet a biztosítási árbevételek között, mivel ezeket a standard nem tekinti szolgáltatás ellenértékének, azok egyszerűen a kötvénytulajdonosnak visszajáró befizetett összeget jelentik.

Várt befektetési komponensnek számít a várt (teljes és rész) visszavásárlási érték (visszavásárlás valószínűségét és értékét figyelembe véve) és a lejárati érték kifizetés. Azon termékek esetében, ahol sem visszavásárlási, sem lejárati érték nincs, nem azonosított befektetési komponenst a Csoport. A tény befektetési komponensek a tény károkból kerülnek leválasztásra, a várttal megegyező elvek szerint.

 

Direkt biztosítási szerződések mérése

 

Általános mérési modell (GMM)

A Csoportnak az általános mérési modellben (GMM) kell mérnie a biztosítási szerződéscsoportokat, kivéve azokat, amelyeket változó díjas megközeletítés módszerrel (VFA) kell mérnie és azokat, amelyek esetében a díjallokációs modell (PAA) szerinti értékelést választotta.

A Csoport a tradicionális nyereségrészesedéses és a befektetési egységhez kötött életbiztosítási szerződéscsoportján kívüli egyéb életbiztosítási szerződéscsoportjait, valamint a tranzakció során átvett károk tartalékát (kár portfólió) értékeli a GMM modellben.

A Csoportnak nincs olyan szerződéscsoportja, amely nem közvetlen nyereségrészesedést tartalmazó biztosítási szerződéscsoport, de  a pénzügyi kockázattal kapcsolatos feltételezések változásai lényeges hatással bírnak a kötvénytulajdonosnak kifizetett összegekre, emiatt nem releváns a Csoport számára az ilyen szerződéscsoportok kezelésére definiáltmódosított GMM modell / OCI opció alkalmazása.

Kezdeti megjelenítéskor, ha a szerződéscsoport teljesítési cash flow-inak nettó összege (a teljesítési cash flow-k meghatározására vonatkozó információkat lsd. a „Becslések és feltételezések a teljesítési cash flow-k esetében” fejezetben):

-        nyereséges, akkor a Csoport a szerződéscsoportra szerződéses szolgáltatási margint (CSM) jelenít meg. A szerződéses szolgáltatási margin a szerződéscsoport nyereségének felel meg, amelyet majd a szerződés fedezeti időszaka alatt elosztva kell megjeleníteni az eredményben, a csoportba tartozó szerződések kapcsán nyújtandó jövőbeni szolgáltatásokkal összhangban;

-        veszteséges, akkor a kezdeti megjelenítéskori veszteséget azonnal biztosítási szolgáltatási ráfordításként számolja el, és ezzel egyenlő összegben veszteség komponenst (LC) képez.

 

 

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

A követő értékelés során a biztosítási szerződéscsoportok könyv szerinti értéke az egyes beszámolási időszakok végén a következők összege:

-        fennmaradó fedezetre vonatkozó kötelezettség (LRC), amely a következőkből áll:

o   a csoporthoz tartozó jövőbeni szolgáltatáshoz kapcsolódó teljesítési cash flow-k a beszámolási időszak végén, aktuális információk alapján értékelve;

o   a csoport szerződéses szolgáltatási marginja, a következő bekezdésekben leírtaknak megfelelően értékelve; és

-        a felmerült kárigényekre vonatkozó kötelezettség (LIC), amely a beszámolási időszak végén a csoporthoz tartozó múltbeli szolgáltatáshoz kapcsolódó beszámolási időszak végén fennálló teljesítési cash flow-kból áll, aktuális információk alapján értékelve.

(a teljesítési cash flow-k meghatározására vonatkozóan lsd. a „Becslések és feltételezések a teljesítési cash flow-k esetében” fejezet leírását)

A fennmaradó fedezetre vonatkozó kötelezettség (LRC) mozgásai közül biztosítási árbevételében kerül elszámolása a nem pénzügyi kockázatokból eredő kockázati kiigazítás (RA) feloldása a tárgyidőszak eleji várakozások alapján, a CSM feloldása, az időszak elején az időszakra várt károk és költségek feloldása, kivéve azok veszteségkomponensre allokált összegeit, a díjhoz kapcsolódó tapasztalati variancia, amennyiben az nem jövőbeli szolgáltatáshoz kapcsolódik, valamint a díjak biztosítási akvizíciós cash flow-k megtérülésével kapcsolatos, a tárgyidőszakhoz allokált része. A biztosítási árbevétel nem tartalmazhat befektetési komponenshez kapcsolódó összeget.

A befektetési komponens azok az összegek, amelyeket a biztosítási szerződés értelmében a Csoportnak mindenképpen vissza kell fizetnie a kötvénytulajdonosnak, függetlenül attól, hogy a biztosítási esemény bekövetkezik-e. A tény befektetési komponens mozgása a fennmaradó fedezetre vonatkozó kötelezettségből (LRC) a felmerült kárigényekre vonatkozó kötelezettségbe (LIC) való átmozgatást, átvezetést jelenti.

Az időszak elején az időszakra várt és a tényleges díjhoz kapcsolódó és biztosítási akvizíció cash flow-k közötti különbség, a tapasztalati variancia vonatkozhat múltbeli, jelenlegi, vagy jövőbeni biztosítási szolgáltatásra is. Ha múltbeli vagy jelenlegi szolgáltatásokra vonatkozik, akkor a tapasztalati varianciát a biztosítási árbevételben kell elszámolni, ha díjhoz kapcsolódik; és a biztosítási szolgáltatási ráfordítások között, ha biztosítási akvizíciós cash flow-hoz kapcsolódik. Ha e tapasztalati variancia jövőbeni szolgáltatáshoz kapcsolódnak, akkor annak változásai a CSM-et módosítják. A Csoport jelenleg nem azonosított olyan díjhoz és biztosítási akvizíciós cash-flowhoz kapcsolódó tapasztalati varianciát, amely nem jövőbeli szolgáltatáshoz kapcsolódó lenne, ezért jelenleg mindent jövőbeni szolgáltatáshoz kapcsolódóként kezel.

A biztosítási szolgáltatási ráfordítások között a következők kerülnek elszámolásra: a felmerült kárigények (kivéve a befektetési komponenseket) és más felmerült biztosítási szolgáltatási ráfordítások; a biztosítási akvizíciós cash flow-k amortizációja; a múltbeli szolgáltatáshoz kapcsolódó változások, vagyis a felmerült kárigényekre vonatkozó kötelezettséggel kapcsolatos teljesített cash flow-k változásai; és a jövőbeni szolgáltatáshoz kapcsolódó változások közül a hátrányos szerződéscsoportokon keletkezett veszteségek és az ilyen veszteségek visszaírásai.

A biztosítási pénzügyi bevétel és ráfordítás között számolja el a Csoport a kamatelszámolást (azaz jövőbeni cash flow-k és CSM felkamatolását), a pénzügyi feltételezések változásának hatását és az árfolyamkülönbözetek változásának hatását. A Csoport alkalmazza az OCI opciót, ezáltal az előbbieket megosztja az eredmény és egyéb átfogó eredmény között. Tekintettel arra, hogy a Csoport GMM-el mért biztosítási szerződéscsoportjai esetében a pénzügyi kockázattal kapcsolatos feltételezések változásai nincsenek lényeges hatással a kötvénytulajdonosnak fizetett összegekre, az OCI opció alkalmazásakor a szerződéscsoport kezdeti megjelenítésének időpontjában meghatározott diszkontrátákkal határozza meg a Csoport az eredmény és az egyéb átfogó eredmény közötti szisztematikus allokációt.

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

 

A szerződéses szolgáltatási margin könyv szerinti értéke a beszámolási időszak végén a beszámolási időszak eleji könyv szerinti értékkel egyenlő, kiigazítva a következőkkel:

-        csoportban megjelenített új szerződések CSM-je

-        a CSM könyv szerinti értékének felkamatolása  

-        a teljesítési cash-flow-k jövőbeni szolgáltatáshoz kapcsolódó becslés változásai beleértve a nem pénzügyi kockázatokra vonatkozó kockázati kiigazítás becslésváltozását, illetve a jövőbeni szolgáltatáshoz kapcsolódó díj és biztosítási akvizíciós cash-flow tapasztalati variancia, és a befektetési komponens tapasztalati varianciája  

-        az adott időszakban nyújtott biztosítási szerződési szolgáltatás alapján a lent leírtak szerint meghatározott, a biztosítási árbevételbe allokált összeg

A Csoport minden időszak végén elvégzi a szerződéses szolgáltatási marginnak az aktuális és a fennmaradó fedezett időszakra való allokációját, mely alapján a CSM-ből feloldásra kerül az adott időszakban biztosítási szerződési szolgáltatások átruházása miatt biztosítási árbevételként megjelenített összeg. Az allokáció alapja a fedezeti egység (CU), mely azt mutatja meg, hogy mekkora a biztosítási szerződéses szolgáltatás mértéke az egyes időszakban. A terv fedezeti egységeket a Csoport diszkontálja a kezdeti megjelenítéshez használt diszkontrátával. A tárgyidőszaki tény fedezeti egységeket nem diszkontálja a Csoport.  

A GMM-el és VFA-val mért szerződéscsoportok esetében a CU különféle, az adott portfólió szolgáltatásnyújtását leginkább jellemző változók alapján kerül meghatározásra, a következő lehetséges adatok alapján: a szerződések darabszáma, matematikai tartalék összege, biztosítási összeg, állományi díj összege.  

Amennyiben kezdeti megjelenítéskor veszteséges szerződéscsoport keletkezik, vagy a követő értékelés során a CSM-et kiigazító (fent részletezett jogcímen keletkező) módosítások hatására egy szerződéscsoport veszteségessé válik, akkor veszteség komponenst számol el és tart nyilván a Csoport. A veszteségkomponens feloldása eredménysemleges (egyaránt megjelenik a biztosítási árbevételben, azt csökkentő tételként és a biztosítási szolgáltatások ráfordítása között, azt csökkentő tételén), mivel a veszteségkomponens a szerződés veszteségessé válása pillanatában azonnal megjelenítésre kerül az eredményben. A későbbi, eredménysemleges feloldása ahhoz szükséges, hogy a lefedettségi periódus alatt összességében a kapott díjakkal konzisztens biztosítási árbevétel és a fizetett károkkal és költségekkel kapcsolatos biztosítási szolgáltatási ráfordítás szerepeljen az eredményben. A veszteségkomponens időszak végi egyenlegét szintén ki kell igazítani mindazon jogcímek vonatkozásában, amelyek a CSM-et kiigazítanák. Ezen kiigazítások a biztosítási szolgáltatások ráfordításával szemben kerülnek elszámolásra, mindaddig amíg a szerződéscsoport veszteségkomponenssel rendelkezik. A kiigazítások hatására egy veszteséges szerződéscsoport esetében előfordulhat az is, hogy a követő értékeléskor a veszteség komponenst nullára csökken és CSM keletkezik.

A tárgyidőszaki nem pénzügyi kockázatokra vonatkozó kockázati kiigazítás (a kiigazítás mérésére vonatkozó részletes információkat lsd a „Nem életbiztosítások nem pénzügyi kockázatokból eredő kockázati kiigazítása” fejezetben) feloldása egyenlő a nyitó nem pénzügyi kockázatokra vonatkozó kockázati kiigazítás szorozva az időszakra projektált diszkontált fedezeti egységek összegének és a teljes hátralévő időszakra (ideértve a tárgyidőszakot is) projektált diszkontált fedezeti egységek összegének hányadosával. A fedezeti egységek diszkontálása a periódus elején érvényes hozamgörbével történik.

 

Változó díjas megközelítés (VFA)

A Csoport a tradicionális nyereségrészesedéses és a befektetési egységhez kötött életbiztosítási szerződéscsoportjait értékeli a VFA modellben, mivel ezen szerződései megfelelnek a standardban definiált közvetlen nyereségrészest tartalmazó biztosítási szerződések kritériumainak.

Kezdeti megjelenítéskor a VFA modell szerinti értékelés megegyezik a GMM modell szerinti értékeléssel.

 

 

 

 

 

 

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

Követő értékelés során a VFA modell szerinti értékelés az alábbiakban tér el a GMM modelltől:

 

Eltérés

VFA

GMM

CSM kamatolás

Nincs, mert a CSM átértékelésre kerül a pénzügyi kockázatok változásának hatásaira

Van a biztosítási pénzügyi ráfordításokban, vagy megosztva az eredmény és egyéb átfogó eredmény között OCI opció alkalmazása esetén

Pénz időértékéből és pénzügyi kockázatból eredő változás

Változó díjat érintő változás a CSM-ben kerül elszámolásra

Elszámolás a biztosítási pénzügyi ráfordításokban, vagy megosztva az eredmény és egyéb átfogó eredmény között OCI opció alkalmazása esetén

CSM feloldás fedezeti egység diszkontálása

Aktuális diszkontrátával

Kezdeti megjelenítéshez használt diszkontrátával

Mögöttes eszközök hozamai

Figyelembe veszi

Nincs hatással

Kezdeti megjelenítéshez használt diszkontráta

Csak kezdeti megjelenítéshez használja

Követő értékelés során a CSM-et érintő becslés változások méréséhez használja, és a pénz időértékéből és pénzügyi kockázatból eredő változás eredmény és egyéb átfogó eredmény közötti megosztásához OCI opció alkalmazása esetén

Egyéb átfogó eredményben elszámolt összeg OCI opció alkalmazása esetén

Mögöttes eszköz egyéb átfogó eredményben elszámolt hozam nyeresége vagy vesztesége ellentétes előjellel

Kezdeti megjelenítéshez használt diszkontrátával és az aktuális hozamgörbével diszkontált értékek különbözete

 

CSM feloldás

A feloldandó CSM a tárgyidőszak utolsó napjára aktualizált CSM, tehát az új üzletek, a tárgyidőszaki CSM módosító tapasztalati varianciák, a nem pénzügyi becslésváltozások és a mögöttes tételek valós értékének a Csoportra jutó részében bekövetkező változás hatásával módosított CSM.

A fedezeti egységek meghatározása azonos módon történik, mint a GMM-mel mért szerződéscsoportok esetén.

A kockázatmérséklési opció (risk mitigation option) alapján, a VFA modellben értékelt szerződéscsoportok esetében választható, hogy bizonyos, a pénz időérték és a pénzügyi feltételezés változások hatása ne a CSM-ben, hanem a biztosítási pénzügyi bevételek és ráfordítások között legyen elszámolva. A Csoport nem rendelkezik olyan termékekkel, melyek esetén ezen opció alkalmazása releváns lenne, ezért nem él a kockázatmérséklési opcióval, és minden pénz időérték és a pénzügyi feltételezés változások hatását a CSM-ben számolja el.

 

 

 

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

Díjallokációs módszer (PAA)

 

A Csoport a nem életbiztosítási szerződéscsoportok értékelésére az egyszerűsített díjallokációs módszert alkalmazza, mivel az általa kibocsátott szerződések fedezett időszaka legfeljebb egy év. A Csoport a nem-életbiztosítások esetében a bekövetkezett károkra viszontbiztosításokat köt, melyek fedezett időszakának hossza szintén nem haladja meg az egy évet.

A díjallokációs módszer alkalmazásakor a gazdálkodó egység dönthet úgy, hogy a biztosítási akvizíciós cash flow-kat a költségek felmerülésekor ráfordításként jeleníti meg, feltéve, hogy a csoportba tartozó szerződések fedezett időszaka a kezdeti megjelenítéskor legfeljebb egy év. Ezt a döntést szerződéscsoportonként hozza meg a Csoport, majd konzisztensen alkalmazza a szerződéscsoportokra vonatkozóan. A Csoport nem-életbiztosítási szerződéseire a fenti feltétel teljesül. A Csoport a Gránit Biztosító Zrt. nem életbiztosítási szerződéscsoportjai esetében él azzal a lehetőséggel, hogy a biztosítási akvizíciós cash flow-kat a költségek felmerülésekor ráfordításként jeleníti meg. A Csoport a Magyar Posta Biztosító Zrt. nem életbiztosítási szerződéscsoportjai esetében nem él a biztosítási akvizíciós cash flow-k költségek felmerüléskori ráfordításként való megjelenítésével, hanem azokat felmerüléskor elhatárolja, majd az időszakok során a megszolgált díjakkal arányosan feloldja.

Tekintettel arra, hogy a Csoport nem-életbiztosítási szerződéseinek fedezett időszaka legfeljebb egy év, a fennmaradó fedezetre vonatkozó kötelezettség finanszírozási komponenssel történő kiigazítása nem szükséges.  

A Csoport úgy értékeli, hogy a károk bekövetkezése és a költségek felmerülése időben egyenletesnek tekinthető, ezért díjbevételeit és az biztosítási akvizíciós költségeit, amennyiben elhatárolja, az idő múlása alapján allokálja a biztosítási szerződési szolgáltatások egyes időszakaihoz.

Az adott időszaki árbevétel meghatározásához szükség van a teljes díjbevételre vonatkozó becslés meghatározására is szerződés szinten. A teljes díjbevétel alatt nem díjelőírást, hanem ténylegesen befolyt díjat értünk. Azzal a megszorítással, hogy díjbevételt csak a fedezett időszakra számolunk, így az egyes időpontokban fennálló díjkövetelés azon részét, amellyel úgy számítunk, hogy utólag beérkezik befolytnak tekintjük. Az ezen becslés és a tényleges befolyás közti különbséget is árbevételként mutatja ki a Biztosító.

 

Felmerült kárigényekre vonatkozó kötelezettségek (LIC)

 

Felmerült kárigényekre vonatkozó kötelezettségek (LIC) a következőkből áll:

-        a várható kárkifizetések és kárrendezési költségek jövőbeli cash flow-i legjobb becslésének a fordulónapon aktuális hozamgörbével diszkontált értékéből;

-        a nem pénzügyi kockázatokra vonatkozó kockázati kiigazításból; valamint

-        azokra a károkra, illetve kárköltségekre vonatkozó kötelezettségekből vagy eszközökből, amelyeket kifizetésre már jóváhagytak, de a fordulónapig a pénzügyi kiegyenlítés még nem történt meg.

 

A LIC ugyanolyan módon kerül meghatározásra a GMM, VFA és PAA modellek esetén is. A felmerült kárigényekre vonatkozó kötelezettségek értékelése során a Csoportnak mind a direkt, mind a viszontbiztosítások esetén rendelkeznie kell a jövőbeni cash flow-kra vonatkozó (legjobb) becsléssel. A felmerült kárigények cash flow-ját a Szolvencia II szerinti függőkártartalék módszertanának megfelelően számolja a Csoport.

 

Becslések és feltételezések a teljesítési cash flow-k esetében

 

A teljesítési cash flow-k a következőkből állnak:

-        a jövőbeni cash flow-kra vonatkozó becslések;

-        a pénz időértékét és a jövőbeni cash flow-kkal kapcsolatos pénzügyi kockázatokat tükröző kiigazítás, amennyiben a jövőbeni cash flow-kra vonatkozó becslések nem tartalmazzák a pénzügyi kockázatokat; és

-        a nem pénzügyi kockázatra vonatkozó kockázati kiigazítás.

A Csoport a jövőbeni cash flow-k becslése során tárgyilagosan figyelembe vesz minden, aránytalanul magas költség vagy erőfeszítés nélkül rendelkezésre álló észszerű és indokolható információt az említett jövőbeni cash flow-k összegéről, ütemezéséről és bizonytalanságáról. Ezek az információk mind belső, mind külső múltbeli adatokat tartalmaznak a károkról és más tapasztalatokról, kiegészítve a jövőbeli eseményekkel kapcsolatos jelenlegi várakozásokat.

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

A jövőbeni cash flow-kra vonatkozó becslések tükrözik a Csoport a mérleg fordulónapján fennálló perspektíváját, feltéve, hogy a releváns piaci változókra vonatkozó becslések konzisztensek a szóban forgó változók megfigyelhető piaci áraival.

A cash-flow-k becslésekor a Csoport figyelembe veszi azon jövőbeni eseményekkel kapcsolatos aktuális várakozásokat, amelyek befolyásolhatják az említett cash flow-kat.  

 

Életbiztosítások nem pénzügyi kockázatokból eredő kockázati kiigazítása

Az IFRS 17 alkalmazása során a biztosítási szerződések határán belüli szerződéscsoport-szintű cash flow-k vonatkozásában szükség van a cash-flow-k nem pénzügyi kockázatokból eredő bizonytalansága miatti kockázati kiigazítására. A Csoport a jövőbeni cash flow-k jelenértékére vonatkozó becslést kockázati kiigazítással növeli meg annak a kompenzációnak a tükrözése érdekében, amelyre a cash flow-k összegével és ütemezésével kapcsolatos, nem pénzügyi kockázatokból eredő bizonytalanság viselése miatt elvár.

A Csoport az életbiztosítási szerződésekből eredő fennmaradó fedezetre vonatkozó kötelezettségekhez kapcsolódó nem pénzügyi kockázatokból eredő kockázati kiigazítást kvantilis megközelítéssel határozza meg. A fennmaradó fedezetre vonatkozó kötelezettségekből eredő, a tárgyidőszak utolsó napjára kiszámolt cash-flow jelenértékben, meghatározott kockázati sokkok miatti változásokra feltételez egy (normális) eloszlást. Ez a normális elosztás a releváns nem pénzügyi kockázatok együttes hatását tükrözi, a kockázatok kifutásának teljes jövőbeli időtávján, jelenértéken figyelembe véve. A normális eloszlás átlaga (várható értéke) 0, szórásának kiszámítása a Szolvencia II standard formulájára, illetve a standard formula kalibrációjának mögöttes feltevéseire támaszkodik. Az említett normális eloszlás 75%-os és 50%-os kvantilise (átlaga) közötti különbség az időszak végi nem pénzügyi kockázatokból eredő kockázati kiigazítás értéke. Ezt az értéket a Csoport biztosítási szerződésportfoliónként és cégszinten is meghatározza.

A Csoport az életbiztosítási szerződések felmerült kárigényeire vonatkozó kötelezettségekhez kapcsolódó nem pénzügyi kockázatokból eredő kockázati kiigazítást kvantilis megközelítéssel határozza meg. A felmerült kárigényekre vonatkozó kötelezettségekhez kapcsolódó a nem pénzügyi kockázatokból eredő kockázati kiigazítás meghatározása során a megbízhatósági szint technikát alkalmazza és a kockázati kiigazítást 75-%-os megbízhatósági szint szerint állapítja meg.

A Csoport nem bontja szét a nem pénzügyi kockázatokra vonatkozó kockázati kiigazítást biztosítási pénzügyi eredményre és biztosítási szolgáltatási eredményre, és a nem pénzügyi kockázatokra vonatkozó kockázati kiigazítás minden változására nem pénzügyi feltételezések változásként tekint.

 

Nem életbiztosítások nem pénzügyi kockázatokból eredő kockázati kiigazítása

A Csoport az általa kibocsátott nem-életbiztosítási szerződéseire a PAA módszert alkalmazza, így a nem pénzügyi kockázatokból eredő kockázati kiigazítás meghatározására – a jövőbeni cash flowkra vonatkozó (legjobb) becslésekhez hasonlóan – csak a felmerült kárigényekre vonatkozó kötelezettségek tekintetében van szükség. A felmerült kárigényekre vonatkozó kötelezettségekhez kapcsolódó nem pénzügyi kockázatokból eredő kockázati kiigazítás meghatározása esetén a Csoport a Szolvencia II standard formulájára, illetve a standard formula kalibrációjának mögöttes feltevéseire támaszkodik.

 

Viszontbiztosítási szerződések mérése

 

A Csoport az adminisztráció egyszerűsítése céljából a tartott viszontbiztosítási szerződéseket egy-egy külön csoportba sorolja. A Csoport életbiztosítási tartott viszontbiztosításainak nincs jelentős hatása a Csoportra.  

A Csoport a nem-életbiztosítások esetében a károk kockázatára viszontbiztosításokat köt, melyek fedezett időszakának hossza szintén nem haladja meg az egy évet. Így, a Csoport a nem-életbiztosítási viszontbiztosítási szerződéscsoportok értékelésére a PAA módszert alkalmazza.

 

A Csoport a tartott viszontbiztosítási szerződésekből származó bevételeket vagy ráfordításokat a kibocsátott biztosítási szerződésekből származó ráfordításoktól vagy bevételektől elkülönítetten mutatja be.

Tekintettel arra, hogy a fedezett direkt szerződéscsoportok nem hátrányosak, és a nemteljesítési kockázat elhanyagolható, így a PAA modellben értékelt viszontbiztosítási szerződéscsoportok esetében a fennmaradó viszontbiztosítási fedezetre vonatkozó eszköz (ARC) értékelése megfeleltethető a PAA modellben értékelt direkt biztosítási szerződéscsoportok fennmaradó fedezetre vonatkozó kötelezettség értékeléséhez, valamint a felmerült kárigényekre vonatkozó követelés (AIC) értékelése is megfeleltethető a felmerült kárigényekre vonatkozó kötelezettségek értékelésével.

 

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

A Csoport a PAA modellben értékelt viszontbiztosítási szerződések esetében, tekintettel a direkt károk esetén megfigyelt és feltett károk és költségek felmerülésére vonatkozó egyenletességre a Csoport a fizetett viszontbiztosítási díjakat az idő múlása alapján allokálja a tartott viszontbiztosítási szerződések egyes szakaszaihoz. Az egyes szerződések esetén ez azt jelenti, hogy a fizetett viszontbiztosítási díj a fedezett időszak alatt egyenletesen oszlik meg a tartott viszontbiztosítási szerződések egyes szakaszai között, és ellentétben a direkt biztosításokkal igaz marad a tartott viszontbiztosítási szerződések csoportjára, hiszen egy csoportba egyetlen szerződés tartozik.

A Csoport nem-életbiztosítási szerződései esetében a tartott viszontbiztosítási szerződések rendelkeznek befektetési komponenssel. A Csoport egyenként értékeli a viszontbiztosítási szerződései jutalékait, hogy azok milyen mértékben a megtérülő kárigények részeként és milyen mértékben a viszontbiztosítónak átadott díjat csökkentő tételként mutatandók be. A díjcsökkentő (azaz a nem megtérülő kárigények között kimutatandó) tételek egy része lehet befektetési komponens is. A jelenleg érvényes és meghosszabbításra szánt viszontbiztosítási szerződések egy részében kárhányadtól vagy viszontbiztosító eredménytől függő jutalék szerepel, melyek esetén a befektetési komponens mértéke jelentős, azaz a szerződés szerint kármegtérülésként megfizetett/elszámolt összegek egy részét befektetési komponensként kell elszámolni.

A viszontbiztosítások esetében a biztosítási bevétel helyett viszontbiztosítási ráfordítást, teljes díjbevétel alatt fizetett viszontbiztosítási díjat értünk. A becslés és a tényleges befolyás közti különbséget díjallokációként mutatja ki a biztosító. A viszontbiztosítási díj ezen korrekcióját a Csoport a direkt biztosítások korrekciójából vezeti le.

 

A nem pénzügyi kockázatokból eredő kockázati kiigazítás viszontbiztosítási szerződések esetén

Az IFRS17 sztenderd alkalmazása során a tartott viszontbiztosítási szerződések esetén szükség van a viszontbiztosítási szerződések révén a viszontbiztosítóra átruházott kockázati kiigazítás meghatározására.

A Csoport viszontbiztosítási szerződések révén a viszontbiztosítóra a felmerült kárigényekre vonatkozó kötelezettségekhez kapcsolódóan átruházott kockázati kiigazítás meghatározása esetén a viszontbiztosítási szerződések által nyújtott fedezet figyelembevételével határozza meg a kockázati kiigazítás értékét.  

A Gránit Biztosító viszontbiztosítási szerződései esetében a nem-arányos viszontbiztosítás tekintetében nettó kockázati kiigazítás számolása annyiban különbözik a viszontbiztosítási értelemben bruttó számítástól, hogy (1) a számítás a nem-arányos viszontbiztosítás tekintetében a nettó felmerült kárigényekre vonatkozó kötelezettség cash-flow-kon alapul, illetve (2) a nem-életbiztosítási tartalékkockázati szórási paramétereinek meghatározása esetén a standard formula nem-arányos viszontbiztosítási korrekciós tényezői[64] is figyelembe vételre kerülnek.  

A Posta Biztosító viszontbiztosítási szerződései esetében a bruttó, nem-életbiztosítások felmerült kárigényeihez kapcsolódó, nem pénzügyi kockázatokból eredő kockázati kiigazítás számítási módjához hasonló módon, de a kárigényekre vonatkozó nettó (tehát viszontbiztosítás hatását is figyelembe vevő) kötelezettségek várható jelenértékei és a nettó (tehát viszontbiztosítás hatását is figyelembe vevő) kárkifutási mintázat figyelembevételével meghatározásra kerül a nettó kockázati kiigazítás. A bruttó kockázati kiigazítás és nettó kockázati kiigazítás különbségeként kerül meghatározásra a viszontbiztosítási kockázati kiigazítás, nem járadékos nem-életbiztosítások esetében biztosítási ágazatok szintjén, járadékos nem-életbiztosítások esetében homogén kockázati csoportok szintjén. Az így kiszámított kockázati kiigazítások viszontbiztosítási szerződéscsoportokra való felosztása hasonló logikát követ, mint a biztosítási szerződések esetén.

 

A biztosítási adó és biztosítási pótadó kezelése

 

A biztosítási szerződés határán belüli cash-flow-k a szerződés teljesítéséhez közvetlenül kapcsolódó cashflow-k. Ide tartoznak az ügylet alapú adók, így a biztosítási adó is, melyek közvetlenül a meglevő biztosítási szerződésekből erednek.

A Csoport a biztosítási adót a szerződéscsoportokhoz közvetlenül kapcsolódónak tekinti és a biztosítási díjbevételt csökkentő tételként kezeli, és ekként szerepelteti az IFRS 17 számításokban. A biztosítási pótadót szintén közvetlenül a szerződéscsoportokhoz kapcsolódó tételnek tekinti a Csoport, ennek összegét a biztosítási szolgáltaltatások ráfordításai között szerepelteti.

 

 

 

 


[64] A Bizottság (EU) 2015/35 felhatalmazáson alapuló rendeletének 117. cikkének (3) bekezdése alapján

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

Diszkontálás

 

Az IFRS 17 a biztosítási szerződések értékeléséhez a nettó jelenérték módszert alkalmazza, amelyhez diszkontálásra és hozamgörbékre van szükség. Az IFRS17 a diszkontálásához olyan görbék használatát írja elő, amely megegyezik (vagy nagyon közel áll) egy olyan eszköz hozamához, amelynek cash-flow és likviditási jellemzői megegyeznek az adott biztosítási szerződésével. A biztosítási szerződésekből eredő cash flow-k tekintetében nem áll fenn helyettesítő eszköz vagy helyettesítő eszközportfólió, ezért a Csoport más technikát választ a diszkontáláshoz szükséges hozamgörbék meghatározásához.

A Csoport nem határoz meg külön diszkontrátákat a mögöttes eszközök (underlying items) hozamától függő illetve azoktól nem függő pénzáramokra.

A Csoport a hozamgörbék meghatározásához az alulról építkező megközelítést követi, melynek során egy megfelelő likvid kockázatmentes hozamgörbét illikviditási prémiummal (ILP) növel meg. Tekintettel arra, hogy a Csoport magyar forintos (HUF), eurós (EUR) és angol fontos (GBP) szerződéscsoportokat egyaránt értékel, a számítást mindhárom devizára elvégzi. A Csoport a biztosítási szerződések illikviditási kiigazításhoz az állampapír és a kamat swap hozamok közti eltérést (felárat) alkalmazza. Ez az felár azt fejezi ki, hogy az állampapírok hozamának eléréséhez azokat meg kell vásárolni és tartani kell, vagyis ezen pénzeszközöket le kell kötni, míg a kamat swap-ok esetében ilyen lekötési kötelezettség nem áll fenn.

 

(p)   Üzleti kombinációban vagy portfolió transzfer során megszerzett biztosítási szerződések

 

Az IFRS 3 szerinti üzleti kombinációban vagy üzleti kombinációnak nem minősülő portfolió transzfer során megszerzett biztosítási szerződések megjelenítése a megszerzés (akvizíció) napján történik. Amennyiben az akvizíció napján történő megjelenítés nem kivitelezhető, akkor egyszerűsítésként az ehhez a dátumhoz eső legközelebbi zárási fordulónapra történik a megjelenítés.

A fenti módokon megszerzett biztosítási szerződések besorolása és értékelése az akvizíció időpontjában fennálló szerződések feltételek, körülmények és információk alapján történik, nem a szerződések eredeti kezdete időpontjában fennálló feltételek, körülmények és információk alapján. A Csoport a teljes, a Tranzakcióban átvett biztosítási szerződés halmazt a számviteli egységek megállapítása céljából portfoliókra osztja fel (sem kohorszokra, sem nyereségességi osztályokra nem szükséges azokat osztani), a tranzakcióban átvett minden szerződés nyereségességét (portfólión belül) ugyanolyannak tekinti, mivel a felvásárlásra vonatkozó döntés során sem alkalmazott eltérő megtérülési elvárásokat a portfóliókon belül.  

Az IFRS 3 szerinti üzleti kombinációban vagy üzleti kombinációnak nem minősülő portfolió transzfer során megszerzett biztosítási szerződések esetén a szerződések megjelenítésekor elszámolandó CSM az általános szabályok alapján kerül kiszámításra azzal, hogy a szerződésekért kapott vagy fizetett ellenértéket kell tekinteni a kezdeti megjelenítéskor kapott vagy fizetett díjnak. Amikor a szerződések megszerzése IFRS 3 szerinti üzleti kombinációban történt, akkor a szerződésekért kapott vagy fizetett, fent említett ellenértéket a szerződések akvizíció időpontjában fennálló (IFRS 13 szerinti) valós értékével kell egyenlőnek tekinteni. A valós érték megállapításához a valós értéken alapuló kockázati kiigazítást a kockázattal korrigált elvárható jövőbeli nyereség jelenértéke alapján számolja a Csoport, ahol a nyereség egy piaci szereplő által elvárt nyereségnek felel meg egy kötelezettség átvételekor, és a piaci szereplő által a kötelezettség vállalásakor befektetett tőke költségeként kerül meghatározásra.  

 

A Magyar Posta Biztosító Zrt. és a Magyar Posta Életbiztosító felvásárlása (továbbiakban: felvásárlás) során a Csoport nem szerzett olyan szerződéscsoportokat, amik veszteségesek. A felvásárlás során a Csoport nem szerzett olyan tartott nem-élet viszontbiztosítási szerződéscsoportokat, amelyek hátrányos direkt szerződéscsoportokat fedeztek volna. A felvásárlás során a Csoport által megszerzett élet viszontbiztosítási szerződéscsoportoknak nincs jelentős hatása a Csoportra.

 

Biztosítási akvizíciós cash-flow tekintetében megjelenített eszköz

 

A Csoport a Magyar Posta Biztosító Zrt. és a Magyar Posta Életbiztosító Zrt. felvásárlásakor biztosítási akvizíciós cash flow tekintetében megjelenített eszközöket azonosított, amelyeket a jövőbeli biztosítási szerződések megszerzéséhez való jog (ügyfélkapcsolatok megújításából eredő jog) valós értékén számol el.  

A Csoportnak nincs egyéb olyan fizetett biztosítási akvizíciós cash flow-ja, ami későbbi, még meg nem jelenített szerződéscsoporthoz kapcsolódó lenne. Ezek a biztosítási akvizíciós cash flow eszközök, vagy egy részük kivezetésre kerül a kapcsolódó biztosítási szerződéscsoport kezdeti megjelenítésekor. A Csoport vizsgálja ezeknek a biztosítási akvizíciós cash flow eszközöknek a megtérülését, ha a tények és körülmények arra utalnak, hogy az eszköz értékvesztett, és ha igen, a Csoport értékvesztést számol el.

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

Az így megjelenített eszköz hasznos élettartamát a churn rate-tel (lemorzsolódási arány) összhangban határozza meg a Csoport. A biztosítási akvizíciós cash-flow tekintetében megjelenített eszköz várhatóan a fenti hasznos élettartammal és a churn rate-tel összhangban (degresszív módon) amortizálódik.

 

A nem-élet biztosítási szerződési kötelezettségek kezelése a tranzakciókor és tranzakciót követően:

 

A tranzakció pillanatában egyes szerződések olyan eseményekre nyújtanak fedezetet, amik már bekövetkeztek, de a pénzügyi hatásuk a tranzakció pillanatában még bizonytalan. Az IFRS17 alapján ezek a szerződések megfelelnek a biztosítási szerződés definíciójának, mert a fennálló bizonytalanság az IFRS17.B5 alapján biztosítási kockázatot testesít meg (a biztosítási esemény a végső teljes kárkifizetés bizonytalanságából adódik). Az IFRS17 előírásainak megfelelően a Csoport fennmaradó fedezetre vonatkozó (LRC) kötelezettségként kezeli a megszerzett szerződéseken a tranzakció időpontjában fennálló felmerült kárigényekre vonatkozó kötelezettségeket.

 

Mivel a kapcsolódó nem pénzügyi kockázatok természete a tranzakció előtt és a tranzakció után a tranzakció következtében nem változik, a nem pénzügyi kockázatokból eredő kockázati kiigazítás értékét a felmerült kárigényekre vonatkozó kötelezettségekhez kapcsolódó a nem pénzügyi kockázatokból eredő kockázati kiigazítás módszertanával megegyezően határozza meg a Csoport ezen kötelezettségek tekintetében, attól függetlenül, hogy ezeket a fennmaradó fedezetre vonatkozó kötelezettségként jeleníti meg.

A megszerzett szerződéseken a tranzakció időpontjában fennálló felmerült kárigényekre vonatkozó kötelezettségek részben viszontbiztosítással fedezettek. Az ezen kötelezettségekre vonatkozó viszontbiztosítási szerződésekből származó eszközök kezelése a direkt szerződésekkel konzisztens módon történik, azaz fennmaradó fedezetre vonatkozó (ARC) eszközként kezeli ezeket a Csoport.

 

(q)   Pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek

 

A pénzeszközök és pénzeszköz-egyenértékesek készpénzt és látra szóló betéteket tartalmaznak, valamint a 3 hónapon belüli lejáratokkal rendelkező kötvények, kincstárjegyek értékét.

 

(r)    Jegyzett tőke

 

Törzsrészvények                                 

A törzsrészvények saját tőkeként vannak besorolva. A törzsrészvények kibocsátásához közvetlenül hozzárendelhető járulékos költségek a saját tőke csökkenéseként, az adóhatásokkal nettósítva vannak kimutatva.

 

Jegyzett tőke (saját részvények) visszavásárlása

A visszavásárolt részvények saját részvényként vannak besorolva, és azok a teljes saját tőkéből történő levonásként vannak bemutatva.  Saját részvények értékesítésekor vagy későbbi időpontban történő újbóli kibocsátásakor az ellenértékként kapott összeg a saját tőke növekedéseként van megjelenítve, az ügyletből származó többlet vagy hiány pedig az eredménytartalékkal szemben van elszámolva. A munkavállalói résztulajdonosi program számára visszavásárolt részvények az MRP szervezetnél vannak nyilvántartva, mely MRP szervezet teljeskörű bevonásra kerül a konszolidált pénzügyi kimutatásba.

 

(s)    Valós érték hierarchia

 

A valós értéken történő értékelés szerint a Csoport valós érték-hierarchiát használ, amely három szintbe kategorizálja a valós érték meghatározására használt értékelési módszerek inputjait.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

 

 

A Csoport az alábbi értékeléseket alkalmazza az adósság és tőke jellegű befektetett pénzügyi eszközök valós értékének számításakor az alábbi értékelési sorrend betartásával.

 

a.      a tőzsdén jegyzett fix és változó kamatozású kötvények, valamint a diszkontkincstárjegyek esetén – az elsődleges forgalmazói rendszerbe bevezetett államkötvényeket és diszkontkincstárjegyeket kivéve – egységesen az értékelési időszakban az utolsó tőzsdei záró nettó árfolyam felhasználásával kell értékelni oly módon, hogy a nettó árhoz a piaci érték meghatározásakor hozzá kell adni a fordulónapig felhalmozott kamatokat;

b.      az elsődleges forgalmazói rendszerbe bevezetett, 3 hónapnál hosszabb hátralévő futamidejű fix és változó kamatozású, illetve diszkont állampapírok esetén az Államadósság Kezelő Központ (továbbiakban ÁKK) által a fordulónapon, illetve az azt megelőző legutolsó munkanapon közzétett legjobb vételi és eladási nettó árfolyamok számtani átlaga és a fordulónapig felhalmozott kamatok összegekként kell a piaci értéket meghatározni;

c.      a 3 hónapnál rövidebb hátralévő futamidejű fix és változó kamatozású és diszkont állampapírok – ideértve az állami készfizető kezességgel rendelkező értékpapírokat is – esetén az ÁKK által a fordulónapon, illetve az azt megelőző legutolsó munkanapon közzétett 3 hónapos referenciahozam felhasználásával a fordulónapra számított nettó árfolyam és a fordulónapig felhalmozott kamatok összegeként kell a piaci értéket meghatározni;

d.      ha a tőzsdére bevezetett, hitelviszonyt megtestesítő értékpapírnak – az elsődleges forgalmazó rendszerbe bevezetett állampapírokat kivéve – nincsen 30 napnál régebbi árfolyam, akkor a piaci érték meghatározása a tőzsdén kívüli kereskedelem szerinti regisztrált és a fordulónapig közzétett utolsó, forgalommal súlyozott nettó átlagár és a fordulónapig felhalmozott kamat felhasználásával történik, ha ez az adat nem régebbi 30 napnál. Ugyanezen módszert kell alkalmazni a tőzsdére be nem vezetett, hitelviszonyt megtestesítő értékpapírra;

e.      ha a fenti értékelési módszerek nem használhatók, akkor a nettó beszerzési árat kell felhasználni oly módon, hogy a piaci érték meghatározásakor hozzá kell adni az utolsó kamatfizetés óta a fordulónapig felhalmozott kamatokat.

 

Származékos ügyletek és a szerződéses kötelezettségek között kimutatott beágyazott derivatíva valós értéke:  

kizárólag piaci inputokon alapuló értékelési technika alapján kerül megállapításra, a származékos ügyletek a bankoktól érkező market to market (MtM) mutatók alapján számolt, tehát 2. szintű inputokon alapul.

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

  

4. Egy részvényre jutó nyereség

 

A Waberer’s International Nyrt. jegyzett tőkéje 17 693 734 darab 0,35 EUR/db névértékű dematerializált törzsrészvényt testesít meg. A Waberer’s International Nyrt. jegyezett tőkéje 2024. december 31-én 6 192 807 EUR volt, amely 17 693 734 darab 0,35 EUR/db névértékű dematerializált törzsrészvényből állt. Ebből visszavásárolt saját részvény 214 699 darab (össznévértéke 75 144 EUR).

 

Saját részvények darabszáma 2024.12.31:  529 115 darab         Névérték:  185 190 EUR      

Saját részvények darabszáma 2023.12.31:  214 699 darab         Névérték:    75 144 EUR

 

A törzsrészvények súlyozott átlaga 2024 évben: 17 187 574 db

A törzsrészvények súlyozott átlaga 2023 évben: 17 479 035 db

 

Munkavállalói résztulajdonosi programban az MRP szervezetnél nyilvántartott részvények darabszáma: 314 416 db

 

Sem 2024-ben, sem pedig 2023-ban nem volt hígító hatás, ezért az egy részvényre jutó higított eredmény megegyezik az egy részvényre jutó eredménnyel.

 

Egy részvényre jutó nyereség

 

2024

2023

Adózott eredmény ezer EUR

21 562

29 471

Törzsrészvények súlyozott átlaga

17 187 574

17 479 035

Egy részvényre jutó nyereség EUR

1,25

1,69

Egy részvényre jutó hígított nyereség EUR

1,25

1,69

 

 

5. Szegmens információk

 

IFRS 8 „működési szegmensek” standard előírja, hogy a tőzsdei cég a transzparens működés jegyében, megfelelő információkat közöljön a befektetőkkel. A szegmensek meghatározása az üzleti tevékenységek megbontásával Nemzetközi fuvarozás, Regionális szerződéses logisztika, és Biztosítási tevékenységekre történt. A Csoport vezetősége az előbbiekben említett három szakmai szegmensnek megfelelően irányítja a vállalatcsoport működését.

 

A három működési szegmens az alábbi tevékenységeket tartalmazza:

 

Nemzetközi fuvarozás: Nemzetközi Full Truck Load, azaz komplett rakomány (továbbiakban FTL) fuvarozás és szállítmányozás, továbbá nemzetközi gyűjtő szállítmányozás.

Regionális szerződéses logisztika: Belföldi FTL és LTL (Less than Truck, azaz részrakomány) fuvarozás, raktározás, inhouse logisztika és idegen felek részére történő járműjavítási tevékenység és raktár építés

Biztosítás: Élet és nem életbiztosítási tevékenység.

 

A Csoport üzleti szegmens információi az alábbiakban kerülnek bemutatásra.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

Árbevétel és legfontosabb átfogó jövedelem kimutatás tételek:

 

2024

Megnevezés

Nemzetközi fuvarozás

Regionális szerződéses logisztika

Biztosítás

Szegmensek közti kiszűrés

Összesen

 

Saját flottával végzett fuvarozási árbevétel

276 879

89 193

0

5 148

371 220

 

Alvállalkoztatásból származó árbevétel

131 400

54 551

0

-7 558

178 393

 

Egyéb árbevétel

34 104

108 058

80 174

-14 481

207 855

 

Szegmensek közti kiszűrés(-)

-5 398

-11 494

0

16 891

-1

Nettó árbevétel

436 985

240 308

80 174

0

757 467

 

 

 

 

 

 

EBITDA

40 030

37 400

24 576

0

102 006

értékcsökkenés

-36 672

-17 779

-339

0

-54 790

EBIT

1 603

19 163

24 236

0

45 002

 

2023

Megnevezés

Nemzetközi fuvarozás

Regionális szerződéses logisztika

Biztosítás

Szegmensek közti kiszűrés

Összesen

 

Saját flottával végzett fuvarozási árbevétel

304 294

77 763

0

1 868

383 925

 

Alvállalkoztatásból származó árbevétel

107 855

34 313

0

-3 430

138 738

 

Egyéb árbevétel

25 113

97 758

82 450

-17 075

188 246

 

Szegmensek közti kiszűrés (-)

-7 497

-11 140

0

18 637

0

Nettó árbevétel

429 765

198 694

82 450

0

710 909

 

 

 

 

 

 

EBITDA

45 893

30 796

18 906

3

95 598

értékcsökkenés

-36 995

-15 517

-295

0

-52 807

EBIT

8 898

15 278

18 612

3

42 791

 

Az egyéb árbevétel a regionális szerződéses logisztika esetében a raktárlogisztikai és inhouse logisztikai árbevételeket tartalmazza, biztosítási szegmens esetében pedig a biztosítási bevételt.

 

A fenti két alkalmazott EBIT és EBITDA mutatók számítási logikája évenként:

 

 

2024

2023

Működési eredmény

41 892

42 791

Értékcsökkenés és amortizáció

-54 790

-52 807

EBITDA

96 682

95 598

MD International d.o.o EBITDA

1 956

0

Petrolsped csoport konszolidált EBITDA

3 368

0

EBITDA korrigált

102 006

95 598

Értékcsökkenés és amortizáció

-54 790

-52 807

EBIT

41 892

42 791

MD International d.o.o EBIT

1 497

0

Petrolsped csoport konszolidált EBIT

1 613

0

EBIT korrigált

45 002

42 791

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

 

Az egyéb bevételek szegmens bontását az alábbi táblázat mutatja:

 

Megnevezés

Nemzetközi fuvarozás

Regionális szerződéses logisztika

Biztosítás

Szegmensek közti kiszűrés

Összesen

2024

22 672

4 413

7 845

-137

34 793

2023

18 739

4 032

-765

-54

21 952

 

Az egyéb ráfordítások szegmens bontását az alábbi táblázat mutatja:

Megnevezés

Nemzetközi fuvarozás

Regionális szerződéses logisztika

Biztosítás

Szegmensek közti kiszűrés

Összesen

2024

-6 632

-3 172

-2 380

516

-11 668

2023

-4 788

-2 667

-1352

212

-8 595

 

A kamatok szemgensenkénti megbontását az alábbi táblázat mutatja:

 

Megnevezés

Nemzetközi fuvarozás

Regionális szerződéses logisztika

Biztosítás

Szegmensek közti kiszűrés

Összesen

 

Kamat bevételek

2 351

9

1 961

-1 514

2 807

 

Kamat ráfordítások

-11 852

-3 440

-12

1 513

-13 791

 

Egyéb pénzügyi műveletek eredménye

-1 571

-4 562

142

0

-5 991

Pénzügyi eredmény 2024

-11 072

-7 993

2 091

-1

-16 975

 

Megnevezés

Nemzetközi fuvarozás

Regionális szerződéses logisztika

Biztosítás

Szegmensek közti kiszűrés

Összesen

 

Kamat bevételek

3 594

607

1

-627

3 575

 

Kamat ráfordítások

-10 973

-2 291

-11

625

-12 650

 

Egyéb pénzügyi műveletek eredménye

1 186

2 674

1 189

-1

5 048

Pénzügyi eredmény 2023

-6 193

990

1 179

-3

-4 027

 

Az egyes költségek szegmens bontása a költség elemzések megfelelő bekezdéseiben kerültek bemutatásra.

 

Tényleges nyereségadók:

 

Megnevezés

2024

2023

Nemzetközi fuvarozás

Regionális szerződéses logisztika

Biztosítás

Összesen

Nemzetközi fuvarozás

Regionális szerződéses logisztika

Biztosítás

Összesen

Nyereségadó ráfordítás

-854

-2 949

-1 814

-5 617

-4 588

-2 519

-1 969

-9 076

- ebből tényleges nyereségadók

-2 346

-2 677

-1 808

-6 831

-2 874

-2 572

-4 145

-9 591

- ebből halasztott adó

1 492

-272

-6

1 214

-1 714

53

2176

515

 

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

 

 Befektetett eszközök:

 

Megnevezés

2024.12.31

2023.12.31

Nemzetközi fuvarozás

Regionális szerződéses logisztika

Biztosítás

Összesen

Nemzetközi fuvarozás

Regionális szerződéses logisztika

Biztosítás

Összesen

Ingatlanok

9 452

63 097

25

72 574

10 211

63 560

117

73 888

Járművek

112 598

54 646

245

167 489

114 979

52 454

308

167 741

Egyéb berendezések

2 808

2 924

1205

6 937

2 226

1 407

171

3 804

Immateriális javak

10 336

881

4472

15 689

11 253

766

581

12 600

Üzleti vagy cégérték

17 730

159

404

18 293

17 730

170

0

17 900

Halasztott adó követelés

2 173

2 317

0

4 990

2 932

2

0

2 934

Egyéb befektetett pénzügyi eszközök – egyéb

1574

0

0

1 574

444

0

0

444

Befektetések társult és közös vezetésű vállalkozásokban

9938

7289

0

17 227

0

8

0

8

Egyéb átfogó jövedelemmel szemben értékelt bef, pü.eszk.

0

0

446 089

446 089

0

0

109 510

109 510

Amortizált bekerülési értéken értékelt bef. pü. eszk

3 540

0

0

3 540

8018

0

0

8 018

Eredménnyel szemben valós értéken értékelt pü.eszk.

0

0

4 712

4 712

0

0

0

0

ÖSSZES BEFEKTETETT ESZKÖZ

 

 

 

758 614

 

 

 

396 847

 

Jelentős pénzmozgással nem járó események:

 

Megnevezés

2024

2023

Nemzetközi fuvarozás

Regionális szerződéses logisztika

Biztosítás

Összesen

Nemzetközi fuvarozás

Regionális szerződéses logisztika

Biztosítás

Összesen

Devizában kim. Eszk. és köt.  nem realizált árfolyam különbözete

134

-4 005

163

-3 708

1 641

3 587

1 313

6 541

Nettó értékvesztés pénzügyi eszközökre

17

-73

0

-56

137

275

0

412

Céltartalék képzés és felhasználás különbözete

6262

1444

9

7 715

5 564

1 253

142

6 959

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

6. Immateriális javak

Nyitó egyenleg 2023.01.01

Szoftverek

Vagyoni értékű jogok

Immateriális javak Összesen

Üzleti vagy cégérték

Bekerülési érték

34 017

6 135

40 152

Halmozott amortizációs értékvesztés

-22 476

-4 592

-27 068

Nettó könyv szerinti érték

11 541

1 543

13 084

17 892

2023 évi változások

Növekedések

1 904

705

2 609

Külföldi pénznemben kimutatott eszköz árfolyamváltozásából

-90

109

19

8

Amortizáció

-1 924

-473

-2 397

Csökkenések

-32

-682

-714

Értékvesztés

0

0

0

Záró nettó könyv szerinti érték

11 399

1 202

12 600

17 900

Záró egyenleg 2023.12.31

Bekerülési érték

36 102

5 251

41 353

Halmozott amortizáció és értékvesztés

-24 704

-4 049

-28 753

 

Nettó könyv szerinti érték

11 398

1 202

12 600

17 900

2024 évi változások

Növekedések

1 522

321

1 843

Leányvállalat felvásárlása

2 702

1 144

3 846

404

Külföldi pénznemben kimutatott eszköz árfolyamváltozásából

9

-22

-13

-11

Amortizáció

-2 267

-254

-2 521

Csökkenések

-63

-3

-66

Értékvesztés

0

0

0

Záró nettó könyv szerinti érték

13 301

2 388

15 689

18 293

Záró egyenleg 2024.12.31

Bekerülési érték

50 418

6 669

57 087

Halmozott amortizáció és értékvesztés

-37 117

-4 281

-41 398

Nettó könyv szerinti érték

13 301

2 388

15 689

18 293

 

Az immateriális javak jelentősebb tételei az SAP S4/HANA vállalatirányítási rendszer és a WIRE fuvarozási rendszer. A jelentősebb növekedések a WIRE fuvarozási rendszert és a Litely fuvarozási alrendszert érintették

 

(a)                       Goodwill

 

2024.12.31

2023.12.31

 

Szerződéskori könyv szerinti érték

Halmozott értékvesztés

Könyv szerinti érték

Szerződéskori könyv szerinti érték

Halmozott értékvesztés

Könyv szerinti érték

LINK Sp. z.o.o.

34 877

19 724

15 153

34 877

19 724

15 153

WSZL Szállítmányozási és Logisztikai Kft.

2 577

0

2 577

2 577

0

2 577

Magyar Posta Biztosítók

404

0

404

0

0

0

Egyéb

159

0

159

170

0

170

Összesen

38 017

19 724

18 293

37 624

19 724

17 900

 

Az üzleti kombinációk révén keletkezett goodwillokat az akvizíció időpontjában azon pénztermelő egységekhez kell rendelni, melyek az üzleti kombináció hasznait várhatóan élvezni fogják. A goodwill könyv szerinti értékének jelentős hányada nemzetközi fuvarozás és szállítmányozás pénztermelő egységhez azon belül a LINK Sp.z.o.o jogi egységhez van hozzárendelve, melynek összege 15 153 ezer EUR volt 2024.12.31-én.  

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

A Csoport 2013-as évben a WSZL Szállítmányozási és Logisztikai Kft-ben részvénycsere útján irányító befolyást szerzett. A Csoport ebben az esetben goodwill-t mutat ki a konszolidált mérlegében 2 577 ezer EUR értékben a belföldi fuvarozási tevékenységhez kapcsolódóan.  

 

A Csoport által elvégzett értékvesztés tesztek az alábbi feltételezések mentén készültek az IAS 36 standarddal összhangban:

 

1.      Megtérülési érték számítása során az eszközök hosszú távú használatának feltételezése

2.      Diszkontráták: a megtérülési érték számítások figyelembe veszik a pénz időértékét, a megtérülési rátát, amely a piacon hasonló kockázatú, pénzáramlású és időtartamú befektetésért elvárható lenne.  

 

A külföldi leányvállalathoz (LINK) kapcsolódó goodwill értékvesztés teszt

A Link esetében a goodwill értéke a tárgyév kezdetén 15 153 ezer euró volt. Az anyavállalat a társasággal közösen kidolgozott stratégiai tervek alapján újrakalkulálta a goodwill jövőbeli megtérülését. A terveknek megfelelően a következő 5 üzleti évre és az ötödik év alapján kiterjesztett végértékre meghatározta az üzleti egység nettó pénztermelési képességét, amelyet 8,57%-os rátával diszkontált 2024-ben, míg az előző évben ez 9,59 % volt. A megtérülő érték 2024 évben 27 184 ezer EUR, így a diszkontált cash-flow tervek szerint nem indokolt az értékvesztés. A megtérülő érték 2023-ban 32 360 ezer EUR volt. A diszkonfaktor 1%-os emelkedése a diszkontált cash-flow tervek értékében 1,7 millió EUR csökkenést okoz, mely összeg továbbra sem indokolnál értékvesztést elszámolását, 1%-os csökkenése pedig 1,9 millió EUR növekedést eredményez. Az alkalmazott terminal value rate 0 %, amelynek pozitív 1%-os változása esetén 2 357 ezer EUR növekedés lenne tapasztalható a megtérülő értékben.  

A fentieket figyelembe véve a vezetőség nem látta indokoltnak értékvesztés elszámolását. A tervek alapán a könyv szerinti érték kevesebb mint egy éven belül megtérül.

A Waberer’s International Nyrt. egy 2017 évi akvizíció során szerezte meg a lengyel bejegyzésű LINK Sp.z o.o. nemzetközi fuvarozó és szállítmányozó és a NewDefine Sp. z o.o ( korábbi nevén LINK Services Sp. z o.o) munkaerő kölcsönző cégeket. Az akvizíció forrása a Waberer’s International Nyrt. tőzsdei részvénykibocsátásából került fedezésre. A Csoport goodwillt azonosított a Link Sp. z o.o. társaságra vonatkozóan, amelyet a mérlegben 34 877 ezer EUR értékben mutatott ki. 2018-ban a goodwill értékelése során 5 790 ezer EUR értékvesztés került elszámolásra, 2019-ben további 13 934 ezer EUR. 2021óta és a tárgyév során a tervek alapján az anyavállalat a LINK goodwill esetében további értékvesztés elszámolását nem tartotta indokoltnak. A LINK goodwill könyv szerinti értéke 15 153 ezer EUR maradt 2024.12.31-i fordulónapon. A LINK Sp. z o.o. esetében a goodwill számítás mivel önálló jogi személyről van szó a Társaság egyedi terveinek pénzáramlásából került levezetésre.

 

A belföldi fuvarozási tevékenységhez kapcsolódó goodwill értékvesztés teszt

A goodwill könyv szerinti érték 2 577 ezer EUR. A szegmens a 2024-es évben nyereséggel zárta a működést, a jövőbeli előrejelzések a működésben nyereséget mutatnak. Az esetében elvégzett nettó pénztermelési képesség diszkontálása többszörös megtérülést mutat az 5 éves tervek alapján. Itt 8,46 %-os diszkontfaktort alkalmazva az 5 év alatt megtermelt cash flowk diszkontálva 102 824 ezer EUR megtérülő értéket eredményeza 2024 évi kalkuláció alapján. A 2023 évi számítások az előző évben 9,59 %-os diszkontrátával 131 041 ezer EUR megtérülő értéket mutattak. A diszkonfaktor 1%-os emelkedése a diszkontált cash-flow tervek értékében 5,9 millió EUR csökkenést okoz, mely összeg továbbra sem indokolnál értékvesztést elszámolását, 1%-os csökkenése pedig 6,6 millió EUR növekedést eredményez. Az alkalmazott terminal value rate 0 %., amelynek pozitív 1%-os változása esetén 10 357 ezer EUR növekedés lenne tapasztalható a megtérülő értékben. A fentieket figyelembe véve a vezetőség nem látta indokoltnak értékvesztés elszámolását. A tervek alapán a könyv szerinti érték kevesebb mint egy éven belül megtérül.

 

A Waberer’s csoport 100%-os leányvállalata, a Gránit Biztosító Zrt. 2024. július 8-án aláírt adásvételi szerződés értelmében a Magyar Posta Biztosító Zrt. és Magyar Posta Életbiztosító Zrt. 66,925%-át vásárolta meg a Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt.-től. A Magyar Nemzeti Bank 2024. november 26-án engedélyezte a befolyásszerzést. Az adásvétel tranzakció 2024. november 29-én került lezárásra. A Magyar Posta Életbiztosító Zrt. és Magyar Posta Biztosító Zrt. konszolidálásba történő bevonása a mérlegfordulónapon, 2024.12.31-vel történt meg, ennek megfelelően  mutatjuk be az akvizíció hatását a megjegyzések 8. pontjában Az operatív bevonás napja 2024. december 31. ez az első lehetséges időpont, amikor a megszerzett biztosítók rendszerei megfelelő és pontos adatokkal tudták támogatni az akvizíciós értékelést és nem materiális a hatás a két időpont között az értékelés tekintetében. A felvásárolt biztosítók eszközeinek és kötelezettségeinek, illetve az akvizíció becsült értékének meghatározása a fordulónap időpontjában történt valós értéken. Az üzleti kombináció értékének és a felvásárolt biztosítók eszközeiben, kötelezettségeiben megszerzett részesedés értékének különbözete határozza meg a cégértéket, amely a két biztosító felvásárlását illetően 404 ezer EUR. Az akvizíció során azonosításra került immateriális eszközként az ügyfélkapcsolati érték, melynek összege 1 144 ezer EUR. A Goodwill levezetése a 8. pontban található.

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

 

7. Ingatlanok, gépek, berendezések

 

A Csoport a flottáját folyamatosan megújítja, törekedik a modern és környezetbarát járműpark kialakítására, ezért a lízingek lejáratkor folyamatosan cseréli járműveit.

Ingatlanok

Ingatlanokból IFRS16  használati jog-eszköz

Járművek

Járművekből IFRS16  használati jog-eszköz

Egyéb berendezések

Összesen

Nyitó egyenleg 2023.01.01

 

 

 

Bekerülési érték

79 131

43 622

269 089

237 144

21 461

369 681

Halmozott értékcsökkenés és értékvesztés

-27 905

-8 283

-141 446

-127 529

-18 547

-187 898

Nettó könyv szerinti érték

51 226

35 339

127 643

109 615

2914

181 783

2023. évi változások

Növekedés

29 866

2 988

101 260

91968

2 197

133 323

Külföldi pénznemben kimutatott eszköz árfolyamváltozásából eredő eszköz állományváltozás

2 135

1 608

2130

1519

452

4 717

Értékcsökkenés

-6 634

-5 402

-42 522

-40 019

-1 743

-50 899

Értékvesztés

0

0

-365

0

0

-365

Értékvesztés visszaírása

0

0

854

0

0

854

Kivezetések

-2 705

-2 354

-21 259

-14 196

-16

-23 980

Záró nettó könyv szerinti érték

73 888

32 179

167 741

148 887

3 804

245 433

Záró egyenleg 2022.12.31          2023. évi nyitó

Bekerülési érték

101 643

39 873

322 229

284 978

23 934

447 806

Halmozott értékcsökkenés és értékvesztés

-27 755

-7 694

-154 488

-136 091

-20 130

-202 373

Nettó könyv szerinti érték

73 888

32 179

167 741

148 887

3 804

245 433

2024. évi változások

Növekedés

9 608

862

70 731

69 089

3 773

84 110

Leányvállalat felvásárlása

79

0

0

0

1 006

1 085

Külföldi pénznemben kimutatott eszköz árfolyamváltozásából eredő eszköz állományváltozás

-2 039

-1 773

-3 067

-1 751

-6

-5 112

Értékcsökkenés

-7 805

-6 309

-42 847

-39 307

-1 617

-52 269

Értékvesztés

0

0

0

0

0

0

Értékvesztés visszaírása

0

0

0

0

0

0

Kivezetések

-1078

-769

-26 367

-25 907

-102

-27 547

Átsorolás értékesítésre tartott befektetett eszközök közé

0

0

1 298

1 229

0

1 298

Záró nettó könyv szerinti  érték

72 653

24 190

167 489

152 240

6 858

247 000

Bekerülési érték

102 346

33 145

298 810

267 886

29 606

430 762

Halmozott értékcsökkenés és értékvesztés

-29 693

-8 955

-131 321

-115 646

-22 748

-183 762

Nettó könyv szerinti érték

72 653

24 190

167 489

152 240

6 858

247 000

 

 

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

(a)                  Jelentős Ingatlanok

 

Az alábbi táblázat tartalmazza a Csoport legjelentősebb ingatlanait 2024.12.31-én.

Ingatlan

Ország

Funkció

Nettó érték

Használati jog IFRS 16  (WSZL Kft)

Magyarország

Bérelt raktár - telephely

29 848

Használati jog IFRS 16 (LINK sp z.o.o)

Lengyelország

Bérelt ingatlan – telephely

2 196

Budapest, Nagykőrösi út 349-351

Magyarország

Központi telephely

5 224

Mosonmagyaróvár

Magyarország

Telephely - műhely

997

BILK (Pestszentlőrinc Logisztika Centrum)

Magyarország

Logisztikai raktár

7 856

Páty Geodis – bérelt ingatlanon végzett beruházás

Magyarország

Logisztikai raktár/Irodaház

578

Győr

Magyarország

Logisztikai raktár

332

Miskolc

Magyarország

Logisztikai raktár

184

 

(b)                       Ingatlanok, gépek, berendezések változások

 

2024 év során az ingatlanok bruttó értéke 9 608 ezer EUR összegben növekedett, melyből jelentős tétel az ecseri logisztikai központ beruházás, ennek összege 5 615 ezer EUR. Jelentősebb változás a járművek soron történt, ahol 2024-ban a járműpark flotta megújításon esett át és nagyobb mennyiségű vontató és pótkocsi beszerzések történtek jellemzően lízing megállapodások keretében.

 

(c)                       Jelzáloggal terhelt eszközök

 

A Csoport 2024. december 31-i fordulónapon az alábbi jelzáloggal terhelt eszközökkel rendelkezik:

Szerződés szám

Szerződés elnevezése

Tárgya

Jogosult

Biztosíték nyújtó

Biztosított Összeg

-

Zálogszerződés, valamint kiegészítő megállapodás a zálogszerződéshez

80 db Volvo és Renault vontatóra zálogjog alapítása

VFS Hungary Zrt

Waberer’s International Nyrt

Jogosulttal szemben Waberer's International Nyrt és WSZL Kft  szerződésekből eredő, fennálló és jövőbeni valamennyi követelés

 

Szerződésszám

Szerződés elnevezése

Tárgya

Jogosult

Biztosítéknyújtó

Biztosított összeg

Könyv szerint érték

EKD/ASSET-2022/16.

Támogatási szerződés 2. sz. módosítása

WSZL Automotív Kft.  1/1 arányú kizárólagos tulajdonában lévő

Külgazdasági és Külügyminisztérium

WSZL Automotív Kft.

7 283 556 000 HUF, azaz hétmilliárd-kettőszáznyolcvanhárommillió-ötszázötvenhatezer forint

32.053 ezer EUR

Ecser belterület 1428/17 hrsz alatti ingatlan

RED-FK-4/2020

Együttműködési és pénzügyi kötelezettségvállalási megállapodás 3. számú, egységes szerkezetbe foglalt módosítása

WABERER's INTERNATIONAL NYRT  1/1 arányú kizárólagos tulajdonában lévő

Raiffeisen Bank Zrt

Waberer's International Nyrt

6.000.000 EUR, azaz hatmillió euro

5.163 ezer EUR

195853/13 hrsz és

195853/3 hrsz Ingatlanok

51836257/TL/000/2023

11.914.144 EUR Határozott idejű, beruházási célú hitelszerződés

KDI Property Kft  1/1 arányú kizárólagos tulajdonában lévő

ING Bank N.V

KDI Property Kft

11.914.144 EUR, azaz tizenegymillió-kilencszáztizennégyezer-egyszáznegyvennégy euro

2.337 ezer EUR

0254/220 hrsz-ből telekalakítás után kialakuló

0254/237 hrsz-ú ingatlan

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

(d)                       Használati jog eszköz

 

A használatijog-eszközök az IFRS 16-tal összhangban kerülnek elszámolásra. Az IFRS 16 szerinti lízing kötelezettségek a szerződések szerinti jövőbeni pénzáramlások jelenértéke alapján került meghatározásra.  

 

Használati jog eszköz járművek:

 

 

Használati jog IFRS16

Funkcionalitás

Fuvarozás/szállítás

Besorolás

Járművek

Pénzügyi helyzet kimutatásban megjelenő értékek:

2024

2023

A használatijog-eszközök értéknövekedése

69 089

91 968

A használatijog-eszközök könyv szerinti értéke a beszámolási időszak végén

152 240

148 887

A lízingek teljes pénzkiáramlása

54 735

51 838

Átfogó eredménykimutatásban megjelenő értékek:

A használatijog-eszközök értékcsökkenési leírása a mögöttes eszközök kategóriái szerint

39 307

40 019

A lízingkötelezettségből eredő kamatráfordítások

9 456

11 819

 

Használati jog ingatlanok:

 

2024 évi adatok:

Megnevezés

Használati jog

WSZL Kft

Használati jog

LINK

Használati jog

Gránit Biztosító

Használati jog

WSZL Automotív

Használati jog       Waberer's International Nyrt.

Összesen

Ország

Magyarország

Lengyelország

Magyarország

Magyarország

Magyarország

 

Funkcionalitás

Bérelt raktár  telephely

Bérelt ingatlan telephely

Bérelt ingatlan  központ

Bérelt ingatlan  telephely

Bérelt ingatlan  telephely

 

Besorolás

Ingatlanok

Ingatlanok

Ingatlanok

Ingatlanok

Ingatlanok

 

Pénzügyi helyzet kimutatásban megjelenő értékek

A használatijog-eszközök értéknövekedése

721

0

0

93

48

862

A használatijog-eszközök könyv szerinti értéke a beszámolási időszak végén

22 750

1313

25

62

40

24 190

A lízingek teljes pénzkiáramlása

6 058

776

107

51

9

7 001

Átfogó eredménykimutatásban megjelenő értékek

A használatijog-eszközök értékcsökkenési leírása a mögöttes eszközök kategóriái szerint

5 497

647

107

49

9

6 309

A lízingkötelezettségből eredő kamatráfordítások

561

128

1

1

1

692

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

 

 

 2023 évi adatok:

 

Megnevezés

Használati jog    WSZL Kft

Használati jog        LINK

Használati jog      Gránit Biztosító

Használati jog       WSZL Automotív

Összesen

Ország

Magyarország

Lengyelország

Magyarország

Magyarország

 

Funkcionalitás

Bérelt raktár  telephely

Bérelt ingatlan  telephely

Bérelt ingatlan  központ

Bérelt ingatlan  telephely

 

Besorolás

Ingatlanok

Ingatlanok

Ingatlanok

Ingatlanok

 

Pénzügyi helyzet kimutatásban megjelenő értékek

A használatijog-eszközök értéknövekedése

2 327

375

286

0

2 988

A használatijog-eszközök könyv szerinti értéke a beszámolási időszak végén

29 848

2 196

116

19

32 179

A lízingek teljes pénzkiáramlása

5 391

515

195

45

6 146

Átfogó eredménykimutatásban megjelenő értékek

A használatijog-eszközök értékcsökkenési leírása a mögöttes eszközök kategóriái szerint

4 648

515

195

44

5 402

A lízingkötelezettségből eredő kamatráfordítások

743

0

0

1

744

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

 8. Befektetések leányvállalatokban, társult és közös vezetésű vállalkozásokban

 

Leányvállalatok

Tulajdoni hányad

Társaság

Ország

Tevékenységi kör

2024

2023

WSZL Kft.

Magyarország

belföldi fuvarozás, szállítmányozás, logisztika

100,00%

100,00%

Rapid Teherautószerviz Kft.

Magyarország

járműjavítás

51,00%

51,00%

Waberer's Slovakia s.r.o

Szlovákia

logisztika

100,00%

100,00%

Közdűlő Invest Kft.

Magyarország

ingatlan bérbeadás

100,00%

100,00%

KDI Property Kft

Magyarország

saját ingatlan adásvétel

100,00%

100,00%

WSZL Automotív Kft.

Magyarország

nemzetközi fuvarozás

100,00%

100,00%

Delta Rent Kft.

Magyarország

gépjármű kereskedelem

100,00%

100,00%

All in One Transport Kft.

Magyarország

nemzetközi fuvarozás

100,00%

100,00%

Nexways Cargo Kft.

Magyarország

nemzetközi fuvarozás

100,00%

100,00%

LINK Sp. z o.o.

Lengyelország

nemzetközi fuvarozás

100,00%

100,00%

NewDefine Sp. z o o.

Lengyelország

munkaerőkölcsönzés

100,00%

100,00%

Waberer's Rail Kft.

Magyarország

Egyéb szállítást kiegészítő szolgáltatás

100,00%

51,00%

Waberer's Románia SA

Románia

nemzetközi fuvarozás és szállítmányozás

100,00%

100,00%

Waberer’s Network Kft.

Magyarország

nemzetközi gyűjtő szállítmányozás

100,00%

99,00%

Gránit Biztosító Zrt.

Magyarország

biztosítás

100,00%

100,00%

Magyar Posta Biztosító Zrt

Magyarország

biztosítás

66,93%

0,00%

Magyar Posta Életbiztosító Zrt

Magyarország

biztosítás

66,93%

0,00%

WPL-Log Zrt

Magyarország

raktározás és tárolás

100,00%

100,00%

WPL Ingatlanfejlesztő Kft

Magyarország

Ingatlanépítési projekt tervezés

100,00%

50,00%

Waberer's Solution Kft

Magyarország

raktározás és tárolás

100,00%

0,00%

 

Társult vállalkozások

Tulajdoni hányad

Társaság

Ország

Tevékenységi kör

2024

2023

DeWab Logistics Kft

Magyarország

Közúti áruszállítás, fuvarozás, tanácsadás

49,00%

49,00%

Petrolsped Kft

Magyarország

Vasúti szállítás

51,00%

0,00%

MD International d.o.o

Szerbia

Logisztika, nagykereskedelem

55,00%

0,00%

 

Egyéb részesedések

Tulajdoni hányad

Társaság

Ország

Tevékenységi kör

2024

2023

MDI Dobanovci DC d.o.o

Szerbia

Egyéb szállítást kiegészítő tevékenység

0,10%

0,00%

 

A Csoport 2024 évben alapította 100 %-os tulajdonosi részesedéssel a LINK International Transport Kft-t, mely a bejegyzést követően Waberer’s Solution Kft nevet kapta.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

 

Üzleti kombinációk, lezárult leányvállalati felvásárlás

 

Magyar Posta Biztosító Zrt és Magyar Posta Életbiztosító Zrt. lezárult akvizíciója:

 

A Csoport a 2024. július 08-án kelt adásvételi szerződés értelmében megvásárolta a Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt. tulajdonában álló 66,925%-os részvénycsomagot, mellyel leányvállalatainak körébe vonta a Magyar Posta Biztosító Zrt.-t és a Magyar Posta Életbiztosító Zrt.-t (együtt továbbiakban Posta Biztosítók). A külső tulajdonosok részesedése a megszerzett társaságok nettó eszközeinek valós értékéből a külső tulajdonosokra jutó összeg értékében kerül meghatározásra. A Posta Biztosítók a Gránit Biztosítóhoz képesti komplementer termék portfóliójával, értékesítési csatornáival (külön kiemelve az országos postahálózatot), lakossági fókuszú ügyfél portfóliójával  biztosítják a stratégiai célok teljesülését. A tranzakció keretében a Posta Biztosítók hosszútávú (10+ éves) értékesítési szerződést kötöttek a Magyar Posta Zrt.-vel, így biztosítva a kiemelt értékesítési csatornához való hozzáférés biztosítását.

A tranzakció zárására a szükséges MNB engedély megszerzése után 2024. november 29-én került sor. A felvásárolt Posta Biztosítók eszközeinek és kötelezettségeinek meghatározása  valós értéken történt. A vételár és a felvásárolt cégek nettó eszközeinek valós értéke közötti különbség határozza meg a cégértéket, mely az alábbiak szerint alakult:  

 

 

 

 

Előzetes valós érték

Egyéb berendezések

1 085

Immateriális javak

3 846

Egyéb átfogó jövedelemmel szemben értékelt befektetett pénzügyi eszközök

366 863

Eredménnyel szemben valós értéken értékelt befektetett pénzügyi eszközök

4 712

BEFEKTETETT ESZKÖZ

376 506

Tényleges nyereségadók

107

Egyéb forgóeszközök

3 185

Egyéb átfogó jövedelemmel szemben értékelt befektetett pénzügyi eszközök

29 516

Eredménnyel szemben valós értékel értékelt pénzügyi eszközök

64 101

Pénzeszközök

2 566

FORGÓESZKÖZ

99 475

Tartott Viszontbiztosítási szerződésekből származó eszközök

10 933

ÖSSZES BIZTOSÍTÁSTECHNIKAI ESZKÖZ

10 933

Hosszú lejáratú hitelek, kölcsönök

-6 092

Halasztott adó kötelezettség

-2 367

HOSSZÚ LEJÁRATÚ KÖTELEZETTSÉG

-8 459

Kötelezettségek áruszállításból és szolgáltatásból (szállítók)

-382

Céltartalékok

-646

Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek

-9 461

RÖVID LEJÁRATÚ KÖTELEZETTSÉG

-10 489

Biztosítási szerződésekből származó kötelezettségek

-385 483

ÖSSZES BIZTOSÍTÁSTECHNIKAI KÖTELEZETTSÉG

-385 483

NETTÓ ESZKÖZÉRTÉK

82 483

NETTÓ ESZKÖZÉRTÉK CSOPORTRA JUTÓ

55 202

Összes ellenérték 2024.12.31-i árfolyamon

56 086

Függő tételek

-480

Csökkentve: megszerzett nettó eszközök valós értéke

-55 202

AKVIZÍCIÓKOR KELETKEZETT GOODWILL

404

 

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

 

 

A függő tételek egy kompenzációt tartalmaz, mely az adásvételi megállapodás szerint a Csoport részére a szerződéseben meghatározott feltételek teljesülése esetén vételár csökkentésként visszajár. A kompenzációs időszak 2025. január 1-el kezdődik és 2028. december 31-ig tart, a kompenzáció összege becslésen alapul és összege egyezik a  biztosítási szektort érintő adókból származó veszteség jelenértékével.

 

Cash flow levezetés, leányvállalatok megszerzésére fordított nettó pénzeszköz:

 

NETTÓ PÉNZKIÁRAMLÁS LEÁNYVÁLLALAT MEGSZERZÉSEKOR

 

Fizetett ellenérték (készpénz)

56 086

Csökkentve: a felvásárolt pénzeszközök értékével

-2 566

Csökkentve: a felvásárolt pénzeszköz egyenértékesek értékével

-4 122

Növelve: Alárendelt kölcsöntőke utalás

5 313

NETTÓ PÉNZKIÁRAMLÁS

54 711

 

A fenti táblázatban a pénzeszköz egyenértékesek között 3 hónapon belül lejáró értékpapírok szerepelnek 4 122 ezer EUR értékben.

 

Az üzleti kombinációban megszerzett goodwill jövőbeli gazdasági hasznokat testesít meg, melyek főleg a nem életbiztosítási tevékenység működéséből eredő szinergiákhoz kapcsolódnak. A goodwill adó szempontból nem levonható.  

Az alárendelt kölcsöntőke az adásvételi megállapodás szerint a vételáron felül az eladó részére megfizetett, így az eladótól átvállalt kölcsön követelés.

Az immateriális javakból az akvizíció során azonosított és a konszolidált számokban is megjelenő ügyfélkapcsolati érték 1 144 ezer EUR. A tranzakcióhoz kapcsolódó, az eredményben elszámolt költség 328 ezer EUR.

Amennyiben a tranzakció 2024. január elsején valósult volna meg a Csoport árbevételéhez a Posta Biztosítók 96 906 ezer EUR összeggel járultak volna hozzá és ezzel a Csoport árbevétel összege 854 807 ezer EUR összegre növekedett volna, a tárgyévi nyereségét pedig 3 726 ezer EUR-ral növelték volna és így a Csoport tárgyévi nyeresége 24 534 ezer EUR összeget érte volna el.

 

Folyamatban lévő felvásárlások:

 

A Csoport 2024 decemberében megállapodott a GYSEV Zrt-vel, hogy megvásárolja tőle a GYSEV Cargo Zrt. 62,5%-os részesedését, illetve kötelezettséget vállalt, hogy a zárást követően további, várhatóan nagyságrendileg 2 milliárd Ft-os tőkeemelést hajt végre a GYSEV Cargo Zrt-ben a vasúti logisztikai infrastruktúra fejlesztése érdekében, melynek eredményeképpen a Csoport részesedése 70%-osra fog nőni. A GYSEV Zrt., mint a GYSEV Cargo Zrt. jelenlegi 100%-os tulajdonosa, a tranzakciót követően megtartja 30%-os részesedését a társaságban.

A tranzakció zárása az adásvételi szerződésben meghatározott feltételek teljesülése, illetve a szokásos magyar és osztrák hatósági eljárások lefolytatását követően várható, 2025 első félévének végén.

 

Ellenőrzést nem biztosító részesedések

 

A Csoport három leányvállalatánál a Rapid Teherautószervíz Kft-nél 49 % arányban egy magánszemély a Magyar Posta Biztosító Zrt. és a Magyar Posta Életbiztosító Zrt. esetében 33,07 % és 33,07 % arányban a Magyar Posta Zrt. rendelkezik részesedéssel.

 

2024 év folyamán az Waberer’s Network Kft-nél az 1 %-os kisebbségi részesedés, a Waberer’s Rail Kft. esetében pedig a 49 %-os kisebbségi részesedés megvásárlásra került a Csoport által, itt az ellenőrzésben nem történt változás.

 

Társult és közös vezetésű vállalkozások

 

Az év folyamán a Csoport kivásárolta a WPL Ingatlanfejlesztő Kft közös vezetéséből az 50 %-os tulajdonrészt, mellyel teljes kontrollt szerzett a társaság felett és leányvállalatként teljes konszolidációba vonta.

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

  

MD International d.o.o lezárult akvizíciója:

 

A Csoport a 2023. október 6-án aláírt megállapodás alapján 2024 márciusában 55%-os részesedést szerzett az MD International d.o.o (a továbbiakban: MDI) szerb cégben Bár a Csoport 55%-os tulajdoni részesedéssel rendelkezik egyéb vállalatirányítási feltételek nem teljesülése végett teljes kontrollt nem gyakorol a társaság felett, így társult vállalkozásnak minősül. A Csoport rendelkezik a szavazati jogok többségével a részvényesi közgyűlésen és a felügyelő bizottsági üléseken, kivéve azonban a fenntartott ügyeket és a felügyelő biztosság részére fenntartott ügyeket. Ezekben a kérdésekben a másik részvényes döntése is szükséges. A korábbi tulajdonosok - két szerb magánszemély - továbbra is a társaságban maradnak 22,5%-22,5%-os részesedéssel. Az MDI fő tevékenysége az FMCG termékek (kozmetikumok, tisztítószerek, élelmiszerek stb.) disztribúciója és raktározása Szerbia területén. Az MDI Belgrádban üzemelteti központi raktárát, valamint további 3 cross-dock raktárral rendelkezik vidéki lokációkban (összesen 10 000 m2), míg flottájában 140 jármű található. Az MDI felvásárlása összhangban áll a Csoport meghirdetett stratégiájával (Stratégia 2027), amely szerint bővíteni kívánja szerződéses logisztikai tevékenységét Közép-Európában. A regionális terjeszkedés további növekedési lehetőségeket kínál, és lehetővé teszi, hogy a Csoport kiszolgálja a multinacionális ügyfelek logisztikai szolgáltatásokra irányúló növekvő regionális fókuszú keresletét. A Csoport a tőke módszert alkalmazza az MDI, mint társult vállalkozás bemutatására az IAS 28 Társult vállalkozásokban és közös vállalkozásokban lévő befektetések standard szerint. A vételár allokáció lezárásra került 2024. február hónapban.

MD International d.o.o vételár allokáció

 

 

2024.03.31

NETTÓ ESZKÖZÉRTÉK

5 570

NETTÓ ESZKÖZÉRTÉK CSOPORTRA JUTÓ

3 064

Összes ellenérték ( részesedés megszerzésekori árfolyamon)

6 670

Csökkentve: megszerzett nettó eszközök valós értéke

3 064

Akvizíciókor keletkezett goodwill

3 607

 

Az akvizíciókor keletkezett goodwill nem kerül leválasztásra, az a részesedés értékében került kimutatásra.

 Petrolsped Kft lezárult akvizíciója:

 

A Csoport a 2023. november 10-én aláírt adás-vételi szerződéssel 2024. februárjában 51%-os részesedést szerzett a Petrolsped Kft-ben és ezzel egyidejűleg leányvállalataiban (Petrolsped csoport). Bár a Csoport 51%-os tulajdoni részesedéssel rendelkezik egyéb vállalatirányítási feltételek nem teljesülése végett teljes kontrollt nem gyakorol a társaság felett, így társult vállalkozásnak minősül. A társtulajdonos két magánszemély, továbbra is a Petrolsped csoportnál maradnak 24,5%-24,5%-os tulajdoni hányad megtartása mellett. Fő tevékenységi köre a vasúti szállítmányozás és fuvarozás, vasúti kocsik bérbeadása, a fő szállított ermékek: építőanyagok (kő, kavics, homok), olajtermékek, gabonafélék, járművek.  

 

A Petrosped csoport tagjai:

Petrolsped Kft: A társaság legfőbb szolgáltatásai a vasúti szállítmányozás, valamint vagonok bérbeadása, illetve közúti szállítmányozás. Döntően tömegáru fuvarozása: kő, kavics, homok, gabonafélék, olajtermékek.  

Pultrans Kft: Poranyagok vasúti szállítmányozásával, illetve speciális vagonok bérbeadásával foglalkozik. . A Pultrans rendelkezik saját vasúti tartálykocsikkal, azonban mozdonyparkkal nem, a vontatási feladatokat alvállalkozók segítségével látja el.

PSP Cargo Romania: A Petrolsped Csoport román leányvállalata vasútvállalati tevékenységet végez saját eszközparkkal (ezek között a Petrolspedtől bérelt mozdonyokkal) és munkaerővel. A társaság vasútvállalati engedéllyel rendelkezik mind Romániára, mind Magyarországra vonatkozóan, és jelenleg tervezi a magyarországi tevékenység kibővítését.  

PSP Terminal Kft.: Projekttársaság intermodál tevékenység kiszolgálására képes terminál fejlesztésére és működtetésére hosszú távra bérelt ingatlanon. Lokáció: a magyar, szerb és román határ közelében található Szeged / Kiskundorozsma közelében, az épülő elektromos autógyár mellett. Szolgáltatás várható indulása: 2025.  

PSP Cargo Ausztria: Tevékenységet nem végző társaság ausztriai működési engedéllyel.

 

 

  

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

Petroslped csoport vételár allokációja

 

 

2024.01.31

NETTÓ ESZKÖZÉRTÉK

15 186

NETTÓ ESZKÖZÉRTÉK CSOPORTRA JUTÓ

7 745

Összes ellenérték (részesedés megszerzéskori árfolyamon)

8 920

Csökkentve: megszerzett nettó eszközök valós értéke

7 745

Akvizíciókor keletkezett goodwill

1 175

 

Az akvizíciókor keletkezett goodwill nem kerül leválasztásra, az a részesedés értékében került kimutatásra.

  

A megszerzett vállalatok az akvizíció és a mérleg fordulónap közötti időszakban a következő időszaki adózás utáni nyereséggel (+) / veszteséggel (-) járultak hozzá a Csoport tárgyévi konszolidált eredményéhez:

 

 

Vállalat neve

ország

Tevékenység

Tulajdoni hányad

Eredmény hozzájárulás

Befektetés nettó értéke

Befektetés közös vezetésű vállalkozásban

 

 

2024

2023

2024

2023

2024

2023

WPL Ingatlanfejlesztő Kft

Magyarország

Ingatlanépítési projekt tervezés

100,00%

0

-1

0

3

0

2

Befektetés társult vállalkozásban

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DeWab Logistics Kft

Magyarország

Közúti áruszállítás, fuvarozás, tanácsadás

49,00%

-5

0

5

5

0

5

Petrolsped Kft

Magyarország

Vasúti szállítás

51,00%

1 192

0

8 745

0

9 937

0

MD International d.o.o

Szerbia

Logisztika, nagykereskedelem

55,00%

1 220

0

6 070

0

7 290

0

Összesen

2 407

0

14 820

8

17227

8

 

Az MD International d.o.o vételárából 600 ezer EUR egy szerb letéti számlára került befizetésre, mely összeg az egyéb forgóeszközök került kimutatásra. Az összeg 2025 januárjában felszabadításra került így onnantól a részesedés értékét képzi.

 

Pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatás – Társult és közös vezetésű vállalkozások

 

Társult vállalkozásnak minősülnek azok a vállalkozások, ahol a Társaság jelentős befolyást gyakorol, és amely nem leányvállalat vagy közös vezetésű vállalkozás. A Csoport társult, illetve közös vállalkozásokban lévő érdekeltségei a tőkemódszer alkalmazásával kerülnek kimutatásra. A tőkemódszer alapján a társult vállalkozásokban meglévő befektetés a társult vállalkozás nettó eszközértékének megszerzést követő, Csoportra jutó változásával növelt bekerülési értéken kerül kimutatásra. A társult vállalkozáshoz kapcsolódó goodwill a befektetés könyv szerinti értékének része, és nem kerül amortizálásra.  A társult, illetve közös vállalkozásokban levő befektetések értékvesztésre utaló objektív bizonyítékok beazonosítása céljából felülvizsgálatra kerülnek. Amennyiben van ilyen bizonyíték, meghatározásra kerül a befektetés realizálható értéke és az elszámolandó értékvesztés. A korábbi években elszámolt veszteségek okának mérlegelése alapján kerül meghatározásra, hogy azok visszafordításra kerülhetnek-e. Ahol közös a döntéshozatal, az a közös vezetésű és azokat is tőkemódszerrel vonja be a Csoport.

 

Eredménykimutatás – Társult és közös vezetésű vállalkozások

Az eredménykimutatás a társult, illetve közös vállalkozás működéséből származó eredményeknek a Csoportra jutó részét tartalmazza. A Csoport és a társult, illetve közös vállalkozás között történt tranzakciók nyeresége vagy vesztesége a vállalkozásokban lévő tulajdoni hányad mértékéig kerül kiszűrésre. A társult és közös vállalkozásokban lévő nettó befektetésekre elszámolt tárgyidőszaki értékvesztés a „Részesedés társult és közös vállalkozások eredményéből” soron kerül megjelenítésre, csökkentő tételként, az eredménykimutatásban.  

 

 

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

  

Társult vállalkozások adatai:

 

MD International d.o.o

Petrolsped Kft

 

2024. december 31.

2024. december 31.

BEFEKTETETT ESZKÖZ

2 122

18 388

FORGÓESZKÖZ

20 974

18 194

SAJÁT TŐKE

4 562

18 536

HOSSZÚ LEJÁRATÚ KÖTELEZETTSÉG

1 157

9 059

RÖVID LEJÁRATÚ KÖTELEZETTSÉG

17 377

8 987

Nettó árbevétel

76 219

70 179

Működési eredmény

3 155

2 817

Tárgyévi nyereség

2 216

1 881

Csoport tulajdoni hányada év végén

55%

51%

Csoportra jutó eredmény

1 220

1 192

 

 

9. Egyéb befektetett pénzügyi eszközök

 

 

2024. december 31.

2023. december 31.

Hosszú lejáratú lízing követelések

1 572

391

Egyéb

2

53

Összesen

1574

444

 

 

A hosszú lejáratú lízing követelések a hosszú távra bérbe adott gépkocsik lízing követeléseit tartalmazzák.

A fentieken kívül dolgozónak adott kisebb összegű kölcsön szerepel az egyéb összegben.  

 

Lízing követelések korosítása:

2024. december 31.

6 hónapon belül

6-12 hónap között

1-2 éven belül

2-5 éven belül

5 éven túl

Összesen

Lízing követelés tőke

38

47

164

1 156

0

1 405

Lízing követelés kamat

86

81

141

111

0

419

Összesen

124

128

305

1267

0

1 824

 

 

2023. december 31.

6 hónapon belül

6-12 hónap között

1-2 éven belül

2-5 éven belül

5 éven túl

Összesen

Lízing követelés tőke

6

6

14

272

0

298

Lízing követelés kamat

20

22

47

58

0

147

Összesen

26

28

61

330

0

445

 

 

 

 

 

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

 

10. Befektetett pénzügyi eszközök – Adósságinstrumentumok - hosszú és rövid lejárat

 

 

Hosszú lejárat

2024. december 31.

2023. december 31.

Egyéb átfogó jövedelemmel szemben valós értéken értékelt FVOCI befektetések

446 089

109 510

Amortizált bekerülési értéken értékelt befektetések

3 540

8 018

Eredménnyel szemben valós értéken értékelt befektetések

4 712

0

454 341

117 528

Rövid lejárat

2024. december 31.

2023. december 31.

Egyéb átfogó jövedelemmel szemben valós értéken értékelt FVOCI befektetések

32 921

29 113

Amortizált bekerülési értéken értékelt befektetések

400

13 357

Eredménnyel szemben valós értéken értékelt pénzügyi eszközök

74 600

0

107 921

42 470

 

 

A Biztosítók befektetési célú, hitelkockázati szempontból kockázatmentesnek minősített értékpapír állományát jellemzően államkötvények és diszkontkincstárjegyek alkotják. Az eszközöket többnyire valós értéken értékelik az egyéb átfogó jövedelemmel szemben, mivel a portfólióban lévő befektetési állomány összhangban mozog a biztosítási tevékenységgel.ok.

A letétkezelési és portfoliókezelési szerződés értelmében az abban lefektetett elvek és korlátozások mentén a Biztosító letétkezelői szabadon alakítják a portfoliót a piaci hozamszintek alakulása függvényében, de rövid távú kereskedési tevékenységet nem végeznek.

A Csoport az eredménnyel szemben értékelt értékpapírok között mutatja ki, azokat a vállalati kötvényeket, melyek nem teljesítik az SPPI kritériumokat, illetve a részvényeket, befektetési jegyeket. Az eszközöket valós értéken értékeli és a valós érték változásai az eredménnyel szemben jelennek meg, valamint a követő értékelés során felmerülő  bármely valósérték-változást és a befolyt kamatokat az eredménykimutatásban számolja el.

 

 

A Waberer’s International Nyrt. szabad pénzeszközeit szintén hitelkockázati szempontól alacsony kockázatú vállalati EUR kötvényekbe fektette 2022 év folyamán. A Társaság üzleti modellje alapján ezen értékpapírok esetén a lejáratig tartás mellett döntött és értékpapírjait amortizált bekerülési értéken értékeli. A tárgyév során felszabadult pénzeszközeit befektetési alapokba helyezte el és eredménnyel szemben valós értéken értékelte.

 

 

 

 

 

 

 

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

A Csoport hosszú lejáratú egyéb átfogó jövedelemmel szemben valós értéken értékelt FVOCI befektetéseinek részletezése az alábbi:

 

Típus

Eszköz devizaneme

Ország-kód

Piaci érték 2024.december 31.

Piaci érték 2023.december 31.

Államkötvény

HUF

HU

406 343

67 382

 

GBP

GB

4 275

13 136

 

EUR

AT

0

981

 

EUR

DE

0

1 839

 

EUR

HU

9 248

12 195

 

EUR

IT

0

1 524

 

EUR

RO

7 412

1 942

 

EUR

SI

0

1 098

 

EUR

BG

515

0

Vállalati kötvény

HUF

AT

3 891

444

 

HUF

HU

8 159

2 412

 

HUF

US

0

1 902

 

EUR

AT

100

193

 

EUR

HU

5 116

3 357

 

EUR

NL

283

273

 

EUR

CZ

0

411

 

EUR

SI

654

216

Jelzáloglevél

HUF

HU

94

205

Egyéb átfogó jövedelemmel szemben valós értéken értékelt FVOCI befektetések

446 089

109 510

 

 

 

Típus

Eszköz devizaneme

Bekerülési érték 2024.12.31

Bekerülési érték 2023.12.31

Vállalati kötvény

EUR

3 540

8 018

Amortizált bekerülési értéken értékelt befektetések

3 540

8 018

 

A Csoport eredménnyel szemben valós értéken értékelt hosszú lejáratú befektetései:

 

Típus

Eszköz devizaneme

Ország-kód

Piaci érték 2024.december 31.

Piaci érték 2023.december 31.

Vállalati kötvények

EUR

HU

505

0

Vállalati kötvények

HUF

HU

2 937

0

Államkötvények

HUF

HU

433

0

Befektetési jegyek

HUF

HU

837

0

Eredménnyel szemben valós értéken értékelt pénzügyi eszközök

4 712

0

 

 

 

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

A Csoport rövid lejáratú egyéb átfogó jövedelemmel szemben valós értéken értékelt FVOCI befektetéseinek részletezése az alábbi:

 

Típus

Eszköz devizaneme

Ország-kód

Piaci érték 2024.december 31

Piaci érték 2023.december 31

Államkötvény

HUF

HU

26 209

13 552

 

GBP

GB

4 457

4 192

 

EUR

DE

0

1 237

 

EUR

ES

0

1 025

 

EUR

HU

1 466

3 015

 

EUR

IL

 0

1 025

 

EUR

NL

 0

1 253

 

EUR

RO

 0

451

 

EUR

IT

330

3 696

Diszkontkincstárjegy

HUF

HU

3 881

1 279

Vállalati kötvény

HUF

HU

1 172

1 181

Lekötött betét

HUF

HU

3 414

17 134

ÖSSZESEN

40 930

49 040

Átsorolás pénzeszközbe

-8 009

-19 927

Egyéb átfogó jövedelemmel szemben valós értéken értékelt FVOCI befektetések

32 921

29 113

 

 

Típus

Eszköz devizaneme

Bekerülési érték 2024.december 31.

Bekerülési érték 2023.december 31.

Vállalati kötvény

EUR

400

13 357

Amortizált bekerülési értéken értékelt befektetések

400

13 357

 

A Csoport eredménnyel szemben valós értéken értékelt rövid lejáratú befektetései:

 

Típus

Eszköz devizaneme

Ország-kód

Piaci érték 2024.december 31.

Piaci érték 2023.december 31.

Részvények

EUR

AT

280

0

Részvények

EUR

HU

89

0

Részvények

HUF

HU

4 116

0

Államkötvények

HUF

HU

17 994

0

Diszkontkincstárjegyek

HUF

HU

302

0

Banki kötvények

CZK

CZ

405

0

Banki kötvények

PLN

PL

452

0

Befektetési jegyek

EUR

FR

412

0

Befektetési jegyek

EUR

LU

1 824

0

Befektetési jegyek

HUF

HU

44 367

0

Befektetési jegyek

USD

LU

1 881

0

Befektetési jegyek

USD

US

42

0

Forwardok

HUF

HU

52

0

UL eszközalapokban lévő pénzeszközök

HUF

HU

2 686

0

ÖSSZESEN

 

 

74 902

0

Átsorolás pénzeszközbe

 

 

-302

0

Eredménnyel szemben valós értéken értékelt pénzügyi eszközök

74 600

0

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

 Befektetési egységhez kötött (unit-linked) életbiztosítások szerződői javára végrehajtott befeketések:

 

Típus

Piaci érték

2024.december 31.

Piaci érték

2023.december 31.

Részvények

465

0

Államkötvények, diszkontkincstárjegyek

18 729

0

Vállalati kötvények

77

0

Befektetési jegyek

445

0

UL eszközalapokban lévő pénzeszközök

2 686

0

Befektetési egységhez kötött (unit-linked) életbiztoítások szerződői javára végrehajtott befeketések

22 402

0

 

Biztosítási tevékenység mögötti befektetések:

 

 

Közvetlen nyereségrészesedést tartalmazó biztosítási szerződések mögötti tételek

Saját befektetések és közvetlen nyereségrészesedés nélküli biztosítási szerződések mögötti tételek mögötti eszközök

 

Valós érték

Bekerülési érték

Valós érték

Bekerülési érték

Egyéb átfogó jövedelemmel szemben értékelt pénzügyi eszközök összesen

317 397

317 397

169 622

169 622

Államkötvények

308 992

308 992

151 263

151 263

Diszkontkincstárjegyek

566

566

3 316

3 316

Vállalati kötvények

4 240

4 240

10 187

10 187

Banki kötvény

3 599

3 599

1 347

1 347

Jelzáloglevél

0

0

95

95

Lekötött betét

0

0

3 414

3 414

Eredménnyel szemben elszámolt pénzügyi eszközök összesen

58 743

58 743

10 070

10 070

Részvények

1 864

1 864

2 622

2 622

Államkötvények

18 427

18 427

0

0

Diszkontkincstárjegyek

302

302

0

0

Vállalati kötvények

2 860

2 860

77

77

Banki kötvény

505

505

857

857

Befektetési jegyek

32 087

32 087

6 475

6 475

Derivatív instrumentumok

12

12

39

39

Befektetési egységhez kötött életbiztosítások  mögötti eszközalapokban lévő pénzeszközök

2 686

2 686

0

0

Pénzügyi eszközök összesen

376 140

376 140

179 692

179 692

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

 

Az IFRS 9 alapján a befektetett pénzügyi eszközök állományra számított várható hitelezési vesztesége értékpapíronként kerül meghatározásra.

 

Várható hitelezési veszteség (ECL)

2024. december 31.

2023. december 31.

Egyéb átfogó jövedelemmel szemben valós értéken értékelt befektetések után elszámolt

202

266

Amortizált bekerülési értéken értékelt befektetések után elszámolt

 

10

17

Összesen

 

212

283

 

A Társaság a 12 havi várható hitelezési veszteséggel megegyező összegen értékeli az adott pénzügyi eszköz elszámolt veszteségét (Stage 1, vagy 1-es kosár) az alábbi esetekben:

  • a pénzügyi eszköz hitelkockázata a kezdeti megjelenítéstől a beszámoló fordulónapjáig nem nőtt jelentősen, valamint
  • a pénzügyi eszköz hitelkockázata alacsony a beszámoló fordulónapján.

 

A hitelkockázat jelentős növekedésének a kritériumai

A külső minősítéssel rendelkező pénzügyi eszközök esetében – ha azok a fordulónapon nem alacsony hitelkockázatúak – a társaság a legalább 2 notch rating romlást tekinti jelentős hitelkockázat növekedésnek.

Az értékpapírok a fordulónapon Stage 1-nek minősítettek.

 

11. Készletek

Készletek

2024. december 31.

2023. december 31.

Üzemanyagkészlet

2 724

3 082

Alkatrész, gumi, kenőanyag, egyéb anyag

613

1666

Egyéb anyagok

640

33

Összesen:

3 977

4 781

 

Üzemanyag készleten mérlegfordulónapon a kamionokban és az üzemanyag töltőállomáson fellelhető készletek kerülnek kimutatásra. Ezek értéke az alábbi módszerrel kerül meghatározásra:

-        a töltőállomáson lévő készlet hitelesített mérőóra leolvasással.

-        a kamionokban lévő üzemanyag a fuvarnyilvántartó rendszer adatai alapján készített becslés szerint.

A saját javító műhely alkatrész készlete, forduló napi tételes leltárral került meghatározásra.

 

A Csoport vezetése 2024.12.31-én az előző évhez hasonlóan megvizsgálta a javítóműhely készletét az előző két évben beszerzett járművek technológia leírásai alapján, amelynek eredményeként a Csoport által használt járművekbe már be nem építhető alkatrészekre értékvesztést számolt 100%-os mértékben.  

 

Értékvesztés

2023. január 1.

152

Képzés

18

2023. december 31.

170

Képzés

3

Visszaírás

-16

2024. december 31.

157

  

MEW27CPIFG44B7E7HEQUUF5QF9D4GQ34QB727H10MA3SSAR2R9

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

12. Követelések áruszállításból és szolgáltatásból (vevők)

 

 

 

2024. december 31.

2023. december 31.

Vevőkövetelések

100 257

107 803

Követelésekre képzett értékvesztés

-779

-724

Összesen

99 477

107 079

 

 

A követelések 2024. december 31-es állománya 7 602 ezer EUR csökkenést mutat.

A vevők forgási sebesség konszolidált szinten a 2023. évi átlagosan 61,1 napról a tárgyévben 54,7 napra változott.  

 

Értékvesztés

2023. január 1.

1 051

Képzés

178

Visszaírás

-481

Árfolyamkülönbözet

-24

2023. december 31.

724

Képzés

203

Visszaírás

-141

Árfolyamkülönbözet

-7

2024. december 31.

779

 

A Csoport szigorú hitelminősítési és hatékony beszedési folyamatinak eredményeként kétes követelésekre képzett értékvesztés összege az előző évhez képest kis mértékben növekedett.  

Az értékvesztés képzés a követelésekre képzett tárgyévi értékvesztéseket tartalmazza, míg az értékvesztés visszaírás a kivezetések és kiegyenlítések miatti visszaírásokat tartalmazza.

Az IFRS 9 alapján a vevő állományra számított várható hitelezési veszteség jogi egységenként kerül meghatározásra egységes értékelési elvek szerint. A vevőkövetelések esetén a Csoport értékvesztés mátrixot alkalmaz a megfelelő értékvesztés szint meghatározása érdekében

 

A Csoport a várható hitelezési veszteség számítása során az alábbi tényezőket vette figyelembe:

-          iparági kockázat, nem teljesítés valószínűsége

-          vevő működési országának kockázata

-          a vevőkövetelések hitelbiztosításának rendelkezésre állása, limitek figyelembevétele

-          nem biztosított vevők esetében a korosítás alapján megállapított kockázatok

 

 

 

 

 

 

 

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

13. Egyéb forgóeszközök és származékos pénzügyi instrumentumok

 

 

Egyéb forgóeszközök

2024. december 31.

2023. december 31.

Külföldi ÁFA és jövedéki adó

10 722

10 740

Adókövetelés

1 459

3 466

Munkavállalói követelések

264

122

Elhatárolások költségek

12 474

8 262

Nem pénzügyi eszközök

24 919

22 589

Adott kölcsön

59

136

Elhatárolások bevételek

1 717

4 361

Szállítói előlegek

515

2 196

Kauciók

5 482

5 632

Beruházás fedezeti számla

1 907

6 345

E Útdíj

1 082

0

Ecser logisztika - HIPA támogatás követelés

3 174

0

Egyéb biztosítástechnikai követelések ( Mabisz, Kötvénytulajdonosok)

6 302

0

Egyéb

633

1 002

Pénzügyi eszközök

20 871

19 671

Összesen

45 790

42 260

 

A külföldi áfa és jövedéki követelés a külföldi adóhatóságoktól származó ÁFA követelésekből és az üzemanyagok utáni jövedéki adó követelésekből ered.

 

A külföldi ÁFA követelés értéke 2024.12.31-én 4 715 ezer EUR volt szemben az előző évi 4 130 ezer EUR-val. A külföldi ÁFA követelés állománya 2024 és 2023 közel azonos szinten volt. A külföldi ÁFA követelések jövőbeli megtérülését a Vezetőség egyedileg megvizsgálta annak függvényében, hogy a befolyás megtérülésére rendelkezik e negatív információval vagy nem.  

A jövedéki adó követelés (belföldi és külföldi adóhatóságokkal szembeni) 2024.12.31-én 6 007 EUR volt szemben az előző évi 6 609 ezer EUR-val. A jövedéki adó követelés jövőbeli megtérülését év végén megvizsgálta a Vezetőség, amely során a korábbi pénzügyi közvetítő által benyújtott, de a külföldi hatóság által vissza nem igazolt nyitott követelések után  értékvesztést  nem számolt el.

Az adókövetelések nem tartalmazzák a nyereségadókat, itt a szociális hozzájárulás követelés jellegű egyenlegei szerepelnek.

Az elhatárolások szerződéses eszközt nem tartalmaznak, bevételek és költségek időbeli elhatárolásából számolódnak.

A kauciók soron szállítóknak adott kauciók szerepelnek, például Ecser logisztikai központ építés miatt. A beruházás fedezeti számla szintén az ecseri logisztikai központ beruházása miatt volt szükséges, jogszabályi előírás alapján ezen keresztül számolunk el a kivitelezővel.

Az egyéb értékvesztés az egyéb forgóeszközökre, azon belül elsősorban a kilépett munkavállalók tartozásaira, biztosítókkal szembeni követelésekre, kezességvállalással kapcsolatos követelésekre és adott kölcsönökre lett elszámolva.  

 

 

 

 

 

 

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

 

 

Értékvesztés

2023. január 1.

1 220

Növekedés

107

Visszaírás

-103

Árfolyamkülönbözet

24

2023. december 31.

1 248

Növekedés

62

Visszaírás

-77

Árfolyamkülönbözet

0

2024. december 31.

1 233

 

Származékos pénzügyi instrumentumok

 

Fedezeti instrumentumok könyv szerinti értéke:

 

2024. december 31.

2023. december 31.

Cash flow fedezeti ügylet-deviza származékos ügyletek      Eszközök

275

3 768

Cash flow fedezeti ügylet-deviza származékos ügyletek     Kötelezettségek

-1 189

0

Összesen

-914

3 768

 

A Csoport fedezeti elszámolás tekintetében jelenleg kizárólag cash flow fedezeti ügyleteket köt az árfolyam kockázatok kivédésére. A fedezeti ügylet nyereségének vagy veszteségének hatékony része közvetlenül az egyéb átfogó jövedelemben kerül elszámolásra. Az egyéb átfogó jövedelemben elszámolt összegeket akkor kell a jövedelemre vonatkozó kimutatásba átvezetni, amikor a fedezett tranzakció az eredményre hatást gyakorol.

 

Egyéb átfogó jövedelemben:

 

2024

2023

Nyereség (+) / veszteség (-) az év folyamán

-534

12270

Cash flow hedge fedezési költsége

-399

-1338

Eredménybe átsorolt Cash flow fedezeti ügylet hatékony része

-2 754

-8594

Nyereségadó hatása

440

-371

Cash-Flow fedezeti ügyletek, halasztott adó hatással együtt

-3 247

1 967

 

A származékos ügyletek fordulónapi értéke kizárólag piaci inputokon alapuló értékelési technika alapján kerül megállapításra (Level 2 valós érték). Az év végi nyitott ügyletek egyedi átértékelésének különbségéből a pozitív átértékelési különbözetek az eszköz oldali származékos pénzügyi instrumentumok míg a negatív átértékelési különbözetek pedig a kötelezettség oldali származékos pénzügyi instrumentumok soron kerültek kimutatásra.

 

A fedezeti ügylet megkötésekor a Csoport formálisan megjelöli és dokumentálja a fedezeti kapcsolatot, amelyre a Csoport a fedezeti elszámolást alkalmazni kívánja, az ügylet megkötésének kockázatkezelési céljaival és stratégiájával együttesen, ilyenek például az EUR funkcionális pénznemű anyavállalat HUF kiadásai, mint a bér és üzemanyagok. A Csoport 1:1 fedezeti arányt határoz meg, fedezeti hatékonytalanság akkor következik be, ha a fedezett bér, vagy az üzemanyag összege alacsonyabb lesz, mint a fedezeti ügylet összege. A dokumentáció tartalmazza a fedezeti ügylet azonosítását, a kapcsolódó fedezett tételt vagy ügyletet, a fedezni kívánt kockázat jellegét és azt, hogy a gazdálkodó hogyan fogja mérni a fedezeti ügylet hatékonyságát a fedezett tétel valós értékében vagy pénzáramaiban létrejövő, a fedezett kockázatnak tulajdonítható változásoknak való kitettség ellentételezésében. Ezen fedezeti ügyletek várhatóan hatékonyak lesznek a fedezett kockázatnak tulajdonítható cash flow-változásokat ellentételező hatások elérésében.

 A fedezeti elszámolás szigorú követelményeinek megfelelő fedezeti ügyletek elszámolása az alábbiak szerint történik:

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

A cash flow fedezeti ügylet a pénzáramok változékonyságából eredő olyan kitettségek fedezése, amelyek egy, a pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatásban szereplő eszköznek vagy kötelezettségnek, vagy egy nagy valószínűséggel előre jelzett ügylettel kapcsolatos bizonyos kockázatnak tulajdoníthatók és amelyek érinthetik az eredményt. A fedezeti ügylet nyereségének vagy veszteségének hatékony része közvetlenül az egyéb átfogó jövedelemben, míg a nem hatékony része az egyéb bevételek, vagy egyéb ráfordítások soron kerül elszámolásra. Az egyéb átfogó jövedelemben elszámolt összegeket akkor kell a jövedelemre vonatkozó kimutatásba átvezetni, amikor a fedezett tranzakció az eredményre hatást gyakorol.  

 

A Csoport az alábbi nyitott származékos ügyletekkel (EUR eladás/vétel) rendelkezett a fordulónapon:

 

 

 

2024.december 31

2023. december 31

Bank

Ügylet megnevezése

Ügylet

Nominál összeg

Valós érték

Ügylet

Nominál összeg

Valós érték

K&H

FX Forward HUF vétel EUR eladás

0 EUR

0 HUF

0 EUR

12 000 000 EUR

4 864 210 000 HUF

454 672 EUR

K&H

KO Forward HUF vétel EUR eladás

24 000 000 EUR

9 960 720 000 HUF

-218 612 EUR

0 EUR

0 HUF

0 EUR

ING Bank N.V

FX Forward HUF vétel EUR eladás

0 EUR

0 HUF

0 EUR

27 000 000 EUR

11 316 145 000 HUF

1 921 973 EUR

ING Bank N.V

KO Forward HUF vétel EUR eladás

31 000 000 EUR

12 863 160 000 HUF

-477 523 EUR

12 000 000 EUR

4 985 880 000 HUF

459 619 EUR

CITI

KO Forward HUF vétel EUR eladás

14 400 000 EUR

5 917 800 000 HUF

-342 156 EUR

16 800 000 EUR

6 951 000 000 HUF

587 519 EUR

PKO bank Polski

FX Forward EUR eladás PLN vétel

4 800 000 EUR

21 295 160 PLN

124 497 EUR

4 700 000 EUR

22 008 770 PLN

343 782 EUR

Santander

FX Forward EUR eladás PLN vétel

0 EUR

0 PLN

 

400 000 EUR

1 977 900 PLN

 

Összesen

74 200 000 EUR

-913 795 EUR

72 900 000 EUR

3 767 566 EUR

 

A fenti nyitott ügyletek éven belüli, azaz 2025 évi lejáratokkal rendelkeznek, célzottan a havi bérkifizetések és a szállítók fizetési határidejéhez ütemezettek.

A származékos ügyletek részben a Csoport HUF-ban felmerülő kiadásait érintő kedvezőtlen árfolyam hatásoktól védenek, célzottan a jövedelem és a HUF szállítók pénzkiáramlásait illetően, részben pedig a lengyel LINK leányvállalat EUR bevételeinek PLN-re váltását.

 

A 2025 évi ügyletek átlagos határidős árfolyama 414,15 HUF/EUR, a 2024 évi teljesült ügyletek esetében pedig 414,74HUF/EUR volt.

 

A saját tőke Hedge tartalékok során a Cash Flow fedezeti ügyletek valós érték értékelése miatt a nyitó 3 391 ezer EUR mérlegérték 2024. december 31-én -847 ezer EUR, amely tartalmazza opciós ügyletek fedezési költségét az alábbiak szerint:

 

Hedge tartalékok

Fedezés költsége (opció időértéke)

Opció belső értéke

Forward ügyletek

Hedge tartalék Összesen

Nyitó egyenleg 2024.01.01.

-1 218

2 170

2 438

3 390

Fedezeti instrumentum egyéb átfogó jövedelemmel szemben elszámolt valós érték változása

 

-399

-135

-534

Egyéb átfogó jövedelemben elszámolt fedezés költsége

-399

 

 

-399

Bázis módosítás – Mérlegen belüli átsorolás üzemanyag fedezés miatt – egyéb átfogó jövedelem érintése nélkül

 

-990

 

-990

Átsorolási módosítás eredménybe – egyéb átfogó jövedelmet érintve

12

-309

-2 457

-2 754

Halasztott adó

35

153

253

440

Záró egyenleg 2024.12.31.

-1 570

625

98

-847

Az év végén nyitott származékos ügyletek valós érték hatása az egyéb átfogó jövelemre:

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

 

 

Nemzetközi fuvarozás

Regionális szerződéses logisztika

Biztosítás

Összesen

2024

-914

0

0

-914

2023

3 768

0

0

3 768

 

 

 

2024

2023

Hatékony rész, mely árbevétel csökkentőként (+) növelőként (-) került elszámolásra

-512

-543

Hatékony rész, mely Direkt költség csökkentőként(-) növelőként (+) került elszámolásra

-3 218

-10 477

Nem hatékony rész

-30

-187

 

  

  

14. Értékesítésre tartott eszközök

 

 

2024. december 31.

2023. december 31.

Eszközök értéke

1 299

811

 

Az értékesítésre tartott befektetett eszközök között a Csoport azon járműveket tartja nyilván, amelyek lízingszerződése lejárt, és amelyeket értékesíteni kíván 2023. december 31-én 22 darabot, 2024. december 31-én pedig 121 db járművet A járműveket néhány esetben a Csoport a lízingszerződésekbe foglalt maradványértéken vásárolja ki a lízingbeadótól, majd az értékesítéskor a könyv szerinti érték és az eladási ár közötti különbséget eredményként realizálja.

 

Az értékesítésre tartott befektetett eszközök változásait az alábbi táblázat szemlélteti:

 

2023. január 1.

1 214

Átsorolás Használati jog eszközből

811

Értékesítések

-1 214

2023. december 31.

811

Átsorolás Használati jog eszközből

1 229

Átsorolás Használati jog eszközbe

-811

Átsorolás egyéb berendezésekbő

70

2024. december 31.

1 299

 

 

15. Pénzeszközök

 

A pénzeszközök között a Csoport a házi pénztárakban és a bankszámlákon tartott egyenlegeket, valamint a Biztosítók tartalékok fedezetén túli látra szóló vagy rövid lejáratú (hátralévő lejárata 3 hónapnál rövidebb) lekötéseit mutatja ki az alábbi tábla szerint:

 

 

2024. december 31.

2023. december 31.

Bankszámla

46 325

47 115

Rövid lejáratú állampapírok

8 311

19 927

Készpénzállomány

31

26

Összesen

54 667

67 068

 

16. Saját tőke

 

A WABERER’S INTERNATIONAL Nyrt. jegyzett tőkéjét 2024. december 31-én 17 693 734 darab, egyenként 0,35 EUR

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

névértékű dematerializált törzsrészvény testesíti meg. A Csoportnak a tárgyév végén 529 115 db saját részvénye van.

 

A saját részvényekből 314 416 db a Munkavállalói Résztulajdonosi Program szervezetnél van nyilvántartva. Az MRP szervezet teljes bevonásra kerül a konszolidált pénzügyi kimutatásba. A jelenleg érvényben lévő javadalmazási politika és az időarányosan elszámolandó készpénzben történő részvényalapú juttatás értékének bemutatása a 21. pontban található.

 

Tartalékok soron a korábbi évek eredményei, a tárgyévi eredmény, valamint tőketulajdonosokkal folytatott tranzakciók eredményei kerültek kimutatásra, amelyet a tőkeváltozás kimutatás mutat be. A tartalékok sor nem reprezentálja a WABERER’S INTERNATIONAL Nyrt. által kifizethető osztalékot, mert az osztalék mértéke az egyedi beszámolók adatai alapján kerül meghatározásra. Az ellenőrzést nem biztosító részesedést birtokló tulajdonosok részére az egyedi  beszámolók alapján megállapított  osztalékot a tőkeváltozás kimutatásban az osztalék kifizetés jóváhagyásának megfelelő gazdasági évben mutatja ki a Csoport a konszolidált kimutatásaiban.

 

2024 áprilisában az Igazgatóság a Waberer’s International Nyrt. 2024-es Éves Rendes Közgyűlése nevében meghozott döntése értelmében a 2023-es év üzleti eredményéből 5.388 ezer EUR összegű osztalék kifizetésére került sor, amely bruttó 120,- forint részvényenkénti osztalékot jelentett. Az osztalékfizetésre jogilag rendelkezésre álló tartalékok teljes összege a Waberer’s International Nyrt. saját tőke megfeleltetése alapján 2023. december 31-én 39 501 ezer EUR, mely tartalmazza a beszámoló elfogadásáig elszámolt és járó leányvállalati osztalékokat.  

 

 

2023. december.31.

Eredménytartalék

-12 494

Adózott eredmény

16 224

Mérlegkészítésig elszámolt járó osztalék

35 771

Osztalékfizetésre rendelkezésre álló forrás

39 501

 

 

Tőketartalék (+)

23 712

Értékelési tartalék (ha negatív)

0

Összes forrás csökkentő (ha negatív)

0

Kifizethető osztalék

39 501

 

A részvényesek főbb jogainak és kötelezettségeinek kivonata az Alapszabály rendelkezései alapján

 

A részvényes a Társasággal szemben részvényesi jogait akkor gyakorolhatja, ha őt a részvénykönyvbe bejegyezték azzal, hogy a részvényes közgyűlésen való részvételi jogának gyakorlását az Alapszabály 5.6. szakasza szabályozza. A részvénykönyvet a KELER Központi Értéktár Zártkörűen Működő Részvénytársaság (a továbbiakban: KELER) vezeti és havi rendszerességgel, továbbá minden egyes közgyűlést megelőzően aktualizálja.  

1.       Osztalékhoz illetve osztalékelőleghez való jog

A Társaságnak a felosztható és a közgyűlés által felosztani rendelt eredményéből a részvényest részvénye névértékével arányos osztalék illeti meg. Az osztalékra való jogosultság és a fizetési határidő részletes szabályait az Alapszabály 4.4 szakasza rendezi

2.      Tájékoztatási illetve közgyűlési jogok

Az Igazgatóság köteles a részvényeseknek a Társaságra vonatkozóan felvilágosítást adni és számukra a Társaságra vonatkozó iratokba és nyilvántartásokba betekintést biztosítani. A közgyűlés napirendjére tűzött ügyre vonatkozóan az Igazgatóság köteles minden részvényesnek a napirendi pont tárgyalásához a szükséges tájékoztatást megadni, illetve a beszámolónak és az Igazgatóság, valamint a Felügyelőbizottság jelentésének lényeges adatait a részvényesek tudomására hozni az Alapszabály 4.5 szakaszában meghatározott eljárási rend szerint.

 Minden részvényes jogosult a közgyűlésen részt venni, felvilágosítást kérni, valamint észrevételt és indítványt tenni, szavazati joggal rendelkező részvény birtokában szavazni. A képviseletre szóló meghatalmazást közokiratba vagy teljes bizonyító erejű magánokiratba kell foglalni. A részvényes jogainak Társasággal szemben való gyakorlására részvényesi

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

meghatalmazottat (nominee) bízhat meg, aki a Társasággal szemben a részvénykönyvbe való bejegyzést követően a részvényesi jogokat saját nevében, a részvényes javára gyakorolja. A közgyűlésen az a részvényes, illetve részvényesi meghatalmazott vehet részt, akit legkésőbb a közgyűlés kezdő napját megelőző második munkanapon a részvénykönyvbe bejegyeztek a KELER mindenkori Általános Üzletszabályzatában foglaltak szerinti tulajdonosi megfeleltetés alapján. Minden egyes 0,35 EUR névértékű részvény után egy szavazat jár. Egy részvényes csak egyféleképpen szavazhat.  

 

A közgyűlés akkor határozatképes, ha az összehívás szabályszerű volt, és azon a szavazásra jogosító részvények által megtestesített szavazatok több mint 40%-át képviselő részvényes jelen van. Amennyiben a Közgyűlés nem határozatképes egy (1) órával a kezdésre megállapított időt követően, a közgyűlés elnöke a megismételt közgyűlés időpontját a közgyűlésre szóló meghívóban meghatározottak szerint kihirdeti. A megismételt közgyűlés a közgyűlés napját követő legalább öt (5) nappal és legfeljebb huszonegy (21) nappal követő időpontra hívható össze.  

 

A közgyűlés határozatait a határozatképesség megállapításánál figyelembe vett szavazatok egyszerű többségével hozza, kivéve a jogszabályban meghatározott eseteket, illetve az Alapszabály 5.9.1 (a)-(d) pontjaiban foglaltakat, mely kérdésekben a Közgyűlés határozatait háromnegyedes szótöbbséggel hozza.  

 

3.      Kisebbségi jogok

A Társaság azon részvényesei, akik együttesen a szavazati jogok legalább egy százalékával rendelkeznek, az ok és a cél megjelölésével bármikor kérhetik a közgyűlés összehívását, illetve a meghirdetett napirend kiegészítésére vonatkozó javaslatot vagy határozattervezetet terjeszthetnek elő az Alapszabály 4.8 szakaszában foglaltak szerint. A további kisebbségi jogokat is az Alapszabály 4.8 szakasza rendezi részletesen  

 

17. Lízing kötelezettségek

 

A Csoport alaptevékenységéhez szükséges járművek beszerzését lízing szerződések keretében valósítja meg. A Csoport a járműveket közvetlenül a gyártóktól szerzi be, akik visszavásárlási garanciát vállalnak nemcsak a futamidő végére, hanem a futamidő alatt is.  

A lízing kötelezettségként kerültek kimutatásra az ingatlanok, gépek, berendezések és járművek között a Csoport leányvállalatai által bérelt ingatlanok , amelyek esetében az értékelési elvek között bemutatott IFRS 16 szerinti feltételek teljesülnek.

A bérleti szerződés szerinti jövőbeli pénzáramlások diszkontált értékei kerülnek kimutatásra lízing kötelezettségként.  

 

A jövőben fizetendő lízingdíjak (tőke és kamat) lejárat szerinti megbontását a következő táblázat szemlélteti:

 

2024. december 31.

6 hónapon belül

6-12 hónap között

1-2 éven belül

2-5 éven belül

5 éven túl

Összesen

 

 

 

 

 

 

 

Lízing kötelezettségek tőke

19 653

19 694

36 530

76 502

10 095

162 475

Lízing kötelezettségek kamat

4 507

4 084

6 819

8 847

542

24 799

Összesen

24 160

23 778

43 349

85 349

10 638

187 274

2023. december 31.

6 hónapon belül

6-12 hónap között

1-2 éven belül

2-5 éven belül

5 éven túl

Összesen

Lízing kötelezettségek tőke

18 765

17 972

34 662

76 797

12 825

161 021

Lízing kötelezettségek kamat

4 920

4 217

6 869

9 722

502

26 231

Összesen

23 684

22 189

41 531

86 520

13 328

187 252

A táblázat a 2024 és 2023 év végén meglévő lízingkötelezettségek lejáratát mutatja és ezek kamatait, azonban nem számol azzal, hogy az eszközök folyamatos cseréivel a lejáró lízingszerződések helyett folyamatosan újak kerülnek megkötésre.

 

 

 

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

18. Céltartalékok

 

Peres ügyek

Biztosítói kártérítések

Nyugdíj

Összesen

Nyitó egyenleg 2023. január 1.

3 146

22 151

0

25 297

Képzés és korábbi becslések felülvizsgálata

464

0

1 114

1 578

Árfolyam különbözet

-32

 

 

-32

Feloldás

-2 715

-4 613

-869

-8 197

Felhasználás

95

 

28

123

Záró egyenleg 2023. december 31.

958

17 538

273

18 769

Képzés és korábbi becslések felülvizsgálata

733

 

89

822

Árfolyam különbözet

-9

 

 

-9

Feloldás

-349

-7 158

-275

-7 782

Felhasználás

-97

 

2

-95

Záró egyenleg 2024 december 31.

1 236

10 380

89

11 705

 

 

A Csoport 2024. december 31-én 1 236 ezer EUR céltartalékot mutatott ki a peres ügyekből fakadó jövőben esetlegesen felmerülő kötelezettségek fedezetére. A tárgyév során a peres ügyek közel 50%-a esetében a CMR biztosítás alapján a biztosító megfizette a vevőknek okozott kárt, míg a biztosító által meg nem térített saját hibás károkozás után a megképzett tartalék felhasználásra került a vevőknek történő kártérítés megfizetése miatt. A tárgyév során a Csoport negyedévente felülvizsgálta a peres ügyeit és az előző évekből átnyúló, illetve a tárgyévben keletkezett új ügyekre 733 ezer EUR céltartalékot képzett.  

A céltartalékok akkor kerülnek megjelenítésre, amikor valószínűvé válik, hogy a múltbeli esemény következtében meglévő kötelem teljesítéséhez gazdasági hasznok kiáramlására lesz szükség, és a várható pénzkiáramlás megbízhatóan becsülhető. A becslést a Csoport jog tanácsadói végzik, a várható negatív kimenetelek valószínűségének és a felmerült jogi követelések várható összegének becslésével, a peres ügyeket folyamatosan figyelemmel kísérik és az ügyek kimeneteléből történő bármilyen változás esetén újra becsülik. Peres ügyeink a szokásos üzletmenet során keletkeznek, így a megfelelő tapasztalat és háttér biztosítások miatt, jól mérhetőek.  

 

A Csoport biztosítástechnikai tartalékot képez a Csoport tagjai által okozott kártömeg után kifizetendő összegre amelyet a Csoport a konszolidált beszámolójában a céltartalékok között mutat ki 10 380 ezer EUR értékben. A Csoport részére a biztosítási tevékenység egy részét, ez alatt értve a vagyon és a CMR biztosításokat a Gránit Biztosító Zrt..végzi. A károk becslésében, mivel ezek már évek óta működő biztosítási termékek a múltbeli tapasztalat az irányadó, a csoporton belül a díj nem fizetés, a törlés valószínűsége alacsony.

 

19. Biztosítástechnikai eszközök és kötelezettségek

 

A biztosítási szerződésekből származó kötelezettségek és a tartott viszontbiztosítási szerződésekből származó eszközökk között a Gránit Biztosító Zrt, Magyar Post Biztosító Zrt. és a Magyar Posta Életbiztosító Zrt.  kötelezettségeikerültek kimutatásra a tárgyév végén a Csoporton kívüli szerződés állományára vonatkozóan 478 468 ezer EUR összegben, az alábbiak szerint:

 

 

 

 

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

2024. december 31.

Biztosítási szerződések

Tartott viszontbiztosítási szerződések

Nettó biztosítási és viszontbiztosítási eszközök és kötelezettségek

KGFB - Gránit

84 624

40 748

43 876

Casco - Gránit

4 959

42

4 917

Egyéb felelősségbiztosítások - Gránit

2 634

85

2 549

Egyéb vagyonbiztosítás - Gránit

769

68

701

Kötelező gépjármű felelősségbiztosítás - MPB

26 140

10 764

15 376

Lakás- és vagyonbiztosítás - MPB

1 017

174

843

Casco - MPB

378

74

304

Utasbiztosítás - MPB

125

-

125

Balesetbiztosítás - MPB

201

-

201

Egyéb nem-élet biztosítás - MPB

6

-

6

Nyereség részesedéses életbiztosítás - egyszeri díjas

214 381

-

214 381

Nyereség részesedéses életbiztosítás - folyamatos díjas

120 833

-85

120 919

Befektetési egységekhez kötött életbiztosítás - egyszeri díjas

21 334

-

21 334

Befektetési egységekhez kötött életbiztosítás - folyamatos díjas

1 773

-

1 773

Egyéb életbiztosítás - hagyományos, teljes életre szóló

-1 139

-

-1 139

Egyéb életbiztosítás – egyéb termékek

433

-

433

Összesen

478 468

51 869

426 599

 

 

2023. december31.

Biztosítási szerződések

Tartott viszontbiztosítási szerződések

Nettó biztosítási és viszontbiztosítási eszközök és kötelezettségek

Gépjármű felelősség - Gránit

77 739

37 622

40 117

Casco - Gránit

5 518

88

5 429

Egyéb felelősségbiztosítások - Gránit

1 633

88

1 545

Egyéb vagyonbiztosítás - Gránit

246

15

231

Összesen

85 136

37 814

47 322

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

Biztosítási és viszontbiztosítási szerződések egyenlegeinek változásai díjallokációs módszerrel mért nem-életbiztosítási szerződések vonatkozásában:

 

Biztosítási szerződések

2024. december 31.

2023. december 31.

Nyitó kötelezettség

85 136

72 805

Biztosítási bevétel

80 174

90 286

Felmerült károk és egyéb biztosítási szolgáltatások ráfordítása

73 722

48 591

Ráfordítások biztosítási akvizíciós cash-flow-kból

12 123

10 491

Tárgyév előtt felmerült károkhoz kapcsolódó kötelezettségek korrekciója

-23 567

-11 306

Biztosítási szolgáltatások ráfordításai

62 278

47 776

Biztosítási szolgáltatások eredménye

17 896

42 510

Biztosítási szerződésekből származó nettó pénzügyi ráfordítások

1 768

-1 159

Árfolyamváltozások hatása

-2 590

5 792

Összes változás az átfogó eredménykimutatásban és az egyéb átfogó eredményben

18 719

37 877

Befolyt díj

86 082

100 096

Fizetett károk és egyéb biztosítási szolgáltatások

-47 896

-38 434

Kifizetett biztosítási akvizíciós cash-flow-k

-11 619

-10 338

Összes pénzáram

26 568

51 324

Átsorolás a pénzügyi helyzet kimutatás egyéb tételei közé

0

-1 116

Tárgyévben üzleti kombinációban szerzett szerződésekből származó kötelezettségek

9 577

0

Záró egyenleg

102 562

85 136

 

 

Tartott viszontbiztosítási szerződések

2024. december 31.

2023. december 31.

Nyitó eszközérték

37 814

44 771

Viszontbiztosítóknak átadott (nettó) díj miatti ráfordítás

-24 292

-24 644

Felmerült károk és egyéb biztosítási szolgáltatási ráfordítások megtérülő összege

38 907

7 747

Biztosítási akvizíciós cash-flow-k ráfordításaiból megtérülő összeg

0

0

Tárgyév előtt felmerült károkhoz kapcsolódó kötelezettségek korrekciója

-17 896

-9 000

Viszontbiztosításokból megtérülő összegek

21 011

-1 253

Viszontbiztosítók nem teljesítési kockázata változásának hatása

0

0

Viszontbiztosítási szerződésekből származó nettó ráfordítások

-3 281

0

Viszontbiztosítási szerződésekből származó nettó pénzügyi bevétel

3224

745

Árfolyamváltozások hatása

503

1 823

Összes változás az átfogó eredménykimutatásban és az egyéb átfogó eredményben

447

2568

Fizetett viszontbiztosítási díjak

6 333

-2 601

Viszontbiztosítótól kapott kár- és egyéb térítések

-2 875

11 552

Viszontbiztosítótól kapott jutalék térítések

0

9 053

Összes pénzáram

3 458

18 004

Átsorolás a pénzügyi helyzet kimutatás egyéb tételei közé

-782

-1632

Tárgyévben üzleti kombinációban szerzett szerződésekből származó kötelezettségek

1 466

0

Záró egyenleg

42 402

37 814

 

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

Biztosítási és viszontbiztosítási szerződések egyenlegeinek változásai általános mérési modellel (GMM) mért nem-életbiztosítási szerződések vonatkozásában:

 

Biztosítási szerződések

2024. december31.

Nyitó kötelezettség

0

Biztosítási bevétel

0

Felmerült károk és egyéb biztosítási szolgáltatások ráfordítása

0

Ráfordítások biztosítási akvizíciós cash-flow-kból

0

Tárgyév előtt felmerült károkhoz kapcsolódó kötelezettségek korrekciója

0

Biztosítási szolgáltatások ráfordításai

0

Biztosítási szolgáltatások eredménye

0

Biztosítási szerződésekből származó nettó pénzügyi ráfordítások

0

Árfolyamváltozások hatása

0

Összes változás az átfogó eredménykimutatásban és az egyéb átfogó eredményben

0

Befolyt díj

0

Fizetett károk és egyéb biztosítási szolgáltatások

0

Kifizetett biztosítási akvizíciós cash-flow-k

0

Összes pénzáram

0

Átsorolás a pénzügyi helyzet kimutatás egyéb tételei közé

0

Tárgyévben üzleti kombinációban szerzett szerződésekből származó kötelezettségek

18 291

Záró egyenleg

18 291

 

Tartott viszontbiztosítási szerződések

2024. december 31.

Nyitó tartott viszontbiztosítási szerződésekből származó eszközök

0

Nyitó tartott viszontbiztosítási szerződésekből származó kötelezettségek

0

Nettó nyitó egyenleg

0

Viszontbiztosítóknak átadott (nettó) díj miatti ráfordítás

0

Felmerült károk és egyéb biztosítási szolgáltatási ráfordítások megtérülő összege

0

Hátrányos mögöttes szerződések veszteségének megtérülése, és azok feloldása

0

Tárgyév előtt felmerült károkhoz kapcsolódó eszközök korrekciója

0

Viszontbiztosításokból megtérülő összegek

0

Biztosítási árbevétel és biztosítási szolgáltatások ráfordításainak köréből kizárt befektetési komponens

0

Viszontbiztosítók nem teljesítési kockázata változásának hatása

0

Viszontbiztosítási szerződésekből származó nettó ráfordítások

0

Viszontbiztosítási szerződésekből származó nettó pénzügyi eredmény

0

Árfolyamváltozások hatása

0

Összes változás az átfogó eredménykimutatásban és az egyéb átfogó eredményben

0

Fizetett viszontbiztosítási díjak

0

Viszontbiztosítótól kapott kár- és egyéb térítések

0

Viszontbiztosítótól kapott jutalék térítések

0

Összes pénzáram

0

Átsorolás a pénzügyi helyzet kimutatás egyéb tételei közé

0

Tárgyévben üzleti kombinációban szerzett szerződésekből származó eszközök

9 546

Tárgyévben üzleti kombinációban szerzett szerződésekből származó kötelezettségek

0

Nettó záró egyenleg

9 546

Záró tartott viszontbiztosítási szerződésekből származó eszközök

0

Záró tartott viszontbiztosítási szerződésekből származó kötelezettségek

0

Nettó záró egyenleg

9 546

 

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

Biztosítási szerződések egyenlegeinek változásai általános mérési modellel (GMM) és változódíj mérési modellel (VFA) mért életbiztosítási szerződések vonatkozásában:

 

Biztosítási szerződések

2024. december 31.

Nyitó kötelezettség

0

Biztosítási bevétel

0

Felmerült károk és egyéb biztosítási szolgáltatások ráfordítása

0

Ráfordítások biztosítási akvizíciós cash-flow-kból

0

Tárgyév előtt felmerült károkhoz kapcsolódó kötelezettségek korrekciója

0

Biztosítási szolgáltatások ráfordításai

0

Biztosítási szolgáltatások eredménye

0

Biztosítási szerződésekből származó nettó pénzügyi ráfordítások

0

Árfolyamváltozások hatása

0

Összes változás az átfogó eredménykimutatásban és az egyéb átfogó eredményben

0

Befolyt díj

0

Fizetett károk és egyéb biztosítási szolgáltatások

0

Kifizetett biztosítási akvizíciós cash-flow-k

0

Összes pénzáram

0

Átsorolás a pénzügyi helyzet kimutatás egyéb tételei közé

0

Tárgyévben üzleti kombinációban szerzett szerződésekből származó kötelezettségek

357 651

Záró egyenleg

357 651

 

 

Biztosítási akvizíciós pénzáramlás eszközök bemutatása:

 

Biztosítási akvizíciós pénzáramlás eszközök

2024. december 31.

Élet szegmens

Nem élet szegmens

Nyitó biztosítási szerződésekből származó eszközök között bemutatott

 

 

Nyitó biztosítási szerződésekből származó kötelezettségek között bemutatott

 

 

Nettó nyitó egyenleg

 

 

Üzleti kombinációban szerzett

 

1 144

Tárgyévben felmerült egyéb tételek

 

 

Kivezetett és tárgyévben szerzett biztosítási szerződések kezdeti megjelenítésében elszámolt

 

 

Értékvesztés, és feloldása

 

 

Devizaárfolyam változásának hatása

 

 

Nettó záró egyenleg

0

1 144

Záró biztosítási szerződésekből származó eszközök között bemutatott

 

1 144

Záró biztosítási szerződésekből származó kötelezettségek között bemutatott

 

 

Nettó záró egyenleg

0

1 144

 

 

 

 

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

Biztosítási akvizíciós pénzáramlás eszközök várható feloldása (az életbiztosítási, valamint a Gránit Biztosító portfólióban nincs biztosítási akvizíciós pénzáramlás eszköz felvéve)

 

Biztosítási akvizíciós pénzáramlás eszközök

2024. december- 31.

1 év vagy hamarabb

1-5 év

között

5-10 év

között

10 év vagy később

Összesen

Élet biztosítási szegmens

 

 

 

 

 

Nem-élet biztosítási szegmens

295

683

166

0

1 144

Összesen

295

683

166

0

1 144

 

Biztosítási akvizíciós pénzáramlás eszközök

2024. december 31.

1 év vagy hamarabb

1-5 év

között

5-10 év

között

10 év vagy később

Összesen

Gépjármű felelősség - MPB

 

 

 

 

 

Lakás- és vagyonbiztosítás - MPB

10

429

128

0

567

Casco - MPB

 

 

 

 

 

Utasbiztosítás - MPB

222

105

0

0

327

Balesetbiztosítás - MPB

63

149

38

0

251

Egyéb nem-élet biztosítás - MPB

 

 

 

 

0

Összesen

295

683

166

0

1 144

 

 

Biztosítási szerződések kezdeti megjelenítésére vonatkozó kiegészítő információk az általános mérési modellel (GMM) és változódíj mérési modellel (VFA) mért életbiztosítási szerződésekre vonatkozóan:

 

Biztosítási szerződések

2024. december 31.

Üzleti kombinációban szerzett szerződések

Hátrányos szerződések

Egyéb szerződések

Összesen

Károk és egyéb biztosítási szolgáltatások ráfordítása

313 940

 

 

 

Biztosítási akvizíciós pénzáramlások

 

 

 

 

Kimenő pénzáramlások jelenértéke

313 940

-

-

-

Bejövő pénzáramlások jelenértéke

0

 

 

 

Nem pénzügyi kockázatokból eredő kockázati kiigazítás

8 590

 

 

 

Szerződéses szolgáltatási margin

35 122

 

 

 

Veszteségek kezdeti megjelenítésből

0

-

-

-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

Biztosítási és viszontbiztosítási szerződések tárgyévi kezdeti megjelenítésére vonatkozó kiegészítő információk az általános mérési modellel (GMM) mért nem-életbiztosítási szerződésekre vonatkozóan  

 

Biztosítási szerződések

2024. december 31.

Üzleti kombinációban szerzett szerződések

Hátrányos szerződések

Egyéb szerződések

Összesen

Károk és egyéb biztosítási szolgáltatások ráfordítása

15 285

 

 

 

Biztosítási akvizíciós pénzáramlások

 

 

 

 

Kimenő pénzáramlások jelenértéke

15 285

0

0

0

Bejövő pénzáramlások jelenértéke

 

 

 

 

Nem pénzügyi kockázatokból eredő kockázati kiigazítás

1 695

 

 

 

Szerződéses szolgáltatási margin

1 311

 

 

 

Veszteségek kezdeti megjelenítésből

0

0

0

0

 

Viszontbiztosítási szerződések

2024. december 31.

Üzleti kombinációban szerzett szerződések

Hátrányos szerződések

Egyéb szerződések

Összesen

Károk és egyéb biztosítási szolgáltatások megtérülései

8 310

 

 

 

Biztosítási akvizíciós pénzáramlások

 

 

 

 

Bejövő pénzáramlások jelenértéke

8 310

0

0

0

Kimenő pénzáramlások jelenértéke

 

 

 

 

Nem pénzügyi kockázatokból eredő kockázati kiigazítás

715

 

 

 

Szerződéses szolgáltatási margin

521

 

 

 

Veszteségek kezdeti megjelenítésből

0

0

0

0

 

 

Kártérítési kötelezettség alakulása a nem-életbiztosítási tevékenységre vonatkozóan:

 

Kárbekövetkezés éve

2020 előtt

2020

2021

2022

2023

2024

Összesen

Összese felmerült bruttó károk értéke kárbekövetkezési év végén

154 454

13 688

34 563

38 573

46 431

52 343

340 053

Egy évvel később

14 174

16 186

-1 491

-3 354

-4 619

0

20 896

Két évvel később

5 645

-1 770

-1 881

-788

0

0

1 206

Három évvel később

19 676

-848

-426

0

0

0

18 402

Négy évvel később

351

255

0

0

0

0

606

Öt évvel később

-3 378

0

0

0

0

0

-3 378

Felmerült bruttó kár cash-flow-k értéke 2024. december 31-én diszkontálás nélkül

190 922

27 512

30 765

34 431

41 812

52 343

377 784

Ebből 2023. december végéig kifizetett kár cash-flow-k

190 748

24 185

26 560

29 066

34 012

23 879

328 450

Ki nem fizetett bruttó kár cash-flow-k 2024. december 31-én diszkontálás nélkül

174

3 327

4 204

5 365

7 800

28 464

49 334

Diszkontálás hatása

 

 

 

 

 

 

8 309

Kockázat kiigazítás nem pénzügyi kockázathoz kapcsolódóan

 

 

 

 

 

 

22 913

Bruttó kártartalék értéke

 

 

 

 

 

 

80 556

 

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

 

Kárbekövetkezés éve

2020 előtt

2020

2021

2022

2023

2024

Összesen

Összese felmerült viszontbiztosításból eredő károk értéke kárbekövetkezési év végén

33 047

5 681

15 661

16 469

11 582

13 898

96 340

Egy évvel később

5 501

5 627

-600

-147

-674

0

9 707

Két évvel később

15 928

-206

-984

-2 888

0

0

11 850

Három évvel később

-2 523

-400

-2 194

0

0

0

-5 117

Négy évvel később

-2 648

-1 135

0

0

0

0

-3 783

Öt évvel később

-1 530

0

0

0

0

0

-1 530

Felmerült viszontbiztosításból eredő károk értéke 2024. december 31-én

47 775

9 567

11 883

13 434

10 909

13 898

107 466

Ebből 2023. december végéig kifizetett kár cash-flow-k

42 102

9 172

11 404

12 613

8 178

5 597

89 066

Ki nem fizetett bruttó kár cash-flow-k 2024. december 31-én diszkontálás nélkül

5 674

395

478

822

2 731

8 301

18 400

Diszkontálás hatása

 

 

 

 

 

 

-601

Kockázat kiigazítás nem pénzügyi kockázathoz kapcsolódóan

 

 

 

 

 

 

3 839

Viszontbiztosítótól megtérülő kártartalék értéke

 

 

 

 

 

 

21 639

 

 

20. Hosszú és rövid lejáratú hitelek és kölcsönök

 

Hosszú lejáratú hitelek és kölcsönök

 

2024. december 31.

2023. december 31.

Alárendelt kölcsöntőke Posta Biztosítók

779

0

Összesen

779

0

 

 

 

Rövid lejáratú hitelek és kölcsönök

 

2024. december 31.

2023. december 31.

Nem kapcsolt vállalkozástól kapott kölcsönök

0

1 511

Folyószámlahitelek

2 710

0

Összesen

2 710

1 511

 

A nem kapcsolt vállalkozásoktól kapott kölcsönök között szerepelt a Csoport egyik legjelentősebb beszállítójától 5 millió EUR értékben kapott kölcsön,eredetileg 2009. június 30-tól kezdődően 4 éves lejáratra, amelyet azonban a sikeres együttműködésnek megfelelően rendszeresen meghosszabbítottak. A LINK Sp.z.o.o. akvizíciója után a lengyel leányvállalat is bevonásra került a szerződésbe. A szerződés 2019. december 31-én lejárt, a szerződő felek a szerződéses kereteket oly módon változtatták meg, hogy a szállítási szerződéses jogviszonyt fenntartják a jövőben is, de a korábban kölcsönként kimutatott kötelezettséget az új szerződés időtartama alatt 2024 december 31-ig arányosan negyedévente törlesztették. A kölcsön 2024 évben visszafizetésre került és lezárult.

A folyószámlahitelt a lengyel leányvállalat esetében vett igénybe a Csoport, az ING bankon keresztül.

 

 

 

 

 

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

21. Egyéb hosszú és rövid lejáratú kötelezettségek és származékos pénzügyi instrumentumok

 

 

2024. december 31.

2023. december 31.

Nem pénzügyi kötelezettségek

25 900

22 325

Adók

544

502

Biztosítási adó kötelezettség

8 286

1 759

Személyi jellegű kötelezettség

12 341

14 218

Munkavállalói kötelezettségek Bónusz kifizetésekből

3 747

4 540

Munkavállalói kötelezettségek ki nem vett szabadság miatt

982

1 306

Pénzügyi kötelezettségek

23 391

21 625

Elhatárolások

19 829

16 115

Faktoring és egyéb kötelezettségek

3 562

5 511

Összesen

49 291

43 950

 

A személyi jellegű kötelezettségek között a Csoport a konszolidált beszámolójában a munkavállalóknak még ki nem fizetett bérét és annak közterheit mutatja ki.  

Adók a tartozás jellegű egyéb adókat tartalmazzák, az ÁFA és a Csoport rehabilitációs hozzájáruláson keletkezett kötelezettsége 2024. december 31-én.

Az faktoring és egyéb kötelezettségek között a LINK vállalat vevői faktor kötelezettségeit mutatja ki a Csoport megközelítőleg 1,6 millió EUR értékben. A követelések visszkeresettel kerülnek faktorálásra ennek megfelelően a Társaság bruttó módon mutatja ki a vevőkkel szembeni követelést azok valódi befolyásáig a faktor kötelezettségekkel szemben. A faktoring kötelezettség a cash flow egyéb kötelezettségek állomány változása soron jelenik meg.

  

Az elhatárolások a költségek és a kamatok passzív időbeli elhatárolásait tartalmazzák.

 

A származékos ügyletekből eredő kötelezettségek között a 15. pontban bemutatott év végi nyitott fedezeti ügyletek veszteség jellegű különbözetei kerültek kimutatásra.

 

 

2024. december 31.

2023. december 31.

Származékos pénzügyi instrumentumok

1 189

0

 

Az Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek a Csoport munkavállalói résztulajdonosi programjának 2024. december 31 nappal időarányosan fennálló kötelezettség összegét mutatja, 1 446 ezer EUR értékben, mely 2024 évben indult.

 

Javadalmazási politika

 

A Csoport javadalmazási rendszerének célja, hogy ösztönözze a felsővezetés tagjait a csoport stratégiájának megvalósítására és jutalmazza a célok elérését. A jelenlegi javadalmazási politika 2024-2025 évekre vonatkozóan 2 éves futamidejű ösztönző rendszer, mely a programban részt vevők számára az elérendő 2025 évi EBIT célt tűzte ki.

A programhoz a Waberer’s International Nyrt. pénzbeli vagyoni hozzájárulást juttatott 1,19 Mrd HUF értékben a MRP részére, amelyből a szervezet 314 416 db részvényt vásárolt. A részvények allokálásra kerültek a programban részt vevő 44 fő részére. A jogosultság alapja az ösztönző jogosultság mértékével megegyező részvénydarabszám és a kifizetést megelőző 30 napos átlag tőzsdei árfolyam szorzata. A kifizetés várható dátuma 2026-ban és a 2025 évi beszámoló elfogadását követően készpénzben történhet.

 

 

 

 

 

 

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

22. Árbevétel és közvetített szolgáltatások

 

 

 

2024

2023

Saját flottával végzett fuvarozási árbevétel

371 219

383 925

Alvállalkoztatásból származó árbevétel

178 393

138 737

Raktárlogisztika

108 059

97 759

Biztosítási bevétel

80 174

71 924

Egyéb árbevétel

19 622

18 564

Nettó árbevétel 2024

757 467

710 909

 

Árbevétel megoszlása földrajzi régionként:

 

 

 

2024

2023

Magyarország

386 574

331 520

Németország

44 526

57 045

Anglia

85 646

102 756

Franciaország

72 265

40 268

Lengyelország

26 150

29 749

Spanyolország

20 177

18 972

Svájc

27 062

23 046

Hollandia

21 622

24 344

Szlovákia

20 312

22 452

Olaszország

7 598

9 882

Ausztria

11 956

16 020

Svédország

10 688

10 366

Belgium

6 137

7 128

Dánia

6 290

6 265

Csehország

3 053

2 752

Luxemburg

2 628

2 522

Románia

740

1 111

Horvátország

83

100

Egyéb európai országok

3 608

4 598

Egyéb nem európai országok

352

15

Összesen

757 467

710 909

 

 

IFRS 15 árbevétel

 

Nemzetközi fuvarozási szegmens (ITS)

 

A nemzetközi fuvarozási szegmens saját gépjárműparkkal végzett fuvarozási tevékenysége az utóbbi években növekedésnek indult, ez a növekedés 2024-ben is folytatódott, mely a Csoport 2021 évi működési modell váltásának eredményességét igazolja.

A fenti táblában a nemzetközi fuvarozási szegmens árbevétele a fuvarozásra jellemzően folyamatosan kerül elszámolásra.

 

 

 

 

 

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

 

A Nemzetközi Fuvarozási Szegmens 2020 előtt egy „taxi” modellt követett, amely központilag és folyamatosan optimalizálta a kamionok és a megbízások közötti egyezést. A pandémiás helyzetben ez a modell sok bizonytalanságot eredményezett a bevételek és a kamionok kihasználtsága szempontjából, és nagymértékben támaszkodott az alacsonyabb jövedelmezőségű „spot” szállítási piacra. A fenti bizonytalanságok és az alacsony jövedelemtermelőképesség okán egy új működés, a „kereskedelmi sáv” modell került 2021-ben bevezetésre, amely az ismétlődő megrendelésekre és az Európán belüli főbb kereskedelmi útvonalakra összpontosít. A modellváltással összhangban a nemzetközi fuvarozási szegmens az üzleti fókuszt a szerződéses ügyfelek felé irányítja a spot megbízásokkal szemben, ami nagyobb stabilitást jelent a bevételekben és magasabb szolgáltatási minőséget biztosít.

 

A tárgyévben a Csoport által használt átlagos vontató db szám 0,5%-al emelkedett az előző évhez képest, ezzel párhuzamosan nőtt a kilométer teljesítmény is. A díjszintben jelentkező csökkenést az üzemanyagár csökkenése mellett a piaci helyzet alakította.

 

A nemzetközi fuvarozási szerződéseket jellemzően egy év határozott időre (kb 80 %) vagy eseti alapon (kb 20 %) egy fuvar feladatra köti a Csoport. A szerződést a nemzetközi fuvarozási sztenderdek szerint köti a Csoport, a piaci gyakorlatnak megfelelő általános jogokkal és kötelezettségekkel. A fuvardíj jellemzően viszonylati, EUR-ban meghatározott érték, amelyet hosszabb távú szerződéses esetekben az üzemanyagra vonatkozó klauzula egészít ki. Utóbbi jellemzően egy nemzetközileg elfogadott bázisár egy meghatározott sávot meghaladó elmozdulása esetén határozza meg az ár automatikus változtatását. A partnerek ritkán adnak volumen garanciát, a szolgáltató saját kockázatára kell felkészüljön különböző mennyiségű megrendelések kezelésére. A kötbérezés az árufelvétel (on time pick-up) és lerakás (on time delivery) időben történő megvalósításához kötődik, a szolgáltató várakoztatás esetén állásdíj érvényesítésére jogosult.

A Csoport nem csak saját fuvareszközeit veszi igénybe a nemzetközi áruszállítási tevékenységéhez, hanem alvállalkozói fuvart, illetve ehhez kapcsolódó egyéb szolgáltatásokat is. Ezeket a szolgáltatásokat változatlan formában továbbértékesíti a megrendelőinek úgy, hogy közben minden kockázatot a Csoport visel ezért az megbízónak minősül. Az ilyen szolgáltatások magukban foglalják az egyéb átkelési szolgáltatásokat, és üzemanyag továbbértékesítését is.  

 

Regionális szerződéses logisztikai szegmens- (RCL)

 

A regionális logisztikai szegmens nem csak közúti áruszállítást, hanem komplex logisztikai tevékenységet is szolgáltat ügyfeleinek, amelynek keretében raktározási és egyéb kiegészítő szolgáltatásokat is végez. A tárgyévben a raktározási szolgáltatásokból származó bevétel közel 100 millió EUR, ami azonos szintű az előző évi árbevételhez képest. A raktározási tevékenység ellátására a WSZL Kft. a BILK Logisztikai Zrt-től bérelt ingatlanon és a Csoport tulajdonába tartozó Közdűlő Invest Kft. által birtokolt raktárbázison kívül két további külső feles ingatlanüzemeltetővel kötött szerződést az elmúlt évek során a tevékenységének ellátása céljából. A szegmens a raktárlogisztikai tevékenységét a 200 ezer négyzetmétert meghaladó bérelt ingatlanokban végzi. A komplex logisztikai szolgáltatás mellett 2024 évben bővült a tevékenység logisztikai raktár építési szolgáltatással, melynek árbevétele tárgyévben elérte 2,8 millió EUR összeget.

 

A Csoport RCL szegmensének saját flottás árbevétele az előző évhez képest 18,7%-kal növekedett az útdíjak és az áremelések miatt (útdíjak továbbterhelve megbízók felé). A flotta növekedés 7,1%, az 1 km-re jutó árbevétel 13%-os ,a fajlagos futásteljesítmény 5,1%-os emelkedést mutat. Az alvállalkozói árbevétel 56,3%-kal nőtt, elsősorban az új üzleteknek köszönhetően.  

 

Az Csoport az RCL szegmensben a szerződéses logisztikai szerződéseket jellemzően 3-5 éves időszakra köti partnereivel, itt tipikusan nincsenek eseti szerződések. A fuvarozási jellegű szolgáltatásokat km egység árban, forduló díjban vagy viszonylati árban határozza meg, a disztribúció esetében sokszor az áru tömege vagy értéke az árazás alapja. Az üzemanyag árkövetés és az útdíj külön számlázása jellemző, hosszabb távú megállapodások esetén gyakori a bér indexálás is. A raktározási jellegű szolgáltatások esetén a tárolási, ki- és betárolási díjak adják a tipikus szerződésekben az elszámolás alapját, bér es rezsi árkövetés, illetve általános infláció követő árazás jellemző.  

Csoport ügyfelei döntően multinacionális nagyvállalatok, akik több logisztikai szolgáltatóval dolgoznak együtt, így ők határozzák meg a szerződések általános feltételeit. Többszáz nagy megrendelővel és több ezer kisebb vevővel dolgozunk együtt, így az egyedi szerződéses feltételek bemutatására nincs lehetőség.

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

  

IFRS 17 árbevétel

 

Biztosítási szegmens

 

A biztosítási tevékenység árbevételeként a Gránit Biztosító Zrt.-nek, a Posta Biztosító Zrt és a Posta Életbiztosító Zrt-nek a nem a Csoporthoz tartozó biztosításainak árbevétele kerül kimutatásra. A Biztosító társaságok nem élet és életbiztosítást szolgáltatnak ügyfeleinek.  

 

A korábbiakban kifejtett mérési módszerekkel mért szerződések esetében a biztosítási bevétel az alábbiak szerint alakul:

A Csoport biztosítási tevékenységből származó bevétele nőtt. A szerződésállomány tárgyévi 10%-os növekedése eredményezte, valamint a 2023 év közel 20%-os állománybővülésének is volt áthúzódó hatása. Kiemelten növekedett a Casco állomány 39%-kal, valamint a lakáskampányra bevezetett új otthonbiztosítási termék állománya.

A tárgyévi árbevétel nem tartalmazza a megvásárolt Posta Biztosítók bevételét, a bevonás dátuma 2024. december 31. így sem bevételeik sem ráfordításaik nem jelennek meg a konszolidált számokban. A biztosítási tevékenység árbevételét az egyéb bevételen belül mutatjuk ki a biztosítási szegmenshez soroltan.

 

Biztosítási árbevétel a díjallokációs módszerrel (PAA) értékelt szerződések vonatkozásában

 

2024

Megnevezés

Gépjármű felelősség

Casco

Egyéb felelősség-biztosítások

Egyéb vagyonbiztosítás

Összesen

Bruttó díjelőírás

70 055

15 978

3 150

1 772

90 955

Meg nem szolgált díjak változása

-395

-394

8

-251

-1 032

Díjallokációs (PAA) módszerrel értékelt szerződésekből származó biztosítási árbevétel korrekció (ide tartozik a bizt. adó miatti levonás is)

-8 727

-962

-97

37

-9 749

Díjallokációs (PAA) módszerrel értékelt szerződésekből származó biztosítási (ár)bevétel összesen

60 933

14 621

3 060

1 559

80 174

 

 

2023

Megnevezés

Gépjármű felelősség

Casco

Egyéb felelősség-biztosítások

Egyéb vagyonbiztosítás

Összesen

Bruttó díjelőírás

66 598

11 808

3 172

1 014

82 592

Meg nem szolgált díjak változása

-785

-390

-47

-22

-1 245

Díjallokációs (PAA) módszerrel értékelt szerződésekből származó biztosítási árbevétel korrekció (ide tartozik a bizt. adó miatti levonás is)

-8 277

-913

-190

-43

-9 423

Díjallokációs (PAA) módszerrel értékelt szerződésekből származó biztosítási (ár)bevétel összesen

57 535

10 505

2 935

949

71 924

 

 

 

 

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

23. Direkt költségek

 

A Csoport direkt, azaz közvetlen költségeit jellege szerint az alábbi tábla mutatja be, az egyes sorok magyarázatát és elemzését, pedig a követő pontok tartalmazzák:

 

 

2024

2023

Értékcsökkenés

54 790

52 807

Alvállalkozói költségek

139 084

115 710

Eladott áruk beszerzési értéke

28 146

24 277

Közvetlen bérköltség, juttatások és járulékok

137 727

131 803

Üzemanyag költségek

86 787

92 482

Autópálya és Tranzit költségek

115 348

95 716

Javítási, szerelési költségek

23 584

24 292

Biztosítási költségek

8 975

0

Biztosítási szolgáltatások ráfordításai

62 278

54 832

Viszontbiztosítási költségek

3 281

24 001

Közvetlen bérleti díjak

4 940

5 503

Egyéb szolgáltatások

3 930

3 425

Súlyadó és egyéb fuvarozással kapcsolatos adók

1 109

1 129

Összesen

669 979

625 976

 

 

A csoport számviteli politikája szerint a kifizetett kár ráfordításokon kívül a kártartalék és a fennmaradó fedezetre vonatkozó kötelezettség  változását is a biztosítási szolgáltatások ráfordítasai  között mutatja ki az eredménykimutatásban. A biztosítási szolgáltatások ráfordításai  között a Gránit Biztosító Zrt. által kifizetett kárráfordítások kerültek kimutatásra a Csoport teljes harmadikfelekkel kötött szerződéses állományára vonatkozóan. A biztosítási költségek növekedését a bruttó kárráfordítás növekedése és ezzel párhuzamosan a képzett viszontbiztosítói kártaltalékok növekedése együttesen eredményezték.

 

IFRS 17 közzétételi kötelezettségei szerinti bontások:

 

Biztosítási szolgáltatások ráfordításai díjallokációs modellel (PAA) mért szerződések esetén, a tárgyévben kizárólag ez a modell került alkalmazásra:

 

  

  

Megnevezés

Gépjármű felelősség

Casco

Egyéb felelősség-biztosítások

Egyéb vagyonbiztosítás

Összesen

Felmerült károk és kárrendezési költségek ráfordítása

29 861

9 194

1 913

908

41 876

Felmerült egyéb biztosítási szolgáltatások ráfordítása (költségek, egyéb biztosítási szolgáltatási ráfordítások)

5 748

1 339

888

304

8 279

Biztosítási akvizíciós cash-flow-k ráfordítása

9 462

2 047

406

208

12 123

Biztosítási szolgáltatások ráfordításai

45 071

12 580

3 207

1 420

62 278

 

 

 

 

 

 

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

 

 

2023

Megnevezés

Gépjármű felelősség

Casco

Egyéb felelősség-biztosítások

Egyéb vagyonbiztosítás

Összesen

Felmerült károk és kárrendezési költségek ráfordítása

26 924

9 456

219

519

37 118

Felmerült egyéb biztosítási szolgáltatások ráfordítása (költségek, egyéb biztosítási szolgáltatási ráfordítások)

5 164

503

877

125

6 668

Biztosítási akvizíciós cash-flow-k ráfordítása

9 084

1 430

406

126

11 046

Biztosítási szolgáltatások ráfordításai

41 171

11 389

1 502

770

54 832

 

 

Biztosítási akvizíciós ráfordítások nem-élet biztosítási tevékenységre:

 

2024

Megnevezés

Gépjármű felelősség

Casco

Egyéb felelősség-biztosítások

Egyéb vagyonbiztosítás

Összesen

Biztosítási közvetítőknek járó jutalékok

9 141

1 823

369

179

11 512

Egyéb biztosítási akvizíciós ráfordítások

321

224

37

29

611

Biztosítási akvizíciós ráfordítások összesen

9 462

2 047

406

208

12 123

 

 

2023

Megnevezés

Gépjármű felelősség

Casco

Egyéb felelősség-biztosítások

Egyéb vagyonbiztosítás

Összesen

Biztosítási közvetítőknek járó jutalékok

8 684

1 345

368

117

10 514

Egyéb biztosítási akvizíciós ráfordítások

400

84

38

10

531

Biztosítási akvizíciós ráfordítások összesen

9 084

1 430

406

126

11 046

 

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

24. Közvetlen bérköltség, juttatások és járulékok

 

Nemzetközi fuvarozási szegmens

 

Megnevezés

2024

2023

Közvetlen bérköltség és járulékok

31 466

26 397

 

Fix bér és járulékok

24 575

19 073

 

Változó bér és járulékok

6 891

7 324

Közvetlen juttatások

45 469

49 089

Közvetlen bérköltség, juttatások és járulékok

76 935

75 486

 

A közvetlen bérköltség, juttatások és járulékok között a Csoport a nemzetközi járművezetők, a szerviz munkatársak és a belföldi előrakásban résztvevő munkavállalók juttatásait és annak törvényes járulék terheit mutatja ki.

A fix bérek és járulékok között a gépjárművezetőknek és a szerviz munkatársasinak fizetett bruttó munkabér és járulék terhei kerülnek kimutatásra.

A változó bérek és járulékok között a gépjárművezetői bónusz és a bér utáni szociális hozzájárulások kerülnek kimutatásra. A közvetlen bérek és járulékok emelkedéséhez részben a fedezetükre kötött forward ügyletek vesztesége járult hozzá, részben pedig a minimálbér növekedés.

 

A közvetlen juttatások között a gépjárművezetők részére fizetett költségtérítés, azaz a napidíj és az ösztönzési jelleggel fizetett üzemanyagmegtakarítás kerülnek kimutatásra. A juttatások csökkenését a lengyel flotta részbeni leépítése okozta

 

A közvetlen fix bérek és járulékok, valamint a változó bérek és járulékok 19,2 %-os növekedést mutatnak az előző évhez képest, a közvetlen juttatások előző évhez képest 7,37 %-kal csökkentek.  

 

 

 Regionális szerződéses logisztikai szegmens

 

Megnevezés

2024

2023

Közvetlen bérköltség és járulékok

54 240

50 448

 

Fix bér és járulékok

26 805

22 845

 

Változó bér és járulékok

27 435

27 603

Közvetlen juttatások

6 518

5 898

Közvetlen bérköltség, juttatások és járulékok

60 758

56 346

 

A bérköltség, juttatások és járulékok között a Csoport a belföldi járművezetők, a szerviz munkatársak és a raktározásban résztvevő munkavállalók juttatásait és annak törvényes járulék terheit mutatja ki.  

A közvetlen bérköltség, juttatások és járulékok összegének növekedése a 2024-ben végrehajtott béremelés hatását mutatják.

 

A Csoport átlagos állományi létszáma 2024 évben 6 048 fő, 2023 évben pedig 6 044 fő volt.

 

25. Üzemanyag költségek

 

 

2024

2023

nemzetközi fuvarozás üzemanyag költsége

68 482

74 184

belföldi fuvarozás üzemanyag költsége

18 564

18 602

szegmensek közötti kiszűrés

-259

-304

üzemanyag költségek

86 787

92 482

 

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

A nemzetközi fuvarozás üzemanyag és a belföldi fuvarozás költsége is csökkenést mutat az előző évhez képest.

A fenti csökkenést részben az üzemanyag költségek fedezetére kötött és nyereséggel lezárt forward ügyletek értéke okozta,

de jelentős olajár csökkenés is volt tapasztalható a piacon az előző évhez képest. A 2023 évi éves átlag Brent olajár 82,03  

dollár per hordó árról 2024 évben 79,88 dollár per hordó árra csökkent, amely 2,6 %-os csökkenést jelent.   

Az üzemanyagnál az alternatív meghajtású járművek állománya folyamatosan növekszik.

Az üzemanyag költségek EUR-ban nem változtak a bázis évhez képest, azonban a kedvezőtlenebb EUR/HUF árfolyam miatt HUF-ban kifejezve a költségek 3,3%-kal emelkedtek. A járművek által megtett út 5,1%-kal nőtt, amit az eszközök életkora miatt alacsonyabb fogyasztás mellett tudtunk teljesíteni.

 

 

 

 

26. Autópálya és tranzit költségek

 

 

 

2024

2023

nemzetközi fuvarozás tranzit költsége

78 730

74 119

ebből:    autópályadíj

47 664

39 996

átkelési költségek

21 813

25 060

igénybevett szolgáltatások

1 171

1 054

egyéb tranzit költségek

8 082

8 009

belföldi fuvarozás tranzit költsége

36 755

25 446

ebből:    autópályadíj

17 099

10 427

átkelési költségek

0

6

igénybevett szolgáltatások

18 749

14 020

egyéb tranzit költségek

907

993

Autópálya és tranzit költségek

115 485

99 565

 

A belföldi útdíjjak növekedése jelentős volt a tárgyévben az előző évhez képest, valamint a nemzetközi futott kilométer is  

növekedést mutat.

Az egyéb tranzit költségek között a parkolási díjak és az autópálya, illetve a tranzit költségek kerülnek kimutatásra. A  

költségek növekedésének az oka flottaüzemeltetésben történt változások miatt jelentősen megnövekedett parkolási

költség, valamint az utólagos engedmények részleges beépülése a havi teljesítésről kiállított számlákba.  

 

 

27. Viszontbiztosítási szerződések eredménye

 

A Gránit Biztosító Zrt. a Posta Életbiztosító Zrt és a Posta Biztosító Zrt. a jelentősebb kockázatait viszontbiztosítási szerződésekkel fedezi. A tárgyévi számok még nem tartalmazzák a Posta Életbiztosító Zrt és a Posta Biztosító Zrt. viszontbiztosítás szerződéseinek eredményét.  

Viszontbiztosítási fedezettel a nemzetközi szállítmány biztosítások (CMR és Szállítmány), illetve a Casco, lakás és egyéb vagyon módozatok meghatározott körére rendelkezünk és kármeghaladásos fedezet került elszámolásra valamint a KGFB módozat esetében, ahol annak meghatározott körére kármeghaladásos valamint 40%-os arányos fedezetet kötöttünk.

A viszontbiztosítási díj csökkenését a kötelező gépjármű felelősség biztosítás termékhez kapcsolódó arányos viszontbiztosítási szerződés módosítás eredményezte, melynek következménye a bruttó leadási arány csökkenése.

 

 

 

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

A Csoport viszontbiztosításokból származó bevételeket és ráfordításokat nettó módon mutatja ki a direkt költségek között.

 

2024

Megnevezés

Gépjármű felelősség

Casco

Egyéb felelősség-biztosítások

Egyéb vagyonbiztosítás

Összesen

Viszontbiztosítónak átadott károk, költségek (kármegtérülések, jutalék és nyereségrészesedés viszontbiztosítótól)

17 376

128

60

-258

17 306

Viszontbiztosítóknak átadott díj miatti ráfordítás

-19 933

-533

-80

-41

-20 587

Tartott viszontbiztosítási szerződések nettó ráfordítása

-2 557

-405

-20

-299

-3 281

 

 

 

 

 

2023

Megnevezés

Gépjármű felelősség

Casco

Egyéb felelősség-biztosítások

Egyéb vagyonbiztosítás

Összesen

Viszontbiztosítónak átadott károk, költségek (kármegtérülések, jutalék és nyereségrészesedés viszontbiztosítótól)

16 691

549

54

27

17 321

Viszontbiztosítóknak átadott díj miatti ráfordítás

-23 295

-548

-109

-50

-24 001

Tartott viszontbiztosítási szerződések nettó ráfordítása

-6 604

1

-54

-23

-6 680

 

 

28. Egyéb költségek

 

 

2024

2023

Javítási, szerelési költségek

23 584

24 292

Közvetlen bérleti költségek

4 940

5 503

Egyéb szolgáltatások

3 929

3 425

Súlyadó és egyéb fuvarozással kapcsolatos adók

1 109

1 130

Egyéb költségek összesen

33 562

34 349

 

A javítási és szerelési költségek minimális növekedést mutatnak.

A bérleti díjak között elszámolt 1 éven belüli és 5000 EUR alatti mentesített lízingek összege 950 ezer EUR. A többi bérleti díj rész a nyomkövető rendszerek, raktárlogisztikához használt targonca bérleteket tartalmazza, melyek mint nem beazonosítható eszközök nem az IFRS16 hatálya alá tartoznak.

Az egyéb szolgáltatások soron áram és gázköltségek és raktározáshoz kapcsolódó költségek kerültek elszámolásra, melyek jelentősen csökkentek az előző évhez képest.

 

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

29. Indirekt költségek

 

A közvetett költségek alakulását az alábbi táblázat mutatja be.

 

 

 

2024

2023

Közvetett bérek és kifizetések

45 527

43 978

Egyéb szolgáltatások

29 848

23 153

Ingatlan karbantartás, közüzemi díj és kapcsolódó szolgáltatási díj

7 869

7 763

Szakértői díjak

4 907

4 626

IT költségek

4 734

4 788

Kommunikációs költségek

385

765

Cégautó költségek

1104

1032

Marketing költségek

699

952

 

Egyéb költségek

10 150

3 228

Értékesítési, általános és adminisztratív költségek összesen

75 375

67 131

 

A szakértői díjak emelkedésében az akvizíciók támogatásában részvevő szakértők díjai játszottak közre.

 

 

 

 

30. Egyéb bevételek és Kamatbevétel effektív kamatmódszerrel számolva

 

 

2024

2023

Káreseménnyel kapcsolatos megtérülés

3 344

2 509

Kötbér, késedelmi kamat, bírság megtérülés

274

315

Dolgozói térítés

1 898

1 333

Céltartalékok feloldása

7 715

6 959

Biztosító effektív kamatkorrekció

370

1 335

Biztosítói befektetések hozama

1 953

0

Viszontbiztosítás bevételek XL és QS

2 710

747

Egyéb Ingatlanok, gépek, berendezések értékesítési nyeresége

6 573

3 819

Költségek ellentételezésére kapott támogatás

359

362

Járműértékesítés eredménye

0

70

Egyéb különféle bevételek

9597

4 502

Összesen

34 793

21 952

Kamatbevétel effektív kamatmódszerrel számolva

6 415

7 926

 

Állami támogatások

2024 év folyamán az alábbi állami támogatások bevételének elszámolására került sor, az állami támogatás költségek ellentételezésére kapott bevétel. Elszámolása bruttó módon egyéb bevételként történt az alábbi részletezés szerint:

 

WSZL Automotív Kft

EKD/SSC-2022/4 beruházási támogatás keretében egy adminisztratív szolgáltatást nyújtó regionális szolgáltató központ személyi jellegű ráfordításainak kompenzálására elnyert pályázata. A támogatási összeg maximuma 389.646 ezer HUF, melyből az ütemezés szerint 2024 évre a teljesítések alapján 211 ezer EUR került bevételként elszámolásra.

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

EKD/ASSET-2022/16 regionális beruházási támogatás, vissza nem térítendő. A beruházás tárgya egy 5210 raktározás, tárolás TEÁOR kódú „Ecseri FMCG és egyéb áruk tárolására alkalmas raktár és logisztikai központ létrehozása”. A beruházás megkezdésének időpontja 2021. április 26., a befejezésének határideje: 2024. december 31. Az ingatlan aktiválásakor a támogatás összege a bekerülési érték csökkenéseként került elszámolásra. A támogatási összeg maximuma 6 069 millió HUF, 2024. év végéig elszámolt és kiutalt összeg 5 595 millió HUF.

 

A csoport több leányvállalatát érintően

GINOP Plusz-3.2.1-21 „A munkavállalók és vállalatok alkalmazkodóképességének és termelékenységének javítása a munkaerő fejlesztésen keresztül” elnevezésű képzési és bérköltségek költségek ellentételezésére kapott támogatás összege 2024 évben 93 ezer EUR volt.A fenti három pályázat kapcsán az érintett társaságok a feltételeket teljesítették, azokhoz további feltételek nem kapcsolódnak.

 

 

 

31. Egyéb ráfordítások

 

 

2024

2023

Káreseményekkel kapcsolatos ráfordítások

-2 565

-1 933

Büntetés, bírság, kötbér ráfordítás

-2 594

-1 516

Készletek értékvesztése

-4

-18

Leírt követelések

-52

-243

Ráfordítások biztosítási szerződések

-1 662

-1 161

Egyéb különféle ráfordítás

-4 791

-3 723

Összesen:

-11 668

-8 595

A káreseményekkel kapcsolatos bevételek és ráfordítások a fuvarozáshoz kapcsolódó jármű és árukárokat takarják, illetve az ezekre kapott biztosítói térítéseket.  

 

Biztosítási befektetési eredmény alakulása:

 

 

Megnevezés

2024

2023

Kamatbevétel effektív kamat módszerrel számítva

6 415

7 926

Deviza árfolyam nyereség / veszteség pénzügyi instrumentumokon

2 323

-550

Deviza árfolyam nyereség / veszteség biztosítási és viszontbiztosítási szerződésekből

1 047

-415

Pénzügyi eszközök értékvesztése és visszaírása

0

0

Egyéb nyereség vagy veszteség

0

0

Egyéb pénzügyi bevétel

1 779

1 561

Egyéb pénzügyi ráfordítás

-58

-645

Befektetési és pénzügyi eredmény összesen

11 506

7 877

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

 

32. Pénzügyi eredmény

  

 

2024

2023

Egyéb kamatbevétel

693

871

Befektetett pénzügyi eszközök kamatbevétele

489

1 162

Kamatbevétel  pénzintézetektől

2 040

1 858

IFRS 16  kamatok jármű lízing

-9 456

-8 066

IFRS16 ingatlan lízing kamat

-707

-822

Kibocsátott kötvény kamatráfordítás

-3 976

-3 955

Egyéb kamatráfordítás

0

-276

Realizált árfolyam különbözet

-2 279

-1 491

Nem realizált árfolyam különbözet

-3 708

6 541

Egyéb

-71

151

Összesen

-16 975

-4 027

 

Nem realizált árfolyamkülönbözet bontása:

 

2024

2023

Nem realizált árfolyam nyereség

8 828

11 368

Nem realizált árfolyam veszteség

-12 536

-4 827

-3 708

6 541

 

 

A jármű lízingekre vonatkozó kamat ráfordításértéke a 2023 évi 8 066 ezer EUR-val szemben 2024-ben 9 456 ezer EUR-ra nőtt, a kamatok emelkedését a kamatkörnyezet jelentős változása okozta.  

Jelentős lízinggel a Csoporton belül 2023-ban és 2024-ben is a Waberer’s International Nyrt. a WSZL Kft. és a LINK Sp. z.o.o. rendelkezik.  

 

A Csoport a lengyel leányvállalata miatt, akinek a funkcionális pénzneme a PLN az EUR-ban fennálló lízing kötelezettségeit átértékelte. Hasonlóképpen a WSZL Kft. is, aki továbbra is magyar forintban, mint funkcionális pénznemben vezeti a könyveit, az EUR árfolyamváltozás miatt a lízingügyleteken árfolyamkülönbözetet számol el, amely a konszolidáció során euróra kerül átfordításra és Csoport szinten 2024-ben 4 580 ezer EUR veszteséget eredményezett.  

A devizás eszközök és kötelezettségek a 37. c) pontban kerülnek bemutatásra.  

 

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

33. Nyereségadó ráfordítás

 

A konszolidált pénzügyi kimutatásokban szereplő nyereségadó ráfordítása a csoportnak a 2023. és 2024. december 31-én végződő évekre az alábbi elemekből áll:

 

 

2024

2023

Innovációs járulék

1 306

1 288

Iparűzési adó

4 323

5 123

Társasági adó

1 202

3 180

Halasztott adóráfordítások

-1 214

-515

Nyereségadó ráfordítás

5 617

9 076

 

A Csoport nyereségadóként kezeli a magyarországi társasági nyereségadót és iparűzési adót, innovációs járulékot, valamint az ezeknek megfelelő külföldi nyereségadókat, amelyek eltérő alapjából eredő hatások a várt adó és az elszámolt nyereségadó közötti különbség levezetésében kerülnek bemutatásra.  

Az IAS 12 standard változása következtében a globális minimumadó nyereségadó ráfordításként kerül megjelenítésre, azzal a szabállyal, hogy halasztott adó követelés vagy kötelezettség a globális minimumadóhoz kapcsolódóan nem kerülhet kimutatásra.

A cégcsoport a végrehajtott akvizíciók következtében a 2024. évtől a globális minimumadó hatálya alá került, melyhez kapcsolódó adóhatósági bejelentési kötelezettségének valamennyi csoporttag tekintetében eleget tett. 2024. évre vonatkozóan részletes, valamennyi belföldi és külföldi csoporttagra és közös vállalkozásra kiterjedő globális minimumadó kalkuláció készült, melynek alapján adókötelezettség nem került megállapításra.    

A 2023. évi LXXXIV. törvény a globális minimum-adószintet biztosító kiegészítő adókról és ezzel összefüggésben egyes adótörvények módosításáról 47. § rendelkezései alapján a Waberer’s Csoport a nemzetközi tevékenysége kezdeti szakaszában lévő multinacionális vállalatcsoportnak minősül, mely a belföldi csoporttagokat mentesíti az adókötelezettség alól.

A külföldi csoporttagok és közös vállalkozások tekintetében a külföldi entitások illetősége szerinti országok által bevezetett szabályozás alapján került az adókötelezettség megállapításra. Az OECD iránymutatásnak megfelelően az egyes országok szabályozása lehetőséget biztosít a CbCr safe harbour alapú átmeneti mentességek alkalmazására, melyek alkalmazásával a 2024. évi adómentesség alátámasztásra került.          

 

Halasztott adó mérlegtételeinek bemutatása:

 

2024

2023

Elhatárolt veszteség, egyéb kedvezmény

3 933

3 095

Céltartalék/értékvesztés képzése

1 208

852

Tárgyi eszközök és immateriális javak

-2 207

-2 261

Egyéb

-294

IFRS különbözet (Posta Biztosítók akvizíciója)

-2 462

Egyéb átfogó jövedelem (HEDGE ügylet)

-23

-372

Nettó halasztott adóeszköz

449

1 020

Ebből:

Halasztott adó követelés

4 490

2 934

Ebből egyéb átfogó jövedelemmel szemben

Halasztott adó kötelezettség

-4 041

-1 914

Ebből egyéb átfogó jövedelemmel szemben

-23

-372

449

1 020

 

A halasztott adó kötelezettség jelentős mértékben nőtt az év közben akvirált Magyar Posta Életbiztosító Zrt. és Magyar Posta Biztosító Zrt. által nyilvántartott, az IFRS és magyar számviteli szabályok alkalmazása közötti eredmény különbözetre vonatkozóan megjelenített halasztott adó kötelezettséggel.

 

 

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

 

A Csoport a 2024. évi beszámoló összeállításakor a 2025-2029 közötti stratégiai tervek alapján felülvizsgálta a tovább vihető veszteségéből származó halasztott adókövetelés jövőbeni megtérülését is. A Csoport tagjai 2019.01.01-től a társasági adó törvény adta lehetőségek alapján a vele azonos könyvvezetésű és funkcionális pénznemű belföldi leányvállalatokkal társasági adó csoportba egyesültek, amely lehetőséget biztosít a vállalatok együttes társasági adó fizetésére.  

A felülvizsgálat alapján a Waberer’s International Nyrt. által képviselt társasági adócsoport tagjai elhatárolt veszteségének megtérülése alátámasztásra került, így a konszolidáció során erre a tételre halasztott adó követelés került felvételre.   

 

Keletkezés éve/Lejárat éve

2019/2024

2020/2025

2021/2026

2022/2027

2023/2028

2024/2029

Összesen

Fel nem használt veszteség

0

4 025

5 484

5 827

9 082

11 483

35 901

Felhasználás 2024. évben

4 025

5 484

1 028

0

0

10 537

Várható jövőbeni felhasználás

 

 

4 799

9 082

11 483

25 364

Várható jövőbeni felhasználás éve

 

 

2025

2025/2026

2026/2027

 

Fel nem használt rész

0

0

0

4 799

9 082

11 483

25 364

Halasztott adó követelés alapja

4 799

9 082

11 483

25 364

 

 

A számviteli nyereség alapján várt és a tényleges adófizetési kötelezettség közötti különbség számszerű levezetését az alábbi táblázat mutatja be.

A permanens tételek között kimutatott összeg az 1996. évi LXXXI. törvény a társasági és osztalékadóról 7. § (1) ty) és x), valamint a 4. § 23. pontja szerinti kapcsolt vállalkozás fogalma, továbbá az IAS 24 standard kapcsolt viszonyra vonatkozó szabályozása alapján került elszámolásra és bemutatásra.  

 

Csoport effektív adókulcs

2024

2023

Adózás előtti eredmény

27 323

38 763

Elvárt adó 9%

2 459

3 489

Tényleges adó

5 617

9 076

Különbözet

3 158

5 587

Helyi adó, innovációs járulék hatása az elvárt adókulcsra

5 050

4 804

Adókedvezmények, egyéb hatás (LCF - elhatárolt veszteség)

-104

-593

Permanens tételek

-1 929

57

Egyéb átmeneti különbözetek

985

1 085

Eltérő kulcs Románia, Lengyelország, Szlovákia

-844

234

Összesen

3 158

5 587

LCF: Lost Carry Forward, elhatárolt veszteség

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

 

 

34.  Cash Flow közzétételek

 

 

Hosszú lejáratú hitelek

Lízing

Egyéb Kölcsönök

Folyószámla hitelek

Kötvény

Összesen

Mérlegértékek 2023. január 01

0

153 136

3 347

0

113813

270 296

Finanszírozási cash flow pénzáramlása

0

-44 254

-1 834

0

0

-46 088

Új lízingek

 

96 126

 

 

 

96 126

Nem realizált árfolyamkülönbözetek

 

3 511

 

 

 

3 511

Nem finanszírozási tevékenységhez kapcsolódó pénzáramok

 

-9 410

 

 

 

-9 410

Egyéb pénzmozgással nem járó tételek

 

-11 857

 

 

 

-11 857

Egyéb tételek hatása

 

 

 

 

 

 

-Kamatráfordítás

0

8 066

0

0

3 956

12 022

-Fizetett kamatok

0

-8 066

0

0

-3 939

-12 005

Mérlegértékek 2023. December 31

0

187 252

1 513

0

113 830

302 596

Finanszírozási cash flow pénzáramlása

0

-54 735

-1 803

2 710

0

-53 828

Új lízingek

 

69 089

 

 

 

69 089

Akvizíció

779

 

 

 

 

779

Nem realizált árfolyamkülönbözetek

 

-2 716

290

 

 

-2 426

Nem finanszírozási tevékenységhez kapcsolódó pénzáramok

 

 

 

 

 

0

Egyéb pénzmozgással nem járó tételek

 

-11 616

 

 

 

-11 616

Egyéb tételek hatása

 

 

 

 

 

 

-Kamatráfordítás

0

9 456

0

0

3 976

13 432

-Fizetett kamatok

0

-9 456

0

0

-3 951

-13 407

Mérlegértékek 2024. december 31.

779

187 274

0

2 710

113 856

304 619

 

35.  Költségek bemutatása költség nemenként

 

 

2024

2023

Nettó árbevétel

757 467

710 909

Saját termelésű készletek állományváltozása, saját teljesítmények, ELÁBÉ

-254 017

-232 469

Anyagjellegű ráfordítások

-253 294

-232 050

Személyi jellegű ráfordítások

-183 254

-175 780

Értékcsökkenés és amortizáció

-54 790

-52 807

Egyéb bevételek és ráfordítások eredménye

29 540

21 283

Beágyazott derivatívák eredménye (+/-)

295

3 294

Nettó értékvesztés pénzügyi eszközökre

-56

412

Működési eredmény

41 892

42 791

 

Anyagjellegű ráfordítások részletezése:

 

2024

2023

Autópálya és Tranzit költségek

115 348

95 716

Javítási, szerelési költségek

23 584

24 292

Biztosítási költségek és ráfordítások

71 253

54 832

Viszontbiztosítási költségek

3 281

24 001

Közvetlen bérleti díjak

4 940

5 503

Egyéb szolgáltatások

33 778

26 578

Súlyadó és egyéb fuvarozással kapcsolatos adók

1 110

1 130

Összesen

253 294

232 050

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

 

36. Pénzügyi kockázatok kezelése

 

A Csoport működése során különböző típusú pénzügyi kockázatoknak van kitéve. Ezen kockázatok a következő típusokba sorolhatóak:

·       hitelezési kockázat

·       likviditási kockázat

·       piaci kockázat

·       biztosítási kockázat

 

A Csoport pénzügyi kockázatkezelési feladatai központosításra kerültek a Társaság gazdasági csoportjához.

A fejezet további részeiben rövid leírás olvasható arról, hogy a fenti kockázatok milyen módon hatnak a Csoport kitettségeire, illetve a Csoport az egyes kockázatok mérésére, kezelésére vonatkozóan milyen célokat, folyamatokat és belső politikákat dolgozott ki és alkalmaz.

 

A Társaság Igazgatóságának a felelőssége, hogy meghatározza a Csoport kockázatkezelési irányelveit, kereteit. Feladata egy egységes kockázatkezelési politika és stratégia kidolgozása, felállítása, valamint annak folyamatos figyelemmel kísérése, hogy a Csoport milyen kockázatoknak van kitéve. Szintén az Igazgatóság feladata a kockázatkezelési politikák, stratégiák rendszeres felülvizsgálata, illetve a piaci körülmények változása esetén azok aktualizálása, módosítása.

 

(a)              Hitelezési kockázat

 

A hitelezési kockázat annak a kockázata, hogy a Csoport veszteséget szenved abból fakadóan, hogy valamely ügyfele nem teljesíti a szerződéses feltételeket. A Csoport szempontjából ez elsősorban a vevők nem fizetéséből származó kockázatot jelenti.

 

Vevőkövetelések és egyéb követelések

 

A 10 legnagyobb vevő 2023-ban az összes árbevétel 34,57 %-át, míg 2024-ban az összes árbevétel 37,82%-át teszi ki, a vevők stabil fizető képességű, alacsony kockázati kategóriájú vevők.

 

A Csoport diverzifikált vevő portfólióval rendelkezik, partnereink több iparágban végzik tevekénységüket, mint autóipar, élelmiszeripar, kiskereskedelem, FMCG, tartós fogyasztási cikk kereskedelem és egyéb ipari ágazatok, Partnereink Európa különböző országaiban vannak jelen, így bevételünk nem koncentrálódik.

 

A Csoport kialakított egy olyan hitelezési kockázatkezelési politikát, mely alapján minden új vevőnél a működésre és az adóhatóságnál elérhető publikus információk vizsgálatára vonatkozóan ellenőrzést végeznek. Ezt követően külső és belső értékelési rendszer alapján kerül meghatározásra a kereskedelmi hitellimit mértéke. Az egyes vevőkövetelések mögé a Csoport nem követel meg semmilyen fedezetet.  

 

A vevőkkel hosszú távú kapcsolatokat alakított ki a Csoport. Veszteségek előfordulása nem gyakori. A már meglévő vevők esetében havi monitoring tevékenység keretében ellenőrzi a Csoport a fennálló kitettségek nagyságát és a lejárt tételeket. A rendszer a beállított limitek elérése, túllépése esetén automatikusan letiltja a további tranzakciókat. Az egyes kitettségek a késedelmes napok száma, illetve a számlák jogi státusza alapján kerülnek csoportosításra.

 

A jövőbeni kockázatok csökkentése érdekében szélesedett a kockázatmenedzsmenthez igénybe vett külső szolgáltatások és szolgáltatók köre. Hitelbiztosítási szerződés vonatkozik a vevőkör egy szegmensére, illetve a keletközép-európai térségben lévő vevők hatékonyabb minősítése érdekében újabb szolgáltató bevonására került sor.

A külföldi leányvállalatoknál a központi informatikai rendszerhez való kapcsolódás után centralizált kockázat - és követeléskezelés valósul majd meg.

A beszedés területén megnövekedett létszámmal a proaktív ügyfélkezelésre kerül nagyobb hangsúly.  

 

 

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

Az értékvesztés meghatározása egyfajta becslést tükröz arra vonatkozóan, hogy a Csoport a vevőkkel szembeni kitettségei esetében mekkora veszteséget valószínűsít. Az értékvesztés nagyobb részét az egyedileg jelentős tételekre elszámolt egyedi értékvesztés adja. Másik része a csoportos értékvesztés, melyet a felmerült, de még nem azonosított veszteségekre képeztek hasonló jellegű eszközök csoportjai esetében. A csoportos értékvesztés meghatározása múltbeli veszteségadatok segítségével történik.

 

A Csoport a viszontbiztosítókkal szembeni követeléseket hitelkockázati szempontból nem tartja jelentősnek, mivel viszontbiztosítási partnerek besorolása legalább A- kategóriájú.

 

(b)            Likviditási kockázat

 

A likviditási kockázat annak kockázata, hogy a Csoport a pénzügyi kötelezettségeit nem tudja esedékességkor kiegyenlíteni. A likviditás kezelés célja, hogy elegendő erőforrást biztosítson a kötelezettségek kiegyenlítésére akkor, amikor azok esedékessé válnak.

 

A likviditáshiány kezelésére a Csoport faktor szerződésekkel rendelkezik. A faktoring szerződések mind a vevő követelések mind pedig a szállítói kötelezettségek előfinanszírozását teszik lehetővé. A magyar faktoring szerződések esetében faktor cég viseli a nem fizetés kockázatát, a LINK esetében visszkeresetes. A likviditási kockázat csökkentésére a Csoport több banknál rendelkezik folyószámlahitel szerződéssel.

 

Faktoring szerződéseink:

 

Bank

Szerződésszám

Típus

Keret

Nyitott

Unicredit Bank

30128

Szállítói faktoring

14 000

5 364

Santander

4001/6524/2020

Vevő faktoring

2 340

360

ING

111/2014

Vevő faktoring

4 212

1244

Raiffeisen Bank

RED-FK-4/2020

Szállítói faktoring

6 000

3 713

 

A szállítói faktoring bevezetését a Csoport kezdeményezte, ezzel is jobb feltételeket teremtve a szállító alvállalkozó fuvarozóknak. A faktoring segítségével a szállítók előbb kerülnek kifizetésre, míg a Csoport fizetési határideje feléjük változatlan marad. A szállítói faktoring esetében egészen addig szállítói kötelezettségként kerül bemutatásra, míg a fizetési határidő lejártakor a bank felé a pénzügyi teljesítés megtörténik.

 

A Csoport 2022. áprilisában a likviditás biztosítására EUR vállalati kötvényt bocsátott ki.

Waberers 2032/1 EUR  

Kibocsátó: Waberers’s International Nyrt.  

Kibocsátás helye: Magyarország

 

Kötvény ISIN kód

HU0000361662

Kibocsátás dátuma

2022.04.08

Darabszám

1110

Névérték per darab

100 000,00 EUR

Kibocsátás össznévértéke

111 000 000,00 EUR

Kamat

3,5%

Futamidő év

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

Törlesztési és kamatfizetési ütemezés:

 

Időpont

Kibocsátás

Visszafizetés

Kamatfizetés

2022.04.08

111 000 000,00 EUR

 

 

2023.04.08

 

0,00 EUR

-3 938 957,10 EUR

2024.04.08

 

0,00 EUR

-3 949 746,30 EUR

2025.04.08

 

0,00 EUR

-3 938 957,10 EUR

2026.04.08

 

0,00 EUR

-3 938 957,10 EUR

2027.04.08

 

-11 100 000,00 EUR

-3 938 957,10 EUR

2028.04.08

 

-11 100 000,00 EUR

-3 554 775,00 EUR

2029.04.08

 

-11 100 000,00 EUR

-3 151 167,90 EUR

2030.04.08

 

-11 100 000,00 EUR

-2 757 273,30 EUR

2031.04.08

 

-11 100 000,00 EUR

-2 363 378,70 EUR

2032.04.08

 

-55 500 000,00 EUR

-1 974 878,70 EUR

Összesen

111 000 000,00 EUR

-111 000 000,00 EUR

-33 507 048,30 EUR

 

Kovenánsok a kötvénykibocsátáshoz kapcsolódóan:

 

A Kibocsátó köteles a Kötvényeket a Lejárat Napja előtt visszaváltani és kezdeményezni a Kötvénysorozat törlését a KELER-nél, (i) ha orvoslás lehetséges, de az a következő események bekövetkezésétől számított 30 napon belül nem történt meg ("Orvoslási Idő”), az Orvoslási Idő lejártától számított 10 Munkanapon belül, vagy (ii) ha orvoslás nem lehetséges, a következő események bekövetkezésétől számított 30 napon belül:

 

-      Eladósodottsági mutató romlása: a Kibocsátó konszolidált teljes nettó pénzügyi eladósodottsága és a Kibocsátó megelőző 12 naptári hónapra vonatkozó kumulált rendszeres EBITDA értékének hányadosa, vagyis a Kibocsátó konszolidált éves jelentésében „nettó tőkeáttétel”-ként meghatározott érték 4.00 fölé emelkedik, a Kibocsátó auditált és konszolidált éves pénzügyi beszámolója alapján; a kovenáns teljesült és várakozásain alapján a következő fordulónapon is teljesülni fognak

 

Megnevezés

2024. december 31.

2023. december 31.

Hosszú lejáratú kötelezettségek kötvénykibocsátásból

113 856

113 830

Lízing kötelezettségek éven túli része

139 336

132 242

Rövid lejáratú hitelek, kölcsönök

2 710

1 511

Lízing kötelezettségek éven belüli része

47 938

55 010

Hosszú lejáratú hitelek, kölcsönök

779

-

Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek

1446

-

Bruttó adósság

306 065

302 593

Pénzeszközök

54 667

67 068

Vásárolt kötvényekben és befektetési alapban lévő pénzeszközök

14 740

21 375

Nettó adósság

236 658

214 150

EBITDA

102 006

95 598

Nettó adósság / EBITDA 

2,32

2,24

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

Az EBITDA meghatározását lásd az 5. számú megjegyzés pontban.

 

-        Osztalékfizetési korlát megszegése: a Kibocsátó igazgatósága a vonatkozó évi adózott eredménye 30%-ánál magasabb összegű osztalékra tesz javaslatot, ahol a jelen mérték kiszámítása céljából az adózott eredménybe nem számítanak be (i) a készpénzmozgással nem járó devizaárfolyam-változásból eredő eredményhatások (mely az éves eredménykimutatás pénzügyi eredmények során kerül könyvelésre, és az éves beszámoló kiegészítő mellékletében kerül részletesen kifejtésre nem realizált árfolyam különbözet megnevezéssel), (ii) készpénzmozgással nem járó eszközátértékelésből eredő eredményhatások (mely az éves eredménykimutatás Egyéb ráfordítások során kerül könyvelésre, és az éves beszámoló kiegészítő mellékletében kerül részletes kifejtésre goodwill, illetve  ingatlanok, gépek, berendezések értékvesztése megnevezéssel) , (iii) nem rendszeres tételként feltüntetett egyszeri hatások (mely a tőzsdei jelentésekben nem-rendszeres tételek kategória alatt kerül bemutatásra); a kovenáns teljesült és várakozásaink alapján a következő fordulónapon is teljesülni fognak.

  

A fenti tábla alapján egyértelmű, hogy az eladósodottsági ráta nem éri el a 4.00 értéket, illetve az osztalékfizetési korlát sem sérült.

 

A Csoport biztosítási likviditási kockázata annak a kockázata, hogy a biztosító vagy viszontbiztosító a pénzügyi kötelezettségek rendezése érdekében, azok esedékességekor, nem képes befektetéseit és más eszközeit értékesíteni.

A Csoport az esetleges likviditási probléma kiküszöbölésére a rövidlejáratú befektetések arányát mindig jóval a várható szükséglet felett tartja. Egyéb nagyobb összegű kötelezettségnél: viszontbiztosítási elszámolások kifizetésénél állhat fenn likviditási probléma, de ezen a kifizetések előre láthatóak és így jobban tervezhetők is.

Nagy összegű károk kifizetésének kockázatát viszontbiztosítási szerződésekkel is csökkenti a Csoport.

A Csoport biztosítási szerződéseiből származó kötelezettségeinek hátralévő nem diszkontált Cash flow bontása:

 

2024.12.31-i adatok

1 évnél kevesebb

1-2 év között

2-3 év között

3-4 év között

4-5 év között

5 évnél több

Biztosítási szerződésből származó kötelezettségek

28 153

9 922

6 195

4 716

3 535

8 465

Összesen

28 153

9 922

6 195

4 716

3 535

8 465

 

2023. december 31.

1 évnél kevesebb

1-2 év között

2-3 év között

3-4 év között

4-5 év között

5 évnél több

Biztosítási szerződésből származó kötelezettségek

28 032

9 919

6 461

5 045

3 780

8 947

Összesen

28 032

9 919

6 461

5 045

3 780

8 947

     

 

(c)             Piaci kockázat

 

A piaci kockázat annak a kockázata, hogy a piaci árak változása, mint például a devizaárfolyamok, kamatráták, illetve részvényárfolyamok változása hatással van a Csoport eredményére, valamint a pénzügyi kimutatásaiban szereplő pénzügyi instrumentumok valós értékére. A piaci kockázat kezelésének célja az, hogy megfelelően kontrollálja a piaci kockázatok által érintett kitettséget úgy, hogy közben az elért hozamot maximalizálja. A piaci kockázatok kezelésével a Csoport treasury részlege foglalkozik.

A Csoport a piaci kockázatok közül első sorban a devizaárfolyam kockázatnak, a kamatráták, illetve az üzemanyag világpiaci árának változásából fakadó pénzügyi kockázatnak kockázatnak van kitéve.  

A Waberer’s Csoport tevékenysége során jelentős piaci kockázatnak van kitéve. A tervezés során alkalmazott árfolyamoktól, kamatoktól, nyersanyagáraktól általában eltér az utókalkulált tényleges érték.  

Továbbá a nyersanyagáraktól való függés miatt a kockázatok csökkentése érdekében a Csoport kereskedelmi szerződéseiben alkalmazza az üzemanyagár klauzula lehetőségét.

 

 

 

 

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

 

(d)            Biztosítási kockázat

 

A Csoport a jelentősebb biztosítási kockázatait viszontbiztosítási szerződésekkel fedezi.

A Csoport biztosító társaságának szavatoló tőke helyzete mind a minimális tőke szükséglet, mind a szavatoló tőke szükséglet tekintetében megfelelő, ehhez a Szolvencia II. megfelelési jelentést határidőre és megfelelően elkészítette.

A szavatoló tőkeszükséglet kiszámításához a standard formulát alkalmazza. A standard formulával számított szavatoló tőkeszükséglet az alapvető szavatoló tőkeszükséglet és a működési kockázatokra képzett tőkeszükséglet összege.

A működési kockázati modul alapvető tőkeszükséglete két részből tevődik össze, a megszolgált díjakon alapuló, valamint a biztosítás technikai tartalékokon alapuló tőkeszükségletből, a kettő közül a nagyobbikkal egyenlő.  

Az alapvető szavatoló tőkeszükséglet további kockázati modulokból tevődik össze. Az egyes kockázati modulok tőkeszükségletét külön-külön számítja ki, majd ezeket a standard modell által megadott kockázati korrelációs mátrixok segítségével aggregálja. A Csoport esetében a piaci, nem-életbiztosítási, egészségbiztosítási, életbiztosításai és partner általi nem teljesítési kockázati modulok egyaránt relevánsak.

A pénzügyi kockázatok szavatoló tőkeszükségletét a kezdeti nettó eszközértéknek, azaz az eszközök és a kötelezettségek különbségének sokk hatására történő megváltozásának és a 0-nak a maximuma adja. A piaci kockázati modul a kamatláb-,  kamatrés-, devizaárfolyam-, ingatlanpiaci- és koncentrációs alkockázati modulokból áll.  

A nem-életbiztosítási kockázati modul a díj- és tartalék, törlési, és katasztrófa alkockázati modulokból áll. Ezen kockázati modulok esetében a tőkeszükséglet meghatározása a megadott képletek segítségével történik. A tőkeszükséglet-számítást minden módozatra elvégezi az utas, sport és esély módozatok kivételével.  

Az egészségbiztosítási kockázati modulon belül az életbiztosítási tartalékolási technikáktól eltérően kezelt  egészségbiztosítási kockázati részmodul és az életbiztosítási tartalékolási technikákhoz hasonlóan kezelt egészségbiztosítási kockázati részmodulokra számol tőkeszükségletet.

Az életbiztosítási kockázati modul az életbiztosítási kötelezettségekből eredő kockázatokat tükrözi, összefüggésben az egyes viselt kockázati kitettségekkel és a biztosítási tevékenység végzésével kapcsolatos ügyviteli folyamatokkal. Az életbiztosítási kockázati modul összegét a standard formula képleteivel, az életbiztosítási kockázatokat megragadó részmodulok tőkekövetelményének aggregálásával számítja ki a Csoport, melyek a következők: halandósági kockázat, hosszú élet kockázat, rokkantsági-betegségi kockázat, életbiztosítási költségkockázat, törlési kockázat és életbiztosítási katasztrófakockázat.

A partner általi nem teljesítési kockázati modulon belül megkülönbözteti az 1-es és 2-es típusú kitettségeket. Az 1-es típusú kitettségek a viszontbiztosítási szerződésekhez, bankbetétekhez kapcsolódó kitettségekből állnak, így a partner nagy valószínűséggel osztályozva van. A 2-es típusú kitettségekhez tartoznak a közvetítőkkel, ügyfelekkel szembeni követelések, illetve az egyéb követelések (MABISZ-szal, adóhatósággal szembeni követelés).

 

(e)             Árfolyamkockázat

 

A Csoportot a piaci kockázatok közül 2024-ben az árfolyamkockázat továbbra is korlátozott mértékben érinti, mivel a Csoport bevételeinek és ráfordításainak jelentős része is a funkcionális pénznemben (EUR-ban) merül fel. A Csoport tagjainak egy részénél a funkcionális pénznem a RON, illetve a PLN, míg a belföldi logisztikai tevékenységet ellátó Társaságában és a Biztosítóban pedig a HUF a funkcionális pénznem, ezért  a RON/EUR, a PLN/EUR, illetve a HUF/EUR árfolyamok ingadozása árfolyamkockázatot jelent a Csoport számára. A devizában, illetve funkcionális pénznemben felmerülő tranzakciók aránya és volumene is eltérő. A devizában felmerült költség több mint a bevétel. A költség azon részére, melyet a devizában felmerült bevétel nem fedez (természetes fedezet), a Csoport nyitott deviza pozíciót képez, melynek értéke az árfolyam alakulástól függően változik. Ezt az árfolyamváltozásból származó ráfordítást, cash flow-t érintő bizonytalanságot árfolyam fedezeti ügyletekkel (FX derivatívákkal) kezeljük, melyekre alkalmazzuk IFRS szerinti fedezeti elszámolást (cash flow hedge ügyletek). A csoport határidős deviza eladási (fordward) ügyleteket köt, ahol EUR-t ad el meghatározott időpontra a bankak.

 

A hatékonyság mérés a HUF-ban kifizetendő bérek, járulékok, adók és a HUF-ban fizetendő szállítók, valamint az árfolyam fedezeti ügyletek kumulált valós érték változása közötti  arányon alapul az ITS és az RCL üzletágakban. A fedezeti ügyletek kötésének alapja és mértéke a két üzletág forint költségeinek mértékétől függ.

 

A Csoport spekulatív derivatív ügyleteket nem köt.

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

 

(f)             Kamat cash flow kockázat

 

A Csoport lízing és hitel ügyletei és kibocsátott kötvénye után kamatot fizet. A fizetendő kamat jellemzően kamatbázisból és kamatfelárból tevődik össze, a kibocsátott kötvény esetében a fizetendő kamat fix.. A kamatbázis folyamatosan változik a bankközi pénzpiaci kereslet-kínálat hatása, a jegybanki döntések, illetve egyéb tényezők eredményeképpen.

 

(g)             Tőkemanagement

 

A Csoport célja, hogy az erős tőkehelyzet megteremtésével a befektetők, hitelezők és a piac bizalmát megtartsa, illetve támogassa az üzleti tevékenységének jövőbeli fejlődését. A Csoport folyamatosan figyelemmel kíséri az elért hozamokat, illetve a tulajdonosoknak járó osztalék szintjét.  

 

A Csoport Igazgatósága arra törekszik, hogy megtalálja az egyensúlyt az erős tőkehelyzet nyújtotta előnyök, biztonság, valamint a magasabb hozam elérését segítő magasabb szintű hitelfelvétel között.

A Csoport a saját tőke elemeit tekinti tőkének.

 

A tőkemanagement folyamatában, módszerében sem 2024-ben, sem 2023-ban nem történt változás.

 

A Társaságra és a magyarországi leányvállalataira vonatkozóan a hatályos jogszabályok az alábbi előírásokat tartalmazzák a tőkével kapcsolatosan:

 

A polgári törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (Ptk.) 133§ (2) bekezdésben a hitelezők védelmében a törvény tőke megfelelőséget ír elő: „ha a gazdasági társaság a számviteli törvény szerinti beszámolójában foglaltak alapján egymást követő két teljes üzleti évben nem rendelkezik a társasági formájára kötelezően előírt jegyzett tőkéjének megfelelő saját tőkével és a társaság tagjai (részvényesei) a második év számviteli törvény szerinti beszámolójának elfogadásától számított három hónapon belül a szükséges saját tőke biztosításáról nem gondoskodnak, a gazdasági társaság köteles e határidő lejártát követő hatvan napon belül elhatározni más gazdasági társasággá való átalakulását, vagy rendelkeznie kell jogutód nélküli megszűnéséről.”

 

A Csoportból az , , a WPL Ingatlanfejlesztő Kft,  a KDI Property Kft, a Dewab Logistic Kft, a WSZL Automotív Kft., a Waberer’s Rail Kft. nem teljesíti a Ptk. szerinti tőkekövetelményt. A Cégcsoport  2025- ben rendezni fogja a társaságok tőkehelyzetét.  

 

A belföldi és a nemzetközi közúti árufuvarozás szakmai feltételeiről és engedélyezési eljárásáról szóló 261/2012. (XIII.7.) kormányrendelet értelmében Magyarországon közúti árufuvarozás csak közúti árufuvarozói engedély birtokában végezhető, melynek feltételei, hogy a Társaság igazolja jó hírnevét, szakmai alkalmasságát, megfelelő pénzügyi helyzetét.

A pénzügyi helyzet abban az esetben megfelelő, ha a gazdálkodó szervezet a tevékenység megkezdéséhez és a zavartalan üzletvitelhez szükséges tőkeerővel rendelkezik:

 i.     saját tőkéje (saját vagyona) egy gépjármű esetén, illetőleg az első gépjárműre számítva legalább 9 000 EUR, és minden további 3,5 tonnát meghaladó gépjárműre nézve egyedenként legalább 5 000 EUR, és

ii.    minden további, 2,5 tonnát meghaladó, de legfeljebb 3,5 tonna megengedett legnagyobb össztömegű, használatban lévő gépjármű vagy járműszerelvény esetében 900 EUR-nak megfelelő saját tőke.

iii.    adó-, vám- és járulék-, továbbá a közlekedési hatósággal szemben fennálló fizetési kötelezettségének folyamatosan eleget tesz.

A Csoport közúti árufuvarozási tevékenységgel foglalkozó Csoporttagjai, mint a Waberer’s International Nyrt, mind a WSZL Kft, mind a Nexways Cargo Kft,valamint a LINK Sp.z.o.o. is rendelkeznek a megfelelő tőkeerővel vagy a szükséges szakmai felelősségbiztosítással, amely biztosítja a megfelelő pénzügyi helyzetnek történő törvényi megfelelést. A LINK leányvállalat megfelel a helyi szabályozásnak.

 

 

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

37. Pénzügyi instrumentumok

 

(a)             Hitelezési kockázat

 

A Csoport hitelezési kockázattal érintett kitettségének maximális könyv szerinti értéke:

 

 

2024. december 31.

2023. december 31.

Egyéb befektetett pénzügyi eszköz

1 574

444

Egyéb átfogó jövelemmel szemben értékelt befektetett pénzügyi eszközök

446 089

109 510

Amortizált bekerülési értéken értékelt befektetett pénzügyi eszközök

3 540

8 018

Eredménnyel szemben valós értéken értékelt pénzügyi eszközök

4 712

0

Követelések áruszállításból és szolgáltatásból

99 477

107 079

Egyéb forgóeszközök

45 790

42 260

Egyéb átfogó jövedelemmel szemben értékelt befektetett pénzügyi eszközök - Adósságinstrumentumok

32 921

29 113

Amortizált bekerülési értéken értékelt befektetett pénzügyi eszközök - Adósságinstrumentumok

400

13 357

Eredménnyel szemben valós értéken értékelt pénzügyi eszközök

74 600

0

Származékos pénzügyi instrumentumok

275

3 768

Pénzeszközök

54 667

67 068

Maximális hitelezési kockázati kitettség

764 045

380 617

 

A Csoport hitelezési kockázattal érintett, vevőkkel szembeni kitettségének maximális könyv szerinti értéke a vevők székhelyének földrajzi elhelyezkedése szerinti bontásban:

 

 

2024. december 31.

2023. december 31.

Magyarország

47 933

53 211

Európai országok

51 477

53 868

Európán kívüli országok

67

0

Maximális vevőkkel szembeni hitelezési kockázat

99 477

107 079

 

A hitelezési kockázat által érintett lehetséges legnagyobb kitettség a vevőkövetelések és az értékpapír befektetések mérlegértéke.

 

Vevőkövetelésekre képzett értékvesztés lejárat szerinti bontásban:

 

2024. december 31

2023. december 31

 

Bekerülési érték

Értékvesztés

Bekerülési érték

Értékvesztés

Nem lejárt

96 166

296

103 370

0

0-90 nap között lejárt

3 210

14

4 303

4

91-180 nap között lejárt

166

21

-579

33

181-360 nap között lejárt

13

53

-106

5

360 napon túl lejárt

701

395

815

682

Vevőkövetelés

100 256

779

107 803

724

 

A vevőkövetelés egyenlegének nagyobb része megfelelő fizetőképességű vevőkkel szemben áll fenn.

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

 

(b)            Likviditási kockázat

 

Pénzügyi kötelezettségek fizetési esedékesség szerinti:

 

EUR-ban

6 hónapon belül

6-12 hónap között

1-2 éven belül

2-5 éven belül

5 éven túl

Lízing kötelezettségek

24 160

23 778

43 349

85 349

10 638

187 274

Tartozások kötvénykibocsátásból

3 939

0

3 939

43 944

62 034

113 856

Hitelek és kölcsönök

3 489

0

0

0

0

3 489

Kötelezettségek áruszállításból és szolgáltatásból

93 762

0

0

0

0

93 762

Származékos pénzügyi instrumentumok

1 189

0

0

0

0

1 189

Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek

0

0

1 446

0

0

1 446

Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek

49 291

0

0

0

0

49 291

Összesen

175 830

23 778

48 734

129 293

72 672

450 307

 

 

 

2023. december 31

EUR-ban

6 hónapon belül

6-12 hónap között

1-2 éven belül

2-5 éven belül

5 éven túl

 

Lízing kötelezettségek

23 684

22 189

41 531

86 520

13 328

187 252

Tartozások kötvénykibocsátásból

3 950

0

3 939

33 633

99 047

140 569

Hitelek és kölcsönök

1 511

0

0

0

0

1 511

Kötelezettségek áruszállításból és szolgáltatásból

96 093

0

0

0

0

96 093

Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek

43 950

0

0

0

0

43 950

Összesen

169 188

22 189

45 470

120 153

112 375

469 375

 

(c)                       Árfolyamkockázat

 

A Csoport kitettsége deviza szerinti bontásban:

 

 

2024. december 31.

 

EUR

HUF

egyéb

összesen

Követelések áruszállításból és szolgáltatásból

55 181

43 498

798

99 477

Egyéb forgóeszközök és származékos pénzügyi instrumentumok

275

45 790

46 065

Egyéb befektetett pénzügyi eszközök

32 173

518 576

11 512

562 262

Tartozások kötvénykibocsátásból

-113 856

0

0

-113 856

Hitelek és kölcsönök

-2 710

-779

0

-3 489

Lízingek

-185 596

-1678

0

-187 274

Kötelezettségek áruszállításból és szolgáltatásból

-58 446

-22 017

-13299

-93 762

Egyéb pénzügyi instrumentumok – kötelezettségek

0

-50 480

0

-50 480

Nettó pozíció

-272 979

532 910

-989

258 943

 

 

 

 

 

 

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

2023. december 31.

 

EUR

HUF

egyéb

összesen

Követelések áruszállításból és szolgáltatásból

68 380

31 235

7 464

107 079

Egyéb forgóeszközök és származékos pénzügyi instrumentumok

3 768

42 260

0

46 028

Egyéb befektetett pénzügyi eszközök - Adósságinstrumentumok

35 732

106 938

17 328

159 998

Tartozások kötvénykibocsátásból

-113 830

0

0

-113 830

Hitelek és kölcsönök

-1 513

0

0

-1 513

Lízingek

-186 732

-520

0

-187 252

Kötelezettségek áruszállításból és szolgáltatásból

-72 617

-20 076

-3 400

-96 093

Egyéb pénzügyi instrumentumok – kötelezettségek

0

-43 950

0

-43 950

Nettó pozíció

-266 812

115 887

21 392

-129 533

 

 

A Csoport forintban fennálló követelés, illetve kötelezettség állománya a fordulónapon 410,09 HUF/EUR, a román lejben fennálló állomány 4,9756 RON/EUR, a lengyel zlotyban fennálló állomány pedig 4,2731 PLN/EUR árfolyamon került átértékelésre, a 2025. évre vonatkozó üzleti tervben az árfolyam előrejelzések alapján 400 HUF/EUR, 4,55 PLN/EUR és 4,9746 RON/EUR árfolyamon történt a tervezés.  

 

A fordulónapon nyitott, forintban fennálló nettó pozíció a historikus adatokból becsült észszerűen valószínű árfolyamváltozás mértékével (4,5%) számolva 23 468 ezer EUR értékváltozást eredményezne.

 

Az árfolyamkockázatok csökkentésére a Csoport származékos, árfolyam fedezeti ügyleteket köt. 2024. december 31-én a származékos ügyletek valós értéke a mérlegfordulónapi átértékelések alapján veszteség jellegű valós érték különbözetet 914 ezer EUR volt. 2023-ban a származékos ügyletek nyereség jellegű valós érték különbözete 3 768 ezer EUR volt.   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

 

 

(d)            Pénzügyi instrumentumok valós értéke  

 

A pénzügyi instrumentumok valós értékét és könyv szerinti értékét mutatja be az alábbi táblázat 2024-re és 2023-ra vonatkozóan:

2024

2023

 

Valós érték

Könyv szerinti érték

Valós érték

Könyv szerinti érték

Egyéb átfogó jövedelemmel szemben értékelt befektetett pénzügyi eszközök

446 089

446 089

109 510

109 510

Amortizált bekerülési értéken értékelt befektett pénzügyi eszközök

3 540

3 540

8 018

8 018

Eredménnyel szemben valós értéken értékelt befektetett pénzügyi eszközök

4 712

4 712

0

0

Egyéb befektetett pénzügyi eszköz

1 574

1 574

444

444

Követelések áruszállításból és szolgáltatásból

99 477

99 477

107 079

107 079

Egyéb forgóeszközök

20 871

20 871

19 671

19 671

Származékos pénzügyi instrumentumok

275

275

3 768

3 768

Egyéb átfogó jövedelemmel szemben értékelt pénzügyi eszközök

32 921

32 921

29 113

29 113

Amortizált bekerülési értéken értékelt pénzügyi eszközök

400

400

13 357

13 357

Eredménnyel szemben valós értéken értékelt pénzügyi eszközök

74 600

74 600

0

0

Pénzeszközök

54 667

54 667

67 068

67 068

Pénzügyi eszközök összesen

739 126

739 126

358 028

358 028

Hosszú lejáratú tartozások kötvénykibocsátásból

113 856

113 856

113 830

113 830

Hosszú lejáratú lízing kötelezettségek

139 336

139 336

132 242

132 242

Hosszú lejáratú hitelek

779

779

0

0

Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek

1 446

1 446

0

0

Rövid lejáratú hitelek

2 710

2 710

1 511

1 511

Rövid lejáratú lízing kötelezettségek

47 938

47 938

55 010

55 010

Kötelezettségek áruszállításból és szolgáltatásból

93 762

93 762

96 093

96 093

Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek

23 391

23 391

21 625

21 625

Szerződéses kötelezettségek

0

0

240

240

Származékos pénzügyi instrumentumok

1 189

1 189

0

0

Pénzügyi kötelezettségek összesen

424 407

424 407

420 551

420 551

 

A pénzügyi eszközök és kötelezettségek valós értéke minden esetben jól közelít azok mérlegben megjelenített értékét.

 

A Pénzügyi instrumentumok valós értékének meghatározása a következők alapján történt:

 

-        Származékos ügyletek valós értéke: kizárólag piaci inputokon alapuló értékelési technika alapján kerül megállapításra, a bankoktól érkező MtM mutatók alapján számolt, tehát 2. szintű inputokon alapul.

-        Adósságinstrumentumok valós értéke: az aktív piacokon jegyzett forgalmazói árak, az Államadósság Kezelő Központ árfolyamai alapján kerülnek meghatározása és 1. szintű inputokon alapul

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

 

 

2024

2023

Valós érték hierarchia

1. szint              Aktív piacokon jegyzett árak

2. szint    Elérhető piaci adatokon alapuló értékelési eljárások

3. szint        Nem megfigyelhetó adatokon alapuló értékelés

1. szint              Aktív piacokon jegyzett árak

2. szint    Elérhető piaci adatokon alapuló értékelési eljárások

3. szint        Nem megfigyelhetó adatokon alapuló értékelés

Adósságinstrumentumok hosszú lejárat

450 801

 

109 510

 

 

Deviza származékos ügyletek eszközök

275

 

3 768

Deviza származékos ügyletek kötelezettségek

1 189

 

0

Szerződéses kötelezettségek

0

 

240

Adósságinstrumentumok - rövid lejárat

107 521

 

29 113

Pénzügyi eszközök összesen

558 322

1 464

0

138 623

4 008

0

 

 

 A Csoport 2024-ben és 2023-ban sem rendelkezett olyan valós értéken értékelt instrumentummal, amely a 3. szintű kategóriába lett volna besorolva. (3. szint: nem elérhető és figyelemmel nem kísérhető piaci adatokon alapuló értékelési eljárások).

 

(e)             Kamatkockázat

 

Cash flow érzékenységi vizsgálat a változó kamatozású pénzügyi instrumentumok esetén

Elemzéseink alapján az EURIBOR 10 bázispontos változásával a lízing kötelezettségek után fizetendő kamatráfordítás 39 ezer EUR-val változna, ez a hatás a 2023 évi vizsgálat alapján szintén 10 bázispontos elmozdulással 45 ezer EUR volt. A változásnak nem lenne hatása a Csoport saját tőkéjére. Az elemzés azzal a feltételezéssel készült, hogy minden egyéb tényező (például a devizaárfolyamok) változatlan.  

 

38. Céltartalékok, függő kötelezettségek és függő követelések

 

A céltartalékok típusonkénti bemutatása és a céltartalékok állományában bekövetkezett változások a 16. pontban találhatóak.  

 

Peres ügyek  

A következő táblázat mutatja a peres ügyekre képzett céltartalék összegeit, valamint azoknak a peres ügyeknek a tőkekövetelését, melyekre a Csoport nem képzett céltartalékot (függő kötelezettségek) a rendelkezésre álló információk mérlegelése alapján. Ezen ügyek esetén a pernyerés esélye valószínűbb, mint nem, azaz jövőbeni pénzkiáramlás nem valószínűsíthető.  

 

A 2024 évi függő kötelezettségek többnyire kisebb alvállalkozói fuvarral és munkavállalóval kapcsolatos igények, de nem jelentősek.

2024

2023

Peres ügyek tőkekövetelése

Peres ügyek tőkekövetelése

Megjelenített céltartalék

 Függő kötelezettség

Megjelenített céltartalék

Függő kötelezettség

1235

268

958

41

 

 

 

 

 

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

 

 

Függő követelések:

Az Európai Bizottság 2016. július 19-i döntése nyomán – miszerint öt nagy teherautógyártó (MAN, Daimler, Volvo/Renault, Iveco, DAF) 1997 és 2011 között az EUMSZ 101. cikkének megsértésével összehangolta a 6-16 tonna közötti és efeletti teherautók nagykereskedelmi árait és a kibocsátási technológiák bevezetési költségeinek ütemezését és áthárítását az EGT teljes területén – a Waberer’s csoport a Müncheni Városi Bíróság előtt kártérítési keresetet nyújtott be a teherautó gyártók 2 potenciális túlárazása kapcsán. A Waberer’s jogi képviselője a Hausfeld versenyjogi jogsértésekre szakosodott ügyvédi iroda Németországban. A perben jelenleg bíróság által kirendelt igazságügyi szakértő dolgozik az esetleges kár összegének megállapításán. A perben 2024. december 31-ig a Waberer’s csoport három alperesi szállítóval kötött peren kívüli egyezségi megállapodást a károk rendezéséről és az érintett szállítók perből történő kiengedéséről. A peres eljárás tovább zajlik a még perben maradó utolsó alperesi szállítóval.  

 

A Csoport kérelmet nyújtott be a Német Szövetségi Árufuvarozási Hivatalnál befizetett tehergépjármű-útdíj visszatérítése iránt, mivel az Európai Unió Bírósága C-321/19 szám alatt meghozott ítéletében megállapította, hogy a német közlekedési rendőrség költségeinek beépítése az útdíjba ellentétes az alkalmazandó uniós joggal. A német parlament kiegészítette és módosította a német útdíjról szóló törvényi rendelkezéseket és a 2020. október 28. és 2021. szeptember 30. közötti időszakra visszamenőleg csökkentette a német útdíj mértékét. A német parlament álláspontja alapján a visszatérítés csak az Európai Unió Bíróságának döntésétől kezdődően alkalmazandó. Kárszakértőnk véleménye szerint a Waberer’s csoport számára jogszabályi alapon 2020. október 28. és 2021. szeptember 30. napja közötti időszakra visszautalt útdíj mértéke elmarad a többlet díjfizetés miatti becsült kár mértékétől és nem rendezi a 2020. október 28. előtt felmerült túlfizetéseket, így erre vonatkozóan teszt per indult az ügyben felkért jogi képviselő által.

 

 

39. Szerződéses eszközök és kötelezettségek

 

A Csoport egyik vevői szerződése beágyazott derivatívát tartalmaz, amelyet a csoport valós értéken mutat be a mérlegben a szerződéses kötelezettségek között mely 2023-ban 240 ezer EUR, 2024 év végén pedig nulla értékben szerepelt a könyvekben.

 

A Csoportnak szerződéses eszköze 2024. december 31-én nem volt.  

 

 

40. Kapcsolt felekkel folytatott tranzakciók

 

A Csoport Vezetőségének tagjai 2024. december 31-én:

Barna Zsolt 2021. szeptember 1-jétől tölti be a Társaság vezérigazgatói tisztségét. Emellett 2023. április 18. napjától a Társaság Igazgatóságának tagja, másrészről 2023. április 28. napjától az Igazgatóság elnöke, illetve tisztségeire figyelemmel az elnök-vezérigazgató cím birtokosa. Továbbá a MÁV Zrt. és a WPL-Log Zrt. Igazgatóságának tagja.

Erdélyi Barna a Társaság Igazgatóságának operatív tagja, 2021. szeptember 1-jétől kiemelt vállalati ügyekért felelős igazgató. Emellett a Gránit Biztosító Zrt., a Magyar Posta Biztosító Zrt., a Magyar Posta Életbiztosító Zrt. és a LINK sp.z.o.o. Igazgatóságának elnöke, a DeWab Logistics Kft. ügyvezetője, valamint az MD INTERNATIONAL DOO Belgrád ügydöntő felügyelőbizottságának tagja.  

Tóth Szabolcs Gábor 2020. június 23. napjától a Társaságnál gazdasági és stratégiai vezérigazgató-helyettes, 2024. április 12. napjától a Társaság Igazgatóságának tagja. Emellett a Gránit Biztosító Zrt., a WPL-Log Zrt. és a LINK sp.z.o.o. Igazgatóságának tagja, a KDI Property Kft. és a Waberer’s Rail Kft. ügyvezetője, valamint a Gránit Bank Nyrt. felügyelőbizottsági tagja.

Nyilasy Bence, a Gránit Biztosító Zrt. vezérigazgatója, emellett a Gránit Biztosító Zrt., a Magyar Posta Biztosító Zrt. és a Magyar Posta Életbiztosító Zrt. Igazgatóságának tagja.

 

Marcin Kakol, a LINK sp. z o.o. vezérigazgatója és Igazgatóságának tagja.

 

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

 

Az Igazgatóság tagjai:

Név

Státusz

Megválasztás időtartama

Erdélyi Barna

nem független, operatív tag

2021. 09. 01. – 2027. 05. 31., illetve amennyiben az korábbi, úgy a rendes közgyűlés napja

Barna Zsolt

nem független, operatív tag/ elnök

2023. 04. 18. – 2026. 05. 31., illetve amennyiben az korábbi, úgy a rendes közgyűlés napja

Barlai Róbert

független, nem operatív (külső) tag

2023. 04. 18. – 2026. 05. 31., illetve amennyiben az korábbi, úgy a rendes közgyűlés napja

dr. Bacsa György

független, nem operatív (külső) tag

2024. 04. 12. – 2027. 05. 31., illetve amennyiben az korábbi, úgy a rendes közgyűlés napja

Tóth Szabolcs Gábor

nem független, operatív tag

2024. 04. 12. – 2027. 05. 31., illetve amennyiben az korábbi, úgy a rendes közgyűlés napja

Az Igazgatóság tagjai 2024.12.31-én nem rendelkeztek társaságban törzsrészvénnyel.

 

Vezetőséggel, végső ellenőrzést gyakorlókkal folytatott tranzakciók  

A kulcspozícióban lévő felső vezetők juttatásait az alábbi táblázat mutatja be.

 

2024

2023

Munkabérek és egyéb - rövid távú juttatások

4 157

3 654

Részvény alapú kifizetések – MRP program

618

0

Összesen:

4 775

3 654

 

2024. április 1. napjától a Közgyűlés határozata alapján a Társaság Igazgatóságának nem operatív, külső tagjai részére havonta legfeljebb bruttó 750.000,- Ft tiszteletdíjat állapított meg a Közgyűlés, az Igazgatóság operatív tagjai a 2023. 04. 18. napján hozott Közgyűlési határozatok alapján a testületben kifejtett tevékenységükért nem részesülnek díjazásban. A Felügyelőbizottság tagjai a velük kötött megbízási szerződés feltételei szerint havonta legfeljebb 350.000,- Ft (bruttó) tiszteletdíjat jogosultak kapni, míg az elnök havonta legfeljebb 500.000,- Ft (bruttó) tiszteletdíjra jogosult. Az Audit Bizottság elnöke a vele kötött megbízási szerződés feltételei szerint havonta legfeljebb 100.000,- Ft (bruttó) tiszteletdíjat jogosult kapni, míg a tagok nem részesülnek díjazásban a testületben kifejtett tevékenységükért. Egyéb bizottsági feladatok ellátásáért a tagok nem részesülnek külön díjazásban.

 

 

 

 

 

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

 

Végső ellenőrzést gyakorló ellenőrzése alatt álló társaságokkal folytatott tranzakciók

A kapcsolt felekkel folytatott tranzakciók minden esetben szokásos kereskedelmi feltételek mellett és piaci árakon történnek, figyelembe véve a volument, szolgáltatás összetettségét, színvonalát, szezonalitást.

A Csoporton belüli tranzakciók és egyenlegek a konszolidáció során kiszűrésre kerültek, így a jelen pontban nem kerülnek bemutatásra. A Csoport és más kapcsolt felek közötti tranzakciók részletei alább találhatók.

Egyéb kapcsolt felekkel, azaz a végső ellenőrzést gyakorló ellenőrzése alatt álló társaságokkal folytatott tranzakciók:

2024

2023

Termékértékesítés és szolgáltatás nyújtás -Árbevétel

542

102

Szolgáltatások igénybe vétele -Ráfordítások

1 005

7 714

Pénzügyi műveletek bevételei - Kapott kamat

67

434

Pénzügyi műveletek ráfordításai - Fizetett lízing kamat

155

0

 

Az igénybe vett szolgáltatások jellegük szerint:

 

 

2024

2023

Javítási költségek

0

4

Fuvarozási szolgáltatás/alvállvalkozói

0

190

Ingatlan bérlet

0

7 076

Letétkezelői díj

59

57

Bankköltségek

29

20

Reklám és média költség

594

0

Tanácsadási költségek

323

367

Összesen

1 005

7 714

 

Az nyereségadók számítása során az1996. évi LXXXI. törvény a társasági és osztalékadóról 7. § (1) ty) és x), valamint a 4. § 23. pontja alapján egyéb kapcsoltsági viszonyon alapulóan 10 Mrd HUF adóalap kedvezmény került levonásra.

 

Egyéb kapcsolt felek tulajdonában lévő banknál kezelt bankszámlák és befektetések fordulónapi egyenlegei:

 

 

2024. december 31

2023. december 31

EUR Bankszámlák egyenlege

56

234

HUF Bankszámlák egyenlege

361

407

Befektetési alapokban elhelyezett pénzösszeg

10 800

0

Lekötött betétek egyenlege

1 775

11 393

Összesen

12 992

12 034

 

Szabad pénzeszközeinket rövid távú lekötött betétekben is tartjuk, a fenti összeg 2025. január 09. lejárattal és 2% kamattal került lekötésre.

 

 

2024. december 31.

2023. december 31.

Szállítói tartozások egyéb kapcsolt felekkel

18

1 843

Lízing tartozás kapcsolt felekkel

2 304

0

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

ha másképp van feltüntetve

 

41. Mérlegfordulónap utáni események

 

Csoport figyelemmel követi a világgazdaság megszokottnál gyorsabban bekövetkező változásait. Bár jelenleg nem áll rendelkezésre olyan információ, amely a Csoport pénzügyi teljesitőképességere vagy a vállalkozás folytatására való képességével kapcsolatban kétséget vetne fel, nem zárható ki, hogy a gyorsan, jelenleg nem látható irányba változó nemzetközi politikai és  gazdasági körülmények a jövőben bizonytalanságot jelentenek a rövid és középtávú pénzügyi tervek teljesítésében és az esetleges külső finanszírozások bevonásában.  

 

Operációs szempontból az ukrán állampolgárságú gépjármű vezetői állomány szempontjából magasabb a kockázat, a nemzetközi fuvarozásban mind a magyar irányítású, mind pedig  a lengyel operációnkban jelentős állományt foglalkoztatunk, akik elvesztése csökkentheti kapacitás kihasználtságunkat. Mindezidáig a Csoport nem tapasztalt az operációt veszélyeztető mértékű kockázatot az ukrán sofőrök kapcsán, és a meghozott intézkedések alapján a kockázatot szintén kezelhető mértékűnek tekinti.

 

A Csoport szignifikáns növekedési lehetőséget lát a vasúti szállítmányozásban egyrészt az új hazai ipari és autóipari beruházások miatt, másrészt pedig azért, mert meglévő ügyfelek is egyre inkább az alacsony szén-dioxid-kibocsátású logisztikai szolgáltatások felé fordulnak.

 

A Csoport adásvételi szerződést írt alá a PANNON-BUSZ-RENT Kft. ( a Társaság) 51%-os részesedésének megvásárlásáról. A Társaság alapítója és tulajdonosa várhatóan további 2 évig a PANNON-BUSZ-RENT Kft. 49%-os tulajdonosa marad, és a tulajdonosok közösen fejlesztik tovább a megvásárlásra kerülő társaságot. A több mint 20 éve alapított PANNON-BUSZ-RENT Kft. a magyarországi közúti személyszállítási piac meghatározó szereplője. Fő szolgáltatásai közé tartoznak a dolgozói busz járatok üzemeltetése döntően ipari és mezőgazdasági termelő cégek részére, illetve vonatpótló buszjáratok és autóbuszos különjáratok menedzselése. A Társaság ezen tevékenységének ellátását részben saját és bérelt buszokkal (mindegy 170 jármű), illetve alvállalkozók segítségével látja el. A PANNON-BUSZ-RENT Kft. 2023-ban 4,4 milliárd Ft árbevétel mellett 500 millió Ft-ot meghaladó adózott eredményt ért el. A tranzakció zárása az adásvételi szerződésben meghatározott feltételek teljesülése, illetve a szokásos hatósági eljárások lefolytatását követően várható 2025 első félévének végén.

 

42. Számviteli törvény által előírt egyéb közzétételi kötelezettségek

 

 A csoport könyvvizsgálója a PricewaterhouseCoopers Könyvvizsgáló Korlátolt Felelősségű Társaságm

 HU-1055 Budapest, Bajcsy-Zsilinszky út 78.  

Cégjegyzékszám: 01-09-063022   

 

Könyvvizsgálati díj:     625 ezer EUR

 

Könyvvizsgálónak könyvvizsgálati díjon felül fizetett nem könyvvizsgálói szolgáltatások összeg:  4   ezer EUR

A fenti összegek számviteli és adózási képzésekhez kapcsolódtak.

 

A könyvvizsgálatért személyében felelős kamarai tag könyvvizsgáló:

 

Kamarai nyilvántartási szám: 005589

Név:

Mészáros Balázs Árpád

Cím:

1137 Budapest, Katona József u. 25. V. em. 4.

 

Az IFRS szerinti konszolidált pénzügyi kimutatások összeállításáért felelős személy Nagy-Simon Judit, regisztrációs száma  114509.

 

A Társaság konszolidált éves jelentését a Számviteli törvény által előírt kötelező közzétételi szabályok  szerint a https://e-beszamolo.im.gov.hu/ mellett a Társaság honlapján a  https://www.waberers.com/hu/befektetoknek/eredmeny-center alatt teszi közzé.

 

A beszámoló aláírására jogosultak Barna Zsolt vezérigazgató, 1022 Budapest, Alvinci út 30. MF 2. ajtó és Tóth Szabolcs Gábor gazdasági vezérigazgatóhelyettes 1037 Budapest, Újvári u. 10.

1

0

3

8

7

1

2

8

4

9

4

1

1

1

4

0

1

Statisztikai szám

0

1

-

1

0

-

0

4

1

3

7

5

Cégjegyzék szám

WABERER'S International NyRt.

2024. december 31.

EGYEDI PÉNZÜGYI KIMUTATÁSOK

Az Európai Unió által befogadott Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint

Kelt, Budapest, 2025. március 31.

 

 

 

 

 

a vállalkozás vezetője

(képviselője)

 

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi Egyedi pénzügyi kimutatás

ha másképp van feltüntetve

 

WABERER'S International NyRt.

EGYEDI PÉNZÜGYI HELYZET KIMUTATÁSA

adatok ezer EUR-ban

A Tétel megnevezése

 

Megjegyzés

2024.12.31

2023.12.31

 

 

 

 

 

BEFEKTETETT ESZKÖZÖK

 

 

Ingatlanok

6

6 494

6 221

Gépek, berendezések és járművek

6

33 780

33 421

Egyéb berendezések és felszerelések

 

6

2 212

1 801

Igatlanok, gépek és berendezések

42 486

41 443

 

 

 

Immateriális javak

5

9 259

10 140

Befektetések leányvállalatokban

7

38 102

38 093

Egyéb befektetett pénzügyi eszközök

8

54 859

33 787

Egyéb befektett pénzügyi eszköz-adósságinstrumentum-amortizált bekerülési értéken

9

3 540

8 018

Lízing követelések éven túli része

13

48 090

43 916

ÖSSZES BEFEKTETETT ESZKÖZ

 

 

196 336

175 397

 

 

 

FORGÓESZKÖZÖK

 

 

Készletek

10

742

957

Tényleges nyereségadók

33

280

69

Követelések áruszállításból és szolgáltatásból (vevők)

11

50 365

55 201

Lízing követelések éven belüli része

13

19 981

17 319

Egyéb forgóeszközök

14

35 832

26 818

Amortizált bekerülési értéken értékelt befektett pénzügyi eszközök - Adósságinstrumentumok - rövid lejárat

9

400

13 357

Eredménnyel szemben valós értéken értékelt tőkeinstrumentumok

15

10 801

0

Származékos pénzügyi instrumentumok_köv

16

3

2 594

Pénzeszközök

17

34 991

31 661

Értékesítésre tartott eszközök

 

18

0

790

ÖSSZES FORGÓESZKÖZ

 

 

153 395

148 766

 

 

 

 

 

ESZKÖZÖK ÖSSZESEN

 

 

349 731

324 163

 

 

 

SAJÁT TŐKE

19

 

 

Jegyzett tőke

6 117

6 117

Tőketartalék

23 712

23 712

Eredménytartalék

19 988

3 729

Egyéb tartalék

1 259

3 624

ÖSSZES SAJÁT TŐKE

 

 

51 076

37 182

 

 

 

KÖTELEZETTSÉGEK

 

 

HOSSZÚ LEJÁRATÚ KÖTELEZETTSÉG

 

 

Lízing kötelezettségek éven túli része

20

68 515

50 687

Hosszú lejáratú hitelek éven túli része

0

0

Céltartalékok

21

327

27

Halasztott adó kötelezettség

33

523

916

Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek

22

1 446

0

Kötvény

23

113 856

113 830

ÖSSZES HOSSZÚ LEJÁRATÚ KÖTELEZETTSÉG

 

 

184 667

165 460

 

 

 

RÖVID LEJÁRATÚ KÖTELEZETTSÉG

 

 

Rövid lejáratú hitelek, kölcsönök

24

0

1 033

Lízing kötelezettségek éven belüli része

20

25 570

33 926

Kötelezettségek áruszállításból és szolgáltatásból (szállítók)

25

40 065

32 120

Tényleges nyereségadók_köt

33

77

161

Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek

26

48 268

54 281

Származékos pénzügyi instrumentumok_köt

27

8

0

ÖSSZES RÖVID LEJÁRATÚ KÖTELEZETTSÉG

 

 

113 988

121 521

 

 

 

 

 

KÖTELEZETTSÉGEK ÖSSZESEN

 

 

298 655

286 981

 

 

 

 

 

SAJÁT TŐKE ÉS KÖTELEZETTSÉGEK ÖSSZESEN

 

 

349 731

324 163

Kelt, Budapest, 2025. március 31.

WABERER'S International NyRt.

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi Egyedi pénzügyi kimutatás

ha másképp van feltüntetve

 

EGYEDI ÁTFOGÓ JÖVEDELEM KIMUTATÁS

adatok ezer EUR-ban

 

Megjegyzés

2024

2023

Nettó árbevétel

28

336 663

334 700

Direkt költségek

29

-318 824

-315 814

ebből: Értékcsökkenés és amortizáció

5, 6

-8 922

-9 940

Bruttó fedezet

 

17 839

18 886

ebből bruttó fedezet értékcsökkenés nélkül

 

26 761

28 826

Indirekt költségek

30

-32 912

-31 694

Egyéb bevételek

31

13 551

6 488

Egyéb ráfordítások

32

-3 543

-2 701

Nettó értékvesztés pénzügyi eszközökre

 

39

54

Működési eredmény

 

-5 026

-8 967

Pénzügyi műveletek bevételei

33

44 695

40 227

Pénzügyi műveletek ráfordításai

33

-13 682

-12 783

Pénzügyi műveletek eredménye

33

31 013

27 444

ebből: Nem realizált árfolyamkülönbözetek pénzügyi eredmény

33

-550

1 480

Adózás előtti eredmény

 

25 987

18 477

Nyereségadó ráfordítás

36

-1 199

-2 254

Tárgyév nyeresége (+) /vesztesége (-)

 

24 788

16 223

Cash-flow fedezeti ügyletek valós érték különbözete - halasztott adóval csökkentett értéke

 

-1 375

1 471

Egyéb átfogó jövedelem:

 

-1 375

1 471

 

 

 

 

Teljes átfogó jövedelem

 

23 413

17 694

Tájékoztató információk:

 

 

 

EBITDA

3 896

973

EBIT

-5 026

-8 967

Kelt, Budapest, 2025. március 31.

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi Egyedi pénzügyi kimutatás

ha másképp van feltüntetve

 

WABERER'S International NyRt.

EGYEDI SAJÁT TŐKEVÁLTOZÁS KIMUTATÁS

adatok ezer EUR-ban

 

Jegyzett tőke

Tőketartalék

Eredménytartalék

Lekötött tartalék

Cash-flow fedezeti ügyletek tartaléka

Cash-flow fedezeti ügyletek költség tartaléka

Egyéb tartalékok összesen

Összes saját tőke

Egyenleg 2023. január 1.

6 117

23 712

-7 980

1 263

1 138

0

2 401

24 250

 

 

 

Egyéb átfogó jövedelem

0

0

0

0

2 616

-1 145

1 471

1 471

 

 

 

Tárgyévi eredmény

0

0

16 223

0

0

0

0

16 223

 

 

 

Teljes átfogó jövedelem

0

0

16 223

0

2 616

-1 145

1 471

17 694

 

 

 

Fizetett osztalék

0

0

-4 762

0

0

0

0

-4 762

Egyéb mozgások

0

0

248

0

-248

0

-248

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Egyenleg 2023. december 31.

6 117

23 712

3 729

1 263

3 506

-1 145

3 624

37 182

 

 

 

Egyéb átfogó jövedelem

0

0

0

0

-3 464

1 099

-2 365

-2 365

 

 

 

Tárgyévi eredmény

0

0

24 788

0

0

0

0

24 788

 

 

 

Teljes átfogó jövedelem

0

0

24 788

0

-3 464

1 099

-2 365

22 423

 

 

 

Fizetett osztalék

0

0

-5 389

0

0

0

0

-5 389

Saját részvény vásárlás, MRP

0

0

-3 140

0

0

0

0

-3 140

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Egyenleg 2024. december 31.

6 117

23 712

19 988

1 263

42

-46

1 259

51 076

Kelt, Budapest, 2025. március 31.

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi Egyedi pénzügyi kimutatás

ha másképp van feltüntetve

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            

WABERER'S International NyRt.

EGYEDI CASH FLOW KIMUTATÁS

adatok ezer EUR-ban

A tétel megnevezése

Megjegyzés

2024

2023

 

 

 

 

Adózás előtti eredmény

 

25 987

18 477

Kapott osztalék leányvállalatoktól

33

-35 886

-26 492

Devizás eszközökön és kötelezettségeken keletkezett nem realizált árfolyam veszteség/nyereség (-)

33

550

-1 190

Elszámolt értékcsökkenés és amortizáció

5-6

8 922

9 940

Értékvesztés

10-11

-12

2

Pénzügyi eszközök értékvesztése

 

-39

-53

Fizetett kamatok

33

9 849

8 806

Kapott kamatok

33

-6 935

-7 226

Céltartalék képzés és felhasználás különbözete

21

300

23

Nyereség az ingatlanok, gépek és berendezések elidegenítéséből

 

1 064

346

Üzleti tevékenységből származó nettó pénzáramlás, működő tőke változás előtt

 

3 800

2 633

Készletek állományváltozása

10

218

71

Értékesítésre tartott eszközök állományváltozása

18

790

-790

Vevők állományváltozása

11

4 889

-8 003

Lízing követelések változása

13

-6 836

-28 344

Egyéb forgóeszközök és származékos pénzügyi instrumentumok állományváltozása

14

-7 023

31 015

Szállítók állományváltozása

 

7 917

-9 947

Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek és származékos pénzügyi instrumentumok állományváltozása

26-27

-8 369

-30 973

Fizetett nyereségadó

36

-1 946

-1 808

I. Üzleti tevékenységből származó nettó pénzáramlás

 

-6 560

-46 146

Ingatlanok, gépek és berendezések beszerzése

6

-12 840

-16 890

Ingatlanok, gépek és berendezésének értékesítésének pénz beáramlása

 

2 706

7 147

Befektetések leányvállalatokban

7

-9

94

Egyéb befektett pénzügyi eszköz - adóságinstumentum változása

9

-3 630

-21 343

Készpénzben teljesített részvény-alapú kifizetési ügyletek kötelezettsége

22

1 446

0

Eredménnyel szemben valós értéken értékelt tőkeinstrumentumok változása

15

-10 691

0

Kapott osztalék leányvállalatoktól

33

35 886

26 492

Kapott kamat

33

6 935

7 226

II. Befektetési tevékenységből származó nettó pénzáramlás

 

19 803

2 726

Hivetlfelvételből és kötvénykibonyátásból származó pénz beáramlása

 

26

17

Hiteltörlesztés

23

-1 033

-1 726

Lízingkötelezettség változása

20

19 271

38 205

Lízingtörlesztés kivásárlás során értékesítéshez

 

-9 791

-5 009

Fizetett kamatok

31

-9 849

-8 806

Visszavásárolt saját részvény

19

-3 140

 

Fizetett osztalék

19

-5 389

-4 762

III. Finanszírozási műveletekből származó nettó pénzáramlás

 

-9 905

17 919

 

 

 

 

IV. Pénzeszközök változása

 

3 338

-25 501

Pénzeszköz állomány az év elején

17

31 661

57 452

Árfolyamhatás

 

-8

290

Pénzeszköz állomány az év végén

17

34 991

31 661

Kelt, Budapest, 2025. március 31.

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi Egyedi pénzügyi kimutatásokhoz

ha másképp van feltüntetve

 

1. Az egyedi pénzügyi kimutatást készítő gazdálkodó egység

 

A Waberer’s International Nyrt. (a továbbiakban: „Társaság”) magyarországi székhelyű társaság. A Társaság székhelyének címe: 1239 Budapest, Nagykőrösi út 351. A Társaság főtevékenysége közúti áruszállítás.

A Társaság leányvállalatai a 7. pontban kerültek részletezésre. Alapvetően három szegmensben tevékenykednek, nemzetközi fuvarozás, regionális szerződéses logisztika és biztosítás..

A Társaság, mint anyavállalat gyakorolja a végső ellenőrzést, amely alapján a Társaságról és leányvállaltairól (továbbiakban: a „Csoport”) együtt konszolidált beszámoló készül. Mind az egyedi, mind a konszolidált pénzügyi kimutatások fordulónapja 2024. december 31. az ezzel a nappal végződő üzleti évre vonatkozóan.

 

 

2. A pénzügyi kimutatások elkészítésének alapja

 

A vállalkozás folytatása

 

A Társaság a 2019-ben és 2020-ban elszenvedett veszteségeket követően a 2020-ban végrehajtott és 2021-ben stabilizált változásoknak és sikeres új üzleti modellnek köszönhetően ismét és tartósan nyereségessé vált. A 2023-as magas profitszintet sikerült 2024-ben túlteljesíteni, amely a korábban tervezett és stratégiai tervben meghatározott elvárásokat is felülmúlta.

 

A Társaság eredményének elmúlt négy és fél évben bekövetkezett javulásának motorja a nemzetközi szegmens eredményének jelentős fejlődése a végrehajtott intézkedéseknek köszönhetően. A Társaság sikeres gazdálkodást folytatott 2024-ben, meghaladva célkitűzéseit és párhuzamosan megteremtve a jövőbeli tovább fejlődés alapjait.

A Társaság 2022. áprilisában sikeresen valósított meg egy 111 millió EUR névértékű kötvénykibocsátást, A kötvény fix kamatozású, 10 éves lejáratú, az 5. és 9. évek között évi 10%- os, míg a 10. évben 50%-os mértékben kerül törlesztésre. A Társaság és a Csoport a kötvény forgalomba hozatalából befolyó összeget – a 2021. decemberében bemutatott stratégiájával összhangban – saját raktár építésére, regionális akvizícióra és flotta csere finanszírozására, illetve a meglévő hitelek refinanszírozására használtaa fel. A végrehajtott forrás bevonás segítségével hosszú távra sikerült biztosítani a Waberer’s számára a további növekedéshez szükséges kiszámítható finanszírozást, így az elkövetkező években képes lesz tovább növelni a Társaság és a Csoport versenyképességét, fejleszteni tudja az alap infrastruktúrát és földrajzilag is képes lesz kiterjeszteni a jelenleg is sikeres szerződéses logisztikai tevékenységet.

A kötvény forrásból refinanszírozott, kiváltott – a korábbi pénzügyi helyzetet jellemző - szigorú feltétel és biztosíték rendszerrel rendelkező működő tőke finanszírozási forrásokat egy hosszútávú, biztosítékok nélküli forrás váltotta fel, amely mellett a rövid és hosszú távú finanszírozás stabil alapokon nyugszik, megnyugtató likviditási tartalék mellett nyílik lehetőség a stratégiai fejlesztési projekteket megvalósítani.

A Társaság 2024. év során a sikeres és eredményes üzletmenet eredményeként folyamatosan stabil likviditást mutatott és jelentős pénzeszköz állományt halmozott fel, amelynek értéke 2024. december 31-én 35 millió EUR.

A vállalkozás folytatásának elvének megítélésekor a vezetés számos tényezőt – köztük a Csoport eredményét és a megfelelő finanszírozás rendelkezésre állását is – figyelembe vett az alábbiak szerint:

·       A Társaság aktuális eredménye 2021-et követően 2022-ben, 2023-ban és 2024-ben is meghaladta a tervezett mértéket, főleg az új üzleti modell bevezetésének, finomhangolásának és továbbfejlesztésének köszönhetően.

·       A Társaság működése 2020. második felében és 2021, 2022, 2023 valamint 2024 teljes üzleti évben sikeres volt és – a vezetés cselekvési tervének jövőbeli hatásainak következtében - várhatóan a további években is sikeres lesz. Ez a tartós eredményes időszak megfelelően igazolja az üzleti modell tartós pozitív hatását, válságállóságát. Azonban a kedvezőtlen és gyorsan változó politikai és gazdasági környezet hatással lehet a további növekedési lehetőségekre.

·       A vezetés becslése alapján a Csoport pénzügyi mozgástere – a cash-pool csoporthoz tartozó fuvarozási és szállítmányozási (ITS HU) és a regionális szerződéses logisztika (RCL) szegmens vonatkozásában is pozitív.

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi Egyedi pénzügyi kimutatásokhoz

ha másképp van feltüntetve

 

·       Az üzleti tevékenység eredménye és a fentiekben bemutatott kötvényforrás biztosítja a szükséges működőtőke-mennyiséget. A hitelintézetekkel kötött megállapodások továbbá lehetővé teszik a 2024-ban lejáró gépjármű-lízingek meghosszabbítását is.

·       A Társaság új tulajdonosi struktúrája szintén garanciát nyújt a Társaság fejlődését és pénzügyi stabilitását biztosító környezet megteremtésére

·       A Társaság 2023 novemberében publikálta a „Waberer’s Csoport – Stratégia 2027” középtávú üzleti tervét, amelyben foglalt akciók egy attraktív növekedési pályát vetítenek elő a sikeres alaptevékenység és a bővülést, valamint fenntartható versenyképességet megalapozó akciók együttes eredményeként, konzervatív eladósodottsági szint mellett.

 

A vezetés és a Waberer’s International Nyrt. Igazgatósági tagjai bizonyosak abban, hogy a Társaság megfelelő forrásokkal rendelkezik a működés folytatásához a belátható jövőben, és ezzel összhangban a pénzügyi kimutatásokat a vállalkozás folytatásának elvével összhangban készítette el.

Az egyedi pénzügyi kimutatások nem tartalmaznak, a bemutatott összegek és besorolások vonatkozásában olyan korrekciókat, amelyekre akkor lenne szükség, ha a vállalkozás folytatásának elve a Társaság folyamatos működésének tekintetében nem érvényesülne.

 

A Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardoknak való megfelelésről szóló nyilatkozat

 

A Társaság egyedi pénzügyi kimutatásai a vállalkozás folytatásának elvét feltételezve az EU által befogadott Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok (IFRS-ek) szerint készültek.

 

Az IFRS-ek az IASB és elődje által kiadott számviteli standardokból, valamint a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Értelmezési Bizottság (IFRIC) és elődje által kiadott értelmezésekből állnak.

A jelen egyedi pénzügyi kimutatásokat az Igazgatóság 2025. március 31-én jóváhagyta és a Közgyűlés elé jóváhagyásra beterjesztette. Az egyedi pénzügyi kimutatások jóváhagyására a Közgyűlés jogosult, a jóváhagyás előtt kérhet módosításokat. Korábbi tapasztalatok alapján rendkívül kicsi annak a valószínűsége, hogy a Közgyűlés módosítási igényt támaszt, és a múltban erre még nem volt példa.

 

Az értékelés alapja

 

A származékos pénzügyi instrumentumok és az egyéb átfogó jövedelemmel szemben valós értéken értékelt befektetett pénzügyi eszközök – Adósságinstrumentumok kivételével, amelyek valós értéken vannak értékelve, az egyedi pénzügyi kimutatások készítése során az értékelés alapja az eredeti bekerülési érték volt.

Funkcionális és prezentálási pénznem

 

A Társaság ügyleteinek 90 % az Európai Unió területén teljesül. A Társaság finanszírozása EUR-ban történik, a kamatfelárak tekintetében a finanszírozók a magyarországi ország kockázati felárat minimális tekintetben veszik figyelembe a Társaság speciális EU-s tevékenysége miatt. Ennek megfelelően az egyedi pénzügyi kimutatások EUR-ban készültek.

 

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi Egyedi pénzügyi kimutatásokhoz

ha másképp van feltüntetve

 

3. Lényeges számviteli politikák

 

Az alábbiakban ismertetett számviteli politikák alkalmazása következetesen történt a jelen egyedi pénzügyi kimutatásokban bemutatott valamennyi időszakra vonatkozóan.

 

I.    Kibocsátott még nem hatályos, de az EU által befogadott standardok és értelmezések

 

IAS 21 A devizaárfolyamok változásainak hatásai

2023. augusztus 15.-én kibocsátott módosítás 2025. január elsejét követő időszakra meghatározza, hogy mikor váltható át egy valuta másik pénznemre, és következésképpen mikor nem, hogyan határozza meg a gazdálkodó egység az akkor alkalmazandó árfolyamot, amikor egy pénznem nem átválható és melyek azok az információk, amiket gazdálkodó egységnek közzé kell tennie, ha a pénznem nem váltható át.

 

A Társaság úgy véli, hogy a fenti módosítások hatályba lépésének nincs hatása a pénzügyi kimutatásaira.

 

II.             Kibocsátott még nem hatályos és az EU által még be nem befogadott standardok és értelmezések

i.                IFRS 18 Bemutatás és közzététel a pénzügyi kimutatásokban

Az IASB az IFRS18 standardot 2024. áprilisában bocsátotta ki és 2027. január elsején vagy azt követően kezdődő éves időszakokra kötelezően alkalmazandó, korábbi alkalmazás megengedett. Az IAS 1 pénzügyi kimutatások prezentálása című standardot fogja leváltani és a változások főleg az eredménykimutatást fogják érinteni. Bevezet az eredménykimutatásban egy öt kategóriás bontást – a működési, befektetési és a finanszírozási részösszegeket, illetve a nyereségadót és a megszűnt tevékenységeket. A társaságoknak meg kell határozni a fő tevékenységi kört és ez fogja befolyásolni, hogy bizonyos tranzakciókat hol kell bemutatni az eredménykimutatásban. A standard bevezeti a vezetés által meghatározott teljesítmény mérőszám fogalmát és előírja annak közzétételi követelményeit.

 

ii.              IFRS 19 Leányvállalatok nyilvános elszámoltathatóság nélkül: közzétételek

Az IASB 2024. májusában bocsátotta ki és 2027. január elsején vagy azt követően kezdődő éves időszakokra az arra jogosult leányvállalatok választhatják, korábbi alkalmazás megengedett. Célja, hogy egyszerűsítse az IFRS beszámolókat érintő közzétételeket, illetve csökkentse a kapcsolódó adminisztratív terheket.

 

iii.              IFRS 9 és IFRS 7 pénzügyi instrumentumok és közzétételei: a természetfüggő villamos energiára hivatkozó szerződések (módosítások)

A módosítások a 2026. január elsején vagy azt követően kezdődő éves időszakokra vonatkoznak, korábbi alkalmazás megengedett. A 2024 decemberi módosítás az IFRS 9 standard saját felhasználásra és a fedezeti elszámolásra vonatkozó követelményeit érintette. A megújuló energia vásárlására és átvételére vonatkozó szerződések esetében, annak érdekében- tesz módosításokat, hogy a változó volumenű tranzakciók kezelése megfelelő legyen. Az IFRS 9 módosítással összhangban az IFRS 7 standard szerinti közzétételek is pontosításra kerültek.

 

iv.             IFRS 9 és IFRS 7 pénzügyi instrumentumok és közzétételei: a pénzügyi instrumentumok besorolása és mérése (módosítások)

2024. május 30-án az IASB kiadta az elektronikus átutalással rendezett pénzügyi kötelezettség kivezetését, valamint különböző egyéb pénzügyi instrumentumok besorolását és közzétételeit érintő módosításait. Elektronikus átutalások esetén, ha a standard kritériumai teljesülnek, lehetőség van az általuk kiegyenlített pénzügyi kötelezettségeket előbb teljesítettnek venni és kivezetni.

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi Egyedi pénzügyi kimutatásokhoz

ha másképp van feltüntetve

 

A pénzügyi instrumentumok besorolását illetően a módosítás pontosítja a nem jogorvoslati eszközök és a szerződéses eszközök jellemzőit. A közzétételek  módosításai pedig az egyéb átfogó jövedelemmel szemben valós értéken értékelt tőkeinstrumentumokban történő befektetések, valamint bizonyos szerződéses feltételek esetében írnak elő további követelményeket.

A módosítások 2026. január elsején vagy az azt követően kezdődő éves időszakokravonatkoznak. Megengedett a korábbi alkalmazás, vagy az összes módosítás egyidejű alkalmazásával, vagy csak a pénzügyi eszközök besorolásának módosításával. A gazdálkodó egységeknek a módosításokat visszamenőlegesen kell alkalmaznia.

 

 

III.         A Társaság által 2024. évben átvett, alább ismertetett, módosított IFRS standardok kivételével, a konszolidált pénzügyi kimutatások elkészítéséhez alkalmazott számviteli politikák megegyeznek az előző évben alkalmazottakkal:

 

 

i.                IAS 1 Pénzügyi kimutatások prezentálása: a kötelezettségek rövid-, illetve hosszú lejáratúként történő besorolása (módosítás)

A módosítások a 2024. január elsején vagy azt követően kezdődő éves időszakokra vonatkoznak. A módosítások tisztázzák, hogy a kötelezettségeket a fordulónapon meglévő jogok alapján kell rövid vagy hosszú lejáratú kötelezettségként besorolni. A kötelezettség hosszúlejáratú, amennyiben a gazdálkodó egységnek lényegi (a jognak nem kell feltétel nélkülinek lennie) joga van a fordulónapon legalább 12 hónapon túlra halasztani a kifizetést.

A 2022 októberi módosítás kimondja, hogy azokat a kovenánsokat, amelyeknek a fordulónap után kell megfelelni, nem kell figyelembe venni annak meghatározásakor, hogy fordulónapon a kötelezettség hosszú vagy rövid lejáratú-e. Továbbá a vezetőség várakozása a jövőbeni kifizetésekre vonatkozóan nem befolyásolja a kötelezettségek besorolását. Egy kötelezettséget rövid lejáratúként kell besorolni, amennyiben a kovenáns megsértésre került a fordulónapon vagy azt megelőzően, még akkor is, ha a kovenánsra vonatkozóan a hitelező elengedi a kovenáns megkötést a fordulónap után. És fordítva, egy hitel hosszúlejáratúként sorolandó be, ha a kovenáns sértés csak a fordulónap után történik.

A Társaság 2024 január 1-től alkalmazza a módosításokat, melyeknek nem volt jelentős hatása a Társaság pénzügyi kimutatásaira.

ii.              IFRS 16 Lízing: Lízing kötelezettség és visszlízing (módosítások)

2022. szeptember 22-én az IASB kiadta a lízingkötelezettség eladás és visszlízing esetén (az IFRS 16 módosításai) olyan módosításokkal, amelyek egyértelművé teszik, hogy az eladó-lízingbevevő a későbbiekben hogyan értékeli azokat   a visszlízing ügyleteket, amelyek az IFRS 15 szerint értékesítésnek minősülnek. Az eladó-lízingbevevő nem jeleníthet meg olyan nyereséget vagy veszteséget, amely az általa megtartott használati jog eszköz értékére vonatkozik, a lízing kötelezettséget értékelni kell még akkor is ha nem indextől vagy rátától függő változó díj. 

A Társaság 2024. január 1-től alkalmazza a módosításokat, melyeknek nem volt jelentős hatása a Társaság pénzügyi kimutatásaira.

 

iii.             IAS 7 Cash Flow kimutatás és az IFRS7 Pénzügyi instrumentumok közzétételei

2023. május 25.-én kibocsátott módosítás a szállítói finanszírozási megállapodásokkal kapcsolatos közzétételi követelményekre irányulnak, az átláthatóság fokozása és a vállalkozások kötelezettségeire, cash flow-ira való hatásának bemutatása és a likviditási kockázatnak való kitettség hatásának bemutatása érdekében.

A Társaság 2024. január 1-től alkalmazza a módosításokat, melyeknek nem volt jelentős hatása a Társaság pénzügyi kimutatásaira.

 

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi Egyedi pénzügyi kimutatásokhoz

ha másképp van feltüntetve

 

a)     Pénzügyi instrumentumok

 

A Társaság pénzügyi eszközei jellemzően a készpénzen kívül vevőkövetelések, az amortizált bekerülési értéken értékelt kibocsátott vállalati kötvény, az egyéb átfogó jövedelemmel szemben valós értéken értékelt állampapírok, egyéb értékpapírok és egyéb követelések, származékos ügyletek, melyek a további pontokban részletezésre kerülnek.

Az értékpapírokat a Társaság két üzleti modell alkalmazásával tartja, jellemzően cash flow beszedési céllal, míg az értékpapírok egy részét kettős céllal, cash flow beszedési és értékesítési céllal. Ennek megfelelően a pénzügyi eszközök jelentős része amortizált bekerülési értéken értékelt, míg az értékpapírok egy része egyéb átfogó jövedelemmel szemben valós értéken értékelt.

 

SPPI teszt

A vásárolt értékpapírok, vállalati kötvények, fix futamidővel, fix kamattal és fix visszafizetési ütemezéssel rendelkeznek. Nem tartalmaznak semmilyen egyéb kockázatot, volatilitást tükröző, eseménytől függő pénzmozgást. A kamat a pénz időértékén kívül csak a hitel- és likviditási kockázatra, a hitelhez kötődő költségekre és a hitelnyújtó hasznára nyújtanak fedezetet. Ennek megfelelően a Társaság nem rendelkezik olyan pénzügyi eszközzel, melyet az SPPI (szerződéses cash flow jellemzők) teszt alapján kötelezően valós értéken kellene értékelni eredménnyel szemben.

A Társaság pénzügyi kötelezettségei jellemzően lízingek, egyéb hitelek és kölcsönök, kibocsátott kötvény és egyéb kötelezettségek, származékos ügyletek, melyek a további pontokban részletezésre kerülnek. A származékos ügyletek kivételével a pénzügyi kötelezettségeket amortizált bekerülési értéken értékeli a Társaság.

Tőkeinstrumentum minden olyan ügylet, amely adott vállalkozás eszközeiben - a vállalkozás valamennyi kötelezettségének levonása után - maradványrészesedésre jogosít. A Társaság nem rendelkezik pénzügyi eszköz jellegű tőkeinstrumentummal, melyre az IFRS 9 standard előírásait alkalmazná.

 

Származékos pénzügyi instrumentumok:

A Társaság rendelkezik az árfolyamkockázatoknak való kitettség fedezésére szolgáló származékos pénzügyi instrumentumokkal.

A származékos ügyletek kezdeti megjelenítése valós értéken történik; a hozzárendelhető tranzakciós költségek felmerülésük időpontjában az eredményben vannak elszámolva. A kezdeti megjelenítést követően a cash flow fedezeti ügyletnek minősülő származékos ügyletek év végén valós értéken vannak értékelve, és a valós értékből a hatékony rész közvetlenül az egyéb átfogó jövedelemben, míg a nem hatékony rész az egyéb ráfordítással, vagy egyéb bevétellel szemben kerül elszámolásra.

A tárgyidőszakban lezárult cash flow fedezeti ügyletek esetében a Társaság számviteli politikája szerint a hatékonynak minősülő realizált eredmény árbevétel fedezés esetén árbevétel csökkenésként vagy növekedésként, illetve a bérköltség és az üzemanyag költség fedezetére kötött ügyleteknél a direkt költségek között kerül kimutatásra.

2023-től a Társaság árfolyam kockázatának fedezésére KO forward típusú ügyleteket is kötött, melyek 2 opcióból állnak össze. A knock-out forward ( KO Forward) olyan határidős ügylet jellegű összetett opciós termék, melyhez tartozik egy olyan árfolyamszint ( kiütési/KO szint) amelyet, ha az opció lejártakor érintenek az bankközi piaci jegyzések, az ügylet maga megszűnik.  Az opciók esetén az opció belső értékét jelöli meg a Társaság fedezeti instrumentumként, míg az opció időértéke fedezés költségeként jelenik meg az egyéb átfogó jövedelem kimutatásban.

 

b)     Ingatlanok, gépek és berendezések

 

i.                Megjelenítés és értékelés

Az ingatlanok, járművek és berendezések értékelése halmozott értékcsökkenési leírással és halmozott értékvesztés miatti veszteséggel csökkentett bekerülési értéken történik.

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi Egyedi pénzügyi kimutatásokhoz

ha másképp van feltüntetve

 

Ha az ingatlanok, járművek és berendezések egyes részeinek eltérő a hasznos élettartama, azokat az ingatlanok, járművek és berendezések között külön tételekként (fő komponensek) számoljuk el.

 

Az ingatlanok, járművek és berendezések valamely tételének értékesítéséből származó nyereség vagy veszteség az értékesítése bevételének az ingatlanok, járművek és berendezések könyv szerinti értékével történő összehasonlításával vannak meghatározva, és az nettó módon van az eredményben az egyéb bevételek vagy egyéb ráfordítások között bemutatva.

 

ii.              Későbbi költségek

Az ingatlanok, gépek és berendezések egy részének a csere költsége a tétel könyv szerinti értékében van megjelenítve, ha valószínű, hogy az adott részben megtestesülő várható jövőbeni gazdasági hasznok be fognak folyni a Társasághoz, és az adott rész bekerülési értéke megbízhatóan mérhető. A kicserélt rész könyv szerinti értéke kivezetésre kerül. Az ingatlanok, gépek és berendezések napi szervizelésének költségei az eredményben vannak megjelenítve felmerüléskor.

 

iii.             Értékcsökkenés

Az értékcsökkenés elszámolása lineáris módszerrel történik az eredményben, az ingatlanok, gépek és berendezések egyes részeinek becsült hasznos élettartama alapján az értékcsökkenthető érték összegére vonatkozóan. Értékcsökkenthető értéknek a maradványértékkel csökkentett bekerülési érték minősül. Telek után nincs értékcsökkenés elszámolva.

 

A tárgyidőszaki és az összehasonlító időszaki becsült hasznos élettartamok az alábbiak:

(i)

ingatlanok

30 – 50 év

(ii)

gépek és berendezések

7 év

(iii)

járművek

4-5 év a finanszírozással azonos futamidő

(iv)

egyéb berendezések és felszerelések

7 év

 

iv.             IFRS 16 Használatijog-eszköz

A Társaság jármű és ingatlan lízing megállapodásokkal rendelkezik, a használati jog eszközöket az ingatlanok és a járművek soron mutatja ki. A lízing finanszírozással vásárolt járművek hasznos élettartama és maradványértéke megegyezik a lízing szerződésben meghatározott futamidővel és a jármű gyártó által a futamidő végére adott visszavásárlási garancia értékével a regionális szerződéses logisztika szegmens esetében. A nemzetközi fuvarozási szegmens esetében az eszközök használati joga kerül kimutatásra a futamidő alatti pénzkiáramlások alapján, mint eszköz érték, amely a szerződés szerinti futamidő alatt kerül lineáris elszámolásra értékcsökkenésként az IFRS 16 szabályai szerint.

A használatijog -eszközök utáni amortizáció a lízing futamideje alatt történik melyet az IFRS 16 szerint határoz meg a Társaság.

Minden olyan bérleti jogból származó használati jog, amelynek a futamideje nem haladja meg az 12 hónapot vagy a mögöttes eszköz értéke egyedileg nem haladja meg a 5 ezer EUR-t nem kerülnek eszközként kimutatásra, hanem azok közvetlenül a bérleti díjakon keresztül az eredménykimutatásban a direkt költségek között kerülnek elszámolásra.

c)     Immateriális javak

 

i.                Egyéb immateriális javak és szoftverek

A Társaság által beszerzett, határozott hasznos élettartamú egyéb immateriális javak és szoftverek halmozott amortizációval és halmozott értékvesztés miatti veszteséggel csökkentett bekerülési értéken vannak nyilvántartva.

 

ii.               Későbbi ráfordítások

A későbbi ráfordítások aktiválására csak akkor kerül sor, ha azok növelik az adott eszközben megtestesülő jövőbeni gazdasági hasznokat. Minden egyéb ráfordítás, beleértve a márkanevek ráfordítását is, az eredménybe kerülnek elszámolásra felmerüléskor.

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi Egyedi pénzügyi kimutatásokhoz

ha másképp van feltüntetve

 

iii.             Amortizáció

Az amortizáció az eredményben van elszámolva lineáris módszerrel az immateriális javak becsült hasznos élettartama során attól a naptól kezdve, amikor azok használatra készek. A tárgyidőszaki és az összehasonlító időszaki becsült hasznos élettartamok az alábbiak:

(s)    szoftver                                            10 év

(t)     vagyoni értékű jogok                       6 év.

 

d)     Készletek

 

A készletek a fordulónapon a bekerülési érték és a nettó realizálható érték közül az alacsonyabb összegen vannak értékelve. Az alkatrész készletek bekerülési tartalmazza a készletek beszerzésekor felmerült ráfordításokat, az előállítási vagy átalakítási költségeket és az annak érdekében felmerült egyéb költségeket, hogy a készletek jelenlegi helyükre és állapotukba kerüljenek, kivezetésük átlagáron, tank készletek esetében FIFO elv szerint történik

A nettó realizálható érték a szokásos üzletmenet során a becsült értékesítési ár, csökkentve a befejezés becsült költségeivel és az értékesítési ráfordításokkal.

 

e)     Értékvesztés

 

i.                Pénzügyi eszközök

Az amortizált bekerülési értéken vagy az egyéb átfogó jövedelemmel szemben valós értéken (FVOCI-n) értékelt hitelviszonyt megtestesítő instrumentumokon várható hitelezési veszteséget a Társaság előremutató jelleggel értékeli, a keletkezett veszteségre képzett értékvesztést pedig havonta számolja el.

Az egyszerűsített módszer nem írja elő a hitelezési kockázat nyomon követését, helyette azonban a teljes élettartam alatt várható hitelezési veszteséget folyamatosan ki kell mutatni. A jelentős finanszírozási elemet nem tartalmazó vevő, illetve szerződés szerinti követelések esetén, ahol a Társaság úgy döntött, hogy az árbevétel-elszámolás szempontjából nem korrigálja a kamatrész ellenértékét - mert nem tartalmaz jelentős finanszírozási komponenst a Társaság az egyszerűsített módszer alkalmazása mellett döntött. Az egyéb pénzügyi eszközök értékvesztésének elszámolása az általános módszer szerint történik.

Az egyszerűsített módszer szerint a Társaság a teljes élettartam alatt várható hitelezési veszteségek meghatározásához értékvesztés-mátrixot alkalmaz, amely a vevők egyes körülményeit, valamint a késedelmes napok számát veszi figyelembe. A mátrixban alkalmazott értékvesztési ráták az IFRS 9 várható hitelezési veszteségszámításokra vonatkozó általános követelményei alapján kerülnek meghatározásra.

Amennyiben egy későbbi időszakban az értékvesztés összege lecsökken, a csökkenés pedig egyértelműen az értékvesztés elszámolását követő eseményhez kapcsolható (mint pl. a vevő hitelminősítésének javulása), a korábban elszámolt értékvesztés visszavezetésre kerül az értékvesztésszámla éves eredménnyel szembeni korrekciójával szemben. Az értékvesztés visszavezetése eredményeként a pénzügyi eszköz könyv szerinti értéke nem emelkedhet az amortizált bekerülési érték azon összege fölé, ami akkor lenne helytálló, ha az értékvesztés visszavezetésének időpontjában az értékvesztés elszámolására nem került volna sor.

A Társaság a pénzügyi eszközöket teljesen vagy részben akkor írja le, ha gyakorlatilag minden behajtási lehetőséget kimerített, a megtérülés esélye pedig ennek ellenére nem reális. Erre utaló jel lehet:

1.      a behajtási tevékenység megszüntetése, valamint

2.      ha a behajtási módszer fedezet lefoglalását jelenti, a fedezet értéke pedig nem elégséges a kintlévőség teljes megtérüléséhez.

A korábban már leírt összegek esetleges későbbi megtérülését a tárgyévi eredménnyel szemben az értékvesztés-számla csökkentése mellett számoljuk el.

 

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi Egyedi pénzügyi kimutatásokhoz

ha másképp van feltüntetve

 

ii.              Nem pénzügyi eszközök

Az IAS 36 standard hatókörébe tartozó nem pénzügyi eszközök könyv szerinti értéke minden fordulónapon felülvizsgálatra kerül a Társaság által annak megállapítására, van-e értékvesztésre utaló jel. Ha van értékvesztésre utaló jel, meghatározásra kerül az adott eszköz becsült megtérülő értéke.

 

f)      Értékesítésre tartott befektetett eszközök

 

A várhatóan elsősorban értékesítéssel, nem pedig folyamatos használattal megtérülő befektetett eszközök (vagy eszközökből és kötelezettségekből álló elidegenítési csoportok) értékesítésre tartott befektetett eszközöknek minősülnek. A Társaság jellemzően a lízingből visszavett, de eladásra szánt eszközöket sorolja ebbe a kategóriába, ahol a várható értékesítés 12 hónapon belüli.

 

g)     Munkavállalói juttatások

 

i.                Végkielégítések

A végkielégítés ráfordításként van megjelenítve, ha a Társaság a visszavonás reális lehetősége nélkül, nyilvánvalóan a munkaviszony rendes nyugdíjazási idő előtti megszűnését vagy az önkéntes felmondásra való ösztönzés érdekében felajánlott végkielégítést tartalmazó, hivatalosan részletezett programra kötelezte magát. Az önkéntes felmondásért járó végkielégítés ráfordításként van megjelenítve, ha a Társaság önkéntes felmondással kapcsolatos ajánlatot tesz, amely valószínűleg elfogadásra kerül .

 

ii.              Rövid távú munkavállalói juttatások

A rövid távú munkavállalói juttatási kötelmek értékelése diszkontálás nélkül történik, és azok költségként leírásra kerülnek a kapcsolódó szolgáltatás nyújtásakor.

Kötelezettség megjelenítésére kerül sor rövid távú jutalmakkal kapcsolatos vagy nyereségrészesedési programok keretében fizetendő összegek után, ha a Társaságnak meglévő jogi vagy vélelmezett kötelme van ilyen összegek megfizetésére a munkavállaló által a múltban nyújtott szolgáltatás következtében, és a kötelem megbízhatóan becsülhető.

 

iii.             Részvény alapú kifizetések

 

A Társaság egyes munkavállalói (a felső és a középvezetés tagjai) a munkavállalói résztulajdonosi program keretében (MRP) részvényalapú készpénz elszámolású juttatásban részesülnek. A részvény alapú juttatások költsége a juttatáskor, annak időpontjában fennálló valós érték alapján kerül meghatározásra. A valós érték a megszolgálási időszak alatt a költségekkel szemben, a megfelelő kötelezettség egyidejű felvételével kerül elszámolásra. A kötelezettség összege mérleg fordulónapon (beleértve az elszámolás napját is) átértékelésre kerül, a valós értékben bekövetkezett változás a tárgyévi eredménnyel szemben kerül elszámolásra.

 

h)     Céltartalékok

 

Céltartalék van kimutatva, ha múltbeli események következtében a Társaságnak meglévő jogi vagy vélelmezett kötelme van, amely megbízhatóan megbecsülhető, és valószínű, hogy a kötelem kiegyenlítése gazdasági haszon kiáramlását fogja igényelni.

 

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi Egyedi pénzügyi kimutatásokhoz

ha másképp van feltüntetve

 

i)      Árbevétel

 

A Társaság jellemzően fuvarozási szolgáltatást nyújt, esetileg üzemanyagot, vagy járműalkatrészt értékesít áruként.

 

A Társaság megállapította, hogy az IFRS 15 standard elveivel összhangban

         a teljesítési kötelmet fuvarozás és szállítmányozási szolgáltatás során folyamatosan elégíti ki. így a kapcsolódó árbevételt adott időszak alatt számolja el a megtett kilométerek alapján, az output módszer alkalmazásával.

         alapvetően megbízóként jár el a vevőkkel kötött szerződésekben, mert jellemzően ellenőrzi az árukat, szolgáltatásokat, mielőtt átadja őket a vevők részére. Szolgáltatások esetében a teljes felelősség a Társaságé, aminek eredményeként bruttó módon számolja el az árbevételt, mint főkötelezett.

         a szállítmányozási tevékenységhez kapcsolódó egyéb szolgáltatásokat, mint szállítmánybiztosítás megkötése, vámközreműködés, árurögzítés, csomagolás, az adott időpontban elégíti ki a társaság, így elszámolásuk is az adott időpontban történik.

         a szállítmánybiztosítás esetében ügynökként jár el a Társaság

         nemzetközi fuvarozásnál a megrendelőnek fizetett kártérítés vevőnek fizetett ellenértéknek minősül, így árbevétel csökkentéseként mutatja ki a Társaság

         nincsen jelentős finanszírozási komponens, mert szerződéskötéskor várhatóan az ígért áru vagy szolgáltatás vevőnek való átadása és az említett áru vagy szolgáltatás vevő általi kifizetése közötti időszak legfeljebb egy év.

 

j)      Pénzügyi bevétel és ráfordítás

 

A pénzügyi bevételek közé a következő tételek tartoznak: a befektetések utáni kamatbevétel A kamatbevétel időarányosan van megjelenítve az eredményben az effektív kamatláb módszer alkalmazásával. Az osztalékbevétel azzal a dátummal van megjelenítve az eredményben, amikor a Társaságnak a kifizetéshez való joga létrejön, amely tőzsdén jegyzett értékpapírok esetén az osztalékjog megszűnésének napja (ex-dividend date).

 

A pénzügyi ráfordítás összetevői a következők: hitelek utáni kamatráfordítás, a céltartalékok diszkontjának lebontása, a kibocsátott kötvény kamata. 

 

Az realizált árfolyamnyereségek és - veszteségek kimutatása bruttó módon történik, a nem realizált pedig nettó módon.

 

k)     Nyereségadó

 

A nyereségadó-ráfordítás tényleges és halasztott adót tartalmaz. A nyereségadó-ráfordítás az eredményben van kimutatva a közvetlenül a saját tőkében kimutatott tételekre vonatkozó rész kivételével, amely a saját tőkében szerepel.

A Magyarországon kivetett helyi iparűzési adó és az innovációs járulék szintén nyereségadóként kerül bemutatásra.

Halasztott adó-követelés csak olyan mértékben van kimutatva, amilyen mértékben valószínű, hogy rendelkezésre áll majd olyan jövőbeni adóköteles nyereség, amellyel szemben az átmeneti különbözet felhasználható. A halasztott adó-követelések minden egyes mérlegfordulónapon felülvizsgálatra kerülnek és annak megfelelően csökkentve vannak, ahogyan a kapcsolódó adóelőny realizálása már nem valószínű.

Az IAS 12 standard változása következtében a globális minimumadó nyereségadó ráfordításként kerül megjelenítésre, azzal a szabállyal, hogy halasztott adó követelés vagy kötelezettség a globális minimumadóhoz kapcsolódóan nem kerülhet kimutatásra. Részletes bemutatása a 36. noteban található.

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi Egyedi pénzügyi kimutatásokhoz

ha másképp van feltüntetve

 

l)      Pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek

 

A pénzeszközök és pénzeszköz-egyenértékesek készpénzt és látra szóló betéteket tartalmaznak, valamint a 3 hónapon belüli lejáratokkal rendelkező kötvények, kincstárjegyek értékét.

 

m)    Jegyzett tőke

 

Törzsrészvények          

A törzsrészvények saját tőkeként vannak besorolva. A törzsrészvények kibocsátásához közvetlenül hozzárendelhető járulékos költségek a saját tőke csökkenéseként, az adóhatásokkal nettósítva vannak kimutatva.

 

Jegyzett tőke (saját részvények) visszavásárlása

A visszavásárolt részvények saját részvényként vannak besorolva, és azok a teljes saját tőkéből történő levonásként vannak bemutatva.  Saját részvények értékesítésekor vagy későbbi időpontban történő újbóli kibocsátásakor az ellenértékként kapott összeg a saját tőke növekedéseként van megjelenítve, az ügyletből származó többlet vagy hiány pedig az eredménytartalékkal szemben van elszámolva.

A Munkavállalói Résztulajdonosi Program keretében történő tényleges részvényvisszavásárlást az MRP Szervezet bonyolítja és tartja nyilván. Részletes bemutatása a 8. noteban található.

n)     Valós érték hierarchia

 

A valós értéken történő értékelés szerint a Társaság valósérték-hierarchiát használ, amely három szintbe kategorizálja a valós érték meghatározására használt értékelési módszerek inputjait.

 

A Társaság az alábbi értékeléseket alkalmazza az Adósság és tőke jellegű befektetett pénzügyi eszközök valós értékének számításakor az alábbi értékelési sorrend betartásával.

 

(i)              a tőzsdén jegyzett fix és változó kamatozású kötvények, valamint a diszkontkincstárjegyek esetén – az elsődleges forgalmazói rendszerbe bevezetett államkötvényeket és diszkontkincstárjegyeket kivéve – egységesen az értékelési időszakban az utolsó tőzsdei záró nettó árfolyam felhasználásával kell értékelni oly módon, hogy a nettó árhoz a piaci érték meghatározásakor hozzá kell adni a fordulónapig felhalmozott kamatokat;

(ii)            az elsődleges forgalmazói rendszerbe bevezetett, 3 hónapnál hosszabb hátralévő futamidejű fix és változó kamatozású, illetve diszkont állampapírok esetén az Államadósság Kezelő Központ (továbbiakban ÁKK) által a fordulónapon, illetve az azt megelőző legutolsó munkanapon közzétett legjobb vételi és eladási nettó árfolyamok számtani átlaga és a fordulónapig felhalmozott kamatok összegekként kell a piaci értéket meghatározni;

(iii)           a 3 hónapnál rövidebb hátralévő futamidejű fix és változó kamatozású és diszkont állampapírok – ideértve az állami készfizető kezességgel rendelkező értékpapírokat is – esetén az ÁKK által a fordulónapon, illetve az azt megelőző legutolsó munkanapon közzétett 3 hónapos referenciahozam felhasználásával a fordulónapra számított nettó árfolyam és a fordulónapig felhalmozott kamatok összegeként kell a piaci értéket meghatározni;

(iv)           ha a tőzsdére bevezetett, hitelviszonyt megtestesítő értékpapírnak – az elsődleges forgalmazó rendszerbe bevezetett állampapírokat kivéve – nincsen 30 napnál régebbi árfolyam, akkor a piaci érték meghatározása a tőzsdén kívüli kereskedelem szerinti regisztrált és a fordulónapig közzétett utolsó, forgalommal súlyozott nettó átlagár és a fordulónapig felhalmozott kamat felhasználásával történik, ha ez az adat nem régebbi 30 napnál. Ugyanezen módszert kell alkalmazni a tőzsdére be nem vezetett, hitelviszonyt megtestesítő értékpapírra;

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi Egyedi pénzügyi kimutatásokhoz

ha másképp van feltüntetve

 

(v)             ha a fenti értékelési módszerek nem használhatók, akkor a nettó beszerzési árat kell felhasználni oly módon, hogy a piaci érték meghatározásakor hozzá kell adni az utolsó kamatfizetés óta a fordulónapig felhalmozott kamatokat.

(vi)           Származékos ügyletek és a szerződéses kötelezettségek között kimutatott beágyazott derivatíva valós értéke kizárólag piaci inputokon alapuló értékelési technika alapján kerül megállapításra, a származékos ügyletek a bankoktól érkező Mark to Market mutatók alapján számolt, tehát 2. szintű inputokon alapul.

 

 

4. Egy részvényre jutó nyereség

 

 

A Waberer’s International Nyrt. jegyezett tőkéje 2024. december 31-én: 0,35 EUR/db névértékű dematerializált törzsrészvényből áll az alábbiak szerint: 

Darabszám

Névérték

Érték

Kibocsátott dematerializált törzsrészvény

17 693 734

0,35

6 192 807

Visszavásárolt saját részvény

-214 699

0,35

-75 145

Jegyzett tőke összesen

17 479 035

6 117 662

 

Munkavállalói Résztulajdonosi Program keretében MRP Szervezetnél nyilvántartott részvények darabszáma: 314 416 db

 

A törzsrészvények súlyozott átlaga 2024 évben: 17 187 574 db

A törzsrészvények súlyozott átlaga 2023 évben: 17 479 035 db

 

Sem 2024-ben, sem pedig 2023-ban nem volt hígító hatás, ezért az egy részvényre jutó higított eredmény megegyezik az egy részvényre jutó eredménnyel.

 

 

Egy részvényre jutó eredmény

2024

2023

Adózott eredmény ezer EUR

24 788

16 223

Törzsrészvények súlyozott átlaga

17 187 574

17 479 035

Egy részvényre jutó eredmény EUR

1,44

0,93

Egy részvényre jutó higított eredmény EUR

1,44

0,93

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi Egyedi pénzügyi kimutatásokhoz

ha másképp van feltüntetve

 

5. Immateriális javak

 

 

 

Immateriális javak

Szoftverek

Vagyoni értékű jogok

Nyitó egyenleg 2023.01.01

Bruttó érték

32 599

29 165

3 434

Halmozott értékcsökkenés

-21 677

-18 847

-2 830

Nettó érték

10 922

10 318

604

2023.évi változások

Növekedések és üzembe helyezés

1 026

888

138

Értékcsökkenés

-1 623

-1 460

-163

Csökkenések

-185

-70

-115

Záró nettó érték

10 140

9 676

464

Záró egyenleg 2023.12.31

Bruttó érték

32 866

29 904

2 962

Halmozott értékcsökkenés

-22 726

-20 228

-2 498

Nettó érték

10 140

9 676

464

2024.évi változások

Növekedések és üzembe helyezés

930

842

88

Értékcsökkenés

-1 811

-1 690

-121

Csökkenések

0

0

0

Záró nettó érték

9 259

8 828

431

Záró egyenleg 2024.12.31

Bruttó érték

33 748

30 730

3 018

Halmozott értékcsökkenés

-24 489

-21 902

-2 587

Nettó érték

9 259

8 828

431

 

 

Az immateriális javak jelentősebb tételei az SAP S4/HANA vállalatirányítási rendszer és a WIRE fuvarozási rendszer.

Jelentős növekedés történt a Litely fuvarozási alrendszer fejlesztésében.

 

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi Egyedi pénzügyi kimutatásokhoz

ha másképp van feltüntetve

 

6. Ingatlanok, gépek és berendezések

Ingatlanok

ebből IFRS16 Ingatlanok

Gépek, berendezések, járművek

ebből

IFRS16 Járművek

Egyéb berendezések

Összesen

Nyitó egyenleg2023.01.01

Bruttó érték

17 024

0

69 007

48 167

12 410

98 441

Halmozott értékcsökkenés

-11 079

0

-34 275

-29 591

-11 378

-56 732

Értékvesztés

0

0

-1 461

0

0

-1 461

Értékvesztés visszaírása

0

0

956

0

0

956

Nettó érték

5 945

0

34 227

18 576

1 032

41 204

2023. évi változások

Növekedés és üzembe helyezés

746

0

15 314

14 673

1 413

17 473

Értékcsökkenés

-333

0

-7 558

-3 468

-634

-8 525

Értékvesztés

0

0

0

0

0

0

Értékvesztés visszaírása

0

0

208

0

0

208

Kivezetések

-137

0

-8 770

-1 860

-10

-8 917

Záró nettó érték

6 221

0

33 421

27 921

1 801

41 443

Záró egyenleg2023.12.31

 

 

 

 

 

 

Bruttó érték

17 292

0

69 254

57 293

13 673

100 219

Halmozott értékcsökkenés

-11 071

0

-35 817

-29 372

-11 872

-58 760

Értékvesztés

0

0

-1 461

0

0

-1 461

Értékvesztés visszaírása

0

0

1 445

0

0

1 445

Nettó érték

6 221

0

33 421

27 921

1 801

41 443

2024. évi változások

Növekedés és üzembe helyezés

581

48

10 369

9 756

960

11 910

Értékcsökkenés

-308

-8

-6 256

-5 063

-548

-7 112

Értékvesztés

0

0

0

0

0

0

Értékvesztés visszaírása

0

0

15

0

0

15

Kivezetések

0

0

-3 769

-2 859

-1

-3 770

Záró nettó érték

6 494

40

33 780

29 755

2 212

42 486

Záró egyenleg2024.12.31

 

 

 

 

 

Bruttó érték

17 811

48

68 097

57 558

14 121

100 029

Halmozott értékcsökkenés

-11 317

-8

-34 316

-27 803

-11 909

-57 542

Értékvesztés

0

0

-1 461

0

0

-1 461

Értékvesztés visszaírása

0

0

1 460

0

0

1 460

Nettó érték

6 494

40

33 780

29 755

2 212

42 486

 

A Társaság a flottáját folyamatosan megújítja, törekedik a modern és környezetbarát járműpark kialakítására, ezért a lízingek lejáratakor folyamatosan cseréli járműveit.

 

(i)     Jelentős ingatlanok

 

Az alábbi táblázat tartalmazza a Társaság legjelentősebb ingatlanjait 2024.12.31-én

 

Ingatlan

Ország

Funkcionalitás

Nettó könyv szerinti érték

Budapest, Nagykőrösi út 349-351

Magyarország

Központi telephely

5 164

Mosonmagyaróvár

Magyarország

Telephely – műhely

1 190

 

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi Egyedi pénzügyi kimutatásokhoz

ha másképp van feltüntetve

 

(j)    Ingatlanok, gépek, berendezések változások

 

2024. évben az ingatlanok bekerülési értéke a meglévő ingatlanállományon végzett fejlesztési, felújítási munkálatok révén növekedett. A legjelentősebb növekedés a „C” épület II. emeletén történt központi fűtés-hűtés rendszer felújítása volt 213 ezer EUR értékben.

 

A tárgyévben 400 db pótkocsi beszerzése történt, jellemzően lízing megállapodás keretében, mely 12 574 ezer EUR növekedést eredményezett.

 

 

(k)   Jelzáloggal terhelt eszközök

  

Szerződés szám

Szerződés elnevezése

Tárgya

Jogosult

Biztosíték nyújtó

Biztosított Összeg 

-

Zálogszerződés, valamint kiegészítő megállapodás a zálogszerződéshez

80 db Volvo és Renault vontatóra zálogjog alapítása

VFS Hungary Zrt.

Waberer’s International Nyrt.

Jogosulttal szemben Waberer's International Nyrt. és WSZL Kft szerződésekből eredő, fennálló és jövőbeni valamennyi követelés

 

Szerződés szám

Szerződés elnevezése

Tárgya

Jogosult

Biztosíték nyújtó

Biztosított Összeg 

Könyv szerinti érték

RED-FK-4/2020

Együttműködési és pénzügyi kötelezettségvállalási megállapodás 3. számú, egységes szerkezetbe foglalt módosítása

WABERER's INTERNATIONAL NYRT.  1/1 arányú kizárólagos tulajdonában lévő

Raiffeisen Bank Zrt.

Waberer's International Nyrt.

6.000.000 EUR, azaz hatmillió euro

5 164 ezer EUR

195853/13 hrsz és

 

195853/3 hrsz Ingatlanok

 

 

(l)     Használati jog eszköz

 

A használatijog-eszközök az IFRS 16-tal összhangban kerülnek elszámolásra. Az IFRS 16 szerinti lízing kötelezettségek a szerződések szerinti jövőbeni pénzáramlások jelenértéke alapján került meghatározásra.

Használati jog eszköz járművek:

Megnevezés

2024.12.31

2023.12.31

Funkcionalitás

Fuvarozás/szállítás

Fuvarozás/szállítás

Besorolás

Járművek

Járművek

Pénzügyi helyzet kimutatásban megjelenő értékek

 

 

A használatijog-eszközök értéknövekedése

11 940

14 673

A használatijog-eszközök könyv szerinti értéke a beszámolási időszak végén

31 939

27 921

A lízingek teljes pénzkiáramlása

10 884

7 899

Átfogó eredménykimutatásban megjelenő értékek

 

 

A használatijog-eszközök értékcsökkenési leírása a mögöttes eszközök kategóriái szerint

5 063

3 107

A lízingkötelezettségből eredő kamatráfordítások

5 821

4 792

 

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi Egyedi pénzügyi kimutatásokhoz

ha másképp van feltüntetve

 

Használati jog eszköz ingatlanok:

Megnevezés

Használati jog IFRS16

Ország

Magyarország

Funkcionalitás

Bérelt ingatlan – telephely

Besorolás

Ingatlanok

IFRS 16 53. a) a használatijog-eszközök értékcsökkenési leírása a mögöttes eszközök kategóriái szerint

8

IFRS 16 53. b) a lízingkötelezettségből eredő kamatráfordítások

1

IFRS 16 53. g) a lízingek teljes pénzkiáramlása

9

IFRS 16 53. h) a használatijog-eszközök értéknövekedése

48

IFRS 16 53.j) a használatijog-eszközök könyv szerinti értéke a beszámolási időszak végén

40

 

(m)  Eszközvásárlásokra vonatkozó fordulónapon fennálló kötelezettségvállalások

 

A Társaság három évre vonatkozóan rendelkezik eszközvásárlásokra vonatkozó keretszerződésekkel, amely a szerződésben foglaltak szerint csak javasolt mennyiséget tartalmaz, amely jövőbeli kötelmet nem jelent.

 

7.  Befektetések leányvállalatokban

Társaság

Ország

Tevékenységi kör

Tulajdoni hányad 2024

Könyv szerinti érték

Tulajdoni hányad 2023

Könyv szerinti érték

WSZL Szállítmányozási és Logisztikai Kft.

Magyarország

belföldi fuvarozás, szállítmányozás, logisztika

100,00%

6 152

100,00%

6 152

Rapid Teherautó Szerviz Kft

Magyarország

járműjavítás

51,00%

26

51,00%

26

Waberer's Slovakia s.r.o

Szlovákia

logisztika

0,00%

0

100,00%

61

Delta Rent Kft.

Magyarország

gépjármű kereskedelem

100,00%

172

100,00%

172

Nexways Cargo Kft.

Magyarország

nemzetközi fuvarozás

100,00%

43

100,00%

0

NewDefine Sp. z o o.

Lengyelország

munkaerőkölcsönzés

100,00%

0

100,00%

0

LINK Sp. z o.o.

Lengyelország

nemzetközi fuvarozás

100,00%

16 390

100,00%

16 390

Waberer's Románia SA

Románia

nemzetközi fuvarozás és szállítmányozás

99,99%

2 147

99,99%

2 147

Waberer’s Network Kft.

Magyarország

nemzetközi gyűjtő szállítmányozás

100,00%

361

99,00%

340

Gránit Biztosító Zrt.

Magyarország

biztosítás

100,00%

12 793

100,00%

12 793

WPL-Log Zrt.

Magyarország

raktározás, tárolás

100,00%

12

100,00%

12

Waberer's Rail Kft.

Magyarország

Logisztikai szolgáltatás

49,00%

1

0,00%

0

WPL Ingatlanfejlesztő Kft.

Magyarország

Ingatlanfejlesztés

100,00%

5

50,00%

0

Könyv szerinti érték összesen:

 

 

 

38 102

 

38 093

*2024/12/04  hatállyal a SinoWa International Kft neve WABERER'S Rail Korlátolt Felelősségű Társaság-ra változott.

 

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi Egyedi pénzügyi kimutatásokhoz

ha másképp van feltüntetve

 

A Társság 2024. évben megvásárolta a WPL Ingatlanfejlesztő Kft 50%-os üzletrészét, így annak egyedüli tulajdonosává vált.

A befektetés korábban az egyéb befektetett pénzügyi eszközök között volt kimutatva.

A Társaság 2024. évben megvásárolta a Waberer's Rail Kft. (korábban SinoWa International Kft) 49%-os üzletrészét. .

A Társaság 2024. évben megvásárolta a Waberer’s Network Kft.1%-os üzletrészét, így  annak egyedüli tulajdonosává vált.

A Nexways Cargo Kft-re korábban elszámolt értékvesztés tárgyévben visszaírásra került.

A Társaság 2024. évben a Waberer's Slovakia s.r.o-ban lévő üzletrészét értékesítette a WSZL Szállítmányozási és Logisztikai Kft. részére.

 

8. Egyéb befektetett pénzügyi eszközök

2024.12.31

2023.12.31

Tőkepótlásból eredő követelések

3 617

3 617

Franchise tulajdonosoknak adott kölcsön

1

50

Kapcsolt adott kölcsön

41 955

30 116

Részesedések Társult és Közös vezetésű váll.

8 745

4

MRP részvény alapú juttatás

541

0

Összesen:

54 859

33 787

 

Az egyéb befektetett pénzügyi eszközökön a Waberer’s International Nyrt. által a korábban beolvadt cégek tulajdonosainak adott kölcsönök még vissza nem fizetett összegei kerülnek kimutatásra. Továbbá tartalmazza még a korábbi években a leányvállalatok negatív saját tőkéjének ellentételezésére befizetett összegeket.

2024-ban az adott kölcsön állománya jelentősen növekedett. A WSZL Automotív Kft. részére nyújtott kölcsön mellett további kölcsön nyújtása történt LINK Sp. z o.o. és WSZL Szállítmányozási és Logisztikai Kft. részére.

Egyéb befektetett pénzügyi eszközök között kerül kimutatásra a Petrolsped Kft-ben 2024-ben szerzett 51%-os részesedés értéke- A társult vállalkozás értékét a Társaság egyedi szinten bekerülési értéken tartja nyilván.

Petrolsped Kft lezárult akvizíciója:

 

A Csoport a 2023. november 10-én aláírt adás-vételi szerződéssel 2024. februárjában 51%-os részesedést szerzett a Petrolsped Kft-ben és ezzel egyidejűleg leányvállalataiban (Petrolsped csoport). Bár a Csoport 51%-os tulajdoni részesedéssel rendelkezik egyéb vállalatirányítási feltételek nem teljesülése végett teljes kontrollt nem gyakorol a társaság felett, így társult vállalkozásnak minősül., A társtulajdonos két magánszemély, továbbra is a Petrolsped csoportnál maradnak 24,5%-24,5%-os tulajdoni hányad megtartása mellett. A Petrolsped csoport Magyarország egyik vezető logisztikai szolgáltatója döntően Magyarország és Románia területére fókuszálva nyújt vasúti logisztikai szolgáltatásokat közvetlenül, illetve leányvállalatain keresztül. Fő tevékenységi köre a vasúti szállítmányozás és fuvarozás, vasúti kocsik bérbeadása, a fő szállított ermékek: építőanyagok (kő, kavics, homok), olajtermékek, gabonafélék, járművek.

 

A Petrosped csoport tagjai:

Petrolsped Kft: A társaság legfőbb szolgáltatásai a vasúti szállítmányozás, valamint vagonok bérbeadása, illetve közúti szállítmányozás. Döntően tömegáru fuvarozása: kő, kavics, homok, gabonafélék, olajtermékek.

Pultrans Kft: Poranyagok vasúti szállítmányozásával, illetve speciális vagonok bérbeadásával foglalkozik. . A Pultrans rendelkezik saját vasúti tartálykocsikkal, azonban mozdonyparkkal nem, a vontatási feladatokat alvállalkozók segítségével látja el. ▪

PSP Cargo Romania: A Petrolsped Csoport román leányvállalata vasútvállalati tevékenységet végez saját eszközparkkal (ezek között a Petrolspedtől bérelt mozdonyokkal) és munkaerővel. A társaság vasútvállalati engedéllyel rendelkezik mind Romániára, mind Magyarországra vonatkozóan, és jelenleg tervezi a magyarországi tevékenység kibővítését.

 

PSP Terminal Kft.: Projekttársaság intermodál tevékenység kiszolgálására képes terminál fejlesztésére és működtetésére hosszú távra bérelt ingatlanon. Lokáció: a magyar, szerb és román határ közelében található Szeged / Kiskundorozsma közelében, az épülő elektromos autógyár mellett. Szolgáltatás várható indulása: 2025.

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi Egyedi pénzügyi kimutatásokhoz

ha másképp van feltüntetve

 

PSP Cargo Ausztria: Tevékenységet nem végző társaság ausztriai működési engedéllyel.

 

Petroslped csoport vételár allokációja

 

 

2024.01.31

NETTÓ ESZKÖZÉRTÉK

15 186

NETTÓ ESZKÖZÉRTÉK CSOPORTRA JUTÓ

7 745

Összes ellenérték ( részesedés megszerzésekori árfolyamon)

8 920

Csökkentve: megszerzett nettó eszközök valós értéke

7 745

Akvizíciókor keletkezett goodwill

1 175

 

Az Egyéb befektetett pénzügyi eszközök között korábbi évben kimutatott WPL Ingatlanfejlesztő Kft-ben lévő 50% részesedés 2024-ben további 50%-os üzletrész megvásárlásával kiegészült, így az immár 100%-os részesedés könyvszerinti értéke a Leányvállalati befektetések közé került átsorolásra. Ennek bemutatása a 7. pontban látható.

Itt kerül továbbá kimutatásra a Társaság Munkavállalói Résztulajdonosi Programhoz kapcsolódóan 2024. évre elszámolt értéke. A programban részt vevő munkavállaló tagok legkorábban 2026-ban válhatnak juttatásra jogosulttá.

A Csoport javadalmazási rendszerének célja, hogy ösztönözze a felsővezetés tagjait a csoport stratégiájának megvalósítására és jutalmazza a célok elérését. A jelenlegi javadalmazási politika 2024-2025 évekre vonatkozóan 2 éves futamidejű ösztönző rendszer, mely a programban részt vevők számára az elérendő 2025 évi EBIT célt tűzte ki.

A programhoz a Waberer’s International Nyrt. összegű pénzbeli vagyoni hozzájárulást juttatott MRP Szervezet részére. Az MRP Szervezet a pénzbeli vagyoni hozzájárulást a Társaság részvényeinek megszerzésére használta fel.  A jogosultság alapja az ösztönző jogosultság mértékével megegyező részvénydarabszám és a kifizetést megelőző 30 napos átlag tőzsdei árfolyam szorzata. A kifizetés várható dátuma 2026-ban, a 2025 évi beszámoló elfogadását követően készpénzben történhet.

 

 

9. Egyéb befektetett pénzügyi eszközök – Adósságinstrumentumok – hosszú és rövid lejárat

2024.12.31

2023.12.31

Amortizált bekerülési értéken értékelt hosszú lejáratú befektetések

3 540

8 018

Amortizált bekerülési értéken értékelt rövid lejáratú befektetések

400

13 357

Összesen:

3 940

21 375

 

A Társaság szabad pénzeszközeit hitelkockázati szempontból alacsony kockázatú vállalati EUR kötvényekbe fektette 2022. év folyamán. A Társaság üzleti modellje alapján ezen értékpapírok esetén a lejáratig tartás mellett döntött és értékpapírjait amortizált bekerülési értéken értékeli. A Társaság Egyéb befektetett pénzügyi eszközök – Adósságinstumentumok – hosszú és rövid lejáratú eszközeinek könyv szerinti értéke 3 940 ezer EUR volt a tárgyév végén, melyből 3 540 ezer hosszú lejáratú és 400 ezer rövid lejáratú befektetés és kizárólag EUR vállalati kötvényekből állnak.

 

Befektetései után elszámolt hitelezési veszteség:

2024. december 31.

2023. december 31.

10

17

 

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi Egyedi pénzügyi kimutatásokhoz

ha másképp van feltüntetve

 

10. Készletek

 

2024.12.31

2023.12.31

Üzemanyagkészlet

132

388

Alkatrész, gumi, kenőanyag, egyéb anyag

435

558

Egyéb anyagok

175

11

Összesen:

742

957

 

Üzemanyag készleten mérlegfordulónapon a kamionokban és az üzemanyag töltőállomáson fellelhető készletek kerülnek kimutatásra.

 

Ezek értéke az alábbi módszerrel kerül meghatározásra:

(a)    a töltőállomáson lévő készlet tényleges leltárfelvétellel;

(b)    a vontatókban lévő üzemanyag a fuvarnyilvántartó rendszer adatai alapján készített becslés szerint.

 

A Társaság készletekre elszámolt értékvesztésének változásait a következő táblázat mutatja be.

 

Értékvesztés

2023. január 1.

-133

Értékvesztés képzés

-2

Értékvesztés feloldás

 

2023. december 31.

-135

Értékvesztés képzés

-3

Értékvesztés feloldás

 

2024. december 31.

-138

 

2024.12.31-én a Társaság vezetése megvizsgálta a javítóműhely készletét az előző két évben beszerzett járművek technológia leírásai alapján, amelynek eredményeként a Társaság által használt járművekbe már be nem építhető alkatrészekre további értékvesztést nem képzett.

  

11. Követelések áruszállításból és szolgáltatásból (vevők)

2024.12.31

2023.12.31

Vevőkövetelések

50 484

55 328

Értékvesztés

-119

-127

Összesen:

50 365

55 201

 

 

A Társaság szigorú hitelminősítési és beszedési folyamatinak eredményeként a kétes követelésekre képzett értékvesztés összege csökkent az előző évhez képest.

 

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi Egyedi pénzügyi kimutatásokhoz

ha másképp van feltüntetve

 

A vevőkövetelésekre képzett értékvesztést változásait a következő táblázat mutatja be.

 

Értékvesztés

2023. január 1.

-120

Értékvesztés képzés

-50

Értékvesztés feloldás

43

2023. december 31.

-127

Értékvesztés képzés

-9

Értékvesztés feloldás

17

2024. december 31.

-119

 

Az IFRS 9 alapján a vevő állományra számított várható hitelezési veszteség jogi egységenként kerül meghatározásra egységes értékelési elvek szerint. A vevőkövetelések esetén a Társaság értékvesztés mátrixot alkalmaz a megfelelő értékvesztés szint meghatározása érdekében

 

A Társaság a várható hitelezési veszteség számítása során az alábbi tényezőket vette figyelembe:

                   i.     iparági kockázat, nem teljesítés valószínűsége

                 ii.     vevő működési országának kockázata

                iii.     a vevőkövetelések hitelbiztosításának rendelkezésre állása, limitek figyelembevétele

                iv.     nem biztosított vevők esetében a korosítás alapján megállapított kockázatok

 

 

12. Kapcsolt felekkel szembeni követelések és kötelezettségek

A kapcsolt felekkel szembeni követelések és kötelezettségek állományát az alábbi táblázat szemlélteti.

 

2024.12.31

2023.12.31

Cash-Poolból eredő követelés

16 914

4 399

Cash-Poolból eredő kötelezettség

-5 897

-10 514

Kapcsolt elhatárolások _ követelés

6 635

9 164

Kapcsolt elhatárolások _ kötelezettség

-34 077

-35 136

Vevő jellegű követelés

8 419

15 118

Szállító jellegű kötelezettség

-16 542

-9 262

Lízing követelés

68 071

61 235

Adott kölcsön

41 954

30 116

Összesen:

85 477

65 120

 

2023. évtől a kapcsolt felekkel szemben fennálló követeléseket és kötelezettségeket a jellegének megfelelő mérlegsorokon mutatja ki a Társaság.

 

13. Lízing követelés

 

A Társaság a Nexways Cargo Kft.-nek és az All in One Transport Kft-nek adja allízingbe az általa lízingelt vontatókat, pótkocsikat.

 

2024.12.31

2023.12.31

A lízingből eredő követelés - hosszú távú

48 090

43 916

A lízingből eredő követelés - rövid távú

19 981

17 319

Összesen

68 071

61 235

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi Egyedi pénzügyi kimutatásokhoz

ha másképp van feltüntetve

 

Az allízing díjak lejárat szerinti megbontását a következő táblázat szemlélteti

 

6 hónapon belül

6-12 hónap között

1-2 éven belül

2-5 éven belül

5 éven túl

Összesen

Lízing követelés 2024.12.31

9 942

10 039

20 279

27 811

0

68 071

Lízing követelés 2023.12.31

9 595

7 724

0

43 765

151

61 235

  

Változásait pedig a következő táblázat mutatja be:

 

2023. december 31.

61 235

Új lízingek- növekedés

40 700

Visszafizetések - csökkenés

-23 997

Visszaadások - csökkenés

-7 935

Buy back módosítás

-1 932

2024. december 31.

68 071

 

A buy back módosítás a lízing követelés, kötelezettség maradványértéke.

 

 

14. Egyéb forgóeszközök:

2024.12.31

2023.12.31

Külföldi ÁFA és jövedéki adó

1 416

1 707

Adókövetelés

2 947

4 977

Adott kölcsön

43

136

Munkavállalói követelések

44

62

Elhatárolások

4 494

3 278

-        költség elhatárolás

3 176

1 298

-        bevétel elhatárolás

1 318

1 980

Kaució

2 733

2 583

Kapcsolt követelések

6 586

8 808

Cash Pool HUF követelés

16 914

4 399

Egyéb

655

868

Összesen:

35 832

26 818

 

A külföldi ÁFA és jövedéki adóból származó követelések között a Társaság a saját flottája által külföldön igénybe vett szolgáltatások és üzemanyag beszerzések ÁFA és jövedéki adó terhek visszaigényléseiből eredő követeléseit mutatja ki. A Társaság az ellenérték fejében végzett közúti árufuvarozás során felhasznált kereskedelmi gázolaj után jövedéki adó visszaigénylésre jogosult. Az adókövetelések a belföldi ÁFA jellegű követeléseket tartalmazzák.

 

Az egyéb forgóeszközökre képzett értékvesztés változásait a következő táblázat mutatja be.

 

Értékvesztés

2023. január 1.

-1 000

Értékvesztés képzés

0

Értékvesztés feloldás

15

2023. december 31.

-985

Értékvesztés képzés

0

Értékvesztés feloldás

24

2024. december 31.

-961

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi Egyedi pénzügyi kimutatásokhoz

ha másképp van feltüntetve

 

Az értékvesztések a kilépett munkavállalókkal szembeni követelésekre kerültek megképzésre 100%-ban.

 

15. Eredménnyel szemben valós értéken értékelt tőkeinstrumentumok

A tárgyév folyamán befektetési alapokban elhelyezett rövidtávú befektetések értékét mutatja.

2024.12.31

2023.12.31

Eredménnyel szemben valós értéken értékelt tőkeinstrumentumok

10 801

0

Összesen:

10 801

0

 

16. Származékos pénzügyi instrumentumok

 

Származékos ügyeletek

A Társaság fedezeti elszámolás tekintetében jelenleg kizárólag cash flow fedezeti ügyleteket köt az árfolyam kockázatok kivédésére. A cash flow fedezeti ügylet a pénzáramok változékonyságából eredő olyan kitettségek fedezése, amelyek egy, a pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatásban szereplő eszköznek vagy kötelezettségnek, vagy egy nagy valószínűséggel előre jelzett ügylettel kapcsolatos bizonyos kockázatnak tulajdoníthatók és amelyek érinthetik az eredményt. A fedezeti ügylet nyereségének vagy veszteségének hatékony része közvetlenül az egyéb átfogó jövedelemben kerül elszámolásra. Az egyéb átfogó jövedelemben elszámolt összegeket akkor kell a jövedelemre vonatkozó kimutatásba átvezetni, amikor a fedezett tranzakció az eredményre hatást gyakorol.

 

A származékos ügyletek fordulónapi értéke kizárólag piaci inputokon alapuló értékelési technika alapján kerül megállapításra (Level 2 valós érték). Az év végi nyitott ügyletek egyedi átértékelésének különbségéből a pozitív átértékelési különbözetek az eszköz oldali származékos pénzügyi instrumentumok míg a negatív átértékelési különbözetek pedig a kötelezettség oldali származékos pénzügyi instrumentumok soron kerültek kimutatásra.

A fedezeti kapcsolatba bevont származékos ügylet megkötésekor a Társaság formálisan megjelöli és dokumentálja a fedezeti kapcsolatot, amelyre a fedezeti elszámolást alkalmazni kívánja, az ügylet megkötésének kockázatkezelési céljaival és stratégiájával összhangban, ilyenek a Társaság HUF-ban felmerülő kiadásai, mint a bér és üzemanyagok. A dokumentáció tartalmazza a fedezeti ügylet azonosítását, a kapcsolódó fedezett tételt vagy ügyletet, a fedezni kívánt kockázat jellegét és azt, hogy a gazdálkodó hogyan fogja mérni a fedezeti ügylet hatékonyságát a fedezett tétel valós értékében vagy pénzáramaiban létrejövő, a fedezett kockázatnak tulajdonítható változásoknak való kitettség ellentételezésében. Ezen fedezeti ügyletek várhatóan hatékonyak lesznek a fedezett kockázatnak tulajdonítható cash flow-változásokat ellentételező hatások elérésében.

 

A fedezeti elszámolás szigorú követelményeinek megfelelő fedezeti ügyletek elszámolása az alábbiak szerint történik:

A cash flow fedezeti ügylet a pénzáramok változékonyságából eredő olyan kitettségek fedezése, amelyek egy, a pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatásban szereplő eszköznek vagy kötelezettségnek, vagy egy nagy valószínűséggel előre jelzett ügylettel kapcsolatos bizonyos kockázatnak tulajdoníthatók és amelyek érinthetik az eredményt. A fedezeti ügylet nyereségének vagy veszteségének hatékony része közvetlenül az egyéb átfogó jövedelemben, míg a nem hatékony része az egyéb bevételben/egyéb ráfordításban kerül elszámolásra. Az egyéb átfogó jövedelemben elszámolt összegeket akkor kell a jövedelemre vonatkozó kimutatásba átvezetni, amikor a fedezett tranzakció az eredményre hatást gyakorol. Az egyéb átfogó jövedelmen keresztül elszámolt hatékony rész az egyéb tartalékok soron halmozódik.

Ha az előre jelzett ügylet várhatóan már nem fog bekövetkezni, a korábban az egyéb átfogó jövedelemben elszámolt összegeket át kell sorolni az eredménybe. Ha a fedezeti ügylet lejár, eladásra kerül, megszűnik, lecserélés vagy átforgatás nélkül lehívásra kerül vagy a fedezeti megjelölés visszavonásra kerül, a korábban az egyéb átfogó jövedelemben elszámolt összegek az egyéb átfogó jövedelemben maradnak, amíg a z előre jelzett ügylet bekövetkezik. Ha az előre jelzett ügylet várhatóan már nem fog bekövetkezni, ezeket az összegeket át kell sorolni az eredménybe.

Az árfolyamhatások ellentételezésére, gazdasági fedezési céllal kötött származékos pénzügyi instrumentumok valós értékváltozását, amelyek formálisan nem kerültek megjelölésre fedezeti instrumentumként, az egyéb bevételek / egyéb ráfordítások eredmény soron számolja el a Társaság.

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi Egyedi pénzügyi kimutatásokhoz

ha másképp van feltüntetve

 

Fedezeti kapcsolatba bevont származékos instrumentumok fordulónapi könyv szerinti értéke:

 

2024

2023

Cash flow fedezeti ügylet-deviza származékos ügyletek/Eszközök

3

2 594

Cash flow fedezeti ügylet-deviza származékos ügyletek/Kötelezettségek

8

0

 

A fedezeti kapcsolatba bevont származékos instrumentumok fordulónapi könyv szerinti értéke jelentős csökkenést mutat. Ennek oka a Waberer’s Csoporton belüli szervezeti átalakítás (Holdingosítás). Ennek következtében a Társaság nem fog operatív fuvarozási tevékenységet folytatni. Az ügyletek nem szűntek meg, ugyanazon ügyletek ugyanazon mögöttes bérekre és üzemanyag költségekre a Nexways Kft-re kerültek átruházásra, és ott kerülnek elszámolásra. A Társaságnál 2024.12.31.- én nyitott ügyletek a fordulónapon átnyúló esedékességű üzemanyagszámlák fedezetéül szolgál.

 

Fedezeti kapcsolatba be nem vont deviza származékos ügylete a fordulónapon nem volt.

 

A társaság fedezeti elszámolás tekintetében jelenleg kizárólag cash flow fedezeti ügyleteket köt az árfolyam kockázatok kivédésére. A fedezeti ügylet nyereségének vagy veszteségének hatékony része közvetlenül az egyéb átfogó jövedelemben kerül elszámolásra. Az egyéb átfogó jövedelemben elszámolt összegeket akkor kell a jövedelemre vonatkozó kimutatásba átvezetni, amikor a fedezett tranzakció az eredményre hatást gyakorol.

 

 

A Társaság 2024. december 31-i fordulónapon az alábbi nyitott származékos ügyletekkel (EUR eladás) rendelkezett:

 

Partnerbank

Ügylet megnevezése

Ügylet

Nominál összeg

Valós érték

Belső érték

Időérték

ezer EUR

ezer HUF

ezer EUR

ezer EUR

ezer EUR

CITI

KO Forward HUF vétel EUR eladás

1 800

744 750

-5

16

-21

ING Bank N.V

KO Forward HUF vétel EUR eladás

3 000

1 240 440

0

25

-25

Összesen:

 

4 800

1 985 190

-5

41

-46

 

A Társaság  2023. december 31-i fordulónapon az alábbi nyitott származékos ügyletekkel (EUR eladás) rendelkezett:

 

Partnerbank

Ügylet megnevezése

Ügylet

Nominál összeg

Valós érték

ezer EUR

ezer HUF

ezer EUR

K&H

FX Forward HUF vétel EUR eladás

12 000

4 684 210

455

ING Bank N.V

FX Forward HUF vétel EUR eladás

27 000

11 316 145

1 239

ING Bank N.V

KO Forward HUF vétel EUR eladás

12 000

4 985 880

459

CITI

KO Forward HUF vétel EUR eladás

16 800

6 951 000

441

Összesen:

 

67 800

27 937 235

2 594

 

A fenti nyitott ügyletek éven belüli, azaz 2025. évi lejárattal rendelkeznek, célzottan a havi bérkifizetések és a szállítók fizetési határidejéhez ütemezettek. A származékos ügyeletek valós értékre történő értékelés során keletkező nyereség jellegű értékelési különbözet 2024.12.31-én 3 ezer EUR, a veszteség jellegű különbözet értéke pedig 8 ezer EUR volt.

A 2025 évi ügyletek átlagos határidős árfolyama 413,6  HUF/EUR, a 2024 évi lezárt ügyletek átlagárfolyama pedig 415,18 HUF/EUR volt.

A származékos ügyletek részben a Társaság HUF-ban felmerülő kiadásait érintő kedvezőtlen árfolyam hatásoktól védenek, célzottan a jövedelem és a HUF szállítók pénzkiáramlásait illetően.

 

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi Egyedi pénzügyi kimutatásokhoz

ha másképp van feltüntetve

 

A fedezeti kapcsolatba bevont származékos instrumentumok fordulónapi könyvszerinti értékével együtt az ahhoz kapcsolódó,  egyéb átfogó jövedelem értéke a Csoportnál zajló szervezeti átalakítások miatt átruházásra került a Nexways Kft részére.

A Társaság 2025-től operatív fuvarozási tevékenységet nem végez, a jövőben Nexways Kft végzi a tevékenységet.

 

Egyéb átfogó jövedelemben:

 

 

2024

Nyereség (+) / veszteség (-) az év folyamán

-669

Cash flow hedge fedezési költsége

-239

Eredménybe átsorolt Cash flow fedezeti ügylet hatékony része

-1 501

Le nem zárt derivatívákat érintő  egyéb átfogó jövedelem kivezetése

801

Nyereségadó hatása

233

Cash-Flow fedezeti ügyletek, halasztott adó hatással együtt

-1 375

 

Hedge tartalékok

Fedezés költsége (opció időértéke)

Opció belső értéke

Forward ügyletek

Hedge tartalék Összesen

Nyitó egyenleg 2024.01.01.

-1 042

1 861

1 542

2 361

Fedezeti instrumentum egyéb átfogó jövedelemmel szemben elszámolt valós érték változása

0

-351

-318

-669

Egyéb átfogó jövedelemben elszámolt fedezés költsége

-239

0

0

-239

Bázis módosítás – Mérlegen belüli átsorolás üzemanyag fedezés miatt – egyéb átfogó jövedelem érintése nélkül

0

-990

0

-990

Átsorolási módosítás eredménybe – egyéb átfogó jövedelmet érintve

15

-140

-1 376

-1 501

Le nem zárt derivatívákat érintő  egyéb átfogó jövedelem kivezetése

1 323

-522

0

801

Halasztott adó

-99

180

152

233

Záró egyenleg 2024.12.31.

-42

38

0

-4

 

 

17. Pénzeszközök

A pénzeszközök között a Társaság a házi pénztárakban és a bankszámlákon tartott egyenlegeket mutatja ki. A pénzeszközök állománya 2024. december 31-én 34 991 ezer EUR volt.

 

2024.12.31

2023.12.31

Bankszámla

34 977

31 646

Készpénzállomány

14

15

Összesen:

34 991

31 661

 

  

18. Értékesítésre tartott eszközök

 

 

2024.12.31

2023.12.31

Eszközök értéke

0

790

Darabszáma

0

20

 

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi Egyedi pénzügyi kimutatásokhoz

ha másképp van feltüntetve

 

Az értékesítésre tartott befektetett eszközök között a Társaság azon járműveket tartja nyilván, amelyek lízingszerződése lejárt, és amelyeket értékesíteni kíván. A járműveket néhány esetben a Társaság a lízingszerződésekbe foglalt maradványértéken vásárolja ki a lízingbeadótól, majd az értékesítéskor a könyv szerinti érték és az eladási ár közötti különbséget eredményként realizálja.

Fordulónapon a Társaság ilyen eszközökkel nem rendelkezett.

 

 

19. Saját tőke

 

A Waberer’s International Nyrt. jegyezett tőkéje 2024. december 31-én 6 192 807 EUR volt, amelyet 17 693 734 darab 0,35 EUR/db névértékű dematerializált törzsrészvény testesít meg. A Társaságnak tárgyév végén 214 699 darab részvénye van saját tulajdonban.

A Társaság 2024-ben Munkavállalói Résztulajdonosi Programot indított. Ennek keretében az MRP Szervezet részére juttatott pénzbeli vagyoni hozzájárulás összegéből 0,35 EUR névértékű, HU0000120720 ISIN azonosítójú Waberer’s törzsrészvény megszerzése történt. A vásárolt 314 416 db részvény értéke a Társaság saját tőke elemei között került megjelenítésre 3 140 ezerEUR összegben.

A fentiek hatása a Waberer’s International Nyrt. egyedi pénzügyi kimutatásaira:

 

Kifizetési ügynökként: az MRP szervezet eszközei és forrásai a Társaság eszközeiként és forrásaiként kerülnek kimutatásra, így a részvény juttatás elszámolása ugyanolyan módon történik, mint a Társaság konszolidált pénzügyi kimutatásaiban.

 

Leányvállalatként: amennyiben az MRP szervezet kölcsönt kap a Társaságtól, abban az esetben a Társaság pénzügyi eszközként mutatja be. Ha a Társaság finanszírozza az MRP Szervezetet, abban az esetben a finanszírozás összege leányvállalatban való részesedésként kerül kimutatásra a Társaságnál. Az MRP szervezet általi részvény vásárlásnak a részvénypiacon nincsen hatása a konszolidált és egyedi pénzügyi kimutatásokra.

  

2024.12.31

2023.12.31

IFRS-ek szerinti jegyzett tőke

6 117

6 117

a.) Saját tőke

51 076

37 182

b.) IFRS-ek szerinti  jegyzett tőke

6 117

6 117

c) jegyzett, de be nem fizetett tőke

0

0

d) tőketartalék: 

23 712

23 712

e) eredménytartalék

-4 800

-12 494

f) értékelési tartalék

-4

2 361

g) adózott eredmény

24 788

16 223

h) lekötött tartalék

1 263

1 263

Egyeztetések Sztv 114/B. § (5) a)

 

 

IFRS-ek szerinti  jegyzett tőke

6 117

6 117

Cégbíróságon bejegyzett tőke

6 193

6 193

Eltérés: (saját részvény)

-76

-76

Osztalékfizetésre rendelkezésre álló szabad eredménytartalék levezetése Sztv 114/B. § (5) b)

 

 

tárgyévi adózott eredményét is magában foglaló eredménytartalék

19 988

3 729

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi Egyedi pénzügyi kimutatásokhoz

ha másképp van feltüntetve

 

IAS 40 szerinti befektetési célú ingatlanok valós érték növekedése miatti elszámolt - halmozott - nem realizált nyereség összegével csökkentett és a kapcsolódó IAS 12 Nyereségadók szerinti nyereségadó halmozott összegével növelt összege

0

0

Osztalékfizetésre rendelkezésre álló szabad eredménytartalék

19 988

3 729

  

 

2024. áprilisában az Igazgatóság a Waberer’s International Nyrt. 2023-as Éves Rendes Közgyűlése nevében meghozott döntése értelmében a 2023-es év üzleti eredményéből 5 389 ezer EUR összegű osztalék kifizetésére került sor, amely bruttó 120 forint részvényenkénti osztalékot jelent. Az osztalékfizetésre jogilag rendelkezésre álló tartalékok teljes összege a Waberer’s International Nyrt. saját tőke megfeleltetése alapján 2023. december 31-én 39 500 ezer EUR, mely tartalmazza a beszámoló elfogadásáig elszámolt és járó leányvállalati osztalékokat.

 

 

 

2023.12.31

Eredménytartalék

-12 494

Adózott eredmény

16 223

Mérlegkészítésig elszámolt járó osztalék

35 771

Osztalékfizetésre rendelkezésre álló forrás

39 500

 

 

Tőketartalék (+)

23 712

Értékelési tartalék (ha negatív)

0

Összes forrás csökkentő (ha negatív)

0

Kifizethető osztalék

39 500

 

 

A részvényesek főbb jogainak és kötelezettségeinek kivonata az Alapszabály rendelkezései alapján

 

A részvényes a Társasággal szemben részvényesi jogait akkor gyakorolhatja, ha őt a részvénykönyvbe bejegyezték azzal, hogy a részvényes közgyűlésen való részvételi jogának gyakorlását az Alapszabály 5.6. szakasza szabályozza. A részvénykönyvet a KELER Központi Értéktár Zártkörűen Működő Részvénytársaság (a továbbiakban: KELER) vezeti és havi rendszerességgel, továbbá minden egyes közgyűlést megelőzően aktualizálja.

·                 Osztalékhoz/osztalékelőleghez való jog

A Társaságnak a felosztható és a közgyűlés által felosztani rendelt eredményéből a részvényest részvénye névértékével arányos osztalék illeti meg. Az osztalékra való jogosultság és a fizetési határidő részletes szabályait az Alapszabály 4.4 szakasza rendezi

·                Tájékoztatási, illetve közgyűlési jogok

Az Igazgatóság köteles a részvényeseknek a Társaságra vonatkozóan felvilágosítást adni és számukra a Társaságra vonatkozó iratokba és nyilvántartásokba betekintést biztosítani. A közgyűlés napirendjére tűzött ügyre vonatkozóan az Igazgatóság köteles minden részvényesnek a napirendi pont tárgyalásához a szükséges tájékoztatást megadni, illetve a beszámolónak és az Igazgatóság, valamint a Felügyelőbizottság jelentésének lényeges adatait a részvényesek tudomására hozni az Alapszabály 4.5 szakaszában meghatározott eljárási rend szerint.

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi Egyedi pénzügyi kimutatásokhoz

ha másképp van feltüntetve

 

Minden részvényes jogosult a közgyűlésen részt venni, felvilágosítást kérni, valamint észrevételt és indítványt tenni, szavazati joggal rendelkező részvény birtokában szavazni. A képviseletre szóló meghatalmazást közokiratba vagy teljes bizonyító értékű magánokiratba kell foglalni. A részvényes jogainak Társasággal szemben való gyakorlására részvényesi meghatalmazottat (nominee) bízhat meg, aki a Társasággal szemben a részvénykönyvbe való bejegyzést követően a részvényesi jogokat saját nevében, a részvényes javára gyakorolja. A közgyűlésen az a részvényes, illetve részvényesi meghatalmazott vehet részt, akit legkésőbb a közgyűlés kezdő napját megelőző második munkanapon a részvénykönyvbe bejegyeztek a KELER mindenkori Általános Üzletszabályzatában foglaltak szerinti tulajdonosi megfeleltetés alapján. Minden egyes 0,35 EUR névértékű részvény után egy szavazat jár. Egy részvényes csak egyféleképpen szavazhat.

 

A közgyűlés akkor határozatképes, ha az összehívás szabályszerű volt, és azon a szavazásra jogosító részvények által megtestesített szavazatok több mint 40%-át képviselő részvényes jelen van. Amennyiben a Közgyűlés nem határozatképes egy (1) órával a kezdésre megállapított időt követően, a közgyűlés elnöke a megismételt közgyűlés időpontját a közgyűlésre szóló meghívóban meghatározottak szerint kihirdeti. A megismételt közgyűlés a közgyűlés napját követő legalább tíz (10) nappal és legfeljebb huszonegy (21) nappal követő időpontra hívható össze.

 

A közgyűlés határozatait a határozatképesség megállapításánál figyelembe vett szavazatok egyszerű többségével hozza, kivéve a jogszabályban meghatározott eseteket, illetve az Alapszabály 5.9.1 (a)-(d) pontjaiban foglaltakat, mely kérdésekben a Közgyűlés határozatait háromnegyedes szótöbbséggel hozza.

 

·                Kisebbségi jogok

A Társaság azon részvényesei, akik együttesen a szavazati jogok legalább egy százalékával rendelkeznek, az ok és a cél megjelölésével bármikor kérhetik a közgyűlés összehívását, illetve a meghirdetett napirend kiegészítésére vonatkozó javaslatot vagy határozattervezetet terjeszthetnek elő az Alapszabály 4.8 szakaszában foglaltak szerint. A további kisebbségi jogokat is az Alapszabály 4.8 szakasza rendezi részletesen.

 

 

20. Lízing kötelezettségek

 

A Társaság alaptevékenységéhez szükséges járművek beszerzését lízing szerződések keretében valósítja meg. A Társaságnál az új vontatók esetében a lízing szerződések futamideje 4 évről 5 évre növekedett, míg a pótkocsik esetében 5 év. A Társaság a járműveket közvetlenül a gyártóktól szerzi be, akik visszavásárlási garanciát vállalnak nemcsak a futamidő végére, hanem a futamidő alatt is.

 

A jövőben fizetendő lízingdíjak (tőke és kamat) lejárat szerinti megbontását a következő táblázat szemlélteti:

 

2024. december 31.

6 hónapon belül

6-12 hónap között

1-2 éven belül

2-5 éven belül

5 éven túl

Összesen

Lízing kötelezettségek tőke

9 895

10 229

21 426

35 967

547

78 064

Lízing kötelezettségek kamat

2 837

2 609

4 472

5 760

343

16 021

Összesen:

12 732

12 838

25 898

41 727

890

94 085

 

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi Egyedi pénzügyi kimutatásokhoz

ha másképp van feltüntetve

 

2023. december 31.

6 hónapon belül

6-12 hónap között

1-2 éven belül

2-5 éven belül

5 éven túl

Összesen

Lízing kötelezettségek tőke

9 399

19 548

15 698

21 545

3 457

69 647

Lízing kötelezettségek kamat

2 689

2 290

3 869

5 891

227

14 966

Összesen:

12 088

21 838

19 567

27 436

3 684

84 613

 

A táblázat a 2024. év végén meglévő lízingkötelezettségek lejáratát mutatja és ezek kamatait, azonban nem számol azzal, hogy az eszközök folyamatos cseréivel a lejáró lízingszerződések helyett folyamatosan újak kerülnek megkötésre. Lízingkötelezettségként a bérleti szerződések szerinti jövőbeli pénzáramlások diszkontált értékei kerülnek kimutatásra.

 

 

21. Céltartalékok

 

Peres ügyek

2023. január 1.

4

Képzés és korábbi becslések felülvizsgálata

27

Feloldás

-4

Felhasználás

0

2023. december 31.

27

Képzés és korábbi becslések felülvizsgálata

306

Feloldás

0

Felhasználás

-6

2024. december 31.

327

 

A Társaság 2024. december 31-én 327 ezer EUR céltartalékkal rendelkezett a peres ügyekből fakadó jövőben esetlegesen felmerülő kötelezettségek fedezetére. A peres ügyekből fakadó jövőbeni kötelezettségek várhatóan egy éven túl jelentkeznek, így ezeket a Társaság a hosszú lejáratú kötelezettségek között mutatja ki.

 

Függő kötelezettségek:

 

A peres ügyek tőkekövetelésének azon része, melyekre a Társaság nem képzett céltartalékot (függő kötelezettségek) a rendelkezésre álló információk mérlegelése alapján. Ezen ügyek esetén a pernyerés esélye valószínűbb, mint nem, azaz jövőbeni pénzkiáramlás nem valószínűsíthető. Az ügyek értéke 75 ezer EUR.

 

Függő követelések:

 

Az Európai Bizottság 2016. július 19-i döntése nyomán – miszerint öt nagy teherautógyártó (MAN, Daimler, Volvo/Renault, Iveco, DAF) 1997 és 2011 között az EUMSZ 101. cikkének megsértésével összehangolta a 6-16 tonna közötti és efeletti teherautók nagykereskedelmi árait és a kibocsátási technológiák bevezetési költségeinek ütemezését és áthárítását az EGT teljes területén – a Waberer’s csoport a Müncheni Városi Bíróság előtt kártérítési keresetet nyújtott be a teherautó gyártók 2 potenciális túlárazása kapcsán. A Waberer’s jogi képviselője a Hausfeld versenyjogi jogsértésekre szakosodott ügyvédi iroda Németországban. A perben jelenleg bíróság által kirendelt igazságügyi szakértő dolgozik az esetleges kár összegének megállapításán. A perben 2024. december 31-ig a Waberer’s csoport három alperesi szállítóval kötött peren kívüli egyezségi megállapodást a károk rendezéséről és az érintett szállítók perből történő kiengedéséről. A peres eljárás tovább zajlik a még perben maradó utolsó alperesi szállítóval.

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi Egyedi pénzügyi kimutatásokhoz

ha másképp van feltüntetve

 

A Waberer’s csoport kérelmet nyújtott be a Német Szövetségi Árufuvarozási Hivatalnál befizetett tehergépjármű-útdíj visszatérítése iránt, mivel az Európai Unió Bírósága C-321/19 szám alatt meghozott ítéletében megállapította, hogy a német közlekedési rendőrség költségeinek beépítése az útdíjba ellentétes az alkalmazandó uniós joggal. A német parlament kiegészítette és módosította a német útdíjról szóló törvényi rendelkezéseket és a 2020. október 28. és 2021. szeptember 30. közötti időszakra visszamenőleg csökkentette a német útdíj mértékét. A német parlament álláspontja alapján a visszatérítés csak az Európai Unió Bíróságának döntésétől kezdődően alkalmazandó. Kárszakértőnk véleménye szerint a Waberer’s csoport számára jogszabályi alapon 2020. október 28. és 2021. szeptember 30. napja közötti időszakra visszautalt útdíj mértéke elmarad a többlet díjfizetés miatti becsült kár mértékétől és nem rendezi a 2020. október 28. előtt felmerült túlfizetéseket, így erre vonatkozóan teszt per indult az ügyben felkért jogi képviselő által.

 

 

22. Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek

 

Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségként került megjelenítésre a Munkavállalói Résztulajdonosi program keretében tárgyévre elszámolt összegből eredő 1 446 ezer EUR kötelezettség. A jelenlegi javadalmazási politika 2024-2025 évekre vonatkozóan 2 éves futamidejű ösztönző rendszer. A kifizetés várható dátuma 2026-ban, a 2025 évi beszámoló elfogadását követően készpénzben történhet.

 

23. Hosszú lejáratú kötvény tartozások

 

 

2024.12.31

2023.12.31

Waberers 2032/1 EUR

113 856

113 830

Kötvény összesen:

113 856

113 830

 

A Társaság 2022. áprilisában sikeresen valósított meg egy 111 millió EUR névértékű kötvénykibocsátást, A kötvény fix kamatozású, 10 éves lejáratú, az 5. és 9. évek között évi 10%- os, míg a 10. évben 50%-os mértékben kerül törlesztésre.

A törlesztés csak 2027-ben kezdődik meg, így a teljes kötelezettség hosszú lejáratú. 2024. évi változás oka az effektív kamatszámítás és a ténylegesen fizetett kamat közötti különbség.

További részletek bemutatása a 38 (ii) pont alatt található.

 

 

24. Rövid lejáratú kölcsönök és hitelek

 

2024.12.31

2023.12.31

Nem kapcsolt vállalkozástól kapott kölcsönök

0

1 033

Összesen:

0

1 033

 

 

A harmadik feles  vállalkozástól kapott kölcsön 2024-ben teljes egészében visszafizetésre került.

 

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi Egyedi pénzügyi kimutatásokhoz

ha másképp van feltüntetve

 

25.  Kötelezettségek áruszállításból és szolgáltatásból (szállítók):

 

2024.12.31

2023.12.31

Kapcsolt belföldi szállítói kötelezettség

16 246

8 206

Kapcsolt külföldi szállítói kötelezettség

296

1 057

Belföldi szállítók

18 041

19 115

Külföldi szállítók

4 082

3 890

Szállítók Árubeérkezés/Számlabeérkezés számla

1 380

-143

Szállítói kötelezettségek átértékelése

20

-5

Összesen:

40 065

32 120

 

 

26. Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek:

 

2024.12.31

2022.12.31

Személyi jellegű kötelezettség

1 556

3 076

Adó kötelezettség

866

1 165

Költség elhatárolások

2 929

5 776

Elhatárolás szabadság napokra

189

290

Elhatárolás bónusz kifizetésekre

1 936

2 776

Halaszott bevételek

1

40

Alvállalkozói elhatárolások

34 049

29 703

Cash-Pool EUR kötelezettség

5 897

10 514

Egyéb kötelezettségek

845

941

Összesen:

48 268

54 281

 

A személyi jellegű kötelezettségek között a Táraság a pénzügyi beszámolójában a bérköltség részét képző, munkavállalóknak még ki nem fizetett bért és annak közterheit mutatja ki.

 

A Társaság a munkaügyi nyilvántartások szerint ki nem vett szabadság járulékterhekkel megnövelt összege 189 ezer EUR volt, amelyre a Társaság passzív időbeli elhatárolást képzett.

 

A Társaság a nemzetközi fuvarozási üzletág átszervezése és eredménytermelőképességének helyreállítása jelentősen kedvezőbb eredményt hozott. Ennek megfelelően a Vezetőség becslése szerint 2025-ben összesen 1 936 ezer EUR bónusz kifizetés fog történni, amelyre a Társaság a tárgyévben elhatárolást képzett.

 

 

27. Származékos pénzügyi instrumentumok:

2024.12.31

2023.12.31

Fedezeti célú származékos ügyletek   

8

-

 

A származékos ügyletekből eredő kötelezettségek között az év végi nyitott fedezeti ügyletek veszteség jellegű különbözetei kerültek kimutatásra. . Tárgyévben a nyitott fedezeti ügyletek nyereség és veszteség jellegűek voltak. Az év végi nyitott fedezeti ügyeltek a 16. pontban kerülnek bemutatásra.

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi Egyedi pénzügyi kimutatásokhoz

ha másképp van feltüntetve

 

28. Árbevétel – IFRS 15 szerinti Vevőkkel kötött szerződésekből származó árbevétel és közvetített szolgáltatások

2024

2023

Saját flottás fuvarozás árbevétele

36 580

61 554

Szállítmányozásból származó árbevétel

249 997

214 916

Egyéb árbevétel

50 086

58 230

Árbevétel összesen:

336 663

334 700

 

A Waberer’s Csoporton belüli szervezeti átalakítás (Holdingosítás) következtében a Társaság operatív fuvarozási tevékenysége fokozatosan megszűnik. Ennek hatásaként tárgyév során a saját gépjárműparkkal elvégzett fuvarozási tevékenység  árbevétele jelentős mértékben csökkent, de ezt a csökkenést ellensúlyozta a szállítmányozásból származó árbevétel növekedése.  A Társaság az egyéb árbevételek között járműbérbeadás bevételét, a leányvállalatok részére értékesített üzemanyagot, javítási és központi adminisztrációs és IT szolgáltatásokból származó bevételeket mutatja ki, amelyek a teljes egyéb árbevétel 77%-át teszik ki.

Összességében a Társaság 2024-ben is növelni tudta nettó árbevételének összegét az előző évhez képest.

 

Földrajzilag az alábbi országok között oszlik meg a Táraság árbevétel.

Ország

Árbevétel 2024

Árbevétel 2023

Magyarország

85 229

92 387

Egyesült Királyság

57 659

58 163

Németország

36 254

46 003

Franciaország

42 143

21 291

Svájc

23 818

19 658

Spanyolország

19 306

18 060

Szlovákia

18 351

15 995

Hollandia

12 672

13 820

Ausztria

6 898

11 415

Svédország

10 507

10 237

Olaszország

6 316

8 944

Belgium

3 578

4 583

Dánia

4 416

4 390

Lengyelország

4 784

4 120

Írország

1 415

1153

Románia

836

1 134

Csehország

650

1 010

Egyéb

1 831

2 337

Összesen:

336 663

334 700

 

 

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi Egyedi pénzügyi kimutatásokhoz

ha másképp van feltüntetve

 

29. Direkt költségek

2024

2023

Alvállalkozói költségek

231 932

209 820

Eladott áruk, közvetített szolgáltatások

19 781

23 719

Közvetlen bérek, juttatások és járulékok

22 006

32 386

Üzemanyagköltség

175

1 328

Autópálya és tranzit költségek

18 376

20 912

Javítási és szerelési költségek

15 605

15 863

Biztosítási költségek

579

826

Közvetlen bérleti költség

280

269

Egyéb költségek

1 150

714

Súlyadó és egyéb fuvarozással kapcsolatos adók

18

37

Értékcsökkenés és amortizáció

8 922

9 940

Összesen:

318 824

315 814

 

Az eladott áruk, közvetített szolgáltatások értéke az üzemanyag, adblue beszerzési értékét és javítási, mentési szolgáltatások igénybevételének összegét foglalja magában.

A bérköltség, juttatások és járulékok között a Társaság a nemzetközi járművezetők, a szerviz munkatársak és a belföldi előrakásban résztvevő munkavállalók juttatásait és annak törvényes járulékterheit mutatja ki. A közvetlen bérköltség  csökkenésének oka a Csoportban zajló szervezeti átalakítások következtében történő létszám csökkenés.volt.

Az üzemanyagköltségek csökkenése az üzemanyagárak kedvező alakulása mellett nagymértékben köszönhető a fedezeti céllal kötött származékos ügyletek pozitív eredményeinek.

 

Az autópályadíjak között a Társaság a saját flottás fuvarozás végrehajtása során felmerült, engedményekkel nem csökkentett útdíj költségeket mutatja ki. A saját flottás árbevétel csökkenésével egyidejűleg az útdíjak költségének összege is csökkenő tendenciát mutat az előző évhez képest. 

A tranzit költségek között a Társaság a saját flottával teljesített fuvarozási megbízások, illetve a leányvállalatai által teljesített fuvarmegbízások komp- és alagút díjait mutatja ki. A Társaság a leányvállalatival megkötött fuvarozási alvállalkozási szerződés szerint a fuvarteljesítéshez kapcsolódó minden mellékköltséget (mint átkelési költségek, engedélyek, parkolás, szállítási szerződés mellékköltsége) viseli. Az átkelési költségeket szintén az utólagos engedményekkel nem csökkentett összegben mutatja ki, mivel az utólagos engedményeket a Társaság menedzsmentje egyéb tranzit költségként értelmezi.. Ezen kívül a tranzit költségek között a Társaság a parkolási költségeket, a járat teljesítése közben felmerült egyéb tranzit költségeket, vasúti szállítási költségeket és az autópálya és átkelési költségek után kapott utólagos engedményeket mutatja ki.

 

A Társaság a javítási, szerelési költségek között a saját járműveinek és a bérbeadott járműveinek javítását mutatja ki. A Társaság és a leányvállalatok közötti szerződés értelémben átalánydíjas javítást végez a flotta működképes fenntartásához, amelynek bevételét az egyéb árbevételek, az önköltségét pedig a valósan felmerülő költségek alapján a közvetlen bérköltségek és az egyéb költségek között mutatja ki. Továbbá az átalánydíjas javításokon kívül a flotta gumiabronccsal való ellátásának költsége is az egyéb költségek között kerül kimutatásra annak okán, hogy az eszközbérlet, amelyet a Társaság a leányvállalatok részére nyújt, tartalmazza a flotta gumizásának költségeit is.

 

 

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi Egyedi pénzügyi kimutatásokhoz

ha másképp van feltüntetve

 

30. Indirekt költségek

 

2024

2023

Közvetett bérek és kifizetések

19 113

19 659

Egyéb szolgáltatások

13 799

12 035

Ingatlan karbantartás, közüzemi díj és bérleti díjhoz kapcsolódó szolgáltatási díj

1 523

1 556

Szakértői díjak

2 719

3 431

IT költségek

2 853

2 742

Kommunikációs költségek

152

213

Cégautó költségek

839

898

Marketing költségek

496

378

Gazdasági, adminisztratív, tanácsadási szolgáltatások

2 290

546

Szállás költségek

435

436

Egyéb biztosítási díjak

192

160

Egyéb költségek

2 300

1 675

Összesen:

32 912

31 694

 

A bérleti díjak között elszámolt 1 éven belüli és 5000 EUR alatti mentesített lízingek összege 11 ezer EUR.

 

 

31. Egyéb bevételek

2024

2023

Céltartalék feloldás

3

3

Káreseménnyel kapcsolatos megtérülés

924

736

Kötbér, késedelmi kamat, bírság megtérülés

124

29

Dolgozói térítés

749

760

Kapott támogatások

42

6

Ingatlanok, gépek, berendezések értékesítés nettó bevétele

719

0

Egyéb különféle bevételek

10 990

4 954

Összesen:

13 551

6 488

 

2023. év folyamán munkaerő képzéssel kapcsolatban nyert el állami támogatást a Társaság. Az elszámolások folyamatosak és áthúzódtak a 2024-es évre is. Elszámolása bruttó módon egyéb bevételként történt.

 

32. Egyéb ráfordítások

 

2024

2023

Káreseményekkel kapcsolatos ráfordítások

247

188

Céltartalék

289

26

Büntetés, bírság, kötbér ráfordítás

269

235

Hitelezési veszteség

21

24

Egyéb különféle ráfordítás

2 717

1 623

Ingatlanok, gépek, berendezések kivezetése és leírások

0

605

Összesen:

3 543

2 701

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi Egyedi pénzügyi kimutatásokhoz

ha másképp van feltüntetve

 

A káreseményekkel kapcsolatos bevételek és ráfordítások a fuvarozáshoz kapcsolódó jármű és árukárokat takarják, illetve az ezekre kapott biztosítói térítéseket.

Egyéb különféle ráfordítások között jelenik meg a tárgyévben elszámolt adófizetési kötelezettségek, mint épületadó, telekadó, pótlékok továbbá az év során alapítványok, civil szervezetek részére adott támogatások elszámolt összege.

 

 

33. Pénzügyi műveletek eredménye

 

Pénzügyi műveletek bevételei:

2024

2023

Kamat bevétel

6 270

5 451

Kapott kamat

665

1 775

Kapott osztalék

35 886

26 492

Realizált árfolyam különbözet - nyereség

1 844

4 960

Nem realizált árfolyam különbözet - nyereség

30

1 549

Pénzügyi műveletek bevételei összesen

44 695

40 227

 

 

Pénzügyi műveletek ráfordításai:

2024

2023

Fizetett kamatok lízing

-5 823

-4 792

Kamat ráfordítás

-3 989

-3 955

Fizetett kamat egyéb

-37

-58

Realizált árfolyam különbözet - veszteség

-3 253

-3 909

Nem realizált árfolyam különbözet - veszteség

-580

-69

Pénzügyi műveletek ráfordításai összesen

-13 682

-12 783

 

 

2024

2023

Pénzügyi műveletek eredménye összesen:

31 013

27 444

 

 

Nem realizált árfolyamkülönbözet megbontása:

2024

2023

Nem realizált árfolyam nyereség

117

3 155

Nem realizált árfolyam veszteség

-667

-1 675

Nem realizált árfolyam összesen:

-550

1 480

 

A kamatbevételek között a leányvállalatok részére nyújtott cash-pool hitelek és egyéb nyújtott kölcsönök kamata is kimutatásra került, tovább a Társaság szabad pénzeszközei után kapott banki kamatok is itt kerültek kimutatásra.

 

A Társaság a tárgyévben leányvállalatitól összesen 35 886 ezer EUR osztalékot kapott.

 

 

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi Egyedi pénzügyi kimutatásokhoz

ha másképp van feltüntetve

 

34. Költségek bemutatása költségnemenként

2024

2023

ELÁBÉ, közvetített szolgáltatás

251 713

233 539

Anyagjellegű ráfordítások

49 982

51 984

Személyi jellegű ráfordítások

41 119

52 045

Értékcsökkenés és amortizáció

8 922

9 940

Egyéb bevétel és ráfordítás eredménye

-10 008

-3 787

Nettó értékvesztés pénzügyi eszközökre

-39

-54

Összesen:

341 689

343 667

 

Anyagjellegű ráfordítások részletezése:

 

2024

2023

Üzemanyag

175

1 328

Autópálya és tranzit költségek

18 376

20 912

Javítási költségek

15 605

15 863

Biztosítás

579

826

Közvetlen bérleti díjak

280

269

Egyéb szolgáltatások

14 967

12 786

Összesen:

49 982

51 984

 

 

35. EBITDA levezetése

 

 

2024

2023

Adózás előtti eredmény

25 987

18 477

Értékcsökkenés és amortizáció

8 922

9 940

Pénzügyi műveletek eredménye

-31 013

-27 444

EBITDA

3 896

973

Értékcsökkenés és amortizáció

-8 922

-9 940

EBIT

-5 026

-8 967

 

 

36. Nyereségadó ráfordítás

 

 A Társaság pénzügyi kimutatásokban szereplő nyereségadó ráfordítása az alábbi elemekből áll:

 

2024

2023

Iparűzési adó

1 167

1 405

Innovációs hozzájárulás

189

236

Társasági adó

2

0

Halasztott adók

-159

613

Nyereségadók összesen:

1 199

2 254

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi Egyedi pénzügyi kimutatásokhoz

ha másképp van feltüntetve

 

A Társaság nyereségadóként kezeli a magyarországi társasági adót és iparűzési adót, innovációs hozzájárulást, valamint halasztott adót, amely eltérő alapjából eredő hatások a várt adó és az elszámolt nyereségadó között különbséget eredményeznek.

Az IAS 12 standard változása következtében a globális minimumadó nyereségadó ráfordításként kerül megjelenítésre, azzal a szabállyal, hogy halasztott adó követelés vagy kötelezettség a globális minimumadóhoz kapcsolódóan nem kerülhet kimutatásra.

A Csoport a végrehajtott akvizíciók következtében a 2024. évtől a globális minimumadó hatálya alá került, melyhez kapcsolódó adóhatósági bejelentési kötelezettségének valamennyi csoporttag tekintetében eleget tett. 2024. évre vonatkozóan részletes, valamennyi belföldi és külföldi csoporttagra és közös vállalkozásra kiterjedő globális minimumadó kalkuláció készült, melynek alapján adókötelezettség nem került megállapításra.  

A 2023. évi LXXXIV. törvény a globális minimum-adószintet biztosító kiegészítő adókról és ezzel összefüggésben egyes adótörvények módosításáról 47. § rendelkezései alapján a Waberer’s Csoport a nemzetközi tevékenysége kezdeti szakaszában lévő multinacionális vállalatcsoportnak minősül, mely a belföldi csoporttagokat mentesíti az adókötelezettség alól.

A külföldi csoporttagok és közös vállalkozások tekintetében a külföldi entitások illetősége szerinti országok által bevezetett szabályozás alapján került az adókötelezettség megállapításra. Az OECD iránymutatásnak megfelelően az egyes országok szabályozása lehetőséget biztosít a CbCr safe harbour alapú átmeneti mentességek alkalmazására, melyek alkalmazásával a 2024. évi adómentesség alátámasztásra került.          

 

A Társaság 2024-ben 9%-os effektív adókulcsot állapított meg, melynek levezetése az alábbi táblázatban található:

 

2024

2023

AEE (egyedi)

25 987

18 477

9% TAO elvárt adó

2 339

1 663

Tényleges adó

1 199

2 254

Különbség

-1 140

591

 

 

 

Helyi adó, innovációs járulék

1 234

1 493

Bírság

5

2

Kapott osztalék

-3 230

-2 384

Tárgyévi LCF meg nem jelenített halasztott adó hatása

995

847

Egyéb (egyéb permanens tételek, stb.)

-144

633

Összesen:

-1 140

591

 

 

Halasztott adó mérleg kötelezettség levezetése:

 

Halasztott adó követelés/kötelezettség

2024

2023

Tárgyi eszközök és immateriális javak

-910

-789

Céltartalék/értékvesztés képzése

387

107

Származékos pénzügyi instrumentumok (HEDGE)

0

-234

Egyéb átmeneti különbözet

0

0

Nettó halasztott adóeszköz

-523

-916

Ebből :

Halasztott adó követelés

387

107

Halasztott adó kötelezettség

-910

-1 023

Egyenleg

-523

-916

* LCF: Loss Carry Forward, elhatárolt veszteség

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi Egyedi pénzügyi kimutatásokhoz

ha másképp van feltüntetve

 

A Társaság egyedi szinten  24 916 ezer EUR veszteséget tart nyilván, ebből egyedi szinten a törvényi előírás szerint figyelembe vehető időtartam alatti megtérülés realizálása nem várható.

A Csoport a 2024. évi pénzügyi kimutatásokbeszámoló összeállításakor a 2024-2028 közötti stratégiai tervek alapján felülvizsgálta a tovább vihető veszteségéből származó halasztott adókövetelés jövőbeni megtérülését is. A Csoport tagjai 2019.01.01-től a társasági adó törvény adta lehetőségek alapján a vele azonos könyvvezetésű és funkcionális pénznemű belföldi leányvállalatokkal társasági adó csoportba egyesültek, amely lehetőséget biztosít a vállalatok együttes társasági adó fizetésére.

A felülvizsgálat alapján a Waberer’s International Nyrt. egyedi szinten képződött elhatárolt veszteségének megtérülése alátámasztásra került, így a konszolidáció során erre a tételre halasztott adó követelés került felvételre. 

 

 

37. Cash flow közzétételek

adatok ezer EUR-ban

A tétel megnevezése

Megjegyzés

2024

2023

 

 

 

 

Adózás előtti eredmény

 

25 987

18 477

Kapott osztalék leányvállalatoktól

33

-35 886

-26 492

Devizás eszközökön és kötelezettségeken keletkezett nem realizált árfolyam veszteség/nyereség (-)

33

550

-1 190

Elszámolt értékcsökkenés és amortizáció

5-6

8 922

9 940

Értékvesztés

10-11

-12

2

Pénzügyi eszközök értékvesztése

 

-39

-53

Fizetett kamatok

33

9 849

8 806

Kapott kamatok

33

-6 935

-7 226

Céltartalék képzés és felhasználás különbözete

21

300

23

Nyereség az ingatlanok, gépek és berendezések elidegenítéséből

 

1 064

346

Üzleti tevékenységből származó nettó pénzáramlás, működő tőke változás előtt

 

3 800

2 633

Készletek állományváltozása

10

218

71

Értékesítésre tartott eszközök állományváltozása

18

790

-790

Vevők állományváltozása

11

4 889

-8 003

Lízing követelések változása

13

-6 836

-28 344

Egyéb forgóeszközök és származékos pénzügyi instrumentumok állományváltozása

14

-7 023

31 015

Szállítók állományváltozása

 

7 917

-9 947

Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek és származékos pénzügyi instrumentumok állományváltozása

26-27

-8 369

-30 973

Fizetett nyereségadó

36

-1 946

-1 808

I. Üzleti tevékenységből származó nettó pénzáramlás

 

-6 560

-46 146

Ingatlanok, gépek és berendezések beszerzése

6

-12 840

-16 890

Ingatlanok, gépek és berendezésének értékesítésének pénz beáramlása

 

2 706

7 147

Befektetések leányvállalatokban

7

-9

94

Egyéb befektett pénzügyi eszköz - adóságinstumentum változása

9

-3 630

-21 343

Készpénzben teljesített részvény-alapú kifizetési ügyletek kötelezettsége

22

1 446

0

Eredménnyel szemben valós értéken értékelt tőkeinstrumentumok változása

15

-10 691

0

Kapott osztalék leányvállalatoktól

33

35 886

26 492

Kapott kamat

33

6 935

7 226

II. Befektetési tevékenységből származó nettó pénzáramlás

 

19 803

2 726

Hivetlfelvételből és kötvénykibonyátásból származó pénz beáramlása

 

26

17

Hiteltörlesztés

23

-1 033

-1 726

Lízingkötelezettség változása

20

19 271

38 205

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi Egyedi pénzügyi kimutatásokhoz

ha másképp van feltüntetve

 

Lízingtörlesztés kivásárlás során értékesítéshez

 

-9 791

-5 009

Fizetett kamatok

31

-9 849

-8 806

Visszavásárolt saját részvény

19

-3 140

 

Fizetett osztalék

19

-5 389

-4 762

III. Finanszírozási műveletekből származó nettó pénzáramlás

 

-9 905

17 919

 

 

 

 

IV. Pénzeszközök változása

 

3 338

-25 501

Pénzeszköz állomány az év elején

17

31 661

57 452

Árfolyamhatás

 

-8

290

Pénzeszköz állomány az év végén

17

34 991

31 661

 

 

38. Pénzügyi kockázatok kezelése

 

A Társaság működése során különböző típusú pénzügyi kockázatoknak van kitéve. Ezen kockázatok a következő típusokba sorolhatóak:

(i)     hitelezési kockázat,

(ii)   likviditási kockázat,

(iii)  piaci kockázat.

 

A fejezet további részeiben rövid leírás olvasható arról, hogy a fenti kockázatok milyen módon hatnak a Társaság kitettségeire, illetve a Társaság az egyes kockázatok mérésére, kezelésére vonatkozóan milyen célokat, folyamatokat és belső politikákat dolgozott ki és alkalmaz.

 

A Társaság Igazgatóságának a felelőssége, hogy meghatározza a Társaság kockázatkezelési irányelveit, kereteit. Feladata egy egységes kockázatkezelési politika és stratégia kidolgozása, felállítása, valamint annak folyamatos figyelemmel kísérése, hogy a Társaság milyen kockázatoknak van kitéve. Szintén az Igazgatóság feladata a kockázatkezelési politikák, stratégiák rendszeres felülvizsgálata, illetve a piaci körülmények változása esetén azok aktualizálása, módosítása.

 

(i)     Hitelezési kockázat

 

A hitelezési kockázat annak a kockázata, hogy a Társaság veszteséget szenved abból fakadóan, hogy valamely ügyfele nem teljesíti a szerződéses feltételeket. A Társaság szempontjából ez elsősorban a vevők nem fizetéséből származó kockázatot jelenti.

 

Vevőkövetelések és egyéb követelések

 

A társaság 10 legnagyobb vevőjének forgalma 2024. évben 177 787 ezer EUR volt, amely az árbevétel 53 %-a. Leányvállalatok nélkül a legnagyobb tíz vevővel elért forgalom 119 787 ezer EUR, arányaiban 36% volt. A vevők stabil fizetőképességű, alacsony kockázati kategóriájú vevők.

A Társaság diverzifikált vevő portfólióval rendelkezik. A partnerek több iparágban végzik tevekénységüket, mint autóipar, elektronika, kiskereskedelem, e-kereskedelem, FMCG, tartós fogyasztási cikk kereskedelem és egyéb ipari ágazatok. A vevőkör tagjai Európa különböző országaiban vannak jelen, így bevételek nem csupán belföldre koncentrálódnak.

A Társaság kialakított egy olyan hitelezési kockázatkezelési politikát, mely alapján minden új vevőnél a működésre és az adóhatóságnál elérhető publikus információk vizsgálatára vonatkozóan ellenőrzést végeznek. Ezt követően külső és belső értékelési rendszer alapján kerül meghatározásra a kereskedelmi hitellimit mértéke. Az egyes vevőkövetelések mögé a

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi Egyedi pénzügyi kimutatásokhoz

ha másképp van feltüntetve

 

Társaság nem követel meg semmilyen fedezetet.

 

A vevőkkel hosszú távú kapcsolatokat alakított ki a Társaság. Veszteségek előfordulása nem gyakori. A már meglévő vevők esetében havi monitoring tevékenység keretében ellenőrzi a Társaság a fennálló kitettségek nagyságát és a lejárt tételeket. A rendszer a beállított limitek elérése, túllépése esetén automatikusan letiltja a további tranzakciókat. Az egyes kitettségek a késedelmes napok száma, illetve a számlák jogi státusza alapján kerülnek csoportosításra.

 

A jövőbeni kockázatok csökkentése érdekében szélesedett a kockázatmenedzsmenthez igénybe vett külső szolgáltatások és szolgáltatók köre. Hitelbiztosítási szerződés vonatkozik a vevőkör egy szegmensére, illetve a keletközép-európai térségben lévő vevők hatékonyabb minősítése érdekében újabb szolgáltató bevonására került sor.

A külföldi leányvállalatoknál a központi informatikai rendszerhez való kapcsolódás után centralizált kockázat - és követeléskezelés valósul majd meg.

A beszedés területén megnövekedett létszámmal a proaktív ügyfélkezelésre kerül nagyobb hangsúly.

Az értékvesztés meghatározása egyfajta becslést tükröz arra vonatkozóan, hogy a Társaság a vevőkkel szembeni kitettségei esetében mekkora veszteséget valószínűsít. Az értékvesztés nagyobb részét az egyedileg jelentős tételekre elszámolt egyedi értékvesztés adja. Másik része a csoportos értékvesztés, melyet a felmerült, de még nem azonosított veszteségekre képeztek hasonló jellegű eszközök csoportjai esetében. A Társaságos értékvesztés meghatározása múltbeli veszteségadatok segítségével történik.

 

A Társaság hitelezési kockázattal érintett kitettségének maximális könyv szerinti értéke:

 

2024.12.31

2023.12.31

Egyéb befektetett pénzügyi eszköz

54 859

33 787

Egyéb befektetett pénzügyi eszköz – Adósságinstrumentum – hosszú lejárat

3 540

8 018

Követelések áruszállításból és szolgáltatásból

50 365

55 201

Lízing követelések rövid lejáratú része

19 981

43 916

Lízing követelések hosszú lejáratú része

48 090

17 319

Egyéb forgóeszközök

35 832

26 818

Amortizált bekerülési értéken értékelt befektetett pénzügyi eszközök - Adósságinstrumentumok - rövid lejárat

400

13 357

Eredménnyel szemben valós értéken értékelt tőkeinstrumentumok

10 801

0

Származékos pénzügyi instrumentumok

3

2 594

Pénzeszközök

34 991

31 661

Maximális hitelezési kockázati kitettség

258 862

232 671

Vevőkövetelésekre képzett értékvesztés lejárat szerinti bontásban:

 

2024.12.31

2023.12.31

Bekerülési érték

Értékvesztés

Bekerülési érték

Értékvesztés

Nem lejárt

50 399

47

55 173

41

0-90 nap között lejárt

4

3

17

5

91-180 nap között lejárt

13

3

80

23

181-360 nap között lejárt

8

6

0

0

360 napon túl lejárt

60

60

58

58

Összesen:

50 484

119

55 328

127

A vevőkövetelés egyenlegének nagyobb része megfelelő fizetőképességű vevőkkel szemben áll fenn.

 

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi Egyedi pénzügyi kimutatásokhoz

ha másképp van feltüntetve

 

(ii)   Likviditási kockázat

 

A likviditási kockázat annak kockázata, hogy a Társaság a pénzügyi kötelezettségeit nem tudja esedékességkor kiegyenlíteni. A likviditás kezelés célja, hogy elegendő erőforrást biztosítson a kötelezettségek kiegyenlítésére akkor, amikor azok esedékessé válnak.

A likviditáshiány kezelésére a Társaság faktor szerződésekkel rendelkezik. A faktoring szerződések mind a vevő követelések mind pedig a szállítói kötelezettségek előfinanszírozását teszik lehetővé. A Társaságnak két nagyobb banknál van faktor keret szerződése, a szállítói kötelezettségek tekintetében az Unicredit Banknál 14 000 ezer EUR összegben, valamint a Raiffeisen Banknál 6 000 ezer EUR összegben.

Továbbá a likviditási kockázat csökkentésére a Társaság több banknál rendelkezik folyószámlahitel szerződéssel.

 

A Társaság 2022. áprilisában a likviditás biztosítására EUR vállalati kötvényt bocsátott ki.

Waberers 2032/1 EUR

 

Kötvény ISIN kód

HU0000361662

Kibocsátás dátuma

2022.04.08

Darabszám

1110

Névérték per darab

100 000,00 EUR

Kibocsátás össznévértéke

111 000 000,00 EUR

Kamat

3,5%

Futamidő év

10

 

Törlesztési és kamatfizetési ütemezés (effektív kamatlábbal számolva)

Időpont

Kibocsátás

Visszafizetés

Kamatfizetés

2022.04.08

111 000 000,00 EUR

 

 

2023.04.08

 

0,00 EUR

-3 938 957,10 EUR

2024.04.08

 

0,00 EUR

-3 949 746,30 EUR

2025.04.08

 

0,00 EUR

-3 938 957,10 EUR

2026.04.08

 

0,00 EUR

-3 938 957,10 EUR

2027.04.08

 

-11 100 000,00 EUR

-3 938 957,10 EUR

2028.04.08

 

-11 100 000,00 EUR

-3 554 775,00 EUR

2029.04.08

 

-11 100 000,00 EUR

-3 151 167,90 EUR

2030.04.08

 

-11 100 000,00 EUR

-2 757 273,30 EUR

2031.04.08

 

-11 100 000,00 EUR

-2 363 378,70 EUR

2032.04.08

 

-55 500 000,00 EUR

-1 974 878,70 EUR

Összesen

111 000 000,00 EUR

-111 000 000,00 EUR

-33 507 048,30 EUR

 

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi Egyedi pénzügyi kimutatásokhoz

ha másképp van feltüntetve

 

Szerződés szerinti pénzügyi kötelezettségek esedékesség szerinti bontása:

 

2024. december 31.

6 hónapon belül

6-12 hónap között

1-2 éven belül

2-5 éven belül

5 éven túl

Összesen

Lízing kötelezettségek

9 895

10 229

21 426

35 967

547

78 064

Lízing kamat

2 837

2 609

4 472

5 760

343

16 021

Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek

0

0

1 446

0

0

1 446

Tartozások kötvénykibocsátásból

0

0

0

33 300

77 700

111 000

Kötvénykibocsátás kamata

3 885

0

3 885

10 490

6 993

25 253

Kötelezettségek áruszállításból és szolgáltatásból

40 065

0

0

0

0

40 065

Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek

48 268

0

0

0

0

48 268

Származékos pénzügyi instrumentumok

8

0

0

0

0

8

Összesen:

104 958

12 838

31 229

85 517

85 583

320 125

 

(iii)   Piaci kockázat

 

A piaci kockázat annak a kockázata, hogy a piaci árak változása, mint például a devizaárfolyamok, kamatráták, illetve részvényárfolyamok változása hatással van a Társaság eredményére, valamint a pénzügyi kimutatásaiban szereplő pénzügyi instrumentumok valós értékére. A piaci kockázat kezelésének célja az, hogy megfelelően kontrollálja a piaci kockázatok által érintett kitettséget úgy, hogy közben az elért hozamot maximalizálja. A piaci kockázatok kezelésével a Társaság treasury részlege foglalkozik.

A Társaság a piaci kockázatok közül első sorban a devizaárfolyam kockázatnak, a kamatráták, illetve az üzemanyag világpiaci árának változásából fakadó cash flow kockázatnak van kitéve.

A Társaság tevékenysége során jelentős piaci kockázatnak van kitéve. A tervezés során alkalmazott árfolyamoktól, kamatoktól, nyersanyagáraktól általában eltér az utókalkulált tényleges érték. A fedezeti céllal kötött, de fedezeti elszámolásba nem vont ügyletek ezen bizonytalanságtól, elsődlegesen a tervezett cash flow-t kedvezőtlenül befolyásoló hatásoktól védi a Társaságot.

Továbbá a nyersanyagáraktól való függés miatt a kockázatok csökkentése érdekében a Társaság az ügyfelekkel való szerződéskötés során törekszünk az FSC (Fuel Surcharge Calculation), magyar nevén üzemanyag klauzula alkalmazására, hogy a gyakran változó üzemanyagár hatását semlegesíteni tudjuk. A mértéke partnerenként eltérő lehet, de alapvető logikájában azonos: előzetesen megállapításra kerül egy bázis üzemanyagár, amelyhez képest az eltérést vizsgáljuk. Előzetesen megállapodott időközönként (havi, negyedéves) felülvizsgálatra kerül, hogy az aktuális üzemanyagár hogyan alakult. A kettő közötti eltérés alapján vagy visszamenőlegesen vagy a következő időszakra vonatkozóan kiszámításra kerül, hogy a díj hány %-át érinti az üzemanyag költség (általában 25-33% között), és ezzel a szorzóval kerül módosításra a díj.

 

a)     Árfolyamkockázat

A Társaságot a piaci kockázatok közül 2024-ben az árfolyamkockázat továbbra is kisebb mértékben érinti, mivel a Társaság bevételeinek és ráfordításainak jelentős része is a funkcionális pénznemben (EUR-ban) merül fel.

A Társaság derivatív ügyleteket köt, a megkötött ügyleteinek egy része a leányvállalatok fedezettségét biztosítja.

 

 

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi Egyedi pénzügyi kimutatásokhoz

ha másképp van feltüntetve

 

A Társaság kitettsége deviza szerinti bontásban:

 

2024. december 31.

EUR

HUF

GBP

USD

PLN

Egyéb

Összesen

Követelések  áruszállításból és szolgáltatásból

47 809

2 354

202

0

0

0

50 365

Lízing követelés

68 071

0

0

0

0

0

68 071

Lízing kötelezettségek

-94 085

0

0

0

0

0

-94 085

Rövid lejáratú hitelek, kölcsönök

0

0

0

0

0

0

0

Kötelezettségek áruszállításból és szolgáltatásból

-35 376

-4 488

-61

-138

0

-2

-40 065

Nettó pozíció:

-13 581

-2 134

141

-138

0

-2

-15 714

 

b)     Kamat cash flow kockázat

 

A Társaság lízing és hitel ügyletei és kibocsátott kötvénye után kamatot fizet. A fizetendő kamat jellemzően kamatbázisból és kamatfelárból tevődik össze. A kamatbázis folyamatosan változik a bankközi pénzpiaci kereslet-kínálat hatása, a jegybanki döntések, illetve egyéb tényezők eredményeképpen.

 

c)     Tőkemanagement

 

A Társaság célja, hogy az erős tőkehelyzet megteremtésével a befektetők, hitelezők és a piac bizalmát megtartsa, illetve támogassa az üzleti tevékenységének jövőbeli fejlődését. A vezetőség folyamatosan figyelemmel kíséri az elért hozamokat, illetve a tulajdonosoknak járó osztalék szintjét.

 

A Társaság Igazgatósága arra törekszik, hogy megtalálja az egyensúlyt az erős tőkehelyzet nyújtotta előnyök, biztonság, valamint a magasabb hozam elérését segítő magasabb szintű hitelfelvétel között.

A tőkemanagement folyamatában, módszerében sem 2023-ban, sem a 2024-ben nem történt változás.

 

A Társaságra a hatályos jogszabályok az alábbi előírásokat tartalmazzák a tőkével kapcsolatosan:

 

A polgári törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (Ptk.) 133§ (2) bekezdésben a hitelezők védelmében a törvény tőke megfelelőséget ír elő: „ha a gazdasági társaság a számviteli törvény szerinti beszámolójában foglaltak alapján egymást követő két teljes üzleti évben nem rendelkezik a társasági formájára kötelezően előírt jegyzett tőkéjének megfelelő saját tőkével és a társaság tagjai (részvényesei) a második év számviteli törvény szerinti beszámolójának jóváhagyásától számított három hónapon belül a szükséges saját tőke biztosításáról nem gondoskodnak, a gazdasági társaság köteles e határidő lejártát követő hatvan napon belül elhatározni más gazdasági társasággá való átalakulását, vagy rendelkeznie kell jogutód nélküli megszűnéséről.”

A Társaság megfelel a fenti tőke előírásnak.

 

A belföldi és a nemzetközi közúti árufuvarozás szakmai feltételeiről és engedélyezési eljárásáról szóló 261/2012. (XIII.7.) kormányrendelet értelmében Magyarországon közúti árufuvarozás csak közúti árufuvarozói engedély birtokában végezhető, melynek feltételei, hogy a Társaság igazolja jó hírnevét, szakmai alkalmasságát, megfelelő pénzügyi helyzetét.

A pénzügyi helyzet abban az esetben megfelelő, ha a gazdálkodó szervezet a tevékenység megkezdéséhez és a zavartalan üzletvitelhez szükséges tőkeerővel rendelkezik:

§    saját tőkéje (saját vagyona) egy gépjármű esetén, illetőleg az első gépjárműre számítva legalább 9 000 EUR, és minden további gépjárműre nézve egyedenként legalább 5 000 EUR, valamint

§    adó-, vám- és járulék-, továbbá a közlekedési hatósággal szemben fennálló fizetési kötelezettségének folyamatosan eleget tesz.

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi Egyedi pénzügyi kimutatásokhoz

ha másképp van feltüntetve

 

A Társaság rendelkezik a megfelelő tőkeerővel, amely biztosítja a megfelelő pénzügyi helyzetnek történő törvényi megfelelést.

 

39. Pénzügyi instrumentumok

 

A pénzügyi instrumentumok valós értékét és könyv szerinti értékét mutatja be az alábbi táblázat 2024-re és 2023-ra vonatkozóan:

 

 

2024

2023

 

Valós értéke

Könyv szerinti érték

Valós értéke

Könyv szerinti érték

Egyéb befektetett pénzügyi eszköz

54 859

54 859

33 787

33 787

Egyéb bef.pü.eszk-adóss.instr-hosszú lej.

3 540

3 540

8 018

8 018

Követelések áruszállításból és szolgáltatásból

50 365

50 365

55 201

55 201

Lízing követelések

68 071

68 071

61 235

61 235

Egyéb forgóeszközök

35 832

35 832

26 818

26 818

Amortizált bekerülési értéken értékelt befektetett pénzügyi eszközök - Adósságinstrumentumok - rövid lejárat

400

400

13 357

13 357

Eredménnyel szemben valós értéken értékelt tőkeinstrumentumok

10 801

10 801

0

0

Származékos pénzügyi instrumentumok

3

3

2 594

2 594

Pénzeszközök

34 991

34 991

31 661

31 661

Pénzügyi eszközök összesen:

258 862

258 862

232 671

232 671

 

 

2024

2023

 

Valós értéke

Könyv szerinti érték

Valós értéke

Könyv szerinti érték

Tartozás kötvénykibocsátásból

113 856

113 856

113 830

113 830

Lízing kötelezettségek

94 085

94 085

84 613

84 613

Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek

1 446

1 446

0

0

Rövid lejáratú hitelek

0

0

1 033

1 033

Kötelezettségek áruszállításból és szolgáltatásból

40 065

40 065

32 120

32 120

Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek

48 268

48 268

54 281

54 281

Származékos pénzügyi instrumentumok

8

8

0

0

Pénzügyi kötelezettségek összesen:

297 728

297 728

285 877

285 877

 

 

A pénzügyi eszközök és kötelezettségek valós értéke jól közelíti azok mérlegben megjelenített értékét.

 

40. Kapcsolt felekkel folytatott tranzakciók

A Társaság kulcspozícióban lévő Vezetőségének tagjai 2024 december 31-én:

(a)                       Barna Zsolt 2021. szeptember 1-jétől tölti be a Társaság vezérigazgatói tisztségét. Emellett 2023. április 18. napjától a Társaság Igazgatóságának tagja, másrészről 2023. április 28. napjától az Igazgatóság elnöke, illetve tisztségeire figyelemmel az elnök-vezérigazgató cím birtokosa.

(b)                       Erdélyi Barna a Társaság Igazgatóságának operatív tagja, 2021. szeptember 1-jétől kiemelt vállalati ügyekért felelős igazgató.

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi Egyedi pénzügyi kimutatásokhoz

ha másképp van feltüntetve

 

(c)                       Tóth Szabolcs Gábor 2020. június 23. napjától a Társaságnál gazdasági és stratégiai vezérigazgató-helyettes. 2024. április 12. napjától a Társaság Igazgatóságának tagja.

 

Az Igazgatóság tagjai:

Név

Státusz

Megválasztás időtartama

Erdélyi Barna

nem független, operatív tag

2021. 09. 01. – 2027. 05. 31., illetve amennyiben az korábbi, úgy a rendes közgyűlés napja

Barna Zsolt

nem független, operatív tag/ elnök

2023. 04. 18. – 2026. 05. 31., illetve amennyiben az korábbi, úgy a rendes közgyűlés napja

Barlai Róbert

független, nem operatív (külső) tag

2023. 04. 18. – 2026. 05. 31., illetve amennyiben az korábbi, úgy a rendes közgyűlés napja

dr. Bacsa György

független, nem operatív (külső) tag

2024. 04. 12. – 2027. 05. 31., illetve amennyiben az korábbi, úgy a rendes közgyűlés napja

Tóth Szabolcs Gábor

nem független, operatív tag

2024. 04. 12. – 2027. 05. 31., illetve amennyiben az korábbi, úgy a rendes közgyűlés napja

 

Az Igazgatóság tagjai 2024.12.31-én nem rendelkeztek társaságban törzsrészvénnyel.

 

A Felügyelő Bizottság tagjai:

Név

Státusz

Megválasztás időtartama

David William Moffat Thompson (AB elnöke)

független

2018. 08. 28. – 2027. 05. 31., illetve amennyiben az korábbi, úgy a rendes közgyűlés napja

Székely Sándor

nem független (munkavállalói küldött)

2017. 05. 11. – 2027. 05. 31., illetve az amennyiben korábbi, úgy a rendes közgyűlés napja

Verestóy Attila

nem független (munkavállalói küldött)

2022. 04. 08.-2027. 05. 31., illetve amennyiben az korábbi, úgy a rendes közgyűlés napja

Hegedüs Éva (FB elnöke) (AB tag 2023. 04. 18.-tól)

független

2023. 04. 18. – 2026. 05. 31., illetve amennyiben az korábbi, úgy a rendes közgyűlés napja

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi Egyedi pénzügyi kimutatásokhoz

ha másképp van feltüntetve

 

Hall Krisztián (AB tag 2023. 04. 18.-tól)

független

2023. 04. 18. – 2026. 05. 31., illetve amennyiben az korábbi, úgy a rendes közgyűlés napja

Rencz Antal Botond

független

2024. 04. 12. – 2027. 05. 31., illetve amennyiben az korábbi, úgy a rendes közgyűlés napja

A Felügyelőbizottság tagjai 2024.12.31-én nem rendelkeztek törzsrészvényekkel.

 

Vezetőséggel, végső ellenőrzést gyakorlókkal folytatott tranzakciók

 

A kulcspozícióban lévő felső vezetők juttatásait az alábbi táblázat mutatja be.

2024

2023

Munkabérek és egyéb rövidtávú munkavállalói juttatások (millió HUF)

1 192

1 043

Összesen:

1 192

1 043

 

2024. április 1. napjától a Közgyűlés határozata alapján a Társaság Igazgatóságának nem operatív, külső tagjai részére havonta legfeljebb bruttó 750.000,- Ft tiszteletdíjat állapított meg a Közgyűlés, az Igazgatóság operatív tagjai a 2023. 04. 18. napján hozott Közgyűlési határozatok alapján a testületben kifejtett tevékenységükért nem részesülnek díjazásban. A Felügyelőbizottság tagjai a velük kötött megbízási szerződés feltételei szerint havonta legfeljebb 350.000,- Ft (bruttó) tiszteletdíjat jogosultak kapni, míg az elnök havonta legfeljebb 500.000,- Ft (bruttó) tiszteletdíjra jogosult. Az Audit Bizottság elnöke a vele kötött megbízási szerződés feltételei szerint havonta legfeljebb 100.000,- Ft (bruttó) tiszteletdíjat jogosult kapni, míg a tagok nem részesülnek díjazásban a testületben kifejtett tevékenységükért. Egyéb bizottsági feladatok ellátásáért a tagok nem részesülnek külön.

 

A végső ellenőrzést gyakorlók és a kulcspozícióban álló személyek ellenőrzése alatt álló társaságokkal folytatott tranzakciók

A tranzakciók minden esetben szokásos kereskedelmi feltételek mellett és piaci árakon történnek, figyelembe véve a volument, szolgáltatás összetettségét, színvonalát, szezonalitást.

 

Partner

Jelleg

Tevékenység

Időszaki forgalom 2024

BDO MAGYARORSZÁG PÉNZÜGYI TANÁCSADÓ

Szállító

Szakértői díj

258

BDPST INTERNATIONAL KFT.

Szállító

Szakértői díj

12

BDPST KONCEPT KFT.

Szállító

Szakértői díj

8

BDPST ZRT.

Vevő

Jármű bérbeadás

9

EQUILOR BEFEKTETÉSI ZRT.

Szállító

Szakértői díj

7

EQUILOR BEFEKTETÉSI ZRT.

Vevő

Jármű bérbeadás

2

EQUILOR CORPORATE ADVISORY ZRT.

Szállító

Szakértői díj

39

FLAVA ÜZEMELTETŐ KFT.

Szállító

Reprezentáció

4

GBG SZOLGÁLTATÓ KFT.

Szállító

Utazási ktg

64

GRÁNIT ALAPKEZELŐ ZRT.

Szállító

Hirdetés

10

GRÁNIT ALAPKEZELŐ ZRT.

Vevő

Jármű bérbeadás

5

KOPASZI GÁT ZRT.

Szállító

Parkolási díj

1

MAGYAR KÖZÚTI FUVAROZÓK EGYESÜLETE

Szállító

Tagdíj

1

PATRICIUS BORHÁZ ZRT.

Szállító

Üzleti ajándék

5

PRIVÁTBANKÁR.HU KFT

Szállító

Hirdetés

4

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi Egyedi pénzügyi kimutatásokhoz

ha másképp van feltüntetve

 

 

Kapcsolt felek tulajdonában lévő banknál kezelt bankszámlák és befektetési alapok fordulónapi egyenlegei:

2024.12.31

2023.12.31

EUR Bankszámlák egyenlege

45

177

HUF Bankszámlák egyenlege

148

55

Lekötött betétek egyenlege

1 775

9 750

Befektetési Alap egyenlege

10 801

0

Lízing kötelezettség egyenlege

-2 304

-1 257

Összesen

10 465

8 725

 

Kapcsolat felek tulajdonában lévő banknál kezelt bankszámlák eredményre gyakorolt hatása:

 

2024

2023

Bankköltség

-7

-3

Kapott kamatok

42

428

Fizetett kamatok

-156

-81

Nettó összesen:

-121

344

 

 

Lányvállalatokkal folytatott tranzakciók:

2024

2023

Termékek értékesítése és szolgáltatások nyújtása

49 987

58 558

Termékek és szolgáltatások beszerzése

206 581

182 376

        Termékek beszerzése

38

5

        Szolgáltatások beszerzése

206 543

182 371

 

41. Mérlegfordulónap utáni események

 

A Társaság figyelemmel követi a világgazdaság megszokottnál gyorsabban bekövetkező változásait. Bár jelenleg nem áll rendelkezésre olyan információ, amely a Társaság pénzügyi teljesítőképességére vagy a vállalkozás folytatására való képességével kapcsolatban kétséget vetne fel, nem zárható ki, hogy a gyorsan, jelenleg nem látható irányba változó nemzetközi politikai és gazdasági körülmények a jövőben bizonytalanságot jelentenek a rövid és középtávú pénzügyi tervek teljesítésében és az esetleges külső finanszírozások bevonásában.

 

Operációs szempontból az ukrán állampolgárságú gépjármű vezetői állomány szempontjából magasabb a kockázat. A nemzetközi fuvarozásban állományban vannak jelen, és elvesztésük csökkentheti kapacitás kihasználtságot. Mindezidáig nem volt tapasztalható az operációt veszélyeztető mértékű kockázat az ukrán sofőrök kapcsán, és a meghozott intézkedések alapján a kockázatot szintén kezelhető mértékűnek tekinti a Társaság.

A Társaság 2024.december 23-án adásvételi szerződést írt alá a GYSEV CARGO Zrt. 62,5%-os részesedésének megvásárlásáról. A tranzakció zárása az adásvételi szerződésben meghatározott feltételek teljesülése, illetve a szokásos magyar és osztrák hatósági eljárások lefolytatását követően 2025 első félévének végén várható.

A Társaság a Waberer’s Network Kft -vel kötött, 2025.02.03 napján kelt adásvételi szerződések keretében értékesítette a

·       tulajdonában lévő WABERER’ROMANIA S.A. jegyzett tőkéjének 99,99%-át megtestesítő részvénycsomagot.

·       tulajdonában lévő Nexways Cargo Korlátolt Felelősségű Társaság törzstőkéjének 100%-át kitevő üzletrészt.

2025.02.03 napján kelt bejegyzés alapján megszűntetésre került a Társaság 100%-os tulajdonában lévő NewDefine Sp. z o o. leányvállalata.

A WABERER’S INTERNATIONAL Nyrt. 2025.02.25.-én adásvételi szerződést írt alá a PANNON-BUSZ-RENT Kft. 51%-os részesedésének megvásárlásáról.

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

2024. évi Egyedi pénzügyi kimutatásokhoz

ha másképp van feltüntetve

 

42. Könyvvizsgálati függetlenség – nem könyvvizsgálati munkákhoz kapcsolódó szerződések

 

A könyvvizsgálatért személyében felelős kamarai tag könyvvizsgáló Mészáros Balázs Árpád, kamarai nyilvántartási száma 005589 (Címe: 1137 Budapest, Katona József u. 25. V. em. 4.) A könyvvizsgálat díja a tárgyévben 188 075 EUR volt.

Könyvvizsgálónak könyvvizsgálati díjon felül fizetett nem könyvvizsgálói szolgáltatások összeg:  41 ezer EUR

 

Az IFRS szerinti egyedi pénzügyi kimutatások összeállításáért felelős személy Nagy-Simon Judit, regisztrációs száma 114509.

 

A Társaság éves beszámolóját aláírni jogosultak Barna Zsolt vezérigazgató, 1022 Budapest, Alvinci út 30. MF 2. ajtó és Tóth Szabolcs Gábor gazdasági vezérigazgatóhelyettes 1037 Budapest, Újvári utca 10.

footer image

 

 

 

 

 

Üzleti jelentés és egyedi fenntarthatósági jelentés

2024

Waberer’s International Nyrt.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Budapest, 2025. március 31.

 

Vezérigazgató

 

 

footer image

 

 

image_81a05863-82d6-4104-b4b4-024695aee79a 

footer image

 

1.   Az üzleti jelentés célja

Az üzleti jelentés célja, hogy az egyedi pénzügyi kimutatások értékelésével úgy mutassa be a vállalkozó vagyoni, pénzügyi, jövedelmi helyzetét, az üzletmenetet, a vállalkozó tevékenysége során felmerülő főbb kockázatokkal és bizonytalanságokkal együtt, hogy ezekről - a múltbeli tény és a várható jövőbeni adatok alapján - a tényleges körülményeknek megfelelő, megbízható és valós képet adjon.

Az üzleti jelentésnek a vállalkozó üzletmenetének fejlődéséről, teljesítményéről, illetve helyzetéről átfogó, a vállalkozó méretével és összetettségével összhangban álló elemzést kell tartalmaznia. Ennek megfelelően a Társaság üzleti jelentése a BÉT honlapján közzétett és a Társaság honlapján is megtalálható éves jelentéssel együttesen értelmezhető és felel meg a Számviteli törvény előírásainak. A társaság leányvállalatai miatt konszolidált pénzügyi kimutatások, valamint konszolidált üzleti jelentés készítésére köteles. A részletes és mutatószámokkal alátámasztott információk a konszolidált üzleti jelentésben és a társaság Megjegyzésekben elérhetőek, ezért alább csak utalunk a következő témákra.

2.   A Waberer’s International Nyrt. főbb pénzügyi mutatói

 

image_52d7c0ea-96ae-4506-8739-609dcd4a5a48

 

3.   Az üzleti év eseményei

A Társaság figyelemmel követi a világgazdaság megszokottnál gyorsabban bekövetkező változásait. Bár jelenleg nem áll rendelkezésre olyan információ, amely a Társaság pénzügyi teljesítőképességére vagy a vállalkozás folytatására való képességével kapcsolatban kétséget vetne fel, nem zárható ki, hogy a gyorsan, jelenleg nem látható irányba változó nemzetközi politikai és gazdasági körülmények a jövőben bizonytalanságot jelentenek a rövid és középtávú pénzügyi tervek teljesítésében és az esetleges külső finanszírozások bevonásában. 

 

Operációs szempontból az ukrán állampolgárságú gépjármű vezetői állomány szempontjából magasabb a kockázat. A nemzetközi fuvarozásban állományban vannak jelen, és elvesztésük csökkentheti kapacitás kihasználtságot. Mindezidáig nem volt tapasztalható az operációt veszélyeztető mértékű kockázat az ukrán sofőrök kapcsán, és a meghozott intézkedések alapján a kockázatot szintén kezelhető mértékűnek tekinti a Társaság.

 

2024. február elején lezárult a Petrolsped akvizíció, ahol 51 %-os részesedést szerzett a Csoport a Petrolsped Csoportban. A tranzakció értéke 3 163 millió HUF volt, amelynek beszerzési ár allokációja folyamatban van és amelynek finanszírozása a kötvénykibocsátásból történt. Stratégiai céloknak megfelelően a lépéssel a Csoport belép abba a speciális szállítmányozási szegmensbe (pl. agrártermékek, építőipari termékek), amely jelenleg döntően vasúti szolgáltatásokat vesz igénybe.

A tranzakció jelentős lépés a multimodális szolgáltatási portfólió kiépítésére, valamint a vasúti logisztikai képességek fejlesztése felé. A lépésnek köszönhetően jobban megfelel a Csoport annak az európai uniós elvárásnak, amely szerint a hosszútávú fuvarozási feladatokat minél nagyobb arányban vasút segítségével kell végrehajtani. A Petrolsped tapasztalata, ügyfélportfóliója és eszközeinek integrálása révén a Waberer's minden szükséges képességnek a birtokába kerül ahhoz, hogy a hazai és regionális vasúti alapú logisztikai piac versenyképes és jelentős szereplőjévé váljon.

footer image

 

  

2024 januárjában Munkavállalói Résztulajdonosi Programot (MRP) indított. A társaság az MRP Javadalmazási Politika végrehajtásához 1 198 millió forint összegű pénzbeli vagyoni hozzájárulást juttatott a Waberer's Munkavállalói Résztulajdonosi Program Szervezet részére. A pénzbeli vagyoni hozzájárulás juttatásával közvetlenül a cég igazgatósága által elfogadott MRP Javadalmazási Politika hatálya alá tartozó munkavállalók (menedzsment, kiemelt munkavállalók – összesen 40 fő) szereznek tagi részesedést az MRP Szervezetben. Az MRP Szervezet a pénzbeli vagyoni hozzájárulást a vállalat részvényeinek megszerzésére használta fel. Az MRP Javadalmazási Politika és az MRP tv. alapján a kifizetésre az MRP Résztvevők legkorábban 2026-ban válhatnak jogosulttá.

 

A 2024. február 10-én létrejött részvény-adásvételi szerződésben foglaltak szerint az Indotek Group a Waberer’s International Nyrt-ben meglévő 28,9%-os tulajdoni hányadból 15%-ot értékesített a MOL Nyrt. 100%-os leányvállalata, a MOL Vagyonkezelő Kft. számára, a fennmaradó részvényeket pedig befektetői szolgáltatón keresztül kívánja értékesíteni. A tranzakció zárásához a vevőnek be kell szereznie a Magyar Nemzeti Bank, mint biztosításfelügyelet engedélyét.

4.   Stratégia, várható fejlődés

A cégcsoport által megfogalmazott stratégia mentén haladva a Waberer’s International Nyrt. fejlesztési törekvései a 2021-ben megfogalmazott fejlesztési irányokon alapszik. A Cégcsoportunk víziója szerint a közép- és kelet-európai régió elsőszámú komplex logisztikai szolgáltatójává tervezzük a Waberer’s Csoportot bővíteni.  

A vízió megvalósításához vezető stratégia főbb alappillérei a következőek:

  • Infrastruktúra- és technológia fejlesztés
  • Hozzáadott érték növelés
  • Diverzifikáció
  • Fenntarthatóság

A fuvarozás és szállítmányozás területén az alábbi pontok kerültek definiálásra:

-        flotta korszerűsítése a hatékonyabb üzemeltetés érdekében

-        specializált FTL szolgáltatásokból eredő árbevétel arányának növelése

-        multimodális szolgáltatások arányának növelése

 4.1     Fuvarozás és szállítmányozás

Infrastruktúra- és technológia fejlesztés

A saját flottás nemzetközi fuvarozási tevékenység alapja a hatékonyan üzemeltethető és megbízható rendelkezésre állást biztosító flotta megléte. Az elmúlt 3 év során a flotta csere eredményeképpen a Cégcsoport elérte a stratégiai célként megjelölt 2 év alatti átlagéletkort, 1,79 éves flotta átlagéletkort sikerült realizálni. A következő években is fenn kívánjuk tartani ezen átlagéletkort, és folytatni kívánjuk a flotta folyamatos megújításának folyamatát, míg a flotta méretében nem tervezünk jelentős módosítást, azt a mindenkori aktuális tender eredményeknek megfelelően finomítjuk.

 

 

 

footer image

 

Hozzáadott érték növelés

A nemzetközi fuvarozási szegmens trendfordulójának alapja a key account ügyfelekre fókuszáló operációra történő átállás. A Waberer’s fuvarozási szolgáltatása azon ügyfélkörben tud versenyképes szolgáltatást nyújtani, ahol elvárás a kiemelkedő szolgáltatási színvonal, a kiegészítő szolgáltatások elérhetősége (pl. nyomkövetés, speciális áruk szállítása, rugalmas kapacitás allokáció, alternatív üzemanyagok használata stb.), illetve az ügyfélközpontú operáció. Az operáción belül ennek megfelelően tovább kívánjuk növelni a key account ügyfelek, illetve a kiegészítő szolgáltatásokat igénylő fuvarok súlyát, melyet 2027-re 60%-ra kívánunk növelni az ügyfélportfólió és értékesítési fókusz aktív menedzselése által.

Diverzifikáció

A nemzetközi árufuvarozási területen a Waberer’s mindezidáig a közúti fuvarozásra, illetve kisebb mértékben a közúti, illetve a vasúti fuvarozás kombinációjának tekinthető intermodális fuvarozásra helyezte a hangsúlyt. Mind szabályozói, mind ügyfél oldali egyre erősödő elvárás a hosszútávú fuvarozás környezeti lábnyomának jelentős csökkentése. Ezt a célt tudja támogatni ezen fuvarozási feladatok vasúton történő végrehajtása. Ezt felismerve a Waberer’s Csoport 2023-ban adás-vételi szerződést írt alá a vasúti logisztikában jelentős infrastruktúrával és tapasztalattal rendelkező PSP (Petrolsped) Csoport többségi részesedésének megvásárlására, mely tranzakciót 2024 elején sikeresen zárt. A PSP Csoport terveink szerint a jövőben alapja lesz a szolgáltatásaink vasúti transzformációjának, illetve ezen akvizíció által a Waberer’s beléphet azon tömegáruk szállításának piacára, melyet már eddig is döntően a vasút szállított (építőanyagok, gabona, olajipari termékek stb.). A vasúti logisztikai piac mellett 2023-ban megjelentünk tengeri logisztikai szolgáltatások piacán is, mellyel tovább erősítettük multimodális képességeinket, és ezáltal már kontinensek közötti szállítási feladatokat is képesek vagyunk ellátni. 2024 folyamán folytatódott a fuvarozás és szállítmányozás ágazatainak fejlesztése és üzleti lehetőségek kiaknázása, cél ezek folyamatos bővítése elsősorban partner állomány növelésével.

5.   Kutatás fejlesztés

A társaság nem végez semmilyen kutatási, vagy kísérleti fejlesztési tevékenységet.

 

6.   Foglalkoztatási politika

 

A Waberer’s International Nyrt. foglalkoztatási politikája keretein belül fontosnak tartja a szakmai előrehaladás lehetőségékek biztosítását, így számos szervezeten belüli képzést indít, továbbá a cég logisztikai tevékenységéből adódóan kiemelt szerepet kap a biztonságos munkakörnyezet biztosítása. A szektorban megjelenő hazai munkaerőhiányt, gépjármű vezetői oldalon, nemzetközi munkaerők bevonásával kezeli a vállalat. 

Az egyenlő bánásmód biztosítása a vállalat alapvető értékei között szerepel, így foglalkoztatási politikájának is alapja ennek garantálása. Ezen túl a Waberer’s Csoport által megfogalmazott humán erőforrásra vonatkozó irányelvek a Waberer’s International Nyrt-re is kötelező érvényű. A Waberer’s Csoport munkaerő gazdálkodásának fő elemeit és a 2024-es eredményeket a Cégcsoport ESG jelentésében mutatjuk be részletesen.

7.   Fenntarthatóság 

 

A Waberer’s International Nyrt. a Waberer’s cégcsoport által meghatározott irányelvek mentén köteles haladni, mely elvárásoknak eleget téve folytatja tevékenységét.

footer image

 

Ennek megfelelően, mint Magyarország legnagyobb és az EU egyik legnagyobb logisztikai vállalataként a környezetre és társadalomra gyakorolt hatásai miatt már évek óta elkötelezett a fenntartható fejlődés, a környezet védelme és a szennyezőanyagok (legnagyobb mértékben a CO2) kibocsátásának csökkentése mellett. 

A Társaságcsoportban a 2021-ben alakult Green Division szervezeti egység felelős a stratégiai szintű fenntarthatósági célok meghatározásáért és azok végrehajtásáért. A terület a vállalat fő tevékenységi körét elemezve igyekszik olyan megoldásokat a folyamatokba implementálni, melyek közvetlenül vagy közvetve segítik a kibocsátások csökkentését, így kerülve közelebb a karbonsemlegességhez.

A 2024-es évben a már korábban elindított intermodális, azaz a vasúti és közúti fuvarozás kombinálásával létrejött szolgáltatás volumenét tudtuk növelni.

Az alternatív hajtású flottánk jelenleg elektromos és LNG hajtóanyaggal üzemelő járművekből áll, 2024-ben a korábbi autópark méretét sikeresen növelni tudtuk.

A dízelüzemű járműveink CO2 kibocsátásának csökkentésére a jelenlegi egyik leghatékonyabb alternatíva a HVO100 (hidrogénezett növényi olaj) használata, melynek felhasználását a 2024-es évben növelni tudtuk, a Társaság folyamatosan keresi a további lehetőségeket Európa szerte a hálózat optimális használhatóságának bővítésére. Az ilyen típusú tüzelőanyag további előnye az alacsonyabb károsanyag-kibocsátás mellett, hogy mind a meglévő, mind az újonnan a flottába érkező dízel járművekkel kompatibilisek. 

2023-ban a cég központi telephelyén befejeződtek a napelemes hálózat telepítési munkálatai, a rendszert 2024-ben is folyamatosan üzemeltette a Társaság, a megtermelt áram jelenleg a telephely energiaszükségletének ellátásában hasznosul.

A fentebb említett kibocsátási tevékenységekhez kapcsolódó CO2 értékeinek lehető legpontosabb meghatározásához validálásra kerültek azok a számok, melyeket akár a saját, akár az ügyfelekkel történő kommunikáció során fel tudunk használni, mint hitelesített, biztos forrásból származó érték, így a kibocsátásunk csökkentésének számszerűsítését teszik egyszerűbbé és pontosabbá.



A fenntarthatósággal kapcsolatos további lépések meghatározására cégcsoport szintű ESG stratégiát folytat a Társaság, melynek főbb fókuszterületei cég szinten is irányadó elvek:

Zöld szolgáltatások fejlesztése

-          az intermodális szolgáltatás további kiterjesztése

-          alternatív hajtású járműflotta növelése

-          alternatív üzemanyagok használata és használatuk kiterjesztése

-          fenntartható raktározási technológiák alkalmazása

-          zöld biztosítási és befektetési portfólió kialakítása

Kibocsátások csökkentése

-          kibocsátási célok meghatározása és közzététele

-          zöld infrastrukturális beruházások növelése

-          üzemanyag fogyasztásának csökkentése

-          energiahatékonyság és az épületek energiateljesítményének növelése

Vonzó munkahely kialakítása

-          munkavállalók képzése és fejlesztése

-          munkavállalók elkötelezettségének növelése

-          munkakörülmények javítása

-          sokszínűségi potenciál kihasználása

 

 

 

footer image

 

Jogszabályi és belső megfelelőség biztosítása és alkalmazkodóképesség növelése

-          a legmagasabb szintű megfelelés fenntartása:

o   vállalatirányítási elvek

o   belső működési standardok

-          az ESG központú irányítás fenntartása cégcsoport szinten

-          az érdekelt felekkel való kapcsolatok erősítése

-          zöld finanszírozási lehetőségek bevezetése és fejlesztése

 

A Waberer’s Csoport és így egyben a Waberer’s International Nyrt. fenntarthatósággal kapcsolatos további törekvéseit és eredményeit a 2024-es ESG Jelentésben mutatjuk be részletesen.

 

8.   Hitelezési, likviditási kockázat 

Az egyedi Megjegyzések 38. pontjában a hitelezési, likviditási kockázat kezelési politikánkról, az árfolyam kockázatot kezelő fedezeti ügyleteinkről.

 

9.   Részvényesi struktúra

 

A Waberer’s International Nyrt. tulajdonosi struktúrája 2024. december 31-én az alábbiak szerint alakult[65]:

A képen szöveg, képernyőkép, diagram, embléma látható

Előfordulhat, hogy a mesterséges intelligencia által létrehozott tartalom helytelen. 

 

10.     Belső kontrollok és kockázatkezelés 

 

10.1   Belső kontrollok rendszere

A Társaság szabályos működését a belső kontroll rendszere biztosítja. A belső kontroll mechanizmuson belül minden vezetőnek fel kell mérnie az irányítási területén lévő kockázatokat, és azokat mérsékelnie kell belső szabályzatok kibocsátásával és betartásuk ellenőrzésével. A Belső Ellenőrzési Osztály az éves ellenőrzési programja és eseti ellenőrzés keretében ellenőrizheti a belső kontroll mechanizmus hatékonyságát, és negyedévente jelentést tesz a Felügyelőbizottságnak a megállapításairól, valamint a korrekciós intézkedésekről.


[65] Forrás: KELER Zrt., illetve tulajdonosi tájékoztatás. Megjegyzés: a fenti adatok nem feltétlenül tükrözik a részvénykönyvbe bejegyzett tulajdonosi struktúrát. A részvénykönyvi bejegyzés nem kötelező. Ugyanakkor a részvényes a társasággal szemben részvényesi jogait csak akkor gyakorolhatja, ha a részvényest a részvénykönyvbe bejegyezték.

footer image

 

A Társaság pénzügyi beszámolóit a szegmensszintű és a központi kontrolling funkciók követik nyomon, amelyet hetente a felsővezetői szint, havonta pedig az Igazgatóság vizsgál felül. A pénzügyi beszámolók mélyreható és átfogó felülvizsgálatára negyedévente kerül sor, amikor valamennyi előbb említett funkció és testület áttekinti a közzéteendő számadatokat és üzeneteket, továbbá a negyedéves jelentéseket közzététel előtt az Audit Bizottság is felülvizsgálja. 

A belső kontroll eljárások során a Társaság belső ellenőrzési mechanizmusait az alábbi alapelvek szabályozzák:

  • A felelősségek megosztása. Minden feladatot legalább egy funkcióhoz és vezetőhöz rendelnek.
  • A felelősségek elkülönítése. A társasági funkciók és alkalmazottak egyértelműen azonosított és rögzített felelősségi körökkel rendelkeznek.
  • Független belső ellenőri funkció. A Belső Ellenőrzési Osztály a Felügyelőbizottságnak és az Audit Bizottságnak tartozik jelentéstétellel. 
  • Technológiai ellenőrzések. Ahol lehetséges technológiai – adat alapú - ellenőrzéseket hajtanak végre annak érdekében, hogy megakadályozzák az emberi mulasztásokat vagy vétségeket.

·       Nyilvántartás. A nyilvántartási eljárásokat minden szinten végrehajtják annak biztosítása érdekében, hogy a vállalat nyomon tudja követni korábbi tapasztalatait

10.2   Kockázatkezelési keretrendszer

A Társaság elkötelezett amellett, hogy üzleti tevékenysége során azonosítsa, felmérje és kezelje a kockázatokat annak érdekében, hogy stabil és nyereséges teljesítményt nyújtson és értéket teremtsen a részvényesek számára. A lehetséges kedvezőtlen következmények számbavétele ezért a napi operatív, valamint a stratégiai hosszú távú döntéshozatali eljárás szerves részét képezik. 

A Társaság a kockázatkezelési eljárása során elsődlegesen a kockázatok és azok lehetséges hatásainak megértését célozza. A Társaság elismeri, hogy a legtöbb esetben a kockázatok megszüntetése nem lehetséges, ezért inkább a kockázatok negatív hatásának mérséklésére és hatékony kezelésére törekszik. A Társaság ennek megfelelően csak a hatások megfelelő felmérése és hatékony kezelése után vállal bármilyen kockázatot, és ahol lehetséges, belső ellenőrzési vizsgálatokkal, valamint folyamatokba épített kontrollpontokkal mérsékli ezen kockázatok bekövetkezésének valószínűségét, illetve hatásait.

Ennek keretében a Társaság a következőképpen határozta meg kockázatkezelési irányelveit:

  • Univerzális megközelítés. Az egyes kulcsfontosságú tevékenységek, projektek vagy egyéb szempontok tekintetében a lehető legpontosabban kerülnek azonosításra és felmérésre a releváns kockázatok, amelyek jelentősen befolyásolhatják a vállalat működését. Ezen, a vállalatcsoport vezetőivel készített kockázatfelmérő interjúk során felmért kockázatok az éves audit tervezés folyamatában egy ún. „kockázati térképen” kerülnek megjelenítésre a bekövetkezés valószínűsége, valamint a bekövetkezés hatása szerint.
  • Holisztikus megközelítés. A napi kockázatok operatív szinten kerülnek azonosításra, felmérésre és kezelésre. Az összes kockázati tényező és kockázatkezelési gyakorlat azonban csoport szinten vizsgálandó és értékelendő. 
  • Rendszeres nyomon követés. A kockázatok alakulását és kezelését az operatív szint, a stratégiai kockázatokat pedig az Audit Bizottság és az Igazgatóság követi nyomon.
  • Sorrendiség. Az éves belső ellenőrzési terv szerinti vizsgálatok, valamint az erőforrások úgy kerülnek elosztásra, hogy azon kockázatok kockázatkezelésére kerüljön több hangsúly, amelyek bekövetkezésére a legtöbb esély van, és amelyek a lehető legnagyobb hatást gyakorolhatják.

·       A kockázatkezelés hatékonysága. A kockázatkezelés módszerének kiválasztásakor a leghatékonyabb eszköz kerül kijelölésre.

footer image

 

Telephelyek, fióktelepek bemutatására:

Társaság székhelye: 1239 Budapest, Nagykőrösi út 351. 

 

– Társaságirányítás

 

Társaság telephelyei: 

1237 Budapest, Nagykőrösi út 349.  

– Fuvarozási operáció

 

1239 Budapest, Európa utca 3. (hrsz.: 188019/1).

– Raktározási tevékenység

 

1239 Budapest, Európa utca 5-7. (hrsz.: 196386/10).

– Raktározási tevékenység

 

1239 Budapest, Európa utca 8. (hrsz.:196390).

– Raktározási tevékenység

 

1239 Budapest, Európa utca 9-11. (hrsz.:188016/9).

– Raktározási tevékenység

 

1239 Budapest, Európa utca 10. (hrsz.:196380/9).

– Raktározási tevékenység

 

Társaság fióktelepei:

4024 Debrecen, Miklós utca 19. – kereskedelmi iroda

9200 Mosonmagyaróvár, Kenyérgyári utca 2-4. – gépjármű tárolási hely, javítási tevékenység, szociális kiszolgálás

9026 Győr, Egyetem tér 1. – mérnöki tevékenység

7632 Pécs, Móra Ferenc utca 131. – kereskedelmi iroda

24000 Szabadka, Corvin Mátyás utca 17. – kereskedelmi iroda

 

footer image

 

11.     Általános információk

A Waberer’s International Nyrt. (továbbiakban alkalmazott szinonima: Társaság) számára kiemelten fontos a fenntarthatóság és a felelős vállalatirányítás. A jogszabályi követelményekhez igazodva a Társaság számára a 2000. évi C törvény elvárásával összhangban a konszolidált beszámoláson túl kötelező elkészíteni a 2024-es pénzügyi évre az ESRS (Európai Fenntarthatósági Jelentési Sztenderdek[66]) előírásai szerinti egyedi fenntarthatósági jelentését. A Társaság célja, hogy átlátható és hiteles információkat nyújtson környezeti, társadalmi és vállalatirányítási teljesítményéről, valamint a fenntarthatóság terén tett előrelépéseiről. Az ESG szempontok üzleti jelentésbe és gyakorlati működésbe történő beépítése nemcsak a szabályozási megfelelést biztosítja, hanem a hosszú távú üzleti stabilitást és a versenyképességet is erősíti.

11.1   A beszámoló elkészítésének alapja

A szabályozói környezet elvárása mentén 2024-re vonatkozóan a kötelező uniós jelentéstételi sztenderdek (ESRS) alkalmazásával szükséges elkészíteni Waberer’s International Nyrt. számára két fenntarthatósági jelentést, konszolidált és egyedi szinten, amelyek a kapcsolódó konszolidált és egyedi pénzügyi kimutatások üzleti jelentésének részeként kerülnek publikálásra. Az egyedi fenntarthatósági jelentés nagy mértékben támaszkodik a konszolidált fenntarthatósági jelentésre, hiszen a Waberer’s International Nyrt. kulcsszerepet tölt be a Waberer’s Csoport fenntarthatósági törekvéseiben, a 2024-es pénzügyi évről szóló konszolidált fenntarthatósági jelentés és a korábbi, csoport szintű jelentések megtalálhatók a Társaság honlapján.

11.1.1 [BP-1 A fenntarthatósági nyilatkozat elkészítésének általános alapja

Jelentéstételi időszak

2024. pénzügyi év (2024.01.01. – 2024.12.31.)

A beszámolási időszak megegyezik a pénzügyi jelentés időszakával.

Legutóbbi jelentés dátuma

Jelen dokumentum a Társaság első ESRS sztenderdek szerint készült egyedi fenntarthatósági jelentése.

Jelentéstételi ciklus

Éves jelentéstételi ciklus, 2024-től az ESRS sztenderdek szerint.

A jelentés tartalma

A Waberer’s Csoport szintű kettős lényegességi vizsgálata alapján a Társaságra meghatározott lényeges fenntarthatósági témák és a kapcsolódó hatások, kockázatok és lehetőségek kerülnek összefoglalásra az ESRS sztenderdjei mentén. A jelentés célja, hogy valós és közérthető képet adjon a vállalat fenntarthatósági teljesítményéről, valamint az azzal kapcsolatos jövőbeli irányokról.

A számviteli törvény 95/I. §-a előírja, hogy a Társaságnak az (EU) 2019/815 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet (ESEF-rendelet) 3. cikkében meghatározott elektronikus beszámolási formátumban (XHTML) kell elkészítenie az üzleti jelentést és az elektronikus beszámolási formátumnak megfelelően meg kell jelölnie azt. Tekintettel arra, hogy a fenntarthatósági jelentésekre vonatkozó ESEF taxonómia még nem került elfogadásra, a Társaság nem tudta elvégezni a közzétételek megjelölését.


[66] A BIZOTTSÁG (EU) 2023/2772 FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ RENDELETE (2023. július 31.) a 2013/34/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvnek a fenntarthatósági beszámolási standardok tekintetében történő kiegészítéséről

footer image

 

A jelentés hatóköre

A jelentés a Waberer’s International Nyrt. tevékenységi körére terjed ki, ezáltal a Waberer’s International Nyrt.-t fedi le adatszinten, az egyedi pénzügyi kimutatással megegyező körben. Indokolt esetben a Waberer’s Csoport vagy hazai leányvállalatai is bemutatásra kerülnek ideértve a kapcsolódó értékláncok bemutatását.

A jelentés tartalmában történt változások

Az elkészült jelentés a Társaság első ESRS keretrendszer szerint készült egyedi fenntarthatósági jelentése.

A jelentés besorolása

A jelentés az Európai Unió 2023 óta hatályos Vállalati Fenntarthatósági Jelentésről szóló Irányelve (továbbiakban: CSRD)[67] és a kapcsolódó ESRS, valamint a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (a továbbiakban: számviteli törvény) 95/ E.-G. § és 95/I. § alapján készült.

A jelentés tanúsítása külső fél által

A jelentés külső, független, fenntarthatósági minősítéssel rendelkező könyvvizsgáló fél által kerül tanúsításra, korlátozott bizonyosságot nyújtó megbízás alapján. A bizonyossági vélemény megtalálható az egyedi pénzügyi kimutatások mellékleteként.

A Waberer’s International Nyrt. a Waberer’s Csoport része. A Waberer’s Csoport elnevezést a Waberer’s Csoport konszolidált fenntarthatósági jelentésével összhangban az anyavállalat és azon leányvállalatai összességére értjük, amelyek ESG adatszolgáltatási kötelezettséggel rendelkeznek és teljeskörűen konszolidálásra kerülnek a pénzügyi beszámolóban is, ennek részletei a konszolidált pénzügyi kimutatásokban találhatók.

A Társaság bemutatásán túl a jelentéshez felhasználásra és bemutatásra kerültek indokolt esetben az értékláncra vonatkozó információk, amelyek a Waberer’s Csoport konszolidált fenntarthatósági jelentésében megjelenő lefedettséggel egyeznek meg. A jelentés kiindulási alapjaként szolgáló kettős lényegességi vizsgálat kiterjedt a csoportszintű értékláncra is, ennek feltérképezését a Társaság elvégezte a két fő üzletágára (Fuvarozás és szállítmányozás, Logisztika) a Waberer’s Csoport értéklánc térképeivel összhangban. Ezek részletes áttekintést adnak a Társaság különböző tevékenységeiről és az azokhoz tartozó üzleti kapcsolatairól. Az értéklánc felmérése elősegítette a legfontosabb érdekelt felek meghatározását, akiket a Waberer's Csoport saját tevékenységei, valamint az értéklánc upstream (az ellátási lánc elején történő folyamatok, például amelyek során a vállalat a fuvareszközöket, üzemanyagot, járműalkatrészeket és egyéb szükséges erőforrásokat beszerzi a szolgáltatásai biztosításához) és downstream (ellátási lánc végén történő folyamatok, például amelyek során a vállalat által nyújtott szállítási szolgáltatások, vagyis az áruk továbbítása a megbízók raktáraiból a végső rendeltetési helyre kerül) szakaszai érintenek vagy valószínűleg érinthetnek.

A Társaság nem élt azzal a lehetőséggel, hogy kihagyjon valamilyen szellemi tulajdonnak, know-how-nak vagy innovációs eredménynek megfelelő konkrét információt.

A pénzügyi évben nem merült fel olyan ügy, amely indokolná a Társaság oldalán a küszöbön álló fejleményekre vagy tárgyalás alatt álló kérdésekre vonatkozó információk közzététele alól való mentesítés szükségességét.


[67] AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS (EU) 2022/2464 IRÁNYELVE (2022. december 14.) a 537/2014/EU rendeletnek, a 2004/109/EK irányelvnek, a 2006/43/EK irányelvnek és 2013/34/EU irányelvnek a fenntarthatósággal kapcsolatos vállalati beszámolás tekintetében történő módosításáról

footer image

 

11.2   [BP-2] Egyedi körülményekre vonatkozó közzétételek

A jelentéskészítés alapjául szolgáló kettős lényegességi vizsgálat során a Társaság – az ESRS 1 jelentéskészítési sztenderd követelményeivel összhangban – definiálta az időhorizontokat. A hatások, kockázatok és lehetőségek a következő három időtáv szerint kerültek meghatározásra:

       i.         Rövidtáv: Ha az adott fenntarthatósági téma pozitív vagy negatív hatása már a jelenlegi pénzügyi évben is fennáll. A ténylegesként azonosított hatások minden esetben ebbe a kategóriába tartoznak.

      ii.         Középtáv: Ha az adott fenntarthatósági téma már a jelenlegi pénzügyi évben is releváns, de még nincs jelentős hatása a környezetre és/vagy társadalomra. Az ide sorolt hatások várhatóan a jelentéstételi időszakot követő 5 éven belül érezhetők lesznek.

     iii.         Hosszútáv: Ha az adott fenntarthatósági téma pozitív vagy negatív hatása várhatóan 5 év elteltével jelentkezik, legfeljebb 10 éves időhorizontot figyelembe véve. 

A Társaság értékláncbecslést alkalmazott a következő teljesítménymutatók esetén:

       A Társaság a Scope 3 üvegházhatásúgáz-kibocsátás kalkulációja során élt a becslés lehetőségével. A vonatkozó [E1-6] A Scope 1,2 és 3-ba tartozó bruttó és összes ÜHG-kibocsátások alfejezetben kerül kifejtésre az alkalmazott becslés módszertana.

Adatgyűjtéssel kapcsolatos becslés:

       A Társaság becsléssel élt a december havi közmű adatokra vonatkozóan, melyekről a pontos számlák a jelentés elkészítésének idejéig nem érkeztek volna be időben.

A Társaság jelen fenntarthatósági jelentéshez nem vett igénybe más, általánosan elfogadott beszámolási sztenderdeket az ESRS-en kívül.

Az ESRS adatpontok listája a későbbiekben, az [IRO-2] A vállalkozás fenntarthatósági nyilatkozatai által lefedett, ESRS szerinti közzétételi követelmények című alfejezet „ESRS tartalmi index” táblázatban megtalálhatók.

A Társaság él a fokozatos bevezetés lehetőségével, az [IRO-2] A vállalkozás fenntarthatósági nyilatkozatai által lefedett, ESRS szerinti közzétételi követelmények című alfejezet “ESRS tartalmi index” táblázatában megtalálható azon fenntarthatósági altémák listája, amelyekről az első beszámolási időszakban nem áll rendelkezésre megfelelő minőségű információ a közzétételhez. Ezen információk rendelkezésre állását a Társaság a következő jelentéstételi időszakra legjobb tudása szerint biztosítja.  

 

11.3   Irányítás

  11.3.1  [GOV-1] Az ügyviteli, ügyvezető, illetve felügyelő testületek szerepe

A Társaság anyavállalati szerepkörben jelenik meg a Waberer’s Csoporton belül, az ügyviteli, ügyvezető, illetve felügyelő testületek és szerepük megegyezik. A legfontosabb irányító szervei a Közgyűlés, az Igazgatóság, a Felügyelőbizottság, az Auditbizottság, valamint a Jelölő- és Javadalmazási Bizottság. A Társaság igazgatóival, tisztségviselőivel és munkavállalóival szemben a Társaság szigorú elvárása a magyar és a nemzetközi hatályos jogszabályok, valamint a Cégcsoport által jegyzett és érvényben lévő szerződésekben vállalt kötelezettségek betartása, továbbá az üzleti etika legmagasabb szintjének való megfelelés. A Waberer’s Csoport ügyvezető szerve az Igazgatóság, amely felelős a Csoport különböző ügyeinek koordinálásáért, képviseli a Waberer’s Csoportot harmadik személyekkel szemben, továbbá bíróság vagy más hatóság előtt. Az Igazgatóság a Waberer’s Csoport nevében jogokat szerezhet, kötelezettségeket vállalhat, meghatározza a csoport üzleti tevékenységét. Az Igazgatóság tagjai az ilyen személyektől általában elvárható fokozott gondossággal, a Társaság és Csoport érdekeinek elsődlegessége alapján kötelesek tevékenységüket ellátni. A Waberer’s Csoport, ezáltal a Társaság által is aktuális irányító szervek és testületek bemutatása, szerepköre és összetétele a Waberer’s Csoport konszolidált pénzügyi kimutatásokban kerül ismertetésre, továbbá a testületekkel kapcsolatos mindenkori aktuális információk a Waberer’s International Nyrt. honlapján találhatók meg. 

footer image

 

 11.3.2 [GOV-1] ESG irányítás, az ESG Bizottság szerepe és tagjai

Az ESG irányítás csoportszinten működik központosítottan, nincs külön egyedi szintű megjelenése vállalatspecifikusan, így a Társaságra vonatkozó aspektusok integráltan jelennek meg a Waberer’s Csoport megközelítésében és gyakorlatában, ebből kifolyólag ezen háttér bemutatása releváns az egyedi fenntarthatósági jelentésben is. Az ESG Bizottság tanácsadó testületként működik, az Igazgatóság hatáskörébe tartozik Waberer’s Csoport szintű ESG Stratégia, a konszolidált és egyedi fenntarthatósági jelentés, valamint a hozzájuk kapcsolódó költségkeret és feladatterv jóváhagyása. A Bizottság felelős a Waberer’s Csoport ESG Stratégiájának és az ahhoz kapcsolódó akcióknak a felügyeletéért, valamint figyelemmel kíséri a nemzetközi és hazai szabályozási környezet változásait. Feladatai közé tartozik a fenntarthatósági kockázatok azonosítása és kezelése, valamint a monitoring eljárások nyomon követése. Emellett aktívan részt vesz a fenntarthatósági jelentések és közzétételek előkészítésében, biztosítva azok jogszabályi megfelelését. A Bizottság megtárgyalja és véleményezi az ESG Igazgató által előterjesztett gyakorlatokat, rendszeresen értékeli a csoport, ezáltal a Társaság ESG teljesítményét, és fejlesztési javaslatokat fogalmaz meg. Az ESG Bizottság tagjait az Igazgatóság nevezi ki az Igazgatóság és az Auditbizottság tagjai közül. A tagok megbízása mandátumukhoz igazodik, így a testületi tagság megszűnésével automatikusan lejár. A tagok újraválaszthatók és bármikor visszahívhatók. Az ESG Bizottság elnöke a Waberer’s Csoport gazdasági és stratégiai vezérigazgató-helyettese. Az állandó meghívottak közé tartozik a Waberer’s Csoport mindenkori ESG Igazgatója és ESG Szakértője.

Az ESG Munkacsoport[68] az ESG Bizottság alatt működik és a stratégiai tervek gyakorlati végrehajtásáért felel, az ESG Igazgatóság koordinációja mellett. Tagjai a cégcsoport funkcionális igazgatói, vagy az általuk delegált személyek. 

Az ESG Bizottság aktív szerepet játszik a Waberer’s Csoport ESG-politikájának véleményezésében és jóváhagyásában, valamint a Waberer’s Csoport általános stratégiájába történő integrálásában. Az implementációs feladatokért az ESG Munkacsoport felel, amely előkészíti a csoporton belüli ESG gyakorlatokat, célkitűzéseket, eljárásokat, teljesítményeket és meghatározza a csoport ESG célkitűzéseit.


[68] Az ESG Munkacsoport operatív működését 2025-ben kezdi meg.

footer image

 

image_5408983d-fc04-4f93-bed5-f5df23523d5e

A Waberer’s Csoport 2021 szeptemberében létrehozta önálló szervezeti egységként a Green Division-t, mai megnevezésével az ESG Igazgatóságot, amely a fenntarthatósági tervek és célok

footer image

 

meghatározásával foglalkozik, valamint koordinálja a cégcsoport ESG stratégiájának végrehajtását és az ESG-hez kapcsolódó jelentések, kockázatértékelések elkészítését. A részleg a Csoport gazdasági és stratégiai vezérigazgató-helyettese alá tartozik szakmailag, vezetője az ESG Igazgató, aki a vezérigazgató-helyettessel heti, míg a vezérigazgatóval havi rendszerességgel egyeztet az aktuális fenntarthatósági kérdésekben. Az ESG Igazgató emellett havi rendszerességgel beszámol a közép- és felsővezetői körnek a Cégcsoportot érintő fenntarthatósági témákról, valamint jelentéseket és előterjesztéseket készít, amelyeket az igazgatósági vagy ESG Bizottsági üléseken vitatnak meg. Az ESG Bizottság ülésein negyedéves rendszerességgel követi nyomon a fenntarthatósági témákban tett előrehaladást és az ESG Munkacsoport operatív munkájának nyomán a célok kiértékelését. Az ESG Igazgatóság az ESG szakértői csapatával a Waberer’s Csoport stratégiai célkitűzéseit támogatja. A szervezeti egység a fenntarthatóság három dimenzióját és a Waberer’s Csoport mindennapi működésével kapcsolatos operatív kihívásokat szintetizálja, támogatva ezzel a Waberer’s Csoport üzleti stratégiájának működőképességét. Az ESG Igazgatóság nem tartozik az ügyvezető szervek közé, azonban vezetője, a cégcsoportos ESG Igazgató mindenkori meghívottja a megalakult ESG Bizottságnak, amely a fenntarthatósággal kapcsolatos kockázatok nyomon követésének és cégcsoport szintű ESG szempontok üzleti stratégiába való implementálásának a felelőse, összekötője. Az ESG Igazgatóság a fenntarthatóság témakörében tudásközpontként operál a teljes Csoport számára, szükség esetén külsős szakértők bevonásával. Mindez a tudás lehetővé teszi, hogy a Csoport teljeskörűen azonosítsa a lényeges hatásait, valamint feltérképezze a kockázatokat és lehetőségeket az ESG szempontrendszere szerint.

ESG-vel kapcsolatos felelősségi körök összegzése

FELÜGYELŐBIZOTTSÁG

Ellenőrzés

AUDITBIZOTTSÁG

Audittámogatás

IGAZGATÓSÁG

Végső jóváhagyás és stratégiai összhang megteremtése

ESG BIZOTTSÁG

Mérföldkövek jóváhagyása és ellenőrzés

ESG MUNKACSOPORT

Operatív munkaszervezés

ESG CSAPAT – ESG Igazgatóság

Projektmenedzsment és tudásközpont

ESG ADATGAZDÁK

Adatszolgáltatás

 

 

11.3.3 [GOV-2] A vállalkozás ügyviteli, ügyvezető, illetve felügyelő testületei számára szolgáltatott információk és az általuk kezelt fenntarthatósági kérdések

A Társaság vezető testületek fenntarthatósággal kapcsolatos tájékoztatása, kockázatkezelési gyakorlata, és stratégiai döntései során alkalmazott eljárása megegyezik a Waberer’s Csoport gyakorlatával. A beszámolási időszak során az ESG Bizottság tagjai tájékoztatva lettek a kettős lényegességi vizsgálat eredménye alapján azonosított hatásokról, kockázatokról és lehetőségekről. Az ESG Bizottság elfogadta az azonosított lényeges témákat, a hatásokat, kockázatokat és lehetőségeket. Az ESG Bizottság negyedéves ülésein az ESG Munkacsoport – az ESG Igazgatón keresztül - tájékoztatást nyújt a vezetőség részére a lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek alakulásáról, a kitűzött fenntarthatósági célok teljesülésének üteméről és az aktuálisan felmerülő fenntarthatósági kérdésekről. A 2024-es év végén megalakult ESG Munkacsoport a fenntarthatósági témák által érintett területek vezetőiből áll, akiknek felelősségi körébe tartozik többek között csoporton belüli ESG gyakorlatok, célkitűzések, eljárások, teljesítmények előkészítése, a nemzetközi és hazai szabályozási környezet változásának követése, aktív közreműködés a fenntarthatósági jelentés elkészítése során, valamint a csoport ESG-politikájának kialakítása és annak üzleti stratégiába való integrálásának támogatása. Ezekről bővebb információt a Waberer’s Csoport konszolidált fenntarthatósági jelentésének [GOV-2] A vállalkozás ügyviteli, ügyvezető, illetve felügyelő testületei számára szolgáltatott információk és az általuk kezelt fenntarthatósági kérdések című alfejezetében található.

footer image

 

11.3.4 [GOV-3] A fenntarthatósággal kapcsolatos teljesítmény beépítése az ösztönző mechanizmusokba

Az ösztönző mechanizmusok megegyeznek a Waberer’s Csoport és a Társaság esetén. Jelenleg még nem rendelkezik sem a Társaság, sem a Waberer’s Csoport a fenntarthatósági kérdésekhez kapcsolódó ösztönző mechanizmusokkal az ügyviteli, illetve felügyelő testületek esetében. A jelenleg alkalmazott ösztönző mechanizmusok részletesen a Cégcsoport javadalmazási jelentésében találhatóak meg. További információ a Waberer’s International Nyrt. Javadalmazási Jelentésében olvasható, amely a Társaságirányítási alapdokumentumok között megtalálható.

11.3.5 [GOV-4] Nyilatkozat az átvilágításról

A következő táblázat összefoglalja a Társaság – jelen jelentéshez is alkalmazott – alapvető átvilágítási elemeit, amelyek az emberekre és/vagy a környezetre gyakorolt hatásokra vonatkoznak, valamint, hogy ezek milyen releváns politikákban, testületi feladatkörökben, illetve intézkedésekben jelennek meg. A Társaság környezeti szempontokat figyelembe vevő átvilágítási folyamatokkal is rendelkezik (ISO 9001 szabvány szerinti minőségirányítási, az ebbe integrált ISO 14001 környezetirányítási, ISO 50001 energiagazdálkodási, valamint az ISO 28000 biztonsági irányítási szabványok szerint).

AZ ÁTVILÁGÍTÁS ALAPVETŐ ELEMEI

A FENNTARTHATÓSÁGI NYILATKOZAT BEKEZDÉSEI

Releváns politikák, testületek, intézkedések

a) az átvilágítás beépítése az irányításba, a stratégiába és az üzleti modellbe

  • Etikai Kódex
  • Waberer’s Csoport Üzleti stratégiába integrált ESG Stratégia

·       ESG Bizottság ügyrendje

·       Beszerzési szabályzat

b) az érintett érdekelt felekkel való együttműködés az átvilágítás valamennyi kulcsfontosságú lépése során

  • Szakszervezetekkel való tárgyalások
  • Munkavállalók és szakszervezeti képviselők tájékoztatása, belső kommunikáció
  • Munkavállalói elégedettségmérés
  • Ügyfélelégedettség mérés
  • ESG irányítási szervezet működése

c) a káros hatások meghatározása és értékelése

  • Kettős lényegességi vizsgálat
  • ESG Stratégia

footer image

 

d) az említett káros hatások kezelésére irányuló intézkedések meghozatala

·       ESG Bizottság

·       ESG Munkacsoport

e) ezen erőfeszítések hatékonyságának nyomon követése és kommunikáció

·       Waberer’s Csoport ESG Stratégia felülvizsgálata az ESG Munkacsoport által

·       ESG Bizottság ülésein az előrehaladásról való tájékoztatás, ehhez szükséges riporting (kialakítás alatt)

·       Munkavállalók tájékoztatása fórumokon, körüzenetben

 

11.3.6 [GOV-5] Kockázatkezelés és a fenntarthatósággal kapcsolatos beszámolás belső kontrollja

A Waberer’s Csoport és a Társaság szabályos működését a belső kontroll rendszere biztosítja, amely központosítottan jelenik meg, a kapcsolódó kérdések és intézkedések csoport szinten kerülnek kezelésre. A belső kontroll mechanizmuson belül minden vezetőnek fel kell mérnie az irányítási területén lévő kockázatokat, és azokat mérsékelnie kell belső szabályzatok kibocsátásával és betartásuk ellenőrzésével. A Belső Ellenőrzési Osztály az éves ellenőrzési programja és eseti ellenőrzés keretében ellenőrizheti a belső kontroll mechanizmus hatékonyságát, és negyedévente jelentést tesz a Felügyelőbizottságnak a megállapításairól, valamint a korrekciós intézkedésekről. A Waberer’s Csoport fenntarthatósági kérdéseivel foglalkozó szervezeti egység az ESG Igazgatóság és Munkacsoport, amely terület szakértőivel a Csoport fenntarthatósági terveit és céljait határozza meg, ezzel párhuzamosan az ESG Bizottság aktív szerepet játszik a fenntarthatósági kockázatok felmérésében, kezelésében és figyelemmel kíséri a monitoring eljárásokat. A belső kontroll folyamat kiterjed a fenntarthatóság szervezeti irányítására.

Az első Waberer’s Csoport szintű és Társaság egyedi szintű fenntarthatósági jelentéstétele során és ezt követően a beszámolást koordináló ESG Igazgatóság területen belül a jelentéstételért felelős ESG szakértők és az ESG Munkacsoport a jelentéstételt segítő külső tanácsadóval értékeli és áttekinti a következő időszakra vonatkozó várható változásokból fakadó kockázatokat. Ez az értékelés kiterjed a jelentéskészítés technikai, adminisztratív és tartalmi feltételeire is. Megállapításra kerülnek a nehézséget és kockázatot okozó tényezők, és egyúttal kijelölésre kerülnek a fejlesztés lépései. A kockázatok rangsorolása és mélyebb szintű vizsgálata még nem történt meg, ezt a következő évre tervezi az egyedi és konszolidált fenntarthatósági jelentés tapasztalatait beépítve a Waberer’s Csoport.

A jelentéskészítés folyamán felmerülő fő kockázatok a jelentéskészítési folyamat újszerűségéből adódóan az adatgyűjtés pontosságához és teljeskörűségéhez kapcsolódnak, amelyek bizonyos esetekben azt eredményezhetik, hogy a jelentés torzítja a Társaság ESG teljesítményét. A még be nem gyakorolt kontrollfolyamatokból következő esetleges hibás adatgyűjtés, a hiányzó adatpontok, valamint a hiányzó adatpontok esetén a becslés pontatlansága a legfontosabb felmerülő kockázatok közé tartoznak. A kockázatértékelés során figyelembevételre került a fenti kockázatok előfordulási valószínűsége, jelentésre gyakorolt hatásuk nagysága, illetve a preventív intézkedések megléte. A

footer image

 

Társaság célja ezen kockázatok mérséklése és elkerülése, az adatok előállításának módszertanának pontosságára és annak transzparenciájára való törekvés.

A jelentéskészítés során a következő főbb preventív és kockázatcsökkentő intézkedéseket alkalmazta a Társaság:

       A szabályozói megfelelés biztosítása érdekében külső tanácsadó megbízása, amely a belső jelentéskészítő csapatot, illetve szakértőket támogatja.

       Az ESRS adatpontok értelmezésére vonatkozó szakértői egyeztetések és belső workshopok megtartása annak érdekében, hogy a narratív adatgyűjtés során az adatfelelős szakértők megfelelő információ birtokában töltsék fel az ESRS közzétételi követelményeinek elvárásait.

       A narratív adatpontok esetén a belső szabályzatok, stratégiai megközelítések és további dokumentumoknak áttekintése, kivonatolása. 

       A kvantitatív adatpontok gyűjtése során a négy szem elv alkalmazása, vezetői jóváhagyásokkal történő validáció során.

       Az adatok gyűjtése során a teljességre való törekvés.

       Az ESG Igazgatóság ESG jelentéskészítésért felelős szakértőinek folyamatos támogatása az adatfelelősök irányában.

       Belső adatfelelősök és jóváhagyók felelősségi körének kijelölése az egyedi és konszolidált fenntarthatósági jelentés validációja során a megfelelő szakterületi témáknak megfelelően, a jóváhagyási folyamatok során ennek a tervezetnek a követése.

       Az ESG Bizottság jóváhagyása az egyedi és konszolidált fenntarthatósági jelentésre, majd az Igazgatóság jóváhagyása végső validációként.

       Az egyedi fenntarthatósági jelentés a konszolidált Waberer’s Csoport szintű jelentés alapján történő elkészítése.

Ezen túl az ESRS sztenderdek alapján történő fenntarthatósági jelentéstétel első évére való tekintettel a Társaság a 2025. pénzügyi évről szóló konszolidált jelentésében fogja közzétenni, hogy a jelentéshez kapcsolódó kontrollfolyamatok és kockázatértékelési lépések hogyan kerülnek szisztematikusan beépítésre a Waberer’s Csoport belső eljárásrendjébe, a gyakorlati tapasztalatok alapján.

   11.4   Stratégia

Az elmúlt években Európa-szerte új piaci igények jelentek meg a fenntarthatóság és a zöld szolgáltatások iránt, amelyek iránti kereslet folyamatosan növekszik. Ez a trend jelentős lehetőséget kínál a Waberer’s Csoport és a Társaság számára, hogy versenyelőnyt szerezzen a piacon. Ezzel párhuzamosan a munkavállalói elvárások is átalakultak: egyre nagyobb hangsúlyt kap a munka és a magánélet egyensúlya.

A munkaerő bevonzása és megtartása kulcsfontosságú a vállalat számára, ezért elengedhetetlen a piaci változásokhoz való alkalmazkodás a piaci pozíció megőrzése és erősítése érdekében. A Waberer’s Csoport üzleti stratégiája és ESG stratégiája ezekre a kihívásokra is választ kíván adni, biztosítva a fenntartható növekedést és a hosszú távú versenyképességet. 

 11.4.1 [SBM-1] Stratégia, üzleti modell és értéklánc

A Waberer’s International Nyrt, mint a Waberer’s Csoport anyavállalata vezető szerepet tölt be az üzleti és fenntarthatósági stratégia kialakításában és megvalósításában. Az üzleti stratégia fő célja, hogy a Csoport a közép-kelet-európai régió első számú komplex logisztikai szolgáltatójává váljon teljes körű, ügyfélközpontú és fenntartható szolgáltatási portfólióval. A Csoport tevékenysége három fő működési területen zajlik: nemzetközi fuvarozás szegmens (ITS), regionális szerződéses logisztikai szegmens és biztosítási szegmens. Társaság üzleti tevékenységei elsősorban az első kettő a nemzetközi fuvarozási és regionális szerződéses logisztikai területhez kapcsolódnak. A Waberer’s Csoport stratégiai irányai, üzleti modellje csoport szinten kerül kialakításra és implementálásra, amelynek integrált része a Társaság, ezáltal részletei a Waberer’s Csoport konszolidált pénzügyi kimutatásokban olvashatóak. 

footer image

 

Az üzleti stratégia negyedik pillére a három szegmensen (infrastruktúra-és technológiafejlesztés, hozzáadott érték növelése, emellett a diverzifikáció) túl a fenntarthatóság. A fenntarthatósággal kapcsolatos lépések meghatározására a Waberer’s Csoport Igazgatósága csoport szintű ESG stratégiát fogadott el 2024 első negyedévében, amelynek főbb fókuszterületei a zöld szolgáltatások fejlesztése, a kibocsátások csökkentése, a vonzó munkahely kialakítása, valamint a jogszabályi és belső megfelelőség biztosítása és az alkalmazkodóképesség növelése. A Waberer’s International Nyrt. kulcsszerepet tölt be a fenntarthatósági irányok megvalósításában, amelyek integráltan csoport szinten történnek. A konszolidált fenntarthatósági jelentésben kerül bemutatásra a fenntarthatósági fókuszterületek részletezése a stratégiai célokkal összekapcsolva. Az ESG Stratégia 2025-ben felülvizsgálatra kerül az első konszolidált ESRS fenntarthatósági jelentés során elvégzett kettős lényegességi vizsgálat eredményei alapján, amely szintén csoport szinten kerül majd kialakításra. 

A Társaság teljes munkavállalói létszáma egy földrajzi régióhoz tartozik, Magyarországhoz. A munkavállalókkal kapcsolatos társadalmi információk az [S1-6] A vállalkozás alkalmazottainak jellemzői alfejezetben kerülnek részletes ismertetésre.

A Társaság nem nyújt olyan szolgáltatást, amelyre bizonyos piacokon tilalmak vonatkoznak.

A Társaság árbevételéről és annak üzletágak szerinti eloszlásáról bővebb információ a Társaság éves jelentésében olvasható. A Társaság nem folytat fosszilis üzemanyagok feltárásával, tárolásával vagy szállításával kapcsolatos tevékenységeket, nem vesz részt vitatott fegyverek kereskedelmében és dohánytermesztéssel kapcsolatos tevékenységeket sem végez.

Az értéklánc felmérés tartalmaz minden, a Társaság számára a beszámolási időszak alatt rendelkezésre álló, észszerű és alátámasztható információt. Az értéklánc feltérképezése a Társasághoz kapcsolódó két fő üzletág mentén történt meg. Az alábbi összefoglalóban a Társaság üzleti működésének szempontjából legrelevánsabb értéklánci tevékenységek példákkal kerülnek bemutatásra, amelyben kiemelésre kerülnek a Waberer’s Csoporton belüli kapcsolódások is a leányvállalataival, ezáltal az értékláncban megjelenítve őket.

Nemzetközi szállítmányozás és fuvarozás értéklánca

A nemzetközi fuvarozási és szállítmányozási szegmens a közúti és vasúti fuvarozási és szállítmányozási szolgáltatásokat végző Waberer’s International Nyrt és a továbbiakban megnevezett leányvállalatok tevékenységét foglalja magában, Waberer's Network Kft., Nexways Cargo Kft., Delta-Rent Kft., All In One Transport Kft., Waberer’s Romania S.R.L., LINK SP. Z.O.O., Waberer’s Slovakia S.R.O.

Az értéklánc kezdetén a járműgyártás áll, amelyre a Társaság rendelései révén közvetetten hatást gyakorolhat. Ezt követően azonban a Waberer’s Csoport járműflottájának 90%-át lízingeli, így ezek nem tartoznak közvetlen tulajdonába. A lízingidőszak lejárta után a visszaadott járművek további sorsa már kívül esik a csoport hatáskörén.

 

 

 

 

 

footer image

 

Tevékenység

Értéklánc érintett szakasza

Érintett országok (becsült lokáció)

Érdekelt felek listája

Járműgyártás

·  Beszállítóval folytatott tárgyalásokat követően, beszállító által az igényelt járművek előállítása

Upstream

  • Európa

Beszállítók, gépjármű-gyártók

Lízing és beszerzés

·  Szükséges eszközök beszerzése és lízingje (például: járművek, üzemanyag, alkatrészek, informatikai eszközök, üzemanyagkártya stb.)

Közvetlen (saját tevékenység), upstream

  • Európa

Lízingvállalatok, beszállítók, bankok, gépjármű-gyártók

Értékesítés

·  Lehetséges ügyfelek azonosítása, felkeresése és bevonzása

·  Árképzési stratégiák kialakítása

·  Ügyfélkapcsolat-kezelés

Közvetlen (saját tevékenység)

  • Lengyelország,
  • Románia
  • Szlovákia
  • Szerbia
  • Magyarország

Ügyfelek, a Waberer’s Csoport alkalmazottai

Tervezés

·   Vevői megrendelések fogadása és feldolgozása.

·   Szállítási útvonalak és megoldások kiválasztása a szállításra vonatkozó előírások betartásával. Szükség esetén alvállalkozók bevonása

Közvetlen (saját tevékenység), upstream, downstream

  • Lengyelország
  • Románia
  • Szlovákia
  • Magyarország

Ügyfelek, a Waberer’s Csoport alkalmazottai, szabályozó hatóságok, alvállalkozók

Szállítás

·  Az áruk felrakása a járművekre és elszállítása

·  Valós idejű nyomon követés és ellenőrzés

·  A tranzit irányítása, beleértve a szüneteket és a tankolást

·  A rakomány biztonságának és védelmének biztosítása

Közvetlen (saját tevékenység), upstream, downstream

Például:

  • Németország
  • Franciaország
  • Nagy-Britannia
  • Spanyolország
  • Olaszország
  • Ausztria
  • Szlovákia
  • Magyarország

Ügyfelek, a Waberer’s Csoport alkalmazottai, szabályozó hatóságok, alvállalkozók, helyi közösség

 

 

 

 

footer image

 

Kiszállítás és lerakodás

·   Az áruk lerakodása a célállomáson

·   Kézbesítési visszaigazolás és aláírások átvétele

Közvetlen (saját tevékenység), upstream, downstream

Például:

  • Németország
  • Franciaország
  • Nagy-Britannia
  • Spanyolország
  • Olaszország
  • Ausztria
  • Szlovákia
  • Magyarország

Ügyfelek, a Waberer’s Csoport alkalmazottai, szabályozó hatóságok, alvállalkozók

Adminisztráció

·  Szállításokhoz kapcsolódó adminisztráció elkészítése, fuvarelszámolás belsőleg és számlázás miatt

Közvetlen (saját tevékenység), upstream, downstream

  • Lengyelország
  • Románia
  • Szlovákia
  • Magyarország

Ügyfelek, a Waberer’s Csoport alkalmazottai, szabályozó hatóságok, alvállalkozók

Szerviz és karbantartás, telephely üzemeltetés

·   Kamionok rendszeres karbantartása és szervízelés, telephelymenedzsment

Közvetlen (saját tevékenység)

  • Lengyelország
  • Magyarország

A Waberer’s Csoport alkalmazottai, szabályozó hatóságok, helyi közösségek

 

footer image

 

Logisztika üzletág értéklánca:

A regionális szerződéses logisztikai szegmensben a Waberer’s International Nyrt. és továbbiakban megnevezett leányvállalatok: Waberer’s International Nyrt., WSZL Kft., WSZL Automotív Kft., Rapid Teherautó Szerviz Kft., Waberer’s Slovakia S.R.O.

Tevékenység

Értéklánc érintett szakasza

Érintett országok (becsült lokáció)

Érdekelt felek listája

Járműgyártás

·   Beszállítóval folytatott tárgyalásokat követően, beszállító által az igényelt járművek előállítása

Upstream

       Európa

Beszállítók, gépjármű-gyártók

Beszerzés, ingatlanfejlesztés

·   Szükséges eszközök beszerzése és lízingje (például: raktárhelyiségek bérlése és fejlesztése, targoncák, rakodó berendezések, informatikai eszközök stb.)

·   Szükség esetén a megfelelő alvállalkozók (például: takarítás, őrzés) bevonása

Közvetlen (saját tevékenység)

  • Magyarország (Budapest)
  • Szlovákia

Lízingvállalatok, bérbeadók, beszállítók, kivitelezők, alvállalkozók, gépjármű-gyártók

Értékesítés

·   Piackutatás és elemzés. Lehetséges ügyfelek azonosítása, felkeresése és bevonzása

·   Árképzési stratégiák kialakítása

·   Ügyfélkapcsolat-kezelés

Közvetlen (saját tevékenység)

  • Magyarország (Budapest, Páty, Győr, Miskolc)
  • Szlovákia
  • Szerbia

Ügyfelek, a Waberer’s Csoport alkalmazottai

Beérkező áruk kezelése

·   Bejövő rakományok regisztrálása, fogadása, kirakodása és ellenőrzése.

·   Raktározás, készletellenőrzés és készletgazdálkodás.

Közvetlen (saját tevékenység)

  • Magyarország (Budapest, Páty, Győr, Miskolc)
  • Szlovákia
  • Szerbia

Ügyfelek, ügyfelek alkalmazottai, a Waberer’s Csoport alkalmazottai, szabályozó hatóságok, alvállalkozók, helyi közösségek

 

 

 

footer image

 

Értéknövelő szolgáltatások

·   Opcionálisan elérhető szolgáltatások: címkézés, co-packing, alkatrész logisztika, webshop kiszolgálás stb., vámraktár

Közvetlen (saját tevékenység)

  • Magyarország (Budapest, Páty, Győr, Miskolc)
  • Szlovákia
  • Szerbia

Ügyfelek, ügyfelek alkalmazottai, a Waberer’s Csoport alkalmazottai, szabályozó hatóságok, alvállalkozók, helyi közösségek

Kimenő áruk kezelése

·   Kimenő áruk rendszerezése, kiválasztása, csomagolása, felrakodása és elküldése ügyfélcímekre vagy más raktárakba

Közvetlen (saját tevékenység)

  • Magyarország (Budapest, Páty, Győr, Miskolc)
  • Szlovákia
  • Szerbia

Ügyfelek, ügyfelek alkalmazottai, a Waberer’s Csoport alkalmazottai, szabályozó hatóságok, alvállalkozók, helyi közösségek

Kiszállítás

·   Áru elszállítása saját járművekkel vagy alvállalkozók által

Közvetlen (saját tevékenység), upstream, downstream

  • Magyarország
  • Szlovákia
  • Szerbia

Ügyfelek, a Waberer’s Csoport alkalmazottai, fuvarozó alvállalkozó

Adminisztráció

·   Tevékenységekhez kapcsolódó adminisztráció elkészítése, fuvarelszámolás belsőleg és számlázás miatt

Közvetlen (saját tevékenység)

  • Magyarország (Budapest, Páty, Győr, Miskolc)
  • Szlovákia
  • Szerbia

Ügyfelek, a Waberer’s Csoport alkalmazottai, szabályozó hatóságok, alvállalkozók, helyi közösségek

Raktár üzemeltetés

·   Telephely menedzsment, minőségbiztosítás, szükséges engedélyek beszerzése, auditok lebonyolítása

Közvetlen (saját tevékenység)

  • Magyarország (Budapest, Páty, Győr, Miskolc)
  • Szlovákia
  • Szerbia

Ügyfelek, a Waberer’s Csoport alkalmazottai, szabályozó hatóság, helyi közösség

 

footer image

 

 11.4.2 [SBM-2] Az érdekelt felek érdekei és álláspontjaik

A Waberer’s Csoportnál az érintetti térkép felrajzolása és az érdekelt felek azonosítása és értékelése csoport szinten történt meg. A Társaság tevékenysége szempontjából releváns érdekelti csoportok megegyeznek a Waberer’s Csoport érdekelti csoportjaival abból adódóan, hogy a Waberer’s International Nyrt. tölti be az anyavállalati szerepkört és a csoporton belüli érintettek mind fontos tagjai az értékláncának. Az érintett felek fontosság szerint, érdek-és befolyásfelmérés alapján kerültek besorolásra két kategóriába. Az elsődleges érdekelt felek azok az egyének vagy csoportok, amelyek közvetlenül részt vesznek a Waberer’s Csoport gazdasági tevékenységében. Az elsődleges érdekelt felek a következők: ESG Bizottság, ESG szakértői csapat, ESG területekhez kapcsolódó operatív területek vezetői és képviselői csoport szinten, leányvállalatok vezetői és operatív menedzsmentje, saját munkavállalók, iparági szervezetek és szakszervezetek, beszállítók, alvállalkozók, ügyfelek (nemzetközi és belföldi), befektetők, részvényesek, finanszírozók (bankok). A másodlagos érdekelt felek azok a szereplők, amelyek közvetlenül nem vesznek részt a Waberer’s Csoport gazdasági tevékenységében, de befolyással lehetnek annak működésére. A másodlagos érdekelt felek a következők: a szabályozó hatóságok, helyi közösségek, civil szervezetek, versenytársak, média, oktatási intézmények, valamint a természet, mint néma érdekelt fél. A Waberer’s Csoport kettős lényegességi vizsgálata (továbbiakban: DMA) során az érdekelt felek azonosításának eredményei alapján az elsődleges belső és külső érdekelt felek kerültek közvetlenül bevonásra a lényeges fenntarthatósági témákra vonatkozó DMA folyamatba.

 image_8c4441de-41f8-4a28-86e7-babbd6cb4c23

footer image

 

A Társaság tevékenysége szempontjából releváns elsődleges érintetti csoportok megegyeznek a Waberer’s Csoport elsődleges érintetti csoportjaival. A Waberer’s Csoport esetén az azonosított elsődleges érintettekkel való együttműködést a Társaság munkatársai koordinálják. Az együttműködés formái és az érintett témakörök a következők:

Érintetti csoport

Együttműködés formája

Témakörök

ESG Bizottság

Bizottsági ülések

Fenntarthatósági üzletpolitika

ESG területekhez kapcsolódó operatív területek vezetői és képviselői csoport szinten

Workshopok

Interjúk

ESG Munkacsoport ülései

Fenntarthatósági témákkal kapcsolatos operatív kérdések

Leányvállalatok vezetői / operatív menedzsment

Workshopok

Waberer’s Csoport kettős lényegességi vizsgálat kérdőív ESG Munkacsoport ülései

Fenntarthatósági témákkal kapcsolatos operatív kérdések

Saját munkavállalók

Munkavállalói elégedettségmérés

„Kérdezd a menedzsmentet” fórum

Belső kommunikációs hírlevelek

Bérpolitika, munkavállalói jóllét, munka-magánélet egyensúlya, megfelelő munkakörnyezet

ESG szakértői csapat

ESG Munkacsoport ülései

ESG csapat megbeszélések

Fenntarthatósági üzletpolitika

Iparági szervezetek és Szakszervezetek

Munkavállalói elégedettségmérés

Szakszervezeti fórumok

Iparági szervezetek ülései

Bérpolitika

Munkavállalói jóllét

Beszállítók, alvállalkozók

Waberer’s Csoport kettős lényegességi vizsgálat kérdőív

Tisztességes szabálykövető működés

ESG kockázati átvilágítás

Ügyfelek (nemzetközi és belföldi)

Waberer’s Csoport kettős lényegességi vizsgálat kérdőív Ügyfélelégedettségi kérdőív

Ügyfél hírlevelek

Zöld portfólió fejlesztése

Tisztességes szabálykövető működés

Befektetők, részvényesek

Waberer’s Csoport kettős lényegességi vizsgálat kérdőív

Részvényesi fórumok (tőzsdei előírások szerint)

Jelentések

Fenntarthatósági üzletpolitika

Fenntarthatósági javadalmazási kérdések

Tisztességes szabálykövető működés

Finanszírozók (bankok)

Waberer’s Csoport kettős lényegességi vizsgálat kérdőív

Tisztességes szabálykövető működés

A kapcsolattartás elsődleges formája minden esetben az elektronikus levelezés, telefonos és személyes vagy virtuális szóbeli egyeztetésekkel kiegészülve. A Waberer’s Csoport évi egy ügyféltalálkozót tart kiemelt partnerei számára, ahol megismerkedhetnek a vállalat aktualitásaival, fejlesztési irányaival.

 

 

 

 

 

footer image

 

Az érdekelt felek bevonása és a velük való együttműködés célja a társadalmilag és környezetileg fenntarthatóbb működés létrehozása. A fenntarthatósági kérdések esetén az érintetti bevonási különböző csatornákon keresztül történik meg, ez a 2024-es évben a Waberer’s Csoport kettős lényegességi vizsgálat során valósult meg elsődlegesen. Az ESG területekhez kapcsolódó operatív területek vezetői és képviselői számára workshopokon keresztül történt meg a bevonódás, az operatív menedzsment számára kérdőívek kerültek kiküldésre, amely kitöltésébe a felsővezetők (ügyviteli szerv) is be lettek vonva. A további érintetti csoportok: a munkavállalók, ügyfelek, beszállítók szintén kérdőíves formában kerültek bevonásra. A fejleményekről, eredményekről az ESG Bizottság az alakuló ülésén lett tájékoztatva, ahol jóváhagyta a megkérdezettek álláspontját, majd kommunikálásra került a felsővezetés felé. Ezen felül az érintetti csoportok meglátásai az együttműködések során külső feleknél az ügyfélelégedettségi mérésből vagy belső érintettek esetén a munkavállalói elégedettségi felmérésből azonosíthatóak, amelyeket a Waberer’s Csoport beépít üzleti működésébe. A részvényesekkel, elemzőkkel a befektetői kapcsolattartó egyeztet, aki az ezzel kapcsolatos tőzsdei kötelezettségeket teljesíti. A szakszervezetekkel a HR terület tartja a kapcsolatot. 

A Társaság azon tagjai, akik a Waberer’s Csoport kettős lényegességi vizsgálatának workshopjain részt vettek, képviselték a legfontosabb érdekelt felek (például: munkavállalók, ügyfelek) szempontjait, tapasztalatait a fenntarthatósági irányok mentén. A legfontosabb érdekelt felek álláspontja és a Waberer’s Csoport ESG kérdőíves felmérése nem mutatott lényegi eltérést, a megkérdezettek a workshopokon azonosított irányokkal egybehangzóan nyilatkoztak. A Waberer’s Csoport az ESG stratégiájának 2025-ös frissítésekor figyelembe veszi az eredményeket a feltárt hatások, kockázatok és lehetőségek mentén. A költségcsökkentés és értéknövekedés alapvető elvárásként jelenik meg - első sorban – a fuvarozás, szállítmányozás és logisztikai szegmensekben, melyre a versenyképesség megőrzése érdekében a Waberer’s Csoport igyekszik megfelelő megoldásokat kínálni.

A 2024-es csoport szintű kettős lényegességi vizsgálatnak megfelelően, az ESG Munkacsoport javaslatait beépítve az ESG Igazgató előterjeszti a felülvizsgált ESG Stratégiát az ESG Bizottságnak. Az új csoport szintű stratégia, amelynek a Társaság integrált részét képezi az ESG Bizottság jóváhagyását követően publikálásra kerül várhatóan 2025-ben.

 

footer image

 

 11.4.3 [SBM-3] Lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek, valamint ezek kölcsönhatása a stratégiával és az üzleti modellel

Az ESRS elvárásai alapján a Társaság elvégezte a kettős lényegességi vizsgálatot, mely során különböző fenntarthatósági hatásokat, kockázatokat és lehetőségeket azonosított. Ezeket foglalja össze a lenti tábla. A hatások, lehetőségek és kockázatok azonosítása és értékelése során jellemzően csoportos szemlélet kerül bemutatása, abból adódóan, hogy a fenntarthatóság a Waberer’s Csoport központi témája és ehhez kapcsolódó lépései, stratégiai irányai és akciói csoport szinten alakulnak és valósulnak meg.

Hatás, kockázat vagy lehetőség (IRO) neve

IRO kategória

Bekövetkezés valószínűsége és időhorizontja

Jelentőség az értékláncban

Aktuális vagy lehetséges hatások/kockázatok/lehetőségek leírása

IRO-k kölcsönhatása a stratégiával

Környezeti: ESRS E1 – Éghajlatváltozás

Éghajlattal kapcsolatos fizikai kockázatok

Pénzügyi kockázat

Potenciális, rövidtávú

Upstream - Magas

Közvetlen (saját tevékenység) - Magas

Downstream - Közepes

Fizikai kockázatok megjelenési formái a szállítmányozásban és komplex logisztikában:

·     Tengerszint-emelkedés

·     Árvíz

·     Földcsuszamlás

·     Jégkárok

·     Környezeti okokból történő lezárások

Felmerülő pénzügyi kockázat:

·     Erőforrások rendelkezésre állása

·     Váratlan kiadások megnövekedése

·     Cashflow-csökkenés

Meglévő gyakorlatok folytatása:

  • Waberer’s Csoport ESG Stratégia felülvizsgálata
  • Éghajlati kockázatelemzés – sérülékenységi vizsgálat elvégzése

Üvegházhatású gázok kibocsátása

Negatív hatás

Aktuális, rövidtávú környezeti hatás

Upstream - Magas

Közvetlen (saját tevékenység) - Magas

Downstream - Közepes

ÜHG-kibocsátás forrásai: Scope 1 kibocsátás:

·     Fuvarozás, szállítmányozás során elhasznált üzemanyag kibocsátása

Scope 2 kibocsátás:

·     Vásárolt villamosenergia

·     Bérleményekben felhasznált hőenergia

Scope 3 kibocsátás:

·     Komp szolgáltatás

·     Fuvarozói alvállalkozói tevékenység

·     Vásárolt üzemanyag

Meglévő gyakorlatok folytatása:

  • Alacsonyabb üzemanyagfelhasználás és optimalizálás (például: gazdaságos vezetés képzés, útvonaloptimalizáció, üres futás csökkentés)
  • Átfogó ÜHG kalkuláció (Scope 1, 2, 3) és monitorozás

Tervezett lépések

  • Alternatív hajtásláncú járművek arányának növelése a Waberer’s Csoport flottájában – elektromos és LNG-meghajtású járműflotta növelése
  • Átállási terv kidolgozása és implementálása
  • Alternatív üzemanyagok használata

 

footer image

 

Éghajlattal kapcsolatos átállási kockázatok

Pénzügyi kockázat

Potenciális, középtávú

Upstream – Közepes

Közvetlen (saját tevékenység) - Közepes

Downstream - Alacsony

Átállási kockázatok:

·     Beszerzési árak növekedése (nyersanyag, eszközök)

·     Hatályba lépő szabályozói elvárások és jelentéstételi kötelezettségek (például EU Taxonómiarendelet) erőforrásigénye és potenciális pénzbírságok 

·     Vevői preferenciák eltolódása a fenntarthatóbb közlekedési módok felé

Pénzügyi kockázatok:

·     Erőforrások rendelkezésre állása

·     Beszerzési áremelkedés hatása

·     Érintetti kapcsolatok befolyásolása (például ellátási lánc, külső érdekelt felek)

Meglévő gyakorlatok folytatása:

  • Jogszabályi környezet változásainak proaktív lekövetése

Tervezett lépések:

  • Ügyféligényekhez való igazodás a zöld szállítmányozási megoldások kapcsán, például: intermodális szállítmányozás volumenének növelése a csoport portfólióban
  • Átállási terv kidolgozása és implementálása

Zöld szolgáltatások fejlesztése

Pénzügyi lehetőség

Potenciális, rövidtávú

Upstream – Magas

Közvetlen (saját tevékenység) - Magas

Downstream - Alacsony

Zöld portfólió bővítése - alacsony károsanyag-kibocsátású/üzemanyag-hatékony technológiai innovációk implementációja:

·     Vasúti és intermodális szállítás arányának növelése

·     Alternatív hajtásláncú járművek és alternatív üzemanyagok használatának növelése

·     Fenntartható raktározási technológia fejlesztés

Felmerülő pénzügyi lehetőségek:

·     Piaci pozíció erősítése

·     Jövőbeni cash flow befolyásolása

·     Stakeholder kapcsolatok befolyásolása (például ellátási lánc, külső érdekelt felek)

Meglévő gyakorlatok folytatása:

  • Vasúti és intermodális szállítás arányának növelése

 

  • Zöld szolgáltatások további növelése a szállítmányozási-fuvarozási portfólióban

 

footer image

 

Energiafogyasztás a saját tevékenység során

Negatív hatás

Aktuális, rövidtávú környezeti hatás

Upstream - Közepes

Közvetlen (saját tevékenység) - Közepes

Downstream - Közepes

Energiaintenzív üzleti tevékenység:

·     Vásárolt villamosenergia-fogyasztás

·     Bérleményekben felhasznált hőenergia

·     Legnagyobb energiafelhasználás: raktározási és logisztikai tevékenységek

Meglévő gyakorlatok folytatása:

  • Raktárak hűtőgépészeti korszerűsítése
  • Energiahatékonysági beruházások
  • Kamionszerviz korszerűsítése
  • Energiafogyasztás mitigálására az irodaházak és raktárak világításának cseréje LED világításra megtörtént

Tervezett lépések:

  • Munkavállalók szemléletformálása - komplex energiahatékonysági tananyag készítése

Decentralizált energiatermelés és megújuló energiaforrások arányának növelése: iroda épületek és épülő raktárak

Pénzügyi lehetőség

Aktuális, rövidtávú

Upstream - Alacsony

Közvetlen (saját tevékenység) - Közepes

Downstream - Közepes

Földgáztól való függetlenedés:

·     Irodaépület hűtése/fűtése levegő/víz hőszivattyúval

Saját energiatermelés:

·     Napelemes rendszerek telepítése

Felmerülő pénzügyi lehetőségek:

·     Operációs költségek csökkentése

·     Jövőbeni cash flow befolyásolása

Meglévő gyakorlatok folytatása:

  • Energiahatékonysági beruházások:

·  Kamionszerviz korszerűsítése

  • Raktárak hűtőgépészeti korszerűsítése

Tervezett lépések:

  • Új energiahatékony raktárak építése
  • Munkavállalók szemléletformálása - komplex energiahatékonysági tananyag készítése

 

footer image

 

Társadalmi: ESRS S1 – Saját munkaerő

Megfelelő munkafeltételek rögzítése

Pozitív hatás

Aktuális, rövidtávú társadalmi hatás

Upstream - Alacsony

Közvetlen (saját tevékenység) - Közepes

Downstream - Alacsony

Átláthatóság biztosítása

·     Munkafeltételek pontos lefektetése a szabályzatokban és a szerződésekben

Munkafeltételek monitorozása és fejlesztése:

·     Pozitív megítélés és elköteleződés, pozitív hatás a foglalkoztatásra

Meglévő gyakorlatok folytatása:

  • Munkavállalói elégedettségmérés csoportszinten  
  • Elégedettségmérés eredményeinek feldolgozása tematikus szponzorcsoportok által - fejlesztési akcióterv kidolgozása

Versenyképes fizetés biztosítása

Pozitív hatás

Aktuális, rövidtávú társadalmi hatás

Upstream - Alacsony

Közvetlen (saját tevékenység) - Közepes

Downstream - Alacsony

Versenyképes bérezés:

·     Jól képzett munkavállalók bevonzása és megtartása

Társadalmi hatás:

·     Munkavállalók és családjuk életszínvonalának növelése

Meglévő gyakorlatok folytatása:

  • Iparágspecifikus piaci bérek trendkövetése - piaci benchmark adatok figyelemmel kísérése

Versenyképes fizetés biztosítása hosszú távon

Pénzügyi kockázat

Aktuális, rövidtávú

Upstream - Alacsony

Közvetlen (saját tevékenység) - Közepes

Downstream - Alacsony

Trendek a szállítmányozás-fuvarozás terén:

·     Egyre kevesebben választják ezt a pályát

·     Inflációs hatás: munkavállalók nagyobb elvárása a fizetésemeléssel szemben

Felmerülő pénzügyi kockázatok:

·     Humán erőforrás megtartása és bevonzása

·     Növekvő költségek az új erőforrások bevonása miatt

Meglévő gyakorlatok folytatása:

  • Nemzetgazdasági és társadalmi viszonyok figyelembevétele
  • Iparágspecifikus piaci bérek trendkövetése - piaci benchmark adatok figyelemmel kísérése

 

footer image

 

Szociális párbeszéd - munkavállalói visszajelzések platformjai

Pozitív hatás

Aktuális, rövidtávú társadalmi hatás

Upstream - Alacsony

Közvetlen (saját tevékenység) - Közepes

Downstream - Alacsony

·     Munkavállalói elégedettségmérés

·     „Kérdezd a menedzsmentet” fórum negyedéves megszervezése

·     Fókusztémák meghatározása

Meglévő gyakorlatok folytatása:

  • Rendszeres munkavállalói elégedettségmérés csoport szinten, az eredmények belső kommunikációja
  • Elégedettségmérés eredményeinek feldolgozása tematikus szponzorcsoportok által - fejlesztési akcióterv kidolgozása

Szociális párbeszéd - munkavállalói visszajelzések nem megfelelő beépítése

Pénzügyi kockázat

Aktuális, rövidtávú

Upstream - Alacsony

Közvetlen (saját tevékenység) - Közepes

Downstream - Alacsony

Elégedettségmérés eredményeinek integrációjának fontossága:

·     Munkakörülmények javítása, bejárási támogatás, home office, egyéb juttatások

·     Ha a javaslatok nem teljesülnek belátható időn belül, az bizalomvesztéssel és az elköteleződés csökkenésével járhat

Felmerülő pénzügyi kockázatok:

·     Humán erőforrás megtartása

·     Nagyobb költségek a fejlesztések realizációjához

Meglévő gyakorlatok folytatása:

  • Munkavállalói elégedettségmérés csoport szintű rendszeres megszervezése, az eredmények belső kommunikációja
  • Elégedettségmérés eredményeinek feldolgozása tematikus szponzorcsoportok által - fejlesztési akcióterv kidolgozása

Tervezett lépések:

  • Waberer’s Csoport ESG Stratégia felülvizsgálata

Szociális párbeszéd - Szakszervezetek

Pozitív hatás

Aktuális, rövidtávú társadalmi hatás

Upstream - Alacsony

Közvetlen (saját tevékenység) - Közepes

Downstream - Alacsony

Több szakszervezet működik a vállalatnál:

·     Szoros együttműködés a szervezetek között

·     Kollektív szerződés - bértárgyalások

Pozitív hatás a munkavállalókra:

·     Munkavállalók elégedettségének növelése 

·     Belső folyamatok hatékonyságának növelése

Meglévő gyakorlatok folytatása:

  • Szakszervezetek működése

 

footer image

 

A munka és a magánélet közötti egyensúly megtartásából eredő kockázatok

Pénzügyi kockázat

Aktuális, rövidtávú

Upstream - Alacsony

Közvetlen (saját tevékenység) - Közepes

Downstream - Alacsony

Munka és magánélet egyensúlya - egyre fontosabb az új generációk számára:

·     A szállítmányozás - fuvarozás ágazatok több kötöttséggel járnak, ami befolyásolja a munkavállalók bevonzását és megtartását

Felmerülő pénzügyi kockázatok:

·     Humán erőforrás megtartása és bevonzása

·     Nagyobb költségek a folyamatosan változó igények és iparági változások miatt

Tervezett lépések:

  • ESG Stratégia felülvizsgálata

 

Meglévő gyakorlatok folytatása:

  • Waberer’s Csoport elégedettségmérés eredményeinek feldolgozása tematikus szponzorcsoportok által - fejlesztési akcióterv kidolgozása

Egészségvédelem és biztonság melletti elköteleződés

Pozitív hatás

Aktuális, rövidtávú társadalmi hatás

Upstream - Alacsony

Közvetlen (saját tevékenység) - Közepes

Downstream - Alacsony

Egészségügyi kockázatoknak való kitettség enyhítése:

·     A Waberer’s Csoport támogatja a rendszeres egészségügyi szűrővizsgálatokban való részvételt

Egészségvédelem melletti elköteleződés:

·     Növeli a munkavállalói elégedettséget és jóllétet

Tervezett lépések:

  • Waberer’s Csoport ESG Stratégia felülvizsgálata

Meglévő gyakorlatok folytatása:

  • Rendszeres szűrővizsgálatok biztosítása
  • Kedvezményes sportolási lehetőség, telephelyi konditermek

Nemek közötti egyenlőség - nők a menedzsmentben

Pozitív hatás

Aktuális, középtávú társadalmi hatás

Upstream - Alacsony

Közvetlen (saját tevékenység) - Közepes

Downstream - Alacsony

Női munkavállalók aránya a szállítmányozásban tradicionálisan alacsony, a Waberer’s Csoport is törekszik az egyenlő esélyek megteremtésére és a női munkavállalók bevonzására

·     Pozitív megítélés és munkavállalói elégedettség

Meglévő gyakorlatok folytatása:

  • Női mentorok biztosítása női gépjárművezetők számára
  • Európai Uniós jogszabályok hazai jogszabályba való implementációjának figyelemmel követése

Tervezett lépések:

  • ESG Stratégia felülvizsgálata

footer image

 

 

Képzés és készségfejlesztés

Pozitív hatás

Aktuális, középtávú társadalmi hatás

Upstream - Alacsony

Közvetlen (saját tevékenység) - Közepes

Downstream - Alacsony

·     Szellemi munkaerő fejlesztése: éves teljesítményértékelés mentén történő célkitűzések és karriertervezés támogatása

·     Fiatalok bevonzása: duális képzés lehetősége

·     Különböző jogosítványok megszerzésének lehetősége

Pozitív hatás a munkavállalókra:

·     Előrelépési lehetőség, belátható karrierfejlődés

Meglévő gyakorlatok folytatása:

  • Teljesítményértékelési rendszer fejlesztése
  • Képzések biztosítása

Tervezett lépések:

  • Waberer’s Csoport ESG Stratégia felülvizsgálata

A munkahelyi erőszak és zaklatás elleni intézkedések

Pozitív hatás

Aktuális, középtávú társadalmi hatás

Upstream - Alacsony

Közvetlen (saját tevékenység) - Közepes

Downstream - Alacsony

·     Pozitív társadalmi hatás:

·     Biztonságos munkahely megteremtése

·     Bizalom és elkötelezettség növekedése a munkavállalók körében

Meglévő gyakorlatok folytatása:

  • Megelőző intézkedések, szabályzatok és tréningek
  • Visszaélés-bejelentő rendszer, felmerülő incidensek alapos kivizsgálásának céljából

Esélyegyenlőség - etnikumok

Pozitív hatás

Aktuális, középtávú társadalmi hatás

Upstream - Alacsony

Közvetlen (saját tevékenység) - Közepes

Downstream - Alacsony

·     Széles etnikai háttérrel rendelkező munkavállalók, különösen a sofőrök körében, akik számos különböző országból érkeznek

Pozitív hatás a munkavállalókra:

·     Hazai és külföldi munkavállalók kölcsönösen tanulhatnak egymástól

·     Egészséges versenyszellem kialakulása, teljesítmény és innováció ösztönzése

Meglévő gyakorlatok folytatása:

  • Belső kommunikáció a pozitív hatásokról

Tervezett lépések:

  • Érzékenyítő tréningek bevezetése a különböző telephelyekre

 

footer image

 

 

Társadalmi: ESRS S4 – A fogyasztókra és végfelhasználókra gyakorolt, tájékoztatással kapcsolatos hatások

Az ügyfelek pontos és hiánytalan tájékoztatása

Pozitív hatás

Aktuális, rövidtávú társadalmi hatás

Upstream - Alacsony

Közvetlen (saját tevékenység) - Közepes

Downstream - Alacsony

Partnerekkel való együttműködés:

·     Kiemelt fontosságú a kiegyensúlyozott együttműködés és információk pontos, kölcsönös megosztása

·     Kölcsönös elvárás a partnerek alapossága és megbízhatósága

Pozitív hatás:

·     Átláthatóság, kiszámíthatóság

Meglévő gyakorlatok folytatása:

  • Szerződésekben foglaltak pontos betartása

Az ügyfelek pontos és hiánytalan tájékoztatása

Pénzügyi kockázat

Potenciális, rövidtávú

Upstream - Alacsony

Közvetlen (saját tevékenység) - Közepes

Downstream - Alacsony

Az egyik legfontosabb tényező az átlátható üzleti magatartás:

·     Ügyfelek pontos tájékoztatása

·     Fogyasztók védelme a visszaélésektől

·     Hitelesség és jogszabályoknak való megfelelés

·     Szerződések átláthatósága

Kockázatok:

·     Jogi incidensek és reputációs kockázat

·     Cashflow-változás

Meglévő gyakorlatok folytatása:

  • Szerződésekben foglaltak pontos betartása
  • Hitelesség és jogszabályoknak való megfelelés

 

 

 

 

 

footer image

 

Társadalmi: S – Jogalany-specifikus

Társadalmi felelősségvállalás

Pozitív hatás

Aktuális, középtávú környezeti és társadalmi hatás

Upstream - Közepes

Közvetlen (saját tevékenység) - Magas

Downstream - Közepes

Waberer's Csoport főbb CSR tevékenységei:

·     Hátrányos helyzetű, szociálisan rászoruló gyerekek és fiatalok oktatásának támogatása

·     Rendszeres támogatás alapítványoknak és szervezeteknek

·     Egészségmegőrző programok

A Társaság közösségi szerepvállalásának hatásai:

·     Pozitív hatás a munkavállalókra, ügyfelekre, támogatott társadalmi csoportokra

·     Pozitív hatás a közvetlen környezetre a CSR aktivitások révén

Meglévő gyakorlatok folytatása:

  • Adományozások, támogatások

Gazdasági: ESRS G1 – Üzleti magatartás

Szabályzatok, eljárásrendek betartásával kapcsolatos pozitív hatások

Pozitív hatás

Aktuális, rövidtávú társadalmi hatás

Upstream - Alacsony

Közvetlen (saját tevékenység) - Magas

Downstream - Magas

Üzleti magatartás fontossága:

·       Megfelelőségi folyamatok

·       Jól szabályozott eljárásrendek

·       Hazai és uniós jogszabályoknak való megfelelés

Pozitív hatás a társadalomra:

·       Etikus vállalati működés

·       Jogi problémák orvoslása

·       Kapcsolattartás az érdekelt felekkel

Meglévő gyakorlatok folytatása:

  • Belső szabályzatok, utasítások végrehajtása
  • Hazai és más uniós jogszabályoknak való megfelelés

 

footer image

 

Eredményes politikai szerepvállalás és lobbitevékenységek

Pozitív hatás

Aktuális, rövidtávú társadalmi hatás

Upstream - Magas

Közvetlen (saját tevékenység) - Magas

Downstream - Magas

·      Iparág képviselete a törvényhozás előtt

·      A Waberer’s Csoport piaci szerepéből fakadó hatása, például a fenntarthatósággal kapcsolatos intézkedések beépülése az iparágba

·      Iparágspecifikus fejlesztések, jó gyakorlatok implementációja

Pozitív hatás:

·       Változások kezdeményezése ESG szempontból

Meglévő gyakorlatok folytatása:

  • Iparági képviselet

Megbízható alvállalkozókkal és beszállítókkal fenntartott kapcsolatok

Pozitív hatás

Aktuális, rövidtávú társadalmi hatás

Upstream - Közepes

Közvetlen (saját tevékenység) - Közepes Downstream - Közepes

·      Átláthatóság elvárása

·      Minősítés és átvilágítás jól dokumentált szabályok alapján

·      Csak minősített alvállalkozók végezhetik a fuvarozást

·      Minősítés feltételei: megfelelő felelősségbiztosítás és GPS nyomkövető rendszer

·      Fizetési feltételek lefektetve a Csoport Beszerzési szabályzatában

Pozitív hatás:

·       Fizetés módjának és határidejének pontos meghatározása és betartása

·       Etikus és átlátható működés ösztönzése

Meglévő gyakorlatok folytatása:

  • Belső szabályzatok, utasítások végrehajtása

Korrupció megelőzése és felderítése

Pozitív hatás

Aktuális, rövidtávú társadalmi hatás

Upstream - Alacsony

Közvetlen (saját tevékenység) - Közepes

Downstream - Alacsony

Korrupció megelőzési szabályok:

·  Anti-korrupciós irányelvek, Ajándékozás értéke, cégjegyzés és utalványozás módja, korrupciógyanús esetek bejelentésének menete

Meglévő gyakorlatok folytatása:

  • Szabályzatok, utasítások végrehajtása
  • Bejelentő rendszer működtetése

footer image

 

   11.5   A hatások, a kockázatok és a lehetőségek kezelése

 A kettős lényegességi vizsgálat által a Társaságnak lehetősége nyílt arra, hogy azonosítsa és értékelje a vállalat működéséből adódó hatásokat, kockázatokat és lehetőségeket, figyelembe véve mind a vállalat fenntarthatóságra gyakorolt hatását, mind pedig a fenntarthatósági tényezők üzleti teljesítményre gyakorolt befolyását. Ez a megközelítés segít a stratégiai döntéshozatalban, a kockázatkezelésben és a hosszú távú értékteremtésben, biztosítva, hogy a vállalat proaktívan reagáljon a fenntarthatósági kihívásokra és lehetőségekre.

 11.5.1 [IRO-1] A lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek azonosítására és értékelésére szolgáló eljárások leírása

A 2024. üzleti év az első, amelyben a Waberer’s Csoport és a Társaság a fenntarthatósággal kapcsolatos vállalati beszámolásról szóló irányelv (CSRD) alapján teszi közzé fenntarthatósági jelentését. Az Európai Unió által közzétett ESRS keretrendszer iránymutatásai alapján készült el a Társaság kettős lényegességi vizsgálata a Waberer’s Csoport kettős lényegességi vizsgálatának eredményei alapján. A konszolidált éves beszámoló fenntarthatósági jelentési részében az 1.4 A hatások, a kockázatok és lehetőségek kezelése fejezetben részletesen bemutatásra kerül a Waberer’s Csoport kettős lényegességi vizsgálatának lépései. A Társaság operatív vezetői és szakértői részt vettek a csoport szintű kettős lényegességi vizsgálatban, mind a feltérképezési és mind az értékelési szakaszokban, ezáltal a Társaságra vonatkozó hatások, kockázatok és lehetőségek mind azonosításra kerültek. A Waberer’s Csoport DMA eredményei alapján három fő üzletág mentén kerültek kategorizálásra: fuvarozás és szállítmányozás, logisztika, valamint biztosítói üzletág. A Társaságra vonatkozó lényeges témák azonosítása során a Waberer’s Csoport lényeges témái közül a fuvarozás, szállítmányozás és logisztikai üzletágakhoz kapcsolódó lényeges témák tekinthetőek relevánsnak, kivéve az S2 témakörhöz kapcsolódóak, mert ezek elsősorban a kölcsönzött munkaerő bemutatását fedik le a konszolidált megközelítésben, akik nem a Waberer’s International Nyrt.-n keresztül kerülnek foglalkoztatásra, ezáltal nem relevánsak az egyedi beszámolás során. Az azonosított lényeges témák az előző, [SBM-3] Lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek, valamint ezek kölcsönhatása a stratégiával és az üzleti modellel című alfejezetben kerültek részleteiben bemutatásra. Az egyedi szintű lényeges témákat és a jelen egyedi fenntarthatósági jelentést előzetesen az ESG Bizottság Elnöke, az ESG Igazgató és az ESG szakértő hagyták jóvá, a végleges validáció a Waberer’s Csoport ESG Bizottság oldalán történik meg.

 

footer image

 

 11.5.2 [IRO-2] A vállalkozás fenntarthatósági nyilatkozatai által lefedett, ESRS szerinti közzétételi követelmények

ESRS

Közzétételi követelmény

Oldal

Hivatkozás

Megjegyzés

ESRS 2

10

A beszámoló elkészítésének alapja

10

[BP-1]

A fenntarthatósági nyilatkozat elkészítésének általános alapja

10

Waberer’s Csoport konszolidált éves beszámoló és konszolidált üzleti jelentés, 2024.

[BP-2]

Egyedi körülményekre vonatkozó közzétételek

12

Irányítás

12

[GOV-1]

Az ügyviteli, ügyvezető, illetve felügyelő testületek szerepe

13

Waberer’s Csoport konszolidált éves beszámoló és konszolidált üzleti jelentés, 2024.

 

Waberer's Csoport befektetőknek szóló aloldal

[GOV-2]

A vállalkozás ügyviteli, ügyvezető, illetve felügyelő testületei számára szolgáltatott információk és az általuk kezelt fenntarthatósági kérdések

15

Waberer’s Csoport konszolidált éves beszámoló és konszolidált üzleti jelentés, 2024.

[GOV-3]

A fenntarthatósággal kapcsolatos teljesítmény beépítése az ösztönző mechanizmusokba

16

Waberer’s International Nyrt. Javadalmazási Jelentés

[GOV-4]

Nyilatkozat az átvilágításról

16

[GOV-5]

Kockázatkezelés és a fenntarthatósággal kapcsolatos beszámolás belső kontrollja

17

 

footer image

 

Stratégia

18

[SBM-1]

Stratégia, üzleti modell és értéklánc

18

Waberer’s Csoport konszolidált éves beszámoló és üzleti jelentés, 2024.

Waberer’s International Nyrt. egyedi éves beszámoló és üzleti jelentés, 2024.

[SBM-2]

Az érdekelt felek érdekei és álláspontja

24

[SBM-3]

Lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek, valamint ezek kölcsönhatása a stratégiával és az üzleti modellel

27

A hatások, a kockázatok és a lehetőségek kezelése

37

[IRO-1]

A lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek azonosítására és értékelésére szolgáló eljárások leírása

37

Waberer’s Csoport konszolidált éves beszámoló és üzleti jelentés, 2024.

Waberer's Csoport befektetőknek szóló aloldal

[IRO-2]

A vállalkozás fenntarthatósági nyilatkozatai által lefedett, ESRS szerinti közzétételi követelmények

38

[MDR-P]

A lényeges fenntarthatósági kérdések kezelésére elfogadott politikák

48

[MDR-A]

A lényeges fenntarthatósági kérdésekhez kapcsolódó intézkedések és erőforrások

48

Környezeti információk

49

 

 

 

 

footer image

 

EU Taxonómia

49

Waberer’s Csoport konszolidált éves beszámoló és üzleti jelentés, 2024.

[E1]

Éghajlatváltozás

49

[GOV-3]

A fenntarthatósággal kapcsolatos teljesítmény beépítése az ösztönző mechanizmusokba

49

[SBM-3]

Lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek, valamint ezek kölcsönhatása a stratégiával és az üzleti modellel

49

[IRO-1]

Az éghajlattal kapcsolatos lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek azonosítására és értékelésére szolgáló eljárások leírása

50

Waberer’s Csoport konszolidált éves beszámoló és üzleti jelentés, 2024.

[E1-1]

Az éghajlatváltozás mérséklésére vonatkozó átállási terv

50

[E1-2]

Az éghajlatváltozás mérséklésére és az ahhoz való alkalmazkodásra irányuló politikák

51

[E1-3]

Az éghajlatváltozásra irányuló politikákhoz kapcsolódó intézkedések és erőforrások

52

Waberer’s Csoport konszolidált éves beszámoló és üzleti jelentés, 2024.

[E1-4]

Az éghajlatváltozás mérséklésével és az ahhoz való alkalmazkodással kapcsolatban meghatározott célok

52

Waberer’s Csoport konszolidált éves beszámoló és üzleti jelentés, 2024.

[E1-5]

Energiafogyasztás és-szerkezet

53

Waberer’s International Nyrt. egyedi éves beszámoló és üzleti jelentés, 2024.

[E1-6]

A Scope 1,2 és 3-ba tartozó bruttó és összes ÜHG-kibocsátás

55

Waberer’s International Nyrt. egyedi éves beszámoló és üzleti jelentés, 2024.

 

footer image

 

[E1-9]

A lényeges fizikai és átállási kockázatokból, valamint az éghajlattal kapcsolatos potenciális lehetőségekből eredő várható pénzügyi hatások

-

A fokozatos bevezetés lehetőségével élve, a Társaság a fenntarthatósági nyilatkozat elkészítésének első évében nem tesz közzé információt a közzétételre vonatkozóan.

Társadalmi információk

60

[S1]

Saját munkaerő

60

[SBM-3]

Lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek, valamint ezek kölcsönhatása a stratégiával és az üzleti modellel

60

Waberer’s Csoport konszolidált éves beszámoló és üzleti jelentés, 2024.

[S1-1]

A saját munkaerővel kapcsolatos politikák

61

[S1-2]

A saját munkavállalókkal és a munkavállalói képviselőkkel a hatások terén folytatott együttműködés érdekében alkalmazott folyamatok

64

[S1-3]

A negatív hatások korrekciójának folyamatai és a saját munkavállalók számára az aggályok megfogalmazására lehetőséget biztosító csatornák

65

[S1-4]

Intézkedések a saját munkaerőre gyakorolt lényeges hatásokra vonatkozóan, valamint a saját munkaerőhöz kapcsolódó lényeges kockázatok csökkentésére és lényeges lehetőségek kihasználására irányuló megközelítések, továbbá ezen intézkedések hatékonysága

66

Waberer’s International Nyrt. egyedi éves beszámoló és üzleti jelentés, 2024.

[S1-5]

A lényeges negatív hatások kezeléséhez, a pozitív hatások előmozdításához, valamint a lényeges kockázatok és lehetőségek kezeléséhez kapcsolódó célok

68

Waberer’s Csoport konszolidált éves beszámoló és üzleti jelentés, 2024.

[S1-6]

A vállalkozás alkalmazottainak jellemzői

68

[S1-7]

A saját munkaerőn belül nem alkalmazottként foglalkoztatott munkavállalók jellemzői

-

A fokozatos bevezetés lehetőségével élve, a Társaság a fenntarthatósági nyilatkozat elkészítésének első évében nem tesz közzé információt a közzétételre vonatkozóan.

footer image

 

 

[S1-8]

A kollektív tárgyalások általi lefedettség és a szociális párbeszéd

70

[S1-9]

Sokszínűségi mérőszámok

70

[S1-10]

Megfelelő bérek

71

[S1-11]

Szociális védelem

-

A fokozatos bevezetés lehetőségével élve, a Társaság a fenntarthatósági nyilatkozat elkészítésének első évében nem tesz közzé információt a közzétételre vonatkozóan.

[S1-12]

Fogyatékossággal élő személyek

-

A fokozatos bevezetés lehetőségével élve, a Társaság a fenntarthatósági nyilatkozat elkészítésének első évében nem tesz közzé információt a közzétételre vonatkozóan.

[S1-13]

Képzési és készségfejlesztési mérőszámok

-

A fokozatos bevezetés lehetőségével élve, a Társaság a fenntarthatósági nyilatkozat elkészítésének első évében nem tesz közzé információt a közzétételre vonatkozóan.

[S1-14]

Egészségvédelmi és biztonsági mérőszámok

71

A fokozatos bevezetés lehetőségével élve, a Társaság a fenntarthatósági nyilatkozat elkészítésének első évében nem tesz közzé információt a közzétételre vonatkozóan teljeskörűen.

[S1-15]

A munka és a magánélet közötti egyensúly mérőszámai

-

A fokozatos bevezetés lehetőségével élve, a Társaság a fenntarthatósági nyilatkozat elkészítésének első évében nem tesz közzé információt a közzétételre vonatkozóan.

footer image

 

[S1-16]

Jövedelmi mérőszámok (bérkülönbség és teljes jövedelem)

72

[S1-17]

Incidensek, panaszok, valamint súlyos emberi jogi hatások

72

[S4]

Fogyasztók és végfelhasználók

74

[SBM-3]

Lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek, valamint ezek kölcsönhatása a stratégiával és az üzleti modellel

74

[S4-1]

A fogyasztókkal és a végfelhasználókkal kapcsolatos politikák

75

[S4-2]

A fogyasztókkal és a végfelhasználókkal a hatások terén folytatott együttműködés érdekében alkalmazott folyamatok

76

[S4-3]

A negatív hatások korrekciójának folyamatai és a fogyasztók és a végfelhasználók számára az aggályok megfogalmazására lehetőséget biztosító csatornák

77

[S4-4]

Intézkedések a fogyasztókra és a végfelhasználókra gyakorolt lényeges hatásokra vonatkozóan, valamint a fogyasztókhoz és a végfelhasználókhoz kapcsolódó lényeges kockázatok kezelésére és lényeges lehetőségek kihasználására irányuló megközelítések, továbbá ezen intézkedések hatékonysága

77

Waberer’s Csoport konszolidált éves beszámoló és üzleti jelentés, 2024.

[S4-5]

A lényeges negatív hatások kezeléséhez, a pozitív hatások előmozdításához, valamint a lényeges kockázatok és lehetőségek kezeléséhez kapcsolódó célok

79

Waberer’s Csoport konszolidált éves beszámoló és üzleti jelentés, 2024.

[S -Jogalany-specifikus]

Közösségi szerepvállalás

73

Irányítási információk

79

[GOV-1]

Az ügyviteli, ügyvezető, illetve felügyelő testületek szerepe

80

Waberer's Csoport Etikai Kódex

[IRO-1]

A lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek azonosítására és értékelésére szolgáló eljárások leírása

80

[G1-1]

A vállalati kultúrára és az üzleti magatartásra vonatkozó politikák, valamint a vállalati kultúra

80

Waberer’s Csoport konszolidált éves beszámoló és üzleti jelentés, 2024.

[G1-2]

A beszállítókkal fenntartott kapcsolatok kezelése

84

footer image

 

[G1-3]

A korrupció és a vesztegetés megelőzése és felderítése

85

Waberer's Csoport - Anti-korrupciós irányelvek

Waberer's Csoport - Visszaélés bejelentések

[G1-4]

A korrupció és a vesztegetés megerősített esetei

86

Waberer’s Csoport konszolidált éves beszámoló és üzleti jelentés, 2024.

[G1-5]

Politikai befolyás és lobbitevékenység

86

[G1-6]

Fizetési gyakorlat

87

 

footer image

 

Egyéb uniós jogszabályokból származó adatpontok jegyzéke[69]

Közzétételi követelmény

Kapcsolódó adatpont

Oldal

Hivatkozás

Megjegyzés

ESRS 2 GOV-1

Nemek szerinti megoszlás az igazgatótanácsban 21. bekezdés d) pont

12

A 21. bekezdés e) pontjában említett független igazgatósági tagok százalékos aránya

12

ESRS 2 GOV-4

Átvilágítási nyilatkozat 30. bekezdés

16

ESRS 2 SBM-1

Részvétel fosszilis tüzelőanyagokhoz kapcsolódó tevékenységekben 40. bekezdés d) pont i. alpont

Nem releváns

Részvétel vegyi anyagok gyártásához kapcsolódó tevékenységekben 40. bekezdés d) pont ii. alpont

Részvétel vitatott fegyverekhez kapcsolódó tevékenységekben 40. bekezdés d) pont iii. alpont

Részvétel dohánytermesztéshez és -termeléshez kapcsolódó tevékenységekben 40. bekezdés d) pont iv. alpont

ESRS E1-1

2050-ig a klímasemlegességre való átállásra vonatkozó terv 14. bekezdés

50

A Párizsi Megállapodáshoz igazodó uniós referenciamutatókból kizárt vállalkozások 16. bekezdés g) pont

Nem releváns

ESRS E1-4

ÜHG-kibocsátáscsökkentési célkitűzés 34. bekezdés

52

ESRS E1-5

Fosszilis forrásokból származó energia felhasználása, források szerinti bontásban (csak az éghajlatra jelentős hatást gyakorló ágazatok) 38. bekezdés

53

Energia-fogyasztás és -szerkezet, 37. bekezdés

53

Energiaintenzitás a nagy éghajlati hatással bíró ágazatokban folytatott tevékenységekkel összefüggésben 40–43. bekezdés

53

ESRS E1-6

1., 2., 3. körbe tartozó bruttó és összes ÜHG- kibocsátás 44. bekezdés

56

Bruttó ÜHG-kibocsátás intenzitása 53–55. bekezdés

58

ESRS E1-7

ÜHG-elnyelések és szén-dioxid-kreditek 56. bekezdés

Nem lényeges

 

 


[69] A táblázat tartalmazza az összes olyan adatpontot, amely az ESRS 2 B. függelékében felsorolt egyéb uniós jogszabályokból származik, ezek hol találhatók meg a jelentésben, emellett mely adatpontok nem értelmezhetők a Társaság esetén.

footer image

 

Közzétételi követelmény

Kapcsolódó adatpont

Oldal

Hivatkozás

Megjegyzés

ESRS E1-9

A benchmarkportfólió kitettsége az éghajlattal kapcsolatos fizikai kockázatoknak 66. bekezdés

Fokozatos bevezetés miatt még nem jelentett

A pénzösszegek akut és krónikus fizikai kockázat szerinti bontásban, 66. bekezdés a) pont

Lényeges fizikai kockázatnak kitett jelentős eszközök helye 66. bekezdés c) pont

Ingatlanvagyon könyv szerinti értékének bontása energiahatékonysági osztályok szerint 67. bekezdés c) pont

A portfólió kitettségének mértéke az éghajlattal kapcsolatos lehetőségeknek 69. bekezdés

ESRS E2-4

Az Európai PRTR-rendelet Európai Szennyezőanyag- kibocsátási és -szállítási Nyilvántartás) II. mellékletében felsorolt minden egyes szennyező anyag levegőbe, vízbe és talajba kibocsátott mennyisége, 28. bekezdés

Nem lényeges

ESRS E3-1

Víz és tengeri erőforrások, 9. bekezdés

Nem lényeges

Célzott politika,13. bekezdés

Fenntartható óceánok és tengerek 14. bekezdés

ESRS E3-4

Összes újrahasznosított és újrafelhasznált víz, 28. bekezdés c) pont

Nem lényeges

Összes vízfogyasztás saját tevékenységekből m3- ben/millió EUR nettó bevétel 29. bekezdés

ESRS 2 – IRO 1 – E4

16. bekezdés a) pont i. alpont

Nem lényeges

16. bekezdés b) pont

16. bekezdés c) pont

ESRS E4-2

Fenntartható földhasználati/ mezőgazdasági gyakorlatok vagy politikák 24. bekezdés b) pont

Nem lényeges

Fenntartható óceáni/tengeri gyakorlatok vagy politikák 24. bekezdés c) pont

Az erdőirtás kezelésére irányuló politikák, 24. bekezdés d) pont

ESRS E5-5

Nem újrafeldolgozott hulladék, 37. bekezdés d) pont

Nem lényeges

Veszélyes hulladék és radioaktív hulladék, 39. bekezdés

ESRS 2 – SBM3 – S1

Kényszermunka előfordulásának kockázata, 14. bekezdés f) pont

60

Gyermekmunka előfordulásának kockázata 14. bekezdés g) pont

60

ESRS S1-1

Emberi jogokkal kapcsolatos politikai kötelezettségvállalások 20. bekezdés

61

A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet 1–8. számú alapvető egyezményeiben tárgyalt kérdésekre vonatkozó átvilágítási politikák, 21. bekezdés

61

Az emberkereskedelem megelőzésére irányuló eljárások és intézkedések 22. bekezdés

62

Munkabaleset-megelőzési politika vagy irányítási rendszer, 23. bekezdés

62

footer image

 

 

Közzétételi követelmény

Kapcsolódó adatpont

Oldal

Hivatkozás

Megjegyzés

ESRS S1-3

Panasztételi/panaszkezelési mechanizmusok, 32. bekezdés c) pont

65

ESRS S1-14

A halálesetek száma, valamint a munkával kapcsolatos balesetek száma és aránya, 88. bekezdés b) és c) pont)

71

Sérülés, baleset, haláleset vagy betegség miatt kieső napok száma 88. e) pont

Fokozatos bevezetés miatt még nem jelentett

ESRS S1-16

A nemek közötti kiigazítatlan bérkülönbség 97. a) pont

72

Túlzott vezérigazgatói díjazás aránya 97. b) pont

72

ESRS S1-17

Hátrányos megkülönböztetés előfordulása, 103. a) pont

72

Az üzleti vállalkozások emberi jogi felelősségére vonatkozó ENSZ-irányelvek és az OECD figyelmen kívül hagyása 104. bekezdés a) pont

72

ESRS 2 – SBM3 – S2

Gyermekmunka vagy kényszermunka jelentős kockázata az értékláncban, 11. b) pont

Nem releváns

ESRS S2-1

Emberi jogokkal kapcsolatos politikai kötelezettségvállalások 17. bekezdés

Nem lényeges

Az értékláncban dolgozókkal kapcsolatos politikák 18. bekezdés

Az üzleti vállalkozások emberi jogi felelősségére vonatkozó ENSZ-irányelvek és az OECD-irányelvek figyelmen kívül hagyása 19. bekezdés

A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet 1–8. számú alapvető egyezményeiben tárgyalt kérdésekre vonatkozó átvilágítási politikák, 19. bekezdés

ESRS S2-4

Az upstream és downstream értéklánchoz kapcsolódó emberi jogi problémák és incidensek 36. bekezdés

ESRS S3-1

Emberi jogokkal kapcsolatos politikai kötelezettségvállalások, 16. bekezdés

Nem lényeges

Az üzleti vállalkozások emberi jogi felelősségére vonatkozó ENSZ-irányelvek, az ILO elvei vagy az OECD- irányelvek figyelmen kívül hagyása 17. bekezdés

ESRS S3-4

Emberi jogi problémák és incidensek, 36. bekezdés

Nem lényeges

ESRS S4-1

A fogyasztókra és végfelhasználókra vonatkozó politikák, 16. bekezdés

75

Az üzleti vállalkozások emberi jogi felelősségére vonatkozó ENSZ-irányelvek és az OECD-irányelvek figyelmen kívül hagyása 17. bekezdés

75

ESRS S4-4

Emberi jogi problémák és incidensek, 35. bekezdés

77

ESRS G1-1

Az ENSZ Korrupció elleni Egyezménye, 10. bekezdés b) pont

Nem releváns

A visszaélést bejelentő személyek védelme 10. bekezdés d) pont

80

ESRS G1-4

A korrupció és a vesztegetés elleni törvények megsértése miatt kiszabott bírságok, 24. bekezdés a) pont

86

Korrupció- és vesztegetés- ellenes normák 24. bekezdés b) pont

86

footer image

 

 11.5.3  [MDR-P] A lényeges fenntarthatósági kérdések kezelésére elfogadott politikák

A lényeges fenntarthatósági kérdések kezelésére elfogadott politikák az egyes fejezetek mentén kerülnek bemutatásra.

 

 11.5.4 [MDR-A] A lényeges fenntarthatósági kérdésekhez kapcsolódó intézkedések és erőforrások

A lényeges fenntarthatósági kérdésekhez kapcsolódó intézkedések és erőforrások a tematikus és az ágazatspecifikus ESRS-ekben foglalt közzétételi követelményekkel foglalkozó fejezetekben olvashatóak.

 

footer image

 

12.     Környezeti információk

A Társaság elkötelezett az éghajlatváltozás hatásainak csökkentése iránt, ezért kiemelt figyelmet fordít a kibocsátás mérésére, a csökkentési terv kidolgozására - az iparági korlátok mellett - és az energiahatékonyságra. Jelen fejezetben bemutatásra kerül a vállalat jelenlegi éghajlatstratégiája, üvegházhatásúgáz-kibocsátásának alakulása, valamint a kockázatkezelési és alkalmazkodási intézkedések.

   12.1   EU Taxonómia

Az Európai Unió Taxonómia rendeletének (2020/852/EK rendelet) 8. cikke szerint a fenntarthatósági jelentés közzétételére kötelezett pénzügyi és nem-pénzügyi vállalatoknak beszámolót kell készíteniük arról, hogy tevékenységük, illetve teljesítménymutatóik hogyan és milyen mértékben minősülnek fenntarthatónak. Ezen tájékoztatás keretében szükséges bemutatni, hogy az EU Taxonómia rendeletben meghatározott tevékenységekhez kapcsolódó árbevétel, működési kiadás (OPEX), valamint tőkekiadás (CAPEX) milyen mértékben kapcsolódik környezeti szempontból fenntartható tevékenységhez.

A Társaság EU Taxonómia szerinti közzétételei a Waberer’s Csoport által publikált elemzésben kerültek bemutatásra (amelyről a konszolidált fenntarthatósági jelentésben olvasható bővebb információ), egyedi szintű vizsgálat nem készült a Waberer’s International Nyrt.-re vonatkozóan, mivel a fenntarthatósági tevékenységek értékelése cégcsoportos szinten értelmezhetőek.

   12.2   [E1] Éghajlatváltozás

Az éghajlatváltozás a logisztikai ágazatra közvetlen hatást gyakorolhat, miközben a fuvarozás-szállítmányozás tevékenység végzése maga is jelentős mértékben hozzájárul az üvegházhatású gázok kibocsátásához. Az egyre szigorodó szabályozások és a fenntartható megoldások iránti piaci igény arra ösztönzi a szektort, hogy csökkentse környezeti lábnyomát. A Társaság és a Waberer’s Csoport célja, hogy innovatív, alacsony kibocsátású szállítási megoldásokat alkalmazzon, például alternatív hajtásláncokat és intermodális szállítást, ezzel növelve az ellátási láncok ellenálló képességét. Jelenleg ezen az úton a Waberer’s International Nyrt. elindult leányvállalataival karöltve.

 12.2.1 [GOV-3] A fenntarthatósággal kapcsolatos teljesítmény beépítése az ösztönző mechanizmusokba

A fenntarthatósági jelentés 1. fejezet, [GOV-3] A fenntarthatósággal kapcsolatos teljesítmény beépítése az ösztönző mechanizmusokba című alfejezetében részletesen kifejtésre kerül a Társaság javadalmazási politikája, amely összhangban van a Waberer’s Csoportéval, jelenleg még nem jelenik meg a felsővezetés és igazgatóság tagjainak javadalmazásában az éghajlatváltozással és a Társaság vagy a Waberer’s Csoport ÜHG (üvegházhatású gáz) kibocsátáscsökkentési céljaival összeegyeztetett teljesítménymutató. 

 12.2.2 [SBM-3] Lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek, valamint ezek kölcsönhatása a stratégiával és az üzleti modellel

A Társaság fuvarozás, szállítmányozás és logisztika üzletágában is azonosított materiális, éghajlatváltozáshoz köthető pénzügyi lehetőségeket, negatív hatásokat, továbbá fizikai, illetve átállási kockázatokhoz köthető, materiális pénzügyi kockázatokat. A vállalat működésére jelentős pénzügyi hatást gyakorló kockázatait kettős lényegességi vizsgálata során tekintette át. Az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás altémán belül a fizikai kockázatokat, míg Az éghajlatváltozás mérséklése altémában az átállási kockázatait határozta meg a Waberer’s Csoport. A Waberer’s Csoport teljeskörű reziliencia elemzést nem végzett, ugyanakkor az EU Taxonómiához is kapcsolódó sérülékenységi vizsgálat keretében átfogóan felmérte fizikai kockázatait a közúti áruszállításhoz kapcsolódóan, amely a konszolidált fenntarthatósági jelentés EU Taxonómia című alfejezetében került részletezésre. A jövőben ezt tervezi kiterjeszteni csoport szintű megközelítésben a további fő üzleti területekre is.

footer image

 

A fuvarozás és szállítmányozás területén felmerülő, az éghajlattal kapcsolatos fizikai kockázatok (például tengerszint-emelkedés, árvíz, földcsuszamlás, jégkárok, illetve egyéb környezeti okokból történő lezárások) zavarokat okozhatnak a Társaság közúti, vasúti és intermodális közlekedéssel járó saját, és az ellátási láncban felmerülő tevékenységeinek elvégzésében. Ezen felmerülő pénzügyi kockázatok elsősorban hirtelen és megnövekedett költségeket okozhatnak, továbbá a Társaság jövőbeni cash flow-ját, a korábban megszilárdított üzleti kapcsolatokat (ellátási lánc, külső érintett érdekelt felek) befolyásolhatják. Az éghajlatváltozással kapcsolatos átállási kockázatként azonosíthatók a nyersanyagok, az eszközök és félvezetők beszerzési árainak növekedése, a hatályba lépő szabályozói elvárások és jelentéstételi kötelezettségek (például EU Taxonómia rendelet), a fenntarthatósággal kapcsolatos szabályozások be nem tartása miatt kiszabott pénzbírságok és büntetések, valamint a vevői preferenciák eltolódása a fenntarthatóbb közlekedési módok felé. Az átállásból eredő pénzügyi kockázatok elsősorban az erőforrások rendelkezésre állására és beszerzési árára, emellett a fizikai kockázatokhoz hasonlóan, az üzleti kapcsolatokra lehetnek hatással. 

A fenntarthatósági jelentés 1. fejezet, [SBM-3] Lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek, valamint ezek kölcsönhatása a stratégiával és az üzleti modellel című alfejezetében egy részletes összefoglaló keretében bemutatásra kerültek a Társaság kettős lényegességi vizsgálatának eredményei, vagyis az ’Éghajlatváltozás’ vonatkozásában meghatározott lényeges hatások, kockázatok, és lehetőségek, valamint ezek kölcsönhatása a stratégiával és az üzleti modellel.

 12.2.3 [IRO-1] Az éghajlattal kapcsolatos lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek azonosítására és értékelésére szolgáló eljárások leírása

A Társaság az éghajlatváltozáshoz kapcsolódó lényeges hatásait, kockázatait és lehetőségeit, az ESRS 1, 6.4. pontjában definiált rövid, közép- és hosszú távon, saját tevékenységei és értéklánca mentén azonosította kettős lényegességi vizsgálata részeként. Ezen eljárásról a fenntarthatósági jelentés 1. fejezet, [IRO-1] A lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek azonosítására és értékelésére szolgáló eljárások leírása című alfejezetében részletesen beszámolt. 

A Társaság kockázatelemzését különböző időhorizontok mentén (rövid, közép-és hosszú táv) végezték el, ugyanakkor ezen időintervallumok jelenleg nem kerültek összehangolásra az alkalmazott eszközök várható élettartamával, a stratégiai tervezési időhorizontokkal és a tőkeallokációs tervekkel. 

A fizikai és átállási kockázatok azonosításához és értékeléséhez a kettős lényegességi vizsgálat következtetései állnak rendelkezésre. A Társaság a 2024. üzleti évben még nem vizsgált éghajlatváltozási forgatókönyv-elemzéseket, ugyanakkor sérülékenységi vizsgálatot folytatott le a közúti áruszállításra vonatkozó tevékenységére, amely során nem került azonosításra lényeges kockázat (részletek konszolidált fenntarthatósági jelentés EU Taxonómia című alfejezetében olvashatók). Az átállási terv és forgatókönyv-elemzések hiányában továbbá nem kerültek a jelentéstételi időszakban azonosításra olyan eszközök és üzleti tevékenységek, amelyek nem egyeztethetők össze a klímasemleges gazdaságra való átállással. Így az azonosított fizikai és átállási eseményeknek való kitettség, illetve érzékenység sem került jelenleg felmérésre. 

 12.2.4 [E1-1] Az éghajlatváltozás mérséklésére vonatkozó átállási terv

A Társaság jelenleg nem rendelkezik az éghajlatváltozás mérséklésére vonatkozó komplex átállási tervvel, ennek tudományosan megalapozott elkészítését cégcsoportosan, a 2027-es üzleti évre tűzte ki célul. 

footer image

 

 

 12.2.5 [E1-2] Az éghajlatváltozás mérséklésére és az ahhoz való alkalmazkodásra irányuló politikák

A Társaság közzétételi minimumkövetelményekhez kapcsolódó legfontosabb politikái és szabályzatai:

ESRS közzétételi követelmény

Lényeges fenntarthatósági témák

Kapcsolódó politikák

Politikák hatálya

E1 - Éghajlatváltozás

Az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás

Az éghajlatváltozás mérséklése

Energia

Integrált Irányítási Politika

Társaság

Integrált Irányítási Eljárás: Környezeti tényezők figyelése és nyomon követése - A működés szabályozása

Társaság

A Waberer’s Cégcsoport beszerzési szabályzata

Társaság

A Társaság az ISO 9001 szabvány szerinti Minőségirányítási, és az ebbe integrált ISO 14001 Környezetirányítási, ISO 50001 Energiagazdálkodási, valamint az ISO 28000 Ellátási lánc biztonsági irányítási szabvány szerinti rendszert működtet a megrendelői és a jogszabályi követelmények magas szinten való kielégítése érdekében. A vállalat az Integrált Irányítási Politikában fogalmazta meg fenntarthatósági témaköreit, vagyis a Társaság és Waberer’s Csoport tevékenységeiből eredő kockázatok azonosítását, értékelését és ezek csökkentését. A cégcsoportos ESG Stratégiában fenntarthatósági célok kerültek rögzítésre a fő fókuszterületek mentén (zöld szolgáltatások fejlesztése, kibocsátáscsökkentés, vonzó és progresszív munkahely megteremtése, jogszabályi és belső megfelelés biztosítása, alkalmazkodóképesség növelése). A célok meghatározásában a releváns belső érintettek (üzletágvezetők, például: Beszerzési, HR Igazgató, Vezető Jogtanácsos, ESG Igazgató) részt vettek, azonban az ISO megfelelések és a politika kialakítása kapcsán az ESG és minőségbiztosítási területek még nem kerültek összhangba. Továbbá, a cégcsoportos Beszerzési szabályzatban, amelyet a Társaság is alkalmaz, külön fenntarthatósági pontot fogalmaztak meg a beszállítók számára, hogy az értéklánc mentén is hatással legyenek a kibocsátások csökkentésére, a zöld megoldások ösztönzésére. Az Integrált Irányítási Politika végrehajtásáért a Társaság Elnök-vezérigazgatója felel, a belső érintettek számára a politika a Társaság intranet felületén és publikusan, a honlapon is elérhető. Tartalmáról képzés is biztosított. 

Az Integrált Irányítási Politika mellett rendelkezik a Társaság különálló integrált irányítási eljárással is, melynek része a környezeti politika. Ennek támogatásával követi nyomon és értékeli a felmerülő környezeti tényezőket, beleértve a kockázatok kezelését az üzemeltetett telephelyeken, vagy a tevékenységből adódóan máshol bekövetkező vészhelyzeteket. Az eljárás ISO 50001 Energiagazdálkodási irányítási rendszert is magában foglal. Az integrált eljárások elkészítéséért, karbantartásáért a cégcsoportos Minőségirányítási Vezető, a működtetéséért az adott üzletág managerei és igazgatói a felelősek. A politika minden releváns munkavállaló számára elérhető digitális formában, tartalmáról képzés is biztosított.

footer image

 

 12.2.6 [E1-3] Az éghajlatváltozásra irányuló politikákhoz kapcsolódó intézkedések és erőforrások

A Waberer’s Csoport, ezáltal a Társaság, a fenntarthatóságot stratégiai alappillérként határozta meg. A Társaságot is magában foglaló cégcsoportos általános, üzleti stratégia 2027-ig szól, a fenntarthatósággal kapcsolatos konkrétumokat pedig az ESG Stratégia tartalmazza, ezen keretrendszer az 1. fejezet, [SBM-1] Stratégia, üzleti modell és értéklánc című alfejezetében került bemutatásra. A környezetvédelmi intézkedések megvalósítása különböző zöld infrastrukturális beruházásokat, az üzemanyaghasználat csökkentését (például útvonal-optimalizálás, alternatív hajtáslánc és üzemanyag, dízelflotta folyamatos cseréje, környezetbarát vezetés – ECO driving), az energiahatékonyság monitorozását, fejlesztését, (például munkavállalók tudatosítása, környezetbarát energiaforrások (például napelem) használata, zöld ingatlanfejlesztés), illetve a dekarbonizációs eszközöket jelenti. 

A Waberer’s Csoport, így a Társaság fenntarthatósági stratégiájának egyik fókuszterülete az energiahatékonysági beruházások és intézkedések megvalósítása. Ennek keretében a gazdasági tevékenységek negatív környezeti hatásainak csökkentésére számos energiahatékonysági és energiafelhasználás-csökkentő projekt valósult meg 2024-ben, mint például napelemes kiserőművek telepítése, a használatban lévő irodaépületek hűtésének és fűtésének optimalizálása, amelyekről bővebben a konszolidált fenntarthatósági jelentésben található információ. Az energiahatékonysági beruházások eredményét folyamatos nyomon követés és visszamérés támogatja.

A 2024-es üzleti évben jelentős előrelépés történt az alternatív hajtásláncú járművek beszerzésében. A Waberer’s Csoport flottája az alábbi új járművekkel bővült:

-       2 darab LNG vontató;

-       2 darab elektromos vontató, melyek közül az egyik bérleti konstrukcióban volt a Társaságnál 2024. július 3. és december 31. között;

-       1 darab elektromos teherautó;

-      2 darab elektromos furgon.

A bővülés a 2023-as évhez képest – amikor a flotta teljes állománya 18 járművet számlált – 7 darabbal, azaz körülbelül 40%-kal növelte az alternatív meghajtású járművek számát a csoporton belül. 

Az intermodális szállítás volumene 2024-ben 23,3%-kal növekedett, míg az ebből származó árbevétel 22,7%-os emelkedést mutatott csoport szinten.

A fenntartható üzemanyagok alkalmazásának terén is jelentős fejlődést ért el a Waberer’s Csoport: a HVO100 felhasználás 2,9-szeresére növekedett az előző évhez képest, ami fontos lépés a karbonlábnyom csökkentése felé. 

A konszolidált fenntarthatósági jelentés EU Taxonómia alfejezetében magyarázatra kerül sor az igazodó és igazítható tevékenységek pénzügyi hátterével kapcsolatban a fuvarozási, szállítmányozási és logisztikai szegmensek mentén. Általánosságban az intézkedések végrehajtását az állami támogatások részben, emellett a partnerek üzleti igényei nagymértékben befolyásolják, jelenleg a cselekvési elemekhez elkülönített és konkrét költségelemek nem lettek hozzárendelve.

Tényleges és közvetlen károsultjai a Társaság környezeti hatásainak 2024-ben nem voltak. Amennyiben lennének, a Társaság weboldalán - amely megegyezik a Waberer’s Csoport felületével - található kontaktokon vagy a panaszbejelentő felületen jelezhetik az érintettek, amelyet dedikált bizottság vizsgál ki.

 12.2.7  [E1-4] Az éghajlatváltozás mérséklésével és az ahhoz való alkalmazkodással kapcsolatban meghatározott célok

A Waberer's International Nyrt. a Waberer's Csoport által meghatározott éghajlatváltozással kapcsolatos stratégiai célokat követi, amelyről a konszolidált fenntarthatósági jelentésben olvasható bővebb információ. A jelenlegi cégcsoportos stratégiai célok nagy részéhez egyelőre nincs számszerű teljesítménymutató hozzárendelve, amely a teljes Waberer’s Csoportot, így a Waberer’s International

footer image

 

Nyrt.-t is érinti. Jövőbeli cél, hogy a karboncélok esetében a historikus adatokon alapuló előrevetítést felváltsák tudományosan megalapozott célkitűzések. A következő évektől a Waberer’s Csoport, így a Társaság is SBTi (Science Based Targets initiative – Tudományalapú célok) alapon tervezi meghatározni és monitorozni a szén-dioxid kibocsátással kapcsolatos teljesítményt, amely célokat legkésőbb a 2027. üzleti évig tűzik ki. 

   12.3   [E1-5] Energiafogyasztás és-szerkezet

A komplex működési struktúrából adódó, és a számos szorosan összekapcsolódó, központosított folyamat értelmében a Társaság az értékláncon átívelő és megjelenő negatív hatások figyelembevételével a Waberer’s Csoport fuvarozás, szállítmányozás és logisztika üzletágainak teljes energiafogyasztását mutatja be jelentésében, ezáltal teljesebb képet bemutatva érintettjei számára.

Az energiaszerkezet fosszilis, nukleáris és megújuló forrásokból tevődik össze, hatóköre megegyezik a Scope 1 és 2 számításba vett kibocsátásokkal. Becsléssel a 12. havi adatok esetében élt a Társaság, amikorra még nem érkeztek be minden esetben az energiaszámlák.

A fosszilis energiafogyasztásnál elsősorban a Waberer’s fuvarozás, szállítmányozás és logisztikai tevékenységeiből adódó üzemanyagfogyasztás (dízel, benzin) a legnagyobb jelentőségű a földgáz-és az áramfogyasztás mellett, de Magyarországon az LNG, mint egyéb fosszilis forrású fogyasztás is megjelenik. 

Nukleáris energia a nukleáris energiatermelésből vásárolt villamosenergia, amely az adott országok energiamixei alapján kerültek kiszámításra. Az országok energiamixeinek különbözőségét mutatja, hogy Romániában szignifikánsabb kevesebb százalékban használnak fel fosszilis forrású energiát, ugyanakkor a leányvállalat összfogyasztása is jóval kisebb mértékű.

A megújuló energiaforrások fogyasztása Magyarországon a HVO100 üzemanyag használatához, míg Romániában a fűtéshez kapcsolódó pellet alkalmazásához köthető. Saját előállítású megújuló energia egyelőre csak Magyarországon releváns, az egyre bővülő napelem panelek telepítésének köszönhetően.

 

2024 

Magyarországi fuvarozási, szállítmányozási és logisztikai leányvállalatok 

Waberer’s Romania S.R.L. 

Waberer’s Slovakia S.R.O. 

LINK Sp. z.o.o. 

Waberer’s fuvarozás, szállítmányozás, logisztika üzletág

Szénből és széntermékekből származó tüzelőanyag-fogyasztás (MWh)[70]

0 

0 

0 

0 

0 

Nyersolajból és kőolajtermékekből származó tüzelőanyag-fogyasztás (MWh)6

777 843 

25 

146 

010 

778 014 

Földgázból származó tüzelőanyag-fogyasztás (MWh)6

2 821 

0 

202 

95 

3 118 

Egyéb fosszilis forrásokból származó tüzelőanyag-fogyasztás (MWh)6

5 476 

0 

0 

0 

5 476 

 


[70] A Waberer’s fuvarozás, szállítmányozás és logisztika vállalatai az éghajlatra nagy hatást gyakorló ágazatokban működnek (H49.2 Vasúti áruszállítás; H49.41 Közúti áruszállítás; H50.2 Tengeri áruszállítás; H52.1 Raktározás, tárolás; G45.1 Gépjármű-kereskedelem; G45.2 Gépjárműjavítás, karbantartás; L68.1 Saját tulajdonú ingatlan adásvétele; L68.2 Saját tulajdonú, bérelt ingatlan bérbeadása, üzemeltetése). A Waberer’s International Nyrt. éghajlatra nagy hatást gyakorló ágazatú működéséből származó összes nettó bevétel és a Waberer’s fuvarozás, szállítmányozás és logisztika vállalatainak összes energiafogyasztásai alapján került az energiaintenzitás kiszámításra.

footer image

 

Fosszilis forrásokból vásárolt vagy beszerzett villamos energia, hő, gőz és hűtés fogyasztása (MWh)6

3 913 

24 

68 

173 

4 178 

Összes fosszilisenergia-fogyasztás (MWh) 

790 053 

49 

416 

268 

790 786 

Fosszilis források aránya az összes energiafogyasztáson belül (%) 

98,1% 

11,7% 

86,03% 

89,9% 

98,1% 

Nukleáris forrásokból származó fogyasztás (MWh) 

3 618 

18 

65 

1 

3 702 

Nukleáris forrásokból származó energiafogyasztás aránya az összes energiafogyasztáson belül (%) 

0,5% 

4,3% 

13,3% 

0,3% 

0,5% 

Megújuló energiaforrások tüzelőanyag-fogyasztása, beleértve a biomasszát is (ami magában foglalja a biológiai eredetű ipari és települési hulladékot, a biogázt, a megújuló hidrogént stb. is) (MWh) 

8 365 

306 

0 

0 

8 671 

Megújuló energiaforrásokból vásárolt vagy beszerzett villamos energia, hő, gőz és hűtés fogyasztása (MWh) 

1 935 

46 

7 

30 

2 018 

Saját előállítású, nem tüzelőanyagból származó megújuló energia fogyasztása (MWh) 

1 112 

0 

0 

0 

1 112 

Összes megújulóenergia-fogyasztás (MWh)

11 412 

352 

7 

30 

11 801 

A megújuló források aránya az összes energiafogyasztáson belül (%) 

1,4% 

84,0% 

1,4% 

10% 

1,5% 

Összes energiafogyasztás (MWh) 

805 083 

419 

488 

299 

806 289 

A nagy éghajlati hatású ágazatokban végzett tevékenységekből származó6, nettó bevételen alapuló energiaintenzitás (MWh/ezer EUR)[71] 

- 

- 

- 

- 

2,79 


[71]Az energiaintenzitás számításához az Egyedi éves beszámolóban található Waberer’s International Nyrt. nettó bevételének összege került alkalmazásra.

footer image

 

 12.3.1 [E1-6] A Scope 1, 2 és 3-ba tartozó bruttó és összes ÜHG-kibocsátás

A Waberer’s Csoport, ezáltal a Waberer’s International Nyrt. stratégiai célja az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése, amelynek kulcseleme az üzemanyag-használat folyamatos figyelemmel kísérése és optimalizálása, hiszen a teljes Waberer’s Csoport ÜHG-kibocsátásának döntő hányada származik ebből. Az ÜHG-kibocsátás emellett globális szinten is magasnak tekinthető, az iparági és technológiai adottságok miatt – erre válaszlépés a tudatosan fiatalon tartott flotta, a fogyasztás szigorú nyomon követése, alternatív hajtásláncok és üzemanyagok használata, illetve precíz útvonaltervezés. A magas üzemanyag-használatból eredő kibocsátási arány, az értéklánc szemlélet előtérbe helyezése, emellett a csoport szinten kialakított és alkalmazott módszertan alapján a konszolidált, a Waberer’s Csoportra értelmezhető ÜHG-kibocsátás szerinti Scope1, 2, 3 besorolások mentén kerülnek részletezésre a Társaság jelentésében. Ezen megközelítés hozzájárul ahhoz, hogy teljesebb képet adjon a Waberer’s International Nyrt. integrált anyavállalati szerepéről a csoportban és összefonódásáról a különböző leányvállalatokkal ÜHG kibocsátás oldalon, hiszen ezek együttesen képezik a fő tevékenységek értékláncához kapcsolódó kibocsátásokat.

A Waberer’s Csoport Scope 1, 2 és 3 ÜHG-kibocsátásának számítási módszertana a Greenhouse Gas (GHG) Protocol alapján készült, üzletágak szerinti bontásban: nemzetközi fuvarozás és szállítmányozás, regionális szerződéses logisztika, valamint biztosítási szegmens. A karbonlábnyom számítást Waberer’s International Nyrt. csoport szinten végezte el, de leányvállalati szinten gyűjtötte az adatokat. Az ÜHG-kibocsátás számításában a konszolidált fenntarthatósági jelentésben ismertetett vállalatok összessége szerepel, azonban a Waberer’s Network Kft. leányvállalat esetében nem volt lehetőség teljes mértékben elsődleges adatokkal, vagyis fogyasztási értékekkel kalkulálni a közúti tevékenységekkel kapcsolatban, így az esetében becslésre került sor (felrakó- és lerakóhelyek lokációkódjai alapján számolt kilométeradatok és átlagfogasztás felhasználásával). Ahogyan a Waberer’s Csoport Scope 3 kibocsátás bizonyos részeinél (például a fuvaros alvállalkozók átlagfogyasztása és a legrövidebb út feltételezése esetén), továbbá a Scope 2 12. havi adatai kapcsán is. Az ÜHG-számítás folyamatosan bővül, hogy lefedje a Waberer’s Csoportot, ennek részeként a 2024-es évben integrálásra kerültek a román és szlovák leányvállalatok adatai is. 

A Waberer’s Csoport tulajdonában levő és ellenőrzött kibocsátásokból származó közvetlen, Scope 1 kibocsátása a saját tulajdonban lévő ingatlanokban történő földgáz-fogyasztásból és saját tulajdonban lévő és lízingelt tehergépkocsik, illetve a gépjárművek üzemanyagfogyasztásából került összegzésre, az előbbi esetén átlagos, országspecifikus emissziós faktorokkal (Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal, MEKH), míg az üzemanyagfogyasztásnál a DEFRA emissziós faktoraival számolva. Az EU ETS (Emission Trading System) rendszere jelenleg logisztikai vállalatokra nem terjed ki, így ebben főként az elenyésző üzemanyag-értékesítésből származó kvóták eladását végzi a Társaság, amely immateriális mennyiség, nem éri el a lényegességi küszöböt.

A közüzemi szolgáltatótól vásárolt energia előállításából származó, közvetett, Scope 2 kibocsátás a saját tulajdonú és bérelt ingatlanok villamosenergia fogyasztását, emellett a nem saját tulajdonban lévő, a bérbeadó által üzemeltett kazánban történő földgáz felhasználását fedi le. A saját és bérelt ingatlanok esetén helyi alapú Scope 2 számítást követ a Társaság, a piaci alapú megközelítésre jelenleg nincs lehetőség, a szükséges kibocsátási tényezőket a szolgáltatók nem tudják biztosítani a Társaság számára. Az energiafogyasztási számlák több hónapos késéssel érkeznek be a vállalat kollégáihoz, így a novemberi és decemberi adatokat interpoláció és átlagos, országspecifikus emissziós faktorok alapján, a DEFRA (Department for Environment, Food & Rural Affairs) által biztosított adatokkal kerülnek helyi alapon számításra. Jelenleg nem alkalmaznak szerződéses eszközöket a Társaságnál.

A Biztosítók Scope 1 és Scope 2 kibocsátásait a központi irodák működtetéséből adódó földgáz- és villamos energia fogyasztásra, valamint a szolgálati – saját tulajdonú – gépjárművek üzemanyagfogyasztásából eredő kibocsátásokat fedik le. A Magyar Posta Biztosítók esetében ugyanakkor a saját gépjárművekből adódó, Scope 1 kibocsátás mennyisége nem materiális, a külsős kárrendezők gépjárműhasználatából származó kibocsátások is a számítás hatókörén kívülre kerültek. A kibocsátási tényezők és a számítási módszertan megegyezik a Waberer’s Csoport által elvégzett, előzetesen ismertetett folyamatokkal, ezek értéke összesítve jelennek meg a Scope 1,2 kibocsátásokat bemutató táblázatban. 

footer image

 

A Scope 1 kategórián belül biogén kibocsátás is felmerült a Társaság tevékenységeinek és ÜHG-csökkentési intézkedéseinek köszönhetően, amely a HVO 100 üzemanyag használatából ered a Waberer’s International Nyrt--ben. A Biztosítóknál nem realizálódik ilyen jellegű emisszió.

A Scope 3 jegyzék meghatározásánál a kategóriák többségét relevancia és materialitási szint alapon zárta ki a Társaság, emellett benchmark elemzés került elvégzésre a szempontrendszer kialakításához. Az alvállalkozók és szállítmányozási partnerek képviselnek jelentős mennyiséget, vagyis az üzemanyag kitermeléshez köthető kibocsátók, fuvaros alvállalkozók, komptársaságok, vasúttársaságok, befektetések (PSP, MDI, mint materiális kibocsátók). Így a tüzelőanyaggal és energiával kapcsolatos tevékenységek (3.), a downstream szállítás (9.) és a befektetések (15.) kategóriákban a nagy mennyiségű vásárolt üzemanyagból, alvállalkozói bevonásból, továbbá a társult vállalkozásokból adódó kibocsátások kerültek kiszámításra.

Scope 3 kategória

Relevancia értékelése

1. Vásárolt áruk és szolgáltatások

A kategóriába tartozik minden olyan termék és szolgáltatás, amelyet a Waberer’s Csoport a napi működéséhez vásárol, de nem minősül tárgyi eszköznek (például gumiabroncsok, alkatrészek, irodai berendezések). Ezen beszerzésekhez kapcsolódó kibocsátás a teljes emissziós értékhez viszonyítva elhanyagolható, és nincs érdemi hatása a karbonlábnyomra, ezért nem kerül figyelembevételre a számítások során.

2. Beruházási javak

A kategória a tárgyi eszközök gyártásához kapcsolódó kibocsátásokat foglalja magában. Ide tartoznak a hosszú távú használatra szánt eszközök, amelyek a vállalat mérlegében szerepelnek, és tőkekiadásként (CapEx) kerülnek elszámolásra, például a flottához tartozó teherautók, pótkocsik, raktártechnológiák és egyéb hosszú távú beruházások. A jelenlegi módszertan egyelőre nem terjed ki erre a kategóriára.

3. Tüzelőanyaggal és energiával kapcsolatos tevékenységek (a Scope 1 és 2-őn kívüli tevékenységek)

A tüzelőanyaggal és energiával kapcsolatos tevékenységekbe a saját flottához kapcsolódó well-to-tank kibocsátások tartoznak. Az üzemanyag a Waberer’s Csoport működése szempontjából kiemelten fontos, és jelentős mennyiségben kerül felhasználásra, így minden, az adott üzemanyagtípus előállításához köthető kibocsátás egyértelműen materiálisnak minősül.

4. Upstream forgalmazás és szállítás

A kategóriába tartoznak azok a fuvarfeladatok és külső logisztikai szolgáltatások (például vasúti és tengeri szállítás) kibocsátásai, amelyek az upstream ellátási lánchoz kapcsolódnak, vagyis a Waberer’s Csoporthoz beérkező szállításokat fedik le, nem pedig az ügyfelek felé irányuló forgalmat. A jelentéstételi időszakban nem áll rendelkezésre külön adat az említett típusú beérkező szállítások kibocsátásáról, ezért nem szerepelnek a jelentésben.

5. Tevékenységek során keletkezett hulladék

A fuvarozási és raktározási tevékenység során keletkező hulladék, például csomagolóanyagok, gumiabroncsok és olajszűrők ártalmatlanításából és újrahasznosításából származó kibocsátásokat fedi le a kategória. Azonban ezek mennyisége a teljes kibocsátáshoz viszonyítva elhanyagolható, így a 2024-es évben nem került be a számításokba.

6. Üzleti utak

A munkavállalók üzleti utazásaihoz során felmerülő kibocsátások, beleértve a repülővel, vonattal vagy más közlekedési eszközzel megtett utakat (az ingázáson felül), amelyeket jelenleg a Waberer’s Csoport nem vesz figyelembe a Scope 3 számítás során, mivel mennyiségük immateriális.

footer image

 

7. Munkavállalók ingázása

A munkavállalók ingázásához kapcsolódó kibocsátások, függetlenül attól, hogy saját járművet vagy tömegközlekedést használnak, amelyeket jelenleg a Waberer’s Csoport nem vesz figyelembe a Scope 3 számítás során, mivel mennyiségük immateriális.

8. Upstream lízingelt eszközök

A lízingelt járművek, raktárak és irodák kibocsátásait Scope 1 és Scope 2 kategóriákban kerültek megjelenítésre, mivel ezek közvetlenül a Waberer’s Csoport működéséhez kapcsolódnak.

9. Downstream szállítás

A downstream szállítás és elosztás, 9. kategóriába tartozó kibocsátásokat azoknál a szállítási műveleteknél veszi figyelembe a Waberer’s Csoport, amelyeket nem saját flottával, hanem külső logisztikai partnerekkel végez. Jelentőségük nem elhanyagolható, hiszen a fő szolgáltatások részeként valósulnak meg. Az üzemanyag-felhasználás és a kapcsolódó emisszió ebben az esetben is számottevő.

10. Értékesített termékek feldolgozása

A Scope 3 kategória termékek esetében lenne értelmezhető, de a Waberer’s Csoport által nyújtott szolgáltatások esetén nem releváns.

11. Értékesített termékek felhasználása

Amennyiben a Waberer’s Csoport szállítmányozási eszközöket (például járműveket, raklapokat, konténereket) ad el vagy lízingel, akkor azok teljes életciklusa alatt keletkező üzemanyag- és energiafogyasztásból származó kibocsátások tartoznának ide. Jelenleg még ezen kibocsátások nem kerültek összegzésre, a jövőben nagyobb darabszámú eladás esetén vizsgálni fogja a Waberer’s Csoport a materialitást.

12. Az értékesített termékek életciklus végi kezelése

Az elhasznált járművek, alkatrészek és csomagolóanyagok hulladékkezeléséből származó kibocsátások relevánsak lesznek a jövőben, ugyanakkor a jelentéstételi időszakban ezek még nem kerültek lefedésre.

13. Downstream lízingelt eszközök

Az ügyfelek számára bérbe adott járművek és egyéb logisztikai eszközök üzemeltetéséből eredő kibocsátások nem tartoznak a Scope 3 hatókörbe, hiszen a Waberer’s Csoport szolgáltatásai esetén nem értelmezhetők. Romániában rendelkeznek bérbeadott ingatlannal, ugyanakkor ennek kibocsátása elenyésző és nem materiális mennyiség, amely a Scope 2 során került bevonásra.

14. Franchise megállapodások

Amennyiben a Waberer’s Csoport franchise rendszert működtetne (például alvállalkozói fuvarozási partnerek saját márkanevük alatt dolgoznak), akkor ezeket a kibocsátásokat e kategóriában lenne szükséges megjeleníteni. Azonban a jelenleg nem működtet ilyen jellegű rendszert, így ezen kibocsátások nem jelennek meg a Scope 3 számításban.

15. Befektetések

A befektetések esetén a PSP (Petrolsped) és MDI cégcsoportok, mint társult vállalkozások, és így az értéklánc szereplőinek kibocsátásai tartoznak, amelyek felett nem gyakorol a Waberer’s Csoport közvetlen operatív irányítást, de tulajdonosi részesedés révén közvetetten mégis hozzájárul azok működéséhez. Ezek a kibocsátások jelentőséggel bírnak, hiszen a fenntarthatósági célkitűzések teljesítéséhez fontos, hogy a befektetések karbonintenzitása is monitorozva legyen. A pénzügyi befektetések által generált emisszió hozzájárul a teljes karbonlábnyomhoz, ezek az értékek materiálisnak tekinthetők, amelyek jelenleg becsléseken alapulnak. Azonban a következő években egyre pontosabb adatok állnak majd rendelkezésre.

footer image

 

A Scope 3 materiális kategóriáinak módszertanait tekintve, a Waberer’s Csoport a tüzelőanyaggal és energiával kapcsolatos tevékenységeknél a vásárolt üzemanyagfogyasztás, a downstream szállításnál az alkalmazott gépjármű-kategóriák átlagfogyasztásai és a velük összeegyeztethető DEFRA emissziós faktorok alapján becsülte a kibocsátásokat. Becslés a december havi épületenergetikai fogyasztásokra és az alvállalkozók átlagfogyasztására került alkalmazásra.

A Gránit Biztosító Zrt. és a Magyar Posta Biztosítók Scope 3 kiterjesztéséhez még nem áll rendelkezésre egységes és szabályozott módszertan, így a biztosítási üzletág jelen számítások keretein belül nem képezik a Scope 3 kibocsátások részét. A biztosítók esetén iparágból adódóan a 15. Befektetések kategória lenne a releváns Scope 3 kibocsátási érték. A Társaság a teljes befektetéseinek értékelése mentén áttekintette a biztosítóknál jelentkező befektetések arányát és ehhez kapcsolódó várható kibocsátását: a Gránit Biztosító esetén ezen kibocsátások nem képeznek releváns arányt. A Magyar Posta Biztosítók esetén pedig tekintettel arra, hogy az üzleti időszak végén kerültek bevonásra, befektetési értékeiket az ÜHG-kibocsátások flow típusúként való értékelése tekintetében arányosítva szükséges értékelni a tört időszakra, amely alapján a Magyar Posta Biztosítók befektetései és kapcsolódó kibocsátásaik is kisebb arányt képviselnek a Waberer’s Csoport összbefektetéseihez képest, ezáltal az idei évben nem kerültek a Scope 3, 15. kategória számítás hatókörébe. Ezen túl jelenleg nem áll rendelkezésre egységes és szabályozott módszertan, és megbízható, pontos adatok a Biztosítók kibocsátásainak számításához. Becslés elvégzése nagy mértékű erőforrás ráfordítást igényelt volna a Waberer’s Csoport részéről, az eredmények tekintetében pedig jelentős bizonytalanság állt volna fent. Az említettek értelmében jutott arra a döntésre a Waberer’s Csoport, hogy a következő évben, a Magyar Posta Biztosítók teljeskörű integrációjának lezárásával és az egységes számítási módszertan kialakításával fog a Waberer’s Csoport transzparens becslést végezni a Biztosítók Scope 3, 15. kategóriához tartozó kibocsátásait illetően.

A Waberer’s Csoport Scope 1,2 és 3 kibocsátásait az alábbi táblázat tartalmazza:

2024

Waberer’s Csoport

Bruttó Scope 1 ÜHG-kibocsátás (tCO2eq)[72]

196 394

A szabályozott kibocsátáskereskedelmi rendszerekből származó Scope 1 ÜHG-kibocsátások százalékos aránya (%)

-

Biogén – Scope 1-be nem tartozó ÜHG-kibocsátások

n/a

Bruttó Scope 2 helyi alapú ÜHG-kibocsátás (tCO2eq)[73]

3 940

Bruttó Scope 2 piaci alapú ÜHG-kibocsátás (tCO2eq)

-

Biogén – Scope 2-be nem tartozó ÜHG-kibocsátások

n/a

Bruttó Scope 3 ÜHG-kibocsátás (tCO2eq)[74]

158 415

1. Vásárolt áruk és szolgáltatások

n/a

[Opcionális alkategória: Felhőalapú számítástechnikai és adatközpont-szolgáltatások]

n/a

2. Beruházási javak

n/a

3. Tüzelőanyaggal és energiával kapcsolatos tevékenységek (a Scope 1. és 2.-n kívüli tevékenységek)

51 386

4. Upstream forgalmazás és szállítás

n/a

5. Tevékenységek során keletkezett hulladék

n/a

6. Üzleti utak

n/a

7. Munkavállalók ingázása

n/a

8. Upstream lízingelt eszközök

n/a

9. Downstream szállítás

102 606


[72] A számításba bevont üvegházhatású gázok: R1234YF, R134A, CO2

[73] A számításba bevont üvegházhatású gázok: CO2

[74] A számításba bevont üvegházhatású gázok: CO2

footer image

 

10. Értékesített termékek feldolgozása

n/a

11. Értékesítésett termékek felhasználása

n/a

12. Az értékesített termékek életciklus végi kezelése

n/a

13. Downstream lízingelt eszközök

n/a

14. Franchise megállapodások

n/a

15. Befektetések

4 423

Biogén – a Scope 3-ba nem tartozó ÜHG-kibocsátások

n/a

Teljes ÜHG-kibocsátás (helyi alapú) (tCO2eq)

358 749

Teljes ÜHG-kibocsátás (piaci alapú) (tCO2eq)

-

Nettó bevételre jutó ÜHG-összkibocsátás (helyi alapú) (tCO2eq /EZER EUR)[75]

1,24

Nettó bevételre jutó ÜHG-összkibocsátás (piaci alapú) (tCO2eq /EZER EUR)

-

A Waberer’s Csoport értéklánca az első ESG stratégia és jelentés óta jelentős változáson ment keresztül, bővült a biztosítási és ingatlanfejlesztési potenciál, valamint egyre nagyobb mértékű a vasúti szolgáltatásokra való támaszkodás.

A Waberer’s Csoport a 2024. üzleti évében a Magyar Posta Biztosítók akvizíciója hozott jelentős változást a csoport szerkezetben, amely november hónap legvégén realizálódott. Azonban ez szignifikáns ÜHG terheléssel nem járt összességében, főleg, hogy ez pusztán a december hónapot jelentette a Waberer’s Csoport részeként. A karbonlábnyom számításba ettől függetlenül bevonásra kerültek a leányvállalatok a csatlakozást követő időszakra, kivéve a Scope 3, 15. kategóriáját tekintve, amelyet a következő jelentéstételi időszakra kiterjesztenek rájuk vonatkozóan is a Scope 3 jegyzék táblázatában ismertetett módon. A korábbi évek a teljes Waberer’s Csoportot illetően továbbá nem képeznek reprezentatív alapot, a 2024-es állapothoz kerül viszonyítás a jövőben.


[75]Az ÜHG-intenzitás számításához az Egyedi éves beszámolóban található Waberer’s International Nyrt. nettó bevételének összege került alkalmazásra.

footer image

 

13.      Társadalmi információk

A Társaság tevékenysége jelentős társadalmi hatásokkal jár, amelyek érintik munkavállalóit, partnereit, ügyfeleit és a szélesebb közösségeket. A vállalat törekszik a fenntartható és biztonságos munkakörnyezet biztosítására, ugyanakkor szembesül a munkaerőpiaci kihívásokkal és kockázatokkal, mint például a munkaerőhiány vagy az esélyegyenlőség megvalósítása. Az érintett csoportokkal való együttműködés nemcsak lehetőséget kínál a társadalmi értékek erősítésére, hanem elengedhetetlen a hosszú távú működés biztosításához. Ezen fejezet célja, hogy bemutassa azokat az intézkedéseket, amelyekkel a vállalat igyekszik kezelni a társadalmi kockázatokat, kihasználni a lehetőségeket, valamint mérhető pozitív hatásokat elérni a fenntarthatóság területén.

   13.1   [S1] Saját munkaerő

A Társaság munkavállalói állománya a saját munkaerőt foglalja magában, ebben a fejezetben a Társaság saját munkaerejére vonatkozó hatások, kockázatok, lehetőségek, valamint politikák, intézkedések és célok kerülnek bemutatásra. A vállalat célja, hogy minden munkavállaló számára méltányos és biztonságos munkakörnyezetet biztosítson, ugyanakkor elismeri, hogy a különböző foglalkoztatási formák eltérő kihívásokkal és kockázatokkal járnak. Az alábbiakban bemutatásra kerülnek azok az intézkedések és kezdeményezések, amelyekkel a Társaság próbál reagálni a felmerülő nehézségekre, valamint a különböző munkavállalói csoportok eltérő igényeire.

 13.1.1 [SBM-3] Lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek, valamint ezek kölcsönhatása a stratégiával és az üzleti modellel

A Társaság munkavállalói tevékenységi körük alapján három fő csoportba sorolhatók:

a)     tehergépjármű-vezetők (magyar és külföldi munkavállalók a nemzetközi fuvarozásban),

b)     fizikai munkavállalók (főleg műszaki területen szakképzett munkavállalók),

c)     szellemi munkaerő.

A kettős lényegességi vizsgálat eredményei alapján a munkavállalókkal kapcsolatos hatások széles körben érvényesülnek, és a Társaságon belül rendszerszintűnek tekinthetők. A Társaság a vizsgálat során valamennyi saját munkaerőhöz tartozó személyt figyelembe vette, biztosítva ezzel a teljes körű értékelést.

A Bevezető fejezetben az [SBM-3] Lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek, valamint ezek kölcsönhatása az üzleti modellel alfejezetben kerültek ismertetésre a Társaság saját munkaerőre gyakorolt hatásai és a velük kapcsolatos függőségekből eredő IRO-k. A Waberer’s Csoport kettős lényegességi vizsgálatának során a Társaság munkavállalói közvetlenül vagy közvetetten hozzájárultak a saját munkaerőre gyakorolt hatások és a velük kapcsolatos függőségekből eredő lényeges kockázatok és lehetőségek azonosításához, amely alapján a Társaság lényeges fenntarthatósági témái kerültek azonosításra.

A Társaság saját munkaerejéhez kapcsolódó hatások, kockázatok és lehetőségek kezelésére irányuló előírásait és intézkedéseit a Waberer’s Csoport ESG Stratégiája tartalmazza, amelyet a Waberer’s International Nyrt. is követ, amelyről a konszolidált fenntarthatósági jelentésben olvasható bővebb információ. A 2024-ben elvégzett kettős lényegességi vizsgálat során azonosított témák jelentős részével összekapcsolhatók a Társaság korábban létrehozott szabályzatai, politikái. A kettős lényegességi vizsgálat eredményei alapján a Waberer’s Csoport ESG Stratégiája és annak társadalmi pillére központilag felülvizsgálatra kerül 2025-ben, amelyet a Társaság is követni fog.

A Társaság a munkavállalókkal rendszeresen, több platformon keresztül tartja a kapcsolatot. A kapcsolattartás célja a munkavállalói elégedettség monitorozása és folyamatos növelése. Ennek érdekében elégedettségi felmérést végeznek, illetve munkavállalóikból alakult önkéntes szponzorcsoportot működtetnek a fejlesztendő pontok és a haladás elősegítése érdekében. Az eredményes munkavállalói kapcsolattartást elősegíti szakszervezeti képviselet és a rendszeres teljesítményértékelő beszélgetések.

footer image

 

A Waberer’s Csoporton belül a Társaság legfontosabb stratégiai iránya is a szakképzett munkaerő bevonzása, akiknek a kompetenciáit folyamatosan fejlesztik különböző képzési programok segítségével. Emiatt nyomon követik a munkavállalók motiváltságát, elkötelezettségét és jóllétüket. A stratégia fontos eleme a szakképzett munkaerő megtalálása és megtartása, melynek érdekében folyamatos képzési és fejlesztési programokat biztosítanak a munkavállalóknak, ezek teljesítését nyomon követik.

A Waberer’s Csoport, így a Társaság még nem rendelkezik átállási tervvel, ezért az átállási terv hatásai a Társaság munkavállalóira még nem ismertek. Az átállási terv a Környezeti fejezet [E1-1] Az éghajlatváltozás mérséklésére vonatkozó átállási terv alfejezetében, a Waberer’s Csoport további átállási tervvel kapcsolatos célkitűzései pedig az [E1-4] Az éghajlatváltozás mérséklésével és az ahhoz való alkalmazkodással kapcsolatban meghatározott célok alfejezetben kerülnek részletezésre.

A Társaság működése során kizárt a kényszermunka és a gyermekmunka, mivel ezek nemcsak a Társaság alapelveivel ellentétesek, hanem az Európai Unió vonatkozó emberi jogi szabályozása is kifejezetten tiltja mindkettőt. Az Etikai Kódex egyértelműen tiltja ezen foglalkoztatási formákat, melyekkel szemben a Társaság zéró toleranciával él.

A Társaság még nem dolgozott ki külön mechanizmust a kiszolgáltatott csoportok azonosítására és kezelésére. A Társaság az Európai Unió és az Európai Gazdasági Térség tagországainak előírásai alapján működik, megfelel minden nemzeti és nemzetközi munkajogi előírásnak.

 13.1.2 [S1-1] A saját munkaerővel kapcsolatos politikák

ESRS közzétételi követelmény

Lényeges fenntarthatósági témák

Kapcsolódó politikák

Politikák hatálya

S1 - Saját munkaerő

Munkafeltételek

Egyenlő bánásmód és esélyegyenlőség

Etikai Kódex

Társaság

Munkavédelmi szabályzat

Társaság

Képzési politika

Társaság

Home Office szabályzat

Társaság

Javadalmazási Politika

Társaság

Szervezeti és Működési Szabályzat

Társaság

Visszaélés-bejelentő rendszer

Társaság

A Társaságon belül a politikák végrehajtásáért felelős legmagasabb vezetői szint a Társaság Elnök-vezérigazgatója. A Bevezető fejezetben az [SBM-3] Lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek, valamint ezek kölcsönhatása a stratégiával és az üzleti modellel c. alfejezetben a saját munkaerővel kapcsolatos lényeges fenntarthatósági témák bemutatásra kerülnek.

footer image

 

A Társaság saját munkaerejéhez kapcsolódó hatások, kockázatok és lehetőségek kezelésére érdekében alkalmazott politikái az alábbi fejezetben kerül bemutatásra. A lényegességi felmérés során azonosított hatások, kockázatok és lehetőségek mentén 2025-ben felülvizsgálatra kerülnek azok a témakörök, amelyek tekintetében szükséges a meglévő szabályzatok pontosítása vagy új szabályzatok kialakítása. Minden, a munkavállalókkal kapcsolatos politika elsődleges kiindulási alapja a Szervezeti és Működési Szabályzat, amely megalapozza a szintén kulcsfontosságú Etikai Kódexet. 

A Társaság számára elengedhetetlen munkavállalóinak biztonságos, szabályozott és egyenlő körülmények között történő munkavégzése, a biztonságos munkakörnyezet és a munkavállalók jóllétének biztosítása. A Társaság politikái hivatottak biztosítani a munkavállalók mindennapjaira hatással lévő rendelkezések szabályozott hátterét.

A Társaság jelenleg nem rendelkezik egészségvédelmi és biztonsági irányítási rendszerrel. Bővebb információk az [S1-14] Egészségvédelmi és biztonsági mérőszámok fejezetben olvashatóak. A Társaság munkavédelmi szabályzatának hatálya az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés feltételeinek, továbbá azok biztosítási módjának, a személyi hatás-, jog- és feladatköröknek, valamint a munkavédelmi eljárások rendjének meghatározására terjed ki. A területi hatálya kiterjed a Társaság működési és tevékenységi körébe tartozó - kezelésében, bérleményében vagy használatában lévő - munkavégzés helyére, a munkafolyamatra, munkavégzésre és egyéb tevékenységre.

Szervezeti és működési szabályzat

A Szervezeti és Működési Szabályzat rögzíti a munkavégzés szabályait. A politika által érintett legfontosabb, a munkavégzést érintő, témakörök a munkaidő, a munkarend, a munkaköri leírás, az összeférhetetlenség, a munkafegyelemre vonatkozó irányelvek, a munkaügyi felelősségre vonás és hátrányos jogkövetkezmények, az anyagi felelősségre vonás általános elvei, a munkavállalók bejelentései, valamint a munkavállalók érdekképviselete.

Etikai Kódex

A munkavállalókra vonatkozó egyik legfontosabb politika az Etikai Kódex. Minden munkavállalónak, amelyre kiterjed a politika hatálya, meg kell ismernie az Etikai Kódex tartalmát a munkába lépést követően, valamint a képzési rendszerben teszt kitöltésével igazolnia a Társaság etikai normáinak megismerését. Évente ismételten számot kell adniuk a szabályok ismeretéről, amelynek tényét a Társaság HR funkciója nyomon követi és figyelmezteti a munkavállalókat az elvégzésre. A Társaság Etikai Kódexe tartalmazza az emberi jogok tiszteletben tartásával kapcsolatos kötelezettségvállalásokat. Az Etikai Kódex kialakítása során az érdekelt felek nem kerültek közvetlenül bevonásra, azonban a politika úgy került kialakításra, hogy a Társaság vezetőire, munkavállalóira és üzleti partnereire vonatkozóan az üzleti és egyéb külső érintettekkel történő kapcsolatokban és a vállalaton belüli munkakapcsolatokban tanúsítandó magatartásformák alapelveit etikai szempontból megfelelően szabályozza.

Az alapvető emberi jogok tiszteletben tartására vonatkozó konkrét kötelezettségvállalások a Társaság Etikai Kódexében többek között:

  • a gyermek- és bármilyen jellegű kényszermunka, börtönmunka, rabszolgamunka, nem önkéntes munka tilalma,
  • az egyenlő bánásmódhoz, lelkiismereti szabadsághoz, személyes szabadsághoz való jog,
  • a testi épséghez, egészséghez való jog,
  • becsülethez, emberi méltósághoz, névviseléshez, jó hírnévhez való jog,
  • képmáshoz és hangfelvételhez, titokvédelemhez, személyes adatokhoz való jog,
  • kegyeleti jog tiszteletben tartása,
  • egészséges, biztonságos és környezetbarát munkahely és munkafeltételek biztosítása,
  • a munkavállalók magánéletének tiszteletben tartása,
  • munkaidő nyilvántartás és szabadság biztosítása,
  • véleménynyilvánítás szabadsága,

footer image

 

  • szakszervezeti érdekérvényesítés szabadsága.

A Társaság támogatja a munka és magánélet egyensúlyát – többek között az otthoni munkavégzés lehetőségével, valamint elismeri a munkavállalók pihenéshez, rekreációhoz és szabadsághoz való jogát.

A Társaság Etikai kódexében található alapelvek jelenleg nincsenek deklaráltan összhangban az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ), a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) és a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) üzleti vállalkozások számára megfogalmazott emberi jogi iránymutatásaival.

Az Etikai Kódex elérhető a Waberer's International Nyrt. honlapján külső és belső felhasználók számára, valamint az intranet felületen a saját munkavállalóknak.

Visszaélés-bejelentés

A Társaság megfelelő belső működését az Etikai Kódexre alapozott Visszaélés-bejelentési rendszer biztosítja, amely megadja a lehetőséget, hogy akár a munkavállalók, akár a külső érintettek anonim módon jelezzék az esetleges jogsértéseket. A Waberer’s Csoport Felügyelőbizottságát rendszeresen tájékoztatják a visszaélés-bejelentési esetekről és azok konzekvenciáiról, tapasztalatairól.

Sokszínűség

A Társaság elkötelezett a sokszínűség megteremtése és az egyenlőség fenntartása iránt. A Társaság rendelkezik Esélyegyenlőségi Tervvel[76]. Az esélyegyenlőségi terv a védett tulajdonságokkal rendelkező kollégák esélyegyenlőségének elősegítése érdekében jött létre, és megalapozza a diszkriminációmentes bánásmódot, valamint bizonyos esetekben a szükséges mértékű pozitív diszkriminációt (például családi kötelezettségekre való tekintettel). A munkavállalók kiválasztásánál és előléptetésénél a szakmai tudás és képesítés a legfontosabb mérce, a vállalat toborzási és promóciós döntéseit nem befolyásolja sem az etnikai vagy nemzeti hovatartozás, sem a vallás, sem a nem vagy az életkor.

A szellemi és fizikai állományú (nem tehergépjármű-vezetői munkakörbe jelentkező) munkavállalók kiválasztási és felvételi folyamata című szabályzat tartalmazza az Etikai Kódexben leírt méltányossági alapelvek alapján előírt konkrét intézkedéseket

Képzési politika

A képzés és készségfejlesztés munkavállalókra gyakorolt pozitív hatása a karriertervezés során jelenik meg. A szellemi és fizikai munkavállalók, valamint a nemzetközi tehergépjármű-vezetők részére a Társaság éves teljesítményértékelést vezetett be, és az éves célkitűzések elérését nyomon követi, a munkavállalóknak ez fejlődési lehetőséget biztosít. A képzési politika átfogó megközelítést biztosít, amely magában foglalja a jogszabályi és etikai megfelelést támogató éves kötelező oktatásokat, valamint azok hatékonyságának mérését. Ezek az oktatások kiterjednek a munkahelyi törvényi előírásokra, valamint a diszkriminációmentes és etikus munkakörnyezet megteremtésére vonatkozó elvárások teljesítésére. A képzési program részeként a Társaság támogatja a munkavállalók karriertervezését és szakmai fejlődését, legyen szó hard vagy soft skill fejlesztésről. A Társaság kiemelt figyelmet fordít a szakmai továbbképzésekre, amelyeken belül lehetőség van vállalkozási ügyviteli ügyintéző, logisztikai technikus, informatikai rendszer- és alkalmazásüzemeltető technikus, valamint alternatív gépjárműhajtás technikus szakiránnyal kapcsolatos tanulmányok elvégzésére.

A képzések között szerepeltek kommunikációs tréningek, amelyek a hatékony interakciók fejlesztését szolgálták, valamint önismereti és motivációs tréningek, amelyek a személyes fejlődést és a munkahelyi elköteleződést támogatták. Emellett a munkatársak vezetői készségeiket, együttműködési hatékonyságukat és értékesítési képességeiket is fejleszthették célzott tréningeken. A mentorprogram keretében a mentorok számára train the trainer képzést biztosít a Társaság, amely elősegíti a tudás hatékony átadását és a mentorálási folyamat eredményességét. Tehergépjármű-vezetők pedig az ECO driving oktatás során elsajátíthatják a fenntarthatóbb, környezettudatosabb vezetési stílust, hozzájárulva ezzel a vállalat környezetvédelmi célkitűzéseihez.


[76] Az Esélyegyenlőségi Terv az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról szóló 2003. évi CXXV. törvény 21. §-ában, valamint a Munka Törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvényben meghatározottak alapján jött létre.

footer image

 

A Társaság autósiskolájával biztosítja a gépjárművezetői képesítési igazolvány (GKI) megújító képzéseket magyar, ukrán, szerb és angol nyelven, ezzel támogatva a nemzetközi munkavállalók szakmai felkészültségét. Az oktatási és képzési rendszer célja, hogy az online képzések biztosításával növelje a munkakörökkel kapcsolatos elvárások teljesítésének hatékonyságát, valamint rugalmas és hozzáférhető tanulási lehetőségeket kínáljon a Társaság munkatársai számára.

 

 13.1.3 [S1-2] A saját munkavállalókkal és a munkavállalói képviselőkkel a hatások terén folytatott együttműködés érdekében alkalmazott folyamatok

A Bevezető fejezet [SBM-3] Lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek, valamint ezek kölcsönhatása a stratégiával és az üzleti modellel alfejezet alapján releváns IRO-k: a szociális párbeszéd – munkavállalói visszajelzések platformjai és a szociális párbeszéd – szakszervezet munkavállalókra gyakorolt pozitív hatások.

A Waberer’s Csoport kettős lényegességi vizsgálatának részeként a munkavállalói körtől is validációt kért a lényeges témákra, anonim kérdőív formájában kerültek megkérdezésre a Társaság munkavállalói szélesebb körben. A részletes folyamatot a Bevezető fejezet [SBM-3] Lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek, valamint ezek kölcsönhatása a stratégiával és az üzleti modellel című alfejezet tartalmazza.

A Társaságnál a munkavállalói együttműködésért felelős legmagasabb szintű vezető szerepet a cégcsoportos HR igazgató tölti be. A Társaság cégcsoportos HR igazgatója felel azért, hogy a Waberer’s Csoport és a Társaság humánpolitikai stratégiájának megalkotása, megújítása, a humán területet érintő kihívások kezelése és a Társaság személyi állományának fejlesztése megvalósulhasson. A humán kérdéseket érintő belső kommunikáció irányítása, ellenőrzése is a felelőssége alá tartozik.

A Társaság munkavállalóival folytatott általános kapcsolattartás célja a munkavállalói elégedettség monitorozása és folyamatos növelése. Ennek érdekében a Társaság elégedettség felmérést végez. A 2023. évi elégedettségmérés egy független tanácsadó fél segítségével történt meg, online és offline kérdőívek segítségével mérték fel a munkavállalók megélését anonim módon, majd vezetői visszajelző workshop mentén kerültek az eredmények feldolgozásra.

Az elégedettségmérés eredményei alapján a munkavállalókból önkéntes módon alakult szponzorcsoportok álltak fel a fejlesztendőnek ítélt témák mentén, amik a dedikált haladást segítik elő. A szponzorcsoportok a felmerült fejlesztési pontokat számba veszik, majd célokat és akciókat dolgoznak ki ezekre. Az elégedettségmérés során legfontosabbnak ítélt területek közé tartozott a munkakörnyezet komfortosabbá tétele és a munka-magánélet egyensúlyának javítása. A munkakörnyezet, a munka-magánélet egyensúlyának javulása és a munkavállalók egyéb igényeinek kielégítése pozitív hatással van a munkavállalók jóllétére és életminőségére, ezen keresztül pedig a munkavégzésükre is. A konkrét intézkedések az [S1-4] Intézkedések a saját munkaerőre gyakorolt lényeges hatásokra vonatkozóan, valamint a saját munkaerőhöz kapcsolódó lényeges kockázatok csökkentésére és lényeges lehetőségek kihasználására irányuló megközelítések, továbbá ezen intézkedések hatékonysága című alfejezetben olvashatóak részletesen. A Társaság szempontjából pénzügyi kockázatot jelent ezeknek a fejlesztéseknek az esetleges elmaradása, mert munkavállalói elégedetlenséggel és a fluktuáció növekedésével járhatnak. A munkavállalói visszajelzések alapján már beépítésre került az éves teljesítményértékelés és ezzel párhuzamosan a karriertervezés az érintett munkavállalók számára.

Az eredményes munkavállalói kapcsolattartást külön elősegíti a dolgozók szakszervezeti képviselete és a szakszervezeti tagokkal való rendszeres vezetői egyeztetés. A Társaság HR területéhez tartozik a humán kérdéseket érintő belső kommunikáció irányítása, ellenőrzése, illetve a kapcsolattartás a munkavédelmi érdekképviseleti szervezetekkel. Minden felmerülő probléma esetén informális egyeztetések zajlanak a szakszervezeti képviselők és a HR terület vezetője között. Évente kollektív bértárgyalásra és bérmegállapodásra kerül sor a kollektív szerződés érvényében.

footer image

 

A Társaság munkavállalói kollektív szerződéssel, valamint munkavállalói érdekképviselettel rendelkeznek. A Társaság a jogszabályok által előírt módon helyt ad a munkavállalók érdekképviseletének. A munkavállalók érdekképviseletét a munkavállalók által választott érdekvédelmi szervezetek látják el. A Társaság vezetése és az érdekképviseletek együttműködését, a jogokat és kötelezettségeket a kollektív szerződés tartalmazza. A Társaság szem előtt tartja az Európai Unió irányelveinek és a magyar jogszabályoknak való megfelelést. Konkrét nemzetközi keretrendszerre a Társaság nem hivatkozik politikájában.

A munkatársi elégedettségmérés kiterjedt arra is, hogy a munkavállalók milyen kommunikációs csatornát tartanának a leghasznosabbnak. A hírlevél formájában történő kapcsolattartás, valamint a fizikai állomány nyomtatott formában történő elérése sokat fejlődött a 2024-es év során. Tematikusan és következetesen osztotta meg a Társaság releváns információkat a munkavállalókkal. A Waberer’s Csoport gazdasági helyzetéről és kitűzött stratégiai tervek státuszáról pedig a negyedévente megtartott, élőben közvetített online tájékoztatón ad a vállalatcsoport vezetése tájékoztatást, továbbá itt van lehetősége a munkavállalóknak élőben kérdéseket feltenni és válaszokat kapni.

A szellemi munkakörben és fizikai munkakörökben dolgozó, megváltozott munkaképességű munkavállalók számára lehetővé teszi a Társaság, hogy megismerhessék a számukra igénybe vehető adókedvezményeket, a cég által biztosított tanácsadóhoz fordulhatnak. A tehergépjármű-vezetői állomány tájékoztatása is megkezdődött 2024-ben.

 13.1.4 [S1-3] A negatív hatások korrekciójának folyamatai és a saját munkavállalók számára az aggályok megfogalmazására lehetőséget biztosító csatornák

A jogsértésekről szóló bejelentések fogadását, előzetes elemzését és feldolgozását központosított módon kezelik, a Waberer’s Csoporton belül egy jogsértés-koordinátor végzi. A jogsértés-koordinátor cégcsoport szinten, az etikai bejelentések esetén a Bizottság az Etikus Munkahelyi Magatartásért (BEMM) tagjaival együttesen vizsgálja az eseteket.

Az aggályok bejelentésére a szakszervezeten keresztül is van mód, a HR osztály felé, de elsősorban a visszaélés-bejelentő rendszert vehetik igénybe a munkavállalók panaszaik bejelentésére. A Társaság megfelelő belső működését az Etikai Kódex és a Visszaélés-bejelentési rendszer biztosítja. A külső és belső felek számára is biztosított a lehetőség, hogy aggályaikat névtelenül jelenthessék. Minden bejelentés alapos kivizsgálásra kerül központi szinten, a vizsgálat haladásának menetéről és a megfelelő jogorvoslatról a panaszbejelentő személy folyamatos tájékoztatást kap. A Belső ellenőrzési vezető rendszeres időközönként (negyedévente) beszámol a Waberer’s Csoport Felügyelőbizottsága felé a bejelentett visszaélési esetekről és azok konzekvenciáiról, tapasztalatairól. Ezek a folyamatok csoport szinten vannak szabályozva.

A bejelentések egy email-címre érkeznek be, amely alapján belső adatbázis készül; ez az adatbázis az esetek monitorozását segíti elő.

A Társaság megfelelő belső működését az Etikai Kódex és a Visszaélés-bejelentési rendszer biztosítja, amely megadja a lehetőséget, hogy akár a szellemi munkavállalók, akár a külső érintettek anonim módon jelezzék az esetleges jogsértéseket. A tehergépjármű-vezetők számára Bizalomvonal áll rendelkezésre ezen felül, hogy jelezhessék panaszaikat (míg a Visszaélés-bejelentő felület kifejezetten a munkavállalók által elkövetett etikai sérelmek orvoslására szolgál, a Bizalomvonal minden egyéb típusú problémát is képes orvosolni, például a bérszámfejtéssel kapcsolatos feltételezett hibabejelentést is). A Visszaélés-bejelentési platform a belső audit hatáskörébe tartozik, a Bizalomvonal a HR terület hatásköre.

Az esetleges visszaélési eseteket a jogsértés koordinátor (jelenleg: Belső Ellenőrzési Vezető) vizsgálja ki, az alkalmazandó jogkövetkezményekre vonatkozó javaslattétel egy önálló, csoport szintű bizottság hatáskörébe tartozik:

 

footer image

 

a.     etikai bejelentések esetén a BEMM (Bizottság az Etikus Munkahelyi Magatartásért) jár el, melynek tagjai a Társaság HR igazgatója, külső munkajogásza, valamint a Belső ellenőrzési vezető,

b.     gazdasági visszaélések esetén a Társaság HR igazgatója, a Jogi és compliance igazgató, valamint a Belső ellenőrzési vezető mellett a Bizottságba meghívják az adott bejelentés tartalmi megítéléséhez szükséges szakmai vezetőt.

A Társaság visszaélés-bejelentési rendszeréhez minden munkavállalónak és külső érintettnek hozzáférése van, panaszaikat anonim módon jelenthetik a visszaelesek@waberers.com e-mail címen keresztül. 

A Társaság munkavállalói az aggályok megfogalmazására és kezelésére vonatkozóan elérhető csatornákról a munkába való belépéskor kapnak tájékoztatást. További információk az intraneten állnak rendelkezésre a munkavállalók számára, akiknek évente kötelező oktatást kell elvégezniük a visszaélés-bejelentő rendszer használatát illetően.

A névtelenül bejelentést tevő bejelentő személy, amennyiben személyazonosságát megállapítják, teljes körű védelemre jogosult. A bejelentő személy személyes adatai és a személyazonosságának megállapítását lehetővé tevő egyéb adatok csak a bejelentő személy kifejezett hozzájárulásával hozhatók nyilvánosságra. Önálló megtorlás elleni politikával nem rendelkezik a Társaság, azonban a visszaélés-bejelentési eljárás tiltja a bejelentővel szembeni megtorlást abban az esetben is, ha a jogsértésről szóló bejelentés jóhiszeműen történt és a vizsgálat megállapította, hogy a bejelentett jogsértés nem történt meg. A bejelentővel szembeni megtorlás nem vonatkozik arra a bejelentőre, aki egyben a jogsértések elkövetője vagy az elkövető segítője. 

 13.1.5 [S1-4] Intézkedések a saját munkaerőre gyakorolt lényeges hatásokra vonatkozóan, valamint a saját munkaerőhöz kapcsolódó lényeges kockázatok csökkentésére és lényeges lehetőségek kihasználására irányuló megközelítések, továbbá ezen intézkedések hatékonysága

A Társaság kettős lényegességi vizsgálatot készített, amelynek során felmérésre kerültek a lényeges kockázatok, lehetőségek és hatások a saját munkaerővel kapcsolatban. A hatások megállapításába a Waberer’s Csoport szinten bevonta saját munkavállalóit is, anonim kérdőív formájában. A felmérés eredményei, a kapcsolódó intézkedések folyamatosan implementálásra kerülnek a Waberer’s Csoport frissítés alatt álló ESG stratégiájába, amely a Társaság valamennyi munkavállalójára hatályos lesz. 

A jelenleg hatályos csoportos ESG Stratégia nincs hozzárendelve a jelenlegi vagy jövőbeli pénzügyi források OpEx és CapEx összegeihez. A jelenlegi pénzügyi forrásoknak a pénzügyi kimutatásokban szereplő legrelevánsabb összegekhez való kapcsolódása jelenleg nem elérhető.

A saját munkaerővel kapcsolatos cselekvési tervhez, azaz az csoportos ESG Stratégiában a társadalmi pillérhez külön nem rendelt a Társaság erőforrásokat, azokat a megvalósulásuk alapján tudják költségekre bontani. A munkaerőre fordított költségekről bővebb információ a Társaság egyedi pénzügyi kimutatásokban található.

A Társaság a saját munkaerőre gyakorolt lényeges negatív hatások megelőzésére központosított anonim panaszbejelentő rendszert működtet. A panaszkezelési folyamat része a részletes vizsgálat, ezután következik a kiértékelés és a döntéshozatal. A dokumentálás kétirányú, a munkavállaló is tájékoztatásra kerül a folyamat során. Negyedévente, a felügyelőbizottsági üléseken anonimizálva, bejelentés típusonként összegyűjtve elhangzanak az adott periódusban történt incidensek részletei. A részleteket az [S1-3] A negatív hatások korrekciójának folyamatai és a saját munkavállalók számára az aggályok megfogalmazására lehetőséget biztosító csatornák című alfejezet tartalmazza.

A Társaság jelenlegi intézkedései akár a lényeges negatív hatások korrekcióját, akár a lényeges pozitív hatások kihasználását illetően, nem fedik teljes mértékben a 2024-ben a kettős lényegességi vizsgálat során megállapított IRO-kat.

footer image

 

A kisebb, nem stratégiai-szintű negatív hatások korrekciójának érdekében a Társaságnál számos új fókuszterület került integrálásra a munkavállalókkal kapcsolatban. A fókuszterületek a munkavállalói elégedettségmérés eredményei alapján lettek meghatározva. A munkavállalói elégedettségmérés eredménye alapján a vezetőség három legfontosabb fejlesztendő területet azonosított csoport szinten, és vállalásokat tett ezek javítására:

  • Megbecsülés és visszajelzés – A munkavállalók igényt fogalmaztak meg arra, hogy több visszajelzést kapjanak vezetőiktől a munkájuk értékeléséről.
  • Kommunikáció és munkakörnyezet – A kollégák egy még kellemesebb munkahelyi légkör és jobb együttműködés kialakítását szorgalmazták.

·       Fejlődési és képzési lehetőségek – A kollégák több lehetőséget szeretnének a személyes és szakmai fejlődésre.

A területeken a következő intézkedések kerültek megvalósításra, amelyeknek elsődleges célja, hogy pozitív hatást gyakoroljanak a Waberer’s Csoport és a Társaság munkaerejére:

  • Teljesítményértékelési rendszer bevezetése: 2024-ben a Waberer’s Csoport elindította a Teljesítmény Értékelő Rendszert (TÉR), amely lehetőséget biztosít arra, hogy a Társaság munkavállalói közvetlen visszajelzést kapjanak és adjanak vezetőik közreműködésével. A rendszer segít az egyéni fejlődési területek azonosításában és az erősségek megerősítésében. A következő teljesítményértékelő beszélgetések 2025 második negyedévében várhatók.
  • Munkakörnyezet fejlesztése és kommunikáció javítása: A 2024-ben megvalósított munkakörnyezet-javító projektekről összefoglaló tájékoztatót küldött a Társaság HR funkciója, hogy minden munkavállaló átlássa a változásokat és azok hatásait.

·       Fejlődési és képzési lehetőségek bővítése: A szakmai fejlődés elősegítése érdekében duális képzési programokat indított a Társaság alternatív gépjárműhajtási technikus, logisztikai technikus, vállalkozási ügyviteli ügyintéző, valamint informatikai rendszer- és alkalmazásüzemeltető technikus szakirányokon. Ezen túlmenően az elmúlt másfél évben számos soft skill fejlesztő tréninget is biztosított, köztük:

    • Kommunikációs tréningeket, amelyek a hatékony interakciók fejlesztésére irányultak,
    • Önismereti és motivációs tréningeket, amelyek a személyes fejlődést és a munkahelyi motivációt támogatták,
    • Vezetői és együttműködési fejlesztő programokat, valamint értékesítési tréningeket,
    • Train-the-Trainer programot a mentorok számára,

o   ECO-driving oktatásokat a tehergépjármű-vezetők számára a fenntarthatóbb vezetési stílus elsajátítására.

A munkavállalók aktív bevonásával három terület fejlesztésére önkéntes fókuszcsoportok alakultak, amelyek az alábbi témákra koncentrálnak:

  • Munkakörnyezet javítása
  • Társosztályok közötti együttműködés erősítése: A társosztályok közötti együttműködés javítását célzó munkacsoport év közben több alkalommal ülésezett, hogy konkrét ötleteket dolgozzon ki. Bár jelentős előrelépések történtek, ezek a folyamatok hosszabb távon hoznak kézzelfogható eredményeket.

·       Elismerési rendszer fejlesztése: Az elismerési rendszer továbbfejlesztésére irányuló munkacsoport szintén rendszeresen ülésezik, és dolgozik egy olyan struktúra kialakításán, amely hatékonyan támogatja a munkavállalók motivációját és elismerését.

Mindezek a kezdeményezések hosszú távon hozzájárulnak egy támogatóbb, együttműködőbb és motiválóbb munkakörnyezet kialakításához.

A Társaság elsődlegesen elektronikus levelezésen keresztül kommunikál a munkavállalókkal, például a munkavállalói visszajelzések beépítése kapcsán történt fejleményekről. A munkavállalók számára az intraneten érhető el tájékoztatás a különböző programokról és az igénybe vehető munkavállalói kedvezményekről (ideértve a kedvezményes sportolási lehetőségeket, vagy kulturális eseményeken való kedvezményes részvétel lehetőségét). A fizikai munkakörben dolgozók számára a telephelyen található faliújságon kerülnek kitűzésre a közérdekű információk.

footer image

 

A Társaság az új intézkedések bevezetésének sikerességével kapcsolatos visszaméréseket a jövőben több módon tervezi megvalósítani. Az egyik eszköz erre vonatkozóan a korábban már említett munkavállalói elégedettség-felmérés. Az eredményekről többek között a szponzorcsoportok munkáján keresztül fognak értesülni a munkavállalók. Egy másik eszköz a munkavállalók bevonására és a kommunikáció kiszélesítésére vonatkozóan a negyedéves eredménykommunikáció, a "Kérdezd a menedzsmentet" esemény, amelyet a Waberer’s Csoport központilag rendez. A fórum során bemutatásra kerülnek a felsővezetés által a pénzügyi eredmények, az elért mérföldkövek és a következő célok, valamint a Társaság munkavállalói élőben feltehetik a kérdéseiket a felsővezetés felé.

A Társaság biztosítja, hogy saját gyakorlatai ne okozzanak lényeges negatív hatásokat a saját munkaerejére nézve. A Társaság betartja a működésére vonatkozó nemzetközi és hazai jogszabályi előírásokat. A gépkocsivezetőkre vonatkozóan szigorú szabályok vannak érvényben az Európai Unió által, így a negatív hatások elkerülésére hatósági kontroll ügyel (ideértve például a pihenőidőt vagy a szakmai felkészültséget). A Társaság munkavállalói éves szűrővizsgálaton vesznek részt, valamint az érintett csoport számára biztosítottak a megfelelő védőoltások rendszeres és kötelező jelleggel.

Az említett gazdaságos vezetés tréning mellett az alternatív hajtásláncú gépjárműveket (elektromos vagy LNG hajtású járművek) vezető munkavállalók képzésben részesülnek az ezzel járó esetleges fizikai kockázatok minimalizálására vonatkozóan. Az LNG hajtású gépjárművek biztonságos megtankolásáról, valamint a szervízben dolgozó munkavállalókat ezen gépjárművek karbantartásáról tájékoztatja a képzés.

 13.1.6 [S1-5] A lényeges negatív hatások kezeléséhez, a pozitív hatások előmozdításához, valamint a lényeges kockázatok és lehetőségek kezeléséhez kapcsolódó célok

A Waberer's International Nyrt. a Waberer's Csoport által meghatározott célokat követi, amelyről a konszolidált fenntarthatósági jelentésben olvasható bővebb információ. A Waberer’s Csoport frissítés alatt álló ESG Stratégiája tartalmazza a lényeges hatásokat, kockázatokat érintő témakörökben a különböző akciókat és mérhető célértékeket, kulcsfontosságú teljesítménymutatókat.

A Waberer’s Csoport 2024-ben hatályos ESG Stratégiájának és célkitűzéseinek meghatározásába még nem vonta be a saját munkavállalóit. A munkavállalói és a szakszervezetek képviselői a csoport szintű kettős lényegességi vizsgálat folyamán kerültek bevonásra, a Társaság lényeges hatásai, kockázatai és lehetőségei kapcsán. A visszajelzéseik a Waberer’s Csoport ESG Stratégia 2025-ben elvégzendő felülvizsgálata során kerülnek figyelembevételre.

A Waberer’s Csoportnál a fenntarthatósággal kapcsolatos lényeges hatásokkal, kockázatokkal és lehetőségekkel kapcsolatos politikák és intézkedések hatékonyságának nyomon követése a csoport szintű ESG Bizottság és ESG Munkacsoport felelősségi körébe tartozó feladat lesz a jövőben. Az ESG Bizottság elfogadta az ESG Munkacsoportot megalakító ESG Szabályzatot. A Waberer’s Csoport ESG szervezet működése részletesen kifejtésre került a Bevezető fejezet [GOV-1] Az ügyviteli, ügyvezető, illetve felügyelő testületek szerepe alfejezetében.

A Társaság lényeges negatív hatásainak kezeléséhez, a pozitív hatásainak előmozdításához, valamint a lényeges kockázatainak és lehetőségeinek kezeléséhez kapcsolódó céljairól a Waberer’s Csoport konszolidált fenntarthatósági jelentésében olvasható bővebb információ.

 13.1.7 [S1-6] A vállalkozás alkalmazottainak jellemzői

A Társaság eredményes működése nem valósulhatna meg a jól képzett és elkötelezett munkavállalói nélkül, hiszen Magyarországon belül számos telephelyen, valamint számos európai országban végez fuvarozási, szállítási, logisztikai tevékenységet. A 2024. üzleti évben összesen 1005 fő munkavállaló támogatásával. Magától értetődő tehát, hogy prioritásként kezeli a munkavállalók megtartását, fejlesztését, továbbá a biztonságos és sokszínű munkakörülmények megteremtését. A Humánerőforrás főfolyamat szabályzata alapján, a vezetőségtől beérkezett munkaerőigények alapján a személyügy és a munkaerőigényt meghatározó terület vezetője összeállítja a munkakör betöltéséhez szükséges kompetenciaprofilt. A munkakör elemzés és kompetenciaprofil összeállítása során meg kell határozni a munkakörhöz kapcsolódó esetleges jogszabályi követelményeket, a szükséges ismereteket, képesítéseket, készségeket és kompetenciákat.

footer image

 

A Társaság munkavállalóinak főbb jellemzőit a 2024. december 31-én, vagyis a beszámolási időszak végén összesített létszámadatok alapján mutatja be, amelyek az alábbi táblázatokban kerülnek kibontásra.

Az ESRS sztenderd szerint bizonyos közzétételeknél elvárt országonkénti megbontásokat nem közöl a Waberer’s International Nyrt. mert esetében a jelentéstételi hatály Magyarországra korlátozódik, így ez a táblázatok ismétlődését eredményezné.[77]

A Társaság munkavállalóinak jellemzői országok, nemek és munkavállalói kategória szerinti bontásban (fő)

MAGYARORSZÁG

2024

Állandó alkalmazottak száma(létszám)[78]

220

Férfi

741

Egyéb

0

Nincs információ

0

TELJES

961

Ideiglenes alkalmazottak száma (létszám)

0

Férfi

0

Egyéb

0

Nincs információ

0

TELJES

0

Nem garantált óraszámban dolgozó alkalmazottak száma (létszám)[79]

25

Férfi

19

Egyéb

0

Nincs információ

0

TELJES

44

A Társaság alkalmazottainak teljes létszáma nemek szerinti bontásban (fő)[80]

Alkalmazottak száma összesen

(létszám)

245

Férfi

760

Egyéb

0

Nincs információ

0

TELJES

1005

 

A logisztikai üzletágban jellemzően nagy a fluktuációs ráta, ezért különösen nagy hangsúlyt fektet a Társaság arra, hogy ezt a tendenciát a lehető legnagyobb mértékben visszafogja.

 

 


[77] A Waberer’s International Nyrt. Szerb fióktelepe a magyarországi Waberer’s International Nyrt. meghosszabbított keze, összesen 3 fő munkavállalói létszámmal, így a szerb fióktelepnél megjelenő munkavállalói létszám nem materiális. A Társaság munkavállalói állománya Magyarországra korlátozódik.

[78] Teljes munkaidőben és munkaviszonyban foglakoztatott munkavállalók.

[79] A részmunkaidős munkavállalók, a GYES, GYED, GYET mellett részmunkaidős alkalmazottak, nyugdíjasok, illetve többes alkalmazottak.

[80] A Társaság munkavállalóinak létszáma a Waberer’s Csoport 2024-es konszolidált fenntarthatósági jelentés Társadalmi fejezetében is közlésre kerül.

footer image

 

 A Társaságnál a fluktuáció a lenti táblázatban látható módon alakult a 2024-es évben:

Waberer’s International Nyrt.

Azon alkalmazottak teljes száma, akik a 2024-ben elhagyták a vállalatot

404

A fluktuáció mértéke (%)

40,1%

 

 13.1.8 [S1-8] A kollektív tárgyalások általi lefedettség és a szociális párbeszéd

A Társaság kollektív szerződés hatálya alatt áll, emellett érdekképviselet meglétével teszi lehetővé a társadalmi párbeszédet munkavállalói számára.

A Társaságnak nincs megállapodása a munkavállalóival valamely európai üzemi tanács (EWC), európai részvénytársaság (SE) üzemi tanácsa vagy európai szövetkezet (SCE) üzemi tanácsa általi képviseletre vonatkozóan.

A munkáltató nem tarthatja számon a szakszervezetbe belépő munkavállalóit a magyar jogszabályok értelmében, így a szakszervezeti képviselettel rendelkező munkavállalók százalékos arányáról a Társaság nem rendelkezik információval.

Munkavállalói érdekképviselettel rendelkező munkavállalók aránya:

A Társaság munkavállalói képviselettel rendelkező telephelyein dolgozó munkavállalóinak százalékos aránya

Magyarország

100%

Kollektív szerződéssel rendelkező munkavállalók aránya:

A Társaság kollektív szerződések által lefedett munkavállalóinak százalékos aránya

Magyarország

97,9%[81]

 13.1.9 [S1-9] Sokszínűségi mérőszámok

A Társaság elkötelezett a sokszínűség megteremtése és az egyenlőség fenntartása iránt. A munkavállalók kiválasztásánál és előléptetésénél a szakmai tudás és képesítés a legfontosabb mérce, toborzási és promóciós döntéseiket nem befolyásolja sem az etnikai vagy nemzeti hovatartozás, sem a vallás, sem a nem vagy életkor. A Társaság célja, hogy biztonságos és befogadó munkahelyet biztosítson minden munkavállalójának. Jelenleg még nem határoztak meg ezzel kapcsolatos intézkedéseket, azonban a Társaság törekszik arra, hogy a nemek aránya a vezetésben is kiegyensúlyozott legyen.

A felső vezetés szintjén foglalkoztatottak nemek szerinti megoszlása

Létszám (fő)

Arány (%)

4

19%

Férfi

17

81%

Egyéb

0

0%

Nincs információ

0

0%

TELJES

21

100%

A Waberer’s Csoport részeként a Társaságnál alkalmazott munkaköri „grade” rendszerben a „C”, „D”, „E” grade-ekbe tartozó munkatársak tartoznak a felső vezetés fogalmába, akik 2024. 12. 31-én


[81] A teljeskörű lefedettségtől való eltérést az okozza, hogy a vezető beosztású munkavállalók nem tartoznak a kollektív szerződés hatálya alá.

footer image

 

munkaviszonyban álltak bármely leányvállalatnál. A „C”, „D” „E” grade-ekbe a következő pozíciók tartoznak:

  • Elnök-vezérigazgató,
  • Kiemelt vállalati kapcsolatokért felelős Igazgatósági tag,
  • Gazdasági- és stratégiai Vezérigazgató-helyettes,
  • a Chief Director munkakörök, melyek többsége cégcsoportos felelősséggel bír, valamint

·       az Igazgatói munkakörök.

A Társaság munkavállalóinak életkor szerinti megoszlása a lenti táblázatban látható módon alakult a 2024-es évben[82]:

A Társaság (Waberer’s International Nyrt.) alkalmazottainak életkor szerinti megoszlása

Létszám

Arány (%)

30 év alatti alkalmazottak

129

13%

30 és 50 év közötti alkalmazottak

628

62%

50 év feletti alkalmazottak

248

25%

13.1.10                 [S1-10] Megfelelő bérek

A Társaságnál a munkavállalók 100%-a megfelelő bérezésben részesül, az (EU) 2022/2041 irányelve és az adott, helyi jogszabályi előírások mentén, vagyis legalább a helyi minimálbér vagy garantált bérminimum, mint referenciaérték összegét biztosítja a Társaság a munkavállalóknak. Emellett évente többször bérpiaci felmérés is készül, amely alapján a versenyképes bérek és béremelések meghatározásra kerülnek. A piaci információk alapján a Társaság úgy értékeli, hogy a Társaság által kínált bérszint a hazai átlaghoz képest 2024-ben versenyképes volt. A kezdő bérezésnél a Társaság törekszik arra, hogy a piaci körülményeknek megfelelő javadalmazást kínáljon kollégái számára.

13.1.11                 [S1-14] Egészségvédelmi és biztonsági mérőszámok

A munkavállalók egészsége és biztonsága elsődleges a Társaság számára. Minden munkakörnél történik biztonsági kockázatértékelés. Üzemorvosi szűrővizsgálaton minden munkavállalónak évente kötelező részt venni. A munkavállalók számára további szűrőprogramokban való részvétel is rendszeresen biztosított, amelyek a jogszabályi előírásokon túlmutató lehetőségeket jelentenek. A Társaság dolgozóinak munkakörülményei szigorú monitorozás alatt állnak. A Társaság jelenleg nem rendelkezik kiterjedt egészségvédelmi és biztonsági irányítási rendszerrel.

A beszámolási időszakban az alábbi egészségvédelmi és biztonsági mutatószámok kerültek összegzésre:

A Társaság (Waberer’s International Nyrt.) egészségvédelmi és biztonsági mérőszámai

Az egészségvédelmi és biztonsági irányítási rendszer hatálya alá tartozó munkavállalók száma

0

Az egészségvédelmi és biztonsági irányítási rendszer hatálya alá tartozó munkavállalók százalékos aránya

0%

A saját munkaerő körében munkával összefüggő sérülések és megbetegedések következtében bekövetkezett halálesetek száma (fő)

0

A munkával összefüggő, nyilvántartásba veendő balesetek száma saját munkavállalók esetében (db)

47

A saját munkavállalók által ledolgozott összes munkaórák száma

2 476 751


[82] A 2024. december 31. statisztikai létszámadatok (headcount) a rögzített születési dátumok alapján kerültek beosztásra.

footer image

 

A saját munkaerőre vonatkozó, nyilvántartásba vehető munkahelyi balesetek aránya

18,98

A saját munkavállalók tekintetében a munkával összefüggő, nyilvántartásba veendő megbetegedések száma, az adatgyűjtésre vonatkozó jogszabályi korlátozásokkal (db)

0

A Társaságnál jelenleg abból az okból nem üzemel csoport szinten egészségvédelmi és biztonságirányítási rendszer, mert 2024-ben is lezajlott a Munkavédelmi, balesetvédelmi és Tűzvédelmi oktatás és vizsga minden alkalmazott részvételével, a jogszabályi követelményeknek megfelelően. Nem történt olyan változás, ami indokolná a szigorítást.

13.1.12                 [S1-16] Jövedelmi mérőszámok (bérkülönbség és teljes jövedelem)

A Waberer’s Csoport ESG Stratégiájának része a munkakörülmények folyamatos fejlesztése, valamint az egyenlő lehetőségek biztosítása. A Társaság törekszik arra, hogy minden munkatárs munkakörönként méltányos és egységes alapbérben részesüljön. A Társaság a női és férfi bérkülönbséget munkaköri szerepekre felbontva adja meg, abból a megfontolásból, hogy a különböző üzletágak, feladatkörök, szenioritás, valamint ügyfélmegbízások miatt egyetlen arányszám nem ad átfogó információt a nemek közötti bérkülönbség tekintetében. A különböző ágazatokban alkalmazott bérszerkezetek sajátosságainak köszönhetően jelentős eltérések figyelhetőek meg.

Nemek közötti bérkülönbség aránya (%)

Waberer’s International Nyrt.

Szellemi

31%

Fizikai

10%

GKV[83]

42%

A női és férfi bérek bontása munkakör szerinti besorolás alapján történt. A szellemi és fizikai állományban lévő munkavállalók, valamint a tehergépkocsi-vezetők munkabérének nemek szerinti bontása a 2024.12.31-én aktív állományban lévő alkalmazottak éves bruttó alapbérének havi átlaga, illetve minden egyéb éves bérelemének – kivéve az útiköltség-térítés bármilyen formája – átlaga. A teljes éves javadalmazási arány[84] az alábbi összefoglaló táblázatban kerül bemutatásra. A kompenzációs ráta számítása során is a munkavállalók havi bruttó vagy órabér alapján felszorzott becsült havi alapbérét és egyéb juttatásai kerültek figyelembe véve, függetlenül attól, hogy az adott évben mennyi idő volt a munkavállaló munkaviszonya.

Éves javadalmazási arány

Waberer’s International Nyrt.

Arányszám

19,499

13.1.13                 [S1-17] Incidensek, panaszok, valamint súlyos emberi jogi hatások

A Waberer’s Csoport és a Társaság etikus működését az Etikai Kódex és a Visszaélés-bejelentési rendszer biztosítja, amely megadja a lehetőséget, hogy akár a szellemi vagy fizikai munkavállalók, akár a külső érintettek anonim módon jelezzék az esetleges jogsértéseket, amely mechanizmusról az [S1-3] A negatív hatások korrekciójának folyamatai és a saját munkavállalók számára az aggályok megfogalmazására lehetőséget biztosító csatornák alfejezetben részletes tájékoztatás található.

A fuvarozási tevékenységet érintő panaszok esetén a Waberer’s International Nyrt. és Nexways Cargo Kft. vállalatokra vonatkozó eseteket egyben kezeli a Társaság, mivel a két cég tevékenysége szorosan összekapcsolódik. A bejelentett panaszokat a Társaság a csoportos vállalati mechanizmusok és releváns jogszabályok mentén kezelte.

 


[83] Tehergépjármű-vezetők

[84] A teljes éves javadalmazás mutató a legjobban fizetett személy teljes éves javadalmazásának (vagyis az alapbér, emellett ezen felüli, egyéb kiegészítő bérelemek, kivéve az útiköltség bármely formája) az összes alkalmazott (a legjobban fizetett egyén nélkül számított) éves teljes díjazásának mediánjához viszonyított aránya.

footer image

 

A 2024-ben a Waberer’s International Nyrt.-ben történt incidensek, panaszok és súlyos emberi jogi hatások

A megkülönböztetés (beleértve a zaklatást is) eseteinek száma összesen

0

A saját munkaerő számára fenntartott panasztételi csatornákon keresztül benyújtott panaszok száma

12

Az OECD Multinacionális vállalatokkal foglalkozó Nemzeti Kapcsolattartó Pontokhoz benyújtott panaszok száma

0

Azoknak a lényeges bírságoknak és kártérítéseknek az összege, amelyet az emberi jogok megsértésének következtében kellett a vállalatnak kifizetnie

0

 

A Társaság nem készít a pénzbírságokról, szankciókról és kártérítésekről kimutatásokat, hiszen a működés során eddig nem történt olyan incidens, panasz (beleértve az OECD Multinacionális vállalatokkal foglalkozó Nemzeti Kapcsolattartó Pontokhoz benyújtott panaszokat), vagy súlyos emberi jogi hatás, amelyben hatósági közreműködésre került volna sor, továbbá a Társaság sem szab ki pénzbírságokat ilyen esetekben, így a pénzügyi beszámolóban sem jelenik meg ehhez kapcsolódó összeg.

   13.2   [S-Jogalany-specifikus] Közösségi szerepvállalás

A Waberer’s International Nyrt. elkötelezettsége a közösségi szerepvállalás iránt a gyakorlatban is megmutatkozik: olyan közösségeket és kezdeményezéseket támogat, amelyek hátrányos helyzetű, szociálisan rászoruló gyerekek és fiatalok oktatására, az egészségmegőrzésre, valamint a környezetvédelemre és sportra irányulnak. A támogatásra fordítható források rendszeresen jutnak el alapítványokhoz és szervezetekhez egyaránt. A Társaság szemléletének alapvetéseiben a társadalmi felelősségvállalás fontos, célja, hogy minden helyzetben segítséget nyújtson a rászorulóknak. Emellett szakmai tudásával is igyekszik hozzájárulni a segélyszervezetek munkájának sikeréhez.

A Társaság hisz abban, hogy Magyarország vezető komplex logisztikai szolgáltatójaként felelősséggel tartozik mind szűkebb, mind tágabb környezetéért. Közösségi szerepvállalásuk keretében végzett tevékenységeikkel a Társaság egy fenntarthatóbb és támogatóbb közösség létrejöttéhez kíván hozzájárulni. A Társaság hosszú távon elkötelezett a társadalom és a környezet jólétének elősegítése mellett, miközben pozitív példát mutat mások számára. Közösségi szerepvállalásaik során kiemelten fókuszálnak az egészségmegőrzésre: mellrákellenes kampány, prosztata vizsgálat kampány, ingyenes tüdőszűrés, Gyermekmentővel való együttműködés során az országot járó nőgyógyászati és fogászati szűrőkamion és busz; a szociális támogatásra, valamint az oktatás és a fenntarthatóság előmozdítására. Az ilyen kezdeményezések nemcsak a társadalom számára teremtenek értéket, hanem erősítik a Társaság jóhírét, a Waberer’s márka megítélését is, hiszen ügyfeleik és partnereik nagyra értékelik, ha egy vállalat felelősen és aktívan hozzájárul közössége életéhez.

A Társaság bizonyos kampányok esetében figyelmet fordít a közösségi szerepvállalások által létrejött hatások elemzésére. Ezek olyan kezdeményezéseket foglalnak magukban, amelyekhez a Társaság marketing- és kommunikációs költségeket is rendel, ezáltal nagyobb figyelmet generál az adott ügynek, valamint erősíti a közösségre gyakorolt pozitív hatást is. Példaként említhető a legutóbbi mellrákellenes kampány vagy a Máltai Szeretetszolgálattal közösen szervezett adománygyűjtés, amelyek nemcsak az egészségtudatosság és a rászorulók támogatása fontosságára hívták fel a figyelmet. Ezek a kampányok hozzájárulnak a Társaság pozitív társadalmi megítéléséhez, miközben konkrét problémák megoldására irányítják a figyelmet. A Társaság rendszeresen kap visszajelzéseket a közösségi szerepvállalás keretében megvalósult kampányok eredményéről, sikerességéről: például a szponzorációs együttműködések eredményességéről az év végén összefoglaló jelentéseket kap e-mailben a különböző egyesületektől és szervezetektől, amelyek részletezik a támogatások felhasználását és az elért eredményeket.

footer image

 

A Társaság közösségi szerepvállalása olyan támogatásokra összpontosít, amelyek összhangban állnak szolgáltatási portfólióval. A Társaság alapelve, hogy szívesen segít abban, amihez a legjobban ért, legyen szó fuvarozásról vagy raktározásról. Az ilyen jellegű támogatásokat elsősorban jelentős segélyszervezetek, például a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és az Magyar Élelmiszerbank részére nyújtja a Társaság, egy előre meghatározott éves keret alapján. Emellett nyitottak az egyéni megkeresésekre is, és lehetőségeikhez mérten igyekeznek támogatást nyújtani, különösen, ha az ügy valóban nemes célt szolgál.

A közösségi szerepvállalás több területet foglal magában, beleértve az egészségmegőrzést, a szociális támogatásokat, az oktatás előmozdítását és a fenntarthatóságot. Ezeket a tevékenységeket marketing- és kommunikációs csapat koordinálja, akik a szponzorációk, szerződések, megjelenések és kampányok kezeléséért felelnek. Különös figyelmet fordítanak arra is, hogy a Társaság munkatársai minél aktívabban bevonódjanak az egyes programokba, akár önkéntesként, akár résztvevőként. A kedvezményezettek csoportjának kiválasztásában is érvényesülnek azok az elvek, hogy a szervezet milyen mértékben illeszkedik a Társaság értékeihez és szolgáltatásaihoz. Kiemelten támogatják azokat a kezdeményezéseket, amelyek a fuvarozás, logisztika és raktározás területén hasznosíthatják szakmai tapasztalatukat, például segélyszállítmányok logisztikai lebonyolításán keresztül. A pénzügyi források tekintetében kiemelt tényező, hogy a Társaságnak vannak már meglévő, több évre visszanyúló együttműködései, támogatásai, amelyek meghatározzák a szükséges alapkeretet. Mindezen felül a menedzsment évente meghatároz egy rugalmasan felhasználható költségkeretet, amely az aktuális igények és lehetőségek alapján kerül elosztásra. Ez a megközelítés lehetővé teszi, hogy a már meglévő, hosszú távú programokat fenntartsák, miközben új kezdeményezésekre is nyitottak tudnak maradni.

A Társaság nem rendelkezik a közösségi szerepvállalás operatív szervezésére vonatkozó szabályzattal, dokumentált stratégiával. A Társaság a következő évben tervezi a keretrendszer kidolgozását.

Jelenleg nem rendelkezik a Társaság explicit módon meghatározott mérőszámokkal a közösségi szerepvállalás tekintetében, mivel ezen a területen még nem készült el a formális szabályozás sem. Azonban az egyes projektek esetében gyakran kerül sor az eredmények értékelésére a támogatott partnerek visszajelzései és az elért közösségi hatások alapján. Például a kampányok során elért bevonódás vagy az eljuttatott adományok mennyisége, valamint a kommunikációk elérése (média-megjelenések, konverziók) szolgálnak informális mérőeszközként. Jelenleg a közösségi szerepvállalás szabályozása kialakulóban van, ezért nem rendelkeznek standardizált, mérhető célokkal. A fókusz eddig a gyors reagáláson, az aktuális igények kielégítésén, valamint a partnerszervezetekkel való együttműködésen volt.

A 2024. pénzügyi évben a Waberer’s Csoport által közösen 99.425.642 Ft került szétosztásra, amelynek pontos megoszlásáról a Waberer’s Csoport konszolidált fenntarthatósági jelentésében olvasható bővebb információ.

   13.3   [S4] Fogyasztók és végfelhasználók

A Waberer’s International Nyrt. üzleti kapcsolatai során kiemelt figyelmet fordít ügyfelei és végfelhasználói elégedettségére, biztonságára. A következőkben bemutatásra kerül, hogyan kezeli a Társaság a fogyasztóvédelmi, adatvédelmi és felelős üzleti működéssel kapcsolatos kockázatokat az esetükben. A kifejezetten fenntartható szolgáltatások részletei az [SBM-3] Lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek, valamint ezek kölcsönhatása a stratégiával és az üzleti modellel című fejezetben kerülnek részletezésre.

 13.3.1 [SBM-3] Lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek, valamint ezek kölcsönhatása a stratégiával és az üzleti modellel

A nemzetközi szállítmányozással és fuvarozással foglalkozó Társaságnál legtöbb esetben B2B (business to business) üzleti tevékenység zajlik (kivétel a még viszonylag kismértékűnek számító házhozszállítás). A fogyasztók és végfelhasználók nem magánszemélyek vagy lakossági ügyfelek, hanem jellemzően:

 

footer image

 

a)     Nagyvállalatok (FMCG, gyógyszeripar, elektronikus kereskedelem);

b)     Logisztikai szolgáltatást nyújtó partnerek;

c)     A Társaság társult vezetésű vállalkozásai (jelenleg még szűk körben, például vasúti szállítmányozás terén).

Az ügyfelek pontos és hiánytalan tájékoztatásának teljesülése pozitív hatással van az üzleti partnerekre, esetleges elmaradása azonban jogi incidensekkel járhat, amely reputációs és pénzügyi kockázatot is hordozhat a Társaság számára, akár rövid távon is.

A fenntarthatósági hatások mentén, a vállalati körbe tartozó minden fogyasztó és végfelhasználó esetén ugyanolyan irányelveket követ a Társaság. Azonban a gyakorlatban eltérő szerződések, tájékoztatási csatornák és módszerek kerülnek alkalmazásra az ügyfelek igényei mentén.

A Waberer’s International Nyrt. minden üzleti területén fontos fenntarthatósági téma az ügyfelek pontos és hiánytalan tájékoztatása az etikus üzletmenet folytatása mentén. 

A szállítmányozási és fuvarozási tevékenység integrált módon, egyedi iparági igényekre, illetve ügyfelekre szabott szolgáltatás-portfólióval működik. A Társaság ügyfeleinek elvárásai, vagy ezek nem megfelelő teljesítése nagymértékben befolyásolják az üzletmenetet. A kihívások tartós fennállása reputációs károkkal járhat, és ezek következtében előfordulhat, hogy a Társaságtól elpártolnak fontos partnerek és ügyfelek. Az ügyfelek pontos és hiánytalan tájékoztatása hozzájárul az azonosított kockázatok előfordulásának minimalizálásához. A tájékoztatás zökkenőmentes működésével a Waberer’s International Nyrt. pozitív hatást gyakorol a fogyasztókra és végfelhasználókra, a megfelelő piaci gyakorlatok alkalmazásával megbízhatóságot épít, azonban ezek elmaradása komoly reputációs és jogi károkat okozhat.

A Társaság jelenleg még nem különböztetett meg különösen veszélyeztett fogyasztói- vagy ügyfélcsoportokat, alcsoportokat.

 13.3.2 [S4-1] A fogyasztókkal és a végfelhasználókkal kapcsolatos politikák

A Társaság fogyasztókra és végfelhasználókra vonatkozó politikái, amelyek kiterjednek az összes ügyfélcsoportra a Társaságon belül, és amelyek betartásáért a Waberer’s Csoport és a Társaság Elnök-vezérigazgatója felel. A Társaság politikái nem hivatkoznak nemzetközi sztenderdekre:

ESRS közzétételi követelmény

Lényeges fenntarthatósági téma

Kapcsolódó politikák

Politikák hatálya

S4 – Fogyasztók és végfelhasználók

A fogyasztókra és/vagy a végfelhasználókra gyakorolt, tájékoztatással kapcsolatos hatások

Etikai Kódex

Társaság 

A Waberer’s Cégcsoport beszerzési szabályzata

Társaság

Versenyjogi Szabályzat

Társaság

Visszaélés-bejelentő rendszer

A Waberer’s Csoport közös bejelentőfelülete külső és belső felhasználók számára

A Waberer’s Csoportra, így a Waberer’s International Nyrt.-re is hatályos Etikai Kódexben rögzíti a tisztességes üzleti magatartással kapcsolatos alapelveket, amelynek kölcsönös betartása pozitív hatást tud gyakorolni ügyfeleire is. A Társaság ügyfelekkel való együttműködése tisztességes, egyenjogú, szerződésen alapuló együttműködés, az üzleti titok tiszteletben tartása, korrekt versenyeztetés és lojalitás jellemzi. Az ügyfelekkel kötött szerződésekben az emberi jogi kötelezettségvállalások tekintetében az Etikai Kódexben is megfogalmazott vállalások jelennek meg, mint például a rabszolgaságtól vagy a gyermekmunkától való elhatárolódás.

footer image

 

A Waberer’s International Nyrt. saját, és akár az ügyfél Etikai Kódexének betartása mellett a szerződés során a dokumentum aláírásával vállalja a felelősséget, hogy az ügyfél érdekeit képviselve hajtja végre a Társaságra bízott szolgáltatást. A Társaság hisz abban, hogy az ügyfelekkel és partnerekkel kialakított kölcsönös bizalom és tisztességes üzleti magatartás, továbbá a részükre történő magas minőségű és szakszerű szolgáltatások nyújtása a Waberer’s International Nyrt. alapvető kötelessége. A Társaság munkavállalóival a kölcsönös bizalmon és etikai normákon alapuló kapcsolat kialakítását mindkét fél kötelezettségének tartja. Ennek értelmében a munkavállalóktól és együttműködő partnerektől egyaránt elvárja a következőket:

a)     A Társaság a megbízók, illetve partnerek elvárásainak megfelelően, a biztonsági szabályok betartásával, illetve a lehető legjobb szakértelemmel látja el feladatait annak érdekében, hogy magas minőségű szolgáltatásokat nyújthasson, valamint az ügyfelek elvárásainak és igényeinek figyelembevételével hozzájárul azok fejlődéséhez.

b)     A Társaság ügyfelei, üzleti partnerei felé mindig hiteles és szakszerű tájékoztatást ad, elkerülve azok megtévesztő jellegét.

c)     A Társaság megbízóival folytatott (írásos és/vagy szóbeli) kommunikáció, valamint az ügyfélkapcsolataink bármilyen formájú kezelése udvarias és szakszerű módon történik. Határozottan tilos a kommunikáció során sértő módon viselkedni, trágár kifejezéseket használni, illetve a viselkedés általános társadalmi normáival ellentétes magatartást tanúsítani.

d)     A szolgáltatási tevékenység ellátása során a Társaság munkavállalói a megbízók adatait bizalmasan kezelik és értékeiket legjobb tudásuk szerint védik.

e)     A Társaság szolgáltatási tevékenységének ellátása és elvégzése során gazdasági erőfölénnyel való visszaélés nem történik.

Az Etikai Kódex elérhető a Waberer’s International Nyrt. honlapján, amely dokumentum alapján a Waberer’s International Nyrt. minden ügyfelet egyenlőként kezel, azonos feltételekkel juthatnak a szolgáltatásokhoz. Az emberi jogi incidensek jelentésére a Visszaélés-bejelentő rendszer minden munkavállaló, alvállalkozó és ügyfél számára rendelkezésre áll. Az [S1-1] A saját munkaerővel kapcsolatos politikák című alfejezetében ismertetett módon történik meg az ügyfelek által jelentett panaszok kivizsgálása és kezelése is. Az elsődleges cél az incidensek kialakulásának megelőzése, de a bekövetkező incidensek kezelésére is nagy hangsúlyt helyez a Társaság. Azonban az emberi jogi incidensek előfordulását a Waberer’s International Nyrt. nem vizsgálja.

 13.3.3 [S4-2] A fogyasztókkal és a végfelhasználókkal a hatások terén folytatott együttműködés érdekében alkalmazott folyamatok

A Waberer’s International Nyrt. ügyfeleit rendszeresen tájékoztatja a költségekről és működésre ható intézkedésekről, hírlevelek és partnertalálkozók megszervezésének formájában. A Társaság szerződésekben előírt tájékoztatási kötelezettségeit betartja.

A megállapodásokat megelőzően kijelölésre kerülnek a kapcsolattartók mindkét fél részéről, amely az alapja az egyértelmű és tiszta kommunikációnak. Jellemzőek továbbá az előzetes ügyfélegyeztetések, ahol a felek megbeszélik az operációs részleteket, valamint a tárgyalások során egyeztetésre kerülnek a szerződési feltételek.

A Waberer’s International Nyrt. az ügyfelekkel való sikeres együttműködés érdekében folyamatos és közvetlen, írásos és szóbeli kommunikációt folytat az erre kijelölt kommunikációs csatornákon keresztül:

a)     Ügyfélszolgálat működtetése, dedikált kapcsolattartókkal

b)     Hírlevelek és közösségi média oldalak fenntartása

 

 

 

 

footer image

 

A Társaság rendszeres ügyfélelégedettségi mérés keretében kér visszajelzést a fogyasztóktól. Évente küldik ki az ügyfélelégedettségi felmérőt, operációs szinten, illetve a KAM-ok (key account management) esetében az ügyfelek beszerzőin keresztül. Ezen felül vannak heti, havi, negyedéves operációs meetingek, amelyek során visszajelzés érkezik a szolgáltatási színvonalról, az ügyfél elégedettségéről. A kétoldalú kommunikáció lehetőségének biztosítása pozitívan hat az együttműködésre, a Társaság az egyéni igények mellett összesíti az általános ügyféltapasztalatokat és esetleges kiegészítő igényeket, amikre szükséges reagálni.

Az együttműködések kezeléséért a beszerzési igazgató, az operációs igazgató, a kereskedelmi igazgató, valamint a marketing igazgató felel.

A fent felsorolt intézkedések mind elősegítik az az ügyfelekkel, melyet a Társaság sikeresnek értékel, jelenleg nem rendelkezik konkrét eljárásokkal a kiszolgáltatott csoportok védelmének elősegítésére, minden ügyfél egyenlő bánásmódban részesül.

 13.3.4 [S4-3] A negatív hatások korrekciójának folyamatai és a fogyasztók és a végfelhasználók számára az aggályok megfogalmazására lehetőséget biztosító csatornák

A Waberer’s International Nyrt. ügyfelei a számukra fenntartott csatornákon jelenthetik be panaszaikat, a cégcsoportos Visszaélés-bejelentő rendszer használatával. A bejelentések feldolgozása hasonló folyamaton keresztül történik, mint a belső érintettek esetében, amely az [S1-3] A negatív hatások korrekciójának folyamatai és a saját munkavállalók számára az aggályok megfogalmazására lehetőséget biztosító csatornák című fejezetben került bemutatásra. Az ügyfelekre, fogyasztókra ugyanazok a szabályok vonatkoznak ezzel kapcsolatban, mint a Társaság belső érintettjeire.

A Társaság évente ügyfélelégedettség-mérést végez, az ügyfelek kérdőív kitöltésével jelezhetik az észrevételeiket. A folyamatos kommunikáció és ügyféltalálkozók alkalmával a Waberer’s International Nyrt. rendszeres visszajelzést kap az ügyfelek legaktuálisabb megéléséről, közvetlenül is. Az esetlegesen felmerülő problémákra az ügyfélreferensek stratégiát dolgoznak ki az ügyfél bevonásával.

 13.3.5 [S4-4] Intézkedések a fogyasztókra és a végfelhasználókra gyakorolt lényeges hatásokra vonatkozóan, valamint a fogyasztókhoz és a végfelhasználókhoz kapcsolódó lényeges kockázatok kezelésére és lényeges lehetőségek kihasználására irányuló megközelítések, továbbá ezen intézkedések hatékonysága

Jelenleg nem rendelkezik a Társaság az ügyfelekre vonatkozó különálló cselekvési tervvel és ügyfélkörére egységesített, mérhető célkitűzésekkel, a különböző típusú szolgáltatások, ügyfelek és egyedi ügyféligények eltérő mivoltából adódóan. A cégcsoportos ESG Stratégia tartalmazza a legfontosabb stratégiai célokat és akciókat a fenntarthatóság környezeti (E) és vállalatirányítási (G) pillérei mentén, amelyek közvetetten őket is érintik. 

A Társaság által is alkalmazott megbízási szerződés tartalmi elemeire vonatkozó előírásokat a Waberer’s Cégcsoport beszerzési szabályzata és a Versenyjogi Szabályzat tartalmazza. A szerződés tartalmaz kötbért vagy az együttműködés felbontására vonatkozó lehetőséget arra az esetre, ha a Csoport, vagy ezesetben a Waberer’s International Nyrt. nem teljesíti a szerződésben foglaltakat. Ezen felül kulcsügyfeleivel a Waberer’s Csoport, így a Waberer’s International Nyrt. is havi, negyedéves és éves teljesítménymegbeszéléseket rendez, amely során a szolgáltatási színvonal és egyéb szolgáltatással kapcsolatos kérdéseket érintenek, adott esetben akcióterv kidolgozására kerül sor a problémák orvoslására.

A Waberer’s International Nyrt. 2024 folyamán az ügyfeleket érő hatásokkal kapcsolatban alkalmazott intézkedések:

 

footer image

 

Kategóriák

Intézkedések

Ügyintézés

  • Az Operáció szervezeti egység kommunikációs továbbképzése
  • Ügyintézéssel kapcsolatos információk a Waberer’s Csoport honlapján érhetőek el, üzletágak szerinti bontásban

Panaszkezelés

  • A honlapon elérhető bejelentő rendszer és az [S2-2] alfejezetben ismertetett panaszkezelési intézkedések segítségével kezeli a Társaság a beérkező panaszokat.
  • Az esetlegesen késő fuvarok miatt érkezett panaszok alapján ügyféltájékoztatási automatizmus kidolgozása
  • Saját Order Monitor applikáció rendelkezésre állása, ahol az ügyfelek nyomon követhetik a saját árujukat szállító járműveket

Adatkezelés

·       A Waberer’s International Nyrt. honlapján elérhető Adatkezelési Tájékoztatónak megfelelően történő adatkezelés biztosítása

Ügyfelek szerződés előtti tájékoztatása

·       Szükség esetén előzetes egyeztetések szervezése a megállapodás előtt

A legfontosabb intézkedések hatálya lefedi a teljes ügyfélkört, mind a vállalati, vagy az eseti eltérésekkel a felmerülő egyéni igények mentén.

Visszaélés esetén a kivizsgálás és a jogorvoslat az [S4-2] A fogyasztókkal és a végfelhasználókkal a hatások terén folytatott együttműködés érdekében alkalmazott folyamatok című alfejezetben és az [S1-1] A saját munkaerővel kapcsolatos politikák című alfejezetében olvasható részletesen. Az ügyfelekre ugyanaz a csoport szintű eljárásrend vonatkozik, mint a saját munkavállalók panaszbejelentése esetén. A visszaélés-bejelentés és az üzleti panaszkezelés más csatornákra fut be.

A cégcsoportos ESG Stratégiában az ügyfelekhez nem rendelt külön pénzügyi keretet a Waberer’s Csoport. Az ügyfelekkel kapcsolatos költségekről bővebb információ a Társaság konszolidált éves beszámolójában található.

A Waberer’s Csoport 2024 elején publikált ESG Stratégiája tartalmazza a Waberer’s International Nyrt. ügyfeleivel kapcsolatos fenntarthatósági célkitűzéseket is. A Stratégiában szereplő akciók eltérő időhorizonttal rendelkeznek. Az átfogó stratégiai időhorizont 2026-ig tart, azonban a célok és akciók relevanciája 2025-ben felülvizsgálatra kerül, annak érdekében, hogy a cégcsoportos ESG Stratégia összhangba kerülhessen a 2024-ben elvégzett kettős lényegességi vizsgálat eredményeivel. A Waberer’s Csoport stratégiai céljairól és akcióiról a konszolidált fenntarthatósági jelentésben olvasható bővebb információ.

A Waberer’s International Nyrt. rendszeres ügyfélelégedettségi felméréseivel gondoskodik arról, hogy az ügyfelekkel kapcsolatos intézkedéseket értékeljék a Társaság ügyfelei. Az ügyfélelégedettség monitorozásával kapcsolatos információk az [S4-2] A fogyasztókkal és a végfelhasználókkal a hatások terén folytatott együttműködés érdekében alkalmazott folyamatok című alfejezetben olvashatóak részletesen.

footer image

 

A Társaság a szállítmányozási területen a folyamatos fejlődésre törekszik. A minőségirányítási (ISO 9001) rendszer a folyamatminőség, a termékminőség, a szállítási képesség és a szolgáltatásminőség folyamatos, kis mértékű javítását tűzi célul. A hatékonyságnövelő intézkedések kidolgozása és rendszeres beépítése a raktár-és fuvaroperációba növeli az ügyfélelégedettséget, így pozitív hatást eredményez a Waberer’s International Nyrt. számára. Az ügyféligények ismerete a kétoldalú kommunikációnak köszönhetően lehetővé teszi, hogy a cégcsoportos és a Társaság ESG Igazgatósága olyan új környezetbarát, fenntartható megoldásokat biztosítson, amelyek maximálisan kiszolgálják az ügyfelek igényeit (például CO2 kibocsátás riportálása, alternatív meghajtású járművek és üzemanyagok bevonása, gépjármű és targoncaflotta korszerűsítése, egyéb zöld megoldások).

A Waberer’s International Nyrt. ügyfeleivel (nagyvállalatok, logisztikai partnerek, társult vállalkozások) 2024-ben jelentett és kivizsgált súlyos emberi jogi incidens nem fordult elő.

A Társaság továbbá nem rendelkezik az ügyfelekkel kapcsolatos hatások kezelésére elkülönített pénzügyi erőforrásokkal, projektalapon kerülnek elkülönítésre a költségek.

 13.3.6 [S4-5] A lényeges negatív hatások kezeléséhez, a pozitív hatások előmozdításához, valamint a lényeges kockázatok és lehetőségek kezeléséhez kapcsolódó célok

A Waberer’s International Nyrt. elkötelezett üzleti rugalmasságának növelése és ügyfélkapcsolatainak erősítése iránt. Az ügyfelekre vonatkozóan jelenleg nem rendelkezik mérhető, eredményorientált célokkal a lényegességi felmérésben azonosított témák mentén. A cégcsoportos ESG Stratégia a 2024-es kettős lényegességi vizsgálat alapján felülvizsgálatra kerül, amelyben az ügyfelekkel kapcsolatos hatásokkal, kockázatokkal és lehetőségekkel kapcsolatos célkitűzéseket is vizsgálja majd a Waberer’s International Nyrt. fő tevékenységei fényében. 

Azonban a Társaság üzleti céljai közé tartozik a zöld portfólió fejlesztése, elsősorban az újonnan megjelenő zöld ügyféligények mentén. Többek között ide tartozik az elektromos járművek és üzemanyagok alkalmazása, a CO2 kibocsátás monitorozása, a raktározásban zöld megoldások keresése és alkalmazása. Az ügyfelek az ismertektől eltérő, fenntartható megoldásokat tartalmazó fejlesztési igényei esetén további megoldások kidolgozására és implementálásra törekszik a Társaság. A marketing és kereskedelmi területek célkitűzései lefedik az ügyféligényeket, akár egyedi szinten is.

A cégcsoportos üzleti stratégia kialakításába, így az üzleti célok meghatározásába külső érdekelt feleket nem vont be a Társaság, azonban az ügyfelektől származó visszajelzések közvetetten, a kollégákon keresztül épültek be. Az üzleti stratégia mindenkori fő mozgatórugója az ügyféligény, valamint az azt befolyásoló környezeti hatások, kockázatok és lehetőségek. Az üzleti stratégiaalkotás folyamata jelen jelentés hatókörén kívül esik, azonban annak a fenntarthatóság fontos része, amire is épült a cégcsoportos ESG Stratégia.

Az ügyfelekre fektetett kiemelt hangsúly és effektív együttműködés az Ügyfélelégedettségi mutatószám értékénél (1-5) is tükröződik, hiszen a Waberer’s International Nyrt. 4,00 fölötti eredményt ért el 2024-ben az elégedettségmérésen.

Abból adódóan, hogy a Waberer's International Nyrt. a Waberer's Csoport által meghatározott célokat követi, a konszolidált fenntarthatósági jelentésben olvasható bővebb információ az ügyfelekkel kapcsolatban meghatározott általános stratégiai megközelítésekről és a hozzárendelt célokról.

14.     Irányítási információk

A Waberer’s International Nyrt. kiemelt hangsúlyt helyez a magas színvonalú üzleti magatartás és vállalati kultúra megteremtésére, valamint elkötelezett a szabályozói elvárásoknak történő mindenkori megfelelés biztosítása iránt. A Társaság megbízható és transzparens működését különböző belső szabályzatok, átgondolt folyamatok, a felelős vezetés, és a megfelelő szaktudással rendelkező munkavállalók segítik elő.

footer image

 

   14.1   [G1] Irányítás

Jelen fejezetben bemutatásra kerülnek a Társaság üzleti magatartásra vonatkozó politikái, intézkedései, beleértve a korrupció és vesztegetés elleni megelőző intézkedéseket, visszaélés-bejelentő rendszer működtetését és a munkavállalói képzések biztosítását. A vállalatirányítási fejezet ismerteti a beszállítókkal fenntartott kapcsolatok jellemzőit, és az erre irányadó szabályzatokat, fizetési gyakorlatokat, valamint a Társaság iparági érdekképviseletekben vállalt szerepét.

 14.1.1 [GOV-1] Az ügyviteli, ügyvezető, illetve felügyelő testületek szerepe

A fejezetben a Társaság közzéteszi az ügyviteli, ügyvezető, illetve a felügyelő testületek összetételét, azok szerepét és feladatait, valamint a fenntarthatósági kérdésekkel kapcsolatos szakértelem és készségek rendelkezésre állását. A Társaság, összhangban a Waberer’s Csoporttal legfontosabb irányító szervei a Közgyűlés, az Igazgatóság, a Felügyelőbizottság, az Auditbizottság, valamint a Jelölő- és Javadalmazási Bizottság, amelyek működése, feladatai és tagjai kapcsán további információ került bemutatásra a jelentés Bevezető fejezetében, a [GOV-1] Az ügyviteli, ügyvezető, illetve felügyelő testületek szerepe című alfejezetben. 

 14.1.2 [IRO-1] A lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek azonosítására és értékelésére szolgáló eljárások leírása

A Társaság a vállalatirányításhoz kapcsolódó lényeges hatásait, kockázatait és lehetőségeit rövid, közép- és hosszú távon definiálta, saját tevékenységei és értéklánca mentén, a kettős lényegességi vizsgálat részeként. Ezen eljárásról a fenntarthatósági jelentés Bevezető fejezetében, az [IRO-1] A lényeges hatások, kockázatok és lehetőségek azonosítására és értékelésére szolgáló eljárások leírása című alfejezetben található részletes információ. A kettős lényegességi vizsgálat eredményeit, amely a vállalatirányítási témakörben további intézkedések és célkitűzések meghatározását várja el, a következő évben tervezi beépíteni a Waberer’s Csoport a cégcsoportos ESG Stratégiába, mivel a Társaság is a csoport szintű stratégiát követi és így ezt integrálja majd működése során. 

A Társaság működése szempontjából lényeges hatások jellemzően az üzleti magatartáson belül, a belső szabályozások terén merülnek fel, továbbá meghatározó az eredményes szerepvállalás az iparági képviselet során, az alvállalkozókkal és beszállítókkal fenntartott kapcsolatokban és a korrupció megelőzése és felderítése érdekében tett folyamatokban. 

 14.1.3 [G1-1] A vállalati kultúrára és az üzleti magatartásra vonatkozó politikák, valamint a vállalati kultúra

Jelen alfejezetben bemutatásra kerülnek a Társaság vállalatirányítás szempontjából legnagyobb jelentőséggel bíró szabályzatai, intézkedései. A szabályzatok jellemzően kizárólag a munkavállalók számára érhetők el - belső felhasználásra -, azonban vannak olyan közérdekű tájékoztatók, irányelvek is, amelyek a Waberer’s International Nyrt. honlapján nyilvánosan megtalálhatók. A publikusan elérhető, elsősorban a Waberer’s Csoportra is kiterjedő dokumentumok tartalma és általános célkitűzései így válnak megismerhetővé, továbbá részletesebb információk a konszolidált fenntarthatósági jelentésben olvashatók.

 

footer image

 

A Társaság közzétételi minimumkövetelményekhez kapcsolódó legfontosabb politikái és szabályzatai:

ESRS közzétételi követelmény

Lényeges fenntarthatósági témák

Kapcsolódó politikák

Politikák hatálya

G1 - Üzleti magatartás

Vállalati kultúra

Politikai szerepvállalás és lobbitevékenységek

A beszállítókkal fenntartott kapcsolatok kezelése, beleértve a fizetési gyakorlatokat is

Korrupció és vesztegetés

Etikai Kódex

Társaság

A Waberer’s International Nyrt. 2024 április 12. napjától hatályos Alapszabálya

Társaság

A Társaság Szervezeti és Működési Szabályzata

Társaság

A Waberer’s Cégcsoport beszerzési szabályzata

Társaság

Versenyjogi Szabályzat

Társaság

Anti-korrupciós irányelvek

Társaság

Visszaélés-bejelentő rendszer

Társaság

Összeférhetetlenségi szabályzat

Társaság

Visszaélés-bejelentési eljárásrend

Társaság

Üzleti utazás, reprezentáció és üzleti ajándékok elszámolására vonatkozó szabályzat

Társaság

Etikus magatartás szabályainak megsértésére és a visszaélésekre vonatkozó bejelentések kezelése szabályzat

Társaság

A Waberer’s International Nyrt. Javadalmazási Politika

Társaság

A Waberer’s International Nyrt. Bennfentes Kereskedelem Tilalmával Kapcsolatos Irányelvei

Társaság

Nyilvánosságra Hozatali Irányelvek

Társaság

A Társaságon belül a politikák végrehajtásáért felelős legmagasabb vezetői szint a Társaság Elnök-vezérigazgatója.

footer image

 

A Társaság részben tőzsdei működéséből adódóan kiterjedt belső szabályozási rendszerrel rendelkezik, amely folyamatos fejlesztés alatt áll. A szabályzatok megalkotásakor, felülvizsgálatakor az érdekelt felek érdekeinek figyelembevétele eltérő minőségben történik meg, mivel a belső szabályozás üzleti kérdéseket is magába foglal.

A belső (például munkavállalók) és a külső (például részvényesek, üzleti partnerek) érdekeltek számára is elérhetők a Társaság fő vállalatirányítási politikái, amelyek összhangban vannak a Waberer’s Csoportéval, ami elérhető a honlapján, növelve ezzel az átláthatóságot és biztosítva az információk széleskörű elérhetőségét az érdekeltek számára.

A Waberer’s International Nyrt. számára kiemelt fontosságú az ügyfelekkel való együttműködés során az etikus üzleti magatartás gyakorlása. A Társaság alapvető üzleti normáit az Etikai Kódex tartalmazza, amely a honlaponhonlapon publikusan elérhető. Az Etikai Kódex célja, hogy a Társaság vezetőire, munkavállalóira és üzleti partnereire vonatkozóan a Társaságon kívüli üzleti és egyéb külső érintettekkel történő kapcsolatokban és a Társaságon belüli munkakapcsolatokban tanúsítandó magatartásformák alapelveit szabályozza. Az Etikai Kódexben meghatározott alapelvek teszik világossá a Waberer’s International Nyrt.-vel kapcsolatba lépő külső személyek, valamint a munkavállalók számára a Társaság céljait, szemléletét, viszonyulását a társadalomhoz, a munkavállalókhoz és az üzleti partnerekhez. 

A vállalati kultúra alakítása a Társaság vezetésének felelőssége, amelybe aktívan bevonják a munkavállalókat is. A HR terület kiemelt szerepet játszik a vállalati kultúra közvetítésében, különösen annak fejlesztésében és megvalósításában. A Waberer’s Csoport iránymutatásait követve a Waberer’s International Nyrt. is elkötelezett amellett, hogy megfeleljen a szabályozói elvárásoknak, és egyben biztosítsa a megfelelő belső szervezeti normák kialakítását. A szervezeti működés hatékonyságát és a szabályozói megfelelést jól meghatározott szabályzatokkal, átgondolt folyamatokkal és kommunikációval biztosítja. A megfelelő kommunikációval és kapcsolattartással kapcsolatos irányelveket az Etikai Kódexe tartalmazza. A Társaság kommunikációját, beleértve a külső- és belső kommunikációs tevékenységet, a marketing-, reklám és szponzorációs tevékenységét, rendezvényeinek megszervezését, továbbá a fentiekhez köthető kommunikációs csatornák működését a szakmai szervezeti egységek irányítják és kezelik. A Társaság nevében, annak képviseletében hivatalos információt, nyilatkozatot és interjút kizárólag az arra kijelölt személyek adhatnak. A meghatalmazott személyek kivételével nem megengedett a Társaság jó hírnevét veszélyeztető bármilyen információ, hír, dokumentum, kép- vagy hanganyag hivatalos vagy nem hivatalos formában a média bármely területére történő eljuttatása, továbbítása, mindezeken túl olyan magatartás tanúsítása, amellyel a Társaság, vagy partnereinek üzleti érdekei sérülnek.

A Waberer’s International Nyrt. szerint a tartós és sikeres üzleti kapcsolat alapja a szakmai elhivatottság, továbbá minden egyes munkavállaló elköteleződése a Társaság és ügyfelei, partnerei iránt. A Társaság hisz abban, hogy az ügyfelekkel és partnerekkel kialakított kölcsönös bizalom és tisztességes üzleti magatartás, továbbá a részükre történő magas minőségű és szakszerű szolgáltatások nyújtása a Társaság alapvető kötelessége. A Waberer’s International Nyrt. munkavállalóival a kölcsönös bizalmon és etikai normákon alapuló kapcsolat kialakítását mindkét fél kötelezettségének tartja. Ennek értelmében az üzletfelekkel történő kapcsolattartás során elvárja a következő feltételek teljesülését:

  • A Társaság a megbízók, illetve partnerek elvárásainak megfelelően, a biztonsági szabályok betartásával, illetve a lehető legjobb szakértelemmel látja el feladatait;
  • A Társaság ügyfelei, üzleti partnerei felé mindig hiteles és szakszerű tájékoztatást ad, elkerülve azok megtévesztő jellegét;
  • A Társaság partnereivel folytatott kommunikáció, valamint az ügyfélkapcsolatok bármilyen formájú kezelése udvarias és szakszerű módon történjen;
  • A szolgáltatási tevékenység ellátása során a Társaság munkavállalói a megbízók adatait bizalmasan kezelik és értékeiket legjobb tudásuk szerint védik;

·       A Társaság szolgáltatási tevékenységének ellátása és elvégzése során gazdasági erőfölénnyel való visszaélés nem történik.

footer image

 

Az Etikai Kódexet a Waberer’s International Nyrt., illetve az egész Waberer’s Csoport valamennyi munkavállalójának meg kell ismernie. Ennek érdekében a Társaság képzéseket biztosít a munkavállalók számára belépéskor és meghatározott időközönként, mely képzések minden munkavállaló számára kötelezően elvégzendők. A képzések teljesítését a Társaság rendszeresen ellenőrzi. A vezetők felelősséggel tartoznak az Etikai Kódex munkavállalókkal való megismertetéséért, valamit az előírások betartásáért. Amint azt a kiterjedt belső szabályozási rendszer mutatja, a teljes Társaság elkötelezett a szabályozói elvárásoknak való megfelelés iránt, valamint fontosnak tartja a megfelelő belső szervezeti normák felállítását és megtartását. Az Etikai Kódexben is lefektetésre kerül a Társaság elkötelezettsége a korrupció- és megvesztegetés-mentes üzleti tevékenység mellett, illetve elítéli a korrupció bármilyen formáját, függetlenül attól, hogy az közvetve vagy közvetlenül kapcsolatba hozható-e a Társaság vagy üzleti partnerei tevékenységével. A Társaság folyamatokba épített ellenőrzéseket végez a korrupciós kockázatok azonosítására. Az eljárásrendre vonatkozóan Anti-korrupciós irányelvekkel rendelkezik a Társaság, amely a Waberer’s International Nyrt. honlapján is elérhető.

Ezen vállalati szabályozások és eljárások összhangba hozhatók az ENSZ Korrupció Elleni Egyezményével, az irányelvben az Egyezménnyel egyező fókuszpontok is szerepelnek, ideértve például az átláthatóságot, a függetlenséget, a beszámoltathatóságot. A korrupció megelőzésére irányuló belső szabályok, oktatások, intézkedések és beszerzési gyakorlatok kialakítása összhangban állnak az ENSZ Korrupció Elleni Egyezményével. A szabályzatokban nem jelenik meg a nemzetközi szabályozásokra való hivatkozás.

A Társaság esetében nem kerültek azonosításra a korrupció és megvesztegetés szempontjából leginkább veszélyeztetett funkciók. A Társaság minden területet ugyanolyan figyelemben részesít, amely a csoporton belüli is hasonlóan alakul.

A Waberer’s Csoport tagjaként a Waberer’s International Nyrt. jogszerű és prudens működésének biztosítása érdekében központosított visszaélés-bejelentési rendszert működtet. A bejelentés megtételére jogosultak a Waberer’s Csoport, ezáltal a Társaság munkavállalói, szerződéses partnerei, továbbá minden olyan személy, akinek a bejelentés megtételéhez vagy a bejelentés tárgyát képező magatartás orvoslásához vagy megszüntetéséhez méltányolható jogos érdeke fűződik. A visszaélést elszenvedő egyén megteheti panaszbejelentését a honlapon részletesen ismertetett módon, a Visszaélés bejelentések szabályzat rendelkezései szerint. A visszaélés-bejelentési rendszer célja a munkavállalók általi, etikus munkahelyi magatartási szabályokat sértő viselkedés esetére megfelelő bejelentési fórum és eljárás biztosítása. A visszaélés-bejelentési rendszer által lehetővé válik a visszaélések feltárása, szankcionálása, továbbá a korrekciós intézkedések megállapítása is. A Társaság biztonságos bejelentési csatornákat hoz létre és tart fenn, amelyek alkalmasak arra, hogy megakadályozzák a bejelentővel szembeni megtorló intézkedéseket. A visszaélés-bejelentés kivizsgálási eljárása összhangban van a vonatkozó munkajogi-, polgári jogi-, valamint büntetőjogi jogszabályok előírásaival. A Társaság kiemelt hangsúlyt fektet a bejelentésekre vonatkozóan az érintettekkel történő kapcsolattartásra. A kapcsolattartás eredményessége a folyamatos kommunikációban, a rendszeres személyes ügyféllátogatásokban és évenkénti ügyfélelégedettség-mérésében rejlik, valamint kétévente munkavállalói elégedettség-mérésben. A beérkező javaslatokat, kéréseket, panaszokat a Társaság kezeli és beépíti a mindennapi működésbe. Az Etikus Magatartás Szabályainak Megsértésére és a Visszaélésekre vonatkozó bejelentések kezelése című szabályzat részletesen bemutatja az eljárás módját.

Amennyiben a Társaságnál korrupció vagy visszaélés-gyanús eset névtelen bejelentése történik, a bejelentő személy védelmére a csoportszintű Etikus magatartás szabályainak megsértésére és a visszaélésekre vonatkozó bejelentések kezelése szabályzat előírásai az irányadók, valamint az Anti-korrupciós irányelvek. A névtelenül bejelentést tevő személy, amennyiben személyazonosságát megállapítják a megfelelő eljárás érdekében teljeskörű védelemre jogosult. A bejelentő személy személyes adatai és a személyazonosságának megállapítását lehetővé tevő egyéb adatok csak a bejelentő személy kifejezett hozzájárulásával hozhatók nyilvánosságra, mely eljárás összhangban áll a vonatkozó adatvédelmi előírásokkal és a GDPR szabályozással. Az etikus munkahelyi viselkedési normák megszegése esetében az eljárásra jogosult csoportszintű Bizottság az Etikus Munkahelyi

footer image

 

Magatartásért (BEMM) elnevezésű fórum, gazdasági visszaélés esetén pedig ez a fórum további szereplőkkel egészül ki.

  1. A BEMM (Bizottság az Etikus Munkahelyi Magatartásért) jár el, melynek tagjai a Társaság HR Igazgatója, külső munkajogásza, valamint a Belső ellenőrzési vezető;

2.     Gazdasági visszaélések esetén a Társaság HR Igazgatója, a Jogi és Compliance Igazgató, valamint a Belső Ellenőrzési Vezető mellett a Bizottságba meg kell hívni az adott bejelentés tartalmi megítéléséhez szükséges szakmai vezetőt. A bizottság tagjai közül az a tag, aki vagy akinek a szervezeti egységét a bejelentés érinti, az objektivitás biztosítása érdekében kizárásra kerül az eljárásból.

A Waberer’s Csoport, így a Waberer’s International Nyrt. Belső ellenőrzési vezetője rendszeres időközönként (negyedévente) beszámol a Felügyelőbizottság részére a bejelentett visszaélési esetekről és azok konzekvenciáiról, tapasztalatairól. Ezeket a folyamatokat az Etikus magatartás szabályainak megsértésére és a visszaélésekre vonatkozó bejelentések kezelése szabályozza. Az etikus munkahelyi magatartás megsértésére vonatkozóan a vizsgáló bizottság a menedzsmenttel előzetesen egyeztetett érzékenyítő belső kommunikációt ad ki a Társaság munkavállalói részére.

 14.1.4 [G1-2] A beszállítókkal fenntartott kapcsolatok kezelése

A Társaság által is alkalmazott Beszerzési Szabályzatában definiálja az üzleti partnerekkel folytatott beszerzési eljárások során alkalmazandó normákat. A beszerzési eljárások, valamint az áru- és szolgáltatásellátás hatékonyságának javítása mellett a szabályzat hozzájárul a beszerzések átláthatóságának, a verseny tisztaságának fokozásához, illetve az egyes eljárások kockázatainak megfelelő kezeléséhez, ezáltal hozzásegítve a Társaságot a műszakilag és gazdaságilag legkedvezőbb szerződéses feltételek eléréséhez. A Waberer’s International Nyrt. nem rendelkezik a kis-és középvállalatok részére történő késedelmes fizetések megelőzésére irányuló politikával, azonban szállítói faktoring[85] lehetőséget biztosít, melyben a részvétel az adott kis- és középvállalkozások döntése.

A Társaság nem rendelkezik a késedelmes fizetések megelőzésére irányuló külön politikával. A Társaság a beszállítókkal kötött szerződésekben rögzíti a fizetési feltételeket, a szállítói kötelezettségek kifizetése jellemzően határidőig megtörténik. További részleteket a [G1-6] Fizetési gyakorlatok fejezet tartalmaz. A Waberer’s International Nyrt. a beszállítók kiválasztása során egyforma bánásmódban részesíti minden beszállítóját. Az üzleti kapcsolat során kizárólag szakmai versenyképesség, átláthatóság, valamint a jogszabályoknak való megfelelés alapján történik bárminemű különbségtétel, valamint a 2024-es évtől a beszerzési folyamat során mérlegelésre kerülnek fenntarthatósági szempontok is.

Az árajánlatkérés és a szerződéskötés folyamatában is megjelennek az átlátható üzleti magatartással kapcsolatos szempontok, ezekre a Társaság rendkívül nagy hangsúlyt fektet összhangban a csoport megközelítéssel. Az üzleti partnerek compliance szempontú átvilágítása évente megtörténik, az alvállalkoztatók minősítése pedig az Általános Szerződési Feltételek mentén zajlik. Az alvállalkozók kiválasztása egy minősített, átvilágított fuvarozói online platformon keresztül történik, a vezérigazgatói utasításban rögzített szabályok figyelembevételével. A minősítési folyamat során a Társaság bekéri és ellenőrzi a potenciális alvállalkozók cégiratait, a meglévő biztosításokat, valamint további értékelési eljárásokat végez a partnerhez kapcsolódó kockázatok felmérésére. Az alvállalkozók számára kötelező az Etikai Kódex megismerése és aláírása. Minősítésük alapján különböző státuszokba sorolhatók, és problémamentes fuvarok teljesítésével magasabb besorolás érhető el. Ugyanakkor egy tiltólista is működik, amelyre súlyos panaszok vagy jelentős problémák esetén kerülhet egy alvállalkozó.

 


[85] A faktoring során a faktorálást végző vállalkozás megvásárol lejárt vagy még nem lejárt követeléseket, mely által a beszállító azonnal hozzájuthat az ellenértékhez, nem kell neki kivárnia például a 60 vagy 90 napos fizetési határidőket. A vevő ebben az esetben a faktorcégnek fogja kifizetni az ellenértéket a szerződésben rögzített fizetési határidő alatt. Ez főleg a kis- és közepes vállalkozásoknak teremt kedvező, likviditásukat javító pénzügyi szolgáltatást.

footer image

 

A Waberer’s Csoport Beszerzési Szabályzata több pontban összegzi a fenntarthatósági kérdésekkel kapcsolatos beszállítói gyakorlatot, amelyeket a Társaság is követ. A Waberer’s International Nyrt. olyan beszállítókat szándékozik kiválasztani, amelyeknél a beszállítói lánc feltérképezése során biztosított, hogy megfelelő pénzügyi, szakmai és etikai alapokkal rendelkeznek, ezáltal a meghatározott minőség és mennyiség tekintetében tartósan az elvárt színvonalon képesek teljesíteni. A Társaság beszerzései során pozitív diszkriminációt alkalmaz azon beszállítók javára, akik azonos műszaki, minőségi és gazdasági teljesítmény mellett magasabb szintű környezetvédelmi kultúrát valósítanak meg és alacsonyabb energiafelhasználást, illetve alacsonyabb károsanyag-kibocsátást eredményezve nyújtják termékeiket, szolgáltatásaikat. A Társaság olyan folyamatokat alakít ki összhangban a Waberer’s Csoport fejlesztésével a beszerzési eljárásokhoz, amely során tudatosan olyan termékeket, szolgáltatásokat és beruházásokat rendelnek meg, amelyek életciklusuk alatt kevésbé terhelik a környezetet, valamint a körforgásos gazdaság megvalósítását elősegítik.

A Társaság elkötelezett az ESG szempontok iránt, és ezt a szemléletet beszállítóitól is elvárja. Amennyiben felmerül olyan információ, amely szerint egy beszállító tevékenysége potenciálisan negatív hatással lehet a Waberer’s International Nyrt.-re vagy a Waberer’s Csoportra, az érintett féllel egyeztetést kezdeményez, és intézkedik a probléma megfelelő kezelése érdekében. A Társaság célja, hogy a 2025-ös év során a magyar ESG törvényre[86] való tekintettel a beszállítói nyomon követhetőség javuljon és egyre strukturáltabb formát öltsön a jelenlegi gyakorlathoz képest. Ehhez elengedhetetlen egy megfelelő szoftver bevezetése és egy új eljárásrend kialakítása a magyar ESG törvény előírásainak megfelelően. Mivel a jogszabályi követelmények 2024 folyamán tisztázódtak, a Társaság 2025 első félévében valósíthatja meg a tényleges bevezetést és a szükséges intézkedéseket. Ezzel párhuzamosan életbe lépnek a beszállítókra vonatkozó ESG politikai rendelkezések is. A Társaság Versenyjogi Szabályzata további előírásokat tartalmaz az átlátható üzleti magatartás és a verseny tisztaságának céljából.

 14.1.5 [G1-3] A korrupció és a vesztegetés megelőzése és felderítése

A Waberer’s Csoport szabályos működését a belső kontroll rendszere biztosítja, amely központosítottan jelenik meg, a kapcsolódó intézkedések csoport szinten kerülnek kezelésre. A Társaság Anti-korrupciós Irányelvei a Waberer’s International Nyrt. honlapján található, ennek elvárásai és álláspontjai nyilvánosan elérhetőek. A Társaságnál érvényben van az úgynevezett Összeférhetetlenségi szabályzat, a Visszaélés-bejelentési eljárásrend, valamint az Üzleti utazás, reprezentáció és üzleti ajándékok elszámolására vonatkozó szabályzat, melyek mindegyike tartalmazza a korrupcióellenes elvárásokat és a magatartással kapcsolatos irányelveket. A Társaság nemcsak saját működésében várja el a tisztességes üzleti magatartás szabályainak betartását, illetve a korrupció elkerülését, hanem megköveteli ezeket üzleti partnereitől is. A Waberer’s International Nyrt. folyamatokba épített ellenőrzéseket végez a korrupciós kockázatok azonosításra, ezek a következők:

  • üzemanyag-lopások,
  • beszerző és beszállító személyes kapcsolata,
  • alvállalkoztatás,
  • összeférhetetlenségek bejelentése,
  • ingatlanfejlesztések kivitelezése,
  • hatósági megfelelések, 

·       cigaretta-csempészet a nemzetközi fuvarozásban.

Az Anti-korrupciós Irányelvek célkitűzése a korrupció megelőzése és visszaszorítása a Waberer’s Csoport által a Waberer’s International Nyrt.-n belül is folyamatos. A Társaság öt területet jelölt ki, amelyek kapcsán korrupciós esetek felmerülhetnek és amely területek kockázati kitettségének csökkentésére lépéseket hozott: 

  • partnerekkel való üzleti kapcsolat,

[86] 2023. évi CVIII. törvény a fenntartható finanszírozás és az egységes vállalati felelősségvállalás ösztönzését szolgáló környezettudatos, társadalmi és szociális szempontokat is figyelembe vevő, vállalati társadalmi felelősségvállalás szabályairól és azzal összefüggő egyéb törvények módosításáról

footer image

 

  • kormányzati szervekkel való kapcsolat,
  • a pénzmosás és terrorizmus finanszírozásának megelőzése és megakadályozása,
  • cégjegyzés és utalványozás,

·       valamint az üzleti ajándék.

Az esetleges visszaélés-gyanús bejelentett eseteket – ideértve korrupciós eseteket is – a Belső Ellenőrzési Vezető vizsgálja ki, az alkalmazandó jogkövetkezményekre vonatkozó javaslattétel a bejelentés tárgyától függően, két önálló bizottság hatáskörébe tartozik a korábbiakban részletezettek szerint. További részletes információ a [G1-1] A vállalati kultúrára és az üzleti magatartásra vonatkozó politikák, valamint a vállalati kultúra című alfejezetben található.

Az egyes politikák (pl. Etikai kódex, Beszerzési szabályzat, Összeférhetetlenségi szabályzat, Visszaélés bejelentési eljárás) szervezeten és csoportszinten belül vezérigazgatói utasítás formájában kerülnek kiadásra. A Társaság partnerei elérhetik a Waberer's International Nyrt. honlapján az Etikai Kódexet, a Korrupcióellenes irányelvet, a Visszaélés bejelentés eljárásrendjét, Nyilvánosságra Hozatali Irányelveit, valamint Bennfentes Kereskedelem Tilalmával Kapcsolatos Irányelveit, a Felelős Társaságirányítási Jelentést és az anyavállalat igazgatóságának tagjaira vonatkozó Javadalmazási Politikát.

A Társaság munkavállalói kötelesek kétévente részt venni korrupció és vesztegetés elleni online formában előírt képzésen. A Társaság rendszeresen ellenőrzi a korrupció és vesztegetés elleni oktatás elvégzését. A korrupció és vesztegetés elleni képzési programok által lefedett, kockázatnak kitett funkciók százalékos arányát a Waberer’s International Nyrt. nem határozta meg. Az ügyviteli, ügyvezető és felügyelő testületek tagjai számára ugyanúgy kötelező a képzéseken való részvétel, mint a munkavállalóknak. 

 14.1.6 [G1-4] Korrupciós és vesztegetési esetek és megelőző intézkedések

A 2024. pénzügyi évben a Társaságnál nem volt korrupcióval kapcsolatosan bekövetkezett incidens, így a kapcsolódó bírságok összege nulla (0).

Az Anti-korrupciós irányelvek egyik kiemelt célkitűzése a korrupció és vesztegetés megelőzése és visszaszorítása, ennek érdekében a korrupció és vesztegetés elleni képzés elvégzését várja el a Társaság munkavállalóitól. A Waberer’s International Nyrt. által szervezett anti-korrupciós képzésen részt vevő munkavállalók létszáma:

Képzésen részt vevő munkavállalók létszáma

Képzésen részt vevő vállalat

Férfi

Waberer's International Nyrt.

193

250

A 2024-es kettős lényegességi elemzés eredményei alapján felülvizsgálatra kerül a cégcsoportos ESG Stratégia, amelyben még részletesebb akciókat tud meghatározni a csoportra és Társaságra az azonosított lényeges fenntarthatósági témák mentén. A Waberer's International Nyrt. a Waberer's Csoport által meghatározott célokat követi a korrupció megelőzésére vonatkozólag, amelyről a konszolidált fenntarthatósági jelentésben olvasható bővebb információ.

A korrupció és megvesztegetés megelőzését szolgáló intézkedések között említendő, hogy a Társaság belső utasításokban (Beszerzési utasítás és az Üzleti utazás, reprezentáció és üzleti ajándék) rögzíti a munkavállalók által adható és/vagy elfogadható mértékű üzleti ajándék értékét. A kulcsfontosságú intézkedések (belső utasítások, szabályzatok, valamint a frissítés alatt álló cégcsoportos ESG stratégia) hatóköre kiterjed a Társaság munkavállalóira, ügyfeleire és üzleti partnereire.

A Társaságnál jelenleg nincsenek a korrupciós képzések megrendezéséhez vagy egyéb korrupció és megvesztegetés elleni események megelőzésére és felderítésére vonatkozóan dedikált összegek, mert azok az adott területeken (például HR képzési költség) kerülnek közvetlen elszámolásra.

footer image

 

 14.1.7 [G1-5] Politikai befolyás és lobbitevékenység

A Waberer’s International Nyrt. nem rendelkezik a klasszikus értelemben vett szabályozott lobbitevékenységgel, azaz közvetlen politikai befolyás gyakorlásával kapcsolatos tevékenységgel. Ezek alapján a Társaság nem nyújtott közvetlen vagy közvetett pénzügyi vagy természetbeni politikai hozzájárulást semmilyen fél számára. Azonban aktív tevékenységet folytat Waberer’s Csoport szinten különböző iparági szervezetekben a fuvarozás-szállítmányozás és biztosítói üzletágban is, amelyek közvetetten hatást gyakorolhatnak az iparági jogalkotásra. A Társaság és a csoport olyan szakmai szervezetekkel - például a Magyar Közúti Fuvarozók Egyesületével (MKFE) - való együttműködéseken keresztül szakmai álláspontjukkal képviselik a fuvarozói iparágat a releváns jogi kérdésekben. A Waberer’s International Nyrt. a pénzügyi év során a szakmai szervezetek által meghatározott tagdíjat befizette. A tagdíj elsődleges célja a szervezet működésének biztosítása és az érdekképviselet fenntartása. Ennek ellenértékeként a Társaság számos szolgáltatásban részesül, például rendszeres tájékoztató hírleveleket kap a közlekedés- és fuvarozószakmai ügyekről, a jogszabályi és műszaki feltételek változásairól, valamint naprakész információkat a közlekedési korlátozásokról Magyarország és Európa országútjain. 

A Társaság, mint az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban részes állam szabályozott piacára bevezetett nyilvánosan működő részvénytársaság, a jogszabály erejénél fogva átláthatónak minősül (Nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény 3. § (1) bekezdés). A Waberer's International Nyrt. által kibocsátott részvényekkel a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) kereskednek. További információ elérhető a BÉT honlapján. 

A Társaság munkavállalóinak a Polgári Törvénykönyv szabályozásaival összhangban nyilatkozniuk kell az összeférhetetlenség kizárásáról, összeférhetetlenségi nyilatkozat kitöltésével. A Társaság nem rendelkezik olyan ügyviteli vagy felügyelőtestületi taggal, aki az elmúlt két évben a közigazgatásban töltött volna be hasonló pozíciót.

Magyarországon nincs kultúrája az intézményesített politikai lobbizásnak, továbbá a lobbitevékenység jogszabályi keretei már a korrupcióval és átláthatósággal kapcsolatos törvényekben lefedettek. A Waberer’s Csoport által megfogalmazott és a Társaság által is alkalmazott Etikai Kódex elegendő a lobbitevékenység kezelésére, valamint a reputációs kockázatok is más vállalatirányítási eszközökkel megfelelően kezelhetők, így politikai befolyással és lobbitevékenységgel kapcsolatban a Társaság különálló intézkedéseket nem fogadott el, szabályzattal nem rendelkezik, és nem is tervezi ilyen dokumentum létrehozását A Waberer’s International Nyrt. a szakmai érdekeit minden esetben szakmai szervezeteken keresztül, szabályozott és átlátható módon képviseli, melynek során az Etikai Kódex által támasztott elvárásokat maximálisan betartja.

 14.1.8 [G1-6] Fizetési gyakorlat

A Társaság fizetési gyakorlataira vonatkozó előírásokat a csoportszintű Beszerzési Szabályzat, az Utalványozási szabályzat, továbbá a beszállítókkal kötött szerződések tartalmazzák. A szabályzat meghatározza a fizetés módját, a fizetési határidőt - 60 vagy 30 napnál rövidebb fizetési határidő elfogadása esetén a szükséges engedélyezési köröket -, a késedelmi kamat mértékét, valamint a preferált számlázási módot. A konkrét esetekben megadott fizetési határidő a szállítókkal való szerződéskötés során kerül meghatározásra, jellemzően 3 és 98 nap között mozoghat.

Fizetési határidők

Fuvaros alvállalkozók

45 nap

Egyéb/szolgáltatók

0-60 nap

A Társaság a következő főbb beszállítói kategóriákat különbözteti meg: 

  • stratégiai partnerek,
  • alvállalkozók,
  • egyéb partnerek.

footer image

 

A stratégiai beszállítóktól jellemzően a beszerzések 75-85%-a történik. A beszerzések maradék 10-25%-a jellemzően kis-és középvállalkozásoktól származó/eseti megrendelés volt a 2024-es pénzügyi évben. A Társaság a beérkező számláinak 85%-át egyenlítette ki fizetési határidőn belül. A Társaság számláinak 10%-a került késedelmesen kifizetésre jellemzően a számla késedelmes kézhezvétele/beérkezése, illetve reklamáció miatt. A Társaság minden héten egyszer indít nagyobb volumenű szállítói kifizetést, ezért a késedelmes kifizetések meghatározásánál csak a hét napon túli lejárt szállítói számlákat veszi figyelembe.

A Társaságnál jelenleg nincsen folyamatban lévő jogi eljárás késedelmes kifizetés miatt.